5493000TMEGW9DHNOQ702024-01-012024-12-315493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-315493000TMEGW9DHNOQ702024-12-315493000TMEGW9DHNOQ702023-12-315493000TMEGW9DHNOQ702022-12-315493000TMEGW9DHNOQ702023-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-01ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEK5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-015493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-01-01ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-01-015493000TMEGW9DHNOQ702024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Års- och
hållbarhetsredovisning
Kontaktuppgifter för års-
och hållbarhetsredovisning
2024
e-post: ir@synsam.com
Synsam huvudkontor:
Sankt Eriksgatan 60
112 34 Stockholm
Org.nr: 556946-3358
Års- och hållbarhetsredovisningen innehåller information om förutsättningar, utveckling, tillväxttakt, trender
och konkurrenssituationer på de marknader och i de regioner där Synsam är verksamt. Om inte annat anges
är sådan information baserad på Synsams analys av ett flertal källor, innefattande externa källor i form av
allmänt tillgängliga branschpublikationer och branschrapporter, samt en marknadsstudie som tagits fram
för Synsams räkning av Centigo. Synsam intygar att information från externa källor återgetts korrekt och
såvitt Synsam känner till, och kan utröna genom jämförelse med annan information som har offentliggjorts
av sådana externa källor, har inte några uppgifter utelämnats som skulle kunna innebära att den återgivna
informationen är felaktig eller vilseledande. Om ”Bolagsinformation” anges som källa härrör sådan
information till Synsam och är baserad på Synsams egna uppskattningar utifrån information inhämtad från
kunder, leverantörer, branschorganisationer och andra kontakter på de marknader där Synsam är verksamt.
Innehåll
1 DETTA ÄR SYNSAM 3
2 ÅRET SOM GICK 5
Vd-ord 8
3 SYNSAM OCH MARKNADEN 10
4 STRATEGI 13
5 VERKSAMHETEN 17
6 HÅLLBARHET 24
7 BOKSLUT 45
Förvaltningsberättelse 47
Bolagsstyrningsrapport 54
Styrelse 60
Koncernledning 62
Koncernens räkenskaper 64
Moderbolagets räkenskaper 67
Noter, gemensamma för moderbolaget och koncernen 70
Underskrifter 102
Revisionsberättelse 103
Finansiella definitioner och företagsspecifik
ordlista och definitioner 106
8 AKTIEN 108
Synsams historia 111
Synsam AB (publ) är ett svenskt bolag som
lyder under svenska lagar. Om inte annat
anges utrycks alla värden i svenska kronor.
Besök oss här:
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
2
Detta är
Synsam
Sedan starten 1968 har Synsam, med närmare
600 butiker i Sverige, Danmark, Norge, Finland,
Island och Färöarna, vuxit till Nordens ledande
aktör inom optik, ögonmode och ögonhälsa.
Synsams ambition är att fortsätta stärka sin
branschledande position med innovativitet och
ett tydligt hållbarhetsperspektiv.
Omfattande
ögonhälso-
undersökningar
Synsams noggranna ögonhälso-
undersökningar använder avancerade
verktyg för att bedöma kundernas
syn och identifiera potentiella
ögonproblem. Genom att undersöka
ögats inre strukturer säkerställer
Synsam tidig diagnos och erbjuder
skräddarsydda lösningar, vilket
hjälper kunder att bibehålla optimal
syn och ögonhälsa.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADÅRET 2024
3
SYNSAM 2024
DETTA ÄR SYNSAM
3
DETTA ÄR SYNSAM
Ledande
livsstilsföretag inom
optik och ögonhälsa
Synsam är ett ledande och lönsamt livsstilsföretag
inom optik och ögonhälsa i Norden. Koncernen bedriver
verksamhet i butiker i Sverige, Danmark, Norge, Finland,
Island och Färöarna, samt genom e-handel. Butikerna
drivs både i egen regi och av franchisetagare. I Sverige,
Norge och Finland används varumärket Synsam och
i Danmark och Island används Profil Optik. Synsam
omfattar idag närmare 600 butiker, varav absoluta
majoriteten egenägda. Butiksnätverket kompletteras av
en stark digital närvaro online och på sociala medier där
kunderna kan köpa produkter, boka synundersökningar,
sköta sina abonnemang, eller prova ut nya glasögon
direkt i mobiltelefonen. Synsam har ett unikt utbud
av glasögon, solglasögon, sportglasögon och
kontaktlinser från såväl externa välkända varumärken,
som Synsams egna. I erbjudandet ingår också
glasögon- och kontaktlinsabonnemang, hörsel- och
synundersökningar, fysiska och online, liksom personlig
stilrådgivning vid utprovning av glasögon. Synsam
förser även kunder med hållbara alternativ, bland annat
genom återvunna glasögonbågar och solglasögon i
kedjan Synsam Outlet och som en del av sortimentet i
utvalda Synsambutiker.
Synsam var den första aktören i Norden att lansera en
abonnemangstjänst, Synsam Lifestyle. Abonnemanget
innebär att kunden, till en fast månadsavgift, kan
kombinera produkter och tjänster, som exempelvis
glasögon, solglasögon och kontaktlinser, byta ett par
glasögon varje år, erhålla synundersökningar, försäkring
mot förlust, stöld och skada samt gratis byte av glas
om synen skulle förändras. År 2022 invigdes Synsams
produktions- och innovationscenter. Jämtö, den
första kollektionen glasögonbågar som producerades
i anläggningen, lanserades under hösten 2022 följt
av Oscar Eide som lanserades efterföljande år som
den andra kollektionen i samtliga nordiska länder.
Synsams ambition är att som en innovativ aktör driva
utvecklingen av optik, ögonhälsa och ögonmode
iNorden.
560
26
503
33
517
30
Franchise
Egenägda
Antal butiker per
31 december 2022-2024
Andel av total
nettoomsättning
6 435 MSEK
Kassaförsäljning 37 %
Lifestyleabonnemang 53 %
Linsabonnemang 6 %
Online 3 %
Nettoomsättning
per försäljnings-
kategori
Synsam Sverige 48 %
Synsam Danmark 19 %
Synsam Norge 20 %
Synsam Finland 11 %
Övriga & Centrala
funktioner 3 %
Nettoomsättning
per segment
2022 2023 2024
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADÅRET 2024
4
SYNSAM 2024
DETTA ÄR SYNSAM
Året som
gick
2024 var ett framgångsrikt år för Synsam.
Vidårets utgång hade Synsam cirka 840 tusen
abonnemangskunder varav 703 tusen kunder
inom Synsam Lifestyle. Under året har 46 nya
butiker etablerats varav 3 hörselenheter. Synsam
EyeView har fortsatt att implementeras i ett
flertal av Synsams butiker i Sverige och Norge för
att öka optikerkapaciteten och tillgängligheten
för kund.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
5
SYNSAM 2024
ÅRET 2024
5
6 435 MSEK
(5 905)
Nettoomsättning
Ökning: 9,0 procent
9,2 %
(10,3) Organisk tillväxt
75,3%
(75,5) Bruttomarginal
1 595 MSEK
(1 440) EBITDA
24,5 %
(24,1) EBITDA-marginal
957 MSEK
(850) EBITA
14,7 %
(14,2) EBITA-marginal
933 MSEK
(1 150) Kassaflöde från den
löpande verksamheten
3 002 MSEK
(2 720) Nettoskulden
366 MSEK
(311) Resultat efter skatt
2,48 SEK
(2,08) Resultat per aktie,
före och efter utspädning
Utveckling netto-
omsättning, MSEK
Justerad EBITDA, MSEK
2024
Synsam Sverige 3 091 MSEK
Synsam Danmark 1 198 MSEK
Synsam Norge 1 260 MSEK
Synsam Finland 710 MSEK
Övriga & Centrala funktioner 176 MSEK
MSEK
6 435
Nettoomsättning per segment
Nettoomsättning
Netttoomsättnings tillväxt
jämfört med föregående år
Då inga jämförelsestörande poster finns
2024 eller föregående år är justerad
EBITDA detsamma som EBITDA
13% 12%
2020 2021 2022 2023 2024
+2%
+23%
3 806 4 669 5 277 5 905 6 435
9%
2020 2021 2022 2023 2024
1 274 1 217948 1 440 1 595
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
6
ÅRET 2024
SYNSAM 2024
6
Viktiga händelser 2024
Q1
Svenska konsumenter uppfattar
Synsam som Sveriges mest hållbara
varumärke i optikbranschen, enligt
Sustainable Brand Index™ årliga
varumärkesundersökning.
Korade av kunderna till
Danmarks bästa butiksmedarbetare
i Retail Institutes utnämning av
Medarbejderprisen i Danmark.
Q2
Den före detta ishockeystjärnan
Peter Forsberg lanserade sin första
egna glasögonkollektion tillsammans
med Synsam under namnet Peter
Forsberg™. Här utlovas en stilren
design som alltid är rätt i tiden, och
som framför allt ska tilltala män som
bär glasögon.
Synsams årsstämma hölls den 26
april 2024. Årsstämman beslutade
om omval av Peter Törnquist, Kenneth
Bengtsson, Ann Hellenius, Terje List,
Håkan Lundstedt, Gustaf Martin-Löf,
Christoffer Sjøqvist och Anna Omstedt,
samt val av Petra Axdorff som ny
styrelseledamot i bolaget. Helena
Johnson hade avböjt omval. Peter
Q3
Den 4 juli invigdes Synsams nya
innovativa koncept, Sveriges första
glasögoncenter i Westfield Mall of
Scandinavia (MOS) i Solna. Med en
butik på över 600 kvadratmeter, med
fler än 5000 unika glasögon bågar
och marknadens senaste tekniska
utrustning för synkorrigering väl-
komnar Synsam nu kunderna till
en helt ny upplevelse. Butiken är
också först i Sverige med att erbjuda
synunder sökningar fram till klockan21.
Q4
I november 2024 har de banklån
som togs upp vid refinansieringen år
2021 med tre års löptid återbetalats,
470 MSEK. Samtidigt har bolagets
långfristiga revolving credit facility
utnyttjats med 550 MSEK.
Finansiella nyckeltal
MSEK 2024 2023
Nettoomsättning 6 435 5 905
Organisk tillväxt, % ¹) 9,2 10,3
Bruttomarginal, % ¹) 75,3 75,5
Resultat (EBITDA) ¹) 1 595 1 440
EBITDA-marginal, % ¹) 24,5 24,1
Resultat (EBITA) ¹) 957 850
EBITA-marginal, % ¹) 14,7 14,2
Rörelseresultat, EBIT 819 696
EBIT-marginal, % 12,6 11,6
Resultat efter skatt 366 311
Resultat per aktie, före och efter
utspädning, SEK 2,48 2,08
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 933 1 150
Kassaflöde från den löpande
verksamheten/EBITDA, % ¹) 58,5 79,9
Nettoskuld/EBITDA ¹) 1,88 1,89
1) Alternativa nyckeltal. För beräkning av alternativa nyckeltal samt
information om finansiella definitioner, se sidan 106.
Törnquist omvaldes även till styrelsens
ordförande. Stämman beslutade, i
enlighet med valberedningens förslag
och revisionsutskottets tillstyrkande,
om omval av Deloitte AB som revisor
i bolaget. Vidare beslutades om en
aktieutdelning motsvarande 1,80 SEK
per aktie. Årsstämman beslutade även
att inrätta ytterligare ett långsiktigt
incitamentsprogram (LTIP 2024) för
bolagets koncernledning och andra
utvalda nyckelpersoner i enlighet med
styrelsens förslag. För övriga beslut och
dokumentation från årsstämman 2024,
se www.synsamgroup.com.
Tilldelning av aktier för LTIP 2022 har
skett med 223 748 aktier den 10 juni 2024.
I enlighet med styrelsen för
Synsam AB (publ)s beslut, med
stöd av det bemyndigande som
lämnades av årsstämman den
25 april 2023, har 768 677 egna
aktier förvärvats i Synsam för att
säkerställa leverans av aktier under
LTIP 2023. Återköp av egna aktier
har skett på Nasdaq Stockholm
under perioden 2–17 januari 2024 till
ett belopp om 36 MSEK.
I enlighet med styrelsen för
Synsam AB (publ)s beslut, med stöd
av det bemyndigande som lämnades
av årsstämman den 26 april 2024,
har 1 175 000 egna aktier förvärvats
i Synsam för att säkerställa leverans
av aktier under LTIP 2024. Återköp
av egna aktier har skett på Nasdaq
Stockholm under perioden 22
november– 17 december 2024 till ett
belopp om 50 MSEK.
Styrelsen för Synsam AB (publ) har,
med stöd av det bemyndigande som
lämnades av årsstämman den 26 april
2024, beslutat om förvärv av egna aktier i
syfte att justera Bolagets kapital struktur.
Förvärv av egna aktier kan göras från och
med den 22 november 2024 och fram till
dagen för årsstämman 2025. Det högsta
sammanlagda förvärvsbeloppet är 160
MSEK. Inga förvärv av aktier i detta åter-
köpsprogram har skett per 2024-12-31.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
7
SYNSAM 2024
ÅRET 2024
7
VD-ORD
Nytt rekordår
för Synsam
Innovation, expansion och
kundfokus driver vår tillväxt
Som den ledande aktören inom optik och ögonhälsa i Norden
strävar Synsam efter att ligga i framkant inom innovation,
affärsutveckling och hållbarhet i vår bransch. Under 2024
har vi fortsatt att utveckla verksamheten utifrån den
strategin. Året har präglats av butiksexpansion, lanseringar
av nya kollektioner och investeringar i vår affärsmodell.
Genom att kombinera innovativa butikskoncept med
attraktiva erbjudanden har vi lyckats öka både vår kundbas
och vår lönsamhet. Vi ser fram emot att fortsätta utveckla
verksamheten under 2025 med samma höga ambitioner.
Håkan Lundstedt
Vd och koncernchef:
Synsam har levererat
ett rekordår med tillväxt,
stärkt marknadsposition
och ökad lönsamhet
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
8
ÅRET 2024
8
SYNSAM 2024
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
Synsam har levererat ett rekordår med tillväxt, stärkt
marknadsposition och ökad lönsamhet. Vi nådde
en organisk tillväxt på 9,2 procent under året, på en
marknad där konsumenterna varit försiktigare med
sina utgifter. Vår strategi ger resultat med rätt typ
av etableringar, fokus på såväl Synsam Lifestyle som
på kontantaffären, en effektivare organisation och
ett starkt serviceerbjudande. Synsam Lifestyle växer
och stärker vår totalaffär. Nettoomsättningen från
glasögonabonnemang ökade med 13 procent under
2024 och antalet Lifestyle-kunder uppgick vid årets
slut till cirka 703 tusen, en ökning med cirka 83 tusen.
Antalet abonnemangskunder totalt sett, inklusive
linsabonnemang, uppgick vid årets slut till cirka
840 tusen.
Vi följer vår etableringsplan för 2024–2026 med målet
att öppna 90 nya butiker. Under 2024 har vi etablerat 46
nya butiker, och vi har kunnat agera på de möjligheter
lågkonjunkturen skapat i form av fler attraktiva
butikslägen. Vi har etablerat oss på flera mindre orter
där efterfrågan är stark och där vi kan dra nytta av
lägre hyreskostnader. Det finns stora möjligheter
att fortsätta den expansionen under kommande år.
Dessutom uppgraderar och omlokaliserar vi butiker för
att maximera vårt erbjudande. I Danmark har vi stärkt
vår närvaro med en ny flaggskeppsbutik i Köpenhamn,
som öppnade i januari 2025.
Synsam tar marknadsandelar på en
långsiktigt växande marknad
Den nordiska marknaden för optik och ögonhälsa drivs
av flera faktorer: en åldrande befolkning som i högre
utsträckning behöver synkorrigering, ökad skärmtid
som leder till fler synproblem och en växande trend
där glasögon ses som en modeaccessoar snarare än
enbart ett synhjälpmedel. Optikmarknaden är, genom
sin koppling till ögonhälsa, mer motståndskraftig
mot ekonomiska svängningar än andra
detaljhandelssegment.
Synsam fortsatte att ta marknadsandelar under året.
Danmark och Norge påvisar en positiv utveckling med
starkare organisk tillväxt jämfört med föregående år. I
Sverige stärktes den organiska tillväxten under slutet av
året och vi har tagit marknadsandelar. I både Sverige
och Norge har abonnemangsaffären varit den viktigaste
tillväxtdrivaren. Finland har en stark organisk tillväxt på
en hårt konkurrensutsatt marknad.
Ökad optikerkapacitet och innovation
Synsam EyeView
Tillgången till optiker har under lång tid varit en
utmaning för vår bransch. Synsam har tagit ett stort
steg framåt genom Synsam EyeView, en teknisk lösning
som förändrar hur synundersökningar genomförs. Detta
koncept har framgångsrikt implementerats i Sverige
och Norge sedan 2023 och har fått ett mycket positivt
mottagande av våra kunder. Under 2025 kommer
projektet att slutföras, vilket ger oss ännu bättre
förutsättningar att möta den ökande efterfrågan på
synvård också på mindre orter. Med hjälp av innovation
och teknologiska framsteg stärker vi vår roll som
ledande aktör inom ögonhälsa och optikbranschen.
Synsam tar ansvar för hållbarhet och
ögonhälsa
Synsam bedriver verksamheten med ett tydligt
och integrerat hållbarhetsperspektiv genom hela
värdekedjan. Vi upplever att hållbarhetsarbetet stärker
vår attraktionskraft såväl som arbetsgivare som
motpart för leverantörer och gentemot våra kunder. Vi
har under året gjort ytterligare framsteg i arbetet med
vårt produktions- och innovationscenter på Frösön,
Östersund. Anläggningen innebär att vi kunnat flytta
delar av vår produktion från Asien till Sverige, vilket
skapar en mer flexibel och effektiv försörjningskedja.
Närproducerade bågar innebär kortare ledtider,
minskad klimatpåverkan och möjligheten att snabbare
möta kundernas behov och efterfrågan.
En annan viktig del av Synsams hållbarhetsarbete
är att utveckla vårt bidrag till en god ögonhälsa och
en bra syn. Behovet av synvård ökar i takt med att vi
lever längre och tillbringar alltmer tid framför digitala
skärmar. Prognoser pekar på att hälften av världens
befolkning kan vara närsynta redan 2050. Synsam tar
aktivt ansvar för att möta dessa utmaningar genom
innovativa lösningar som förbättrar tillgängligheten och
stärker synhälsan.
Vår vision är att våra optiker ska vara en självklar del av
vårdkedjan, bidra till en bättre folkhälsa och säkerställa
att alla får den ögonvård de behöver. Under året har
Synsam fortsatt att visa sitt engagemang för att
främja ögonhälsa hos unga genom att tillhandahålla
kostnadsfria aktivitetsglasögon till barn inom ramen
för initiativet ”Alla ska se!”. Detta initiativ är riktat
mot barn i åldrarna 5 till 12 år och de specialdesignade
glasögonen är anpassade för att klara av olika sport-
och utomhusaktiviteter samt energiskt lekande. Sedan
initiativets start har Synsam delat ut cirka 66 000 par
glasögon till barn runt om i Norden.
Ett starkt utgångsläge inför 2025
Tack vare stort engagemang och fina insatser av våra
medarbetare blev 2024 ytterligare ett rekordår för
Synsam, präglat av stark tillväxt, hög etableringstakt,
ett attraktivt serviceerbjudande och innovativa
lösningar. Med vårt fokus på kostnadseffektivitet, full
implementering av Synsam EyeView i Sverige och Norge
under 2025 samt en fortsatt expansion av vårt Lifestyle-
erbjudande, har vi en solid grund för att nå våra mål.
Vårt långsiktiga fokus är att skapa lönsam tillväxt
genom att erbjuda innovativa och kundfokuserade
lösningar. Genom att förenkla tillgången till kvalitativ
ögonvård och marknadens bredaste och mest attraktiva
sortiment skapar vi värde för våra kunder och bygger en
hållbar tillväxt för framtiden. Vi är stolta över hur långt
vi har kommit och ser fram emot att fortsätta utveckla
Synsam som det ledande livsstilsföretaget inom optik
och ögonhälsa i Norden. Resan har bara börjat!
Håkan Lundstedt
Vd och koncernchef
Synsam EyeView
möjliggör expansion
på orter där optiker
tidigare saknats
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
9
SYNSAM 2024
ÅRET 2024 AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
Synsam och
marknaden
Ett antal faktorer ligger bakom tillväxten
i den nordiska marknaden för optik- och
ögonhälsa. Vi lever längre, vilket skapar ett
större behov av synkorrigeringar. Vi tillbringar
alltmer tid framför datorernas, läsplattornas
och telefonernas skärmar, vilket medför
att närsyntheten ökar, särskilt bland yngre
personer. Och, till sist, har glasögon blivit en
modedetalj som byts ut allt oftare.
MARKNAD
Personlig service
för varje kund
På Synsam prioriterar vi varje kunds
unika behov genom att erbjuda
skräddarsydda råd om glasögon som
kompletterar deras stil och livsstil.
Från expertrekommendationer
till smidiga köp säkerställer vi en
välkomnande och professionell
upplevelse som förbättrar både syn
och självförtroende.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
MARKNAD
10
MARKNAD
Fortsatt tillväxt inom
optik marknaden i Norden
Enligt en marknadsstudie, som togs fram för
Synsam 2024, uppskattades storleken på den
nordiska optikbranschen att uppgå till drygt
25 miljarder kronor 2024. Optikmarknaden
är, genom sin koppling till ögonhälsa, mer
motståndskraftig mot ekonomiska svängningar
jämfört med andra detaljhandelssegment och
därmed mindre utsatt för en övergång från
fysisk butik till onlineförsäljning.
1.
Glasögon, kontaktlinser
och solglasögon
Branschens viktigaste produktkategori utgörs av
glasögon, där bågar och glas tillsammans svarar
för cirka 70 procent av marknaden. Kontaktlinser
utgör cirka 15 procent av marknaden och de flesta
kontaktlinsbärare har glasögon eller solglasögon
som komplement. Med undantag för Danmark är de
nordiska abonnemangstjänsterna för kontaktlinser
fortfarande relativt outvecklade. Solglasögon, som
är den tredje produktkategorin, svarar för cirka 15
procent av marknaden.
2.
Trender
Bakom den fortsatta tillväxten inom
optikdetaljhandeln finns tre viktiga trender, utöver
befolkningsökning, som bidrar till fortsatt stabilitet
och volymökningar på den nordiska marknaden.
Ökad livslängd
I takt med att den förväntade livslängden ökar
i de nordiska länderna, ökar också behovet av
synkorrigeringar, vilket i sin tur driver på en ökad
försäljning av glasögon och andra produkter.
Mer tid framför skärm
Idag tillbringar vi alltmer tid framför skärmarna på
mobiltelefoner, läsplattor och datorer. Ökad skärmtid,
i kombination med mer tid inomhus och mindre tid
utomhus i naturligt ljus, gör närsynthet vanligare i alla
åldersgrupper, särskilt bland yngre och år 2050 beräknas
50 procent av Nordens befolkning vara närsynt, mot
cirka 34 procent idag. Utvecklingen ökar behovet av
terminalglasögon, progressiva glasögon och kontaktlinser.
Kortare omloppstid
Glasögon är inte bara en medicinsk nödvändighet, utan
också en modedetalj, något som, enligt undersökningen,
gör att antalet glasögon som varje person äger kommer
att öka och att tiden mellan glasögonbyten samtidigt
kommer att bli kortare.
3.
Kanaler
De allra flesta glasögon och solglasögon inhandlas
i fysiska optikbutiker, delvis som en naturlig följd av
behovet av synundersökningar. Kontaktlinser är den
produktkategori som till störst del omfattas av handel
över internet i optikbranschen. Cirka en tiondel av den
totala volymen oslipade solglasögon köps via internet
och andelen för glasögon är väsentligt lägre.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
11
SYNSAM 2024
MARKNAD
4,5 % 3,1 %
4,3 % 3,0 %
5,1 % 3,2 %
4,4 % 3,2 %
CAGR
Finland
Norge
2023–2025 2025–2029
Detaljhandelsvärde per land, MSEK
Observera: Försäljningsvärde för synundersökningar har
exkluderats på grund av datarestriktioner; historiska data tyder
på minimala förändringar för detta segment. Marknadsstorlek
och tillväxttakt omfattar inte disruptiva affärsmodeller, utan
avser traditionell kontant och onlineförsäljning.
Källa: Marknadsstudien
Finland Norge Danmark Sverige
Danmark
Sverige
3,14 % CAGR
2023A 2024E 2025F 2026F 2027F 2028F 2029F
24,1
25,4
26,4
28,0
28,9
29,8
4,63 % CAGR
4,1
4,4
4,8
5,0
4,9
5,1
5,3
5,7
5,8
6,0
6,4
6,7
6,9
7,4
7,6
7,9
8,6
9,2
9,5
10,2
10,5
10,8
Marknadsstudien baseras på ny information som tillkommit sedan tidigare marknadsstudie.
Historisk data som presenterats i tidigare års- och hållbarhetsredovisningar gällande
marknadsstorlek och tillväxt är därför inte jämförbar med den data som anges i denna graf.
5,3
5,5
4,5
27,2
4,7
7,2
9,9
5,1
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
12
SYNSAM 2024
MARKNAD
Strategi
Kärnan i Synsams strategi är att kunden
står i fokus och att prisvärda erbjudanden
liksom innovativa butikskoncept skall svara
mot kundens behov. Starka affärskoncept
i kombination med tydlig kommunikation
genom digitala såväl som fysiska kanaler
skapar plattformen för såväl kontantaffären
som för Lifestyleaffären och attraherar kunder
till butiker, e-handel och synundersökningar.
Noggrannhet
och omsorg för
kundernas glasögon
Synsam tar steget längre än vanliga
synundersökningar genom att
erbjuda professionella justeringar och
reparationer för att hålla kundernas
glasögon i perfekt skick. Med skicklig
uppmärksamhet på detaljer säkerställer
Synsam att glasögonen sitter bekvämt
och fungerar optimalt, vilket förbättrar
kundernas vardagliga upplevelse.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024 STRATEGI
SYNSAM 2024
13
STRATEGI
Framgångsfaktorer för
Synsams tillväxtstrategi
Synsam idag
Organisk tillväxt Ytterligare tillväxtpotential
Bygger på framgångsfaktorer
med tillväxtpotential från ett antal områden och fokus på innovation
Tydlig strategisk
plan för att
tillvarata ytterligare
tillväxtpotential
Made in Sweden
(Norden & export)
• Ytterligare
hälsovertikaler
• Operationell excellens
• E-handel
B C
A
Nya butiker
• Plan att etablera
90 butiker 2024-2026
Tillväxt i befintliga butiker
• Abonnemang
Egna varumärken
• E-handel
+3 %
marknadstillväxt
(2025-2029)
Butiker/butikskoncept Hållbarhetsinitiativ Egna varumärken Digitala lösningar Abonnemang
Synsams tillväxtstrategi baseras på en under-
liggande marknadstillväxt, på tillväxt i existerande
butiker och genom nya, tillkommande butiker,
samt på en övergång från traditionell försäljare av
tjänster och produkter, till ett ledande kundfokus-
erat lifestylebolag inom optikbranschen. Detta ger
Synsam en stark plattform för fortsatt tillväxt.
Synsam och omnikanalstrategin
Synsams omnikanalstrategi syftar till att sömlöst över
sälj- och servicekanaler möta kundernas olika prefe-
renser genom hela kundresan. Synsams digitala kanaler
på egna och tredjepartsplattformar som Facebook och
Google samverkar med det butiksnät som utgör den
fysiska basen för verksamheten. Kärnan i omnikanal-
strategin är att kunden står i fokus. Det betyder att
kunden kan interagera med Synsam, inte bara på plats i
den fysiska butiken, utan också via mobiltelefonen, läs-
plattan eller datorn därhemma. Målet är att skapa en
helt integrerad upplevelse och en harmoniserad prisbild,
oavsett var, hur och när kunden möter Synsam.
Rätt utnyttjad skapar omnikanalstrategin ständigt nya
möjligheter för innovativa och kundorienterade möten
och bidrar till nya mötesplatser och kontaktytor. Detta
genererar i sin tur ett ökat intresse som attraherar
nya och befintliga kunder till butiker, e-handel och
synundersökningar. Synsams kunskap om kundresan,
kombinerat med ett nytänkande i marknadsföring
och kommunikation är avgörande framgångsfaktorer.
Ett högt prioriterat område i strategin är att skapa en
ökad kännedom och uppmärksamhet kring varumärket
Synsam, liksom för de egna nordiska varumärkena. Den
fortsatta tillväxten för koncernen förväntas komma
ifrån en kombination av Lifestyleabonnemang, e- han-
del, egna varumärken och kontaktlinsabonnemang.
Lifestyleabonnemanget
En marknadsstudie har visat att upp till 60 procent
av de kunder som ännu inte har tecknat en
prenumerations tjänst för glasögon kan vara intresse-
rade av en sådan. För att nå dessa potentiella abon-
nenter fokuserar Synsam på att identifiera kundbehov
hos sina befintliga kunder och föreslå lösningar för
dessa. Samtidigt ligger stort fokus på att attrahera nya
kunder, bland annat genom att kontinuerligt utveckla
tjänsten för att möta kundernas behov men även stärka
kommunikationen kring tjänstens fördelar.
Kontaktlinser
Synsams kontaktlinsstrategi syftar till att skapa en
mer långsiktig relation med de kunder som idag är
engångsköpare av kontaktlinser, men också att öka
merförsäljningen av glasögon och solglasögon,
majoriteten av kunder med abonnemang också köper
sådana produkter.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
14
SYNSAM 2024
STRATEGI
Omnikanalstrategi
Produkter
Glas
Bågar
Solglasögon
Sportglasögon
Kontaktlinser
Ögonvård & tillbehör
Hörselhjälpmedel
Tjänster
Ögonhälsotjänster
Hörseltest
Lifestyleabonnemang
Kontaktlinsabonnemang
Stilrådgivning
Stylelab
applika-
tion
Ai Eye-
wear
website
Synsam
website
Sociala
medier
Kunden i
fokus
Megastores
+ ögonhälso
-
center
Flagship Stores
+ ögonhälso
-
center
Synsam
Hörsel
Synsam
Outlet
Synsam Sports
Synsam bygger, genom att utnyttja positionen som
Nordens ledande optikkedja, en unik nisch inom sport-
glasögon, något som ökar bredden på Synsams totala
produkterbjudande. Idag finns ett sortiment av glasögon
som täcker in ett trettiotal av de vanligaste sportaktivite-
terna under kategorierna Aktiv, Utomhus, Snö, Street och
Vatten. Synsam har under 2024 lanserat skidglasögon i de
egna varumärkena Fellepini och Oscar Eide. I och med det
växande intresset för vintersport och skidåkning i Norden
har Synsam valt att ta fram egna kollektioner av skid-
glasögon för att möta kundernas behov av skidglasögon
som kombinerar modern teknik och linser i toppklass.
Egna varumärken
Egna varumärken är en nyckelfaktor för att Synsam
ska kunna möta alla kunders behov i olika prissegment
med ett bredare sortiment. Etableringen av Synsams
produktions- och innovationscenter möjliggör också en
tydlig differentiering från konkurrenterna genom att
Synsam kan erbjuda ett skräddarsytt sortiment som
passar den nordiska kundbasen.
Expansion av butiksnätet
Lanseringen av nya butiker och koncept utgör basen
i Synsams tillväxtstrategi. Synsam har byggt upp en
omfattande erfarenhet när det gäller att öppna nya
butiker i de länder där koncernen är verksam och
har idag närmare 600 butiker i Norden. En analys av
marknaden har identifierat över 200 potentiella platser
för nya butiker och för perioden 2024–2026 har ett mål
satts om att öppna 90 nya butiker.
Företagskunder
Genom ett attraktivt erbjudande av terminalglasögon,
synundersökningar och andra tjänster till
företagskunder, ökar trafiken till butikerna och
därmed också antalet privatkunder. Marknaden för
företagskunder är stabil och Synsam är väl positionerat
för att framgångsrikt kunna gå in i olika upphandlingar.
Synsam Hörsel
Synsam har utvärderat olika marknadssegment
som är angränsande till ögonhälsa och som kan ge
nya möjligheter till fortsatt expansion. Det första
steget i detta är Synsam Hörsel, en verksamhet som
erbjuder hörseltest och hörapparater i utvalda butiker.
Kombinationen av hörsel- och optikdetaljhandel är väl
etablerad i exempelvis Europa och Nordamerika, men
ännu outvecklad i Norden.
Synsam EyeView
Optikerkapaciteten har varit en begränsande faktor
för tillväxten och tillgängligheten i vår industri under
lång tid. Synsam EyeView är en kombination av nya
innovativa teknologilösningar och förändrade processer
och arbetssätt, som leder till att optikerkapaciteten
ökas. Synsam EyeView möjliggör också att Synsam kan
fortsätta expandera på orter där avsaknaden av optiker
tidigare inte har tillåtit en butiksetablering.
Andra strategiska initiativ
Synsam har identifierat ett antal ytterligare initiativ
som förväntas bidra till att driva tillväxt och effektivitet
över tid. E-handel är ett möjligt tillväxtområde.
Produktionen av bågar i Synsams produktions- och
innovationscenter innebär en möjlighet till export
utanför Norden. Synsam skulle även på lång sikt kunna
genomföra en expansion i Europa, genom etablering av
något av Synsams koncept, alternativt genom förvärv
av en eller flera medelstora optikkedjor.
STRATEGI
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
STRATEGI
15
Synsam Lifestyle rekordår för
abonnemang på glasögon
Med en hög kundnöjdhet fortsätter
Synsam Lifestyle att revolutionera
hur våra kunder har glasögon. Till en
fast månadskostnad får de tillgång
till glasögon, solglasögon med styrka,
läsglasögon, kontaktlinser och
sportglasögon allt anpassat efter deras
livsstil.
År 2024 har varit ytterligare ett starkt år
för Synsam Lifestyle, med en tillväxt på
drygt 83 000 nya abonnemangskunder.
Den totala kundbasen för abonnemang,
justerad för överlapp mellan glasögon- och
linsabonnenter, har också ökat med drygt
95 000 kunder. En viktig faktor bakom denna
framgång är den höga kundnöjdheten, som
fortsatt att ligga på toppnivå.
I tider av ekonomisk osäkerhet har
abonnemang blivit en trygg försäkring för
många kunder. Tjänsten inkluderar årliga
synundersökningar och fria glasbyten vid
förändrad syn. Det garanterar att kunderna
alltid har rätt styrka och produkter som
passar deras behov.
Under året har Synsam tagit fram
informationsfilmer för att visa hur tjänsten
fungerar, vad som ingår och nyttan. De ökar
förståelsen och värdet av tjänsten, och riktar
sig både till nya kunder och de som redan
valtLifestyle.
En viktig nyhet är Nöjd-kund-garantin. Den
innebär att du som kund alltid ska känna dig
trygg med att du får hjälp, oavsett vad som
inträffar.
Ett stort fokus har även lagts på att
förbättra abonnemangsverktygen i butik.
Genom nya digitala lösningar har både
kunder och medarbetare fått en smidigare
upplevelse som gör det enklare att hantera
abonnemangen och anpassa tjänsten efter
kundens individuella behov. Det stärker
Synsams position som en aktör där allt utgår
från kunden.
Under 2025 planerar Synsam nya initiativ
för att ytterligare stärka kundnöjdheten för
befintliga kunder och möta nya målgrupper
med abonnemanget. När Lifestyle startade
2016 var det något helt nytt. Nu har många
lojala abonnemangskunder varit med länge.
Ett naturligt nästa steg är att fortsätta fylla
abonnemanget med fördelar.
Synsam fortsätter att arbeta mot sitt mål
att nå en miljon aktiva abonnemangskunder
till slutet av 2025, en vision som drivs av
företagets fokus på kundnöjdhet och
långsiktigt värde.
Synsam Lifestyle löser kundens behov av
enkel, flexibel och prisvärd synkorrigering.
För kunderna är abonnemanget inte bara en
tjänst det är en trygghet som gör det lättare
att ta hand om sin syn och hälsa.
CASE
Betala ingenting
idag
Obegränsat antal
synundersökningar
Nya glas när synen
förändras
Byt ut en valfri
produkt varje år
Komplett försäkring
Rengöringsprodukter
och justering ingår
Synsams Lifestyleabonnemang
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
16
SYNSAM 2024
STRATEGI
Verksam-
heten
Som Nordens ledande aktör inom optik,
ögonmode och ögonhälsa erbjuder Synsam
ett omni-koncept som väver samman
Synsams digitala och fysiska sälj- och
servicekanaler. I de närmare 600 butikerna
erbjuds utöver produkter såsom glasögon och
kontaktlinser även tjänster som exempelvis
synundersökningar och stilrådgivning.
Synsams abonnemangserbjudande med
Lifestyle- och kontaktlinsabonnemanget,
Synsams egna varumärken, Synsams
produktions- och innovationscenter på Frösön
och införandet av Synsam EyeView är exempel
på Synsams innovationsförmåga.
I undersöknings-
rummet
Detta är en näthinneavbildningsenhet
som används på Synsam för att ta
detaljerade bilder av näthinnan.
Den hjälper till att upptäcka
tillstånd som diabetisk retinopati,
makuladegeneration och andra
näthinneproblem, vilket möjliggör
tidig diagnos och proaktiv ögonvård.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
STRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
VERKSAMHETEN
17
Basen i Synsams verksamhet
utgörs av butiksnätverket, där
kunderna kan träffa en optiker för
synundersökningar, välja glasögon,
solglasögon eller kontaktlinser, teckna
abonnemangstjänster och även få
stilrådgivning. I slutet av 2024 hade
Synsam närmare 600 butiker i Norden,
varav absoluta majoriteten egenägda.
Tack vare sin storlek, effektivitet och
innovationsförmåga kan Synsam
erbjuda sina kunder ett omfattande
utbud av produkter och tjänster till
konkurrenskraftiga priser. Synsam har ett
starkt omni-koncept och en betydande
närvaro online där kunderna kan möta
Synsam via Synsams och Profil Optiks
hemsidor och sociala medier. Kunderna
kan möta och interagera när, hur och var
det passar dem bäst. Detta gör Synsam
till ledande i branschen när det gäller att
integrera digitala kanaler i kundmötet.
Glasögon
Glasögon är Synsams ursprungliga och
största produktkategori. Koncernen
erbjuder glasögon, solglasögon,
sportglasögon och skidglasögon, från
egna och välkända globala varumärken.
Receptbelagda och receptfria glasögon
och solglasögon kan köpas både
i butik och online och finns med i
Lifestyleabonnemanget.
Återvinning
Synsam arbetar aktivt med att öka
återvinningen av gamla glasögonbågar
som material för nya bågar och samlar
därför in uttjänta bågar i sina butiker.
Via Synsam Outlet och som en del av
sortimentet i utvalda Synsambutiker
finns också möjligheter att köpa
glasögonbågar secondhand.
Sportglasögon
De nordiska kunderna blir alltmer aktiva
inom olika sporter. Sportglasögon
bedöms därför bli en växande del av
försäljningen. Sportglasögon säljs både
på recept och receptfritt, i butik och
online. Synsam erbjuder kunderna ett
antal varumärken, däribland de egna,
Rigel och Sports Essential. Sortimentet
innefattar glasögon anpassade för
ett trettiotal olika aktiviteter inom
sektorerna Aktiv, Utomhus, Snö, Street
och Vatten.
Synsam har under 2024 lanserat
skidglasögon i de egna varumärkena
Fellepini och Oscar Eide. I och med
det växande intresset för vintersport
och skidåkning i Norden har Synsam
valt att ta fram egna kollektioner av
skidglasögon för att möta kundernas
behov av skidglasögon som kombinerar
modern teknik och linser i toppklass.
Kontaktlinser
Synsam erbjuder sfäriska, toriska
och multifokala linser. De sfäriska
linserna korrigerar närsynthet och
översynthet, de toriska astigmatism
och multifokala linserna används
mot ålderssynthet. Både endags- och
månadslinser förekommer. Kundgruppen
kontaktlinsbärare är särskilt intressant
för Synsam, eftersom dessa ofta
kombinerar linser med vanliga glasögon
och solglasögon. Synsam säljer
kontaktlinser från globala varumärken
och genom det egna varumärket, EyeQ.
VERKSAMHETEN
Starkaste sortiments-
erbjudandet i Norden
Synsam Lifestyle står för 53% av total
nettoomsättning
2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
3 %
14 %
24 %
36 %
41 %
46 %
50 %
I slutet av 2024 hade Synsam
närmare 600 butiker i Norden,
den absoluta majoriteten av
demär egenägda.
51 %
53 %
Synsams
kontaktlins-
abonnemang
utvecklas väl
(omsättning,
MSEK)
2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
+283 %
+50 %
+38 %
21
82
123
169
223
+32 %
375
415
+68 %
+11 %
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
STRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
VERKSAMHETEN
18
Tjänster
Alla Synsambutiker erbjuder flera olika tjänster, från
stilrådgivning till synundersökningar av licensierade
optiker, men också mer avancerade synundersökningar
vid särskilda ögonhälsocenter. Syftet med
ögonhälsocenter är att nå kunder med eventuella
ögonproblem, för att kunna hänvisa dem till lokala
samarbetspartners, exempelvis privata ögonkliniker.
Både enklare och mer avancerade synundersökningar
bygger långsiktiga kundrelationer som bidrar till att
driva trafik till butikerna. Synsam erbjuder också
en företagskundlösning där koncernen svarar för
leverans av produkter och tjänster till olika företags
medarbetare.
Lifestyle- och kontaktlinsabonnemang
Synsam var den första aktören inom optisk detaljhandel
och ögonhälsa att erbjuda en abonnemangstjänst för
sina produkter och tjänster. Lifestyleabonnemanget
gör att kunden, till en fast månadskostnad, kan
kombinera flera olika par glasögon och linser, göra
synundersökningar, byta glasögon och utnyttja andra
tjänster för att skräddarsy en helhetslösning enligt sina
individuella behov. Abonnemangslösningen svarar idag
för över hälften av koncernens omsättning och det finns
en stor marknadspotential för Lifestyleabonnemanget.
Enligt en marknadsstudie kan upp till 60 procent av de
kunder som ännu inte har tecknat abonnemang vara
intresserade av ett sådant.
Synsams abonnemangslösning för kontaktlinser
kompletterar Synsams övriga kunderbjudande och har
haft en stark tillväxt sedan införandet. För Synsam
är fördelen med abonnemanget, precis som med
Lifestyleabonnemanget för glasögon, att koncernen
Ständig innovation
säkrar konkurrenskraften
För Synsam handlar innovation om att
ständigt utmana status quo. Att utveckla
nya produkter, tjänster och arbetssätt.
Det är det säkraste sättet att bibehålla en
stark konkurrenskraft i bolaget.
Innovation är en central del i Synsams
företagskultur. Under de senaste tio åren har
bolaget byggt upp en innovationskultur som
alltid utgår från kunden. Den kombineras med
en stark genomförandekraft där företaget
effektivt prioriterar, resursallokerar och
implementerar nya idéer.
Synsam har skapat en nätverksorganisation
som formerar sig efter uppgiften. Det
finns ingen rädsla för förändring. Tvärtom,
medarbetarna förväntar sig att nyheter
ständigt lanseras. Ett tydligt exempel är
Synsam EyeView, en banbrytande innovation
som kombinerar ny AI-teknologi med
traditionella metoder för att förbättra
synundersökningar. Genom EyeView har
Synsam skapat en effektiv och kundanpassad
process som ger kunderna ökad tillgång till
synundersökningar.
Många innovationer har sitt ursprung i
kundanalyser. Från insikter om kunderna
har vi skapat en mängd nya innovationer.
Ett exempel är Lifestyleabonnemanget där
vi är först i världen med att låta kunden
hyra glasögon i stället för att äga. Andra
exempel är Synsam Sports med slipade glas
anpassade för din sport, Synsam Outlet med
fokus på second hand och cirkularitet, och
Synsam Style Lab där kunden virtuellt kan
prova glasögon och solglasögon online. Våra
innovationer testas alltid mot frågan: hur
gynnar det här kunden?
Under 2024 har flera viktiga innovationer
sett dagens ljus. Vi har bland annat tagit
fram goggles, skidglasögon, med glas
i högsta kvalitet under varumärkena
Oscar Eide och Fellepini, och skapat en
samarbetskollektion med Peter Forsberg. Med
våra samarbetspartners har vi introducerat
flera nya produkter, till exempel innovativa
kontaktlinser och glas som tar seendet till
nästa nivå, nästa generations transitionslinser
som anpassar sig efter ljusförhållanden, och
smarta glasögon med integrerad kamera
och hörlurar. Vi har även investerat i en helt
ny online-plattform för våra hemsidor och
ett nytt lager i Stockholm. De ger ytterligare
förbättrad logistik och kundservice, och
förstärker kapaciteten att ge nytt liv åt
bågar i vårt ständigt växande second
hand-segment.
AI är ett annat viktigt område. Där har vi
under 2024 inlett en satsning på att integrera
artificiell intelligens i vår verksamhet, både
i kundnära tjänster och i interna processer.
Genom AI ser vi stora möjligheter att förbättra
både kundupplevelsen och effektiviteten i vår
verksamhet.
Inför 2025 kommer vi bland annat att
vidareutveckla vårt AI-program, lansera nya
produktinnovationer och fördjupa samarbetet
med externa partners. Innovation drivs allt
oftare av globala megatrender som hållbarhet
och teknologisk utveckling, något som
lett till vår satsning på Synsam Outlet och
cirkulära affärsmodeller. Innovation är vår
mest kraftfulla drivkraft för Synsams framtida
konkurrenskraft. Vi utmanar oss själva och
branschen varje dag, och vi ser fram emot
att fortsätta leda utvecklingen även under
2025 med en kultur där ständig förändring är
detnormala.
CASEVERKSAMHETEN
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
STRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
19
SYNSAM 2024
VERKSAMHETEN
VERKSAMHETEN
Synsam kommer närmare kunderna
–öppnar fler butiker på mindre orter
Synsam fortsätter sin tillväxtresa. Under
2024 har 46 nya butiker öppnat sina
dörrar, ofta på mindre orter. Det innebär
att Synsam ligger före sin ambitiösa plan,
att etablera 90 nya butiker under tre år till
och med 2026.
Synsam har en unik etableringsprocess där
varje butik når lönsamhet inom sex månader,
ofta tidigare. Genom att fokusera på mindre
orter med cirka 10 000–15 000 invånare har
Synsam lyckats möta lokala behov och skapa
ett starkt inflöde av kunder direkt från start.
Synsams etableringsstrategi bygger på att
skapa tillgänglighet för kunder i hela Norden.
Under 2024 har Synsam etablerat nya butiker
i flera mindre orter där lokalbefolkningen
tagit emot Synsam med öppna armar. När
andra aktörer lämnar stadskärnorna, väljer
Synsam att gå in. Dessa orter, som tidigare
saknat Synsams närvaro, har snabbt blivit
viktiga marknader med stark efterfrågan.
Synsams förmåga att hitta strategiska lägen
med hög synlighet och bra kundflöde har varit
avgörande för denna framgång.
Medan mindre orter prioriteras i Sverige och
Norge, riktas fokus i Finland mot större städer
och i Danmark på att uppgradera befintliga
butiker. Köpenhamn har dessutom fått en
ny flagship-butik och Synsam söker flera nya
lägen i Köpenhamn. Synsam har fyra olika
koncept för butiker: Flagship, Mega, Regular
och Outlet. I samtliga möts du av ett brett
sortiment och en tilltalande butiksmiljö.
Med lönsamhet inom sex månader och en
kort payback-tid för investeringen är Synsams
etableringar inte bara en investering i
tillväxt, utan också en strategisk satsning på
långsiktig framgång. Butikerna är designade
för att rymma Synsams omfattande sortiment
från glasögon och kontaktlinser till sport-
och solglasögon. De största butikerna rymmer
upp till 5 000 bågar, medan målet är att
mindre butiker skall erbjuda minst 1 500 bågar
för att garantera ett brett utbud oavsett var
kunden bor.
Med fortsatt fokus på att nå mindre orter och
att förbättra butiksupplevelsen, tar Synsam
ytterligare steg mot sitt mål att etablera 90
nya butiker under perioden 2024–2026.
Synsams etableringar är mer än bara en
expansion, det är en del av företagets löfte att
finnas där kunderna finns och att erbjuda en
tjänst som kombinerar tillgänglighet, kvalitet
och ett brett utbud. Med fokus på tillväxt och
en strategisk etableringsprocess visar Synsam
vägen framåt, både för sig själva och för
sina kunder.
CASE
skapar både merförsäljning och en längre och över tid
mer varaktig relation med kunden.
Synsam Hörsel
Hörseltest och hörapparater utgör ett
marknadssegment som gränsar till de tjänster och
produkter som Synsam erbjuder för ögonhälsa. I Europa
och även Nordamerika är ett kombinerat erbjudande
vanligt, något som ännu inte är fallet på den nordiska
marknaden. Synsam har därför startat initiativet
Synsam Hörsel som erbjuder hörseltest och utprovning
av hörapparater i 11 butiker, per december 2024.
Egna varumärken
Synsam lanserade redan 2016 sina första egna
varumärken. Syftet var då, liksom idag, att positionera
om koncernens övergripande varumärke i riktning mot
ögonmode och prisvärdhet och därmed skilja ut sig från
konkurrenterna. Idag har koncernen elva framgångsrika
egna varumärken inom fyra prissegment, Essentials,
Classic, Premium och Exclusive, vart och ett med tydlig
profil, syfte och målgrupp. Som exempel kan nämnas
premiumvarumärket Oscar Eide, Jämtö, Design by
Bernadotte & Kylberg som fokuserar på innovation och
Readers som erbjuder moderiktiga läsglasögon.
Omnikanal butiker och online i kombination
Butikerna, tillsammans med de olika digitala kanaler
där Synsam är aktiv, skapar en plattform som,
oavsett kanal, ger en integrerad kundupplevelse och
en harmoniserad prisbild. Under perioden 2024–2026
planerar koncernen för 90 nya butiker. Dessa
kommer omfatta såväl Megastores, som är ett större
butiksformat för de bästa lägena, som Outlet-butiker,
som stödjer koncernens hållbarhetsarbete genom att
sälja begagnade andrahandsglasögon, eller solglasögon,
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
STRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
20
SYNSAM 2024
VERKSAMHETEN
VERKSAMHETEN
till attraktiva priser, som Synsams ordinarie butiker. Ett
betydande antal butiker kommer att etableras i mindre
orter där Synsam ännu inte har någon närvaro.
Per december 2024 har Synsam fem flaggskeppsbutiker,
56 Megastores och 17 Synsam Outlet-butiker. Som
en del i omikanal-koncept har Synsam etablerat en
onlinebutik där i stort sett alla Synsams tjänster och
produkter erbjuds kunderna från synundersökningar
till stilrådgivning. Genom applikationen Stylelab, kan
kunden testa glasögon digitalt, direkt i telefonen.
Synsam förbättrar kontinuerligt sitt online-erbjudande
för att kunna erbjuda branschens bästa kundupplevelse.
Synsams koncernfunktioner
Inköp, logistik och IT
Inköpsteamets främsta uppgift är att säkerställa
att koncernen har och vidareutvecklar ett
konkurrenskraftigt sortiment, har bra inköpsvillkor
och optimerade lager, samtidigt som alla produkter
ska finnas ute i Synsams butiker. Synsam köper sina
produkter från leverantörer i Europa och Asien, där de
egna varumärkena främst kommer från Asien, medan
märkesbågar, glas och kontaktlinser huvudsakligen köps
in från Europa. 2020 beslutade Synsam att produktionen
av glasögonbågar för de egna varumärkena skulle
flyttas från Asien till ett nytt produktions- och
innovationscenter i Östersund i Sverige. Detta är en del
av en långsiktig strategi för att öka innovationsgraden
inom material, design och erbjudande, något som driver
möjligheten att bygga starka varumärken och ger ökade
exportmöjligheter. Centret invigdes och produktionen
inleddes i augusti 2022. En effektiv logistik är avgörande
för all detaljhandelsverksamhet. Lagernivåerna
hålls låga genom att Synsam är digitalt integrerat
med flera av sina leverantörer, något som möjliggör
automatisk påfyllning av lager. Bågar och solglasögon
levereras till butik från centrallagret, medan glas
och kontaktlinser kommer direkt från leverantörens
lager. Fokus för Synsams IT-utveckling under senare
år har varit att skapa applikationer som både har ett
tydligt värde för kunden och som hjälper till att driva
försäljning. Det handlar, exempelvis, om system för
Lifestyleabonnemanget, plattformar för webb, e-handel
och för företagskunder samt om applikationen Stylelab,
där kunden kan pröva bågar direkt i sin telefon.
Marknadsföring
Synsams marknadsföring ska stärka koncernens
varumärke och profil, tillsammans med de externa
varumärkena och de snabbväxande egna varumärkena.
Synsam har under senare år, som ett led i detta,
väsentligt ökat sin närvaro online och på TV. Bland
övriga marknadsaktiviteter kan nämnas ett nätverk av
digitala kanaler, bestående av närmare 3 000 skärmar
ute i butikerna, där kunderna möts av en anpassad
marknadsföring i realtid. Synsam har fått flera pris för
sina innovativa satsningar inom marknadsföring.
Medarbetare och kultur
2024 hade Synsam i genomsnitt 3 739 heltidsanställda
medarbetare, en övervägande andel av dem kvinnor.
Flest antal medarbetare, 1 801, fanns i segment
Sverige, medan segment Danmark svarade för 562,
segment Norge för 741 och segment Finland för 370.
Koncernen har en strategisk och en operationell
ledningsgrupp, eftersom Synsams erfarenhet är
att den decentraliserade ledningsmodellen bygger
starkare team, snabbare informationsflöden och ger
ett mer effektivt beslutsfattande. Varje rörelsesegment
finns representerat i den operativa gruppen och
ansvarar fullt ut för den lokala organisationen, dess
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
STRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
VERKSAMHETEN
21
VERKSAMHETEN
försäljning och också för dess lönsamhet. I den
medarbetarundersökning som senast genomfördes
2022, framkom det att 91 procent av medarbetarna är
motiverade, stolta och delar företagets värdegrund.
Vision och mission
Synsams vision är att vara det ledande och mest
hållbara livsstilsbolaget inom optik och ögonhälsa.
Synsams mission är att ge varje kund den bästa servicen
och de mest hållbara lösningarna inom ögonhälsa och
ögonmode. Det betyder att Synsam måste ha starka och
tydliga värderingar som alla medarbetare kan förstå
och leva efter i det dagliga arbetet. Den så kallade
Synsamhubben utgör kärnan i Synsams kultur och
speglar koncernens vision, uppdrag och värderingar.
Synsams värderingar kunden först,
innovation och ansvar
Kunden kommer alltid först
Synsam sätter alltid kunden först. Målet är att vägleda
och inspirera alla kunder som besöker Synsam i butik,
eller online. En koncerngemensam modell för kundresan
ger kunden den bästa upplevelsen i deras kontakt med
Synsam.
Innovation
Synsam söker alltid efter nya sätt att skapa ett
bättre kunderbjudande i linje med trenderna inom
optikbranschen. Innovation har varit en viktig del i den
transformation som koncernen inledde redan 2015 och
där fokus ligger på en kultur som främjar nya idéer.
Synsams innovationsagenda ska vara faktabaserad och
kundcentrerad. Alla initiativ ska ha tydliga kommersiella
mål som driver försäljning, marginaler eller avkastning.
Ansvar
Synsam tar sitt ansvar för att skapa en värdebaserad
företagskultur med optikbranschens mest engagerade
medarbetare. De kan förverkliga sin fulla potential
med hjälp av gemensamma kärnvärden, positivt
ledarskap, kompetensutveckling, tydliga krav och rätt
kompensationsmodell.
Synsam och talangerna
För att fortsättningsvis kunna rekrytera rätt
medarbetare har Synsam som målsättning att genom
en stark kultur, gemensamma värderingar och nöjda
medarbetare, vara branschens mest attraktiva
arbetsgivare. Koncernen investerar därför i att utbilda
och utveckla sina medarbetare för att stärka deras
kompetens. På så sätt bibehålls både kompetens
och kvalitet. Ett av de viktigaste verktygen i arbetet
är Synsam Academy, som erbjuder säljutbildningar,
interna säljprogram och ledarskapsträning. Utöver
detta har Synsam också anställda optiker, stilexperter
och säljcoacher för att alltid kunna erbjuda den
bästa servicen till kunderna. Chefer och medarbetare
inom Synsam jämförs regelbundet gentemot ett
antal nyckeltal och antalet avslutade kurser i Synsam
Academy. Varje medarbetare har individuella mål, satta
i förhållande till koncernens övergripande mål. Som ett
led i arbetet för att ha nöjda medarbetare, genomförs
också regelbundna medarbetarundersökningar, liksom
undersökningar av kundnöjdheten för att säkerställa att
den interna kulturen bidrar till såväl nöjda kunder, som
till nöjda och motiverade medarbetare.
Stabil tillväxt
Tillväxten i optikeryrket är, sett till hela Norden,
relativt stabil över tid. Synsam arbetar aktivt med
att attrahera fler optiker att ansluta sig. Det finns
också en optiker, Chief Optical Officer, i den operativa
ledningsgruppen som med sin djupa optikerkompetens
bidrar till att säkerställa att Synsam har en fortsatt
stark fackmannamässig position på optikområdet.
Synsam har ett samarbete med Karolinska Institutet för
masterstudenter inom ögondiagnostik och studenter
erbjuds jobb inom optometri. Synsam anordnar också
årliga optikerforum.
Synsam tar socialt ansvar för
medarbetarna
Synsam ska erbjuda en trygg, utvecklande och
inkluderande arbetsplats för medarbetarna. I
Norden kan en god arbetsmiljö med hållbara
arbetsvillkor ibland tas för givna, men det är ett
mycket viktigt område för Synsam som ligger högt
på agendan. Kompetensutveckling, hälsa, mångfald
och likabehandling prioriteras högt, liksom jämn
könsfördelning på alla nivåer i företaget. I ledande
befattningar och styrelser finns målsättning om att
andel kvinnor eller män inte ska understiga 40 procent
och inte överstiga 60 procent.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
STRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
22
SYNSAM 2024
VERKSAMHETEN
Synsam EyeView ny teknik ökar
tillgängligheten för ögonhälsa
EyeView förenar ny teknik med
nya processer som gör det möjligt
att fördela arbetet mellan optiker
och optikerassistenter. Metoden
gör det möjligt att genomföra fler
synundersökningar än tidigare.
Dessutom får kunderna helt nya
möjligheter att boka tider för
synundersökning på kvällar och
helger, och på fler orter.
Behovet av synkorrigering och hjälp
med ögonhälsan växer. Samtidigt är
optikerkapaciteten en utmaning såväl
för branschen som för Synsam. Med
Synsam EyeView har denna utmaning
fått en lösning.
Metoden påminner om hur det ser ut
inom övriga delar av vården där till
exempel en sjuksköterska på sjukhuset
tar prover som sedan bedöms av en
läkare. En utbildad och certifierad
optikerassistent tar hand om kunden i
butiken och samlar in underlag baserat
på ett antal mätningar utifrån ett
fastställt protokoll, vilket optikern
behöver för att kunna göra en senare
bedömning och ordination. Hela
undersökningen stöds av teknologi
som anpassar undersökningen utifrån
kundens svar. Optikern analyserar sedan
resultatet i efterhand, på plats i butiken
eller på distans, och ger sin bedömning
och sin ordination.
2024 var ett år av tillväxt. Antalet
synundersökningar med EyeView mer än
fördubblades jämfört med föregående
år, och vid årets slut kunde cirka
varannan butik i Synsam-koncernen
erbjuda tjänsten. Kundnöjdheten har
varit mycket hög och såväl kunder som
optiker har tagit emot den nya tekniken
positivt.
Målet för 2025 är att EyeView ska kunna
erbjudas i alla Synsams butiker i Sverige
och Norge, samt med fortsatt stegvis
implementering i Danmark och Finland.
Genom att vidareutveckla tekniken
och effektivisera processerna planerar
Synsam att nå ännu fler kunder och
samtidigt erbjuda sina optiker ökad
flexibilitet och nya karriärmöjligheter.
Legitimerade optiker utbildar och
certifierar optikerassistenter och
optikern kan i sin tur fokusera på kunder
med mer komplexa behov. Rätt vård
ges på rätt nivå. Det skapar samtidigt
nya karriärvägar och stärker Synsams
attraktionskraft som arbetsgivare.
För kunderna innebär Synsam EyeView
större flexibilitet med fler möjligheter
att boka tider när det passar dem, och
dessutom tillgång till Synsams tjänster
på orter där etablering tidigare inte varit
möjlig om optiker saknats på orten.
Genom att kombinera tillgänglighet,
kvalitet och teknisk innovation möter
Synsam framtidens kundbehov.
CASE
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
STRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024 VERKSAMHETEN
23
SYNSAM 2024
VERKSAMHETEN
Hållbarhet
Synsams uppdrag är att förbättra människors
livskvalitet genom bättre ögonhälsa. Under
2024 har Synsam fortsatt sitt hållbarhetsarbete
med fokus på folkhälsan; att hjälpa fler
kunder med synen och att få tillgång till optisk
rådgivning och produkter av hög kvalitet. Tack
vare vår abonnemangsmodell har vi skapat
en unik cirkulär affärsmodell där vi återvinner
och säljer andrahandsprodukter. Detta
secondhandsortiment har under året fortsatt
sin utrullning i koncernens ordinarie butiker och
tillgängliggjorts för fler kunder som efterfrågar
återbrukade produkter till ett lägre pris.
Synsam EyeView ökar optiker-
kapaciteten genom innovativ teknik
och nya arbetssätt. Det ger kunderna
större flexibilitet att boka tider som
passar dem och möjliggör etablering
av Synsams tjänster även på orter där
optiker saknas.
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
24
Årets höjdpunkter
inom hållbarhet:
Initiativet “Alla ska se” fyllde fem år. Under
året delades 11 028 aktivitetsglasögon ut och
sedan initiativets start har fler än 66 000
barn fått hjälp med rörelse på lika villkor.
Synsam Sverige vann för tredje året i rad
priset “Årets Optiker” i Market Awards där
hållbarhetsarbetet var ett av kriterierna.
Allbright utsåg Synsam till ett av Sveriges
mest jämställda börsbolag i den årliga
Allbright-rapporten.
Synsam Groups produktion på Frösön
fortsatte att utvecklas och förberedas för
fler lanseringar 2025.
Klimatberäkningar enligt GHG-protokollet
genomfördes.
Arbetet med CSRD och den nya
rapporteringsstandarden ESRS fördjupades.
”Vi lever i en tid av snabba förändringar som ökar
behovet av bättre ögonhälsa för allt fler människor.
Ökad skärmtid och en åldrande befolkning skapar nya
utmaningar. Synsams uppdrag är därför mer aktuellt än
någonsin. Vår hållbarhetsagenda bygger på ett starkt
socialt engagemang och satsningar inom cirkularitet
och närproduktion, vilket ger oss möjlighet att bidra till
en bättre framtid för både människor och mil.
Håkan Lundstedt, vd Synsam Group
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
HÅLLBARHET
SYNSAM 2024
25
HÅLLBARHET
Synsam vill bidra till
en bättre framtid
Att ta ansvar för folkhälsan inom ramen för optik och
ögonhälsa är fundamentet i Synsams hållbarhetsagenda.
God syn berikar livet och bidrar till människors
välmående. Våra medarbetare hjälper varje dag många
människor till ett bättre liv, att se bra och se bra ut.
Liksom vi är nära våra kunders behov av synkorrigering,
önskar Synsam också kunna erbjuda cirkulära samt
närproducerade produkter. Dessa två initiativ är
grunden i koncernens bidrag till miljön. Synsams
produktions- och innovationscenter på Frösön förser
marknaden med svensktillverkade glasögon, som har
ett mindre klimatavtryck än motsvarande produkt
inköpt från Asien. Vi är övertygade om att när
produktionen sker närmare marknaden kan geopolitiska
risker minimeras och innovation stärkas. Dessutom
säkerställer vi en bra arbetsmiljö, skapar arbetstillfällen
i glesbygd och initierar lokala samarbeten.
Det pågår kontinuerligt ett arbete för att bättre förstå
risker och utmaningar kopplade till verksamheten.
Årets klimatberäkningar enligt GHG-protokollet visar
att koncernens största klimatpåverkan finns inom
framtagandet av råvarumaterial och produktion.
Klimatberäkningarna inkluderar relaterade utsläpp i
hela värdekedjan och ger Synsam en ännu bättre bild av
var koncernen kan göra störst skillnad.
Att hållbarhet är en integrerad del av Synsams affär
är något som noterats av intressenterna. Under 2024
vann Synsam Sverige tredje gången på rad prisetÅrets
Optiker” i Market Awards där hållbarhetsagendan var
en del av kriterierna. Synsam uppmärksammades ock
i samband med årets Allbright-rapport som ett av
Sveriges mest jämställda företag inom näringslivet.
Hållbarhetsarbetet under 2024
De viktigaste hållbarhetsinsatserna under 2024 och
resultaten av dessa summeras på följande sidor utifrån
respektive fokusområde. Synsam har under året arbetat
vidare med den dubbla väsentlighetsanalysen (DMA)
som fastställdes 2023. Analysen och dess resultat ger
koncernen underlag för att påbörja implementeringen
av CSRD och rapportera enligt ESRS-standarden från
och med 2025.
Synsams prioriterade hållbarhetsområden
Under 2024 arbetade Synsam vidare med gruppens
tre etablerade hållbarhetsområden: kundansvar,
socialt ansvar och miljöansvar. De tre områdena,
med respektive målsättningar och fokusområden,
sammanfattas i modellen på nästa sida.
Synsams värdekedja
Som ledande optikerkedja i Norden och en av Europas främsta aktörer
inom optikbranschen har Synsam ett stort ansvar. Vår affär bygger
en värdekedja där vi tar ansvar för påverkan på människor, samhälle och
ekonomi. Tillsammans med våra leverantörer och samarbetspartners granskar
vi alla delar av värdekedjan ur ett hållbarhetsperspektiv från design och
råvaruinköp till produktion, transporter, försäljning, produktanvändning,
återanvändning och återvinning. Vi har identifierat processer och
tillvägagångssätt som stöder ett kontinuerligt förbättringsarbete. Genom
medvetna beslut i hela värdekedjan strävar Synsam efter att skapa en positiv
påverkan på människor, samhälle och ekonomi.
Behovsstyrda
transporter
Effektiva emballage
Stolta och motiverade
medarbetare
Kompetensförsörjning
och utveckling
Energiförsörjning
Kundens behov i
fokus
Nöjda kunder
Secondhand-
erbjudande
Resurseffektiva
leveranser
Abonnemangsaffär
Cirkulära
möjligheter
Avfallshantering
Secondhand
Innovation
Cirkulära
produkter
Produktion
Energi-
förbrukning
Arbetsmiljö
Produktion
Transporter
Verksamhet
Försäljning
Hemleverans
Återanvändning
och återvinning
Design- och produkt-
utveckling samt råmaterial
Produktanvändning
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
26
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Hållbarhetsområden
KUNDANSVAR SOCIALT ANSVAR MILJÖANSVAR
Ambition Synsam ska bidra till ett gott seende
för alla, i alla situationer genom hela
i livet.
Synsam ska erbjuda en trygg,
utvecklande och inkluderande
arbetsplats och samarbeta med
våra leverantörer för att de ska vara
detsamma.
Synsam strävar efter en cirkulär
affärsmodell och att minska vår
miljöpåverkan och klimatavtryck.
Fokus och mål Vi ska hjälpa barn till rörelse genom
att dela ut aktivitetsglasögon, ett
synfel får aldrig leda till utanförskap.
Synsam ska erbjuda kunden
ett sortiment som inkluderar
glasögonbågar tillverkade
av biobaserat material eller
motsvarande cirkulära material med
mindre klimatpåverkan.
Vi hjälper kunden att återvinna
sina produkter och vi erbjuder
återbrukade produkter.
Minst 85 procent av våra
medarbetare ska vara motiverade,
stolta och dela företagets
värderingar.
Vi har nollvision mot diskriminering
och trakasserier.
Samtliga ledningsgrupper och
styrelser i koncernens bolag ska
ha en jämn könsfördelning. Andel
kvinnor eller män ska ej understiga
40 procent och ska ej överstiga 60
procent.
I enheter med egentillverkning ska
årliga revisioner genomföras för att
säkra arbetstagares rättigheter i
leverantörsled.
Synsams cirkulära affär ska växa.
Vi ska erbjuda fler människor
secondhandbågar och solglasögon.
Synsam ska klimatberäkna våra
utsläpp i Scope 1, 2 och 3 i syfte att
sätta in åtgärder.
Synsams produktion i Sverige
ska endast använda 100 procent
fossilfri el och minimera avfall i
produktionen.
Aktiviteter Synundersökningar
• Alla ska se
• Hållbara val och
konsumentinformation
• Cirkularitet av kundens produkter
Utbildning genom Synsam Academy
• Medlemskap i Amfori BSCI
• Supplier Code of Conduct
Visselblåsarpolicy
• Vidga våra cirkulära erbjudanden
• Erbjuda ett sortiment av biobaserat
material i Jämtö och återvunnen
havsplast i Sea2See.
Agenda 2030 Mål 12, 3 och 4 Mål 5, 8 och 4 Mål 12 och 9
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
27
HÅLLBARHET
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Synsam och Agenda 2030
Synsam stödjer FN:s globala hållbarhetsmål i Agenda 2030 och har identifierat ansvaret och
möjligheten att bidra till flera av målen. Fokus ligger främst på mål 12, Hållbar konsumtion
och produktion, samt mål 3, God hälsa och välbefinnande. Dessutom följer Synsam UN Global
Compacts principer för ansvarsfullt företagande.
Mål 3
God hälsa och välbefinnande
God hälsa är grundläggande för människors förmåga
att nå sin fulla potential och bidra till samhällets
utveckling. Synsam främjar god ögonhälsa genom
omsorg och förebyggande insatser för att hjälpa
människor till ett bra seende genom hela livet.
Mål 4
God utbildning för alla
Utbildning är en grundläggande mänsklig rättighet
och nyckeln till välstånd och ett hållbart samhälle.
God syn är en förutsättning för att kunna tillgodogöra
sig utbildning, från förskola till högre studier.
Synsam tillhandahåller synhjälpmedel som stöd för
utbildningsbehov under hela livet.
Mål 5
Jämställdhet
Jämställdhet mellan kvinnor och män är avgörande för
en hållbar och fredlig utveckling. Synsam strävar efter
en rättvis könsfördelning på alla nivåer inom företaget
och arbetar mot ett mål om 60/40-fördelning i ledande
befattningar och styrelser.
Mål 8
Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Anständiga arbetsvillkor är en drivkraft för hållbar
ekonomisk tillväxt. Genom Synsams Supplier Code
of Conduct ställer vi krav på leverantörer att skydda
arbetstagares rättigheter och garantera anständiga
arbetsvillkor. Synsam följer även en intern Code of
Conduct för att säkra hög standard inom företaget.
Mål 9
Hållbar industri, innovationer och infrastruktur
För att möta framtidens utmaningar måste industrier
och infrastruktur bli mer hållbara. Synsams produktions-
och innovationscenter möjliggör hållbar produktion,
effektiv resursanvändning och kortare transporter,
samtidigt som nya arbetstillfällen skapas i glesbygd.
Mål 12
Hållbar konsumtion och produktion
Att ställa om till hållbar konsumtion och produktion är
avgörande för att minska klimatpåverkan och skydda
människors hälsa. Synsam bidrar till mål 12 genom
att ansvarsfullt hantera inköp, egenproducerade
glasögonbågar och främja cirkularitet för återlämnade
produkter. Genom förebyggande åtgärder,
återanvändning och återvinning minskar Synsam
mängden avfall och bidrar till ett hållbart samhälle.
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
28
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Kundansvar
Ett gott seende genom hela livet
Synsams ambition är att bidra till ett gott seende
genom hela livet. Det underliggande behovet av god
ögonhälsa i befolkningen växer stadigt och kommer att
fortsätta öka under överskådlig tid. Detta beror på flera
samverkande faktorer:
• En åldrande befolkning med högre vårdbehov.
• Ökade krav på synförmåga i takt med förändrade
livsstilar.
• Förbättrade möjligheter att upptäcka och behandla
synfel och ögonsjukdomar.
Med en åldrande befolkning ökar behovet av
behandling och uppföljning, särskilt för de vanligaste
ögonsjukdomarna som glaukom, åldersförändringar i
gula fläcken (AMD) och diabetisk retinopati, som främst
drabbar äldre. Efterfrågan på glasögon och annan
synkorrektion växer i denna grupp och det preventiva
arbetet är en mycket viktig del i arbetet för en god
ögonhälsa. Samtidigt är vården pressad på resurser och
behöver stöd från kompetenta optiker, en yrkeskår vars
kunskap ännu inte fullt ut nyttjats inom sjukvården.
Med kundernas behov ständigt i fokus
Våra visuella behov har generellt ökat, något som starkt
kan kopplas till den moderna livsstilen med ökande
skärmtid och mer inomhusaktiviteter. Detta driver upp
behovet av synkorrektion, där exempelvis närsynthet
nu ökar snabbt, särskilt bland unga. Myopi är särskilt
alarmerande hos barn, och prognoser indikerar att
hälften av världens befolkning kan vara närsynta år
HÅLLBARHET
2050. Länder i Asien ser redan höga nivåer, och även i
Norden är trenden tydlig.
Med den ökande förekomsten av närsynthet följer ock
ökat behov av ögonvård, eftersom myopi är kopplat till
större risk för ögonsjukdomar som näthinneavlossning,
sjukdomar i gula fläcken och grå starr. Glädjande nog
finns redan idag metoder för att bromsa och behandla
utvecklingen av myopi, vilket i sin tur förväntas öka
behovet av optikertjänster framöver.
Synundersökningar med hög klinisk kvalitet
På Synsam tar vi vårt ansvar för ögonhälsan i samhället
genom att kombinera våra välutbildade legitimerade
optiker med modern teknologi för att erbjuda kunderna
rätt vård vid rätt tid och på rätt nivå. Synsams drygt
1000 utbildade optiker utgör navet i verksamheten och
är en viktig resurs som kan bidra till att avlasta vården.
Med ett ökande behov av ögonhälsovård är det
avgörande att aktivt skapa tillgänglighet för alla
kunder. En viktig del i detta arbete är utvecklingen av
teknikassisterande undersökningar. Synsam är idag
ledande inom teknikassisterade synundersökningar
och utvecklar ständigt nya verktyg som gör det möjligt
för oss att erbjuda individanpassad vård och tidig
upptäckt av synfel och ögonsjukdomar. Med teknologins
hjälp kan vi effektivt identifiera de kunder som är i
behov av fördjupad vård och vägleda dem vidare till
specialistvård när det behövs. Denna kombination
av teknisk innovation och expertkompetens gör det
möjligt för oss att skapa högkvalitativa, lättillgängliga
ögonhälsotjänster som sätter kunden i fokus och ger
bästa möjliga hjälp enligt individuella behov.
Vårt arbete med teknik och optikerns utvecklade roll
är ett tydligt uttryck för vårt kundansvar, där vi strävar
efter att främja en långsiktig, hållbar ögonhälsa för
alla. Vid koncernens Ögonhälsocenter utförs, bland
annat, ögonbottenfotograferingar som bidrar till
upptäckt och förebyggande av ögonsjukdomar som grå-
och grön starr.
Alla ska se!” Rörelse på lika villkor
En av de största folkhälsoutmaningarna idag är att
allt fler barn är stillasittande. Synsam har under de
senaste fem åren arbetat för att motverka detta genom
initiativet ”Alla ska se”, som syftar till att främja fysisk
aktivitet bland barn. Vi vill säkerställa att synproblem
aldrig blir ett hinder för rörelse på lika villkor. Genom
initiativet erbjuder Synsam barn i åldrarna fem till tolv
år med synfel kostnadsfria slipade aktivitetsglasögon.
Under året har arbetet med ”Alla ska se” fortsatt, och
sedan starten 2019 har vi delat ut fler än 66 000 par
aktivitetsglasögon till barn över hela Norden.
Medvetna val ger nöjda kunder
Synsams cirkulära glasögonabonnemang
Synsams glasögonabonnemang ger kunder möjligheten
att hyra glasögon och solglasögon istället för att köpa
dem. Genom abonnemanget Synsam Lifestyle får
kunderna tillgång till regelbundna synundersökningar
och möjlighet att byta ut glasen vid behov. En gång per
år kan kunden byta ut ett par glasögon och samtidigt
återlämna ett par. Alla återlämnade bågar går vidare
till återvinning eller återbruk, vilket stödjer Synsams
cirkulära flöde. Abonnemanget ger inte bara tillgång
till nya, innovativa produkter utan gör det också möjligt
för andra kunder att använda återanvända glasögon
genom Synsams secondhand-erbjudande en hållbar
lösning som gynnar både kund och miljö.
Synsams secondhand-erbjudande finns tillgängligt både
i Synsam Outlet och utvalda ordinarie butiker. Synsam
Outlet är Nordens första renodlade handelsplats för
återvunna glasögonbågar och solglasögon, och bygger
på Synsams vision om att möta kundernas önskan om
hållbar konsumtion. Genom attraktiva erbjudanden
driver vi en mer hållbar konsumtion, där produkter
får ett längre liv. Med Synsams secondhand- och
outleterbjudande säljs återlämnade, felfria glasögon
från vårt abonnemangssystem samt kollektioner som
utgått ur det ordinarie sortimentet allt för att ge dessa
kvalitetsprodukter en andra chans.
Målsättningen för året var att vidga erbjudandet att
nå fler kunder med vår cirkulära affärsmodell. Detta
har uppnåtts genom att implementera secondhand-
och outlet-erbjudandet i ett urval av Synsams butiker.
I slutet av 2024 hade koncernen totalt 17 Synsam
Outlet-butiker.
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
29
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
HÅLLBARHET
Framtida Ledare
CASE
Synsams tillväxtresa kräver tillsättning av duktiga
och motiverade ledare. Under året har koncernen
utvecklat den kompetenshöjande utbildningen
”Synsams Framtida Ledare”. Syftet är att säkra
framtida succession, behålla talanger samt stärka
arbetsgivarvarumärket. Programmet utbildar och
coachar ”Sales and Customer Advisors” så att de ska
lyckas i en framtida roll som butikschef inom Synsam.
Under 2024 examinerades 99 medarbetare.
Socialt ansvar
En attraktiv arbetsgivare och
samarbetspartner
Koncernens medarbetare är Synsams viktigaste
tillgång. Att kunna attrahera, utveckla och behålla
medarbetare, är en avgörande framgångsfaktor.
Motiverade medarbetare med rätt kompetens och
förståelse för kundernas behov är en förutsättning för
Synsams fortsatta utveckling som ledande optikkedja
i Norden. Synsam har som målsättning att vara det
mest attraktiva företaget i optikbranschen. Koncernen
strävar efter att erbjuda en trygg, utvecklande och
inkluderande arbetsplats.
Motiverade och kompetenta medarbetare
Synsam arbetar aktivt med att skapa och utveckla
sitt arbetssätt för att uppnå en god arbetsmiljö för
medarbetarna, där kompetensutveckling, hälsa,
mångfald och likabehandling prioriteras. Synsam har
en nolltoleranspolicy för kränkande särbehandling.
Koncernen har som målsättning att minst 85procent av
medarbetarna ska känna sig motiverade och stolta samt
dela företagets värdegrund. Den medarbetarundersökning
som genomfördes 2022 gav ett resultat om 91 procent.
Under de senaste två åren har ingen koncerngemensam
medarbetarundersökning genomförts.
Under året har ett särskilt fokus lagts på medarbetarnas
hälsa. Vid tre veckotillfällen har medarbetare kunnat
koppla upp sig på online-yoga. Studier visar att yoga har
positiva effekter på allmän hälsa, som stresshantering,
sömn och kognitiv förmåga. Initiativet har varit mycket
uppskattat och hundratals medarbetare har medverkat.
Kompetensförsörjning och utveckling
Med en växande, åldrande befolkning och ökat
skärmanvändande redan i tidig ålder, ökar efterfrågan
på optisk kompetens. Idag arbetar drygt 1 000
licensierade optiker inom koncernen. Optiker är ett
bristyrke med en viktig samhällsbärande funktion och
Synsam arbetar aktivt för att fler ska utbilda sig till
optiker. Under året har Synsam regelbundet träffat
optikerstudenter för att föreläsa och informera om
Synsam som en attraktiv arbetsplats.
I arbetet med att erbjuda koncernens optiker
en möjlighet till fortsatt kompetensutveckling
arrangerades ett antal webbinarier under året.
Via den interna utbildningsplattformen Synsam
Academy erbjuds en rad olika utbildningar, bland
annat finns möjligheten att specialisera sig inom olika
optiska ämnesområden, som exempelvis behandling
av myopi. Via Synsam Academy ges även övriga
medarbetare möjlighet till kompetensutveckling. I
utbildningsprogrammet lanseras löpande kurser inom
allt från optik, till linswebbinarier, körkortskontroller,
produktkunskap och kunskapscertifiering.
Jämställt och inkluderande
Synsams ambition är att erbjuda en jämställd och
inkluderande arbetsplats. En jämn könsfördelning på
alla nivåer i företaget är eftersträvansvärt. Samtliga
ledningsgrupper och styrelser i koncernens bolag ska ha
en jämn könsfördelning. Andel kvinnor eller män ska ej
understiga 40 procent och ej överstiga 60 procent.
”Future Leaders har gett mig värdefulla verktyg som
har stärkt mig både som ledare och på ett personligt
plan. Under utbildningen har vi fördjupat oss i ledar-
och chefsrollerna samt tydliggjort begrepp och
beteenden som vi ofta använder i vardagen utan att
alltid reflektera överdem.
Deltagandet har varit otroligt givande, mycket tack
vare den höga motivationen hos både deltagarna och
handledarna alla har strävat efter att få ut det bästa
av programmet. Genom hela processen har vi haft
möjlighet att utbyta idéer och erfarenheter, vilket inte
bara har fördjupat våra kunskaper utan också stärkt
samarbetet mellan butikerna.
Martin Vinterberg Jacobsen,
Deputy Manager Profil Optik Vejen
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
30
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Under 2024 uppnådde Synsam målet. Synsam utsågs till
en av näringslivets mest jämställda arbetsplatser i årets
Allbright-rapport.
Flexibla arbetssätt tack vare teknologin
Synsam arbetar även för att behålla de optiker som
koncernen har. En viktig del i det arbetet är att
säkerställa att optikerna är motiverade och har en god
arbetsmiljö. För att möjliggöra en mer flexibel vardag
erbjuder Synsam olika arbetsmöjligheter. Förutom att
tjänstgöra på plats fysiskt i undersökningsrummet,
kan optikern vara ambulerande eller arbeta som
optiker på distans”, Remote Examination Optiker.
Tack vare modern teknik kan optikern genomföra
synundersökningarna digitalt. I korthet innebär det att
optikern närvarar via en skärm i undersökningsrummet
i butiken. På plats i rummet och fysiskt närvarande
under hela besöket, finns en utbildad optikerassistent
med viss klinisk kompetens som bistår både kunden på
plats i undersökningsrummet och optikern på distans.
Kvaliteten är precis lika hög som vid en traditionell
synundersökning. Samtliga kunder som går genom
detta flöde har fått information före sitt besök. Tester
visar att kundnöjdheten är på samma höga nivå som vid
en traditionell synundersökning.
Säkra arbetsplatser genom hela värdekedjan
I egenskap av arbetsgivare har Synsam även ett ansvar
att upprätthålla rättvisa sociala villkor genom hela
leverantörskedjan. Synsam har dialog med de största
leverantörerna för att säkerställa goda sociala villkor.
För att säkra ansvarstagandet genom leverantörs-
kedjan är Synsam medlem i samarbetsinitiativet
”Business Social Compliance Initiative”(BSCI). Synsam
använder Amfori BSCI:s uppförandekod. Den bygger på
elva principer som, bland annat, inkluderar förbud
mot barnarbete, tvångsarbete och korruption.
Principerna innefattar även krav på säkerhet och
skäliga arbetstider. Synsams medlemskap i BSCI
möjliggör regelbundna kontroller vid koncernens
produktionsenheter i Asien. För att säkerställa att
BSCI:s krav uppfylls utfördes under året heldagsbesök
av oberoende auditörer. Inga allvarliga avvikelser
rapporterades under 2024. Utöver BSCI:s principer
kräver Synsam även att alla transportörer och
speditörer ska ha kollektivavtal för sina medarbetare.
Antikorruption
Synsam tillämpar en strikt nolltolerans mot korruption.
Nolltoleransen innefattar mutor, korruption och
andra former av oetiskt agerande i affärsrelationer.
Koncernens antikorruptionspolicy reglerar bland annat
givande och mottagande av förmåner eller gåvor,
samt regelverk för agenter och andra mellanhänder.
Synsam informerar sina medarbetare om policyn.
Under året noterades inga försök till, eller misstankar
om, korruption eller mutor bland medarbetarna.
Visselblåsarpolicy
Synsam har en visselblåsarpolicy som är tillgänglig
både internt och externt. Policyn är framtagen i
enlighet med Synsams grundläggande värderingar
och Code of Conduct. Synsam anser att det är viktigt
att eventuella missförhållanden och misstankar
om sådana missförhållanden som äger rum inom
organisationen rapporteras, utreds och åtgärdas så
fort som möjligt. Under 2024 rapporterades 1 fall (1).
HÅLLBARHET
Total fördelning kvinnor/män
alla ledningsgrupper och
styrelser Synsam Group 2024
VERKSAMHETEN
Män
49 %
Kvinnor
51 %
Medelantal anställda 2024
3 739
266
1 801
741
562
370
Totalt
Sverige
Norge
Finland
Övriga och
Centrala
funktioner
Danmark
Kvinnor Män
0 1 000 2 000 3 000 4 000
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
31
Miljöansvar
En ansvarsfull verksamhet
Ambitionen att införa cirkulära flöden i verksamheten
är en viktig grundpelare i Synsams miljöarbete.
Produktion, konsumtion och återanvändning ska vara
sammanlänkade och transparenta. Synsam arbetar
ständigt för att identifiera och förbättra processer i
värdekedjan genom att ställa krav på både den egna
organisationen och dess leverantörer. Under 2024 har
utvecklingsarbetet av närproducerade produkter i
produktions- och innovationscentret på Frösön i Sverige
fortsatt, liksom arbetet med att vidga de cirkulära
erbjudandena.
Klimatberäkningar, Scope 1 och 2
Redovisade klimatdata för Scope 1 och 2 omfattar
bränsle- och elanvändning i leasade företagsbilar,
energianvändning (el och värme) i samtliga butiker
som ägs av Synsam (exklusive franchisebutiker) och
kontor, energianvändning (el och fjärrvärme) i Synsams
produktions- och innovationscenter i Östersund, samt
el och fjärrvärme i Synsams E-handelslager.
För företagsbilar i Sverige har bränsle- och
elförbrukningen för helår estimerats baserat
information om antal tjänstemil under januari-
november och genomsnittlig bränsleförbrukning
per fordon. För företagsbilar i Finland har faktisk
bränsleförbrukning samlats in för januari-november
och december har extrapolerats utifrån insamlade
data. För bilarna i Norge baseras bränsle- och
elförbrukningen på inrapporterade körsträckor för
helår och genomsnittlig bränsleförbrukning per fordon.
HÅLLBARHET
2024
Beräkningarna är till stor del baserade på
insamlade aktivitetsdata, samt estimat där
faktiska data inte har varit tillgängliga.
1. Scope 1 omfattar alla direkta utsläpp som sker i
tillgångar som antingen ägs av Synsam eller där
Synsam har kontroll över driften. Utsläpp från
förbränning av bränslen i leasade företagsbilar
är beräknade med hjälp av utsläppsfaktorer
publicerade av Storbritanniens miljödepartement
(DEFRA, 2024). I Sverige och Norge har hänsyn
tagits till ungefärlig nivå av bioinblandning i vanlig
bensin och diesel.
2. Scope 2 omfattar indirekta utsläpp relaterade
till produktion av inköpt energi (el och värme)
i anläggningar där Synsam har kontroll över
driften (franchise-butiker ej inkluderade). De
utsläppsfaktorer som har använts för beräkning
av elens klimatpåverkan enligt platsbaserad
metod är baserade på nationella brutto-
elproduktionsmixer för år 2022 publicerade
av International Energy Agency (IEA, 2024),
samt utsläppsfaktor publicerad av Energinet i
Danmark för den danska elmixen år 2022 (2023).
De utsläppsfaktorer som har använts för el
som inte täcks av ursprungsgarantier, så kallad
residualmix”, är publicerade av AIB (2024) samt för
Danmark Energinet (2023) och gäller år 2023 (AIB)
respektive 2022 (Energinet). Utsläppsfaktorer för
fjärrvärme i Sverige, Norge, Danmark och Finland
är baserade på nationella tal för senast tillgängliga
år publicerade av lokala branschorganisationer
och/eller statistikmyndigheter (Energiföretagen
(2024), SSB (2024), Energistyrelsen (2024), Finnish
Energy(2024).
Scope 1 Scope 2
plats-
baserad
metod
Scope 2 –
marknads-
baserad
metod
2024 183,1 1 105,2 3 966,3
2023 201,7 1 065,0 3 602,2
2022 265,0 1 112,3 3 525,1
% ändring* -9% 4% 10%
*Jämförelse mellan år 2023 och år 2024.
Synsams klimatutsläpp i scope 1 och 2
2022–2024, i ton CO2-ekvivalenter (tCO2e)
SCOPE 1
MWh
SCOPE 2
el, MWh
SCOPE 2
fjärrvärme,
MWh
SCOPE 2
total,
MWh
SCOPE 1+2,
MWh
2024 765,5 15 516,0 12 137,1 27 653,1 28 418,6
2023 835,4 15 533,8 11 507,3 27 041,1 27 876,7**
2022 1 214,0 14 260,9 12 088,2 26 349,1 27 563,1**
% ändring* -8% -0,1% 5% 2% 2%
*Jämförelse mellan år 2023 och år 2024.
**Total MWh Scope 1+2 korrigerad i årets rapport, felberäknad i föregående års rapport.
Energianvändning 2022–2024 (MWh)
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
32
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
El- och bränsleförbrukning för bilar i Danmark har
estimerats baserat på antaganden om antal bilar, typ
och körsträcka per bil.
I Sverige har faktiska data samlats in för elanvändning
som täcker cirka 71 % av butikerna (helår). För
anläggningen i Östersund har faktiska data för el- och
värmeanvändningen i januari-december 2024 samlats
in. I Norge samlades data in som täcker cirka 81 %
av butikerna (helår) och i Danmark för över 98 % av
butikerna januari-december 2024. I Finland har data
för större delen av butikerna (exakt andel ej angiven)
samlats in gällande januari-november. Elförbrukning
för butiker, kontor och månader som inte ingick i den
insamlade datan har estimerats baserat på tillgänglig
data. Eftersom uppvärmning i de flesta fall är inkluderad
i butikshyran är det en utmaning att få fram faktiska
förbrukningssiffror. Värmeanvändningen har därför i
de flesta fall estimerats baserat på energistatistik för
lokaler från svenska Energimyndigheten (2022) och
yta. Uppvärmningssätt har antagits vara fjärrvärme i
samtliga lokaler.
När det kommer till elförbrukningen för E-handelslager
har data från leverantören använts för januari-
november 2024. För den kvarvarande månaden har
förbrukningen för dec 2023 använts för att få helår.
Klimatberäkningar, Scope 3
Under året har Synsam fortsatt insamling av data
för Scope 3, som rör utsläpp som sker i Synsams
värdekedja. Arbetet påbörjades 2022. Scope 3
inkluderar framför allt produktion av inköpta
råmaterial och produkter samt transport av färdiga
varor mellan fabrik, lager och butik. Mängd inköpt
material och produkter är baserat på en kombination
av inköpsdata från Synsam och leverantörsspecifika
uppgifter om material- och energianvändning.
Preliminära beräkningar tyder på att Synsams största
klimatpåverkan uppstår i Scope 3 där utsläpp från
produktion av inköpta material och produkter står
för den i särklass största delen. Synsam fortsätter
arbetet med att säkerställa heltäckande insamling av
tillförlitliga Scope 3-data genom att kravställa och ha
en aktiv dialog med leverantörer.
Kommentar om utsläppssiffror, Scope 1 och 2 /
ändringar 2023 - 2024
Utsläppen i scope 1 har minskat med 9 % i 2024 jämfört
med 2023, vilket motsvarar -18,6 tCO2e. Detta beror på
en mindre mängd rapporterad förbrukning av fossila
bränslen i leasade företagsbilar. Det går att urskilja
en generell minskning för de flesta länderna, som
åtminstone delvis verkar kunna bero på en fortsatt
övergång till elbilar. I scope 2 kan det utläsas att
elektricitet till elbilar har ökat.
Sverige har lägre beräknade utsläpp från företagsbilar
2024 (-16,4 tCO2e) på grund av lägre rapporterad
förbrukning. Bränsleförbrukningen i Sverige är
baserad på beräkning av bränsleförbrukning baserad
på information om totala tjänstemil under 2024 och
genomsnittlig bränsleförbrukning per fordon. Observera
att rapporterade tjänstemil 2023 ej var baserade på
helårsdata (januari-oktober). Utsläppen i Danmark
har minskat (-3,6 tCO2e), medan i Finland och Norge
har utsläppen ökat något (+1,3 tCO2e respektive +0,2
tCO2e).
Utsläppen i scope 2 platsbaserad metod (baserat på
nationella elmixar) ökade 4 % 2024, trots att den totala
användningen av el och värme enligt beräkning enbart
ökade med cirka 2 %. Rapporterad elanvändning var
i stort sett oförändrad jämfört med 2023, trots högre
andel faktisk data 2024. Det faktiska utfallet har
använts i största möjliga mån och de olika länderna
kunde i de flesta fall leverera helårsdata efter årsskiftet
(tidigare år har november-december estimerats), trots
att den levererade datan fortsatt inte täcker samtliga
butiker. Den totala rapporterade ytan för butiker och
kontor (kvm) har ökat under 2024 vilket har gjort att
estimaten av framför allt uppvärmning har gått upp.
Utsläppen i scope 2 - marknadsbaserad metod (baserat
på finansiella instrument såsom ursprungsgarantier)
ökade med cirka 10 % 2024, främst på grund av
variationer i utsläppsfaktorer för residual-el.
Elanvändning i butiker står för den största delen av de
marknadsbaserade scope 2-utsläppen. Andelen inköpt
förnybar el med ursprungsgarantier ökade något mellan
2023 och 2024, från ca 49 % till ca 51 %, vilket innebar
en ökning på ca 400 MWh.
Design- och produktutveckling i råvarumaterial
Arbetet med att ta fram produkter som har
lång livslängd och är återvinningsbara börjar vid
designbordet och vid inköp av råvarumaterial. Synsam
integrerar hållbarhet i designen av sina bågar genom
innovations- och utvecklingsarbete. Koncernen
välkomnar ständigt nya möjligheter för design och
materialval i sin strävan efter förbättringar.Synsams
produktions- och innovationscenter på Frösön testas
nya material för framtidens produktion.
En cirkulär affärsmodell
Synsams mål är att den cirkulära affären ska växa
och fler människor ska erbjudas secondhandbågar
och solglasögon. För att främja återbruk och
HÅLLBARHET
återvinning initierade Synsam år 2020 den cirkulära
affärsmodellen. Denna möjliggörs tack vare Synsams
Lifestyleabonnemang. När kunden lämnar tillbaka en
produkt i sitt årliga byte, tas denna omhand och får
förlängt liv via Synsams secondhand-erbjudande. Innan
produkten hamnar på butikens hylla igen, tas glasen ut,
bågen rengörs och eventuella slitna delar såsom sadlar
byts ut.
Via Synsam Outlet möjliggörs nytt liv för
secondhandbågar och Synsams affärsmodell blir
mer cirkulär. Förutom secondhandbågar från
Lifestyleabonnemangskunder, erbjuder Synsam Outlet-
butikerna även Outlet-bågar vilka är utfasade bågar
från Synsams butiker, i syfte att även dessa ska få en
andra chans.
Målsättningen under året har varit att göra Synsam
Outlet-konceptet ännu bättre och ännu mer
tillgängligt. Förutom Synsam Outlet-butiker har
secondhand-produkter fasats in i ett urval av Synsams
ordinarie butiker.
Kunder hjälper till att återvinna och
återanvända glasögon
I Synsams butiker kan kunderna lämna in glasögon
för återbruk och återvinning. Synsam tar emot alla
typer av glasögon och solglasögon från alla märken,
även sådana som inte har sålts, eller tillverkats, av
koncernen. Samtliga återlämnade produkter skickas
från butik till Synsams egen verkstad. Under året
mottog verkstaden 139 660 glasögon och solglasögon.
Efter genomgång och iordningsställande skickade
därefter verkstaden 69 300 produkter vidare till Synsam
Outlet. Produkter som inte lämpar sig för återbruk
skickas till lokal återvinning och blir materialinsats till
annan produktion.
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
33
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Synsam har introducerat en unik cirkulär
affärsmodell i butikskonceptet Synsam Outlet.
Första butiken öppnade 2020 och vid utgången
av 2024 finns konceptet i 17 butiker, där vi ger
produkter en andra chans.
Synsam Outlet kombinerar två viktiga kundbehov:
hållbarhet och tillgänglighet. På Synsam Outlet
hittar man second-hand-bågar, vilket är bågar
som återlämnats av våra kunder som abonnerar
med årliga byten genom Synsam Lifestyle. Dessa
bågar genomgår en grundlig process av rengöring,
justering och kvalitetskontroll innan de placeras på
butikshyllorna.
Förutom second-hand-bågar erbjuds även nya bågar
under kategorin Outlet. Det är bågar som fasats ut ur
Synsams ordinarie sortiment och nu säljs till ett sänkt
pris. Resultatet är ett sortiment där fler kunder kan välja
märkesbågar till ett lägre pris.
Under 2024 har samhället präglats av ekonomisk
osäkerhet och höga räntor. Det har påverkat kundernas
köpkraft. Många har uppskattat möjligheten att
genom Synsam Outlet kunna köpa synhjälpmedel
Synsam Outlet second
hand och märkesbågar i
cirkulär affärsmodell
CASE
till lägre priser. Det cirkulära konceptet har mött
dessa utmaningar och gjort det möjligt för fler
att hitta en lösning som passar både plånbok och
miljömedvetenhet.
Synsam ser en fortsatt stark efterfrågan på second-
hand-bågar och fokus under 2023 och 2024 har legat
på att förfina konceptet. Under 2025 planeras en
vidare utrullning av secondhand-sortimentet så att
det även finns representerat i fler av Synsams ordinarie
butiker. Därmed görs hållbara val tillgängliga för
ännu fler kunder. Det stärker Synsams mål att vara
det mest hållbara livsstilsföretaget inom optik och
ögonhälsa. Genom att förtydliga och sprida budskapet
om cirkularitet och second-hand möter Synsam både
den växande efterfrågan på hållbara lösningar och
konsumenternas krav på prisvärda alternativ.
Med en cirkulär affärsmodell och tillgängliga priser,
fortsätter Synsam att visa hur mode och funktion kan
förenas med miljömässigt och socialt ansvarstagande.
För kunderna innebär detta en unik möjlighet att göra
ett smart val för både plånboken och planeten en
kombination som visar att hållbarhet verkligen kan vara
en del av vardagen.
1. Hållbar design
Med våra egna varumärken
och egen produktion
säkerställer vi hållbarhet
redan från designstadiet
både i kvalitet och
materialval.
2. Uthyrning av
produkter
Synsams abonnemangs-
modell gör det möjligt för
fler att ta hand om sin syn,
samtidigt som den skapar
en cirkulär affärsmodell där
glasögon återanvänds och
återvinns.
3. Återlämning
av produkt i butik
När kunden vid sitt årliga
byte lämnar tillbaka ett
par glasögon tar Synsam
hand om dem. Samtliga
återlämnade glasögon
och solglasögon går till
återbruk eller återvinning.
4. Synsams verkstad
återbruk eller återvinning
I Synsams verkstad renoveras felfria
produkter för att få en ny livscykel.
Glasögon som inte kan återanvändas
går till materialåtervinning.
5. Synsam Second Hand
kund köper begagnat
eller hyr igen
Nu är produkten tillbaka på hyllan
igen, och säljs som secondhand eller
hyrs ut som en secondhandprodukt i
abonnemanget. Cirkeln sluts.
Vid årsskiftet 2024 fanns 17 Synsam
Outlet-butiker och antal butiker med
Second Hand-sortiment uppgick till 133.
Synsam Lifecycle vår unika cirkulära affärsmodell
förlänger våra produkters livslängd
Synsams cirkulära affär ska växa. Vi ska erbjuda fler människor ett secondhandsortiment.
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
34
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Sea2See-kollektionen
I Synsams glasögonkollektion Sea2See används 100
procent återvunnen plast från haven i produktionen.
Bågarna har tagits fram i samarbete med den spanska
organisationen Sea2See, som med hjälp av lokala fiskare
samlar in, sorterar och tillverkar nya produkter av den
växande mängd plast som driver runt i världshaven.
Synsam tar ansvar för
produktionsprocessens alla delar
Produktionen av egna glasögonvarumärken sker
vid koncernens produktions- och innovationscenter
på Frösön, samt med hjälp av leverantörer i Asien
och i Europa. Synsams fokus är alltid, oavsett var
produktionen äger rum, att arbeta för en produktion
som tar ansvar för produktionsprocessens alla delar.
Användningen av kemikalier, vattenförbrukning och
energiförsörjning är det som har störst miljöpåverkan i
produktion av glasögon och glasen i bågarna.
Kemikalier
I enlighet med produktvalsprincipen i Miljöbalkens
andra kapitel arbetar Synsam med att fasa ut kemiska
produkter som innehåller särskilt farliga ämnen. Synsam
genomgår varje år en granskning av samtliga kemikalier
i linje med EU förordningen REACH. Granskningen
identifierar ämnen som ska eller bör fasas ut enligt det
nationella miljökvalitetsmålet ”Giftfri miljö”.
Vattenhantering
Vid produktion av glasögonbågar är användningen
av vatten liten. Det är slipningen av glas, den del av
värdekedjan som Synsams leverantörer står för, som
medför den största förbrukningen av vatten. Vid slipning
av glas till glasögonbågarna är tillgång till vatten
viktigt. Vatten är en resurs som måste värnas om,
HÅLLBARHET
det är en ändlig resurs som är livsviktig för människors
överlevnad.
LCA-beräkningar
Synsam har gjort en livscykelanalys (LCA) som räknat
på två av koncernens bågars klimatavtryck (CO2e).
I analysen har fem steg i livscykeln analyserats och
beräknats: råvaruutvinning, ingående transport,
tillverkning, utgående transport och tillvaratagande av
spill. Syftet med analysen är att öka jämförbarheten av
Synsams produkters klimatpåverkan över tid, samt att
avgöra var i produktionsprocessen som Synsam kan göra
störst skillnad och förbättringar. Analysen har utförts av
en oberoende tredje part.
Beräkningarna visar att Synsams svenskproducerade
båge har 22% lägre klimatavtryck än den båge som
producerats i Asien. I den svenska tillverkningsprocessen
tillvaratas spill bättre och energin som går åt kommer
från förnybara källor med lägre klimatpåverkan.
Utöver detta så bidrar även den generella
materialframställningen till lägre klimatpåverkan.
LCA ställer krav på datainsamling och att arbeta med
precision i vår data. Utfallet stärker våra möjligheter
att identifiera var i värdekedjan vi kan minska vår
klimatpåverkan. Resultatet ger oss jämförelsetal för vårt
utvecklingsarbete.
Energiförbrukning i produktion och verksamhet
Synsam eftersträvar att i så stor utsträckning som
möjligt hushålla med sin energianvändning och att
inte förbruka mer el än nödvändigt. Även butikernas
energiförbrukning står i fokus och ambitionen är att
göra dem mer energisnåla. För kontor och butiker ställer
Synsam krav på hyresvärdar och fastighetsförvaltare
att i högsta möjliga grad, där så är möjligt, använda
Beräkningarna gällande tillverkningsprocesser som utförs på produktions-
anläggning i Asien, Europa och Sverige har baserats på primära data. Den data
som använts gäller för 2024. Materialleverantörernas specifika data har i mån
av tillgänglighet inkluderats. Övriga processer har baserats på generiska data.
Acetatbåge Kina Acetatbåge Frösön
Klimatavtrycket är
22 %
lägre för bågen
frånFrösön
77 %
7 %
16 %
1 %
68 %
17 %
2 %
13 %
2024
Transport avfall
Avfall
Tillverkning
Transport produkt
Råvaruutvinning
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
35
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
HÅLLBARHET
fossilfri el. Koncernen använder även LED-lampor i alla
butiksskyltar, som förbrukar mindre energi än annan
teknik.
Avfallshantering med fokus på återvinning och
återanvändning
Synsam arbetar aktivt med att, i så stor
utsträckning som möjligt, minimera användningen
av material. Koncernen har som ambition att allt
förbrukningsmaterial i verksamheten i första hand
ska gå till återanvändning, materialåtervinning eller
energiåtervinning.
För att säkerställa att källsortering går till på
rätt sätt finns det riktlinjer för alla medarbetare,
i butiker, på kontor och vid det nya produktions-
och innovationscentret på Frösön. I Sverige är det
butikschefen i respektive butik som är ytterst ansvarig
för att det finns behållare för sortering och för att dessa
töms på ett riktigt sätt.
Transporter
En viktig del av koncernens hållbarhetsarbete för
en minskad miljöpåverkan är en genomtänkt och
konsoliderad logistikkedja. Här märks bland annat
förläggandet av produktion i Sverige och att ett ökande
antal produkter därmed är närproducerade. Kontinuerlig
optimering av butikpåfyllnadsflödet och ett aktivt val av
ansvarsfulla förpackningar bidrar också till en minskad
miljöpåverkan. Synsam arbetar även med att fortsatt
reducera antalet tjänsteresor, för att i stället, i största
möjliga mån, nyttja digital teknik för möten.
Färre transporter och optimerade varuflöden
I arbetet med att minska koncernens miljöpåverkan
spelar logistikkedjan en viktig roll. Med Synsams
systemstöd optimeras transporter till butik.
Med kontinuerliga förbättringar i fokus har
varuförsörjningsarbetet under året resulterat i en
ytterligare minskad leveransfrekvens till butiker.
Att ett gradvis ökande antal av Synsams produkter
nu produceras i Sverige minskar ytterligare
transportutsläppspåverkan.
Klimatsmarta transporter
Koncernens målsättning är att alltid transportera
produkter på det mest klimatsmarta sättet.
Majoriteten av långväga transporter görs därför
sjövägen, där omlastningar undviks. Frakter med
Synsams sjötransportpartner klimatkompenseras av
leverantören fullt ut. Flygtransport accepteras endast
vid exceptionella tillfällen, som till exempel vid större
försening där kunder riskerar att drabbas.
PostNord är en viktig samarbetspartner för koncernens
transporter. PostNord-transporter till Synsams kunder
är Svanenmärkta. Svanens e-handelstransportmärkning
omfattar bland annat klimat- och effektivitetskrav på
transporten, sociala krav samt krav på avtalet mellan
transportören och e-handlaren.
Ansvarfulla förpackningar
Synsam har effektiviserat användningen av
transportemballage i transporter mellan centrallager
och butik. Även i övriga led i varuförsörjningskedjan
är minskandet av luft i förpackningarna ett
fokusområde, till exempel Synsams övergång till platta
glasögonfodral, som innebär en ökad fyllnadsgrad
i transporterna. När butikerna skickar in blivande
secondhandbågar till Synsams verkstad, återanvänds de
transportförpackningar som de har mottagit varor i.
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
36
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Sedan 2022 producerar Synsam egna
bågar på Frösön utanför Östersund.
Förutom att bidra till hållbarhet,
gör den egna produktionen det
också möjligt att erbjuda bågar
som är anpassade för den nordiska
marknaden.
De acetatbågar som tillverkas på
Frösön kännetecknas av sin flexibilitet
och hållbarhet. Det cellulosabaserade
materialet i bågarna kan enkelt formas
av optiker för att passa individuella
ansiktsformer. Två framstående
kollektioner, Jämtö och Oscar Eide,
har fortsatt att stå i fokus under
2024. De tilltalar en miljö- och
stilmedveten kundgrupp som efterfrågar
närproducerade bågar.
Under 2024 har fabriken fokuserat på
att optimera produktionsprocesserna.
En systematisk avvikelserapportering
och veckovisa genomgångar av
produktionsdata har förbättrat
maskinernas prestanda och säkerställer
den höga kvaliteten.
Med fokus på närproducerade
produkter, minskat klimatavtryck
och kundanpassning strävar Synsam
efter att möta konsumenternas ökade
krav på hållbarhet och transparens.
Verksamhetens mål är att både leverera
kvalitet och skapa en positiv påverkan på
samhället.
Tillverkningen på Frösön följer planen
sedan starten 2022 att successivt skala
upp volymerna, fortsätta digitalisera
produktionen, öka produktivitet och
automation, och säkerställa en attraktiv
arbetsplats för medarbetarna. Målet för
2025 är att expandera produktionen med
nya kollektioner för utvalda målgrupper
och att öka produktionsvolymen betydligt.
Synsam på Frösön är ett levande exempel
på hur hållbar produktion kan kombineras
med affärsmässig framgång. Genom att
tillverka närproducerade bågar som möter
moderna kunders förväntningar, fortsätter
Synsam att vara en förebild i branschen.
Stark efterfrågan på
närproducerade bågar
CASE
Synsam på Frösön är ett levande exempel på
hur hållbar produktion kan kombineras med
affärsmässig framgång. Genom att tillverka
närproducerade bågar som möter moderna
kunders förväntningar, fortsätter Synsam
att vara en förebild i branschen.
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
37
HÅLLBARHET
SYNSAM 2024
Jämtö tillverkas av biomaterial
CASE
Fotosyntesprocess
Skogen genomgår en
fotosyntes process under sin
livslängd där den tar upp
koldioxid från atmosfären
och släpper ut syre.
Trämassa och cellulosa
Den avverkade skogen går
sedan till industrin som tillverkar
trämassa och cellulosa. Industrin
har gjort revolutionerande
tekniska utvecklingar för en mer
hållbar industri. Enligt statistik
har industrin minskat sina CO2
utsläpp med 59 procent 2018
jämfört med1990.
Tillverkning av
Bio-cellulosa acetat-skivor
Cellulosa diacetatepulver
levereras sedan till tillverkaren av
Bio-cellulosa acetat skivor. Här
tillförs mjukgörare (plasticizers)
av vegetabiliskt ursprung.
Exempelvis från ricinbönolja,
citronsyra och sockerrörsolja. Det
kan tillföras UV-skydd och diverse
andra stabiliserande ämnen.
Cellulosa diacetate
En ren cellulosa skickas sedan
till kemiföretag som genom olika
processer framställer cellulosa
diacetate. Till den rena cellulosan
tillförs här exempelvis ättikssyra -
anhydrid och estrar. Ämnen som
tillförs är både fossilbaserade och
organiska ämnen.
Hållbart skogsbruk
All skog som används till
produktion är FSC och PEFC
certifierad vilket säkerställer
ett hållbart skogsbruk.
Färger och mönster skapas
När sedan bio-cellulosa acetat
blandningen är klar så granuleras
materialet till en fast form där
färger och mönster skapas genom
en mängd olika komplicerade
tekniker och processer.
Synsam produktions- och
innovationscenter
Materialet levereras sedan i
skivor till vårt produktions- och
innovationscenter på Frösön.
Dessa skivor har genom kol-14
metoden uppmätts till att
innehålla hela 68 procent
biobaserat material.
68%
biobaserat
material
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
38
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
HÅLLBARHET
Hållbarhetsstyrning
Synsams hållbarhetsstyrning är del i koncernens
bolagsstyrningsmodell. Hållbarhetsarbetet i Synsam
styrs av koncernens ramverk för hållbarhet och andra
policyer. Det yttersta ansvaret för mål, implementering
och uppföljning av Synsams hållbarhetsarbete ligger hos
koncernledningen. Tillsammans med koncernens Code
of Conduct sätter Synsams värderingar: kundfokus,
ansvar och innovation ramarna och ger vägledning
i beslut och agerande för hela koncernen. Koden
gäller för samtliga medarbetare och är en del av
introduktionsprogrammet som samtliga nyanställda
genomgår. Synsams Supplier Code of Conduct är
baserad på FN:s allmänna förklaring om de mänskliga
rättigheterna och tillhörande FN-konventioner,
ILO:s Deklaration om Grundläggande Principer och
Rättigheter i arbete, samt FN:s Global Compact.
Genom att alltid följa regler och riktlinjer som säkrar
klinisk kvalitet kan Synsam garantera ett tryggt och
kvalitativt möte med kund. En viktig del i arbetet för
att säkra ett erbjudande av hög klinisk kvalitet, är
användandet av certifieringar. Som ett exempel är den
kliniska kvaliteten i de svenska butikerna certifierad
enligt Optikbranschens kvalitetsnorm. Certifieringen
bygger på de regler som styr de kliniska delarna av
optikerns verksamhet och summerar optikerföreskriften
och patientdatalagen (PDL) i en certifiering som
regelbundet kontrolleras och revideras genom besök i
butik. För Synsam är det av stor betydelse att behandla
kunders personuppgifter på ett tryggt och säkert sätt.
Synsam arbetar aktivt med att säkerställa
verksamhetens efterlevnad gällande dataskyddslagar,
som exempelvis lokala patientdatalagar och
dataskyddsförordningen (GDPR). Som stöd i
hållbarhetsarbetet finns ett antal koncerngemensamma
och landspecifika policyer. Bland dessa återfinns Code
of Conduct, uppförandekod för leverantörer (Supplier
Code of Conduct), visselblåsarpolicy, arbetsmiljöpolicy,
policy för likabehandling och antikorruptionspolicy.
Koncernens policyer finns tillgängliga på intranätet.
Väsentlighetsanalys
Under året har Synsam förberett sig för det kommande
EU-direktivet CSRD. Den dubbela väsentlighetsanlys har
har vidareutvecklats under året. Resultatet ligger till
grund för de delar i ESRS som koncernen ska rapportera
på.
Kontinuerlig dialog med intressenter
Ett viktigt verktyg i utvecklingen av Synsams
hållbarhetsarbete och dess prioriterade inriktningar
är dialogen med interna och externa intressenter.
Intressentdialoger ger koncernen möjlighet att
förtydliga och förklara sin hållbarhetsstrategi på ett
detaljerat plan, samtidigt som Synsam får värdefull
återkoppling från sina intressenter.
Synsams huvudsakliga externa intressentgrupper
är kunder, ägare och samarbetspartners, medan de
interna intressentgrupperna utgörs av styrelse och
medarbetare. Medarbetarna är koncernens viktigaste
Om Synsams hållbarhetsarbete
ambassadörer och deras synpunkter är en viktig
förutsättning för det ständiga förbättringsarbetet
på hållbarhetsområdet, men även för verksamheten i
stort. Inom ramen för hållbarhetsarbetet uppmuntras
medarbetarna aktivt att ta initiativ, vilket också bidrar
till att skapa engagemang och kunskap internt om vad
hållbarhetsarbetet innefattar.
Datainsamling
Synsam utvecklade under 2024 sina metoder och rutiner
för utökad datainsamling. Koncernen arbetar med ett
digitalt system som sammanställer och kan jämföra
hållbarhetsdata över åren. Arbetet för att ytterligare
förbättra och utöka datainsamlingen fortsatte
under2024.
Synsam Groups redovisning i enlighet
med EU:s taxonomiförordning
Taxonomiförordningen började tillämpas den 1 januari
2022 för två miljömål som rör klimatet. Från den 1 januari
2023 började den även tillämpas på de fyra miljömålen:
vatten och marina resurser; omställning till en cirkulär
ekonomi; miljöförstöring; och biologisk mångfald. Syftet
med EU:s taxonomiförordning (EU 2020/852) är att
underlätta identifiering och jämförelse av miljömässigt
hållbara investeringar genom ett gemensamt
klassificeringssystem. Stora företag av allmänt intresse
som berörs av kraven för hållbarhetsrapportering
enligt direktivet om icke-finansiell rapportering (Non
Financial Reporting Directive) ska redovisa hur stor
del av verksamheten som omfattas. Taxonomin utgår
från verksamheter som enligt forskningen står för en
stor del av de klimatpåverkande utsläppen och som
EU menar har en avgörande roll i omställningen till
en koldioxidsnål, motståndskraftig och resurseffektiv
ekonomi. Synsam Groups huvudsakliga ekonomiska
verksamhet, butikshandel inom optik och ögonhälsa,
samt Synsams tillverkning av bågar på produktions-
och innovationscentret på Frösön ingår ännu inte i
taxonomin. Det innebär att endast en begränsad del
av verksamheten omfattas av EU-taxonomin. Synsam
Group rapporterar på miljömål 1: begränsningar av
klimatförändringar.
Bedömning av överensstämmelse med
taxonomiförordningen
Synsams fastighetsinnehav (hyrda lokaler)
Synsam Group omfattas av den ekonomiska aktiviteten
7.7 Förvärv och ägande av byggnader enligt miljömålet
Begränsning av klimatförändringar. För Synsams del
redovisas de lokaler Synsam hyr som tillgångar med
nyttjanderätt enligt IFRS-16, vilket medför att de
omfattas av EU:s taxonomi. Synsams investeringar i
anpassning av hyrda lokaler, samt reparationer och
underhåll av hyrda lokaler, omfattas också av EU:s
taxonomi. På kommande sidor redovisas andelen av
Synsams omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter
som omfattas av EU:s taxonomi och som uppfyller
kraven för att klassas som hållbara.
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
39
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Kärnenergi-och fossilgasrelaterade verksamheter
Ja/Nej
Kärnenergirelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling,
demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som
producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av
nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet
för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga
kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för
fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av
elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift
av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift
av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
Nej
Synsams försäljning av secondhand-varor
I Synsam Groups butikskoncept Synsam Outlet sker
försäljningen av secondhand-varor, som omfattas
av aktiviteten 5.4 Försäljning av secondhand-varor
enligt miljömålet Cirkulär Ekonomi. Dock är det endast
glasögonbågen, och inte glasen, som är en secondhand-
vara och därmed omfattas av taxonomin. År 2024
uppfyller Synsam Groups försäljning av secondhand-
varor inte väsentlighetskriteriet. Koncernen har därför
valt att inte redovisa försäljningen som omsättning för
verksamheter som omfattas av taxonomin.
Redovisningsprinciper
Den andel av verksamheten som är miljömässigt
hållbar enligt taxonomin ska rapporteras, bland annat
genom tre finansiella nyckeltal nedbrutna på vardera
av EU:s sex miljömål. Nedan beskrivs Synsam Groups
tillvägagångssätt för att beräkna de tre nyckeltalen.
Risken för dubbelräkning motverkas av att Synsam
Group endast redovisar i enlighet med ett miljömål,
Begränsning av klimatförändringar. Övriga miljömål
bedöms i dagsläget inte vara relevanta för koncernens
ekonomiska aktiviteter.
Omsättning
Total omsättning motsvarar redovisad nettoomsättning
för räkenskapsåret (se nettoomsättning för koncernen
på sid 64 och not 3). Principer för koncernens
intäktsredovisning beskrivs vidare i not 1.
Kapitalutgifter
Synsam Groups anläggningstillgångar motsvarar
bland annat nyttjanderättstillgångar för butikslokaler.
Synsam Group leasar huvudsakligen butikslokaler
varav en majoritet av koncernens redovisade
anläggningstillgångar hänförs till nyttjanderättstillgångar
för leasingavtalen koncernen undertecknat. Övriga
investeringar i anläggningstillgångar utgörs bland
annat av butiksinventarier, maskin- och IT-utrustning
samt fordon. Värdet av tillgångarna som omfattas av
taxonomin motsvarar anskaffningsvärdet för dessa
genom totalt anskaffade anläggningstillgångar
inklusive nyttjanderättstillgångar under innevarande
rapporteringsperiod (se not 8, 10 och 11). Totala
kapitalutgifter avser tillägg till materiella och immateriella
anläggningstillgångar under året före avskrivningar
och nedskrivningar samt undantaget förändringar av
verkligt värde. Vidare ingår tillägg och omvärderingar
av nyttjanderätter samt materiella och immateriella
anläggningstillgångar relaterat till rörelseförvärv. Goodwill
är inte inkluderat.
Driftsutgifter
Enligt taxonomin ska driftsutgifter som omfattas
motsvara direkta, ej aktiverbara, kostnader för dagligt
underhåll som kan vara, eller kan komma att bli,
miljömässigt hållbara. Mer specifikt avses bland annat
byggnadsrenovering, kortsiktiga leasingavtal samt
underhåll och reparation. För Synsam Group omfattar
det reparations- och underhållskostnader för lokaler och
utrustning.
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade
verksamheter
Enligt en kompletterande delegerad akt ska företag
redogöra för taxonomiförenlighet för vissa kärnenergi-
och fossilgasrelaterade verksamheter. Kärnkraft och
fossilgas bedöms av europeiska parlamentet vara
miljömässigt hållbara på en tillfällig basis eftersom de
anses vara viktiga beståndsdelar i omställningsarbetet
mot minskade utsläpp av växthusgaser. Synsam Group
bedriver i dagsläget ingen verksamhet inom något av
dessa områden.
HÅLLBARHET
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
40
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Omsättning 2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsätt-
ning (3)
Andel av
omsätt-
ningen
(4)
Begränsning av
klimatförändringar
(5)
Anpassning till
klimatförändringar
(6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi
(9)
Biologisk mångfald
(10)
Begränsning av
klimatförändringar
(11)
Anpassning till
klimatförändringar
(12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andelen
förenlig med
taxonomi-
kraven (A.1.)
eller som
omfattas av
taxonomi-
kraven (A.2.)
omsättning,
år 2023 (18)
Kategori
möjlig-
görande
verksam-
het (19)
Kategori
omställ-
ningsverk-
samhet
(20)
MSEK
% J; N; N/EL Ja/Nej % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheternas
omsättning (A.1) 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % - - - - - - - 0 %
Varav möjliggörande verksamheter 0 0 % - - - - - - - - - - - - - 0 % E
Varav omställningsverksamheter 0 0 % - - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;N/EL
Omsättningen hos de verksamheter
som om fattas av taxonomin men
som inte är miljö mässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 0 0 % - - - - - - 0 %
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2) 0 0 % - - - - - - 0 %
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B) 6 435 100 %
Totalt 6 435 100 %
Andel av omsättningen/total omsättning
Taxonomiförenlighet per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Omsättning
N/EL = Omfattas ej, verksamheten
omfattas inte av taxonomin och är inte
förenlig med det relevanta målet
EL = Verksamhet som omfattas av
taxonomin för det relevanta målet
T = Omställningsverksamheter
E = Möjliggörande
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Hållbar användning och skydd av
vatten och marina resurser
CE = Övergång till en cirkulär ekonomi
PPC = Förebyggande och kontroll av
föroreningar
BIO = Skydd och återställande av biologisk
mångfald och ekosystem
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
41
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Kapitalutgifter
Kapitalutgifter 2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1) Kod (2)
Kapi-
talutgif-
ter (3)
Andel av
kapi-
talutgif-
ter (4)
Begränsning av
klimatförändringar
(5)
Anpassning till
klimatförändringar
(6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi
(9)
Biologisk mångfald
(10)
Begränsning av
klimatförändringar
(11)
Anpassning till
klimatförändringar
(12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andelen
förenlig med
taxonomi-
kraven (A.1.)
eller som
omfattas av
taxonomi-
kraven (A.2.)
omsättning,
år 2023 (18)
Kategori
möjlig-
görande
verksam-
het (19)
Kategori
omställ-
ningsverk-
samhet
(20)
MSEK %
1
J,N,N/EL
Ja/nej % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % - - - - - - - 0 %
Varav möjliggörande verksamheter 0 0 % - - - - - - - - - - - - - 0 % E
Varav omställningsverksamheter 0 0 % - - - - - - - - 0 % T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;N/EL 67 %
Förvärv och ägande av byggnader (hyrda
lokaler samt investeringar i annans fastighet)
CCM 7.7 561 67 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
561 67 % 67 % - - - - - 67 %
A. Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
561 67 % 67 % - - - - - 67 %
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
270 33 %
Totalt 831 100 %
1) Alla procentsatser är angivna i förhållande till Synsam Groups totala kapitalutgifter under perioden.
Kapitalutgifter hos verksamheter som omfattas av taxonomin avser hyrda lokaler samt investeringar i annans fastighet.
Andel av kapitalutgifter / Totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0 % 68 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
N/EL = Omfattas ej, verksamheten
omfattas inte av taxonomin och är inte
förenlig med det relevanta målet
EL = Verksamhet som omfattas av
taxonomin för det relevanta målet
T = Omställningsverksamheter
E = Möjliggörande
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Hållbar användning och skydd av
vatten och marina resurser
CE = Övergång till en cirkulär ekonomi
PPC = Förebyggande och kontroll av
föroreningar
BIO = Skydd och återställande av biologisk
mångfald och ekosystem
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
42
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Driftsutgifter
Driftsutgifter 2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1) Kod (2)
Drifts-
utgifter
(3)
Andel av
drifts-
utgifterna
(4)
Begränsning av
klimatförändringar
(5)
Anpassning till
klimatförändringar
(6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi
(9)
Biologisk mångfald
(10)
Begränsning av
klimatförändringar
(11)
Anpassning till
klimatförändringar
(12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andelen
förenlig med
taxonomi-
kraven (A.1.)
eller som
omfattas av
taxonomi-
kraven (A.2.)
omsättning,
år 2023 (18)
Kategori
möjlig-
görande
verksam-
het (19)
Kategori
omställ-
ningsverk-
samhet
(20)
MSEK %
J,N,N/EL
Ja/nej % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % - - - - - - - 0 %
Varav möjliggörande verksamheter 0 0 % - - - - - - - - - - - - - 0 % E
Varav omställnin gsverksamheter 0 0 % - - - - - - - - 0 % T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;N/EL
Förvärv och ägande av byggnader (hyrda lokaler)
CCM 7.7 66 89 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 88 %
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
66 89 % 89 % - - - - - 88 %
A. Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
66 89 % 89 % - - - - - 88 %
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
9 11 %
Totalt (A+B) 75 100 %
Andel av driftutgifter/ totala driftutgifter
Taxonomiförenlighet per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0 % 89 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
N/EL = Omfattas ej, verksamheten
omfattas inte av taxonomin och är inte
förenlig med det relevanta målet
EL = Verksamhet som omfattas av
taxonomin för det relevanta målet
T = Omställningsverksamheter
E = Möjliggörande
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Hållbar användning och skydd av
vatten och marina resurser
CE = Övergång till en cirkulär ekonomi
PPC = Förebyggande och kontroll av
föroreningar
BIO = Skydd och återställande av biologisk
mångfald och ekosystem
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
43
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
Revisorns yttrande
avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Synsam AB (publ), org.nr
556946-3358
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för
hållbarhetsrapporten för räkenskapsåret 2024-01-
01 - 2024-12-31 på sidorna 24–43 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 25 mars 2025
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
AKTIENBOKSLUTVERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
HÅLLBARHET
44
Bokslut
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
BOKSLUT
45
Innehållsförteckning
Årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2024
Sida Innehåll
47-53 Förvaltningsberättelse
54-63 Bolagsstyrningsrapport
60 Styrelse
62 Koncernledning
64 Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat
65 Koncernens rapport över finansiell ställning
66 Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
66 Koncernens rapport över kassaflöden
67 Moderbolagets resultaträkning
67 Moderbolagets rapport över resultat och övrigt totalresultat
68 Moderbolagets balansräkning
69 Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
69 Moderbolagets kassaflödesanalys
70-101 Noter, gemensamma för moderbolaget och koncernen
102 Underskrifter
103 Revisionsberättelse
106 Finansiella definitioner och företagsspecifik ordlista och definitioner
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
46
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Synsam
AB (publ) avger härmed årsredovisning och
koncernredovisning för räkenskapsåret 2024.
Verksamheten
Synsam är ett ledande och lönsamt livsstilsföretag inom
optik och ögonhälsa i Norden, sett till justerad EBITDA-
marginal. Koncernen bedriver verksamhet i lokala butiker
i Sverige, Danmark, Norge, Finland samt e-handel /
omnichannel i respektive land. Butiker drivs både i egen
regi och av franchisetagare, vilka även förekommer
på Island samt Färöarna. Butikerna i Sverige, Norge
och Finland drivs under varumärket Synsam och i
Danmark och Island under varumärket Profil Optik,
förutom Synsam Outlet som alltid bedrivs under
varumärket Synsam. Synsam har ett unikt erbjudande
av synundersökningar, glasögon, solglasögon,
sportglasögon, linser och tillbehör inom optik samt
glasögonabonnemang med kringtjänster under namnet
Synsam Lifestyle. Synsam erbjuder en mix av välkända
externa varumärken samt House Brands.
Vision
Synsam är det ledande och mest hållbara
livsstilsföretaget inom optik och ögonhälsa.
Affärsidé
Synsam är ett kunddrivet och hållbart livsstilsföretag
som erbjuder prisvärda lösningar för syn, utseende och
ögonhälsa för hela familjen genom unika och innovativa
koncept för varje tillfälle i livet.
årsstämman den 25 april 2023, har 768 677 egna
aktier förvärvats i Synsam för att säkerställa leverans
av aktier under LTIP 2023. Återköp av egna aktier har
skett på Nasdaq Stockholm under perioden
2–17 januari 2024 till ett belopp om 36 MSEK.
Andra kvartalet
Den före detta ishockeystjärnan Peter Forsberg
lanserade sin första egna glasögonkollektion
tillsammans med Synsam under namnet Peter
Forsberg™. Här utlovas en stilren design som alltid är
rätt i tiden, och som framför allt ska tilltala män som
bär glasögon.
Synsams årsstämma hölls den 26 april 2024.
Årsstämman beslutade om omval av Peter Törnquist,
Kenneth Bengtsson, Ann Hellenius, Terje List, Håkan
Lundstedt, Gustaf Martin-Löf, Christoffer Sjøqvist
och Anna Omstedt, samt val av Petra Axdorff som
ny styrelseledamot i bolaget. Helena Johnson hade
avböjt omval. Peter Törnquist omvaldes även till
styrelsens ordförande. Stämman beslutade, i enlighet
med valberedningens förslag och revisionsutskottets
tillstyrkande, om omval av Deloitte AB som revisor i
bolaget.
Vidare beslutades om en aktieutdelning motsvarande
1,80 SEK per aktie. Årsstämman beslutade även att
inrätta ytterligare ett långsiktigt incitamentsprogram
(LTIP 2024) för bolagets koncernledning och andra
utvalda nyckelpersoner i enlighet med styrelsens
Finansiella mål
Tillväxt – Synsam Groups mål är att ha en årlig
organisk tillväxt på 8–12 procent på medellång sikt,
beroende på etableringstakt av nya butiker
Lönsamhet – Synsam Groups mål är att ha en årlig
justerad EBITDA-marginal på 25 procent eller mer på
medellång sikt, beroende på etableringstakt av nya
butiker
Kapitalstruktur – Synsam Groups mål är att
nettoskuld / justerad EBITDA skall vara 2.5x, exkluderat
tillfälliga avvikelser
Utdelningspolicy Synsam Groups mål är att betala
en utdelning på 40 procent–60 procent av årets
nettovinst
Viktiga händelser under året
Första kvartalet
• Svenska konsumenter uppfattar Synsam som
Sveriges mest hållbara varumärke i optikbranschen
enligt Sustainable Brand Index™ årliga
varumärkesundersökning.
• Kårade av kunderna till Danmarks bästa
butiksmedarbetare i Retail Institutes kåring af
Medarbejderprisen i Danmark.
• I enlighet med styrelsen för Synsam AB (publ) beslut,
med stöd av det bemyndigande som lämnades av
förslag. För övriga beslut och dokumentation från
årsstämman 2024, se www.synsamgroup.com.
Tilldelning av aktier för LTIP 2022 har skett med 223 748
aktier den 10 juni 2024.
Tredje kvartalet
• Den 4 juli invigdes Synsams nya innovativa koncept,
Sveriges första glasögoncenter i Westfield Mall of
Scandinavia (MOS) i Solna. Med en butik på över 600
kvadratmeter, med fler än 5 000 unika glasögonbågar
och marknadens senaste tekniska utrustning för
synkorrigering välkomnar Synsam nu kunderna till en
helt ny upplevelse. Butiken är också först i Sverige med
att erbjuda synundersökningar fram till klockan 21.
Fjärde kvartalet
• I november 2024 har de banklån som togs upp
vid refinansieringen år 2021 med tre års löptid
återbetalats, 470 MSEK. Samtidigt har bolagets
långfristiga revolving credit facility utnyttjats med
550 MSEK.
• I enlighet med styrelsen för Synsam AB (publ) beslut,
med stöd av det bemyndigande som lämnades av
årsstämman den 26 april 2024, har 1 175 000 egna
aktier förvärvats i Synsam för att säkerställa leverans
av aktier under LTIP 2024. Återköp av egna aktier har
skett på Nasdaq Stockholm under perioden
22 november–17 december 2024 till ett belopp om
50 MSEK.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
47
SYNSAM 2024
BOKSLUT
• Styrelsen för Synsam AB (publ) har, med stöd av det
bemyndigande som lämnades av årsstämman den 26
april 2024, beslutat om förvärv av egna aktier i syfte
att justera Bolagets kapitalstruktur. Förvärv av egna
aktier kan göras från och med den 22 november 2024
och fram till dagen för årsstämman 2025. Det högsta
sammanlagda förvärvsbeloppet är 160 MSEK. Inga
förvärv av aktier i detta återköpsprogram har skett
per 2024-12-31.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens nettoomsättning
Nettoomsättningen ökade med 9,0 procent till
6 435 MSEK (5 905). Organisk tillväxt var 9,2 procent
(10,3) och like-for-like tillväxten var 6,1 procent
(7,1). Nettoeffekt av förvärv bedöms ha påverkat
omsättningen med 27 MSEK, motsvarande 0,5
procentenheter. Valutaomräkningseffekter påverkade
nettoomsättningen negativt med -37 MSEK,
motsvarande -0,6 procentenheter.
Nettoomsättningen från glasögonabonnemang, Synsam
Lifestyle, ökade med 13 procent till 3 411 MSEK (3 008),
där ökningen avser samtliga segment. Den aktiva
kundbasen inom Synsam Lifestyle abonnemang ökade
med 13 procent till cirka 703 000 abonnemang (cirka 620
000) jämfört med den 31 december 2023. Årlig churn för
2024 uppgick till 10,70 procent (9,09). För definitioner se
avsnitt ”Företagsspecifik ordlista och definitioner” på
sidan 107.
Nettoomsättning från kontantaffären ökade med
4 procent till 3 024 MSEK (2 897), varav netto-
omsättningen från Synsam Groups linsabonnemang
ökade till 415 MSEK (375) och nettoomsättningen från
Synsam Groups onlineförsäljning ökade till 211 MSEK
(174).
Koncernens resultat
Rörelseresultat före avskrivningar av materiella
och immateriella anläggningstillgångar
(EBITDA)
EBITDA ökade med 155 MSEK till 1 595 MSEK (1 440),
motsvarande en EBITDA-marginal om 24,5 procent
(24,1). Resultatökningen förklaras till stor del av den
ökade omsättningen och kostnadsprogrammen.
Synsams helhetserbjudande innefattande attraktiva
butikskoncept, egna House Brands, den cirkulära
affärsmodellen, samt abonnemangsaffären Synsam
Lifestyle såväl som kontantaffären bidrog positivt till
omsättningsökningen. Resultatet har också påverkats
positivt av kostnads- och omstruktureringsprogrammen
fas 1 och 2. Synsams produktions- och innovationscenter
i Östersund har haft en negativ effekt på EBITDA
uppgående till 7 MSEK (19).
Rörelseresultat före avskrivningar av
immateriella anläggningstillgångar (EBITA)
EBITA ökade till 957 MSEK (850) och EBITA-marginalen
uppgick till 14,7 procent (14,2). Resultatökningen
har sin grund i de effekter som påverkat EBITDA.
Avskrivningarna har ökat något som en effekt av högre
etableringstakt av butiker.
Resultatet i övrigt
Rörelseresultatet (EBIT) ökade till 819 MSEK (696),
som en följd av de effekter som påverkat EBITA. EBIT-
marginalen uppgick till 12,6 procent (11,6).
Resultatet före skatt ökade till 493 MSEK (415) och
resultatet efter skatt ökade till 366 MSEK (311).
Finansnettot uppgick till -326 MSEK (-281). För
ytterligare information om finansnettot se not 6
Finansiella intäkter och kostnader.
Koncernens kostnad för skatt uppgick till -127 MSEK
(-105), motsvarande en effektiv skattesats om 26
procent (25). Ej aktiverade förlustavdrag samt ej
avdragsgilla räntekostnader påverkar skatten negativt.
Kassaflöde
Löpande verksamheten
Kassaflödet från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital ökade till 1 220 MSEK (1 076).
Förändring i rörelsekapital har påverkat kassaflödet
med -288 MSEK (74). Kassaflödet från den löpande
verksamheten uppgick därmed till 933 MSEK (1 150).
Betald skatt uppgick till -107 MSEK (-144).
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella och immateriella
anläggningstillgångar uppgick till 377 MSEK (247).
Ökningen av investeringar beror främst på högre
etableringstakt av butiker jämfört med föregående år.
Förvärv av verksamheter har under året skett om totalt
14 MSEK (23), se vidare information i not 26.
Finansieringsverksamheten
Likvida medel uppgick till 420 MSEK (582) vid årets
utgång. Kursdifferens i likvida medel uppgick till
-25 MSEK (-30). I det fjärde kvartalet har de banklån
som togs upp vid refinansieringen år 2021 med tre års
löptid återbetalats, 470 MSEK. Samtidigt utnyttjades
bolagets långfristiga revolving credit facility med
550 MSEK. Under året har återköp av egna aktier skett
om 85 MSEK (30) och utdelning till Synsams aktieägare
har utbetalats om 266 MSEK (253).
Finansiell ställning
Skulder till kreditinstitut uppgick till 2 608 MSEK (2 493),
varav 0 MSEK (464) var kortfristiga skulder, per den
31 december 2024. Det outnyttjade kreditutrymmet
uppgick till 390 MSEK (940). Leasingskulder uppgick till
806 MSEK (762) per den 31 december 2024.
Nettoskulden vid årets utgång uppgick till 3 002 MSEK
(2 720). Om nettoskulden hade beräknats utan hänsyn
till IFRS 16 Leasing hade den uppgått till 2 209 MSEK
(1 971). Återköp av aktier om 85 MSEK (30) har skett
under 2024, varav 36 MSEK (-) utan påverkan på
förändring i nettoskulden under året på grund av
att motsvarande belopp var pantsatt och återlagt i
beräkningen av nettoskulden per 31 december 2023.
Valutaeffekt på skulder till kreditinstitut har påverkat
nettoskulden negativt med 30 MSEK (positivt 2) under
året. Nettoskulden har även påverkats negativt under
året av utdelning till Synsams aktieägare om 266 MSEK
(253).
Förvärv och etableringar
Under året har 46 egna butiker öppnats och förvärv av
respektive verksamhet från två tidigare franchisetagare
har skett. Under året har även fem butiker slagits
samman med andra butiker och två franchisebutiker
avslutats. De under året förvärvade verksamheterna har
enbart en marginell effekt på koncernens omsättning
och resultat.
Första kvartalet
Under det första kvartalet har nio egna butiker
öppnats, förvärv av verksamheten från en tidigare
franchisetagare har skett, två franchisebutiker
avslutats samtidigt som en butik har slagits samman
med en annan butik och en butik har omvandlats från
konceptet Synsam Outlet till regular store.
Synsam Sverige har under kvartalet öppnat fyra nya
butiker, Synsam Fagersta, Synsam Malung, Synsam
Barkaby och Synsam Vara. Den tidigare franchisebutiken
Synsam Örnsköldsvik har genom uppköp blivit en helägd
Synsam butik under kvartalet. En butik slogs samman
med Synsam Odenplan, som samtidigt omvandlades
från konceptet Synsam Outlet till regular store.
Franchisebutikerna i Fagersta och Malung har avslutats.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
48
SYNSAM 2024
BOKSLUT
I Synsam Norge har en ny butik öppnats i Porsgrunn
under första kvartalet.
I Synsam Finland har fyra nya butiker öppnats, i Lahtis,
Vanda, Salo och Kouvola.
I Övriga & Centrala funktioner och i Synsam Danmark
har inga förändringar i butiksbeståndet skett under
första kvartalet.
Andra kvartalet
Under det andra kvartalet har 13 egna butiker öppnats,
varav två audionomkliniker. Under perioden har det
även skett en sammanslagning av två butiker.
Synsam Sverige har under kvartalet öppnat sju nya
butiker, Synsam Mariefred, Synsam Hammarby Sjöstad,
Synsam Norra Djurgårdsstaden, Synsam Alvik, Synsam
Hultsfred, Synsam Skurup och Synsam Växjö Outlet.
Samtidigt har två mindre butiker i Växjö slagits samman
till en stor megabutik.
I Synsam Norge har en ny butik öppnats i Hønefoss
under andra kvartalet.
I Synsam Finland har tre nya butiker öppnats, i
Jyväskylä, Ekenäs och Imatra.
I Synsam Danmark har inga förändringar i
butiksbeståndet skett under kvartalet.
I Övriga & Centrala funktioner har två audionomkliniker
öppnats, i Falun och i Visby.
Esbjerg slagits samman och ändrat koncept till Synsam
Megastore.
Synsam Norge har under fjärde kvartalet öppnat
fem nya butiker, Synsam Bjørkelangen, Synsam
Værstedtorvet, Synsam Vøyenenga, Synsam Flekkefjord
och Synsam Raufoss. Samtidigt har en butik i Kongsberg
slagits samman med befintlig Megastorebutik i
Kongsberg.
I Synsam Finland har tre nya butiker öppnats, en i
Torneå, en i Kemi och en i Kajana.
Tredje kvartalet
Under det tredje kvartalet har 10 egna butiker öppnats.
Under perioden har det även skett en sammanslagning
av två butiker.
Synsam Sverige har under kvartalet öppnat två nya
butiker, Synsam Hemse och Synsam Sunne. Samtidigt
har Kista Outlet slagits samman med Kista Megastore.
I Synsam Danmark har en ny butik öppnats i Svedborg
under tredje kvartalet.
Synsam Norge har under kvartalet öppnat fem nya
butiker, Synsam Bergen Laksevåg, Synsam Sortland,
Synsam Os, Synsam Arendal och Synsam Løren.
I Synsam Finland har två nya butiker öppnats, en i
Jakobstad och en i Jyväskylä.
I Övriga & Centrala funktioner har inga förändringar i
butiksbeståndet skett under tredje kvartalet.
Fjärde kvartalet
Under det fjärde kvartalet har 14 egna butiker
öppnats och förvärv av verksamheten från en tidigare
franchisetagare har skett. Under perioden har även två
butiker slagits samman med andra butiker.
Synsam Sverige har under fjärde kvartalet öppnat fyra
nya butiker, Synsam Ånge, Synsam Skillingaryd, Synsam
Rättvik och Synsam Kosta. Den tidigare franchisebutiken
Synsam Värmdö har genom uppköp blivit en helägd
Synsam butik under kvartalet.
I Synsam Danmark har en ny butik öppnats i Nørrebro
under fjärde kvartalet. Samtidigt har två butiker i
I Övriga & Centrala funktioner har en audionomklinik
öppnats i Växjö.
Antal butiker och omni-koncept
Det totala antalet butiker vid årets utgång var
586 (547), varav antal egna butiker 560 (517). För
information om antal butiker per segment, se not 3.
Synsam har skapat ett integrerat omni-koncept som
väver samman Synsams digitala och fysiska sälj- och
servicekanaler för att ge bästa produkt- och tjänste-
erbjudande samt köp- och serviceupplevelse till
kunderna.
Flerårsöversikt
Koncernen 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning
6 435 5 905 5 277
4 669 3 806
Rörelseresultat (EBIT)
819 696 552
633 402
Resultat före skatt
493 415 415
163 -136
Resultat efter skatt
366 311 328
51 -195
Balansomslutning
8 244 8 036 8 019
7 603 7 258
EBITDA
1)
1 595 1 440 1 217
1 189 934
Justerad EBITDA
1)
1 595 1 440 1 217
1 274 948
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK
2)
2,48 2,08 2,19
0,60 -2,73
Årets kassaflöde
-137 168 -326
-83 601
Medelantalet anställda
3 739 3 413 3 145
2 671
2 281
Antal butiker
Egenägda
560 517 503
467 442
Franchise
26 30 33
33 38
Totalt antal butiker
586 547 536
500
480
1) Alternativa nyckeltal, APM, för definition se avsnitt ”Finansiella definitioner” på sidan 106.
2) För information om förändring av antal aktier samt genomsnittligt antal aktier se not 20 och 21.
I tabellen nedan återges finansiell information i sammandrag för räkenskapsåren 2020–2024. Belopp i MSEK om inte
annat anges.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
49
SYNSAM 2024
BOKSLUT
UTVECKLING PER SEGMENT
Inom Synsam Group finns fyra segment, Sverige,
Danmark, Norge och Finland. Till segmenten räknas
de olika geografiska marknadernas omsättning,
förutom den omsättning som hör till Övriga & Centrala
funktioner, och de kostnader som kan hänföras
direkt till omsättningen. Vissa kostnader är beslutade
på koncernnivå och ingår därmed inte i respektive
segment, som t ex vissa marknadsföringskostnader
samt andra centrala aktiviteter och funktioner såsom
treasury-, ekonomi- och IT-funktioner. Dessa kostnader
redovisas inom Övriga & Centrala funktioner.
Nettoomsättning från externa kunder kommer
från försäljning av varor (framför allt av glasögon,
solglasögon och kontaktlinser) samt synundersökningar
(tjänster) och intäkter från Synsam Lifestyle.
Nettoomsättningen i segmenten följs även specifikt upp
avseende Synsam Lifestyle.
Synsam Sverige
Nettoomsättningen ökade med 9,0 procent till 3 091
MSEK (2 835). Organisk tillväxt var 8,3 procent (11,5) och
like-for-like tillväxten var 5,9 procent (8,9). Förvärv har
påverkat omsättningen med 27 MSEK, motsvarande
1,0 procentenheter. EBITDA ökade till 980 MSEK (895)
och EBITDA-marginalen uppgick till 31,5 procent (31,5).
Omsättningsökningen förklaras av såväl
abonnemangsaffären Synsam Lifestyle som av
kontantaffären och Synsam Sverige har ytterligare
stärkt marknadsandelarna. 17 nya butiker har etablerats
i Sverige och förvärv av två tidigare franchisebutiker har
skett under året.
Bruttomarginalen uppgick till 76,0 procent (77,0)
och är något under föregående år, bland annat
som en effekt av försäljningsmix samt av förstärkta
kampanjer under året. Den höga etableringstakten
och den reducerade bruttomarginalen har under året
haft en viss negativ påverkan på EBITDA-marginalen,
liksom införandet av Synsam EyeView som har medfört
kostnader vilka ännu inte motverkas helt av reducerade
optikerkonsultkostnader. Resultatet har även påverkats
positivt av kostnads- och omstruktureringsprogrammen.
Synsam Sverige årsvis churn Synsam Lifestyle var 10,08
procent (8,36).
Synsam Danmark
Nettoomsättningen ökade med 1,4 procent till 1 198
MSEK (1 181). Organisk tillväxt uppgick till 2,0 procent
(0,3) och like-for-like tillväxten uppgick till 1,5 procent
(0,2). Valutaeffekten på nettoomsättningen mot DKK
var negativ och påverkade med -6 MSEK. EBITDA ökade
till 294 MSEK (281) och EBITDA-marginalen uppgick till
24,6 procent (23,7).
Omsättningsökningen förklaras huvudsakligen av
kontantaffären. Den organiska tillväxten stärktes
jämfört med föregående år. Denna tillväxt har
genererats i en hårt konkurrensutsatt och svagare
konsumentmarknad.
Den 1 juli 2023 förändrades kreditlagstiftningen, med
påverkan på kreditvärdighetsbedömningen för kunder
till det danska Lifestyle-erbjudandet, vilket haft direkta
såväl som indirekta negativa effekter på omsättningen
sedan det andra halvåret 2023. Åtgärder har vidtagits,
som har givit effekter. En av dessa åtgärder är
införandet av Lifestyle Cash, där kunden erhåller
innehållet i Lifestyle-lösningen, men utan delbetalning.
Dessa åtgärder i kombination med god kostnadskontroll
och något stärkt bruttomarginal har medverkat till
förbättrad EBITDA-marginal.
Bruttomarginalen uppgick till 75,7 procent (75,5)
och har stärkts något, som en effekt av bland annat
försäljningsmix.
Synsam Danmark årsvis churn Synsam Lifestyle var
14,06 procent (11,96).
Synsam Norge
Nettoomsättningen ökade med 7,3 procent till
1 260 MSEK (1 175). Organisk tillväxt uppgick till
9,6 procent (8,9) och även like-for-like tillväxten var
positiv och uppgick till 6,8 procent (5,9). Valutaeffekten
på nettoomsättningen mot NOK var negativ och
uppgick till -28 MSEK. EBITDA ökade till 242 MSEK (236)
och EBITDA-marginalen uppgick till 19,2 procent (20,1).
Omsättningsökningen förklaras främst av
abonnemangsaffären Synsam Lifestyle och Synsam
Norge har ytterligare stärkt marknadsandelarna.
Även en ökning av antalet nya butiker har bidragit till
tillväxten, där tolv nya butiker har etablerats under året.
Bruttomarginalen uppgick till 72,2 procent (73,1) och
har reducerats något jämfört med föregående år,
som en effekt av bland annat planerade förstärkta
kampanjer och försäljningsmix.
EBITDA-marginalen har påverkats negativt av
den reducerade bruttomarginalen och av årets
nyetableringar, liksom införandet av Synsam EyeView
som har medfört kostnader vilka ännu inte motverkas
helt av reducerade optikerkonsultkostnader.
Synsam Norge årsvis churn Synsam Lifestyle var
10,43 procent (9,05).
Synsam Finland
Nettoomsättningen ökade med 20,4 procent till
710 MSEK (590). Organisk tillväxt var 20,8 procent (39,1).
Like-for-like tillväxten uppgick till 8,5 procent (22,3).
Valutaeffekten på nettoomsättningen mot EUR var
negativ och uppgick till -3 MSEK. EBITDA ökade till
76 MSEK (75) och EBITDA-marginalen uppgick till
10,7 procent (12,6).
Omsättningsökningen förklaras av Synsams
helhetserbjudande innefattande attraktiva
butikskoncept, egna House Brands, den
cirkulära affärsmodellen, digitala lösningar samt
abonnemangsaffären Synsam Lifestyle såväl som
kontantaffären. Tolv nya butiker har etablerats under
året. Synsam är nu den tredje största aktören i den
finska marknaden.
Bruttomarginalen uppgick till 68,2 procent (69,1) och
har reducerats under 2024 jämfört med föregående år
som en effekt av bland annat förstärkta kampanjer
samt försäljningsmix, men har stabiliserats under det
fjärde kvartalet.
EBITDA-marginalen har påverkats negativt av årets
nyetableringar.
Synsam Finland årsvis churn Synsam Lifestyle var
8,67 procent (7,64).
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
50
SYNSAM 2024
BOKSLUT
ÖVRIG INFORMATION
Övriga & Centrala funktioner
Den externa nettoomsättningen för Övriga & Centrala
funktioner utgörs i huvudsak av försäljning i Ai Eyewear
webshop, Synsam Hörselbutiker, centrallagrets
försäljning av varor till Synsams franchisebutiker samt
en central komponent av omsättningen för Synsam
Lifestyle.
Den externa nettoomsättningen för Övriga & Centrala
funktioner ökade till 176 MSEK (124). EBITDA uppgick till
3 MSEK (-46).
Internvinst i lager för centrallagret och produktions-
enheten redovisas inom Övriga & Centrala funktioner
och har påverkat EBITDA med -9 MSEK (-40). Synsams
produktions- och innovationscenter i Östersund har haft
en negativ effekt på EBITDA uppgående till 7 MSEK (19).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Risker gällande den nuvarande geopolitiska
situationen
Synsam har ingen direkt eller indirekt exponering
mot Ryssland och Ukraina. Utöver hur denna konflikt
påverkar omvärldssituationen i stort har den inte
haft någon väsentlig finansiell påverkan på Synsam.
Synsam bevakar den geopolitiska och säkerhetspolitiska
situationen.
Synsam påverkas inte väsentligt av ökade tullar vid
handel med USA.
Inflation
Inflationen som ökat i omvärlden påverkar Synsam i
form av högre kostnader. Synsam fortsätter agera för
att säkra lönsamheten.
Finansiella risker
Koncernen är till följd av sin verksamhet, investeringar
och finansiering exponerad för olika finansiella risker;
främst relaterade till förändring i räntenivåer och
valutakurser. Koncernens finansiella styrning inriktar
sig mot kontroll och minskning av de finansiella risker
som är en direkt följd av koncernens verksamhet,
investeringar och finansiering. Kända finansiella
risker hanteras i finanspolicyn vilken består av
riktlinjer och regler som beskriver riskmandatet för
finansverksamheten.
Valuta- och ränterisk
Koncernens valuta är svenska kronor till vilka
dotterföretagens balans- och resultaträkningar räknas
om. Synsam är exponerad mot samtliga valutor på
den nordiska marknaden där verksamhet förekommer.
Detta är en följd av att kursfluktuationer påverkar
det omräknade resultatet samt tillgångar och skulder
i balansräkningen för de norska, danska och finska
dotterföretagen. Koncernen säkrar sig inte mot
valutakursfluktuationer. Synsam gör inköp från Asien,
vilket exponerar koncernen mot USD. Inköp från en av
Synsamkoncernens större europeiska leverantörer sker
i EUR.
Synsam är exponerad mot fluktuationer i räntor på
de nordiska marknaderna. Ränterisken är främst
knuten till koncernens skuld till kreditinstitut och
kan hanteras genom användandet av ränteswappar.
Synsamkoncernen tillämpar inte säkringsredovisning.
Synsam är också exponerat mot en ränterisk kopplat
dels till försäljning av fordringar avseende Synsam
Lifestyle med påverkan på finansnettot, dels till
nuvärdesberäkning av intäkter avseende Synsam
Lifestyle med påverkan på bokförda intäkter, vilken i sin
tur ger en motsvarande positiv effekt på finansnettot
som till stor del motverkar effekten av ränterisken på
finansnettot.
För ytterligare information om koncernens finansiella
risker, se not 18.
Verksamhetsrisk
Koncernens mest väsentliga verksamhetsrisk är
kopplad till en stark position i respektive land. En stark
position på marknaden hänförs till ”Brand Awareness”,
optimal kundservice och konkurrenskraftiga priser.
Verksamhetsrisk är också påverkan av konjunkturen på
respektive marknad. Konjunkturen påverkar kundernas
köpkraft och köplust och därmed kundtrafiken i
koncernens butiker. I tider av osäkerhet, tenderar kunder
att köpa billigare produkter och mindre ofta men
samtidigt uppskatta en förutsägbarhet av utgifterna.
Den makroekonomiska exponeringen hanteras genom
aktiv marknadsbearbetning. Ambitionen är att på bästa
möjliga sätt förstå kundernas önskemål för att aktivt
utveckla och anpassa kunderbjudandet för att möta
kundens förväntningar och behov.
Medarbetarrisker
För att reducera risken att nyckelmedarbetare lämnar
koncernen, vilket kan leda till brister i Synsams
uppfyllande av sina varumärkeslöften, arbetar
Synsamkoncernen med Talent Management. Synsam
har också en väl utvecklad successionsplanering.
Koncernen har en strategisk och en operationell
ledningsgrupp, eftersom Synsams erfarenhet är att
den decentraliserade ledningsmodellen bygger starkare
team, snabbare informationsflöden och ger ett mer
effektivt beslutsfattande. Varje rörelsesegment finns
representerat i den operativa gruppen och ansvarar fullt
ut för den lokala organisationen, dess försäljning och
också för dess lönsamhet.
Leverantörsrisker
Synsam ställer krav på leverantörer att dessa
skall följa Uppförandekoden. För att motverka
risken att Uppförandekoden inte följs, genomför
Synsamkoncernen regelbunden uppföljning och kontroll.
Förvärv och integrationsarbete
Den organiska tillväxten i Norden är den centrala
delen av tillväxtstrategin. Synsam kan i tillägg
till denna organiska tillväxt, genomföra enstaka
kompletteringsförvärv av mindre bolag. Vid förvärv
finns risk för mindre lönsamma förvärv samt risk för
brister i integration av mindre verksamheter i befintlig
verksamhet. Tillgång till attraktiva etableringar kan
betraktas som en potentiell risk. Expansionsrisken
hanteras genom att säkerställa att det finns en
balanserad plan innehållande etableringslägen
på respektive huvudmarknad. Förvärv av
affärsverksamheter sker efter analys av synergier.
IT-system
Synsam är beroende av väl fungerande IT-system för
att samla, behandla och kommunicera information
på ett säkert och effektivt sätt. Förvaltning och
underhållsarbete för drift av Synsams IT-system sköts
av tredje part. Ett längre avbrott eller allvarligt fel i
IT-systemen kan leda till svårigheter och begränsningar
i leverans av varor och tjänster, fakturering och ta
betalt av kunder eller möjlighet att presentera finansiell
information.
Övrigt
Optikbranschen är en för koncernen ej reglerad
marknad. Dock krävs licens med landspecifika krav för
att den enskilde optikern ska få utföra optikertjänster.
Det finns risk i att antalet licensierade optiker är
begränsat, vilket kan begränsa Synsams omsättning.
För att hantera bristen på licensierade optiker arbetar
Synsam förebyggande med rekrytering och att vara den
mest attraktiva arbetsgivaren inom branschen. Synsam
tar även hjälp av ny teknik, nya processer och arbetssätt
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
51
SYNSAM 2024
BOKSLUT
vid genomförandet av synundersökningar, vilket ökar
optikerkapaciteten och förbättrar kundtillgängligheten.
För att kunna förmedla konsumentkrediter till kunder i
Norge från bank som tillhandahåller konsumentkrediter,
är dotterföretaget Synsam Group Norway AS registrerad
som låneförmedlare hos Norska Finanstilsynet och
står därmed under tillsyn av Norska Finanstilsynet. Det
finns risk att Norska Finanstilsynets bedömning kan bli
annorlunda i framtiden.
För att bedriva försäljning av Synsam Lifestyle
abonnemang i Danmark har dotterföretaget Synsam
Group Denmark A/S en licens med tillstånd att bedriva
verksamhet som konsumentlåneföretag och står
därmed under tillsyn av Finanstillsynet i Danmark.
Det finns en risk att den danska finansinspektionens
bedömning kan bli annorlunda i framtiden.
Hållbarhet
Koncernen har upprättat en hållbarhetsrapport
enligt årsredovisningslagen och hänvisar till sidorna
24-44. Varken moderbolaget eller något annat bolag i
koncernen bedriver tillståndspliktig verksamhet.
Moderbolaget
Synsam AB (publ) med organisationsnummer
556946-3358 är moderbolag i koncernen.
Moderbolagets verksamhet består i att äga och
förvalta aktier i dotterföretag samt bedriva viss
verksamhet inom management.
För 2024 uppgick intäkterna till 17 MSEK (16) och
resultat efter finansnettot uppgick till -236 MSEK
(-166). Finansnettot har under året belastats med
högre räntekostnader jämfört med föregående år,
samt negativa valutaeffekter jämfört med föregående
års positiva valutaeffekter.
Under året har moderbolagets eget kapital påverkats
bland annat av utdelning till Synsams aktieägare
om 266 MSEK (253) samt återköp av egna aktier om
85 MSEK (30), se vidare information på sidan 69 om
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
samt i not 21.
Medarbetare
Medelantalet heltidsanställda uppgick till 3 739, varav
3 059 kvinnor (3 413, varav 2 776 kvinnor).
Ersättning till ledande befattningshavare
Befintliga riktlinjer avseende ersättning till ledande
befattningshavare framgår av not 5. Aktuella
riktlinjer antogs av årsstämman den 30 mars 2021.
På årsstämman 2024 beslutades att inrätta ett
långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram (LTIP
2024) för bolagets koncernledning och andra utvalda
nyckelpersoner, i enlighet med styrelsens förslag.
Inför årsstämman 2025 föreslås ett nytt aktiebaserat
långsiktigt program LTIP 2025, utöver de befintliga
aktiebaserade program som löper i koncernen, LTIP 2023
och LTIP 2024. Programmet för LTIP 2022 har löpt ut
under året.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare i Synsam AB
Inför årsstämman 2025 föreslår styrelsen nya riktlinjer
avseende ersättningar till ledande befattningshavare.
Inga väsentliga förändringar i sak föreslås i jämförelse
med de riktlinjer som antogs av årsstämman 2021.
Nedan följer föreslagna riktlinjer i sin helhet.
Inledning
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas,
eller vid förändringar i redan avtalade ersättningar
efter att riktlinjerna har antagits av stämman.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av
bolagsstämman. Dessa ersättningsriktlinjer omfattar
verkställande direktören, vice verkställande direktörer
och övriga medlemmar i koncernledningen, samt annan
ersättning än styrelsearvode till styrelseledamöter i
Bolaget.
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intresse och hållbarhet
Riktlinjerna ska bidra till att skapa förutsättningar
för Bolaget att attrahera och behålla kompetenta
och engagerade ledande befattningshavare för att
framgångsrikt kunna genomföra Bolagets affärsstrategi
och tillgodose Bolagets långsiktiga intressen, inklusive
hållbarhet. Vidare ska riktlinjerna stimulera ett ökat
intresse för verksamheten och resultatutvecklingen
i sin helhet samt höja motivationen för de ledande
befattningshavarna och öka samhörigheten inom
Bolaget. Riktlinjerna syftar dessutom till att uppnå ökad
intressegemenskap mellan ledande befattningshavare
och Bolagets aktieägare. Vidare ska riktlinjerna bidra till
god etik och företagskultur.
För att uppnå Bolagets affärsstrategi krävs att
den sammanlagda årliga ersättningen ska vara
marknadsmässig och konkurrenskraftig på den
arbetsmarknad där befattningshavaren är placerad och
ta hänsyn till individens kvalifikationer och erfarenheter
samt att framstående prestationer ska reflekteras i den
totala ersättningen. Rörlig ersättning som omfattas
av dessa riktlinjer ska syfta till att främja Bolagets
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet.
Fast lön
Fast lön utgör grunden för den totala ersättningen. Den
fasta lönen ska baseras på koncernledningsmedlemens
kompetens, ansvar och prestation och ska vara
konkurrenskraftig i förhållande till gällande
marknadsstandard. Den fasta lönen ska revideras
årligen av People Committee.
Principer för rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen baseras i huvudsak
koncernens finansiella utfall för varje år. Den rörliga
ersättningen ska baseras på i förhand definierade
individuella och koncernövergripande mål, och kan till
exempel vara en kombination av försäljningstillväxt,
lönsamhet, kassaflöde och aktivitetsmål. Målen
ska bestämmas årligen av People Committee med
utgångspunkt i Bolagets affärsstrategi och i den
långsiktiga affärsplanen som godkänts av styrelsen.
Dessa mål ska fastställas och dokumenteras årligen.
Den rörliga ersättningen ska även utformas så att ökad
intressegemenskap uppnås mellan befattningshavaren
och Bolagets aktieägare för att bidra till Bolagets
långsiktiga intressen. Rörlig ersättning som betalas
kontant ska inte överstiga 100 procent av den fasta
lönen. Bolaget har inte några uppskovsperioder eller
möjlighet att begränsa eller underlåta att utge rörlig
ersättning som har intjänats. Vidare har bolaget ingen
rätt att återkräva rörlig ersättning enligt avtal.
Bolagsstämman kan besluta att den rörliga
ersättningen kan betalas i form av långsiktiga
aktiebaserade incitamentsprogram.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, till exempel icke-monetära
förmåner, pension, försäkring och i förekommande
fall tjänstebil, kan erbjudas i enlighet med sedvanliga
regler och marknadsstandarder i respektive land.
Pensioner ska utformas på ett sådant sätt att de
återspeglar normalt accepterade nivåer och seder
i det land där koncernledningsmedlemmen är
anställd. Pensionspremierna för premiebestämd
pension ska uppgå till högst 35 procent av den fasta
årliga grundlönen. För förmåner som till exempel
tjänstebilsförmån och sjukvårdsförsäkring får värdet
vara högst 15 procent av den fasta årliga grundlönen.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
52
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Dessa förmåner ska inte utgöra en väsentlig del av den
totala ersättningen.
Uppsägningstid och ersättning efter avslutad
anställning
Koncernen tillämpar en uppsägningstid om högst tolv
månader. Vid egen uppsägning gäller sex månaders
uppsägningstid. Inget avgångsvederlag utgår i något
fall.
Avvikelse från ersättningsriktlinjer
Styrelsen äger rätt att frångå dessa riktlinjer helt eller
delvis, om styrelsen bedömer att det i ett enskilt fall
finns särskilda skäl som motiverar det och ett avsteg
är nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga
intressen och hållbarhet, eller för att säkerställa
Bolagets ekonomiska bärkraft. Det ingår i People
Committees uppgifter att bereda styrelsens beslut i
ersättningsfrågor, vilket innefattar eventuellt beslut om
avsteg från riktlinjerna.
Beredning, beslutsprocesser etc.
Frågor om lön och annan ersättning till verkställande
direktören och andra ledande befattningshavare bereds
av People Committee och beslutas av styrelsen, förutom
i de fall där det ankommer på bolagsstämman att fatta
beslut.
People Committee ska även bereda styrelsens
beslut i frågor om ersättningsprinciper för ledande
befattningshavare, inklusive riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare. People Committee
ska även följa och utvärdera pågående och under
året avslutade program för rörliga ersättningar för
ledande befattningshavare och följa och utvärdera
tillämpningen av dessa riktlinjer för ersättningar
till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Bolaget.
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har styrelsen beaktat att de
förmåner som erbjuds till ledande befattningshavare
behöver ligga i linje med de allmänna strukturer som
tillämpas för Bolagets anställda, på nivåer som är
konkurrenskraftiga på marknaden. Således har lön och
anställningsvillkor för andra anställda inom Bolaget
beaktats genom att information om detta inkluderats
i People Committees och styrelsens beslutsunderlag
vid bedömningen av om dessa riktlinjer och de
begränsningar som följer av dem är rimliga.
People Committees ledamöter är oberoende i
förhållande till Bolaget och dess koncernledning.
Vid styrelsens behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande
direktören eller andra personer i koncernledningen, i den
mån de berörs av frågorna.
Händelser efter årets utgång
I enlighet med styrelsen för Synsam AB (publ) beslut,
med stöd av det bemyndigande som lämnades av
årsstämman den 26 april 2024, har 2 135 506 egna
aktier förvärvats för 102 MSEK i Synsam i tidigare
kommunicerat återköpsprogram med syfte att justera
Bolagets kapitalstruktur.
Synsam Group öppnade den 21 januari 2025 en
flaggskeppsbutik i centrala Köpenhamn. Butiken
är Danmarks största optikbutik med det bredaste
sortimentet av märkesbågar. Profil Optik by
Synsams flaggskeppsbutik är en av koncernens mest
imponerande etableringar och en destination för alla
som söker stil, kvalitet och innovation inom optik.
Utdelning
Styrelsen föreslår en aktieutdelning om 1,80 SEK (1,80)
per aktie.
Framtida utveckling
Synsam har höga framtida ambitioner vad gäller tillväxt
och lönsamhet. Målsättningen är att på medellång
sikt rapportera en organisk tillväxt på 8–12 procent
samtidigt som den justerade EBITDA-marginalen ska
vara 25 procent eller högre.
Med Synsams kostnadsfokus, Synsam EyeView fullt ut
implementerat i Sverige och Norge 2025 och en något
lägre etableringstakt än under 2024, har Synsam en
potential att under 2025 ytterligare närma sig sitt
lönsamhetsmål på medellång sikt att nå en EBITDA-
marginal på 25 procent eller högre. Synsams fokus är
att skapa lönsam tillväxt genom innovativa lösningar
och genom att möta sina kunders behov, samtidigt som
effektivitet säkerställs. Genom att göra det enklare för
människor att få tillgång till ögonvård och kvalitets-
produkter, i en marknad som till stor del är driven av
medicinska behov, säkerställer Synsam en lönsam till-
växt och större aktieägarvärde för många år framöver.
Förslag till vinstdisposition
Belopp nedan anges i svenska kronor.
Till årsstämmans förfogande står enligt
balansräkningen för Synsam AB (publ) fritt eget kapital
enligt nedan;
Balanserade vinstmedel
3 138 856 034
Årets resultat
-116 621 453
Totalt
3 022 234 581
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
Utdelning till aktieägarna (1,80 SEK/aktie)
1)
260 123 836
I ny räkning överförs
2 762 110 745
Totalt
3 022 234 581
1) Utdelningsförslaget har beaktat återköpta aktier under 2025
enligt not 29.
Styrelsens yttrande avseende föreslagen
vinstutdelning
Koncernens egna kapital har beräknats med tillämpning
av de redovisningsregler som gäller enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS). Moderbolagets
egna kapital har beräknats med tillämpning av
Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2, Redovisning för juridisk person. Föreslagen
vinstutdelning består av en kontant utdelning om
1,80 SEK per aktie eller totalt 260,1 MSEK. Koncernens
soliditet beräknas därefter uppgå till cirka 29 procent.
Den föreslagna kontantutdelningen uppgår till cirka
71 procent av årets nettovinst för koncernen, vilket är
något högre än Synsams mål för utdelning vilket är
att 40–60 procent av årets nettovinst ska delas ut till
aktieägarna samt att Synsam vid var tid ska ha en
optimal kapitalstruktur. Avvikelsen från Synsams mål för
utdelning motiveras bland annat av koncernens starka
finansiella ställning.
Styrelsen bedömer att bolagets och koncernens egna
kapital efter föreslagen vinstutdelning kommer att
vara tillräckligt stort i relation till verksamhetens art,
omfattning, risker och långivarnas villkor. Styrelsen
har även beaktat koncernens utveckling, likviditet,
investeringsplan samt konjunkturläge.
Vad beträffar företagets och koncernens resultat och
ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat-
och balansräkningar, kassaflödesanalyser och noter.
Samtliga belopp presenteras i miljoner kronor om inte
annat framgår.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
53
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Bolagsstyrning
Styrningen av Synsam utgår från reglerna i
aktiebolagslagen (2005:551), årsredovisningslagen
(1995:1554), bolagets bolagsordning, Nasdaq
Stockholms regelverk för emittenter och Svensk kod
för bolagsstyrning (”koden”), samt andra tillämpliga
svenska och utländska lagar och regler. Rapporteringen
om bolagsstyrning har upprättats i enlighet med koden.
Den huvudsakliga målsättningen med Synsams
bolagsstyrning är att skapa ett ramverk för regler,
ansvarsområden samt processer och rutiner som
effektivt skyddar aktieägarnas och andra parters
intressen genom att minimera risker och skapa
förutsättningar för en trygg expansion av bolagets
verksamhet.
Svensk kod för bolagsstyrning
Koden gäller för alla svenska bolag vars aktier är
noterade på en reglerad marknad i Sverige. Syftet är att
förbättra bolagsstyrningen i börsnoterade bolag och
främja förtroendet för företagen både hos allmänheten
och kapitalmarknaden. Koden bygger på principen ”följ
eller förklara” vilket innebär att man kan avvika från
koden om förklaring kan lämnas till varför avvikelsen
skett. Under verksamhetsåret har det inte förekommit
någon avvikelse mot koden inom Synsam.
Efterlevnad av tillämpliga bestämmelser
för börshandel
Inga överträdelser avseende god sed på aktiemarknaden
eller av tillämpliga börsregler har rapporterats av
Aktiemarknadsnämnden eller Börsens disciplinnämnd.
Aktien och aktieägare
Synsamaktien är noterad på Nasdaq Stockholm,
Mid Cap-segmentet. Aktiekapitalet uppgick den 31
december 2024 till 1 MSEK, fördelat på 150 000 000
aktier. Synsam AB hade vid årsskiftet 3 351 252 aktier i
eget förvar. Det totala börsvärdet för bolaget uppgick
per den 31 december 2024, baserat på sista betalkurs
44,55 SEK till 6,53 miljarder SEK. Samtliga aktier
(exklusive aktier i eget förvar) ger lika rösträtt samt lika
rätt i bolagets vinst och kapital. Bolagets bolagsordning
innehåller inga begränsningar i fråga om hur många
röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma.
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2024
till 8 905 stycken. De tio största ägarna kontrollerade
vid samma tidpunkt 73,08 procent av kapitalet och
rösterna, utländska ägare svarade för 69,75 procent
av kapitalet och rösterna. Aktieägare som direkt eller
indirekt, representerar minst en tiondel av röstetalet för
samtliga aktier i Synsam är CVC Capital Partners, vars
ägarinnehav per den 31 december 2024 uppgick till 31,28
procent. För ytterligare information om Synsamaktien
och aktieägare, se sidorna 108-110.
Bolagsstämman
Enligt aktiebolagslagen är bolagsstämman bolagets
högsta beslutande organ. Bolagsstämman kan avgöra
varje fråga i bolaget som inte uttryckligen faller
under ett annat bolagsorgans exklusiva kompetens.
På årsstämman, som ska hållas inom sex månader
från varje räkenskapsårs utgång, utövar aktieägarna
sin rösträtt i frågor såsom fastställande av resultat-
och balansräkning, disposition av bolagets resultat,
beslut om ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och
den verkställande direktören för räkenskapsåret, val
av styrelseledamöter och revisor samt ersättning till
styrelsen och revisorn.
Utöver årsstämman kan extra bolagsstämmor
sammankallas. I enlighet med bolagets bolagsordning
ska kallelse till bolagsstämma ske genom annonsering i
Post- och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls
tillgänglig på bolagets hemsida. Att kallelse har skett
ska samtidigt publiceras i Dagens Nyheter.
Rätt att delta vid bolagsstämman
Alla aktieägare som är direktregistrerade i den av
Euroclear förda aktieboken sex bankdagar före
bolagsstämma och som har meddelat bolaget sin avsikt
att delta vid bolagsstämman senast det datum som
anges i kallelsen, har rätt att delta vid bolagsstämman
och rösta för det antal aktier de innehar. Aktieägare
kan delta vid bolagsstämman personligen eller genom
ombud och kan även åtföljas av högst två biträden.
Initiativ från aktieägare
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat
bolagsstämman måste skicka in en skriftlig begäran
avseende detta till styrelsen. Begäran ska normalt
ha tagits emot av styrelsen senast sju veckor före
bolagsstämman.
Valberedning
Enligt instruktionen för valberedningen ska
valberedningen bestå av fyra ledamöter vilka utses
av de till röstetalet fyra största aktieägarna eller
aktieägargrupperna i bolaget per den sista bankdagen
i augusti året före årsstämman och som önskar utse
en representant. Utöver dessa fyra ledamöter ska
styrelseordföranden vara ledamot i valberedningen.
Valberedningen ska inom sig utse valberedningens
ordförande.
Instruktionen för valberedningen följer koden vad gäller
utnämningen av valberedningens ledamöter.
Ledamöterna i valberedningen ska offentliggöras
senast sex månader före nästkommande årsstämma.
BOLAGSSTÄMMA
STYRELSE
VALBEREDNING
REVISORER
REVISIONSUTSKOTTET
Ledamöter från styrelsen
VD & KONCERNCHEF
KONCERNLEDNING
PEOPLE COMMITTEE
Ledamöter från styrelsen
Strategier
Mål
Rapporter
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
54
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Ledamöterna i valberedningen ska, inom ramen för sina
uppdrag, utföra sina uppgifter i enlighet med koden.
Valberedningens huvudsakliga uppgifter är
att nominera kandidater till posterna som
styrelseordförande och övriga ledamöter i styrelsen
samt lämna förslag på arvode och annan ersättning till
var och en av styrelseledamöterna. Valberedningen ska
också nominera kandidater till posten som revisor samt
lämna förslag på arvode till denna.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 för Synsam AB (publ) ägde rum
fredagen den 26 april 2024 kl. 11:00 på Synsam AB
(publ):s huvudkontor, Sankt Eriksgatan 60 i Stockholm.
Det fullständiga protokollet från årsstämman finns på
bolagets webbsida, www.synsamgroup.com.
Årsstämman beslutade i korthet att:
• fastställa resultat- och balansräkningen samt
koncernresultat och koncernbalansräkningen.
• till aktieägarna utdela 1,80 kronor per aktie.
• bevilja ansvarsfrihet åt styrelseledamöterna och
verkställande direktören.
• styrelsearvode ska utgå med 780 000 SEK till
styrelsens ordförande och med 340 000 SEK till var
och en av övriga bolagsstämmovalda ledamöter som
inte är anställda i koncernen, att arvode för arbete
i styrelsens revisionsutskott ska utgå med 170 000
SEK till revisionsutskottets ordförande och med 106
000 SEK till varje övrig ledamot; samt att arvode
för arbete i styrelsens People Committee ska utgå
med 100 000 SEK till People Committees ordförande
och med 50 000 SEK till varje övrig ledamot. Det
antecknades att styrelseledamöterna Gustaf Martin-
Löf och Christoffer Sjøqvist, som är anställda av CVC,
liksom tidigare har avböjt arvoden för styrelse- och
utskottsarbete.
• för tiden intill slutet av nästa årsstämma, om omval
av Peter Törnquist, Håkan Lundstedt, Kenneth
Bengtsson, Ann Hellenius, Terje List, Gustaf Martin-
Löf, Christoffer Sjøqvist och Anna Omstedt samt
om nyval av Petra Axdorff. Helena Johnson hade
avböjt omval. Peter Törnquist omvaldes även till
styrelsens ordförande. Deloitte AB omvaldes som
revisor för tiden intill slutet av nästa årsstämma, med
huvudansvarig revisor Johan Telander.
• godkänna styrelsens ersättningsrapport för 2023.
• i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga
styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen före
nästa årsstämma, med eller utan avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt, besluta om emission
av aktier och/eller teckningsoptioner och/eller
konvertibler.
• bemyndiga styrelsen att, i enlighet med styrelsens
förslag, vid ett eller flera tillfällen före nästa
årsstämma, besluta om förvärv och överlåtelse av
egna aktier.
• anta styrelsens förslag till att inrätta ett långsiktigt
aktiebaserat incitamentsprogram (LTIP 2024) och i
anslutning till detta ge styrelsen bemyndigande att
besluta om förvärv av egna aktier samt överlåtelse av
egna aktier.
Valberedningen inför årsstämma 2025
Valberedningen inför årsstämman 2025 utgörs av Tomas
Ekman, ordförande i valberedningen och utsedd av
CVC/Theia Holdings, Isak Lenholm, utsedd av Carnegie
Fonder, Karin Eliasson, utsedd av Handelsbanken Fonder,
Lovisa Runge, utsedd av Fjärde AP-fonden, samt Peter
Törnquist, styrelsens ordförande.
Årsstämma 2025
Årsstämman 2025 för Synsam AB (publ) äger rum
onsdagen den 23 april 2025 kl. 11:00 på Synsam Groups
huvudkontor, Sankt Eriksgatan 60 i Stockholm. För
ytterligare information, se kallelsen till årsstämman på
www.synsamgroup.com.
Styrelsen
Styrelsens uppgifter
Styrelsen är det högsta beslutande organet efter
bolagsstämman och det högsta verkställande
organet. Styrelsens ansvar regleras på ett flertal
nivåer. Styrelsens ansvar regleras huvudsakligen i
aktiebolagslagen. Enligt aktiebolagslagen är styrelsen
ansvarig för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Styrelsen ska vidare
fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation
liksom se till att bolagets organisation är utformad
så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets
ekonomiska förhållanden i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt.
Styrelsen tillämpar koden och Nasdaq Stockholms
regelverk för emittenter, liksom andra tillämpliga
svenska och utländska lagar och regler.
Styrelsens arbete regleras därutöver av bolagets
bolagsordning, anvisningar från bolagsstämman samt
styrelsens arbetsordning som antagits av styrelsen.
Arbetsordningen reglerar bland annat styrelsens roll
och ansvar, styrelsens arbetssätt samt arbetsfördelning
inom styrelsen. Styrelsen antar även instruktioner
för den verkställande direktören för Synsam inklusive
instruktion för ekonomisk rapportering.
I styrelsens uppgifter ingår bland annat att fastställa
mål och strategier, se till att det finns effektiva system
för uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet
och se till att det finns en tillfredsställande kontroll av
att bolaget efterlever lagar och andra regler som är
tillämpliga på bolagets verksamhet. Styrelsen beslutar i
frågor som rör bolagets verksamhetsinriktning, strategi,
affärsplan, resurser och kapitalstruktur, organisation,
förvärv, större investeringar, avyttringar och hel- och
delårsrapporter, samt andra allmänna frågor av
strategisk karaktär. Utöver detta behandlar och beslutar
styrelsen i andra ärenden som bedöms falla utanför
ramen för den verkställande direktörens befogenheter.
Styrelsen ska också se till att erforderliga riktlinjer för
bolagets uppträdande i samhället, i syfte att säkerställa
dess långsiktiga värdeskapande förmåga, fastställs och
säkerställa att bolagets informationsgivning präglas
av öppenhet samt är korrekt, tillförlitlig, relevant och
inte vilseledande. Därtill ingår i styrelsens uppgifter
att tillsätta, utvärdera och vid behov entlediga den
verkställande direktören.
Styrelseordförande
Styrelsens ordförande Peter Törnquist är inte anställd
i bolaget och har inte några uppdrag för bolaget
utöver sitt ordförandeskap i styrelsen. Det är styrelsens
uppfattning att Peter Törnquist tillser att styrelsens
arbete bedrivs effektivt och att den även i övrigt fullgör
de uppgifter som åligger den enligt gällande lag och
övriga bestämmelser.
Styrelseledamöter, storlek och sammansättning
Styrelseledamöter väljs årligen av årsstämman för
tiden intill slutet av nästa årsstämma. Enligt bolagets
bolagsordning ska styrelsen bestå av tre till tio
bolagsstämmovalda ledamöter utan suppleanter.
Styrelsen består av nio ledamöter, som är valda av
årsstämman.
Styrelsen bedöms ha en med hänsyn till bolagets
verksamhet, finansiella ställning, utvecklingsskede
och förhållanden i övrigt lämplig sammansättning.
Styrelsens sammansättning ska spegla och ge utrymme
för de olika kunskaper och erfarenheter som bolagets
strategiska utveckling och styrning kan komma att
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
55
SYNSAM 2024
BOKSLUT
kräva. Bolaget har en mångfaldspolicy för koncernen
som inkluderar bolagets styrelse och ledning. Bolagets
mångfaldspolicy, som är upprättad i enlighet med
kodens regel 4.1, syftar till att uppnå en jämn fördelning
av människor i bolaget när det kommer till ålder, kön,
utbildning och yrkesbakgrund. Mångfaldspolicyn ligger
till grund för valberedningens förslag till styrelse.
Styrelsen uppfyller kodens krav på oberoende.
Oberoende i förhållande till bolaget, bolagets ledning
samt större aktieägare framgår av nedan tabell.
Styrelseledamöterna presenteras i närmare detalj på
sidorna 60-61.
Styrelsens arbetsformer
Direkt efter årsstämman hålls ett konstituerande
styrelsemöte där styrelsens arbetsordning samt
instruktion till bolagets vd fastställs. Vid detta möte
utses även ledamöter till styrelsens revisions- och
People Committee samt firmatecknare för bolaget.
Utöver detta möte har styrelsen ytterligare minst sex
möten under verksamhetsåret. Dessa hålls kvartalsvis
i samband med offentliggörandet av bolagets
ekonomiska rapporter och därutöver en gång i mars
inför slutförandet av årsredovisningen, samt en gång
unde året för strategiska diskussioner. På strategimötet
diskuteras i huvudsak frågor avseende koncernens mål
och strategier, inklusive etableringsstrategi och större
investeringar. På övriga möten hanteras i huvudsak
sedvanliga styrelsefrågor, bolagets rapporter och
avrapportering från styrelsens utskott.
Styrelsen träffar revisorerna en gång per år utan att
företagsledningen är närvarande. Under 2024 har
styrelsen haft 12 styrelsemöten.
Styrelsens arbetsordning förelägger vilka punkter på
dagordningen som ska vara fasta och vilka som kan
variera. Frågor som hanterats i styrelsen under året
är strategisk inriktning, uppföljning av affärsplan,
genomgång av riskhantering, finansiell rapportering
och budget. Viktiga affärsmässiga frågor har varit
tillväxtområden såsom exempelvis Synsam Lifestyle,
butiksetableringar hantering av optikersituationen och
implementering av Synsam EyeView, åtgärder i samband
med lågkonjunktur och högre inflation, strategiplan
samt öronhälsosatsningen. Arbetet i styrelsens utskott
utgör en viktig del i styrelsearbetet. Styrelsen har
upprättat instruktioner för utskottens arbete. People
Committee och revisionsutskottet bereder de frågor som
inryms inom utskottens arbetsområden. De frågor som
behandlas på utskottsmötena protokollförs och delges
övriga styrelseledamöter på styrelsesammanträdena.
Arbetsordningen anger också att styrelsen minst en
gång per år ska sammanträffa med bolagets revisorer.
Därutöver reglerar arbetsordningen vissa formella frågor
såsom kallelseregler och sekretess.
Styrelsen utvärderar sitt arbete varje år och det
ankommer på styrelsens ordförande att tillse att
så sker. Ordföranden har genomfört en skriftlig
enkätundersökning med samtliga styrelseledamöter
avseende 2024. Den samlade uppfattningen vid
utvärderingen 2024 var att styrelsearbetet fungerat
bra under året samt att styrelsen uppfyllt kodens krav
avseende styrelsens arbete.
Revisionsutskott
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott i enlighet
med aktiebolagslagen. Enligt aktiebolagslagen får
medlemmar av revisionsutskottet inte vara anställda av
bolaget och minst en medlem av revisionsutskottet ska
ha redovisnings- eller revisionskompetens. Nuvarande
revisionsutskott består av tre ledamöter: Peter Törnquist
(revisionsutskottets ordförande), Gustaf Martin-Löf
och Ann Hellenius, vilka alla är oberoende i förhållande
till bolaget och dess ledning. Peter Törnquist och Ann
Hellenius är även oberoende i förhållande till bolagets
huvudaktieägare.
Revisionsutskottet är ansvarigt för att övervaka
bolagets finansiella rapportering, riskhantering
och interna kontroll, samt redovisning och revision.
Revisionsutskottet granskar och övervakar även
revisorernas opartiskhet och självständighet,
andra tjänster tillhandahållna av bolagets revisor
samt biträder vid upprättandet av förslag till
bolagsstämmans beslut om revisorsval.
People Committee
Styrelsen har inom sig upprättat en People Committee.
People Committee består av Kenneth Bengtsson
(People Committees ordförande), Peter Törnquist,
Anna Omstedt och Christoffer Sjøqvist, vilka alla
är oberoende i förhållande till bolaget och dess
ledning. Peter Törnquist, Kenneth Bengtsson och Anna
Omstedt är även oberoende i förhållande till bolagets
Huvudaktieägare.
People Committees huvudsakliga uppgifter är att
bereda styrelsens beslut i frågor som rör, bland annat,
anställnings- och ersättningsvillkor för ledande
befattningshavare. People Committee ska utforma
Styrelsens sammansättning och närvaro under verksamhetsåret
Namn
1)2)3)
Position
Oberoende
Bolaget/Större
aktieägare Styrelsemöten
Revisions-
utskott
People
Committee
Peter Törnquist Ordförande, ledamot Ja/Ja 12/12 7/7 (ordförande) 5/6
Håkan Lundstedt Vd, ledamot Nej/Ja 12/12
Kenneth Bengtsson Ledamot Ja/Ja 10/12 6/6 (ordförande)
Ann Hellenius
5)
Ledamot Ja/Ja 12/12 6/6
Terje List
5)
Ledamot Ja/Ja 12/12 1/1
Gustaf Martin-Löf Ledamot Ja/Nej 11/12 6/7
Christoffer Sjøqvist Ledamot Ja/Nej 12/12 6/6
Anna Omstedt
6)
Ledamot Ja/Ja 12/12 3/3
Petra Axdorff
4)
Ledamot Ja/Ja 9/9
Helena Johnson
4)
Ledamot
Ja/Ja 3/3
1) För ytterligare information om styrelseledamöter, se sidorna 60-61. Styrelsens och utskottens arbete beskrivs på sidan 55.
2) För uppgift om födelseår, arbetslivserfarenhet, uppdrag och aktieinnehav se sidorna 60-61.
3) Ledamöternas ersättningar framgår av not 5, se sidorna 81-83.
4) Petra Axdorff nyvaldes på årsstämman 2024 och Helena Johnson avböjde omval.
5) Terje List var ledamot i Revisionsutskottet till och med årsstämman 2024. Ann Hellenius var ledamot därefter.
6) Anna Omstedt var ledamot i People Committee efter årsstämman 2024.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
56
SYNSAM 2024
BOKSLUT
en kompensationspolicy som ska presenteras för
styrelsen. People Committee ska även ta fram underlag
i vissa andra ersättningsärenden av principiell natur
eller i övrigt av väsentlig betydelse, exempelvis
aktieoptionsprogram och vinstandelsprogram, samt
övervaka och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer
för ersättningar till ledande befattningshavare som
årsstämman enligt lag ska anta samt de gällande
ersättningsstrukturerna och ersättningsnivåerna i
bolaget.
Verkställande direktör och ledande
befattningshavare
Arbetsfördelning mellan styrelse och vd
Styrelsen utser vd för bolaget. Arbetsfördelningen
mellan styrelse och vd finns angiven i styrelsens
arbetsordning och i instruktionen för vd. Bland annat
framgår det att styrelsen är ansvarig för bolagets
styrning, riskhantering, organisation, strategier,
internkontroll och policyer. Vidare beslutar styrelsen
om större investeringar. Styrelsen ansvarar också för
kvaliteten i den finansiella rapporteringen.
Verkställande direktör
Den verkställande direktörens ansvar regleras på ett
flertal nivåer. Den verkställande direktörens ansvar
regleras huvudsakligen i aktiebolagslagen. Enligt
aktiebolagslagen ska den verkställande direktören
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
anvisningar och riktlinjer. Den verkställande direktören
ska därutöver vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska kunna fullgöras i
överensstämmelse med tillämpliga lagar och regler
och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Den verkställande direktören måste också följa bolagets
bolagsordning, riktlinjer lämnade av bolagsstämman,
instruktioner för den verkställande direktören, inklusive
instruktioner för finansiell rapportering, samt andra
interna anvisningar och riktlinjer som fastställts av
styrelsen. Fördelningen av arbete mellan styrelsen och
den verkställande direktören beskrivs i instruktionen för
den verkställande direktören, inklusive instruktionen för
finansiell rapportering.
Den verkställande direktören rapporterar till styrelsen
och är ansvarig för att administrera bolagets ledning
samt verkställa de beslut som fattas av styrelsen. Den
verkställande direktören ska kontrollera och övervaka
att de ärenden som ska behandlas av styrelsen enligt
tillämplig lag, bolagsordning eller interna instruktioner
presenteras för styrelsen och ska fortlöpande hålla
styrelsens ordförande informerad om bolagets
verksamhet, dess resultat och finansiella ställning,
liksom andra väsentliga händelser, omständigheter och
förhållanden.
Den verkställande direktören, Håkan Lundstedt,
presenteras närmare på sidan 60.
Ledande befattningshavare
Synsams koncernledning är uppdelad i en strategisk
ledningsgrupp och en operativ ledningsgrupp.
Arbetsfördelningen mellan den strategiska
ledningsgruppen och den operativa ledningsgruppen
är fastställd i koncernens arbetsordning för
koncernledningen. Den strategiska ledningsgruppen
är ansvarig för frågor av medel- till långsiktig
karaktär, exempelvis status och prioritering av
affärsutvecklingsprojekt, strategiska sortimentsfrågor,
övergripande etableringsplaner, strategiska samarbeten
och större IT-projekt. Verkställande direktören och
CFO ingår tillsammans med andra medlemmar i
koncernledningen i den strategiska ledningsgruppen.
Den operativa ledningsgruppen är ansvarig för
frågor av kortsiktig karaktär, exempelvis taktisk
marknadsföring, kampanjer, sales excellence,
koncernens försäljningsläge samt butikskommunikation.
Verkställande direktören och ländernas Managing
Director ingår tillsammans med andra medlemmar i
koncernledningen i den operativa ledningsgruppen.
Vid uppdatering av strategiplan och inför större
beslut där vd från tid till annan bedömer att hela
koncernledningen bör vara samlad, sammanträder hela
koncernledningen.
Ledande befattningshavare presenteras närmare på
sidorna 62-63.
Ersättning till styrelseledamöter och
ledande befattningshavare
Ersättning till styrelseledamöter
Arvoden och andra ersättningar till
styrelseledamöterna, inklusive styrelseordföranden,
beslutas av årsstämman. Årsstämman som hölls den
26 april 2024 beslutade att det totala arvodet för
styrelseledamöterna, för tiden intill nästa årsstämma,
ska uppgå till 2 906 000 SEK.
780 000 SEK ska utgå till styrelseordföranden och
340 000 SEK vardera till Kenneth Bengtsson, Terje
List, Ann Hellenius, Anna Omstedt och Petra Axdorff.
Därutöver ska 170 000 SEK utgå till revisionsutskottets
ordförande och 106 000 SEK vardera till övriga
medlemmar av revisionsutskottet. Ytterligare 100 000
SEK ska betalas till People Committees ordförande
och 50 000 SEK vardera till övriga medlemmar i People
Committee. Gustaf Martin-Löf och Christoffer Sjøqvist
har avböjt ersättning för deras uppdrag i styrelsen,
revisionsutskottet och People Committee. Bolagets
styrelseledamöter har inte rätt till några förmåner när
de avgår som styrelseledamöter.
Ersättning till den verkställande direktören och
andra ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare ska
vara marknadsmässig för att säkerställa Synsams
möjligheter att rekrytera och behålla kompetenta
befattningshavare. Ersättningen ska baseras på den
enskildes kompetens, ansvarsområden och prestation
och ska betalas ut i enlighet med riktlinjerna för
ersättning till vd och ledande befattningshavare
antagna av årsstämman den 30 mars 2021.
Ersättningen till bolagets ledande befattningshavare
utgörs av fast lön, rörlig ersättning baserad på årliga
prestationsbaserade mål (upp till 100 procent av
grundlön), långsiktigt aktiebaserat ersättningsprogram
(LTIP) och övriga förmåner såsom icke-monetära
förmåner, samt pension och försäkringar. Ickemonetära
förmåner kan erbjudas i enlighet med sedvanliga regler
och marknadsstandarder i respektive land. Dessa
förmåner ska inte utgöra en väsentlig del av den totala
ersättningen.
Aktierelaterade incitamentsprogram
På årsstämman 2024 beslutades att inrätta ett
långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram (LTIP
2024) för bolagets koncernledning och andra utvalda
nyckelpersoner, i enlighet med styrelsens förslag. I
anslutning till detta beslutades även att ge styrelsen
bemyndigande att besluta om förvärv av egna aktier
samt överlåtelse av egna aktier. Det övergripande
syftet med LTIP 2024 är att skapa förutsättningar
för att rekrytera och behålla kompetent personal i
Synsamkoncernen, öka motivationen hos personalen
samt uppnå ökad intressegemenskap mellan de
anställda och bolagets aktieägare. För att delta i LTIP
2024 krävs en egeninvestering i aktier i Synsam på
Nasdaq Stockholm och/eller att anställda innehar aktier
sedan tidigare (”investeringsaktier”), vilka allokeras till
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
57
SYNSAM 2024
BOKSLUT
LTIP 2024. För information om fullständigt förslag, se
årsstämmoprotokoll 2024 på bolagets hemsida samt
not 5.
Sedan tidigare löper det aktierelaterade
incitamentsprogrammet LTIP 2023. Programmet för LTIP
2022 har löpt ut under året. Tilldelning av aktier för LTIP
2022 har skett under året i enlighet med programmet. Se
vidare information i not 5.
Ersättningar under räkenskapsåret 2024
Ersättningar som mottagits av styrelsen och ledande
befattningshavare för räkenskapsåret 2024, samt
riktlinjer i dess helhet, framgår av not 5.
Riskhantering
Det är styrelsen som har det övergripande ansvaret
för koncernens riskarbete. Inom Synsam uppdateras
och analyseras koncernens risksituation regelbundet.
Detta görs genom en systematisk process där risker
identifieras, värderas och bedöms, hanteras, övervakas
och rapporteras. Prioritet läggs på de risker som vid
en samlad bedömning avseende möjlig påverkan och
sannolikhet bedöms kunna ge mest negativ effekt.
Viktiga aspekter i detta är de kontrollaktiviteter
som görs för att undvika, reducera eller förflytta
risken till annan part, genom till exempel försäkring.
Kartläggningen har gjorts på koncernnivå och utgör ett
verktyg för styrelsens och bolagsledningens strategiska
och operativa styrning. Genom kartläggningen kan
fokus riktas mot att minska företagets riskexponering
och att reducera konsekvensen av eventuella infriade
risker. CFO är ansvarig för Synsam Groups övergripande
riskprocess och rapporterar status och avvikelser till
koncernchef, till koncernledning samt till styrelsen.
Rapportering av koncernens samlade riskstatus görs
internt till revisionsutskott och styrelse en gång per år.
Se också riskavsnittet sidorna 51-52.
Hållbarhet
Ambitionerna för Synsams hållbarhetsarbete är högt
satta. Bolaget har som mål att vara och uppfattas som
ett hållbart företag långsiktigt. Synsams vision för hur
bolaget vill arbeta med hållbarhet i koncernen är tydlig:
Vi är det ledande och mest hållbara livsstilsföretaget
inom optik och ögonhälsa. Arbetet med miljömässigt,
socialt och etiskt ansvarstagande inkluderar många
olika områden, som sammantaget syftar till att bidra
till en hållbar samhällsutveckling. Styrelsen följer
upp hållbarhetsarbetet genom koncernledningens
avrapportering.
Synsam ansvarar för värdekedjan i hållbarhetsarbetet
från ax till limpa och bolaget ställer höga interna krav
på medarbetare och externa krav på leverantörer. Det
sociala ansvarstagandet inom Synsams egen arbetskraft
är en mycket viktig del i vårt hållbarhetsarbete
tillsammans med miljöaspekter, där Synsam granskar
alla verksamhetens delar; från designutveckling,
råvaruinköp, produktion och transporter. Därtill
granskas försäljning till produktanvändning samt
återanvändning och återvinning. Under varje del i
Synsams värdekedja finns identifierade processer
och angreppssätt för ett ständigt pågående
förbättringsarbete. Se också hållbarhetsrapporten på
sidorna 24-44.
Intern kontroll avseende den finansiella
rapporteringen
Styrelsens och den verkställande direktörens ansvar för
intern kontroll regleras i aktiebolagslagen och i koden.
Styrelsen i ett bolag är enligt aktiebolagslagen ansvarig
för bolagets organisation och förvaltning av bolagets
angelägenheter och ska se till att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen
och bolagets ekonomiska förhållanden kontrolleras på
ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören i ett bolag ska enligt
aktiebolagslagen sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens anvisningar och riktlinjer. Den
verkställande direktören ska vidare vidta de åtgärder
som är nödvändiga för att bolagets bokföring
fullgörs i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen sköts på ett betryggande sätt.
Enligt koden ingår det i styrelsens uppgifter att se
till att det finns effektiva system för uppföljning och
kontroll av bolagets verksamhet. Revisionsutskottet
ska enligt aktiebolagslagen, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, övervaka
bolagets finansiella rapportering och med avseende på
den finansiella rapporteringen, övervaka effektiviteten
i bolagets riskhantering, interna kontroll och
internrevision.
Intern kontroll definieras enligt praxis som en process
som påverkas av styrelsen, revisionsutskottet,
verkställande direktören, andra ledande
befattningshavare och övriga medarbetare och som
syftar till att ge en rimlig försäkran om att ett bolags
mål uppnås vad gäller: ändamålsenlig och effektiv
verksamhet, tillförlitlig rapportering och efterlevnad
av tillämpliga lagar och förordningar. Synsams
internkontrollprocess baseras på kontrollmiljön som
skapar disciplin och ger en struktur för de övriga
fyra komponenterna i processen: riskbedömning,
kontrollstrukturer, information och kommunikation,
samt uppföljning.
Intern kontroll över finansiell rapportering syftar till att
skapa en rimlig säkerhet avseende tillförlitligheten i den
externa finansiella rapporteringen i form av kvartals-
och årsrapporter och bokslut samt att den externa
finansiella rapporteringen är upprättad i enlighet med
tillämpliga lagar och redovisningsnormer och andra krav
på noterade bolag. Ytterst vilar ansvaret för den interna
kontrollen på styrelsen som kontinuerligt, genom
revisionsutskottet, utvärderar Synsams riskhantering
och interna kontroll över den finansiella rapporteringen.
Bolagets arbete med den interna kontrollen följer
det ramverk som framtagits av The Committee of
Sponsoring Organizations of the Treadway Commission
(COSO). Ramverket består av fem delområden:
kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter,
information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön består av den organisationsstruktur och
de värderingar, riktlinjer, policyer, instruktioner med
mera som organisationen arbetar efter. Ett effektivt
styrelsearbete är grunden för god internkontroll och
Synsams styrelse har en etablerad arbetsordning och
tydliga instruktioner för sitt arbete. Detta inkluderar
även styrelsens People Committee och revisionsutskott.
En del i styrelsens arbete är att utarbeta och godkänna
de policyer som är styrande för koncernens arbete
med den interna kontrollen. Styrelsen ska också skapa
förutsättningar för en organisationsstruktur med
tydliga roller och ansvar som utmynnar i en effektiv
hantering av verksamhetens risker.
Inom koncernen finns ett regelverk för besluts-
och attestnivåer som följer koncernens
organisationsstruktur. Fokus har riktats på att
tydliggöra vem som har beslutsmandatet för
investeringar, aktiviteter, tecknande av avtal med mera
inom respektive funktion och med begränsningar i
belopp. I de fall beloppet överstiger funktionens mandat
hänförs beslutet till nästa nivå i organisationen. Detta
syftar till att upprätthålla en god bolagsstyrning och
kännedom om beslut som fattas på olika nivåer i
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
58
SYNSAM 2024
BOKSLUT
organisationen. Besluts- och attestregelverket utgör
basen för beslutsfattandet inom Synsam.
Verkställande ledning är ansvarig för att implementera
riktlinjer för upprätthållande av god intern kontroll.
Fortlöpande pågår ett arbete med att utveckla och
förbättra den interna kontrollen. Verkställande ledning
och revisionsutskottet rapporterar kontinuerligt till
styrelsen enligt fastställda rutiner. All verksamhet ska
bedrivas i enlighet med koncernens uppförandekod och
affärsetiska riktlinjer.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Avseende riskbedömning har Synsam ett etablerat
ramverk för risk vilket omfattar identifiering, analys,
kategorisering, gradering, rapportering och hantering
av risk. Synsam bedömer risker utifrån sannolikhet
samt påverkan på Synsam relaterat till respektive
risk. Prioritering av åtgärder sker sedan baserat på
dels graderingen enligt riskramverket, dels beslutad
riskacceptans. Inom Synsam arbetas kontinuerligt med
de områden som bedöms mest prioriterade baserat
väsentlighet och risk.
Processerna och kontrollstrukturen finns dokumenterade
i en ekonomihandbok som uppdateras löpande.
Fortlöpande pågår ett arbete med att utvärdera de
mest väsentliga processerna inom koncernen. Inom
varje process kartläggs de största riskerna. Därefter
görs en bedömning om de kontroller som utförs är
tillräckliga. Om behov föreligger införs ytterligare
kompenserande kontroller för att reducera risken till
en acceptabel nivå. Inom koncernens ekonomifunktion
finns financial controllers och i de operativa enheterna
business controllers som tillsammans ska säkerställa att
den ekonomiska rapporteringen är korrekt och komplett
för de legala bolagen respektive segmenten. Vidare ska
de säkerställa att legala regler följs och att rapportering
sker inom fastställda tidsramar till den operativa
ledningen och till Group reporting inom koncernens
ekonomifunktion. Inom Group reporting finns IFRS
och koncernredovisningskompetens och där sker
konsolideringen av både interna och externa finansiella
rapporter. Dessutom finns Group business controller och
Head of Group Tax på koncernens ekonomifunktion med
specialistkompetens inom sina respektive områden.
Samtliga bolag rapporterar månadsvis fullständiga
bokslut vilka utgör grunden för koncernens
konsoliderade rapportering.
Utöver ovan kontrollaktiviteter har Synsam även en
etablerad whistleblowing funktion.
Information och kommunikation
Väsentliga policyer, riktlinjer, instruktioner och
manualer som har betydelse för den interna kontrollen
uppdateras och kommuniceras till berörda medarbetare
löpande. Allmänna riktlinjer och instruktioner finns
även tillgängliga på bolagets intranät. Det finns
såväl formella som informella informationskanaler
till ledningen och styrelsen för information från
medarbetarna. Via revisionsutskottet får styrelsen
regelbundet återkoppling från verksamheten avseende
frågeställningar som berör den interna kontrollen. För
extern kommunikation finns riktlinjer som stödjer kravet
på att ge korrekt information till aktiemarknaden.
Uppföljning av intern kontroll
Bolagsledningen och revisionsutskottet rapporterar
regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Varje månad får styrelsen löpande information
från vd via en månadsrapport för koncernen. I
månadsrapporten ingår även information beträffande
de respektive segmentens resultat och utveckling i
övrigt.
Varje delårsrapport analyseras av revisionsutskottet
avseende riktigheten i den finansiella informationen.
Revisionsutskottet har även en central roll i att följa
upp att det finns tillräckliga kontrollaktiviteter för de
mest väsentliga riskområdena avseende den finansiella
rapporteringen samt att kommunicera väsentliga frågor
med bolagets ledning, styrelse och revisorer. En viktig
del är att säkerställa att eventuella synpunkter från
revisorerna åtgärdas.
En gång per år träffar hela styrelsen bolagets revisorer
för att ta del av den externa revisionen och diskutera
aktuella frågor. Revisorernas rapportering utgör en del
av styrelsens arbete med att bilda sig en uppfattning
om den interna kontrollen och riktigheten i den
finansiella informationen. Vd deltar inte i eventuella
frågeställningar som berör bolagsledningen.
Internrevision
Efter utvärdering under verksamhetsåret och tidigare
år har styrelsen hittills inte funnit anledning att inrätta
en internrevisionsfunktion. Istället har den interna
kontrollen lagts till under koncernens ekonomifunktion.
Frågan om att inrätta en särskild internrevisionsfunktion
kommer att prövas årligen. Bolaget har dessutom en
riskkommitté som fortlöpande utvärderar väsentliga
risker och kontrollaktiviteter.
Revision
Bolagets lagstadgade revisor utses av årsstämman.
Revisorn ska granska bolagets årsredovisning och
bokföring, koncernredovisning och väsentliga
dotterbolags samt styrelsens och den verkställande
direktörens förvaltning. Revisorn ska efter varje
räkenskapsår lämna en revisionsberättelse till
årsstämman.
Bolagets revisor är Deloitte, med Johan Telander som
huvudansvarig revisor. Deloitte har en bred organisation
med specialiserad kompetens väl lämpad för Synsams
verksamhet. Deloitte är revisor i bolaget sedan 2023.
Den totala ersättningen under räkenskapsåret till
revisorer framgår av not 4.
Insiderpolicy
Bolaget har upprättat en insiderpolicy i syfte att
informera anställda och andra berörda inom koncernen
om de lagar och regler som är tillämpliga avseende
bolagets informationsspridning och de särskilda krav
som ställs på personer som är aktiva i ett börsnoterat
bolag rörande exempelvis kurspåverkande information.
I samband med detta har bolaget etablerat rutiner för
ändamålsenlig hantering och begränsning av spridning
av information som ej har offentliggjorts. Bolagets CFO
har det övergripande ansvaret för att hantera frågor om
insiderinformation och förandet av insiderlogg.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
59
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Peter Törnquist
Styrelseledamot och
styrelseordförande i Synsam
Group sedan 2014.
Civ. ek. Handelshögskolan,
Stockholm, Sverige. MBA
(Hon’s). International Institute
for Management Development,
Schweiz.
Född år 1953
Arbetslivserfarenhet: Styrel-
seordförande ÅR Packaging
AB, styrelseledamot och vice
ordförande för Ahlsell AB
(publ), vice styrelseordförande
Paroc Oy. Partner och Norden
ansvarig CVC, Managing
Director Lehman Brothers,
Senior Partner Bain&Company.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i tt2 Aktiebolag
och Quimper AB.
Utskott: Ordförande i revisions-
utskottet. People Committee.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 82 500
aktier direkt och indirekt av
närstående (varav 80 500
aktier avser eget innehav och
2 000 aktier avser innehav av
närstående person).
Håkan Lundstedt
Verkställande direktör
och koncernchef och
styrelseledamot i Synsam
Group sedan 2015.
Marknadsekonomi, IHM
Business School, Sverige.
Född år 1966
Arbetslivserfarenhet: Vd och
koncernchef för Mekonomen
Group och vd för Lantmännen
AXA.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseordförande i XXL ASA.
Styrelseledamot i Clas Ohlson
AB.
Oberoende: Ej oberoende
i förhållande till bolaget
men i förhållande till
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 1 675 209 aktier.
Petra Axdorff
Styrelseledamot i Synsam
Group sedan 2024.
Civilekonomexamen i
internationell ekonomi från
Linköpings universitet, Sverige.
Född: 1968
Arbetslivserfarenhet:
Koncernchef för BAMA
Gruppen. Erfarenhet från
bland annat IKEA-koncernen
och ICA. Erfarenhet från
styrelseuppdrag i bland annat
Granngården AB och Arvid
Nordqvist H.A.B.
Andra väsentliga uppdrag:
Global Food Manager/
Transformation Leader på IKEA
of Sweden, Styrelseledamot i
NEFAB AB, Oriola Oy och XXL
ASA.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: Inga.
Kenneth Bengtsson
Styrelseledamot i Synsam
Group sedan 2014.
Född år 1961
Arbetslivserfarenhet:
Koncernchef och olika
befattningar inom ICA
under mer än 30 år.
Styrelseordförande i Ahlsell
AB (publ), Eurocommerce,
Mekonomen AB, Svenskt
Näringsliv, Svensk Handel och
Systembolaget AB.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseordförande Clas
Ohlson AB, Ersta Diakoni, JY
Holding AB (publ), Lyko Group
AB (publ), SJ AB och World
Childhood Foundation.
Utskott: Ordförande i People
Committee.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 62 266 aktier
indirekt genom NM 24 i
Stockholm AB.
Ann Hellenius
Styrelseledamot i Synsam
Group sedan 2019.
M.Sc. i Business
Administration, Linköpings
universitet, Sverige. MBA.
University of Bath, England.
Född år 1974
Arbetslivserfarenhet: CIO för
Scandic Group AB, Stockholms
stad och styrelseledamot i
H&H Group, Conapto Group,
HiQ International och Micro
Systemation AB.
Andra väsentliga uppdrag:
Managing Director Capgemini
Invent Sverige, Danmark och
Finland. Styrelseledamot i JY
Holding AB (publ), ZikloBank
AB (publ) och HSB Affärsstöd
AB.
Utskott: Revisionsutskottet
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: Inga.
Terje List
Styrelseledamot i Synsam
Group sedan 2014.
M.Sc. i Economics and
Business Administration,
Copenhagen Business School,
Danmark.
Född år 1965
Arbetslivserfarenhet: Vd för
Matas A/S, og Suma Holding
A/S, Retail director Dagrofa
ApS, Marknadschef Enigheden
Produktion A /S.
Andra väsentliga uppdrag:
Vd för KFI Erhvervsdrivende
Fond och styrelsesledamot i
3C Retail A /S och Managing
Director för List Holding ApS.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 93 398 aktier.
Styrelse
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
60
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Gustaf Martin-Löf
Styrelseledamot i Synsam
Group sedan 2014.
BA. (Hons) i International
Business Studies, European
Business School in London,
England.
Född år 1977
Arbetslivserfarenhet:
Styrelseordförande i Etraveli
Group Holding AB, Ahlsell
Förvaltning AB, Cary Group
Holding AB och Flugo
Company AB.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseordförande i Flugo
Group Holdings AB och
styrelseledamot i Ahlsell AB
(publ).
Utskott: Revisionsutskottet.
Oberoende: Oberoende
i förhållande till bolaget
men ej i förhållande till
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: Inga.
Anna Omstedt
Styrelseledamot i Synsam
Group sedan 2023.
M.Sc. från Handelshögskolan
i Stockholm och Hitotsubashi
Daigaku, Tokyo.
Född år 1974
Arbetslivserfarenhet:
Medgrundare av och vd för
Tasteline, vice vd för Svenska
Dagbladet Digitala Medier,
Styrelseledamot i Tasteline,
Sportamore, Sveriges Radio
och Praktikertjänst AB.
Andra väsentliga uppdrag:
Vd och medgrundare Med
Universe AB, Styrelseuppdrag
i Keyto Group AB och Hjärt-
Lungfonden.
Utskott: People Committee.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 1 160 aktier.
Christoffer Sjøqvist
Styrelseledamot i Synsam
Group sedan 2014.
B.Sc. i Management, London
School of Economics and
Political Science, England.
Född år 1976
Arbetslivserfarenhet: Warburg
Pincus, Lazard Private Equity
och Goldman Sachs.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Alvogen
Lux Holdings S. à r.l., STARK
Group, SGL Group ApS,
Kirkeholmen ApS, Hempel A/S
och Twoday Holding Denmark
ApS. Branch manager för
CVC Denmark, filial af CVC
Advisers International S.á.r.l.,
Luxembourg.
Utskott: People Committee.
Oberoende: Oberoende
i förhållande till bolaget
men ej i förhållande till
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: Inga.
Styrelse
Förändringar i styrelsen från årsstämman 2024
Vid årsstämman 2024 valdes Petra Axdorff in som ny styrelseledamot. Tidigare
styrelseledamoten Helena Johnson avböjde omval.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
61
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Håkan Lundstedt
Verkställande direktör
och koncernchef och
styrelseledamot i Synsam
Group sedan 2015.
För ytterligare information, se
presentation under styrelsen.
Krister Duwe
Managing Director Sverige
sedan 2016 och COO Synsam
Group sedan 2022.
Född: 1969
Utbildning: Executive Master
i Strategy från M-gruppen
och har genomgått fortsatta
studier i Management
Strategy, Finance and
Leadership vid PEAK HSE
Executive Education i
Helsingfors, Shanghai och
Amsterdam och en utbildning
i ledarskap vid MiL Institute
Lund, Sverige.
Arbetslivserfarenhet: Vd
Mekonomen Sverige AB,
Managing Director för MECA
Sweden AB och BilXtra Sweden
AB.
Aktieinnehav: 465 194 aktier.
Jimmy Engström
Chief Commercial Officer
sedan 2022 (anställd sedan
2015).
Född: 1984
Utbildning: M.Sc. i
Economics and Business,
Handelshögskolan, Stockholm,
Sverige.
Arbetslivserfarenhet:
Manager på OPX Partners och
konsult på Boston Consulting
Group.
Aktieinnehav: 149 400 aktier.
Jenny Fridh
Chief Communications Officer
sedan 2025.
Född: 1972
Utbildning: BA. Linköpings
universitet, Sverige.
Arbetslivserfarenhet: Group
Director Communications
and Sustainability för Scandi
Standard AB (publ), Head
of Communications för
Kronfågel AB och Scandi
Standard AB (publ) och
Chief Communications and
Sustainability Officer Synsam
Group.
Aktieinnehav: 8 441 aktier.
Koncernledning
Hanna Ekstrand
Managing Director Synsam
Outlet sedan 2021 (anställd
sedan 2018).
Född: 1982
Utbildning: M.Sc. i Business
and Economics, Linköpings
universitet, Sverige. IHM
Business School, Sverige.
Arbetslivserfarenhet: Head
of Sales B2B på Synsam
Sverige. Chief Marketing
Officer på Mekonomen Group.
Styrelseledamot Telge Tillväxt.
Aktieinnehav: 81 813 aktier
direkt och indirekt av
närstående (varav 59 292
aktier avser eget innehav, och
22 521 aktier avser innehav av
närstående juridisk person).
Per Hedblom
Chief Financial Officer sedan
2017.
Född: 1967
Utbildning: M.Sc. i Industrial
Engineering and Management,
Chalmers Tekniska Högskola,
Sverige. MBA, INSEAD,
Frankrike.
Arbetslivserfarenhet: CFO
för Mekonomen AB, Partner
Centigo, Associate Director
Arkwright och konsult
Accenture och Business
Sweden.
Aktieinnehav: 46 912 aktier.
Ingrid Holm
Managing Director Norway
sedan 2023. (anställd sedan
2017).
Född: 1986
Utbildning: MA. Goldsmiths
College, University of London,
England. BA. University of the
Arts London, England.
Arbetslivserfarenhet: Digital
Marketing Manager för Varier
Furniture AS.
Aktieinnehav: 32 166 aktier.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
62
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Marina Kereklidou
Creative Director sedan 2017
(anställd sedan 2016).
Född: 1970
Utbildning: BA. i modedesign,
Beckmans Designhögskola,
Sverige.
Arbetslivserfarenhet:
Styrelseledamot i Marina
Kereklidou AB. Stylist under
20 år inom mode. Creative
Director och kläddesigner för
klädmärket BUSNEL mellan
2011-2015.
Aktieinnehav: 127 678 aktier.
Jesper Koefoed
Procurement Director sedan
2010.
Född: 1968
Utbildning: Higher
Commercial Examination
(HHX), Lyngby Business
School, Danmark. Mini MBA.
Probana Business School,
Danmark.
Arbetslivserfarenhet: Vd för
Optical Fashion Group A/S,
Vice President för Filtenborg
och Product Manager för Profil
Optik.
Aktieinnehav: 138 427
aktier direkt och indirekt av
närstående (varav 91 972
aktier avser eget innehav, och
46 455 aktier avser innehav av
närstående fysisk person).
Koncernledning
Vesa Mars
Managing Director Finland
sedan 2012.
Född: 1961
Utbildning: M.Sc. i Economics
and Marketing, Turku School
of Economics and Business
Administration, Finland.
Arbetslivserfarenhet:
Managing Director för SF
Optical Holding Oy Ab
(franchise till Synsam Group
i Finland), Managing Director
för Digi TV Plus, Managing
Director för A-Lehdet Oy,
Country Manager för Telia
Finland.
Aktieinnehav: 233 115 aktier.
Olav Torgersen
Chief Optical Officer sedan
2018 (anställd sedan 2011).
Född: 1972
Utbildning: Optikerexamen,
University of South-Eastern
Norway, Norge.
Arbetslivserfarenhet: Store
Manager för Synoptik, Head of
sales för Rodenstock Norway,
grundare till Synsrådgivning AS
och optiker hos Krogh Optik.
Aktieinnehav: 15 825 aktier.
Susanne Westford
Chief Marketing and People
& HR Officer sedan 2023.
(anställd sedan 2015).
Född: 1972
Utbildning: B.Sc. i Marketing,
Business and Economics,
Uppsala universitet, Sverige.
M.Sc. i Business Law, Lunds
universitet, Sverige.
Arbetslivserfarenhet: Nordic
Marketing & Communication
Director för Th1ing Group i
London, Nordic Marketing &
Communication Manager för
Turner Broadcasting, Eurosport
(TF1) och för Envirotainer
(EMEA).
Aktieinnehav: 159 559 aktier.
Tina Høyer Gaardsholt
Managing Director Danmark
sedan 2017.
Född: 1977
Utbildning: Utbildning
i ekonomi, Niels Brock
Copenhagen Business
College, Danmark. Utbildning
i Business Coaching, Acuity
World, Danmark.
Arbetslivserfarenhet: Head
of Sales Nordic för Bang &
Olufsen A/S och Retail Director
för Telia Danmark.
Aktieinnehav: 52 815 aktier.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
63
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Koncernens rapport över resultat
och övrigt totalresultat
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
3
6 435
5 905
Övriga rörelseintäkter
3
79
Rörelsens intäkter
6 522
5 985
Handelsvaror
-1 591
-1 447
Övriga externa kostnader
4, 14
-711
-682
Personalkostnader
5
-2 624
-2 415
Avskrivningar av materiella och immateriella
8, 9, 10, 11
-777
-7 44
anläggningstillgångar samt nyttjanderättstillgångar
Rörelsens kostnader
-5 704
-5 289
Rörelseresultat (EBIT)
819
696
Finansiella intäkter
6
326
273
Finansiella kostnader
6
-652
-554
Finansnetto
-326
-2 81
Resultat före skatt
493
41 5
Skatt
7, 12
-127
-105
Årets resultat
366
311
Övrigt totalresultat
Poster som omförts eller kan omföras till årets resultat
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter
17
-95
Totalresultat för året
383
215
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
366
31 1
Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
383
215
Resultat per aktie20
Före och efter utspädning, (SEK)
2,48
2,08
Efterföljande noter är en integrerad del av denna koncernredovisning.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
64
SYNSAM 2024
BOKSLUT
64
Koncernens rapport över finansiell ställning
Belopp i MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar8, 9
Goodwill
2 645
2 609
Varumärken
1 524
1 520
Kundrelationer
229
325
Programvaror och licenser
99
Summa immateriella anläggningstillgångar
4 498
4 541
Materiella anläggningstillgångar
10
Materiella anläggningstillgångar
787
680
Summa materiella anläggningstillgångar
787
680
Nyttjanderättstillgångar
11
Nyttjanderättstillgångar
818
779
Summa nyttjanderättstillgångar
818
779
Finansiella anläggningstillgångar
Andra finansiella tillgångar
37
32
Summa finansiella anläggningstillgångar
37
32
Uppskjuten skattefordran
12
71
72
Summa anläggningstillgångar
6 211
6 104
Omsättningstillgångar
Varulager
13
832
707
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
14
607
486
Övriga fordringar
40
39
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
15
135
119
Summa kortfristiga fordringar
781
643
Likvida medel
16, 17, 18
420
582
Summa omsättningstillgångar
2 033
1 932
Summa tillgångar
8 244
8 036
Belopp i MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital21
Aktiekapital
1
1
Övrigt tillskjutet kapital
4 306
4 306
Reserver
113
95
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
-1 864
-1 886
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
2 555
2 516
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut18
2 608
2 029
Leasingskulder18
432
440
Övriga långfristiga skulder18
50
46
Pensionsförpliktelse5, 22
5
4
Uppskjuten skatteskuld12
516
513
Summa långfristiga skulder
3 610
3 032
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut16, 18
464
Leasingskulder16, 18
3 74
322
Leverantörsskulder16
812
892
Aktuella skatteskulder7
135
1 17
Övriga skulder
312
286
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter23
447
408
Summa kortfristiga skulder
2 079
2 489
Summa eget kapital och skulder
8 244
8 036
Efterföljande noter är en integrerad del av denna koncernredovisning.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
65
SYNSAM 2024
BOKSLUT
65
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
493
415
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
24
835
804
Betald inkomstskatt
-107
-144
1 220
1 076
Förändring av rörelsefordringar
-132
-53
Förändring av varulager
-118
-118
Förändring av rörelseskulder
-38
24 6
-288
74
Kassaflöde från den löpande verksamheten
933
1 150
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterföretag och verksamheter
26
-14
-23
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
8
-42
-32
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
10
-335
-216
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar
-7
0
Kassaflöde från investeringsverksamheten-398-270
Finansieringsverksamheten24
Återköp av egna aktier
-85
-30
Upptagna lån av kreditinstitut
550
Amortering av skulder till kreditinstitut
-470
Amortering av leasingskulder
-401
-429
Utdelning
-266
-253
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-672
-712
Årets kassaflöde
-137
168
Likvida medel vid årets början
582
444
Kursdifferenser i likvida medel
-25
-30
Likvida medel vid årets slut
17
420
582
Efterföljande noter är en integrerad del av denna koncernredovisning.
Koncernens rapport över kassaflöden
Balanserade
Övrigt Om-vinstmedel Totalt
Aktie- tillskjutet räknings-inkl. årets eget
Belopp i MSEKkapitalkapitalreservresultatkapital
Ingående kapital 2023-01-01
1
4 306
191
-1 913
2 584
Årets resultat
31 1
311
Årets övrigt totalresultat
-95
-95
Årets totalresultat
-95
31 1
215
Omräkning IFRS16
-12
-12
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier
-30
-30
Aktiesparprogram
11
11
Utdelning ¹
)
-253
-253
Summa transaktioner med aktieägare
-272
-2 72
Utgående eget kapital 2023-12-31
1
4 306
95
-1 886
2 516
Ingående kapital 2024-01-011
4 306
95
-1 886
2 516
Årets resultat
366
366
Årets övrigt totalresultat
17
17
Årets totalresultat
17
366
383
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier
-85
-85
Aktiesparprogram
7
7
Utdelning ¹
)
-266
-266
Summa transaktioner med aktieägare
-34 4
-34 4
Utgående eget kapital 2024-12-31
1
4 306
113
-1 864
2 555
1) Utdelning har skett med 1,80 SEK (1,7 0) per aktie.
Allt eget kapital tillkommer moderbolagets aktieägare.
Efterföljande noter är en integrerad del av denna koncernredovisning.
Koncernens rapport över förändringar
i eget kapital
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
66
SYNSAM 2024
BOKSLUT
66
Belopp i MSEK Not
2024 2023
Nettoomsättning 3 17 16
Rörelsens intäkter 17 16
Övriga externa kostnader 4 -10 -9
Personalkostnader 5 -27 -26
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 0 0
Rörelsens kostnader -38 -35
Rörelseresultat -20 -19
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 6 0 22
Räntekostnader och liknande resultatposter 6 -216 -169
Summa resultat från finansiella poster -216 -147
Resultat efter finansiella poster -236 -166
Bokslutsdispositioner
Periodiseringsfond
-19 -6
Erhållet koncernbidrag 150 27
Resultat före skatt -105 -145
Skatt på årets resultat 7 -12 -4
Årets resultat
-117 -149
Belopp i MSEK Not
2024 2023
Årets resultat
-117 -149
Totalresultat för året
-117 -149
Moderbolagets resultaträkning Moderbolagets rapport över resultat och
övrigt totalresultat
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
67
SYNSAM 2024
BOKSLUT
67
Moderbolagets balansräkning
Belopp i MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 25 6 927 6 927
Summa finansiella anläggningstillgångar 6 927 6 927
Summa anläggningstillgångar 6 927 6 927
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar på koncernföretag 16, 19 161 47
Övriga fordringar 0 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 2 1
Summa kortfristiga fordringar 163 48
Kassa och bank 16, 17 0 37
Summa omsättningstillgångar 163 85
Summa tillgångar 7 090 7 012
Belopp i MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
21
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 1
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel
3 139 3 631
Årets resultat
-117 -149
Summa eget kapital
3 023 3 484
Obeskattade reserver
Periodiseringsfond 28 9
Långfristiga skulder 16, 19
Skulder till kreditinstitut 2 608 2 029
Skulder till koncernföretag 417 400
Övriga långfristiga skulder 0
Summa långfristiga skulder 3 025 2 429
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 16, 19 464
Leverantörsskulder
16
1 1
Skulder till koncernföretag 16, 19 970 589
Aktuella skatteskulder 15 6
Övriga skulder 14 14
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 14 16
Summa kortfristiga skulder 1 013 1 090
Summa eget kapital och skulder
7 090 7 012
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
68
SYNSAM 2024
BOKSLUT
68
Bundet eget
kapital
Fritt eget kapital
Belopp i MSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel
inkl årets
resultat
Totalt
eget kapital
Ingående kapital 2023-01-01
1 3 903 3 904
Årets resultat -149 -149
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat -149 -149
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier -30 -30
Aktiesparprogram
11 11
Utdelning -253 -253
Summa transaktioner med aktieägare -272 -272
Utgående eget kapital 2023-12-31 1 3 483 3 484
Ingående kapital 2024-01-01
1 3 483 3 484
Årets resultat -117 -117
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat -117 -117
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier -85 -85
Aktiesparprogram
7 7
Utdelning -266 -266
Summa transaktioner med aktieägare -344 -344
Utgående eget kapital 2024-12-31 1 3 022 3 023
Moderbolagets rapport över förändringar
i eget kapital
Belopp i MSEK Not
2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
-236 -166
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
24 52 8
Betald inkomstskatt
-3
-187 -158
Förändring av rörelsefordringar
42 101
Förändring av rörelseskulder
379 378
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital
421 479
Kassaflöde från den löpande verksamheten
234 320
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
0
Kassaflöde från investeringsverksamheten 0
Finansieringsverksamheten
Återköp av egna aktier -85 -30
Upptagna lån av kreditinstitut 24 550
Amortering av skulder till kreditinstitut 24 -470
Utdelning -266 -253
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -271 -283
Årets kassaflöde
-37 37
Likvida medel vid årets början
37 0
Kursdifferenser i likvida medel
Likvida medel vid årets slut 17
0 37
Moderbolagets kassaflödesanalys
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
69
SYNSAM 2024
BOKSLUT
69
Noter, gemensamma för moderbolaget
och koncernen
NOT 1 REDOVISNINGS- OCH
VÄRDERINGSPRINCIPER
Allmän information
Synsam AB (publ), och dess dotterföretag (samman-
taget koncernen) är verksamt inom optik och
ögonhälsa och bedriver verksamhet i lokala butiker i
Sverige, Danmark, Norge och i Finland samt e-handel
/omnichannel i respektive land. Butiker bedrivs både i
egen regi och av franchisetagare, vilka även förekommer
på Island samt Färöarna. Butikerna i Sverige, Norge och
i Finland drivs under varumärket Synsam och i Danmark
och Island under varumärket Profil Optik, förutom
Synsam Outlets som alltid bedrivs under varumärket
Synsam. Synsam erbjuder synundersökningar, glasögon,
solglasögon, sportglasögon, linser och tillbehör inom
optik samt glasögonabonnemang med kringtjänster
under namnet Synsam Lifestyle. Synsam erbjuder en mix
av välkända externa varumärken samt House Brands.
Synsam AB (publ) med organisationsnummer 556946-
3358, är ett svenskregistrerat aktiebolag med säte i
Stockholm. Huvudkontorets adress är Sankt Eriksgatan
60, Stockholm. Synsam AB (publ) är noterat på Nasdaq
Stockholm och huvudaktieägare är Theia Holdings
S.à.r.l.
Årsredovisningen och koncernredovisningen för Synsam
AB (publ) (moderbolaget) och dess dotterföretag
(sammantaget koncernen) har godkänts för utfärdande
av styrelsen den 25 mars 2025 och kommer att
föreläggas årsstämman den 23 april 2025.
verksamhetscykeln redovisas skuldbeloppet som
kortfristig skuld.
Värderingsgrunder
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska
anskaffningsvärden om inte annat framgår.
Bedömningar och uppskattningar i de finansiella
rapporterna
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med
IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar
och uppskattningar, samt antaganden som påverkar
tillämpningen på redovisningsprinciperna och de
redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och
kostnader. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa
uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna
och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av
uppskattningar redovisas i den period ändringen görs
om ändringen endast påverkat denna period, eller i
den period ändringen görs och framtida perioder om
ändringen påverkar både aktuell period och framtida
perioder. Bedömningar gjorda av företagsledningen vid
tillämpningen av IFRS som har betydande inverkan på
de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar
som kan medföra väsentliga justeringar i det påföljande
årets finansiella rapporter beskrivs närmare i not 2.
Ändrade och nya redovisningsprinciper 2024
Inga nya standarder och tolkningar som Synsam Group
tillämpar från och med den 1 januari 2024 har medfört
någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella
rapporter.
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med International Financial Reporting Standards
(IFRS) utgivna av International Accounting
Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden
från IFRS Interpretation committee sådana de
antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor,
som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget
och för koncernen. Det innebär att de finansiella
rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga
belopp är, om inte annat anges, avrundade till MSEK.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper
som koncernen förutom i de fall som anges nedan under
avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
Klassificering
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av
belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter
mer än tolv månader räknat från balansdagen medan
omsättningstillgångar i allt väsentligt består av belopp
som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv
månader från balansdagen. Långfristiga skulder utgörs
i allt väsentligt av belopp som Synsamkoncernen per
rapportperiodens slut har en ovillkorad rätt att välja att
betala senare än tolv månader efter rapportperiodens
slut. Har Synsamkoncernen inte en sådan rätt per
rapportperiodens slut eller innehas skuld för handel
eller förväntas skuld regleras inom den normala
Ändrade redovisningsprinciper 2024 och senare
Ett antal nya standarder och ändringar av tolkningar
och befintliga standarder träder i kraft för räkenskapsår
som börjar efter den 1 januari 2024. Utöver IFRS 18
”Presentation and Disclosure in Financial Statements”
förväntas inga av dessa nya standarder och tolkningar
ha någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella
rapporter.
Den nya standarden, IFRS 18, ersätter IAS 1 Utformning
av finansiella rapporter och ska tillämpas för
räkenskapsår som börjar den 1 januari 2027 eller senare
med tidigare tillämpning tillåten. Genom IFRS 18 införs
nya krav att:
• presentera specificerade kategorier och definierade
delsummor i resultaträkningen,
• lämna upplysningar om Managementdefined
Performance Measures (MPM) i noterna till de
finansiella rapporterna, och
• förbättra aggregering och disaggregering
Synsam har ännu ej utvärderat effekterna för koncernen
men förväntar sig att tillämpningen av dessa ändringar
kan ha en inverkan på koncernens finansiella rapporter
från med den 1 januari 2027.
Koncernredovisning
Koncernens bokslut är upprättat enligt
förvärvsmetoden. Förvärvstidpunkten är den tidpunkt
då det bestämmande inflytandet erhålls. Identifierbara
tillgångar och skulder värderas inledningsvis till
verkliga värden vid förvärvstidpunkten. Goodwill
utgörs av mellanskillnaden mellan de förvärvade
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETEN STRATEGI MARKNAD DETTA ÄR SYNSAM ÅRET 20 24
70
SYNSAM 2024
BOKSLUT
identifierbara nettotillgångarna vid förvärvstillfället
och anskaffningsvärdet inklusive värdet av innehav
utan bestämmande inflytande, och värderas initialt
till anskaffningsvärdet. Dotterföretags finansiella
rapporter tas in i koncernredovisningen från och med
förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande
inflytandet upphör. Bestämmande inflytande föreligger
om Synsam AB (publ)/koncernen har inflytande över
investeringsobjekt, är exponerad för, eller har rätt
till rörlig avkastning från sitt engagemang, samt
kan använda sitt inflytande över investeringen till
att påverka avkastningen. Vid bedömningen om ett
bestämmande inflytande föreligger, beaktas potentiella
röstberättigande aktier samt om ”de facto control”
föreligger. Koncernens sammansättning framgår av
not 25.
Omräkning av utländska dotterföretag
Dotterföretag i andra länder upprättar sin redovisning
i utländsk valuta. Omräkning av posterna i dessa
företags balansräkningar till svenska kronor görs
till balansdagskursen. Intäkter och kostnader i en
utlandsverksamhet omräknas till svenska kronor till
en genomsnittskurs som utgör en approximation
av de valutakurser som förelegat vid respektive
transaktionstidpunkt. De omräkningsdifferenser
som uppkommer redovisas i övrigt totalresultat och
ackumuleras i omräkningsreserven i eget kapital.
Rörelseförvärv och goodwill
Vid rörelseförvärv identifieras och klassificeras
förvärvade tillgångar respektive övertagna skulder
till verkligt värde vid förvärvstidpunkten (så kallad
förvärvsanalys). I förvärvsanalysen ingår även att
bedöma om det finns tillgångar av immateriell
karaktär såsom varumärken, patent, kundrelationer
eller liknande som inte finns redovisade i den
förvärvade enheten. Rörelseförvärv redovisas enligt
förvärvsmetoden.
Varuförsäljning
Intäkter från varuförsäljning redovisas när kontrollen
över varan är överförd till köparen, vanligtvis i samband
med leverans.
Försäljning av tjänster
Intäkter för synundersökningar redovisas när
undersökningen är utförd.
Synsam Lifestyle
Synsam Lifestyle är ett abonnemangsavtal med
kund avseende glasögon och linser. I koncernens
olika bolag förekommer skillnader i avtalsvillkor, de
redovisningsmässiga principerna är dock desamma
för Synsam Lifestyle, som även inkluderar Profil Optik
Lifestyle. Avtalet med kund är ett hyresavtal (i Sverige,
Norge och Finland) alternativt ett avbetalningsköp (i
Danmark) av glasögon under 24 månader eller längre.
I Sverige, Norge och Finland kvarstår äganderätten hos
Synsam till dess att kunden beslutar att lösa avtalet.
I Danmark övergår äganderätten vid köptillfället.
Villkoren i Synsam Lifestyle abonnemangen innebär att
Synsam tillämpar redovisningsprinciperna för finansiell
leasing för tillverkare eller återförsäljare (IFRS 16).
Synsam har ingått avtal med externa kreditföretag
om att sälja merparten av de fordringar
kund som uppstår till följd av Synsam Lifestyle
avtalen. Redovisningen av sålda Synsam Lifestyle
abonnemang innebär att den nuvärdesberäknade
intäkten (nettoomsättning) samt den ingående
räntekomponenten (finansiell intäkt) för hela
avtalsperioden redovisas när kunden erhåller sina
glasögon, d v s intäkterna och räntan redovisas direkt
och periodiseras inte under avtalets längd. I det fall
kunden hämtar sina beställda glasögon vid flera
tillfällen tas den nuvärdesberäknade intäkten samt den
ingående räntekomponenten för hela avtalsperioden för
respektive par, allteftersom kunden erhåller dessa.
Goodwill utgör det belopp som anskaffningskostnaden
överstiger det verkliga värdet med på de nettotillgångar
koncernen förvärvat i samband med ett företagsförvärv.
Goodwill fördelas till kassagenererande enheter vid
förvärv och skrivs inte av, utan testas årligen för att
identifiera eventuellt nedskrivningsbehov. Goodwill
redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade nedskrivningar. Gjorda nedskrivningar på
goodwill återförs inte. Negativ goodwill redovisas direkt
i resultaträkningen på förvärvsdagen. Redovisat resultat
från avyttring av koncernföretag inkluderar kvarvarande
redovisat värde på den goodwill som är hänförlig till den
avyttrade enheten.
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den
funktionella valutan till den valutakurs som är aktuell
på transaktionsdagen. Funktionell valuta är valutan
i den primära ekonomiska miljön bolagen bedriver
sin verksamhet. Monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan
till den valutakurs som föreligger på balansdagen.
Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna
redovisas i finansnettot och ingår i årets resultat.
Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till
historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs
vid transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar och
skulder som redovisas till verkliga värden omräknas
till den funktionella valutan till den kurs som råder vid
tidpunkten för värdering till verkligt värde.
Nettoomsättning
Intäkter värderas baserat på avtalet med kund och
motsvarar den ersättning som koncernen förväntar
sig ha rätt till i utbyte mot att överföra utlovade
varor och tjänster. Intäkter redovisas exklusive
mervärdesskatt, returer och lämnade rabatter (t ex
tillfälliga kampanjerbjudanden) samt efter eliminering
av koncernintern försäljning.
Sålda fordringar till externa kreditföretag finns inte
upptagna i egna böcker, efter att betalning från
kreditföretaget skett. Till dess att betalning sker
finns fordringarna upptagna i egna böcker som
kundfordringar. Synsam erhåller därför betalning för
hela abonnemangsperioden med mycket korta ledtider.
Fordringar som ännu inte sålts till externt kreditföretag
återfinns som upplupna intäkter, se även not 15.
Lifestyle Cash utan avbetalning
Sedan den 1 juli 2023 säljs även Synsam Lifestyle
abonnemang i Danmark utan avbetalning, så kallad
”Lifestyle Cash”. Intäkter från Lifestyle Cash intäktsförs
som en normal varuförsäljning.
Linsabonnemang
Intäkter från linsabonnemang, med delvis olika bindnings-
tider i de olika länderna, hanteras som en normal
varuförsäljning. Synsam intäktsför vid tillfället för leverans
av varan.
Linsabonnemang kan inkluderas som en produkt i
Synsam Lifestyle, detta linsabonnemang hanteras
redovisningsmässigt som linsabonnemang, dvs
intäkten redovisas vid leverans av linser. Intäkter från
linsabonnemang inkluderas ej i intäkter från Synsam
Lifestyle.
Övriga rörelseintäkter
Franchise fee intäkter
Franchise fee avser intäkter från franchisetagare som
erlägger ersättning till Synsam för tillgång till vissa delar
av Synsamkonceptet. Intäkterna redovisas linjärt över tid.
Övriga intäkter
Inkluderar framförallt tjänster som utförs åt leverantörer,
bland annat så kallad Facing fee, som intäktsredovisas i
den period tjänsten är utförd.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
71
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Rapportering rörelsesegment
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som
bedriver verksamhet från vilken den kan generera
intäkter och ådrar sig kostnader och för vilka det
finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett
rörelsesegments resultat följs vidare upp av företagets
högste verkställande beslutsfattare för att utvärdera
resultatet samt för att kunna allokera resurser till
rörelsesegmentet.
Inom Synsam Group finns fyra segment, Sverige,
Danmark, Norge och Finland. Till segmenten räknas
de olika geografiska marknadernas omsättning,
förutom den omsättning som hör till Övriga &
Centrala funktioner, och de kostnader som kan
hänföras direkt till omsättningen. Vissa kostnader
är beslutade på koncernnivå och ingår därmed
inte i respektive segment, som till exempel vissa
marknadsföringskostnader samt andra centrala
aktiviteter och funktioner såsom treasury-, ekonomi-
och IT- funktioner. Dessa kostnader redovisas inom
Övriga & Centrala funktioner. Nettoomsättning
från externa kunder kommer från försäljning av
varor (framförallt av glasögon, solglasögon och
kontaktlinser) samt synundersökningar (tjänster) och
intäkter från Synsam Lifestyle.
Nettoomsättningen i segmenten följs även specifikt
upp avseende Synsam Lifestyle. Se not 3 för ytterligare
beskrivning av indelningen och presentationen av
rörelsesegment.
Rörelsekostnader och finansiella intäkter
och kostnader
Handelsvaror
Handelsvaror omfattar kostnad för årets varuinköp
med tillägg av årets förändring av lager av
handelsvaror och avdrag för erhållna rabatter
och bonus. I posten handelsvaror i koncernens
Aktierelaterade incitamentsprogram
Synsam har aktierelaterade ersättningsplaner i form av
aktiesparprogram.
För programmen redovisas kostnaden baserat på det
verkliga värdet per aktierätt vid tilldelningstidpunkten,
beräknat enligt Monte Carlo-modellen av oberoende
tredje part, och förväntat antal aktier som kommer
tjänas in. Dessa ersättningar redovisas som
personalkostnad under intjänandeperioden med
en motsvarande ökning av eget kapital. Till den del
intjäningsvillkoren i programmet är kopplade till
marknadsvillkor (TSR), beaktas dessa vid fastställandet
av det verkliga värdet av aktierätterna. Prestationsvillkor
(se vidare not 5) samt tjänstgöringsvillkor (fortsatt
anställda) påverkar personalkostnaden under
intjäningsperioden genom förändring av de antal
aktier som slutligen förväntas utgå vid programmets
slut. Vid varje rapportperiods slut omprövar koncernen
sina bedömningar av hur många aktier som förväntas
bli intjänade baserat på prestationsvillkoren och
tjänstgöringsvillkoren.
När tilldelning av aktier sker ska sociala avgifter
redovisas i vissa länder för värdet av den anställdes
förmån. Koncernen redovisar löpande en skuld för
sociala kostnader för dessa ersättningar. Skulden
omvärderas löpande och baseras på den aktierelaterade
ersättningens verkliga värde på balansdagen
periodiserad över intjäningsperioden.
Övriga externa kostnader
Övriga externa kostnader omfattar huvudsakligen
kostnader för försäljning, marknadsföring,
administration, lokalhyror samt kundförluster. Vad gäller
lokalhyror inkluderas endast variabla lokalkostnader.
resultaträkning inkluderas även mindre belopp avseende
råvaror och förbrukningsmaterial samt förändring av
lager av färdiga varor och produkter i arbete. Beloppen
särredovisas ej med hänvisning till väsentlighet.
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras
de planer där företagets förpliktelse är begränsad till
de avgifter företaget åtagit sig att betala. Företagets
förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda
planer redovisas som en kostnad i årets resultat i den
takt de uppstår genom att de anställda utfört tjänster
till företaget under en period. Förmånsbestämda
pensionsåtaganden enligt ITP2 finns i svenska
koncernföretag och försäkras via Alecta. Se not 22.
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar i koncernen utgörs av lön,
sociala avgifter, betald semester, betald sjukfrånvaro,
sjukvård och bonus. Kortfristiga ersättningar beräknas
utan diskontering och redovisas som en kostnad när de
relaterade tjänsterna erhålls.
En avsättning redovisas för den förväntade kostnaden
för vinstandels- och bonusbetalningar när koncernen
har en gällande rättslig eller informell förpliktelse
att göra sådana betalningar till följd av att tjänster
erhållits från anställda och förpliktelsen kan beräknas
tillförlitligt.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med
uppsägningar av personal redovisas vid den tidigaste
tidpunkten av när företaget inte längre kan dra
tillbaka erbjudandet till de anställda eller när företaget
redovisar kostnader för omstrukturering. Ersättningarna
som beräknas bli reglerade efter tolv månader redovisas
till dess nuvärde.
Finansiella intäkter och kostnader
Ränteintäkter på Synsam Lifestyle samt övriga
ränteintäkter redovisas enligt effektivräntemetoden
vid tidpunkten för när rätten till ersättningen inträffar.
Räntekostnader avseende externa kreditskulder
redovisas enligt effektivräntemetoden i de perioder de
hänför sig.
Under räkenskapsåren 2023 och 2024 har koncernen ej
innehaft några derivat.
Valutakursvinster och valutakursförluster på likvida
medel, interna mellanhavanden, kundfordringar
och leverantörsskulder redovisas i finansnettot. I
finansnettot redovisas även kostnader som belastar
Synsam för externa kreditföretags merkostnader för
riskavtäckning avseende abonnemangsaffären Synsam
Lifestyle.
Inkomstskatter
Aktuella skatter beräknas utifrån de skattesatser och
skatteregler som gäller på balansdagen i de länder där
koncernen är verksam och har beskattningsbar inkomst.
Uppskjutna skatter värderas utifrån de skattesatser och
skatteregler som är beslutade före balansdagen.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräknings-
metoden med utgångspunkt i temporära skillnader
mellan redovisade och skattemässiga värden på
tillgångar och skulder. Temporära skillnader beaktas inte
i koncernmässig goodwill och inte heller för skillnad som
uppkommit vid första redovisningen av tillgångar och
skulder som inte är rörelseförvärv som vid tidpunkten
för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller
skattepliktigt resultat. Uppskjutna skattefordringar
avseende avdragsgilla temporära skillnader och
underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är
sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
72
SYNSAM 2024
BOKSLUT
på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte
längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
Fordringar och skulder nettoredovisas endast när det
finns en legal rätt till kvittning. Aktuell skatt, liksom
förändring i uppskjuten skatt, redovisas i koncernens
rapport över resultat och övrigt totalresultat om inte
skatten är hänförlig till en händelse eller transaktion
som redovisas direkt i eget kapital. Skatteeffekter av
poster som redovisas direkt mot eget kapital, redovisas
mot eget kapital. Skatt kan också redovisas mot övrigt
totalresultat om det är aktuellt. Aktuell skatteskuld
eller fordran redovisas i koncernens rapport för
finansiell ställning (eller moderbolagets balansräkning)
som beräknad skatt på årets beskattningsbara inkomst
justerat för skatt avseende tidigare år och inbetald
preliminärskatt.
Klassificeringen av tvistiga samt eventuella osäkra
skattepositioner redovisas utifrån bedömning av
förväntat utfall och beloppet redovisas som en aktuell
skatteskuld i avvaktan på att tvisten avgörs. Se även
not 2 samt not 7.
Redovisning av statliga bidrag och
upplysningar om statliga stöd
Statliga stöd redovisas när det föreligger rimlig
säkerhet att företaget uppfyller de villkor som är
förknippade med bidragen och bidragen med rimlig
säkerhet kommer att erhållas.
Immateriella tillgångar
Inledningsvis redovisas separat förvärvade
immateriella tillgångar till anskaffningsvärde.
Immateriella tillgångar som förvärvats som en del
av ett rörelseförvärv värderas till verkligt värde vid
förvärvstidpunkten. Senare värderas immateriella
tillgångar till anskaffningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar. Immateriella
tillgångars nyttjandeperiod bedöms som antingen
bestämbar eller obestämbar.
Kundrelationer samt mjukvara och licenser har en
bestämbar nyttjandeperiod liksom vissa varumärken,
se nedan. Immateriella tillgångar med bestämbar
nyttjandeperiod skrivs av över nyttjandeperioden
och testas för nedskrivningsbehov om det finns
indikationer på nedskrivningsbehov. Avskrivningsperiod
och avskrivningsmetod för varje slag av immateriell
tillgång med bestämbar nyttjandeperiod genomgås
minst en gång per år vid räkenskapsårets slut.
Förändringar i uppskattad nyttjandeperiod eller den
förväntande förbrukningen av framtida ekonomiska
fördelar av en tillgång redovisas genom att ändra
respektive avskrivningstid eller avskrivningsmetod,
och behandlas som en ändring i uppskattningar och
bedömningar. Avskrivningar av immateriella tillgångar
med bestämbar nyttjandeperiod redovisas i koncernens
rapport över resultat och övrigt totalresultat.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Kundrelationer 5–15 år
Mjukvara och licenser 3–7 år
Varumärken 15 år respektive obestämbar
nyttjandeperiod (se nedan)
Immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod skrivs inte av men prövas för
nedskrivning årligen, antingen individuellt eller
på nivå för den kassagenererande tillgången som
tillgången tillhör. Bedömningen huruvida tillgångens
nyttjandeperiod är fortsatt obestämbar görs årligen.
I koncernen finns varumärken som bedömts på och
hanteras på olika sätt. Det finns ett varumärke som är
mer känt av en begränsad marknad EyeQ och mer
externt befästa varumärken Synsam och Profil Optik.
EyeQ beräknas ha en nyttjandeperiod om 15 år och
skrivs av linjärt. För övriga varumärken, Synsam och
Profil Optik, vars nyttjandeperiod bedöms obestämbar
med hänsyn till att det är väl etablerade varumärken på
sina respektive marknader och inom sin bransch, görs
en årlig nedskrivningsprövning.
Vinster och förluster vid upphörande av redovisning av
en immateriell tillgång mäts som skillnaden mellan
nettointäkter vid försäljningen och det bokförda värdet
av tillgången, och redovisas i koncernens rapport över
resultat vid upphörandet av redovisning av tillgång.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till
anskaffningsvärde minskat med avskrivningar och
eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet
ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet
av tillgången. Tillkommande utgifter läggs till
anskaffningsvärdet om de beräknas ge företaget
framtida ekonomiska fördelar, till den del tillgångens
prestanda ökar i förhållande till tillgångens värde
vid anskaffningstidpunkten. Utgifter för löpande
reparation och underhåll redovisas som kostnader.
Realisationsvinst respektive realisationsförlust vid
försäljning av en anläggningstillgång redovisas som
Övrig rörelseintäkt respektive Övrig rörelsekostnad.
Materiella anläggningstillgångar skrivs av systematiskt
över tillgångens bedömda nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Inventarier, verktyg och installationer 3–15 år
Förbättringsutgifter på annans fastighet 5–15 år
För en materiell anläggningstillgång upphör existensen
vid en avyttring eller när inga ekonomiska fördelar
väntas att tillkomma koncernen i samband med
användning eller avyttring av tillgången. Den vinst
eller förlust som uppkommer vid borttagande av
tillgången redovisas i koncernens rapport över resultat/
moderbolagets resultaträkning.
Nyttjanderättstillgångar
Synsam Group redovisar i princip alla leasingavtal i
rapport över finansiell ställning, den dagen som den
leasade tillgången finns tillgänglig för användning
av koncernen. Avskrivning på tillgången redovisas
i rörelseresultatet och ränta på leasingskulden
i finansnettot. Leasingavgiften redovisas dels
som betalning av ränta, dels som amortering av
leasingskulden. Kassaflöden för leasingskuldens
amortering ingår i finansieringsverksamheten. Betalning
för räntedelen presenteras som övriga räntebetalningar
i den löpande verksamheten. Koncernen redovisar
leasingskulder och nyttjanderättstillgångar på egna
rader i rapport över finansiell ställning.
Merparten av koncernens nyttjanderättstillgångar
består av lokalhyreskontrakt kopplade till butiksytor.
Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder på upp
till tre till fem år men möjligheter till förlängning kan
finnas, vilket beskrivs nedan. För lokalerna avseende
produktions- och innovationscentret i Östersund löper
dock avtalstiden på 15 år. Villkoren förhandlas separat
för varje avtal och innehåller ett stort antal olika
avtalsvillkor. Leasingavtalen innehåller inga särskilda
villkor eller restriktioner som skulle innebära att avtalen
skulle sägas upp om villkoren inte uppfylldes, men de
leasade tillgångarna får inte användas som säkerhet
för lån.
Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter och med
en motsvarande skuld från den dagen som den leasade
tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen.
Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering
av skulden och finansiell kostnad. Den finansiella
kostnaden fördelas över leasingperioden så att varje
redovisningsperiod belastas med ett belopp som
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
73
SYNSAM 2024
BOKSLUT
motsvarar en fast räntesats för den under respektive
perioden redovisade skulden. Nyttjanderätten skrivs av
linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod
och leasingavtalets längd.
Tillgångar och skulder som uppkommer från
leasingavtal redovisas initialt till nuvärde. Beräkningen
av nuvärdet baseras på en marginell låneränta fastställd
utifrån land, löptid och kreditvärdighet för respektive
enhet.
Använda löptider för hyreskontrakten överensstämmer
med verkliga kontraktuella kvarvarande löptider, vilket
i vissa fall kan understiga 12 månader. Leasingavtal
som avser andra tillgångar än lokalhyreskontrakt och
som ursprungligen är kortare än 12 månader räknas
inte med. Inte heller inkluderas leasingavtal avseende
tillgångar av ”mindre värde”, under 50 000 SEK i nyskick.
Betalningar för korta kontrakt och leasingavtal av
mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen.
Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av följande
leasingbetalningar:
• framtida fasta avgifter (inklusive avgifter som till
sin substans är fasta, därmed även inkluderande
framtida leasingbetalningar kopplade till årlig
indexjustering).
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till
anskaffningsvärde och inkluderar följande:
• det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
• leasingavgifter som betalats vid eller före
inledningsdatumet, efter avdrag för eventuella
förmåner som mottagits i samband med teckningen
av leasingavtalet
• initiala direkta utgifter
• utgifter för att återställa tillgången till det skick som
föreskrivs i leasingavtalets villkor.
Vissa lokalhyreskontrakt innehåller en del fast avgift
och en del som beräknas på omsättningen i butiken,
så kallade variabla avgifter. I ovan beräknade
leasingskulder respektive nyttjanderättstillgångar ingår
inte den omsättningsbaserade delen av hyran.
Nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar samt
nyttjanderättstillgångar
Om indikation på nedskrivningsbehov finns beräknas
tillgångens återvinningsvärde. För goodwill och
andra immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod beräknas återvinningsvärdet dessutom
årligen. Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt
värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärde.
Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras
framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som
beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad
med den specifika tillgången. Har tillgången ett
återvinningsvärde som är lägre än det redovisade
värdet, skrivs den ned till återvinningsvärdet. Vid
bedömning av nedskrivningsbehov grupperas
tillgångarna på de lägsta nivåer där det finns separata
identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter).
För tillgångar som inte ger upphov till separata
kassaflöden, exempelvis nyttjanderättstillgångar,
fastställs istället nyttjandevärdet och, därmed
återvinningsvärdet, totalt för den kassagenererande
enhet till vilken tillgången hör. Om det bedömda
återvinningsvärdet understiger det redovisade värdet
görs en nedskrivning till tillgångens återvinningsvärde.
Nedskrivningen redovisas i resultaträkningen den period
den konstaterats.
Återföring av nedskrivning
En nedskrivning reverseras om det finns indikation
på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger
och det har skett en förändring i de antaganden som
låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet.
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde
minus försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid
beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida
kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar
riskfri ränta och den risk som är förknippad med den
specifika tillgången.
Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En
reversering görs endast i den utsträckning som
tillgångens redovisade värde efter återföring inte
överstiger det redovisade värde som skulle ha redovisats,
med avdrag för avskrivning, om ingen nedskrivning
gjorts.
Finansiella instrument
Ett finansiellt instrument klassificeras vid första
redovisningen utifrån dess karaktär (eget
kapitalinstrument, skuldinstrument, derivat) och om det
utgör skuldinstrument som återbetalar kapitalbelopp
och ränta utifrån Synsamkoncernens affärsmodell.
IFRS 9 omfattar tre värderingskategorier, där värdering
antingen sker till upplupet anskaffningsvärde,
till verkligt värde via övrigt totalresultat eller till
verkligt värde via resultatet. Förutom villkorad
tilläggsköpeskilling, som värderas till verkligt värde
via resultatet, värderas samtliga Synsams finansiella
instrument till upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringen för finansiella tillgångar fastställs
utifrån företagets affärsmodell för innehaven respektive
egenskaperna för de kassaflöden som tillgångarna ger
upphov till. Klassificeringen avgör hur det finansiella
instrumentet värderas efter första redovisningstillfället
såsom beskrivs nedan.
Redovisning i, och borttagande från, rapporten över
finansiell ställning
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i
rapporten över finansiell ställning när bolaget blir part
enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En fordran
tas upp när bolaget presterat och en avtalsenlig
skyldighet föreligger för motparten att betala, även
om faktura ännu inte har skickats. Kundfordringar tas
upp i rapport över finansiell ställning när faktura har
skickats. Skuld tas upp när motparten har presterat
och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även
om fakturan ännu inte mottagits. Leverantörsskulder
tas upp när faktura mottagits. En finansiell tillgång
tas bort från rapport över finansiell ställning när
rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget
förlorar kontrollen över den. Detsamma gäller för del
av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort
från rapport över finansiell ställning när förpliktelsen i
avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma
gäller för del av en finansiell skuld.
En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och
redovisas med ett nettobelopp i rapport över finansiell
ställning endast när det föreligger en legal rätt att
kvitta beloppen samt att det föreligger en avsikt att
reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt
realisera tillgången och reglera skulden.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas
på affärsdagen. Affärsdagen är den dag då bolaget
förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången.
Fordringar och likvida medel
Koncernens finansiella tillgångar består främst av
kundfordringar, fordringar för levererade men ej
fakturerade varor och likvida medel. Dessa poster
har klassificerats som värderade till upplupet
anskaffningsvärde. Eftersom löptiden är kort för
fordringar på kunder nuvärdesberäknas inte dessa
belopp.
Andra skulder
Låneskulder och leverantörsskulder redovisas
initialt till anskaffningsvärde efter avdrag för
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
74
SYNSAM 2024
BOKSLUT
transaktionskostnader. Leverantörsskulder redovisas
till nominella belopp då löptiden är kort. Låneskulder
värderas till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Nedskrivning av finansiella tillgångar baseras på en
grundmodell som bygger på att fordringars kreditrisk
följs. Kundfordringar utan betydande finansieringsinslag
reserveras alltid baserat på förväntade förlusthändelser
under fordrans livstid. Eftersom sådana fordringar
tenderar att vara kortare än ett år, blir det dock ingen
nämnvärd skillnad mellan livstid och 12 månader. För
kundfordringar inom Synsam Lifestyle, har företaget
en mycket begränsad kreditrisk då merparten av
fordringarna överlåtits till extern part och Synsam
erhåller därför betalning för hela abonnemangsperioden
med mycket korta ledtider. Den förväntade,
kvarvarande risken för kundförluster för Synsam
Lifestyle avtal, beräknas enligt samma modell som för
kundfordringar utan finansieringsinslag.
Reservering görs för förväntade kundförluster
och fastställs utifrån historiska erfarenheter av
kundförluster på liknande fordringar. Då kundfordringar
förfallit och Synsam gör bedömningen att sannolikheten
för att erhålla betalning som lägre (fordran i default)
bedöms reserveringen baserat på åldersanalyser samt
individuell bedömning. Årets reservering redovisas som
kostnad i resultatet.
Likvida medel placeras endast hos banker med hög
kreditvärdighet, varvid förväntade kreditförluster är
oväsentliga.
Varulager
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet
och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet
fastställs med användning av Först In Först
Ut-metoden (FIFU). Nettoförsäljningsvärdet är
det uppskattade försäljningspriset i den löpande
verksamheten med avdrag för tillämpliga rörliga
försäljningskostnader. Utöver handelsvaror finns
även mindre värden avseende lager av färdiga
varor och produkter i arbete samt råvaror och
förbrukningsmaterial i koncernens varulager.
Anskaffningsvärdet för färdiga varor och produkter
i arbete består av direkta materialkostnader, direkt
lön och hänförbara indirekta tillverkningskostnader
(baserade på normal tillverkningskapacitet).
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa och omedelbart tillgängliga
banktillgodohavanden.
Avsättningar
Företaget gör en avsättning när det finns en legal eller
informell förpliktelse och en tillförlitlig uppskattning
av beloppet kan göras och där det är sannolikt att ett
utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera
åtagandet.
Företaget nuvärdesberäknar förpliktelser som väntas
regleras efter mer än tolv månader. Den ökning av
avsättningen som beror på att tid förflyter redovisas
som räntekostnad.
Eventualförpliktelser
Upplysning om eventualförpliktelser lämnas när det
finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld
eller avsättning på grund av att det inte är troligt att
ett utflöde av resurser kommer att krävas eller inte kan
beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
Kassaflödesanalys
Vid upprättandet av kassaflödesanalysen tillämpas
den indirekta metoden. Kassaflödesanalysen
visar kassaflödet från den löpande
verksamheten, investeringsverksamheten och
finansieringsverksamheten under året, och årets
förändring i likvida medel. Kassaflödespåverkan av
förvärv och försäljning av rörelser redovisas separat
inom investeringsverksamheten. I kassaflödesanalysen
ingår förvärv av verksamheter från och med
förvärvstidpunkten.
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten beräknas
enligt den indirekta metoden som resultat före skatt
justerat för icke kassaflödespåverkande poster,
förändringar i rörelsekapitalet, erhållen och betald
ränta, erhållna utdelningar och betalda skatter.
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Kassaflöde från investeringsverksamheten består av
betalningar i samband med förvärv av företag och
verksamheter, köp och försäljning av immateriella,
materiella och andra anläggningstillgångar, men
exklusive nyttjanderättstillgångar.
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Kassaflöde från finansieringsverksamheten inkluderar
förändringar i storlek eller sammansättning av
aktiekapital och omkostnader förknippade därmed,
återköp av egna aktier, samt upptagande av lån,
exklusive ökning av leasingskulder kopplade till IFRS 16,
återbetalning av räntebärande skulder samt kassaflöde
kopplat till amortering av leasingskulder enligt IFRS 16
och utdelning till aktieägare.
Moderbolagets redovisnings- och
värderingsprinciper
Samma redovisnings- och värderingsprinciper tillämpas
i moderbolaget som i koncernen, förutom i de fall
som anges nedan. Moderbolaget har upprättat sin
årsredovisning enligt årsredovisningslagen och Rådet
för finansiell rapporterings rekommendation RFR
2 Redovisning för juridiska personer. Moderbolaget
tillämpar inte IFRS 9 i juridisk person i enlighet med
undantagsreglerna i RFR 2.
Ändrade redovisningsprinciper 2024
Rådet för finansiell rapportering har i januari 2024
gett ut en ny version av RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. Genomförda förändringar i RFR 2 har inte haft
någon väsentlig effekt på moderföretagets finansiella
rapporter.
Klassificering och uppställningsform
För moderbolaget redovisas en resultaträkning och en
rapport över resultat och övrigt totalresultat, till skillnad
mot koncernen som har en rapport. Vidare används för
moderbolaget benämningarna balansräkning respektive
kassaflödesanalys för de rapporter som i koncernen
har titlarna rapport över finansiell ställning respektive
rapport över kassaflöden. Resultaträkning och
balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt
årsredovisningslagens scheman, medan rapporten över
resultat och övrigt totalresultat, rapport över finansiell
ställning, rapporten över förändringar i eget kapital
och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning
av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över
kassaflöden. De skillnader mot koncernens rapporter
som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och
balansräkningar utgörs främst av benämningen av
finansiella intäkter och kostnader som ränteintäkter och
räntekostnader samt uppdelningen av eget kapital.
Obeskattade reserver
Obeskattade reserver redovisas med bruttobelopp i
balansräkningen, inklusive den uppskjutna skatteskuld
som är hänförlig till reserverna.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
75
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Bokslutsdispositioner
Förändringar av obeskattade reserver redovisas som
bokslutsdispositioner i resultaträkningen. Koncernbidrag
redovisas som bokslutsdispositioner i resultaträkningen.
Aktier och andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde
med avdrag för eventuella nedskrivningar. När det finns
en indikation på att andelar i dotterföretag minskat
i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet.
Är detta lägre än det redovisade värdet görs en
nedskrivning. Nedskrivningar redovisas bland finansiella
kostnader i resultaträkningen. I anskaffningsvärdet
ingår köpeskillingen som erlagts för aktierna samt
förvärvskostnader. Eventuella kapitaltillskott läggs till
anskaffningsvärdet när de uppkommer. Utdelning från
dotterföretag redovisas som intäkt.
Leasing
Moderbolaget redovisar alla leasingavtal, i den mån de
förekommer, i enlighet med RFR2. I enlighet med RFR2
periodiseras leasingavgifter linjärt över leasingperioden.
IFRS 16 Leasingavtal tillämpas inte vilket innebär
att nyttjanderättstillgångar och leasingskulder inte
redovisas i moderbolagets balansräkning.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
76
SYNSAM 2024
BOKSLUT
NOT 2 UPPSKATTNINGAR OCH
BEDÖMNINGAR
Väsentliga uppskattningar och
bedömningar
Informationen i denna not berör de områden där risk
för framtida justeringar av redovisade värden och
likviditetspåverkan är som störst. Nothänvisning inom
parentes.
Nedskrivningsprövning av goodwill och varumärken
med obestämbar livslängd (not 8-9)
I samband med nedskrivningsprövning för goodwill
och varumärken jämförs bokfört värde med
återvinningsvärdet. Återvinningsvärdet utgörs av
det högsta av en tillgångs nettoförsäljningsvärde
och nyttjandevärde. Då det i normala fall inte
föreligger några noterade priser vilka kan användas
för att bedöma tillgångens nettoförsäljningsvärde blir
nyttjandevärdet normalt det värde som bokfört värde
jämförs med. Beräkningen av nyttjandevärdet grundas
på antaganden och bedömningar. Viktiga antaganden
är exempelvis den framtida utvecklingen på intäkter
och marginaler, inkluderande pris- och volymutveckling
samt avkastningskrav, vilket används för att
diskontera de framtida kassaflödena. Som framgår av
beskrivningen skulle ändringar av förutsättningarna
för dessa antaganden och uppskattningar kunna ha en
väsentlig effekt på värdet av goodwill eller varumärken.
Nedskrivningsprövning av övriga immateriella
anläggningstillgångar (not 8-9)
Det redovisade värdet på Synsams övriga immateriella
anläggningstillgångar prövas närhelst händelser eller
ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade
värdet inte kan återvinnas. Om en sådan analys
indikerar ett för högt upptaget värde fastställs
tillgångens återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är
det högre av en tillgångs verkliga värde med avdrag
för försäljningskostnader och dess nyttjandevärde.
Nyttjandevärdet beräknas som förväntat framtida
diskonterat kassaflöde från tillgången, alternativt den
kassagenererande enhet till vilken tillgången hör.
Nyttjanderättstillgångar och leasingskuld (not 11 och
not 18)
Koncernen har ett betydande antal leasing- och
hyreskontrakt som omfattas av IFRS 16 Leasingavtal,
vilket innebär att de redovisas i koncernens
balansräkning som nyttjanderättstillgång respektive
leasingskuld. Värdet på tillgången respektive skulden
är beroende av flertalet antaganden, såsom räntan
som diskonterar skulden till nuvärde. Förändringar i
antaganden och bedömningar av diskonteringsränta
kan resultera i betydande skillnader i koncernens värde
på nyttjanderättstillgången samt leasingskulden.
Inkomstskatt (not 7 och not 12)
Betydande bedömningar görs för att bestämma
såväl aktuella som uppskjutna skatteskulder och
skattetillgångar, inte minst vad gäller värdet av
uppskjutna skattetillgångar. Det verkliga resultatet kan
avvika från dessa bedömningar bland annat på grund
av ändrat framtida affärsklimat, ändrade skatteregler
eller utfallet av myndigheters eller skattedomstolars
ännu ej slutförda granskning av avgivna deklarationer.
Klimatförändringar
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna
har påverkan av klimatrisker och koncernens
hållbarhetsstrategi tagits i beaktan. Ledningen
bedömer inte att det finns någon väsentlig påverkan
på den finansiella rapporteringens bedömningar och
uppskattningar till följd av de överväganden som gjorts.
Värderingen av koncernens tillgångar och skulder har
därför inte påverkats väsentligt av dessa risker per den
31 december 2024.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
77
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Koncernens högsta verkställande ledning följer upp
verksamheten inom koncernen genom att följa
bland annat segmentens externa nettoomsättning,
resultatmåtten EBITDA samt justerad EBITDA (och dess
marginal). Till segmenten räknas de olika geografiska
marknadernas omsättning och de kostnader som kan
hänföras direkt till omsättningen, som kostnad såld
vara och direkta lokal- och personalkostnader mm.
Vissa marknadsföringskostnader samt aktiviteter
beslutade på koncernnivå ingår inte i segmenten
Sverige, Danmark, Norge och Finland utan redovisas
i Övriga & centrala funktioner som består av delar av
koncerngemensamma och huvudkontorsfunktioner,
såsom treasury-, ekonomi- och IT- funktioner.
Huvudkontorsfunktioner finns till viss del även i
olika legala enheter i respektive land men ingår inte
i segmenten. Kostnader som genereras avseende
koncerngemensamma och huvudkontorsfunktioner
Koncernen
2024 2023
Nettoomsättningens fördelning per verksamhetsgren:
Synsam Lifestyle 3 411 3 008
Kontant 3 024 2 897
Total nettoomsättning 6 435 5 905
Övriga rörelseintäkter fördelar sig enligt följande:
Franchise fee intäkter 9 10
Övriga intäkter 79 69
Totalt övriga rörelseintäkter 87 79
NOT 3 NETTOOMSÄTTNINGENS FÖRDELNING PÅ GEOGRAFISKA
MARKNADER, VERKSAMHETSGRENAR OCH SEGMENT
Koncernintern försäljning mellan segmenten
uppgår inte till väsentliga belopp. Koncernens
varulagerförsörjning avseende glasögonbågar,
solglasögon och tillbehör (ej glasögonglas) hanteras
till större delen av centrallagret i Synsam Group One
AB som inte ingår i segmenten. Centrallagret är en
del av Övriga & Centrala funktioner. Segmenten tar
löpande del av cirka 96 procent av centrallagrets vinst
som reducerad kostnad för handelsvaror baserat på
segmentens faktiska inköpsvolymer under perioden. Den
internvinst i lager som uppkommer vid försäljningen till
butikerna redovisas inom Övriga & Centrala funktioner.
Centrallagret bedrivs som en egen resultatenhet dock
ej väsentligt att presentera som ett eget segment i
Moderbolagets omsättning framgår av nedanstående tabell;
Moderbolaget
2024 2023
Nettoomsättning:
Koncernintern omsättning 17 16
Extern omsättning
Total nettoomsättning 17 16
fördelas och faktureras till de olika segmenten genom
så kallad management fee.
Samtliga intäkter i segmenten redovisas vid ett tillfälle,
vid leverans av vara eller när tjänst är utförd, dvs när
kontrollen anses vara överförd till kund. Franchise fee
intäkten redovisas dock linjärt över tid.
Den högsta verkställande ledningen följer inte
kontinuerligt upp balansräkningen per segment.
Nettoomsättning från externa kunder kommer
från försäljning av varor (framförallt av glasögon,
solglasögon, kontaktlinser) samt synundersökningar
(tjänster) och intäkter från Synsam Lifestyle.
Segmenten är uppdelade utifrån var den externa
kunden genomför sitt köp. Ingen enskild kund har
någon väsentlig del i segmentens eller koncernens
nettoomsättning.
de finansiella rapporterna och följs heller inte upp
löpande av högsta beslutsfattare. Från och med Q3 2022
tillverkas glasögonbågar i Synsams produktions- och
innovationscenter i Östersund, vilka säljs internt till
centrallagret och därifrån vidare till butik.
Den externa nettoomsättningen för Övriga &
Centrala funktioner utgörs i huvudsak av försäljning
i Ai-butikerna och Ai Eyewear webshop, Synsam
Hörselbutiker, centrallagrets försäljning av varor till
Synsams franchisebutiker samt en central komponent
av omsättningen för Synsam Lifestyle.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
78
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Sverige Danmark Norge Finland
Övriga & centrala
funktioner Elimineringar Koncernen
Segmentsinformation 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Nettoomsättning, Synsam Lifestyle
1 798 1 586 557 558 621 546 354 290 82 28 3 411 3 008
Nettoomsättning, Kontant
1 293 1 250 642 623 640 629 356 299 94 96 3 024 2 897
Summa Nettoomsättning
3 091 2 835 1 198 1 181 1 260 1 175 710 590 176 124 6 435 5 905
Nettoomsättning, intern
1 324 1 231 -1 324 -1 231
Övriga rörelseintäkter 15 11 1 1 2 2 1 0 67 65 87 79
Handelsvaror -743 -652 -291 -290 -350 -316 -225 -182 18 -7 -1 591 -1 447
Bruttovinst
1)
2 363 2 194 908 892 913 861 486 408 261 182 4 931 4 538
Bruttomarginal
1)
76,0% 77,0% 75,7% 75,5% 72,2% 73,1% 68,2% 69,1% 110,2% 94,2% 75,3% 75,5%
Resultat (EBITDA)
1)
980 895 294 281 242 236 76 75 3 -46 1 595 1 440
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar, inkl
nyttjanderättstillgångar
-266 -247 -103 -103 -111 -106 -122 -98 -37 -37 -639 -591
EBITA
1)
714 648 191 178 131 130 -46 -24 -34 -83 957 850
Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar
-4 -4 -1 -1 -1 -1 0 0 -133 -148 -138 -154
EBIT
711 644 191 177 131 129 -46 -24 -167 -231 819 696
Finansnetto
-326 -281
Resultat före skatt
493 415
EBITDA-marginal, %
1)
31,5% 31,5% 24,6% 23,7% 19,2% 20,1% 10,7% 12,6% n/a n/a 24,5% 24,1%
EBITA-marginal, %
1)
23,0% 22,8% 16,0% 15,1% 10,4% 11,0% -6,5% -4,0% n/a n/a 14,7% 14,2%
Medelantal anställda
1 801 1 646 562 569 741 662 370 298 266 238 3 739 3 413
Antal butiker
Egenägda 240 224 113 112 129 118 67 55 11 8 560 517
Franchise
22 26 2 2 2 2 26 30
Totalt antal butiker
262 250 115 114 131 120 67 55 11 8 586 547
1) Avser alternativa resultatmått. EBITDA definieras som rörelseresultat före avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar samt nyttjanderättstillgångar. EBITDA-marginal definieras och beräknas som EBITDA i procent av rörelsens intäkter. För definition av övriga
alternativa resultatmått se avsnitt ”Finansiella definitioner” på sidan 106.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
79
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Nettoomsättningen fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
Koncernen
2024 2023
Sverige 3 206 2 937
Danmark 1 213 1 173
Norge 1 293 1 198
Finland 723 597
Total nettoomsättning
6 435 5 905
Immateriella och materiella anläggningstillgångar fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
Koncernen
2024 2023
Sverige 2 837 2 835
Danmark 1 786 1 702
Norge 1 167 1 152
Finland 312 311
Totalt 6 103 6 000
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Deloitte
Revisionsuppdraget
4 4 2 2
Skatterådgivning
0 0
Andra uppdrag
1 1 1
Totalt ersättning till revisorer
5 5 2 2
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revisor att utföra, samt rådgivning
eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförande av sådana övriga
arbetsuppgifter. Allt annat är andra uppdrag.
NOT 4 ERSÄTTNING TILL REVISORER
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
80
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Koncernen Moderbolaget
Medelantalet anställda
2024 2023 2024 2023
Sverige totalt
2 057 1 877 1 1
Varav kvinnor
1 684 1 539
Danmark totalt
568 575
Varav kvinnor
453 458
Norge totalt
742 663
Varav kvinnor
601 524
Finland totalt
372 298
Varav kvinnor
322 255
Totalt
3 739 3 413 1 1
Varav kvinnor
3 059 2 776
Koncernen Moderbolaget
Löner, ersättningar, sociala
avgifter och pensionskostnader 2024 2023 2024 2023
Löner och ersättningar till styrelse och vd
19 16 19 16
Löner och ersättningar till övriga anställda
1 916 1 689
Sociala avgifter enligt lag och avtal
372 342 6 6
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer för styrelse och vd 3 3 3 3
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer för övriga anställda
162 148
Summa
2 472 2 198 28 25
NOT 5 PERSONAL, MEDELANTAL ANSTÄLLDA SAMT LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
Bolagets styrelseledamöter har inte rätt till några
förmåner när de avgår som styrelseledamöter.
Ersättning till den verkställande direktören och andra
ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare ska vara
marknadsmässig för att säkerställa Synsams möjligheter
att rekrytera och behålla kompetenta befattningshavare.
Ersättningen ska baseras på den enskildes kompetens,
ansvarsområden och prestation och ska betalas ut
i enlighet med riktlinjerna för ersättning till vd och
ledande befattningshavare som antogs av årsstämman
den 30 mars 2021.
Ersättningen till Bolagets ledande befattningshavare
utgörs av fast lön, rörlig ersättning baserad på årliga
prestationsbaserade mål, långsiktigt aktiebaserat
ersättningsprogram (LTIP) och övriga förmåner såsom
icke-monetära förmåner, samt pension och försäkringar.
Frågor om ersättningen till bolagsledningen beslutas av
styrelsens People Committe. Ersättning till vd beslutas
dock av styrelsen i sin helhet. Långsiktigt aktiebaserat
ersättningsprogram beslutas dock av årsstämman.
Fast lön
Fast lön utgör grunden för den totala
ersättningen. Den fasta lönen ska baseras på
koncernledningsmedlemmens kompetens, ansvar och
prestation och ska vara konkurrenskraftig i förhållande
till gällande marknadsstandard. Den fasta lönen ska
revideras årligen av People Committee.
Principer för rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen baseras i huvudsak
koncernens finansiella utfall för varje år. Den rörliga
ersättningen ska baseras på i förhand definierade
individuella och koncernövergripande mål, och kan till
Ersättning till styrelseledamöter och
ledande befattningshavare
Ersättning till styrelseledamöter
Arvoden och andra ersättningar till styrelseledamöterna,
inklusive styrelseordföranden, beslutas av årsstämman.
Årsstämman som hölls den 26 april 2024 beslutade
att det totala arvodet för styrelseledamöterna, för
tiden intill nästa årsstämma, ska uppgå till 2 906 000
SEK (2 785 000). 780 000 SEK (750 000) ska utgå till
styrelseordföranden och 340 000 SEK (325 000) vardera
till Kenneth Bengtsson, Terje List, Ann Hellenius, Anna
Omstedt och Petra Axdorff. Därutöver ska 170 000 SEK
(160 000) utgå till revisionsutskottets ordförande och
106 000 SEK (100 000) vardera till övriga medlemmar av
revisionsutskottet. Ytterligare 100 000 SEK (100 000) ska
betalas till ordförande för People Committee och
50 000 SEK (50 000) vardera till övriga medlemmar i
People Committee. Gustaf Martin-Löf och Christoffer
Sjøqvist har avböjt ersättning för deras uppdrag i
styrelsen, revisionsutskottet och People Committee.
exempel vara en kombination av försäljningstillväxt,
lönsamhet, kassaflöde och aktivitetsmål. Målen
ska bestämmas årligen av People Committee med
utgångspunkt i Bolagets affärsstrategi och i den
långsiktiga affärsplanen som godkänts av styrelsen.
Dessa mål ska fastställas och dokumenteras årligen.
Den rörliga ersättningen ska även utformas så att ökad
intressegemenskap uppnås mellan befattningshavaren
och Bolagets aktieägare för att bidra till Bolagets
långsiktiga intressen. Rörlig ersättning som betalas
kontant ska inte överstiga 100 procent av den fasta
lönen. Bolaget har inte några uppskovsperioder eller
möjlighet att begränsa eller underlåta att utge rörlig
ersättning som har intjänats. Vidare har bolaget ingen
rätt att återkräva rörlig ersättning enligt avtal.
Bolagsstämman kan besluta att den rörliga
ersättningen kan betalas i form av långsiktiga
aktiebaserade incitamentsprogram.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, till exempel icke-monetära
förmåner, pension, försäkring och i förekommande
fall tjänstebil, kan erbjudas i enlighet med sedvanliga
regler och marknadsstandarder i respektive land.
Pensioner ska utformas på ett sådant sätt att de
återspeglar normalt accepterade nivåer och seder
i det land där koncernledningsmedlemmen är
anställd. Pensionspremierna för premiebestämd
pension ska uppgå till högst 35 procent av den fasta
årliga grundlönen. För förmåner som till exempel
tjänstebilsförmån och sjukvårdsförsäkring får värdet
vara högst 15 procent av den fasta årliga grundlönen.
Dessa förmåner ska inte utgöra en väsentlig del av den
totala ersättningen.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
81
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Aktierelaterade ersättningar
På årsstämman 2024 beslutades att inrätta ett
långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram (LTIP
2024) för bolagets koncernledning och andra utvalda
nyckelpersoner, i enlighet med styrelsens förslag. I
anslutning till detta beslutades även att ge styrelsen
bemyndigande att besluta om förvärv av egna aktier
samt överlåtelse av egna aktier. Sedan tidigare löper
det aktierelaterade incitamentsprogrammet LTIP
2023. Programmet för LTIP 2022 har löpt ut under
året och tilldelning av aktier har skett, i enlighet
med programmet. Det övergripande syftet med de
långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogrammen
är att skapa förutsättningar för att rekrytera och
behålla kompetent personal i Synsamkoncernen,
öka motivationen hos personalen samt uppnå ökad
intressegemenskap mellan de anställda och bolagets
aktieägare. För att delta i programmen krävs en
egeninvestering i aktier i Synsam på Nasdaq Stockholm
och/eller att anställda innehar aktier sedan tidigare
(”investeringsaktier”), vilka allokeras till respektive
program.
LTIP 2022
Programmet för LTIP 2022 har löpt ut under året
och tilldelning av aktier har skett, i enlighet med
programmet. Totalt 223 748 aktier har tilldelats
koncernledningen och vissa nyckelpersoner. För
att säkerställa leverans av aktier enligt LTIP 2022
återköpte bolaget under år 2022 totalt 945 000 aktier.
Överskjutande återköpta aktier hänförliga till LTIP 2022,
totalt 721 252 stycken, kvarstår i eget förvar i avvaktan
på allokering enligt beslut på årsstämma. Årets kostnad
för programmet uppgår till 3,3 MSEK, inklusive sociala
avgifter. Den totala kostnaden för hela programmet
uppgår till 19.4 MSEK, inklusive sociala kostnader.
Grundlön/styrelsearvode
1)
Rörlig ersättning
3)
Övriga förmåner Pensionskostnad Summa
Befattningshavare/-kategori 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Peter Törnquist, styrelseordförande 1,0 0,9 1,0 0,9
Kenneth Bengtsson, styrelseledamot 0,4 0,4 0,4 0,4
Petra Axdorff, styrelseledamot, fr o m 26 april 2024 0,2 0,2
Ann Hellenius, styrelseledamot 0,4 0,3 0,4 0,3
Helena Johnson, styrelseledamot, t o m 26 april
2024
0,1 0,3 0,1 0,3
Terje List, styrelseledamot 0,4 0,4 0,4 0,4
Gustaf Martin-Löf, styrelseledamot
Anna Omstedt, styrelseledamot 0,4 0,2 0,4 0,2
Christoffer Sjøqvist, styrelseledamot
Håkan Lundstedt, Verkställande direktör och
styrelseledamot
8,6 8,3 7,1 4,9 0,2 0,4 3,0 2,8 18,9 16,5
Övriga ledande befattningshavare, genomsnitt 12
(12) st
2)
27,2 29,3 8,8 10,5 0,8 1,6 5,5 5,3 42,3 46,7
Summa 38,7 40,2 15,8 15,4 1,0 2,0 8,5 8,2 64,1 65,8
1) Semestertillägg kostnadsförs löpande enligt lokala avtal och regelverk vilka skiljer sig åt mellan länderna. De kostnadsförda semestertilläggen är inte inkluderade i beloppen i tabellerna för ersättningar till ledande
befattningshavare. I styrelsearvode ingår arvode till ledamöter i styrelsens utskott. För presentation av samt förändringar i styrelsen se sid 60-61.
2) Med övriga ledande befattningshavare avses de 12 (12) personer som tillsammans med koncernchefen utgör koncernledningen. Ersättningar till personer i koncernledning inkluderas i ovan tabell från och med den
månad de först inkluderades i gruppen samt fram till dess att de lämnar gruppen. Koncernledningen, inklusive vd, uppgår per bokslutsdagen till 13 personer, och som ett snitt för året till 13 personer. För presentation
av koncernledning se sid 62 -63.
3) Bonus för vd och koncernchef samt övriga ledande befattningshavare inkluderar kostnader för de långsiktiga aktiebaserade ersättningsprogrammen (LTIP) .
LTIP 2023
Varje deltagare i LTIP 2023 kommer att vederlagsfritt
erhålla en prestationsaktierätt (”Prestationsaktierätt”)
som ger deltagaren möjlighet att vederlagsfritt tilldelas
ett antal aktier i Synsam (”Prestationsaktier”), av
Synsam eller av en anvisad tredje part, förutsatt
att villkoren för erhållande av Prestationsaktier är
uppfyllda. Intjänandeperioden för LTIP 2023 inleds vid
tilldelningstidpunkten vilket var i juni 2023 och löper
ut i samband med att delårsrapporten för perioden
1 januari–31 mars 2026 publiceras. Tilldelning för LTIP
2023 efter utgången av intjänandeperioden kommer att
bestämmas med utgångspunkt i graden av uppfyllande
av de prestationsvillkor som beskrivs nedan.
Av det totala antalet Prestationsaktier som kan komma
att tilldelas kommer:
30 procent att vara beroende av att organisk
tillväxt i egna butiker på koncernnivå (”Organisk
Tillväxt”) uppnår till av styrelsen fastställda
målnivåer för räkenskapsåren 2023, 2024 respektive
2025.
30 procent att vara beroende av att justerad
EBITDA på koncernnivå (”Justerad EBITDA”)
uppnår till av styrelsen fastställda målnivåer under
räkenskapsåren 2023, 2024 respektive 2025.
20 procent att vara beroende av antalet sålda
bågar i Synsam Outlet-butiker samt antalet
sålda secondhandbågar i Synsams övriga butiker
uppnår till av styrelsen fastställda målnivåer under
perioden 1 april 2023 till och med 31 mars 2026.
20 procent att vara beroende av den
relativa totalavkastningen (”TSR”) under
intjänandeperioden för Synsams aktieägare
jämfört med motsvarande TSR för aktieägare
i andra bolag som ingår i en av styrelsen
fördefinierad grupp.
Styrelsen har fastställt en miniminivå och en maxnivå
under mätperioden och utfallet kommer mätas enligt
en linjär skala. Utfallet för respektive kategori av
prestationsvillkor kommer att fastställas enskilt, vilket
bland annat innebär att miniminivåerna för tilldelning
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
82
SYNSAM 2024
BOKSLUT
inom alla kategorier av prestationsvillkor inte behöver
vara uppfyllda för att tilldelning av Prestationsaktier ska
få ske.
I enlighet med villkoren har koncernledningen för
Synsam samt vissa andra nyckelpersoner i koncernen,
totalt 76 personer, förvärvat eller innehar sedan tidigare
90 700 aktier. LTIP 2023 kan komma att omfatta
högst 1 455 000 aktier i Synsam. För att säkerställa
leverans av aktier enligt LTIP 2023, har bolaget under
perioden 15-19 december 2023 återköpt 686 323
aktier och under perioden 2-17 januari 2024 återköpt
ytterligare 768 677 aktier. Totalt återköpta aktier för att
säkerställa levernas under LTIP 2023 uppgår därefter
till 1 455 000, till ett totalt belopp om 65 MSEK, vilket
motsvarar 0,98 procent av utestående antalet aktier.
Kostnaden för programmet, exklusive sociala avgifter,
redovisas baserat på det verkliga värdet per aktierätt
vid tilldelningstidpunkten, uppgående till 37,40 och
beräknat antal aktier som kommer tjänas in. Årets
totala kostnad uppgår till 6,1 MSEK, inklusive sociala
avgifter.
LTIP 2024
Varje deltagare i LTIP 2024 kommer att vederlagsfritt
erhålla en prestationsaktierätt (”Prestationsaktierätt”)
som ger deltagaren möjlighet att vederlagsfritt tilldelas
ett antal aktier i Synsam (”Prestationsaktier”), av
Synsam eller av en anvisad tredje part, förutsatt
att villkoren för erhållande av Prestationsaktier är
uppfyllda. Prestationsaktier kommer att tilldelas
efter utgången av en cirka treårig intjänandeperiod,
vilken började löpa vid tilldelningstidpunkten den 13
december 2024 och slutar löpa den dag då Synsam
offentliggör sin delårsrapport för det första kvartalet
2027 (”Intjänandeperioden”).
Tilldelning för LTIP 2024 efter utgången av
intjänandeperioden kommer att bestämmas
med utgångspunkt i graden av uppfyllande av de
prestationsvillkor som beskrivs nedan.
Av det totala antalet Prestationsaktier som kan komma
att tilldelas kommer:
30 procent att vara beroende av att organisk
tillväxt i egna butiker på koncernnivå (”Organisk
Tillväxt”) uppnår till av styrelsen fastställda
målnivåer för räkenskapsåren 2024, 2025
respektive 2026.
30 procent att vara beroende av att justerad
EBITDA på koncernnivå (”Justerad EBITDA”)
uppnår till av styrelsen fastställda målnivåer under
räkenskapsåren 2024, 2025 respektive 2026.
20 procent att vara beroende av antalet sålda
bågar i Synsam Outlet-butiker samt antalet
sålda secondhandbågar i Synsams övriga butiker
(”Hållbarhetsmål”) uppnår till av styrelsen
fastställda målnivåer under perioden 1 april 2024
till och med 31 mars 2027.
20 procent att vara beroende av den
relativa totalavkastningen (”TSR”) under
intjänandeperioden för Synsams aktieägare
jämfört med motsvarande TSR för aktieägare
i andra bolag som ingår i en av styrelsen
fördefinierad grupp.
Utfallet för respektive kategori av prestationsvillkor
kommer att fastställas enskilt, vilket bland annat
innebär att miniminivåerna för tilldelning inom alla
kategorier av prestationsvillkor inte behöver vara
uppfyllda för att tilldelning av Prestationsaktier ska få
ske.
LTIP 2024 har riktats till cirka 80 personer fördelade
på fyra kategorier: en kategori bestående av
medlemmar i bolagets koncernledning, inklusive
den verkställande direktören, en kategori bestående
av utvalda nyckelpersoner med särskilt ansvar att
stötta bolagets koncernledning med rådgivning inom
viktiga områden/funktioner, en kategori bestående
av utvalda nyckelpersoner med omfattande ansvar
inom viktiga områden/funktioner eller som annars har
betydande påverkan på Synsamkoncernens tillväxt eller
lönsamhet och en kategori bestående av övriga utvalda
nyckelpersoner som har påverkan på Synsamkoncernens
framgång. LTIP 2024 komma att omfatta högst 1 175
000 aktier i Synsam. För att säkerställa leverans av
aktier enligt LTIP 2024, har bolaget under perioden
22 november - 17 december 2024 återköpt 1 175 000
aktier till belopp om 50 MSEK, vilket motsvarade
0,80 procent av vid beslutet antal utestående aktier.
Kostnaden för programmet, exklusive sociala avgifter,
redovisas baserat på det verkliga värdet per aktierätt
vid tilldelningstidpunkten och beräknat antal aktier som
kommer tjänas in. Ingen kostnad avseende programmet
har belastat räkenskapsåret 2024.
Det finns inga andra pågående aktierelaterade
incitamentsprogram.
Uppsägningstid och ersättning efter avslutad
anställning
Koncernen tillämpar för vd och ledande
befattningshavare en uppsägningstid om högst tolv
månader. Vid egen uppsägning gäller sex månaders
uppsägningstid. Inget avgångsvederlag utgår i något
fall.
Avvikelser från ersättningsriktlinjerna
Styrelsen har utnyttjat sin rätt att frångå de
ersättningsriktlinjer som antogs av årsstämman
2021 vad gäller nedan angivna undantag, med
bedömningen att de avsteg som gjorts var nödvändiga
för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen och
ekonomiska bärkraft. Bolaget har under 2024 i övrigt
följt de ersättningsriktlinjer som antogs av årsstämman
2021 utan avsteg.
Bolaget har under 2024 haft ett program för rörlig
kontant ersättning (bonus) till koncernledningen. Bonus
skulle enligt villkoren för programmet bestämmas på
graden av uppfyllelse av individuella och i förhand
definierade mål. Ett av de finansiella målen gällde
EBITDA för koncernen 2024. Under 2024 har EBITDA
belastats med anledning av ökad etableringstakt av nya
butiker under året. Målsättningen för åren 2024–2026
är att etablera totalt 90 nya butiker och under 2024 har
Synsam etablerat totalt 46 nya butiker, vilket innebär
16 nya butiker mer än årssnittet (30 nya butiker) enligt
etableringsplanen. Kostnaden som belastat EBITDA är
således hänförlig till dessa 16 etableringar av nya butiker
samt för kostnader som uppkommit i samband med
förberedelser inför etablering av flaggskeppsbutiken
i Köpenhamn. Vid bedömning av måluppfyllnaden
hänförlig till detta finansiella mål har effekten av
dessa extra kostnader återlagts. Mot bakgrund av
detta bedömde styrelsen att det fanns särskilda
skäl att återlägga denna kostnad, och inte belasta
koncernledningen, i enlighet med Synsams långsiktiga
intressen. Bolagets styrelse beslutade därmed att denna
bedömning för det aktuella finansiella målet skulle
gälla respektive medlem i koncernledningen.
Utgivande av bonusar innebar därmed delvis avsteg
från ersättningsriktlinjerna med anledning av att de
inte baserades på i förhand definierade mål. Inga
avvikelser har gjorts från den beslutsprocess som enligt
riktlinjerna ska tillämpas för att fastställa ersättningar,
och styrelsen har inte reducerat eller återkrävt några
utbetalade ersättningar under 2024.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
83
SYNSAM 2024
BOKSLUT
NOT 6 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter från tillgodohavanden redovisat till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Valutakursvinster
1)
22
Ränteintäkter, Synsam Lifestyle Leasing
283 249
Ränteintäkter, övriga externa
43 25 0 0
Summa finansiella intäkter
326 273 0 22
Finansiella kostnader från finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Valutakursförluster
1)
-36 -2 -26
Räntekostnader, kreditinstitut -167 -149 -139 -133
Övriga räntekostnader, Koncerninterna -39 -23
Kreditkostnader, Synsam Lifestyle Leasing -396 -352
Räntekostnader, IFRS 16 Leasingavtal -40 -38
Övriga finansiella kostnader -13 -14 -13 -14
Summa finansiella kostnader -652 -554 -216 -169
Summa finansnetto -326 -281 -216 -147
1) Koncernens valutakursdifferenser avseende kundfordringar och leverantörsskulder redovisas i finansnettot.
Koncernen Moderbolaget
Könsfördelning i företags ledningen på balansdagen
2024 2023 2024 2023
Män 7 7 1 1
Kvinnor 6 6
Totalt 13 13 1 1
Koncernen Moderbolaget
Antal styrelseledamöter på balansdagen
2024 2023 2024 2023
Män 6 6 6 6
Kvinnor 3 3 3 3
Totalt 9 9 9 9
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
84
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Aktuell skatt
-126 -109 -12 -4
Uppskjuten skatt
-1 5
Skatt på årets resultat
-127 -105 -12 -4
Redovisat resultat före skatt
493 415 -105 -145
Skatt redovisad i årets resultat
Skatt enligt gällande skattesats i Sverige
-102 -86 22 30
Effekt av andra skattesatser i utländska dotterföretag
-3 -1
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader & ej skattepliktiga intäkter
1)
-3 5 -33 -34
Ökning underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av
uppskjuten skatt
-22 -25
Skatteeffekt hänförlig till tidigare års taxering
1 4
Övrigt
0 -2
Summa skatt redovisad i årets resultat
-127 -105 -12 -4
1) Består för moderbolaget i huvudsak av effekt av räntekostnader fördelade inom koncernen i enlighet med
ränteavdragsbegränsningsreglerna.
NOT 7 SKATT
Synsamkoncernen omfattas inte av OECD:s
modellregler enligt andra pelaren för global minimiskatt
(tilläggsskatt).
Skatteärenden
Ett av dotterföretagen inom koncernen har en
pågående skattetvist med svenska Skatteverket
gällande avdragsrätt för koncerninterna räntor för 2014
och 2015 års inkomstdeklarationer. Vid utgången av det
fjärde kvartalet 2024 fanns en reservering motsvarande
omprövningsbeslut på totalt 52,8 MSEK med tillägg för
dröjsmålsränta. Rättsprocessen pågår och Synsams
bedömning är att tvisten är fullt ut reserverad och den
kvarvarande risken avser ett eventuellt likvidflöde i det
fall dotterbolaget förlorar skattetvisten.
Koncernen är också föremål för en skattetvist i Finland
avseende mervärdesskatt och dröjsmålsavgifter på
ca 2,8 MSEK för beskattningsåren 2015 och 2016.
Det finska dotterbolaget överklagade den finska
skattemyndighetens beslut till förvaltningsdomstol,
men överklagandet avslogs den 9 juni 2021. Ansökan
om prövningstillstånd samt överklagan gavs sedan in
till Högsta Förvaltningsdomstolen den 5 augusti 2021.
I november 2022 meddelade Högsta Förvaltnings-
domstolen dom i ärendet och med anledning av domen
tillställde Skatteverket Synsam i december 2022 frågor
som bolaget ombads besvara. Synsam sände i januari
2023 in svar till Skatteverket. Synsam fick i mars 2023
ett förslag på beslut från Skatteverket där Synsam till
viss del får gehör för sin argumentation. Synsam sände i
maj 2023 in svar till Skatteverket. Samma månad erhöll
Synsam ett beslut från Skatteverket som inte skiljer sig
från deras förslag till beslut. Detta beslut innebär att
exponeringen under det andra kvartalet 2023 minskade.
Under juli 2023 skickade Synsam in en överklagan
av beslutet till Skatteverket. Koncernen har gjort en
avsättning om 2,2 MSEK i redovisningen avseende 2015
och 2016, inkluderande ränta på förfallna betalningar.
Därutöver har koncernen gjort en avsättning om
0,8 MSEK i redovisningen avseende 2017 och framåt,
inkluderande ränta på förfallna betalningar. Det finska
dotterbolaget har korrigerat sin momsredovisning för
åren 2017 och framåt enligt Koncernens tolkning av
skattemyndighetens nya riktlinjer som gällde frågan
för momsgranskningen av räkenskapsåren 2015
och 2016. Dotterbolagets korrigering är i linje med
ställningstaganden från branschföreningen för syn och
ögonhälsa i Finland (NÄE ry). Om dotterbolaget skulle
korrigera sin momsredovisning för 2017 och framåt
enligt skattemyndighetens tolkning av dessa
riktlinjer, exempelvis som en följd av ett ogynnsamt
lagakraftvunnet utfall i skattetvisten i Finland som
beskrivs ovan, skulle detta leda till en möjlig negativ
effekt på Koncernens resultaträkning uppgående till
0,7 MSEK. Total möjlig negativ effekt på Koncernens
resultaträkning, inklusive perioden 2015 och 2016,
uppgår till 1,3 MSEK.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
85
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Goodwill Varumärken Kundrelationer Programvaror och licenser Summa koncernen
2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Anskaffningsvärde vid årets början
2 609 2 627 1 573 1 604 1 338 1 354 312 281 5 832 5 866
Investeringar
42 32 42 32
Rörelseförvärv
10 15 3 4 13 19
Omklassificeringar
-1 1
Omräkningsdifferenser
26 -33 11 -31 13 -20 0 0 50 -84
Anskaffningsvärde vid årets slut
2 645 2 609 1 584 1 573 1 353 1 338 355 312 5 937 5 832
Avskrivningar vid årets början
-54 -49 -1 012 -918 -225 -187 -1 291 -1 154
Årets avskrivningar
-6 -6 -102 -110 -31 -38 -138 -154
Omräkningsdifferenser
-1 1 -10 16 0 0 -10 16
Avskrivningar vid årets slut
-60 -54 -1 124 -1 012 -255 -225 -1 439 -1 291
Redovisat värde
2 645 2 609 1 524 1 520 229 325 99 87 4 498 4 541
I ”Programvaror och licenser” finns internt upparbetat eget arbete som vid årets utgång uppgick till 67 MSEK (45) i redovisat värde.
Återstående avskrivningstid för Kundrelationer som uppstod vid ursprungligt förvärv uppgår till 2,5 år.
Moderbolaget äger inga immateriella anläggningstillgångar.
NOT 8 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
86
SYNSAM 2024
BOKSLUT
NOT 9 NEDSKRIVNINGSPRÖVNING AV IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen genomför årligen nedskrivningsprövningar
för goodwill och varumärken med obestämbar livslängd.
Återvinningsvärden för kassagenererande enheter
har fastställts genom beräkning av nyttjandevärdet.
Beräknade nyttjandevärden är mest känsliga för
förändringar i antaganden om tillväxttakt, EBITDA-
marginal och den relevanta diskonteringsränta
(WACC, Weighted Average Cost of Capital), vilken
används för att diskontera de framtida kassaflödena.
Väsentliga antaganden som använts för beräkningar av
nyttjandevärden 2024 respektive 2023 sammanfattas
enligt nedan beskrivning.
Alla immateriella tillgångar utom goodwill och
varumärken med obestämbar nyttjandetid skrivs av
löpande. Goodwill och varumärken med obestämbar
nyttjandetid testas för nedskrivning årligen eller så
snart det finns indikationer på värdenedgång. Denna
prövning har 2024, liksom tidigare år, baserats på en
femårig nuvärdesberäknad kassaflödesanalys per
kassagenererande enhet. Leasingbetalningar hanteras
vid beräkning av nyttjandevärde som kassaflöden i
rörelsen. Nedskrivningsprövning har gjorts för fyra
kassagenererande enheter, en för varje land; Sverige,
Danmark, Norge och Finland. Kassaflöden för det första
året baseras på en av styrelsen godkänd budget och för
det andra till det femte året på en av styrelsen godkänd
affärsplan. För att extrapolera resultatutvecklingen
bortom planeringshorisonten har en tillväxttakt om 2,5
procent använts från 2030 och framåt. Tillväxttakten
Varumärken
Varumärkena ”Synsam” och ”Profil Optik” beräknas ha
en obestämbar nyttjandetid och nedskrivningsprövas
årligen. Varumärket ”Profil Optik” används bara i
Danmark och nedskrivningsprövas därför endast för
Danmark, medan ”Synsam” nedskrivningsprövas för
Goodwill
Koncernens goodwill har uppstått i samband med
rörelseförvärv och förvärv av butiker. Den största delen
av goodwill har uppstått vid förvärvet av Synsam Nordic
A/S koncernen.
Goodwill hänförs till kassagenererande enheter eller
till den minsta gruppen av kassagenererande enheter i
Koncernen
2024 2023
Sverige 620 620
Danmark 505 489
Norge 374 381
Finland
Totalt 1 499 1 490
Koncernen
2024 2023
Sverige 1 260 1 250
Danmark 937 906
Norge 389 396
Finland 60 58
Totalt 2 645 2 609
om 2,5 procent baseras på ledningens samlade
bedömning.
Omsättningsutvecklingen prognosticeras utifrån
Synsam Group managements bedömning av
kapaciteten att generera tillväxt baserat på bedömd
marknadsutveckling, konkurrenssituation och Synsam
Groups egna tillväxtdrivande initiativ. En bedömning av
framtida bruttomarginal görs utifrån produktmix och
bedömd konkurrenssituation. Kostnader i övrigt bedöms
i huvudsak följa omsättningsutvecklingen men hänsyn
tas till viss så kallad operational leverage. Investeringar
i materiella och immateriella anläggningstillgångar
bedöms utifrån vad Synsam Group behöver investera för
att behålla sin konkurrenskraftiga position.
I de diskonterade kassaflödesanalyserna för de fyra
kassagenererande enheterna har använts en för
koncernen aktuell kapitalkostnad (WACC) efter skatt
om 8,63 procent (8,54) för Sverige, 8,43 procent (8,72)
för Danmark, 9,93 procent (9,58) för Norge samt 9,00
procent (9,01) för Finland beroende på ländernas olika
räntelägen och förutsättningar i övrigt, motsvarande
ett spann på 10,1 - 12,0 procent i WACC före skatt (10,1
- 11,7).
Känslighetsanalys
2024 års prövning har visat att det inte föreligger något
nedskrivningsbehov, och inga rimliga förändringar i
antagandena skulle leda till nedskrivningsbehov.
Danmark, Sverige och Norge. Ingen del av varumärket
är hänförligt till Finland. Redovisade värden avseende
varumärken med obestämbar nyttjandetid fördelat
per kassagenererande enhet framgår av nedan
tabell. Årets värdeförändringar har påverkats av
valutakursförändringar.
koncernen för vilken goodwill följs av ledningen och som
inte är större än koncernens segment. Goodwill allokeras
till fyra oberoende grupper av kassagenererande
enheter; Sverige, Danmark, Norge och Finland.
Total goodwill uppgår till 2 645 MSEK (2 609). Årets
förändringar har påverkats av valutakursdifferenser .
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
87
SYNSAM 2024
BOKSLUT
NOT 10 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Förbättringsutgift på
annans fastighet Inventarier Summa koncernen
2024 2023 2024 2023 2024 2023
Anskaffningsvärde vid årets början
842 757 1 450 1 356 2 292 2 113
Investeringar
128 99 207 117 335 216
Rörelseförvärv
0 0 1 1 1 1
Avyttringar och utrangeringar
0 0 -1 0 -1 -1
Omräkningsdifferenser
10 -14 13 -22 23 -36
Anskaffningsvärde vid årets slut
979 842 1 670 1 450 2 650 2 292
Avskrivningar vid årets början
-558 -468 -1 055 -946 -1 612 -1 414
Årets avskrivningar
-102 -99 -131 -125 -233 -224
Avyttringar och utrangeringar
0 0 1 0 1 1
Omräkningsdifferenser
-7 9 -11 16 -19 25
Avskrivningar vid årets slut
-666 -558 -1 196 -1 055 -1 862 -1 612
Redovisat värde
313 284 474 396 787 680
NOT 11 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Lokalhyreskontrakt
Materiella anläggnings-
tillgångar, leasing Summa koncernen
2024 2023 2024 2023 2024 2023
Redovisat värde vid årets början 767 865 12 13 779 878
Tillkommande tillgångar med nyttjanderätt 433 263 8 11 440 274
Omräkning IFRS16 6 6
Årets avskrivningar -399 -355 -8 -11 -406 -366
Omräkningsdifferenser 5 -12 0 0 5 -13
Redovisat värde vid årets slut 805 767 12 12 818 779
Merparten av koncernens nyttjanderättstillgångar
består av lokalhyreskontrakt kopplade till butiksytor.
Materiella anläggningstillgångar avser leasingtillgångar
som hyrs och består framför allt av bilar samt
optikerutrustning.
Leasingskulder särredovisas i balansräkningen.
För information om förfallostruktur avseende
leasingskulder, se not 18 Finansiella risker.
Det totala kassautflödet för leasingavtal uppgick under
2024 till cirka 500 MSEK (cirka 525 MSEK).
I vissa av koncernens lokalhyresavtal förekommer
omsättningshyra. Koncernen bedömer att fördelningen
mellan omsättningshyra och fast hyra inte kommer
att förändras väsentligt under de närmaste åren.
En omsättningsökning kan därmed komma att öka
koncernens variabla kostnader med motsvarande
procentandel. De variabla leasingavgifterna är kopplade
till vissa butikers omsättning och kan ha stor effekt för
Koncernen
Belopp redovisade i koncernens resultaträkning
2024 2023
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -406 -366
Räntekostnader för leasingskuld -40 -38
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal
Kostnader hänförliga till leasingavtal av mindre värde 0 0
Kostnader hänförliga till variabla leasingkostnader som
inte inkluderas i värderingen av leasingskulden
-57 -58
Summa
-503 -463
den enskilda butikens hyreskostnader men bedöms inte
ha väsentlig påverkan på koncernens kostnader som
helhet.
Använda löptider för hyreskontrakten överensstämmer
med verkliga kontraktuella kvarvarande löptider.
Avtal med ensidiga förlängningsoptioner förekommer
normalt sett inte inom Synsam och påverkar därför inte
bedömning av hyreskontraktens löptid.
Moderbolaget har enbart ingått leasingavtal av mindre
värde.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
88
SYNSAM 2024
BOKSLUT
NOT 12 UPPSKJUTEN SKATT
Koncernen
2024
Ingående
balans
Förvärv av
rörelse
Redovisat
i årets
resultat
Övrigt/
Valutakurs-
förändring
Utgående
balans
Uppskjuten skattefordran
Anläggningstillgångar 40 2 -4 38
Övrigt 32 -2 3 33
Total uppskjuten skattefordran 72 -1 0 71
Uppskjuten skatteskuld
Anläggningstillgångar -513 0 -3 -516
Total uppskjuten skatteskuld -513 0 -3 -516
Koncernen
2023
Ingående
balans
Förvärv av
rörelse
Redovisat
i årets
resultat
Övrigt/
Valutakurs-
förändring
Utgående
balans
Uppskjuten skattefordran
Anläggningstillgångar 36 0 5 40
Övrigt 24 10 -2 32
Total uppskjuten skattefordran 60 10 2 72
Uppskjuten skatteskuld
Anläggningstillgångar -514 -5 7 -513
Total uppskjuten skatteskuld -514 -5 7 -513
De uppskjutna skattefordringar och uppskjutna
skatteskulder som uppkommit i redovisningen
till följd av ingånga leasingavtal nettoredovisas i
balansräkningen i de fall förutsättningarna för kvittning
är uppfyllda. Uppskjutna skatteskulder hänförliga
till nyttjanderättstillgångar uppgår till 168 (160)
MSEK och uppskjutna skattefordringar hänförliga till
leasingskulder uppgår till 176 (169) MSEK per 2024-12-31.
Ingen uppskjuten skattefordran har redovisats
avseende bolag där underskotten inte bedöms kunna
nyttjas inom överskådlig tid. Ej aktiverade uppskjutna
skattefordringar finns i Finland och uppgår till totalt
127 MSEK (101). Dessa förfaller med 7 MSEK (2) inom 1
år, med 29 MSEK (30) mellan 1- 5 år samt med 90 MSEK
(70) inom 6-10 år.
Koncernen
2024 2023
Varulager före reserveringar 863 728
Inkuransreserv
-30 -22
Värde av varulager 832 70 7
NOT 13 VARULAGER
Varulager per 31 december 2024 består av handelsvaror
819 (692) MSEK, färdiga varor 3 (5) MSEK, produkter i
arbete 3 (2) MSEK och råvaror och förbrukningsmaterial
7 (8) MSEK. Reserv för inkurans ingår i varulagrets
värde. Utöver normal inkuransreserv har inga väsentliga
nedskrivningar skett under 2024 och 2023.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
89
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Koncernen
2024 2023
Kundfordringar 619 502
Kreditförlustreserv -13 -16
Summa kundfordringar 607 486
Redovisat värde för kundfordringarna motsvarar verkligt värde då diskonteringseffekten är oväsentlig.
Då moderbolaget saknar externa kundfordringar visas tabellerna enbart för koncernen.
Koncernen
Åldersanalys, 2024
Brutto Reserv Netto Reserv %
Ej förfallna kundfordringar 525 0 525 0,0%
Förfallna kundfordringar 1 - 30 dagar 60 0 60 0,1%
Förfallna kundfordringar >= 31 dagar - 90 dagar 3 0 3 0,0%
Förfallna kundfordringar >= 91 dagar - 180 dagar 4 -1 3 16,8%
Förfallna kundfordringar >= 181 dagar - 360 dagar 5 -2 4 32,5%
Förfallna kundfordringar >= 361 dagar 22 -10 12 47,0%
Summa
619 -13 607 2,1%
Koncernen
Åldersanalys, 2023
Brutto Reserv Netto Reserv %
Ej förfallna kundfordringar 423 423 0,0%
Förfallna kundfordringar 1 - 30 dagar 19 19 0,0%
Förfallna kundfordringar >= 31 dagar - 90 dagar 23 23 0,0%
Förfallna kundfordringar >= 91 dagar - 180 dagar 10 -1 9 6,6%
Förfallna kundfordringar >= 181 dagar - 360 dagar 9 -3 6 29,5%
Förfallna kundfordringar >= 361 dagar 18 -13 5 70,8%
Summa
502 -16 486 3,2%
NOT 14 KUNDFORDRINGAR
Koncernen
Kreditförlustreserver
2024 2023
Ingående balans 1 januari -16 -17
Reservering befarade kreditförluster -2 -2
Verkliga konstaterade förluster 3 3
Återvunna reserveringar, betalningar 0 0
Omräkningsdifferenser 1 0
Utgående balans 31 december -13 -16
Årets redovisade kundförluster i Övriga externa kostnader uppgick till -2 -2
Koncernen
Kundfordringar, fördelade per valuta
2024 2023
SEK 367 279
DKK 69 53
NOK 75 67
EUR 96 88
Övriga valutor 0 0
Summa 607 486
Kreditrisk
Kundfordringarna fördelas på valutor som motsvarar
koncernens verksamheter på de nordiska marknaderna.
Kundfordringarna fördelas på företagskunder och
till viss del på avbetalningskunder. Den viktigaste
indikatorn till framtida ännu ej inträffade kundförluster
utgörs av information från förfallostrukturen på
kundfordringarna, därför sker reservering även med
hänsyn till åldersfördelningen samt andra väsentliga
externa indikatorer om och när de kommer till Synsams
kännedom.
Synsam har ingått avtal med externa kreditföretag
om att sälja merparten av de fordringar på kund
som uppstår till följd av Synsam Lifestyle avtalen. För
kundfordringar inom Synsam Lifestyle har företaget
en mycket begränsad kreditrisk då merparten av
fordringarna överlåtits till extern part. Den förväntade,
kvarvarande risken för kundförluster för Synsam
Lifestyle avtal, beräknas enligt samma modell som för
kundfordringar utan finansieringsinslag .
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
90
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Värden på upplupen intäkt för levererade men
ej fakturerade varor avseende Synsam Lifestyle
abonnemang uppgår till 27 MSEK (15).
Finansiella tillgångar och skulder inkluderar likvida
medel, finansiella fordringar, kundfordringar,
leverantörsskulder, leasingåtaganden, villkorad
tillägsköpeskilling och låneskulder.
Koncernen
2024 2023
Förutbetalda hyror 20 15
Förutbetalda IT-kostnader 12 18
Upplupna intäkter 37 65
Övriga poster 66 21
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 135 119
Koncernen Moderbolaget
Fordringar värderade till upplupet anskaffningsvärde
2024 2023 2024 2023
Andra finansiella tillgångar 37 32
Kundfordringar 607 486
Fordringar för levererade ej fakturerade varor 27 23
Fordringar koncernföretag 161 47
Likvida medel 420 582 0 37
Fordringar värderade till upplupet anskaffningsvärde 1 091 1 123 161 84
Finansiella fordringar totalt 1 091 1 123 161 84
Koncernen Moderbolaget
Finansiella skulder till verkligt värde via koncernens
rapport över resultat 2024 2023 2024 2023
Villkorad köpeskilling
0
Finansiella skulder till verkligt värde via koncernens
rapport över resultat totalt
0
NOT 15 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER NOT 16 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Abonnemanget Synsam Lifestyle redovisas som
finansiell leasing där Synsam är leasegivare.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
91
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Koncernen Moderbolaget
Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
2024 2023 2024 2023
Leverantörsskulder 812 892 1 1
Räntebärande skulder 2 608 2 493 2 608 2 493
Leasingskulder
1)
806 762
Skulder till koncernföretag 1 387 989
Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde 4 226 4 147 3 996 3 484
Finansiella skulder totalt 4 226 4 147 3 996 3 484
1) Redovisas enligt IFRS 16 Leasingavtal och inte enligt IFRS 9 Finansiella instrument. Redovisas som finansiell skuld .
Tillgångar och skulder som värderas till upplupet
anskaffningsvärde utgörs av en rimlig approximation av
verkligt värde då dessa tillgångar och skulder har korta
löptider. De räntebärande skuldernas redovisade och
verkliga värde skiljer sig inte väsentligt åt då de löper
med rörlig ränta, vilken inte skiljer sig nämnvärt från
skuldernas marknadsmässiga ränta per balansdagen.
Därmed överensstämmer bokförda värdet med verkligt
värde. Befintliga banklån har en återstående löptid
om två år, är amorteringsfria och ränta betalas
kvartalsvis. Fastställande av verkligt värde sker enligt
en värderingshierarki bestående av tre nivåer. Nivåerna
återspeglar i vilken utsträckning verkligt värde bygger
på observerbara marknadsdata respektive egna
antaganden.
Nivå 1) verkligt värde fastställs utifrån observerbara
(ojusterade) noterade priser på en aktiv marknad för
identiska tillgångar och skulder.
Nivå 2) verkligt värde fastställs utifrån
värderingsmodeller som baseras på andra observerbara
data för tillgången eller skulden än noterade priser
inkluderade i nivå 1.
Nivå 3) verkligt värde fastställs utifrån
värderingsmodeller där väsentliga indata baseras på
icke observerbara data.
Värderingen av villkorade tilläggsköpeskillingar av
bolagsförvärv som är finansiella skulder baseras på nivå
3 i värderingshierarkin för IFRS 13.
De väsentliga faktorer som påverkar värderingen är
utformningen av avtalen inklusive fastställt tak för
tilläggsköpeskillingarna.
Förändring nivå 3
Koncernen
Villkorad köpeskilling
2024 2023
Ingående balans 0 3
Reglerade skulder 0 -3
Återrda 0
Utgående balans 0
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och banktillgodohavanden
420 582 0 37
Summa enligt rapport över kassaflöden 420 582 0 37
NOT 17 LIKVIDA MEDEL
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
92
SYNSAM 2024
BOKSLUT
policyn efterlevs. Treasuryavdelningen, som finns inom
koncernen, ansvarar för att ta fram beslutsunderlag
och verkställa fattade beslut. Koncernen
minimerar upplåningsbehovet genom att använda
överskottslikviditet inom koncernen i cash pools som
hanteras av treasuryavdelningen. Koncernens finansiella
risker kan indelas i refinansieringsrisk, kreditrisk,
likviditetsrisk, ränterisk och valutakursrisk.
Refinansieringsrisk
Finansieringsrisken definieras som risken att inte vid
alla tillfällen ha tillgång till nödvändig finansiering
till en rimlig kostnad. Finansieringsrisken begränsas
genom bevakning och uppföljning av finansiella
åtaganden i lånedokumenten, och genom upprättande
av långa kreditavtal, med löptider om minst tre år.
Omförhandling skall påbörjas senast 12 månader innan
långa lån förfaller för att säkerställa att ny finansiering
kan erhållas till relevanta villkor.
I det fjärde kvartalet har de banklån som togs upp vid
refinansieringen år 2021 med tre års löptid återbetalats,
470 MSEK. Samtidigt har bolagets långfristiga revolving
credit facility utnyttjats med 550 MSEK. Skulder till
kreditinstitut uppgick därefter till 2 608 MSEK (2 493),
varav 0 MSEK (464) var kortfristiga skulder, per den 31
december 2024. Befintliga banklån är amorteringsfria
och ränta betalas kvartalsvis. Räntenivån har under året
varierat mellan 4,5 - 5,7 procent (3,9 - 5,9), exkluderat
avgifter. I snitt för 2024 har räntenivån uppgått till cirka
5,1 procent (5,0). Räntebindning finns med löptid på
mindre än ett år.
Det outnyttjade kreditutrymmet uppgick till 390 MSEK
(940) per den 31 december 2024. Bedömningen är att
koncernen för tillfället har tillgång till nödvändiga
krediter.
NOT 18 FINANSIELLA RISKER
Koncernen är till följd av sin verksamhet, investeringar
och finansiering exponerad för olika finansiella risker;
främst relaterade till förändring i räntenivåer och
valutakurser. Koncernens finansiella styrning inriktar
sig mot kontroll och minskning av de finansiella risker
som är en direkt följd av koncernens verksamhet,
investeringar och finansiering.
Kapitalhantering
Med kapitalhantering avses hur eget kapital hanteras
och skall ses ihop med hur finansieringen av koncernen
ser ut. Finansiering sker genom externa banklån. Räntor
och amorteringar på banklån regleras i enlighet med
avtal. Den externa upplåningen är förenad med villkor, så
kallade kovenanter, vilka Synsam uppfyller till sin helhet.
Kovenanterna omfattar mått avseende skuldsättning och
räntetäckning. Synsamkoncernen är skyldig att uppnå
dessa kovenanter kvartalsvis. Kreditfaciliteten innehåller
även en ägarförändringsklausul som under vissa specifika
omständigheter, inklusive (i) en person eller grupp av
personer som genom att handla i samförstånd tar kontroll
över Bolaget, samt (ii) avnotering av Bolagets aktier från
Nasdaq Stockholm, ger långivare rätt att kräva förtida
betalning.
I Synsam Groups finansiella mål ingår att nettoskuld
/ justerad EBITDA skall vara 2.5x, exkluderat tillfälliga
avvikelser. I de finansiella målen ingår även att betala
en utdelning på 40% - 60% av årets nettovinst. För
ytterligare information om Synsam Groups finansiella
mål se sidan 47.
Finansiella risker
Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner och
risker regleras centralt, via en av styrelsen fastställd
finanspolicy som uppdateras minst årligen. Koncernens
CFO, och i vissa avseenden styrelsen säkerställer att
Kreditrisk
Koncernens kreditrisk hänför sig till fordringar
från försäljning av varor och tjänster samt likvida
medel. Kredit- och riskbedömning sker i de
enskilda butikerna efter fastställda riktlinjer som
kontrolleras av koncernledningen. Historiskt sett
har koncernen inte haft väsentliga kreditförluster
på fordringar från försäljning av varor och tjänster.
Fordringar förfaller normalt inom marknadsmässiga
betalningsvillkor, dvs inom 30–60 dagar. Se även
not 14. Koncernens utestående krediter är spridda
över ett stort antal kunder och ingen enskild kund
representerar en materiell andel. Likvida medel är
placerade i kreditinstitut med en lägsta rating om A,
enligt Standard and Poors definition, i enlighet med
koncernens finanspolicy.
Ränterisk
Koncernen kan hantera risken för ytterligare kostnader
som följd av räntefluktuationer (ränterisk) genom
att styra den räntebärande skuldens räntestruktur
och genom användandet av finansiella instrument.
Ränterisken är främst knuten till koncernens skuld till
kreditinstitut. Koncernens kreditfaciliteter löper med
rörlig ränta och räntenivån på lånen uppgår per 2024-
12-31 till cirka 4,8 - 5,0 procent (5,2 - 5,9), exkluderat
avgifter. I snitt för för 2024 har räntenivån uppgått
till cirka 5,1 procent (5,0). Räntebindning finns med
löptid på mindre än ett år. Koncernen innehar inga
ränteswappar per den 31 december 2024.
Synsam är också exponerat mot en ränterisk kopplat
dels till försäljning av fordringar avseende Synsam
Lifestyle med påverkan på finansnettot, dels till
nuvärdesberäkning av intäkter avseende Synsam
Lifestyle med påverkan på bokförda intäkter, vilken i sin
tur ger en motsvarande positiv effekt på finansnettot
som till stor del motverkar effekten av ränterisken på
finansnettot.
Känslighetsanalys – ränterisk
Genomslaget på resultat före skatt för nettot av
ränteintäkter och räntekostnader, avseende fordringar
på och skulder till kreditinstitut, under kommande 12
månaders period vid en ränteuppgång/-nedgång på
1 procentenhet på balansdagen uppgår till -25 MSEK
respektive +25 MSEK (föregående år -25 MSEK respektive
+24 MSEK) givet de räntebärande tillgångar och skulder
som finns per balansdagen.
Likviditetsrisk
Koncernen följer löpande likviditetsreserven via
bedömning av förfallotidpunkter för respektive
kortfristiga tillgångar och förpliktelser samt påverkan
från förväntade kassaflöden från koncernens
verksamheter. Syftet med likviditetsstyrningen är att
bibehålla en optimal likviditetsreserv för finansiering
av koncernens verksamheter vid var tid, minimera
ränte- och bankkostnader och undvika finansiella
svårigheter. Koncernens likviditetsreserv följs i första
hand av CFO som är ansvarig för att styra koncernens
likviditetsmässiga situation. Koncernens likviditetsreserv
omfattar likvida medel och outnyttjade kreditfaciliteter.
Likviditetsreserven är reglerad i finanspolicyn med ett
minimibelopp, vilket uppfylls av koncernen.
Bedömningen är att koncernens likviditetsberedskap är
tillräcklig.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
93
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Koncernen är inte exponerad för någon väsentlig likviditetsrisk, utöver löpande hyresbetalningar, till följd av de
leasingskulder som uppkommer via redovisning enligt IFRS 16.
I de externa finansieringsavtal som koncernen har ingår en revolverfacilitet.
2024-12-31 2023-12-31
Kreditfaciliteter, koncernen
Nominellt Utnyttjat Tillgängligt Nominellt Utnyttjat Tillgängligt
Revolverfacilitet 1 000 -610 390 1 000 -60 940
Summa 1 000 -610 390 1 000 -60 940
Tillgängliga likvida medel 420 420 582 582
Likviditetsreserv 1 420 -610 810 1 582 -60 1 522
Förfallostrukturer finansiella skulder odiskonterade kassaflöden
Koncernen
2024-12-31 Räntesats
Mindre
än 1 år 1-5 år
Mer än
5 år Totalt
Skulder till kreditinstitut 4,25 - 4,43% 109 2 621 2 729
Leverantörsskulder 812 812
Leasingförpliktelser
1)
3,2 - 6,9% 394 433 52 879
1 314 3 053 52 4 420
Koncernen
2023-12-31 Räntesats
Mindre
än 1 år 1-5 år
Mer än
5 år Totalt
Skulder till kreditinstitut 5,13 - 5,74% 582 2 187 2 769
Leverantörsskulder 892 892
Leasingförpliktelser
1)
3,2 - 6,9% 340 442 55 837
1 814 2 629 55 4 498
1) Leasingavtal där Synsamkoncernen är leasetagare och nyttjanderättstillgångarna kopplade till dessa avser framförallt lokalhyreskontrakt
kopplade till butiksytor samt optikerutrustning och bilar. Se även not 1 och not 11.
Känslighetsanalys – valutakursrisk
Koncernens valutaexponering vid omräkning av
tillgångar och skulder i utländsk valuta (exklusive
omräkning av utländska dotterbolag samt
nettoinvesteringar i utlandsverksamhet) är per
balansdagen framförallt mot EUR. En 10 procentig
ökning (+)/minskning (-) av den svenska kronan mot
EUR skulle innebära en förändring av resultat före
skatt med +/-67 MSEK (+/-80), till största delen som
en följd av omräkning av skulder till kreditinstitut.
Känslighetsanalysen grundar sig på att alla andra
faktorer (t ex räntan) förblir oförändrade. Nettot
av utländsk valuta i respektive koncernbolags
kundfordringar respektive leverantörsskulder uppgår
inte till väsentliga belopp och har korta löptider, dessa
beaktas därmed inte i ovanstående.
Valutakursrisk
Koncernen har innehav i utlandsverksamheter vilkas
nettotillgångar är utsatta för omräkningsexponering.
Koncernens presentationsvaluta är svenska kronor.
Koncernen har verksamhet i Sverige, Danmark, Norge
och Finland varifrån huvuddelen av koncernens
intäkter och kostnader härrör sig. Valutasvängningar
har påverkan på det omräknade resultatet avseende
verksamheten i Danmark, Norge och Finland samt
omräkningen av tillgångar och skulder i de danska,
norska och finska dotterbolagen.
Då koncernen har externa skulder i EUR föreligger en
viss ekonomisk hedge men koncernen tillämpar inte
valutasäkring genom finansiella instrument i övrigt.
För information om skulder till kreditinstitut fördelat per
valuta, se nedan tabell.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
94
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Skulder till kreditinstitut fördelat per valuta
Koncernen
2024 2023
SEK 1 945 1 710
EUR 674 802
Skuld till kreditinstitut 2 619 2 512
Extern nettoskuld
Koncernen
2024 2023
Skulder till kreditinstitut 2 619 2 512
+ Leasing 806 762
+ Bankgarantier 8 11
- Aktiverade lånekostnader, redovisade mot skuld -11 -19
- Likvida medel -420 -582
+ Pantsatta likvida medel
1)
0 37
Summa Extern nettoskuld 3 002 2 720
1) Likvida medel kopplat till depåkonto hos kreditinstitut för återköp av aktier som säkerhet för LTIP 2023 var per 2023-12-31 pantsatta och
återlades därför i beräkningen av nettoskulden.
Övriga långfristiga skulder
Övriga långfristiga skulder består i huvudsak av
semesterskuld i Danmark. Under 2020 ändrades
semesterskuldslagen i Danmark och i samband med
detta har den semester som intjänas under en så
kallad övergångsperiod, 1 september 2019 31 augusti
2020, frysts, och kan inte tas ut eller betalas ut
förrän arbetstagaren frånträder arbetsmarknaden.
En fond, Lønmodtagernes Feriemidler, förvaltar de
anställdas fordringar på semester som intjänats under
övergångsperioden. Arbetsgivares skuld till fonden
löper med en årlig ränta motsvarande genomsnittlig
löneökning. Räntenivån har under 2024 varierat runt
cirka 3,1 procent (3,5). Arbetsgivare som inte löst sin
skuld till fonden efter övergångsperioden ska behandla
den som en långfristig skuld. Reglering av skulden till
fonden sker årligen med belopp motsvarande vad som
betalas ut från fonden, med start sommaren 2021.
NOT 19 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Uppgifter om Moderbolaget
Synsam AB (publ) med organisationsnummer
556946–3358, är ett svenskregistrerat aktiebolag med
säte i Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Sankt
Eriksgatan 60, Stockholm.
Koncernredovisningen består av Moderbolaget och dess
dotterföretag, tillsammans benämnt koncernen.
För information om ägarstruktur i Synsam AB (publ), se
avsnitt Synsam-aktien på sidan 110.
Synsam AB (publ) har en närstående relation med
sina dotterföretag, se not 25 för specifikation av
dotterföretag.
Inköp och försäljning mellan koncernföretag
Nedan anges andelen av årets inköp och försäljning
avseende koncernföretag i Moderbolaget.
Moderbolagets inköp och försäljning mellan koncernföretag
2024 2023
Inköp (%) 0% 1%
Försäljning (%) 100% 100%
Moderbolagets fordringar på dotterföretag 161 47
Moderbolagets skulder till dotterföretag -1 387 -989
Övrigt
I separata noter finns upplysningar för moderbolag och koncern om
löner med mera till styrelse och VD, not 5,
ställda säkerheter för koncernföretag, not 27, och
eventualförpliktelser för koncernföretag, not 27.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
95
SYNSAM 2024
BOKSLUT
NOT 20 RESULTAT PER AKTIE
Antal aktier uppgår till 150 000 000 st (150 000 000),
varav 3 351 252 aktier (1 631 323) i eget förvar vid årets
utgång. Det finns inga utställda värdepapper eller
liknande som späder ut resultat per aktie. Beräkningen
ovan sker på årets resultat hänförligt till moderbolagets
ägare.
Koncernen
2024 2023
Resultat hänförligt till Moderbolagets aktieägare, MSEK 366 311
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK 2,48 2,08
Genomsnittligt antal aktier under året, st 147 657 015 149 027 561
För ytterligare information om förändring av antalet
aktier under året, se not 21.
NOT 21 EGET KAPITAL
Specifikation av förändringar i eget kapital finns i rapporten Förändringar i koncernens respektive
moderbolagets eget kapital, se sid 66 respektive sid 69.
Aktiekapital och antal aktier
Antal aktier, st
Aktiekapital, SEK
2024 2023 2024 2023
Ingående per 1 januari 150 000 000 150 000 000 1 047 315 1 047 315
Utgående per 31 december 150 000 000 150 000 000 1 047 315 1 047 315
Kvotvärde per aktie, SEK 0,006982 0,006982
Aktier i eget förvar
2024 2023
Ingående per 1 januari 1 631 323 945 000
Årets förvärv (LTIP 2023)
1)
768 677 686 323
Årets förvärv (LTIP 2024)
2)
1 175 000
Tilldelade aktier under LTIP 2022
3)
-223 748
Utgående per 31 december
3 351 252 1 631 323
1) För att säkerställa leverans av aktier enligt det av årsstämman beslutade långsiktiga incitamentsprogrammet (LTIP 2023), har bolaget
under perioden 2-17 januari 2024 återköpt ytterligare 768 677 aktier till ett belopp om 36 MSEK. Totalt återköpta aktier för att säkerställa
leverans av aktier under LTIP 2023 uppgår därefter till 1 455 000, till ett totalt belopp om 65 MSEK, vilket motsvarade 0,98 procent av vid
beslutet antal utestående aktier.
2) För att säkerställa leverans av aktier enligt det av årsstämman beslutade långsiktiga incitamentsprogrammet (LTIP 2024), har bolaget
under perioden 22 november - 17 december 2024 återköpt 1 175 000 aktier till belopp om 50 MSEK, vilket motsvarade 0,80 procent av vid
beslutet antal utestående aktier.
3) Programmet för LTIP 2022 har löpt ut under året. Tilldelning av aktier för LTIP 2022 har skett, i enlighet med programmet, med 223 748
aktier den 10 juni 2024. Överskjutande återköpta aktier hänförliga till LTIP 2022, totalt 721 252 stycken, kvarstår i eget förvar i avvaktan på
allokering enligt beslut på årsstämma.
Antal utestående aktier
1)
2024 2023
Totalt antal aktier 150 000 000 150 000 000
Aktier i eget förvar -3 351 252 -1 631 323
Summa
146 648 748 148 368 677
1) Någon utspädningseffekt av antalet aktier förelåg inte per den 31 december 2024, respektive 31 december 2023.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
96
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Synsams aktiekapital uppgick per den 31 december
2024 till 1 047 315 SEK fördelat på 150 000 000 aktier
till ett kvotvärde om 0,006982 SEK/aktie. Aktiekapital
avser moderföretagets aktiekapital. Varje aktie
(exklusive aktier i eget förvar) berättigar till en röst
på bolagsstämman och samtliga aktier äger lika
rätt till andel i bolagets vinst och tillgångar. Varje
aktieägare får rösta för samtliga av sina aktier utan
begränsningar och aktierna omfattas inte av några
överlåtelsebegränsningar. Aktier i eget förvar berättigar
ej till utdelning och är ej rösträttsberättigade.
Övrigt tillskjutet kapital i koncernen
I övrigt tillskjutet kapital ingår de tillskott som bolaget
erhållit från aktieägarkretsen och som ej redovisas som
aktiekapital .
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat i
koncernen
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat,
ingår intjänade vinstmedel i moderföretaget och dess
dotterbolag.
I moderbolaget delas eget kapital upp i bundet och fritt
eget kapital. I moderbolaget utgörs bundet eget kapital
av aktiekapitalet, resterande komponenter i eget kapital
är fritt eget kapital och består av intjänat resultat,
överkursfond samt ovillkorade aktieägartillskott. Bundet
eget kapital får inte minskas genom utdelning.
NOT 22 ÖVRIGA AVTTNINGAR OCH PENSIONSFÖRPLIKTELSER
Pensionsförpliktelser
Redovisade pensionsförpliktelser har till större del
säkrats genom kapitalförsäkringar och redovisas
inklusive avsättning för särskild löneskatt. Verkligt
värde av pensionsåtagande, inklusive särskild löneskatt
på pensioner, och verkligt värde av företagsägda
kapitalförsäkringar nettoredovisas. Verkligt värde på
koncernens kapitalförsäkringar vid årets utgång uppgår
till 6 MSEK (8) och verkligt värde på Pensionsförpliktelsen
inklusive särskild löneskatt på pensioner samt
pensionsåtagande i Norge, som inte omfattas av
kapitalförsäkring, uppgår till 11 MSEK (12), netto 5 MSEK
(4).
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och
familjepension genom försäkring i Alecta. Enligt ett
uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR
Koncernen 2024-12-31
Ingående
balans
Till-
kommande
avsättning
Omklassi-
ficering
Redovisat
i årets
resultat
Betald
avsättning
Utgående
balans
Pensionsförpliktelser 4 0 5
Totala avsättningar 4 0 5
Koncernen 2023-12-31
Pensionsförpliktelser 5 0 4
Villkorad köpeskilling 1 0 0
Totala avsättningar 5 0 -1 4
10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras
genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret
2024 har bolaget inte haft tillgång till information för
att kunna redovisa sin proportionella andel av planens
förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket
medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en
förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas
genom försäkring i Alecta redovisas därför som en
avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda
ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och
är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension
och förväntad återstående tjänstgöring. Förväntade
avgifter nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som
är tecknade i Alecta uppgår till 15 MSEK (15). Koncernens
andel av de sammanlagda avgifterna till planen uppgår
till 0,08 procent (0,08).
Övrigt tillskjutet kapital - koncernen
2024 2023
Per 1 januari 4 306 4 306
Per 31 december
4 306 4 306
Omräkningsreserv i koncernen
Omräkningsreserven innefattar alla valutakurs-
differenser som uppstår vid omräkning av finansiella
rapporter från utländska verksamheter som har
upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än
den som koncernens finansiella rapporter presenterats
i. Moderföretaget och koncernen presenterar sina
finansiella rapporter i svenska kronor.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
97
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av mark-
nadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkrings-
åtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska
metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med
IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt
tillåtas variera mellan 125 och 175 procent. Om Alectas
kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller
överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Upplupna löner 30 37 6 8
Upplupna semesterlöner 228 200 4 4
Upplupna sociala avgifter 56 59 1 2
Förskott från kund 61 56
Övriga poster 64 49 1 1
Förutbetalda intäkter 9 7 1 2
Summa förutbetalda intäkter och upplupna kostnader 447 408 14 16
NOT 23 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till
normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd
vara att höja det avtalade priset för nyteckning och
utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering
kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid
utgången av 2024 uppgick Alectas överskott i form av
den kollektiva konsolideringsnivån till 162 procent (157
procent).
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Avskrivningar 777 744 0 0
Kapitaliserade ränte- och låneupptagningskostnader 8 9 29 27
Orealiserade valutakursförändringar 41 45 23 -20
Övriga poster 9 6
Summa poster som inte ingår i kassaflödet 835 804 52 8
Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalysen
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Erhållen ränta
1)
326 273 0 0
Betald ränta
1)
-563 -499 -156 -133
Betald ränta hänförliga till IFRS 16 Leasingavtal -40 -38
1) Inklusive erhållen ränta om 283 MSEK (249) samt betalda kreditkostnader om -396 MSEK (-352) hänförliga till Synsam Lifestyle
Leasing.
NOT 24 JUSTERINGAR FÖR POSTER SOM INTE INGÅR I KASSAFLÖDET
SAMT ÖVRIGA TILLÄGGSUPPLYSNINGAR
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
98
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Avstämning av skulder i finansieringsverksamheten
Koncernen
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkan
Skulder till: 2023-12-31
Upptagna lån/
amortering
Amortering,
Leasing
2)
Upptagna
Leasing -
skulder
2)
Valutaom-
värdering
Periodiserade
låneupp-
tagnings-
kostnader
Förändring
till verkligt
värde
Kapitali -
serad ränta
Övriga ej
kassa flödes -
påverkande
förändringar
3)
2024-12-31
Kreditinstitut
1)
2 493 80 28 7
2 608
Leasingskuld
2)
762 -401 440 5 806
3 255 80 -401 440 33 7 3 414
Koncernen
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkan
Skulder till: 2022-12-31
Upptagna lån/
amortering
Amortering,
Leasing
2)
Upptagna
Leasing -
skulder
2)
Valutaom-
värdering
Periodiserade
låneupp-
tagnings-
kostnader
Förändring
till verkligt
värde
Kapitali -
serad ränta
Övriga ej
kassa flödes -
påverkande
förändringar
3)
2023-12-31
Kreditinstitut
1)
2 488 -2 8
2 493
Leasingskuld
2)
909 -429 273 -14 22 762
3 397 -429 273 -17 8 22 3 255
1) I posten skulder till kreditinstitut ingår initial upplåningskostnad (capitalized fees) och vid årsskiftet 2024 uppgick dessa till -11 MSEK (-19).
2) Löpande amorteringar på leasingskulden (den del av leasingbetalningar som inte fördelas till betald ränta) klassificeras som kassaflöde inom
finansieringsverksamheten. Ökning av leasingskulder till följd av nya leasingkontrakt klassificeras inte som kassaflöde, därav att det är uppdelat på
två olika kolumner.
3) Omräkning IFRS16.
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkan
Moderbolaget
2023-12-31
Upptagna lån/
amortering
Valuta-
om värdering
Periodiserade
låneupptagnings-
kostnader
Kapitaliserad
ränta 2024-12-31
Skulder till;
Kreditinstitut
1)
2 493 80 28 7 2 608
Koncernföretag 400 -5 21 417
2 893 80 23 7 21 3 025
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkan
Moderbolaget
2022-12-31
Upptagna lån/
amortering
Valuta-
om värdering
Periodiserade
låneupptagnings-
kostnader
Kapitaliserad
ränta 2023-12-31
Skulder till;
Kreditinstitut
1)
2 488 -2 8 2 493
Koncernföretag 398 -17 19 400
2 886 -20 8 19 2 893
1) I posten skulder till kreditinstitut ingår initial upplåningskostnad (capitalized fees) och vid årsskiftet 2024 uppgick dessa till
-11 MSEK (-19).
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
99
SYNSAM 2024
BOKSLUT
NOT 25 AKTIER OCH ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Andelar i koncernföretag
Företag Org.nummer te Kapitalandel
Norske S Holding AS 913 460 642 Oslo 100%
Svenska S Holding 2 AB
556964-0948 Stockholm 100%
Synsam Group AB
556964-0930 Stockholm 100%
Synsam Nordic A/S
31 05 84 81 Taastrup 100%
Synsam Group Denmark A/S
31 05 87 24 Taastrup 100%
Profil Optik A/S
43 48 91 19 Taastrup 100%
Optical Fashion Group A/S
30 06 59 21 Taastrup 100%
Synsam Norge Holding AS
992 584 904 Oslo 100%
Synsam Group Norway AS
994 496 093 Oslo 100%
Synsam Group One AB
556762 - 7244 Stockholm 100%
Synsam Group Sweden AB
556768 - 7248 Stockholm 100%
Audionomkliniken Sverige AB
559146 - 8193 Stockholm 100%
Synsam Group Innovationscenter AB
559272 - 3018 Stockholm 100%
Synsam Group Finland Oy
2446347 - 2 Helsingfors 100%
Wickströms Optik Ab
2212514 - 6 Mariehamn 100%
Theia Management S.A.
B 186.658 Luxemburg 100%
Moderbolaget Org.nummer te Kapitalandel Bokfört värde
Norske S Holding AS 913 460 642 Oslo 100% 6 927
Theia Management S.A. B 186.658 Luxemburg 100% 0
6 927
Moderbolaget
Andelar i dotterföretag
2024 2023
Ingående anskaffningsvärden 6 927 6 927
Utgående redovisat värde 6 927 6 927
NOT 26RELSEFÖRVÄRV
2024
Under det första kvartalet förvärvades verksamheten
från en tidigare franchisetagare i Örnsköldsvik och
under det fjärde kvartalet förvärvades verksamheten i
den tidigare franchisebutiken i Värmdö.
2023
Under det andra kvartalet förvärvades verksamheten
från en tidigare franchisetagare i Göteborg och under
det fjärde kvartalet förvärvades verksamheten i den
tidigare franchisebutiken i Lysekil.
Påverkan på koncernens nettoomsättning och resultat
av förvärven under 2024 och 2023 har varit marginell.
För information om samtliga förvärvade tillgångar och
skulder under 2024 och 2023, se tabell nedan.
De förvärvade bolagens tillgångar och skulder var vid
respektive förvärvstidpunkt följande:
Koncernen
Förvärv respektive år
2024 2023
Materiella anläggningstillgångar 1 1
Varulager 1 1
Övriga omsättningstillgångar 0 0
Likvida medel och kortfristiga fordringar 0
Summa tillgångar 2 2
Kortfristiga skulder 1 1
Summa eget kapital och skulder 1 1
Redovisat värde av nettotillgångar 1 1
Kundrelationer 3 4
Goodwill 10 15
Köpeskilling 14 20
Likviditetseffekt i koncernen
Kontanta överföringar
Förvärvspris -14 -20
Likvida medel, netto, övertagna med dotterbolagen 0
Tillkommer utbetalade tilläggsköpeskillingar avseende tidigare år 0 -3
Likviditetseffekt vid övertagande -14 -23
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
100
SYNSAM 2024
BOKSLUT
NOT 27 EVENTUALFÖRPLIKTELSER OCH STÄLLDA SÄKERHETER
Eventualförpliktelser
I ett dotterföretag finns en överenskommelse med
extern part om återköp av sålda varor, glasögonbågar.
Värdet uppgick till 9 MSEK (7). Förpliktelsen är inte
redovisad i dotterföretaget eller i koncernen då återköp
inte bedöms sannolikt.
Synsam AB (publ) innehav av aktier i dotterföretaget
Norske S Holding AS är säkerhet för den externa
upplåningen till kreditinstitut och det finns
begränsningar när det gäller avyttring av innehav.
Aktier i dotterföretag är i sin helhet ställd säkerhet för
extern upplåning.
Koncernen har utöver ovanstående ställt ut en
bankgaranti till de norska skattemyndigheterna. Totalt
belopp för förpliktelsen uppgår till 16 MSEK (17).
Koncernen Moderbolaget
Ställda säkerheter till kreditinstitut
2024 2023 2024 2023
Aktier i dotterföretag 6 435 5 950 6 927 6 927
Likvida medel 0 37 0 37
Summa 6 435 5 987 6 927 6 964
Koncernen Moderbolaget
Bankgarantier för ingångna kontrakt
2024 2023 2024 2023
Inom 1 år 2 2
Mellan 1 och 5 år 0 2
Efter mer än 5 år 5 7
Summa
8 11
NOT 29 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
NOT 28 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
I enlighet med styrelsen för Synsam AB (publ) beslut,
med stöd av det bemyndigande som lämnades av
årsstämman den 26 april 2024, har 2 135 506 egna
aktier förvärvats för 102 MSEK i Synsam i tidigare
kommunicerat återköpsprogram med syfte att justera
Bolagets kapitalstruktur.
Synsam Group öppnade den 21 januari en
flaggskeppsbutik i centrala Köpenhamn. Butiken
blir Danmarks största optikbutik med det bredaste
sortimentet av märkesbågar. Profil Optik by
Synsams flaggskeppsbutik är en av koncernens mest
imponerande etableringar och en destination för alla
som söker stil, kvalitet och innovation inom optik.
Förslag till vinstdisposition
moderbolaget
Belopp nedan anges i svenska kronor
Till årsstämmans förfogande står enligt
balansräkningen för Synsam AB (publ) fritt eget kapital
enligt följande.
Balanserade vinstmedel 3 138 856 034
Årets resultat -116 621 453
Totalt 3 022 234 581
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
Utdelning till aktieägarna (1,80 SEK/aktie)
1)
260 123 836
I ny räkning överförs 2 762 110 745
Totalt 3 022 234 581
1) Utdelningsförslaget har beaktat återköpta aktier under 2025 enligt
not 29.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
101
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar
att årsredovisningen, inklusive hållbarhetsrapport,
har upprättats i enlighet med god redovisningssed i
Sverige och koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med de internationella redovisningsstandarder
som avses i Europaparlamentets och rådets
förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om
tillämpning av internationella redovisningsstandarder.
Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger
en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens
ställning och resultat.
Stockholm den 25 mars 2025
Årsredovisningens undertecknande
Peter Törnquist
Styrelseordförande
Håkan Lundstedt
Verkställande direktör, Ledamot
Petra Axdorff
Ledamot
Kenneth Bengtsson
Ledamot
Ann Hellenius
Ledamot
Terje List
Ledamot
Gustaf Martin-Löf
Ledamot
Anna Omstedt
Ledamot
Christoffer Sjøqvist
Ledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 25 mars 2025
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive
koncernen ger en rättvisande översikt över utvecklingen
av moderbolagets och koncernens verksamhet,
ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker
och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har
godkänts av styrelsen den 25 mars 2025. Koncernens
rapport över resultat och övrigt totalresultat och
rapport över finansiell ställning och moderbolagets
resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse
på årsstämman den 23 april 2025.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
102
SYNSAM 2024
BOKSLUT
Till bolagsstämman i Synsam AB (publ)
organisationsnummer 556946-3358
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Synsam AB (publ) för
räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31, med undantag
för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 54-63. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
45-101 och 106-107 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2024 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna
54-63. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för
moderbolaget och koncernen.
Intäktsredovisning
Beskrivning av risk
Koncernens nettoomsättning under räkenskapsåret
uppgick till 6 435 MSEK, varav Synsam Lifestyle utgjorde
3 411 MSEK och övrig försäljning av varor och tjänster
utgjorde 3 024 MSEK. Intäktsredovisningen baseras på
avtal med kund och intäkten motsvarar den ersättning
som förväntas i utbyte mot att utlovade varor och
tjänster överförs till kunden. För Synsam Lifestyle har
Synsam ingått avtal med externa kreditföretag om
att sälja merparten av de fordringar på kund som
uppstår. Redovisningen av Synsam Lifestyle innebär att
den nuvärdesberäknade intäkten samt den ingående
räntekomponenten för hela avtalsperioden redovisas
när kunden erhåller sina glasögon.
I vår revision har vi fokuserat på intäktsredovisning
då koncernens nettoomsättning utgör ett väsentligt
transaktionsflöde bestående av en stor mängd mindre
transaktioner via egna butiker och online, samt att
det för Synsam Lifestyle finns inslag av komplexitet
i redovisningsmetoden rörande leasingavtal och
factoring. För ytterligare information hänvisas till not 1
om koncernens redovisningsprinciper för intäkter samt
not 3 om nettoomsättningens fördelning på geografiska
marknader, verksamhetsgrenar och segment.
Revisionsberättelse
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet
i den kompletterande rapport som har överlämnats
till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards
on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses
i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1
har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i
förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen
av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden.
Våra granskningsåtgärder
Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte
begränsade till:
• Granskning av utformningen av kontrollmiljön i
Synsams processer för intäktsredovisning med
utvärdering av utvalda interna kontroller, inklusive
effektivitet i kontroll för överföringar av data mellan
IT-system.
• Analytisk granskning av redovisad försäljning med
hjälp av dataanalysverktyg för att verifiera samband
mellan intäktsredovisning, kostnad såld vara och
lagerrörelser, med huvudsakligen avvikelsebaserad
stickprovsgranskning.
• Granskning av intäkter från Synsam Lifestyle genom
motpartsbekräftelse av försäljning mot externa
kreditföretag rörande sålda fordringar, samt kontroll
av finansiella poster.
• Granskning att ändamålsenliga redovisningsprinciper
tillämpats och att erforderliga upplysningar lämnas i
årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och består
av ersättningsrapporten samt sidorna 1-44 och 108-111.
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
103
SYNSAM 2024
BOKSLUT
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig
med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet,
är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av bolagets
och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som
kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och
att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
Synsam AB (publ) för år 2024-01-01 - 2024-12-31 samt
av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat
en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i
övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation, och
att tillse att bolagets organisation är utformad så
verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat
övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är
en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen
finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.
revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets
ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring
ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande
sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen,
och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
• på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed
vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad
av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utförs enligt
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
104
SYNSAM 2024
BOKSLUT
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en granskning
av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för Synsam AB
(publ) för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats
i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Synsam AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisning och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra
ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett
giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning
av huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med
vad som följer av Esef-förordningen.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats
i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utförs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard
on Quality Management 1, som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system
för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 54-63. och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna
2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Deloitte AB, utsågs till Synsam AB (publ)s revisor av
bolagsstämman 2024-04-26 och har varit bolagets
revisor sedan 2023-04-25.
Stockholm den 25 mars 2025
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
105
SYNSAM 2024
BOKSLUT
FINANSIELLA DEFINITIONER
Avkastning på eget kapital
1)
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital. Genomsnittligt eget kapital beräknas
som summan av eget kapital för de fem senaste kvartalen dividerat med fem.
Bruttomarginal
1)
Nettoomsättning minus kostnaden för handelsvaror i procent av nettoomsättningen.
Bruttovinst
1)
Intäkter minus kostnaden för handelsvaror.
EBIT-marginal
1)
Rörelseresultat (EBIT) i procent av rörelsens intäkter.
EBITA
1)
Rörelseresultat efter avskrivningar på materiella anläggningstillgångar, inklusive
nyttjanderättstillgångar, men före avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar.
Justerad EBITA
1)
EBITA justerat för jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal
1)
EBITA i procent av rörelsens intäkter.
EBITDA
1)
Rörelseresultat före avskrivningar av materiella anläggningstillgångar, inklusive
nyttjanderättstillgångar, och immateriella anläggningstillgångar.
Justerad EBITDA
1)
EBITDA justerat för jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal
1)
EBITDA i procent av rörelsens intäkter.
Eget kapital per aktie
1)
Eget kapital i relation till antal aktier i slutet av perioden.
Nettoskuld
1)
Skulder till kreditinstitut plus leasingskulder plus bankgarantier minus aktiverade lånekostnader
minus likvida medel plus eventuella pantsatta likvida medel.
Jämförelsestörande poster
1)
I syfte att förbättra jämförbarheten och tydliggöra utvecklingen i den underliggande
verksamheten mellan åren presenteras olika resultatmått exklusive jämförelsestörande poster.
Med jämförelsestörande poster avses större poster som stör jämförelsen såtillvida att de inte
återkommer med samma regelbundenhet som andra poster. I dessa större poster ingår exempelvis
omstruktureringskostnader på grund av större omställning av verksamheten, transaktions- och
tillhörande kostnader i samband med förvärv, avyttring eller ägarförändring samt nedskrivningar
av anläggningstillgångar. Därutöver har ägarrelaterade kostnader vilka ej skulle finnas i en ny
ägarstruktur redovisats som jämförelsestörande sedan 2014. Kostnader för omstrukturering eller
omställning av verksamheten kan omfatta en period över flera år förutsatt att dessa ingår i ett
väl definierat projekt med start och slutdatum.
Like-for-like tillväxt
1)
Tillväxt i nettoomsättning justerat för, i koncernen, nystartade butikers omsättning innevarande
år för de månader som dessa inte haft öppet föregående år, valuta, franchisebutiker och förvärv.
Likvida medel Likvida medel omfattar kassa och banktillgodohavanden.
Organisk tillväxt
1)
Organisk tillväxt i egna butiker: Tillväxt i nettoomsättning justerat för nettoeffekt av förvärv,
valuta, franchisebutiker och jämförelsestörande poster som påverkat nettoomsättningen.
Resultat per aktie Periodens resultat i relation till genomsnittligt antal aktier. Genomsnittligt antal aktier beräknas
som antalet aktier vid periodens slut multiplicerat med de antal dagar detta antal funnits under
perioden och adderat med eventuellt annat antal aktier under perioden multiplicerat med de
antal dagar detta eller dessa antal funnits under perioden, summan divideras med antal dagar
under perioden.
Soliditet
1)
Eget kapital i procent av balansomslutningen.
1) Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal
Synsam tillämpar riktlinjerna för alternativa nyckeltal
utfärdade av ESMA. Ett alternativt nyckeltal är
ett finansiellt mått över historisk eller framtida
resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde
som inte är definierat eller specificerat i IFRS. De
alternativa nyckeltalen används av ledningen för
att följa upp verksamheten. Synsam anser att dessa
mått ger värdefull kompletterande information till
bolagets ledning, investerare och andra intressenter
för att värdera företagets prestation. För relevanta
avstämningar av de alternativa nyckeltal som inte
direkt går att utläsas eller härledas ur de finansiella
rapporterna, se fullständiga avstämningar och
detaljerade beräkningar i Synsams bokslutskommuniké
för 2024 på vår webbsida https://www.synsamgroup.
com/sv/investerare/rapporter-och-presentationer/
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
106
SYNSAM 2024
BOKSLUT
FÖRETAGSSPECIFIK ORDLISTA OCH DEFINITIONER
Ackumulerat antal beställda
Lifestyleabonnemang
Ackumulerat antal beställda Lifestyleabonnemang sedan Lifestyleerbjudandet startade. Detta
mått är ett bruttomått och inkluderar ej effekt av uppsagda abonnemang, dock avses unika
kunder det vill säga personer som avslutat och sedan beställt igen dubbelräknas ej.
Ai Ai kompletterar Synsams nuvarande kunderbjudande genom att tydligt rikta sig mot en yngre
målgrupp med höga krav på flexibilitet, tillgänglighet och valmöjlighet.
Aktiv kundbas Antalet Lifestyle abonnemangskunder inklusive Lifestyle abonnemangskunder i franchisebutiker,
rensat från borttagna ordrar och för kunder som avslutat inom 30 respektive 40 dagar i Sverige
(ångerrätt).
Bågar Glasögonbågar till glasögon och solglasögon.
Synsam EyeView Mjuk- och hårdvara, kombinerat med förändrade processer och arbetssätt, för genomförandet av
synundersökningar, vilket ökar optikerkapaciteten och förbättrar kundtillgängligheten.
Facing fee Facing fee är en ersättning från vissa varuleverantörer för de produkter som ingår i Synsam Groups
centrala sortiment och som därmed har en plats i butikernas hylla.
Flagship Stores Flagship Stores är Synsams största butiker. De ligger centralt och attraktivt placerade i så kallade
AAA-lägen i en storstad. De har butiksyta på minst 400 kvadratmeter, erbjuder cirka 3 000–5 000
olika produkter och är modernt utrustade ögonhälsocenter. I Flagship Stores finns utbud av mer
exklusiva produkter som inte går att finna i andra Synsambutiker. Här finner kunden ett komplett
utbud för såväl optik som ögonhälsa.
Franchisebutiker Butiker som inte är egenägda, men bedriver verksamhet under koncernens varumärken/
butikskoncept.
Glas Glaset till glasögon eller solglasögon, med eller utan slipning.
House Brands Egendesignade varumärken.
Investeringar
1)
Investeringar, exklusive förvärv, delas upp i Underhållsinvesteringar, Strategiska investeringar och
Expansionsinvesteringar där Underhållsinvesteringar avser investeringar relaterade till underhåll
av den löpande verksamheten och inkluderar även investeringar relaterade till flytt av butiker.
Med strategiska investeringar avses investeringar relaterade till strategiska initiativ inklusive men
inte begränsat till ombyggnation av majoriteten av butikerna till nytt koncept, investeringar i
nya IT System för att stödja den strategiska planen. Expansionsinvesteringar avser investeringar
relaterade till etablering av nya butiker, så kallade greenfields.
Lifestyle Cash Synsam Lifestyle abonnemang i Danmark som säljs utan avbetalning. Intäkter från Lifestyle Cash
intäktsförs som en normal varuförsäljning.
Linsabonnemang Linsabonnemang är ett avtal med återkommande köp med uppsägningsrätt senast 1 vecka innan
nästkommande leverans.
Linser Kontaktlinser som fästs direkt på ögat.
LTIP Långsiktigt incitamentsprogram som ger möjlighet för medlemmar i bolagets koncernledning och
andra utvalda nyckelpersoner att bygga upp ett aktieägande i Synsam.
Marknadsandelar Andelar av marknaden för optical retail, avseende Sverige baserat på extern marknadsinformation
och för övriga länder baserat på ledningens bedömning.
Nettoomsättning, Kontant Kontant innefattar nettoomsättning från försäljningskategorierna kassaförsäljning,
linsabonnemang och online, det vill säga all nettoomsättning förutom Synsam Lifestyle
glasögonabonnemang.
Onlineförsäljning Försäljning till slutkund som genomförs helt och hållet online där leverans sker direkt till slutkund.
Försäljning online av linsabonnemang kategoriseras dock som linsabonnemang, det vill säga ej
som onlineförsäljning.
Synsam Group kvartalsvis churn
Synsam Lifestyle
1)
Antal Avslutade Lifestyle abonnemangskunder i Synsam Group under kvartalet dividerat med
Aktiv kundbas i Synsam Group vid ingången av kvartalet.
Synsam Group årsvis churn
Synsam Lifestyle
1)
Antal Avslutade Lifestyle abonnemangskunder i Synsam Group under året dividerat med Aktiv
kundbas i Synsam Group vid ingången av året.
Synsam Hörsel Synsam Hörsel omfattar hörseltest och utprovning av hörapparater i utvalda butiker.
Synsam Lifestyle Glasögonabonnemang med kringtjänster, inkluderar såväl Synsam Lifestyle som Profil Optik
Lifestyle.
Synsam Megastores Synsam Megastore är till storleken ett steg mindre än en Flagship Store men större än en ordinarie
butik. En Megastore ligger i ett mycket attraktivt läge, ett så kallat AA-läge, för en optikbutik
i den lokala marknaden. En Megastore har ett bredare sortiment, cirka 2 700 olika produkter,
jämfört med ordinarie butiker som har cirka 1 000 olika produkter, samt har ytterligare rum för
synundersökningar.
Synsam Outlet Synsam Outlet är ett mindre och enklare affärskoncept. Butikerna utgör en del av Synsams
hållbarhetssträvanden och erbjuder främst begagnade och återvunna glasögon hämtade från
Synsams Lifestyleabonnemang och återvinningslådor.
Synundersökningar Undersökningar av kunders syn för att upptäcka eventuella synfel, ändringar av synfel eller
ögonsjukdomar.
1) Alternativa nyckeltal
AKTIEN
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
107
SYNSAM 2024
BOKSLUT
8
Aktien
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
AKTIENBOKSLUT
108
Aktien
Synsams aktie är noterad på Nasdaq
Stockholm, Mid Cap-segmentet och
handlas under kortnamnet SYNSAM.
Aktiekursen uppgick per den 31 december 2024 till 44,55
SEK, vilket motsvarar ett börsvärde på 6,53 miljarder
SEK. Aktiens högsta slutkurs under 2024 noterades till
59,50 SEK den 3 mars. Den lägsta slutkursen noterades
den 21 november till 40,90 SEK.
Antalet kända aktieägare uppgick per den 31 december
2024 till 8 905 (9 410). Synsams aktiekapital uppgick
per den 31 december 2024 till 1 047 315 (1 047 315) SEK
fördelat på 150 000 000 (150 000 000) aktier till ett
kvotvärde om 0,006982 (0,006982) SEK/aktie. Varje
aktie (exklusive aktier i eget förvar) berättigar till en
röst på bolagsstämman och samtliga aktier äger lika
rätt till andel i bolagets vinst och tillgångar. Varje
aktieägare får rösta för samtliga av sina aktier utan
begränsningar och aktierna omfattas inte av några
överlåtelsebegränsningar.
Återköp av egna aktier
För att säkerställa leverans av aktier enligt
det av årsstämman beslutade långsiktiga
incitamentsprogrammet (LTIP 2023), har bolaget under
våren 2024 återköpt ytterligare 768 677 aktier. Totalt
återköpta aktier för att säkerställa leverans av aktier
under LTIP 2023 uppgår därefter till 1 455 000. För att
säkerställa leverans av aktier enligt det av årsstämman
beslutade långsiktiga incitamentsprogrammet (LTIP
2024), har bolaget under hösten 2024 återköpt 1 175 000
aktier. Programmet för LTIP 2022 har löpt ut under året.
Share price development 2024
Synsam Volume*
Synsam
OMXSPI (norm vs SYNSAM)
*shares traded on Nasdaq Stockholm
60,00
55,00
50,00
45,00
40,00
35,00
20 000 000
15 000 000
10 000 000
5 000 000
0
jan feb mar apr maj jun jul aug sep okt nov dec
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
109
SYNSAM 2024
AKTIENBOKSLUT
Tilldelning av aktier för LTIP 2022 har skett, i enlighet
med programmet, med 223 748 aktier den 10 juni 2024.
Överskjutande återköpta aktier hänförliga till LTIP 2022,
totalt 721 252 aktier, kvarstår i eget förvar i avvaktan på
allokering enligt beslut på årsstämma.
Per den 31 december 2024 uppgår totalt antal återköpta
aktier till 3 351 252 (1 631 323).
Ägartyper
Ägartyp Antal aktier Kapital ster
Antal
kända ägare
Andel av
kända ägare
Övriga 16 763 627 11,18% 11,18% 1 023 11,49%
Svenska Institutionella Ägare 32 354 370 21,57% 21,57% 23 0,26%
Utländska Institutionella Ägare 83 406 581 55,60% 55,60% 80 0,90%
Svenska Privatpersoner 8 302 117 5,53% 5,53% 7 781 87,36%
Okänd ägartyp 9 173 305 6,12% 6,12% - 0,00%
Totalt 150 000 000 100,00% 100,00% 8 907 100,00%
Ägarfördelning efter innehav
Storleksklass Antal aktier Kapital ster
Antal
kända ägare
Andel av
kända ägare
1 - 500 810 820 0,54% 0,54% 7 566 84,94%
501 - 2 000 933 184 0,62% 0,62% 955 10,72%
2 001 - 5 000 524 576 0,35% 0,35% 161 1,81%
5 001 - 20 000 1 075 183 0,72% 0,72% 102 1,15%
20 001 - 50 000 1 106 184 0,74% 0,74% 35 0,39%
50 001 - 100 000 2 141 083 1,43% 1,43% 30 0,34%
100 001 - 500 000 7 307 221 4,87% 4,87% 32 0,36%
500 001 - 1 000 000 6 021 116 4,01% 4,01% 8 0,09%
1 000 001 - 5 000 000 20 071 752 13,38% 13,38% 11 0,12%
5 000 001 - 100 835 576 67,22% 67,22% 7 0,08%
Okänd innehavsstorlek 9 173 305 6,12% 6,12% - 0,00%
Totalt 150 000 000 100,00% 100,00% 8 907 100,00%
Ägarlista top 15
1)
# Ägare SYNSAM Kapital Röster Verifierat
1 CVC Capital Partners 46 925 957 31,28% 31,28% 2024-12-23
2 Carnegie Fonder 10 830 528 7,22% 7,22% 2024-12-31
3 Essilorluxottica SA 9 950 000 6,63% 6,63% 2024-12-23
4 Mawer Investment Management 9 755 796 6,50% 6,50% 2024-11-30
5 Handelsbanken Fonder 9 736 422 6,49% 6,49% 2024-12-31
6 Fjärde AP-Fonden 7 541 873 5,03% 5,03% 2024-12-23
7 C WorldWide Asset Management 6 095 000 4,06% 4,06% 2024-12-31
8 Synsam AB 3 351 252 2,23% 2,23% 2024-12-23
9 Norges Bank Investment Management 3 131 062 2,09% 2,09% 2024-12-31
10 ODDO BHF Asset Management 2 205 344 1,47% 1,47% 2024-12-31
11 Investering & Tryghed A/S 2 070 655 1,38% 1,38% 2024-12-23
12 Case Kapitalförvaltning 2 047 000 1,36% 1,36% 2024-12-31
13 Håkan Lundstedt 1 675 209 1,12% 1,12% 2024-11-20
14 Candriam 1 307 069 0,87% 0,87% 2024-09-30
15 DNCA Finance S.A 1 084 499 0,72% 0,72% 2024-04-16
Total top 15
117 707 666 78,47% 78,47%
Övriga 32 292 334 21,53% 21,53%
Totalt 150 000 000 100,00% 100,00%
1) Efter räkenskapsårets utgång den 11 mars 2025 har CVC Capital Partners sålt 22,5 miljoner aktier i Synsam, motsvarande cirka 15
procent av kapital och röster.
Källa ägarlista, ägartyper, ägarfördelning: Modular Finance
Ägarfördelning efter land
Land Antal aktier Kapital ster
Antal
kända ägare
Andel av
kända ägare
Luxemburg 47 793 559 31,86% 31,86% 5 0,06%
Sverige 44 676 722 29,78% 29,78% 7 930 89,03%
Frankrike 14 546 650 9,70% 9,70% 7 0,08%
Kanada 9 827 491 6,55% 6,55% 2 0,02%
Danmark 9 371 084 6,25% 6,25% 222 2,49%
Övriga länder 14 505 720 9,74% 9,74% 741 8,32%
Okända länder 9 278 774 6,12% 6,12% - 0,00%
Totalt 150 000 000 100,00% 100,00% 8 907 100,00%
Aktier i eget förvar berättigar ej till utdelning och är ej
rösträttsberättigade. För mer information se not 21.
Utdelningspolicy och utdelning
Synsam Groups mål är att betala en utdelning på 40-60
procent av årets nettovinst. Till årsstämman 2025 föreslår
styrelsen en aktieutdelning om 1,80 SEK (1,80) per aktie.
Analytikertäckning
För närvarande finns analytiker från 5 banker som
följer och analyserar Synsam Group och som ger
rekommendation på aktien.
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
110
SYNSAM 2024
AKTIENBOKSLUT
Synsams historia över
50 år av utveckling
Synsams resa började 1968, då tio oberoende optikbutiker beslutade att gå samman
i en kedja under det gemensamma varumärket Synsam. Den lokala satsningen tog
snart fart och verksamheten växte med både egna butiker och franchisebutiker runt
omkring i Sverige.
2016 lanserade Synsam sitt Lifestyleabonnemang, där
kunden för en fast månadskostnad, kunde kombinera
glasögon, solglasögon, linser och tjänster. Synsam var
den första av de stora nordiska optikkedjorna som
kunde lansera en sådan tjänst. Som ett komplement till
abonnemangserbjudandet, som ständigt utvecklas, har
koncernen sedan dess introducerat egna varumärken,
bland dem Synsam Sport, som samlar erbjudandet inom
sportglasögon och Circular Collection, som tillverkas av
återvunna glasögon. 2018 lanserades även butikskonceptet
Ai, som gör det möjligt för kunden att skapa egna, unika,
glasögon. Ai vänder sig till alla åldrar, men särskilt till dem
som är något yngre än den typiska Synsamkunden. 2020
lanserades butikskonceptet Synsam Recycling Outlet som
under 2023 bytte namn till Synsam Outlet.
Idag fokuserar Synsam, med närmare 600 butiker och cirka
1 000 optiker, på att vidareutveckla och behålla sin ledande
position på den svenska marknaden och på att stärka
positionerna i Danmark, Finland och Norge. En fortsatt
utveckling av Synsams Omnikanal-plattform, med målet
att ge kunden samma helhetsupplevelse av Synsam,
oavsett om kontakten sker fysiskt eller digitalt, utgör en
viktig del i detta.
1971, tre år efter starten, grundades den danska
optikkedjan Profil Optik, som inledningsvis fick namnet
Optik Køb, och under de kommande åren anslöt sig fler och
fler butiker till Synsam, både i Sverige och till den danska
verksamheten. Expansionen fortsatte under 1990-talet, inte
bara på de två första marknaderna, utan även i Norge och
Finland. Den lokala optikkedjan växte till en rikstäckande
aktör i Sverige, Danmark, Finland och Norge.
Från 2007 inledde Synsam ett fokus på att bli en konso-
liderad koncern där butikerna delade arbetsmetoder
och erfarenheter. Ett arbete för att centralisera inköp,
marknadsföring, IT och finansfunktioner inleddes, parallellt
med fortsatta förvärv och nyetableringar.
2014 förvärvades Synsam av CVC Capital Partners. Med
ny ägare, ny ledningsgrupp och ny vd i Håkan Lundstedt,
som blev vd år 2015, utarbetades en ny strategi. Strategin,
som byggde på kund- och medarbetarundersökningar,
enkäter och intervjuer, fokuserade på kundens upplevelse
och på att bygga ett livsstilskoncept. Ett mer prisvärt
glasögonerbjudande och ett nytt butikskoncept infördes
och Synsam gjorde stora investeringar i många av sina
butiker.
Under 2021 nådde Synsam även en ytterligare milstolpe,
genom börsnoteringen på Nasdaq Stockholms Mid Caplista
den 29 oktober.
Under 2022 invigdes Synsams produktions- och
innovationscenter i Östersund. I samband med invigningen
presenterades också den första kollektionen producerad i
anläggningen, Jämtö. Under 2023 lanserades ytterligare
en kollektion producerad i anläggningen, Oscar Eide.
Under 2024 lanserade Peter Forsberg sin första egna
glasögonkollektion tillsammans med Synsam under namnet
Peter Forsberg™.
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2024
SYNSAM 2024
AKTIENBOKSLUT
111
Synsam Group
Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Produktion: Synsam i samarbete med Miltton