MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Hyresintäkter | |||
Serviceintäkter | |||
Intäkter | 4, 5 | ||
| Fastighetskostnader | |||
Driftskostnader | - | - | |
Underhållskostnader | - | - | |
Fastighetsskatt | - | - | |
Fastighetsadministration | 2 | - | - |
Driftnetto | 4, 6 | ||
Centraladministration | 2, 6, 7 | - | - |
Övriga rörelseintäkter och kostnader | 6 | ||
Andelar i joint ventures resultat | 12 | - | |
- Varav förvaltningsresultat | |||
- Varav värdeförändringar | - | ||
- Varav skatt | - | - | |
- Varav övrigt | |||
Finansiella intäkter | 2, 8 | ||
Finansiella kostnader | 8, 14 | - | - |
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | |||
- Varav Förvaltningsresultat | |||
Värdeförändring fastigheter, realiserade | 4, 11 | ||
Värdeförändring fastigheter, orealiserade | 4, 11 | - | - |
Värdeförändring finansiella instrument, orealiserade | - | ||
Resultat före skatt | - | ||
Aktuell skatt | 9 | - | - |
Uppskjuten skatt | 9 | - | |
Årets resultat | - |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Rapport över resultat och övrigt totalresultat | |||
Årets resultat | - | ||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat | |||
Omräkning av utländska verksamheter | - | ||
Årets totalresultat | - | ||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
Årets resultat per aktie före utspädning, SEK | 10 | - | |
Årets resultat per aktie efter utspädning, SEK | 10 | - |
MSEK | Not | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 4, 11 | ||
Tillgångar med nyttjanderätt | |||
Andelar i joint venture | 12 | ||
Derivat | 3, 14, 16 | ||
Övriga anläggningstillgångar | 3 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Derivat | 3, 14, 16 | ||
Hyresfordringar | 3, 5, 16 | ||
Kortfristiga fordringar | 3, 5, 16 | ||
Likvida medel | 13, 16 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK | Not | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 20 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserv | |||
Hybridobligationer | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 3, 14, 16 | ||
Skulder avseende nyttjanderätt | 14 | ||
Övriga långfristiga skulder | 14, 16 | ||
Derivat | 3, 14, 16 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 15 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 3, 14 , 16 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 14, 16 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | Innehav utan | |||||||
| Övrigt | Omräknings- | Balanserad vinst | bestämmande | Totalt | ||||
MSEK | Aktie kapital | tillskjutet kapital | reserv | Hybrid obligationer | inkl. årets resultat | Summa | inflytande | eget kapital |
Ingående eget kapital 2022-01-01 | ||||||||
| Transaktioner med moderbolagets ägare | ||||||||
Emission av teckningsoptioner | ||||||||
Återköp av teckningsoptioner | - | - | - | |||||
Återköp av hybridobligationer | - | - | - | |||||
Ränta och övriga kostnader hybridobligationer | - | - | - | |||||
Beslutad utdelning | - | - | - | |||||
Förändring innehav utan bestämmande inflytande | ||||||||
Summa transaktioner med moderbolagets ägare | - | - | - | - | ||||
Årets resultat | ||||||||
Årets övrigt totalresultat | ||||||||
Årets totalresultat | ||||||||
Utgående eget kapital 2022-12-31 | ||||||||
Ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||||||
| Transaktioner med moderbolagets ägare | ||||||||
Emission av teckningsoptioner | ||||||||
Återköp av teckningsoptioner | - | - | - | |||||
Återköp av hybridobligationer | - | - | - | |||||
Ränta och övriga kostnader hybridobligationer | - | - | - | |||||
Beslutad utdelning | - | - | - | |||||
Förändring innehav utan bestämmande inflytande | - | - | ||||||
Summa transaktioner med moderbolagets ägare | - | - | - | - | - | |||
Årets resultat | - | - | - | - | ||||
Årets övrigt totalresultat | - | - | - | |||||
Årets totalresultat | - | - | - | - | ||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | ||||||||
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | - | ||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet m.m. | 17 | ||
Erhållen utdelning från joint venture | |||
Erhållna räntor | |||
Erlagda räntor | - | - | |
Utbetald ränta till hybridobligationsinnehavare | - | - | |
Betald skatt | - | - | |
| Operativt kassaflöde | |||
Ökning (–)/minskning (+) av rörelsefordringar | - | ||
Ökning (+)/minskning (–) av rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Direkta och indirekta förvärv av förvaltningsfastigheter | 17 | - | - |
Direkta och indirekta avyttringar av förvaltningsfastigheter | 17 | ||
Investeringar i befintliga förvaltningsfastigheter | - | - | |
Investeringar i joint venture | - | ||
Långfristiga fordringar joint venture | - | - | |
Övrigt | - | - | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Nyemission teckningsoptioner | |||
Återköp teckningsoptioner | - | - | |
Återköp hybridobligationer | - | - | |
Utdelning till aktieägare | - | - | |
Upptagna låneskulder | 17 | ||
Amortering av låneskulder | 17 | - | - |
Nyttjande av checkkrediter | 17 | ||
Förändring innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
Övrigt | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid periodens början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid periodens slut | |||
| 1) Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital. Från och med 2023 har den tidigare benämningen | |||
| Utdelningsgrundande kassaflöde ersatts av benämningen Operativt kassaflöde. Anpassning har även skett till uppställningen enligt | |||
| IAS 7, där erhållna räntor och betalda räntor inkluderats istället för bokförda räntor. Jämförelsetalen har justerats. |
| Resultateffekt vid förändring av genomsnittlig skuldränta, MSEK | Förändring | 2023 | 2022 |
| Vid nuvarande räntebindning och förändrat ränteläge | +/-2 | -218/+220 | -269/+373 |
| %-enheter | |||
| Vid nuvarande räntebindning och förändrat ränteläge | +/-1 | -107/+108 | -126/+195 |
| %-enhet | |||
| Vid förändring av genomsnittlig räntenivå | +/-1 | -/+233 | -/+241 |
| %-enhet | |||
Omvärdering av räntederivat vid förskjutning av räntekurvor | +/-1 | ||
| %-enhet |
| Förfallostruktur kontrakterade årsintäkter | ||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
| Hyresintäkt, | Andel, | Antal | Hyresintäkt, | Andel, | Antal | |
| Förfallostruktur | MSEK | % | avtal | MSEK | % | avtal |
<1 år | 540 | 15 | 1 729 | 624 | 18 | 1 778 |
1–2 år | 718 | 20 | 916 | 653 | 19 | 895 |
2–3 år | 648 | 18 | 683 | 532 | 15 | 669 |
3–4 år | 493 | 14 | 449 | 537 | 16 | 463 |
4–5 år | 318 | 9 | 156 | 234 | 7 | 158 |
>5 år | 792 | 22 | 248 | 839 | 24 | 295 |
Delsumma | 3 510 | 99 | 4 181 | 3 417 | 99 | 4 258 |
P-platser och garage | 41 | 1 | 2 258 | 41 | 1 | 2 317 |
Summa | 3 550 | 100 | 6 439 | 3 459 | 100 | 6 575 |
| Avtalade framtida årsintäkter avseende befintliga hyresavtal | ||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Avtalade intäkter med betalning inom ett år | 3 334 | 3 225 |
Avtalade intäkter med betalning mellan ett till fem år | 7 041 | 6 910 |
Avtalade intäkter med betalning senare än fem år | 2 462 | 2 892 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Hyresfordringar | 26 | 32 |
Övriga kortfristiga fordringar | 92 | 92 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 151 | 135 |
Summa kortfristiga fordringar | 269 | 259 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Driftskostnader | 661 | 635 |
Underhållskostnader | 149 | 143 |
Fastighetsskatt | 166 | 153 |
Övriga externa kostnader | 210 | 185 |
Personalkostnader såsom löner, pensioner och sociala avgifter | 105 | 98 |
Övriga personalkostnader | 3 | 4 |
Avskrivningar | 1 | 2 |
Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 |
Summa rörelsens kostnader | 1 295 | 1 221 |
MSEK | 2023 | 2022 |
| KPMG | ||
Revisionsuppdrag | 9 | 9 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 1 | 1 |
Skatterådgivning | 0 | 0 |
Annan rådgivning | 0 | 1 |
Annan revisionsbyrå | – | 0 |
Summa arvode och kostnadsersättning till revisorer | 11 | 12 |
| Förutsättningar för värderingen: | ||
Verkligt värde vid utgivande, SEK | Serie I: 4,87, Serie II:. 7,14 | |
Genomsnittlig aktiekurs, SEK | 101,32 | |
Volatilitet, % | 22,0 | för Nyfosaaktien, 13,3 för fastighetsindexet |
Riskfri ränta, % | Serie I: -0,20, Serie II: -0,25 | |
Utdelning, SEK | Serie I: kvartalsvis utdelning om 0,75-0,95 SEK/aktie | |
Löptid, år | 3,00 |
| Optionsprogram (LTIP 2019, 2021, 2022, 2023) | ||||||
| 31 december 2023 | ||||||
Förändring under året, antal | LTIP 2019 | LTIP 2021:1 | LTIP 2021:2 | LTIP 2022 | LTIP 2023 | Totalt |
| Utestående teckningsoptioner | 240 000 | 325 241 | 325 241 | 422 150 | – | 1 312 632 |
| vid årets ingång | ||||||
Tecknade tecknings optioner | – | – | – | – | 383 342 | 383 342 |
Återköp tecknings optioner | -240 000 | -7 000 | -7 000 | -29 000 | – | -283 000 |
Nyttjade tecknings optioner | – | – | – | – | – | – |
Utestående tecknings- optioner vid årets slut | – | 318 241 | 318 241 | 393 150 | 383 342 | 1 412 974 |
| Förutsättningar för värderingen: | ||
Verkligt värde vid utgivande, SEK | 9,09 | |
Genomsnittlig aktiekurs, SEK | 105,00 | |
Volatilitet, % | 22,0 | för Nyfosaaktien, 17,0 för fastighetsindexet |
Riskfri ränta, % | 1,43 | |
Löptid, år | 3,00 | |
| Förutsättningar för värderingen: | ||
Verkligt värde vid utgivande, SEK | 6,39 | |
Genomsnittlig aktiekurs, SEK | 68,34 | |
Volatilitet, % | 27,0 | för Nyfosaaktien, 20,0 för fastighetsindexet |
Riskfri ränta, % | 2,73 | |
Löptid, år | 3,00 | |
| Ersättning till anställda | ||
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
| Ledningsgrupp | ||
Löner och ersättningar m.m. | 19 | 17 |
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer | 3 | 3 |
Sociala avgifter | 7 | 5 |
| Varav verkställande direktör | ||
Löner och ersättningar m.m. | 6 | 6 |
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer | 1 | 1 |
Sociala avgifter | 2 | 2 |
| Övriga anställda | ||
Löner och ersättningar m.m. | 53 | 51 |
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer | 6 | 6 |
Sociala avgifter | 18 | 17 |
Summa kostnader för ersättning till anställda | 105 | 98 |
Nyckeltal | 2023 | 2022 |
Medeltalet anställda | 84 | 80 |
Varav kvinnor | 48 | 47 |
Andel kvinnor, % | 57 | 59 |
Andel kvinnor ledande befattningshavare, % | 67 | 67 |
Högsta ersättning i relation till medianersättning 1 , ggr | 7 | 7 |
| Ersättning till ledande befattningshavare | |||||||||||
Grundlön/styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensions kostnad | Övrig ersättning | Summa | |||||||
Ersättning från moderbolaget, TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Mats Andersson Styrelseledamot | – | 110 | – | – | – | – | – | – | – | 110 | |
Marie Bucht Toresäter Styrelseledamot | 233 | 235 | – | – | – | – | – | – | 233 | 235 | |
Lisa Dominguez Flodin Styrelseledamot | 278 | 270 | – | – | – | – | – | – | 278 | 270 | |
Jens Engwall Styrelseledamot | 241 | 235 | – | – | – | – | – | – | 241 | 235 | |
Johan Ericsson Styrelseordförande | 549 | 540 | – | – | – | – | – | – | 549 | 540 | |
| Patrick Gylling Styrelseledamot | 110 | 110 | – | – | – | – | – | – | 110 | 110 | |
Stina Lindh Hök Verkställande direktör | 4 104 | 3 960 | 2 109 | 2 010 | 1 099 | 994 | 147 | 100 | 7 459 | 7 065 | |
Per Lindblad Styrelseledamot | 226 | 220 | – | – | – | – | – | – | 226 | 220 | |
| David Mindus Styrelseledamot | 123 | – | – | – | – | – | – | – | 123 | – | |
| Jenny Wärmé Styrelseledamot | – | 118 | – | – | – | – | – | – | – | 118 | |
| Claes Magnus Åkesson Styrelseledamot | 241 | 118 | – | – | – | – | – | – | 241 | 118 | |
| Andra ledande befattnings havare | |||||||||||
(5 | (4) personer) | 8 505 | 7 193 | 3 310 | 3 680 | 2 023 | 1 726 | 507 | 371 | 14 346 | 12 970 |
Summa | 14 608 | 13 108 | 5 419 | 6 280 | 3 122 | 2 721 | 654 | 471 | 23 803 | 21 991 | |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ränteintäkter | 11 | 10 |
Valutakursvinster | 2 | 3 |
Övriga finansiella intäkter | 2 | 1 |
Finansiella intäkter | 15 | 14 |
Räntekostnader | -1 184 | -601 |
Ränta avseende nyttjanderätter | -18 | -13 |
Valutakursförluster | -1 | -4 |
Övriga finansiella kostnader | -57 | -61 |
Finansiella kostnader | -1 261 | -678 |
Netto | -1 246 | -664 |
Avstämning effektiv skatt, MSEK | % | 2023 | % | 2022 |
Resultat före skatt | -661 | 1 859 | ||
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | -20,6 | 136 | -20,6 | -383 |
Ej avdragsgilla kostnader | 18,1 | -120 | -0,5 | -9 |
Ej skattepliktiga intäkter | 0,0 | 0 | 1,7 | 32 |
Resultat från andelar i joint venture | 0,3 | -2 | 7,4 | 138 |
Aktivering av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag | – | – | 4,1 | 76 |
Ej skattepliktig försäljning av aktier i dotterbolag | -10,5 | 70 | 2,0 | 38 |
Effekt av begränsningsregel i temporära skillnader | 9,9 | -66 | -4,3 | -80 |
Övrigt | -0,5 | 3 | 1,1 | 21 |
Redovisad effektiv skatt | -3,3 | 22 | -8,9 | -165 |
Aktuell skattekostnad, MSEK | 2023 | 2022 |
Aktuell skattekostnad | -48 | -96 |
Summa aktuell skattekostnad | -48 | -96 |
Uppskjuten skattekostnad, MSEK | 2023 | 2022 |
Uppskjuten skatt hänförlig till förvaltnings fastigheter | 70 | -74 |
Uppskjuten skatt hänförlig till derivat | 64 | -70 |
Uppskjuten skatt hänförlig till obeskattade reserver | 15 | 11 |
Uppskjuten skatteintäkt i under året aktiverat skattevärde i underskottsavdrag | – | 76 |
Uppskjuten skattekostnad till följd av utnyttjande av tidigare aktiverat underskottsavdrag | -79 | -12 |
Summa uppskjuten skattekostnad | 70 | -70 |
Totalt redovisad skatt | 22 | -165 |
2023 | 2022 | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, MSEK | -639 | 1 689 |
Ränta på hybridobligationer, MSEK | -63 | -43 |
Genomsnittligt vägt antal aktier, miljontals | 191 | 191 |
Genomsnittligt vägt antal aktier efter utspädning, miljontals | 191 | 191 |
Resultat per aktie före utspädning, SEK | -3,67 | 8,62 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -3,67 | 8,61 |
| Värdeförändring förvaltningsfastigheter | ||||||
Kielo | Sverige | Nyfosa | ||||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Fastighetsvärde vid årets | ||||||
ingång | 8 145 | 3 534 | 32 301 | 33 613 | 40 446 | 37 147 |
Förvärvade fastigheter | 78 | 3 940 | 924 | 454 | 1 002 | 4 394 |
| Investeringar i befintliga | ||||||
fastigheter | 194 | 95 | 569 | 482 | 762 | 577 |
Avyttrade fastigheter | -2 | -2 | -1 557 | -1 734 | -1 558 | -1 735 |
Realiserad värdeförändring | 2 | -13 | 27 | 238 | 29 | 225 |
Orealiserad värdeförändring | -308 | 87 | -1 073 | -751 | -1 381 | -664 |
Omräkningseffekt valuta | -22 | 503 | 0 | 0 | -22 | 503 |
| Fastighetsvärde vid | ||||||
årets utgång | 8 087 | 8 145 | 31 192 | 32 301 | 39 278 | 40 446 |
| Kort om Nyfosas fastighetsvärderingar | ||
Värdetidpunkt | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Verkligt värde, MSEK | 39 278 | 40 446 |
Oberoende värderingsföretag | Savills, Newsec samt | Newsec samt |
| Cushman & Wakefield | Cushman & Wakefield | |
Kalkylperiod, år | Normalt 10 | Normalt 10 |
| Antagen inflationsutveckling 2024 | 2,0 | 4,0–4,4 |
| (2023), % | ||
| Antagen inflationsutveckling 2025 | 2,0 | 2,0 |
| och framåt (2024 och framåt), % | ||
Långsiktig vakans, % | 1,0–25,0. Vägt genomsnitt 5,9 | 1,0–24,5. Vägt genomsnitt 5,9 |
Kalkylränta kassaflöde, % | 5,3–13,2. Vägt genomsnitt 8,7 | 4,8–13,4. Vägt genomsnitt 8,5 |
Kalkylränta restvärde, % | 7,1–13,2. Vägt genomsnitt 8,9 | 6,7–13,4. Vägt genomsnitt 8,7 |
Direktavkastningskrav, % | 5,0–11,2. Vägt genomsnitt 6,8 | 4,5–11,2. Vägt genomsnitt 6,4 |
Kontor | Logistik/Lager | Handel | Industri | Övrigt | Summa | |||||||
Indata och nyckeltal per kategori | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Antal fastigheter, st | 181 | 179 | 105 | 120 | 80 | 73 | 77 | 76 | 54 | 56 | 497 | 504 |
Yta, tkvm | 1 150 | 1 135 | 684 | 829 | 417 | 379 | 375 | 367 | 304 | 302 | 2 930 | 3 012 |
| Hyresvärde, MSEK | 1 934 | 1 812 | 560 | 640 | 551 | 482 | 365 | 346 | 486 | 458 | 3 897 | 3 739 |
| Hyresintäkter, MSEK | 1 737 | 1 644 | 487 | 586 | 518 | 458 | 349 | 334 | 459 | 437 | 3 550 | 3 459 |
| Driftnetto, MSEK | 1 224 | 1 176 | 374 | 452 | 390 | 334 | 260 | 247 | 340 | 315 | 2 587 | 2 524 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad, %, | 90,0 | 91,0 | 87,7 | 93,0 | 95,0 | 96,0 | 95,6 | 96,8 | 95,0 | 95,7 | 91,5 | 93,1 |
| Långsiktig vakans, vägt genomsnitt, % | 6,0 | 5,9 | 6,3 | 6,2 | 5,8 | 6,3 | 5,6 | 6,0 | 5,8 | 5,5 | 5,9 | 5,9 |
| Avtalslängd, år | 2,9 | 2,7 | 4,1 | 4,1 | 4,5 | 4,9 | 4,2 | 4,8 | 4,3 | 4,5 | 3,6 | 3,7 |
| Vägt genomsnitt | Intervall | Vägt genomsnitt | Intervall | ||||||||||||||||||
| Vägt genomsnitt direkt- | Intervall direkt - | kalkylränta | kalkylränta | kalkylränta | kalkylränta | ||||||||||||||||
| Kalkylantaganden per | Verkligt värde, MSEK | avkastningskrav 1 , % | avkastningskrav 1 , % | för kassaflöde 1 , % | för kassaflöde 1 , % | för restvärde 1 , % | för restvärde 1 , % | ||||||||||||||
| fastighetskategori och segment | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-1 | 2-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-1 | 2-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
| Sverige | |||||||||||||||||||||
Kontor | 15 896 | 15 999 | 6,5 | 6,0 | 5,3–10,0 | 4,9–7,6 | 8,3 | 8,0 | 5,3–12,2 | 4,8–10,0 | 8,6 | 8,3 | 7,4–12,2 | 7,1–10,0 | |||||||
Logistik/Lager | 5 707 | 7 205 | 6,8 | 6,4 | 5,5–8,9 | 5,3–8,6 | 8,9 | 8,7 | 5,5–11,1 | 5, 3–10,8 | 9,0 | 8,7 | 7,6 | –11,1 | 7,5–10,8 | ||||||
Handel | 3 986 | 3 428 | 6,8 | 6,5 | 5,9–8,8 | 5,5–9,0 | 8,9 | 8,5 | 8,0–11,0 | 6 , 3–11,4 | 9,0 | 8,8 | 8,0–11,0 | 7,8 | –11,4 | ||||||
Industri | 1 574 | 1 583 | 7,2 | 6,9 | 6,3–8,5 | 5,9 | –9,0 | 9,4 | 9,1 | 8,4–13,2 | 6,0–11,2 | 9,4 | 9,2 | 8,4–10,7 | 8 ,1–11, 2 | ||||||
Övrigt | 4 029 | 4 086 | 6,4 | 6,0 | 5,0–8,1 | 4,5–10,0 | 8,1 | 7,9 | 5,5–12,9 | 5,0–10,5 | 8,5 | 8,3 | 7,1–10,2 | 5,0–10,5 | |||||||
Total Sverige | 31 192 | 32 301 | 6,6 | 6,2 | 5,0–10,0 | 4,5–10,0 | 8,5 | 8,2 | 5,3–13,2 | 4,8–11,4 | 8,7 | 8,5 | 7,1–12,2 | 5,0 | –11,4 | ||||||
| Kielo | |||||||||||||||||||||
Kontor | 3 972 | 4 194 | 6,9 | 6,7 | 5,9–9,8 | 5,5–9,8 | 8,9 | 8,9 | 7, 9–11, 8 | 7,7–12,0 | 8,9 | 8,9 | 7,9 | –11,8 | 7,7–12, | 0 | |||||
Logistik/Lager | 132 | 50 | 6,9 | 7,4 | 6,3–7,4 | 7,4–7,4 | 8,9 | 9,6 | 8,3–9,4 | 9,6 | –9,6 | 8,9 | 9,6 | 8,3–9,4 | 9,6 | –9,6 | |||||
Handel | 1 375 | 1 342 | 7,8 | 7,8 | 7,2–11,2 | 6 , 8 –11, 2 | 9,8 | 10,0 | 9,2–13,2 | 9 | ,0 | –13,4 | 9,8 | 10,0 | 9,2–13,2 | 9,0–13,4 | |||||
Industri | 1 692 | 1 690 | 7,8 | 7,7 | 6,4–9,7 | 7,0 | –9,7 | 9,7 | 9,8 | 8,4–10,8 | 9, 2–11,0 | 9,8 | 9,9 | 8 | ,4 | –11,7 | 9,2 | –11, 9 | |||
Övrigt | 915 | 869 | 7,9 | 7,8 | 7,2–9,6 | 7,1–9, | 6 | 9,9 | 10,0 | 9, 2–11,6 | 9 , 3 –11,8 | 9,9 | 10,0 | 9, 2–11,6 | 9, 3 –11,8 | ||||||
Total Kielo | 8 087 | 8 145 | 7,4 | 7,2 | 5,9–11,2 | 5,5–11,2 | 9,3 | 9,4 | 7,9–13,2 | 7,7– | 13,4 | 9,4 | 9,4 | 7,9– | 13,2 | 7,7–13,4 | |||||
| Nyfosa | |||||||||||||||||||||
Kontor | 19 868 | 20 192 | 6,5 | 6,1 | 5,3–10,0 | 4,9–9, | 8 | 8,4 | 8,2 | 5,3–12,2 | 4, 8–12,0 | 8,6 | 8,4 | 7,4–12, | 2 | 7,1–12, | 0 | ||||
Logistik/Lager | 5 839 | 7 255 | 6,8 | 6,4 | 5,5–8,9 | 5,3–8,6 | 8,9 | 8,7 | 5,5–11,1 | 5,3–10, | 8 | 9,0 | 8,8 | 7,6 | –11,1 | 7,5–10,8 | |||||
Handel | 5 360 | 4 770 | 7,1 | 6,9 | 5, 9 –11, 2 | 5,5–11,2 | 9,1 | 8,9 | 8,0–13,2 | 6,3–13 ,4 | 9,2 | 9,1 | 8,0–13,2 | 7,8,–13,4 | |||||||
Industri | 3 266 | 3 273 | 7,5 | 7,3 | 6,3–9,7 | 5,9–9,7 | 9,6 | 9,4 | 8,4–13 , 2 | 6,0–11,2 | 9,6 | 9,5 | 8 | ,4 | –11,7 | 8 ,1–11, 9 | |||||
Övrigt | 4 944 | 4 955 | 6,7 | 6,3 | 5,0–9,6 | 4,5–10,0 | 8,5 | 8,2 | 5,5–12,9 | 5 ,0 | –11, 8 | 8,7 | 8,6 | 7,1–11, | 6 | 6 ,7–11, 8 | |||||
Total Nyfosa | 39 278 | 40 446 | 6,8 | 6,4 | 5,0–11,2 | ,5 | 4 | –11,2 | 8,7 | 8,5 | 5,3–13,2 | 4,8–13,4 | 8,9 | 8,7 | 7,1– | 13,2 | 6,7–13,4 | ||||
| Känslighetsanalys – effekter på verkligt värde | |||
| Resultateffekt, MSEK | |||
Förändring | 2023 | 2022 | |
Förändring driftnetto 1), , % | +/- 5,00 | +/- 1 491 | +/- 1 493 |
Förändring driftnetto 1) , % | +/-2,00 | +/- 596 | +/- 597 |
Förändring direktavkastningskrav, %-enheter | +/- 0,25 | -/+ 1 509 | -/+ 1 640 |
Förändring direktavkastningskrav , %-enheter | +/- 0,10 | -/+ 590 | -/+ 640 |
Förändring diskonteringsränta , %-enheter | +/- 0,25 | -/+ 1 165 | -/+ 1 228 |
Förändring diskonteringsränta , %-enheter | +/-0,10 | -/+458 | -/+ 482 |
Förändring långsiktig vakansgrad , %-enheter | +/-1,00 | -/+ 412 | -/+ 403 |
| Förvaltningsfastigheternas påverkan på årets resultat utöver omvärderingseffekter | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Intäkter | 3 553 | 3 151 |
Direkta kostnader för förvaltningsfastigheter som genererat intäkter under perioden | -895 | -872 |
| Direkta kostnader för förvaltningsfastigheter som inte genererat intäkter | -81 | -58 |
| under perioden | ||
Söderport | Kanoten 10 | Samfosa | Total | |||||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Redovisat värde vid årets ingång | 2 881 | 2 490 | 0 | 0 | 137 | 0 | 3 018 | 2 490 |
Erhållen utdelning | -180 | -335 | – | – | – | – | -180 | -335 |
Andel i joint ventures resultat | 24 | 611 | 0 | 0 | -38 | 61 | -14 | 672 |
Justering av föregående års resultatandel | 3 | – | – | – | 3 | – | 6 | – |
Anskaffning under året | – | 115 | – | 0 | – | 77 | – | 192 |
Omräkningseffekt valuta | – | – | – | – | -8 | -1 | -8 | -1 |
Redovisat värde vid årets utgång | 2 728 | 2 881 | 0 | 0 | 94 | 137 | 2 822 | 3 018 |
| Redovisat värde | |||||
Joint venture | Org.nr | Säte | Andel | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Söderport Property | 559194-8681 | Stockholm | 50% | 2 728 | 2 881 |
| Investment AB | |||||
| RandNyf Kanoten 10 | 559262-0644 | Stockholm | 50% | 0 | 0 |
| Projektutveckling AB | |||||
Samfosa AS | 926 769 170 | Oslo | 50% | 94 | 137 |
Söderport | Samfosa | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Hyresintäkter | 1 025 | 907 | 105 | 103 |
Förvaltningsresultat | 449 | 492 | -7 | 15 |
Värdeförändring fastigheter och derivat | -305 | 947 | -89 | 142 |
Resultat | 48 | 1 227 | -75 | 124 |
varav Nyfosas andel | 24 | 611 | -38 | 61 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | ||
Kassa och banktillgodohavanden | 435 | 691 |
Söderport | Samfosa | |||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Genomsnittlig återstående avtalslängd, år | 4,0 | 4,2 | 4,9 | 4,7 |
Uthyrningsbar yta, tkvm | 773 | 769 | 99 | 102 |
Ekonomisk uthyrningsgrad, % | 98 | 97 | 93 | 93 |
Hyresvärde | 1 164 | 1 068 | 115 | 120 |
Förvaltningsfastigheter | 14 418 | 14 197 | 1 553 | 1 627 |
Likvida medel | 223 | 273 | 28 | 32 |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | 5 455 | 5 761 | 186 | 273 |
varav Nyfosas andel | 2 728 | 2 881 | 93 | 137 |
Räntebärande skulder | 7 354 | 6 936 | 1 377 | 1 290 |
Uppskjuten skatteskuld, netto | 1 473 | 1 465 | 18 | 37 |
Derivatskuld, netto | 72 | -153 | – | – |
Förfalloår, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
<1 år efter balansdagen | 793 | 583 |
1–5 år efter balansdagen | – | – |
>5 år efter balansdagen | 64 | 62 |
Summa | 857 | 645 |
Övriga kortfristiga skulder enligt balansräkningen, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Upplupna finansiella kostnader | 367 | 215 |
Förutbetalda hyresintäkter | 508 | 355 |
Övriga upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 110 | 115 |
Leverantörsskulder | 83 | 41 |
Övriga kortfristiga skulder | 362 | 281 |
Summa övriga kortfristiga skulder | 1 429 | 1 006 |
MSEK | 2023-12-31 | |||||
| Återbetalning/ | ||||||
År | IB skulder | Amortering | UB skulder Ränta krediter | Ränta derivat | Totalt | |
<1 år | 23 343 | -373¹ | 22 971 | -1 415 | 208 | -1 579 |
1-2 år | 22 971 | -5 529 | 17 441 | -1 181 | 119 | -6 592 |
2-3 år | 17 441 | -6 723 | 10 718 | -868 | 92 | -7 499 |
3-4 år | 10 718 | -6 679 | 4 039 | -402 | 47 | -7 034 |
4-5 år | 4 039 | -1 931 | 2 108 | -164 | 25 | -2 070 |
>5 år | 2 108 | -2 108 | – | -124 | 7 | -2 225 |
Totalt | -23 343 | -4 153 | 498 | -26 998 | ||
MSEK | 2022-12-31 | |||||
| Återbetalning/ | ||||||
År | IB skulder | Amortering | UB skulder Ränta krediter | Ränta derivat | Totalt | |
<1 år | 24 149 | -1 056 | 23 094 | -816 | 6 | -1 865 |
1-2 år | 23 094 | -8 310 | 14 784 | -668 | 0 | -8 978 |
2-3 år | 14 784 | -4 921 | 9 863 | -345 | -11 | -5 277 |
3-4 år | 9 863 | -4 991 | 4 872 | -227 | -13 | -5 230 |
4-5 år | 4 872 | -3 214 | 1 658 | -87 | -2 | -3 304 |
>5 år | 1 658 | -1 658 | – | -91 | – | -1 749 |
Totalt | -24 149 | -2 234 | -20 | -26 403 | ||
| Förändring i räntebärande skulder | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Räntebärande skulder vid årets ingång | 24 033 | 21 045 |
Upptagna banklån | 8 147 | 9 751 |
Amortering av banklån | -8 689 | -6 770 |
Emitterade obligationer | 850 | 600 |
Återköp obligationer | -1 100 | -873 |
Nyttjande av checkkrediter | 94 | – |
Förändring upplåningsavgifter | 20 | -13 |
Omräkningseffekt valuta | -15 | 292 |
Räntebärande skulder vid årets utgång | 23 340 | 24 033 |
| Avtalade tomträttsavgälder | ||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
<1 år efter balansdagen | 18 | 16 |
1–5 år efter balansdagen | 61 | 53 |
>5 år efter balansdagen | 200 | 186 |
Summa | 279 | 255 |
Effekt av diskontering vid en diskonteringsränta om 3,25 procent | 250 | 246 |
Summa skuld enligt balansräkningen | 529 | 501 |
Varav långfristig | 512 | 484 |
Varav kortfristig | 17 | 16 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Uppskjuten skattefordran | ||
| Underskottsavdrag | ||
Vid årets ingång | 298 | 238 |
Redovisat i årets resultat | -79 | 64 |
Förvärvade och avyttrade tillgångar | – | -4 |
Vid årets utgång | 219 | 298 |
| Derivat | ||
Vid årets ingång | -76 | -4 |
Redovisat i årets resultat | 64 | -70 |
Förvärvade och avyttrade tillgångar | – | -1 |
Vid årets utgång | -12 | -76 |
| Uppskjuten skatteskuld | ||
| Fastigheter | ||
Vid årets ingång | -1 555 | -1 485 |
Redovisat i årets resultat | 85 | -63 |
Förvärvade och avyttrade tillgångar | – | -7 |
Vid årets utgång | -1 470 | -1 555 |
| Netto uppskjuten skatteskuld | ||
Vid årets ingång | -1 333 | -1 252 |
Redovisat i årets resultat | 70 | -70 |
Förvärvade och avyttrade tillgångar | – | -12 |
Vid årets utgång | -1 263 | -1 333 |
| Finansiella tillgångar/skulder värderade | Finansiella tillgångar värderade | Finansiella skulder värderade | Summa | |||||
| till verkligt värde via resultaträkningen | till upplupet anskaffningsvärde | till upplupet anskaffningsvärde | redovisat värde | |||||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Derivat | 225 | 372 | – | – | – | – | 225 | 372 |
Hyresfordringar | – | – | 26 | 32 | – | – | 26 | 32 |
Kortfristiga fordringar | – | – | 90 | 14 | – | – | 90 | 14 |
Likvida medel | – | – | 435 | 691 | – | – | 435 | 691 |
Summa finansiella tillgångar | 225 | 372 | 551 | 736 | – | – | 776 | 1 108 |
Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 23 437 | 24 149 | 23 437 | 24 149 |
Derivat | 148 | – | – | – | – | – | 148 | – |
Leverantörsskulder | – | – | – | – | 83 | 41 | 83 | 41 |
Övriga skulder | – | – | – | – | 774 | 604 | 774 | 604 |
Summa finansiella skulder | 148 | – | – | – | 24 294 | 24 794 | 24 442 | 24 794 |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflöde för den löpande verksamheten | ||
Värdeförändring fastigheter | 1 352 | 439 |
Värdeförändring finansiella instrument | 320 | -345 |
Resultatandel joint venture | 8 | -672 |
Ränteintäkter och räntekostnader | 1 183 | 596 |
Periodiserade upplåningsavgifter för lån | 54 | 69 |
Avskrivningar på materiella tillgångar | 1 | 2 |
Summa poster som inte ingår i kassaflöde för den löpande verksamheten | 2 918 | 89 |
| Direkta och indirekta förvärv av förvaltningsfastigheter | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | ||
Förvaltningsfastigheter | 1 002 | 4 362 |
Rörelsefordringar | 8 | 23 |
Likvida medel | 13 | 56 |
Summa tillgångar | 1 022 | 4 442 |
Uppskjuten skatteskuld | 0 | – |
Kortfristiga rörelseskulder | 20 | 73 |
Summa skulder | 20 | 73 |
Utbetald köpeskilling | 1 002 | 4 369 |
Påverkan på kassaflödet | 989 | 4 313 |
| Direkta och indirekta avyttringar av förvaltningsfastigheter | |||
MSEK | 2023 | 2022 | |
| Avyttrade tillgångar och skulder | |||
Förvaltningsfastigheter | 1 558 | 1 735 | |
Rörelsefordringar | 18 | 8 | |
Uppskjuten skattefordran | – | 2 | |
Likvida medel | 0 | 0 | |
Summa tillgångar | 1 576 | 1 746 | |
Kortfristiga rörelseskulder | 32 | 20 | |
Summa skulder | 32 | 20 | |
Erhållen köpeskilling | 1 544 | 1 726 | |
Påverkan på likvida medel | 1 544 | 1 726 | |
| Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten | |||
Förändringar i låneportföljen, MSEK | 2023 | 2022 | |
Skulder vid periodens ingång | 24 033 | 21 045 | |
Amortering | -9 789 | -7 643 | |
Nyupptagna lån | 8 940 | 10 | 271 |
Förändring checkkredit | 94 | – | |
| Övrigt | 77 | 68 | |
| Omräkningseffekt valuta | -15 | 292 | |
Skulder vid periodens utgång | 23 340 | 24 033 | |
TSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ackumulerade anskaffningsvärden vid periodens början | 50 | 50 |
Redovisat värde vid årets slut | 50 | 50 |
| Direktägda dotterföretag | Bokfört värde, | ||||
| Antal aktier/ | TSEK, | ||||
Bolagsnamn | Org.nr. | Säte | andelar | Andel, % | 2023-12-31 |
Nyfosa Holding AB | 559134-9443 | Nacka | 500 | 100 | 50 |
| Indirekt ägda dotterföretag | ||||
| Antal aktier/ | ||||
Bolagsnamn | Org.nr. | Säte | andelar | Andel, % |
Nyfosa LTIP AB | 559168-5820 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 125 AB | 559276-2446 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 134 AB | 559276-2537 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 135 AB | 559276-2545 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 164 AB | 559428-5933 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 165 AB | 559428-5941 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 166 AB | 559428-5958 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 167 AB | 559428-5966 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 168 AB | 559428-5974 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 169 AB | 559428-5982 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 170 AB | 559428-5990 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 80 AB | 559248-4314 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Finland Invest AB | 559279-3698 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa NYAB 145 AB | 559276-2685 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Torlunda 1:278 HoldCo AB | 556983-3634 | Nacka | 500 | 100 |
Nyfosa R Fastighets AB | 559126-5771 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa Sky AB | 559428-5909 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Ada AB | 559276-2438 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Polly TopCo AB | 559279-3706 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Vega TopCo AB | 559262-7482 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa Henry TopCo AB | 559276-2669 | Nacka | 25 000 | 100 |
Nyfosa BidCo Holding AB | 559221-7748 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa Nord TopCo AB | 559221-7714 | Nacka | 50 000 | 100 |
Nyfosa Tetis AB | 556847-5825 | Nacka | 11 700 000 | 100 |
Nyfosa Wera AB | 556987-3945 | Nacka | 500 | 100 |
Nyfosa Svea Real Holding AB | 559168-5911 | Stockholm | 50 000 | 100 |
Nyfosa Emelie AB | 559196-0975 | Nacka | 500 | 100 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||
Fastighetsinteckningar | 29 052 | 29 347 |
Andelar i koncernföretag | 3 922 | 5 184 |
| Eventualförpliktelser | ||
Borgensåtaganden för skulder i joint venture | 274 | 328 |
| Styrelsens förslag till vinstdisposition | |
Fritt eget kapital, MSEK | 2023-12-31 |
Överkursfond | 2 054 |
Hybridobligationer | 758 |
Balanserat resultat | 8 180 |
Årets resultat | 800 |
Summa fritt eget kapital | 11 792 |
| Till årsstämmans förfogande stående medel | |
Balanseras i ny räkning | 11 79 2 |
- varav till Överkursfond | 2 054 |
- varav till Hybridobligationer | 758 |
Summa | 11 792 |
| Förändring i | ||||
| Förändring | Kvotvärde, | aktiekapital, | ||
Aktiekapitalets utveckling | Datum | antal aktier | SEK | MSEK |
Nybildning | 17 oktober 2017 | 500 | 100,00 | 0 |
Delning av aktier | 21 maj 2018 | 99 500 | – | 0 |
Nyemission | 21 maj 2018 | 157 628 249 | 0,50 | 79 |
Nyemission | 21 augusti 2018 | 10 000 000 | 0,50 | 5 |
Nyemission | 17 februari 2020 | 6 462 824 | 0,50 | 3 |
Nyemission | 9 mars 2020 | 10 310 000 | 0,50 | 5 |
Nyemission | 9 juni 2021 | 6 521 740 | 0,50 | 3 |
Summa | 191 022 813 | 0,50 | 96 |