5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-315493000TMEGW9DHNOQ702022-01-012022-12-315493000TMEGW9DHNOQ702023-12-315493000TMEGW9DHNOQ702022-12-315493000TMEGW9DHNOQ702021-12-315493000TMEGW9DHNOQ702022-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-01-01ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEK5493000TMEGW9DHNOQ702022-01-015493000TMEGW9DHNOQ702022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-01ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-015493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493000TMEGW9DHNOQ702023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Års- och hållbarhetsredovisning
20
23
Kontaktuppgifter för års-
och hållbarhetsredovisning
2023
e-post: ir@synsam.com
Synsam huvudkontor:
Sankt Eriksgatan 60
112 34 Stockholm
Org.nr: 556946-3358
Synsam AB (publ) är ett
svenskt bolag som lyder under
svenska lagar. Om inte annat
anges utrycks alla värden i
svenska kronor.
3 Detta är Synsam
5 Året som gick
8 Vd-ord
11 Marknad
14 Strategi
18 Verksamheten
25 Hållbarhetsrapport
46 Bokslut
48 Förvaltningsberättelse
55 Bolagsstyrningsrapport
61 Styrelse
63 Koncernledning
65 Koncernens räkenskaper
68 Moderbolagets räkenskaper
71 Noter, gemensamma för moderbolaget
och koncernen
102 Underskrifter
103 Revisionsberättelse
107 Finansiella definitioner och
företagsspecifik ordlista och definitioner
109 Aktien
112 Synsams historia
Års- och hållbarhetsredovisningen innehåller information
om förutsättningar, utveckling, tillväxttakt, trender och
konkurrenssituationer på de marknader och i de regioner
där Synsam är verksamt. Om inte annat anges är sådan
information baserad på Synsams analys av ett flertal källor,
innefattande externa källor i form av allmänt tillgängliga
branschpublikationer och branschrapporter, samt en
marknadsstudie som tagits fram för Synsams räkning
av Centigo. Synsam intygar att information från externa
källor återgetts korrekt och såvitt Synsam känner till, och
kan utröna genom jämförelse med annan information
som har offentliggjorts av sådana externa källor, har inte
några uppgifter utelämnats som skulle kunna innebära att
den återgivna informationen är felaktig eller vilseledande.
Om ”Bolagsinformation” anges som källa härrör sådan
information till Synsam och är baserad på Synsams egna
uppskattningar utifrån information inhämtad från kunder,
leverantörer, branschorganisationer och andra kontakter
på de marknader där Synsam är verksamt.
2023
Innehåll
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
2
Detta är
Synsam
Sedan starten 1968 har Synsam, med mer än
500 butiker i Sverige, Danmark, Norge, Finland,
Island och Färöarna, vuxit till Nordens ledande
aktör inom optik, ögonmode och ögonhälsa.
Synsams ambition är att fortsätta stärka sin
branschledande position med innovativitet och
ett tydligt hållbarhetsperspektiv.
DETTA ÄR SYNSAM
DETTA ÄR SYNSAM
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADÅRET 2023
3
SYNSAM 2023
DETTA ÄR SYNSAM
Ledande
livsstilsföretag inom
optik och ögonhälsa
Synsam är ett ledande och lönsamt livsstilsföretag
inom optik och ögonhälsa i Norden. Koncernen bedriver
verksamhet i butiker i Sverige, Danmark, Norge, Finland,
Island och Färöarna, samt genom e-handel. Butikerna
drivs både i egen regi och av franchisetagare. I Sverige,
Norge och Finland används varumärket Synsam och
i Danmark och Island Profil Optik. Från starten har
Synsam vuxit till att idag omfatta fler än 500 butiker,
varav absoluta majoriteten egenägda. Butiksnätverket
kompletteras av en stark digital närvaro online och på
sociala medier där kunderna kan köpa produkter, boka
synundersökningar, sköta sina abonnemang, eller prova
ut nya glasögon direkt i mobiltelefonen. Synsam har ett
unikt utbud av glasögon, solglasögon, sportglasögon
och kontaktlinser från såväl externa välkända
varumärken, som Synsams egna. I erbjudandet ingår
också glasögon- och kontaktlinsabonnemang, hörsel-
och synundersökningar, fysiska och online, liksom
personlig stilrådgivning vid utprovning av glasögon.
Synsam förser även kunder med hållbara alternativ,
bland annat genom återvunna glasögonbågar och
solglasögon i kedjan Synsam Outlet och som en del av
sortimentet i utvalda Synsambutiker.
Synsam var den första aktören i Norden att
lansera en abonnemangstjänst, Synsam Lifestyle.
Abonnemanget innebär att kunden, till en fast
månadsavgift, kan kombinera produkter och
tjänster, som exempelvis glasögon, solglasögon och
kontaktlinser, byta ett par glasögon varje år, erhålla
synundersökningar, försäkring mot förlust, stöld
och skada samt gratis byte av glas om synen skulle
förändras. 2022 invigdes Synsams produktions- och
innovationscenter. Jämtö, den första kollektionen
glasögonbågar som producerades i anläggningen,
lanserades under hösten 2022 och under 2023 har
Oscar Eide lanserats som den andra kollektionen i
samtliga nordiska länder. Synsams ambition är att
som en innovativ aktör driva utvecklingen av optik,
ögonhälsa och ögonmode i Norden.
Egenägda Franchise
Antal butiker per
31 december 2023
2023
Synsam Sverige 48 %
Synsam Danmark 20 %
Synsam Norge 20 %
Synsam Finland 10 %
Övriga & Centrala
funktioner 2 %
Nettoomsättning
per segment
Andel av total
nettoomsättning
5 905 MSEK
Kassaförsäljning 40 %
Lifestyle abonnemang 51 %
Linsabonnemang 6 %
Online 3 %
Nettoomsättning
per försäljnings-
kategori
Andel av total
nettoomsättning
5 905 MSEK
517
30
467
33
503
33
2021 2022 2023
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
4
SYNSAM 2023
DETTA ÄR SYNSAM
Året som gick
2023 var ett framgångsrikt år för Synsam. Vid årets utgång hade
Synsam cirka 745 tusen abonnemangskunder varav 620 tusen kunder
inom Synsam Lifestyle. Under året har ytterligare en kollektion, Oscar
Eide, lanserats från Synsams produktions- och innovationscenter i
Frösön, 22 nya butiker har etablerats varav 2 stycken hörselenheter och
implementeringen av Synsam EyeView har genomförts i ett flertal av
Synsams butiker i Sverige och Norge, för att öka optikerkapaciteten
och tillgängligheten för kund.
ÅRET 2023
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
SYNSAM 2023
5
ÅRET 2023
2023 i fokus
5 905 MSEK
(5 277 MSEK)
Nettoomsättning
Ökning: 11,9 procent
10,3%
(10,6) Organisk tillväxt
75,5%
(75,8) Bruttomarginal
1 440 MSEK
(1 217) EBITDA
24,1%
(22,8) EBITDA-marginal
850 MSEK
(698) EBITA
14,2%
(13,1) EBITA-marginal
1 150 MSEK
(690) Kassaflöde från den
löpande verksamheten
2 720 MSEK
(2 969 MSEK)
Nettoskulden
311 MSEK
(328) Resultat efter skatt
2,08 SEK
(2,19) Resultat per aktie,
före och efter utspädning
ÅRET 2023
Nettoomsättning
Netttoomsättnings tillväxt jämfört med föregående år
Utveckling nettoomsättning, 2023 Justerad EBITDA, 2023 ¹
)
2019 2020 2021 2022 2023
948 1 274984 1 217
Synsam Sverige 2 835 MSEK
Synsam Danmark 1 181 MSEK
Synsam Norge 1 175 MSEK
Synsam Finland 590 MSEK
Övriga & Centrala funktioner 124 MSEK
2023
5 905 MSEK
Nettoomsättning per
segment 2023
1 440
13 %
2019 2020 2021 2022 2023
+2 %
+11 %
+23 %
3 741 3 806 4 669 5 277 5 905
12 %
1) Då inga jämförelsestörande poster finns 2023 eller
föregående år är justerad EBITDA detsamma som EBITDA
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
ÅRET 2023
SYNSAM 2023
ÅRET 2023
6
Viktiga händelser 2023
FINANSIELLA NYCKELTAL
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 5 905 5 277
Organisk tillväxt, % ¹
)
10,3 10,6
Bruttomarginal, % ¹
)
75,5 75,8
Resultat (EBITDA) ¹
)
1 440 1 217
EBITDA-marginal, % ¹
)
24,1 22,8
Resultat (EBITA) ¹
)
850 698
EBITA-marginal, % ¹
)
14,2 13,1
Rörelseresultat, EBIT 696 552
Resultat efter skatt
311
328
Resultat per aktie, före och
efter utspädning, SEK 2,08 2,19
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 1 150 690
Kassaflöde från den löpande
verksamheten/EBITDA, % ¹
)
79,9 56,7
Nettoskuld/EBITDA ¹
)
1,89 2,44
Q1
Synsam höll en kapitalmarknadsdag
den 20 januari 2023 där huvudbudskapet
var att Synsam står fast vid sina
finansiella mål och satsar på innovation
och ökad effektivitet.
Synsam Group utsågs till ”Årets
Business Wellness företag” 2023. Juryn
framhåller Synsams innovativa kraft,
utveckling av nya affärsmodeller och
kunderbjudanden samt förmågan att
balansera de kommersiella drivkrafterna
med de hållbara målen.
Q2
Synsams årsstämma hölls den
25 april 2023. Årsstämman beslutade
om omval av Peter Törnquist, Kenneth
Bengtsson, Ann Hellenius, Helena
Johnson, Terje List, Håkan Lundstedt,
Gustaf Martin-Löf och Christoffer
Sjøqvist, samt nyval av Anna Omstedt.
Philip Røpcke hade avböjt omval. Peter
Törnquist omvaldes även till styrelsens
ordförande. Deloitte AB valdes som ny
revisor för tiden intill slutet av nästa
årsstämma, med huvudansvarig revisor
Johan Telander.
Vidare beslutades om en
aktieutdelning motsvarande 1,70 SEK
per aktie. Årsstämman beslutade även
att inrätta ytterligare ett långsiktigt
incitamentsprogram (LTIP 2023) för
bolagets koncernledning och andra
utvalda nyckelpersoner i enlighet
med styrelsens förslag. Ingen kostnad
avseende LTIP 2023 har belastat det
andra kvartalet 2023. För övriga beslut
och dokumentation från årsstämman
2023, se Synsam Groups hemsida www.
synsamgroup.com.
Synsam vinner priset Ӂrets
butikssäljare 2023”. Retail Awards är
galan för hela handeln i Sverige och
har skapats för att främja enskilda
insatser som ger resultat för företaget
och för att lyfta fram goda föredömen
inom branschen. Det är Lova Lindgren,
butikssäljare på Synsam Outlet i Umeå,
som får Retail Awards guldmedalj.
Lova premieras för sitt framgångsrika
säljresultat i kombination med ett
kundbemötande som bidragit till
företagets positiva utveckling.
Q3
Deltagande i LTIP 2023 tecknades
den 26 september 2023. Ingen kostnad
avseende programmet har belastat
det tredje kvartalet 2023. I syfte att
säkerställa leverans av aktier till
deltagare i programmet kommer förvärv
av egna aktier att ske under det fjärde
kvartalet 2023.
Q4
I enlighet med styrelsen för Synsam
AB (publ) beslut, med stöd av det
bemyndigande som lämnades av
årsstämman den 25 april 2023, har 686
323 egna aktier förvärvats i Synsam
för att säkerställa leverans av aktier
under LTIP 2023. Återköp av egna aktier
har skett på Nasdaq Stockholm under
perioden 15–29 december 2023 till ett
belopp om 30 MSEK.
Lansering av
produktionsanläggningens andra
kollektion, Oscar Eide, för försäljning i
butikerna, ett närproducerat alternativ
som erbjuds kunderna på den nordiska
marknaden.
I oktober vann Synsam kategorin
”Optiker & Accessoarer” i Market Awards
för andra året i rad! Juryns motivering
Årets vinnare har fortsatt att bygga
ut med nya butiker, nya innovativa
grepp och en förstklassig service till
kunderna. Resultatet av det ambitiösa
och målmedvetna arbetet avspeglas i
nyckeltal som imponerar i en för handeln
turbulent tid. Grattis Synsam!”
1) Alternativa nyckeltal. För beräkning av alternativa nyckeltal samt
information om finansiella definitioner, se sidan 107.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
ÅRET 2023
7
SYNSAM 2023
VD-ORD
Ett rekordår för
Synsam
stor framtidspotential för vår
kundcentrerade affärsmodell med
fortsatt butiksexpansion
Synsam gick in i 2023 med höga ambitioner. Som
ett ledande nordiskt livsstilsföretag inom optik och
ögonhälsa befinner vi oss i framkant vad gäller att driva
innovation och utveckling inom vår bransch. Under året
har vi lanserat nya erbjudanden, öppnat nya butiker
och välkomnat många nya kunder. Vår strategi ger
resultat och 2023 blev ett rekordår med stark tillväxt,
ökad lönsamhet och stärkt marknadsposition. Vi strävar
ständigt efter att attrahera en bredare kundkrets,
utveckla köpbeteenden på våra marknader och att höja
standarden på våra produkter och tjänster. Alltid med
fokus på innovation och hållbarhet.
Avsevärd ökning i
relsemarginalen
Stark tillväxt och ökad
lönsamhet under 2023.
Fortsatt effektivitet och
kundfokus.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
8
SYNSAM 2023
ÅRET 2023
8
SYNSAM 2022
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
2023 blev ett rekordår för Synsam med stark tillväxt,
ökad lönsamhet och stärkt marknadsposition. Vår
marknad växer strukturellt och har motståndskraft
mot ekonomiska svängningar, men fortsatta
ekonomiska osäkerheter och det kostnadstryck som
präglade samhället i stort under året påverkar även
oss. Jag är därför stolt att kunna summera ett starkt
2023, då Synsam tog marknadsandelar på tre av fyra
marknader och den organiska tillväxten uppgick
till 10 procent. Vi har jobbat hårt enligt vår strategi,
utvecklat vårt serviceerbjudande och etablerat 22 nya
butiker. Vi har också optimerat verksamheten genom
det kostnads- och omstruktureringsprogram som
initierades inför 2023. Inom ramen för programmet
har Synsam vidtagit ett antal innovationssatsningar
och effektiviseringsåtgärder, vilket har stärkt
Synsams lönsamhet avsevärt. Vi har också stärkt vår
dataanvändning för att maximera effektiviteten och
öka kundlojaliteten i Synsam Lifestyle. Insatserna
skapar en stark grund för vår fortsatta tillväxtresa.
Vår prisgaranti skapar trygghet för kunderna och att
erbjuda prisvärda lösningar kommer att vara viktigt för
vår fortsatta tillväxt
En kundcentrerad tillväxtstrategi
hög etableringstakt
Synsam fokuserar på att växa organiskt på våra
befintliga marknader Sverige, Norge, Danmark och
Finland. Kärnan i vår tillväxtstrategi är att kunden
står i fokus och att prisvärda erbjudanden liksom
innovativa butikskoncept ska svara mot kundens behov.
I våra butiker skall kunderna alltid kunna hitta de
bågar som passar deras utseende och stil. Vi utvecklar
ständigt våra butiker och koncept för att förbättra
tillgängligheten och servicen för våra kunder.
Under året öppnade vi 22 nya butiker, vilket innebär
att vi totalt etablerat 85 butiker under åren 2021-2023,
i linje med vår målsättning. Synsam ser en betydande
potential att fortsätta öka antalet butiker på befintliga
marknader i Norden, vilket också innefattar en fortsatt
satsning på hörselområdet med mer än tio nya
pilotenheter under 2024, i vår fortsatta utvärdering av
denna affär som en komplettering till optikaffären.
Målet är att etablera 90 nya butiker under åren
2024–2026.
Fortsatt stark utveckling i Sverige och
Finland
På vår största marknad, Sverige, går Synsam fortsatt
starkt med en organisk tillväxt på 11 procent, ökad
marknadsandel och stärkt lönsamhet under året. Även
i Finland går Synsam starkt framåt med en organisk
tillväxt på nästan 40 procent och stärkt lönsamhet.
Under 2021–2023 har 26 nya butiker etablerats i Finland, vi
tar betydande marknadsandelar och vi förväntar oss att
vara marknadsledande på den finska marknaden 2026.
Även i Norge växer verksamheten och den organiska
tillväxten uppgick till 9 procent under året, men
lönsamheten sjönk något. En ny ledning är på plats
sedan ett år tillbaka och fokus ligger på att stärka
effektiviteten i den norska verksamheten. På den
danska marknaden, som är en hårt konkurrensutsatt
och en svagare konsumentmarknad, gick försäljningen
ner något under året. Kreditlagstiftningen i Danmark
förändrades under det tredje kvartalet, med påverkan
på kreditvärdighetsbedömningen för kunder till det
danska Lifestyle-erbjudandet. Lagändringen har
haft både direkta och indirekta negativa effekter
omsättningen under det andra halvåret 2023. Vi har
vidtagit åtgärder för att adressera den nya situationen
på både kort och lång sikt, exempelvis införandet av
Lifestyle Cash där kunden erhåller innehållet i Lifestyle-
lösningen, men utan delbetalning. Vi börjar se positiva
effekter till följd av åtgärderna som har vidtagits.
Synsam Lifestyle - växer och visar
motståndskraft
Synsams abonnemangsaffär för glasögon Synsam
Lifestyle utgör fortsatt en viktig del av vår
tillväxtstrategi. Erbjudandet har varit motståndskraftigt
i ett mer osäkert ekonomiskt läge på samhällsnivå
och omsättningen för Synsam Lifestyle nådde tre
miljarder SEK, en ökning med 15 procent under året.
Kundlojaliteten var fortsatt stabil och antalet aktiva
kunder ökade med 109 tusen. Försäljningsframgångarna
understryker Synsam Lifestyles anpassningsbarhet och
attraktionskraft gentemot konsumenter. Affären tillför
mervärde till våra kunder genom valmöjligheter i flera
prisnivåer och ger förutsägbarhet avseende månatliga
utgifter där kostnader sprids ut över tid. Även Synsam
Groups linsabonnemang har varit framgångsrikt med
hög tillväxt och en nettoomsättning på 375 MSEK under
året. Synsams målsättning är att det totala antalet
abonnemangskunder, det vill säga kunder som antingen
har ett Lifestyle-abonnemang eller som abonnerar
löpande enbart på linser, ska uppgå till 1 miljon kunder
i slutet av 2025. Per den sista december 2023 var antalet
abonnemangskunder cirka 745 tusen.
Innovationsdrivande inom optikbranschen
med nya processer och tekniska framsteg
Synsam driver utvecklingen inom optikbranschen
genom att introducera nya processer och tekniska
lösningar. En kontinuerlig brist på optiker under en
längre tid, särskilt i delar av Sverige och Norge, har
utgjort en utmaning och begränsat våra möjligheter
att möta kundernas efterfrågan fullt ut. Vi har därför
utvecklat nya innovativa lösningar genom Synsam
EyeView. Detta koncept kombinerar ny AI-teknik med
förändrade processer och arbetssätt, vilket bildar ett
branschunikt och effektivt koncept för genomförandet
av synundersökningar. Vi ökar därmed kapaciteten hos
våra optiker och höjer standarden på våra tjänster.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
9
SYNSAM 2023
ÅRET 2023
9
SYNSAM 2022
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM
9
position. Vi har också som mål att öka det totala antalet
kunder som antingen har ett Lifestyle-abonnemang
eller som abonnerar löpande på linser, till 1 miljon
kunder i slutet av 2025. Vår lösning Synsam EyeView
expanderar enligt plan och har fått mycket positivt
kundmottagande hittills.
Jag ser fram emot att, tillsammans med alla dedikerade
medarbetare, fortsätta att forma och utveckla Synsam
till det ledande livsstilsföretaget inom optik och
ögonhälsa i Norden. Synsam har ledartröjan, men vi får
aldrig vara nöjda. Resan har bara börjat!
Håkan Lundstedt
Vd och koncernchef
Synsam EyeView har gjort det möjligt att etablera sig
på platser där optikerbristen tidigare varit ett hinder.
Synsam EyeView har även bidragit till att frigöra tid från
monotona arbetsuppgifter för våra optiker, vilket har
möjliggjort en ökad närvaro och servicegrad för Synsam,
med bibehållen kvalitet. Projektet att införa Synsam
EyeView har pågått under 2023 och framgången i detta
projekt har tydligt visat sig i de butiker där lösningen
införts, där det mottagits mycket positivt av våra
kunder.
Integrerat hållbarhetsperspektiv genom
hela värdekedjan
Synsam bedriver verksamheten med ett tydligt
och integrerat hållbarhetsperspektiv genom hela
värdekedjan. Vi upplever att hållbarhetsarbetet stärker
vår attraktionskraft såväl som arbetsgivare som
motpart för leverantörer och gentemot våra kunder.
Vi har under året gjort fortsatta framsteg i arbetet
med att skala upp kapaciteten i Synsams produktions-
och innovationscenter på Frösön, Östersund.
anläggningen produceras våra House Brand-bågar
Jämtö och Oscar Eide. Bågen Jämtö, som lanserades
2022 och som består av 68 procent biobaserad cellulosa
från trämassa och vegetabiliska oljor, har varit
framgångsrik och har fått ett positivt mottagande av
våra kunder. Genom anläggningen på Frösön kan vi
erbjuda närproducerade bågar till våra kunder på den
nordiska marknaden. Att på detta sätt flytta delar
av produktionen från Asien till närmare slutkund är
en viktig del i Synsams hållbarhetsstrategi, samtidigt
som det kortar ledtiderna vilket ökar möjligheten att
snabbare tillgodose kundernas behov och efterfrågan.
Vid slutet av 2023, drygt ett år efter invigningen, jobbar
cirka 100 personer vid anläggningen på Frösön, varav
cirka hälften i produktionen, och vi fortsätter att skala
upp verksamheten över tid.
Regelbundna synundersökningar är grunden för en god
ögonhälsa och en bra syn. Genom Synsam EyeView ökar
vi tillgången till undersökningar med hög klinisk kvalitet
även på orter med låg tillgång till optiker. Ambitionen är
att det ska bidra till att ytterligare förbättra ögonhälsan
i Norden.
Under året har Synsam fortsatt att visa sitt
engagemang för att främja ögonhälsa hos unga genom
att tillhandahålla kostnadsfria aktivitetsglasögon till
barn inom ramen för initiativet ”Alla ska se!”. Detta
initiativ är riktat mot barn i åldrarna 5 till 12 år och
de speciellt designade glasögonen är anpassade för
att klara av olika sport- och utomhusaktiviteter samt
energiskt lekande. Sedan initiativets start har Synsam
delat ut cirka 55 000 par glasögon till barn runt om i
Norden.
Siktet inställt på fortsatt lönsam tillväxt
under 2024
Under det gångna året har alla medarbetare visat
på fantastiskt engagemang och enastående insatser
och jag är stolt över vår kontinuerliga strävan efter
förbättring och tillväxt. Vi uppfyllde vårt tillväxtmål
under året och närmade oss vårt lönsamhetsmål på
medellång sikt. Vi har fortsatt fokus på att skapa
lönsam tillväxt genom innovativa lösningar och genom
att möta våra kunders behov.
Det ekonomiskt tuffare läget i samhället i stort
innebär möjligheter för Synsam då tillgången på fina
lokaler i bra lägen ökar. Vår tillväxtresa fortsätter och
2024- 2026 har vi som mål att etablera ytterligare
90 nya butiker, vilket skall bidra till en förväntad
marknadsandel på 45 procent i Sverige samt en position
som marknadsledande i Finland vid samma tidpunkt.
I Danmark och Norge är målsättningen att stärka vår
Synsam EyeView
möjliggör
expansion på orter
där optiker tidigare
saknats
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
10
SYNSAM 2023
ÅRET 2023
10
SYNSAM 2022
Synsam och
marknaden
Ett antal faktorer ligger bakom tillväxten
i den nordiska marknaden för optik- och
ögonhälsa. Vi lever längre, vilket skapar ett
större behov av synkorrigeringar. Vi tillbringar
alltmer tid framför datorernas, läsplattornas
och telefonernas skärmar, vilket medför
att närsyntheten ökar, särskilt bland yngre
personer. Och, till sist, har glasögon blivit en
modedetalj som byts ut allt oftare.
MARKNAD
11
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
SYNSAM 2023
MARKNAD
Fortsatt tillväxt inom
optikmarknaden i Norden
Enligt en marknadsstudie, som togs fram för Synsam föregående år, uppskattades storleken på den nordiska
optikbranschen uppgå till drygt 20 miljarder kronor 2023. Optikmarknaden är, genom sin koppling till
ögonhälsa, mer motståndskraftig mot ekonomiska svängningar jämfört med andra detaljhandelssegment
och därmed mindre utsatt för en övergång från fysisk butik till online försäljning.
Branschens viktigaste produktkategori utgörs av
glasögon, där bågar och glas tillsammans svarar
för cirka 80 procent av marknaden. Kontaktlinser
utgör knappt 15 procent av marknaden och de flesta
kontaktlinsbärare har glasögon eller solglasögon som
komplement. Med undantag för Danmark är de nordiska
abonnemangstjänsterna för kontaktlinser fortfarande
relativt outvecklade. Solglasögon, som är den tredje
produktkategorin, svarar för cirka åtta procent av
marknaden.
1.
Glasögon, kontaktlinser
och solglasögon
2.
Trender
Bakom den fortsatta tillväxten inom optikdetaljhandeln
finns tre viktiga trender som bidrar till fortsatt stabilitet
och volymökningar på den nordiska marknaden.
Ökad livslängd
I takt med att den förväntade livslängden ökar i de
nordiska länderna, ökar också behovet av synkorrigeringar,
vilket i sin tur driver på en ökad försäljning av glasögon
och andra produkter.
Mer tid framför skärm
Idag tillbringar vi alltmer tid framför skärmarna på
mobiltelefoner, läsplattor och datorer. Ökad skärmtid,
i kombination med mer tid inomhus och mindre tid
utomhus i naturligt ljus, gör närsynthet vanligare i alla
åldersgrupper, särskilt bland yngre och 2050 beräknas
50 procent av Nordens befolkning vara närsynt, mot
cirka 34 procent idag. Utvecklingen ökar över behovet
av terminalglasögon, progressiva glasögon och
kontaktlinser.
De allra flesta glasögon och solglasögon inhandlas
i traditionella optikbutiker, delvis som en naturlig
följd av behovet av synundersökningar. Kontaktlinser
är den produktkategori som till störst del omfattas
av handel över internet i optikbranschen. Cirka en
tiondel av den totala volymen oslipade solglasögon
köps via internet och andelen för glasögon är
väsentligt lägre.
3.
Kanaler
Kortare omloppstid
Glasögon är inte bara en medicinsk nödvändighet,
utan också en modedetalj, något som, enligt
undersökningen, gör att antalet glasögon som varje
person äger kommer att öka och att tiden mellan
glasögonbyten samtidigt kommer att bli kortare.
SYNSAM 2023
MARKNAD
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
12
-2,5 % 5,8 % 3,1 %
-0,4 % 5,6 % 3,6 %
-2,5 % 5,6 % 3,2 %
2,2 % 3,0 % 3,3 %
2019–2021CAGR
Finland
Norge
2021–2023 2023–2027
Detaljhandelsvärde per land, MSEK
2019A 2020A 2021A 2022E 2023F 2024F 2025F 2026F 2027F
3,3
3,0
3,2
3,2
3,5
3,7
3,8
3,9
4,01
3,7
3,7
3,7
4,0
4,1
4,3
4,4
4,6
4,7
5,1
4,6
4,8
5,0
5,4
5,6
5,7
5.9
6,1
6,6
6,3
6,9
7,1
7,3
7,6
7,8
8,1
8,4
Observera: Försäljningsvärde för synundersökningar har
exkluderats på grund av datarestriktioner; historiska
data tyder på minimala förändringar för detta segment.
Marknadsstorlek och tillväxttakt omfattar inte disruptiva
affärsmodeller, utan avser traditionell kontant och
onlineförsäljning.
Källa: Marknadsstudien
-0,4 % CAGR
18,7
17,6
18,6
19,3
20,4
21,1
21,8
22,5
23,2
Finland Norge Danmark Sverige
Danmark
Sverige
+4,7 % CAGR
+3,3 % CAGR
MARKNAD
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
13
SYNSAM 2023
Strategi
Kärnan i Synsams strategi är att kunden står i fokus och
att prisvärda erbjudanden liksom innovativa butikskoncept
skall svara mot kundens behov. Starka affärskoncept i
kombination med en innovativ och tydlig kommunikation
genom digitala såväl som fysiska kanaler skapar plattformen
för Lifestyleabonnemanget och attraherar kunder till butiker,
e-handel och synundersökningar.
STRATEGI
STRATEGI
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
14
SYNSAM 2023
STRATEGI
Framgångsfaktorer för
Synsams tillväxtstrategi
Synsam idag
Organisk tillväxt Ytterligare tillväxtpotential
Bygger på framgångsfaktorer
med tillväxtpotential från ett antal områden och fokus på innovation
Tydlig strategisk
plan för att
tillvarata
ytterligare
tillväxtpotential
Made in Sweden
(Norden & export)
• Ytterligare
hälsovertikaler
• Operationell excellens
• E-handel
B C
A
Nya butiker
• Plan att etablera 90
butiker 2024-2026
Tillväxt i befintliga butiker
• Abonnemang
Egna varumärken
• E-handel
+3 %
marknadstillväxt
(2023–2027)
Butiker/butikskoncept Hållbarhetsinitiativ Egna varumärken Digitala lösningar Abonnemang
Synsams tillväxtstrategi baseras på en
underliggande marknadstillväxt, på tillväxt
i existerande butiker och genom nya,
tillkommande, butiker, samt en övergång från
traditionell försäljare av tjänster och produkter,
till ett ledande kundfokuserat lifestylebolag
inom optikbranschen. Detta ger Synsam en stark
plattform för fortsatt tillväxt.
Synsam och omnikanalstrategin
Synsam har en omnikanalstrategi som syftar till att
sömlöst över sälj- och servicekanaler möta kundernas
olika preferenser genom hela kundresan. Synsams
digitala kanaler på egna och tredjepartsplattformar
som Facebook och Google samverkar sömlöst med
det butiksnät som utgör den fysiska basen för
verksamheten. Kärnan i omnikanalstrategin är att
kunden står i fokus. Det betyder att kunden kan
interagera med Synsam, inte bara på plats i den fysiska
butiken, utan också via mobiltelefonen, läsplattan eller
datorn därhemma. Målet är att skapa en helt integrerad
upplevelse och en harmoniserad prisbild, oavsett var,
hur och när kunden möter Synsam.
Rätt utnyttjad skapar omnikanalstrategin ständigt
nya möjligheter för innovativa och kundorienterade
möten och bidrar till tillkomsten av nya mötesplatser
och kontaktytor. Detta genererar i sin tur ett ökat
intresse som attraherar nya och befintliga kunder till
butiker, e-handel och synundersökningar. Synsams
kunskap om kundresan, kombinerat med ett
nytänkande i marknadsföring och kommunikation
är avgörande framgångsfaktorer. Ett högt prioriterat
område i strategin är att skapa en ökad kännedom och
uppmärksamhet kring varumärket Synsam, liksom för
de egna nordiska varumärkena. Den fortsatta tillväxten
för koncernen förväntas komma ifrån en kombination
av Lifestyleabonnemang, e-handel, egna varumärken
och kontaktlinsabonnemang.
Lifestyleabonnemanget
En marknadsstudie har visat att upp till 60
procent av de kunder som ännu inte har tecknat
en prenumerationstjänst för glasögon kan vara
intresserade av en sådan. För att nå dessa potentiella
abonnenter fokuserar Synsam på att identifiera
kundbehov hos sina befintliga kunder och föreslå
lösningar för dessa. Samtidigt ligger stort fokus på
att attrahera nya kunder, bland annat genom att
kontinuerligt utveckla och kommunicera tjänstens
fördelar.
STRATEGI
15
SYNSAM 2023
STRATEGI
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
Omnikanalstrategi
Produkter
Glas
Bågar
Solglasögon
Sportglasögon
Kontaktlinser
Ögonvård & tillbehör
Hörselhjälpmedel
Tjänster
Ögonhälsotjänster
Hörseltest
Lifestyleabonnemang
Kontaktlinsabonnemang
Stilrådgivning
Stylelab-
App
Ai Eye-
wear
website
Synsam
website
Sociala
medier
Kunden i
fokus
Megastores
+ ögonhälso
-
center
Flagship Stores
+ ögonhälso
-
center
Synsam
Hörsel
Synsam
Outlet
Kontaktlinser
Synsams kontaktlinsstrategi syftar till att skapa en
mer långsiktig relation med de kunder som idag är
engångsköpare av kontaktlinser, men också att öka
merförsäljningen av glasögon och solglasögon,
majoriteten av kunder med abonnemang också köper
sådana produkter.
Synsam Sports
Synsam bygger, genom att utnyttja positionen som
Nordens ledande optikkedja, en unik nisch inom
sportglasögon, något som ökar bredden på Synsams
totala produkterbjudande. Idag finns ett sortiment av
glasögon som täcker in ett trettiotal av de vanligaste
sportaktiviteterna under kategorierna Aktiv, Utomhus,
Snö, Street och Vatten.
Egna varumärken
Egna varumärken är en nyckelfaktor för att Synsam
ska kunna möta alla kunders behov i olika prissegment
med ett bredare sortiment. Etableringen av Synsams
produktions- och innovationscenter möjliggör också en
tydlig differentiering från konkurrenterna genom att
Synsam kan erbjuda ett skräddarsytt sortiment som
passar den nordiska kundbasen.
Expansion av butiksnätet
Lanseringen av nya butiker och koncept utgör basen
i Synsams tillväxtstrategi. Synsam har byggt upp
en omfattande erfarenhet när det gäller att öppna
nya butiker i de länder där koncernen är verksam.
Under perioden 2021–2023 har 85 nya butiker öppnats
inklusive 7 hörselenheter och det totala antalet butiker
uppgår idag till fler än 500. En analys av marknaden
har identifierat över 200 potentiella platser för nya
butiker och för perioden 2024–2026 har ett mål satts
om 90 nya butiker.
Företagskunder
Genom ett attraktivt erbjudande av terminalglasögon,
synundersökningar och andra tjänster till
företagskunder, ökar trafiken till butikerna och
därmed också antalet privatkunder. Marknaden för
företagskunder är stabil och Synsam är väl positionerat
för att framgångsrikt kunna gå in i olika upphandlingar.
Synsam Hörsel
Synsam har utvärderat olika marknadssegment som
är angränsande till ögonhälsa och som kan ge nya
möjligheter till fortsatt expansion. Det första steget i
detta är starten av Synsam Hörsel, en verksamhet som
erbjuder hörseltest och hörapparater i utvalda butiker.
Kombinationen av hörsel- och optikdetaljhandel är väl
etablerad i exempelvis Europa och Nordamerika, men
ännu outvecklad i Norden.
Andra strategiska initiativ
Synsam har identifierat ett antal ytterligare initiativ
som kan bidra till att driva tillväxt och effektivitet
över tid. Implementeringen av AI-teknologi där
Synsam EyeView är ett exempel har potential att
öka optikerkapacitet och effektivitet samt bidra till
ökad kundnöjdhet. E-handel är ett ytterligare möjligt
tillväxtområde. Produktionen av bågar i Synsams
Groups produktions- och innovationscenter innebär
en möjlighet till export utanför Norden. Synsam skulle
även på lång sikt kunna genomföra en expansion i
Europa, genom etablering av något av Synsams koncept,
alternativt genom förvärv av en eller flera medelstora
optikkedjor.
STRATEGI
SYNSAM 2023
STRATEGI
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
16
Synsam Lifestyle skapar det
optimala trygghetspaketet
för syn- och ögonhälsa
Synsams omtyckta Lifestyleabonnemang
möter tydliga kundbehov inom syn- och
ögonhälsa. Som abonnent får kunden
hjälp med att välja glas och bågar
som passar för aktuella behov och har
tillgång till Synsams breda sortiment.
Produktkombinationer skräddarsys efter
varje kunds unika behov där kunden
kan mixa mellan alla typer av vanliga
glasögon, solglasögon och sportglasögon
tillsammans med ett trygghetspaket med
bland annat fria synundersökningar, nya
glas när synen förändras och försäkring.
För Synsam är Lifestyle ett sätt att skapa
långsiktiga kundrelationer med frekventa
kundmöten då kunderna varje år kallas till
synundersökning samt ges en möjlighet att
byta ut bågar.
Den aktiva kundbasen inom Synsam
Lifestyle abonnemang år 2023 ökade med
21 procent till 620 tusen abonnemang,
jämfört med föregående år då antalet
abonnemang var 511 tusen. Affären hade en
omsättningsökning på 15,1 procent jämfört
med motsvarande period föregående år.
Nyckeln till Lifestyleabonnemangets
framgång ligger i kundnöjdheten och
mervärdet som tjänsten skapar, särskilt i
tider med ekonomisk osäkerhet, då tjänsten
ger kunden valmöjligheter i flera prisnivåer
och en förutsägbarhet avseende månatliga
utgifter. Anpassningen för olika kundgrupper,
bland annat via specialiserade erbjudanden
och samarbeten, gör även abonnemanget
tilltalande för en bred kundbas.
Under 2023 har abonnemangsaffären
fortsatt satsa på kundnöjdhet och
prioriterade målgrupper som exempelvis
barn, unga och seniorer. För barn har
abonnemangserbjudandet utvecklats, bland
annat genom ett beakta att barns huvuden
växer och kunna erbjuda flexibla lösningar
inom Lifestyleabonnemanget.
Potentialen är fortsatt stor i Lifestyle och
fokus ligger på att sätta kunden i centrum
och på så sätt utveckla erbjudandet så
abonnemanget blir ännu mer relevant för
kundgrupperna. Målet är att det totala
antalet abonnemangskunder inom Synsam
Lifestyle glasögon och linsabonnemang skall
öka till en miljon i slutet av 2025.
CASE
Betala ingenting
idag
Obegränsat antal
synundersökningar
Nya glas när synen
förändras
Byt ut en valfri
produkt varje år
Komplett försäkring
Rengöringsprodukter
och justering ingår
Synsams Lifestyleabonnemang
STRATEGI
17
SYNSAM 2023
STRATEGI
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
Verksamheten
Som Nordens ledande aktör inom optik, ögonmode och ögonhälsa erbjuder
Synsam ett omni-koncept som väver samman Synsams digitala och
fysiska sälj- och servicekanaler. I de fler än 500 butikerna erbjuds utöver
produkter såsom glasögon och kontaktlinser även tjänster som exempelvis
synundersökningar och stilrådgivning. Synsams abonnemangserbjudande
med Lifestyle- och kontaktlinsabonnemanget, Synsams egna varumärken,
Synsams produktions- och innovationscenter på Frösön och införandet av
Synsam EyeView är starka exempel på Synsams innovationsförmåga.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
VERKSAMHETEN
18
SYNSAM 2023
Basen i Synsams verksamhet
utgörs av butiksnätverket, där
kunderna kan träffa en optiker för
synundersökningar, välja glasögon,
solglasögon eller kontaktlinser, teckna
abonnemangstjänster och också få
stilrådgivning. I slutet av 2023 hade
Synsam fler än 500 butiker i Norden,
varav absoluta majoriteten egenägda.
Tack vare sin storlek, effektivitet och
innovationsförmåga kan Synsam
erbjuda sina kunder ett omfattande
utbud av produkter och tjänster till
konkurrenskraftiga priser. Synsam har ett
starkt omni-koncept och en betydande
närvaro online där kunderna kan möta
Synsam via Synsams och Profil Optiks
hemsidor och på sociala medier. Kunderna
kan möta och interagera när, hur och var
det passar dem bäst. Detta gör Synsam
till ledande i branschen när det gäller att
integrera digitala kanaler i kundmötet.
Glasögon
Glasögon är Synsams ursprungliga och
största produktkategori. Koncernen
erbjuder glasögon, solglasögon och
sportglasögon, från egna och välkända
globala varumärken. Receptbelagda och
receptfria glasögon och solglasögon kan
köpas både i butik och online och finns
med i Lifestyleabonnemanget.
Återvinning
Synsam arbetar aktivt med att öka
återvinningen av gamla glasögonbågar
som material för nya bågar och samlar
därför in uttjänta bågar i sina butiker.
Via Synsam Outlet och som en del av
sortimentet i utvalda Synsambutiker finns
också möjligheter att köpa glasögonbågar
secondhand.
Sportglasögon
De nordiska kunderna blir alltmer aktiva
inom olika sporter. Sportglasögon
bedöms därför bli en växande del av
försäljningen. Sportglasögon säljs både på
recept och receptfritt, i butik och online.
Synsam erbjuder kunderna ett antal
varumärken, däribland de egna, Rigel och
Sports Essential. Sortimentet innefattar
glasögon anpassade för ett trettiotal
olika aktiviteter inom sektorerna Aktiv,
Utomhus, Snö, Street och Vatten.
Kontaktlinser
Synsam erbjuder sfäriska, toriska och
multifokala linser. De sfäriska linserna
korrigerar närsynthet och översynthet,
de toriska astigmatism och multifokala
linserna används mot ålderssynthet. Både
endags- och månadslinser förekommer.
Kundgruppen kontaktlinsbärare är
särskilt intressant för Synsam, eftersom
dessa ofta kombinerar linser med vanliga
glasögon och solglasögon. Synsam säljer
kontaktlinser från globala varumärken och
genom det egna varumärket, EyeQ.
VERKSAMHETEN
Starkaste sortiments-
erbjudandet i Norden
Synsam Lifestyle står för en ökande
andel av total nettoomsättning
2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
3 %
14 %
24 %
36 %
41 %
46 %
50 %
I slutet av 2023 hade Synsam fler än 500
butiker i Norden, det stora flertalet av
dem är egenägda.
51 %
Snabbt växande
omsättning för
kontaktlins-
abonnemang
(MSEK)
2018 2019 2020 2021 2022 2023
+283 %
+50 %
+38 %
21
82
123
169
223
+32 %
375
+68 %
SYNSAM 2023
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
VERKSAMHETEN
19
Tjänster
Alla Synsambutiker erbjuder flera olika tjänster,
från stilrådgivning till synundersökningar av
licensierade optiker, men också mer avancerade
synundersökningar vid särskilda ögonhälsocenter.
Syftet med ögonhälsocenter är att nå kunder med
eventuella ögonproblem, för att kunna hänvisa dem
till lokala samarbetspartners, exempelvis privata
ögonkliniker. Både enklare och mer avancerade
synundersökningar bygger långsiktiga kundrelationer
som bidrar till att driva trafik till butikerna.
Synsam erbjuder också en företagskundlösning
där koncernen svarar för leverans av produkter och
tjänster till olika företags medarbetare.
Lifestyle- och kontaktlinsabonnemang
Synsam var den första aktören inom optisk
detaljhandel och ögonhälsa att erbjuda en
abonnemangstjänst för sina produkter och tjänster.
Lifestyleabonnemanget gör att kunden, till en
fast månadskostnad, kan kombinera flera olika
par glasögon och linser, göra synundersökningar,
byta glasögon och utnyttja andra tjänster för att
skräddarsy en helhetslösning enligt sina individuella
behov. Abonnemangslösningen svarar idag för över
hälften av koncernens omsättning och det finns en
stor marknadspotential för Lifestyleabonnemang.
Enligt en marknadsstudie kan upp till 60 procent av
de kunder som ännu inte har tecknat abonnemang
vara intresserade av ett sådant.
Synsams abonnemangslösning för kontaktlinser
kompletterar Synsams övriga kunderbjudande och
har haft en stark tillväxt sedan införandet. För
Synsam är fördelen med abonnemanget, precis
Linsabonnemanget möter
kundens helhetsbehov
Synsams linsabonnemangsaffär grundar
sig i en stark kundefterfrågan och stor
marknadspotential. Kontaktlinser
utgör 15 procent av hela den optiska
marknaden i Norden, där över 90 procent
av kontaktlinskunderna också använder
glasögon.
Synsams linsabonnemangsaffär lanserades 2018
i Sverige, Norge och Finland för att tillgodose
kundens helhetsbehov av både glasögon och
linser. Linsabonnemangets upplägg utgår från
fem grundprinciper: hög kvalitet; trygghet tack
vare Synsams nätverk av butiker och optiker
i hela Norden; enkelhet och bekvämlighet
genom hemleverans; flexibilitet att anpassa
abonnemanget efter behov; och sist men inte
minst, prisvärdhet.
Sedan 2020 har linsabonnemanget kunnat
kopplas till Synsams Lifestyleabonnemang,
vilket innebär att kontaktlinserna är en del
av kundens Lifestyleabonnemang, utöver två
glasögonprodukter. Denna kombination av
glasögon och kontaktlinser i ett och samma
abonnemang är unik på marknaden och utgör
den optimala helhetslösningen för Nordens
kontaktlinsbärare.
Den största milstolpen under året har
varit lanseringen av linsabonnemanget i
Danmark under januari 2023, vilket innebär
att linsabonnemanget nu erbjuds i hela
Norden. Även danska kunder kan koppla
linsabonnemanget till ett Lifestyleabonnemang.
Abonnemanget ersätter ett tidigare
delbetalningskoncept av kontaktlinser i
Danmark, vars egenskaper inte kan jämföras
med Synsams nuvarande kundbehovsanpassade
linsabonnemang.
Antalet linsabonnemangskunder ökade 2023
med 40 procent jämfört med året innan.
Det totala antalet linsabonnemangskunder
uppgick till 182 tusen vid utgången av året.
Omsättningen för affären var 375 MSEK.
Den höga kundnöjdheten, trots osäkra
ekonomiska tider, visar på att Synsam skapat
ett abonnemangsupplägg som svarar på
kundernas behov. Under kommande år
kommer Synsam fokusera på att förstärka
erbjudandet till kontaktlinskunderna genom
nya produktinnovationer och en ännu bättre
kundupplevelse.
CASEVERKSAMHETEN
Fem styrande
principer för Synsams
linsabonnemangs-
affär:
1
Hög kvalitet
2
Trygghet
3
Enkelt och bekvämt
4
Flexibelt
5
Prisvärt
20
SYNSAM 2023
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
VERKSAMHETEN
VERKSAMHETEN
En hållbar produktionskedja
kärnan i Synsams
närproducerade bågar
Synsam lanserade sina första egna
varumärken redan 2016 och idag
finns elva olika varumärken i olika
marknadssegment, prisklasser och
användningar. De svarar för ungefär
hälften av alla de bågar som säljs i
Synsams butiker och utgör, tillsammans
med externa leverantörers varumärken,
Synsams försäljning av bågar.
Genom att bygga upp egna varumärken
kan Synsam påverka både design,
sortiment och tillverkningsprocess i en
betydligt högre omfattning än vid rena
inköp. Att äga större delen av värdekedjan
innebär också att Synsam kan effektivisera
processerna och därmed erbjuda kunderna
ett attraktivt pris.
Synsams egna varumärken har fram till
2022 producerats mestadels i Asien, men
under året togs även den nya produktions-
och innovationsanläggningen på Frösön
utanför Östersund i bruk. Den nya
anläggningen gör att det går snabbare att
prova olika material, skapa nya modeller
och dessutom att erbjuda produkter som
CASE
som med Lifestyleabonnemanget för glasögon, att
koncernen skapar både merförsäljning och en längre
och över tid mer varaktig relation med kunden.
Synsam Hörsel
Hörseltest och hörapparater utgör ett
marknadssegment som gränsar till de tjänster och
produkter som Synsam erbjuder för ögonhälsa. I Europa
och även Nordamerika är ett kombinerat erbjudande
vanligt, något som ännu inte är fallet på den nordiska
marknaden. Synsam har därför startat initiativet
Synsam Hörsel som erbjuder hörseltest och utprovning
av hörapparater i 8 butiker, per december 2023.
Egna varumärken
Synsam lanserade redan 2016 sina första egna
varumärken. Syftet var då, liksom idag, att positionera
om koncernens övergripande varumärke i riktning mot
ögonmode och prisvärdhet och därmed skilja ut sig från
konkurrenterna. Idag har koncernen elva framgångsrika
egna varumärken inom fyra prissegment, Essentials,
Classic, Premium och Exclusive, vart och ett med tydlig
profil, syfte och målgrupp. Som exempel kan nämnas
premiumvarumärket Oscar Eide, Jämtö, Design by
Bernadotte & Kylberg som fokuserar på innovation och
Readers som erbjuder moderiktiga läsglasögon.
Omnikanal butiker och online i kombination
Butikerna, tillsammans med de olika digitala kanaler
där Synsam är aktivt, skapar en plattform som,
oavsett kanal, ger en integrerad kundupplevelse och
en harmoniserad prisbild. Under perioden 2024–2026
planerar koncernen för 90 nya butiker. Dessa
kommer omfatta såväl Megastores, som är ett större
butiksformat för de bästa lägena, som Outlet-butiker,
som stödjer koncernens hållbarhetsarbete genom att
bidrar till en minskad miljöbelastning.
Hållbarhetsaspekten blir en allt viktigare
faktor för kunderna när de väljer sina bågar
och sett ur ett hållbarhetsperspektiv gör
Synsams svenskproducerade bågar ett
mindre klimatavtryck än de bågar som
producerats i Asien. I tillverkningsprocessen
tillvaratas spill bättre, mindre
energi används och paketeringen
är mer effektiv. Även den generella
materialframställningen bidrar till lägre
klimatpåverkan.
Kollektionen Jämtö, som tillverkas av
material som delvis baseras på vegetabilisk
olja och FSC-certifierad trämassa, är den
första kollektionen från anläggningen på
Frösön. Jämtö lanserades i september 2022
och har på kort tid visat på betydande
försäljningsmässig framgång, något
som visar att kunderna efterfrågar
närproducerade bågar.
Under 2024 kommer Synsam att fortsätta
att utöka produktionen på Frösön med
nya kollektioner inom sina existerande
varumärken.
21
SYNSAM 2023
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
VERKSAMHETEN
VERKSAMHETEN
sälja begagnade andrahandsglasögon, eller solglasögon,
till attraktiva priser, som Synsams ordinarie butiker. Ett
betydande antal butiker kommer att etableras i mindre
orter där Synsam ännu inte har någon närvaro.
Per december 2023 har Synsam fem flaggskeppsbutiker,
41 Megastores och 20 Synsam Outlet-butiker. Som
en del i omikanal-koncept har Synsam etablerat en
onlinebutik där i stort sett alla Synsams tjänster och
produkter erbjuds kunderna från synundersökningar
till stilrådgivning. Genom applikationen Stylelab, kan
kunden testa glasögon digitalt, direkt i telefonen.
Synsam förbättrar kontinuerligt sitt online-erbjudande
för att det ska kunna erbjuda branschens bästa
kundupplevelse.
Synsams koncernfunktioner
Inköp, logistik och IT
Inköpsteamets främsta uppgift är att säkerställa
att koncernen har och vidareutvecklar ett
konkurrenskraftigt sortiment, har bra inköpsvillkor
och optimerade lager, samtidigt som alla produkter
ska finnas ute i Synsams butiker. Synsam köper sina
produkter från leverantörer i Europa och Asien, de
egna varumärkena kommer främst från Asien, medan
märkesbågar, glas och kontaktlinser huvudsakligen köps
in i Europa. 2020 beslutade Synsam att produktionen
av glasögonbågar för de egna varumärkena skulle
flyttas från Asien till ett nytt produktions- och
innovationscenter i Östersund i Sverige. Detta är en del
av en långsiktig strategi för att öka innovationsgraden
inom material, design och erbjudande, något som driver
möjligheten att bygga starka varumärken och ger ökade
exportmöjligheter. Centret invigdes och produktionen
inleddes i augusti 2022. En effektiv logistik är avgörande
för all detaljhandelsverksamhet. Lagernivåerna
hålls låga genom att Synsam är digitalt integrerat
med flera av sina leverantörer, något som möjliggör
automatisk påfyllning av lager. Bågar och solglasögon
levereras till butik från centrallagret, medan glas
och kontaktlinser kommer direkt från leverantörens
lager. Fokus för Synsams IT-utveckling under senare
år har varit att skapa applikationer som både har
ett tydligt värde för kunden och som hjälper till att
driva försäljning. Det handlar, exempelvis, om system
för Lifestyleabonnemanget, plattformar för webb,
e-handel, och för företagskunder och om applikationen
Stylelab, där kunden kan pröva bågar direkt i sin telefon.
Marknadsföring
Synsams marknadsföring ska stärka koncernens
varumärke och profil, tillsammans med de externa
varumärkena och de snabbväxande egna varumärkena.
Synsam har under senare år, som ett led i detta,
väsentligt ökat sin närvaro online och på TV. Bland
övriga marknadsaktiviteter kan nämnas ett nätverk av
digitala kanaler, bestående av närmare 3 000 skärmar
ute i butikerna, där kunderna möts av en anpassad
marknadsföring i realtid. Synsam har fått flera pris för
sina innovativa satsningar inom marknadsföring.
Medarbetare och kultur
2023 hade Synsam i genomsnitt 3 413 heltidsanställda
medarbetare, en övervägande andel av dem kvinnor.
Yrkesmässigt utgjordes cirka 1 000 av medarbetarna
av licensierade optiker. Flest antal medarbetare, 1 646,
fanns i segment Sverige, medan segment Danmark
svarade för 569, segment Norge för 662 och segment
Finland för 298. Koncernen har en strategisk och
en operationell ledningsgrupp, eftersom Synsams
erfarenhet är att den decentraliserade ledningsmodellen
bygger starkare team, snabbare informationsflöden
22
SYNSAM 2023
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
VERKSAMHETEN
22
VERKSAMHETEN
och ger ett mer effektivt beslutsfattande. Varje
rörelsesegment finns representerat i den operativa
gruppen och ansvarar fullt ut för den lokala
organisationen, dess försäljning och också för dess
lönsamhet. I den medarbetarundersökning som
genomförs vartannat år och som senast genomfördes
2022, framkom det att 91 procent av medarbetarna är
motiverade, stolta och delar företagets värdegrund.
Vision och mission
Synsams vision är att vara det ledande och mest
hållbara livsstilsbolaget inom optik och ögonhälsa.
Synsams mission är att ge varje kund den bästa servicen
och de mest hållbara lösningarna inom ögonhälsa och
ögonmode. Det betyder att Synsam måste ha starka och
tydliga värderingar som alla medarbetare kan förstå
och leva efter i det dagliga arbetet. Den så kallade
Synsamhubben utgör kärnan i Synsams kultur och
speglar koncernens vision, uppdrag och värderingar.
Synsams värderingar kunden först,
innovation och ansvar
Kunden kommer alltid först
Synsam sätter alltid kunden först. Målet är att vägleda
och inspirera alla kunder som besöker Synsam i butik,
eller online. En koncerngemensam modell för kundresan
ger kunden den bästa upplevelsen i kontakten med
Synsam.
Innovation
Synsam söker alltid efter nya sätt att skapa ett
bättre kunderbjudande i linje med trenderna inom
optikbranschen. Innovation har varit en viktig del i den
transformation som koncernen inledde redan 2015 och
där fokus ligger på en kultur som främjar nya idéer.
Synsams innovationsagenda ska vara faktabaserad och
kundcentrerad. Alla initiativ ska ha tydliga kommersiella
mål som driver försäljning, marginaler eller avkastning.
Ansvar
Synsam tar sitt ansvar för att skapa en värdebaserad
företagskultur med optikbranschens mest engagerade
medarbetare. De kan förverkliga sin fulla potential
med hjälp av gemensamma kärnvärden, positivt
ledarskap, kompetensutveckling, tydliga krav och rätt
kompensationsmodell.
Synsam och talangerna
För att alltid kunna rekrytera rätt medarbetare har
Synsam som målsättning att genom en stark kultur,
gemensamma värderingar och nöjda medarbetare, vara
branschens mest attraktiva arbetsgivare. Koncernen
investerar därför i att utbilda och utveckla sina
medarbetare för att de ska vara de mest kompetenta.
På så sätt bibehålls både kompetens och kvalitet. Ett av
de viktigaste verktygen i arbetet är Synsam Academy,
som erbjuder säljutbildningar, interna säljprogram
och ledarskapsträning. Utöver detta har Synsam ock
anställda optiker, stilexperter och säljcoacher för att
alltid kunna ge den bästa servicen till kunderna. Chefer
och medarbetare inom Synsam jämförs regelbundet
gentemot ett antal nyckeltal och antalet avslutade
kurser i Synsam Academy. Varje medarbetare har
individuella mål, satta i förhållande till koncernens
övergripande mål. Som ett led i arbetet för att ha
nöjda medarbetare, genomförs också regelbundna
medarbetarundersökningar, liksom undersökningar
av kundnöjdheten för att säkerställa att den interna
kulturen bidrar till såväl nöjda kunder, som till nöjda och
motiverade medarbetare.
Stabil tillväxt
Tillväxten i optikeryrket är, sett till hela Norden,
relativt stabil över tid. Synsam arbetar aktivt med
att attrahera fler optiker att ansluta sig. Det finns
också en optiker, Chief Optical officer, i den operativa
ledningsgruppen som med sin djupa optikerkompetens
bidrar till att säkerställa att Synsam har en fortsatt
stark fackmannamässig position på optikområdet.
Synsam har ett samarbete med Karolinska Institutet för
masterstudenter inom ögondiagnostik och studenter
erbjuds jobb inom optometri. Synsam anordnar också
årliga optikerforum.
Synsam tar socialt ansvar för
medarbetarna
Synsam ska erbjuda en trygg, utvecklande och
inkluderande arbetsplats för medarbetarna. I
Norden kan en god arbetsmiljö med hållbara
arbetsvillkor ibland tas för givna, men det är ett
mycket viktigt område för Synsam som ligger högt
på agendan. Kompetensutveckling, hälsa, mångfald
och likabehandling prioriteras högt, liksom jämn
könsfördelning på alla nivåer i företaget. I ledande
befattningar och styrelser finns målsättning om att
andel kvinnor eller män inte ska understiga 40 procent
och inte överstiga 60 procent.
23
SYNSAM 2023
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
VERKSAMHETEN
Synsam EyeView är nyckeln till
att effektivt möta det ökade
kundbehovet på marknaden
Den optiska marknaden växer och antalet
kunder ökar stadigt, med anledning av att
antalet människor med olika synfel ökar, vi
lever längre och har andra skärmvanor idag.
Antalet kunder ökar även som en följd av
fler abonnemangskunder samt att dessa
kunder nu önskar göra en undersökning
varje år för att se om synen förändrats,
i stället för att, som tidigare, komma på
undersökning kanske vart tredje år. Samtidigt
har optikerkapaciteten varit en utmaning
såväl för branschen som helhet som för
Synsam. Synsam EyeView ger potential för
ökad tillväxt och ökar tillgängligheten för
kunderna.
För att kunna ta emot såväl befintliga
som nya kunder och därigenom värna om
fler kunders ögonhälsa introducerades
Synsam EyeView. Konceptet kombinerar ny
AI-teknik med förändrade processer och
arbetssätt, vilket bildar ett branschunikt
och effektivt koncept för genomförandet
av synundersökningar. Synsam EyeView
möjliggör att fler kan genomföra
synundersökningar i Synsams butiker och
därigenom ökar kapaciteten att kunna ta
emot alla de kunder som vill komma på
undersökning. Därutöver minskar behovet för
Synsam att anlita optikerkonsulter.
EyeView-undersökningen bygger på att en
utbildad och certifierad optikerassistent
samlar in all den information som optikern
behöver för att kunna göra en senare
bedömning och ordination. Detta sker
antingen av en optiker på plats i butiken
eller på distans. Upplägget påminner om hur
det ser ut inom övriga delar av vården där
till exempel en sjuksköterska på sjukhuset
tar prover som sedan bedöms av en läkare.
Eftersom en optiker inte behöver vara fysiskt
närvarande vid själva undersökningen
möjliggör tekniken att fler och attraktiva
undersökningstider kan erbjudas, till exempel
under helger och kvällar och på nya orter där
optiker saknas. Tid frigörs även för optikern i
butik att kunna fokusera mer på kunder med
komplexa behov, vilket gynnar alla parter då
rätt vård kan ges på rätt nivå.
EyeView bidrar även till att öka Synsams
attraktivitet som arbetsgivare, både hos
optiker och kund- och säljrådgivare som
erbjuds en ny karriärväg och möjlighet att
jobba närmare kunden och optiken.
Synsam EyeView finns idag installerad i näst
intill alla Synsambutiker i Norge och i ungefär
var tredje Synsambutik i Sverige. Konceptet
finns även i utvalda butiker i Danmark och
Finland.
Utöver att öka antalet EyeView-
undersökningar är målet för 2024 och framåt
att via utvecklade och effektivare processer,
teknologiska framsteg inom AI och vidare
geografisk etablering, kunna ta emot ännu
fler kunder inom Synsam EyeView.
CASE
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
24
SYNSAM 2023
VERKSAMHETEN
llbarhet
Synsam har högt satta ambitioner för sitt hållbarhetsarbete och
har under 2023 fortsatt arbetet mot sin vision om att vara det mest
hållbara livsstilsföretaget inom optik och ögonhälsa. Under året fortsatte
hemtagningen av glasögonproduktionen från Asien till Frösön utanför
Östersund i Sverige. Att flytta delar av produktionen till Sverige är ett
viktigt led i Synsams hållbarhetsagenda. Med en egen produktion i Sverige
har Synsam full kontroll över medarbetarnas arbetsmiljö och förhållanden.
Förutom de sociala aspekterna, har miljön varit en viktig drivkraft.
Produktion på hemmaplan möjliggör ett ökat fokus på cirkulära, biobaserade
och närproducerade material, kortare transporter och lokala samarbeten.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
25
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
25
Höjdpunkter i
hållbarhetsarbetet
under 2023
Synsam Groups första svenskproducerade kollektion Jämtö lanserades i flera
modeller.
Secondhand- och outlet-erbjudandet har vidgats till vissa utvalda
Synsambutiker, med en egen yta, i syfte att nå fler konsumenter.
11 443 aktivitetsglasögon delades ut genom initiativet “Alla ska se, nu har
fler än 55 000 barn fått hjälp med rörelse på lika villkor sedan starten 2019.
Synsam Sverige vann Årets Optiker i Market Awards där hållbarhetsarbetet
var ett av kriterierna.
Klimatberäkningar enligt GHG-protokollet genomfördes.
Dubbel väsentlighetsanalys genomfördes för att påbörja arbetet med CSRD
och den nya rapporteringsstandarden ESRS.
”Behovet av Synsams medicintekniska tjänster och produkter
ökar. Vårt viktiga uppdrag för folkhälsan är en väsentlig del
inom koncernens sociala uppdrag. Tillsammans med fokus
på medarbetarnas hållbara vardag på arbetsplatsen och
med våra initiativ för miljön såsom mer cirkularitet, fler
hållbara produkter och den påbörjade hemflytten är detta
grunden i Synsams breda hållbarhetsagenda.
Håkan Lundstedt, vd Synsam Group
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
26
HÅLLBARHET
SYNSAM 2023
26
HÅLLBARHET
Synsam vill bidra till en
bättre framtid
Att ta ansvar för folkhälsan inom ramen för optik
och ögonhälsa är ett viktigt uppdrag för Synsams
hållbarhetsagenda,liksom ansvaret för medarbetarnas
vardag på arbetsplatsen, miljön och klimatet.
Målsättningen är att Synsams kunder ska kunna ta del
av högkvalitativa tjänster och produkter. Den fortsatta
hemtagningen av produktionen från Asien till Sverige
var en viktig komponent i detta arbete under 2023. När
produktionen sker närmare marknaden kan geopolitiska
risker minimeras och innovation stärkas. Produktions-
och innovationscentret på Frösön förser marknaden
med produkter framtagna av bland annat biobaserade
material som bidrar till cirkulära flöden och ett mindre
klimatavtryck. Vi skapar arbetstillfällen i glesbygd
och initierar lokala samarbeten och säkerställer bra
arbetsmiljö.
Det pågår kontinuerligt ett arbete för att bättre förstå
risker och utmaningar kopplade till verksamheten, även
ur ett klimatperspektiv. Årets klimatberäkningar enligt
GHG-protokollet visade att koncernens största klimat-
påverkan finns inom framtagandet av råvarumaterial
och produktion. Klimatberäkningarna inkluderar relate-
rade utsläpp i hela värdekedjan och ger Synsam en ännu
bättre bild av var koncernen kan göra störst skillnad.
Att hållbarhet är en integrerad del av Synsams affär
är något som noterats av intressenterna. Synsam
vann priset Årets Optiker i Market Awards i Sverige där
hållbarhetsagendan var en del av kriterierna.
Hållbarhetsarbetet under 2023
Under året fortsatte Synsam att arbeta mot koncernens
hållbarhetsvision, samt de målsättningar och
prioriteringar som sattes upp under 2022. De viktigaste
hållbarhetsinsatserna under 2023 och resultatet av
dessa summeras på kommande sidor utifrån respektive
fokusområde. En viktig del i Synsams hållbarhetsarbete
är att engagera medarbetarna. En koncerngemensam
hållbarhetsutbildning ger medarbetarna möjlighet att
få mer kunskap om Synsams fokusområden och hur
koncernen arbetar med hållbarhet, men även hur var
och en kan göra skillnad.
Dubbel väsentlighetsanalys
Under året har Synsam genomfört det omfattande
arbetet med den dubbla väsentlighetsanalysen.
Analysen och dess resultat ger koncernen underlag för
att påbörja implementeringen av CSRD.
Synsams prioriterade hållbarhetsområden
Under 2023 arbetade Synsam vidare med gruppens
tre etablerade hållbarhetsområden: kundansvar,
socialt ansvar och miljöansvar. De tre områdena,
med respektive målsättningar och fokusområden,
sammanfattas i modellen på nästa sida.
Synsams värdekedja
Som ledande optikerkedja i Norden och en av Europas ledande aktörer inom
optikbranschen har Synsam ett stort ansvar. Hela affären är baserad på en
värdekedja där Synsam tar ansvar för påverkan på människa, samhälle och
ekonomi. Det är Synsams uppgift att, tillsammans med leverantörer och
samarbetspartners, granska värdekedjans delar ur hållbarhetssynpunkt.
Den innefattar design, råvaruinköp, produktion och transporter inom
verksamheten, försäljning, produktanvändning, återanvändning och
återvinning. För respektive del finns identifierade processer och angreppssätt
för ett ständigt pågående förbättringsarbete. Synsam eftersträvar en positiv
påverkan på människa, samhälle och ekonomi med hjälp av medvetna beslut
genom värdekedjan.
Behovsstyrda
transporter
Effektiva emballage
Stolta och motiverade
medarbetare
Kompetensförsörjning
och utveckling
Energiförsörjning
Kundens behov i
fokus
Nöjda kunder
Hållbara val
Resurseffektiva
leveranser
Abonnemangsaffär
Produkter
Avfallshantering
Synsam Outlets
Innovation
Hållbara
material
Hållbar
produktion
Energi-
förbrukning
Arbetsmiljö
Produktion
Transporter
Verksamhet
Försäljning
Hemleverans
Återanvändning
och återvinning
Design- och produkt-
utveckling samt råmaterial
Produktanvändning
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
27
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Hållbarhetsområden
KUNDANSVAR SOCIALT ANSVAR MILJÖANSVAR
Ambition Synsam ska bidra till ett gott seende för alla, i alla
situationer genom hela i livet.
Synsam ska erbjuda en trygg, utvecklande och
inkluderande arbetsplats och samarbeta med våra
leverantörer för att de ska vara detsamma.
Synsam strävar efter en cirkulär affärsmodell och att
minimera vår miljöpåverkan och klimatavtryck.
Fokus och mål Vi ska hjälpa barn till rörelse genom att dela ut
aktivitetsglasögon, ett synfel får aldrig leda till
utanförskap.
Synsam ska erbjuda kunden ett sortiment som
inkluderar glasögonbågar tillverkade av biobaserat
material eller motsvarande cirkulära material med
mindre klimatpåverkan.
Vi hjälper kunden att återvinna sina produkter och vi
erbjuder återbrukade produkter.
Minst 85 procent av våra medarbetare ska vara
motiverade, stolta och dela företagets värderingar.
Vi har nollvision mot diskriminering och trakasserier.
Samtliga ledningsgrupper och styrelser i koncernens
bolag ska ha en jämn könsfördelning. Andel kvinnor
eller män ska ej understiga 40 procent och ska ej
överstiga 60 procent.
I enheter med egentillverkning ska årliga revisioner
genomföras för att säkra arbetstagares rättigheter i
leverantörsled.
Synsams cirkulära affär ska växa. Vi ska erbjuda fler
människor secondhandbågar och solglasögon.
Synsam ska klimatberäkna våra utsläpp i Scope 1, 2 och
3 i syfte att sätta in åtgärder.
Synsams produktion i Sverige ska endast använda 100
procent fossilfri el och minimera avfall i produktionen.
Aktiviteter
Synundersökningar
• Alla ska se
• Hållbara val och konsumentinformation
• Cirkularitet av kundens produkter
Utbildning genom Synsam Academy
• Medlemskap i Amfori BSCI
• Supplier Code of Conduct
Visselblåsarpolicy
• Vidga våra cirkulära erbjudanden
• Erbjuda ett sortiment av återvunnet material så som
biobaserat material i Jämtö och återvunnen havsplast
i Sea2See.
Agenda 2030 Mål 12, 3 och 4 Mål 5, 8 och 4 Mål 12 och 9
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
28
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
28
HÅLLBARHET
Synsam och Agenda 2030
Synsam stödjer FN:s globala hållbarhetsmål i Agenda 2030 och har identifierat att koncernen
har ansvar för och möjlighet att bidra till flera av målen. Framför allt ligger fokus på mål 12,
”Hållbar konsumtion och produktion” samt mål 3, “God hälsa och välbefinnande. Utöver
detta stödjer Synsam också UN Global Compacts principer för ansvarsfullt företagande.
Mål 3
God hälsa och välbefinnande
God hälsa är en grundläggande förutsättning för
människors möjlighet att nå sin fulla potential och
att bidra till samhällets utveckling. Synsam bidrar till
en god ögonhälsa. Genom omsorg och förebyggande
insatser hjälper vi människor till ett gott seende genom
hela livet.
Mål 4
God utbildning för alla
Utbildning är en grundläggande mänsklig rättighet och
nyckeln till välstånd och en värld som gör det möjligt
för var och en att bidra till ett hållbart samhälle. En
förutsättning för att kunna tillgodogöra sig studier är
att man ser bra. Synsam tillhandahåller synhjälpmedel
för människors utbildningsbehov under hela livet från
förskola, grundskola, gymnasium och högre utbildning.
Mål 5
Jämställdhet
Jämställdhet mellan kvinnor och män är en
förutsättning för en hållbar och fredlig utveckling.
Jämställdhet handlar om en rättvis fördelning
av makt, inflytande och resurser. Inom Synsam
är jämn könsfördelning på alla nivåer i företaget
eftersträvansvärt och i ledande befattningar och
styrelser finns målsättning om 60/40-fördelning.
Mål 8
Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Anständiga arbetsvillkor främjar en hållbar ekonomisk
tillväxt och är en positiv kraft för hela planeten.
Genom Synsams Supplier Code of Conduct ställs krav
på koncernens leverantörer att skydda arbetstagarnas
rättigheter och säkerställa anständiga arbetsvillkor.
Inom Synsam tillämpas en intern Code of Conduct.
MÅL 9
Hållbar industri, innovationer och infrastruktur
För att möta framtida utmaningar som vi människor
och vår planet står inför måste våra industrier och
infrastrukturer göras mer hållbara. Innovation
och teknologiska framsteg är nyckeln till att finna
hållbara lösningar för såväl ekonomiska som
miljömässiga utmaningar. Synsams produktions- och
innovationscenter möjliggör en mer hållbar produktion,
effektiv resursanvändning, kortare transporter samt
bidrar till nya arbetstillfällen i glesbygd.
MÅL 12
Hållbar konsumtion och produktion
Omställning till en hållbar konsumtion och produktion
av varor är en nödvändighet för att minska den negativa
påverkan på klimat, miljö och människors hälsa. Synsam
har stor påverkan inom mål 12 genom att ta ansvar
för inköpta varor, egenproducerade glasögonbågar
och bidra till cirkularitet av återlämnade produkter.
Synsam arbetar med att minska mängden avfall
genom åtgärder för att förebygga, återanvända och
återvinnaavfall.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
29
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Kundansvar
Ett gott seende genom hela livet
Synsams ambition är att bidra till ett gott seende
genom hela livet, med minsta möjliga klimatpåverkan.
Koncernen arbetar aktivt med att erbjuda produkter
för att kunderna ska se bra och upprätthålla en god
ögonhälsa. Det preventiva arbetet är en mycket viktig
del i arbetet för en god ögonhälsa. Erbjudandet av
synundersökningar och synhjälpmedel redan i en tidig
ålder är därför något som prioriteras. Synsam vet att
det är den kontinuerliga utvecklingen av produkter och
tjänster som gör att koncernen kan möta dagens och
framtidens utmaningar inom ögonhälsa, för att på så
vis bidra till en bättre folkhälsa.
Med kundernas behov ständigt i fokus
Synundersökningar med hög klinisk kvalitet
Regelbundna synundersökningar är grunden för en god
ögonhälsa och en bra syn. Ett ökat skärmanvändande,
inte minst bland barn och unga, gör att ögonhälsa
blir en allt viktigare aspekt av folkhälsan. Ytterligare
faktorer, som en växande och åldrande befolkning,
gör att behovet av synundersökningar ökar. Här vill
Synsam ligga i framkant och bidra till utvecklingen av
teknik och utrustning som möjliggör en ökad tillgång
till synundersökningar med hög klinisk kvalitet. Vid
koncernens Ögonhälsocenter utförs, bland annat,
ögonbottenfotograferingar som bidrar till upptäckt och
förebyggande av ögonsjukdomar som grå- och grön
starr. Om behov finns remitteras kunderna vidare till
ögonläkare.
HÅLLBARHET
För att kunna erbjuda synundersökningar av hög
kvalitet behövs välutbildade optiker. Synsams cirka 900
utbildade optiker utgör navet i verksamheten och är en
viktig resurs som kan bidra till att avlasta vården.
Alla ska se!” Rörelse på lika villkor
En av vår tids största folkhälsoutmaningar är
stillasittande barn. I fem år har Synsam arbetat med
Alla ska se”, ett initiativ som syftar till att främja fysisk
aktivitet bland barn. Dålig syn ska aldrig stå i vägen för
rörelse på lika villkor. Genom initiativet erbjuder Synsam
barn mellan fem och tolv år med synfel kostnadsfria
slipade, aktivitetsglasögon. Arbetet med ”Alla ska se”
fortsatte under året och sedan initiativet inleddes 2019,
har Synsam delat ut fler än 55 000 aktivitetsglasögon till
barn i hela Norden.
Medvetna val ger nöjda kunder
Synsams innovativa glasögonabonnemang
Synsams glasögonabonnemang ger kunderna en
möjlighet att hyra glasögon i stället för att köpa dem.
Genom abonnemanget Synsam Lifestyle får kunderna
möjlighet att bland annat regelbundet undersöka synen
och vid behov byta ut glas. En gång om året kan kunden
byta ut ett par glasögon och då samtidigt återlämna ett
par. Alla glasögonbågar som lämnas in går antingen till
återvinning eller återbruk. Abonnemanget möjliggör att
Synsams kunder kan ta del av nya innovativa produkter,
samtidigt som de bidrar till ett cirkulärt flöde där
produkterna kan återanvändas av andra kunder genom
koncernens secondhand-erbjudanden.
Synsam Outlet är Nordens första renodlade handelsplats
för återvunna glasögonbågar och solglasögon.
Synsam Outlet föddes ur Synsams vision att kunden vill
konsumera mer hållbart och att koncernen kan driva en
mer hållbar konsumtion genom attraktiva erbjudanden.
I Synsam Outlet säljs återlämnade och felfria
produkter som kunderna lämnat in genom koncernens
abonnemangsmodell. Här säljs också kollektioner som
utgått ur ordinarie sortimentet och därmed får ny,
andra chans.
I slutet av 2023 hade koncernen totalt 20 Synsam
Outlet-butiker. Under året har koncernen även vidgat
secondhand- och outlet-erbjudandet till vissa utvalda
Synsambutiker, med en egen yta, i syfte att nå fler
konsumenter.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
30
SYNSAM 2023
30
HÅLLBARHET
HÅLLBARHET
Synsams Framtida
Ledare
CASE
Synsams tillväxtresa kräver tillsättning av duktiga
och motiverade ledare. Under året har koncernen
implementerat en kompetenshöjande utbildning ”Synsams
Framtida Ledare”. Syftet är att säkra framtida succession,
behålla talanger samt stärka arbetsgivarvarumärket.
Programmet utbildar och coachar ”Sales and Customer
Advisors” så att de ska lyckas i en framtida roll som
butikschef inom Synsam.
Under året har 35 utvalda medarbetare genomgått
utbildningen.
”Programmet har sin utgångspunkt i en
koncerngemensam plattform för ledarskap. Den ger
support för att jag som framtida ledare ska kunna leda,
motivera och driva mitt team mot att trivas tillsammans
och nå uppsatta mål. Programmet innehåller fysiska
träffar kombinerat med teamsutbildningar och workshops.
Jag känner mig mycket motiverad att nu få möjligheten
att axla rollen som Synsams nästa ledare.
Trine Nguyen, Sales and Customer Advisors,
Synsam Moss Amfi, Norge
Socialt ansvar
En attraktiv arbetsgivare och
samarbetspartner
Koncernens medarbetare är en av Synsams viktigaste
tillgångar. Att kunna attrahera, utveckla och behålla
medarbetare, är en avgörande framgångsfaktor.
Motiverade medarbetare med rätt kompetens och
förståelse för kundernas behov är en förutsättning för
Synsams fortsatta utveckling som ledande optikkedja
i Norden. Synsam har som målsättning att vara det
mest attraktiva företaget i optikbranschen. Koncernen
strävar efter att erbjuda en trygg, utvecklande och
inkluderande arbetsplats.
Motiverade och kompetenta medarbetare
Synsam arbetar aktivt med att skapa och utveckla
sitt arbetssätt för att uppnå en god arbetsmiljö för
medarbetarna, där kompetensutveckling, hälsa,
mångfald och likabehandling prioriteras. Synsam har
en nolltoleranspolicy för kränkande särbehandling.
Koncernen har som målsättning att minst 85 procent
av medarbetarna vara motiverade och stolta samt dela
företagets värdegrund. Den medarbetarundersökning
som genomfördes 2022 gav ett resultat om 91
procent. Under 2023 har ingen koncerngemensam
medarbetarundersökning genomförts.
I egenskap av arbetsgivare har Synsam också ett ansvar
att upprätthålla rättvisa sociala villkor genom hela
leverantörskedjan. Synsam har dialog med de största
leverantörerna för att säkerställa goda sociala villkor.
Kompetensförsörjning och utveckling
Idag finns det cirka 1 000 licensierade optiker inom
Synsam. Optiker är ett bristyrke med en viktig
samhällsbärande funktion för att folkhälsan.
Med en växande, åldrande befolkning och ökat
skärmanvändande redan i tidig ålder, kommer sannolikt
efterfrågan på optiker att fortsätta att öka och rollen
över tid att bli mer samhällskritisk. Synsam arbetar
aktivt för att fler ska utbilda sig till optiker, men även
för att behålla de optiker som koncernen har. En
viktig del i det arbetet är att säkerställa att optikerna
är motiverade och har en god arbetsmiljö. För att
möjliggöra en mer flexibel vardag erbjuder Synsam
en tjänst som Remote Examination Optiker. Tjänsten
möjliggör att optikern kan arbeta på distans genom
att synundersökningarna utförs digitalt. I korthet
innebär det att optikern närvarar digitalt via en skärm i
undersökningsrummet i butiken. På plats i rummet och
fysiskt närvarande under hela besöket finns en utbildad
optikerassistent med viss klinisk kompetens som bistår
både kunden plats i undersökningsrummet och optikern
på distans. Kvaliteten är precis lika hög som vid en
traditionell synundersökning och utförda tester visar att
utfallet av kundnöjdheten är på samma höga nivå som
vid en traditionell synundersökning.
I arbetet med att erbjuda koncernens optiker
en möjlighet till fortsatt kompetensutveckling
arrangerades ett antal webbinarier under året.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
31
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Viainterna utbildningsplattformen Synsam Academy
erbjuds en rad olika utbildningar, bland annat
finns möjligheten att specialisera sig inom olika
optiska ämnesområden, som exempelvis behandling
av myopi. Via Synsam Academy ges även övriga
medarbetare möjlighet till kompetensutveckling. I
utbildningsprogrammet lanseras löpande kurser inom
allt från optik, till linswebbinarier, körkortskontroller och
produktkunskap.
Säkra arbetsplatser genom hela värdekedjan
Synsam är medlem i Business Social Compliance
Initiative (BSCI). Samarbetsinitiativet BSCI hjälper
koncernen att säkra ansvarstagandet genom
leverantörskedjan och Synsam använder Amfori BSCI:s
uppförandekod. Den bygger på elva principer som, bland
annat, inkluderar förbud mot barnarbete, tvångsarbete
och korruption. Principerna innefattar även krav
säkerhet och skäliga arbetstider. Synsams medlemskap
i BSCI innebär regelbundna kontroller som genomförs
vid koncernens produktionsenheter i Asien. För att
säkerställa att BSCI:s krav uppfylls utfördes under året
heldagsbesök av oberoende auditörer. Inga allvarliga
avvikelser rapporterades under 2023. Utöver BSCI:s
principer kräver Synsam även att alla transportörer och
speditörer ska ha kollektivavtal för sina medarbetare.
Antikorruption
Synsam tillämpar en strikt nolltolerans mot korruption.
Nolltoleransen innefattar mutor, korruption och
andra former av oetiskt agerande i affärsrelationer.
Koncernens antikorruptionspolicy reglerar bland annat
givande och mottagande av förmåner eller gåvor,
samt regelverk för agenter och andra mellanhänder.
Synsam informerar sina medarbetare om policyn. Under
året noterades inga försök till, eller misstankar om,
korruption eller mutor bland medarbetarna.
Visselblåsarpolicy
Synsam har en visselblåsarpolicy som är tillgänglig
både internt och externt. Policyn är framtagen i
enlighet med Synsams grundläggande värderingar och
Code of Conduct. Synsam anser att det är viktigt att
eventuella missförhållanden och misstankar om sådana
missförhållanden som äger rum inom organisationen
rapporteras, utreds och åtgärdas så fort som möjligt.
Under 2023 rapporterades ett fall (0).
Jämställt och inkluderande
Synsams ambition är att erbjuda en jämställd och
inkluderande arbetsplats. En jämn könsfördelning på
alla nivåer i företaget är eftersträvansvärt. Samtliga
ledningsgrupper och styrelser i koncernens bolag ska ha
en jämn könsfördelning. Andel kvinnor eller män ska ej
understiga 40 procent och ej överstiga 60 procent.
HÅLLBARHET
Total fördelning kvinnor/män alla
ledningsgrupper och styrelser Synsam Group 2023
VERKSAMHETEN
Medelantal anställda 2023
Män
Kvinnor
48 %
52 %
0 500 1 000 1 500 2 000 2 500 3 000 3 500
3 413
298
238
1 646
569
662
Totalt
Segment Sverige
Segment Danmark
Segment Norge
Segment Finland
Kvinnor
Män
Övriga &
Centrala funktioner
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
32
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Miljöansvar
En ansvarsfull verksamhet
Ambitionen att införa cirkulära flöden i verksamheten
är en viktig grundpelare i Synsams miljöarbete.
Produktion, konsumtion och återanvändning ska vara
sammanlänkade och transparenta. Synsam arbetar
ständigt för att identifiera och förbättra processer
i värdekedjan genom att ställa höga krav på både
den egna organisationen och dess leverantörer.
En viktig del i arbetet under 2023 har varit det
fortsatta utvecklingsarbetet av biobaserade material
i produktions- och innovationscentret på Frösön
iSverige.
Klimatberäkningar, SCOPE 1 & 2
Redovisade klimatdata för Scope 1 och 2 omfattar
bränsle- och elanvändning i leasade företagsbilar,
energianvändning (el och värme) i samtliga butiker
som ägs av Synsam (exklusive franchisebutiker) och
kontor, samt energianvändning (el och fjärrvärme) i
Synsam Groups produktions- och innovationscenter i
Östersund.
För företagsbilar i Sverige, Norge och Finland
har faktisk el- och bränsleförbrukning och/eller
information om körsträcka i kilometer samlats in. I
Sverige estimerades el- och bränsleförbrukningen för
november till december på basen av insamlade data
för januari till oktober. El- och bränsleförbrukning i
Danmark har estimerats baserat på antaganden om
antal bilar, biltyp och körsträcka per bil.
HÅLLBARHET
Genomförda klimatberäkningar är till stor del
baserade på insamlad ekonomisk aktivitetsdata,
samt på estimat där faktiska data inte har
varit tillgängliga. Utsläppssiffror för år 2022 har
reviderats sedan publiceringen av föregående
års hållbarhetsrapport eftersom en felaktighet
har upptäckts avseende elförbrukningen i
butiker i Danmark, samt bränsleförbrukningen i
företagsbilar i Norge.
Scope 1 omfattar alla direkta utsläpp som sker i tillgångar
som antingen ägs av Synsam eller där Synsam har kontroll
över driften. Utsläpp från förbränning av bränslen i leasade
företagsbilar är beräknade med hjälp av utsläppsfaktorer
publicerade av Storbritanniens miljödepartement (DEFRA,
2023). I Sverige och Norge har hänsyn tagits till ungefärlig
nivå av bioinblandning i vanlig bensin och diesel.
Scope 2 omfattar indirekta utsläpp relaterade till produktion
av inköpt energi (el och värme) i anläggningar där Synsam
har kontroll över driften (franchise-butiker ej inkluderade).
De utsläppsfaktorer som har använts för beräkning av elens
klimatpåverkan enligt platsbaserad metod är baserade
på nationella brutto-elproduktionsmixer för år 2021
publicerade av International Energy Agency (IEA, 2023),
samt utsläppsfaktor publicerad av Energinet i Danmark
för den danska elmixen för år 2022 (Energinet, 2023). De
utsläppsfaktorer som har använts för el som inte täcks av
ursprungsgarantier, så kallad ”residualmix”, är publicerade
av AIB (2023) och gäller år 2022. Utsläppsfaktorer för
fjärrvärme i Sverige, Norge, Danmark och Finland är
baserade på nationella tal för senast tillgängliga år
publicerade av lokala branschorganisationer och/eller
statistikmyndigheter (Energiföretagen, 2023; SSB, 2023;
Energistyrelsen, 2023; Finnish Energy, 2023).
SCOPE 1 SCOPE 2
lokations
-
baserad
metod
1
SCOPE 2
marknads
-
baserad
metod
2
2023
201,7 1 065,0 3 602
2022
265 1 112,3 3 525,1
% ändring
-24% -4% 2%
Synsams klimatutsläpp 2023 och 2022,
i ton CO
2
-ekvivalenter (tCO
2
e)
SCOPE 1
MWh
SCOPE 2
el, MWh
SCOPE 2
fjärrvärme,
MWh
SCOPE 2
total, MWh
SCOPE 1+2,
MWh
2023
835,4 15 533,8 11 507,3 27 041,1 54 917,6
2022
1 214 14 260,9 12 088,2 26 349,1 53 911,8
% ändring
-31% 9% -5% 3% 2%
Energianvändning 2023 och 2022 (MWh)
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
33
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
I Sverige har faktiska data (helår) samlats in för
elanvändningen i 70 procent av butikerna. För
anläggningen i Östersund har faktiska data för
elanvändningen under januari till november samlats in,
och värmeanvändning under januari till oktober. I Norge
samlades data in för 83 procent av butikerna (helår)
och i Danmark för cirka 97 procent av butikerna (helår).
I Finland har data för större delen av butikerna samlats
in gällande januari till oktober. Butiker och månader
som inte ingick i insamlade data har estimerats baserat
på tillgängliga siffror. Uppvärmning är oftast inkluderat
i butikshyran och har därför i de flesta fall estimerats
baserat på energistatistik för lokaler från svenska
Energimyndigheten (2022) och yta. Uppvärmningssätt
har antagits vara fjärrvärme i samtliga lokaler.
Utsläppen i Scope 1 har minskat med 24 procent under
2023 jämfört med 2022 (-63,3 tCO2e), vilket till stor del
beror på en övergång till elbilar i Sverige och Norge.
Elanvändning i butiker står för den absolut största delen
av Scope 2. Utsläppen i Scope 2 platsbaserad metod
(emissionsfaktorer baserade på nationella elmixar)
minskade med cirka 4 procent 2023, trots att den
totala användningen av el och värme enligt beräkning
ökade med cirka 3 procent. Synsams bedömning är att
detta beror på ökad användning av förnybar el i länder
med lägre utsläpp av växthusgaser per kWh, och/eller
naturliga variationen av de nationella utsläppstalen
vilka beror på varierande väderförhållanden.
Utsläppen i Scope 2 - marknadsbaserad metod
(emissionsfaktorer baserade på finansiella instrument
såsom ursprungsgarantier) ökade marginellt i 2023
med cirka 2 procent, i linje med ökningen av el- och
värmeanvändningen angiven ovan. Andelen inköpt
förnybar el ökade mellan 2022 och 2023, från cirka 34
procent till 49 procent, vilket resulterade i cirka 2 600
MWh mer inköpt förnybar el under 2023.
Under året har Synsam fortsatt insamling av data
för Scope 3, som rör utsläpp som sker i Synsams
värdekedja. Arbete påbörjades 2022. Scope 3 inkluderar
framför allt produktion av inköpta råmaterial och
produkter, transporter av färdiga varor mellan fabrik,
lager och butik. Mängd inköpt material och produkter
är baserat på en kombination av inköpsdata från
Synsam och leverantörsspecifika data för material-
och energianvändning. Tillgängliga data tyder på
att Synsams största klimatpåverkan uppstår i Scope
3 där utsläpp från produktion av inköpta material
och produkter står för den absolut största delen av
de beräknade Scope 3-utsläppen. Synsam fortsätter
arbetet med att säkerställa heltäckande insamling av
tillförlitlig Scope 3-data genom att kravställa och ha en
aktiv dialog med leverantörer.
Design- och produktutveckling i råvarumaterial
Arbetet med att ta fram produkter som har
lång livslängd och är återvinningsbara börjar vid
designbordet och vid inköp av råvarumaterial. Synsam
integrerar hållbarhet i designen av sina bågar genom
innovations- och utvecklingsarbete. Koncernen prövar
ständigt nya möjligheter för design och materialval i sin
strävan efter förbättringar.
Biomaterial i produktionen av glasögon
En viktig del i arbetet med att minska koncernens
miljöpåverkan är att ständigt utöka andelen
biomaterial, samt att skapa produkter med lång
livslängd. Synsam utökade under året andelen bågar och
fodral framtagna av ekomaterial när svensktillverkade
Jämtö utökade sin kollektion. Genom produktions- och
innovationscentret på Frösön skapar Synsam bättre
förutsättningar för att utöka användandet av återvunna
och biomaterial i produktionen. I centret testas nya
hållbara material för framtidens produktion. För att
främja återbruk och återvinning arbetar Synsam aktivt
med egna hållbarhetsinitiativ som Synsam Outlet
och Sea2See-kollektionen. På så sätt gör koncernen
det enklare för kunderna att köpa secondhandbågar
och bågar framställda av återanvänt och återvunnet
material.
Kunder hjälper till att återvinna och
återanvända glasögon
I Synsams butiker kan kunderna lämna in glasögon
för återbruk och återvinning. Synsam tar emot alla
typer av glasögon och solglasögon från alla märken,
även sådana som inte har sålts, eller tillverkats, av
koncernen. Volymen sorteras och produkter som butiken
uppfattar vara felfria skickas sedan från butik till
Synsams egen verkstad. Under året mottog verkstaden
133 623 glasögon och solglasögon. Efter genomgång och
iordningsställande skickade därefter verkstaden 52 710
produkter vidare till Synsam Outlet.
Sea2See-kollektionen
I Synsams glasögonkollektion Sea2See används 100
procent återvunnen plast från haven i produktionen.
Bågarna har tagits fram i samarbete med den spanska
organisationen Sea2See, som med hjälp av lokala fiskare
samlar in, sorterar och tillverkar nya produkter av den
växande mängd plast som driver runt i världshaven.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
34
Butikskonceptet Synsam Outlet grundas i
ändrade köpvanor hos kund. Som en följd av att
Lifestyleabonnemanget lanserades 2016, har
kundernas köpvanor utvecklats, då de erbjudits
att hyra sina glasögon istället för att äga
dem och därmed täcka in alla sina behov som
glasögonbärare.
I trygghetspaketet Lifestyle ingår årligt byte så
kunden kan hålla sig uppdaterad utefter behov och
stil. Eftersom många av bågarna som kom in på årligt
byte var i väldigt fint skick så föddes idén att förlänga
bågarnas liv genom att rengöra dem, byta ut eventuella
slitna delar såsom sadlar och erbjuda dem som
secondhandbågar till lägre pris. Upplägget har fördelar
för både kund och miljö.
Synsam Outlet möjliggör en arena för bågarna att få
ett nytt liv hos nya kunder. Detta innebär att bågarna
återigen hyrs ut i trygghetspaket till den nya kunden
med skräddarsydda och anpassade glas för kundens
behov och syn. Genom att återanvända en redan
tillverkad produkt, förlänger Synsam Outlet bågarnas
användningsliv och är således en av de grundläggande
pelarna i Synsams Groups hållbarhetsarbete.
Synsam Outlet ger bågarna
ett andra liv en cirkulär
affärsmodell för Synsam
CASE
Förutom Synsams storsäljare som landar in som
secondhandbågar från Lifestyleabonnemangskunder,
erbjuder Synsam Outlet-butikerna även Outlet-bågar
vilka är utfasade bågar från Synsams butiker, även
dessa till attraktiva låga priser.
Via Synsam Outlet, som möjliggör nytt liv för
secondhand- och Outlet-bågar, blir Synsams
affärsmodell mer cirkulär, i och med att
Lifestyleabonnemangets storsäljare tas hand om och
säljs eller hyrs vidare och utfasade produkter säljs eller
hyrs vidare som Outlet. Ur ett kundperspektiv svarar
Synsam Outlet på efterfrågan om hållbara alternativ
till ett lågt pris. Via butikskonceptet har Synsam lyckats
nå helt nya målgrupper som vill göra medvetna val och
fynda.
Fokus under 2021 och 2022, i samband med lanseringen
av konceptet, var att öppna flertalet butiker, expandera
och testa konceptet direkt tillsammans med kund.
Under 2023 har fokus legat på att vidareutveckla
konceptet och lyssna till kundernas respons. Ett exempel
på det är att namnbyte skett från Synsam Recycling
Outlet till Synsam Outlet för att kunderna eftersökt en
tydlighet i vad butikerna erbjuder märkesbågar till
lågt pris vilket förtydligandet av Outlet signalerar. Vid
utgången av 2023 fanns totalt 20 butiker som hör till
Synsam Outlet-konceptet i Norden.
Under 2023 har Synsam Outlet-sortimentet även
pilottestats i utvalda Synsambutiker i Sverige, Finland
och Norge för att tillgängliggöra konceptet och ge ännu
fler kunder möjligheten att handla mer hållbart för
både miljö och plånbok. En annan utveckling under 2023
har varit införandet av Synsam EyeView i alla Synsam
Outlet-butiker, vilket innebär att Synsam genom
tekniska lösningar kan genomföra synundersökningar
och hjälpa fler kunder, mer flexibelt och efter kundernas
behov.
Målsättningen för 2024 är att göra Synsam Outlet-
konceptet ännu bättre och ännu mer tillgängligt för fler
kunder och på så sätt återanvända och ge fler bågar ett
andra liv hos en ny kund.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
35
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
35
Synsam tar ansvar för
produktionsprocessens alla delar
Produktionen av egna glasögonvarumärken sker
vid koncernens produktions- och innovationscenter
på Frösön, samt med hjälp av leverantörer i Asien
och i Europa. Synsams fokus är alltid, oavsett var
produktionen äger rum, att arbeta för en produktion
som tar ansvar för produktionsprocessens alla delar.
Användningen av kemikalier, vattenförbrukning och
energiförsörjning är det som har störst miljöpåverkan i
produktion av glasögon och glasen i bågarna.
Kemikalier
I enlighet med produktvalsprincipen i Miljöbalkens
andra kapitel arbetar Synsam med att fasa ut kemiska
produkter som innehåller särskilt farliga ämnen. Synsam
genomgår varje år en granskning av samtliga kemikalier
i linje med EU förordningen REACH. Granskningen
identifierar ämnen som ska eller bör fasas ut enligt det
nationella miljökvalitetsmålet ”Giftfri miljö”.
Vattenhantering
Vid produktion av glasögonbågar är användningen
av vatten liten. Det är slipningen av glas, den del av
värdekedjan som Synsams leverantörer står för, som
medför den största förbrukningen av vatten. Vid slipning
av glas till glasögonbågarna är tillgång till vatten
viktigt. Vatten är resurs som måste värnas om, då det
är en ändlig resurs som är livsviktig för människors
överlevnad.
LCA-beräkningar
Synsam har gjort en livscykelanalys (LCA) som räknat
på två av koncernens bågars klimatavtryck (CO2e).
I analysen har fem steg i livscykeln analyserats och
beräknats: råvaruutvinning, ingående transport,
HÅLLBARHET
tillverkning, utgående transport och tillvaratagande av
spill*. Syftet med analysen är att öka jämförbarheten av
Synsams produkters klimatpåverkan över tid, samt att
avgöra var i produktionsprocessen som Synsam kan göra
störst skillnad och förbättringar. Analysen har utförts av
en oberoende tredje part.
Beräkningarna visar att Synsams svenskproducerade
båge har ett lägre klimatavtryck än den båge som
producerats i Asien. I den svenska tillverkningsprocessen
tillvaratas spill bättre, mindre energi används och
paketeringen är mer effektiv. Även den generella
materialframställningen bidrar till lägre klimatpåverkan.
LCA ställer krav på datainsamling och att arbeta med
precision i vår data. Utfallet stärker våra möjligheter
att identifiera var i värdekedjan vi kan minska vår
klimatpåverkan. Resultatet ger oss jämförelsetal för vårt
utvecklingsarbete.
Energiförbrukning i produktion och verksamhet
Synsam eftersträvar att i så stor utsträckning som
möjligt hushålla med sin energianvändning och att
inte förbruka mer el än nödvändigt. Även butikernas
energiförbrukning står i fokus och ambitionen är att
göra dem mer energisnåla. För kontor och butiker ställer
Synsam krav på hyresvärdar och fastighetsförvaltare
att i högsta möjliga grad, där så är möjligt, använda
fossilfri el. Koncernen använder även LED-lampor i alla
butiksskyltar, som förbrukar mindre energi än annan
teknik.
Avfallshantering med fokus på återvinning och
återanvändning
Synsam arbetar aktivt med att, i så stor
utsträckning som möjligt, minimera användningen
av material. Koncernen har som ambition att allt
LCA-beräkningar
Synsam har gjort en livscykelanalys (LCA) som
räknat på två av koncernens bågars klimatavtryck
(CO2e). I analysen har fem steg i livscykeln
analyserats och beräknats: råvaruutvinning,
ingående transport, tillverkning, utgående
transport och tillvaratagande av spill*. Syftet
med analysen är att kunna öka jämförbarheten
av Synsams produkters klimatpåverkan över tid,
samt att kunna se var i produktionsprocessen som
Synsam kan göra störst skillnad och förbättringar.
Analysen har utförts av en oberoende tredje part.
Beräkningarna visar att Synsams svensk producerade
båge har ett lägre klimatavtryck än den båge
som producerats i Asien. I tillverkningsprocessen
tillvaratas spill bättre, mindre energi används och
paketeringen är mer effektiv. Även den generella
materialframställningen bidrar till lägre klimat-
påverkan. LCA ställer krav på datainsamling och att
arbeta med precisionen i vår data, och stärka våra
möjligheter att identifiera var i värdekedjan vi kan
minska vår klimatpåverkan, kommer vara viktigt i
nästa steg. I dagsläget är resultatet ett jämförelse-
tal för vårt egna utvecklingsarbete.
*Beräkningarna gällande tillverkningsprocesser som utförs på produktionsanläggningarna i Asien, Europa och
Sverige har baserats på primära data. För produktionen i Sverige har enbart data från de första månaderna av
produktionen under 2022 använts. Gällande produktion i Asien har data från 2021 använts. Materialleverantörers
specifika data har i mån av tillgänglighet inkluderats. Övriga processer har baserats på generiska data.
2022
Råvaruutvinning Ingående transport Tillverkning Utgående transport Spill
32 %
lägre CO2e-avtryck
för svenska bågen
Båge från Kina Båge från Frösön, Sverige
82 %
6 %
10 %
1 %
1 %
75 %
14 %
1 %
10 %
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
36
HÅLLBARHET
förbrukningsmaterial i verksamheten i första hand
ska gå till återanvändning, materialåtervinning eller
energiåtervinning.
För att säkerställa att källsortering går till på
rätt sätt finns det riktlinjer för alla medarbetare,
i butiker, på kontor och vid det nya produktions-
och innovationscentret på Frösön. I Sverige är det
butikschefen i respektive butik som är ytterst ansvarig
för att det finns behållare för sortering och för att dessa
töms på ett riktigt sätt.
Transporter
En viktig del av koncernens hållbarhetsarbete för
en minskad miljöpåverkan är en genomtänkt och
konsoliderad logistikkedja. Här märks bland annat
förläggandet av produktion i Sverige och att ett ökande
antal produkter därmed är närproducerade. Kontinuerlig
optimering av butikpåfyllnadsflödet och ett aktivt val av
ansvarsfulla förpackningar bidrar också till en minskad
miljöpåverkan. Synsam arbetar också med att fortsatt
reducera antalet tjänsteresor, för att i stället i största
möjliga mån nyttja digital teknik för möten.
Färre transporter och optimerade varuflöden
I arbetet med att minska koncernens miljöpåverkan
spelar logistikkedjan en viktig roll. Under året har nya
systemstöd introducerats för att ytterligare optimera
transporter till butik. Med kontinuerliga förbättringar i
fokus har varuförsörjningsarbetet under året resulterat i
en minskad leveransfrekvens till butiker. Att ett gradvis
ökande antal av Synsams produkter nu produceras i
Sverige minskar ytterligare transportutsläppspåverkan.
Klimatsmarta transporter
Koncernens målsättning är att alltid transportera
produkter på mest klimatsmart sätt. Majoriteten
av långväga transporter görs därför sjövägen,
där omlastningar undviks. Frakter med Synsams
nya sjötransportpartner klimatkompenseras av
leverantören fullt ut. Flygtransport accepteras endast
vid exceptionella tillfällen, som till exempel vid större
försening där kunder riskerar att drabbas.
PostNord är en viktig samarbetspartner för koncernens
transporter. Sedan september 2023 är PostNord-
transporter till Synsams kunder Svanenmärkta. Svanens
e-handelstransportmärkning omfattar bland annat
klimat- och effektivitetskrav på transporten, sociala
krav samt krav på avtalet mellan transportören och
e-handlaren.
Ansvarfulla förpackningar
Synsam har effektiviserat användningen av
transportemballage i transporter mellan centrallager
och butik. Även i övriga led i varuförsörjningskedjan är
minskandet av luft i förpackningarna ett fokusområde,
till exempel Synsams övergång till platta glasögonfodral,
som innebär en ökad fyllnadsgrad i transporterna.
Den wellpapp som används transportförpackningar
till slutkonsument är gjord från hundra procent
återvunnet material. När butikerna skickar in blivande
secondhandbågar till Synsams verkstad, återanvänds de
transportförpackningar som de har mottagit varor i.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
37
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
37
Efter produktionsstarten av egna
varumärken år 2016 i Asien har
Synsam stadigt ökat andelen egna
varumärken. Det egna produktions- och
innovationscentret som invigdes under
2022 på Frösön utanför Östersund är en
grundpelare i bolagets hållbarhetsarbete.
Den egna produktionen gör det också
möjligt att erbjuda bågar som är
anpassade för den nordiska marknaden.
Synsams första kollektion tillverkad på Frösön,
Jämtö, lanserades framgångsrikt 2022 i samt-
liga koncernens butiker i Norden. Jämtö tillver-
kas av material som baseras på FSC-certifierad
trämassa och vegetabilisk olja. Kollektionens
framgång grundar sig i miljömedvetenhet
bland kunder som önskar närproducerade
bågar. Under hösten 2023 lanserades en ny
kollektion i hela Norden producerad på Frösön,
av det egna varumärket Oscar Eide.
Styrkan i den egna produktionen är att
Synsam äger hela kedjan, från idé till att
kunden bär glasögonen. Den hållbara
produktionskedjan tar i beaktande allt från
en välfungerande arbetsmiljö och effektiva
transporter, till teknikval som minimerar
användning av kemikalier och tillvaratagande
av restmaterial i produktionen. Den egna
produktionen ger också möjlighet att testa
mindre volymer och åstadkomma snabbare
time to market. För att snabbt kunna möta
kundernas önskemål och förändringar i
marknaden ser Synsam till att ständigt
utveckla tekniken, bland annat med hjälp
av automation, och att i planering och
produktion väva ihop insikter och kunskap
från olika industrier.
Syftet med produktions- och
innovationscentret är inte endast att
vara en producerande verksamhet
utan även att fungera som en hubb för
hållbar innovation för hela branschen.
Tillvaratagande av restmaterial, nya
alternativa produktionsmetoder och
kompetensutveckling ligger som kärna i
verksamheten.
Tillverkningen i den egna anläggningen på
Frösön startade år 2022 och under 2023 har
Synsam följt den upprampningsplan som
sattes initialt i projektet, för att successivt
skala upp volymerna, fortsätta digitalisera
produktionen, öka produktivitet och
automation samt säkerställa en attraktiv
arbetsplats för medarbetarna.
En hållbar produktionskedja
kärnan i Synsams
närproducerade bågar
CASE
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
38
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Jämtö tillverkas av biomaterial
CASE
Fotosyntesprocess
Skogen genomgår en
fotosyntes process
under sin livslängd där
den tar upp koldioxid
från atmosfären och
släpper ut syre.
Hållbart skogsbruk
All skog som används
till produktion är FSC
och PEFC certifierad
vilket säkerställer ett
hållbart skogsbruk.
Trämassa och cellulosa
Den avverkade skogen går
sedan till industrin som
tillverkar trämassa och
cellulosa. Industrin har
gjort revolutionerande
tekniska utvecklingar för
en mer hållbar industri.
Enligt statistik har industrin
minskat sina CO2 utsläpp
med 59 procent 2018 jämfört
med1990.
Cellulosa diacetate
En unik väldigt ren cellulosa
skickas sedan till kemiföretag
som genom olika processer
framställer cellulosa diacetate.
Till den rena cellulosan tillförs
här exempelvis ättikssyra -
anhydrid och estrar. Ämnen som
tillförs är både fossilbaserade
och organiska ämnen.
Tillverkning av Bio-
cellulosa acetat-skivor
Cellulosa diacetatepulver
levereras sedan till tillverkaren
av Bio-cellulosa acetat
skivor. Här tillförs mjukgörare
(plasticizers) av vegetabiliskt
ursprung. Exempelvis från
ricinbönolja, citronsyra och
sockerrörsolja. Det kan tillföras
UV-skydd och diverse andra
stabiliserande ämnen.
Färger och mönster
skapas
När sedan bio-cellulosa
acetat blandningen är klar
så granuleras materialet till
en fast form där färger och
mönster skapas genom en
mängd olika komplicerade
tekniker och processer.
68%
biobaserat
material.
Synsam produktions-
och innovationscenter
Materialet levereras sedan i
skivor till vårt produktions-
och innovationscenter
Frösön. Dessa skivor har
genom kol-14 metoden
uppmätts till att innehålla
hela 68 procent biobaserat
material.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
39
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
HÅLLBARHET
Hållbarhetsstyrning
Synsams hållbarhetsstyrning är del i koncernens
bolagsstyrningsmodell. Hållbarhetsarbetet i Synsam
styrs av koncernens ramverk för hållbarhet och andra
policyer. Det yttersta ansvaret för mål, implementering
och uppföljning av Synsams hållbarhetsarbete ligger hos
koncernledningen. Tillsammans med koncernens Code
of Conduct sätter Synsams värderingar: kundfokus,
ansvar och innovation ramarna och ger vägledning
i beslut och agerande för hela koncernen. Koden
gäller för samtliga medarbetare och är en del av
introduktionsprogrammet som samtliga nyanställda
genomgår. Synsams Supplier Code of Conduct är
baserad på FN:s allmänna förklaring om de mänskliga
rättigheterna och tillhörande FN-konventioner,
ILO:s Deklaration om Grundläggande Principer och
Rättigheter i arbete, samt FN:s Global Compact.
Genom att alltid följa regler och riktlinjer som säkrar
klinisk kvalitet kan Synsam garantera ett tryggt och
kvalitativt möte med kund. En viktig del i arbetet för
att säkra ett erbjudande av hög klinisk kvalitet, är
användandet av certifieringar. Som ett exempel är den
kliniska kvaliteten i de svenska butikerna certifierad
enligt Optikbranschens kvalitetsnorm. Certifieringen
bygger på de regler som styr de kliniska delarna av
optikerns verksamhet och summerar optikerföreskriften
och patientdatalagen (PDL) i en certifiering som
regelbundet kontrolleras och revideras genom besök i
butik. För Synsam är det av stor betydelse att behandla
kunders personuppgifter på ett tryggt och säkert sätt.
Synsam arbetar aktivt med att säkerställa
verksamhetens efterlevnad gällande dataskyddslagar,
som exempelvis lokala patientdatalagar och
dataskyddsförordningen (GDPR). Som stöd i
hållbarhetsarbetet finns ett antal koncerngemensamma
och landspecifika policyer. Bland dessa återfinns Code
of Conduct, uppförandekod för leverantörer (Supplier
Code of Conduct), visselblåsarpolicy, arbetsmiljöpolicy,
policy för likabehandling och antikorruptionspolicy.
Koncernens policyer finns tillgängliga på intranätet.
Väsentlighetsanalys
Under året har Synsam förberett sig för det kommande
EU-direktivet CSRD. En dubbel väsentlighetsanlys har
genomförts. Resultatet ligger till grund för de delar i
ESRS som koncernen ska rapportera på.
Kontinuerlig dialog med intressenter
Ett viktigt verktyg i utvecklingen av Synsams
hållbarhetsarbete och dess prioriterade inriktningar
är dialogen med interna och externa intressenter.
Intressentdialoger ger koncernen möjlighet att
förtydliga och förklara sin hållbarhetsstrategi på ett
detaljerat plan, samtidigt som Synsam får värdefull
återkoppling från sina intressenter.
Synsams huvudsakliga externa intressentgrupper
är kunder, ägare och samarbetspartners, medan de
interna intressentgrupperna utgörs av styrelse och
medarbetare. Medarbetarna är koncernens viktigaste
ambassadörer och deras synpunkter är en viktig
Om Synsams hållbarhetsarbete
förutsättning för det ständiga förbättringsarbetet
på hållbarhetsområdet, men även för verksamheten i
stort. Inom ramen för hållbarhetsarbetet uppmuntras
medarbetarna aktivt att ta initiativ, vilket också bidrar
till att skapa engagemang och kunskap internt om vad
hållbarhetsarbetet innefattar.
Datainsamling
Synsam utvecklade under 2023 sina metoder och rutiner
för utökad datainsamling. Koncernen arbetar med ett
digitalt system som sammanställer och kan jämföra
hållbarhetsdata över åren. Arbetet för att ytterligare
förbättra och utöka datainsamlingen fortsätter under
2024.
Synsam Groups redovisning i enlighet
med EU:s taxonomiförordning
Taxonomiförordningen började tillämpas den 1 januari
2022 för två miljömål som rör klimatet. Från den 1
januari 2023 började den även tillämpas på de fyra
miljömålen: vatten och marina resurser, omställning
till en cirkulär ekonomi, miljöförstöring och biologisk
mångfald. Syftet med EU:s taxonomiförordning
(EU 2020/852) är att underlätta identifiering och
jämförelse av miljömässigt hållbara investeringar
genom ett gemensamt klassificeringssystem.
Stora företag av allmänt intresse som berörs av
hållbarhetsrapporteringskraven enligt direktivet om
icke-finansiell rapportering (Non Financial Reporting
Directive) ska redovisa hur stor del av verksamheten
som omfattas. Taxonomin utgår från verksamheter
som enligt forskningen står för en stor del av de
klimatpåverkande utsläppen och som EU menar har
en avgörande roll i omställningen till en koldioxidsnål,
motståndskraftig och resurseffektiv ekonomi. Synsam
Groups huvudsakliga ekonomiska verksamhet,
butikshandel inom optik och ögonhälsa, samt Synsams
tillverkning av bågar på innovationscentret på Frösön
ingår ännu inte i taxonomin, vilket innebär att endast
en begränsad del av verksamheten omfattas av EU-
taxonomin. Synsam Group rapporterar på miljömål 1:
begränsningar av klimatförändringar.
Bedömning av överensstämmelse med
taxonomiförordningen
Synsams fastighetsinnehav (hyrda lokaler)
Synsam Group omfattas av den ekonomiska aktiviteten
7.7 Förvärv och ägande av byggnader enligt miljömålet
Begränsning av klimatförändringar. För Synsams
del redovisas de lokaler Synsam hyr som tillgångar
med nyttjanderätt enligt IFRS 16 vilket medför att de
omfattas av EU:s taxonomi. Synsams investeringar i
anpassning av hyrda lokaler, samt reparationer och
underhåll av hyrda lokaler, omfattas också av EU:s
taxonomi. Andel av Synsams omsättning, kapitalutgifter
och driftsutgifter som omfattas av EU:s taxonomi
och som uppfyller kraven för att klassas som hållbara
redovisas på kommande sidor.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
40
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Kärnenergi-och fossilgasrelaterade verksamheter
Ja/Nej
Kärnenergirelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av
innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar
för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom
vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som
producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion
från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för
kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Synsams försäljning av secondhand-varor
I Synsam Groups butikskoncept Synsam Outlet sker
försäljningen av secondhand-varor, som omfattas
av aktiviteten 5.4 Försäljning av secondhand-varor
enligt miljömålet Cirkulär Ekonomi. Dock är det endast
glasögonbågen, och inte glasen, som är en secondhand-
vara och därmed omfattas av taxonomin. År 2023
uppfyller inte Synsam Groups försäljning av second
hand-varor väsentlighetskriteriet, varvid koncernen
valt att inte redovisa försäljningen som omsättning för
verksamheter som omfattas av taxonomin.
Redovisningsprinciper
Den andel av verksamheten som är miljömässigt
hållbar enligt taxonomin ska rapporteras bland annat
genom tre finansiella nyckeltal nedbrutna på vardera
av EU:s sex miljömål. Nedan beskrivs Synsam Groups
tillvägagångssätt för att beräkna de tre nyckeltalen.
Risken för dubbelräkning motverkas eftersom Synsam
Group endast redovisar i enlighet med ett miljömål,
Begränsning av klimatförändringar. Övriga miljömål
bedöms i dagsläget inte vara relevanta för koncernens
ekonomiska aktiviteter.
Omsättning
Total omsättning motsvarar redovisad nettoomsättning
för räkenskapsåret (se nettoomsättning för koncernen
på sid 65 och not 3). Principer för koncernens
intäktsredovisning beskrivs vidare i not 1.
Kapitalutgifter
Synsam Groups anläggningstillgångar motsvarar
bland annat nyttjanderättstillgångar för
butikslokaler. Synsam Group leasar huvudsakligen
butikslokaler varav en majoritet av koncernens
redovisade anläggningstillgångar hänförs till
nyttjanderättstillgångar för leasingavtalen
koncernen undertecknat. Övriga investeringar
i anläggningstillgångar utgörs bland annat av
butiksinventarier, maskin- och IT-utrustning samt
fordon. Värdet av tillgångarna som omfattas av
taxonomin motsvarar anskaffningsvärdet för dessa
genom totalt anskaffade anläggningstillgångar
inklusive nyttjanderättstillgångar under innevarande
rapporteringsperiod (se not 8, 10 och 11). Totala
kapitalutgifter avser tillägg till materiella och
immateriella anläggningstillgångar under året före
avskrivningar och nedskrivningar samt undantaget
förändringar av verkligt värde. Vidare ingår tillägg och
omvärderingar av nyttjanderätter samt materiella
och immateriella anläggningstillgångar relaterat till
rörelseförvärv. Goodwill är inte inkluderat.
Driftsutgifter
Enligt taxonomin ska driftsutgifter som omfattas
motsvara direkta, ej aktiverbara, kostnader för dagligt
underhåll som kan vara eller kan komma att bli
miljömässigt hållbara. Mer specifikt avses bland annat
byggnadsrenovering, kortsiktiga leasingavtal samt
underhåll och reparation. För Synsam Group omfattar
det reparations- och underhållskostnader för lokaler och
utrustning.
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade
verksamheter
Den 1 januari 2023 trädde en kompletterande delegerad
akt i kraft vilket syftar till att företag nu ska redogöra
för taxonomiförenlighet för vissa kärnenergi- och
fossilgasrelaterade verksamheter. Kärnkraft och
fossilgas bedöms av europeiska parlamentet vara
miljömässigt hållbara på en tillfällig basis eftersom de
anses vara viktiga beståndsdelar i omställningsarbetet
mot minskade utsläpp av växthusgaser. Synsam Group
bedriver i dagsläget ingen verksamhet inom något av
dessa områden.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
41
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Omsättning 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsätt-
ning (3)
Andel av
omsätt-
ningen (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald
(10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar
(12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald
(16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)
Andelen förenlig
med taxonomik-
raven (A.1.) eller
som omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsätt-
ning, år 2022 (18)
Kategori
möjliggöran
-
de verksam-
het (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
MSEK
% J; N; N/EL Ja/Nej % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1) 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% - - - - - - - - - - - - - 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% - - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;N/EL 0%
Omsättningen hos de verksamheter som
om fattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 0 0% - - - - - - 0%
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2) 0 0% - - - - - - 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B) 5 905 100%
Totalt 5 905 100%
Andel av omsättningen/total omsättning
Taxonomiförenlighet per mål Mål som omfattas av taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin och är inte förenlig med det relevanta målet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
T = Omställningsverksamheter
E = Möjliggörande
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Hållbar användning och skydd av vatten och marina resurser
CE = Övergång till en cirkulär ekonomi
PPC = Förebyggande och kontroll av föroreningar
BIO = Skydd och återställande av biologisk mångfald och ekosystem
Omsättning
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
42
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Kapitalutgifter
Kapitalutgifter 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1) Kod (2)
Kapitalut-
gifter (3)
Andel av
kapitalut
-
gifter (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald
(10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar
(12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald
(16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)
Andelen förenlig
med taxonomik-
raven (A.1.) eller
som omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsätt-
ning, år 2022 (18)
Kategori
möjliggöran
-
de verksam-
het (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
MSEK %
1
J,N,N/EL
Ja/nej % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% - - - - - - - - - - - - - 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% - - - - - - - - 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL;N/EL 74%
Förvärv och ägande av byggnader (hyrda
lokaler samt investeringar i annans fastighet)
CCM 7.7 362 67% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
362 67% 67% - - - - - 74%
A. Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
362 67% 67% - - - - - 74%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
180 33%
Totalt
541 100%
1) Alla procentsatser är angivna i förhållande till Synsam Groups totala kapitalutgifter under perioden.
Kapitalutgifter hos verksamheter som omfattas av taxonomin avser hyrda lokaler samt investeringar i annans fastighet.
Andel av kapitalutgifter / Totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet per mål Mål som omfattas av taxonomin
CCM 0% 67%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin och är inte förenlig med det relevanta målet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
T = Omställningsverksamheter
E = Möjliggörande
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Hållbar användning och skydd av vatten och marina resurser
CE = Övergång till en cirkulär ekonomi
PPC = Förebyggande och kontroll av föroreningar
BIO = Skydd och återställande av biologisk mångfald och ekosystem
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
43
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Driftsutgifter
Driftsutgifter 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1) Kod (2)
Driftsut-
gifter (3)
Andel av
driftsut
-
gifterna
(4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald
(10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar
(12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald
(16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)
Andelen förenlig
med taxonomik-
raven (A.1.) eller
som omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsätt-
ning, år 2022 (18)
Kategori
möjliggöran
-
de verksam-
het (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
MSEK %
1
J,N,N/EL
Ja/nej % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% - - - - - - - - - - - - - 0% E
Varav omställnin gsverksamheter 0 0% - - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL;N/EL
Förvärv och ägande av byggnader (hyrda lokaler)
CCM 7.7 66 88% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 82%
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
66 88% - - - - - - 82%
A. Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
66 88% - - - - - - 82%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
9 12%
Totalt (A+B)
74 100%
1) Alla procentsatser är angivna i förhållande till Synsam Groups totala driftsutgifter relaterade till materiella anläggningstillgångar under perioden.
Driftsutgifter hos verksamheter som omfattas av taxonomin avser variabla kostnader för hyrda lokaler, vilka ej inräknas i kapitalutgifter för hyrda
lokaler, samt reparationer och underhåll av hyrda lokaler.
Andel av driftutgifter/ totala driftutgifter
Taxonomiförenlighet per mål Mål som omfattas av taxonomin
CCM 0% 88%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin och är inte förenlig med det relevanta målet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
T = Omställningsverksamheter
E = Möjliggörande
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Hållbar användning och skydd av vatten och marina resurser
CE = Övergång till en cirkulär ekonomi
PPC = Förebyggande och kontroll av föroreningar
BIO = Skydd och återställande av biologisk mångfald och ekosystem
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
44
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
Revisorns yttrande
avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Synsam AB (publ), org.nr
556946-3358
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för
hållbarhetsrapporten för år 2023 på sidorna
25–44 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 26 mars 2024
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
45
SYNSAM 2023
HÅLLBARHET
45
Boksl ut
BOKSLUT
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
46
SYNSAM 2023
BOKSLUTBOKSLUT
Innehållsförteckning
Årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2023
Sida Innehåll
48-54 Förvaltningsberättelse
55-64 Bolagsstyrningsrapport
61 Styrelse
63 Koncernledning
65 Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat
66 Koncernens rapport över finansiell ställning
67 Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
67 Koncernens rapport över kassaflöden
68 Moderbolagets resultaträkning
68 Moderbolagets rapport över resultat och övrigt totalresultat
69 Moderbolagets balansräkning
70 Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
70 Moderbolagets kassaflödesanalys
71-101 Noter, gemensamma för moderbolaget och koncernen
102 Underskrifter
103 Revisionsberättelse
107 Finansiella definitioner och företagsspecifik ordlista och definitioner
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
47
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Synsam
AB (publ) avger härmed årsredovisning och
koncernredovisning för räkenskapsåret 2023.
Verksamheten
Synsam är ett ledande och lönsamt livsstilsföretag
inom optik och ögonhälsa i Norden, sett till justerad
EBITDA-marginal. Koncernen bedriver verksamhet
i lokala butiker i Sverige, Danmark, Norge, Finland
samt e-handel /omnichannel i respektive land. Butiker
drivs både i egen regi och av franchisetagare, vilka
även förekommer på Island samt Färöarna. Butikerna
i Sverige, Norge och Finland drivs under varumärket
Synsam och i Danmark och Island under varumärket
Profil Optik, förutom Synsam Outlet som alltid
bedrivs under varumärket Synsam. Synsam har ett
unikt erbjudande av synundersökningar, glasögon,
solglasögon, sportglasögon, linser och tillbehör inom
optik samt glasögonabonnemang med kringtjänster
under namnet Synsam Lifestyle. Synsam erbjuder en mix
av välkända externa varumärken samt House Brands.
Vision
Synsam är det ledande och mest hållbara
livsstilsföretaget inom optik och ögonhälsa.
Affärsidé
Synsam är ett kunddrivet och hållbart livsstilsföretag
som erbjuder prisvärda lösningar för syn, utseende och
ögonhälsa för hela familjen genom unika och innovativa
koncept för varje tillfälle i livet.
Andra kvartalet
Synsams årsstämma hölls den 25 april 2023.
Årsstämman beslutade om omval av Peter Törnquist,
Kenneth Bengtsson, Ann Hellenius, Helena Johnson,
Terje List, Håkan Lundstedt, Gustaf Martin-Löf och
Christoffer Sjøqvist, samt nyval av Anna Omstedt.
Philip Røpcke hade avböjt omval. Peter Törnquist
omvaldes även till styrelsens ordförande. Deloitte
AB valdes som ny revisor för tiden intill slutet av
nästa årsstämma, med huvudansvarig revisor Johan
Telander.
• Vidare beslutades om en aktieutdelning motsvarande
1,70 SEK per aktie. Årsstämman beslutade även att
inrätta ytterligare ett långsiktigt incitamentsprogram
(LTIP 2023) för bolagets koncernledning och andra
utvalda nyckelpersoner i enlighet med styrelsens
förslag. Ingen kostnad avseende LTIP 2023 har
belastat det andra kvartalet 2023. För övriga beslut
och dokumentation från årsstämman 2023, se
Synsam Groups hemsida www.synsamgroup.com.
• Synsam vinner priset ”Årets butikssäljare 2023”. Retail
Awards är galan för hela handeln i Sverige och har
skapats för att främja enskilda insatser som ger
resultat för företaget och för att lyfta fram goda
föredömen inom branschen. Det är Lova Lindgren,
butikssäljare på Synsam Outlet i Umeå som får
Retail Awards guldmedalj. Lova premieras för sitt
framgångsrika säljresultat i kombination med ett
kundbemötande som bidragit till företagets positiva
utveckling.
Finansiella mål
Tillväxt – Synsam Groups mål är att ha en årlig
organisk tillväxt på 8–12 procent på medellång sikt,
beroende på etableringstakt av nya butiker
Lönsamhet – Synsam Groups mål är att ha en årlig
justerad EBITDA-marginal på 25 procent eller mer på
medellång sikt, beroende på etableringstakt av nya
butiker
Kapitalstruktur – Synsam Groups mål är att
nettoskuld / justerad EBITDA skall vara 2.5x, exkluderat
tillfälliga avvikelser
Utdelningspolicy Synsam Groups mål är att betala
en utdelning på 40 procent–60 procent av årets
nettovinst
Väsentliga händelser under året
Första kvartalet
• Synsam höll en kapitalmarknadsdag den 20 januari
2023 där huvudbudskapet var att Synsam står fast
vid sina finansiella mål och satsar på innovation och
ökad effektivitet.
• Synsam Group utsågs till ”Årets Business Wellness
företag” 2023. Juryn framhåller Synsams innovativa
kraft, utveckling av nya affärsmodeller och
kunderbjudanden samt förmågan att balansera de
kommersiella drivkrafterna med de hållbara målen.
Tredje kvartalet
• Deltagande i LTIP 2023 tecknades den 26 september
2023. Ingen kostnad avseende programmet har
belastat det tredje kvartalet 2023. I syfte att
säkerställa leverans av aktier till deltagare i
programmet kommer förvärv av egna aktier att ske
under det fjärde kvartalet 2023.
Fjärde kvartalet
• I enlighet med styrelsen för Synsam AB (publ) beslut,
med stöd av det bemyndigande som lämnades av
årsstämman den 25 april 2023, har 686 323 egna
aktier förvärvats i Synsam för att säkerställa leverans
av aktier under LTIP 2023. Återköp av egna aktier har
skett på Nasdaq Stockholm under perioden 15–29
december 2023 till ett belopp om 30 MSEK.
• Lansering av produktionsanläggningens andra
kollektion, Oscar Eide, för försäljning i butikerna, ett
närproducerat alternativ som erbjuds kunderna på
den nordiska marknaden.
• I oktober vann Synsam kategorin ”Optiker &
Accessoarer” i Market Awards för andra året i rad!
Juryns motivering Ӂrets vinnare har fortsatt att
bygga ut med nya butiker, nya innovativa grepp och
en förstklassig service till kunderna. Resultatet av
det ambitiösa och målmedvetna arbetet avspeglas
i nyckeltal som imponerar i en för handeln turbulent
tid. Grattis Synsam!”
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
48
SYNSAM 2023
BOKSLUT
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens nettoomsättning
Nettoomsättningen ökade med 11,9 procent till
5905 MSEK (5 277). Organisk tillväxt var 10,3 procent
(10,6) och like-for-like tillväxten var 7,1 procent
(6,7). Nettoeffekt av förvärv bedöms ha påverkat
omsättningen med 11 MSEK (2), motsvarande 0,2
procentenheter (0,0). Valutaomräkningseffekter
påverkade nettoomsättningen positivt med 74 MSEK
(126), motsvarande 1,4 procentenheter (2,7).
Den aktiva kundbasen inom Synsam Lifestyle
abonnemang ökade med 21 procent till 620 tusen
abonnemang (511 tusen) jämfört med den 31 december
2022. Årlig churn för 2023 sjönk till 9,09 procent (9,45).
Nettoomsättningen från glasögonabonnemang ökade
med 15,1 procent till 3 008 MSEK (2 614), där ökningen är
hänförlig till samtliga segment.
Nettoomsättningen från Synsam Groups
linsabonnemang ökade till 375 MSEK (223),
motsvarande en tillväxt om 68 procent. Införandet
av kontaktlinsabonnemanget i Danmark påverkar
tillväxten positivt. Synsam Groups linsabonnemang är
ett avtal med återkommande köp med uppsägningsrätt
senast en vecka innan nästkommande leverans.
Nettoomsättningen från Synsam Groups
onlineförsäljning ökade till 174 MSEK (149), motsvarande
17 procent.
Koncernens resultat
Rörelseresultat före avskrivningar av materiella
och immateriella anläggningstillgångar
(EBITDA)
EBITDA ökade till 1 440 MSEK (1 217) och EBITDA-
marginalen uppgick till 24,1 procent (22,8).
Resultatökningen förklaras till stor del av ökad
omsättning där Synsams helhetserbjudande
innefattande attraktiva butikskoncept, egna House
Brands, digitala lösningar samt abonnemangsaffären
Synsam Lifestyle bidrog positivt till ökningen.
Bruttomarginalen är något lägre jämfört med
föregående år bland annat som en effekt av ökade
inköpspriser. Resultatet har påverkats positivt av det
pågående kostnads- och omstruktureringsprogrammet
fas 1.
Inkörningsfasen av produktionen i Synsam Groups
produktions- och innovationscenter i Östersund har haft
en negativ effekt på EBITDA uppgående till 19 MSEK (27).
Rörelseresultat före avskrivningar av
immateriella anläggningstillgångar (EBITA)
EBITA ökade till 850 MSEK (698), motsvarande en EBITA-
marginal om 14,2 procent (13,1).
Resultatökningen har sin grund i de effekter som
påverkat EBITDA vilket till viss del har motverkats av
högre avskrivningar som en följd av ackumulerat högre
investeringar de senaste åren.
Resultatet i övrigt
Rörelseresultatet (EBIT) ökade under 2023 till 696 MSEK
(552), som en följd av de effekter som påverkat EBITDA
vilket till viss del har motverkats av högre avskrivningar
som en följd av ackumulerat högre investeringar de
senaste åren.
Resultatet före skatt uppgick till 415 MSEK (415) och
resultatet efter skatt uppgick till 311 MSEK (328), varav
skatt uppgick till -105 MSEK (-87) vilket motsvarar
en effektiv skattesats om 25 procent (21). Beslut från
Skatteverket har gett en positiv resultateffekt på skatt
om 7 MSEK (15). Ej avdragsgilla räntekostnader påverkar
skatten negativt.
Finansnettot uppgick till -281 MSEK (-137) för
helåret. Valutakursförändringar har påverkat
finansnettot med -2 MSEK jämfört med 38 MSEK
för motsvarande period föregående år. Koncernen
redovisar valutakursjusteringar för kundfordringar
och leverantörsskulder i finansnettot. Ränteintäkter
från Synsam Lifestyle uppgick till 249 MSEK (135) och
relaterade kreditkostnader uppgick till 352 MSEK (206).
Synsam Group årsvis churn
Synsam Group årsvis churn - Synsam Lifestyle är
ett mått på hur stor andel av kunderna som lämnar
glasögonabonnemanget. Årlig churn för 2023
reducerades till 9,09 procent (9,45). För definitioner se
avsnitt ”Ordlista och definitioner” på sidan 107.
Kassaflöde
Löpande verksamheten
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick
till 1 150 MSEK (690). Betald skatt uppgick till -144 MSEK
(-153).
Investeringsverksamheten
Under 2023 uppgick investeringar i materiella och
immateriella anläggningstillgångar till 247 MSEK (382).
Finansieringsverksamheten
Likvida medel uppgick till 582 MSEK (444) vid årets
utgång. Kursdifferens i likvida medel uppgick till -30
MSEK (14). Befintliga banklån, som togs upp i samband
med koncernens refinansiering i det fjärde kvartalet
2021, är amorteringsfria och löper på tre respektive
fem år. Inga nya banklån har tagits upp och ingen
amortering har skett under året. Under 2023 har en
utdelning till Synsams aktieägare utbetalats om 253
MSEK (255). I fjärde kvartalet har återköp av egna aktier
skett om 30 MSEK (47).
Finansiell ställning
Skulder till kreditinstitut uppgick till 2 493 MSEK (2 488),
varav 464 MSEK (-) var kortfristiga skulder, per den
31 december 2023. Det outnyttjade kreditutrymmet
uppgick till 940 MSEK (940). Leasingskulder uppgick till
762 MSEK (909) per den 31 december 2023. Nettoskulden
vid årets utgång uppgick till 2 720 MSEK
1)
(2 969).
En utdelning till Synsams aktieägare om 253 MSEK
(255) har skett under 2023 vilket påverkat nettoskulden
negativt. Även återköp av aktier om 30 MSEK (47) har
påverkat nettoskulden negativt medan valutaeffekt
på skulder till kreditinstitut på grund av att vissa lån är
upptagna i annan valuta än SEK varit positiv i år om
2 MSEK (-65).
Om nettoskulden hade beräknats utan hänsyn till
IFRS 16 hade den vid årsskiftet 31 december 2023
uppgått till 1 971 MSEK
1)
(2 073).
1) Likvida medel kopplat till depåkonto hos kreditinstitut för
återköp av aktier som säkerhet för LTIP 2023, är per balansdagen
pantsatta om 37 MSEK (-) och återläggs därför i beräkningen av
nettoskulden.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
49
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Förvärv och etableringar
Första kvartalet
Under det första kvartalet har fem egna butiker
öppnats, samtidigt som fyra butiker har slagits samman
med andra butiker och en butik har omvandlats från
konceptet Synsam Outlet till ordinarie butik.
Synsam Sverige har under första kvartalet öppnat en
ny butik i Söderköping. Samtidigt som två butiker har
slagits samman med andra butiker, i Hallunda Centrum
samt Synsam Outlet Drottninggatan i Stockholm.
I Synsam Norge har två nya butiker öppnats under
första kvartalet, en i Trondheim (Sirkus) samt en butik
i Molde.
I Synsam Finland har två nya butiker öppnats, en i
Järvenpää och den andra i Riihimiäki. Synsam Erottaja
slogs samman med en annan butik i början av året,
samtidigt som butiken Synsam Ideapark Lempäälä har
omvandlats från konceptet Synsam Outlet till ordinarie
butik.
I Övriga & Centrala funktioner har en Ai-butik i Sverige
slagits samman med en annan butik.
I Synsam Danmark har inga förändringar i
butiksbeståndet skett under första kvartalet.
Andra kvartalet
Synsam har den 1 april 2023 förvärvat verksamheten
från en tidigare franchisetagare, Synsambutiken på
Järntorget i Göteborg.
Synsam Sverige har under kvartalet öppnat en ny butik i
Tidaholm. Samtidigt som Synsam Helsingborg Söder och
Synsam Uppsala Trend har slagits samman med varsin
butik i respektive ort.
I Synsam Norge har två nya butiker öppnats under det
fjärde kvartalet, i Kristiansund och i Narvik. Synsam Alta
Brillehuset har slagits samman med Synsam Alta.
Synsam Finland har öppnat två nya butiker i det fjärde
kvartalet, Synsam Myyrmanni i Helsingfors och Synsam
Zeppelin i Uleåborg. Samtidigt som Synsam Outlet Itis
har slagits samman med Synsam Optilook Itäkeskus.
I Övriga & Centrala funktioner har inga förändringar
skett i kvartalet.
Ett mindre förvärv har gjorts, dock enbart en marginell
effekt på koncernens omsättning och resultat.
Antal butiker och omni-koncept
Det totala antalet butiker vid årets utgång var 547
(536), varav antal egna butiker 517 (503).
Under 2023 har Synsam öppnat totalt 22 nya butiker
och under treårsperioden 2021–2023 har Synsam öppnat
totalt 85 nya butiker.
Synsam har skapat ett integrerat omni-koncept
som väver samman Synsams digitala och fysiska
sälj- och servicekanaler för att ge bästa produkt- och
tjänsteerbjudande samt köp- och serviceupplevelse till
kunderna.
Synsam Finland har öppnat en ny butik, Synsam Kaari.
I Övriga & Centrala funktioner har en Ai-butik i Sverige
slagits samman med en annan Synsam butik.
Det förvärv som har gjorts har en marginell effekt
koncernens omsättning och resultat.
Tredje kvartalet
Synsam Sverige har under kvartalet öppnat två nya
butiker, Synsam Hyllinge och Synsam Giraffen, Kalmar.
Synsam Giraffen är den första Synsambutiken som
utöver det ordinarie Synsamsortimentet också erbjuder
ett Synsam Outletsortiment.
I Synsam Danmark har franchisebutiken Profil Optik
Akureyri stängt.
I Synsam Norge har en ny butik öppnats under tredje
kvartalet, i Egersund.
Synsam Finland har öppnat två nya butiker i kvartalet,
Synsam Maxinge i Åbo och Synsam Skanssi i Jomala på
Åland.
I Övriga & Centrala funktioner har två Synsam
Hörselbutiker öppnats i Sverige, en i Östersund och en
i Luleå.
Fjärde kvartalet
Synsam Sverige har under kvartalet öppnat fyra nya
butiker, Synsam Frösön, Synsam Sigtuna, Synsam Åre
och Synsam Askersund. Den tidigare franchisebutiken
Synsam Lysekil har genom uppköp blivit en helägd
Synsam butik under kvartalet.
I Synsam Danmark har Profil Optik Kolding slagits
samman med Profil Optik Optikjær.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
50
SYNSAM 2023
BOKSLUT
UTVECKLING PER SEGMENT
Inom Synsam Group finns fyra segment, Sverige,
Danmark, Norge och Finland. Till segmenten räknas
de olika geografiska marknadernas omsättning,
förutom den omsättning som hör till Övriga & Centrala
funktioner, och de kostnader som kan hänföras
direkt till omsättningen. Vissa kostnader är beslutade
på koncernnivå och ingår därmed inte i respektive
segment, som t ex vissa marknadsföringskostnader
samt andra centrala aktiviteter och funktioner såsom
treasury-, ekonomi- och IT-funktioner. Dessa kostnader
redovisas inom Övriga & Centrala funktioner.
Nettoomsättning från externa kunder kommer
från försäljning av varor (framför allt av glasögon,
solglasögon och kontaktlinser) samt synundersökningar
(tjänster) och intäkter från Synsam Lifestyle.
Nettoomsättningen i segmenten följs även specifikt upp
avseende Synsam Lifestyle.
Synsam Sverige
Nettoomsättningen för 2023 ökade med 11,9 procent
till 2 835 MSEK (2 534). Organisk tillväxt var 11,5 procent
(11,6) och like-for-like tillväxten var 8,9 procent (8,5).
EBITDA uppgick till 895 MSEK (758).
Synsam har en stark varumärkes- och marknadsposition
i Sverige, vilket har stärkts betydligt under 2023.
Omsättningsökningen förklaras av Synsams
helhetserbjudande innefattande attraktiva
butikskoncept, egna House Brands, digitala lösningar
samt abonnemangsaffären Synsam Lifestyle. Även en
ökning av antalet nya butiker har bidragit till tillväxten.
Bruttomarginalen är något under föregående år bland
annat som en effekt av åtgärder för att säkerställa
prisvärdhet. Mixeffekten vad gäller bruttomarginal
påverkas positivt av högre andel förlängningar av
Synsam Lifestyle abonnemang men negativt av högre
andel onlineförsäljning. Kostnadsprogrammet som
pågått under 2023 har givit positiv effekt och ökad
effektivitet har reducerat personalkostnaderna som
andel av omsättningen, vilket motverkats till viss del av
kostnader för att säkra optikerkapacitet på såväl kort
som lång sikt, där Synsam EyeView har införts i mer
än en tredjedel av Synsam Sveriges butiker. EBITDA-
marginalen har stärkts under 2023.
Synsam Sverige årsvis churn Synsam Lifestyle var 8,36
procent (8,13).
Synsam Danmark
Nettoomsättningen för 2023 ökade med 8,1 procent
till 1 181 MSEK (1 093). Organisk tillväxt uppgick till 0,3
procent (3,9) och like-for-like tillväxten uppgick till 0,2
procent (2,8). Valutaeffekten på nettoomsättningen
mot DKK var positiv och påverkade med 85 MSEK (50).
EBITDA uppgick till 281 MSEK (277).
Den organiska tillväxten sjönk jämfört med
föregående år, i en hårt konkurrensutsatt och
svagare konsumtionsmarknad. Den 1 juli 2023
förändrades kreditlagstiftningen, med påverkan på
kreditvärdighetsbedömningen för kunder till det danska
Lifestyle-erbjudandet, vilket haft direkta såväl som
indirekta negativa effekter på omsättningen under det
andra halvåret 2023.
Flerårsöversikt
Koncernen 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning
5 905 5 277
4 669 3 806 3 741
Rörelseresultat (EBIT)
696 552
633 402 397
Resultat före skatt
415 415
163 -136 -129
Resultat efter skatt
311 328
51 -195 -178
Balansomslutning
8 036 8 019
7 603 7 258 6 893
EBITDA
1)
1 440 1 217
1 189 934 925
Justerad EBITDA
1)
1 440 1 217
1 274 948 984
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK
2)
2,08 2,19
0,60 -2,73 -2,48
Årets kassaflöde
168 -326
-83 601 -62
Medelantalet anställda, st
3 413 3 145
2 671
2 281 2 095
1) Alternativa nyckeltal, APM, för definition se avsnitt ”Finansiella definitioner” på sidan 107.
2) För information om förändring av antal aktier samt genomsnittligt antal aktier se not 20 och 21.
I tabellen nedan återges finansiell information i sammandrag för räkenskapsåren 2019–2023. Belopp i MSEK om inte
annat anges.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
51
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Bruttomarginalen är lägre än föregående år som en
effekt av hårdare konkurrens. Som en följd av den
svagare försäljningsutvecklingen, i kombination
med inflationsdrivna kostnadsökningar, var EBITDA-
marginalen lägre för 2023 jämfört med föregående
år. Åtgärder har vidtagits, som syftar till att ge effekt
på kort såväl som lång sikt. En av dessa åtgärder är
införandet under det andra halvåret av Lifestyle Cash,
där kunden erhåller innehållet i Lifestyle-lösningen,
men utan delbetalning. En pilottest av Synsam EyeView i
Danmark har påbörjats.
Synsam Danmark årsvis churn Synsam Lifestyle var 11,96
procent (13,82).
Synsam Norge
Nettoomsättningen för 2023 ökade med 4,1 procent
till 1 175 MSEK (1 128). Organisk tillväxt uppgick till 8,9
procent (4,9) och även like-for-like tillväxten var positiv
och uppgick till 5,9 procent (3,6). Valutaeffekten på
nettoomsättningen mot NOK var negativ och uppgick
till -55 MSEK (58). EBITDA uppgick till 236 MSEK (239).
Försäljningsökningen var svagare i det fjärde kvartalet
än under de tidigare kvartalen, men var stark för helåret
2023. Det åtgärdsprogram som inleddes under början
av 2023 har bidragit till att de operativa kostnaderna
som andel av omsättningen har reducerats. En lägre
bruttomarginal har dock medfört en lägre EBITDA-
marginal. Marknadspositionen har stärkts under 2023
och i 2024 är fokus att stärka effektiviteten. En ny
ledning är på plats sedan ett år vilket börjar ge effekt på
resultatet. Införandet av Synsam EyeView syftar också
till att stärka tillväxten, genom ökad optikerkapacitet.
Synsam Norge årsvis churn Synsam Lifestyle var 9,05
procent (9,06).
Synsam Finland
Nettoomsättningen för 2023 ökade med 50,2 procent
till 590 MSEK (393). Organisk tillväxt var 39,1 procent
(41,0). Like-for-like tillväxten uppgick till 22,3 procent
(11,0). Valutaeffekten på nettoomsättningen mot EUR
var positiv och uppgick till 43 MSEK (18). EBITDA uppgick
till 75 MSEK (35).
Synsam Finland har haft en mycket stark tillväxt
under 2023. Efter att i 2022 ha nått fjärdeplatsen
i den finska marknaden har Synsam Finland
fortsatt att ta betydande marknadsandelar i
2023. Omsättningsökningen förklaras av Synsams
helhetserbjudande innefattande attraktiva
butikskoncept, egna House Brands, digitala lösningar
samt abonnemangsaffären Synsam Lifestyle.
Butiksexpansion under 2022 och nyetableringar under
2023 har medfört en högre kostnadsbas. Den ökade
försäljningen har dock inneburit skalfördelar vilket
medfört en ökad EBITDA-marginal jämfört med
föregående år.
Synsam Finland årsvis churn Synsam Lifestyle var 7,64
procent (7,82).
ÖVRIG INFORMATION
Övriga & Centrala funktioner
Den externa nettoomsättningen för Övriga & Centrala
funktioner utgörs i huvudsak av försäljning i Ai Eyewear
webshop, Synsam Hörselbutiker, centrallagrets
försäljning av varor till Synsams franchisebutiker samt
en central komponent av omsättningen för Synsam
Lifestyle.
Den externa nettoomsättningen för Övriga & Centrala
funktioner uppgick till 124 MSEK (129). EBITDA uppgick
till -46 MSEK (-92). EBITDA-förbättringen inom Övriga &
Centrala funktioner för helåret 2023 förklaras till nästan
lika stora delar av dels effektivitetsförbättringar, dels
ökad kostnadstäckning för centrala tjänster gentemot
segmenten. Internvinst i lager för centrallagret och
produktionsenheten redovisas inom Övriga & Centrala
funktioner och har därutöver påverkat EBITDA negativt
med 40 MSEK (14).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Risker gällande den nuvarande geopolitiska
situationen
Synsam har ingen direkt eller indirekt exponering mot
Ryssland och Ukraina. Utöver hur kriget påverkar
omvärldssituationen i stort har det inte haft någon
väsentlig finansiell påverkan på Synsam. Synsam bevakar
den geopolitiska och säkerhetspolitiska situationen.
Den pågående konflikten i Röda havet påverkar inte
väsentligt Synsam på kort- och medellång sikt.
Inflation
Inflationen som ökat i omvärlden påverkar Synsam i
form av högre kostnader. Synsam fortsätter agera för
att säkra lönsamheten.
Finansiella risker
Koncernen är till följd av sin verksamhet, investeringar
och finansiering exponerad för olika finansiella risker;
främst relaterade till förändring i räntenivåer och
valutakurser. Koncernens finansiella styrning inriktar
sig mot kontroll och minskning av de finansiella risker
som är en direkt följd av koncernens verksamhet,
investeringar och finansiering. Kända finansiella
risker hanteras i finanspolicyn vilken består av
riktlinjer och regler som beskriver riskmandatet för
finansverksamheten.
Valuta- och ränterisk
Koncernens valuta är svenska kronor till vilka
dotterbolagens balans- och resultaträkningar räknas
om. Synsam är exponerad mot samtliga valutor på
den nordiska marknaden där verksamhet förekommer.
Detta är en följd av att kursfluktuationer påverkar
det omräknade resultatet samt tillgångar och
skulder i balansräkningen för de norska, danska och
finska dotterbolagen. Koncernen säkrar sig inte mot
valutakursfluktuationer. Synsam gör inköp från Asien,
vilket exponerar koncernen mot USD. Inköp från en av
Synsamkoncernens större europeiska leverantörer sker
i EUR.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
52
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Synsam är exponerad mot fluktuationer i räntor
de nordiska marknaderna. Ränterisken är främst
knuten till koncernens skuld till kreditinstitut och
kan hanteras genom användandet av ränteswappar.
Synsamkoncernen tillämpar inte säkringsredovisning.
För ytterligare information om koncernens finansiella
risker, se not 18.
Verksamhetsrisk
Koncernens mest väsentliga verksamhetsrisk är
kopplad till en stark position i respektive land. En stark
position på marknaden hänförs till ”Brand Awareness”,
optimal kundservice och konkurrenskraftiga priser.
Verksamhetsrisk är också påverkan av konjunkturen på
respektive marknad. Konjunkturen påverkar kundernas
köpkraft och köplust och därmed kundtrafiken i
koncernens butiker. I tider av osäkerhet, tenderar kunder
att köpa billigare produkter och mindre ofta men
samtidigt uppskatta en förutsägbarhet av utgifterna.
Den makroekonomiska exponeringen hanteras genom
aktiv marknadsbearbetning. Ambitionen är att på bästa
möjliga sätt förstå kundernas önskemål för att aktivt
utveckla och anpassa kunderbjudandet för att möta
kundens förväntningar och behov.
Medarbetarrisker
För att reducera risken att nyckelmedarbetare lämnar
koncernen, vilket kan leda till brister i Synsams
uppfyllande av sina varumärkeslöften, arbetar
Synsamkoncernen med Talent Management. Synsam
har också en väl utvecklad successionsplanering.
Koncernen har en strategisk och en operationell
ledningsgrupp, eftersom Synsams erfarenhet är att
den decentraliserade ledningsmodellen bygger starkare
team, snabbare informationsflöden och ger ett mer
effektivt beslutsfattande. Varje rörelsesegment finns
representerat i den operativa gruppen och ansvarar fullt
ut för den lokala organisationen, dess försäljning och
också för dess lönsamhet.
Leverantörsrisker
Synsam ställer krav på leverantörer att dessa
skall följa Uppförandekoden. För att motverka
risken att Uppförandekoden inte följs, genomför
Synsamkoncernen regelbunden uppföljning och kontroll.
Förvärv och integrationsarbete
Den organiska tillväxten i Norden är den centrala
delen av tillväxtstrategin. Synsam kan i tillägg
till denna organiska tillväxt, genomföra enstaka
kompletteringsförvärv av mindre bolag. Vid förvärv
finns risk för mindre lönsamma förvärv samt risk
för brister i integration av mindre verksamheter
i befintlig verksamhet. Tillgång till attraktiva
etableringar kan betraktas som en potentiell risk.
Expansionsrisken hanteras genom att säkerställa
att det finns en balanserad plan innehållande
etableringslägen på respektive huvudmarknad. Förvärv
av affärsverksamheter sker efter analys av synergier.
IT-system
Synsam är beroende av väl fungerande IT-system för
att samla, behandla och kommunicera information
på ett säkert och effektivt sätt. Förvaltning och
underhållsarbete för drift av Synsams IT-system sköts
av tredje part. Ett längre avbrott eller allvarligt fel i
IT-systemen kan leda till svårigheter och begränsningar
i leverans av varor, fakturering av kunder eller möjlighet
att presentera finansiell information.
Övrigt
Optikbranschen är en för koncernen ej reglerad
marknad. Dock krävs licens med landspecifika krav för
att den enskilde optikern ska få utföra optikertjänster.
Det finns risk i att antalet licensierade optiker är
begränsat, vilket kan begränsa Synsams omsättning.
För att hantera bristen på licensierade optiker arbetar
Synsam förebyggande med rekrytering och att vara den
mest attraktiva arbetsgivaren inom branschen. Synsam
tar även hjälp av ny teknik, nya processer och arbetssätt
vid genomförandet av synundersökningar, vilket ökar
optikerkapaciteten och förbättrar kundtillgängligheten.
Hållbarhet
Koncernen har upprättat en hållbarhetsrapport enligt
årsredovisningslagen och hänvisar till sidorna 25-
45. Varken moderbolaget eller något annat bolag i
koncernen bedriver tillståndspliktig verksamhet.
Moderbolaget
Synsam AB (publ) med organisationsnummer
556946-3358 är moderbolag i koncernen.
Moderbolagets verksamhet består i att äga och
förvalta aktier i dotterföretag samt bedriva viss
verksamhet inom management.
För 2023 uppgick intäkterna till 16 MSEK (15) och
resultat efter finansnettot uppgick till -166 MSEK
(-177). Finansnettot har under 2023 belastats med
högre räntekostnader jämfört med föregående år,
vilket samtidigt uppvägts av positiva valutaeffekter.
Under året har moderbolagets eget kapital påverkats
bland annat av utdelning till Synsams aktieägare
om 253 MSEK (255) samt återköp av egna aktier om
30 MSEK (47), se vidare information på sidan 70 om
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
samt i not 21.
Medarbetare
Medelantalet heltidsanställda under 2023 uppgick till
3 413, varav 2 776 kvinnor (3 145, varav 2 539 kvinnor).
Ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer avseende ersättning till ledande
befattningshavare framgår av not 5. Aktuella
riktlinjer antogs av årsstämman den 30 mars 2021.
Inga förändringar föreslås inför årsstämman 2024.
På årsstämman 2023 beslutades att inrätta ett
långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram (LTIP
2023) för bolagets koncernledning och andra utvalda
nyckelpersoner, i enlighet med styrelsens förslag.
Inför årsstämman 2024 föreslås ett nytt aktiebaserat
långsiktigt program LTIP 2024.
Händelser efter årets utgång
• I enlighet med styrelsen för Synsam AB (publ) beslut,
med stöd av det bemyndigande som lämnades av
årsstämman den 25 april 2023, har 768 677 egna
aktier förvärvats i Synsam för att säkerställa leverans
av aktier under LTIP 2023. Återköp av egna aktier
har skett på Nasdaq Stockholm under perioden 2–17
januari 2024 till ett belopp om 36 MSEK.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
53
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Utdelning
Styrelsen föreslår en aktieutdelning om 1,80 SEK (1,70)
per aktie.
Framtida utveckling
Synsam har höga framtida ambitioner vad gäller
tillväxt och lönsamhet. Målsättningen är att på
medellång sikt rapportera en organisk tillväxt på
8–12 procent samtidigt som den justerade EBITDA-
marginalen ska vara 25 procent eller högre. Vårt
sikte är inställt på lönsam tillväxt och att tillvarata
de expansionsmöjligheter vi ser i marknaden för att
fortsätta ta marknadsandelar med en lönsamhet i
linje med våra finansiella mål. Vår bedömning är att vi
genom att investera och prioritera tillväxt i kombination
med innovation och effektivitet skapar ett större
aktieägarvärde för framtiden.
Förslag till vinstdisposition
Belopp nedan anges i svenska kronor.
Till årsstämmans förfogande står enligt
balansräkningen för Synsam AB (publ) fritt eget kapital
enligt nedan;
Balanserade vinstmedel 3 631 256 162
Årets resultat -148 754 498
Totalt 3 482 501 664
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att;
Utdelning till aktieägarna
1,80 SEK per aktie 265 680 000
Balanseras i ny räkning 3 216 821 664
Totalt 3 482 501 664
Styrelsens yttrande avseende föreslagen
vinstutdelning
Koncernens egna kapital har beräknats med tillämpning
av de redovisningsregler som gäller enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS). Moderbolagets
egna kapital har beräknats med tillämpning av
Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2, Redovisning för juridisk person. Föreslagen
vinstutdelning består av en kontant utdelning om
1,80 SEK per aktie eller totalt 265,7 MSEK. Koncernens
soliditet beräknas därefter uppgå till cirka 29 procent.
Den föreslagna kontantutdelningen uppgår till cirka
86 procent av årets nettovinst per aktie för koncernen,
vilket är något högre än Synsams mål för utdelning
vilket är att 40–60 procent av årets nettovinst per aktie
ska delas ut till aktieägarna samt att Synsam vid var
tid ska ha en optimal kapitalstruktur. Avvikelsen från
Synsams mål för utdelning motiveras bland annat av
koncernens starka finansiella ställning.
Styrelsen bedömer att bolagets och koncernens egna
kapital efter föreslagen vinstutdelning kommer att
vara tillräckligt stort i relation till verksamhetens art,
omfattning, risker och långivarnas villkor. Styrelsen
har även beaktat koncernens utveckling, likviditet,
investeringsplan samt konjunkturläge.
Vad beträffar företagets och koncernens resultat och
ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat-
och balansräkningar, kassaflödesanalyser och noter.
Samtliga belopp presenteras i miljoner kronor om inte
annat framgår.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
54
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Bolagsstyrning
Styrningen av Synsam utgår från reglerna i
aktiebolagslagen (2005:551), årsredovisningslagen
(1995:1554), bolagets bolagsordning, Nasdaq
Stockholms regelverk för emittenter och Svensk kod
för bolagsstyrning (”koden”), samt andra tillämpliga
svenska och utländska lagar och regler. Rapporteringen
om bolagsstyrning har upprättats i enlighet med koden.
Den huvudsakliga målsättningen med Synsams
bolagsstyrning är att skapa ett ramverk för regler,
ansvarsområden samt processer och rutiner som
effektivt skyddar aktieägarnas och andra parters
intressen genom att minimera risker och skapa
förutsättningar för en trygg expansion av bolagets
verksamhet.
Svensk kod för bolagsstyrning
Koden gäller för alla svenska bolag vars aktier är
noterade på en reglerad marknad i Sverige. Syftet är att
förbättra bolagsstyrningen i börsnoterade bolag och
främja förtroendet för företagen både hos allmänheten
och kapitalmarknaden. Koden bygger på principen ”följ
eller förklara” vilket innebär att man kan avvika från
koden om förklaring kan lämnas till varför avvikelsen
skett. Under verksamhetsåret har det inte förekommit
någon avvikelse mot koden inom Synsam.
Efterlevnad av tillämpliga bestämmelser
för börshandel
Inga överträdelser avseende god sed på
aktiemarknaden eller av tillämpliga börsregler har
rapporterats av Aktiemarknadsnämnden eller Börsens
disciplinnämnd.
Aktien och aktieägare
Synsamaktien är noterad på Nasdaq Stockholm,
Mid Cap-segmentet. Aktiekapitalet uppgick den 31
december 2023 till 1 MSEK, fördelat på 150 000 000
aktier. Synsam AB hade vid årsskiftet 1 631 323 aktier i
eget förvar. Det totala börsvärdet för bolaget uppgick
per den 31 december 2023, baserat på sista betalkurs
45,80 SEK, till 6,87 miljarder SEK. Samtliga aktier
(exklusive aktier i eget förvar) ger lika rösträtt samt lika
rätt i bolagets vinst och kapital. Bolagets bolagsordning
innehåller inga begränsningar i fråga om hur många
röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma.
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2023
till 9 410 stycken. De tio största ägarna kontrollerade
vid samma tidpunkt 87,49 procent av kapitalet och
rösterna, utländska ägare svarade för 71,83 procent
av kapitalet och rösterna. Aktieägare som direkt eller
indirekt, representerar minst en tiondel av röstetalet för
samtliga aktier i Synsam är CVC Capital Partners, vars
ägarinnehav per den 31 december 2023 uppgick till 55,95
procent. För ytterligare information om Synsamaktien
och aktieägare, se sidorna 110-111.
Bolagsstämman
Enligt aktiebolagslagen är bolagsstämman bolagets
högsta beslutande organ. Bolagsstämman kan avgöra
varje fråga i bolaget som inte uttryckligen faller
under ett annat bolagsorgans exklusiva kompetens.
På årsstämman, som ska hållas inom sex månader
från varje räkenskapsårs utgång, utövar aktieägarna
sin rösträtt i frågor såsom fastställande av resultat-
och balansräkning, disposition av bolagets resultat,
beslut om ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och
den verkställande direktören för räkenskapsåret, val
av styrelseledamöter och revisor samt ersättning till
styrelsen och revisorn.
Utöver årsstämman kan extra bolagsstämmor
sammankallas. I enlighet med bolagets bolagsordning
ska kallelse till bolagsstämma ske genom annonsering i
Post- och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls
tillgänglig på bolagets hemsida. Att kallelse har skett
ska samtidigt publiceras i Dagens Nyheter.
Rätt att delta vid bolagsstämman
Alla aktieägare som är direktregistrerade i den av
Euroclear förda aktieboken sex bankdagar före
bolagsstämma och som har meddelat bolaget sin avsikt
att delta vid bolagsstämman senast det datum som
anges i kallelsen, har rätt att delta vid bolagsstämman
och rösta för det antal aktier de innehar. Aktieägare
kan delta vid bolagsstämman personligen eller genom
ombud och kan även åtföljas av högst två biträden.
Initiativ från aktieägare
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat
bolagsstämman måste skicka in en skriftlig begäran
avseende detta till styrelsen. Begäran ska normalt
ha tagits emot av styrelsen senast sju veckor före
bolagsstämman.
Valberedning
Enligt instruktionen för valberedningen ska
valberedningen bestå av fyra ledamöter vilka utses
av de till röstetalet fyra största aktieägarna eller
aktieägargrupperna i bolaget per den sista bankdagen
i augusti året före årsstämman och som önskar utse
en representant. Utöver dessa fyra ledamöter ska
styrelseordföranden vara ledamot i valberedningen.
Valberedningen ska inom sig utse valberedningens
ordförande.
Instruktionen för valberedningen följer koden vad
gäller utnämningen av valberedningens ledamöter.
BOLAGSSTÄMMA
STYRELSE
VALBEREDNING
REVISORER
REVISIONSUTSKOTTET
Ledamöter från styrelsen
VD & KONCERNCHEF
KONCERNLEDNING
PEOPLE COMMITTEE
Ledamöter från styrelsen
Strategier
Mål
Rapporter
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
55
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Ledamöterna i valberedningen ska offentliggöras
senast sex månader före nästkommande årsstämma.
Ledamöterna i valberedningen ska, inom ramen för sina
uppdrag, utföra sina uppgifter i enlighet med koden.
Valberedningens huvudsakliga uppgifter är
att nominera kandidater till posterna som
styrelseordförande och övriga ledamöter i styrelsen
samt lämna förslag på arvode och annan ersättning till
var och en av styrelseledamöterna. Valberedningen ska
också nominera kandidater till posten som revisor samt
lämna förslag på arvode till denna.
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 för Synsam AB (publ) ägde rum
tisdagen den 25 april 2023 kl. 11:00 på Synsam AB
(publ):s huvudkontor, Sankt Eriksgatan 60 i Stockholm.
Det fullständiga protokollet från årsstämman finns
på bolagets webbsida, www.synsamgroup.com.
Årsstämman beslutade i korthet att:
• fastställa resultat- och balansräkningen samt
koncernresultat och koncernbalansräkningen.
• till aktieägarna utdela 1,70 kronor per aktie.
• bevilja ansvarsfrihet åt styrelseledamöterna och
verkställande direktören.
• styrelsearvode ska utgå med 750 000 SEK till styrelsens
ordförande och med 325 000 SEK till var och en av
övriga bolagsstämmovalda ledamöter som inte
är anställda i koncernen, att arvode för arbete i
styrelsens revisionsutskott ska utgå med 160 000
SEK till revisionsutskottets ordförande och med
100000 SEK till varje övrig ledamot; samt att arvode
för arbete i styrelsens People Committee ska utgå
med 100 000 SEK till People Committees ordförande
och med 50 000 SEK till varje övrig ledamot. Det
antecknades att de föreslagna styrelseledamöterna
Gustaf Martin-Löf och Christoffer Sjøqvist, som är
anställda av CVC, liksom tidigare har avböjt arvoden
för styrelse- och utskottsarbete.
• för tiden intill slutet av nästa årsstämma, om omval
av Peter Törnquist, Kenneth Bengtsson, Ann Hellenius,
Helena Johnson, Terje List, Håkan Lundstedt,
Gustaf Martin-Löf och Christoffer Sjøqvist, samt om
nyval av Anna Omstedt. Philip Røpcke hade avböjt
omval. Peter Törnquist omvaldes även till styrelsens
ordförande. Deloitte AB valdes som ny revisor för tiden
intill slutet av nästa årsstämma, med huvudansvarig
revisor Johan Telander.
• godkänna styrelsens ersättningsrapport för 2022.
• anta bemyndigande för styrelsen att för tiden intill
nästa årsstämma att besluta om emission av aktier
och/eller teckningsoptioner och/eller konvertibler i
enlighet med styrelsens förslag.
• bemyndiga styrelsen att, i enlighet med styrelsens
förslag, vid ett eller flera tillfällen före nästa
årsstämma, besluta om förvärv av egna aktier.
• anta styrelsens förslag till att inrätta ett långsiktigt
aktiebaserat incitamentsprogram (LTIP 2023) och i
anslutning till detta ge styrelsen bemyndigande att
besluta om förvärv av egna aktier samt överlåtelse av
egna aktier.
• i enlighet med styrelsens förslag, att ändra
bolagsordningen.
Valberedningen inför årsstämma 2024
Valberedningen inför årsstämman 2024 utgörs av Tomas
Ekman, ordförande i valberedningen och utsedd av
CVC/Theia Holdings S.à r.l., Karin Eliasson, utsedd av
Handelsbanken Fonder, Lovisa Runge, utsedd av Fjärde
AP-fonden, Henrik Söderberg, utsedd av C WorldWide
Asset Management samt Peter Törnquist, styrelsens
ordförande.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 för Synsam AB (publ) äger rum
fredagen den 26 april 2024 kl. 11:00 på Synsam Groups
huvudkontor, Sankt Eriksgatan 60 i Stockholm. För
ytterligare information, se kallelsen till årsstämman på
www.synsamgroup.com.
Styrelsen
Styrelsens uppgifter
Styrelsen är det högsta beslutande organet efter
bolagsstämman och det högsta verkställande
organet. Styrelsens ansvar regleras på ett flertal
nivåer. Styrelsens ansvar regleras huvudsakligen i
aktiebolagslagen. Enligt aktiebolagslagen är styrelsen
ansvarig för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Styrelsen ska vidare
fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation
liksom se till att bolagets organisation är utformad
så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets
ekonomiska förhållanden i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt.
Styrelsen tillämpar koden och Nasdaq Stockholms
regelverk för emittenter, liksom andra tillämpliga
svenska och utländska lagar och regler.
Styrelsens arbete regleras därutöver av bolagets
bolagsordning, anvisningar från bolagsstämman samt
styrelsens arbetsordning som antagits av styrelsen.
Arbetsordningen reglerar bland annat styrelsens roll
och ansvar, styrelsens arbetssätt samt arbetsfördelning
inom styrelsen. Styrelsen antar även instruktioner
för den verkställande direktören för Synsam inklusive
instruktion för ekonomisk rapportering.
I styrelsens uppgifter ingår bland annat att fastställa
mål och strategier, se till att det finns effektiva system
för uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet
och se till att det finns en tillfredsställande kontroll av
att bolaget efterlever lagar och andra regler som är
tillämpliga på bolagets verksamhet. Styrelsen beslutar i
frågor som rör bolagets verksamhetsinriktning, strategi,
affärsplan, resurser och kapitalstruktur, organisation,
förvärv, större investeringar, avyttringar och hel- och
delårsrapporter, samt andra allmänna frågor av
strategisk karaktär. Utöver detta behandlar och beslutar
styrelsen i andra ärenden som bedöms falla utanför
ramen för den verkställande direktörens befogenheter.
Styrelsen ska också se till att erforderliga riktlinjer för
bolagets uppträdande i samhället, i syfte att säkerställa
dess långsiktiga värdeskapande förmåga, fastställs och
säkerställa att bolagets informationsgivning präglas
av öppenhet samt är korrekt, tillförlitlig, relevant och
inte vilseledande. Därtill ingår i styrelsens uppgifter
att tillsätta, utvärdera och vid behov entlediga den
verkställande direktören.
Styrelseordförande
Styrelsens ordförande Peter Törnquist är inte anställd
i bolaget och har inte några uppdrag för bolaget
utöver sitt ordförandeskap i styrelsen. Det är styrelsens
uppfattning att Peter Törnquist tillser att styrelsens
arbete bedrivs effektivt och att den även i övrigt fullgör
de uppgifter som åligger den enligt gällande lag och
övriga bestämmelser.
Styrelseledamöter, storlek och sammansättning
Styrelseledamöter väljs årligen av årsstämman för
tiden intill slutet av nästa årsstämma. Enligt bolagets
bolagsordning ska styrelsen bestå av tre till tio
bolagsstämmovalda ledamöter utan suppleanter.
Styrelsen består av nio ledamöter, som är valda av
årsstämman.
Styrelsen bedöms ha en med hänsyn till bolagets
verksamhet, finansiella ställning, utvecklingsskede
och förhållanden i övrigt lämplig sammansättning.
Styrelsens sammansättning ska spegla och ge utrymme
för de olika kunskaper och erfarenheter som bolagets
strategiska utveckling och styrning kan komma att
kräva. Bolaget har en mångfaldspolicy för koncernen
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
56
SYNSAM 2023
BOKSLUT
som inkluderar bolagets styrelse och ledning. Bolagets
mångfaldspolicy, som är upprättad i enlighet med
kodens regel 4.1, syftar till att uppnå en jämn fördelning
av människor i bolaget när det kommer till ålder, kön,
utbildning och yrkesbakgrund. Mångfaldspolicyn ligger
till grund för valberedningens förslag till styrelse.
Styrelsen uppfyller kodens krav på oberoende.
Oberoende i förhållande till bolaget, bolagets ledning
samt större aktieägare framgår av nedan tabell.
Styrelseledamöterna presenteras i närmare detalj på
sidorna 61-62.
Styrelsens arbetsformer
Direkt efter årsstämman hålls ett konstituerande
styrelsemöte där styrelsens arbetsordning samt
instruktion till bolagets vd fastställs. Vid detta möte
utses även ledamöter till styrelsens revisions- och
People Committee samt firmatecknare för bolaget.
Utöver detta möte har styrelsen ytterligare minst sex
möten under verksamhetsåret. Dessa hålls kvartalsvis
i samband med offentliggörandet av bolagets
ekonomiska rapporter och därutöver en gång i mars
inför slutförandet av årsredovisningen, samt en gång
i juni för strategiska diskussioner. På strategimötet
diskuteras i huvudsak frågor avseende koncernens mål
och strategier, inklusive etableringsstrategi och större
investeringar. På övriga möten hanteras i huvudsak
sedvanliga styrelsefrågor, bolagets rapporter och
avrapportering från styrelsens utskott.
Styrelsen träffar revisorerna en gång per år utan att
företagsledningen är närvarande. Under 2023 har
styrelsen haft 11 styrelsemöten.
Styrelsens arbetsordning förelägger vilka punkter på
dagordningen som ska vara fasta och vilka som kan
variera. Frågor som hanterats i styrelsen under året
är strategisk inriktning, uppföljning av affärsplan,
genomgång av riskhantering, finansiell rapportering
och budget. Viktiga affärsmässiga frågor har varit
tillväxtområden såsom exempelvis Synsam Lifestyle,
hantering av optikersituationen och implementering
av Synsam EyeView, åtgärder i samband med
lågkonjunktur och högre inflation, kapitalmarknadsdag,
strategiplan samt öronhälsosatsningen. Arbetet i
styrelsens utskott utgör en viktig del i styrelsearbetet.
Styrelsen har upprättat instruktioner för utskottens
arbete. People Committee och revisionsutskottet
bereder de frågor som inryms inom utskottens
arbetsområden. De frågor som behandlas på
utskottsmötena protokollförs och delges övriga
styrelseledamöter på styrelsesammanträdena.
Arbetsordningen anger också att styrelsen minst en
gång per år ska sammanträffa med bolagets revisorer.
Därutöver reglerar arbetsordningen vissa formella frågor
såsom kallelseregler och sekretess.
Styrelsen utvärderar sitt arbete varje år och det
ankommer på styrelsens ordförande att tillse att så
sker. Under 2023 har ordföranden genomfört en skriftlig
enkätundersökning med samtliga styrelseledamöter.
Den samlade uppfattningen vid utvärderingen 2023
var att styrelsearbetet fungerat bra under året samt
att styrelsen uppfyllt kodens krav avseende styrelsens
arbete.
Revisionsutskott
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott i enlighet
med aktiebolagslagen. Enligt aktiebolagslagen får
medlemmar av revisionsutskottet inte vara anställda av
bolaget och minst en medlem av revisionsutskottet ska
ha redovisnings- eller revisionskompetens. Nuvarande
revisionsutskott består av tre ledamöter: Peter Törnquist
(revisionsutskottets ordförande), Gustaf Martin-Löf
och Terje List, vilka alla är oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledning. Terje List är även oberoende i
förhållande till bolagets huvudaktieägare.
Revisionsutskottet är ansvarigt för att övervaka
bolagets finansiella rapportering, riskhantering
och interna kontroll, samt redovisning och revision.
Revisionsutskottet granskar och övervakar även
revisorernas opartiskhet och självständighet,
andra tjänster tillhandahållna av bolagets revisor
samt biträder vid upprättandet av förslag till
bolagsstämmans beslut om revisorsval.
People Committee
Styrelsen har inom sig inrättat ett People Committee.
People Committee består av Kenneth Bengtsson (People
Committees ordförande), Peter Törnquist och Christoffer
Sjøqvist, vilka alla är oberoende i förhållande till bolaget
och dess ledning. Kenneth Bengtsson är även oberoende
i förhållande till bolagets huvudaktieägare.
People Committees huvudsakliga uppgifter är att
bereda styrelsens beslut i frågor som rör, bland annat,
anställnings- och ersättningsvillkor för vd och andra
ledande befattningshavare. People Committee ska
för styrelsen bereda styrelsens förslag till riktlinjer
för ersättning och övriga anställningsvillkor till
Styrelsens sammansättning och närvaro under verksamhetsåret
Namn
1)2)3)
Position
Oberoende
Bolaget/Större
aktieägare Styrelsemöten
Revisions-
utskott
People
Committee
Peter Törnquist Ordförande, ledamot Ja/Nej 11/11 4/4 ordförande 9/9
Håkan Lundstedt Vd, ledamot Nej/Ja 11/11
Kenneth Bengtsson Ledamot Ja/Ja 11/11 9/9 (ordförande)
Ann Hellenius Ledamot Ja/Ja 11/11
Helena Johnson Ledamot Ja/Ja 10/11
Terje List Ledamot Ja/Ja 11/11 4/4
Gustaf Martin-Löf Ledamot Ja/Nej 9/11 4/4
Christoffer Sjøqvist Ledamot Ja/Nej 11/11 9/9
Anna Omstedt
4)
Ledamot Ja/Nej 7/7
Philip Røpcke
4)
Ledamot
Ja/Nej 4/4
1) För ytterligare information om styrelseledamöter, se sidorna 61-62. Styrelsens och utskottens arbete beskrivs på sidan 56.
2) För uppgift om födelseår, arbetslivserfarenhet, uppdrag och aktieinnehav se sidorna 61-62.
3) Ledamöternas ersättningar framgår av not 5, se sidorna 81-83.
4) Anna Omstedt nyvaldes på årsstämman 2023 och Philip Røpcke avböjde omval.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
57
SYNSAM 2023
BOKSLUT
vd och andra ledande befattningshavare. People
Committee ska även ta fram underlag i vissa andra
ersättningsärenden av principiell natur eller i övrigt av
väsentlig betydelse, exempelvis aktieoptionsprogram
och vinstandelsprogram, samt övervaka och utvärdera
tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till
ledande befattningshavare som årsstämman enligt lag
ska anta samt de gällande ersättningsstrukturerna och
ersättningsnivåerna i bolaget.
Verkställande direktör och ledande
befattningshavare
Arbetsfördelning mellan styrelse och vd
Styrelsen utser vd för bolaget. Arbetsfördelningen
mellan styrelse och vd finns angiven i styrelsens
arbetsordning och i instruktionen för vd. Bland annat
framgår det att styrelsen är ansvarig för bolagets
styrning, riskhantering, organisation, strategier,
internkontroll och policyer. Vidare beslutar styrelsen
om större investeringar. Styrelsen ansvarar också för
kvaliteten i den finansiella rapporteringen.
Verkställande direktör
Den verkställande direktörens ansvar regleras på ett
flertal nivåer. Den verkställande direktörens ansvar
regleras huvudsakligen i aktiebolagslagen. Enligt
aktiebolagslagen ska den verkställande direktören
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
anvisningar och riktlinjer. Den verkställande direktören
ska därutöver vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska kunna fullgöras i
överensstämmelse med tillämpliga lagar och regler
och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Den verkställande direktören måste också följa bolagets
bolagsordning, riktlinjer lämnade av bolagsstämman,
instruktioner för den verkställande direktören, inklusive
instruktioner för finansiell rapportering, samt andra
interna anvisningar och riktlinjer som fastställts av
styrelsen. Fördelningen av arbete mellan styrelsen och
den verkställande direktören beskrivs i instruktionen för
den verkställande direktören, inklusive instruktionen för
finansiell rapportering.
Den verkställande direktören rapporterar till styrelsen
och är ansvarig för att administrera bolagets ledning
samt verkställa de beslut som fattas av styrelsen. Den
verkställande direktören ska kontrollera och övervaka
att de ärenden som ska behandlas av styrelsen enligt
tillämplig lag, bolagsordning eller interna instruktioner
presenteras för styrelsen och ska fortlöpande hålla
styrelsens ordförande informerad om bolagets
verksamhet, dess resultat och finansiella ställning,
liksom andra väsentliga händelser, omständigheter och
förhållanden.
Den verkställande direktören, Håkan Lundstedt,
presenteras närmare på sidan 61.
Ledande befattningshavare
Synsams koncernledning är uppdelad i en strategisk
ledningsgrupp och en operativ ledningsgrupp.
Arbetsfördelningen mellan den strategiska
ledningsgruppen och den operativa ledningsgruppen
är fastställd i koncernens arbetsordning för
koncernledningen. Den strategiska ledningsgruppen
är ansvarig för frågor av medel- till långsiktig
karaktär, exempelvis status och prioritering av
affärsutvecklingsprojekt, strategiska sortimentsfrågor,
övergripande etableringsplaner, strategiska samarbeten
och större IT-projekt. Verkställande direktören och
CFO ingår tillsammans med andra medlemmar i
koncernledningen i den strategiska ledningsgruppen.
Den operativa ledningsgruppen är ansvarig för frågor av
kortsiktig karaktär, exempelvis taktisk marknadsföring,
kampanjer, sales excellence, koncernens
försäljningsläge samt butikskommunikation.
Verkställande direktören och ländernas Managing
Director ingår tillsammans med andra medlemmar i
koncernledningen i den operativa ledningsgruppen.
Vid uppdatering av strategiplan och inför större
beslut där vd från tid till annan bedömer att hela
koncernledningen bör vara samlad, sammanträder hela
koncernledningen.
Ledande befattningshavare presenteras närmare på
sidorna 63-64.
Ersättning till styrelseledamöter och
ledande befattningshavare
Ersättning till styrelseledamöter
Arvoden och andra ersättningar till
styrelseledamöterna, inklusive styrelseordföranden,
beslutas av årsstämman. Årsstämman som hölls den
25 april 2023 beslutade att det totala arvodet för
styrelseledamöterna, för tiden intill nästa årsstämma,
ska uppgå till 2 785 000 SEK.
750 000 SEK ska utgå till styrelseordföranden och
325 000 SEK vardera till Kenneth Bengtsson, Terje List,
Helena Johnson, Ann Hellenius och Anna Omstedt.
Därutöver ska 160 000 SEK utgå till revisionsutskottets
ordförande och 100 000 SEK vardera till övriga
medlemmar av revisionsutskottet. Ytterligare 100 000
SEK ska betalas till People Committees ordförande
och 50 000 SEK vardera till övriga medlemmar i People
Committee. Gustaf Martin-Löf och Christoffer Sjøqvist
har avböjt ersättning för deras uppdrag i styrelsen,
revisionsutskottet och People Committee. Bolagets
styrelseledamöter har inte rätt till några förmåner när
de avgår som styrelseledamöter.
Ersättning till den verkställande direktören och
andra ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare ska
vara marknadsmässig för att säkerställa Synsams
möjligheter att rekrytera och behålla kompetenta
befattningshavare. Ersättningen ska baseras på den
enskildes kompetens, ansvarsområden och prestation
och ska betalas ut i enlighet med riktlinjerna för
ersättning till vd och ledande befattningshavare
antagna av årsstämman den 30 mars 2021.
Ersättningen till bolagets ledande befattningshavare
utgörs av fast lön, rörlig ersättning baserad på årliga
prestationsbaserade mål (upp till 100 procent av
grundlön), långsiktigt aktiebaserat ersättningsprogram
(LTIP) och övriga förmåner såsom icke-monetära
förmåner, samt pension och försäkringar. Ickemonetära
förmåner kan erbjudas i enlighet med sedvanliga regler
och marknadsstandarder i respektive land. Dessa
förmåner ska inte utgöra en väsentlig del av den totala
ersättningen.
Aktierelaterade incitamentsprogram
På årsstämman 2023 beslutades att inrätta ett
långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram (LTIP
2023) för bolagets koncernledning och andra utvalda
nyckelpersoner, i enlighet med styrelsens förslag. I
anslutning till detta beslutades även att ge styrelsen
bemyndigande att besluta om förvärv av egna aktier
samt överlåtelse av egna aktier. Det övergripande
syftet med LTIP 2023 är att skapa förutsättningar
för att rekrytera och behålla kompetent personal i
Synsamkoncernen, öka motivationen hos personalen
samt uppnå ökad intressegemenskap mellan de
anställda och bolagets aktieägare. För att delta i LTIP
2023 krävs en egeninvestering i aktier i Synsam på
Nasdaq Stockholm och/eller att anställda innehar aktier
sedan tidigare (”investeringsaktier”), vilka allokeras till
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
58
SYNSAM 2023
BOKSLUT
LTIP 2023. För information om fullständigt förslag, se
årsstämmoprotokoll 2023 på bolagets hemsida samt
not 5.
Sedan tidigare löper det aktierelaterade
incitamentsprogrammet LTIP 2022.
Ersättningar under räkenskapsåret 2023
Ersättningar som mottagits av styrelsen och ledande
befattningshavare för räkenskapsåret 2023, samt
riktlinjer i dess helhet, framgår av not 5.
Riskhantering
Det är styrelsen som har det övergripande ansvaret
för koncernens riskarbete. Inom Synsam uppdateras
och analyseras koncernens risksituation regelbundet.
Detta görs genom en systematisk process där risker
identifieras, värderas och bedöms, hanteras, övervakas
och rapporteras. Prioritet läggs på de risker som vid
en samlad bedömning avseende möjlig påverkan och
sannolikhet bedöms kunna ge mest negativ effekt.
Viktiga aspekter i detta är de kontrollaktiviteter
som görs för att undvika, reducera eller förflytta
risken till annan part, genom till exempel försäkring.
Kartläggningen har gjorts på koncernnivå och utgör ett
verktyg för styrelsens och bolagsledningens strategiska
och operativa styrning. Genom kartläggningen kan
fokus riktas mot att minska företagets riskexponering
och att reducera konsekvensen av eventuella infriade
risker. CFO är ansvarig för Synsam Groups övergripande
riskprocess och rapporterar status och avvikelser till
koncernchef, till koncernledning samt till styrelsen.
Rapportering av koncernens samlade riskstatus görs
internt till revisionsutskott och styrelse en gång per år.
Se också riskavsnittet sidorna 52-53.
Hållbarhet
Ambitionerna för Synsam hållbarhetsarbete är högt
satta. Bolaget har som mål att vara och uppfattas som
ett hållbart företag långsiktigt. Synsams vision för hur
bolaget vill arbeta med hållbarhet i koncernen är tydlig:
Vi är det ledande och mest hållbara livsstilsföretaget
inom optik och ögonhälsa. Arbetet med miljömässigt,
socialt och etiskt ansvarstagande inkluderar många
olika områden, som sammantaget syftar till att bidra
till en hållbar samhällsutveckling. Styrelsen följer
upp hållbarhetsarbetet genom koncernledningens
avrapportering.
Synsam ansvarar för värdekedjan i hållbarhetsarbetet
från ax till limpa och bolaget ställer höga interna krav
på medarbetare och externa krav på leverantörer.
Det sociala ansvarstagandet inom Synsams egen
arbetskraft är en mycket viktig del/den allra viktigaste
delen av hållbarhetsarbetet. Miljön är även den
viktig och bolaget ska granska alla verksamhetens
delar; från designutveckling, råvaruinköp, produktion
och transporter. Därtill granskas försäljning till
produktanvändning samt återanvändning och
återvinning. Under varje del i Synsam värdekedja
finns identifierade processer och angreppssätt för
ett ständigt pågående förbättringsarbete. Se också
hållbarhetsrapporten på sidorna 25-45.
Intern kontroll avseende den finansiella
rapporteringen
Styrelsens och den verkställande direktörens ansvar för
intern kontroll regleras i aktiebolagslagen och i koden.
Styrelsen i ett bolag är enligt aktiebolagslagen ansvarig
för bolagets organisation och förvaltning av bolagets
angelägenheter och ska se till att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen
och bolagets ekonomiska förhållanden kontrolleras på
ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören i ett bolag ska enligt
aktiebolagslagen sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens anvisningar och riktlinjer. Den
verkställande direktören ska vidare vidta de åtgärder
som är nödvändiga för att bolagets bokföring
fullgörs i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen sköts på ett betryggande sätt.
Enligt koden ingår det i styrelsens uppgifter att se
till att det finns effektiva system för uppföljning och
kontroll av bolagets verksamhet. Revisionsutskottet
ska enligt aktiebolagslagen, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, övervaka
bolagets finansiella rapportering och med avseende på
den finansiella rapporteringen, övervaka effektiviteten
i bolagets riskhantering, interna kontroll och
internrevision.
Intern kontroll definieras enligt praxis som en process
som påverkas av styrelsen, revisionsutskottet,
verkställande direktören, andra ledande
befattningshavare och övriga medarbetare och som
syftar till att ge en rimlig försäkran om att ett bolags
mål uppnås vad gäller: ändamålsenlig och effektiv
verksamhet, tillförlitlig rapportering och efterlevnad
av tillämpliga lagar och förordningar. Synsams
internkontrollprocess baseras på kontrollmiljön som
skapar disciplin och ger en struktur för de övriga
fyra komponenterna i processen: riskbedömning,
kontrollstrukturer, information och kommunikation,
samt uppföljning.
Intern kontroll över finansiell rapportering syftar till att
skapa en rimlig säkerhet avseende tillförlitligheten i den
externa finansiella rapporteringen i form av kvartals-
och årsrapporter och bokslut samt att den externa
finansiella rapporteringen är upprättad i enlighet med
tillämpliga lagar och redovisningsnormer och andra krav
på noterade bolag. Ytterst vilar ansvaret för den interna
kontrollen på styrelsen som kontinuerligt, genom
revisionsutskottet, utvärderar Synsams riskhantering
och interna kontroll över den finansiella rapporteringen.
Bolagets arbete med den interna kontrollen följer
det ramverk som framtagits av The Committee of
Sponsoring Organizations of the Treadway Commission
(COSO). Ramverket består av fem delområden:
kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter,
information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön består av den organisationsstruktur och
de värderingar, riktlinjer, policyer, instruktioner med
mera som organisationen arbetar efter. Ett effektivt
styrelsearbete är grunden för god internkontroll och
Synsams styrelse har en etablerad arbetsordning och
tydliga instruktioner för sitt arbete. Detta inkluderar
även styrelsens People Committee och revisionsutskott.
En del i styrelsens arbete är att utarbeta och godkänna
de policyer som är styrande för koncernens arbete
med den interna kontrollen. Styrelsen ska också skapa
förutsättningar för en organisationsstruktur med
tydliga roller och ansvar som utmynnar i en effektiv
hantering av verksamhetens risker.
Inom koncernen finns ett regelverk för besluts-
och attestnivåer som följer koncernens
organisationsstruktur. Fokus har riktats på att
tydliggöra vem som har beslutsmandatet för
investeringar, aktiviteter, tecknande av avtal med mera
inom respektive funktion och med begränsningar i
belopp. I de fall beloppet överstiger funktionens mandat
hänförs beslutet till nästa nivå i organisationen. Detta
syftar till att upprätthålla en god bolagsstyrning och
kännedom om beslut som fattas på olika nivåer i
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
59
SYNSAM 2023
BOKSLUT
organisationen. Besluts- och attestregelverket utgör
basen för beslutsfattandet inom Synsam.
Verkställande ledning är ansvarig för att implementera
riktlinjer för upprätthållande av god intern kontroll.
Fortlöpande pågår ett arbete med att utveckla och
förbättra den interna kontrollen. Verkställande ledning
och revisionsutskottet rapporterar kontinuerligt till
styrelsen enligt fastställda rutiner. All verksamhet ska
bedrivas i enlighet med koncernens uppförandekod och
affärsetiska riktlinjer.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Avseende riskbedömning har Synsam ett etablerat
ramverk för risk vilket omfattar identifiering, analys,
kategorisering, gradering, rapportering och hantering
av risk. Synsam bedömer risker utifrån sannolikhet
samt påverkan på Synsam relaterat till respektive
risk. Prioritering av åtgärder sker sedan baserat på
dels graderingen enligt riskramverket, dels beslutad
riskacceptans. Inom Synsam arbetas kontinuerligt med
de områden som bedöms mest prioriterade baserat
väsentlighet och risk.
Processerna och kontrollstrukturen finns
dokumenterade i en ekonomihandbok som uppdateras
löpande. Fortlöpande pågår ett arbete med att
utvärdera de mest väsentliga processerna inom
koncernen. Inom varje process kartläggs de största
riskerna. Därefter görs en bedömning om de kontroller
som utförs är tillräckliga. Om behov föreligger införs
ytterligare kompenserande kontroller för att reducera
risken till en acceptabel nivå. Inom koncernens
ekonomifunktion finns financial controllers och i
de operativa enheterna business controllers som
tillsammans ska säkerställa att den ekonomiska
rapporteringen är korrekt och komplett för de
legala bolagen respektive segmenten. Vidare ska de
säkerställa att legala regler följs och att rapportering
sker inom fastställda tidsramar till den operativa
ledningen och till Group reporting inom koncernens
ekonomifunktion. Inom Group reporting finns IFRS
och koncernredovisningskompetens och där sker
konsolideringen av både interna och externa finansiella
rapporter. Dessutom finns Group business controller och
Head of Group Tax på koncernens ekonomifunktion med
specialistkompetens inom sina respektive områden.
Samtliga bolag rapporterar månadsvis fullständiga
bokslut vilka utgör grunden för koncernens
konsoliderade rapportering.
Utöver ovan kontrollaktiviteter har Synsam även en
etablerad whistleblowing funktion.
Information och kommunikation
Väsentliga policyer, riktlinjer, instruktioner och
manualer som har betydelse för den interna kontrollen
uppdateras och kommuniceras till berörda medarbetare
löpande. Allmänna riktlinjer och instruktioner finns
även tillgängliga på bolagets intranät. Det finns
såväl formella som informella informationskanaler
till ledningen och styrelsen för information från
medarbetarna. Via revisionsutskottet får styrelsen
regelbundet återkoppling från verksamheten avseende
frågeställningar som berör den interna kontrollen. För
extern kommunikation finns riktlinjer som stödjer kravet
på att ge korrekt information till aktiemarknaden.
Uppföljning av intern kontroll
Bolagsledningen och revisionsutskottet rapporterar
regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Varje månad får styrelsen löpande information
från vd via en månadsrapport för koncernen. I
månadsrapporten ingår även information beträffande
de respektive segmentens resultat och utveckling i
övrigt.
Varje delårsrapport analyseras av revisionsutskottet
avseende riktigheten i den finansiella informationen.
Revisionsutskottet har även en central roll i att följa
upp att det finns tillräckliga kontrollaktiviteter för de
mest väsentliga riskområdena avseende den finansiella
rapporteringen samt att kommunicera väsentliga frågor
med bolagets ledning, styrelse och revisorer. En viktig
del är att säkerställa att eventuella synpunkter från
revisorerna åtgärdas.
En gång per år träffar hela styrelsen bolagets revisorer
för att ta del av den externa revisionen och diskutera
aktuella frågor. Revisorernas rapportering utgör en del
av styrelsens arbete med att bilda sig en uppfattning
om den interna kontrollen och riktigheten i den
finansiella informationen. Vd deltar inte i eventuella
frågeställningar som berör bolagsledningen.
Internrevision
Efter utvärdering under verksamhetsåret och
tidigare år har styrelsen hittills inte funnit anledning
att inrätta en internrevisionsfunktion. Istället har
den interna kontrollen lagts till under koncernens
ekonomifunktion. Frågan om att inrätta en särskild
internrevisionsfunktion kommer att prövas årligen.
Bolaget har dessutom en riskkommitté som fortlöpande
utvärderar väsentliga risker och kontrollaktiviteter.
Revision
Bolagets lagstadgade revisor utses av årsstämman.
Revisorn ska granska bolagets årsredovisning och
bokföring, koncernredovisning och väsentliga
dotterbolags samt styrelsens och den verkställande
direktörens förvaltning. Revisorn ska efter varje
räkenskapsår lämna en revisionsberättelse till
årsstämman.
Bolagets revisor är Deloitte, med Johan Telander som
huvudansvarig revisor. Deloitte har en bred organisation
med specialiserad kompetens väl lämpad för Synsams
verksamhet. Deloitte är revisor i bolaget sedan 2023.
Den totala ersättningen under räkenskapsåret till
revisorer framgår av not 4.
Insiderpolicy
Bolaget har upprättat en insiderpolicy i syfte att
informera anställda och andra berörda inom koncernen
om de lagar och regler som är tillämpliga avseende
bolagets informationsspridning och de särskilda krav
som ställs på personer som är aktiva i ett börsnoterat
bolag rörande exempelvis kurspåverkande information.
I samband med detta har bolaget etablerat rutiner för
ändamålsenlig hantering och begränsning av spridning
av information som ej har offentliggjorts. Bolagets CFO
har det övergripande ansvaret för att hantera frågor om
insiderinformation och förandet av insiderlogg.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
60
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Peter Törnquist
Styrelseledamot och
styrelseordförande i Synsam Group
sedan 2014.
Civ. ek. Handelshögskolan,
Stockholm, Sverige. MBA
(Hon’s). International Institute
for Management Development,
Schweiz.
Född år 1953
Arbetslivserfarenhet: Tidigare
Styrelseordförande ÅR Packaging
AB, styrelseledamot och vice
ordförande för Ahlsell AB (publ), vice
styrelseordförande Paroc Oy. Partner
och Norden ansvarig CVC, Managing
Director Lehman Brothers, Senior
Partner Bain&Company.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i tt2 Aktiebolag
och Quimper AB.
Utskott: Ordförande i revisions-
utskottet. People Committee.
Oberoende: Oberoende i förhållande
till bolaget men ej i förhållande till
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 57 000 aktier
direkt och indirekt av närstående
(varav 55 000 aktier avser eget
innehav och 2 000 aktier avser
innehav av närstående person).
Håkan Lundstedt
Verkställande direktör
och koncernchef och
styrelseledamot i Synsam Group
sedan 2015.
Född år 1966
Arbetslivserfarenhet: Tidigare
vd och koncernchef för
Mekonomen Group och vd för
Lantmännen AXA.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseordförande i XXL ASA.
Styrelseledamot i Clas Ohlson
AB.
Oberoende: Ej oberoende
i förhållande till bolaget
men i förhållande till
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 1 644 443 aktier.
Kenneth Bengtsson
Styrelseledamot i Synsam Group
sedan 2014.
Född år 1961
Arbetslivserfarenhet:
Koncernchef och olika
befattningar inom ICA
under mer än 30 år. Tidigare
styrelseordförande i Ahlsell
AB (publ), Eurocommerce,
Mekonomen AB, Svenskt
Näringsliv, Svensk Handel och
Systembolaget AB.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseordförande Clas Ohlson
AB, Ersta Diakoni, JY Holding
AB (publ), Lyko Group AB
(publ), Mio AB, SJ AB och World
Childhood Foundation.
Utskott: Ordförande i People
Committee.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 62 266 aktier
indirekt genom NM 24 i
Stockholm AB.
Ann Hellenius
Styrelseledamot i Synsam Group
sedan 2019.
M.Sc. i Business Administration,
Linköpings universitet, Sverige.
MBA. University of Bath,
England.
Född år 1974
Arbetslivserfarenhet:
Tidigare CIO för Scandic
Group AB, Stockholms stad
och styrelseledamot i H&H
Group, Conapto Group, HiQ
International och Micro
Systemation AB.
Andra väsentliga uppdrag:
Managing Director Capgemini
Invent Sverige, Danmark och
Finland. Styrelseledamot i JY
Holding AB (publ), Volvofinans
Bank AB och HSB Affärsstöd AB.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: Inga.
Helena Johnson
Styrelseledamot i Synsam Group
sedan 2019.
M.Sc. i Business Administration
and Economics, Handelshög-
skolan, Stockholm, Sverige.
Född år 1968
Arbetslivserfarenhet: Tidigare
HO HR på SEB divisionen LC&FI
& IM, Project Manager och
Marketing Director på BCG
samt CFO/COO på Pareto
Securities AB.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseordförande i V. Vole
Invest AB och i Truepenny
Capital Management AB samt
Grundare/VD för Harmonica
AB.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 600 aktier.
Terje List
Styrelseledamot i Synsam Group
sedan 2014.
M.Sc. i Economics and Business
Administration, Copenhagen
Business School, Danmark.
Född år 1965
Arbetslivserfarenhet: Tidigare
vd för Matas A/S, og Suma
Holding A/S, Retail director
Dagrofa ApS, Marknadschef
Enigheden Produktion A/S.
Andra väsentliga uppdrag: Vd
för KFI Erhvervsdrivende Fond
och styrelsesledamot i 3C Retail
A/S och Managing Director för
List Holding ApS.
Utskott: Revisionsutskottet.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: 93 398 aktier.
Styrelse
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
61
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Gustaf Martin-Löf
Styrelseledamot i Synsam Group
sedan 2014.
BA. (Hons) i International
Business Studies, European
Business School in London,
England.
Född år 1977
Arbetslivserfarenhet: Tidigare
styrelseordförande i Etraveli
Group Holding AB, Ahlsell
Förvaltning AB, Cary Group
Holding AB och Flugo Company
AB.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseordförande i Flugo
Group Holdings AB och
styrelseledamot i Ahlsell AB
(publ).
Utskott: Revisionsutskottet.
Oberoende: Oberoende
i förhållande till bolaget
men ej i förhållande till
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: Inga.
Christoffer Sjøqvist
Styrelseledamot i Synsam Group
sedan 2014.
B.Sc. i Management, London
School of Economics and
Political Science, England.
Född år 1976
Arbetslivserfarenhet: Warburg
Pincus, Lazard Private Equity
och Goldman Sachs.
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Alvogen Lux
Holdings S. à r.l., STARK Group,
SGL Group ApS, Kirkeholmen
ApS och Twoday Holding
Denmark ApS. Branch manager
för CVC Denmark, filial af CVC
Advisers International S.á.r.l.,
Luxembourg.
Utskott: People Committee.
Oberoende: Oberoende
i förhållande till bolaget
men ej i förhållande till
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: Inga.
Anna Omstedt
Styrelseledamot i Synsam Group
sedan 2023.
M.Sc. från Handelshögskolan
i Stockholm och Hitotsubashi
Daigaku, Tokyo
Född år 1974
Arbetslivserfarenhet:
Medgrundare av och vd för
Tasteline, vice vd för Svenska
Dagbladet Digitala Medier,
Styrelseledamot i Tasteline,
Sportamore och Sveriges Radio.
Andra väsentliga uppdrag:
Vd och medgrundare Med
Universe AB, styrelseuppdrag i
Praktikertjänst AB, Hemfrid AB
och Hjärt-Lungfonden.
Oberoende: Oberoende i
förhållande till bolaget och
huvudaktieinnehavare.
Aktieinnehav: Inga.
Styrelse
Förändringar i styrelsen från årsstämman 2023
Vid årsstämman 2023 valdes Anna Omstedt in som ny styrelseledamot.
Tidigare styrelseledamoten Philip Røpcke avböjde omval.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
62
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Håkan Lundstedt
Verkställande direktör
och koncernchef och
styrelseledamot i Synsam Group
sedan 2015.
För ytterligare information, se
presentation under styrelsen.
Krister Duwe
Managing Director Sverige
sedan 2016 och COO Synsam
Group sedan 2022.
Född: 1969
Utbildning: Executive Master
i Strategy från M-gruppen
och har genomgått fortsatta
studier i Management Strategy,
Finance and Leadership vid
PEAK HSE Executive Education
i Helsingfors, Shanghai och
Amsterdam och en utbildning i
ledarskap vid MiL Institute Lund,
Sverige.
Arbetslivserfarenhet: Vd
Mekonomen Sverige AB,
Managing Director för MECA
Sweden AB och BilXtra Sweden
AB.
Aktieinnehav: 447 801 aktier.
Jimmy Engström
Chief Commercial Officer sedan
2022 (anställd sedan 2015).
Född: 1984
Utbildning: M.Sc. i
Economics and Business,
Handelshögskolan, Stockholm,
Sverige.
Arbetslivserfarenhet: Manager
på OPX Partners och konsult
Boston Consulting Group.
Aktieinnehav: 127 031 aktier.
Jenny Fridh
Chief Communications and
Sustainability Officer sedan
2019.
Född: 1972
Utbildning: BA. Linköpings
universitet, Sverige.
Arbetslivserfarenhet: Group
Director Communications
and Sustainability för Scandi
Standard AB (publ), Head of
Communications för Kronfågel
AB och Scandi Standard AB
(publ).
Aktieinnehav: 4 693 aktier
direkt och indirekt av
närstående (varav 4 573
aktier avser eget innehav, och
120 aktier avser innehav av
närstående fysisk person).
Koncernledning
Hanna Ekstrand
Managing Director Synsam
Outlet sedan 2021 (anställd
sedan 2018).
Född: 1982
Utbildning: M.Sc. i Business
and Economics, Linköpings
universitet, Sverige. IHM
Business School, Sverige.
Arbetslivserfarenhet: Head
of Sales B2B på Synsam
Sverige. Chief Marketing
Officer på Mekonomen Group.
Styrelseledamot Telge Tillväxt.
Aktieinnehav: 78 952
aktier direkt och indirekt av
närstående (varav 56 431
aktier avser eget innehav, och
22 521 aktier avser innehav av
närstående juridisk person).
Per Hedblom
Chief Financial Officer sedan
2017.
Född: 1967
Utbildning: M.Sc. i Industrial
Engineering and Management,
Chalmers Tekniska Högskola,
Sverige. MBA, INSEAD, Frankrike.
Arbetslivserfarenhet: CFO
för Mekonomen AB, Partner
Centigo, Associate Director
Arkwright och konsult
Accenture och Business Sweden.
Aktieinnehav: 37 901 aktier.
Ingrid Holm
Managing Director Norway
sedan 2023. (anställd sedan
2017).
Född: 1986
Utbildning: MA. Goldsmiths
College, University of London,
England. BA. University of the
Arts London, England.
Arbetslivserfarenhet: Digital
Marketing Manager för Varier
Furniture AS.
Aktieinnehav: 30 630 aktier.
Tina Høyer Gaardsholt
Managing Director Danmark
sedan 2017.
Född: 1977
Utbildning: Utbildning
i ekonomi, Niels Brock
Copenhagen Business College,
Danmark. Utbildning i Business
Coaching, Acuity World,
Danmark.
Arbetslivserfarenhet: Head of
Sales Nordic för Bang & Olufsen
A/S och Retail Director för Telia
Danmark.
Aktieinnehav: 46 273 aktier.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
63
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Marina Kereklidou
Creative Director sedan 2017
(anställd sedan 2016).
Född: 1970
Utbildning: BA. i modedesign,
Beckmans Designhögskola,
Sverige.
Arbetslivserfarenhet:
Styrelseledamot i Marina
Kereklidou AB. Stylist under
20 år inom mode. Creative
Director och kläddesigner för
klädmärket BUSNEL mellan
2011-2015.
Aktieinnehav: 124 531 aktier.
Jesper Koefoed
Procurement Director sedan
2010.
Född: 1968
Utbildning: Higher Commercial
Examination (HHX), Lyngby
Business School, Danmark. Mini
MBA. Probana Business School,
Danmark.
Arbetslivserfarenhet: Vd för
Optical Fashion Group A/S,
Vice President för Filtenborg
och Product Manager för Profil
Optik.
Aktieinnehav: 130 757
aktier direkt och indirekt av
närstående (varav 87 171 aktier
avser eget innehav, och
43 586 aktier avser innehav av
närstående fysisk person).
Koncernledning
Vesa Mars
Managing Director Finland
sedan 2012.
Född: 1961
Utbildning: M.Sc. i Economics
and Marketing, Turku School
of Economics and Business
Administration, Finland.
Arbetslivserfarenhet:
Managing Director för SF
Optical Holding Oy Ab
(franchise till Synsam Group i
Finland), Managing Director för
Digi TV Plus, Managing Director
för A-Lehdet Oy, Country
Manager för Telia Finland.
Aktieinnehav: 228 154 aktier.
Olav Torgersen
Chief Optical Officer sedan 2018
(anställd sedan 2011).
Född: 1972
Utbildning: Optikerexamen,
University of South-Eastern
Norway, Norge.
Arbetslivserfarenhet: Store
Manager för Synoptik, Head of
sales för Rodenstock Norway,
grundare till Synsrådgivning AS
och optiker hos Krogh Optik.
Aktieinnehav: 12 454 aktier.
Susanne Westford
Chief Marketing and People &
HR Officer sedan 2023. (anställd
sedan 2015).
Född: 1972
Utbildning: B.Sc. i Marketing,
Business and Economics,
Uppsala universitet, Sverige.
M.Sc. i Business Law, Lunds
universitet, Sverige.
Arbetslivserfarenhet: Nordic
Marketing & Communication
Director för Th1ing Group i
London, Nordic Marketing &
Communication Manager för
Turner Broadcasting, Eurosport
(TF1) och för Envirotainer
(EMEA).
Aktieinnehav: 152 696 aktier.
Förändringar i koncernledningen
Följande personer har under 2023 lämnat koncernledningen; Michael
Grimborg under det första kvartalet, Malcolm Lidbeck under det
tredje kvartalet och Martin Daniels under det fjärde kvartalet.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
64
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Koncernens rapport över resultat
och övrigt totalresultat
Belopp i MSEK
Not
2023
2022
Nettoomsättning
3
5 905
5 277
Övriga rörelseintäkter
79
72
Rörelsens intäkter
5 985
5 349
Handelsvaror
-1 447
-1 279
Övriga externa kostnader
4, 14
-682
-667
Personalkostnader
5
-2 415
-2 186
Avskrivningar av materiella och immateriella
8, 9, 10, 11
-7 44
-665
anläggningstillgångar samt nyttjanderättstillgångar
Rörelsens kostnader
-5 289
-4 797
Rörelseresultat (EBIT)
696
552
Finansiella intäkter
6
273
184
Finansiella kostnader
6
-554
-322
Finansnetto
-2 81
-137
Resultat före skatt
415
415
Skatt
7, 12
-105
-87
Årets resultat
311
328
Övrigt totalresultat
Poster som omförts eller kan omföras till årets resultat
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter
-95
75
Totalresultat för året
215
402
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
311
328
Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
215
4 02
Resultat per aktie20
Före och efter utspädning, (SEK)
2,08
2, 19
Efterföljande noter är en integrerad del av denna koncernredovisning.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
65
SYNSAM 2023
BOKSLUT
65
BOKSLUT
Koncernens rapport över finansiell ställning
Belopp i MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar8, 9
Goodwill
2 609
2 627
Varumärken
1 520
1 555
Kundrelationer
325
43 6
Programvaror och licenser
87
94
Summa immateriella anläggningstillgångar
4 541
4 712
Materiella anläggningstillgångar
10
Materiella anläggningstillgångar
680
699
Summa materiella anläggningstillgångar
680
69 9
Nyttjanderättstillgångar
11
Nyttjanderättstillgångar
779
878
Summa nyttjanderättstillgångar
779
878
Finansiella anläggningstillgångar
Andra finansiella tillgångar
32
27
Summa finansiella anläggningstillgångar
32
27
Uppskjuten skattefordran
12
72
60
Summa anläggningstillgångar
6 104
6 375
Omsättningstillgångar
Varulager
13
707
597
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
14
486
41 4
Övriga fordringar
39
47
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
15
1 19
142
Summa kortfristiga fordringar
643
603
Likvida medel
16, 17, 18
582
444
Summa omsättningstillgångar
1 932
1 644
Summa tillgångar
8 036
8 019
Belopp i MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital21
Aktiekapital
1
1
Övrigt tillskjutet kapital
4 306
4 306
Reserver
95
191
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
-1 886
-1 913
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
2 516
2 584
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut18
2 029
2 488
Leasingskulder18
440
592
Övriga långfristiga skulder18
46
42
Pensionsförpliktelse5, 22
4
5
Övriga avsättningar22
1
Uppskjuten skatteskuld12
513
514
Summa långfristiga skulder
3 032
3 641
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut16, 18
464
Leasingskulder16, 18
322
317
Leverantörsskulder16
892
728
Aktuella skatteskulder7
117
156
Övriga skulder
286
225
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter23
408
3 67
Summa kortfristiga skulder
2 489
1 794
Summa eget kapital och skulder
8 036
8 019
Efterföljande noter är en integrerad del av denna koncernredovisning.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
66
SYNSAM 2023
BOKSLUT
66
BOKSLUT
Belopp i MSEK
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
415
41 5
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
24
804
631
Betald inkomstskatt
-144
-153
1 076
893
Förändring av rörelsefordringar
-53
20
Förändring av varulager
-118
-148
Förändring av rörelseskulder
246
-75
74
-2 03
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 150
69 0
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterföretag och verksamheter
26
-23
-1
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
8
-32
-30
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
10
-216
-35 2
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar
0
-2
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-270
-385
Finansieringsverksamheten24
Återköp av egna aktier
-30
-47
Amortering av leasingskulder
-429
-328
Utdelning
-253
-255
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-712
-631
Årets kassaflöde
168
-326
Likvida medel vid årets början
444
755
Kursdifferenser i likvida medel
-30
14
Likvida medel vid årets slut
17
582
444
Efterföljande noter är en integrerad del av denna koncernredovisning.
Koncernens rapport över kassaflöden
Balanserade
Övrigt Om-vinstmedel Totalt
Aktie- tillskjutet räknings-inkl. årets eget
Belopp i MSEKkapitalkapitalreservresultatkapital
Ingående kapital 2022-01-01
1
4 306
116
-1 944
2 479
Årets resultat
328
328
Årets övrigt totalresultat
75
75
Årets totalresultat
75
328
402
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier
-47
-47
Aktiesparprogram
5
5
Utdelning ¹
-255
-255
Summa transaktioner med aktieägare
-297
-297
Utgående eget kapital 2022-12-31
1
4 306
191
-1 913
2 584
Ingående kapital 2023-01-01
1
4 306
191
-1 913
2 584
Årets resultat
311
31 1
Årets övrigt totalresultat
-95
-95
Årets totalresultat
-95
311
215
Omräkning IFRS16
-12
-12
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier
-30
-30
Aktiesparprogram
11
11
Utdelning ¹
-253
-253
Summa transaktioner med aktieägare
-272
-272
Utgående eget kapital 2023-12-31
1
4 306
95
-1 886
2 516
)
)
1) Utdelning har skett med 1,70 SEK (1,70) per aktie.
Allt eget kapital tillkommer moderbolagets aktieägare.
Efterföljande noter är en integrerad del av denna koncernredovisning.
Koncernens rapport över förändringar
i eget kapital
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
67
SYNSAM 2023
BOKSLUT
67
BOKSLUT
Belopp i MSEK
Not 2023 2022
Nettoomsättning 3 16 15
Rörelsens intäkter 16 15
Övriga externa kostnader 4 -9 -11
Personalkostnader 5 -26 -25
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 0 0
Rörelsens kostnader -35 -36
Rörelseresultat -19 -21
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 6 22 0
Räntekostnader och liknande resultatposter 6 -169 -155
Summa resultat från finansiella poster -147 -155
Resultat efter finansiella poster -166 -177
Bokslutsdispositioner
Periodiseringsfond
-6 -2
Erhållet koncernbidrag 27 102
Resultat före skatt -145 -77
Skatt på årets resultat 7 -4 -1
Årets resultat
-149 -78
Belopp i MSEK
Not 2023 2022
Årets resultat
-149 -78
Totalresultat för året
-149 -78
Moderbolagets resultaträkning Moderbolagets rapport över resultat och
övrigt totalresultat
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
68
SYNSAM 2023
BOKSLUT
68
BOKSLUT
Moderbolagets balansräkning
Belopp i MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 0
Summa materiella anläggningstillgångar 0
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 25 6 927 6 927
Summa finansiella anläggningstillgångar 6 927 6 927
Summa anläggningstillgångar
6 927 6 927
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar på koncernföretag 16, 19 47 110
Övriga fordringar 0 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 1
Summa kortfristiga fordringar 48 111
Kassa och bank 16, 17 37 0
Summa omsättningstillgångar 85 111
Summa tillgångar 7 012 7 038
Belopp i MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
21
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 1
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel
3 631 3 981
Årets resultat
-149 -78
Summa eget kapital
3 484 3 904
Obeskattade reserver
Periodiseringsfond 9 3
Långfristiga skulder 16, 19
Skulder till kreditinstitut 2 029 2 488
Skulder till koncernföretag 400 398
Övriga långfristiga skulder 0
Summa långfristiga skulder 2 429 2 886
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 16, 19 464
Leverantörsskulder
16
1 1
Skulder till koncernföretag 16, 19 589 213
Aktuella skatteskulder 6 1
Övriga skulder 14 14
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 16 16
Summa kortfristiga skulder 1 090 245
Summa eget kapital och skulder
7 012 7 038
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
69
SYNSAM 2023
BOKSLUT
69
BOKSLUT
Bundet eget
kapital
Fritt eget kapital
Belopp i MSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel
inkl årets
resultat
Totalt
eget kapital
Ingående kapital 2022-01-01 1 3 996 283 4 279
Årets resultat -78 -78
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat -78 -78
Omföring enligt vinstdisposition -3 996 3 996
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier -47 -47
Aktiesparprogram
5 5
Utdelning -255 -255
Summa transaktioner med aktieägare -297 -297
Utgående eget kapital 2022-12-31 1 3 903 3 904
Ingående kapital 2023-01-01
1 3 903 3 904
Årets resultat -149 -149
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat -149 -149
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier -30 -30
Aktiesparprogram
11 11
Utdelning -253 -253
Summa transaktioner med aktieägare -272 -272
Utgående eget kapital 2023-12-31 1 3 483 3 484
Moderbolagets rapport över förändringar
i eget kapital
Belopp i MSEK
Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
-166 -177
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
24 8 88
Betald inkomstskatt
-1
-158 -89
Förändring av rörelsefordringar
101 198
Förändring av rörelseskulder
378 194
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital
479 392
Kassaflöde från den löpande verksamheten
320 302
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Finansieringsverksamheten
Återköp av egna aktier -30 -47
Utdelning -253 -255
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -283 -302
Årets kassaflöde
37 0
Likvida medel vid årets början
0 0
Kursdifferenser i likvida medel
Likvida medel vid årets slut 17
37 0
Moderbolagets kassaflödesanalys
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
70
SYNSAM 2023
BOKSLUT
70
BOKSLUT
Noter, gemensamma för moderbolaget
och koncernen
NOT 1 REDOVISNINGS- OCH
VÄRDERINGSPRINCIPER
Allmän information
Synsam AB (publ), och dess dotterföretag (sammantaget
koncernen) är verksamt inom optik och ögonhälsa och
bedriver verksamhet i lokala butiker i Sverige, Danmark,
Norge och i Finland samt e-handel /omnichannel i
respektive land. Butiker bedrivs både i egen regi och av
franchisetagare, vilka även förekommer på Island samt
Färöarna. Butikerna i Sverige, Norge och i Finland drivs
under varumärket Synsam och i Danmark och Island under
varumärket Profil Optik, förutom Synsam Outlets som
alltid bedrivs under varumärket Synsam. Synsam erbjuder
synundersökningar, glasögon, solglasögon, sportglasögon,
linser och tillbehör inom optik samt glasögonabonnemang
med kringtjänster under namnet Synsam Lifestyle. Synsam
erbjuder en mix av välkända externa varumärken samt
House Brands.
Synsam AB (publ) med organisationsnummer 556946- 3358,
är ett svenskregistrerat aktiebolag med säte i Stockholm.
Huvudkontorets adress är Sankt Eriksgatan 60,
Stockholm. Synsam AB (publ) är noterat på Nasdaq
Stockholm och huvudaktieägare är Theia Holdings S.à.r.l.
Årsredovisningen och koncernredovisningen för Synsam AB
(publ) (moderbolaget) och dess dotterföretag
(sammantaget koncernen) har godkänts för utfärdande
av styrelsen den 26 mars 2024 och kommer att föreläggas
årsstämman den 26 april 2024.
förväntas skuld regleras inom den normala
verksamhetscykeln redovisas skuldbeloppet som
kortfristig skuld.
Värderingsgrunder
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska
anskaffningsvärden om inte annat framgår.
Bedömningar och uppskattningar i de finansiella
rapporterna
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS
kräver att företagsledningen gör bedömningar och
uppskattningar, samt antaganden som påverkar
tillämpningen på redovisningsprinciperna och de
redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och
kostnader. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa
uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och
antagandena ses över regelbundet. Ändringar av
uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om
ändringen endast påverkat denna period, eller i den period
ändringen görs och framtida perioder om ändringen
påverkar både aktuell period och framtida perioder.
Bedömningar gjorda av företagsledningen vid
tillämpningen av IFRS som har betydande inverkan på de
finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan
medföra väsentliga justeringar i det påföljande årets
finansiella rapporter beskrivs närmare i not 2.
Ändrade och nya redovisningsprinciper 2023
Inga nya standarder och tolkningar som Synsam Group
tillämpar från och med den 1 januari 2023 har medfört
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna
av International Accounting Standards Board (IASB) samt
tolkningsuttalanden från IFRS Interpretation committee
sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, som
även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för
koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna
presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp är, om inte
annat anges, avrundade till MSEK.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som
koncernen förutom i de fall som anges nedan under
avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
Klassificering
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp
som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv
månader räknat från balansdagen medan
omsättningstillgångar i allt väsentligt består av belopp
som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader
från balansdagen. Långfristiga skulder utgörs i allt
väsentligt av belopp som Synsamkoncernen per
rapportperiodens slut har en ovillkorad rätt att välja att
betala senare än tolv månader efter rapportperiodens slut.
Har Synsamkoncernen inte en sådan rätt per
rapportperiodens slut eller innehas skuld för handel eller
någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella
rapporter.
Ändrade redovisningsprinciper 2023 och senare
Ett antal nya standarder och ändringar av tolkningar och
befintliga standarder träder i kraft för räkenskapsår som
börjar efter den 1 januari 2023. Inga av dessa nya
standarder och tolkningar förväntas ha någon väsentlig
påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Koncernredovisning
Koncernens bokslut är upprättat enligt förvärvsmetoden.
Förvärvstidpunkten är den tidpunkt då det bestämmande
inflytandet erhålls. Identifierbara tillgångar och skulder
värderas inledningsvis till verkliga värden vid
förvärvstidpunkten. Goodwill utgörs av mellanskillnaden
mellan de förvärvade identifierbara nettotillgångarna vid
förvärvstillfället och anskaffningsvärdet inklusive värdet av
innehav utan bestämmande inflytande, och värderas
initialt till anskaffningsvärdet. Dotterföretags finansiella
rapporter tas in i koncernredovisningen från och med
förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande
inflytandet upphör. Bestämmande inflytande föreligger om
Synsam AB (publ)/ koncernen har inflytande över
investeringsobjekt, är exponerad för, eller har rätt till rörlig
avkastning från sitt engagemang, samt kan använda sitt
inflytande över investeringen till att påverka avkastningen.
Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande
föreligger, beaktas potentiella röstberättigande aktier
samt om ”de facto control” föreligger. Koncernens
sammansättning framgår av not 25.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
71
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Omräkning av utländska dotterföretag
Dotterföretag i andra länder upprättar sin redovisning i
utländsk valuta. Omräkning av posterna i dessa företags
balansräkningar till svenska kronor görs till
balansdagskursen. Intäkter och kostnader i en
utlandsverksamhet omräknas till svenska kronor till en
genomsnittskurs som utgör en approximation av de
valutakurser som förelegat vid respektive
transaktionstidpunkt. De omräkningsdifferenser som
uppkommer redovisas i övrigt totalresultat och
ackumuleras i omräkningsreserven i eget kapital.
Rörelseförvärv och goodwill
Vid rörelseförvärv identifieras och klassificeras förvärvade
tillgångar respektive övertagna skulder till verkligt värde
vid förvärvstidpunkten (så kallad förvärvsanalys). I
förvärvsanalysen ingår även att bedöma om det finns
tillgångar av immateriell karaktär såsom varumärken,
patent, kundrelationer eller liknande som inte finns
redovisade i den förvärvade enheten. Rörelseförvärv
redovisas enligt förvärvsmetoden.
Goodwill utgör det belopp som anskaffningskostnaden
överstiger det verkliga värdet med på de nettotillgångar
koncernen förvärvat i samband med ett företagsförvärv.
Goodwill fördelas till kassagenererande enheter vid förvärv
och skrivs inte av, utan testas årligen för att identifiera
eventuellt nedskrivningsbehov. Goodwill redovisas till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade
nedskrivningar. Gjorda nedskrivningar på goodwill återförs
inte. Negativ goodwill redovisas direkt i resultaträkningen
på förvärvsdagen. Redovisat resultat från avyttring av
koncernföretag inkluderar kvarvarande redovisat värde på
den goodwill som är hänförlig till den avyttrade enheten.
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den
funktionella valutan till den valutakurs som är aktuell på
Lifestyle, som även inkluderar Profil Optik Lifestyle. Avtalet
med kund är ett hyresavtal (i Sverige, Norge och Finland)
alternativt ett avbetalningsköp (i Danmark) av glasögon
under 24 månader eller längre. I Sverige, Norge och Finland
kvarstår äganderätten hos Synsam till dess att kunden
beslutar att lösa avtalet. I Danmark övergår äganderätten
vid köptillfället. Villkoren i Synsam Lifestyle abonnemangen
innebär att Synsam tillämpar principerna för finansiell
leasing för tillverkare eller återförsäljare.
Synsam har ingått avtal med externa kreditföretag om att
sälja merparten av de fordringar på kund som uppstår till
följd av Synsam Lifestyle avtalen. Redovisningen av sålda
Synsam Lifestyle abonnemang innebär att den
nuvärdesberäknade intäkten (nettoomsättning) samt den
ingående räntekomponenten (finansiell intäkt) för hela
avtalsperioden redovisas när kunden erhåller sina
glasögon. I det fall kunden hämtar sina beställda glasögon
vid flera tillfällen tas den nuvärdesberäknade intäkten
samt den ingående räntekomponenten för hela
avtalsperioden för respektive par, allteftersom kunden
erhåller dessa.
Sålda fordringar till externa kreditföretag finns inte
upptagna i egna böcker, efter att betalning från
kreditföretaget skett. Till dess att betalning sker finns
fordringarna upptagna i egna böcker som kundfordringar.
Synsam erhåller därför betalning för hela
abonnemangsperioden med mycket korta ledtider.
Fordringar som ännu inte sålts till externt kreditföretag
återfinns som upplupna intäkter, se även not 15.
Lifestyle Cash utan avbetalning
Sedan den 1 juli 2023 säljs även Synsam Lifestyle
abonnemang i Danmark utan avbetalning, så kallad
”Lifestyle Cash. Intäkter från Lifestyle Cash intäktsförs
som en normal varuförsäljning.
transaktionsdagen. Funktionell valuta är valutan i den
primära ekonomiska miljön bolagen bedriver sin
verksamhet. Monetära tillgångar och skulder i utländsk
valuta räknas om till den funktionella valutan till den
valutakurs som föreligger på balansdagen.
Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna
redovisas i finansnettot och ingår i årets resultat.
Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till
historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid
transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar och skulder
som redovisas till verkliga värden omräknas till den
funktionella valutan till den kurs som råder vid tidpunkten
för värdering till verkligt värde.
Nettoomsättning
Intäkter värderas baserat på avtalet med kund och
motsvarar den ersättning som koncernen förväntar sig ha
rätt till i utbyte mot att överföra utlovade varor och
tjänster. Intäkter redovisas exklusive mervärdesskatt,
returer och lämnade rabatter (t ex tillfälliga
kampanjerbjudanden) samt efter eliminering av
koncernintern försäljning.
Varuförsäljning
Intäkter från varuförsäljning redovisas när kontrollen över
varan är överförd till köparen, vanligtvis i samband med
leverans.
Försäljning av tjänster
Intäkter för synundersökningar redovisas när
undersökningen är utförd.
Synsam Lifestyle
Synsam Lifestyle är ett abonnemangsavtal med kund
avseende glasögon och linser. I koncernens olika bolag
förekommer skillnader i avtalsvillkor, de redovisnings-
mässiga principerna är dock desamma för Synsam
Linsabonnemang
Intäkter från linsabonnemang, med delvis olika bindnings-
tider i de olika länderna, hanteras som en normal varu försälj-
ning. Synsam intäktsför vid tillfället för leverans av varan.
Linsabonnemang kan inkluderas som en produkt i Synsam
Lifestyle, detta linsabonnemang hanteras
redovisningsmässigt som linsabonnemang, dvs intäkten
redovisas vid leverans av linser. Intäkter från
linsabonnemang inkluderas ej i intäkter från Synsam
Lifestyle.
Övriga rörelseintäkter
Franchise fee intäkter
Franchise fee avser intäkter från franchisetagare som
erlägger ersättning till Synsam för tillgång till vissa delar av
Synsamkonceptet. Intäkterna redovisas linjärt över tid.
Övriga intäkter
Inkluderar framförallt tjänster som utförs åt leverantörer,
bland annat så kallad Facing fee, som intäktsredovisas i
den period tjänsten är utförd.
Rapportering rörelsesegment
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver
verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar
sig kostnader och för vilka det finns fristående finansiell
information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs
vidare upp av företagets högste verkställande
beslutsfattare för att utvärdera resultatet samt för att
kunna allokera resurser till rörelsesegmentet.
Inom Synsam Group finns fyra segment, Sverige, Danmark,
Norge och Finland. Till segmenten räknas de olika
geografiska marknadernas omsättning, förutom den
omsättning som hör till Övriga & Centrala funktioner, och
de kostnader som kan hänföras direkt till omsättningen.
Vissa kostnader är beslutade på koncernnivå och ingår
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
72
SYNSAM 2023
BOKSLUT
därmed inte i respektive segment, som till exempel vissa
marknadsföringskostnader samt andra centrala aktiviteter
och funktioner såsom treasury-, ekonomi- och IT-
funktioner. Dessa kostnader redovisas inom Övriga &
Centrala funktioner. Nettoomsättning från externa kunder
kommer från försäljning av varor (framförallt av glasögon,
solglasögon och kontaktlinser) samt synundersökningar
(tjänster) och intäkter från Synsam Lifestyle.
Nettoomsättningen i segmenten följs även specifikt upp
avseende Synsam Lifestyle. Se not 3 för ytterligare
beskrivning av indelningen och presentationen av
rörelsesegment.
Rörelsekostnader och finansiella intäkter
och kostnader
Handelsvaror
Handelsvaror omfattar kostnad för årets varuinköp med
tillägg av årets förändring av lager av handelsvaror och
avdrag för erhållna rabatter och bonus. I posten
handelsvaror i koncernens resultaträkning inkluderas från
och med det tredje kvartalet 2022 även mindre belopp
avseende råvaror och förbrukningsmaterial samt
förändring av lager av färdiga varor och produkter i arbete.
Beloppen särredovisas ej med hänvisning till väsentlighet.
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de
planer där företagets förpliktelse är begränsad till de
avgifter företaget åtagit sig att betala. Företagets
förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer
redovisas som en kostnad i årets resultat i den takt de
uppstår genom att de anställda utfört tjänster till
företaget under en period. Förmånsbestämda
pensionsåtaganden enligt ITP2 finns i svenska
koncernföretag och försäkras via Alecta. Se not 22.
varje rapportperiods slut omprövar koncernen sina
bedömningar av hur många aktier som förväntas bli
intjänade baserat på prestationsvillkoren och
tjänstgöringsvillkoren.
När tilldelning av aktier sker ska sociala avgifter redovisas i
vissa länder för värdet av den anställdes förmån.
Koncernen redovisar löpande en skuld för sociala kostnader
för dessa ersättningar. Skulden omvärderas löpande och
baseras på den aktierelaterade ersättningens verkliga
värde på balansdagen periodiserad över
intjäningsperioden.
Övriga externa kostnader
Övriga externa kostnader omfattar huvudsakligen
kostnader för försäljning, marknadsföring, administration,
lokalhyror samt kundförluster. Vad gäller lokalhyror
inkluderas endast variabla lokalkostnader.
Finansiella intäkter och kostnader
Ränteintäkter på Synsam Lifestyle samt övriga
ränteintäkter redovisas vid tidpunkten för när rätten till
ersättningen inträffar. Räntekostnader avseende externa
kreditskulder redovisas enligt effektivräntemetoden i de
perioder de hänför sig.
Under räkenskapsåren 2022 och 2023 har koncernen ej
innehaft några derivat.
Valutakursvinster och valutakursförluster på likvida medel,
interna mellanhavanden, kundfordringar och
leverantörsskulder redovisas i finansnettot. I finansnettot
redovisas även kostnader som belastar Synsam för externa
kreditföretags merkostnader för riskavtäckning avseende
abonnemangsaffären Synsam Lifestyle.
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar i koncernen utgörs av lön, sociala
avgifter, betald semester, betald sjukfrånvaro, sjukvård och
bonus. Kortfristiga ersättningar beräknas utan diskontering
och redovisas som en kostnad när de relaterade tjänsterna
erhålls.
En avsättning redovisas för den förväntade kostnaden för
vinstandels- och bonusbetalningar när koncernen har en
gällande rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana
betalningar till följd av att tjänster erhållits från anställda
och förpliktelsen kan beräknas tillförlitligt.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar
av personal redovisas vid den tidigaste tidpunkten av när
företaget inte längre kan dra tillbaka erbjudandet till de
anställda eller när företaget redovisar kostnader för
omstrukturering. Ersättningarna som beräknas bli
reglerade efter tolv månader redovisas till dess nuvärde.
Aktierelaterade incitamentsprogram
Synsam har aktierelaterade ersättningsplaner i form av
aktiesparprogram.
För programmen redovisas kostnaden baserat på det
verkliga värdet per aktierätt vid tilldelningstidpunkten,
beräknat enligt Monte Carlo-modellen av oberoende tredje
part, och förväntat antal aktier som kommer tjänas in.
Dessa ersättningar redovisas som personalkostnad under
intjänandeperioden med en motsvarande ökning av eget
kapital. Till den del intjäningsvillkoren i programmet är
kopplade till marknadsvillkor (TSR), beaktas dessa vid
fastställandet av det verkliga värdet av aktierätterna.
Prestationsvillkor (se vidare not 5) samt tjänstgöringsvillkor
(fortsatt anställda) påverkar personalkostnaden under
intjäningsperioden genom förändring av de antal aktier
som slutligen förväntas utgå vid programmets slut. Vid
Inkomstskatter
Aktuella skatter beräknas utifrån de skattesatser och
skatteregler som gäller på balansdagen i de länder där
koncernen är verksam och har beskattningsbar inkomst.
Uppskjutna skatter värderas utifrån de skattesatser och
skatteregler som är beslutade före balansdagen.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden
med utgångspunkt i temporära skillnader mellan
redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och
skulder. Temporära skillnader beaktas inte i koncernmässig
goodwill och inte heller för skillnad som uppkommit vid
första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är
rörelseförvärv som vid tidpunkten för transaktionen inte
påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla
temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas
endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att
kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar
reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan
utnyttjas.
Fordringar och skulder nettoredovisas endast när det finns
en legal rätt till kvittning. Aktuell skatt, liksom förändring i
uppskjuten skatt, redovisas i koncernens rapport över
resultat och övrigt totalresultat om inte skatten är
hänförlig till en händelse eller transaktion som redovisas
direkt i eget kapital. Skatteeffekter av poster som redovisas
direkt mot eget kapital, redovisas mot eget kapital. Skatt
kan också redovisas mot övrigt totalresultat om det är
aktuellt. Aktuell skatteskuld eller fordran redovisas i
koncernens rapport för finansiell ställning (eller
moderbolagets balansräkning) som beräknad skatt på
årets beskattningsbara inkomst justerat för skatt avseende
tidigare år och inbetald preliminärskatt.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
73
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Klassificeringen av tvistiga samt eventuella osäkra
skattepositioner redovisas utifrån bedömning av förväntat
utfall och beloppet redovisas som en aktuell skatteskuld i
avvaktan på att tvisten avgörs. Se även not 2 samt not 7.
Redovisning av statliga bidrag och
upplysningar om statliga stöd
Statliga stöd redovisas när det föreligger rimlig säkerhet
att företaget uppfyller de villkor som är förknippade med
bidragen och bidragen med rimlig säkerhet kommer att
erhållas.
Immateriella tillgångar
Inledningsvis redovisas separat förvärvade immateriella
tillgångar till anskaffningsvärde. Immateriella tillgångar
som förvärvats som en del av ett rörelseförvärv värderas till
verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Senare värderas
immateriella tillgångar till anskaffningsvärde minus
ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Immateriella tillgångars nyttjandeperiod bedöms som
antingen bestämbar eller obestämbar.
Kundrelationer samt mjukvara och licenser har en
bestämbar nyttjandeperiod liksom vissa varumärken, se
nedan. Immateriella tillgångar med bestämbar
nyttjandeperiod skrivs av över nyttjandeperioden och
testas för nedskrivningsbehov om det finns indikationer på
nedskrivningsbehov. Avskrivningsperiod och
avskrivningsmetod för varje slag av immateriell tillgång
med bestämbar nyttjandeperiod genomgås minst en gång
per år vid räkenskapsårets slut. Förändringar i uppskattad
nyttjandeperiod eller den förväntande förbrukningen av
framtida ekonomiska fördelar av en tillgång redovisas
genom att ändra respektive avskrivningstid eller
avskrivningsmetod, och behandlas som en ändring i
uppskattningar och bedömningar. Avskrivningar av
immateriella tillgångar med bestämbar nyttjandeperiod
redovisas i koncernens rapport över resultat och övrigt
totalresultat.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Kundrelationer 5–15 år
Mjukvara och licenser 3–7 år
Varumärken 15 år respektive obestämbar nyttjandeperiod
(se nedan)
Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
skrivs inte av men prövas för nedskrivning årligen, antingen
individuellt eller på nivå för den kassagenererande
tillgången som tillgången tillhör. Bedömningen huruvida
tillgångens nyttjandeperiod är fortsatt obestämbar görs
årligen.
I koncernen finns varumärken som bedömts på och
hanteras på olika sätt. Det finns ett varumärke som är mer
känt av en begränsad marknad EyeQ och mer externt
befästa varumärken Synsam och Profil Optik. EyeQ
beräknas ha en nyttjandeperiod om 15 år och skrivs av
linjärt. För övriga varumärken, Synsam och Profil Optik,
vars nyttjandeperiod bedöms obestämbar med hänsyn till
att det är väl etablerade varumärken på sina respektive
marknader och inom sin bransch, görs en årlig
nedskrivningsprövning.
Vinster och förluster vid upphörande av redovisning av en
immateriell tillgång mäts som skillnaden mellan
nettointäkter vid försäljningen och det bokförda värdet av
tillgången, och redovisas i koncernens rapport över resultat
vid upphörandet av redovisning av tillgång.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till
anskaffningsvärde minskat med avskrivningar och
eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår
utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet om de
beräknas ge företaget framtida ekonomiska fördelar, till
den del tillgångens prestanda ökar i förhållande till
tillgångens värde vid anskaffningstidpunkten. Utgifter för
löpande reparation och underhåll redovisas som kostnader.
Realisationsvinst respektive realisationsförlust vid
försäljning av en anläggningstillgång redovisas som Övrig
rörelseintäkt respektive Övrig rörelsekostnad.
Materiella anläggningstillgångar skrivs av systematiskt
över tillgångens bedömda nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Inventarier, verktyg och installationer 3–15 år
Förbättringsutgifter på annans fastighet 5–15 år
För en materiell anläggningstillgång upphör existensen vid
en avyttring eller när inga ekonomiska fördelar väntas att
tillkomma koncernen i samband med användning eller
avyttring av tillgången. Den vinst eller förlust som
uppkommer vid borttagande av tillgången redovisas i
koncernens rapport över resultat/ moderbolagets
resultaträkning.
Nyttjanderättstillgångar
Synsam Group redovisar i princip alla leasingavtal i rapport
över finansiell ställning, den dagen som den leasade
tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen.
Avskrivning på tillgången redovisas i rörelseresultatet och
ränta på leasingskulden i finansnettot. Leasingavgiften
redovisas dels som betalning av ränta, dels som
amortering av leasingskulden. Kassaflöden för
leasingskuldens amortering ingår i finansierings-
verksamheten. Betalning för räntedelen presenteras som
övriga räntebetalningar i den löpande verksamheten.
Koncernen redovisar leasingskulder och nyttjanderätts-
tillgångar på egna rader i rapport över finansiell ställning.
Merparten av koncernens nyttjanderättstillgångar består
av lokalhyreskontrakt kopplade till butiksytor.
Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder på upp till
tre till fem år men möjligheter till förlängning kan finnas,
vilket beskrivs nedan. För lokalerna avseende produktions-
och innovationscentret i Östersund löper dock avtalstiden
15 år. Villkoren förhandlas separat för varje avtal och
innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor. Leasingavtalen
innehåller inga särskilda villkor eller restriktioner som skulle
innebära att avtalen skulle sägas upp om villkoren inte
uppfylldes, men de leasade tillgångarna får inte användas
som säkerhet för lån.
Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter och med en
motsvarande skuld från den dagen som den leasade
tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen.
Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av
skulden och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden
fördelas över leasingperioden så att varje
redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar
en fast räntesats för den under respektive perioden
redovisade skulden. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över
det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och
leasingavtalets längd.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal
redovisas initialt till nuvärde. Beräkningen av nuvärdet
baseras på en marginell låneränta fastställd utifrån land,
löptid och kreditvärdighet för respektive enhet .
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
74
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Använda löptider för hyreskontrakten överensstämmer
med verkliga kontraktuella kvarvarande löptider, vilket i
vissa fall kan understiga 12 månader. Leasingavtal som
avser andra tillgångar än lokalhyreskontrakt och som
ursprungligen är kortare än 12 månader räknas inte med.
Inte heller inkluderas leasingavtal avseende tillgångar av
mindre värde”, under 50 000 SEK i nyskick. Betalningar för
korta kontrakt och leasingavtal av mindre värde
kostnadsförs linjärt i resultaträkningen.
Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av följande
leasingbetalningar:
• framtida fasta avgifter (inklusive avgifter som till sin
substans är fasta, därmed även inkluderande framtida
leasingbetalningar kopplade till årlig indexjustering).
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till
anskaffningsvärde och inkluderar följande:
• det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
• leasingavgifter som betalats vid eller före
inledningsdatumet, efter avdrag för eventuella förmåner
som mottagits i samband med teckningen av
leasingavtalet
• initiala direkta utgifter
• utgifter för att återställa tillgången till det skick som
föreskrivs i leasingavtalets villkor.
Vissa lokalhyreskontrakt innehåller en del fast avgift och
en del som beräknas på omsättningen i butiken, så kallade
variabla avgifter. I ovan beräknade leasingskulder
respektive nyttjanderättstillgångar ingår inte den
omsättningsbaserade delen av hyran.
Nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar samt
nyttjanderättstillgångar
Om indikation på nedskrivningsbehov finns beräknas
tillgångens återvinningsvärde. För goodwill och andra
immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
beräknas återvinningsvärdet dessutom årligen.
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus
försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning
av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med
en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den
risk som är förknippad med den specifika tillgången. Har
tillgången ett återvinningsvärde som är lägre än det
redovisade värdet, skrivs den ned till återvinningsvärdet.
Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas
tillgångarna på de lägsta nivåer där det finns separata
identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter). För
tillgångar som inte ger upphov till separata kassaflöden,
exempelvis nyttjanderättstillgångar, fastställs istället
nyttjandevärdet och, därmed återvinningsvärdet, totalt för
den kassagenererande enhet till vilken tillgången hör. Om
det bedömda återvinningsvärdet understiger det
redovisade värdet görs en nedskrivning till tillgångens
återvinningsvärde. Nedskrivningen redovisas i
resultaträkningen den period den konstaterats.
Återföring av nedskrivning
En nedskrivning reverseras om det finns indikation på att
nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har
skett en förändring i de antaganden som låg till grund för
beräkningen av återvinningsvärdet. Återvinningsvärdet är
det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader
och nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärdet
diskonteras framtida kassaflöden med en
diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk
som är förknippad med den specifika tillgången.
Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En
reversering görs endast i den utsträckning som tillgångens
redovisade värde efter återföring inte överstiger det
redovisade värde som skulle ha redovisats, med avdrag för
avskrivning, om ingen nedskrivning gjorts.
Finansiella instrument
Ett finansiellt instrument klassificeras vid första
redovisningen utifrån dess karaktär (eget
kapitalinstrument, skuldinstrument, derivat) och om det
utgör skuldinstrument som återbetalar kapitalbelopp och
ränta utifrån Synsamkoncernens affärsmodell.
IFRS 9 omfattar tre värderingskategorier, där värdering
antingen sker till upplupet anskaffningsvärde, till verkligt
värde via övrigt totalresultat eller till verkligt värde via
resultatet. Förutom villkorad tilläggsköpeskilling, som
värderas till verkligt värde via resultatet, värderas samtliga
Synsams finansiella instrument till upplupet
anskaffningsvärde. Klassificeringen för finansiella tillgångar
fastställs utifrån företagets affärsmodell för innehaven
respektive egenskaperna för de kassaflöden som
tillgångarna ger upphov till. Klassificeringen avgör hur det
finansiella instrumentet värderas efter första
redovisningstillfället såsom beskrivs nedan.
Redovisning i, och borttagande från, rapporten över
finansiell ställning
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i
rapporten över finansiell ställning när bolaget blir part
enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En fordran tas
upp när bolaget presterat och en avtalsenlig skyldighet
föreligger för motparten att betala, även om faktura ännu
inte har skickats. Kundfordringar tas upp i rapport över
finansiell ställning när faktura har skickats . Skuld tas upp
när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet
föreligger att betala, även om fakturan ännu inte
mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura
mottagits. En finansiell tillgång tas bort från rapport över
finansiell ställning när rättigheterna i avtalet realiseras,
förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över den.
Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En
finansiell skuld tas bort från rapport över finansiell ställning
när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt
utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell skuld.
En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och
redovisas med ett nettobelopp i rapport över finansiell
ställning endast när det föreligger en legal rätt att kvitta
beloppen samt att det föreligger en avsikt att reglera
posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera
tillgången och reglera skulden.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på
affärsdagen. Affärsdagen är den dag då bolaget förbinder
sig att förvärva eller avyttra tillgången.
Fordringar och likvida medel
Koncernens finansiella tillgångar består främst av
kundfordringar, fordringar för levererade men ej
fakturerade varor och likvida medel. Dessa poster har
klassificerats som värderade till upplupet
anskaffningsvärde. Eftersom löptiden är kort för fordringar
på kunder nuvärdesberäknas inte dessa belopp.
Andra skulder
Låneskulder och leverantörsskulder redovisas initialt till
anskaffningsvärde efter avdrag för transaktionskostnader.
Leverantörsskulder redovisas till nominella belopp då
löptiden är kort. Låneskulder värderas till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
75
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Nedskrivning av finansiella tillgångar baseras på en
grundmodell som bygger på att fordringars kreditrisk följs.
Kundfordringar utan betydande finansieringsinslag
reserveras alltid baserat på förväntade förlusthändelser
under fordrans livstid. Eftersom sådana fordringar tenderar
att vara kortare än ett år, blir det dock ingen nämnvärd
skillnad mellan livstid och 12 månader. För kundfordringar
inom Synsam Lifestyle, har företaget en begränsad
kreditrisk då merparten av fordringarna överlåtits till
extern part och Synsam erhåller därför betalning för hela
abonnemangsperioden med mycket korta ledtider. Den
förväntade, kvarvarande risken för kundförluster för
Synsam Lifestyle avtal, beräknas enligt samma modell som
för kundfordringar utan finansieringsinslag.
Reservering görs för förväntade kundförluster och fastställs
utifrån historiska erfarenheter av kundförluster på liknande
fordringar. Då kundfordringar förfallit och Synsam gör
bedömningen att sannolikheten för att erhålla betalning
som lägre (fordran i default) bedöms reserveringen
baserat på åldersanalyser samt individuell bedömning.
Årets reservering redovisas som kostnad i resultatet.
Likvida medel placeras endast hos banker med hög
kreditvärdighet, varvid förväntade kreditförluster är
oväsentliga.
Varulager
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet
och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet fastställs
med användning av Först In Först Ut-metoden (FIFU).
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade
försäljningspriset i den löpande verksamheten med avdrag
för tillämpliga rörliga försäljningskostnader. Utöver
handelsvaror finns även mindre värden avseende lager av
färdiga varor och produkter i arbete samt råvaror och
förbrukningsmaterial i koncernens varulager.
Anskaffningsvärdet för färdiga varor och produkter i arbete
består av direkta materialkostnader, direkt lön och
hänförbara indirekta tillverkningskostnader (baserade på
normal tillverkningskapacitet).
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa och omedelbart tillgängliga
banktillgodohavanden .
Avsättningar
Företaget gör en avsättning när det finns en legal eller
informell förpliktelse och en tillförlitlig uppskattning av
beloppet kan göras och där det är sannolikt att ett utflöde
av resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet.
Företaget nuvärdesberäknar förpliktelser som väntas
regleras efter mer än tolv månader. Den ökning av
avsättningen som beror på att tid förflyter redovisas som
räntekostnad.
Eventualförpliktelser
Upplysning om eventualförpliktelser lämnas när det finns
ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller
avsättning på grund av att det inte är troligt att ett
utflöde av resurser kommer att krävas eller inte kan
beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
Kassaflödesanalys
Vid upprättandet av kassaflödesanalysen tillämpas den
indirekta metoden. Kassaflödesanalysen visar kassaflödet
från den löpande verksamheten, investeringsverksamheten
och finansieringsverksamheten under året, och årets
förändring i likvida medel. Kassaflödespåverkan av förvärv
och försäljning av rörelser redovisas separat inom
investeringsverksamheten. I kassaflödesanalysen ingår
förvärv av verksamheter från och med förvärvstidpunkten.
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten beräknas enligt
den indirekta metoden som resultat före skatt justerat för
icke kassaflödespåverkande poster, förändringar i
rörelsekapitalet, erhållen och betald ränta, erhållna
utdelningar och betalda skatter.
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Kassaflöde från investeringsverksamheten består av
betalningar i samband med förvärv av företag och
verksamheter, köp och försäljning av immateriella,
materiella och andra anläggningstillgångar, men exklusive
nyttjanderättstillgångar.
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Kassaflöde från finansieringsverksamheten inkluderar
förändringar i storlek eller sammansättning av aktiekapital
och omkostnader förknippade därmed, återköp av egna
aktier, samt upptagande av lån, exklusive ökning av
leasingskulder kopplade till IFRS 16, återbetalning av
räntebärande skulder samt kassaflöde kopplat till
amortering av leasingskulder enligt IFRS 16 och utdelning
till aktieägare.
Moderbolagets redovisnings- och
värderingsprinciper
Samma redovisnings- och värderingsprinciper tillämpas i
moderbolaget som i koncernen, förutom i de fall som
anges nedan. Moderbolaget har upprättat sin
årsredovisning enligt årsredovisningslagen och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning
för juridiska personer.
För moderbolaget redovisas en resultaträkning och en
rapport över resultat och övrigt totalresultat, till skillnad
mot koncernen som har en rapport. Vidare används för
moderbolaget benämningarna balansräkning respektive
kassaflödesanalys för de rapporter som i koncernen har
titlarna rapport över finansiell ställning respektive rapport
över kassaflöden. Resultaträkning och balansräkning är för
moderbolaget uppställda enligt årsredovisningslagens
scheman, medan rapporten över resultat och övrigt
totalresultat, rapport över finansiell ställning, rapporten
över förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen
baseras på IAS 1 Utformning av finansiella rapporter
respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De skillnader
mot koncernens rapporter som gör sig gällande i
moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs
främst av benämningen av finansiella intäkter och
kostnader som ränteintäkter och räntekostnader samt
uppdelningen av eget kapital.
Obeskattade reserver
Obeskattade reserver redovisas med bruttobelopp i
balansräkningen, inklusive den uppskjutna skatteskuld som
är hänförlig till reserverna.
Bokslutsdispositioner
Förändringar av obeskattade reserver redovisas som
bokslutsdispositioner i resultaträkningen. Koncernbidrag
redovisas som bokslutsdispositioner i resultaträkningen.
Aktier och andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde
med avdrag för eventuella nedskrivningar. När det finns en
indikation på att andelar i dotterföretag minskat i värde
görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än
det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar
redovisas bland finansiella kostnader i resultaträkningen. I
anskaffningsvärdet ingår köpeskillingen som erlagts för
aktierna samt förvärvskostnader. Eventuella kapitaltillskott
läggs till anskaffningsvärdet när de uppkommer. Utdelning
från dotterföretag redovisas som intäkt.
Leasing
Moderbolaget redovisar alla leasingavtal, i den mån de
förekommer, i enlighet med RFR2. I enlighet med RFR2
periodiseras leasingavgifter linjärt över leasingperioden.
IFRS 16 Leasingavtal tillämpas inte vilket innebär att
nyttjanderättstillgångar och leasingskulder inte redovisas i
moderbolagets balansräkning.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
76
SYNSAM 2023
BOKSLUT
NOT 2 UPPSKATTNINGAR OCH
BEDÖMNINGAR
Väsentliga uppskattningar och
bedömningar
Informationen i denna not berör de områden där risk för
framtida justeringar av redovisade värden och
likviditetspåverkan är som störst. Nothänvisning inom
parentes.
Nedskrivningsprövning av goodwill och varumärken
med obestämbar livslängd (not 8-9)
I samband med nedskrivningsprövning för goodwill och
varumärken jämförs bokfört värde med återvinningsvärdet.
Återvinningsvärdet utgörs av det högsta av en tillgångs
nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Då det i
normala fall inte föreligger några noterade priser vilka kan
användas för att bedöma tillgångens
nettoförsäljningsvärde blir nyttjandevärdet normalt det
värde som bokfört värde jämförs med. Beräkningen av
nyttjandevärdet grundas på antaganden och
bedömningar. Viktiga antaganden är exempelvis den
framtida utvecklingen på intäkter och marginaler,
inkluderande pris- och volymutveckling samt
avkastningskrav, vilket används för att diskontera de
framtida kassaflödena. Som framgår av beskrivningen
skulle ändringar av förutsättningarna för dessa
antaganden och uppskattningar kunna ha en väsentlig
effekt på värdet av goodwill eller varumärken.
Nedskrivningsprövning av övriga immateriella
anläggningstillgångar (not 8-9)
Det redovisade värdet på Synsams övriga immateriella
anläggningstillgångar prövas närhelst händelser eller
ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade
värdet inte kan återvinnas. Om en sådan analys indikerar
ett för högt upptaget värde fastställs tillgångens
återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av en
tillgångs verkliga värde med avdrag för försäljnings-
kostnader och dess nyttjandevärde. Nyttjandevärdet
beräknas som förväntat framtida diskonterat kassaflöde
från tillgången, alternativt den kassagenererande enhet till
vilken tillgången hör.
Nyttjanderättstillgångar och leasingskuld (not 11 och
not 18)
Koncernen har ett betydande antal leasing- och
hyreskontrakt som omfattas av IFRS 16 Leasingavtal, vilket
innebär att de redovisas i koncernens balansräkning som
nyttjanderättstillgång respektive leasingskuld. Värdet på
tillgången respektive skulden är beroende av flertalet
antaganden, såsom räntan som diskonterar skulden till
nuvärde samt bedömning av förlängningsoptioner.
Förändringar i antaganden och bedömningar av
förlängningsoptioner och diskonteringsränta kan resultera i
betydande skillnader i koncernens värde på
nyttjanderättstillgången samt leasingskulden.
Inkomstskatt (not 7 och not 12)
Betydande bedömningar görs för att bestämma såväl
aktuella som uppskjutna skatteskulder och
skattetillgångar, inte minst vad gäller värdet av uppskjutna
skattetillgångar. Det verkliga resultatet kan avvika från
dessa bedömningar bland annat på grund av ändrat
framtida affärsklimat, ändrade skatteregler eller utfallet av
myndigheters eller skattedomstolars ännu ej slutförda
granskning av avgivna deklarationer.
Klimatförändringar
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna har
påverkan av klimatrisker och koncernens
hållbarhetsstrategi tagits i beaktan. Ledningen bedömer
inte att det finns någon väsentlig påverkan på den
finansiella rapporteringens bedömningar och
uppskattningar till följd av de överväganden som gjorts.
Värderingen av koncernens tillgångar och skulder har
därför inte påverkats väsentligt av dessa risker per den 31
december 2023.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
77
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Koncernens högsta verkställande ledning följer upp
verksamheten inom koncernen genom att följa bland
annat segmentens externa nettoomsättning,
resultatmåtten EBITDA samt justerad EBITDA (och dess
marginal). Till segmenten räknas de olika geografiska
marknadernas omsättning och de kostnader som kan
hänföras direkt till omsättningen, som kostnad såld vara
och direkta lokal- och personalkostnader mm. Vissa
marknadsföringskostnader samt aktiviteter beslutade på
koncernnivå ingår inte i segmenten Sverige, Danmark,
Norge och Finland utan redovisas i Övriga & centrala
funktioner som består av delar av koncerngemensamma
och huvudkontorsfunktioner, såsom treasury-, ekonomi-
och IT- funktioner. Huvudkontorsfunktioner finns till viss del
även i olika legala enheter i respektive land men ingår inte i
segmenten. Kostnader som genereras avseende
koncerngemensamma och huvudkontorsfunktioner
Koncernen
2023 2022
Nettoomsättningens fördelning per verksamhetsgren:
Synsam Lifestyle
3 008 2 614
Övrig försäljning av varor och tjänster
2 897 2 663
Total nettoomsättning
5 905 5 277
Övriga intäkter fördelar sig enligt följande:
Franchise fee intäkter
10 10
Övriga intäkter
69 62
Totalt övriga intäkter 79 72
NOT 3 NETTOOMSÄTTNINGENS FÖRDELNING PÅ GEOGRAFISKA
MARKNADER, VERKSAMHETSGRENAR OCH SEGMENT
Koncernintern försäljning mellan segmenten uppgår inte
till väsentliga belopp. Koncernens varulagerförsörjning
avseende glasögonbågar, solglasögon och tillbehör (ej
glasögonglas) hanteras till större delen av centrallagret i
Synsam Group One AB som inte ingår i segmenten.
Centrallagret är en del av Övriga & Centrala funktioner.
Segmenten tar löpande del av cirka 96 procent av
centrallagrets vinst som reducerad kostnad för
handelsvaror baserat på segmentens faktiska
inköpsvolymer under perioden. Den internvinst i lager som
uppkommer vid försäljningen till butikerna redovisas inom
Övriga & Centrala funktioner. Centrallagret bedrivs som en
egen resultatenhet dock ej väsentligt att presentera som
ett eget segment i de finansiella rapporterna och följs
heller inte upp löpande av högsta beslutsfattare. Från och
Moderbolaget
2023 2022
Nettoomsättning:
Koncernintern omsättning
16 15
Extern omsättning
Total nettoomsättning 16 15
fördelas och faktureras till de olika segmenten genom så
kallad management fee.
Samtliga intäkter i segmenten redovisas vid ett tillfälle, vid
leverans av vara eller när tjänst är utförd, dvs när
kontrollen anses vara överförd till kund. Franchise fee
intäkten redovisas dock linjärt över tid.
Den högsta verkställande ledningen följer inte kontinuerligt
upp balansräkningen per segment. Nettoomsättning från
externa kunder kommer från försäljning av varor
(framförallt av glasögon, solglasögon, kontaktlinser) samt
synundersökningar (tjänster) och intäkter från Synsam
Lifestyle. Segmenten är uppdelade utifrån var den externa
kunden genomför sitt köp. Ingen enskild kund har någon
väsentlig del i segmentens eller koncernens
nettoomsättning.
med Q3 2022 tillverkas glasögonbågar i Synsam Groups
produktions- och innovationscenter i Östersund, vilka säljs
internt till centrallagret och därifrån vidare till butik.
Den externa nettoomsättningen för Övriga & Centrala
funktioner utgörs i huvudsak av försäljning i Ai-butikerna
och Ai Eyewear webshop, Synsam Hörselbutiker,
centrallagrets försäljning av varor till Synsams
franchisebutiker samt en central komponent av
omsättningen för Synsam
Lifestyle.
Moderbolagets omsättning framgår av nedanstående
tabell;
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
78
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Sverige Danmark Norge Finland Övriga & centrala funktioner Elimineringar Koncernen
Segmentsinformation
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Nettoomsättning, Synsam Lifestyle 1 586 1 374 558 495 546 507 290 187 28 52 3 008 2 614
Nettoomsättning, övrig 1 250 1 160 623 598 629 622 299 206 96 77 2 897 2 663
Summa Nettoomsättning
2 835 2 534 1 181 1 093 1 175 1 128 590 393 124 129 5 905 5 277
Nettoomsättning, intern 1 231 1 070 -1 231 -1 070
Övriga rörelseintäkter
11 12 1 2 2 4 0 0 65 54 79 72
Bruttovinst
1)
2 194 1 977 892 835 861 848 408 275 182 135 4 538 4 070
Bruttomarginal
1)
77,0% 77,5% 75,5% 76,3% 73,1% 74,8% 69,1% 70,0% 94,2% 62,4% 75,5% 75,8%
Resultat (EBITDA)
1)
895 758 281 277 236 239 75 35 -46 -92 1 440 1 217
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar, inkl
nyttjanderättstillgångar
-247 -226 -103 -90 -106 -105 -98 -69 -37 -29 -591 -519
EBITA
1)
648 533 178 187 130 134 -24 -34 -83 -121 850 698
Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar -4 -4 -1 -1 -1 -1 0 0 -148 -139 -154 -146
EBIT
644 528 177 186 129 133 -24 -35 -231 -261 696 552
Finansnetto -281 -137
Resultat före skatt
415 415
EBITDA-marginal, %
1)
31,5% 29,8% 23,7% 25,3% 20,1% 21,1% 12,6% 8,9% n/a n/a 24,1% 22,8%
EBITA-marginal, %
1)
22,8% 20,9% 15,1% 17,1% 11,0% 11,8% -4,0% -8,7% n/a n/a 14,2% 13,1%
Medelantal anställda 1 646 1 533 569 564 662 632 298 228 238 187 3 413 3 145
Antal butiker
Egenägda
224 218 112 113 118 114 55 50 8 8 517 503
Franchise
26 28 2 3 2 2 30 33
Totalt antal butiker 250 246 114 116 120 116 55 50 8 8 547 536
1) Avser alternativa resultatmått. EBITDA definieras som rörelseresultat före avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar samt nyttjanderättstillgångar. EBITDA-marginal definieras och beräknas som EBITDA i procent av rörelsens intäkter.
För definition av övriga alternativa resultatmått se avsnitt ”Finansiella definitioner” på sidan 107.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
79
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Nettoomsättningen fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
Koncernen
2023 2022
Sverige
2 937 2 638
Danmark
1 173 1 095
Norge
1 198 1 145
Finland 597 399
Total nettoomsättning 5 905 5 277
Immateriella och materiella anläggningstillgångar fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
Koncernen
2023 2022
Sverige
2 835 2 943
Danmark
1 702 1 763
Norge
1 152 1 275
Finland
311 307
Totalt
6 000 6 289
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Deloitte
Revisionsuppdraget 4 2
Skatterådgivning 0
Andra uppdrag 1
Summa Deloitte 5 2
KPMG
Revisionsuppdraget
6 2
Skatterådgivning 1 0
Andra uppdrag 1
Summa KPMG 7 2
Totalt ersättning till revisorer
5 7 2 2
NOT 4 ERSÄTTNING TILL REVISORER
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen
och bokföringen samt styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det
ankommer på företagets revisor att utföra, samt
rådgivning eller annat biträde som föranleds av
iakttagelser vid sådan granskning eller genomförande av
sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är andra
uppdrag.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
80
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Koncernen Moderbolaget
Medelantalet anställda 2023 2022 2023 2022
Sverige totalt 1 877 1 713 1 1
Varav kvinnor 1 539 1 402
Danmark totalt
575 570
Varav kvinnor 458 448
Norge totalt
663 633
Varav kvinnor 524 499
Finland totalt
298 228
Varav kvinnor 255 191
Totalt 3 413 3 145 1
1
Varav kvinnor 2 776 2 539
Koncernen Moderbolaget
Löner, ersättningar, sociala
avgifter och pensionskostnader 2023 2022 2023 2022
Löner och ersättningar till styrelse och vd
16 18 16 18
Löner och ersättningar till övriga anställda
1 689 1 578
Sociala avgifter enligt lag och avtal
342 299 6 5
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer för styrelse och vd 3 3 3 3
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer för övriga anställda
148 125
Summa
2 198 2 023 25 26
NOT 5 PERSONAL, MEDELANTAL ANSTÄLLDA SAMT LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
Gustaf Martin-Löf och Christoffer Sjøqvist har avböjt
ersättning för deras uppdrag i styrelsen, revisionsutskottet
och People Committee.
Bolagets styrelseledamöter har inte rätt till några förmåner
när de avgår som styrelseledamöter.
Ersättning till den verkställande direktören och andra
ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare ska vara
marknads mässig för att säkerställa Synsams möjligheter att
rekrytera och behålla kompetenta befattningshavare.
Ersättningen ska baseras på den enskildes kompetens,
ansvarsområden och prestation och ska betalas ut i enlighet
med riktlinjerna för ersättning till vd och ledande
befattningshavare som antogs av årsstämman den 30 mars
2021.
Ersättningen till Bolagets ledande befattningshavare utgörs
av fast lön, rörlig ersättning baserad på årliga
prestationsbaserade mål, långsiktigt aktiebaserat
ersättningsprogram (LTIP) och övriga förmåner såsom
icke-monetära förmåner, samt pension och försäkringar.
Frågor om ersättningen till bolagsledningen beslutas av
styrelsens People Committee. Ersättning till vd beslutas
dock av styrelsen i sin helhet. Långsiktigt aktiebaserat
ersättningsprogram beslutas dock av årsstämman.
Fast lön
Fast lön utgör grunden för den totala ersättningen. Den
fasta lönen ska baseras på koncernledningsmedlemmens
kompetens, ansvar och prestation och ska vara
konkurrenskraftig i förhållande till gällande
marknadsstandard. Den fasta lönen ska revideras årligen
av People Committee.
Ersättning till styrelseledamöter och
ledande befattningshavare
Ersättning till styrelseledamöter
Arvoden och andra ersättningar till styrelseledamöterna,
inklusive styrelseordföranden, beslutas av årsstämman.
Årsstämman som hölls den 25 april 2023 beslutade att det
totala arvodet för styrelseledamöterna, för tiden intill
nästa årsstämma, ska uppgå till 2 785 000 SEK.
750 000 SEK ska utgå till styrelseordföranden och
325 000 SEK vardera till Kenneth Bengtsson, Terje List,
Helena Johnson, Ann Hellenius och Anna Omstedt.
Därutöver ska 160 000 SEK utgå till revisionsutskottets
ordförande och 100 000 SEK vardera till övriga medlemmar
av revisionsutskottet. Ytterligare 100 000 SEK ska betalas
till People Committees ordförande och 50 000 SEK vardera
till övriga medlemmar i People Committee.
Principer för rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen baseras i huvudsak på koncernens
finansiella utfall för varje år. Den rörliga ersättningen ska
baseras på i förhand definierade individuella och
koncernövergripande mål, och kan till exempel vara en
kombination av försäljningstillväxt, lönsamhet, kassaflöde
och aktivitetsmål. Målen ska bestämmas årligen av People
Committee med utgångspunkt i Bolagets affärsstrategi
och i den långsiktiga affärsplanen som godkänts av
styrelsen. Dessa mål ska fastställas och dokumenteras
årligen. Den rörliga ersättningen ska även utformas så att
ökad intressegemenskap uppnås mellan
befattningshavaren och Bolagets aktieägare för att bidra
till Bolagets långsiktiga intressen. Rörlig ersättning som
betalas kontant ska inte överstiga 100 procent av den fasta
lönen. Bolaget har inte några uppskovsperioder eller
möjlighet att begränsa eller underlåta att utge rörlig
ersättning som har intjänats. Vidare har bolaget ingen rätt
att återkräva rörlig ersättning enligt avtal.
Bolagsstämman kan besluta att den rörliga ersättningen
kan betalas i form av långsiktiga aktiebaserade
incitamentsprogram.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, till exempel icke-monetära förmåner,
pension, försäkring och i förekommande fall tjänstebil, kan
erbjudas i enlighet med sedvanliga regler och
marknadsstandarder i respektive land. Pensioner ska
utformas på ett sådant sätt att de återspeglar normalt
accepterade nivåer och seder i det land där
koncernledningsmedlemmen är anställd.
Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå
till högst 35 procent av den fasta årliga grundlönen. För
förmåner som till exempel tjänstebilsförmån och
sjukvårdsförsäkring får värdet vara högst 15 procent av den
fasta årliga grundlönen. Dessa förmåner ska inte utgöra en
väsentlig del av den totala ersättningen.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
81
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Aktierelaterade ersättningar
På årsstämman 2023 beslutades att inrätta ett långsiktigt
aktiebaserat incitamentsprogram (LTIP 2023) för bolagets
koncernledning och andra utvalda nyckelpersoner, i
enlighet med styrelsens förslag. I anslutning till detta
beslutades även att ge styrelsen bemyndigande att
besluta om förvärv av egna aktier samt överlåtelse av
egna aktier. Sedan tidigare löper även det aktierelaterade
incitamentsprogrammet LTIP 2022. Det övergripande
syftet med LTIP 2023 och LTIP 2022 är att skapa
förutsättningar för att rekrytera och behålla kompetent
personal i Synsamkoncernen, öka motivationen hos
personalen samt uppnå ökad intressegemenskap mellan
de anställda och bolagets aktieägare. För att delta i LTIP
2023 och LTIP 2022 krävs en egeninvestering i aktier i
Synsam på Nasdaq Stockholm och/eller att anställda
innehar aktier sedan tidigare (”investeringsaktier”), vilka
allokeras till LTIP 2023 respektive LTIP 2022.
LTIP 2022
Varje deltagare i LTIP 2022 kommer att vederlagsfritt
erhålla en prestationsaktierätt (”Prestationsaktierätt”)
som ger deltagaren möjlighet att vederlagsfritt tilldelas ett
antal aktier i Synsam (”Prestationsaktier”), av Synsam eller
av en anvisad tredje part, förutsatt att villkoren för
erhållande av Prestationsaktier är uppfyllda.
Intjänandeperioden för LTIP 2022 inleds vid
tilldelningstidpunkten vilket var i juni 2022 och löper ut i
samband med att delårsrapporten för perioden 1
januari–31 mars 2024 publiceras. Tilldelning för LTIP 2022
efter utgången av intjänandeperioden kommer att
bestämmas med utgångspunkt i graden av uppfyllande av
de prestationsvillkor som beskrivs nedan.
Av det totala antalet Prestationsaktier som kan komma
att tilldelas kommer:
40 procent att vara beroende av att organisk tillväxt i
Grundlön/styrelsearvode
1)
Rörlig ersättning
3)
Övriga förmåner Pensionskostnad Summa
Befattningshavare/-kategori 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Peter Törnquist, styrelseordförande
0,9 0,9 0,9 0,9
Kenneth Bengtsson, styrelseledamot
0,4 0,4 0,4 0,4
Ann Hellenius, styrelseledamot
0,3 0,3 0,3 0,3
Helena Johnson, styrelseledamot
0,3 0,3 0,3 0,3
Terje List, styrelseledamot
0,4 0,4 0,4 0,4
Gustaf Martin-Löf, styrelseledamot
Anna Omstedt, styrelseledamot, fr o m 25 april 2023
0,2 0,2
Philip Røpcke, styrelseledamot, t o m 25 april 2023
Christoffer Sjøqvist, styrelseledamot
Håkan Lundstedt, Verkställande direktör och
styrelseledamot
8,3 8,0 4,9 8,2 0,4 0,2 2,8 2,7 16,5 19,1
Övriga ledande befattningshavare, snitt 14 (16)
2)
29,3 31,4 10,5 15,6 1,6 0,9 5,3 6,5 46,7 54,5
Summa 40,2 41,7 15,4 23,8 2,0 1,1 8,2 9,3 65,8 75,8
1) Semestertillägg kostnadsförs löpande enligt lokala avtal och regelverk vilka skiljer sig åt mellan länderna. De kostnadsförda semestertilläggen är inte inkluderade i beloppen i tabellerna för ersättningar till
ledande befattningshavare. I styrelsearvode ingår arvode till ledamöter i styrelsens utskott.
2) Med övriga ledande befattningshavare avses de 12 (15) personer som tillsammans med koncernchefen utgör koncernledningen. Ersättningar till personer i koncernledning inkluderas i ovan tabell från och med
den månad de först inkluderades i gruppen samt fram till dess att de lämnar gruppen. Koncernledningen, inklusive vd, uppgår per bokslutsdagen till 13 personer, och som ett snitt för året till 15 personer. För
presentation av samt förändringar i koncernledning se sidorna 63-64.
3) Bonus för vd och koncernchef samt övriga ledande befattningshavare inkluderar kostnader för de långsiktiga aktiebaserade ersättningsprogrammen (LTIP).
egna butiker på koncernnivå (”Organisk Tillväxt”) uppnår
till av styrelsen fastställda målnivåer för räkenskapsåren
2022 respektive 2023.
40 procent att vara beroende av att justerad EBITDA
koncernnivå (”Justerad EBITDA”) uppnår till av styrelsen
fastställda målnivåer under räkenskapsåren 2022 och
2023.
20 procent att vara beroende av den relativa
totalavkastningen (”TSR”) under intjänandeperioden för
Synsams aktieägare jämfört med motsvarande TSR för
aktieägare i andra bolag som ingår i en av styrelsen
fördefinierad grupp.
Styrelsen har fastställt en miniminivå och en maxnivå
under mätperioden och utfallet kommer mätas enligt en
linjär skala. Utfallet för respektive kategori av
prestationsvillkor kommer att fastställas enskilt, vilket
bland annat innebär att miniminivåerna för tilldelning
inom alla kategorier av prestationsvillkor inte behöver vara
uppfyllda för att tilldelning av Prestationsaktier ska få ske.
I enlighet med villkoren har koncernledningen för Synsam
samt vissa andra nyckelpersoner i koncernen, totalt 76
personer, förvärvat eller innehar sedan tidigare 83 400
aktier. LTIP 2022 kan komma att omfatta högst 945 000
aktier i Synsam. För att säkerställa leverans av aktier enligt
LTIP 2022, har bolaget under perioden 7–14 oktober samt
17-28 november 2022 återköpt 548 483 respektive 396 517
aktier, totalt 945 000 aktier till ett totalt belopp om 47
MSEK. Då totalt antal aktier i Synsam uppgår till
150 000 000, motsvarar detta 0,63 procent. Kostnaden för
programmet, exklusive sociala avgifter, redovisas baserat på
det verkliga värdet per aktierätt vid tilldelningstidpunkten,
uppgående till 59,60 och beräknat antal aktier som
kommer tjänas in. Årets totala kostnad uppgår till 11 MSEK,
varav sociala avgifter 2 MSEK.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
82
SYNSAM 2023
BOKSLUT
LTIP 2023
Varje deltagare i LTIP 2023 kommer att vederlagsfritt
erhålla en prestationsaktierätt (”Prestationsaktierätt”)
som ger deltagaren möjlighet att vederlagsfritt tilldelas ett
antal aktier i Synsam (”Prestationsaktier”), av Synsam eller
av en anvisad tredje part, förutsatt att villkoren för
erhållande av Prestationsaktier är uppfyllda. Intjänande-
perioden för LTIP 2023 inleds vid tilldelningstidpunkten
vilket var i juni 2023 och löper ut i samband med att
delårsrapporten för perioden 1 januari 31 mars 2026
publiceras. Tilldelning för LTIP 2023 efter utgången av
intjänandeperioden kommer att bestämmas med
utgångspunkt i graden av uppfyllande av de
prestationsvillkor som beskrivs nedan.
Av det totala antalet Prestationsaktier som kan komma
att tilldelas kommer:
30 procent att vara beroende av att organisk tillväxt i
egna butiker på koncernnivå (”Organisk Tillväxt”) uppnår
till av styrelsen fastställda målnivåer för räkenskapsåren
2023, 2024 respektive 2025.
30 procent att vara beroende av att justerad EBITDA på
koncernnivå (”Justerad EBITDA”) uppnår till av styrelsen
fastställda målnivåer under räkenskapsåren 2023, 2024
respektive 2025.
20 procent att vara beroende av antalet sålda bågar i
Synsam Outlet-butiker samt antalet sålda
secondhandbågar i Synsams övriga butiker uppnår till av
styrelsen fastställda målnivåer under perioden 1 april 2023
till och med 31 mars 2026.
20 procent att vara beroende av den relativa
totalavkastningen (”TSR”) under intjänandeperioden för
Synsams aktieägare jämfört med motsvarande TSR för
aktieägare i andra bolag som ingår i en av styrelsen
fördefinierad grupp.
Styrelsen har fastställt en miniminivå och en maxnivå
under mätperioden och utfallet kommer mätas enligt en
linjär skala. Utfallet för respektive kategori av
prestationsvillkor kommer att fastställas enskilt, vilket
bland annat innebär att miniminivåerna för tilldelning
inom alla kategorier av prestationsvillkor inte behöver vara
uppfyllda för att tilldelning av Prestationsaktier ska få ske.
I enlighet med villkoren har koncernledningen för Synsam
samt vissa andra nyckelpersoner i koncernen, totalt 76
personer, förvärvat eller innehar sedan tidigare 90 700
aktier.
LTIP 2023 kan komma att omfatta högst 1 455 000 aktier i
Synsam. För att säkerställa leverans av aktier enligt LTIP
2023, har bolaget under perioden 15-19 december 2023
återköpt 686 323 aktier till belopp om 30 MSEK. Efter
räkenskapsårets utgång har bolaget under perioden 2-17
januari 2024 återköpt ytterligare 768 677 aktier till ett
belopp om 36 MSEK. Totalt återköpta aktier för att
säkerställa levernas under LTIP 2023 uppgår därefter till
1 455 000, till ett totalt belopp om 65 MSEK, vilket
motsvarar 0,98 procent av utestående antalet aktier.
Kostnaden för programmet, exklusive sociala avgifter,
redovisas baserat på det verkliga värdet per aktierätt vid
tilldelningstidpunkten, uppgående till 37,40 och beräknat
antal aktier som kommer tjänas in. Årets totala kostnad
uppgår till 3 MSEK, varav sociala avgifter 1 MSEK.
Det finns inga andra pågående aktierelaterade
incitamentsprogram.
Uppsägningstid och ersättning efter avslutad
anställning
Koncernen tillämpar för vd och ledande befattningshavare
en uppsägningstid om högst tolv månader. Vid egen
uppsägning gäller sex månaders uppsägningstid. Inget
avgångsvederlag utgår i något fall.
Koncernen Moderbolaget
Könsfördelning i företags ledningen på balansdagen
2023 2022 2023 2022
Män 7 10 1 1
Kvinnor 6 6
Totalt 13 16 1
1
Koncernen Moderbolaget
Antal styrelseledamöter på balansdagen
2023 2022 2023 2022
Män 6 7 6 7
Kvinnor 3 2 3 2
Totalt 9 9 9 9
Avvikelser från ersättningsriktlinjerna
Styrelsen har utnyttjat sin rätt att frångå de
ersättningsriktlinjer som antogs av årsstämman 2021 vad
gäller nedan angivna undantag, med bedömningen att de
avsteg som gjorts var nödvändiga för att tillgodose
bolagets långsiktiga intressen och ekonomiska bärkraft.
Bolaget har under 2023 i övrigt följt de ersättningsriktlinjer
som antogs av årsstämman 2021 utan avsteg.
Bolaget har under 2023 haft ett program för rörlig kontant
ersättning (bonus) till koncernledningen. Bonus skulle
enligt villkoren för programmet bestämmas baserat på
graden av uppfyllelse av individuella och i förhand
definierade mål. Ett av de finansiella målen gällde EBITDA
för koncernen 2023. I det fjärde kvartalet 2023 har EBITDA
belastats med 10 MSEK för extra kostnader för att
genomföra ett nytt kostnadsprogram med effekt 2024. Vid
bedömning av måluppfyllnaden hänförlig till detta
finansiella mål har effekten av dessa extra kostnader
återlagts. Detta nya kostnadsprogram är en viktig
komponent för att Bolaget skall motverka inflationsdrivna
kostnadsökningar under 2024 och mot bakgrund av detta
bedömer styrelsen att det finns särskilda skäl för att
återlägga denna kostnad, och inte belasta
koncernledningen, i enlighet med Synsams långsiktiga
intressen. Bolagets styrelse beslutade därmed att denna
bedömning för det aktuella finansiella målet skulle gälla
respektive medlem i koncernledningen.
Utgivande av bonusar innebar därmed delvis avsteg från
ersättningsriktlinjerna med anledning av att de inte
baserades på i förhand definierade mål. Inga avvikelser har
gjorts från den beslutsprocess som enligt riktlinjerna ska
tillämpas för att fastställa ersättningar, och styrelsen har
inte reducerat eller återkrävt några utbetalade
ersättningar under 2023.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
83
SYNSAM 2023
BOKSLUT
NOT 6 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter från tillgodohavanden redovisat till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Valutakursvinster
1)
38 22
Ränteintäkter leasing /Synsam Lifestyle
249 135
Ränteintäkter, övriga externa
25 11 0 0
Summa finansiella intäkter 273 184 22
0
Finansiella kostnader från finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Valutakursförluster
1)
-2 -73
Räntekostnader, kreditinstitut -149 -68 -133 -59
Övriga räntekostnader, Koncerninterna -23 -9
Räntekostnader, IFRS 16 Leasingavtal -38 -34
Övriga finansiella kostnader
2)
-366 -220 -14 -14
Delsumma finansiella kostnader -554 -322 -169 -155
Summa finansiella kostnader -554 -322 -169 -155
Summa finansnetto -281 -137 -147 -155
1) Koncernens valutakursdifferenser avseende kundfordringar och leverantörsskulder redovisas i finansnettot.
2) I posten ingår koncernens kreditkostnader relaterade till Synsam Lifestyle om 352 MSEK (206).
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
84
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Aktuell skatt
-109
-90
-4
-1
Uppskjuten skatt
5
3
Skatt på årets resultat
-105 -87 -4 -1
Redovisat resultat före skatt
415
415
-145
-77
Skatt redovisad i årets resultat
Skatt enligt gällande skattesats i Sverige
-86
-85
30
16
Effekt av andra skattesatser i utländska dotterföretag
-1
-3
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader & ej skattepliktiga intäkter
1)
5
-9
-34
-17
Ökning underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av
uppskjuten skatt
-25
-5
Nyttjande av underskottsavdrag, ej tidigare aktiverade
0
Skatteeffekt hänförlig till tidigare års taxering
2)
4
15
0
Övrigt
-2
2
Summa skatt redovisad i årets resultat
-105
-87
-4
-1
1) Består för moderbolaget i huvudsak av effekt av räntekostnader fördelade inom koncernen i enlighet med
ränteavdragsbegränsningsreglerna.
2) Avser i huvudsak upplösning av reservering avseende en skattetvist. Se nedan för ytterligare information.
NOT 7 SKATT
Synsamkoncernen omfattas inte av OECD:s nya
modellregler för Pillar Two.
Skatteärenden
Ett av dotterföretagen inom koncernen har en pågående
skattetvist med svenska Skatteverket gällande avdragsrätt
för koncerninterna räntor för 2014 och 2015 års
inkomstdeklarationer. Vid ingången av 2023 fanns en
reservering motsvarande omprövningsbeslut på totalt 60
MSEK inklusive tillägg för dröjsmålsränta. Under 2023 har,
efter beslut av Skatteverket, en del av reserveringen lösts
upp och gett en positiv resultateffekt med totalt 7 MSEK
(16), varav 7 MSEK (15) redovisas som minskade
kostnader för skatt och 0 MSEK (1) MSEK redovisas som
minskade finansiella kostnader. Vid utgången av 2023
uppgår kvarvarande reservering inklusive tillägg för
dröjsmålsränta till 53 MSEK (60). Rättsprocessen pågår
och Synsams bedömning är att tvisten är fullt ut
reserverad och den kvarvarande risken avser ett
eventuellt likvidflöde i det fall dotterbolaget förlorar
skattetvisten.
Koncernen är också föremål för en skattetvist i Finland
avseende mervärdesskatt och dröjsmålsavgifter på ca 2,7
MSEK för beskattningsåren 2015 och 2016.
Det finska dotterbolaget överklagade den finska
skattemyndighetens beslut till förvaltningsdomstol, men
överklagandet avslogs den 9 juni 2021.
Ansökan om prövningstillstånd samt överklagan gavs
sedan in till Högsta Förvaltningsdomstolen den 5 augusti
2021. I november 2022 meddelade Högsta
Förvaltningsdomstolen dom i ärendet och med anledning
av domen tillställde Skatteverket Synsam i december 2022
frågor som bolaget ombads besvara. Synsam sände i
januari 2023 in svar till Skatteverket. Synsam har i mars
2023 fått ett förslag på beslut från Skatteverket där
Synsam till viss del får gehör för sin argumentation.
Synsam sände i maj 2023 in svar till Skatteverket. Samma
månad erhöll Synsam ett beslut från Skatteverket som
inte skiljer sig från deras förslag till beslut. Detta beslut
innebär att exponeringen under det andra kvartalet 2023
har minskat. Under juli 2023 skickade Synsam in en
överklagan av beslutet till Skatteverket. Koncernen har
gjort en avsättning om 2,1 MSEK i redovisningen avseende
2015 och 2016, inkluderande ränta på förfallna betalningar.
Därutöver har koncernen gjort en avsättning om 0,7 MSEK
i redovisningen avseende 2017 och framåt, inkluderande
ränta på förfallna betalningar. Det finska dotterbolaget
har korrigerat sin momsredovisning för åren 2017 och
framåt enligt Koncernens tolkning av skattemyndighetens
nya riktlinjer som gällde frågan för momsgranskningen av
räkenskapsåren 2015 och 2016. Dotterbolagets korrigering
är i linje med ställningstaganden från branschföreningen
för syn och ögonhälsa i Finland (NÄE ry). Om
dotterbolaget skulle korrigera sin momsredovisning för
2017 och framåt enligt skattemyndighetens tolkning av
dessa riktlinjer, exempelvis som en följd av ett ogynnsamt
lagakraftvunnet utfall i skattetvisten i Finland som
beskrivs ovan, skulle detta leda till en möjlig negativ effekt
på Koncernens resultaträkning uppgående till 1,1 MSEK.
Total möjlig negativ effekt på Koncernens resultaträkning,
inklusive perioden 2015 och 2016, uppgår till 1,7 MS EK.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
85
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Goodwill Varumärken Kundrelationer Programvaror och licenser Summa koncernen
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Anskaffningsvärde vid årets början
2 627
2 536
1 604
1 549
1 354
1 304
281
250
5 866
5 639
Investeringar
32
30
32
30
Rörelseförvärv
15 4 0 19 0
Omklassificeringar
-1
1
Omräkningsdifferenser
-33
91
-31
55
-20
49
0
1
-84
196
Anskaffningsvärde vid årets slut
2 609
2 627
1 573
1 604
1 338
1 354
312
281
5 832
5 866
Avskrivningar vid årets början
-49
-42
-918
-779
-187
-154
-1 154
-974
Årets avskrivningar
-6
-6
-110
-107
-38
-33
-154
-146
Omräkningsdifferenser
1
-2
16
-31
0
-1
16
-34
Avskrivningar vid årets slut
-54
-49
-1 012
-918
-225
-187
-1 291
-1 154
Redovisat värde
2 609
2 627
1 520
1 555
325
436
87
94
4 541
4 712
I ”Programvaror och licenser” finns internt upparbetat eget arbete som vid årets utgång uppgick till 45 MSEK (51) i redovisat värde.
Återstående avskrivningstid för Kundrelationer som uppstod vid ursprungligt förvärv uppgår till 3,5 å r.
Moderbolaget äger inga immateriella anläggningstillgångar.
NOT 8 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
86
SYNSAM 2023
BOKSLUT
NOT 9 NEDSKRIVNINGSPRÖVNING AV IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen genomför årligen nedskrivningsprövningar för
goodwill och varumärken med obestämbar livslängd.
Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har
fastställts genom beräkning av nyttjandevärdet.
Beräknade nyttjandevärden är mest känsliga för
förändringar i antaganden om tillväxttakt, EBITDA-
marginal och den relevanta diskonteringsränta (WACC,
Weighted Average Cost of Capital), vilken används för att
diskontera de framtida kassaflödena. Väsentliga
antaganden som använts för beräkningar av
nyttjandevärden 2023 respektive 2022 sammanfattas
enligt nedan beskrivning.
Alla immateriella tillgångar utom goodwill och varumärken
med obestämbar nyttjandetid skrivs av löpande. Goodwill
och varumärken med obestämbar nyttjandetid testas för
nedskrivning årligen eller så snart det finns indikationer på
värdenedgång. Denna prövning har 2023, liksom tidigare
år, baserats på en femårig nuvärdesberäknad
kassaflödesanalys per kassagenererande enhet.
Leasingbetalningar hanteras vid beräkning av
nyttjandevärde som kassaflöden i rörelsen.
Nedskrivningsprövning har gjorts för fyra
kassagenererande enheter, en för varje land; Sverige,
Danmark, Norge och Finland. Kassaflöden för de första tre
åren baseras på en av styrelsen godkänd budget och
affärsplan. För dom två sista åren bygger beräkningen på
en preliminär affärsplan. För att extrapolera
resultatutvecklingen bortom planeringshorisonten har en
tillväxttakt om 2,5 procent använts från 2029 och framåt.
Tillväxttakten om 2,5 procent baseras på ledningens
samlade bedömning.
”Synsam” nedskrivningsprövas för Danmark, Sverige och
Norge. Ingen del av varumärket är hänförligt till Finland.
Redovisade värden avseende varumärken med obestämbar
Goodwill
Koncernens goodwill har uppstått i samband med
rörelseförvärv och förvärv av butiker. Den största delen av
goodwill har uppstått vid förvärvet av Synsam Nordic A/S
koncernen.
Goodwill hänförs till kassagenererande enheter eller till den
minsta gruppen av kassagenererande enheter i koncernen
för vilken goodwill följs av ledningen och som inte är större
Koncernen
2023 2022
Sverige
620
620
Danmark
489
491
Norge
381
408
Finland
Totalt
1 490
1 519
Koncernen
2023 2022
Sverige
1 250
1 235
Danmark
906
910
Norge
396
424
Finland
58
58
Totalt 2 609
2 62 7
Omsättningsutvecklingen prognosticeras utifrån Synsam
Group managements bedömning av kapaciteten att
generera tillväxt baserat på bedömd marknadsutveckling,
konkurrenssituation och Synsam Groups egna
tillväxtdrivande initiativ. En bedömning av framtida
bruttomarginal görs utifrån produktmix och bedömd
konkurrenssituation. Kostnader i övrigt bedöms i huvudsak
följa omsättningsutvecklingen men hänsyn tas till viss så
kallad operational leverage. Investeringar i materiella och
immateriella anläggningstillgångar bedöms utifrån vad
Synsam Group behöver investera för att behålla sin
konkurrenskraftiga position.
I de diskonterade kassaflödesanalyserna för de fyra
kassagenererande enheterna har använts en för koncernen
aktuell kapitalkostnad (WACC) efter skatt om 8,54
procent (7,96) för Sverige, 8,72 procent (8,30) för
Danmark, 9,58 procent (8,69) för Norge samt 9,01 procent
(8,08) för Finland beroende på ländernas olika räntelägen
och förutsättningar i övrigt, motsvarande ett spann på
10,1 - 11,7 procent i WACC före skatt (9,4 - 10,4).
Känslighetsanalys
2023 års prövning har visat att det inte föreligger något
nedskrivningsbehov, och inga rimliga förändringar i
antagandena skulle leda till nedskrivningsbehov.
Varumärken
Varumärkena ”Synsam” och ”Profil Optik” beräknas ha en
obestämbar nyttjandetid och nedskrivningsprövas årligen.
Varumärket ”Profil Optik” används bara i Danmark och
nedskrivningsprövas därför endast för Danmark, meda n
nyttjandetid fördelat per kassagenererande enhet framgår
av nedan tabell. Årets värdeförändringar har
påverkats av valutakursförändringa r.
än koncernens segment. Goodwill allokeras till fyra
oberoende grupper av kassagenererande enheter; Sverige,
Danmark, Norge och Finland. Total goodwill uppgår till
2 609 MSEK (2 627). Årets förändringar har påverkats av
valutakursdifferenser .
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
87
SYNSAM 2023
BOKSLUT
NOT 10 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Förbättringsutgift på
annans fastighet
Inventarier Summa koncernen
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Anskaffningsvärde vid årets början
757
576
1 356
1 114
2 113
1 690
Investeringar
99
155
117
197
216
352
Rörelseförvärv
0
0
1 0 1 0
Avyttringar och utrangeringar
0
-1
0
-2
-1
-3
Omräkningsdifferenser
-14
27
-22
46
-36
73
Anskaffningsvärde vid årets slut
842
757
1 450
1 356
2 292
2 113
Avskrivningar vid årets början
-468
-371
-946
-804
-1 414
-1 175
Årets avskrivningar
-99
-80
-125
-106
-224
-186
Avyttringar och utrangeringar
0
1
0
2
1
3
Omräkningsdifferenser
9
-18
16
-38
25
-56
Avskrivningar vid årets slut
-558
-468
-1 055
-946
-1 612
-1 414
Redovisat värde
284
289
396
410
680
699
NOT 11 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Lokalhyreskontrakt
Materiella anläggnings-
tillgångar, leasing
Summa koncernen
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Redovisat värde vid årets början 865
668
13
17
878
684
Tillkommande tillgångar med nyttjanderätt 263
497
11
7
274
504
Omräkning IFRS16 6
6
Årets avskrivningar -355
-322
-11
-11
-366
-333
Omräkningsdifferenser -12
22
0
0
-13
22
Redovisat värde vid årets slut 767
865
12
13
779
878
Merparten av koncernens nyttjanderättstillgångar består
av lokalhyreskontrakt kopplade till butiksytor.
Materiella anläggningstillgångar avser leasingtillgångar
som hyrs och består framför allt av bilar samt
optikerutrustning.
Leasingskulder särredovisas i balansräkningen. För
information om förfallostruktur avseende leasingskulder, se
not 18 Finansiella risker.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
88
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Det totala kassautflödet för leasingavtal uppgick under
2023 till cirka 525 MSEK (cirka 390 MSEK).
I vissa av koncernens lokalhyresavtal förekommer
omsättningshyra. Koncernen bedömer att fördelningen
mellan omsättningshyra och fast hyra inte kommer att
förändras väsentligt under de närmaste åren. En
omsättningsökning kan därmed komma att öka
koncernens variabla kostnader med motsvarande
procentandel. De variabla leasingavgifterna är kopplade till
Koncernen
Belopp redovisade i koncernens resultaträkning
2023 2022
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -366
-333
Räntekostnader för leasingskuld -38
-34
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal
Kostnader hänförliga till leasingavtal av mindre värde 0
-1
Kostnader hänförliga till variabla leasingkostnader som
inte inkluderas i värderingen av leasingskulden
-58
-30
Summa
-463
-398
NOT 12 UPPSKJUTEN SKATT
Koncernen
2023
Ingående
balans
Förvärv av
rörelse
Redovisat
i årets
resultat
Övrigt/
Valutakurs-
förändring
Utgående
balans
Uppskjuten skattefordran
Anläggningstillgångar 36 0 5 40
Övrigt 24 10 -2 32
Total uppskjuten skattefordran 60 10 2 72
Uppskjuten skatteskuld
Anläggningstillgångar -514 -5 7 -513
Total uppskjuten skatteskuld -514 -5 7 -513
Koncernen
2022
Ingående
balans
Förvärv av
rörelse
Redovisat
i årets
resultat
Övrigt/
Valutakurs-
förändring
Utgående
balans
Uppskjuten skattefordran
Anläggningstillgångar
35 0 1 36
Övrigt
26 -2 0 24
Total uppskjuten skattefordran
61 -2 1 60
Uppskjuten skatteskuld
Anläggningstillgångar
-504 5 -15 -514
Total uppskjuten skatteskuld
-504 5 -15 -514
De uppskjutna skattefordringar och uppskjutna
skatteskulder som uppkommit i redovisningen till följd av
ingånga leasingavtal nettoredovisas i balansräkningen i de
fall förutsättningarna för kvittning är uppfyllda.
Uppskjutna skatteskulder hänförliga till
nyttjanderättstillgångar uppgår till 160 (181) MSEK och
uppskjutna skattefordringar hänförliga till leasingskulder
uppgår till 169 (188) MSEK per 2023-12-31.
vissa butikers omsättning och kan ha stor effekt för den
enskilda butikens hyreskostnader men bedöms inte ha
väsentlig påverkan på koncernens kostnader som helhet.
Använda löptider för hyreskontrakten överensstämmer
med verkliga kontraktuella kvarvarande löptider, vilket i
normalfallet innebär att förlängningsoptioner inte beaktas.
Moderbolaget har enbart ingått leasingavtal av mindre
värde.
Ingen uppskjuten skattefordran har redovisats avseende
bolag där underskotten inte bedöms kunna nyttjas inom
överskådlig tid. Ej aktiverade uppskjutna skattefordringar
finns i Finland och uppgår till totalt 101 MSEK (78). Dessa
förfaller med 2 MSEK (2) inom 1 år, med 30 MSEK (24)
mellan 1- 5 år samt med 70 MSEK (53) inom 6-10 år.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
89
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Koncernen
2023 2022
Varulager före nedskrivningar 728
614
Nedskrivet varulager -22 -17
Värde av varulager 707
59 7
Koncernen
2023 2022
Kundfordringar 502
431
Kreditförlustreserv -16
-17
Summa kundfordringar 486
414
Redovisat värde för kundfordringarna motsvarar verkligt värde då diskonteringseffekten är oväsentlig.
Då moderbolaget saknar externa kundfordringar visas tabellerna enbart för koncernen.
Koncernen
Åldersanalys, 2023
Brutto Reserv Netto Reserv %
Ej förfallna kundfordringar 423 423 0,0%
Förfallna kundfordringar 1 - 30 dagar 19 19 0,0%
Förfallna kundfordringar >= 31 dagar - 90 dagar 23 23 0,0%
Förfallna kundfordringar >= 91 dagar - 180 dagar 10 -1 9 6,6%
Förfallna kundfordringar >= 181 dagar - 360 dagar 9 -3 6 29,5%
Förfallna kundfordringar >= 361 dagar 18 -13 5 70,8%
Summa
502 -16 486 3,2%
NOT 13 VARULAGER
NOT 14 KUNDFORDRINGAR
K oncernen
Åldersanalys, 2022
Brutto Reserv Netto Reserv %
Ej förfallna kundfordringar
190 190 0,0%
Förfallna kundfordringar 1 - 30 dagar
86 86 0,0%
Förfallna kundfordringar >= 31 dagar - 90 dagar
130 130 0,0%
Förfallna kundfordringar >= 91 dagar - 180 dagar
3 -1 3 20,3%
Förfallna kundfordringar >= 181 dagar - 360 dagar
5 -2 3 40,0%
Förfallna kundfordringar >= 361 dagar
17 -14 3 79,9%
Summa 431 -17 414 3,8%
Koncernen
K reditförlustreserver
2023 2022
Ingående balans 1 januari -17
-16
Reservering befarade kreditförluster -2
-2
Verkliga konstaterade förluster 3
2
Återvunna reserveringar, betalningar 0
1
Omräkningsdifferenser 0
-1
Utgående balans 31 december -16
-17
Årets redovisade kundförluster i Övriga externa kostnader uppgick till -2
- 1
Koncernen
Kundfordringar, fördelade per valuta
2023 2022
SEK 279
246
DKK 53
43
NOK 67
53
EUR 88
73
Övriga valutor 0
0
Summa 486
414
Varulager per 31 december 2023 består av handelsvaror
692 (593) MSEK, färdiga varor 5 (2) MSEK, produkter i
arbete 2 (1) MSEK och råvaror och förbrukningsmaterial
8 (2) MSEK. Reserv för inkurans ingår i varulagrets värde.
Utöver normal inkuransreserv har inga väsentliga
nedskrivningar skett under 2023 och 2022 .
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
90
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Kreditrisk
Kundfordringarna fördelas på valutor som motsvarar
koncernens verksamheter på de nordiska marknaderna.
Kundfordringarna fördelas på företagskunder och till viss
del på avbetalningskunder. Den viktigaste indikatorn till
framtida ännu ej inträffade kundförluster utgörs av
information från förfallostrukturen på kundfordringarna,
därför sker reservering även med hänsyn till
åldersfördelningen samt andra väsentliga externa
indikatorer om och när de kommer till Synsams kännedom.
Värden på upplupen intäkt för levererade men ej
fakturerade varor avseende Synsam Lifestyle abonnemang
uppgår till 15 MSEK (16).
Finansiella tillgångar och skulder inkluderar likvida medel,
finansiella fordringar, kundfordringar, leverantörsskulder,
leasingåtaganden, villkorad tillägsköpeskilling och
låneskulder .
Koncernen
2023 2022
Förutbetalda hyror 15
68
Förutbetalda IT-kostnader 18
13
Upplupna intäkter 65
36
Övriga poster 21
25
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 119
142
K oncernen Moderbolaget
Fordringar värderade till upplupet anskaffningsvärde
2023 2022 2023 2022
Andra finansiella tillgångar 32
27
Kundfordringar 486
414
Fordringar för levererade ej fakturerade varor 23
17
Fordringar koncernföretag 47
110
Likvida medel 582
444
37
0
Fordringar värderade till upplupet anskaffningsvärde 1 123
902
84
110
Finansiella fordringar totalt 1 123
902
84
11 0
K oncernen Moderbolaget
Finansiella skulder till verkligt värde via koncernens
rapport över resultat
2023 2022 2023 2022
Villkorad köpeskilling 0
3
Finansiella skulder till verkligt värde via koncernens
rapport över resultat totalt
0
3
NOT 15 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
NOT 16 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Abonnemanget Synsam Lifestyle redovisas som finansiell
leasing där Synsam är leasegivare.
Synsam har ingått avtal med externa kreditföretag om att
sälja merparten av de fordringar på kund som uppstår till
följd av Synsam Lifestyle avtalen. För kundfordringar inom
Synsam Lifestyle har företaget en begränsad kreditrisk då
merparten av fordringarna överlåtits till extern part. Den
förväntade, kvarvarande risken för kundförluster för
Synsam Lifestyle avtal, beräknas enligt samma modell som
för kundfordringar utan finansieringsinslag .
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
91
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Koncernen Moderbolaget
Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
2023 2022 2023 2022
Leverantörsskulder 892
728
1
1
Räntebärande skulder 2 493
2 488
2 493
2 488
Leasingskulder
1)
762
909
Skulder till koncernföretag 989
611
Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde 4 147
4 125
3 484
3 099
Finansiella skulder totalt 4 147
4 129
3 484
3 099
1) Redovisas enligt IFRS 16 Leasingavtal och inte enligt IFRS 9 Finansiella instrument. Redovisas som finansiell skuld.
Tillgångar och skulder som värderas till upplupet
anskaffningsvärde utgörs av en rimlig approximation av
verkligt värde då dessa tillgångar och skulder har korta
löptider.
De räntebärande skuldernas redovisade och verkliga värde
skiljer sig inte väsentligt åt då de löper med rörlig ränta,
vilken inte skiljer sig nämnvärt från skuldernas
marknadsmässiga ränta per balansdagen. Därmed
överensstämmer bokförda värdet med verkligt värde.
Befintliga banklån, som togs upp i samband med
koncernens refinansiering i det fjärde kvartalet 2021, är
amorteringsfria och löper på tre respektive fem år.
Fastställande av verkligt värde sker enligt en
värderingshierarki bestående av tre nivåer. Nivåerna
återspeglar i vilken utsträckning verkligt värde bygger på
observerbara marknadsdata respektive egna antaganden.
Nivå 1) verkligt värde fastställs utifrån observerbara
(ojusterade) noterade priser på en aktiv marknad för
identiska tillgångar och skulder.
Nivå 2) verkligt värde fastställs utifrån värderingsmodeller
som baseras på andra observerbara data för tillgången
eller skulden än noterade priser inkluderade i nivå 1.
Nivå 3) verkligt värde fastställs utifrån värderingsmodeller
där väsentliga indata baseras på icke observerbara data.
V ärderingen av villkorade tilläggsköpeskillingar av
bolagsförvärv som är finansiella skulder baseras på nivå 3 i
värderingshierarkin för IFRS 13.
De väsentliga faktorer som påverkar värderingen är
utformningen av avtalen inklusive fastställt tak för
tilläggsköpeskillingarna .
Förändring nivå 3
Koncernen
Villkorad köpeskilling
2023 2022
Ingående balans 3 8
Reglerade skulder -3
Återrda 0
-5
Utgående balans 0
3
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och banktillgodohavanden
1)
582
444
37 0
Summa enligt rapport över kassaflöden 582
444
37
0
1) I posten ingår likvida medel om 37 MSEK (-) kopplat till depåkonto hos kreditinstitut, vilka per balansdagen är pantsatta för återköp av
aktier som säkerhet för LTIP 2023 och återläggs därför i beräkningen av nettoskulden.
NOT 17 LIKVIDA MEDEL
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
92
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Finansiella risker
Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner och risker
regleras centralt, via en av styrelsen fastställd finanspolicy
som uppdateras minst årligen. Koncernens CFO, och i vissa
avseenden styrelsen säkerställer att policyn efterlevs.
Treasuryavdelningen, som finns inom koncernen, ansvarar
för att ta fram beslutsunderlag och verkställa fattade
beslut. Koncernen minimerar upplåningsbehovet genom
att använda överskottslikviditet inom koncernen i cash
pools som hanteras av treasuryavdelningen. Koncernens
finansiella risker kan indelas i refinansieringsrisk, kreditrisk,
likviditetsrisk, ränterisk och valutakursrisk.
Refinansieringsrisk
Finansieringsrisk är risken att inte kunna möta behovet av
framtida finansieringsbehov. Koncernens finansieringskällor
utgörs av i huvudsak eget kapital och externa lån
samt kassaflöden.
Befintliga banklån om 2 493 MSEK, som togs upp i
samband med koncernens refiansiering i det fjärde
kvartalet 2021, är amorteringsfria och löper på tre
respektive fem år. Ränta betalas kvartalsvis och räntenivån
har under året varierat mellan 3,9 - 5,9 procent, exkluderat
avgifter. I snitt för 2023 har räntenivån uppgått till cirka
5,0 procent. Räntebindning finns med löptid på mindre än
ett år.
Det outnyttjade kreditutrymmet uppgick till 940 MSEK
(940) per den 31 december 2023. Bedömningen är att
koncernen för tillfället har tillgång till nödvändiga krediter.
NOT 18 FINANSIELLA RISKER
Koncernen är till följd av sin verksamhet, investeringar och
finansiering exponerad för olika finansiella risker; främst
relaterade till förändring i räntenivåer och valutakurser.
Koncernens finansiella styrning inriktar sig mot kontroll och
minskning av de finansiella risker som är en direkt följd av
koncernens verksamhet, investeringar och finansiering.
Kapitalhantering
Med kapitalhantering avses hur eget kapital hanteras och
skall ses ihop med hur finansieringen av koncernen ser ut.
Finansiering sker genom externa banklån. Räntor och
amorteringar på banklån regleras i enlighet med avtal.
Den externa upplåningen är förenad med så kallade
covenants, vilka omfattar mått avseende skuldsättning
och räntetäckning. Synsamkoncernen är skyldig att uppnå
dessa covenants kvartalsvis.
I Synsam Groups finansiella mål ingår att att nettoskuld /
justerad EBITDA skall vara 2.5x, exkluderat tillfälliga
avvikelser. I de finansiella målen ingår även att betala en
utdelning på 40 procent - 60 procent av årets nettovinst.
För ytterligare information om Synsam Groups finansiella
mål se sidan 48.
Kreditrisk
Koncernens kreditrisk hänför sig till fordringar från
försäljning av varor och tjänster samt likvida medel. Kredit-
och riskbedömning sker i de enskilda butikerna efter
fastställda riktlinjer som kontrolleras av koncernledningen.
Historiskt sett har koncernen inte haft väsentliga
kreditförluster på fordringar från försäljning av varor och
tjänster. Fordringar förfaller normalt inom
marknadsmässiga betalningsvillkor, dvs inom 30–60 dagar.
Se även not 14. Koncernens utestående krediter är spridda
över ett stort antal kunder och ingen enskild kund
representerar en materiell andel. Likvida medel är
placerade i kreditinstitut med en lägsta rating om A, enligt
Standard and Poors definition, i enlighet med koncernens
finanspolicy.
Ränterisk
Koncernen kan hantera risken för ytterligare kostnader
som följd av räntefluktuationer (ränterisk) genom att styra
den räntebärande skuldens räntestruktur och genom
användandet av finansiella instrument. Ränterisken är
främst knuten till koncernens skuld till kreditinstitut. De
seniora faciliteterna löper med rörlig ränta och räntenivån
på lånen uppgår per 2023-12-31 till cirka 5,2 - 5,9 procent,
exkluderat avgifter. I snitt för för 2023 har räntenivån
uppgått till cirka 5,0 procent. Räntebindning finns med
löptid på mindre än ett år. Koncernen innehar inga
ränteswappar per den 31 december 2023.
Känslighetsanalys – ränterisk
Genomslaget på resultat före skatt för nettot av
ränteintäkter och räntekostnader under kommande 12
månaders period vid en ränteuppgång/-nedgång på 1
procentenhet på balansdagen uppgår till -25 MSEK
respektive +24 MSEK (föregående år -25 MSEK respektive
+25 MSEK) med hänsyn tagen till befintligt räntegolv och
givet de räntebärande tillgångar och skulder som finns per
balansdagen.
Likviditetsrisk
Koncernen följer löpande likviditetsreserven via bedömning
av förfallotidpunkter för respektive kortfristiga tillgångar
och förpliktelser samt påverkan från förväntade
kassaflöden från koncernens verksamheter. Syftet med
likviditetsstyrningen är att bibehålla en optimal
likviditetsreserv för finansiering av koncernens
verksamheter vid var tid, minimera ränte- och
bankkostnader och undvika finansiella svårigheter.
Koncernens likviditetsreserv följs i första hand av CFO som
är ansvarig för att styra koncernens likviditetsmässiga
situation. Koncernens likviditetsreserv omfattar likvida
medel och outnyttjade kreditfaciliteter. Bedömningen är
att koncernens likviditetsberedskap är tillräcklig.
Koncernen är inte exponerad för någon väsentlig
likviditetsrisk, utöver löpande hyresbetalningar, till följd av
de leasingskulder som uppkommer via redovisning enligt
IFRS 16.
I de externa finansieringsavtal som koncernen har ingår en
revolverfacilitet. Kopplat till faciliteterna finns finansiella
åtaganden, covenants, som koncernen kvartalsvis är
skyldig att uppnå .
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
93
SYNSAM 2023
BOKSLUT
2023-12-31 2022-12-31
Kreditfaciliteter, koncernen
Nominellt Utnyttjat Tillgängligt Nominellt Utnyttjat Tillgängligt
Revolverfacilitet 1 000 -60 940
1 000 -60 940
Summa 1 000 -60 940
1 000 -60 940
Tillgängliga likvida medel
1)
582 582
444
444
Likviditetsreserv 1 582 -60 1 522
1 444 -60 1 384
1) Likvida medel om 37 MSEK (-) är kopplat till depåkonto hos kreditinstitut, vilka per balansdagen är pantsatta för återköp av aktier som
säkerhet för LTIP 2023 och återläggs därför i beräkningen av nettoskulden.
Förfallostrukturer finansiella skulder odiskonterade kassaflöden
Koncernen
2023-12-31 Räntesats
Mindre
än 1 år 1-5 år
Mer än
5 år Totalt
Skulder till kreditinstitut 5,13 - 5,74% 582 2 187 2 769
Leverantörsskulder 892 892
Leasingförpliktelser
1)
3,2 - 6,9% 340 442 55 837
1 814 2 629 55 4 498
Koncernen
2022-12-31
Räntesats
Mindre
än 1 år 1-5 år
Mer än
5 år Totalt
Skulder till kreditinstitut
3,65 - 4,61% 107 2 696 2 803
Leverantörsskulder
728 728
Leasingförpliktelser
1)
3,1 - 5,1% 340 595 64 999
1 175 3 291 64 4 530
1) Leasingavtal där Synsamkoncernen är leasetagare och nyttjanderättstillgångarna kopplade till dessa avser framförallt lokalhyreskontrakt
kopplade till butiksytor samt optikerutrustning och bilar. Se även not 1 och not 11.
Känslighetsanalys – valutakursrisk
Koncernens valutaexponering vid omräkning av tillgångar
och skulder i utländsk valuta (exklusive omräkning av
utländska dotterbolag samt nettoinvesteringar i
utlandsverksamhet) är per balansdagen framförallt mot
EUR. En 10 procentig ökning (+)/minskning (-) av den
svenska kronan mot EUR skulle innebära en förändring av
resultat före skatt med +/-80 MSEK (+/-80), till största
delen som en följd av omräkning av skulder till
kreditinstitut. Känslighetsanalysen grundar sig på att alla
andra faktorer (t ex räntan) förblir oförändrade. Nettot av
utländsk valuta i respektive koncernbolags kundfordringar
respektive leverantörsskulder uppgår inte till väsentliga
belopp och har korta löptider, dessa beaktas därmed inte i
ovanstående.
Valutakursrisk
Koncernen har innehav i utlandsverksamheter vilkas
nettotillgångar är utsatta för omräkningsexponering.
Koncernens presentationsvaluta är svenska kronor.
Koncernen har verksamhet i Sverige, Danmark, Norge och
Finland varifrån huvuddelen av koncernens intäkter och
kostnader härrör sig. Valutasvängningar har påverkan på
det omräknade resultatet avseende verksamheten i
Danmark, Norge och Finland samt omräkningen av
tillgångar och skulder i de danska, norska och finska
dotterbolagen.
Då koncernen har externa skulder i EUR föreligger en viss
ekonomisk hedge men koncernen tillämpar inte
valutasäkring genom finansiella instrument i övrigt.
För information om skulder till kreditinstitut fördelat per
valuta, se nedan tabell.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
94
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Skulder till kreditinstitut fördelat per valuta
Koncernen
2023 2022
SEK 1 710
1 710
EUR 802
804
Skuld till kreditinstitut 2 512
2 514
Extern nettoskuld
Koncernen
2023 2022
Skulder till kreditinstitut 2 512
2 514
+ Leasing 762
909
+ Bankgarantier 11
16
- Aktiverade lånekostnader, redovisade mot skuld -19
-26
- Likvida medel -582
-444
+ Pantsatta likvida medel
1)
37
Summa Extern nettoskuld 2 720
2 969
1) Likvida medel kopplat till depåkonto hos kreditinstitut för återköp av aktier som säkerhet för LTIP 2023 är per balansdagen pantsatta och
återläggs därför i beräkningen av nettoskulden.
Övriga långfristiga skulder
Övriga långfristiga skulder består i huvudsak av
semesterskuld i Danmark. Under 2020 ändrades
semesterskuldslagen i Danmark och i samband med detta
har den semester som intjänas under en så kallad
övergångsperiod, 1 september 2019 31 augusti 2020,
frysts, och kan inte tas ut eller betalas ut förrän
arbetstagaren frånträder arbetsmarknaden. En fond,
Lønmodtagernes Feriemidler, förvaltar de anställdas
fordringar på semester som intjänats under
övergångsperioden. Arbetsgivares skuld till fonden löper
med en årlig ränta motsvarande genomsnittlig löneökning.
Räntenivån har under 2023 varierat runt cirka 3,5 procent.
Arbetsgivare som inte löst sin skuld till fonden efter
övergångsperioden ska behandla den som en långfristig
skuld. Reglering av skulden till fonden sker årligen med
belopp motsvarande vad som betalas ut från fonden, med
start sommaren 2021.
NOT 19 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Uppgifter om Moderbolaget
Synsam AB (publ) med organisationsnummer 556946–
3358, är ett svenskregistrerat aktiebolag med säte i
Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Sankt Eriksgatan
60, Stockholm.
Koncernredovisningen består av Moderbolaget och dess
dotterföretag, tillsammans benämnt koncernen.
För information om ägarstruktur i Synsam AB (publ), se
avsnitt Synsam-aktien på sidorna 110-111.
Synsam AB (publ) har en närstående relation med sina
dotterföretag, se not 25 för specifikation av dotterföretag.
Inköp och försäljning mellan koncernföretag
Nedan anges andelen av årets inköp och försäljning
avseende koncernföretag i Moderbolaget.
Moderbolagets inköp och försäljning mellan koncernföretag
2023 2022
Inköp (%) 1%
1%
Försäljning (%) 100%
100%
Moderbolagets fordringar på dotterföretag 47 110
Moderbolagets skulder till dotterföretag -989
-611
Övrigt
I separata noter finns upplysningar för moderbolag och koncern om
löner med mera till styrelse och VD, not 5,
ställda säkerheter för koncernföretag, not 27, och
eventualförpliktelser för koncernföretag, not 27.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
95
SYNSAM 2023
BOKSLUT
NOT 20 RESULTAT PER AKTIE
Antal aktier uppgår till 150 000 000 st (150 000 000),
varav 1 631 323 aktier (945 000) i eget förvar vid årets
utgång. Det finns inga utställda värdepapper eller liknande
som späder ut resultat per aktie. Beräkningen ovan sker på
årets resultat hänförligt till moderbolagets ägare.
Koncernen
2023 2022
Resultat hänförligt till Moderbolagets aktieägare, MSEK 311 328
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK 2,08 2,19
Genomsnittligt antal aktier under året, st 149 027 561 149 834 372
Antal utestående aktier
1)
2023 2022
Totalt antal aktier 149 055 000 150 000 000
Aktier i eget förvar -1 631 323 -945 000
Summa
147 423 677 149 055 000
1) Någon utspädningseffekt av antalet aktier förelåg inte per den 31 december 2023, respektive 31 december 2022.
NOT 21 EGET KAPITAL
Specifikation av förändringar i eget kapital finns i rapporten Förändringar i koncernens respektive moderbolagets eget
kapital, se sidan 67 respektive sidan 70.
Aktiekapital och antal aktier
Antal aktier, st
Aktiekapital, SEK
2023 2022 2023 2022
Ingående per 1 januari 150 000 000 150 000 000 1 047 315 1 047 315
Utgående per 31 december 150 000 000
150 000 000
1 047 315
1 047 315
Kvotvärde per aktie, SEK 0,006982
0,006982
Aktier i eget förvar
2023 2022
Ingående per 1 januari 945 000
Årets förvärv
1)
686 323 945 000
Utgående per 31 december
1 631 323 945 000
1) För att säkerställa leverans av aktier enligt det av årsstämman beslutade långsiktiga incitamentsprogrammet (LTIP 2023), har bolaget
under perioden 15-19 december 2023 återköpt 686 323 aktier till belopp om 30 MSEK. Efter räkenskapsårets utgång har bolaget under
perioden 2-17 januari 2024 återköpt ytterligare 768 677 aktier till ett belopp om 36 MSEK. Totalt återköpta aktier för att säkerställa
leverans av aktier under LTIP 2023 uppgår därefter till 1 455 000, till ett totalt belopp om 65 MSEK, vilket motsvarar 0,98 procent av
utestående antalet aktier. Sedan tidigare innehar bolaget 945 000 aktier i eget förvar i syfte att säkerställa leverans av aktier under LTIP
2022.
2023 2022
Per 1 januari 4 306 4 306
Per 31 december
4 306
4 30 6
För ytterligare information om förändring av antalet aktier
under året, se not 21 .
Omräkningsreserv i koncernen
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från
utländska verksamheter som har upprättat sina finansiella
rapporter i en annan valuta än den som koncernens
finansiella rapporter presenterats i. Moderföretaget och
koncernen presenterar sina finansiella rapporter i svenska
kronor.
Synsams aktiekapital uppgick per den 31 december 2023
till 1 047 315 SEK fördelat på 150 000 000 aktier till ett
kvotvärde om 0,006982 SEK/aktie. Aktiekapital avser
moderföretagets aktiekapital. Varje aktie (exklusive aktier i
eget förvar) berättigar till en röst på bolagsstämman och
samtliga aktier äger lika rätt till andel i bolagets vinst och
tillgångar. Varje aktieägare får rösta för samtliga av sina
aktier utan begränsningar och aktierna omfattas inte av
några överlåtelsebegränsningar. Aktier i eget förvar
berättigar ej till utdelning och är ej rösträttsberättigade.
Övrigt tillskjutet kapital i koncernen
I övrigt tillskjutet kapital ingår de tillskott som bolaget
erhållit från aktieägarkretsen och som ej redovisas som
aktiekapital .
B alanserade vinstmedel inklusive årets resultat i
koncernen
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat, ingår
intjänade vinstmedel i moderföretaget och dess
dotterbolag.
I moderbolaget delas eget kapital upp i bundet och fritt
eget kapital. I moderbolaget utgörs bundet eget kapital av
aktiekapitalet, resterande komponenter i eget kapital är
fritt eget kapital och består av intjänat resultat,
överkursfond samt ovillkorade aktieägartillskott. Bundet
eget kapital får inte minskas genom utdelning.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
96
SYNSAM 2023
BOKSLUT
NOT 22 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR OCH PENSIONSFÖRPLIKTELSER
Pensionsförpliktelser
Redovisade pensionsförpliktelser har till större del säkrats
genom kapitalförsäkringar och redovisas inklusive avsättning
för särskild löneskatt. Verkligt värde av pensionsåtagande,
inklusive särskild löneskatt på pensioner, och verkligt värde
av företagsägda kapitalförsäkringar nettoredovisas. Verkligt
värde på koncernens kapitalförsäkringar vid årets utgång
uppgår till 8 MSEK (8) och verkligt värde på
Pensionsförpliktelsen inklusive särskild löneskatt på pensioner
samt pensionsåtagande i Norge, som inte omfattas av
kapitalförsäkring, uppgår till 12 MSEK (13), netto 4 MSEK (5).
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och
familjepension genom försäkring i Alecta. Enligt ett
uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10
Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom
Koncernen 2023-12-31
Ingående
balans
Till-
kommande
avsättning
Omklassi-
ficering
Redovisat
i årets
resultat
Betald
avsättning
Utgående
balans
Pensionsförpliktelser 5 0 4
Villkorad köpeskilling
1)
1 0 0
Totala avsättningar
5 0 -1 4
Koncernen 2022-12-31
Pensionsförpliktelser 5 0 5
Villkorad köpeskilling 5 -4 1
Totala avsättningar
10 -4 5
1)Total skuld för tilläggsköpeskilling uppgår per 2023-12-31 till 0 MSEK (3), varav 0 MSEK (2) redovisas som kortfristig skuld.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet
på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den
kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 och 175 procent. Om Alectas kollektiva
konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 175
procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar
för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Upplupna löner 37 40 8 7
Upplupna semesterlöner 200 182 4 4
Upplupna sociala avgifter 59 45 2 1
Förskott från kund 56 43
Övriga poster 49 52 1 3
Förutbetalda intäkter 7 5 2 1
Summa förutbetalda intäkter och upplupna kostnader 408
367
16
16
NOT 23 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2023 har
bolaget inte haft tillgång till information för att kunna
redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser,
förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att
planen inte varit möjlig att redovisa som en
förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas
genom försäkring i Alecta redovisas därför som en
avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda
ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är
bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och
förväntad återstående tjänstgöring. Förväntade avgifter
nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i
Alecta uppgår till 15 MSEK (12). Koncernens andel av de
sammanlagda avgifterna till planen uppgår till 0,08 procent
(0,06).
låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade
priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner.
Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa
premiereduktioner. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas
överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 157
procent (172 procent).
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
97
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Avskrivningar 744 665 0 0
Kapitaliserade räntekostnader 9 8 27 15
Orealiserade valutakursförändringar 45 -42 -20 73
Övriga poster 6 0
Summa poster som inte ingår i kassaflödet 804 631 8 88
Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalysen
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Erhållen ränta 273 146 0 0
Betald ränta -147 -67 -133 -59
Betald ränta hänförliga till IFRS 16 Leasingavtal -38 -34
NOT 24 JUSTERINGAR FÖR POSTER SOM INTE INGÅR I KASSAFLÖDET
SAMT ÖVRIGA TILLÄGGSUPPLYSNINGAR
Avstämning av skulder i finansieringsverksamheten
Koncernen
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkan
Skulder till: 2022-12-31
Upptagna lån/
amortering
Amortering,
Leasing
2)
Upptagna
Leasing -
skulder
2)
Valutaom-
värdering
Periodiserade
låneupp-
tagnings-
kostnader
Förändring
till verkligt
värde
Kapitali -
serad ränta
Övriga ej
kassa flödes -
påverkande
förändringar
3)
2023-12-31
Kreditinstitut
1)
2 488 -2 8
2 493
Leasingskuld
2)
909 -429 273 -14 22 762
3 397 -429 273 -17 8 22 3 255
K oncernen
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkan
Skulder till: 2021-12-31
Upptagna lån/
amortering
Amortering,
Leasing
2)
Upptagna
Leasing -
skulder
2)
Valutaom-
värdering
Periodiserade
låneupp-
tagnings-
kostnader
Förändring
till verkligt
värde
Kapitali -
serad ränta
Övriga ej
kassa flödes -
påverkande
förändringar
3)
2022-12-31
Kreditinstitut
1)
2 416 65 7 2 488
Leasingskuld
2)
710 -328 504 23 909
3 126 -328 504 88 7 3 39 7
1) I posten skulder till kreditinstitut ingår initial upplåningskostnad (capitalized fees) och vid årsskiftet 2023 uppgick dessa till -19 MSEK (-26).
2) Löpande amorteringar på leasingskulden (den del av leasingbetalningar som inte fördelas till betald ränta) klassificeras som kassaflöde inom
finansieringsverksamheten. Ökning av leasingskulder till följd av nya leasingkontrakt klassificeras inte som kassaflöde, därav att det är uppdelat på
två olika kolumner.
3) Omräkning IFRS16.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
98
SYNSAM 2023
BOKSLUT
NOT 25 AKTIER OCH ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Andelar i koncernföretag
Företag Org.nummer Säte Kapitalandel
Norske S Holding AS 913 460 642 Oslo 100%
Svenska S Holding 2 AB
556964-0948 Stockholm 100%
Synsam Group AB
556964-0930 Stockholm 100%
Synsam Nordic A/S 31 05 84 81 Taastrup 100%
Synsam Group Denmark A/S
31 05 87 24 Taastrup 100%
Profil Optik A/S
43 48 91 19 Taastrup 100%
Optical Fashion Group A/S
30 06 59 21 Taastrup 100%
Synsam Norge Holding AS
992 584 904 Oslo 100%
Synsam Group Norway AS
994 496 093 Oslo 100%
Synsam Group One AB
556762 - 7244 Stockholm 100%
Synsam Group Sweden AB
556768 - 7248 Stockholm 100%
Audionomkliniken Sverige AB
559146 - 8193 Stockholm 100%
Synsam Group Innovationscenter AB
559272 - 3018 Stockholm 100%
Synsam Group Finland Oy
2446347 - 2 Helsingfors 100%
Wickströms Optik Ab
2212514 - 6 Mariehamn 100%
Theia Management S.A.
B 186.658 Luxemburg 100%
Under räkenskapsåret har det helägda företaget Synsam Personal AB (556762-7251) fusionerats in i moderbolaget Synsam
Group Sweden AB.
Moderbolaget Org.nummer Säte Kapitalandel Bokfört värde
Norske S Holding AS 913 460 642 Oslo 100% 6 927
Theia Management S.A. B 186.658 Luxemburg 100% 0
6 927
M oderbolaget
Andelar i dotterföretag
2023 2022
Ingående anskaffningsvärden 6 927 6 927
Utgående redovisat värde 6 927
6 927
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkan
Moderbolaget
2022-12-31
Upptagna lån/
amortering
Valuta-
om värdering
Periodiserade
låneupptagnings-
kostnader
Kapitaliserad
ränta
2023-12-31
Skulder till;
Kreditinstitut
1)
2 488 -2 8 2 493
Koncernföretag 398 -17 19 400
2 886 -20 8 19 2 893
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkan
Moderbolaget
2021-12-31
Upptagna lån/
amortering
Valuta-
om värdering
Periodiserade
låneupptagnings-
kostnader
Kapitaliserad
ränta
2022-12-31
Skulder till;
Kreditinstitut
1)
2 416 65 7 2 488
Koncernföretag 382 8 8 398
2 798 73 7 8 2 886
1) I posten skulder till kreditinstitut ingår initial upplåningskostnad (capitalized fees) och vid årsskiftet 2023 uppgick dessa till -19 MSEK (-26).
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
99
SYNSAM 2023
BOKSLUT
NOT 26RELSEFÖRVÄRV
2023
Under det andra kvartalet förvärvades verksamheten från
en tidigare franchisetagare i Göteborg och under det
fjärde kvartalet förvärvades verksamheten i den tidigare
franchisebutiken i Lysekil.
2022
Under det andra kvartalet 2022 har koncernen gjort ett
mindre inkråmsförvärv i Finland där verksamheten
införlivats i befintlig Synsambutik. Köpeskilling uppgick till
under 1 MSEK. Uppföljning och styrning sker enbart på den
nya sammanslagna nivån. Aktat detta, samt den ytterst
begränsade effekten av förvärvet, medför att förvärvet ej
beaktas vid beräkning av alternativa nyckeltal såsom
organisk tillväxt med flera.
Påverkan på koncernens nettoomsättning och resultat av
förvärven under 2023 och 2022 har varit marginell.
För information om samtliga förvärvade tillgångar och
skulder under 2023 och 2022, se tabell nedan.
De förvärvade bolagens tillgångar och skulder var vid
respektive förvärvstidpunkt följande:
Koncernen
Förvärv respektive år
2023 2022
Materiella anläggningstillgångar 1 0
Varulager 1
0
Övriga omsättningstillgångar 0
Likvida medel och kortfristiga fordringar 0
Summa tillgångar 2
0
Kortfristiga skulder 1
Summa eget kapital och skulder 1
Redovisat värde av nettotillgångar 1 0
Kundrelationer 4 0
Goodwill 15
Köpeskilling 20
1
Likviditetseffekt i koncernen
Kontanta överföringar
Förvärvspris -20 -1
Likvida medel, netto, övertagna med dotterbolagen 0
Tillkommer utbetalade tilläggsköpeskillingar avseende tidigare år -3
Likviditetseffekt vid övertagande -23
-1
NOT 27 EVENTUALFÖRPLIKTELSER OCH STÄLLDA SÄKERHETER
Eventualförpliktelser
I ett dotterföretag finns en överenskommelse med extern
part om återköp av sålda varor, glasögonbågar. Värdet
uppgick till 7 MSEK (5). Förpliktelsen är inte redovisad i
dotterföretaget eller i koncernen då återköp inte bedöms
sannolikt .
Synsam AB (publ) innehav av aktier i dotterföretaget
Norske S Holding AS är säkerhet för den externa
upplåningen till kreditinstitut och det finns begränsningar
när det gäller avyttring av innehav. Aktier i dotterföretag
är i sin helhet ställd säkerhet för extern upplåning.
Koncernen har utöver ovanstående ställt ut en bankgaranti
till de norska skattemyndigheterna. Totalt belopp för
förpliktelsen uppgår till 17 MSEK (17).
Koncernen Moderbolaget
Ställda säkerheter till kreditinstitut
2023 2022 2023 2022
Aktier i dotterbolag 5 950 5 601 6 927 6 927
Likvida medel 37 37
Summa 5 987
5 601
6 964
6 927
Koncernen Moderbolaget
Bankgarantier för ingångna kontrakt
2023 2022 2023 2022
Inom 1 år 2 1
Mellan 1 och 5 år 2 7
Efter mer än 5 år 7 7
Summa
11
15
Synsam Group Sweden AB har tecknat ett avtal med
extern leverantör om årliga datorinköp. Maximal
förpliktelse uppgick till 3 (2) MSEK per 2023-12-31.
Synsam AB (publ) hade per 2023-12-31 likvida medel på ett
konto kopplat till depå hos kreditinstitut i syfte att
återköpa aktier till säkerhet för det långsiktiga
aktiebaserade incitamentsprogrammet LTIP 2023. Kontot
hade en sedvanlig pantförskrivningsklausul. I januari 2024
var återköpen klara och inga likvida medel fanns kvar på
det pantförskrivna kontot.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
100
SYNSAM 2023
BOKSLUT
NOT 29 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
NOT 28 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
I enlighet med styrelsen för Synsam AB (publ) beslut, med
stöd av det bemyndigande som lämnades av årsstämman
den 25 april 2023, har 768 677 egna aktier förvärvats i
Synsam för att säkerställa leverans av aktier under LTIP
2023. Återköp av egna aktier har skett på Nasdaq
Stockholm under perioden 2–17 januari 2024 till ett belopp
om 36 MSEK.
Förslag till vinstdisposition
moderbolaget
Belopp nedan anges i svenska kronor
Till årsstämmans förfogande står enligt balansräkningen
för Synsam AB (publ) fritt eget kapital enligt följande.
Balanserade vinstmedel 3 631 256 162
Årets resultat -148 754 498
Totalt 3 482 501 664
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
Utdelning till aktieägarna
(1,80 SEK/aktie)
265 680 000
I ny räkning överförs 3 216 821 664
Totalt 3 482 501 664
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
101
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar
att årsredovisningen, inklusive hållbarhetsrapport,
har upprättats i enlighet med god redovisningssed i
Sverige och koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med de internationella redovisningsstandarder
som avses i Europaparlamentets och rådets
förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om
tillämpning av internationella redovisningsstandarder.
Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger
en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens
ställning och esultat.
Stockholm den 26 mars 2024
Årsredovisningens undertecknande
Peter Törnquist
Styrelseordförande
Håkan Lundstedt
Verkställande direktör, Ledamot
Kenneth Bengtsson
Ledamot
Ann Hellenius
Ledamot
Helena Johnson
Ledamot
Terje List
Ledamot
Gustaf Martin-Löf
Ledamot
Anna Omstedt
Ledamot
Christoffer Sjøqvist
Ledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 26 mars 2024
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive
koncernen ger en rättvisande översikt över utvecklingen
av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning
och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag
som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har
godkänts av styrelsen den 26 mars 2024. Koncernens
rapport över resultat och övrigt totalresultat och
rapport över finansiell ställning och moderbolagets
resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse
på årsstämman den 26 april 2024.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
102
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Till bolagsstämman i Synsam AB (publ), org. nr
556946-3358
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Synsam AB (publ) för
räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31, med undantag
för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 55–64. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
46-101 och 107-108 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31
december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna
55–64. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar.
som lämnat en revisionsberättelse daterad 28 mars
2023 med omodifierade uttalanden i Rapport om
årsredovisningen och koncernårsredovisningen.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen
av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden.
Intäktsredovisning
Beskrivning av risk
Koncernens nettoomsättning under räkenskapsåret
uppgick till 5 905 MSEK, varav Synsam Lifestyle utgjorde
3 008 MSEK och övrig försäljning av varor och tjänster
utgjorde 2 897 MSEK. Intäktsredovisningen baseras på
avtal med kund och intäkten motsvarar den ersättning
som förväntas i utbyte mot att utlovade varor och
tjänster överförs till kunden. För Synsam Lifestyle har
Synsam ingått avtal med externa kreditföretag om
att sälja merparten av de fordringar på kund som
uppstår. Redovisningen av Synsam Lifestyle innebär att
den nuvärdesberäknade intäkten samt den ingående
räntekomponenten för hela avtalsperioden redovisas
när kunden erhåller sina glasögon.
Revisionsberättelse
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för
moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med
innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards
on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Förutom en tjänst med oväsentlig
omfattning som har rapporterats till revisionsutskottet
har, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Övriga upplysningar
Revisionen av årsredovisningen för räkenskapsåret
2022-01-01 - 2022-12-31 har utförts av en annan revisor
I vår revision har vi fokuserat på intäktsredovisning
då koncernens nettoomsättning utgör ett väsentligt
transaktionsflöde bestående av en stor mängd mindre
transaktioner via egna butiker och online, samt att
det för Synsam Lifestyle finns inslag av komplexitet
i redovisningsmetoden rörande leasingavtal och
factoring. För ytterligare information hänvisas till not 1
om koncernens redovisningsprinciper för intäkter samt
not 3 om nettoomsättningens fördelning på geografiska
marknader, verksamhetsgrenar och segment.
Våra granskningsåtgärder
Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte
begränsade till:
• Granskning av utformningen av kontrollmiljön i
Synsams processer för intäktsredovisning med
utvärdering av utvalda interna kontroller, inklusive
effektivitet i kontroll för överföringar av data mellan
IT-system.
• Analytisk granskning av redovisad försäljning med
hjälp av dataanalysverktyg för att verifiera samband
mellan intäktsredovisning, kostnad såld vara och
lagerrörelser, med huvudsakligen avvikelsebaserad
stickprovsgranskning.
• Granskning av intäkter från Synsam Lifestyle genom
motpartsbekräftelse av försäljning mot externa
kreditföretag rörande sålda fordringar, samt kontroll
av finansiella poster.
• Granskning att ändamålsenliga redovisningsprinciper
tillämpats och att erforderliga upplysningar lämnas i
årsredovisningen.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
103
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och består
av ersättningsrapporten samt sidorna 1-45 och 109-112.
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig
med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet,
är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för
Synsam AB (publ) för år 2023-01-01 - 2023-12-31 samt
av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av bolagets
och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som
kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och
att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat
en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i
övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation, och
att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets
ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring
ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen,
och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
104
SYNSAM 2023
BOKSLUT
• på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed
vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad
av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utförs enligt
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats
i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utförs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en granskning
av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för Synsam AB
(publ) för räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats
i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Synsam AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Revisionsföretaget tillämpar International Standard
on Quality Management 1, som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system
för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisning och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra
ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett
giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
105
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Vidare omfattar granskningen även en bedömning
av huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med
vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 55-64. och för att
den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna
2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Deloitte AB, utsågs till Synsam AB (publ)s revisor av
bolagsstämman 2023-04-25 och har varit bolagets
revisor sedan 2023-04-25.
Stockholm den 26 mars 2024
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
106
SYNSAM 2023
BOKSLUT
FINANSIELLA DEFINITIONER
Avkastning på eget kapital
1)
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital. Genomsnittligt eget kapital beräknas
som summan av eget kapital för de fem senaste kvartalen dividerat med fem.
Bruttomarginal
1)
Nettoomsättning minus kostnaden för handelsvaror i procent av nettoomsättningen.
Bruttovinst
1)
Intäkter minus kostnaden för handelsvaror.
EBIT-marginal
1)
Rörelseresultat (EBIT) i procent av rörelsens intäkter.
EBITA
1)
Rörelseresultat efter avskrivningar på materiella anläggningstillgångar, inklusive
nyttjanderättstillgångar, men före avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar.
Justerad EBITA
1)
EBITA justerat för jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal
1)
EBITA i procent av rörelsens intäkter.
EBITDA
1)
Rörelseresultat före avskrivningar av materiella anläggningstillgångar, inklusive
nyttjanderättstillgångar, och immateriella anläggningstillgångar.
Justerad EBITDA
1)
EBITDA justerat för jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal
1)
EBITDA i procent av rörelsens intäkter.
Eget kapital per aktie
1)
Eget kapital i relation till antal aktier i slutet av perioden.
Nettoskuld
1)
Skulder till kreditinstitut plus leasingskulder plus bankgarantier minus aktiverade lånekostnader
minus likvida medel plus eventuella pantsatta likvida medel.
Jämförelsestörande poster
1)
I syfte att förbättra jämförbarheten och tydliggöra utvecklingen i den underliggande
verksamheten mellan åren presenteras olika resultatmått exklusive jämförelsestörande poster.
Med jämförelsestörande poster avses större poster som stör jämförelsen såtillvida att de inte
återkommer med samma regelbundenhet som andra poster. I dessa större poster ingår exempelvis
omstruktureringskostnader på grund av större omställning av verksamheten, transaktions- och
tillhörande kostnader i samband med förvärv, avyttring eller ägarförändring samt nedskrivningar
av anläggningstillgångar. Därutöver har ägarrelaterade kostnader vilka ej skulle finnas i en ny
ägarstruktur redovisats som jämförelsestörande sedan 2014. Kostnader för omstrukturering eller
omställning av verksamheten kan omfatta en period över flera år förutsatt att dessa ingår i ett väl
definierat projekt med start och slutdatum.
Like-for-like tillväxt
1)
Tillväxt i nettoomsättning justerat för, i koncernen, nystartade butikers omsättning innevarande
år för de månader som dessa inte haft öppet föregående år, valuta, franchisebutiker och förvärv.
Likvida medel Likvida medel omfattar kassa och banktillgodohavanden.
Organisk tillväxt
1)
Organisk tillväxt i egna butiker: Tillväxt i nettoomsättning justerat för nettoeffekt av förvärv,
valuta, franchisebutiker och jämförelsestörande poster som påverkat nettoomsättningen.
Resultat per aktie Periodens resultat i relation till genomsnittligt antal aktier. Genomsnittligt antal aktier beräknas
som antalet aktier vid periodens slut multiplicerat med de antal dagar detta antal funnits under
perioden och adderat med eventuellt annat antal aktier under perioden multiplicerat med de
antal dagar detta eller dessa antal funnits under perioden, summan divideras med antal dagar
under perioden.
Soliditet
1)
Eget kapital i procent av balansomslutningen.
1) Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal
Synsam tillämpar riktlinjerna för alternativa nyckeltal
utfärdade av ESMA. Ett alternativt nyckeltal är
ett finansiellt mått över historisk eller framtida
resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde
som inte är definierat eller specificerat i IFRS. De
alternativa nyckeltalen används av ledningen för
att följa upp verksamheten. Synsam anser att dessa
mått ger värdefull kompletterande information till
bolagets ledning, investerare och andra intressenter
för att värdera företagets prestation. För relevanta
avstämningar av de alternativa nyckeltal som inte
direkt går att utläsas eller härledas ur de finansiella
rapporterna, se fullständiga avstämningar och
detaljerade beräkningar i Synsams bokslutskommuniké
för 2023 på vår webbsida https:// www.synsamgroup.
com/investor-relations/rapporter och presentationer/
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
107
SYNSAM 2023
BOKSLUT
FÖRETAGSSPECIFIK ORDLISTA OCH DEFINITIONER
Ackumulerat antal beställda
Lifestyle abonnemang
Ackumulerat antal beställda Lifestyleabonnemang sedan Lifestyleerbjudandet startade. Detta
mått är ett bruttomått och inkluderar ej effekt av uppsagda abonnemang, dock avses unika
kunder det vill säga personer som avslutat och sedan beställt igen dubbelräknas ej.
Ai Ai kompletterar Synsams nuvarande kunderbjudande genom att tydligt rikta sig mot en yngre
målgrupp med höga krav på flexibilitet, tillgänglighet och valmöjlighet.
Aktiv kundbas Antalet Lifestyle abonnemangskunder inklusive Lifestyle abonnemangskunder i franchisebutiker,
rensat för borttagna ordrar, kunder som avslutat och tecknat igen och kunder som avslutat inom
30 dagar (ångerrätt).
Bågar Glasögonbågar till glasögon och solglasögon.
Synsam EyeView Mjuk- och hårdvara, kombinerat med förändrade processer och arbetssätt, för genomförandet av
synundersökningar, vilket ökar optikerkapaciteten och förbättrar kundtillgängligheten.
Facing fee Facing fee är en ersättning från vissa varuleverantörer för de produkter som ingår i Synsam Groups
centrala sortiment och som därmed har en plats i butikernas hylla.
Flagship Stores Flagship Stores är Synsams största butiker. De ligger centralt och attraktivt placerade i så kallade
AAA-lägen i en storstad. De har butiksyta på minst 400 kvadratmeter, erbjuder cirka 3 000–5 000
olika produkter och är modernt utrustade ögonhälsocenter. I Flagship Stores finns utbud av mer
exklusiva produkter som inte går att finna i andra Synsambutiker. Här finner kunden ett komplett
utbud för såväl optik som ögonhälsa.
Franchisebutiker Butiker som inte är egenägda, men bedriver verksamhet under koncernens varumärken/
butikskoncept.
Glas Glaset till glasögon eller solglasögon, med eller utan slipning.
House Brands Egendesignade varumärken.
Investeringar
1)
Investeringar, exklusive förvärv, delas upp i Underhållsinvesteringar, Strategiska investeringar och
Expansionsinvesteringar där Underhållsinvesteringar avser investeringar relaterade till underhåll
av den löpande verksamheten och inkluderar även investeringar relaterade till flytt av butiker.
Med strategiska investeringar avses investeringar relaterade till strategiska initiativ inklusive men
inte begränsat till ombyggnation av majoriteten av butikerna till nytt koncept, investeringar i
nya IT System för att stödja den strategiska planen. Expansionsinvesteringar avser investeringar
relaterade till etablering av nya butiker, så kallade greenfields.
Lifestyle cash Synsam Lifestyle abonnemang i Danmark som säljs utan avbetalning. Intäkter från Lifestyle Cash
intäktsförs som en normal varuförsäljning.
Linsabonnemang Linsabonnemang är ett avtal med återkommande köp med uppsägningsrätt senast 1 vecka innan
nästkommande leverans.
Linser Kontaktlinser som fästs direkt på ögat.
LTIP Långsiktigt incitamentsprogram som ger möjlighet för medlemmar i bolagets koncernledning och
andra utvalda nyckelpersoner att bygga upp ett aktieägande i Synsam.
Marknadsandelar Andelar av marknaden för optical retail, avseende Sverige baserat på extern marknadsinformation
och för övriga länder baserat på ledningens bedömning.
Onlineförsäljning Försäljning till slutkund som genomförs helt och hållet online där leverans sker direkt till slutkund.
Försäljning online av linsabonnemang kategoriseras dock som linsabonnemang, det vill säga ej
som onlineförsäljning.
Synsam Group kvartalsvis churn
Synsam Lifestyle
1)
Antal Avslutade Lifestyle abonnemangskunder i Synsam Group under kvartalet dividerat med Aktiv
kundbas i Synsam Group vid ingången av kvartalet.
Synsam Group årsvis churn
Synsam Lifestyle
1)
Antal Avslutade Lifestyle abonnemangskunder i Synsam Group under året dividerat med Aktiv
kundbas i Synsam Group vid ingången av året.
Synsam Hörsel Synsam Hörsel omfattar hörseltest och utprovning av hörapparater i utvalda butiker.
Synsam Lifestyle Glasögonabonnemang med kringtjänster, inkluderar såväl Synsam Lifestyle som Profil Optik
Lifestyle.
Synsam Megastores Synsam Megastore är till storleken ett steg mindre än en Flagship Store men större än en ordinarie
butik. En Megastore ligger i ett mycket attraktivt läge, ett så kallat AA-läge, för en optikbutik
i den lokala marknaden. En Megastore har ett bredare sortiment, cirka 2 700 olika produkter,
jämfört med ordinarie butiker som har cirka 1 000 olika produkter, samt har ytterligare rum för
synundersökningar.
Synsam Outlet Synsam Outlet är ett mindre och enklare affärskoncept. Butikerna utgör en del av Synsams
hållbarhetssträvanden och erbjuder främst begagnade och återvunna glasögon hämtade från
Synsams Lifestyleabonnemang och återvinningslådor.
Synundersökningar Undersökningar av kunders syn för att upptäcka eventuella synfel, ändringar av synfel eller
ögonsjukdomar.
1) Alternativa nyckeltal
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
108
SYNSAM 2023
BOKSLUT
Aktien
8
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
109
SYNSAM 2023
109
AKTIEN
Aktien
Synsams aktie är noterad på Nasdaq
Stockholm, Mid Cap-segmentet och
handlas under kortnamnet SYNSAM.
Aktiekursen uppgick per den 31 december 2023 till 45,80
SEK, vilket motsvarar ett börsvärde på 6,87 miljarder
SEK. Aktiens högsta slutkurs under 2023 noterades till
48,05 SEK den 1 juni. Den lägsta slutkursen noterades
den 26 oktober till 33,40 SEK.
Antalet kända aktieägare uppgick per den 31 december
2023 till 9 410 (10 395). Synsams aktiekapital uppgick
per den 31 december 2023 till 1 047 315 (1 047 315) SEK
fördelat på 150 000 000 (150 000 000) aktier till ett
kvotvärde om 0,006982 (0,006982) SEK/aktie. Varje
aktie (exklusive aktier i eget förvar) berättigar till en
röst på bolagsstämman och samtliga aktier äger lika
rätt till andel i bolagets vinst och tillgångar. Varje
aktieägare får rösta för samtliga av sina aktier utan
begränsningar och aktierna omfattas inte av några
överlåtelsebegränsningar.
Återköp av egna aktier
Synsam AB (publ) genomförde under hösten återköp
av 686 323 egna aktier för att täcka bolagets åtagande
enligt det av årsstämman 25 april 2023 beslutade LTIP
Synsam Volume*
Synsam
OMXSPI (norm vs SYNSAM)
*shares traded on Nasdaq Stockholm
50,00
45,00
40,00
35,00
30,00
2 500 000
2 000 000
1 500 000
1 000 000
500 000
0
jan feb mar apr maj jun jul aug sep okt nov dec
Share price development 2023
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
110
SYNSAM 2023
110
AKTIEN
2023. Efter räkenskapsårets utgång har bolaget återköpt
ytterligare 768 677 aktier. Totalt återköpta aktier för att
säkerställa leverans av aktier under LTIP 2023 uppgår
därefter till 1 455 000. Sedan tidigare innehar bolaget
945 000 aktier i eget förvar i syfte att säkerställa
leverans av aktier under LTIP 2022.
Aktier i eget förvar berättigar ej till utdelning och är ej
rösträttsberättigade. För mer information se not 21.
Ägartyper
Ägartyp Antal aktier Kapital Röster
Antal
kända ägare
Andel av
kända ägare
Övriga 14 318 681 9,55% 9,55% 1 007 10,70%
Svenska Institutionella Ägare 17 482 607 11,66% 11,66% 18 0,19%
Utländska Institutionella Ägare 107 739 740 71,83% 71,83% 45 0,48%
Svenska Privatpersoner 8 663 028 5,78% 5,78% 8 341 88,63%
Okänd ägartyp 1 795 944 1,20% 1,20% 0 0,00%
Totalt 150 000 000 100,00% 100,00% 9 411 100,00%
Ägarfördelning efter innehav
Storleksklass Antal aktier Kapital Röster
Antal
kända ägare
Andel av
kända ägare
1 - 500 879 941 0,59% 0,59% 8 093 86,00%
501 - 2 000 926 600 0,62% 0,62% 968 10,29%
2 001 - 5 000 509 504 0,34% 0,34% 160 1,70%
5 001 - 20 000 944 157 0,63% 0,63% 94 1,00%
20 001 - 50 000 1 089 791 0,73% 0,73% 33 0,35%
50 001 - 100 000 1 416 453 0,94% 0,94% 19 0,20%
100 001 - 500 000 5 952 533 3,97% 3,97% 26 0,28%
500 001 - 1 000 000 5 039 770 3,36% 3,36% 7 0,07%
1 000001 - 5 000 000 8 499 877 5,67% 5,67% 5 0,05%
5 000 001 - 122 945 430 81,96% 81,96% 6 0,06%
Okänd innehavsstorlek 1 795 944 1,20% 1,20% 0 0,00%
Totalt 150 000 000 100,00% 100,00% 9 411 100,00%
Ägarlista top 15
¹
)
# Ägare SYNSAM Kapital Röster Verifierat
1 CVC Capital Partners 83 925 957 55,95% 55,95% 2023-12-27
2 Essilorluxottica SA 9 950 000 6,63% 6,63% 2023-12-27
3 Handelsbanken Fonder 8 306 282 5,54% 5,54% 2023-12-31
4 Fourth Swedish National Pension Fund 7 541 873 5,03% 5,03% 2023-12-27
5 Mawer Investment Management 6 764 226 4,51% 4,51% 2023-11-30
6 C WorldWide Asset Management 6 385 000 4,26% 4,26% 2023-12-31
7 Candriam 2 750 080 1,83% 1,83% 2023-09-30
8 Synsam AB 1 631 323 1,09% 1,09% 2023-12-29
9 Håkan Lundstedt 1 626 143 1,08% 1,08% 2023-12-27
10 Investering & Tryghed A/S 1 250 000 0,83% 0,83% 2023-04-17
11 LGT Capital Partners 1 242 331 0,83% 0,83% 2023-10-31
12 Svenska Handelsbanken AB For PB 931 926 0,62% 0,62% 2023-12-27
13 Fondita Fund Management 915 598 0,61% 0,61% 2023-12-27
14 SEB Fonder 787 608 0,53% 0,53% 2023-12-31
15 MediumInvest A/S 675 000 0,45% 0,45% 2023-12-27
Total top 15
133 584 354 89,06% 89,06%
Övriga 16 415 646 10,94% 10,94%
Totalt 150 000 000 100,00% 100,00%
1) Efter räkenskapsårets utgång den 6 mars 2024 har CVC Capital Partners sålt 21 miljoner aktier i Synsam motsvarande 14 procent av
kapital och röster. En av de största köparna var Carnegie Fonder som köpte aktier motsvarande ett ägande i Synsam på 5,5 procent av
aktierna i bolaget.
Källa ägarlista, ägartyper, ägarfördelning: Modular Finance
Ägarfördelning efter land
Land Antal aktier Kapital Röster
Antal
kända ägare
Andel av
kända ägare
Luxemburg 84 868 654 56,58% 56,58% 3 0,03%
Sverige 28 172 940 18,78% 18,78% 8 493 90,25%
Frankrike 11 622 154 7,75% 7,75% 9 0,10%
Danmark 8 604 879 5,74% 5,74% 204 2,17%
Kanada 6 836 318 4,56% 4,56% 1 0,01%
Övriga länder 8 099 111 5,40% 5,40% 701 7,45%
Okända länder 1 795 944 1,20% 1,20% 0 0,00%
Totalt 150 000 000 100,00% 100,00% 9 411 100,00%
Utdelningspolicy och utdelning
Synsam Groups mål är att betala en utdelning på 40-60
procent av årets nettovinst. Till årsstämman 2024 föreslår
styrelsen en aktieutdelning om 1,80 SEK (1,70) per aktie.
Analytikertäckning
För närvarande finns analytiker från 5 banker som
följer och analyserar Synsam Group och som ger
rekommendation på aktien.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
111
SYNSAM 2023
111
AKTIEN
Synsams historia över
50 år av utveckling
Synsams resa började 1968, då tio oberoende optikbutiker beslutade att gå samman
i en kedja under det gemensamma varumärket Synsam. Den lokala satsningen tog
snart fart och verksamheten växte med både egna butiker och franchisebutiker runt
omkring i Sverige.
2016 lanserade Synsam sitt Lifestyleabonnemang, där
kunden för en fast månadskostnad, kunde kombinera
glasögon, solglasögon, linser och tjänster. Synsam var
den första av de stora nordiska optikkedjorna som
kunde lansera en sådan tjänst. Som ett komplement till
abonnemangserbjudandet, som ständigt utvecklas, har
koncernen sedan dess introducerat egna varumärken,
bland dem Synsam Sport, som samlar erbjudandet inom
sportglasögon och Circular Collection, som tillverkas av
återvunna glasögon. 2018 lanserades även butikskonceptet
Ai, som gör det möjligt för kunden att skapa egna, unika,
glasögon. Ai vänder sig till alla åldrar, men särskilt till dem
som är något yngre än den typiska Synsamkunden. 2020
lanserades butikskonceptet Synsam Recycling Outlet som
under 2023 bytte namn till Synsam Outlet.
Idag fokuserar Synsam, med fler än 500 butiker och
cirka 1000 optiker, på att vidareutveckla och behålla sin
ledande position på den svenska marknaden och på att
stärka positionerna i Danmark, Finland och Norge. En
fortsatt utveckling av Synsams Omnikanal-plattform,
med målet att ge kunden samma helhetsupplevelse av
Synsam, oavsett om kontakten sker fysiskt eller digitalt,
utgör en viktig del i detta.
1971, tre år efter starten, grundades den danska
optikkedjan Profil Optik, som inledningsvis fick namnet
Optik Køb, och under de kommande åren anslöt sig fler och
fler butiker till Synsam, både i Sverige och till den danska
verksamheten. Expansionen fortsatte under 1990-talet, inte
bara på de två första marknaderna, utan även i Norge och
Finland. Den lokala optikkedjan växte till en rikstäckande
aktör i Sverige, Danmark, Finland och Norge.
Från 2007 inleddes Synsam ett fokus på att bli en konso-
liderad koncern där butikerna delade arbets metoder
och erfarenheter. Ett arbete för att centralisera inköp,
marknadsföring, IT och finansfunktioner inleddes,
parallellt med fortsatta förvärv och nyetableringar.
2014 förvärvades Synsam av CVC Capital Partners. Med
ny ägare, ny ledningsgrupp och ny vd i Håkan Lundstedt,
som blev vd år 2015, utarbetades en ny strategi. Strategin,
som byggde på kund- och medarbetarundersökningar,
enkäter och intervjuer, fokuserade på kundens upplevelse
och på att bygga ett livsstilskoncept. Ett mer prisvärt
glasögonerbjudande och ett nytt butikskoncept infördes
och Synsam gjorde stora investeringar i många av sina
butiker.
Under 2021 nådde Synsam även en ytterligare milstolpe,
genom börsnoteringen på Nasdaq Stockholms Mid
Caplista den 29 oktober.
Under 2022 invigdes Synsams egna produktionsenhet
och innovationscenter i Östersund. I samband med
invigningen presenterades också den första kollektionen
producerad i anläggningen, Jämtö. Under 2023 lanserades
ytterligare en kollektion producerad i anläggningen, Oscar
Eide.
AKTIENBOKSLUT
HÅLLBARHET
VERKSAMHETENSTRATEGIMARKNADDETTA ÄR SYNSAM ÅRET 2023
112
SYNSAM 2023
112
AKTIEN
Synsam Group
Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Produktion: Synsam i samarbete med Miltton