Belopp i KSEK | Not | 2024 | 2023 |
Intäkter | 2 | ||
Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag | 16 | ||
Ränteintäkter på lån till portföljbolag | 6 | ||
Förändring i verkligt värde av övriga finansiella tillgångar och skulder | 16 | ||
Övriga externa kostnader | 3,4 | - | - |
Personalkostnader | 5 | - | - |
Avskrivningar av nyttjanderättstillgångar | 4 | - | - |
Rörelseresultat | - | - | |
Ränteintäkter | 7 | ||
Räntekostnader | 7 | - | |
Övriga finansiella vinster och förluster | 7 | ||
Finansiella poster netto | |||
Resultat före skatt | - | ||
Skatt | 8 | ||
ÅRETS RESULTAT | - |
Belopp i KSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | - | ||
Årets totalresultat | - |
Belopp i SEK | Not | 2024 | 2023 |
Resultat per aktie, vägt genomsnitt före utspädning | - | ||
Antal aktier, vägt genomsnitt före utspädning | 13 | ||
Resultat per aktie, vägt genomsnitt, efter utspädning | - | ||
Antal aktier, vägt genomsnitt efter utspädning | 13 |
| Rapport över finansiell ställning för Investmentbolaget | |||
Belopp i KSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Nyttjanderättstillgångar | 4 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet | 9 | ||
Övriga finansiella tillgångar | 10,16 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Fordringar på portföljbolag | |||
Övriga finansiella tillgångar | 10,16 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 11 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | ||
Likvida medel | 16 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| Eget kapital och skulder | |||
Eget kapital | 13 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | - | - | |
Summa eget kapital | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Övriga finansiella skulder | 14,16 | ||
Leverantörsskulder | |||
Leasingskulder | 4 | ||
Övriga kortfristiga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital hänförligt till investmentbolagets aktieägare | |||||
| Övrigt | |||||
Belopp i KSEK | Not | Aktiekapital | tillskjutet kapital | Balanserat resultat | Summa |
Ingående eget kapital 2024-01-01 | 13 | - | |||
Årets resultat | - | - | |||
Årets totalresultat | - | - | |||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | - | ||||
Ingående eget kapital 2023-01-01 | 13 | - | |||
Årets resultat | |||||
Årets totalresultat | |||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | - |
Belopp i KSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | - | - | |
| Justeringar för icke kassaflödespåverkande poster | |||
Avskrivningar | 4 | ||
Resultat av verkligt värde-förändring | 16 | - | - |
Övriga poster | - | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar | - | - | |
| av rörelsekapital och investeringsverksamheten | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | - | - | |
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | - | |
| Investeringsverksamheten | |||
Delbetalning för tilläggsköpeskilling | |||
Försäljning av andelar i portföljbolag | 9 | ||
Förvärv av andelar i portföljbolag, lån till portföljbolag | - | - | |
Försäljning av kortfristiga placeringar | 16 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Amortering leasingskulder | 4 | - | - |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | - | |
Likvida medel vid årets början | 16 | ||
LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT | 16 |
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
Fakturerade arvoden | 1 838 | 2 014 |
Totala intäkter | 1 838 | 2 014 |
| Arvode till investmentbolagets revisorer | ||
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
| EY | ||
Revisionsuppdrag | 1 493 | 1 684 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdrag | − | 52 |
Summa | 1 493 | 1 736 |
Belopp i KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Framtida leasingskulder | ||
Kortfristiga – Inom ett år | 1 063 | 803 |
Långfristiga – Mellan ett år och fem år | 1 063 | 1 995 |
Summa framtida leasingbetalningar | 2 126 | 2 798 |
| Nyttjanderättstillgångar | ||
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade verkliga värden | ||
Vid årets början | 3 158 | 690 |
Nya perioder | − | 3 266 |
Avskrivningar | -997 | -798 |
Utgående balans | 2 161 | 3 158 |
| Leasingskulder | ||
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade verkliga värden | ||
Vid årets början | 3 070 | 753 |
Nya perioder | − | 3 070 |
Amortering av leasingskuld under året | -958 | -753 |
Utgående balans | 2 112 | 3 070 |
| Medelantal anställda | ||||||
| Varav | Varav | Varav | Varav | |||
Heltidsekvivalent | 2024 | kvinnor | män | 2023 | kvinnor | män |
Investmentbolaget | 8 | 50% | 50% | 8 | 50% | 50% |
Summa | 8 | 50% | 50% | 8 | 50% | 50% |
| Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | ||||
2024 | 2023 | |||
| Sociala | Sociala | |||
| Löner och | kostnader/ | Löner och | kostnader/ | |
| Belopp i KSEK | ersättningar | löneskatt | ersättningar | löneskatt |
| Investmentbolaget | 16 823 | 4 831 | 16 601 | 5 246 |
(varav pensions- kostnader) | 2 924 | 709 | 2 870 | 696 |
| Fortsättning not 5 |
| 2024 | |||||
Belopp i KSEK | Lön/Styrelsearvode¹ | Rörlig ersättning | Övr förmåner o ersättningar² | Pensions kostnader | Total ersättning |
Viktor Drvota, VD | 3 062 | 753 | 15 | 992 | 4 821 |
Övriga ledande befattningshavare (3 personer), löner etc | 3 816 | 752 | 8 | 1 034 | 5 610 |
Övriga ledande befattningshavare (1 personer), fakturerat arvode | 589 | 589 | |||
Summa ledande befattningshavare | 7 467 | 1 505 | 23 | 2 025 | 11 020 |
Ben Toogood, styrelseordförande från dec 2024 (tidigare ledamot) | 200 | 200 | |||
Hans Wigzell, tidigare styrelseordförande (maj-nov 2024) | 0 | 0 | |||
Björn Cochlovius, tidigare styrelseordförande (tom maj 2024) | 133 | 133 | |||
Anna Lefevre Skjöldebrand, styrelseledamot | 180 | 180 | |||
Philip Doung, styrelseledamot | 140 | 140 | |||
Will Zeng, styrelseledamot (från dec 2024) | 0 | 0 | |||
Theresa Tse, styrelseledamot (tom nov 2024) | 0 | 0 | |||
Summa styrelsen | 653 | 653 | |||
Summa | 8 120 | 1 505 | 23 | 2 025 | 11 673 |
| 2023 | |||||
Belopp i KSEK | Lön/Styrelsearvode¹ | Rörlig ersättning | Övr förmåner o ersättningar² | Pensions kostnader | Total ersättning |
Viktor Drvota, VD | 2 977 | 782 | 11 | 963 | 4 733 |
Övriga ledande befattningshavare (3 personer), löner etc | 3 776 | 995 | 6 | 1 018 | 5 796 |
Övriga ledande befattningshavare (1 personer), fakturerat arvode | 652 | 652 | |||
Summa ledande befattningshavare | 7 405 | 1 777 | 17 | 1 981 | 11 181 |
Björn Cochlovius, styrelseordförande | 400 | 400 | |||
Anna Lefevre Skjöldebrand, styrelseledamot | 200 | 200 | |||
Ben Toogood, styrelseledamot | 178 | 178 | |||
Philip Doung, styrelseledamot | 200 | 200 | |||
Theresa Tse, styrelseledamot | 0 | 0 | |||
Summa styrelsen | 978 | 978 | |||
Summa | 8 383 | 1 777 | 17 | 1 981 | 12 159 |
| Könsfördelning ledande befattningshavare och styrelsen | ||
| Uppgifterna avser förhållandet på balansdagen | ||
2024 | 2023 | |
| Styrelse | ||
Män | 3 | 3 |
Kvinnor | 1 | 2 |
Totalt | 4 | 5 |
| VD och ledande befattningshavare | ||
Män | 3 | 4 |
Kvinnor | 0 | 0 |
Totalt | 3 | 4 |
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter på lån till portföljbolag 1) | 5 202 | − |
Summa | 5 202 | − |
| Avstämning effektiv skatt | ||||
Belopp i KSEK | % | 2024 | % | 2023 |
Resultat före skatt | -8 101 | 5 293 | ||
Skatt enligt gällande skatt i moderbolaget | 20,6% | 1 669 | 20,6% | -1 090 |
| Skatteeffekt av | ||||
Ej avdragsgilla kostnader | -93 | -103 | ||
Ej skattepliktiga intäkter | 8 | 13 | ||
Verkligt värde förändringar, ej skattepliktiga | 3 507 | 4 960 | ||
| Ökning av underskottsavdrag | ||||
| utan motsvarande aktivering av | ||||
uppskjuten skatt | -5 090 | -3 779 | ||
Redovisad aktuell skatt | 0,0% | 0 | 0,0% | 0 |
Förändring uppskjuten skatt | 0,0% | – | 0,0% | – |
Redovisad uppskjuten skatt | 0,0% | – | 0,0% | – |
Summa redovisad skatt | 0,0% | – | 0,0% | – |
Belopp i KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ackumulerade verkliga värden | ||
Vid årets början | 1 100 398 | 983 995 |
Förvärv under året | 61 998 | 102 980 |
Försäljningar under året | -43 197 | -1 763 |
Verkligt värde förändring i årets resultat | 1 579 | 15 185 |
Utgående balans | 1 120 777 | 1 100 398 |
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter på lån till portföljbolag 1) | − | 4 391 |
Övriga ränteintäkter | 1 162 | 2 906 |
Summa | 1 162 | 7 297 |
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
Övriga räntekostnader | -106 | – |
Summa | -106 | 0 |
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
Värdeförändring kortfristiga placeringar | – | 1 594 |
Summa | − | 1 594 |
| Försäljningar under året | ||
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
| Henlez | -4 086 | − |
| OssDsign | -39 111 | − |
| KCIF Co-Investment Fund | − | -1 763 |
Summa försäljningar | -43 197 | -1 763 |
| Varav icke kassaflödespåverkande försäljningar | ||
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
| Fordran sålda aktier | ||
| OssDsign | 1 700 | − |
| Summa icke kassaflödespåverkande | ||
försäljningar | 1 700 | − |
| Specifikation av andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet 31 december 2024 | ||||
Belopp i KSEK | Antal | Anskaffningsvärden¹, ack | Värdeförändringar via resultatet², ack | Redovisat värde/verkligt värde³ |
| Noterade aktier (nivå 1) | ||||
Modus Therapeutics | 23 801 390 | 91 764 | -48 802 | 42 962 |
OssDsign | 4 535 478 | 59 505 | -14 785 | 44 720 |
Promimic | 312 500 | 5 000 | 2 031 | 7 031 |
Summa noterade aktier (nivå 1) | 156 269 | -61 556 | 94 713 | |
| Onoterade aktier och andelar (nivå 3) | ||||
AnaCardio | 37 255 | 23 373 | 60 828 | |
BOOST Pharma | 5 000 | -69 | 4 931 | |
Dilafor | 45 871 | 5 | 45 876 | |
PharmNovo | 34 858 | 319 | 35 177 | |
SVF Vaccines | 26 037 | 327 | 26 364 | |
Umecrine Cognition | 280 471 | 345 142 | 625 613 | |
KCIF Co-Investment Fund KB 4 | -9 707 | 18 916 | 9 209 | |
KDev Investments | 554 372 | -336 105 | 218 267 | |
Summa onoterade aktier och andelar (nivå 3) | 974 157 | 51 907 | 1 026 064 | |
Redovisat värde den 31 december | 1 130 426 | -9 649 | 1 120 777 |
| Specifikation av andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet 31 december 2023 | ||||
Belopp i KSEK | Antal | Anskaffningsvärden¹, ack | Värdeförändringar via resultatet², ack | Redovisat värde/verkligt värde³ |
| Noterade aktier (nivå 1) | ||||
Modus Therapeutics | 23 801 390 | 91 764 | -50 469 | 41 295 |
OssDsign | 9 135 478 | 98 616 | -25 532 | 73 084 |
Promimic | 312 500 | 5 000 | 5 219 | 10 219 |
Summa noterade aktier (nivå 1) | 195 380 | -70 782 | 124 598 | |
| Onoterade aktier och andelar (nivå 3) | ||||
AnaCardio | 29 675 | 15 465 | 45 140 | |
Dilafor | 40 297 | 5 | 40 302 | |
Henlez | 5 506 | 51 | 5 557 | |
PharmNovo | 33 664 | – | 33 664 | |
SVF Vaccines | 20 680 | 327 | 21 007 | |
Umecrine Cognition | 244 303 | 343 769 | 588 072 | |
KCIF Co-Investment Fund KB 4 | -9 707 | 17 330 | 7 623 | |
KDev Investments | 554 372 | -319 937 | 234 435 | |
Summa onoterade aktier och andelar (nivå 3) | 918 790 | 57 010 | 975 800 | |
Redovisat värde den 31 december | 1 114 170 | -13 772 | 1 100 398 |
| Innehav i portföljbolag per 31 december 2024 | |||
| Organisations- | Antal | ||
Bolag | Säte | nummer | andelar |
| Karolinska Development | |||
AnaCardio Holding AB | Stockholm | 559343-3559 | 619 |
BOOST Pharma ApS | Köpenhamn | 41120495 | 5 000 |
Dilafor AB | Stockholm | 556642-1045 | 37 914 |
Modus Therapeutics Holding AB Stockholm | 556851-9523 | 23 801 390 | |
OssDsign AB | Uppsala | 556841-7546 | 4 535 478 |
PharmNovo AB | Lund | 556739-7368 | 1 447 725 |
Promimic AB | Mölndal | 556657-7754 | 312 500 |
SVF Vaccines AB | Stockholm | 559001-9823 | 275 |
Umecrine Cognition AB | Umeå | 556698-3655 | 10 777 564 |
KCIF Co-Investment Fund KB | Solna | 969744-8810 | 26 |
OssDsign AB | Uppsala | 556841-7546 | 461 184 |
KDev Investments AB | Solna | 556880-1608 | 2 249 962 |
Aprea Therapeutics Inc | Boston | 7312119 | 59 034 |
Biosergen AB | Solna | 559304-1295 | 901 334 |
Dilafor AB | Stockholm | 556642-1045 | 403 970 |
Modus Therapeutics Holding AB Stockholm | 556851-9523 | 2 752 516 | |
Promimic AB | Mölndal | 556657-7754 | 2 323 920 |
| 2024-12-31 | ||||
| Tilläggsköpeskilling | Tilläggsköpeskilling | |||
| Forendo Pharma, | Forendo Pharma, | Tilläggsköpeskilling | ||
| Belopp i KSEK | långfristig fordran | kortfristig fordran | Oncopeptides | Totalt |
Vid årets början | 57 443 | 10 386 | 0 | 67 829 |
Erhållna ersättningar | – | – | -887 | -887 |
Verkligt värdeförändring i årets resultat | 13 828 | 698 | 887 | 15 413 |
Utgående balans | 71 271 | 11 084 | – | 82 355 |
| 2023-12-31 | ||||
| Tilläggsköpeskilling | Tilläggsköpeskilling | |||
| Forendo Pharma, | Forendo Pharma, | Tilläggsköpeskilling | ||
| Belopp i KSEK | långfristig fordran | kortfristig fordran | Oncopeptides | Totalt |
Vid årets början | 59 537 | 15 970 | 0 | 75 507 |
Erhållna ersättningar | – | -16 508 | – | -16 508 |
Verkligt värdeförändring i årets resultat | -2 094 | 10 924 | – | 8 830 |
Utgående balans | 57 443 | 10 386 | 0 | 67 829 |
Belopp i KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ersättning sålda aktier | 1 700 | − |
Skattefordran | 700 | 673 |
Summa | 2 400 | 673 |
Belopp i KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Hyror | 375 | − |
Försäkringspermier | 323 | 310 |
Övrigt | 453 | 485 |
Summa | 1 151 | 795 |
| Aktiekapitalets utveckling | |||||||
År | Transaktion | Antal aktier | Aktiekapital | Antal A aktier | Antal B aktier | Teckningskurs | Kvotvärde |
Summa per 2011-01-01 | 33 331 417 | 16 665 709 | 1 503 098 | 31 828 319 | 0,5 | ||
april 2011 | Nyemission | 15 200 000 | 7 600 000 | 0 | 15 200 000 | 40 | 0,5 |
Summa per 2011-12-31 | 48 531 417 | 24 265 709 | 1 503 098 | 47 028 319 | 0,5 | ||
Summa per 2012-12-31 | 48 531 417 | 24 265 709 | 1 503 098 | 47 028 319 | 0,5 | ||
Summa per 2013-12-31 | 48 531 417 | 24 265 709 | 1 503 098 | 47 028 319 | 0,5 | ||
december 2014 | Nyemission | 4 853 141 | 2 426 570 | 4 853 141 | 13 | 0,5 | |
Summa per 2014-12-31 | 53 384 558 | 26 692 279 | 1 503 098 | 51 881 460 | 0,5 | ||
december 2015 | Nyemission | 65 082 | 32 541 | 65 082 | 0,5 | 0,5 | |
Summa per 2015-12-31 | 53 449 640 | 26 724 820 | 1 503 098 | 51 946 542 | 0,5 | ||
september 2016 | Nyemission | 15 358 | 7 679 | 15 358 | 0,5 | 0,5 | |
Summa per 2016-12-31 | 53 464 998 | 26 732 499 | 1 503 098 | 51 961 900 | 0,5 | ||
april 2017 | Nyemission | 10 871 698 | 5 435 849 | 10 871 698 | 6,17 | 0,5 | |
juni 2017 | Nedsättning aktiekapital | 0 | -31 524 981 | – | 0,01 | ||
juli 2017 | Nyemission | 564 | 6 | 564 | 22 | 0,01 | |
augusti 2017 | Nyemission | 23 840 | 238 | 23 840 | 0,01 | 0,01 | |
oktober 2017 | Nyemission | 106 | 1 | 106 | 22 | 0,01 | |
Summa per 2017-12-31 | 64 361 206 | 643 612 | 1 503 098 | 62 858 108 | 0,01 | ||
juni 2018 | Nyemission | 57 531 | 575 | 57 531 | 0,01 | 0,01 | |
Summa per 2018-12-31 | 64 418 737 | 644 187 | 1 503 098 | 62 915 639 | 0,01 | ||
november 2019 | Nyemission | 78 770 586 | 787 706 | 78 770 586 | 3,74 | 0,01 | |
december 2019 | Nyemission | 32 476 086 | 324 761 | 32 476 086 | 3,74 | 0,01 | |
Summa per 2019-12-31 | 175 665 409 | 1 756 654 | 1 503 098 | 174 162 311 | 0,01 | ||
Summa per 2020-12-31 | 175 665 409 | 1 756 654 | 1 503 098 | 174 162 311 | 0,01 | ||
Summa per 2021-12-31 | 175 665 409 | 1 756 654 | 1 503 098 | 174 162 311 | 0,01 | ||
februari 2022 | Nyemission | 94 412 185 | 944 122 | 1 052 163 | 93 360 022 | 4 | 0,01 |
Summa per 2022-12-31 | 270 077 594 | 2 700 776 | 2 555 261 | 267 522 333 | 0,01 | ||
Summa per 2023-12-31 | 270 077 594 | 2 700 776 | 2 555 261 | 267 522 333 | 0,01 | ||
Summa per 2024-12-31 | 270 077 594 | 2 700 776 | 2 555 261 | 267 522 333 | 0,01 |
| Substansvärde per aktie | ||
| Investmentbolaget | ||
Belopp i KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Nettotillgångar | ||
Likvida medel | 42 010 | 85 272 |
Netto finansiella tillgångar och skulder | 82 255 | 67 699 |
Summa nettotillgångar | 124 265 | 152 971 |
Beräknat verkligt värde portföljbolag | 1 120 777 | 1 100 398 |
Summa substansvärde | 1 245 042 | 1 253 369 |
Antal aktier | 269 833 309 | 269 833 309 |
Substansvärde per aktie | 4,61 | 4,64 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | ||
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
Årets resultat | -8 101 | 5 386 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier | ||
före utspädning | 269 833 309 | 269 833 309 |
Resultat per aktie, SEK, före utspädning | -0,03 | 0,02 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier | ||
efter utspädning | 269 833 309 | 269 833 309 |
Resultat per aktie, SEK, efter utspädning | -0,03 | 0,02 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Varav kassaflödes- | Varav kassaflödes- | |||
| Belopp i KSEK | påverkande | påverkande | ||
| Tilläggsköpeskilling avseende Aprea Therapeutics | ||||
| Ackumulerade verkliga värden | ||||
Vid årets början | 130 | 191 | ||
Verkligt värde-förändring i årets resultat | -30 | -61 | ||
Utgående balans | 100 | – | 130 | – |
Belopp i KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Löner och ersättningar till anställda | 5 803 | 3 345 |
Styrelsearvoden | 864 | 460 |
Revisions- och konsultarvoden | 577 | 767 |
| Löneskatt och upplupna | ||
pensionskostnader | 1 331 | 1 318 |
Sociala avgifter | 1 000 | 458 |
Övrigt | 24 | 24 |
Summa | 9 599 | 6 372 |
2024 | Finansiella tillgångar värderade till: | Finansiella skulder värderade till: | ||||
| Verkligt värde | Upplupet | Verkligt värde | Upplupet | Summa | ||
| Belopp i KSEK | via resultatet | anskaffningsvärde | via resultatet | anskaffningsvärde | redovisat värde | Verkligt värde |
Andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet | 1 120 777 | 1 120 777 | 1 120 777 | |||
Övriga finansiella tillgångar, långfristig del | 71 271 | 71 271 | 71 271 | |||
Övriga finansiella tillgångar, kortfristig del | 11 084 | 11 084 | 11 084 | |||
Fordringar på portföljbolag | 1 126 | 1 126 | 1 126 | |||
Likvida medel | 42 010 | 42 010 | 42 010 | |||
Summa | 1 203 132 | 43 136 | 1 246 268 | 1 246 268 | ||
Övriga finansiella skulder | 100 | 100 | 100 | |||
Leverantörsskulder | 762 | 762 | 762 | |||
Summa | 100 | 762 | 862 | 862 |
2023 Finansiella tillgångar värderade till: | Finansiella skulder värderade till: | |||||
| Verkligt värde | Upplupet | Verkligt värde | Upplupet | Summa | ||
| Belopp i KSEK | via resultatet | anskaffningsvärde | via resultatet | anskaffningsvärde | redovisat värde | Verkligt värde |
Andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet | 1 100 398 | 1 100 398 | 1 100 398 | |||
Övriga finansiella tillgångar, långfristig del | 57 443 | 57 443 | 57 443 | |||
Övriga finansiella tillgångar, kortfristig del | 10 386 | 10 386 | 10 386 | |||
Fordringar på portföljbolag | 268 | 268 | 268 | |||
Likvida medel | 85 272 | 85 272 | 85 272 | |||
Summa | 1 168 227 | 85 540 | 1 253 767 | 1 253 767 | ||
Övriga finansiella skulder | 130 | 130 | 130 | |||
Leverantörsskulder | 1 323 | 1 323 | 1 323 | |||
Summa | 130 | 1 323 | 1 453 | 1 453 |
| Investmentbolagets tillgångar och skulder värderade | ||||
| till verkligt värde per 31 december 2024 | ||||
Belopp i KSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Finansiella tillgångar | ||||
| Andelar i portföljbolag, till | ||||
verkligt värde via resultatet | 94 713 | 1 026 064 | 1 120 777 | |
Övriga finansiella fordringar, lång- och kortfristiga | 82 355 | 82 355 | ||
Likvida medel | 42 010 | 42 010 | ||
Summa | 136 723 | 1 108 419 | 1 245 142 | |
| Finansiella skulder | ||||
Övriga finansiella skulder | 100 | 100 | ||
Summa | 100 | 100 |
| Investmentbolagets tillgångar och skulder värderade | ||||
| till verkligt värde per 31 december 2023 | ||||
Belopp i KSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Finansiella tillgångar | ||||
| Andelar i portföljbolag, till | ||||
verkligt värde via resultatet | 124 598 | 975 800 | 1 100 398 | |
Övriga finansiella fordringar, lång- och kortfristiga | 67 829 | 67 829 | ||
| Likvida medel och kortfristiga | ||||
placeringar | 85 272 | 85 272 | ||
Summa | 209 870 | 1 043 629 | 1 253 499 | |
| Finansiella skulder | ||||
Övriga finansiella skulder | 130 | 130 | ||
Summa | 130 | 130 |
| Förändring finansiella tillgångar och skulder nivå 3 under 2024 | |||
| Andelar i | Övriga | Övriga | |
| Belopp i KSEK | portföljbolag | finansiella tillgångar | finansiella skulder |
Vid årets början | 975 800 | 67 829 | 130 |
Förvärv | 61 998 | – | – |
Avyttringar och ersättningar | -4 086 | -887 | – |
Vinster och förluster redovisade i resultaträkningen | -7 647 | 15 412 | -30 |
Redovisat värde vid årets slut | 1 026 064 | 82 354 | 100 |
| Realiserade vinster och förluster för perioden | |||
inkluderade i resultaträkningen | -1 245 | 887 | − |
| Orealiserade vinster och förluster för perioden | |||
inkluderade i resultaträkningen | -6 402 | 14 525 | 30 |
| Förändring finansiella tillgångar och skulder nivå 3 under 2023 | |||
| Andelar i | Övriga | Övriga | |
| Belopp i KSEK | portföljbolag | finansiella tillgångar | finansiella skulder |
Vid årets början | 908 461 | 75 507 | 191 |
Förvärv | 69 477 | – | – |
Avyttringar och ersättningar | -1 764 | -16 508 | – |
Vinster och förluster redovisade i resultaträkningen | -376 | 8 830 | -61 |
Redovisat värde vid årets slut | 975 800 | 67 829 | 130 |
| Realiserade vinster och förluster för perioden | |||
inkluderade i resultaträkningen | 793 | 16 508 | – |
| Orealiserade vinster och förluster för perioden | |||
inkluderade i resultaträkningen | -1 168 | -7 678 | 61 |
| Det har inte redovisats några överföringar mellan nivå 1 och 2 under 2023. |
| Förändring i verkligt värde, vinster och förluster redovisade | ||
| i resultaträkningen 2024 | ||
| Övriga finansiella | ||
| Andelar i | tillgångar och | |
| Belopp i KSEK | portföljbolag | skulder |
| Resultat nivå 1 | ||
Noterade aktier, realiserat | 8 383 | |
Noterade aktier, orealiserat | 843 | |
Summa nivå 1 | 9 226 | |
| Resultat nivå 3 | ||
Onoterade aktier och andelar, realiserat | -1 245 | |
Onoterade aktier och andelar, orealiserat | -6 402 | |
Summa nivå 3 | -7 647 | |
| Resultat nivå 3 | ||
Övriga finansiella tillgångar, realiserade | 887 | |
Övriga finansiella tillgångar, orealiserade | 14 525 | |
Övriga finansiella skulder, orealiserade | -30 | |
Summa nivå 3 | 15 443 | |
| Vinster och förluster redovisade | ||
I resultaträkningen | 1 579 | 15 443 |
| Förändring i verkligt värde, vinster och förluster redovisade | ||
| i resultaträkningen 2023 | ||
| Övriga finansiella | ||
| Andelar i | tillgångar och | |
| Belopp i KSEK | portföljbolag | skulder |
| Resultat nivå 1 | ||
Noterade aktier, realiserat | – | |
Noterade aktier, orealiserat | 15 561 | |
Summa nivå 1 | 15 561 | |
| Resultat nivå 3 | ||
Onoterade aktier och andelar, realiserat | 793 | |
Onoterade aktier och andelar, orealiserat | -1 169 | |
Summa nivå 3 | -376 | |
| Resultat nivå 3 | ||
Övriga finansiella tillgångar, orealiserade | 8 830 | |
Övriga finansiella skulder, orealiserade | 61 | |
Summa nivå 3 | 8 891 | |
| Vinster och förluster redovisade | ||
I resultaträkningen | 15 185 | 8 891 |
| Aktier och andelar (nivå 3) per 31 december 2024 | |||
| Ägar- | Verkligt | ||
| KSEK | andel | värde | Värderings modell¹ |
AnaCardio | 12,6% | 60 628 | Pris senaste investeringen |
BOOST Pharma | 10,0% | 4 931 | Pris senaste investeringen |
Dilafor | 2,7% | 45 876 | Pris senaste investeringen |
PharmNovo | 20,0% | 35 177 | Pris senaste investeringen |
SVF Vaccines | 32,7% | 26 364 | Pris senaste investeringen |
Umecrine Cognition | 72,6% | 625 613 | Extern värdering² |
| KCIF Co-Investment | 26% | 9 209 | En kombination av aktiekurs |
| Fund KB | och verkligt värde av fordran³ | ||
KDev Investments | 90,1% | 218 267 | En kombination av pris |
| senaste investeringen och | |||
aktie kurs 4 | |||
Summa nivå 3 | 1 026 064 |
| Aktier och andelar (nivå 3) per 31 december 2023 | |||
| Ägar- | Verkligt | ||
| KSEK | andel | värde | Värderings modell¹ |
AnaCardio | 20,7% | 45 140 | Pris senaste investeringen |
Dilafor | 2,2% | 40 302 | Pris senaste investeringen |
Henlez | 13,5% | 5 557 | Pris senaste investeringen |
PharmNovo | 13,1% | 33 664 | Pris senaste investeringen |
SVF Vaccines | 34,8% | 21 007 | Pris senaste investeringen |
Umecrine Cognition | 72,6% | 588 072 | Extern värdering² |
| KCIF Co-Investment | 26,0% | 7 623 | En kombination av aktiekurs |
| Fund KB | och verkligt värde av fordran³ | ||
KDev Investments | 90,1% | 234 435 | En kombination av pris |
| senaste investeringen och | |||
aktie kurs 4 | |||
Summa nivå 3 | 975 800 |
| Känslighetsanalys på väsentliga innehav per 31 december 2024 | ||||||
+/–5% | +/–15% | +/–30% | ||||
Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | ||||
KSEK | SEK/aktie | KSEK | SEK/aktie | KSEK | SEK/aktie | |
Umecrine Cognition¹ | +/-33 572 | +/-0,1 | +/-100 715 | +/-0,4 | +/-201 431 | +/-0,7 |
KDev Investments² | +/-17 950 | +/-0,1 | +/-53 550 | +/-0,2 | +/-107 100 | +/-0,4 |
| Känslighetsanalys på väsentliga innehav per 31 december 2023 | ||||||||
5% | –5% | +/–15% | +/–30% | |||||
Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | |||||
KSEK | SEK/aktie | KSEK | SEK/aktie | KSEK | SEK/aktie | KSEK | SEK/aktie | |
Umecrine Cognition¹ | 31 713 | 0,1 | -34 078 | -0,1 | +/-99 748 | +/-0,4 | +/-198 436 | +/-0,7 |
KDev Investments² | 19 008 | 0,1 | -19 008 | -0,1 | +/-55 949 | +/-0,2 | +/-112 000 | +/-0,4 |
| Utökade beräkningar av verkligt värde med hänsyn till portfölj- | ||
| värderingen och den potentiella fördelningen till Rosetta Capital | ||
Belopp i KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Verkligt värde i Karolinska Development | ||
portföljen (onoterade bolag) | 807 798 | 741 365 |
| Verkligt värde i Karolinska Development | ||
portföljen (noterade bolag) | 94 713 | 124 598 |
| Verkligt värde i KDev Investments | ||
portföljen | 549 021 | 574 336 |
| Portföljens totala verkliga värde¹ | 1 451 532 | 1 440 299 |
| Potentiell fördelning till Rosetta Capital av | ||
verkligt värde i KDev Investments² | -330 754 | -339 901 |
| Portföljens netto verkligt värde | ||
| (efter potentiell fördelning till Rosetta | ||
Capital)³ | 1 120 777 | 1 100 398 |
| Tabell över resultateffekt vid förändring i pris, valuta och ränta | +/-5% | +/-15% | +/-30% | |||
Resultat/eget kapital | Resultat/eget kapital | Resultat/eget kapital | ||||
| Förändring i: | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie |
Prisförändring på andelar i portföljbolag, värderade till verkligt värde över resultatet | 63,1 | 0,2 | 188,9 | 0,7 | 493,1 | 1,8 |
Valuta | 0,3 | 0,0 | 1,0 | 0,0 | 2,0 | 0,0 |
Ränta | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Belopp i KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||
| Eventualförpliktelser | ||
Lånelöfte till portföljbolag | 5 000 | − |
Investeringsåtagande i portföljbolag | – | 8 705 |
Summa ställda säkerheter | 5 000 | 8 705 |
| Tillgångar exponerade för kreditrisk | ||
Belopp i KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Övriga finansiella tillgångar | 82 355 | 67 829 |
Fordringar portföljbolag | 1 126 | 268 |
Övriga kortfristiga fordringar | 2 400 | 673 |
Likvida medel | 42 010 | 82 272 |
Maximal exponering för kreditrisk | 127 891 | 154 042 |
| 2024 | Inom | 3–12 | |||
| Belopp i KSEK | 3 månader | månader | 1–5 år | Över 5 år | Summa |
Leverantörs- skulder | 762 | 762 | |||
Övriga kort- fristiga skulder | 684 | 684 | |||
Summa | 1 446 | 1 446 |
| Inom | 3–12 | ||||
| Belopp i KSEK | 3 månader | månader | 1–5 år | Över 5 år | Summa |
Leverantörs- skulder | 1 323 | 1 323 | |||
Övriga kort- fristiga skulder | 674 | 674 | |||
Summa | 1 997 | 1 997 |
2024 | 2023 | |||||||
| Försäljning | Ränte- | Inköp av | Ränte- | Försäljning | Ränte- | Inköp av | Ränte- | |
| Belopp i KSEK | av tjänster | intäkter | tjänster | kostnader | av tjänster | intäkter | tjänster | kostnader |
| Närståenderelation | ||||||||
| Portföljbolag | 1 838 | 5 202 | 1 923 | 4 393 | ||||
Totalt | 1 838 | 5 202 | – | – | 1 923 | 4 393 | – | – |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
Belopp i KSEK | Skuld till närstående | Fordran på närstående | Skuld till närstående | Fordran på närstående |
| Närståenderelation | ||||
| Portföljbolag | – | 99 775 | – | 75 336 |
Totalt | – | 99 775 | – | 75 336 |