Mkr | Not | 2024–12-31 | 2023–12-31 |
| 1, 2, 3, 4, 5 | |||
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | |||
Summa immateriella anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 13 | ||
Inventarier | 17 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i gemensamt styrda företag | 15 | ||
Fordringar hos gemensamt styrda företag | |||
Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 16 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kund- och hyresfordringar | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Likvida medel | |||
Summa tillgångar |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| 1, 2, 3, 4, 5 | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 19 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 20 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 16 | ||
Övriga långfristiga skulder | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 20 | ||
Derivatinstrument | 14 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuell skatteskuld | 16 | ||
Övriga kortfristiga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet (avskrivning på inventarier) | |||
Erhållen/betald ränta | - | - | |
Betald skatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | |||
Minskning(+)/ökning(-) av rörelsefordringar | - | ||
Minskning(-)/ökning(+) av rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av förvaltningsfastigheter | - | ||
Försäljning av förvaltningsfastigheter via bolag | |||
Investeringar i förvaltningsfastigheter | - | - | |
Nyproduktionsinvesteringar | - | - | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Nyupptagna finansiella skulder | 20 | ||
Låneupptagningskostnader | 20 | - | |
Amortering av finansiella skulder | 20 | - | - |
Återköp av egna aktier | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Periodens kassaflöde | - | - | |
Likvida medel vid årets ingång | |||
Likvida medel vid årets slut | |||
| KLARABO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 |
| 2024-12-31 | ||||
| Nominellt | Marknads- | Fast | ||
| Avtal | belopp, mkr | värde, mkr | ränta, % | Förfall |
Ränteswap | 200,0 | 2,4 | 0,181 | 2025-05 |
Ränteswap | 250,0 | 2,3 | 2,002 | 2027-09 |
Ränteswap | 200,0 | -3,3 | 2,827 | 2028-11 |
Ränteswap | 250,0 | 4,6 | 2,030 | 2029-09 |
Ränteswap | 250,0 | -5,0 | 2,873 | 2029-11 |
Ränteswap | 300,0 | -7,5 | 2,945 | 2030-11 |
Ränteswap | 300,0 | -9,5 | 3,050 | 2031-02 |
Ränteswap | 700,0 | 17,6 | 2,205 | 2032-05 |
Ränteswap | 300,0 | -10,5 | 3,055 | 2033-02 |
Summa | 2 750,0 | -9,0 |
| 2023-12-31 | ||||
| Nominellt | Marknads- | Fast | ||
| Avtal | belopp, mkr | värde, mkr | ränta, % | Förfall |
Ränteswap | 100,0 | 2,7 | 0,287 | 2024-07 |
Ränteswap | 200,0 | 5,7 | 0,015 | 2024-08 |
Ränteswap | 200,0 | 5,7 | 0,059 | 2024-08 |
Ränteswap | 200,0 | 9,2 | 0,181 | 2025-05 |
Ränteswap | 200,0 | -4,6 | 2,827 | 2028-11 |
Ränteswap | 250,0 | -7,9 | 2,873 | 2029-11 |
Ränteswap | 300,0 | -12,7 | 2,945 | 2030-11 |
Ränteswap | 300,0 | -14,8 | 3,050 | 2031-02 |
Ränteswap | 700,0 | 6,6 | 2,205 | 2032-05 |
Ränteswap | 300,0 | -18,4 | 3,055 | 2033-02 |
Summa | 2 750,0 | -28,5 |
| 2024 | |
Förändring av Stibor referensränta, %-enhet | Räntekostnader, mkr |
1,00 | 6,7 |
-1,00 | -6,7 |
0,50 | 3,3 |
-0,50 | -3,3 |
0,25 | 1,7 |
-0,25 | -1,7 |
| 2023 | |
Förändring av Stibor referensränta, %-enhet | Räntekostnader, mkr |
1,00 | 14,1 |
-1,00 | -5,2 |
0,50 | 9,3 |
-0,50 | -0,4 |
0,25 | 6,9 |
-0,25 | -2,0 |
| 2024-12-31 | ||
Förfalloår | Mkr | Andel, % |
2025 | 2 244 | 33 |
2026 | 0 | 10 |
2027 | 250 | 27 |
2028 | 200 | 0 |
>2028 | 2 189 | 30 |
Total | 4 883 | 100 |
Räntebindningstid, år | 3,3 |
| 2023-12-31 | ||
Förfalloår | Mkr | Andel, % |
2024 | 1 465 | 30 |
2025 | 1 285 | 27 |
2026 | – | – |
2027 | – | – |
>2027 | 2 050 | 43 |
Total | 4 800 | 100 |
Räntebindningstid, år | 3,7 |
Koncernen 2024-12-31, mkr | < 3 mån | 3–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | > 5 år | Totalt |
| Finansiella skulder | ||||||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 55,8 | 1 230,8 | 3 897,3 | 10,5 | 84,7 | 5 279,3 |
Övriga räntebärande skulder | 0,4 | 1,1 | 2,9 | 0,6 | 9,0 | 14,1 |
Leverantörsskulder | 22,3 | – | – | – | – | 22,3 |
Övriga skulder | 4,3 | – | – | – | 1,3 | 5,6 |
Summa | 82,8 | 1 231,9 | 3 900,3 | 11,2 | 95,1 | 5 321,3 |
Koncernen 2023-12-31, mkr | < 3 mån | 3–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | > 5 år | Totalt |
| Finansiella skulder | ||||||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 57,1 | 170,1 | 2 627,3 | 2 746,4 | – | 5 600,9 |
Övriga räntebärande skulder | 0,5 | 1,3 | 2,9 | 0,8 | 9,0 | 14,5 |
Leverantörsskulder | 26,3 | – | – | – | – | 26,3 |
Övriga skulder | 7,1 | 26,4 | – | – | 1,1 | 34,6 |
Summa | 90,9 | 197,8 | 2 630,2 | 2 747,2 | 10,1 | 5 676,3 |
| 2024-12-31 | ||
Förfalloår | Mkr | Andel, % |
2025 | 1 077 | 11 |
2026 | 883 | 8 |
2027 | 2 834 | 61 |
2028 | – | 9 |
>2028 | 89 | 10 |
Total | 4 883 | 100 |
Kapitalbindningstid, år | 2,1 |
| 2023-12-31 | ||
Förfalloår | Mkr | Andel, % |
2024 | – | – |
2025 | 2 939 | 61 |
2026 | 828 | 17 |
2027 | 1 034 | 22 |
>2027 | – | – |
Total | 4 800 | 100 |
Kapitalbindningstid, år | 2,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kund- och hyresfordringar | 14,5 | 12,0 | – | – |
Reserv för osäkra kund- och hyresfordringar | -11,1 | -8,7 | – | – |
Summa kund- och hyresfordringar | 3,5 | 3,4 | 0,0 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående reserv för osäkra kund- och hyresfordringar | 8,7 | 3,6 | – | – |
Årets förändring | 2,4 | 5,1 | – | – |
Utgående reserv för osäkra kund- och hyresfordringar | 11,1 | 8,7 | 0,0 | 0,0 |
| Finansiella poster redovisade | Finansiella poster redovisade | |||
| till verkligt värde via resultatet | till upplupet anskaffningsvärde | |||
Koncernen, mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Finansiella tillgångar | ||||
Kund- och hyresfordringar | – | – | 3,5 | 3,4 |
Övriga fordringar | – | – | 393,7 | 12,4 |
Likvida medel | – | – | 143,0 | 168,5 |
Summa | 0,0 | 0,0 | 540,2 | 184,2 |
| Finansiella skulder | ||||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | – | – | 4 875,7 | 4 864,3 |
Övriga räntebärande skulder | – | 14,5 | 14,1 | – |
Derivatinstrument | 10,6 | 36,7 | – | – |
Leverantörsskulder | – | – | 22,3 | 26,3 |
Övriga skulder | – | – | 5,6 | 34,6 |
Upplupna kostnader | – | – | 102,5 | 101,4 |
Summa | 10,6 | 51,3 | 5 020,2 | 5 026,5 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Bostad | 540,4 | 499,1 |
Lokal | 66,5 | 66,3 |
Övrigt | 12,1 | 11,9 |
Summa | 619,0 | 577,2 |
| Koncernen hyr ut sina förvaltningsfastigheter enligt operationella |
| Koncernen | |
Mkr | 2024 |
Bostadshyreskontrakt, årshyra | 577,1 |
| Framtida avtalade hyresinbetalningar, exklusive bostäder | |
2025 | 61,5 |
2026 | 51,7 |
2027 | 35,3 |
2028 | 19,3 |
2029 | 9,7 |
Senare än fem år | 13,4 |
Summa | 190,7 |
| Koncernen | |
Mkr | 2023 |
Bostadshyreskontrakt, årshyra | 539,4 |
| Framtida avtalade hyresinbetalningar, exklusive bostäder | |
2024 | 71,1 |
2025 | 63,6 |
2026 | 54,6 |
2027 | 30,5 |
2028 | 15,6 |
Senare än fem år | 16,9 |
Summa | 252,3 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Driftkostnader | 197,4 | 187,8 |
Underhållskostnader | 27,5 | 24,4 |
Förvaltningsadministration | 30,7 | 27,5 |
Fastighetsskatt | 12,6 | 12,8 |
Summa | 268,2 | 252,5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Kvinnor | 23 | 21 | 8 | 7 |
Män | 44 | 45 | 5 | 5 |
Summa | 67 | 66 | 13 | 12 |
| Moderbolaget | ||
Styrelse | 2024 | 2023 |
Kvinnor | 2 | 2 |
Män | 5 | 6 |
| Moderbolaget | ||
VD och ledningsgrupp | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kvinnor | 1 | 1 |
Män | 3 | 3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Löner och ersättningar | ||||
| Styrelse, VD och ledande | ||||
befattnings havare | 8,0 | 7,2 | 8,0 | 6,9 |
Övriga anställda | 30,4 | 29,3 | 5,2 | 4,9 |
Summa | 38,4 | 36,5 | 13,2 | 11,8 |
| Sociala kostnader | ||||
| Styrelse, vd och ledande | ||||
befattnings havare | 4,8 | 4,1 | 4,8 | 3,9 |
(varav pensionskostnader) | (1,7) | (1,4) | (1,7) | (1,3) |
Övriga anställda | 12,7 | 12,4 | 2,8 | 2,6 |
(varav pensionskostnader) | (2,5) | (2,4) | (1,0) | (0,9) |
Summa | 17,5 | 16,5 | 7,6 | 6,5 |
| 2024 | ||||
Mkr | Lön/arvode | Förmåner | Pension | Totalt |
Lennart Sten, styrelseordförande | 0,4 | 0,4 | ||
Anders Pettersson, styrelseledamot | 0,3 | 0,3 | ||
Lulu Gylleneiden, styrelseledamot | 0,2 | 0,2 | ||
Mats Johansson, styrelseledamot | 0,3 | 0,3 | ||
Per-Håkan Börjesson, styrelseledamot | 0,2 | 0,2 | ||
Sophia Mattsson-Linnala, styrelseledamot | 0,3 | 0,3 | ||
Joacim Sjöberg, styrelseledamot | 0,3 | 0,3 | ||
Andreas Morfiadakis, vd | 2,4 | 0,2 | 0,7 | 3,3 |
Övriga ledande befattningshavare (3 personer) | 3,5 | 0,3 | 1,0 | 4,8 |
Summa | 8,0 | 0,4 | 1,7 | 10,2 |
| 2023 | ||||
Mkr | Lön/arvode | Förmåner | Pension | Totalt |
Lennart Sten, styrelseordförande | 0,4 | 0,4 | ||
Anders Pettersson, styrelseledamot | 0,2 | 0,2 | ||
Håkan Sandberg, styrelseledamot | 0,2 | 0,2 | ||
Lulu Gylleneiden, styrelseledamot | 0,2 | 0,2 | ||
Mats Johansson, styrelseledamot | 0,2 | 0,2 | ||
Per-Håkan Börjesson, styrelseledamot | 0,2 | 0,2 | ||
Sophia Mattsson-Linnala, styrelseledamot | 0,3 | 0,3 | ||
Joacim Sjöberg, styrelseledamot | 0,3 | 0,3 | ||
Andreas Morfiadakis, vd | 2,4 | 0,2 | 0,7 | 3,2 |
Övriga ledande befattningshavare (3-4 personer) | 2,9 | 0,3 | 0,7 | 3,8 |
Summa | 7,2 | 0,5 | 1,4 | 9,1 |
TO 2020/2024 | TO 2021/2024:1 | TO 2021/2024:2 | Totalt | |
Antal optioner vid årets ingång, st | 1 367 585 | 500 000 | 1 429 440 | 3 297 025 |
Förfallna optioner | -1 367 585 | -500 000 | -1 429 440 | -3 297 025 |
Antal optioner vid årets utgång, st | 0 | 0 | 0 | 0 |
Teckningskurs/aktie, kr | 30 | 39 | 39 |
| Koncernen | ||
| Mkr | 2024 | 2023 |
Avskrivning | 2,5 | 2,7 |
Kostnader för ersättning till anställda | 20,4 | 18,6 |
Konsultkostnader | 10,2 | 11,0 |
IT och programvaror | 5,1 | 4,4 |
Ersättning till revisorer | 2,8 | 3,2 |
Marknadsföringskostnader | 1,4 | 1,0 |
Övriga kostnader | 9,4 | 10,5 |
Summa | 51,7 | 51,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Revisionsuppdrag | 2,4 | 2,4 | 0,8 | 0,9 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||||
revisionsuppdrag | – | – | – | – |
Skatterådgivning | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Övriga tjänster | 0,4 | 0,8 | 0,1 | 0,3 |
Summa | 2,8 | 3,2 | 1,0 | 1,2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ränteintäkter från | ||||
koncern företag | – | – | 287,5 | 266,1 |
Övriga ränteintäkter | 4,5 | 7,5 | 4,0 | 4,5 |
Summa finansiella intäkter | 4,5 | 7,5 | 291,5 | 270,7 |
| Räntekostnader till | ||||
kredit institut | -177,5 | -169,7 | 26,4 | 20,3 |
Räntekostnader till koncern - företag | – | – | -264,8 | -228,0 |
Övriga finansiella kostnader | -1,6 | 0,8 | 0,0 | -0,1 |
Summa finansiella kostnader | -179,1 | -169,0 | -238,4 | -207,8 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Fastighetsbestånd 1 januari | 9 031,9 | 9 170,7 |
Förvärv | 79,3 | – |
Avyttring | -140,0 | – |
Investeringar i förvaltningsfastigheter | 144,0 | 161,5 |
Investeringar i nyproduktionsfastigheter | 5,2 | 117,1 |
IFRS16 | – | 3,3 |
Offentligt bidrag | – | 19,2 |
Orealiserade värdeförändringar | 123,5 | -439,9 |
Summa | 9 243,9 | 9 031,9 |
| Värde- | |||
| Förändring, | Förändring, | förändring, | |
| %-enheter | % | mkr | |
Direktavkastningskrav | -0,25 | 503,7 | |
Direktavkastningskrav | +0,25 | -452,5 | |
Långsiktig vakansgrad | -0,25 | 29,6 | |
Långsiktig vakansgrad | +0,25 | -29,7 | |
Hyresvärde* | -2,50 | -35,2 | |
Hyresvärde | +2,50 | 351,9 | |
Drift- och underhållskostnader | -2,50 | 127,7 | |
Drift- och underhållskostnader | +2,50 | -127,7 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående redovisat värde | -36,8 | 103,0 |
Årets värdeförändring | 26,2 | -139,8 |
Summa | -10,6 | -36,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 17,2 | 17,3 | 16,3 | 16,3 |
Inköp | 0,0 | – | 0,0 | – |
Omklassificering | -17,2 | – | -16,3 | – |
Resultatandel från gemensamt styrda företag | – | -0,2 | – | – |
Utgående anskaffningsvärde | 0,0 | 17,2 | 0,0 | 16,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skatt | ||||
Aktuell skatt på årets resultat | -22,8 | -20,4 | 0,0 | 0,0 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -0,2 | 1,6 | 0,0 | 0,0 |
Summa aktuell skatt | -23,0 | -18,8 | 0,0 | 0,0 |
| Uppskjuten skatt | ||||
Värdeförändring finansiella instrument | -5,4 | 28,8 | -11,0 | 13,6 |
| Skillnader mellan bokfört och skattemässigt | ||||
värde förvaltningsfastigheter | -49,6 | 64,3 | -3,8 | 0,0 |
Obeskattade reserver | -7,3 | |||
Förändring aktivering underskottsavdrag | 0,0 | -0,4 | 0 | 0,0 |
Summa uppskjuten skatt | -62,2 | 92,7 | -14,7 | 13,6 |
Summa inkomstskatt | -85,2 | 73,9 | 0 | 13,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 273,1 | -455,5 | 653,7 | -74,2 |
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6% | -56,3 | 93,8 | -134,7 | 15,3 |
| Skatteeffekter av: | ||||
– ej skattepliktiga intäkter | 0,1 | 0,1 | 144,8 | 106,4 |
– ej avdragsgilla kostnader | -25,0 | -18,0 | -21,1 | -121,7 |
| – avdragsgilla kostnader som ej redovisas | ||||
i resultaträkningen | -4,1 | – | -3,8 | – |
| – justering uppskjuten skatt hänförligt till | ||||
finansiella instrument | – | – | – | 13,6 |
–justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare år | – | – | 0,0 | |
– ej tidigare värderade underskott | 0,1 | 1,3 | – | – |
– effekt omvärdering fastigheter | 0,0 | -3,2 | – | – |
Skattekostnad | -85,2 | 73,9 | -14,8 | 13,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Värdeförändringar fastigheter | -257,5 | -183,5 | – | – |
Värdeförändringar finansiella instrument | 2,2 | 7,6 | 2,7 | 13,6 |
Obeskattade reserver | -15,2 | – | ||
Aktiverat underskottsavdrag | – | 0,1 | – | – |
Temporära skillnader på skattemässiga avskrivningar | – | -41,5 | – | – |
Internvinst | 1,4 | 1,4 | – | – |
Summa | -269,2 | -216,0 | 2,7 | 13,6 |
| Klassificering i balansräkningen | ||||
Uppskjuten skattefordran | – | 0,1 | 2,7 | 13,6 |
Uppskjuten skatteskuld | -269,2 | -216,0 | – | – |
-269,2 | -216,0 | 2,7 | 13,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående uppskjuten skattefordran/-skuld | -216,0 | -308,7 | 13,6 | 0,0 |
Värdeförändringar fastigheter | -45,8 | 73,2 | – | – |
Temporära skillnader på skattemässiga avskrivningar | -3,8 | -8,9 | – | – |
Värdeförändringar finansiella instrument | -5,4 | 28,8 | -11,0 | 13,6 |
Obeskattade reserver | -7,3 | – | ||
Aktiverat underskottsavdrag | 0 | -0,4 | – | – |
Försäljning av fastigheter | 9,0 | – | – | – |
Utgående uppskjuten skattefordran/-skuld | -269,2 | -216,0 | 2,7 | 13,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
Nyttjas efter mer än 12 månader | – | – | 2,7 | 13,6 |
Nyttjas inom 12 månader | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 0,0 | 0,1 | 2,7 | 0,1 |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
Nyttjas efter mer än 12 månader | -269,2 | -216,0 | – | – |
Nyttjas inom 12 månader | – | – | – | – |
Summa | -269,2 | -216,0 | 0,0 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 24,2 | 23,7 | 1,1 | 1,1 |
Avyttringar och utrangeringar | -1,0 | -0,3 | – | – |
Årets anskaffningar | 0,2 | 0,8 | – | – |
Utgående anskaffningsvärde | 23,4 | 24,2 | 1,1 | 1,1 |
Ingående avskrivningar | -16,5 | -13,9 | -0,5 | -0,3 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,7 | 0,1 | – | – |
Årets avskrivningar | -2,2 | -2,7 | -0,2 | -0,2 |
Utgående avskrivningar | -18,0 | -16,5 | -0,8 | -0,5 |
Utgående bokfört värde | 5,5 | 7,7 | 0,4 | 0,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | ||||
Upplupna ränteintäkter | 0,8 | – | 0,8 | – |
Upplupen återbetalning av energiskatt | 3,6 | – | – | – |
Övriga förutbetalda kostnader | 5,5 | 5,7 | 1,9 | 2,3 |
Summa | 10,0 | 5,7 | 2,8 | 2,3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | ||||
Upplupna projektkostnader | 1,5 | 5,8 | – | – |
Upplupna personalrelaterade kostnader | 4,5 | 4,3 | 2,0 | 1,3 |
Upplupna räntekostnader | 5,5 | 3,3 | – | -4,1 |
Upplupna emissionskostnader | 7,7 | – | 7,7 | – |
Övriga upplupna kostnader | 28,2 | 36,8 | 3,5 | 3,7 |
Förutbetalda hyresintäkter | 55,1 | 51,3 | – | – |
Summa | 102,5 | 101,4 | 13,1 | 1,0 |
Antal aktier | Kvotvärde/ aktie, kr | Aktiekapital kr | |
Vid årets ingång 2023-01-01 | 131 827 883 | 0,05 | 6 591 394 |
Vid årets utgång 2023-12-31 | 131 827 883 | 0,05 | 6 591 394 |
Vid årets ingång 2024-01-01 | 131 827 883 | 0,05 | 6 591 394 |
Vid årets utgång 2024-12-31 | 131 827 883 | 0,05 | 6 591 394 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristiga räntebärande skulder | ||||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 3 750,1 | 4 749,6 | – | – |
Övriga räntebärande skulder | 11,9 | 13,0 | 0,0 | 2,1 |
Summa | 3 762,0 | 4 762,7 | 0,0 | 2,1 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | ||||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 1 128,2 | 116,1 | 0,0 | 1,0 |
Summa | 1 128,2 | 116,1 | 0,0 | 1,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Periodiserade lånekostnader | 6,1 | 2,9 | – | – |
Summa | 6,1 | 2,9 | 0,0 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Senare än ett år men inom fem år | 3 717,3 | 4 762,7 | – | – |
Senare än fem år | 89,0 | – | – | – |
Summa | 3 806,3 | 4 762,7 | 0,0 | 0,0 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående räntebärande skulder | 4 878,8 | 4 898,1 |
Netto kassaflöde | 16,0 | -21,3 |
Ej kassaflödespåverkande förändringar | -4,5 | 2,0 |
Utgående räntebärande skulder | 4 890,2 | 4 878,8 |
| Moderbolaget | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 2 294,8 | 2 345,9 |
Förvärvade företag | 6,5 | – |
Omklassificering från intressebolag | 15,9 | – |
Lämnade aktieägartillskott | 214,1 | 473,6 |
Nedskrivning av aktier i dotterföretag | -92,8 | -524,7 |
Återföring av nedskrivning av aktier i dotterföretag | 5,7 | – |
Utgående anskaffningsvärde | 2 444,2 | 2 294,8 |
Företag | Org.nr | Säte | Kapitalandel | Bokfört värde |
Fastighetsbolaget KlaraBo AB | 559124-9064 | Malmö | 100% | 1,9 |
KlaraBo Bygg AB | 559104-0224 | Malmö | 100% | 9,4 |
KlaraBo Malmö Öster AB | 559309-2553 | Malmö | 100% | 13,2 |
KlaraBo Bardisanen AB | 559309-2546 | Malmö | 100% | |
Gullbernahult Fastighetsutveckling AB | 559153-7930 | Malmö | 100% | 3,0 |
Varpslagg Fastighetsutveckling AB | 559154-7616 | Malmö | 100% | 4,5 |
Klarsam Fastighetsutveckling AB | 559162-1239 | Malmö | 100% | 2,2 |
Klarsam Holding 1 AB | 559162-1254 | Malmö | 100% | |
Klarsam Holding 2 AB | 559162-1262 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Rovan 2 AB | 559280-1418 | Malmö | 100% | 186,6 |
KlaraBo Älven AB | 559349-5772 | Malmö | 100% | 0,1 |
KlaraBo Söderslätt AB | 559254-7565 | Malmö | 100% | 0,1 |
KlaraBo Trelleborg Öster AB | 559254-7508 | Malmö | 100% | 0,1 |
Cronsjö Fastighetsutveckling AB | 559154-7566 | Stockholm | 100% | 6,9 |
KlaraBo Förvaltning AB | 559185-5712 | Malmö | 100% | 656,6 |
Klara 83 AB | 559185-5647 | Malmö | 100% | |
Klara 87 AB | 559201-2016 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Bostadsförvaltning AB | 559228-4458 | Malmö | 100%* | 584,5 |
Stävbo Fastigheter AB | 559127-1332 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Tranås AB | 559188-7095 | Malmö | 100% | |
Ketty Fastighets KB | 916701-1502 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Projektutveckling AB | 559089-1205 | Malmö | 100% | 728,4 |
KlaraBo Stockholmsberget AB | 559241-2547 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Nybro AB | 559261-4498 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Vaggeryd AB | 559261-4456 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Bostäder Västervik AB | 559261-4472 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Vårdfastigheter Västervik AB | 559224-2373 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Huskvarna AB | 556992-5562 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Öst AB | 559222-2979 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Fastigheter AB | 559359-1877 | Malmö | 100% | 96,0 |
KlaraBo Aspeholmen AB | 559365-2067 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Anderstorg AB | 559351-0075 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Snickarglädjen AB | 559374-1167 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Västervik AB | 559338-1261 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Ludvigsborgs Bostad AB | 559350-7204 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Piperskärr Bostad AB | 556611-3931 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Nykulla AB | 556481-2823 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Östersund AB | 559252-8946 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Degskrapan Östersund AB | 559256-2879 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Torvallafastigheter Östersund AB | 559256-2838 | Malmö | 100% |
Företag | Org.nr | Säte | Kapitalandel | Bokfört värde |
KlaraBo Centrumfastigheter Östersund AB | 556704-1370 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Odensalafastigheter Östersund AB | 559256-2887 | Malmö | 100% | |
KlaraBo SB Holding AB | 559294-6916 | Malmö | 100% | 18,7 |
KlaraBo Bjuv AB | 559114-5072 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Svalöv AB | 559124-0287 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Höganäs AB | 559115-3167 | Malmö | 100% | |
Oskduvan Fastigheter AB | 559167-7884 | Malmö | 100% | |
Stora Torget 3 i Oskarshamn AB | 559110-8062 | Malmö | 100% | |
Västfogden Fastighets AB | 556698-3127 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Källan AB | 559162-1452 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Ronneby 2 AB | 556070-1558 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Ronneby 4 AB | 556723-7820 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Hovslagaren AB | 559272-0956 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Helsingborg Holding AB | 559504-4164 | Malmö | 100% | |
Klarabo DB Holding AB | 559373-1002 | Malmö | 100% | 61,9 |
KlaraBo Höör AB | 559253-9984 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Munken AB | 559223-2556 | Malmö | 100% | |
Klara Flundranhälle 8 AB | 559057-8943 | Malmö | 100% | |
Klara Apoteksgatan AB | 559085-5291 | Malmö | 100% | |
Klara Kvarnsveden AB | 559094-9672 | Malmö | 100% | |
Klara Härsta AB | 559199-8074 | Malmö | 100% | |
Klara Ren AB | 559199-8082 | Malmö | 100% | |
Klara Öraberget AB | 559185-5761 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Fagerängen AB | 559254-7557 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Umeå AB | 559349-5780 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Falun AB | 559484-6858 | Malmö | 100% | |
Klarabo HB Holding AB | 559373-1036 | Malmö | 100% | 70,2 |
Klara i Bollnäs AB | 556422-5885 | Malmö | 100% | |
Klara 88 AB | 559201-2073 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Gävle AB | 559323-1334 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Navaren AB | 559176-1365 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Skokloster AB | 559323-1326 | Malmö | 100% | |
Klara Gångsta AB | 559039-0042 | Malmö | 100% | |
KlaraBo i Trelleborg AB | 559183-3826 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Trelleborg Centrum AB | 559254-7573 | Malmö | 100% | |
KlaraBo Anderslöv AB | 559254-7581 | Malmö | 100% | |
| 2 444,2 |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | |
Överkursfond | 3 604 435 074 |
Balanserat resultat | -134 987 763 |
Årets resultat | 638 952 089 |
Summa | 4 108 399 400 |
| Styrelsen föreslår att ovanstående vinstmedel | |
| disponeras enligt följande: | |
Balanseras i ny räkning | 4 108 399 400 |
Summa | 4 108 399 400 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||||
Pantbrev i fastigheter | 5 096,3 | 5 018,2 | – | – |
Pantsatta aktier i dotterföretag | 915,8 | 429,2 | 88,9 | 665,7 |
Summa | 6 012,1 | 5 447,4 | 88,9 | 665,7 |
| Eventualförpliktelser | ||||
Borgensåtaganden | – | – | 4 794,2 | 4 868,7 |
Summa | 0,0 | 0,0 | 4 794,2 | 4 868,7 |