Belopp i KSEK | Not | 2023 | 2022 |
Intäkter | 2 | ||
Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag | 16 | - | |
Förändring i verkligt värde av övriga finansiella tillgångar och skulder | 16 | ||
Övriga externa kostnader | 3,4 | - | - |
Personalkostnader | 5 | - | - |
Avskrivningar av nyttjanderättstillgångar | 4 | - | - |
Rörelseresultat | - | - | |
Ränteintäkter | 6 | ||
Räntekostnader | 6 | - | |
Övriga finansiella vinster och förluster | 6 | - | |
Finansiella poster netto | - | ||
Resultat före skatt | - | ||
Skatt | 7 | ||
ÅRETS RESULTAT | - |
Belopp i KSEK | Not | 2023 | 2022 |
Årets resultat | - | ||
Årets totalresultat | - |
Belopp i SEK | Not | 2023 | 2022 |
Resultat per aktie, vägt genomsnitt före utspädning | - | ||
Antal aktier, vägt genomsnitt före utspädning | 13 | ||
Resultat per aktie, vägt genomsnitt, efter utspädning | - | ||
Antal aktier, vägt genomsnitt efter utspädning | 13 |
| Rapport över finansiell ställning för Investmentbolaget | |||
Belopp i KSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Nyttjanderättstillgångar | 4 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet | 8 | ||
Övriga finansiella tillgångar | 9,16 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Fordringar på portföljbolag | |||
Övriga finansiella tillgångar | 9,16 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 10 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | ||
Kortfristiga placeringar, till verkligt värde via resultatet | 12,16 | ||
Likvida medel | 16 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| Eget kapital och skulder | |||
Eget kapital | 13 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | - | - | |
Summa eget kapital | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Övriga finansiella skulder | 14,16 | ||
Leverantörsskulder | |||
Leasingskulder | 4 | ||
Övriga kortfristiga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital hänförligt till investmentbolagets aktieägare | |||||
| Övrigt | |||||
Belopp i KSEK | Not | Aktiekapital | tillskjutet kapital | Balanserat resultat | Summa |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | 13 | - | |||
Årets resultat | |||||
Årets totalresultat | |||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | - | ||||
Ingående eget kapital 2022-01-01 | 13 | - | |||
Årets resultat | - | - | |||
Årets totalresultat | - | - | |||
Företrädesimission | |||||
Utgående eget kapital 2022-12-31 | - |
Belopp i KSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | - | - | |
| Justeringar för icke kassaflödespåverkande poster | |||
Avskrivningar | 4 | ||
Resultat av verkligt värde-förändring | 16 | - | |
Övriga poster | - | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar | - | - | |
| av rörelsekapital och investeringsverksamheten | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | - | ||
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | - | |
| Investeringsverksamheten | |||
Delbetalning för tilläggsköpeskilling | |||
Förvärv av andelar i portföljbolag, lån till portföljbolag | - | - | |
Försäljning av kortfristiga placeringar | 12,16 | ||
Förvärv av kortfristiga placeringar | 12,16 | - | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Amortering leasingskulder | 4 | - | - |
Emissionslikvid | |||
Emissionskostnader | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | 16 | ||
LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT | 16 |
| Medelantal anställda | ||||||
| Varav | Varav | Varav | Varav | |||
Heltidsekvivalent | 2023 | kvinnor | män | 2022 | kvinnor | män |
Investmentbolaget | 8 | 50% | 50% | 8 | 50% | 50% |
Summa | 8 | 50% | 50% | 8 | 50% | 50% |
| Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | ||||
2023 | 2022 | |||
| Sociala | Sociala | |||
| Löner och | kostnader/ | Löner och | kostnader/ | |
| Belopp i KSEK | ersättningar | löneskatt | ersättningar | löneskatt |
| Investmentbolaget | 16 601 | 5 246 | 20 158 | 5 845 |
(varav pensions- kostnader) | 2 870 | 696 | 2 999 | 727 |
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Framtida leasingskulder | ||
Kortfristiga – Inom ett år | 803 | 711 |
Långfristiga – Mellan ett år och fem år | 1 995 | – |
Summa framtida leasingbetalningar | 2 798 | 711 |
| Nyttjanderättstillgångar | ||
Belopp i KSEK | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade verkliga värden | ||
Vid årets början | 690 | 690 |
Nya perioder | 3 266 | 690 |
Avskrivningar | -798 | -690 |
Utgående balans | 3 158 | 690 |
| Leasingskulder | ||
Belopp i KSEK | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade verkliga värden | ||
Vid årets början | 753 | 732 |
Nya perioder | 3 070 | 690 |
Amortering av leasingskuld under året | -753 | -669 |
Utgående balans | 3 070 | 753 |
| Arvode till investmentbolagets revisorer | ||
Belopp i KSEK | 2023 | 2022 |
| EY | ||
Revisionsuppdrag | 1 684 | 1 319 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdrag | 52 | 120 |
Summa | 1 736 | 1 439 |
| Intäkter per väsentligt intäktsslag | ||
Belopp i KSEK | 2023 | 2022 |
Fakturerade arvoden | 2 014 | 2 300 |
Totala intäkter | 2 014 | 2 300 |
| 2023 | |||||
Belopp i KSEK | Lön/Styrelsearvode¹ | Rörlig ersättning | Övr förmåner o ersättningar² | Pensions kostnader | Total ersättning |
Viktor Drvota, VD | 2 977 | 782 | 11 | 963 | 4 733 |
Övriga ledande befattningshavare (3 personer), löner etc | 3 776 | 995 | 6 | 1 018 | 5 796 |
Övriga ledande befattningshavare (1 personer), fakturerat arvode | 652 | 652 | |||
Summa ledande befattningshavare | 7 405 | 1 777 | 17 | 1 981 | 11 181 |
Björn Cochlovius, styrelseordförande | 400 | 400 | |||
Anna Lefevre Skjöldebrand, styrelseledamot | 200 | 200 | |||
Ben Toogood, styrelseledamot | 178 | 178 | |||
Philip Doung, styrelseledamot | 200 | 200 | |||
Theresa Tse, styrelseledamot | 0 | 0 | |||
Summa styrelsen | 978 | 978 | |||
Summa | 8 383 | 1 777 | 17 | 1 981 | 12 159 |
| 2022 | |||||
Belopp i KSEK | Lön/Styrelsearvode¹ | Rörlig ersättning | Övr förmåner o ersättningar² | Pensions kostnader | Total ersättning |
Viktor Drvota, VD | 2 856 | 1 785 | 2 | 920 | 5 563 |
Övriga ledande befattningshavare (3 personer), löner etc | 4 380 | 2 752 | 6 | 1 169 | 8 307 |
Övriga ledande befattningshavare (1 personer), fakturerat arvode | 257 | 257 | |||
Summa ledande befattningshavare | 7 493 | 4 536 | 8 | 2 089 | 14 127 |
Björn Cochlovius, styrelseordförande | 400 | 400 | |||
Tse Ping, styrelseledamot | 0 | 0 | |||
Anna Lefevre Skjöldebrand, styrelseledamot | 200 | 200 | |||
Ben Toogood, styrelseledamot | 200 | 200 | |||
Philip Doung, styrelseledamot | 114 | 114 | |||
Theresa Tse, styrelseledamot | 0 | 0 | |||
Summa styrelsen | 914 | 914 | |||
Summa | 8 407 | 4 536 | 8 | 2 089 | 15 041 |
2023 | 2022 | |
| Styrelse | ||
Män | 3 | 3 |
Kvinnor | 2 | 2 |
Totalt | 5 | 5 |
| VD och ledande befattningshavare | ||
Män | 4 | 4 |
Kvinnor | 0 | 0 |
Totalt | 4 | 4 |
| Ränteintäkter | ||
Belopp i KSEK | 2023 | 2022 |
Ränteintäkter på lån till portföljbolag | 4 391 | 1 128 |
Övriga ränteintäkter | 2 906 | 288 |
Summa | 7 297 | 1 416 |
| Räntekostnader | ||
Belopp i KSEK | 2023 | 2022 |
Räntekostnader lån från närstående | – | -799 |
Övriga räntekostnader | – | -45 |
Summa | 0 | -844 |
| Övriga finansiella vinster och förluster | ||
Belopp i KSEK | 2023 | 2022 |
Värdeförändring kortfristiga placeringar | 1 594 | -1 268 |
Valutakursvinster och förluster | – | -5 |
Summa | 1 594 | - 1 273 |
| Avstämning effektiv skatt | ||||
Belopp i KSEK | % | 2023 | % | 2022 |
Resultat före skatt | 5 293 | -88 122 | ||
Skatt enligt gällande skatt i moderbolaget | 20,6% | -1 090 | 20,6% | 18 153 |
| Skatteeffekt av | ||||
Ej avdragsgilla kostnader | -103 | -369 | ||
Ej skattepliktiga intäkter | 13 | 13 | ||
Emissionskostnader | – | 3 502 | ||
Verkligt värde förändringar, ej skattepliktiga | 4 960 | -11 463 | ||
| Ökning av underskottsavdrag | ||||
| utan motsvarande aktivering av | ||||
uppskjuten skatt | -3 779 | -9 836 | ||
Redovisad aktuell skatt | 0,0% | 0 | 0,0% | 0 |
Förändring uppskjuten skatt | 0,0% | – | 0,0% | – |
Redovisad uppskjuten skatt | 0,0% | – | 0,0% | – |
Summa redovisad skatt | 0,0% | – | 0,0% | – |
| Not 8 Andelar i portföljbolag, till verkligt värde | ||
| via resultatet | ||
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ackumulerade verkliga värden | ||
Vid årets början | 983 995 | 950 170 |
Förvärv under året | 102 980 | 110 294 |
Försäljningar under året | -1 763 | -386 |
Verkligt värde förändring i årets resultat | 15 185 | -76 083 |
Utgående balans | 1 100 398 | 983 995 |
| Innehav i portföljbolag per 31 december 2023 | |||
| Organisations- | Antal | ||
Bolag | Säte | nummer | andelar |
| Karolinska Development | |||
AnaCardio Holding AB | Stockholm | 559343-3559 | 530 |
Dilafor AB | Stockholm | 556642-1045 | 29 801 |
Henlez ApS | Köpenhamn | 40632026 | 9 259 |
Modus Therapeutics Holding AB | Stockholm | 556851-9523 | 23 801 390 |
OssDsign AB | Uppsala | 556841-7546 | 9 135 478 |
PharmNovo AB | Lund | 556739-7368 | 543 478 |
Promimic AB | Mölndal | 556657-7754 | 312 500 |
SVF Vaccines AB | Stockholm | 559001-9823 | 275 |
Umecrine Cognition AB | Umeå | 556698-3655 | 10 777 564 |
KCIF Co-Investment Fund KB | Solna | 969744-8810 | 26 |
OssDsign AB | Uppsala | 556841-7546 | 461 184 |
KDev Investments AB | Solna | 556880-1608 | 2 239 340 |
Aprea Therapeutics Inc | Boston | 7312119 | 59 034 |
Biosergen AB | Solna | 559304-1295 | 901 334 |
Dilafor AB | Stockholm | 556642-1045 | 403 970 |
Modus Therapeutics Holding AB | Stockholm | 556851-9523 | 2 752 516 |
Promimic AB | Mölndal | 556657-7754 | 2 323 920 |
| Specifikation av andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet 31 december 2023 | ||||
Belopp i KSEK | Antal | Anskaffningsvärden¹, ack | Värdeförändringar via resultatet², ack | Redovisat värde/verkligt värde³ |
| Noterade aktier (nivå 1) | ||||
Modus Therapeutics | 23 801 390 | 91 764 | -50 469 | 41 295 |
OssDsign | 9 135 478 | 98 616 | -25 532 | 73 084 |
Promimic | 312 500 | 5 000 | 5 219 | 10 219 |
Summa noterade aktier (nivå 1) | 195 380 | -70 782 | 124 598 | |
| Onoterade aktier och andelar (nivå 3) | ||||
AnaCardio | 29 675 | 15 465 | 45 140 | |
Dilafor | 40 297 | 5 | 40 302 | |
Henlez | 5 506 | 51 | 5 557 | |
PharmNovo | 33 664 | – | 33 664 | |
SVF Vaccines | 20 680 | 327 | 21 007 | |
Umecrine Cognition | 244 303 | 343 769 | 588 072 | |
| KCIF Co-Investment Fund KB | -9 707 | 17 330 | 7 623 | |
KDev Investments | 554 372 | -319 937 | 234 435 | |
Summa onoterade aktier och andelar (nivå 3) | 918 790 | 57 010 | 975 800 | |
Redovisat värde den 31 december | 1 114 170 | -13 772 | 1 100 398 | |
| Specifikation av andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet 31 december 2022 | ||||
Belopp i KSEK | Antal | Anskaffningsvärden¹, ack | Värdeförändringar via resultatet², ack | Redovisat värde/verkligt värde³ |
| Noterade aktier (nivå 1) | ||||
Modus Therapeutics | 6 144 821 | 68 257 | -39 308 | 28 951 |
OssDsign | 7 381 093 | 88 616 | -45 660 | 42 958 |
Promimic | 312 500 | 5 000 | -1 375 | 3 625 |
Summa noterade aktier (nivå 1) | 161 873 | -86 343 | 75 534 | |
| Onoterade aktier och andelar (nivå 3) | ||||
AnaCardio | 29 675 | 15 465 | 45 139 | |
Dilafor | 24 026 | – | 24 026 | |
Henlez | 5 506 | 80 | 5 586 | |
PharmNovo | 20 000 | – | 20 000 | |
SVF Vaccines | 12 540 | 327 | 12 867 | |
Umecrine Cognition | 212 930 | 375 868 | 588 798 | |
| KCIF Co-Investment Fund KB | -7 944 | 15 973 | 8 025 | |
KDev Investments | 554 372 | -350 352 | 204 020 | |
Summa onoterade aktier och andelar (nivå 3) | 845 599 | 57 688 | 908 461 | |
Redovisat värde den 31 december | 1 007 472 | -28 655 | 983 995 | |
| Not 12 Kortfristiga placeringar till verkligt värde | ||
| över resultatet | ||
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Vid årets början | 58 742 | 50 005 |
| Försäljning/ förvärv av | ||
korträntefonder med låg risk | -60 336 | 10 000 |
| Verkligt värde förändring i årets | ||
resultat | 1 594 | -1 263 |
Summa | 0 | 58 742 |
| Not 11 Förutbetalda kostnader och upplupna | ||
| intäkter | ||
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Försäkringspremier | 310 | 297 |
Övrigt | 485 | 453 |
Summa | 795 | 750 |
| Not 10 Övriga kortfristiga fordringar | ||
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Skattefordran | 673 | 673 |
Summa | 673 | 673 |
| Not 9 Övriga finansiella tillgångar, lång- och kortfristiga | ||||
| 2023-12-31 | ||||
| Tilläggsköpeskilling | Tilläggsköpeskilling | |||
| Forendo Pharma, | Forendo Pharma, | Tilläggsköpeskilling | ||
| Belopp i KSEK | långfristig fordran | kortfristig fordran | Oncopeptides | Totalt |
Vid årets början | 59 537 | 15 970 | 0 | 75 507 |
Erhållna ersättningar | – | -16 508 | – | -16 508 |
Verkligt värdeförändring i årets resultat | -2 094 | 10 924 | – | 8 830 |
Utgående balans | 57 443 | 10 386 | 0 | 67 829 |
| 2022-12-31 | ||||
| Tilläggsköpeskilling | Tilläggsköpeskilling | |||
| Forendo Pharma, | Forendo Pharma, | Tilläggsköpeskilling | ||
| Belopp i KSEK | långfristig fordran | kortfristig fordran | Oncopeptides | Totalt |
Vid årets början | 61 799 | – | 0 | 61 799 |
Erhållna ersättningar | -5 485 | – | – | -5 485 |
Kortfristig del av långfristig fordran | -15 970 | 15 970 | – | – |
Verkligt värdeförändring i årets resultat | 19 193 | – | – | 19 193 |
Utgående balans | 59 537 | 15 970 | 0 | 75 507 |
| Aktiekapitalets utveckling | |||||||
År | Transaktion | Antal aktier | Aktiekapital | Antal A aktier | Antal B aktier | Teckningskurs | Kvotvärde |
Summa per 2011-01-01 | 33 331 417 | 16 665 709 | 1 503 098 | 31 828 319 | 0,5 | ||
april 2011 | Nyemission | 15 200 000 | 7 600 000 | 0 | 15 200 000 | 40 | 0,5 |
Summa per 2011-12-31 | 48 531 417 | 24 265 709 | 1 503 098 | 47 028 319 | 0,5 | ||
Summa per 2012-12-31 | 48 531 417 | 24 265 709 | 1 503 098 | 47 028 319 | 0,5 | ||
Summa per 2013-12-31 | 48 531 417 | 24 265 709 | 1 503 098 | 47 028 319 | 0,5 | ||
december 2014 | Nyemission | 4 853 141 | 2 426 570 | 4 853 141 | 13 | 0,5 | |
Summa per 2014-12-31 | 53 384 558 | 26 692 279 | 1 503 098 | 51 881 460 | 0,5 | ||
december 2015 | Nyemission | 65 082 | 32 541 | 65 082 | 0,5 | 0,5 | |
Summa per 2015-12-31 | 53 449 640 | 26 724 820 | 1 503 098 | 51 946 542 | 0,5 | ||
september 2016 | Nyemission | 15 358 | 7 679 | 15 358 | 0,5 | 0,5 | |
Summa per 2016-12-31 | 53 464 998 | 26 732 499 | 1 503 098 | 51 961 900 | 0,5 | ||
april 2017 | Nyemission | 10 871 698 | 5 435 849 | 10 871 698 | 6,17 | 0,5 | |
juni 2017 | Nedsättning aktiekapital | 0 | -31 524 981 | – | 0,01 | ||
juli 2017 | Nyemission | 564 | 6 | 564 | 22 | 0,01 | |
augusti 2017 | Nyemission | 23 840 | 238 | 23 840 | 0,01 | 0,01 | |
oktober 2017 | Nyemission | 106 | 1 | 106 | 22 | 0,01 | |
Summa per 2017-12-31 | 64 361 206 | 643 612 | 1 503 098 | 62 858 108 | 0,01 | ||
juni 2018 | Nyemission | 57 531 | 575 | 57 531 | 0,01 | 0,01 | |
Summa per 2018-12-31 | 64 418 737 | 644 187 | 1 503 098 | 62 915 639 | 0,01 | ||
november 2019 | Nyemission | 78 770 586 | 787 706 | 78 770 586 | 3,74 | 0,01 | |
december 2019 | Nyemission | 32 476 086 | 324 761 | 32 476 086 | 3,74 | 0,01 | |
Summa per 2019-12-31 | 175 665 409 | 1 756 654 | 1 503 098 | 174 162 311 | 0,01 | ||
Summa per 2020-12-31 | 175 665 409 | 1 756 654 | 1 503 098 | 174 162 311 | 0,01 | ||
Summa per 2021-12-31 | 175 665 409 | 1 756 654 | 1 503 098 | 174 162 311 | 0,01 | ||
februari 2022 | Nyemission | 94 412 185 | 944 122 | 1 052 163 | 93 360 022 | 4 | 0,01 |
Summa per 2022-12-31 | 270 077 594 | 2 700 776 | 2 555 261 | 267 522 333 | 0,01 | ||
Summa per 2023-12-31 | 270 077 594 | 2 700 776 | 2 555 261 | 267 522 333 | 0,01 | ||
| Substansvärde per aktie | ||
| Investmentbolaget | ||
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Nettotillgångar | ||
Likvida medel | 85 272 | 131 078 |
Kortfristiga placeringar | – | 58 742 |
Netto finansiella tillgångar och skulder | 67 699 | 75 316 |
Summa nettotillgångar | 152 971 | 265 136 |
Beräknat verkligt värde portföljbolag | 1 100 398 | 983 995 |
Summa substansvärde | 1 253 369 | 1 249 131 |
Antal aktier | 269 833 309 | 269 833 309 |
Substansvärde per aktie | 4,64 | 4,63 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | ||
Belopp i KSEK | 2023 | 2022 |
Årets resultat | 5 293 | -88 122 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier | ||
före utspädning | 269 833 309 | 257 417 460 |
Resultat per aktie, SEK, före utspädning | 0,02 | -0,34 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier | ||
efter utspädning | 269 833 309 | 257 417 460 |
Resultat per aktie, SEK, efter utspädning | 0,02 | -0,34 |
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Löner och ersättningar till anställda | 3 345 | 4 564 |
Styrelsearvoden | 460 | 438 |
Revisions- och konsultarvoden | 767 | 707 |
| Löneskatt och upplupna | ||
pensionskostnader | 1 318 | 1 349 |
Sociala avgifter | 458 | 914 |
Övrigt | 24 | 199 |
Summa | 6 372 | 8 171 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||
| Varav kassaflödes- | Varav kassaflödes- | |||
| Belopp i KSEK | påverkande | påverkande | ||
| Tilläggsköpeskilling avseende Aprea Therapeutics | ||||
| Ackumulerade verkliga värden | ||||
Vid årets början | 191 | 1 756 | ||
Betalda ersättningar | – | – | -324 | -324 |
Verkligt värde-förändring i årets resultat | -61 | -1 241 | ||
Utgående balans | 130 | – | 191 | -324 |
| Finansiella tillgångar och skulder per kategori | ||||||
| 2023 | ||||||
Finansiella tillgångar värderade till: | Finansiella skulder värderade till: | |||||
| Verkligt värde | Upplupet | Verkligt värde | Upplupet | Summa | ||
| Belopp i KSEK | via resultatet | anskaffningsvärde | via resultatet | anskaffningsvärde | redovisat värde | Verkligt värde |
Andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet | 1 100 398 | 1 100 398 | 1 100 398 | |||
Övriga finansiella tillgångar, långfristig del | 57 443 | 57 443 | 57 443 | |||
Övriga finansiella tillgångar, kortfristig del | 10 386 | 10 386 | 10 386 | |||
Fordringar på portföljbolag | 268 | 268 | 268 | |||
Likvida medel | 85 272 | 85 272 | 85 272 | |||
Summa | 1 168 227 | 85 540 | 1 253 767 | 1 253 767 | ||
Övriga finansiella skulder | 130 | 130 | 130 | |||
Leverantörsskulder | 1 323 | 1 323 | 1 323 | |||
Summa | 130 | 1 323 | 1 453 | 1 453 | ||
| 2022 | ||||||
Finansiella tillgångar värderade till: | Finansiella skulder värderade till: | |||||
| Verkligt värde | Upplupet | Verkligt värde | Upplupet | Summa | ||
| Belopp i KSEK | via resultatet | anskaffningsvärde | via resultatet | anskaffningsvärde | redovisat värde | Verkligt värde |
Andelar i portföljbolag, till verkligt värde via resultatet | 983 995 | 983 995 | 983 995 | |||
Övriga finansiella tillgångar, långfristig del | 59 537 | 59 537 | 59 537 | |||
Övriga finansiella tillgångar, kortfristig del | 15 970 | 15 970 | 15 970 | |||
Fordringar på portföljbolag | 211 | 211 | 211 | |||
Kortfristiga placeringar, till verkligt värde via resultatet | 58 742 | 58 742 | 58 742 | |||
Likvida medel | 131 078 | 131 078 | 131 078 | |||
Summa | 1 118 244 | 131 289 | 1 233 563 | 1 233 563 | ||
Övriga finansiella skulder | 191 | 191 | 191 | |||
Leverantörsskulder | 439 | 439 | 439 | |||
Summa | 191 | 439 | 630 | 630 | ||
| Investmentbolagets tillgångar och skulder värderade | ||||
| till verkligt värde per 31 december 2023 | ||||
Belopp i KSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Finansiella tillgångar | ||||
| Andelar i portföljbolag, till | ||||
verkligt värde via resultatet | 124 598 | 975 800 1 100 398 | ||
Övriga finansiella fordringar, lång- och kortfristiga | 67 829 | 67 829 | ||
Likvida medel | 85 272 | 85 272 | ||
Summa | 209 870 | 1 043 629 | 1 253 499 | |
| Finansiella skulder | ||||
Övriga finansiella skulder | 130 | 130 | ||
Summa | 130 | 130 |
| Investmentbolagets tillgångar och skulder värderade | ||||
| till verkligt värde per 31 december 2022 | ||||
Belopp i KSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Finansiella tillgångar | ||||
| Andelar i portföljbolag, till | ||||
verkligt värde via resultatet | 75 534 | 908 461 | 983 995 | |
Övriga finansiella fordringar, lång- och kortfristiga | 75 507 | 75 507 | ||
| Likvida medel och kortfristiga | ||||
placeringar | 189 820 | 189 820 | ||
Summa | 265 354 | 983 968 | 1 249 322 | |
| Finansiella skulder | ||||
Övriga finansiella skulder | 191 | 191 | ||
Summa | 191 | 191 |
| Förändring finansiella tillgångar och skulder nivå 3 under 2023 | |||
| Andelar i | Övriga | Övriga | |
| Belopp i KSEK | portföljbolag | finansiella tillgångar | finansiella skulder |
Vid årets början | 908 461 | 75 507 | 191 |
Förvärv | 69 477 | – | – |
Avyttringar och ersättningar | -1 764 | -16 508 | – |
Vinster och förluster redovisade i resultaträkningen | -376 | 8 830 | -61 |
Redovisat värde vid årets slut | 975 800 | 67 829 | 130 |
| Realiserade vinster och förluster för perioden | |||
inkluderade i resultaträkningen | 793 | 16 508 | – |
| Orealiserade vinster och förluster för perioden | |||
inkluderade i resultaträkningen | -1 168 | -7 678 | 61 |
| Förändring finansiella tillgångar och skulder nivå 3 under 2022 | |||
| Andelar i | Övriga | Övriga | |
| Belopp i KSEK | portföljbolag | finansiella tillgångar | finansiella skulder |
Vid årets början | 876 250 | 61 799 | 1 757 |
Förvärv | 86 276 | – | – |
Avyttringar och ersättningar | -390 | -5 485 | -325 |
Vinster och förluster redovisade i resultaträkningen | -53 675 | 19 193 | -1 241 |
Redovisat värde vid årets slut | 908 461 | 75 507 | 191 |
| Realiserade vinster och förluster för perioden | |||
inkluderade i resultaträkningen | 751 | – | – |
| Orealiserade vinster och förluster för perioden | |||
inkluderade i resultaträkningen | -54 426 | 19 193 | 1 241 |
| Förändring i verkligt värde, vinster och förluster redovisade | ||
| i resultaträkningen 2023 | ||
| Övriga finansiella | ||
| Andelar i | tillgångar och | |
| Belopp i KSEK | portföljbolag | skulder |
| Resultat nivå 1 | ||
Noterade aktier, realiserat | – | |
Noterade aktier, orealiserat | 15 561 | |
Summa nivå 1 | 15 561 | |
| Resultat nivå 3 | ||
Onoterade aktier och andelar, realiserat | 793 | |
Onoterade aktier och andelar, orealiserat | -1 169 | |
Summa nivå 3 | -376 | |
| Resultat nivå 3 | ||
Övriga finansiella tillgångar, orealiserade | 8 830 | |
Övriga finansiella skulder, orealiserade | 61 | |
Summa nivå 3 | 8 891 | |
| Vinster och förluster redovisade | ||
I resultaträkningen | 15 185 | 8 891 |
| Förändring i verkligt värde, vinster och förluster redovisade | ||
| i resultaträkningen 2022 | ||
| Övriga finansiella | ||
| Andelar i | tillgångar och | |
| Belopp i KSEK | portföljbolag | skulder |
| Resultat nivå 1 | ||
Noterade aktier, realiserat | – | |
Noterade aktier, orealiserat | -22 408 | |
Summa nivå 1 | -22 408 | |
| Resultat nivå 3 | ||
Onoterade aktier och andelar, realiserat | 751 | |
Onoterade aktier och andelar, orealiserat | -54 426 | |
Summa nivå 3 | -53 675 | |
| Resultat nivå 3 | ||
Övriga finansiella tillgångar, orealiserade | 19 193 | |
Övriga finansiella skulder, orealiserade | 1 241 | |
Summa nivå 3 | 20 435 | |
| Vinster och förluster redovisade | ||
I resultaträkningen | -76 083 | 20 435 |
| Aktier och andelar (nivå 3) per 31 december 2023 | |||
| Ägar- | Verkligt | ||
| KSEK | andel | värde | Värderings modell¹ |
AnaCardio | 20,7% | 45 140 | Pris senaste investeringen |
Dilafor | 2,2% | 40 302 | Pris senaste investeringen |
Henlez | 13,5% | 5 557 | Pris senaste investeringen |
PharmNovo | 13,1% | 33 664 | Pris senaste investeringen |
SVF Vaccines | 34,8% | 21 007 | Pris senaste investeringen |
Umecrine Cognition | 72,6% | 588 072 | Extern värdering² |
| KCIF Co-Investment | 26,0% | 7 623 | En kombination av aktiekurs |
| Fund KB | och verkligt värde av fordran³ | ||
KDev Investments | 90,1% | 234 435 | En kombination av pris |
| senaste investeringen och | |||
| aktie kurs | |||
Summa nivå 3 | 975 800 |
| Aktier och andelar (nivå 3) per 31 december 2022 | |||
| Ägar- | Verkligt | ||
| KSEK | andel | värde | Värderings modell¹ |
AnaCardio | 20,7% | 45 138 | Pris senaste investeringen |
Dilafor | 1,5% | 24 026 | Pris senaste investeringen |
Henlez | 13,5% | 5 586 | Pris senaste investeringen |
PharmNovo | 13,1% | 20 000 | Pris senaste investeringen |
SVF Vaccines | 34,8% | 12 867 | Pris senaste investeringen |
Umecrine Cognition | 72,6% | 588 799 | Extern värdering² |
| KCIF Co-Investment | 26,0% | 8 025 | En kombination av aktiekurs |
| Fund KB | och verkligt värde av fordran³ | ||
KDev Investments | 90,1% | 204 020 | En kombination av pris |
| senaste investeringen och | |||
| aktie kurs | |||
Summa nivå 3 | 908 461 |
| Känslighetsanalys på väsentliga innehav per 31 december 2023 | ||||||||
5% | –5% | +/–15% | +/–30% | |||||
Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | |||||
KSEK | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie |
Umecrine Cognition¹ | 31 713 | 0,1 | -34 078 | -0,1 | +/-99 748 | +/-0,4 | +/-198 436 | +/-0,7 |
KDev Investments² | 19 008 | 0,1 | -19 008 | -0,1 | +/-55 949 | +/-0,2 | +/-112 000 | +/-0,4 |
| Känslighetsanalys på väsentliga innehav per 31 december 2022 | ||||||||
5% | –5% | +/–15% | +/–30% | |||||
Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | Resultat/ eget kapital | |||||
KSEK | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie |
Umecrine Cognition¹ | 31 100 | 0,1 | -34 732 | -0,1 | +/-99 811 | +/-0,4 | +/-198 560 | +/-0,7 |
KDev Investments² | 17 307 | 0,1 | -17 307 | -0,1 | +/-51 934 | +/- 0,2 | +/-103 849 | +/-0,4 |
| Utökade beräkningar av verkligt värde med hänsyn till portfölj- | ||
| värderingen och den potentiella fördelningen till Rosetta Capital | ||
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Verkligt värde i Karolinska Development | ||
portföljen (onoterade bolag) | 741 365 | 704 443 |
| Verkligt värde i Karolinska Development | ||
portföljen (noterade bolag) | 124 598 | 75 534 |
| Verkligt värde i KDev Investments | ||
portföljen | 574 336 | 532 547 |
| Portföljens totala verkliga värde¹ | 1 440 299 | 1 312 524 |
| Potentiell fördelning till Rosetta Capital av | ||
verkligt värde i KDev Investments² | -339 901 | -328 529 |
| Portföljens netto verkligt värde | ||
| (efter potentiell fördelning till Rosetta | ||
Capital)³ | 1 100 398 | 983 995 |
| Tabell över resultateffekt vid förändring i pris, valuta och ränta | +/-5% | +/-15% | +/-30% | |||
Resultat/eget kapital | Resultat/eget kapital | Resultat/eget kapital | ||||
| Förändring i: | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie | MSEK | SEK/aktie |
Prisförändring på andelar i portföljbolag, värderade till verkligt värde över resultatet | 62,3 | 0,2 | 185,8 | 0,7 | 492,4 | 1,8 |
Valuta | 0,4 | 0,0 | 1,1 | 0,0 | 2,3 | 0,0 |
Ränta | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||
| Eventualförpliktelser | ||
Investeringsåtagande i portföljbolag | 8 705 | 7 580 |
Summa ställda säkerheter | 8 705 | 7 580 |
| Tillgångar exponerade för kreditrisk | ||
Belopp i KSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Övriga finansiella tillgångar | 67 829 | 75 507 |
Fordringar portföljbolag | 268 | 211 |
Övriga kortfristiga fordringar | 673 | 673 |
Kortfristiga placeringar | – | 58 742 |
Likvida medel | 82 272 | 131 078 |
Maximal exponering för kreditrisk | 154 042 | 266 211 |
| 2023 | Inom | 3–12 | |||
| Belopp i KSEK | 3 månader | månader | 1–5 år | Över 5 år | Summa |
Leverantörs- skulder | 1 323 | 1 323 | |||
Övriga kort- fristiga skulder | 674 | 674 | |||
Summa | 1 997 | 1 997 |
| Inom | 3–12 | ||||
| Belopp i KSEK | 3 månader | månader | 1–5 år | Över 5 år | Summa |
Leverantörs- skulder | 439 | 439 | |||
Övriga kort- fristiga skulder | 654 | 654 | |||
Summa | 1 093 | 1 093 |
2023 | 2022 | |||||||
| Försäljning | Ränte- | Inköp av | Ränte- | Försäljning | Ränte- | Inköp av | Ränte- | |
| Belopp i KSEK | av tjänster | intäkter | tjänster | kostnader | av tjänster | intäkter | tjänster | kostnader |
| Närståenderelation | ||||||||
| Ägare: invoX Pharma Ltd | – | 799 | ||||||
| Portföljbolag | 1 923 | 4 393 | 2 294 | 1 129 | ||||
Totalt | 1 923 | 4 393 | – | – | 2 294 | 1 129 | – | 799 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||
Belopp i KSEK | Skuld till närstående | Fordran på närstående | Skuld till närstående | Fordran på närstående |
| Närståenderelation | ||||
| Portföljbolag | – | 75 336 | – | 30 579 |
Totalt | – | 75 336 | – | 30 579 |