| Till årsstämmans förfogande står: | |
Balanserad vinst | 2 307 578 585 kr |
Överkursfond | 287 863 987 kr |
Årets resultat | 18 502 939 kr |
Totalt: | 2 613 945 511 kr |
| Resultaträkning – Koncernen | |||
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 3 | ||
Övriga fastighetsintäkter | 3 | ||
Totala intäkter | |||
Fastighetskostnader | 4 | ||
Driftskostnader | - | - | |
Underhållskostnader | - | - | |
Fastighetsskatt | - | - | |
Fastighetsadministration | - | - | |
Driftnetto | |||
Centraladministration | 4 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 4 | ||
Övriga rörelsekostnader | 4 | - | - |
Ränteintäkter | 13 | ||
Räntekostnader | 13 | - | - |
Övriga finansiella poster 1) | 13 | - | - |
Förvaltningsresultat | |||
Värdeförändring fastigheter, realiserad | - | - | |
Värdeförändring fastigheter, orealiserad | - | - | |
Värdeförändring i derivatinstrument, orealiserade | - | - | |
Resultat före skatt | - | ||
Aktuell skatt | 8 | - | |
Uppskjuten skatt | 8 | - | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | - | ||
Totalt antal utestående antal aktier | |||
Totalt genomsnittligt antal aktier 2)3) | |||
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr 2),3) | - |
| Rapport över resultat och övrigt totalresultat – Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Årets resultat | - | |
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | ||
Förändring av verkligt värde på kassaflödessäkringar | - | |
Uppskjuten skatt på derivatinstrument | ||
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | ||
Summa övrigt totalresultat | ||
Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | - |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserv | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital | 12 | ||
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 13 | ||
Derivatinstrument | 13 | ||
Övriga långfristiga skulder | |||
Uppskjutna skatteskulder | 8 | ||
Pensionsavsättningar | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | |||
Leverantörsskulder och andra skulder | |||
Leverantörsskulder närstående | 7 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga kortfristiga skulder | 14 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 9 | ||
Maskiner och inventarier | 10 | ||
Derivatinstrument | 13 | ||
Övriga anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | |||
Kundfordringar närstående | 7 | ||
Kortfristiga fordringar | 11 | ||
Derivatinstrument | 13 | ||
Likvida medel | 13 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
| Övrigt | Balanserade | ||||
| 2023 | tillskjutet | vinstmedel inkl. | Summa eget | ||
Mkr | Aktiekapital | kapital | Reserver | årets resultat | kapital |
Ingående eget kapital 1 januari 2023 | |||||
Årets resultat | - | - | |||
Övrigt totalresultat för året | |||||
Årets totalresultat | - | - | |||
Utgående eget kapital 31 december 2023 |
| Övrigt | Balanserade | ||||
| 2024 | tillskjutet | vinstmedel inkl. | Summa eget | ||
Mkr | Aktiekapital | kapital | Reserver | årets resultat | kapital |
Ingående eget kapital 1 januari 2024 | |||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat för året | |||||
Årets totalresultat | |||||
| Transaktioner med koncernens ägare | |||||
Nyemission | |||||
Kostnader nyemission | - | - | |||
Utgående eget kapital 31 december 2024 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Förvaltningsresultat | ||
| Poster som inte ingår i kassaflödet | ||
Avskrivningar 1) | ||
Orealiserade valutaeffekter | - | |
Andra ej kassaflödespåverkande poster | - | |
Betald inkomstskatt | ||
Kassaflöde före förändring i rörelsekapital | ||
| Förändringar i rörelsekapital | ||
Rörelsefordringar | - | |
Rörelseskulder | - | |
Kassaflöde från löpande verksamhet | ||
| Investeringsverksamheten | ||
Investeringar i befintliga fastigheter | - | - |
Förvärv av förvaltningsfastigheter | - | - |
Försäljning av anläggningstillgångar | ||
Investeringar i maskiner och inventarier | - | - |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - |
| Finansieringsverksamheten | ||
Upptagande av lån | ||
Återbetalning av lån | - | - |
Nyemission | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | ||
Periodens kassaflöde | - | |
Likvida medel vid periodens början | ||
Kursdifferens i likvida medel | - | |
Likvida medel vid periodens slut |
Region Sverige | Region Övriga Norden | Stab | Koncern | |||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Hyresintäkter | 222,8 | 178,3 | 52,2 | 68,9 | - | 0 | 275,0 | 247,2 |
Övriga fastighetsintäkter | 35,2 | 27,0 | 14,8 | 17,3 | - | 0,6 | 50,0 | 44,9 |
Fastighetskostnader | -74,7 | -63,7 | -17,9 | -16,4 | -0,8 | -2,3 | -93,3 | -82,4 |
Driftnetto | 183,4 | 141,6 | 49,1 | 69,8 | -0,8 | -1,7 | 231,6 | 209,7 |
Central administration | - | -2,6 | - | -1,0 | -38,0 | -32,5 | -38,0 | -36,1 |
Övriga rörelseintäkter | 5,0 | 3,1 | - | -0,1 | 4,0 | 2,2 | 9,0 | 5,2 |
Övriga rörlesekostnader | -7,5 | -3,3 | -2,0 | -1,0 | -4,2 | -5,8 | -13,9 | -10,3 |
Ränteintäkter | 9,3 | 5,0 | - | – | 29,1 | 48,4 | 38,4 | 53,4 |
Räntekostnader | -6,3 | -15,8 | -34,4 | -34,6 | -89,2 | -78,9 | -129,9 | -129,3 |
Övriga finansiella poster | - | -3,3 | - | - | -5,6 | 1,1 | -5,6 | -2,2 |
Förvaltningsresultat | 183,8 | 124,6 | 12,6 | 33,1 | -104,6 | -67,2 | 91,7 | 90,5 |
| Värdeförändring | ||||||||
fastigheter, realiserade | - | - | - | 33,5 | -1,0 | -45,3 | -1,0 | -11,8 |
| Värdeförändring | ||||||||
fastigheter, orealiserade | -35,8 | -177,3 | -21,9 | -88,6 | - | -0,1 | -57,8 | -266,0 |
Värdeförändring, derivatinstrument | ||||||||
realiserade | 1,0 | -11,3 | - | – | -12,6 | -50,5 | -11,5 | -61,8 |
Resultat före skatt | 149,0 | -64,0 | -9,3 | -21,9 | -118,3 | -163,2 | 21,4 | -249,1 |
Sverige | Finland | Norge | ||||
Uppgifter per land, Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Externa intäkter | 258,0 | 205,9 | 66,9 | 74,7 | - | 11,5 |
Förvaltningsfastigheter | 3 808,7 | 3 532,8 | 888,1 | 879,9 | - | - |
varav årets investeringar | 69,8 | 95,8 | 1,4 | - | - | - |
Maskiner och inventarier | 5,5 | 6,2 | - | - | - | - |
varav årets investeringar | 0,5 | 2,5 | - | - | - | - |
| Region | Region | |||||||
| Region | övriga | Region | övriga | |||||
| Koncernen, Mkr | Sverige | Norden | Stab | Totalt | Sverige | Norden | Stab | Totalt |
Driftskostnader | -43,0 | -11,1 | -0,5 | -54,6 | 36,8 | -8,9 | -1,8 | -47,5 |
Underhåll | -9,9 | -2,1 | - | -12,0 | 9,8 | -1,8 | - | -11,6 |
Fastighetsskatt | -8,8 | -4,6 | - | -13,4 | 5,0 | -4,3 | -0,5 | -9,8 |
Direkta fastighetskostnader | -61,6 | -17,9 | -0,5 | -80,0 | 51,6 | -15,0 | -2,3 | -68,9 |
Fastighetsadministration | -13,0 | - | -0,4 | -13,3 | 12,0 | -1,4 | -0,1 | -13,4 |
Totala fastighetskostnader | -74,7 | -17,9 | -0,8 | -93,3 | 63,6 | -16,3 | -2,4 | -82,3 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | -28,6 | -24,0 |
Revisionsarvoden | -1,9 | -1,2 |
Inhyrd personal | -0,9 | -3,2 |
Övriga externa kostnader | -6,1 | -7,3 |
Avskrivningar | -0,5 | -0,4 |
Summa | -38,0 | -36,1 |
Antal anställda | 2024 | 2023 |
Medelantalet anställda | 16 | 15 |
kvinnor | 10 | 9 |
män | 6 | 6 |
| Könsfördelning i företagsledningen | ||
Antal anställda | 2024 | 2023 |
| Moderbolaget | ||
Styrelsen | 6 | 7 |
kvinnor | 2 | 2 |
män | 4 | 5 |
Övriga ledande befattningshavare | 4 | 4 |
kvinnor | 3 | 3 |
män | 1 | 1 |
| Koncernen totalt | ||
Styrelsen | 6 | 7 |
kvinnor | 2 | 2 |
män | 4 | 5 |
Övriga ledande befattningshavare | 4 | 4 |
kvinnor | 3 | 3 |
män | 1 | 1 |
Löner och ersättningar | Sociala kostnader | Pensionskostnader | Totalt | |||||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Koncernen | 17 247,0 | 15 266,0 | 6 945,0 | 5 929,0 | 3 598,0 | 2 761,0 | 27 790,0 | 23 956,0 |
| Styrelsearvode/ | ||||||||
| grundlön | Rörlig ersättning | Övriga förmåner | Pensionskostnader | |||||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Styrelsen | ||||||||
Henrik Saxborn | 499,4 | 381,2 | - | - | - | - | - | - |
Göran Grosskopf 1) | - | 185,5 | - | - | - | - | - | - |
Jesper Göransson | 183,1 | 180,5 | - | - | - | - | - | - |
Pia Andersson | 183,1 | 180,5 | - | - | - | - | - | - |
Anders Hylén | 175,7 | 172,6 | - | - | - | - | - | - |
Karin Ebbinghaus | 183,1 | 180,5 | - | - | - | - | - | - |
Lars Ljungälv | 203,1 | 180,5 | - | - | - | - | - | - |
Axel Granlund 2) | 74,5 | 172,6 | - | - | - | - | - | - |
| Koncernledningen | ||||||||
Jörgen Lundgren, VD 3) | - | 332,9 | - | - | - | - | - | 77,3 |
Monica Fallenius, VD | 2 866,6 | 2 694,8 | 1 223,6 | 1 008,0 | 124,0 | 113,0 | 897,6 | 832,1 |
Övriga personer i koncernledningen 4) | 5 089,5 | 3 122,4 | 703,6 | 677,6 | 403,2 | 175,3 | 1 533,7 | 1 744,3 |
| NOT 6 REVISIONSARVODEN | ||
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
| KPMG | ||
Revisionsuppdrag | 1,3 | 1,2 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdraget | 0,5 | 0,4 |
Övriga tjänster | 0 | 0 |
Total | 1,9 | 1,6 |
| NOT 7 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE | ||
Moderbolaget, Mkr | 2024 | 2023 |
| Transaktioner med | ||
| dotterbolag | ||
| Resultaträkning | ||
Management fee | 43,6 | 44,6 |
Ränteintäkter | 135,7 | 93,5 |
Total | 179,3 | 138,1 |
| Balansräkning | ||
Långfristiga fordringar | 2 470,5 | 2 134,0 |
Kortfristiga fordringar | 123,3 | 70,4 |
Total | 2 593,8 | 2 204,4 |
| Kortfristiga räntebärande | ||
skulder | 150,0 | 118,8 |
Total | 150,0 | 118,8 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
| Transaktioner med Peab | ||
| Balansräkning | ||
Kundfordringar | 0,4 | 0,2 |
Leverantörsskulder | 2,3 | 12,3 |
Total | 2,7 | 15,4 |
| Utdelning m m | ||
Fastighetsförvärv | 242,0 | 534,9 |
Totalt | 242,0 | 534,9 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) | ||
Aktuell skatt | -0,2 | - |
| Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) | ||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | -2,7 | 48,5 |
Total redovisad skattekostnad | -2,9 | 48,5 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Uppskjuten skatteskuld | 164,2 | 157,9 |
Uppskjuten skattefordran | 3,4 | 0,3 |
Förändring netto | 3,2 | -38,0 |
| Specifikation av förändring av uppskjuten skatteskuld netto | ||
Förändring via resultaträkning avseende temporära skillnader | -2,7 | 48,5 |
Omräkningsdifferens via övrigt totalresultat | - | 0,1 |
Total nettoförändring av uppskjuten skatteskuld | 3,2 | -38,0 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 21,4 | -249,1 |
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | -4,4 | 51,3 |
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag | 0,2 | -0,4 |
Ej avdragsgilla kostnader | - | - |
Ej skattepliktiga intäkter | - | - |
Skatt hänförlig till tidigare år | -0,2 | |
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag | -0,5 | -0,7 |
Övriga skattemässiga justeringar | 2,0 | -1,7 |
Redovisad effektiv skatt | -2,9 | 48,5 |
Specifikation av årets förändring, Mkr | 2024 | 2023 |
Verkligt värde vid årets början | 4 412,7 | 4 309,2 |
Anskaffningsvärde förvaltningsfastigheter, tillgångsförvärv | 242,0 | 534,9 |
Investeringar i befintliga fastigheter | 71,2 | 95,8 |
Avyttrade fastigheter | - | -252,1 |
Orealiserad värdeförändring | -57,8 | -266,0 |
Valutaomräkning bestånd i utlandet | 28,7 | -9,1 |
Verkligt värde vid årets slut | 4 696,8 | 4 412,7 |
Sverige | Övriga Norden | |||
Specifikation av årets förändring, Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Verkligt värde vid årets början | 3 532,8 | 3 080,9 | 879,9 | 1 228,3 |
Anskaffningsvärde förvaltningsfastigheter, tillgångsförvärv | 242,0 | 534,9 | - | - |
Investeringar i befintliga fastigheter | 69,8 | 95,8 | 1,4 | - |
Avyttrade fastigheter | - | - | - | -252,1 |
Orealiserad värdeförändring | -35,9 | -178,8 | -21,9 | -87,2 |
Valutaomräkning bestånd i utlandet | - | - | 28,7 | -9,1 |
Verkligt värde vid årets slut | 3 808,7 | 3 532,8 | 888,1 | 879,9 |
Varav företagsparker | 808,0 | 739,0 | - | - |
Känslighetsanalys – effekter på verkligt värde och resultat, Mkr | Förändring | 2024 | 2023 |
Förändring driftnetto | +/–5% | +199/-199 | +308/-308 |
Förändring direktavkastningskrav | +/–0,5% | -245/+300 | -307/+376 |
Förändring diskonteringsränta | +/–0,5% | -208/+219 | -203/+212 |
Förändring diskonteringsränta restvärde | +/–0,5% | -208/+219 | -203/+212 |
| Varav företagsparker | ||||||||
Sverige | Övriga Norden | inom Syd | ||||||
Kalkylantaganden per segment, Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Normaliserat driftnetto | 194,3 | 176,0 | 40,7 | 57,7 | 51,6 | 45,3 | ||
Vakansgrad | 0,2-11,9% | 1,5-13,3 % | 2,0-25,0% | 2,0-5,0 % | 6,0-11,9% | 5,1-13,3 % | ||
Direktavkastning, viktat | 5,3% | 5,3 % | 4,6% | 5,4 % | 6,9% | 7,0 % | ||
Intervall direktavkastning | 4,3-7,7% | 3,9-7,4 % | 5,4% | 5,3 | -5,5 % | 6,5-7,7% | 6,4-7,4 % | |
Diskonteringsränta | 6,3-9,8% | 6,3 | -10,2 % | 7,4% | 7,5-7,8 % | 8,6-9,8% | 8,7-10,2 % | |
Diskonteringsränta restvärde | 6,3-9,8% | 6,3-10,2% | 7,4% | 7,5-7,8% | 8,6-9,8% | 8,7-10,2% | ||
Diskonteringsränta, viktad | 7,3% | 7,4 % | 7,4% | 7,7% | 9,02% | 9,80 % | ||
Diskonteringsränta restvärde, viktad | 7,3% | 7,4 % | 7,4% | 7,7% | 9,02% | 9,8 % |
Kontrakterad årshyra , Mkr | 2024 | 2023 |
<1 år | 252,1 | 263,0 |
1–2 år | 230,9 | 248,9 |
2–3 år | 210,4 | 202,2 |
3–4 år | 186,9 | 182,9 |
4–5 år | 150,1 | 162,6 |
>5 år | 156,3 | 264,6 |
Total | 1 186,7 | 1 324,2 |
Skattemässiga restvärden, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förvaltningsfastigheter | 2 982,2 | 2 610,6 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
| Anskaffningar | ||
Ingående balans | 25,8 | 23,3 |
Årets investeringar | 0,5 | 2,5 |
Utgående balans | 26,3 | 25,8 |
| Avskrivningar | ||
Ingående balans | -19,6 | -18,0 |
Årets avskrivningar | -1,3 | -1,6 |
Utgående balans | -20,8 | -19,6 |
Redovisat värde | 5,5 | 6,2 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Övriga kortfristiga fordringar | 10,6 | 14,1 |
Förutbetalda försäkringar | 3,6 | 1,7 |
Upplupen intäktsränta | 1,3 | 7,2 |
Förutbetalda hyreskostnader | 0,0 | 0,0 |
| Förutbetalda kostnader och | ||
upplupna intäkter, övrigt | 11,4 | 11,0 |
Total | 26,9 | 34,0 |
| Aktie- | ||
| Antal aktier | kapital, Mkr | |
Antal aktier 1 januari 2024 | 58 992 548 | 0,5 |
Nyemission | 29 496 273 | 0,3 |
| Utgående antal aktier | ||
31 december 2024 | 88 488 821 | 0,8 |
| 2023 | Värderings- | Upplupet | Verkligt värde | Summa | Summa |
| Koncernen, Mkr | hierarki | anskaffningsvärde | via resultatet | verkligt värde | redovisat värde |
| TILLGÅNGAR | |||||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||||
Derivatinstrument | 2 | – | 33,3 | 33,3 | 33,3 |
| Omsättningstillgångar | |||||
| Kortfristiga fordringar | |||||
Kundfordringar | 3 | 3,5 | – | – | 3,5 |
Derivatinstrument | 2 | – | 0 | 0 | 0 |
Kortfristiga fordringar | 3 | 14,1 | – | – | 14,1 |
Likvida medel | 3 | 119,4 | – | – | 119,4 |
Summa finansiella tillgångar | 137,0 | 33,3 | 33,3 | 170,3 | |
| SKULDER | |||||
| Långfristiga skulder | |||||
Långfristiga räntebärande skulder | 3 | 1 920,1 | - | - | 1 920,1 |
Derivatinstrument | 2 | - | 3,6 | 3,6 | 3,6 |
| Kortfristiga skulder | |||||
Kortfristiga räntebärande skulder | 3 | 116,2 | - | - | 116,2 |
Derivatinstrument | 2 | - | - | - | - |
Leverantörsskulder | 3 | 25,6 | - | - | 25,6 |
Övriga skulder | 3 | 48,0 | - | - | 48,0 |
Summa finansiella skulder | 2 109,9 | 3,6 | 3,6 | 2 113,5 |
| 2024 | Värderings- | Upplupet | Verkligt värde | Summa | Summa |
| Koncernen, Mkr | hierarki | anskaffningsvärde | via resultatet | verkligt värde | redovisat värde |
| TILLGÅNGAR | |||||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||||
Derivatinstrument | 2 | - | 22,7 | 22,7 | 22,7 |
| Omsättningstillgångar | |||||
| Kortfristiga fordringar | |||||
Kundfordringar | 3 | 2,3 | - | - | 2,3 |
Derivatinstrument | 2 | - | - | - | - |
Kortfristiga fordringar | 3 | 10,6 | - | - | 10,6 |
Likvida medel | 3 | 279,5 | - | - | 279,5 |
Summa finansiella tillgångar | 292,4 | 22,7 | 22,7 | 315,1 | |
| SKULDER | |||||
| Långfristiga skulder | |||||
Långfristiga räntebärande skulder | 3 | 2 197,9 | - | - | 2 197,9 |
Derivatinstrument | 2 | - | 2,5 | 2,5 | 2,5 |
| Kortfristiga skulder | |||||
Kortfristiga räntebärande skulder | 3 | - | - | - | - |
Derivatinstrument | 2 | - | - | - | - |
Leverantörsskulder | 3 | 11,7 | - | - | 11,7 |
Övriga skulder | 3 | 25,0 | - | - | 25,0 |
Summa finansiella skulder | 2 234,5 | 2,5 | 2,5 | 2 237,0 |
Tillgänglig likviditet | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Outnyttjad låneram | - | 125,0 |
Tillgängliga likvida medel | 279,5 | 119,4 |
Likviditetsreserv | 279,5 | 244,4 |
| 2024 | Nom. belopp | Utflöde | ||||||
Koncernen, Mkr | Valuta | originalvaluta | Totalt | < 1 år | 1–2 år | 2–3 år | 3–5 år | > 5 år |
Banklån | SEK | 1 803,9 | 1 803,9 | - | 499,3 | 625,6 | 679,0 | - |
Banklån | EUR | 35,0 | 401,1 | - | - | 401,1 | - | - |
Ränta | SEK | 245,3 | 245,3 | 64,8 | 68,6 | 60,5 | 44,0 | 7,4 |
Ränta | EUR | 5,3 | 60,4 | 12,3 | 23,4 | 24,7 | - | - |
Leverantörsskulder | SEK | 11,7 | 11,7 | 11,7 | - | - | - | - |
Leverantörsskulder | EUR | - | - | - | - | - | - | - |
Övriga kortfristiga skulder | SEK | 44,6 | 44,6 | 44,6 | - | - | - | - |
Summa | 2 567,0 | 133,4 | 591,3 | 1 111,9 | 723,0 | 7,4 |
| 2023 | Nom. belopp | Utflöde | ||||||
Koncernen, Mkr | Valuta | originalvaluta | Totalt | < 1 år | 1–2 år | 2–3 år | 3–5 år | > 5 år |
Banklån | SEK | 1 476,0 | 1 476,0 | 116,2 | 840,2 | 444,0 | 75,6 | - |
Banklån | EUR | 50,5 | 560,3 | - | 560,3 | - | - | - |
Banklån | NOK | - | - | - | - | - | - | - |
Ränta | SEK | 167,5 | 167,5 | 78,4 | 60,3 | 23,2 | 4,5 | 1,2 |
Ränta | EUR | 5,8 | 64,5 | 33,3 | 21,5 | 4,8 | 4,8 | - |
Leverantörsskulder | EUR | - | - | - | - | - | - | - |
Leverantörsskulder | SEK | 25,6 | 25,6 | 25,6 | - | - | - | - |
Leverantörsskulder | NOK | - | - | - | - | - | - | - |
Övriga kortfristiga skulder | SEK | 81,2 | 81,2 | 81,2 | - | - | - | - |
Summa | 2 375,1 | 334,7 | 1 482,3 | 472,0 | 84,9 | 1,2 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 0,5 | 0,1 |
| Avsättning osäkra | ||
kundfordringar | 0,5 | 0,4 |
Utgående balans | 1,0 | 0,5 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Sverige | 3,4 | 1,5 |
Finland | 0 | 0,7 |
Summa | 3,4 | 2,2 |
| 2024 | 2023 | |||
| Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | |
| Koncernen, Mkr | tillgångar | skulder | tillgångar | skulder |
Redovisade bruttobelopp | 22,7 | 2,5 | 33,3 | 3,6 |
Belopp som omfattas av avtal om nettning | -2,5 | -2,5 | -3,6 | -3,6 |
Nettobelopp efter avtal om nettning | 20,2 | - | 29,7 | - |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Förvaltningsfastigheter | 4 696,8 | 4 412,7 |
| Nettobelåningsgrad | ||
Räntebärande skulder | 2 197,9 | 2 036,3 |
| Minus likvida medel och kortfristiga | ||
placeringar | -279,5 | -119,4 |
Nettoskuld | 1 918,4 | 1 916,9 |
| Nettobelåningsgrad % | ||
| (Nettoskuld / | ||
Förvaltningsfastigheter) , % | 40,8 | 43,4 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 38,4 | 53,4 |
Räntekostnader | -122,5 | -121,8 |
Valutakurseffekter | 4,1 | -4,7 |
Värdeförändringar på valutaterminer | -9,7 | 2,5 |
Total | -97,0 | -78,1 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Leasingskulder, långfristiga | 1,7 | 1,7 |
Lånanskaffningskostnader | -8,9 | -7,6 |
Lån från kreditinstitut | 2 205,0 | 2 042,2 |
varav kortfristiga räntebärande skulder | - | 116,2 |
Total | 2 197,8 | 2 036,3 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
| Räntebärande skulder | ||
vid periodens ingång | 2 036,3 | 1 889,6 |
Amortering externa banklån | -75,9 | -183,6 |
Upptagna externa banklån | 220,7 | 345,2 |
Förändring leasingskuld | - | - |
Förändring upplåningsavgifter | -1,3 | 2,5 |
Valutaeffekter | 18,1 | -17,4 |
| Räntebärande skulder | ||
vid periodens utgång | 2 197,9 | 2 036,3 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Förutbetalda hyresintäkter | 8,2 | 10,2 |
Externa tjänster | 0,3 | 0,4 |
Upplupna räntekostnader | 9,4 | 21,0 |
Upplupna personalkostnader | 6,2 | 5,6 |
Övriga kortfristiga skulder | 20,5 | 44,0 |
Total | 44,6 | 81,2 |
Bolagsnamn | Org.nr | Säte | Andel, % |
Annehem Fastigheter AB | 559220-9083 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Direktägda | |||
Annehem Holding 3 AB | 559262-8506 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
Annehem Holding 4 AB | 559262-8548 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
Annehem 1 AB | 559311-5107 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
Annehem 2 AB | 559311-5115 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
Annehem 3 AB | 559311-5123 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
Annehem 4 AB | 559422-0948 | Solna, Sverige | 100 % |
Annehem 5 AB | 559422-0955 | Solna, Sverige | 100 % |
| Indirekt ägda | |||
Annehem Holding 2 AB | 559230-7028 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Annehem Sadelplats | |||
Fastigheter 3 AB | 556895-0116 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Annehem Sadelplats | |||
Fastigheter 4 AB | 556916-2596 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Annehem Ledvolten 1 | |||
Fastigheter AB | 559194-5570 | Solna, Sverige | 100 % |
Annehem Invest Oy | 1773022-9 | Helsingfors, Finland | 100 % |
Ultimes I Ky | 2568845-4 | Helsingfors, Finland | 100 % |
Ultimes II Ky | 2850052-5 | Helsingfors, Finland | 100 % |
Ultimes Parking Ky | 2568844-6 | Helsingfors, Finland | 100 % |
Property Gardener Oy | 2558819-7 | Helsingfors, Finland | 100 % |
| Annehem Syd Holding 1 | |||
Fastigheter AB | 559220-9752 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Annehems Kamaxeln 2 | |||
Fastighets AB | 559230-6889 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Annehem Partille Port 4 | |||
Fastigheter AB | 556960-0280 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Annehem Stenekull 2 | |||
Fastigheter AB | 559034-8917 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Annehem Jupiter 11 | |||
Fastigheter AB | 556892-3428 | Solna, Sverige | 100 % |
| Annehem Almnäs | |||
Fastigheter AB | 559283-3627 | Solna, Sverige | 100 % |
Annehems Valhall Park AB | 556107-0003 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Annehem Syd Parker Holding | |||
Fastigheter AB | 559230-6897 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
Ljungbyhed Park AB | 556545-4294 | Ängelholm, Sverige | 100 % |
| Annehem Johanneslust | |||
Fastigheter AB | 559175-9773 | Solna, Sverige | 100 % |
| Annehem Hemvistet 2 | |||
Fastigheter AB | 559076-5508 | Solna, Sverige | 100 % |
| Annehem Partille Port 11:70 | |||
Fastigheter AB | 559265-7992 | Solna, Sverige | 100% |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Inom ett år | -0,1 | -0,1 |
Mellan ett och fem år | -0,5 | -0,5 |
Senare än fem år | -0,5 | -0,5 |
Summa | -1,1 | -1,1 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Totala leasingkostnader - | ||
ränta | -0,1 | -0,1 |
Summa | -0,1 | -0,1 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans | 1,7 | 1,7 |
Avgående nyttjanderätter | – | – |
Förändring leasingskuld | - | - |
Utgående balans | 1,7 | 1,7 |
2024 | 2023 | 2023 | |
| Mkr | efter omräkning | före omräkning | |
Förvaltningsresultat exkl. valutakurseffekter, kr per aktie | 1,14 | 1,35 | 1,57 |
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr | 0,22 | -2,92 | -3,40 |
Totalt genomsnittligt antal aktier | 84 988 923 | 68 781 704 | 58 992 548 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| För egna skulder och tillgångar | ||
Fastighetsinteckningar | 2 869,3 | 2 439,0 |
Total | 2 869,3 | 2 439,0 |
| Till årsstämmans förfogande står: | |
| Kr | |
Balanserade vinster | 2 307 578 585 |
Överkursfond | 287 863 987 |
Årets resultat | 18 502 939 |
Summa: | 2 613 945 511 |
| Kr | |
Överförs i ny räkning | 2 613 945 511 |
Summa : | 2 613 945 511 |
Antal aktier | 2024 | 2023 |
A-aktier | 10 295 986 | 6 863 991 |
B-aktier | 78 192 835 | 52 128 557 |
Totalt utstående antal aktier | 88 488 821 | 58 992 548 |
| Totalt genomsnittligt antal | ||
aktier | 84 988 923 | 68 781 704 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 21,4 | -249,1 |
| Återläggning | ||
Värdeförändring fastighet, realiserade | 1,0 | 11,8 |
Värdeförändring fastighet | 57,8 | 266,0 |
Värdeförändring derivat | 11,5 | 61,8 |
Förvaltningsresultat | 91,7 | 90,5 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Förvaltningsresultat | 91,7 | 90,5 |
Valutakurseffekter | 5,6 | 2,2 |
| Förvaltningsresultat exkl. | ||
valutakurseffekter | 97,3 | 92,7 |
Antal aktier | 84 988 923 | 58 992 548 |
Förvaltningsresultat, kr per aktie | 1,14 | 1,35 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Förvaltningsresultat | 91,7 | 90,5 |
| Återläggning | ||
Räntenetto | 91,4 | 75,9 |
Valutakurseffekter | 5,6 | 2,2 |
Räntetäckningsgrad, ggr | 2,1 | 2,2 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Räntebärande skulder | 2 197,9 | 2 036,3 |
Likvida medel | -279,5 | -119,4 |
Räntebärande skulder netto | 1 918,4 | 1 916,9 |
Förvaltningsfastigheter | 4 696,8 | 4 412,7 |
Nettobelåningsgrad, % | 40,8% | 43,4 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Förvaltningsresultat | 91,7 | 90,5 |
| Återläggning | ||
Förvaltningskostnader | 139,9 | 119,2 |
Driftnetto | 231,6 | 209,7 |
Hyresintäkter | 275,0 | 247,2 |
Överskottsgrad, % | 84,2 | 84,8 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Periodens resultat hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare | 18,5 | -200,6 |
| Eget kapital hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare | 2 613,9 | 2 302,3 |
Avkastning på eget kapital, % | 0,7% | -8,7% |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Periodens resultat hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare | 18,5 | -200,6 |
Total genomsnittligt antal aktierl | 84 988 923 | 68 781 704 |
Resultat per aktie, kr | 0,22 | -2,92 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Eget kapital enligt balansräkning | 2 613,9 | 2 302,3 |
| Återläggning | ||
Uppskjuten skatt enligt balansräkning | 160,8 | 157,6 |
Räntederivat | -20,1 | -29,7 |
EPRA NRV | 2 754,6 | 2 430,2 |
Totalt utestående antal aktier | 88 488 821 | 58 992 548 |
EPRA NRV, kr per aktie | 31,1 | 41,2 |
EPRA NRV | 2 754,6 | 2 430,2 |
Återläggning: | – | – |
EPRA NTA | 2 754,6 | 2 430,2 |
Totalt utestående antal aktier | 88 488 821 | 58 992 548 |
EPRA NTA, kr per aktie | 31,1 | 41,2 |
EPRA NTA | 2 754,6 | 2 430,2 |
| Återläggning: | ||
Uppskjuten skatt enligt balansräkning | -160,8 | -157,6 |
Räntederivat | 20,1 | 29,7 |
EPRA NDV | 2 613,9 | 2 302,3 |
Totalt utestående antal aktier | 88 488 821 | 58 992 548 |
EPRA NDV, kr per aktie | 29,5 | 39,0 |
helår | helår | |
Mkr | 2024 | 2023 |
Periodens resultat | 18,5 | -200,6 |
| Återläggning: | ||
Värdeförändringar netto | 68,2 | 342,2 |
Uppskjuten skatt | 2,7 | -48,5 |
EPRA Intjäning | 89,5 | 93,1 |
Totalt genomsnittligt antal aktier 1) | 84 988 923 | 68 781 704 |
EPRA Intjäning, kr per aktie | 1,05 | 1,35 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Räntebärande skulder | 2 197,9 | 1 920,1 |
Netto rörelseskulder 1) | 27,1 | 69,3 |
Valutaterminer | -0,2 | 0,4 |
Likvida medel | -279,5 | -119,4 |
Nettoskuld | 1 945,3 | 1 870,4 |
Marknadsvärde fastigheter 2) | 4 696,8 | 4 412,7 |
Immateriella tillgångar | 0,1 | 0,2 |
Totalt fastighetsvärde | 4 696,9 | 4 412,9 |
EPRA LTV – Belåningsgrad | 41,4% | 42,4% |
helår | helår | |
Mkr | 2024 | 2023 |
Förvaltningsfastigheter - helägda | 4 696,8 | 4 412,7 |
Förvaltningsfastigheter - del av JV | 0,1 | 0,1 |
Summa fastighetsportfölj | 4 696,8 | 4 412,8 |
Exkludering projekt mark och byggnationer 1) | -0,1 | -0,1 |
Uppskattade kostnader för köpare 2) | 13,5 | 12,8 |
Summa justerad fastighetsportfölj | 4 710,2 | 4 425,4 |
| 12 månaders rullande hyresintäkter inklusive | ||
rabatter | 303,1 | 298,9 |
Fastighetskostnader 3) | -93,3 | -82,3 |
Driftöverskott | 209,8 | 216,6 |
Återläggning rabatter | 1,3 | 0,6 |
"Topped-up" driftöverskott | 211,1 | 217,2 |
EPRA NIY - Direktavkastning | 4,5% | 4,9% |
EPRA "Topped-up" NIY - Direktavkastning | 4,5% | 4,9% |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Hyresvärde | 331,0 | 315,7 |
Bedömt hyresvärde för vakanta lokaler | 27,9 | 16,7 |
EPRA Vakansgrad 1) | 8,4% | 5,3% |
| 1) Ökning i vakansgrad mellan 2024 och 2023 förklaras främst av ökade vakanser i Finland, för | ||
| att hyresgarantier har löpt ut under 2023 samt det rådande marknadsläget i Finland. |
helår | helår | |
Mkr | 2024 | 2023 |
Fastighetskostnader | -93,3 | -82,3 |
Centraladministration | -38,0 | -36,1 |
Andel av kostnader från JV-bolag | - | - |
Återföring: tomträttsavgäld | 0,1 | 0,1 |
| EPRA Kostnader (inklusive direkta | ||
vakanskostnader) | -131,3 | -118,3 |
Direkta vakanskostnader | - | - |
| EPRA Kostnader (exklusive direkta | ||
vakanskostnader) | -131,3 | -118,3 |
Hyresintäkter brutto exlusive tomträttsavgäld | 275,0 | 247,2 |
| Totala hyresintäkter brutto exklusive | ||
tomträttsavgäld | 275,0 | 247,2 |
| EPRA Kostnadskvot (inklusive direkta | ||
tomträttsavgälder) | 47,8% | 47,9% |
| EPRA Kostnadskvot (exklusive direkta | ||
tomträttsavgälder) | 47,7% | 47,9% |
Mkr | 2024 | 2023 |
Förvärv | 242,0 | 534,9 |
| Projektutveckling | ||
Ombyggnationer 1) | 71,1 | 95,7 |
Nybyggationer 2) | 0,1 | 0,1 |
| Förvaltningsfastigheter | ||
Utan att addera uthyrbar yta | - | - |
Adderar uthyrbar yta | - | - |
Kapitaliserad ränta | - | - |
Totala kapitalkostnader | 313,2 | 630,7 |
Omvandling från periodiserat till likvida medel | - | - |
Totala kapitalkostnader som likvida medel | 313,2 | 630,7 |
Mkr | 2024 |
Sverige | 9,3% |
Övriga Norden | -8,9% |
Totala hyresintäkter i jämförbart bestånd 1) | 4,9% |
1) Minskning av hyresintäkter mellan 2024 och 2023 förklaras främst av ökade vakanser i Finland, för att hyresgarantier har löpt ut under 2023 samt det rådande marknadsläget i Finland. |