MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | |||
Serviceintäkter | |||
Intäkter | 4, 5 | ||
| Fastighetskostnader | |||
Driftskostnader | - | - | |
Underhållskostnader | - | - | |
Fastighetsskatt | - | - | |
Fastighetsadministration | - | - | |
Driftnetto | 4, 6 | ||
Centraladministration | 2, 6, 7 | - | - |
Övriga rörelseintäkter och kostnader | 6 | ||
Andelar i joint ventures resultat | 12 | - | |
- Varav förvaltningsresultat | |||
- Varav värdeförändringar | - | ||
- Varav skatt | - | - | |
- Varav övrigt | |||
Finansiella intäkter | 2, 8 | ||
Finansiella kostnader | 8, 14 | - | - |
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | |||
- Varav Förvaltningsresultat | |||
Värdeförändring fastigheter, realiserade | 4, 11 | - | |
Värdeförändring fastigheter, orealiserade | 4, 11 | - | - |
Värdeförändring finansiella instrument | - | - | |
Resultat före skatt | - | ||
Aktuell skatt | 9 | - | - |
Uppskjuten skatt | 9 | - | |
Årets resultat | - |
MSEK Not 2024 | 2023 | ||
| Rapport över resultat och övrigt totalresultat | |||
Årets resultat | - | ||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat | |||
Omräkning av utländska verksamheter | - | ||
Årets totalresultat | - | ||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | - | - | |
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Årets resultat per aktie före utspädning, SEK | 10 | - | |
Årets resultat per aktie efter utspädning, SEK | 10 | - |
MSEK | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 4, 11 | ||
Tillgångar med nyttjanderätt | |||
Andelar i joint venture | 12 | ||
Derivat | 3, 16 | ||
Övriga anläggningstillgångar | 3 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Derivat | 3, 16 | ||
Hyresfordringar | 3, 5, 16 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 3, 5, 16 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5, 16 | ||
Likvida medel | 3, 5, 16 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 20 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserv | |||
Hybridobligationer | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 3, 14, 16 | ||
Skulder avseende nyttjanderätt | 14 | ||
Övriga långfristiga skulder | 14, 16 | ||
Derivat | 3, 16 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 15 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 3, 14 , 16 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 14, 16 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14, 16 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | Innehav utan | |||||||
| Övrigt | Omräknings- | Balanserad vinst | bestämmande | Totalt | ||||
MSEK | Aktie kapital | tillskjutet kapital | reserv | Hybrid obligationer | inkl. årets resultat | Summa | inflytande | eget kapital |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||||||
Omklassificering inom eget kapital | - | |||||||
Justerat ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||||||
| Transaktioner med moderbolagets ägare | ||||||||
Emission av teckningsoptioner | ||||||||
Återköp av teckningsoptioner | - | - | - | |||||
Återköp av hybridobligationer | - | - | - | |||||
Ränta och övriga kostnader hybridobligationer | - | - | - | |||||
Beslutad utdelning | - | - | - | |||||
Förändring innehav utan bestämmande inflytande | - | - | ||||||
Summa transaktioner med moderbolagets ägare | - | - | - | - | - | - | ||
Årets resultat | - | - | - | - | ||||
Årets övrigt totalresultat | - | - | - | |||||
Årets totalresultat | - | - | - | - | ||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | ||||||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | ||||||||
| Transaktioner med moderbolagets ägare | ||||||||
Emission av teckningsoptioner | ||||||||
Återköp av teckningsoptioner | ||||||||
Nyemission av aktier | 2) | |||||||
Återköp av hybridobligationer | - | - | - | |||||
Ränta och övriga kostnader hybridobligationer | - | - | - | |||||
Optionsskuld 1) | - | - | - | |||||
Värdeförändring optionsskuld 1) | ||||||||
Summa transaktioner med moderbolagets ägare | - | - | ||||||
Årets resultat | - | |||||||
Årets övrigt totalresultat | ||||||||
Årets totalresultat | ||||||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | ||||||||
| 1) Avser värdet och värdeförändringen på säljoptioner som Nyfosa har ställt ut till minoritetsägaren i Kielo, Nyfosas finska koncern. Säljoptionerna beskrivs närmare i not 20 på sidan 105. I februari 2025 förvärvade Nyfosa minoritetsandelen vilket innebär att optionsskulden avseende de | ||||||||
| utställda säljoptionerna förfaller i första kvartalet 2025. | ||||||||
| 2) Inkluderar avdrag för emissionskostnader inklusive skatt om 20 MSEK. |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | - | ||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet m.m. | 17 | ||
Erhållen utdelning från joint venture | |||
Erhållna räntor | |||
Erlagda räntor | - | - | |
Utbetald ränta till hybridobligationsinnehavare | - | - | |
Betald skatt | - | - | |
Operativt kassaflöde 1) | |||
Ökning (–)/minskning (+) av rörelsefordringar | |||
Ökning (+)/minskning (–) av rörelseskulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Direkta och indirekta förvärv av förvaltningsfastigheter | 17 | - | - |
Direkta och indirekta avyttringar av förvaltningsfastigheter | 17 | ||
Investeringar i befintliga förvaltningsfastigheter | - | - | |
Investeringar i immateriella tillgångar | - | ||
Investeringar andelar i joint venture | - | ||
Avyttring andelar i joint venture | |||
Långfristiga fordringar joint venture | - | ||
Övrigt | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nyemission av aktier | |||
Emission teckningsoptioner | |||
Återköp teckningsoptioner | - | ||
Återköp hybridobligationer | - | - | |
Utdelning till aktieägare | - | - | |
Upptagna räntebärande skulder | 17 | ||
Amortering räntebärande skulder | 17 | - | - |
Avyttring räntederivat | |||
Förändring innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
Övrigt | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid periodens början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid periodens slut |
| Känslighetsanalys ränteexponering | |||
MSEK | Förändring | 2024 | 2023 |
Effekt på räntekostnad vid förändring av ränta 1) | |||
Vid nuvarande räntebindning och förändrat ränteläge 2) | +/-2 %-enheter | +146/-165 | +218/-220 |
Vid nuvarande räntebindning och förändrat ränteläge 2) | +/-1%-enhet | +73/-81 | +107/-108 |
Vid förändring av genomsnittlig räntenivå 3) | +/-1%-enhet | +215/-215 | +233/-233 |
| Effekt på värdeförändring finansiella instrument | |||
Omvärdering av räntederivat vid förskjutning av räntekurvor | +/-1%-enhet +417/-417 +308/-308 |
| Räntebindning | ||||||||||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||||||
| Kredi- | Ränte- | Ränte- | Ränte- | Andel, | Kredi- | Ränte- | Ränte- | Ränte- | Andel, | |
| År | ter 1) | swappar | tak | bindning | % | ter 1) | swappar | tak | bindning | % |
<1 år | 7 941 | - | - | 7 941 | 37 | 9 272 | 500 | 2 725 | 12 497 | 54 |
1–2 år | - | 1 919 | 1 121 | 3 040 | 14 | - | - | 2 342 | 2 342 | 10 |
2–3 år | - | 2 324 | - | 2 324 | 11 | - | 2 354 | 1 083 | 3 437 | 15 |
3–4 år | - | 3 947 | - | 3 947 | 18 | - | 2 584 | - | 2 584 | 11 |
4–5 år | - | 3 515 | - | 3 515 | 16 | - | 1 533 | - | 1 533 | 7 |
>5 år | - | 700 | - | 700 | 3 | - | 950 | - | 950 | 4 |
Summa | 7 941 | 12 405 | 1 121 | 21 466 | 100 | 9 272 | 7 921 | 6 150 | 23 343 | 100 |
| Kapitalbindning | ||||||||
MSEK | 2024 | -12-31 | 2023-12-31 | |||||
| Out- | Summa | Out- | Summa | |||||
| Andel, | nyttjade | till gängliga | Andel, | nyttjade | till gängliga | |||
År | Krediter 1) | % | krediter | krediter | Krediter 1) | % | krediter | krediter |
<1 år | - | - | 889 | 889 | - | - | 256 | 256 |
1–2 år | 5 641 2) | 26 | - | 5 641 | 5 288 | 23 | 470 | 5 758 |
2–3 år | 8 799 | 41 | 312 | 9 111 | 6 699 | 29 | - | 6 699 |
3–4 år | 4 731 3) | 22 | - | 4 731 | 7 015 | 30 | - | 7 015 |
4–5 år | 1 240 | 6 | 438 | 1 678 | 1 950 | 8 | - | 1 950 |
>5 år | 1 056 | 5 | - | 1 056 | 2 390 | 10 | - | 2 390 |
Summa | 21 466 | 100 | 1 639 | 23 106 | 23 343 | 100 | 726 | 24 069 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Belåningsgrad 1) , % | 50,7 | 55,2 |
Icke-säkerställd skuld, % | 5 | 6 |
Räntebärande nettoskuld/EBITDA, ggr | 7,7 | 9,4 |
Räntetäckningsgrad, ggr | 2,2 | 2,0 |
Återstående räntebindningstid, år | 2,1 | 1,5 |
Återstående löptid lån, år | 2,7 | 2,9 |
Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Redovisade belopp i balansräkningen | 67 | 225 | 143 | 148 |
Belopp som omfattas av nettning | - | - | - | - |
Belopp efter nettning | 67 | 225 | 143 | 148 |
Valutaexponering | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Nettotillgångar i Kielo, MEUR | 331 | 319 |
Nettotillgångar i Bratsberg, MNOK | 590 | 198 |
| Känslighetsanalys | |||
Effekt på eget kapital vid förändring av valutakurs, MSEK | Förändring | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
EUR/SEK | +/-10% | +/-380 | +/-354 |
NOK/SEK | +/-10% | +/-57 | +/-20 |
| Poster i balansräkningen som motsvarar kreditriskens storlek | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Långfristiga fordringar | 7 | 110 |
Hyresfordringar | 30 | 26 |
Kortfristiga fordringar | 15 | 16 |
Likvida medel | 451 | 435 |
Totalt | 503 | 586 |
| Rörelsesegment | Ej fördelade | |||||||||
Sverige | Kielo | Bratsberg | poster | Nyfosa | ||||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 2 525 | 2 495 | 766 | 747 | 50 | - | - | - | 3 341 | 3 242 |
Serviceintäkter | 165 | 157 | 148 | 155 | 16 | - | - | - | 328 | 311 |
Intäkter | 2 690 | 2 652 | 914 | 902 | 66 | - | - | - | 3 670 | 3 553 |
| Fastighetskostnader | ||||||||||
Driftskostnader | -483 | -475 | -182 | -186 | -8 | - | - | - | -673 | -661 |
Underhållskostnader | -128 | -120 | -28 | -29 | -3 | - | - | - | -160 | -149 |
Fastighetsskatt | -118 | -119 | -48 | -47 | -2 | - | - | - | -167 | -166 |
Fastighetsadministration | -68 | -77 | -58 | -56 | -4 | - | - | - | -129 | -133 |
Driftnetto | 1 893 | 1 861 | 599 | 584 | 49 | - | - | - | 2 541 | 2 445 |
Centraladministration | -123 | -131 | -51 | -55 | -10 | - | - | - | -185 | -186 |
| Övriga rörelseintäkter och | ||||||||||
-kostnader | - | - | - | - | - | - | 15 | 6 | 15 | 6 |
| Andel i joint ventures | ||||||||||
resultat | - | - | - | - | - | - | 210 | -8 | 210 | -8 |
| Finansiella intäkter och | ||||||||||
kostnader | - | - | - | - | - | - | -1 247 | -1 246 | -1 247 | -1 246 |
| Värdeförändring på | ||||||||||
fastigheter | -578 | -1 046 | -351 | -306 | -7 | - | - | - | -936 | -1 352 |
| Värdeförändring på | ||||||||||
finansiella instrument | - | - | - | - | - | - | -146 | -320 | -146 | -320 |
Resultat före skatt | - | - | - | - | - | - | - | - | 253 | -661 |
Fastighetsvärde, 31 december | 29 643 | 31 192 | 8 300 | 8 087 | 1 427 | - | - | - | 39 370 | 39 278 |
Årets netto investeringar | -971 | -64 | 280 | 269 | 1 453 | - | - | - 762 206 | ||
| Förfallostruktur kontrakterade årsintäkter | ||||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
| Hyresin- | Andel, | Antal | Hyresin- | Andel, | Antal | |
| Förfallostruktur | täkt, MSEK | % | avtal | täkt, MSEK | % | avtal |
<1 år | 645 | 18 | 1 737 | 540 | 15 | 1 729 |
1–2 år | 721 | 20 | 917 | 718 | 20 | 916 |
2–3 år | 611 | 17 | 629 | 648 | 18 | 683 |
3–4 år | 536 | 15 | 454 | 493 | 14 | 449 |
4–5 år | 292 | 8 | 134 | 318 | 9 | 156 |
>5 år | 718 | 20 | 263 | 792 | 22 | 248 |
Delsumma | 3 522 | 99 | 4 134 | 3 510 | 99 | 4 181 |
P-platser och garage | 39 | 1 | 2 224 | 41 | 1 | 2 258 |
Summa | 3 562 | 100 | 6 358 | 3 550 | 100 | 6 439 |
| Avtalade framtida årsintäkter avseende befintliga hyresavtal | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Avtalade intäkter med betalning inom ett år | 3 306 | 3 334 |
Avtalade intäkter med betalning mellan ett till fem år | 6 757 | 7 041 |
Avtalade intäkter med betalning senare än fem år | 2 181 | 2 462 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Hyresfordringar | 30 | 26 |
Övriga kortfristiga fordringar | 41 | 92 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 177 | 151 |
Summa kortfristiga fordringar | 248 | 269 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Driftskostnader | 673 | 661 |
Underhållskostnader | 160 | 149 |
Fastighetsskatt | 167 | 166 |
Övriga externa kostnader | 190 | 210 |
Personalkostnader såsom löner, pensioner och sociala avgifter | 118 | 105 |
Övriga personalkostnader | 4 | 3 |
Avskrivningar | 2 | 1 |
Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 |
Summa rörelsens kostnader | 1 314 | 1 295 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| KPMG | ||
Revisionsuppdrag | 10 | 9 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 1 | 1 |
Skatterådgivning | 1 | 0 |
Annan rådgivning | 0 | 0 |
Annan revisionsbyrå | - | - |
Summa arvode och kostnadsersättning till revisorer | 11 | 11 |
Förändring under året, antal | LTIP 2021 (I) | LTIP 2021 (II) | LTIP 2022 | LTIP 2023 | LTIP 2024 | Totalt |
| Utestående teckningsoptioner vid | 318 241 | 318 241 | 393 150 | 383 342 | - | 1 412 974 |
| årets ingång | ||||||
Tecknade tecknings optioner | - | - | - | - | 151 100 | 151 100 |
Återköp tecknings optioner | -11 500 | -11 500 | -15 500 | -500 | - | -39 000 |
Ej nyttjade, förfallna optioner | -306 741 | - | - | - | - | -306 741 |
Nyttjade tecknings optioner | - | -306 741 | - | - | - | -306 741 |
| Utestående teckningsoptioner | - | - | 377 650 | 382 842 | 151 100 | 911 592 |
| vid årets slut |
| Förutsättningar för värderingen: | ||
Verkligt värde vid utgivande, SEK | 9,09 | |
Genomsnittlig aktiekurs, SEK | 105,00 | |
Volatilitet, % | 22,0 för | Nyfosaaktien, 17,0 för fastighetsindexet |
Riskfri ränta, % | 1,43 | |
Löptid, år | 3,00 |
| Förutsättningar för värderingen: | ||
Verkligt värde vid utgivande, SEK | 6,39 | |
Genomsnittlig aktiekurs, SEK | 68,34 | |
Volatilitet, % | 27,0 | för Nyfosaaktien, 20,0 för fastighetsindexet |
Riskfri ränta, % | 2,73 | |
Löptid, år | 3,00 |
| Förutsättningar för värderingen: | ||
Verkligt värde vid utgivande, SEK | 12,96 | |
Genomsnittlig aktiekurs, SEK | 92,03 | |
Volatilitet, % | 35,0 för | Nyfosaaktien, 25,0 för fastighetsindexet |
Riskfri ränta, % | 2,74 | |
Löptid, år | 3,00 |
| Ersättning till anställda | ||
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Ledningsgrupp | ||
Löner och ersättningar m.m. | 20 | 19 |
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer | 3 | 3 |
Sociala avgifter | 6 | 7 |
| Varav verkställande direktör | ||
Löner och ersättningar m.m. | 6 | 6 |
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer | 1 | 1 |
Sociala avgifter | 2 | 2 |
| Övriga anställda | ||
Löner och ersättningar m.m. | 61 | 53 |
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer | 7 | 6 |
Sociala avgifter | 17 | 18 |
Summa kostnader för ersättning till anställda | 116 | 105 |
Nyckeltal | 2024 | 2023 |
Medeltalet anställda | 84 | 84 |
Varav kvinnor | 49 | 48 |
Totalt antal anställda | 102 | 92 |
Varav Sverige | 73 | 73 |
Varav Finland | 16 | 19 |
Varav Norge | 13 | - |
Andel kvinnor, % | 57 | 57 |
Andel kvinnor ledande befattningshavare, % | 67 | 67 |
Andel kvinnor i styrelsen, % | 43 | 29 |
Högsta ersättning i relation till medianersättning 1) , ggr | 7 | 7 |
| Ersättning till ledande befattningshavare | |||||||||||
Grundlön/styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensions kostnad | Övrig ersättning | Summa | |||||||
Ersättning från moderbolaget, TSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Maria Björklund Styrelseledamot 1) | 110 | - | - | - | - | - | - | - | 110 | - | |
Marie Bucht Toresäter Styrelseledamot | 236 | 233 | - | - | - | - | - | - | 236 | 233 | |
Ulrika Danielsson Styrelseledamot 1) | 150 | - | - | - | - | - | - | - | 150 | - | |
Lisa Dominguez Flodin Styrelseledamot 2) | 143 | 278 | - | - | - | - | - | - | 143 | 278 | |
Jens Engwall Styrelseledamot | 253 | 241 | - | - | - | - | - | - | 253 | 241 | |
Johan Ericsson Styrelseordförande 2) | 279 | 549 | - | - | - | - | - | - | 279 | 549 | |
Patrick Gylling Styrelseledamot 4) | - | 110 | - | - | - | - | - | - | - | 110 | |
Stina Lindh Hök Verkställande direktör | 4 380 | 4 104 | 1 459 | 2 109 | 1 112 | 1 099 | 147 | 147 | 7 099 | 7 459 | |
Per Lindblad Styrelseledamot | 247 | 226 | - | - | - | - | - | - | 247 | 226 | |
David Mindus Styrelseledamot 3) | 406 | 123 | - | - | - | - | - | - | 406 | 123 | |
Claes Magnus Åkesson Styrelseledamot | 253 | 241 | - | - | - | - | - | - | 253 | 241 | |
| Andra ledande befattnings havare | |||||||||||
(5 | (5) personer) | 9 312 | 8 505 | 4 512 | 3 310 | 2 278 | 2 023 | 601 | 507 | 16 703 | 14 346 |
Summa | 15 767 | 14 608 | 5 971 | 5 419 | 3 390 | 3 122 | 748 | 654 | 25 877 | 23 803 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 15 | 11 |
Valutakursvinster | 0 | 2 |
Övriga finansiella intäkter | 2 | 2 |
Finansiella intäkter | 18 | 15 |
Räntekostnader | -1 189 | -1 176 |
Ränta avseende nyttjanderätter | -19 | -18 |
Valutakursförluster | -2 | -1 |
Övriga finansiella kostnader | -54 | -66 |
Finansiella kostnader | -1 264 | -1 261 |
Netto | -1 247 | -1 246 |
| Koncernen | ||||
Avstämning effektiv skatt, MSEK | % | 2024 | % | 2023 |
Resultat före skatt | 253 | -661 | ||
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | -20,6 | -52 | -20,6 | 136 |
Ej avdragsgilla kostnader | -38,9 | -98 | 18,1 | -120 |
Ej skattepliktiga intäkter | 3,0 | 8 | 0,0 | 0 |
Resultat från andelar i joint venture | 17,1 | 43 | 0,3 | -2 |
Aktivering av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag | 0,0 | 0 | - | - |
Ej skattepliktig försäljning av aktier i dotterbolag | 30,6 | 77 | -10,5 | 70 |
Effekt av begränsningsregel i temporära skillnader | -41,7 | -105 | 9,9 | -66 |
Effekt av annan skattesats | 0,1 | 0 | 0,0 | 0 |
Övrigt | -5,2 | -13 | -0,5 | 3 |
Redovisad effektiv skatt | -55,6 | -140 | -3,3 | 22 |
Aktuell skattekostnad, MSEK | 2024 | 2023 |
Aktuell skattekostnad | -47 | -48 |
Summa aktuell skattekostnad | -47 | -48 |
Uppskjuten skattekostnad, MSEK | 2024 | 2023 |
Uppskjuten skatt hänförlig till förvaltnings fastigheter | -91 | 70 |
Uppskjuten skatt hänförlig till derivat | 30 | 64 |
Uppskjuten skatt hänförlig till obeskattade reserver | 3 | 15 |
Uppskjuten skatteintäkt i under året aktiverat skattevärde i underskottsavdrag | 25 | 1 |
Uppskjuten skattekostnad till följd av utnyttjande av tidigare aktiverat underskottsavdrag | -60 | -80 |
Summa uppskjuten skattekostnad | -94 | 70 |
Totalt redovisad skatt | -140 | 22 |
2024 | 2023 | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, MSEK | 114 | -639 |
Ränta på hybridobligationer, MSEK | -57 | -63 |
Genomsnittligt vägt antal aktier, miljontals | 202 | 191 |
Genomsnittligt vägt antal aktier efter utspädning, miljontals | 202 | 191 |
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,28 | -3,67 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,28 | -3,67 |
| Värdeförändring förvaltningsfastigheter | ||||||||
Sverige | Kielo | Bratsberg | Nyfosa | |||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Fastighetsvärde vid årets ingång | 31 192 | 32 301 | 8 087 | 8 145 | - | - | 39 278 | 40 446 |
Förvärvade fastigheter | 46 | 924 | 173 | 78 | 1 447 | - | 1 666 | 1 002 |
| Investeringar i befintliga | ||||||||
fastigheter | 402 | 569 | 135 | 194 | 6 | - | 543 | 762 |
Avyttrade fastigheter | -1 419 | -1 557 | -28 | -2 | - | - | -1 447 | -1 558 |
Realiserad värdeförändring | -40 | 27 | -9 | 2 | - | - | -49 | 29 |
Orealiserad värdeförändring | -538 | -1 073 | -342 | -308 | -7 | - | -887 | -1 381 |
Omräkningseffekt valuta | - | - | 284 | -22 | -19 | - | 265 | -22 |
| Fastighetsvärde vid | ||||||||
årets utgång | 29 643 | 31 192 | 8 300 | 8 087 | 1 427 | - | 39 370 | 39 278 |
| Större pågående investeringar | ||||||||
| Förändrad | Nedlagt | Beräknad | Beräknad | |||||
| Typ av | Yta, | hyresintäkt, | totalt, | investering, | färdigställd, | |||
Segment | Kommun | Fastighet | lokal | tkvm | MSEK | MSEK | MSEK | år |
Bratsberg | Skien | Klosterøya | Kontor | 7 | 14 | 3 | 150 | Q2 2026 |
| Næringspark | ||||||||
Sverige | Borås | Rydaslätt 1 | Logistik/ | 14 | 13 | 17 | 94 | Q4 2025 |
| Lager | ||||||||
Kielo | Kerava | Kauppakaari | Handel/ | 4 | 7 | 46 | 88 | Q3 2025 |
| Vårdlokal | ||||||||
Sverige | Karlstad | Barkassen 9 | Vårdlokal | 2 | 6 | 17 | 34 | Q4 2025 |
Sverige | Kungälv | Försäljaren 9 | Lager | 3 | 2 | 26 | 34 | Q1 2025 |
Sverige | Karlstad | Skepparen 15 | Övrigt | 20 | - | 12 | 12 | Q1 2025 |
Sverige | Västerås | Energin 7 | Logistik/ | 1 | 2 | 3 | 8 | Q4 2025 |
| Lager |
| Kort om Nyfosas fastighetsvärderingar | ||
Värdetidpunkt | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Verkligt värde, MSEK | 39 370 | 39 278 |
Oberoende värderingsföretag | Colliers, Cushman & Wakefield, | Cushman & Wakefield, Newsec samt |
| Newsec samt Savills | Savills | |
Kalkylperiod, år | Normalt 10 | Normalt 10 |
| Antagen inflationsutveckling 2025 | 1,0–3,0 | 2,0 |
| (2024), % | ||
| Antagen inflationsutveckling 2026 och | 2,0–3,0 | 2,0 |
| framåt (2025 och framåt), % | ||
Långsiktig vakans, % | 0,0–25,0. Vägt genomsnitt 6,1 | 1,0–25,0. Vägt genomsnitt 5,9 |
Kalkylränta kassaflöde, % | 5,0–13,2. Vägt genomsnitt 8,7 | 5,3–13,2. Vägt genomsnitt 8,7 |
Kalkylränta restvärde, % | 7,2–13,2. Vägt genomsnitt 8,9 | 7,1–13,2. Vägt genomsnitt 8,9 |
Direktavkastningskrav, % | 5,2–11,2. Vägt genomsnitt 6,9 | 5,0–11,2. Vägt genomsnitt 6,8 |
Kontor | Logistik/Lager | Handel | Industri | Övrigt | Summa | |||||||
Indata och nyckeltal per kategori | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Antal fastigheter, st | 174 | 181 | 107 | 105 | 81 | 80 | 76 | 77 | 56 | 54 | 494 | 497 |
Yta, tkvm | 1 118 | 1 150 | 678 | 684 | 429 | 417 | 373 | 375 | 335 | 304 | 2 933 | 2 930 |
Hyresvärde, MSEK 1) | 1 922 | 1 934 | 571 | 560 | 575 | 551 | 378 | 365 | 517 | 486 | 3 963 | 3 897 |
Hyresintäkter, MSEK 1) | 1 689 | 1 737 | 501 | 487 | 536 | 518 | 356 | 349 | 479 | 459 | 3 562 | 3 550 |
Driftnetto, MSEK 2) | 1 164 | 1 224 | 378 | 374 | 396 | 390 | 251 | 260 | 354 | 340 | 2 543 | 2 587 |
Ekonomisk uthyrningsgrad, %, 1) | 88,2 | 90,0 | 88,9 | 87,7 | 94,6 | 95,0 | 94,3 | 95,6 | 93,4 | 95,0 | 90,5 | 91,5 |
Långsiktig vakans, vägt genomsnitt, % 2) | 6,2 | 6,0 | 6,3 | 6,3 | 6,0 | 5,8 | 5,7 | 5,6 | 5,9 | 5,8 | 6,1 | 5,9 |
Avtalslängd, år 1) | 2,9 | 2,9 | 3,7 | 4,1 | 4,1 | 4,5 | 4,2 | 4,2 | 3,8 | 4,3 | 3,4 | 3,6 |
| Vägt genomsnitt | Intervall | Vägt genomsnitt | Intervall | ||||||||||||||||||
| Vägt genomsnitt direkt- | Intervall direkt - | kalkylränta | kalkylränta | kalkylränta | kalkylränta | ||||||||||||||||
| Kalkylantaganden per | Verkligt värde, MSEK | avkastningskrav 1) , % | avkastningskrav 1) , % | för kassaflöde 1) , % | för kassaflöde 1) , % | för restvärde 1) , % | för restvärde 1) , % | ||||||||||||||
| fastighetskategori och segment | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12- | 31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||||
| Sverige | |||||||||||||||||||||
Kontor | 14 438 | 15 896 | 6,5 | 6,5 | 5,4–8,3 | 5,3 | –10,0 | 8,2 | 8,3 | 5,0–10,3 | 5,3 | –12,2 | 8,6 | 8,6 | 7,4–10,3 | 7,4–12,2 | |||||
Logistik/Lager | 5 522 | 5 707 | 6,9 | 6,8 | 5,5–9,0 | 5,5 | –8,9 | 8,7 | 8,9 | 5,3–11,1 | 5,5 | –11,1 | 8,9 | 9,0 | –11,1 | 7,5 | 7,6 | –11,1 | |||
Handel | 3 977 | 3 986 | 6,9 | 6,8 | 6,0–8,9 | 5,9– | 8,8 | 8,9 | 8,9 | –11,0 | 7,9 | 8,0–11,0 | 8,9 | 9,0 | 8,0–11,0 | 8,0 | –11,0 | ||||
Industri | 1 405 | 1 574 | 7,2 | 7, 2 | 6,3–10,0 | 6,3 | –8,5 | 9,2 | 9,4 | 8,1–12,1 | 8,4 | –13,2 | 9,3 | 9,4 | 8,3–12,1 | 8,4 | –10,7 | ||||
Övrigt | 4 221 | 4 029 | 6,5 | 6,4 | 5,2– 8,1 | 5,0 | –8,1 | 8,1 | 8,1 | 5,3–10,0 | 5,5–12,9 | 8,5 | 8,5 | 7,2–10,1 | 7,1–10, | 2 | |||||
Total Sverige | 29 563 | 31 192 | 6,7 | 6,6 | 5,2–10,0 | 5,0 | –10,0 | 8,4 | 8,5 | 5,0–12,1 | 5,3 | –13,2 | 8,7 | 8,7 | 7,2–12,1 | 7,1 | –12,2 | ||||
| Kielo | |||||||||||||||||||||
Kontor | 3 874 | 3 972 | 7, 2 | 6,9 | 6,5–9,8 | 5,9 | –9,8 | 9,2 | 8,9 | 8,5–11,8 | 7,9 | –11,8 | 9,2 | 8,9 | –11,8 | 8,5 | 7,9 | –11,8 | |||
Logistik/Lager | 134 | 132 | 7,0 | 6,9 | 6,3–7,5 | 6,3 | –7,4 | 9,0 | 8,9 | 8,3–9,5 | 8,3– | 9,4 | 9,0 | 8,9 | 8,3–9,5 | 8,3 | –9,4 | ||||
Handel | 1 366 | 1 375 | 7,8 | 7,8 | 7,2–11,2 | 7,2–11,2 | 9,8 | 9,8 | 9,1–13,2 | 9,2–13,2 | 9,8 | 9,8 | 9,1–13,2 | 9,2–13,2 | |||||||
Industri | 1 849 | 1 692 | 7,7 | 7,8 | 6,4–9,7 | 6,4 | –9,7 | 9,7 | 9,7 | –11,7 | 8,4 | 8,4–10,8 | 9,7 | 9,8 | 8,4–11,7 | 8,4–11, | 7 | ||||
Övrigt | 1 009 | 915 | 7,9 | 7,9 | 7,3–9,6 | 7,2 | –9,6 | 9,9 | 9,9 | 9,3–11,6 | 9,2 | –11,6 | 9,9 | 9,9 | 9,3–11,6 | 9,2 | –11,6 | ||||
Total Kielo | 8 233 | 8 087 | 7,5 | 7,4 | 6,3–11,2 | 5,9–11,2 | 9,5 | 9,3 | 8,3–13,2 | 7,9–13,2 | 9,5 | 9,4 | 8,3–13,2 | 7,9–1 | 3,2 | ||||||
| Bratsberg | |||||||||||||||||||||
Kontor | 976 | - | 6,9 | - | 6,5–7,5 | - | 8,9 | - | 8,5–9,5 | - | 8,9 | - | 8,5–9,5 | - | |||||||
Logistik/Lager | 127 | - | 7,8 | - | 7,8–7,8 | - | 10,0 | - | 10,0–10,0 | - | 10,0 | - | 10,0–10,0 | - | |||||||
Handel | 254 | - | 6,7 | - | 6,1–7,3 | - | 8,7 | - | –9,3 | 7,9 | - | 8,7 | - | – 9,3 | 7,9 | - | |||||
Industri | - | - | - | - | – | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |||||||
Övrigt | 70 | - | 7,5 | - | –7,5 | 7,5 | - | 9,8 | - | 9,8–9,8 | - | 9,8 | - | 9,8–9,8 | - | ||||||
Total Bratsberg | 1 427 | - | 7,0 | - | 6,1–7,8 | - | 9,0 | - | –10,0 | 7,9 | - | 9,0 | - | 7, | 9 –10,0 | - | |||||
| Känslighetsanalys – effekter på verkligt värde | |||
| Resultateffekt, MSEK | |||
Förändring | 2024 | 2023 | |
Förändring driftnetto 1), , % | +/- 5,00 | +/- 1 465 | +/- 1 491 |
Förändring driftnetto 1) , % | +/-2,00 | +/- 586 | +/- 596 |
Förändring direktavkastningskrav, %-enheter | +/- 0,25 | -/+ 1 484 | -/+ 1 509 |
Förändring direktavkastningskrav , %-enheter | +/- 0,10 | -/+ 581 | -/+ 590 |
Förändring diskonteringsränta , %-enheter | +/- 0,25 | -/+ 1 163 | -/+ 1 165 |
Förändring diskonteringsränta , %-enheter | +/-0,10 | -/+457 | -/+458 |
Förändring långsiktig vakansgrad , %-enheter | +/-1,00 | -/+ 408 | -/+ 412 |
| Förvaltningsfastigheternas påverkan på årets resultat utöver omvärderingseffekter | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Intäkter | 3 670 | 3 553 |
Direkta kostnader för förvaltningsfastigheter som genererat intäkter under perioden | -913 | -895 |
Direkta kostnader för förvaltningsfastigheter som inte genererat intäkter under perioden | -87 | -81 |
| Vägt genomsnitt | Intervall | Vägt genomsnitt | Intervall | ||||||||||||||||||
| Vägt genomsnitt direkt- | Intervall direkt - | kalkylränta | kalkylränta | kalkylränta | kalkylränta | ||||||||||||||||
| Kalkylantaganden per | Verkligt värde, MSEK | avkastningskrav 1) , % | avkastningskrav 1) , % | för kassaflöde 1) , % | för kassaflöde 1) , % | för restvärde 1) , % | för restvärde 1) , % | ||||||||||||||
| fastighetskategori och segment | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12- | 31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||||
| Nyfosa | |||||||||||||||||||||
Kontor | 19 288 | 19 868 | 6,7 | 6,5 | 5,4–9,8 | 5,3 | –10,0 | 8,4 | 8,4 | –11,8 | 5,0 | 5,3 | –12,2 | 8,7 | 8,6 | –11,8 | 7,4 | 7,4–12, | 2 | ||
Logistik/Lager | 5 784 | 5 839 | 6,9 | 6,8 | 5,5–9,0 | 5,5– | 8,9 | 8,8 | 8,9 | –11,1 | 5,3 | 5,5–11,1 | 9,0 | 9,0 | –11,1 | 7,5 | 7,6 | –11,1 | |||
Handel | 5 597 | 5 360 | 7,1 | 7,1 | 6,0–11,2 | 5,9 | –11,2 | 9,1 | 9,1 | 7,9–13,2 | 8,0 | –13,2 | 9,1 | 9,2 | –13, 2 | 7,9 | 8,0–13, | 2 | |||
Industri | 3 255 | 3 266 | 7,5 | 7,5 | 6,3–10,0 | 6,3 | –9,7 | 9,5 | 9,6 | 8,1–12,1 | 8,4 | –13,2 | 9,5 | 9,6 | 8,3–12–,1 | 8,4 – | 11,7 | ||||
Övrigt | 5 300 | 4 944 | 6,7 | 6,7 | 5,2–9,6 | 5,0 | –9,6 | 8,5 | 8,5 | 5,3–11,6 | 5,5–12,9 | 8,8 | 8,7 | 7,2–11,6 | 7,1 | –11,6 | |||||
Total externt värderade | 39 222 | 39 278 | 6,9 | 6,8 | 5,2–11,2 | 5,0 | –11,2 | 8,7 | 8,7 | 5,0–13,2 | 5,3 | –13,2 | 8,9 | 8,9 | 7,2–13,2 | 7,1 | –13,2 | ||||
Ej externt värderade | 147 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |||||||
Total Nyfosa | 39 370 | 39 278 | 6,9 | 6,8 | 5,2–11,2 | 5,0 | –11,2 | 8,7 | 8,7 | 5,0–13,2 | 5,3 | –13,2 | 8,9 | 8,9 | 7,2–13,2 | 7,1 | –13,2 | ||||
Söderport | Kanoten 10 | Vantura | Samfosa | Total | ||||||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Redovisat värde vid årets ingång | 2 728 | 2 881 | 0 | 0 | - | - | 94 | 137 | 2 822 | 3 018 |
Erhållen utdelning | -350 | -180 | - | - | - | - | - | - | -350 | -180 |
Andel i joint ventures resultat | 224 | 24 | 0 | 0 | - | - | -14 | -38 | 210 | -14 |
Justering av föregående års resultatandel | - | 3 | - | - | - | - | - | 3 | - | 6 |
Anskaffning under året | - | - | - | - | 13 | - | - | - | 13 | - |
Omklassificering till dotterföretag | - | - | - | - | - | - | -90 | - | -90 | - |
Omräkningseffekt valuta | - | - | - | - | - | - | 9 | -8 | 9 | -8 |
Redovisat värde vid årets utgång | 2 602 | 2 728 | 0 | 0 | 13 | - | - | 94 | 2 615 | 2 822 |
| Redovisat värde | |||||
Joint venture | Org.nr | Säte | Andel | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Söderport Property | 559194-8681 | Stockholm | 50% | 2 602 | 2 728 |
| Investment AB | |||||
| RandNyf Kanoten 10 | 559262-0644 | Stockholm | 50% | 0 | 0 |
| Projektutveckling AB | |||||
| Vantura BidCo | 969801-7218 | Stockholm | 50% | 13 | - |
| Handelsbolag |
| Söderport | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 1 096 | 1 025 |
Förvaltningsresultat | 469 | 449 |
Värdeförändring fastigheter och derivat | 107 | -305 |
Resultat | 448 | 48 |
varav Nyfosas andel | 224 | 24 |
| Söderport | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Genomsnittlig återstående avtalslängd, år | 4,1 | 4,0 |
Uthyrningsbar yta, tkvm | 778 | 773 |
Ekonomisk uthyrningsgrad, % | 96 | 98 |
Hyresvärde | 1 182 | 1 164 |
Förvaltningsfastigheter | 14 688 | 14 418 |
Likvida medel | 263 | 223 |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | 5 203 | 5 455 |
varav Nyfosas andel | 2 602 | 2 728 |
Räntebärande skulder | 7 709 | 7 354 |
Uppskjuten skatteskuld, netto | 1 537 | 1 473 |
Derivatskuld, netto | 54 | 72 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | ||
Kassa och banktillgodohavanden | 451 | 435 |
varav spärrade medel avseende hyresdepositioner | 13 | 13 |
Förfalloår, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
<1 år efter balansdagen | 542 | 793 |
1–5 år efter balansdagen | - | - |
>5 år efter balansdagen | 121 | 64 |
Summa | 663 | 857 |
Kortfristiga ej räntebärande skulder enligt balansräkningen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Upplupna finansiella kostnader | 362 | 381 |
Förutbetalda hyresintäkter | 527 | 508 |
Övriga upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 120 | 96 |
Leverantörsskulder | 51 | 83 |
Övriga kortfristiga skulder | 134 | 362 |
Summa övriga kortfristiga skulder | 1 194 | 1 429 |
MSEK | 2024-12-31 | |||||
| Återbetalning/ | ||||||
År | IB skulder | Amortering | UB skulder | Ränta krediter | Ränta derivat | Totalt |
<1 år | 21 466 | -227 1) | 21 239 | -1 117 | 73 | -1 271 |
1–2 år | 21 239 | -5 734 | 15 505 | -978 | 67 | -6 645 |
2–3 år | 15 505 | -8 647 | 6 858 | -561 | 44 | -9 163 |
3–4 år | 6 858 | -4 618 | 2 241 | -207 | 35 | -4 790 |
4–5 år | 2 241 | -1 211 | 1 030 | -85 | 13 | -1 282 |
>5 år | 1 030 | -1 030 | - | -23 | 0 | -1 052 |
Totalt | -21 466 | -2 971 | 233 | -24 204 |
MSEK | 2023-12-31 | |||||
| Återbetalning/ | ||||||
År | IB skulder | Amortering | UB skulder | Ränta krediter | Ränta derivat | Totalt |
<1 år | 23 343 | -373 | 22 971 | -1 415 | 208 | -1 579 |
1–2 år | 22 971 | -5 529 | 17 441 | -1 181 | 119 | -6 592 |
2–3 år | 17 441 | -6 723 | 10 718 | -868 | 92 | -7 499 |
3–4 år | 10 718 | -6 679 | 4 039 | -402 | 47 | -7 034 |
4–5 år | 4 039 | -1 931 | 2 108 | -164 | 25 | -2 070 |
>5 år | 2 108 | -2 108 | - | -124 | 7 | -2 225 |
Totalt | -23 343 | -4 153 | 498 | -26 998 |
| Förändring i räntebärande skulder | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Räntebärande skulder vid årets ingång | 23 340 | 24 033 |
Upptagna banklån | 5 829 | 8 241 |
Amortering av banklån | -7 655 | -8 689 |
Emitterade obligationer | 500 | 850 |
Återköp obligationer | -796 | -1 100 |
Förändring upplåningsavgifter | -2 | 20 |
Omräkningseffekt valuta | 151 | -15 |
Räntebärande skulder vid årets utgång | 21 366 | 23 340 |
| Avtalade tomträttsavgälder | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
<1 år efter balansdagen | 18 | 18 |
1–5 år efter balansdagen | 60 | 61 |
>5 år efter balansdagen | 198 | 200 |
Summa | 276 | 279 |
Effekt av diskontering vid en diskonteringsränta om 3,25 procent | 282 | 250 |
Summa skuld enligt balansräkningen | 558 | 529 |
Varav långfristig | 540 | 512 |
Varav kortfristig | 18 | 17 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Uppskjuten skattefordran | ||
| Underskottsavdrag | ||
Vid årets ingång | 219 | 298 |
Redovisat i årets resultat | -34 | -79 |
Förvärvade och avyttrade tillgångar | 12 | - |
Omräkningseffekt valuta | 2 | 1 |
Vid årets utgång | 199 | 219 |
| Derivat, netto | ||
Vid årets ingång | -12 | -76 |
Redovisat i årets resultat | 30 | 64 |
Omräkningseffekt valuta | 0 | 0 |
Vid årets utgång | 17 | -12 |
| Uppskjuten skatteskuld | ||
| Fastigheter | ||
Vid årets ingång | -1 470 | -1 555 |
Redovisat i årets resultat | -90 | 85 |
Övrigt | 5 | 0 |
Omräkningseffekt valuta | -3 | 0 |
Vid årets utgång | -1 558 | -1 470 |
| Netto uppskjuten skatteskuld | ||
Vid årets ingång | -1 263 | -1 333 |
Redovisat i årets resultat | -94 | 70 |
Övrigt | 5 | 0 |
Förvärvade och avyttrade tillgångar | 12 | - |
Omräkningseffekt valuta | -1 | 0 |
Vid årets utgång | -1 342 | -1 263 |
| Finansiella tillgångar/skulder värderade till | Finansiella tillgångar värderade | Finansiella skulder värderade | Summa | |||||
| verkligt värde via resultaträkningen | till upplupet anskaffningsvärde | till upplupet anskaffningsvärde | redovisat värde | |||||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Derivat | 67 | 225 | - | - | - | - | 67 | 225 |
Hyresfordringar | - | - | 30 | 26 | - | - | 30 | 26 |
Kortfristiga fordringar | - | - | 104 | 90 | - | - | 104 | 90 |
Likvida medel | - | - | 451 | 435 | - | - | 451 | 435 |
Summa finansiella tillgångar | 67 | 225 | 586 | 551 | - | - | 653 | 776 |
Skulder till kreditinstitut | - | - | - | - | 21 466 | 23 437 | 21 466 | 23 437 |
Derivat | 143 | 148 | - | - | - | - | 143 | 148 |
Leverantörsskulder | - | - | - | - | 51 | 83 | 51 | 83 |
Övriga skulder | - | - | - | - | 612 | 774 | 612 | 774 |
Summa finansiella skulder | 143 | 148 | - | - | 22 129 | 24 294 | 22 272 | 24 442 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflöde för den löpande verksamheten | ||
Värdeförändring fastigheter | 936 | 1 352 |
Värdeförändring finansiella instrument | 146 | 320 |
Resultatandel joint venture | -210 | 8 |
Ränteintäkter och räntekostnader | 1 193 | 1 183 |
Periodiserade upplåningsavgifter för lån | 44 | 54 |
Avskrivningar på materiella tillgångar | 2 | 1 |
Summa poster som inte ingår i kassaflöde för den löpande verksamheten | 2 111 | 2 918 |
| Direkta och indirekta förvärv av förvaltningsfastigheter | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | ||
Förvaltningsfastigheter | 1 671 1) | 1 002 |
Uppskjuten skattefordran | 11 | - |
Rörelsefordringar | 3 | 8 |
Likvida medel | 13 | 13 |
Summa tillgångar | 1 698 | 1 022 |
Kortfristiga rörelseskulder | 27 | 20 |
Summa skulder | 27 | 20 |
Utbetald köpeskilling | 1 671 | 1 002 |
Påverkan på kassaflödet | 1 659 | 989 |
| Direkta och indirekta avyttringar av förvaltningsfastigheter | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Avyttrade tillgångar och skulder | ||
Förvaltningsfastigheter | 1 447 | 1 558 |
Rörelsefordringar | 6 | 18 |
Likvida medel | 0 | 0 |
Summa tillgångar | 1 453 | 1 576 |
Kortfristiga rörelseskulder | 27 | 32 |
Summa skulder | 27 | 32 |
Erhållen köpeskilling | 1 426 | 1 544 |
Påverkan på likvida medel | 1 426 | 1 544 |
| Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten | ||
Förändringar i låneportföljen, MSEK | 2024 | 2023 |
Skulder vid periodens ingång | 23 340 | 24 033 |
Amortering | -8 451 | -9 789 |
Nyupptagna lån | 6 282 | 9 034 |
Övrigt 1) | 44 | 77 |
Omräkningseffekt valuta 1) | 151 | -15 |
Skulder vid periodens utgång | 21 366 | 23 340 |
| Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten | ||
Förändringar i låneportföljen, MSEK | 2024 | 2023 |
Skulder vid periodens ingång | 1 380 | 1 591 |
Amortering | -834 | -1 100 |
Nyupptagna lån | 480 | 882 |
Övrigt 1) | 8 | 7 |
Skulder vid periodens utgång | 1 034 | 1 380 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ackumulerade anskaffningsvärden vid periodens början | 50 | 50 |
Redovisat värde vid årets slut | 50 | 50 |
| Direktägda dotterföretag | |||||
| Bokfört värde, | |||||
| Antal aktier/ | TSEK, | ||||
Bolagsnamn | Org.nr. | Säte | andelar | Andel, % | 2024-12-31 |
Nyfosa Holding AB | 559134-9443 | Nacka | 500 | 100 | 50 |
| Indirekt ägda dotterföretag | ||||
| Antal aktier/ | ||||
Bolagsnamn | Org.nr. | Säte | andelar | Andel, % |
Nyfosa LTIP AB | 559168-5820 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 164 AB | 559428-5933 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 166 AB | 559428-5958 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 167 AB | 559428-5966 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 168 AB | 559428-5974 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 169 AB | 559428-5982 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 170 AB | 559428-5990 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Totte HoldCo 4 AB | 559231-4768 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa GY AB | 556950-1744 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa Norge Invest AB | 559428-5941 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 80 AB | 559248-4314 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Finland Invest AB | 559279-3698 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 145 AB | 559276-2685 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Torlunda 1:278 HoldCo AB | 556983-3634 | Nacka | 500 | 100 |
Nyfosa R Fastighets AB | 559126-5771 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa Sky AB | 559428-5909 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Ada AB | 559276-2438 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Polly TopCo AB | 559279-3706 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Vega TopCo AB | 559262-7482 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Mary TopCo AB | 559276-2669 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa BidCo Holding AB | 559221-7748 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa Nord TopCo AB | 559221-7714 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa Tetis AB | 556847-5825 | Nacka | 11 700 000 | 100 |
Nyfosa Wera AB | 556987-3945 | Nacka | 500 | 100 |
Nyfosa Svea Real Holding AB | 559168-5911 | Stockholm | 50 000 | 100 |
Nyfosa Emelie AB | 559196-0975 | Nacka | 500 | 100 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||
Fastighetsinteckningar | 32 040 | 29 052 |
Andelar i koncernföretag | 3 298 | 3 922 |
| Eventualförpliktelser | ||
Borgensåtaganden för skulder i joint venture | - | 274 |
| Förändring i | ||||
| Förändring | Kvotvärde, | aktiekapital, | ||
Aktiekapitalets utveckling | Datum | antal aktier | SEK | MSEK |
Nybildning | 17 oktober 2017 | 500 | 100,00 | 0 |
Delning av aktier | 21 maj 2018 | 99 500 | - | 0 |
Nyemission | 21 maj 2018 | 157 628 249 | 0,50 | 79 |
Nyemission | 21 augusti 2018 | 10 000 000 | 0,50 | 5 |
Nyemission | 17 februari 2020 | 6 462 824 | 0,50 | 3 |
Nyemission | 9 mars 2020 | 10 310 000 | 0,50 | 5 |
Nyemission | 9 juni 2021 | 6 521 740 | 0,50 | 3 |
Utbyte av teckningsoption | 14 maj 2024 | 40 244 | 0,50 | 0 |
Nyemission | 16 maj 2024 | 17 000 000 | 0,50 | 9 |
Utbyte av teckningsoption | 31 juli 2024 | 7 760 | 0,50 | 0 |
Utbyte av teckningsoption | 25 november 2024 | 25 976 | 0,50 | 0 |
Summa | 208 096 793 | 0,50 | 104 |
| Styrelsens förslag till vinstdisposition | |
Fritt eget kapital, MSEK | 2024-12-31 |
Överkursfond | 3 762 |
Hybridobligationer | 611 |
Balanserat resultat | 8 924 |
Årets resultat | 914 |
Summa fritt eget kapital | 14 211 |
| Till årsstämmans förfogande stående medel | |
Ordinarie utdelning, 2,80 SEK per aktie 1) | 583 |
Balanseras i ny räkning | 13 629 |
- varav till Överkursfond | 3 762 |
- varav till Hybridobligationer | 611 |
Summa | 14 211 |