Års- och hållbarhetsredovisning 2024  
 
Översikt  
Hållbarhetsrapport  
Om hållbarhetsrapporten  
Allmänna upplysningar  
Miljö  
Övrigt  
Innehåll  
Om Svedbergs Group  
Vår förändringsresa  
2024 i korthet  
Vd-ord  
4
5
36  
37  
48  
57  
61  
63  
67  
Femårsöversikt  
Nyckeltalsdefinitioner  
Information till aktieägare  
Kontakt  
128  
129  
130  
130  
6
8
Socialt  
Affärsmodell  
10  
11  
13  
Styrning  
Övergripande mål  
Våra styrkor  
Taxonomi  
Revisorns yttrande  
Aktien  
Marknad och strategi  
Aktien och ägarna  
69  
En fragmenterad  
europeisk marknad  
15  
16  
17  
Trender och drivkrafter  
Bolagsstyrning  
Framsidesbilden  
Strategi för lönsam tillväxt  
Bolagsstyrningsrapport  
Intern kontrollrapport  
Styrelse och koncernledning  
72  
76  
79  
Thebalux lanserade under året en  
kollektion lyxigare badrumsspeglar  
där innovation och tidlös design  
sömlöst smälter samman. I kollek-  
tionen erbjuds kunden möjlighet  
att själv kombinera önskemål kring  
design och funktionalitet, så som  
val av form, belysning, spegel-  
värme, Bluetooth och integrerade  
förstoringsspeglar.  
Våra segment  
Svedbergs  
Macro Design  
Cassøe  
20  
23  
26  
29  
32  
Finansiella rapporter  
Förvaltningsberättelse  
Förslag till vinstdisposition  
Räkningar och noter  
83  
85  
Roper Rhodes  
Thebalux  
89  
Styrelsens undertecknande  
Revisionsberättelse  
122  
123  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Vi bidrar till ett välmående  
samhälle genom att förvärva  
och utveckla innovativa  
företag som designar,  
tillverkar och marknadsför  
hållbara produkter och  
tjänster för badrummet.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
3
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Om Svedbergs Group  
En portfölj av starka varumärkesbolag  
vedbergs Groups ambition är att driva  
och stärka konsolideringen av den euro-  
peiska marknaden för badrumsprodukter.  
Svedbergs  
Cassøe  
Svedbergs i Dalstorp  
AB startades 1920  
som bleckslageri  
och övergick 1962  
till att tillverka bad-  
rumsskåp. Bolaget är  
idag en ledande aktör  
i Norden på badrums-  
möbler. Merparten  
av produktionen  
Cassøe grundades  
1997 och är idag  
en av Danmarks  
ledande leverantörer  
av kvalitativa produk-  
ter till badrum och  
kök. Produkterna  
utvecklas och  
S
Fokus ligger på företag som designar, tillverkar  
och marknadsför hållbara produkter för badrum.  
Vi växer organiskt och genom förvärv som  
kompletterar och stärker vår grupp genom nya  
produkter, ökad geografisk spridning samt ny  
kunskap inom marknadsföring, innovation och  
hållbarhet.  
designas i Herning  
i Danmark.  
sker i Dalstorp.  
Vi skapar värde genom att värna företagens  
entreprenöriella drivkraft och engagemang, men  
också genom att selektivt hitta synergier inom  
exempelvis inköp, digitalisering och hållbarhet.  
Vi kallar detta för samarbete utan samman-  
blandning.  
Macro Design  
Roper Rhodes  
Macro Design  
grundades 1985  
och har gått från  
Roper Rhodes grun-  
dades 1979 och är nu  
en av Storbritanniens  
ledande leverantörer  
av badrumsmöbler  
och -produkter, vilka  
marknadsförs under  
varumärkena Roper  
Rhodes, Tavistock  
och R2. Bolaget  
duschtillverkare till  
att erbjuda möbler  
och tillbehör för hela  
badrummet. Produk-  
terna utvecklas och  
designas i Laholm,  
där även merparten  
av produktionen sker.  
är lokaliserat i Bath.  
Thebalux  
Thebalux grundades  
1996 och har etab-  
lerat en stark position  
på primärt den  
Andel av total  
försäljning 2024  
nederländska bad-  
rumsmarknaden.  
Svedbergs, 18%  
Macro Design, 8%  
Cassøe, 4%  
Produkterna erbjuds  
genom varumärkena,  
Thebalux och Prima-  
bad. Produktionen  
bedrivs i Bidding-  
huizen och Veghel.  
Roper Rhodes, 52%  
Thebalux, 18%  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
4
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Om Svedbergs Group  
Vår förändringsresa  
1)  
52%  
Storbritannien  
och Irland  
En väletablerad  
marknadsledare  
inom badrums-  
möbler i Sverige  
En av de  
• Roper Rhodes  
ledande inom  
badrumsmöbler  
i norra Europa  
1)  
30%  
Sverige, Danmark,  
Norge och Finland  
1 varumärke  
5 varumärkesbolag och  
8 varumärken i 7 länder  
Omsättning ca 450 Mkr  
Stabil lönsamhet  
Svag tillväxt  
• Svedbergs  
• Macro Design  
• Cassøe  
Omsättning ca 2 184 Mkr  
Hög lönsamhet  
1)  
Stark tillväxt  
18%  
Nederländerna  
• Thebalux  
1) Procent av koncernens  
totala nettoomsättning 2024.  
1920  
1997  
2021  
2024  
Svedbergs grundas i Dalstorp av Holger Svedberg.  
Svedbergs i Dalstorp AB börsnoteras på Stockholms  
Fondbörs (nuvarande Nasdaq Stockholm).  
Ny koncernstruktur skapas för Svedbergs Group  
i syfte att särskilja ledarskapet i koncernen och det  
operativa ansvaret i varumärkesbolaget Svedbergs.  
Fortsatt tillväxt och stärkt lönsamhet på generellt  
utmanande marknader. Stort fokus på innovation,  
produktutveckling och kostnadskontroll.  
1962  
2016  
Förvärv av Roper Rhodes, en ledande brittisk  
leverantör och designer av badrumsmöbler och  
badrumsprodukter.  
Badrumsskåpet Nyform introduceras, bolagets  
första badrumsmöbel. Över 100 000 Nyform  
badrumsskåp såldes under produktens livslängd.  
Förvärv av Macro Design, en ledande svensk  
designer, tillverkare och leverantör av duschar  
och badrumsmöbler.  
2023  
2020  
Förvärv av Thebalux, en ledande nederländsk  
designer, tillverkare och leverantör av badrums-  
möbler och badrumsprodukter.  
Förvärv av Cassøe, en ledande dansk leverantör  
till bad- och köksbranschen.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
5
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
2024 i korthet  
Sammantaget ett stabilt år  
2 183,7  
Nettoomsättning Mkr  
Omsättningstillväxten under 2024  
uppgick till 19,7 procent (–0,5).  
Fortsatt stark utveckling  
i Storbritannien och  
Nederländerna. Mer  
utmanande i Norden.  
14,3%  
2024 präglades i hög utsträckning av högre räntor, minskade  
disponibla inkomster och ett avstannat bostadsbyggande.  
Utvecklingen medförde en generellt minskad efterfrågan på  
badrumsinredning och -produkter bland såväl privatpersoner  
som på projektmarknaden. För Svedbergs Group märktes  
detta i form av minskade volymer i Norden, vilket dock delvis  
kompenserades av fortsatt stark försäljning i Storbritannien  
och en tillförlitlig försäljning i Nederländerna. Stort fokus på  
kostnadskontroll, effektiviseringar och prisjusteringar bidrog  
till ett fortsatt stabilt resultat.  
EBITA-marginal  
EBITA-resultatet för 2024  
uppgick till 312,2 Mkr (240,0).  
1,50  
Svedbergs Groups klimatmål  
validerade och godkända av  
Science Based Targets initiativ  
Föreslagen utdelning, SEK  
Motsvarande 47,3 procent av  
koncernens resultat efter skatt (44,6).  
I början av 2025 godkändes Svedbergs Groups utsläppsminskningsmål  
av Science Based Targets initiative (SBTi). Målen innebär att olika typer av  
utsläpp ska minskas i olika takt, med tydliga milstolpar till 2030 och 2050.  
Det långsiktiga målet är netto noll utsläpp i hela värdekedjan. Godkän-  
nandet innebär att målen är att anse som förenliga med Parisavtalet och  
ambitionen att begränsa den globala uppvärmningen till högst 1,5 grader.  
Kostnadsbesparingar inom  
varumärkesbolaget Svedbergs  
-20%  
För att möta en minskad efterfrågan beslutades under året  
om kostnadsreduceringar inom varumärkesbolaget Svedbergs,  
bland annat i form av personalneddragningar. Parallellt med  
arbetet på kostnadssidan fortsatte framåtriktade satsningar  
inom sälj, kommunikation, produktion- och leveranskedjan  
– allt för att stå redo när marknaden väl vänder.  
Minskat CO2-utsläpp  
Jämfört med basåret 2021 och  
i förhållande till omsättningen.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
6
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
2024 i korthet  
Fortsatt arbete med att  
minska CO2-avtrycket  
Under året fortsatte arbetet med att minska koncernens  
CO2-avtryck. Sammantaget har utsläppen minskat med  
20 procent jämfört med basåret 2021. Minskningen är ett  
resultat av fortsatta investeringar i energieffektivitet, över-  
gång till förnybar energi och optimering av produktions-  
processer.  
Finansiell utveckling 2017–2024  
Nyckeltal  
Mkr  
%
2024  
2023  
2022  
2021  
2020  
2 400  
18  
2 000  
1 600  
1 200  
800  
15  
12  
9
Nettoomsättning, Mkr  
2 183,7  
296,2  
13,6  
1 823,7  
210,4  
11,5  
1 832,9  
234,4  
12,8  
868,7  
95,1  
10,9  
119,3  
13,7  
79,4  
9,1  
649,4  
66,2  
10,2  
78,2  
12,0  
62,1  
9,6  
Rörelseresultat (EBIT), Mkr  
EBIT-marginal, %  
6
EBITA, Mkr  
312,2  
14,3  
240,0  
13,2  
251,1  
13,7  
400  
3
0
0
EBITA-marginal, %  
Resultat före skatt, Mkr  
Vinstmarginal, %  
2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024  
Nettoomsättning  
EBITA-marginal  
228,9  
10,5  
159,7  
8,8  
206,0  
11,2  
Resultat efter skatt, Mkr  
168,1  
188,7  
118,9  
195,6  
165,5  
240,3  
58,6  
96,2  
48,2  
94,2  
Omsättningen under 2024 uppgick till 2 183,7 Mkr  
(1 823,7). EBITA-resultatet uppgick till 312,2 Mkr (240,0),  
motsvarande en EBITA-marginal på 14,3 procent (13,2).  
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
7
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Vd-ord  
Stärkt plattform för  
framtida tillväxt  
2024 har varit ett år som tydligt visar styrkan i Svedbergs Group. Trots  
en fortsatt utmanande marknad har vi levererat ett starkt och förbättrat  
resultat och samtidigt nått en historisk milstolpe genom att för första  
gången överstiga 2 miljarder kronor i omsättning. Vår decentraliserade  
affärsmodell och vår förmåga att snabbt anpassa oss har återigen visat  
sin styrka.  
enom att konsekvent arbeta med att  
vidareutveckla våra varumärkesbolag  
i kombination med vårt fokus på lön-  
föregående år har vi haft fortsatt god kostnads-  
kontroll, lägre frakt- och materialpriser samt  
genomfört prishöjningar, som i kombination med  
förvärvet av Thebalux och Roper Rhodes fortsatt  
starka utveckling, bidragit till framgångarna.  
I Storbritannien har Roper Rhodes fortsatt  
stärkt sin position. Efterfrågan på stilrena och  
funktionella badrumslösningar har klarat sig  
bättre än i de nordiska marknaderna, och  
kombinationen av design, kvalitet och service  
har fortsatt attrahera både nya och befintliga  
kunder. Vi ser god potential att fortsätta växa  
och utveckla erbjudandet ytterligare under  
2025. Utöver detta utnämndes Roper Rhodes  
i maj 2024 som den bästa leverantören i samt-  
liga tre kategorier i PHG Supplier Awards, vilket  
återigen bevisar deras styrka inom produkt-  
utveckling, kundservice och leveransförmåga.  
Macro Design har haft en stark resultat-  
utveckling under året trots den fortsatta svaga  
efterfrågan på den nordiska marknaden, där  
vi såg en förbättring i efterfrågan under det  
andra halvåret 2024. Genom övertagande av  
möbelmontering i egen regi, genomförda pris-  
justeringar och god kostkontroll har vi stärkt  
marginalerna även om försäljningen stod på  
samma nivå som under föregående år.  
Varumärkesbolaget Svedbergs har fokuserat  
på att anpassa verksamheten till den lägre efter-  
frågan på den svenska, finska och danska mark-  
naden. Ett viktigt steg i denna omställning har  
varit intrimningen av den nya träbearbetnings-  
linan i Dalstorp, vilken ger kortare ledtider, ökad  
kapacitet och större flexibilitet i produktionen.  
Investeringen stärker inte bara Svedbergs  
egen verksamhet utan skapar även möjligheter  
för koncernens övriga varumärkesbolag. Inför  
2025 ligger fokus på att intensifiera marknads-  
bearbetning och försäljning, optimera kapa-  
citetsutnyttjandet i den nya produktionslinan  
samt säkerställa kostnadseffektivitet.  
G
samhet, effektivitet och innovation har vi inte  
bara hanterat marknadsutmaningar, utan också  
stärkt vår position på marknaden. Vi går nu in  
i 2025 med starka varumärken, ett starkt pro-  
dukterbjudande, ett ökat hållbarhetsfokus och  
en koncern som står väl rustad för att både driva  
tillväxt och ta vara på de möjligheter som upp-  
står när marknaden väl vänder.  
För året som helhet uppgick omsättningen  
till 2 183,7 Mkr (1 823,7), där den förvärvade  
tillväxten bidrog med 20,3 procent, medan den  
organiska tillväxten var –1,8 procent. Brutto-  
resultatet ökade till 995,9 Mkr (795,5), mot-  
svarande en bruttomarginal om 45,6 procent  
(43,6) samtidigt som EBITA-resultatet uppgick  
till 312,2 Mkr (240,0), motsvarande en EBITA-  
marginal på 14,3 procent (13,2). I linje med  
Stärkta erbjudanden  
2024 har präglats av fortsatt svag efterfrågan  
på våra huvudmarknader, där både renoverings-  
och nybyggnadsaktiviteten påverkats av högre  
räntor, ekonomisk osäkerhet och ett mer av-  
vaktande konsumentbeteende. Trots marknads-  
läget har vi genomfört viktiga initiativ som stärker  
både våra erbjudanden och vår operativa förmåga.  
Svedbergs Groups decentraliserade modell  
och tydliga fokus på lönsamhet, försäljning och  
produktutveckling har varit avgörande i detta  
arbete. Vi har byggt en starkare plattform och  
står idag väl rustade att ta vara på möjligheterna  
när marknaden väl vänder.  
I Danmark upplevde Cassøe en viss nedgång  
i omsättning och lönsamhet under 2024 som  
helhet, främst kopplat till en svagare utveckling på  
den danska marknaden. Genom prisjusteringar  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
8
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Vd-ord  
motverkades dock effekterna av minskade voly-  
mer. Parallellt fortsatte Cassøe att utveckla sitt  
sortiment med fokus på innovativa och teknik-  
inriktade produkter, inklusive ett nytt belysnings-  
sortiment, samtidigt som en riktad satsning  
mot arkitekter stärkte varumärkets position  
på marknaden.  
Thebalux har under året levererat starka  
resultat och fortsatt att befästa sin position  
på den nederländska marknaden, där fokus  
på design och kvalitet har varit avgörande. För  
att möta den ökade efterfrågan har produk-  
tionskapaciteten byggts ut med ny utrustning  
i Biddinghuizen, vilket effektiviserar både pro-  
duktion och leveranstider. Med fortsatt produkt-  
utveckling, lansering av nya produktserier och  
utökad kapacitet ser vi goda möjligheter att  
ytterligare stärka marknadspositionen.  
dynamisk produktutvecklingsprocess och nära  
samverkan med våra kunder och partners.  
Vid sidan av produktinnovation har vi fortsatt  
att utveckla våra produktionsanläggningar och  
stärkt vår kapacitet för anpassade och flexibla  
produktionslösningar. Investeringarna i auto-  
mation och digitalisering möjliggör kortare  
ledtider, ökad precision och en mer hållbar  
resursanvändning.  
Även om vi ser kostnadskontroll och effek-  
tivitet som viktiga grundförutsättningar för att  
kunna fortsätta investera i tillväxt, är det vår  
företagskultur, vår drivkraft och vår förmåga att  
kombinera design, funktion och service som  
skapar verkligt värde för våra kunder och för  
koncernen.  
fram baserat på den tidigare genomförda ana-  
lysen av våra växthusgasutsläpp. Arbetet har  
gett konkreta resultat, där vi under 2024 mins-  
kade våra CO2-utsläpp med drygt 5 procent.  
Jämfört med basåret 2021 har vi nu minskat  
utsläppen med 20 procent, vilket innebär att vi  
är i linje med våra SBTi-mål. Bakom de positiva  
resultaten står bland annat övergång till förnybar  
energi på fler anläggningar, effektivisering av  
våra transporter och optimering av produktions-  
processer.  
Ett annat fokusområde har varit att ytter-  
ligare öka kunskapen om våra produkters miljö-  
påverkan genom hela livscykeln – från råmaterial  
och produktion, till användning, återvinning och  
slutligen avfallshantering. Som ett led i detta  
publicerade vi i februari 2024 våra första miljö-  
varudeklarationer (EPD:er). Det här är ett viktigt  
steg i vårt hållbarhetsarbete och ett viktigt  
verktyg för att både utveckla vårt eget erbju-  
dande och stötta kunder, arkitekter och  
bostadsutvecklare att göra mer informerade och  
hållbara val.  
”Med fortsatt produkt-  
utveckling, lansering  
av nya produktserier  
och utökad kapacitet  
ser vi goda möjligheter  
att ytterligare stärka  
marknadspositionen.”  
Vi fortsätter att investera i innovation och design  
för att driva efterfrågan och stärka våra varu-  
märkens positioner. Parallellt fördjupar vi vårt  
hållbarhetsarbete och integrerar det i hela  
värdekedjan – från produktutveckling till produk-  
tion och leverans. Vi fortsätter även att utveckla  
våra digitala kundresor för att möta nya behov  
och nå ut till fler kunder, samtidigt som vi  
löpande utvärderar möjligheter till förvärv som  
kan komplettera och bredda vår affär.  
Med starka varumärken, engagerade med-  
arbetare och en affärsmodell som visat sig fram-  
gångsrik är vi väl rustade att jobba mot vårt mål  
– att vara den ledande badrumskoncernen i  
norra Europa, både när det gäller design, inno-  
vation och hållbarhet. Jag vill rikta ett varmt  
tack till alla medarbetare för ert engagemang  
och hårda arbete under året, och samtidigt  
tacka våra kunder, partners och aktieägare för  
ert förtroende. Tillsammans bygger vi ett ännu  
starkare Svedbergs Group  
Nästa nivå i vårt hållbarhetsarbete  
2024 blev också ett betydande år för vårt håll-  
barhetsarbete, då vi förberedde oss inför 2025,  
när vi för första gången kommer att rapportera  
enligt de nya EU-kraven för ESG (CSRD). Vi har  
lagt stor vikt vid att bygga upp en strukturerad  
och transparent rapporteringsprocess som ger  
våra intressenter en tydlig bild av vårt hållbar-  
hetsarbete och våra framsteg. Vårt långsiktiga  
mål är att Svedbergs Group ska vara en ledande  
aktör inom hållbara badrumslösningar i norra  
Europa, och vi ser redan idag att vårt hållbarhets-  
fokus ger oss en konkurrensfördel i dialogen  
med både kunder och konsumenter.  
Vi har utökat vårt hållbarhetsarbete genom  
bättre spårbarhet i leverantörskedjan och  
systematisk uppföljning av klimatpåverkan,  
ökad materialåtervinning, förbättrat energi-  
effektiviteten och utökat hållbarhetsmärkningar  
på produktnivå, vilket ger oss ett flertal kon-  
kurrensfördelar nu och i framtiden.  
Innovation och hållbar design  
driver oss framåt  
2024 har varit ett år där vi på Svedbergs Group  
fortsatt att drivas av vår starka innovationskraft  
och engagemang för produktutveckling. Vi är  
övertygade om att verkligt värdeskapande sker  
genom framåtanda, kreativitet och en passion  
för att skapa hållbara och funktionella badrums-  
lösningar. Vår organisation genomsyras av ett  
decentraliserat och entreprenöriellt arbetssätt,  
där vi ständigt utmanar oss själva och varandra  
för att möta kundernas behov med smartare,  
väldesignade och mer hållbara produkter.  
Under året har vi lanserat ett flertal nya pro-  
dukter inom samtliga varumärken, med särskilt  
fokus på hållbar design, energieffektivitet och  
innovativa lösningar som förenklar vardagen för  
våra kunder. Vår ambition är att minst 30 pro-  
cent av vår årliga försäljning ska komma från  
produkter som lanserats inom de senaste tre  
åren, vilket vi framgångsrikt uppnår genom en  
Vi ser fram emot att med ökad transparens  
kunna visa våra framsteg och vårt ansvars-  
tagande – och på så sätt fortsätta stärka både  
vår konkurrenskraft och vårt förtroende hos  
kunder, partners och investerare.  
Väl positionerade för 2025  
När vi nu går in i 2025 ser vi vissa tecken på  
stabilisering i marknaden, även om vi fortsatt  
förhåller oss ödmjuka inför den rådande mark-  
nadssituationen. Våra varumärkens starka mark-  
nadspositioner, tillsammans med vår decentrali-  
serade och flexibla affärsmodell, ger oss goda  
förutsättningar att snabbt anpassa oss i en  
omvärld som fortsätter att förändras.  
Per-Arne Andersson  
Vd och koncernchef  
Svedbergs Group  
Alla våra varumärkesbolag har under året fort-  
satt arbeta med de reduktionsplaner som togs  
Samtidigt tar vi klivet in i det nya året med  
en tydlig riktning och ett långsiktigt fokus.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
9
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
En stark affärsmodell  
Svedbergs Groups affärsmodell är att förvärva, äga och utveckla  
starka och innovativa bolag som designar, tillverkar och marknads-  
för hållbara produkter och tjänster för badrummet. Fokus ligger på  
varumärken med starka positioner inom sina respektive nischer och  
geografiska marknader.  
Värdeskapande  
för alla parter  
Kunderna  
Värna, utveckla  
Förvärva  
För kunderna och användarna möjliggörs  
ett brett utbud av badrumsprodukter präg-  
lade av hög kvalitet, design och funktion.  
och stärka  
Varumärkesbolagen  
Genom affärsmodellen värnas de enskilda  
varumärkenas oberoende, självständighet,  
identitet och entreprenörsanda. Samtidigt  
möjliggör koncernsamverkan inom ett antal  
centrala områden skalfördelar och ökad  
kostnadseffektivitet.  
Svedbergs Group ska fortsätta växa  
organiskt, men också genom kom-  
pletterande förvärv. Förvärven ska  
stärka koncernen och bidra till den  
övergripande ambitionen att konsoli-  
dera den fragmenterade europeiska  
marknaden för badrumsprodukter.  
Fokus ligger på varumärken med  
starka positioner inom sina respektive  
nischer och geografiska marknader.  
Affärsmodellen bygger i hög utsträckning  
på förmågan att utnyttja och utveckla varu-  
märkenas historia, kreativitet och innova-  
tionsförmåga och kombinera detta med att  
sprida ”best practise”. Arbetet sker decen-  
traliserat och utifrån en modell som värnar  
entreprenörskapet och identiteten i de  
Ägarna  
Svedbergs Group har över tid uppvisat  
en god lönsamhet. Den övergripande  
ambitionen framöver är att fortsätta  
utveckla verksamheten på ett sätt som  
möjliggör och säkerställer såväl inves-  
teringar i befintliga och tillkommande  
verksamheter, som en god avkastning  
till ägare.  
enskilda varumärkesbolagen. Koncern-  
samverkan sker under parollen samarbete  
utan sammanblandning. Samverkan och  
samordning sker bland annat inom sourcing  
och produktion, digitalisering och hållbarhet.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
10  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Övergripande mål  
Finansiella mål  
Utdelningspolicy  
Svedbergs Groups utdelningspolicy avseende ordinarie ut-  
10%  
>15%  
EBITA-marginal  
delning innebär att utdelning till aktieägarna kan göras upp till  
50 procent av årets resultat efter skatt. Aktieutdelningens nivå  
ska ta hänsyn till bolagets finansiella ställning samt tillväxt- och  
investeringsstrategi, i syfte att skapa framtida aktieägarvärde.  
Tillväxt  
Genomsnittlig tillväxt per år. Tillväxten ska  
ske såväl organiskt som genom förvärv.  
Koncernens långsiktiga mål är att uppnå en  
EBITA-marginal överstigande 15 procent.  
23,6%  
14,3%  
47,3%  
Genomsnittlig tillväxt de senaste sju åren  
uppgår till 23,6 procent. 2024 uppgick  
tillväxten till 19,7 procent.  
EBITA-marginalen för 2024 uppgick  
till 14,3 procent.  
Inför årsstämman 2025 föreslår styrelsen en utdelning  
om 1,50 kr (1,00) per aktie. Sammanlagd utdelning uppgår  
därmed till totalt 79,4 Mkr (53,0). Föreslagen utdelning  
utgör 47,3 procent av bolagets resultat efter skatt.  
Mkr  
%
Mkr  
%
%
2 400  
36  
30  
24  
18  
12  
6
350  
21  
120  
300  
250  
200  
150  
100  
50  
18  
15  
12  
9
2 000  
1 600  
1 200  
800  
100  
80  
60  
40  
6
400  
20  
3
0
0
0
0
0
2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024  
Omsättning  
Genomsnittlig tillväxt, %  
2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024  
EBITA-marginal  
EBITA-marginal, %  
2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024  
Mål  
Mål  
Utdelning i % av årets resultat efter skatt  
Mål  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
11  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Hållbarhetsmål 2030  
50%  
100% 100% 96,5% 20%  
35%  
Totalt avfall  
Minskning av  
CO2-utsläpp1)  
Andel förnybar  
energi  
Miljöcertifierad  
träråvara  
Frisknärvaro  
Fysiska  
revisioner av  
strategiska  
leverantörer  
Frisknärvaro  
Mängden avfall  
i förhållande till  
nettoomsättning  
ska minska med  
35 procent från  
2021 till 2030.  
Koldioxidutsläppen  
från Svedbergs  
100 procent av  
Svedbergs Groups  
energiförbrukning  
ska vara förnybar  
år 2030.  
100 procent av  
i förhållande till total  
schemalagd tid ska  
överstiga 96,5 procent  
år 2030.  
den träråvara som  
Svedbergs Group  
köper ska vara från  
miljöcertifierad källa.  
Groups verksamhet  
ska minska med 50  
procent från 2021 till  
2030 i förhållande till  
nettoomsättningen.  
Andel strategiska  
leverantörer där en  
fysisk revision har  
genomförts ska uppgå  
till 20 procent per år.  
-20% 87%  
100% 96,2% 21%  
41%  
Koldioxidutsläppen i  
förhållande till netto-  
omsättningen mins-  
kade under året med  
5 procent jämfört med  
2022. Jämfört med  
basåret 2021 har  
Andelen förnybar  
energi inom Svedbergs  
Group minskade  
Under 2024 kom  
100 procent av  
Frisknärvaron under  
Under 2024 genom-  
fördes fysiska revisioner  
med fokus på hållbar-  
het av 21 procent av  
koncernens strategiska  
leverantörer. Det är en  
ökning med 11 procent-  
enheter jämfört med  
föregående år.  
Mängden avfall i för-  
hållande till netto-  
2024 uppgick till 96,2 pro-  
cent, en minskning med  
1,4 procentenheter jämfört  
med föregående år. Detta  
beror främst på att siffror  
från Thebalux inte redo-  
visades för 2023.  
inköpt träråvara  
från miljöcertifierad  
källa, i enighet med  
föregående år.  
omsättningen mins-  
kade under 2024 med  
41,0 procent jämfört  
med föregående år.  
Jämfört med basåret  
2021 har andelen mins-  
kat med 41,4 procent.  
5,4 procentenheter  
under 2024, från 92,4  
procent år 2023 till  
87,0 procent år 2023.  
Minskningen relateras  
helt till förvärvet av  
Thebalux.  
utsläppen minskat  
med 20 procent.  
1) Klimatmålen uppdaterades i början av 2025.  
Läs mer om de uppdaterade målen på sidan 48.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
12  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Våra styrkor  
Svedbergs Groups ambition är att konsolidera den europeiska  
marknaden för badrumsprodukter. Till styrkorna hör välkända  
varumärken, en tydlig strategi och en struktur som kan ta upp  
och utveckla fler marknadsledande verksamheter. Sammantaget  
skapar detta goda förutsättningar för en fortsatt långsiktig och  
hållbar tillväxt på en marknad i förändring – och en god avkastning  
till aktieägarna.  
En fragmenterad marknad med  
god underliggande efterfrågan  
Riskspridning genom försäljning  
i olika geografier och säljkanaler  
Starka varumärken  
Samtliga varumärken inom Svedbergs Group är väl etablerade med starka posi-  
tioner på sina respektive geografiska marknader och inom sina olika nischer.  
Alla erbjuder ett heltäckande sortiment präglat av hög kvalitet, design och funktion.  
Inom alla varumärkesbolag bedrivs ett aktivt arbete med produktutveckling och  
innovation, vilket bland annat återspeglas i kontinuerlig utveckling av sortiment och  
erbjudande. Möjlighet till egen produktion skapar god kontroll över värdekedjan,  
möjliggör flexibla och specialanpassade lösningar, lägre transportkostnader,  
kortare ledtider – och därigenom bättre kundservice.  
Den europeiska badrumsmarknaden  
kännetecknas av ett stort antal starka  
lokala eller regionala aktörer. Historiskt har  
marknaden uppvisat god tillväxt, drivet av  
växande befolkningar, ökat välstånd och  
hög nybyggnationstakt.  
Varumärkena inom Svedbergs Group verkar på  
olika geografiska marknader och på såväl kon-  
sument- som projektmarknaderna. Kunderna  
nås via flera olika försäljningskanaler. Samman-  
taget bidrar detta till att minska känsligheten  
för konjunktursvängningar inom vissa specifika  
geografier eller marknadssegment.  
Kapacitet till investeringar  
i såväl organisk som förvärvsdriven tillväxt  
Samarbete utan  
sammanblandning  
Svedbergs Group har över tid uppvisat en god lönsamhet. Koncernens stabila finansiella ställning  
möjliggör investeringar såväl i de egna verksamheterna som i nya verksamheter genom strategiska  
förvärv. Fokus ligger på starka varumärken som kompletterar de nuvarande verksamheterna sett  
till geografi, kompetens eller produktkategorier.  
Affärsmodellen värnar de enskilda varumärkenas oberoende, självständighet, iden-  
titet och entreprenörsanda. Samtidigt möjliggörs koncernsamverkan inom ett antal  
centrala områden skalfördelar, kostnadseffektivitet och en gemensam tillväxtresa.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
13  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Marknad  
& strategi  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
14  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
En fragmenterad  
europeisk marknad  
Svedbergs Group är verksamt i flera geografier. Historiskt har  
kulturella preferenser, ekonomiska förhållanden och byggtraditioner  
påverkat badrummens utformning och vilka produkter som efter-  
frågas. Sammantaget har detta bidragit till en fragmenterad  
europeisk badrumsmarknad, med ett relativt stort antal starka  
lokala eller regionala aktörer.  
ven om den europeiska badrums-  
Historiskt stabil ROT-marknad  
marknaden är fragmenterad när det  
gäller preferenser och aktörer finns  
Försäljningen relaterad till ROT-marknaden har  
Ä
historiskt varit relativt stabil sett över tid. Efter-  
frågan påverkas i hög utsträckning av hus-  
hållens disponibla inkomster, prisutvecklingen  
på bostäder, räntenivåer, incitament i form av  
subventioner samt åldersstrukturen i enskilda  
fastigheter och fastighetsbestånd.  
också stora likheter – inte minst vad gäller över-  
gripande drivkrafter och struktur. I samtliga  
länder drivs efterfrågan till största delen av  
renovering, ombyggnad och tillbyggnad, den  
så kallade ROT-marknaden.  
Utveckling 2024  
Två delmarknader  
Mer volatil nybyggnationsmarknad  
Nybyggnationsmarknaden är vanligtvis mer  
volatil och styrs i hög utsträckning av bygg-  
konjunktur och nybyggnationstakt. På flera geo-  
grafiska marknader finns dock ett stort under-  
liggande strukturellt underskott på bostäder.  
I Sverige uppskattar till exempel Boverket att  
i genomsnitt drygt 50 000 nya bostäder per år  
behöver byggas fram till 2033 för att svara mot  
den förväntade efterfrågan.  
Den svaga makroekonomiska utvecklingen  
resulterade under 2024 i en påtagligt för-  
sämrad köpkraft för hushåll, framskjutna  
investeringar i befintliga fastighetsbestånd  
och betydligt lägre bostadsbyggande.  
Sammantaget bidrog detta till en generellt  
svag europeisk badrumsmarknad.  
På samtliga geografiska marknader kan mark-  
naden i stort delas in i två delar: försäljning  
till privatpersoner genom olika kanaler samt  
försäljning till fastighetsägare och entreprenad-  
bolag. En betydande del av marknadens värde  
utgörs av försäljning till konsumenter och hant-  
verkare, medan resterande andel avser för-  
säljning till fastighetsägare och byggföretag  
i samband med nyproduktion av bostäder eller  
omfattande renoveringsprojekt.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
15  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Trender och drivkrafter  
Globala trender – personliga val  
Tillgången till inspiration har under senare år  
ökat kraftigt, inte minst genom sociala medier.  
Sammantaget har detta bidragit till en globalise-  
ring av trender, som också blivit allt fler och gått  
i olika riktningar. Samtidigt efterfrågar kunderna  
i allt högre utsträckning personliga lösningar  
som skiljer sig från typiska produktstandarder.  
Ökat teknikinnehåll  
Snabb digitalisering som  
påverkar hela värdekedjan  
Fortsatt fokus på hållbarhet  
Frågor rörande såväl miljöpåverkan som  
socialt ansvarstagande blir allt viktigare.  
Från kunderna märks detta i form av  
ökad efterfrågan på kvalitet, livslängd,  
bra arbetsförhållanden och transparens  
i varudeklarationer. Från lagstiftarens  
håll märks det i form av ökade krav för  
hållbarhetsredovisning såväl på produkt-  
som bolagsnivå.  
Den tekniska utvecklingen sätter i allt större  
utsträckning avtryck även i badrummet.  
Möjligheten ställer krav på innovation och  
nytänkande – oavsett om det rör induktions-  
laddning till mobilen, speglar med olika typer  
av ljus, beröringsfria blandare eller sensor-  
styrda spolknappar.  
Digitalisering och snabb teknisk utveckling  
påverkar i princip hela värdekedjan, från  
inköp och produktion till marknadsföring  
och försäljning. Potentialen är stor inom flera  
områden, inte minst rörande faktabaserade  
beslut, automatisering inom produktionen  
och helt nya möjligheter till direktkommuni-  
kation med slutkunderna.  
Svedbergs Groups svar  
Svedbergs Groups svar  
Utifrån en stark kännedom om de lokala mark-  
naderna utvecklar varumärkena inom Svedbergs  
Group starka erbjudanden och koncept, präg-  
lade av innovation, design och kvalitet. För att  
möta den enskilda kundens specifika behov och  
önskemål erbjuds även möjligheter till special-  
anpassning. Lokal produktion och närhet till  
slutkunden är här en stor fördel. Samtidigt gör  
koncernstrukturen det möjligt att dela inspiration  
och nå skalfördelar inom bland annat inköp och  
produktion.  
Genom ett nära och professionellt sam-  
arbete med leverantörer och samarbets-  
partners skapas förutsättning för att inte-  
grera ny teknik och innovation i möbler och  
produkter. Samverkan mellan varumärkes-  
bolagen möjliggör också kortare ledtider.  
Svedbergs Groups svar  
Svedbergs Groups svar  
Digitalisering är ett prioriterat område för  
Svedbergs Group och inom samtliga varu-  
märken bedrivs ett aktivt arbete som syftar  
till att utnyttja digitaliseringens möjligheter  
inom allt från produktutveckling och auto-  
matisering i produktion till marknadsföring  
och försäljning.  
Med en relativt hög andel egen produktion  
har Svedbergs Group en generell kontroll  
över värdekedjan. Hållbarhet är prioriterat  
och integrerat i alla affärsprocesser. Genom  
samverkan inom koncernen skapas största  
möjliga nytta, både vad gäller att ta vara på  
möjligheter och möta krav från kunder.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
16  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Verksamhetsmodell  
Samarbete utan sammanblandning  
2
Arbetet inom koncernen präglas av samarbete utan sammanblandning. Genom  
Strategi för  
koncernsamverkan inom ett antal centrala områden säkerställs skalfördelar, kostnads-  
effektivitet och en gemensam tillväxtresa. Samtidigt läggs stort fokus på att värna de  
enskilda varumärkenas oberoende, självständighet, identitet och entreprenörsanda.  
Samverkan sker framför allt inom inköp och produktion, digitalisering och hållbarhet.  
lönsam tillväxt  
Svedbergs Groups mål är att fortsätta växa med god lönsamhet.  
Ambitionen är att driva och stärka konsolideringen av den  
europeiska badrumsmarknaden – en marknad som i dagsläget  
präglas av en mängd lokalt starka och självständiga varumärken.  
Hög försäljningskompetens  
En heltäckande säljkanalmix  
3
Varumärkena inom Svedbergs Group verkar på olika geografiska  
marknader, inom såväl konsument- som projektmarknaden och når kunderna via  
flera olika försäljningskanaler. Sammantaget gör detta koncernen mindre känslig  
för konjunktursvängningar inom specifika geografier eller marknadssegment.  
Lönsam tillväxt  
Produktutveckling  
Förvärv av självständiga och innovativa varumärken.  
Innovativa badrumslösningar och fortsatta  
Stödja och driva organisk tillväxt.  
investeringar i hållbarhet och design  
1
4
Stort fokus ligger på kontinuerlig utveckling av design och produkterbjudande.  
Ambitionen är att 30 procent av den årliga försäljningen för respektive varumärke  
ska härröra från produkter lanserade under de senaste tre åren.  
Svedbergs Group ska växa organiskt, men också genom kompletterande förvärv  
av starka, oberoende varumärken med potential att fortsätta växa inom sina  
geografiska områden. Fokus ligger på Europa och förvärvskandidaterna ska  
stärka koncernen på något av följande sätt:  
• Bidra till bredare geografisk närvaro genom att möjliggöra nya marknads-  
inträden över hela Europa.  
• Stärka det befintliga produktutbudet genom kompletterande produkt-  
kategorier.  
Organisation och ledarskap  
Stärka och utveckla människor genom ett  
tillväxtorienterat ledarskap  
• Stärka kompetensen i vissa geografier, produktkategorier eller teknologier.  
5
Tillväxt genom förvärv utgör en hörnsten i ambitionen att konsolidera den  
fragmenterade europeiska marknaden för badrumsprodukter.  
Ledarskapet inom Svedbergs Group präglas av en strävan att motivera, inspirera  
och lyfta människor till nivåer där de kan prestera ännu bättre. Det handlar om att  
ge medarbetarna möjlighet att växa, bli bättre och bidra mer än de någonsin gjort  
tidigare. Detta uppnås genom fokus på självförtroende, tillit och mod.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
17  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Våra  
segment  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
18  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Svedbergs sid 20  
Cassøe sid 26  
Macro Design sid 23  
Roper Rhodes sid 29  
Thebalux sid 32  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
19  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Svedbergs  
Svedbergs möbelserie Epos  
i vit ask och högskåp med  
vitrindörr i linjeglas.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
20  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Svedbergs  
Väletablerad aktör i Norden  
Svedbergs är en väletablerad aktör i Norden inom badrums-  
inredning. Sortimentet består bland annat av möbler, duschar,  
badkar, handdukstorkar, blandare, wc och tillbehör. Produkt-  
och designutveckling sker huvudsakligen i egen regi, i nära  
samarbete med valda designers och leverantörer. Även  
tillverkningen sker till största delen internt.  
vedbergs startades 1920 som bleck-  
slageri och övergick 1962 till att tillverka  
badrumsskåp. Under 1980-talet bred-  
fastighetsägare, bostadsutvecklare och entre-  
prenadbolag.  
S
Försäljningen mot konsumentmarknaden är  
geografiskt organiserad och sker via lokala åter-  
försäljare inom bygg- och fackhandeln, i både  
fysiska och digitala kanaler. Hos ett antal åter-  
försäljare finns även egna showrooms.  
Parallellt med ett starkt återförsäljarnät strä-  
var Svedbergs efter att bygga närmare direkt-  
relationer till slutkunderna. I detta arbete blir den  
digitala närvaron allt viktigare. Svedbergs har  
under senare år ökat sin synlighet i olika sociala  
medier och även lanserat en ny webbplats med  
mer inspiration och ökad integration till åter-  
försäljare.  
dades verksamheten till att omfatta möbler  
och utrustning för det kompletta badrummet,  
marknadsförd under det egna varumärket  
Svedbergs.  
Andel av koncernens  
totala omsättning  
Cirka 75 procent av sålda varor produceras  
i den egna produktionsanläggningen i Dalstorp.  
Utöver minskad sårbarhet för störningar i leve-  
rantörskedjan möjliggör den egna produktionen  
hög flexibilitet, en effektiv sortimentsutveckling,  
kortare serier och mer kundanpassade lösningar.  
Upplägget ger vidare god kontroll över resurs-  
utnyttjande, miljöpåverkan, avfallshantering och  
sociala förhållanden.  
Svedbergs, 18%  
Försäljning per land  
Sverige, 76%  
Norge, 9%  
Danmark, 2%  
Finland, 13%  
Projektförsäljningen sker direkt till projekt-  
marknaderna eller via grossister. Fokus i försälj-  
ningsarbetet ligger på bearbetning av arkitekter,  
hustillverkare och fastighetsutvecklare.  
Försäljningsorganisationen är uppdelad i för-  
säljning till konsumentmarknaden via återförsäl-  
jare och försäljning till projektmarknaden såsom  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
21  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Svedbergs  
Operativa highlights 2024  
Kostnadsbesparingar och ökad intern  
effektivitet  
Stort fokus under året låg på att anpassa verk-  
samhet och organisation utifrån en fortsatt svag  
marknad. Bland annat genomfördes kostnads-  
besparingar som även inneburit neddragningar  
av heltidstjänster.  
Fokus framåt  
Finansiell utveckling  
Svedbergs totala nettoomsättning för året uppgick till 401,1 Mkr (504,3), motsvarande en minskning  
med 20,4 procent. Utvecklingen var under året negativ på majoriteten av Svedbergs geografiska  
marknader. EBITA-resultatet uppgick till 16,8 Mkr (58,6), vilket motsvarar en EBITA-marginal på  
4,3 procent (12,2). Utvecklingen berodde till stora delar på volymminskningen.  
Stor kraft kommer under 2025 ligga på  
marknadsbearbetning och försäljning. Arbetet  
med att säkerställa effektiv drift av den nya  
produktionslinan ska fortsätta, med särskilt  
fokus på att öka kapacitetsutnyttjandet. Fortsatt  
stort fokus kommer även ligga på kostnads-  
kontroll, säkerställande av hög intern effektivitet  
och beredskap inför en eventuellt fortsatt ut-  
manande marknad. Vad gäller nybyggnations-  
och projektmarknaden kommer Svedbergs  
fokusera på projekt relaterade till renoveringar  
och stambyten.  
Mkr  
%
Mkr  
2024  
2023  
2022  
800  
20  
Fortsatt implementering av  
ny träbearbetningslina  
Total nettoomsättning 401,1 504,3 602,2  
600  
15  
EBITA  
16,8  
4,3  
58,6  
12,2  
98,6  
17,3  
Under året fortsatte intrimningen av ny trä-  
bearbetningslina i produktionsanläggningen  
i Dalstorp. Installationen väntas framöver med-  
föra flera stora fördelar, bland annat i form av  
kortare ledtider samt ökad kapacitet och flexi-  
bilitet vad gäller produktvariation och kund-  
anpassning. Därutöver skapas även möjligheter  
till tillverkning åt de andra varumärkesbolagen i  
koncernen. Sammantaget innebär investeringen  
en framtida säkring av verksamheten och en  
viktig del i koncernens fortsatta tillväxtresa.  
400  
200  
0
10  
5
EBITA-marginal, %  
0
2022  
2023  
2024  
Omsättning  
EBITA-marginal  
”Fokus under det senaste året  
har legat på effektiviseringar  
och kostnadskontroll. Det har  
varit utmanande men är något  
vi kommer ha stor nytta av  
när marknaden väl vänder.”  
Lansering av två nya kollektioner  
Under året lanserades de nya möbelkollek-  
tionerna Poem och Bloc. I båda kollektionerna  
förenas design och estetik med hög grad av  
funktion och hållbarhet. De kännetecknas  
vidare av sammanhållna koncept för produkter  
med starka och tydliga egna uttryck.  
Thomas Elvlin,  
vd Svedbergs  
Uppdatering av utställningar och  
egna showroom  
I strävan att inspirera spelar utställningsytor hos  
återförsäljare och egna showrooms med ut-  
bildade säljare en viktig roll. Som ett led i arbetet  
med lanseringen av de nya kollektionerna upp-  
daterades under året showrooms och utställ-  
ningar hos återförsäljarna.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
22  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Macro  
Design  
Macro Designs möbelserie Crown  
med front i svartek och stripe,  
Vega spegel samt Spirit dusch-  
vägg med Sky duschhylla.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
23  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Macro Design  
Möbler och tillbehör  
för hela badrummet  
Macro Design är ett av Nordens ledande dusch- och badrums-  
företag. Erbjudandet består av duschar, duschväggar och dusch-  
kabiner samt badrumsmöbler, blandare och tillbehör. Produkterna  
utvecklas, designas och produceras i Laholm. Macro Design  
grundades 1985 och ingår sedan 2016 i Svedbergs Group.  
acro Design startade som en renodlad  
duschspecialist, men har under de  
senaste tio åren breddat erbjudandet  
Genom att kraftsamla utveckling, design,  
produktion och leverans under ett och samma  
tak möjliggörs en effektiv process. Närheten  
till samarbetspartners, återförsäljare och slut-  
kunder innebär även goda möjligheter till special-  
anpassning utifrån specifika kundbehov. Den  
bidrar också till snabba leveranser, hög leverans-  
precision och lägre miljöpåverkan.  
M
och är idag en ledande leverantör av badrums-  
inredning och badrumstillbehör. Sortimentet  
kännetecknas av innovation, design, hållbara  
materialval och hög kvalitet.  
Andel av koncernens  
totala omsättning  
Huvudmarknaderna utgörs av Sverige, Norge  
och Island. Därutöver sker viss försäljning även  
i Finland och Danmark.  
Macro Design, 8%  
Operativa highlights 2024  
Stort fokus på effektiviseringar  
och kostnadskontroll  
Konjunkturen och läget i omvärlden medförde  
under året en avvaktande hållning bland  
kunderna. Stort fokus låg på effektiviseringar  
och ett överlag stort fokus på kostnadskontroll.  
Arbetet omfattade i princip alla delar av verk-  
samheten.  
Försäljningen vänder sig primärt till konsument-  
marknaden men omfattar även delar av projekt-  
marknaden. Försäljningen till konsument sker  
huvudsakligen via badfackhandeln, genom  
stora kedjor samt en rad fristående fackhandlare  
och grossister. Sammantaget återfinns Macro  
Designs produkter hos cirka 300 aktiva åter-  
försäljare.  
Försäljning per land  
Sverige, 63%  
Norge, 34%  
Finland, 1%  
Övriga, 2%  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
24  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Macro Design  
Fortsatt utveckling av kunderbjudandet  
Arbetet med att utveckla erbjudandet fortsatte  
under 2024 och till de mer centrala initiativen  
hörde lanseringen av ett nytt blandarsortiment  
för både dusch och tvättställ, en ny dusch-  
förvaring med dörr samt tvättställ och bänk-  
skivor i vattentät träkomposit.  
Ökad direktkommunikation  
Vid sidan av arbetet med återförsäljarna fort-  
Finansiell utveckling  
Macro Designs nettoomsättning för 2024 uppgick till 169,7 Mkr (169,7). Efterfrågan är fortsatt  
svag på den nordiska marknaden. EBITA-resultatet uppgick till 16,1 Mkr (12,1), vilket motsvarar  
en EBITA-marginal på 9,8 procent (7,4). Det bättre resultatet var huvudsakligen en konsekvens av  
effektiviseringar, övertagande av möbelmontering i egen regi samt genomförda prisjusteringar.  
satte även arbetet med att ytterligare öka känne-  
domen om varumärket bland slutkonsumenterna.  
Centrala delar i detta arbete utgörs av ökad  
direktkommunikation, bland annat genom digital  
marknadsföring och ökad närvaro i sociala  
medier.  
Mkr  
%
Ökad flexibilitet och bättre service  
Macro Design gick i slutet av 2023 över till  
montering av badrumsmöbler i egen regi. Under  
2024 har detta möjliggjort kortare ledtider, ökad  
flexibilitet och samleveranser av kompletta bad-  
rumslösningar.  
Mkr  
2024  
2023  
2022  
200  
20  
Fortsatt arbete med att  
miljövarudeklarera produkter  
Macro Design fortsatte under året arbetet med  
att miljödeklarera produkter i sortimentet. De  
produkter som EPD-certifierades under 2024  
tillhörde produktserierna Spirit och Empire.  
Total nettoomsättning 169,7 169,7 199,3  
150  
15  
EBITA  
16,1  
9,8  
12,1  
7,4  
24,1  
12,5  
100  
50  
0
10  
5
EBITA-marginal, %  
0
2022  
2023  
2024  
Ökad bearbetning av föreskrivande led  
Som ett led i den långsiktiga, strategiska sats-  
ningen på projektmarknaden påbörjades under  
året en mer strukturerad bearbetning av före-  
skrivande led, bland annat arkitekter. Fokus  
har legat på medelstora projekt inom premium-  
segmentet där kundens förväntningar på design,  
kvalitet och innovation är höga.  
Omsättning  
EBITA-marginal  
Fokus framåt  
Fokus framöver kommer att ligga på försäljning,  
innovativ produktutveckling, fortsatta effektivi-  
seringar och god kostnadskontroll. Målet är att,  
oaktat marknadsläge, ta marknadsandelar.  
Relationen till återförsäljare inom badfack-  
handeln ska utvecklas och stärkas. Parallellt  
kommer en särskild satsning mot installatörer  
genomföras. Fortsatt stort fokus kommer även  
ligga på att stärka varumärkeskännedomen i  
föreskrivande led och bland slutkunder. Särskild  
kraft kommer läggas på att öka kunskapen om  
möjligheten till måttanpassning utifrån specifika  
behov och önskemål.  
”Målet framåt är att växa, ta  
marknadsandelar och fortsätta  
stärka resultatet. Vi ska göra  
det genom innovativ produkt-  
utveckling, stort fokus på  
försäljning och fortsatt god  
kostnadskontroll.”  
Stärkt relation till återförsäljarna  
Utvecklingen av återförsäljarnätet fortsatte  
under året. Till aktiviteterna hörde såväl upp-  
datering av showroom som utbildning av åter-  
försäljare. Målet med utbildningen, enligt kon-  
ceptet Macro Design Academy, har varit att  
skapa kunniga, inspirerande och goda ambas-  
sadörer av varumärket. Under året bjöds åter-  
försäljare även in till Macro Designs showroom  
och produktionsanläggning i Laholm för att  
på plats ta del av nyheter och få en inblick  
i hur produktionen sker.  
Thomas Gunnarsson,  
vd Macro Design  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
25  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Cassøe  
Cassøe glass bowl i guld,  
med blandare Newform XT  
i blank mässing.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
26  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Cassøe  
Kvalitetsprodukter  
för badrum och kök  
Cassøe är en av Danmarks ledande leverantörer av innovativa  
kvalitetsprodukter till badrum och kök. Produkterna utvecklas  
och designas i Herning i Danmark. Försäljning sker framför allt  
i Danmark men även i Norge. Cassøe grundades 1997 och ingår  
sedan 2020 i Svedbergs Group.  
Operativa highlights 2024  
Fortsatt breddning och utveckling  
av sortimentet  
rån att ursprungligen ha fokuserat på  
blandare för bad och kök har Cassøe  
under senare år förändrat erbjudandet  
F
Utvecklingen av sortiment och erbjudande  
fortsatte under året. Fokus låg på innovativa  
produkter med högt design- och teknik-  
innehåll. Under året introducerades bland  
annat ett nytt belysningssortiment, anpassat  
även för andra rum än badrum och kök.  
Parallellt fortsatte den kontinuerliga upp-  
dateringen av befintliga produkter, bland  
annat genom lansering av nya färger och  
ytbehandlingar.  
till att bredda sortimentet inom badrums- och  
köksinredning. I utbudet ingår bland annat  
duschväggar och speglar, möbler, blandare och  
andra tillbehör för både badrum och kök. För-  
säljning till konsument- och projektmarknaderna  
sker genom återförsäljare såsom köks- och  
badvarubutiker, kakelbutiker, VVS-grossister.  
Därutöver finns även etablerade samarbeten  
med arkitekter och bostadsentreprenörer.  
Produkterna utvecklas och designas i  
Andel av koncernens  
totala omsättning  
Cassøe, 4%  
Försäljning per land  
Danmark. Tillverkning sker i nära samarbete  
med leverantörer i Asien och Europa.  
Danmark, 92%  
Norge, 5%  
Övriga, 3%  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
27  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Cassøe  
Stort fokus på effektivitet och kostnader  
Givet den generella utvecklingen på marknaden  
bedrevs under året ett aktivt arbete med bäring  
på effektivitet och kostnadskontroll.  
kanaler intensifieras. Detta omfattar dels en  
satsning riktad mot utvalda delar av projekt-  
marknaden, dels utveckling av erbjudandet  
Finansiell utveckling  
Cassøes nettoomsättning 2024 uppgick till 86,5 Mkr (89,2), motsvarande en minskning med 3,0  
procent. Minskningen var helt hänförlig till en negativ utveckling på den danska huvudmarknaden.  
EBITA-resultatet uppgick till 16,6 Mkr (17,8), vilket motsvarar en EBITA-marginal på 19,1 procent  
(20,2). Det lägre resultatet var huvudsakligen en konsekvens av minskade volymer, vilka delvis  
kompenserades av prishöjningar.  
kring produktion på uppdrag av andra badrums-  
leverantörer.  
Miljövarudeklarerade produkter  
Arbetet med att miljödeklarera produkterna i  
sortimentet fortsatte under året. Bakgrunden är  
nya lagkrav som kräver ökad transparens kring  
enskilda produkters miljöprestanda ur ett livs-  
cykelperspektiv.  
Inom hållbarhetsområdet är målet att fortsätta  
minska CO2-utsläppen i hela värdekedjan. Till  
insatserna hör åtgärder i såväl den egna verk-  
samheten som i leverantörsledet. Som ett led  
i strävan att öka transparensen kring enskilda  
produkters påverkan kommer arbetet med miljö-  
varudeklarationer fortsätta.  
Mkr  
%
Mkr  
2024  
2023  
2022  
100  
24  
Total nettoomsättning  
EBITA  
86,5  
16,6  
19,1  
89,2  
17,8  
20,2  
93,6  
20,0  
21,3  
75  
18  
50  
25  
0
12  
6
EBITA-marginal, %  
Riktad satsning mot arkitekter  
Givet marknadsläget kommer stor kraft även  
ligga på att säkerställa hög intern effektivitet och  
fortsatt god kostnadskontroll.  
I syfte att öka kännedomen om Cassøes erbju-  
dande och utbud i föreskrivande led genomför-  
des under året en riktad satsning mot arkitekter.  
Fokus låg bland på att öka kunskapen om möj-  
ligheten till flexibilitet och anpassning utifrån  
specifika miljöer.  
0
2022  
2023  
2024  
Omsättning  
EBITA-marginal  
Fokus framåt  
Stort fokus kommer under 2025 ligga på fortsatt  
utveckling av erbjudande och sortiment. Till de  
enskilt främsta prioriteringarna hör lanseringen  
av det nya belysningssortimentet.  
”Stort fokus under 2025  
kommer att ligga på utveck-  
lingen av erbjudandet, bland  
annat speglar och belysning  
under det egna varumärket.”  
Fortsatt stor kraft kommer läggas på att  
säkerställa ett konkurrenskraftigt erbjudande  
vad gäller pris. I denna strävan spelar varor  
sålda under eget varumärke en nyckelroll. Målet  
är att fortsätta öka försäljningen av egna pro-  
dukter sålda under varumärket Cassøe.  
Återförsäljarnätverket kommer även framöver  
spela en central roll vad gäller försäljningen, och  
målet är att öka försäljningen i befintliga försälj-  
ningskanaler. Därutöver kommer arbetet med att  
etablera försäljning även genom kompletterande  
Michael Cassøe,  
vd Cassøe  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
28  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Roper  
Rhodes  
Roper Rhodes Scheme-serie  
med ett runt ovanpåliggande  
tvättställ, Play-spegel och  
Accent-badkar.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
29  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Roper Rhodes  
Stark position i Storbritannien  
Roper Rhodes är en väletablerad brittisk leverantör och designer  
av badrumsmöbler och -produkter. Erbjudandet består av  
sanitetsartiklar, duschar, blandare, möbler, speglar, badkar,  
toalettstolar och andra tillbehör. De största produktkategorierna  
sett till nettoomsättning utgörs av badrumsmöbler och sanitets-  
artiklar. Roper Rhodes ingår i Svedbergs Group sedan 2021.  
oper Rhodes grundades 1979 och  
är idag en av Storbritanniens ledande  
leverantörer av badrumsmöbler,  
De huvudsakliga produktkategorierna innefattar  
badrumsmöbler, sanitetsartiklar, duschar,  
blandare, skåp, speglar och tillbehör.  
R
sanitetsgods och tillbehör. Sortimentet känne-  
tecknas av innovation, design och hög kvalitet.  
Produkterna designas på huvudkontoret i Bath.  
Produktionen är utlagd på externa tillverkare  
i Kina och Europa.  
Tavistock Förvärvades av Roper Rhodes 1999.  
Produkterna, prissatta inom mellanprissegmentet,  
säljs främst av stora badrumsgrossister till mindre,  
självständiga badrumsbutiker och aktörer inom  
VVS-handeln. Sortimentet innefattar primärt  
badrumsmöbler, sanitetsartiklar, duschar,  
blandare, skåp och speglar.  
Andel av koncernens  
totala omsättning  
Marknaden utgörs huvudsakligen av Stor-  
britannien, med ökande försäljning även på  
Irland. Försäljningen sker via olika säljkanaler,  
vilka inkluderar VVS- och bygghandel, grossister,  
inköpsgrupper, butiker och återförsäljare online.  
Roper Rhodes, 52%  
R2 Startades 2011 med syftet att konkurrera  
i ett lägre prissegment jämfört med varumärket  
Roper Rhodes. Sortimentet innefattar badrums-  
möbler, sanitetsartiklar, duschar och blandare.  
Försäljning per land  
Tre varumärken  
Storbritannien, 95%  
Irland, 5%  
Produkterna marknadsförs och säljs under tre  
Av varumärkena stod Roper Rhodes under 2024  
för 30 procent av nettoomsättningen, följt av  
R2 22 procent, Tavistock 23 procent och OEM  
25 procent.  
olika varumärken:  
Roper Rhodes Marknadsförs som ett premium-  
varumärke, men prissatt i mellanprissegmentet.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
30  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Roper Rhodes  
10 procent. Bakom utvecklingen ligger en med-  
veten satsning på utvalda marknadssegment,  
hög flexibilitet och stort fokus på kundservice.  
Operativa highlights 2024  
Fortsatt stark tillväxt  
Finansiell utveckling  
Roper Rhodes nettoomsättning 2024 uppgick till 1 138,5 Mkr (1 062,2), motsvarande en ökning  
med 7,2 procent varav 5 procent organisk. EBITA-resultatet uppgick till 213,7 Mkr (178,9), vilket  
motsvarar en EBITA-marginal på 18,8 procent (16,8 ).  
Trots en generell inbromsning i marknaden  
ökade Roper Rhodes försäljning under året med  
7,2 procent. Utvecklingen var till stora delar en  
direkt konsekvens av de strategiska initiativ som  
drivs och som bland annat omfattar satsningar  
inom nya kundgrupper, produktkategorier och  
geografier.  
Fortsatta satsningar på hållbarhet  
Under året fortsatte satsningarna på att minska  
påverkan på klimat och miljö i hela värdekedjan.  
Bland annat integrerades under året livscykel-  
analyser i produktutvecklingen. Målet är att nya  
produkter ska ha mindre påverkan än befintliga  
produkter. Till tidigare genomförda aktiviteter hör  
bland annat installation av en komplett solener-  
gianläggning vid lager- och logistikenheten  
i Bristol. Anläggningen var under 2024 självför-  
sörjande på energi. Det energiöverskott som  
producerades såldes till det nationella nätet.  
Mkr  
%
Mkr  
2024  
2023  
2022  
1 200  
20  
Total nettoomsättning 1 138,5 1 062,2 977,2  
900  
15  
Ökad försäljning på Irland  
EBITA  
213,7  
18,8  
178,9 130,2  
Till de strategiska prioriteringarna hör att fort-  
sätta växa på Irland i snabbare takt än tidigare.  
Under året fortsatte satsningarna i organisatio-  
nen, vilket bland annat inneburit förstärkningar  
inom försäljning, service och logistik. Satsning-  
arna är centrala i arbetet med att stärka den  
lokala närvaron och förbättra servicen till kun-  
derna. Sammantaget ökade försäljningen på  
Irland under 2024 med 20 procent.  
600  
300  
0
10  
5
EBITA-marginal, %  
16,8  
13,3  
0
2022  
2023  
2024  
Omsättning  
EBITA-marginal  
Stort fokus på kostnadseffektivitet  
Parallellt med offensiva satsningar inom nya  
geografier och kundsegment fortsatte arbetet  
med att säkerställa hög intern effektivitet och ett  
stort kostnadsfokus. Under året omfattade detta  
bland annat effektiviseringar inom ett stort antal  
områden, bland annat inköp, lager och logistik.  
Nytt marknadssegment  
Stort fokus under året låg på fortsatt lansering  
av ett nytt sortiment riktat specifikt mot rör-  
mokare och installatörer, så kallande trade  
installers. Sortimentet säljs genom dedikerade  
försäljningskanaler riktade mot professionella  
installatörer.  
”Målet är att fortsätta växa  
med god lönsamhet. Vi ska  
göra det genom högt tempo  
vad gäller innovation och  
produktutveckling, men  
också fortsatt expansion till  
nya och kompletterande  
badrumskategorier.”  
Fokus framåt  
I en förväntat fortsatt svag marknad är ambitionen  
att fortsätta växa och ta marknadsandelar. Fokus  
kommer fortsatt ligga på identifierade tillväxtom-  
råden. Till dessa hör bland annat fortsatt expan-  
sion och ökad försäljning på Irland, samt fortsatt  
lansering av det nya produkterbjudandet riktat  
specifikt mot rörmokare och installatörer. Stort  
fokus kommer även ligga på att minska transport-  
relaterade emissioner.  
Nya produktkategorier  
Leigh Leather,  
vd Roper Rhodes  
Under året fortsatte lanseringen av de nya pro-  
duktkategorierna fristående badkar och bad-  
rumsbelysning, båda sålda under varumärket  
Roper Rhodes.  
I syfte att förbättra kundservicen och därigenom  
stötta tillväxtambitionerna kommer under året en  
större uppgradering göras av underliggande IT-  
system.  
Ökat fokus på projektmarknaden  
På en generellt svag projektmarknad fortsatte  
Roper Rhodes under året att växa inom projekt.  
Sammantaget ökade försäljningen med cirka  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
31  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Thebalux  
Möbeln Modena från  
kollektionen Thebalux  
Exclusive, samt speglar,  
M31, från kollektionen  
Thebalux Luxury mirrors.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
32  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Thebalux  
Två starka varumärken  
Thebalux är en väletablerad nederländsk designer, producent och  
leverantör av badrumsmöbler och -produkter. Sedan grundandet 1996  
har verksamheten expanderat både produktmässigt och geografiskt.  
Parallellt har den egna produktionskapaciteten successivt byggts ut.  
2005 förvärvades varumärket Primabad och operativt bedrivs verk-  
samheten idag inom de två varumärkena Thebalux och Primabad.  
Sedan slutet av 2023 ingår Thebalux i Svedbergs Group.  
rodukterbjudandet inom Thebalux och  
Primabad består av möbler, tvättställ,  
speglar, spegelskåp, blandare, belysning  
Av totala försäljningen 2024 stod Primabad för  
65 procent och Thebalux för övriga 35 procent.  
P
och badrumstillbehör. De största produktkatego-  
rierna sett till nettoomsättning utgörs av badrums-  
möbler, skåp, keramiska produkter och speglar.  
Produktutveckling och design sker på huvud-  
kontoret i Zutphen (Thebalux) samt i Veghel  
(Primabad). Produktionen sker dels i egna pro-  
duktionsanläggningar, dels hos underleverantörer  
i främst Tyskland, Italien, Österrike och Kina.  
Kunderna utgörs huvudsakligen av återförsäljare  
inom badrumssektorn och byggnadsmaterials-  
industrin.  
Thebalux  
Thebalux marknadsförs som ett premiumvaru-  
märke med en tydlig produktpositionering. Fokus  
ligger på badrumslösningar präglade av design  
och funktionalitet. Till de större produktkatego-  
rierna hör, utöver egenproducerade badrums-  
möbler och skåp, även tvättställ, speglar och  
spegelskåp. Den egna produktionen av bad-  
rumsmöbler sker i Biddinghuizen. Fokus ligger  
på den nederländska marknaden, även om viss  
försäljning förekommer i Tyskland, Belgien,  
Österrike och Luxemburg.  
Andel av koncernens  
totala omsättning  
Thebalux, 18%  
Försäljning per land  
Nederländerna, 95%  
Övriga, 5%  
Två varumärken  
Produkterna erbjuds under de två varumärkena  
Thebalux och Primabad, vilka kompletterar och  
stödjer varandra gällande produktutveckling,  
produktutbud, produktion och försäljning.  
Primabad  
Primabad förvärvades av Thebalux 2005. Likt  
Thebalux bedriver Primabad egen produktion  
i staden Veghel, Nederländerna.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
33  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Thebalux  
Fortsatt arbete med hållbarhet  
Primabad marknadsförs som ett premium-  
Finansiell utveckling  
Förvärvet av Thebalux genomfördes den 23 november 2023, varpå Thebalux konsoliderades  
in i Svedbergs Group från detta datum. Total nettoomsättning under 2024 uppgick till 400,6  
Mkr (29,7). EBITA-resultatet uppgick till 89,4 Mkr (1,0) vilket motsvarar en EBITA-marginal  
på 22,3 procent (3,3).  
Inom både Thebalux och Primabad bedrivs ett  
aktivt arbete med att minska negativ påverkan  
på klimat och miljö, inom den egna verksam-  
heten, vid extern produktion och till följd av  
användning. Arbetet bedrivs i enlighet med  
beslutade reduktionsplaner. Till särskilt priori-  
terade områden hör att minska CO2-utsläppen  
i hela värdekedjan.  
varumärke med ett brett utbud och goda möjlig-  
heter till skräddarsydda lösningar. Produkt-  
sortimentet består av badrumsmöbler, tvättställ,  
speglar och spegelskåp, belysning och kom-  
moder. Försäljning sker huvudsakligen genom  
återförsäljare i Nederländerna, men i viss  
utsträckning även i övriga Benelux-länder  
och Tyskland.  
Mkr  
%
Mkr  
2024  
2023  
2022  
400  
40  
På produktionsanläggningen i Biddinghuizen  
finns solceller installerade, vilka täcker cirka  
70 procent av elbehovet. Geotermisk energi  
används för uppvärmning, vilket gör anläggningen  
helt gasfri. Solceller kommer även installeras i  
samband med utbyggnationen av produktions-  
anläggningen i Veghel.  
Total nettoomsättning 400,6  
29,7  
1,0  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
300  
30  
Operativa highlights 2024  
Fortsatt utveckling av erbjudandet  
Utvecklingen av sortiment och erbjudande  
fortsatte under året inom både Thebalux och  
Primabad. Särskilt fokus låg på erbjudandet  
inom speglar.  
EBITA  
89,4  
22,3  
200  
100  
0
20  
10  
0
EBITA-marginal, %  
3,3  
2023  
2024  
Omsättning  
EBITA-marginal  
Stort fokus under året har legat på att möjlig-  
göra en hållbarhetsrapportering i linje med  
Svedbergs Groups rutiner och standarder.  
Utöver kartläggning och analys av påverkan  
har arbetet även omfattat etablering av en  
strukturerad process för datainsamling.  
Utökad produktionskapacitet  
Under året bedrevs ett aktivt arbete med att  
uppdatera och utveckla produktionsanläggning-  
arna. För att möta en stark efterfrågan påbörja-  
des bland annat installation av ny produktions-  
utrustning i Thebalux anläggning i Bidding-  
huizen. Installationen, som färdigställdes i början  
av 2025, innefattar en ny såg med tillhörande  
automatlager. Utöver ökad kapacitet möjliggör  
den även kortare ledtider i hela försörjnings-  
kedjan.  
”Genom ett stort fokus  
på produktutveckling och nya  
produktserier ska vi fortsätta  
växa och ta marknadsandelar.”  
Fokus framåt  
Till de övergripande målen framöver hör att fort-  
sätta växa och ta marknadsandelar. Arbetet  
omfattar satsningar inom produktutveckling,  
lansering av nya kollektioner och ett fortsatt nära  
samarbete med återförsäljare och partners.  
Särskild kraft kommer under året läggas på  
inkörning av ny produktionsutrustning i Bidding-  
huizen och utökning av kapaciteten i Veghel.  
Fokus kommer fortsatt ligga på den neder-  
ländska marknaden men därutöver ska även  
bearbetningen av kringliggande marknader  
fortsätta.  
Jeroen Hoetink  
vd Thebalux  
Mot bakgrund av den höga efterfrågan  
togs under året beslut om investering även  
i Primabads produktionsanläggning i Veghel.  
Investeringen, som kommer medföra ökad  
produktionskapacitet och kortare ledtider, är  
ett viktigt led i det övergripande målet att fort-  
sätta växa och ta marknadsandelar på den  
nederländska marknaden. Implementering av  
produktionsanläggningen förväntas påbörjas  
under sommaren 2025.  
”Stort fokus under 2025  
kommer ligga på att öka  
produktionskapaciteten och  
korta ledtiderna.”  
Stor kraft kommer fortsatt läggas på integra-  
tionen mot Svedbergs Group inom områdena  
sourcing, hållbarhet och digitalisering.  
Jan Zwanenberg  
vd/md Primabad  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
34  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Hållbarhets-  
rapport  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
35  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Svedbergs Group  
och hållbarhet  
Svedbergs Groups hållbarhetsarbete syftar till att stärka den  
långsiktiga konkurrenskraften och samtidigt skapa värde för  
bolagets intressenter. Det utgör en integrerad del i såväl strategin  
som den operativa verksamheten.  
vedbergs Groups hållbarhetsarbete präg-  
las av långsiktighet och ständiga förbätt-  
ringar. Till de högst prioriterade områdena  
Hållbarhetsrapporten följer det finansiella  
räkenskapsåret och publiceras årligen. Håll-  
barhetsrapporten för 2023 publicerades  
i april 2024. Hållbarhetsrapporten består av  
sidorna 35–66. Revisorns yttrande avseende  
S
Innehåll  
hör att minska klimatpåverkande utsläpp i hela  
värdekedjan i enlighet med beslutade mål. Till  
andra prioriterade områden hör frågor rörande  
de egna medarbetarna och Svedbergs Group  
som arbets- och uppdragsgivare, samt frågor  
relaterade till etik och antikorruption.  
Allmänna upplysningar  
Grund för utarbetande  
Styrning  
Strategi  
Intressenternas intressen  
och synpunkter  
Socialt  
Egna medarbetare  
Arbetskraft i värdekedjan  
37  
37  
39  
den lagstadgade hållbarhetsrapporten återfinns  
på sidan 67. Redovisningen är inte granskad  
av extern part.  
57  
60  
Styrning  
Ansvarsfullt företagande  
40  
41  
42  
61  
63  
67  
Väsentlighetsanalysen  
Påverkan, risker och möjligheter  
Taxonomi  
Om hållbarhetsrapporten 2024  
Svedbergs Group har upprättat en hållbarhets-  
rapport för koncernen i enlighet med årsredo-  
visningslagen, i dess äldre lydelse före den  
1 juli 2024. Rapporteringen tar utgångspunkt  
i de hållbarhetsområden som är mest väsentliga  
mot bakgrund av bolagets affärsmodell, värde-  
kedja och intressenter.  
Miljö  
Klimatförändringar  
Vatten  
Biologisk mångfald och ekosystem  
Resursanvändning och cirkulär  
ekonomi  
Revisorns yttrande  
48  
52  
53  
Kontakt  
Kontaktperson för hållbarhetsrapporten  
är Beate Hennessy, Director of Business  
Development and Sustainability,  
55  
Beate.Hennessy@svedbergsgroup.com.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
36  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Grund för utarbetande  
Styrning  
Svedbergs Groups hållbarhetsrapport har upp-  
rättats på konsoliderad basis och avser perioden  
1 januari–31 december 2024. Rapporteringsstrukturen  
och omfattningen följer den finansiella rapporteringen,  
vilket innebär att alla dotterbolag som ingår i den  
finansiella rapporteringen inkluderas i hållbarhets-  
redovisningen.  
Hållbarhetsredovisningen beskriver påverkan, risker  
och möjligheter uppströms, nedströms och sett till  
egen verksamhet.  
Svedbergs Groups styrelse är ytterst ansvarig för att  
bolaget förvaltas i linje med bolagets och aktieägarnas  
intresse. Detta arbete inkluderar även att säkerställa  
ett långsiktigt hållbarhetsarbete och en strategisk  
hållbarhetsstyrning. Styrelsen fastställer övergripande  
mål och följer löpande upp framdriften mot dessa.  
Styrelsen beslutar vidare om övergripande policyer  
samt verifierar utfallet av väsentlighetsanalysen.  
Tillsammans med vd är styrelsen även ytterst  
Fokus 2024  
Hållbarhetsfrågor finns med som stående punkt på  
styrelsens och revisionskommitténs ordinarie kvartals-  
visa möten. Exempel på frågor som hanterats och  
beretts under 2024:  
• Förberedelser inför implementering av CSRD/ESRS.  
Svedbergs Group har under 2024 genomfört aktivi-  
teter som syftar till att förbereda bolaget inför imple-  
menteringen av CSRD och den nya rapporterings-  
standarden ESRS.  
• Beslutande kring mål. Styrelsen antog under året  
nya hållbarhetsmål.  
• Rapportering i enlighet med taxonomin.  
• Kontinuerlig uppföljning av KPIer, inkluderat bland  
annat medarbetarundersökning, leverantörsupp-  
följning och omställningsplaner.  
Styrelse, ersättnings-  
och revisionsutskott  
Mål och strategier  
Rapporter och kontroll  
ansvarig för att koncernens hållbarhetsrapport är upp-  
rättad i enlighet med årsredovisningslagen. För mer  
information om styrelsen, se sidan 79.  
Vid framtagandet av denna rapport har Svedbergs  
Group beaktat förväntningar från huvudintressenter,  
för att säkerställa att de hållbarhetsfrågor som är mest  
betydelsefulla för dem beaktas.  
Ansvaret för strategisk planering och samordning  
ligger hos koncernledningen, vilken utöver vd och CFO  
består av Director of Sustainability samt respektive vd  
för de verksamhetsdrivande varumärkesbolagen.  
Koncernledningen ansvarar för implementering, efter-  
levnad och uppföljning av beslutade policyer. Den  
bereder vidare övergripande strategier, riktlinjer och  
prioriteringar för hållbarhetsarbetet. Koncernledningen  
är även ytterst ansvarig för genomförande av väsent-  
lighetsanalysen rörande koncernens hållbarhetsrelate-  
rade påverkan, inklusive relaterade risker och möjlig-  
heter. Vd för respektive varumärkesbolag ansvarar för  
att säkerställa arbete i linje med beslutade mål och  
prioriteringar. De är även ytterst ansvariga för rappor-  
teringen av utfall. För mer information om koncern-  
ledningen, se sidorna 80–81.  
Sustainability Committee består av representanter  
från styrelsen, vd, CFO samt Director of Sustainability.  
Kommitténs huvuduppgift är att granska och övervaka  
relevansen och utfallet av hållbarhetsmål och strategi,  
koncernens hantering av hållbarhetsrisker samt efter-  
levnad av lagkrav inklusive hållbarhetspolicyer. Kom-  
mittén ser över arbetet med hållbarhetsredovisning  
och samordnar gemensamma frågor med revisions-  
utskottet.  
Vd och koncernledning  
Upplysningar med avseende på särskilda  
omständigheter  
Svedbergs Group strävar efter att ha så korrekt och  
jämförbar data som möjligt. Vid rapportering av mäte-  
tal för indirekta utsläpp har Svedbergs Group använt  
antaganden och uppskattningar i enlighet med GHG  
protokollets regler. Redovisningsprinciper för nyckeltal  
redovisas tillsammans med nyckeltalen för varje  
väsentligt område. För 2024 har inga fel i tidigare  
perioder identifierats och korrigerats.  
Styrande ramverk  
Svedbergs Groups verksamhet styrs övergripande av  
ett antal koncerngemensamma styrdokument i form  
av policyer. Till de mer centrala hör koncernens Upp-  
förandekod för medarbetare respektive leverantörer.  
I dessa regleras hur alla som arbetar för och med  
Svedbergs Group förväntas agera avseende aspekter  
såsom mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, hälsa och  
säkerhet, miljö och affärsetik.  
Utöver gemensamma styrdokument har varu-  
märkesbolagen inom koncernen i förekommande fall  
beslutat om egna policyer och ramverk, anpassade  
för deras specifika verksamheter och lokala förutsätt-  
ningar.  
Sustainability Council  
– koncernfunktion  
Svedbergs Macro Cassøe  
Design  
Roper Thebalux  
Rhodes  
Väsentliga förändringar jämfört med tidigare år  
• I hållbarhetsrapporten för 2024 har kvantitativa och  
kvalitativa data från Thebalux integrerats. Thebalux  
förvärvades i slutet av 2023.  
• Under året beslutades om nya hållbarhetsmål.  
Målen avseende klimat har formulerats utifrån  
Science Based Targets initiatives (SBTi) metod  
avseende vetenskapligt baserade klimatmål.  
De validerades och godkändes av SBTi i början  
av 2025.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
37  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Styrning forts.  
Externa certifieringar och miljömärkningar  
Svedbergs Group ser löpande över befintliga miljö-  
märkningar av produkter och anpassar processer för  
att leva upp till relevanta certifieringar för koncernens  
olika marknader. Produkterna ska uppfylla EU:s grund-  
läggande hälso-, miljö- och säkerhetskrav. Delar av  
sortimentet är miljömärkt och ambitionen är att öka  
den andelen och säkerställa att miljömärkningar görs  
utifrån EU:s regler samt andra regionala regler. Till  
märkningarna hör bland annat Sunda Hus, Bygg-  
varubedömningen, Svanens Husproduktion samt  
andra, landspecifika märkningar. Varumärkesbolaget  
Svedbergs i Dalstorp AB är även ISO-certifierat i  
enlighet med 14001.  
Identifiering, förebyggande och åtgärdande  
av negativa konsekvenser  
Svedbergs Group genomför systematiska ESG-  
riskbedömningar genom:  
• Audits av leverantörer och affärspartners, för att  
säkerställa efterlevnad av hållbarhetskrav.  
• Rutiner för visselblåsning, som gör det möjligt för  
intressenter att rapportera missförhållanden och  
brott mot interna eller externa regelverk.  
• ESG-riskbedömningar, där sociala och miljömässiga  
konsekvenser analyseras och utgör en del av  
beslutsfattandet.  
Tillståndspliktig och  
anmälningspliktig verksamhet  
Uttalande om tillbörlig aktsamhet  
I enlighet med OECD:s riktlinjer bedrivs ett arbete med  
att identifiera, förhindra och hantera risker relaterade  
till hållbarhet i verksamhet och värdekedja. Arbetet  
bedrivs i enlighet med internationella standarder för  
mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och affärsetik.  
Detta omfattar:  
• Regelbunden riskbedömning och kartläggning av  
värdekedjan.  
• Införande av policyer och riktlinjer i linje med globala  
standarder.  
Svedbergs Group bedriver tillstånds- och anmälnings-  
pliktig verksamhet enligt svensk lag. Tillstånden av-  
ser ytbehandling av trä samt lackering av metall.  
Anmälningsplikten avser anläggning för återvinning av  
lösningsmedel och har uppkommit i den egna verk-  
samheten, metallbearbetning med skärvätskor,  
processoljor och hydrauloljor och metallbearbetnings-  
maskiner samt förbehandlingsanläggning med alkalisk  
avfettning.  
• Specifika åtgärder för att minska risker och negativa  
påverkningar.  
• Transparent rapportering av framsteg och effekter  
i hållbarhetsrapporteringen.  
• Intressentdialog, genom samarbete och dialog med  
medarbetare, leverantörer, investerare och bransch-  
organisationer.  
Integrering av hållbarhetsrelaterade mål  
i incitamentsprogram  
Svedbergs Groups incitamentsprogram inkluderar  
prestationskrav kopplade till koncernens klimatmål.  
Prestationskravet kopplat till minskning av koldioxid-  
utsläpp uppgår till 10 procent av totalen och avser  
i programmet för 2024 utsläppen från Svedbergs  
Group i scope 1, 2 och 3.  
Om faktiska eller potentiella negativa konsekvenser  
identifieras, vidtas åtgärder såsom dialog med leve-  
rantörer för korrigering, avtalsmässiga påföljder eller,  
vid behov, upphörande av affärsrelationer med icke-  
efterlevande parter. Regelbunden utvärdering och  
rapportering möjliggör kontinuerlig uppföljning och  
förbättring av due diligence-processer. Därigenom  
säkerställs att Svedbergs Groups verksamhet bedrivs  
på ett ansvarsfullt sätt, vilket bidrar till långsiktigt  
värdeskapande och minimerar ESG-risker.  
Due diligence-processer och styrning  
Styrelsen i Svedbergs Group har det övergripande  
ansvaret för att säkerställa en effektiv due diligence-  
struktur, vilket stöds av koncernledningen, hållbarhets-  
kommittéer och operativa team. Metodiken är integre-  
rad i bolagsstyrningen och riskhanteringsprocesserna  
för att säkerställa kontinuerlig förbättring och överens-  
stämmelse med OECD:s riktlinjer för multinationella  
företag, FN:s vägledande principer för företag och  
mänskliga rättigheter och EU:s regelverk.  
Övergripande förteckning över policyer  
E
S
G
Due diligence är en integrerad del av Svedbergs  
Groups koncernövergripande policyer:  
• Uppförandekod för leverantörer, som ställer krav  
på respekt för mänskliga rättigheter, rättvisa arbets-  
villkor och miljöansvar.  
• Miljö- och klimatpolicy, som säkerställer efterlevnad  
av hållbara produktionsstandarder.  
• Policy för mänskliga rättigheter, som upprätthåller  
etiska affärsmetoder och skydd för arbetstagare.  
Uppförandekod för medarbetare  
Uppförandekod för leverantörer  
Riskhantering och intern kontroll avseende  
hållbarhetsrapportering  
Policy för begränsning av klimatförändringar,  
anpassning och energi  
Risker relaterade till hållbarhetsrapporterings-  
processen innefattar felaktig inmatning av data från  
lokala enheter, felaktiga uppskattningar eller antagan-  
den, eller att inte rapportera fullständig information.  
Det kan också handla om brist på data från värde-  
kedjan uppströms och nedströms. Dessa risker  
begränsas genom fastslagna rutiner och processer  
som bland annat omfattar tekniskt systemstöd och  
granskning av hållbarhetscontrollers i dotterbolagen,  
innan datan sammanställs i hållbarhetsrapporten av  
Director of Sustainability.  
Policy för vattenförvaltning  
Policy för biologisk mångfald  
Policy för resursanvändning, cirkulär ekonomi och avfall  
Policy för mänskliga rättigheter  
Policy om modernt slaveri  
Den riskbaserade metoden beaktar sannolikheten,  
allvarlighetsgraden och potentiella negativa konse-  
kvenser.  
Visselblåsarpolicy  
Policy för riskhantering som rör leverantörer  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
38  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Strategi  
Värdekedja  
Svedbergs Group är en av Nordens, Storbritanniens  
och Nederländernas ledande badrumsinredare, med  
ett heltäckande sortiment för badrummet, såsom  
badrumsmöbler, duschar, badkar, handdukstorkar,  
blandare, wc och tillbehör. Affärsmodellen går ut på  
att förvärva, äga och utveckla starka och innovativa  
bolag och varumärken som designar, tillverkar och  
marknadsför hållbara produkter och tjänster för bad-  
rummet. Fokus ligger på varumärken med starka posi-  
tioner inom sina respektive nischer och geografiska  
marknader.  
Verksamheten bedrivs huvudsakligen genom sex  
helägda dotterbolag, Svedbergs i Dalstorp AB, Macro  
Design AB, Svedbergs Oy, Cassøe A/S, Svedbergs  
UK Ltd, med Roper Rhodes Ltd som ett helägt dotter-  
bolag, samt Svedbergs Group NL B.V. med Thebalux  
Holding B.V. som ett helägt dotterbolag.  
Råvaruframställning,  
produkttillverkning  
och transporter  
Design och  
produkt-  
utveckling  
Inköp av råvara  
och färdiga  
produkter  
Tillverkning och  
lagerhållning  
Försäljning och  
distribution  
Användning  
och återvinning  
Input/uppströms  
Egna verksamheten  
Output/nedströms  
Samarbete utan sammanblandning  
Arbetet inom koncernen präglas av samarbete utan  
sammanblandning. Genom koncernsamverkan inom  
ett antal centrala områden säkerställs skalfördelar,  
kostnadseffektivitet och en gemensam tillväxtresa.  
Samtidigt läggs stort fokus på att värna de enskilda  
varumärkenas oberoende, självständighet, identitet  
och entreprenörsanda. Samverkan sker framför  
allt inom inköp och produktion, digitalisering och  
hållbarhet.  
Svedbergs Groups påverkan upp-  
ströms utgörs primärt av GHG-  
utsläpp, påverkan på biologisk  
mångfald samt vattenanvändning  
till följd av råvaruframställning,  
produkttillverkning och transporter.  
Råvaruutvinning och förädling är  
associerat med energiintensiva  
processer som traditionellt drivs  
av fossila bränslen. Därutöver  
finns även en potentiell negativ  
påverkan på mänskliga rättigheter  
och arbetsvillkor.  
I Svedbergs Groups egna verksamhet  
utgörs nyckelprocesserna av design  
och produktutveckling, inköp av råvara  
och färdiga produkter, tillverkning och  
lagerhållning samt försäljning och distri-  
bution. Påverkan består här primärt  
av energiförbrukning i produktion och  
på kontor, avfall från egen tillverkning,  
utsläpp från transporter samt arbets-  
förhållanden för egna medarbetare.  
Nedströms påverkan relaterar  
huvudsakligen till användningen  
av de sålda produkterna. Påver-  
kan här utgörs primärt av utsläpp  
från transporter, vatten- och  
energianvändning samt avfall.  
Till de övergripande målen hör att fortsätta växa  
med god lönsamhet. Ambitionen är att bidra till konso-  
lideringen av den europeiska badrumsmarknaden.  
Strategin vilar på fem pelare:  
• Lönsam tillväxt – Förvärv av självständiga  
och innovativa varumärken. Stödja och driva  
organisk tillväxt.  
• Verksamhetsmodell – Samarbete utan  
sammanblandning  
• Hög försäljningskompetens – En heltäckande  
säljkanalmix  
• Produktutveckling – Innovativa badrumslösningar  
och fortsatta investeringar i hållbarhet och design  
• Organisation och ledarskap – Stärka och utveckla  
människor genom ett tillväxtorienterat ledarskap  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
39  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Intressenternas intressen och synpunkter  
Att få interna och externa intressenters synpunkter på  
verksamheten är en viktig del i det löpande arbetet  
med att utveckla företaget och verksamheten. Målet  
är att genom en ständigt pågående dialog balansera  
olika intressen, förväntningar och önskemål.  
Såväl Svedbergs Group som de enskilda bolagen  
för kontinuerliga dialoger med sina respektive vikti-  
gaste intressenter. Dessutom genomförs specifika  
dialogtillfällen i samband med genomförande av  
väsentlighetsanalys och i de fall behov har identifierats  
att skapa djupare förståelse för bolagets påverkan  
inom något område.  
Intressentgrupper  
Ägare  
Exempel på intressenter  
Hur kommunikation sker  
Viktigaste hållbarhetsfrågor  
Aktieägare, investerare,  
finansmarknaden  
Års- och delårsrapportering,  
Pressmeddelanden, Investerarträffar  
Positiv avkastning genom  
hållbar tillväxt  
Regulatorer  
Myndigheter, Kommuner, Nasdaq,  
Finansinspektionen, EU, Svensk lag  
Årsrapportering, insiderrapportering,  
deklarationer, revisioner, tillstånds-  
ansökningar  
Lag- och regelefterlevnad, rätt skatt,  
antikorruption  
Certifieringsorgan  
och organisationer  
ISO, FN Global Compact, SEMKO,  
NEMKO, M1, typgodkännade  
Kontroll av aktuella certifikat, revisioner,  
Communication of Progress (COP)  
Regelefterlevnad, utveckling  
Leverantörer  
Material och produktleverantörer  
Avtalsförhandlingar, besök,  
Code of Conduct, revisioner  
Bra samarbete för att optimera  
och planera produktion  
Transportföretag  
Industriella kunder  
Transportföretag,  
avfallstransportörer  
Avtalsförhandlingar, besök,  
Code of Conduct, revisioner  
Bra samarbete för att optimera  
och planera transporter  
Intressenternas perspektiv och synpunkter delges  
koncernledningen och beaktas även i bedömningen  
av väsentlighetsanalysen.  
Byggföretag  
Avtalsförhandlingar, besök, kundtjänst  
Mål och processer för att minska miljö-  
påverkan, leveranssäkerhet, kvalitet, starkt  
varumärke, hållbara produkter  
Återförsäljare  
Konsumenter  
Medarbetare  
Bad- och byggfackhandel DIY  
Privatpersoner  
Showroom, besök, kundtjänst  
Mål och processer för att minska miljö-  
påverkan, leveranssäkerhet, kvalitet, starkt  
varumärke, hållbara produkter  
Kundundersökningar, reklamations-  
hantering, kundtjänst  
Rätt funktion, kvalitet och design i för-  
hållande till pris, starkt varumärke, följa  
konsumentköplagen  
Medarbetare, potentiella medarbetare  
NMI, utvecklingsdialoger  
Arbetsmiljö, anställningsavtal, trygg och  
stabil arbetsgivare, jämställdhet, jämlikhet,  
hälsa, arbetsvillkor, starkt varumärke  
Närboende  
Media  
Närboende runt fabriker  
Press, analytiker  
Samråd  
Efterlevnad av tillståndsvillkor, buller  
Pressmeddelanden  
Lag- och regelefterlevnad,  
kvalitet och hållbarhet  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
40  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Om väsentlighetsanalysen  
Under 2023 genomförde Svedbergs Group en väsent-  
lighetsanalys i syfte att identifiera påverkan, risker och  
möjligheter relaterade till verksamheten. Analysen  
följde principen om dubbel väsentlighet, genom vilken  
såväl Svedbergs Groups påverkan på människa och/  
eller miljö analyseras, som finansiell påverkan på  
Svedbergs Groups verksamhet. Väsentlighetsanalysen  
genomfördes i följande steg:  
• Bolagsstyrning – Integrering av hållbarhetsaspekter  
i styrning och ledning.  
• Strategi – Påverkan på affärsmodell och  
långsiktig planering.  
• Påverkan, risker och möjligheter – Identifiering  
och hantering av väsentliga hållbarhetsaspekter.  
• Mätetal och mål – Indikatorer och uppföljning  
av hållbarhetsarbetet.  
Positiv påverkan bedömdes baserat på deras  
allvarlighetsgrad (skala och omfattning). Lämpliga  
trösklar fastställdes utifrån den kvantitativa bedöm-  
ningen, tidigare processer och i dialog med repre-  
sentanter från Svedbergs Group.  
Bedömning av väsentlighet  
För att säkerställa att bedömningen var jämförbar  
med befintliga processer genomfördes en översyn av  
processer och dokument tillsammans med represen-  
tanter från Svedbergs Group, Svedbergs i Dalstorp  
och Roper Rhodes. Påverkan relaterad till mänskliga  
rättigheter analyserades utifrån tidigare revisioner,  
riskbedömningar och arbetet med intern kontroll.  
Påverkan, risker och möjligheter relaterad till miljö  
mappades mot tidigare analyser av GHG-utsläpp.  
Påverkan, risker och möjligheter relaterade till sociala  
aspekter analyserades utifrån tidigare medarbetar-  
undersökningar, intervjuer, revisioner, riskbedöm-  
ningar och arbete med intern kontroll.  
Bedömning av finansiell väsentlighet  
Efter att ha kartlagt påverkan, risker och möjligheter,  
bedömdes finansiella effekter utifrån potentiell omfatt-  
ning och sannolikhet att de inträffar. Bedömning och  
lämpliga trösklar fastställdes utifrån den kvantitativa  
bedömningen samt befintliga processer och i dialog  
med representanter från Svedbergs Group.  
Identifiering av väsentliga frågor  
I bedömningen av påverkansväsentlighet sett till  
bolagets potentiella och faktiska påverkan beaktades  
bedömningskriterierna allvarlighetsgrad och sanno-  
likhet (se matris nedan).  
Negativ påverkan bedömdes baserat på allvarlig-  
hetsgrad (en kombination av skala, omfattning och  
återställbarhet) samt sannolikhet. Allvarlighetsgraden  
prioriterades framför sannolikheten för negativa effek-  
ter på mänskliga rättigheter och poängsättningen  
baserades på aktuella riskbedömningar med bäring  
på mänskliga rättigheter.  
Baserat på förteckningen över hållbarhetsfrågor och  
deras underämnen i ESRS1, genomfördes en initial  
bedömning av varje ämnes relevans för Svedbergs Groups  
verksamhet, med hänsyn till påverkan, risker och  
möjligheter. Denna bedömning omfattade koncernens  
aktiviteter, geografiska lägen, relevanta sektorer och  
värdekedja. Denna första bedömning gav en preliminär  
lista med 39 hållbarhetsfrågor som täcker Svedbergs  
Groups hela värdekedja och olika tidshorisonter.  
Summering och validering  
Hållbarhetsämnen och identifierad inverkan, risker  
och möjligheter för varje väsentlig hållbarhetsfråga  
värderades utifrån följande parametrar:  
De preliminära resultaten validerades av representan-  
ter från Svedbergs Group och varumärkesbolagen.  
Väsentlighetsanalysen resulterade i att sju ämnen,  
med sammantaget 17 underämnen, bedömdes vara  
väsentliga.  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Klimatförändringar  
Föroreningar  
Kritisk  
Vatten och marina resurser  
Biologisk mångfald och ekosystem  
Resursanvändning och cirkulär ekonomi  
Egna medarbetare  
Betydande  
1
5
10  
Arbetskraft i värdekedjan  
6
Påverkande samhällen  
Konsumenter och slutanvändare  
Väsentlig  
10 Ansvarsfullt företagande  
4
3
10  
Begränsad  
Minimal  
Dubbel väsentlighet  
Väsentlighet  
7
10  
9
2
Ej väsentlig  
8
Påverkan  
Minimal  
Begränsad  
Väsentlig Betydande  
Kritisk  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
41  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Påverkan, risker och möjligheter  
Sammanställningen av Svedbergs Groups väsentliga  
påverkan, risker och möjligheter visar att påverkan  
från den egna verksamheten är relativt begränsad,  
medan väsentlig påverkan på flera områden finns  
uppströms i värdekedjan, framför allt kopplat till fram-  
ställningen av de råvaror och produkter som köps in  
– för vidare förädling eller försäljning. Påverkan ned-  
ströms handlar huvudsakligen om den påverkan som  
uppstår vid användningen av de varor och tjänster  
Svedbergs Group säljer. Även denna bedöms i sam-  
manhanget vara relativt begränsad.  
Klimatförändringar  
Värdekedja  
(E/U/N)  
Typ av väsentlig IRO  
Beskrivning  
Begränsning av  
klimatförändringar  
Negativ påverkan  
U+E  
Tillverkningen av Svedbergs Groups produkter är energiintensiv, och det gäller både de som anskaffas och de som  
produceras av bolagen inom Svedbergs Group. Elektricitet och energi som framställs med fossila bränslen har en  
negativ påverkan på klimatet.  
E
U
Resor (till exempel med bil eller flyg) som görs av koncernens egna medarbetare har en direkt klimatpåverkan om  
det bränsle som används släpper ut växthusgaser.  
Inköp och raffinering av material som glas och porslin är energiintensivt och kan ha en negativ påverkan på klimatet  
om växthusgasintensiva energikällor används.  
U+N  
N
Transporter av inkommande och utgående produkter (till exempel via fartyg eller lastbil) släpper ut växthusgaser  
och har en negativ påverkan på klimatet.  
Identifierade väsentliga risker kan påverka koncer-  
nens finansiella ställning, resultat och kassaflöde.  
Ett exempel är utbudsstörningar i globala leverantörs-  
led som kan påverka förmågan att köpa in tillräckliga  
volymer av varor. Utbudsstörningar kan även leda till  
högre prisnivåer som påverkar förmågan att attrahera  
och behålla kunder. Vidare kan bristande kontroller  
av mänskliga rättigheter i leverantörsled skada  
Svedbergs Groups rykte bland konsumenter, vilket  
kan leda till förlorad försäljning. Kraftigt stigande  
drivmedelspriser, orsakat av geopolitiska oroligheter,  
störningar i leveranskedjor eller andra globala hän-  
delser, är ytterligare exempel på kortsiktiga finansiella  
risker.  
Samtidigt som hållbarhetsrelaterade aspekter  
kan utgöra risker, kan de även leda till nya affärs-  
möjligheter, främja produktutveckling samt stärka  
attraktionskraften bland konsumenter. Ett nära sam-  
arbete med leverantörer och noggrann kontroll i  
leverantörskedjan kan till exempel resultera i god till-  
gång på varor, möjligheter till produktdiversifiering  
gentemot konkurrenterna samt ett fördelaktigt rykte  
bland konsumenter.  
Utsläpp av växthusgaser från användningen av sålda produkter, där mängden skiljer sig mycket mellan de olika  
dotterbolagen.  
Risker  
U+E  
Med tanke på den energiintensiva tillverkningen kan förändringarna i energipriset få stor inverkan på det finansiella  
resultatet inom koncernen och hos våra leverantörer. Förändringar inom klimatrelaterade regelverk, nya incitament  
för energieffektivitet och förnybar energi, och det växande utbudet av alternativa energikällor kan leda till ökade  
prisvariationer och instabilitet vad gäller utgifterna för såväl det konventionella elnätet som för fossila bränslen.  
Ökade energipriser kan leda till högre priser hos våra leverantörer, vilket kan få negativa ekonomiska effekter för  
Svedbergs Group.  
E
E
Skydda byggnader mot klimatförändringarnas effekter. Extrema väderhändelser, till exempel översvämningar, kan  
orsaka skador på koncernens fysiska kapital. Om bolagen inom Svedbergs Group inte lyckas anpassa sig och  
skydda sina fysiska tillgångar från den här typen av händelser kan det leda till nedskrivningar och ökade kostnader.  
Högre krav på miljöprestanda, inklusive hållbarhetsrapportering, kan utgöra en risk eftersom detta innebär utläm-  
ning av mer information och högre kostnader för koncernen. Om koncernen inte lever upp till de nya kraven finns  
det även risk för straffavgifter eller att vårt rykte skadas.  
Möjligheter  
N
N
Kunder kräver i högre utsträckning miljövänliga produkter. Genom att erbjuda produkter med liten miljöpåverkan  
kan Svedbergs Group-bolagen rikta in sig mot den här marknaden och få konkurrensfördelar.  
En ökad medvetenhet om klimatförändringar och miljöproblem samt nya krav från konsumenter/kunder kan utgöra  
en möjlighet för koncernens bolag att anpassa sig efter dessa preferenser och erbjuda produkter med lägre miljö-  
påverkan.  
Energi  
Negativ påverkan  
U
E
I vissa av länderna där Svedbergs Group gör inköp och säljer produkter används fortfarande naturgas för upp-  
värmning. Naturgas orsakar mer utsläpp än många andra typer av uppvärmning.  
Den negativa effekten på miljön på grund av energin som används för drift och produktion är något som varierar  
kraftigt mellan dotterbolagen.  
N
Negativ påverkan på miljön genom energianvändning i produkternas användningsfas.  
Risker  
U+E  
Svedbergs Group står inför en finansiell risk kopplad till högre energipriser på grund av konflikter och inflation i Europa.  
Oroligheterna i regionen kan leda till störningar i energileveranser och -produktion, vilket får energipriserna att öka.  
Det kan påverka driften, eftersom högre energikostnader påverkar koncernens lönsamhet och driftskostnader. Dess-  
utom kan inflationstrycket i regionen ytterligare förvärra energiprisökningarna, vilket skapar finansiella utmaningar.  
Positiv påverkan  
E
Energiproduktion med solpaneler. Detta varierar kraftigt mellan dotterbolagen.  
E = Egen verksamhet U = Uppströms N = Nedströms  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
42  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Påverkan, risk, möjligheter forts.  
Vatten  
Biologisk mångfald och ekosystem  
Värdekedja  
Värdekedja  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Vatten  
Negativ påverkan  
Positiv påverkan  
N
Slutanvändarna av de produkter som koncernens  
bolag säljer konsumerar sötvatten.  
Direkta påverkans-  
faktorer som leder  
till förlust av bio-  
logisk mångfald  
Negativ påverkan  
U
Inköp av råvaror, inklusive metaller, kan ha negativ  
inverkan på ekosystemen. Till exempel kan inköp av  
metall, glas och timmer påverka miljön på olika sätt,  
särskilt genom gruvdrift och extraktionsprocesser. Det  
kan exempelvis röra sig om förstörda livsmiljöer samt  
vatten- och markföroreningar. Ohållbara metoder kan  
skada lokala ekosystem, störa djurlivet och försämra  
vattenkvaliteten.  
U
N
Leverantörer i vattenstressade områden. Koncernens  
leverantörer använder varierande mängder vatten.  
Till exempel är keramik ett vattenintensivt material.  
Om koncernen designar produkter med vatteneffekti-  
vitet i åtanke finns det potential för positiv påverkan.  
Produkter som designas för att förbruka små vatten-  
mängder i användningsfasen kan ha en positiv effekt,  
eftersom mindre vatten används.  
Risker  
U
E
Tvister om vilka effekter utvinningen av råvaror som trä  
och metaller har på den biologiska mångfalden kan  
leda till ett skadat rykte och i förlängningen minskad  
försäljning, liksom svårigheter att rekrytera arbetskraft.  
Risker  
U
N
Inköp från leverantörer i områden präglade av  
vattenstress.  
Konsekvenser för  
ekosystemens  
omfattning och  
tillstånd  
Negativ påverkan  
Negativ påverkan  
Lageranläggningar och andra byggnader som kon-  
cernens bolag använder kan ha negativ påverkan  
på den biologiska mångfalden och ekosystemen,  
eftersom de trängs undan.  
Möjligheter  
För Svedbergs Group innebär det ökade fokuset  
på vattenförbrukning och -användning nya produkt-  
möjligheter.  
Konsekvenser för  
arters tillstånd  
U
Inköp av råvaror, inklusive metaller, kan ha negativ  
inverkan på ekosystemen. Till exempel kan inköp av  
metall, glas och timmer påverka miljön på olika sätt,  
särskilt genom gruvdrift och extraktionsprocesser. Det  
kan exempelvis röra sig om förstörda livsmiljöer samt  
vatten- och markföroreningar. Ohållbara metoder kan  
skada lokala ekosystem, störa djurlivet och försämra  
vattenkvaliteten.  
Risker  
Risker  
U
U
Koncernens bolag erbjuder produkter av trä. Om  
råvaruleverantörerna är inblandade i tvister som rör  
negativ påverkan på ekosystemen kan det skada  
Svedbergs Groups rykte.  
Konsekvenser för  
och beroenden av  
ekosystemtjänster  
Användningen av material som trä och porslin är  
beroende av ekosystemtjänster. Faktorer som  
avskogning och klimatförändringar hotar de naturliga  
systemens motståndskraft och kan leda till svårigheter  
att utvinna dessa material i framtiden.  
E = Egen verksamhet U = Uppströms N = Nedströms  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
43  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Påverkan, risk, möjligheter forts.  
Cirkulär ekonomi  
Cirkulär ekonomi  
Värdekedja  
Värdekedja  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Resursinflöden,  
inklusive resurs-  
användning  
Negativ påverkan  
Positiv påverkan  
Risker  
U+N  
Genom våra val och vår användning av material, till  
exempel timmer, metall, glas, plast och porslin, har  
Svedbergs Group negativ påverkan på miljö och  
människor.  
Avfall  
Negativ påverkan  
E
Svedbergs Group kan ha negativ påverkan på miljön  
genom sina interna processer för avfallshantering,  
inklusive förpackningar.  
Positiv påverkan  
N+E  
Som marknadsledare kan koncernen ha en positiv  
påverkan genom att designa produkter med längre  
livscykler och större möjligheter till återvinning. Kon-  
cernen kan även främja initiativ och beteenden hos  
kunderna som syftar till att minska avfallet, både vad  
gäller förpackningarna som används och när produk-  
terna nått slutet av sin livscykel.  
U+N  
U
Svedbergs Group kan ha en positiv påverkan på miljön  
genom att göra materialval enligt principerna för en  
cirkulär ekonomi, till exempel genom användning av  
biobaserade material och andra hållbara alternativ.  
Svedbergs Group kan ställas inför finansiella risker som  
rör resursinflöden och resursanvändning, särskilt på  
grund av svårigheter att införskaffa nödvändiga råvaror,  
resurser och komponenter som orsakas av regionala  
konflikter och utmaningar i leveranskedjan. Dessa  
risker inkluderar bland annat ökade kostnader och  
förseningar.  
Risker  
N+E  
E
Ökade kostnader för bortskaffande av avfall.  
Möjligheter  
Att optimera materialanvändningen och minska avfallet  
kan reducera kostnaderna.  
Möjligheter  
E
Svedbergs Group kan förbättra sina produkters  
övergripande påverkan från hela livscykeln och på  
så sätt minimera regelverksrelaterade risker, uppfylla  
kundernas ökade förväntningar och skapa kostnads-  
besparande möjligheter.  
Koncernen kan få mer kontroll över produktionen  
genom att göra materialinköp och sköta tillverkningen  
lokalt inom koncernens produktionsenheter.  
Resursutflöden  
relaterade till  
produkter och  
tjänster  
Negativ påverkan  
Positiv påverkan  
N
Svedbergs Group kan ha negativ påverkan på miljön  
under produkternas användningsfas.  
N+E  
Svedbergs Group kan ha en positiv påverkan på  
miljön genom de produkter som levereras till kunder  
och genom att följa principerna för en cirkulär eko-  
nomi. Till detta räknas att förlänga livslängden för  
all utrustning och att utvärdera materialbesparingar  
och cirkulära designprinciper i såväl nya som om-  
designade produkter. Dessutom kan koncernen  
ha positiv påverkan på miljön genom att utföra och  
möjliggöra forskning och projekt som minimerar de  
negativa effekterna på miljön.  
E = Egen verksamhet U = Uppströms N = Nedströms  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
44  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Påverkan, risk, möjligheter forts.  
Egna medarbetare  
Egna medarbetare  
Värdekedja  
Värdekedja  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Likabehandling  
och lika möjligheter  
för alla  
Negativ påverkan  
E
Det finns risk för att de anställda utsätts för diskrimine-  
ring på koncernens arbetsplatser, inklusive omedveten  
partiskhet under rekryteringsprocessen och vid den  
interna karriärutvecklingen. Diskrimineringen kan även  
utgöras av icke-inkluderande arbetsförhållanden. Den  
här typen av påverkan förstärks av skillnaderna i köns-  
fördelningen inom koncernen, även om detta har börjat  
vända.  
Arbetsvillkor  
Negativ påverkan  
E
Det finns en risk för arbetsplatsolyckor som resulterar i ska-  
dor, framför allt bland de som utför fysiskt arbete. Mindre  
skador såsom skärsår, halkskador och förslitningsskador  
kan inträffa relativt ofta, medan större skador såsom bränn-  
skador, fallskador och krosskador kan få allvarliga konse-  
kvenser för inblandade individer.  
E
E
Hälso- och säkerhetsrisker på kontor och under hybridarbete  
utgörs bland annat av icke-ergonomiska arbetsmiljöer, stress  
och brist på balans mellan arbete och privatliv.  
Svedbergs Group kan ha negativ påverkan på de  
anställda genom att inte tillhandahålla tillräckligt med  
utbildning och information för att de ska kunna utföra  
sina arbetsuppgifter och hantera varierande system.  
Det kan vi motverka genom att till exempel ge alla  
anställda samma tillgång till utbildning och kompetens-  
utveckling.  
Positiva effekter  
Koncernen kan ha en positiv inverkan på de anställda genom  
att skapa goda arbetsförhållanden och bidra till god fysisk och  
psykisk hälsa, bland annat genom hälsoinitiativ, flexibla  
arbetsplatser och olika förmåner för de anställda.  
E
E
Genom organisk tillväxt, förvärv och genom att öppna lokala  
kontor skapar Svedbergs Group anställningsmöjligheter som  
innebär fördelar för de anställda genom att de får en stadig  
inkomst.  
Positiv påverkan  
Risker  
E
E
Anställdas tillgång till kompetensutveckling och  
utbildning.  
Jämlikhet och inkludering som främjas genom rekryte-  
ringsmetoder och interna nätverk, samt andra initiativ.  
Risker  
Skador på arbetskraften kan leda till förlorad arbetstid, vilket  
kan minska produktionen och bli en ekonomisk börda, och  
det finns också en risk att de leder till straffavgifter. Detta  
inkluderar förslitningsskador. Skador på arbetskraften kan  
resultera i juridiska efterverkningar och böter. De kan också  
utgöra en risk för varumärkets rykte och resultera i svårig-  
heter att rekrytera personal.  
Förekomster av diskriminerande och icke-inkluderande  
beteenden på koncernens arbetsplatser kan skada vårt  
rykte, vilket i sin tur kan leda till inkomstbortfall och  
rekryteringssvårigheter. Det kan också leda till juridiska  
påföljder, inklusive böter.  
Om det förekommer löneskillnader och skillnader i  
interna karriärmöjligheter som baseras på till exempel  
könstillhörighet eller etnicitet och dessa inte justeras,  
utgör det en risk för koncernens varumärke och i för-  
längningen även möjligheterna att rekrytera personer  
med rätt kompetens.  
E
E
Otillräcklig översyn av arbetsförhållandena kan utgöra en risk  
när det gäller att behålla arbetskraft och för företagets rykte  
som arbetsgivare. I förlängningen kan detta innebära risker  
för möjligheten att rekrytera personal med rätt kompetens.  
Allvarliga avvikelser i arbetsförhållanden kan också leda till  
böter och potentiellt högre driftskostnader.  
Kompetensrekrytering kan utgöra en svårighet för  
koncernen, på grund av platserna där verksamheten  
finns och en svår arbetsmarknad.  
Möjligheter  
Att säkerställa en god arbetsmiljö gör det enklare att  
rekrytera och behålla kompetent personal och sänker  
kostnaderna som är kopplade till personalomsättning och  
utbildning av anställda.  
Möjligheter  
E
Att tillhandahålla möjligheter till karriärutveckling,  
särskilt för personer som varit anställda länge, samt  
ledarskapsutveckling och möjlighet till fortbildning, kan  
hjälpa Svedbergs Group att behålla sina anställda.  
Andra arbets-  
relaterade  
rättigheter  
Negativ påverkan  
Risker  
E
E
Risker för brott mot mänskliga rättigheter föreligger huvud-  
sakligen i leveranskedjan och kan uppstå i samband med  
materialinköp till den egna verksamheten. Vissa av dotter-  
bolagen använder även inhyrd arbetskraft.  
Riskerna för brott mot mänskliga rättigheter i den egna  
verksamheten anses låga. Riskerna föreligger framför allt  
i leveranskedjan och kan uppstå i samband med material-  
inköp till den egna verksamheten. Vissa av dotterbolagen  
använder även inhyrd arbetskraft.  
E = Egen verksamhet U = Uppströms N = Nedströms  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
45  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Påverkan, risk, möjligheter forts.  
Arbetskraft i värdekedjan  
Arbetskraft i värdekedjan  
Värdekedja  
Värdekedja  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Likabehandling  
och lika möjligheter  
för alla  
Negativ påverkan  
Positiv påverkan  
U
Det här gäller särskilt för leverantörer från länder  
utanför EU, där lagar och regelverk för att säkerställa  
rättvisa löner, optimala arbetsförhållanden och pro-  
duktivitet är begränsade.  
Andra arbets-  
relaterade  
rättigheter  
Negativ påverkan  
U+N  
Arbetsförhållanden uppströms i värdekedjan kan vara  
svåra att spåra och säkerställa. Det finns en risk för  
att exempelvis modernt slaveri, barnarbete och orätt-  
visa arbetstider och löner påverkar arbetskraften i  
koncernens värdekedja, särskilt på nivå 2, 3 och  
därefter, där insynen i metoder och leverantörer är  
begränsad. Detta beror delvis på vilka länder kon-  
cernen handlar med.  
U
Krav på leverantörer att främja en hållbar värdekedja  
ur social och miljömässig synvinkel. Här ingår hälsa  
och säkerhet på arbetsplatsen. Svedbergs Group kan  
arbeta med hälsa och säkerhet för arbetstagarna i  
värdekedjan och försöka se till att de behåller sitt  
fysiska, psykiska och sociala välbefinnande.  
U
Vissa av Svedbergs Groups produkter kan innehålla  
konfliktmineraler (till exempel kromit, som används i  
produktionen av rostfritt stål), och även om vi har  
tydliga förväntningar på leverantörerna på det här  
området finns det en risk för brott mot de mänskliga  
rättigheterna där dessa mineraler utvinns. Brott mot  
de mänskliga rättigheterna är en risk inom gruvdrift i  
allmänhet. Det är mycket svårt att säkerställa arbets-  
förhållanden uppströms i värdekedjan på nivå 2, 3  
och därefter.  
Arbetsvillkor  
Negativ påverkan  
U
Leverantörerna finns främst i Europa och Asien (Kina).  
I framför allt Kina och Sydostasien finns det risk för  
dåliga arbetsförhållanden och arbetskraftsexploatering.  
U+N  
Det föreligger risker för hälsa och säkerhet för arbets-  
tagarna i värdekedjan, inklusive deras fysiska, psy-  
kiska och sociala välbefinnande. Om något inträffar,  
särskilt dödsfall eller omfattande brister i säkerheten  
på arbetet, kan det kopplas till Svedbergs Group.  
Risker  
U
Svedbergs Group bedömer att risken för brott mot  
mänskliga rättigheter framför allt föreligger i leverans-  
kedjan och kan uppstå i samband med materialinköp  
i projekt. Om vi inte proaktivt identifierar potentiella  
brott mot mänskliga rättigheter i hela värdekedjan,  
och inte proaktivt anpassar oss efter ny lagstiftning  
kring mänskliga rättigheter, till exempel EU-direktivet  
om tillbörlig aktsamhet för företag (CSDDD), riskerar  
vi bristande efterlevnad och negativa effekter för  
varumärkets rykte.  
U+N  
U+N  
Fall då regler om arbetstider och löner inte efterlevs  
bland leverantörer i Kina.  
Positiv påverkan  
Krav på leverantörer att främja en hållbar värdekedja  
ur social och miljömässig synvinkel. Här ingår hälsa  
och säkerhet på arbetsplatsen. Svedbergs Group kan  
arbeta med hälsa och säkerhet för arbetstagarna i  
värdekedjan och försöka se till att de behåller sitt  
fysiska, psykiska och sociala välbefinnande.  
Risker  
U+N  
U+N  
Leverantörerna finns främst i Europa och Asien (Kina).  
I framför allt Kina och Sydostasien finns det risk för  
dåliga arbetsförhållanden och arbetskraftsexploate-  
ring. Förekomster av dåliga arbetsförhållanden eller  
brott mot mänskliga rättigheter kan resultera i att  
Svedbergs Groups rykte tar skada. Den här risken  
kan vara högre i fall då logistikföretag använder varu-  
märkning från Svedbergs Group.  
Brist på adekvat insyn, transparens och/eller uppfölj-  
ning av leverantörer kan i sin tur påverka Svedbergs  
Group ekonomiskt.  
E = Egen verksamhet U = Uppströms N = Nedströms  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
46  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Allmänna upplysningar  
Påverkan, risk, möjligheter forts.  
Ansvarsfullt företagande  
Ansvarsfullt företagande  
Värdekedja  
Värdekedja  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Typ av väsentlig IRO  
(E/U/N)  
Beskrivning  
Företagskultur  
Negativ påverkan  
U+E  
Genom att ha en uppförandekod och andra metoder  
för ansvarsfullt företagande som inte ligger i linje med  
kommande lagstiftning och/eller om den inte efterlevs  
av anställda och leverantörer i värdekedjan uppströms  
kan koncernen ha en negativ påverkan på människor.  
Skydd för  
visselblåsare  
Negativ påverkan  
U+E+N  
Om Svedbergs Group inte lyckas skydda arbetstagare  
som anmäler missförhållanden genom att lämna in en  
visselblåsarrapport kan det få negativa konsekvenser  
för visselblåsaren.  
Risker  
N
Om vi misslyckas med att skydda visselblåsare som  
rapporterar missförhållanden eller oetiska förfaranden  
inom företaget på ett adekvat sätt kan det få både  
juridiska och regulatoriska konsekvenser, inklusive  
åtal, böter och ett skadat rykte. Dessutom kan kon-  
cernen uppleva en ökad personalomsättning, lägre  
förtroende bland de anställda och svårigheter att  
rekrytera och behålla kompetent personal. Om vi inte  
lyckas etablera en företagskultur som bygger på  
transparens, där vi skyddar visselblåsare, kan det få  
negativa effekter på det finansiella resultatet och den  
övergripande affärsverksamheten.  
E
Svedbergs Group kan ha en negativ påverkan på  
människor genom en negativ företagskultur. Även  
om kulturen inte genomsyrar hela gruppen kan den  
förstärkas genom omorganisation och liknande.  
Positiv påverkan  
E
E
Svedbergs Group kan ha en positiv påverkan på de  
anställda genom att ha en företagskultur som upp-  
muntrar feedback.  
Koncernen kan ha en positiv påverkan genom att  
samarbeta med välgörenhetsorganisationer och/eller  
vara engagerad i lokalsamhället.  
Risker  
U+N  
Stärkt reglering, till exempel CSRD, taxonomi-  
förordningen och CSDDD, innebär en ökad press  
och ökade driftskostnader för att uppfylla och efter-  
leva de nya förordningskraven.  
Förvaltning av  
förbindelser  
med leverantörer,  
inbegripet  
Negativ påverkan  
Positiv påverkan  
U+N  
U+N  
Genom att ha en uppförandekod och andra metoder  
för ansvarsfullt företagande som inte ligger i linje med  
kommande lagstiftning och/eller om den inte efterlevs  
av anställda och leverantörer i värdekedjan uppströms  
kan koncernen ha en negativ påverkan på människor.  
Möjligheter  
E
Efterlevnad av stärkt reglering, till exempel CSRD,  
taxonomiförordningen och CSDDD, innebär större  
möjligheter att hitta kunder, investerare och personal.  
betalningsrutiner  
Svedbergs Group kan ha en positiv påverkan på  
människor och miljö genom att upprätthålla högsta  
möjliga etiska standarder när vi bedriver vår verksam-  
het och genom att ställa miljömässiga och sociala  
krav vid inköp och anskaffning.  
Korruption  
och mutor  
Negativ påverkan  
U+E+N  
Det finns risk för mutor, korruption och konkurrens-  
begränsande metoder. I vissa fall kanske inte kon-  
cernen är direkt inblandad i en incident, men kan  
kopplas till den via leverantörer eller kunder, särskilt  
när vi gör inköp från länder där lagstiftningen är  
bristfällig och regelverk inte följs.  
U+E+N  
Svedbergs Group är beroende av att företaget och  
dess anställda, leverantörer och partner följer aktuell  
lagstiftning gällande korruption och mutor. Korruption  
och mutor kan leda till ökade kostnader, förlust av  
affärsmöjligheter, juridiska påföljder och ett skadat  
rykte. Dessa risker är högre eftersom delar av koncer-  
nens värdekedja finns på marknader och i branscher  
där korruption och mutor är vanligt. Dessutom kan  
åtgärder som strider mot aktuell lagstiftning påverka  
koncernens rykte och verksamhet. Detta kan ske som  
en konsekvens av otillräcklig kunskap om lagstiftningen  
i respektive land.  
E = Egen verksamhet U = Uppströms N = Nedströms  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
47  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Miljö  
Klimatförändringar  
Svedbergs Groups största utsläpp av växthusgaser kommer  
från inköpta varor, användning av produkter hos kund och från  
transporter. Koncernen arbetar kontinuerligt med att definiera  
planer och åtgärder för att minska verksamhetens utsläpp.  
Påverkan, risker och möjligheter  
Styrning  
Påverkan i värdekedjan  
Policyer med bäring på klimatförändringar  
Policy för begränsning av klimatförändringar,  
anpassning och energi  
Mål  
Energianvändning i samband med tillverkning av  
Svedbergs Groups produkter står för en stor del av  
koncernens samlade utsläpp. Det gäller både de pro-  
dukter som köps in från externa leverantörer och de  
som tillverkas internt i koncernen. Särskilt energi-  
intensiv är tillverkningen av produkter som består av  
glas och porslin. Även transporter av inkommande och  
utgående produkter ger upphov till utsläpp av växt-  
husgaser och har en negativ klimatpåverkan, liksom  
resor som genomförs av koncernens medarbetare.  
Mål för begränsning av och anpassning till klimatförändringarna - godkända av SBTi  
Policyn anger ramar för hur koncernens arbetar med  
att begränsa den egna verksamhetens och övriga  
värdekedjans påverkan på klimat och miljö. Policyn  
adresserar och hanterar även identifierade fysiska  
klimat- och övergångsrisker relaterade till klimat-  
anpassning, samt processer rörande övervakning  
och hantering av växthusgasutsläpp, klimatrelaterad  
påverkan, risker och möjligheter i hela den egna  
organisationen och övriga värdekedjan.  
Policyn ger tydliga riktlinjer för gemensamma åta-  
ganden, mål och krav relaterade till begränsning av  
klimatförändringar, anpassning och energianvändning.  
Policyn omfattar såväl den egna verksamheten som  
övriga värdekedjan och den gäller för alla Svedbergs-  
koncernens dotterbolag, deras anställda (oavsett om  
de är tillsvidareanställda, visstidsanställda eller till-  
fälliga), deras leverantörer och underleverantörer  
oavsett var i världen de verkar.  
Övergripande mål1)  
Svedbergs Group ska nå netto noll växthusgas-  
utsläpp över hela värdekedjan till 2050.  
Långsiktiga mål (till 2050)1)  
• De absoluta växthusgasutsläppen inom scope  
1 och 2 ska minska med 90 procent till 2050.  
• Utsläppen inom scope 3 ska fram till 2050  
minska med 97 procent per miljon SEK  
förädlingsvärde.  
Kortsiktiga mål (till 2030)1)  
• De absoluta växthusgasutsläppen inom scope  
1 och 2 ska minska med 44 procent till 2030.  
• Andelen förnybar energi ska 2030 uppgå  
till 100 procent.  
• Utsläppen inom scope 3 ska fram till 2030  
minska med 51,6 procent per miljon SEK för-  
ädlingsvärde. Målet omfattar inköpta varor och  
tjänster, bränsle- och energirelaterade aktivi-  
teter, uppströms transport och distribution  
samt avfall som genereras i verksamheten.  
Risker och möjligheter för Svedbergs Group  
De största riskerna avser förändringar i regelverk, nya  
incitament för energieffektivitet och förnybar energi,  
samt den ökande konkurrenskraften för alternativa  
energikällor, vilket kan leda till ökade prisfluktuationer  
och instabilitet både i konventionella elnät och i kost-  
nader för fossila bränslen. Ändrade krav från kunder  
som en följd av ökad medvetenhet om klimatföränd-  
ringar och miljöfrågor kan utgöra en möjlighet för kon-  
cernens bolag om de kan anpassa sig och erbjuda  
produkter med lägre miljöpåverkan.  
Övrigt mål  
Koldioxidutsläppen från Svedbergs Groups verk-  
samhet ska minska med 50 procent från 2021 till  
2030 i förhållande till nettoomsättningen.  
1) Basåret är 2021. Målgränsen inkluderar mark-  
relaterade utsläpp och upptag från bioenergi-  
råvaror. Målen verifierades av Science Based  
Target initiative (SBTi) i början av 2025.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
48  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Miljö / Klimatförändringar  
Strategi och åtgärder  
Svedbergs Group har utvärderat sin strategi och  
affärsmodell med fokus på förmågan att hantera  
väsentlig påverkan och risker samt att utnyttja bety-  
dande möjligheter. Analysen har utvärderat robust-  
heten i företagets affärsmodell och strategi mot risker  
och möjligheter inom miljö, socialt ansvar och bolags-  
styrning (ESG). Denna bedömning integrerar resul-  
taten från den dubbla väsentlighetsanalysen (DMA)  
för att säkerställa långsiktig operativ stabilitet och  
hållbar tillväxt.  
I bedömningen har väsentlig påverkan grupperats,  
hänsyn har tagits till risker och möjligheter efter kon-  
ceptuella teman och varje tema har interagerats  
med Svedbergs Groups affärsmodell, strategi och  
värdekedja. Analysen har genomförts utifrån tre tids-  
perspektiv: kort, medellång och lång sikt och har  
resulterat i en slutsats för varje tema, med rekommen-  
dationer för att stärka motståndskraften inom viktiga  
områden  
planer som tagits fram för respektive varumärkes-  
bolag. I takt med att branschen utvecklas och fler  
leverantörer möter koncernens krav siktar Svedbergs  
Group på att driva en omställning där affärsmodellen  
utvecklas i linje med målen i Parisavtalet.  
utsträckning på ett nära samarbete med leverantörer.  
Genom koncernens befintliga policyer säkerställs att  
leverantörer aktivt engagerar sig i klimat- och hållbar-  
hetsarbete och är öppna för att samarbeta för att för-  
bättra datainsamlingen och sätta sina egna klimatmål.  
Löpande dialoger med större leverantörer säker-  
ställer utvecklingen av produkter som minskar material-  
användningen, ökar andelen återvunnet material  
och inkluderar alternativa material med lägre klimat-  
påverkan. Utöver detta utvärderas logistikleverantörer  
för att prioritera de som har lägre klimatpåverkan,  
samtidigt som transportvägarna för inkommande  
och utgående leveranser optimeras.  
Transport (scope 3 kategori 4)  
Fokus ligger framförallt på att ställa om till förnybara  
bränslen och fortsätta investera i hållbara transport-  
lösningar. Exempelvis prioriteras leverantörer med  
hållbara transportlösningar och tydliga krav ställs på  
miljöprofiler och resultatrapportering. För att minska  
utsläppen från transporter strävar Svedbergs Group  
också efter att i ökande utsträckning använda bio-  
bränslen och hållbara bränslen, till exempel Sustain-  
able Marine Fuel (SMF), som Roper Rhodes imple-  
menterar hos sin största leverantör.  
Omställningsplan för begränsning av  
klimatförändringarna  
Svedbergs Group har tagit fram en omställningsplan  
för att begränsa klimatförändringarna, vilken är god-  
känd och antagen av styrelse och ledning. Handlings-  
planer har tagits fram för respektive bolag och dessa  
kommer att ligga till grund för en bredare översyn och  
vidareutveckling av omställningsplanen. Viktiga aspekter  
är faktorer som företagets tillväxt och övergripande  
utveckling. En central del i detta arbete är implemente-  
ringen av en cirkulär affärsmodell, med fokus på att  
identifiera både utmaningar och möjligheter och kon-  
kretisera hur detta kan realiseras i praktiken. Utveck-  
lingen av omställningsplanen kommer att fortsätta  
under 2025.  
Varje år genomförs en så kallad Climate Audit, där  
växthusgasutsläppen i värdekedjan analyseras enligt  
Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol). Analysen  
används för att ta fram och justera reduktionsplaner  
och mål för alla koncernbolag, samt aktiviteter för att  
prioritera åtgärder för minskning av växthusgasutsläpp  
anpassat för respektive bolag.  
Svedbergs Group beräknar utsläpp i scope 1, 2 och  
3 årligen och all data verifieras av tredje part. Fokus  
för koncernens arbete ligger på de områden som  
identifieras i de årliga klimatpåverkansrapporter som  
tas fram och insatserna riktas mot de kategorier som  
orsakar störst påverkan. Det gäller framför allt indirekta  
utsläpp i värdekedjan från inköpta varor, transporter  
och användning av sålda produkter. Handlingsplanen  
för att minska utsläpp granskas och uppdateras årli-  
gen, och resultatet av genomförda aktiviteter följs upp  
mot uppsatta mål.  
Transporteffektiviteten ökas också genom att opti-  
mera fyllnadsgraden, minska mängden förpackningar  
och samordna leveranser mellan dotterbolagen, och  
samtidigt välja de mest miljövänliga transportslagen.  
Drivkrafter och åtgärder  
Energiförbrukning (scope 1, 2 och 3 kategori 3)  
Fokus ligger på att öka energieffektiviteten genom att  
säkerställa grundläggande energibesparingar på alla  
anläggningar och minska energianvändningen för pro-  
dukter i användningsfasen. Åtgärder som diskuteras  
av Svedbergs Group innefattar att se över energins  
ursprung. Fossila källor ska fasas ut genom byte till  
gröna elavtal, biogas eller biodrivmedel. Många av  
bolagen har idag gröna elavtal på plats och 87 pro-  
cent av den totala elförbrukningen var förnybar år  
2024. Vidare ska energieffektiviteten ses över i befint-  
liga produktionsprocesser. Svedbergs Group ska fort-  
sätta installation av solpaneler på egna verksamheter.  
Under de senaste åren har solpaneler bidragit till att  
Roper Rhodes och Thebalux nu har kapacitet att  
producera egen grön el.  
Övriga åtgärder som utförts är en översyn av  
elförbrukningen i kontors- och produktionslokaler där  
element och lysrör bytts ut till mer energieffektiva  
alternativ. El, luftkonditionering och värme används  
på effektivt sätt och ska stängas av när det är möjligt.  
Det har även gjorts en översyn och optimering av  
användningen av kompressorer i Macro design.  
En översyn av spillvärme på kompressorer har också  
gjorts i Dalstorp där spillvärmen går i retur till fjärr-  
värmenätet.  
Produkter (scope 3 kategori 1 och 11)  
Svedbergs Group samarbetar med stora leverantörer  
för att få tillgång till klimatdata för standardprodukter,  
till exempel via EPD:er (Environmental Product  
Declarations) eller LCA:er. (Life Cycle Assessments).  
Korrekta produktspecifika data är avgörande för att  
kunna vidta mätbara åtgärder.  
För att säkerställa produkternas hållbarhet fokuserar  
Svedbergs Group på miljömärkning och certifiering,  
samt att öka andelen egen produktion. Ett ramverk för  
ekodesign med en checklista för materialval har imple-  
menterats. Detta ramverk uppdateras kontinuerligt i  
takt med att nya konstruktioner och bättre material blir  
tillgängliga.  
För att öka andelen återvunnet material undersöks  
möjligheten till att använda återvunna metaller som  
mässing, stål och aluminium. Fokus ligger på design  
av energieffektiva produkter, till exempel elektriska  
element med låg effekt och produkter med timers för  
att optimera användningen, samt att utveckla mer  
energibesparande funktioner, till exempel energi-  
effektiva blandare inom vissa segment.  
Målet är att alla förpackningar ska vara åter-  
vinningsbara eller återanvändningsbara senast 2025.  
För produkter gäller att minst 90 procent ska vara  
återvinningsbara 2030 och att minst 30 procent av  
produktmaterialen ska bestå av återvunnet innehåll.  
Tydligt fokus på långsiktig hållbarhet  
Svedbergs Group strävar efter att utveckla produkter  
med lång livslängd, successivt minskad miljöpåverkan  
och hög resurseffektivitet. Detta tillvägagångssätt  
driver både konkurrenskraft och kundvärde. Hållbar-  
het är en viktig punkt på agendan både på styrelse-  
nivå och i koncernledningen. Klimatmålen är integre-  
rade i styrningen och den övergripande affärsstrategin  
har ett tydligt fokus på långsiktig hållbarhet. Miljö-  
mässiga, sociala och ekonomiska aspekter ska  
beaktas i alla affärsbeslut.  
Produkterna som säljs av Svedbergs Group är  
designade för att ha en lång livslängd. Hållbarhets-  
hänsyn och cirkulära designprinciper införlivas redan  
på konceptstadiet när nya produkter utvecklas. Att  
använda återvunnet material för att främja ökad cirku-  
laritet, tillsammans med ett aktivt arbete med att  
optimera och förlänga produkters livslängd är och  
kommer i allt högre grad att vara en central del av  
produktutvecklingen. Reservdelar finns lätt tillgängliga  
för stora delar av sortimentet.  
Nära samarbete med leverantörer  
Klimatstrategin är i ständig utveckling och revideras  
flera gånger per år. Detta sker genom regelbundna  
diskussioner och uppdateringar av de reduktions-  
Svedbergs Groups primära åtgärder för att minska  
klimatpåverkan fokuserar på de material och produk-  
ter som koncernen köper in. Detta arbete bygger i hög  
Slutligen har lastportar bytts ut för att skapa en  
bättre arbetsmiljö vid utlastning och för att minska  
värmeförluster.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
49  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Miljö / Klimatförändringar  
Strategi och åtgärder forts.  
Utfall  
Investeringar  
Utsläpp av växthusgaser uppdelade i scope 1, 2 och betydande kategorier i scope 3  
För att genomföra omställningsplanen investerar  
Svedbergs Group i en rad olika åtgärder. För att samla  
all hållbarhetsdata och därmed underlätta och kvalitets-  
säkra rapportering och uppföljning har koncernen  
investerat i ett nytt system för att hantera hållbarhets-  
data. Koncernen har också investerat i ett verktyg för  
att ta fram EPD:er (Environmental Product Declara-  
tions) för egna produkter, och därmed underlätta upp-  
följningen av klimatpåverkan. Investeringar görs också  
i exempelvis solcellsanläggningar och maskiner för att  
göra produktionen mer energieffektiv.  
% förändring  
2021–2024  
Årligt mål  
i %/basår  
Basår 2021  
2023  
2024  
2030  
2050  
Scope 1-växthusgasutsläpp  
Bruttoväxthusgasutsläpp scope 1 (tCO2e)  
791  
0
597  
0
629  
0
–20%  
0
443  
79,1  
–7,6%  
Procentandel scope 1-växthusgasutsläpp från  
reglerade utsläppshandelssystem (%)  
Scope 2-växthusgasutsläpp  
Platsbaserade bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 2 (tCO2e)  
Marknadsbaserade bruttoväxthusgasutsläpp scope 2 (tCO2e)  
n.a.  
499  
n.a.  
469  
n.a.  
266  
n.a.  
–47%  
279  
49,9  
–7,6%  
Scope 3 utsläpp per nettointäkt (t CO2eq/MSEK nettointäkt)  
Totala indirekta bruttoutsläpp scope 3 (tCO2e)  
1 Inköpta varor och tjänster  
37,53  
74 627  
57 425  
654  
31,93  
69 420  
56 413  
472  
30,24  
66 056  
54 464  
1 205  
–19%  
–11%  
–5%  
18,2  
1,1  
–11,4%  
–4,8%  
Utöver ovan nämnda investeringar görs även kon-  
tinuerliga investeringar för att tillhandahålla intern  
utbildning och utforska möjligheter för en mer hållbar  
produktion inom leverantörskedjan.  
66 541  
17 791  
2 Kapitalvaror  
84%  
3 Bränsle- och energirelaterade verksamheter  
(ingår inte i scope 1 eller scope 2)  
385  
9 943  
33  
292  
7 026  
29  
225  
4 281  
14  
–42%  
–57%  
–58%  
262%  
8%  
Finansiering av växthusgasupptag och  
begränsningsprojekt genom koldioxidkrediter  
Svedbergs Group använder sig inte av koldioxid-  
krediter i dagsläget. Detta kan i framtiden komma  
att omvärderas.  
4 Transport och distribution i tidigare led (uppströms)  
5 Avfall genererat i verksamheter  
6 Tjänsteresor  
29  
95  
105  
722  
n.a.  
7 Anställdas pendling  
667  
n.a.  
677  
n.a.  
977  
n/a  
8 Tillgångar som leasas i tidigare led (uppströms)  
9 Transport i senare led (nedströms)  
10 Bearbetning av sålda produkter  
11 Användning av sålda produkter  
12 Slutbehandling av sålda produkter  
13 Tillgångar som leasas i senare led (nedströms)  
14 Franchiseavtal  
n.a.  
Intern koldioxidprissättning  
1 089  
n/a  
329  
n/a  
–70%  
n.a  
Svedbergs Group använder sig inte av intern kol-  
dioxidprissättning men kommer att utreda detta  
inom de närmaste två åren.  
3 996  
407  
n.a.  
3 012  
426  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
4 524  
187  
n.a.  
13%  
–54%  
n.a.  
Integration av hållbarhetsrelaterade resultat  
i incitamentssystem  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
Svedbergs Groups incitamentsprogram inkluderar  
prestationskrav kopplade till koncernens klimatmål.  
Prestationskravet kopplat till minskning av koldioxid-  
utsläpp uppgår till 10 procent av totalen och avser  
i programmet för 2024 utsläppen från Svedbergs  
Groups egen verksamhet, det vill säga utsläppen från  
egen produktion, lager, kontor, godstransporter och  
tjänsteresor.  
15 Investeringar  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
Totala utsläpp av växthusgaser  
Totala utsläpp av växthusgaser (platsbaserade) (tCO2e)  
Totala utsläpp av växthusgaser (marknadsbaserade) (tCO2e)  
75 633  
75 918  
66 971  
66 685  
–11%  
–12%  
67 264  
17 920  
–4,9%  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
50  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Miljö / Klimatförändringar  
Utfall forts.  
Enligt GHG-protokollet ska de sju växthusgaser  
som anges ovan beräknas och rapporteras både  
separat och tillsammans som CO2e. För närvarande  
redovisar Svedbergs Group endast gaserna till-  
sammans, eftersom tillgängliga emissionsfaktorer  
från myndigheter och institut endast redovisas  
som CO2e.  
I Svedbergs Group ingår alla livscykelutsläpp från el  
som inte ingår i scope 1 eller 2 i scope 3, kategori 3  
Bränsle- och energirelaterade aktiviteter.  
Emissionsfaktorer som används för flygresor tar  
hänsyn till utsläpp av partiklar, NOx och vattenånga  
som sker på hög höjd, den så kallade ”höghöjds-  
effekten”. Den beräkningsfaktor som Svedbergs  
Group använder för att ta hänsyn till höghöjdseffekter  
under flygresor är 1,9, vilken har utvecklats av forskare  
vid Chalmers tekniska högskola och används av bland  
annat Naturvårdsverket och Transportstyrelsen.  
• Transport och distribution uppströms: Uppströms  
transport och distribution består av inkommande  
logistik (frakt, lagerhållning och omlastning i lokaler)  
av inköpta produkter samt utgående logistik som  
företaget betalar för.  
• Avfall som uppstår i verksamheten: Avfall från den  
egna verksamheten.  
• Affärsresor: Anställdas tjänsteresor.  
• Pendling: Anställdas pendling till och från arbetet.  
• Leasade tillgångar uppströms: Kategorin inkluderar  
läckage av köldmedier i hyrda kontor. Utsläppen har  
uppskattats utifrån systemets volym.  
• Transport och distribution nedströms: Nedströms  
transport och distribution består av den logistik som  
utgår från verksamheten till slutmottagaren och som  
inte betalas av företaget. För Svedbergs Group  
handlar det om hantverkare och återförsäljare som  
levererar produkter från detaljhandeln till slut-  
kunderna.  
Redovisningsprinciper  
Svedbergs Group rapporterar utsläpp i scope 1, 2  
och 3 i enlighet med GHG-protokollets principer.  
Koncernen tillämpar en marknadsbaserad metod, där  
klimatpåverkan beräknas utifrån el från ett specifikt  
elavtal med ursprungsgarantier som aktivt köpts av  
företaget. Om ett sådant avtal saknas för ett specifikt  
ursprung av el används residualmixen i beräkningen.  
Residualmixen är den el som blir kvar när de sålda  
ursprungsgarantierna tas bort. Den nordiska residual-  
mixen används för de nordiska länderna. För övriga  
länder används residualmix för det specifika landet.  
I rapporteringen av utsläpp i scope 3 har Svedbergs  
Group inkluderat alla kategorier som är relevanta för  
verksamheten. Dessa omfattar tjänsteresor, anställdas  
pendling, avfall, transport och distribution uppströms  
och nedströms, inköpta varor och tjänster, kapitalvaror,  
leasade tillgångar uppströms, hantering av uttjänta  
produkter och användning av sålda produkter.  
Avgränsningar och definitioner  
• Användning av sålda produkter: Nordisk medelmix  
används för att beräkna klimatpåverkan från  
användning av sålda produkten i de nordiska  
länderna.  
• Inköpta varor: Klimatpåverkan kommer främst från  
materialen i Svedbergs Groups inköpta produkter,  
där den största kategorin är metall följt av keramik  
och plast.  
Emissionsfaktorer  
De emissionsfaktorer som används är av enheten  
CO2-ekvivalenter (CO2e), vilket motsvarar den globala  
uppvärmningspotentialen (GWP) för koldioxid över ett  
100-årsperspektiv och inkluderar de sju växthusgaser  
som omfattas av Kyotoprotokollet: CO2, CH4, N2O,  
HFC, PFC, SF6 och NF31. GWP-värden har tillämpats,  
där så är möjligt, i enlighet med IPCC:s femte utvärde-  
ringsrapport, 2014 CARS). Köldmedier kan i vissa fall  
innehålla ämnen som har hög klimatpåverkan men  
som inte ingår i Kyotoprotokollet, dessa redovisas  
i så fall separat i en bilaga.  
• Köpta tjänster: Köpta tjänster beräknas på finansiell  
data (spend-data).  
• Kapitalvaror: Kapitalvaror är relaterade till reno-  
veringar och investeringar i Svedbergs Groups  
produktionsanläggningar och kontor.  
• Bränsle- och energirelaterade aktiviteter: Denna  
kategori omfattar klimatpåverkan från utvinning och  
produktion av drivmedel, konstruktion och underhåll  
av kraftsystem samt överförings- och distributions-  
förluster i elnät.  
Behandling av uttjänta produkter i slutet av livscykeln:  
Kategorin omfattar klimatpåverkan från behandling av  
uttjänta produkter i slutet av livscykeln.  
Källor och beräkningsverktyg  
DEFRA, Marknadsinspektionen, NTM, Vattenfall, SCB,  
Ecoinvent och Inrego  
Utsläpp av växthusgaser per nettointäkt  
Mätvärde  
2024  
2023  
2022  
2021  
Totala utsläpp av växthusgaser  
per nettointäkt (tCO2e/MSEK)  
30,6  
32,4  
33,7  
38,2  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
51  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Miljö  
Vatten  
Mål  
100 procent av leverantörer i vatten-  
stressade områden ska ha hållbara  
metoder för vattenförvaltning på plats  
senast 2030. Målet omfattar Tier 1-  
leverantörer med verksamhet i vatten-  
stressade områden, baserat på vår  
vattenriskbedömning.  
Vatten och vattenanvändning har en direkt koppling till Svedbergs  
Groups verksamhet. Vid utvinningen av råvara och i samband med  
användning av färdiga produkter används väsentliga mängder  
vatten. Inom varumärkesbolagen bedrivs ett aktivt arbete för att  
i möjligaste mån optimera och effektivisera användningen.  
Påverkan, risker och möjligheter  
Styrning  
Strategi och åtgärder  
Påverkan i värdekedjan  
Policyer med bäring på vatten  
Produktutveckling  
Implementering av mål  
Svedbergs Groups påverkan på vattenuttag är primärt  
en konsekvens av uppströms utvinning av råvara, där  
en del av framställning och tillverkning sker i regioner  
präglade av vattenstress. Svedbergs Group har  
bland annat leverantörer i Spanien, Italien, Tyskland,  
Portugal, Belgien, Turkiet och Kina. Till enskilda  
råvaror förknippade med ett högt vattenuttag hör  
bland annat keramik och metall. Därutöver finns även  
en betydande användning av vatten i samband med  
användning i konsumentled. Vattenförbrukningen  
i den egna verksamheten är mer begränsad.  
Water Stewardship policy  
Stort fokus i produktutvecklingen ligger på att opti-  
mera och effektivisera vattenanvändningen, särskilt  
i duschar och blandare. Detta utan att användarens  
upplevelse och behov begränsas. Flertalet blandare  
i sortimenten är till exempel utrustade med teknologier  
som minskar vattenförbrukningen, såsom flödes-  
begränsare och luftinblandning.  
Under 2024 beslutades om att samtliga tier-1-  
leverantörer i områden präglade av vattenstress  
ska ha hållbara metoder för vattenanvändning på plats  
senast 2030. Implementeringen av målet påbörjades  
under året.  
Policyn ger tydliga riktlinjer för åtaganden, mål och  
krav relaterade till användning och uttag av vatten.  
Policyn omfattar hela värdekedjan och gäller för alla  
Svedbergs Groups dotterbolag, deras anställda,  
leverantörer och underleverantörer. Policyn är föremål  
för årlig revidering. Den kommuniceras och finns till-  
gänglig för alla relevanta intressenter via lämpliga  
kanaler (intranät, webbplats, etc).  
Effektivisering av vattenanvändning  
på kontor  
Samverkan och dialog med leverantörer  
Inom samtliga varumärkesbolag bedrivs ett aktivt  
arbete med att minska vattenanvändningen i värde-  
kedjan. Genom dialog med leverantörer och övervak-  
ning av vattensituationen i utsatta regioner bedrivs ett  
förebyggande arbete. På så sätt ska vattenavtrycket  
i produktionen och vattenrelaterade risker i leverans-  
kedjan minska. I arbetet beaktas såväl det vatten-  
avtryck som varorna ger upphov till som vattenläget  
i området.  
Vattenanvändningen på egna kontor och produktions-  
anläggningar är begränsad. Även här bedrivs dock  
ett kontinuerligt arbete med förbättringar. Till mer  
betydande insatser under senare tid hör bland annat  
installationer av snålspolande toaletter samt, ny skim-  
meranläggning i våtlackeringen, nya förbehandlings-  
bad i pulverlacken och avveckling av fanérpress.  
Risker och möjligheter för Svedbergs Group  
Till de främsta riskerna hör störningar i leverantörs-  
kedjan till följd av vattenrelaterade utmaningar i leve-  
rantörskedjan, till exempel brist på vatten i samband  
med råmaterialutvinning och tillverkningsprocesser.  
Därutöver finns även risker i att inte kunna möta efter-  
frågan från kunder avseende vatteneffektiva produkter.  
Samtidigt medför ett ökat fokus på vattenförbruk-  
ning och -användning även möjligheter. Genom att till-  
handahålla produkter som möjliggör effektiv använd-  
ning av vatten kan konkurrenskraften stärkas.  
För leverantörer i regioner präglade av vattenstress  
ställs särskilda krav på åtgärder och handlingsplaner  
för att minska vattenanvändningen. Häri kan även  
inkluderas certifieringar och särskilda policyer.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
52  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Miljö  
Biologisk mångfald  
och ekosystem  
Svedbergs Groups påverkan på biologisk mångfald och ekosystem  
rör huvudsakligen aspekter relaterade till avskogning. Skogar spelar  
en avgörande roll i kampen mot klimatförändringar och fungerar  
därutöver även som livsmiljö för ett stort antal arter. Som en stor  
inköpare av träråvara och färdiga produkter baserade på trä har  
Svedbergs Group ett särskilt ansvar för att begränsa och minimera  
negativ påverkan.  
Påverkan, risker och möjligheter  
Styrning  
vilket på kort sikt har en negativ påverkan på biologiska  
processer, mikroliv och enskilda arter. På medellång  
och lång sikt riskeras en mer permanent påverkan  
på odlingsjordar, populationsstorlekar och hela eko-  
system, vilket i förlängningen kan resultera i utrotning  
av hela arter.  
Livskraftiga ekosystem med en rik biologisk mång-  
fald spelar också en viktig roll i arbetet med att  
begränsa uppvärmningen av klimatet och nå klimat-  
målen. Till exempel kan våtmarker lagra växthusgaser  
och därigenom bidra till att begränsa den globala upp-  
värmningen. Omvänt går den globala uppvärmningen  
snabbare när mark och ekosystem förstörs eller ska-  
das. vilket leder till att kolinbindning av växter och  
mark minskar.  
Påverkan i värdekedjan  
Policyer med bäring på biologisk mångfald  
och ekosystem  
Biodiversity & Timber Policy  
Mål  
Varumärkesbolagen inom Svedbergs Group köper  
in råvara och färdiga produkter bestående av bland  
annat trä, keramik och metall, där trä står för den  
största andelen av den totala mängden material i  
koncernens produkter. I samband med tillverkningen  
av denna råvara finns risk för påverkan av biologisk  
mångfald och ekosystem i form av bland annat för-  
störelse av livsmiljöer, mark- och vattenföroreningar.  
Policyn ger tydliga riktlinjer för åtaganden, mål och  
krav relaterade till biologisk mångfald och använd-  
ningen av träråvara. Policyn omfattar hela värdekedjan  
och gäller för alla Svedbergs Groups dotterbolag, deras  
anställda, leverantörer och underleverantörer. Policyn  
är föremål för årlig revidering. Den kommuniceras och  
finns tillgänglig för alla relevanta intressenter via lämp-  
liga kanaler (intranät, webbplats, etc)  
100 procent av all träråvara ska vara  
certifierad enligt hållbara skogsbruks-  
standarder. Målet omfattar alla europeiska  
Tier 1 timmer- och produktleverantörer.  
Konsekvenser för arters tillstånd  
Enligt IPBES (FNs panel för biologisk mångfald) hotas  
fler arter än någonsin i mänsklighetens historia av  
utrotning och många ekosystem förändras i snabb  
takt. Till de främsta faktorerna bakom utvecklingen  
hör förstörda livsmiljöer, överexploatering av arter,  
klimatförändringar, föroreningar samt utbredning av  
invasiva främmande arter.  
Risker och möjligheter för Svedbergs Group  
På kort, medellång och lång sikt kan minskad bio-  
logisk mångfald resultera i ökade kostnader eller  
brister i tillgång till specifika produkter. Bristande  
omsorg kring biologisk mångfald eller direkta brott  
mot lagar och andra regelverk riskerar även med-  
föra en negativ påverkan på Svedbergs Groups  
varumärke.  
Konsekvenser för ekosystemens omfattning  
och tillstånd  
Biologisk mångfald och fungerande ekosystem är en  
förutsättning för allt liv på jorden. Med minskad bio-  
logisk mångfald påverkas viktiga ekosystemtjänster,  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
53  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Miljö / Biologisk mångfald och ekosystem  
Strategi och åtgärder  
All träråvara som används i Svedbergs Groups egna  
produkter ska senast 2030 komma från ansvarsfullt  
brukade skogar. All inköpt träråvara ska då omfattas  
av spårbarhetsregler och uppfyller som lägst kraven  
i FSCs standard för Controlled Wood, FSC CW. Det  
innebär att råvaran inte får komma från kontroversiella  
källor, vilket bland annat omfattar skogar som avver-  
kats olagligt, skogar med höga bevarandevärden, där  
dessa värden hotas av skogsbruk och skogsbruk där  
urfolks rätt eller mänskliga rättigheter kränks. Anskaff-  
ningen är tredjepartscertifierad enligt PEFC och FSC  
Chain of Custody.  
Under 2025 kommer arbetet utvidgas till att även  
omfatta färdiga produkter köpta från Asien.  
Dotterbolaget i Storbritannien har nyligen påbörjat  
analys av vilken träråvara som används och därför inte  
kommit lika långt i kartläggningen och kravställandet  
på leverantörerna.  
Årliga riskbedömningar, inklusive uppföljning  
Svedbergs Group genomför årliga riskbedömningar  
för att analysera leverantörskedjan, identifiera och  
hantera risker kopplade till förlust av biologisk mång-  
fald, avskogning och bredare miljöpåverkan. Denna  
process bidrar till att säkerställa ansvarsfulla inköp,  
skydda ekosystem och främja hållbara affärsprinciper.  
Riskbedömningarna kan i förekommande fall omfatta  
revisioner på plats hos leverantörer, inklusive DNA-test  
av virke.  
Utfall  
Certifierad träråvara  
2024  
2023  
Andel använd  
certifierad träråvara, %  
100  
100  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
54  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Miljö  
Resursanvändning  
och cirkulär ekonomi  
Hållbar resursanvändning och cirkulär ekonomi handlar om att  
använda material, energi och andra resurser mer effektivt och  
utveckla cirkulära flöden. Det inkluderar användning av återvunnet  
och förnybart material, minimering av avfall i hela värdekedjan,  
optimering av produkters och resursers livslängd och främjandet  
av produkt- och förpackningsåtervinning samt cirkulära lösningar  
för uttjänta produkter.  
Påverkan, risker och möjligheter  
Styrning  
Mål  
Påverkan i värdekedjan  
Risker och möjligheter för Svedbergs Group  
Beroendet av jungfruliga material medför risker relate-  
rade till råvaruprisutvecklingen samt tillgången till  
specifika råvaror. Därutöver finns även risker relate-  
rade till hanteringen av avfall. Samtliga risker kan ha  
en påverkan på Svedbergs Groups lönsamhet.  
Omställningen till en cirkulär ekonomi innebär möj-  
ligheter att optimera in- och utflöden av material och  
produkter, vilket kan resultera i minskade kostnader  
och ökade möjligheter att i än högre grad möta för-  
väntningar och krav hos kunder.  
Policyer med bäring på biologisk mångfald  
och ekosystem  
Svedbergs Groups påverkan är huvudsakligen relaterad  
till utvinning och förädling av råvaror. Produkterna som  
erbjuds av koncernens varumärkesbolag tillverkas av  
komponenter baserade på ändliga naturresurser, så-  
som metaller, mineraler och olika typ av polymerer.  
Nästan allt material som används till produkterna utgörs  
av nytt material. Utvinningen av dessa material kan  
medföra en negativ påverkan på människa och natur.  
Nedströms påverkan är främst relaterad till potentiella  
brister i processer kring återvinning och återanvändning.  
Svedbergs Group säljer produkter som används av  
kunder i ett stort antal länder. Brister i lokal infrastruktur  
kan medföra utmaningar när det gäller återvinning och  
återanvändning. Därutöver kan vissa produkter gå till  
deponi eller förbränning på grund av kontaminerings-  
risk eller komplexa materialsammansättningar som är  
svåra att separera.  
Resource Use, Circular Economy & Waste Policy  
Policyn ger tydliga riktlinjer för åtaganden, mål och  
krav relaterade till resursanvändning, cirkulär ekonomi  
och avfall. Policyn omfattar vår egen verksamhet och  
värdekedja, och den gäller för alla Svedbergs Groups  
dotterbolag, deras anställda, leverantörer och under-  
leverantörer. Policyn är föremål för årlig revidering.  
Den kommuniceras och finns tillgänglig för alla rele-  
vanta intressenter via lämpliga kanaler (intranät,  
webbplats, etc).  
• Senast 2030 ska alla nya produkter vara  
utvecklade i enlighet med cirkulära  
designprinciper  
• Avfallet i den egna verksamheten ska  
minska med 35 procent fram till 2030.  
• Minst 90 procent av produktmaterialen  
ska vara återvinningsbara till 2030.  
• Uppnå minst 30 procent återvunnet inne-  
håll i alla våra produktmaterial till 2030.  
Policy för begränsning av klimatförändringar,  
anpassning och energi  
För information, se sidan 48.  
Målen sattes under 2024. Utfall kommer  
rapporteras från och med räkenskapsåret  
2025. Med målen vill Svedbergs Group öka  
mängden produkter tillverkade i linje med  
cirkulära principer, vilket i sin tur kommer  
att bidra till att öka mängden cirkulärt  
material som används och minimera  
användningen av primära råvaror.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
55  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Miljö / Resursanvändning och cirkulär ekonomi  
Strategi och åtgärder  
Huvudsakligen består det av överblivet material från  
produktionen samt förpackningsmaterial och embal-  
lage. Inom samtliga varumärkesbolag pågår ett arbete  
för att minska mängden spill och avfall som går till för-  
bränning och deponi. Därutöver pågår även ett arbete  
för att öka andelen material som går till återvinning.  
Produktutveckling i enlighet med cirkulära  
designprinciper  
Svedbergs Groups kartläggning visar att merparten av  
växthusgasutsläppen uppstår i samband med utvin-  
ningen av råvara till inköpta varor. För att minska  
utsläppen och negativ miljöpåverkan, samt samtidigt  
öka resurseffektiviteten strävar Svedbergs Group efter  
att integrera cirkulära designprinciper i produktutveck-  
lingen. Målet är att därigenom förlänga livslängden,  
minska mängden avfall och materialåtgång vid tillverk-  
ning. Tillsammans med underleverantörer bedrivs ett  
aktivt arbete med att utveckla produkter baserade på  
material med lägre miljö- och klimatpåverkan. Arbetet  
omfattar hela produktens livscykel och rör en rad olika  
aspekter, såsom förnybarhet, återvinningsbarhet, livs-  
längd och vikt.  
Arbete med miljövarudeklarationer  
(Enivironmental Product Declarations)  
Inom varumärkesbolagen pågår ett arbete med att  
miljövarudeklarera sina respektive produktportföljer.  
EPD:er, eller Enivironmental Product Declarations,  
är omfattande och standardiserade dokument som  
kvantifierar en produkts miljöpåverkan. Rapporterna  
utvecklas genom metodiken livscykelanalys (LCA)  
och utvärderar olika påverkanskategorier, inklusive  
CO2-utsläpp, över en produkts livscykel. Denna  
bedömning omfattar allt från utvinning av råmaterial,  
transport och tillverkningsprocesser till en produkts  
användning, slutanvändning och potential för åter-  
vinning. Utöver ökad tydlighet mot kunder, arkitekter,  
bostadsutvecklare och slutkonsumenter bidrar det till  
att vidareutveckla produktportföljen och tillverknings-  
processen, vilket i förlängningen kommer bidra till  
stärkt konkurrenskraft.  
Utvärdera möjligheter kring nya, cirkulära  
affärsmodeller  
Inom varumärkesbolagen bedrivs projekt som syftar  
till att utvärdera möjligheten till nya erbjudanden  
kopplat till bland annat renovering eller reparation  
av skadade produkter.  
Tydliga rutiner för avfall och avfallshantering  
Avfall genereras i olika led i Svedbergs Groups värde-  
kedja: vid produktion hos underleverantörer, inom den  
egna verksamheten och i samband med end-of-life.  
Resursinflöden  
Resursflöden utgörs huvudsakligen av produk-  
ter som produceras uppströms i värdekedjan,  
i leverantörernas produktionsanläggningar.  
Dessa varor levereras till varumärkesbolagens  
lager för att sedan förädlas eller säljas vidare.  
Till varorna tillkommer också olika typer av  
förpackningar. Utöver varorna består resurs-  
inflödena även av IT-utrustning, programvaror,  
möbler och tjänstebilar till koncernens kontor.  
För lagerverksamheten omfattas huvudsak-  
ligen maskiner, IT-utrustning och transport-  
fordon.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
56  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Socialt  
Egna medarbetare  
Mål  
Frisknärvaro i förhållande till total schema-  
lagd tid ska överstiga 96,5 procent år 2030.  
Som arbetsgivare med verksamhet i ett flertal länder har Svedbergs  
Group påverkan på ett relativt stort antal enskilda medarbetare.  
Sammantaget uppgick medelantalet egna medarbetare av 2024  
till 532. Bolagets egna medarbetare finns främst i produktion, lager  
och på kontor.  
Utfall  
2024  
96,2  
2023  
2022  
Frisknärvaro  
i förhållande till  
total schemalagd  
tid 2024  
96,3  
97,0  
Påverkan, risker och möjligheter  
Styrning  
Visselblåsarpolicy  
Påverkan i värdekedjan  
Risker och möjligheter för Svedbergs Group  
Till de främsta riskerna för Svedbergs Group hör bero-  
endet av medarbetare med rätt kompetens och för-  
måga. Teknisk utveckling, nya kundbehov och höga  
krav på innovation medför stora krav på förändrings-  
benägenhet, innovationsförmåga och snabbrörlighet.  
I arbetet med detta spelar förmågan att attrahera  
och behålla eftersökta kompetenser avgörande förut-  
sättningar för koncernens fortsatta expansion och  
resultat. Brister i arbetsvillkor skulle kunna resultera  
i utmaningar kopplat till att behålla och rekrytera kom-  
petenta och drivna medarbetare. Därutöver finns även  
legala och varumärkesrelaterade risker kopplade till  
olyckor och incidenter.  
Policyer med bäring på egna medarbetare  
Uppförandekod för anställda  
Policyn för klagomål och skydd av visselblåsare är till-  
gänglig för alla anställda via handboken för anställda  
och den ingår även i policyerna och utbildningen om  
juridisk efterlevnad. Policyn uppmuntrar anställda att  
göra en anmälan om de ser något som inte uppfyller  
standarderna i uppförandekoden för anställda. Den  
innehåller även information om de olika kanalerna för  
att anmäla oegentligheter: internt via avdelningschefen  
eller HR, eller via telefonnumret eller webbplatsen som  
tillhandahålls av en oberoende tredje part.  
Svedbergs Groups egna anställda är huvudsakligen  
sysselsatta i Norden, Storbritannien och Nederlän-  
derna, regioner och länder i vilka den nationella lag-  
stiftningen generellt ställer omfattande och höga krav  
rörande arbetsvillkor, skäliga löner, arbetsmiljö, hälsa  
och säkerhet. I rapporteringen av den egna arbets-  
kraften inbegrips även personer som inte är anställda  
direkt av Svedbergs Group eller de enskilda varu-  
märkesbolagen. Hit hör bland annat extern arbets-  
kraft vid behov i produktionsledet i Sverige och  
Nederländerna.  
Svedbergs Groups främsta faktiska och potentiella  
påverkan kopplat till den egna arbetskraften utgörs  
huvudsakligen av aspekter relaterade till arbetsvillkor,  
likabehandling och lika möjligheter för alla. Aspekter  
rörande arbetsvillkor rör bland annat möjligheten till en  
trygg anställning, work-life-balance, hälsa och säker-  
het. Likabehandling och lika möjligheter för alla rör  
aspekter kring bland annat lön, jämställdhet, utbild-  
ning och kompetensutveckling.  
I uppförandekoden för anställda definieras Svedbergs  
Groups åtaganden och förväntningar när det gäller  
hälsa och säkerhet, mänskliga rättigheter, affärsetik,  
miljöskydd och samhällsengagemang. I den förtydligar  
vi även dessa principer, huvudsakligen för våra  
anställda och andra intressenter som arbetar inom  
och utanför Svedbergs Group.  
Policy för mänskliga rättigheter  
I policyn för mänskliga rättigheter beskriver vi Svedbergs  
Groups åtaganden och ansvar att respektera mänsk-  
liga rättigheter genom att genomföra riskanalyser,  
bedöma och vidta åtgärder kring negativ påverkan,  
beskriva vår klagomålsmekanism och tillhandahålla  
effektiva lösningar om överträdelser skett.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
57  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Socialt / Egna medarbetare  
Strategi och åtgärder  
Utfall  
Beslut om ersättningar, samt processer, strukturer  
och system för att hantera ersättning, ska vara köns-  
neutrala och icke diskriminerande. Lönesättning ska  
ske på sakliga grunder, kända för medarbetarna. För  
tjänstemän ska lönerna vara individuella och differen-  
tierade utifrån ansvar i befattningen och individuell  
prestation. Det ska finnas ett tydligt samband mellan  
löneutveckling och medarbetarens prestation, där  
individuella mål sätts i dialog mellan chef och medar-  
betare. De kollektivanställda arbetarnas lönesättning  
följer kollektivavtalet.  
I Sverige görs årliga lönekartläggningar syftande till  
jämställda löner och i enlighet med Diskriminerings-  
ombudsmannens regelverk. Lönekartläggningen är en  
del i arbetet med att förebygga och motverka diskrimi-  
nering och främja lika rättigheter och möjligheter.  
Processer för kontakter med den egna  
arbetskraften och arbetstagarföreträdare  
om konsekvenser  
Svedbergs Group strävar efter en rak, öppen och  
kontinuerlig dialog, mellan medarbetare och mellan  
medarbetare och chef. Utöver löpande dialog finns  
ett antal strukturerade forum och kanaler.  
Kanaler för anmälan av missförhållanden  
och visselblåsning  
Medeltal anställda (FTE)  
2024  
2023  
2022  
Alla medarbetare inom Svedbergs Group uppmuntras  
och uppmanas att anmäla missförhållanden och brott  
mot interna eller externa regelverk. Anmälan kan  
ske till närmaste chef, skyddsombud eller lokala HR-  
avdelningen. Det är också möjligt att anonymt anmäla  
ärenden till Svedbergs Groups webbaserade vissel-  
blåsartjänst. För mer information om visselblåsar-  
tjänsten, se sidan 62.  
Svedbergs Group AB  
4
4
3
Svedbergs  
i Dalstorp AB  
142  
45  
152  
46  
172  
51  
Macro Design AB  
Cassøe A/S  
16  
15  
14  
Roper Rhodes Ltd  
Thebalux Holding B.V.  
Totalt  
232  
92  
209  
16  
208  
n.a  
447  
Medarbetarundersökningar  
Stor kraft läggs på att löpande mäta och följa upp  
medarbetarnas inställning och de satsningar som  
genomförs inom koncernen. Återkommande med-  
arbetarundersökningar är ett viktigt led i detta arbete.  
Det möjliggör kontinuerlig uppföljning, ökad transpa-  
rens och möjligheter att snabbt sätta in rätt typ av  
åtgärd. Koncernens alla bolag är certifierade enligt  
Great Place to Work (GPTW).  
532  
442  
Åtgärder för att hantera påverkan och risker  
Svedbergs Group strävar efter kontinuerligt förebygga  
identifierad påverkan och risker och samtidigt stärka  
och utveckla bolagets attraktionskraft som arbets-  
givare. Till grund för arbetet ligger bland annat resul-  
tatet i den årliga medarbetarundersökningen samt  
kontinuerlig uppföljning av KPIer rörande hälsa och  
säkerhet.  
Antal anställda efter land  
Antal anställda  
Sverige  
178  
231  
92  
17  
6
Storbritannien  
Nederländerna  
Danmark  
Norge  
Utbildning och kompetensutveckling  
Mätningen görs inom fem områden – Trovärdighet,  
Respekt, Rättvisa, Stolthet och Kamratskap.  
Svedbergs Groups är beroende av medarbetare med  
rätt kompetens för att fortsätta driva och utveckla  
verksamheten. Utbildning är en viktig faktor för att  
utveckla medarbetare och skapa internt engagemang.  
Det är också en förutsättning för att behålla medarbe-  
tare och ge dem möjligheter att växa och göra karriär  
internt. Utbildning och utveckling ska erbjudas till alla  
medarbetare efter behov. Till fortbildningsaktiviteter  
under 2024 hörde bland annat utbildning i självledar-  
skap och hållbarhet.  
Finland  
6
Medarbetarsamtal  
Arbetsmiljö, hälsa och säkerhet  
Irland  
1
Återkommande medarbetarsamtal och avstämningar  
mellan chef och medarbetare utgör en central del i  
säkerställandet av en attraktiv arbetsplats. Syftet med  
samtalen är att stärka interna arbetsrelationer och  
samarbeten samt skapa motivation och utveckla  
kollegor till att uppnå individuella målsättningar.  
Medarbetarnas fysiska och psykiska hälsa är av  
högsta prioritet. Inom varumärkesbolagen bedrivs ett  
systematiskt arbetsmiljöarbete för att säkerställa en  
säker och attraktiv arbetsplats. Arbetet omfattar egna  
medarbetare såväl som icke-anställda medarbetare.  
Arbetsplatsolyckor och tillbud rapporteras enligt sär-  
skild rutin och analyseras för att kunna säkerställa  
åtgärd och förhindra att liknande händelser inträffar  
igen. Särskilt fokus ligger på att upprätthålla hög  
säkerhet i produktionen.  
Personalomsättning, %  
2024  
2023  
2022  
Svedbergs Group  
4,82  
4,83  
5,86  
Könsfördelning styrelse och ledning  
Facklig involvering  
per 31 december  
2024  
2023  
2022  
Utbildning i mångfald, jämställdhet och  
inkludering  
Svedbergs Group informerar och förhandlar frågor  
med fackliga förbund i enlighet med de skyldigheter  
som gäller enligt MBL, kollektivavtal och lokalt sam-  
verkansavtal. Frågor som rör betydande förändringar  
inom koncernen hanteras alltid i nära samarbete  
mellan företagsledningen och olika fackförbund.  
Vad gäller facklig representation värnar Svedbergs  
Group rätten och möjligheten till föreningsfrihet,  
kollektivavtal och facklig representation. Likaså värnas  
medarbetarnas rätt att välja eller inte välja ett fackligt  
medlemskap och behandlar alla lika oavsett om de är  
fackliga medlemmar eller inte.  
Styrelse  
Kvinnor  
2
4
2
4
3
5
Inom Svedbergs Group ska alla – oavsett kön, köns-  
identitet, etnisk tillhörighet, sexuell läggning, ålder,  
religion eller annan trosuppfattning – ha samma  
chans vid rekrytering och till utveckling i jobbet.  
Kränkningar och varje form av diskriminering är  
oacceptabla. Under året har ledarskapsutbildningar  
inom självledarskap för ledning och medarbetare  
genomförts i varumärkesbolagen Svedbergs och  
Macro Design. Roper Rhodes har under året bland  
annat genomfört utbildningar inom Peoples Manage-  
ment och Equality, diversity & inclusion.  
Män  
Konkurrenskraftig och rättvis lön  
Koncernledning  
Kvinnor  
Beslut gällande ersättningar till tjänstemän och kollek-  
tivanställda arbetare inom Svedbergs Group ska följa  
och vara anpassade till lagkrav, gällande kollektivavtal  
och övrig praxis på marknaden. Sammantaget efter-  
strävar Svedbergs Group ersättningar som är mark-  
nadsmässiga och välbalanserad utifrån kompetens,  
ansvar och prestation.  
2
7
2
7
0
6
Män  
Könsfördelning alla anställda  
Antal anställda  
Män  
379  
153  
532  
Kvinnor  
Totalt antal anställda  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
58  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Socialt / Egna medarbetare  
Utfall forts.  
Antal anställda efter anställningstyp och kön  
Mått för arbetsmiljö – egen arbetskraft  
Kvinnor  
Män  
Totalt  
2024  
2023  
2022  
Antal anställda  
158  
155  
3
374  
363  
11  
532  
518  
14  
Andel personer i den egna arbetskraften som omfattas av företagets  
arbetsmiljösystem på grund av lagkrav och/eller erkända normer eller riktlinjer  
100  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
Antal tillsvidareanställda  
Antal tillfälligt anställda  
Antal heltidsanställda  
Antal deltidsanställda  
Andel egna arbetstagare som omfattas av ett arbetsmiljösystem som inrättats  
på grund av lagkrav och/eller erkända normer och riktlinjer och som har  
granskats internt och/eller granskats eller certifierats av en utomstående part  
135  
23  
366  
8
501  
30  
34,1  
n.a.  
Antal dödsfall som orsakats av arbetsrelaterade  
skador och arbetsrelaterad ohälsa  
0
4
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
Antal registrerbara arbetsrelaterade olyckor (exklusive dödsfall)  
Frekvens av registrerbara arbetsrelaterade olyckor  
Antal fall av dokumenterad arbetsrelaterad ohälsa  
Frisknärvaro  
6,2  
3
2024  
2023  
2022  
Frisknärvaro i förhållande till total schemalagd tid  
1) Inklusive Thebalux  
96,2  
96,31)  
97,0  
Antal förlorade dagar på grund av arbetsrelaterade skador  
och dödsfall till följd av arbetsrelaterade olyckor, arbetsrelaterad  
ohälsa och dödsfall till följd av ohälsa  
28  
n.a.  
n.a.  
Andel anställda som har rätt till ledighet av familjeskäl  
Mått för arbetsmiljö – icke-anställda medarbetare  
2024  
2023  
2022  
%
2024  
2023  
2022  
Andel icke-anställda som omfattas av företagets arbetsmiljösystem  
på grund av lagkrav och/eller erkända normer eller riktlinjer  
Andel anställda som har rätt till ledighet av familjeskäl  
100  
100  
100  
60,2  
n.a.  
n.a.  
Antal dödsfall som orsakats av arbetsrelaterade skador  
och arbetsrelaterad ohälsa, icke-anställda  
0
0
0
0
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
Andel anställda som omfattas av kollektivavtal  
Antal registrerbara arbetsrelaterade olyckor (exklusive dödsfall)  
Frekvens av registrerbara arbetsrelaterade olyckor  
Antal fall av dokumenterad arbetsrelaterad ohälsa  
%
2024  
2023  
2022  
Täckningsgrad kollektivavtal  
35,4  
n.a.  
n.a.  
Antal förlorade dagar på grund av arbetsrelaterade skador  
och dödsfall till följd av arbetsrelaterade olyckor, arbetsrelaterad  
ohälsa och dödsfall till följd av ohälsa  
0
0
n.a.  
n.a.  
n.a.  
n.a.  
Andel anställda och icke-anställda som deltog i regelbundna  
prestations- och karriärutvecklingsöversyner, uppdelat efter kön  
Antal dödsfall som orsakats av arbetsrelaterade skador och arbetsrelaterad  
ohälsa, andra arbetstagare som arbetar på företagets anläggning  
%
Kvinnor  
Män  
Totalt  
Andel anställda som deltog i regelbundna  
prestations- och karriärutvecklingsöversyner  
93,2  
0
86,6  
0
88,6  
0
Andel icke-anställda som deltog i regelbundna  
prestations- och karriärutvecklingsöversyner  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
59  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Socialt  
Arbetskraft i värdekedjan  
Tillverkningen av Svedbergs Groups produkter är till delar utlagd  
på kontraktstillverkare. Företaget är därigenom beroende av  
extern arbetskraft, såsom anställda hos samarbetspartners  
och underleverantörer.  
Påverkan, risker och möjligheter  
Styrning  
anges i Uppförandekod för leverantörer. Principerna är  
baserade på Ethical Base Code (ETI) och de tio princi-  
perna i FN:s Global Compact. Härigenom tydliggörs  
bland annat att Svedbergs Group inte accepterar  
människohandel, barnarbete eller tvångsarbete i  
någon form. Vidare tydliggörs samtliga arbetstagares  
rätt att bilda eller delta i fackföreningar och förhandla  
kollektivt. Ingen arbetstagare som utövar denna rätt  
ska diskrimineras och alla arbetstagare ska känna till  
de grundläggande villkoren för sin anställning och ha  
skriftliga anställningsavtal. Leverantörer ska säker-  
ställa att alla arbetstagare erhåller skälig lön som  
garanterar en anständig levnadsstandard för dem  
och deras familjer.  
Påverkan i värdekedjan  
Policyer med bäring på medarbetare  
i värdekedjan  
Policy för mänskliga rättigheter  
Policyn beskriver Svedbergs Groups åtaganden och  
ansvar med bäring på mänskliga rättigheter, genom  
att genomföra riskanalyser, bedöma och åtgärda  
negativa effekter, ange klagomålsmekanismer och ge  
tillgång till effektiv åtgärd om kränkningar har inträffat.  
Påverkan på arbetstagare i värdekedjan ligger huvud-  
sakligen uppströms, i de globala värdekedjorna kopp-  
lat till framställning av råvaror och badrumsprodukter.  
Sammantaget har Svedbergs Group samarbeten  
med över 300 underleverantörer, vilka huvudsakligen  
bedriver produktion i Europa och Kina. Till de om-  
råden Svedbergs Group har en påverkan på hör  
arbetsvillkor, likabehandling och lika möjligheter för  
alla samt andra arbetsrelaterade rättigheter.  
Mål  
Andel strategiska leverantörer där  
en fysisk revision har genomförts ska  
uppgå till 20 procent per år.  
Alla kritiska leverantörer ska ha  
genomgått revision senast 2030.  
Uppförandekod för leverantörer  
Uppförandekoden för leverantörer bygger på interna-  
tionellt erkända konventioner för mänskliga rättigheter,  
arbetsvillkor, miljö och antikorruption. Samtliga sam-  
arbetspartners förväntas efterleva de principer som  
Risker och möjligheter för Svedbergs Group  
Brister i arbetsmiljön och -villkor för arbetskraften i  
värdekedjan kan medföra risker relaterade till förse-  
nade eller framskjutna leveranser till följd av skador,  
strejk eller andra anledningar. Brister i likabehandling  
och lika möjligheter för alla medför potentiella risker  
för varumärke och anseende, vilket kan medföra  
finansiell påverkan.  
Utfall  
2024  
21,0  
2023  
2022  
Strategi och åtgärder  
% av strategiska  
leverantörer som  
reviderats 2024  
rättigheter finns en extern visselblåsarfunktion.  
Anmälningar av misstänkta överträdelser och oegent-  
ligheter kan göras via ett webbformulär som garan-  
terar full anonymitet. Webbformuläret är tillgängligt  
via Svedbergs Groups webbplats.  
10,0  
7,0  
Åtgärder för att hantera påverkan och risker  
Kanaler för anmälan om visselblåsning  
För att möjliggöra för arbetskraft i värdekedjan att  
anonymt anmäla misstankar om avvikelser från lagar  
och regler som gäller arbetsvillkor eller mänskliga  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
60  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Styrning  
Ansvarsfullt företagande  
Mål  
Ingen förekomst av korruption.  
Svedbergs Group accepterar inte någon form av korruption, muta,  
utpressning eller penningtvätt och tar avstånd från all olaglig kon-  
kurrensbegränsning. Detta ställningstagande inkluderar anställda,  
kunder, leverantörer eller enskilda personer som arbetar för eller  
på uppdrag av koncernen.  
Utfall  
2024  
0
2023  
2022  
Antal bekräftade  
fall av korruption  
0
0
Påverkan, risker och möjligheter  
Styrning  
Brott, övertramp eller missförhållanden relaterade till  
korruption eller brister i affärsetik i den egna verksam-  
heten, hos leverantörer och partners medför risker  
avseende förtroendet för Svedbergs Group bland kun-  
der, befintliga och potentiella medarbetare, leveran-  
törer, partners och övrig omvärld. Brister i agerande  
och uppträdande riskerar även att medföra en finan-  
siell påverkan i form av merkostnader, böter och  
förlorade affärer.  
Svedbergs Group har nolltolerans mot alla former  
av korruption såsom utpressning, bedrägeri, mutor  
och konkurrensbegränsande handlingar. Alla med-  
arbetare har ett ansvar för att externa och interna  
regler följs och för att vidta åtgärder om bolaget eller  
dess anställda inte agerar i linje med dessa.  
Uppförandekod för leverantörer  
En sund företagskultur  
Policyer med bäring på ansvarsfullt  
företagande  
Uppförandekod för medarbetare  
Alla leverantörer till Svedbergs Group ska följa de  
principer som anges i koncernens Uppförandekod  
för leverantörer. Principerna är baserade på Ethical  
Base Code (ETI) och de tio principerna i FN:s Global  
Compact. De rör bland annat arbetsförhållanden och  
arbetstider, diskriminering, mutor, miljöhänsyn samt  
efterlevnad av lagar och regler.  
Svedbergs Group arbetar aktivt med att säkerställa  
hög affärsetik i hela verksamheten. Grunden till ett  
ansvarfullt företagande och ett affärsetiskt korrekt  
agerande utgörs av en sund företagskultur. Arbetet  
med att upprätthålla och säkerställa denna kultur  
pågår kontinuerligt, genom tydligt definierade förvänt-  
ningar, utbildningar, löpande interna dialoger och  
strukturerade processer för uppföljning.  
Arbetet med att förebygga affärsetiska risker base-  
ras på såväl externa ramverk som interna regelverk och  
riktlinjer. Till de externa ramverken hör tillämpliga lagar  
och regler rörande bland annat korruptionslagstiftning.  
Svedbergs Group följer även FN Global Compact, FN:s  
vägledande principer om företag och mänskliga rättig-  
heter, The International Labour Organization’s kärn-  
konventioner och OECDs riktlinjer för multinationella  
företag avseende ansvarsfullt företagande samt  
Näringslivskoden (Institutet Mot Mutor).  
Till de främsta interna regelverken hör Svedbergs  
Groups Uppförandekod för medarbetare. I denna fast-  
slås riktlinjer för hur medarbetare ska uppträda mot  
varandra och vid representation av bolaget. Rikt-  
linjerna syftar till att garantera en säker arbetsmiljö,  
en lika och rättvis behandling av alla anställda och ett  
affärsetiskt korrekt beteende. I Koden definieras fyra  
centrala områden:  
• Främja en sund arbetsplats, agera med respekt  
för grundläggande arbetsrättsliga principer  
• Bedriva verksamheten utifrån etiska affärsmetoder  
• Skydda företagstillgångar och personuppgifter  
• Stödja lokalsamhällen och miljön  
Data privacy policy  
I policyn beskrivs Svedbergs Groups hantering av  
personuppgifter.  
Visselblåsarpolicy  
I policyn tydliggörs medarbetares och övriga  
intressenters möjlighet att anonymt och utan risk  
för vedergällning anmäla oegentligheter.  
Alla anställda inom koncernen har ett personligt  
ansvar för att läsa, underteckna och följa uppförande-  
koden. Svedbergs Groups koncernledning ansvarar  
för att uppförandekoden efterlevs.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
61  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Styrning / Ansvarsfullt företagande  
Strategi och åtgärder  
kunskap om Uppförandekoden för medarbetare  
genomförs obligatoriska utbildningar för samtliga  
medarbetare inom koncernen.  
Hantering av förbindelser med leverantörer  
Svedbergs Group strävar efter att säkerställa kontroll  
och ansvarstagande genom hela leverantörskedjan.  
Sociala rättigheter, inklusive mänskliga rättigheter,  
och miljökriterier är en integrerad del av upphandlings-  
processen. Innan avtal tecknas med ny leverantör  
genomförs en riskvärdering som utöver förmågan till  
överenskomna leveranser, även omfattar sociala och  
miljömässiga aspekter. De svenska koncernbolagen  
gör riskutvärderingar med stöd av amfori BSCI, ett  
globalt företagsinitiativ som arbetar för ansvarsfulla  
leverantörskedjor. Roper Rhodes samarbetar med  
SEDEX, som har en plattform för leverantörsgransk-  
ningar. Samtliga varumärkesbolag har sedan 2024  
tillgång till denna plattform.  
Om medarbetare upplever beteenden som inte  
är i linje med Svedbergs Groups uppförande-  
koder, värderingar och policyer uppmanas de  
kontakta sin närmaste chef, sitt skyddsombud  
eller HR-avdelningen. Det är också möjligt att  
anonymt anmäla ärenden via en extern, webb-  
baserad visselblåsartjänst. Rapporterade hän-  
delser och incidenter ska utredas omedelbart,  
oberoende och objektivt. Alla rapporterade  
incidenter ska vidare granskas av en oberoende  
utredningsgrupp, som är skild från de som är  
involverade i ärendet.  
Inom ramen för samarbetet genomförs löpande dia-  
loger och riskutvärderingar med utvalda leverantörer.  
På basis av utvärderingarna görs, om så bedöms rele-  
vant, antingen egna fördjupade revisioner eller externa  
tredjepartsrevisioner. Därutöver görs även en strate-  
gisk leverantörsutvärdering en gång per år. Vid före-  
komst av avvikelser och brister upprättas en åtgärds-  
plan. Upprepade brister kan föranleda att samarbete  
och avtal hävs.  
Visselblåsartjänst  
Genom Svedbergs Groups webbaserade vissel-  
blåsartjänst kan anställda och övriga som om-  
fattas av Visselblåsarlagen rapportera anonymt  
om missförhållanden som upplevs strida mot  
lagar eller regler för verksamheten. Hur vissel-  
blåsarfunktionen ska hanteras och förvaltas  
framgår i koncernens interna riktlinjer och rutiner,  
vilka följer den svenska visselblåsarlagen. Där  
framgår bland annat att Svedbergs Group ska  
säkerställa att den som anmäler allvarliga miss-  
förhållanden via visselblåsartjänsten ska kunna  
göra det på ett tryggt och konfidentiellt sätt utan  
risk för repressalier.  
Förebyggande arbete mot, och upptäckt av,  
korruption och mutor  
Svedbergs Group arbetar systematiskt med att för-  
hindra korruption och upprätthålla en hög etik i rela-  
ioner med anställda, leverantörer, kunder och övrig  
omvärld. För att säkerställa att alla anställda har  
Utfall  
Fall av korruption och mutor  
2024  
2023  
2022  
Antal inrapporterade incidenter  
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Antal bekräftade fall av korruption  
Antal fällande domar för lagbrott mot korruption och mutor  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
62  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Rapportering av EU:s taxonomiförordning  
EU:s taxonomiförordning är ett klassificeringssystem  
för miljömässigt hållbar ekonomisk verksamhet och ett  
centralt verktyg för att uppnå EU:s mål om koldioxid-  
neutralitet till 2050.  
Även aktiviteter i syfte att öka andelen taxonomi-  
förenlig verksamhet har identifierats och initierats:  
(IAS 38) och nyttjanderättstillgångar (IFRS 16), vilka  
presenteras i not 20–22 som investeringar samt  
ökningar genom företagsförvärv. Goodwill inklu-  
deras ej.  
underhåll och reparationer och alla andra direkta  
utgifter relaterade till den dagliga servicen av fastig-  
het och anläggningstillgångar. Forsknings- och  
utvecklingsutgifter återfinns i Svedbergs Groups  
resultaträkning och ej aktiverade leasingavtal enligt  
IFRS 16 återfinns i not 22 Leasingavtal. Underhåll  
och reparationer har fastställts utifrån de kostnader  
som allokerats till interna kostnadsställen. De rela-  
terade kostnadsposterna återfinns i olika poster  
i Svedbergs Groups resultaträkning.  
• Processer för säkerställande av minimiskydds-  
åtgärder.  
• Förbättrad rapportering och datainsamling för att  
tydligare kunna fastställa andelen taxonomiförenliga  
verksamheter.  
• Utveckling av strategier för att styrka bolagets  
miljömål och förbättra taxonomiförenligheten  
i framtida investeringar och drift.  
EU-taxonomin beskriver vilka ekonomiska verk-  
samheter som ligger inom ramen för taxonomin  
(”omfattas av taxonomin”) och vilka av dessa verksam-  
heter som uppfyller EU:s tekniska granskningskriterier  
och därmed klassificeras som miljömässigt hållbara  
(”taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter”).  
För att koncernens produkter ska anses ”förenliga”  
med granskningskriterierna måste verksamheterna  
följa vissa EU-specifika standarder (EU-förordning  
2017/1369).  
Driftskostnader  
Andelen taxonomiförenliga driftskostnader definieras  
som driftskostnader förenliga med taxonomin (täljare)  
dividerat med Svedbergs Groups totala driftskostnader  
(nämnare). Totala driftskostnader består av direkta  
kostnader hänförbara till forskning och utveckling,  
byggnadsrenoveringsåtgärder, korttidsuthyrning,  
På nästkommande sidor redovisas andel taxonomi-  
tillämpliga och förenliga ekonomiska aktiviteter.  
Redovisningsprinciper  
De taxonomiförenliga nyckeltalen är definierade  
Kartläggning av Svedbergs Groups verksamhet  
utifrån de upplysningskrav och mål som ryms inom  
taxonomin har genomförts på bolagsnivå. I kart-  
läggningen identifierades förenliga samt icke-förenliga  
aktiviteter i förhållande till taxonomin, enligt nedan  
slutsatser:  
i enlighet med Annex I i Art. 8 Delegated Act.  
Omsättning  
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter  
Kärnenergirelaterade verksamheter  
Andelen taxonomiförenliga ekonomiska aktiviteter av  
Svedbergs Groups totala omsättning har beräknats  
som den del av nettoomsättningen som härrör från  
produkter och tjänster kopplade till förenliga eko-  
nomiska aktiviteter (täljare) dividerat med netto-  
omsättningen (nämnaren). Nämnaren baseras på  
Svedbergs Groups konsoliderade nettoomsättning  
i enlighet med IAS 1.82(a), vilken överensstämmer  
mot koncernens resultaträkning på sidan 89.  
1.  
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad  
NEJ  
NEJ  
av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt  
avfall från bränslecykeln.  
• Omsättning En mycket liten andel av Svedbergs  
Groups omsättning härleds till Försäljning av  
reservdelar, CE 5.2.  
2.  
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska  
anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella  
processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa  
tillgängliga teknik.  
• Kapitalutgifter (CapEx) Investeringarna är kopp-  
lade till Installation, underhåll och reparation av  
energieffektivitetsutrustning, CC M7.3. Inga inves-  
teringar är gjorda till övriga taxonomitillämpliga  
aktiviteter. Avseende övriga investeringar har vi inte  
haft någon möjlighet att följa upp leverantörernas  
förenlighet med taxonomin i och med att sådan  
data inte funnits tillgänglig.  
• Driftsutgifter (OpEx) Bedömningen av taxonomi-  
förenligheten inom denna kategori behöver för-  
djupas för att identifiera vilka delar som bidrar  
till uppfyllandet av miljömålen. För 2024 identi-  
fierades inga driftsutgifter till taxonomiförenliga  
verksamheter.  
3.  
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar  
som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom  
vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.  
NEJ  
Kapitalutgifter  
Andelen taxonomiförenliga kapitalutgifter definieras  
som investeringar förenliga med taxonomin (täljare)  
dividerat med Svedbergs Groups totala investeringar  
(nämnare). Täljaren avser totala kapitalutgifter av  
räkenskapsårets tillskott av materiella och immateriella  
anläggningstillgångar, före avskrivningar och eventu-  
ella omvärderingar, exklusive förändringar i verkligt  
värde. Investeringarna innefattar tillskott av materiella  
anläggningstillgångar (IAS 16), immateriella tillgångar  
Fossilgasrelaterade verksamheter  
4.  
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar  
som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.  
NEJ  
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar  
för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.  
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värme-  
produktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.  
5.  
6.  
NEJ  
NEJ  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
63  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Taxonomin  
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven  
Budgetår 2024  
Kriterier för väsentligt bidrag  
Kriterier aveende att inte orsaka betydande skada  
Ekonomiska verksamheter (1)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
Tkr  
%
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
%
E
T
T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN  
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter  
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)  
verksamheternas omsättning (A.1)  
0
0
0
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
Varav möjliggörande verksamheter  
Varav omställningsverksamheter  
E
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
Försäljning av reservdelar  
CE 5.2  
10 058  
0,46%  
N/EL  
N/EL  
N/EL  
N/EL  
EL  
N/EL  
0%  
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas av taxonomin  
men som inte är miljömässigt hållbara  
(ej taxonomiförenliga) (A.2)  
10 058  
10 058  
0,46%  
0,46%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0% 0,46%  
0% 0,46%  
0%  
0%  
0%  
0%  
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin  
(A.1 +A.2)  
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN  
Omsättningen hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin  
TOTALT  
2 173 659 99,54%  
2 183 717 100%  
Andel av omsättningen/total omsättning  
Taxonomiförenlighet  
per mål  
Mål som omfattas  
av taxonomin  
CCM  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
CCA  
WTR  
CE  
0%  
0,46%  
0%  
PPC  
BIO  
0%  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
64  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Taxonomin  
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven  
Budgetår 2024  
Kriterier för väsentligt bidrag  
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada  
Ekonomiska verksamheter (1)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
Tkr  
%
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
%
E
E
T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN  
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter  
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara  
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)  
0
0
0
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
Varav möjliggörande verksamheter  
Varav omställningsverksamheter  
T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
Installation, underhåll och reparation av energieffektivitetsutrustning CCM 7.3  
216  
0,35%  
EL  
N/EL  
N/EL  
N/EL  
N/EL  
N/EL  
0%  
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men  
som inte är miljömässigt hållbara  
(ej taxonomiförenliga) (A.2)  
216  
216  
0,35%  
0,35%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0% 0,35%  
0% 0,35%  
0%  
0%  
0%  
0%  
A. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin  
(A.1 + A.2)  
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN  
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin  
TOTALT  
60 579 99,65%  
60 795 100%  
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter  
Taxonomiförenlighet  
per mål  
Mål som omfattas  
av taxonomin  
CCM  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0,35%  
0%  
CCA  
WTR  
CE  
0%  
0%  
PPC  
BIO  
0%  
0%  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
65  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Taxonomin  
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven  
Budgetår 2024  
Kriterier för väsentligt bidrag  
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada  
Ekonomiska verksamheter (1)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
J; N;  
N/EL;  
(b)(c)  
Tkr  
%
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
J/N  
%
E
E
T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN  
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter  
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)  
verksamheterna (A.1)  
0
0
0
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
Varav möjliggörande verksamheter  
Varav omställningsverksamheter  
T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
EL;  
N/EL  
(f)  
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men  
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)  
0
0
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av  
taxonomin (A.1 + A.2)  
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN  
Driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas av taxonomin  
TOTALT  
42 588  
100%  
42 588  
100%  
Andel driftsutgifter/totala driftsutgifter  
Taxonomiförenlighet  
Mål som omfattas  
av taxonomin  
Finansiell summering  
per mål  
Index  
Omsättning  
CapEx  
OpEx  
CCM  
CCA  
WTR  
CE  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
0%  
Totalt  
2 183 717  
60 795  
42 588  
0%  
0%  
0%  
PPC  
BIO  
0%  
0%  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
66  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Revisorns yttrande  
avseendeden lagstadgade  
hållbarhetsrapporten  
Till bolagsstämman i Svedbergs Group AB (publ) org. nr 556052-4984  
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår gransk-  
ning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning  
Uppdrag och ansvarsfördelning  
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhets-  
rapporten för räkenskapsåret 2024 på sidorna 36–66  
och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-  
visningslagen i enlighet med den äldre lydelsen som  
gällde före den 1 juli 2024.  
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den  
inriktning och omfattning som en revision enligt Inter-  
national Standards on Auditing och god revisionssed  
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss  
tillräcklig grund för vårt uttalande.  
Granskningens inriktning och omfattning  
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation  
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade  
Uttalande  
En hållbarhetsrapport har upprättats.  
Malmö den 8 april 2025  
Maria Ekelund  
Auktoriserad revisor  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
67  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Aktien  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
68  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Aktien och ägarna  
Svedbergs Groups aktie noterades 1997 och handlas på  
Nasdaq OMX Stockholm i segmentet Small Cap. Aktiens  
ISIN-kod är SE0000407991 och handlas under kortnamnet  
SVED B. Aktiens börsvärde uppgick vid årets slut till  
2 196,0 Mkr och antalet aktieägare uppgick till 6 673.  
SEK  
80  
Omsatt antal aktier 1000-tal  
4 800  
Moderbolagets innehav av egna aktier uppgick  
vid årets slut till 14 361 stycken, vilket motsvarar  
Aktiekursens utveckling  
Svedbergs Groups aktie noterades på Stock-  
holms Fondbörs den 3 oktober 1997 till introduk-  
tionspriset 16,50 kr per aktie. Börsvärdet vid  
noteringen uppgick till 350 Mkr. Under året har  
aktiekursen utvecklats positivt och kursen har  
ökat med 33 procent. Stängningskursen på årets  
sista handelsdag var 41,45 kr (31,20), vilket mot-  
svarar ett börsvärde om 2 196,0 Mkr (1 102,1).  
Årets högsta stängningskurs, 50,90 kr, noterades  
den 13 juni. Den lägsta stängningskursen note-  
rades den 5 januari och var 30,85 kr.  
0,03 procent av totalt antal aktier. Inga återköp  
av egna aktier genomfördes under året.  
70  
60  
50  
40  
30  
20  
10  
0
4 200  
3 600  
3 000  
2 400  
1 800  
1 200  
600  
Utdelning  
Styrelsens målsättning är att dela ut upp till  
50 procent av årets resultat efter skatt till aktie-  
ägarna. Aktieutdelningens nivå ska ta hänsyn  
till bolagets kapitalbehov samt tillväxt och  
investeringsstrategi, i syfte att skapa framtida  
aktieägarvärde med stabil finansiell ställning.  
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning  
om 1,50 kr (1,00) per aktie för 2024. Samman-  
lagd utdelning uppgår därmed till totalt 79,4 Mkr  
(53,0). Föreslagen utdelning utgör 47,3 procent  
av bolagets resultat efter skatt.  
Handel och omsättning  
Svedbergs Groups aktie handlas på Nasdaq  
Stockholms Small Cap-lista under kortnamnet  
SVED B. Under året omsattes 10,0 miljoner aktier  
till ett värde om 416,0 Mkr (243,4). I genomsnitt  
handlades 39 919 aktier (39 322) till ett värde  
av 1,7 Mkr (1,0) per handelsdag.  
0
2020  
2021  
2022  
2023  
2024  
B-Aktien  
OMX Stockholm PI  
Omsatt antal aktier  
Aktieägare och aktieägarstruktur  
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december  
2024 till 6 673 (6 357). De tio största ägarna  
svarade för 77,9 procent (77,3) av rösterna och  
kapitalet.  
Antal aktier och aktiekapital  
Vid årets slut uppgick aktiekapitalet till 66,2 Mkr  
fördelat på 52 978 456 B-aktier motsvarande  
ett kvotvärde om 1,25 kr. Samtliga aktier har lika  
rösträtt och lika rätt till bolagets vinst och kapital.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
69  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Ägarstruktur per 2024-12-31  
Aktien nyckeltal  
Andel röster  
Aktieinnehav  
Antal ägare  
Ägare, %  
Antal aktier  
och kapital  
2024  
2023  
2022  
2021  
2020  
1–500  
4 300  
813  
1 210  
197  
77  
64,44%  
12,18%  
18,13%  
2,95%  
599 820  
615 549  
1,13%  
1,16%  
Aktiekurs (sista handelsdag)  
Volymviktad snittkurs  
41,45  
41,51  
31,20  
24,66  
25,20  
43,89  
70,12  
40,85  
27,97  
21,73  
501–1 000  
1 001–5 000  
5 001–10 000  
10 001–20 000  
20 001 ≤  
2 667 826  
1 419 812  
1 103 220  
45 601 569  
970 660  
5,04%  
Genomsnittlig omsättning  
per dag, Mkr  
1,7  
1,0  
2,8  
2,3  
0,6  
2,69%  
Genomsnittligt antal omsatta  
aktier per dag  
1,15%  
2,08%  
39 919  
52 978  
3,25  
39 322  
35 324  
3,19  
64 921  
35 324  
4,65  
55 290  
21 200  
2,14  
27 307  
21 200  
1,76  
76  
1,14%  
86,10%  
1,80%  
Antal aktier (tusental)  
Resultat per aktie, Kr  
Börsvärde, Mkr  
Okänd innehavsstorlek  
Totalt  
0
0,00%  
6 673  
100,00%  
52 978 456  
100,00%  
2 196  
1 102  
890  
1 487  
593  
Företagsvärde, EV  
(börsvärde + nettoskuld), Mkr  
Aktiekapitalets förändring  
2 936  
12,8  
2,0  
2 204  
9,8  
1 498  
5,4  
2 615  
32,8  
7,7  
781  
15,9  
1,8  
Totalt antal  
aktier  
Totalt  
aktiekapital  
P/E-tal  
Transaktion  
Ökning av aktier  
Kvotvärde  
Nettoskuld/EBITDA  
EV/EBITDA  
3,8  
2,0  
1994  
100 000  
2 000 000  
5 300 000  
100  
5
10 000 000  
10 000 000  
26 500 000  
26 500 000  
44 154 698  
66 223 070  
7,8  
7,5  
5,0  
18,0  
3,0  
7,7  
1997  
1997  
2006  
2022  
2024  
Split 20:1  
1 900 000  
3 300 000  
EV/Nettoomsättning  
1,3  
1,2  
0,8  
1,2  
Fondemission  
Split 4:1  
5
15 900 000  
14 323 758  
17 654 698  
21 200 000  
35 323 758  
52 978 456  
1,25  
1,25  
1,25  
Företrädesemission  
Företrädesemission  
Ägarfördelning  
Tio största ägarna, per 2024-12-31  
Andel av kapital  
och röster  
Antal aktier  
Stena Adactum  
22 802 174  
7 647 598  
6 091 839  
1 469 179  
958 661  
43,04%  
14,44%  
11,50%  
2,77%  
Nordea Fonder  
If Skadeförsäkring AB  
Avanza Pension  
Nordnet Pensionsförsäkring  
Sune Svedberg  
1,81%  
638 730  
1,21%  
Ida Svedberg Sandström  
Nordea Funds (Lux)  
Kavaljer Fonder  
526 033  
0,99%  
413 400  
0,78%  
Svenska ägare, 81%  
Utländska ägare, 19%  
375 000  
0,71%  
Handelsbanken Fonder  
Övriga  
334 713  
0,63%  
11 721 129  
52 978 456  
22,12%  
100,00%  
Totalt  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
70  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Bolags-  
styrning  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
71  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Bolagsstyrningsrapport  
Svedbergs Groups styrelse och ledning strävar efter att koncernen  
ska leva upp till de krav som Nasdaq OMX, aktieägare och andra  
intressenter ställer på bolaget. Koncernen följer de regler som  
svensk kod för bolagsstyrning innefattar. Bolagsstyrning inom  
Svedbergs Group utövas främst genom årsstämman och styrelsen.  
I ett vidare perspektiv omfattar frågorna även ledningen, dess  
uppgifter samt kontroll- och rapporteringsfunktionerna inom  
koncernen.  
Organisationsstruktur för bolagsstyrning  
Valberedning  
Val  
Förslag  
Val  
Aktieägare och årsstämma  
Val  
Rapportering  
varit föremål för något uttalande från Aktie-  
Organ och regelverk  
marknadsnämnden avseende bristande  
efterlevnad av god sed på aktiemarknaden.  
De regelverk som Svedbergs Group tillämpar för  
styrning och kontroll av koncernen är i huvudsak  
aktiebolagslagen, NASDAQ Stockholms regel-  
verk för emittenter, svensk kod för bolags-  
styrning (”Koden”), bolagsordningen, styrelsens  
arbetsordning samt andra interna riktlinjer och  
policyer.  
Kontroll  
Styrelse  
Ersättningsutskott Revisionsutskott  
Struktur för bolagsstyrning  
Svedbergs Groups aktieägare är de som ytterst  
fattar beslut om koncernens styrning. På års-  
stämman utser aktieägarna styrelse, styrelsens  
ordförande och revisorer samt beslutar om hur  
valberedning ska utses. Styrelsen ansvarar  
inför ägarna för koncernens organisation och  
förvaltning av koncernens angelägenheter.  
Revisorerna rapporterar på årsstämman om  
sin granskning.  
Rapportering  
Kontroll  
Kontroll  
Ett av de främsta syftena med koden är att  
stärka förtroendet för de svenska börsbolagen  
genom att främja en positiv utveckling av  
bolagsstyrningen. Koden bygger på principen  
”följ eller förklara”, vilket betyder att bolag som  
omfattas av koden, i förekommande fall, ska  
förklara varför olika regler inom koden inte följts.  
Under det senaste räkenskapsåret har  
Vd  
Koncernledning  
Aktieägare och årsstämma  
Aktieägares rätt att besluta i bolagets ange-  
lägenheter utövas på årsstämman, som är  
bolagets högsta beslutande organ. Ordinarie års-  
stämma beslutar bland annat om fastställande  
av resultat- och balansräkning, vinstdisposition,  
Svedbergs Group inte gjort sig skyldigt till några  
överträdelser av regelverket vid den börs där  
dess aktier eller depåbevis är upptagna till  
handel. Svedbergs Group har inte heller ålagts  
någon sanktion av börsens disciplinnämnd eller  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
72  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
ansvarsfrihet för verkställande direktören och  
styrelsen, val av styrelse och revisorer samt  
ersättning till styrelsens ordförande, övriga sty-  
relseledamöter och till revisorer. Årsstämman  
beslutar också om riktlinjer för ersättning till  
ledande befattningshavare.  
före årsstämman tillse att valberedningens  
sammansättning offentliggörs och att aktie-  
ägare i god tid före stämman ska kunna lämna  
in förslag till valberedningen. Information om  
valberedningens sammansättning och tidpunkt  
när förslag till valberedningen ska vara bolaget  
tillhanda, har funnits på bolagets hemsida sedan  
oktober 2024. Valberedningen för Svedbergs  
Group utgörs av styrelsens ordförande till-  
sammans med representanter för de tre största  
aktieägarna per den 31 augusti.  
vara oberoende i förhållande till bolagets större  
aktieägare.  
Årsstämma 2024  
På årsstämman i Halmstad den 25 april 2024  
deltog 17 (27) aktieägare, vilka representerade  
64.6 procent av kapitalet och rösterna.  
På stämman fattades beslut om följande:  
• omval av Anders Wassberg till ordförande i  
styrelsen samt omval av Jan Svensson, Ingrid  
Osmundsen, Susanne Lithander, Kristoffer  
Väliharju och Joachim Frykberg som ordinarie  
styrelseledamöter  
I Svedbergs Groups styrelse finns erfarenhet  
och kompetens från dessa områden väl samlad.  
Förutom denna formella kompetens är det viktigt  
att styrelseledamöterna även besitter en hög  
integritet.  
Därutöver fattar aktieägarna på årsstämman  
beslut om eventuell ändring av bolagets bolags-  
ordning, eventuella nyemissioner samt införande  
av aktierelaterade incitamentsprogram. Bolags-  
ordningen är det grundläggande styrdokumentet  
för bolaget i vilket bland annat framgår vilken  
verksamhet bolaget ska bedriva, aktiekapitalets  
storlek, aktieägarnas rätt att delta på bolags-  
stämma och vad som ska förekomma på års-  
stämman. För att en aktieägare ska kunna få  
ett ärende behandlat vid årsstämman måste  
aktieägaren inkomma med en skriftlig begäran  
till styrelsen i så god tid att ärendet kan tas upp  
i kallelsen till stämman. Uppgift om när sådan  
begäran ska vara styrelsen tillhanda framgår  
på bolagets webbplats. Information inför och  
protokoll från bolagets årsstämma återfinns på  
bolagets webbplats www.svedbergsgroup.se.  
Årsstämman ska hållas inom sex månader  
efter räkenskapsårets utgång. Samtliga aktie-  
ägare som är registrerade i aktieboken per  
avstämningsdagen (sex bankdagar före dagen  
för årsstämman) och är anmälda har rätt att  
delta. Varje aktie ger aktieägare rätt till en röst.  
Kallelse ska ske tidigast sex veckor och senast  
fyra veckor i förväg genom annonser i Svenska  
Dagbladet, Post- och Inrikes Tidningar och på  
hemsidan.  
Valberedningen har tillämpat Svedbergs  
Groups mångfaldspolicy samt tagit hänsyn till  
bolagets verksamhet, utvecklingsskede och  
förhållanden i övrigt. Styrelsen ska ha en ända-  
målsenlig sammansättning, präglad av mång-  
sidighet och bredd avseende ledamöternas  
kompetens, erfarenhet och bakgrund. Målsätt-  
ningen är att styrelsen ska bestå av ledamöter  
av olika kön, i varierande ålder och med olika  
utbildnings- och yrkesbakgrunder. Svedbergs  
Group strävar efter en jämn könsfördelning  
i styrelsen. Detta bidrar till ett oberoende och  
kritiskt ifrågasättande.  
• styrelsearvode om 1 980 000 kr för påföljande  
mandatperiod, varav 500 000 kr ska utgå till  
styrelsens ordförande och 250 000 kr vardera  
till resterande styrelseledamöter som inte är  
anställda i bolaget  
Valberedningen 2024 har utgjorts av Johan  
Wester, Stena Adactum (ordförande), Anders  
Wassberg, styrelsens ordförande, Fredrik Ahlin,  
If Skadeförsäkring AB, samt Bengt Belfrage,  
Nordea Fonder. Totalt representerar valbered-  
ningen över 50 procent av rösterna i bolaget.  
Valberedningens ledamöter ska överväga even-  
tuella intressekonflikter innan uppdraget antas.  
Vidare kommer valberedningen att få ta del av  
hela resultatet av styrelseutvärderingen.  
• kommittéarvoden ska utgå med totalt  
180 000 kr till revisionsutskottet och  
50 000 kr till ersättningsutskottet  
• fastställde styrelsens förslag att dela ut  
1,00 kr per aktie  
Andelen kvinnor i bolagets styrelse upp-  
gick under året till 33 procent (33).  
• policy för ersättningar och anställningsvillkor  
för ledande befattningshavare, samt principer  
för hur valberedningen ska inrättas  
Riktlinjer för valberedningen  
Svedbergs Groups styrelse ska vara samman-  
satt och dimensionerad för att aktivt och  
effektivt kunna stödja verkställande direktören  
i utvecklingen av bolaget och samtidigt följa,  
kontrollera och säkerställa informationen. I ett  
bolag som Svedbergs är följande av stor vikt  
för en styrelse:  
Övrigt  
Det finns inga bestämmelser i bolagsordningen  
om tillsättande och entledigande av styrelse-  
ledamöter eller om ändring av bolagsordningen.  
Valberedning  
Årsstämman beslutar om hur valberedningen  
ska utses. Valberedningens uppgift är att  
bereda och lämna förslag till nästa årsstämma  
på ordförande och övriga ledamöter i styrelsen  
samt om arvode till ordföranden och övriga  
ledamöter. I valberedningens uppdrag ingår att  
utvärdera styrelsens arbete, i första hand utifrån  
den rapport som styrelsens ordförande lämnar  
till valberedningen. Valberedningen föreslår även  
val av revisorer och arvode till dessa.  
Styrelsens roll och  
sammansättning  
• kunskap om industribranschen  
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation  
och förvaltar bolagets angelägenheter för  
ägarnas räkning. Styrelsen ska fortlöpande  
bedöma bolagets ekonomiska situation och se  
till att bolaget är organiserat så att bokföringen,  
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska  
förhållande i övrigt kontrolleras på ett betryg-  
gande sätt.  
• erfarenhet av företagsledning  
• erfarenhet av arbete i börsbolag  
• kunskap om finansiering  
För information om direkta eller indirekta  
innehav i Svedbergs Group som representerar  
minst en tiondel av röstetalet för samtliga aktier  
i bolaget hänvisas till avsnittet ’Aktier’ i denna  
årsredovisning.  
• produktion, distribution och logistik  
Valberedningen ska på stämman motivera  
sina förslag till styrelsens sammansättning, det  
vill säga dess kompetens, erfarenhet och köns-  
fördelning. Styrelsens ordförande ska i god tid  
Majoriteten av de stämmovalda ledamöterna ska  
vara oberoende i förhållande till bolaget och  
bolagsledningen och minst två av dessa ska  
Styrelsen ska bestå av lägst tre och högst  
åtta ledamöter med högst fem suppleanter samt  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
73  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
om möjligt två arbetstagarrepresentanter. Arbets-  
tagarnas representanter utses av medarbetarnas  
fackliga organisationer. Under 2023 valde arbets-  
tagarrepresentanterna att utgå från styrelsen.  
Verkställande direktör ingår inte i styrelsen. Leda-  
möterna väljs årligen på årsstämman för tiden  
intill nästa årsstämma. Styrelsens arbete ska  
ske i enlighet med svensk lagstiftning, bolags-  
ordningen, Svensk kod för bolagsstyrning och  
NASDAQ Stockholms regelverk för emittenter.  
likviditet genom periodisk rapportering. Gene-  
rellt gäller att styrelsen behandlar frågor av  
väsentlig betydelse för koncernen, såsom:  
• fastställande av arbetsordning, ansvars-  
fördelning mellan styrelsen, dess ordförande  
och vd  
bokslutskommunikén. På det andra mötet  
Utskott  
beslutar styrelsen om första kvartalsrapporten.  
Det tredje mötet sker direkt efter årsstämman  
och är ett konstituerande sammanträde, där  
ledamöter i utskott utses och beslut tas om  
bolagets firmateckning, styrelsens och vd:s  
arbetsordning och fastställande av policyer.  
Det fjärde mötet är ett strategimöte och på  
det femte mötet tas beslut om andra kvartals-  
rapporten. På det sjätte mötet sker en genom-  
gång av riktlinjer för kommande årsbudget  
samt revisionsrapport och beslut tas om tredje  
kvartalsrapporten. Det sjunde mötet infaller  
några veckor före jul och fastställer bland annat  
budget. Styrelsesammanträdena förbereds av  
ordföranden och verkställande direktören som  
tillsammans under året föreslår dagordning för  
de aktuella styrelsemötena. Verkställande direk-  
tören förser styrelseledamöterna med skriftliga  
rapporter och underlag inför varje sammanträde.  
Vid varje sammanträde föredrar vd bland annat  
affärsläget, marknadsutvecklingen, bolagets  
ekonomiska ställning och eventuella investe-  
ringsärenden.  
Styrelsen har inrättat två utskott: ett revisions-  
utskott och ett ersättningsutskott. Utskottens  
arbete regleras av de årligen fastställda  
utskottsinstruktionerna.  
• fastställande av strategiska planer  
• fastställande av koncernövergripande policyer  
• beslut om förvärv och avyttringar  
• beslut om större investeringar  
Ersättningsutskott  
Inom sig utser styrelsen ett ersättningsutskott  
som löpande utvärderar de ledande befattnings-  
havarnas anställningsvillkor. Styrelsen beslutar  
om principer för ersättning till ledande befatt-  
ningshavare och ersättning till den verkställande  
direktören.  
• beslut om upptagande av lån  
Ordförandes ansvar  
• fastställande av affärs- och lönsamhetsmål  
• fastställande av erforderliga riktlinjer för  
bolagets uppträdande i samhället.  
Av styrelsens arbetsordning framgår bland  
annat att ordföranden ska se till att styrelsens  
arbete bedrivs effektivt och att styrelsen fullgör  
sina skyldigheter. I detta ligger att organisera  
och leda styrelsens arbete samt skapa bästa  
möjliga förutsättningar för dess arbete. Dess-  
utom ska ordföranden se till att styrelsens  
ledamöter löpande uppdaterar och fördjupar  
sina kunskaper om bolaget och att nya leda-  
möter får lämplig introduktion och utbildning.  
Ordföranden ska stå till förfogande som råd-  
givare och diskussionspartner till verkställande  
direktören men också utvärdera dennes arbete  
samt redogöra för sin bedömning i styrelsen.  
Därutöver ankommer det på ordförande att se  
till att styrelsens arbete utvärderas årligen och  
att informera valberedningen om utvärderingen.  
Ersättningsutskottet kommer med förslag till  
ersättningspolicy för ledande befattningshavare  
som styrelsen sedan föreslår årsstämman. Verk-  
ställande direktör beslutar, efter tillstyrkande av  
ersättningsutskottet, om lön och ersättningar till  
ledande befattningshavare. Ersättningsutskottet  
följer en av styrelsen fastställd arbetsordning.  
Under året har utskottet haft tre möten, vid  
vilka bland annat frågor kring bonusmodell och  
riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-  
Dessutom ska styrelsen övervaka verkställande  
direktörens arbete, tillsätta och avsätta vd samt  
besluta om betydande förändringar i bolagets  
organisation.  
Styrelsens arbetssätt  
Styrelsen sammanträder i regel sju ordinarie  
möten per år. Normalt är årets första möte ett  
årsbokslutssammanträde och beslut tas om  
Styrelsens sammansättning och närvaro  
Oberoende i för-  
hållande till bolaget  
och ledningen  
Oberoende i för-  
hållande till bolagets  
större aktieägare  
Ersättnings-  
utskott  
Revisions-  
utskott  
Totalt  
arvode, Tkr  
Årsstämmovalda  
Invald  
Styrelsemöten  
Arbetsfördelning mellan styrelse  
och verkställande direktör  
Anders Wassberg  
Kristoffer Väliharju  
Jan Svensson  
2016  
2020  
2013  
2020  
2017  
2021  
14(O)  
14(L)  
13(L)  
13(L)  
14(L)  
14(L)  
14  
2(O)  
4(L)  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
Nej  
Ja  
570  
250  
Styrelsen ska utfärda instruktioner till verk-  
ställande direktören. Styrelsen är skyldig att  
fortlöpande följa upp och kontrollera bolagets  
verksamhet. Det åligger därför styrelsen att tillse  
att det finns fungerande rapporteringssystem  
och att styrelsen erhåller erforderlig information  
om bolagets ställning, resultat, finansiering och  
2(L)  
Ja  
275  
Susanne Lithander  
Ingrid Osmundsen  
Joachim Frykberg  
Antal möten  
4(O)  
4(L)  
Ja  
340  
Ja  
295  
Nej  
250  
2
4
1 980  
O = Ordförande, L = Ledamot  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
74  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
havare diskuterats. Styrelsen har i allt väsentligt  
följt den ersättningspolicy som årsstämman  
fastställde 2024.  
fördelningen mellan styrelsen, dess ordförande  
och verkställande direktör, fastställts, samt även  
instruktion avseende rapportering 2024.  
ningen. Delårsrapporten för januari–september  
(Q3) granskades översiktligt av revisorn i enlig-  
het med svensk kod för bolagsstyrning. Revi-  
sorn har medverkat på ett styrelsemöte under  
2024, för att rapportera om revisionens omfång  
och utfall samt i fyra möten med revisions-  
utskottet. Revisorerna har under året även haft  
avstämningsmöten med vd och CFO. Därutöver  
träffar styrelsen revisorn varje år utan att någon  
från bolagets ledning är närvarande. Uppgifter  
om ersättning till revisorerna framgår av not 11.  
• Samarbete med investerare, kunder,  
leverantörer och andra intressenter för  
att integrera hållbarhetsaspekter i affärs-  
beslut och stärka Svedbergs Groups  
långsiktiga värdeskapande  
Revisionsutskott  
Utvärdering av styrelsearbetet  
Styrelsens arbete utvärderas årligen. Utvärde-  
ringen ligger till grund för att kontinuerligt för-  
bättra styrelsearbetet i bolaget. Styrelsens  
ordförande ansvarar för utvärderingen, som inne-  
fattar bland annat frågor kring styrelsens sam-  
mansättning, styrelsemöten, styrelsematerial,  
utskotten, samt hur väl styrelsens ordförande  
och styrelsen i övrigt fullföljer sina huvudupp-  
gifter enligt Koden. Resultatet av utvärderingen  
har presenterats och diskuterats i styrelsen,  
samt har av styrelsens ordförande redovisats för  
valberedningen. Utvärderingen utgör underlag  
för valberedningen vad avser valberedningens  
olika förslag relaterade till styrelsen.  
Inom sig utser styrelsen ett revisionsutskott,  
som övervakar den finansiella rapporteringen  
genom att granska alla kritiska redovisnings-  
frågor och andra förhållanden som kan påverka  
den finansiella rapporteringens kvalitativa inne-  
håll. Utskottet övervakar även effektiviteten i  
bolagets och koncernens interna kontroll, risk-  
hanteringssystem samt de externa revisorernas  
opartiskhet och självständighet. Utskottet  
utvärderar revisionsinsatsen och biträder val-  
beredningen i fråga om val av revisor. I utskottet  
beslutar man även om alla inköp av konsult-  
tjänster från bolagets revisor som inte faller  
inom revisionsnära rådgivning.  
Rapporteringen syftar till att ge en transparent  
bild av Svedbergs Groups hållbarhetsarbete,  
inklusive dess påverkan, risker och möjligheter  
kopplade till hållbarhetsfaktorer. För ytterligare  
information hänvisas till avsnittet om Hållbarhets-  
rapportering i denna årsredovisning.  
Hållbarhetsrapportering och  
finansiell rapportering  
Verkställande direktör och  
koncernledning  
Bolaget integrerar hållbarhetsaspekter i verk-  
samheten och rapporterar dessa i enlighet med  
gällande regelverk och riktlinjer. Hållbarhets-  
rapporteringen är en del av Svedbergs Group  
övergripande rapportering och presenteras i  
årsredovisningen enligt tillämpliga krav. Håll-  
barhet är även en del av det strategiska besluts-  
fattandet och den operativa verksamheten som  
bland annat inkluderar:  
Verkställande direktören ansvarar för bolagets  
affärsutveckling samt leder och samordnar  
den dagliga verksamheten i enlighet med de  
instruktioner och anvisningar som styrelsen  
har antagit. Det innebär bland annat ansvar  
för ekonomisk rapportering, framtagande av  
informations- och beslutsunderlag samt att för-  
pliktelser, avtal eller andra juridiska handlingar  
inte står i strid med svenska eller utländska  
lagar och författningar. Verkställande direk-  
tören ska också övervaka att målsättningar,  
policyer och strategiska planer följs och vid  
behov uppdateras. Verkställande direktören  
utser övriga medlemmar i koncernledningen.  
Verkställande direktören ansvarar dess-  
utom för att styrelsen får information och  
nödvändigt beslutsunderlag, vilket sänds till  
samtliga ledamöter sju dagar före styrelse-  
mötena, samt är föredragande vid dessa.  
Verkställande direktören håller kontinuerligt  
styrelsen och ordföranden informerade om  
bolagets och koncernens finansiella ställning  
och utveckling.  
Utskottet ska fortlöpande rapportera till sty-  
relsen och har beslutsrätt endast i de frågor  
som anges i den arbetsordning som styrelsen  
fastställt, och i frågor som styrelsen särskilt  
delegerar till utskottet. Bolagets revisor medver-  
kar varje år på minst ett revisionsutskottsmöte  
och rapporterar där iakttagelser från sin gransk-  
ning och ger även sin bedömning av bolagets  
interna kontroll. Under året har utskottet haft  
fyra möten och revisorerna har medverkat vid  
samtliga av dessa.  
Externa revisorer  
Revisorer utses av årsstämman. Revisorerna är  
ansvariga inför aktieägarna på stämman och  
lämnar en revisionsberättelse över bland annat  
årsredovisningen och styrelsens förvaltning.  
Revisorerna rapporterar muntligen och skrift-  
ligen löpande till revisionsutskottet om hur revi-  
sionen har bedrivits och hur de bedömer att ord-  
ningen och kontrollen är i bolaget. Revisorerna  
rapporterar även personligen minst en gång  
per år till hela styrelsen om sin granskning och  
avger omdöme om den interna kontrollen.  
På årsstämman den 25 april 2024 valdes  
Deloitte AB till revisionsbyrå till och med datum  
för nästa årsstämma. Deloitte AB har utsett  
auktoriserade revisorn Maria Ekelund som  
huvudansvarig revisor.  
• Styrningsstruktur och ansvarsfördelning  
där styrelse, ledning och varumärkesbolag  
säkerställa att hållbarhetsfrågor hanteras  
systematiskt  
• Fastställande av hållbarhetsmål kopplade till  
affärsstrategin samt riktlinjer för att styra och  
följa upp hållbarhetsarbetet  
• Införande av interna policyer för miljö, socialt  
ansvar och bolagsstyrning samt etiska rikt-  
linjer för att säkerställa ansvarsfullt företagande  
Styrelsens arbete 2024  
Under året har totalt 14 (17) styrelsemöten  
hållits. Verkställande direktör och finansdirektör  
i Svedbergs deltar vid styrelsens sammanträden  
som föredragande respektive sekreterare.  
Viktiga beslut under året har varit uppföljning  
av förvärv, strategiarbete och finansiell rappor-  
tering. I enlighet med aktiebolagslagens krav  
har arbetsordningen, det vill säga ansvars-  
• Identifiering och hantering av hållbarhets-  
relaterade risker och möjligheter, inklusive  
klimatförändringar, resurseffektivitet och  
social påverkan  
Revisionen har utförts genom löpande  
• Kontinuerlig mätning och rapportering  
av hållbarhetsprestationer  
revision, översiktlig granskning av boksluts-  
kommunikén samt granskning av årsredovis-  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
75  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Koncernledningen leds av verkställande  
direktören och består av ytterligare åtta  
medlemmar:  
Koncernledningen har det övergripande  
ansvaret för verksamheten i koncernen i enlighet  
med den strategi och långsiktiga målsättning  
som fastställts av styrelsen för Svedbergs  
Group. Koncernledningen sammanträder varje  
månad och leds av verkställande direktören. Vid  
dessa möten behandlas frågor av strategisk art  
och av betydelse för hela koncernen. Det före-  
kommer också ett stort antal informella möten  
inklusive månatlig affärsgenomgång i samtliga  
koncernbolag. Befogenheter och ansvar för  
verkställande direktör och koncernledning är  
definierade i policyer och instruktioner.  
Den totala ersättningen till verkställande  
direktören och koncernledningen framgår  
av not 10.  
Intern kontroll avseende den  
finansiella rapporteringen  
• Ann-Sofie Davidsson, CFO  
• Beate Hennessy, Director of Business  
Development & Sustainability  
• Thomas Elvlin, vd Svedbergs i Dalstorp AB  
(till och med mars 2025)  
Denna rapport har upprättats i enlighet med års-  
Kontrollmiljö  
redovisningslagen och Svensk kod för bolags-  
styrning och beskriver Svedbergs Groups interna  
styrning och kontroll, avseende den finansiella  
rapporteringen. Syftet är att ge aktieägare och  
övriga intressenter en förståelse för hur den  
interna styrningen och kontrollen av den finan-  
siella rapporteringen är organiserad inom  
Svedbergs Group.  
Grunden för den interna kontrollen utgörs av  
• Thomas Gunnarsson, vd Macro Design AB  
• Michael Cassøe, vd Cassøe A/S.  
• Leigh Leather, vd Roper Rhodes Ltd  
• Jeroen Hoetink, vd Thebalux  
den övergripande kontrollmiljön som styrelsen  
och ledningen har fastställt. Den bygger på  
en organisation med tydliga beslutsvägar där  
befogenheter och ansvar definierats med tydliga  
instruktioner, samt en företagskultur med  
gemensamma värderingar och den enskilde  
individens medvetenhet om sin roll i upprätt-  
hållandet av god intern kontroll.  
• Jan Zwanenberg, vd Primabad  
För ytterligare uppgifter om koncernledningen  
hänvisas till sidan 80–81.  
Svedbergs Group’s arbete med intern kontroll  
har utformats för att säkerställa korrekt och till-  
förlitlig finansiell rapportering och redovisning i  
enlighet med tillämpliga lagar och förordningar,  
redovisningsstandarder samt övriga krav på  
noterade bolag. Arbetet med intern kontroll till-  
för värde genom tydliggörande av roller och  
ansvar, förbättrad processeffektivitet, ökad risk-  
medvetenhet och förbättrade beslutsunderlag  
samt ökad säkerhet i finansiell rapportering och  
uppföljning.  
Koncernen har som ambition att dess värde-  
ringar ska genomsyra organisationen. Svedbergs  
Group har även fastställt en ”Code of Conduct”,  
en uppförandekod, som väl beskriver önskat  
förhållningssätt i olika situationer. Sedan tidigare  
pågår ett globalt program för att höja kunskapen  
runt informationssäkerhet för de anställda. Målet  
med programmet är att bättre förstå risker som  
är relaterade till informationssäkerhet med avse-  
ende på operativa-, anseende- och finansiella  
konsekvenser.  
Beskrivning  
Styrelsen har det övergripande ansvaret för  
den interna kontrollen avseende den finansiella  
rapporteringen. Styrelsen har fastställt en skrift-  
lig arbetsordning som klargör styrelsens ansvar  
och som reglerar dess utskotts inbördes arbets-  
fördelning. Styrelsen har vidare utsett ett  
revisionsutskott som har som huvudsaklig upp-  
gift att säkerställa den finansiella rapporteringen  
och interna kontrollen samt att ändamålsenliga  
relationer med bolagets revisor upprätthålls.  
Styrelsen har upprättat en instruktion för  
verkställande direktören och instruktion för  
Intern kontroll över finansiell rapportering är inom  
Svedbergs Group en integrerad del av bolags-  
styrningen. Den innehåller processer och metoder  
för att säkerställa koncernens tillgångar och riktig-  
heten i den finansiella rapporteringen och syftar  
till att skydda ägarnas investering i bolaget. För  
att organisera och ytterligare förbättra detta arbete  
tar Svedbergs Group sin utgångspunkt i COSO-  
ramverket, som utgör en strukturerad grund för  
utvärdering och uppföljning av den interna kon-  
trollen över den finansiella rapporteringen.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
76  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
ekonomisk rapportering till styrelsen i Svedbergs  
Group. Ansvaret för att upprätthålla en effektiv  
kontrollmiljö och det löpande arbetet med den  
interna kontrollen är delegerat till verkställande  
direktören som i sin tur delegerat funktions-  
specifikt ansvar till chefer på olika nivåer i kon-  
cernen. CFO har det övergripande ansvaret för  
redovisning och rapportering inom koncernen  
samt ansvarar för att den sker enligt gällande  
normer. Vidare ansvarar CFO för att följa norm-  
givning och lagstiftning samt att implementera  
nya standarder och tolkningsuttalanden.  
Svedbergs Groups interna kontrollarbete  
syftar till att säkerställa att koncernen lever upp  
till sina mål för den finansiella rapporteringen.  
Ett minimikrav är att de kontrollaktiviteter som  
genomförs ska täcka de nyckelrisker som identi-  
fierats inom koncernen.  
processer och syftar till att säkerställa att lämp-  
liga kontroller finns designade och implemen-  
terade för att förebygga fel i den finansiella  
rapporteringen utifrån de risker som finns i pro-  
cesserna. Koncernens rapporterande enheter  
genomför regelbundna självutvärderingar avse-  
ende effektiviteten i den interna kontrollen över  
finansiell rapportering. Utvärderingarna åter-  
rapporteras till koncernfunktionen som bedömer  
effektivitet och går igenom utvärderingarna med  
enheterna samt för en dialog om hur, om till-  
lämpligt, internkontroll-miljön kan förbättras.  
Om det förekommer kritiska avvikelser i själv-  
utvärderingarna sker noggrann uppföljning för  
att säkerställa att brister ej fått genomslag i den  
finansiella rapporteringen. Resultatet samman-  
ställs och redovisas för revisionsutskottet för  
åtgärdsdiskussioner och löpande uppföljning.  
Den centrala koncernfunktionen ansvarar  
för koncernredovisning och koncernbokslut.  
I funktionens ansvar ingår även att säkerställa  
att instruktioner av betydelse för den finansiella  
rapporteringen görs kända och tillgängliga  
för berörd personal. Koncernfunktionen utför  
fortlöpande avstämningar och kontroller av  
redovisade belopp, analyser av bland annat  
resultat- och balansräkningar, kassaflöden och  
rörelsekapital. Funktionen har månatlig affärs-  
genomgång med samtliga koncernbolag, analy-  
serar och följer upp budgetavvikelser, upprättar  
prognoser, följer upp väsentliga fluktuationer  
över perioder och rapporterar vidare i företaget  
vilket minimerar riskerna för fel i den finansiella  
rapporteringen.  
Behörigheter till affärssystem är begränsade  
enligt befogenheter, ansvar och roller baserat på  
Segregation of Duties, i syfte att förhindra oav-  
siktlig/avsiktlig felaktig registrering. Det finns även  
automatiska kontroller inbyggda i IT-system samt  
kontroller i den underliggande IT-miljön.  
Riskbedömning  
Riskbedömning utgår ifrån koncernens finansiella  
mål. De övergripande finansiella riskerna är iden-  
tifierade som likviditets- och finansieringsrisk,  
valutarisk, ränterisk och kundkreditrisk. De  
hanteras huvudsakligen av ekonomi- och finans-  
funktionen i enlighet med koncernens finans-  
policy. För detaljerad redogörelse, se not 25. Med  
stöd av genomförda kvantitativa och kvalitativa  
riskanalyser med utgångspunkt i koncernens  
balans- och resultaträkning identifierar Svedbergs  
Group vilka nyckelrisker som kan utgöra hot mot  
att nå affärsmässiga och finansiella mål.  
Information och kommunikation  
Information och kommunikation om risker,  
kontroller och kontrollresultat i Svedbergs Group  
bidrar till att säkerställa att riktiga affärsbeslut  
fattas. Koncernens ambition är att informations-  
och kommunikationsvägar avseende den interna  
kontrollen för den finansiella rapporteringen ska  
vara ändamålsenliga och kända i koncernen.  
Riktlinjer för den finansiella rapporteringen  
kommuniceras till samtliga berörda inom kon-  
cernen genom policyer, manualer och arbets-  
instruktioner. Koncernens övergripande interna  
styrdokument i termer av policyer, riktlinjer och  
manualer hålls uppdaterade och finns tillgäng-  
liga på bolagets intranät. Interna möten med  
samtliga ekonomifunktioner sker minst en gång  
per kvartal där bland annat aktuella redovisnings-  
och internkontrollfrågor belyses.  
Fokus läggs på risker i den finansiella rappor-  
teringen avseende väsentliga resultat- och  
balansposter, som relativt sett är högre bero-  
ende på komplexiteten i processen eller där  
effekterna av eventuella fel riskerar att bli stora,  
då värdena i transaktionerna är betydande.  
Resultatet av utförda granskningar leder till  
åtgärder som exempelvis förbättrade kontroll-  
rutiner för att ytterligare säkerställa en korrekt  
finansiell rapportering. De bedömda riskerna  
per årsskiftet redovisas i förvaltningsberättelsen  
på sidorna 87–88.  
Ansvar och befogenheter definieras i instruk-  
tioner för attesträtt, manualer, policyer och rutiner.  
Några exempel är Svedbergs Groups finans-  
policy, finansmanual, IT-policy, kommunikations-  
policy och HR-policy. Dessa riktlinjer utgör till-  
sammans med lagar och andra externa regel-  
verk den så kallade kontrollmiljön. Alla anställda  
måste följa dessa riktlinjer.  
Svedbergs Groups redovisningsprinciper och  
eventuella förändringar kommuniceras alltid  
genom direktutskick till samtliga berörda perso-  
ner i organisationen. Samtliga dotterbolag avger  
dessutom varje månad en månadsrapport, inne-  
hållande finansiell status och utveckling.  
Svedbergs Group har ett visselblåsarsystem  
för att öka tillgängligheten för samtliga anställda  
att anonymt kunna rapportera problem och/eller  
oegentligheter inom verksamheten.  
För att säkerställa att ekonomipersonalen  
innehar aktuell kompetens utbildas den löpande  
inom exempelvis redovisning och skattelagstift-  
ning. Utbildningsbehov identifieras bland annat  
genom regelbundna utvecklingssamtal samt för-  
ändringar inom redovisningsområdet. Vid behov  
anlitas extern kompetens för att belysa frågor,  
till exempel inom redovisning, skatt samt intern  
kontroll. Vid frågor av legal karaktär anlitar bola-  
get externa jurister.  
Kontrollaktiviteter  
Kontrollaktiviteter sker på olika nivåer inom  
koncernen och begränsar identifierade risker  
och säkerställer korrekt och tillförlitlig finansiell  
rapportering såväl som processeffektivitet.  
Kontrollaktiviteterna inkluderar såväl över-  
gripande som detaljerade kontroller och syftar  
till att förebygga, upptäcka och korrigera fel  
och avvikelser.  
En hög IT-säkerhet är en förutsättning för en  
god intern kontroll av den finansiella rapporte-  
ringen. Därför finns regler och riktlinjer för att  
säkerställa tillgänglighet, riktighet, sekretess  
och spårbarhet i informationen i affärssystemen.  
Svedbergs Groups publicerade externa  
Ett koncernövergripande internkontroll-  
program för väsentliga processer på dotter-  
bolags och koncernnivå finns implementerat.  
Internkontrollprogrammet omfattar väsentliga  
Avseende IT-relaterade risker definieras ansvar  
och rutiner i koncernens IT-policy samt finns  
inarbetad i respektive bolags katastrofhantering.  
rapporter bygger på rapportering från samtliga  
legala enheter i enlighet med en standardiserad  
rapporteringsrutin.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
77  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Extern kommunikation, inklusive finansiell  
rapportering, regleras av Svedbergs Groups  
kommunikationspolicy, vilken anger riktlinjer för  
vad som ska kommuniceras, av vem, samt hur.  
En förutsättning för korrekt informationssprid-  
ning är även goda rutiner kring informations-  
säkerhet. Verkställande direktören ansvarar för  
att styrelsens riktlinjer sprids i organisationen.  
Intern kommunikation sker i stor utsträckning  
genom lednings- och avdelningsmöten där  
viktig information behandlas, samt via intranätet  
eller utskick. Verkställande direktören ansvarar  
även för rapportering till styrelsen i enlighet med  
styrelsens arbetsordning och vd-instruktion.  
Svedbergs Groups rutiner och system för  
informationsgivning syftar till att förse mark-  
naden med relevant, tillförlitlig, korrekt och  
aktuell information om koncernens utveckling  
och finansiella ställning.  
Uppföljning  
Internrevision  
Uppföljning och tester av kontrollaktiviteter  
utförs kontinuerligt för att säkerställa att risker  
har beaktats och behandlats på ett tillfreds-  
ställande sätt. Uppföljningen omfattar både  
formella och informella rutiner som tillämpas av  
chefer och processägare samt kontrollutförare.  
Kontroller som ej är effektiva åtgärdas, inne-  
bärande att åtgärder vidtas och implementeras  
för att rätta till bristerna.  
Styrelsen har gjort bedömningen att koncernen,  
utöver befintliga processer och funktioner för  
intern styrning och kontroll, inte har behov av  
en formaliserad internrevision. Uppföljning utförs  
av styrelse samt koncernledning och kontroll-  
nivån bedöms för närvarande uppfylla bolagets  
behov. En årlig bedömning görs huruvida en  
internrevisionsfunktion anses nödvändig för att  
bibehålla god kontroll.  
Halmstad den 31 mars 2025  
Styrelsen  
För revisors yttrande om bolagsstyrnings-  
rapporten, se sidan 126.  
Styrelsen avhandlar koncernens samtliga  
delårsrapporter, bokslutskommuniké samt  
årsredovisning innan dessa publiceras. Styrel-  
sen erhåller månadsvis finansiella rapporter  
avseende koncernens ställning och resultat-  
utveckling och vid varje styrelsesammanträde  
behandlas koncernens ekonomiska situation.  
Den centrala koncernfunktionen och led-  
ningen analyserar månatligen den ekonomiska  
rapporteringen på detaljnivå. Andra väsentliga  
koncerngemensamma delar i den interna  
kontrollen är budget- och prognosprocessen.  
Därutöver följs försäljning och orderingång dag-  
ligen vilket ger möjlighet till snabb uppföljning.  
Uppföljning sker mot budget, föregående år och  
senaste prognos. Prognos upprättas i samband  
med kvartalsboksluten eller om så påkallas.  
Utöver budget och prognos arbetar koncern-  
ledningen med övergripande strategiska planer.  
Revisionsutskottet följer upp den ekonomiska  
redovisningen och får rapportering från bolagets  
revisor med iakttagelser och rekommendationer.  
Styrelsen följer även upp att det finns kontroll-  
aktiviteter för prioriterade riskområden och kom-  
municerar väsentliga frågor med koncernledning  
och revisor.  
Finansiell information lämnas i form av:  
• Delårsrapporter och bokslutskommuniké,  
vilka publiceras som pressmeddelanden  
• Årsredovisning  
• Pressmeddelanden om viktiga nyheter  
och händelser som väsentligt kan påverka  
aktiekursen  
• Presentationer och telefonkonferenser för  
finansanalytiker, investerare och media  
samma dag som boksluts- och delårs-  
rapporter publiceras samt i samband med  
publicering av annan viktig information  
• Möten med finansanalytiker och investerare  
Alla rapporter, presentationer och press-  
meddelanden publiceras samtidigt på kon-  
cernens hemsida www.svedbergsgroup.se.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
78  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Styrelse  
Anders Wassberg  
Jan Svensson  
Ingrid Osmundsen  
Susanne Lithander  
Kristoffer Väliharju  
Joachim Frykberg  
Född: 1965  
Född: 1945  
Född: 1961  
Född: 1961  
Född: 1975.  
Född: 1970.  
Invald: 2016. Ordförande sedan  
2017. Ordförande i ersättnings-  
utskottet och ledamot i revisions-  
utskottet.  
Invald: 2013.  
Ledamot i ersättningsutskottet.  
Invald: 2017.  
Ledamot i revisionsutskottet.  
Invald: 2020.  
Ordförande i revisionsutskottet.  
Invald: 2020.  
Invald: 2021.  
Utbildning: Studentexamen.  
Utbildning: Ek. kand, Högskolan  
i Karlstad, IHM Stockholm.  
Utbildning: Studentexamen,  
vidareutbildning inom Skandia.  
Utbildning: Fil. kand,  
University of Washington.  
Utbildning: Civilekonom,  
Handelshögskolan Göteborg.  
Nuvarande befattning: Vd för  
GoldPen Computing AB.  
Nuvarande befattning:  
Ägare Joachim Frykberg AB.  
Utbildning: Civilingenjör, CTH.  
Nuvarande befattning:  
Styrelsearbete i små och  
medelstora bolag.  
Nuvarande befattning:  
Managementkonsult och vd för  
Osmundsen Consulting  
Nuvarande befattning:  
CFO NCC-koncernen.  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Styrelseordförande i GoldPen  
Computing AB. Ledamot i Skånes  
Stadsmissions Affärsråd samt  
i Godsinlösen Nordic AB.  
Nuvarande befattning:  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Styrelseordförande i S-Invest  
Trading AB, LifeClean International  
AB samt Fjäråskupan AB.  
Vd och koncernchef för Stena  
Adactum och medlem i Stena  
Sphere Coordination Group.  
Tidigare befattningar:  
CFO BillerudKorsnäs,  
ledande roller inom Ericsson.  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Styrelseordförande i Håkan  
Hardenberger.  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Ordförande i Vargporten och  
Osmundsen Consulting.  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Ordförande i Ballingslöv International,  
Envac och Kährs Holding. Ledamot  
i Inwido och Gunnebo Holding.  
Styrelseledamot i Alpegro.  
Aktieinnehav1): 3 000  
Tidigare befattningar:  
Vd CDON, chefsbefattningar  
inom Dustin Group och Dell.  
Tidigare befattningar:  
Tidigare befattningar:  
Tidigare befattningar:  
Flera ledande befattningar  
inom JULA-koncernen.  
Oberoende i förhållande till bolaget  
och bolagsledningen respektive  
bolagets större aktieägare.  
Chefstjänster inom Skandia.  
Nordenchef Commercial och  
stabschef för koncernchefen, If.  
Sverigechef Lindex, vd och  
koncernchef Wedins, vd Day Birger  
et Mikkelsen, GMM Direktör Nike  
Europa, inköpschef Macy’s USA  
och COO Claires Europa.  
Aktieinnehav1): 5 748  
Tidigare befattningar:  
Aktieinnehav1): 7 500  
Oberoende i förhållande till bolaget  
och bolagsledningen respektive  
bolagets större aktieägare.  
Vd och koncernchef Ballingslöv  
International, Gustaf Kähr samt  
Beijer Byggmaterial.  
Aktieinnehav1): 12 498  
Oberoende i förhållande till bolaget  
och bolagsledningen men inte till  
bolagets större aktieägare.  
Oberoende i förhållande till bolaget  
och bolagsledningen respektive  
bolagets större aktieägare.  
Aktieinnehav1): 3 825  
Aktieinnehav1): 124 998  
Oberoende i förhållande till bolaget  
och bolagsledningen respektive  
bolagets större aktieägare.  
Oberoende i förhållande till bolaget  
och bolagsledningen men inte till  
bolagets större aktieägare.  
1) Avser aktieinnehav, eget och närståendes, per 31 december 2024.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
79  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Koncernledning  
Ann-Sofie Davidsson  
CFO  
Per-Arne Andersson  
Vd och koncernchef  
Beate Hennessy  
Director of Business Development  
& Sustainability  
Thomas Elvlin  
Thomas Gunnarsson  
Vd Macro Design AB  
Vd Svedbergs i Dalstorp AB2)  
Född: 1972  
Född: 1970  
Född: 1970  
Född: 1968  
Född: 1964  
Anställd sedan: 2023  
Anställd sedan: 2019  
Anställd sedan: 2022  
Anställd sedan: 2021  
Anställd sedan: 2021  
Utbildning: Master of Social Science,  
in Business Administration, Lund  
University, Bachelor of Science in  
Business Administration, Blekinge  
Institute of Technology.  
Utbildning: Civilekonom,  
Högskolan i Jönköping.  
Utbildning: Internationell kommuni-  
kation IIU Stockholm, Brighton och  
München, Stockholms Universitet.  
Utbildning: Marknadsekonom,  
IHM Business School.  
Utbildning: Civilekonom,  
Högskolan i Jönköping.  
Tidigare befattningar:  
Vd och koncernchef Kinnarps-  
koncernen, vd CC Höganäs  
Byggkeramik.  
Tidigare befattningar:  
Vd Itab Shop Concept Nässjö,  
vd Stiga, vd Macro Design.  
Tidigare befattningar:  
Supply Chain Director Kinnarps,  
vd Rosenqvist Maskin.  
Tidigare befattningar:  
Digital Business Developer,  
Svedbergs i Dalstorp AB, Sales  
Support Manager, Eton Fashion AB.  
Tidigare befattningar:  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Suppleant i Easyform.  
Aktieinnehav1): 13 462  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Ledamot i Dependa.  
Aktieinnehav1): 10 704  
CFO Continental Bakeries North  
Europe AB, Finance Manager  
Elopak AB, Controller Manager  
Höganäs AB.  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Navinova.  
Aktieinnehav1): 155 364  
Teckningsoptioner: 60.000  
Köpoptioner: 100 000  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Ledamot i Nordpeis A/S  
Aktieinnehav1): 2 913  
Teckningsoptioner: 25 000  
Teckningsoptioner: 0  
Aktieinnehav1): 5 648  
Teckningsoptioner: 0  
Teckningsoptioner: 0  
1) Avser aktieinnehav, eget och närståendes, per 31 december 2024.  
2) Vd Svedbergs i Dalstorp till och med mars 2025.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
80  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Koncernledning  
Michael Cassøe  
Vd Cassøe A/S  
Leigh Leather  
Vd Roper Rhodes  
Jeroen Hoetink  
Vd Thebalux  
Jan Zwanenberg  
Vd Primabad  
Född: 1974  
Född: 1969  
Född: 1967  
Född: 1961  
Anställd sedan: 2008 (förvärvades  
av Svedbergs Group 2020).  
Anställd sedan: 2013, vd sedan  
2020 (förvärvades av Svedbergs  
Group 2021).  
Anställd sedan: 1990 (förvärvades  
av Svedbergs Group 2023).  
Anställd sedan: 1986 (förvärvades  
av Svedbergs Group 2023).  
Utbildning: HHX (Handelsskole).  
Utbildning: Marketing NIMA A  
and B H.A.V.O (High general  
secondary education).  
Utbildning: Mavo Pius X.  
Utbildning: Master i företagsekonomi,  
Warwick Business School, studier vid  
Chartered Institute of Marketing.  
Tidigare befattningar:  
Vd DFI, vice vd DFI Geisler.  
Tidigare befattningar:  
Etablerade Meubelfabriek Prima.  
Kempenplafonds interior.  
Tidigare befattningar: —  
Aktieinnehav1): 0  
Nuvarande styrelseuppdrag:  
Ledamot i Finance Facility IV samt  
Bolig Rådhusgården Skanderborg.  
Tidigare befattningar:  
Aktieinnehav1): 0  
Affärschef Kohler Company,  
Head of National Accounts Kohler  
Mira, vice vd Grohe.  
Teckningsoptioner: 0  
Teckningsoptioner: 0  
Aktieinnehav1): 164 000  
Teckningsoptioner: 37 000  
Aktieinnehav1): 21 371  
Teckningsoptioner: 0  
1) Avser aktieinnehav, eget och närståendes, per 31 december 2024.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
81  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Finansiella  
rapporter  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
82  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Förvaltningsberättelse  
Styrelsen och verkställande direktören för Svedbergs Group AB  
(publ), org.nr. 556052–4984, avger härmed årsredovisning och  
koncernredovisning för perioden 1 januari–31 december 2024.  
vedbergskoncernen är en av Nordens,  
Storbritanniens och Nederländernas  
ledande badrumsinredare, med ett  
• Cassøe A/S, en framstående aktör på den  
danska badrumsmarknaden. Marknadsföring  
och försäljning sker under varumärket  
Cassøe.  
S
heltäckande sortiment för badrummet såsom  
möbler, duschar, badkar, handdukstorkar,  
blandare, wc och tillbehör.  
• Svedbergs UK Ltd, med Roper Rhodes Ltd  
som ett helägt dotterbolag, en ledande leve-  
rantör på den brittiska marknaden. Mark-  
nadsföring och försäljning sker under varu-  
märkena Roper Rhodes, Tavistock och R2.  
• Svedbergs Group NL B.V. med Thebalux  
Holding B.V. som ett helägt dotterbolag,  
en ansedd leverantör på den nederländska  
marknaden. Marknadsföring och försäljning  
sker under varumärkena Thebalux och  
Primabad.  
Affärsmodellen går ut på att förvärva, äga och  
utveckla starka och innovativa bolag och varu-  
märken som designar, tillverkar och marknads-  
för hållbara produkter och tjänster för badrum-  
met. Fokus ligger på varumärken med starka  
positioner inom sina respektive nischer och  
geografiska marknader.  
Based Targets initiative (SBTi). Godkännandet  
innebär att målen är att anse som förenliga med  
Parisavtalet och ambitionen att begränsa den  
globala uppvärmningen till högst 1,5 grader.  
• Den 1 april 2025 tillträdde Martina Axell som  
ny vd för Svedbergs i Dalstorp AB.  
• Svedbergs ökade under första kvartalet 2024  
antalet aktier och röster till 52 978 456.  
• Svedbergs tog under första kvartalet 2024  
i bruk en ny träbearbetningsmaskin vid  
anläggningen i Dalstorp.  
Den operativa verksamheten drivs genom  
sex helägda dotterbolag:  
• Svedbergs Group publicerade under februari  
2024 sina första miljövarudeklarationer.  
• Oroligheterna kring Röda havet har under  
2024 haft en påverkan på världshandeln med  
volatila fraktkostnader till följd.  
• Efter balansdagen har Svedbergs Group teck-  
nat ett nytt finansieringsavtal med Nordea  
vilket säkerställer fortsatt finansiell stabilitet  
och stödjer framtida verksamhet och tillväxt.  
• Svedbergs i Dalstorp AB, en av Skandina-  
viens ledande tillverkare av badrumsmöbler,  
bedriver sin verksamhet i Dalstorp där en stor  
del av produktionen sker. Marknadsföring och  
försäljning sker under varumärket Svedbergs.  
• Macro Design AB, en av Skandinaviens  
ledande tillverkare av duschkabiner och  
duschväggar. Marknadsföring och försäljning  
sker under varumärket Macro Design.  
• Svedbergs Oy, försäljningsbolag för Finland  
och Baltikum  
Svedbergskoncernen sysselsatte vid årets slut  
542 personer och omsatte 2 184 Mkr under  
2024. Svedbergs Group är noterat på Nasdaq  
OMX i Stockholm, segment Small Cap.  
Nettoomsättning  
Väsentliga händelser 2024  
Händelser efter balansdagen  
Nettoomsättningen uppgick under året till 2 184  
Mkr (1 824), motsvarande en ökning med 19,7  
procent jämfört med föregående år. Valutan  
påverkade försäljningen positivt med 1,2 pro-  
cent. Den organiska tillväxten var –1,8 procent  
och den förvärvade tillväxten var 20,3 procent.  
• Svedbergs Group offentliggjorde slutligt utfall  
i företrädesemissionen den 25 januari 2024.  
Utfallet blev cirka 406 Mkr före emissions-  
kostnader. Likviden har använts till att reglera  
en del av koncernens skuldsättning efter för-  
värvet av Thebalux.  
• Under första kvartalet 2025 gjordes en ut-  
betalning på 198 Mkr hänförbar till överens-  
kommen tilläggsköpeskilling som avtalades  
vid förvärvet av Roper Rhodes.  
• I början av 2025 godkändes Svedbergs  
Groups utsläppsminskningsmål av Science  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
83  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Koncernens geografiska huvudmarknader  
under 2024 var Sverige, Finland, Norge, Danmark,  
Storbritannien och Nederländerna.  
Under 2024 utgjorde Svedbergskoncernens  
försäljning utanför Sverige 82 procent (74) av  
den totala nettoomsättningen.  
Rörelsekostnaderna uppgick till –703 Mkr  
(–593), varav 0 Mkr (–18) avser jämförelse-  
störande poster. EBITA-resultatet uppgick  
till 312 Mkr (240), vilket motsvarar en EBITA-  
marginal på 14,3 procent (13,2).  
Mkr. Under året har det gjorts utdelningar om  
–53 Mkr (–53). Årets kassaflöde uppgick där-  
med till –1 Mkr (24).  
Den svenska marknaden, som sammantaget  
stod för 18 procent av försäljningen 2024, hade  
en negativ tillväxt under året. Försäljningen upp-  
gick till 403 Mkr, motsvarande en minskning om  
16 procent.  
Säsongsvariationer  
Likvida medel och finansiell ställning  
Koncernens likvida medel uppgick per  
2024-12-31 till 236 Mkr (217) och outnyttjade  
kreditfaciliteter till 191 Mkr (177). Nettoskulden  
inklusive tilläggsköpeskilling för Roper Rhodes  
och Thebalux, uppgick per samma datum till  
740 Mkr (1 102). Leasingskulder ingick med  
90 Mkr (83) i nettoskulden.  
Försäljningen har historiskt uppvisat en viss  
säsongsvariation, vilket gäller fortfarande  
på den nordiska och holländska marknaden  
där försäljningen i kvartal tre är lägre med hän-  
syn tagen till semestermånaden. Motsvarande  
säsongsvariation finns inte i Storbritannien.  
Under 2024 var fördelningen 52 procent under  
första halvåret och 48 procent under andra  
halvåret. Det har dock varit svårt att bedöma  
fördelningen, då vi under året sett en vikande  
efterfrågan på vissa marknader.  
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 296 Mkr  
(210), motsvarande en marginal på 13,6 pro-  
cent (11,5).  
I Finland uppgick försäljningen till 52 Mkr,  
motsvarande en minskning om 20 procent.  
Försäljningen i Norge ökade under året med  
4 procent till 97 Mkr. I Danmark var försäljningen  
oförändrad och uppgick till 87 Mkr.  
Finansnettot under 2024 uppgick till –67 Mkr  
(–51). Finansiella kostnader bestod främst av  
räntekostnader på lån samt ändrad bedömning  
av tilläggsköpeskilling för förvärvet av Roper  
Rhodes.  
Koncernens egna kapital uppgick per  
31 december 2024 till 1 530 Mkr (979) och  
soliditeten till 49,0 procent (33,5).  
Försäljningen i Storbritannien står för 49 pro-  
cent av bolagets totala omsättning och uppgick  
till 1 077 Mkr 2024. Trots en avmattning gene-  
rellt sett på den brittiska marknaden ser vi en  
ökning av försäljningen med drygt 7 procent.  
En del är av ökningen avser valuta, men cirka  
5 procent är organisk.  
Resultat före skatt uppgick till 229 Mkr (160)  
och resultat efter skatt uppgick till 168 Mkr  
(119). Den effektiva skattesatsen i perioden upp-  
gick till 26,6 procent (25,6) till följd av den höga  
skattesatsen i Storbritannien (Roper Rhodes)  
samt Nederländerna (Thebalux).  
Lager  
Resultat  
Lagervärdet vid årets slut uppgick till 559 Mkr  
(499). Ökningen mellan åren är främst hänförbart  
till Roper Rhodes där man gjort en strategisk  
satsning för att förbättra tillgängligheten och  
säkerställa kundernas efterfrågan mer effektivt.  
Generellt sett har varumärkesbolagen arbetat  
med att minska kapitalbindningen vilket är  
avgörande för att förbättra likviditeten och  
effektiviteten. Fokus har under året varit på  
att förbättra inköpsprocesserna och att om-  
förhandla fördelaktiga betalningsvillkor och  
rabatter. Prognoserna från sälj och marknad är  
av stor vikt för att planera inköp och produktion  
samt kommunikationen med kunderna.  
Bruttoresultatet uppgick till 996 Mkr (796) med  
en bruttomarginal om 45,6 procent (43,6). Brutto-  
marginalen ökade jämfört med föregående år  
med 2,0 procentenheter, vilket motsvarade  
förväntningarna till följd av förvärv, genomförda  
prisökningar och god kostnadskontroll.  
Den nederländska marknaden, som står för  
cirka 18 procent av försäljningen, uppgick till 382  
Mkr 2024. Förvärvet av Thebalux har inneburit en  
ökad geografisk spridning och har haft en positiv  
påverkan med 20 procent av försäljningen.  
Kassaflöde  
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick  
till 189 Mkr (196). Kassaflödet från investerings-  
verksamheten uppgick till –60 Mkr (–502), varav  
–30 Mkr (–26) hänför sig till investeringar i imma-  
teriella och materiella anläggningstillgångar som  
huvudsakligen är hänförliga till investeringar i  
produktionsutrustning, produktutveckling, hård-  
vara och digitalisering av verksamheten. Därut-  
över har investering av träbearbetningsmaskin  
om –30 Mkr finansierats via lån. 2023 påverka-  
des investeringsverksamheten av förvärv av  
dotterbolag med –477 Mkr.  
Nettoomsättning, Mkr  
EBITA, Mkr  
2 400  
2 000  
1 600  
1 200  
800  
350  
300  
250  
200  
150  
100  
50  
Forskning och utveckling  
Totalt har koncernens externa lån amorterats  
med –589 Mkr (–109) och nya lån upptagits  
om 144 Mkr (556). Därutöver har amortering  
av leasingskuld skett med –23 Mkr (–23). Kon-  
cernens checkkredit har varit outnyttjad under  
2024 medan den 2023 utnyttjades med –40  
Samtliga varumärkesbolag har egen produkt-  
utveckling för att ta fram respektive varumärkes  
profil och särdrag. Utöver egen personal, anlitas  
externa designers. Externa designers utvecklar  
produkter tillsammans med egen personal utifrån  
specifika uppdragsbeskrivningar. De externa  
400  
0
0
2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024  
2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
84  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
designers som anlitas, ersätts för nedlagd tid,  
genom royaltyersättning på nettoomsättning  
eller genom en kombination av de båda.  
Koncernen har under året kostnadsfört 30 Mkr  
(23) avseende forskning och utveckling. Utöver  
detta har 7 Mkr (11) i utvecklingskostnader balan-  
serats. Koncernens policy är att endast balan-  
sera nya produkter och produktserier. Utveckling  
av förbättringar på dessa aktiveras inte. Mer  
information om kostnader för produktutveckling  
framgår av not 2.8.4 och 20.  
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till  
21 Mkr (257). Resultatet efter finansiella poster  
uppgick till 172 Mkr (113). Soliditeten i moder-  
bolaget uppgick per 31 december 2024 till  
55,0 procent (36,8).  
Förslag till vinstdisposition i moderbolaget  
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel  
SEK  
Överkursfond  
Balanserade vinstmedel  
Årets resultat  
840 155 864  
150 230 649  
156 040 274  
1 146 426 787  
Aktier och ägare  
Svedbergs B-aktie är noterat på Nasdaq  
Small Cap. Vid årets slut uppgick aktie-  
kapitalet till 66 Mkr fördelat på 52 978 456  
aktier. Tre aktieägare har ett röstetal som  
överstiger 10 procent i Svedbergs och det  
är Stena Adactum 43,0 procent, Nordea  
Fonder 14,4 procent och If Skadeförsäkring  
11,5 procent. För mer information om aktien  
och aktieägarna se sidorna 69–70.  
Summa  
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande  
SEK  
Personal  
Utdelning till aktieägare 1,50 kr per aktie1)  
I ny räkning överförs  
79 446 143  
1 066 980 644  
1 146 426 787  
Medeltalet antal anställda i koncernen var under  
året 532 (442). Ökningen berodde framför allt på  
förvärvet av Thebalux.  
Summa  
1) Utdelning beräknat på totalt antal utestående aktier per 2025-03-31.  
Lagstadgade hållbarhets- och  
Framtida utveckling i koncernen  
bolagsstyrningsrapporter  
Fem starka varumärkesbolag och åtta starka  
varumärken finns i koncernen och det finns  
höga ambitioner att stärka dessa ytterligare.  
Under 2024 lanserades nyheter på marknaden  
som tagits emot väl av kunder. Koncernen är väl  
rustad att möta konsumenternas framtida krav.  
Utifrån styrelsens beslut om finansiella mål för  
framtiden har koncernen som mål att växa med  
10 procent årligen och en EBITA-marginal över-  
stigande 15 procent. För att nå målen måste  
samtliga bolag inom koncernen fortsätta jobba  
med omsättningsökningar, marginalförstärkande  
aktiviteter och förbättring av produktiviteten.  
I enlighet med Årsredovisningslagen 6 kap 11§  
har Svedbergs Group valt att upprätta de lag-  
stadgade hållbarhets- och bolagsstyrnings-  
rapporterna som skilda rapporter från den  
legala årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten,  
vars innehåll anges i innehållsförteckningen,  
finns tillgänglig på sidorna 36–66 i detta doku-  
ment. Bolagsstyrningsrapporten återfinns på  
sidorna 72–81.  
Styrelsens motivering  
Med hänvisning till vad som anges ovan  
anser styrelsen att den föreslagna vinst-  
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de  
krav som uppställs i ABL 17 kap. 3§ andra  
och tredje styckena. Verksamhetens art och  
omfattning medför inte risker i större omfatt-  
ning än vad som normalt förekommer inom  
branschen. Styrelsens bedömning av bola-  
gets och koncernens ekonomiska ställning  
innebär att utdelningen är försvarlig i för-  
hållande till de krav som verksamhetens art,  
omfattning och risker ställer på storleken av  
bolagets och koncernens egna kapital samt  
bolagets och koncernens konsoliderings-  
behov, likviditet och ställning i övrigt.  
Styrelsen bedömer att den föreslagna  
utdelningen inte kommer att påverka  
Svedbergs förmåga att fullgöra bolagets  
förpliktelser på kort och lång sikt eller att  
göra nödvändiga löpande investeringar.  
Moderbolaget  
Moderbolagets verksamhet är främst inriktad på  
koncerngemensam förvaltning och finansiering.  
Förutom koncernens vd har bolaget tre anställda.  
Under 2023 separerades den rörelsedrivande  
verksamheten i moderbolaget och flyttades ner i  
ett av koncernens dotterbolag. Detta innebär att  
moderbolagets resultat under de första fem måna-  
derna 2023 innefattas av operativ verksamhet.  
Utdelningspolicy  
Svedbergs utdelningspolicy avseende ordinarie  
utdelning innebär att utdelning till aktieägarna  
kan göras upp till 50 procent av koncernens  
resultat efter skatt. Aktieutdelningens nivå ska  
ta hänsyn till bolagets finansiella ställning samt  
tillväxt- och investeringsstrategi, i syfte att  
skapa framtida aktieägarvärde.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
85  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Till grund för bedömningen ska ligga upp-  
riktlinjerna kommer utvecklingen av avståndet  
mellan bolagsledningens ersättning och övriga  
anställdas ersättning att redovisas.  
Pensionsförmån  
Riktlinjer för ersättning till ledande  
befattningshavare  
Riktlinjernas tillämplighet  
Dessa riktlinjer omfattar de personer som ingår  
i Svedbergs koncernledning. Riktlinjerna ska  
tillämpas på ersättningar som avtalas, och för-  
ändringar som görs i redan avtalade ersätt-  
ningar, efter det att riktlinjerna antagits av års-  
stämman den 25 april 2024. Riktlinjerna omfattar  
inte ersättningar som beslutas av årsstämman.  
dragets art, omfattning och ansvar samt kom-  
petens och arbetsresultat. Resultaten ska avse  
såväl berörda personers resultat som företagets  
övergripande resultat och framtidsutsikter.  
Pensionen ska vara premiebaserad och följa  
ITP-planen alternativt uppgå till maximalt  
30 procent av den fasta årliga kontantlönen.  
Bolaget följer gällande praxis i respektive land.  
Beslutsprocess för fastställande, översyn  
och genomförande av riktlinjer  
Olika former av ersättning  
Styrelsen ska inrätta ett ersättningsutskott med  
huvudsakliga uppgifter att bereda styrelsens  
beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersätt-  
ningar och andra anställningsvillkor för ledande  
befattningshavare. Ersättningsutskottet ska  
även följa och utvärdera pågående och under  
året avslutade program för rörliga ersättningar  
till bolagsledningen. De ska även följa och ut-  
värdera tillämpningen av de riktlinjer för ersätt-  
ningar till ledande befattningshavare som  
bolagsstämman enligt lag ska besluta om samt  
gällande ersättningsstrukturer och ersättnings-  
nivåer i bolaget.  
Övriga förmåner  
Den ersättning som erbjuds ska vara marknads-  
mässig och består av fast lön, rörlig kontant-  
ersättning, avgångsvederlag, pensionsförmåner  
samt övriga förmåner.  
Ledande befattningshavare har även övriga  
förmåner såsom exempelvis friskvård och  
bilförmån.  
Upphörande av anställning  
Riktlinjernas bidrag till affärsstrategi,  
långsiktiga intressen och hållbarhet  
Affärsstrategin för bolaget är att vara den  
ledande badrumsinredaren på utvalda mark-  
nader. De övergripande målen innebär att  
bolaget ska ha en lönsam tillväxt om 10 pro-  
cent med ett långsiktigt lönsamhetsmål om  
15 procent EBITA-marginal. Koncernen ska  
genom effektiv bolagsstyrning driva själv-  
ständiga, starka dotterbolag samt kontinuerligt  
utvärdera förvärv av kompletterande verksam-  
heter. Koncernen ska vara den mest hållbara  
badrumsinredningskoncernen på de marknader  
där man verkar.  
Fast grundlön  
Uppsägningstiden får vara högst 12 månader vid  
uppsägning från bolaget sida. Vid eventuell upp-  
sägning av vd får avgångsvederlaget maximal  
uppgå till 12 månadslöner. Vid eventuell upp-  
sägning av ledande befattningshavare utgår  
maximalt 12 månadslöner. Vid egen uppsägning  
är uppsägningstiden för vd 6 månader.  
Ledande befattningshavare ska ha en fast kon-  
tant grundlön som är marknadsmässig utifrån  
varje positions betydelse för bolaget som helhet.  
Rörlig ersättning  
Utbetalning av rörlig ersättning kräver upp-  
fyllelse av mål på EBITA-resultat, EBITA-  
marginal, omsättning, CO2 utsläpp, rörelse-  
kapital i förhållande till omsättning, kassaflöde,  
bruttovinst eller vinst per aktie, och ska kunna  
mätas under en period om ett år. Taket för den  
rörliga kontantersättningen för vd är att den  
högst får uppgå till 50 procent av den samman-  
lagda fasta årliga kontantlönen. Taket för den rör-  
liga kontantersättningen för ledande befattnings-  
havare, förutom vd, är att den också högst får  
uppgå till 50 procent av den fasta årliga kon-  
tantlönen. Den rörliga ersättningen inkluderar  
semester- och pensionsersättning.  
Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer  
minst vart fjärde år och lägga fram förslaget  
till bolagsstämman för beslut. Vid styrelsens  
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade  
frågor närvarar inte, i den mån de berörs av  
frågorna, den verkställande direktören eller  
andra personer i bolagsledningen.  
Lön och anställningsvillkor för anställda  
Lön och anställningsvillkor för bolagets anställda  
har beaktats vid beredning av dessa ersättnings-  
riktlinjer genom att uppgifter om anställdas  
totalersättning, ersättningens komponenter  
samt ersättningens ökning och ökningstakt över  
tid har utgjort en del av ersättningsutskottets  
och styrelsens beslutsunderlag vid utvärde-  
ringen av skäligheten av riktlinjerna och de  
begränsningar som följer av dessa. I den ersätt-  
ningsrapport som tas fram avseende utbetald  
och innestående ersättning som omfattas av  
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning  
till ledande befattningshavare är för bolagets  
och aktieägarnas bästa utifrån ett lönsamhets-  
perspektiv då det bidrar till att motivera och  
behålla talangfulla och engagerade ledande  
befattningshavare.  
Frångående av riktlinjer för ersättning  
Styrelsen får frångå riktlinjerna för ersättning  
till ledande befattningshavare, om det i  
enskilda fall finns särskilda skäl för det.  
Ersättningspaketet ska motivera ledande  
befattningshavare att göra sitt yttersta för  
att säkerställa en god finansiell och hållbar  
utveckling.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
86  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Risker och osäkerhetsfaktorer  
Svedbergskoncernen är som alla företag  
utsatta för ett antal risk- och osäkerhets-  
faktorer. Ledningen har definierat följande  
risker:  
räntefakturor skickas ut när så är erforderligt.  
Kredittiden är i normalfallet 30–60 dagar.  
För utställningsprodukter på framför allt den  
svenska marknaden, vilka visas för konsumenter  
i butik, och som faktureras återförsäljare, är  
kredittiden upp till 12 månader. Motsvarande  
kreditvillkor finns inte i Danmark, Storbritannien  
eller Nederländerna.  
Legala risker  
Väsentliga legala risker:  
Leverantörsberoende (affärsrelaterad risk)  
Till varor och komponenter som Svedbergs  
Group köper in finns det alternativa leverantörer.  
Att minska leverantörsberoendet har varit sär-  
skilt viktigt i samband med kriget i Ukraina där  
bolaget historiskt haft en leverantör. Bolaget  
har kontinuerligt också följt oroligheterna kring  
Röda Havet där tillgängligheten av containers  
och priset för transporter har påverkat den  
affärsrelaterade risken avseende kostnads-  
kontroll. Vidare utgör den pågående debatten  
om införandet av tullar på inköp från Kina en  
betydande risk, då det kan medföra ökade kost-  
nader för både varor och komponenter samt  
påverka prissättningen negativt. Tullarna kan  
också skapa osäkerhet kring leveranskedjor  
och försvåra långsiktig planering, särskilt om  
• Lagstiftning och reglering  
• Immateriella rättigheter  
• Tvister  
• Marknadsrelaterade risker  
• Affärsrelaterade risker  
Hållbarhetsrelaterade risker  
Väsentliga hållbarhetsrelaterade risker:  
• Produkt- och producentansvar  
• Miljö/Miljöolyckor  
• Legala risker  
• Hållbarhetsrelaterade risker  
• Finansrelaterade risker  
Likviditetsrisker (finansiell risk) (not 33)  
I början av 2024 återbetalades den bryggfinan-  
siering som togs i samband med förvärvet av  
Thebalux. Svedbergs Group likviditetsrisk har  
därmed minskat under året. Koncernens finan-  
siering från kreditinstitut kräver att vissa nyckel-  
tal uppfylls, så kallade covenanter. Samtliga  
covenanter är per balansdagen uppfyllda.  
• Mänskliga rättigheter/Mänskliga rättigheter  
åsidosätts av leverantör  
Ledningen inventerar och bedömer fortlöpande  
risker i verksamheten. I den mån riskerna är  
stora och kan begränsas så vidtas åtgärder.  
Nedan beskrivs de olika riskerna och i tabellen  
på sidan 88 visas sannolikhet 1–5, och påver-  
kan 1–5, där 1 är liten och 5 är stor. I tabellen  
framgår också vad Svedbergs Group gör för  
att minska risken.  
• Arbetsrätt  
• Antikorruption  
Finansiella risker  
Koncernens internationella verksamhet medför  
ett antal finansiella risker vilka hanteras av  
policyer fastställda av styrelsen. Det över-  
gripande målet är att koncernens finansfunktion  
tillhandahåller finansiering till koncernbolagen  
samt hanterar finansiella risker så att effekterna  
på koncernens resultat minimeras. För ytterligare  
information hänvisas till not 25 i räkenskaperna.  
Koncernen är främst exponerad för:  
• Kreditrisker  
Marknadsrelaterade risker  
De mest centrala marknadsriskerna är:  
• Konjunktur och omvärld inklusive pandemier,  
krig och konflikt  
• Ej marknadsmässigt sortiment  
• Distributionskanaler  
• Konkurrenter  
• Likviditetsrisker  
• Valutarisker  
Affärsrelaterade risker  
• Ränterisker  
Väsentliga affärsrelaterade risker:  
• Försäljning och rörelsemarginal  
• Kompetens hos personalen  
• Produktlansering och kalkylering  
• Fungerande och effektiva IT-system  
• Konkurrens från låglöneländer  
• Leverantörer och råvarupriser  
• Integration av förvärv  
Kreditrisker (finansiell risk) (not 28)  
Kreditrisk är risken för att motparten inte kom-  
mer att fullgöra sina finansiella förpliktelser och  
att eventuella säkerheter inte täcker bolagets  
fordran. Den övervägande delen av kreditrisken  
i Svedbergskoncernen avser fordringar på  
kunder. Omsättningen är fördelad på ett stort  
antal kunder. Bevakning av utestående ford-  
ringar sker löpande och påminnelser och  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
87  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
tullnivåerna ändras över tid. Trots detta bedöms  
koncernen inte allvarligt skadas av att en enskild  
leverantör inte skulle kunna uppfylla ställda krav,  
tack vare alternativa leverantörer och bolagets  
strategi för att diversifiera inköpskanaler.  
Risk- och känslighetsanalys  
Sannolikhet  
(1–5)  
Påverkan  
(1–5)  
Typ av risk  
Risk  
Riskminimering  
Konjunktur och omvärld  
5
4
4
Spridning av verksamheten i olika länder och försäljningskanaler  
Satsar på produktutveckling  
Marknads-  
relaterad  
Ej marknadsmässigt  
produktsortiment  
2
Fungerande och effektiva IT-system  
Distributionskanaler  
2
3
Finns på många olika distributionskanaler i flera marknader  
(affärsrelaterad risk)  
Svedbergs Group arbetar aktivt med IT-säkerhet  
och har vidtagit betydande åtgärder för att före-  
bygga och förhindra att IT-problem uppstår,  
bland annat med att arbeta fram och implemen-  
tera nya policies och arbetssätt i och med bola-  
gets tillväxt och därmed utökade exponering.  
Risken för dataintrång har nog aldrig varit större  
och löpande riskanalyser görs för att identifiera  
potentiella hot mot vår organisations informa-  
tionssystem. Risk- och känslighetsanalysen  
visar att IT risken har en hög sannolikhet såväl  
som en hög påverkan för alla organisationer och  
Svedbergs Group är inget undantag. I den mån  
det ändå skulle uppstå problem har koncernen  
planer per enhet för hur dessa snabbt ska åtgär-  
das så att bland annat produktion och leveran-  
ser påverkas i så liten omfattning som möjligt.  
Försäljnings- och rörelsemarginal  
Kompetens hos personalen  
Produktkalkylering  
3
3
3
5
4
4
4
3
5
3
Intäkts- och kostnadskontroll, produktivitetsförbättring  
Utbildning  
Affärs-  
relaterad  
Utbildning, kontinuerlig avstämning  
Uppgraderingar, utvärderingar, IT säkerhetssystem  
Investeringsplan för ökad automatisering  
Fungerande och effektiva IT-system  
Konkurrens från låglöneländer  
Lagstiftning och reglering  
Immateriella rättigheter  
3
3
4
2
Löpande bevakning av diskussioner, förarbeten och förändringar av förändrad lagstiftning  
Patent och mönsterskydd av produkter och tekniker.  
Legala  
Klimatförändringar  
3
3
Reduktionsplaner finns för respektive bolag i koncernen. Kontinuitetsplaner upprättas,  
alternativa transportvägar identifieras.  
Hållbarhets-  
relaterad  
Föroreningar  
2
2
2
2
2
3
3
3
Oprimering av logistik och transporter.  
Vatten och marina resurser  
Biologisk mångfald och ekosystem  
Alla leverantörer ska ha metoder för hållbar vattenanvändning.  
Använda träråvara från hållbart skogsbruk.  
Resursanvändning och cirkulär  
ekonomi  
Redan i designfasen utveckla produkter som ger goda möjligheter till återanvändning  
eller återvinning och är enkla att demontera.  
Egna medarbetare  
2
2
2
3
4
2
Hantering av farliga substanser i den egna produktionen regleras i upprättad  
arbetsmiljöpolicy. Policies och riktlinjer styr arbetet.  
Valutarisker (finansiell risk)  
Styrelsen i Svedbergs Group antog under 2019  
en finanspolicy inkluderande en valutapolicy,  
som innebär att 0–50 procent av nettoflöden  
får säkras. I samband med senaste förvärvet  
gjordes en så kallad ”equityhedge” i Euro för att  
balansera internlån i EUR. Nya löpande kontrakt  
har tecknats för nettoflödet av extern- och  
internlån i brittiska pund och euro. Säkrings-  
redovisning tillämpas inte.  
Arbetskraft i värdekedjan  
Påverkade samhällen  
Leverantörsgranskningar, systematisk utvärdering av leverantörer, signering av  
Code of Conduct.  
Aktivt samhällsengagemang genom lokala samarbeten och investeringar. Leverantörs-  
granskningar, signering av Code of Conduct.  
Konsumenter och slutanvändare  
Ansvarsfullt företagande  
3
3
2
4
Eko-design av produkter, livscykelanalyser och målsättningar om återvinning  
Leverantörsgranskningar, signering av Code of Conduct. Utbildning i Code of Conduct.  
Valuta  
4
3
3
4
4
3
Minska exponering  
Finans-  
relaterad  
Likviditet  
Bankavtal, uppföljning kassaflödet  
Rutiner, uppföljning  
Regelefterlevnad  
1 = minsta sannolikhet/påverkan, 5 = största sannolikhet/påverkan  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
88  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Koncernens resultaträkning  
Koncernens rapport över  
totalresultat  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
Nettoomsättning  
4
2 183 717
1 187 767
995 950
1 823 705
1 028 171
795 534
Årets resultat  
168 090
118 896
Kostnad för sålda varor  
Bruttoresultat  
Övrigt totalresultat  
Poster som senare kan komma att omklassificeras  
till resultaträkningen  
Försäljningskostnader  
519 791
148 604
30 368
2 747
440 374
104 049
23 244
7 526
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter  
41 609
22 466
Administrationskostnader  
Forsknings- och utvecklingskostnader  
Övriga rörelseintäkter  
Summa totalresultat för året  
209 699
96 430
6
5,6  
Summa totalresultat för året hänförligt till:  
Svedbergs Group AB:s aktieägare  
Övriga rörelsekostnader  
Rörelseresultat  
3 714
24 962
210 432
209 699
96 430
7–12  
296 219
Innehav utan bestämmande inflytande  
Finansiella intäkter  
14  
14  
33 766
101 105
67 338
14 957
65 657
50 701
Finansiella kostnader  
Finansiella poster – netto  
Resultat före skatt  
228 881
159 731
Inkomstskatt  
16  
60 790
40 835
Årets resultat  
168 090
118 896
Resultat hänförligt till:  
Svedbergs Group AB:s aktieägare  
Innehav utan bestämmande inflytande  
168 090
118 896
Resultat per aktie före utspädningseffekter, kr  
Resultat per aktie efter utspädningseffekter, kr  
Genomsnittligt antal aktier, tusental  
18  
18  
3,25
3,25
3,19
3,19
51 669
37 268
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
89  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Koncernens rapport över  
finansiell ställning  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
TILLGÅNGAR  
EGET KAPITAL OCH SKULDER  
Immateriella tillgångar  
20  
21  
22  
1 444 520
421 827
88 045
1 381 027
378 707
82 245
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare  
Aktiekapital  
32  
Materiella anläggningstillgångar  
Nyttjanderättstillgångar  
66 223
840 156
46 607
44 155
467 940
4 999
Övrigt tillskjutet kapital  
Finansiella anläggningstillgångar  
Summa anläggningstillgångar  
4 858
2 880
Reserver  
1 959 249
1 844 859
Balanserat resultat inklusive årets resultat  
Summa eget kapital  
576 639
1 529 625
461 511
978 604
Varulager  
27  
28  
558 534
294 688
38 023
498 550
296 067
20 651
Kundfordringar  
Långfristiga skulder  
Räntebärande skulder  
Leasingskulder  
Aktuella skattefordringar  
Derivatinstrument  
Övriga fordringar  
33  
22  
37  
17  
644 962
60 738
5 485
673 658
63 683
2 976
29  
13 106
5 635
5 964
Övriga avsättningar  
Förutbetalda kostnader  
Likvida medel  
30  
31  
29 209
235 501
1 161 590
24 505
Uppskjutna skatteskulder  
Summa långfristiga skulder  
193 918
905 104
174 437
914 754
216 946
1 075 790
Summa omsättningstillgångar  
Kortfristiga skulder  
Räntebärande skulder  
Ej räntebärande skulder  
Leasingskulder  
SUMMA TILLGÅNGAR  
3 120 840
2 920 649
33  
34  
22  
233 392
575 569
5 955
28 776
182 505
2 382
18 830
161 333
3 933
Leverantörsskulder  
Aktuella skatteskulder  
Derivatinstrument  
29  
8 123
Övriga skulder  
45 968
179 977
4 988
60 041
196 961
4 669
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter  
Övriga avsättningar  
36  
37  
Summa kortfristiga skulder  
686 111
1 027 291
Summa skulder  
1 591 214
3 120 840
1 942 045
2 920 649
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
90  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Koncernens rapport över  
förändringar i eget kapital  
Övrigt  
tillskjutet  
kapital  
Balanserat  
resultat inkl.  
årets resultat  
Totalt eget  
Tkr  
Not  
Aktiekapital  
Reserver  
kapital  
Ingående eget kapital 2023-01-01  
44 155
467 940
27 465
395 579
935 138
Årets resultat  
22 466
22 466
118 896
118 896
22 466
96 430
Övrigt totalresultat  
Summa totalresultat  
118 896
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare:  
Utdelning  
19  
52 964
52 964
461 511
52 964
52 964
978 604
Summa transaktioner med aktieägare, redovisade direkt i eget kapital  
Utgående eget kapital 2023-12-31  
44 155
467 940
4 999
Övrigt  
tillskjutet  
kapital  
Balanserat  
resultat inkl.  
årets resultat  
Totalt eget  
kapital  
Tkr  
Not  
Aktiekapital  
Reserver  
Ingående eget kapital 2024-01-01  
44 155
467 940
4 999
461 511
978 604
Årets resultat  
168 090
168 090
41 609
Övrigt totalresultat  
Summa totalresultat  
41 609
41 609
168 090
209 699
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare:  
Utdelning  
19  
32  
22 068
22 068
66 223
372 216
372 216
840 156
-52 963
52 963
394 285
Nyemission (efter avdrag för emissionskostnader och skatt)  
Summa transaktioner med aktieägare, redovisade direkt i eget kapital  
Utgående eget kapital 2024-12-31  
-52 963
576 639
341 322
46 607
1 529 625
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
91  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Koncernens rapport  
över kassaflöden  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN  
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN  
Upptagna lån  
35  
Rörelseresultat  
296 219
210 432
143 534
588 457
22 683
555 560
109 427
23 115
39 603
Amortering på lån  
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet  
Amortering av leasingskuld  
Minskning av checkräkningskredit  
Nyemission  
22  
Av- och nedskrivningar  
Övrigt  
78 188
7 049
63 274
2 933
391 230
52 963
129 338
Summa  
381 456
270 773
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare  
52 964
330 450
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN  
Erhållen ränta  
Betald ränta  
Betald skatt  
6 580
57 412
66 095
7 401
45 798
49 389
ÅRETS KASSAFLÖDE  
890
216 946
19 445
23 742
200 329
7 125
Likvida medel vid årets början  
Kursdifferens i likvida medel  
LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
före förändringar av rörelsekapital  
264 529
182 988
31  
33  
235 501
216 946
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital  
Ökning (–)/Minskning (+) av varulager  
Koncernens outnyttjade kreditfaciliteter  
191 243
176 999
36 144
12 880
35 632
16 504
Minskning (+) av rörelsefordringar  
Minskning (–) av rörelseskulder  
52 515
188 749
39 481
195 643
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN  
INVESTERINGSVERKSAMHETEN  
Förvärv av dotterbolag  
39  
20  
20  
21  
-6 640
2 639
51 517
493
476 647
11 165
2 695
11 844
Balanserade utvecklingskostnader  
Förvärv av övriga immateriella anläggningstillgångar  
Förvärv av materiella anläggningstillgångar  
Försäljning av materiella anläggningstillgångar  
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN  
60 302
502 351
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
92  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Moderbolagets resultaträkning  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
Nettoomsättning  
Kostnad för sålda varor  
Bruttoresultat  
4
21 222  
257 443  
–138 292  
119 152  
21 222  
Försäljningskostnader  
–43 072  
–46 367  
–47 950  
–5 960  
1 594  
Administrationskostnader  
Forsknings- och utvecklingskostnader  
Övriga rörelseintäkter  
6
5,6  
333  
Övriga rörelsekostnader  
Rörelseresultat  
–7  
–6 441  
14 027  
7–12  
–21 524  
Resultat från andelar i koncernföretag  
Ränteintäkter och liknande resultatposter  
Räntekostnader och liknande poster  
Finansiella poster – netto  
13  
14  
14  
151 648  
118 326  
–76 822  
193 152  
100 829  
74 155  
–76 160  
98 823  
Resultat efter finansiella poster  
171 627  
112 850  
Bokslutsdispositioner  
Skatt på årets resultat  
Årets resultat  
15  
16  
–14 784  
–803  
7 945  
–4 233  
156 040  
116 562  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
93  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Moderbolagets balansräkning  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
TILLGÅNGAR  
EGET KAPITAL OCH SKULDER  
Eget Kapital  
Anläggningstillgångar  
32  
Immateriella anläggningstillgångar  
Materiella anläggningstillgångar  
Finansiella anläggningstillgångar  
Fordran på koncernbolag  
Summa anläggningstillgångar  
20  
21  
644  
12 383  
843  
13 588  
Bundet eget kapital  
Aktiekapital  
66 223  
5 300  
44 155  
5 300  
17, 24  
8
673 990  
672 033  
Reservfond  
1 211 875  
1 898 893  
1 143 819  
1 830 283  
Summa bundet eget kapital  
71 523  
49 455  
Fritt eget kapital  
Överkursfond  
Kortfristiga fordringar  
Fordringar hos koncernföretag  
Skattefordran  
840 156  
150 231  
467 940  
86 631  
8
29  
30  
198 154  
19 500  
110 112  
8 079  
13 106  
5
Balanserat resultat  
Årets resultat  
156 040  
116 562  
671 133  
720 588  
Derivatinstrument  
Summa fritt eget kapital  
Summa eget kapital  
1 146 427  
1 217 950  
Övriga fordringar  
438  
Förutbetalda kostnader  
Summa kortfristiga fordringar  
3 212  
221 304  
5 620  
136 922  
Obeskattade reserver  
15  
37  
26 599  
24 755  
Avsättningar  
Kassa och bank  
31  
130 824  
352 127  
45 841  
182 763  
Övriga avsättningar  
Summa avsättningar  
4 910  
2 976  
Summa omsättningstillgångar  
SUMMA TILLGÅNGAR  
4 910  
2 976  
2 251 020  
2 013 046  
Långfristiga skulder  
Räntebärande skulder  
33  
578 370  
465 553  
Summa långfristiga skulder  
578 370  
465 553  
Kortfristiga skulder  
Räntebärande skulder  
33  
34  
22 987  
571 195  
5 955  
Ej räntebärande skulder  
Leverantörsskulder  
3 870  
8 479  
Skulder till koncernföretag  
Derivatinstrument  
8
379 482  
8 123  
203 948  
29  
Övriga skulder  
276  
1 967  
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter  
Summa kortfristiga skulder  
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER  
36  
8 453  
7 630  
423 192  
2 251 020  
799 174  
2 013 046  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
94  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Moderbolagets rapport över  
förändringar i eget kapital  
Bundet eget kapital  
Fritt eget kapital  
Balanserat  
Totalt eget  
kapital  
Tkr  
Not  
Aktiekapital Reservfond  
Överkursfond  
resultat Årets resultat  
Ingående eget kapital 2023-01-01  
Omföring av föregående års resultat  
Årets resultat  
44 155  
5 300  
467 940  
83 646  
55 949  
55 949  
–55 949  
116 562  
656 990  
116 562  
–52 964  
720 588  
Utdelning  
19  
–52 964  
86 631  
Utgående eget kapital 2023-12-31  
44 155  
5 300  
467 940  
116 562  
Bundet eget kapital  
Aktiekapital Reservfond  
Fritt eget kapital  
Balanserat  
Totalt eget  
kapital  
Tkr  
Not  
Överkursfond  
resultat Årets resultat  
Ingående eget kapital 2024-01-01  
Omföring av föregående års resultat  
Årets resultat  
44 155  
5 300  
467 940  
86 631  
116 562  
116 562  
–116 562  
156 040  
720 588  
156 040  
-52 963  
394 285  
1 217 950  
Utdelning  
19  
32  
–52 963  
Nyemission (efter avdrag för emissionskostnader och skatt)  
Utgående eget kapital 2024-12-31  
22 068  
66 223  
372 216  
840 156  
5 300  
150 231  
156 040  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
95  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Moderbolagets kassaflödesanalys  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
Tkr  
Not  
2024  
2023  
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN  
INVESTERINGSVERKSAMHETEN  
Rörelseresultat  
–21 524  
14 027  
Förvärv av dotterbolag  
24  
–292 552  
–2 666  
Förvärv av immateriella och materiella anläggningstillgångar  
Utdelning från dotterbolag  
20, 21  
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet  
151 648  
100 829  
–295 603  
–489 992  
Avskrivningar  
Övrigt  
1 403  
335  
4 833  
–2 410  
16 450  
Utlåning till dotterbolag  
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN  
151 648  
Summa  
–19 786  
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN  
Minskning av checkräkningskredit  
Upptagna lån  
35  
Erhållen ränta  
Betald ränta  
Betald skatt  
6 087  
–60 474  
–12 731  
–86 903  
6 904  
–43 524  
–18 355  
-38 525  
100 000  
–571 155  
391 230  
–52 963  
–132 887  
–39 603  
555 560  
–71 071  
Amortering av lån  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
före förändring av rörelsekapital  
Nyemission  
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare  
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN  
–52 964  
391 923  
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital  
Minskning (+)/Ökning (–) av varulager  
4 877  
–5 563  
–17 693  
182 894  
121 113  
ÅRETS KASSAFLÖDE  
74 123  
45 841  
10 860  
130 824  
23 044  
22 797  
Minskning (+)/Ökning (–) av rörelsefordringar  
Ökning (+) av rörelseskulder  
Likvida medel vid årets början  
Kursdifferens likvida medel  
137 389  
55 362  
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN  
LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT  
31  
33  
45 841  
Moderbolagets outnyttjade krediter  
191 243  
176 999  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
96  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Noter  
Alla belopp i Tkr om inget annat anges.  
Not 1 Allmän information  
Svedbergs Group AB (publ), med organisations-  
nummer 556052-4984, är ett
aktiebolag
vars aktier är  
upptagna till handel på Nasdaq OMX Stockholm i seg-  
mentet Small Cap och sektorn Construction and  
Materials.
Svedbergs Group AB (publ)
är det yttersta  
moderbolaget i koncernen och har sitt huvudkontor i  
Halmstad,
Sverige
. Adressen till huvudkontoret är  
Kristian IV:s väg 3, 301 18 Halmstad.
 
Svedbergs Groups ambition är att konsolidera den  
europeiska marknaden för badrumsprodukter. Kon-  
cernen investerar i oberoende företag som designar,  
tillverkar och marknadsför hållbara produkter för bad  
rum. Koncernen växer genom organisk tillväxt och  
förvärv som kompletterar och stärker gruppen  
genom nya produkter, ökad geografisk spridning  
samt ny kunskap inom marknadsföring, innovation  
och hållbarhet.  
Koncernen bedriver sin verksamhet genom varu-  
märkesbolagen Svedbergs, Macro Design, Cassøe,  
Roper Rhodes, och Thebalux.  
Styrelsen har den 31 mars 2025 godkänt denna  
årsredovisning och koncernredovisning för offentlig-  
görande.  
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper  
I denna not anges de väsentliga redovisningsprinciper  
som tillämpats när denna koncernredovisning upp  
rättats, i den mån de inte anges i efterföljande noter.  
Samtliga redovisningsprinciper som framgår av denna  
årsredovisning har tillämpats konsekvent för alla  
presenterade år, om inte annat anges. Koncernredo  
visningen omfattar Svedbergs Group AB och dess  
dotterföretag, tillsammans benämnd koncernen.  
Svedbergs Group AB upprättar koncernredovisning  
för den största koncernen.  
2.1.2 Nya standarder och ändringar  
a) Nya och ändrade standarder som tillämpas  
av koncernen  
Följande ändringar tillämpas av koncernen för första  
gången för räkenskapsår som börjar 1 januari 2024:  
• Klassificering
fristiga och Långfristiga skulder med kovenanter  
– Ändringar av IAS 1,  
• Leasingskuld
– Ändringar av IFRS 16, och  
• Leverantörsfinansieringsupplägg  
– Ändringar av IAS 7 och IFRS 7.  
Ändringarna som anges ovan hade ingen väsentlig  
inverkan på koncernens finansiella rapporter.  
dess effekter på presentation och upplysningar vara  
genomgripande, särskilt de som är relaterade till  
resultaträkningen och vad gäller av ledningen definie-  
rade resultatmått.  
Ledningen utvärderar för närvarande de exakta  
konsekvenserna av att tillämpa den nya standarden  
av skulder som kortfristiga eller lång-  
på koncernredovisningen.  
Koncernen kommer att tillämpa den nya standarden  
från dess obligatoriska ikraftträdandedatum den  
i en sale and leaseback-transaktion  
1 januari 2027. Retroaktiv tillämpning krävs, och därför  
kommer jämförande information för räkenskapsåret  
som slutar 31 december 2026 att omräknas i enlighet  
med IFRS 18.  
2.1 Överensstämmelse med regelverk och  
normgivning  
Koncernredovisningen för koncernen har upprättats  
i enlighet med Årsredovisningslagen, RFR 1 Komplet-  
terande redovisningsregler för koncerner, samt Inter  
national Financial Reporting Standards (IFRS) och  
tolkningar från IFRS Interpretations Committee (IFRS  
IC) sådana de antagits av EU. Koncernredovisningen  
har upprättats enligt anskaffningsvärdesmetoden, för  
utom vad avser vissa finansiella tillgångar och skulder  
värderade till verkligt värde.  
2.2 Koncernredovisning  
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncer-  
nens rörelseförvärv.  
Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag  
utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder  
och de aktier som emitterats av koncernen. I köpe-  
skillingen ingår även verkligt värde på alla tillgångar  
eller skulder som är en följd av en överenskommelse  
om villkorad köpeskilling. I de fall då hela eller delar  
av en köpeskilling skjuts upp, diskonteras de framtida  
betalningarna till nuvärdet vid förvärvstidpunkten.  
Villkorad köpeskilling klassificeras som finansiell skuld  
och omvärderas varje period till verkligt värde. Even-  
tuella omvärderingsvinster och förluster redovisas  
i resultatet.  
Under året förvärvade bolag inkluderas i koncern-  
redovisningen med belopp avseende tiden efter för-  
värvet. Förvärvsrelaterade utgifter kostnadsförs när de  
uppstår och redovisas bland övriga rörelsekostnader  
i resultaträkningen.  
Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i  
förekommande fall anpassats för att garantera en  
konsekvent tillämpning av koncernens principer.  
b) Nya standarder och tolkningar som ännu inte  
har tillämpats av koncernen  
Vissa ändringar i standarder som har publicerats trä-  
der i kraft för räkenskapsår som börjar den 1 januari  
2025 eller senare och har inte förtidstillämpats vid  
upprättandet av denna finansiella rapport.  
Utöver vad som förklaras nedan väntas inte dessa  
nya ändringar ha någon väsentlig inverkan på kon-  
cernens finansiella rapporter på innevarande eller  
kommande perioder och inte heller på framtida trans-  
aktioner.  
• IFRS
18 Presentation and Disclosure in Financial  
Statements (tillämplig för räkenskapsår som börjar  
den 1 januari 2027 eller senare)  
IFRS 18 kommer att ersätta IAS 1 Utformning av  
finansiella rapporter, och införa nya krav som kommer  
att bidra till att uppnå jämförbarhet i resultatrapporte-  
ringen för liknande företag och ge användarna mer  
relevant information och transparens. Även om IFRS  
18 inte kommer att påverka redovisningen eller värde-  
ringen av poster i de finansiella rapporterna, förväntas  
2.1.1 Moderbolagets redovisningsprinciper  
Moderbolagets redovisning är upprättad i enlighet  
med RFR 2 Redovisning för juridiska personer och  
Årsredovisningslagen. Tillämpningen av RFR 2 innebär  
att moderföretaget i årsredovisningen för den juridiska  
personen tillämpar samtliga av EU antagna IFRS-  
standarder och uttalanden så långt detta är möjligt  
inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen  
och med hänsyn till sambandet mellan redovisning  
och beskattning.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
97  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, forts.  
redovisas som en avsättning i samband med att  
produkterna säljs. Koncernen har inga avtal där så  
kallade utökade garantier erbjuds kunderna. Reserven  
bygger på förväntade kontraktuella förpliktelser och  
fastställs utifrån historisk statistik om åtgärds kost-  
nader etc. Se not 37.  
Ränteintäkter intäktsredovisas med tillämpning  
av effektivräntemetoden.  
kontorsutrustning. Svedbergs Group har bedömt  
att kontrakt under 50 Tkr är att betrakta som avtal  
av mindre värde.  
2.3 Omräkning av utländsk valuta  
2.3.1 Funktionell valuta och rapportvaluta  
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de  
olika enheterna i koncernen är värderade i sin respek-  
tive funktionella valuta (ingen av enheterna har en  
höginflationsvaluta som funktionell valuta).  
I koncernredovisningen används svenska kronor  
(kr), som är moderföretagets funktionella valuta och  
koncernens och moderföretagets rapportvaluta.  
2.4 Segmentsrapportering  
Segmentsupplysningar presenteras på ett sätt som  
överensstämmer med den interna rapporteringen som  
lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren,  
koncernchefen. I Svedbergs Group rapporteras res-  
pektive varumärkesbolag som ett segment, vilket är i  
linje med hur verksamheten följs upp och utvärderas  
och motsvarar bolagets interna struktur för styrning  
och rapportering.  
De redovisade posterna i rörelsesegmentens resul-  
tat, tillgångar och skulder är presenterade utifrån hur  
de följs upp av företagets koncernchef samt av respek-  
tive varumärkesbolagschef. I rörelsesegmentens resul-  
tat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hänför-  
bara poster. Ej fördelade poster hänförs till Svedbergs  
Groups övergripande förvaltning och finansiering.  
I den mån transaktioner förekommer mellan olika  
rörelsesegment tillämpas marknadsmässiga priser.  
2.8 Immateriella anläggningstillgångar  
2.8.1.Goodwill  
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffnings-  
värdet överstiger det verkliga värdet på koncernens  
andel av det förvärvade dotterföretagets identifierbara  
nettotillgångar vid förvärvstillfället. Goodwill på förvärv  
av dotterföretag redovisas som immateriella tillgångar.  
Goodwill testas årligen för att identifiera eventuellt  
nedskrivningsbehov och redovisas till anskaffnings-  
värde minskat med ackumulerade nedskrivningar.  
Gjorda nedskrivningar av goodwill återförs inte.  
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter  
vid prövning av eventuellt nedskrivningsbehov.  
2.6 Inkomstskatter  
Redovisade inkomstskatter innefattar skatt som ska  
betalas eller erhållas avseende aktuellt år, justeringar  
avseende tidigare års aktuella skatt samt förändringar  
i uppskjuten skatt.  
Värdering av samtliga skatteskulder/-fordringar  
sker till nominella belopp och görs enligt de skattereg-  
ler och skattesatser som är beslutade eller som är avi-  
serade och med stor säkerhet kommer att fastställas.  
Uppskjuten skatt redovisas på alla temporära skill-  
nader som uppkommer mellan det skattemässiga vär-  
det på tillgångar och skulder och dessas redovisade  
värden i koncernredovisningen. Uppskjutna skatte-  
fordringar och -skulder kvittas när det finns en legal  
kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatte-  
skulder och när uppskjutna skatter avser samma  
skattesystem.  
2.3.2 Transaktioner och balansposter  
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funk-  
tionella valutan enligt de valutakurser som gäller på  
transaktionsdagen eller den dag då posterna om vär-  
deras. Valutakursvinster och förluster som uppkommer  
vid betalning av sådana transaktioner och vid omräk-  
ning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta  
till balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen.  
Valutakursvinster och förluster som hänför sig till lån  
och likvida medel redovisas i resultaträkningen som  
finansiella intäkter eller kostnader. Valutakurs vinster  
och förluster som hänför sig till försäljning av produk-  
ter och tjänster redovisas i resultaträkningen som  
nettoomsättning. Valutakursvinster och förluster som  
hänför sig till inköp av råvaror och produkter redovisas  
i resultaträkningen som kostnader för sålda varor.  
Övriga valutakursvinster och förluster redovisas i  
posterna övriga rörelseintäkter respektive övriga  
rörelsekostnader i resultaträkningen.  
2.8.2 Varumärken  
Varumärken har förvärvats genom rörelseförvärv  
och redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen.  
Nyttjandeperioden bedöms vara obestämbar då  
det rör sig om etablerade varumärken på en stabil  
marknad som koncernen har för avsikt att behålla  
och vidareutveckla. Varumärken testas för ned-  
skrivningsbehov minst en gång per år.  
2.5 Intäktsredovisning  
Koncernens försäljning avser produktförsäljning och  
intäkterna genereras från försäljning av varor ur det  
produktsortiment som erbjuds till kunderna. Produkt-  
sortimentet utgörs till 28 procent av egentillverkade  
och till 72 procent av inköpta produkter, vilka alla säljs  
under eget varumärke. Intäkterna innefattar det verk-  
liga värdet av vad som erhållits eller kommer att erhål-  
las för sålda varor i koncernens löpande verksamhet.  
Intäkterna från produktförsäljningen redovisas vid  
den tidpunkt då kontrollen över produkten överförs till  
kunden. Det sker i de flesta fall när leverans har skett  
till kunden och äganderätten har övergått. Intäkterna  
värderas utifrån den ersättning som specificeras i  
avtalet med kunderna.  
I de fall ett avtal skulle innehålla flera separata  
prestationsåtaganden fördelas transaktionspriset  
till varje prestationsåtagande baserat på deras fri-  
stående försäljningspriser.  
Svedbergs Groups betalningsvillkor är generellt  
30–45 dagar. Även om det undantagsvis kan före-  
komma förlängda betalningsvillkor, överstiger betal-  
ningsvillkoren aldrig 12 månader.  
Koncernens åtagande att lämna återbetalning för  
defekta produkter i enlighet med normala garantiregler  
2.7 Leasing  
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av  
nyttjanderätter avseende byggnader, lokaler och bilar  
(se not 22). Leasingavtalen redovisas som nyttjande-  
rätter med motsvarande leasingskuld den dagen som  
den leasade tillgången finns tillgänglig för användning  
av koncernen. Korttidsleasingavtal och leasingavtal  
för vilka den underliggande tillgången har ett mindre  
värde undantas.  
Leasingbetalningarna diskonteras med leasing-  
avtalets implicita ränta om denna räntesats lätt kan  
fastställas, annars används koncernens marginella  
låneränta.  
Betalningar för leasingkontrakt där avtalstiden är  
mindre än 12 månader och för leasingavtal av mindre  
värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Avtal  
av mindre värde inkluderar IT-utrustning och mindre  
2.8.3 Kundrelationer  
Kundrelationer har förvärvats genom rörelseförvärv  
och redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen.  
Kundrelationer har en bestämd nyttjandeperiod och  
redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumu-  
lerade av och nedskrivningar. Avskrivningar görs linjärt  
för att fördela kostnaden över den bedömda nyttjande-  
perioden på 10-15 år.  
2.3.3 Koncernföretag  
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag  
som har en annan funktionell valuta än rapportvalutan,  
omräknas till koncernens rapportvaluta enligt följande:  
a) tillgångar och skulder för var och en av balans räk-  
ningarna omräknas till balansdagens valutakurs;  
b) intäkter och kostnader för var och en av resultat räk-  
ningarna omräknas till genomsnittlig valutakurs, och  
c) alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i  
övrigt totalresultat.  
Goodwill och justeringar av verkligt värde som upp-  
kommer vid förvärv av en utlandsverksamhet behand-  
las som tillgångar och skulder hos denna verksamhet  
och omräknas till balansdagens kurs.  
2.8.4 Balanserade utvecklingsarbeten  
För Svedbergs Group är det avgörande att kontinuer-  
ligt förnya produktsortimentet. Resultatet av produkt-  
utvecklingsarbetet kommer att få stor påverkan på  
koncernens framtida försäljningsutveckling och  
resultatgenerering.  
Utgifter som är direkt hänförliga till aktiviteter för  
utveckling av nya produkter och produktlinjer eller  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
98  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, forts.  
patent, och som kontrolleras av koncernen, redovisas  
som immateriella tillgångar när de tillämpliga kriteri-  
erna i IAS 38 är uppfyllda. I kostnaderna ingår perso-  
nalkostnader för internt arbete inom utvecklingen,  
externa kostnader och en skälig andel indirekta kost-  
nader.  
Utvecklingen av nya produkter aktiveras löpande  
under utvecklingsfasen. Underhåll och förbättringar av  
befintliga produkter och produktlinjer beaktas som  
anpassningar av kärnprodukten och aktiveras inte.  
Projekt under forskningsfas aktiveras inte. Utveck-  
lingskostnader som tidigare kostnadsförts balanseras  
inte som tillgång i senare perioder.  
Balanserade utvecklingskostnader skrivs av från  
den tidpunkt då tillgången är färdig att användas.  
Avskrivningar görs beräknat på ursprunglig anskaff-  
ningskostnad och baserat på tillgångarnas bedömda  
nyttjandeperiod, maximalt 5 år.  
tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att  
erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller  
har överförts och koncernen har överfört i stort sett  
alla risker och förmåner som är förknippade med  
äganderätten.  
Koncernens finansiella tillgångar är klassificerade  
i följande två kategorier vilka baseras på koncernens  
affärsmodell och tillgångens kontraktsenliga kassa-  
flöden.  
• finansiella
tillgångar som redovisas till verkligt värde  
via resultaträkningen, och  
• finansiella
tillgångar som redovisas till upplupet  
anskaffningsvärde.  
grupperats baserat på fördelade kreditriskegenskaper  
och förfallna dagar. Koncernen använder sig utav  
framåtblickande variabler för förväntade kreditförluster.  
Förväntade kreditförluster redovisas i koncernens rap-  
port över totalresultat i posten försäljningskostnader.  
Likvida medel är även inom tillämpningsområdet för  
nedskrivningar, dock har den nedskrivning som skulle  
komma ifråga bedömts vara oväsentlig.  
2.9 Materiella anläggningstillgångar  
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaff-  
ningsvärde med avdrag för ackumulerade avskriv-  
ningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt  
kan hänföras till förvärvet av tillgången.  
Avskrivningar baseras på ursprungliga anskaffnings-  
värden och på tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod  
enligt följande:  
Mark  
Byggnader  
10–25 år  
Maskiner  
5–10 år  
Datorer  
3–5 år  
Övriga inventarier  
5 år  
2.11 Derivat  
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen på kon-  
traktsdagen och värderas till verkligt värde, både vid  
första redovisningstillfället och vid efterföljande omvär-  
deringar i slutet av varje rapportperiod. Vid faststäl-  
landet av verkligt värde används noterade kurser för  
valutan på balansdagen. Koncernen har under 2024  
och 2023 inte tillämpat säkringsredovisning avseende  
befintliga derivatinstrument, vilket innebär att den vinst  
eller förlust som uppkommer redovisas direkt i resul-  
taträkningen.  
Upplysning om verkligt värde för olika derivatinstru-  
ment återfinns i not 25. Samtliga derivatinstrument  
klassificeras som omsättningstillgångar eller kort-  
fristiga skulder.  
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde  
via resultaträkningen  
Tillgångar som inte uppfyller kraven för att redovisas  
till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde via  
övrigt totalresultat värderas till verkligt värde via resul-  
taträkningen. En vinst eller förlust för ett skuldinstru-  
ment som redovisas till verkligt värde via resultaträk-  
ningen och som inte ingår i ett säkringsförhållande  
redovisas netto i resultaträkningen i den period vinsten  
eller förlusten uppkommer.  
Förändringar i det verkliga värdet av finansiella till-  
gångar som redovisas till verkligt värde via resultaträk-  
ningen redovisas som övriga vinster/förluster i resul-  
taträkningen.  
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas  
vid varje rapportperiods slut och justeras vid behov.  
En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ner till  
dess återvinningsvärde om tillgångens redovisade  
värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde.  
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom  
en jämförelse mellan försäljningsintäkten och det redo  
visade värdet och redovisas i posterna övriga rörelse-  
intäkter eller övriga rörelsekostnader.  
2.8.5 Nedskrivningar  
Tillgångar med en bestämd nyttjandeperiod bedöms  
med avseende på värdenedgång närhelst händelser  
eller förändringar i förhållanden indikerar att det redo-  
visade värdet kanske inte är återvinningsbart. En ned-  
skrivning görs med det belopp varmed tillgångens  
redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde.  
Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas till-  
gångar på de lägsta nivåer där det finns i allt väsentligt  
oberoende kassaflöden. För tillgångar som tidigare  
har skrivits ner görs per varje balansdag en prövning  
av om återföring bör göras. Aktiverat utvecklings-  
arbete testas årligen med avseende på nedskrivnings-  
behov innan de är färdiga att tas i bruk.  
Goodwill och övriga tillgångar med obestämd nytt-  
jandeperiod redovisas enligt IAS 36. I syfte att testa  
nedskrivningsbehov, fördelas goodwill som förvärvats  
i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter eller  
grupper av kassagenererande enheter som förväntas  
bli gynnande av synergier från förvärvet. Varje enhet  
eller grupp av enheter som goodwill har fördelats till  
motsvarar den lägsta nivå i koncernen på vilken good-  
willen i fråga övervakas i den interna styrningen.  
2.12 Varulager  
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffnings-  
värdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet  
fastställs med användning av först in, först ut metoden  
(FIFU). Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade  
försäljningspriset i den löpande verksamheten, med  
avdrag för tillämpliga rörliga försäljningskostnader.  
Råvaror värderas till anskaffningsvärde.  
Anskaffningsvärdet för färdiga varor och varor  
under tillverkning består av kostnader för material och  
direkt lön samt andra direkta och indirekt hänförbara  
tillverkningskostnader (baserade på normal tillverk-  
ningskapacitet). Lånekostnader ingår inte.  
En uppskattning av nedskrivningsbehov i varulagret  
görs kontinuerligt under året. Varulagrets värde juste-  
ras med en bedömd värdeminskning på utgående  
artiklar och artiklar med låg omsättningshastighet  
2.10 Finansiella instrument  
Finansiella instrument som redovisas i koncernens  
balansräkning inkluderar på tillgångssidan kund-  
fordringar, derivat och likvida medel. Bland skulder  
återfinns leverantörsskulder, låneskulder, tilläggs-  
köpeskilling samt derivat.  
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaff-  
ningsvärde motsvarande instrumentets verkliga värde  
med tillägg för transaktionskostnader för alla finan-  
siella instrument, förutom de som tillhör kategorin  
Finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde  
via resultaträkningen. Redovisning sker därefter bero-  
ende av hur de klassificerats enligt nedan.  
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redo-  
visas på affärsdagen, som utgör den dag då bolaget  
förbinder sig att köpa eller sälja tillgången. Finansiella  
Finansiella tillgångar värderade till upplupet  
anskaffningsvärde  
Tillgångar som innehas med syfte att inkassera avtals-  
enliga kassaflöden och där dessa kassaflöden enbart  
består av kapitalbelopp och ränta, redovisas till upp-  
lupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av  
dessa tillgångar justeras med eventuella redovisade  
förväntade kreditförluster.  
För kundfordringar tillämpar koncernen den för-  
enklade ansatsen för kreditreservering, det vill säga,  
reserven kommer att motsvara den förväntade för-  
lusten över hela kundfordrings livslängd. För att mäta  
de förväntade kreditförlusterna har kundfordringar  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
99  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, forts.  
Not 3 Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål  
(inkuranstrappa). Kompletterande manuell nedskriv-  
ning för inkurans kan även göras på produkter där  
ytterligare nedskrivningsbehov föreligger.  
pensionsförsäkringsplaner på avtalsenlig basis.  
Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser  
när avgifterna är betalda. Avgifterna redovisas som  
personalkostnader när de förfaller till betalning.  
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om  
framtiden. De uppskattningar för redovisningsändamål  
som blir följden av dessa kan komma att avvika från  
det verkliga resultatet. Ledningen gör även bedöm-  
ningar vid tillämpningen av koncernens redovisnings-  
principer. Uppskattningar och bedömningar utvärde-  
ras löpande och baseras på historisk erfarenhet och  
andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida  
händelser som anses rimliga under rådande för-  
hållanden. De uppskattningar och antaganden som  
innebär en betydande risk för väsentliga justeringar  
i redovisade värden för tillgångar och skulder under  
nästkommande räkenskapsår anges i följande noter:  
2.13 Upplåning och lånekostnader  
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde,  
netto efter transaktionskostnader, och därefter till  
upplupet anskaffningsvärde.  
Utnyttjad checkräkningskredit redovisas som upp-  
låning bland kortfristiga räntebärande skulder. Per  
balansdagen är checkräkningskrediten ej utnyttjad.  
Koncernen har inga utvecklingsprojekt av sådan  
betydelse att det är aktuellt att aktivera lånekostnader.  
Samtliga lånekostnader kostnadsförs således när de  
uppkommer.  
2.15.2 Teckningsoptioner  
Svedbergs Group AB har ett utestående options-  
program. Årsstämman 2021 beslutade att ge ut  
maximalt 358 455 teckningsoptioner. Varje option  
berättigar innehavaren, omräknat efter emission, att  
under perioden 1 juni 2024 till 31 maj 2026 teckna  
1,25 aktier av serie B till teckningskursen 44,75  
kronor per aktie med sedvanligt hembudsavtal.  
Teckningskursen motsvarade 110 procent av  
volymviktad genomsnittskurs för aktien på Nasdaq  
Stockholm under de fem handelsdagar som närmast  
föregick dagen för teckning av teckningsoptionerna.  
Under det andra kvartalet 2021, har 302 955 teck-  
ningsoptioner erbjudits och på marknadsmässiga  
villkor överlåtits till anställda. Av dessa förvärvades  
60 000 av vd Per-Arne Andersson och 252 955 av  
övriga ledande befattningshavare. Resterande 55 500  
teckningsoptioner har tecknats av dotterbolaget  
Svedbergs i Dalstorp AB för eventuella nyrekryteringar.  
Uppskattningar och bedömningar  
Not  
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill,  
Not 20 Immateriella tillgångar  
varumärken med obestämbar nyttjandeperiod  
och balanserade utvecklingskostnader  
Redovisning av leasingavtal  
Not 22 Leasingavtal  
Redovisning av villkorad tilläggsköpeskilling  
Not 33 Räntebärande skulder,  
Not 34 Ej räntebärande skulder  
2.14 Avsättningar  
I balansräkningen redovisas pensionsåtagande och  
garantiåtaganden som avsättningar, vilka omprövas  
vid varje bokslutstillfälle.  
Avsättning för garantianspråk baseras på en indivi-  
duellt företagsanpassad rutin och redovisas i sam-  
band med att produkterna säljs. Reserven bygger på  
förväntade kontraktuella förpliktelser och fastställs  
utifrån historisk statistik om åtgärdskostnader etc.  
2.16 Eget kapital  
2.16.1 Aktiekapital  
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transak-  
tionskostnader som direkt kan hänföras till emission  
av nya aktier eller optioner redovisas, netto efter skatt,  
i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.  
2.15 Ersättning till anställda  
2.15.1 Pensionsförpliktelser  
Koncernföretagen har olika planer för ersättningar  
efter avslutad anställning, förmånsbestämda och  
avgiftsbestämda pensioner. En del av pensions-  
åtaganden för tjänstemän i Sverige tryggas genom  
försäkring i Alecta, vilket är förmånsbestämda planer  
som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsår  
2024 och 2023 har bolaget inte haft tillgång till sådan  
information som gör det möjligt att redovisa dessa  
planer som förmånsbestämda. Pensionsåtagandena  
redovisas därför som avgiftsbestämda planer,  
i enlighet med undantagsregeln i IAS19.  
I övrigt klassificeras pensionsåtagandena i de  
utländska enheterna huvudsakligen som avgifts  
bestämda. För avgiftsbestämda pensionsplaner  
betalar koncernen avgifter till privatadministrerade  
2.16.2 Reserver  
Reserver i eget kapital utgörs av omräkningsreserver.  
Omräkningsreserven omfattar valutakursdifferenser  
som uppstår som en följd av att resultat och balans-  
räkning för samtliga koncernföretag omräknas till kon-  
cernens rapportvaluta.  
2.17 Kassflödesanalys  
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta  
metoden. Det redovisade kassaflödet omfattar endast  
transaktioner som medför in- och utbetalningar.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
100  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 4 Rörelsesegment och fördelning av intäkter
 
Koncernen redovisar respektive varumärkesbolag som  
ett segment, vilket är i linje med den interna finansiella  
uppföljningen och underlag för beslut av högsta  
ledande befattningshavare. Med anledning av förvär-  
vet av Thebalux Holding B.V., utökades med ytterligare  
ett segment och koncernen övergick från att rappor-  
tera fyra rörelsesegment till att rapportera fem rörelse-  
segment från och med fjärde kvartalet 2023. Varu-  
märkesbolagen Svedbergs, Macro Design, Cassøe,  
Roper Rhodes och Thebalux utgör vardera ett separat  
segment. Koncernen tillämpar konceptförsäljning och  
redovisar ingen fördelning avseende produkter eller  
produktgrupper då erforderlig information inte finns  
att tillgå.  
Koncernens intäkter genereras från försäljning av  
varor ur koncernens produktsortiment till kunder.  
Produktsortimentet utgörs till 28 procent (28) av egen-  
tillverkade och till 72 procent (72) av inköpta produkter,  
vilka säljs under eget varumärke. Varumärkena inom  
Svedbergs Group verkar på olika geografiska mark-  
nader, inom såväl konsument- som projektmarknaden  
och når kunderna via flera olika försäljningskanaler.  
Summa intäkter per land baseras på vart intäkterna  
uppstår. Ingen enskild kund står för mer än 10 procent  
av koncernens totala omsättning. För upplysningar om  
försäljning mellan koncerninterna bolag, se not 8  
Transaktioner med närstående.  
Övrigt och  
Svedbergs  
Macro Design  
Cassøe  
Roper Rhodes  
Thebalux  
Summa segment  
elimineringar  
Koncernen  
Mkr  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
Extern nettoomsättning  
393,2  
480,4  
165,0  
163,4  
86,5  
87,9  
1 138,4  
1 062,2  
400,6  
29,7  
2 183,7  
1 823,7  
2 183,7  
1 823,7  
Intern nettoomsättning  
7,9  
23,8  
4,7  
6,2  
0,0  
1,3  
0,0  
0,0  
0,0  
12,6  
31,4  
–12,6  
–31,4  
Total nettoomsättning  
401,1  
504,3  
169,7  
169,7  
86,5  
89,2  
1 138,5  
1 062,2  
400,6  
29,7  
2 196,3  
1 855,2  
–12,6  
–31,4  
2 183,7  
1 823,7  
EBITA, Mkr  
16,8  
58,6  
16,1  
12,1  
16,6  
17,8  
213,7  
178,9  
89,4  
1,0  
352,5  
268,4  
–40,3  
–28,4  
312,2  
240,0  
EBITA-marginal, %  
4,3  
12,2  
9,8  
7,4  
19,1  
20,1  
18,8  
16,8  
22,3  
3,3  
16,1  
14,7  
14,3  
13,2  
Övrigt och  
Svedbergs  
Macro Design  
Cassøe  
Roper Rhodes  
Thebalux  
Summa segment  
elimineringar  
Koncernen  
Mkr  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
Totala tillgångar  
375,9  
350,9  
244,6  
234,9  
139,3  
143,3  
1 777,4  
1 595,7  
1 445,4  
1 029,2  
3 982,7  
3 354,0  
–861,8  
–433,4  
3 120,8  
2 920,6  
varav goodwill  
26,8  
26,8  
89,1  
89,1  
53,5  
51,7  
490,7  
452,4  
225,9  
218,3  
886,0  
838,3  
886,0  
838,3  
Totala skulder  
291,6  
291,9  
117,4  
107,2  
22,9  
31,4  
549,2  
472,8  
408,6  
221,7  
1 389,7  
1 125,0  
201,5  
817,1  
1 591,2  
1 942,0  
Investeringar  
39,9  
11,2  
1,2  
2,7  
0,1  
0,0  
14,7  
11,4  
4,9  
0,3  
60,8  
25,6  
0,1  
60,8  
25,7  
Av- och nedskrivningar  
–18,9  
–20,0  
–5,4  
–5,9  
–6,0  
–5,9  
–27,5  
–28,3  
–18,3  
–2,3  
–76,1  
–62,4  
–2,1  
–0,9  
–78,2  
–63,3  
Fördelning av intäkter per geografiskt område  
Svedbergs  
Macro Design  
Cassøe  
Roper Rhodes  
Thebalux  
Koncernen  
Moderbolaget1)  
Mkr  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024 2023  
Sverige  
298,6  
371,8  
104,4  
106,6  
0,1  
0,3  
403,1  
478,7  
7,7  
201,8  
Norge  
36,1  
36,2  
55,9  
51,3  
4,6  
5,1  
96,5  
92,6  
16,7  
Danmark  
7,1  
7,5  
79,3  
79,1  
0,1  
86,5  
86,6  
0,7  
4,3  
Finland  
50,9  
63,6  
0,9  
0,9  
51,8  
64,5  
25,4  
Storbritannien  
0,0  
1 077,1  
1 009,9  
1 077,1  
1 009,9  
9,2  
7,3  
Nederländerna  
382,3  
29,7  
382,3  
29,7  
3,6  
Övrig export  
0,5  
1,3  
3,8  
4,6  
2,5  
3,4  
61,2  
52,3  
18,2  
86,3  
61,7  
2,1  
Summa  
393,2  
480,4  
165,0  
163,4  
86,5  
87,9  
1 138,4  
1 062,2  
400,6  
29,7  
2 183,7  
1 823,7  
21,2  
257,4  
1) Moderbolagets verksamhet är främst inriktad på koncerngemensam förvaltning och finansiering. Under föregående år separerades den rörelsedrivande verksamheten i moderbolaget och flyttades ner i ett av koncernens dotterbolag.  
Detta innebär att moderbolagets resultat under de första fem månaderna 2023 innefattas av operativ verksamhet.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
101  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 5 Jämförelsestörande poster
 
Not 8 Transaktioner med närstående
 
Koncernen har identifierat ett antal poster som är  
väsentliga antingen på grund av sin karaktär och/eller  
belopp. Dessa presenteras här separat för att ge en  
bättre förståelse för koncernens finansiella resultat.  
Moderbolaget Svedbergs Group AB har sex helägda  
dotterbolag, Svedbergs i Dalstorp AB, Svedbergs Oy,  
Macro Design AB, Cassøe A/S, Svedbergs UK Ltd med  
dotterbolag Roper Rhodes Ltd samt Svedbergs NL B.V.  
med underkoncernen Thebalux, vilka moderbolaget  
har ett bestämmande inflytande över och därmed har  
en närstående relation till. Internförsäljning sker till en  
mindre del i koncernen och har eliminerats i koncernen.  
Internprissättningen sker till marknadsmässiga priser  
varav samtliga transaktioner skett på marknadsmäs-  
siga villkor. Finansiella intäkter och kostnader är hän-  
förliga till koncerninterna lån eller fordringar på köpta  
eller sålda produkter. Fordringar och skulder är hän-  
förliga till koncerninterna transaktioner.  
Information om ersättning till ledande befattnings-  
havare finns i not 10 Ersättning till styrelse och ledande  
befattningshavare.  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Omstruktureringskostnader  
–7 643  
–1 200  
Förvärvsrelaterade kostnader  
–379  
–10 743  
–2 300  
Summa  
–379  
–18 386  
–3 500  
Inköp och försäljning av varor och tjänster  
2024  
2023  
Moderbolaget  
Försäljning  
Inköp  
Försäljning  
Inköp  
Svedbergs i Dalstorp AB  
6 191  
–1 754  
10 202  
Svedbergs Oy  
4 462  
–3 202  
Cassøe A/S  
687  
607  
Macro Design AB  
1 554  
5 772  
–478  
Roper Rhodes Ltd  
9 236  
7 281  
Svedbergs Group NL B.V.  
297  
8 485  
Thebalux Holding B.V.  
3 258  
Summa  
21 222  
–1 754  
36 809  
–3 680  
Finansiella intäkter och kostnader  
2024  
2023  
Moderbolaget  
Intäkt  
Kostnad  
Intäkt  
Kostnad  
Svedbergs i Dalstorp AB  
6 405  
4 642  
Svedbergs Oy  
–115  
Cassøe A/S  
–262  
Macro Design AB  
2 102  
556  
Svedbergs UK Ltd  
59 719  
54 983  
Roper Rhodes Ltd  
–3 785  
–1 256  
Svedbergs Group NL B.V.  
18 338  
2 000  
Thebalux Holding B.V.  
–1 939  
Summa  
86 564  
–6 100  
62 181  
–1 256  
Fordran och skuld  
2024  
2023  
Moderbolaget  
Fordran  
Skuld  
Fordran  
Skuld  
Svedbergs i Dalstorp AB  
142 694  
–42 332  
142 694  
–46 860  
Svedbergs Oy  
–6 325  
–6 005  
Cassøe A/S  
–12 482  
–20 078  
Macro Design AB  
34 253  
–10 616  
34 253  
–3 642  
Svedbergs UK Ltd  
912 717  
785 452  
Roper Rhodes Ltd  
–152 136  
–127 363  
Svedbergs Group NL B.V.  
320 365  
–155 592  
291 532  
Summa  
1 410 029  
–379 482  
1 253 932  
–203 948  
Not 6 Övriga rörelseposter
 
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Övriga rörelseintäkter  
Kursvinster av rörelsekaraktär  
2 544  
5 862  
268  
1 549  
Övriga poster  
203  
1 664  
65  
45  
Summa  
2 747  
7 526  
333  
1 594  
Övriga rörelsekostnader  
Reaförlust anläggningstillgångar  
–9  
Kursförlust av rörelsekaraktär  
–3 326  
–6 575  
–7  
–2 940  
Omstruktureringskostnader  
–7 643  
–1 200  
Förvärvsrelaterade kostnader  
–379  
–10 743  
–2 300  
Summa  
–3 714  
–24 962  
–7  
–6 441  
Not 7 Kostnader fördelade per kostnadsslag
 
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Kostnader för inköp och hantering av insatsvaror  
–995 407  
–894 502  
–107 627  
Kostnader för ersättning till anställda (not 9)  
–405 432  
–328 859  
–16 673  
–56 906  
Av- och nedskrivningar (not 20, 21, 22)  
–78 188  
–63 274  
–1 403  
–4 833  
Omstruktureringskostnader  
–7 643  
–1 200  
Förvärvsrelaterade kostnader  
–379  
–10 743  
–2 300  
Fraktkostnader  
–154 975  
–135 341  
–15 072  
Övriga externa kostnader  
–255 863  
–180 439  
–25 004  
–57 072  
Summa kostnader för sålda varor, försäljning,  
–1 890 245  
–1 620 800  
–43 080  
–245 010  
administration samt forskning och utveckling  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
102  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 9 Ersättning till anställda  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Löner och ersättningar  
316 749  
254 179  
10 981  
39 379  
Sociala avgifter  
65 698  
54 575  
5 566  
17 439  
Pensionskostnader  
23 607  
20 034  
1 433  
3 419  
Totalt  
406 054  
328 788  
17 980  
60 237  
Pensionsförmåner  
Den övervägande andelen av de anställda i koncernen  
innehar en premiebaserad pensionslösning och  
i Sverige följer denna lösning ITP 1-planen. Övriga  
anställda i Sverige tryggas genom ITP 2-planens  
förmånsbestämda pensionsåtaganden, där denna  
premie är individuellt beräknad och är bland annat  
beroende av lön, tidigare intjänad pension och för-  
väntad återstående tjänstgöringstid. Koncernens  
totala avgifter för pensionspremier uppgår till 23 607  
Tkr (20 034).  
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader  
2024  
2023  
Löner och  
(varav  
Löner och  
(varav  
andra  
Sociala  
pensions-  
andra  
Sociala  
pensions-  
ersättningar  
kostnader  
kostnader)  
ersättningar  
kostnader  
kostnader)  
Styrelse  
1 980  
564  
(0)  
1 815  
515  
(0)  
Ledning  
18 983  
10 727  
(3 312)  
18 282  
9 874  
(3 585)  
Övriga anställda  
295 786  
78 013  
(20 295)  
234 082  
64 220  
(16 449)  
Koncernen totalt  
316 749  
89 305  
(23 607)  
254 179  
74 609  
(20 034)  
Transaktioner med närstående  
Inga betydande transaktioner med närstående nyckel-  
personer har skett under perioden januari till decem-  
ber 2024. Information om övriga transaktioner med  
närstående återfinns i not 8 Transaktioner med när-  
stående.  
Medelantal anställda  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Totalt Varav
män  
Totalt Varav
män  
Totalt Varav
män  
Totalt Varav
män  
Sverige  
178  
115  
187  
121  
4
1
4
2
Storbritannien  
231  
161  
208  
144  
Nederländerna  
92  
79  
16¹  
)
14  
Danmark  
17  
14  
16  
12  
Finland  
6
3
7
5
Norge  
6
6
6
6
Irland  
1
1
1
1
Koncernen totalt  
532  
379  
442  
303  
4
1
4
2
1) Thebalux Holding B.V. förvärvades 23 november 2023 och påverkar medelantalet anställda i Nederländerna motsvarande ett  
genomsnitt beräknat över 12 månader. Totalt antal anställda i Nederländerna uppgick till 96 per 31 december 2023.  
Teckningsoptioner  
Svedbergs Group har ett utestående optionsprogram.  
Årsstämman 2021 beslutade att ge ut maximalt  
358 455 teckningsoptioner. Varje option berättigar  
innehavaren, omräknat efter emission, att under perio-  
den 1 juni 2024 till 31 maj 2026 teckna 1,25 aktier av  
serie B till teckningskursen 44,75 kronor per aktie med  
sedvanligt hembudsavtal.  
Teckningskursen motsvarade 110 procent av volym-  
viktad genomsnittskurs för aktien på Nasdaq Stock-  
holm under de fem (5) handelsdagar som närmast  
föregick dagen för teckning av Teckningsoptionerna.  
Sammanlagt har 302 955 teckningsoptioner  
erbjudits och på marknadsmässiga villkor överlåtits  
till anställda. Av dessa förvärvades 60 000 av vd  
Per-Arne Andersson, och 242 955 av övriga ledande  
befattningshavare. Resterande 55 500 tecknings-  
optioner har tecknats av dotterbolaget Svedbergs  
i Dalstorp AB för eventuella nyrekryteringar.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
103  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 10 Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare
 
och hållbarhetsmål fastställd av styrelsen. Därutöver  
kan andra personliga mål fastställas. För 2024 mot-  
svarar den rörliga ersättningen för verkställande direk-  
tören 46 procent av grundlönen (50) och för ledande  
befattningshavare 17 procent (22).  
Ersättning till styrelse och ledande  
befattningshavare  
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode  
enligt bolagsstämmans beslut. Arbetstagarrepresen-  
tanter erhåller inte styrelsearvode.  
Ersättning till verkställande direktören och andra  
ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig  
ersättning, övriga förmåner och pension. Med andra  
ledande befattningshavare avses de åtta personer  
som tillsammans med verkställande direktören utgör  
koncernledningen. Koncernledningen utökades med  
ytterligare tre personer under fjärde kvartalet 2023. För  
koncernledningens sammansättning, se sidan 80–81.  
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning  
ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och  
befogenhet. För verkställande direktören och ledande  
befattningshavare är den rörliga ersättningen maxi-  
merad till 50 procent av grundlönen. Den rörliga ersätt-  
ningen baseras på utfallet i förhållande till uppsatta mål.  
Pensionsförmåner samt övriga förmåner till verkstäl-  
lande direktören och ledande befattningshavare utgår  
som del av den totala ersättningen. Avgiftsbaserade  
pensionsförsäkringar utgår till ledande befattnings-  
havare enligt avtal dock med max 30 procent av fasta  
årslönen. Pensionsåldern för verkställande direktören  
och koncernledningen följer respektive lands pensions-  
regler.  
Rörlig ersättning avser för verksamhetsåret kost-  
nadsförd bonus, vilken utbetalas under det kommande  
året. För upplysning om hur bonus beräknas, se vidare  
nedan.  
Vid Svedbergs Group AB’s årsstämma 25 april 2024  
omvaldes Anders Wassberg till styrelsens ordförande.  
Vid samma tillfälle omvaldes Jan Svensson, Ingrid  
Osmundsen, Susanne Lithander, Joachim Frykberg  
och Kristoffer Väliharju som styrelseledamöter. Styrel-  
sen har sedan årsstämman 25 april 2024 genomfört  
14 protokollförda sammanträden fram till och med  
fastställandet av denna årsredovisning och beräknar  
att ha ytterligare ett sammanträde innan årsstämman  
den 29 april 2025.  
Ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare  
2024  
Grundlön/  
styrelse-  
Arvode  
Rörlig  
Övriga  
Pensions-  
arvode  
utskott  
ersättning  
förmåner1)  
kostnader  
Summa  
Ordförande Anders Wassberg  
500  
70  
570  
Ledamot Susanne Lithander  
250  
90  
340  
Ledamot Jan Svensson  
250  
25  
275  
Ledamot Ingrid Osmundsen  
250  
45  
295  
Ledamot Kristoffer Väliharju  
250  
250  
Ledamot Joachim Frykberg  
250  
250  
Summa styrelse  
1 750  
230  
1 980  
Vd Per-Arne Andersson  
3 158  
1 440  
150  
935  
5 682  
Ledning exkl. vd (8 pers)  
16 390  
2 860  
1 476  
2 487  
23 213  
Summa  
21 298  
230  
4 300  
1 626  
3 422  
30 875  
1) Övriga förmåner avser främst bilförmån.  
2023  
Grundlön/  
styrelse-  
Arvode  
Rörlig  
Övriga  
Pensions-  
arvode  
utskott  
ersättning  
förmåner1)  
kostnader  
Summa  
Ordförande Anders Wassberg  
470  
55  
525  
Ledamot Susanne Lithander  
235  
60  
295  
Ledamot Jan Svensson  
235  
25  
260  
Ledamot Ingrid Osmundsen  
235  
30  
265  
Ledamot Kristoffer Väliharju  
235  
235  
Ledamot Joachim Frykberg  
235  
235  
Summa styrelse  
1 645  
170  
1 815  
Vd Per-Arne Andersson  
2 832  
1 416  
183  
1 1172)  
5 548  
Ledning exkl. vd (8 pers)  
10 213  
2 241  
801  
2 045  
15 300  
Summa  
14 690  
170  
3 657  
984  
3 162  
22 663  
1) Övriga förmåner avser främst bilförmån.  
2) 2023 inkluderar justeringar för pensionsinbetalningar som avser 2021 samt 2022.  
Könsfördelning i koncernen  
2024  
2023  
Antal på  
Varav  
Antal på  
Varav  
balansdagen  
män  
balansdagen  
män  
Styrelseledamöter  
6
4
6
4
Verkställande direktör och ledande befattningshavare  
9
7
9
7
Koncernen totalt  
15  
11  
15  
11  
Förmånsbestämd/avgiftsbestämd  
pensionsplan  
Koncernen har både avgiftsbestämda och förmåns-  
bestämda pensionsplaner. Se not 2.15.1. Pensions-  
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat.  
Avgångsvederlag  
Uppsägningstiden är högst 12 månader vid uppsägning  
från bolagets sida. Vid eventuell uppsägning av verk-  
ställande direktör uppgår avgångsvederlag till maximalt  
12 månadslöner. Vid uppsägning från verkställande  
direktörens sida är uppsägningstiden 6 månader och  
inget avgångsvederlag utgår.  
Mellan företaget och ledande befattningshavare  
gäller en ömsesidig uppsägningstid om 6–9 månader.  
Vid eventuell uppsägning av ledande befattningshavare  
utgår maximalt 12 månadslöner.  
Berednings- och beslutsprocess  
Ersättningsutskottet har under året utarbetat förslag till  
styrelsen avseende principer för ersättning till ledande  
befattningshavare. Dessa har innefattat proportionerna  
mellan fast och rörlig ersättning samt storleken på even-  
tuella löneökningar. Ersättningsutskottet har vidare  
föreslagit kriterier för bedömning av utfall av rörlig  
ersättning, tilldelning och storlek i form av finansiella  
instrument etc., samt pensionsvillkor och avgångs-  
vederlag. Ersättningsutskottet prövar även skäligheten  
i ersättning till övriga styrelseledamöter för konsult-  
uppdrag inom koncernen i förekommande fall.  
Styrelsen har diskuterat ersättningsutskottets förslag  
och fattat beslut med ledning av utskottets rekommen-  
dationer. Ersättningar till verkställande direktören för  
verksamhetsåret 2024 har beslutats av styrelsen utifrån  
ersättningsutskottets rekommendation. Ersättningar  
till ledande befattningshavare har beslutats av verk-  
ställande direktören efter samråd med ersättnings-  
utskottet.  
Ersättningsutskottet består av styrelsens ordförande  
och en av styrelsens utsedd styrelseledamot.  
Rörlig ersättning  
Rörlig ersättning för verkställande direktören och  
ledande befattningshavare baseras i huvudsak på  
tillväxt och lönsamhet i kombination med kassaflöde  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
104  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 11 Ersättning till revisorer
 
Not 13 Resultat från andelar i koncernföretag
 
Moderbolaget  
2024  
2023  
Utdelning från dotterbolag  
151 648  
100 829  
Summa  
151 648  
100 829  
Till bolagets revisorer har följande ersättning utgått:  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Deloitte AB  
Revisionsuppdrag  
1 373  
1 134  
975  
684  
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget  
400  
678  
400  
674  
Deloitte, Danmark  
Revisionsuppdrag  
157  
158  
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget  
46  
50  
Evelyn Partners, Storbritannien  
Revisionsuppdrag  
2 061  
1 846  
Finchtree, Nederländerna  
Revisionsuppdrag  
693  
Moore MKW, Nederländerna  
Revisionsuppdrag  
164  
410  
Övriga revisionsbyråer  
Revisionsuppdrag  
205  
183  
Total kostnad för ersättning till revisorer  
5 100  
4 460  
1 375  
1 358  
Med revisionsuppdraget avses arvode för den lagstadgade revisionen, dvs. sådant arbete som varit nödvändigt för  
att avge revisionsberättelsen, samt så kallad revisionsrådgivning som lämnas i samband med revisionsuppdraget.  
Not 14 Resultat från finansiella poster
 
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Ränteintäkter  
6 700  
7 401  
92 275  
67 618  
Valutakursdifferenser  
26 167  
7 555  
25 151  
6 537  
Övriga finansiella intäkter  
900  
900  
Finansiella intäkter  
33 766  
14 957  
118 326  
74 155  
Räntekostnader  
–65 778  
–49 831  
–56 604  
–42 345  
Valutakursdifferenser  
–19 700  
–14 616  
–18 588  
–32 624  
Övriga finansiella kostnader  
–15 626  
–1 210  
–1 630  
–1 191  
Finansiella kostnader  
–101 105  
–65 657  
–76 822  
–76 160  
Not 12 Av- och nedskrivningar
 
Not 15 Bokslutsdispositioner och obeskattade reserver  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Per funktion  
Kostnad sålda varor  
–24 351  
–18 190  
–2 412  
Försäljningskostnader  
–30 526  
–29 046  
–1 085  
Administrationskostnader  
–22 448  
–15 099  
–1 403  
–1 294  
Forskning och utvecklingskostnader  
–863  
–938  
–42  
Summa  
–78 188  
–63 274  
–1 403  
–4 833  
Per tillgångsslag  
Kundrelationer  
–15 595  
–11 222  
Aktiverade utvecklingskostnader  
–6 347  
–6 964  
Nyttjanderättstillgångar  
–23 870  
–23 358  
Dataprogram  
–5 266  
–5 468  
–198  
–1 432  
Byggnader  
–6 662  
–4 860  
–1 191  
–1 333  
Maskiner och Inventarier  
–20 448  
–11 401  
–14  
–2 067  
Summa  
–78 188  
–63 274  
–1 403  
–4 833  
Moderbolaget  
2024  
2023  
Bokslutsdispositioner  
Skillnad mellan skattemässiga avskrivningar och avskrivning enligt plan  
–90  
–1 754  
14 645  
–6 700  
Förändring av periodiseringsfond  
Lämnat koncernbidrag  
Summa  
–12 940  
–14 784  
7 945  
Obeskattade reserver  
Skillnad mellan skattemässiga avskrivningar och avskrivningar enligt plan:  
Maskiner och inventarier  
145  
18 000  
5 854  
55  
18 000  
6 700  
Periodiseringsfond beskattningsår 2022  
Periodiseringsfond beskattningsår 2023  
Periodiseringsfond beskattningsår 2024  
Summa  
2 600  
26 599  
24 755  
Uppskjuten skatteskuld i obeskattade reserver uppgår till 5 479 Tkr (5 100).  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
105  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 16 Inkomstskatt
 
Not 17 Uppskjuten skatteskuld
 
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Aktuell skatt  
–48 561  
–42 487  
–1 804  
–4 172  
Justeringar avseende tidigare år  
–1 986  
–20  
541  
18  
Uppskjuten skatt  
–10 243  
1 672  
460  
–79  
Inkomstskatt  
–60 790  
–40 835  
–803  
–4 233  
Koncernen  
Moderbolaget  
Uppskjuten skattefordran (–) och skatteskuld (+)  
2024  
2023  
2024  
2023  
Produktutveckling  
6 229  
5 858  
Goodwill  
18 705  
16 452  
Kundrelationer  
42 123  
43 141  
Varumärken  
83 709  
78 433  
Varulager  
1 643  
1 587  
Obeskattade reserver  
15 408  
15 589  
Pensionsåtaganden  
–1 195  
–613  
–1 073  
–613  
Leasingavtal  
–496  
–66  
Internvinst i lager  
–89  
–72  
Skattemässiga underskott  
–699  
Materiella anläggningstillgångar  
28 580  
14 128  
–235  
–235  
Summa  
193 918  
174 437  
–1 308  
–848  
Inkomstskatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit  
vid användning av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Resultat före skatt  
228 881  
159 731  
156 843  
120 795  
Skatt vid svensk skattesats 20,6% (20,6)  
–47 149  
–32 905  
–32 310  
–24 884  
Skillnad i utländska skattesatser  
–6 414  
–4 592  
Justeringar avseende tidigare år  
–1 986  
–20  
541  
18  
Skatteeffekt avseende poster som är  
ej avdragsgilla/ej skattepliktiga  
–5 242  
–3 562  
30 965  
20 633  
Övriga förändringar  
243  
Inkomstskatt  
–60 790  
–40 836  
–803  
–4 233  
Genomsnittlig effektiv skattesats  
26,6%  
25,6%  
0,5%  
3,5%  
Bruttoförändringar gällande uppskjutna skattefordringar och skatteskulder i koncernen redovisas enligt följande:  
Immateriella  
Skatte-  
anläggnings-  
Obeskattade  
mässiga  
Pensions-  
Uppskjutna skatteskulder  
tillgångar  
reserver  
underskott  
åtaganden  
Övrigt  
Summa  
Per den 1 januari 2023  
100 680  
18 169  
–679  
13 795  
131 965  
Redovisat i resultaträkningen  
914  
–2 580  
66  
–72  
–1 672  
Redovisat i eget kapital  
43 899  
1 691  
45 591  
Valutakursdifferenser  
–1 609  
163  
–1 446  
Per den 31 december 2023  
143 884  
15 589  
–613  
15 577  
174 437  
Omklassificering  
–181  
–181  
Redovisat i resultaträkningen  
–1 080  
–181  
–514  
–582  
12 601  
10 243  
Valutakursdifferenser  
7 962  
–3  
1 460  
9 419  
Per den 31 december 2024  
150 766  
15 408  
–699  
–1 195  
29 639  
193 918  
Uppskjuten skatt som redovisas i eget kapital 2023 avser uppskjuten skatt på förvärvade övervärden och verkligt  
värdejustering i Thebalux enligt preliminär förvärvsanalys. Se även not 39.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
106  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 18 Resultat per aktie
 
Not 20 Immateriella anläggningstillgångar
 
Balanserade  
Kund-  
utvecklings-  
Dator-  
Koncernen  
Goodwill  
relationer  
Varumärke  
arbeten  
program  
Summa  
Per den 1 januari 2023  
Anskaffningsvärde  
613 659  
134 802  
234 894  
101 460  
55 808
1 140 623  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–20 124  
–78 913  
–40 259
–139 296  
Redovisat värde  
613 659  
114 678  
234 894  
22 547  
15 550
1 001 327  
Räkenskapsåret 2023  
Ingående redovisat värde  
613 659  
114 678  
234 894  
22 547  
15 550
1 001 327  
Investeringar  
11 165  
2 696  
13 860  
Ökning genom rörelseförvärv  
232 585  
73 154  
96 999  
402 737  
Omklassificeringar  
479  
479  
Valutakursdifferenser  
–7 966  
–2 600  
–3 073  
–80  
–3  
–13 721  
Nedskrivningar  
–807  
–807  
Avskrivningar  
–11 222  
–6 157  
–5 469  
–22 848  
Utgående redovisat värde  
838 277  
174 010  
328 820  
26 667  
13 253
1 381 027  
Per den 31 december 2023  
Anskaffningsvärde  
838 277  
204 692  
328 820  
99 580  
58 065
1 529 434  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–30 682  
–72 914  
–44 812  
–148 408  
Redovisat värde  
838 277  
174 010  
328 820  
26 667  
13 253
1 381 027  
Räkenskapsåret 2024  
Ingående redovisat värde  
838 277  
174 010  
328 820  
26 667  
13 253
1 381 027  
Investeringar  
6 640  
2 639  
9 278  
Omklassificeringar  
1 151  
1 151  
Valutakursdifferenser  
47 705  
10 379  
21 080  
769  
337  
80 272  
Nedskrivningar  
–154  
–154  
Avskrivningar  
–15 595  
–6 193  
–5 266  
–27 053  
Utgående redovisat värde  
885 983  
168 795  
349 900  
27 728  
12 113
1 444 520  
Per den 31 december 2024  
Anskaffningsvärde  
885 983  
216 272  
349 900  
106 887  
62 735
1 621 777  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–47 476  
–79 160  
–50 622  
–177 257  
Redovisat värde  
885 983  
168 795  
349 900  
27 728  
12 113
1 444 520  
Resultatet per aktie beräknas genom att det resultat  
enligt resultaträkningen som är hänförligt till moder-  
bolagets aktieägare divideras med ett vägt genom-  
snittligt antal utestående aktier under perioden.  
2024  
2023  
Periodens resultat  
168 090  
118 897  
Genomsnittligt antal aktier (tusental)  
51 669  
37 268  
Resultat per aktie (kr)  
3,25  
3,19  
Antal historiska aktier har omräknats med hänsyn till fondemissionsinslaget i genomförd nyemission 2024 och  
används i alla nyckeltalsberäkningar för kr/aktie. Omräkningsfaktorn är 1,06. Någon utspädningseffekt har inte  
varit aktuell under perioden.  
Not 19 Utdelning per aktie samt förslag till vinstdisposition i moderbolaget
 
Utdelning som betalats ut under 2024 uppgick till  
52 963 Tkr (1,00 kr per aktie) och under 2023 till  
52 964 Tkr (1,50 kr per aktie).  
På årsstämman den 29 april 2025 kommer en  
utdelning avseende räkenskapsåret 2024 på 1,50 kr  
per aktie, totalt 79 446 Tkr1), att föreslås. Den före-  
slagna utdelningen har inte redovisats som skuld  
i dessa finansiella rapporter.  
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel  
Balanserat resultat och andra fria reserver  
990 387  
Årets resultat  
156 040  
Totala vinstmedel  
1 146 427  
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:  
Till aktieägarna utdelas 1,50 kr per aktie1)  
79 446  
I ny räkning balanseras  
1 066 981  
1 146 427  
1) Utdelning beräknat på totalt antal utestående aktier per 2025-03-31.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
107  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 20 Immateriella anläggningstillgångar, forts.  
Dator-  
Moderbolaget  
Goodwill  
program  
Summa  
Per den 1 januari 2023  
Anskaffningsvärde  
51 039  
41 246  
92 285  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–51 039  
–31 881  
–82 920  
Redovisat värde  
9 366  
9 366  
Räkenskapsåret 2023  
Ingående redovisat värde  
9 366  
9 366  
Investeringar  
74  
74  
Omklassificeringar  
–614  
–614  
Försäljningar/Utrangeringar  
–6 549  
–6 549  
Avskrivningar  
–1 432  
–1 432  
Utgående redovisat värde  
843  
843  
Per den 31 december 2023  
Anskaffningsvärde  
51 039  
992  
52 031  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–51 039  
–149  
–51 188  
Redovisat värde  
843  
843  
Räkenskapsåret 2024  
Ingående redovisat värde  
843  
843  
Avskrivningar  
–198  
–198  
Utgående redovisat värde  
644  
644  
Per den 31 december 2024  
Anskaffningsvärde  
51 039  
992  
52 031  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–51 039  
–349  
–51 388  
Redovisat värde  
644  
644  
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och varumärken med obestämbar nyttjandeperiod  
Koncernens goodwillpost och varumärken med obestämbar nyttjandeperiod har utvärderats i enlighet med IAS 36.  
Koncernens goodwill är hänförlig till följande kassagenererande enheter:  
2024  
2023  
Svedbergs  
26 757  
26 757  
Macro Design  
89 099  
89 099  
Cassøe  
53 493  
51 721  
Roper Rhodes  
490 690  
452 438  
Thebalux  
225 944  
218 263  
Totalt  
885 983  
838 277  
Koncernens varumärken med obestämbar nyttjandeperiod är hänförlig till följande kassagenererande  
enheter:  
2024  
2023  
Macro Design  
15 900  
15 900  
Cassøe  
18 170  
17 568  
Roper Rhodes  
221 602  
204 326  
Thebalux  
94 229  
91 026  
Totalt  
349 900  
328 820  
Koncernens varumärken med obestämbar nyttjande-  
period är hänförlig till varumärkena Macro Design,  
Cassøe, Roper Rhodes, Tavistock, R2, Thebalux  
och Primabad, vilka ingår i de kassagenererande  
enheterna Macro Design, Cassøe, Roper Rhodes och  
Thebalux. Redovisat värde uppgår till totalt 349 900  
Tkr (328 820).  
Återvinningsvärdet för de kassagenererande enhe-  
terna har baserats på dess nyttjandevärde. I detta har  
antaganden gjorts avseende tillväxt, vinstmarginal,  
kapitalbindning, investeringsbehov och riskpremie.  
Principen för antagandena är oförändrade jämfört  
med föregående år. Finansiella prognoser baseras på  
bolagets budget för nästkommande år samt bolagets  
femåriga finansiella plan. Till grund för dessa prog-  
noser ligger bolagets marknadsbedömning för res-  
pektive period, inklusive påverkan på kostnader och  
intäkter länkade till sänkning av utsläpp och övrigt  
hållbarhetsarbete. Bedömningen är att de kostnader  
som uppstår, över tid, minst ska uppvägas av nya  
affärer och generera intäkter. Uppskattning av fram-  
tida kassaflöden har gjorts utifrån tillgångens befintliga  
struktur och inkluderar ej förvärv.  
Bolagets antaganden om framtida tillväxt baseras  
på tidigare erfarenhet, externa informationskällor och  
bolagets långsiktiga affärsplan. I detta antagande har  
även beaktats den förväntade marknadstillväxten och  
den förväntade prisutvecklingen.  
Antaganden om framtida marginaler följer bolagets  
finansiella plan och dess historiska prestation.  
Investeringar under perioden baseras på bolagets  
interna investeringsplan och bedöms motsvara åter-  
anskaffningsbehovet.  
Dessa uppskattningar ligger till grund för beräk-  
ningen av nyttjandevärdet och den genomförda  
kassaflödesprognosen för en period omfattande  
fastställd budget och bolagets femåriga finansiella  
plan. Kassaflödet därefter har extrapolerats med en  
antagen årlig tillväxt på 2,0 procent (2,0), vilket är  
lägre än den historiska tillväxttakten. Behovet av  
I resultaträkningen ingår av- och nedskrivningar på  
6 614 Tkr (7 526) i kostnader för sålda varor, 18 245  
Tkr (14 256) i försäljningskostnader och 2 349 Tkr  
(1 872) i administrationskostnader.  
Under 2024 uppgick totala kostnader för forskning  
och utveckling i moderbolaget till 0,0 Mkr (6,0) och av  
dessa har 0,0 Mkr (2,7) aktiverats i koncernen.  
Totalt kostnadsfört under året avseende forskning  
och utveckling uppgår till 37,0 Mkr (34,4) i koncernen.  
Avskrivningar på aktiverade produktutvecklingsutgifter  
redovisas i koncernresultaträkningen i kostnad för  
sålda varor.  
2023 förvärvades det holländska bolaget Thebalux  
Holding B.V., vilket medförde övervärden i form av  
kundrelationer på 73 154 Tkr och varumärke på  
96 999 Tkr. Verksamheten gav upphov till goodwill  
på 232 585 Tkr, hänförlig till bolagets position på  
den nederländska marknaden.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
108  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 20 Immateriella anläggningstillgångar, forts.  
Not 21 Materiella anläggningstillgångar
 
Maskiner och  
Byggnader  
inventarier  
Övriga  
Koncernen  
och mark  
produktion  
inventarier  
Summa  
Per den 1 januari 2023  
Anskaffningsvärde  
329 090  
150 349  
71 382  
550 821  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–88 617  
–118 592  
–55 073  
–262 282  
Redovisat värde  
240 473  
31 757  
16 309  
288 540  
Räkenskapsåret 2023  
Ingående redovisat värde  
240 473  
31 757  
16 309  
288 540  
Investeringar  
2 151  
6 019  
3 674  
11 844  
Ökning genom företagsförvärv  
74 301  
23 796  
98 097  
Omklassificeringar  
2 738  
–2 188  
–3 398  
–2 848  
Valutakursdifferenser  
–1 593  
929  
–664  
Avskrivningar  
–4 860  
–5 550  
–5 852  
–16 262  
Utgående redovisat värde  
313 209  
30 039  
35 458  
378 707  
Per den 31 december 2023  
Anskaffningsvärde  
423 825  
154 180  
143 868  
721 873  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–110 615  
–124 142  
–108 410  
–343 168  
Redovisat värde  
313 209  
30 039  
35 458  
378 707  
Räkenskapsåret 2024  
Ingående redovisat värde  
313 209  
30 039  
35 458  
378 707  
Investeringar  
6 292  
32 631  
12 593  
51 517  
Omklassificeringar  
–4 277  
12 838  
–9 712  
–1 151  
Försäljningar/Utrangeringar  
–502  
–1 051  
–1 553  
Valutakursdifferenser  
19 669  
1 749  
21 418  
Avskrivningar  
–6 082  
–11 612  
–9 416  
–27 110  
Utgående redovisat värde  
328 811  
63 394  
29 621  
421 827  
Per den 31 december 2024  
Anskaffningsvärde  
446 342  
228 985  
120 552  
795 878  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–117 530  
–165 590  
–90 931  
–374 052  
Redovisat värde  
328 811  
63 394  
29 621  
421 827  
Taxeringsvärde på svenska fastigheter:  
Byggnader  
29 175  
Mark  
6 229  
Totalt  
35 404  
rörelsekapital (exklusive likvida medel) i förhållande till  
bolagets nettoförsäljning antas långsiktigt uppgå till  
24 procent (20) för Svedbergs, 28 procent (25) för  
Macro Design, 23 procent (22) för Cassøe, 31 procent  
(29) för Roper Rhodes och 52 procent för Thebalux.  
Avkastningskravet (WACC) före skatt varierar mellan  
10,2 procent (10,1) och 13,4 procent (12,7) för kon-  
cernens enheter. Känslighetsanalyser visar att rimliga  
förändringar av avkastningskravet inte ger upphov till  
något nedskrivningsbehov.  
använts i modellen. En försämring av vart och ett av  
de väsentliga antagandena som ingår i beräkningen  
av nyttjandevärdet
visar att återvinningsvärdet över-  
stiger redovisat värde för samtliga kassagenererande  
enheter. I analysen har en förändring om 1 procent-  
enhet av diskonteringsräntan samt en förändring om  
1–2 procentenheter av EBITDA-marginalen beaktats.  
Utifrån dessa känslighetsanalyser är det företagsled-  
nings bedömning att inga rimligt möjliga förändringar  
i viktiga antaganden vid nedskrivningsbedömningen  
av de kassagenererande enheterna skulle medföra att  
återvinningsvärdena skulle understiga de redovisade  
värdena på goodwill och varumärken med obestäm-  
bar nyttjandeperiod.  
Bolaget aktiverar utgifter som är förknippade med  
utveckling av produkter när kriterierna i IAS 38 är upp-  
fyllda och utgiften bedöms kompenseras av framtida  
intäkter som överstiger utgiften. Koncernen under-  
söker löpande under året att det sker eller kommer  
att ske försäljning på de produkter för vilka det finns  
ett bokfört värde. Koncernen gör nedskrivning för de  
produkter där framtida ekonomiska fördelar bedöms  
understiga bokfört värde. Under året har denna ned-  
skrivningsprövning resulterat i en nedskrivning på  
–154 Tkr (–807).  
Väsentliga uppskattningar och bedömningar  
Koncernen undersöker varje år om något nedskriv-  
ningsbehov föreligger för goodwill och varumärken  
med obestämbar nyttjandeperiod, i enlighet med den  
redovisningsprincip som beskrivs i not 2.8.5. Åter-  
vinningsvärdet för koncernens kassagenererande  
enheter, Svedbergs, Macro Design, Cassøe, Roper  
Rhodes och Thebalux, har fastställts genom beräk-  
ning av nyttjandevärdena. För dessa beräkningar  
måste vissa antaganden göras, vilka finns beskrivna  
i denna not. Något nedskrivningsbehov anses inte  
föreligga, då det framräknade återvinningsvärdet med  
god marginal överskrider de redovisade värdena vid  
årets utgång.  
För att stödja nedskrivningsprövningen har en  
analys gjorts av känsligheten i de variabler som  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
109  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 21 Materiella anläggningstillgångar, forts.  
Not 22 Leasingavtal
 
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:  
Koncernen  
Moderbolaget  
Nyttjanderättstillgångar  
2024  
2023  
2024  
2023  
Vid årets början  
82 245  
28 461  
4 015  
Tillkommande avtal vid förvärv  
52 310  
Tillkommande avtal  
27 602  
20 680  
Avslutade avtal  
–301  
–1 678  
–4 015  
Avskrivningar  
–23 870  
–23 358  
Omräkningsdifferens  
2 369  
5 831  
Vid årets slut  
88 045  
82 245  
Fastigheter  
52 786  
59 124  
Maskiner produktion  
3 160  
Fordon  
31 852  
22 790  
Övriga inventarier  
247  
332  
Summa  
88 045  
82 245  
Leasingskulder  
Kortfristiga  
28 776  
18 830  
Långfristiga  
60 738  
63 683  
Summa  
89 514  
82 513  
Maskiner och  
Byggnader  
inventarier  
Övriga  
Moderbolaget  
och mark  
produktion  
inventarier  
Summa  
Per den 1 januari 2023  
Anskaffningsvärde  
91 187  
138 593  
9 605  
239 385  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–79 041  
–111 552  
–8 812  
–199 405  
Redovisat värde  
12 145  
27 041  
793  
39 978  
Räkenskapsåret 2023  
Ingående redovisat värde  
12 145  
27 041  
793  
39 978  
Investeringar  
2 593  
2 593  
Omklassificeringar  
2 738  
–2 116  
–5  
617  
Försäljningar/Utrangeringar  
–25 450  
–748  
–26 198  
Avskrivningar  
–1 333  
–2 067  
–2  
–3 402  
Utgående redovisat värde  
13 550  
37  
13 588  
Per den 31 december 2023  
Anskaffningsvärde  
93 925  
5 281  
99 206  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–80 375  
–5 243  
–85 618  
Redovisat värde  
13 550  
37  
13 588  
Räkenskapsåret 2024  
Ingående redovisat värde  
13 550  
37  
13 588  
Avskrivningar  
–1 191  
–14  
–1 205  
Utgående redovisat värde  
12 359  
24  
12 383  
Per den 31 december 2024  
Anskaffningsvärde  
93 925  
5 281  
99 206  
Ackumulerade av- och nedskrivningar  
–81 566  
–5 257  
–86 822  
Redovisat värde  
12 359  
24  
12 383  
Taxeringsvärde på svenska fastigheter:  
Byggnader  
14 024  
Mark  
2 630  
Totalt  
16 654  
Koncernens vägda genomsnittliga marginella låneränta uppgick till 4,10 procent (3,42).  
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Avskrivningsbelopp för nyttjanderättstillgångar  
–23 870  
–23 358  
–667  
Räntekostnader för leasingskulder  
–3 065  
–1 437  
–47  
Leasingkostnader hänförliga till korttidsleasingavtal  
samt leasingavtal med lågt värde  
–5 132  
–1 525  
utnyttja en option för att säga upp ett avtal. Möjlig-  
heter att förlänga ett avtal inkluderas endast i leasing-  
avtalets längd om det är rimligt säkert att avtalet  
förlängs (eller inte avslutas). Bedömningen om leasing-  
avtalets längd baseras främst på historiska leasing-  
perioder samt kostnader och avbrott i verksamheten  
som krävs för att ersätta den leasade tillgången.  
Majoriteten av förlängningsoptionerna som avser  
Kassaflöden för leasingavtal  
Det totala kassaflödet för leasingavtal under 2024 var  
22,7 Mkr (23,1) för koncernen.  
Väsentliga uppskattningar och bedömningar  
När leasingavtalets längd fastställs, beaktar ledningen  
all tillgänglig information som ger ett ekonomiskt inci-  
tament att utnyttja en förlängningsoption, eller att inte  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
110  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 22 Leasingavtal, forts.  
Not 24 Andelar i koncernbolag
 
Moderbolaget  
2024  
2023  
Ingående värde  
668 790  
376 222  
Kapitaltillskott  
15  
Förvärv av dotterbolag  
292 552  
Utgående värde  
668 790  
668 790  
Kapital-  
Rösträtt  
Antal  
Bokfört  
Aktier ägda av moderbolaget  
Säte  
Org.nr.  
andel  
andel  
aktier  
värde  
Svedbergs Oy  
Espoo, Finland  
09021334  
100%  
100%  
100  
120  
Svedbergs i Dalstorp AB  
Dalstorp, Sverige  
559097-7848  
100%  
100%  
5 000  
2 484  
Macro Design AB  
Laholm, Sverige  
559029-9631  
100%  
100%  
50 000  
5 000  
Cassøe A/S  
Herning, Danmark  
26987555  
100%  
100% 833
333 101
768  
Svedbergs UK Ltd  
Cheshire, Storbritannien
13763730  
100%  
100%  
100 266
865  
Svedbergs Group NL B.V.  
Amsterdam,  
865633733  
100%  
100%  
100 292
552  
Nederländerna  
Totalt  
668 790  
Aktier ägda av dotterbolag  
Säte  
Org.nr.  
Kapitalandel  
Roper Rhodes Ltd  
Bath, Storbritannien  
01568433  
100%  
Roper Rhodes Ireland Limited  
Dublin, Irland  
683429  
100%  
Thebalux Holding B.V.  
Zutphen, Nederländerna  
08094903  
100%  
Thebalux B.V.  
Zutphen, Nederländerna  
08066841  
100%  
Prima Groep B.V.  
Zutphen, Nederländerna  
08103134  
100%  
Meubelfabriek Prima B.V.  
Veghel, Nederländerna  
16052225  
100%  
Primabad B.V.  
Veghel, Nederländerna  
16080992  
100%  
leasing av lokaler har räknats med i leasingskulden då  
ledningen bedömer att det är rimligt säkert att avtalet  
förlängs. Majoriteten av förlängningsoptionerna som  
avser leasing av bilar har inte räknats med i leasing-  
skulden eftersom koncernen kan ersätta tillgångarna  
utan väsentliga kostnader. Historiskt utnyttjas inte  
majoriteten av förlängningsoptionerna avseende lea-  
sing av bilar, utan nya avtal tecknas vid leasingavtalets  
utgång.  
Leasingperioden omprövas om en option utnyttjas  
(eller inte utnyttjas) eller om koncernen blir tvungen  
att utnyttja optionen (eller inte utnyttja den). Bedöm-  
ningen om det är rimligt säkert omprövas endast om  
det uppstår någon väsentlig händelse eller förändring  
i omständigheter som påverkar denna bedömning och  
förändringen är inom leasetagarens kontroll.  
Dessa väsentliga uppskattningar och antaganden  
påverkar storleken på redovisade värden för nyttjande-  
rättstillgångar samt leasingskulder.  
Not 23 Anläggningstillgångar per land
 
Koncernen  
Totala anläggningstillgångar per land  
2024  
2023  
Storbritannien  
1 069 696  
982 927  
Nederländerna  
524 643  
517 739  
Sverige  
264 194  
240 841  
Danmark  
98 913  
100 834  
Finland  
1 804  
2 694  
Summa  
1 959 249  
1 845 036  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
111  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 25 Finansiell riskhantering
 
Koncernens riskexponering i de väsentligaste utländska valutorna vid utgången av  
rapportperioden, uttryckt i svenska kronor (Tkr), var följande:  
31 december 2024  
Exponering  
GBP  
USD  
CNY  
EUR  
DKK  
Likvida medel  
164 327  
1 278  
5 131  
212 279  
8 652  
Kundfordringar  
161 566  
40 264  
9 873  
Banklån  
–458 757  
–27 268  
Tilläggsköpeskilling  
–197 743  
–23 579  
Leverantörsskulder  
–42 419  
–15 145  
–36 300  
–50 724  
–3 365  
Derivatinstrument  
–280 837  
–279 528  
31 december 2023  
Exponering  
GBP  
USD  
CNY  
EUR  
DKK  
Likvida medel  
148 899  
1 998  
4 225  
136 127  
20 061  
Kundfordringar  
155 939  
40 243  
12 176  
Banklån  
–422 994  
–28 442  
Tilläggsköpeskilling  
–162 792  
–21 244  
–5 955  
Leverantörsskulder  
–31 279  
–31 345  
–37 192  
–2 505  
Derivatinstrument  
–270 030  
–285 563  
ansvarig för koncernen identifierar, utvärderar och  
säkrar finansiella risker i nära samarbete med koncer-  
nens operativa enheter. Styrelsen har upprättat skrift-  
liga policyer såväl för den övergripande riskhante-  
ringen som för specifika områden, såsom valutarisk,  
ränterisk, kreditrisk, användning av derivatinstrument  
och finansiella instrument som inte är derivat samt  
placering av överlikviditet. Koncernen använder  
derivatinstrument för att säkra viss riskexponering.  
25.1 Finansiella riskfaktorer  
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika  
finansiella risker i form av marknadsrisk (innefattande  
valuta- och ränterisk), kreditrisk samt finansierings-  
och likviditetsrisk.  
Koncernens övergripande riskhanteringspolicy  
fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella  
marknaderna och eftersträvar att minimera potentiella  
ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat.  
Riskhanteringen sköts av en central finansavdelning  
enligt policyer som fastställts av styrelsen. Finans-  
Risk  
Exponering uppstår från  
Värdering  
Hantering  
Marknadsrisk  
Framtida affärstransaktioner  
Kassaflödesprognoser  
Valutaterminskontrakt, när  
– valutarisk  
Redovisade finansiella  
Känslighetsanalys  
sådana bedöms väsentligt  
tillgångar och finansiella  
minska koncernens valutarisk  
skulder som inte är uttryckta  
i koncernbolagens respektive  
valuta  
Marknadsrisk  
Upplåning med rörlig ränta  
Känslighetsanalys  
Räntederivat, när sådana  
– ränterisk  
bedöms minska koncernens  
räntekostnad  
Kreditrisk  
Likvida medel, kundfordringar  
Åldersanalys  
Kreditlimiter  
och derivatinstrument  
Kreditbetyg  
Likviditetsrisk  
Upplåning och övriga skulder  
Rullande kassaflödes-  
Tillgång till bindande  
prognoser  
kreditlöften och krediter  
Känslighet – omräkningsexponering  
Koncernen är främst exponerad i sin löpande verk-  
samhet för förändringar i växelkursen GBP/SEK.  
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts  
med 5 procent i förhållande till GBP med alla andra  
variabler konstanta, skulle koncernens eget kapital  
per den 31 december 2024 varit 29,9 Mkr (28,2)  
högre/lägre. Om den svenska kronan hade försvagats/  
förstärkts med 5 procent i förhållande till koncernens  
mest väsentliga valutakurser, skulle koncernens eget  
kapital per den 31 december 2024 varit 34,4 Mkr  
(13,0) högre/lägre.  
den 31 december 2024 varit 9,5 Mkr (12,0) lägre/  
högre, som en följd av transaktioner i utländsk valuta.  
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts  
med 5 procent i förhållande till CNY med alla andra  
variabler konstanta, skulle årets rörelseresultat per  
den 31 december 2024 varit 12,2 Mkr (10,1) lägre/  
högre, som en följd av transaktioner i utländsk valuta.  
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts  
med 5 procent i förhållande till EUR med alla andra  
variabler konstanta, skulle årets rörelseresultat per  
den 31 december 2024 varit 2,1 Mkr (0,1) lägre/högre,  
som en följd av transaktioner i utländsk valuta.  
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts  
med 5 procent i förhållande till DKK med alla andra  
variabler konstanta, skulle årets rörelseresultat per  
den 31 december 2024 varit 1,1 Mkr (1,0) högre/lägre,  
som en följd av transaktioner i utländsk valuta.  
Omräkningsrisk uppstår genom att koncernens  
egna kapital påverkas av valutakursfluktuationer på  
investeringar i dotterbolag i utländsk valuta. Valuta-  
exponeringen som uppstår från nettotillgångarna i  
de av koncernen förvärvade verksamheterna hanteras  
huvudsakligen genom upplåning i den berörda  
valutan.  
25.1.1 Valutarisk  
Exponering  
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valuta-  
risker som uppstår från olika valutaexponeringar,  
framför allt avseende brittiska pund (GBP), US-dollar  
(USD), kinesiska yuan (CNY), euro (EUR) och danska  
kronor (DKK). Koncernens valutarisker består dels av  
transaktionsrisken genom framtida affärstransaktioner  
i utländska valutor, dels av omräkningsrisken av redo-  
visade tillgångar och skulder samt nettoinvesteringar  
i utländska dotterbolag.  
Känslighet – transaktionsexponering  
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts  
med 5 procent i förhållande till GBP med alla andra  
variabler konstanta, skulle årets rörelseresultat per  
den 31 december 2024 varit 11,1 Mkr (8,4) högre/  
lägre, som en följd av transaktioner i utländsk valuta.  
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts  
med 5 procent i förhållande till USD med alla andra  
variabler konstanta, skulle årets rörelseresultat per  
25.1.2 Ränterisk  
Koncernens främsta ränterisk uppstår genom lång-  
fristig upplåning med rörlig ränta, som exponerar kon-  
cernen för ränterisk avseende kassaflöde. Koncernens  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
112  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 25 Finansiell riskhantering, forts.  
finanspolicy anger att räntekostnader i möjligaste  
mån ska minimeras. I syfte att minimera koncernens  
räntekostnader får räntederivat användas. För 2024  
och 2023 gjordes bedömningen att utnyttjande av  
räntederivat inte skulle komma att väsentligt minska  
koncernens räntekostnader. Koncernens exponering,  
avseende upplåning, för förändringar i ränta uppgår  
vid rapportperiodens slut till 665 Mkr (1 065).  
Kassaflödesprognoser upprättas av koncernens  
rörelsedrivande företag och aggregeras av koncernens  
centrala finansavdelning. Finansansvarig för koncer-  
nen följer noga rullande prognoser för koncernens lik-  
viditets reserv (som består av outnyttjade kreditlöften  
och likvida medel) för att säkerställa att koncernen har  
tillräckligt med kassamedel för att möta behovet i den  
löpande verksamheten samtidigt som de löpande  
bibehåller tillräckligt med utrymme på avtalade kredit-  
faciliteter som inte nyttjats så att koncernen inte bryter  
mot lånelimiter eller lånevillkor på några av koncernens  
kreditfaciliteter. Detta sker centralt för samtliga dotter-  
bolag i koncernen, i enlighet med den praxis och de  
limiter som fastställts för företaget. Vidare ingår det  
även i likviditetshanteringen att beräkna förväntade  
kassaflöden i större valutor och överväga vilken  
mängd olika likvida tillgångar som krävs för att möta  
dessa, att övervaka balansräkningsbaserade likvidi-  
tetsmått i förhållande till interna och externa tillsyns-  
krav och att upprätthålla planer för skuldfinansiering.  
Finansieringsrisk uppstår då det, vid en given tid-  
punkt, föreligger svårigheter att erhålla finansiering.  
För att minimera kostnaden för koncernens upplåning  
och finansiering ska finansfunktionen tillhandahålla  
kreditlöften som täcker koncernens behov av rörelse-  
krediter. Enligt koncernens finanspolicy ska moder-  
bolaget alltid ha tillgång till 3 procent av koncernens  
nettoomsättning i likvida medel, överskottslikviditet  
inkluderat outnyttjade kreditfaciliteter, vilket vid årets  
slut motsvarade 15 procent (12). All upplåning sker via  
moderbolagets finansfunktion. Per den 31 december  
2024 har koncernen en likviditet om 235,5 Mkr (216,9).  
I koncernen finns en beviljad checkkredit på 100,0 Mkr  
(100,0) som är utnyttjad med 0,0 Mkr (0,0).  
finns inga indikationer på att koncernen skulle ha svå-  
righeter att uppfylla kovenanterna när de nästa gång  
kommer att testas per delårsrapportering den 31  
mars 2025.  
utgör finansiella skulder, uppdelade efter den tid som  
på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga  
förfallodagen. De belopp som anges i löptidsanalysen  
är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena.  
I syfte att återbetala en del av koncernens skuld-  
sättning genomfördes en nyemission om ca 406 Mkr  
under första kvartalet 2024.  
Löptidsanalys för finansiella skulder  
Tabellen nedan analyserar koncernens finansiella  
skulder och nettoreglerade derivatinstrument som  
Känslighet  
Om räntorna på upplåning under 2024 varit en pro-  
centenhet högre/lägre med alla andra variabler kon-  
stanta, hade vinsten före skatt för räkenskapsåret  
varit 6,5 Mkr (6,1) lägre/högre.  
Om den svenska kronan hade försvagats/för-  
stärkts med 5 procent i förhållande till GBP under  
2024 med alla andra variabler konstanta, hade  
resultatet före skatt för räkenskapsåret varit 1,6 Mkr  
(1,3) högre/lägre till följd av minskade/ökade ränte-  
kostnader.  
Löptidsanalys för finansiella skulder  
Koncernen 2024  
Mindre än 1 år  
Mellan 1 och 2 år  
Mellan 2 och 5 år  
Mer än 5 år  
Bankfinansiering  
35 649  
591 032  
19 122  
11 230  
Leverantörsskulder  
182 505  
Leasingskulder  
28 776  
16 387  
18 212  
26 139  
Tilläggsköpeskilling  
197 743  
23 579  
Totalt  
444 673  
630 997  
37 334  
37 369  
Koncernen 2023  
Mindre än 1 år  
Mellan 1 och 2 år  
Mellan 2 och 5 år  
Mer än 5 år  
Bankfinansiering  
575 569  
469 928  
7 355  
12 339  
Leverantörsskulder  
161 333  
Leasingskulder  
18 830  
17 496  
17 164  
28 897  
Tilläggsköpeskilling  
5 955  
162 792  
21 244  
Totalt  
761 687  
650 216  
45 763  
41 235  
25.1.3 Kreditrisk  
Kreditrisk uppstår genom innehav i likvida medel,  
derivatinstrument och tillgodohavanden hos banker  
och kreditinstitut samt kundkreditexponeringar, inklu-  
sive utestående fordringar. Se not 28 för mer informa-  
tion om koncernens utestående fordringar.  
Kreditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag  
för kreditrisk avseende utestående kundfordringar.  
Varje koncernföretag ansvarar för att följa upp och  
analysera kreditrisken för varje ny kund innan stan-  
dardvillkor för betalning och leverans erbjuds. Det är  
koncernledningens uppfattning att det inte föreligger  
någon betydande kreditriskkoncentration till någon  
viss kund, motpart eller geografisk region.  
Moderbolaget 2024  
Mindre än 1 år  
Mellan 1 och 2 år  
Mellan 2 och 5 år  
Mer än 5 år  
Bankfinansiering  
22 987  
4 119  
578 370  
Leverantörsskulder (inkl. koncern)  
Totalt  
27 105  
578 370  
Moderbolaget 2023  
Mindre än 1 år  
Mellan 1 och 2 år  
Mellan 2 och 5 år  
Mer än 5 år  
Lånekovenanter  
Enligt villkoren för koncernens kreditfacilitet, som har  
ett redovisat värde på 601 Mkr (487 Mkr) är koncer-  
nen förpliktigad att uppfylla vissa finansiella lånekove-  
nanter i slutet av varje helårs- och delårsperiod.  
Koncernen har uppfyllt lånekovenanterna under  
hela perioden. Den 31 december 2024 uppgick för-  
hållandet mellan nettoskuld och EBITDA till 2,0 pro-  
cent (3,8) och soliditeten till 49,0 procent (33,5). Det  
Bankfinansiering  
571 195  
10 035  
5 955  
465 553  
25.1.4 Finansierings- och likviditetsrisk  
Finansieringsrisker avser riskerna att refinansiering av  
förfallande lån försvåras eller blir kostsam och att kon-  
cernen därmed får svårt att fullfölja sina betalnings  
åtaganden. Med likviditetsrisk avses risken för svårig-  
heter att fullgöra åtaganden som är förenade med  
finansiella skulder. Se not 33 för analys av koncernens  
räntebärande skulder, uppdelade efter den tid som  
på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga  
förfallodagen.  
Leverantörsskulder (inkl. koncern)  
Tilläggsköpeskilling  
Totalt  
587 185  
465 553  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
113  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 25 Finansiell riskhantering, forts.  
nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.  
Koncernen bedömer kapitalet på basis av netto-  
skuldsättningsgraden. Detta nyckeltal beräknas som  
nettoskuld dividerad med totalt eget kapital. Netto-  
skuld beräknas som lång- och kortfristiga räntebä-  
rande skulder, leasingskulder samt avsättning till-  
läggsköpeskilling med avdrag för likvida medel och  
räntebärande fordringar. Totalt kapital beräknas  
som eget kapital i koncernens balansräkning plus  
nettoskulden. Nettoskuldsättningsgraden per den  
31 december 2024 respektive 2023 var som följer:  
Nivå 2: Verkligt värde på finansiella tillgångar som inte  
handlas på en aktiv marknad (till exempel OTC-derivat)  
fastställs med hjälp av värderingstekniker som i så stor  
utsträckning som möjligt utgår från marknadsinforma-  
tion medan företagsspecifik information används i så  
liten utsträckning som möjligt. Samtliga väsentliga  
indata som krävs för verkligt värdevärderingen av ett  
instrument är observerbara.  
Nivå 3: I de fall ett eller flera väsentliga indata inte  
baseras på observerbar marknadsinformation. Detta  
gäller till exempel för onoterade instrument.  
25.2 Hantering av kapitalrisk  
Koncernen mål avseende kapitalstrukturen är att  
• trygga
koncernens förmåga att fortsätta sin verk-  
samhet, så att den kan fortsätta att generera  
avkastning till aktieägarna och nytta för andra  
intressenter, och  
• att
upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att  
hålla kostnaderna för kapital nere.  
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen,  
kan koncernen förändra den utdelning som betalas till  
aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda  
25.3 Beräkning av verkligt värde  
Tabellerna visar finansiella instrument värderade till  
verkligt värde, utifrån hur klassificeringen i verkligt  
värdehierarkin gjorts. De olika nivåerna definieras  
enligt följande:  
Nivå 1: Verkligt värde på finansiella instrument som  
handlas på en aktiv marknad (såsom börsnoterade  
derivat och aktierelaterade värdepapper) baseras på  
noterade marknadspriser på balansdagen. Det note-  
rade marknadspriset som använts för koncernens  
finansiella tillgångar är den aktuella köpkursen.  
Följande tabell visar koncernens tillgångar och skulder värderade till verkligt värde per den 31 december 2024:  
31 december 2024  
Not  
Nivå 1  
Nivå 2  
Nivå 3  
Summa  
Derivatinstrument  
29  
8 123  
8 123  
Tilläggsköpeskilling  
33  
221 322  
221 322  
Summa skulder  
8 123  
221 322  
229 445  
Not  
2024  
2023  
Räntebärande skulder  
33  
886 478  
1 249 227  
Leasingskulder  
22  
89 514  
82 513  
Räntebärande fordringar  
29  
–13 106  
Avgår likvida medel  
31  
–235 501  
–216 946  
Nettoskuld  
740 490  
1 101 688  
Totalt eget kapital  
1 529 625  
978 604  
Summa kapital  
2 270 116  
2 080 292  
Nettoskuldsättningsgrad  
48%  
113%  
Följande tabell visar koncernens tillgångar och skulder värderade till verkligt värde per den 31 december 2023:  
31 december 2023  
Not  
Nivå 1  
Nivå 2  
Nivå 3  
Summa  
Derivatinstrument  
29  
13 106  
13 106  
Summa tillgångar  
13 106  
13 106  
Tilläggsköpeskilling  
33, 34  
189 992  
189 992  
Summa skulder  
189 992  
189 992  
Det har inte skett några överföringar mellan nivåerna  
under året. Verkligt värde för derivatinstrument fast-  
ställs som nuvärdet av framtida kassaflöden baserat  
på noterade kurser för valutan på balansdagen. Kon-  
cernen innehar tilläggsköpeskilling vid förvärv, vilka  
utgör finansiella instrument som redovisas till verkligt  
värde via resultaträkningen. Presenterade verkliga  
värden för dessa poster har beräknats av ledningen  
utifrån en diskonterad kassaflödesmodell.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
114  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 26 Finansiella instrument per kategori
 
Finansiella instrument  
värderade till verkligt  
Finansiella instrument  
värde via resultat-  
värderade till upplupet  
Koncernen 2024  
räkningen  
anskaffningsvärde  
Summa  
Finansiella tillgångar  
Kundfordringar  
294 688  
294 688  
Likvida medel  
235 501  
235 501  
Summa finansiella tillgångar  
530 189  
530 189  
Finansiella skulder  
Bankfinansiering  
657 033  
657 033  
Tilläggsköpeskilling  
221 322  
221 322  
Derivatinstrument  
8 123  
8 123  
Leasingskulder  
89 514  
89 514  
Leverantörsskulder  
182 505  
182 505  
Summa finansiella skulder  
229 445  
929 051  
1 158 496  
Finansiella instrument  
värderade till verkligt  
Finansiella instrument  
värde via resultat-  
värderade till upplupet  
Moderbolaget 2024  
räkningen  
anskaffningsvärde  
Summa  
Finansiella tillgångar  
Lånefordran koncernföretag  
1 211 875  
1 211 875  
Kundfordringar koncernföretag  
309  
309  
Likvida medel  
130 824  
130 824  
Summa finansiella tillgångar  
1 343 007  
1 343 007  
Finansiella skulder  
Bankfinansiering  
601 357  
601 357  
Derivatinstrument  
8 123  
8 123  
Leverantörsskulder  
3 870  
3 870  
Leverantörsskulder koncernföretag  
248  
248  
Summa finansiella skulder  
8 123  
605 475  
613 599  
Finansiella instrument  
värderade till verkligt  
Finansiella instrument  
värde via resultat-  
värderade till upplupet  
Koncernen 2023  
räkningen  
anskaffningsvärde  
Summa  
Finansiella tillgångar  
Kundfordringar  
296 067  
296 067  
Derivatinstrument  
13 106  
13 106  
Likvida medel  
216 946  
216 946  
Summa finansiella tillgångar  
13 106  
513 014  
526 120  
Finansiella skulder  
Bankfinansiering  
1 065 190  
1 065 190  
Tilläggsköpeskilling  
189 992  
189 992  
Leasingskulder  
82 513  
82 513  
Leverantörsskulder  
161 333  
161 333  
Summa finansiella skulder  
189 992  
1 309 036  
1 499 028  
Finansiella instrument  
värderade till verkligt  
Finansiella instrument  
värde via resultat-  
värderade till upplupet  
Moderbolaget 2023  
räkningen  
anskaffningsvärde  
Summa  
Finansiella tillgångar  
1 143 819  
1 143 819  
Lånefordran koncernföretag  
2 608  
2 608  
Kundfordringar koncernföretag  
13 106  
13 106  
Likvida medel  
45 841  
45 841  
Summa finansiella tillgångar  
13 106  
1 192 268  
1 205 374  
Finansiella skulder  
Bankfinansiering  
1 036 748  
1 036 748  
Tilläggsköpeskilling  
5 955  
5 955  
Leverantörsskulder  
8 479  
8 479  
Leverantörsskulder koncernföretag  
1 556  
1 556  
Summa finansiella skulder  
5 955  
1 046 783  
1 052 738  
Maximal kreditriskexponering på finansiella instrument per 31 december 2024 utgörs av redovisade värden.  
Verkligt värde av finansiella instrument  
Koncernen redovisar finansiella instrument som värde-  
ras till verkligt värde i rapport över finansiell ställning.  
Verkligt värde på koncernens finansiella tillgångar och  
skulder uppskattas vara lika med dess bokförda värden.  
Koncernen tillämpar inte nettoredovisning för några  
av sina väsentliga tillgångar och skulder. Det förekom  
inga överföringar mellan nivåer eller värderings-  
kategorier under perioden.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
115  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 27 Varulager
 
Not 28 Fordringar forts.  
Koncernen  
2024  
2023  
Råvaror och förnödenheter  
163 541  
133 504  
Varor under tillverkning  
15 021  
12 193  
Färdigvaror och handelsvaror  
379 972  
352 853  
Summa  
558 534  
498 550  
Kostnader för lagernedskrivning (inkurans) som belastat årets resultat ingår i posten kostnad för sålda varor och  
påverkade koncernens resultat negativt med –1 057 Tkr (5 809) och moderbolagets resultat med 0 Tkr (2 490).  
Koncernen  
Förändring avsättning förväntade kreditförluster  
2024  
2023  
Per 1 januari  
–8 348  
–2 511  
Ingående värde bolagsförvärv  
–384  
Avsättning till förväntade kreditförluster  
–1 315  
–8 156  
Konstaterade förluster  
144  
2 568  
Valutaomräkningsdifferenser  
–584  
136  
Per 31 december  
–10 103  
–8 348  
Koncernen  
Redovisat belopp per valuta  
2024  
2023  
SEK  
68 774  
74 834  
GBP  
161 566  
155 939  
DKK  
9 873  
12 176  
NOK  
24 314  
21 223  
EUR  
40 264  
40 243  
Summa  
304 792  
304 415  
Not 28 Fordringar
 
Koncernen  
2024  
2023  
Kundfordringar  
304 792  
304 415  
Avsättning förväntade kreditförluster  
–10 103  
–8 348  
Redovisat belopp  
294 688  
296 067  
Verkligt värde bedöms motsvaras av redovisat värde  
på grund av kort löptid. Avsättning till förväntade kredit-  
förluster i koncernen uppgick per 31 december 2024  
till 10 103 Tkr (8 348).  
Per 31 december 2024 var kundfordringar upp-  
gående till 28 847 Tkr (24 631) förfallna i koncernen.  
Åldersanalysen av dessa framgår nedan.  
Not 29 Derivatinstrument
 
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Valutaterminskontrakt – tillgång  
13 106  
13 106  
Valutaterminskontrakt – skuld (not 33)  
8 123  
8 123  
Koncernen  
2024  
2023  
1–30 dagar  
7 809  
3 444  
31–90 dagar  
11 969  
12 585  
91–180 dagar  
5 500  
5 254  
>180 dagar  
3 569  
3 348  
Summa förfallna kundfordringar  
28 847  
24 631  
Valutaterminskontrakt  
Koncernen använder valutaterminskontrakt i syfte att  
minimera valutaeffekten mellan moderbolagets interna  
lånefordran i GBP/EUR och externa banklån i GBP/EUR.  
Det nominella beloppet på utestående valutatermins-  
kontrakt uppgick per den 31 december 2024 till  
560 364 Tkr (555 592). Förluster på valutatermins-  
kontrakt har redovisats i resultaträkningen på raden  
för finansiella kostnader. Realiserade och orealiserade  
valutaterminskontrakt har 2024 påverkat koncernens  
rörelseresultat med –33 872 Tkr (–3 687).  
Koncernen tillämpar inte säkringsredovisning  
avseende befintliga terminskontrakt.  
Avsättningar till respektive återföringar av förväntade  
kreditförluster ingår i posten försäljningskostnader i  
resultaträkningen. Belopp som redovisas på värde-  
minskningskontot skrivs bort när det inte finns någon  
rimlig förväntan om återbetalning. Indikatorer på att  
det inte finns någon rimlig förväntan om återbetalning  
kan bland annat vara att gäldenären misslyckas med  
återbetalningsplanen eller att kontraktuella betalningar  
är mer än 360 dagar försenade.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
116  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 30 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
 
Not 32 Eget kapital
 
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Försäkringar  
7 012  
4 101  
573  
549  
Datakostnader  
7 955  
4 232  
1 705  
202  
Marknadskostnader  
325  
4 521  
Hyreskostnader  
1 354  
747  
107  
105  
Emissionskostnader  
3 811  
3 811  
Leverantörsbonus  
3 032  
1 878  
Förskott varor  
1 327  
2 690  
Övrigt  
8 204  
2 524  
826  
953  
Summa  
29 209  
24 505  
3 212  
5 620  
Kapitalhantering  
Målet avseende kapitalstrukturen är att trygga koncer-  
nens förmåga att fortsätta utveckla sin verksamhet,  
samt upprätthålla finansiell stabilitet i syfte att skapa  
förtroende hos investerare, kreditgivare och marknad.  
Svedbergs Group bedömer kapitalstrukturen på basis  
av soliditet och avkastning på eget kapital.  
Utdelning till aktieägarna kan göras upp till 50 pro-  
cent av koncernens resultat efter skatt. Aktieutdel-  
ningens nivå ska ta hänsyn till bolagets finansiella  
ställning samt tillväxt- och investeringsstrategi, i syfte  
att skapa framtida aktieägarvärde.  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Eget kapital  
1 529 625  
978 604  
1 217 950  
720 588  
Justerat eget kapital  
1 239 069  
740 243  
Soliditet, %  
49,0%  
33,5%  
55,0%  
36,8%  
Avkastning på eget kapital, %  
12,2%  
12,0%  
12,8%  
16,2%  
Övrigt till-  
Aktiekapital  
Antal aktier  
Aktiekapital  
skjutet kapital  
Summa  
Per 1 januari 2023  
35 323 758  
44 155  
467 940  
512 095  
Per 31 december 2023  
35 323 758  
44 155  
467 940  
512 095  
Nyemission  
17 654 698  
22 068  
372 216  
394 285  
Per 31 december 2024  
52 978 456  
66 223  
840 156  
906 380  
Not 31 Likvida medel
 
I likvida medel i balansräkningen och kassaflödesanalysen ingår följande:  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Kassa och bank  
235 501  
216 946  
130 824  
45 841  
Summa  
235 501  
216 946  
130 824  
45 841  
Koncernen har en beviljad checkräkningskredit på  
100 000 Tkr (100 000). Utnyttjad checkräkningskredit  
redovisas som låneskulder i kortfristiga räntebärande  
skulder. Per den 31 december 2024 är checkräknings-  
krediten outnyttjad.  
Förvärv och innehav av egna aktier  
Svedbergs Groups innehav av egna aktier uppgick vid  
årets slut till 14 361 stycken, motsvarande 0,03 pro-  
cent av totalt antal aktier. Syftet med innehavet är  
att säkerställa framtida leverans av aktier till de med-  
arbetare som deltar i Svedbergs aktiesparprogram.  
Under året återköptes inga aktier (0). Totalt antal aktier  
per 31 december 2024 uppgick till 52 978 456  
(35 323 758).  
Valuta-  
Reserver  
omräkning  
Summa  
Per 1 januari 2023  
27 465  
27 465  
Omräkning av utländska dotterbolag  
–22 465  
–22 465  
Per 31 december 2023  
4 999  
4 999  
Omräkning av utländska dotterbolag  
41 609  
41 609  
Per 31 december 2024  
46 607  
46 607  
Valutaomräkning  
Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av  
utländska dotterföretag redovisas i övrigt totalresultat  
enligt beskrivning i not 2.3.3 och ackumuleras i en  
separat komponent i reserver inom eget kapital.  
Det ackumulerade beloppet omklassificeras till  
resultaträkningen när nettoinvesteringen avyttras.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
117  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 33 Räntebärande skulder
 
Not 34 Ej räntebärande skulder
 
Koncernen  
Moderbolaget  
Långfristiga räntebärande skulder  
2024  
2023  
2024  
2023  
Banklån  
621 384  
489 621  
578 370  
465 553  
Tilläggsköpeskilling  
23 579  
184 036  
Summa  
644 962  
673 658  
578 370  
465 553  
Koncernen  
Moderbolaget  
Kortfristiga räntebärande skulder  
2024  
2023  
2024  
2023  
Banklån  
35 649  
575 569  
22 987  
571 195  
Tilläggsköpeskilling  
197 743  
Valutatermin (not 29)  
8 123  
8 123  
Summa  
241 515  
575 569  
31 110  
571 195  
Förfallostrukturen avseende räntebärande skulder är vid rapportperiodens slut följande:  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
3 månader eller mindre  
213 095  
556 392  
12 186  
555 299  
Mellan 3 månader och 1 år  
28 420  
19 177  
18 924  
15 896  
Mellan 1 år och 2 år  
614 610  
632 720  
578 370  
465 553  
Mellan 2 år och 5 år  
19 122  
28 599  
Mer än 5 år  
11 230  
12 339  
Summa  
886 478  
1 249 227  
609 480  
1 036 748  
Koncernen  
Moderbolaget  
Kortfristiga ej räntebärande skulder  
2024  
2023  
2024  
2023  
Tilläggsköpeskilling  
5 955  
5 955  
Summa  
5 955  
5 955  
förvärvet avtalades även om en villkorad tilläggs-  
köpeskilling. Tilläggsköpeskillingen, som uppgick  
till maximalt 6 MDKK, baserades på årliga milstolpar  
under perioden 2021–2023. Baserat på hur bolaget  
presterat sedan förvärvet var det ledningens bedöm-  
ning att tilläggsköpeskillingen faller ut med 4 MDKK,  
vilken har betalats ut under 2024.  
Väsentliga uppskattningar och bedömningar  
Den 1 december 2020 förvärvades 100 procent av  
aktierna i den danska bolaget Cassøe A/S. Köpe-  
skillingen uppgick till 64 MDKK, varav 46 MDKK  
betalades på tillträdesdagen och resterande 18 MDKK  
betalades årligen i tre lika delar om 6 MDKK per den  
1 december 2021, 2022 och 2023. I samband med  
Under 2023 förnyades finansieringsavtalet med banken.  
Avtalet gäller en kreditfacilitet om 750 000 Tkr och  
6 225 TGBP som löper till 31 mars 2026. Lånevillkor  
för kreditfaciliteten baseras på utvecklingen av netto-  
skuld i förhållande till EBITDA samt soliditet. Koncer-  
nen uppfyller samtliga lånekovenanter hänförliga till  
banklånen under 2024 och 2023, se not 25.1.4 för  
detaljer. Räntorna på banklånen är rörliga och knutna  
till STIBOR respektive SONIA. Genomsnittliga räntan  
under 2024 var 6,94 procent (5,71).  
Vid årets slut uppgick koncernens ej utnyttjade  
kreditfaciliteter till 191 243 Tkr (176 999).  
Det redovisade värdet på koncernens räntebärande  
skulder motsvarar dess verkliga värde, då räntan på  
dessa skulder är i paritet med aktuella marknadsräntor  
eller på grund av att skulden är kortsiktig.  
Köpeskillingen, som uppgick till 82 MGBP, betalades  
på tillträdesdagen. I samband med förvärvet avtalades  
även om en villkorad tilläggsköpeskilling, som uppgår  
till maximalt 14 MGBP. Tilläggsköpeskillingen baseras  
på framtida resultat under 2022-2024. Baserat på hur  
bolaget har presterat sedan förvärvet och affärsplanen  
för kommande år är det ledningens bedömning att till-  
läggsköpeskillingen kommer att falla ut med 14 MGBP.  
Den 23 november 2023 förvärvades 100 procent av  
aktierna i det nederländska bolaget Thebalux Holding  
B.V. Köpeskillingen, som uppgick till 50,6 MEUR,  
betalades på tillträdesdagen. I samband med för-  
värvet avtalades även om en villkorad tilläggsköpe-  
skilling, som uppgår till maximalt 2,7 MEUR. Tilläggs-  
köpeskillingen baseras på framtida resultat under  
2023–2025. Baserat på hur bolaget har presterat  
sedan förvärvet och affärsplanen för kommande år är  
det ledningens bedömning att tilläggsköpeskillingen  
kommer att falla ut med 2,3 MEUR.  
Väsentliga uppskattningar och bedömningar  
Den 1 december 2021 förvärvades 100 procent av  
aktierna i det engelska bolaget Roper Rhodes Ltd.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
118  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 35 Förändringar och skulder hänförliga till finansieringsverksamheten  
I tabellerna nedan presenteras analysen av förändringen i koncernens och moderbolagets skulder hänförliga till  
finansieringsverksamheten under perioden.  
I tabellerna nedan presenteras de ingående komponenterna i finansieringsverksamheten.  
Koncernen  
2024  
2023  
Banklån  
621 384  
489 621  
Tilläggsköpeskilling, räntebärande  
23 579  
184 036  
Leasingskulder  
60 738  
63 683  
Summa långfristiga skulder  
705 700  
737 341  
Banklån  
35 649  
575 569  
Tilläggsköpeskilling, räntebärande  
197 743  
Leasingskulder  
28 776  
18 830  
Summa kortfristiga skulder  
262 168  
594 399  
Utgående balans  
967 868  
1 331 740  
Moderbolaget  
2024  
2023  
Banklån  
578 370  
465 553  
Summa långfristiga skulder  
578 370  
465 553  
Banklån  
22 987  
571 195  
Summa kortfristiga skulder  
22 987  
571 195  
Utgående balans  
601 358  
1 036 749  
Koncernen  
Moderbolaget  
Långfristiga Kortfristiga  
Långfristiga Kortfristiga  
Koncernen  
skulder  
skulder  
Summa  
skulder  
skulder  
Summa  
Per 1 januari 2023  
728 628  
88 909  
817 538  
526 231  
72 809  
599 041  
Kassaflödespåverkande förändringar:  
Förändringar relaterade till  
rörelseförvärv  
550 000  
550 000  
550 000  
550 000  
Förändringar övriga skulder  
–82 982  
–60 488
–143 470  
–44 626  
–60 488
–105 114  
Förändringar leasingskuld  
–23 115  
–23 115  
Ej kassaflödespåverkande förändringar:  
Förändringar relaterade till  
rörelseförvärv  
101 805  
3 947  
105 752  
Förändringar övriga skulder  
–16 097  
11 906  
–4 191  
–20 885  
11 906  
–8 979  
Förändringar leasingskuld  
5 413  
19 171  
24 584  
–1 198  
–2 815  
–4 013  
Valutakursdifferenser  
573  
4 069  
4 642  
6 031  
–217  
5 814  
Per 31 december 2023  
737 341  
594 399
1 331 740  
465 553  
571 195
1 036 749  
Kassaflödespåverkande förändringar:  
Förändringar övriga skulder  
98 120  
–543 043
–444 923  
78 845  
–550 000
–471 155  
Förändringar leasingskuld  
–22 683  
–22 683  
Ej kassaflödespåverkande förändringar:  
Förändringar övriga skulder  
–161 205  
183 979  
22 774  
Förändringar leasingskuld  
–2 946  
32 629  
29 683  
Valutakursdifferenser  
34 391  
16 886  
51 277  
33 972  
1 792  
35 764  
Per 31 december 2024  
705 700  
262 168  
967 868  
578 370  
22 987  
601 358  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
119  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 36 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
 
Not 39 Rörelseförvärv
 
Groups målsättning i att bli den ledande badrums-  
koncernen i norra Europa. Genom förvärvet etablerar  
Svedbergs Group en position i Nederländerna, en stor  
och attraktiv marknad som präglas av en fragmen-  
terad återförsäljarstruktur och som uppvisar ett under-  
liggande behov av nybyggnation och renovering.  
Genom Thebalux storlek och expansionen till den  
nederländska marknaden, liksom viss export till när-  
liggande marknader, diversifieras koncernens verk-  
samhet ytterligare samtidigt som riskbalansering  
möjliggörs.  
Svedbergs Group har genomfört en slutlig  
förvärvsanalys där övervärden har allokerats till  
kundrelationer, varumärken och goodwill. Bedömd  
nyttjandeperiod för kundrelationer är 15 år medan  
nyttjandeperioden för varumärken och goodwill  
bedöms vara obestämbar. Goodwill är främst hän-  
förligt till bolagets marknadsposition inom det aktuella  
geografiska området. Ingen del av redovisad goodwill  
förväntas vara skattemässigt avdragsgill. Analysen  
bygger på Thebalux som en kassagenererande enhet.  
Förvärvet påverkade koncernens nettoomsättning  
under 2023 med 29,7 Mkr och rörelseresultatet med  
–8,0 Mkr (inklusive förvärvskostnader och avskriv-  
ningar på förvärvade övervärden). Om förvärvet skett  
per räkenskapsårets början hade bidraget till omsätt-  
ningen varit 375,1 Mkr och bidraget till rörelseresultatet,  
inklusive avskrivningar på förvärvade övervärden och  
förvärvskostnader, hade uppgått till 76,8 Mkr.  
Enligt slutlig förvärvsanalys uppgår köpeskilling,  
förvärvade nettotillgångar och goodwill till följande (Mkr):  
Förvärv av Thebalux Holding B.V.  
Den 23 november 2023 slutförde Svedbergs Group  
förvärvet av samtliga aktier i den nederländska  
badrumsleverantören Thebalux Holding B.V. genom  
holdingbolaget Svedbergs Group NL B.V. Köpe-  
skillingen uppgick till 53,3 MEUR på kassa- och skuld-  
fri basis, varav 50,6 MEUR i fast köpeskilling och maxi-  
malt 2,7 MEUR i tilläggsköpeskilling. Storleken på  
tilläggsköpeskillingen är baserad på Thebalux finan-  
siella prestation under 2023, 2024 samt 2025 och  
utbetalas under 2026. Tilläggsköpeskillingen bedöms  
bli betald till 85 procent. Förvärvskostnader om 8,4  
Mkr kostnadsfördes under fjärde kvartalet 2023.  
I syfte att möta de likviditetsbehov som Svedbergs  
Groups och Thebalux kombinerade verksamheter  
innebär samt för att finansiera förvärvet av Thebalux,  
har Svedbergs Group utökat sina kreditfaciliteter  
genom upptagande av en brygglånefacilitet om 550  
Mkr. I syfte att delvis amortera brygglånefaciliteten  
och samtidigt stärka kapitalstrukturen efter förvärvet  
av Thebalux genomfördes en nyemission med före-  
trädesrätt för befintliga aktieägare om 406 miljoner  
kronor under första kvartalet 2024.  
Thebalux är ett mycket lönsamt bolag med en stark  
marknadsposition och över 25 års erfarenhet av den  
nederländska badrumsmarknaden. Produkterbjudan-  
det består av möbler, tvättställ, speglar, spegelskåp,  
blandare, belysning samt olika badrumstillbehör som  
erbjuds genom varumärkena, Thebalux och Primabad.  
Förvärvet av Thebalux är i linje med Svedbergs  
Groups strategi och utgör ett viktigt steg i Svedbergs  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Semesterlöneskuld  
20 274  
20 384  
1 356  
1 397  
Sociala avgifter  
11 630  
10 195  
1 586  
887  
Bonus till anställda  
17 836  
37 995  
2 350  
1 708  
Bonus till kunder  
94 762  
89 423  
Övriga poster  
35 476  
38 963  
3 161  
3 637  
Summa  
179 977  
196 961  
8 453  
7 630  
Not 37 Övriga avsättningar
 
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Pensionsåtagande (långfristig)  
5 485  
2 976  
4 910  
2 976  
Garantiavsättning (kortfristig)  
4 988  
4 669  
Summa  
10 473  
7 645  
4 910  
2 976  
Pensionsåtagande  
Avsättning till pensionsåtagande består av förpliktelse  
till framtida pensionsutfästelser (inklusive särskild  
löneskatt) hänförliga till de svenska bolagen i kon-  
cernen. Skulden klassificeras som långfristig.  
Garantikostnader  
Avsättning har gjorts för bedömda garantikostnader  
för varor som har sålts där garanti fortfarande förelåg  
per slutet av räkenskapsåret. Garantierna förväntas  
regleras under nästkommande räkenskapsår.  
Not 38 Ställda panter och eventualförpliktelser
 
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Ställda panter  
Nettotillgångar i koncernföretag  
735 016  
691 080  
Fastighetsinteckningar  
29 139  
29 139  
4 439  
4 439  
Företagsinteckningar  
15 000  
15 000  
Aktier i koncernföretag  
6 818  
6 818  
Eventualförpliktelser  
Köpeskilling (Mkr)  
Summa  
Likvida medel  
598,2  
Tilläggsköpeskilling  
22,5  
Summa köpeskilling  
620,7  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
120  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
NOTER  
Not 39 Rörelseförvärv forts.  
Not 40 Händelser efter balansdagen
 
De tillgångar och skulder som redovisas till följd  
Bokfört  
Verkligt värde  
Verkligt  
av förvärvet är följande (Mkr)  
värde  
justering  
värde  
Varumärken  
97,0  
97,0  
Kundrelationer  
73,2  
73,2  
Materiella anläggningstillgångar  
150,4  
150,4  
Varulager  
77,8  
6,6  
84,4  
Kundfordringar  
37,6  
37,6  
Övriga kortfristiga fordringar  
2,4  
2,4  
Likvida medel  
131,7  
131,7  
Uppskjutna skatteskulder  
–45,6  
–45,6  
Långfristiga skulder  
–83,1  
–83,1  
Leverantörsskulder  
–10,5  
–10,5  
Övriga kortfristiga skulder  
–49,3  
–49,3  
Summa identifierbara nettotillgångar  
257,0  
131,1  
388,1  
Goodwill  
232,6  
232,6  
Förvärvade nettotillgångar  
257,0  
363,7  
620,7  
Köpeskilling – kassautflöde  
Kontant köpeskilling  
598,2  
Förvärvade likvida medel  
–131,7  
Nettoutflöde av likvida medel  
466,6  
Under första kvartalet 2025 gjordes en utbetalning på 198 Mkr hänförbar till överenskommen tilläggsköpeskilling  
som avtalades vid förvärvet av Roper Rhodes.  
Svedbergs Group har tecknat ett nytt finansieringsavtal med Nordea, vilket säkerställer fortsatt finansiell  
stabilitet och stödjer framtida verksamhet och tillväxt.  
1 april 2025 tillträdde Martina Axell som ny vd för Svedbergs i Dalstorp AB.  
Roper Rhodes Ltd  
Svedbergs Group har under 2023 betalt ut 10,0 Mkr avseende en skuld kopplad till tidigare delägare  
av Roper Rhodes Ltd, som förvärvades 2021.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
121  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Styrelsens undertecknande  
Koncernredovisningen respektive årsredovis-  
ningen har upprättats i enlighet med de inter-  
nationella redovisningsstandarder som avses  
i Europaparlamentets och rådets förordning (EG)  
nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning  
av internationella redovisningsstandarder respek-  
översikt över koncernens och moderbolagets  
verksamhet, ställning och resultat samt, beskriver  
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som  
moderbolaget och de bolag som ingår i kon-  
cernen står inför.  
tive god redovisningssed och ger en rättvisande  
bild av koncernens och moderbolagets ställning  
och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncer-  
nen respektive moderbolaget ger en rättvisande  
Halmstad den 31 mars 2025  
Anders Wassberg  
Susanne Lithander  
Jan Svensson  
Styrelsens ordförande  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Kristoffer Väliharju  
Ingrid Osmundsen  
Joachim Frykberg  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Per-Arne Andersson  
Vd och koncernchef  
Vår revisionsberättelse har avgivits den 8 april 2025  
Deloitte AB  
Maria Ekelund  
Auktoriserad revisor  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
122  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Revisionsberättelse  
Till bolagsstämman i Svedbergs Group AB (publ) org. nr 556052-4984  
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fast-  
ställer resultaträkningen och balansräkningen  
för moderbolaget och koncernen.  
Våra uttalanden i denna rapport om års-  
redovisningen och koncernredovisningen är  
förenliga med innehållet i den kompletterande  
bedömningar och antaganden kan ha en väsent-  
lig påverkan på de finansiella rapporterna och  
därav bedöms värdering av goodwill och övriga  
immateriella tillgångar med obestämbar nyttjande-  
period vara ett särskilt betydelsefullt områden.  
Företagsledningen har inte identiferat något ned-  
skrivningsbehov för någon kassagenererande  
enhet.  
Koncernens redovisningspolicy för ned-  
skrivningsprövning beskrivs i not 2 och i not 20  
beskrivs viktiga antaganden som använts av  
företagsledningen vid upprättandet av den årliga  
nedskrivningsprövningen.  
Vår revision omfattade bland annat följande  
granskningsåtgärder:  
• utvärdering av Svedbergs principer och rutiner  
för att upprätta nedskrivningsprövningar för  
efterlevnad av IFRS,  
• med involvering av våra interna värderings-  
specialister utvärderat och utmanat vik-  
tiga antaganden såsom antaganden om  
omsättningstillväxt, rörelsemarginalutveckling  
och diskonteringsränta,  
• granskning av de modeller som använts för att  
nuvärdesberäkna aritmetisk riktighet samt  
• granska att erforderliga upplysningar lämnats  
i de finansiella rapporterna  
Särskilt betydelsefulla områden  
Rapport om årsredovisningen  
och koncernredovisningen  
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är  
de områden som enligt vår professionella bedöm-  
ning var de mest betydelsefulla för revisionen av  
årsredovisningen och koncernredovisningen för  
den aktuella perioden. Dessa områden behand-  
lades inom ramen för revisionen av, och i vårt  
ställningstagande till, årsredovisningen och kon-  
cernredovisningen som helhet, men vi gör inga  
separata uttalanden om dessa områden.  
Uttalanden  
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och  
koncernredovisningen för Svedbergs Group AB  
rapport som har överlämnats till moderbolagets  
(publ) för räkenskapsåret 2024-01-01–2024-12-31.  
revisionsutskott i enlighet med Revisors-  
förordningens (537/2014/EU) artikel 11.  
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning  
ingår på sidorna 82–122 i detta dokument.  
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen  
Grund för uttalanden  
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen  
och ger en i alla väsentliga avseenden rätt-  
visande bild av moderbolagets finansiella ställ-  
ning per den 31 december 2024 och av dess  
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt  
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen  
har upprättats i enlighet med årsredovisnings-  
lagen och ger en i alla väsentliga avseenden  
rättvisande bild av koncernens finansiella ställ-  
ning per den 31 december 2024 och av dess  
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt  
IFRS Redovisningsstandarder, så som de anta-  
gits av EU, och årsredovisningslagen.  
Vi har utfört revisionen enligt International Stan-  
dards on Auditing (ISA) och god revisionssed  
i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder  
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.  
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget  
och koncernen enligt god revisorssed i Sverige  
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar  
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat  
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för-  
bjudna tjänster som avses i Revisorsförordning-  
ens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits  
det granskade bolaget eller, i förekommande  
fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade  
företag inom EU.  
Värdering av goodwill och övriga  
immateriella tillgångar med obestämbar  
nyttjandeperiod  
Svedbergs Group AB redovisar i koncernens  
balansräkning per den 31 december 2024  
immateriella tillgångar med obestämbar nyttjande-  
period om 1 236 MSEK. Värdet på dessa till-  
gångar är avhängigt framtida avkastning och  
lönsamhet i de kassagenererande enheter och  
prövas minst årligen, i enlighet med IAS 36,  
Nedskrivningar. Företagsledningen baserar sin  
nedskrivningsprövning på ett flertal antaganden  
om olika parametrar såsom omsättningstillväxt,  
rörelsemarginalutveckling och kapitalkostnad  
(WACC). Förändringar i företagsledningens  
Förvaltningsberättelsen är förenlig med års-  
redovisningens och koncernredovisningens  
övriga delar.  
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat  
är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för  
våra uttalanden.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
123  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Revisionsberättelse, forts.  
som de bedömer är nödvändig för att upprätta  
en årsredovisning och koncernredovisning som  
inte innehåller några väsentliga felaktigheter,  
vare sig dessa beror på oegentligheter eller  
misstag.  
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för  
revisionen av årsredovisningen och koncern-  
redovisningen finns på Revisorsinspektionens  
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/  
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del  
av revisionsberättelsen  
bland annat en bedömning av om utdelningen  
är försvarlig med hänsyn till de krav som  
bolagets och koncernens verksamhetsart,  
omfattning och risker ställer på storleken  
av moderbolagets och koncernens egna  
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och  
ställning i övrigt.  
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation  
och förvaltningen av bolagets angelägenheter.  
Detta innefattar bland annat att fortlöpande  
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska  
situation, och att tillse att bolagets organisation  
är utformad så att bokföringen, medelsförvalt-  
ningen och bolagets ekonomiska angelägen-  
heter i övrigt kontrolleras på ett betryggande  
sätt. Verkställande direktören ska sköta den  
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer  
och anvisningar och bland annat vidta de åtgär-  
der som är nödvändiga för att bolagets bok-  
föring ska fullgöras i överensstämmelse med  
lag och för att medelsförvaltningen ska skötas  
på ett betryggande sätt.  
Annan information än årsredovisningen  
och koncernredovisningen  
Detta dokument innehåller även annan information  
än årsredovisningen och koncernredovisningen  
och återfinns på sidorna 1–81 samt 127–130. Den  
andra informationen består även av Ersättnings-  
rapporten som vi inhämtade före datumet för  
denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och  
verkställande direktören som har ansvaret för  
denna andra information.  
Vårt uttalande avseende årsredovisningen  
och koncernredovisningen omfattar inte denna  
information och vi gör inget uttalande med  
bestyrkande avseende denna andra information.  
I samband med vår revision av årsredovis-  
ningen och koncernredovisningen är det vårt  
ansvar att läsa den information som identifieras  
ovan och överväga om informationen i väsentlig  
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen  
och koncernredovisningen. Vid denna genom-  
gång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt  
inhämtat under revisionen samt bedömer om  
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga  
felaktigheter.  
Vid upprättandet av årsredovisningen och  
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och  
verkställande direktören för bedömningen av  
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta  
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,  
om förhållanden som kan påverka förmågan att  
fortsätta verksamheten och att använda anta-  
gandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt  
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verk-  
ställande direktören avser att likvidera bolaget,  
upphöra med verksamheten eller inte har något  
realistiskt alternativ till att göra något av detta.  
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det  
påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt,  
bland annat övervaka bolagets finansiella  
rapportering.  
Rapport om andra krav enligt  
lagar och andra författningar  
Uttalanden  
Utöver vår revision av årsredovisningen och kon-  
cernredovisningen har vi även utfört en revision  
av styrelsens och verkställande direktörens för-  
valtning för Svedbergs Group AB (publ) för år  
2024-01-01–2024-12-31 samt av förslaget till dis-  
positioner beträffande bolagets vinst eller förlust.  
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar  
vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen  
och beviljar styrelsens ledamöter och verkstäl-  
lande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.  
Revisorns ansvar  
Grund för uttalanden  
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet  
om huruvida årsredovisningen och koncern-  
redovisningen som helhet inte innehåller några  
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på  
oegentligheter eller misstag, och att lämna en  
revisionsberättelse som innehåller våra uttalan-  
den. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,  
men är ingen garanti för att en revision som  
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige  
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktig-  
het om en sådan finns. Felaktigheter kan upp-  
stå på grund av oegentligheter eller misstag  
och anses vara väsentliga om de enskilt eller  
tillsammans rimligen kan förväntas påverka  
de ekonomiska beslut som användare fattar  
med grund i årsredovisningen och koncern-  
redovisningen.  
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i  
Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs när-  
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-  
ende i förhållande till moderbolaget och koncer-  
nen enligt god revisorssed i Sverige och har i  
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt  
dessa krav.  
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat  
är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för  
våra uttalanden.  
Revisorns ansvar  
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen,  
och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är  
att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig  
grad av säkerhet kunna bedöma om någon  
styrelseledamot eller verkställande direktören  
i något väsentligt avseende  
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig  
till någon försummelse som kan föranleda  
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller  
• på något annat sätt handlat i strid med  
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen  
eller bolagsordningen.  
Om vi, baserat på det arbete som har utförts  
avseende denna information, drar slutsatsen att  
den andra informationen innehåller en väsentlig  
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta.  
Vi har inget att rapportera i det avseendet.  
Styrelsens och verkställande  
direktörens ansvar  
Det är styrelsen och verkställande direktören  
som har ansvaret för att årsredovisningen och  
koncernredovisningen upprättas och att de ger  
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen  
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt  
IFRS Redovisningsstandarder så som de  
antagits av EU. Styrelsen och verkställande  
direktören ansvarar även för den interna kontroll  
Styrelsens och verkställande  
direktörens ansvar  
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget  
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller  
förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta  
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till  
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
124  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Revisionsberättelse, forts.  
Grund för uttalandet  
därmed vårt uttalande om detta, är att med  
rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är  
förenligt med aktiebolagslagen.  
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,  
men är ingen garanti för att en granskning som  
utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i  
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig  
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan  
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag  
och anses vara väsentliga om de enskilt eller till-  
sammans rimligen kan förväntas påverka de  
ekonomiska beslut som användare fattar med  
grund i Esef-rapporten.  
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakli-  
gen validering av att Esef-rapporten upprättats  
i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av  
att Esef-rapporten överensstämmer med den  
granskade årsredovisningen och koncern-  
redovisningen.  
Vidare omfattar granskningen även en  
bedömning av huruvida koncernens resultat-,  
balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödes-  
analys samt noter i Esef-rapporten har märkts  
med iXBRL i enlighet med vad som följer av  
Esef-förordningen.  
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekom-  
mendation RevR 18 Revisorns granskning  
av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna  
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet  
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande  
till Svedbergs Group AB (publ) enligt god  
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort  
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.  
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är till-  
räckliga och ändamålsenliga som grund för  
vårt uttalande.  
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,  
men ingen garanti för att en revision som utförs  
enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer  
att upptäcka åtgärder eller försummelser som  
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bola-  
get, eller att ett förslag till dispositioner av bola-  
gets vinst eller förlust inte är förenligt med aktie-  
bolagslagen.  
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för  
revisionen av årsredovisningen och koncern-  
redovisningen finns på Revisorsinspektionens  
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/  
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del  
av revisionsberättelsen.  
Revisionsföretaget tillämpar International  
Standard on Quality Management 1, som kräver  
att företaget utformar, implementerar och hante-  
rar ett system för kvalitetsstyrning inklusive rikt-  
linjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkes-  
etiska krav, standarder för yrkesutövningen och  
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.  
Granskningen innefattar att genom olika  
Deloitte AB, utsågs till Svedbergs Group AB  
(publ) revisor av bolagsstämman 2024-04-25  
och har varit bolagets revisor sedan 2021-04-28.  
Styrelsens och verkställande  
direktörens ansvar  
Det är styrelsen och verkställande direktören  
som har ansvaret för att Esef-rapporten har  
upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen  
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och  
för att det finns en sådan intern kontroll som  
styrelsen och verkställande direktören bedömer  
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan  
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror  
på oegentligheter eller misstag.  
Malmö den 8 april 2025  
Deloitte AB  
Revisorns uttalande om  
Esef-rapporten  
åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten  
har upprättats i ett format som möjliggör enhet-  
lig elektronisk rapportering av årsredovisning  
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka  
åtgärder som ska utföras, bland annat genom  
att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter  
i rapporteringen vare sig dessa beror på oegent-  
ligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning  
beaktar revisorn de delar av den interna kon-  
trollen som är relevanta för hur styrelsen och  
verkställande direktören tar fram underlaget i  
syfte att utforma granskningsåtgärder som är  
ändamålsenliga med hänsyn till omständig-  
heterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om  
effektiviteten i den interna kontrollen. Gransk-  
ningen omfattar också en utvärdering av ända-  
målsenligheten och rimligheten i styrelsens och  
verkställande direktörens antaganden.  
Uttalande  
Maria Ekelund  
Auktoriserad revisor  
Utöver vår revision av årsredovisningen och  
koncernredovisningen har vi även utfört en  
granskning av att styrelsen och verkställande  
direktören har upprättat årsredovisningen och  
koncernredovisningen i ett format som möjliggör  
enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)  
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-  
pappersmarknaden för Svedbergs Group AB (publ)  
för räkenskapsåret 2024-01-01–2024-12-31.  
Vår granskning och vårt uttalande avser  
endast det lagstadgade kravet.  
Revisorns ansvar  
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet  
om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i  
ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a §  
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,  
på grundval av vår granskning.  
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför  
våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig  
säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett  
format som uppfyller dessa krav.  
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upp-  
rättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör  
enhetlig elektronisk rapportering.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
125  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Revisors yttrande om  
bolagsstyrningsrapporten  
Till bolagsstämman i Svedbergs Group AB (publ)  
org. nr 556052-4984  
Uppdrag och ansvarsfördelning  
Det är styrelsen som har ansvaret för bolags-  
styrningsrapporten för räkenskapsåret  
2024-01-01–2024-12-31 på sidorna 72–81  
och för att den är upprättad i enlighet med  
årsredovisningslagen.  
Uttalande  
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.  
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra  
stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen  
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är  
förenliga med årsredovisningen och koncern-  
redovisningen samt är i överensstämmelse med  
årsredovisningslagen.  
Granskningens inriktning och  
omfattning  
Vår granskning har skett enligt FARs rekom-  
mendation RevR 16 Revisorns granskning av  
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår  
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en  
annan inriktning och en väsentligt mindre omfatt-  
ning jämfört med den inriktning och omfattning  
som en revision enligt International Standards  
on Auditing och god revisionssed i Sverige har.  
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig  
grund för våra uttalanden.  
Malmö den 8 april 2025  
Deloitte AB  
Maria Ekelund  
Auktoriserad revisor  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
126  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Övrigt  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
127  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Femårsöversikt nyckeltal  
Koncernen  
2024  
2023  
2022  
2021  
2020  
Data per aktie  
2024  
2023  
2022  
2021  
2020  
Nettoomsättning, Mkr  
2 183,7  
312,2  
296,2  
228,9  
168,1  
14,3  
1 823,7  
240,0  
210,4  
159,7  
118,9  
13,2  
1 832,9  
251,1  
234,4  
206,0  
165,5  
13,7  
868,7  
119,3  
95,1  
649,4  
78,2  
66,2  
62,1  
48,2  
12,0  
10,2  
9,6  
Antal aktier vid periodens slut – utestående, tusental  
Antal aktier i eget förvar, tusental  
Antal aktier vid periodens slut – totalt utgivna, tusental  
Genomsnittligt antal aktier1), tusental  
Aktiekurs vid årets slut, per aktie  
Börsvärde vid årets slut, Mkr  
Resultat per aktie, Kr  
52 964  
35 310  
14  
35 310  
14  
21 146  
54  
21 146  
54  
EBITA, Mkr  
14  
52 978  
51 669  
41,45  
2 196  
3,25  
Rörelseresultat, Mkr  
35 324  
37 268  
31,20  
1 102  
3,19  
35 324  
35 628  
25,20  
890  
21 200  
27 429  
70,12  
1 487  
2,14  
32,8  
9,73  
2,94  
21 200  
27 429  
27,97  
593  
Resultat före skatt, Mkr  
Årets resultat, Mkr  
79,4  
58,6  
EBITA-marginal, %  
13,7  
Rörelsemarginal, %  
13,6  
11,5  
12,8  
10,9  
4,65  
5,4  
1,76  
Vinstmarginal, %  
10,5  
8,8  
11,2  
9,1  
P/E-tal, ggr  
12,8  
9,8  
15,9  
Fritt kassaflöde, Mkr  
158,4  
–0,9  
169,9  
23,7  
202,6  
–131,4  
1 001,3  
288,5  
28,5  
80,7  
9,7  
Eget kapital per aktie, Kr  
29,60  
3,07  
26,26  
4,56  
26,25  
5,69  
1,50  
6,0  
8,29  
Årets kassaflöde, Mkr  
261,1  
971,4  
282,5  
39,9  
22,1  
260,0  
71,5  
9,3  
Fritt kassaflöde, per aktie  
0,35  
Immateriella anläggningstillgångar, Mkr  
Materiella anläggningstillgångar, Mkr  
Nyttjanderättstillgångar, Mkr  
Finansiella anläggningstillgångar, Mkr  
Varulager, Mkr  
1 444,5  
421,8  
88,0  
1 381,0  
378,7  
82,2  
Utdelning (2024 avser styrelsens förslag), per aktie  
Direktavkastning, %  
1,50  
1,00  
1,25  
3,6  
3,2  
4,5  
Utdelningsandel, %  
46,2  
31,3  
32,3  
26,4  
71,1  
4,9  
2,9  
1,5  
Utdelning / fritt kassaflöde, %  
48,9  
21,9  
353,5  
558,5  
367,6  
235,5  
3 120,8  
498,6  
360,3  
216,9  
2 920,6  
444,4  
326,3  
200,3  
2 290,9  
325,6  
389,2  
319,9  
2 328,4  
129,9  
145,3  
58,4  
674,4  
1) Antal historiska aktier har omräknats med hänsyn till fondemissionsinslaget i i genomförd nyemission 2024 och används i alla  
nyckeltalsberäkningar för kr/aktie. Omräkningsfaktorn är 1,06.  
Kortfristiga fordringar, Mkr  
Likvida medel/kortfristiga placeringar, Mkr  
Summa tillgångar, Mkr  
Eget kapital, Mkr  
1 529,6  
967,9  
978,6  
1 331,7  
610,3  
935,1  
808,6  
266,8  
1 431,7  
629,9  
227,5  
246,2  
200,8  
674,5  
Räntebärande skulder (inkl. tilläggsköpeskilling), Mkr  
Ej räntebärande skulder och avsättningar, Mkr  
Summa eget kapital och skulder, Mkr  
623,3  
547,2  
3 120,8  
2 920,6  
2 290,9  
2 328,4  
Sysselsatt kapital, Mkr  
2 300,3  
60,8  
49,0  
0,7  
1 878,6  
25,7  
33,5  
0,7  
1 730,3  
37,7  
40,8  
0,8  
1 698,5  
15,5  
11,5  
0,6  
498,2  
27,2  
33,7  
1,1  
Investeringar, Mkr  
Soliditet, %  
Kapitalomsättningshastighet, ggr  
Avkastning på totalt kapital, %  
Avkastning på sysselsatt kapital, %  
Avkastning på eget kapital, %  
Medelantal anställda  
7,6  
6,5  
9,0  
5,3  
10,2  
16,8  
23,7  
231  
213  
18  
15,7  
12,2  
532  
13,9  
12,0  
442  
14,2  
27,5  
447  
12,1  
23,7  
263  
216  
47  
– av vilka i Sverige  
178  
187  
209  
– av vilka utanför Sverige  
Omsättning per anställd, Tkr  
Rörelseresultat per anställd, Tkr  
Utlandsandel av faktureringen, %  
354  
254  
238  
4 106  
557  
4 128  
476  
4 100  
524  
3 303  
362  
22  
2 811  
287  
22  
82  
74  
78  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
128  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Nyckeltalsdefinitioner  
Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med  
antal utestående aktier. Koncernen anser att nyckel-  
talet eget kapital per aktie är relevant för investerare  
eftersom det beskriver storleken av det egna kapitalet  
som tillhör aktieägarna i moderbolaget.  
P/E tal Aktiekursen på balansdagen dividerat  
med resultat per aktie efter skatt. P/E-talet används  
för värdering av aktier och beskriver hur många  
årsvinster som koncernen värderas till på börsen.  
Svedbergs Group redovisar nyckeltal i syfte att beskriva verksamhetens utveckling och underliggande  
lönsamhet på ett sätt som är jämförbart mellan rapporteringsperioder och branscher. Koncernen  
använder sig av de finansiella nyckeltalen genomsnittlig tillväxt och EBITA-marginal för att sätta den  
långsiktiga målbilden. Utöver dessa nyckeltal används även ett antal kompletterande nyckeltal  
som koncernen anser ger värdefull information till investerare och andra intressenter för att bedöma  
möjlighet till utdelning och strategiska investeringar, utvärdera lönsamheten och leva upp till finansiella  
åtaganden. Koncernen tillämpar Europeiska värdepappers- och marknadsmyndighetens (ESMA)  
riktlinjer för redovisning av alternativa nyckeltal. Avstämning av koncernens alternativa nyckeltal finns  
tillgänglig på Svedbergs Groups webbplats, www.svedbergsgroup.se/rapportarkiv.  
Resultat per aktie Årets resultat hänförligt till  
moderbolagets aktieägare dividerat med genom-  
snittligt antal utestående aktier under året.  
Fritt kassaflöde Kassaflöde från den löpande  
verksamheten efter förändring i rörelsekapital och  
investeringar, exklusive förvärv och försäljning av  
verksamheter. Fritt kassaflöde är ett mått som kon-  
cernen betraktar som relevant för en investerare då  
det bland annat visar värdet som kan delas ut till  
aktieägarna.  
Soliditet Eget kapital i procent av balansomslut-  
ning. Nyckeltalet speglar bolagets finansiella  
ställning. God soliditet ger en beredskap att kunna  
hantera perioder med svag konjunktur och finansiell  
beredskap för tillväxt. Samtidigt skapar en högre  
soliditet en lägre finansiell hävstång.  
Avkastning på totalt kapital Resultat före skatt  
i procent av genomsnittligt totalt kapital. Avkastning  
på totalt kapital är ett mått på hur effektivt koncernen  
utnyttjar sina tillgångar för att generera vinst.  
EBITDA-marginal EBITDA i procent av netto-  
omsättningen. EBITDA-marginal används för att  
ställa EBITDA i relation till omsättningen.  
Företagsvärde Börsvärde plus nettoskuld.  
Investeringar Årets investeringar i anläggnings-  
tillgångar.  
Sysselsatt kapital Summa tillgångar minus ej  
räntebärande skulder och avsättningar. Det syssel-  
satta kapitalet visar hur mycket kapital som bolaget  
kräver för att bedriva dess verksamhet.  
EBITA (Earnings Before Interest, Tax and  
Amortization) Rörelseresultat efter av- och ned-  
skrivningar men före avdrag för nedskrivning av good-  
will, samt av- och nedskrivningar av andra immateriella  
tillgångar som uppkommit i samband med företags-  
förvärv, justerat för jämförelsestörande poster.  
Koncernen betraktar EBITA som ett relevant  
Avkastning på eget kapital Årets resultat i procent  
av genomsnittligt eget kapital. Avkastning på eget  
kapital är ett mått som koncernen betraktar som  
viktigt för en investerare som vill kunna jämföra sin  
investering med alternativa investeringar.  
Justerat eget kapital Eget kapital plus obeskat-  
tade reserver med avdrag för uppskjuten skatt.  
Utdelning per aktie Årets utdelning dividerat med  
antal utestående aktier.  
Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning  
dividerat med genomsnittlig balansomslutning.  
Kapitalomsättningshastighet används för att visa  
hur effektivt koncernen använder sina tillgångar för  
att generera försäljning.  
Utdelningsandel Utdelning dividerat med årets  
resultat.  
Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före  
skatt plus finansiella kostnader i procent av genom-  
snittligt sysselsatt kapital. Avkastning på genomsnitt-  
ligt sysselsatt kapital är ett mått som koncernen  
betraktar som viktigt för investerare som vill förstå  
resultatgenereringen i förhållande till sysselsatt kapital.  
nyckeltal för investerare som vill förstå hur stor del av  
intäkterna som blivit över för att täcka avskrivningar  
på goodwill, räntor, skatt och resultat.  
Vinstmarginal Resultat före skatt i procent  
av nettoomsättning. Koncernen betraktar vinst-  
marginalen som relevant för investerare eftersom  
den visar hur stor del av intäkterna som blivit över  
när alla kostnader exklusive skatt är täckta och  
därmed sätter vinsten i relation till verksamhetens  
omfattning.  
Medelantal anställda Genomsnittligt antal  
årsanställda.  
EBITA-marginal EBITA i procent av nettoomsätt-  
ning. EBITA-marginal används för att ställa EBITA  
i relation till omsättningen.  
Nettoskuld Räntebärande skulder minskat med  
likvida medel och räntebärande fordringar. Netto-  
skulden används som en mått på förmågan att med  
tillgängliga likvida medel betala av samtliga skulder  
om dessa förföll på dagen för beräkningen.  
Direktavkastning Årets utdelning per aktie dividerat  
med börskurs vid årets slut.  
EBIT (Earnings Before Interest and Tax) Rörelse-  
resultat före räntor och skatter. Koncernen betraktar  
EBIT som ett relevant nyckeltal för investerare då det  
visar koncernens operativa resultat före finansierings-  
kostnader och skatt.  
EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes,  
Depreciation and Amortization) Rörelseresultat  
före räntor, skatter, nedskrivningar och avskrivningar  
(inklusive goodwillavskrivningar) justerat för jämförelse-  
störande poster. EBITDA används för att mäta resul-  
tatet från den löpande verksamheten, oberoende av  
avskrivningar.  
Organisk tillväxt Förändring av nettoomsättning  
exklusive ökning hänförlig till förvärv, omräknat till  
föregående års valutakurser och räknat i procent av  
föregående års siffror. Belopp från förvärvade bolag  
ingår i beräkning av organisk förändring från och med  
det första månadsskifte som infaller 12 månader  
efter förvärvsdag.  
EBIT-marginal Rörelseresultat i procent av netto-  
omsättning. EBIT-marginal används för att ställa EBIT  
i relation till omsättningen.  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
129  
 
SVEDBERGS GROUP  
MARKNAD & STRATEGI  
VÅRA SEGMENT  
HÅLLBARHET  
AKTIEN  
BOLAGSSTYRNING  
FINANSIELLA RAPPORTER  
ÖVRIGT  
Information till aktieägare  
Finansiell kalender  
Årsstämma 2025  
Finansiell kontakt  
Årsstämma i Svedbergs Group AB (publ)  
äger rum den 29 april 2025 klockan 15.00  
i Trade Center, Kristian IV:s väg 3 i Halm-  
stad. För att en aktieägare ska kunna få  
ett ärende behandlat på stämman ska  
ärendet ha inkommit till bolaget senast  
den 11 mars 2025.  
Delårsrapport Q1  
Årsstämma  
29 april 2025  
29 april 2025  
18 juli 2025  
Delårsrapport Q2  
Delårsrapport Q3  
Per-Arne Andersson,  
vd och koncernchef  
Tel. 070-638 50 12  
29 oktober 2025  
Handlingar som ska läggas fram på  
årsstämman finns tillgängliga på bolagets  
webbplats under minst tre veckor närmast  
före stämman.  
per-arne.andersson@svedbergsgroup.com  
Finansiell information  
Svedbergs Groups finansiella rapporter,  
pressmeddelanden, aktieinformation och  
annan relevant bolagsinformation finns att  
tillgå på www.svedbergsgroup.se.  
Här finns även en prenumerationstjänst  
genom vilken det finns möjlighet att följa  
pressmeddelanden, finansiella rapporter  
och annan aktuell information.  
Ann-Sofie Davidsson, CFO  
Tel. 072-074 10 62  
ann-sofie.davidsson@svedbergsgroup.com  
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024  
130  
 
Svedbergs Group  
Box 840  
301 18 Halmstad  
Besöksadress  
Kristian IV:s väg 3, Halmstad  
svedbergsgroup.se