iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300124Y3MQI87PT352024-01-012024-12-31549300124Y3MQI87PT352023-01-012023-12-31549300124Y3MQI87PT352024-12-31549300124Y3MQI87PT352023-12-31549300124Y3MQI87PT352022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300124Y3MQI87PT352022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300124Y3MQI87PT352022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300124Y3MQI87PT352022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300124Y3MQI87PT352022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300124Y3MQI87PT352022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300124Y3MQI87PT352022-12-31549300124Y3MQI87PT352023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300124Y3MQI87PT352023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300124Y3MQI87PT352023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300124Y3MQI87PT352023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300124Y3MQI87PT352023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300124Y3MQI87PT352023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300124Y3MQI87PT352023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300124Y3MQI87PT352023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300124Y3MQI87PT352023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300124Y3MQI87PT352023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300124Y3MQI87PT352023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300124Y3MQI87PT352023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300124Y3MQI87PT352024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300124Y3MQI87PT352024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300124Y3MQI87PT352024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300124Y3MQI87PT352024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300124Y3MQI87PT352024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300124Y3MQI87PT352024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300124Y3MQI87PT352024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300124Y3MQI87PT352024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300124Y3MQI87PT352024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300124Y3MQI87PT352024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300124Y3MQI87PT352024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300124Y3MQI87PT352024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Års- och
hållbarhets-
redovisning
2024
SOBI_logo_RGB.svg
Vad innebär det att leva med en sällsynt
sjukdom när endast 5 procent av de
10 000 kända sjukdomarna har godkända
behandlingar?
För Sobi innebär det både ett ansvar och
en drivkraft – att utveckla innovativa
behandlingar och förbättra vården för alla
som lever med sällsynta sjukdomar.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 3
Innehåll
Detta är Sobis års- och hållbarhetsredovisning för 2024.
Den formella årsredovisningen omfattar sidorna 31-136.
Hållbarhetsredovisningen som ingår på sidorna 39-82
utgör bolagets och koncernens lagstadgade
hållbarhetsrapport enligt Årsredovisningslagen enligt
den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Hållbarhetsrapporten baseras på GRI Standards 2021
och tar hänsyn till rapporteringskraven i European
Sustainability Reporting Standards (ESRS). Rapporten
omfattar Sobis TCFD-rapport (Task Force on Climate-
related Financial Disclosures) och redovisning enligt
EU:s taxonomiförordning. Detta dokument utgör pdf-
versionen av den officiella ESEF-versionen av
årsredovisningen. Den officiella ESEF-versionen finns
tillgänglig på sobi.com. ESEF-versionen råder vid
eventuella frågor eller konflikter. I händelse av
avvikelser mellan språkversionerna är det den svenska
ESEF-versionen som gäller.
iStock-1327829536_Fix rev wdesk.jpg
Med entusiasm, ansvar och
nyfikenhet som drivkraft verkar
Sobi för att:
Se till att alla som lever med en
sällsynt sjukdom inom Sobis
sjukdomsområden ska kunna få
nytta av Sobis godkända
läkemedel.
Leverera innovativa lösningar 
från sin pipeline.
Bibehålla engagemanget för 
patienter, medarbetare och
samhället.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 4
Detta är Sobi
Map-Sobi Markets_24-01.svg
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) (Sobi®)
är ett globalt biopharmabolag som
förverkligar potentialen i banbrytande
innovationer och ger personer som lever
med sällsynta sjukdomar en bättre vardag.
Sobi har sitt huvudkontor i Stockholm, med
närvaro i cirka 30 länder och levererar
läkemedel till patienter i ännu fler länder.
Sobi har cirka 1 800 medarbetare.
Box_sid4.png
Globalt huvudkontor
Marknadsnärvaro, direkt
Marknadsnärvaro, indirekt
Sobis värderingar
Care: Det är vår omtänksamhet,
kunskap och engagemang som
gör oss till de vi är. Care, det
vill säga vård och omtanke, är
själva fundamentet för vår
strategi, verksamhet och
kultur.
Ownership: Det är vårt ansvar
att agera. Därför uppmuntrar vi
entreprenörskap och lär oss av
våra erfarenheter.
Urgency: Patienterna kan inte
vänta, därför är det angeläget
att vi driver utvecklingen framåt
samtidigt som vi upprätthåller
våra normer.
Partnership: Partnerskap och
samarbete präglar vårt
arbetssätt, såväl inom Sobi som
med externa partners och
intressenter.
Ambition: Vi sätter ambitiösa
mål och gör vårt yttersta för att
uppnå dem.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 5
Sjukdomsområden
Sobi fokuserar på behandlingar inom hematologi, immunologi och specialty care.
iStock-1530118269_Fix wdesk.jpg
Haematology.png
Immunology.png
Haematology
Portföljen omfattar läkemedel för
behandling av hemofili, trombocytopeni
och andra allvarliga blodsjukdomar.
Immunology
Portföljen är inriktad på
autoinflammatoriska och autoimmuna
tillstånd - allvarliga, funktions-
nedsättande eller till och med
livshotande sjukdomar.
Intäkter, MSEK
16 429
Tillväxt
23 %
Intäkter, MSEK
8 332
3298534884449
4398046512241
Huvudsakliga varumärken
Huvudsakliga varumärken
Specialty Care
Inom området Specialty Care fokuserar
Sobi på sällsynta genetiska och metabola
sjukdomar.
SpecCare.png
Tillväxt
9 %
Intäkter, MSEK
1 267
4398046512256
Huvudsakliga varumärken
Tillväxt
13 %
Intäkter, MSEK
26 027
Tillväxt
18 %
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 6
Året i korthet
DivBG_BGplatta s6.png
Rörelsens intäkter, MSEK
26 027
Intäktstillväxt vid fasta
växelkurser (CER)
19 %
3298534884699
3298534884714
Justerad EBITA, MSEK
9 368
Justerad EBITA, marginal
36 %
3298534884729
Nyckeltal
MSEK (om inget annat anges)
2020
2021
2022
2023
2024
Rörelsens intäkter
15 261
15 529
18 790
22 123
26 027
Bruttoresultat
12 036
12 045
14 014
17 128
20 242
Bruttomarginal1
79 %
78 %
75 %
77 %
78 %
Rörelsekostnader
7 575
8 288
10 201
12 956
14 623
EBITA1
6 700
5 575
5 930
7 075
9 158
Justerad EBITA2
6 301
5 575
6 605
7 494
9 368
EBIT (rörelseresultat)
4 818
3 733
3 813
4 066
5 625
Årets resultat
3 245
2 679
2 638
2 409
3 879
Resultat per aktie före utspädning, SEK4
10,52
8,67
8,52
7,47
11,37
Justerat resultat per aktie före utspädning, SEK1,2,3,4
9,22
8,67
10,29
8,55
11,83
Kassaflöde från den löpande verksamheten
4 926
5 470
4 576
4 470
7 388
Eget kapital per aktie, SEK1,4
58,4
66,4
75,3
95,6
113,2
Soliditet1
42 %
48 %
51 %
46 %
53 %
Antal anställda (motsvarande heltidstjänster)
1 509
1 559
1 556
1 772
1 840
1. Sobi presenterar vissa finansiella mått i sin års- och hållbarhetsredovisning som inte definieras enligt IFRS
redovisningsstandarder, se not 2, så kallade Alternativa nyckeltal. För ytterligare information samt bedömning
avseende varför dessa anses viktiga, och hur de har beräknats, se Alternativa nyckeltal.
2. För information om jämförelsestörande poster (IAC) se Femårsöversikten.
3. Resultat per aktie 2020 exklusive återföring av CVR-skulden om 399 MSEK.
4. Jämförelsetalen har justerats för att ta hänsyn till fondemissionselementet i företrädesemissionen, för vilken det
slutliga utfallet offentliggjordes den 19 september 2023.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 7
Styrelseordförande har ordet
Vår utökade portfölj lägger en stabil grund
David Meek stående format wdesk.jpg
“Vi har framgångsrikt
genomfört vår strategiska
plan, nått viktiga milstolpar
och utvecklat vår portfölj”
Sällsynta sjukdomar utgör fortfarande en tung
börda för patienter och deras vårdgivare runt om
i världen. På Sobi står vi fast vid vårt uppdrag att
lindra denna börda genom att tillhandahålla
innovativa läkemedel som gör livsförändrande
skillnad.
I december 2024 valdes jag till ordförande och
jag vill ta tillfället i akt att tacka för detta
förtroende och för möjligheten att få bidra till
detta enastående bolags fortsatta framgångar.
Jag ser fram emot att hjälpa till att vägleda
bolaget genom nästa utvecklingsfas.
Under året har vi avsevärt stärkt vår roll inom
sällsynta sjukdomar, förbättrat tillgängligheten
för patienter och utökat vår geografiska närvaro.
Vi har dessutom framgångsrikt genomfört vår
strategi, nått viktiga milstolpar och utvecklat vår
portfölj. Årets framgångar fick ytterligare stöd av
en stark marknadsetablering av våra nyligen
lanserade läkemedel samt betydande framsteg
inom vår pipeline, vilket skapar en stabil grund
för framtida tillväxt.
Som exempel kan nämnas den framgångsrika
lanseringen av Altuvoct, regulatoriska milstolpar
som ansökan till FDA i USA för NASP (tidigare
SEL-212) och studiedata för Aspaveli vid sällsynta
njursjukdomar. Detta arbete har lagt en stabil
grund för fortsatt tillväxt under de kommande
åren med lanseringar av nya behandlingar och
framsteg i vår pipeline till stor nytta för personer
med sällsynta sjukdomar. Framöver kommer vi
att bygga vidare på detta momentum och
ytterligare stärka Sobis position som en global
ledare inom sällsynta sjukdomar.
Under 2024 avgick Annette Clancy som
ordförande och på bolagets vägnar vill jag
framföra ett stort tack till Annette för hennes
enastående insats. Som ledamot i Sobis styrelse
under de senaste tio åren har Annette bidragit till
att leda Sobi genom dess omvandling från ett
hemofilifokuserat bolag till en diversifierad global
pionjär inom sällsynta sjukdomar. Vi ser nu hur
denna strategiska förändring ger resultat, med
tillväxt driven av vår breda läkemedelsportfölj.
Bolagsstyrning har en fortsatt hög prioritet för
styrelsen. Vi övervakar Sobis verksamhet och
utveckling för att säkerställa att vi håller kursen
mot våra långsiktiga mål. Hållbarhet får ett allt
viktigare fokus och diskuteras regelbundet som
en stående punkt på agendan.
Vår uppförandekod utgör ett grundläggande
ramverk som säkerställer att vi upprätthåller
högsta standard inom alla hållbarhetsområden.
Att följa koden är obligatoriskt för alla Sobis
medarbetare. Externa samarbeten regleras med
hjälp av programmet för ansvarsfulla inköp och
uppförandekoden för partners, vilka omfattar
viktiga områden som miljöpåverkan, arbetsrätt,
etik och mänskliga rättigheter.
Vi står fast vid vårt åtagande att följa
internationella standarder. Sedan 2017 har vi varit
anslutna till FN:s Global Compact och har
integrerat dess principer i vår dagliga
verksamhet. Arbetet är i linje med FN:s mål för
hållbar utveckling och Parisavtalet och
framstegen rapporteras varje år.
r vi blickar framåt står Sobi fortsatt fast vid sina
kärnvärden. Vår uthållighet, anpassningsförmåga
och engagemang för dessa värderingar driver
oss vidare i vårt uppdrag att tillhandahålla
effektiva, livsförändrande behandlingar till de
som behöver dem mest.
Avslutningsvis vill jag rikta ett stort tack till
Sobis ledning och alla medarbetare för deras
ovärderliga insatser för vårt uppdrag att förändra
livet för personer med sällsynta sjukdomar, samt
till våra aktieägare för deras fortsatta förtroende
och stöd. Tillsammans kommer vi att fortsätta att
leva upp till vårt uppdrag och skapa värde för alla
våra intressenter.
Jag ser fram emot det kommande året då vi
ytterligare kommer att förbättra tillgången till
våra läkemedel och ta fram nya och innovativa
behandlingar från vår pipeline för att möta det
stora medicinska behovet för personer som lever
med sällsynta och svåra sjukdomar.
David Meek
Styrelsens ordförande
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 8
Verkställande direktören har ordet
Starkt resultat och betydande framsteg i pipeline
Guido Oelkers stående format wdesk.jpg
“Sobis tillväxtresa har bara
börjat. Vi brinner för att
göra livsförändrande
skillnad för personer som
lever med sällsynta
sjukdomar.”
Året präglades av ett starkt fokus på
genomförande, då vi fortsatte arbetet med att
omsätta Sobis strategi i praktiken. Vårt
framgångsrika arbete med att diversifiera vår
portfölj och utöka vår globala närvaro visar på
vår styrka och uthållighet i en föränderlig miljö. 
Mer än hälften av Sobis intäkter genereras nu
från vår strategiska portfölj. Dessa läkemedel har
fortsatt stor potential inom sina nuvarande och
framtida indikationer samt genom expansion till
nya marknader.
Trots Sobis snabba utveckling förblir vårt
engagemang oförändrat - att göra 
livsförändrande skillnad för personer som lever
med sällsynta sjukdomar. Endast fem procent av
alla sällsynta sjukdomar har idag ett godkänt
läkemedel, och vi vill inte bara uppmärksammas
för våra affärsresultat utan också för vad vi gör
för att förbättra livet för de som drabbas.
Intäkterna för året uppgick till 26 027 MSEK, en
stabil ökning med 18 procent, eller 19 procent
vid fasta växelkurser. Lönsamheten var också
fortsatt stark. Justerad EBITA uppgick till 9 368
MSEK motsvarande en marginal på 36 procent.
Inom Haematology har den europeiska
lanseringen av Altuvoct varit mycket lovande.
Doseringen en gång i veckan har visat på en
signifikant minskad blödningsfrekvens, mätt över
året, jämfört med andra faktor VIII-produkter,
vilket gör Altuvoct till ett potentiellt banbrytande
läkemedel inom behandlingen av hemofili A. Vi
ser Altuvoct som en viktig drivkraft för Sobis
fortsatta tillväxt.
Vonjo, som är godkänt för behandling av
myelofibros, uppvisar också lovande framsteg. Vi
är övertygade om att det kommer att spela en
nyckelroll inom det växande hematologiområdet
i takt med att vi utökar dess tillgänglighet och
utforskar nya indikationer.
En annan viktig milstolpe under året var
positiva fas 3-data för Aspaveli vid två sällsynta
njursjukdomar, som båda idag saknar godkända
behandlingar. Vi är övertygade om att Aspaveli
kommer att spela en avgörande roll i vår
framtida tillväxt.
Immunology presterade också bra. Försäljningen
av Gamifant drevs av ökad kunskap om
gammainterferonets roll och Kineret visar åter
tillväxt inom samtliga regioner. Beyfortus ger oss
goda royaltyintäkter som kompenserar för
försäljningsnedgången av Synagis och bidrar
starkt till vårt resultat.
I slutet av året nådde vi en viktig klinisk
milstolpe när vi lämnade in ansökan för Gamifant
för behandling av HLH/MAS vid Stills sjukdom i
USA. I juni inledde vi en stegvis ansökan om
marknadsgodkännande för NASP (tidigare
SEL-212) hos FDA. Om det godkänns skulle dess
dosering en gång i månaden kunna innebära
betydande fördelar och vi ser fram emot den
fortsatta utvecklingen.
Våra team inom FoU och Medical Affairs har
varit avgörande för att driva strategin framåt,
stödja expansionen av vår pipeline, utforska nya
indikationer och generera vetenskapliga evidens
som kommer att ligga till grund för våra
kommande framgångar.
På Sobi är hållbar utveckling en central del av
vårt arbete, både genom att ta våra läkemedel
framåt och genom att bidra till den globala
hälso- och sjukvården. Vi har ett nära samarbete
med våra intressenter för att främja tillgången till
våra läkemedel.
Ett bra exempel är Unite4Rare, ett initiativ som
skapades för att inkludera expertis från patienter
och vårdgivare i vårt arbete. Samverkan är
avgörande för medicinska framsteg, särskilt inom
sällsynta sjukdomar, och detta initiativ skapar ett
tydligare fokus.
Vi är också stolta över det erkännande vi har
fått för vårt hållbarhetsarbete, bland annat ingår
vi fortsatt i Dow Jones Best-in-Class Europe,
tidigare kallat Dow Jones Sustainability Index
Europe. Under året formaliserade vi vårt
åtagande inom Parisavtalet genom att lämna in
klimatmålen för Sobis verksamhet och
värdekedja till Science Based Targets initiative, i
linje med de globala miljömålen.
Inga av årets alla framsteg skulle ha varit
möjliga utan våra medarbetares fantastiska
engagemang. Att stärka vår företagskultur och
vårt ledarskap har fortsatt hög prioritet, med
stark betoning på mångfald, jämlikhet och
inkludering.
Sobis tillväxtresa fortsätter. Vårt engagemang för
att göra skillnad för personer med sällsynta
sjukdomar och utveckla innovativa behandlingar
är starkare än någonsin. Jag vill rikta ett stort
tack till alla Sobis medarbetare för deras
dedikerade arbete och våra aktieägare för deras
förtroende. Tillsammans kommer vi att fortsätta
göra en meningsfull skillnad för personer som
lever med sällsynta och svåra sjukdomar.
Guido Oelkers
Verkställande direktör
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 9
iStock-1221961891_Fix skiss wdesk.jpg
Vision:
Att erkännas som en global ledare i att tillhandahålla
innovativa och livsförändrande behandlingar för
personer som lever med sällsynta och svåra sjukdomar.
Mission:
Sobis uppdrag handlar om att ge personer som lever
med sällsynta och svåra sjukdomar ett bättre liv. Allt
med målet att alla som behöver och kan ha nytta av
Sobis läkemedel också får tillgång till dem.
Strategi
Sobi strävar efter att identifiera och förverkliga potentialen i
banbrytande innovationer som ger personer som lever med
sällsynta sjukdomar en bättre vardag. Sobi arbetar målmedvetet
med att utveckla innovativa lösningar från sin pipeline och tar ett
stort ansvar för att stödja de individer som bolaget vill hjälpa, sina
medarbetare och samhället i stort. Bolaget fokuserar på att
säkerställa att alla patienter inom Sobis sjukdomsområden har
tillgång till godkända läkemedel.
3 Orphan Drug Report 2024, Evaluate Pharma.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 10
Strategi och mål
Hittills har fler än 10 000 sällsynta
Box_sid10.png
Nå fler
Förbättra tillgången till
livsförändrande behandlingar
globalt och snabbt nå ut
med terapier till patienter –
med målet att vara den
självklara partnern i takt med
att Sobi växer och stärker sin
ledande position inom sina
sjukdomsområden.
Tillsammans
Sobi växer med omsorg och
driver innovation genom sina
medarbetare: attraherar och
utvecklar topptalanger,
säkerställer en hållbar och
ansvarsfull verksamhet, utnyttjar
teknik och AI för att påskynda
värdeskapandet.
Identifiera
Identifiera medicinska
behov och banbrytande
behandlingar för personer
med sällsynta sjukdomar
genom licensavtal eller
förvärv av innovationer i
sen utvecklingsfas.
Sobis strategi omfattar fyra affärsstrategiska prioriteringar och två hållbarhetsprioriteringar
Optimera
Erbjuda förstklassiga
behandlingar och
optimera livscykeln för
Sobis läkemedel för att
säkerställa att de når sin
fulla potential – till nytta
för personer som lever
med sällsynta sjukdomar.
sjukdomar identifierats globalt och
fler upptäcks varje dag tack vare
den snabba tekniska utvecklingen
inom diagnostik med bland annat
genetisk testning.
Trots detta förblir många patienter
odiagnosticerade och färre än 10 procent
kommer i slutändan att få en sjukdomsspecifik
behandling 1. Behovet av innovativa behandlingar
är därför stort.
Även om många sällsynta sjukdomar är mycket
Alltid agera ansvarsfullt
Sobis medarbetare är avgörande för att förverkliga bolagets strategi
och Sobi arbetar kontinuerligt för att skapa en inkluderande och
hållbar arbetsplats som främjar utveckling och ger alla medarbetare,
oavsett bakgrund, lika möjligheter att växa. Sobi ställer höga krav på
etiska, miljömässiga och sociala standarder - både i den egna
verksamheten och genom hela värdekedjan. Påverkan och risker i
samband med Sobis verksamhet och värdekedja bedöms och följs
upp, och förbättringar genomförs löpande för att förhindra eller
minimera negativa effekter och driva positiv förändring.
Läs mer på sidan 25.
Upprätthålla åtagandet
gentemot patienter
Patientsäkerhet är Sobis viktigaste fokus. Sobi fortsätter att
stärka sitt engagemang för patienter och fördjupa sitt
patientcentrerade arbetssätt i nära samarbete med
patientorganisationer, vilket innebär att patientperspektivet
integreras genom läkemedlets hela livscykel. Forskning,
utveckling och marknadsföring ska alltid vila på etiska
principer. Läs mer på sidan 23.
Sobi har två strategiska hållbarhetsprioriteringar
ovanliga, drabbar de sammantaget en betydande
andel av den globala befolkningen. Det finns
uppskattningsvis 400 miljoner människor i
världen som har en sällsynt sjukdom 2 och dessa
står för nära 10 procent av den totala
förekomsten av sjukdomar1.
Om alla med en sällsynt sjukdom bodde i ett
och samma land skulle det vara världens tredje
mest folkrika land efter Kina och Indien. Om vi
tar hänsyn till att effekterna av en sällsynt
sjukdom eller ett sällsynt tillstånd också omfattar
närstående och vårdgivare, blir det totalt över en
miljard människor som berörs1.
Försäljningen av läkemedel för sällsynta
sjukdomar fortsätter att öka i snabbare takt än
den totala läkemedelsmarknaden och förväntas
växa snabbare än andra innovativa läkemedel,
med en försäljning som beräknas överstiga
270 miljarder USD år 2028 3.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 11
Affärsmodell
Yngre kvinna sid 11 wdesk.jpg
BusinessModel_SVE.png
Sobis plattform för sällsynta sjukdomar
Den medicinska utvecklingen går snabbt framåt,
med en ständigt ökande mängd data och nya
behandlingsmöjligheter. Sobi stödjer personer
som lever med sällsynta sjukdomar genom att
föra en kontinuerlig dialog med samtliga
intressenter i hela den biofarmaceutiska
värdekedjan. Det omfattar patienter och
vårdgivare, patientorganisationer, hälso- och
sjukvårdssystem, statliga myndigheter,
tillsynsmyndigheter, betalare och affärspartners.
Sobis styrkor ligger i att identifiera och utvärdera
kliniska projekt, driva dem genom sen
utvecklingsfas och kommersialisering, för att
snabbast möjligt göra läkemedel tillgängliga för de
som behöver dem. Det är viktigt att detta sker i nära
samarbete med patienter och patientföreträdare
inom sällsynta sjukdomar, för att tillsammans
kunna utveckla lösningar som gör betydande
skillnad för personer med sällsynta sjukdomar.
Identifiera och frigör framtida möjligheter
Sobi expanderar kontinuerligt sin verksamhet
genom att licensiera och förvärva nya läkemedel
från andra företag med likartad vision och
värderingar, men som är inriktade på forskning
och upptäckt. Sobi har utvecklat en omfattande
expertis inom bedömning och utvärdering av
substanser i klinisk fas för att snabbt och
konsekvent kunna bedöma deras möjligheter.
Med en stark position inom sällsynta sjukdomar,
kompetens inom utveckling i sen fas och global
närvaro kan Sobi påskynda tillgången till
livräddande läkemedel för patienter världen över.
Läkemedelsförsörjning
All läkemedelsförsörjning läggs genom
långsiktiga avtal ut på kontraktstillverkare inom
ett etablerat nätverk som förser Sobi med de
läkemedel som ska säljas. Sobis egen tillverkning
i Stockholm, som producerade rekombinant
faktor VIII för Pfizer, lades ned permanent under
årets första kvartal.
Proaktivt engagemang
Patientengagemang är centralt för Sobis
läkemedelsutveckling – för att säkerställa att
lösningarna uppfyller verkliga patientbehov. Ett
tidigt och kontinuerligt samarbete med
patientorganisationer bidrar till att utforma
kliniska studier som är anpassade till patienternas
preferenser och vanor.
Sobi strävar efter att säkerställa snabb och
tillförlitlig tillgång till läkemedel för personer med
sällsynta sjukdomar världen över, i linje med
bolagets åtagande för hållbarhet, samhällsansvar
och bolagsstyrning, samt FN:s mål för hållbar
utveckling (SDG). Genom sin plattform för
sällsynta sjukdomar bidrar Sobi till att förbättra den
globala hälsan för ofta åsidosatta patientgrupper.
Sobi samlar in djupgående patientinsikter,
inklusive etnografisk forskning, för att identifiera
medicinska behov. Dessa insikter, som stöds av
Sobis kliniska, medicinska, marknadsförberedande
och kommersiella team, ökar Sobis kunskap om
och förståelse av intressenternas föränderliga
behov och driver kontinuerliga förbättringar av
läkemedel och system. Under året lanserades
initiativet Unite4Rare för att ytterligare stärka
Sobis patientengagemang.
Patienters tillgång till läkemedel
Sällsynta sjukdomar utgör ett stort medicinskt
behov, med över 10 000 kända sjukdomar globalt
varav 95 procent saknar godkänd behandling.
Cirka 80 procent har en genetisk orsak, och 70
procent debuterar under barndomen 4. Diagnosen
av dessa sjukdomar är ofta fördröjd och tar i
genomsnitt fyra till åtta år att fastställa. Över 50
procent av fallen förblir odiagnostiserade4.
Sobi verkar för att medicinska innovationer ska
komma både patienter och läkare till nytta. Sobi
arbetar med hälso- och sjukvårdssystem över
hela världen för att säkerställa tillgänglighet,
leverans och distribution av sina läkemedel.
Ansvarsfull prissättning och läkemedels-
subventionering är avgörande för en rättvis
patientvård och tar hänsyn till faktorer som
medicinska behov, patientnytta, påverkan på
hälso- och sjukvårdssystemet, överkomligt pris
och kostnaden för fortsatt innovation.
Sobi strävar efter att
säkerställa snabb och
tillförlitlig tillgång till
läkemedel för personer
med sällsynta sjukdomar
världen över.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 12
Unite4Rare
Ett långsiktigt åtagande gentemot
patienter och vårdgivare
Under 2024 lanserades Unite4Rare, Sobis långsiktiga engagemang för personer som lever
med sällsynta sjukdomar. Initiativet utgör en betydande milstolpe i Sobis långa tradition av
patientengagemang och tydliggör bolagets ansvarsområden och partnerskap.
Unite4Rare är ett genuint samarbetsinitiativ mellan
patientorganisationer och Sobis högsta ledning, och speglar Sobis
engagemang för att skapa meningsfull förändring genom att sätta
patienterna i centrum för sin strategi. Unite4Rare bygger på fyra
sammanlänkade delar, utformade för att stödja och gynna patienter
och deras anhöriga:
Connect - Skapa kontakt och partnerskap inom hälso- och
sjukvårdssektorn.
Nurture - Främja meningsfulla partnerskap med intressenter
inom patientsfären.
Collaborate - Samarbeta för att tillgodose medicinska behov och
förbättra behandlingsresultaten.
Innovate - Innovera för att ge personer med sällsynta sjukdomar
ett bättre liv.
Varje del beskriver specifika åtaganden, tidigare och nuvarande
exempel, mätbara resultat och vilka funktioner som har ansvaret.
Dessa delar understryker Sobis engagemang för att främja kontakter,
vårda relationer, uppmuntra samarbete och driva innovation.
Unite4Rare är utformat med utgångspunkt i de erfarenheter som
personer som lever med sällsynta sjukdomar har och fokuserar på akuta
behov samtidigt som det formar Sobis strategi för utveckling av
behandlingar, förbättrar tillgång till behandlingar och stärker
patientpartnerskap och utbildningsinitiativ.
Sobi kommer att mäta och rapportera framsteg årligen och hålla
en löpande dialog med ledare för patientorganisationer och nätverk
för att säkerställa att dessa värdefulla partnerskap ger optimala
resultat för personer som lever med sällsynta sjukdomar och deras
närstående.
SOBI-patient-friendly-illustration_OFFICIAL-CIRCLE_sve.png
Sobis patientråd
ett exempel på Collaborate,
en av fyra delar i Unite4Rare
Sobis patientråd omfattar en rad olika sjukdoms-
områden och säkerställer att patientperspektivet
formar alla aspekter av verksamheten. Under året
anordnade Sobi ett flertal patientrådsmöten med
patienter, vårdgivare och sjukvårdspersonal inom
hemofili, PNH, ITP och DLBCL. Dessa möten, som
hölls både digitalt och fysiskt, underlättade en
öppen dialog och gav deltagarna möjlighet att
dela med sig av erfarenheter om kliniska
prövningar, behandlingsriktlinjer, patientinitiativ,
kampanjer för ökad kunskap om sjukdomar och
digitala lösningar.
Patientrådet Haemophilia Liberate Life har
tillsammans med Sobi utformat en verktygslåda
som visar hur berättelser kan påverka och inspirera
personer som lever med hemofili, vilket bidragit till
Sobis kampanj "Reimagine Your Story". På liknande
vis skapade patientråden för DLBCL, ITP och PNH
AI-drivna kampanjer på sociala medier för att ge
patienter större inflytande och främja
beslutsfattande tillsammans med vårdpersonal.
Patientråden har en central roll i att vägleda
forskning, patientstöd och initiativ för ökad
kunskap om sjukdomar, samtidigt som de
säkerställer att patienternas behov står i centrum
för innovativa vårdlösningar. Återkoppling från
råden har lett till förbättringar i kliniska program
och patientengagemang med bland annat ändrade
läkemedelsförpackningar för bättre tillgänglighet,
och finjusteringar av patientrapporterade resultat.
Sobis patientråd har lett till mer patientvänliga
projekt och bättre utfall. Framöver planerar Sobi
att ytterligare bredda omfattningen av sina
patientråd.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | 13
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 13
Specialty Care
5 %
av rörelsens intäkter
Immunology
32 %
av rörelsens intäkter
Haematology
63 %
av rörelsens intäkter
Verksamhetsöversikt
Inom Haematology tillhandahåller Sobi innovativa lösningar för
personer som lever med hemofili A och hemofili B, inklusive
långtidsverkande rekombinanta faktorkoncentrat. I portföljen
ingår också behandlingar för trombocytopeni, paroxysmal
nokturn hemoglobinuri (PNH), diffust storcelligt B-cellslymfom
och myelofibros – en rad komplexa och allvarliga blodsjukdomar.
Inom Immunology erbjuder Sobi behandlingar som riktar sig mot
autoinflammatoriska och autoimmuna tillstånd som kan vara
allvarliga, funktionsnedsättande eller till och med livshotande.
Inom området Specialty Care fokuserar Sobi på sällsynta
genetiska och metabola sjukdomar.
iStock-1432338987_Fix rev wdesk.jpg
Box_sid13.png
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 14
Haematology
Hemofili
Intäkterna inom Sobis hemofiliverksamhet
(Altuvoct, royalty på Altuviiio, Elocta, royalty på
Eloctate®, Alprolix, royalty på Alprolix och
tillverkning) ökade med 10 procent vid fasta
växelkurser till 9 963 MSEK under året,
motsvarande 38 procent av rörelsens intäkter.
Altuvoct
Försäljningen av Altuvoct uppgick till 436 MSEK.
Baserat på årtionden av evidens från
användning i både studier och klinisk vardag
anser Sobi att faktorersättning är en
grundläggande hörnsten för att behandla och
förebygga blödningar hos personer med
hemofili. Med efanesoctocog alfa, en ny klass av
faktorkoncentrat med långvarigt höga faktor
VIII-nivåer för hemofili A som utvecklats i
samarbete med Sanofi, är Sobis målsättning att
ta faktorkoncentrat till nästa nivå och förändra
behandlingen av hemofili.
I juni erhöll efanesoctocog alfa EU-
godkännande som Altuvoct för behandling av
hemofili A med dosering en gång i veckan. Till
följd av detta erlade Sobi under tredje kvartalet
en engångsbetalning till Sanofi om cirka 180
MUSD, motsvarande 50 procent av Sanofis
utvecklingskostnader.
Efanesoctocog alfa är sedan februari 2023
godkänt i USA under namnet Altuviiio och
marknadsförs av Sanofi.
Under året uppgick royaltyintäkterna från
Altuviiio till 610 MSEK.
Elocta and Alprolix
Försäljningen av Elocta ökade med 1 procent vid
fasta växelkurser till 4 891 MSEK, motsvarande 19
procent av rörelsens intäkter. Försäljningen av
Alprolix ökade med 12 procent vid fasta
växelkurser till 2 372, motsvarande 9 procent av
rörelsens intäkter.
Trots marknadskonkurrens gynnades båda
läkemedlen av förtroendet som personer med
hemofili visar tack vare deras förmåga att stärka
blödningsskyddet, förbättra ledhälsan och
långsiktiga behandlingsresultat.
Doptelet
Försäljningen av Doptelet ökade med 30 procent
vid fasta växelkurser till 3 870 MSEK under året,
motsvarande 15 procent av rörelsens intäkter.
Den starka tillväxten drevs av ökad användning
i USA och högre marknadsandelar i länder där
lansering skett.
Under året erhöll Doptelet godkännande för
immunologisk trombocytopeni (ITP) i Kina och
efter godkännandet erhölls en milstolpsbetalning
från partnern i Kina om 53 MSEK.
Aspaveli/Empaveli
Försäljningen av Aspaveli/Empaveli uppgick till
1 030 MSEK, motsvarande 4 procent av rörelsens
intäkter.
Aspaveli/Empaveli är en riktad C3-behandling
som är utformad för att reglera den överdrivna
aktiveringen av komplementkaskaden, som är
del av kroppens immunsystem. Den är godkänd
för behandling av den sällsynta blodsjukdomen
paroxysmal nokturn hemoglobinuri (PNH).
Zynlonta
Försäljningen av Zynlonta uppgick till 103 MSEK.
Den starka utvecklingen drevs av lanseringar i
Europa och Sobis region International.
Vonjo
Försäljningen av Vonjo uppgick till 1 462 MSEK.
Tillskottet av Vonjo i juni 2023 ger betydande
strategiska möjligheter genom att dra nytta av
Sobis expertis inom hematologi och Vonjos
potential för patienter världen över med
blodcancern myelofibros, samt genom möjliga
framtida indikationer inom andra sällsynta
sjukdomar.
Tillverkning
Intäkterna från Pfizer för kontraktstillverkningen
av faktor VIII minskade med 13 procent till 375
MSEK. Sobis kontraktstillverkning upphörde
under årets första kvartal.
Haematology erbjuder innovativa
behandlingar för hemofili och
en rad komplexa och allvarliga
blodsjukdomar.
16 429
Intäkter i MSEK
24 %
Förändring vid fasta växelkurser
4032
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 15
Immunology
Specialty Care
Försäljningen inom Specialty Care ökade
med 13 procent vid fasta växelkurser till
1 267 MSEK under året, motsvarande 5
procent av rörelsens intäkter.
Försäljningen av Orfadin uppgick till
481 MSEK, försäljningen av Tegsedi till
180 MSEK och försäljningen av Waylivra till
273 MSEK.
Kineret
Försäljningen av Kineret ökade med 19 procent
vid fasta växelkurser till 2 854 MSEK under året,
motsvarande 11 procent av rörelsens intäkter.
Försäljningen drevs av ökad efterfrågan i
samtliga regioner. Under året godkändes Kineret
för Stills sjukdom i Kina.
Gamifant
Försäljningen av Gamifant ökade med 14
procent vid fasta växelkurser till 1 876 MSEK
under året, motsvarande 7 procent av rörelsens
intäkter.
Gamifant uppnådde hög användning i USA
Box-lig_sid15.png
8 332
Försäljning i MSEK
11 %
Förändring vid fasta växelkurser
Immunology erbjuder behandlingar
för autoinflammatoriska och
autoimmuna sjukdomar, samt för
prevention av respiratoriskt
syncytialvirus.
tack vare ett brett erkännande av
gammainterferonets betydelse. Under året
lämnade Sobi in en tilläggsansökan (sBLA) till den
amerikanska läkemedelsmyndigheten, FDA, för
HLH/MAS vid Stills sjukdom.
Beyfortus
Sobi har rätt till royalty på Sanofis
nettoförsäljning av Beyfortus i USA. Beyfortus är
godkänt för prevention av respiratoriskt
syncytialvirus (RSV) hos nyfödda och spädbarn.
Under året uppgick royaltyintäkterna från
Beyfortus till 3 010 MSEK. 
Royaltynivåerna började på 25 procent vid
lanseringen 2023, bibehölls under året, och ökar
sedan stegvis varje år från 2025 till 2028 till ett
intervall på 30 till 35 procent av
nettoförsäljningen. Efter 2028 kommer
royaltysatserna att ligga kvar på dessa nivåer.
Synagis
Försäljningen av Synagis minskade med 75
3298534883417
procent vid fasta växelkurser till 591 MSEK under
året, motsvarande 2 procent av rörelsens
intäkter. Denna utveckling speglar konkurrensen
från Beyfortus.
1 267
Försäljning i MSEK
13 %
Förändring vid fasta växelkurser
Specialty Care riktar sig mot
sällsynta genetiska och metabola
sjukdomar.
3848290697591
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 16
Florio®
Ger patienter kontroll
och möjliggör bättre vård
Florio är ett självständigt dotterbolag till Sobi som specialiserar sig på att
utveckla och driva digitala vårdlösningar för personer som lever med
sällsynta sjukdomar. Florios digitala lösningar är utformade för att ge
patienter större delaktighet och stödja vårdpersonal i att effektivt följa upp
och förbättra vården.
Digitala Florio-lösningar
För närvarande erbjuder Florio skräddarsydda
digitala lösningar för tre olika sällsynta
sjukdomar, tillgängliga i Europa, USA och
Mellanöstern:
florio HAEMO stödjer personer som lever med
hemofili, deras vårdgivare och läkare i 25 länder
i Europa och Mellanöstern. Den senaste
versionen erbjuder verktyg för alla
behandlingsmetoder, inklusive
realtidsprognoser för faktornivåer hos patienter
som får farmakokinetiskt (PK)-styrd profylax,
behovsstyrd behandling, icke-faktorbehandling
och immuntoleransinduktion (ITI). En
barnanpassad version visar på fördelarna med
profylax på ett engagerande och lekfullt sätt.
florio ITP ger stöd i vardagen för personer som
lever med ITP. Appen gör det möjligt för
användarna att följa sina behandlingar och
symtom, dela uppdateringar med sitt vårdteam
och göra det lättare att diskutera möjliga
behandlingsjusteringar. Den lanseras nu i flera
europeiska länder. En USA-specifik version, my
florio ITP, finns också tillgänglig.
florio PNH fungerar som en digital följeslagare
för personer som lever med PNH. Den finns
tillgänglig i EU och hjälper användarna att
registrera, organisera och granska hälsodata –
för att ge djupare kunskap om deras tillstånd.
Appens funktion "Hälsorapport" gör det
möjligt för var och en att dokumentera viktiga
hälsorelaterade händelser, till exempel
utmattningsepisoder, på ett personligt och
meningsfullt sätt. Denna funktion hjälper
användaren att få djupare kunskap om sitt
tillstånd och främjar väl underbyggda
diskussioner med vårdteamet.
Kvinna m telefon Florio wdesk.jpg
Dessa verktyg samlar in behandlingsrelaterade
data i realtid och gör det möjligt för patienter
att registrera, visualisera och följa upp
utvecklingen. Genom att erbjuda praktiskt
tillämpbara insikter hjälper Florios lösningar till
att stödja välgrundade beslut, främja forskning
och i slutändan ge bättre behandlingsresultat.
Florios produkter har utvecklats i nära
samarbete med patienter,
intresseorganisationer och vårdpersonal och
bygger på en djup kunskap om behov och
utmaningar vid hantering av sällsynta
sjukdomar. Företagets medicintekniska
mjukvaruprodukter är utvecklade enligt strikta
kvalitetskrav, regulatoriska standarder och
EU:s dataskyddsbestämmelser.
Florio fortsätter att utöka sitt utbud till fler
regioner och sjukdomsområden.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 17
Förbättrad behandlingstillgång
Sobis målsättning är att säkerställa att bolagets läkemedel kommer
varje patient inom dess sjukdomsområden till nytta. Under 2024
gjordes flera framsteg i att förbättra tillgången till behandling.
I februari 2024 bildade Sobi och Handok
ett samägt bolag, SOBI-Handok Co., Ltd,
för verksamhet inom sällsynta sjukdomar i
Sydkorea. Det samägda bolaget förväntas
stärka samarbetet mellan Sobi och
Handok samtidigt som bolagen flyttar
fram positionerna inom sällsynta
sjukdomar. Sobi och Handok avser att
utveckla, kommersialisera och distribuera
Sobis innovativa läkemedel i Sydkorea.
Sobi äger 51 procent och Handok 49
procent av aktierna i bolaget. Under 2024
godkändes Doptelet för ITP och Empaveli
för PNH i Sydkorea.
I mars 2024 godkände den kinesiska
läkemedelsmyndigheten, NMPA, Kineret
för behandling av Stills sjukdom.
I juni 2024 fick Altuvoct EU-
godkännande för hemofili A och
lanserades i Tyskland som första marknad.
EU-kommissionen följde också den
europeiska läkemedelsmyndighetens
(EMA) rekommendation om bibehållen
särläkemedelsstatus för Altuvoct som
därmed beviljades tio års
marknadsexklusivitet.
I juli 2024 meddelade Sobi att en stegvis
ansökan om marknadsgodkännande (BLA)
för NASP (tidigare SEL-212) inletts hos FDA.
Ansökan är baserad på resultaten från de
pivotala studierna DISSOLVE I och II. Denna
viktiga milstolpe uppnåddes efter att FDA i
mars 2024 beviljat NASP snabbspårsstatus,
Fast Track, vilket betonar det akuta behovet
av nya behandlingsalternativ för patienter
med kronisk refraktär gikt (CRG).
I december 2024 lämnade Sobi in en
tilläggsansökan (sBLA) till FDA för Gamifant
för behandling av HLH/MAS vid Stills
sjukdom. I februari 2025 beviljades ansökan
prioriterad granskning.
Framsteg 2024
Regulatoriska
ansökningar
Doptelet för ITP i Japan och pediatrisk ITP i USA, Empaveli för PNH i
Turkiet, Gamifant för HLH/MAS vid Stills sjukdom i USA, NASP (tidigare
SEL-212) inlett stegvis ansökan för kronisk refraktär gikt i USA, Vonjo i
Brasilien och Colombia, Zynlonta i Kanada.
Marknads-
godkännanden
Altuvoct i Europa och Israel, Doptelet för ITP i Sydkorea och Kina,
Empaveli för första linjens behandling av PNH i EU, Empaveli för PNH i
Sydkorea, Kineret för Stills sjukdom i Kina, Kineret i Turkiet.
Lanseringar
Mellanöstern, Turkiet och Nordafrika
Lansering av Elocta i Oman, Kineret i Turkiet, Orfadin i Kuwait, Qatar och
Saudiarabien, Empaveli i Förenade Arabemiraten, Vonjo i Kuwait.
Asien/Oceanien
Lansering av Empaveli för PNH i Sydkorea.
Europa/Östra Centraleuropa, Ryssland
Altuvoct i Danmark, Irland, Schweiz, Spanien, Tyskland och Österrike,
Doptelet för ITP/CLD i Ryssland och ITP i Bulgarien och Portugal.
Aspaveli i Cypern, Estland och Portugal.
Zynlonta i Europa och CEE (Italien, Luxemburg, Polen, Slovakien,
Slovenien, Storbritannien och Tjeckien).
Nordamerika
Doptelet för ITP och CLD i Kanada.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 18
Intervju med Lydia Abad-Franch
“Vårt mål är att väsentligt
förbättra behandlings-
resultaten för patienter
med sällsynta sjukdomar”
Med en rad innovativa läkemedel och en växande geografisk närvaro har
Sobi etablerat sig som en global ledare inom sällsynta sjukdomar. Sobis 
enhet för R&D och Medical Affairs bygger vidare på detta momentum
genom att leverera nya behandlingar, marknadsgodkännanden över hela
världen och ett nära samarbete med medicinska forskare.
_DSC2185 wdesk.jpg
Lydia Abad-Franch, MD,
MBA, Chief Medical
Officer, Head of R&D and
Medical Affairs.
Vilka var höjdpunkterna i Sobis forskning och
utveckling under året?
Det gångna året var mycket produktivt. Altuvoct
godkändes i EU två månader tidigare än förväntat,
vi lämnade in ansökan för Gamifant för HLH/MAS
vid Stills sjukdom till FDA, påbörjade den stegvisa
ansökan hos FDA för NASP (tidigare SEL-212) för
kronisk refraktär gikt, och Aspaveli visade starka
resultat i fas 3-studien för C3G & IC-MPGN.
Viktiga resultat från våra studier publicerades i
vetenskapliga tidskrifter, bland annat en artikel om
Altuvoct i New England Journal of Medicine, och
vi var starkt representerade vid internationella
kongresser med över 200 presenterade abstrakt.
Vilka är Sobis viktigaste strategiska
prioriteringar inom FoU? 
Vi har identifierat tre strategiska fokusområden
för att väsentligt förbättra behandlingsresultaten
för patienter med sällsynta sjukdomar:
För det första ska vi leverera på vår pipeline i
sen fas och på våra regulatoriska ansökningar.
Nu pågår granskningarna av viktiga ansökningar
för HLH/MAS, C3G & IC-MPGN och kronisk
refraktär gikt.
För det andra planerar vi att utvärdera och
utveckla spännande projekt för
konceptvalidering inom nya indikationer för våra
befintliga läkemedel. Vi undersöker till exempel
fas 2-möjligheter inom VEXAS för Vonjo och
inom CAR-T-profylax för Gamifant. Överlag har
vi sett och förväntar oss fortsatt stort intresse
från ledande medicinska och vetenskapliga
samfund, experter och institutioner världen över
för att delta i liknande forskningssamarbeten.
Slutligen kommer vi fortsätta att stärka vår
pipeline med nya innovationer och utvärdera de
vetenskapliga och kliniska fördelarna med
potentiella affärsutvecklingsmöjligheter.
Vilka utmaningar står ni inför och hur
hanterar Sobi dem?
Vi verkar i en starkt reglerad och konkurrensutsatt
miljö. Kontinuerlig innovation kopplat till våra
läkemedel och hur vi arbetar och samarbetar är
avgörande för att säkerställa att vi når våra mål.
För att ta fram läkemedel som gör skillnad för
personer som lever med sällsynta sjukdomar måste
allt börja och sluta med behandlingsresultaten. Vår
affärsmodell går ut på att identifiera nya substanser i
de senare utvecklingsfaserna, vilket kräver en
flexibel och skalbar organisation. Vi måste på ett
effektivt sätt hantera komplexiteten i global
utveckling, registrering och fortsatta medicinska
aktiviteter efter lansering.
Sobis verksamhetsmodell bidrar till att tillsätta
rätt experter till varje projekt för ett snabbt
genomförande. Våra medarbetare har en
gedigen erfarenhet inom läkemedelsutveckling,
medicin, säkerhet och regulatoriska frågor –
sammanhållna av vår kultur, som präglas av
nyfikenhet, globalt samarbete och innovation.
Hur ser ni till att alltid ha patienterna i fokus?
Vi har ett nära samarbete med patientorganisa-
tioner och stödjer utvecklingen av patientregister.
För att ytterligare stärka vårt patientfokus har vi
utvecklat initiativet Unite4Rare tillsammans med
ledare inom patientorganisationer. Att integrera
patientperspektivet i utformningen av kliniska
prövningar och protokoll är avgörande för att
säkerställa att resultaten är relevanta för deras
behov och situation. Vi systematiserar vårt arbets-
sätt genom att ha patientråd inom flera terapi-
områden och aktiverar återkopplingsmekanismer
för att kontinuerligt förbättra behandlingsresultaten.
Vi är stolta över att Sobi var en av grundarna av
World Federation of Hemophilias humanitära
biståndsprogram och har bidragit i över tio år nu.
Under 2024 hjälpte programmet till att behandla
över 17 000 akuta blödningar. Utöver donationer
är programmet ett konkret uttryck för vårt
långvariga engagemang att göra livsförändrande
skillnad för patienter runt om i världen.
Vad är det bästa med ditt arbete?
Att arbeta med teamet för att utveckla nya
lösningar för personer med sällsynta eller svåra
sjukdomar är otroligt givande. Det är fantastiskt
vad vi kan åstadkomma tillsammans – från att
driva vetenskapliga framsteg och utveckla nya
läkemedel, till att lotsa dem genom den
regulatoriska processen och slutligen se till att
de blir tillgängliga för de som behöver dem.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 19
De viktigaste läkemedlen
Sjukdomsområde
Läkemedel/substans
Sjukdom
Intäkter 2024/status
Haematology
Läkemedel
Altuvoct (efanesoctocog alfa)1
Hemofili A, en sällsynt genetisk blödningsrubbning orsakad av brist på koagulationsfaktor VIII.
436 MSEK
Alprolix (eftrenonacog alfa)1
Hemofili B, en sällsynt genetisk blödningsrubbning orsakad av brist på koagulationsfaktor IX.
2 372 MSEK
Aspaveli/Empaveli (pegcetacoplan)2
Paroxysmal nokturn hemoglobinuri (PNH), en sällsynt blodsjukdom som orsakas av att röda blodkroppar bryts ned.
1 030 MSEK
Doptelet (avatrombopag)
Immunologisk trombocytopeni (ITP) och kronisk leversjukdom (CLD), sjukdomar som orsakar brist på blodplättar.
3 870 MSEK
Elocta (efmoroctocog alfa)1
Hemofili A, en sällsynt genetisk blödningsrubbning orsakad av brist på koagulationsfaktor VIII.
4 891 MSEK
Royalty
Royalty på Sanofis försäljning av Altuviiio, Alprolix och Eloctate.
1 889 MSEK
Vonjo (pacritinib)
Primär eller sekundär myelofibros med intermediär eller hög risk och svår trombocytopeni (lågt antal blodplättar).
1 462 MSEK 
Zynlonta (loncastuximab tesirine)3
Diffust storcelligt B-cellslymfom (DLBCL), en aggressiv malign sjukdom.
103 MSEK
Pipeline
Aspaveli/Empaveli
Ytterligare indikationer, inklusive C3G, IC-MPGN och transplantationsassocierad trombotisk mikroangiopati efter allogen
hematopoetisk stamcellstransplantation (TMA-HSCT).
Fas 3, fas 2
Doptelet
ITP i Japan, pediatrisk indikation i USA.
Under granskning
Vonjo
Myelofibros med svår trombocytopeni (fas 3 bekräftande studie).
Vacuoles, E1 enzyme, X-linked, autoinflammatory, somatic (VEXAS) syndrom (fas 2 konceptvalidering).
Fas 2-3
Zynlonta
Ytterligare indikationer och kombinationer vid diffust storcelligt B-cellslymfom.
Fas 1b, 3
Immunology
Läkemedel
Beyfortus royalty
Royalty från Sanofis försäljning av Beyfortus för prevention av allvarliga infektioner i de nedre luftvägarna hos nyfödda och spädbarn
orsakade av respiratoriskt syncytialvirus (RSV).
3 010 MSEK
Gamifant (emapalumab)
Primär hemofagocyterande lymfohistiocytos (HLH), en ytterst sällsynt, snabbt fortskridande, ofta dödlig sjukdom orsakad av
hyperinflammation.
1 876 MSEK
Kineret (anakinra)
Stills sjukdom, familjär medelhavsfeber (FMF) och andra sällsynta, ibland genetiska autoimmuna sjukdomar som orsakas av ett
överaktivt immunsystem, samt covid-19 i EU och USA.
2 854 MSEK
Synagis (palivizumab)
Prevention av allvarliga nedre luftvägsinfektioner hos spädbarn och småbarn orsakade av respiratoriskt syncytialvirus, RSV.
591 MSEK
Pipeline
Gamifant
HLH/makrofagaktiverande syndrom (HLH/MAS) vid Stills sjukdom.
Under granskning
NASP (tidigare SEL-212)4
Kronisk refraktär gikt (CRG), en autoinflammatorisk sjukdom orsakad av avlagringar av uratkristaller i ledvätska och andra vävnader.
Under granskning
Specialty Care
Läkemedel
Orfadin (nitisinone)
Ärftlig tyrosinemi typ 1, en sällsynt genetisk sjukdom som orsakas av brist på enzymet fumarylacetoacetathydrolas, och alkaptonuri,
en annan sällsynt genetisk sjukdom.
481 MSEK
Tegsedi (inotersen)
Ärftlig transtyretinamyloidos eller familjär amyloidos med polyneuropati, är en sällsynt genetisk sjukdom som orsakas av onormal
inlagring av proteinet amyloid i organ och vävnader.
180 MSEK
Waylivra (volanesorsen)
Familjär kylomikronemi, en sällsynt genetisk sjukdom som orsakas av mycket höga nivåer av triglycerider i blodet.
273 MSEK
1. I samarbete med Sanofi.
2. I samarbete med Apellis Pharmaceuticals, Inc.
3. I samarbete med ADC Therapeutics SA.
4. I samarbete med Cartesian Therapeutics, Inc. (tidigare Selecta Biosciences, Inc.)
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 20
Pipeline
Huvudsaklig pipeline
Namn
Indikation
Klinisk fas
Haematology
Aspaveli/Empaveli
(pegcetacoplan)
IC-MPGN/C3G
Under registrering
i EU
Baserad på studien VALIANT
Aspaveli/Empaveli
(pegcetacoplan)
TMA-HSCT
Fas 2
Doptelet
(avatrombopag)
ITP
Under registrering
Japan
Doptelet
(avatrombopag)
ITP
Under registrering
Tilläggsansökan för pediatrisk
indikation i USA
Vonjo
(pacritinib)
Myelofibros med svår
trombocytopeni
Fas 3
PACIFICA
(bekräftande studie)
Vonjo
(pacritinib)
VEXAS
Fas 2
PAXIS
(konceptvalideringsstudie)
Zynlonta
(loncastuximab tesirine)
Andra linjens behandling vid
DLBCL
Fas 3
Studien LOTIS-5
Immunology
Gamifant
(emapalumab)
HLH/MAS vid Stills sjukdom
Under registrering
i USA
Tilläggsansökan inlämnad
NASP
(tidigare SEL-212)
CRG
Under registrering
i USA
Stegvis ansökan pågår
För aktuell information om Sobis pipeline hänvisas till sobi.com
Innovation är avgörande för Sobis vision att vara en global ledare inom
sällsynta sjukdomar. Sobi återinvesterar 14 procent av intäkterna i
forskning och utveckling för att fortsätta erbjuda innovativa behandlingar,
generera ny klinisk evidens och utöka användningen av sina läkemedel.
Vid årets slut bestod Sobis huvudsakliga pipeline av nio projekt från fas 2
till registrering.
Haematology
Altuvoct (efanesoctocog alfa)
Altuvoct är den första faktor VIII-ersättningsterapin
som har potential att ge nära normala faktornivåer
under större delen av veckan. Läkemedlet tas i en
dos per vecka och förbättrar blödningsskyddet för
personer med hemofili A.
EU-kommissionen beviljade marknads-
godkännande för Altuvoct i juni 2024, två
månader tidigare än förväntat. Kommissionen
följde också EMA:s rekommendation om
bibehållen särläkemedelsstatus för Altuvoct som
ger tio års marknadsexklusivitet.
I september 2024 publicerade New England
Journal of Medicine (NEJM) data från fas 3-
studien XTEND-Kids med Altuvoct, den första
utvärderingen av profylaxbehandling en gång i
veckan. Resultaten bekräftade säkerhets- och
effektprofilen och visar ett mycket effektivt
blödningsskydd hos barn under tolv år med svår
hemofili A.
Den pågående utvecklingen omfattar en fas
3b-studie och förberedelser för kliniska fas 4-
studier.
Doptelet (avatrombopag)
Doptelet är en oral trombopoetinreceptoragonist
(TPO-RA) som imiterar de biologiska effekterna
av trombopoetin (TPO) och stimulerar
megakaryocyternas utveckling och mognad för
att öka antalet blodplättar. Det används för
behandling av patienter med trombocytopeni vid
kronisk leversjukdom (CLD) och kronisk
immunologisk trombocytopeni (ITP).
I mars 2024 meddelade Sobi positiva resultat
från sin fas 3-studie med Doptelet för
behandling av barn och ungdomar med ITP. Det
primära effektmåttet uppnåddes, vilket bekräftar
effekt och säkerhet.
I augusti 2024 lämnade Sobi in en ansökan om
marknadsgodkännande för Doptelet till den
japanska läkemedelsmyndigheten vid behandling
av ITP.
I december 2024 validerade FDA inlämnandet
av en tilläggsansökan (sNDA) för användning av
Doptelet i en pediatrisk population.
Aspaveli/Empaveli (pegcetacoplan)
Aspaveli/Empaveli är en målinriktad behandling
mot C3 som syftar till att reglera okontrollerad
aktivering av komplementsystemet, en del av
kroppens immunförsvar. Pegcetacoplan är
godkänt för behandling av paroxysmal nokturn
hemoglobinuri (PNH) och i februari 2025
ansökte Sobi om en utökad indikation för
behandling av C3 glomerulopati (C3G) och
primär immunkomplex membranoproliferativ
glomerulonefrit (IC-MPGN) hos EMA baserat på
VALIANT-studien som genomfördes i samarbete
med Apellis Pharmaceuticals, Inc. Läkemedlet är
också i fas 2-utveckling för behandling av
transplantationsassocierad trombotisk
mikroangiopati efter hematopoetisk
stamcellstransplantation (TMA-HSCT).
I augusti 2024 meddelade Sobi och Apellis
positiva topline-resultat från fas 3-studien
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 21
VALIANT med pegcetacoplan vid C3G och
iStock-906517454_Fix wdesk.jpg
primär IC-MPGN. Båda är sällsynta
njursjukdomar som saknar godkänd behandling.
I maj 2024 godkändes pegcetacoplan i EU för
för första linjens behandling av vuxna patienter
med PNH som har hemolytisk anemi.
I januari 2024 fattade Sobi och Apellis ett
gemensamt beslut att stoppa utvecklingen för
behandling av köldagglutininsyndrom (CAD) på
grund av ett minskat medicinskt behov.
Zynlonta (loncastuximab tesirine)
Zynlonta är ett läkemedel som är villkorligt
godkänt i EU för behandling av patienter med
återkommande eller behandlingsresistent diffust
storcelligt B-cellslymfom (DLBCL). Läkemedlet är
under klinisk utveckling i samarbete med ADC
Therapeutics SA.
I december 2024 meddelade ADC Therapeutics
att den bekräftande fas 3-studien LOTIS-5
fullrekryterats. Studien utvärderar Zynlonta i
kombination med rituximab och undersöker en
potentiell utvidgning till andra linjens behandling.
Studien LOTIS-7 med Zynlonta i kombination
med en bispecifik antikropp är pågående och i
december 2024 meddelade ADC Therapeutics
positiva initiala data från denna studie.
Vonjo (pacritinib)
Vonjo är en ny oral kinashämmare med
specificitet för JAK2 och IRAK1, utan att hämma
JAK1. Det är godkänt i USA för behandling av
primär eller sekundär myelofibros med
intermediär eller hög risk och svår
trombocytopeni. En bekräftande fas 3-studie,
PACIFICA, pågår för närvarande.
I november 2024 gav FDA tillstånd att börja
klinisk prövning av Vonjo i konceptvaliderings-
studien PAXIS, en fas 2-studie för utvärdering vid
VEXAS (vacuoles, E1 enzyme, X-linked,
autoinflammatory, somatic) syndrom. VEXAS är
ett sällsynt, kroniskt autoinflammatoriskt syndrom
som saknar godkänd behandling.
Immunology
Gamifant (emapalumab)
Gamifant är en monoklonal anti-gammainterferon
(IFNγ) antikropp som binder till och neutraliserar
IFNγ. Det är indicerat för behandling av primär
HLH. Sobi utvecklar Gamifant för HLH/
makrofagaktiverande syndrom (MAS) vid Stills
sjukdom, och undersöker dess potential som
biverkningsprofylax för CAR-T i ett forsknings-
samarbete med Massachusetts General Hospital.
I maj 2024 erhöll Gamifant snabbspårsstatus,
fast track, från FDA som ett potentiellt
behandlingsalternativ för patienter med MAS.
I december 2024 lämnade Sobi in en
tilläggsansökan (sBLA) till FDA för HLH/MAS vid
Stills sjukdom. Denna baseras på nya data från
två öppna, enarmade interventionsstudier som
presenterades i november 2024 vid American
College of Rheumatology, ACR:s konferens. I
februari 2025 beviljades ansökan prioriterad
granskning.
NASP (tidigare SEL-212)
NASP (nanoencapsulated sirolimus plus
pegadricase) är ett nytt kombinationsläkemedel
under utveckling som tas en gång i månaden för
behandling av kronisk refraktär gikt (CRG).
I mars 2024 erhöll Sobi FDA:s beviljande av
Under 2024 uppnåddes många milstolpar inom den kliniska
utvecklingen. Bland de mest betydelsefulla, förutom EU-
godkännandet av Altuvoct, var ansökan för Gamifant för behandling
av HLH/MAS vid Stills sjukdom i USA, de positiva fas 3-resultaten för
Aspaveli vid C3G och IC-MPGN och starten av den stegvisa ansökan
till FDA för NASP vid kronisk refraktär gikt.
snabbspårsstatus för NASP vid CRG och i juni
2024 inledde Sobi en stegvis ansökan om
marknadsgodkännande till FDA. Ansökan baseras
på resultaten från de pivotala studierna DISSOLVE
I och II.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 22
Hållbarhet
Sobis uppdrag handlar om att ge personer som lever med sällsynta och
Boy magnifying glas wdesk.jpg
svåra sjukdomar ett bättre liv. Detta är samtidigt bolagets viktigaste bidrag
till en hållbar utveckling.
Sobis hållbarhetsstrategi bidrar till att förverkliga
bolagets vision och är avgörande för
genomförandet av affärsstrategin. Framsteg i
hållbarhetsarbetet levererar dessutom värde för
såväl Sobis intressenter som samhället i stort.
Sobis hållbarhetsstrategi bygger på
engagemanget att förverkliga Agenda 2030 i
enlighet med de globala målen (SDG:erna) och
Parisavtalet.
Strategin har utarbetats utifrån en gedigen
analys av faktisk och potentiell påverkan kopplat
till Sobis verksamhet och värdekedja, och har
utformats för att röra sig mot de nya kraven på
hållbarhetsredovisning enligt det europeiska
direktivet om hållbarhetsrapportering. Analysen
ligger till grund för att definiera hur Sobi bäst kan
bidra positivt och minimera negativ påverkan.
Resultatet av analysen har lett fram till en strategi
med två huvudsakliga prioriteringar:
Upprätthålla åtagandet gentemot patienter
Kärnan i Sobis engagemang och bolagets största
positiva påverkan ligger i att förbättra den
globala tillgången till läkemedel för sällsynta
sjukdomar, stödja och stärka personer som
lever med sällsynta sjukdomar och involvera
patienter genom hela läkemedlens livscykel.
Detta stöds av en stark pipeline och etisk FoU,
marknadsföring och försäljning. Att säkerställa
patient- och produktsäkerhet är en
grundförutsättning för Sobis verksamhet.
Alltid agera ansvarsfullt
Sobi är fast beslutet att vara en ansvarsfull
arbetsgivare genom att främja en sund, rättvis
och välfungerande organisation med en
företagskultur som präglas av stark affärsetik. En
annan viktig prioritering är att identifiera och
minska påverkan på klimatet, den fysiska miljön
och resursbehoven – både i den egna
verksamheten och i Sobis värdekedja. Genom att
samarbeta med partners i värdekedjan verkar
Sobi för att minska global miljöpåverkan och
säkerställa hälsa, säkerhet och välbefinnande för
människor i Sobis försörjningskedja. Sobi verkar
för att bidra positivt till individer och samhällen
överallt där bolaget är verksamt.
På följande sidor beskrivs Sobis huvudsakliga
insatser och framgångar för att förverkliga
strategin.
En utförlig beskrivning av Sobis hållbarhetsmål
och framsteg, och kopplingen till de materiella
frågorna återfinns i hållbarhetsrapporten.
Externa åtaganden
Sedan 2017 undertecknar Sobi de tio principerna
i FN:s Global Compact om mänskliga rättigheter,
arbetsvillkor, miljö och antikorruption.
Principerna ingår i kärnan i hur Sobi driver sin
verksamhet och framstegen rapporteras på
“avancerad nivå”. Sobis hållbarhetsstrategi
bygger på ett åtagande gentemot FN:s globala
mål för hållbar utveckling (SDG:erna) och
Parisavtalet.
Prioriteringarna är formade av Sobis 21 väsentliga frågor kopplade
till klimatförändringar, miljöföroreningar, vatten, cirkularitet, den egna arbetskraften,
arbetstagare i värdekedjan, konsumenter och slutanvändare samt affärsetik.
Tillgång till behandling
Patientcentrerat engagemang
Patient- och produktsäkerhet
Ansvarsfull marknadsföring och
försäljning
Etisk FoU
Säkra, hälsosamma och rättvisa
arbetsvillkor
En inkluderande och mångfaldig
arbetsplats
Minska miljö- och klimatavtryck
Minska resursförbrukning 
Ansvarsfulla inköp
Efterlevnad och korruptionsbekämpning
De två hållbarhetsprioriteringarna utgör en integrerad del av Sobis strategi.
Upprätthålla åtagandet gentemot
patienter
Alltid agera ansvarsfullt
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 23
Upprätthålla åtagandet gentemot patienter
Pojke Humanitarian aid wdesk.jpg
>22 000
personer har erhållit behandling
sedan programmets början
>17 000
akuta blödningar behandlades under 2024
>1 300
kirurgiska ingrepp under 2024
885 M
I faktorkoncentrat
donerade sedan programmets början
Sobis målsättning och åtagande
är att nå fler patienter i fler
länder med nya och
livsförändrande behandlingar
inom sjukdomsområden med
stora medicinska behov.
Tillgång till läkemedel
Under 2024 fortsatte Sobi att förbättra
Stöd till biståndsprogram
Som visionära grundare fortsatte Sobi
och Sanofi att stödja World Federation of
Hemophilias (WFH) humanitära
biståndsprogram under 2024. Mellan
2020 och 2025 donerar de två bolagen
upp till 500 miljoner internationella
enheter (IE) faktorkoncentrat för
humanitärt bruk för att uppfylla åtagandet
från 2014 att donera upp till en miljard IE
under en tioårsperiod. Sedan det initiala
åtagandet har över 22 000 personer med 
hemofili (20 662 år 2023) behandlats med
hemofililäkemedel som donerats av Sobi
och Sanofi. WFH:s humanitära
biståndsprogram ger en mer förutsägbar
och tillförlitlig läkemedelsförsörjning vilket
gör att behövande personer kan få
enhetlig och tillförlitlig tillgång till
läkemedel och vård. Dessutom är de
utbildningar för vårdgivare och patienter
som programmet möjliggjort avgörande 
för att utveckla lokal kapacitet för diagnos
och behandlingsuppföljning samt för att
skapa långsiktiga och varaktiga
förändringar. Donationer ger inte varaktig
och långsiktig tillgång till behandling,
målsättningen är därför att omvandla
donationer till behandlingstillgång inom
det reglerade hälso- och
sjukvårdssystemet.
tillgången till läkemedel genom nya
godkännanden, lanseringar och beviljade
läkemedelssubventioner. Sobis läkemedel
lanserades på tjugosex marknader under året.
För information om specifika marknader och
läkemedel, se Lanseringar på sidan 17.
Borträknat användning vid
pandemirelaterade tillstånd behandlades över
42 000 patienter (mätt i antal heltidspatienter)
med ett Sobi-läkemedel under 2024, jämfört
med drygt 36 000 under 2023.
Patientengagemang
Sobi samarbetar med patientorganisationer
och patientnätverk genom hela läkemedlets
livscykel och söker ständigt sätt att integrera
patientens och patientgruppens perspektiv
och erfarenheter. Att tillvarata synpunkter
från patientgrupper bidrar till att säkerställa
att läkemedel tillgodoser verkliga
patientbehov.
Under 2024 lanserades Unite4Rare (U4R),
ett initiativ framtaget i samarbete mellan
ledare för patientorganisationer och ledande
befattningshavare hos Sobi.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 24
Initiativet utgör en milstolpe i Sobis långa
tradition av patientengagemang. Det visar
bolagets strategiska fokus på att bygga relationer
med patientgrupper, samarbeta för att möta
medicinska behov och förbättra
behandlingsresultat, och sist men inte minst,
driva innovation för att ge personer med
sällsynta sjukdomar ett bättre liv.
Ett konkret uttryck för Sobis
Mamma son sid 24 wdesk.jpg
patientengagemang är de patientråd som
omfattar en rad olika sjukdomsområden och
säkerställer att patientperspektivet tillvaratas.
Under året anordnade Sobi ett flertal
patientrådsmöten med patienter, vårdgivare och
sjukvårdspersonal inom hemofili, PNH, ITP och
DLBCL för att få vägledning om tidig klinisk
utveckling.
Bolaget fortsatte sitt partnerskap med de
ideella organisationerna European Patients'
Academy on Therapeutic Innovation (EUPATI)
och Patient Focused Medicine Development
(PFMD).
Sobi stödjer intressentnätverk inom sällsynta
sjukdomar inklusive samarbetsorgan såsom
patientorganisationerna Rare Disease Europe
(EURORDIS) och the National Organization for
Rare Disorders (NORD) i USA.
Sobi fortsatte att stödja personer som lever
med, eller på annat sätt berörs av, hemofili
genom sin patientcentrerade vision för hemofili
"Liberate Life". Med ett onlinebaserat
resurscenter som erbjuder utbildningsaktiviteter,
syftar det till att höja vårdstandarden och ge
personer med hemofili förutsättningar att leva
ett liv fullt av möjligheter. Resurscentret finns i
en mängd olika lokala och regionala versioner.
Sobis engagemang för personer med hemofili
tog sig också uttryck i det kontinuerliga stödet till
WFH och dess humanitära biståndsprogram,
inklusive läkemedelsdonationer.
Det medicinska behovet vid PNH är
fortfarande stort och för patienter är tillgången
till bättre läkemedel avgörande. Sobi fortsätter
att öka medvetenheten om det medicinska
behovet, bland annat genom initiativ som
etnografisk forskning och nya digitala lösningar
från Sobis dotterbolag Florio som syftar till att
höja vårdstandarden.
Patientsäkerhet i fokus
Att tillhandahålla säkra läkemedel är en
grundförutsättning för Sobi. Säkerhetsövervakning
och farmakovigilans är integrerade i läkemedlets
livscykel för att säkerhetsrisker ska kunna
identifieras och åtgärdas, och i slutänden
förhindra eller minimera skada. Sobis globala
säkerhetsorganisation arbetar med att
upptäcka, utvärdera, förstå och förebygga
potentiella biverkningar. Korrekt hantering av
säkerhetsinformation ingår regelbundet i
medarbetarutbildningar.
Pipeline inriktad på medicinska behov
Utvecklingsportföljen, eller pipeline, är nyckeln
till att göra fler läkemedel tillgängliga för fler
människor. Vid årets slut bestod Sobis pipeline av
sju läkemedel eller potentiella nya läkemedel i
nio projekt från fas 2 till registrering. Flera
läkemedel i pipeline har antingen nya
verkningsmekanismer eller är unika inom sin
sjukdom. Regelverken för särläkemedel kan
förkorta tiden för läkemedel att nå ut till
patienter.
För att förverkliga portföljens potential uppgick
FoU-kostnaderna till 3 538 (2 796) MSEK,
motsvarande 14 (13) procent av Sobis intäkter
2024.
Florio utvecklar digitala lösningar i samarbete
med läkare och patienter. Florios lösningar
registrerar och visualiserar sjukdoms- och
behandlingsrelaterade data i realtid för att
möjliggöra bättre beslutsfattande och vård för
både pediatriska och vuxna patienter. År 2024
erbjöd Florio digitala lösningar för tre olika
sällsynta sjukdomar och fanns tillgänglig i länder
i Europa, Mellanöstern och USA.
Medicinska framsteg
Sobi deltar regelbundet i vetenskapliga
konferenser för att dela kunskap om medicinska
framsteg i syfte att förbättra medicinsk praxis.
Under 2024 deltog Sobi i evenemang som
kongressen för European Association for
Haemophilia and Allied Disorders (EAHAD),
kongressen för European Haematology
Association (EHA) och International Society on
Thrombosis and Haemostasis (ISTH),
Sobi är sedan länge sponsor till WFH och
European Haemophilia Consortium, EHC. Sobis
årliga stöd till WFH Corporate Partner Program
möjliggör nationella utvecklingsprogram,
utbildningsresurser, utbildning för vårdpersonal,
kapacitetsuppbyggnad och utbildning för
patienter och patientorganisationer samt stöd till
World Bleeding Disorder Registry. Sponsringen
av EHC möjliggör kapacitetsuppbyggnad i hela
Europa, inklusive utveckling av
ungdomsledarskap och aktivering av det
europeiska ungdomsnätverket.
9
projekt från fas 2
till registrering
7
läkemedel eller potentiella nya
läkemedel under utveckling
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 25
Alltid agera ansvarsfullt
Sobis medarbetare är nyckeln till att leverera på strategin, och Sobi
fortsätter att arbeta för att skapa en inkluderande och hållbar arbetsplats.
Sobi förväntar sig och verkar för att uppnå högsta etiska, miljömässiga och
sociala standard i såväl sin egen verksamhet som genom hela värdekedjan.
Påverkan och risker i samband med Sobis
verksamhet och värdekedja bedöms och följs
upp, och förbättringar för att förhindra eller
minimera negativ påverkan och driva positiva
förändringar görs kontinuerligt.
Omsorg om medarbetarna
Bolaget verkar för en inkluderande, hållbar och
flexibel arbetsplats med en stödjande kultur som
främjar tillväxt och utvecklar medarbetare med
olika bakgrund. Sobi strävar efter att ge sina
medarbetare möjlighet att nå sin fulla potential,
samt ger erkännande och belönar insatser.
Mångfald, jämlikhet och inkludering (DEI)
Implementeringen av det koncernövergripande
DEI-initiativet som lanserades 2022 har fortsatt
under 2024 med fokus på att öka medvetenheten.
Under året genomfördes workshoppar som valts
ut från den verktygslåda som skapades 2023 och
innehåller resurser för att öka kunskapen,
medvetenheten och engagemanget.
Med hjälp av ett uppföljningsverktyg övervakas
huvudsakliga DEI-indikatorer, till exempel
könsfördelningen på alla nivåer och resultaten av
DEI-indexet i medarbetarundersökningen.
Global medarbetarundersökning
Sobi har genomfört årliga
medarbetarundersökningar eller pulsmätningar
sedan 2020. Resultaten från 2024 års
pulsmätning visade en förbättring från 73 till 75
poäng. De flesta respondenterna anser att
lämpliga åtgärder har vidtagits sedan den
senaste undersökningen.
Ledarskap
Sobi fortsatte att fokusera på ledarskap och
personlig utveckling med hjälp av den globala
modellen för ledarskapskompetens som infördes
2022. Under 2024 lanserades utbildningar inom
fyra kompetensområden: Trust builder, People
champion, Strategic visionary och Performance
catalyst. Utbildningarna kommer att finnas kvar
för framtida ledare att genomföra längre fram.
Dessa kunskaper har vässats ytterligare genom
ett mentorprogram.
Minskad påverkan och miljöavtryck
Direkta och indirekta utsläpp (scope 1 och 2)
kopplade till Sobis egen verksamhet är
begränsade på grund av verksamhetens natur.
Under 2024 arbetade Sobi med att
omformulera sina klimatmål för att anpassa dem
Sobis utsläpp av växthusgaser
i ton CO2e år 2024
Scope 1 Direkta utsläpp från
Sobis egen verksamhet
1 097
Scope 2 Indirekta utsläpp från
Sobis egen verksamhet
771
Totala utsläpp scope 1 & 2:
1 868
Scope 3 Andra indirekta
utsläpp från Sobis värdekedja
251 456
till kraven i de kommande europeiska
standarderna för hållbarhetsrapportering (ESRS)
och åtog sig även att sätta vetenskapligt
baserade mål i linje med Science Based Targets
initiative (SBTi).
Ett absolut mål om en nästan 40-procentig
minskning av de sammanlagda utsläppen i scope
1 och 2 till 2029 har fastställts, med 2023 som
basår. Detta ska uppnås genom att minska
energiförbrukningen, öka effektiviteten och växla
till förnybar energi samt förändra bilflottan.
År 2024 kom 75 procent (76) av all energi som
Box_gul_sid25.png
förbrukades från förnybara energikällor och 55
procent (47) av alla tjänstebilar var fordon med
låga utsläpp.
Utsläpp från Sobis värdekedja (scope 3) står för
75 %
förnybar energi i Sobi verksamhet
99 %
genomgått utbildningen
om uppförandekoden
den i särklass största delen av Sobis utsläpp.
Kategorierna Inköpta varor och tjänster (kategori
1) och Uppströms transporter (kategori 4) står för
nästan 90 procent av scope 3-utsläppen. Ett mål
för leverantörsengagemang i scope 3 har satts
med ambitionen att 65 procent av Sobis
leverantörer i dessa kategorier, beräknat i andel
av kostnader, ska sätta sina egna
vetenskapsbaserade mål senast 2029.
Mer information om Sobis klimatåtaganden
och klimatresultat finns i avsnitt E1 i
hållbarhetsrapporten.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 26
Ansvarsfulla inköp
Eftersom Sobi anlitar externa partners för att
producera, förpacka och distribuera läkemedel
sker en stor del av Sobis påverkan i värdekedjan
utanför den egna verksamheten.
Sobi är medlem i PSCI, Pharmaceutical Supply
Chain Initiative, en ideell medlemsorganisation
som samlar medlemmar för att definiera,
etablera och främja ansvarsfull praxis för
försörjningskedjan, mänskliga rättigheter,
miljömässig hållbarhet och ansvarsfullt
företagande globalt. PSCI tillhandahåller också
verktyg för att rapportera hållbarhetsresultat.
Sobi använder dessa för att spåra leverantörers
hållbarhetsdata och utvärdera risk. År 2024
besvarade 86 procent av Sobis
kontraktstillverkare det obligatoriska
självutvärderingsformuläret för leverantörer.
Sobi använder även EcoVadis plattform för
Box_gul_sid26.png
Programmet för ansvarsfulla inköp, Responsible Sourcing Programme, bygger på tre pelare:
Samsyn kring värden och principer
Samsyn mellan Sobi och partners säkerställs
genom partneruppförandekoden, ett
dokument som leverantörer måste
underteckna och följa som en del av avtalet
med Sobi.
hållbarhetsrapportering för att driva utvecklingen
och kunna följa sina leverantörspartners
framsteg inom områdena miljö, arbetsrätt och
mänskliga rättigheter, etik och hållbara inköp.
För 2024 var den genomsnittliga EcoVadis-
poängen för Sobis leverantörer 60 av 100,
beskrivet som "en solid prestation".
Som en del av programmet för ansvarsfulla
inköp ingår måluppföljning av leverantörernas
miljöarbete i leverantörskategorier kopplade till
de största scope 3-faktorerna, såsom
kontraktstillverkare, transportörer och
leverantörer av indirekt material. Sobi övervakar
också leverantörernas hantering av vatten och
kemikalier samt deras ansträngningar att
minimera och förhindra utsläpp.
Engagemang för etik och nolltolerans mot
korruption
Sobis uppförandekod och Sobis värderingar är
verktyg för att stödja bolagets ambition att alltid
agera ansvarsfullt. Sobis uppförandekod och
visselblåsarfunktion finns tillgängliga för både
interna och externa parter.
Riskbedömning och utvärdering
av leverantörer
Sobi utvärderar potentiella och befintliga
partners och utför due diligence och
screening för efterlevnad inom områdena
styrning, etik, arbetsrätt, mänskliga
rättigheter och miljöansvar.
Tillvägagångssättet anpassas beroende på
geografi och leverantörskategorins riskprofil
samt leverantörens strategiska betydelse.
Sobis program för Compliance (efterlevnad),
syftar till att främja en kultur av etiskt
beslutsfattande och att förebygga och förhindra
beteenden som inte lever upp till kraven.
Sobis Corporate Compliance Committee
bestående av vd, CFO, chefsjurist och chief
compliance officer ansvarar för tillsynen av
complianceutredningar. Detta säkerställer både
organisatorisk rättvisa gällande sanktioner och
att förbudet mot repressalier mot visselblåsare
efterlevs. Under 2024 rapporterades och
utreddes 11 (14) fall.
Utbildning i uppförandekoden, korruptions-
Resultatstyrning och
uppföljning
Sobi strävar efter att minska
komplexiteten genom att använda
branschgemensamma plattformar i
arbetet med leverantörsresultat. Detta
gör det lättare och mer effektivt att
dela mål, aktiviteter och framsteg
mellan leverantörer och kunder i
läkemedelsindustrin.
och mutbekämpning är obligatoriska för
samtliga medarbetare vartannat år. Under 2024
utbildades 99 procent (95) av berörda
medarbetare i uppförandekoden och 99 procent
(91) fullgjorde den nyligen uppdaterade
utbildningen i korruptions- och mutbekämpning.
Leverantörspraxis
Andelen kontraktstillverkare och partners som
rapporterar i EcoVadis som tillämpar denna
praxis.
3298534943285
3298534943287
3298534943289
5 Fler optioner än aktier tilldelas eftersom optioner värderas med hjälp av Black-Scholes-modellen som omfattar flera parametrar, inklusive volatilitet, typ av option, underliggande aktiekurs, tid, lösenpris och riskfri ränta. Dessutom har optioner under lösenpriset inget värde.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 27
Aktien
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm
under symbolen SOBI.
Under 2024 ökade aktiekursen med 18 procent
till 317 SEK. Den högsta stängningskursen var
346 SEK den 25 oktober och den lägsta 250 SEK
den 14 februari. Sobis börsvärde vid årets slut
2024 uppgick till 113 miljarder SEK.
Omsättning
Sobiaktien handlas huvudsakligen på Nasdaq
Stockholm.
Den genomsnittliga dagsomsättningen i
Sobiaktien var 431 136 aktier per dag och 108
miljoner aktier, motsvarande ett värde om cirka
31,4 miljarder SEK.
Aktiekapital
Det totala antalet aktier uppgick till 356 000 049
per den 31 december 2024. Exklusive egna aktier
uppgick antalet aktier till 343 442 827. Samtliga
utestående aktier är stamaktier med ett
nominellt värde om 0,55 SEK och berättigar till
en röst per aktie.
Incitamentsprogram
Sobi har lanserat ett flertal aktierelaterade
incitamentsprogram till ledande
befattningshavare och medarbetare. För
närvarande finns det tre aktiva aktieprogram,
som alla har en löptid om tre år. Programmen
omfattar totalt högst 3 366 615 aktier eller 1,0
procent av det totala antalet aktier i bolaget.
Under året användes 1 128 384 aktier för
tilldelning i ett prestationsbaserat långsiktigt
aktieprogram. För vd, ledande befattningshavare
och utvalda nyckelpersoner består programmen
till hälften av aktieoptioner. Under året löstes
2 557 329 optioner i programmen in. Efter
inlösen under 2024 utgörs programmen totalt av
högst 323 299 aktieoptioner 5.
Aktieägare
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december
2024 till 24 398 och den största aktieägaren,
Investor AB, ägde 34,5 procent av aktierna. Sobi
ägde 3,5 procent av aktierna.
Utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för
2024. För mer information om Sobis
utdelningspolicy se bolagsstyrningsrapporten.
De största aktieägarna per 31 december 20241
Aktieägare
Antal aktier
Aktiekapital,
procent
Röster, procent
Investor AB
122 881 259
34,5
34,5
Morgan Stanley (förvaltarbolag)
35 043 578
9,8
9,8
Fjärde AP-fonden
20 763 106
5,8
5,8
AMF - Fonder & Pension
17 750 501
5,0
5,0
State Street Bank and Trust Co. (förvaltarbolag)
14 491 011
4,1
4,1
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ)
12 557 222
3,5
3,5
Swedbank Robur Fonder
11 766 573
3,3
3,3
J.P. Morgan Chase Bank NA (förvaltarbolag)
11 203 578
3,2
3,2
Northern Trust Company, Londonfilialen (förvaltarbolag)
9 468 936
2,7
2,7
Handelsbanken Fonder
8 795 907
2,5
2,5
Övriga
91 278 378
25,7
25,7
Summa
356 000 049
100
100
1. Aktieägarna presenteras enligt Euroclear Sweden AB:s aktieägarregister. Det kan därför finnas aktieägare som inte visas om
de låtit förvaltarregistrera sina aktier hos bank, fondförvaltare eller liknande institution. Euroclear är källan för all
aktieägarinformation i detta avsnitt, Aktien.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 28
Nyckeltal per aktie
Aktiekursutveckling 2024 (normaliserad) och handelsvolymer
SEK
2020
2021
2022
2023
2024
Resultat per aktie
10,52
8,67
8,52
7,47
11,37
Eget kapital
per aktie
58,4
66,4
75,3
95,6
113,2
Senast betalda
pris, 31 december
166,1
185,1
215,7
267,0
317,4
P/E-tal
15,1
20,4
24,2
35,7
27,9
Antal aktier,
per 31 december,
tusental1
346 235
349 534
352 224
354 359
356 000
sobi-Aktie-2024_ny_SVE.svg
1. För aktieinformation se not 25.
Ägarfördelning per land, %
Aktiekursutveckling de senaste fem åren (normaliserad) och handelsvolymer
2558
Data från Bloomberg.
sobi-Aktie_2020-2024_ny_SVE.svg
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 29
Femårsöversikt
2020
2021
2022
2023
2024
Resultaträkning, MSEK
Rörelsens intäkter
15 261
15 529
18 790
22 123
26 027
Bruttoresultat
12 036
12 045
14 014
17 128
20 242
EBITDA1
6 841
5 740
6 231
7 266
9 305
EBITA1
6 700
5 575
5 930
7 075
9 158
Justerad EBITA2
6 301
5 575
6 605
7 494
9 368
EBIT (rörelseresultat)
4 818
3 733
3 813
4 066
5 625
Årets resultat
3 245
2 679
2 638
2 409
3 879
Kapital, MSEK
Summa tillgångar
48 283
48 661
52 496
74 027
75 444
Sysselsatt kapital1
34 777
34 109
35 626
54 352
57 021
Eget kapital
20 206
23 203
26 525
33 867
40 295
Eget kapital hänförligt till moderbolagets
aktieägare
20 206
23 203
26 525
33 867
40 286
Likvida medel
404
1 045
1 361
904
1 140
Nettoskuld1
13 748
9 500
7 406
19 265
15 194
Kassaflöde, MSEK
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar i rörelsekapital
5 367
4 356
5 383
5 631
7 567
Kassaflöde från den löpande verksamheten
4 926
5 470
4 576
4 470
7 388
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-3 964
-367
-1 477
-21 904
-3 091
Kassaflöde från finansieringsverksamheten3
-1 282
-4 474
-2 902
17 012
-4 001
Förändring i likvida medel
-320
629
197
-422
296
2020
2021
2022
2023
2024
Nyckeltal, %
Bruttomarginal1
79
78
75
77
78
EBITA-marginal1
44
36
32
32
35
Justerad EBITA-marginal2
41
36
35
34
36
Avkastning på sysselsatt kapital1
13,9
10,9
10,7
7,5
9,9
Avkastning på eget kapital1
17,5
12,3
10,6
8,0
10,5
Soliditet1
42
48
51
46
53
Skuldsättningsgrad1
139
110
98
119
87
Aktiedata, SEK
Resultat per aktie4
10,52
8,67
8,52
7,47
11,37
Eget kapital per aktie1,4
58,4
66,4
75,3
95,6
113,2
Kassaflöde per aktie1,4
-1,0
2,0
0,6
-1,3
0,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per aktie1,4
16,0
17,7
14,8
13,9
21,6
1. Sobi presenterar vissa finansiella mått i års- och hållbarhetsredovisningen som inte definieras enligt IFRS redovisningsstandarder, se
not 2, så kallade alternativa nyckeltal. För ytterligare information samt bedömning avseende varför dessa anses viktiga och hur de har
beräknats, se Alternativa nyckeltal.
2. För information avseende jämförelsestörande poster 2024 och 2023, se Alternativa nyckeltal och not 12. EBITA 2022 exklusive
jämförelsestörande poster: upphörande av kontraktstillverkning om 363 MSEK (ReFacto), avsättning för förväntade kreditförluster i
Ryssland om 106 MSEK, sammanslagning av verksamheter om 72 MSEK och effektiviseringsprogram om 134 MSEK. EBITA 2020
exklusive jämförelsestörande poster; övriga rörelseintäkter relaterade till en återföring av en CVR-skuld om 399 MSEK. Det förekom
inga jämförelsestörande poster 2021.
3. Likvid från aktieoptioner avseende 2022, uppgående till 180,59 MSEK, har omklassificerats från övriga ej kassaflödespåverkande poster
till kassaflöde från finansieringsverksamheten.
4. Jämförelsetalen har justerats för att ta hänsyn till fondemissionselementet i företrädesemissionen, för vilken det slutliga utfallet
offentliggjordes den 19 september 2023.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 30
Rapportering
Innehåll
Koncernens räkenskaper
    Rapport över resultaträkning och rapport     
    över totalresultat
    Balansräkning
    Rapport över förändringar i eget kapital
    Kassaflödesanalys
Moderbolagets räkenskaper
    Resultaträkning och rapport över totalresultat
    Balansräkning
    Rapport över förändringar i eget kapital
    Kassaflödesanalys
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 31
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören (vd) för Swedish Orphan Biovitrum AB (publ), organisationsnummer 556038-9321, avger följande års- och
hållbarhetsredovisning för räkenskapsåret 2024.
Höjdpunkter 2024
Finansiell översikt
Rörelsens intäkter uppgick till 26 027 MSEK
(22 123), en ökning med 18 procent och 19
procent vid fasta växelkurser (CER).
Intäkterna inom Haematology uppgick
till 16 429 MSEK (13 370), en ökning med 23
procent och 24 procent vid CER.
Intäkterna inom Immunology uppgick till
8 332 MSEK (7 635), en ökning med 9
procent och 11 procent vid CER.
Den strategiska portföljen ökade med 84
procent och 87 vid CER till 12 346 MSEK
(6 698).
Bruttomarginalen var 78 procent (77).
Rörelseresultatet uppgick till 5 625 MSEK
(4 066), en ökning med 38 procent.
EBITA uppgick till 9 158 MSEK (7 075), en
ökning med 29 procent.
Justerad EBITA uppgick till 9 368 MSEK
(7 494) och exkluderar jämförelsestörande
poster om totalt -210 MSEK (-419). Justerad
EBITA-marginal uppgick till 36 procent (34).
Se Alternativa nyckeltal för ytterligare
information.
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare uppgick till 3 885 MSEK (2 409),
motsvarande ett resultat per aktie, före
utspädning, om 11,37 SEK (7,47). Se not 25
och Alternativa nyckeltal för justerat resultat
per aktie.
Kassaflödet från den löpande verksamheten
uppgick till 7 388 MSEK (4 470), en ökning
med 65 procent.
MSEK
2024
2023
Rörelsens intäkter
26 027
22 123
Bruttoresultat
20 242
17 128
Bruttomarginal1
78 %
77 %
EBITA1
9 158
7 075
Justerad EBITA1, 2
9 368
7 494
EBITA-marginal1
35 %
32 %
Justerad EBITA-marginal1, 2
36 %
34 %
Årets resultat
3 879
2 409
Resultat per aktie, före
utspädning, SEK
11,37
7,47
Justerat resultat per aktie,
före utspädning, SEK1, 2
11,83
8,55
1. Se Alternativa nyckeltal.
2. För jämförelsestörande poster se not 12 och Alternativa
nyckeltal.
Verksamhetsöversikt
Altuvoct erhöll EU-godkännande för
behandling av hemofili A med dosering en
gång i veckan. EU-kommissionen godkände
också den europeiska läkemedels-
myndighetens (EMA) rekommendation som
stöder Altuvocts bibehållande av klassificering
av särläkemedel, vilket ger tio års
marknadsexklusivitet.
Aspaveli erhöll EU-godkännande för första
linjens behandling av vuxna patienter med
paroxysmal nokturn hemoglobinuri (PNH)
som har hemolytisk anemi.
Doptelet erhöll regulatoriskt godkännande i
Kina för behandling av immunologisk
trombocytopeni (ITP).
Kineret erhöll regulatoriskt godkännande i
Kina för behandling av Stills sjukdom.
Sobi och Handok etablerade bolaget SOBI-
Handok Co,. Ltd för verksamhet inom
sällsynta sjukdomar i Sydkorea. Sobi äger 51
procent och Handok äger 49 procent av
aktierna i bolaget.
Sobi etablerade ett obligationsprogram med
en ram på 10 miljarder kronor och
genomförde två emissioner av seniora icke-
säkerställda obligationer om totalt 5,5
miljarder kronor.
Vid en extra bolagsstämma i december 2024
valdes David Meek till ny styrelseledamot och
styrelseordförande.
2272
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 32
Sobis verksamhet
Sobi är ett globalt biopharmabolag som gör betydande skillnad för
personer som lever med sällsynta och svåra sjukdomar. Sobi
tillhandahåller innovativa behandlingar inom hematologi, immunologi och
specialty care, och har cirka 1 800 medarbetare i Europa, Nordamerika,
Mellanöstern, Asien och Australien.
Intäkterna 2024 genererades från:
Haematology, genom försäljning av
läkemedlen Elocta, Altuvoct, Alprolix,
Doptelet, Aspaveli/Empaveli, Zynlonta och
Vonjo. Intäkterna härrör också från royalty
från Sanofis försäljning av Eloctate, Alprolix
och Altuviiio samt tillverkning av
läkemedelssubstansen för ReFacto AF/Xyntha
för Pfizer.
Immunology, genom försäljning av
läkemedlen Kineret, Synagis och Gamifant
samt royalty från Sanofis försäljning av
Beyfortus.
Specialty Care, genom försäljning av
läkemedlen Orfadin, Tegsedi, Waylivra och
andra läkemedel.
Rörelsens intäkter per affärsområde
MSEK
2024
2023
Förändring
Elocta
4 891
4 916
0 %
Altuvoct
436
2
>200%
Alprolix
2 372
2 125
12 %
Royalty
1 889
1 565
21 %
Doptelet
3 870
2 997
29 %
Aspaveli/Empaveli
1 030
594
73 %
Zynlonta
103
33
>200%
Vonjo
1 462
706
107 %
Tillverkning
375
431
-13 %
Haematology
16 429
13 370
23 %
Kineret
2 854
2 415
18 %
Synagis
591
2 422
-76 %
Gamifant
1 876
1 645
14 %
Beyfortus royalty
3 010
1 153
161 %
Immunology
8 332
7 635
9 %
Orfadin
481
453
6 %
Tegsedi
180
305
-41 %
Waylivra
273
212
29 %
Övrig Specialty Care
333
149
124 %
Specialty Care
1 267
1 119
13 %
Summa
26 027
22 123
18 %
Rörelsens intäkter
Rörelsens intäkter uppgick till 26 027 MSEK
(22 123), en ökning med 18 procent och
19 procent vid CER.
Intäkter per affärsområde
Haematology
Intäkterna inom Haematology uppgick till 16 429
MSEK (13 370), en ökning med 23 procent och
med 24 procent vid CER.
Försäljningen av Elocta var oförändrad och
uppgick till 4 891 MSEK (4 916), en ökning med 1
procent vid CER. Tillväxten i antal patienter,
främst inom regionen International, motverkades
till stor del av patienter som bytt över till Altuvoct
på de marknader där det lanserats.
Försäljningen av Altuvoct uppgick till 436
MSEK (2) till följd av framgångsrika lanseringar i
Tyskland och Schweiz.
Försäljningen av Alprolix uppgick till 2 372
MSEK (2 125), en ökning med 12 procent och 12
procent vid CER. Utvecklingen gynnades av en
fortsatt ökning av antalet patienter.
Royaltyintäkterna från Sanofis försäljning av
Eloctate, Alprolix och Altuviiio uppgick till 1 889
MSEK (1 565).
Försäljningen av Doptelet uppgick till 3 870
MSEK (2 997), en ökning med 29 procent och 30
procent vid CER. Den starka tillväxten drevs av
ett ökat upptag på samtliga marknader. Exklusive
en milstolpsbetalning från partnern i Kina om 53
MSEK under 2024 och försäljning till partnern i
Kina om 577 MSEK under 2023 ökade
försäljningen med 58 procent.
Försäljningen av Aspaveli/Empaveli uppgick till
1 030 MSEK (594) vilket speglade en fortsatt stark
ökning av antalet patienter på samtliga
marknader.
Försäljningen av Zynlonta uppgick till 103 MSEK
(33). Ökningen drevs av pågående lanseringar i
Europa och regionen International.
Försäljningen av Vonjo uppgick till 1 462 MSEK
(706 för perioden 26 juni - 31 december), vilket
visar på fortsatta lanseringsframsteg.
Kontraktstillverkningen av ReFacto AF/Xyntha
för Pfizer stängdes permanent under första
kvartalet och intäkterna uppgick till 375 MSEK
(431), en minskning med 13 procent.   
Immunology
Intäkterna för Immunology uppgick till 8 332
MSEK (7 635), en ökning med 9 procent, 11
procent vid CER.
Försäljningen av Kineret uppgick till 2 854
MSEK (2 415), en ökning med 18 procent, 19 vid
CER. Tillväxten drevs huvudsakligen av en ökad
efterfrågan i samtliga regioner men också av
ordermönster och positiva rabattjusteringar.
Försäljningen av Synagis uppgick till 591 MSEK
(2 422), en minskning med 76 procent och 75
procent vid CER. Minskningen var förväntad och
beror på lanseringen och konkurrensen från
Beyfortus.
Royaltyintäkterna från Sanofis försäljning av
Beyfortus uppgick till 3 010 (1 153).
Försäljningen av Gamifant uppgick till
1 876 MSEK (1 645), en ökning med 14 procent
och 14 procent vid CER. Den starka tillväxten
speglar en fortsatt ökning av antalet patienter på
den amerikanska marknaden samt en högre
genomsnittlig kroppsvikt hos patienterna.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 33
Specialty Care
Intäkterna för Specialty Care uppgick till 1 267
MSEK (1 119), en ökning med 13 procent och 13
procent vid CER, vilket speglar lansering av
partnerprodukter, ökat antal patienter för
Waylivra och lösta leveransproblem för
Kepivance.
Rörelsens intäkter per geografiskt område
MSEK
2024
2023
Förändring
Europa
9 690
8 511
14 %
Nordamerika
8 513
8 241
3%
International
2 925
2 653
10%
Övrigt1
4 899
2 718
80%
Summa
26 027
22 123
18%
1. Övrigt avser royalty på Sanofis försäljning från Eloctate,
Alprolix, Altuviiio och Beyfortus.
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster (IAC) uppgick till -210
MSEK (-419) och avser upplösning av justering
till verkligt värde från förvärvsanalysen avseende
förvärvat varulager från CTI om -159 MSEK,
omstruktureringskostnader om -85 MSEK
relaterade till omstruktureringen av det
kommersiella teamet för Synagis och
omstrukturerings- och integrationskostnader
relaterade till CTI om -42 MSEK.
Integrationskostnader avser externa kostnader
relaterade till strukturella effektiviseringsprogram
för att möjliggöra synergier och strukturera den
sammanslagna verksamheten för att effektivt
stödja verksamheten i framtiden. Detta
motverkades delvis av återföring av avsättningar
om 76 MSEK kopplat till upphörandet av
kontraktstillverkning för Pfizer, till följd av att
Sobi lämnat produktionsanläggningen i förtid.
Se not 12 samt Alternativa nyckeltal för
ytterligare information.
Bruttoresultat
Bruttoresultatet uppgick till 20 242 MSEK
(17 128), motsvarande en bruttomarginal om
78 procent (77). Bruttoresultat inkluderar IAC om
-83 MSEK (-34) kopplat till förvärvat varulager
från CTI motverkat av upplösning av kostnader
relaterat till upphörandet av kontrakts-
tillverkningen för Pfizer. Bruttomarginalen
exklusive jämförelsestörande poster uppgick till
78 procent (78).
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna ökade till 14 617 MSEK
(13 062), en ökning med 12 procent.
Försäljnings- och administrationskostnader
uppgick till 11 085 MSEK (10 161), inklusive IAC
om 118 MSEK (388) och avskrivningar och
nedskrivningar om 3 532 MSEK (3 009). Exklusive
IAC, avskrivningar och nedskrivningar var
ökningen 10 procent vid CER, drivet av tillägget
av Vonjo men också av lanserings- och
förberedande lanseringsaktiviteter för Altuvoct,
Aspaveli inom nefrologi och NASP (tidigare
SEL-212). Ökningen motverkades något av lägre
kostnader för Synagis.
Forsknings- och utvecklingskostnaderna
uppgick till 3 538 MSEK (2 796), IAC uppgick till
-9 MSEK (3). Exklusive IAC var ökningen 26
procent vid CER. Ökningen berodde främst på
utvecklingskostnader efter godkännandet för
Altuvoct och utvecklingsprogram för Gamifant,
Vonjo och Zynlonta.
Övriga rörelseintäkter och -kostnader uppgick
till 6 MSEK (-106), se not 7 och 8.
5918
1. Se Alternativa nyckeltal.
Rörelseresultat
EBITA uppgick till 9 158 MSEK (7 075),
motsvarande en marginal om 35 procent (32).
För justerad EBITA, se Alternativa nyckeltal.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 5 625 MSEK
(4 066), en ökning med 38 procent. Av- och
nedskrivningar på immateriella tillgångar uppgick
till 3 532 MSEK (-3 009).
Finansiella poster, netto
Finansiella poster, netto uppgick till -1 219 MSEK
(-1 112) vilket speglar högre genomsnittlig
upplåning.
Inkomstskatt
Inkomstskatten uppgick till -528 MSEK (-546),
varav -1 219 MSEK (-388) avsåg aktuell skatt och
691 MSEK (-157) avsåg uppskjuten skatt. Den
effektiva skattesatsen uppgick till 12,0 procent
(18,5). Året innehöll positiva engångseffekter
avseende kapitalisering av tidigare års underskott
i Schweiz och USA. Se not 15 och 20 för
ytterligare information.
Resultat
Årets resultat uppgick till 3 879 MSEK (2 409)
varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
uppgick till 3 885 MSEK (2 409). Resultat per
aktie, före utspädning, uppgick till 11,37 SEK
(7,47).
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten
uppgick till 7 388 MSEK (4 470). Förbättringen
speglar främst ett ökat rörelseresultat och en
lägre uppbyggnad av rörelsekapitalet.
Kassaflödet från investeringsverksamheten
uppgick till -3 091 MSEK (-21 904) och
inkluderar milstolpsbetalningar för Altuvoct om 
1 835 MSEK, till följd av EMA:s godkännande, för
NASP (tidigare SEL-212) om 318 MSEK, till följd
av att en stegvis ansökan om
marknadsgodkännande påbörjats till FDA samt
en säljrelaterad milstolpsbetalning för Doptelet
om 547 MSEK.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten
uppgick till -4 001 MSEK (17 012) vilket
huvudsakligen reflekterar amortering av lån.
Föregående år inkluderar upplåning kopplat till
förvärvet av CTI.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 34
Femårsöversikt
MSEK
2024
2023
2022
2021
2020
Rörelsens intäkter
26 027
22 123
18 790
15 529
15 261
Kostnader för sålda varor
-5 785
-4 995
-4 776
-3 484
-3 225
Forsknings- och utvecklingskostnader
-3 538
-2 796
-2 354
-1 994
-1 594
Rörelseresultat
5 625
4 066
3 813
3 733
4 818
Finansiella poster, netto
-1 219
-1 112
-492
-438
-601
Årets resultat
3 879
2 409
2 638
2 679
3 245
Resultat per aktie före utspädning, SEK1
11,37
7,47
8,52
8,67
10,52
Resultat per aktie efter utspädning, SEK1
11,24
7,39
8,44
8,62
10,41
Antal stamaktier, tusental1
356 000
354 359
352 224
349 534
346 235
Soliditet2
53 %
46 %
51 %
48 %
42 %
1. Jämförelsetalen har justerats för att ta hänsyn till fondemissionselementet i företrädesemissionen, för vilken det slutliga utfallet
offentliggjordes den 19 september 2023.
2. Se Alternativa nyckeltal.
Finansiell ställning
Likvida medel uppgick per 31 december 2024 till
1 140 MSEK (904).
Per 31 december 2024 uppgick tillgängliga
bekräftade kreditfaciliteter till 8 039 MSEK
(4 069). Ökningen förklaras främst av
obligationsemissioner och årets starka
kassaflöde. Utnyttjade kreditfaciliteter, 
emitterade obligationer och företagscertifikat
uppgick sammanlagt till 16 375 MSEK (20 206).
Se not 3 för mer information om förfallostruktur.
Per 31 december 2024 uppgick nettoskulden till
15 194 MSEK (19 265).
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) och dess
dotterföretag (“koncernen”) har även andra
finansiella skulder, som upptas till diskonterat
värde och därmed genererar
redovisningsmässiga räntekostnader. Dessa
skulder inkluderas inte i nettoskuld. För
avtalsenliga åtaganden avseende dessa skulder,
se not 28.
Eget kapital
Per 31 december 2024 uppgick koncernens eget
kapital till 40 295 MSEK (33 867).
Moderbolaget
Swedish Orphan Biovitrum AB:s (publ)
(“Moderbolaget”) affärsmodell är att utveckla,
registrera, distribuera och marknadsföra
läkemedel mot sällsynta sjukdomar.
Nettoomsättningen uppgick till 16 464 MSEK
(13 888) varav 10 027 MSEK (8 529) avsåg
koncernintern försäljning. Rörelseresultatet
uppgick till 4 183 MSEK (2 451).
Årets resultat uppgick till 7 581 MSEK (1 077).
Det förbättrade resultatet återspeglar ett högre
rörelseresultat och positiva boksluts-
dispositioner om 6 439 MSEK (-1 486) varav
4 279 MSEK är kopplat till en återföring av
ackumulerade överavskrivningar vid övergång till
restvärdesmetoden. Förbättringen motverkades
något av ökade finansiella kostnader, -1 062
MSEK (424) drivet av ökade räntekostnader, vilket
speglar högre genomsnittlig upplåning, samt 
valutakurseffekter. Se not 13 och 14 för
Moderbolaget för ytterligare information.
Kassaflödespåverkande investeringar uppgick
till -2 472 MSEK (-18 559), och inkluderade
milstolpsbetalningar för Altuvoct om 1 835 MSEK
och för NASP (tidigare SEL-212) om 318 MSEK.
Likvida medel uppgick per 31 december 2024
till 745 MSEK (628) och eget kapital uppgick till
37 361 MSEK (29 121).
Utvecklingsportföljen (pipeline)
Sobi fokuserar på projekt i mellan till sen fas som
bidrar till att tillgodose medicinska behov och
har betydande marknadspotential i de segment
de är avsedda för. Vid årsskiftet bestod Sobis
utvecklingsportfölj av nio projekt från fas 2 till
registrering. Se även avsnitt Pipeline för
ytterligare information.
Viktiga regulatoriska godkännanden
under året
Haematology
Altuvoct
I juni erhöll Altuvoct EU-godkännande för
behandling av hemofili A med dosering en gång i
veckan. EU-kommissionen godkände också
EMA:s rekommendation som stöder Altuvocts
bibehållande av klassificering av särläkemedel,
vilket ger tio års marknadsexklusivitet.
Aspaveli
I maj erhöll Aspaveli EU-godkännande för första
linjens behandling av vuxna patienter med
paroxysmal nokturn hemoglobinuri (PNH) som
har hemolytisk anemi.
Doptelet
I juni erhöll Doptelet godkännande för
behandling av immunologisk trombocytopeni
(ITP) i Kina.
Immunology
Kineret
I mars godkände den kinesiska
läkemedelsmyndigheten, NMPA, Kineret för
behandling av Stills sjukdom i Kina.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 35
Övrig information
Förändringar i företagsledningen
Under året har inga förändringar skett i
företagsledningen. Armin Reininger gick i
pension 1 januari 2025.
Den 31 december 2024 bestod den
verkställande ledningen av:
Verkställande direktör:
Guido Oelkers
Chief Financial Officer:
Henrik Stenqvist
Chief Medical Officer,
Head of R&D and Medical
Affairs:
Lydia Abad-Franch
Head of North America:
Duane H. Barnes
Head of Human
Resources:
Lena Bjurner
Head of Europe:
Sofiane Fahmy
General Counsel & Head
of Legal Affairs:
Torbjörn Hallberg
Head of Strategic
Transformation Operations:
Mahmood Ladha
Head of International:
Norbert Oppitz
Head of Strategy &
Corporate Development:
Daniel Rankin
Senior Scientific &
Medical Advisor:
Armin Reininger
Head of Technical
Operations:
Christine Wesström
För mer information om ledningsgruppen,
se sidorna 149-150.
Bolagsstyrningsrapport
I enlighet med årsredovisningslagen ska Sobi
upprätta en bolagsstyrningsrapport. Sobi har
enligt ÅRL 6 kap 8§ valt att upprätta
bolagsstyrningsrapporten skild från
årsredovisningen. Bolagsstyrningsrapporten
återfinns på sidorna 141-150.
Aktiekapital och ägande
Sobis aktiekapital uppgick till 195 339 000 SEK
per 31 december 2024, fördelat på 356 000 049
aktier, med ett kvotvärde per aktie om 0,55 SEK.
Det totala antalet utestående aktier, exklusive
aktier i eget förvar, bestod per 31 december
2024 av 343 442 827 aktier, med vardera en röst.
Den 31 december 2024 var Investor AB den
enskilt största aktieägaren i Sobi, med totalt
122 881 259 aktier, motsvarande 34,52 procent
av rösterna och 34,52 procent av kapitalet.
Konvertering av aktier
På årsstämman den 14 maj 2024 bemyndigade
Sobis styrelse att besluta om emission av C-
aktier och återköp av de emitterade C-aktierna,
för säkringsåtgärder av långsiktiga
incitamentsprogram. Vidare beslutade
årsstämman att godkänna styrelsens förslag om
överlåtelse av aktier.
Den 31 december 2024 innehade Sobi
12 557 222 stamaktier i eget förvar, (varav
1 641 103 stamaktier har förvärvats under året)
med ett kvotvärde per aktie om 0,55 SEK,
motsvarande ett värde om 6,9 MSEK. Aktierna
representerar cirka 3,5 procent av det totala
aktiekapitalet. Aktierna har förvärvats genom
konvertering av C-aktier i syfte att tilldelas till de
anställda som omfattas av Sobis aktierelaterade
incitamentsprogram. Under 2024 har 1 128 384
aktier tilldelats till anställda och 2 557 329
optioner har lösts in, i enlighet med villkoren i
programmen. Kvotvärdet av dessa aktier är 0,55
SEK per aktie, totalt 2,0 MSEK, och de utgör cirka
1,0 procent av det totala aktiekapitalet. Se not 10
för ytterligare information om Sobis utestående
aktierelaterade program vid utgången av 2024.
Samtliga C-aktier utgivna under 2024 har
omvandlats till stamaktier under året. För
utförligare information avseende det totala
antalet aktier i bolaget, antalet aktier av olika slag
samt vilka rättigheter aktierna ger i bolaget, se
avsnittet Aktien och not 25.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ledande
befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare antogs av årsstämman 2024
och gäller intill tiden för årsstämman 2028. En
ersättningsrapport för 2024 kommer i enlighet
med det reviderade Aktieägarrättsdirektivet (SRD
II) att läggas fram till årsstämman 2025 för
godkännande och finnas tillgänglig på sobi.com
senast tre veckor innan årsstämman. Nuvarande
antagna riktlinjer finns i sin helhet att ta del av
under not 10.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande
vinstmedel:
KSEK
Överkursfond
16 434 246
Balanserade vinstmedel
12 350 052
Årets resultat
7 581 251
Summa
36 365 549
Styrelsen föreslår ingen utdelning för
räkenskapsåret 2024.
Styrelsen föreslår att överkursfond,
balanserade vinstmedel samt årets resultat,
36 365 549 KSEK, balanseras i ny räkning.
Händelser efter balansdagen
Se not 36 för information.
Utsikter 2025
Intäkterna förväntas öka med ett högt
ensiffrigt procenttal vid CER.
Den justerade EBITA-marginalen förväntas
vara i mitten av 30-procentspannet av
intäkterna.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 36
Riskhantering
Nästan all affärsverksamhet innebär risker och riskhanteringen är därför en del av Sobis dagliga
verksamhet. Riskhanteringsprocessen ger struktur för att proaktivt identifiera och hantera risker, och
beskrivs i Sobis globala risk policy. En effektiv riskhantering stärker Sobis affärsmöjligheter, är
värdeskapande och uppfyller aktieägarnas och andra intressenters förväntningar på hållbar och
långsiktig värdeutveckling och kontroll.
Årligen genomförs en omfattande global riskprocess för att identifiera och utvärdera befintliga och
framväxande risker som påverkar Sobis förmåga att uppnå sina mål, samt förse koncernledning och
styrelse med information till stöd för deras styrning av Sobi.
Sobis globala riskprocess omfattar hela verksamheten och är uppbyggd nedifrån och upp. Varje
verksamhetsområde arbetar aktivt med att identifiera och hantera risker. Identifierade risker som
bedöms ha stor inverkan på Sobis förmåga att nå sina mål och strategier rapporteras till Sobis
riskhanteringsfunktion. Sobis riskhanteringsfunktion aggregerar, konsoliderar och rapporterar
väsentliga risker minst årligen till koncernledningen, som rapporterar till styrelsen.
Sobis process för dubbel väsentlighetsanalys (DMA) är anpassad till Sobis riskprocess och resultaten
av den dubbla väsentlighetsanalysen och bedömningen av klimatrelaterade risker och möjligheter har
integrerats med slutsatserna i den övergripande riskbedömningen. Mer information om den dubbla
väsentlighetsanalysen och väsentliga hållbarhetsfrågor finns i hållbarhetsrapporten, sidan 39.
Avsnittet nedan beskriver de huvudsakliga risker som väsentligt skulle kunna påverka Sobis
finansiella ställning och/eller rykte och hur Sobi hanterar dessa risker. Riskerna är inte listade i någon
särskild prioritetsordning.
Pipeline och kommersialisering
Riskområde
Beskrivning
Hantering
Nyckelprodukter
Sobi är beroende av ett antal nyckelprodukter och varje händelse som negativt påverkar
nyckelprodukterna kan negativt påverka verksamheten och Sobis finansiella ställning.
Att utveckla ett nytt läkemedel är en komplicerad, kapitalintensiv och riskfylld process som
kräver betydande resurser. Utvecklingen av ett läkemedel kan av olika anledningar, närhelst
under processens gång, misslyckas eller försenas, vilket kan påverka tillväxt, intäkter eller
vinst.
Starkt fokus på befintliga nyckelprodukter för att möjliggöra utveckling av befintliga
läkemedel till nya användningsområden. I juni beviljades Sobi marknadsgodkännande för
Altuvoct.
Förvärvsstrategi med fokus på att stärka och växa portföljen och ta sig in på nya geografiska
marknader. I februari 2024 etablerade Sobi och Handok ett bolag för sällsynta sjukdomar i
Sydkorea.
Stärkt pipeline genom licens- och royaltyavtal. Sobi fokuserar på utvecklingsprojekt i sen
klinisk fas som tillgodoser medicinska behov och bedöms ha en betydande
marknadspotential.
Läkemedels- och marknadsgodkännande
Innan lansering måste varje läkemedel uppfylla de stränga krav på kvalitet, säkerhet och
effekt som myndigheterna ställer. Ett misslyckande kan leda till en försenad eller inställd
lansering och kan väsentligt negativt påverka verksamheten och den finansiella ställningen.
Marknadsföringstillstånd är en förutsättning för att kommersialisera Sobis läkemedel och
förlusten av, eller oförmågan att erhålla eller behålla sådana rättigheter kan påverka
verksamheten och det ekonomiska resultatet.
Kvalitetsledningssystem på plats för att övervaka förändringar i regelverken på befintliga
marknader samt högt fokus på regelefterlevnad vid inträde på ny marknad.
Noggrant genomförande av alla kliniska studier för att säkerställa att evidensen stämmer
överens med tillsynsmyndigheternas krav.
Starkt fokus på att erhålla och behålla marknadsgodkännande, särskilt för nyförvärvade
läkemedel.
Prissättning
Sobi verkar inom en starkt konkurrensutsatt marknad och ett marknadsföringstillstånd
garanterar inte att läkemedlen beviljas prissättningsgodkännande eller
läkemedelssubventioner i de nationella eller regionala hälso- och sjukvårdssystemen. I
många länder påverkas marknaden också av påtryckningar från staten och andra
sjukvårdsbetalare gällande priserna.
Värdebaserad prissättningsmodell som påvisar värdet och hälsoekonomin för läkemedlet.
Noggrann bevakning av förändringar i lokala sjukvårdssystemen och dess eventuell påverkan
på Sobi samt stort fokus från lokala ekonomifunktioner vad gäller att prognostisera och följa
upp effekten av prissättningsmodellen. .
Marknadstillträde
Sobis förmåga att framgångsrikt marknadsföra läkemedel beror i viss utsträckning på
acceptans och tillgång till läkemedlen, inte enbart från patienters sida, utan även från tredje
part såsom offentliga sjukförsäkringssystem, läkare och apotekare på marknader som är
relevanta för Sobi. Att inte nå ut till patienter och tredje part kan leda till lägre efterfrågan på
Sobis läkemedel och påverka det ekonomiska resultatet.
Nära samarbete med externa intressenter genom hela utvecklings- och
kommersialiseringsprocessen.
Del av EU:s läkemedelsstrategi, ett samarbete om stora medicinska behov och
evidensgenerering.
Sobi verkar också för att stödja personer som lever med sällsynta sjukdomar genom att
samarbeta med branschorganisationer och främja kunskapsutbyten.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 37
Verksamhetsgenomförande
Riskområde
Beskrivning
Hantering
Försörjningskedjan
Sobi förlitar sig på tredje part för att tillverka och distribuera läkemedel. Svårigheter att säkra
tillräcklig kapacitet vid rätt tidpunkt, kan leda till risk för otillräcklig tillgång på läkemedlen
eller lagerbrist.
Fysiska risker i samband med klimatförändringar och geopolitisk instabilitet ökar också
risken för verksamhetsstopp i försörjningskedjan. 
Goda relationer med leverantörsnätverk, noggrann uppföljning och upprätthållande av
lagernivåer, och tydliga förväntningar med väl underbyggda prognoser är avgörande för att
hantera risker i försörjningskedjan.
Starkt fokus på beredskapsplaner inklusive parallella inköp hos mer än en leverantör när så
är möjligt.
Koncernövergripande försäkringsprogram.
Tredjepartsrisker
På grund av ökat fokus på styrning och ansvar för hela värdekedjan kan Sobi hållas ansvarig
för tredje parts bristande efterlevnad med risk för eventuella straffavgifter, negativ påverkan
på anbudsförfaranden och negativ påverkan på Sobis rykte. Detta omfattar, men är inte
begränsat till, mänskliga rättigheter, hälsa, klimat- och miljöansvar, efterlevnad av lagar om
mutor och korruption, handelssanktioner, dataintegritet etc.
Under 2024 har Sobi sett över och förbättrat sin riskhanteringsprocess av tredje parter, med
fokus på högriskområden och högriskleverantörer.
Att alltid agera ansvarsfullt, vilket bland annat inkluderar ansvarsfulla inköp och efterlevnad
och förebyggande av korruption, är en av Sobis hållbarhetsprioriteringar och är integrerad i
Sobis strategi.
IT- och cybersäkerhet
Ett IT-systemhaveri eller en cybersäkerhetsincident kan resultera i betydande driftstörningar
eller obehörig åtkomst till konfidentiell information. Detta kan även omfatta störningar hos
distributörer, leverantörer och andra affärspartners. Om ett säkerhetsintrång skulle orsaka
skada eller förlust av data, eller läckage av konfidentiell eller känslig information, kan Sobi
hållas ansvarsskyldiga och ryktet skadas. Detta kan innebära väsentligt negativ påverkan på
verksamheten och den finansiella ställningen.
Koncernövergripande ramverk för informations- och cybersäkerhet etablerade, inklusive
katastrofplaner och dataåterställningsplaner och strategier för att säkra kritiska system och
processer. Regelbunden informations- och cybersäkerhetsträning för Sobis samtliga
anställda. Under 2024 lanserade Sobi ett antal säkerhetsinitiativ för att ytterligare förbättra
informations- och IT-säkerheten genom att använda ny och framväxande teknologi.
Personal
Sobis personal är kritisk för att Sobi ska nå sina mål. Vissa specifika funktioner är starkt
personberoende och vakanser kan vara svåra att fylla. Förlust av nyckelpersoner eller
oförmågan att attrahera, rekrytera och behålla de högkvalificerade medarbetare som Sobis
verksamhet kräver kan ha en väsentligt negativ påverkan på verksamheten och den
finansiella ställningen. Denna risk är relevant för såväl egen personal som personal i
försörjningskedjan.
Starkt fokus på goda arbetsvillkor, inklusive utvecklingsmöjligheter och konkurrenskraftiga
arbetsvillkor. Stort fokus på ledarskapsutveckling, bland annat för att öka medvetenheten
om mångfald, rättvisa och inkludering.
Kontinuerlig uppföljning genom enkäter och av förbättringsåtgärder.
Patient- och produktsäkerhet
Patient- och produktsäkerhet är en grundförutsättning för Sobi och Sobi övervakar och
följer upp säkerhetsprofilerna för samtliga läkemedel. Skulle Sobi brista i detta hänseende
kan det negativt påverka bolagets rykte, verksamhet och finansiella ställning, samt leda till
skadeståndskrav.
Patientengagemang är en av Sobis hållbarhetsprioriteringar och en del av Sobis strategi.
Säkerhetsövervakning, farmakovigilans, är integrerad i läkemedlets livscykel för att
säkerhetsrisker ska kunna identifieras och åtgärdas och skador undvikas eller
minimeras. Tillförlitliga processer och system på plats för att hantera trender i
patientsäkerhet och effektivitet. Dessa omfattar en världsomspännande verksamhet för
rapportering av biverkningar och regelbunden medarbetarutbildning i patientsäkerhet. Alla
kliniska studier genomförs och rapporteras i enlighet med gällande regelverk och god klinisk
sed.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 38
Finansiella risker inklusive rapportering
Riskområde
Beskrivning
Hantering
Finansiella
Finansiella risker avser fluktuationer i växelkurser, räntor, refinansiering, likviditet och
kreditförpliktelser. En negativ utveckling kan påverka verksamheten och den finansiella
ställningen.
Riskhantering av de finansiella riskerna redovisas i not 3.
Nedskrivning av tillgångar
Licenser och förvärv gör immateriella tillgångar till en väsentlig post i balansräkningen.
Nedskrivning av immateriella tillgångar kan medföra negativ påverkan på den finansiella
ställningen och rörelseresultatet. Den framtida utvecklingen av makroekonomiska faktorer i
omvärlden, misslyckade förvärv eller andra faktorer skulle kunna leda till betydande framtida
nedskrivningar, med väsentlig negativ påverkan på verksamheten och den finansiella
ställningen.
Väsentliga bedömningar avseende redovisningen samt de uppskattningar och antaganden
som kan innebära en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för
tillgångar och skulder framgår av not 4.
Skatt
Sobi omfattas av komplexa skattelagar och verksamheten innebär gränsöverskridande
transaktioner. Ändringar i skattelagar eller ifrågasättande av bolagets skattesituation kan leda
till en negativ påverkan på verksamheten, resultatet och den finansiella ställningen.
Sobi betalar bolagsskatt på ett ansvarsfullt sätt, vilket innebär att skatten betalas där vinster
intjänas i enlighet med internationella internprissättningsregler. Tydliga processer för
skatteefterlevnad med tätt samarbete mellan koncernens skattefunktion och dotterbolagen
samt externa skatterådgivare vid behov.
Hållbarhetsrapportering
2025 ska Sobi leverera en hållbarhetsredovisning i enlighet med svensk lag och europeiska
rapporteringsstandarder. Detta inkluderar, men är inte begränsat till, att publicera en
lagstadgad hållbarhetsredovisning i enlighet med Årsredovisningslagen, CSRD och EU:s
taxonomiupplysningar som översiktligt ska granskas av Sobis revisorer.
Hållbarhetsrapporteringsprocessen inkluderar risker såsom fullständigheten och integriteten
i hållbarhetsinformationen, korrekthet i uppskattningar, tillgängligheten på information i
Sobis värdekedjan, samt att hållbarhetsinformationen levereras i tid.
Under 2024 har Sobis hållbarhetsarbetsgrupp arbetat med formalisering av interna
rapporteringsprocesser, systemstöd för insamling av hållbarhetsdata, kvalitet på
hållbarhetsdata mm. för att säkerställa att Sobi kommer att leverera på det nya
hållbarhetsrapporteringskravet. För mer information se hållbarhetsrapporten på sidan 39.
Lagar, regelverk och efterlevnad
Riskområde
Beskrivning
Hantering
Tvister och andra konflikter
Det händer att Sobi är involverade i olika rättstvister, till exempel produktansvarskrav.
Sådana processer kan medföra avsevärda kostnader för skadestånd, rättsliga avgifter och
tillfälligt eller permanent förbud att marknadsföra vissa läkemedel, vilket kan innebära en
väsentlig negativ påverkan på verksamheten och den finansiella ställningen.
Stort fokus på regelefterlevnad, tydlig produktmärkning och instruktioner. Tillförlitliga
processer för FoU och farmakovigilans.
Vid behov, har Sobi ett nätverk av rådgivande interna och externa experter.
Sobi har ett etablerat koncernövergripande försäkringsprogram.
Immaterialrättsligt skydd
Sobis verksamhet är beroende av immateriella rättigheter (IP-rättigheter) och av bolagets
förmåga att skydda IP-rättigheterna mot intrång från tredje part. Det finns också en risk att
Sobi gör intrång i tredje parts patenträttigheter.
Sobi arbetar aktivt för att säkerställa patentens giltighet och förbereda för eventuella
patenttvister. 
Freedom-to-operation-sökningar utförs i tid före lansering och för nya, licensierade eller
köpta, produkter.
Regelefterlevnad
Om Sobi i något avseende skulle brista i att följa tillämpliga lagar, regler och förordningar,
inklusive men inte begränsat till mutlagstiftning och antikorruptionslagar,
informationssäkerhets- och integritetslagstiftning eller konkurrenslagar kan det leda till
civilrättsliga och/eller straffrättsliga förfaranden och/eller regulatoriska sanktioner och
böter, som påverkar verksamhet, rykte och finansiella ställning. Vad gäller relationer med
tredje parter beskrivs denna risk under rubriken Försörjningskedjan och Tredjepartsrisker.
Sobi har nolltolerans mot oetiskt beteende och har ett etablerat ramverk för
regelefterlevnad och styrning.
Sobi genomför omfattande och regelbunden utbildning för samtliga medarbetare.
Visselblåsarfunktion tillgänglig för både interna och externa parter.
Se även under riskområdet tredjepartsrisker.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 39
Hållbarhetsrapport 2024
Allmän information
Introduktion till Sobis nya
Struktur i Hållbarhetsrapporten
Rapportavsnitt
Förkortning
Benämning
Innehåll
ESRS 2
Allmänna upplysningar
Ger ett ramverk för rapporteringen av samtliga hållbarhetsfrågor. Information som
redovisas här beskriver bolagets och rapportens övergripande aspekter. Avsnittet är
indelat i flera olika typer av upplysningar som förklaras nedan.
BP
Grund för utarbetandet
Beskriver omfattningen av redovisning och rapportering som tillämpas i
hållbarhetsrapporten.
GOV
Styrning
Beskriver hur hållbarhetsfrågor integreras i ledningen av bolaget och vilka verktyg
som används för detta.
SBM
Strategi och affärsmodell
Beskriver bolagets huvuddrag, värdekedja och marknadsposition, samt dess
affärsmodell och samverkan med intressenter
IRO
Hantering av påverkan,
risker och möjligheter
Beskriver hur påverkan, risker och möjligheter identifieras, hanteras och rapporteras i
hållbarhetsrapporten.
Miljöinformation
E1
Klimatförändringar
Upplysningar om frågor kopplade till energi, utsläpp av växthusgaser och
klimatförändringar
E2
Miljöföroreningar
Upplysningar om frågor kopplade till miljöföroreningar
E3
Vattenresurser och marina
resurser
Upplysningar om frågor kopplade till vattenresurser och marina resurser
E5
Resursanvändning och
cirkulär ekonomi
Upplysningar om frågor kopplade till resursanvändning och cirkulär ekonomi
Information om
samhällsansvar
S1
Den egna arbetskraften
Upplysningar om frågor kopplade till den egna arbetskraften
S2
Arbetstagare i värdekedjan
Upplysningar om frågor kopplade till arbetstagare i värdekedjan
S4
Konsumenter och
slutanvändare
Upplysningar kopplade till konsumenter och slutanvändare
Information om styrning
G1
Ansvarsfullt företagande
Upplysningar om frågor kopplade till ansvarsfullt företagande
hållbarhetsrapport
Sobis hållbarhetsredovisning för 2024 är en del av
bolagets pågående anpassning till kraven i EU:s direktiv
för företagens hållbarhetsrapportering (CSRD) och dess
europeiska standard för hållbarhetsrapportering (ESRS).
Målet har varit att implementera utvalda delar av den
grundläggande standardstrukturen under 2024.
Rapportens disposition har därför anpassats efter de
nya kraven och innehållet är inspirerat av ESRS riktlinjer.
Vägledning för att läsa hållbarhetsrapporten
Hållbarhetsrapporten är indelad i fyra delar: Allmän
information, Miljöinformation, Information om
samhällsansvar och Information om styrning.
Rapportens delar och avsnitt är märkta med relevant
ESRS-förkortning för att hjälpa läsaren att koppla
innehållet till den rapporteringsstandard som
presenteras. Förkortningarna förklaras i tabellen på
denna sida.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 40
ESRS 2 Allmänna upplysningar
BP-1 Allmän grund för utarbetandet av
hållbarhetsrapporten
Sobi kommunicerar årligen bolagets hållbarhetsarbete i
års- och hållbarhetsredovisningen. Sobis
hållbarhetsrapport 2024 har omformats som del i
förflyttningen mot kraven i EU:s Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD) och dess europeiska
standard för hållbarhetsrapportering, ESRS.
Rapportstrukturen har ändrats och innehållet är
inspirerad av ESRS. Hållbarhetsrapporten baseras på GRI
Standards 2021. Den uppfyller även kraven på
hållbarhetsrapportering enligt årsredovisningslagen
enligt den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli
2024. Hållbarhetsrapporten har inte verifierats av en
oberoende part, men den har godkänts av Sobis
styrelse.
Rapporten omfattar data som samlats in för
kalenderåret 2024 och den publicerades den 31 mars
2025. Om inget annat anges motsvarar rapportens
omfattning densamma som den finansiella rapporten
och täcker hela Sobis verksamhet.
Konsolideringsprinciperna bygger främst på operativ
kontroll, om inte annat anges. Se not 10 för förteckning
över arbetsplatser och not 18 för förteckning över
koncernföretag. Bolaget hade en organisk tillväxt vad
gäller antalet anställda. Detta har bedömts ha en
påverkan på hållbarhetsresultatet, men inte på
rapporteringen som sådan.
De upplysningar som ingår i avsnitten Miljö (E),
Samhällsansvar (S) och Bolagsstyrning (G) har bedömts
som väsentliga baserat på Sobis dubbla
väsentlighetsanalys (DMA). Den dubbla
väsentlighetsanalysen gjordes utifrån ett intressent- och
värdekedjeperspektiv.
Policyer, åtgärder och mål omfattar Sobis hela
verksamhet och dess direkta påverkanssfär. Rapporten
innehåller kvalitativ och kvantitativ information om
påverkan, risker och möjligheter kopplade till Sobis
värdekedja i föregående och efterföljande led i de fall
där denna påverkan har bedömts som väsentlig i den
dubbla väsentlighetsanalysen. 
Sobi har inte tillämpat möjligheten att utelämna viss
information som har identifierats som sekretessbelagd
och känslig information samt information om
immateriella rättigheter, know-how eller resultat av
innovation. 
Vidare har Sobi inte tillämpat de undantag för
offentliggörande som anges i artiklarna 19 och 29 i EU-
direktivet 2013/34/EU.
BP-2 Upplysningar med avseende på
särskilda omständigheter
Tidshorisonter
Om inget annat anges tillämpar Sobi ESRS definitioner
för tidshorisonter i hela hållbarhetsredovisningen: Kort
motsvarar ett år, medellång två till fem år, och lång över
fem år. I utvärderingen av risker och möjligheter för
klimatrelaterad omställning och anpassning förlänger
Sobi definitionen av den kortsiktiga tidshorisonten till
tre år eftersom den genomsnittliga försörjningskedjan
för läkemedel bygger på processer och avtal som
sträcker sig över flera år, vilket försvårar snabba
förändringar.
I Sobis väsentlighetsanalys är frekvensen av händelser
en viktig faktor för att fastställa omfattningen av såväl
påverkan som finansiell väsentlighet. I detta
sammanhang är tidshorisontens skala indelad i inom ett
år, mellan ett och fem år, mellan fem och tio år, eller
mer sällan än vart tionde år.
Uppskattningar av värdekedjan, källor till
uppskattningar och osäkerhet om utfall
I den mån det är möjligt har information inhämtats och
sammanställts från Sobis direkta och indirekta
affärsförbindelser samt via representanter för viktiga
intressenter. I andra fall där direkta affärsförbindelser
saknas, där data inte finns tillgänglig eller där påverkan
är resultatet av kombinerade effekter i värdekedjan, har
substitutmått och genomsnitt använts för att uppskatta
Sobis påverkan.
Vid beräkning av koldioxidutsläpp används
emissionsfaktorer från olika källor. Källorna har
granskats, men inbyggda osäkerheter och
uppskattningar kan ha en påverkan på resultatet.
Globala medelvärden är vanliga, vilket bidrar till att göra
beräkningsresultaten mindre precisa. Där data inte är
komplett har extrapoleringar utförts för att spegla hela
Sobis verksamhet, med anställda eller försäljningsvolym
som nyckel. Detta beskrivs i avsnitt E1-6.
Externa screeningverktyg används för att utvärdera
leverantörers prestationer, och Sobis egen utvärdering
och slutsatser är beroende av noggrannheten i
informationen i dessa plattformar. Vissa företag lämnar
bara information på koncernnivå. Mindre detaljerad
information riskerar naturligt nog att bli mindre relevant
i det enskilda fallet. Självrapporterad information från
leverantörer kan också vara en potentiell källa till fel.
Datakällor, uppskattningar och information där proxy
använts är klart identifierade i anslutning till rapporterad
information genom hela rapporten.
Förändringar i utarbetandet eller presentationen av
hållbarhetsinformationen 
2024 är det första året rapporten formats enligt ESRS-
regelverket. Flertalet tabeller finns därför med för första
gången men många av datapunkterna har rapporterats
också förut, enligt GRIs standarder. Där förändringar i
definitioner, beräkningsprinciper eller -metoder eller
använda källor har skett för att förbättra datakvalitet
eller som anpassning till ESRS definitioner, anges det i
anslutning till den rapporterade informationen. Följande
avsnitt innehåller sådana förändringar, beskrivna i lätt
identifierbara stycken:
Avsnitt E1-6, Scope 1, 2, 3 och totala
växthusgasutsläpp, brutto
Avsnitt S1-14, Mått för arbetsmiljö
I övrigt har inga väsentliga förändringar gjorts.
Rapporteringsfel i tidigare perioder
Rapporteringsfel som hänför sig till tidigare
rapporteringsperioder kommenteras i anslutning till de
rapporterade uppgifterna. Ett sådant rapporteringsfel
har identifierats i avsnitt S4-4 avseende antal människor
som behandlats.
Upplysningar som följer av annan lagstiftning eller
allmänt accepterade rekommendationer för
hållbarhetsrapportering
Det ingår inga upplysningar som härrör från annan
lagstiftning. Hänvisningarna till Global Reporting
Initiative (GRI) Standards 2021 bibehålls för att
underlätta för intressenter som inte är bekanta med
ESRS rapporteringsstruktur. Se avsnitt GRI-index.
Hänvisning till andra delar
Följande information återfinns genom hänvisning till
andra delar av årsredovisningen:
BP-1:
Förteckning över arbetsplatser (not 10)
Förteckning över koncernföretag (not 18)
GOV-3:
Prestationsbaserade incitamentsprogram (not 10)
SBM-1:
Segment, produkter, marknader, intäkter,
kostnadsstruktur (not 5)
Närvaro (not 10)
EU-Taxonomi:
Omsättning (not 5)
Rörelsekostnader (not 9)
Totala kapitalutgifter (not 16, not 17)
S1-6:
Totalt antal anställda per kön och per land, i antal
anställda och heltidsekvivalenter (not 10) 
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 41
GOV-1 och GOV-2 Styrelsens,
ledningens och organisationens roller
samt information som lämnas till och
hållbarhetsfrågor som behandlas av
bolagets styrelse, ledning och
organisation
Sammansättning av det administrativa lednings- och
tillsynsorganet
I tabellen framgår sammansättningen av Sobis styrelse
per 31 december 2024 och huvuddragen i Sobis
verkställande ledning.
Antal
Andel
Styrelse
8
100 %
Kvinnor
3
38 %
Män
5
62 %
Verkställande
0
%
Icke verkställande
8
100 %
Oberoende
4
50 %
Beroende
4
50 %
Arbetstagarrepresentanter
2
NA
Verkställande ledning
11
100 %
Kvinnor
3
27 %
Män
8
73 %
Vid årets slut var förhållandet kvinnor - män bland
styrelsemedlemmarna 0,6, medan det genomsnittliga
förhållandet istället var 0,8.
Sobis styrelseledamöter har gedigen medicinsk och
farmaceutisk kompetens med erfarenhet från industriell
verksamhet och tillverkning inom
läkemedelsbranschen, samt från ledande befattningar
och strategiska roller. Branscherfarenhet och
branschkännedom är värdefullt vid målformulering och
riskbedömning.
Flera styrelseledamöter har direkt erfarenhet av att
genomföra hållbarhetsinitiativ, såsom
hållbarhetsrapportering, hållbarhetsstrategier och
efterlevnad av CSRD-krav inklusive taxonomi. Styrelsens
sammansättning med erfarenhet av både miljö, sociala
frågor och bolagsstyrning möjliggör en bred förståelse
för alla aspekter av Sobis väsentliga hållbarhetspåverkan
och är en viktig tillgång när det gäller att förstå och
analysera hållbarhetsrisker och möjligheter.
I den verkställande ledningen ingår ledamöter med
medicinsk bakgrund samt bakgrund inom
läkemedelssektorn, inklusive ledande befattningar och
styrelseuppdrag
Styrelsen och den verkställande ledningen kan också ta
stöd och aktivt använda sig av kompetensen och
erfarenheten hos Sobis egna medarbetare som besitter
lång branscherfarenhet och sakkunskap. Sobi anlitar
också extern expertis för stöd i specifika frågor.
Hållbarhetsstyrning
Styrelsen har det övergripande ansvaret för Sobis
hållbarhetsresultat och väsentliga hållbarhetsfrågor. I
detta ansvar ingår också att övervaka hur
hållbarhetsfrågor påverkar Sobis risker och möjligheter,
samt Sobis påverkan på hållbarhetsfrågor. Den
godkänner uppförandekoden och andra viktiga
policyer, övervakar strategin och säkerställer
efterlevnaden.
Styrelsen får regelbundet rapporter om planer och
framsteg, tillsammans med resultaten av
hållbarhetsriskbedömningar och oönskade händelser.
Frågor som rör visselblåsning och arbete för att
förebygga mutor och korruption (ABAC) behandlas av
styrelsen. Från och med 2025 är styrelsens arbete
relaterat till hållbarhet fullt integrerat i Sobis styrelses
arbetsordning.
Sobis styrelsekommittéer har ett detaljerat
tillsynsansvar över flera hållbarhetsfrågor:
Revisionskommittén övervakar lagstadgad
rapportering, riskhantering, intern kontroll och
bolagsstyrning. Den bedömer och behandlar
hållbarhetsfrågor innan de presenteras för styrelsen.
Vd, CFO och Legal Counsel rapporterar till
revisionskommittén i dess roll att övervaka
lagstadgad rapportering och riskprocesser
Ersättningskommittén föreslår riktlinjer för Sobis
ersättningsprogram
Transaktionskommittén övervakar frågor som rör
affärsutveckling, inklusive due diligence. Vd
rapporterar till transaktionskommittén i sin roll att
övervaka frågor relaterade till affärsutveckling,
inklusive due diligence.
Under 2024 granskade styrelsen alla väsentliga frågor
som en del av DMA-godkännandet. Dessutom
granskade styrelsen Sobis arbete med klimatåtgärder
och energi.
Vd godkänner Sobis hållbarhetsstrategi, ansvarar för
efterlevnad och fastställer de övergripande målen,
tillsammans med den verkställande ledningen
säkerställer man genomförandet av hållbarhetsstrategin.
Sobis hållbarhetskommitté, som består av
representanter från ledande befattningar, utvärderar
och bereder hållbarhetsfrågor för att presenteras för vd,
den verkställande ledningen och styrelsen samt följer
upp övergripande resultat.
Vd rapporterar till styrelsen. I vd:s ansvar ingår att
föreslå hållbarhetsmål och rapportera resultaten av
Sobis dubbla väsentlighetsanalyser, DMA:er, till
styrelsen. Dialog om hållbarhet mellan vd och styrelse
sker minst fyra gånger per år enligt en fastställd agenda.
Ledningsgrupperna inom respektive affärsområde
och funktion som rapporterar till medlemmar av den
verkställande ledningen ansvarar för implementering
och uppföljning av strategin. I vissa för Sobi kritiska
frågor definieras ansvaret för att hantera påverkan,
risker och möjligheter på team- eller individnivå inom
organisationen. Sobi arbetar med att definiera och
dokumentera roller, ansvar och rutiner i ytterligare
detalj för att uppfylla kraven i ESRS. Arbetet med att
utveckla den interna kontrollen beskrivs i avsnitt GOV-5.
På uppdrag av den verkställande ledningen ansvarar
Global Head of Sustainability för att driva
genomförandet av och kommunikation kring
hållbarhetsstrategin. Detta arbete utförs i nära
samarbete med stabsfunktionerna och affärsenheterna.
Framstegen i detta arbete rapporteras regelbundet till,
och granskas av, styrkommittén för hållbarhet. 
Se tabellen för hållbarhetsstyrning nedan.
Hållbarhetsstyrning inom Sobi
Hållbarhetsstyrning 24.jpg
Arbetsgång för väsentlighetsanalys (DMA) och
väsentliga hållbarhetsfrågor
Enligt styrelsens arbetsordning ingår det i styrelsens
uppgifter att, med stöd av vd, definiera och utvärdera
Sobis övergripande mål och strategi, inklusive
hållbarhet. Detta baseras på slutsatser från DMA:n och
den information som styrelsen och dess utskott
efterfrågar. 
Sobis senaste DMA genomfördes i början av 2024.
Bolagets arbetsgång för att utföra DMA:er beskrivs i
IRO-1. Hållbarhetsfrågor som tagits upp i
intressentdialoger och tidigare väsentlighets- och
riskbedömningar utvärderades av enhetsansvariga och
sakkunniga Sobi-medarbetare. En uppskattning gjordes
av väsentligheten, omfattningen och sannolikheten av
påverkan, positiv eller negativ, på extern omgivning
(social, miljömässig och mänskliga rättigheter), samt
den potentiella finansiella påverkan på Sobi. Den
verkställande ledningen har granskat slutsatserna och
integrerat dem i Sobis övergripande strategi.
Bedömningsprocessen och resultatet har rapporterats
till och godkänts av styrelsen. DMA:n identifierade 21
väsentliga frågor, vilka listas i avsnitt SBM-3.
Det bedöms att styrelsen har tillräcklig kompetens
och erfarenhet för att övervaka hanteringen av de
frågor som identifierats. 
Sobis riskhanteringsprocess (ERM) har uppdaterats
och anpassats till Sobis DMA-process. Sobis bedömning
av klimatrelaterade risker och möjligheter utgör sedan
2022 en del av riskhanteringsprocessen. Resultaten av
DMA:n och klimatrelaterade risker och möjligheter har
integrerats med slutsatserna av den övergripande
riskbedömningen. I avsnittet Riskhantering anges de
huvudsakliga risker som på ett betydande sätt kan
påverka Sobis finansiella resultat och/eller anseende.
Dessa risker rapporteras till styrelsen.
Huvudsakliga policyer
De beskrivna policyerna är Sobis viktigaste
styrdokument för hållbarhetsrelaterade frågor.
Ytterligare policyer som rör enskilda frågor beskrivs i
sina respektive avsnitt.
Sobis policyer baseras på den uppfattade potentiella
påverkan på planeten och människor från bolagets
aktiviteter. Detta fastställs genom dialog med
intressenter, insamling av information och kunskap
samt intern anpassning till risker och påverkan. Sobi
kommunicerar sina policyer på interna och externa
webbplatser och i leverantörsavtal hänvisas till
uppförandekoden för partners.
Sobis hållbarhetsrelaterade policyer baseras på
OECD:s riktlinjer för multinationella företag och FN:s
vägledande principer för företag och mänskliga
rättigheter. Policyerna och dessa åtaganden är också en
del av Sobis bidrag till att uppnå de globala målen för
hållbar utveckling inom Agenda 2030, som antagits av
FN:s generalförsamling.
Koncernpolicyer godkänns av relevanta medlemmar
av den verkställande ledningen och, beroende på
policyns innehåll, av styrelsen. De mest väsentliga
hållbarhetsrelaterade policyerna granskas regelbundet
av Sobis styrelse i enlighet med Sobis styrelses
arbetsordning.
Sobis medarbetare genomgår utbildning i Sobis
policyer och fullgjord utbildning granskas på årsbasis.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 42
Uppförandekod
Uppförandekoden sammanfattar Sobis viktigaste
policyer och utgör ett ramverk för lämpligt uppförande
inom Sobi. Den knyter an till viktiga bolagspolicyer,
Sobis värderingar och hållbarhetsprioriteringar och
gäller alla Sobis medarbetare och de som företräder
företaget. Ämnen som behandlas är bland annat:
mänskliga rättigheter, arbetsmiljö, likabehandling,
föreningsfrihet, nolltolerans mot barnarbete och
tvångsarbete, samverkan med patienter och samhälle,
produktsäkerhet och kvalitet, etisk forskning,
antikorruption, rättvis konkurrens, intressekonflikter,
datasekretess, immateriella rättigheter och miljöansvar.
Uppförandekoden undertecknas av vd, godkänns av
styrelsen och uppdateras formellt vart tredje år.
Uppförandekod för partners
Sobis uppförandekod för partners anger bolagets
hållbarhetskrav för samtliga globala partners. Kraven i
uppförandekoden för partners omfattar bland annat
mänskliga rättigheter, skydd mot barn- och
tvångsarbete, miljöskydd, antikorruption, forskningsetik
och informationsskydd. Policyn föreskriver dessutom
att riskbaserad granskning (due diligence) ska
genomföras avseende tredje part.
Kraven i Sobis uppförandekod för partners är
utformade utifrån verkligheten i den globala
läkemedelsförsörjningskedjan och genom samarbete
och dialog med sina partners. Sobi strävar efter att
återspegla intressena hos de som är kopplade till
bolagets försörjningskedja.
Sobis uppförandekod för partners anger att bolaget
strävar efter att följa den internationella konventionen
om mänskliga rättigheter, den internationella
arbetsorganisationens deklaration om grundläggande
principer och rättigheter på arbetsplatsen och de tio
principerna i FN:s Global Compact som Sobi skrivit
under.
Miljöpolicy
Sobis miljöpolicy är ett komplement till
uppförandekoden och uppförandekoden för partners.
Den anger principerna och definierar roller och
ansvarsområden för hanteringen av miljöfrågor i alla
Sobis verksamheter, inklusive dotterbolag och Sobis
intressesfär. Policyn betonar Sobis åtagande att följa
gällande lagar och förordningar och förespråkar ett
proaktivt och försiktigt förhållningssätt för att skydda
mark, vatten, luft, klimat, naturresurser och biologisk
mångfald samt ett åtagande om riskreducering och
transparens.
Miljöpolicyn kräver att medarbetare på alla nivåer i
organisationen tar ansvar för de miljöfrågor som de har
kontroll över. Varje medarbetare ansvarar för att
rapportera farliga situationer som skulle kunna skada
miljön; att minska miljöpåverkan där så är möjligt och
föreslå sätt att göra det; och att rapportera avvikelser
från denna policy.
Arbetsmiljöpolicy
Syftet med Sobis arbetsmiljöpolicy är att säkerställa
hälsa och säkerhet på arbetsplatsen och förebygga
incidenter inom hela Sobis verksamhet och dess
inflytelsesfär.
Inköpspolicy
Policyn innehåller krav på val av leverantörer och due
diligence för att skydda mänskliga rättigheter, arbetsrätt
och miljö. Sobis inköpspolicy omfattar eller gäller alla
medarbetare, konsulter och entreprenörer som
genomför inköp för Sobis räkning.
Policy för samverkan med hälso- och sjukvård
Policyn för samverkan med hälso- och sjukvård ger ett
tydligt ramverk för kontakter och samverkan med aktörer
inom hälso- och sjukvården, inklusive vårdgivare, hälso-
och sjukvårdsorganisationer, offentliga och statliga
tjänstemän, patientorganisationer och patientföreträdare
samt andra samhällsorganisationer såsom
välgörenhetsorganisationer. Policyn gäller för Sobi-
anställda, entreprenörer, agenter och tredjeparter,
inklusive personer som arbetar på uppdrag av Sobi.
Policy för bekämpning av mutor och korruption
Sobis policy för bekämpning av mutor och korruption
(ABAC) gäller globalt och kompletterar
uppförandekoden med Sobis globala minimistandarder
för att förhindra korruption i verksamhet under Sobis
kontroll. Den tar hänsyn till yrkesetiska regler och
lagstiftning, såsom Foreign Corrupt Practices Act och
UK Bribery Act. Några av policyns nyckelprinciper är att
inte acceptera någon form av muta, erbjudande eller
transaktion ämnad att påverka tjänsteutövningen;
säkerställa korrekt bokföring, och säkerställa att inga
gåvor lämnas till offentliga.
Riktlinjer för god praxis
Riktlinjer för god praxis (GxP) är en samling
kvalitetsriktlinjer och föreskrifter som skapats för att
säkerställa att läkemedelsprodukter är säkra, uppfyller
avsedd användning och följer kvalitetsprocesser under
tillverkning, kontroll, lagring och distribution. GxP är
tillämpliga för Sobis hela värdekedja. Sobi övervakar
noga sina partners för att säkerställa GxP-beredskap
(regler som prioriterar patientsäkerhet) hela vägen till
slutkonsumenten.
Ytterligare information om policyer
Utförlig information om hur policyinnehållet styr Sobis
hantering av väsentliga frågor återfinns i varje
ämnesspecifik standard.
Uppförandekod E1-2, E2-1, E3-1, E5-1. S1-1, S4-1, G1-1
Miljöpolicy E1-2, E2-1, E3-1, E5-1
Uppförandekod för partners E1-2, E2-1, E3-1, E5-1, S2-1
Policy för samverkan med hälso- och sjukvård S2-1, S4-1
Inköpspolicy G1-1
Ett antal utbildningar är obligatoriska för alla eller stora
delar av Sobis personalstyrka, och deltagandet följs upp
centralt. Andelen fullgjorda utbildningar inom fastställd
tidsram bland berörda Sobi-medarbetare låg på mellan
99 och 100 procent under 2024, en fortsatt hög nivå. Ej
fullgjorda utbildningar tas upp med ansvarig chef.
Andel fullgjord utbildning
Utbildningens benämning
Andel
fullgjord
utbildning
Sobi all – introduction
99 %
Sobi all – anti-corruption and anti-
bribery training
99 %
Sobi all – data privacy and information
security training
99 %
Sobi all – environment, health and
safety training
100 %
Sobi all – GxP introduction
99 %
Sobi all – patient safety core
99 %
Sobi all – patient safety refresher
100 %
Sobi all – Sobi Code of Conduct training
99 %
GOV-3 - Integration av
hållbarhetsrelaterade resultat i
incitamentssystem
Sobi strävar efter att ha en stark koppling mellan sina
ersättningskomponenter, den långsiktiga strategin och
hållbarhet. För att stödja bolagets vision och strävan att
skapa långsiktigt hållbart värde för personer med
sällsynta sjukdomar, aktieägare, anställda och andra
intressenter tillämpas även prestationsbaserade kriterier
såsom tillväxt och lönsamhet.
För närvarande ingår inga direkta
utsläppsreduktionsmål i något av Sobis
incitamentsprogram.
De årliga icke-finansiella målen inom
incitamentssystemet är kopplade till Sobis strategiska
mål och mål för affärsutveckling. Målen utformas i syfte
att främja bolagets affärsstrategi, långsiktiga utveckling
(inklusive hållbarhet), värdeskapande och finansiella
tillväxt.
De årliga finansiella målen föreslås av
ersättningskommittén och godkänns av styrelsen. De
årliga icke-finansiella målen är relaterade till strategiska
mål och mål för affärsutveckling som definierats och
godkänts i enlighet med farfarsprincipen. Långsiktiga
aktierelaterade incitamentsprogram föreslås av
styrelsen och föreläggs årsstämman för godkännande
Läs mer om Sobis prestationsbaserade incitament i
not 10, avsnittet Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare 2024. 
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 43
GOV-4 Förklaring om tillbörlig aktsamhet
Sobis processer och aktiviteter kopplade till tillbörlig aktsamhet (due diligence) beskrivs i olika delar av
hållbarhetsrapporten. Se tabellen nedan för avsnittshänvisningar
Grundläggande delar av tillbörlig aktsamhet
Avsnitt i hållbarhetsrapporten
a) Förankring av tillbörlig aktsamhet i styrning,
strategi och affärsmodell
Beskrivning av styrelsens ansvarsområden: GOV-1 och GOV-2
DMA-process och tillsyn: GOV-1 och GOV-2
DMA-resultat: SBM-3
Huvudsakliga policyer GOV-1 and GOV-2; E1-2; E2-1; E3-1; E5-1;
S1-1; S2-1; S4-1; G1-1
b) Samverkan med berörda intressenter i alla
huvudsteg i processen för tillbörlig aktsamhet
Intressentdialog: SBM-2
DMA-process: IRO-1
Samverkan med egna medarbetare och arbetstagare i
värdekedjan: S1-2; S2-1; S2-2
Samverkan med konsumenter och slutanvändare: S4-2
Samverkan med leverantörer: G1-2
c) Identifiering och bedömning av negativ
påverkan
Bedömning av klimatrisker: E1-1
Annan miljöpåverkan: E2-2; E2-5; E3-2; E5-2
Egna medarbetare och arbetstagare i värdekedjan: S1-3; S2-2
Konsumenter och slutanvändare: S4-3
Visselblåsarfunktion: G1-1
d) Vidtagna åtgärder för att hantera denna
negativa påverkan
Åtgärder mot klimatförändringar: E1-3
Annan miljöpåverkan: E2-2; E2-5; E3-2; E5-2
Egna medarbetare och arbetstagare i värdekedjan: S1-4; S2-3;
S2-4
Konsumenter och slutanvändare: S4-4
Bekämpa korruption och mutor: G1-3
e) Uppföljning av hur effektiva dessa insatser är
samt kommunikation
Utbildning: GOV-1 och GOV-2
Lägesrapportering: E1-5; E1-6; E2-5; E5-5; S1-5; S1-6; S1-9;
S1-10; S1-14; S1-17; S2-4; S2-5; S4-4; G1-4
GOV-5 Riskhantering och intern kontroll över hållbarhetsrapportering
Riskhantering och kontrollsystem
Under 2023 initierade Sobi ett arbete runt CSRD, som påverkar såväl den finansiella rapporteringen som
hållbarhetsrapporteringen, för att säkerställa kännedom och implementering i Sobis formaliserade interna
rapporteringsrutiner med adekvat intern kontroll.
Under 2024 fortsatte Sobi att utveckla och dokumentera processen för hållbarhetsrapporteringen för att
tydliggöra roller, ansvar, tidsplaner och rutiner. Detta arbete har påbörjats på en övergripande nivå, samt på en mer
detaljerad nivå inom rapporteringsområden som har identifierats som kritiska för Sobi. Risker som kan påverka Sobis
möjlighet att avge en rättvisande hållbarhetsrapport har identifierats och hanteras med hjälp av riskminimerande
åtgärder. De identifierade kontrollerna är specifikt anpassade för Sobis kontrollramverk och kommer att övervakas på
samma sätt som övriga kontroller i Sobis ramverk framöver.
Rapportering till ledningen och styrelsen
Slutsatserna från utvärderingen av hållbarhetskontrollen kommer att rapporteras till den verkställande ledningen och
revisionsutskottet på samma sätt som information från andra utvärderingar av den finansiella kontrollen och
användas i arbetet med att kontinuerligt förbättra hållbarhetsrapporteringsprocessen. 
Riskbedömning och prioritering
Risker kopplade till hållbarhetsrapporteringen bedöms enligt samma metodik som för risker kopplade till den
finansiella rapporteringen. Riskerna prioriteras och minimeras utifrån hur allvarliga de bedöms vara samt i vilken
utsträckning de kan påverka rapporten.
Identifierade risker, strategier för riskminimering och integration i interna funktioner.
De huvudsakliga risker som identifierats i rapporteringsprocessen för 2024 är:
Risk att bristfällig insamling och dokumentation av hållbarhetsdata kan äventyra datas fullständighet, inklusive
information från föregående och efterföljande led i värdekedjan.
Risk att använda felaktiga eller regelstridiga beräkningar och uppskattningar av väsentlig information, kopplat till
material- eller emissionsberäkningar.
Risk att inte rapportera hållbarhetsdata i tid givet den ökade omfattningen av rapporteringsdata från både den
egna verksamheten och värdekedjan.
Strategin att minimera dessa risker har varit att tydliggöra rapporteringsprocesserna och säkerställa att alla
inblandade i hållbarhetsarbetet har relevant information och utbildning för sina rapporteringsuppgifter. Dessutom
har arbetet med att samla in data om värdekedjan fördelats över året för att öka datakvaliteten, fullständigheten och
tillgängligheten. Läs mer om data från värdekedjan i avsnitt BP-2.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 44
SBM-1 Strategi, affärsmodell och
värdekedja
Affärsstrategi
Swedish Orphan Biovitrum AB, Sobi, är ett specialiserat,
internationellt biofarmaceutiskt företag med en vision
att ge personer som lever med sällsynta och svåra
sjukdomar ett bättre liv. Detta uppnås genom att
tillgängliggöra innovativa behandlingar inom
hematologi, immunologi och specialty care till patienter
i Europa, Nordamerika, Mellanöstern, Asien och
Australien. Sobis affärsstrategi speglar målsättningen
och engagemanget att nå fler patienter i fler länder med
nya och livsförändrande behandlingar inom områden
med stora medicinska behov.
Information om Sobis huvudsegment, produkter samt
marknader, intäkter och kostnadsstruktur återfinns i not
5: Segmentinformation och intäkter. Länder där Sobi
har anställda listas i not 10: Anställda, personalkostnader
och ersättningar till styrelse och ledande
befattningshavare. Under 2024 åtnjöt Sobi fortsatt
tillväxt genom både befintliga och nya mediciner, men
upplevde inga väsentliga förändringar i relativ
segmentstorlek eller geografisk närvaro jämfört med
tidigare år. Sobi har cirka 1 840 medarbetare i drygt
trettio länder. 56 procent av medarbetarna är baserade i
Sverige, Schweiz och USA och 91 procent i Europa och
Nordamerika.
Sobis affärsmodell är inriktad på att utvärdera och
utveckla kliniska projekt, kommersialisera och så snabbt
som möjligt göra läkemedel tillgängliga för de som
behöver dem.
Hållbarhetsrelaterade delar av strategin
För att förverkliga Sobis vision att öka den globala
Sobis värdekedja
Value-chain23_SVE.png
tillgången till läkemedel för patienter med sällsynta
sjukdomar krävs kunskap om och engagemang för
patienters och andra berördas behov. Sobi kan göra
skillnad för flera små och ofta åsidosatta patientgrupper
världen över, i vissa fall förhindra dödsfall eller
bestående skada, och stärka patienters inflytande samt
främja samhörighet inom patientgrupper. För Sobi är
det av största vikt att ha ett meningsfullt engagemang
och en nära samverkan med olika intressenter inom
området för sällsynta sjukdomar.
Tillgång till läkemedel främjas genom investeringar i
utveckling av nya läkemedel och ett aktivt
engagemang i frontlinjen inom hematologi,
immunologi och specialty care. Sobi fokuserar på att
kontinuerligt utöka sin geografiska närvaro, vilket
ytterligare förbättrar tillgången och därmed den
positiva påverkan på människor och samhällen.
Att säkerställa patientsäkerhet är en
Sobis bidrag och påverkan sker genom hela värdekedjan, både i föregående led (1 och 2), inom Sobis egen verksamhet (3), och i efterföljande led (4 to 8).
grundförutsättning för Sobis verksamhet.
Inom den strikt reglerade läkemedelsindustrin krävs ett
starkt fokus på ansvarstagande agerande förenligt med
alla tillämpliga regler, samt på att förstå och minimera
potentiell negativ påverkan genom hela värdekedjan.
Det behövs ett starkt fokus på affärsetik och på att vara
en ansvarsfull arbetsgivare som stödjer medarbetarna
att agera och fatta beslut som speglar bolagets
principer.
Sobis förmåga att leverera läkemedel till patienter
bygger på ett omfattande nätverk av externa partners.
För att undvika och minimera negativ påverkan på
miljön och människor krävs ett nära samarbete med
partners i hela värdekedjan där Sobis principer
implementeras och påverkan hanteras proaktivt.
Sobis hållbarhetsstrategi stödjer företagets vision och
genomförandet av affärsstrategin. Framsteg i
hållbarhetsarbetet levererar dessutom värde för såväl
Sobis intressenter som samhället i stort.
Sobi har inte satt differentierade hållbarhetsmål för
specifika geografiska områden, produktsegment,
intäkts- och kostnadsstrukturer eller konsumenter. Sobi
arbetar för att öka sin positiva påverkan genom ökad
tillgänglighet till läkemedel globalt, och minska sin
negativa påverkan utifrån omfattningen av påverkan
eller riskerna. Bolaget utformar sina
hållbarhetsambitioner utifrån kraven från den
kundgrupp som har högst förväntningar på
hållbarhetsförbättringar – de som är verksamma i
Europa. Sobis hållbarhetsambitioner beskrivs i varje
enskild ämnesupplysning. 
Sobis hållbarhetsstrategi är en integrerad del av den
övergripande företagsstrategin och bygger på
resultaten av Sobis DMA (läs mer i avsnitt IRO-1 och
SBM-3). Strategin grupperar Sobis 21 väsentliga frågor i
två teman: att upprätthålla åtagandet gentemot
patienter och att alltid agera ansvarsfullt.
Hållbarhetsstrategin bygger på engagemanget att
förverkliga Agenda 2030 enligt de globala målen,
SDG:erna, och Parisavtalet.
Affärsmodell och värdekedja
Sobis produkter, som säljs till hälso- och
sjukvårdsorganisationer och vårdgivare runt om i världen,
är förpackade läkemedel inom områdena hematologi,
immunologi och specialty care.
Sobi fortsatte att öka tillgängligheten till läkemedel under
2024. Sobis tillväxtstrategi och marknadsexpansion har
gjort läkemedel tillgängliga på fler marknader och vid fler
indikationer vilket gjort det möjligt för fler patienter att få
tillgång till behandling. Sobi har också en samarbetsstrategi
för att tillgodose marknader där det för närvarande råder
begränsad tillgång till behandling.
Borträknat användning vid pandemirelaterade tillstånd
behandlades över 42 000 patienter med ett Sobi-
läkemedel under 2024 (mätt i antal heltidspatienter,
baserat på såld volym och årlig användning enligt
produktresumén). Motsvarande antal under 2023 var drygt
36 000. Under året blev åtta av Sobis viktigaste läkemedel
tillgängliga på över 26 nya marknader (avsnittet
Marknadstillgänglighet för Sobis huvudsakliga läkemedel
visar aktuell status för marknadsgodkännanden och
läkemedelssubventioner på marknader världen över).
Eftersom försörjningskedjan är utlagd på externa aktörer,
är Sobi beroende av leverantörer som tillverkar, paketerar
och distribuerar läkemedel i en rad steg som samordnas
och övervakas av Sobi. Leverantörerna köper in
insatsmaterial enligt detaljerade avtal och specifikationer.
Utvecklingsverksamhet bedrivs också av och i samarbete
med externa partners. Således sker också majoriteten av
Sobis hållbarhetspåverkan utanför den egna verksamheten.
Programmet för ansvarsfulla inköp är en viktig process.
Programmet beskrivs i detalj i avsnitt S2-4 och bygger på
tre pelare:
Samsyn kring värden och principer,
riskbedömning och utvärdering av potentiella partners
(due diligence) och
resultatstyrning och uppföljning.
Sobi tillämpar ett värdekedjeperspektiv för att förstå sin
faktiska och potentiella påverkan samt uppskatta sin
förmåga att influera dess. Detta bidrar till att definiera
hur Sobi bäst kan bidra positivt och minimera potentiell
och reell negativ påverkan för att forma Sobis
hållbarhetsstrategi.
Utveckling
Value-chain23_1.svg
All utvecklingsverksamhet bedrivs av eller tillsammans
med externa partners. Det är genom valet av partner
som Sobi har störst möjlighet att påverka, vilket innebär
att ansvarsfulla inköp och välfungerande due diligence-
processer är av central betydelse.
Patienter och nätverken runt dessa är Sobis viktigaste
intressentgrupp och det är av största vikt att förstå och
uppfylla patienters behov. Sobi lägger stor vikt vid att
involvera patienter i utformningen av kliniska studier
och i samskapandet av lösningar. De små och
geografiskt spridda patientpopulationerna inom Sobis
sjukdomsområden utgör en naturlig begränsning för
utvecklingstakten.
Sobis förmåga att påverka: låg till hög.
Försörjningskedjan
Value-chain23_2.svg
Försörjningskedjan för Sobis läkemedel är helt och
hållet utlagd på externa partners, med tillverkning i flera
steg från aktiva farmaceutiska substanser (benämnt
tillverkning av läkemedelssubstans) via tillverkning av
läkemedelsprodukt och paketering av färdigt läkemedel.
Sobi kan påverka genom sitt val av partner och kan
inom ramen för dessa relationer övervaka och ha en
inverkan på den miljömässiga och sociala påverkan som
är kopplad till tillverkningsprocesser och
tillverkningsverksamhet. De långa tillverkningscyklerna
och Sobis relativa storlek kan dock begränsa bolagets
förmåga att genomdriva förändring.
Sobis förmåga att påverka: låg till hög.
Sobis verksamhet
Value-chain23_3.svg
Sobis verksamhet är inriktad på att utveckla,
kommersialisera och förse människor över hela världen
med läkemedel. Verksamhetens miljöpåverkan är
begränsad, väl kartlagd och aktivt hanterad. Som
arbetsgivare kan Sobi göra en positiv skillnad för sina
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 45
medarbetare genom sin strävan att skapa en hälsosam,
säker och rättvis arbetsmiljö.
Sobis förmåga att påverka: hög.
Tabell 1: Påverkan och bidrag längs värdekedjan
Sobi bidrar genom att
Sobi påverkar potentiellt eller reellt genom
Sobi påverkas av
ge patienter med sällsynta
sjukdomar och personer som
berörs av sällsynta sjukdomar
förutsättningar för bättre hälsa
och bättre livskvalitet. (SDG 3.2,
3.4 and 3b)
verka för rätten till hälsa och
patienters lika värde. (SDG 3.8)
stödja utveckling och spridning
av ny kunskap och vetenskap.
(SDG 3b)
vara en bra och rättvis
arbetsgivare som minskar
ojämlikheter. (SDG 8.8 and 10.2)
vara en ansvarsfull och etisk
företagsmedborgare. (SDG 16.5)
användning av naturresurser
att ge upphov till utsläpp och avfall i
den egna verksamheten, i
leverantörs- och distributionskedjan
samt vid användning av läkemedel.
aktiviteter i den egna verksamheten
eller försörjningskedjan som, om de
inte hanteras korrekt, skulle kunna
ha en negativ inverkan på
människors hälsa och säkerhet eller
rättigheter.
läkemedelsindustrins
regelverk kopplade till varje
fas i läkemedlets livscykel.
sjukvårdssystemens beslut
om
läkemedelssubventionering
relationer till patienter,
patientnätverk och
patientorganisationer
nationella och internationella
lagkrav på tillverkning och
distribution.
ägares och investerares krav
och resultatbedömningar.
tillgång till kompetens
Distribution
Value-chain23_4.svg
Sobi levererar läkemedel världen runt med hjälp av
transport- och logistikpartners. Den påverkan som
orsakas är främst kopplad till energiförbrukning och
utsläpp. Sobi kan påverka genom val av
samarbetspartner och aktiv hantering av relationen.
Sobis förmåga att påverka: hög.
Försäljning
Value-chain23_5.svg
Sobis kommersiella team arbetar med intressenter
inom hälso- och sjukvården på alla marknader där Sobi
är verksamt. Läkemedelsindustrin är exponerad mot
flera olika slags efterlevnadsrisker och är därför hårt
reglerad. Sobi arbetar för att förhindra negativ påverkan
genom kraftfulla efterlevnadsprocesser. 
Sobi bidrar positivt genom att dela ny kunskap med
vårdpersonal och patientorganisationer.
Sobis förmåga att påverka: hög.
Kunder
Value-chain23_6.svg
Vårdgivare och hälso- och sjukvårdsorganisationer är
länken mellan Sobi och patienter. Dessa organisationer
behöver stöd för minimera sitt miljöavtryck samtidigt
som de uppfyller sitt ansvar gentemot patienter och
samhälle.
Sobis förmåga att påverka: hög.
Patienter
Value-chain23_7.svg
Sobis läkemedel kan göra en stor positiv skillnad för
patienter. Hur Sobi interagerar direkt med patienter och
patientorganisationer och indirekt med andra intressenter
påverkar patienters rättigheter, säkerhet och välmående,
och detta måste vara kärnan i Sobis processer.
Sobis förmåga att påverka: hög.
Uttjänta läkemedel
Value-chain23_8.svg
Läkemedelsförpackningar, medicintekniska produkter
och överblivna läkemedel förbrukar resurser och
genererar avfall. Sobi kan påverka genom design som
fokuserar på material- och förpackningseffektivitet,
aktiv logistikhantering och information till kunder och
slutanvändare om korrekt avfallshantering.
Sobis förmåga att påverka: hög.
En sammanfattning av påverkan och bidrag finns i tabell 1.
SBM-2 Intressenters intressen och
synpunkter
Sobis viktigaste intressentgrupper är patienter och deras
vårdgivare, Sobis egna medarbetare och personer i
Sobis försörjningskedja. Andra viktiga intressenter är
aktieägare, institutionella investerare, finansmarknaden,
vårdaktörer och deras upphandlingsorgan,
patientföreningar, ideella organisationer,
branschorganisationer, samt läkare och forskare. 
Slutanvändare
Sobi samarbetar aktivt och kontinuerligt med patienter,
patientföreträdare och vårdgivare, både som en del av
den pågående utvecklingen av läkemedel och som en
del av arbetet med patientengagemang. Denna dialog
sker både på global och lokal nivå, bilateralt och
multilateralt. Läs mer om hur Sobis konsumenters och
slutanvändares intressen, synpunkter och rättigheter,
inklusive respekt för deras mänskliga rättigheter,
påverkar Sobis strategi och affärsmodell i avsnitt S4.
Egen arbetskraft
Dialogen med Sobis egna medarbetare är integrerad i
bolagets rutiner och övervakas av HR och högsta
ledningen. Läs mer om hur Sobi arbetar för att ta tillvara
de egna medarbetarnas intressen och synpunkter samt
säkerställa deras rättigheter och välbefinnande i avsnitt
S1, inklusive dialog med medarbetare och medarbetar-
representanter.
Arbetstagare i värdekedjan
För att förstå intressen och synpunkter samt säkerställa
rättigheter och välbefinnande för människor i dess
värdekedja engagerar sig Sobi genom de affärsmekanismer
som utgör grunden för dessa partnerskap. Läs mer om
dessa aktiviteter i avsnitt S2, inklusive hur dialogen med
företrädare för leverantörer hanteras.
Övriga intressenter
Dialogen med aktieägare, investerare och
finansmarknaden sköts av ledningen, finansavdelningen
och den särskilda IR-funktionen och sker med
regelbundna intervall under räkenskapsåret. Sobi
engagerar sig också i lokala branschorganisationer där
bolaget är verksamt, och dess forsknings- och
utvecklingsorganisation har löpande utbyten med läkare
och forskare.
Att förstå intressenter och deras behov och
prioriteringar är en naturlig del av Sobis verksamhet och
sker kontinuerligt genom direkt dialog med intressenter
och branschkollegor, samt genom inhämtande av
extern kunskap, deltagande i ESG-analyser och -
värderingar samt bevakning av lagstiftning.
För att säkerställa att intressentperspektivet beaktas
vid utformningen av Sobis strategier, och för att validera
Sobis väsentliga hållbarhetsfrågor, genomförs
regelbundet en formell insamling och utvärdering av
intressenters synpunkter. Detta används som underlag
till DMA:n. Under den årliga granskningen av Sobis
väsentlighetsanalys bjuds Sobis enhetsansvariga och
experter in för att samarbeta och bidra med sina insikter
och sin bedömning av omfattningen och sannolikheten
för negativ eller positiv påverkan från Sobi på dess
intressenter. Den fullständiga DMA-cykeln genomförs
vart tredje år och föregås av direktkontakt med de
viktigaste intressenterna i form av enkäter och intervjuer
samt en kartläggning av intressentlandskapet.
Intressenternas intressen och synpunkter
Resultatet av den uppdaterade intressentanalysen och
de slutsatser som enhetsansvariga dragit om
hållbarhetsfrågor som har, eller riskerar att ha, en
väsentlig negativ eller positiv påverkan på Sobis
intressenter granskas ur ett finansiellt perspektiv under
uppdateringen av DMA. Detta bidrar till att identifiera
vilka hållbarhetsfrågor som skulle kunna ha en väsentlig
positiv eller negativ finansiell påverkan på Sobi.
Det samlade resultatet av dessa analyser granskas av
Sobis verkställande ledning och godkänns av styrelsen
(läs mer i avsnitt IRO-1).
Intressenters påverkan på Sobis strategi och affärsmodell
Sobi har en lång tradition av dialog med intressenter och
en djup förståelse för de olika intressentgruppernas behov
och perspektiv. Detta har alltid präglat Sobis strategi.
Det mer omfattande formatet för intressentdialog
och den efterföljande DMA:n kommer att öka
förståelsen och ge nya perspektiv på behov och
påverkan. Eftersom alla huvudsakliga intressent-
perspektiv integreras i en gemensam analys på mer
regelbunden basis, stärks det kritiska beslutsfattandet
ytterligare genom att fler perspektiv och slutsatser
diskuteras och godkänns av medlemmar av den
verkställande ledningen.
Sobi har definierat en formell rutin för att genomföra
sina DMA:er. Nästa fullständiga DMA kommer att
genomföras under 2026.
De viktigaste intressentinteraktionerna sammanfattas
nedan.
Intressent-
grupp
Exempel på
interaktion
Viktiga frågor som
lyfts
Med-
arbetare
Medarbetar-
undersökningar
Dialoger
Utbildning
Hälsa, säkerhet och
välbefinnande
Ersättning
Mångfald, jämlikhet
och inkludering (DEI)
Affärsetik
Slut-
användare
Dialog med
patient-
organisationer
Tillgång till läkemedel
Kunskap om
sjukdomar
Leverantörer
Enskilda möten
Bransch-
plattformar
Miljö- och social
påverkan
Investerare
och
analytiker
Investerardialoger
Bedömningar &
rankningar
E, S & G-strategier
Riskhantering
Tillsyns-
myndigheter
Godkännande-
processer
Produktfördelar
Läkemedels-
subventioner
Akademin
Konferenser
Kunskapsutbyte
Bransch-
kollegor
Hållbarhets-
nätverk
Gemensamma
förbättringar
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 46
SBM-3 Väsentlig påverkan, risker och
Tabell 2: Påverkan i värdekedjan
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Föregående
led:
Försörjnings-
kedjan
Sobis
verksamhet
Efterföljande
led: Patienter
De största
riskerna och
möjligheterna
ESRS
standard
Miljöfrågor
Anpassning till klimatförändringar
E1
Begränsning av klimatförändringar
E1
Energi
E1
Förorening av luft, vatten och mark
E2
Farliga ämnen
E2
Vattenförbrukning
E3
Spillvatten
E3
Uttjänta produkter
E5
Resursförbrukning
E5
Avfall som genererats vid
tillverkning och distribution
E5
Samhällsansvar
Hälsa, säkerhet och välbefinnande
hos medarbetare
S1
Rättvisa arbetsvillkor för
medarbetare
S1
Mångfald och inkludering inom den
egna organisationen
S1
Arbetsvillkor och mänskliga
rättigheter i värdekedjan
S2
Hälsa, säkerhet och välbefinnande
hos arbetstagare i värdekedjan
S2
Patientsäkerhet och produktkvalitet
S4
Tillgång till behandling
S4
Patient- och samhällsengagemang
S4
Ansvarsfull marknadsföring och
försäljning
S4
Styrningsfrågor
Brist på efterlevnad och korruption
G1
Forskningsetik och bioetik
G1
möjligheter och deras förhållande till
strategi och affärsmodell 
Tabell 2 visar de viktigaste effekterna av Sobis påverkan
som identifierats i DMA:n och var i värdekedjan de
förekommer. Tabellen visar också om dessa effekter
utgör en väsentlig risk eller möjlighet för Sobi.
En beskrivning av varje effekt och hur påverkan, risker
och möjligheter hanteras finns i varje avsnitt i ESRS-
standarden.
IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för
att fastställa och bedöma väsentlig
påverkan, risker och möjligheter
Fastställande av påverkan, risker och möjligheter
2024 års DMA baserades på Sobis väsentlighetsanalys
för 2022 som omfattade benchmarkintervjuer med
branschkollegor, intressentenkäter online och
djupgående intervjuer. Därefter utvärderades
väsentligheten i samarbete med Sobis sakkunniga och
verkställande ledning.
2024 års väsentlighetsanalys inleddes med att
kartlägga Sobis tidigare väsentlighetsbedömning mot
ESRS:s rapporteringsområden och underkategorier
enligt bilaga A i ESRS 1: Tillämpningskrav. Interna
intressenter fastställdes för att säkerställa en rättvis
representation av alla aspekter av ESRS. Sobis
affärsförbindelser, egen verksamhet och
värdekedjeaspekter var representerade.
Väsentlig påverkan utvärderades i workshoppar enligt
den metodik som rekommenderas av ESRS och
grundades på faktorer såsom skala, omfattning,
sannolikhet, typ av påverkan (inklusive faktisk eller
potentiell, negativ eller positiv) samt oåterkallelighet.
Var i Sobis värdekedja den huvudsakliga påverkan sker
eller skulle kunna ske identifierades också; i föregående
led, i den egna verksamheten, i efterföljande led i
värdekedjan eller hos Sobis slutkonsumenter. Den
kvalitativa väsentlighetsbedömningen av påverkan
baserades på dess geografiska räckvidd (lokal/global),
tidshorisonten för inträffande och graden av allvar.
Påverkan har jämförts med Sobis övergripande
strategiska inriktning framgent, och med särskild hänsyn
till riskutsatta geografiska områden och
affärsförbindelser där Sobis insyn är mindre detaljerad,
till exempel underleverantörer. Sobis förmåga till insikt
och kontroll antas minska med avståndet till Sobis
verksamhet, vilket tolkades som en risk. Som ett resultat
av utvärderingen har åtgärder och förbättringsplaner för
de identifierade områdena formulerats för 2024 och
framåt.
För att analysera den finansiella påverkan har Sobi
beaktat sannolikheten för den finansiella effekten, om
frågan ska betraktas som en möjlighet eller risk samt
omfattningen av effekten. Sobis principer för
utvärdering av bolagsrisker användes för att kvalitativt
bedöma finansiella möjligheter och risker på samma
sätt som Sobi bedömer andra risker och möjligheter.
Sannolikheten, i förhållande till tidshorisonter, och
omfattningen av de finansiella effekterna beaktades.
Bedömning av väsentlighet och tröskelvärden
För att identifiera de mest väsentliga
hållbarhetsfrågorna användes tröskelvärden baserade
på allvarlighetsgraden i bedömningen av
påverkansväsentlighet och finansiell väsentlighet.
Ett tröskelvärde sattes mellan liten och medelstor
påverkan för väsentlig påverkan, i enlighet med den
graderingsskala som användes i bedömningen. De
frågor som identifierats som väsentliga var inte av
engångskaraktär och bedömdes därför vara väsentliga.
För finansiell väsentlighet sattes tröskelvärdet ännu
lägre för att säkerställa att inga viktiga frågor förbisågs
ifall de finansiella effekterna underskattades.
Hållbarhetsrelaterade risker bedöms utifrån deras
potential att orsaka anseendeskada, finansiella och/eller
regulatoriska konsekvenser, vilket utgör grunden för
Sobis riskhantering (ERM) och riskuniversum.
Hållbarhetsrisker bedöms därför med samma skala som
alla andra risker inom Sobi.
DMA-resultat
Resultatet diskuterades med interna nyckelintressenter
för att harmonisera graderingsprinciperna och för att
validera var i värdekedjan påverkan kan uppstå.
Resultatet av DMA:n granskades därefter av Sobis
verkställande ledning och utvärderades i förhållande till
Sobis strategi och vision, vilket ledde till en högre
väsentlighetsgrad för vissa hållbarhetsfrågor på grund
av deras strategiska betydelse. Styrelsen godkände det
slutliga DMA-resultatet. Sobis hållbarhetsstrategi har
uppdaterats med dessa resultat.
Integrering av risker och möjligheter
Under 2023 uppdaterades Sobis riskhanteringsprocess
för att anpassas till Sobis DMA-process (läs mer i avsnitt
GOV-1 och GOV-2). Sobis bedömning av
klimatrelaterade risker och möjligheter har utgjort en
del av bolagets riskhanteringsprocess sedan 2022.
Resultaten av DMA:n och bedömningen av
klimatrelaterade risker och möjligheter har integrerats
tillsammans med slutsatserna av den övergripande
riskbedömningen.
Väsentliga möjligheter som identifierats i DMA:n och
klimatrelaterade möjligheter ingår i de övergripande
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 47
slutsatserna om väsentliga hållbarhetsfrågor att utveckla
och arbeta med.
Möjligheter som identifierats i den dubbla
väsentlighetsbedömningen inbegriper:
Som leverantör av läkemedel för sällsynta
sjukdomar erbjuder Sobi behandling som avser att
ha en positiv påverkan på varje slutkonsument av
läkemedlen. Detta är en central del av Sobis
uppdrag.
Samverkan med patienter, deras närstående och
vårdgivare för att dela med sig av och inhämta
kunskap om sällsynta sjukdomar. Detta ökar
patienters kunskap om tillståndet, underlättar för
vårdgivare att fatta välgrundade beslut och
påskyndar tillgången till behandling.
Kunskapsöverföring från patienter till forskare bidrar
också till att utveckla bättre behandlingar och gör
det i slutändan möjligt för Sobi att bättre hjälpa
patienter. 
Ansvarsfull marknadsföring av läkemedel ökar
medvetenheten bland vårdgivare och myndigheter
om sällsynta sjukdomar och potentiella
behandlingar. Sobi har välutvecklade rutiner för att
uppnå detta.
Informationskällor
Utöver intervjuer med externa och interna intressenter,
enkäter och jämförelser med andra företag, använder
Sobi externa kunskapskällor som branschspecifika
värmekartor, information från ESG-
screeningplattformar och publik data från
internationella organisationer. Sobi har kombinerat
dessa data med interna data, såsom geografiska
placering av egen verksamhet och kontraktstillverkning,
samt HR-data för att nå insikter om sitt geografiska
avtryck och för att bedöma risker och möjligheter. Data
om utgifter och processflöden utgjorde ytterligare
informationskällor som användes i DMA:n.
Tidigare väsentlighetsanalyser
Sobi har genomfört väsentlighetsanalyser sedan 2019.
2024 var det första rapporteringsåret då Sobi
genomförde en DMA som inkluderade både
påverkansväsentlighet och finansiell väsentlighet i
enlighet med ESRS-kraven. Resultatet av 2024 års DMA
visade en stark överensstämmelse med de tidigare
väsentlighetsanalyserna.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 48
IRO-2 Upplysningskrav i ESRS-standarder som omfattas av bolagets hållbarhetsrapport 
Tabell 3: CSRD-index
CSRD-upplysning
Plats (avsnitt, sidhänvisning) och anteckningar
ESRS 2 Allmänna upplysningar
BP-1 Allmän grund för utarbetandet av hållbarhetsrapporten
BP-1 Allmän grund för utarbetandet av hållbarhetsrapporten, s.40
BP-2 Upplysningar med avseende på särskilda omständigheter
BP-2 Upplysningar med avseende på särskilda omständigheter, s.40, Metodik för klimatbedömning, s.56, Metodik,
s.59, Metodik, s.60, Förändringar i utarbetandet eller presentationen av hållbarhetsinformationen, s.61, Metoder och
antaganden som använts för att sammanställa data, s.71, Förändringar i utarbetandet eller presentationen av
hållbarhetsinformationen, s.73, Förändringar i utarbetandet eller presentationen av hållbarhetsinformationen, s.80
GOV-1 Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens roll
GOV-1 och GOV-2 Styrelsens, ledningens och organisationens roller samt information som lämnas till och
hållbarhetsfrågor som behandlas av bolagets styrelse, ledning och organisation, s.41-42
GOV-2 Information som lämnas till och hållbarhetsfrågor som behandlas av företagets förvaltnings-, lednings- och
tillsynsorgan
GOV-1 och GOV-2 Styrelsens, ledningens och organisationens roller samt information som lämnas till och
hållbarhetsfrågor som behandlas av bolagets styrelse, ledning och organisation, s.41-42
GOV-3 Integration av hållbarhetsrelaterade resultat i incitamentssystem
GOV-3 Integration av hållbarhetsrelaterade resultat i incitamentssystem, s.42
GOV-4 Förklaring om tillbörlig aktsamhet
GOV-4 Förklaring om tillbörlig aktsamhet, s.43
GOV-5 Riskhantering och intern kontroll över hållbarhetsrapportering
GOV-5 Riskhantering och intern kontroll över hållbarhetsrapportering, s.43
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja, s.44-45
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter, s.45
SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell
SBM-3 Väsentlig påverkan, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell, s.46, E1
Klimatförändringar, s.56, E2 - Hantering av påverkan, risker och möjligheter, s.63, E3 - Hantering av påverkan, risker
och möjligheter s.65, E5 - Hantering av påverkan, risker och möjligheter, s.66, S1 - Hantering av påverkan, risker och
möjligheter, s.68, S2 - Hantering av påverkan, risker och möjligheter, s.74, S4 - Hantering av påverkan, risker och
möjligheter, s.77, G1 - Hantering av påverkan, risker och möjligheter, s.81
IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentlig påverkan, risker och möjligheter, s.46-47,
Klimatpåverkan, hantering av risker och möjligheter, s.56
IRO-2 Upplysningskrav i ESRS-standarder som omfattas av bolagets hållbarhetsförklaring
IRO-2 Upplysningskrav i ESRS-standarder som omfattas av bolagets hållbarhetsrapport, s.48-50
ESRS E1 Klimatförändringar
E1-1 Omställningsplan för begränsning av klimatförändringarna
E1-1 Omställningsplan för begränsning av klimatförändringarna, s.56-57
E1-2 Policyer för begränsning av och anpassning till klimatförändringar
E1-2 Policyer för begränsning av och anpassning till klimatförändringar, s.57-58, Huvudsakliga policyer, s.41-42
E1-3 Åtgärder och resurser med avseende på klimatförändringspolicyer
E1-3 Åtgärder och resurser med avseende på klimatförändringspolicyer, s.58
E1-4 Mål för begränsning av och anpassning till klimatförändringarna
E1-4 Mål för begränsningar av och anpassning till klimatförändringarna, s.58-59
E1-5 Energianvändning och energimix
E1-5 Energiförbrukning och energimix, s.59-60
E1-6 Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1, 2, 3 och totala växthusgasutsläpp
E1-6 Scope 1, 2, 3 och totala växthusgasutsläpp, brutto, s.60-62
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 49
Fortsättning
CSRD-upplysning
Plats (avsnitt, sidhänvisning) och anteckningar
ESRS E2 Miljöföroreningar
E2-1 Policyer relaterade till miljöförorening
E2-1 Policyer relaterade till miljöföroreningar, s.63, Huvudsakliga policyer, s.41-42
E2-2 Åtgärder och resurser relaterade till miljöförorening
E2-2 Åtgärder och resurser relaterade till miljöförorening, s.63
E2-3 Mål relaterade till miljöförorening
E2-3 Mål relaterade till miljöförorening, s.64
E2-5 Ämnen som inger betänkligheter och ämnen som inger mycket stora betänkligheter
E2-5 Ämnen som inger betänkligheter och ämnen som inger mycket stora betänkligheter, s.64
ESRS E3 Vattenresurser och marina resurser
E3-1 Policyer för vattenresurser och marina resurser
E3-1 Policyer för vattenresurser och marina resurser, s.65, Huvudsakliga policyer, s.41-42
E3-2 Åtgärder och resurser för vattenresurser och marina resurser
E3-2 Åtgärder och resurser för vattenresurser och marina resurser, s.65
E3-3 Mål för vattenresurser och marina resurser
E3-3 Mål för vattenresurser och marina resurser, s.65
ESRS E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi
E5-1 Policyer för resursanvändning och cirkulär ekonomi
E5-1 Policyer för resursanvändning och cirkulär ekonomi, s.66, Huvudsakliga policyer, s.41-42
E5-2 Åtgärder och resurser för resursanvändning och cirkulär ekonomi
E5-2 Åtgärder och resurser för resursanvändning och cirkulär ekonomi, s.66
E5-3 Mål för resursanvändning och cirkulär ekonomi
E5-3 Mål för resursanvändning och cirkulär ekonomi, s.66
E5-4 Resursinflöden
E5-4 Resursinflöden, s.67
E5-5 Resursutflöden
E5-5 Resursutflöden, s.67
ESRS S1 Egen arbetskraft
S1-1 Policyer för den egna arbetskraften
S1-1 Policyer för den egna arbetskraften, s.68, Huvudsakliga policyer, s.41-42
S1-2 Rutiner för kontakter med den egna arbetskraften och arbetstagarrepresentanter angående inverkningar
S1-2 Rutiner för kontakter med den egna arbetskraften och arbetstagarrepresentanter angående påverkan, s.69
S1-3 Rutiner för att åtgärda negativ inverkan och kanaler genom vilka den egna arbetskraften kan uppmärksamma
problem, s.69
S1-3 Rutiner för att åtgärda negativ påverkan och kanaler genom vilka den egna arbetskraften kan uppmärksamma
problem, s.69
S1-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar på den egna arbetskraften och strategier för att minska de
väsentliga riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna, vad gäller den egna arbetskraften, och dessa åtgärders
ändamålsenlighet
S1-4 Åtgärder avseende väsentlig påverkan på den egna arbetskraften och strategier för att hantera de väsentliga
riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna, vad gäller den egna arbetskraften och dessa åtgärders
ändamålsenlighet, p.69-70
S1-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras, positiva inverkningar stärkas och väsentliga risker
och möjligheter hanteras
S1-5 Mål för hur väsentlig negativ påverkan ska hanteras, positiv påverkan stärkas och väsentliga risker och
möjligheter hanteras, s.70
S1-6 Uppgifter om företagets anställda
S1-6 Uppgifter om företagets medarbetare, s.71
S1-7: Uppgifter om arbetstagare i den egna arbetskraften som inte är anställda
S1-7: Uppgifter om medarbetare som inte är anställda, s.71
S1-8 Kollektivavtalstäckning och social dialog
S1-8 Kollektivavtalstäckning och social dialog, s.71-72
S1-9 Mångfaldsindikatorer
S1-9 Mångfaldsindikatorer, s.72
S1-10 Tillräckliga löner
S1-10 Tillräckliga löner, s.73
S1-14 Mått för arbetsmiljö
S1-14 Mått för arbetsmiljö, s.73
S1-17 Incidenter, anmälningar och allvarliga inverkningar på mänskliga rättigheter
S1-17 Incidenter, anmälningar och allvarlig påverkan på mänskliga rättigheter, s.73
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 50
Fortsättning
CSRD-upplysning
Plats (avsnitt, sidhänvisning) och anteckningar
ESRS S2 Arbetstagare i värdekedjan
S2-1 Policyer för arbetstagare i värdekedjan
S2-1 Policyer för arbetstagare i värdekedjan, s.74, Huvudsakliga policyer, s.41-42
S2-2 Rutiner för kontakter med arbetstagare i värdekedjan angående inverkningar
S2-2 Rutiner för kontakter med arbetstagare i värdekedjan angående påverkan, s.74
S2-3 Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar och kanaler genom vilka arbetstagare i värdekedjan kan
uppmärksamma problem
S2-3 Rutiner för att negativ påverkan och kanaler genom vilka arbetstagare i värdekedjan kan uppmärksamma
problem, s.74-75
S2-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar på arbetstagare i värdekedjan och strategier för att hantera de
väsentliga riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna, vad gäller arbetstagare i värdekedjan, och dessa
åtgärders ändamålsenlighet
S2-4 Åtgärder avseende väsentlig påverkan på arbetstagare i värdekedjan, och sätt att hantera de väsentliga
riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna vad gäller arbetstagare i värdekedjan, och dessa åtgärders
ändamålsenlighet, s.75-76
S2-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras, positiva inverkningar stärkas och väsentliga risker
och möjligheter hanteras
S2-5 Mål för hur väsentlig negativ påverkan ska hanteras, positiv påverkan stärkas och väsentliga risker och
möjligheter hanteras, s.76
ESRS S4 Konsumenter och slutanvändare
S4-1 Policyer för konsumenter och slutanvändare
S4-1 Policyer för konsumenter och slutanvändare, s.77, Huvudsakliga policyer, s.41-42
S4-2 Rutiner för kontakter med konsumenter och slutanvändare angående inverkningar
S4-2 Rutiner för kontakter med konsumenter och slutanvändare angående påverkan, s.77-78
S4-3 Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar och kanaler genom vilka konsumenter och slutanvändare
kan uppmärksamma problem
S4-3 Rutiner för att gottgöra för negativ påverkan och kanaler genom vilka konsumenter och slutanvändare kan
uppmärksamma problem, s.78
S4-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar på konsumenter och slutanvändare och strategier för att hantera
de väsentliga riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna, vad gäller konsumenter och slutanvändare, och
dessa åtgärders ändamålsenlighet
S4-4 Åtgärder avseende väsentlig påverkan på konsumenter och slutanvändare, och sätt att hantera de väsentliga
riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna vad gäller konsumenter och slutanvändare, och dessa åtgärders
ändamålsenlighet, s.78-80
S4-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras, positiva inverkningar stärkas och väsentliga risker
och möjligheter hanteras
S4-5 Mål för hur väsentlig negativ påverkan ska hanteras, positiv påverkan stärkas och väsentliga risker och
möjligheter hanteras, s.80
ESRS G1 Ansvarsfullt företagande
G1-1 Policyer för ansvarsfullt företagande och företagskultur
G1-1 Policyer för ansvarsfullt företagande och företagskultur, s.81, Huvudsakliga policyer, s.41-42
G1-2 Hantering av förbindelser med leverantörer
G1-2 Hantering av förbindelser med leverantörer, s.81-82
G1-3 Förebyggande arbete mot, och upptäckt av, korruption och mutor
G1-3 Förebyggande arbete mot, och upptäckt av, korruption och mutor, s.82
G1-4 Fall av korruption och mutor
G1-4 Bekräftade fall av korruption eller mutor, s.82
G1-5 Politisk inflytande och lobbyverksamhet
G1-5 Politiskt inflytande och lobbyverksamhet, s.82
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 51
Miljöinformation
EU-taxonomin
I följande avsnitt presenterar Sobi koncernens andel av
omsättning, kapitalutgifter (CapEx) och driftsutgifter
(OpEx) för 2024 som är kopplade till ekonomisk
verksamhet som omfattas av taxonomin och
verksamhet som är taxonomiförenliga. För 2024 krävs
rapportering av taxonomiförenlighet för alla miljömål.
Sobis verksamheter som omfattas av EU-taxonomin
Sobi har genomfört en kartläggning av sin verksamhet
och dragit slutsatsen att en del av verksamheten
omfattas av taxonomin. Följande ekonomisk
verksamhet har identifierats för miljömålet
Förebyggande och begränsning av föroreningar (PPC):
PPC 1.2 Tillverkning av läkemedel
Sobis tillverkning är utlagd på externa partners. För att
bedöma om utlagd tillverkning ingår i den ekonomiska
verksamheten PPC 1.2 har Sobi analyserat
tillverkningsprocesserna och gjort bedömningen att
Sobi ska anses vara tillverkare i de fall Sobi äger vissa
insatsmaterial och slutprodukten.
Intäkter från läkemedel där Sobi gjort bedömningen
att Sobi inte ska anses vara tillverkare, royalty samt
övriga intäkter omfattas inte av EU-taxonomin.
Vidare har Sobi genomfört en kartläggning av kapital-
och driftsutgifter relaterade till inköp från ekonomiska
verksamheter som omfattas av taxonomin. Följande
ekonomiska verksamheter har identifierats för
miljömålet Begränsning av klimatförändringar (CCM):
CCM 6.5 Transport med motorcyklar, personbilar
och lätta motorfordon
CCM 7.7 Förvärv och ägande av byggnader
Leasing av företagsbilar ingår i verksamhet CCM 6.5 och
hyra (leasing) av kontorslokaler ingår i verksamhet CCM
7.7.
Bedömning av taxonomiförenlighet
I följande avsnitt presenterar Sobi sin bedömning av de
ekonomiska verksamheter som omfattas av EU-
taxonomin och som har potential att definieras som
taxonomiförenliga.
PPC 1.2 Tillverkning av läkemedel
Under 2024 satte Sobi upp en långsiktig plan för att
undersöka taxonomiförenlighet av de läkemedel som
omfattas av taxonomin. Efter en första genomgång av
de tekniska granskningskriterierna (TSC) tillsammans
med experter och ett yttrande från European
Federation of Pharmaceutical Industries and
Associations (EFPIA) om rekommendationer för
läkemedelsföretag, valde Sobi att avvakta ytterligare
riktlinjer innan planen implementeras fullt ut. Detta
ställningstagande är i linje med vad som för närvarande
gäller inom branschen. Sobi kommer att fortsätta följa
och hålla sig uppdaterad i frågan.
CCM 6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och
lätta motorfordon
En andel av årets kapitalutgifter för leasing av
företagsbilar bedöms bidra väsentligt till CCM. Tillräcklig
information som krävs för att verifiera kriterierna för att
inte orsaka betydande skada (DNSH) har dock ännu inte
tillhandahållits, exempelvis information om bilarnas
däck. Därför rapporterar Sobi även denna del av årets
kapitalutgifter för leasade företagsbilar som ej
taxonomiförenlig.
CCM 7.7 Förvärv och ägande av byggnader
Under 2024 flyttade Sobi in i ett nytt globalt
huvudkontor i Stockholm. Denna del av årets
kapitalutgifter bedöms bidra väsentligt till CCM.
Dessutom har hyresvärden genomfört en analys av
klimatrelaterade risker och sårbarheter. En
åtgärdsanalys är dock ännu inte klar, vilket krävs för
DNSH-kriterierna för miljömålet Anpassning till
klimatförändringar (CCA). Av den anledningen
rapporterar Sobi det nya globala huvudkontoret som ej
taxonomiförenligt. Övrig andel av årets kapitalutgifter
rapporteras som ej taxonomiförenlig då det saknas
tillräcklig information för att kunna bedöma om TSC
uppfylls.
Sociala minimiskyddsåtgärder
Utöver kriterierna för verksamhetens väsentliga bidrag
och att inte orsaka skada (DNSH), kräver EU-taxonomin
att företag som bedriver sådan verksamhet måste
uppfylla vissa sociala minimiskyddskrav.
Sobi anser att verksamheten bedrivs i
överensstämmelse med de sociala minimiskyddskraven.
Sobis leverantörer måste godkänna och följa Sobis
uppförandekod för partners och deras
hållbarhetsprestanda övervakas inom ramen för
programmet för ansvarsfulla inköp. Sobis policyer och
rutiner baseras på OECD:s riktlinjer för multinationella
företag och FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter.
Nyckeltal och redovisningsprinciper enligt taxonomin
Detaljerad rapportering av nyckeltalen enligt EU-
taxonomin presenteras i tabellerna 4, 5 och 6 på
följande sidor. Andelen av respektive nyckeltal som
omfattas av taxonomin och som är taxonomiförenlig
per mål kan hittas i tabellerna nedan på denna sida.
Nyckeltalen definieras enligt följande:
Omsättning
Omsättning motsvarar rörelsens intäkter såsom den
presenteras i koncernens rapport över totalresultat och
not 5.
Kapitalutgifter
Kapitalutgifter inkluderar investeringar i materiella och
immateriella anläggningstillgångar inklusive
nyttjanderättstillgångar före avskrivningar, och alla slags
omvärderingar, inklusive de som härrör från
nedskrivningar och exklusive förändringar i verkligt
värde. Kapitalutgifter inkluderar också investeringar från
ovan som härrör från rörelseförvärv. Goodwill är
exkluderat. Totala kapitalutgifter kan stämmas av mot
not 16 och 17 i koncernredovisningen. Sobi har för
närvarande inte upprättat en kapitalutgiftsplan.
Driftsutgifter
Driftsutgifter motsvarar forsknings- och
utvecklingskostnader och kostnader för korttidsleasing
vilka baseras på koncernens rapport över totalresultat
och not 9. Vidare ingår kostnader för
byggnadsrenovering, underhåll och reparation samt alla
andra direkta utgifter som rör det dagliga underhållet av
materiella anläggningstillgångar, vilka inte kan stämmas
av mot någon specifik post i koncernens finansiella
rapporter.
Andel av omsättningen/total omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM
CCA
WTR
CE
PPC
42 %
BIO
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM
48 %
CCA
WTR
CE
PPC
19 %
BIO
Andel av driftsutgifter/totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM
CCA
WTR
CE
PPC
35 %
BIO
CCM: Begränsning av klimatförändringar
CCA: Anpassning till klimatförändringar
WTR: Vattenresurser och marina resurser
CE: Den cirkulära ekonomin
PPC: Förebyggande och begränsning av föroreningar
BIO: Biologisk mångfald och ekosystem
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 52
Tabell 4: Omsättning
Räkenskapsår 2024
År
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska verksamheter
Kod
Omsättning
Andel av omsättningen, år 2024
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenlig med taxonomikraven
(A.1.) eller som omfattas av taxonomi-
kraven (A.2.) omsättning, år 2023
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
MSEK
%
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
%
E
T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
E
Varav omställningsverksamheter
T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Tillverkning av läkemedel
PPC
1.2
10 973
42 %
N/EL
N/EL
N/EL
EL
N/EL
N/EL
39 %
Omsättningen hos de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
10 973
42 %
42 %
39 %
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
10 973
42 %
39 %
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
15 054
58 %
TOTALT
26 027
100 %
J - Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
N - Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
EL - Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
N/EL - Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
E - Möjliggörande verksamhet
T - Omställningsverksamhet
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 53
Tabell 5: Kapitalutgifter
Räkenskapsår 2024
År
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska verksamheter
Kod
Kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifterna, år 2024
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1.) eller som omfattas av taxonomi-
kraven (A.2.) kapitalutgifter, år 2023
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
MSEK
%
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
%
E
T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
E
Varav omställningsverksamheter
T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Tillverkning av läkemedel
PPC
1.2
109
19 %
N/EL
N/EL
N/EL
EL
N/EL
N/EL
84 %
Transport med motorcyklar,
personbilar och lätta motorfordon
CCM
6.5
66
12 %
EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
0 %
Förvärv och ägande av byggnader
CCM
7.7
206
36 %
EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
0 %
Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
381
67 %
48 %
19 %
84 %
A. Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
381
67 %
48 %
19 %
84 %
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifterna hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin
184
33 %
TOTALT
565
100 %
J - Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
N - Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
EL - Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
N/EL - Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
E - Möjliggörande verksamhet
T - Omställningsverksamhet
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 54
Tabell 6: Driftsutgifter
Räkenskapsår 2024
År
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska verksamheter
Kod
Driftsutgifter
Andel av driftsutgifterna, år 2024
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1.) eller som omfattas av taxonomi-
kraven (A.2.) driftsutgifter, år 2023
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
MSEK
%
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
%
E
T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
E
Varav omställningsverksamheter
T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Tillverkning av läkemedel
PPC
1.2
1 239
35 %
N/EL
N/EL
N/EL
EL
N/EL
N/EL
35 %
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
1 239
35 %
35 %
35 %
A. Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
1 239
35 %
35 %
35 %
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
2 325
65 %
TOTALT
3 564
100 %
J - Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
N - Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
EL - Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
N/EL - Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
E - Möjliggörande verksamhet
T - Omställningsverksamhet
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 55
Tabell 7: Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Rad
Kärnenergirelaterade verksamheter
1.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa
elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för
produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller
processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el
med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
5.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad
produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
6.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som
producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 56
ESRS E1 Klimatförändringar
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Anpassning till klimatförändringar
Begränsning av klimatförändringar
Energi
Klimatanpassning och begränsning av
klimatförändringar samt energi har identifierats som
väsentliga risker för Sobi. Frågor som rör energi och
begränsning av klimatförändringar är relevanta för såväl
Sobis egen verksamhet som i föregående och
efterföljande led i värdekedjan. Anpassning till
effekterna av klimatförändringar är främst relevant för
försörjningskedjan och Sobis externa partners. En
detaljerad klimatriskanalys finns under rubriken
Klimatpåverkan, hantering av risker och möjligheter i
avsnitt E1-1 och en fullständig översikt över alla
väsentliga frågor finns i avsnitt SBM-3.
E1-1 Omställningsplan för
begränsning av klimatförändringarna
Omställningsplan
Sobi har för närvarande ingen fullständig
omställningsplan, men många delar av planen finns
redan på plats. Under 2025 kommer Sobi att utveckla,
integrera och anpassa en omställningsplan, med målet
att fullt ut implementera den kompletta planen mot
slutet av året.
Under 2024 fastslog Sobi ett minskningsmål för sina
utsläpp i scope 1 och 2 på 37,8 procent, med basår
2023 och målår 2029. Detta kortsiktiga mål är i linje
med kraven som Science Based Targets Initiative (SBTi)
ställer och innebär en minskning med cirka 8 procent
per år. Sobi satte även upp ett mål för leverantörers
klimatarbete i scope 3 om att 65 procent av
leverantörerna ska införa SBT:er inom samma
tidsperiod. Sobis kortsiktiga mål för scope 1 och 2 är
vetenskapsbaserat och i linje med att begränsa den
globala uppvärmningen till 1,5°C. Sobis kortsiktiga mål
för leverantörers klimatarbete i scope 3 är också
vetenskapsbaserat och i linje med att begränsa den
globala uppvärmningen till väl under 2°C, i enlighet
med Parisavtalet.
De viktigaste åtgärderna för att uppnå dessa mål
innefattar bland annat att minska koldioxidutsläppen
från Sobis bilflotta genom bränslebyte och att övergå till
förnybar energi i den egna verksamheten.
Inom scope 3 var inköpta varor och tjänster den
kategori som stod för den största delen av utsläppen,
där Sobis externa tillverkning utgjorde den största
källan. Sobis SBT avseende leverantörers klimatarbete
riktar sig till denna kategori. Ett annat viktigt bidrag
inom scope 3 var uppströms transport och distribution,
och Sobi inkluderade denna kategori i målet för
leverantörers klimatarbete. 
Utsläpp inom Sobis största scope 3-kategorier
övervakas, och åtgärder har vidtagits för att uppnå
minskningar.
Mer information om de fastställda målen, åtgärderna
och styrmedlen för att minska koldioxidutsläpp finns i
avsnitt E1-3 och E1-4.
Anpassning till affärsstrategi och finansiell planering
Sobis hållbarhetsstrategi är en del av och bidrar till
affärsprioriteringarna, och baseras på engagemanget
för Agenda 2030 för hållbar utveckling och Parisavtalet.
Att minska miljö- och klimatpåverkan är ett av de
identifierade prioriterade områdena, både i Sobis egen
verksamhet och i värdekedjan.
Lokala incitament används för att påskynda
omställningen.
En del av Sobis omställningsplan för begränsning av
klimatförändringarna är att flytta den egna
verksamheten till mer energieffektiva anläggningar.
Under 2024 flyttade Sobis verksamheter i Schweiz och
Sverige till mer energieffektiva anläggningar. Dessutom
omfattar Sobis nya globala bilpolicy en övergång till
hybrid- och elfordon. Sobis investeringar i anläggningar
som stödjer omställningsplanen uppgick till 163 MSEK
under 2024. I tillägg var 57 procent av Sobis nya eller
förlängda fordonskontrakt under 2024 till el- eller
hybridfordon. Alla de nämnda investeringarna
överensstämmer dock inte helt med EU-taxonomin. Läs
mer om Sobis EU-taxonomirapport i avsnittet EU-
taxonomin.
Sobi har tillsatt en klimatarbetsgrupp för att
underlätta omställningen till en bilflotta med låga eller
inga utsläpp och ge råd till bolagets enheter för att
minska koldioxidavtrycket. Dessutom undersöker
arbetsgruppen möjligheten att säkra investeringar i mer
energieffektiva anläggningar i framtiden. Dessa åtgärder
är en del av arbetet med att anpassa de ekonomiska
verksamheterna CCM 6.5 och CCM 7.7 i EU-taxonomin.
Det handlar bland annat om åtgärder för påverkan och
insatser för att säkerställa högre datakvalitet.
Arbetet med att slutföra Sobis omställning till slutet av
2025 omfattar en kontinuerlig anpassning till den
övergripande affärsstrategin och den finansiella
planeringen, inklusive en kapitalutgiftsplan. 
Godkännandeprocess
Klimatmål och planer granskas av Sobis verkställande
ledning och godkänns av Sobis styrelse. Den slutliga
omställningsplanen ska godkännas av styrelsen.
Sobis verksamhet omfattas inte av direktiv 2020/1818,
vilket innebär att Sobi inte är undantaget från EU:s
Paris-anpassade jämförelseindex.
Klimatpåverkan, hantering av risker och möjligheter
Branschspecifika värmekartor och väsentlighetsindex
identifierar inte klimat och energi som hållbarhetsfrågor
med hög väsentlighet för bioteknik- och
läkemedelsbranschen. Sobis egen uppföljning av direkta
och indirekta utsläpp (scope 1 och 2) bekräftar att Sobi
inte är ett koldioxidintensivt bolag. Sobis huvudsakliga
påverkan på klimatförändringarna har identifierats
genom beräkningar och uppskattningar av scope 3-
utsläpp inom den globala försörjningskedjan, framför
allt kopplat till tillverkning av insatsmaterial, produkter
och transporter.
Metodik för klimatbedömning
Sobi genomför formella analyser och planering för
klimatscenarier med hjälp av de rekommendationer och
påverkanstabeller som fastställts av TCFD, där potentiell
påverkan delas upp i omställnings- respektive fysiska
risker och möjligheter.
Sobi använder de klimatscenarier som identifierats av
Network of Central Banks and Supervisors for Greening
the Financial System (NGFS). För 2024 års analyser
användes NGFS fas 5-scenarierna. Dessa scenarier
bygger på den senaste versionen av Shared
Socioeconomic Pathways (SSP 2, version 3.0).
De valda klimatscenarierna illustrerar två motsatta
vägval,"Current Policies" och "Net Zero 2050". Dessa
scenarier omfattar både påverkan, regionala sårbarheter
och potentiella effekter av anpassning samt påföljande
finansiella effekter på samhälle och industri.
Analysen genomfördes av Sobis sakkunniga och
ledande befattningshavare.
Potentiella risker och möjligheter analyserades med
avseende på storlek och sannolikhet med den tidigare
analysen som bas, och listan uppdaterades och
utökades enligt de uppdaterade scenarierna. Analysen
resulterade i en slutlig rangordning av de viktigaste
fysiska- och omställningsriskerna samt möjligheter.
Tre olika tidshorisonter användes: (kort sikt – ett till tre
år, medellång sikt – tre till fem år och lång sikt – fem till
femton år). Den långsiktiga tidshorisonten överstiger de
tio år som normalt används för affärsplanering vilket
också är anledningen till att en längre tidshorisont än 15
år inte ansågs praktiskt tillämpbar. 
Klimatrelaterade fysiska risker
Scenariot Current Policies valdes för att analysera Sobis
huvudsakliga fysiska risker kopplade till
klimatförändringar. I detta scenario vidtas inga
ytterligare åtgärder vilket leder till en 3°C uppvärmning
till året 2100 och allvarliga fysiska risker, en del
oåterkalleliga så som havsnivåhöjningar. Akuta
händelser, som översvämningar av floder, tropiska
cykloner, värmeböljor och torka likväl som risk för
vattenbrist innebär en risk för fysiska och finansiella
effekter i regioner av betydelse för Sobi. 
Tabell 8 visar de kroniska och akuta fysiska risker som
identifierats ha störst påverkan och sannolikhet för Sobi
i den senaste analysen. Riskerna klassificerades enligt
FN:s klimatpanel IPCC:s tabellstruktur för påverkan och
är inte rangordnade.
Sobis affärsmodell skapar ett beroende av externa
partners i försörjningskedjan. Sobis största
läkemedelsflöden finns inom Europa och Nordamerika
och mellan de två kontinenterna. Okontrollerade
klimatförändringar kommer att innebära en avsevärt
ökad risk för extrema väderhändelser såsom
översvämningar och värmeböljor i vissa delar av Europa
och torka på den nordamerikanska kontinenten. I detta
scenario kommer sannolikheten för ökade och
oförutsedda konsekvenser och kostnader till följd av
extrema händelser att öka, även på kort sikt.
För att motverka denna risk uppdateras
verksamhetens kontinuitetsplaner för att omfatta
väderrelaterade risker. Leverantörernas geografiska
placering har analyserats med avseende på vattenstress.
Beredskap inför klimatförändringar blir en del av den
ordinarie dialogen med leverantörspartners och i
bedömningen av potentiella leverantörspartners.
Övervakning av att leverantörerna har
kontinuitetsplaner ingår också sedan 2024.
Enstaka leveranser kan påverkas av både extrema
temperaturer och andra extrema väderförhållanden,
och även om det inte är en systemrisk kan det
potentiellt påverka patienternas tillgång till läkemedel,
särskilt om lagernivåerna är låga. Pågående projekt för
att förbättra planering i leverantörsled förväntas minska
risken på medellång sikt.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 57
Tabell 8: Huvudsakliga fysiska risker kopplat till bibehållen politik
Kort sikt
(1–3 år)
Medellång sikt
(3–5 år)
Lång sikt
(5–15 år)
Akuta
Händelsedrivna, inklusive väderrelaterade
Akuta väderhändelser som kraftig nederbörd, översvämningar eller extrema vindar som tropiska cykloner med
efterföljande stormvågor kan påverka försörjnings- och distributionskedjorna och i slutändan tillgång på läkemedel och
patienters hälsa, samt även få finansiella konsekvenser för bolaget. Påverkan kan vara större vid nya produktlanseringar
eller om lagernivåerna är låga.
Extrema väderhändelser kan påverka Sobis leverantörers tillgång till insatsmaterial. Det är svårare att övervaka och fastställa
korrekt beredskapsplanering i företag längre upp i försörjningskedjan, vilket innebär ökad risk.
Sobis centrallager i Nederländerna är en viktig knutpunkt för Sobi. Nederländerna är ett område med potentiell risk för
stormfloder och/eller översvämningar.
Värmeböljor riskerar att påverka temperaturerna under lagring eller transport, vilket kan äventyra produktkvaliteten eller
öka kostnaderna. Denna risk är inte geografiskt begränsad utan kan uppstå varsomhelst i Sobis distributionsflöden.
Kroniska
Permanenta förändringar orsakade av klimatförändringar
Effekter på energiförsörjningen, t.ex. begränsade leveranser, ökade energikostnader och ökat behov av reservsystem.
Störningar i försörjningskedjan på grund av vattenbrist. Fyra av Sobis partners i försörjningskedjan finns i områden med
hög vattenstress, och en av dem finns i ett område med medelhög risk för vattenbrist.
Tabell 9: Huvudsakliga risker och möjligheter kopplat till en snabb omställning
Kort sikt
(1–3 år)
Medellång sikt
(3–5 år)
Lång sikt
(5–15 år)
Politisk eller
juridisk risk
Ekonomiska effekter av politisk förändring
Kostnadsmodeller påverkas på grund av kostnadsökningar i samband med införandet av nya policyer för tillverkning av
läkemedel eller insatsvaror. Exempel på detta är införandet av system för handel med utsläppsrätter, koldioxidskatter,
eller nya krav på reningstekniker för luftutsläpp i produktionen.
Förändringar i krav på insatsmaterial och förpackningar leder till ökade kostnader, på grund av den faktiska kostnaden
för förändringarna och/eller lägre tillgång på eller högre efterfrågan på, ersättningsmaterial.
Elektrifiering av transporter i Europa – risk för kostnadsökningar eller minskad tillgång på långväga kyltransporter
Teknisk risk
Risk för att ny teknik tränger undan äldre system och omkullkastar vissa delar av det befintliga ekonomiska systemet
Strikta energibesparingar eller begränsningar i eldistributionen kan påverka produktionen hos kontraktstillverkare vid
övergång till energisystem från förnybara källor.
Marknadsrisk
Förändring i utbud eller efterfrågan när klimatrisker och möjligheter beaktas
Att inte uppfylla kundkrav på bra klimatresultat genom hela värdekedjan kan innebära uteslutning från upphandlingar.
Ett bra resultat från klimatarbetet kan å andra sidan ge fördelar.
Renommérisk
Förändrad uppfattning om ett företag på grund av dess bidrag eller brist på bidrag till klimatomställningen
Klimatresultatets inverkan på renommé kommer snabbt att öka och ett dåligt resultat kan påverka bolagets renommé
och därmed dess värde negativt.
Transparent och fullständig extern och intern kommunikation om klimatambitioner och klimatresultat kan stärka Sobis
renommé som arbetsgivare eller investeringsobjekt.
Resurs-
effektivitet
och
alternativa
energikällor
Fokus på energi, vatten, material och avfall gör det möjligt att undvika kostnadsökningar och behövs genom hela värdekedjan.
Klimatrelaterade lån kan utgöra en attraktiv finansieringsmodell.
Att tillhandahålla bipacksedlar online, i stället för i fysisk form tillsammans med produkten, kan minska behovet av att
ändra tryckt material och risken för att produkter till följd av detta måste kasseras. Detta skulle inte bara gynna Sobi
utan hela branschen.
Klimatrelaterade omställningsrisker och möjligheter
Scenariot Net Zero 2050 ger den bästa sammantagna
bilden av potentiella omställningsrisker och möjligheter
i samband med en snabb omställning. I detta scenario
förväntas en hastig omställning inom alla ekonomiska
sektorer och inom de flesta geografier. Elektrifiering av
transport, industri och uppvärmning av byggnader samt
förflyttning till koldioxidsnål energiförsörjning kommer
att vara avgörande. Innovation av nya drivmedel och
koldioxidförvaring kommer äga rum. Sammantaget
kommer detta ha en effekt på energiförsörjning och -
tillgång samt energipriser och utsläppskostnad.
Tekniksprång inom mobilitet kommer att påverka pris
och potentiellt transportkapacitet.
Tabell 9 visar de risker och möjligheter som har
störst påverkan och sannolikhet för Sobi enligt den
senaste analysen. Riskerna och möjligheterna
klassificeras enligt IPCC:s tabellstruktur för påverkan
och är inte rangordnade.
Sobi bedöms vara tämligen väl rustat att hantera de
identifierade riskerna. Eftersom de identifierade
kostnadsökningarna skulle påverka hela branschen är
de inte specifika för Sobi. Nya krav kommer påskynda
förändring hos leverantörerna, vilket kommer öka
tillgången på mer klimatvänliga lösningar. Beroenden av
mindre ambitiösa leverantörer eller leverantörer som
befinner sig på platser där omställningen är svårare
utgör en risk. Framtvingade leverantörs- eller
materialförändringar skulle innebära en betydande
kostnadspåverkan och skulle ta tid på grund av
stringenta krav för godkännande. Därav ses processer
för granskning av tredje part över för att stärka energi-
och klimatperspektivet, och kontinuitetsplaner för
verksamheten förstärks med dessa perspektiv.
Möjligheter som rör förbättrad energihantering och
övergång till förnybara energikällor ingår redan i Sobis
diskussioner med leverantörer.
Kortsiktigt krävs ökad kunskap om bolagets och
produkternas klimatavtryck samt ett ambitiöst
helhetsgrepp på klimatarbetet för att uppfylla ökade
kundkrav, större transparens i och med de nya
rapporteringsramverken samt högre förväntningar från
både investerare och medarbetare. Dessutom krävs
transparent kommunikation gällande ambitioner och
prestationer. Detta adresseras genom att sätta nya
klimatmål, se avsnitt E1-4.
E1-2 Policyer för begränsning av och
anpassning till klimatförändringar
Syftet med Sobis miljöpolicy är att minska bolagets
påverkan på miljö och klimat. Miljöpolicyn beskriver
Sobis åtagande att begränsa klimatförändringar genom
att 1) ersätta användningen av icke-förnybara
energikällor med mer hållbara alternativ när så är
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 58
möjligt och 2) ständigt sträva efter att använda energi
effektivt och ansvarsfullt i syfte att minska utsläppen av
växthusgaser. Detta arbetssätt ska integreras i
affärsverksamheten och arbetsledningen.
Sobi åtar sig också att sträva efter att förstå
klimatrelaterade risker, inklusive finansiell eller strategisk
påverkan inom bolagets inflytandesfär och värdekedja,
för att hantera, utvärdera och proaktivt minska riskerna,
inklusive anpassning till klimatförändringar.
Uppförandekoden för partners beskriver Sobis krav på
leverantörer. Mer specifikt förväntas leverantörer ersätta
icke-förnybara resurser med mer hållbara alternativ där
så är möjligt, inklusive ersätta icke-förnybara
energikällor och sträva efter att använda energi
effektivt. 
Andra globala policyer beskriver fler aspekter av Sobis
fokus på att begränsa klimatförändringar. De främsta
exemplen är Sobis globala bilpolicy som beskriver
omställningen till en bilflotta med noll- och
lågemissionsbilar, och den globala resepolicyn som
syftar till att minska klimatpåverkan genom att begränsa
resandet eller göra smarta resval (mark framför flyg,
hyrbilar med låga eller inga utsläpp etc.). Dessa policyer
gäller för samtliga medarbetare och personer som
arbetar för Sobi. Likt övriga globala policyer ansvarar
Sobis ledande befattningshavare för tillsynen. 
De viktigaste policyerna som rör styrning och
omfattning av hållbarhetsfrågor sammanfattas i avsnitt
GOV-1 and GOV-2.
E1-3 Åtgärder och resurser med
avseende på klimatförändringspolicyer
Inom den egna verksamheten har Sobi identifierat den
globala bilflottan och energianvändningen i bolagets
anläggningar som huvudsakliga utsläppskällor. I
värdekedjan är det inköpta varor och tjänster som är de
huvudsakliga utsläppskällorna. Därtill har uppströms
transport och distribution identifierats som
högprioriterat i Sobis klimatarbete på grund av
transportsektorns omfattande utsläpp.
De viktigaste intressenterna som har möjlighet att
påverka Sobis klimatambitioner och resultat är bolagets
medarbetare, kontraktstillverkare (CMO) samt
transportleverantörer. Sobi har tillsatt en
klimatarbetsgrupp som representerar merparten av de
berörda interna funktionerna, för att utvärdera mål,
identifiera möjligheter och föreslå åtgärder. Ambitioner
för värdekedjan, möjligheter och specifika nyckeltal för
CMO:er och transportörer diskuteras med relevanta
leverantörer som en del av den ordinarie affärsdialogen.
Intressentengagemanget återspeglas i Sobis klimatmål
och har analyserats av klimatarbetsgruppen. 
Bränslebyte
Sobis kortsiktiga mål innebär en minskning av scope 1 i
absoluta mått till år 2029 med 2023 som basår. De
viktigaste åtgärderna för att minska koldioxidutsläppen
är att byta bränsle i Sobis bilflotta, genom att övergå till
eldrivna fordon, och att minska förbrukningen genom
att minska antalet bilar i flottan. Då 2024 var det första
året med det justerade målet var en avgörande handling
under året att se över den globala bilpolicyn för att
stödja målet. Målet är att uppnå en bilflotta med 100
procent el- eller hybridbilar år 2029. Bränslebyten
förväntas minska utsläppen med 1 684 tCO2e fram till
2029 (med beaktande av verksamhetstillväxt). År 2024
var andelen el- och hybridbilar i flottan 55 procent,
jämfört med 47 procent år 2023. De relevanta
indikatorerna i EU-taxonomin (kapitalutgifter för
verksamheten CCM 6.5) finns i avsnittet om EU-
taxonomin. 
Användning av förnybar energi
Sobis kortsiktiga mål innebär bland annat en minskning
av scope 2 i absoluta mått till år 2029 med 2023 som
basår. Huvudåtgärden för att minska koldioxidutsläppen
för detta mål är att byta till förnybara energikällor och
minska energiförbrukningen. Viktiga initiativ är att byta
elavtal, flytta till mer energieffektiva anläggningar och
främja energibesparingar på Sobis anläggningar. Under
2024 togs flera viktiga steg för att stödja målet, bland
annat omlokalisering av två enheter (inklusive Sobis
globala huvudkontor) och översyn av energiavtal. År
2024 var andelen förnybar el i Sobis egna anläggningar
71 procent. De relevanta indikatorerna i EU-taxonomin
(kapitalutgifter för verksamheten CCM 7.7) finns i
avsnittet om EU- taxonomin. 
Framtida utveckling som kan påverka utsläppsnivåer
och utsläppsminskningar i scope 1 och 2 är bolagets
tillväxt (organisk och genom förvärv) och lokalisering av
verksamheten. Därutöver kommer externa faktorer som
teknisk utveckling och den geopolitiska situationen att
vara avgörande för vad som är möjligt.
En sammanfattning av åtgärder under 2024
relaterade till scope 1 och 2 finns i tabell 10. Förväntad
minskning presenteras som differensen mellan
basårsnivån och målnivån (exklusive nödvändig
minskning för att kompensera för bolagets tillväxt).
Bolagets tillväxt har beaktats vid planering av åtgärder
för att nå målnivån. Under 2024 presenterar Sobi inga
absoluta framsteg inom scope 1- och 2-målen. Detta är
enligt förväntan då ingen av åtgärderna har
implementerats.
Ingen av Sobis nuvarande klimatåtgärder omfattar
naturbaserade lösningar.
Leverantörers klimatarbete
Sobis insatser för att minska scope 3-utsläppen i
leverantörsled består främst av att uppmuntra
leverantörer att sätta vetenskapsbaserade mål. Arbetet
med att minska utsläppen i scope 3 omfattar alla
inköpta varor och tjänster (både indirekta och direkta
materialinköp) samt uppströms transport och
distribution, med fokus på de största utsläppskällorna,
kontraktstillverkare och transportörer. Deras
energiprestanda och ansträngningar för att minska
utsläppen genom energieffektivisering och övergång till
förnybar energi övervakas och diskuteras som en del av
affärsförbindelsen.
Framtida utveckling som kan påverka utsläppsnivåer
och utsläppsminskningar i scope 3 är leverantörernas
geografiska placeringar, inträde på nya marknader eller
lansering av nya läkemedel.
Ytterligare detaljer rörande Sobis mål för att engagera
leverantörer återfinns i avsnitt E1-4.
Tabell 10: Mål och drivkrafter för utfasning av fossila
bränslen
Drivkrafter
Basårsvärde
Förväntad
minskning
Framsteg
under
2024
Scope 1
(tCO2e)
1 053
Bränslebyte
-398
17
Scope 2
(tCO2e)
815
Användning av
förnybar energi
-308
-45
E1-4 Mål för begränsningar av och
anpassning till klimatförändringarna
Sobis miljöpolicy beskriver bolagets åtagande att
begränsa klimatförändringar genom att ersätta
användningen av icke-förnybara energikällor med mer
hållbara alternativ när så är möjligt, och sträva efter att
använda energi effektivt och ansvarsfullt i syfte att
minska utsläppen av växthusgaser. I linje med detta
justerade Sobi sina klimatmål för 2024. De tidigare
målen hade satts mellan 2016 och 2030. Mot bakgrund
av nya lagkrav, kundförväntningar och initiativ beslutade
Sobi att justera målen för att anpassa dem till
lagstiftningen och den senaste klimatforskningen.
Sobis nya mål för scope 1- och 2-utsläpp är
formulerat som ett kombinerat absolut kortsiktigt
minskningsmål. Dessutom har Sobi satt upp ett mål för
leverantörers klimatarbete för att täcka scope 3-utsläpp.
För att säkerställa att dessa mål baseras på solid
vetenskaplig grund har målen satts i enlighet med
SBTi:s rekommendationer. Målen lämnades in till SBTi i
december 2024 och förväntas genomgå validering och
godkännande 2025.
Sobis vetenskapsbaserade mål i detalj
De fastställda målen innebär en absolut minskning med
37,8 procent av de sammanlagda scope 1- och 2-
utsläppen mellan 2023 och 2029. I absoluta tal innebär
detta en absolut minskning med över 700 tCO2e av de
sammanlagda utsläppen i scope 1 och 2 exklusive
bolagets uppskattade tillväxt, eller nästan 3 000 tCO2e i
scope 1- och 2-utsläpp inklusive uppskattad tillväxt. Enligt
uppskattningar av planerade åtgärder, förväntas 56
procent av den planerade minskningen att komma från
scope 1 och resterande 44 procent från scope 2.
Dessutom tros åtgärderna överstiga de nödvändiga
minskningsnivåerna. I tabellerna nedan presenteras dock
nivåerna givna av SBTi. Målet är att uppnå en bilflotta med
100 procent el- eller hybridbilar och 83 procent förnybar
el i den egna verksamheten senast 2029. Sobis kortsiktiga
mål för scope 1 och 2 är vetenskapsbaserat och förenligt
med att begränsa den globala uppvärmningen till 1,5°C i
linje med Parisavtalet.
Målet för leverantörers klimatarbete är satt till att
omfatta 65 procent av utgifterna (och 67 procent av scope
3-utsläppen) från kategorierna Inköpta varor och tjänster
samt Uppströms transport och distribution, senast 2029.
Dessa två kategorier motsvarade cirka 90 procent av Sobis
totala scope 3-utsläpp 2023. Sobis kortsiktiga scope 3-mål
för leverantörers klimatarbete är vetenskapsbaserat och
förenligt med begränsningen av den globala
uppvärmningen till väl under 2°C i linje med Parisavtalet.
Sobi har inget absolut mål kopplat till scope 3-utsläpp. 
Det ramverk och den metodik som används för att
fastställa målen baseras på SBTi:s ramverk för målet i fråga.
Målen baseras på en sektoröverskridande vägvalsmodell.
De underliggande klimat- och policyscenarierna för målen
är i linje med SBTi. Underlaget för SBTi:s utsläppsscenarier
hämtas främst från Integrated Assessment Modelling
Consortium (IAMC) och International Energy Agency (IEA).
IAMC:s utsläppsbanor sammanställs och utvärderas av
FN:s klimatpanel (IPCC). 
Målnivåerna, milstolparna och basårsvärden presenteras
i tabell 11 och tabell 12. Nivån av leverantörsengagemang
under 2024 kommer att beräknas senare under 2025 och
är därför inte inkluderat i tabellen.
Som ett tillägg till det absoluta målet för scope 1 och
2 med målår 2029 har Sobi utökat målprognosen med
ytterligare ett år till att omfatta 2030 för att redovisa mål
i enlighet med ESRS-kraven. Den sammanlagda
målnivån för scope 1 och 2 år 2030 är 1 044 tCO2e.
Målnivån har fastställts med hjälp av SBTi:s
beräkningsverktyg och är en förlängning av det
kortsiktiga målet. 
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 59
Tabell 11: Åtgärder för att begränsa klimatförändringar
2023
(målets basår)
2029
(målår)
2030
(målår)1
Scope 1 (tCO2e)
Totala scope 1-utsläpp
1 053
655
589
Åtgärder för att begränsa klimatförändringar
Bränslebyte
-398
-464
Scope 2 (tCO2e)
Totala utsläpp i scope 2
(marknadsbaserade)
815
507
455
Åtgärder för att begränsa klimatförändringar
Användning av förnybar energi
-308
-360
1. Målnivåer härledda med hjälp av SBTi:s målsättningsverktyg. Åtgärdsminskningar refererar till uppskattad minskning under hela
målperioden.
Tabell 12: Mål för begränsning av klimatförändringar
Retroaktivt
Milstolpar och målår
2023
(målets
basår)
2024
Förändring
2029
2030
Årligt mål/
basår
Scope 1 och 2 mål (tCO2e)
Totala utsläpp i scope 1 och 2
(marknadsbaserade)
1 868
1 868
0 %
1 162
1 044
-8 %
Scope 3 mål
Scope 3 leverantörers klimatarbete
(andel av utgifterna i kategorierna
Inköpta varor och tjänster och
Uppströms transport)
43 %
65 %
Sobi har inga klimatmål som sträcker sig fram till 2050. Sobis arbete med att sätta långsiktiga klimatmål pågår och
bolaget kommer att arbeta med att sammanställa, uppdatera, förankra och anpassa en omställningsplan under 2025.
Sobi har redan delar av planen på plats, men siktar på att integrera dessa åtgärder och kunna implementera en
komplett plan i slutet av 2025. Detta arbete kommer att baseras på nuvarande insatser och ytterligare integrera
dessa med den övergripande affärsstrategin och den finansiella planeringen.
Resultat
Mellan basåret 2023 och rapporteringsåret 2024 förblev utsläppen i scope 1 och 2 oförändrade. Eftersom målet
sattes i slutet av 2024 hade inga av de planerade åtgärderna genomförts under året. Utvecklingen är således i linje
med förväntningarna.
Vad gäller målet för leverantörers klimatarbete i scope 3 har resultatet mellan 2023 och 2024 ännu inte mätts på
grund av en eftersläpning i tillgången på data (läs mer i metodavsnittet).
Framstegen mot klimatmålen övervakas av Sobis hållbarhetsfunktion och rapporteras årligen till ledande
befattningshavare och styrelsen minst två gånger per år.
Metodik
Metodiken bakom de definierade målen är i linje med rekommendationerna från SBTi och GHG-protokollet. Läs mer
om Sobis metodik och antaganden i avsnitt E1-6.
Basåret 2023 anses vara representativt för de två kortsiktiga målen. Som en del av förberedelserna granskade
externa experter Sobis val av basår, utsläppsberäkningar och metodik under 2024. Siffrorna för 2023 har reviderats i
enlighet med granskningen. Läs mer om Sobis omräkningspolicy, de granskade beräkningarna och metodiken i
avsnitt E1-6.
I Sobis utsläppsprognos har hänsyn tagits till tillväxt i verksamheten för att säkerställa att en absolut minskning
uppnås. Verksamhetstillväxten baseras på den historiska utvecklingen av antalet heltidsekvivalenter (FTE). Detta är
den första rapporten som innefattar dessa mål, och eventuella förändringar i mål och motsvarande mätetal kommer
att rapporteras i framtida rapporter.
Målet för scope 1 och 2 omfattar alla utsläpp från Sobis egen verksamhet relaterade till förbränning (mobil och
stationär), flyktiga utsläpp och inköpt energi. Målet för leverantörers klimatarbete omfattar utsläpp relaterade till
inköpta varor och tjänster samt uppströms transport och distribution. Båda målen omfattar Sobis relevanta
verksamhet globalt. 
Scope och kategorier har samma avgränsningar som definieras i Sobis rapporterade utsläpp (läs mer i avsnitt
E1-6). Utgiftsuppgifterna för målet för leverantörers klimatarbete avser dock rapporteringsåret, medan
utgiftsuppgifterna för de rapporterade utsläppen avser föregående år. Detta beror på tidpunkten för rapporten och
tillgången till data. Därför släpar också resultatet för målet om leverantörers klimatarbete efter med ett år.
De växthusgaser som omfattas följer rekommendationerna i GHG-protokollet och är koldioxid (CO₂), metan (CH₄),
lustgas (N₂O), fluorkolväten (HFC), perfluorkolväten (PFC), svavelhexafluorid (SF₆) och kvävetrifluorid (NF₃). Alla mål är
bruttomål och exkluderar upptag av växthusgaser, koldioxidkrediter och undvikna utsläpp. 
Sobis klimatmål har inte granskats av extern part under 2024.
Intressenter
De viktigaste intressenterna i arbetet med att fastställa klimatmålen var Sobis medarbetare från olika
verksamhetsfunktioner. Intressenterna involverades tidigt i processen med att sätta målen i form av en arbetsgrupp
bestående av representanter från hållbarhet, finans, teknisk verksamhet och HR samt landsrepresentanter från flera
av Sobis nyckelmarknader.
Drivkrafter för utfasning av fossila bränslen
Bränslebyte och användning av förnybar energi har identifierats som de främsta åtgärderna för att uppnå Sobis
klimatmål om minskade koldioxidutsläpp i scope 1 och 2. Minskningspotentialen för dessa åtgärder beräknades till 1
684 tCO2e respektive 1 305 tCO2e mellan 2023 och 2029, inklusive uppskattad verksamhetstillväxt.
E1-5 Energiförbrukning och energimix
Kommentarer energiförbrukning och energimix
Tabell 13 nedan visar Sobis totala energiförbrukning i den egna verksamheten under 2024 fördelat på el, värme och
kyla. Endast rapporterad data presenteras (inga extrapoleringar har gjorts) och över 90 procent av enheterna (mätt i
heltidsekvivalenter, FTE) har kunnat lämna information om sin energiförbrukning. Uppgifter om energikällor baseras
på information som erhållits från leverantörer. Ursprungsgarantier för energi (EAC) används för att verifiera förnybar
energi men har inte varit tillgängliga i samtliga fall.
Totalt sett minskade Sobis energiförbrukning mellan 2023 och 2024. Detta berodde främst på en minskad
elförbrukning, där den största bidragande faktorn var avvecklingen av egen produktion i Sverige. Under året har Sobi
omlokaliserat verksamhet inom länder där bolaget har en betydande närvaro, såsom Sverige, Schweiz och USA.
Detta har inneburit överlappande kontrakt, vilket har ökat energiförbrukningen något. Samtidigt förväntas
omlokaliseringarna öka andelen förnybar energi i framtiden.
Under 2025 planerar Sobi att ytterligare kartlägga energimixen i den egna verksamheten.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 60
Tabell 13: Energiförbrukning och energimix
2024
2023
2022
2021
2020
El (MWh)
Total elförbrukning
4 889
6 485
8 511
8 440
8 318
Elförbrukning från fossila källor
12
Andel av elförbrukningen från fossila källor
0 %
Elförbrukning från kärnkraft
1,19
Andel av elförbrukningen från kärnkraft
0 %
Elförbrukning från förnybara källor1
3 468
4 819
6 845
Andel av elförbrukningen från förnybara källor
71 %
74 %
80 %
Förbrukning av egenproducerad förnybar el
0
Andel av elförbrukningen från egenproducerad förnybar el
0 %
Övrig/Okänd elkälla
1 408
Värme (MWh)
Total värmeförbrukning
1 276
2 920
2 427
2 391
2 133
Värmeförbrukning från fossila källor
153
Andel av fossila källor för uppvärmning
12 %
Energiförbrukning för värme från förnybara källor1
1 071
2 126
2 028
Andel av energiförbrukningen för värme från förnybara källor1
84 %
73 %
84 %
Övrig/Okänd värmekälla
53
Kyla (MWh)
Total förbrukning för kyla
601
1 131
1 890
2 121
2 902
Förbrukning för kyla från fossila källor
0
Andel från fossila källor för kyla
0 %
Energiförbrukning för kyla från förnybara källor1
563
1 084
1 834
Andel av energiförbrukningen för kyla från förnybara källor1
94 %
96 %
97 %
Övrig/Okänd källa av kyla
39
Total energi (MWh)
Total energiförbrukning
6 767
10 536
12 828
12 952
13 353
Total energiförbrukning från fossila källor
164
Andel av energiförbrukningen från fossila källor
2 %
Total energiförbrukning från kärnkraft
1
Andel av energiförbrukningen från kärnkraft
0 %
Total energiförbrukning från förnybara källor1
5 101
8 029
10 707
Andel av energiförbrukningen från förnybara källor1
75 %
76 %
83 %
Total energiförbrukning från egenproducerad förnybar el
0
Andel av energiförbrukningen från egenproducerad förnybar el
0 %
Övrig/Okänd energikälla
1 500
1. förbrukning från förnybara källor inkluderar biomassa (även inklusive industriellt och kommunalt biologiskt avfall), biobränslen,
biogas, väte från förnybara källor, etc. Definitionen av förnybara källor ändrades under 2022. Därför presenteras endast data från
2022 och framåt.
Tabell 14: Total direkt energiförbrukning
2024
2023
2022
2021
2020
Energi (MWh)
6 767
3 033
4 989
5 958
6 597
Tillverkningsintäkter (MSEK)
375
431
413
445
481
MWh/MSEK
18,0
7,0
12,1
13,4
13,7
E1-6 Scope 1, 2, 3 och totala växthusgasutsläpp, brutto
Kommentarer till utsläpp av växthusgaser
Utsläppen i scope 1 ökade något mellan 2023 och 2024. Den största kategorin i scope 1, företagsbilar, visade en
liten ökning. Den växande bilflottan hade en negativ effekt på utsläppen, men effekten minskade på grund av den
ökade andelen el- eller hybridbilar. Under 2024 omlokaliserades flera av Sobis kontor, vilket påverkade utsläppen av
växthusgaser. Perioder med överlappande energiavtal ledde till ökad förbrukning av el och gas. Dock förväntas
omlokaliseringarna på sikt ha en positiv effekt tack vare de nya byggnadernas högre energieffektivitet. Sobis totala
utsläpp i scope 1 och 2 var oförändrade mellan 2023 och 2024. Mätt som intensitet (dividerat med FTE) minskade
dock de totala scope 1- och 2-utsläppen.
Sobi genomförde sin första fullständiga scope 3-inventering under 2022. Kategori 1 (Inköpta varor och tjänster)
står för merparten av utsläppen i scope 3. Denna kategori ökade med 26 procent mellan 2023 och 2024.
Beräkningar i denna kategori är utgiftsbaserade och använder globala genomsnittliga utsläppsfaktorer, vilket innebär
att Sobis insatser genom SBT-målet för leverantörers klimatarbete inte återspeglas till fullo. Under 2024 var kategori
2 (kapitalvaror) den näst största källan till utsläpp i scope 3 efter en stor ökning jämfört med 2023. Ökningen
berodde främst på stora investeringar i branschspecifika varor. Den tredje största utsläppskällan i scope 3, kategori 6
(affärsresor), ökade något trots att flera Sobi-enheter rapporterade en minskning av utsläppen från resor. Intensiteten
(tCO2e/FTE) är dock oförändrad.
Metodik
Utsläppen omfattar data från Sobis globala verksamhet. Sobi tillämpar en metod för operationell kontroll enligt
principerna i GHG-protokollet. Extrapoleringar har gjorts för samtliga scope för att spegla bolagets fullständiga
klimatavtryck. Inom scope 3, för kategorierna 4, 9 och 12, har försäljningsvolymen använts som extrapoleringsfaktor.
Resterande scope och kategorier har extrapolerats med FTE (heltidsekvivalenter) som faktor.
Alla utgiftsbaserade beräkningar baseras på data från helåret 2023.
Utsläppsdata i kategori 6 kopplade till fysiska resor baseras på data från resebyråer och mobility management-
företag. Data i kategori 7 härrör från en undersökning av Sobis medarbetares arbetspendling som genomfördes både
2022 och 2023.
Under 2024 granskades metodiken för Sobis GHG-inventering av externa experter. Granskningen omfattade
samtliga scope och kategorier. Som en följd av detta omräknades utsläppen från 2023 i enlighet med den nya
bedömningen. Detta innebär att siffrorna från 2020–2022 inte är jämförbara med 2023 och framåt. För mer
information om förändringarna till följd av granskningen och den tillämpade metoden, se Förändringar i
utarbetandet eller presentationen av hållbarhetsinformationen nedan.
Utsläppsfaktorer som använts i beräkningar
Källor för utsläppsfaktorer som använts i beräkningarna för scope 1, 2 och 3 anges i tabellerna nedan.
Livscykelanalyser (LCA) infördes som ett tillägg till utsläppsfaktorerna under 2024. Sobi genomförde två LCA:er
under 2024, för Kineret och Doptelet, och redovisade produkternas klimatavtryck per produktionsetapp. Resultaten
från dessa LCA:er har använts vid beräkningen av utsläpp som härrör från distribution i scope 3 kategori 4. Valet av
utsläppsfaktor i stället för utgiftsbaserade beräkningar innebar en förbättring av beräkningarna i denna kategori.
Utsläppen extrapolerades utifrån Sobis totala antal sålda enheter.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 61
Förändringar i utarbetandet eller presentationen av hållbarhetsinformationen
Metodiken för GHG-beräkningarna granskades under 2024 för att anpassa beräkningarna till SBTi:s
rekommendationer. Som en följd av detta omräknades siffrorna från 2023, medan tidigare år presenteras med
tidigare publicerade siffror.
Förändringarna i metodik innefattar:
Tillägg av följande kategorier: flyktiga utsläpp (scope 1) i form av läckage av köldmedier, nedströms transport
och distribution (scope 3)
Extrapolering av utsläpp till att omfatta hela organisationen
Utsläpp från laddning av bilar överförda från scope 1 till scope 2
Tillägg av utgifter i scope 3 kategori 1
Justering av utsläppsfaktorer i scope 3 kategori 2
Förbättring av beräkningar och utsläppsfaktorer i scope 3 kategori 4 (se Utsläppsfaktorer som använts i
beräkningar ovan)
Tillägg av skrotningsavfall i scope 3 kategori 5
Fullständiga WTW-utsläpp inom scope 3, kategorierna 4, 6 och 7
Justering av extrapoleringsmetod i scope 3 kategori 12.
Rapporteringsfel i tidigare perioder
Inga fel har upptäckts i rapporteringen för åren 2020–2022. Rapporterade siffror för 2023 har granskats.
Tabell 15: Scope 1- och 2-växthusgasutsläpp, brutto1
Retroaktivt
Metod och källor
2020
2021
2022
2023
2024
Förändring
Beräkningsmetod/antaganden
Datakälla för utsläppsfaktorer
Scope 1-utsläpp (tCO2e)
Företagsbilar
676
701
784
1 031
1 048
2 %
Primärdata
WLTP-data från tillverkare
genomsnitt för fordonstyp.
Värme
2
3
3
5
33
566 %
Olja
2
3
1
2
1
-68 %
Primärdata
DEFRA (2022)
Gas
0
0
2
3
32
1 189 %
Primärdata
DEFRA (2022)
Flyktiga utsläpp
17
16
-1 %
Beräknat med FTE och kvm
som proxy enligt AC enkät
Sveby (2010)
Totala scope 1-utsläpp
677
704
787
1 053
1 097
4 %
Scope 2-utsläpp (tCO2e)
Inköpt el (marknadsbaserad)
1 929
161
359
529
539
2 %
Inklusive elförbrukning från billaddning
DEFRA (2023), AIB (2022), IEA (2023)
Inköpt el (platsbaserad)
1 337
233
415
589
621
5 %
Inklusive elförbrukning från billaddning
DEFRA (2023), AIB (2022), IEA (2023)
Inköpt värme
113
110
195
278
224
-19 %
DEFRA (2022), Energiföretagen (2022),
IEA 2021 DEFRA (2022)
Légifrance (2021), KfW (2022)
Inköpt kyla
0
0
9
8
7
-18 %
DEFRA (2022), SthlmExergi
Totala scope 2-utsläpp (platsbaserade)
1 450
343
619
876
852
-3 %
Totala scope 2-utsläpp (marknadsbaserade)
2 043
271
563
815
771
-5 %
Scope 1 och 2 (tCO2e)
Totala scope 1- och 2-utsläpp (platsbaserade)
2 127
1 047
1 406
1 929
1 949
1 %
Totala scope 1- och 2-utsläpp (marknadsbaserade)
2 720
975
1 350
1 868
1 868
0 %
1. 2024 har beräknats med uppdaterad metod. 2023 har reviderats i enlighet med samma metod medan tidigare år presenteras med tidigare publicerade siffror. Scope 3-beräkningar började 2022.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 62
Tabell 16: Scope 3-växthusgasutsläpp, brutto1
Retroaktivt
Metod och källor
2020
2021
2022
2023
2024
Förändring
Beräkningsmetod/antaganden
Datakälla för utsläppsfaktorer
Betydande scope 3-utsläpp (tCO2e)
1. Köpta varor och tjänster
94 410
172 009
216 133
26 %
Kostnadsbaserad data
Exiobase (2019)
2. Kapitalvaror
776
4 013
18 007
349 %
Kostnadsbaserad data
Exiobase (2019)
3. Bränsle- och energirelaterade aktiviteter
159
352
523
49 %
WTT-beräkningar från scope 1- och 2- data
Scope 1 och 2 källor
4. Uppströms transporter och distribution
5 904
4 116
3 871
-6 %
Kostnadsbaserad data, IEA (2023), AIB,
försäljningsvolym som proxy
Exiobase (2019)
5. Avfall
14
17
8
-51 %
Rapporterad avfallsdata
och kostnadsbaserad data
ReCiPe 2016 Midpoint (H) V1.07 / World
(2010), Exiobase (2019)
6. Affärsresor
9 937
10 913
11 146
2 %
Rapporterade data om fysiska resor
Resebyråers utsläppsdata, DEFRA (2024),
NTM (2018), WLTP data
7. Anställdas arbetspendling
1 732
945
981
4 %
Undersökning av anställdas arbetspendling
utförd 2022 och 2023, WTW-utsläpp
NTM (2018), DEFRA (2024), IEA (2024)
bland andra
8. Uppströms leasade tillgångar
ej relevant
ej relevant
ej relevant
9. Nedströms transport och distribution
ej relevant
714
770
8 %
Produkt-LCA och försäljningsvolymer
LCA-data
10. Bearbetning av sålda produkter
ej relevant
ej relevant
ej relevant
11. Användning av sålda produkter
frivilligt - ej
inkluderat
frivilligt - ej
inkluderat
ej relevant
12. Slutbehandling av sålda produkter
29
16
-44 %
Primära förpackningsdata
DEFRA (2022)
13. Nedströms leasade tillgångar
ej relevant
ej relevant
ej relevant
14. Franchising
ej relevant
ej relevant
ej relevant
15. Investeringar
ej relevant
ej relevant
ej relevant
Totala scope 3-utsläpp
112 932
193 109
251 456
30 %
Tabell 17: Totala utsläpp av växthusgaser1
Retroaktivt
2020
2021
2022
2023
(målets basår)
2024
Förändring
Totala scope 1- och 2-utsläpp (tCO2e)
Totala scope 1- och 2-utsläpp (platsbaserade)
2 127
1 047
1 406
1 929
1 949
1 %
Totala scope 1- och 2-utsläpp (marknadsbaserade)
2 720
975
1 350
1 868
1 868
0 %
Totala scope 1-, 2- och 3-utsläpp (tCO2e)
Totala scope 1-, 2- och 3-utsläpp (platsbaserade)
114 338
195 037
253 405
30 %
Totala scope 1-, 2- och 3-utsläpp (marknadsbaserade)
114 282
194 977
253 324
30 %
Tabell 18: Växthusgasintensitet1
2024
2023
Förändring
Växthusgasintensitet per nettointäkter (tCO2e/SEK M)
Scope 1-, 2- och 3-utsläpp (platsbaserade)
9,74
8,82
10 %
Scope 1-, 2- och 3-utsläpp (marknadsbaserade)
9,73
8,81
10 %
Växthusgasintensitet per anställd (tCO2e/FTE)
Scope 1- och 2-utsläpp (platsbaserade)
1,06
1,09
-3 %
Scope 1- och 2-utsläpp (marknadsbaserade)
1,02
1,05
-4 %
1. 2024 har beräknats med uppdaterad metod. 2023 har reviderats i enlighet med samma metod medan tidigare år presenteras med tidigare publicerade siffror. Scope 3-beräkningar började 2022.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 63
ESRS E2 Miljöföroreningar
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Miljöförorening av luft, vatten och mark
Ämnen som inger betänkligheter
Hantering av påverkan, risker och
möjligheter
Sobis DMA fastställde att CMO:er och deras
försörjningskedja står för bolagets största negativa
påverkan och bidrar till potentiella miljöföroreningar av
främst vatten och mark. Transportleverantörer ger
också upphov till miljöföroreningar genom väg- och
flygtransporter.
Dessutom finns det en risk för oavsiktliga utsläpp av
aktiva läkemedelssubstanser eller lösningsmedel hos
CMO:er och kontraktslaboratorier (CLO), liksom en risk
för oavsiktliga utsläpp av aktiva läkemedelssubstanser
eller lösningsmedel till avloppsreningsverk som inte är
utrustade för att hantera vissa kemikalier. I värsta fall
kan vatten med obehandlat kemiskt innehåll släppas ut
till omgivande vattendrag och potentiellt till
dricksvattenkällor.
Risken för eventuell påverkan skiljer sig åt mellan
småmolekylära och biologiska substanser och anses
vara högre i tillverkningen av läkemedelssubstanser.
Vissa utsläpp av flyktiga organiska föreningar (VOC)
och andra utsläpp sker från produktion av
läkemedelssubstanser där lösningsmedel används i
produktionen.
Sobis program för ansvarsfulla inköp, Responsible
Sourcing Programme, är ett viktigt verktyg för att
påverka, hantera och följa upp inköp och hantering av
kemikalier i försörjningskedjan och innebär ett nära
samarbete med Sobis leverantörer.
Det har inte gjorts några direkta konsultationer med
berörda samhällen. Representanter från leverantörer
deltar i intressentdialogerna, och löpande
kommunikation om identifierade risker och påverkan
sker inom ramen för samarbetet för att driva
hållbarhetsförbättringar i försörjningskedjan.
E2-1 Policyer relaterade till
miljöföroreningar
Sobis ansvar för miljön beskrivs i bolagets
uppförandekod, med åtagande om att vidta åtgärder för
att bedöma, redovisa och minimera miljöpåverkan från
bolagets verksamheter och produkter under hela deras
livscykel.
De allmänna principerna i miljöpolicyn redogör för
Sobis proaktiva ansats för att skydda mark, vatten, luft,
klimat, naturresurser och biologisk mångfald, samt ett
åtagande för riskreducering och transparens. Detta
synsätt är också av största vikt i arbetet med att
förebygga miljöföroreningar från Sobis verksamhet eller
i dess försörjningskedja. Policyn anger bolagets
åtagande att ersätta användningen av icke-förnybara
energikällor med mer hållbara alternativ när så är
möjligt, och dess strävan att använda energi effektivt i
syfte att minska utsläpp av växthusgaser.
Sobi tillämpar försiktighetsprincipen för att förebygga
miljöföroreningar snarare än att begränsa dess
påverkan, både ur ett lokalt och globalt perspektiv.
Policyn anger Sobis åtagande att aktivt verka för att
undvika eller begränsa användningen av farliga
kemikalier och material och säkerställa korrekt
hantering för att eliminera eller minimera
miljöpåverkan. Hanteringen av kemikalier i laboratorier
styrs av specifika och utförliga dokument för
standardrutiner (SOP) som omfattar miljöriktlinjer.
Sobi åtar sig ett producentansvarsperspektiv genom
hela livscykeln för sina produkter. Sobi är medvetet om
läkemedelssubstansers potentiella påverkan på miljön
och kommer att vidta åtgärder för att bedöma, redovisa
och minimera miljöpåverkan från verksamheter och
produkter under hela deras livscykel.
Miljöpolicyn omfattar även den globala
försörjningskedjan i föregående led genom Sobis
uppförandekod för partners, som fastställer Sobis krav
på leverantörer. Varje leverantör ska ha god kunskap
om sitt eget miljöansvar, sina utmaningar och sin
miljöpåverkan samt proaktivt genomföra åtgärder.
Leverantörer ska också verka för att förebygga
miljöföroreningar, övervaka och minimera utsläpp till
luft, vatten och mark samt arbeta aktivt för att utesluta
eller begränsa användningen av farliga ämnen.
De viktigaste policyerna som rör styrning av
hållbarhetsfrågor, inklusive omfattning, sammanfattas i
avsnitt GOV-1.
E2-2 Åtgärder och resurser relaterade
till miljöförorening
Sobis åtgärder för att förstå sin påverkan och för att
minska utsläppen är inriktade på CMO-partners, särskilt
leverantörer av läkemedelssubstanser och transporter.
Fokus för 2024 låg på att stärka
hållbarhetsperspektivet i riskprocesserna som stöder
affärsutveckling, anbudsprocessen (RFP),
kontinuitetsplanering och riskbedömningar i
försörjningskedjan.
Hållbarhetspåverkan, risker och resultat för Sobis
viktigaste CMO:er analyseras inom programmet för
ansvarsfulla inköp genom två separata
branschgemensamma enkäter, som har utvecklats och
tillämpas av Pharmaceutical Supply Chain Initiative
(PSCI). Enkäterna innehåller frågor om
kemikaliehantering, säkerhetssystem och initiativ för att
minska utsläpp samt om operativ effektivitet.
Informationen används för att fastställa prioriteringar,
nyckeltal och förbättringsmål.
CMO- och CLO-standarderna utvärderas, med fokus
på leverantörer som finns i geografiska områden med
högre risk. Under 2024 genomfördes en
självutvärdering (SAQ) och en miljöundersökning – två
verktyg inom Sobis program för ansvarsfulla inköp – för
att analysera arbetsmetoder och resultat hos viktiga
CMO:er. Resultaten låg till grund för att fastställa
specifika och relevanta mål och nyckeltal (KPI:er) för
enskilda leverantörer. Frågorna rör ämnen som
kemikaliehantering, säkerhetssystem och initiativ för att
minska miljöföroreningar. Under året inledde Sobi en
utvärdering av alternativa kemikalier med lägre
miljöpåverkan för tillverkning av ett av sina läkemedel.
För att bedöma den potentiella effekten av
kommande regelverk kring kemikalier och
utsläppsminskningar bevakar Sobi löpande utvecklingen
inom lagstiftningen. Under 2024 genomfördes en
undersökning av den potentiella påverkan som framtida
regleringar av per- och polyfluorerade alkylsubstanser
(PFAS) kan innebära.
Livscykelanalyser (LCA)
Under 2024 genomförde Sobi två LCA:er för Doptelet
och Kineret. Dessa utvärderingar ökade Sobis insikter
om var och hur miljöföroreningar uppstår, vilket ger
stöd för strategiska beslut som kan minska
miljöföroreningarna. Inom de närmaste fem åren ska
alla huvudsakliga läkemedel ha genomgått LCA:er.
Under 2025 planerar Sobi vidareutveckla en strategi för
framtagande av LCA:er. 
Miljöriskbedömningar (ERA)
Miljöriskbedömningar genomförs enligt lagkrav och för
att ge insikter om potentiella risker som användningen
av läkemedel utgör för vattenlevande organismer.
Miljöfarligheten för ett specifikt läkemedel beror på dess
inneboende egenskaper, såsom toxicitet och biologisk
nedbrytbarhet. Det finns inget lagkrav på att utföra en
miljöriskbedömning av proteinbaserade produkter. För
så kallade småmolekylära läkemedel utförs
miljöriskbedömningar av aktiva farmaceutiska
substanser (API) enligt lagkrav. De bedömningar som
hittills gjorts visar på en låg risk för vattenlevande
organismer. Under 2024 vidareutvecklades och
anpassades processen för att arbeta med
miljöriskbedömningar inom organisationen. 
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 64
E2-3 Mål relaterade till
miljöförorening
Sobi har inte satt några mätbara mål relaterat till
miljöföroreningar, men Sobi följer upp effektiviteten i
sina policyer och åtgärder riktade mot den identifierade
potentiella påverkan från miljöföroreningar på flera olika
sätt.
För att säkerställa att policyerna speglar rätt
prioriteringar håller Sobi sig uppdaterat om lagkrav
genom att delta i branschorganisationer,
nätverksdialoger och genom att följa nationella
nyhetskanaler för branschen. Dessutom övervakar Sobi
god branschpraxis genom benchmarking mot andra
läkemedelsföretag inom Pharmaceutical Supply Chain
Initiative.
Slutsatserna och lärdomarna från LCA:er ger Sobi
ytterligare kunskap för att utvärdera sin nuvarande
modell och prioriteringar vilket kommer att ge ökade
möjligheter att identifiera ytterligare åtgärder och mål
för att minska påverkan. Under de kommande fem åren
ska alla Sobis huvudsakliga läkemedel ha genomgått en
LCA.
Resultaten från självutvärderingen (SAQ) och
miljöundersökningen är en indikator på hur effektiv
dialogen med CMO:erna är, och utvecklingen av data
kring leverantörernas principer och resultat inom
kemikaliehantering kommer att avgöra hur effektiv
modellen är. Sobi strävar ständigt efter att förbättra
processernas resurseffektivitet, till exempel genom att
använda färre kemikalier och bättre kemikalier ur ett
miljö-, säkerhets- och hälsoperspektiv.
Utfallet av riskprocesserna kan användas för att
bedöma hur effektiva dessa processer är, genom att
studera och jämföra antalet identifierade risker och
deras karaktär.
E2-5 Ämnen som inger betänkligheter
och ämnen som inger mycket stora
betänkligheter
Enligt Sobis miljöpolicy ska bolaget arbeta aktivt för att
undvika eller begränsa användningen av farliga
kemikalier och material, utvärdera alternativ och
säkerställa korrekt hantering, inklusive lagring, transport
och avfallshantering, för att eliminera eller minska
miljöpåverkan. Sobis leverantörer åtar sig att följa
nationell lagstiftning om kemikaliehantering.
Sobi har målsättningen att rapportera om
förekomsten av ämnen som inger betänkligheter
respektive mycket stora betänkligheter i produkter för
vilka Sobi innehar marknadsföringstillstånd (MAH).
Denna information hämtas från slutprodukternas
säkerhetsdatablad, som innehåller en förteckning över
kemikalier som omfattas av förordning (EG) nr
1907/2006 om registrering, utvärdering, godkännande
och begränsning av kemikalier (REACH) och som
används i Sobis slutprodukter. Sobi begär REACH-
certifikat för förpackningsmaterial och
produktkomponenter från sina leverantörer.
Sobi har rutiner på plats för att granska
produktförpackningar och produktkomponenter för att
säkerställa att de uppfyller kraven i REACH.
Baserat på information från säkerhetsdatablad och
försäljningssiffror ingår 0 kg ämnen som inger
betänkligheter och 0 kg ämnen som inger mycket stora
betänkligheter (enligt REACH) i Sobis slutprodukter.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 65
ESRS E3 Vattenresurser och marina resurser
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Vattenförbrukning
Spillvatten
Hantering av påverkan, risker och
möjligheter
Sobis egen användning av vatten är mycket begränsad
och nästan helt begränsad till personligt bruk. Eftersom
tillverkningen av Sobis läkemedel är helt utlagd på
externa tillverkare är förbrukningen och utsläppen av
vatten endast kopplad till Sobis partners för
kontraktstillverkning och Sobi koncentrerar därför sina
ansträngningar på dessa.
Vattenutsläpp förekommer i alla led av
försörjningskedjan för både läkemedelsprodukter och
läkemedelssubstanser. Ledet för tillverkning av
läkemedelssubstans anses använda och därmed släppa
ut mest vatten, eftersom fler kemikalier, såsom
lösningsmedel, används i detta led och vatten krävs för
rengöring. Anläggningar belägna utanför EU är
förknippade med högre risk på grund av mindre
utvecklad lagstiftning och teknik för rening av förorenat
vatten. Dock är inte reningsverken ens i välutvecklade
länder anpassade för att rena alla kemikalier. Oavsiktliga
utsläpp av förorenat vatten utgör en verklig risk inom
hela läkemedelsbranschen och över hela världen.
Sobi saknar idag utförlig information om vilka
begränsningar som finns i leverantörernas miljötillstånd
och vilka renings- och behandlingsmetoder som
används. Endast en mindre del av Sobis tillverkning sker
utanför EU och Nordamerika.
Sobis program för ansvarsfulla inköp är ett viktigt
verktyg för att påverka, hantera och följa upp
vattenrelaterad påverkan och risker i försörjningskedjan
och innebär ett nära samarbete med leverantörspartner.
Det har inte gjorts några direkta konsultationer med
berörda samhällen. Representanter från leverantörer
deltar i intressentdialogerna, och löpande
kommunikation om identifierade risker och påverkan
sker inom ramen för samarbetet för att driva
hållbarhetsförbättringar i försörjningskedjan.
E3-1 Policyer för vattenresurser och
marina resurser
Sobis ansvar för miljön beskrivs i uppförandekoden, där
bolaget åtar sig att vidta åtgärder för att bedöma,
redovisa och minimera miljöpåverkan från sina
verksamheter och produkter under hela deras livscykel.
De allmänna principerna i miljöpolicyn anger Sobis
proaktiva ansats för att skydda mark, vatten, luft, klimat,
naturresurser och biologisk mångfald, samt ett
åtagande för riskreducering och transparens. Detta
synsätt är också av största vikt i arbetet med att
förebygga negativ påverkan på vatten från Sobis
verksamhet eller i dess försörjningskedja.
Tillverkningen av Sobis läkemedel är beroende av
processer som kräver vatten. Enligt Sobis miljöpolicy
ska bolaget sträva efter att använda vatten på ett
effektivt och ansvarsfullt sätt, med fokus på att
implementera metoder för bevarande, återanvändning
och återvinning.
Miljöpolicyn omfattar även den globala
försörjningskedjan i föregående led genom Sobis
uppförandekod för partners, som anger Sobis krav på
leverantörer. Varje leverantör ska ha god kunskap om
sitt eget miljöansvar, sina utmaningar och sin
miljöpåverkan samt proaktivt genomföra åtgärder.
Leverantörerna ska verka för att använda vatten på ett
effektivt och ansvarsfullt sätt.
Sobis program för ansvarsfulla inköp har upprättats
för att säkerställa att bolagets partners följer principerna
i uppförandekoden för partners. Den riskbaserade
ansatsen innebär att vilket fokus som läggs på
vattenrelaterade frågor beror på var leverantörens
verksamhet är belägen. Det finns inga uttryckliga
policykrav som gäller specifikt för leverantörer i
geografiska områden med hög risk för vattenstress eller
vattenbrist.
För att minimera det ekologiska avtrycket tillämpar
Sobi en försiktighetsprincip i sin miljöpolicy och strävar
efter att undvika användning av material eller processer
där det råder osäkerhet om negativ miljöpåverkan. Sobi
är också medvetet om läkemedelssubstansers
potentiella påverkan på miljön och åtar sig att bedöma,
redovisa och minimera miljöpåverkan från
verksamheter och produkter under hela deras livscykel. 
Läs mer om de viktigaste policyerna som rör styrning
av hållbarhetsfrågor, inklusive omfattning, i avsnitt
GOV-1.
E3-2 Åtgärder och resurser för
vattenresurser och marina resurser
I Sobis värdekedja kräver tillverkningsetapperna för
både läkemedelsprodukten och läkemedelssubstansen
förbrukning av vatten. Vatten är en nödvändig resurs vid
framställningen av läkemedelssubstanser för alla typer
av Sobis läkemedel.
Vid småmolekylsproduktion används ofta vatten som
lösningsmedel, för att tvätta mellanprodukter och
slutprodukter, för temperaturkontroll samt för
rengöring och sterilisering. Det spillvatten som
genereras innehåller kemikalierester som måste renas
innan det släpps ut. Vid proteinproduktion krävs vatten
för att bereda cellodlingsmedier, buffertar och för att
rena proteiner i olika steg. Det spillvatten som
genereras innehåller biologiska material som kräver
olika behandlingsprocesser för att säkerställa ett säkert
utsläpp.
Under 2024 genomförde Sobi två livscykelanalyser,
för Doptelet och Kineret. Dessa analyser kommer att ge
Sobi större insikt om hur vatten används i Sobis
försörjningskedja och omfattningen av den påverkan
som är relaterad till vatten. Denna medvetenhet
kommer att bidra till strategiska beslut för att minska
vattenförbrukningen i framtiden. Inom fem år kommer
LCA:er att finnas tillgängliga för alla Sobis huvudsakliga
läkemedel.
Hållbarhetspåverkan, risker och resultat för Sobis
viktigaste CMO:er analyseras inom programmet för
ansvarsfulla inköp utifrån två branschgemensamma
enkäter, som har utvecklats och tillämpas av
Pharmaceutical Supply Chain Initiative (PSCI). Enkäterna
skickas till berörda CMO:er och innehåller frågor om
kemikaliehantering, säkerhetssystem och initiativ för att
minska vattenförbrukningen, renings- och
behandlingstekniker för vatten samt om operativa
resultat kopplat till vatten. Informationen används för
att fastställa prioriteringar, nyckeltal och
förbättringsmål.
Under 2024 fokuserade Sobi på att analysera
leverantörernas hållbarhetsresultat utifrån CMO:ernas
enkätsvar för att fastställa specifika och relevanta KPI:er
för CMO:erna.
Under 2024 fokuserade Sobi också på att integrera
fler hållbarhetsrisker i riskprocesserna som stöder
affärsutveckling, anbudsprocessen (RFP),
kontinuitetsplanering och riskbedömningar i
försörjningskedjan. Vattenförbrukning och
vattenhantering var några av de risker som bedömdes,
beroende på leverantörens geografiska läge.
Kartläggning av vattenbrist genomfördes för alla Sobis
CMO-anläggningar och resultatet visade att fyra
anläggningar är belägna i områden med hög
vattenstress. En av dessa ligger i ett område med
medelhög till hög risk för vattenbrist enligt verktyget
Aqueduct Water Risk Atlas 4.0. En dialog om möjliga
förebyggande åtgärder med dessa CMO:er inleddes
och har integrerats i CMO:ernas mål för 2025.
Tilldelade resurser
In- och utflöden av vatten från Sobis egen verksamhet
bedöms inte vara väsentliga och Sobi har därför inte
avsatt särskilda resurser för denna hållbarhetsfråga. Den
väsentliga påverkan på vatten sker hos Sobis CMO:er.
E3-3 Mål för vattenresurser och
marina resurser
Eftersom Sobis direkta påverkan på vatten och marina
resurser inte anses vara väsentlig har Sobi inte satt upp
några mätbara resultatrelaterade mål för denna
hållbarhetsfråga. Sobi förväntar sig att alla CMO:er
använder de föreskrivna PSCI-verktygen (SAQ och
miljöundersökning) för att rapportera om
vattenrelaterad påverkan och agera när
förbättringsområden identifieras. Sobi förväntar sig att
CMO:erna uppfyller sina lagstadgade krav och använder
lämpliga tekniker för vattenbehandling och rening. År
2024 svarade 86 procent av alla CMO:er på SAQ och 81
procent på miljöundersökningen.
Sobi följer likväl upp hur effektiva policyerna är för att
hantera påverkan från vattenanvändning i
försörjningskedjan genom att samla in information från
sina tillverkningspartners med hjälp av verktyg från PSCI.
Informationen används för att övervaka
leverantörernas arbete med vattenhantering och
förebyggande av utsläpp, och för att kontrollera att alla
godtagbara standarder upprätthålls. Informationen
diskuteras med leverantörerna och används för att
identifiera förbättringsmöjligheter, för vilka Sobi
tillsammans med CMO:erna sätter specifika KPI:er. De
CMO:er som identifierades i 2024 års
vattenriskbedömning har fått mål för 2025 kopplade till
utvärdering av effektivare processer.
Resultat och svarsfrekvens från SAQ och
miljöundersökningen är ett mått på dialogens
effektivitet. Utfallet av riskprocesserna kan användas för
att bedöma hur effektiva dessa processer är, genom att
studera och jämföra antalet identifierade risker och
deras karaktär.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 66
ESRS E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Resursförbrukning
Uttjänta produkter
Avfall som genererats vid tillverkning och distribution
Hantering av påverkan, risker och
möjligheter
Sobi utvärderar sin påverkan på resursanvändning med
hjälp av tillgängliga branschdata för de viktigaste
processerna i den globala försörjningskedjan för
läkemedel. Detta kompletteras med uppföljning av
resursförbrukningen i den egna verksamheten och hos
leverantörer.
Ur ett livscykelperspektiv anses de resurser som
används för att producera de kemikalier som används i
produktionen ha störst påverkan. Resursförbrukningen
sker huvudsakligen i Sobis försörjningskedja. Utöver
produktionen kan Sobi också påverka
resursanvändningen genom val eller design av
förpackningar, eftersom förpackningar bidrar till avfall
vid slutet av sin livslängd.
Sobi har börjat genomföra LCA:er för sina
huvudsakliga läkemedel, vilket kommer att ge utförlig
information för att kunna fatta mer välgrundade
strategiska beslut som kan minska resursanvändningen
ytterligare i framtiden.
Sobis egen förbrukning av resurser och generering av
avfall är inte väsentlig.
Det har inte gjorts några direkta konsultationer med
berörda samhällen. Representanter från leverantörer
deltar i intressentdialogerna, och löpande
kommunikation om identifierade risker och påverkan
sker inom ramen för samarbetet för att driva
hållbarhetsförbättringar i försörjningskedjan.
E5-1 Policyer för resursanvändning
och cirkulär ekonomi
Sobis ansvar för miljön beskrivs i bolagets
uppförandekod, med åtagande om att vidta åtgärder för
att bedöma, redovisa och minimera miljöpåverkan från
bolagets verksamheter och produkter under hela deras
livscykel.
De allmänna principerna i miljöpolicyn anger Sobis
proaktiva ansats för att skydda mark, vatten, luft, klimat,
naturresurser och biologisk mångfald, samt ett
åtagande för riskreducering och transparens. Detta
förhållningssätt är också avgörande i arbetet med att
bevara resurser, främja cirkularitet och minska avfall
inom Sobis verksamhet och i dess försörjningskedja.
Produktionen av Sobis läkemedel är beroende av
processer som kräver resurser. Enligt Sobis miljöpolicy
ska bolaget använda resurser och material på ett
effektivt och ansvarsfullt sätt, med fokus på att
implementera metoder för bevarande, återanvändning
och återvinning.
Miljöpolicyn omfattar även den globala
försörjningskedjan i föregående led genom Sobis
uppförandekod för partners, som anger Sobis krav på
leverantörer. Varje leverantör ska ha god kunskap om
sitt eget miljöansvar, sina utmaningar och sin
miljöpåverkan samt proaktivt genomföra åtgärder.
Leverantörerna ska särskilt verka för att ersätta icke-
förnybara resurser och sträva efter att använda energi
och material på ett ansvarsfullt sätt med fokus på att
införa metoder för bevarande, återanvändning och
återvinning i produktions- och underhållsprocesser där
så är möjligt. Eftersom tillverkningen av Sobis läkemedel
är helt utlagd på kontraktstillverkare sker den
huvudsakliga påverkan på resursanvändningen i Sobis
försörjningskedja. Ett aktivt samarbete med
leverantörspartners för att påverka deras beslut är
därför avgörande för att minska Sobis totala påverkan
kopplad till resurser.
Läs mer om de viktigaste policyerna som rör styrning
av hållbarhetsfrågor, inklusive omfattning, i avsnitt
GOV-1.
E5-2 Åtgärder och resurser för
resursanvändning och cirkulär
ekonomi
Att skydda och upprätthålla produktkvalitet och
integritet är ett av Sobis viktigaste ansvarsområden och
alla åtgärder för att förändra resursanvändningen måste
ta hänsyn till detta.
Resursanvändning i Sobis värdekedja
De huvudsakliga resurser som används vid
läkemedelsproduktion är vatten och olika typer av
kemikalier, såsom lösningsmedel, som främst används
vid framställning av läkemedelssubstanser.
Ur ett livscykelperspektiv anses resurserna som
används för att tillverka de kemikalier som används vid
läkemedelstillverkning ha störst miljöpåverkan.
Generellt sett genererar tillverkning av småmolekylära
läkemedel farligt kemiskt avfall och är mer
energikrävande, eftersom det används lösningsmedel
som härrör från petrokemiska produkter. Tillverkning av
proteinläkemedel däremot genererar biologiskt avfall,
använder mer vattenbaserade system och använder
oftare förnybara råvaror.
Återvinning av lösningsmedel är normalt sett ett
prioriterat område vid produktionsanläggningar som
tillverkar läkemedelssubstanser.
Flera olika typer av plast, inklusive engångsplast,
används vid tillverkningen.
Sobi övervakar avfallshanteringsprocesserna hos sina
viktigaste leverantörer med hjälp av PSCI-verktygen
SAQ och Environmental Survey. Att byta ut kemikalier
som används i produktionen kan vara komplicerat på
grund av kvalitetskrav och myndighetsgodkännanden.
Sobi utvärderar dock möjligheterna att använda mer
resurseffektiva produktionsmetoder.
Förpackningar
Valet eller utformningen av förpackningar är faktorer
som påverkar resursanvändningen. Sobi följer upp
förpackningsmaterialens innehåll och vikt i syfte att
påverka valet av förpackningsmaterial i positiv riktning.
Initiativ relaterade till förpackningar och märkning
planeras under 2025.
Förpackningar för läkemedelsprodukter är nästan
alltid av engångstyp, och byte till mer miljövänliga
alternativ kan begränsas av krav på kylkedjor och
kvalitet.
Livscykelanalys
Under 2024 genomförde Sobi två LCA:er, för Doptelet
och Kineret. Alla huvudsakliga läkemedel kommer att
genomgå en LCA inom de närmaste fem åren. Dessa
analyser kommer att ge den information som krävs för
att fatta strategiska beslut som kan optimera
resursanvändningen.
Övrigt
Sobi har ingen kännedom eller information om någon
väsentlig skada för intressenter kopplad till
resursanvändning.
E5-3 Mål för resursanvändning och
cirkulär ekonomi
För att säkerställa en tillfredsställande övervakning av
leverantörernas praxis, fokuserade Sobi under 2024 på
att samla in avfallsdata från samtliga CMO:er via
miljöundersökningen. Data erhölls från 81 procent av
Sobis CMO:er. Ett nyckelfokus under 2025 kommer att
vara att ytterligare förbättra processeffektivitet och
resursutnyttjande.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 67
E5-4 Resursinflöden
Eftersom tillverkningen av Sobis läkemedel är helt
utlagd på kontraktstillverkare sker allt inflöde av resurser
i Sobis försörjningskedja. Detta omfattar främst
kemikalier och vatten som används vid tillverkningen av
Sobis läkemedel och olika typer av
förpackningsmaterial, beroende på typ av läkemedel.
De kvantiteter och typer av kemikalier och material
som används beror på produktionsstadium och delas
upp i läkemedelssubstans, läkemedelsprodukt eller
färdiga varor. De skiljer sig också åt beroende på om
läkemedlet är småmolekylärt eller proteinbaserat. 
Kravet på att redovisa en kvantifiering av material som
används i produkttillverkningen gäller inte för Sobi,
eftersom tillverkningen av dess produkter är helt utlagd
på externa aktörer. Sobi har dock för avsikt att
rapportera information om sina förpackningar, inklusive
totalvikt per materialtyp, andelen biologiskt material
som är hållbart anskaffat samt andelen och mängden
sekundärt eller återvunnet material. Denna information
är inte tillgänglig för 2024, men målet är att rapportera
den 2025.
E5-5 Resursutflöden
På grund av Sobis produkters beskaffenhet (läkemedel)
kan de inte återanvändas, repareras eller återvinnas.
Produkterna är strikt kontrollerade genom lagstiftning.
Sobi har dock större möjligheter att påverka
produktförpackningarna, men begränsas även i denna
aspekt av myndighetskrav och lagkrav för att säkerställa
produktkvaliteten.
Inga av Sobis produkter är utformade för cirkularitet,
men vid utveckling av nya produkter eller förpackningar
görs en analys för att optimera förpackningsstorleken
och valet av stödmaterial för att minimera mängden
överflödigt material som skickas ut. Detta kommer att
fortsätta under 2025.
Eftersom Sobis läkemedel konsumeras av
slutanvändaren är andelen återvinningsbart innehåll
endast tillämpbart på produktförpackningar. År 2024 var
andelen återvinningsbara förpackningar 99 procent.
Den totala mängden förpackningsmaterial som använts
anges i tabell 19. Observera att avfall som genereras i
Sobis egen verksamhet inte definieras som väsentlig
och därför inte rapporteras.
Tabell 19 - Total mängd förpackningsmaterial
(kg)
Total vikt av
material i
primär
produktenhet
Total vikt av
material i
sekundär
förpackning
Totalvikt
per
material
Kartong
0
338 444
338 444
Papper
89 305
2 808
92 113
PET
12 672
0
12 672
PP
9 976
0
9 976
PS
53
0
53
PVC
0
0
0
EPS
0
0
0
XPS
0
0
0
Komposit
0
0
0
Glas
41 682
0
41 682
Metall
2 298
0
2 298
Gummi
2 087
0
2 087
Cellulosa
0
0
0
Övriga
742
0
742
TOTAL
158 816
341 252
500 068
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 68
Information om samhällsansvar
ESRS S1 Den egna arbetskraften
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Rättvisa arbetsvillkor för egen arbetskraft
Hälsa, säkerhet och välbefinnande hos egen
arbetskraft
Mångfald och inkludering
Strategi
En översikt över de huvudsakliga processer som
används för att ta tillvara intressen och synpunkter från
alla Sobis nyckelintressenter finns i avsnitt SBM-2.
Utförlig information om dessa processer kopplade till
Sobis egna medarbetare återfinns nedan.
Hantering av påverkan, risker och
möjligheter
En majoritet av de personer som arbetar för Sobi är
baserade i länder med välutvecklade lagkrav på
arbetsgivare avseende löner, arbetstid,
anställningstrygghet och dialog med arbetstagarna.
Dessutom är en majoritet av Sobis medarbetare
högutbildade med goda karriärmöjligheter. Tvångs- och
barnarbete är frågor som saknar relevans för Sobis egen
verksamhet.
I DMA:erna identifierades resor och pendling som de
aktiviteter med störst potentiell risk för fysisk skada
globalt sett. Negativa hälsoeffekter till följd av stress
eller obalans mellan arbete och privatliv kan utgöra en
potentiell risk för alla som arbetar för Sobi, oavsett
befattning och geografisk lokalisering.
Det finns inga identifierade grupper av sårbara eller
riskutsatta personer bland Sobis medarbetare. Potentiell
påverkan kopplad till mångfald och inkludering gäller
snarare på individnivå än på systemnivå och är inte
kopplad till någon specifik del av Sobi.
Alla som arbetar för Sobi exponeras för samma
potentiella påverkan oavsett anställningsstatus.
S1-1 Policyer för den egna
arbetskraften
De viktigaste policyerna som styr hur Sobi hanterar
relationerna med medarbetarna är uppförandekoden
och arbetsmiljöpolicyn.
Sobis uppförandekod utgör ett ramverk för vad Sobi
anser vara ett ansvarsfullt och lämpligt uppförande från
medarbetarnas och bolagets sida, och ger vägledning i
Sobis sätt att arbeta. Sobis uppförandekod gäller för alla
medarbetare inklusive tillfälligt anställda och knyter an
till viktiga bolagspolicyer, Sobis värderingar och
hållbarhetsprioriteringar. Ämnen som är särskilt
relevanta för medarbetarna är arbetsmiljö och
välbefinnande, icke-diskriminering, föreningsfrihet och
rätten till kollektivavtal, nolltolerans mot barn- och
tvångsarbete samt datasekretess.
Arbetsmiljöpolicyn är global och gäller för alla Sobis
verksamheter och Sobis hela inflytandesfär. Policyn ägs
av den globala HR-funktionen och HR-chefen. Chefer
ansvarar för att förstå hur verksamheten påverkar hälsa
och säkerhet för medarbetare, konsulter, entreprenörer
och besökare. Det övergripande arbetsmiljöarbetet och
effektiviteten ska granskas regelbundet och processer
för dialog och samarbete ska finnas på plats.
Sobi har tagit hänsyn till såväl sin egen verksamhet
som externa faktorer i utformningen av bolagets
policyer. Sobis medarbetare är nyckeln till att uppnå
bolagets mål. Förlust av nyckelpersoner eller
oförmågan att attrahera, rekrytera och behålla de
högkvalificerade medarbetare som verksamheten kräver
kan ha en väsentlig negativ påverkan på bolagets affär
och finansiella resultat. Det är därför viktigt att erbjuda
goda och rättvisa arbetsvillkor där alla har lika
möjligheter, samt att kontinuerligt följa upp detta
genom medarbetarundersökningar och
förbättringsåtgärder.
Sobis arbetsmiljöpolicy uppdaterades 2024 för att
bättre återspegla förändringar i Sobis
verksamhetsstruktur efter nedläggningen av
produktionsenheten.
Medarbetarna genomgår utbildningar för att
säkerställa en god förståelse av policyn. Utbildning i
uppförandekoden är obligatorisk vartannat år.
Läs mer om de viktigaste policyerna som rör styrning av
hållbarhetsfrågor, inklusive omfattning, kommunikation
och utbildningsresultat i avsnitt GOV-1 och GOV-2.
Åtagande för mänskliga rättigheter
Uppförandekoden innehåller Sobis uttalande om
respekt för mänskliga rättigheter, inklusive
arbetsrättsliga principer. Vidare innefattar den
information om hur och när medarbetare ska anmäla
misstänkta missförhållanden.
Sobi för dialog med sina medarbetare genom
medarbetarundersökningar och e-utbildning om
uppförandekoden. Påverkan på individen följs upp
mellan chefer och deras medarbetare. Sobi har en
visselblåsarfunktion som gör det möjligt för
medarbetare att rapportera misstänkta
missförhållanden. Funktionen ger tillgång till en process
för klagomål och, vid behov, möjlighet till gottgörelse
vid kränkningar av mänskliga rättigheter.
Sobis uppförandekod slår fast att bolaget har
nolltolerans mot tvångs- och barnarbete.
Människohandel omfattas av begreppet tvångsarbete.
Ansvarsfördelningen för förebyggande
riskbedömningar och riskreducerande åtgärder beskrivs
i arbetsmiljöpolicyn. Den fastställer även rutiner för
rapportering av potentiellt farliga situationer, olyckor
och incidenter samt tydliggör ansvarsfördelningen för
dessa.
Läs mer om dessa processer i avsnitt S1-2 och S1-3.
Främjande av mångfald och inkludering
Sobis uppförandekod anger bolagets nolltolerans mot
alla former av diskriminering, inklusive diskriminering på
grund av nationalitet, etnicitet, ras, hudfärg, tro, religion,
kön, ålder, funktionshinder, politisk åsikt, civilstånd,
föräldrastatus, socialt ursprung, sexuell läggning eller
någon annan lagligt skyddad status.
Principerna i uppförandekoden om likabehandling,
mångfald och inkludering stärks ytterligare genom
Sobis globala initiativ för mångfald, jämlikhet och
inkludering (DEI), som lanserades 2022. Initiativet har en
egen styrningsstruktur på högsta ledningsnivå och
syftar till att förstärka principerna för en inkluderande
arbetsmiljö där alla ges lika möjligheter att bidra och
utvecklas. För att öka kunskap, medvetenhet och
engagemang kring DEI i hela organisationen ingår en
verktygslåda med resurser och workshopmaterial.
Med hjälp av ett uppföljningsverktyg övervakas
huvudsakliga DEI-indikatorer, såsom könsfördelningen
på alla nivåer och resultaten av Sobis DEI-index i
medarbetarundersökningen. Under 2024 låg fokus på
att förbättra medvetenheten inom varje team och olika
team genomförde en specifik workshop från
verktygslådan, baserat på aktuell mognad och kunskap.
Sobi kommer att fortsätta att förbättra medvetenheten
om DEI under 2025, med sikte på konstant förbättring
av DEI-indexet i den årliga medarbetarundersökningen.
Ramverket Employee Resource Group (ERG) är
tillgängligt för samtliga medarbetare hos Sobi och
avsett att skapa en trygg och stödjande miljö för
medarbetare som delar en gemensam identitet. Sådana
ERG:er kan till exempel baseras på kön eller etnicitet,
eller engagera medarbetare som vill samarbeta för att
driva positiv förändring inom DEI. Stödmaterial finns
tillgängligt för att göra det möjligt för medarbetare att
starta och driva ERG:er.
I Sverige utförs en årlig jämställdhetsanalys för att
upptäcka och förebygga eventuell diskriminering och
främja lika rättigheter och möjligheter. Resultaten
utvärderas noggrant i samarbete med fackföreningarna
och vid behov vidtas åtgärder. Roller och ansvar
kartläggs proaktivt för att se till att löner och
utvecklingsmöjligheter tilldelas rättvist.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 69
S1-2 Rutiner för kontakter med den
egna arbetskraften och
arbetstagarrepresentanter angående
påverkan
Sobi har flera processer som syftar till att inkludera
medarbetarnas perspektiv i hanteringen av faktisk och
potentiell påverkan på medarbetarna. Sobi utför årliga
medarbetarundersökningar som omfattar alla
medarbetare, samt mindre pulsmätningar för att
utvärdera inkludering och engagemang. Resultaten
delas med och diskuteras inom den verkställande
ledningen och bidrar till att forma strategier och initiativ
för att öka medarbetarnas välbefinnande.
Chefer bär ansvaret för att hantera de frågor som lyfts
och de får stöd genom uppåtriktad feedback i de årliga
medarbetarundersökningarna samt vid framtagandet av
handlingsplaner. Effekten av vidtagna åtgärder följs upp
i medarbetarundersökningarna på global, nationell och
teamnivå, och kommuniceras till medarbetarna som en
del av resultatuppföljningen samt i
internkommunikation om bästa praxis.
Sobis arbetsmiljöpolicy föreskriver att alla Sobi-
enheter med minst 50 medarbetare ska ha en
gemensam arbetsmiljökommitté där chefer och
arbetstagarrepresentanter deltar för att gemensamt
adressera identifierade hälso- och säkerhetsaspekter.
Sådana kommittéer skall mötas minst årligen. Varje
Sobi-enhet rekommenderas att utse ett
arbetsmiljöombud. Sammanställningen av data om
arbetsmiljörelaterade incidenter samt en inventering av
lokala processer för att hantera hälso- och
säkerhetsfrågor, görs årligen i Sobis verktyg för
rapportering av hållbarhetsdata. Informationen granskas
av ledningen för att säkerställa att problem får en
lösning och potentiella risker identifieras. Lokala
strukturer ser olika ut, beroende på lokal lagstiftning
och organisationsstorleken.
Inga globala ramavtal eller andra överenskommelser
finns på plats mellan Sobi och globala fackliga
organisationer.
Externa trender som kan påverka Sobis medarbetare
diskuteras regelbundet på informationsmöten i
enheterna och globalt, och policyuppdateringar som
görs för att spegla sådana förändringar förklaras och
kommuniceras. Ett sådant exempel är
klimatomställningsberedskap, som påverkar Sobis
medarbetare genom uppdaterade riktlinjer och
arbetssätt.
Sobi skaffar sig ytterligare insikt kring arbetskraftens
perspektiv genom dialog med resursgrupperna,
ERG:erna, och de fackliga organisationerna. Läs mer om
ERG:er i avsnitt S1-1 och om facklig dialog i avsnitt S1-5.
Uppförandekoden utgör grunden för Sobis interna
styrningsstruktur och måste följas av samtliga Sobis
medarbetare. Sobi har undertecknat FN:s Global
Compact och bolagets deklaration om mänskliga
rättigheter ingår i uppförandekoden.
Läs mer om Sobis DEI-initiativ i avsnitt S1-1.
S1-3 Rutiner för att åtgärda negativ
påverkan och kanaler genom vilka den
egna arbetskraften kan
uppmärksamma problem
Rutiner för att åtgärda negativ påverkan
Att utreda och identifiera orsaken till varje olycka, farlig
situation eller tillbud gör det möjligt att vidta åtgärder
och förhindra liknande händelser i framtiden. Alla
arbetstagare är skyldiga att rapportera
arbetsmiljörelaterade incidenter till ledningen, och
chefer har en skyldighet att se till att lagstadgade
rapporteringskrav och interna rapporteringsrutiner och
uppföljningsprocesser följs samt att förebyggande
åtgärder vidtas. Lokala sobi-enheter avrapporterar detta
arbete på årlig basis och rutinerna granskas av
representanter för ledningen.
För arbetsmiljörelaterade incidenter utses en person i
varje juridisk enhet som ska samla in information om
dessa och se till att fastställda rutiner för utredning,
uppföljning, förebyggande arbete och korrigerande
åtgärder följs. Grundorsaksanalys och lärdomar betonas
i utrednings- och uppföljningsprocessen.
Lärdomar från rapporterade arbetsmiljörelaterade
incidenter ska kommuniceras till relevanta målgrupper.
För andra typer av incidenter väljs korrigerande och
förebyggande åtgärder utifrån behov, till exempel
coachning och företagshälsovård.
Sobi följer upp olyckor och rapporterar antalet
olyckor under rapporteringsåret. Läs mer om statistiken
för 2024 i avsnitt S1-14. Påverkan på individen följs upp
mellan chefer och deras medarbetare.
Kanaler genom vilka medarbetare kan uppmärksamma
problem
Sobis efterlevnadsprogram och visselblåsarfunktion,
som hanteras av en oberoende tredje part, utgör en
central del av bolagets styrnings- och
efterlevnadsmekanism, vilken även omfattar
medarbetarfrågor. Detta är en kanal genom vilken
medarbetare kan uppmärksamma problem. Alla
anmälningar granskas av compliance-teamet, utreds
enligt Sobis internutredningspolicy samt följs upp med
lämpliga åtgärder. Sobis visselblåsarfunktion är även
tillgänglig för externa målgrupper via länk på bolagets
externa webbplats. Uppförandekoden uppmuntrar
anställda att rapportera varje tänkbar överträdelse och
förbjuder repressalier mot den som rapporterat i god
tro. Sobi vidtar åtgärder, bland annat genom artiklar på
intranätet, för reda ut eventuella osäkerheter om
visselblåsarlinjen, såsom att förtydliga anonymiteten, för
att stärka förtroendet och öka användningen.
Sobi genomför också regelbundet
koncernövergripande medarbetarundersökningar,
inklusive pulsundersökningar, för att följa upp
medarbetarnöjdhet, inkludering och engagemang.
Problemområden identifieras och åtgärder vidtas för att
förebygga dem. De lokala arbetsmiljökommittéerna är
också ett forum för att uppmärksamma problem.
Åtgärdernas effektivitet följs upp i
medarbetarundersökningarna på global, lands- och
teamnivå. Uppföljningen utvärderar medarbetarnas tillit
till att Sobi vidtar relevanta åtgärder utifrån de frågor
och farhågor som lyfts. Genomförande av utbildningen
om Sobis uppförandekod följs också upp.
S1-4 Åtgärder avseende väsentlig
påverkan på den egna arbetskraften
och strategier för att hantera de
väsentliga riskerna och utnyttja de
väsentliga möjligheterna, vad gäller
den egna arbetskraften och dessa
åtgärders ändamålsenlighet
Sobis dubbla väsentlighetsanalys, DMA, identifierade en
potentiell väsentlig möjlighet avseende medarbetarnas
välbefinnande och mångfald. Under 2024 vidtog Sobi
flera viktiga åtgärder för att uppfylla ambitionerna i
uppförandekoden och skapa en ännu mer hållbar och
attraktiv arbetsplats. Bland dessa kan nämnas:
Fokus på att stärka ledarskapskompetensen. Ledare
med rätt kompetens och förberedelse är avgörande
för att säkerställa en god arbetsmiljö. Utbildning i
ledarskapskompetens sker genom workshoppar i en
koncerngemensam aktivitet för alla Sobis ledare.
Under 2024 lanserades utbildningar inom fyra
kompetensområden: Trust builder, People
champion, Strategic visionary och Performance
catalyst. Mellan 323 och 456 personer deltog i de
olika workshopparna. Utbildningarna kommer att
finnas kvar för framtida ledare att genomföra.
Färdigheterna fördjupades ytterligare genom ett
mentorprogram, där tio mentorer per
kompetensområde utvalts för att stödja
ledarskapsutvecklingen. Varje ledare sätter upp ett
mål kopplat till de fyra kompetensområdena, med
uppföljning under året. Ledarskapskompetens
kommer förbli ett viktigt område för Sobi framöver
med nya aktiviteter under 2025. Aktiviteterna
kommer väljas utifrån hur effektiva 2024 års
aktiviteter visat sig vara. Ledarskapskompetens följs
upp i den årliga medarbetarundersökningen, med
målet att uppnå förbättringar varje år.
Halvårsutvärderingar har ersatts med ett check-in-
verktyg som lanserades 2023, med tätare
uppföljningar av cheferna för att skapa en bättre
förståelse för välbefinnande, arbetsbelastning och
mål. Implementeringen av detta verktyg
accelererades under 2024 för att stimulera ökad
användning genom bolaget. När verktyget fullt ut
implementerats blir det en integrerad del av det
dagliga arbetssättet på Sobi.
Ett av Sobis viktigaste fokusområden är att öka
medvetenheten om DEI i hela organisationen för att
säkerställa en inkluderande kultur. Under 2022
lanserade Sobi ett nytt initiativ för att ytterligare
påskynda detta. Läs mer om Sobis DEI-initiativ i
avsnitt S1-1.
Under 2024 har Sobi infört krav på införande av
lokala arbetsmiljökommittéer i alla legala enheter
med minst 50 anställda, där chefer och
arbetstagarrepresentanter ska delta och där frågor
med väsentlig påverkan på arbetsmiljön ska
behandlas. Kommittéerna ska sammanträda minst
en gång per år med en fast dagordning som
omfattar uppföljning av åtgärder från det senaste
mötet, arbetsmiljömål, riskbedömningar, incidenter,
olyckor och ohälsa/stress/arbetsbelastning samt
återkoppling från medarbetarna. Effektiviteten följs
upp årligen genom analys av ohälsodata för varje
enhet.
Medarbetarundersökning
Sobis medarbetarundersökning (Engagement Survey) är
en global onlineundersökning för samtliga medarbetare
och konsulter som arbetar mer än 75 procent av
heltidsekvivalenter (FTE), och är öppen under två veckor
varje år. Undersökningen består av flera påståenden
som medarbetarna svarar på i en skala om 1–5 (där 5 är
det bästa resultatet) om hur mycket de håller med om
varje påstående. Den totala poängen för varje
påstående är ett genomsnitt av svaren från alla
medarbetare. Resultaten presenteras för alla
medarbetare på global nivå och på landsnivå. Dessutom
granskar varje Sobi-team sina egna resultat. 
Sobi identifierar nödvändiga åtgärder, samt
effektiviteten i åtgärderna genom
medarbetarundersökningen och visselblåsarfunktionen
på global, lands- och teamnivå. Uppföljningen
utvärderar också medarbetarnas tillit till att Sobi vidtar
relevanta åtgärder utifrån de frågor och farhågor som
lyfts.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 70
Skydd av personuppgifter
Skydd av personuppgifter är en del av Sobis
uppförandekod och ett prioriterat område i hela
koncernen. Det är viktigt att Sobis kunder, kliniska
försökspersoner, medarbetare och personer Sobi är i
kontakt med kan lita på att bolaget hanterar och
behandlar personuppgifter på ett ansvarsfullt och säkert
sätt. Sobi har infört ett program för
personuppgiftshantering för att stödja efterlevnad av
regelverken kring dataskydd och personuppgifter.
Programmet omfattar tillsättandet av en
dataskyddsansvarig chef (DPO), en global policy för
skydd av personuppgifter, rutiner för hantering av
dataintrång och begäran av tillgång till uppgifter samt
övervakningsrutiner. Dessutom har dataskyddsansvariga
i hela koncernen utsetts för att främja efterlevnad och
stödja verksamheten.
EU:s dataskyddslagstiftning kräver att Sobi undersöker
alla misstänkta och bekräftade
personuppgiftsincidenter. Om ett dataintrång bekräftas
måste Sobi också avgöra om rapportering till
tillsynsmyndigheter och / eller registrerade personer
krävs. För att uppfylla dessa krav har Sobi infört en
global rutin för personuppgiftsincidenter som kräver att
all personal omedelbart rapporterar misstänkta och
bekräftade personuppgiftsincidenter till Sobis DPO.
DPO bedömer alla ärenden och säkerställer att lämpliga
åtgärder vidtas. Under 2024 inkom och granskades 16
dataintrångsärenden och ett fall rapporterades till
tillsynsmyndigheten.
Kanaler för att hantera och åtgärda faktisk påverkan
Det vanligaste sättet för medarbetare att ta upp
problem eller frågor är i samtal med sin chef eller med
personalavdelningen (HR). Därefter kommer man
gemensamt överens om vilka åtgärder som ska vidtas
utifrån individuella behov. Det check-in-verktyg som
infördes 2023 underlättar dessa diskussioner ytterligare.
Ett annat alternativ är visselblåsarfunktionen. Alla
anmälningar som görs via visselblåsarfunktionen
granskas av compliance-teamet och utreds enligt Sobis
internutredningspolicy samt följs upp med lämpliga
åtgärder.
I länder där det finns fackföreningar kan
medarbetarna kontakta dessa för att få stöd i frågor
som rör väsentlig påverkan.
Ytterligare åtgärder för att skapa positiv påverkan
Sobi har en specifik intranätsida om "People growth",
som samlar olika områden kopplade till medarbetares
utveckling, bland annat utbildning,
ledarskapskompetenser, prestationsutveckling och
lediga tjänster. Det finns ett flertal utbildningsprogram
för att främja medarbetares personliga och
professionella utveckling. Under 2024 implementerade
Sobi också ett nytt rekryteringsverktyg för att göra det
lättare för medarbetarna att hitta lediga tjänster.
Lokal praxis omfattar även extra hälsoförsäkringar,
tillgång till hälso- och sjukvård och stöd för friskvård/
fysisk träning.
Resurser för att hantera påverkan
Följande befattningshavare har ansvar för att identifiera
och åtgärda väsentlig påverkan på medarbetarna:
Alla chefer - inklusive 429 medarbetare med
chefsansvar på Sobi
HR-specialister- inklusive åtta anställda som arbetar
i HR-funktionen som specialister - samt tio lokala
HR-handläggare
En särskild extern enhet som ansvarar för
visselblåsarfunktionen
Ett arbetsmiljöombud i Sverige (skyddsombud)
Därutöver har Sobi facklig närvaro i Sverige och andra
länder samt företagshälsovård i organisationer som
motsvarar 51 procent av Sobis medarbetare.
S1-5 Mål för hur väsentlig negativ
påverkan ska hanteras, positiv
påverkan stärkas och väsentliga risker
och möjligheter hanteras
Sobis mål, som beskrivs i bolagets uppförandekod, är
att bolaget ska vara en öppen och respektfull
arbetsplats där alla medarbetare känner att de har
möjlighet att påtala etiska oegentligheter, brott mot
koden, lagar eller någon av bolagets policyer. För att
säkerställa att detta uppfylls, och för att säkerställa en
hållbar arbetsmiljö, fastställde Sobi år 2023 globala
ambitionsnivåer för alla medarbetare och konsulter som
arbetade mer än 75 procent för Sobi.
Tre av målen är baserade på Sobis
medarbetarundersökning. Av tabellen nedan framgår de
ambitioner som fastställts och faktorer som ses som
indikatorer. I 2023 års undersökning ingick inte frågorna
om inkludering och ledarskap.
Mål
2024
2023
Baslinje
Medarbetar-
engagemang
ökning
jämfört med
föregående år
75
73
69
(2022)
Inkluderingsi
ndex
ökning
jämfört med
föregående år
77
N/A
73
(2022)
Ledarskaps-
index
ökning
jämfört med
föregående år
80
N/A
80
(2024)
Ett fjärde mål handlar om könsfördelningen, där målet
är att upprätthålla en fördelning på 60–40 procent på
alla nivåer i bolaget. Resultaten för 2024 indikerar att
förbättringspotential kvarstår för att uppnå den uppsatta
ambitionsnivån för könsfördelning.
Kvinnor
2024
Män
2024
Kvinnor
2023
Män
2023
Styrelsen
33 %
67 %
43 %
57 %
Verkställande
ledning
25 %
75 %
25 %
75 %
Ledande
befattningshavare
34 %
66 %
39 %
61 %
Chefer med
personalansvar
48 %
52 %
48 %
52 %
Alla medarbetare
59 %
41 %
60 %
40 %
Process för att fastställa mål
Sobi har gemensamma forum och regelbundna möten
med fackliga representanter i länder där fackföreningar
finns (se avsnitt S1-8 för mer information kring facklig
representation). Ovan nämnda mål och resultat har
presenterats i dessa forum. Målen har beslutats av
styrelsen, och de årliga resultaten presenteras för både
den verkställande ledningen, styrelsen och HR.
Resultaten och de förbättringar som identifierats
utifrån resultaten presenteras också för alla
medarbetare både globalt och på landsnivå. Utöver
detta analyserar varje team inom Sobi resultaten för sin
grupp eller avdelning och samarbetar för att förbättra
relevanta områden. 
Varje år genomgår varje team också utbildningar
som beslutas av HR. För 2024 handlade utbildningarna
om DEI (mångfald, jämlikhet och inkludering),
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 71
S1-6 Uppgifter om företagets
medarbetare
För det totala antalet medarbetare, samt omräknat till
heltidsekvivalenter och fördelat efter kön och land, se
not 10.
För en översikt över sammansättningen av Sobis
medarbetare, se tabell 20 nedan.
HR-specialister och lokal HR har bekräftat att Sobi
för närvarande inte har några medarbetare som kan
beskrivas som "anställda utan garanterad arbetstid".
Det totala antalet medarbetare som lämnade företaget
2024 var 177 och personalomsättningshastigheten var
tio procent, se tabellen nedan.
Antal medarbetare1
2024
2023
Nyanställda
408
581
Frivillig uppsägning
127
177
Uppsägningar
50
73
Personalomsättning
10 %
15 %
1. Personalomsättningssiffran reflekterar inte helt fullständigt
omsättningen inom företaget eftersom rapporteringen bara
inkluderar frivillig uppsägning och uppsägningar, inte andra skäl
såsom pension.
Den låga omsättningssiffran under 2024 kan tillskrivas
Tabell 20: Uppgifter om Sobis medarbetare
Antal anställda (FTE)
Beskrivning
Män
2024
Kvinnor
2024
Totalt
2024
Män
2023
Kvinnor
2023
Totalt
2023
Totalt
Totalt antal medarbetare vid
rapportperiodens slut
768
1 072
1 840
733
1 039
1 772
Tillsvidareanställda
En medarbetare som är anställd
av Sobi utan förutbestämt
slutdatum för anställningen.
758
1 048
1 806
724
1 016
1 740
Visstidsanställda
En medarbetare som är anställd
av Sobi med förutbestämt
slutdatum för anställningen.
10
24
34
9
23
32
FTE-konsult
Konsulter som fungerar som
linjepersonal och vikarierar för en
Sobi-anställd.
NA
NA
70
NA
NA
91
Timanställda utan
garanterad arbetstid
Anställda utan garanterad
arbetstid
0
0
0
0
0
0
Sobis fokus på ledarskap, personlig utveckling och
uppmuntran till mobilitet inom bolaget, samt
aktiviteterna inom DEI. Förbättringen av
rekryteringsprocesserna är ytterligare en bidragande
faktor.
Metoder och antaganden som använts för att
sammanställa data
Ett automatiserat dataflöde från Sobis HR-system
(HRMS) genererar FTE-beräkningar utifrån
anställningstyp, långtidsfrånvaro och arbetstid i procent.
FTE definieras som summan av medarbetares
arbetstid i procent för tillsvidareanställda, där FTE-
konsulter och visstidsanställda borträknas från den
totala frånvaron.
Månadsslutet används för rapportering av FTE och
antal medarbetare (vid personalomsättning används det
genomsnittliga antalet medarbetare under periodens
första och sista månad som beräkningsgrund).
S1-7 Uppgifter om medarbetare som
inte är anställda
Sobi redovisar icke-anställda som ingår i
personalstyrkan i tabell 20. Antalet icke-anställda
rapporteras som heltidsekvivalenter och uppgifterna
avser slutet av rapporteringsperioden, dvs.
årsrapportering. Omfattningen av rapporteringen av
icke-anställda är begränsad till uppdragstagare som
utför heltidstjänster. För denna grupp registreras ingen
data kring kön. FTE-konsulter är konsulter som agerar
som Sobi-anställda och utför samma aktiviteter som
Sobi-anställda. Sobis HR-system omfattar inte andra
typer av konsulter såsom projektkonsulter som inte
agerar som anställda hos Sobi.
Metoden som används för att identifiera FTE-
konsulter är den anställningstyp som används i Sobis
HR-masterdatasystem (anställningstyp läggs till när
anställningskontot skapas). 
S1-8 Kollektivavtalstäckning och
social dialog
Arbetsförhållandena inom Sobi styrs av principerna i
bolagets uppförandekod. Alla medarbetare hos Sobi är
fria att bilda, gå med i eller avstå från att gå med i
organisationer som företräder deras intressen som
anställda, och Sobi åtar sig att respektera allas lagliga
rätt att delta i kollektivavtal.
För att verifiera att Sobis medarbetare behandlas i
enlighet med bolagets uppförandekod och har rättvisa
och godtagbara arbetsförhållanden, rapporterar alla
lokala enheter om principer för medarbetardialog,
ersättning till anställda samt hantering av frågor kopplat
till hälsa och säkerhet. Informationen analyseras av den
globala HR-funktionen.
33 procent (33) av Sobis anställda täcks av
kollektivavtalssystem, som finns på plats i Australien,
Danmark/Island, Frankrike, Grekland, Italien, Norge,
Spanien, Sverige och Österrike. Sobi har inget avtal på
plats kring arbetstagarrepresentation med någon pan-
europeisk arbetstagarorganisation.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 72
Tabell 21: Kollektivavtalstäckning och social dialog
Kollektivavtalstäckning
Social dialog
Täckningsgrad (%)
Anställda - EES
Anställda - utanför EES
Representation på
arbetsplatsen - EES
0-19
Schweiz
Nordamerika
20-39
40-59
60-79
80-100
Sverige
Sverige
Tabellen omfattar länder eller regioner med fler än 50 medarbetare och som utgör mer än 10 procent av det totala antalet medarbetare.
S1-9 Mångfaldsindikatorer
Tabell 22 visar könsfördelningen på olika nivåer i bolaget. I Sobi består majoriteten av de ledande befattningshavarna
av personer som rapporterar till den verkställande ledningen. Uppgifterna omfattar tillsvidare- och visstidsanställda.
Den nuvarande fördelningen på ledningsnivå visar färre kvinnor och fler män, vilket inte återspeglar Sobis strategi
och pågående ansträngningar. Arbetet fortsätter med att säkerställa en rättvis och inkluderande miljö och att alla
processer är rättvisa – från rekrytering och befordran till professionell utveckling och stöd. Sobis primära fokus är att
välja de mest kvalificerade personerna för att effektivt leda organisationen, oavsett kön. För ytterligare information
om könsfördelningen på högsta ledningsnivå, se not 10.
Tabell 23 visar åldersfördelningen inom bolaget och tabell 24 köns- och åldersfördelningen bland nyanställda.
Könsfördelningen bland nyanställda speglar den nuvarande könsfördelningen i organisationen, medan
åldersfördelningen bland de nyanställda återspeglar det pågående arbetet för att skapa en mer åldersmässigt
balanserad personalstyrka.
Tabell 22: Könsfördelning
2024
2023
2022
% per kön
Kvinnor
Män
Kvinnor
Män
Kvinnor
Män
Styrelsen
33
67
43
57
43
57
Verkställande ledning
25
75
25
75
8
92
Ledande befattningshavare1
34
66
39
61
40
60
Alla medarbetare
59
41
60
40
59
41
1. Till ledande befattningshavare räknas chefsbefattningar som rapporterar till verkställande ledning. Uppgifterna omfattar tillsvidare-
och visstidsanställda.
Tabell 23: Åldersfördelning
Ålder
Antal medarbetare1
Andel
<30
65
3,5 %
30-49
1 087
58,4 %
50≤
709
38,1 %
1. Antal medarbetare är mätt i faktiskt antal personer i anställning. Antalet inkluderar medarbetare med tillsvidare- och visstidsanställning.
Tabell 24: Mångfald bland nyanställda
Fördelning av nyanställda i kön och ålder
<30
30-49
50≤
Totalt 2024
Kvinnor
24
155
65
244
Män
20
94
50
164
Antal nyanställda per åldersgrupp
44
249
115
408
Data i tabellen inkluderar tillsvidare- och visstidsanställda.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 73
S1-10 Tillräckliga löner
Alla medarbetare får skäliga löner i linje med gällande nationella referensnivåer. Detta verifieras via årliga enkäter
med alla Sobis enheter.
S1-14 Mått för arbetsmiljö
Sobi tillämpar en koncernövergripande arbetsmiljöpolicy. Arbetsmiljöarbetet är integrerat i den operativa kontrollen
som en del av det dagliga arbetet. Dessa processer beskrivs i avsnitten S1-2 och S1-3. Alla arbetstagare är skyldiga att
rapportera arbetsmiljörelaterade incidenter till ledningen, och chefer har en skyldighet att se till att lagstadgade
rapporteringskrav och interna rapporteringsrutiner och uppföljningsprocesser följs samt att förebyggande åtgärder
vidtas.
100 procent av Sobis medarbetare och konsulter omfattas av den koncernövergripande arbetsmiljöpolicyn.
Projektkonsulter omfattas vid behov.
Tabell 25 sammanfattar rapporterade arbetsrelaterade skador till följd av olyckor, ohälsa och eventuella dödsfall
kopplade till Sobis medarbetare och arbetsplats. Generellt omfattar Sobis medarbetare både Sobi-anställda och
personer som arbetar hos Sobi med tidsbegränsade kontrakt eller som FTE-konsulter (linjekonsulter). Mätvärdena för
ohälsa och förlorade arbetsdagar avser dock Sobi-anställda.
Arbetsplatsen omfattar både Sobis lokaler och hemarbetsplatser. Arbetsrelaterade skador och arbetsrelaterad
ohälsa uppstår när man utsätts för risker i arbetet. Ett dödsfall innebär att personen avlidit till följd av en sådan skada
eller ohälsa. Skador och ohälsa som inträffar under resor betraktas som arbetsrelaterade om personen utförde
arbetsuppgifter vid tillfället. Normal arbetspendling anses dock inte vara arbetsrelaterad. Frekvensen av
arbetsrelaterade skador motsvarar antalet fall per en miljon arbetade timmar enligt definitionen i ESRS-standarden.
Förlorade dagar omfattar den första och sista kalenderdagen av frånvaro på grund av arbetsrelaterade dödsfall,
skador eller ohälsa.
På grund av skillnader i tillämplig nationell lagstiftning stämmer definitioner och omfattning av registrerade fall
mellan Sobis anläggningar inte helt överens.
Under 2024 rapporterades elva fall av arbetsskador hos Sobi. Inget av dem bedömdes vara allvarligt. Nio av de elva
ärendena var avslutade vid årets slut. En av skadorna uppstod i samband med distansarbete. Utöver de rapporterade
arbetsskadorna nedan rapporterades nio fall av skador i samband med arbetspendling hos Sobi under 2024. Dessa
skador ingår inte i tabellen nedan. Inga arbetsrelaterade dödsfall konstaterades under 2024, vilket var första gången
denna fråga ingått i rapporteringen.
Tabell 25: Mått för arbetsmiljö1
2024
2023
2022
2021
2020
Arbetsrelaterade dödsfall, skador och ohälsa
Arbetsrelaterade dödsfall (antal rapporterade fall)
0
Arbetsrelaterade skador (antal rapporterade fall)
11
11
17
17
10
Arbetsrelaterad ohälsa (antal rapporterade fall)
11
Skadefrekvens (fall per miljon arbetade timmar)
3,71
Förlorade dagar på grund av arbetsrelaterade skador och ohälsa
Totalt antal förlorade dagar (antal dagar)
2 000
Lost time frequency incident rate - olycksfrekvens med frånvaro per
miljoner arbetstimmar (LTFIR)2
1,11
1,33
1,33
0
1. I siffran för arbetsrelaterade olyckor under 2021-2023 ingår även skador under pendling.
2. LTFIR – olyckor som lett till frånvaro / totalt antal arbetade timmar * 1 000 000.
Förändringar i utarbetandet eller presentationen av hållbarhetsinformationen
Tidigare år har Sobi rapporterat skadefrekvens i LTIFR (Lost-time injury frequency rate). För att anpassa sig till ESRS-
standarden rapporterar Sobi nu skadefrekvens i RWRI (Rate of work-related injuries). Måtten innehåller liknande
parametrar, men LTIFR inkluderar medarbetarnas pendlingsresor.
S1-17 Incidenter, anmälningar och allvarlig påverkan på mänskliga rättigheter
Under 2024 rapporterades elva (14) ärenden via Sobis visselblåsarfunktion och via andra kanaler och granskades av
Corporate compliance committee. Alla ärenden har utretts och vid behov har lämpliga korrigeringar och disciplinära
åtgärder vidtagits. Samtliga ärenden avslutades under året. Fyra ärenden bedömdes vara ogrundade.
Två ärenden rapporterades inom kategorin Arbetstagarrelationer. Båda har genomgått en utredning och avslutats
som ogrundade i enlighet med Sobis interna process. Inga allvarliga incidenter eller påverkan avseende mänskliga
rättigheter rapporterades. Tabell 26 visar distributionen av rapporterade och granskade fall.
Tabell 26: Distributionen av rapporterade och granskade fall
Kategori
Definition1
Antal rapporterade fall
Affärsetik
Intressekonflikt, utlämnande av konfidentiell
information, bedrägeri
5
Arbetstagarrelationer
Diskriminering, trakasserier, repressalier
2
Kontakter med myndighetspersoner,
vårdpersonal och patienter
Mutor, falska anspråk, otillåtna provisioner,
otillbörliga marknadsföringsmetoder
4
Redovisning, revision
och finansiell rapportering
Förskingring av tillgångar, oegentligheter i
bokföring och redovisning
0
Mänskliga rättigheter
Modernt slaveri och tvångsarbete
0
FoU, tillverkning,
leverans och kvalitet
Brister i dataintegritet och vetenskaplig oredlighet
0
1. Omfattar men är inte begränsat till.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 74
ESRS S2 Arbetstagare i värdekedjan
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Arbetsvillkor och mänskliga rättigheter i värdekedjan
Hälsa, säkerhet och välbefinnande hos arbetstagare
i värdekedjan
Hantering av påverkan, risker och
möjligheter
Eftersom Sobis tillverkning är helt utlagd på
kontraktstillverkare är Sobi beroende av sina externa
partners verksamhet. Produktion av kemiska produkter
och transporter är verksamheter med inneboende
hälso- och säkerhetsrisker där olyckor kan leda till
allvarliga skador eller i värsta fall dödsfall. Dessa
verksamheter identifierades därför i Sobis DMA som
kopplade till potentiell väsentlig påverkan. Samtliga
leverantörer inom samtliga leverantörskategorier måste
säkerställa en säker arbetsmiljö, men Sobi fokuserar
ingående på CMO:er, CLO:er och transportleverantörer.
Risken är störst i geografiska områden med lägre
lagkrav, såsom delar av Asien.
Respekt för grundläggande mänskliga rättigheter i
hela försörjningskedjan är en central del av alla företags
ansvar och en grundförutsättning för att bedriva
verksamhet. Avsaknad av lämpliga rutiner för att skapa
goda arbetsvillkor och säkerställa arbetstagarnas
rättigheter kan ge upphov till negativ påverkan för
arbetstagare i hela Sobis försörjningskedja. Detta är en
särskilt viktig fråga gällande organisationer där Sobi har
begränsad insyn på grund av geografiskt eller
relationsmässigt avstånd, eller där verksamheten är
utspridd. Exempel på sådana kategorier är produktion
av råvaror, transporter och vissa indirekta
materialkategorier såsom
kontraktsforskningsorganisationer (CRO:er). Den
nuvarande risken anses dock vara begränsad med tanke
på mognadsgraden hos de leverantörer som Sobi
arbetar med, deras placering och typ av företag.
S2-1 Policyer för arbetstagare i
värdekedjan
Den huvudsakliga policy som hanterar Sobis väsentliga
påverkan på arbetstagare i värdekedjan är
uppförandekoden för partners. Uppförandekoden anger
kraven för alla partners globalt gällande mänskliga
rättigheter, skydd mot barn- och tvångsarbete,
miljöskydd, antikorruption, forskningsetik,
informationsskydd och regelefterlevnad. Denna
uppförandekod fastställer standarderna för hur Sobi ska
följa interna och externa regler. Tvångsarbete,
obligatoriskt eller ofrivilligt arbete eller arbete som
utförs under hot om straff tolereras inte i någon form
enligt uppförandekoden för partners. Människohandel
betraktas som en form av ofrivilligt arbete. Koden
föreskriver att riskbaserad granskning (due diligence)
ska genomföras för tredje part för att säkerställa
efterlevnad av bestämmelser gällande mänskliga
rättigheter, arbetsrätt och miljö, samt bekämpning av
mutor och korruption. Koden är en del av alla avtals-
och partnerrelationer och finns tillgänglig på sobi.com.
Miljöpolicyn omfattar säker hantering, transport och
bortskaffande av farliga kemikalier och material för att
minimera miljöpåverkan och samtidigt skydda
arbetstagare i värdekedjan.
Sobis inköpspolicy anger kraven för val och due
diligence av leverantörer för att skydda mänskliga
rättigheter, arbetsrätt och miljö.
Sobis leverantörer måste godkänna och följa Sobis
uppförandekod för partners och deras
hållbarhetsprestanda övervakas inom ramen av
programmet för ansvarsfulla inköp. Programmet bygger
på tre pelare: samsyn kring principer genom
uppförandekoden för partners, riskbedömning och
utvärdering genom due diligence och screening, samt
resultatstyrning, uppföljning och dialog med
leverantörerna. Sobi arbetar genom dialog och
samarbete med partners för att säkerställa att de
accepterar, stöder och följer dessa principer.
Alla arbetstagare i värdekedjan som är kopplade till
företag med en direkt affärsförbindelse med Sobi
globalt omfattas av Sobis uppförandekod för partners,
Sobis miljöpolicy och program för ansvarsfulla inköp,
oavsett anställningsstatus.
Genom att underteckna uppförandekoden för
partners förbinder sig Sobis partners att respektera de
principer som den bygger på: den internationella
konventionen om mänskliga rättigheter, den
internationella arbetsorganisationens (ILO) deklaration
om grundläggande principer och rättigheter på
arbetsplatsen. Partners måste respektera mänskliga
rättigheter och främja dem i sina egna organisationer
och i alla relationer med tredje part.
Sobis uppförandekod för partner uppmanar partners
att erbjuda sina anställda rapporteringsprocesser för
incidenter. Uppföljning av implementering och
efterlevnad sker med hjälp av EcoVadis
screeningverktyg samt tillgängliga verktyg från PSCI
(Pharmaceutical Supply Chain Initiative) med
frågeformulär för självutvärdering eller revisioner på
plats om det anses nödvändigt. Sobis
visselblåsarfunktion är tillgänglig för externa parter och
återfinns på Sobis webbplats. Alla rapporterade fall
utreds och lämpliga åtgärder vidtas.
Inga rapporterade överträdelser mot FN:s Global
Compact och OECD:s riktlinjer identifierades under
rapporteringsperioden och inga fall relaterade till
leverantörer rapporterades till Sobis
visselblåsarfunktion, compliance hotline.
Representanter från Sobis partners deltar och ger
direkt input i Sobis intressentdialoger, och
arbetsvillkoren för anställda i försörjningskedjan är en
viktig aspekt i utvärderingar och granskningar enligt
EcoVadis och PSCI. Läs mer om processen för
intressentdialog i avsnitt SBM-2.
Läs mer om de viktigaste policyerna som rör styrning
och omfattning av hållbarhetsfrågor i avsnitt GOV-1.
Huvudsakliga policyer. 
S2-2 Rutiner för kontakter med
arbetstagare i värdekedjan angående
påverkan
Samverkan kring potentiell och verklig påverkan på
arbetstagare i Sobis försörjningskedja sker med
företrädare för arbetstagare i värdekedjan, till exempel
leverantörernas key account managers och i särskilda
leverantörskategorier även representanter för
hållbarhets- och kvalitetsfunktioner. Sobi har löpande
dialoger i olika former med sina leverantörer, beroende
på risk och omständigheter, främst baserat på data som
samlas in via EcoVadis och PSCI.
Sobi håller regelbundet affärsmöten med företag som
tillverkar Sobis produkter, och hållbarhet ingår i den
fasta dagordningen.
Arbetstagare i försörjningskedjan på Sobis
anläggningar ska behandlas som Sobis egna
medarbetare enligt Sobis uppförandekod. 
Sobis väsentlighetsprocess bygger på en löpande
kartläggning av både externa och interna intressenters
behov och prioriteringar. Arbetstagare i värdekedjan är
en av Sobis identifierade intressenter. Kartläggningen
görs bland annat via enkäter och riktade
intressentintervjuer, deltagande i konferenser,
deltagande i ESG-bedömningar och forskning samt en
intern dialog om framtida lagstiftning.
Samarbetsprocessen är pågående och omfattar
månatliga diskussioner med nyckelleverantörer och
årliga diskussioner med mindre leverantörer och
leverantörer i mindre väsentliga kategorier. En
fullständig intressentdialog genomförs vart tredje år.
Nuvarande analys baseras på digitala enkäter och
intressentintervjuer som genomfördes under 2022.
Resultatet från dessa intressentdialoger utgör underlag
för Sobis väsentlighetsanalys.
Head of External Manufacturing ansvarar för att
säkerställa kontinuerlig dialog med befintliga CMO:er
och CLO:er och att resultaten ligger till grund för Sobis
arbetssätt. Gällande nya leverantörer i dessa kategorier
ansvarar Head of Strategic Sourcing för att se till att
inköpsrelationen upprättas i enlighet med Sobis praxis
och juridiska krav. Båda dessa team ingår i Technical
Operations. HR-funktionen, under ledning av VP HR,
ansvarar för att inkludera icke-anställda som arbetar på
Sobis anläggningar i den pågående dialogen. Sobis
Head of Sustainability ansvarar för intressentdialogens
cykel som utgör ett underlag för Sobis fullständiga
DMA-process vart tredje år.
Det finns inga globala ramavtal eller andra avtal
mellan Sobi och globala fackliga federationer.
Sobi strävar efter nära och långsiktiga relationer med
leverantörer. Hur väl partnerskapen fungerar diskuteras i
olika möten, där båda parter delar med sig av sin syn på
relationen och hur samarbetet kan förbättras.
Vissa kritiska leverantörskategorier har tillgång till
ytterligare verktyg för dialog och utvärdering. Alla FTE-
konsulter som arbetar för Sobi deltar i Sobis
regelbundna medarbetarundersökningar och har
därmed samma möjlighet som Sobis anställda att ge
feedback om sin arbetssituation. Sobi utvärderar
relationen med CRO:er genom enkäter till anställda hos
större CRO:er.
S2-3 Åtgärdsrutiner för att negativ
påverkan och kanaler genom vilka
arbetstagare i värdekedjan kan
uppmärksamma problem
Sobi upprätthåller genom uppförandekoden
minimistandarder för partners som ålägger leverantörer
att erbjuda sina anställda en kanal för att rapportera
problem.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 75
Partners är skyldiga att erbjuda sina anställda ett sätt att
rapportera eventuella avvikelser från uppförandekoden
för partners. Alla frågor eller misstankar om oetiskt
agerande, eller eventuella överträdelser av
uppförandekoden, lagar, policyer eller standarder, ska
rapporteras till Sobis ansvariga kontaktperson eller via
Sobis visselblåsarfunktion Compliance Hotline som
finns tillgänglig på sobi.com
Sobis visselblåsarfunktion, som hanteras av en
oberoende tredje part, är öppen för externa parter. Alla
anmälningar utreds och lämpliga åtgärder vidtas. Sobis
Corporate Compliance Committee bestående av vd,
CFO, chefsjurist och chief compliance officer ansvarar
för tillsynen av complianceutredningar. Detta
säkerställer både organisatorisk rättvisa gällande
sanktioner och att förbudet mot repressalier mot
visselblåsare efterlevs.
Denna process beskrivs i uppförandekoden för
partners, som kommuniceras till leverantörerna och är
en del av avtalsramen, och finns tillgänglig på Sobi.com.
Heltidsekvivalenta (FTE) konsulter på Sobi följer
samma processer som Sobis medarbetare och får stöd
från ledningen för att adressera och åtgärda problem
vid behov.
Sobi följer löpande upp och övervakar resultat och
frågor som framkommit inom ramen för programmet
för ansvarsfulla inköp med hjälp av verktygen PSCI SAQ
och EcoVadis. Incidenter undersöks från fall till fall för
att säkerställa att de åtgärder som vidtas är lämpliga och
effektiva. Sobi involverar intressenter i processen för att
säkerställa att kanalerna är effektiva och för att hantera
eventuella problem som kan uppstå. Alla rapporterade
fall dokumenteras och resultaten redovisas på ett
transparent sätt.
Sobi har ingen befintlig mekanism för att bedöma
enskilda arbetstagare i försörjningskedjans förtroende
för företagets visselblåsarfunktion och rutiner. Den
regelbundna dialogen med leverantörerna gör det dock
möjligt att lyfta olika typer av problem. Sobi har ingen
kännedom om bristande förtroende för bolagets
processer.
Hanteringen av visselblåsarrapporter styrs av Sobis
visselblåsar- och utredningsramverk. Ramverket gör det
möjligt för visselblåsare att rapportera anonymt. I
ramverket ingår också en nolltoleranspolicy mot
repressalier vid visselblåsning för att skydda anmälare
som väljer att inte vara anonyma. Vidare instrueras
utredarna att under intervjuerna informera de som
rapporterat om denna nolltoleranspolicy, och de
uppmanas att omedelbart informera utredaren om
upplevda potentiella repressalier. Alla former av
repressalier betraktas som en allvarlig överträdelse av
Sobis uppförandekod och policyer och skulle därför bli
föremål för utredning.
S2-4 Åtgärder avseende väsentlig
påverkan på arbetstagare i
värdekedjan, och sätt att hantera de
väsentliga riskerna och utnyttja de
väsentliga möjligheterna vad gäller
arbetstagare i värdekedjan, och dessa
åtgärders ändamålsenlighet
Åtgärder för att minska riskerna för personer i Sobis
försörjningskedja och för att förbättra resultat
genomförs med hjälp av flera olika metoder och
praktiska verktyg. Eftersom dessa metoder och verktyg
består från år till år, rapporterar Sobi på status och
resultat för det aktuella året.
Programmet för ansvarsfulla inköp
Sobis program för ansvarsfulla inköp är den viktigaste
processen för att minska risker och driva
hållbarhetsarbetet hos leverantörer. Uppförandekoden
för partners fastställer Sobis förväntningar på säkra,
hälsosamma och rättvisa arbetsmiljöer inom Sobis
försörjningskedja och är en grundpelare i programmet
för ansvarsfulla inköp. Programmet består av tre
huvudpelare och aktiviteter: Samsyn kring värden och
principer, Riskbedömning och klassificering, samt
Resultatstyrning och uppföljning.
Alla leverantörer och leverantörskategorier omfattas
av programmet för ansvarsfulla inköp, men
utvärderingen anpassas efter riskprofilerna för
geografisk placering och leverantörskategori samt
leverantörens strategiska betydelse. CMO:er, CLO:er
och CRO:er har generellt högst risk.
Uppföljning av leverantörer inom olika kategorier med
hjälp av EcoVadis
Sobi använder EcoVadis för tredjepartsbedömningar av
leverantörers hållbarhetsresultat, för att säkerställa god
hållbarhetspraxis och identifiera förbättringsområden,
samt för att främja dialog med samtliga berörda
leverantörskategorier. Alla CMO:er och CLO:er globalt,
leverantörer i andra kategorier som identifierats
innebära högre risk samt leverantörer av strategisk
betydelse ska uppdatera sina bedömningar vartannat år.
Genom att använda EcoVadis får Sobi tillgång till
plattformens data för att jämföra leverantörerna med
bästa praxis. Detta gör det möjligt för Sobi att bättre
identifiera relevanta förbättringsområden samt följa
utvecklingen över tid.
För 2024 uppnådde Sobis leverantörer följande
resultat:
Bland kontraktstillverkarna har över 99 procent (95),
beräknat som andel av kostnaderna, poängsatts och
uppnått en genomsnittlig poäng på 63 (64), vilket
placerar den genomsnittliga Sobi-leverantören
mellan "bra" och "avancerad" prestation enligt
EcoVadis poängsättningsmetod. Vid inkludering av
Sobis partners reduceras andelen poängsatta
tillverkar till 72 procent av kostnader, medan
genomsnittlig poäng bibehålls. 100 procet av Sobis
CLO:er har poängsatts med en genomsnittlig poäng
på 64.
Inom indirekta inköp poängsattes 37 (40) procent
av leverantörerna, beräknat som en andel av
påverkbara kostnader, av EcoVadis, med ett
medelvärde på 59 (59). Inom den enda
högriskkategorin inom indirekta inköp,
kontraktstillverkande organisationer, har 56 (78)
procent av påverkbara kostnader poängsatts med
en genomsnittlig poäng på 59 (52). Totalt fick två
(två) leverantörer inom indirekta inköp mindre än
40 poäng.
Bland transportleverantörerna, som är en annan
högriskkategori, fick över 99 (95) procent av
leverantörerna, räknat som andel av påverkbara
kostnader, ett genomsnitt på 65 (63) poäng.
Sobi uppmuntrar leverantörer att implementera
väsentlig hållbarhetspraxis och följer upp till vilken
utsträckning detta gjorts via EcoVadis plattform och vid
leverantörsmötena. För 2024 var andelen leverantörer
som genomfört revisioner eller utvärderingar av
underleverantörer i CSR-frågor 99 procent (100),
andelen som hade en antikorruptionspolicy 99 procent
(100) och andelen som hade en aktiv
visselblåsarfunktion 88 procent (96).
Samarbetsverktyg för att övervaka och stödja
leverantörer
Sobi är medlem i PSCI, Pharmaceutical Supply Chain
Initiative, en ideell medlemsorganisation som samlar
medlemmar från den globala läkemedels- och
sjukvårdssektorn för att definiera, etablera och främja
ansvarsfull praxis för försörjningskedjan, mänskliga
rättigheter, miljömässig hållbarhet och ansvarsfullt
företagande globalt. Plattformen erbjuder ett effektivt
sätt för både leverantörer och kunder att förbättra sitt
hållbarhetsresultat och öka kunskapen. Sobi har varit
medlem i PSCI sedan 2020 och använder dess verktyg
för att övervaka och stödja leverantörer i deras
utveckling mot bättre praxis.
I Sobis DMA identifierades produktion och transport
av produkter med kemiskt innehåll som en potentiell
väsentlig påverkan. Sobi vidtog därför flera proaktiva
åtgärder under 2024 för att följa upp påverkan på
arbetstagare i föregående led i värdekedjan.
Dessa åtgärder inkluderar en SAQ (självutvärdering)
enligt PSCI-metoden som alla Sobis CMO-anläggningar
globalt måste genomföra. Även CLO:erna besvarar
enkäterna. Initiativet syftar till att få en bättre inblick i
varje organisations verksamhet, och enkäten innehåller
frågor om hälso- och säkerhetsrutiner, arbetstagarnas
rättigheter, arbetsvillkor samt icke-diskriminering.
Vidare syftar dessa utvärderingar till att validera att
leverantörerna uppfyller Sobis krav, att öka Sobis
förståelse för de risker som är förknippade med varje
CMO/CLO och att utveckla strategier för att hantera
dessa risker på ett effektivt sätt i framtiden. Slutsatserna
från SAQ:erna kommer också göra det möjligt för Sobi
att förfina KPI:er som är skräddarsydda för varje CMO
och CLO för att förbättra deras hållbarhetsarbete. 
Under 2024 erhölls svar på Sobis SAQ från 86 procent
av de organisationer som tillfrågades.
Under 2024 inleddes planeringen av ett nytt
revisionsprogram. Revisionerna syftar till att utvärdera
operativa rutiner, säkerhetsprotokoll och efterlevnad av
standarder hos CMO:er och CLO:er, med fokus på
CMO:er med kemikalieintensiv produktion, eftersom
Sobi har identifierat produktion och transport av
produkter med kemiska komponenter som väsentliga
risker i den dubbla väsentlighetsanalysen (DMA).
Främja ansvarsfull praxis
Ansvarsfulla inköp är en integrerad del av Sobis
försörjningskedja och inköpsstrategier. Medarbetare
inom Sobis inköpsavdelningar genomgår regelbundet
utbildning i eller dialog om ansvarsfulla inköp.
Sobis policy för samverkan med hälso- och sjukvård
understryker vikten av ett respektfullt och professionellt
affärssamarbete. Betalningar för tjänster ska vara rimliga
och i linje med marknadsvärdet (Fair Market Value) för
att säkerställa att de inte utgör incitament för
affärsrelationer med Sobi.
Sobi för en regelbunden dialog med sina leverantörer
för att bidra till att undvika väsentlig negativ påverkan på
arbetstagare i värdekedjan.
Hantering av faktisk påverkan
Med hjälp av information från EcoVadis
screeningplattform, PSCI SAQ och andra PSCI-verktyg
fastställs individuellt anpassade åtgärder och mål för
varje leverantör för att hantera områden där
förbättringsbehov har identifierats. Den ansvariga Sobi-
kontakten driver dialogen och följer upp framstegen i
dessa aktiviteter samt måluppfyllelsen genom
regelbundna möten.
Sobi strävar efter att eventuella överträdelser av Sobis
uppförandekod för partners ska åtgärdas eller lösas i
samarbete med partnern. Underlåtenhet att vidta
åtgärder kan resultera i formella sanktioner och sådana
överträdelser kan betraktas som ett väsentligt
avtalsbrott i de avtal som ingåtts mellan Sobi och
partnern. 
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 76
Ingen information om att någon arbetstagare skulle ha
lidit väsentlig skada har kommit till Sobis kännedom.
Inga allvarliga människorättsfrågor eller incidenter
kopplade till Sobis värdekedja i föregående eller
efterföljande led rapporterades under 2024, och Sobi
deltog inte i någon diskussion om åtgärder.
Genom att använda Sobis visselblåsarfunktion som
beskrivs i avsnitt G1-1 kan både Sobis medarbetare och
personer som är kopplade till Sobis värdekedja anmäla
problem. Alla anmälningar utreds enligt Sobis
internutredningspolicy samt följs upp med lämpliga
åtgärder. Sobis visselblåsarfunktion, compliance hotline,
finns tillgänglig via Sobis externa webbplats.
Under 2024 påbörjade Sobi arbetet med en ny policy
för mänskliga rättigheter, och stödprocesser som
möjliggör gottgörelse vid väsentlig negativ påverkan
kommer att tas fram. När policyn har införts kommer
dess effektivitet att analyseras som en del av den
normala treåriga granskningscykeln för policyn.
Tilldelade resurser
Flera funktioner inom Sobi kommer i kontakt med
arbetstagare i värdekedjan och hanterar dessa frågor
som en del av sina normala ansvarsområden. Exempel
på sådana funktioner är: Sobis inköpsteam, transport-
och logistikteam, extern tillverkning, indirekta inköp och
hållbarhetsfunktionen. EcoVadis och PSCI-systemen
har en central roll för att effektivt övervaka och hantera
denna påverkan.
Ansvarsfulla inköp är en integrerad del av Sobis
strategier för inköp och försörjningskedjan.
Medarbetare på Sobis inköpsavdelningar genomgår
regelbundet utbildning i dessa principer.
S2-5 Mål för hur väsentlig negativ
påverkan ska hanteras, positiv
påverkan stärkas och väsentliga risker
och möjligheter hanteras
Sobi använder plattformar som EcoVadis och PSCI för
att följa upp resultatet av leverantörsengagemanget och
spåra effektiviteten i sina åtgärder för att förhindra
negativ påverkan på värdekedjan (läs mer i avsnitt S2-4).
Sobis ambition är att alla utvalda leverantörer ska
uppnå en total EcoVadis-poäng och sektionspoäng
över 40, vilket är precis under EcoVadis betyg “bra”.
Utvalda leverantörer inkluderar de som identifierats i
DMA:n på grund av deras potentiella negativa påverkan
på arbetstagare i värdekedjan, tillsammans med
leverantörer som bedöms ha andra slags inneboende
operativa eller geografiska risker, eller vara av strategisk
betydelse.
Framstegen utvärderas främst genom förbättring av
enskilda leverantörers poäng och antalet leverantörer
som har slutfört undersökningen. Detta används som
en kvalitativ indikator för att mäta framsteg.
Mognadsgraden i Sobis leverantörsbas kan mätas som
det genomsnittliga EcoVadis-betyget för leverantörer
från år till år, men en positiv utveckling är inget absolut
mål. År 2024 hade tre leverantörer en totalpoäng under
40 och 23 leverantörer hade en sektionspoäng under
40.
Ett annat verktyg för att mäta mognadsgraden hos
CMO:er och CLO:er är SAQ från PSCI. För närvarande
är Sobis ambition att utvalda CMO:er ska besvara
frågeformuläret när de tillfrågas. År 2024 var andelen
berörda enheter som svarade 86 procent.
Målet för 2025 är att lansera det planerade
revisionsprogrammet och slutföra två revisioner.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 77
ESRS S4 Konsumenter och slutanvändare
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Patientsäkerhet och produktkvalitet
Ansvarsfull marknadsföring och försäljning
Tillgång till behandling
Patientcentrerat engagemang
Hantering av påverkan, risker och
möjligheter
Patienter är Sobis viktigaste intressent. Att värna alla
Sobis kunders välbefinnande och mänskliga rättigheter
är kärnan i Sobis värderingar och en grundförutsättning
för verksamheten. Professionella och välskötta
processer samt korrekt information i hela
läkemedelsförsörjningskedjan är avgörande för att
säkerställa produktkvalitet och patientsäkerhet och
ytterst, patienternas hälsa. Detta tillvägagångssätt gäller
för alla Sobis läkemedel och patienter.
All samverkan med sjukvården är avsedd att gynna
patienter eller förbättra medicinsk praxis. Fokus ligger
på att informera hälso- och sjukvårdspersonal och
betalare om Sobis produkter, samt att tillhandahålla och
stödja vetenskaplig och pedagogisk information och
forskning. Det är Sobis ansvar att tillhandahålla korrekt,
balanserad och rättvisande information om sina
läkemedel för att möjliggöra ett rationellt
beslutsfattande. Detta innebär rätt behandling, för rätt
patient, i rätt dos och vid rätt tidpunkt.
En översikt över Sobis faktiska och potentiella
påverkan och bolagets förmåga att påverka intressenter
i hela värdekedjan samt mer information om påverkan
kopplad till kunder och patienter finns i avsnitt SBM-1 i
ESRS 2.
S4-1 Policyer för konsumenter och
slutanvändare
En allmän beskrivning av alla huvudsakliga policyer som
rör styrning och omfattning av hållbarhetsfrågor
sammanfattas i avsnitt GOV-1.
Sobis uppförandekod anger de övergripande
principerna för hur bolaget ska agera med respekt och
integritet gentemot patienter. Uppförandekoden och
det tillhörande policyramverket fastslår Sobis åtagande
att upprätthålla höga etiska standarder i försäljning och
marknadsföring över hela världen.
Sobi erbjuder flera rapporteringsmöjligheter för att
anmäla problem, som också finns tillgängliga på
företagets webbplats: https://www.sobi.com/sv/kontakt
och https://www.sobi.com/sv/uppforandekod-0. Under
2024 hade Sobi ingen kännedom om rapporterade
överträdelser av FN:s vägledande principer för företag
och mänskliga rättigheter, ILO:s deklaration om
grundläggande principer och rättigheter på
arbetsplatsen eller OECD:s riktlinjer för multinationella
företag som involverar konsumenter och/eller
slutanvändare i företagets värdekedja. 
Policy för samverkan med hälso- och sjukvård
Alla vårdkontakter måste ske med integritet och med
patientens bästa i fokus. Policyn för samverkan med hälso-
och sjukvård skapades med detta syfte. Landschefer och
verkställande chefer i Sobis dotterbolag är ansvariga för att
säkerställa efterlevnad på lokal nivå och för att utse
kvalificerade personer att utforma lokala processer för
genomförande och utbildning. Detta inkluderar
godkännandeprocesser som omfattar relevanta interna
intressenter. Policyn för samverkan med hälso- och
sjukvård ger vägledning för marknadsföringsaktiviteter. Allt
marknadsföringsmaterial måste godkännas av ett
tvärfunktionellt, kvalificerat team före extern användning
och efter varje ändring. Granskning och godkännanden
dokumenteras digitalt. Godkännanden relaterade till
material både för marknadsföringsändamål och icke-
marknadsföringsändamål arkiveras i tio år efter sista
användning. Medarbetare som deltar i
marknadsföringsaktiviteter genomgår regelbundna
utbildningar.
Riktlinjer för god praxis (GxP)
Läkemedelsindustrin, där Sobi verkar, är hårt reglerad.
Riktlinjer för god praxis (GxPs) upprätthålls för att
övervaka och säkerställa läkemedelssäkerhet och
kvalitetskrav under läkemedlets livscykel och därmed
patientsäkerheten. Det är viktigt att Sobi uppfyller alla
regler och förordningar och agerar i enlighet med alla
tillämpliga regelverk inklusive dokumentationskraven i
de länder där bolagets läkemedel är registrerade,
tillverkade eller sålda. Sobi tillhandahåller
introduktionsutbildning om GxPs för alla medarbetare.
Branschstandarder
Som en del av efterlevnaden av tillämpliga lagar och
regelverk följer Sobi de branschstandarder som
tillhandahålls av International Federation of
Pharmaceutical Manufacturers and Associations
(IFPMA), European Federation of Pharmaceutical
Industries and Associations (EFPIA) med flera. 
Samverkan med konsumenter och/eller slutanvändare
Sobi samarbetar aktivt med patientorganisationer och
förespråkar och hjälper till att etablera och utveckla
patientnätverk i linje med Policyn för samverkan med
hälso- och sjukvård.
Sobi verkar för att bidra till ökad förståelse, diagnos och
behandling av sällsynta sjukdomar. Bolaget engagerar sig
genom att sponsra och delta i vetenskapliga konferenser
och arrangera medicinska utbildningar för att utbyta
kunskaper om medicinska framsteg och delta i
diskussioner för att förbättra medicinsk praxis. Deltagande i
medicinska konferenser och evenemang styrs av Sobis
Policyn för samverkan med hälso- och sjukvård. Genom
Policyn för samverkan med hälso- och sjukvård samverkar
Sobi med berörda intressenter, till exempel genom
proaktiv kontakt med patientorganisationer och nätverk
och genom deltagande i medicinska konferenser.
Åtgärder för att säkerställa och/eller åtgärda påverkan
på mänskliga rättigheter
Sobi erbjuder hjälp via vårdgivare, patientstödsprogram,
hjälplinjer och patientorganisationer närhelst det finns
ett behov. Denna ger vägledning om hur Sobis produkter
kan användas och administreras på ett optimalt och
säkert sätt, samt eventuella beteendeförändringar som
kan minska läkemedelsbiverkningar. Vid eventuella
problem rapporteras de internt för utvärdering av
läkemedlets påverkan.
Allmänheten måste kunna ha förtroende för att
behandlingsval enbart baseras på varje produkts
egenskaper och patientens medicinska behov. Sobis
agerande får aldrig inkräkta på en vårdgivares
oberoende vad gäller medicinska beslut. Därför vidtar
Sobi i regel åtgärder på patientgruppnivå snarare än för
enskilda slutanvändare.
Se S4-4 för mer information om Sobis rutiner för att
hantera potentiell negativ påverkan på patienter, i form
av potentiella biverkningar av läkemedel. 
S4-2 Rutiner för kontakter med
konsumenter och slutanvändare
angående påverkan
Sobi har åtagit sig att upprätthålla en öppen och
transparent relation med patienter och nätverken runt
dessa. Samverkansprocessen regleras av EFPIA-koden
och är utformad för att säkerställa att Sobi tar hänsyn till
patienters behov och synpunkter. Denna process
omfattar regelbunden kommunikation via olika kanaler,
till exempel patientråd, konsultationer och
expertpaneler. Sobis Patient Engagement-team har ett
nära samarbete med patientorganisationer för att förstå
deras perspektiv och integrera deras insikter i Sobis
beslutsprocesser. Dessutom genomför Sobi
regelbundna enkätundersökningar och
återkopplingsmöten för att mäta patientnöjdheten och
identifiera förbättringsområden.
Viktiga vägledande principer för samverkan med
patientorganisationer uttrycks genom tydliga regler,
med fokus på att skydda patienternas rättigheter och
patientorganisationernas oberoende samt förhållandet
mellan patienter och deras läkare. Reglerna omfattar
också villkor för finansiering, bidrag, avtal och
transparens samt väl definierade roller, ansvarsområden
och begränsningar för olika funktioner inom Sobi.
Sobis samverkan med slutkonsumenter och
slutanvändare sker i olika skeden av läkemedlets
livscykel. Bolaget har åtagit sig att integrera
patientcentrerade principer i alla operativa aspekter,
över läkemedlets hela livscykel. Detta engagemang
återspeglas i Sobis strävan att skapa lösningar som drivs
av patienters behov och perspektiv. Sobis ambitioner
för patientengagemang beskrivs i Unite4Rare: Åtagande
gentemot patienter och vårdgivare.
Sobi samarbetar med patienter och vårdgivare via
Community Engagement-ansvariga och
ställföreträdande samt chefer på global och lokal nivå,
kopplade till de olika sjukdomsområden där Sobi är
verksamt. Den mest seniora funktionen är Global Head
of Medical and Community Engagement som
rapporterar till den verkställande ledningen, samt
cheferna för de lokala avdelningarna, till vilka
ovanstående ansvariga och ställföreträdande samt
chefer rapporterar.
När Sobi samarbetar med patientorganisationer och
gemensamt skapar initiativ och verktyg för ömsesidig
nytta mäts effektiviteten av samarbetet (t.ex. via
nyckeltal för digitala verktyg: nedladdningar, besök på
plats, tryckt material etc.). Unite4Rare-ramverket ger
vägledning för interaktionsflödet med
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 78
patientorganisationer inom sällsynta sjukdomar, läs mer
i avsnitt S4-4. Den planerade årliga översynen av
åtagandena omfattar en justering av nyckeltalen.
Sobi arbetar med intressentsfären för sällsynta
sjukdomar för att förbättra hälsan globalt för förbisedda
patientgrupper. Sobi har flera befintliga
patientstödsprogram på lokal nivå i olika geografiska
områden, till exempel program för
läkemedelsleveranser, telemedicin,
patientnavigeringsverktyg och följsamhetsprogram.
Sobi driver också Managed Access Programmes,
genom vilka vissa behandlingar kan göras tillgängliga
för berättigade patienter, förutsatt att specifika kriterier
och krav är uppfyllda.
Sobi och Sanofi erkänns av World Federation of
Hemophilia (WFH) som visionära grundare till WFH:s
humanitära biståndsprogram som verkar för att
tillgängliggöra behandling och vård för personer som
lever med hemofili i utvecklingsländer. Läs mer om
detta initiativ i avsnitt S4-4.
S4-3 Rutiner för att gottgöra för
negativ påverkan och kanaler genom
vilka konsumenter och slutanvändare
kan uppmärksamma problem
Sobi erbjuder stöd och information till vårdgivare, som i
sin tur stödjer slutanvändarna. Sobis stöd omfattar en
rad olika tjänster, från information om säker
produktanvändning och distribution till stöd för
beteendeförändringar som kan bidra till att minska
biverkningarna av läkemedel.
Se S4-4 för mer information om Sobis rutiner för att
hantera potentiell negativ påverkan på patienter, i form
av potentiella biverkningar av läkemedel.
Periodiska säkerhetsrapporter
Sobi upprättar periodiska säkerhetsrapporter, PSUR
(Periodic Safety Update Reports). Huvudsyftet med
PSUR är att tillhandahålla en omfattande och kritisk
analys av nytta-riskbalansen för Sobis produkt, med
hänsyn till ny eller nyidentiferad säkerhetsinformation i
förhållande till den samlade informationen om nytta
och risker.
Fokus för PSUR är presentation, analys och
bedömning av nya eller förändrade säkerhetsdata som
identifierats under granskningsperioden och deras
relevans för läkemedlets nytta-riskprofil. För detta
ändamål ska analys av biverkningsrapporter, en
sammanställning av kumulativa data, säkerhetsdata från
studier och annan relevant säkerhets- och
effektinformation samt uppföljning av eventuella
riskhanteringsplan behandlas adekvat i PSUR.
Kanaler för att framföra synpunkter eller behov
Det finns flera kanaler för dialog med konsumenter och
slutanvändare genom vilka denna grupp kan framföra
synpunkter, farhågor eller behov. Allmänheten måste
kunna ha förtroende för att behandlingsval enbart
baseras på varje produkts egenskaper och patientens
medicinska behov, och Sobis aktiviteter eller agerande
får aldrig inkräkta på en vårdgivares oberoende vad
gäller medicinska beslut. Därför bör den huvudsakliga
kontaktpersonen för slutanvändarna vara deras
vårdgivare.
Sobi underlättar tillgången till kommunikationskanaler
i form av dialog med patientorganisationer, hjälplinjer
och patientstödsprogram. Patientstödsprogram innebär
direkt samverkan mellan Sobi och patienter eller
vårdgivare i syfte att hjälpa till att hantera patientens
medicinering, behandling av patientens sjukdom och/
eller behandlingsresultat. Ett annat syfte är att ge
vårdpersonal stöd att hjälpa sina patienter genom ett
strukturerat program. Samverkan kan tillhandahållas
antingen direkt av Sobi (om lämpligt) eller via en extern
tjänsteleverantör.
Syftet med patientstödsprogrammen är att stödja
patientvården. De har inte något mål avseende säkerhet
eller effekt och är inte metodologiskt utformade för att
samla in information om säkerhet och effekt.
Sobi säkerställer att allt material som ska distribueras
för patientstödsprogram granskas och godkänns som
icke-reklam. Läs mer om Sobis rutiner för att hantera
potentiell negativ påverkan på patienter i avsnitt S4-4.
Sobi har en rutin för att hantera spontana
förfrågningar från sjukvårdspersonal, allmänheten,
patienter eller andra som söker medicinsk eller
vetenskaplig information om produkter som
marknadsförs av Sobi, samt om prövningsläkemedel
som Sobi och dess externa samarbetspartners har tagit
emot. Rutinen beskriver förfarandet för mottagning,
vidarebefordran, hantering och dokumentation av
medicinska informationsförfrågningar som tas emot av
Sobi.
Vilka kanaler som är tillgängliga och används av
vårdgivare beror på strukturen och policyerna i varje
lands hälso- och sjukvårdssystem. Sobi tar ansvar för att
övervaka patientstödsprogrammen.
Alla biverkningar som rapporteras till Sobi kommer att
registreras i Sobis globala säkerhetsdatabas för att
möjliggöra utvärdering av potentiella säkerhetssignaler.
Sobi tar fram produktspecifika periodiska
säkerhetsrapporter i syfte att tillhandahålla en
omfattande och kritisk analys av nytta-riskbalansen för
produkten, med hänsyn till ny eller nyidentiferad
säkerhetsinformation i förhållande till den samlade
informationen om nytta och risker. 
Effektiviteten av de specifika riskminimeringsåtgärder
som införts utöver rutinåtgärderna granskas enligt
överenskommelse med relevanta
hälsovårdsmyndigheter. Läs mer om Sobis rutiner för att
hantera potentiell negativ påverkan på patienter S4-4, i
form av potentiella biverkningar av läkemedel.
Sobi har en visselblåsarfunktion där både interna och
externa parter kan anmäla oegentligheter. Läs mer i
avsnitt G1-1.
Medvetenhet hos slutanvändare
Slutanvändarnas medvetenhet om och förtroende för
Sobis rutiner och kanaler är nära kopplat till förtroendet
för läkemedelsmyndigheter som European Medicines
Agency (EMA) i EU och Food and Drug Administration
(FDA) i USA. Sobi följer Helsingforsdeklarationen, den
internationella harmoniseringskonferensen ICH:s
riktlinjer, GxP-krav och alla tillämpliga lokala föreskrifter
och riktlinjer. Sobi vidtar inga andra åtgärder för att
bedöma slutanvändarnas medvetenhet
S4-4 Åtgärder avseende väsentlig
påverkan på konsumenter och
slutanvändare, och sätt att hantera de
väsentliga riskerna och utnyttja de
väsentliga möjligheterna vad gäller
konsumenter och slutanvändare, och
dessa åtgärders ändamålsenlighet
Sobi samverkar med patienter, deras vårdgivare och
patientorganisationer för att dela med sig av och
inhämta kunskap om sällsynta sjukdomar och
patientbehov. Sobi samarbetar med hälso- och
sjukvårdssystem, myndigheter och
tillsynsorganisationer under läkemedlens hela livscykel.
Genom att förbättra patienters kunskap om sin
sjukdom stärks deras förmåga att hantera den och fatta
välgrundade beslut tillsammans med sin vårdgivare. Det
kan också påskynda deras tillgång till behandling.
Genom kunskapsöverföring från patienter till
läkemedelsforskningen kan läkemedelsföretagen
utveckla behandlingar och läkemedel som är bättre
anpassade för patienterna. 
Patientengagemang
Unite4Rare 
Unite4Rare, eller U4R-åtagandet till patienter och
vårdgivare lanserades 2024 och formaliserar Sobis löfte
till patienter inom sällsynta sjukdomar.
U4R stärker patienternas röst genom att integrera deras
perspektiv i material- och produktdesign och säkerställa
att deras insikter formar Sobis lösningar. Detta kommer
att bidra till bättre behandlingsresultat, ökad förståelse
för patienters perspektiv och behov, ett stärkt
samarbete mellan Sobi och patientgruppen samt ett
starkare internt patientengagemang inom Sobi. Det
kommer i slutändan att bidra till bättre livskvalitet för
personer med sällsynta sjukdomar, vilket stämmer väl
överens med Sobis vision. 
U4R har KPI:er kopplade till varje åtagande samt en
implementeringsplan, och kommer från 2025 att
omfatta ett system för uppföljning av utvalda nyckeltal.
Under det första året är målet att fastställa en baslinje
och identifiera mål för förbättringar. Nyckeltalen
kommer att publiceras årligen.
U4R omfattar flera åtgärder som underlättar för
personer som lever med sällsynta sjukdomar att få den
vård och behandlingar de behöver, och att deras röster
blir hörda. Dessa åtgärder omfattar, men är inte
begränsade till:
Stöd till patientorganisationer
Sobi har åtagit sig att fortsätta engagera sig i och stödja
patientgrupper inom sällsynta sjukdomar genom dialog
med patientorganisationer, vilket bidrar till att de kan
utveckla aktiviteter och på ett effektivt sätt sprida
kunskap och material till sina patientgrupper. Detta
bidrar samtidigt till att öka kunskapen om sjukdomar,
alternativ för sjukdomshantering och korrekt diagnos.
Engagemanget är globalt och pågående. Sobi är en
långsiktig sponsor av patientorganisationer som t.ex:
EURORDIS. Den europeiska organisationen för
sällsynta sjukdomar
NORD: Den nordamerikanska organisationen för
sällsynta sjukdomar
WFH: World Federation of Hemophilia
(världsförbundet för hemofili)
EHC: European Haemophilia Consortium (det
europeiska hemofilikonsortiet)
Sobi redovisar årliga sammanfattningar av sitt stöd till
patientorganisationer på sin webbplats, sobi.com.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 79
Underlätta tillgången till läkemedel
För att förbättra patienters tillgång till läkemedel arbetar
Sobi med olika organisationer i syfte att öka
tillgängligheten inom det etablerade hälso- och
sjukvårdssystemet. Sobi stödjer hemsjukvård och
hemleverans, telemedicin, patientnavigeringsverktyg,
kulturellt och språkligt anpassade verktyg samt
följsamhetsprogram. I USA har Sobi under de senaste
åren erbjudit patientstödsprogram genom Kineret On
Track och Orfadin4U. Dessa program erbjuder bland
annat ekonomiskt stöd och hjälp till ersättning,
utbildning och support för att ge injektioner, och
hemleverans. Liknande tjänster finns också tillgängliga
för patienter och vårdgivare som använder andra Sobi-
läkemedel i USA.
Tillgänglighetsprogrammen är integrerade globalt
och pågår kontinuerligt. För att följa upp hur effektiva
initiativen är följer Sobi upp flera nyckeltal, till exempel
antalet produkter som omfattas av Managed Access
och nya länder som lagts till. 
Utbildning
Sobi tillhandahåller och skapar tillsammans med
patientgrupper utbildningsverktyg för att öka
medvetenheten om sällsynta sjukdomar och om
patienters villkor, behov och prioriteringar. Några
exempel är:
Liberate Life för hemofili - en gemensamt skapad
webbplats för att tillgodose identifierade
patientbehov och underlätta meningsfull dialog och
gemensamt beslutsfattande genom förbättrad
hälsokunskap. Det webbaserade resurscentret finns
i en mängd olika lokala och regionala versioner.
The right Words vid DLBCL - en kampanj för att
hjälpa till att navigera i de komplexa
behandlingsalternativen för DLBCL-patienter, där
bland annat en diskussionsguide kring DLBCL för
patienter och vårdgivare ingår.
Utbildningsresurserna finns tillgängliga globalt och är
fortlöpande. För att övervaka hur effektivt
engagemanget är planerar Sobi att följa upp olika mått
såsom mängden utbildningsmaterial/verktyg som
levereras till läkare, antalet utbildningsinitiativ och
projekt som samskapats med medlemmar i
patientgruppen, till exempel via patientråd.
Insamling av data om patientupplevelser
Sobi samarbetar med patienter och patientnätverk för
att samla in evidens från klinisk vardag och genomföra
studier av patientpreferenser. Det innebär att Sobi för
en aktiv dialog med personer som lever med sällsynta
sjukdomar och vårdpersonal för att förstå deras
erfarenheter och perspektiv. De data som samlas in från
dessa interaktioner ger värdefulla insikter om
behandlingarnas effektivitet och effekt i klinisk vardag
och är värdefulla för att förbättra patientvården och
främja medicinsk forskning. Exempel på projekt är:
INTO-HLH-registret (USA)
REAL-AVA
ADHERENCE (EHA 2024)
Projekten har lanserats på global nivå och pågår
kontinuerligt. För att följa upp hur effektiva projekten är
planerar Sobi att följa upp nyckeltal som antalet
evidensbaserade studier som utformats och genomförts
med patienter.
Andra åtgärder i syfte att positivt påverka patienter
Samverkansaktiviteter genomförs på global och lokal
nivå. Sobi driver flera pågående samutvecklade
patientprojekt inom hemofili, ITP, DLBCL och PNH i
syfte att lyfta patienters åsikter, skapa gemensamma
lösningar och underlätta en meningsfull dialog mellan
patienter och deras vårdgivare. Under de senaste åren
har Sobi genomfört flera viktiga projekt för att stödja
patientengagemang, däribland:
Patientråd
Tidig samverkan med hemofili-, DLBCL-, ITP- och
PNH-patienter har lett till inrättandet av patientråd. Det
finns idag fyra internationella patientråd för att fånga
upp insikter om hur kliniska studier och studieprotokoll
ska utformas. Denna återkoppling gör det möjligt för
Sobi att välja bättre lämpade patientrapporterade utfall
för den avsedda patientpopulationen, utforma mer
patientvänliga formulär och informationsmaterial för
studiedeltagare samt anpassa studiens utformning för
att underlätta för deltagarna.
Liberation Map
Liberation Map skapades tillsammans med patienter
och läkare genom möten och arbetsgrupper och
testades också på olika hemofilicenter i EU. Syftet med
verktyget är att hjälpa personer med hemofili att förstå
och prioritera sina hälsobehov samt att diskutera med
sin vårdpersonal. Liberation Map är en del av det
globala initiativet Liberate Life som under årens lopp
skapat ett ramverk för kontinuerligt partnerskap och
stöd till hemofilipatienter.
De förväntade effekterna av initiativen är att öka
medvetenheten om sjukdomsbördan, ge patienter en
starkare röst inom vården samt att stärka
engagemanget inom patientgruppen.
WFH:s program för humanitärt bistånd
WFH:s program för humanitärt bistånd hjälper till att
tillgodose det stora behovet av tillgång till vård och
behandling i utvecklingsländer genom att ge stöd till
personer med ärftlig hemofili. Sobi och Sanofi gav ett
åtagande 2014 att donera upp till 1 miljard
internationella enheter (IE) faktorkoncentrat under en
10-årsperiod till World Federation of Hemophilias
humanitära biståndsprogram. Sedan dess har mer än
885 (810) miljoner IE donerats och över 22 000 (20
662) personer med hemofili har behandlats genom
donationer från Sobi och Sanofi. WFH arrangerade
under 2024 utbildning och workshoppar för vårdgivare
och andra viktiga intressenter i donationsländer i både
fysiskt och digitalt format, vilket stödjer den planerade
flerkanalsstrategin för interaktioner mellan
donationsländerna och WFH. Under 2024 stoppades
över 17 000 blödningar, 1 329 operationer
möjliggjordes och 174 personer utbildades.
Farmakovigilans
Sobi erbjuder hjälp genom vårdgivare,
patientstödsprogram, hjälplinjer och
patientorganisationer som ger vägledning om hur Sobis
produkter kan användas och administreras på ett
optimalt och säkert sätt, samt om eventuella
beteendeförändringar som kan minska
läkemedelsbiverkningar. Vid eventuella problem
rapporteras de också internt för utvärdering av
läkemedlets påverkan.
Eventuella åtgärder för en enskild patient som har lidit
skada ska följa juridiska processer eller lokala
läkemedelsförsäkringsrutiner.
Försiktighetsåtgärder
Sobis riskhantering inom farmakovigilans omfattar en
uppsättning aktiviteter och insatser för att identifiera,
karakterisera, förebygga eller minimera risker med Sobis
produkter, i syfte att skydda patienternas säkerhet och
säkerställa att relevanta lagkrav uppfylls.
Dessa åtgärder omfattar, men är inte begränsade till:
Föreslå ändringar i avsnitten Kontraindikationer,
Försiktighetsåtgärder, Varningar och Biverkningar i
Sobis produktinformationstext och lokala
läkemedelsinformation, i förekommande fall.
Säkerställa att uppdaterad säkerhetsinformation
integreras i relevant dokumentation, t.ex.
utvecklingsproduktinformationstext /
produktinformationstext, prövarhandbok och
riskhanteringsplan samt i andra dokument som
innehåller viktig säkerhetsinformation.
Om en säkerhetsobservation görs ska den
potentiella risken utvärderas och nyttan med
produkten omprövas för att fastställa om det finns
någon förändring i dess nytta-riskprofil.
Processen för säkerhetsövervakning av läkemedel på
Sobi vilar på tre pelare: datainsamling, dataanalys och
kommunikation. Datainsamling är grundläggande och
alla oönskade händelser som slutanvändarna upplevt
registreras och rapporteras noggrant, oavsett källa.
Kontinuerlig säkerhetsövervakning av Sobis produkter är
en av de viktigaste uppgifterna i bolaget - det måste
alltid säkerställas att nyttan med Sobis produkter är
större än riskerna.
Information om oönskade händelser, särskilda
situationer och klagomål på produkter är avgörande.
Patientsäkerhetsutbildningen beskriver vilken och hur
säkerhetsinformation ska samlas in och är obligatorisk
för samtliga Sobis medarbetare. All information måste
rapporteras till avdelningen för farmakovigilans.
All data som rapporteras analyseras för att utvärdera
effekterna av Sobis produkter och för att säkerställa att
produkternas säkerhetsprotokoll är korrekta. Om det
framkommer oroande mönster genomförs noggranna
utredningar, identifierade risker kommuniceras och i
extrema fall övervägs tillbakadragande av produkter.
Slutligen, kommunicerar Sobi information till
vårdgivare, som i sin tur utbildar patienter om den nytta
och de risker som är förknippade med Sobis produkter,
i syfte att förhindra uppkomsten av väsentlig negativ
påverkan. Sobi ingriper inte direkt i patientvård, men
Sobis medicinska informationsteam finns till hands för
att förse vårdpersonal med information.
Processens effektivitet mäts med hjälp av en
uppsättning nyckeltal (KPI:er). Detta innefattar, men är
inte begränsat till, efterlevnad av rapporteringsrutiner,
efterlevnad av krav på utbildning i patientsäkerhet samt
efterlevnad av säkerhetsrelaterade förändringar. Dessa
KPI:er övervakas enligt olika tidsplaner: månadsvis,
kvartalsvis och årsvis.
Säkerhetsövervakning och farmakovigilans är
integrerade i läkemedlets livscykel för att säkerhetsrisker
ska kunna identifieras och åtgärdas, och förhindra eller
minimera skada. Sobis globala säkerhetsorganisation
arbetar med att upptäcka, utvärdera, förstå och
förebygga potentiella biverkningar.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 80
Inga åtgärder utöver de förebyggande aktiviteterna för
säkerhetsövervakning av läkemedel har vidtagits för att
avhjälpa negativ påverkan. Sobi återkallade inte någon
produkt under 2024. Under året genomfördes fyra GxP-
inspektioner med noll kritiska nedslag.
Ansvarsfull praxis inom klinisk forskning
Klinisk forskning omfattar många olika typer av studier,
som faller under olika regelverk. För kliniska prövningar
måste procedurerna följa etiska principer med ursprung
i Helsingforsdeklarationen samt internationella och
tillämpliga lokala ICH-GCP-regelverk och riktlinjer. För
andra kliniska studier, såsom kliniska icke-
interventionsstudier, måste de regler som gäller för den
aktuella studietypen följas som ett minimum, samt i
enlighet med Sobis rutiner.
Helsingforsdeklarationen är en uppsättning etiska
principer som vägleder medicinsk forskning som
involverar människor. Den lyfter fram behovet av
informerat samtycke, skydd av deltagarnas välbefinnande
samt vikten av oberoende etisk granskning.
Deklarationen understryker att individens bästa alltid ska
gå före vetenskapliga och samhälleliga intressen.
Läs mer om hur Policyn för samverkan med hälso-
och sjukvård tillhandahåller regler för
marknadsföringsaktiviteter och material i avsnitt S4-1. 
Undvika negativ påverkan
Policyn för samverkan med hälso- och sjukvård ger
vägledning för marknadsföringsaktiviteter. Policyn
omfattar alla relevanta Sobi-medarbetare, konsulter,
agenter och tredje parter samt de system som skyddar
efterlevnaden. Läs mer i avsnitt S4-1.
Korrekt märkning är viktigt för att säkerställa korrekt
användning och aktuell och ny säkerhetsinformation
måste kommuniceras konsekvent och tydligt till
myndigheter, förskrivare, patienter och inom
organisationen. Standardrutiner finns på plats för att
säkerställa skyndsamma uppdateringar av
läkemedelsinformationen i produktresumé och
bipacksedel i läkemedelsförpackningen.
Märkningsprocessen består av en rad olika processer och
är ett tvärfunktionellt ansvar.
Sobi övervakar efterlevnaden av regelverk och/eller
frivilliga koder för information och märkning av
produkter och tjänster från alla sina dotterbolag och
resultaten rapporteras öppet. För 2024 rapporterades
noll överträdelser.
Resurser för patientengagemang och farmakovigilans
Finansiella resurser för patientengagemang används
huvudsakligen för bidrag, sponsring och tjänster som
regleras via serviceavtal. Rapporten Transfer of Value
(ToV) visar alla värdeöverföringar under året. År 2024
uppgick värdeöverföringar till 23,3 MSEK (21,4 ) vid
utgångsdatumet för denna rapport. Sobi bidrar också till
att driva WFH HA-programmet. Det totala beloppet
som spenderas på samhällsinvesteringar sammanfattas i
tabellen nedan.
Samhällsinvesteringar
(MSEK)
2024
2023
Totalt1
29
27
1. innefattar inte medicinkostnader
De resurser som behövs för dessa aktiviteter beräknas
ligga kvar på samma nivå under 2025.
Sobis team för patientengagemang har 5,5
heltidsekvivalenter som arbetar med
patientengagemang inom bland annat hemofili, C3G,
PNH, DLBCL och ITP. Budgeten för patientengagemang
var cirka 20 MSEK år 2024.
Sobis globala team för farmakovigilans och
patientsäkerhet driver alla aktiviteter relaterade till
patientsäkerhet. Chefen för farmakovigilans rapporterar
till Sobis Head of R&D and Medical Affairs och Chief
Medical Officer, och funktionen omfattar cirka 30
heltidstjänster.
Förändringar i utarbetandet eller presentationen av
hållbarhetsinformationen 
Spårningen av personer som behandlats inom WFH
Humanitarian Aid Program justerades 2024 och
dubbletter av historiska data togs bort. Antalet personer
som behandlades 2023 uppdaterades därför i 2024 års
rapport.
S4-5 Mål för hur väsentlig negativ
påverkan ska hanteras, positiv
påverkan stärkas och väsentliga risker
och möjligheter hanteras
U4R-åtagandet (Unite4Rare) gentemot patienter och
vårdgivare omfattar KPI:er per åtagande och en
implementeringsplan. Nyckeltalen kommer att följas
upp minst en gång per år. Ambitionen till att börja med
är att använda nyckeltalen för benchmarking och därför
har inga målvärden fastställts under inledningen av
initiativet.
Måtten fastställdes 2024 och kommer att
implementeras 2025 och omfattar viktiga funktioner
som är involverade i patientsamverkan. Exempel på
mått som kommer att övervakas är bland annat:
Antal protokoll som anpassats efter
patientsynpunkter
Antal Sobi-medarbetare som deltar i utbildningar
om patientengagemang
Antal utbildningsmaterial som levererats till
patienter via läkare
Antal innovativa kampanjer och
patientstödsprogram som utvecklats med och för
patienter
Läs mer om U4R-initiativet i avsnitt s4-4.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 81
Information om styrning
ESRS G1 Ansvarsfullt företagande
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Forskningsetik och bioetik
Brist på efterlevnad och korruption
Hantering av påverkan, risker och
möjligheter
Företagskultur, skydd för visselblåsare, djurskydd,
politiskt engagemang samt korruption och mutor är de
hållbarhetsfrågor kopplade till G1 Ansvarsfullt
företagande som anges i Tillämpningskrav (AR) och
som har identifierats som väsentliga för Sobi. Denna
slutsats grundar sig på följande faktorer:
Den bransch som Sobi är verksamt inom, med
starka regleringar, samverkan med hälso- och
sjukvårdsmyndigheter och andra offentliga aktörer
och där offentlig upphandling spelar en stor roll.
De verksamheter som bedrivs inom en typisk
farmaceutisk värdekedja, där etik i affärsrelationer
och forskning och utveckling samt skydd av djurs
och människors rättigheter är avgörande för att
förebygga negativ påverkan och risker.
Sobis affärsmodell med ett stort beroende av
externa partners där Sobi i jämförelse med dess
nyckelpartners är en mindre organisation.
Sobis geografiska avtryck med en växande global
marknadsnärvaro och antalet interaktioner både
med Sobis medarbetare och externa intressenter
gör att behovet av ett gemensamt arbetssätt är av
största vikt för att upprätthålla hög affärsetik i alla
interaktioner.
G1-1 Policyer för ansvarsfullt
företagande och företagskultur
Policyer för ansvarsfullt företagande
Sobis uppförandekod utgör ett ramverk för vad Sobi
anser vara ett ansvarsfullt och lämpligt beteende för alla
som arbetar på uppdrag av Sobi och är en central del av
Sobis interna styrningsstruktur.
Läs mer om uppförandekoden och den specifika
policyn för bekämpning av mutor och korruption i
avsnitt GOV-1 och GOV-2, Huvudsakliga policyer.
Sobis dubbla väsentlighetsanalys (DMA) har
identifierat att korruption och mutor kan utgöra en
potentiell risk i alla led i värdekedjan. Bland Sobis
medarbetare är de personer som arbetar med
utveckling och tillverkning av läkemedel, de som har
kontakt med tillsynsmyndigheter och de som arbetar
med marknadsföring och försäljning särskilt viktiga för
att säkerställa efterlevnaden av Sobis värderingar och
policyer för bekämpning av korruption och mutor.
Detta gäller även i relationerna med Sobis tillverknings-
och laboratoriepartners. Läs mer om rutinerna för
bekämpning av korruption och mutor i avsnitt G1-3.
Kunskapen om och följsamheten till dessa
grundläggande policyer förstärks genom Sobis
efterlevnadsprogram som främjar ett proaktivt
beteende och följer de principer för effektiva
efterlevnadsprogram som upprättats av
tillsynsmyndigheter. Alla nya medarbetare ges kunskap i
efterlevnad som en del av Sobis introduktionsprogram.
Ytterligare utbildning och kommunikation ges via både
generella och ämnesspecifika e-utbildningsmoduler
samt artiklar på Sobis intranät, InsideSobi. Sobi har en
Global Compliance Governance Charter som
säkerställer tillsyn av efterlevnadsprogrammet, inklusive
en styrningsstruktur med efterlevnadskommittéer,
rapporteringsansvar och ansvar för efterlevnad på alla
nivåer i organisationen samt ett nätverk av compliance-
chefer på landsnivå. Under de senaste tre åren har Sobi
fokuserat på att stärka den lokala kapaciteten inom
detta område. Chief compliance officer rapporterar
direkt till chefsjuristen och regelbundna uppdateringar
om efterlevnadsprogrammet ges till Corporate
compliance committee och styrelsen. 
Utbildning i uppförandekoden är obligatorisk vartannat
år. Under 2024 har 99 procent (95) av berörda
medarbetare utbildats i Sobis uppförandekod. När en ny
policy införs utvärderas utbildningsbehovet, inklusive
vilka medarbetare som berörs av policyn och hur ofta
utbildningen ska genomföras. Utbildningsbehov för nya
bolagspolicyer ska enligt Sobis globala policyramverk
definieras av ansvarig policysponsor på ledningsnivå.
Den ansvarige sponsorn inom den verkställande
ledningen definierar utbildningskraven för att säkerställa
efterlevnad av den nya bolagspolicyn och övriga
medlemmar i den verkställande ledningen ansvarar för
att utbildningskraven genomförs inom sina respektive
organisationer.
Visselblåsning
Sobis medarbetare uppmuntras att öppet rapportera
eventuella oegentligheter eller oetiskt beteende, till
respektive linjechef, HR-chef, någon på avdelningen för
Compliance eller Legal, eller genom att använda
visselblåsarfunktionen Sobi compliance hotline, som
sköts av en extern part för att möjliggöra anonymitet.
Sobi compliance hotline är även tillgänglig för externa
målgrupper via länk på bolagets webbplats. Alla
anmälningar som görs via visselblåsarfunktionen
granskas av Compliance-avdelningen och utreds enligt
Sobis internutredningspolicy samt följs upp med
lämpliga åtgärder. Sobis corporate compliance
committee bestående av vd, CFO, chefsjurist och chief
compliance officer ansvarar för tillsynen av
complianceutredningar. 
Sobis medarbetare informeras regelbundet om
visselblåsarkanalerna och möjligheten att anmäla
anonymt. Sobis utredningsramverk kräver att personer
som deltar i utredningar av misstänkta fall av
oegentligheter utbildas i Sobis policyer och tillhörande
stöddokument.
Hanteringen av visselblåsarrapporter styrs av Sobis
visselblåsar- och utredningsramverk. Detta ramverk
tillåter visselblåsare att rapportera anonymt. I ramverket
ingår också en nolltoleranspolicy för repressalier vid
visselblåsning för att skydda anmälare som väljer att inte
vara anonyma. Vidare instrueras utredarna att informera
anmälarna om denna nolltoleranspolicy under
intervjuerna, och anmälarna uppmanas att omedelbart
informera utredaren om de upplever potentiella
repressalier. Alla former av repressalier betraktas som
en allvarlig överträdelse av Sobis uppförandekod och
policyer och skulle därför bli föremål för utredning.
Sobis interna utredningsramverk integrerar lagkrav
och bästa praxis för hantering av utredningar, inklusive
ett snabbt, oberoende och objektivt genomförande.
Utredningsramverket är tillämpligt på såväl
visselblåsarrapporter som andra rapporter om
misstänkta oegentligheter. Oegentlighet definieras som
oetiska metoder eller uppförande som bryter mot Sobis
uppförandekod eller interna policyer som stödjer
uppförandekoden, eller mot lagar eller förordningar.
Sedan 2022 finns en uppdaterad utredningspolicy
och en ny global rutin för efterlevnadskontroll och
egeninspektioner, i enlighet med EU:s
visselblåsardirektiv.
Under 2024 rapporterades 11 (14) fall via
visselblåsarfunktionen. För att fånga upp alla fall, kan
händelser som rapporteras utanför systemet även
lämnas in genom ombud. För ytterligare information
om de rapporterade fallen, se avsnitt S1-17. 
Policyer om djurhälsa
Sobi utför inga egna djurförsök och anlitar endast
validerade kontraktsleverantörer. Sobi förväntar sig
efterlevnad av de forskningsetiska principer som anges i
Sobis uppförandekod för partners. I de utvecklingssteg
där djurförsök behövs, beaktas och motiveras det alltid
noggrant utifrån 3R-principerna, det vill säga ersätta,
begränsa och förbättra.
G1-2 Hantering av förbindelser med
leverantörer
Leverantörsförbindelser
Sobi förlitar sig på tredje part för att tillverka och
distribuera sina läkemedel och är därmed beroende av
att dessa externa partners kan göra läkemedlen
tillgängliga till en acceptabel kostnad och kvalitet samt
vid rätt tidpunkt. Eventuella brister i detta avseende
skulle kunna påverka Sobis affärsframgångar och
finansiella resultat.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 82
Sunda och långsiktiga relationer med
leverantörsnätverk är därför av största vikt. Sobi har ett
nära samarbete med sina externa tillverkningspartners
och relationerna bygger på tydliga förväntningar med
detaljerade kvalitetskrav och välgrundade prognoser.
Den regelbundna övervakningen av produkt- och
processkvalitet samt lagernivåer säkerställer tillgång och
leverans. Dialog och långsiktig planering hanteras
genom regelbundna affärsmöten, som involverar flera
nivåer och funktioner inom Sobi. Sobis leverantörer är
välutvecklade företag som inte är beroende av Sobi.
Sobi upprätthåller en intern hållbarhetsdialog med
alla funktioner som är involverade i
leverantörshantering. Detta omfattar extern tillverkning,
indirekta inköp samt transport och logistik för att öka
medvetenheten om och förståelsen för viktiga
hållbarhetsaspekter i leverantörsförbindelsen och de
verktyg som används för att hantera dessa. Programmet
ansvarsfulla inköp är en integrerad del av Sobis
hantering av försörjningskedjan och
upphandlingsstrategier, och leverantörernas prestanda
övervakas och rapporteras inom
inköpsorganisationerna.
Medarbetare från Sobis inköpsavdelningar utbildas
regelbundet i ansvarsfulla inköp. 
Kriterier för val av leverantör
Sobi tar hänsyn till sociala och miljömässiga kriterier vid
granskning och val av leverantörer. De principer som
gäller sammanfattas i Sobis program för ansvarsfulla
inköp (läs mer i avsnitt S2-4). Programmet består av tre
huvudpelare: samsyn kring värden och principer,
riskbedömning och utvärdering, samt resultatstyrning
under hela samarbetet. Alla leverantörskategorier
omfattas av programmet. 
Sobis uppförandekod för partners anger kraven för
alla partners gällande mänskliga rättigheter, skydd mot
barn- och tvångsarbete, miljöskydd,
korruptionsbekämpning, forskningsetik,
informationsskydd och regelefterlevnad.
Alla avtal med externa parter omfattar krav på att följa
Sobis uppförandekod för partners. Sobi utvärderar
potentiella och befintliga partners och utför due
diligence och screening för ansvarstagande och
efterlevnad av standarder inom arbetsrätt, mänskliga
rättigheter och miljö med hjälp av utvärderingsverktyget
från EcoVadis plattform för hållbarhetsbedömningar.
Programmet för ansvarsfulla inköp omfattar alla Sobis
leverantörer men bedömningen anpassas utifrån
leverantörskategorins riskprofil och geografi samt
leverantörens strategiska betydelse. Revisioner på plats
är ett verktyg som används för leverantörskategorier
med hög risk. 
Policyer för att förhindra sena betalningar
Sobi är beroende av starka och finansiellt sunda
relationer med sina leverantörer. Därför har Sobi
formella avtalsmallar för många typer av tjänster och
relationer där betalningsvillkor och faktureringsdetaljer
är tydligt angivna. Standardiserade arbetssätt för
betalningar och fakturor underlättar betalningsrutinerna
och förebygger sena betalningar. Sobis uppförandekod
föreskriver att alla Sobis affärshandlingar och finansiella
dokument ska vara korrekta och att finansiella
transaktioner ska rapporteras på ett icke vilseledande
sätt. Sobi har inte några specifika policyer för hur
betalningar ska hanteras, varken till små och medelstora
företag eller till andra typer av leverantörer. Eftersom
Sobis standardavtalsmallar stipulerar betalningsvillkor
under 60 dagar bedöms behovet av en policy vara lågt.
Det nuvarande arbetssättet möjliggör redan en
finansiellt sund situation för Sobis leverantörer, inklusive
små och medelstora företag.
G1-3 Förebyggande arbete mot, och
upptäckt av, korruption och mutor
Korruptionsbekämpning
Läkemedelsindustrin är exponerad mot ett flertal risker
för korruption. Det är en hårt reglerad sektor med
global verksamhet, en stor mängd myndighetskontakter
och en utbredd användning av tredje part i hela den
farmaceutiska värdekedjan.
Sobi arbetar aktivt för att förhindra alla former av
korruption. Sobis policy för bekämpning av mutor och
korruption, som godkänts av den verkställande
ledningen, gäller globalt och kompletterar
uppförandekoden med Sobis globala minimistandarder
för att förhindra korruption i verksamhet under Sobis
kontroll. Den tar hänsyn till yrkesetiska regler och
lagstiftning, såsom Foreign Corrupt Practices Act och
UK Bribery Act. Några av policyns nyckelprinciper är att
inte acceptera någon form av muta, erbjudande eller
transaktion ämnad att påverka tjänsteutövningen,
säkerställa korrekt bokföring, och säkerställa att inga
gåvor lämnas till offentliga tjänstemän eller till
vårdpersonal.
Riskbedömningar utförs regelbundet och
riskbaserade due diligence-granskningar utförs med
avseende på tredje part.
Det efterlevnadsprogram som beskrivs gäller även för
aspekter som rör bekämpning av mutor och korruption.
Läs mer i avsnitt G1-1. Sobis Corporate compliance
committee ansvarar för tillsynen av utredningarna. Sobi
har en Global Compliance Governance Charter som
säkerställer tillsyn av efterlevnadsprogrammet, inklusive
en styrningsstruktur med efterlevnadskommittéer,
efterlevnadsansvar på olika nivåer i organisationen och
ett nätverk av lokala experter på specifika
efterlevnadsfrågor. Chief compliance officer rapporterar
direkt till chefsjuristen och regelbundna uppdateringar
om efterlevnadsprogrammet ges till Corporate
compliance committee och styrelsen. Sobis
utredningsramverk kräver att utredningar utförs
oberoende av varandra. Om någon som är involverad i
hanteringen av ärendet eller i beslut om disciplinära
åtgärder är, eller kan uppfattas som partisk, får dessa
personer inte delta i hanteringen av ärendet.
Hantering av korruptionsrisker inom
läkemedelsindustrin
Den största potentiella risken finns inom Sobis
samverkan med intressenter inom hälso- och
sjukvården. Alla åtaganden styrs av uppförandekoden.
Majoriteten omfattas även av
korruptionsbekämpningspolicyn och den mer specifika
policyn för samverkan med hälso- och sjukvård. Andra
policyer som är relevanta för förebyggande av
korruption är: Policy för due diligence avseende
korruptionsbekämpning hos tredje part,
befogenhetspolicy, utgiftspolicy, inköpspolicy, policy
för riskhantering, och policyer för hantering av
bolagsrisker.
Sobis program för efterlevnad gällande samverkan
med hälso- och sjukvård omfattar ett stödsystem för att
minimera risken för korruption. Stödet omfattar bland
annat policyer och obligatorisk utbildning för
kundinriktade roller, samt rapportering och kontroller.
Programmet är ett viktigt verktyg för att säkerställa att
all samverkan och alla värdeöverföringar sker legalt och
tål extern granskning.
Det är även viktigt att syftet för samverkan med
sjukvården är att gynna patienter eller förbättra
medicinsk praxis, och att all samverkan har nödvändiga
förhandsgodkännanden och dokumentation. En
uppföljningsplan för efterlevnad genomförs varje år
med stickprovskontroller och verifiering av viktiga
kontroller för olika aktiviteter och processer. Resultaten
kategoriseras, loggas och rapporteras. Alla penning-
och värdeöverföringar till patientorganisationer och
offentliga och privata vårdgivare följer lokala
insynsinitiativ såsom EFPIA-koden, US Sunshine Act och
nationella transparenslagar, och offentliggörs årligen på
sobi.com. Sobi redovisar värdeöverföringar som gjorts
till aktörer inom hälso- och sjukvård på 35 marknader i
Europa (inklusive Ryssland och Ukraina), Asien,
Australien, Mellanöstern och USA. 
Alla medarbetare (100 procent), och därmed samtliga
riskfunktioner, måste regelbundet genomgå en e-
utbildning om korruptionsbekämpningspolicyn, och
utbildningen ska dokumenteras. Utbildning i
uppförandekoden, korruptions- och mutbekämpning är
obligatoriskt för samtliga medarbetare vartannat år.
Under 2024 genomförde 99 procent (91) utbildningen i
mut- och korruptionsbekämpning. Ytterligare
utbildning till specifika målgrupper definieras i en årlig
plan för efterlevnadsutbildning och kan exempelvis
omfatta utbildningsmaterial inom relevanta områden
som tillhandahålls av sakkunniga, eller fysiska kurser om
viktiga risker eller efterlevnadsområden som lokala
regelverk för mut- och korruptionsbekämpning.
Korruptionsbekämpningspolicyn antas av
medlemmar av den verkställande ledningen, vars
medlemmar utbildas i dess innehåll. Styrelsen deltar inte
i någon ytterligare utbildning om policyerna.
G1-4 Bekräftade fall av korruption
eller mutor
Det förekom inga bekräftade fall av korruption eller
mutor under 2024. Detta gäller både öppna och
avslutade ärenden.
G1-5 Politiskt inflytande och
lobbyverksamhet
Sobi tillåter inte att någon verksamhet eller funktion
utövar politiskt inflytande. Uppförandekoden och
policyn för mut- och korruptionsbekämpning anger
uttryckligen att bolaget inte gör några betalningar eller
donationer till politiska partier eller kandidater, eller till
deras institutioner, byråer eller företrädare. Sobis
befintliga finans- och redovisningssystem med
attestrutiner för alla externa kostnader samt finansiella
kontroller gör det omöjligt att genomföra sådana
transaktioner. Sobi är registrerad i EU Transparency
Register. 
Bakgrundskontroller är en integrerad del av Sobis
anställningsprocess för ledningspersonal och styrorgan.
Sobi har inte rekryterat någon till sin styrelse, ledning
eller tillsynsorgan som under de två åren före
utnämningen i den aktuella rapporteringsperioden haft
en jämförbar roll inom offentlig förvaltning (inklusive
tillsynsmyndigheter).
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 83
Finansiella rapporter
Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat
                                                                                                                                 
MSEK
Not
2024
2023
Rörelsens intäkter
5
26 027
22 123
Kostnader för sålda varor
-5 785
-4 995
Bruttoresultat
20 242
17 128
Försäljnings- och administrationskostnader
-11 085
-10 161
Forsknings- och utvecklingskostnader
-3 538
-2 796
Övriga rörelseintäkter
7
14
9
Övriga rörelsekostnader
8
-7
-115
Rörelseresultat
6, 9, 10, 11, 12,
16, 17, 29
5 625
4 066
Finansiella intäkter
13
86
50
Finansiella kostnader
14
-1 305
-1 162
Finansiella poster, netto
-1 219
-1 112
Resultat före skatt
4 407
2 954
Inkomstskatt
15
-528
-546
Årets resultat
3 879
2 409
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
3 885
2 409
Innehav utan bestämmande inflytande
-6
MSEK
Not
2024
2023
Årets resultat
3 879
2 409
Övrigt totalresultat1
25
Poster som inte ska omklassificeras till resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner och
liknande planer (netto efter skatt)
-81
-69
Omvärdering av eget kapitalinstrument (netto efter skatt)
-2
-26
Övrigt totalresultat som inte ska omklassificeras till
resultatet (netto efter skatt)
-83
-96
Poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen
Omräkningsdifferenser
2 136
-1 347
Säkring av nettoinvestering (netto efter skatt)
-180
78
Kassaflödessäkringar (netto efter skatt)
645
Övrigt totalresultat som kan komma att omklassificeras till
resultatet (netto efter skatt)
1 956
-624
Övrigt totalresultat för året
1 874
-719
Summa totalresultat för året1
5 753
1 689
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
5 759
1 689
Innehav utan bestämmande inflytande
-6
Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, SEK
25
Resultat per aktie före utspädning
11,37
7,47
Justerat resultat per aktie före utspädning2
11,83
8,55
Resultat per aktie efter utspädning
11,24
7,39
Justerat resultat per aktie efter utspädning2
11,69
8,47
1. I enlighet med reviderad IAS 1 ska alla förändringar i eget kapital som inte uppkommer från transaktioner med ägarna redovisas i
koncernens rapport över totalresultat. Omräkningsdifferenser är helt och hållet relaterade till dotterföretagens koncernmässigt
värderade nettotillgångar i utländsk valuta.
2. Alternativa nyckeltal, se sidan 160.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 84
Koncernens balansräkning
MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
16
58 971
59 580
Materiella anläggningstillgångar
17
1 584
1 302
Finansiella anläggningstillgångar
19
166
142
Förutbetalda produktionskostnader
268
Uppskjutna skattefordringar
20
1 293
844
Summa anläggningstillgångar
62 282
61 867
Omsättningstillgångar
Varulager
21
4 159
3 874
Kundfordringar
22
5 195
5 169
Övriga fordringar
22
405
602
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
23
2 262
1 611
Likvida medel
24
1 140
904
Summa omsättningstillgångar
26
13 162
12 160
SUMMA TILLGÅNGAR
75 444
74 027
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
195
194
Övrigt tillskjutet kapital
17 186
16 552
Andra reserver
25
981
-934
Balanserad vinst
18 039
15 646
Årets resultat
3 885
2 409
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
40 286
33 867
Innehav utan bestämmande inflytande
9
Totalt eget kapital
40 295
33 867
MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
SKULDER
Långfristiga skulder
Upplåning
27
12 407
11 356
Uppskjutna skatteskulder
20
6 702
6 680
Leasingskulder
9
268
168
Ersättning efter avslutad anställning
29
276
210
Övriga avsättningar
30
52
121
Övriga skulder
28
2 842
2 530
Summa långfristiga skulder
26
22 549
21 065
Kortfristiga skulder
Upplåning
27
3 926
8 813
Leverantörsskulder
944
1 024
Aktuella skatteskulder
744
74
Leasingskulder
9
134
148
Övriga avsättningar
30
531
535
Övriga skulder
28
646
3 253
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
31
5 674
5 248
Summa kortfristiga skulder
26
12 600
19 095
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
75 444
74 027
Avseende ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 32.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 85
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
MSEK
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet
kapital
Andra reserver1
Balanserad vinst
och årets resultat
Summa
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt eget
kapital
Ingående eget kapital per 1 januari 2023
170
10 211
351
15 793
26 525
26 525
Totalresultat
Årets resultat
2 409
2 409
2 409
Övrigt totalresultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner och liknande planer (netto efter skatt)
-69
-69
-69
Omvärdering av eget kapitalinstrument (netto efter skatt)
-26
-26
-26
Övrigt totalresultat som inte ska omklassificeras till resultatet (netto efter skatt)
-96
-96
-96
Omräkningsdifferenser
-1 347
-1 347
-1 347
Säkring av nettoinvesteringar (netto efter skatt)
78
78
78
Kassaflödessäkringar (netto efter skatt)
645
645
645
Övrigt totalresultat som kan komma att omklassificeras till resultatet (netto efter skatt)
-624
-624
-624
Övrigt totalresultat
-719
-719
-719
Summa totalresultat
-719
2 409
1 689
1 689
Säkringsvinst på säkring av rörelseförvärv som inkluderats i det bokförda värdet på goodwill
-565
-147
-712
-712
Transaktioner med aktieägare
Företrädesemission2
24
5 939
5 964
5 964
Aktierelaterad ersättning till anställda
375
375
375
Skattemässiga justeringar kopplat till aktieprogram3
26
26
26
Summa transaktioner med aktieägare
24
6 340
6 364
6 364
Utgående eget kapital per 31 december 2023
194
16 552
-934
18 055
33 867
33 867
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 86
MSEK
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet
kapital
Andra reserver1
Balanserad vinst
och årets resultat
Summa
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt eget
kapital
Ingående eget kapital per 1 januari 2024
194
16 552
-934
18 055
33 867
33 867
Totalresultat
Årets resultat
3 885
3 885
-6
3 879
Övrigt totalresultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner och liknande planer (netto efter skatt)
-81
-81
-81
Omvärdering av eget kapitalinstrument (netto efter skatt)
-2
-2
-2
Övrigt totalresultat som inte ska omklassificeras till resultatet (netto efter skatt)
-83
-83
-83
Omräkningsdifferenser
2 137
2 137
-1
2 136
Säkring av nettoinvesteringar (netto efter skatt)
-180
-180
-180
Justering inom eget kapital
-41
41
Övrigt totalresultat som kan komma att omklassificeras till resultatet (netto efter skatt)
-41
1 998
1 957
-1
1 956
Övrigt totalresultat
-41
1 915
1 874
-1
1 874
Summa totalresultat
-41
1 915
3 885
5 759
-6
5 753
Transaktioner med aktieägare
Emission av aktier
1
-1
Aktierelaterad ersättning till anställda
645
645
645
Av personal inlösta aktieoptioner
2
2
2
Skattemässiga justeringar kopplat till aktieprogram3
30
30
30
Aktieswap för säkring av aktieprogram4
-16
-16
-16
Förändring av innehav utan bestämmande inflytande5
15
15
Summa transaktioner med aktieägare
1
675
-16
660
15
675
Utgående eget kapital per 31 december 2024
195
17 186
981
21 924
40 286
9
40 295
1. För specifikation av Andra reserver, se not 25.
2. Erhållen likvid från företrädesemissionen om 6 024 MSEK, emissionskostnader om -77 MSEK och tillhörande skatt om 16 MSEK.
3. Förändringar avser skillnaden mellan marknadsvärde och beräknad kostnad enligt IFRS 2.
4. Avser aktieswapavtal som ingåtts av Sobi för att säkerställa sina åtaganden om leverans av aktier enligt aktieprogrammen.
5. Avser det etablerade joint venture-bolaget med Handok, se not 18 för ytterligare information.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 87
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK
Not
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Resultat före skatt
4 407
2 954
Ej kassaflödespåverkande poster
Av- och nedskrivningar
3 679
3 200
Övriga ej kassaflödespåverkande poster1
903
1 089
Kassaflödespåverkande poster
Erhållen ränta
34
27
Erlagd ränta
-1 091
-949
Utbetalning till pensionsfonder
-58
-49
Betald inkomstskatt
-307
-641
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapitalet
7 567
5 631
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet
Förändring av varulager
-159
286
Förändring av rörelsefordringar
-178
-900
Förändring av rörelseskulder
157
-546
Kassaflöde från den löpande verksamheten
7 388
4 470
Investeringsverksamheten
Rörelseförvärv, exklusive likvida medel2
34
-16 961
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar3, 4
16
-2 835
-4 070
Investeringar i materiella anläggningstillgångar4
17
-170
-873
Investeringar i produktion
-85
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-3 091
-21 904
Finansieringsverksamheten
Upplåning
14 220
35 876
Amortering av lån
-18 656
-24 628
Företrädesemission, netto5
25
5 948
Säkringsarrangemang för finansiering
163
-202
Amortering av leasingskuld
-170
-162
Likvid från aktieoptioner
427
181
Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande
15
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-4 001
17 012
MSEK
Not
2024
2023
Förändring i likvida medel
296
-422
Likvida medel vid årets början
904
1 361
Kursdifferens i likvida medel
-61
-35
Likvida medel vid årets slut
1 140
904
1Specifikation, övriga ej kassaflödespåverkande poster
Räntekostnader
1 114
1 070
IFRS 2 kostnader kopplat till aktierelaterade incitamentsprogram till anställda
218
194
Valutaeffekter
-219
-252
Övrigt
-209
76
Summa
903
1 089
2. Avser förvärvet av CTI, se not 34 för ytterligare information.
3. Investeringar 2024 avser i huvudsak milstolpsbetalningar kopplat till Altuvoct om 1 835 MSEK, Doptelet om 547 MSEK och NASP
(tidigare SEL-212) om 318 MSEK.
4. Se not 2 för information om omklassificering mellan investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar för 2023. 
5. Erhållen likvid från företrädesemissionen 2023 om 6 024 MSEK och emissionskostnader om -77 MSEK.
Förändring finansiella skulder redovisade i finansieringsverksamheten
2023
Not
Leasing
Upplåning
Summa
Ingående balans
9, 27
333
8 767
9 100
Kassaflödespåverkande poster
-162
11 248
11 086
Rörelseförvärv
0
590
590
Omräkningsdifferenser
-2
-486
-488
Övriga ej kassaflödespåverkande förändringar
147
50
197
Utgående balans
316
20 169
20 485
2024
Not
Leasing
Upplåning
Summa
Ingående balans
9, 27
316
20 169
20 485
Kassaflödespåverkande poster
-170
-4 436
-4 606
Omräkningsdifferenser
1
534
535
Övriga ej kassaflödespåverkande förändringar
256
66
321
Utgående balans
402
16 333
16 736
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 88
Moderbolagets resultaträkning
MSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
5
16 464
13 888
Kostnader för sålda varor
-4 917
-3 828
Bruttoresultat
11 547
10 061
Försäljnings- och administrationskostnader
-5 405
-6 234
Forsknings- och utvecklingskostnader
-2 170
-1 701
Övriga rörelseintäkter
7
211
425
Övriga rörelsekostnader
8
0
-100
Rörelseresultat
6, 9, 10, 11,
12, 16, 17
4 183
2 451
Finansiella intäkter
13
546
1 601
Finansiella kostnader
14
-1 608
-1 176
Finansiella poster, netto
-1 062
424
Resultat efter finansiella poster
3 121
2 876
Koncernbidrag, netto
2 160
-1 116
Överavskrivningar1
4 279
-370
Bokslutsdispositioner
6 439
-1 486
Resultat före skatt
9 560
1 390
Inkomstskatt
15
-1 979
-313
Årets resultat
7 581
1 077
1. Ökningen beror på en vändning av ackumulerade överavskrivningar vid övergång till restvärdesmetoden med en positiv effekt om     
4 279 MSEK.
Moderbolagets rapport över
totalresultat
MSEK
2024
2023
Årets resultat
7 581
1 077
Poster som inte ska omklassificeras till resultaträkningen
Omvärdering av eget kapitalinstrument (netto efter skatt)
-2
-26
Poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen
Kassaflödessäkringar (netto efter skatt)
80
Övrigt totalresultat för året
-2
54
Summa totalresultat för året
7 579
1 130
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 89
Moderbolagets balansräkning
MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
16
Licenser och patent
86
9
Produkt- och marknadsrättigheter
10 487
10 728
Aktiverade utgifter
206
293
Pågående utvecklingsarbeten
46
245
Summa immateriella anläggningstillgångar
10 825
11 275
Materiella anläggningstillgångar
17
Maskiner och andra tekniska anläggningar
12
13
Inventarier, verktyg och installationer
38
9
Pågående nyanläggningar
541
552
Summa materiella anläggningstillgångar
591
573
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
18
31 536
31 520
Fordringar på koncernföretag
4 186
7 549
Övriga finansiella anläggningstillgångar
19
158
104
Förutbetalda produktionskostnader
816
511
Uppskjutna skattefordringar
20
135
Summa finansiella anläggningstillgångar
36 696
39 819
Summa anläggningstillgångar
48 112
51 667
Omsättningstillgångar
Varulager
21
2 924
2 614
Kundfordringar
22
1 366
1 194
Övriga fordringar
22
79
410
Fordringar på koncernföretag
12 125
7 222
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
23
757
615
Likvida medel
24
745
628
Summa omsättningstillgångar
17 996
12 682
SUMMA TILLGÅNGAR
66 109
64 350
MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital
195
194
Reservfond
800
800
Summa bundet eget kapital
996
995
Fritt eget kapital
Överkursfond
16 434
15 758
Balanserad vinst
12 350
11 292
Årets resultat
7 581
1 077
Summa fritt eget kapital
36 366
28 127
Summa eget kapital
37 361
29 121
Obeskattade reserver
Överavskrivningar
4 279
Summa obeskattade reserver
4 279
SKULDER
Långfristiga skulder
Upplåning
27
12 407
11 356
Uppskjutna skatteskulder
20
999
Övriga avsättningar
30
43
195
Övriga skulder
28
2 525
2 234
Summa långfristiga skulder
15 975
13 785
Kortfristiga skulder
Upplåning
27
3 926
8 813
Leverantörsskulder
714
842
Aktuella skatteskulder
626
Skulder till koncernföretag
5 004
3 308
Övriga avsättningar
30
229
231
Övriga skulder
28
364
2 318
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
31
1 909
1 652
Summa kortfristiga skulder
12 772
17 165
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
66 109
64 350
Avseende ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 32.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 90
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
MSEK
Aktiekapital
Reservfond
Överkurs-
fond
Balanserad vinst
och årets resultat
Summa eget kapital
Ingående eget kapital per 1 januari 2023
170
800
9 419
11 238
21 627
Årets resultat
1 077
1 077
Övrigt totalresultat1
54
54
Totalresultat
1 130
1 130
Transaktioner med aktieägare
Företrädesemission2
24
5 939
5 964
Aktierelaterad ersättning till anställda
375
375
Skattemässiga justeringar kopplat till aktieprogram3
26
26
Summa transaktioner med aktieägare
24
6 340
6 364
Utgående eget kapital per 31 december 2023
194
800
15 758
12 368
29 121
Ingående eget kapital per 1 januari 2024
194
800
15 758
12 368
29 121
Årets resultat
7 581
7 581
Övrigt totalresultat1
-2
-2
Totalresultat
7 579
7 579
Transaktioner med aktieägare
Emission av aktier
1
-1
Aktierelaterad ersättning till anställda
645
645
Av personal inlösta aktieoptioner
2
2
Skattemässiga justeringar kopplat till aktieprogram3
30
30
Aktieswap för säkring av aktieprogram
-16
-16
Summa transaktioner med aktieägare
1
676
-16
660
Utgående eget kapital per 31 december 2024
195
800
16 434
19 931
37 361
1. Se specifikation avseende övrigt totalresultat i not 25.
2. Erhållen likvid från företrädesemissionen om 6 024 MSEK, emissionskostnader om -77 MSEK och tillhörande skatt om 16 MSEK.
3. Förändringar avser skillnaden mellan marknadsvärde och beräknad kostnad enligt IFRS 2.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 91
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK
Not
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
3 121
2 876
Ej kassaflödespåverkande poster
Av- och nedskrivningar
587
645
Övriga ej kassaflödespåverkande poster1
1 341
441
Kassaflödespåverkande poster
Erhållen ränta
498
783
Erlagd ränta
-1 163
-1 002
Betald inkomstskatt
-5
-448
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapitalet
4 380
3 296
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet
Förändring av varulager
-290
116
Förändring av rörelsefordringar
-845
-1 683
Förändring av rörelseskulder
4 372
-1 166
Kassaflöde från den löpande verksamheten
7 616
562
Investeringsverksamheten
Lämnat kapitaltillskott
18
-16
-17 349
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar2,3
16
-2 236
-733
Investeringar i materiella anläggningstillgångar3
17
-119
-478
Investeringar i produktion
-101
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-2 472
-18 559
MSEK
Not
2024
2023
Finansieringsverksamheten
Upplåning
27
14 220
35 876
Amortering av lån
-18 656
-24 038
Företrädesemission, netto4
5 948
Koncernbidrag
-1 116
-260
Säkringsarrangemang för finansiering
163
-202
Likvid från aktieoptioner
427
181
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-4 962
17 503
Förändring i likvida medel
183
-494
Likvida medel vid årets början
628
1 146
Kursdifferens i likvida medel
-65
-24
Likvida medel vid årets slut
745
628
1Specifikation, övriga ej kassaflödespåverkande poster
Räntekostnader
1 117
362
IFRS 2 kostnader kopplat till aktierelaterade incitamentsprogram till de anställda
218
194
Valutaeffekter
143
-87
Övrigt
-138
-27
Summa
1 341
441
2. Investeringar 2024 avser i huvudsak milstolpsbetalningar för Altuvoct om 1 835 MSEK och för NASP (tidigare SEL-212) om 318 MSEK.
3. Se not 2 för information om omklassificering mellan investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar för 2023.
4. Erhållen likvid från företrädesemissionen 2023 om 6 024 MSEK och emissionskostnader om -77 MSEK.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 92
Noter
1 Allmän information
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ),
organisationsnummer 556038-9321, moderbolaget och
dess dotterföretag, (“koncernen”) är ett publikt
börsnoterat globalt biopharmabolag inriktat på sällsynta
sjukdomar.
Moderbolaget är ett registrerat aktiebolag med säte i
Stockholm, Sverige. Adressen till huvudkontoret är 
Norra Stationsgatan 93A, Stockholm, Sverige
Bolaget är sedan 15 september 2006 noterat vid
Stockholmsbörsen Nasdaq Stockholm och sedan
2 januari 2014 noterat på OMX Stockholm Large Cap.
Moderbolagets årsredovisning och
koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av
styrelsen och vd den 25 mars 2025. Moderbolagets
resultat- och balansräkning och koncernens rapport
över totalresultat och balansräkning blir föremål för
fastställelse på årsstämma den 8 maj 2025.
2 Redovisningsprinciper
Noten beskriver de väsentliga redovisningsprinciper
som tillämpats när koncernredovisningen upprättats
och omfattar Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) och
dess dotterföretag (“Sobi”). Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte
annat anges.    
Grund för rapportens upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
Årsredovisningslagen, RFR 1 Kompletterande regler för
koncerner, samt IFRS® Redovisningsstandarder, såsom
de antagits av EU, och tolkningar från IFRS
Interpretations Committee (IFRS IC).
I koncernredovisningen används svenska kronor
(SEK), som är moderbolagets funktionella valuta och
koncernens rapporteringsvaluta. Belopp anges i MSEK
(miljoner kronor) och värden inom parentes avser
föregående år om inte annat anges. Belopp är
avrundade till närmaste MSEK.
Koncernredovisningen har upprättats enligt
anskaffningsvärdesmetoden, förutom vissa finansiella
tillgångar och skulder, vilka redovisas i enlighet med
beskrivningen under rubriken finansiella instrument.
Rörelseförvärv redovisas i enlighet med
förvärvsmetoden. De förvärvade identifierade
tillgångarna och förvärvade skulderna värderas till
verkligt värde på förvärvsdagen. Förvärvsrelaterade
kostnader redovisas i resultaträkningen som
administrationskostnader. Villkorade
tilläggsköpeskillingar redovisas som finansiella skulder
till verkligt värde vid förvärvstidpunkten.
För dotterföretag där Sobi äger mindre än 100
procent redovisas innehav utan bestämmande
inflytande separat i de finansiella rapporterna.
Nya och ändrade redovisningsprinciper 2024
Det har publicerats ett antal nya eller ändrade
standarder och tolkningar som trätt i kraft från 1 januari
2024. Sobi tillämpar dessa förändringar varav ingen har
haft en väsentlig inverkan på koncernens finansiella
rapporter.
Nya eller ändrade redovisningsprinciper som träder i
kraft efter 2024
IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial
Statements, träder i kraft för räkenskapsår som börjar 1
januari 2027 (för närvarande ej antagen av EU). IFRS 18
kommer att ersätta IAS 1 Utformning av finansiella
rapporter, och införa nya krav som kommer att bidra till
att uppnå jämförbarhet i resultatrapporteringen för
bolag med liknande verksamhet och ge användarna
mer relevant information och transparens.
Redovisningen eller värderingen av poster i de
finansiella rapporterna kommer inte att påverkas av IFRS
18 men dess effekter på presentation och upplysningar
förväntas vara genomgripande, särskilt de som är
relaterade till resultaträkningen och ledningens
definierade resultatmått. Sobi utvärderar för närvarande
konsekvenserna av att tillämpa IFRS 18.
Inga andra nya eller ändrade standarder och
tolkningar som ännu inte trätt i kraft har inte tillämpats i
förtid och väntas inte ha en väsentlig inverkan
på koncernens finansiella rapporter.
Uppdatering av klassificering av förutbetalda
produktionskostnader
Under året har Sobi ingått avtal med externa partners
för framtida tillverkning/utökad produktionskapacitet
för ett antal läkemedel. Enligt avtalen ska Sobi ersätta
partnerns kostnader för att anpassa
produktionsanläggningen/produktionslinjen, hos
partnern, för tillverkning av Sobis läkemedel. I de fall
Sobi bedömer att bolaget inte har kontroll över
anpassningen hos partnern exempelvis genom
nyttjande- eller äganderätt, redovisas kostnaden som
en förutbetald produktionskostnad.
I samband med den första redovisningen av de avtal
som ingåtts under året har en översyn av vissa äldre
avtal gjorts vilket lett till att de omklassificerats i
balansräkningen jämfört med hur de redovisades 2023.
För jämförelseperioden för koncernen har därför
materiella anläggningstillgångar ökat med 1 051 MSEK
och immateriella anläggningstillgångar och förutbetalda
kostnader har minskat med 540 MSEK respektive 511
MSEK. I Moderbolaget ökade materiella
anläggningstillgångar och långfristiga förutbetalda
produktionskostnader med 540 MSEK respektive 511
MSEK och immateriella anläggningstillgångar och
förutbetalda kostnader har minskat med 540 MSEK
respektive 511 MSEK. Förändringen hade ingen
påverkan på resultaträkningen i varken koncernen eller
Moderbolaget. Se vidare i not 16 och 17.
I kassaflödet redovisas investeringar hänförligt till
förutbetalda produktionskostnader inom
investeringsverksamheten. För 2023 har en
omklassificering om 466 MSEK gjorts inom
investeringsverksamheten från investeringar i
immateriella anläggningstillgångar till materiella
anläggningstillgångar i koncernen och Moderbolaget. I
övrigt har ingen förändring skett i kassaflödet för
jämförelseperioden. Se vidare under rubriken
förutbetalda produktionskostnader. 
Segment
Sobis verksamhet är organiserad i tre affärsområden,
Haematology, Immunology och Specialty Care.
Rörelsesegment presenteras på ett sätt som
överensstämmer med den interna rapportering som
lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren.
Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och
bedömning av rörelsesegmentets resultat. Sobi har som
högste verkställande beslutsfattare identifierat
koncernchef och vd. I den interna rapporteringen till
koncernchef och vd används tre segment vilka
representerar Sobis tre affärsområden.
Redovisningsprinciperna i segmenten överensstämmer
med koncernens. Se vidare i not 5.
Omräkning av utländsk valuta
Vid upprättande av koncernredovisningen räknas
samtliga utländska dotterföretag om till SEK. Tillgångar
och skulder i balansräkningarna räknas om till
balansdagens kurs och poster i resultaträkningarna
räknas om med månatliga genomsnittliga valutakurser.
Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningen
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i en
separat post i eget kapital, benämnt
omräkningsdifferenser.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som
uppkommer vid förvärv av utlandsverksamhet
behandlas som tillgångar och skulder hos denna
verksamhet och räknas om till balansdagens kurs.
Transaktioner i utländsk valuta räknas om till
funktionell valuta enligt de valutakurser som gäller på
transaktionsdagen eller den dag då posterna
omvärderas. Valutakursdifferenser som hänför sig till
poster av rörelsekaraktär redovisas inom
rörelseresultatet och övriga poster redovisas som en
finansiell intäkt eller kostnad. Se vidare under rubriken
finansiella instrument.
Rörelsens intäkter
Rörelsens intäkter består av försäljning av egna
läkemedel, läkemedel där Sobi innehar distributions-
och/eller licensavtal, royaltyintäkter,
kontraktstillverkning samt övriga intäkter. Sobi har inga
kundavtal där prestationsåtaganden infaller senare än
tolv månader efter balansdagen. Intäkter redovisas
enligt följande:
Produktförsäljning
Sobi redovisar intäkter från produktförsäljning när
prestationsåtagandet är uppfyllt, vilket innebär att
kunden har kontroll över varan. I praktiken sker detta då
varorna levererats från bolagets varulager till kund. De
åtaganden som är förknippade med kontrakten mellan
Sobi och kunderna består huvudsakligen av distinkta
varor som levereras till kund mot betalning. Vid leverans
tar kunden i normalfallet över ansvaret för varan,
beroende på fraktvillkor, och har en ovillkorad
skyldighet att betala. Standardiserade betalningsvillkor
varierar normalt mellan 30 till 90 dagar.
Priset för varorna identifieras i kontrakt och är till viss
del variabla då avdrag sker för rabatter enligt avtal och
för läkemedelsskatter. Där avdragen inte med säkerhet
kan fastställas sker en bedömning och beloppen
reserveras i balansräkningen.
Intäkter redovisas med avdrag för förväntade returer.
Returer baseras på historiska data för returer och
omfattar produkt- och kvalitetsgaranti för eventuella
defekta varor samt returer kopplat till utgångna varor.
För returer hänförliga till transportskador, i det fall Sobi
ansvarat för transporten, kravställs försäkringsbolaget
på ersättning.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 93
Royaltyintäkter
Sobi har rätt till royalty på sålda varor från partners.
Redovisning av royaltyintäkter sker månadsvis och
baseras på prognoser, vilka bygger på uppskattningar,
om underliggande försäljning hos partnern, med
kvartalsvis avstämning och fakturering. Normalt erhålls
royalty baserat på underliggande försäljning hos
partnern och i vissa fall erhålls dessutom royalty baserat
på nettovinsten där försäljning sker av tredje part.
Upplupna royaltyintäkter redovisas i balansräkningen
under förutbetalda kostnader och upplupna intäkter.
Betalningsvillkoren är normalt 45-75 dagar efter
kvartalets utgång.
Kontraktstillverkning
Sobis kontraktstillverkning för Pfizer avslutades permanent
under årets första kvartal varvid några intäkter för
kontraktstillverkning inte redovisats i efterföljande del av
året. Intäkter från kontraktstillverkning redovisas när
varorna har levererats till kunden, vilket innebär att kunden
fått kontroll över varan. Vid utgången av året har Sobi inga
utestående fordringar relaterat till kontraktstillverkning.
Övriga intäkter
Övriga intäkter kan omfatta intäkter från licensavtal,
såsom milstolpsersättningar och serviceavgifter.
Milstolpsersättning avser erhållna delbetalningar från
samarbetspartners som styrs av uppfyllandet av en
specifik del av ett partnerkontrakt, exempelvis
regulatoriskt godkännande av en gemensamt utvecklad
produkt. Intäkter av denna typ redovisas när den
avtalade händelsen har ägt rum och intäkten med
säkerhet kommer att infalla. Den initiala licensintäkten
kan till följd av olika avtalsformuleringar redovisas på två
sätt, direkt då licensintäkten erhålls, eller så periodiseras
intäkten över den beräknade löptiden. Under 2024
erhölls milstolpsersättning om 53 MSEK från partnern i
Kina till följd av att Doptelet godkänts för ITP i Kina.
Serviceavgifter utgör ersättning för försäljnings- och
marknadsföringstjänster avseende vissa
partnerprodukter under en avtalsperiod. Intäkt redovisas
över tid.
Royaltykostnader
Sobi betalar royalty på ett flertal läkemedel, vilka i
huvudsak baseras på försäljningspris med avdrag för
eventuella rabatter och liknande. I de fall motparten har
rätt till en stegvis royalty redovisar Sobi löpande en
royaltykostnad som motsvarar det förväntade årliga
nettoförsäljningsvärdet för läkemedlet. I de fall
motparten har rätt till en fast royalty redovisar Sobi den
faktiska royaltykostnaden vartefter den underliggande
försäljningen sker. Royaltykostnader redovisas i
resultaträkningen som kostnader för sålda varor.
Upplupna royaltykostnader redovisas i balansräkningen
under upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Immateriella anläggningstillgångar
Sobis immateriella anläggningstillgångar består av
goodwill, licenser och patent, produkt-och
marknadsrättigheter, aktiverade utgifter samt pågående
utvecklingsarbeten.
Vid separata förvärv sker redovisning till
anskaffningsvärde. I de fall det föreligger villkorade
tilläggsköpeskillingar som fastställs utifrån framtida
händelser, kopplat till uppnående av vissa regulatoriska
och kommersiella milstolpar sker redovisning initialt till
verkligt värde av erlagd köpeskilling och framtida
tilläggsköpeskillingar med tillägg för
transaktionskostnader. Verkligt värde fastställs genom
att summera de betalningsskyldigheter som förvärvet
medför. De framtida tilläggsköpeskillingarna
sannolikhetsviktas och diskonteras till nuvärdet vid
förvärvstidpunkten och redovisas med motsvarande
värde som en separat finansiell skuld. Se vidare under
avsnitt finansiella instrument, skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde.
Avskrivningar görs linjärt över nyttjandeperioden,
vanligen 5-20 år, vilket motsvarar den bedömda
kommersiella livslängden. Avskrivningar klassificeras
som försäljningskostnader. Se vidare i not 4 och 16.
Aktiverade utgifter och pågående utvecklingsarbeten
Dessa kostnader består i huvudsak av utgifter för
programvara och pågående IT-projekt. När tillgången
färdigställts och tagits i bruk omklassificeras den från
pågående utvecklingsarbeten till aktiverade utgifter.   
Förvärvade programvarulicenser aktiveras på basis av
de utgifter som uppstått då den aktuella programvaran
förvärvats och satts i drift. Utgifter för pågående IT-
projekt aktiveras om de har ett direkt samband med
identifierbara och för Sobi specialutvecklade
programvaruprodukter, vilka kontrolleras av Sobi och
som sannolikt kommer att generera ekonomiska
fördelar som överstiger kostnaderna under en längre
period än ett år. Direkta kostnader inkluderar kostnader
för dem som arbetar med utvecklingen av
programvaran och en rimlig andel av
overheadkostnader.
Avskrivningar görs linjärt över nyttjandeperioden,
dock inte överstigande tre år, och klassificeras som
försäljnings-och administrationskostnader.
Kostnader för forskning och utveckling
Utgifter för utvecklingsprojekt redovisas som en
immateriell anläggningstillgång om Sobi kan visa att det
är tekniskt möjligt att fullfölja och lönsamt att
kommersialisera resultatet och endast om utgifterna för
detta projekt kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Detta
innebär i praktiken att utgifterna inte aktiveras innan
berörd myndighet/institution gett sitt godkännande.
Förvärvade utvecklingsprojekt aktiveras vid
förvärvstillfället och redovisas i enlighet med, produkt-
och marknadsrättigheter ovan. Under 2024 och 2023
har Sobi inte redovisat några utgifter för
utvecklingsprojekt som en immateriell
anläggningstillgång.
Nedskrivningar
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar, vilka
ännu inte tagits i bruk, skrivs inte av utan prövas årligen,
och vid indikation på värdeminskning, avseende
eventuellt nedskrivningsbehov.
Produkt- och marknadsrättigheter och övriga
tillgångar som skrivs av, prövas med avseende på
eventuellt nedskrivningsbehov närhelst händelser eller
förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske
inte är återvinningsbart. Tillgången skrivs ned om dess
redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Således utgör en nedskrivning skillnaden mellan
redovisat värde och återvinningsvärde där
återvinningsvärde definieras som det högsta av en
tillgångs nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Vid
beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida
kassaflöden som tillgången bedöms generera, med en
diskonteringsränta som motsvarar Sobis vägda
kapitalkostnad (WACC).
Vid bedömning av nedskrivningsbehov på goodwill
grupperas denna på de lägsta nivåer där det finns
separata identifierbara kassaflöden, så kallade
kassagenererande enheter. En eventuell nedskrivning på
goodwill reverseras inte. Nedskrivningsprövning på
goodwill, produkt och marknadsrättigheter och
tillhörande utvecklingsprojekt beskrivs i not 16.
Nedskrivningar av andra tillgångar än goodwill
reverseras om det har skett en förändring av
förutsättningarna som används för att bestämma
återvinningsvärdet. En reversering görs som mest upp
till ett värde som inte överstiger det bokförda värdet
som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning,
om ingen nedskrivning skulle ha gjorts.
Materiella anläggningstillgångar
Sobis materiella anläggningstillgångar består av
maskiner och andra tekniska anläggningar, inventarier,
verktyg och installationer, nyttjanderättstillgångar,
pågående nyanläggningar samt övriga materiella
anläggningstillgångar. Redovisning sker till
anskaffningsvärde vid separata förvärv. Avskrivningar
görs linjärt över nyttjandeperioden, vanligen 3-10 år
inom samtliga kategorier. För avskrivningar av
nyttjanderättstillgångar, se under rubriken Leasing.
Sobis läkemedel tillverkas hos externa partners. Sobi
ersätter vanligen, enligt avtal, partnern för de kostnader
som uppstår för att anpassa produktionsanläggningen/
produktionslinjen, hos partnern, för tillverkning av Sobis
läkemedel. Pågående nyanläggningar inkluderar dessa
kostnader i de fall de uppfyller kraven för att redovisas
som en materiell anläggningstillgång, om inte, redovisas
kostnaden som en förutbetald produktionskostnad. Se
vidare under rubriken förutbetalda
produktionskostnader.
När tillgången färdigställts och tagits i bruk
omklassificeras den från pågående nyanläggningar till
maskiner och andra tekniska anläggningstillgångar.
Avskrivning görs linjärt över kontraktsperioden, vanligen
5-10 år, och påbörjas när tillgången tagits i drift.
Avskrivningar redovisas som en del av
anskaffningsvärdet för varulager och ingår som en del
av standardkostnaden för varan inom kostnader för
sålda varor i den period varan säljs.
Leasing
Sobis leasade tillgångar består huvudsakligen av
fastigheter och bilar. Leasingperioden för fastigheter
och bilar är normalt 2-10 år respektive 3-4 år.
Betalningar för korttidsleasingavtal och leasingavtal för
vilka den underliggande tillgången är av mindre värde
kostnadsförs linjärt och avser i allt väsentligt kopiatorer,
skrivare och datorer. Korttidsleasingavtal är avtal med
en leasingperiod på 12 månader eller mindre.
Sobi hanterar avtal, som innebär att bolaget ersätter
partnerns kostnader vid byggnation av en
produktionsanläggning för tillverkning av Sobis
läkemedel, där Sobi nyttjar och har kontroll över
nyttjandet av anläggningen, som ett leasingavtal.
Ersättningar till partnern redovisas som en pågående
nyanläggning fram till att anläggningen tas i produktion,
varvid omklassificering görs till nyttjanderättstillgångar.
I kassaflödesanalysen rapporteras amorteringar
hänförliga till leasingskulden inom
finansieringsverksamheten medan betalningar för
kortfristiga leasar, leasar med låga värden och variabla
leasingavgifter, vilka inte ingår i värderingen av
leasingskulden, redovisas inom rörelsen. Se vidare i not 9.
Förutbetalda produktionskostnader
Förutbetalda produktionskostnader består av
ersättningar till partners för anpassning av
produktionsanläggningar/produktionslinjer, hos
partners, för tillverkning av Sobis läkemedel, där Sobi
bedömt att kostnaden inte uppfyller kraven för att
redovisas som en materiell anläggningstillgång.
Kostnaden redovisas linjärt över kontraktsperioden,
vanligen 5-10 år, och påbörjas när tillgången tagits i
drift. Den del av avtalets löptid som förfaller inom ett år
redovisas under förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter. Kostnaden redovisas som en del av
anskaffningsvärdet för varulager och ingår som en del
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 94
av standardkostnaden för varan inom kostnader för
sålda varor i den period varan säljs.
Varulager
Sobis varulager består av råvaror och förnödenheter,
varor under tillverkning och färdiga varor.
Anskaffningsvärdet för varulagret inkluderar utgifter för
inköp, tillverkning och andra utgifter för att färdigställa
varan. Varulagret värderas utifrån en tillämpad
standardkostnadsmodell som omfattar råvaror, direkt
arbete, övriga direkta kostnader, produktionsrelaterade
omkostnader och avskrivningar samt en kalkylerad
kostnad för hemtagning, kvalitetstester och
kvalitetsfrisläpp. Inkuransrisk och konstaterad inkurans
beaktas i värderingen. I de fall nettoförsäljningsvärdet
understiger anskaffningsvärdet görs en nedskrivning,
vilken redovisas som en del av kostnader för sålda varor.   
Eget kapital
Vid emission av nya aktier eller optioner redovisas direkt
hänförliga transaktionskostnader, netto efter skatt, som
ett avdrag från emissionslikviden.
Skatter
I koncernredovisningen delas obeskattade reserver upp
på uppskjuten skatteskuld och eget kapital. Sobi
tillämpar undantaget för redovisning av och upplysning
om uppskjutna skattefordringar och -skulder relaterade
till inkomstskatter från Pillar II. Se vidare i not 15.
Finansiella instrument
Sobis finansiella tillgångar och skulder består i huvudsak
av kundfordringar, kapitalförsäkringar, derivat, eget
kapitalinstrument, likvida medel, upplåning,
leasingskulder, leverantörsskulder samt villkorade och
ovillkorade tilläggsköpeskillingar, vilka klassificeras inom
följande kategorier: 
Tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Består i huvudsak av kundfordringar, övriga fordringar
och likvida medel. Kundfordringarnas förväntade löptid
är i huvudsak kort, varför värdet initialt redovisas till
nominellt belopp utan diskontering. Eventuell
nedskrivning av kundfordringar i koncernen sker utifrån
individuell bedömning och en modell som bygger på
förväntade framtida förluster, vilka baseras på historiska
förluster och framåtblickande estimat. Eventuell
nedskrivning redovisas som en försäljningskostnad.
Tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
Består av kapitalförsäkringar och derivat som inte ingår i
en effektiv kassaflödessäkring eller säkring av en
nettoinvestering. Värdeförändringar på derivat som
innehas för att hantera risker för den finansiella
verksamheten redovisas som en finansiell intäkt/
kostnad och derivat som innehas för att hantera
operativa risker redovisas som övriga rörelseintäkter/
kostnader. 
Tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt
totalresultat
Består av derivat som uppfyller kraven för
säkringsredovisning (kassaflödessäkring och
nettoinvestering) och eget kapitalinstrument i form av
noterade aktier där Sobi har valt att redovisa
verkligtvärdeförändringar via övrigt totalresultat. För
redovisning av derivat i denna kategori se under
rubriken säkringsredovisning och derivat.
I de fall Sobi har valt att redovisa
verkligtvärdeförändringar på eget kapitalinstrument via
övrigt totaltresultat, sker ingen efterföljande
omklassificering av verkligtvärdeförändringar till
resultaträkningen när instrumentet tas bort från
balansräkningen. Klassificeringen av instrumenten
fastställs vid den första redovisningen och
omklassificeras endast i de fall affärsmodellen för
instrumenten ändras.
Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Består av upplåning, leverantörsskulder, leasingskulder
samt skulder avseende villkorade och ovillkorade
tilläggsköpeskillingar kopplat till licens- och
samarbetsavtal för utveckling och kommersialisering av
produkt- och marknadsrättigheter. Villkorade
tilläggsköpeskillingar klassificeras som ovillkorade
tilläggsköpeskillingar i det fall milstolpen för villkoret
uppfyllts men ej reglerats och/eller att villkoret för
milstolpen med mycket stor sannolikhet kommer att
uppnås.
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde,
netto efter transaktionskostnader. Upplåning redovisas
därefter till upplupet anskaffningsvärde och eventuell
skillnad mellan erhållet belopp och
återbetalningsbeloppet redovisas i resultaträkningen
fördelat över låneperioden, med tillämpning av
effektivräntemetoden.
Skulder kopplat till villkorade tilläggsköpeskillingar vid
tillgångsförvärv redovisas inledningsvis till verkligt värde
av framtida åtaganden med motsvarande värde som en
immateriell anläggningstillgång. Villkorade
tilläggsköpeskillingar är vanligtvis kopplade till framtida
betalningar vid uppnående av vissa regulatoriska och
kommersiella milstolpar. Verkligt värde för villkorade
tilläggsköpeskillingar fastställs initialt genom att
potentiella framtida betalningar sannolikhetsviktas och
diskonteras. Skulden redovisas därefter till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden varvid räntekostnaden redovisas
som en finansiell kostnad i resultaträkningen fördelat
över den bedömda åtagandeperioden. En
värdeförändring hänförlig till valutakurseffekter
redovisas som en finansiell intäkt/kostnad i
resultaträkningen under förutsättning att de inte ingår i
en effektiv säkring. En förändring av skulden, till följd av
en ändring avseende storleken på det förväntade
kassaflödet, redovisas med motsvarande förändring av
tillhörande immateriella anläggningstillgång. Vid en
förändring av skulden, till följd av en ändring av
förväntad förfallotidpunkt av en milstolpe, redovisas
förändringen direkt i resultaträkningen som en finansiell
intäkt/kostnad. 
Skulder kopplat till villkorade åtaganden klassificeras
som kortfristiga skulder, ej räntebärande, då tillhörande
milstolpebetalning förfaller, eller bedöms förfalla till
betalning, inom tolv månader efter balansdagen. Se
vidare i not 4, 26 och 28, och ovan, under rubriken
produkt- och marknadsrättigheter samt i not 16.
Skulder värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
Består av derivat som inte ingår i en effektiv
kassaflödessäkring eller säkring av en nettoinvestering
samt villkorade tilläggsköpeskillingar kopplat till
rörelseförvärv, där värdeförändringar på sådana skulder
redovisas i resultaträkningen. De delar av
värdeförändringen som avser ränta och
valutakurseffekter redovisas som en finansiell intäkt/
kostnad och övrig förändring av verkligt värde redovisas
i rörelseresultatet.
Värdeförändringar på derivat inom denna kategori
redovisas i enlighet med derivat inom kategorin
tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen.
Säkringsredovisning och derivat
Sobi tillämpar säkringsredovisning för valutarisk och
använder derivatinstrument och lån i dessa
säkringsrelationer. Derivat används enbart för att säkra
ekonomiska intressen och inte i spekulativt syfte. Sobi
skiljer på derivat som ingår i en effektiv säkringsrelation
och övriga derivat som innehas för handel. Metoden för
att redovisa den vinst eller förlust som uppkommer vid
omvärdering av lån eller derivat vid säkringsredovisning
beror på om instrumentet identifierats som ett
säkringsinstrument i en kassaflödessäkring, säkring av
verkligt värde eller säkring av nettoinvestering.
Den effektiva delen av förändringar i verkligt värde på
ett derivat som identifieras som en kassaflödessäkring
redovisas som en separat del i övrigt totalresultat. Den
vinst eller förlust som hänför sig till den ineffektiva
delen redovisas omedelbart i resultaträkningen.
Ackumulerad vinst eller förlust i eget kapital återförs till
resultaträkningen i de perioder då den säkrade posten
påverkar resultatet. Om ett säkringsinstrument förfaller
eller säljs, eller om säkringen inte längre uppfyller
kriterierna för säkringsredovisning och ackumulerade
vinster, eller förluster avseende säkringen finns i eget
kapital, kvarstår dessa vinster eller förluster i eget kapital
och förs till resultaträkningen samtidigt som den
säkrade posten redovisas i resultaträkningen. I det fall
ett lån utgör ett säkringsinstrument för valutakursrisk,
redovisas den effektiva delen av omvärderingseffekten
avseende valutakursförändringar på motsvarande sätt
som för derivat, och övriga delar av lånet redovisas som
ett lån som inte ingår i en säkringsrelation.
Säkring av nettoinvestering i utländsk valuta görs med
finansiella skulder i utländsk valuta. Redovisningen sker
på samma sätt som för en kassaflödessäkring.
Långsiktiga incitamentsprogram
Verkligt värde på tilldelade aktieprogram beräknas vid
tilldelningstidpunkten med vedertagen
värderingsmodell, så kallad Monte Carlo-
simuleringsmodell, varvid hänsyn tas till marknads- och
prestationsvillkor. Prestationsvillkor i form av en
aktiekursutveckling och en intäktskomponent föreligger
endast för de program som omfattar vd, ledande
befattningshavare och chefer.
Verkligt värde vid tilldelningstidpunkten redovisas
i resultaträkningen som en personalkostnad fördelat
över intjänandeperioden med motsvarande justering av
eget kapital. Vid kvartalsbokslut omprövar koncernen
sina bedömningar av hur många aktier som förväntas bli
intjänade baserat på tjänstgöringsvillkoret. Vid
programmens slut, inom ramen för programmen, sker
leverans av aktier till den anställde.
Kostnader för sociala avgifter omvärderas vid varje
bokslutstillfälle fram till reglering sker och periodiseras
enligt samma principer som kostnaden för aktierna.
Verkligt värde på tilldelade personaloptionsprogram
beräknas vid utställandetidpunkten med Black-Scholes
värderingsmodell, varvid hänsyn tas till marknads-och
prestationsvillkor. Prestationsvillkor föreligger enligt
ovan beskrivning för aktieprogram. Verkligt värde vid
tilldelningstidpunkten redovisas i resultaträkningen som
en personalkostnad fördelat över intjänandeperioden
med motsvarande justering av eget kapital. Det belopp
som redovisas som en kostnad justeras löpande för att
återspegla det faktiska antalet aktieoptioner som
intjänats.
Koncernen har även långsiktiga kontantbaserade
incitamentsprogram vars prestationsvillkor liknar ovan
beskrivning för aktieprogram. Programmen omfattar
anställda i Japan, Kanada, Kina och USA. Då ersättningar
i dessa program är villkorade av fortsatt anställning
redovisas kostnaderna löpande under
intjäningsperioden. En skuld beräknas vid varje
bokslutstillfälle utifrån marknadsvärdet, förnyade
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 95
bedömningar kring måluppfyllelse samt hur mycket
som har intjänats. Nettot av dessa effekter redovisas
som personalkostnad i koncernens resultaträkning.
Kostnader för sociala avgifter omvärderas vid varje
bokslutstillfälle fram till reglering sker och periodiseras
enligt samma principer som kostnaden för aktierna.
Se vidare i not 10 för en utförligare beskrivning av de
långsiktiga incitamentsprogrammen.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget, Swedish Orphan Biovitrum AB (publ), har
upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen
(1995:1554) och Rådet för hållbarhets- och finansiell
rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för
juridiska personer. Även av Rådet för hållbarhets- och
finansiell rapportering utgivna uttalanden gällande för
noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär att
moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska
personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS
Redovisningsstandarder och uttalanden så långt detta
är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen,
tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen
anger vilka undantag från och tillägg till IFRS
Redovisningsstandarder som ska göras.
Moderbolaget har tillgångar och skulder som är
redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom
vissa finansiella tillgångar och skulder som värderas till
verkligt värde. Moderbolaget följer samma
redovisningsprinciper som koncernen med följande
undantag:
Ersättningar till anställda/förmånsbestämda planer
Vid beräkningen av förmånsbestämda pensionsplaner
följer moderbolaget Tryggandelagens föreskrifter
eftersom detta är en förutsättning för skattemässig
avdragsrätt. De väsentligaste skillnaderna jämfört med
reglerna i IAS 19 är hur diskonteringsfaktorn fastställs,
att beräkning av den förmånsbestämda förpliktelsen
sker utifrån nuvarande lönenivå, utan antaganden om
framtida löneökningar, och att alla aktuariella vinster
och förluster redovisas i övrigt totalresultat i koncernen
när de uppstår. Se vidare i not 29.
Leasing
Leasingavtal rapporteras i enlighet med det tillåtna
undantaget i RFR 2, vilket innebär att nyttjanderätten
och leasingskulden inte redovisas i balansräkningen.
Kostnader hänförliga till leasingavtalet redovisas i
resultaträkningen linjärt över leasingperioden. 
Koncernbidrag
Moderbolaget tillämpar alternativregeln och redovisar
därmed erhållna/lämnade koncernbidrag som
bokslutsdisposition.
Skatter
I juridisk person redovisas obeskattade reserver
inklusive uppskjuten skatteskuld.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas enligt
anskaffningsvärdesmetoden. Prövning av värdet på
dotterföretag sker när det finns indikation på
värdenedgång. Erhållen utdelning från dotterföretagen
redovisas som intäkt. Transaktionskostnader i samband
med förvärv inkluderas i anskaffningsvärdet. Villkorade
köpeskillingar redovisas som en del av
anskaffningsvärdet om det är sannolikt att de kommer
att utfalla. Om det i efterföljande perioder visar sig att
den initiala bedömningen behöver revideras justeras
anskaffningsvärdet.
Interna fordringar
Moderbolaget tillämpar en metod för
nedskrivningsprövning av interna lånefordringar och
kundfordringar, vilken bygger på den modell som
koncernen tillämpar för externa kundfordringar.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 96
3 Finansiell riskhantering
Finansiella risker och riskhantering
Sobi är genom sin internationella verksamhet
exponerad för olika typer av risker som kan påverka
resultatet, kassaflödet och den finansiella ställningen.
Riskerna delas in i verksamhetsrelaterade risker och
finansiella risker. Med finansiella risker avses en
potentiell negativ inverkan till följd av förändringar i de
finansiella riskfaktorerna. Nedan beskrivs de finansiella
riskfaktorer som bedöms ha störst betydelse för Sobi
samt hanteringen av dessa. Verksamhetsrelaterade
risker finns beskrivna i ett eget avsnitt i
förvaltningsberättelsen.
Finansiella risker hanteras centralt av Sobis
treasuryfunktion, som även ansvarar för koncernens
finansiering, vilket säkerställer att lösningar finns för
likviditetshantering och betalningar, samt stödjer
affärsverksamheten i finansrelaterade frågor.
Finanspolicyn, som har fastställts av styrelsen,
redogör för ansvarsfördelning och kontroll i finansiella
frågor mellan styrelse, vd, CFO och treasuryfunktionen.
Styrelsen har utsett en revisionskommitté som bland
annat har till uppgift att bevaka finanspolicyns
utformning och vid behov föreslå förändringar för
styrelsen. Huvudsyftet med finanspolicyn är att de
finansiella riskerna ska hållas på en låg nivå och hanteras
på ett säkert sätt.
Finansiella riskfaktorer
Valutarisk – Transaktionsrisk
Transaktionsrisk uppstår när försäljning och inköp sker i
olika valutor och definieras i Sobi som risken att
förändringar i växelkurser kan påverka företagets
lönsamhet eller kassaflöde negativt. Sobi har valt att
dela upp transaktionsrisk i två olika typer; operationell
transaktionsrisk och finansiell transaktionsrisk med
följande definitioner:
Operationell transaktionsrisk: Negativ effekt från
operationella transaktioner, såsom utländskt
denominerade skulder och fordringar som härrör till
operationella aktiviteter där framtida
valutaomvärderingar av sådana poster redovisas
inom rörelseresultatet.
Finansiell transaktionsrisk: Negativ effekt från
finansiella transaktioner, såsom bekräftad utländskt
denominerade lån och fordringar som härrör till
finansiella aktiviteter där framtida
valutaomvärderingar av sådana poster redovisas i
resultaträkningen som en finansiell intäkt/kostnad.
I dotterbolagen begränsas risken då de främst har sina
operationella och finansiella flöden i lokal valuta. För
moderbolaget är denna risk av vikt då bolaget har
betydande utländska flöden i framför allt EUR och USD.
För att hantera transaktionsexponeringen används
finansiella instrument, framför allt valutaväxlingar
inklusive valutaderivat.
Valutor med de största nettoexponeringarna inklusive
derivat framgår av nedanstående diagram.
3068
3071
Vid en förstärkning av SEK på 5 procent mot övriga
valutor per balansdagen skulle rörelseresultatet och
finansnettot påverkas med 45 MSEK (52) och 0 MSEK
(-3). Vid årsskiftet uppstår ibland stora balanser i den
operationella exponeringen på grund av
internfakturering som hanteras kommande dagar när
den totala exponeringen är känd. Den faktiska
resultatpåverkan under 2024 var i rörelseresultatet       
9 MSEK (-114) och i finansnettot 0 MSEK (0). I
rörelseresultatet för 2024 ingår effekter från
kassaflödessäkringar om 0 MSEK (-145).
Rimlig förändring
Påverkan vid 5 procents förstärkning av SEK
Rörelseresultat
2024
2023
EUR
34
21
USD
10
36
CHF
-6
-6
GBP
5
4
Övriga valutor
2
-3
Summa
45
52
Finansiella poster, netto
2024
2023
GBP
0
0
USD
0
-3
JPY
0
0
DKK
0
0
Övriga valutor
0
0
Summa
0
-3
Valutarisk – Omräkningsrisk
Med omräkningsrisk avses risken att förändringar i
växelkurser påverkar det egna kapitalet på ett negativt
sätt när koncernens nettotillgångar i utländsk valuta
räknas om till svenska kronor. Förändringarna i eget
kapital anses vara acceptabla och hanteras inte genom
valutaderivat. Risken hanteras delvis genom att
begränsa storleken på nettotillgångarna via lån i
utländsk valuta.
De valutor som är mest signifikanta för Sobi är CHF,
EUR och USD. Vid en förstärkning av SEK med 5
procent skulle koncernens egna kapital respektive
nettot av finansiella tillgångar och skulder påverkas
enligt följande tabeller.
Påverkan vid 5 procents förstärkning av SEK
2024
Eget kapital
Finansiella
tillgångar
och skulder
CHF
-242
-29
EUR
-29
-118
USD
-971
483
Övriga valutor
-9
-6
Summa
-1 251
330
2023
Eget kapital
Finansiella
tillgångar
och skulder
CHF
-236
-21
EUR
-15
-70
USD
-968
336
Övriga valutor
-5
-10
Summa
-1 224
235
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 97
Likviditetsrisk
Med likviditetsrisk avses risken att Sobi inte kan ta upp finansiering på acceptabla villkor, eller inte kan möta sina
betalningsförpliktelser på grund av faktorer som Sobi inte kan påverka. Hur likviditetsrisken ska hanteras finns
beskrivet i finanspolicyn. Både kort- och långsiktiga prognoser över koncernens likviditet sammanställs löpande för
att säkerställa att det finns tillräckligt med likvida medel och outnyttjade kreditfaciliteter för att möta behovet i den
löpande verksamheten.
Enligt policyn ska det även finnas en likviditetsreserv av erforderlig storlek. Likviditetsreserven består av
banktillgodohavanden, kortfristiga placeringar samt den outnyttjade delen av bekräftade kreditfaciliteter. Sobi hade per
31 december 2024 outnyttjade bekräftade kreditfaciliteter uppgående till totalt 12 011 MSEK (7 959), varav 3 972 MSEK
(3 891) var reserverade för utestående företagscertifikat, vilket ger tillgängliga kreditfaciliteter om 8 039 MSEK (4 069).
Kreditfaciliteterna är utnyttjade till 12 449 MSEK (16 315) per 31 december 2024. Se fördelning i tabellen nedan.
Kreditfaciliteter, förfallostruktur
Koncernen
2 025
2 026
2 027
2 028
2029
2030
Summa
Outnyttjade kreditfaciliteter
305
3 551
5 858
2 297
12 011
Utnyttjade kreditfaciliteter
1 897
8 653
550
1 350
12 449
Summa kreditfaciliteter
305
5 447
14 511
2 297
550
1 350
24 460
Följande tabell visar avtalsenliga kassaflöden inklusive räntor från koncernens finansiella skulder, uppdelade efter
kvarvarande tid till avtalsenlig förfallodag eller, om sådan saknas, förväntad förfallodag.
Löptidsanalys
Koncernen
Mindre
än 1 år
Mellan
1-2 år
Mellan
2-5 år
Mer än
5 år
Per 31 december 2024
Derivat1
65
Upplåning
4 494
2 404
9 630
1 365
Leverantörsskulder
944
Leasingskulder
134
92
99
2
Villkorade tilläggsköpeskillingar
78
616
1 444
18 648
Summa
5 715
3 112
11 173
20 015
Koncernen
Mindre
än 1 år
Mellan
1-2 år
Mellan
2-5 år
Mer än
5 år
Per 31 december 2023
Derivat1
323
Upplåning
9 735
6 140
6 087
Leverantörsskulder
1 024
Leasingskulder
162
90
97
2
Villkorade tilläggsköpeskillingar
2 221
407
1 481
17 010
Ovillkorade tilläggsköpeskillingar
532
Summa
13 996
6 637
7 665
17 012
1.Ingår i Övriga skulder, i balansräkningen.
Skulderna i tabellen ovan är upptagna till nominellt belopp enligt bedömning av kontrakten per 31 december 2024.
För redovisade skulder i balansräkningen, se not 26.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att Sobi påverkas negativt genom förändringar av räntenivån, både i resultaträkningen
genom förändringar i det allmänna ränteläget och i instrument som löper med fast ränta genom förändringar i
marknadsvärden. Förändringar i marknadsvärden anses vara acceptabla då Sobis generella princip är att minimera
volatiliteten i resultaträkningen. Sobis exponering mot ränterisk uppstår främst genom externa lån och kassa.
Sobis finansieringskällor utgörs i huvudsak av eget kapital, kassaflöde från den löpande verksamheten och
upplåning. Upplåning som är räntebärande medför att koncernen utsätts för en ränterisk. Upplåning görs normalt
med räntebindning på tre månader och vid årsskiftet hade Sobi en genomsnittlig återstående räntebindningstid på
två månader. Under året ingick Sobi räntederivat i samband med en obligationsemission till fast ränta, vilka stängdes
under året. På balansdagen fanns inga utestående räntederivat.
Känsligheten för ränteförändringar på årets resultat mäts genom att anta en varaktig ränteförändring om 1
procentenhet. Per 31 december 2024 skulle en sådan förändring påverka det kommande årets räntekostnad med
136 MSEK (170).
Kreditrisk
Med kreditrisk avses risken för förluster om en motpart inte uppfyller sina åtaganden. Kreditrisken kan delas upp i
kreditrisk i kundfordringar och finansiell kreditrisk.
Sobis kreditrisk är främst kopplad till kundfordringar. Per balansdagen uppgick dessa till 5 195 MSEK (5 169) varav
867 MSEK (1 077) var förfallna till betalning. Se not 22 för information rörande förfallna kundfordringar. Sobis kunder
är främst stora distributörer med låg kreditrisk, sjukhus och statlig förvaltning, vilket medför att dessa till stor del
finansieras av staten i respektive land. Om Sobi gör bedömningen att en fordran inte kommer att betalas skall en
reservering för förväntad kreditförlust göras i enlighet med principer beskrivna i Not 2. Per 31 december 2024
uppgick dessa till -48 MSEK (-210). Enbart en begränsad volym av kundfordringarna har tillhörande ställda
säkerheter.
Kreditupplysningar tas, såväl vid distributionsavtal som vid enstaka större affärer, då kunden inte tidigare är känd
eller då andra omständigheter gör att osäkerhet föreligger beträffande kreditvärdighet. Kreditupplysningarna ska
inhämtas från ett på marknaden erkänt kreditbedömningsinstitut. Varje kund åsätts en kreditgräns som bevakas och
utvärderas löpande.
Sobi har i finanspolicyn fastställda principer som begränsar storleken på exponering mot finansiell kreditrisk per
motpart. För att begränsa den finansiella kreditrisken ytterligare sker finansiella transaktioner primärt med motparter
med hög officiell kreditvärdighet. Placering av eventuell överskottslikviditet kan göras i instrument med låg kreditrisk.
Placeringar tillåts endast i instrument utgivna av svenska staten och svenska kommuner samt banker, finansinstitut
och företag som har lägst kreditvärdering A hos Standard & Poor’s (S&P) eller motsvarande kreditvärdering hos annat
kreditvärderingsinstitut.
Kapitalstruktur
Sobi arbetar med sin kapitalstruktur och skuldsättning för att ge god avkastning till aktieägarna och nytta för andra
intressenter, samt hålla kostnader för kapital på en rimlig nivå. Kapitalstrukturen kan anpassas genom till exempel
utdelning till aktieägare, återbetalning av kapital till aktieägare, utfärdande av nya aktier och återbetalning av skulder.
Sobi följer primärt sin skuldsättningsgrad som mått för kapitalstruktur vilken beräknas som nettoskuld/justerad
EBITDA. Målet är att hålla skuldsättningen på en nivå som är lämplig för företagets verksamhet och möjliggör
relevanta förvärv och investeringar, se mer under not 27.
Säkringsredovisning
Sobi använde under året räntederivat som säkringsinstrument för att hantera ränterisk i en obligation med fast ränta
och tillämpade verkligt värdesäkring. I samband med att derivaten stängdes, avslutades även säkringsredovisningen.
Sobi använder lån i utländsk valuta för att begränsa koncernens nettotillgångar och valutaexponeringen i eget
kapital. Säkringsredovisning tillämpas för de säkringsrelationer där kraven för säkringsredovisning är uppfyllda och
där Sobi bedömer att det är lämpligt att tillämpa säkringsredovisning.
Det finns en ekonomisk relation vid säkring av nettoinvesteringar då dessa avser valutakursrisk och
säkringsinstrumentet och den säkrade posten är i samma valuta.
Sobi bedömer effektiviteten av säkringarna vid respektive säkrings ingående, samt vid varje rapporteringstillfälle.
Sobi tillämpar en säkringsgrad av 1:1 då de underliggande villkoren är identiska.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 98
Källor för ineffektivitet:
En ändring av den säkrade postens belopp
En väsentlig förändring i kreditrisk hos motparten i säkringsinstrumentet
I följande tabeller presenteras Sobis säkringsrelationer vid utgången av 2024. Under året hade Sobi en total
ineffektivitet på 0 (0) MSEK.
Säkringar av nettoinvesteringar 2024
Valuta
Nominellt belopp,
miljoner
Säkringsinstrument
Säkrad post
Säkrad risk
USD
228
Villkorade
tilläggsköpe-
skillingar
Nettotillgångar i USD
Valutakursrisk (Avista)
Säkringar av nettoinvesteringar 2023
Valuta
Nominellt belopp,
miljoner
Säkringsinstrument
Säkrad post
Säkrad risk
USD
244
Villkorade
tilläggsköpe-
skillingar
Nettotillgångar i USD
Valutakursrisk (Avista)
Inga säkringsrelationer avslutades i förtid under 2024. Förändringar av säkringsreserven framgår av not 25.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 99
4 Viktiga uppskattningar och antaganden samt bedömningar för redovisningsändamål
Sobi gör uppskattningar och antaganden om framtiden
samt bedömningar för redovisningsändamål. Viktiga
bedömningar för redovisningsändamål samt de
uppskattningar och antaganden som innebär en
betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade
värden för tillgångar och skulder under nästkommande
räkenskapsår redogörs för nedan. För väsentliga
bedömningar avseende verkligt värde, se not 26.
Bedömningar för redovisningsändamål
Förvärv
Rörelse- och tillgångsförvärv
Vid förvärv bedömer Sobi huruvida transaktionen är ett
rörelseförvärv eller ett tillgångsförvärv. Bedömningen
görs i enlighet med IFRS 3. Varje förvärv bedöms
individuellt och Sobi tillämpar i vissa fall det förenklade
koncentrationstestet för att avgöra om det är ett
tillgångsförvärv. Under 2024 och 2023 har Sobi inte
genomfört något bolagsförvärv som bedömts som ett
tillgångsförvärv.
Immateriella anläggningstillgångar
Beyfortus/Synagis
Under 2019 förvärvade Sobi rättigheterna till Synagis i
USA från AstraZeneca och rätten till 100 procent av
AstraZenecas halva andel av vinster och förluster för
Beyfortus på den amerikanska marknaden. Sobi har
bedömt att rättigheterna till Synagis och vinstandelen
för Beyfortus utgör ett förvärv av en immateriell
anläggningstillgång, benämnd Beyfortus/Synagis.
Under 2023 tecknade Sobi ett royaltyavtal med Sanofi
och avslutade samtidigt vinstdelningsavtalet med
AstraZeneca. Genom avtalen ersattes Sobis rätt till
AstraZenecas vinstandel, enligt ovan, mot rätten att
erhålla royalty på Sanofis nettoförsäljning av Beyfortus i
USA. Sobi har bedömt att de betalningar som följde av
royaltyavtalet med Sanofi och upphörandet av
vinstdelningsavtalet med AstraZeneca inte ska redovisas
som en separat immateriell anläggningstillgång utan
som en del av anskaffningsvärdet för Beyfortus/Synagis.         
Uppskattningar och antaganden
Förvärvsanalys vid rörelseförvärv
Vid rörelseförvärv fördelas förvärvspriset på
underliggande förvärvade tillgångar och skulder baserat
på deras uppskattade verkliga värde vid tidpunkten för
förvärvet. Verkligt värde baseras vanligen på
värderingsmodeller som bygger på olika antaganden,
såsom uppskattade framtida kassaflöden, återstående
ekonomisk livslängd etc. Fastställandet av det verkliga
värdet kräver att Sobi gör antaganden och
uppskattningar som kan variera från det faktiska utfallet.
En preliminär förvärvsanalys ändras när ny information
erhålls som påverkar värdet på tillgångar/skulder vid
förvärvstidpunkten. Senast ett år från förvärvstillfället
fastställs förvärvsanalysen. Se not 34 för specifikation av
förvärv.
Intäkter
Vid intäktsredovisningen tolkas varje avtal för sig och
Sobi gör en bedömning av eventuella åtaganden.
Intäkter redovisas när kontrollen för varan övergår till
köparen beroende på fraktvillkor. Intäkterna beräknas
som fakturerad brutto enligt avtal med avdrag för
rörliga ersättningar motsvarande faktiska och
uppskattade rabatter till offentliga och privata kunder
samt läkemedelsskatter. Då faktiska och slutliga
förhållanden avseende rabatter och läkemedelsskatter
på försäljning i innevarande period inte alltid är kända
vid bokslutet baseras vissa av avräkningarna från
bruttointäkterna på uppskattningar. Per 31 december
2024 uppgick försäljningsrelaterade reserveringar till
3 048 MSEK (2 903), se not 5 och 31.
Nedskrivningsprövning av goodwill och immateriella
anläggningstillgångar
Vid nedskrivningsprövning av goodwill och övriga
immateriella anläggningstillgångar sker uppskattningar
för att bestämma återvinningsvärdet för
kassagenererande enheter vilka fastställs genom
beräkning av nyttjandevärdet. För dessa beräkningar
måste vissa antaganden göras vilka framgår av not 16.
Skatter
Uppskjutna skattefordringar är huvudsakligen hänförliga
till förlustavdrag och temporära skillnader vilka
redovisas om det är sannolikt att skattefordringarna kan
förväntas realiseras genom framtida skattepliktiga
inkomster i de olika skattejurisdiktionerna. Värderingen
baseras på finansiella planer som har fastställts av
företagsledningen och bygger på uppskattningar om
framtida skattepliktiga inkomster mot vilka temporära
skillnader och underskottsavdrag kan utnyttjas.
Förändringar i uppskattningar om framtida skattepliktiga
inkomster och utgifter, liksom förändringar av
skattesatser, kan påverka resultatet positivt som negativt
vid värderingen av uppskjutna skatter. Se not 15 och 20.
Finansiella skulder
Villkorade tilläggsköpeskillingar
Sobi innehar finansiella skulder, som är kopplade till
villkorade tilläggsköpeskillingar, hänförliga till
rörelseförvärv och förvärv av immateriella
anläggningstillgångar. Enligt beskrivning i not 2
klassificerar Sobi vissa villkorade tilläggsköpeskillingar
som ovillkorade. Redovisad skuld för villkorade
respektive ovillkorade tilläggsköpeskillingar uppgick vid
utgången av 2024 till 2 887 MSEK (4 432) respektive
MSEK (580). Totalt åtagande uppgick till 20 786 MSEK
(21 069) respektive MSEK (593). Åtagandena är
vanligtvis kopplade till framtida betalningar vid
uppnående av vissa regulatoriska och kommersiella
milstolpar. Redovisad skuld baseras på bedömningar
och antaganden om framtida potentiella betalningar,
vilka sannolikhetsviktas och diskonteras.
Diskonteringsräntan baseras på Sobis kostnad för
upplåning.
Vid bedömning av sannolikheten för uppnående av
regulatoriska åtaganden utgår Sobi från historiska data
för kliniskt och regulatoriskt avancemang varvid skulden
sannolikhetsviktas utifrån den utvecklingsfas som det
potentiella läkemedlet befinner sig i. Sannolikheten ökar
stegvis utifrån utvecklingsfaserna.
Kommersiella milstolpar är vanligtvis kopplade till
uppnående av olika försäljningsnivåer för medicinen.
Sobi gör antaganden, vilka sannolikhetsviktats, om
uppnående av dessa nivåer vilka baseras på prognoser
om framtida försäljningsintäkter.
Antagandena kan komma att förändras över tid
vartefter att förutsättningarna förändras till följd av nya
fakta, vilket kan leda till en väsentlig förändring av
redovisad skuld och motsvarande immateriell tillgång.
Se not 2, 16 och 28.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 100
5 Segmentinformation och intäkter
Segmentinformation
Sobis verksamhet är organiserad i tre affärsområden – Haematology, Immunology and Specialty Care.
Segment Haematology: Intäkterna genereras från försäljning av läkemedlen Elocta, Altuvoct, Alprolix, Doptelet,
Aspaveli/Empaveli, Zynlonta och Vonjo. Intäkterna härrör också från royalt på Sanofis försäljning av Eloctate,
Alprolix, Altuviiio och tillverkning av läkemedelssubstansen för ReFacto AF/Xyntha för Pfizer.
Segment Immunology: Intäkterna genereras från försäljning av läkemedlen Kineret, Synagis och Gamifant.
Intäkterna härrör också från royalties på Sanofis försäljning av Beyfortus.
Segment Specialty Care: Intäkterna genereras från försäljning av Orfadin, Tegsedi, Waylivra och andra läkemedel
inom Specialty Care.
Kategorin Koncern – övrigt avser huvudsakligen kostnader för centrala funktioner såsom ekonomi, juridik,
kommunikation, personal och andra poster som inte kan fördelas per segment.
Intäkter, EBITA och justerad EBITA för varje segment utgör deras bidrag till koncernens intäkter, EBITA och justerad
EBITA. Det föreligger ingen försäljning mellan segmenten. Se not 2.
Koncernen
2024
2023
Intäkter
Haematology
Elocta
4 891
4 916
Altuvoct
436
2
Alprolix
2 372
2 125
Royalty
1 889
1 565
Doptelet
3 870
2 997
Aspaveli/Empaveli
1 030
594
Zynlonta
103
33
Vonjo
1 462
706
Tillverkning
375
431
Summa
16 429
13 370
Immunology
Kineret
2 854
2 415
Synagis
591
2 422
Gamifant
1 876
1 645
Beyfortus royalty
3 010
1 153
Summa
8 332
7 635
Specialty Care
Orfadin
481
453
Tegsedi
180
305
Waylivra
273
212
Övriga Specialty Care
333
149
Summa
1 267
1 119
Totala intäkter
26 027
22 123
Koncernen 2024
Haematology
Immunology
Specialty Care
Koncern – övrigt
Summa
Intäkter och EBITA per segment
Intäkter
16 429
8 332
1 267
26 027
EBITA
5 437
4 019
493
-792
9 158
Justerad EBITA1
5 563
4 104
493
-792
9 368
Av- och nedskrivningar
-2 163
-1 160
-160
-50
-3 532
Finansiella kostnader
-1 305
-1 305
Finansiella intäkter
86
86
Resultat efter finansiella poster
3 275
2 859
333
-2 061
4 407
Anläggningstillgångar
Goodwill
9 073
1 383
10 456
Övriga immateriella anläggningstillgångar
29 931
18 347
140
96
48 514
Totala immateriella anläggningstillgångar
39 004
19 730
140
96
58 971
Koncernen 2023
Haematology
Immunology
Specialty Care
Koncern – övrigt
Summa
Intäkter och EBITA per segment
Intäkter
13 370
7 635
1 119
22 123
EBITA
4 082
3 691
282
-980
7 075
Justerad EBITA1
4 351
3 691
282
-829
7 494
Avskrivningar
-1 596
-1 215
-156
-42
-3 009
Finansiella kostnader
-1 162
-1 162
Finansiella intäkter
50
50
Resultat efter finansiella poster
2 486
2 476
126
-2 133
2 954
Anläggningstillgångar
Goodwill
8 277
1 366
9 642
Övriga immateriella
anläggningstillgångar
30 021
19 952
233
272
50 477
Totala immateriella anläggningstillgångar
38 298
21 318
233
272
60 120
1. Jämförelsestörande poster 2024 och 2023, se not 12 och avsnittet Alternativa nyckeltal.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 101
Koncernen
2024
2023
Intäkter – Gross to net1
Produktförsäljning brutto
29 049
27 074
Avtalsenliga rabatter
-2 924
-2 616
Lagstadgade rabatter
-4 926
-5 220
Anbudsrabatter
-86
-107
Produktrabatter
-227
-86
Kontantrabatter
-190
-86
Summa rabatter
-8 353
-8 115
Produktintäkter netto
20 696
18 959
Tillverkning
375
431
Royalty
4 899
2 718
Milstolpsbetalningar
52
Serviceavgifter
6
15
Rörelsens intäkter
26 027
22 123
Moderbolaget
2024
2023
Intäkter – Gross to net1
Produktförsäljning brutto
15 587
13 047
Avtalsenliga rabatter
-927
-777
Lagstadgade rabatter
-465
-390
Kontantrabatter
0
-3
Summa rabatter
-1 392
-1 170
Produktintäkter netto
14 195
11 877
Tillverkning
375
431
Royalty
1 889
1 565
Serviceavgifter
6
15
Nettoomsättning
16 464
13 888
1. Intäkter reducerat med obligatoriska och avtalsenliga prissänkningar.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2022
2024
2023
2022
Totala kontraktstillgångar1
Kundfordringar
5 195
5 169
5 249
1 366
1 194
995
Upplupen royalty2
1 781
1 291
334
550
450
334
Summa
6 977
6 461
5 583
1 916
1 644
1 330
1. För förfallostruktur och årets förändring, se not 22.
2. Ingår i förutbetalda kostnader och upplupna intäkter i balansräkningen.
Totala kontraktsskulder
Tabellen nedan visar hur stor del av intäkterna som redovisats under räkenskapsåret som hänför sig till avtalsskulder
och hur stor del som hänför sig till prestationsåtaganden som uppfyllts under ett tidigare räkenskapsår.
Koncernen
Upplupna
avtalsenliga-
och
anbudsrabatter
Upplupen
återbetalning
utifrån statliga
och
regulatoriska
prisförändringar
Upplupna
produktreturer
Upplupen
samfinansiering
Upplupna
kontant- och
övriga rabatter
Summa
Ingående balans,
1 januari 2023
653
2 296
131
39
12
3 131
Reservering för
innevarande år
1 716
4 356
110
242
87
6 510
Justering reserv-
ering tidigare år
1
-248
-8
-1
7
-249
Betalningar
-1 565
-4 468
-76
-239
-83
-6 432
Omräknings-
differenser
-12
-38
-6
-1
-1
-56
Utgående balans,
31 december 2023
793
1 898
150
41
22
2 903
Ingående balans,
1 januari 2024
793
1 898
150
41
22
2 903
Reservering för
innevarande år
1 956
3 413
122
245
110
5 846
Justering reserv-
ering tidigare år
-63
-113
115
1
-60
Betalningar
-1 781
-3 540
-147
-253
-106
-5 827
Omräknings-
differenser
42
122
17
1
2
185
Utgående balans,
31 december 2024
947
1 780
257
36
27
3 048
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 102
Intäkter och tillgångar per segment och geografiskt område
Koncernen 2024
Haematology
Immunology
Specialty Care
Koncern – övrigt
Summa
Intäkter
Anläggnings-
tillgångar6
Intäkter
Anläggnings-
tillgångar7
Intäkter
Anläggnings-
tillgångar
Anläggnings-
tillgångar
Intäkter
Anläggnings-
tillgångar
Europa1
8 170
9 491
900
7 573
619
140
96
9 690
17 300
Nordamerika2
4 163
29 513
4 038
12 158
313
8 513
41 671
Internationellt
2 207
383
335
2 925
Övrigt3
1 889
3 010
4 899
Summa4,5
16 429
39 004
8 332
19 731
1 267
140
96
26 027
58 971
Koncernen 2023
Haematology
Immunology
Specialty Care
Koncern – övrigt
Summa
Intäkter
Anläggnings-
tillgångar6
Intäkter
Anläggnings-
tillgångar7
Intäkter
Anläggnings-
tillgångar
Anläggnings-
tillgångar
Intäkter
Anläggnings-
tillgångar
Europa1
7 105
9 810
771
8 290
635
233
272
8 511
18 605
Nordamerika2
2 554
28 487
5 389
13 028
297
8 241
41 515
Internationellt
2 145
322
187
2 653
Övrigt3
1 565
1 153
2 718
Summa4,5
13 370
38 297
7 635
21 318
1 119
233
272
22 123
60 120
1. Försäljningsintäkterna från externa kunder i Sverige uppgår till 653 MSEK (660).
2. Försäljningsintäkterna från externa kunder i USA uppgår till 8 371 MSEK (8 148).
3. Övrigt avser royalty. Haematology, avser royalty på Sanofis försäljning av Eloctate, Alprolix och Altuviiio. Immunology avser royalty på Sanofis försäljning av Beyfortus. Merparten av erhållen royalty är hänförlig till Nordamerika.
4. Summa försäljningsintäkter från externa kunder i andra länder uppgår till 11 729 MSEK (11 750).
5. Sobis största kund svarar för cirka 18 procent (8) av intäkterna och kunden rapporterar inom segmenten Haematology och Immunology. Sobis näst största kund svarar för cirka 16 procent (22) och rapporterar inom samtliga segment; Haematology, Immunology och Specialty
Care. Se även not 22 för mer information.
6.  Anläggningstillgångar inom Haematology finns fördelade inom följande länder, Sverige 9 491 MSEK (9 810) och USA 29 513 MSEK (28 487).
7.  Anläggningstillgångar inom Immunology finns fördelade inom följande länder, Sverige 3 707 MSEK (4 175), Schweiz 3 865 MSEK (4 081) och USA 12 158 MSEK (13 028).
Moderbolaget
2024
2023
Intäkter per geografiskt område1
Europa2
7 957
6 896
Nordamerika
4 203
3 685
Internationellt
2 415
1 742
Övrigt3
1 889
1 565
Summa4
16 464
13 888
1. Den geografiska fördelningen baseras på var kunden befinner sig.                                                                                                               
2. Intäkterna i Sverige uppgick till 653 MSEK (660).
3. Övrigt avser royalty avseende hemofiliprodukter som ej är hänförbara till ett specifikt område enligt indelningen ovan.
All royalty avser Sanofis försäljning av Eloctate, Alprolix och Altuviiio.
4. Varav koncernintern försäljning uppgick till 10 027 MSEK (8 529).
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 103
6 Av- och nedskrivningar på
immateriella och materiella
anläggningstillgångar
Koncernen
2024
2023
Avskrivningar enligt plan
fördelade per tillgång
Licenser och patent
13
18
Produkt- och marknadsrättigheter
3 443
2 864
Aktiverade utgifter
105
105
Maskiner och andra tekniska
anläggningar
7
12
Inventarier, verktyg och
installationer
20
20
Nyttjanderättstillgångar
130
146
Övriga anläggningstillgångar
5
4
Summa
3 724
3 168
Nedskrivningar fördelade per
tillgång
Produkt- och marknadsrättigheter
56
Nyttjanderättstillgångar
-15
9
Summa
-15
65
Summa av- och nedskrivning per
tillgång
3 709
3 234
Avskrivningar enligt plan
fördelade per funktion
Kostnad för sålda varor1
33
50
Försäljnings- och
administrationskostnader
3 665
3 094
Utvecklingskostnader
26
24
Summa
3 724
3 168
Nedskrivningar fördelade per
funktion
Kostnad för sålda varor2
-15
9
Utvecklingskostnader
56
Summa
-15
65
Summa av- och nedskrivning per
funktion
3 709
3 234
Moderbolaget
2024
2023
Avskrivningar enligt plan
fördelade per tillgång
Licenser och patent
8
9
Produkt- och marknadsrättigheter
489
487
Aktiverade utgifter
95
97
Maskiner och andra tekniska
anläggningar
6
11
Inventarier, verktyg och
installationer
8
10
Övriga anläggningstillgångar
1
Summa
607
615
Nedskrivningar fördelade per
tillgång
Produkt- och marknadsrättigheter
56
Summa
56
Summa av- och nedskrivning per
tillgång
607
672
Avskrivningar enligt plan
fördelade per funktion
Kostnad för sålda varor1
23
35
Försäljnings- och
administrationskostnader
584
580
Utvecklingskostnader
0
0
Summa
607
615
Nedskrivningar fördelade per
funktion
Utvecklingskostnader
56
Summa
56
Summa av- och nedskrivning per
funktion
607
672
1. Ingår som del av anskaffningsvärdet för varulager.
2. 2024 avser återföring av nedskrivning kopplat till upphörandet
av kontraktstillverkning för Pfizer, till följd av att Sobi lämnat
produktionsanläggningen i förtid.
Se not 16 och 17 för ytterligare information.
7 Övriga rörelseintäkter
Koncernen
2024
2023
Valutakursvinster1
9
Övrigt
4
9
Summa
14
9
Moderbolaget
2024
2023
Vidarefakturerade kostnader till
koncernföretag
187
419
Valutakursvinster1
24
Övrigt
6
Summa
211
425
1. Valutakurseffekter nettoredovisas som övrig rörelseintäkt eller
övrig rörelsekostnad. För 2024 utgör valutakurseffekterna en
kursvinst i både koncernen och moderbolaget. Förgående år
utgör valutakurseffekterna en kursförlust i både koncernen och
moderbolaget, se not 8.
8 Övriga rörelsekostnader
Koncernen
2024
2023
Valutakursförluster1
114
Utrangeringar/avyttringar av
anläggningstillgångar
2
1
Övrigt
6
0
Summa
7
115
Moderbolaget
2024
2023
Valutakursförluster1
99
Utrangeringar/avyttringar av
anläggningstillgångar
0
0
Summa
0
100
1.Valutakurseffekter nettoredovisas som övrig rörelseintäkt eller
övrig rörelsekostnad. För 2024 avser valutakurseffekterna en
kursvinst för både koncernen och moderbolaget se not 7.
9 Leasing
Sobis leasingavtal består huvudsakligen av fastigheter
och bilar. Nyttjanderättstillgångar kopplade till
leasingavtal redovisas i balansräkningen under rubriken
materiella anläggningstillgångar, se nedan för
redovisade belopp och periodens rörelser.
Under 2021 tecknade Sobi ett avtal med Pfizer för
tillverkning av Kineret. Avtalet innebär att Sobi kommer
ersätta delar av Pfizers investeringar i
produktionsanläggningen fram till färdigställande av
anläggningen och därefter betala för nyttjandet av
anläggningen under en tioårsperiod. Totalt förväntas
Sobi betala cirka 107 MEUR (cirka 1 200 MSEK) över
kontraktstiden. Kontraktet hanteras som ett
leasingkontrakt i koncernen. Fram till att anläggningen
tas i produktion redovisas tillgången som en pågående
nyanläggning och vid utgången av året uppgick
redovisat värde till 618 MSEK (511). 
Koncernen
Nyttjanderätts-
tillgångar
Fastigheter
Bilar
Summa
Per 1 januari 2023
152
45
198
Tillägg
93
45
138
Av- och
nedskrivningar
-123
-32
-154
Avyttringar och
utrangeringar
0
-1
-1
Omräknings-
differenser
-1
-1
-1
Per 31 december
20231
122
56
178
Tillägg2
213
68
281
Av- och
nedskrivningar
-78
-37
-115
Avyttringar och
utrangeringar
-26
-2
-28
Omräknings-
differenser
4
1
5
Per 31 december
20241
235
87
322
1. Uppskjuten skatteskuld kopplat till nyttjanderättstillgångar
uppgår till 84 MSEK (41).
2. Årets tillägg avser i huvudsak nya kontorslokaler i Sverige,
Schweiz och USA.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 104
Sobi redovisar leasingskulder i balansräkningen under
separata rubriker, långfristiga respektive kortfristiga
skulder. Se tabellen för redovisade belopp och
periodens rörelser.
Koncernen
Leasingskulder
2024
2023
Per 1 januari1
316
333
Tillägg
278
139
Avyttringar och utrangeringar
-38
-5
Ackumulerad ränta
16
13
Betalningar
-170
-162
Omräkningsdifferenser
1
-2
Per 31 december1
402
316
Långfristiga leasingskulder
268
168
Kortfristiga leasingskulder
134
148
1. Uppskjuten skattefordran kopplat till leasingskulder uppgår till
71 MSEK (65).
För löptidsanalys avseende leasingskulder hänvisas till
not 3.
Följande belopp har redovisats i resultaträkningen:
Koncernen
2024
2023
Av- och nedskrivningar på
nyttjanderätter
115
155
Räntekostnader för leasingskulder
16
13
Kostnader hänförliga till
korttidsleasingavtal
4
9
Kostnader hänförliga till
leasingavtal av lågt värde
3
1
Kostnader hänförliga till variabla
leasingavgifter som inte inkluderas i
värderingen av leasingskulderna
0
13
Summa belopp redovisat i
resultaträkningen
139
191
Redovisat belopp i
kassaflödesanalysen
Amortering av leasingskulden
-170
-162
Korttidsleasingavtal
-4
-9
Leasingavtal av lågt värde
-3
-1
Variabla leasingavgifter som inte
inkluderas i leasingskulderna
0
-13
Summa kassaflöde
-178
-186
Sobi har under året ej haft några intäkter kopplat till
avtal om andrahandsuthyrning av
nyttjanderättstillgångar, ej heller har några vinster/
förluster uppkommit i koncernen till följd utav så kallade
sale and leaseback-transaktioner.
Avseende moderbolaget, som redovisar i enlighet
med RFR 2, tillämpas undantaget från att redovisa
leasingavtal som tillgång respektive skuld i juridisk
person. För framtida minimileasingavgifter se nedan
tabell.
Framtida hyresavgifter och minimileasingavgifter
Nedan tabell visar förfallotidpunkt för betalning av
framtida hyresavgifter för icke uppsägningsbara
kontrakt. Tabellen inkluderar hyresavgifter kopplat till
nytecknade hyreskontrakt för lokaler där
leasingperioden ej påbörjats.
Moderbolaget
2024
2023
Inom ett år
95
83
Mellan 1-5 år
104
196
Senare än 5 år
42
41
Summa
242
321
Årets leasingavgifter hyror
78
69
Andra avtalade framtida minimileasingavgifter avseende
icke uppsägningsbara kontrakt förfaller till betalning:
Moderbolaget
2024
2023
Inom ett år
3
3
Mellan 1-5 år
3
2
Summa
7
6
Årets leasingavgifter
3
3
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 105
10 Anställda, personalkostnader, ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare
Antal anställda omräknat till heltidstjänster
Koncernen
2024
varav
kvinnor, %
varav   
män, %
2023
varav
kvinnor, %
varav     
män, %
Australien
11
64 %
36 %
9
67 %
33 %
Belgien
17
58 %
42 %
17
65 %
35 %
Central- och Östeuropa
105
65 %
35 %
79
60 %
41 %
Danmark
9
89 %
11 %
10
100 %
%
Finland
8
50 %
50 %
7
71 %
29 %
Frankrike
81
63 %
37 %
70
63 %
37 %
Förenade Arabemiraten
58
26 %
74 %
49
25 %
76 %
Grekland
11
46 %
55 %
11
46 %
55 %
Italien
84
54 %
46 %
73
56 %
44 %
Japan
28
20 %
81 %
31
27 %
73 %
Kanada
17
65 %
35 %
21
71 %
29 %
Kina
13
77 %
23 %
20
80 %
20 %
Nederländerna
11
44 %
56 %
9
31 %
69 %
Norge
7
71 %
29 %
6
83 %
17 %
Portugal
9
56 %
44 %
6
67 %
33 %
Ryssland
50
68 %
32 %
47
72 %
28 %
Schweiz
230
53 %
47 %
192
50 %
50 %
Spanien
65
65 %
35 %
57
72 %
28 %
Storbritannien
89
59 %
41 %
86
59 %
41 %
Sverige
340
63 %
37 %
333
64 %
36 %
Tyskland
125
61 %
39 %
118
61 %
39 %
USA
459
59 %
41 %
510
58 %
42 %
Österrike
13
51 %
49 %
11
51 %
49 %
Summa
1 840
58 %
42 %
1 772
59 %
41 %
Antal anställda
Koncernen
2024
varav
kvinnor, %
varav   
män, %
2023
varav
kvinnor, %
varav     
män, %
Australien
11
64 %
36 %
9
67 %
33 %
Belgien
18
56 %
44 %
18
61 %
39 %
Central- och Östeuropa
108
66 %
34 %
80
60 %
40 %
Danmark
9
89 %
11 %
10
100 %
%
Finland
8
50 %
50 %
7
71 %
29 %
Frankrike
82
63 %
37 %
72
61 %
39 %
Förenade Arabemiraten
58
26 %
74 %
49
25 %
76 %
Grekland
11
46 %
55 %
11
46 %
55 %
Italien
84
54 %
46 %
75
57 %
43 %
Japan
29
21 %
79 %
32
28 %
72 %
Kanada
19
68 %
32 %
21
71 %
29 %
Kina
13
77 %
23 %
20
80 %
20 %
Nederländerna
11
46 %
55 %
9
33 %
67 %
Norge
7
71 %
29 %
6
83 %
17 %
Portugal
9
56 %
44 %
7
71 %
29 %
Ryssland
50
68 %
32 %
47
72 %
28 %
Schweiz
236
54 %
46 %
203
52 %
48 %
Spanien
68
66 %
34 %
61
72 %
28 %
Storbritannien
92
60 %
40 %
89
61 %
39 %
Sverige
355
64 %
36 %
354
65 %
35 %
Tyskland
136
63 %
37 %
125
62 %
38 %
USA
468
58 %
42 %
514
59 %
41 %
Österrike
14
50 %
50 %
12
50 %
50 %
Summa
1 896
59 %
41 %
1 831
60 %
40 %
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 106
Könsfördelning i styrelse och företagsledning
I uppgifterna i tabellen ingår ej arbetstagarrepresentanterna. Uppgifterna avser förhållandet på balansdagen.
Koncernen
2024
2023
Styrelse
Män
5
4
Kvinnor
3
3
Summa
8
7
VD och andra ledande befattningshavare
Män
9
9
Kvinnor
3
3
Summa
12
12
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2024
2023
Koncernen och
moderbolaget
Löner och
ersättningar
Sociala­kostnader
Löner och
ersättningar
Sociala­kostnader
Moderbolaget
462
314
439
278
(varav
pensionskostnad)
(93)
(81)
Dotterbolag
(3 653)
(498)
(3 284)
(492)
(varav
pensionskostnad)
(123)
(173)
Koncernen, summa
4 115
812
3 722
770
(varav
pensionskostnad)
(216)
(254)
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelseledamöter och vd samt övriga anställda
2024
2023
Koncernen och
moderbolaget
Styrelse
och vd
Övriga anställda
Styrelse
och vd
Övriga anställda
Moderbolaget
Löner och andra
ersättningar
58
405
52
387
(varav bonus)1
(37)
(120)
(33)
(105)
Dotterbolag
Löner och andra
ersättningar
3 653
3 284
(varav bonus)1
(—)
(1 102)
(—)
(943)
Koncernen, summa
57
4 058
52
3 670
(varav bonus)
(37)
(1 222)
(33)
(1 048)
1.  Bonus inkluderar bolagets redovisade IFRS 2 kostnad för aktierelaterad ersättning, vilket ej är att likställa med ersättning till anställd.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare 2024
Bestämmelserna i dessa riktlinjer omfattar medlemmar i den verkställande ledningen i Swedish Orphan Biovitrum AB
(publ) (“Bolaget” eller “Sobi”). Riktlinjerna omfattar även eventuell ersättning till styrelseledamöter, med undantag för
arvoden beslutade av bolagsstämman. Riktlinjerna är framåtblickande och ska tillämpas på avtal om ersättningar, och
förändringar i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2024. Riktlinjerna omfattar
inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
Sobi förändrar livet för människor med sällsynta sjukdomar. Sobi är ett internationellt specialiserat biofarmaceutiskt
bolag som tillhandahåller kontinuerlig tillgång till innovativa behandlingar inom områden såsom hematologi,
immunologi och nischindikationer. Sobi tillför något sällsynt till sällsynta sjukdomar - en unik förmåga att använda
Bolagets styrkor till att i partnerskap göra behandlingar tillgängliga för dem med störst behov.
Sobis vision är att bli ansett som en global ledare inom innovativa behandlingar som förändrar livet för människor
med sällsynta sjukdomar.
Bolaget strävar efter att upprätthålla en stark koppling mellan ersättningskomponenterna, den långsiktiga strategin
och hållbarhetsprioriteringar. För att stödja Bolagets vision och strävan efter att skapa långsiktigt hållbara värden för
såväl personer med sällsynta sjukdomar som aktieägare, anställda och andra intressenter, tillämpar Sobi
prestationsbaserade kriterier relaterade till tillväxt och lönsamhet. För mer information om Bolagets affärsstrategi, se
En framgångsrik implementering av Bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av dess långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att Bolaget kan rekrytera och behålla högkvalificerade medarbetare. Som ett
internationellt bolag är en majoritet av Sobis medarbetare anställda utanför Sverige. Utgångspunkten för ersättning
till den verkställande ledningen ska vara den totala ersättningen. Den totala ersättningen ska vara marknadsmässig
och konkurrenskraftig i förhållande till konkurrenter på respektive lokal marknad.
Marknadsjämförelserna ska göras i förhållande till en grupp av jämförbara bolag med liknande storlek, verksamma i
liknande bransch och med liknande komplexitet. Ersättningsriktlinjerna ska möjliggöra anställningar i en
internationell kontext och understödja mångfald i den verkställande ledningen. Beträffande anställningsavtal som
lyder under andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att säkerställa att tvingande regler eller
vedertagen lokal praxis följs, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och kan bestå av följande komponenter: fast grundlön, rörlig ersättning,
pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta
om bland annat aktierelaterad eller aktiekursrelaterad ersättning. Komponenterna beskrivs närmare nedan.
Fast grundlön
Syftet med den fasta grundlönen är att attrahera och behålla högkvalificerade medarbetare som bidrar till Bolagets
affärsstrategi.
Den fasta grundlönen ska baseras på kompetens, erfarenhet, ansvar och prestation. Bolaget använder ett
internationellt utvärderingssystem för att utvärdera de olika positionernas omfattning och ansvar och möjliggöra en
jämförelse med nivåer i jämförbara bolag.
Rörlig ersättning – Kortsiktiga incitament
De kortsiktiga incitamenten syftar till att främja uppfyllandet av Bolagets affärsstrategiska och finansiella mål. De
syftar också till att upprätthålla efterlevnaden av Bolagets värderingar, attrahera och behålla högkvalificerade
medarbetare, säkerställa engagemang och samsyn samt belöna prestationer.
6 Rörelseresultat före räntor, skatt, av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar.
7 En avgiftsbestämd pensionsplan fastställer en procentuell nivå av den anställdes årliga fasta bruttogrundlön som avgift som betalas till pensionsplanen för varje anställd.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 107
Det årliga kortsiktiga incitamentsprogrammet ska
baseras på uppfyllandet av förutbestämda och mätbara
årliga finansiella mål (75 procent) och icke-finansiella
mål (25 procent). De årliga finansiella målen ska vara
relaterade till kriterier som främjar tillväxt och
lönsamhet (årliga intäkter och EBITA 6.) De årliga
finansiella målen föreslås av ersättningskommittén och
godkänns av styrelsen. De årliga icke-finansiella målen
baseras på strategi- och affärsutvecklingsmål, vilka
definieras och godkänns enligt farfarsprincipen.
Målen fastställs i syfte att främja Bolagets
affärsstrategi, långsiktiga utveckling (inklusive dess
hållbarhet), värdeskapande och finansiella tillväxt och
ska utformas så att de uppmuntrar efterlevnad av regler
och andra krav. Den maximala årliga kortsiktiga
ersättningen kan variera men ska inte uppgå till mer än
100 procent av den årliga fasta bruttogrundlönen. I
vilken utsträckning kriterierna för utbetalning av årlig
kortsiktig ersättning uppfyllts ska bedömas och
fastställas av styrelsen på rekommendation av
ersättningskommittén.
Rörlig ersättning – Långsiktiga incitament
Det övergripande syftet med de långsiktiga
incitamentsprogrammen är att skapa en nära
intressegemenskap mellan de anställda och aktieägarna
samt att skapa ett långsiktigt engagemang för Bolaget.
Långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram
föreslås av styrelsen och läggs fram för beslut av
bolagsstämman och omfattas därför inte av dessa
riktlinjer. Prestationskriterierna som används för att
bestämma utfallet av långsiktiga aktierelaterade
incitamentsprogram för den verkställande ledningen är
tydligt kopplade till affärsstrategin och därmed till
Bolagets långsiktiga värdeskapande. För mer
information om Bolagets långsiktiga aktierelaterade
incitamentsprogram, samt de kriterier som utfallet
baseras på, se sobi.com.
Övrig rörlig ersättning
Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära
omständigheter, förutsatt att sådan ersättning är av
engångskaraktär och görs på individuell basis i syfte att
rekrytera eller behålla ledande befattningshavare, eller
utgå som ersättning för extraordinära arbetsinsatser
utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan
ersättning ska vara i linje med marknadspraxis och kan
till exempel omfatta en kontant engångsutbetalning,
retention bonus, avgångsvederlag i händelse av en
ägarförändring eller liknande. Ersättningen ska inte
överstiga ett belopp motsvarande den fasta
bruttogrundlönen för tre (3) år samt inte utfalla mer än
en gång per år och person. Beslut om sådan ersättning
ska fattas av styrelsen på förslag av
ersättningskommittén.
Pension och förmåner
Den föredragna formen för Bolagets pensionsplaner är
avgiftsbestämda 7. Förmånsbestämda pensionsplaner
kan erbjudas om det krävs enligt tvingande
kollektivavtalsbestämmelser, lag eller annan reglering.
Den förmånsbestämda nivån ska i sådana fall vara
begränsad till den obligatoriska nivån.
Pensionspremierna eller pensionstillägget ska uppgå
till högst 40 procent av befattningshavarens
pensionsgrundande lön. Den pensionsgrundande lönen
kan inkludera rörlig ersättning till den del det följer av
tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Andra förmåner kan till exempel omfatta livförsäkring,
sjukförsäkring, sjukvårdsförsäkring och bilförmån.
Premier och andra kostnader med anledning av sådana
förmåner ska baseras på marknadspraxis, men uppgå till
högst 20 procent av den årliga fasta bruttogrundlönen.
Ledande befattningshavare som är
utlandsstationerade till eller från ett annat land kan få
ytterligare ersättning och andra förmåner, såsom ett
förmånspaket som omfattar flyttstöd och
deklarationsrådgivning samt skatteutjämning, i den
utsträckning som är rimlig mot bakgrund av de särskilda
omständigheter som är förknippade med
stationeringen, varvid dessa riktlinjers övergripande
ändamål så långt möjligt ska tillgodoses. Sådana
förmåner får sammanlagt inte överstiga 40 procent av
den årliga fasta bruttogrundlönen.
Upphörande av anställning
Uppsägningstiden får inte överstiga tolv (12) månader.
Fast lön under uppsägningstid och avgångsvederlag,
inklusive ersättning för eventuell
konkurrensbegränsning, ska totalt inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta bruttogrundlönen för två
(2) år.
Konsultarvode till styrelseledamöter
Styrelseledamöter valda av bolagsstämman kan, utöver
arvoden beslutade av bolagsstämman, erhålla
konsultarvode för tjänster som utförs på uppdrag av
Bolaget. Sådana tjänster ska bidra till Bolagets
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, och får inte avse ordinarie styrelsearbete.
Konsultarvode ska vara marknadsmässigt och får för
respektive styrelseledamot inte överstiga den årliga
ersättningen för styrelseuppdraget. Ovanstående
tillämpas på motsvarande sätt för tjänster som utförs
genom av styrelseledamot helägt bolag.
Löne- och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för
Bolagets anställda beaktats. Uppgifter om de anställdas
totalersättning, ersättningens komponenter samt
ersättningens ökning och ökningstakt över tid har
utgjort en del av ersättningskommitténs och styrelsens
beslutsunderlag vid utvärderingen av om riktlinjerna och
de begränsningar som följer av riktlinjerna är rimliga.
Beslutsprocessen för att fastställa, granska och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat en ersättningskommitté. I
kommitténs uppgifter ingår bland annat att bereda
styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning
till den verkställande ledningen. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman. Ersättningskommittén ska även följa
upp och utvärdera program för rörlig ersättning till den
verkställande ledningen, tillämpningen av dessa riktlinjer
samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i Bolaget. Ersättningskommitténs
ledamöter är oberoende i förhållande till Bolaget och
den verkställande ledningen. Vid styrelsens beredning
av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar
varken den verkställande direktören eller andra
medlemmar i den verkställande ledningen, i den mån
de berörs av frågorna.
Återkrav (Claw-back)
Styrelsen ska ha rätt enligt tillämplig lag eller avtal och
med de begränsningar som kan följa därav, helt eller
delvis återkräva rörlig ersättning som intjänats eller
betalats ut på felaktiga grunder (claw-back).
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå dessa riktlinjer
helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för ett avsteg och det är nödvändigt för att
tillgodose Bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa Bolagets ekonomiska
bärkraft. Som anges ovan ingår det i
ersättningskommitténs uppgifter att bereda styrelsens
beslut i ersättningsrelaterade frågor. Detta innefattar
beslut om avsteg från dessa riktlinjer.
Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna
samt hur aktieägarnas synpunkter har beaktats
Baserat på kommentarer och frågor som framkommit
från investerare och vid enskilda möten samt baserat på
synpunkter i rapporter från röstningsrådgivare (proxy
advisors), har styrelsen, på rekommendation av
ersättningskommittén, beslutat att föreslå införandet av
en återkravsklausul (claw-back) som stärker styrelsens
möjlighet att helt eller delvis återkräva rörlig ersättning
som intjänats eller betalats ut på felaktiga grunder.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 108
Ersättningar och andra förmåner till styrelse, vd och andra ledande befattningshavare1, KSEK
2024
Grundlön/
arvode
Bonus
Pensions-
kostnad
Övriga
förmåner
Aktie-
program7
Summa
Styrelsens ordförande
David Meek2
175
175
Annette Clancy2
2 207
2 207
Bo Jesper Hansen2
0
0
Övriga ledamöter i styrelsen
Christophe Bourdon
700
700
Zlatko Rihter3
483
483
Helena Saxon
1 014
1 014
Staffan Schüberg
907
907
Filippa Stenberg
733
733
Anders Ullman4
648
648
Verkställande ledning
Guido Oelkers, vd
13 612
11 382
4 747
2
25 790
55 533
Andra ledande
befattningshavare
(11 personer) 5,6
60 251
32 597
9 002
3 285
54 420
159 555
Summa
80 730
43 979
13 749
3 287
80 210
221 955
1.Med andra ledande befattningshavare avses Sobis verkställande ledning per 31 december 2024, i vilken elva personer förutom vd
ingår. Ersättningar till samtliga personer som ingått i den verkställande ledningen är inkluderade för perioden då de var
ledningsgruppsmedlemmar. För information avseende förändringar i företagsledningen, se förvaltningsberättelsen. Tabellen visar
Sobis kostnader (exklusive sociala avgifter). Ytterligare information om styrelsens arvode finns i bolagsstyrningsrapporten.
2. Bo Jesper Hansen lämnade uppdraget som styrelseordförande och styrelseledamot den 5 januari 2024 på grund av hälsoskäl och
ersattes som styrelseordförande av styrelseledamoten Annette Clancy. I december 2024 valdes David Meek till ny styrelseledamot och
ordförande i styrelsen.
3. Vid årsstämman 14 maj 2024 utsågs Zlatko Rihter till ny ordinarie styrelseledamot.
4. Under 2024 har styrelseledamot Anders Ullman, genom sitt bolag Anders Ullman Consulting AB, utfört konsulttjänster åt Sobi och
erhållit konsultarvode om totalt 465 KSEK. Syftet med konsultuppdraget var att stödja bolaget att inrätta en vetenskaplig kommitté.
5. Henrik Stenqvist blev utsedd till vice vd 2018. Han har under räkenskapsåret 2024 inte inträtt som ställföreträdande vd, varför han
redovisas med andra ledande befattningshavare.
6.Två ledande befattningshavare fick en engångsutbetalning för extraordinära arbetsinsatser utöver ordinarie uppdrag, efter att
framgångsrikt ha levererat över förväntan under ett ovanligt utmanande år.
7. Reflekterar IFRS 2 kostnaden för aktieprogrammen vilka redovisats inom koncernens rörelseresultat och är ej att likställa med
ersättning till anställd.
Ersättningar och andra förmåner till styrelse, vd och andra ledande befattningshavare1, KSEK
2023
Grundlön/
arvode
Bonus
Pensions-
kostnad
Övriga
förmåner
Aktie-
program7
Summa
Styrelsens ordförande
Bo Jesper Hansen2
1 744
1 744
Håkan Björklund2
598
598
Övriga ledamöter i styrelsen
Christophe Bourdon3
433
433
Annette Clancy2
770
770
Matthew Gantz3
279
279
Helena Saxon
828
828
Staffan Schüberg
827
827
Filippa Stenberg
673
673
Anders Ullman4
463
463
Verkställande ledning
Guido Oelkers, vd
12 277
10 080
3 462
1
23 063
48 883
Andra ledande
befattningshavare
(11-13 personer) 4,5,6
79 855
34 588
10 292
4 416
51 866
181 017
Summa
98 747
44 668
13 754
4 417
74 929
236 515
1.Med andra ledande befattningshavare avses Sobis verkställande ledning per 31 december 2023, i vilken elva personer förutom vd
ingår. Ersättningar till samtliga personer som ingått i den verkställande ledningen är inkluderade för perioden då de var
ledningsgruppsmedlemmar. Tabellen visar Sobis kostnader (exklusive sociala avgifter). Ytterligare information om styrelsens arvode
finns i bolagsstyrningsrapporten.
2. Vid årsstämman 9 maj 2023 avgick Håkan Björklund som styrelseordförande, samtidigt som Bo Jesper Hansen utsågs till ny
styrelseordförande. Bo Jesper Hansen lämnade uppdraget som styrelseordförande och styrelseledamot den 5 januari 2024 på grund
av hälsoskäl och ersattes som styrelseordförande av styrelseledamoten Annette Clancy.
3. Vid årsstämman 9 maj 2023 avgick Matthew Gantz som ordinarie styrelseledamot samtidigt som Christophe Bourdon utsågs till ny
ordinarie styrelseledamot.
4. Anders Ullman avgick från ledningsgruppen 31 mars 2023 och ingår i styrelsen från och med årsstämman 9 maj 2023. Under 2023 har
styrelseledamot Anders Ullman, genom sitt bolag Anders Ullman Consulting AB, utfört konsulttjänster åt Sobi och erhållit
konsultarvode om totalt 655 KSEK. Syftet med konsultuppdraget var att stödja tillförordnad Head of RDMA och RDMA Leadership
committee tills en permanent Head of RDMA & CMO tillsatts. Det har bedömts angeläget och till nytta för Sobi att anskaffa de aktuella
tjänsterna, för vilka marknadsmässigt vederlag utgått.
5. Henrik Stenqvist blev utsedd till vice vd 2018. Han har under räkenskapsåret 2023 inte inträtt som ställföreträdande vd, varför han
redovisas med andra ledande befattningshavare.
6. En ledande befattningshavare fick en engångsutbetalning för extraordinära arbetsinsatser, för att framgångsrikt ha drivit strategiska
och komplexa M&A-projekt som bidragit till företagets tillväxt och av hänsyn till att behålla befattningshavaren.
7. Reflekterar IFRS 2 kostnaden för aktieprogrammen vilka redovisats inom koncernens rörelseresultat och är ej att likställa med
ersättning till anställd.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 109
Ledande befattningshavares villkor och ersättningar
Sobi ska erbjuda marknadsmässiga villkor som gör att
Sobi kan rekrytera och behålla högkvalificerade
medarbetare. Till årsstämmovalda styrelseledamöter
utgår arvode enligt beslut av årsstämman 2024. Inga
pensioner utgår till styrelsen. Vd:s ersättning granskas
och föreslås av styrelseordförande tillsammans med
ersättningskommittén och godkänns av styrelsen.
Ersättningar till övriga ledande befattningshavare
föreslås av vd och godkänns av ersättningskommittén.
Ersättning till vd och övriga ledande befattningshavare
utgörs av fast grundlön, rörlig ersättning på kort och
lång sikt, övriga förmåner samt pension. Med övriga
ledande befattningshavare avses de personer som
tillsammans med vd utgör den verkställande ledningen.
Fast lön
Den fasta grundlönen baseras på den enskilda
befattningshavarens ansvarsområde, kompetens och
prestation. Den fasta grundlönen revideras varje år.
Kortsiktig rörlig ersättning
För vd var den kortsiktiga rörliga ersättningen 2024
maximerad till 100 procent av den årliga
bruttogrundlönen. Den rörliga ersättningen baserades
på finansiella och icke-finansiella mål fastställda av
styrelsen. För övriga ledande befattningshavare var den
kortsiktiga rörliga ersättningen maximerad till 60
procent av den fasta lönen och baseras på finansiella
och icke-finansiella mål.
Pensionsvillkor
Vd är berättigad till en pensionsersättning som uppgår
till 40 procent av grundlön. Pensionsåldern är 65 år.
Övriga ledande befattningshavare som är anställda i
Sverige omfattas av ITP planen med 65 års
pensionsålder. De omfattas även av ett kompletterande
premiebestämt pensionsåtagande på 27 procent av
pensionsmedförande lön upp till 50 inkomstbasbelopp,
inklusive ITP.
Incitamentsprogram
Sobi har per balansdagen tre aktiva aktieprogram. För
att få delta i aktieprogrammen behöver medarbetaren
vara tillsvidareanställd. Sobi har även fyra pågående
kontantbaserade program varav tre avser anställda i
USA och Kanada och ett program avser anställda i Kina
och Japan. Samtliga program har tre års löptid.
Långsiktiga incitamentsprogram
Syftet med de långsiktiga incitamentsprogrammen har
varit att skapa ett långsiktigt engagemang i Sobi, att ge
deltagarna möjlighet att ta del av Sobis långsiktiga
framgång och värdeskapande, liksom att skapa
möjligheter för att attrahera och behålla ledande
befattningshavare och högre chefer. Nedan följer en
redogörelse över de långsiktiga incitamentsprogram
som finns i bolaget.
På årsstämman 2019-2024 godkändes långsiktiga
aktieprogram som omfattar vd, ledande
befattningshavare och chefer, ett program för övriga
medarbetare samt personaloptioner till vd, ledande
befattningshavare och på förhand utvalda
nyckelpersoner. Aktieprogrammen är strukturerade
enligt samma principer och har alla en treårig
intjänandeperiod.
Ledningsprogrammen som omfattar vd, ledande
befattningshavare och chefer förutsätter ingen egen
investering i Sobi-aktier och prestationsaktier kan
erhållas om villkoren i programmen uppfylls. Antalet
prestationsaktier skiljer sig mellan de organisatoriska
nivåerna. Prestationsmålen i ledningsprogrammen är att
aktiekursen ska öka med en viss procentsats under en
treårsperiod, samt att den faktiska årliga omsättningen
under intjänandeperioden ska uppnå eller överstiga
målet för den årliga omsättningen.
Utöver prestationsaktier består ledningsprogrammen
för vd, ledande befattningshavare och utvalda
nyckelpersoner till hälften av personaloptioner. Vilka
medarbetare som är berättigade samt hur
prestationsmålen formuleras skiljer sig mellan
programmen.
Programmen för övriga medarbetare förutsätter en
egen investering i Sobi-aktier (investeringsaktier) för att
matchningsaktier ska kunna erhållas vederlagsfritt. Ett
krav för samtliga program är att medarbetaren måste
vara tillsvidareanställd under hela intjänandeperioden
samt vid krav på investeringsaktier behålla dessa under
hela intjänandeperioden.
Utöver ovanstående finns kontantbaserade program
för medarbetare i Nordamerika samt Asien.
Ledningsprogram 2021 (utbetalt 2024)
För prestationsaktierna som löpte ut den 1 juni och den
1 september 2024 fastslog styrelsen att
prestationsvillkor samt övriga villkor för intjänande
uppfyllts till 100 procent. För att nå maximal tilldelning
av 60 procent av prestationsaktierna var
prestationsmålet att aktiekursen, justerad för eventuella
utdelningar, skulle öka med 40 procent. Under
10 procent blir prestationsutfallet 0 och mellan 10 och
40 procent sker linjär tilldelning av prestationsaktier.
Prestationsmålet uppfylldes till 100 procent för
ledningsprogrammet. För att nå maximal tilldelning av
övriga 40 procent av prestationsaktierna skulle de
faktiska årliga intäkterna under intjänandeperioden
möta eller överstiga budgeten för de årliga intäkterna,
vilket uppfylldes för 2021, 2022 och 2023.
I programmen tilldelades därmed 1 083 418 aktier till ett
marknadsvärde om 304 MSEK.
För personaloptionerna som löpte ut den 1 juni 2024
och den 1 september fastslog styrelsen att
prestationsvillkoret för den faktiska genomsnittliga
omsättningen 2021-2023 uppfyllts. Från den 3 jun
respektive den 2 september 2024 kunde 1 804 167
personaloptioner lösas till kursen 146,13 SEK respektive
187,80 SEK till och med den 2 juni 2026 respektive       
2 september 2026, varav 1 527 565 optioner har lösts in
under året.
Personalprogram 2021 (utbetalt 2024)
Personalprogrammet 2021 löpte den 1 juni 2024
Deltagare i programmet tilldelades två matchningsaktier
för varje investeringsaktie. En förutsättning för att
programdeltagaren skulle ha möjlighet att tilldelas
matchningsaktier var att denne hade behållit de
investeringsaktier som förvärvats. I programmet
tilldelades 44 966 aktier till ett marknadsvärde om     
13 MSEK.
Under utrullningen av aktieprogrammet 2021 var ett
antal medarbetare insiders och fick därför inte delta i
programmet. Mot bakgrund av de legala hindren att
delta i programmet beslutade styrelsen att inrätta
långsiktiga treåriga kontantbaserade
incitamentsprogram för insiders. Programmet
uppfylldes till 100 procent.
Ledningsprogrammen 2022-2024
Deltagare i ledningsprogrammet tilldelas
prestationsaktier förutsatt att vissa prestationsmål
uppnås. Maximal möjlig tilldelning av aktier i
ledningsprogrammet uppgår till 954 180 (2022),
1 137 085 (2023) och 1 111 800 (2024).
För att nå maximal tilldelning av 60 procent av det
maximala antalet prestationsaktier förutsätts att en viss
aktiekursutveckling uppnås. Aktiekursen, justerad för
eventuella utdelningar, ska öka med mellan 10-40
procent. Under 10 procent blir prestationsutfallet 0 och
mellan 10-40 procent sker linjär tilldelning av
prestationsaktier. För att nå maximal tilldelning av övriga
40 procent av prestationsaktierna ska de faktiska årliga
intäkterna under intjänandeperioden möta eller
överstiga målen för de årliga intäkterna.
Prestationsmålen för 2022, 2023 och 2024 är
uppnådda.
Utöver rätten till prestationsaktier har vd och högst 15
medlemmar av koncernens verkställande ledning samt
upp till 15 på förhand utvalda nyckelpersoner inom
koncernen möjlighet att erhålla personaloptioner.
Intjäningsperioden är tre år och därefter följer en tvåårig
lösenperiod. En förutsättning för att personaloptioner
ska erhållas är att koncernens genomsnittliga
omsättning uppnår eller överstiger genomsnittet av de
av styrelsen fastställda målen för ledningsprogrammet
under intjänandeperioden. Lösenkursen motsvarar 105
procent av den volymvägda genomsnittliga betalkursen
för Sobi-aktien vid lanseringen av programmen. Det
maximala värdet per aktie som kan erhållas genom
lösen av personaloptionen är begränsat till tre gånger
lösenkursen. Skulle aktievärdet överstiga denna nivå ska
omräkning av villkoren ske.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 110
Ledningsprogrammen
Aktieprogram
Målnivå
Vikt
Målsättning
Utfall
2021
Aktiekursutveckling
60 %
10-40 %
100 %
Budget - Intäkter
40 %
≥100 %
100 %
2022-2024
Aktiekursutveckling
60 %
10-40 %
e/t
Budget - Intäkter
40 %
≥100 %
e/t
Personalprogrammen 2022-2024
Deltagande i programmen för övriga medarbetare förutsätter en egen investering i Sobi-aktier. Maximal möjlig
tilldelning av aktier i personalprogrammen uppgår till 38 794 (2022), 57 616 (2023) och 67 140 (2024).
Deltagare i personalprogrammen tilldelas två matchningsaktier för varje investeringsaktie. En förutsättning för att
programdeltagaren ska ha möjlighet att tilldelas matchningsaktier är att denne behåller de investeringsaktier som
förvärvats under hela intjänandeperioden.
Kontantbaserade program 2022-2024 Nordamerika
Programmen omfattar samtliga medarbetare i USA och Kanada och består av två komponenter; en tidsbaserad
komponent (50 procent) och en prestationsbaserad komponent (50 procent) som baseras på två prestationsmål. För
programmet 2022 är det första prestationsmålet (50 procent) att aktiekursen ska öka med 10 procent per år under
en treårsperiod. Det andra prestationsmålet (50 procent) är att omsättningen i Nordamerika ska ligga på minst 95
procent per år i relation till budget under en treårsperiod. För 2023 och 2024 års program är det första
prestationsmålet (50 procent) att koncernens årliga intäkter under intjänandeperioden ska möta eller överstiga de
fastställda målen för de årliga intäkterna under en treårsperiod. Det andra prestationsmålet (50 procent) är att
omsättningen i Nordamerika ska ligga på minst 95 procent per år i relation till de fastställda målen under en
treårsperiod. Eventuell utbetalning av en tredjedel av programmen sker årligen under tre år. Utbetalning av 2022 års
program skedde årligen med en tredjedel under tre år och utfallet relaterat till 2024 uppgick till 104 procent.
Kontantbaserat program 2022 Asien
Programmet omfattar ett antal medarbetare i Kina och i Japan och består av två komponenter; en tidsbaserad
komponent (50 procent) och en prestationsbaserad komponent (50 procent) som baseras på två prestationsmål. Det
första prestationsmålet (60 procent) är att aktiekursen, justerad för eventuella tilldelningar ska öka mellan 10 och 40
procent under en treårsperiod. Under 10 procent blir prestationsutfallet 0, och mellan 10 och 40 procent sker linjär
utbetalning. Det andra prestationsmålet (40 procent) är att koncernens faktiska årliga intäkter under treårsperioden
ska möta eller överstiga målet för de årliga intäkterna. Detta prestationsmål är uppnått för 2022, 2023 och 2024. För
det kontantbaserade programmet 2021 för medarbetare i Kina och Japan som löpte ut 2024, fastslog styrelsen att
utfallet var uppfyllt till 100 procent.
Kostnader för aktierelaterade ersättningar (exklusive sociala avgifter)
2024
2023
Aktieprogram 2020
11 939
Aktieprogram 2021
9 504
42 175
Aktieprogram 2022
50 415
36 393
Aktieprogram 2023
53 239
29 514
Aktieprogram 2024
35 897
Optionsprogram
69 311
60 570
(Varav verkställande ledningens kostnader)
(80 210)
(74 929)
Summa
218 366
180 591
Sociala avgifter uppgick till 119 MSEK (78).
Optioner
Huvudsakliga villkor för optionsprogrammen1
Options-
program
Antal
personer
Prestations-
period
Datum för
tilldelning
Period för
inlösen
Vägt
lösenpris
för ute-
stående2
(SEK)
Optionsvärde på
tilldelningsdagen3
Vägt
genomsnittlig
aktiekurs vid
tilldelningstillfället
2019
5
2019-2021
2019-05-28
2022-05-28
2024-05-28
172,52
36,61
172,05
2020
14
2020-2022
2020-05-28
2023-05-29
2025-05-29
204,25
43,06
203,68
2021
26
2021-2023
2021-06-01
2024-06-02
2026-06-02
146,13
30,17
145,72
2022
27
2022-2024
2022-05-30
2025-05-31
2027-05-31
208,11
53,84
207,54
2023
28
2023-2025
2023-06-07
2026-06-08
2028-06-08
235,15
50,09
234,49
2024
27
2024-2026
2024-05-23
2027-05-24
2029-05-24
296,04
65,03
281,95
1. Volatiliteten mätt som standardavvikelsen för förväntad avkastning på aktiepriset baseras på en statistisk analys av dagliga aktiekurser
för Sobi-stamaktien under de senaste tre åren. Riskfri ränta: tioårig statsobligation eller motsvarande finansiell placering med lägsta
möjliga risk.
2. Lösenkursen motsvarade vid tilldelning 105 procent av den volymviktade genomsnittliga betalkursen för Sobi-aktien vid lanseringen
av programmen. Lösenkursen har sedermera omräknats för åren 2019-2023 till följd av genomförd företrädesemission under 2023
och tillämpliga omräkningsbestämmelser.
3. Optionsvärdet har omräknats för åren 2019-2023 med avseende på nytt antal optioner inom programmen till följd av genomförd
företrädesemission under 2023 och tillämpliga omräkningsbestämmelser.
Inlösen av optionerna är beroende av om prestationsmål uppnås (den faktiska genomsnittliga omsättningen uppnår
eller överstiger målet under en treårsperiod). Antaganden beaktar inte någon direktavkastning.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 111
Utveckling av optionsprogram under 2024
Antal optioner
Optionsprogram
Ingående
Nytt program
Inlösta
Förfallna
Utgående
Varav inlösningsbara
vid årets slut
Varav verkställande
ledning vid årets slut
Vägda genomsnittliga
aktiekursen under
inlösningsperioden
Vägda genomsnittliga
återstående avtalade
löptiden
2019
194 600
-169 106
-25 494
247,87
2020
907 355
-860 658
46 697
46 697
262,13
0,4
2021
2 035 945
-1 527 565
-231 778
276 602
276 602
117 601
303,09
1,4
2022
1 621 238
1 621 238
938 539
2,4
2023
1 505 555
1 505 555
904 777
3,4
2024
1 313 011
1 313 011
820 494
4,4
Summa
6 264 693
1 313 011
-2 557 329
-257 272
4 763 103
323 299
2 781 411
Utveckling av optionsprogram under 2023
Antal optioner
Optionsprogram
Ingående
Nytt program
Omräkning1
Inlösta
Förfallna
Utgående
Varav
inlösningsbara vid
årets slut
Varav verkställande
ledning vid årets
slut
Vägda
genomsnittliga
aktiekursen under
inlösnings-
perioden
Vägda
genomsnittliga
återstående
avtalade löptiden
2019
869 705
12 187
-687 292
194 600
194 600
22 235
224,59
0,4
2020
1 298 089
55 375
-352 035
-94 074
907 355
907 355
691 504
226,58
1,4
2021
1 982 966
91 592
-38 613
2 035 945
1 197 947
2,4
2022
1 548 295
72 943
1 621 238
938 539
3,4
2023
1 437 819
67 736
1 505 555
904 777
4,4
Summa
5 699 055
1 437 819
299 833
-1 039 327
-132 687
6 264 693
1 101 955
3 755 002
1. I enlighet med villkoren för incitamentsprogrammen så har omräkning skett av antalet optioner till följd av genomförd företrädesemission 2023 för programmen 2019-2023. Som en följd av omräkningen har även lösenpriset samt optionsvärdet på tilldelningsdagen förändrats.
Det totala värdet för optionerna har dock inte ändrats och inte heller den totala kostnaden för optionerna.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 112
Kostnaden för aktieprogrammen 2022-2024 beräknas med hjälp av följande parametrar och Monte Carlos simuleringsmodell1:
Startdatum
Slutdatum
Utestående antal
matchningsaktier
Utestående antal
prestationsaktier
Intjäning i månader
Verkligt värde per
tilldelningsdatum per
matchningsaktie2
Verkligt värde per
tilldelningsdatum per
prestationsaktie3
Verkligt värde per
tilldelningsdatum per
prestationsaktie4
Förväntad personal­
omsättning, %
Aktieprogram 2022: Personal
30 maj 2022
30 maj 2025
38 794
e/t
36
222,42
e/t
e/t
10
Aktieprogram 2022: Ledning
30 maj 2022
30 maj 2025
e/t
954 180
36
e/t
102,74
200,94
10
Aktieprogram 2023: Personal
7 juni 2023
7 juni 2026
57 616
e/t
36
197,50
e/t
e/t
12
Aktieprogram 2023: Ledning
7 juni 2023
7 juni 2026
e/t
1 137 085
36
e/t
118,91
212,21
12
Aktieprogram 2024: Personal
23 maj 2024
23 maj 2027
67 140
e/t
36
270,60
e/t
e/t
12
Aktieprogram 2024: Ledning
23 maj 2024
23 maj 2027
e/t
1 111 800
36
e/t
146,33
280,20
12
1. Volatiliteten mätt som standardavvikelsen för förväntad avkastning på aktiepriset baseras på en statistisk analys av dagliga aktiekurser för Sobi-stamaktien under de senaste tre åren.
2. Verkligt värde har omräknats för åren 2022 och 2023 med avseende på nytt antal aktier inom programmen till följd av genomförd företrädesemission 2023 och tillämpliga omräkningsbestämmelser.
3. Verkligt värde per prestationsaktier kopplat till aktiekursutvecklingen, se ovan. Verkligt värde har omräknats för åren 2022 och 2023 med avseende på nytt antal aktier inom programmen till följd av genomförd företrädesemission och tillämpliga omräkningsbestämmelser. 
4. Verkligt värde per prestationsaktier kopplat till intäkterna, se ovan. Verkligt värde har omräknats för åren 2022 och 2023 med avseende på nytt antal aktier inom programmen till följd av genomförd företrädesemission och tillämpliga omräkningsbestämmelser.
Utveckling av aktieprogrammen under 2024
Antal aktier
Aktieprogram 2024
Ingående
Nytt program
Förverkade
Tilldelade
Utgående
2021 Ledning
1 194 882
-111 464
-1 083 418
2021 Personal
47 058
-2 092
-44 966
2022 Ledning
986 681
-32 501
954 180
2022 Personal
40 412
-1 618
38 794
2023 Ledning
1 225 546
-88 461
1 137 085
2023 Personal
61 605
-3 989
57 616
2024 Ledning
1 129 762
-17 962
1 111 800
2024 Personal
68 404
-1 264
67 140
Summa
3 556 184
1 198 166
-259 351
-1 128 384
3 366 615
Utveckling av aktieprogrammen under 2023
Antal aktier
Aktieprogram 2023
Ingående
Nytt program
Omräkning1
Förverkade
Tilldelade
Utgående
2020 Ledning
649 356
-403 614
-245 742
2020 Personal
40 930
-3 612
-37 318
2021 Ledning
1 181 232
54 098
-40 448
1 194 882
2021 Personal
50 014
2 228
-5 184
47 058
2022 Ledning
1 038 684
45 421
-97 424
986 681
2022 Personal
41 004
1 964
-2 556
40 412
2023 Ledning
1 198 952
56 495
-29 901
1 225 546
2023 Personal
59 620
3 020
-1 035
61 605
Summa
3 001 220
1 258 572
163 226
-583 774
-283 060
3 556 184
1. I enlighet med villkoren för incitamentsprogrammen så har omräkning skett av antalet aktier till följd av genomförd företrädesemission.
Som en följd av omräkningen har verkligt värde av matchnings- och prestationsaktier på tilldelningsdagen förändrats. Det totala värdet
av aktierna har dock inte ändrats och inte heller den totala kostnaden för aktierna.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 113
11 Ersättning till revisorer
Koncernen
2024
2023
EY
Revisionsuppdrag1
13
13
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
1
Övriga tjänster2
2
Summa
14
15
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag1
1
Övriga tjänster2
0
Summa övriga revisorer
0
1
Summa
14
16
Moderbolaget
2024
2023
EY
Revisionsuppdrag1
6
4
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
1
Övriga tjänster2
2
Summa
7
6
1.Med revisionsuppdrag avses den lagstadgade revisionen för att
kunna avge revisionsberättelse samt revisionsrådgivning.
2. Övriga tjänster avser främst revisionsnära tjänster i samband
med prospekt och rörelseförvärv.
12 Kostnader fördelade på
kostnadsslag
Koncernen
2024
2023
Råmaterial och
förnödenheter
5 144
4 442
Övriga externa kostnader
6 290
5 462
Kostnader för ersättning
till anställda
5 266
4 813
Avskrivningar och
nedskrivningar
3 709
3 234
Övriga rörelsekostnader
7
115
Summa
20 416
18 066
Moderbolaget
2024
2023
Råmaterial och
förnödenheter
4 529
3 459
Övriga externa kostnader
6 548
6 884
Kostnader för ersättning
till anställda
808
748
Avskrivningar och
nedskrivningar
607
672
Övriga rörelsekostnader
100
Summa
12 493
11 863
Ovanstående kostnader motsvaras av: kostnad för sålda
varor, försäljnings- och administrationskostnader,
forsknings- och utvecklingskostnader och övriga
rörelsekostnader i den funktionsindelade
resultaträkningen.
Jämförelsestörande poster (IAC) per funktion
Koncernen
2024
2023
Kostnad för sålda varor1
83
34
Försäljnings- och
administrationskostnader2
118
388
Forsknings- och
utvecklingskostnader2
9
-3
Summa
210
419
1.Årets jämförelsestörande poster (IAC) avser upplösning av
justering till verkligt värde från förvärvsanalysen avseende
förvärvat varulager från CTI om 159 MSEK. Detta motverkades
delvis av återföring av avsättningar om -76 MSEK kopplat till
upphörandet av kontraktstillverkning för Pfizer, till följd av att
Sobi lämnat produktionsanläggningen i förtid. Föregående års
IAC avser i huvudsak justering till verkligt värde från
förvärvsanalysen avseende förvärvat varulager från CTI om   
65 MSEK vilket delvis motverkades av en återföring av
avsättningar om -42 MSEK relaterat till upphörandet av
kontraktstillverkning för Pfizer.
2. Årets IAC avser omstruktureringskostnader om 85 MSEK
relaterade till omstruktureringen av det kommersiella teamet
för Synagis och omstrukturerings- och integrationskostnader
relaterade till CTI om 42 MSEK. Föregående års IAC, avser i
huvudsak transaktionskostnader om 173 MSEK samt
omstrukturerings- och integrationskostnader om 226 MSEK
samtliga relaterade till förvärvet av CTI.
13 Finansiella intäkter
Koncernen
2024
2023
Ränteintäkter
32
27
Utdelning från finansiella
tillgångar1
38
Valutakursvinster2
9
23
Övrigt
6
Summa
86
50
Moderbolaget
2024
2023
Ränteintäkter,
koncernföretag
472
735
Ränteintäkter, övriga
30
25
Utdelning från finansiella
tillgångar1
38
Valutakursvinster2
840
Övrigt
6
Summa
546
1 601
1. Under året erhöll Sobi överlåtbara contingent value rights
(CVR:er), till följd av fusionen mellan Cartesian och Selecta
Biosciences, vilka redovisats som erhållen utdelning. Se not 19
och 26.
2.Valutakurseffekter nettoredovisas och för 2024 utgör denna post
en vinst i koncernen och en förlust i moderbolaget. För 2023 var
motsvarande post en vinst både i koncernen och i
moderbolaget, där det för moderbolaget ingick en vinst om 712
MSEK relaterat till säkringar av förvärvet av CTI. Se not 14.
14 Finansiella kostnader
Koncernen
2024
2023
Räntekostnader,
upplåning
1 127
996
Räntekostnader, övriga1
112
115
Förvaltningskostnader
65
51
Övrigt
1
Summa
1 305
1 162
Moderbolaget
2024
2023
Räntekostnader,
koncernföretag
86
58
Räntekostnader,
upplåning
1 127
996
Räntekostnader, övriga1
112
70
Valutakursförluster2
218
Förvaltningskostnader
65
51
Övrigt
1
1
Summa
1 608
1 176
1.Inkluderar räntekostnader kopplat till skulder för
tilläggsköpeskillingar, se not 26 och 28.
2. Valutakurseffekter nettoredovisas och för 2024 utgör denna
post en vinst i koncernen och en förlust i moderbolaget. För
2023 var motsvarande post en vinst både i koncernen och i
moderbolaget. Se även not 13.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 114
15 Inkomstskatt
Årets skattekostnad (-) / skatteintäkt (+) i resultatet
Koncernen
2024
2023
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets
resultat1
-1 276
-390
Aktuell skatt relaterad till
Pillar II2
-14
Justering av skatt tidigare
år
71
2
Summa redovisad
aktuell skatt
-1 219
-388
Uppskjuten skatt
Överavskrivningar
-147
-578
Varulager
328
-45
Förvärvade produkt- och
marknadsrättigheter
448
356
Övriga immateriella
anläggningstillgångar
53
41
Underskottsavdrag
32
-75
Säkring av
nettoinvesteringar
-47
20
Läkemedelsskatt
39
15
Räntebegränsningar
34
105
Osäkra kundfordringar
-28
6
Omstruktureringsreserv
-25
-16
Övrigt
4
13
Summa redovisad
uppskjuten skatt
691
-157
Summa redovisad
inkomstskatt
-528
-546
Moderbolaget
2024
2023
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets
resultat1
-928
-299
Justering av skatt tidigare
år
72
0
Summa redovisad
aktuell skatt
-856
-299
Uppskjuten skatt
Osäkra kundfordringar
-23
-2
Omstruktureringsreserv
-25
-16
Restvärdesavskrivning3
-1 067
Övrigt
-8
5
Summa redovisad
uppskjuten skatt
-1 123
-14
Summa redovisad
inkomstskatt
-1 979
-313
1.Utöver skatt redovisad i resultatet, har aktuell skatt om – MSEK
(-21) redovisats i övrigt totalresultat, hänförlig till
valutakurseffekter på moderbolagets skulder i övrigt
totalresultat. Därutöver har aktuell skatt om 0 MSEK (16)
redovisats direkt i eget kapital, hänförlig till emissionskostnader
bokade i eget kapital. Vidare har aktuell skatt om 41 MSEK (2)
redovisats direkt i eget kapital, hänförlig till moderbolagets
långsiktiga incitamentsprogram. Uppskjuten skatt om -10 MSEK
(23) har redovisats direkt i eget kapital, se not 20 för övriga
uppskjutna skatteposter.
2.Koncernen har genomfört en bedömning av potentiell
exponering för Pillar II-inkomstskatt baserat på 2023 års land
för land rapportering samt 2024 års finansiella information för
bolagen i koncernen. Den effektiva skattesatsen i enighet med
Pillar II är över 15 procent i de flesta av de jurisdiktioner där
koncernen är verksam. Koncernen har dock redovisat en
aktuell Pillar II-skatt om 14 MSEK som uppstår i Schweiz, som
inte kvalificerar sig för den tillfälliga förenklingsregeln.
Koncernen fortsätter att följa utvecklingen av Pillar II-
lagstiftningen allteftersom ytterligare länder antar Pillar II-
lagstiftningen, för att utvärdera dess potentiella framtida
påverkan på koncernen.
3.Under 2024 övergick moderbolaget från räkenskapsenlig
avskrivning till restvärdesavskrivning avseende metod för
skattemässiga avskrivningar.
Avstämning av effektiv skatt
Koncernen
2024
2023
Resultat före skatt
4 407
2 954
Skatt enligt gällande
skattesats för
moderbolaget1
-908
-609
Skatteeffekt, poster som
är ej avdragsgilla/ej
skattepliktiga
Aktiverade
underskottsavdrag
273
77
Ej aktiverade
underskottsavdrag
97
71
Skillnad utländska
skattesatser
62
-30
Ej avdragsgilla kostnader
-40
-49
Justering av skatt tidigare
år
4
2
Övrigt
-16
-7
Summa redovisad
effektiv skatt
-528
-546
Moderbolaget
2024
2023
Resultat före skatt
9 560
1 390
Skatt enligt gällande
skattesats1
-1 969
-286
Skatteeffekt, poster som
är ej avdragsgilla/ej
skattepliktiga
Controlled foreign
company-beskattning
-7
-7
Ej avdragsgilla kostnader
-11
-20
Justering av skatt tidigare
år
3
Övrigt
6
1
Summa redovisad
effektiv skatt
-1 979
-313
1.Gällande skattesats för moderbolaget uppgår till 20,6 procent
(20,6). Uppskjuten skatt har värderats med tillämpning av
gällande skattesats för den period som återföring/upplösning
förväntas ske.
Ej aktiverade underskottsavdrag och övriga ej
aktiverade skatter
Koncernen
2024
2023
Underskottsavdrag för
vilka ingen uppskjuten
skattefordran har
redovisats
1 165
2 137
Potentiella
skatteförmåner
Underskott
136
367
FoU-incitament
17
15
Orphan Drug incitament
130
119
Kapitalförluster
32
30
Summa potentiella
skatteförmåner1
315
530
1. Av total potentiell skatteförmån avser 315 MSEK USA (367 MSEK
USA, 163 MSEK Schweiz).
De ej aktiverade FoU-incitament förfaller inom 20 år,
Orphan Drug incitament förfaller inom 18 år samt
kapitalförlusterna förfaller inom 1 år. De övriga
underskottsavdragen har en obegränsad livslängd.
Uppskjutna skattefordringar har inte redovisats då det
bedöms som osäkert om underskottsavdragen samt
övriga ej aktiverade skatteincitament, hänförliga till
dotterföretag och tidigare år, har ett skattemässigt
värde för koncernen.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 115
16 Immateriella anläggningstillgångar och nedskrivningstest
Koncernen
Goodwill
Licenser
och patent
Produkt-
och
marknads-
rättigheter
Aktiverade
utgifter5
Pågående
utvecklings-
arbeten
Summa
1 januari-31 december 2023
Ingående anskaffningsvärde
7 007
613
41 917
688
152
50 377
Investeringar1
2 700
3
114
2 817
Rörelseförvärv2
2 971
17 479
20 449
Utrangeringar
-97
-180
-277
Omklassificeringar
20
-20
Andra ändringar av redovisat
anskaffningsvärde4
878
878
Omräkningsdifferenser
-336
3
-1 103
-3
-1 439
Utgående anskaffningsvärde
9 642
518
61 691
709
245
72 805
Ingående ackumulerade av-
och nedskrivningar
-542
-9 729
-253
-10 524
Avskrivningar
-18
-2 864
-105
-2 987
Nedskrivningar
-56
-56
Utrangeringar
97
180
277
Omräkningsdifferenser
-2
65
64
Utgående ackumulerade av-
och nedskrivningar
-464
-12 404
-357
-13 226
Utgående bokfört värde
9 642
54
49 287
351
245
59 580
Koncernen
Goodwill
Licenser
och patent
Produkt-
och
marknads-
rättigheter
Aktiverade
utgifter5
Pågående
utvecklings-
arbeten
Summa
1 januari-31 december 2024
Ingående anskaffningsvärde
9 642
518
61 691
709
245
72 805
Investeringar1
86
2
23
110
Rörelseförvärv2
64
64
Utrangeringar
-1
-1
Omklassificeringar3
34
-129
-217
-312
Andra ändringar av redovisat
anskaffningsvärde4
214
214
Omräkningsdifferenser
750
1
2 391
6
0
3 148
Utgående anskaffningsvärde
10 456
605
64 329
588
50
76 028
Ingående ackumulerade av-
och nedskrivningar
-464
-12 404
-357
-13 226
Avskrivningar
-13
-3 443
-105
-3 561
Omklassificeringar3
85
85
Omräkningsdifferenser
-1
-353
-1
-356
Utgående ackumulerade av-
och nedskrivningar
-479
-16 200
-379
-17 058
Utgående bokfört värde
10 456
126
48 129
209
50
58 971
1.Årets investeringar avser i huvudsak enFuse® kopplat till avtalet med Enable. Föregående års investeringar avser i huvudsak Beyfortus,
2 700 MSEK, kopplat till en milstolpsbetalning, till följd av att den regulatoriska ansökan validerats i USA och det nya royaltyavtalet.
2. Avser förvärvet av CTI, se not 34 för ytterligare information.
3.Årets omklassificeringar avser i huvudsak omklassificeringar av förutbetalda produktionskostnader vilka redovisas som förutbetalda
produktionskostnader i balansräkningen från och med räkenskapsåret 2024. Se även not 2.
4.Årets förändring av redovisat anskaffningsvärde avser Altuvoct, 124 MSEK och NASP (tidigare SEL-212), 90 MSEK. båda till följd av
uppnående av milstolpar. Föregående års förändring avser i huvudsak Altuvoct, 370 MSEK och NASP 458 MSEK, båda till följd av
förändrad bedömning av sannolikhet till uppnående av milstolpar. 
5. Aktiverade utgifter avser i huvudsak IT-projekt.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 116
Specifikation större immateriella anläggningstillgångar
Koncernen
2024
2023
Avskrivnings-
takt, år
Återstående
avskrivningstid vid
utgången av
innevarande år, år
Vonjo
16 125
15 813
15
13
Beyfortus/Synagis
12 158
13 028
20
14
Doptelet
5 636
5 718
15
10
Gamifant
3 865
4 081
20
14
Aspaveli
2 764
2 951
20
17
Altuvoct (hemofili A)
2 076
2 011
15
15
Elocta (hemofili A)
961
1 048
20
11
NASP (tidigare SEL-212)1
2 324
2 234
Zynlonta
1 288
1 359
20
18
Alprolix
851
1 032
20
10
Orfadin
62
203
15
1
Övrigt – lanserad
273
214
3-15
Övrigt – ej lanserad1
132
785
Summa2
48 514
50 477
1. Avskrivning har ännu ej påbörjats.
2. Utgående bokfört värde exklusive goodwill.
Moderbolaget
Licenser
och
patent
Produkt-
och
marknads-
rättigheter
Aktiverade
utgifter4
Pågående
utvecklings-
arbeten4
Summa
1 januari-31 december 2023
Ingående anskaffningsvärde
75
12 820
618
152
13 664
Investeringar1
113
113
Omklassificeringar
20
-20
Andra ändringar av redovisat anskaffningsvärde2
878
878
Utgående anskaffningsvärde
75
13 698
639
245
14 656
Ingående ackumulerade av- och nedskrivningar
-56
-2 426
-248
-2 730
Avskrivningar
-9
-487
-97
-594
Nedskrivningar
-56
-56
Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar
-66
-2 970
-345
-3 381
Utgående bokfört värde
9
10 728
293
245
11 275
1 januari-31 december 2024
Ingående anskaffningsvärde
75
13 698
639
245
14 656
Investeringar
86
20
106
Utrangeringar
-1
-1
Omklassificeringar3
34
-60
-217
-243
Andra ändringar av redovisat anskaffningsvärde2
214
214
Utgående anskaffningsvärde
160
13 945
579
46
14 731
Ingående ackumulerade av- och nedskrivningar
-66
-2 970
-345
-3 381
Avskrivningar
-8
-489
-95
-593
Omklassificeringar3
67
67
Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar
-74
-3 459
-373
-3 906
Utgående bokfört värde
86
10 487
206
46
10 825
1.Årets investeringar avser i huvudsak injektorn enFuse kopplat till avtalet med Enable.
2.Årets förändring av redovisat anskaffningsvärde avser Altuvoct, 124 MSEK och NASP (tidigare SEL-212), 90 MSEK. båda till följd av
uppnående av milstolpar. Föregående års förändring avser i huvudsak Altuvoct, 370 MSEK, och NASP, 458 MSEK, båda till följd av
förändrad bedömning av sannolikhet till uppnående av milstolpar. 
3.Årets omklassificeringar avser i huvudsak omklassificeringar av förutbetalda produktionskostnader vilka redovisas som förutbetalda
produktionskostnader i balansräkningen från och med räkenskapsåret 2024. Se även not 2.
4. Aktiverade utgifter och pågående utvecklingsarbeten avser i huvudsak IT-projekt.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 117
Prövning av nedskrivningsbehov av immateriella
anläggningstillgångar
Goodwill
Goodwill har uppkommit genom förvärven av Swedish
Orphan, Dova, Gamifant och CTI och uppgick per
31 december 2024 till 10 456 MSEK (9 642). Goodwill
har allokerats till två separata kassagenerande enheter,
Haematology och Immunology. Se not 5 för goodwill
fördelat per kassagenererande enhet.
Bedömningen av värdet på goodwill sker utifrån
nyttjandevärde på den minsta kassagenererande
enheten. Kassaflödena baseras på upprättade finansiella
planer som har fastställts av företagsledningen och
täcker en femårsperiod. De finansiella planerna har
fastställts baserat på tidigare resultat, erfarenheter och
förväntningar på marknaden. Planerna inkluderar bland
annat antaganden om nuvarande läkemedelsutveckling
och kommande produktlanseringar. Vidare innehåller
de finansiella planerna antaganden om prisutveckling,
försäljningsutveckling och kostnadsutveckling.
Kassaflödet bortom fem år har extrapolerats med en
bedömd tillväxttakt om 2 procent.
Det finns ingen indikation på nedskrivningar av
goodwill i någon av de kassagenererande enheterna.
I tabellen nedan framgår tillväxttakt samt den
diskonteringsränta, före och efter skatt, som använts:
Parameter, %
2024
2023
Tillväxttakt bortom den initiala
femårsperioden
2
2
Diskonteringsränta före skatt
10,8
10,1
Diskonteringsränta efter skatt
8,6
8,0
Diskonteringsräntan avser Sobis vägda kapitalkostnad
som beräknas enligt gällande praxis, där nedanstående
parametrar har använts.
Riskfri ränta: femårigt genomsnitt av ränta på
tioåriga statsobligationer.
Marknadens riskpremie: 6,6 procent (6,8).
Betavärde: Sobis betavärde har beräknats till 1,26
(1,26).
Räntekostnad: enligt Sobis kostnad för upplåning.
Skattesats: enligt skattesats i Sverige.
Sobi har gjort en känslighetsanalys för följande
parametrar i nedskrivningsprövningen av goodwill:
diskonteringsränta, bruttomarginal, försäljningsvolym
och evig tillväxttakt. Känslighetsanalysen indikerar att
det finns goda marginaler i beräkningen och ingen
rimlig förändring i nyckelparametrar skulle resultera i en
nedskrivning.
Produkt- och marknadsrättigheter
Produkt- och marknadsrättigheter prövas med
avseende på eventuellt nedskrivningsbehov närhelst
händelser eller förhållanden indikerar att det redovisade
värdet eventuellt inte är återvinningsbart. Bedömningen
av värdet på produkt- och marknadsrättigheter sker
utifrån nyttjandevärde på respektive kassagenererande
tillgång. Nyttjandevärdet bygger på de kassaflöden som
bedöms genereras under tillgångens återstående
livslängd. Vid diskontering av framtida kassaflöden
används den diskonteringsränta som angetts i tabellen.
Vid nedskrivningsprövning av produkt- och
marknadsrättigheter görs ett antal antaganden.
Antagandena avser prognoser på framtida
försäljningsintäkter, kostnader hänförliga till respektive
läkemedel, läkemedlets livslängd och
diskonteringsräntan.
Pågående utvecklingsprojekt
Utvecklingsprojekt relaterade till produkt- eller
marknadsrättigheter prövas årligen för
nedskrivningsbehov. Nyckelparametrar är framtida
kassaflöden från den individuella tillgången,
sannolikheten för att nå positiva utfall vid kliniska studier
samt antaganden om bästa kommersiella utfall.
Framtida kassaflöden estimeras med avseende på
projektets utveckling på kort och lång sikt, samt justeras
för sannolikheten för att projektet kommersialiseras.
Risken är högre ju tidigare i utvecklingskedjan projektet
befinner sig. I takt med att de definierade
utvecklingsfaserna passeras ökar sannolikheten för att
nå marknaden.
Bedömningen av sannolikheten för att ett projekt
genomgår den aktuella utvecklingsfasen med framgång
görs med hänsyn till den vetenskapliga potentialen för
projektet att uppvisa positivt utfall vid den enskilda fasen
i utvecklingsprocessen. Antaganden görs utifrån de
parametrar som har störst påverkan på projektets
potential till att utvecklas till ett läkemedel med högsta
möjliga kommersiella potential. Detta görs utifrån vad
som är rimligt att anta om projektets vetenskapliga
profil med den information som finns tillgänglig idag.
Prognosperioden baseras på läkemedlets estimerade
livslängd på marknaden.
Sobi har gjort en känslighetsanalys avseende följande
parametrar i nedskrivningsprövningen av
utvecklingsprojekten: diskonteringsränta,
bruttomarginal, försäljningsvolym och evig tillväxttakt.
Känslighetsanalysen indikerar att det finns goda
marginaler i beräkningen och ingen rimlig förändring i
nyckelparametrar skulle resultera i en nedskrivning.
Nedskrivningar
Under 2024 har ingen nedskrivning gjorts, under 2023
gjordes en nedskrivning om 56 MSEK, kopplat till ett
kliniskt program i tidig fas. 
Väsentliga avtal relaterade till immateriella tillgångar
Nedan redogörs för de väsentliga avtal som föreligger
vid utgången av året.
Sanofi
Sobi har samarbetsavtal med Sanofi S.A. som i huvudsak
omfattar Elocta, Alprolix, Altuviiio, Altuvoct och
Beyfortus. 
För Elocta och Alprolix erhåller bolagen royalty på
varandras nettoförsäljning, i intervallet 12-17 procent, i
respektive bolags territorium. Sobi erhåller även en
royalty om 50 procent baserat på nettovinsten i Sanofis
territorium, där försäljningen sker genom tredje part.
Ingen sådan försäljning har förelegat under 2024 och
2023.
Avtalet för Altuviiio och Altuvoct liknar avtalet för
Elocta och Alprolix, med royalty på bolagens
nettoförsäljning i respektive bolags territorium, i
intervallet 8-13 procent. Under året erhöll Altuvoct
godkännande av EMA i Europa varvid Sobi erlagt
1 835 MSEK till Sanofi för utvecklingskostnader.
För Beyfortus erhåller Sobi royalty på Sanofis
nettoförsäljning i USA. Royaltynivåerna ligger på 25
procent under 2024 och ökar sedan stegvis under åren
2025 till 2028 till ett intervall på 30 till 35 procent av
nettoförsäljningen. Efter 2028 kommer royaltysatserna
ligga kvar på dessa nivåer.
Aspaveli/Empaveli
Sedan oktober 2020 samarbetar Sobi och Apellis
Pharmaceuticals, Inc (Apellis) för global utveckling och
kommersialisering utanför USA av systemisk
pegcetacoplan för sällsynta sjukdomar med akut behov
av nya behandlingar.
Enligt avtal ska Sobi erlägga milstolpsbetalningar till
Apellis om vissa regulatoriska- och kommersiella
milstolpar uppfylls, vilka uppgick till cirka 860 MUSD
(cirka 9,5 miljarder SEK) vid utgången av året. Redovisad
skuld (sannolikhetsviktad och diskonterad) ingår i
posten övriga skulder, se not 28.
Apellis erhåller stegvis ökande tvåsiffrig royalty på
Sobis nettoförsäljning av Aspaveli/Empaveli.
Doptelet
Astellas Pharma Inc. erhåller stegvis ökande ensiffrig
royalty baserat på nettoförsäljning av Doptelet.
NASP (tidigare SEL-212)
Sedan juli 2020 samarbetar Sobi och Cartesian
Therapeutics, Inc. (Cartesian) genom ett strategiskt
licensavtal. Sobi ansvarar för utveckling samt
regulatoriska och kommersiella aktiviteter för NASP på
samtliga marknader utanför Kina.
Enligt avtal ska Sobi erlägga milstolpsbetalningar till
Cartesian om vissa regulatoriska- och kommersiella
milstolpar uppfylls, vilka uppgick till cirka 585 MUSD
(cirka 6,4 miljarder SEK) vid utgången av året. Redovisad
skuld (sannolikhetsviktad och diskonterad) ingår i
posten övriga skulder, se not 28.
Vidare har Cartesian rätt till tvåsiffriga royalty på
framtida nettoförsäljning av NASP. 
Vonjo
I juni 2023 förvärvade Sobi CTI BioPharma Corp. (CTI)
och fick därmed tillgång till Vonjo. Vid förvärvet övertog
Sobi en skuld till DRI Healthcare Trust (DRI). Enligt avtal
ska Sobi erlägga milstolpsbetalningar till DRI om vissa
regulatoriska- och kommersiella milstolpar uppfylls,
vilka uppgick till cirka 103 MUSD (cirka 1,1 miljarder SEK)
vid utgången av året. Redovisad skuld
(sannolikhetsviktad och diskonterad) ingår i posten
övriga skulder, se not 28.
DRI erhåller differentierad royalty på Sobis
nettoförsäljning av Vonjo i USA till ett belopp
motsvarande 9,6 procent av en årlig nettoförsäljning på
upp till 125 MUSD, 4,5 procent av en årlig
nettoförsäljning på mellan 125 och 175 MUSD och 0,5
procent av en årlig nettoförsäljning på mellan 175 och
400 MUSD. Ingen royalty utgår på en årlig
nettoförsäljning överstigande 400 MUSD. Vidare
erhåller DRI stegvis ökande låg ensiffrig royalty på
nettoförsäljning av Vonjo.
Zynlonta
I juli 2022 tecknade Sobi och ADC Therapeutics SA
(ADC) ett exklusivt licensavtal för att utveckla och
kommersialisera Zynlonta. Enligt avtalet har Sobi
rättigheterna för att utveckla och kommersialisera
Zynlonta inom alla hematologiska och solida
tumörindikationer utanför Japan, Kina, Singapore och
USA.
Enligt avtal ska Sobi erlägga milstolpsbetalningar till
ADC om vissa regulatoriska- och kommersiella
milstolpar uppfylls, vilka uppgick till cirka 333 MUSD
(cirka 3,7 miljarder SEK) vid utgången av året. Redovisad
skuld (sannolikhetsviktad och diskonterad) ingår i
posten övriga skulder, se not 28. ADC erhåller royalty
som sträcker sig från medelhöga tiotal till medelhöga
tjugotal procent av Sobis nettoförsäljning av Zynlonta.
Sobi ersätter även 25 procent av ADC:s direkta
utvecklingskostnader, upp till ett tak på 10 MUSD per år,
vilka kostnadsförs i den period de uppstår.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 118
17 Materiella anläggningstillgångar
Koncernen
Maskiner
och andra
tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Nyttjande-
rätts-
tillgångar
Övriga
materiella
anläggnings-
tillgångar
Pågående
nyanlägg-
ningar
Summa
1 januari-31 december 2023
Ingående anskaffningsvärde
424
224
761
20
291
1 719
Investeringar
1
12
118
9
780
920
Rörelseförvärv
0
18
0
18
Avyttringar och utrangeringar
-1
-2
-89
0
-92
Omklassificeringar
1
6
3
0
-7
3
Omräkningsdifferenser
0
-1
-7
-1
-8
Utgående anskaffningsvärde
425
241
804
28
1 063
2 561
Ingående ackumulerade av- och
nedskrivningar
-400
-184
-564
-15
-1 162
Avskrivningar
-12
-20
-146
-4
-182
Nedskrivningar
-9
-9
Avyttringar och utrangeringar
1
1
88
90
Omklassificeringar
-2
-2
Omräkningsdifferenser
6
7
Utgående ackumulerade av-
och nedskrivningar
-411
-203
-626
-19
-1 258
Utgående bokfört värde
14
38
178
10
1 063
1 302
1 januari-31 december 2024
Ingående anskaffningsvärde
425
241
804
28
1 063
2 561
Investeringar
1
6
281
22
144
455
Avyttringar och utrangeringar
-7
-17
-220
-1
-244
Omklassificering
6
37
-2
0
-46
-5
Omräkningsdifferenser
4
13
2
19
Utgående anskaffningsvärde
425
271
877
51
1 161
2 785
Ingående ackumulerade av- och
nedskrivningar
-411
-203
-626
-19
-1 258
Avskrivningar
-7
-20
-130
-5
-162
Återföring av nedskrivningar
15
15
Avyttringar och utrangeringar
7
14
193
1
216
Omklassificering
Omräkningsdifferenser
-2
-7
-1
-11
Utgående ackumulerade av-
och nedskrivningar
-412
-211
-555
-23
-1 201
Utgående bokfört värde
13
61
322
27
1 161
1 584
För ytterligare information om leasing, se not 9.
Moderbolaget
Maskiner
och andra
tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Övriga
materiella
anläggnings-
tillgångar
Pågående
nyanläggningar
Summa
1 januari-31 december 2023
Ingående anskaffningsvärde
404
142
5
168
719
Investeringar
392
392
Avyttringar och utrangeringar
-1
-1
Omklassificeringar
1
6
-7
Utgående anskaffningsvärde
403
149
5
552
1 109
Ingående ackumulerade av- och
nedskrivningar
-381
-130
-5
-515
Avskrivningar
-11
-10
-1
-21
Avyttringar och utrangeringar
1
1
Utgående ackumulerade av- och
nedskrivningar
-391
-140
-5
-535
Utgående bokfört värde
13
9
552
573
1 januari-31 december 2024
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärde
403
149
5
552
1 109
Investeringar
36
36
Avyttringar och utrangeringar
-2
-2
Omklassificeringar
6
37
-46
-3
Utgående anskaffningsvärde
407
186
5
541
1 140
Ingående ackumulerade av- och
nedskrivningar
-391
-140
-5
-535
Avskrivningar
-6
-8
-15
Avyttringar och utrangeringar
2
2
Utgående ackumulerade av- och
nedskrivningar
-395
-148
-5
-548
Utgående bokfört värde
12
38
541
591
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 119
18 Andelar i koncernföretag
Moderbolaget
2024
2023
Anskaffningsvärden
Ingående balans
31 698
8 853
Kapitaltillskott1
16
22 844
Utgående balans
31 714
31 698
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans
-177
-177
Utgående balans
-177
-177
Utgående bokfört värde
31 536
31 520
1. Avser kapitaltillskott till nyetablerade bolaget SOBI-Handok Co., Ltd. i Sydkorea där
Sobi äger 51 procent av aktierna och har bestämmande inflytande varvid bolaget
konsolideras i enlighet med IFRS 10. 
Specifikation av moderbolagets innehav av andelar i koncernföretag
Dotterföretag/Org nr/Säte
Antal
andelar
Andel i
%1
Bokfört
värde2
Swedish Orphan Biovitrum International AB, 556329–5624, Stockholm,
Sverige3
100
100
4 248 584
  Swedish Orphan Biovitrum A/S, 19179079, Köpenhamn, Danmark
  Swedish Orphan Biovitrum SARL, 490259405, Paris, Frankrike
  Swedish Orphan Biovitrum s.r.o, 28171276, Prag, Tjeckien
  Oy Swedish Orphan Biovitrum AB, 1024811, Åbo, Finland
  Swedish Orphan Biovitrum s.r.l., 5288990962, Milano, Italien
  OOO Swedish Orphan Biovitrum, 5087746194520, Moskva, Ryssland
  Swedish Orphan Biovitrum AS, 976313682, Trollåsen, Norge
  Swedish Orphan Biovitrum S.L., B84710623, Madrid, Spanien
  Swedish Orphan Biovitrum Ltd, 4369760, Cambridgeshire, Storbritannien
  Swedish Orphan Biovitrum GmbH, HRB 226770, Martinsried, Tyskland
  Swedish Orphan Biovitrum AG, 284.917.678, Basel, Schweiz
  Florio GMBH, HRB 249347, München, Tyskland
  Sobi Pharma (Shanghai) Company Limited, 41000002202107120056,
Shanghai, Kina
  Swedish Orphan Biovitrum Unipessoal Lda, 980 670 152, Lissabon, Portugal
  Swedish Orphan Biovitrum Japan Co., Ltd, 0100 01 210061, Tokyo, Japan
  Swedish Orphan Biovitrum Pty Ltd, 645,396,532, Sydney, Australien
  Swedish Orphan Biovitrum (The Netherlands) B.V., 84642281, Amsterdam,
Nederländerna
SOBI Middle East FZ-LLC, 91193, Dubai, Förenade Arabemiraten
1 000
100
132
Arexis AB, 556573–5130, Stockholm, Sverige
1 000
100
225 137
Swedish Orphan Biovitrum s.r.o, 28171276, Prag, Tjeckien4
1
1
8
BVBA Swedish Orphan Biovitrum, 0536.217.087, Bryssel, Belgien
100
100
166
Swedish Orphan Biovitrum GmbH, 416986, Wien, Österrike
100
100
313
Swedish Orphan Biovitrum (SOBI) Canada, Inc. 949375–1, Oakville, Kanada
10 000
100
65
Sobi Single Member I.K.E, 142300401000, Aten, Grekland
20 000
100
195
Sobi US Holding Corp., 7626060, Delaware, USA5
1 000
100
27 045 605
  Sobi, Inc EIN 68–0682244, Delaware, USA
    AKaRx, Inc., 20-1990243, Delaware, USA
SOBI-Handok Co., Ltd., 236-81-03401, Seoul, Sydkorea6
20 400
51
16 025
Summa
31 536 230
1. Ägarandelen av kapitalet vilket även överensstämmer med andelen av rösterna.
2. Bokfört värde anges i KSEK.
3.Under året har Sobi Pharma (Guangzhou) Company Limited, likviderats.
4. Resterande andel ägs av Swedish Orphan Biovitrum International AB.
5.Under året har omstrukturering skett i underkoncernen i USA då CTI BioPharma Corp. har fusionerats med Sobi, Inc. Därtill har CTI
Life Sciences Deutschland GmbH, likviderats.
6. Under året har SOBI-Handok Co., Ltd. nyetablerats och Sobis ägarandel uppgår till 51 procent.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 120
19 Finansiella anläggningstillgångar
Koncernen
2024
2023
Eget kapitalinstrument1
36
37
Kapitalförsäkring
43
46
Depositioner
5
35
Övriga finansiella
tillgångar2
83
23
Summa
166
142
Koncernen
2024
2023
Förändring av finansiella
anläggningstillgångar
Ingående balans
142
121
Eget kapitalinstrument1
-2
-26
Kapitalförsäkring
-3
-1
Depositioner
-30
31
Övriga finansiella
tillgångar2
60
18
Utgående balans
166
142
1. Eget kapitalinstrument avser innehavet av noterade aktier i
Cartesian Therapeutics, Inc. Innehavet värderas till verkligt
värde via övrigt totalresultat.
2. Under året erhöll Sobi överlåtbara contingent value rights
(CVR:er) till följd av fusionen mellan Cartesian och Selecta
Biosciences. Värdering sker till verkligt värde via
resultaträkningen. Erhållna CVR:er redovisades som en erhållen
utdelning om 38 MSEK vilken redovisats som en finansiell
intäkt. Vid utgången av året uppgick redovisat värde för
CVR:erna till 46 MSEK. Värdeförändringen om 8 MSEK har
redovisats som en finansiell intäkt.
För ytterligare information om finansiella tillgångar, se not 26.
Moderbolaget
2024
2023
Eget kapitalinstrument1
36
37
Kapitalförsäkring
43
46
Övriga finansiella
tillgångar2
79
20
Summa
158
104
Moderbolaget
2024
2023
Förändring av finansiella
anläggningstillgångar
Ingående balans
104
112
Eget kapitalinstrument1
-2
-26
Kapitalförsäkring
-3
-1
Övriga finansiella
tillgångar2
59
20
Utgående balans
158
104
1.-2. Se kommentarer för koncernen.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 121
20 Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
Koncernen 2024
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skatteskulder
Netto
Överavskrivningar
-3 251
-3 251
Varulager
963
963
Förvärvade produkt- och
marknadsrättigheter
-5 528
-5 528
Övriga immateriella
anläggningstillgångar
702
702
Underskottsavdrag
1 166
1 166
Läkemedelsskatt
81
81
Räntebegränsningar
244
244
Osäkra kundfordringar
8
8
Omstruktureringsreserv
18
18
Övrigt
200
-13
187
Summa
3 383
-8 792
-5 409
Kvittning
-2 089
2 089
Skattefordringar
/-skulder, netto
1 293
-6 702
-5 409
Koncernen 2023
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skatteskulder
Netto
Överavskrivningar
-3 104
-3 104
Varulager
592
592
Förvärvade produkt- och
marknadsrättigheter
-5 607
-5 607
Övriga immateriella
anläggningstillgångar
618
618
Underskottsavdrag
1 162
1 162
Läkemedelsskatt
40
40
Räntebegränsningar
199
199
Osäkra kundfordringar
40
40
Omstruktureringsreserv
43
43
Övrigt
195
-14
181
Summa
2 889
-8 725
-5 836
Kvittning
-2 045
2 045
Skattefordringar
/-skulder, netto
844
-6 680
-5 836
Moderbolaget 2024
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skatteskulder
Netto
Omstruktureringsreserv
18
18
Restvärdesavskrivning
-1 067
-1 067
Avsättning till pensioner
11
11
Långsiktiga
incitamentsprogram
36
36
Osäkra kundfordringar
4
4
Summa
69
-1 067
-999
Kvittning
-69
69
Skattefordringar
/-skulder, netto
-999
-999
Moderbolaget 2023
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skatteskulder
Netto
Omstruktureringsreserv
43
43
Överavskrivningar
2
2
Avsättning till pensioner
12
12
Långsiktiga
incitamentsprogram
51
51
Osäkra kundfordringar
27
27
Summa
135
135
Kvittning
Skattefordringar
/-skulder, netto
135
135
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 122
Förändring av uppskjuten skatt
Koncernen 2024
Belopp vid
årets ingång
Redovisat
över
resultat-
räkningen
Redovisat i
övrigt
totalresultat
Redovisat
direkt i eget
kapital
Genom
rörelse-
förvärv
Belopp vid
årets utgång
Överavskrivningar
-3 104
-147
-3 251
Varulager
592
328
43
963
Förvärvade produkt- och
marknadsrättigheter
-5 607
448
-368
-5 528
Övriga immateriella
anläggningstillgångar1
618
53
42
-10
702
Underskottsavdrag
1 162
32
111
-139
1 166
Omstruktureringsreserv
43
-25
18
Läkemedelsskatt
40
39
2
81
Säkring av nettoinvesteringar
-47
47
Räntebegränsningar
199
34
11
244
Osäkra kundfordringar
40
-28
-4
8
Övrigt
181
4
-73
-10
85
187
Summa
-5 836
691
-190
-10
-64
-5 409
1. Övriga immateriella anläggningstillgångar inkluderar huvudsakligen skattemässigt kapitaliserade FoU-kostnader.
Koncernen 2023
Belopp vid
årets ingång
Redovisat
över
resultat-
räkningen
Redovisat i
övrigt
totalresultat
Redovisat
direkt i eget
kapital
Genom
rörelse-
förvärv
Belopp vid
årets utgång
Överavskrivningar
-2 526
-578
-3 104
Varulager
819
-45
9
-191
592
Förvärvade produkt- och
marknadsrättigheter
-1 914
356
266
-4 315
-5 607
Övriga immateriella
anläggningstillgångar1
87
41
-37
527
618
Underskottsavdrag
273
-75
-73
1 038
1 162
Omstruktureringsreserv
59
-16
43
Läkemedelsskatt
26
15
-1
40
Säkring av nettoinvesteringar
20
-20
Räntebegränsningar
102
105
-8
199
Osäkra kundfordringar
34
6
40
Övrigt
120
13
15
23
9
181
Summa
-2 920
-157
151
23
-2 933
-5 836
1. Övriga immateriella anläggningstillgångar inkluderar huvudsakligen skattemässigt kapitaliserade FoU-kostnader. Genom förvärvet av
CTI tillfördes skattemässigt kapitaliserade FoU-kostnader om 527 MSEK, vilka utgör en del av totalt förvärvad uppskjuten skattefordran
om 1 574 MSEK.
21 Varulager
Koncernen
2024
2023
Råvaror och förnödenheter
116
90
Varor under tillverkning
2 353
1 909
Färdiga varor och handelsvaror
1 691
1 874
Summa
4 159
3 874
Den utgift för varulagret som kostnadsförts ingår i posten kostnader för sålda varor och uppgår till 3 209 MSEK
(2 825). Redovisat varulager inkluderar reserv för inkuranta varor om 604 MSEK (472). Varulagret har under året
skrivits ned och kostnadsförts med 259 MSEK (45).
Moderbolaget
2024
2023
Råvaror och förnödenheter
116
90
Varor under tillverkning
2 142
1 873
Färdiga varor och handelsvaror
666
650
Summa
2 924
2 614
Den utgift för varulagret som kostnadsförts ingår i posten kostnader för sålda varor och uppgår till 3 179 MSEK
(2 286). Redovisat varulager inkluderar reserv för inkuranta varor om 537 MSEK (457). Varulagret har under året
skrivits ned och kostnadsförts med 259 MSEK (45).
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 123
22 Kundfordringar och övriga
fordringar
Koncernen
2024
2023
Kundfordringar
5 244
5 379
Reserv förväntade
kreditförluster
-48
-210
Kundfordringar, netto
5 195
5 169
Skattefordringar
13
210
Övriga fordringar
392
392
Summa övriga
fordringar
405
602
Summa kundfordringar
och övriga fordringar
5 601
5 771
Moderbolaget
2024
2023
Kundfordringar
1 367
1 304
Reserv förväntade
kreditförluster
-1
-110
Kundfordringar, netto
1 366
1 194
Skattefordringar
179
Övriga fordringar
79
231
Summa övriga
fordringar
79
410
Summa kundfordringar
och övriga fordringar
1 446
1 604
Sobis kunder är främst stora distributörer, sjukhus och
statlig förvaltning. Det finns ingen specifik
koncentration av koncernens kundfordringar, kunderna
är många till antalet och geografiskt väl utspridda. Se
not 5 för mer information.
Koncernens exponering mot framtida kreditförluster
övervakas löpande per land och motpartskaraktär. Om
Sobi gör bedömningen att en fordran inte kommer att
betalas görs en reservering för förväntad kreditförlust i
enlighet med principer beskrivna i not 2. I denna not
återfinns även information avseende kunders
betalningsvillkor.
Per 31 december 2024 uppgick förfallna
kundfordringar i koncernen till 867 MSEK (1 077), varav
48 MSEK (210) ingår i reserv för förväntade
kreditförluster. Förändringar i reserven för förväntade
kreditförluster är som följer:
Förväntade kreditförluster
Koncernen
2024
2023
Vid årets början
-210
-174
Reserv förväntade
kreditförluster
-24
-42
Konstaterade
kundförluster
93
0
Återföring ej nyttjad
reserv
96
6
Omräkningsdifferenser
-4
0
Vid årets slut
-48
-210
Moderbolaget
2024
2023
Vid årets början
-110
-116
Konstaterade
kundförluster
93
Återföring ej nyttjad
reserv
16
5
Vid årets slut
-1
-110
Förfallostruktur kundfordringar
Koncernen
2024
2023
Ej förfallet
4 329
4 093
Förfallet 1-30 dagar
510
609
Förfallet 31-90 dagar
218
297
Förfallet 91-120 dagar
56
61
Förfallet >121 dagar
83
109
Summa
5 195
5 169
Moderbolaget
2024
2023
Ej förfallet
1 140
986
Förfallet 1-30 dagar
106
86
Förfallet 31-90 dagar
51
66
Förfallet 91-120 dagar
8
20
Förfallet >121 dagar
60
36
Summa
1 366
1 194
Redovisade belopp, per valuta, för kundfordringar och
övriga fordringar
Koncernen
2024
2023
CHF
115
64
EUR
2 550
2 479
GBP
289
228
SEK
170
392
USD
1 894
2 353
Andra valutor
584
256
Summa
5 601
5 771
Moderbolaget
2024
2023
CHF
108
61
EUR
603
765
SEK
129
472
USD
101
102
Andra valutor
505
203
Summa
1 446
1 604
23 Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Koncernen
2024
2023
Upplupna intäkter royalty1
1 781
1 291
Förutbetalda IT-licenser
86
65
Förutbetalda
produktionskostnader
87
Övriga förutbetalda
kostnader
308
255
Summa
2 262
1 611
Moderbolaget
2024
2023
Upplupna intäkter royalty1
550
450
Förutbetalda IT-licenser
73
59
Förutbetalda
produktionskostnader
35
Övriga förutbetalda
kostnader
98
106
Summa
757
615
1. Dessa klassificeras som avtalstillgångar i enlighet med IFRS 15.
24 Likvida medel
2024
2023
Koncernen
Verkligt
värde
Bokfört
värde
Verkligt
värde
Bokfört
värde
Likvida
medel
1 140
1 140
904
904
Summa
1 140
1 140
904
904
2024
2023
Moder-
bolaget
Verkligt
värde
Bokfört
värde
Verkligt
värde
Bokfört
värde
Likvida
medel
745
745
628
628
Summa
745
745
628
628
Likvida medel avser behållning av medel på bankkonto.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 124
25 Eget kapital
Tabellen nedan visar en uppdelning av balansposten Andra reserver  samt hur respektive komponent har förändrats under året.
Koncernen
Omräknings-
differenser
Kassaflödes-
säkringar
Säkring av
netto-
investeringar1
Eget
kapital-
instrument
Förmånsbestämda
pensionsplaner
och liknande
planer
Summa
Ingående balans,     
1 januari 2023
800
-121
-317
-56
45
351
Omräkningsdifferenser
-1 347
-1 347
Säkringsinstrument
Resultat för omvärdering
av säkringsinstrument
redovisat i eget kapital
668
98
766
Skatt på resultat från
omvärdering av
säkringsinstrument
redovisat i eget kapital
-138
-20
-158
Överfört till
resultaträkningen
145
145
Skatt på överfört till
resultaträkningen
-30
-30
Överfört till goodwill
-565
-565
Resultat för omvärdering
av eget
kapitalinstrument
redovisat i eget kapital
-26
-26
Resultat för omvärdering
av förmånsbestämda
pensionsplaner och
liknande planer
-80
-80
Skatt på resultat från
omvärdering av
förmånsbestämda
pensionsplaner och
liknande planer
11
11
Utgående balans,
31 december 2023
-547
-41
-239
-82
-24
-934
Koncernen
Omräknings-
differenser
Kassaflödes-
säkringar
Säkring av
netto-
investeringar1
Eget
kapital-
instrument
Förmånsbestämda
pensionsplaner
och liknande
planer
Summa
Ingående balans,
1 januari 2024
-547
-41
-239
-82
-24
-934
Omräkningsdifferenser
2 137
2 137
Säkringsinstrument
Resultat för omvärdering
av säkringsinstrument
redovisat i eget kapital
-227
-227
Skatt på resultat från
omvärdering av
säkringsinstrument
redovisat i eget kapital
47
47
Justering inom eget
kapital
41
41
Resultat för omvärdering
av eget
kapitalinstrument
redovisat i eget kapital
-2
-2
Resultat för omvärdering
av förmånsbestämda
pensionsplaner och
liknande planer
-93
-93
Skatt på resultat från
omvärdering av
förmånsbestämda
pensionsplaner och
liknande planer
13
13
Utgående balans,
31 december 2024
1 590
-419
-84
-105
981
1. Balansen för säkringsreserven utgörs av omräkningsdifferenser om -147 MSEK (-117) från säkringseffekter där ett säkringsförhållande
inte längre föreligger.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 125
Tabellen nedan visar en uppdelning av övrigt totalresultat, samt hur respektive komponent har förändrats under året.
Moderbolaget
Kassaflödessäkringar
Eget kapitalinstrument
Summa
Ingående balans 1 januari 2023
-78
-56
-134
Resultat för omvärdering av säkringsinstrument
redovisat i eget kapital
-46
-46
Skatt på resultat från omvärdering av
säkringsinstrument redovisat i eget kapital
9
9
Överfört till resultaträkningen
145
145
Skatt på överfört till resultaträkningen
-30
-30
Resultat för omvärdering av eget
kapitalinstrument redovisat i eget kapital
-26
-26
Utgående balans 31 december 2023
-82
-82
Ingående balans 1 januari 2024
-82
-82
Resultat för omvärdering av eget
kapitalinstrument redovisat i eget kapital
-2
-2
Utgående balans 31 december 2024
-84
-84
Vid årets slut uppgick Sobis aktiekapital till 195,339 KSEK fördelat på 356 000 049 aktier med ett kvotvärde på 0,55
SEK. Samtliga utgivna aktier per balansdagen är stamaktier. Stamaktiens röstvärde är ett. Bolaget innehade
12 557 222 stamaktier i eget förvar per balansdagen. Posten egna aktier motsvarar 3,5 procent av det totala antalet
aktier i Sobi.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare
divideras med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden, exklusive aktier i eget förvar.
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående
stamaktier för utspädningseffekten av samtliga potentiella stamaktier.
Aktiedata
2024
2023
Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare (MSEK)
3 885
2 409
Resultat per aktie före utspädning (SEK per aktie)
11,37
7,47
Justerat resultat per aktie före utspädning (SEK per aktie)1, 2
11,83
8,55
Resultat per aktie efter utspädning (SEK per aktie)
11,24
7,39
Justerat resultat per aktie efter utspädning (SEK per aktie)1, 2
11,69
8,47
Antal stamaktier
356 000 049
354 358 946
Antal stamaktier (i eget förvar)
12 557 222
14 601 832
Antal stamaktier (exklusive aktier i eget förvar)
343 442 827
339 757 114
Antal stamaktier efter utspädning
359 835 405
357 667 700
Genomsnittligt antal stamaktier (exklusive aktier i eget förvar)
341 726 901
322 658 894
Genomsnittligt antal stamaktier efter utspädning (exklusive aktier i eget förvar)
345 562 257
325 967 648
1. Se Alternativa nyckeltal.
2. För jämförelsestörande poster, se not 12 och Alternativa nyckeltal.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 126
26 Finansiella tillgångar och skulder per kategori
Koncernen
Tillgångar värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
Tillgångar värderade
till verkligt värde via
resultaträkningen
Tillgångar värderade
till verkligt värde via
övrigt totalresultat
Summa
31 december 2024
Finansiella tillgångar
Kundfordringar
5 195
5 195
Lånefordringar
33
33
Contingent value rights1
46
46
Kapitalförsäkring
43
43
Derivat2
13
13
Eget kapitalinstrument3
36
36
Likvida medel
1 140
1 140
Summa
6 368
103
36
6 507
31 december 2023
Finansiella tillgångar
Kundfordringar
5 169
5 169
Lånefordringar
20
20
Kapitalförsäkring
46
46
Derivat2
37
37
Eget kapitalinstrument3
37
37
Likvida medel
904
904
Summa
6 094
84
37
6 215
1. Under året erhöll Sobi överlåtbara contingent value rights (CVR:er) till följd av fusionen mellan Cartesian Therapeutics och Selecta
Biosciences. Värdering sker till verkligt värde via resultaträkningen.
2. Av 2024 års derivat är 13 MSEK (37) värderat till verkligt värde via resultaträkningen varav ingen del ingår i kassaflödessäkringar.
Derivaten är klassificerade som övriga tillgångar i balansräkningen.
3.Eget kapitalinstrument avser innehavet i Cartesian Therapeutics, Inc., vilket värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Koncernen
Skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Skulder värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Summa
31 december 2024
Finansiella skulder
Upplåning
16 333
16 333
Leasingskulder
402
402
Derivat1
65
65
Leverantörsskulder
944
944
Villkorade tilläggsköpeskillingar2
2 887
2 887
Övriga skulder
16
16
Summa
20 582
65
20 647
31 december 2023
Finansiella skulder
Upplåning
20 169
20 169
Leasingskulder
316
316
Derivat1
323
323
Leverantörsskulder
1 024
1 024
Villkorade tilläggsköpeskillingar2
4 432
4 432
Ovillkorade tilläggsköpeskillingar2
580
580
Summa
26 520
323
26 843
1.Av 2024 års derivat är 65 MSEK (323) värderat till verkligt värde via resultaträkningen varav ingen del ingår i kassaflödessäkringar.
Derivaten är klassificerade som övriga skulder i balansräkningen.
2. Skuld redovisas per motpart i not 28.
Se not 2 för ytterligare information om vad som ingår i de olika kategorierna.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 127
Finansiella instrument beräknade till verkligt värde
Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till verkligt värde, utifrån hur klassificeringen i verkligt
värdehierarkin gjorts. De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1: Noterade marknadspriser på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i nivå 1.
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara marknadsdata.
Vid utgången av året uppgick skulder kopplat till tilläggsköpeskillingar och obligationer med fast ränta till 3 437 MSEK
(5 022) vilka värderas till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Verkligt värde för
dessa skulder uppgick till 3 088 MSEK (4 609) vid årets slut. Övriga finansiella instrument i balansräkningen har
rapporterade värden som i allt väsentligt motsvarar det verkliga värdet per 31 december 2024.
Per 31 december 2024
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
Valutaderivat som innehas för handel
-52
-52
Kapitalförsäkring1
43
43
Contingent value rights2
46
46
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
Eget kapitalinstrument
36
36
Summa
36
-52
89
73
Per 31 december 2023
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
Valutaderivat som innehas för handel
-286
-286
Kapitalförsäkring1
46
46
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
Eget kapitalinstrument
37
37
Summa
37
-286
46
-202
1. Kapitalförsäkringar redovisas brutto med motsvarande skuld vilken redovisas som en avsättning, se not 30.
2. Till följd av fusionen mellan Cartesian och Selecta erhöll Sobi överlåtbara CVR:er vilka ger Sobi rätt att erhålla framtida royalty och
milstolpsersättningar relaterade till NASP (tidigare SEL-212) och alla andra tidigare Selecta-tillgångar. Verkligt värde för CVR:erna har
fastställts med hjälp av en diskonterad kassaflödesanalys (DCF), vilken baseras på ett antal uppskattningar avseende belopp och
tidpunkt för framtida kassaflöden. De huvudsakliga antagandena i kassaflödet avser sannolikheten för regulatoriskt godkännande för
NASP i USA och estimerad försäljning. 
Alla derivat är värderade till verkligt värde baserat på marknadsdata. Per 31 december 2024 uppgick det rapporterade
nettovärdet i balansräkningen för derivaten till -52 MSEK (-286).
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 128
27 Upplåning
Sobi hade på balansdagen kreditfaciliteter på totalt
1 450 MEUR och 2 000 MSEK. Under året etablerade
Sobi ett obligationsprogram med en ram på 10 miljarder
SEK, och emitterade obligationer på total 5,5 miljarder
SEK, samt ingick ett kreditavtal om 600 MEUR. Vidare
avslutade Sobi kreditavtal om 3 miljarder SEK och 580
MEUR.
Sobi har utöver ovan två kontokrediter på 250 MSEK
och 5 MUSD. För vidare information om förfallostruktur
och utnyttjande av kreditfaciliteter, se not 3.
Upplåning per kategori
Koncernen och
moderbolaget
2024
2023
Långfristiga skulder till
banker och andra
kreditinstitut
6 864
11 356
Långfristiga
obligationslån
5 543
Summa långfristig
upplåning
12 407
11 356
Kortfristiga skulder till
banker och andra
kreditinstitut
4 923
Företagscertifikat
3 926
3 891
Summa kortfristig
upplåning
3 926
8 813
Summa
16 333
20 169
Specifikation per valuta, omräknat till MSEK
Koncernen och
moderbolaget
2024
2023
Valuta
EUR
7 345
13 418
SEK
8 988
6 715
USD
36
Summa
16 333
20 169
Sobi har sedvanliga åtaganden kopplat till sin upplåning.
Kreditfaciliteter, redovisade till 6 864 MSEK (16 242), har
en specifik begränsning av skuldsättningsgrad. Denna
mäts som nettoskuld i förhållande till justerad EBITDA
med återläggning av IFRS 16-effekter, och rapporteras
till kreditgivarna på kvartalsbasis. Samtliga åtaganden
har efterlevts under 2024.
Skuldsättningsgrad
Koncernen
2024
2023
Nettoskuld1
15 194
19 265
Justerad EBITDA2
9 421
7 499
Skuldsättningsgrad
1,61
2,57
1. Upptagna lån hos banker och andra kreditinstitut,
obligationslån samt företagscertifikat minskat med likvida
medel.
2. Justerad EBITDA med återläggning av IFRS 16-effekter enligt
bankvillkor.
28 Övriga skulder, kortfristiga och
långfristiga
Koncernen
2024
2023
Långfristiga
Skuld till Cartesian
1 402
1 251
Skuld till Apellis
749
668
Skuld till ADC
304
312
Skuld till DRI
317
295
Övriga
tilläggsköpeskillingar
54
3
Övrigt
16
1
Summa
2 842
2 530
Kortfristiga
Skuld till Sanofi
1 670
Skuld till Eisai
525
Skuld till Cartesian
214
Skuld till ADC
54
Skuld till DRI
62
Övriga
tilläggsköpeskillingar
7
11
Derivat
65
323
Mervärdesskatt
211
166
Övrigt
310
283
Summa
646
3 253
Moderbolaget
2024
2023
Långfristiga
Skuld till Cartesian
1 402
1 251
Skuld till Apellis
749
668
Skuld till ADC
304
312
Övriga
tilläggsköpeskillingar
54
3
Övrigt
16
Summa
2 525
2 234
Kortfristiga
Skuld till Sanofi
1 670
Skuld till Cartesian
214
Skuld till ADC
54
Övriga
tilläggsköpeskillingar
7
11
Derivat
65
323
Mervärdesskatt
101
12
Övrigt
137
88
Summa
364
2 318
Sanofi
Under 2019 ingick Sobi ett avtal med Sanofi för Altuvoct
varvid Sobi åtog sig att erlägga 50 procent av
utvecklingskostnaderna för Altuvoct vid ett EMA-
godkännande. Under året erhöll Altuvoct godkännande
av EMA i Europa varvid Sobi erlagt 181 MUSD till Sanofi.
Eisai
Under året erlades den sista avtalade
milstolpsbetalningen till Eisai för Doptelet om cirka 53
MUSD.
Cartesian
Under 2020 ingick Sobi ett strategiskt licensavtal för
produktkandidaten NASP (tidigare SEL-212) med
Cartesian. Vid utgången av året var Cartesian berättigat
att erhålla potentiella framtida milstolpsbetalningar på
upp till 585 MUSD, förutsatt att vissa regulatoriska och
kommersiella milstolpar uppfylls. Under året erlades en
milstolpsbetalning på 30 MUSD till följd av att en stegvis
ansökan om marknadsgodkännande för NASP har
påbörjats till FDA. Redovisat åtagande
(sannolikhetsviktat och diskonterat) uppgick till 1 402
MSEK (1 251) respektive MSEK (214) vid utgången av
året.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 129
Apellis
Under 2020 ingick Sobi och Apellis Pharmaceuticals,
Inc ett samarbete för global utveckling och
kommersialisering utanför USA av systemisk
pegcetacoplan för sällsynta sjukdomar med akut behov
av nya behandlingar. Vid utgången av året var Apellis
berättigad att erhålla potentiella framtida
milstolpsbetalningar på upp till 860 MUSD förutsatt att
vissa regulatoriska- och kommersiella milstolpar
uppfylls. Redovisat åtagande (sannolikhetsviktad och
diskonterad) uppgick till 749 MSEK (668) vid utgången
av året.
ADC Therapeutics
Under 2022 tecknade Sobi ett exklusivt licensavtal med
ADC Therapeutics SA för att utveckla och
kommersialisera Zynlonta. Vid utgången av året var
ADC Therapeutics berättigad att erhålla potentiella
framtida milstolpsbetalningar på upp till 333 MUSD
förutsatt att vissa regulatoriska- och kommersiella
milstolpar uppfylls. Redovisat åtagande
(sannolikhetsviktad och diskonterad) uppgick till 304 MSEK
(312) respektive 54 MSEK () vid utgången av året.
DRI
Sobis åtagande till DRI Healthcare Acquisitions LP har
sitt ursprung i förvärvet av CTI. Vid utgången av året var
DRI berättigad att erhålla framtida potentiella
milstolpsbetalning på upp till 103 MUSD förutsatt att
vissa regulatoriska- och kommersiella milstolpar
uppfylls för Vonjo. Under året har Sobi erlagt en
milstolpsbetalning om 5 MUSD. Redovisat åtagande
(sannolikhetsviktad och diskonterad) uppgick till 317 MSEK
(295) respektive MSEK (62) vid utgången av året.
29 Ersättningar till anställda efter
avslutad anställning
De anställda inom Sobi har olika former av
pensionsförmåner, antingen i form av avgiftsbestämda
eller förmånsbestämda planer. Majoriteten av de
anställda inom Sobi omfattas av avgiftsbestämda planer.
MSEK
2024
2023
Nuvärde av fonderade
förpliktelser
1 166
783
Verkligt värde på
förvaltningstillgångar
-913
-588
Underskott i fonderade
planer
253
194
Nuvärde av ofonderade
förpliktelser
20
13
Netto
273
207
MSEK
2024
2023
Redovisad tillgång1
3
2
Redovisad skuld
276
210
Netto
273
207
1.Planer med ett nettoöverskott, dvs där förvaltningstillgångarna
överstiger de förmånsbestämda förpliktelserna, redovisas som
en tillgång och ingår i finansiella anläggningstillgångar.
Schweiz
Den schweiziska pensionsplanen är fonderad och
omfattas av The Swiss Federal Act on Swiss Federal
Occupational Old Age, Survivors and Disability Pension
Act (BVG). Pensionsplanen administreras av en separat
juridisk enhet och finansieras genom regelbundna
insättningar från de anställda och Sobi. Den slutliga
förmånen är avgiftsbaserad med vissa
minimumgarantier. På grund av dessa
minimumgarantier hanteras planen som
förmånsbestämd enligt IAS 19, även om den i övrigt har
många av de egenskaper som kännetecknar en
avgiftsbestämd plan. Om planen är underfinansierad
kan detta justeras genom olika åtgärder, såsom höjda
avgifter för anställda och företag, sänkt ränta på
pensionsförpliktelserna, minskade framtida förmåner
samt genom att stänga möjligheten till förskottsuttag av
pensionsmedel. Vid utgången av året uppgick redovisad
skuld till 251 MSEK (191) och planen omfattar 240 (211)
anställda som alla var aktiva.
Sverige
Sobi innehar såväl förmånsbestämda som
avgiftsbestämda planer vilka baseras på kollektivavtal
mellan parterna på den svenska arbetsmarknaden.
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och
familjepension samt sjukpension genom en försäkring i
Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för hållbarhets-
och finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av
pensionsplanen i ITP 2 som finansieras genom
försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan
som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret
2024 har Sobi inte haft tillgång till sådan information
som gör det möjligt att redovisa dessa åtaganden som
en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2
redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Premien
för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen
är individuellt beräknad och är bland annat beroende av
lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående
tjänstgöringstid. Förväntade avgifter under 2025 för
ITP2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 16
MSEK (17). Sobis andel av de sammanlagda avgifterna till
planen och andel av totalt antal aktiva medlemmar i
planen är oväsentligt. Den kollektiva
konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på
Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder
och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas
variera mellan 125 och 175 procent. Om Alectas
kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent
eller överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte att
skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår
till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd
vara att höja det avtalade priset för nyteckning och
utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering
kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid
utgången av 2024 uppgick Alectas överskott i form av
den kollektiva konsolideringsnivån till 162 procent (157).
För ett visst antal nuvarande och tidigare
befattningshavare ryms inte tjänstepensionspremien
inom den så kallade huvudregeln varför en så kallad
direktpension används för den del av premien som inte
är avdragsgill. Direktpensionen säkerställs genom att
företaget tecknar en kapitalförsäkring som pantförskrivs
till den högre befattningshavaren.
I den svenska pensionsplanen föreligger ett
nettoöverskott vid årsskiftet om 3 MSEK (2) vilket
redovisas som en finansiell anläggningstillgång.
Övriga
Redovisad skuld för övriga förmånsbestämda
pensionsplaner uppgick till 25 MSEK (18) per
31 december 2024. Övriga pensionsförpliktelser är
hänförliga till Frankrike, Italien och Norge.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 130
Förändringar i förpliktelser för förmånsbestämda pensioner under året
1 januari-31 december 2024
Nuvärdet av
förpliktelser
Verkligt värde på
förvaltningstillgångar
Summa
Vid årets början
796
-588
207
Belopp i resultaträkningen
Kostnader för tjänstgöring under
innevarande år
58
58
Kostnader för tjänstgöring under tidigare år
-35
-35
Räntekostnader
12
12
Ränteintäkter
-10
-10
Belopp i kassaflödet
Inbetalningar från anställda
30
-30
Inbetalningar till planer från arbetsgivare
-1
-57
-58
Utbetalningar från planerna
179
-176
3
Utbetalningar av pensioner direkt från
arbetsgivare
-2
-2
Belopp i övrigt totalresultat
Omvärdering
Avkastning på förvaltnings-tillgångar, exkl.
belopp som ingår i räntekostnader
-48
-48
Förändrade demografiska antaganden
Förändrade finansiella antaganden
72
72
Erfarenhetsbaserade justeringar
69
69
Övrigt
Omräkningsdifferenser
7
-5
3
Vid årets slut
1 186
-913
273
1 januari-31 december 2023
Nuvärdet av
förpliktelser
Verkligt värde på
förvaltningstillgångar
Summa
Vid årets början
448
-365
82
Belopp i resultaträkningen
Kostnader för tjänstgöring under
innevarande år
42
42
Kostnader för tjänstgöring under tidigare år
42
42
Räntekostnader
9
9
Ränteintäkter
-8
-8
Belopp i kassaflödet
Inbetalningar från anställda
18
-18
Inbetalningar till planer från arbetsgivare
-49
-49
Utbetalningar från planerna
128
-124
4
Utbetalningar av pensioner direkt från
arbetsgivare
-3
-3
Belopp i övrigt totalresultat
Omvärdering
Avkastning på förvaltnings-tillgångar, exkl.
belopp som ingår i räntekostnader
-6
-6
Förändrade demografiska antaganden
1
1
Förändrade finansiella antaganden
25
25
Erfarenhetsbaserade justeringar
59
1
60
Övrigt
Omräkningsdifferenser
27
-19
8
Vid årets slut
796
-588
207
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 131
Aktuariella antaganden på balansdagen
Genomsnitt för
pensionsplanerna
2024
2023
Diskonteringsränta, %
1,1
1,5
Förväntad årlig löneökning, %
2,5
2,4
Pensionsökningar, %
0,1
0,1
Pensionsålder
65
65
Återstående livslängd efter
pensionsålder, män, år
20,5
21,4
Återstående livslängd efter
pensionsålder, kvinnor, år
22,2
23,4
Fördelning per förvaltningstillgångar
2024
Varav
noterat
%
2023
Varav
noterat
%
Aktiefonder
280
100
167
100
Räntebärande
värdepapper
335
100
235
100
Fastigheter
189
128
Övrigt
94
58
Totalt
898
68
588
68
Känslighetsanalys
2024
2023
Pensionsförpliktelse enligt
gällande antaganden
1 186
796
Diskonteringsränta -0,5%
1 266
840
Diskonteringsränta +0,5%
1 119
756
Löneminskning -0,5%
1 167
782
Löneökning +0,5%
1 206
809
Livslängd efter pensionen -1 år
1 168
786
Livslängd efter pensionen +1 år
1 205
806
Ovanstående känslighetsanalyser baseras på en
förändring i ett antagande medan alla andra
antaganden hålls konstanta. I praktiken är det
osannolikt att detta inträffar och några av
förändringarna i antagandena kan vara korrelerade. Vid
beräkning av känsligheten i den förmånsbestämda
förpliktelsen för väsentliga aktuariella antaganden
används samma metod (nuvärdet av den
förmånsbestämda förpliktelsen med tillämpning av den
så kallade projected unit credit method vid slutet av
rapportperioden) som vid beräkning av
pensionsskulden, vilken redovisas i rapporten över
finansiell ställning.
Övrig information
Avgifter till planer för ersättningar efter avslutad
anställning förväntas för räkenskapsåret 2025 uppgå till
67 MSEK (53). Den vägda genomsnittliga löptiden för
förpliktelsen uppskattas till 17,4 år (17,0).
Risker
Koncernen är genom sina förmånsbestämda
pensionsplaner exponerad mot ett antal risker. De mest
väsentliga riskerna beskrivs i tabell.
Typ av risk
Livslängds­
antaganden
Merparten av pensionsförpliktelserna innebär att de
anställda som omfattas av planen skall erhålla
förmånerna livet ut vilket medför att höjda
livslängdsantaganden resulterar i högre
pensionsskulder.
Inflation
Vissa av planens pensionsförpliktelser är kopplade till
inflation, högre inflation leder till högre skuld (även
om det i de flesta fall satts ett tak för nivån på
inflationen för att skydda planerna mot exceptionella
inflationsökningar). De flesta förvaltningstillgångarna
är antingen opåverkade av (fast ränta på obligationer)
eller svagt korrelerade med (aktier) inflationen, vilket
innebär att en ökning av inflationen också kommer
att öka underskottet.
Diskonterings-
ränta
En minskning av räntan på företagsobligationer
kommer att innebära en ökning av skulderna i
planerna, även om detta delvis kommer att uppvägas
av en ökning av värdet på innehavet i obligationer.
Tillgångars
volatilitet
Pensionsskulden är beräknade med användning av
diskonteringsränta som utgår från
företagsobligationer. Om förvaltningstillgångarna inte
uppnår en avkastning som motsvarar nivån på
diskonteringsräntan kommer ett underskott uppstå.
Bland förvaltningstillgångarna finns aktier, vilka på
lång sikt förväntas överträffa räntan på
företagsobligationer, men medföra volatilitet och risk
på kort sikt.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 132
30 Övriga avsättningar
Koncernen
Om-
strukturering
Personal
Legala
tvister
Aktie-
relaterade
ersättningar
Övriga
Summa
Ingående balans, 1 januari 2023
230
60
43
287
38
658
Årets avsättningar
114
24
298
11
447
Rörelseförvärv
6
6
Justering ej nyttjade avsättningar från
tidigare år
-41
-3
-2
-46
Årets nyttjade avsättningar/betalningar
-125
-27
-236
-5
-393
Omräkningsdifferenser
-1
-1
-14
-15
Utgående balans, 31 december 2023
177
62
43
332
43
657
Långfristiga övriga avsättningar
28
50
2
41
121
Kortfristiga övriga avsättningar
149
11
43
330
2
535
Ingående balans, 1 januari 2024
177
62
43
332
43
657
Årets avsättningar
78
28
335
88
530
Justering ej nyttjade avsättningar från
tidigare år
-28
0
16
-34
-46
Årets nyttjade avsättningar/betalningar
-203
-35
-340
-6
-584
Omklassificering
-1
0
0
-1
Omräkningsdifferenser
4
1
2
22
0
28
Utgående balans, 31 december 2024
28
55
44
365
91
584
Långfristiga övriga avsättningar
47
2
3
52
Kortfristiga övriga avsättningar
28
8
44
362
88
531
Omstrukturering
Avser i huvudsak personalrelaterade avsättningar kopplat till upphörandet av kontraktstillverkning för Pfizer.
Avsättningar för personal
Avser i huvudsak kapitalförsäkringar och ersättning vid uppsägning av personal.
Legala tvister
Avser avsättning för sedvanliga pågående tvister.
Aktierelaterade avsättningar
Avser avsättning för kontantreglerade aktieprogram och sociala avgifter kopplat till aktieprogrammen.
Moderbolaget
Om-
strukturering
Personal
Legala
tvister
Aktie-
relaterade
ersättningar
Övriga
Summa
Ingående balans, 1 januari 2023
288
48
43
45
34
457
Årets avsättningar
3
38
22
64
Justering ej nyttjade avsättningar från
tidigare år
-17
-17
Årets nyttjade avsättningar/betalningar
-63
-5
-10
-78
Omräkningsdifferenser
0
0
Utgående balans, 31 december 2023
208
46
43
73
56
427
Långfristiga övriga avsättningar
102
46
0
46
195
Kortfristiga övriga avsättningar
105
43
73
10
231
Ingående balans, 1 januari 2024
208
46
43
73
56
427
Årets avsättningar
3
60
27
90
Justering ej nyttjade avsättningar från
tidigare år
-42
22
-34
-54
Årets nyttjade avsättningar/betalningar
-81
-6
-95
-9
-191
Omräkningsdifferenser
2
2
Utgående balans, 31 december 2024
85
43
44
60
40
273
Långfristiga övriga avsättningar
43
43
Kortfristiga övriga avsättningar
85
44
60
40
229
Övriga
Avser i huvudsak produktrelaterade åtaganden.
Moderbolaget
Moderbolagets avsättning för omstrukturering inkluderar avsättning för hyreskostnader om 59 MSEK (104) till följd av
upphörandet av kontraktstillverkning för Pfizer. I koncernen har denna redovisats som en nedskrivning av
nyttjanderättstillgångar enligt IFRS 16, se not 9. Mer information om vad övriga avsättningar innefattar framgår under
tabellen för koncernen.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 133
Förväntad tidpunkt för
utflöde, MSEK
Långfristiga övriga
avsättningar
Koncernen
2024
2023
Mellan 1-3 år
51
118
Mellan 4-5 år
1
3
Senare än 5 år
0
Summa
52
121
Förväntad tidpunkt för
utflöde, MSEK
Långfristiga övriga
avsättningar
Moderbolaget
2024
2023
Mellan 1-3 år
43
195
Mellan 4-5 år
Senare än 5 år
Summa
43
195
31 Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Koncernen
2024
2023
Försäljningsrelaterade
3 048
2 904
Personalrelaterade
970
784
Royalty
402
312
Forskning och utveckling
357
225
Co-Promotion
87
139
Konsultkostnader
150
243
Lagerrelaterade
88
223
Upplupen räntekostnad
86
122
Övrigt
485
295
Summa
5 674
5 248
Moderbolaget
2024
2023
Försäljningsrelaterade
638
481
Personalrelaterade
218
185
Royalty
265
222
Forskning och utveckling
310
162
Co-Promotion
83
139
Konsultkostnader
35
70
Lagerrelaterade
123
170
Upplupen räntekostnad
86
122
Övrigt
150
101
Summa
1 909
1 652
32 Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
Koncernen
2024
2023
Ställda säkerheter
Kapitalförsäkring
43
46
Summa
43
46
Moderbolaget
2024
2023
Ställda säkerheter
Kapitalförsäkring
43
46
Summa
43
46
Moderbolaget
2024
2023
Eventualförpliktelser
Borgensåtagande
85
76
Summa
85
76
Borgensåtaganden avser generell borgen för
dotterbolag upp till ett specifikt angivet belopp för olika
typer av åtaganden, framför allt relaterat till anbud.
33 Transaktioner med närstående
Förutom det som redovisas i noterna om ersättningar
till ledande befattningshavare och transaktioner mellan
koncernbolag har det inte förekommit några
närstående transaktioner.
Se not 5 för interna transaktioner mellan koncernens
moderbolag och dotterföretag. För en lista över
dotterföretag se not 18.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 134
34 Rörelseförvärv
Den 26 juni 2023 förvärvades 100 procent av de utestående aktierna i CTI BioPharma Corp. (CTI). Den totala
köpeskillingen uppgick till 18 060 MSEK, vilken erlades kontant. Genom förvärvet fick Sobi tillgång till CTI:s
kommersiella produkt Vonjo som redovisas inom segmentet Haematology.
Goodwill hänförs till Haematology och representerar möjligheten till framtida tillväxt på den amerikanska
marknaden och ytterligare möjligheter inom hematologi över hela världen. Vidare speglas den förvärvade
personalstyrkan och de förväntade framtida synergieffekterna och andra fördelar som kan uppnås genom
integrationen av CTI i Sobi. Förvärvsanalysen är slutlig sedan 26 juni 2024 och goodwill uppgår till 3 035 MSEK och
redovisas enligt följande:
MSEK
Verkligt värde
31 december 2023
Uppdaterad
värdering
Slutlig
förvärvsanalys
Överenskommen ersättning
18 060
18 060
Valutakurssäkring
-712
-712
Summa köpeskilling netto
17 349
17 349
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
(Produkt- och marknadsrättigheter)1
17 479
17 479
Varulager2
772
772
Likvida medel
388
388
Övriga tillgångar3
1 884
-64
1 820
Summa tillgångar
20 523
-64
20 459
Skulder
Övriga skulder och avsättningar4,5
-1 638
-1 638
Uppskjuten skatt3
-4 507
-4 507
Summa skulder
-6 145
-6 145
Summa identifierbara nettotillgångar
14 378
-64
14 314
Goodwill
2 971
64
3 035
Överförd ersättning
17 349
17 349
Kassaflöde förvärv
Likvida medel i förvärvad verksamhet
388
388
Kontant köpeskilling inklusive säkring
17 349
17 349
Nettoutflöde likvida medel - investeringsverksamheten
16 961
16 961
1. Verkligt värde för immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK och utgör de immateriella rättigheterna för  Vonjo. Verkligt
värde har fastställts med hjälp av en diskonterad kassaflödesanalys (DCF), vilken baseras på ett antal uppskattningar avseende belopp
och tidpunkt för framtida kassaflöden. De huvudsakliga antagandena i kassaflödet avser sannolikheten för teknisk framgång i
PACIFICA-studien, årlig maxförsäljning och konkurrens inom myelofibros.
2. Verkligt värde för varulager uppgick till 772 MSEK, en ökning med 765 MSEK jämfört med det redovisade värdet före förvärvet.
Kostnader för API:er, produktion, märkning och förpackning har kostnadsförts av CTI fram till FDA:s godkännande av Vonjo, varvid
schablonanskaffningsvärdet utgör en del av omvärderingen till verkligt värde av varor under tillverkning och färdigvaror. Verkligt värde
har beräknats som uppskattat försäljningspris minus kostnader för att slutföra och sälja varulagret med tillhörande marginaler för
dessa aktiviteter. Upplösningen av verkligt värde på varulagret, exklusive schablonanskaffningsvärdet, redovisas som IAC.
3. Övriga tillgångar inkluderar uppskjuten skatt om 1 510 MSEK som i huvudsak avser förvärvade underskott. Uppdaterad värdering är i
huvudsak hänförlig till förändring i underskott. Uppskjutna skatteskulder är främst hänförliga till den immateriella tillgången Vonjo.
4. Övriga skulder och avsättningar omfattar villkorade tilläggsköpeskillingar och ett terminslån till DRI Healthcare Trust (DRI). Villkorade
tilläggsköpeskillingar är kopplade till milstolpsbetalningar för Vonjo om upp till 108 MUSD. Dessa har redovisats till verkligt värde enligt
Sobis principer för villkorade tilläggsköpeskillingar, vilka beskrivs i not 2 och 4. Terminslånet redovisades till verkligt värde och
återbetalades av Sobi när förvärvet slutfördes. 
5. Under 2021 ingick CTI och DRI ett royaltyfinansieringsavtal genom vilket CTI erhöll 65 MUSD i initial köpeskilling och
milstolpsbetalning. DRI har enligt avtalet rätt att erhålla differentierad royalty baserad på en årlig nettoförsäljning av Vonjo i USA på
upp till 400 MUSD. CTI redovisade avtalet som en finansiell royaltyskuld i balansräkningen. Sobi har beaktat verkligt värde för skulden i
värdet för den immateriella anläggningstillgången Vonjo då avtalet inte innehåller subjektiva accelerationsklausuler eller bestämmelser
som skulle medföra återbetalning av finansiering. Sobi redovisar royalty som en kostnad för sålda varor i den period som motsvarande
försäljning sker.   
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 135
35 Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
KSEK
Överkursfond
16 434 246
Balanserade vinstmedel
12 350 052
Årets resultat
7 581 251
Summa
36 365 549
Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret
2024.
Styrelsen föreslår att överkursfond, balanserade
vinstmedel samt årets resultat, totalt 36 365 549 KSEK,
balanseras i ny räkning.
36 Händelser efter balansdagens
utgång
Inga väsentliga händelser efter balansdagens utgång.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 136
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande
bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av
koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Resultat- och
balansräkningarna kommer att föreläggas årsstämman den 8 maj 2025 för fastställelse.
Stockholm den 25 mars 2025
David Meek
Ordförande
Christophe Bourdon
Styrelseledamot
Annette Clancy
Styrelseledamot
Zlatko Rihter
Styrelseledamot
Helena Saxon
Styrelseledamot
Staffan Schüberg
Styrelseledamot
Filippa Stenberg
Styrelseledamot
Anders Ullman
Styrelseledamot
Mats Lek
Arbetstagarrepresentant
Katy Mazibuko
Arbetstagarrepresentant
Guido Oelkers
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 27 mars 2025
Ernst & Young AB
Jonatan Hansson
Auktoriserad revisor
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 137
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Swedish Orphan Biovitrum AB (publ), org. nr 556038-9321
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Swedish Orphan Biovitrum
AB (publ) för år 2024 med undantag för
hållbarhetsrapporten på sidorna 39-82. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
31-136 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2024 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger
en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den 31 december
2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra
uttalanden omfattar inte hållbarhetsrapporten på
sidorna 39-82. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för
moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i
den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för­
hållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att,
baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var
de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom
ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta
sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen
också inom dessa områden. Därmed genomfördes
revisions­åtgärder som utformats för att beakta vår
bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen
och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning
och de granskningsåtgärder som genomförts för att
behandla de områden som framgår nedan utgör
grunden för vår revisionsberättelse.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 138
Intäkter – Justering för läkemedelsskatter och rabatter
Beskrivning av området
Hur detta område beaktades i revisionen
Koncernen (nedan benämnt Bolaget) verkar i ett antal länder där försäljning till kunder sker under olika kommersiella
och statliga kontrakt och regleringar där läkemedelsskatter och rabatter förekommer som villkor för vissa produkter.
Nettoomsättningen redovisas efter avdrag från läkemedelsskatter och rabatter, därför behöver en uppskattning av de
oreglerade intäktsjusteringarna för läkemedelsskatter och rabatter göras vid årsbokslutet.
De oreglerade intäktsjusteringarna som bokförts per 31 december 2024 baseras på Bolagets bästa bedömning av det
förväntade utfallet av framtida reglering av de åtaganden som fanns vid bokslutstidpunkten. Bedömningen är
komplex och kräver ofta tillgång till både intern och extern marknads- och försäljningsdata som kan vara begränsad
vid bedömningstillfället.
Se vidare under not 2, 4 och 5 i årsredovisningen för en närmare beskrivning av intäktsjusteringarna samt de skulder
som redovisats.
På grund av det väsentliga belopp som intäktsjusteringen utgör i förhållande till Bolagets totalresultat för perioden
och de komplicerade bedömningarna är intäktsjusteringar ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Vi har i vår revision skapat oss en förståelse för Bolagets process för att identifiera och bedöma de oreglerade
intäktsjusteringarna. Vi har även granskat Bolagets tidigare förmåga att bedöma framtida utfall, stickprovsvis testat
Bolagets beräkning av skulder för intäktsjustering mot avtal eller reglering samt bedömt rimligheten i de antaganden
och data som Bolaget använt i sin bedömning. I vissa länder har vi även tagit stöd av våra interna specialister i vår
revision.
Vi har även bedömt lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Värdering av produkt- och marknadsrättigheter och goodwill
Beskrivning av området
Hur detta område beaktades i revisionen
Per den 31 december 2024 utgör större delen (78 procent eller 58 585 MSEK) av koncernens (nedan benämnt
Bolaget) totala tillgångar av produkt- och marknadsrättigheter samt goodwill (hädanefter benämnda som
tillgångarna). Bolaget prövar tillgångarna för nedskrivningsbehov årligen och när händelser eller ändrade
förutsättningar indikerar att redovisat värde för tillgångarna kan överstiga återvinningsvärdet. Prövning av
nedskrivningsbehov av tillgångarna involverar ett antal väsentliga uppskattningar och bedömningar, bland annat att
uppskatta nyttjandevärdet genom att identifiera kassa-genererande enheter, uppskatta förväntade framtida
diskonterade kassaflöden inklusive beräkna vägd genomsnittlig kapitalkostnad (”WACC”) och tillväxttakt. Bolagets
process för prövning av nedskrivningsbehov inkluderar även företagsledningens och styrelsens affärsplaner och
prognoser.
För ytterligare information hänvisas till koncernens redovisningsprinciper i not 2, väsentliga uppskattningar och
bedömningar i not 4 samt information om produkt- och marknadsrättigheter och goodwill i not 16.
Vi fokuserade på detta område då det redovisade värdet av tillgångarna är väsentligt och prövningar av
nedskrivningsbehov är känsliga för förändringar i antaganden och är därför ett särskilt betydelsefullt område i vår
revision.
Vår revision, genomförd tillsammans med våra värderingsspecialister, omfattade följande granskningsåtgärder men
var inte begränsad till dessa:
skapat oss en förståelse för Bolagets process för att identifiera indikatorer på nedskrivningsbehov,
utvärderat de metoder och modeller som företagsledningen använde vid prövning av nedskrivningsbehov
inklusive känslighetsanalyser och
granskat de antaganden som Bolaget gjort vid prövning av nedskrivningsbehov med fokus på de antaganden för
vilka resultatet av nedskrivningsprövning är mest känsliga genom jämförelser mot historiska utfall och precision i
tidigare gjorda prognoser, utvärdering av bolagets egna känslighetsanalyser matematiskt samt genomfört egna
känslighetsanalyser.
Vi har även bedömt lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och
återfinns på sidorna 1-30 and 141-168. Den andra
informationen består även av ersättningsrapporten som
vi inhämtade före datumet för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts
avseende denna information, drar slutsatsen att den
andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet,
är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att den ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
Redovisningsstandarder så som de antagits av EU.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för
den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 139
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så
är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direk­tören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till
att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat
övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att
årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
och att lämna en revisions­berättelse som innehåller
våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga
felaktigheter i årsredovisningen och
koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker
och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig
felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för
en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i
maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern
kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets
interna kontroll som har betydelse för vår revision
för att utforma granskningsåtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna
kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de
redovisningsprinciper som används och rimligheten
i styrelsens och verkställande direktörens uppskatt­
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen
och verkställande direktören använder antagandet
om fortsatt drift vid upprättandet av
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar
också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel om
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi
drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen om den väsentliga
osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är
otillräckliga, modifiera uttalandet om
årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra
slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen.
Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra
att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen,
strukturen och innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och
koncernredovisningen återger de underliggande
transaktionerna och händelserna på ett sätt som
ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att
inhämta tillräckliga och ändamålsenliga
revisionsbevis avseende den finansiella
informationen för företag eller affärsenheter inom
koncernen som grund för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för
styrning, övervakning och genomgång av det
revisionsarbete som utförts för koncernrevisionens
syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat
revisionens planerade omfattning och inriktning samt
tidpunkten för den. Vi måste också informera om
betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen
som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om
att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende
oberoende, och ta upp alla relationer och andra
förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen
fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda
riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför
utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena.
Vi beskriver dessa om­råden i revisionsberättelsen
såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar
upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning av Swedish Orphan Biovitrum AB
(publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid
förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn
till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i
övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande
sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att medels­
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till
någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed
vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av
säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie­
bolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 140
åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt­
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i
Sverige använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig
främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i
risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar
granskningen på sådana åtgärder, områden och
förhållanden som är väsentliga för verksamheten och
där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra
förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om
styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern­
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappers­marknaden för Swedish Orphan
Biovitrum AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som upp­fyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värde­pappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utförs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning
för revisionsföretag som utför revision och översiktlig
granskning av finansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster som
kräver att företaget utformar, implementerar och
hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn
väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat
genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i
den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avstämning av att Esef-
rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med
vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för
hållbarhetsrapporten på sidorna 39-82 och för att den
är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen i
enlighet med den äldre lydelsen som gällde före den 1
juli 2024.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm med
Jonatan Hansson som huvudansvarig revisor utsågs till
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 14 maj 2024 och har varit bolagets
revisor sedan 8 maj 2014
Stockholm den 27 mars 2025
Ernst & Young AB
Jonatan Hansson
Auktoriserad revisor
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 141
Bolagsstyrningsrapport
Bolags-Illu_2024_SVE.svg
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) (Sobi) är ett
svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm. Sobi är
noterat på Nasdaq Stockholm. Denna rapport avser
räkenskapsåret 2024 och är granskad av bolagets
revisor.
Sobi är ett globalt biopharmabolag inriktat på
sällsynta sjukdomar med egen kompetens inom
forskning och utveckling, biologisk
läkemedelstillverkning, distribution och
kommersialisering.
Utöver vad som följer av svensk lagstiftning och
annan författning baseras koncernens bolagsstyrning på
Svensk kod för bolagsstyrning och Nasdaq Stockholm
Nordic Main Market Rulebook for Issuers of Shares
(”Emittentregelverket”). Sobi följer Svensk kod för
bolagsstyrning utan avvikelser och har inte begått några
överträdelser av Emittentregelverket eller av god sed på
aktiemarknaden. Svensk kod för bolagsstyrning finns
tillgänglig på www.bolagsstyrning.se och
Emittentregelverket finns tillgängligt på
Denna bolagsstyrningsrapport sammanfattar hur
bolagsstyrningen är organiserad och hur den har
bedrivits under 2024. Rapporten har upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen (1995:1554) och
Svensk kod för bolagsstyrning. Illustrationen till höger
ger en översikt av Sobis bolagsstyrningsstruktur för att
sedan beskrivas närmare i denna rapport.
Utöver nämnda externa regelverk finns även ett antal
interna regelverk för att stödja Sobis bolagsstyrning,
såsom bolagsordning, arbetsordningar för styrelsen och
dess kommittéer, vd-instruktion samt Sobis styrande
dokument med Sobis uppförandekod som ett
portaldokument.
1. Bolagsstämma
Sobis högsta beslutande organ är bolagsstämman
genom vilken aktieägare har rätt att fatta beslut om
Sobis angelägenheter. Årsstämma ska hållas inom sex
månader efter räkenskapsårets slut och extra
bolagsstämma kan hållas om styrelsen anser att behov
finns eller om Sobis revisor eller ägare till minst 10
procent av samtliga aktier begär det. Årsstämman ska
bland annat fastställa resultat- och balansräkning,
besluta om vinstdisposition samt välja
styrelseledamöter, styrelseordförande och revisor.
Sobi tillämpar inte några särskilda arrangemang i
fråga om bolagsstämmans funktion, varken på grund
av bestämmelser i bolagsordningen eller, så vitt är känt
för bolaget, aktieägaravtal.
Av bolagsordningen framgår att bolagsstämma ska
hållas i Stockholm eller Solna. Sobi har i dagsläget inte
funnit att aktieägarkretsens sammansättning motiverar
särskilda åtgärder för att aktieägare ska kunna följa
bolagsstämma på distans. Kallelse till bolagsstämma
sker genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar
samt på bolagets webbsida. Kallelse med denna
kungörelse ska sedan annonseras i Svenska Dagbladet.
Årsstämma 2024
Årsstämman ägde rum den 14 maj 2024 i Stockholm.
Aktieägare kunde utöva sin rösträtt på årsstämman även
genom poströstning. Vid stämman företräddes 898
aktieägare (863), personligen, genom poströst eller
genom ombud. Dessa representerade 72,7 procent
(66,7) av det totala antalet röster. Till stämmans
ordförande valdes advokat Emil Boström.
Fullständigt protokoll och information
från årsstämman 2024 finns tillgängligt på sobi.com.
Beslut årsstämma 2024
Stämman 2024 fattade bland annat beslut om:
Omval av sex styrelseledamöter
Nyval av en styrelseledamot
Omval av styrelsens ordförande
Omval av Ernst & Young AB som revisor
Fastställande av arvoden till styrelse och revisor
Godkännande av styrelsens rapport över
ersättningar 2023
Godkännande av föreslagna riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare
Ansvarsfrihet för styrelse och vd för räkenskapsåret
2023
Införande av långsiktiga incitamentsprogram
Extra bolagsstämma 2024
Extra bolagsstämma ägde rum den 11 december 2024 i
Stockholm. Aktieägare kunde utöva sin rösträtt på den
extra bolagsstämman även genom poströstning. Vid
stämman företräddes 899 aktieägare personligen,
genom poströst eller genom ombud. Dessa
representerade 72,4 procent av det totala antalet röster.
Till stämmans ordförande valdes advokat Emil Boström.
Fullständigt protokoll och information från den extra
bolagsstämman 2024 finns tillgängligt på sobi.com.
Beslut extra bolagsstämma 2024
Den extra bolagsstämman 2024 fattade beslut om:
Antalet styrelseledamöter och styrelsesuppleanter
Nyval av en styrelseledamot och nyval av
styrelseordförande
8 Per datumet för den här bolagsstyrningsrapporten.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 142
Årsstämma 2025
Årsstämman äger rum torsdagen den 8 maj 2025. För
mer information om årsstämman, se sidan 167.
Aktieägare, aktiekapital, aktie och rösträtt
Sobi hade vid årets slut totalt 24 398 aktieägare
(22 408). Investor AB var den största ägaren med 34,5
procent (34,7) av aktiekapitalet och 34,5 procent (34,7)
av rösterna. De 15 största aktieägarna svarade
tillsammans för 77,5 procent (74,9) av aktiekapitalet och
77,5 procent (74,9) av rösterna. Inga andra ägare än
Investor AB har ett direkt eller indirekt aktieinnehav som
representerar minst en tiondel av röstetalet för samtliga
aktier i bolaget. Sobis bolagsordning innehåller inga
begränsningar när det gäller hur många röster varje
aktieägare kan avge vid en bolagsstämma.
Bolagsordningen innehåller inga särskilda
bestämmelser avseende tillsättande och entledigande
av styrelseledamöter eller om ändring av
bolagsordningen.
Konvertering av aktier samt bemyndiganden till
styrelsen
I syfte att säkerställa åtaganden under långsiktiga
incitamentsprogram beslutade årsstämman den 14 maj
2024 om (i) riktade emissioner av inlösen- och
omvandlingsbara C-aktier, (ii) bemyndigande för Sobis
styrelse att besluta om återköp av de emitterade C-
aktierna, och (iii) överlåtelse av egna aktier till deltagare i
programmen.
Årsstämman beslutade vidare att överlåta högst
1 006 742 egna aktier i syfte att täcka vissa utgifter, i
huvudsak sociala avgifter, som kan uppkomma till följd
av Incitamentsprogrammen 2020 och 2021.
Årsstämman beslutade även att bemyndiga styrelsen att
besluta om emission av aktier och/eller konvertibler
och/eller teckningsoptioner.
Den 31 december 2024 innehade Sobi 12 557 222
stamaktier i eget förvar. Samtliga tidigare utgivna C-
aktier har omvandlats till stamaktier under 2024. För
ytterligare information avseende det totala antalet aktier
i bolaget, aktier av olika slag samt vilka rättigheter
aktierna ger i bolaget, se avsnittet Aktien.
Utdelningspolicy
Sobis styrelse baserar sin utvärdering avseende
potentiella framtida aktieutdelningar på en rad faktorer,
bland annat:
Bolagets uthålliga resultatutveckling
Bolagets expansionsmöjligheter och tillgång till
kapital
Bolagets rörelserisk
Utdelningens påverkan på likviditeten i termer av
kassaflöde
Ingen utdelning har lämnats sedan Sobi noterades på
Nasdaq Stockholm 2006. Styrelsens avsikt är att
framtida vinster ska återinvesteras i den fortsatta
utvecklingen och expansionen av verksamheten och
följaktligen förväntas ingen utdelning på kort och
medellång sikt.
För 2024 föreslår styrelsen ingen utdelning.
2. Valberedning
Valberedningen representerar Sobis aktieägare och har
till uppgift att bereda årsstämmans beslut i val- och
arvodesfrågor avseende styrelse och revisor.
Valberedningen ska, enligt de instruktioner och
stadgar som antogs av årsstämman den 9 maj 2019,
bestå av fyra ledamöter: styrelseordförande samt en
representant för envar av de tre till röstetalet största
aktieägarna per den sista bankdagen i augusti, baserat
på ägarstatistik från Euroclear Sweden AB, som önskar
utse representant. Valberedningen iakttar de regler som
gäller för styrelseledamöters oberoende enligt Svensk
kod för bolagsstyrning. Namnen på ledamöterna i
valberedningen inför årsstämman 2025 publicerades på
bolagets webbplats den 12 september 2024 och
uppdaterades till följd av att Annette Clancy lämnade
uppdraget som styrelseordförande vid den extra
bolagsstämman den 11 december 2024 och ersattes av
David Meek.
Inför årsstämman 2025 har valberedningen följande
sammansättning: Daniel Nodhäll, Investor AB,
valberedningens ordförande; Thomas Ehlin, Fjärde AP-
fonden (AP4); Anders Hansson, AMF - Tjänstepension
och Fonder och David Meek, styrelseordförande i Sobi.
Inför årsstämman 2025 har valberedningen haft fyra 8
protokollförda sammanträden. Som underlag för
arbetet har valberedningen bland annat tagit del av
styrelseordförandens redogörelse för styrelsens arbete.
Valberedningen har berett förslag till årsstämman
avseende bland annat förslag till styrelseledamöter,
arvode till styrelse respektive kommittéledamöter,
förslag till revisor och arvode till revisor samt förslag
till ordförande för årsstämman.
Valberedningen inför årsstämman 2025
Namn/Representerade
Andel av
röster
2024-12-31,
%
Andel av
röster
2023-12-31,
%
Daniel Nodhäll
(Ordförande
valberedningen) Investor
AB
34,5
34,7
Thomas Ehlin, Fjärde AP-
fonden (AP4)
5,8
5,9
Anders Hansson, AMF -
Tjänstepension och
Fonder
5,0
2,4
David Meek, Styrelsens
ordförande i Swedish
Orphan Biovitrum AB
(publ)1
0,0
0,0
Summa
45,3
43,0
1. Annette Clancy lämnade uppdraget som styrelseordförande vid
den extra bolagsstämman 11 december 2024 och ersattes av
David Meek.
3. Styrelse/styrelseordförande
Sobi är ett globalt biopharmabolag som gör betydande
skillnad för personer som lever med sällsynta och svåra
sjukdomar.
Portföljen innehåller både läkemedel och projekt i
olika utvecklingsstadier. Det är därför av stor vikt att
styrelsen har erforderlig erfarenhet från marknadsföring
och forskning inom läkemedelssektorn samt god
finansiell kompetens. Styrelsen ansvarar för koncernens
organisation och förvaltning. Vidare beslutar styrelsen
om övergripande mål, strategier, finansiell struktur,
policyer, tillsättande av vd, ersättning till ledningen,
förvärv, försäljningar och större investeringar. Styrelsen
tar fram årsredovisning och delårsrapporter och föreslår
eventuell utdelning till årsstämman.
Till grund ligger arbetsordningen för styrelsen, vd-
instruktionen och de principer för arbetsfördelning
mellan vd, styrelseordförande, styrelse och olika
kommittéer som styrelsen fastslagit. Styrelsens
arbetsordning och vd-instruktionen revideras och
uppdateras minst en gång per år.
Styrelsens sammansättning
Bolagets styrelse ska bestå av lägst tre och högst tolv
ledamöter. Valberedningen representerar aktieägarna
och svarar för att bereda stämmans beslut i val- och
arvodesfrågor avseende styrelse och revisor samt, i
förekommande fall, procedurfrågor för nästkommande
valberedning. Som mångfaldspolicy har valberedningen
tillämpat regel 4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning. Målet
med policyn är att styrelsen ska ha en ändamålsenlig
sammansättning med hänsyn till bolagets verksamhet,
utvecklingsskede och förhållanden i övrigt, präglad av
mångsidighet och bredd avseende de
bolagsstämmovalda ledamöternas kompetens,
erfarenhet och bakgrund samt att en jämn
könsfördelning ska eftersträvas. Som framgår av
valberedningens motiverade yttrande inför årsstämman
2024 och inför den extra bolagsstämman 2024 har
valberedningen i sitt arbete beaktat vikten av en väl
fungerande sammansättning av styrelsen när det gäller
mångfald, avseende bland annat kön, nationalitet, samt
yrkes- och hållbarhetserfarenheter och att
valberedningen strävar efter att uppnå och upprätthålla
en jämn könsfördelning. Den nuvarande
sammansättningen av styrelsen är ett resultat av
valberedningens arbete inför årsstämman 2024 och
inför extra bolagsstämman 2024.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 143
Årsstämman 2024 beslutade i enlighet med
sobi_CGR_calender_illu_24_Viktiga handelser_SVE.svg
valberedningens förslag, innebärande att styrelsen
från årsstämman 2024 bestod av sju
bolagsstämmovalda ledamöter (sex omvalda och en
nyvald vid årsstämman 2024) samt två
arbetstagarrepresentanter som utsetts av de fackliga
organisationerna (jämte två suppleanter för
arbetstagarrepresentanterna). Vid den extra
bolagsstämman den 11 december 2024 valdes David
Meek till ny styrelseledamot och styrelseordförande i
enlighet med valberedningens förslag, innebärande att
styrelsen från den extra bolagsstämman den 11
december 2024 till den 31 december 2024 har bestått
av åtta bolagsstämmovalda ledamöter (sex omvalda,
en nyvald vid årsstämman 2024 och en nyvald vid den
extra bolagsstämman 11 december 2024) samt två
arbetstagarrepresentanter som utsetts av de fackliga
organisationerna (jämte två suppleanter för
arbetstagarrepresentanterna). Av de
bolagsstämmovalda ledamöterna är tre kvinnor.
Annette Clancy lämnade uppdraget som
styrelseordförande vid den extra bolagsstämman den
11 december 2024 och ersattes av David Meek. För
närmare information om styrelsen, se sidorna
147-148.
Oberoende
Sobi uppfyller kraven i Svensk kod för bolagsstyrning
genom att en majoritet av de årsstämmovalda
ledamöterna är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen samt att minst två av dessa är
oberoende i förhållande till större aktieägare. På sidorna
147-148 redovisas ledamöternas oberoende vid
tidpunkten för publiceringen av denna rapport.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande har, förutom att leda
styrelsearbetet, till uppgift att följa bolagets utveckling
och tillse att viktiga frågor, utöver de redan
schemalagda, tas upp till behandling vid behov.
Styrelsens ordförande ska samråda med vd i strategiska
frågor, medverka i viktiga externa kontakter och
företräda bolaget i ägarfrågor. Ordföranden har
dessutom ansvar för att tillse att styrelsens arbete
regelbundet utvärderas och att nya styrelseledamöter
får adekvat utbildning.
Antal möten
Utöver det konstituerande styrelsemötet ska styrelsen
sammanträda minst fyra gånger per år, som regel i
samband med offentliggörandet av delårs- och
helårsbokslut samt årsstämman. Vid behov inplaneras
ytterligare möten eller telefonkonferenser. Vid minst
ett av styrelsemötena per år görs en djupare strategisk
genomgång av verksamheten. För 2025 har styrelsen
sammanlagt planerat in tio ordinarie möten utöver det
konstituerande styrelsemötet.
Styrelsens arbete under 2024
Styrelsen har under 2024 haft totalt 17 möten, varav
elva ordinarie möten utöver det konstituerande mötet
och fem extra möten. Sobis vd, tillika koncernchef,
deltar vid styrelsemöten liksom Sobis chefsjurist, som
har varit sekreterare vid mötena. Andra medarbetare i
Sobi har deltagit som föredragande. Antalet extra
styrelsemöten motiverades till största delen av
diskussioner kring affärsutvecklingsprojekt samt
arbetsfördelning i styrelsen och sammansättning av
kommittéer med anledning av den tidigare
styrelseordförandens, Bo Jesper Hansen, avgång.
Ärenden som behandlats framgår av illustrationen ovan.
Ledamöternas närvaro på styrelsemöten framgår av
tabellen på sidan 145.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 144
Revisionskommitté
Ersättningskommitté
helena_saxon.jpg
Revisionskommitténs huvudsakliga uppgift är att hantera frågor
avseende redovisning, revision och finansiell rapportering samt frågor
relaterade till intern styrning och kontroll.
Sobis CFO är sekreterare i kommittén, men inte ledamot. Sobis vd har
deltagit på samtliga möten men är inte ledamot. Kommittén har
sammanträtt sex gånger under året. Sobis revisor har deltagit vid fem
av sammanträdena. Kommittén rapporterar sitt arbete regelbundet till
styrelsen.
David Meek valdes in i revisionskommittén på styrelsemötet den 11
december 2024. Ledamöternas ersättning för kommittémötena
framgår av tabellen på följande sida.
David Meek.jpg
Ersättningskommitténs uppgift är att föreslå riktlinjer och principer för
de ersättningsprogram som finns inom Sobi. I uppgiften ingår bland
annat översyn och förslag till ersättning till ledande befattningshavare
och förslag till långsiktiga incitamentsprogram, pensionsplaner och
andra ärenden som berör ersättning till bolagets anställda.
Sobis Head of Human Resources är sekreterare i kommittén, men inte
ledamot. Ersättningskommittén har haft sju möten under året. Tre av
de sju mötena avser beslut fattade per capsulam. Vid dessa
sammanträden har kommittén diskuterat och följt upp årlig
lönerevision och bonusutfall för vd och ledande befattningshavare
samt föreslagit riktlinjer och tilldelning i det långsiktiga
incitamentsprogrammet. Kommittén rapporterar sitt arbete
regelbundet till styrelsen. En ersättningsrapport har upprättats och
kommer att presenteras vid årsstämman 2025 för aktieägarnas
godkännande. För information om löner och ersättningar till vd och
ledande befattningshavare, se not 10.
David Meek valdes in i ersättningskommittén på styrelsemötet den 11
december 2024 och övertog då ordförandeposten. Ledamöternas
ersättning för kommittémötena framgår av tabellen på följande sida.
Vetenskaplig kommitté
Transaktionskommitté
anders.jpg
Vetenskapliga kommitténs uppgift är att vara rådgivare i vetenskapliga
frågor, utvärdera företagets forsknings- och utvecklingsstrategier
samt följa upp och rapportera till styrelsen om vetenskapliga trender
och nya områden för forskning och utveckling.
Sobis Chief Medical Officer, Head of R&D and Medical Affairs är
sekreterare i kommittén, men inte ledamot. Sobis vd har deltagit i
mötena, men är inte ledamot. Under året har kommittén hållit fyra
möten. Kommittén rapporterar regelbundet till styrelsen om dess
arbete.
David Meek valdes in i den vetenskapliga kommittén på styrelsemötet
den 11 december 2024. Ledamöternas ersättning för kommittémötena
framgår av tabellen på följande sida.
Annette.jpg
Transaktionskommitténs uppgift är att vara rådgivare i
transaktionsinitiativ. Kommitténs ansvar består bland annat av att
utvärdera Sobis transaktionsstrategi samt granska, rekommendera och
rapportera om potentiella transaktioner till styrelsen. 
Sobis Head of Strategy & Corporate Development är sekreterare i
kommittén, men inte ledamot. Sobis vd, CFO samt General Counsel &
Head of Legal Affairs har deltagit i mötena men är inte ledamöter i
kommittén. Under året har kommittén hållit fem möten. Kommittén
rapporterar regelbundet till styrelsen om dess arbete.
David Meek valdes in i transaktionskommittén på styrelsemötet den 11
december 2024. Ledamöternas ersättning för kommittémötena
framgår av tabellen på följande sida.
Ledamöter
Närvaro/
Antal
möten
Helena Saxon
(ordförande)
David Meek
Staffan Schüberg
Filippa Stenberg
6/6
0/0
5/6
6/6
Ledamöter
Närvaro/
Antal
möten
David Meek
(ordförande)
Christophe
Bourdon
Annette Clancy
Zlatko Rihter
Helena Saxon
1/1
7/7
6/7
5/5
7/7
Ledamöter
Närvaro/
Antal
möten
Anders Ullman
(ordförande)
Annette Clancy
David Meek
4/4
4/4
0/0
Ledamöter
Närvaro/
Antal
möten
Annette Clancy
(ordförande)
David Meek
Helena Saxon
Staffan Schüberg
5/5
0/0
5/5
5/5
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 145
Styrelsens arvoden
Årsstämman den 14 maj 2024 beslutade att för tiden intill nästa årsstämma ska ett arvode på 625 KSEK utgå till de av
stämman valda ledamöterna med undantag av styrelsens ordförande som erhåller ett arvode på 1 885 KSEK.
Arvode för arbete i revisionskommittén ska utgå med 235 KSEK till ordförande och 135 KSEK vardera till övriga
ledamöter. Arvode för arbete i ersättningskommittén ska utgå med 150 KSEK till ordförande och 100 KSEK vardera till
de övriga ledamöterna. Arvode för arbete i den vetenskapliga kommittén ska utgå med 150 KSEK till ordförande och
100 KSEK vardera till de övriga ledamöterna. Arvode för arbete i annan kommitté i enlighet med styrelsebeslut ska
utgå med 150 KSEK till ordförande och 100 KSEK till de övriga ledamöterna. Styrelsens arvode har utgått med 6 867
KSEK under 2024 inklusive ersättning för arbete i kommittéerna.
Det beslutades vidare att för varje fysiskt möte i styrelsen ska utgå ett arvode på 2 000 EUR till de
styrelseledamöter som bor i Europa men utanför Norden, samt ett arvode på 3 500 USD till styrelseledamöter som
bor utanför Europa.
Ledamöternas ersättning för styrelsearbetet framgår av tabellen nedan.
Arvode
Revisions-
kommittén
Ersättnings-
kommittén
Veten-
skapliga
kommittén
Transaktions-
kommittén
Övrigt5
Totalt
Närvaro1
Styrelse
David Meek2
108
8
9
6
6
38
175
1/1
Annette Clancy2
1 768
139
93
127
20
2 207
16/17
Bo Jesper Hansen2
0
0/0
Christophe Bourdon
607
93
700
15/17
Zlatko Rither3
417
67
9/10
Helena Saxon
607
220
93
93
1 014
17/17
Staffan Schüberg
607
127
93
20
907
16/17
Filippa Stenberg
607
127
733
17/17
Anders Ullman
607
42
648
16/17
Mats Lek4
17/17
Katy Mazibuko4
16/17
Åsa Kjellström4
16/16
Susanna Rönnback4
2/2
Sara Carlsson4
13/14
Summa
5 326
481
401
141
319
78
6 867
1. Tabellsiffrorna visar totalt antal närvaro/möte. Styrelsen har under 2024 haft totalt 17 möten, varav elva ordinarie utöver
konstituerande och fem extramöten. Revisionskommittén har haft sex möten,­ersättningskommittén sju möten, den vetenskapliga
kommittén fyra möten samt transaktionskommittén fem möten.
2. Den 5 januari 2024 avgick Bo Jesper Hansen ur styrelsen och Annette Clancy valdes till ny styrelseordförande. Annette Clancy
lämnade uppdraget som styrelseordförande vid den extra bolagsstämman 11 december 2024 och ersattes av David Meek.
3. Vid årsstämman 14 maj 2024 utsågs Zlatko Rihter till ny ordinarie styrelseledamot.
4. Arbetstagarrepresentanter. Under året avgick Sara Carlsson som suppleant och ersattes av Susanna Rönnback.
5. För varje fysiskt styrelsemöte utgår arvode om 2 KEUR till ledamot boende i Europa men utanför Norden samt 3,5 KUSD för varje
ledamot boende utanför Europa.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt arbete. Utvärderingen avser arbetsformer och arbetsklimat liksom
huvudinriktningen för styrelsens arbete. Denna utvärdering fokuserar även på tillgången till och behovet av särskild
kompetens i styrelsen. Utvärderingen används som ett verktyg för att utveckla styrelsens arbete och utgör därutöver
ett underlag för valberedningens nomineringsarbete. Styrelseordföranden tar varje år initiativ till och leder
utvärderingen av styrelsens arbete. Under 2024 svarade styrelseledamöterna på skriftliga frågeformulär. Som en del
av utvärderingsprocessen hade också styrelseordföranden individuella diskussioner med enskilda styrelseledamöter.
Resultatet av utvärderingen presenterades för valberedningen av styrelseordföranden.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 146
4. Verkställande direktör och
koncernledning
Sobis verksamhet är indelad i regioner och funktioner,
och Sobis verkställande ledning består av vd och chef
för varje region eller funktion. Den verkställande
ledningen har en bred sammansättning av personer
med gedigen erfarenhet från forskning och utveckling,
de marknader Sobi agerar på samt från produktion och
försäljning av läkemedel. Vidare har den verkställande
ledningens medlemmar erforderlig kompetens inom
ekonomi, finans, juridik, kommunikation och HR. På
Sobi ses mångfald, jämlikhet och inkludering (sidan 25
Alltid agera ansvarsfullt) som viktiga komponenter för
att bygga en framgångsrik organisation. Dessa
komponenter utgör även vägledning vid
sammansättande av en ändamålsenlig koncernledning,
som ska präglas av mångsidighet och bredd vad gäller
ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund
samt att en jämn könsfördelning eftersträvas. Under
2024 sammanträdde den verkställande ledningen en
gång per månad. För ytterligare information om den
verkställande ledningen, se sidorna 149-150.
Styrelsen fastställer årligen arbetsfördelningen mellan
styrelsen, styrelsens ordförande och vd. Den operativa
ledningen är baserad på den beslutsordning som
styrelsen har fastställt.
5. Revisor
Sobis revisor är revisionsfirman Ernst & Young AB (”EY”),
med auktoriserade revisorn Jonatan Hansson som
huvudansvarig revisor. Sobi genomförde ett
anbudsförfarande inför valet av revisor på årsstämman
2024. EY valdes till revisor i Sobi fram till slutet av
årsstämman 2025 och är revisor sedan årsstämman
2014. Revisorn genomför en översiktlig granskning av
en kvartalsrapport, normalt det tredje kvartalet, samt
reviderar årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn uttalar sig vidare om huruvida denna
bolagsstyrningsrapport har upprättats samt om vissa
upplysningar häri är förenliga med års- och
koncernredovisningen. Revisorn rapporterar resultatet
av sin revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen och sin genomgång av
bolagsstyrningsrapporten genom revisionsberättelsen
samt ett särskilt yttrande om bolagsstyrningsrapporten,
som framläggs för årsstämman. Därtill avger revisorn
detaljerade redogörelser över utförda granskningar,
inför revisionskommittén, tre gånger om året samt till
styrelsen i dess helhet, utan närvaro av vd och
koncernledningen, en gång om året. För information
om ersättningen till bolagets revisorer, se not 11.
Styrelsens rapport om intern kontroll
avseende den finansiella
rapporteringen
Sobis ramverk för intern kontroll
Sobis ramverk för intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen är uppbyggd i enlighet med
det etablerade COSO-ramverket (Committee of
Sponsoring Organizations of the Treadway
Commission), och dess fem komponenter;
kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter,
information och kommunikation samt uppföljning. Den
interna kontrollen för den finansiella rapporteringen
inriktar sig primärt på att säkerställa effektiva och
tillförlitliga kontroller vad gäller den finansiella
rapporteringen från dotterbolag till extern rapportering.
Ramverkets komponenter beskrivs närmare nedan.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön innefattar såväl den kultur och
värderingar som styrelse och företagsledning verkar
utifrån, som Sobis interna regelverk och processer.
Kontrollmiljön för den finansiella rapporteringen
utmärks av processer med utpekade nyckelkontroller
och tydliga roller, systemstöd, hög kompetens samt
stödjande styrande dokument.
Sobis styrande dokument finns samlade på bolagets
intranät. Några exempel på styrande dokument
relevanta för den finansiella rapporteringen är:
Sobis uppförandekod
Styrelse och vd:s arbetsordningar
Beslutsbefogenheter fastställda av styrelsen
Rapporteringsinstruktioner
Redovisningsmanual
Treasurypolicy
Skattepolicy
Riskhanteringspolicy
Riskbedömning
Riskhantering sker kontinuerligt inom den finansiella
organisationen och dess processer. Den årliga
riskbedömningsprocessen bidrar med struktur och
systematik för att proaktivt identifiera och hantera risker
som kan ha en negativ påverkan på den finansiella
rapporteringen. Fokus läggs på väsentliga resultat- och
balansposter, men även process- eller funktionsrisker.
För närmare beskrivning av risker och övrig
riskhantering, se not 3 samt avsnittet om riskhantering
på sidan 36.   
Kontrollaktiviteter
För att säkerställa korrekt finansiella rapportering finns
kontrollaktiviteter på plats för att hantera de väsentliga
riskerna kopplade till den finansiella rapporteringen.
Kontrollaktiviteter avseende den finansiella
rapporteringen omfattar bland annat godkännanden av
beslut och redovisningstransaktioner,
kontoavstämningar, analytisk uppföljning och
processkontroller. Sobis kontrollaktiviteter är både
manuella och automatiserade i de finansiella systemen.
För att hantera sin systemmiljö har Sobi även s.k.
generella IT-kontroller på plats. Generella IT-kontroller
omfattar bland annat vem som har behörighet till
systemen och hur ändringar av systemmiljön kan göras.
Sobis nyckelkontroller avseende den finansiella
rapporteringsprocessen finns beskrivna och
dokumenterade i Sobis ramverk för intern kontroll.
Information och kommunikation
Sobi har interna informations- och
kommunikationsvägar som syftar till att säkerställa en
effektiv och korrekt informationsgivning avseende den
finansiella rapporteringen. Den främsta
kommunikationsplattformen är Sobis intranät som även
inkluderar Sobis finansportal vilket är en portal som
innehåller väsentlig information för de finansiella
processerna. Inom koncernens finansorganisation hålls
även kontinuerligt möten med fokus på att säkerställa
att alla har tillräcklig information för att kunna
säkerställa korrekt finansiell rapportering. Styrelsen och
dess revisionsutskott erhåller regelbundet finansiella
rapporter avseende koncernens ställning och
resultatutveckling.
Riktlinjerna för den externa finansiella rapporteringen
anges i Sobis kommunikationspolicy. Finansiell
information lämnas regelbundet i form av:
Boksluts- och delårsrapporter
Årsredovisning
Pressmeddelanden om viktiga nyheter
och händelser som väsentligt kan påverka
värderingen av bolaget och aktiekursen
Presentationer och telefonkonferenser för
finansanalytiker, investerare och media samma dag
som boksluts- och delårsrapporter publiceras samt
i samband med publicering av annan viktig
information
Möten med investerare och finansanalytiker
Rapporter, presentationer och pressmeddelanden
publiceras på sobi.com.
Uppföljning
Effektiviteten i den interna kontrollen avseende
finansiell rapportering följs löpande av
revisionskommittén. Sobis CFO är ansvarig för den
interna kontrollen över den finansiella rapporteringen.
Till sin hjälp har CFO en intern kontrollfunktion som har
till uppgift att såväl stärka som övervaka den interna
kontrollen.
Styrelsen och revisionskommittén avhandlar samtliga
delårsrapporter samt årsredovisning innan dessa
publiceras samt övervakar granskningen av intern
kontroll.
Bolagets externa revisor avrapporterar sina
iakttagelser och sin bedömning av den interna
kontrollen till revisionskommittén.
Internrevision
Sobi har inte en separat internrevisionsfunktion, utan
har valt att ha en funktion med ansvar för både
utveckling och uppföljning av den interna kontrollen.
Styrelsen och revisionskommittén utvärderar
fortlöpande frågan om inrättandet av en
internrevisionsfunktion och har hittills gjort
bedömningen att en internrevisionsfunktion inte är
nödvändig.
Aktiviteter under 2024 som har stärkt den interna
kontrollen
Fortsatt utveckling av Sobis ramverk för intern
kontroll med särskilt fokus på interna
rapporteringsrutiner för hållbarhetsinformation.
Tillskott av intern deltidsresurs.
Intern kontroll avseende hållbarhetsrapportering
Arbetet med att säkerställa att EU:s nya
hållbarhetslagstiftning, CSRD, implementeras korrekt i
Sobis formaliserade interna rapporteringsrutiner
fortsatte under 2024. Arbetet fortsätter under 2025 för
att implementeras fullt ut och säkerställa att Sobis
hållbarhetsrapportering är upprättad i enlighet med den
nya lagstiftningen.   
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 147
Styrelse
Sobi har en mycket erfaren styrelse och verkställande ledning med mångsidig expertis inom läkemedelsutveckling, regulatoriska frågor, marknadstillgänglighet, forskning och utveckling och kommersialisering.
Deras kompetens sträcker sig över läkemedelsverksamhet, strategisk planering, juridiska frågor, hållbarhet och bolagsstyrning, med perspektiv från bioteknik, klinisk forskning, patientengagemang och
hälsovårdssystem runt om i världen. Deras samlade omfattande erfarenhet gör det möjligt för Sobi att hantera utmaningar och möjligheter inom behandlingar för sällsynta sjukdomar.
David Meek.jpg
Christophe_Bourdon.jpg
Annette.jpg
Sobi Zlatko 240514_.jpg
helena.jpg
staffan.jpg
David Meek
Ordförande, styrelseledamot sedan
2024. Ordförande i ersättnings-
kommittén; medlem i revisions-
kommittén, vetenskapliga kommittén
samt transaktionskommittén.
Född 1963; amerikansk nationalitet.
Utbildning: Bachelor of Arts
(Management) från University of
Cincinnati, USA.
Övriga uppdrag: styrelseledamot i
Cullinan Therapeutics, uniQure (ord-
förande) och University of Southern
California School of Pharmacy and
Pharmaceutical Sciences.
Tidigare erfarenhet: Vd och
styrelseledamot för Mirati
Therapeutics Inc, FerGene Inc och
Ipsen SA. Ledande befattningar på
Baxalta Inc, Endocyte Inc, Novartis
Pharmaceuticals och Johnson &
Johnson.
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsledningen: Ja
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Ja
Aktier i Sobi: 0.
Christophe Bourdon
Styrelseledamot sedan 2023;
medlem i ersättningskommittén.
Född 1970; fransk och tysk
nationalitet.
Utbildning: Master of Business
Administration från International
Institute for Management Business
School, Schweiz och BA-examen
från ISG Business School, Frankrike.
Övriga uppdrag: Vd för Leo Pharma
A/S.
Tidigare erfarenhet: Vd för
Orphazyme A/S. Senior Vice
President, General Manager, US
Oncology Business och medlem av
ledningsgruppen på Amgen Inc.
Senior Vice President på Alexion för
Europa, Mellanöstern, Afrika och
Kanada. Andra ledande befattningar
inom den internationella
läkemedelsindustrin.
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsledningen: Ja
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Ja
Aktier i Sobi: 0.
Annette Clancy
Styrelseledamot sedan 2014;
ordförande i transaktionskommittén; 
medlem i ersättningskommittén samt
vetenskapliga kommittén.
Född 1954; brittisk nationalitet.
Utbildning: BSc i farmakologi från
Bath University, Storbritannien.
Övriga uppdrag: Investerare på Jeito
Capital.
Tidigare erfarenhet: Senior Advisor,
Biopharmaceutical Team för Frazier
Healthcare. Styrelseordförande i
Genable Therapeutics, Lysogene SA,
Obseva SA och Enyo SA.
Styrelseledamot i Silence
Therapeutics plc. och Clavis Pharma.
Chef för Transaction and Alliance
Management, Global Business
Development på GlaxoSmithKline
(GSK).
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsledningen: Ja
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Ja
Aktier i Sobi: 3 414.
Zlatko Rihter
Styrelseledamot sedan 2024;
medlem i ersättningskommittén.
Född 1970; svensk nationalitet.
Utbildning: MSc i maskinteknik från
Lunds universitet, Sverige.
Övriga uppdrag: Vd för Mölnlycke
Health Care AB.
Tidigare erfarenhet: Koncernchef och
Vd för CellaVision, Executive Vice
President Sales & Marketing på
ORIGO, President GBU Chronic på
Gambro, Director Patient Handling
Product Division på ArjoHuntleigh.
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsledningen: Ja
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Nej
Aktier i Sobi: 10 000.
Helena Saxon
Styrelseledamot sedan 2011;
ordförande i revisionskommittén och
medlem i ersättningskommittén samt
transaktionskommittén.
Född 1970; svensk nationalitet.
Utbildning: Civilekonom,
Handelshögskolan i Stockholm,
Sverige.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i
H&M, SEB och Handelshögskolan i
Stockholm.
Tidigare erfarenhet: CFO och Vice
President på Investor AB. CFO på
Hallvarsson & Halvarsson.
Finansanalytiker på Goldman Sachs.
Styrelseledamot i Aleris och
Mölnlycke Health Care.
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsledningen: Ja
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Nej
Aktier i Sobi: 22 856.
Staffan Schüberg
Styrelseledamot sedan 2020;
medlem i revisionskommittén och
transaktionskommittén.
Född 1969; svensk nationalitet.
Utbildning: BA-examen i
företagsekonomi från London
Guildhall University, Storbritannien.
Övriga uppdrag: Vd för ESTEVE
Group. Styrelseledamot i Dizlin
Pharmaceuticals AB och Corporacíon
Químico Farmacéutical Esteve S.A.
Tidigare erfarenhet: Mer än 20 års
erfarenhet från styrelse- och
ledningsroller, inklusive ett antal
ledande befattningar inom Lundbeck
A/S, såsom regional Vice President
för södra och västra Europa, Vd och
ordförande för verksamheten i USA
och Global Chief Commercial Officer
på koncernnivå.
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsledningen: Ja
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Ja
Aktier i Sobi: 7 142.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 148
Styrelse, forts.
filippa.jpg
anders.jpg
Mats Lek high res Dec 2023.jpg
Katy Mazibuko high res Dec 2023.jpg
Filippa Stenberg
Styrelseledamot sedan 2021; medlem
i revisionskommittén.
Född 1985; svensk nationalitet.
Utbildning: Civilekonom,
Handelshögskolan i Stockholm,
Sverige.
Övriga uppdrag: Managing Director
på Investor AB.
Tidigare erfarenhet: Chief Strategy
Officer på Atlas Antibodies.
Finansanalytiker på Swedbank LC&I.
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsledningen: Ja
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Nej
Aktier i Sobi: 571.
Anders Ullman
Styrelseledamot sedan 2023;
ordförande i den vetenskapliga
kommittén.
Född 1956; svensk nationalitet.
Utbildning: MD, PhD i klinisk
farmakologi, Göteborgs universitet,
Sverige.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i
Verona Pharma plc.
Tidigare erfarenhet: Head of
Research & Development and
Medical Affairs och Chief Medical
Officer på Sobi 2022-2023. Chef för
KOL-centrum vid Sahlgrenska
universitetssjukhuset 2015-2020.
Styrelseledamot i Sobi från maj 2021
till december 2021, styrelseledamot i
NeuroSearch och PExA. Mer än 20
års erfarenhet från ledande
befattningar inom forskning och
utveckling på internationella
läkemedelsbolag, inklusive Baxter
BioScience, Nycomed/Takeda,
Biovitrum, Bayer Pharmaceuticals
och AstraZeneca.
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsledningen: Nej
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Ja
Aktier i Sobi: 3 429.
Mats Lek
Styrelseledamot,
arbetstagarrepresentant sedan 2023.
Född: 1983; svensk nationalitet.
Utbildning: Kandidatexamen i
maskinteknik, Kungliga Tekniska
Högskolan (KTH), Stockholm,
Sverige.
Position på Sobi: Business Controller
Technical Operations.
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsledningen: Nej
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Ja
Aktier i Sobi: 138.
Katy Mazibuko
Styrelseledamot,
arbetstagarrepresentant sedan 2019.
Född 1973; svensk nationalitet.
Utbildning: MSc, Kungliga Tekniska
Högskolan (KTH), Stockholm,
Sverige.
Position på Sobi: External
Manufacturing Manager, Global
Manufacturing and Supply/External
Packaging and Clinical Supplies.
Oberoende i förhållande till Sobi och
bolagsstyrningen: Nej
Oberoende i förhållande till
huvudägaren: Ja
Aktier i Sobi: 4 360.
Styrelsesuppleanter för arbetstagarrepresentanter:
Åsa Kjellström
Susanna Rönnback
Aktier i Sobi är redovisade per 31 december 2024.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 149
Verkställande ledning
Guido Oelkers Dec 2023.jpg
henrik.jpg
Lydia Abad Franch high res Des 2023 1.jpg
duane.jpg
Lena Bjurner high res Dec 2023 2.jpg
soflane.jpg
Guido Oelkers
Verkställande direktör; anställd sedan
2017.
Född 1965; tysk nationalitet.
Utbildning: PhD i Strategic
Management, University of South
Australia, Adelaide, Australien.
Mastersexamen i ekonomi, South
Bank University, London,
Storbritannien. Kompletterande
ekonomistudier, London School of
Economics and Political Science,
London, Storbritannien.
Övriga uppdrag: Ordförande och
ledamot för Abra MidCo SARLs
rådgivningsnämnd. Styrelseledamot i
Zentiva Groups rådgivnings-
kommitté. Industriell rådgivare i EQT.
Tidigare erfarenhet: Vd för BSN
Medical. Vd och koncernchef för
Gambro. EVP Commercial
Operations på Nycomed. Vd för
Invida. Global Head of Healthcare för
DKSH. Ledande befattningar på
Aventis och dess föregångare.
Styrelseledamot i Meda och Sartorius
AG.
Aktier i Sobi: 530 281.
Henrik Stenqvist
Chief Financial Officer; anställd sedan
2018.
Född 1967; svensk nationalitet.
Utbildning: MSc i Finance and
Business Administration, Linköpings
universitet, Sverige.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i
Orion Corporation.
Tidigare erfarenhet: CFO på
Recipharm och Meda. Regional
Finance Director på AstraZeneca.
Finance Director på Astra Export &
Trading. Styrelseledamot i MedCap
AB, Midsona AB och Calliditas
Therapeutics AB
Aktier i Sobi: 79 069.
Lydia Abad-Franch
Chief Medical Officer, Head of R&D
and Medical Affairs; anställd sedan
2020.
Född 1971; spansk nationalitet.
Utbildning: MD, School of Medicine,
University of Valencia, Spanien.
Certifierad familjeläkare. Tjänstgöring
vid University Hospital Dr. Peset,
Valencia, Spanien. Doktorandkurser
och erkännande av
forskningslämplighetstest,
anatomiska institutionen, medicinska
fakulteten, University of Valencia,
Spanien. MBA från University Carlos
III of Madrid, Spanien.
Tidigare erfarenhet: Sr Medical
Director Global Medical Affairs, Shire/
Takeda. Medical Director Global
Medical Affairs, Shire/Baxalta.
Associate Medical Director, Baxter
EMEA. Global Medical Advisor
Haemophilia, Novo Nordisk. Klinisk
utredare på Thrombosis and
Haemostasis Unit – Congenital
Bleeding Disorders Unit, University
Hospital La Fe, Spanien. Klinisk
utredare på Clinical Research Unit,
Rheumatology Section, University
Hospital Dr. Peset, Spanien.
Aktier i Sobi: 5 995.
Duane H. Barnes
Head of North America; anställd
sedan 2021.
Född 1960; amerikansk nationalitet.
Utbildning: MBA och MSc, Indiana
University, Kelley School of Business,
Indiana, USA. BA-examen från West
Virginia University, West Virginia, USA.
Eberly College of Arts and Sciences,
West Virginia, USA.
Tidigare erfarenhet: Styrelseledamot i
Biotechnology Innovation
Organization (BIO) och Healthcare
Leadership Council (HLC). Vd och
chef för den amerikanska
verksamheten på UCB. Vice President
& General Manager, Value, Access,
Reimbursement and Patient
Experience på Amgen. Chief
Operating Officer på Prime
Therapeutics. Division President,
Head of Pharmacy på Aetna
Healthcare.
Aktier i Sobi: 17 321.
Lena Bjurner
Head of Human Resources; anställd
sedan 2023.
Född 1968; svensk nationalitet.
Utbildning: Fil kand i
samhällsvetenskap med inriktning
företagsadministration, Högskolan
Dalarna, Sverige.
Tidigare erfarenhet:
Generalsekreterare Sveriges HR
Förening. Senior Vice President HR
and Sustainability på Scandic Hotel
Group. VP HR Europe Flexible
markets and France på American
Express. 
Aktier i Sobi: 0.
Sofiane Fahmy
Head of Europe; anställd sedan 2013.
Född 1972; fransk nationalitet.
Utbildning: Examen i marknadsföring,
University of Paris XI, Frankrike.
Pharmaceutexamen från University of
Poitiers, Frankrike.
Tidigare erfarenhet: General Manager
Sobi France and North Africa.
Ledande befattningar på Pfizer.
Kommersiella roller på GSK. Brand
Manager Hospital Products på
Roche.
Aktier i Sobi: 47 185.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 150
Verkställande ledning, forts.
torbjorn.jpg
Mahmood_Ladha.jpg
norbert.jpg
Daniel_Rankin.jpg
Christine_Wesström.jpg
Torbjörn Hallberg
General Counsel och Head of Legal
Affairs; anställd sedan 2018.
Född 1969; svensk nationalitet.
Utbildning: Masterexamen i juridik,
Lunds universitet, Sverige.
Tidigare erfarenhet: Vice President,
General Counsel, Emerging Markets
på Takeda Pharmaceuticals.
Corporate Counsel på Nycomed
Pharma och Ferring Pharmaceuticals.
Senior Associate/Advokat på
Advokatfirman Lindahl.
Aktier i Sobi: 50 490.
Mahmood Ladha
Head of Strategic Transformation
Operations; anställd sedan 2019.
Född 1964; amerikansk nationalitet.
Utbildning: MBA och BS från
University of South Carolina, South
Carolina, USA.
Tidigare erfarenhet: Chef för
Business Development and Alliance
Management, Sobi. Ordförande och
chef för Dova Pharmaceuticals.
Senior Advisor till CEO, VP och Head
of Transactions på AstraZeneca.
Executive Director och Head of US
Respiratory på AstraZeneca.
Aktier i Sobi: 18 753.
Norbert Oppitz
Head of International; anställd sedan
2017.
Född 1967; österrikisk nationalitet.
Utbildning: Dipl. BW (FH)/Business
Administrator, FH Rhenania Palatina,
Mainz, Tyskland.
Tidigare erfarenhet: Medlem i
koncernledningen på BSN Medical,
ansvarig för Latinamerika. Medlem i
koncernledningen för Endo
Pharmaceuticals, Emerging Markets.
Head of Latin America på Takeda/
Nycomed. Landschefsroller på Roche
Pharmaceuticals och Aventis Pharma.
Aktier i Sobi: 62 126.
Daniel Rankin
Head of Strategy and Corporate
Development; anställd sedan 2017.
Född 1980; slovakisk och brittisk
nationalitet.
Utbildning: PhD i biologi från
Helsingfors universitet, Finland. MSc i
biologi från Leiden University,
Nederländerna. BSc från University of
York, Storbritannien.
Tidigare erfarenhet: Head of
Corporate Development, Head of
Global Product and Portfolio Strategy
och VP Chief of Staff på Sobi.
Managementkonsult på McKinsey &
Company i New York och Zürich.
Gruppledare vid University of Zürich,
Schweiz.
Aktier i Sobi: 8 500.
Christine Wesström
Head of Technical Operations;
anställd sedan 2010.
Född 1975; svensk nationalitet.
Utbildning: MSc i kemiteknik med
inriktning Bioteknologi, Mälardalens
universitet, Eskilstuna, Sverige.
Övriga uppdrag: Vice
styrelseordförande i SwedenBIO.
Tidigare erfarenhet: Head of Global
Manufacturing & Infrastructure, Head
of External Manufacturing på Sobi.
Projektledarroller inom tillverkning
och CMC-utveckling på Biovitrum.
Aktier i Sobi: 18 486.
Aktier i Sobi är redovisade per 31 december 2024.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 151
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Swedish Orphan Biovitrum AB (publ), org. nr 556038-9321.
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2024 på sidorna 141-150 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket
punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 27 mars 2025
Ernst & Young AB
Jonatan Hansson
Auktoriserad revisor
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 152
Godkännandestatus för Sobis huvudsakliga läkemedel över världen
Myndighetsgodkännanden och indikationer för Sobis läkemedel varierar beroende på geografisk region.
Tabellen nedan visar Sobis huvudsakliga läkemedel i vilka länder de har marknadsgodkännanden, samt för vilka huvudsakliga behandlingsindikationer.
Vonjo för behandling av myelofibros i USA och Kuwait har inte medtagits i tabellen. Vonjo tillkom under 2023.
För mer information om de angivna indikationerna, se avsnittet Definitioner.
Godkännandestatus för Sobis huvudsakliga läkemedel
Region
Altuvoct
Elocta
Alprolix
Doptelet
Aspaveli/
Empaveli
Zynlonta
Kineret
Gamifant
Orfadin
Land
Hemofili A
Hemofili A
Hemofili B
CLD
ITP
PNH
DLBCL
CAPS
FMF
RA
Still's
pHLH
AKU
HT-1
Europa
Belgien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Bosnien och
Herzegovina
X
X
Bulgarien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Cypern
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Danmark
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Estland
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Finland
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Frankrike
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Grekland
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Island
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Irland
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Italien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Kroatien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Lettland
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Liechtenstein
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Litauen
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Luxemburg
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Malta
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Nederländerna
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Norge
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Polen
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Portugal
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Rumänien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Ryssland
X
X
X
X
X
X
X
X
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 153
Godkännandestatus för Sobis huvudsakliga läkemedel, forts.
Region
Altuvoct
Elocta
Alprolix
Doptelet
Aspaveli/
Empaveli
Zynlonta
Kineret
Gamifant
Orfadin
Land
Hemofili A
Hemofili A
Hemofili B
CLD
ITP
PNH
DLBCL
CAPS
FMF
RA
Still's
pHLH
AKU
HT-1
Europa, forts.
Schweiz
X
X
X
X
X
X
Slovakien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Slovenien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Spanien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Storbritannien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Sverige
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Tjeckien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Turkiet
X
X
X
X
X
Tyskland
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Ukraina
X
X
Ungern
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Österrike
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Nordamerika
Kanada
X
X
X
X
X
X
USA
X
X
X
X
X
X
Latinamerika
Argentina
X
X
X
X
X
Brasilien
X
X
Chile
X
Afrika
Algeriet
X
X
X
Tunisien
X
Asien
Irak
X
X
Israel
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Japan
X
X
X
Jordanien
X
X
Kina
X
X
X
X
X
X
X
Kuwait
X
X
X
X
X
X
X
X
Oman
X
Qatar
X
X
Saudiarabien
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 154
Godkännandestatus för Sobis huvudsakliga läkemedel, forts.
Region
Altuvoct
Elocta
Alprolix
Doptelet
Aspaveli/
Empaveli
Zynlonta
Kineret
Gamifant
Orfadin
Land
Hemofili A
Hemofili A
Hemofili B
CLD
ITP
PNH
DLBCL
CAPS
FMF
RA
Still's
pHLH
AKU
HT-1
Asien, forts.
Sydkorea
X
X
X
Förenade
Arabemiraten
X
X
X
X
X
X
Oceanien
Australien
X
X
X
X
X
X
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 155
GRI-index
Nivå på tillämpning
Swedish Orphan Biovitrum AB har rapporterat i enlighet med GRI-standards under perioden 1 januari 2024 till 31 december 2024.
GRI 1 som används
GRI 1: Foundation 2021
GRI STANDARD/ANNAN KÄLLA
UPPLYSNING
SIDHÄNVISNING
AVSTEG
AVSNITT & SIDNUMMER
AVSTEG
FRÅN KRAV
ORSAK & FÖRKLARING
Generella upplysningar
GRI 2: Generella upplysningar 2021
2-1 Detaljer om organisationen
s31-33
2-2 Enheter inkluderade i organisationens
hållbarhetsrapportering
ESRS 2 BP-1 s40
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och
kontaktperson
ESRS 2 BP-1 s40
2-4 Förändringar i tidigare rapporterade
upplysningar
ESRS 2 BP-2 s40
2-5 Externt bestyrkande
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten, s140
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra
affärsförbindelser
ESRS 2 SBM-1 s44-45
2-7 Anställda
ESRS 2 SBM-1 s44-45; S1-6 s71
Ingen regional uppdelning vad gäller typ av
anställning.
Sobi har en homogen personalsammansättning.
2-8 Arbetare som inte är anställda
S1-7 s71
2-9 Sammansättning och struktur för
styrning
ESRS 2 GOV-1 & GOV-2 s41; G1-1 s81
2-12 Styrande organs roll i översyn och
hantering av påverkan
ESRS 2 GOV-1 & GOV-2 s41; G1-1 s81
2-13 Delegering av beslutsfattande för
hantering av påverkan
ESRS 2 GOV-1 & GOV-2 s41; G1-3 s82
2-14 Högsta styrande organets roll i
hållbarhetsredovisning
ESRS 2 GOV-5 s43; IRO-1 s46
2-15 Intressekonflikter
S1-17 s73; G1-1 s81
2-16 Kommunikation av kritiska
angelägenheter
ESRS 2 GOV-1 & GOV-2 s41; G1-1 s81
2-17 Den samlade kunskapen hos det
högsta styrande organet
ESRS 2 GOV-1 & GOV-2 s41
2-19 Ersättningspolicy
ESRS 2 GOV-3 s42; E1-1 s56;
Ersättningsrapport på sobi.com
2-20 Process för att fastställa ersättningar
ESRS 2 GOV-3 s42; Stämmoprotokoll på
sobi.com
2-21 Årligt totalt kompensationsförhållande
ESRS 2 GOV-3 s42; Stämmoprotokoll på
sobi.com
x
Lokala lönesystem försvårar sådan analys.
2-22 Uttalande om strategi för hållbar
utveckling
ESRS 2 SBM-1 s44-45
2-23 Värderingar, principer, standarder och
normer gällande uppförande
ESRS 2 GOV-4 s43; S1-1 s68; S2-1 s74; S4-1
s77; E1-2 s57; E2-1 s63; E3-1 s65; E5-1 s66;
G1-1 s81
2-24 Förankring av värderingar, principer,
standarder och normer gällande
uppförande
ESRS 2 GOV-1 & GOV-2 s41; S1-4 s69; S2-4
s75; S4-4 s78; G1-1 s81; E1-2 s57; E2-2 s63;
E3-2 s65; E5-2 s66
2-25 Processer för att avhjälpa negativ
påverkan
ESRS 2 GOV-4 s43; S1-3 s69; S2-3 s74;
S2-4 s75; S4-3 s78; S4-4 s78; G1-3 s82
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 156
2-26 Mekanismer för rådgivning och
rapportering av angelägenheter för
organisationen
S1-2 s69; S2-2 s74; S4-2 s77; G1-1 s81;
G1-2 s81; G1-3 s82
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar
S1-17 s73; E2-5 s64; G1-4 s82
2-28 Medlemskap i organisationer
G1-5 s82
2-29 Metod för intressentengagemang
ESRS 2 SBM-2 s45
2-30 Kollektivavtal
S1-8 s71
Väsentliga frågor
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-1 Process för att fastställa väsentliga
frågor
ESRS 2 SBM-2 s45 IRO-1 s46
3-2 Lista på väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-1 s44 SBM-2 s45 SBM-3 s46;
S1-2 s69; S1-4 s69; S1-5 s70; S2-2 s74;
S2-4 s75; S2-5 s76; S4-2 s77; S4-4 s78;
S4-5 s80
Ekonomiskt resultat
GRI 201: Ekonomiskt resultat 2016
201-2 Ekonomiska konsekvenser och andra
risker och möjligheter som en följd av
klimatförändringar
ESRS 2 SBM-3 s46; E1-1 s56; E1-3 s58
Marknadsnärvaro
GRI 202: Marknadsnärvaro 2016
202-1: Förhållande mellan standardlön för
ingångsnivå efter kön jämfört med lokal
minimilön
S1-10 s73
Indirekt ekonomisk påverkan
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46
GRI 203: Indirekt ekonomisk påverkan
2016
203-2 Betydande indirekta ekonomiska
effekter
S1-4 s69; S2-4 s75; S4-4 s78
Inköpsrutiner
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
G1-2 s81
Anti-korruption
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
G1-1 s81; G1-3 s82
GRI 205: Anti-korruption 2016
205-1 Verksamheter utvärderade gällande
risker relaterade till korruption
G1-3 s82
205-2 Utbildning och kommunikation av
organisationens policyer och arbetssätt
avseende motverkan mot korruption
G1-3 s82
205-3 Bekräftade korruptionsincidenter och
vidtagna åtgärder
G1-4 s82
Material
GRI 301: Material 2016
3-3 Styrning av väsentliga frågor
E5-1 s66; E5-2 s66; E5-3 s66
301-1 Använt material i vikt eller volym
x
Planeras att inkluderas 2025
301-2 Återvunnet material använt
x
Planeras att inkluderas 2025
Energi
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46; E1-2 s57; E1-3 s58; E1-4
s58
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 157
GRI 302: Energi 2016
302-1 Energianvändning inom den egna
organisationen
E1-5 s59
302-3 Energiintensitet
E1-5 s59
302-4 Minskning av energianvändning
E1-5 s59
Vatten och utsläpp
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46; E2-1 s63; E2-2 s63;
E2-3 s64; E3-1 s65; E3-2 s65; E3-3 s65
GRI 303: Vatten och utsläpp 2018
303-1 Interaktioner med vatten som en
gemensam resurs
E3-2 s65
Utsläpp
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46; E1-2 s57; E1-3 s58; E1-4
s58; E2-1 s63; E2-2 s63; E2-3 s64
GRI 305: Utsläpp 2016
305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser
(scope 1)
E1-4 s58; E1-6 s60
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser
(scope 2)
E1-4 s58; E1-6 s60
305-3 Övriga indirekta utsläpp av
växthusgaser (scope 3)
E1-4 s58; E1-6 s60
305-4 Utsläppsintensitet av växthusgaser
E1-6 s60
305-5 Minskning av växthusgasutsläpp
E1-3 s58; E1-4 s58
Avfall
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS SBM-3 p46; E5-1 s66; E5-2 s66; E5-3
s66
GRI 306: Avfall 2020
306-1 Avfallsgenerering och signifikant
avfallsrelaterad påverkan
ESRS 2 SBM-3 s46; E5-4 s67
306-2 Hantering av signifikant
avfallsrelaterad påverkan
E5-2 s66; E5-5 s67
306-3 Genererat avfall
E5-5 s67
306-4 Återanvänt avfall
E5-5 s67
306-5 Bortskaffat avfall
E5-5 s67
Leverantörsmiljöbedömning
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46; G1-2 s81
GRI 308: Bedömning av leverantörer
utifrån miljökriterier 2016
308-1 Nya leverantörer som granskats
enligt miljökriterier
G1-2 s81
308-2 Negativ miljöpåverkan i
leverantörsledet och vidtagna åtgärder
ESRS 2 SBM-1 s44 SBM-3 s46; S2-4 s75
Anställning
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46; S1-1 s68; S1-2 s69; S1-4
s69; S1-5 s70; S2-1 s74; S2-2 s74; S2-4 s75;
S2-5 s76
GRI 401: Anställning 2016
401-1 Nyanställningar och
personalomsättning
S1-6 s71
401-2 Förmåner till heltidsanställda som
inte ges till tillfälligt anställda eller
deltidsanställda
x
Information ej tillgänglig/komplett. Sobi förbereder för rapportering i enlighet med CSRD/
ESRS.
Relationen mellan arbetstagare/ledning
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46; S1-1 s68; S1-2 s69; S1-5
s70; S2-1 s74; S2-2 s74; S2-4 s75; S2-5 s76
GRI 402: Relationen mellan arbetstagare/
ledning 2016
402-1 Minsta varseltid angående
förändringar i verksamheten
S1-8 s71
x
33 % av Sobis anställda täcks av kollektivavtal men detaljer och data från alla länder är ej
tillgänglig.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 158
Arbetsmiljö och säkerhet
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46; S1-1 s68; S1-2 s69; S1-4
s69; S1-5 s70; S2-1 s74; S2-2 s74; S2-4 s75;
S2-5 s76
GRI 403: Hälsa och säkerhet 2018
403-1 Arbetsmiljöledningssystem
S1-1 s68
403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och
incidentundersökning
S1-3 s69
403-3 Arbetshälsovårdstjänster
S1-4 s69
403-4 Medarbetardeltagande, konsultation
och kommunikation gällande hälsa och
säkerhet
S1-1 s68; S1-2 s69
403-5 Träning och utbildning gällande
hälsa och säkerhet
ESRS 2 GOV-1 & GOV-2 s41; S1-1 s68; S1-2
s69
403-6 Främjande av medarbetares hälsa
S1-1 s68
403-7 Förebyggande och hantering av
hälso- och säkerhetspåverkan på
arbetsplatsen direkt kopplade till
affärsrelationer
G1-2 s81
403-8 Medarbetare som omfattas av
arbetsmiljöledningssystem
S1-2 s69; S1-4 s69; S1-14 s73
403-9 Arbetsrelaterade skador
S1-14 s73
403-10 Arbetsrelaterade hälsoproblem
S1-14 s73
Mångfald och lika möjligheter
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46; S1-1 s68; S1-2 s69; S1-4
s69; S1-5 s70
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter
2016
405-1 Mångfald i ledningar och bland
medarbetare
ESRS 2 GOV-1 & GOV-2 s41; S1-6 s71; S1-9
s72
405-2 Förhållandet mellan kvinnors ock
mäns grundlön och ersättningar
x
Information ej tillgänglig/komplett. Sobi förbereder för rapportering i enlighet med CSRD/
ESRS.
Icke-diskriminering
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
S1-1 s68; S1-2 s69; S1-4 s69; S1-5 s70; S2-1
s74; S2-2 s74; S2-4 s75; S2-5 s76; S4-1 s77;
S4-2 s77; S4-4 s78; S4-5 s80
GRI 406: Icke-diskriminering 2016
406-1 Fall av diskriminering och vidtagna
åtgärder
S1-17 s73
Föreningsfrihet och kollektivförhandlingar
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
S1-1 s68; S1-2 s69; S1-4 s69; S1-5 s70; S2-1
s74; S2-2 s74; S2-4 s75; S2-5 s76
GRI 407: Föreningsfrihet och
kollektivförhandlingar 2016
407-1 Verksamhet och leverantörer där
rätten till föreningsfrihet och kollektiva
förhandlingar kan vara en risk
S2-1 s74; S2-4 s75; G1-2 s81
Bedömning av leverantörer utifrån sociala
kriterier
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS SBM-3 s46; G1-2 s81
GRI 414: Bedömning av leverantörer
utifrån sociala kriterier 2016
414-1 Nya leverantörer som granskats enligt
sociala kriterier
G1-2 s81
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 159
414-2 Negativ social påverkan i
leverantörsledet och vidtagna åtgärder
ESRS 2 SBM-1 s44, SBM-2 s45; SBM-3 s46
Politik och lobbying
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
G1-5 s82
GRI 415: Politik och lobbying 2016
415-1 Politiska bidrag
x
Politiska bidrag inte tillåtna enligt Sobis uppförandekod, se
Kundens hälsa och säkerhet
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
S4-1 s77; S4-2 s77; S4-4 s78; S4-5 s80
GRI 416: Kundens hälsa och säkerhet 2016
416-1 Bedömning av produkt- och
tjänstekategoriers hälso- och
säkerhetseffekter
S4-1 s77; S4-4 s78
416-2 Avvikelser gällande produkters och
tjänsters hälso- och säkerhetspåverkan
S4-4 s78
Marknadsföring och märkning
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-3 s46; S4-4 s78
GRI 417: Marknadsföring och märkning
2016
417-1 Krav på produkt- och
tjänstinformation och märkning
S4-4 s78
417-2 Avvikelser gällande produkt- och
tjänstinformation och märkning
S4-4 s78
417-3 Avvikelser gällande
marknadskommunikation
S4-4 s78
Kundens integritet
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor
ESRS 2 SBM-2 s45, SBM-3 s46; ESRS GOV-1
& GOV-2 s41; S4-1 s77; S4-4 s78
GRI 418: Kundens integritet 2016
418-1 Dokumenterade klagomål gällande
brott mot kunders integritet och förlust av
kunddata
S1-17 s73; S4-1 s77
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 160
Alternativa nyckeltal –
finansiella mått som inte definieras enligt IFRS
Sobi använder sig av vissa finansiella mått, Alternativa nyckeltal, i denna rapport som inte definieras enligt IFRS. Sobi anser att dessa mått ger värdefull och kompletterande information till intressenter och bolagets ledning då de möjliggör
utvärdering och benchmarking av bolagets redovisning. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. De alternativa nyckeltalen ska
därför inte ses som en ersättning av mått som definieras enligt IFRS. Se nedan nyckeltal som inte är definierade enligt IFRS och definitioner som används, presenteras och hänvisas till i denna rapport. Siffrorna anges i MSEK om inget annat
anges.
Förändring vid CER
Definition: förändring vid CER på rörelsens intäkter exkluderar effekten av växelkurser genom att räkna om rörelsens
intäkter för den relevanta perioden med de växelkurser som användes för den jämförbara perioden.
Syfte: måttet är viktigt för att förstå verksamhetens underliggande utveckling och ökar jämförbarheten mellan
perioderna.
Helår 2024
Rörelsens
intäkter
Valutaeffekter
Rörelsens intäkter
justerat för
valutaeffekter
Rörelsens intäkter
föregående period
Förändring
vid CER
Haematology
Elocta
4 891
60
4 951
4 916
1 %
Altuvoct
436
2
439
2
>200%
Alprolix
2 372
-2
2 370
2 125
12 %
Royalty
1 889
2
1 890
1 565
21 %
Varav Eloctate/Alprolix
1 279
2
1 281
1 421
-10 %
Varav Altuviiio
610
0
609
145
>200%
Doptelet
3 870
13
3 883
2 997
30 %
Aspaveli/Empaveli
1 030
16
1 046
594
76 %
Zynlonta
103
0
103
33
>200%
Vonjo
1 462
4
1 466
706
108 %
Tillverkning
375
375
431
-13 %
Summa
16 429
95
16 523
13 370
24 %
Immunology
Kineret
2 854
13
2 867
2 415
19 %
Synagis
591
3
594
2 422
-75 %
Gamifant
1 876
6
1 882
1 645
14 %
Beyfortus royalty
3 010
131
3 142
1 153
172 %
Summa
8 332
153
8 484
7 635
11 %
Specialty Care
1 267
2
1 269
1 119
13 %
Summa
26 027
249
26 276
22 123
19 %
Helår 2023
Rörelsens
intäkter
Valutaeffekter
Rörelsens intäkter
justerat för
valutaeffekter
Rörelsens intäkter
föregående period
Förändring
vid CER
Haematology
Elocta
4 916
-246
4 670
4 402
6 %
Altuvoct
2
2
n/a
Alprolix
2 125
-134
1 991
1 885
6 %
Royalty
1 565
-68
1 497
1 427
5 %
Varav Eloctate/Alprolix
1 421
-67
1 354
1 427
5 %
Varav Altuviiio
145
-2
143
n/a
Doptelet
2 997
-146
2 851
2 526
13 %
Aspaveli/Empaveli
594
-37
557
178
>200%
Zynlonta
33
-3
31
n/a
Vonjo
706
-9
696
n/a
Tillverkning
431
431
413
4 %
Summa
13 370
-644
12 726
10 831
17 %
Immunology
Kineret
2 415
-130
2 284
2 284
0 %
Synagis
2 422
-156
2 267
3 501
-35 %
Gamifant
1 645
-63
1 582
895
77 %
Beyfortus royalty
1 153
13
1 166
n/a
Summa
7 635
-336
7 299
6 679
9 %
Specialty Care
1 119
-62
1 056
1 280
-17 %
Summa
22 123
-1 042
21 081
18 790
12 %
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 161
Strategisk portfölj
Definition: Inkluderar Sobis läkemedel Altuvoct, Aspaveli/Empaveli, Doptelet exklusive Kina, Gamifant, Vonjo och
Zynlonta, samt royalty på Sanofis försäljning av Altuviiio och Beyfortus.
Syfte: Utvald lista över läkemedel i lanseringsfas och nyckelintäkter från royalty som väsentligt bidrar till tillväxt och
stödjer Sobis strategi, att leda inom Haematology, växa inom Immunology, växa globalt och tillvarata värdet i
pipeline. Utvecklingen av den strategiska portföljen är ett viktigt mått för att förstå dess underliggande resultat och
potential, separerat från mogna läkemedel med lägre tillväxt.
Förändring
MSEK
2024
2023
Förändring
vid CER
Altuvoct
436
2
>200%
>200%
Aspaveli/Empaveli
1 030
594
73 %
76 %
Doptelet1
3 818
2 420
58 %
58 %
Gamifant
1 876
1 645
14 %
14 %
Vonjo
1 462
706
107 %
108 %
Zynlonta
103
33
>200%
>200%
Altuviiio royalty
610
145
>200%
>200%
Beyfortus royalty
3 010
1 153
161 %
172 %
Strategisk portfölj
12 346
6 698
84 %
87 %
1. Doptelet exklusive Kina
Bruttomarginal
Definition: bruttoresultat i procent av rörelsens intäkter. 
Syfte: bruttomarginal är ett viktigt mått som ger en bättre förståelse för affärsutvecklingen. Bruttomarginalen
påverkas av flera faktorer som affärs-, produkt- och regionmix samt prisutveckling.
Jämförelsestörande poster
Definition: poster av väsentligt värde, som saknar tydliga samband med den ordinarie verksamheten och är av sådan
typ att de inte kan förväntas inträffa ofta. Det kan exempelvis avse kapitalvinster/förluster från avyttringar,
omstruktureringskostnader, nedskrivningar och andra ovanliga engångsintäkter och kostnader samt justeringar för
verkligt värde. Omstruktureringskostnader avser strukturell effektivisering som väsentligt påverkar omfattningen av
verksamheten, eller på det sätt verksamheten bedrivs samt andra större förändringar av verksamheten. Kostnader för
omstrukturering eller omställning av verksamheten kan omfatta en period över flera år.     
Syfte: ger en bättre förståelse för bolagets underliggande verksamhet.
MSEK
2024
2023
Rörelsens intäkter
26 027
22 123
Kostnad för sålda varor
-5 785
-4 995
Bruttoresultat
20 242
17 128
Bruttomarginal
78 %
77 %
Jämförelsestörande poster
-Omstruktureringskostnader:
-Upphörande av kontraktstillverkning
76
42
-Förvärv av rörelse
-159
-76
Jämförelsestörande poster
-83
-34
Justerat bruttoresultat
20 326
17 162
Justerad bruttomarginal
78 %
78 %
EBIT
5 625
4 066
Jämförelsestörande poster
-Omstruktureringskostnader:
-Upphörande av kontraktstillverkning
76
42
-Förvärv av rörelse
-201
-309
-Kommersiella teamet för Synagis
-85
-Sammanslagning av anläggningar
21
-Övrigt:
-Transaktionskostnader
-173
Jämförelsestörande poster
-210
-419
Justerad EBIT
5 836
4 485
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 162
EBITA och EBITA-marginal
Definition: rörelseresultat före räntor, skatt, av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar. EBITA-
marginal; EBITA i procent av rörelsens intäkter.
Syfte: EBITA är ett viktigt resultatmått och ger en rättvisande bild av lönsamheten i den löpande verksamheten.
MSEK
2024
2023
EBIT
5 625
4 066
Återläggning av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar
3 532
3 009
EBITA
9 158
7 075
EBITA-marginal
35 %
32 %
MSEK
2024
2023
Jämförelsestörande poster
-Omstruktureringskostnader:
-Upphörande av kontraktstillverkning
76
42
-Förvärv av rörelse
-201
-309
-Kommersiella teamet för Synagis
-85
-Sammanslagning av anläggningar
21
-Övrigt:
-Transaktionskostnader
-173
Jämförelsestörande poster
-210
-419
Justerad EBITA
9 368
7 494
Justerad EBITA-marginal
36 %
34 %
EBITDA
Definition: resultat före räntor, skatter, av- och nedskrivningar immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Syfte: det är ett relevant mått för att presentera lönsamhet i linje med branschstandard.
MSEK
2024
2023
EBITA
9 158
7 075
Återläggning av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar
147
191
EBITDA
9 305
7 266
Jämförelsestörande poster
-Omstruktureringskostnader:
-Upphörande av kontraktstillverkning
61
51
-Förvärv av rörelse
-201
-309
-Kommersiella teamet för Synagis
-85
-Sammanslagning av anläggningar
21
-Övrigt:
-Transaktionskostnader
-173
Jämförelsestörande poster
-225
-410
Justerad EBITDA
9 529
7 676
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 163
Justerat resultat per aktie
Definition: justerat resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal stamaktier.
Syfte: justerat resultat per aktie är ett bra mått på bolagets lönsamhet och används för att fastställa värdet på
bolagets utestående aktier.
MSEK
2024
2023
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
3 885
2 409
Jämförelsestörande poster
-210
-419
Skatt på jämförelsestörande poster
-Omstruktureringskostnader:
-Upphörande av kontraktstillverkning
-16
-9
-Förvärv av rörelse
50
77
-Kommersiella teamet för Synagis
19
Skatteeffekt jämförelsestörande poster
54
68
Jämförelsestörande poster (netto efter skatt)
-156
-351
Periodens justerade resultat
4 041
2 759
Genomsnittligt antal stamaktier (exklusive aktier i eget förvar)
341 726 901
322 658 894
Genomsnittligt antal stamaktier efter utspädning 
(exklusive aktier i eget förvar)
345 562 257
325 967 648
Justerat resultat per aktie före utspädning, SEK
11,83
8,55
Justerat resultat per aktie efter utspädning, SEK
11,69
8,47
Nettoskuld
Definition: upptagna lån till banker och andra kreditinstitut samt företagscertifikat minskat med likvida medel.
Syfte: nettoskulden är relevant att redovisa eftersom den visar skuldsättning, finansiell flexibilitet och kapitalstruktur.
MSEK
2024
2023
Upptagna lån
16 333
20 169
Likvida medel
1 140
904
Nettoskuld
15 194
19 265
Soliditet
Definition: eget kapital dividerat med totala tillgångar.
Syfte: ett mått för att visa finansiell risk, uttrycker andelen av totala tillgångar som finansieras av ägarna.
Eget kapital per aktie
Definition: eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antalet stamaktier.
Syfte: ett mått som visar eget kapital per utestående aktie och används för att mäta aktien mot aktiekursen.
MSEK
2024
2023
Totalt eget kapital
40 295
33 867
Totala tillgångar
75 444
74 027
Soliditet
53 %
46 %
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
40 286
33 867
Antal stamaktier
356 000 049
354 358 946
Antal stamaktier efter utspädning
359 835 405
357 667 700
Eget kapital per aktie, SEK
113,2
95,6
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK
112,0
94,7
Avkastning på eget kapital
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare delat med genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före finansiella poster och skatt (EBIT) delat med sysselsatt kapital.
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten delat med genomsnittligt antal aktier.
Kassaflöde per aktie
Förändring i likvida medel delat med genomsnittligt antal aktier.
Skuldsättningsgrad
Totala skulder delat med eget kapital.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minus ej räntebärande skulder.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 164
Definitioner
Alprolix (eftrenonacog alfa)
Ett rekombinant, långtidsverkande (EHL) koagulationsfaktor IX-läkemedel för behandling av hemofili B.
Altuvoct (efanesoctocog alfa)
Det första faktor VIII-läkemedel som ger långvarigt höga faktornivåer och som med en dos i veckan har potential att ge personer med hemofili A nära normala faktornivåer under
en större del av veckan och förbättrat skydd mot blödningar. Det marknadsförs som Altuvoct av Sobi i Europa och som Altuviiio av Sanofi i USA, Japan och Taiwan.
Andra linjens behandling
Behandling för en sjukdom eller ett tillstånd efter att den initiala behandlingen (första linjens behandling) har misslyckats, slutat verka eller orsakar biverkningar som inte tolereras.
Aspaveli/Empaveli (pegcetacoplan)
En riktad C3-terapi designad för att reglera den överdrivna aktiveringen av komplementkaskaden, som är en del av kroppens immunsystem. Den är godkänd för behandling av en
sällsynt blodsjukdom, paroxysmal nattlig hemoglobinuri (PNH). Genom att hämma C3, ett protein i immunsystemet, hjälper det till att reglera okontrollerad aktivering som kan leda
till uppkomst och utveckling av allvarliga och sällsynta sjukdomar. Det marknadsförs som Aspaveli i Europa och som Empaveli i Mellanöstern, Kanada, Sydamerika samt vissa länder
i Asien av Sobi, medan Empaveli i USA marknadsförs av Apellis.
Beyfortus (nirsevimab)
En långverkande antikropp, utvecklad och kommersialiserad i partnerskap mellan AstraZeneca och Sanofi. Det är utvecklat för att med en dos skydda nyfödda och spädbarn mot
RSV inför eller under deras första RSV-säsong samt barn upp till 24 månaders ålder med hög risk att utveckla allvarlig sjukdom under sin andra RSV-säsong.
Biologics License Application, BLA
En ansökan till den amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA) som söker godkännande för att marknadsföra ett biologiskt läkemedel i USA. En BLA liknar ny läkemedelsansökan
(NDA), men görs specifikt för biologiska läkemedel.
Chimeric antigen receptor T-cell, CAR-T
En individualiserad immunterapi som modifierar patientens T-celler för att rikta in sig på och förstöra specifika cancerceller.
Corporate Sustainability Related Disclosures,
CSRD
EU-direktiv som tvingar företag att som del av sin finansiella rapportering, beskriva processer för ledning i frågor med koppling till miljö, sociala frågor och styrning,
implementerade aktiviteter och resultat. Detaljerna i rapportstrukturen och innehåll definieras av European Sustainability Reporting Standards (ESRS).
Diffust storcelligt B-cellslymfom, DLBCL
En form av non-Hodgkins lymfom och den vanligaste formen av blodcancer. Lymfom uppstår när celler i immunsystemet, så kallade B-lymfocyter, växer och förökar sig
okontrollerat. DLBCL drabbar framför allt vuxna och är ett snabbt växande (aggressivt) lymfom.
Doptelet (avatrombopag)
En oralt administrerad trombopoetinreceptoragonist som används vid behandling av trombocytopeni genom att öka antalet blodplättar.
Elocta (efmoroctocog alfa)
Ett rekombinant, långtidsverkande (EHL) koagulationsfaktor VIII-läkemedel för behandling av hemofili A. I vissa länder även känt som Eloctate.
European Sustainability Reporting
Standards, ESRS
Rapporteringsstandarderna som ska användas av alla företag som omfattas av CSRD för rapportering av påverkan och strategier i frågor kopplade till miljö, det sociala området
samt styrning. Standarderna utvecklades av European Financial Reporting Advisory Group (EFRAG) för att garantera konsekvent och jämförbar hållbarhetsrapportering inom EU.
Familjär medelhavsfeber, FMF
En autoinflammatorisk genetisk sjukdom som främst drabbar människor med ursprung från Medelhavsområdet eller Mellanöstern, kännetecknad av återkommande episoder av
feber och serosit (inflammation i t.ex. bröst, buk och leder), vilket leder till smärtsamma attacker tidigt i barndomen.
Gamifant (emapalumab)
En human monoklonal antikropp som binder till och neutraliserar gammainterferon för behandling av mycket sällsynta hyperinflammatoriska syndrom.
Heltidsanställd
Enhet som indikerar arbetsomfattning för en anställd på ett sätt som gör det jämförbart i olika sammanhang.
Hemofili
En genetisk blödningsrubbning orsakad av brist på blodproteiner, inklusive faktor VIII (hemofili A) och faktor IX (hemofili B). Koagulationsfaktorer är avgörande för korrekt
koagulering, den process genom vilken blod levrar sig för att täppa till ett sår och stoppa blödningen. Hemofili A förekommer hos ungefär en på 5 000 födda pojkar per år och
hemofili B förekommer hos ungefär en på 25 000 födda pojkar per år.
Hemofiliverksamhet
Sobis hemofiliverksamhet består av Altuvoct, royalty på Altuviiio, Elocta, Alprolix, royalty på Eloctate och Alprolix samt, till och med första kvartalet 2024, tillverkning.
Hemofili A-verksamhet
Sobis hemofili A-verksamhet består av försäljning av Altuvoct och Elocta.
Immunkomplex membranoproliferativ
glomerulonefrit, IC-MPGN och C3
glomerulopati, C3G
Är komplementmedierade njursjukdomar. Även om IC-MPGN anses vara en distinkt sjukdom från C3G, är den underliggande orsaken och förloppet av de två sjukdomarna
anmärkningsvärt lika. Båda beror på överaktivering av komplementkaskaden, som orsakar en överdriven ansamling av C3-nedbrytningsprodukter i njurarna, vilket leder till
inflammation och organskador. C3 är ett protein i komplementkaskaden, en viktig del av kroppens immunförsvar.
Immunologisk trombocytopeni, ITP
En autoimmun sjukdom orsakad av lågt antal trombocyter i blodet, vilket leder till blåmärken och en ökad risk för blödning.
IND-ansökan, (Investigational New Drug)
En ansökan för att få tillstånd från den amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA) att administrera ett prövningsläkemedel till människor i USA.
Intressenter
Grupper eller enskilda som kan påverka eller bli påverkade av Sobi. Intressentdialog är en pågående interaktion och dialog mellan organisationen och individer eller grupper som
påverkas av organisationens aktiviteter, som utförs för att förstå deras behov och möta deras förväntningar.
Kineret (anakinra)
Ett rekombinant proteinläkemedel som blockerar interleukin-1α och β genom att binda till interleukin-1-typ 1-receptorer. Interleukin-1 har en central roll vid inflammation och är
en kraftigt bidragande faktor till autoinflammatoriska sjukdomar, inklusive flera sällsynta sjukdomar.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 165
Koldioxidekvivalent, CO2e
Standardenhet för att mäta koldioxidavtryck, där avtrycket av olika växthusgaser översätts till den mängd CO2 som skulle bidra till samma mängd uppvärmning.
Kronisk leversjukdom, CLD
Leversjukdom anses kronisk efter 6-12 månader utan någon förbättring av tillståndet. Kronisk leversjukdom kan vara genetisk eller orsakas av flera faktorer såsom virus,
autoimmunitet, fetma och alkoholintag.
Kronisk refraktär gikt, CRG
En av de vanligaste formerna av inflammatorisk artrit, orsakad av höga nivåer av urinsyra i kroppen som ansamlas runt leder och andra vävnader, vilket resulterar i akuta attacker
med intensiv smärta.
Kryopyrinassocierade periodiska syndrom,
CAPS
CAPS är en grupp sällsynta autoinflammatoriska sjukdomar som omfattar familjärt autoinflammatoriskt köldsyndrom (FCAS), Muckle-Wells syndrom (MWS) och systemisk
multiinflammatorisk sjukdom med neonatal debut (NOMID).
Köldagglutininsyndrom, CAD
En sällsynt autoimmun sjukdom som kännetecknas av att röda blodkroppar bryts ned i förtid (hemolys). Mer specifikt är CAD en undergrupp av autoimmun hemolytisk anemi.
Sjukdomen har benämningen “köld” eller “kall” eftersom det är vid låga temperaturer, vanligtvis vid 3 till 4⁰C, som den är aktiv och orsakar hemolys.
Livscykelanalys, LCA
En metodik för att utvärdera miljöavtrycket kopplat till en produkt över hela dess livscykel, det vill säga från utvinning av råmaterial, via materialbearbetning, tillverkning, distribution,
användning, underhåll och sluthantering.
Makrofagaktiverade syndrom, MAS
En allvarlig komplikation vid reumatiska sjukdomar, med symtom som feber, förstorade organ, blod- och leverproblem och i sällsynta fall organsvikt och död.
Myelofibros
En sällsynt form av blodcancer som gör att ärrvävnad bildas i benmärgen. När ärrvävnaden byggs upp påverkar den kroppens normala produktion av blodceller på ett negativt sätt.
Nanoencapsulated sirolimus plus
pegadricase, NASP (tidigare SEL-212)
Ett nytt kombinationsläkemedel under utveckling med syfte att minska uratnivåer i serum hos personer med kronisk refraktär gikt. Det kan potentiellt minska skadliga ansamlingar
av urat i vävnader. Dessa kan, om de lämnas obehandlade, leda till giktanfall och deformation av lederna.
Ny läkemedelsansökan, NDA, (New Drug
Application)
En ansökan till den amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA) om godkännande för att marknadsföra ett nytt läkemedel i USA.
Orfadin (nitisinon)
Ett läkemedel för behandling av ärftlig tyrosinemi typ 1. Det blockerar nedbrytningen av tyrosin och reducerar därigenom mängden av toxiska biprodukter i kroppen. Patienter
måste hålla en särskild diet i kombination med Orfadinbehandling, eftersom nedbrytningen av tyrosin är otillräcklig. Orfadin kan också användas vid alkaptonuri.
Paroxysmal nokturn hemoglobinuri, PNH
En sällsynt, icke ärftlig sjukdom där röda blodkroppar bryts ned i förtid. Hos personer med PNH har vissa stamceller muterat och producerar defekta blodkroppar. Dessa defekta
röda blodkroppar bryts ner i förtid av den del av immunsystemet som kallas komplementsystemet.
Prescription Drug User Fee Act-datum,
PDUFA-datum
Det måldatum som satts av den amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA) för ett beslut om huruvida en ny läkemedelsansökan (NDA) eller en ansökan om ett nytt biologiskt
läkemedel (BLA) ska godkännas.
Primär hemofagocyterande
lymfohistiocytos, pHLH
Ett sällsynt, livshotande tillstånd orsakat av ett överaktivt, onormalt svar från immunsystemet. Vid hemofagocyterande lymfohistiocytos svarar immunsystemet på en stimulans eller
"trigger", ofta en infektion, men svaret är ineffektivt och onormalt. Vissa personer som drabbas har ett genetiskt anlag för att utveckla hemofagocyterande lymfohistiocytos. Detta
är vad som kallas den primära eller familjära formen av sjukdomen.
Respiratoriskt syncytialvirus, RSV
Ett vanligt förekommande virus och den vanligaste orsaken till nedre luftvägsinfektioner bland spädbarn och små barn. Säsongen för RSV infaller vanligtvis från tidig höst till sen
vår, med en topp under vintern.
Science Based Targets initiative, SBTi
SBTi är ett partnerskap mellan Worldwide Fund for Nature (WWF), World Resources Institute (WRI), FN:s Global Compact (UNGC) och CDP. SBTi stödjer och sprider bästa praxis
vad gäller minskning av koldioxidutsläpp och mål för nettonoll-utsläpp. 
Stills sjukdom
En sällsynt autoinflammatorisk sjukdom som kännetecknas av feber, hudutslag och ledvärk. Stills sjukdom omfattar såväl systemisk juvenil idiopatisk artrit (SJIA) som
vuxendebuterande Stills sjukdom (AOSD). De har liknande symtom men kan variera i frekvens och hur sjukdomen yttrar sig. En potentiellt dödlig komplikation är
makrofagaktiverade syndrom, MAS.
Strategisk portfölj
Inkluderar Sobis läkemedel Altuvoct, Aspaveli/Empaveli, Doptelet, Gamifant, Vonjo och Zynlonta samt royalty på Sanofis försäljning av Altuviio och Beyfortus.
Sustainable Development Goals, FN:s globala
mål, SDG:er
17 globala mål fastställda av FN:s generalförsamling år 2015, som syftar till en mer hållbar värld för alla genom att adressera globala utmaningar såsom fattigdom, orättvisa,
klimatförändringar, miljöförstöring och fred.
Synagis (palivizumab)
En monoklonal antikropp som hjälper till att neutralisera RSV-aktivitet och hämma replikering av viruset. Godkänt för förebyggande av allvarliga nedre luftvägsinfektioner orsakade
av RSV hos spädbarn med hög sjukdomsrisk.
Tegsedi (inotersen)
Ett läkemedel för behandling av familjär amyloidos med polyneuropati (FAP eller Skelleftesjukan) hos vuxna.
Utsläpp inom scope 1
Direkta utsläpp av växthusgaser från källor som ägs eller kontrolleras av organisationen, såsom utsläpp från företagsägda bilar eller eller fastigheter.
Utsläpp inom scope 2
Indirekta utsläpp av växthusgaser från användning av inköpt elektricitet, ånga, värme eller kyla.
Utsläpp inom scope 3
Alla indirekta utsläpp av växthusgaser (ej inkluderade i scope 2) som uppstår i organisationens värdekedja, såväl uppströms som nedströms. Utsläpp i scope 3 kan delas upp i olika
kategorier, beroende på aktivitet.
Vonjo (pacritinib)
Ett oralt läkemedel som är godkänt i USA för behandling av vuxna med vissa former av myelofibros och lågt antal blodplättar. Det är en riktad kinashämmare som verkar genom att
blockera aktiviteten hos specifika kinaser som är ansvariga för att bilda blodceller och för immunförsvarets funktion.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 166
Vacuoles, E1 enzyme, X-linked,
autoinflammatory, somatic, VEXAS
Ett sällsynt, kroniskt autoinflammatoriskt syndrom som för närvarande saknar godkända behandlingar.
Väsentlighet
Inom hållbarhet de frågor som är mest relevanta vad gäller ekonomisk, miljö eller social påverkan som kan kopplas till en organisations verksamhet. I en dubbel
väsentlighetsanalys, som är ett krav i ESRS, ska både frågor med finansiell väsentlighet (påverkan på ett företags värde) och miljö- och social väsentlighet (påverkan av företaget på
miljö eller samhälle) inkluderas.
Växthusgaser
Gaser i jordens atmosfär som fångar värme och som kan bidra till att öka jordens temperatur. Exempel på sådana gaser är koldioxid (CO2), metan (CH4), dikväveoxid (N2O),
svavelhexafluorid (SF6), kvävetrifluorid (NF3), flourerade kolväten (HFCs), perfluorkolväten (PFCs).
Växthusgasprotokollet
Ett initiativ för global standardisering av växthusgasutsläpp. Från initiativet kommer standarder och stöd till företag och organisationer för att mäta, kvantifiera och rapportera
utsläpp av växthusgaser.
Waylivra (volanesorsen)
Ett läkemedel som används för att minska triglyceridnivåerna i blodet hos personer med familjär kylomikronemi (FCS) som bekräftats genom genetiska tester.
Zynlonta (loncastuximab tesirine)
Ett läkemedel som används för behandling av vuxna med vissa former av diffust storcelligt B-cellslymfom (DLBCL) som fått tillbaka sin sjukdom (recidiv) eller som inte haft effekt av
tidigare behandling.
Sobi | Års- och hållbarhetsredovisning 2024
| 167
Årsstämma 2025
Årsstämma 2025
Årsstämma i Swedish Orphan Biovitrum AB
(publ) äger rum torsdagen den 8 maj 2025.
Den som önskar delta i årsstämman ska vara
upptagen som aktieägare i den av Euroclear
Sweden AB förda aktieboken avseende
förhållandena den 29 april 2025 samt ha anmält
sitt deltagande i enlighet med vad som anges i
kallelsen till årsstämman.
För att ha rätt att delta i stämman måste en
aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier
låta registrera aktierna i eget namn så att
aktieägaren blir upptagen i framställningen av
aktieboken per den 29 april 2025. Sådan
registrering kan vara tillfällig
(s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos
förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i
förväg som förvaltaren bestämmer.
Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren
senast den 2 maj 2025 kommer att beaktas vid
framställningen av aktieboken.
Ytterligare anvisningar kommer att anges i
kallelsen till årsstämman, vilken kommer att
utfärdas senast fyra veckor före årsstämman.
Kalendarium 2025
Delårsrapport Kv129 april
Årsstämma8 maj
Delårsrapport Kv216 juli
Delårsrapport Kv323 oktober
Årsredovisningen kan laddas ner i pdf-format
från sobi.com liksom tidigare årsredovisningar,
rapporter och pressmeddelanden.
Framåtblickande uttalanden
I denna rapport ingår uttalanden som är framåtblickande. Verkligt resultat kan avvika från
vad som angivits. Interna faktorer som framgångsrik förvaltning av FoU-program och
immateriella rättigheter kan påverka framtida resultat. Det finns också externa
förhållanden, t.ex. det ekonomiska klimatet, politiska förändringar och konkurrerande
FoU-program, som kan påverka Sobis resultat.
Alprolix, Altuvoct, Aspaveli/Empaveli, Doptelet, Elocta, Florio, Gamifant, Kineret, Orfadin, Sobi och
Vonjo är varumärken som tillhör Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) eller dotterbolag.
Alla varumärken tillhörande tredje part tillhör sina respektive ägare.
©2024 Swedish Orphan­Biovitrum AB (publ). Eftertryck förbjudes.
Produktion: Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) i samarbete med Hallvarsson & Halvarsson.
Tryck: Larsson Offsettryck AB, 2025
Foto: iStock by Getty Images och Petter Karlberg.
SOBI_logo_RGB.png
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ)
112 76 Stockholm, Sverige
Besöksadress: Norra Stationsgatan 93A, Stockholm
08-697 20 00
info@sobi.com