{
 "documentInfo": {
  "documentType": "https://xbrl.org/2021/xbrl-json",
  "features": {
   "xbrl:canonicalValues": true
  },
  "namespaces": {
   "COM": "http://componenta.com/2022-12-31",
   "ifrs-full": "http://xbrl.ifrs.org/taxonomy/2021-03-24/ifrs-full",
   "iso4217": "http://www.xbrl.org/2003/iso4217",
   "scheme": "http://standards.iso.org/iso/17442",
   "xbrl": "https://xbrl.org/2021",
   "xbrli": "http://www.xbrl.org/2003/instance"
  },
  "taxonomy": [
   "http://componenta.com/2022-12-31/5493000SDCOXVGZDWK18-2022-12-31.xsd"
  ]
 },
 "facts": {
  "f582": {
   "value": "Componenta ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NameOfReportingEntityOrOtherMeansOfIdentification",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "f5485": {
   "value": "109087000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Revenue",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5488": {
   "value": "87254000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Revenue",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5493": {
   "value": "328000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5496": {
   "value": "323000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5501": {
   "value": "102329000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OperatingExpense",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5504": {
   "value": "82618000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OperatingExpense",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5509": {
   "value": "5530000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DepreciationAmortisationAndImpairmentLossReversalOfImpairmentLossRecognisedInProfitOrLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5512": {
   "value": "4946000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DepreciationAmortisationAndImpairmentLossReversalOfImpairmentLossRecognisedInProfitOrLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5516": {
   "value": "1555000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLossFromOperatingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5519": {
   "value": "13000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLossFromOperatingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5524": {
   "value": "4000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:FinanceIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5527": {
   "value": "1157000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:FinanceIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5532": {
   "value": "1666000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:FinanceCosts",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5535": {
   "value": "1575000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:FinanceCosts",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5539": {
   "value": "-1662000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:FinanceIncomeCost",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5542": {
   "value": "-418000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:FinanceIncomeCost",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5546": {
   "value": "-107000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLossBeforeTax",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5549": {
   "value": "-405000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLossBeforeTax",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5554": {
   "value": "-158000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncomeTaxExpenseContinuingOperations",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5557": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncomeTaxExpenseContinuingOperations",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5561": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5564": {
   "value": "-405000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5569": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLossAttributableToOwnersOfParent",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5572": {
   "value": "-405000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLossAttributableToOwnersOfParent",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5579": {
   "value": "0.01",
   "decimals": 2,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:BasicEarningsLossPerShare",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR/xbrli:shares"
   }
  },
  "f5583": {
   "value": "-0.04",
   "decimals": 2,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:BasicEarningsLossPerShare",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR/xbrli:shares"
   }
  },
  "f5588": {
   "value": "0.01",
   "decimals": 2,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DilutedEarningsLossPerShare",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR/xbrli:shares"
   }
  },
  "f5592": {
   "value": "-0.04",
   "decimals": 2,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DilutedEarningsLossPerShare",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR/xbrli:shares"
   }
  },
  "f5642": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5645": {
   "value": "-405000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5652": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherComprehensiveIncomeBeforeTaxGainsLossesOnRevaluation",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5655": {
   "value": "-247000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherComprehensiveIncomeBeforeTaxGainsLossesOnRevaluation",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5659": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherComprehensiveIncomeBeforeTax",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5662": {
   "value": "-247000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherComprehensiveIncomeBeforeTax",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5666": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncomeTaxRelatingToChangesInRevaluationSurplusOfOtherComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5669": {
   "value": "-49000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncomeTaxRelatingToChangesInRevaluationSurplusOfOtherComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5673": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5676": {
   "value": "-198000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5680": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5683": {
   "value": "-602000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5688": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncomeAttributableToOwnersOfParent",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5691": {
   "value": "-602000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncomeAttributableToOwnersOfParent",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5740": {
   "value": "1985000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IntangibleAssetsOtherThanGoodwill",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5743": {
   "value": "1796000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IntangibleAssetsOtherThanGoodwill",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5748": {
   "value": "3225000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Goodwill",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5751": {
   "value": "3225000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Goodwill",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5756": {
   "value": "27296000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:PropertyPlantAndEquipment",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5759": {
   "value": "28332000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:PropertyPlantAndEquipment",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5764": {
   "value": "17000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:InvestmentProperty",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5767": {
   "value": "17000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:InvestmentProperty",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5772": {
   "value": "521000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentReceivables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5775": {
   "value": "532000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentReceivables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5779": {
   "value": "33044000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentAssets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5782": {
   "value": "33902000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentAssets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5788": {
   "value": "13258000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Inventories",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5791": {
   "value": "12187000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Inventories",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5796": {
   "value": "3945000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:TradeAndOtherCurrentReceivables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5799": {
   "value": "4159000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:TradeAndOtherCurrentReceivables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5804": {
   "value": "8600000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashAndCashEquivalents",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5807": {
   "value": "5231000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashAndCashEquivalents",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5811": {
   "value": "25804000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CurrentAssets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5814": {
   "value": "21577000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CurrentAssets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5818": {
   "value": "58848000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Assets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5821": {
   "value": "55479000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Assets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5832": {
   "value": "1000000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IssuedCapital",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5835": {
   "value": "1000000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IssuedCapital",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5839": {
   "value": "17010000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5842": {
   "value": "16522000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5846": {
   "value": "2889000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherReserves",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5849": {
   "value": "2889000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherReserves",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5853": {
   "value": "3175000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriod",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5856": {
   "value": "3451000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriod",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5860": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriod",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5863": {
   "value": "-405000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriod",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5868": {
   "value": "24127000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParent",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5871": {
   "value": "23458000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParent",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5875": {
   "value": "24127000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5878": {
   "value": "23458000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5885": {
   "value": "9850000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:LongtermBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5888": {
   "value": "9137000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:LongtermBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5893": {
   "value": "688000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentPayables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5896": {
   "value": "1117000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentPayables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5901": {
   "value": "14000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentProvisions",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5904": {
   "value": "14000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentProvisions",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5909": {
   "value": "56000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DeferredTaxLiabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5912": {
   "value": "214000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DeferredTaxLiabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5916": {
   "value": "10608000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentLiabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5919": {
   "value": "10482000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NoncurrentLiabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5925": {
   "value": "3568000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ShorttermBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5928": {
   "value": "2808000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ShorttermBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5933": {
   "value": "20183000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:TradeAndOtherCurrentPayables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5936": {
   "value": "18385000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:TradeAndOtherCurrentPayables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5941": {
   "value": "363000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CurrentProvisions",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5944": {
   "value": "347000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CurrentProvisions",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5948": {
   "value": "24114000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CurrentLiabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5951": {
   "value": "21540000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CurrentLiabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5955": {
   "value": "34721000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Liabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5958": {
   "value": "32022000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Liabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5962": {
   "value": "58848000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:EquityAndLiabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f5965": {
   "value": "55479000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:EquityAndLiabilities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6012": {
   "value": "-107000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLossBeforeTax",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6015": {
   "value": "-405000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLossBeforeTax",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6020": {
   "value": "5530000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForDepreciationAndAmortisationExpenseAndImpairmentLossReversalOfImpairmentLossRecognisedInProfitOrLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6023": {
   "value": "4946000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForDepreciationAndAmortisationExpenseAndImpairmentLossReversalOfImpairmentLossRecognisedInProfitOrLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6028": {
   "value": "-1662000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForFinanceIncomeCost",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6031": {
   "value": "-418000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForFinanceIncomeCost",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6036": {
   "value": "-1026000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherAdjustmentsForNoncashItems",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6039": {
   "value": "-738000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:OtherAdjustmentsForNoncashItems",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6045": {
   "value": "214000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForDecreaseIncreaseInTradeAndOtherReceivables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6048": {
   "value": "-2174000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForDecreaseIncreaseInTradeAndOtherReceivables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6053": {
   "value": "2628000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForIncreaseDecreaseInTradeAndOtherPayables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6056": {
   "value": "5443000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForIncreaseDecreaseInTradeAndOtherPayables",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6061": {
   "value": "-1071000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForDecreaseIncreaseInInventories",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6064": {
   "value": "-3718000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AdjustmentsForDecreaseIncreaseInInventories",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6069": {
   "value": "1658000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "COM:InterestPaidAndFinanceCostsPaidClassifiedAsOperatingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6072": {
   "value": "934000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "COM:InterestPaidAndFinanceCostsPaidClassifiedAsOperatingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6077": {
   "value": "6171000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashFlowsFromUsedInOperatingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6081": {
   "value": "2837000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashFlowsFromUsedInOperatingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6087": {
   "value": "2441000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:PurchaseOfPropertyPlantAndEquipmentIntangibleAssetsOtherThanGoodwillInvestmentPropertyAndOtherNoncurrentAssets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6091": {
   "value": "1194000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:PurchaseOfPropertyPlantAndEquipmentIntangibleAssetsOtherThanGoodwillInvestmentPropertyAndOtherNoncurrentAssets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6096": {
   "value": "40000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProceedsFromDisposalsOfPropertyPlantAndEquipmentIntangibleAssetsOtherThanGoodwillInvestmentPropertyAndOtherNoncurrentAssets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6099": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProceedsFromDisposalsOfPropertyPlantAndEquipmentIntangibleAssetsOtherThanGoodwillInvestmentPropertyAndOtherNoncurrentAssets",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6104": {
   "value": "-2401000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashFlowsFromUsedInInvestingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6108": {
   "value": "-1194000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashFlowsFromUsedInInvestingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6118": {
   "value": "1542000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:PaymentsOfLeaseLiabilitiesClassifiedAsFinancingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6121": {
   "value": "1536000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:PaymentsOfLeaseLiabilitiesClassifiedAsFinancingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6126": {
   "value": "497000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProceedsFromIssuingShares",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6129": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProceedsFromIssuingShares",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6134": {
   "value": "9000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:PaymentsForShareIssueCosts",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6137": {
   "value": "577000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:PaymentsForShareIssueCosts",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6142": {
   "value": "1347000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:RepaymentsOfCurrentBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6145": {
   "value": "1362000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:RepaymentsOfCurrentBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6150": {
   "value": "2000000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProceedsFromNoncurrentBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6153": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProceedsFromNoncurrentBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6159": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:RepaymentsOfNoncurrentBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6162": {
   "value": "9689000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:RepaymentsOfNoncurrentBorrowings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6167": {
   "value": "-401000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashFlowsFromUsedInFinancingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6171": {
   "value": "-13163000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashFlowsFromUsedInFinancingActivities",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6176": {
   "value": "3368000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseInCashAndCashEquivalents",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6180": {
   "value": "-11521000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseInCashAndCashEquivalents",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6185": {
   "value": "5231000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashAndCashEquivalents",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6188": {
   "value": "16752000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashAndCashEquivalents",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6193": {
   "value": "8600000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashAndCashEquivalents",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6196": {
   "value": "5231000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CashAndCashEquivalents",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6252": {
   "value": "1000000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:IssuedCapitalMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6255": {
   "value": "16522000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquityMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6258": {
   "value": "382000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RevaluationSurplusMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6261": {
   "value": "2507000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:OtherReservesMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6264": {
   "value": "3047000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6267": {
   "value": "23458000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6272": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6275": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6282": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:IssuedCapitalMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6285": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquityMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6288": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RevaluationSurplusMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6291": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:OtherReservesMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6294": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6297": {
   "value": "52000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6302": {
   "value": "488000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IssueOfEquity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquityMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6305": {
   "value": "488000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IssueOfEquity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6309": {
   "value": "129000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughSharebasedPaymentTransactions",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6312": {
   "value": "129000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughSharebasedPaymentTransactions",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6317": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:IssuedCapitalMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6320": {
   "value": "488000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquityMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6323": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RevaluationSurplusMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6326": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:OtherReservesMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6329": {
   "value": "129000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6332": {
   "value": "617000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6337": {
   "value": "1000000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:IssuedCapitalMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6340": {
   "value": "17010000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquityMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6343": {
   "value": "382000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RevaluationSurplusMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6346": {
   "value": "2507000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:OtherReservesMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6349": {
   "value": "3228000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6352": {
   "value": "24127000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2023-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6371": {
   "value": "1000000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:IssuedCapitalMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6374": {
   "value": "16522000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquityMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6377": {
   "value": "580000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RevaluationSurplusMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6380": {
   "value": "2507000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:OtherReservesMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6383": {
   "value": "3262000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6386": {
   "value": "23871000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6391": {
   "value": "-405000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6394": {
   "value": "-405000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ProfitLoss",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6399": {
   "value": "-198000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransferBetweenRevaluationReserveAndRetainedEarnings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RevaluationSurplusMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6402": {
   "value": "-198000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransferBetweenRevaluationReserveAndRetainedEarnings",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6407": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:IssuedCapitalMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6410": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquityMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6413": {
   "value": "-198000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RevaluationSurplusMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6416": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:OtherReservesMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6419": {
   "value": "-405000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6422": {
   "value": "-602000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:ComprehensiveIncome",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6428": {
   "value": "189000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughSharebasedPaymentTransactions",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6431": {
   "value": "189000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughSharebasedPaymentTransactions",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6436": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:IssuedCapitalMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6439": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquityMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6442": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RevaluationSurplusMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6445": {
   "value": "0",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:OtherReservesMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6448": {
   "value": "189000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6451": {
   "value": "189000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:IncreaseDecreaseThroughTransactionsWithOwners",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2021-01-01T00:00:00/2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6455": {
   "value": "1000000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:IssuedCapitalMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6458": {
   "value": "16522000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "COM:ReserveOfInvestedUnrestrictedEquityMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6461": {
   "value": "382000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RevaluationSurplusMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6464": {
   "value": "2507000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:OtherReservesMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6467": {
   "value": "3047000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "ifrs-full:ComponentsOfEquityAxis": "ifrs-full:RetainedEarningsMember",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "f6470": {
   "value": "23458000",
   "decimals": -3,
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:Equity",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00",
    "unit": "iso4217:EUR"
   }
  },
  "pp-value-9-2": {
   "value": "Componenta on kansainv\u00e4lisesti toimiva tekno-logiakonserni, joka on Suomen johtava konepaja-teollisuuden sopimusvalmistaja. Componentalla ja sen edelt\u00e4jill\u00e4 on yli 200-vuotinen kokemus metal-link\u00e4sittelyst\u00e4, menetelm\u00e4suunnittelusta ja eri val-mistustekniikoista sek\u00e4 niiden kehitt\u00e4misest\u00e4. Componentan teknologiaportfolio on laaja ja kon-serni valmistaa sek\u00e4 valettuja ja koneistettuja metal-likomponentteja ett\u00e4 takeita, putkituotteita ja levyleikkeit\u00e4. Konsernin asiakaskunta koostuu p\u00e4\u00e4-asiassa globaalisti toimivista koneenrakennus-, maa- ja mets\u00e4talouskone-, energia-, puolustus-v\u00e4line- ja muun teollisuuden valmistajista. Konser-nin operatiiviset toiminnot sijaitsevat Suomessa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfNatureOfEntitysOperationsAndPrincipalActivities",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "f6579": {
   "value": " Componenta Oyj (",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NameOfParentEntity",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "f6584": {
   "value": " Suomi. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:CountryOfIncorporation",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-2-1": {
   "value": "Kaikkien konserniyhti\u00f6iden tilikausi on kalenteri-vuosi ja se p\u00e4\u00e4ttyy 31.12.konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu kansainv\u00e4listen tilin-p\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien (International Financial Repor-ting Standards, IFRS) mukaisesti ja sit\u00e4 laadittaessa on noudatettu 31.12.2022 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sek\u00e4 SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kan-sainv\u00e4lisill\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa s\u00e4\u00e4nn\u00f6ksiss\u00e4 Euroopan parlamentin ja neuvos-ton (EU:n) asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 s\u00e4\u00e4detyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyv\u00e4k-syttyj\u00e4 standardeja ja niist\u00e4 annettuja tulkintoja. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen liitetiedot ovat my\u00f6s suoma-laisen kirjanpito- ja yhteis\u00f6lains\u00e4\u00e4d\u00e4nn\u00f6n mukaiset.Componenta Oyj:n hankitut tyt\u00e4ryhti\u00f6t on yhdis-telty konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen siit\u00e4 hetkest\u00e4 l\u00e4htien, kun konserni on saanut m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallan ja vastaa-vasti luovutettujen tyt\u00e4ryhti\u00f6itten yhdistely p\u00e4\u00e4ttyy kun m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta p\u00e4\u00e4ttyy. Konserniyhti\u00f6iden kes-kin\u00e4inen osakkeenomistus eliminoidaan hankinta-menetelm\u00e4ll\u00e4. Luovutettu vastike, mukaan lukien ehdollinen kauppahinta sek\u00e4 hankitun yhti\u00f6n yksi-l\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevat varat ja velat on arvostettu k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankintahetkell\u00e4. Hankintaan liittyv\u00e4t menot on kirjattu kuluksi. Kaikki konsernin sis\u00e4iset liike-tapahtumat sek\u00e4 saatavat ja velat, realisoitumat-tomat katteet ja sis\u00e4inen voitonjako eliminoidaan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4.Componentan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu euroissa.Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen liitetiedot Componenta Oyj:n hallitus on hyv\u00e4ksynyt kokouk-sessaan 15.3.2023 konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen julkistet-tavaksi. Suomen osakeyhti\u00f6lain mukaan varsinai-sella yhti\u00f6kokouksella on oikeus hyv\u00e4ksy\u00e4 tai hyl\u00e4t\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s tai muuttaa tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 sen julkaisemi-sen j\u00e4lkeen. LaadintaperiaatteetSegmentti-informaatioComponenta tarjoaa asiakkailleen koko toimitus-ketjun kattavat palvelut; menetelm\u00e4suunnitte-lun, valamisen, koneistuksen, levyleikekomponen-tit, putkituotteet, takeet, pintak\u00e4sittelyt ja logistiset Componenta on kansainv\u00e4lisesti toimiva tekno-logiakonserni, joka on Suomen johtava konepaja-teollisuuden sopimusvalmistaja. Componentalla ja sen edelt\u00e4jill\u00e4 on yli 200-vuotinen kokemus metal-link\u00e4sittelyst\u00e4, menetelm\u00e4suunnittelusta ja eri val-mistustekniikoista sek\u00e4 niiden kehitt\u00e4misest\u00e4. Componentan teknologiaportfolio on laaja ja kon-serni valmistaa sek\u00e4 valettuja ja koneistettuja metal-likomponentteja ett\u00e4 takeita, putkituotteita ja levyleikkeit\u00e4. Konsernin asiakaskunta koostuu p\u00e4\u00e4-asiassa globaalisti toimivista koneenrakennus-, maa- ja mets\u00e4talouskone-, energia-, puolustus-v\u00e4line- ja muun teollisuuden valmistajista. Konser-nin operatiiviset toiminnot sijaitsevat Suomessa. palvelut, joiden avulla luodaan asiakkaille lis\u00e4arvoa  tuovia kokonaisratkaisuja. Componentan p\u00e4\u00e4asialli-set myyt\u00e4v\u00e4t tuotteet ovat valettuja ja koneistettuja metallikomponentteja sek\u00e4 takeita, putkituotteita ja levyleikkeit\u00e4. Alihankintaverkosto laajentaa yhti\u00f6n tarjoamaa entisest\u00e4\u00e4n. Componentan valmista-mia korkealaatuisia metallikomponentteja k\u00e4yte-t\u00e4\u00e4n muun muassa koneenrakennuksessa, maata-lous- ja mets\u00e4koneissa sek\u00e4 energiateollisuudessa. Componentan asiakkaat ovat globaaleja kone- ja lai-tevalmistajia, joiden kanssa on pitk\u00e4aikaiset asiakas-suhteet. Konsernin n\u00e4k\u00f6kulmasta v\u00e4h\u00e4isi\u00e4 myynti-tuottoja saadaan toimisto- ja teollisuuskiinteist\u00f6jen vuokrauksesta.Componentan ylin operatiivinen p\u00e4\u00e4t\u00f6ksentekij\u00e4 on yhti\u00f6n toimitusjohtaja. Konsernin johtoryhm\u00e4 ja muu johto avustaa ja tukee toimitusjohtajaa h\u00e4nen teht\u00e4v\u00e4ss\u00e4\u00e4n.Componentan liiketoiminta- ja organisaatiomallin sek\u00e4 toiminnan luonteen vuoksi Componentan liike-toiminta esitet\u00e4\u00e4n yhten\u00e4 kokonaisuutena.Johdon harkintaa edellytt\u00e4v\u00e4t laatimisperiaatteetLaadittaessa konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 kansainv\u00e4lisen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sk\u00e4yt\u00e4nn\u00f6n mukaisesti yrityksen johto tekee tulevaisuutta koskevia arvioita ja olettamuk-sia. Seuraavassa mainitaan ne arviot ja oletukset, joihin liittyy merkitt\u00e4v\u00e4 riski varojen ja velkojen kir-janpitoarvojen olennaisista muutoksista seuraavan tilikauden aikana. Componentan tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 laadittaessa, johto on k\u00e4ytt\u00e4nyt merkitt\u00e4v\u00e4\u00e4 harkintaa arvioidessaan toi-minnan jatkuvuutta. Toiminnan jatkuvuuteen liit-tyy ep\u00e4varmuustekij\u00f6it\u00e4 ja riskej\u00e4, mutta ne ovat johdon harkinnan mukaan mitigoitavissa, eik\u00e4 n\u00e4in ollen toiminnan jatkuvuuteen sis\u00e4lly kansain-v\u00e4listen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien mukaista merkit-t\u00e4v\u00e4\u00e4 ep\u00e4varmuutta. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s tilikaudelta 2022 on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen. Componentan johto on toiminnan jatkuvuuden periaatetta arvioidessaan huomioinut seuraavana kuvattuja seikkoja.Componenta on vahvistanut tilikaudella  myynnin toi-mintamalliaan, joka selkeytettiin jo vuonna 2020, ja vahvistanut myynnin resurssointiaan. Edell\u00e4 mai-nittujen seurauksena vuodesta 2020 l\u00e4htien on saatu solmittua uusia kauppoja, mik\u00e4 on heijastu-nut liikevaihdon kasvuna. Ukrainan tilanteella ja COVID-19-pandemialla ei ole ollut merkitt\u00e4v\u00e4\u00e4 vaiku-tusta Componentan liiketoimintaan tilikaudella 2022. Componenta teki 21.6.2021 kolmivuotisen sopimuk-sen enint\u00e4\u00e4n 8 miljoonan dollarin m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 osa-kemerkint\u00e4limiitist\u00e4 New Yorkista, Yhdysvalloista, olevan Global Corporate Finance LLC:n kanssa. Jous-tava limiitti auttaa osaltaan tukemaan yhti\u00f6n rahoi-tusta vuosiksi 2022\u20132024 ja antaa yhti\u00f6lle siten mahdollisuuden keskitty\u00e4 tulevien vuosien kasvu- ja kannattavuustavoitteidensa saavuttamiseen. Componenta k\u00e4ytti vuonna 2022 edell\u00e4 mainittua rahoitusty\u00f6kalua. Componenta sopi yhteens\u00e4 nel-j\u00e4n miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4omalai-nasta joulukuussa 2022. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 lainaa oli nostettu 2 miljoonaa euroa ja toisen sek\u00e4 samalla viimeisen er\u00e4n nosto on tarkoitus tehd\u00e4  vuoden 2023 ensimm\u00e4isen vuosinelj\u00e4nneksen aikana. Componentan yhteens\u00e4 4 miljoonan euron m\u00e4\u00e4-r\u00e4isten nostamattomien luottolimiittien voimassa-oloa on jatkettu kes\u00e4kuun 2022 lopussa 30.11.2023 saakka sek\u00e4 Componenta Manufacturing Oy:n ett\u00e4 Componenta Castings Oy:n osalta. Yhti\u00f6n k\u00e4sityk-sen mukaan konsernilla on tarvittaessa saatavissa vieraan p\u00e4\u00e4oman ehtoista rahoitusta my\u00f6s markki-noilta. Johto on analysoinut yhti\u00f6iden seuraavan 12 kuukauden rahavirtaennusteita. Kuluja sopeuttaak-seen Componenta voi sopeuttaa toimintaansa hen-kil\u00f6st\u00f6n lomautuksilla tilauskantamuutosten niin vaatiessa. Johto on tehnyt edell\u00e4 mainitun toiminnan jatku-vuuden lis\u00e4ksi muita merkitt\u00e4vi\u00e4 arvioita ja oletuk-sia m\u00e4\u00e4ritt\u00e4ess\u00e4\u00e4n tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen omaisuuserien kuten sijoituskiinteist\u00f6jen, liikearvon, aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden ja vaihto-omaisuu-den arvostusta, laskennallisten verosaamisten rea-lisoitavuutta ja vastuusitoumuksia. Lis\u00e4ksi johto on arvioinut myyntisaamisten kuranttiutta. Johto on arvioinut tilannetta sek\u00e4 oman toimialan ett\u00e4 ylei-sen taloudellisen tilanteen kannalta. Suoritettu arvi-ointi ei vaikuttanut olennaisesti luottotappiova-raukseen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4. Componenta p\u00e4ivitt\u00e4\u00e4 luottotappiovaraustaan s\u00e4\u00e4nn\u00f6llisesti. Componenta arvioi Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia taloudelliseen raportointiin jatkuvasti. Componenta seuraa tiiviisti markkinoiden kehityst\u00e4 ja asiakkaidensa tilannetta ja sopeuttaa omaa toi-mintaansa sen mukaisesti. Johto on arvioinut mah-dollisia viitteit\u00e4 omaisuuserien arvonalentumisesta. Johto on arvioinut my\u00f6s omaisuuserien tulevia ker-rytett\u00e4viss\u00e4 olevia raham\u00e4\u00e4ri\u00e4 ja todennut, ettei viit-teit\u00e4 arvonalentumisesta ole ja ettei omaisuuserien arvonalentamiseen ole tarvetta. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuus-erien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Lis\u00e4-tietoja vuotuisesta arvoalentumistestauksesta on  liitetiedoissa 11 ja 12. Lis\u00e4ksi johdon arvionvaraisuutta on sis\u00e4ltynyt Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan ja siihen liittyv\u00e4n velan tasearvon m\u00e4\u00e4-ritt\u00e4misess\u00e4. Laitteen ja rahoitusvelan arvostukseen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on vaikuttanut arvio laitteen k\u00e4ytt\u00f6-tunneista seuraavan 10 vuoden ajalta ja efektiivisen koron menetelm\u00e4. Tilikauden lopussa muissa korottomissa veloissa esitett\u00e4viin muihin velkoihin sis\u00e4ltyi 0,9 miljoonaa euroa verottajan COVID-19-pandemian vuoksi lyk-k\u00e4\u00e4mi\u00e4 verovelkoja, joihin verottaja on my\u00f6nt\u00e4nyt maksuj\u00e4rjestelyn. N\u00e4iden maksuj\u00e4rjestelyjen mukai-sesti yhti\u00f6n tulee lyhent\u00e4\u00e4 verovelkaa tasaisesti niin, ett\u00e4 se on kokonaan lyhennetty elokuussa 2023. Maksuj\u00e4rjestelyn piiriss\u00e4 oleville veloille maksetaan 2,5 % korkoa.K\u00e4ytt\u00f6omaisuuden arvonalentuminenKonsernin noudattamien tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laatimis-periaatteiden mukaan aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoja tarkastellaan mah-dollisen arvonalentumisen varalta aina silloin, kun olosuhteet antavat viitteit\u00e4 mahdollisesta arvon alentumisesta. Componenta on testannut aineellis-ten ja aineettomien k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden arvon alentumista vertaamalla n\u00e4iden hy\u00f6dykkei-den kirjanpitoarvoa niiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dyk-keiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 arvioita-essa johdon on teht\u00e4v\u00e4 arvioita ja oletuksia, jotka koskevat aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkei-den ryhmien tulevia myynnin kassa virtoja, tuotanto-kustannuksia, diskonttokorkoja sek\u00e4 omaisuuserien nykyisen kunnon s\u00e4ilytt\u00e4miseksi tulevaisuudessa tarvittavia investointeja. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuk-siin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuu-serien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.Kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden uudelleenarvostusK\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon arvostettavien sijoituskiinteist\u00f6jen, konsernin omassa k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevien kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden arvioinnit tehd\u00e4\u00e4n tarvittaessa riip-pumattomien p\u00e4tevien ulkopuolisten arvioitsijoiden toimesta kunkin arvioitsijan oman sis\u00e4isen proses-sin ja kyseiselle arvostuskohteelle parhaaksi katso-tun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekono-misten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markkinainformaatioista ja p\u00e4\u00e4tyen perustellun mal-lin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon. Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutok-sia tarkastellaan 3\u20135 vuoden v\u00e4lein. Vuonna 2022 ei ole maa-alueisiin tai rakennuksiin tehty arvonmuu-toksia. Vuonna 2021 on tehty koko konsernin kat-tava arvonmuutosk\u00e4sittely, jonka my\u00f6t\u00e4 konser-nin aineellisten hy\u00f6dykkeiden er\u00e4n rakennukset ja rakennelmat arvoa on korotettu nettona 574 Te. T\u00e4ss\u00e4 yhteydess\u00e4 konsernissa on kirjattu lasken-nallisella verovelan muutoksella netotettuna 657 Te tulosvaikutteinen tuotto sek\u00e4 oman p\u00e4\u00e4oman rakennusten ja  maa-alueiden uudelleenarvostus-rahastoa on purettu 198 Te. K\u00e4ytt\u00f6 omaisuuserien uudelleen arvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n sek\u00e4 tuottoarvome-netelm\u00e4\u00e4 ett\u00e4  markkina-arvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteis-t\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramark-kinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteu-tuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hin-toja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuotto-arvomenetelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perus-tuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan markki-navuokriin. Arvostuksen luotettavuus luokitellaan tasolle 3, johon kuuluvat p\u00e4\u00e4osin teollisuuskiinteis-t\u00f6t, joille ei ole aktiivista markkinaa eik\u00e4 hintaa voi johtaa todennettavissa olevista markkinatiedoista. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edel-lytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten raken-nusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4-varmuutta. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ri-tellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointi-arvoa.  Sijoituskiinteist\u00f6jen arvo tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on ep\u00e4olennainen ja arvostus perustuu johdon teke-m\u00e4\u00e4n arvioon.Liikearvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevat raham\u00e4\u00e4r\u00e4tLiikearvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 m\u00e4\u00e4rite-t\u00e4\u00e4n k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmilla kaikille rahavirtaa tuotta-ville yksik\u00f6ille vuosittain tai useammin, mik\u00e4li arvon-alentumisesta on viitteit\u00e4. K\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmissa johto arvioi tulevaa markkinakehityst\u00e4, kuten kas-vua ja kannattavuutta sek\u00e4 muita olennaisia  tekij\u00f6it\u00e4. Arvioiden perustana olevia vaikutuksiltaan merkitt\u00e4-vimpi\u00e4 tekij\u00f6it\u00e4 ovat myynnin kasvu, liike tulos, omai-suuserien taloudellinen vaikutusaika, tulevat inves-tointitarpeet sek\u00e4 diskonttokorko. N\u00e4iden oletusten muutokset voivat olennaisesti vaikuttaa arvioituihin tulevaisuudessa kertyviin rahavirtoihin. Vaihto-omaisuuden arvostaminenVaihto-omaisuuden nettorealisointiarvo arvioidaan jokaisena raportointip\u00e4iv\u00e4n\u00e4. Nettorealisointiarvolla tarkoitetaan tavanomaisessa liiketoiminnassa toteu-tuvaa arvioitua myyntihintaa, josta v\u00e4hennet\u00e4\u00e4n muuttuvat myyntikulut. Nettorealisointiarvon m\u00e4\u00e4-ritt\u00e4minen sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 johdon arvioita vaihto-omaisuu-den myyntihinnasta. Laskennallisten verosaamisten hy\u00f6dynnett\u00e4vyysHarkintaa vaaditaan arvioitaessa laskennallisten verosaamisten ja tiettyjen laskennallisten verovelko-jen kirjaamista taseeseen. Laskennalliset verosaami-set kirjataan ainoastaan, jos pidet\u00e4\u00e4n todenn\u00e4k\u00f6i-sen\u00e4, ett\u00e4 ne ovat hy\u00f6dynnett\u00e4viss\u00e4, mik\u00e4 riippuu siit\u00e4, syntyyk\u00f6 tulevaisuudessa riitt\u00e4v\u00e4sti verotetta-vaa tuloa. Oletukset tulevista verotettavista tuloista perustuvat johdon arvioihin tulevaisuuden rahavir-roista. N\u00e4m\u00e4 tulevaisuuden rahavirtoja koskevat arviot ovat puolestaan riippuvaisia johdon arvioista, jotka koskevat muun muassa tulevaa myynnin, liike-toiminnan kustannusten sek\u00e4 rahoituksen kustan-nusten m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4. Yhti\u00f6n kyky kerrytt\u00e4\u00e4 verotettavaa tuloa riippuu my\u00f6s yleisist\u00e4 talouteen, rahoituk-seen, kilpailukykyyn ja s\u00e4\u00e4ntelyyn liittyvist\u00e4 teki-j\u00f6ist\u00e4, jotka eiv\u00e4t ole sen omassa m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallassa.  Arvioihin ja oletuksiin liittyy riskej\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja siten on mahdollista, ett\u00e4 odotukset muuttuvat olosuhteiden muuttuessa. T\u00e4m\u00e4 saattaa vaikuttaa laskennallisten verosaamisten ja -velkojen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n taseessa ja v\u00e4liaikaisten erojen m\u00e4\u00e4riin.Taloudellisessa raportoinnissa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4t vaihtoehtoiset tunnusluvutComponenta julkaisee tiettyj\u00e4 yleisesti k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevia; IFRS-tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksest\u00e4 johdettavissa olevia tunnuslukuja.Ulkomaanrahan m\u00e4\u00e4r\u00e4iset er\u00e4tKonsernin yksik\u00f6iden tulosta ja taloudellista ase-maa mitataan siin\u00e4 valuutassa, joka on kunkin yksi-k\u00f6n p\u00e4\u00e4asiallisen toimintaymp\u00e4rist\u00f6n valuutta. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on esitetty euroina, joka on Componenta Oyj:n toiminta- ja esitt\u00e4misvaluutta.Ulkomaan valuutan m\u00e4\u00e4r\u00e4iset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan m\u00e4\u00e4r\u00e4isin\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4en tapahtumap\u00e4iv\u00e4n valuuttakurssia. Saamiset ja velat on muunnettu euroiksi tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n kurssin mukaan.Liiketoimintaan liittyvist\u00e4 saamisista ja veloista  syntyv\u00e4t kurssierot sek\u00e4 niihin liittyv\u00e4t suojaus-er\u00e4t sis\u00e4ltyv\u00e4t liiketulokseen. Rahoitusvaroihin ja  -velkoihin liittyv\u00e4t kurssierot sek\u00e4 niihin liittyvien suojausinstrumenttien tulos esitet\u00e4\u00e4n tuloslaskel-man rahoituseriss\u00e4.Sovelletut uudet standarditKonsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu noudattaen samoja laadintaperiaatteita kuin vuonna 2021.Tulevat uudet standardit, muutokset ja tulkinnat, jotka eiv\u00e4t olleet viel\u00e4 voimassa vuonna 2022IASB (International Accounting Standards Board)  julkaisee vuosittain uusia standardeja, muutoksia ja tulkintoja sek\u00e4 parannuksia jo julkaistuihin standar-deihin. N\u00e4iden julkaisujen merkityksellisyytt\u00e4 arvioi-daan Componentan liiketoiminnan ja taloudellisen aseman kannalta.Jo julkaistuilla, mutta ei viel\u00e4 voimassa olevilla IFRS-standardeilla tai IFRIC-tulkinnoilla ei odoteta olevan olennaista vaikutusta konserniin.Myyntituotot asiakassopimuksista, jakautuminen1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Tuloutusaika, Te20222021Tiettyn\u00e4 ajankohtana  109 087 87 254Ajan kuluessa 0 0Yhteens\u00e4 109 087 87 254Konsernin liikevaihto toimialoittain1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. %20222021Koneenrakennus 46 45Maatalouskoneet 31 28Mets\u00e4koneet 7 8Energiateollisuus 8 8Puolustusv\u00e4lineteollisuus 2 4Muut teollisuudenalat 6 7Yhteens\u00e4 100 100Konsernin liikevaihto asiakkaittainComponentalla on yksi merkitt\u00e4v\u00e4 asiakas, jonka osuus konsernin liikevaihdosta ylitt\u00e4\u00e4 10 %. Asiakkaan osuus konsernin liikevaihdosta on 26,7 % (25,0 %). 1 LiikevaihtoComponenta Oyj on kansainv\u00e4linen teknologiakonserni, joka on Suomen johtava kone-pajateollisuuden sopimusvalmistaja. Componentalla ja sen edelt\u00e4jill\u00e4 on yli 200-vuotinen kokemus metallink\u00e4sittelyst\u00e4, menetelm\u00e4suunnittelusta, tuotekehitysyhteisty\u00f6st\u00e4 ja eri valmistustekniikoista sek\u00e4 niiden kehitt\u00e4misest\u00e4. Konsernin operatiiviset toiminnot sijait-sevat Suomessa. Componentan teknologiaportfolio on laaja ja konserni valmistaa sek\u00e4 valettuja ja koneistettuja metallikomponentteja ett\u00e4 takeita, putkituotteita ja levyleikkeit\u00e4. Componentan liiketoimintamalli rakentuu pitk\u00e4aikaisille asiakassuhteille. Konsernin asiak-kaat ovat globaaleja kone- ja laitevalmistajia. Componentan tuotanto on keskittynyt palvele-maan asiakkaita joustavasti erityisesti lyhyiss\u00e4 ja keskisuurissa tuotantosarjoissa. Tuotanto-yksik\u00f6iden laaja tarjonta kattaa kokoluokat sadoista grammoista tuhansiin kiloihin, volyymit yksitt\u00e4iskappaleista kymmenien tuhansien sarjoihin sek\u00e4 monet eri materiaalivaihtoehdot.Konsernin liikevaihto markkina-alueittain1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Suomi 87 093 69 448Ruotsi 12 377 11 194Saksa 3 462 2 269Muu Eurooppa 5 234 3 873Muut maat 657 243Vuokratuotot 279 241Sis\u00e4iset er\u00e4t/eliminoinnit \u201316 \u201313Yhteens\u00e4 109 087 87 254Maakohtaisen myynnin maa m\u00e4\u00e4r\u00e4ytyy sen pohjalta, minne tavara tai palvelu on toimitettu.LaadintaperiaatteetTuloutusperiaateKonsernin liikevaihtovirrat muodostuvat tuotemyynnist\u00e4 ja palvelumyynnist\u00e4. P\u00e4\u00e4asialliset myyt\u00e4v\u00e4t tuotteet ovat koneistamattomia, koneistettuja ja maalattuja rautavalukompo-nentteja. Lis\u00e4ksi konserni tuottaa koneistuspalveluita asiakkaiden omille tuotteille. V\u00e4h\u00e4isi\u00e4 myyntituottoja saadaan toimisto- ja teollisuustilojen vuokrauksesta.Asiakkaille myyt\u00e4v\u00e4t tuotteet ja palvelut tuloutetaan tuotteiden luovutushetkell\u00e4, eli silloin kun m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta siirtyy asiakkaalle. M\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta siirtyy asiakkaalle, kun tavarat on toimi-tettu asiakkaan haluamaan paikkaan toimitusehtojen mukaisesti tai palvelu suoritettu. M\u00e4\u00e4-r\u00e4ysvallan siirtymisen j\u00e4lkeen asiakas voi itse ohjata tavaroiden k\u00e4ytt\u00f6\u00e4 ja saada olennaisen osan tavaran j\u00e4ljell\u00e4 olevasta hy\u00f6dyst\u00e4. K\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 asiakkaat k\u00e4ytt\u00e4v\u00e4t Componentan tuotteita omien tuotteidensa valmistamiseen, jolloin he kasvattavat omien tuotteidensa ar-voa. Componenta tulouttaa vuokratuotot tasaerin\u00e4 kuukausittain luovuttamalla vuokratilat asiakkaan k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n.Myyntituottoja kirjataan siihen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n, eli siihen transaktiohintaan, josta on sovittu, mahdolliset alennukset huomioiden. Asiakkaat hyv\u00e4ksyv\u00e4t transaktiohinnat tarjouksien ja indeksien muutoksien mukaisesti maksamalla niit\u00e4 vastaavat laskut. Yhti\u00f6 hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4  k\u00e4yt\u00e4nn\u00f6n apukeinoa kun tavaroiden ja palveluiden luovuttamisen ja maksamisen ero on enint\u00e4\u00e4n vuoden pituinen. K\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 t\u00e4m\u00e4 tarkoittaa, ett\u00e4 yhti\u00f6 ei oikaise transak-tiohintaa merkitt\u00e4vien rahoituskomponenttien vaikutuksilla. Konsernilla ei ole sellaisia pitk\u00e4aikaisia sopimuksia, joissa aika, joka kuluu siit\u00e4, kun yhteis\u00f6 luovuttaa luvatun tavaran asiakkaalle siihen, kun asiakas maksaa kyseisest\u00e4 tavarasta, on yli yhden vuoden pituinen. T\u00e4st\u00e4 johtuen konsernissa ei muodostu suoritevelvoitteille merkitt\u00e4vi\u00e4 transaktiohintojen muutoksia. Konserniyhti\u00f6t tarjoavat hyvityst\u00e4 virheellisist\u00e4 tuotteista normaaleiden valmis-tajan vastuiden puitteissa, korvaamalla virheelliset tuotteet uusilla.Componenta esitt\u00e4\u00e4 liikevaihdossa asiakassopimuksista saadut myyntituotot v\u00e4lillisil-l\u00e4 veroilla v\u00e4hennettyn\u00e4. Componenta kirjaa myyntituoton, kun tai sit\u00e4 mukaa kuin se on t\u00e4ytt\u00e4nyt suoritevelvoitteen, luovuttamalla sovitut tavarat tai palvelut asiakkailleen. Componentalla suoritevelvoitteet t\u00e4ytet\u00e4\u00e4n yhten\u00e4 ajankohtana tai ajan kuluessa.Suuri osa Componentan asiakkaista ovat suuria vakavaraisia globaaleja yhti\u00f6it\u00e4. Odotet-tavissa olevien luottotappioiden m\u00e4\u00e4r\u00e4 n\u00e4ilt\u00e4 asiakkailta on v\u00e4h\u00e4inen. Luottotappiovaraus perustuu historiatietoon sek\u00e4 asiakaskohtaisiin selvityksiin.2  Liiketoiminnan muut tuotot1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Vuokratuotot  38 44Pysyvien vastaavien myyntivoitot 23 23Liiketoiminnan muut tuotot 267 256Yhteens\u00e4 328 323Vuokratuotot, jotka sis\u00e4ltyv\u00e4t liikevaihtoon 279 241LaadintaperiaatteetLiiketoiminnan muihin tuottoihin kirjataan varsinaiseen liikevaihtoon kuulumattomat tuotot.1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Valmiiden ja keskener\u00e4isten tuotteiden varaston muutos 977 1 259Valmistus omaan k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n 78 26Aineet, tarvikkeet ja tavarat \u201346 809 \u201333 740Ulkopuoliset palvelut \u20137 166 \u20135 888Henkil\u00f6st\u00f6kulut \u201329 880 \u201328 429Vuokrat \u2013219 \u2013258J\u00e4te-, kiinteist\u00f6- ja kunnossapitokulut \u20133 657 \u20133 381Energia \u20137 435 \u20135 035Myynti ja markkinointi \u201332 \u201336IT-ohjelmat \u20132 066 \u20131 791Tuotantoty\u00f6kalut \u20132 308 \u20132 471Rahdit \u2013198 \u2013263Liiketoiminnan muut kulut \u20133 615 \u20132 612Liiketoiminnan kulut yhteens\u00e4 \u2013102 329 \u201382 618Tilintarkastuspalkkiot \u2013163 \u2013150Muut palkkiot* \u2013117 \u201310Tilintarkastajille maksetut palkkiot yhteens\u00e4, jatkuvat toiminnot \u2013280 \u2013160*  PricewaterhouseCoopers Oy:n suorittamat muut kuin tilintarkastuspalvelut Componenta-konserniin kuuluville yhti\u00f6ille tilikaudella 2022 olivat yhteens\u00e4 117 Te (10 Te). Tilikauden palvelut koostuivat lau-sunnoista ja muista palveluista.3  Liiketoiminnan kulut5  Tutkimus- ja kehitysmenotTe 2022 2021Tuloslaskelmaan sis\u00e4ltyy kuluksi kirjattuja tutkimus- ja kehitys-menoja \u2013 \u2013Tutkimus- ja kehitt\u00e4mismenoja ei ollut vuosina 2022 ja 2021, koska Componenta harjoittaa sopimusvalmistusliiketoimintaa, eik\u00e4 sill\u00e4 ole omia tuotteita. 4 Henkil\u00f6st\u00f6kulut1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Henkil\u00f6st\u00f6kulutPalkat ja palkkiot \u201324 370 \u201323 607El\u00e4kekulut \u20133 887 \u20133 309Muut henkil\u00f6st\u00f6kulut \u20131 622 \u20131 517\u201329 880 \u201328 434Henkil\u00f6st\u00f6m\u00e4\u00e4r\u00e4 tilikauden aikana keskim\u00e4\u00e4rin ilman vuokraty\u00f6voimaa1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Konserni yhteens\u00e4 588 562Henkil\u00f6st\u00f6kulut sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t osakepohjaiseen kannustinj\u00e4rjestelm\u00e4\u00e4n liittyvi\u00e4 kuluja \u20130,1 Me (\u20130,3 Me).6  Poistot ja arvonalenemiset1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021PoistotAineettomat hy\u00f6dykkeetIT-ohjelmat \u2013158 \u2013138Muut aineettomat hy\u00f6dykkeet \u2013384 \u2013354\u2013542 \u2013493Aineelliset hy\u00f6dykkeetRakennukset ja rakennelmat \u20131 840 \u20131 831Koneet ja kalusto* \u20133 140 \u20133 434Muut aineelliset hy\u00f6dykkeet \u20139 \u201310\u20134 988 \u20135 274Arvonmuutokset aineellisista hy\u00f6dykkeist\u00e4** 0 821Poistot ja arvonmuutokset yhteens\u00e4 \u20135 530 \u20134 946\u2002*  Tuotannolliset koneet ja kalusto -ryhm\u00e4ss\u00e4 sovelletaan kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteeseen perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4. Konsernin suunnitelman mukaiset normaaliin toiminta-asteeseen perustuvat poistot olivat -2,3 Me (-2,5 Me) ja kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteen mukainen oikaisu -0,5 Me (-0,4 Me).**  31.12.2021 on tehty IAS 16 -standardin mukainen aineellisten hy\u00f6dykkeiden uudelleenarvostus.  Uudelleenarvostus on perustunut ulkopuolisen arvioijan lausuntoon ja se on k\u00e4sitt\u00e4nyt kaksi kon-sernin erillist\u00e4 omaisuuser\u00e4\u00e4. Uudelleenarvostuksesta johtuvaa lis\u00e4yst\u00e4 on kirjattu toisesta omaisuu-ser\u00e4st\u00e4 tulosvaikutteisesti 821 Te. Omaisuuser\u00e4n kirja-arvo ennen uudelleenarvostusta on ollut 2 039 Te ja uudelleenarvostuksen j\u00e4lkeen 2 860 Te. Kyseiseen omaisuuser\u00e4\u00e4n on aiempina tilikausina kohdistunut tulosvaikutteisesti kirjattua arvonalennusta. Toisen omaisuuser\u00e4n uudelleenarvostuk-sesta on kirjattu laskennallisella verosaamisella netotettuna laajan tuloksen kautta arvonalennusta 198 Te. Vastaavalla m\u00e4\u00e4r\u00e4ll\u00e4 on purettu rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahastoa, johon aiempina tilikausina omaisuuser\u00e4st\u00e4 on kirjattu arvonlis\u00e4yst\u00e4. Omaisuuser\u00e4n kirja-arvo ennen uudelleenarvostusta on ollut 3 607 Te ja uudelleenarvostuksen j\u00e4lkeen 3 360 Te. Uudelleenarvostuk-sien j\u00e4lkeen 31.12.2021 oman p\u00e4\u00e4oman rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahasto on 382 Te. LaadintaperiaatteetTutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi. Tuotekehitysmenot kirjataan niin, ett\u00e4 uusien tuotteiden kehitt\u00e4mismenot aktivoidaan ja kirjataan kuluksi poistoina niiden talou-dellisen vaikutusajan kuluessa. Suunnitelman mukaan kyseess\u00e4 olevat menot poistetaan 5 vuodessa. Muilta osin konsernin v\u00e4h\u00e4iset tutkimus- ja kehitt\u00e4mismenot on kirjattu tilikau-den kuluksi.LaadintaperiaatteetSuunnitelman mukaiset poistot, pois lukien tuotantokoneet ja -kalusto, on laskettu taloudelli-sen vaikutusajan perusteella alkuper\u00e4isest\u00e4 hankintamenosta tasapoistoina. Tuotantokonei-den ja -kaluston kohdalla k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n suoriteyksik\u00f6ihin perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4, jossa poistojen m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustuu tuotantokoneilla ja -kalustolla aikaansaatuun tuotokseen. Suorite-yksik\u00f6ihin perustuva menetelm\u00e4 kuvaa tarkemmin, erityisesti kun kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteet muuttuvat nopeasti, tuotantokoneiden ja -kaluston tosiasiallista taloudellista kulumista kuin tasapoistomenetelm\u00e4. Arvioidut hy\u00f6dykeryhm\u00e4kohtaiset taloudelliset vaikutusajat ovat seu-raavat:kehitt\u00e4mismenot  5 vuottaaineettomat oikeudet  3\u201310 vuottamuut aineettomat hy\u00f6dykkeet   3\u201320 vuottarakennukset ja rakennelmat  25\u2013 40 vuottait-laitteet  3\u20135 vuottamuut koneet ja kalusto  5\u201325 vuottamuut aineelliset hy\u00f6dykkeet  3\u201310 vuotta.7  Rahoitustuotot ja -kulut1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Muut korkotuotot 3 1Muut rahoitustuotot* 1 1 156Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavien rahoitusvelkojen efektiiviset korkokulut \u2013650 \u2013595Korkokulut vuokrasopimuksista \u2013482 \u2013490Muut palkkiokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavis-ta rahoitusveloista \u2013325 \u2013340Myytyjen laskusaatavien korko- ja palkkiokulut \u2013209 \u2013151Rahoitustuotot ja -kulut yhteens\u00e4 \u20131 662 \u2013418* Muut rahoitustuotot vuonna 2021 koostuvat saneerausvelkojen maksuista realisoituneista tuotoista.8 Tuloverot1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021TuloverotLaskennalliset verot (ks. liite 16) 158 0Tuloverot yhteens\u00e4 158 0Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan verokannalla 20,0 % laskettujen verojen v\u00e4linen t\u00e4sm\u00e4ytyslaskelma1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Tulos ennen veroja \u2013107 \u2013405Verot laskettuna kotimaan verokannalla 21 81Verovapaat tulot   49 0V\u00e4hennyskelvottomat kulut \u2013100 \u201392Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset  verotuksellisista tappioista 1 \u2013Muut er\u00e4t 186 11Verot yhteens\u00e4 158 0LaadintaperiaatteetTuloveroihin sis\u00e4ltyv\u00e4t konserniyhti\u00f6iden tilikauden tuloksia vastaavat verot kunkin yhti\u00f6n kotipaikan verolains\u00e4\u00e4d\u00e4nn\u00f6n perusteella. Taseeseen sis\u00e4ltyv\u00e4t laskennalliset verovelat kokonaisuudessaan ja laskennalliset verosaamiset arvioidun todenn\u00e4k\u00f6isen hy\u00f6dyn suurui-sena. Laskennallinen verovelka tai verosaaminen lasketaan kaikista kirjanpidon ja verotuk-sen v\u00e4lisist\u00e4 v\u00e4liaikaisista eroista tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 voimassaolevaa verokantaa k\u00e4ytt\u00e4en. Tulevat verokannan muutokset huomioidaan siin\u00e4 vaiheessa, kun ne ovat k\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 varmistuneet.9  Osakekohtainen tulos1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Konserni20222021Emoyhti\u00f6n osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto, 1 000 e 52 \u2013405Osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4n painotettu keskiarvo tilikauden aikana,  1 000 kpl 9 579 9 493Laimentamaton osakekohtainen tulos, e 0,01 \u20130,04Osakeoptioiden ja osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n laimennusvaikutus, 1 000 kpl149 149Osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4n painotettu keskiarvo tilikauden aikana, 1 000 kpl9 727 9 641Laimennettu osakekohtainen tulos, e* 0,01 \u20130,04*  Osakeoptioilla ja osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4ll\u00e4 ei ole laimentavaa vaikutusta, kun yhti\u00f6n tilikauden tulos on tappiollinen ja t\u00e4ll\u00f6in niit\u00e4 ei ole otettu huomioon laimennettua osakekohtaista tulosta laskettaessa.Laadintaperiaatteet Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhti\u00f6n osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4n painote-tulla keskiarvolla. Laimennetun osakekohtaisen tuloksen laskemisessa on otettu huomioon osakeoptioiden ja osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n laimentava vaikutus.10 Aineettomat hy\u00f6dykkeetTe 2022 2021Aineettomat oikeudetHankintameno 1.1. 1 859 1 859Hankintameno 31.12. 1 859 1 859Kertyneet poistot 1.1. \u20131 591 \u20131 591Kertyneet poistot 31.12. \u20131 591 \u20131 591Tasearvo 31.12. 268 268Te 2022 2021IT-ohjelmatHankintameno 1.1. 5 737 5 490Lis\u00e4ykset  \u2013 63Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  19 184Hankintameno 31.12. 5 755 5 737Kertyneet poistot 1.1. \u20135 112 \u20134 978Tilikauden poistot \u2013153 \u2013134Kertyneet poistot 31.12. \u20135 265 \u20135 112Tasearvo 31.12. 490 625Te 2022 2021Muut aineettomat hy\u00f6dykkeetHankintameno 1.1. 12 763 12 683Lis\u00e4ykset  425 5Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  287 75Hankintameno 31.12. 13 475 12 763Kertyneet poistot 1.1. -11 860 -11 501Tilikauden poistot -389 -359Kertyneet poistot 31.12. -12 249 -11 860Tasearvo 31.12. 1 226 903Te 2022 2021Ennakkomaksut ja keskener\u00e4iset hankinnatHankintameno 1.1. 0 79Tasearvo 31.12. 0 0Aineettomat hy\u00f6dykkeet yhteens\u00e4 1 985 1 796Tilikauden investoinnit aineettomiin hy\u00f6dykkeisiin olivat yhteens\u00e4 0,4 Me (0,1 Me).LaadintaperiaatteetAineettomat hy\u00f6dykkeet sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t l\u00e4hinn\u00e4 it-ohjelmia. Aineettomat hy\u00f6dykkeet, joilla on ra-jallinen taloudellinen vaikutusaika, kirjataan suunnitelman mukaisina tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Aineettomia hy\u00f6dykkeit\u00e4, joilla on rajoittamaton vaikutusaika, ei ole konsernissa.11 LiikearvoTe 31.12.2022 31.12.2021Hankintameno 1.1. 3 225 3 225Tasearvo 31.12. 3 225 3 225Liikearvon kohdistaminenLiikearvo kohdistetaan rahavirtaa tuottaville yksik\u00f6ille (CGU).  Arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistettu niille rahavirtaa tuottavien yksik\u00f6iden ryhmille, joiden odote-taan hy\u00f6tyv\u00e4n niist\u00e4 liiketoimintojen yhdist\u00e4misist\u00e4, joista liikearvot ovat syntyneet. Liikear-voa on kohdistettu yhdelle CGU:lle, joka muodostuu Componenta Manufacturing Oy:st\u00e4 ja joka vastaa 100 % koko liikearvosta.ArvonalentumistestausComponentan arvonalentumistestauksessa k\u00e4ytetyt merkitt\u00e4vimm\u00e4t olettamat ovat myyn-nin kasvu, liiketulos, tulevat investointitarpeet sek\u00e4 diskonttokorko. Kasvu- ja kannattavuus-olettamat perustuvat l\u00e4hivuosien liikevaihdon kasvuun ja kulurakenteen hallintaan. Johto perustaa l\u00e4hivuosien liikevaihdon kasvun hallituksen hyv\u00e4ksym\u00e4\u00e4n strategiaan ja budjettiin sek\u00e4 k\u00e4ytett\u00e4viss\u00e4 oleviin ulkoisiin l\u00e4hteisiin, eli jo olemassa olevien asiakkaiden kanssa so-vittuihin kauppoihin. Laskelmissa on k\u00e4ytetty rahavirtaennusteita viidelt\u00e4 vuodelta. T\u00e4m\u00e4n j\u00e4lkeen ennustetut rahavirrat extrapoloidaan k\u00e4ytt\u00e4en 0,0 %n kasvuvauhtia.  Diskonttokoron m\u00e4\u00e4ritt\u00e4misess\u00e4 k\u00e4ytetyt parametrit, riskit\u00f6n korko, riskikerroin (beta) sek\u00e4 riskipreemio, perustuvat markkinoilta saataviin tietoihin. Yhti\u00f6n herkkyysanalyysin mukaan jokseenkin mahdollinen muutos miss\u00e4 tahansa keskei-sess\u00e4 oletuksessa aiheuttaa tilanteen, jossa testattavan yksik\u00f6n kirjanpitoarvo ylitt\u00e4\u00e4 kerry-tett\u00e4viss\u00e4 olevan raham\u00e4\u00e4r\u00e4n ja johtaa arvonalentumiseen.Arvonalentumistestauksessa kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 ylitti 0,8 Me testattavan  yksik\u00f6n kirjanpitoarvon. Yhti\u00f6n herkkyysanalyysin mukaan 13,7% tai sit\u00e4 korkeampi diskont-tokorko ennen veroja johtaisi yksik\u00f6n kirjanpitoarvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 korkeampaan  arvoon ja t\u00e4m\u00e4n my\u00f6t\u00e4 arvonalennustarpeen syntymiseen. Kohtalainen negatiivinen muutos muissa keskeisiss\u00e4 oletuksissa johtaisi my\u00f6s arvonalennustarpeen syntymiseen.Yhti\u00f6n analyysin mukaan liikearvoon ei sis\u00e4lly sellaisia Ukrainan tilanteeseen liittyvi\u00e4 tai ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, jotka aiheuttaisivat arvonalennustarpeita.Arvonalentumistestaus suoritettiin 30.9.2022. Keskeiset oletukset5 vuoden J\u00e4\u00e4nn\u00f6s- 2022keskiarvoarvoK\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  13,3 % 13,3 %Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuennuste 0,0 % 0,0 %Liiketulos 6,0 % 7,2 %Investointitarpeet, Te 2 560 3 700Myynin kasvuolettama 5,3 % 0,0 %5 vuoden J\u00e4\u00e4nn\u00f6s- 2021keskiarvoarvoK\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  8,5 % 8,5 %Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuennuste 0,0 % 0,0 %Liiketulos 6,3 % 9,9 %Investointitarpeet, Te 4 000 3 900Myynnin kasvuolettama 7,2 % 0,0 %Edell\u00e4 mainituista keskeisist\u00e4 oletuksista k\u00e4ytetyt arvot on m\u00e4\u00e4ritetty seuraavasti:Oletus L\u00e4hestymistapa arvoja m\u00e4\u00e4ritett\u00e4ess\u00e4K\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  Kuvastavat erityisi\u00e4 riskej\u00e4, jotka liittyv\u00e4t siihen markkinaan jossa toimitaan.Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuen-T\u00e4m\u00e4 on painotettu keskim\u00e4\u00e4r\u00e4inen kasvuvauh-nusteti, jota on k\u00e4ytetty ekstrapoloitaessa rahavirtoja budjettien kattaman ajanjakson j\u00e4lkeiselle ajalle. Kasvuvauhdissa on noudatettu  varovaisuuden periaatetta. Liiketulos Perustuu aiemmin toteutuneisiin tuloksiin ja johdon odotuksiin tulevaisuudesta sek\u00e4 konsernin kulura-kenteeseen.Investointitarpeet Arvio perustuu johdon kokemukseen aiemmasta to-teumasta sek\u00e4 suunniteltuihin uudistamismenoihin. N\u00e4ist\u00e4 menoista ei ole k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmissa oletet-tu aiheutuvan lis\u00e4tuottoja tai kustannuss\u00e4\u00e4st\u00f6j\u00e4.Myynnin kasvuolettama Viiden vuoden ennustejakson keskim\u00e4\u00e4r\u00e4inen vuotuinen kasvuvauhti, joka perustuu toimialan senhetkisiin kehityssuuntiin ja asiakkaiden kanssa k\u00e4ytyihin keskusteluihin sek\u00e4 sopimuksiin. My\u00f6s pitk\u00e4n aikav\u00e4lin inflaatioennusteet on huomioitu.12 Aineelliset hy\u00f6dykkeetTe 2022 2021Maa- ja vesialueetHankintameno 1.1. 805 805Tasearvo 31.12. 805 805Te 2022 2021Rakennukset ja rakennelmatHankintameno 1.1. 26 268 25 676Lis\u00e4ykset  118 18V\u00e4hennykset \u201344 \u2013Rakennusten arvonmuutos* \u2013 574Hankintameno 31.12. 26 342 26 268Kertyneet poistot 1.1. \u201320 787 \u201320 346Tilikauden poistot ja alaskirjaukset \u2013438 \u2013441Kertyneet poistot 31.12. \u201321 225 \u201320 787Tasearvo 31.12. 5 117 5 481Te 2022 2021Rakennukset ja rakennelmat, k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuushy\u00f6dykkeetHankintameno 1.1. 12 149 10 933Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  1 197 1 216Hankintameno 31.12. 13 346 12 149Kertyneet poistot 1.1. \u20134 262 \u20132 871Tilikauden poistot ja alaskirjaukset  \u20131 408 \u20131 391Kertyneet poistot 31.12. \u20135 670 \u20134 262Tasearvo 31.12. 7 676 7 887LaadintaperiaatteetHankinnat k\u00e4sitell\u00e4\u00e4n hankintamenetelm\u00e4n mukaan. Liikearvo vastaa sit\u00e4 osaa hankinta-menosta, joka ylitt\u00e4\u00e4 hankitun yrityksen yksil\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevien varojen ja velkojen nettom\u00e4\u00e4-r\u00e4isen k\u00e4yv\u00e4n arvon hankinta-ajankohtana. Liikearvoa syntyy p\u00e4\u00e4asiassa yrityskaupoissa ja se kuvastaa hankitun markkinaosuuden, liiketoimintaosaamisen ja syntyneiden synergia-hy\u00f6tyjen arvoa. Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta.Liikearvon kirjanpitoarvoa arvioidaan konsernissa vuosittain tai useammin mik\u00e4li esiintyy viitteit\u00e4 mahdollisesta arvonalentumisesta. Liikearvo kohdistetaan sille rahavirtaa tuottaval-le yksik\u00f6lle (CGU), joka on konsernissa tunnistettu. CGU:n kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 lasketaan k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmien perusteella, jossa rahavirtaperusteinen k\u00e4ytt\u00f6arvo m\u00e4\u00e4ri-tell\u00e4\u00e4n laskemalla ennustettujen rahavirtojen diskontattu nykyarvo. Laskelmissa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4 diskonttokorko perustuu p\u00e4\u00e4oman keskim\u00e4\u00e4r\u00e4iseen kustannukseen (WACC). WACC kuvas-taa markkinoiden k\u00e4sityst\u00e4 rahan aika-arvosta sek\u00e4 Componentan liiketoimintaan liittyvist\u00e4 riskeist\u00e4. Laskelmien mahdolliset arvonalentumiset kirjataan tuloslaskelmaan, eik\u00e4 niit\u00e4 palauteta. Testauksessa k\u00e4ytetyt ennusteet perustuvat johdon arvioihin. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa johdon arviot ja ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuuserien kerry-tett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.Te 2022 2021Koneet ja kalustoHankintameno 1.1. 86 913 86 362Lis\u00e4ykset  651 \u2013V\u00e4hennykset \u20139 \u201366Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  877 617Hankintameno 31.12. 88 432 86 913Kertyneet poistot 1.1. \u201374 737 \u201371 890Tilikauden poistot ja alaskirjaukset  \u20132 615 \u20132 846Kertyneet poistot 31.12. \u201377 352 \u201374 737Tasearvo 31.12. 11 080 12 176Te 2022 2021Koneet ja kalusto, k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuushy\u00f6dykkeetHankintameno 1.1. 6 267 6 196Lis\u00e4ykset  1 176 66Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  29 5Hankintameno 31.12. 7 473 6 267Kertyneet poistot 1.1. \u20135 140 \u20134 538Tilikauden poistot ja alaskirjaukset  \u2013525 \u2013601Kertyneet poistot 31.12. \u20135 664 \u20135 140Tasearvo 31.12. 1 809 1 128Te 2022 2021Muut aineelliset hy\u00f6dykkeetHankintameno 1.1. 569 606Lis\u00e4ykset  \u2013 10Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  \u2013 \u201346Hankintameno 31.12. 569 569Kertyneet poistot 1.1. \u201388 \u201379Tilikauden poistot ja alaskirjaukset  \u20132 \u201310Kertyneet poistot 31.12. \u201390 \u201388Tasearvo 31.12. 479 481Te 2022 2021Ennakkomaksut ja keskener\u00e4iset hankinnatHankintameno 1.1. 374 392Lis\u00e4ykset  1 247 1 154V\u00e4hennykset \u2013 \u20136Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  \u20131 290 \u20131 166Tasearvo 31.12. 331 374AINEELLISET HY\u00d6DYKKEET YHTEENS\u00c4 27 296 28 332*  Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laadintaperiaatteissa annetaan lis\u00e4tietoja maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutosten k\u00e4sittelyst\u00e4. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laadintaperiaatteiden mukaan maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutoksia tarkastellaan 3\u20135 vuoden v\u00e4lein. Vuonna 2021 tehtiin koko konsernin kattava arvonmuutosk\u00e4sittely, jonka my\u00f6t\u00e4 konsernin aineellisten hy\u00f6dykkeiden er\u00e4n rakennukset ja rakennelmat arvoa korotettiin nettona 574 Te. Arvostukset perustuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti tuottoar-vomenetelm\u00e4\u00e4n. Kiinteist\u00f6jen arvostuksen luotettavuus luokitellaan tasolle 3, eli kyseisille p\u00e4\u00e4osin teollisuuskiinteist\u00f6ille ei ole aktiivista markkinaa eik\u00e4 hintaa voi johtaa todennettavissa olevista mark-kinatiedoista. Arvostus perustuu tuottoarvomenetelm\u00e4\u00e4n ja k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edellytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa.Koneet ja kalusto -ryhm\u00e4ss\u00e4 siirrot erien v\u00e4lill\u00e4 kohtaan sis\u00e4ltyy Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laitehankinnan rahoitusj\u00e4rjestelyyn liittyv\u00e4 netotusvaikutus -457 Te. Vastaavasti konsernitaseen pitk\u00e4aikaisiin velkoihin sis\u00e4ltyy -457 Te netotusvaikutus. Laitteen hankin-tamenoa on oikaistu laitteen hankintaan liittyv\u00e4n velan maksujen diskonttovaikutuksella. Diskonttokorkona on k\u00e4ytetty 6,3 % ja laina-aika on 11 vuotta. Tilikauden investoinnit aineellisiin hy\u00f6dykkeisiin olivat yhteens\u00e4 3,2 Me (1,2 Me).K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuushy\u00f6dykkeiden muutoksetTe 2022 2021Hankintameno 1.1. 9 015 9 721Lis\u00e4ykset 1 176 66Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4 1 226 1 221Poistot \u20131 933 \u20131 992Kirjanpitoarvo 31.12. 9 484 9 015Componentan olennaisimmat k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t koostuvat tuotantolaitteista, tuo-tanto- ja toimistotiloista. Osaan vuokrasopimuksista liittyy uusimis- tai jatkamisoptio, joka huomioidaan vuokra-ajassa, mik\u00e4li on kohtuullisen varmaa, ett\u00e4 kyseinen optio k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n. Tuotanto- ja toimistotilojen vuokrasopimukset ovat p\u00e4\u00e4osin toistaiseksi voimassa olevia vuokrasopimuksia. Konsernissa on arvioitu, ett\u00e4 toistaiseksi voimassaolevat vuokrasopi-mukset tulevat olemaan voimassa keskim\u00e4\u00e4rin 7 vuotta. Arvio perustuu kokemukseen vastaavista vuokrasopimuksista ja -kohteista sek\u00e4 yhti\u00f6n strategiaan.Konserni vuokralleantajanaKonserni on antanut muutaman toimitilan vuokralle ulkopuolisille tahoille, joiden vuotuinen tuotto on konsernin n\u00e4k\u00f6kulmasta ep\u00e4olennainen. Konserni k\u00e4sittelee n\u00e4m\u00e4 vuokrasopi-mukset operatiivisina vuokrasopimuksina. Vuokraajalle ei siirry vuokrakohteeseen liittyvi\u00e4 olennaisia hy\u00f6tyj\u00e4 ja riskej\u00e4.Vuokrasopimusten perusteella saatavat v\u00e4himm\u00e4isvuokrat er\u00e4\u00e4ntyv\u00e4t seuraavastiTe 31.12.2022 31.12.2021Yhden vuoden kuluessa 309 267Yli vuoden ja enint\u00e4\u00e4n viiden vuoden kuluessa 1 234 1 068Yhteens\u00e4 1 543 1 335LaadintaperiaatteetAineelliset k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeet on kirjattu taseeseen alkuper\u00e4iseen hankinta-menoon v\u00e4hennettyn\u00e4 suunnitelman mukaisilla poistoilla ja arvonalentumisilla lukuun ottamatta maa-alueita, rakennuksia ja rakennelmia. Hankintamenoon luetaan hy\u00f6dykkeen hankinnasta v\u00e4litt\u00f6m\u00e4sti aiheutuneet menot. Hankitun yhti\u00f6n vastaanotettavat aineelliset hy\u00f6dykkeet arvostetaan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon.Componenta k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 IAS 16 -standardin sallimaa uudelleenarvostusmallia, jonka mukaan maa-alueet, rakennukset ja rakennelmat kirjataan k\u00e4ypiin arvoihin, jotka perustuvat riippu-mattomien arvioijien tekemiin arvioihin ja joista rakennusten osalta on v\u00e4hennetty uudel-leenarvostuksen j\u00e4lkeiset poistot. Maa- ja vesialueista ei tehd\u00e4 poistoja. Arvonm\u00e4\u00e4ritykset tehd\u00e4\u00e4n riitt\u00e4v\u00e4n s\u00e4\u00e4nn\u00f6llisesti niin, ettei uudelleenarvostetun omaisuuser\u00e4n k\u00e4yp\u00e4 arvo poikkea olennaisesti sen kirjanpitoarvosta. Uudelleenarvostettavien omaisuuserien arvon-m\u00e4\u00e4ritykset laaditaan v\u00e4hint\u00e4\u00e4n 5 vuoden v\u00e4lein. Arvonm\u00e4\u00e4ritykset tehd\u00e4\u00e4n kuitenkin t\u00e4t\u00e4 useammin, mik\u00e4li tiedossa on arvostukseen mahdollisesti vaikuttavia olennaisia muutoksia. Arvonm\u00e4\u00e4ritykset on tehty riippumattomien p\u00e4tevien ulkopuolisten arvioitsijoiden toimesta Suomessa kunkin arvioitsijan oman sis\u00e4isen prosessin ja kyseiselle arvostuskohteelle par-haaksi katsotun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekonomisten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markkinainformaatioista ja p\u00e4\u00e4tyen perustellun mallin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen toden-n\u00e4k\u00f6isin parhaiten tuottava k\u00e4ytt\u00f6 ja arvostusmallit, joissa k\u00e4ytetyt sy\u00f6tt\u00f6tiedot kuvaavat kunkin taloudellisen ymp\u00e4rist\u00f6n tosiseikkoja ja olosuhteita (kuten vuokrausastetta, yll\u00e4-pitokuluja, sijaintia, toteutuneita kauppoja samalla alueella). K\u00e4ytt\u00f6omaisuuserien uudel-leenarvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n tuottoarvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteist\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramarkkinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteutuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hintoja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuottoarvomenetelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perustuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan markkinavuokriin. Arvostuksen luotetta-vuus luokitellaan tasolle 3, johon kuuluvat p\u00e4\u00e4osin teollisuuskiinteist\u00f6t, joille ei ole aktiivista markkinaa eik\u00e4 hintaa voi johtaa todennettavissa olevista markkinatiedoista. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edellytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten rakennusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4varmuutta. Vuoden 2021 aikana yhti\u00f6n Suomessa sijaitsevista uudelleenarvostettavista omaisuuserist\u00e4 on laadittu arvonm\u00e4\u00e4ritykset, joiden mukaiset kirjaukset on tehty omaisuuserien arvoihin. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ritellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointiarvoa.Kertyneet poistot eliminoidaan uudelleenarvostusta teht\u00e4ess\u00e4 omaisuuser\u00e4n bruttokirjan-pitoa vastaan ja nettom\u00e4\u00e4r\u00e4 oikaistaan vastaamaan omaisuuser\u00e4n uudelleenarvostukseen perustuvaa arvoa. Maa-alueiden, rakennusten ja rakennelmien uudelleenarvostuksesta johtuvat kirjanpitoarvojen lis\u00e4ykset kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja esitet\u00e4\u00e4n omas-sa p\u00e4\u00e4omassa muissa rahastoissa. V\u00e4hennykset, jotka kumoavat samasta omaisuuser\u00e4st\u00e4 aiemmin kirjattuja arvonkorotuksia, kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja v\u00e4hennet\u00e4\u00e4n omasta p\u00e4\u00e4omasta muista rahastoista, ja kaikki muut v\u00e4hennykset merkit\u00e4\u00e4n tuloslas-kelmaan. Uudelleenarvostettuun kirjanpitoarvoon perustuvan, tuloslaskelmaan merkityn poiston ja omaisuuser\u00e4n alkuper\u00e4iseen hankintamenoon perustuvan poiston v\u00e4linen erotus siirret\u00e4\u00e4n vuosittain muista rahastoista kertyneisiin voittovaroihin.Kunnossapito- ja korjausmenot kirjataan yleens\u00e4 tilikauden kuluksi. Suuret perusparannus-menot aktivoidaan ja poistetaan vaikutusaikanaan, mik\u00e4li on todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 konsernille koituu taloudellista hy\u00f6ty\u00e4 kyseisist\u00e4 menoista. Tuotantokoneiston varaosat, varakalusto ja huoltotarvikkeet esitet\u00e4\u00e4n aineellisina hy\u00f6dykkein\u00e4 silloin, kun ne ovat aineellisten k\u00e4ytt\u00f6-omaisuushy\u00f6dykkeiden m\u00e4\u00e4ritelm\u00e4n mukaisia. Muussa tapauksessa t\u00e4llaiset hy\u00f6dykkeet luokitellaan vaihto-omaisuudeksi. Asennuksen j\u00e4lkeinen poistoaika on p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti 3 vuotta.Suunnitelman mukaiset poistot, pois lukien tuotantokoneet ja -kalusto, on laskettu talou-dellisen vaikutusajan perusteella alkuper\u00e4isest\u00e4 hankintamenosta tasapoistoina. Tuotanto-koneiden ja -kaluston kohdalla k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n suoriteyksik\u00f6ihin perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4, jossa poistojen m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustuu tuotantokoneilla ja -kalustolla aikaansaatuun tuotokseen. Suoriteyksik\u00f6ihin perustuva menetelm\u00e4 kuvaa tarkemmin, erityisesti kun kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteet muuttuvat nopeasti, tuotantokoneiden ja -kaluston tosiasiallista taloudellista kulumista kuin tasapoistomenetelm\u00e4. Arvioidut hy\u00f6dykeryhm\u00e4kohtaiset taloudelliset vaiku-tusajat ovat seuraavat:rakennukset ja rakennelmat  25\u201340 vuottaatk-laitteet   3\u20135 vuottamuut koneet ja kalusto   5\u201325 vuottamuut aineelliset hy\u00f6dykkeet   3\u201310 vuotta.K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4tComponenta soveltaa IFRS 16-standardia, jonka mukaan taseeseen kirjataan omaisuuse-r\u00e4 (k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4) ja vuokrien maksamista koskeva rahoitusvelka (kts liite 23). Componenta arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus vai sis\u00e4ltyyk\u00f6 siihen vuokrasopimus. Sopimus on vuokrasopimus tai osa vuokrasopimusta, mik\u00e4li sopimus antaa oikeuden k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 sopimuksen kohteena olevaa omaisuuser\u00e4\u00e4 tiettyn\u00e4 ajanjaksona vastiketta vastaan. Vuokrasopimuksen k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4 aktivoidaan kun vuokrasopimus alkaa.  K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t arvostetaan hankintamenoon, joka sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 vuokrasopimusvelan alkuper\u00e4isen m\u00e4\u00e4r\u00e4n oikaistuna aloitusp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 tai aikaisemmin maksetuilla vuokramaksuilla.   K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t poistetaan tasapoistomenetelm\u00e4ll\u00e4 sopimuksen alkamisp\u00e4iv\u00e4st\u00e4 joko k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4n taloudellisen vaikutusajan p\u00e4\u00e4t-tymiseen tai vuokrakauden loppuun menness\u00e4, sen mukaan kumpi n\u00e4ist\u00e4 on lyhyempi. Lis\u00e4k-si k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4\u00e4 oikaistaan tietyill\u00e4 vuokrasopimusvelan uudelleenarvostuksilla. K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t testataan arvonalentumisen varalta IAS 36 -standardin mukaisesti.Componenta on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4 standardin sallimia apukeinoja eik\u00e4 sovella standardia vuokrasopimuksiin, joissa kohdeomaisuuser\u00e4 on arvoltaan v\u00e4h\u00e4inen, vaan kirjaa vuokrat kuluiksi vuokra-ajalle. Arvoltaan v\u00e4h\u00e4isi\u00e4 kohdeomaisuuseri\u00e4 ovat p\u00e4\u00e4asiassa IT- ja toimisto-laitteet. Lis\u00e4ksi yhti\u00f6 k\u00e4sittelee alle 12 kuukauden pituisia vuokrasopimuksia lyhytaikaisina vuokrasopimuksina sek\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 yht\u00e4 diskonttokorkoa ominaispiirteilt\u00e4\u00e4n samankaltaisista vuokrasopimuksista koostuvaan salkkuun.ArvonalentumisetJokaisena tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 arvioidaan, onko viitteit\u00e4 jonkin omaisuuser\u00e4n arvonalentu-misesta. Jos viitteit\u00e4 arvonalentumisesta on, arvioidaan kyseisest\u00e4 omaisuuser\u00e4st\u00e4 kerry-tett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4. Arvonalennuksena kirjataan m\u00e4\u00e4r\u00e4, jolla omaisuuden tasearvo ylitt\u00e4\u00e4 vastaavan omaisuuden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevan raham\u00e4\u00e4r\u00e4n. Kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaksi raham\u00e4\u00e4r\u00e4ksi otetaan omaisuuser\u00e4n nettomyyntihinta tai sit\u00e4 korkeampi k\u00e4ytt\u00f6arvo. K\u00e4yt-t\u00f6arvo perustuu p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti tulevaisuuden diskontattuihin nettokassavirtoihin, jotka vastaavan omaisuuden avulla on saatavissa. Omaisuuserien arvonalennustestit tehd\u00e4\u00e4n perustuen joko tuleviin kassavirtoihin tai omaisuuserien myyntihintoihin.My\u00f6s osana COVID-19-pandemian vaikutusten arviota, johto on arvioinut mahdollisia viit-teit\u00e4 omaisuuserien arvonalentumisesta sek\u00e4 omaisuuserien tulevia kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevia raham\u00e4\u00e4ri\u00e4 ja todennut, ettei viitteit\u00e4 ole ja ettei omaisuuserien arvonalentamiseen ole tarvetta. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdol-lista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omai-suuserien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.Konsernin noudattamien tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laatimisperiaatteiden mukaan aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoja tarkastellaan mahdollisen arvonalentumisen varalta aina silloin, kun olosuhteet antavat viitteit\u00e4 mahdollisesta arvon alentumisesta. Componenta on testannut aineellisten ja aineettomien k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden arvon alentumista vertaamalla n\u00e4iden hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoa niiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 arvioitaessa johdon on teht\u00e4v\u00e4 arvioita ja oletuksia, jotka koskevat aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden ryhmien tulevia myynnin kassavirtoja, tuotantokustannuk-sia, diskonttokorkoja sek\u00e4 omaisuuserien nykyisen kunnon s\u00e4ilytt\u00e4miseksi tulevaisuudessa tarvittavia investointeja. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuuserien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.13 Vaihto-omaisuusTe 31.12.2022 31.12.2021Aineet ja tarvikkeet 4 677 4 441Keskener\u00e4iset tuotteet 3 197 2 416Valmiit tuotteet/tavarat 2 773 2 603Muu vaihto-omaisuus 2 517 2 281Ennakkomaksut 95 446Vaihto-omaisuus yhteens\u00e4 13 259 12 187Muu vaihto-omaisuus koostuu p\u00e4\u00e4osin malleista, kiinnittimist\u00e4, ty\u00f6kaluista ja varaosista.LaadintaperiaatteetVaihto-omaisuus arvostetaan hankintahintaan tai sit\u00e4 alempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n FIFO-menetelm\u00e4ll\u00e4. Valmiiden ja keskener\u00e4isten tuotteiden hankintameno muodostuu raaka-aineista, v\u00e4litt\u00f6mist\u00e4 ty\u00f6suorituksista johtuvista menoista, muista v\u00e4litt\u00f6mist\u00e4 menoista sek\u00e4 osuudesta valmistuksen muuttuvista yleismenoista ja valmistuksen kiinteist\u00e4 yleismenoista. Vaihto-omaisuuteen luetaan my\u00f6s ne varaosat, jotka eiv\u00e4t t\u00e4yt\u00e4 aineellisten k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden m\u00e4\u00e4ritelm\u00e4\u00e4. Johto on tehnyt merkit-t\u00e4vi\u00e4 arvioita ja oletuksia m\u00e4\u00e4ritt\u00e4ess\u00e4\u00e4n vaihto-omaisuuden arvostusta. Lis\u00e4ksi johto on arvioissaan ja oletuksissaan huomioinut COVID-19 pandemian vaikutuksia ja todennut ettei arvonalentamiseen ole tarvetta.Vaihto-omaisuuden nettorealisointiarvo arvioidaan jokaisena raportointip\u00e4iv\u00e4n\u00e4. Nettorea-lisointiarvolla tarkoitetaan tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuvaa arvioitua myyntihin-taa, josta v\u00e4hennet\u00e4\u00e4n muuttuvat myyntikulut. Nettorealisointiarvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 johdon arvioita vaihto-omaisuuden myyntihinnasta.14 Myyntisaamiset Te 31.12.2022 31.12.2021Myyntisaamiset 2 455 2 795Yhteens\u00e4 2 455 2 795Sopimuksiin perustuvien omaisuuserien muutokset on eritelty liitteess\u00e4 1.Myyntisaamisten valuuttajakauma% 31.12.2022 31.12.2021EUR 100 100Yhteens\u00e4 100 100Myyntisaamisten ik\u00e4jakaumaAvoimet myyntisaamiset er\u00e4\u00e4ntyv\u00e4t seuraavasti31.12.2022 31.12.2021Myynti- Tappiota koskeva Myynti- Tappiota koskeva Tesaamisetv\u00e4hennyser\u00e4saamisetv\u00e4hennyser\u00e4Er\u00e4\u00e4ntym\u00e4tt\u00f6m\u00e4t 2 012 1 913Er\u00e4\u00e4ntyneetalle 1 kk 536 7821\u20133 kk 47 1083\u20136 kk \u201338 3yli 6 kk 22 124 86 98Yhteens\u00e4 2 579 124 2 892 98AsiakasluottoriskitComponentan luottoriski liittyy asiakasaataviin, jotka ovat myyntisaamisia toimitetuista tuotteista. Konserniyhti\u00f6t vastaavat ensisijaisesti omista asiakassaataviin liittyvist\u00e4 riskeist\u00e4. Konsernin rahoitus ohjeistaa ja valvoo luottoriskien hallintaa, ja arvioi asiakkaiden luottokel-poisuutta ja kyky\u00e4 suoriutua maksuvelvoitteistaan. Konsernin luottoriskipositiota pienen-net\u00e4\u00e4n myym\u00e4ll\u00e4 asiakaslaskusaatavia rahoitusyhti\u00f6lle ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien m\u00e4\u00e4r\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 oli 10,8 Me (8,1 Me). My\u00f6s ajan kuluessa tuloutet-taviin asiakassopimuksiin liittyy luottoriski\u00e4, mutta niiden merkitys konsernissa on ep\u00e4-olennainen. Asiakassaatavien perint\u00e4\u00e4 toteutetaan konsernin perint\u00e4politiikan mukaisesti.  Myyntisaamisten luottotappiovaraus on arvioitu saamisten laadun ja ik\u00e4\u00e4ntymisen perus-teella suhteuttamalla asiakassaatavat asiakkaan edellisten 12 kuukauden maksuk\u00e4ytt\u00e4y-tymisen perusteella tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 avoinna olevaan saatavaan. Componenta soveltaa IFRS 9-standardin odotettujen luottotappioiden mallia arvioidessaan ep\u00e4varmoja saatavia.  Monet asiakkaista ovat pitk\u00e4aikaisia, vakavaraisia yhti\u00f6it\u00e4, mutta yksitt\u00e4istapauksissa ja uusien, ennalta tuntemattomien asiakkuuksien kohdalla k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n luottotietoyhti\u00f6iden maksuk\u00e4ytt\u00e4ytymiseen ja vakavaraisuuteen liittyvi\u00e4 raportteja luottop\u00e4\u00e4t\u00f6sten tukena.  LaadintaperiaatteetMyyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyist\u00e4 tuotteista tai tuotetuista palveluista. Muut saamiset ovat sopimuksiin perustuvia omaisuuseri\u00e4, siirtosaamisia sek\u00e4 rahoitusvaroja, joihin liittyv\u00e4t maksut ovat kiinteit\u00e4 tai m\u00e4\u00e4ritett\u00e4viss\u00e4 olevia ja joita ei noteerata toimivilla markkinoilla. Myyntisaamiset ja muut saamiset luokitellaan lyhytaikaisiksi varoiksi, jos niist\u00e4 odotetaan saatavan maksu yhden vuoden kuluessa. Muussa tapauksessa ne esitet\u00e4\u00e4n pitk\u00e4aikaisina varoina. Odotettavissa olevat luottotappiot arvioidaan ja kirjataan myyntisaamisten ik\u00e4analyysin mukaisesti luokit-teluun perustuen. Lis\u00e4ksi huomioidaan historiatietoa sek\u00e4 tuntemusta asiakkaiden maksu-k\u00e4ytt\u00e4ytymisest\u00e4. Muutokset ep\u00e4varmojen saatavien luottotappioissa kirjataan tuloslaskel-maan kuluksi.Luottotappiot ja luottotappiovaraus tilikaudella olivat yhteens\u00e4 -0,1 Me (-0,1 Me). Componenta Castings Oy kirjasi 0,1 Me (0,1 Me) luottotappioihin yli vuoden vanhoja ep\u00e4-varmoja saatavia, joihin liittyy asiakasreklamaatioita. Konsernin luottotappioriski oli 2,9 Me (2,9 Me). Luottotappioriski kattaa kaikki lyhytaikaiset saamiset lukuun ottamatta vero- ja korkosaamisia. Componentan johto on arvioinut myyntisaamisten kuranttiutta COVID-19-pandemian vai-kutusten n\u00e4k\u00f6kulmasta. Johto on arvioinut tilannetta sek\u00e4 oman toimialan ett\u00e4 yleisen talo-udellisen tilanteen kannalta. Lis\u00e4ksi johto on keskustellut asiakkaittensa kanssa ja arvioinut tilannetta ja pandemian vaikutuksia heid\u00e4n n\u00e4k\u00f6kulmasta. Suoritettu arviointi ei johtanut olennaisiin muutoksiin myyntisaamisten arvostuksessa.Componenta ei p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti laskuta myyntej\u00e4 ennakkoon. Tilauskanta k\u00e4sitt\u00e4\u00e4 asiakkail-le vahvistetut kahden seuraavan kuukauden tilaukset.15 Muut lyhytaikaiset saamiset ja siirtosaamiset Te 31.12.2022 31.12.2021Lainasaamiset  3 3Siirtosaamiset 1 194 1 215Arvonlis\u00e4verosaamiset 0 4Muut saamiset 293 143Yhteens\u00e4 1 491 1 365Siirtosaamiset sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4asiassa jo maksettuja jaksotettuja suoriteperusteella seuraavalle tilikaudelle kuuluvia kuluja.SiirtosaamisetTe 31.12.2022 31.12.2021Energiavero 16 59Henkil\u00f6st\u00f6 91 131Vakuutus 92 105Muut siirtosaamiset 994 919Yhteens\u00e4 1 194 1 21516 Laskennalliset verosaamiset ja -velatLaskennallisten verojen muutokset vuoden 2022 aikanaTe 1.1.2022 Kirjattu tuloslaskelmaan Kirjattu omaan p\u00e4\u00e4omaan 31.12.2022Laskennalliset verosaamisetMuut er\u00e4t 1 575 16 1 591Yhteens\u00e4 1 575 16 1 591Netotus laskennallisten verovelkojen kanssa \u20131 575 \u201316 \u20131 591Yhteens\u00e4 0 0 0Vuonna 2022 laskennallisia verosaatavia kirjattiin 0,0 Me.Te 1.1.2022 Kirjattu tulos-laskelmaan Kirjattu omaan p\u00e4\u00e4omaan 31.12.2022Laskennalliset verovelatAineellisten hy\u00f6dykkeiden arvostaminen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n  arvoon liiketoimintojen yhdist\u00e4misess\u00e4  281 \u201329 252Nopeutetut poistot 55 55Rakennusten ja maa-alueiden arvonkorotukset 164 0 164Vuokrasopimukset \u201318 \u201370 \u201388Muut er\u00e4t 1 308 \u201343 1 265Yhteens\u00e4 1 790 \u2013142 1 648Netotus laskennallisten verosaamisten kanssa \u20131 575 \u201316 \u20131 591Yhteens\u00e4 214 \u2013158 56Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2021 aikanaTe 1.1.2021 Kirjattu tulos-laskelmaan Kirjattu omaan p\u00e4\u00e4omaan 31.12.2021Laskennalliset verosaamisetMuut er\u00e4t 1 511 8 56 1 575Yhteens\u00e4 1 511 8 56 1 575Netotus laskennallisten verovelkojen kanssa \u20131 511 \u20138 \u201356 \u20131 575Yhteens\u00e4 0 0 0 0Vuonna 2021 laskennallisia verosaatavia kirjattiin 0,1 Me.Te 1.1.2021 Kirjattu tulos-laskelmaan Kirjattu omaan p\u00e4\u00e4omaan 31.12.2021Laskennalliset verovelatAineellisten hy\u00f6dykkeiden arvostaminen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n  arvoon liiketoimintojen yhdist\u00e4misess\u00e4  310 \u201329 281Nopeutetut poistot 55 55Rakennusten ja maa-alueiden arvonkorotukset 0 164 164Vuokrasopimukset 66 \u201384 \u201318Muut er\u00e4t 1 351 \u201343 1 308Yhteens\u00e4 1 782 8 0 1 790Netotus laskennallisten verosaamisten kanssa \u20131 511 \u20138 \u201356 \u20131 575Yhteens\u00e4 270 0 \u201356 214Laskennalliset verosaamiset, jotka muodostuvat p\u00e4\u00e4asiassa k\u00e4ytt\u00e4m\u00e4tt\u00f6mist\u00e4 verotuksellisista tappioista, olivat netotusten j\u00e4lkeen 0,0 Me (0,0 Me). Laskennallisten verovelkojen arvo ennen netotusta oli 1,6 Me (1,8 Me). Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset vahvistetuista tappioistaVahvistetut tappiot Laskennallinen vero Vanhenemisvuosi22 724 946,71 4 544 989,34 202211 933 313,23 2 386 662,65 202317 272 214,12 3 454 442,82 202311 926 370,68 2 385 274,14 202427 422 025,92 5 484 405,18 202527 020,14 5 404,03 20268 049 514,78 1 609 902,96 2028709 152,02 141 830,40 2028204 016,49 40 803,30 2029Yhteens\u00e4 100 268 574,09 20 053 714,82Lis\u00e4ksi Componentalla on 9 588 888,85 euroa vahvistettuja tappioita k\u00e4ytt\u00f6omaisuusosak-keista, joiden laskennallinen vero on 1 917 777,77 euroa. N\u00e4m\u00e4 tappiot ovat vuodelta 2018 ja ne vanhenevat vuonna 2023. N\u00e4it\u00e4 tappioita voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 ainoastaan k\u00e4ytt\u00f6omaisuus-osakkeiden luovutusvoittoja vastaan.LaadintaperiaatteetLaskennallinen verosaaminen verotuksessa vahvistetuista tappioista tai tilikauden tap-pioista on kirjattu siihen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n asti, kun on todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan v\u00e4liaikainen ero voidaan hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4. Mik\u00e4li konserniyhti\u00f6 on l\u00e4himenneisyydess\u00e4 tehnyt tappiota, kirjataan verotuksellisista tappioista laskennallinen ve-rosaaminen vain siihen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n asti kuin yhti\u00f6ll\u00e4 on riitt\u00e4v\u00e4sti veronalaisia v\u00e4liaikaisia eroja tai muuta vakuuttavaa n\u00e4ytt\u00f6\u00e4 verotuksellisen tappion hy\u00f6dynt\u00e4miskyvyst\u00e4. Laskennalliset verosaamiset kirjataan ainoastaan, jos pidet\u00e4\u00e4n todenn\u00e4k\u00f6isen\u00e4, ett\u00e4 ne ovat hy\u00f6dynnett\u00e4-viss\u00e4, mik\u00e4 riippuu siit\u00e4, syntyyk\u00f6 tulevaisuudessa riitt\u00e4v\u00e4sti verotettavaa tuloa. Oletukset tu-levista verotettavista tuloista perustuvat johdon arvioihin tulevaisuuden rahavirroista. N\u00e4m\u00e4 tulevaisuuden rahavirtoja koskevat arviot ovat puolestaan riippuvaisia johdon arvioista, jotka koskevat muun muassa tulevaa myynnin, liiketoiminnan kustannusten sek\u00e4 rahoituksen kus-tannusten m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4. Yhti\u00f6n kyky kerrytt\u00e4\u00e4 verotettavaa tuloa riippuu my\u00f6s yleisist\u00e4 talouteen, rahoitukseen, kilpailukykyyn ja s\u00e4\u00e4ntelyyn liittyvist\u00e4 tekij\u00f6ist\u00e4, jotka eiv\u00e4t ole sen omassa m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallassa. Arvioihin ja oletuksiin liittyy riskej\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja siten on mahdollista, ett\u00e4 odotukset muuttuvat olosuhteiden muuttuessa. T\u00e4m\u00e4 saattaa vaikuttaa laskennallisten verosaamisten ja -velkojen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n taseessa ja v\u00e4liaikaisten erojen m\u00e4\u00e4riin.Tyt\u00e4ryhti\u00f6iden jakamattomista voittovaroista kirjataan laskennallinen verovelka vain silloin, jos veronmaksun voidaan katsoa realisoituvan ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa. Laskennalliset verot on laskettu voimassa olevien verokantojen mukaan. Laskennallinen verovelka ja -saaminen ovat netotettu taseessa silt\u00e4 osin, kun niill\u00e4 on sama veronsaaja ja kun ne pystyt\u00e4\u00e4n kohdistamaan kesken\u00e4\u00e4n.  17 Sijoituskiinteist\u00f6tTe 2022 2021Tasearvo 1.1. 17 17Tasearvo 31.12. 17 17LaadintaperiaatteetKonserniin kuuluvilla kiinteist\u00f6yhti\u00f6ill\u00e4 on hallussa maa-alueita ja rakennuksia, joille ei konsernissa ole omaa k\u00e4ytt\u00f6\u00e4. N\u00e4in ollen kiinteist\u00f6t on luokiteltu IAS 40-standardin mukai-sesti sijoituskiinteist\u00f6iksi. Konserni soveltaa sijoituskiinteist\u00f6jen arvostukseen k\u00e4yv\u00e4n arvon mallia. K\u00e4yp\u00e4 arvo kuvastaa raportointikauden p\u00e4\u00e4ttymisp\u00e4iv\u00e4n markkinaolosuhteita, eik\u00e4 siit\u00e4 ole v\u00e4hennetty transaktiomenoja. K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon arvostettavien sijoituskiinteist\u00f6jen, konsernin omassa k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevien kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden arvioinnit suorittavat tarvittaessa konsernin ulkopuoliset am-matillisesti p\u00e4tev\u00e4t ja toisistaan riippumattomat arvioitsijat. Arvioitsijat suorittavat arvioinnit omien sis\u00e4isten prosessien ja kyseiselle arvostuskohteelle parhaaksi katsotun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekonomisten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markki-nainformaatioista ja p\u00e4\u00e4ttyen perustellun mallin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4y-p\u00e4\u00e4n arvoon. K\u00e4ytt\u00f6omaisuuserien uudelleenarvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n tuottoarvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteist\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramarkkinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteutuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hintoja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuottoarvome-netelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perustuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan mark-kinavuokriin. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edellytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten rakennusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4varmuutta.  Arvioinnis-sa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ritellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointiarvoa. Sijoituskiinteist\u00f6jen arvo tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on ep\u00e4olen-nainen ja arvostus perustuu johdon tekem\u00e4\u00e4n arvioon todenn\u00e4k\u00f6isest\u00e4 realisointiarvosta.  Sijoituskiinteist\u00f6ist\u00e4 ei kirjata poistoja ja sijoituskiinteist\u00f6jen k\u00e4yv\u00e4n arvon muutoksesta johtuva voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti sill\u00e4 kaudella, jonka aikana se syntyy ja esitet\u00e4\u00e4n tuloslaskelmassa liiketoiminnan muissa tuotoissa. Sijoituskiinteist\u00f6ist\u00e4 saatavat vuokratuotot merkit\u00e4\u00e4n konsernin liikevaihtoon.  Rakennusten18 Omaa p\u00e4\u00e4omaa koskevat liitetiedotSijoitetun vapaanja maa-alueidenoman p\u00e4\u00e4omanuudelleenarvostus-MuutOsakkeita,Osakep\u00e4\u00e4oma,rahasto,rahasto,rahastot,1 000 kplTeTeTeTe1.1.2022 9 518 1 000 16 522 382 2 507Suunnattu osakeanti 195 488Optio- ja osakepalkitseminenTilikauden laaja tulos31.12.2022 9 713 1 000 17 010 382 2 507RakennustenSijoitetun vapaanja maa-alueidenoman p\u00e4\u00e4omanuudelleenarvostus-MuutOsakkeita,Osakep\u00e4\u00e4oma,rahasto,rahasto,rahastot,1 000 kplTeTeTeTe1.1.2021 9 492 1 000 16 522 580 2 507Suunnattu osakeantiOptio- ja osakepalkitseminen 25Tilikauden laaja tulos \u201319831.12.2021 9 518 1 000 16 522 382 2 507Componenta Oyj:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 30.8.2022 noin 0,5 miljoonan euron suuruisesta suun-natusta osakeannista Global Corporate Financelle osana aiemmin sovittua 8 miljoonan dollarin osakemerkint\u00e4limiitti\u00e4. Componenta Oyj toteutti 497 tuhannen euron suuruisen suunnatun osakeannin, jossa tarjottiin merkitt\u00e4v\u00e4ksi 194 944 osaketta, mik\u00e4 vastasi noin 2,0 % Componentan kaikista osakkeista j\u00e4rjestelyn toteutumisen j\u00e4lkeen. Osakekohtainen merkint\u00e4 hinta oli 2,55 euroa ja se vastasi 94 prosenttia Componenta Oyj:n osakkeen vaihto-m\u00e4\u00e4r\u00e4ll\u00e4 painotetusta keskikurssista Nasdaq Helsinki Oy:n p\u00f6rssilistalla 18.8.\u201324.8.2022 v\u00e4li-sen\u00e4 aikana. Osakeanti toteutettiin Componenta Oyj:n varsinaisen yhti\u00f6kokouksen 8.4.2022 hallitukselle antaman valtuutuksen nojalla. Uusi osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4 9 712 757 merkittiin kaupparekisteriin 8.9.2022. Merkint\u00e4hinta kirjattiin kokonaisuudessaan Componenta Oyj:n sijoitetun vapaan oman p\u00e4\u00e4oman rahastoon.Componenta Oy:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 10.12.2021 suunnatusta maksuttomasta osakeannista Componenta-konsernin sitouttavan osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n 2018 palkkioiden maksamista varten. Osakeannissa annettiin vastikkeetta 25 369 Componenta Oyj:n uutta osaketta osake palkkioj\u00e4rjesetelm\u00e4\u00e4n kuuluville avainhenkil\u00f6ille j\u00e4rjestelm\u00e4n ehtojen mukaisesti. P\u00e4\u00e4t\u00f6s suunnatusta maksuttomasta osakeannista perustui varsinaisen yhti\u00f6kokouksen 9.4.2021 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Uusi osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4 9 517 813 merkittiin kaupparekisteriin 29.12.2021.Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahastossa on esitetty kyseisten omaisuu-serien uudelleenarvostuksen vaikutus omaan p\u00e4\u00e4omaan. Laajassa tuloksessa esitett\u00e4v\u00e4 uudelleenarvostuksesta johtuva muutos, poislukien m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallattomien omistajien osuus, laskennallisten verojen j\u00e4lkeen vuonna 2022 oli 0,0 Me (0,2 Me). Vuonna 2021 muutos johtui Componenta Castings Oy:n rakennusten arvonalennuksesta kun IAS 16 -standardin mukai-nen uudelleenarvostus suoritettiin.Muut rahastot sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t vaihdettavasta p\u00e4\u00e4omalainasta erotetun oman p\u00e4\u00e4oman kompo-nentin 2,5 Me (2,5 Me) ja IFRS 2-standardin mukaiset osakepalkkiokirjaukset 0,0 Me (0,0 Me).19 P\u00e4\u00e4oman hallintaComponenta-konsernin p\u00e4\u00e4oman hallinnan tavoitteena on turvata konsernin toimintaedel-lytykset kaikissa olosuhteissa. Konsernin toimiala on luonteeltaan suhteellisen p\u00e4\u00e4omaval-tainen, joka n\u00e4in ollen edellytt\u00e4\u00e4 aktiviisia toimenpiteit\u00e4 p\u00e4\u00e4omarakenteen optimoimiseksi. Hallitus ja johto seuraavat s\u00e4\u00e4nn\u00f6llisesti konsernin p\u00e4\u00e4omarakennetta. Omavaraisuusaste laski edellisest\u00e4 vuodesta ollen 41,1 % (42,3 %). Omavaraisuuden heikentyminen johtui 4 miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4omalainasta, josta oli tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 nostettu 2 miljoonaa euroa. Nettovelkaantumisaste laski edellisvuodesta ollen 20,0 % (28,6 %). Net-tovelkaantumisasteen parantumiseen vaikutti p\u00e4\u00e4osin vuoden 2022 lopun edellist\u00e4 vuotta vahvempi kassatilanne.T\u00e4rkeimm\u00e4t p\u00e4\u00e4omarakennetta kuvaavat tunnusluvut% 31.12.2022 31.12.2021Nettovelkaantumisaste 20,0 28,6Omavaraisuusaste 41,1 42,320 Osakeperusteiset maksutOsakepohjaiset kannustinj\u00e4rjestelm\u00e4tComponenta Oyj:n hallitus on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt vuonna 2018 ottaa k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n kaksi uutta konsernin avainhenkil\u00f6iden osakepohjaista kannustinj\u00e4rjestelm\u00e4\u00e4: optio-ohjelman ja sitouttavan osa-kepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n. Hallitus on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt uudesta optio-ohjelmasta varsinaisen yhti\u00f6ko-kouksen 24.5.2018 antaman valtuutuksen nojalla.Optio-ohjelman kohderyhm\u00e4\u00e4n kuuluu enint\u00e4\u00e4n 20 avainhenkil\u00f6\u00e4 mukaan lukien konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet. Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4 oli tarkoitettu noin 15:lle hallituk-sen p\u00e4\u00e4tt\u00e4m\u00e4lle avainhenkil\u00f6lle mukaan lukien konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet.Optio-oikeudet Optio-oikeuksilla kannustetaan avainhenkil\u00f6it\u00e4 pitk\u00e4j\u00e4nteiseen ty\u00f6ntekoon yhti\u00f6ss\u00e4 omista-ja-arvon kasvattamiseksi. Optio-oikeuksien tavoitteena on sitouttaa avainhenkil\u00f6t yhti\u00f6\u00f6n. Optio-oikeudet perustuvat avainhenkil\u00f6iden voimassa oleviin ty\u00f6- tai toimisuhteisiin ja mik\u00e4li avainhenkil\u00f6n ty\u00f6suhde p\u00e4\u00e4ttyy ennen osakkeiden merkint\u00e4aikaa henkil\u00f6 menett\u00e4\u00e4 optio-oikeutensa v\u00e4litt\u00f6m\u00e4sti.Componenta Oyj:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 10.2.2020 yhti\u00f6lle palautuneiden optio-oikeuksien 2018A muuntamisesta optio-oikeuksiksi 2018B. Hallitus p\u00e4\u00e4tti muuntaa 416 250 optio-oikeutta 2018A optio-oikeuksiksi 2018B. N\u00e4in ollen optio-oikeuksia 2018A oli yhteens\u00e4 2 013 750 kappaletta, optio-oikeuksia 2018B yhteens\u00e4 2 861 500 kappaletta ja optio-oikeuksia 2018C yhteens\u00e4 2 445 250 kappaletta.Hallitus tiedotti 10.2.2020, ett\u00e4 optio-oikeudella 2018B merkitt\u00e4v\u00e4n osakkeen merkint\u00e4hinta on 0,128 euroa osakkeelta eli osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 14.10.\u20138.11.2019 ja ett\u00e4 yhden optio-oikeuden 2018B teoreettinen markkina-arvo  on noin 0,052 euroa ja optio-oikeuksien 2018B teoreettinen markkina-arvo on yhteens\u00e4 noin 150 000 euroa. Optio-oikeuden teoreettinen markkina-arvo laskettiin optio-oikeuksien hinnoittelussa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4ll\u00e4 Black-Scholes -mallilla seuraavin oletuksin: osakkeen kurssi 0,114 euroa, osakkeen merkint\u00e4hinta 0,128 euroa, riskit\u00f6n korko 0 %, optio-oikeuksien voimassaoloaika noin 4,8 vuotta ja volatiliteetti 59,94 %.Componentan hallitus p\u00e4\u00e4tti 18.12.2020 osakepohjaisiin kannustinj\u00e4rjestelmiin liittyvist\u00e4 muutoksista 29.10.2020 pidetyn ylim\u00e4\u00e4r\u00e4isen yhti\u00f6kokouksen valtuutuksella. Muutokset perustuvat yhti\u00f6n toteuttamaan merkint\u00e4etuoikeusantiin ja toteutettuun osakkeiden yhdis-t\u00e4miseen. Hallitus on tarkistanut optio-oikeuksien 2018 lukum\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4, merkint\u00e4suhdetta ja merkint\u00e4hintoja varmistaakseen osakkeenomistajien ja optionhaltijoiden yhdenvertaisen kohtelun. Optio-oikeuksia on tarkistuksen j\u00e4lkeen yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n 146 410 kappaletta (7 320 500 kappaletta), ja ne oikeuttavat merkitsem\u00e4\u00e4n yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n 292 820 (7 320 500) yhti\u00f6n uutta tai yhti\u00f6n hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet annetaan vastikkeet-ta. Optio-oikeuksista 40 275 (2 430 000) merkit\u00e4\u00e4n tunnuksella 2018A, 57 230 (2 445 250) merkit\u00e4\u00e4n tunnuksella 2018B ja 48 905 (2 445 250) merkit\u00e4\u00e4n tunnuksella 2018C. Optio-oi-keuksilla merkitt\u00e4vien osakkeiden merkint\u00e4aika optio-oikeudella 2018A on 1.12.2021\u201330.11.2023, optio-oikeudella 2018B 1.12.2022\u201330.11.2024 ja optio-oikeudella 2018C 1.12.2023\u201330.11.2025. Osakkeiden merkint\u00e4hinta optio-oikeudella 2018A on 5,25 (0,17) euroa, optio-oikeudella 2018B on 3,85 (0,114) euroa osakkeelta ja optio-oikeudella 2018C on 3,025 (0,081) euroa, eli osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 12.10\u20148.11.2018 ja merkint\u00e4etuoikeusannin merkint\u00e4hinnan summa jaettuna kahdella.Vuoden 2021 aikana yhti\u00f6lle palautui yhteens\u00e4 17 791 optio-oikeutta. Componenta Oyj:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 21.6.2021 yhti\u00f6lle palautuneiden optio-oikeuksien 2018A ja 2018B muun-tamisesta optio-oikeuksiksi 2018C. Hallitus muunsi 6 625 optio-oikeutta 2018A ja 20 932 optio- oikeutta 2018B optio-oikeuksiksi 2018C. Optio-oikeuksia 2018A oli muunnoksen j\u00e4lkeen yhteens\u00e4 33 650 kappaletta, optio-oikeuksia 2018B yhteens\u00e4 36 298 kappaletta ja optio- oikeuksia 2018C yhteens\u00e4 76 462 kappaletta. Hallitus p\u00e4\u00e4tti jakaa optio-oikeudet 2018C konsernin avainhenkil\u00f6ille. Yhden optio-oikeuden 2018C teoreettinen markkina-arvo on noin 2,788 euroa ja yhteens\u00e4 optio-oikeuksien 2018C teoreettinen markkina-arvo on noin 213 188 euroa. Kukin optio-oikeus 2018C oikeuttaa merkitsem\u00e4\u00e4n kaksi yhti\u00f6n uutta tai yhti\u00f6n hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeuden 2018C teoreettinen markkina-arvo on laskettu optio-oikeuksien hinnoittelussa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4ll\u00e4 Black-Scholes -mallilla seuraavin ole-tuksin: osakkeen kurssi 3,50 euroa, osakkeen merkint\u00e4hinta optio-oikeudella 3,025 euroa, riskit\u00f6n korko 0 %, optio-oikeuksien voimassaoloaika noin 4,4 vuotta ja volatiliteetti 43,08 %.Vuoden 2022 aikana yhti\u00f6lle palautui yhteens\u00e4 9 750 optio-oikeutta. Yhti\u00f6lle palautuneita optio-oikeuksia ei oltu tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkeen menness\u00e4 jaettu eteenp\u00e4in ohjelman j\u00e4senille.Optio-oikeuksien 2018 perusteella merkitt\u00e4v\u00e4t osakkeet vastaavat yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n noin 3 prosenttia yhti\u00f6n kaikista osakkeista ja \u00e4\u00e4nist\u00e4 mahdollisten optioilla teht\u00e4vien osake-merkint\u00f6jen j\u00e4lkeen, jos kyseisess\u00e4 merkinn\u00e4ss\u00e4 annetaan uusia osakkeita. Vuoden 2022 lopussa Componentalla ei ollut ulkona olevia optio-oikeuksia. Optio-ohjelma 2018A:n mer-kint\u00e4oikeus alkoi joulukuussa 2021 ja optio-ohjelma 2018B:n merkint\u00e4oikeus joulukuussa 2022. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen menness\u00e4 merkint\u00e4oikeuksia ei oltu k\u00e4ytetty.Osakkeiden Henkil\u00f6st\u00f6lle m\u00e4\u00e4r\u00e4, jonka  Optio-ohjelmien my\u00f6nnetyist\u00e4 yksi optio- Osake- perusteella  toteuttamatta  oikeus  merkint\u00e4- Optio- henkil\u00f6st\u00f6lle olevat optio- oikeuttaa  hinta, oikeudetmy\u00f6nnetytoikeudetmerkitsem\u00e4\u00e4ne Osakkeiden merkint\u00e4aika2018A 33 650  \u2013 2 5,25 1.12.2021\u201330.11.20232018B 36 298  \u2013 2 3,85 1.12.2022\u201330.11.20242018C 76 462  \u2013 2 3,025 1.12.2023\u201330.11.2025Optio-ohjelmien arvonm\u00e4\u00e4ritys on tehty k\u00e4ytt\u00e4en Black-Scholes -arvonm\u00e4\u00e4ritysmallia. M\u00e4\u00e4-ritysparametrit k\u00e4yville arvoille ovat:2018A 2018B 2018CAlkuper\u00e4inen osakehinta my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4, e 0,16 0,114** 3,025Alkuper\u00e4inen merkint\u00e4hinta, e 0,17* 0,128** 2,91***Nykyinen osakehinta my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4, e 5,25 3,85 3,025Voimassaoloaika (vuotta) 3 4,8 4,4Odotettu volatiliteetti, % 66,9 59,94 43,08Riskit\u00f6n korko, % 0,0 0 0My\u00f6nt\u00e4misp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 m\u00e4\u00e4ritelty option k\u00e4yp\u00e4 arvo, e 0,09 0,052 2,788J\u00e4rjestelm\u00e4n piiriss\u00e4 henkil\u00f6it\u00e4 9 7 15Mahdolliset osingonjaot huomioidaan laskennassa. * Osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 12.10\u20138.11.2018*** Osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 14.10\u20138.11.2019*** Osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 12.10\u20146.11.20202018A ja 2018B optio-ohjelman alkuper\u00e4inen osakehinta my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4 ja alkuper\u00e4i-nen merkint\u00e4hinta yll\u00e4 olevassa taulukossa ovat hintatietoja ennen Componentan vuonna 2020 toteuttamaa osakkeiden yhdist\u00e4mist\u00e4.Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4Sitouttavan osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n palkkio perustui avainhenkil\u00f6n voimassa olevaan ty\u00f6- tai toimisuhteeseen ja ty\u00f6ss\u00e4olon jatkumiseen sitouttamisjaksolla. Palkkio maksettiin osittain yhti\u00f6n osakkeina ja osittain rahana 36 kuukauden mittaisen sitouttamisjakson p\u00e4\u00e4t-tymisen j\u00e4lkeen 29.12.2021. Rahaosuudella pyrittiin kattamaan palkkiosta avainhenkil\u00f6lle aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja.Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4 oli tarkoitettu noin viidelletoista hallituksen p\u00e4\u00e4tt\u00e4m\u00e4lle avainhenkil\u00f6ille mukaan lukien konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet. J\u00e4rjestelm\u00e4st\u00e4 maksetta-vat palkkiot vastasivat yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n 1 999 500 Componenta Oyj:n osakkeen arvoa sis\u00e4lt\u00e4en my\u00f6s rahana maksettavan osuuden. J\u00e4rjestelm\u00e4n sitouttamisjakso oli 12.11.2018\u201311.11.2021. Componentan hallitus p\u00e4\u00e4tti 18.12.2020 osakepohjaisiin kannustinj\u00e4rjestelmiin liittyvist\u00e4 muutoksista 29.10.2020 pidetyn ylim\u00e4\u00e4r\u00e4isen yhti\u00f6kokouksen valtuutuksella. Muu-tokset perustuivat yhti\u00f6n toteuttamaan merkint\u00e4etuoikeusantiin ja toteutettuun osakkeiden yhdist\u00e4miseen. Hallitus tarkisti j\u00e4rjestelm\u00e4st\u00e4 maksettavien enimm\u00e4ispalkkioiden m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 ja p\u00e4\u00e4tti j\u00e4rjestelm\u00e4st\u00e4 maksettavien palkkioiden vastaavan tarkistuksen j\u00e4lkeen yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n 55 000 osakkeen arvoa sis\u00e4lt\u00e4en my\u00f6s rahana maksettavan osuuden.Componenta Oyj:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 10.12.2021 suunnatusta maksuttomasta osakeannista Componenta-konsernin sitouttavan osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n 2018 palkkioiden maksamista varten. Osakeannissa annettiin vastikkeetta 25 369 Componenta Oyj:n uutta osaketta osa-kepalkkioj\u00e4rjesetelm\u00e4\u00e4n kuuluville avainhenkil\u00f6ille j\u00e4rjestelm\u00e4n ehtojen mukaisesti. P\u00e4\u00e4t\u00f6s suunnatusta maksuttomasta osakeannista perustui varsinaisen yhti\u00f6kokouksen 9.4.2021 hallitukselle antamaan valtuutukseen.Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4 p\u00e4\u00e4ttyi joulukuussa 2021. Merkint\u00e4etuoikeusannin ja osakkeiden yhdist\u00e4misen oikaisutOsakkeiden m\u00e4\u00e4r\u00e4 ennen merkint\u00e4etuoikeusantia 1 999 500Merkint\u00e4etuoikeusantikerroin 1,375xMerkint\u00e4etuoikeusannilla oikaistu m\u00e4\u00e4r\u00e4 2 749 313Henkil\u00f6tasolla py\u00f6ristetty m\u00e4\u00e4r\u00e4 2 749 318Osakkeiden m\u00e4\u00e4r\u00e4 osakkeiden yhdist\u00e4misen j\u00e4lkeen 55 000Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4My\u00f6nt\u00e4misp\u00e4iv\u00e4  12.11.2018Oikeuden syntymisehto Ty\u00f6suhteen jatkuminenToteutustapa Osakkeina ja k\u00e4teisvaroinaOsakehinta my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4, e 0,16Osakkeen k\u00e4yp\u00e4 arvo my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4, e 0,16Arvio j\u00e4rjestelm\u00e4n piiriss\u00e4 olevien henkil\u00f6iden m\u00e4\u00e4r\u00e4st\u00e4 sitouttamiskauden lopussa, % 95 %J\u00e4rjestelm\u00e4n piiriss\u00e4 henkil\u00f6it\u00e4 9Osakeperusteiset maksutOsakeperusteisten maksujen kuluvaikutus Te 1.1\u201331.12.2022 1.1\u201331.12.2021Osakkeina maksettavat 129 272Rahana maksettavat 0 38Yhteens\u00e4 129 310LaadintaperiaatteetOptio-ohjelmista syntyv\u00e4t optio-oikeudet arvostetaan k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon niiden my\u00f6nt\u00e4mis-hetkell\u00e4 ja kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi jaksotettuna ansaintajaksolle. K\u00e4yp\u00e4 arvo m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n k\u00e4ytt\u00e4en Black-Scholes -arvonm\u00e4\u00e4ritysmallia. Konserni p\u00e4ivitt\u00e4\u00e4 oletuksen lopullisesta optioiden m\u00e4\u00e4r\u00e4st\u00e4 jokaisena tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 ja kirjaa arvioiden muutokset tuloslaskelmaan. Optio-oikeuksia k\u00e4ytett\u00e4ess\u00e4 ja annettaessa kirjanpidollisen vasta-arvon ylitt\u00e4v\u00e4 osuus merkint\u00e4hinnasta kirjataan sijoitetun vapaan oman p\u00e4\u00e4oman rahastoon.  Componentalla oli vuonna 2022 yksi osakepohjainen kannustinj\u00e4rjestelm\u00e4, optio-ohjelma, yhti\u00f6n ylimm\u00e4lle johdolle ja muille avainhenkil\u00f6ille. Optio-ohjelma sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 sek\u00e4 osakkeina maksettavan ett\u00e4 rahana maksettavan etuuden, edellytt\u00e4en ett\u00e4 ohjelman ehdot t\u00e4yttyv\u00e4t. Keskeisen\u00e4 ehtona on avainhenkil\u00f6n voimassa oleva ty\u00f6- tai toimisuhde ja ty\u00f6ss\u00e4olon jatku-minen sitouttamisjaksolla. Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4 perustui avainhenkil\u00f6n voimassa olevaan ty\u00f6- tai toi-misuhteeseen ja ty\u00f6ss\u00e4olon jatkumiseen sitouttamisjaksolla. J\u00e4rjestelm\u00e4st\u00e4 maksettavat palkkiot vastasivat osakkeiden arvoa, sis\u00e4lt\u00e4en rahana maksettavan osuuden. Kannustin-j\u00e4rjestelm\u00e4n kuluksi kirjattava m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustui yhti\u00f6n arvioon osakkeiden m\u00e4\u00e4r\u00e4st\u00e4, joihin avainhenkil\u00f6ille odotettiin syntyv\u00e4n oikeus. Kulu jaksotettiin sitouttamisjakson ajalle. T\u00e4t\u00e4 arviota p\u00e4ivitettiin jokaiseen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen ja muutokset kirjattiin tuloslaskelmaan.21 El\u00e4kevelvoitteet ja muut ty\u00f6suhde-etuudetEl\u00e4kevelvoitteetKonsernin el\u00e4kej\u00e4rjestelm\u00e4t ovat p\u00e4\u00e4osin maksupohjaisia. Muut ty\u00f6suhde-etuudetKonsernilla on yksi etuuspohjainen j\u00e4rjestely, palvelusvuosilis\u00e4palkkiot. T\u00e4m\u00e4 etuuspohjai-nen j\u00e4rjestely on k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 yhdess\u00e4 konserniyhti\u00f6ss\u00e4. Vuoden 2022 lopussa etuuspohjaisia velvoitteita oli kirjattu taseeseen 106,1 tuhatta euroa (106,1 tuhatta euroa). J\u00e4rjestelyll\u00e4 ei ole kirjattuja varoja. Vuonna 2022 ei ole kirjattu muutoksia. Muutokset vuonna 2021 koostuivat 15,7 tuhannen euron maksetuista etuuksista. J\u00e4rjestelyyn ei liittynyt vuonna 2022 ja 2021 va-kuutusmatemaattisia voittoja eik\u00e4 tappioita. Velvoitteiden laskemisessa on k\u00e4ytetty seuraavia keskeisi\u00e4 oletuksia; diskonttokorko 0,6 % ja palkkatason nousu 3,1 %. J\u00e4rjestelyn kestoksi on arvioitu 6,7 vuotta.HerkkyysanalyysiEtuuspohjainen velvoiteOletusten  Oletusten  Oletusten  Oletusten muutosten vaikutusmuutosnousulaskuDiskonttokorko 0.5% 3.3% 3.5%Palkkatason nousu 0.5% 3.4% 3.2%22 VarauksetLyhytaikaiset Uudelleen- j\u00e4rjestely- Ymp\u00e4rist\u00f6- Muut  Tevarauksetvarauksetvaraukset Yhteens\u00e41.1.2022 0 0 347 347Varausten lis\u00e4ykset \u2013 \u2013 16 16K\u00e4ytetyt varaukset \u2013 \u2013 \u2013 \u201331.12.2022 0 0 363 363Uudelleen- j\u00e4rjestely- Ymp\u00e4rist\u00f6- Muut  Tevarauksetvarauksetvaraukset Yhteens\u00e41.1.2021 0 0 534 534Varausten lis\u00e4ykset \u2013 \u2013 \u2013 \u2013K\u00e4ytetyt varaukset \u2013 \u2013 \u2013187 \u201318731.12.2021 0 0 347 3471.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Varausten muutos on tuloslaskelmassa liiketoiminnan kuluissa, kulujen lis\u00e4yksen\u00e4 (\u2013) /  v\u00e4hennyksen\u00e4 (+) \u201316 187Componentan johdon tiedossa ei ole merkitt\u00e4vi\u00e4 avoimia riita-asioita tai oikeudenk\u00e4yntej\u00e4, joiden vuoksi kirjattaisiin varauksia. Componentalla ei ole tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 IAS 37:n mukaisia tappiollisia sopimuksia, joista tulisi kirjattavaksi varaus. Componentan tiedossa ei ole sellai-sia ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, joista tulisi kirjattavaksi varauksia.LaadintaperiaatteetVaraus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisempaan tapahtumaan perustuva oikeudellinen tai tosiasiallinen sitoumus, maksuvelvoitteen toteutuminen on todenn\u00e4k\u00f6inen ja velvoitteen m\u00e4\u00e4r\u00e4 on luotettavasti arvioitavissa. Jos osasta velvoitetta on mahdollista saada korvaus joltakin kolmannelta osapuolelta, korvaus kirjataan erilliseksi omaisuuser\u00e4ksi, mutta vasta siin\u00e4 vaiheessa, kun korvauksen saaminen on k\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 varmaa.Uudelleenj\u00e4rjestelyvaraus kirjataan, kun konserni on laatinut yksityiskohtaisen uudelleen-j\u00e4rjestelysuunnitelman ja aloittanut suunnitelman toimeenpanon tai tiedottanut asiasta.23 Rahoitusriskit ja -instrumentitComponenta-konsernin liiketoimintaan liittyvien rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on suojata konsernin tulosta ja tasetta. Pitk\u00e4ll\u00e4 aikav\u00e4lill\u00e4 konserni on aina altis taloudellisille riskeille. Rahoitusriskien m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 pyrit\u00e4\u00e4n rajoittamaan hyv\u00e4ksytt\u00e4v\u00e4lle tasolle k\u00e4ytt\u00e4m\u00e4ll\u00e4 tavanomaisia markkinoilla saatavilla olevia rahoitusinstrumentteja. Rahoitusriskien hallinta on keskitetty konsernin rahoitusosastolle.Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittainJaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2022, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 8 600 8 600Myyntisaamiset 2 455 2 455Rahoitusvarat yhteens\u00e4 11 145 11 145Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 527Vuokrasopimusvelat 8 323 8 323Muut lainat 0 0Ostovelat ja saadut ennakot 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 909Vuokrasopimusvelat 1 639 1 639Muut lainat 20 20Ostovelat ja saadut ennakot 10 511 10 511Rahoitusvelat yhteens\u00e4 14 155 9 962 24 117Jaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2021, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 5 231 5 231Myyntisaamiset 2 795 2 795Rahoitusvarat yhteens\u00e4 8 116 8 116Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 466 1 466Vuokrasopimusvelat 7 652 7 652Muut lainat 19 19Ostovelat ja saadut ennakot* 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 247 1 247Vuokrasopimusvelat 1 483 1 483Muut lainat 78 78Ostovelat ja saadut ennakot 7 668 7 668Rahoitusvelat yhteens\u00e4 10 666 9 135 19 801Rahoitusvarojen ja -velkojen k\u00e4yv\u00e4t arvot vastaavat olennaisin osin niiden kirjanpitoarvoa.*  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista ja saaduista ennakoista on v\u00e4hennetty verottajan  COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.Rahoitus- ja maksuvalmiusriskitYhti\u00f6n liiketoiminnan rahoitus perustuu liiketoiminnan tulorahoitukseen, sitoviin ja nos-tettuihin rahoituslaitoslainoihin, 30.11.2023 saakka voimassa oleviin luottolimiitteihin sek\u00e4 myyntisaamisten factoring-rahoitukseen. Luottolimiittisopimukset tulee uudistaa vuosittain ja factoring-rahoitusj\u00e4rjestelyt uusiutuvat vuosittain, ellei niit\u00e4 irtisanota. Luottolimiittiso-pimuksiin ja factoring-rahoitusj\u00e4rjestelyjen sopimuksiin sis\u00e4ltyy ehtoja, joiden perusteella ne voidaan irtisanoa my\u00f6s sopimuskaudella. Yhti\u00f6n n\u00e4kemyksen mukaan n\u00e4m\u00e4 ehdot ovat tavanomaisia eik\u00e4 niiden rikkominen ole todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4. Factoring-j\u00e4rjestelyiden tai luottoli-miittien irtisanominen tai niiden uusimatta j\u00e4tt\u00e4minen voisivat aiheuttaa ep\u00e4varmuustekij\u00f6i-t\u00e4 ja riskej\u00e4 Componentan likviditeettiin, mutta ep\u00e4varmuustekij\u00e4t sek\u00e4 riskit ovat mitigoi-tavissa. Konsernin hyv\u00e4ll\u00e4 tasolla vuoden 2022 lopussa oleva likviditeetti on olennainen tekij\u00e4 maksuvalmiusriskien hallinnassa. Yhti\u00f6 on analysoinut tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetken j\u00e4lkeisen 12 kuukauden ajanjakson rahavirtaennusteita. Olennaisimmat olettamat ennusteissa liittyv\u00e4t tulorahoituksen lis\u00e4ksi L\u00e4hiTapiolan ja Elon kanssa sovittuun k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4omarahoitukseen, factoring-rahoituksen jatkuvuuteen ja luottolimiittien sek\u00e4 alla kuvattavan osakemerkint\u00e4li-miitin k\u00e4yt\u00f6n tasoon. Yhti\u00f6n arvion mukaan konsernin likviditeetti on riitt\u00e4v\u00e4 seuraavan 12 kuukauden ajanjaksolla.Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernin rahat ja pankkisaamiset olivat 8,6 Me (5,2 Me). Lis\u00e4ksi konser-nilla oli tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4m\u00e4tt\u00f6mi\u00e4, sitovia luottositoumuksia 4,0 Me (4,0 Me).Componenta Oyj teki 21.6.2021 3-vuotisen sopimuksen enint\u00e4\u00e4n 8 miljoonan dollarin m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 osakemerkint\u00e4limiitist\u00e4 New Yorkista, Yhdysvalloista, olevan Global Corporate Finance LLC:n kanssa. Joustava limiitti auttaa osaltaan tukemaan yhti\u00f6n rahoitusta 3 vuoden sopimusajan ja antaa yhti\u00f6lle siten mahdollisuuden keskitty\u00e4 tulevien vuosien kasvu- ja kannattavuustavoitteidensa saavuttamiseen. Yhti\u00f6 voi tarjota uusia osakkeita GCF:lle osak-keenomistajien merkint\u00e4oikeuksista poiketen useissa, enint\u00e4\u00e4n 1 miljoonan dollarin eriss\u00e4 kuitenkin siten, ett\u00e4 yksitt\u00e4inen er\u00e4 ei ylit\u00e4 400 % osakkeen keskim\u00e4\u00e4r\u00e4ist\u00e4 p\u00e4iv\u00e4vaihtoa kerrottuna merkint\u00e4hinnalla nostohetken edelt\u00e4v\u00e4lt\u00e4 viikolta laskettuna. Kaksi ensimm\u00e4ist\u00e4 er\u00e4\u00e4 olisivat kuitenkin v\u00e4hint\u00e4\u00e4n 0,5 miljoonaa dollaria. Vuonna 2022 yhti\u00f6 toteutti 0,497 miljoonan euron suuruisen suunnatun osakeannin osana edell\u00e4 mainittua osakemerkint\u00e4-limiitti\u00e4, miss\u00e4 yhti\u00f6 tarjosi GCF:lle merkitt\u00e4v\u00e4ksi 194 944 yhti\u00f6n uutta osaketta, jotka rekis-ter\u00f6itiin kaupparekisteriin 8.9.2022. Osakkeet vastasivat noin 2,0 prosenttia yhti\u00f6n kaikista osakkeista j\u00e4rjestelyn toteutumisen j\u00e4lkeen. Componenta Oyj sopi 21.12.2022 yhteens\u00e4 4 miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4oma-lainasta L\u00e4hiTapiolan ja Keskin\u00e4inen Ty\u00f6el\u00e4kevakuutusyhti\u00f6 Elon kanssa. Laina on tarkoitus nostaa kokonaisuudessaan 31.3.2023 menness\u00e4. Ensimm\u00e4inen nosto, yhteens\u00e4 2 miljoonaa euroa, tehtiin 23.12.2022. Laina-aika on viisi vuotta.Rahoitusvelkojen takaisinmaksujen ja korkojen kassavirtajakauma 2022Te 2023 2024 2025 2026 2027 2028 + Yhteens\u00e4Lainat rahoituslaitoksilta \u20131 909 \u20131 127 \u2013400 \u2013 \u2013 \u2013 \u20133 436Vuokrasopimusvelat* \u20131 665 \u20131 619 \u20131 497 \u20131 477 \u20131 310 \u20132 394 \u20139 962Ostovelat \u201310 511 \u2013189 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u201310 699Korkokulut lainoista  \u2013698 \u2013478 \u2013322 \u2013236 \u2013163 \u2013134 \u20132 031Muut velat*** \u201319 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u201319Yhteens\u00e4 \u201314 802 \u20133 412 \u20132 220 \u20131 713 \u20131 474 \u20132 528 \u201326 148Rahoitusvelkojen takaisinmaksujen ja korkojen kassavirtajakauma 2021Te 2022 2023 2024 2025 2026 2027 + Yhteens\u00e4Lainat rahoituslaitoksilta \u20131 247 \u20131 115 \u2013433 \u2013 \u2013 \u2013 \u20132 795Vuokrasopimusvelat * \u20131 484 \u20131 398 \u20131 301 \u20131 306 \u20131 328 \u20132 318 \u20139 135Ostovelat** \u20137 634 \u2013189 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u20137 822Korkokulut lainoista  \u2013596 \u2013430 \u2013310 \u2013233 \u2013163 \u2013127 \u20131 859Muut velat*** \u201378 \u201319 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u201397Yhteens\u00e4 \u201311 038 \u20133 152 \u20132 044 \u20131 539 \u20131 491 \u20132 446 \u201321 709*  Vuokrasopimusten osalta k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n vuokrasopimusvelan lyhennyksi\u00e4 ja korkokuluja riitt\u00e4v\u00e4n\u00e4 arviona maksettavista vuokrista. Pieni\u00e4 eroja todelliseen kassavirtaan aiheuttavat ainoastaan korkotason muutokset. Maksettavat korot on laskettu voimassaolevilla nimelliskoroilla. N\u00e4in ollen vaihtuvakorkoisten sopimusten todelliset koronmaksut tulevat todenn\u00e4k\u00f6isesti hieman poikkea-maan taulukossa esitetyist\u00e4 luvuista.**  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista on v\u00e4hennetty verottajan COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.***  Muut velat ovat osamaksuvelkoja.Lukuja ei ole diskontattu vastaamaan niiden nykyarvoa. Luvut ovat voimassa vain tilin-p\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 ja voivat vaihtuvakorkoisten sopimusten korkojen m\u00e4\u00e4r\u00e4n osalta poiketa toteutuvista kassavirroista. Rahoitusvelkojen takaisinmaksutaulukolla ei ole tarkoitus kuvata konsernin odotettua kokonaisrahavirtaa. Korolliset rahoitusvelatTe 31.12.2022 31.12.2021Pitk\u00e4aikaiset korolliset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 466Vuokrasopimusvelat 8 323 7 652Muut velat* 0 19Yhteens\u00e4 9 850 9 137Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 247Vuokrasopimusvelat 1 639 1 483Muut velat* 20 78Yhteens\u00e4 3 568 2 808Korolliset rahoitusvelat yhteens\u00e4 13 418 11 945* Muut velat ovat osamaksuvelkoja.Korollisten rahoitusvelkojen valuuttajakauma% 2022 2021Pitk\u00e4aikaiset EUR 100,0 100,0Yhteens\u00e4 100,0 100,0Lyhytaikaiset EUR 100,0 100,0Yhteens\u00e4 100,0 100,0Lainoihin liittyv\u00e4t rahavirrat toteutuvat sopimuksen nimellisvaluutassa.Korollisten rahoitusvelkojen nimellis- ja efektiivisten korkojen vaihteluv\u00e4lit2022202220212021Nimellis- EfektiivistenNimellis- Efektiivistenkorkojenkorkojenkorkojenkorkojen%vaihteluv\u00e4livaihteluv\u00e4livaihteluv\u00e4livaihteluv\u00e4liLainat rahoituslaitoksilta 5,0\u20138,1 5,2\u201310,6 5,0\u20138,1 5,1\u20138,3Vuokrasopimusvelat 2,5\u20137,7 2,5\u2013  7,7  1,2\u20135,8 1,2\u20135,8Muut velat * 5,0\u20135,0 7,6\u2013  7,6 5,0\u20135,0 5,0\u20135,0* Muut velat ovat osamaksuvelkoja.ValuuttariskiKonsernin valuuttariski jaetaan valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4isist\u00e4 tuloista ja menoista johtuvaan trans-aktioriskiin ja valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4isist\u00e4 oman p\u00e4\u00e4oman ehtoisista sijoituksista ja tuloksesta joh-tuvaan translaatioriskiin. Transaktiopositioon lasketaan taseessa olevat valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4iset myyntisaamiset ja ostovelat sek\u00e4 suurella todenn\u00e4k\u00f6isyydell\u00e4 tulevaisuudessa toteutuvat valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4iset kassavirrat. Tulevaisuuden aikav\u00e4li on normaalisti 1\u20136 kuukautta, mutta sit\u00e4 voidaan pident\u00e4\u00e4 tarvittaessa 12 kuukauteen. N\u00e4m\u00e4 muodostavat transaktioposition osuuden, jonka muutokset vaikuttavat liikevoittoon. Erillisen\u00e4 t\u00e4st\u00e4 positiosta tarkastellaan niit\u00e4 transaktioposition eri\u00e4, joiden valuuttakurssimuutoksista aiheutuvat tulosvaikutukset kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin kuten valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4iset rahat ja pankkisaamiset sek\u00e4 konsernin sis\u00e4iset ja ulkoiset valuuttalainat ja lainasaamiset.Translaatiopositio m\u00e4\u00e4ritell\u00e4\u00e4n konsernin niiden ulkomaisten tyt\u00e4r- ja osakkuusyritysten omien p\u00e4\u00e4omien ja kertyneiden voittojen perusteella, joiden toimintavaluuttana on muu kuin euro. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernilla ei ole translaatioriski\u00e4, koska kaikkien konserniyh-ti\u00f6iden toimintavaluutta on euro.Suojautumisessa valuuttakurssien muutoksilta k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n valuuttalainoja ja -talletuksia sek\u00e4 muita luonnollisia suojaussuhteita. Lis\u00e4ksi voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 tavanomaisia johdannaisinstru-mentteja kuten valuuttatermiinej\u00e4 ja -optioita, joiden hinnoittelu markkinoilla on luotetta-vaa. Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuoden.Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernilla ei ole avointa valuuttapositiota.KorkoriskiKonsernin rahavirran korkoriski kohdistuu l\u00e4hinn\u00e4 konsernin lainasalkkuun ja leasing-sopimuksiin. Korkoriski\u00e4 syntyy, kun markkinakorkojen ja korkomarginaalien muutokset vaikuttavat rahoituskuluihin ja tuottoihin. Korkoriskej\u00e4 hallitaan tasapainottamalla kiinte\u00e4- ja vaihtuvakorkoisten lainojen ja sijoitusten v\u00e4list\u00e4 suhdetta ja juoksuaikaa. Lis\u00e4ksi voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 johdannaisinstrumentteja, kuten koronvaihtosopimuksia.Tuloslaskelma - Rahoituskulut31.12.2022 tilikaudelle 2023 31.12.2021 tilikaudelle 2022HerkkyysHerkkyysTekorkok\u00e4yr\u00e4 +100bp korkok\u00e4yr\u00e4 +100bpKorolliset velat \u201320,9 \u201313,0Korkokulun herkkyysanalyysiss\u00e4 arvioidaan tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n korkok\u00e4yr\u00e4n paralleelia nousua 1,0 %-yksik\u00f6ll\u00e4. Positiivinen luku tarkoittaa ennustetun korkokulun pienenemist\u00e4 ja negatiivinen korkokulun kasvua.Laskelmassa oletusarvona on, ett\u00e4 er\u00e4\u00e4ntyv\u00e4t lainat uudelleenrahoitetaan vastaavalla instru-mentilla. Lis\u00e4ksi oletuksena on, ettei lainoja lyhennet\u00e4 eli laskelmat huomioivat ainoastaan ko-ronuudistumisriskin, joka kohdistuu tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 avoimena oleviin korollisiin lainoihin ja niiden nimelliskorkoihin. Leasingsopimukset eiv\u00e4t ole mukana laskelmassa. Korkoriski taseen varat puolella ei ole merkitt\u00e4v\u00e4, joten sit\u00e4 ei ole otettu mukaan korkoriskin herkkyystarkaste-luun.Hy\u00f6dykeriskiKonsernin hy\u00f6dykeriski muodostuu s\u00e4hk\u00f6n ja raaka-aineiden hintariskist\u00e4. Kohtalainen osa s\u00e4hk\u00f6n hinnasta on kiinnitetty aina 12 kuukaudeksi eteenp\u00e4in, ja n\u00e4in on pyritty pienent\u00e4-m\u00e4\u00e4n hintariski\u00e4. Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierr\u00e4tysmetallin ja harkkoraudan, rakennuster\u00e4ksen ja alumiinin saatavuus kilpai-lukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyv\u00e4\u00e4 kustannusriski\u00e4 hallinnoidaan p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Konsernilla on my\u00f6s raaka-aineiden saatavuusriski, mik\u00e4 on kuiten-kin pienentynyt, sill\u00e4 merkitt\u00e4vien raaka-aineiden toimittajia on pystytty kilpailuttamaan ja etuk\u00e4teismaksuista on siirrytty normaaleihin maksuehtoihin toimittajien antamien limiittien puitteissa.LaadintaperiaatteetKonsernin rahoitusvarat luokitellaan hankinnan yhteydess\u00e4 luonteensa mukaisesti seuraa-viin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon, k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti tai k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon muun laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat. Componenta arvioi jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvarojen odotettavissa olevat luot-totappiot soveltamalla odotettujen luottotappioiden mallia. Rahoitusvelat on luokiteltu seuraaviin ryhmiin: k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat, vuokrasopi-musvelat ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat velat.Componenta on my\u00f6s arvioinut Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia merkitt\u00e4vimpien rahoitusriskien osalta. Componentan n\u00e4k\u00f6kulmasta suurin vaikutus Ukrai-nan tilanteella ja COVID-19-pandemialla on ollut rahoituksen hankintariskiin ja likviditeetti-riskiin.Lainat kirjataan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon ja arvostetaan jaksotettuun hankintame-noon k\u00e4ytt\u00e4en efektiivisen koron menetelm\u00e4\u00e4. Hankintamenoa laskettaessa huomioidaan olennaiset transaktiokulut.Rahavarat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t k\u00e4teisvarat ja rahat pankkitileill\u00e4 sek\u00e4 lyhytaikaiset pankkitalletukset.Konsernilla ei ole johdannaisinstrumentteja, joihin sovellettaisiin suojauslaskentaa.24 Muut korottomat velat ja siirtovelatPitk\u00e4aikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Muut velat 688 1 117Yhteens\u00e4 688 1 117Pitk\u00e4aikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4osin Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan rahoitusj\u00e4rjestelyyn liittyv\u00e4n velan.Muut lyhytaikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Ostovelat  10 432 7 634Siirtovelat 6 194 6 526Arvonlis\u00e4verot 1 299 1 266Muut velat 2 257 2 959Yhteens\u00e4 20 183 18 385Lyhytaikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t verottajan my\u00f6nt\u00e4mi\u00e4 COVID-19-pandemian liittyvi\u00e4 maksuhelpotuksia.SiirtovelatTe 31.12.2022 31.12.2021Henkil\u00f6st\u00f6kulut 4 567 4 715Muut siirtovelat 1 627 1 811Yhteens\u00e4 6 194 6 52625 Velkojen t\u00e4sm\u00e4ytys rahoituksen rahavirtaanPitk\u00e4- Lyhyt- Vapaan oman aikaiset  aikaiset  p\u00e4\u00e4oman Tevelatvelat Yhteens\u00e4rahasto (SVOP)1.1.2022 9 137 2 808 11 944 16 522Nostot** 2 000 4 000 6 000Lyhennykset korollisiin velkoihin \u20131 347 \u20134 000 \u20135 347Rahoitusleasingvelkojen maksut \u20131 542 \u20131 542Osakeanti 488*Muutos veloissa, joihin ei liity kassavirtaa: 60 2 303 2 36331.12.2022 9 849 3 569 13 418 17 010*  Componenta Oyj toteutti elokuussa 2022 0,497 miljoonan euron suuruisen suunnatun osakeannin osana Global Corporate Finance LLC:n kanssa aiemmin solmittua 8 miljoonan dollarin osakemerkin-t\u00e4limiitti\u00e4, jonka yhti\u00f6 on tiedottanut 21.6.2021. Annissa laskettiin liikkeelle 194 944 uutta osaketta, jotka rekister\u00f6itiin Patentti- ja rekisterihallituksen yll\u00e4pit\u00e4m\u00e4\u00e4n kaupparekisteriin 8.9.2022. Osake-kohtainen merkint\u00e4hinta oli 2,55 euroa, ja se vastasi 94 prosenttia yhti\u00f6n osakkeen vaihtom\u00e4\u00e4r\u00e4ll\u00e4 painotetusta keskikurssista Nasdaq Helsinki Oy:n p\u00f6rssilistalla 18.8.2022\u221224.8.2022 v\u00e4lisen\u00e4 aikana.**  Componenta sopi joulukuussa 2022 yhteens\u00e4 nelj\u00e4n (4) miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4oma-lainasta L\u00e4hiTapiolan ja Keskin\u00e4inen Ty\u00f6el\u00e4kevakuutusyhti\u00f6 Elon kanssa. Lainasta nostettiin 2,0 Me joulukuussa 2022, ja laina on tarkoitus nostaa kokonaisuudessaan 31.3.2023 menness\u00e4. Laina-aika on viisi vuotta. Muut lainaehdot ovat tavanomaiset. Componentalla on 4,0 M euron sitova luottolimiit-tisopimus, josta oli k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 hein\u00e4\u2013marraskuussa 2022 4,0 Me. Korottomat  Korottomat pitk\u00e4aikaiset  lyhytaikaiset Te Pitk\u00e4aikaiset  velat Lyhytaikaiset  velat Yhteens\u00e4saneerausvelatsaneerausvelat Yhteens\u00e41.1.2021 11 086 3 082 14 168 8 584 10 032Nostot \u2013 \u2013Lyhennykset saneerausvelkoihin \u2013400 \u2013176 \u2013576 \u20137 663 \u20139 112Lyhennykset korollisiin velkoihin \u20131 304 \u201359 \u20131 363Rahoitusleasingvelkojen maksut \u20131 536 \u20131 536Muutos veloissa, joihin ei liity kassavirtaa:Saneerausvelkojen muutokset \u201385 \u201385 \u2013921 \u2013921Muut muutokset \u2013161 1 497 1 33631.12.2021 9 137 2 808 11 944 \u2013 \u2013Korollisten velkojen lyhennykset 2021 sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t 0,6 Meur saneerausvelkojen lyhennyksi\u00e4. Componenta Castings Oy:n saneerausohjelma p\u00e4\u00e4ttyi yhti\u00f6n saneerausohjelman valvojan hyv\u00e4ksytty\u00e4 yhti\u00f6n 15.10.2021 tekem\u00e4t saneerausvelkojen maksut sek\u00e4 valvojan annettua velkojille saneerausohjelmaa koskevan loppuselonteon 22.10.2021.  Componenta Oyj:n hallitus teki 13.10.2021 p\u00e4\u00e4t\u00f6ksen Componenta Castings Oy:n saneerausohjelman ennen-aikaisesta p\u00e4\u00e4tt\u00e4misest\u00e4. Componenta Castings Oy esitti aiemmin saneerausvelkojilleen saneerausohjelmasta poikkeavasti, ett\u00e4 se suorittaisi saneerausohjelman ennenaikaiseksi p\u00e4\u00e4tt\u00e4miseksi ja saneerausvelkojen kertakaikkiseksi poismaksamiseksi velkojille 90 pro-senttia n\u00e4iden maksuohjelman mukaisten saatavien maksamattomasta osasta. Ehdotuksen hyv\u00e4ksyiv\u00e4t saneerausvelkojat, jotka edustivat yli 91 prosenttia Componenta Castings Oy:n etuoikeudettomista saneerausveloista. Componenta Oyj:n saneerausohjelma p\u00e4\u00e4ttyi yhti\u00f6n saneerausohjelman valvojan hyv\u00e4ksyt-ty\u00e4 yhti\u00f6n 31.3.2021 tekem\u00e4t saneerausvelkojen maksut sek\u00e4 valvojan annettua velkojille saneerausohjelmaa koskevan loppuselonteon t\u00e4n\u00e4\u00e4n 27.4.2021. Componenta Oyj:n hallitus oli 25.2.2021 tehnyt p\u00e4\u00e4t\u00f6ksen saneerausohjelman ennenaikaisesta p\u00e4\u00e4tt\u00e4misest\u00e4 ja yh-teism\u00e4\u00e4r\u00e4lt\u00e4\u00e4n noin 5,9 miljoonaan euron saneerausohjelman mukaisten velkojen suorituk-sesta. T\u00e4h\u00e4n m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n sis\u00e4ltyi noin 0,2 miljoonaa euroa sellaisia ehdollisia ja enimm\u00e4ism\u00e4\u00e4-r\u00e4isi\u00e4 takausvastuita, joiden lopullinen m\u00e4\u00e4r\u00e4 ei ole ollut selvill\u00e4, ja joiden takaisinmaksusta Componenta Oyj:n on tullut sopia erikseen kyseisten velkojien kanssa. Componenta Oyj suoritti 31.3.2021 velkojilleen edell\u00e4 mainitut noin 5,9 miljoonan euron suoritukset, joi-den m\u00e4\u00e4r\u00e4 v\u00e4h\u00e4isiss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin t\u00e4smentyi maaliskuun 2021 aikana. Componenta Oyj lis\u00e4ksi sopi m\u00e4\u00e4r\u00e4lt\u00e4\u00e4n viel\u00e4 vahvistumattomien noin 0,1 miljoonan euron suuruisten ehdollisiin ja enimm\u00e4ism\u00e4\u00e4r\u00e4isiin takausvastuisiin perustuvien saneerausvelkojen velkojien kanssa kyseisten vastuiden konvertoinnista uusiksi enimm\u00e4ism\u00e4\u00e4r\u00e4isiksi veloiksi. Maksujen ja konvertoinnin johdosta Componenta Oyj t\u00e4ytti saneerausohjelman mukaisen suoritusvel-vollisuutensa n\u00e4ille velkojille. Vuonna 2020 Componenta Manufacturing Oy sopi takaisinmaksujen lykk\u00e4\u00e4misest\u00e4 rahalai-toslainojen osalta yhteens\u00e4 0,3 miljoonan euron arvosta, osittain maksettavaksi viimeisen takaisinmaksuer\u00e4n yhteydess\u00e4 laina-ajan lopussa ja osittain jaettavaksi tasaisesti tuleville maksuerille vuosina 2020\u20132024. Lyk\u00e4ttyjen takaisinmaksujen kassavirtavaikutus rahalaitos-lainojen osalta vuonna 2021 oli 0,0 (+0,3) miljoonaa euroa.  Lykk\u00e4ykset rahoituslaitosten lainojen lyhennyksiin sovittiin rahavirran varmistamiseksi Covid-19 pandemian aikana 2020.26 VuokrasopimusvelatTe 2022 2021Arvo 1.1. 9 135 9 390Lis\u00e4ykset vuokrasopimusvelkoihin 2 713 1 315V\u00e4hennykset vuokrasopimusvelkoihin \u2013344 \u201334Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut \u20131 542 \u20131 536Arvo 31.12. 9 962 9 135Vuokrasopimusvelkojen jaottelu pitk\u00e4aikaisiin ja lyhytaikaisiin velkoihin on esitetty liitteess\u00e4 23. Vuokralleottajan lis\u00e4lainan koron painotettu keskiarvo, jota sovellettiin vuokrasopimus-velkoihin oli 2,5 %.Konsernin tuloslaskelmaan kirjatut vuokrasopimuksista johtuvat er\u00e4t1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Poistot k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuserist\u00e4 \u20131 951 \u20131 986Korkokulut vuokrasopimusveloista \u2013482 \u2013490Kulut arvoltaan v\u00e4h\u00e4isist\u00e4 vuokratuista omaisuuserist\u00e4  sek\u00e4 lyhytaikaisista vuokrasopimuksista \u2013219 \u2013258Vuokratuotot ulkopuolisilta 306 271Yhteens\u00e4 \u20132 345 \u20132 463LaadintaperiaatteetComponenta arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus vai si-s\u00e4ltyyk\u00f6 siihen vuokrasopimus. Sopimus on vuokrasopimus tai osa vuokrasopimusta, mik\u00e4li sopimus antaa oikeuden k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 sopimuksen kohteena olevaa omaisuuser\u00e4\u00e4 tiettyn\u00e4 ajan-jaksona vastiketta vastaan. Vuokrasopimusvelat kirjataan kun vuokrasopimus alkaa. Velat arvostetaan sopimuksen alkamisp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 maksamattomien vuokrien nykyarvoon diskontat-tuna konsernin lis\u00e4luoton korolla. Vuokra-aika on se ajanjakso, jonka aikana sopimusta ei voi purkaa, mukaan lukien jatkamisoptioon liittyv\u00e4t ajanjaksot, jos on kohtuullisen varmaa, ett\u00e4 optio tullaan hy\u00f6dynt\u00e4m\u00e4\u00e4n ja p\u00e4\u00e4tt\u00e4misoptioon liittyv\u00e4t ajanjaksot, jos on kohtuullisen varmaa, ettei optiota tulla hy\u00f6dynt\u00e4m\u00e4\u00e4n. Toistaiseksi voimassa olevien sopimusten osalta johto arvioi tulevaa vuokra-aikaa ja k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t ja velat kirjataan taseeseen t\u00e4m\u00e4n arvion pohjalta. Johto p\u00e4ivitt\u00e4\u00e4 arviotaan vuosinelj\u00e4nneksitt\u00e4in.Maksettavat vuokrat jaetaan rahoitusmenoon ja velan v\u00e4hennykseen. Vuokrasopimusve-lat  m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n uudelleen mik\u00e4li tulevat vuokranmaksuer\u00e4t muuttuvat indeksi- tai korko-muutoksen takia tai kun konsernin arvio mahdollisen jatko-option k\u00e4yt\u00f6st\u00e4 muuttuu. Mik\u00e4li vuokrasopimusvelka m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n uudelleen, oikaistaan k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4n kirjan-pitoarvoa vastaavasti. Componenta on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4 standardin sallimia apukeinoja eik\u00e4 sovella standardia vuokrasopimuksiin, joissa kohdeomaisuuser\u00e4 on arvoltaan v\u00e4h\u00e4inen, vaan kirjaa vuokrat kuluiksi vuokra-ajalle. Arvoltaan v\u00e4h\u00e4isi\u00e4 kohdeomaisuuseri\u00e4 ovat p\u00e4\u00e4asiassa IT- ja toimisto-laitteet. Lis\u00e4ksi yhti\u00f6 k\u00e4sittelee alle 12 kuukauden pituisia vuokrasopimuksia lyhytaikaisina vuokrasopimuksina sek\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 yht\u00e4 diskonttokorkoa ominaispiirteilt\u00e4\u00e4n samankaltaisiin vuokrasopimuksiin koostuvaan salkkuun.27 VastuusitoumuksetTe 31.12.2022 31.12.2021Kiinteist\u00f6kiinnityksetOmista velvoitteista 0 600YrityskiinnityksetOmista velvoitteista 17 600 12 400PantitOmista velvoitteista 7 800 7 800Muut vuokrasopimukset 281 150Muut vastuut 188 198Yhteens\u00e4 25 869 21 149Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityksi\u00e4, pantteja tai muita vakuuksiaTe 31.12.2022 31.12.2021Velat, joiden vakuudeksi annettu kiinnityksi\u00e4Rahalaitoslainat 3 436 2 712Yhteens\u00e4 3 436 2 712Componenta Oyj omistaa Majakka Voima Oy:st\u00e4 3,6 %. Majakka Voima Oy omistaa edelleen Voimaosakeyhti\u00f6 SF:n osakkeita. Voimaosakeyhti\u00f6 SF on puolestaan Fennovoima Oy:n p\u00e4\u00e4omistaja. Componenta ei ole osallistunut Majakka Voima Oy:n jatkorahoitukseen vuoden 2013 j\u00e4lkeen ja on hoitanut velvoitteensa Majakka Voima Oy:t\u00e4 kohtaan. Patentti- ja rekisterihallitus on asettanut Majakka Voima Oy:n selvitystilaan 16.9.2022. Componenta on kirjannut Majakka Voiman osakkeet kirjanpidossaan kokonaan alas vuonna 2016. Voimaosakeyhti\u00f6 SF ja sen er\u00e4\u00e4t osakkeenomistajat ovat l\u00e4hestyneet Majakka Voima Oy:t\u00e4 vaateilla perustuen Voimaosakeyhti\u00f6 SF:n osakassopimukseen sek\u00e4 siihen liittyviin rahoitussitoumuksiin. Componentan arvion mukaan on ep\u00e4todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 asiasta aiheutuu merkitt\u00e4vi\u00e4 taloudellisia vastuita Componentalle, mink\u00e4 johdosta Componentan katsauskauden lukuihin ei sis\u00e4lly varauksia tai ehdollisia velkoja t\u00e4h\u00e4n asiaan liittyen.Componentan tiedossa ei ole sellaisia ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, joista tulisi kirjattavaksi varauksia tai ehdollisia velkoja.Hallituksen, toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhm\u00e4n palkkiot ja muut etuudet Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin Lyhyen kannustin- aikav\u00e4lin  j\u00e4rjestelm\u00e4t  Palkat ja palkkiot  kannustin- (Osakeperusteiset 1.1.\u201331.12.2022, eluontoisetuineenj\u00e4rjestelm\u00e4maksut) Yhteens\u00e4Hallitus 125 000 \u2013 \u2013 125 000Toimitusjohtaja Sami Sivuranta 261 469 122 406 \u2013 383 875Muut konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet 536 205 192 274 \u2013 728 479Yhteens\u00e4 922 674 314 680 \u2013 1 237 354Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin Lyhyen kannustin- aikav\u00e4lin  j\u00e4rjestelm\u00e4t  Palkat ja palkkiot  kannustin- (Osakeperusteiset 1.1.\u201331.12.2021, eluontoisetuineenj\u00e4rjestelm\u00e4maksut) Yhteens\u00e4Hallitus 125 000 \u2013 \u2013 125 000Toimitusjohtaja Sami Sivuranta 282 270 \u2013 41 022 323 292Muut konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet 628 756 \u2013 102 358 731 114Yhteens\u00e4 1 036 027 \u2013 143 380 1 179 406Hallituksen ja johdon palkkojen, palkkioiden ja etuuksien erittelyPalkat ja palkkiot, 1 000 e1.1.\u201331.12.2022 1.1.\u201331.12.2021Toimitusjohtaja Sami Sivuranta 11.3.2020 alkaen 261 282Hallituksen j\u00e4senet:Harri Suutari 50 50Petteri Walld\u00e9n 25 25Anne Leskel\u00e4 25 25Tomas Hedenborg 25 25Hallitus yhteens\u00e4 125 125Toimitusjohtajan el\u00e4keik\u00e4 on 68 vuotta.28 L\u00e4hipiiritapahtumatL\u00e4hipiiritapahtumatComponentalla ei ole ollut vuonna 2022 tavanomaisista kaupallisista ehdoista poikkeavia  l\u00e4hipiiritapahtumia. Sitouttavan osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n sitouttamisjakson p\u00e4\u00e4tytty\u00e4 vuonna 2021 Componentan l\u00e4hipiiriin kuuluva johto vastaanotti osakkeita maksuttomassa suunnatussa osakeannissa yhteens\u00e4 50 888,14 euron arvosta. Componentalla ei ollut  vuonna 2022 ja 2021 l\u00e4hipiiriin kuuluville henkil\u00f6ille my\u00f6nnettyj\u00e4 lainoja.Konserniyhti\u00f6t (m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta) 31.12.2022Konsernin Emoyhti\u00f6n   YritysKotipaikkaomistusosuus, %omistusosuus, %Componenta Castings Oy Karkkila 100 100Componenta Manufacturing Oy Jyv\u00e4skyl\u00e4 100 100Karkkilan Valimokiinteist\u00f6 Oy Karkkila 100 \u2013Oy H\u00f6gfors-Ruukki Ab Karkkila 100 100Pietarsaaren Vanha Valimo Oy Pietarsaari 100 \u2013",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfNotesAndOtherExplanatoryInformationExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-2-2": {
   "value": "Kaikkien konserniyhti\u00f6iden tilikausi on kalenteri-vuosi ja se p\u00e4\u00e4ttyy 31.12.Taloudellisessa raportoinnissa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4t vaihtoehtoiset tunnusluvutComponenta julkaisee tiettyj\u00e4 yleisesti k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevia; IFRS-tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksest\u00e4 johdettavissa olevia tunnuslukuja.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfGeneralInformationAboutFinancialStatementsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-2-3": {
   "value": "Kaikkien konserniyhti\u00f6iden tilikausi on kalenteri-vuosi ja se p\u00e4\u00e4ttyy 31.12.konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu kansainv\u00e4listen tilin-p\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien (International Financial Repor-ting Standards, IFRS) mukaisesti ja sit\u00e4 laadittaessa on noudatettu 31.12.2022 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sek\u00e4 SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kan-sainv\u00e4lisill\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa s\u00e4\u00e4nn\u00f6ksiss\u00e4 Euroopan parlamentin ja neuvos-ton (EU:n) asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 s\u00e4\u00e4detyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyv\u00e4k-syttyj\u00e4 standardeja ja niist\u00e4 annettuja tulkintoja. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen liitetiedot ovat my\u00f6s suoma-laisen kirjanpito- ja yhteis\u00f6lains\u00e4\u00e4d\u00e4nn\u00f6n mukaiset.Componenta Oyj:n hankitut tyt\u00e4ryhti\u00f6t on yhdis-telty konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen siit\u00e4 hetkest\u00e4 l\u00e4htien, kun konserni on saanut m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallan ja vastaa-vasti luovutettujen tyt\u00e4ryhti\u00f6itten yhdistely p\u00e4\u00e4ttyy kun m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta p\u00e4\u00e4ttyy. Konserniyhti\u00f6iden kes-kin\u00e4inen osakkeenomistus eliminoidaan hankinta-menetelm\u00e4ll\u00e4. Luovutettu vastike, mukaan lukien ehdollinen kauppahinta sek\u00e4 hankitun yhti\u00f6n yksi-l\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevat varat ja velat on arvostettu k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankintahetkell\u00e4. Hankintaan liittyv\u00e4t menot on kirjattu kuluksi. Kaikki konsernin sis\u00e4iset liike-tapahtumat sek\u00e4 saatavat ja velat, realisoitumat-tomat katteet ja sis\u00e4inen voitonjako eliminoidaan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4.Componentan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu euroissa.Componenta Oyj:n hallitus on hyv\u00e4ksynyt kokouk-sessaan 15.3.2023 konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen julkistet-tavaksi. Suomen osakeyhti\u00f6lain mukaan varsinai-sella yhti\u00f6kokouksella on oikeus hyv\u00e4ksy\u00e4 tai hyl\u00e4t\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s tai muuttaa tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 sen julkaisemi-sen j\u00e4lkeen. LaadintaperiaatteetComponenta on kansainv\u00e4lisesti toimiva tekno-logiakonserni, joka on Suomen johtava konepaja-teollisuuden sopimusvalmistaja. Componentalla ja sen edelt\u00e4jill\u00e4 on yli 200-vuotinen kokemus metal-link\u00e4sittelyst\u00e4, menetelm\u00e4suunnittelusta ja eri val-mistustekniikoista sek\u00e4 niiden kehitt\u00e4misest\u00e4. Componentan teknologiaportfolio on laaja ja kon-serni valmistaa sek\u00e4 valettuja ja koneistettuja metal-likomponentteja ett\u00e4 takeita, putkituotteita ja levyleikkeit\u00e4. Konsernin asiakaskunta koostuu p\u00e4\u00e4-asiassa globaalisti toimivista koneenrakennus-, maa- ja mets\u00e4talouskone-, energia-, puolustus-v\u00e4line- ja muun teollisuuden valmistajista. Konser-nin operatiiviset toiminnot sijaitsevat Suomessa.Johdon harkintaa edellytt\u00e4v\u00e4t laatimisperiaatteetLaadittaessa konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 kansainv\u00e4lisen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sk\u00e4yt\u00e4nn\u00f6n mukaisesti yrityksen johto tekee tulevaisuutta koskevia arvioita ja olettamuk-sia. Seuraavassa mainitaan ne arviot ja oletukset, joihin liittyy merkitt\u00e4v\u00e4 riski varojen ja velkojen kir-janpitoarvojen olennaisista muutoksista seuraavan tilikauden aikana. Componentan tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 laadittaessa, johto on k\u00e4ytt\u00e4nyt merkitt\u00e4v\u00e4\u00e4 harkintaa arvioidessaan toi-minnan jatkuvuutta. Toiminnan jatkuvuuteen liit-tyy ep\u00e4varmuustekij\u00f6it\u00e4 ja riskej\u00e4, mutta ne ovat johdon harkinnan mukaan mitigoitavissa, eik\u00e4 n\u00e4in ollen toiminnan jatkuvuuteen sis\u00e4lly kansain-v\u00e4listen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien mukaista merkit-t\u00e4v\u00e4\u00e4 ep\u00e4varmuutta. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s tilikaudelta 2022 on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen. Componentan johto on toiminnan jatkuvuuden periaatetta arvioidessaan huomioinut seuraavana kuvattuja seikkoja.Componenta on vahvistanut tilikaudella  myynnin toi-mintamalliaan, joka selkeytettiin jo vuonna 2020, ja vahvistanut myynnin resurssointiaan. Edell\u00e4 mai-nittujen seurauksena vuodesta 2020 l\u00e4htien on saatu solmittua uusia kauppoja, mik\u00e4 on heijastu-nut liikevaihdon kasvuna. Ukrainan tilanteella ja COVID-19-pandemialla ei ole ollut merkitt\u00e4v\u00e4\u00e4 vaiku-tusta Componentan liiketoimintaan tilikaudella 2022. Componenta teki 21.6.2021 kolmivuotisen sopimuk-sen enint\u00e4\u00e4n 8 miljoonan dollarin m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 osa-kemerkint\u00e4limiitist\u00e4 New Yorkista, Yhdysvalloista, olevan Global Corporate Finance LLC:n kanssa. Jous-tava limiitti auttaa osaltaan tukemaan yhti\u00f6n rahoi-tusta vuosiksi 2022\u20132024 ja antaa yhti\u00f6lle siten mahdollisuuden keskitty\u00e4 tulevien vuosien kasvu- ja kannattavuustavoitteidensa saavuttamiseen. Componenta k\u00e4ytti vuonna 2022 edell\u00e4 mainittua rahoitusty\u00f6kalua. Componenta sopi yhteens\u00e4 nel-j\u00e4n miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4omalai-nasta joulukuussa 2022. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 lainaa oli nostettu 2 miljoonaa euroa ja toisen sek\u00e4 samalla viimeisen er\u00e4n nosto on tarkoitus tehd\u00e4  vuoden 2023 ensimm\u00e4isen vuosinelj\u00e4nneksen aikana. Componentan yhteens\u00e4 4 miljoonan euron m\u00e4\u00e4-r\u00e4isten nostamattomien luottolimiittien voimassa-oloa on jatkettu kes\u00e4kuun 2022 lopussa 30.11.2023 saakka sek\u00e4 Componenta Manufacturing Oy:n ett\u00e4 Componenta Castings Oy:n osalta. Yhti\u00f6n k\u00e4sityk-sen mukaan konsernilla on tarvittaessa saatavissa vieraan p\u00e4\u00e4oman ehtoista rahoitusta my\u00f6s markki-noilta. Johto on analysoinut yhti\u00f6iden seuraavan 12 kuukauden rahavirtaennusteita. Kuluja sopeuttaak-seen Componenta voi sopeuttaa toimintaansa hen-kil\u00f6st\u00f6n lomautuksilla tilauskantamuutosten niin vaatiessa. Johto on tehnyt edell\u00e4 mainitun toiminnan jatku-vuuden lis\u00e4ksi muita merkitt\u00e4vi\u00e4 arvioita ja oletuk-sia m\u00e4\u00e4ritt\u00e4ess\u00e4\u00e4n tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen omaisuuserien kuten sijoituskiinteist\u00f6jen, liikearvon, aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden ja vaihto-omaisuu-den arvostusta, laskennallisten verosaamisten rea-lisoitavuutta ja vastuusitoumuksia. Lis\u00e4ksi johto on arvioinut myyntisaamisten kuranttiutta. Johto on arvioinut tilannetta sek\u00e4 oman toimialan ett\u00e4 ylei-sen taloudellisen tilanteen kannalta. Suoritettu arvi-ointi ei vaikuttanut olennaisesti luottotappiova-raukseen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4. Componenta p\u00e4ivitt\u00e4\u00e4 luottotappiovaraustaan s\u00e4\u00e4nn\u00f6llisesti. Componenta arvioi Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia taloudelliseen raportointiin jatkuvasti. Componenta seuraa tiiviisti markkinoiden kehityst\u00e4 ja asiakkaidensa tilannetta ja sopeuttaa omaa toi-mintaansa sen mukaisesti. Johto on arvioinut mah-dollisia viitteit\u00e4 omaisuuserien arvonalentumisesta. Johto on arvioinut my\u00f6s omaisuuserien tulevia ker-rytett\u00e4viss\u00e4 olevia raham\u00e4\u00e4ri\u00e4 ja todennut, ettei viit-teit\u00e4 arvonalentumisesta ole ja ettei omaisuuserien arvonalentamiseen ole tarvetta. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuus-erien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Lis\u00e4-tietoja vuotuisesta arvoalentumistestauksesta on  liitetiedoissa 11 ja 12. Lis\u00e4ksi johdon arvionvaraisuutta on sis\u00e4ltynyt Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan ja siihen liittyv\u00e4n velan tasearvon m\u00e4\u00e4-ritt\u00e4misess\u00e4. Laitteen ja rahoitusvelan arvostukseen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on vaikuttanut arvio laitteen k\u00e4ytt\u00f6-tunneista seuraavan 10 vuoden ajalta ja efektiivisen koron menetelm\u00e4. Tilikauden lopussa muissa korottomissa veloissa esitett\u00e4viin muihin velkoihin sis\u00e4ltyi 0,9 miljoonaa euroa verottajan COVID-19-pandemian vuoksi lyk-k\u00e4\u00e4mi\u00e4 verovelkoja, joihin verottaja on my\u00f6nt\u00e4nyt maksuj\u00e4rjestelyn. N\u00e4iden maksuj\u00e4rjestelyjen mukai-sesti yhti\u00f6n tulee lyhent\u00e4\u00e4 verovelkaa tasaisesti niin, ett\u00e4 se on kokonaan lyhennetty elokuussa 2023. Maksuj\u00e4rjestelyn piiriss\u00e4 oleville veloille maksetaan 2,5 % korkoa.K\u00e4ytt\u00f6omaisuuden arvonalentuminenKonsernin noudattamien tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laatimis-periaatteiden mukaan aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoja tarkastellaan mah-dollisen arvonalentumisen varalta aina silloin, kun olosuhteet antavat viitteit\u00e4 mahdollisesta arvon alentumisesta. Componenta on testannut aineellis-ten ja aineettomien k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden arvon alentumista vertaamalla n\u00e4iden hy\u00f6dykkei-den kirjanpitoarvoa niiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dyk-keiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 arvioita-essa johdon on teht\u00e4v\u00e4 arvioita ja oletuksia, jotka koskevat aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkei-den ryhmien tulevia myynnin kassa virtoja, tuotanto-kustannuksia, diskonttokorkoja sek\u00e4 omaisuuserien nykyisen kunnon s\u00e4ilytt\u00e4miseksi tulevaisuudessa tarvittavia investointeja. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuk-siin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuu-serien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.Kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden uudelleenarvostusK\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon arvostettavien sijoituskiinteist\u00f6jen, konsernin omassa k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevien kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden arvioinnit tehd\u00e4\u00e4n tarvittaessa riip-pumattomien p\u00e4tevien ulkopuolisten arvioitsijoiden toimesta kunkin arvioitsijan oman sis\u00e4isen proses-sin ja kyseiselle arvostuskohteelle parhaaksi katso-tun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekono-misten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markkinainformaatioista ja p\u00e4\u00e4tyen perustellun mal-lin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon. Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutok-sia tarkastellaan 3\u20135 vuoden v\u00e4lein. Vuonna 2022 ei ole maa-alueisiin tai rakennuksiin tehty arvonmuu-toksia. Vuonna 2021 on tehty koko konsernin kat-tava arvonmuutosk\u00e4sittely, jonka my\u00f6t\u00e4 konser-nin aineellisten hy\u00f6dykkeiden er\u00e4n rakennukset ja rakennelmat arvoa on korotettu nettona 574 Te. T\u00e4ss\u00e4 yhteydess\u00e4 konsernissa on kirjattu lasken-nallisella verovelan muutoksella netotettuna 657 Te tulosvaikutteinen tuotto sek\u00e4 oman p\u00e4\u00e4oman rakennusten ja  maa-alueiden uudelleenarvostus-rahastoa on purettu 198 Te. K\u00e4ytt\u00f6 omaisuuserien uudelleen arvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n sek\u00e4 tuottoarvome-netelm\u00e4\u00e4 ett\u00e4  markkina-arvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteis-t\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramark-kinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteu-tuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hin-toja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuotto-arvomenetelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perus-tuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan markki-navuokriin. Arvostuksen luotettavuus luokitellaan tasolle 3, johon kuuluvat p\u00e4\u00e4osin teollisuuskiinteis-t\u00f6t, joille ei ole aktiivista markkinaa eik\u00e4 hintaa voi johtaa todennettavissa olevista markkinatiedoista. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edel-lytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten raken-nusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4-varmuutta. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ri-tellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointi-arvoa.  Sijoituskiinteist\u00f6jen arvo tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on ep\u00e4olennainen ja arvostus perustuu johdon teke-m\u00e4\u00e4n arvioon.Liikearvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevat raham\u00e4\u00e4r\u00e4tLiikearvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 m\u00e4\u00e4rite-t\u00e4\u00e4n k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmilla kaikille rahavirtaa tuotta-ville yksik\u00f6ille vuosittain tai useammin, mik\u00e4li arvon-alentumisesta on viitteit\u00e4. K\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmissa johto arvioi tulevaa markkinakehityst\u00e4, kuten kas-vua ja kannattavuutta sek\u00e4 muita olennaisia  tekij\u00f6it\u00e4. Arvioiden perustana olevia vaikutuksiltaan merkitt\u00e4-vimpi\u00e4 tekij\u00f6it\u00e4 ovat myynnin kasvu, liike tulos, omai-suuserien taloudellinen vaikutusaika, tulevat inves-tointitarpeet sek\u00e4 diskonttokorko. N\u00e4iden oletusten muutokset voivat olennaisesti vaikuttaa arvioituihin tulevaisuudessa kertyviin rahavirtoihin. Vaihto-omaisuuden arvostaminenVaihto-omaisuuden nettorealisointiarvo arvioidaan jokaisena raportointip\u00e4iv\u00e4n\u00e4. Nettorealisointiarvolla tarkoitetaan tavanomaisessa liiketoiminnassa toteu-tuvaa arvioitua myyntihintaa, josta v\u00e4hennet\u00e4\u00e4n muuttuvat myyntikulut. Nettorealisointiarvon m\u00e4\u00e4-ritt\u00e4minen sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 johdon arvioita vaihto-omaisuu-den myyntihinnasta. Laskennallisten verosaamisten hy\u00f6dynnett\u00e4vyysHarkintaa vaaditaan arvioitaessa laskennallisten verosaamisten ja tiettyjen laskennallisten verovelko-jen kirjaamista taseeseen. Laskennalliset verosaami-set kirjataan ainoastaan, jos pidet\u00e4\u00e4n todenn\u00e4k\u00f6i-sen\u00e4, ett\u00e4 ne ovat hy\u00f6dynnett\u00e4viss\u00e4, mik\u00e4 riippuu siit\u00e4, syntyyk\u00f6 tulevaisuudessa riitt\u00e4v\u00e4sti verotetta-vaa tuloa. Oletukset tulevista verotettavista tuloista perustuvat johdon arvioihin tulevaisuuden rahavir-roista. N\u00e4m\u00e4 tulevaisuuden rahavirtoja koskevat arviot ovat puolestaan riippuvaisia johdon arvioista, jotka koskevat muun muassa tulevaa myynnin, liike-toiminnan kustannusten sek\u00e4 rahoituksen kustan-nusten m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4. Yhti\u00f6n kyky kerrytt\u00e4\u00e4 verotettavaa tuloa riippuu my\u00f6s yleisist\u00e4 talouteen, rahoituk-seen, kilpailukykyyn ja s\u00e4\u00e4ntelyyn liittyvist\u00e4 teki-j\u00f6ist\u00e4, jotka eiv\u00e4t ole sen omassa m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallassa.  Arvioihin ja oletuksiin liittyy riskej\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja siten on mahdollista, ett\u00e4 odotukset muuttuvat olosuhteiden muuttuessa. T\u00e4m\u00e4 saattaa vaikuttaa laskennallisten verosaamisten ja -velkojen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n taseessa ja v\u00e4liaikaisten erojen m\u00e4\u00e4riin.Taloudellisessa raportoinnissa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4t vaihtoehtoiset tunnusluvutComponenta julkaisee tiettyj\u00e4 yleisesti k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevia; IFRS-tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksest\u00e4 johdettavissa olevia tunnuslukuja.Ulkomaanrahan m\u00e4\u00e4r\u00e4iset er\u00e4tKonsernin yksik\u00f6iden tulosta ja taloudellista ase-maa mitataan siin\u00e4 valuutassa, joka on kunkin yksi-k\u00f6n p\u00e4\u00e4asiallisen toimintaymp\u00e4rist\u00f6n valuutta. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on esitetty euroina, joka on Componenta Oyj:n toiminta- ja esitt\u00e4misvaluutta.Ulkomaan valuutan m\u00e4\u00e4r\u00e4iset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan m\u00e4\u00e4r\u00e4isin\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4en tapahtumap\u00e4iv\u00e4n valuuttakurssia. Saamiset ja velat on muunnettu euroiksi tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n kurssin mukaan.Liiketoimintaan liittyvist\u00e4 saamisista ja veloista  syntyv\u00e4t kurssierot sek\u00e4 niihin liittyv\u00e4t suojaus-er\u00e4t sis\u00e4ltyv\u00e4t liiketulokseen. Rahoitusvaroihin ja  -velkoihin liittyv\u00e4t kurssierot sek\u00e4 niihin liittyvien suojausinstrumenttien tulos esitet\u00e4\u00e4n tuloslaskel-man rahoituseriss\u00e4.Sovelletut uudet standarditKonsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu noudattaen samoja laadintaperiaatteita kuin vuonna 2021.Tulevat uudet standardit, muutokset ja tulkinnat, jotka eiv\u00e4t olleet viel\u00e4 voimassa vuonna 2022IASB (International Accounting Standards Board)  julkaisee vuosittain uusia standardeja, muutoksia ja tulkintoja sek\u00e4 parannuksia jo julkaistuihin standar-deihin. N\u00e4iden julkaisujen merkityksellisyytt\u00e4 arvioi-daan Componentan liiketoiminnan ja taloudellisen aseman kannalta.Jo julkaistuilla, mutta ei viel\u00e4 voimassa olevilla IFRS-standardeilla tai IFRIC-tulkinnoilla ei odoteta olevan olennaista vaikutusta konserniin.LaadintaperiaatteetTuloutusperiaateKonsernin liikevaihtovirrat muodostuvat tuotemyynnist\u00e4 ja palvelumyynnist\u00e4. P\u00e4\u00e4asialliset myyt\u00e4v\u00e4t tuotteet ovat koneistamattomia, koneistettuja ja maalattuja rautavalukompo-nentteja. Lis\u00e4ksi konserni tuottaa koneistuspalveluita asiakkaiden omille tuotteille. V\u00e4h\u00e4isi\u00e4 myyntituottoja saadaan toimisto- ja teollisuustilojen vuokrauksesta.Asiakkaille myyt\u00e4v\u00e4t tuotteet ja palvelut tuloutetaan tuotteiden luovutushetkell\u00e4, eli silloin kun m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta siirtyy asiakkaalle. M\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta siirtyy asiakkaalle, kun tavarat on toimi-tettu asiakkaan haluamaan paikkaan toimitusehtojen mukaisesti tai palvelu suoritettu. M\u00e4\u00e4-r\u00e4ysvallan siirtymisen j\u00e4lkeen asiakas voi itse ohjata tavaroiden k\u00e4ytt\u00f6\u00e4 ja saada olennaisen osan tavaran j\u00e4ljell\u00e4 olevasta hy\u00f6dyst\u00e4. K\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 asiakkaat k\u00e4ytt\u00e4v\u00e4t Componentan tuotteita omien tuotteidensa valmistamiseen, jolloin he kasvattavat omien tuotteidensa ar-voa. Componenta tulouttaa vuokratuotot tasaerin\u00e4 kuukausittain luovuttamalla vuokratilat asiakkaan k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n.Myyntituottoja kirjataan siihen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n, eli siihen transaktiohintaan, josta on sovittu, mahdolliset alennukset huomioiden. Asiakkaat hyv\u00e4ksyv\u00e4t transaktiohinnat tarjouksien ja indeksien muutoksien mukaisesti maksamalla niit\u00e4 vastaavat laskut. Yhti\u00f6 hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4  k\u00e4yt\u00e4nn\u00f6n apukeinoa kun tavaroiden ja palveluiden luovuttamisen ja maksamisen ero on enint\u00e4\u00e4n vuoden pituinen. K\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 t\u00e4m\u00e4 tarkoittaa, ett\u00e4 yhti\u00f6 ei oikaise transak-tiohintaa merkitt\u00e4vien rahoituskomponenttien vaikutuksilla. Konsernilla ei ole sellaisia pitk\u00e4aikaisia sopimuksia, joissa aika, joka kuluu siit\u00e4, kun yhteis\u00f6 luovuttaa luvatun tavaran asiakkaalle siihen, kun asiakas maksaa kyseisest\u00e4 tavarasta, on yli yhden vuoden pituinen. T\u00e4st\u00e4 johtuen konsernissa ei muodostu suoritevelvoitteille merkitt\u00e4vi\u00e4 transaktiohintojen muutoksia. Konserniyhti\u00f6t tarjoavat hyvityst\u00e4 virheellisist\u00e4 tuotteista normaaleiden valmis-tajan vastuiden puitteissa, korvaamalla virheelliset tuotteet uusilla.Componenta esitt\u00e4\u00e4 liikevaihdossa asiakassopimuksista saadut myyntituotot v\u00e4lillisil-l\u00e4 veroilla v\u00e4hennettyn\u00e4. Componenta kirjaa myyntituoton, kun tai sit\u00e4 mukaa kuin se on t\u00e4ytt\u00e4nyt suoritevelvoitteen, luovuttamalla sovitut tavarat tai palvelut asiakkailleen. Componentalla suoritevelvoitteet t\u00e4ytet\u00e4\u00e4n yhten\u00e4 ajankohtana tai ajan kuluessa.Suuri osa Componentan asiakkaista ovat suuria vakavaraisia globaaleja yhti\u00f6it\u00e4. Odotet-tavissa olevien luottotappioiden m\u00e4\u00e4r\u00e4 n\u00e4ilt\u00e4 asiakkailta on v\u00e4h\u00e4inen. Luottotappiovaraus perustuu historiatietoon sek\u00e4 asiakaskohtaisiin selvityksiin.LaadintaperiaatteetTutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi. Tuotekehitysmenot kirjataan niin, ett\u00e4 uusien tuotteiden kehitt\u00e4mismenot aktivoidaan ja kirjataan kuluksi poistoina niiden talou-dellisen vaikutusajan kuluessa. Suunnitelman mukaan kyseess\u00e4 olevat menot poistetaan 5 vuodessa. Muilta osin konsernin v\u00e4h\u00e4iset tutkimus- ja kehitt\u00e4mismenot on kirjattu tilikau-den kuluksi.LaadintaperiaatteetSuunnitelman mukaiset poistot, pois lukien tuotantokoneet ja -kalusto, on laskettu taloudelli-sen vaikutusajan perusteella alkuper\u00e4isest\u00e4 hankintamenosta tasapoistoina. Tuotantokonei-den ja -kaluston kohdalla k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n suoriteyksik\u00f6ihin perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4, jossa poistojen m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustuu tuotantokoneilla ja -kalustolla aikaansaatuun tuotokseen. Suorite-yksik\u00f6ihin perustuva menetelm\u00e4 kuvaa tarkemmin, erityisesti kun kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteet muuttuvat nopeasti, tuotantokoneiden ja -kaluston tosiasiallista taloudellista kulumista kuin tasapoistomenetelm\u00e4. Arvioidut hy\u00f6dykeryhm\u00e4kohtaiset taloudelliset vaikutusajat ovat seu-raavat:kehitt\u00e4mismenot  5 vuottaaineettomat oikeudet  3\u201310 vuottamuut aineettomat hy\u00f6dykkeet   3\u201320 vuottarakennukset ja rakennelmat  25\u2013 40 vuottait-laitteet  3\u20135 vuottamuut koneet ja kalusto  5\u201325 vuottamuut aineelliset hy\u00f6dykkeet  3\u201310 vuotta.LaadintaperiaatteetTuloveroihin sis\u00e4ltyv\u00e4t konserniyhti\u00f6iden tilikauden tuloksia vastaavat verot kunkin yhti\u00f6n kotipaikan verolains\u00e4\u00e4d\u00e4nn\u00f6n perusteella. Taseeseen sis\u00e4ltyv\u00e4t laskennalliset verovelat kokonaisuudessaan ja laskennalliset verosaamiset arvioidun todenn\u00e4k\u00f6isen hy\u00f6dyn suurui-sena. Laskennallinen verovelka tai verosaaminen lasketaan kaikista kirjanpidon ja verotuk-sen v\u00e4lisist\u00e4 v\u00e4liaikaisista eroista tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 voimassaolevaa verokantaa k\u00e4ytt\u00e4en. Tulevat verokannan muutokset huomioidaan siin\u00e4 vaiheessa, kun ne ovat k\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 varmistuneet.Laadintaperiaatteet Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhti\u00f6n osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4n painote-tulla keskiarvolla. Laimennetun osakekohtaisen tuloksen laskemisessa on otettu huomioon osakeoptioiden ja osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n laimentava vaikutus.LaadintaperiaatteetAineettomat hy\u00f6dykkeet sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t l\u00e4hinn\u00e4 it-ohjelmia. Aineettomat hy\u00f6dykkeet, joilla on ra-jallinen taloudellinen vaikutusaika, kirjataan suunnitelman mukaisina tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Aineettomia hy\u00f6dykkeit\u00e4, joilla on rajoittamaton vaikutusaika, ei ole konsernissa.LaadintaperiaatteetHankinnat k\u00e4sitell\u00e4\u00e4n hankintamenetelm\u00e4n mukaan. Liikearvo vastaa sit\u00e4 osaa hankinta-menosta, joka ylitt\u00e4\u00e4 hankitun yrityksen yksil\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevien varojen ja velkojen nettom\u00e4\u00e4-r\u00e4isen k\u00e4yv\u00e4n arvon hankinta-ajankohtana. Liikearvoa syntyy p\u00e4\u00e4asiassa yrityskaupoissa ja se kuvastaa hankitun markkinaosuuden, liiketoimintaosaamisen ja syntyneiden synergia-hy\u00f6tyjen arvoa. Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta.Liikearvon kirjanpitoarvoa arvioidaan konsernissa vuosittain tai useammin mik\u00e4li esiintyy viitteit\u00e4 mahdollisesta arvonalentumisesta. Liikearvo kohdistetaan sille rahavirtaa tuottaval-le yksik\u00f6lle (CGU), joka on konsernissa tunnistettu. CGU:n kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 lasketaan k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmien perusteella, jossa rahavirtaperusteinen k\u00e4ytt\u00f6arvo m\u00e4\u00e4ri-tell\u00e4\u00e4n laskemalla ennustettujen rahavirtojen diskontattu nykyarvo. Laskelmissa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4 diskonttokorko perustuu p\u00e4\u00e4oman keskim\u00e4\u00e4r\u00e4iseen kustannukseen (WACC). WACC kuvas-taa markkinoiden k\u00e4sityst\u00e4 rahan aika-arvosta sek\u00e4 Componentan liiketoimintaan liittyvist\u00e4 riskeist\u00e4. Laskelmien mahdolliset arvonalentumiset kirjataan tuloslaskelmaan, eik\u00e4 niit\u00e4 palauteta. Testauksessa k\u00e4ytetyt ennusteet perustuvat johdon arvioihin. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa johdon arviot ja ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuuserien kerry-tett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.LaadintaperiaatteetAineelliset k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeet on kirjattu taseeseen alkuper\u00e4iseen hankinta-menoon v\u00e4hennettyn\u00e4 suunnitelman mukaisilla poistoilla ja arvonalentumisilla lukuun ottamatta maa-alueita, rakennuksia ja rakennelmia. Hankintamenoon luetaan hy\u00f6dykkeen hankinnasta v\u00e4litt\u00f6m\u00e4sti aiheutuneet menot. Hankitun yhti\u00f6n vastaanotettavat aineelliset hy\u00f6dykkeet arvostetaan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon.Componenta k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 IAS 16 -standardin sallimaa uudelleenarvostusmallia, jonka mukaan maa-alueet, rakennukset ja rakennelmat kirjataan k\u00e4ypiin arvoihin, jotka perustuvat riippu-mattomien arvioijien tekemiin arvioihin ja joista rakennusten osalta on v\u00e4hennetty uudel-leenarvostuksen j\u00e4lkeiset poistot. Maa- ja vesialueista ei tehd\u00e4 poistoja. Arvonm\u00e4\u00e4ritykset tehd\u00e4\u00e4n riitt\u00e4v\u00e4n s\u00e4\u00e4nn\u00f6llisesti niin, ettei uudelleenarvostetun omaisuuser\u00e4n k\u00e4yp\u00e4 arvo poikkea olennaisesti sen kirjanpitoarvosta. Uudelleenarvostettavien omaisuuserien arvon-m\u00e4\u00e4ritykset laaditaan v\u00e4hint\u00e4\u00e4n 5 vuoden v\u00e4lein. Arvonm\u00e4\u00e4ritykset tehd\u00e4\u00e4n kuitenkin t\u00e4t\u00e4 useammin, mik\u00e4li tiedossa on arvostukseen mahdollisesti vaikuttavia olennaisia muutoksia. Arvonm\u00e4\u00e4ritykset on tehty riippumattomien p\u00e4tevien ulkopuolisten arvioitsijoiden toimesta Suomessa kunkin arvioitsijan oman sis\u00e4isen prosessin ja kyseiselle arvostuskohteelle par-haaksi katsotun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekonomisten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markkinainformaatioista ja p\u00e4\u00e4tyen perustellun mallin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen toden-n\u00e4k\u00f6isin parhaiten tuottava k\u00e4ytt\u00f6 ja arvostusmallit, joissa k\u00e4ytetyt sy\u00f6tt\u00f6tiedot kuvaavat kunkin taloudellisen ymp\u00e4rist\u00f6n tosiseikkoja ja olosuhteita (kuten vuokrausastetta, yll\u00e4-pitokuluja, sijaintia, toteutuneita kauppoja samalla alueella). K\u00e4ytt\u00f6omaisuuserien uudel-leenarvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n tuottoarvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteist\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramarkkinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteutuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hintoja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuottoarvomenetelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perustuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan markkinavuokriin. Arvostuksen luotetta-vuus luokitellaan tasolle 3, johon kuuluvat p\u00e4\u00e4osin teollisuuskiinteist\u00f6t, joille ei ole aktiivista markkinaa eik\u00e4 hintaa voi johtaa todennettavissa olevista markkinatiedoista. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edellytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten rakennusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4varmuutta. Vuoden 2021 aikana yhti\u00f6n Suomessa sijaitsevista uudelleenarvostettavista omaisuuserist\u00e4 on laadittu arvonm\u00e4\u00e4ritykset, joiden mukaiset kirjaukset on tehty omaisuuserien arvoihin. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ritellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointiarvoa.Kertyneet poistot eliminoidaan uudelleenarvostusta teht\u00e4ess\u00e4 omaisuuser\u00e4n bruttokirjan-pitoa vastaan ja nettom\u00e4\u00e4r\u00e4 oikaistaan vastaamaan omaisuuser\u00e4n uudelleenarvostukseen perustuvaa arvoa. Maa-alueiden, rakennusten ja rakennelmien uudelleenarvostuksesta johtuvat kirjanpitoarvojen lis\u00e4ykset kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja esitet\u00e4\u00e4n omas-sa p\u00e4\u00e4omassa muissa rahastoissa. V\u00e4hennykset, jotka kumoavat samasta omaisuuser\u00e4st\u00e4 aiemmin kirjattuja arvonkorotuksia, kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja v\u00e4hennet\u00e4\u00e4n omasta p\u00e4\u00e4omasta muista rahastoista, ja kaikki muut v\u00e4hennykset merkit\u00e4\u00e4n tuloslas-kelmaan. Uudelleenarvostettuun kirjanpitoarvoon perustuvan, tuloslaskelmaan merkityn poiston ja omaisuuser\u00e4n alkuper\u00e4iseen hankintamenoon perustuvan poiston v\u00e4linen erotus siirret\u00e4\u00e4n vuosittain muista rahastoista kertyneisiin voittovaroihin.Kunnossapito- ja korjausmenot kirjataan yleens\u00e4 tilikauden kuluksi. Suuret perusparannus-menot aktivoidaan ja poistetaan vaikutusaikanaan, mik\u00e4li on todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 konsernille koituu taloudellista hy\u00f6ty\u00e4 kyseisist\u00e4 menoista. Tuotantokoneiston varaosat, varakalusto ja huoltotarvikkeet esitet\u00e4\u00e4n aineellisina hy\u00f6dykkein\u00e4 silloin, kun ne ovat aineellisten k\u00e4ytt\u00f6-omaisuushy\u00f6dykkeiden m\u00e4\u00e4ritelm\u00e4n mukaisia. Muussa tapauksessa t\u00e4llaiset hy\u00f6dykkeet luokitellaan vaihto-omaisuudeksi. Asennuksen j\u00e4lkeinen poistoaika on p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti 3 vuotta.Suunnitelman mukaiset poistot, pois lukien tuotantokoneet ja -kalusto, on laskettu talou-dellisen vaikutusajan perusteella alkuper\u00e4isest\u00e4 hankintamenosta tasapoistoina. Tuotanto-koneiden ja -kaluston kohdalla k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n suoriteyksik\u00f6ihin perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4, jossa poistojen m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustuu tuotantokoneilla ja -kalustolla aikaansaatuun tuotokseen. Suoriteyksik\u00f6ihin perustuva menetelm\u00e4 kuvaa tarkemmin, erityisesti kun kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteet muuttuvat nopeasti, tuotantokoneiden ja -kaluston tosiasiallista taloudellista kulumista kuin tasapoistomenetelm\u00e4. Arvioidut hy\u00f6dykeryhm\u00e4kohtaiset taloudelliset vaiku-tusajat ovat seuraavat:rakennukset ja rakennelmat  25\u201340 vuottaatk-laitteet   3\u20135 vuottamuut koneet ja kalusto   5\u201325 vuottamuut aineelliset hy\u00f6dykkeet   3\u201310 vuotta.K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4tComponenta soveltaa IFRS 16-standardia, jonka mukaan taseeseen kirjataan omaisuuse-r\u00e4 (k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4) ja vuokrien maksamista koskeva rahoitusvelka (kts liite 23). Componenta arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus vai sis\u00e4ltyyk\u00f6 siihen vuokrasopimus. Sopimus on vuokrasopimus tai osa vuokrasopimusta, mik\u00e4li sopimus antaa oikeuden k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 sopimuksen kohteena olevaa omaisuuser\u00e4\u00e4 tiettyn\u00e4 ajanjaksona vastiketta vastaan. Vuokrasopimuksen k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4 aktivoidaan kun vuokrasopimus alkaa.  K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t arvostetaan hankintamenoon, joka sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 vuokrasopimusvelan alkuper\u00e4isen m\u00e4\u00e4r\u00e4n oikaistuna aloitusp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 tai aikaisemmin maksetuilla vuokramaksuilla.   K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t poistetaan tasapoistomenetelm\u00e4ll\u00e4 sopimuksen alkamisp\u00e4iv\u00e4st\u00e4 joko k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4n taloudellisen vaikutusajan p\u00e4\u00e4t-tymiseen tai vuokrakauden loppuun menness\u00e4, sen mukaan kumpi n\u00e4ist\u00e4 on lyhyempi. Lis\u00e4k-si k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4\u00e4 oikaistaan tietyill\u00e4 vuokrasopimusvelan uudelleenarvostuksilla. K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t testataan arvonalentumisen varalta IAS 36 -standardin mukaisesti.Componenta on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4 standardin sallimia apukeinoja eik\u00e4 sovella standardia vuokrasopimuksiin, joissa kohdeomaisuuser\u00e4 on arvoltaan v\u00e4h\u00e4inen, vaan kirjaa vuokrat kuluiksi vuokra-ajalle. Arvoltaan v\u00e4h\u00e4isi\u00e4 kohdeomaisuuseri\u00e4 ovat p\u00e4\u00e4asiassa IT- ja toimisto-laitteet. Lis\u00e4ksi yhti\u00f6 k\u00e4sittelee alle 12 kuukauden pituisia vuokrasopimuksia lyhytaikaisina vuokrasopimuksina sek\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 yht\u00e4 diskonttokorkoa ominaispiirteilt\u00e4\u00e4n samankaltaisista vuokrasopimuksista koostuvaan salkkuun.ArvonalentumisetJokaisena tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 arvioidaan, onko viitteit\u00e4 jonkin omaisuuser\u00e4n arvonalentu-misesta. Jos viitteit\u00e4 arvonalentumisesta on, arvioidaan kyseisest\u00e4 omaisuuser\u00e4st\u00e4 kerry-tett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4. Arvonalennuksena kirjataan m\u00e4\u00e4r\u00e4, jolla omaisuuden tasearvo ylitt\u00e4\u00e4 vastaavan omaisuuden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevan raham\u00e4\u00e4r\u00e4n. Kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaksi raham\u00e4\u00e4r\u00e4ksi otetaan omaisuuser\u00e4n nettomyyntihinta tai sit\u00e4 korkeampi k\u00e4ytt\u00f6arvo. K\u00e4yt-t\u00f6arvo perustuu p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti tulevaisuuden diskontattuihin nettokassavirtoihin, jotka vastaavan omaisuuden avulla on saatavissa. Omaisuuserien arvonalennustestit tehd\u00e4\u00e4n perustuen joko tuleviin kassavirtoihin tai omaisuuserien myyntihintoihin.My\u00f6s osana COVID-19-pandemian vaikutusten arviota, johto on arvioinut mahdollisia viit-teit\u00e4 omaisuuserien arvonalentumisesta sek\u00e4 omaisuuserien tulevia kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevia raham\u00e4\u00e4ri\u00e4 ja todennut, ettei viitteit\u00e4 ole ja ettei omaisuuserien arvonalentamiseen ole tarvetta. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdol-lista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omai-suuserien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.Konsernin noudattamien tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laatimisperiaatteiden mukaan aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoja tarkastellaan mahdollisen arvonalentumisen varalta aina silloin, kun olosuhteet antavat viitteit\u00e4 mahdollisesta arvon alentumisesta. Componenta on testannut aineellisten ja aineettomien k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden arvon alentumista vertaamalla n\u00e4iden hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoa niiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 arvioitaessa johdon on teht\u00e4v\u00e4 arvioita ja oletuksia, jotka koskevat aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden ryhmien tulevia myynnin kassavirtoja, tuotantokustannuk-sia, diskonttokorkoja sek\u00e4 omaisuuserien nykyisen kunnon s\u00e4ilytt\u00e4miseksi tulevaisuudessa tarvittavia investointeja. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuuserien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.LaadintaperiaatteetVaihto-omaisuus arvostetaan hankintahintaan tai sit\u00e4 alempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n FIFO-menetelm\u00e4ll\u00e4. Valmiiden ja keskener\u00e4isten tuotteiden hankintameno muodostuu raaka-aineista, v\u00e4litt\u00f6mist\u00e4 ty\u00f6suorituksista johtuvista menoista, muista v\u00e4litt\u00f6mist\u00e4 menoista sek\u00e4 osuudesta valmistuksen muuttuvista yleismenoista ja valmistuksen kiinteist\u00e4 yleismenoista. Vaihto-omaisuuteen luetaan my\u00f6s ne varaosat, jotka eiv\u00e4t t\u00e4yt\u00e4 aineellisten k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden m\u00e4\u00e4ritelm\u00e4\u00e4. Johto on tehnyt merkit-t\u00e4vi\u00e4 arvioita ja oletuksia m\u00e4\u00e4ritt\u00e4ess\u00e4\u00e4n vaihto-omaisuuden arvostusta. Lis\u00e4ksi johto on arvioissaan ja oletuksissaan huomioinut COVID-19 pandemian vaikutuksia ja todennut ettei arvonalentamiseen ole tarvetta.Vaihto-omaisuuden nettorealisointiarvo arvioidaan jokaisena raportointip\u00e4iv\u00e4n\u00e4. Nettorea-lisointiarvolla tarkoitetaan tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuvaa arvioitua myyntihin-taa, josta v\u00e4hennet\u00e4\u00e4n muuttuvat myyntikulut. Nettorealisointiarvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 johdon arvioita vaihto-omaisuuden myyntihinnasta.LaadintaperiaatteetMyyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyist\u00e4 tuotteista tai tuotetuista palveluista. Muut saamiset ovat sopimuksiin perustuvia omaisuuseri\u00e4, siirtosaamisia sek\u00e4 rahoitusvaroja, joihin liittyv\u00e4t maksut ovat kiinteit\u00e4 tai m\u00e4\u00e4ritett\u00e4viss\u00e4 olevia ja joita ei noteerata toimivilla markkinoilla. Myyntisaamiset ja muut saamiset luokitellaan lyhytaikaisiksi varoiksi, jos niist\u00e4 odotetaan saatavan maksu yhden vuoden kuluessa. Muussa tapauksessa ne esitet\u00e4\u00e4n pitk\u00e4aikaisina varoina. Odotettavissa olevat luottotappiot arvioidaan ja kirjataan myyntisaamisten ik\u00e4analyysin mukaisesti luokit-teluun perustuen. Lis\u00e4ksi huomioidaan historiatietoa sek\u00e4 tuntemusta asiakkaiden maksu-k\u00e4ytt\u00e4ytymisest\u00e4. Muutokset ep\u00e4varmojen saatavien luottotappioissa kirjataan tuloslaskel-maan kuluksi.Componentan johto on arvioinut myyntisaamisten kuranttiutta COVID-19-pandemian vai-kutusten n\u00e4k\u00f6kulmasta. Johto on arvioinut tilannetta sek\u00e4 oman toimialan ett\u00e4 yleisen talo-udellisen tilanteen kannalta. Lis\u00e4ksi johto on keskustellut asiakkaittensa kanssa ja arvioinut tilannetta ja pandemian vaikutuksia heid\u00e4n n\u00e4k\u00f6kulmasta. Suoritettu arviointi ei johtanut olennaisiin muutoksiin myyntisaamisten arvostuksessa.Componenta ei p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti laskuta myyntej\u00e4 ennakkoon. Tilauskanta k\u00e4sitt\u00e4\u00e4 asiakkail-le vahvistetut kahden seuraavan kuukauden tilaukset.LaadintaperiaatteetLaskennallinen verosaaminen verotuksessa vahvistetuista tappioista tai tilikauden tap-pioista on kirjattu siihen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n asti, kun on todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan v\u00e4liaikainen ero voidaan hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4. Mik\u00e4li konserniyhti\u00f6 on l\u00e4himenneisyydess\u00e4 tehnyt tappiota, kirjataan verotuksellisista tappioista laskennallinen ve-rosaaminen vain siihen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n asti kuin yhti\u00f6ll\u00e4 on riitt\u00e4v\u00e4sti veronalaisia v\u00e4liaikaisia eroja tai muuta vakuuttavaa n\u00e4ytt\u00f6\u00e4 verotuksellisen tappion hy\u00f6dynt\u00e4miskyvyst\u00e4. Laskennalliset verosaamiset kirjataan ainoastaan, jos pidet\u00e4\u00e4n todenn\u00e4k\u00f6isen\u00e4, ett\u00e4 ne ovat hy\u00f6dynnett\u00e4-viss\u00e4, mik\u00e4 riippuu siit\u00e4, syntyyk\u00f6 tulevaisuudessa riitt\u00e4v\u00e4sti verotettavaa tuloa. Oletukset tu-levista verotettavista tuloista perustuvat johdon arvioihin tulevaisuuden rahavirroista. N\u00e4m\u00e4 tulevaisuuden rahavirtoja koskevat arviot ovat puolestaan riippuvaisia johdon arvioista, jotka koskevat muun muassa tulevaa myynnin, liiketoiminnan kustannusten sek\u00e4 rahoituksen kus-tannusten m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4. Yhti\u00f6n kyky kerrytt\u00e4\u00e4 verotettavaa tuloa riippuu my\u00f6s yleisist\u00e4 talouteen, rahoitukseen, kilpailukykyyn ja s\u00e4\u00e4ntelyyn liittyvist\u00e4 tekij\u00f6ist\u00e4, jotka eiv\u00e4t ole sen omassa m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallassa. Arvioihin ja oletuksiin liittyy riskej\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja siten on mahdollista, ett\u00e4 odotukset muuttuvat olosuhteiden muuttuessa. T\u00e4m\u00e4 saattaa vaikuttaa laskennallisten verosaamisten ja -velkojen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n taseessa ja v\u00e4liaikaisten erojen m\u00e4\u00e4riin.Tyt\u00e4ryhti\u00f6iden jakamattomista voittovaroista kirjataan laskennallinen verovelka vain silloin, jos veronmaksun voidaan katsoa realisoituvan ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa. Laskennalliset verot on laskettu voimassa olevien verokantojen mukaan. Laskennallinen verovelka ja -saaminen ovat netotettu taseessa silt\u00e4 osin, kun niill\u00e4 on sama veronsaaja ja kun ne pystyt\u00e4\u00e4n kohdistamaan kesken\u00e4\u00e4n.  LaadintaperiaatteetKonserniin kuuluvilla kiinteist\u00f6yhti\u00f6ill\u00e4 on hallussa maa-alueita ja rakennuksia, joille ei konsernissa ole omaa k\u00e4ytt\u00f6\u00e4. N\u00e4in ollen kiinteist\u00f6t on luokiteltu IAS 40-standardin mukai-sesti sijoituskiinteist\u00f6iksi. Konserni soveltaa sijoituskiinteist\u00f6jen arvostukseen k\u00e4yv\u00e4n arvon mallia. K\u00e4yp\u00e4 arvo kuvastaa raportointikauden p\u00e4\u00e4ttymisp\u00e4iv\u00e4n markkinaolosuhteita, eik\u00e4 siit\u00e4 ole v\u00e4hennetty transaktiomenoja. K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon arvostettavien sijoituskiinteist\u00f6jen, konsernin omassa k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevien kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden arvioinnit suorittavat tarvittaessa konsernin ulkopuoliset am-matillisesti p\u00e4tev\u00e4t ja toisistaan riippumattomat arvioitsijat. Arvioitsijat suorittavat arvioinnit omien sis\u00e4isten prosessien ja kyseiselle arvostuskohteelle parhaaksi katsotun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekonomisten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markki-nainformaatioista ja p\u00e4\u00e4ttyen perustellun mallin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4y-p\u00e4\u00e4n arvoon. K\u00e4ytt\u00f6omaisuuserien uudelleenarvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n tuottoarvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteist\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramarkkinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteutuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hintoja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuottoarvome-netelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perustuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan mark-kinavuokriin. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edellytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten rakennusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4varmuutta.  Arvioinnis-sa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ritellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointiarvoa. Sijoituskiinteist\u00f6jen arvo tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on ep\u00e4olen-nainen ja arvostus perustuu johdon tekem\u00e4\u00e4n arvioon todenn\u00e4k\u00f6isest\u00e4 realisointiarvosta.  Sijoituskiinteist\u00f6ist\u00e4 ei kirjata poistoja ja sijoituskiinteist\u00f6jen k\u00e4yv\u00e4n arvon muutoksesta johtuva voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti sill\u00e4 kaudella, jonka aikana se syntyy ja esitet\u00e4\u00e4n tuloslaskelmassa liiketoiminnan muissa tuotoissa. Sijoituskiinteist\u00f6ist\u00e4 saatavat vuokratuotot merkit\u00e4\u00e4n konsernin liikevaihtoon.  LaadintaperiaatteetOptio-ohjelmista syntyv\u00e4t optio-oikeudet arvostetaan k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon niiden my\u00f6nt\u00e4mis-hetkell\u00e4 ja kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi jaksotettuna ansaintajaksolle. K\u00e4yp\u00e4 arvo m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n k\u00e4ytt\u00e4en Black-Scholes -arvonm\u00e4\u00e4ritysmallia. Konserni p\u00e4ivitt\u00e4\u00e4 oletuksen lopullisesta optioiden m\u00e4\u00e4r\u00e4st\u00e4 jokaisena tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 ja kirjaa arvioiden muutokset tuloslaskelmaan. Optio-oikeuksia k\u00e4ytett\u00e4ess\u00e4 ja annettaessa kirjanpidollisen vasta-arvon ylitt\u00e4v\u00e4 osuus merkint\u00e4hinnasta kirjataan sijoitetun vapaan oman p\u00e4\u00e4oman rahastoon.  Componentalla oli vuonna 2022 yksi osakepohjainen kannustinj\u00e4rjestelm\u00e4, optio-ohjelma, yhti\u00f6n ylimm\u00e4lle johdolle ja muille avainhenkil\u00f6ille. Optio-ohjelma sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 sek\u00e4 osakkeina maksettavan ett\u00e4 rahana maksettavan etuuden, edellytt\u00e4en ett\u00e4 ohjelman ehdot t\u00e4yttyv\u00e4t. Keskeisen\u00e4 ehtona on avainhenkil\u00f6n voimassa oleva ty\u00f6- tai toimisuhde ja ty\u00f6ss\u00e4olon jatku-minen sitouttamisjaksolla. Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4 perustui avainhenkil\u00f6n voimassa olevaan ty\u00f6- tai toi-misuhteeseen ja ty\u00f6ss\u00e4olon jatkumiseen sitouttamisjaksolla. J\u00e4rjestelm\u00e4st\u00e4 maksettavat palkkiot vastasivat osakkeiden arvoa, sis\u00e4lt\u00e4en rahana maksettavan osuuden. Kannustin-j\u00e4rjestelm\u00e4n kuluksi kirjattava m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustui yhti\u00f6n arvioon osakkeiden m\u00e4\u00e4r\u00e4st\u00e4, joihin avainhenkil\u00f6ille odotettiin syntyv\u00e4n oikeus. Kulu jaksotettiin sitouttamisjakson ajalle. T\u00e4t\u00e4 arviota p\u00e4ivitettiin jokaiseen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen ja muutokset kirjattiin tuloslaskelmaan.LaadintaperiaatteetVaraus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisempaan tapahtumaan perustuva oikeudellinen tai tosiasiallinen sitoumus, maksuvelvoitteen toteutuminen on todenn\u00e4k\u00f6inen ja velvoitteen m\u00e4\u00e4r\u00e4 on luotettavasti arvioitavissa. Jos osasta velvoitetta on mahdollista saada korvaus joltakin kolmannelta osapuolelta, korvaus kirjataan erilliseksi omaisuuser\u00e4ksi, mutta vasta siin\u00e4 vaiheessa, kun korvauksen saaminen on k\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 varmaa.Uudelleenj\u00e4rjestelyvaraus kirjataan, kun konserni on laatinut yksityiskohtaisen uudelleen-j\u00e4rjestelysuunnitelman ja aloittanut suunnitelman toimeenpanon tai tiedottanut asiasta.LaadintaperiaatteetKonsernin rahoitusvarat luokitellaan hankinnan yhteydess\u00e4 luonteensa mukaisesti seuraa-viin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon, k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti tai k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon muun laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat. Componenta arvioi jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvarojen odotettavissa olevat luot-totappiot soveltamalla odotettujen luottotappioiden mallia. Rahoitusvelat on luokiteltu seuraaviin ryhmiin: k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat, vuokrasopi-musvelat ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat velat.Componenta on my\u00f6s arvioinut Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia merkitt\u00e4vimpien rahoitusriskien osalta. Componentan n\u00e4k\u00f6kulmasta suurin vaikutus Ukrai-nan tilanteella ja COVID-19-pandemialla on ollut rahoituksen hankintariskiin ja likviditeetti-riskiin.Lainat kirjataan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon ja arvostetaan jaksotettuun hankintame-noon k\u00e4ytt\u00e4en efektiivisen koron menetelm\u00e4\u00e4. Hankintamenoa laskettaessa huomioidaan olennaiset transaktiokulut.Rahavarat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t k\u00e4teisvarat ja rahat pankkitileill\u00e4 sek\u00e4 lyhytaikaiset pankkitalletukset.Konsernilla ei ole johdannaisinstrumentteja, joihin sovellettaisiin suojauslaskentaa.LaadintaperiaatteetComponenta arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus vai si-s\u00e4ltyyk\u00f6 siihen vuokrasopimus. Sopimus on vuokrasopimus tai osa vuokrasopimusta, mik\u00e4li sopimus antaa oikeuden k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 sopimuksen kohteena olevaa omaisuuser\u00e4\u00e4 tiettyn\u00e4 ajan-jaksona vastiketta vastaan. Vuokrasopimusvelat kirjataan kun vuokrasopimus alkaa. Velat arvostetaan sopimuksen alkamisp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 maksamattomien vuokrien nykyarvoon diskontat-tuna konsernin lis\u00e4luoton korolla. Vuokra-aika on se ajanjakso, jonka aikana sopimusta ei voi purkaa, mukaan lukien jatkamisoptioon liittyv\u00e4t ajanjaksot, jos on kohtuullisen varmaa, ett\u00e4 optio tullaan hy\u00f6dynt\u00e4m\u00e4\u00e4n ja p\u00e4\u00e4tt\u00e4misoptioon liittyv\u00e4t ajanjaksot, jos on kohtuullisen varmaa, ettei optiota tulla hy\u00f6dynt\u00e4m\u00e4\u00e4n. Toistaiseksi voimassa olevien sopimusten osalta johto arvioi tulevaa vuokra-aikaa ja k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t ja velat kirjataan taseeseen t\u00e4m\u00e4n arvion pohjalta. Johto p\u00e4ivitt\u00e4\u00e4 arviotaan vuosinelj\u00e4nneksitt\u00e4in.Maksettavat vuokrat jaetaan rahoitusmenoon ja velan v\u00e4hennykseen. Vuokrasopimusve-lat  m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n uudelleen mik\u00e4li tulevat vuokranmaksuer\u00e4t muuttuvat indeksi- tai korko-muutoksen takia tai kun konsernin arvio mahdollisen jatko-option k\u00e4yt\u00f6st\u00e4 muuttuu. Mik\u00e4li vuokrasopimusvelka m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n uudelleen, oikaistaan k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4n kirjan-pitoarvoa vastaavasti. Componenta on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4 standardin sallimia apukeinoja eik\u00e4 sovella standardia vuokrasopimuksiin, joissa kohdeomaisuuser\u00e4 on arvoltaan v\u00e4h\u00e4inen, vaan kirjaa vuokrat kuluiksi vuokra-ajalle. Arvoltaan v\u00e4h\u00e4isi\u00e4 kohdeomaisuuseri\u00e4 ovat p\u00e4\u00e4asiassa IT- ja toimisto-laitteet. Lis\u00e4ksi yhti\u00f6 k\u00e4sittelee alle 12 kuukauden pituisia vuokrasopimuksia lyhytaikaisina vuokrasopimuksina sek\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 yht\u00e4 diskonttokorkoa ominaispiirteilt\u00e4\u00e4n samankaltaisiin vuokrasopimuksiin koostuvaan salkkuun.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfSummaryOfSignificantAccountingPoliciesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-6-2": {
   "value": "Componenta Oyj:n hallitus on hyv\u00e4ksynyt kokouk-sessaan 15.3.2023 konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen julkistet-tavaksi. Suomen osakeyhti\u00f6lain mukaan varsinai-sella yhti\u00f6kokouksella on oikeus hyv\u00e4ksy\u00e4 tai hyl\u00e4t\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s tai muuttaa tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 sen julkaisemi-sen j\u00e4lkeen. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfAuthorisationOfFinancialStatementsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-11-1": {
   "value": " julkinen osakeyh- julkinen osakeyhti\u00f6,",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:LegalFormOfEntity",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "f6635": {
   "value": " Helsinki. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DomicileOfEntity",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-3-2": {
   "value": "konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu kansainv\u00e4listen tilin-p\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien (International Financial Repor-ting Standards, IFRS) mukaisesti ja sit\u00e4 laadittaessa on noudatettu 31.12.2022 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sek\u00e4 SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kan-sainv\u00e4lisill\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa s\u00e4\u00e4nn\u00f6ksiss\u00e4 Euroopan parlamentin ja neuvos-ton (EU:n) asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 s\u00e4\u00e4detyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyv\u00e4k-syttyj\u00e4 standardeja ja niist\u00e4 annettuja tulkintoja. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen liitetiedot ovat my\u00f6s suoma-laisen kirjanpito- ja yhteis\u00f6lains\u00e4\u00e4d\u00e4nn\u00f6n mukaiset.Componenta Oyj:n hankitut tyt\u00e4ryhti\u00f6t on yhdis-telty konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen siit\u00e4 hetkest\u00e4 l\u00e4htien, kun konserni on saanut m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallan ja vastaa-vasti luovutettujen tyt\u00e4ryhti\u00f6itten yhdistely p\u00e4\u00e4ttyy kun m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta p\u00e4\u00e4ttyy. Konserniyhti\u00f6iden kes-kin\u00e4inen osakkeenomistus eliminoidaan hankinta-menetelm\u00e4ll\u00e4. Luovutettu vastike, mukaan lukien ehdollinen kauppahinta sek\u00e4 hankitun yhti\u00f6n yksi-l\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevat varat ja velat on arvostettu k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankintahetkell\u00e4. Hankintaan liittyv\u00e4t menot on kirjattu kuluksi. Kaikki konsernin sis\u00e4iset liike-tapahtumat sek\u00e4 saatavat ja velat, realisoitumat-tomat katteet ja sis\u00e4inen voitonjako eliminoidaan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4.Componentan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu euroissa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:StatementOfIFRSCompliance",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-3-3": {
   "value": "konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu kansainv\u00e4listen tilin-p\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien (International Financial Repor-ting Standards, IFRS) mukaisesti ja sit\u00e4 laadittaessa on noudatettu 31.12.2022 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sek\u00e4 SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kan-sainv\u00e4lisill\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa s\u00e4\u00e4nn\u00f6ksiss\u00e4 Euroopan parlamentin ja neuvos-ton (EU:n) asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 s\u00e4\u00e4detyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyv\u00e4k-syttyj\u00e4 standardeja ja niist\u00e4 annettuja tulkintoja. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen liitetiedot ovat my\u00f6s suoma-laisen kirjanpito- ja yhteis\u00f6lains\u00e4\u00e4d\u00e4nn\u00f6n mukaiset.Componenta Oyj:n hankitut tyt\u00e4ryhti\u00f6t on yhdis-telty konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen siit\u00e4 hetkest\u00e4 l\u00e4htien, kun konserni on saanut m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallan ja vastaa-vasti luovutettujen tyt\u00e4ryhti\u00f6itten yhdistely p\u00e4\u00e4ttyy kun m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta p\u00e4\u00e4ttyy. Konserniyhti\u00f6iden kes-kin\u00e4inen osakkeenomistus eliminoidaan hankinta-menetelm\u00e4ll\u00e4. Luovutettu vastike, mukaan lukien ehdollinen kauppahinta sek\u00e4 hankitun yhti\u00f6n yksi-l\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevat varat ja velat on arvostettu k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankintahetkell\u00e4. Hankintaan liittyv\u00e4t menot on kirjattu kuluksi. Kaikki konsernin sis\u00e4iset liike-tapahtumat sek\u00e4 saatavat ja velat, realisoitumat-tomat katteet ja sis\u00e4inen voitonjako eliminoidaan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4.Componentan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu euroissa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfBasisOfConsolidationExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-3-4": {
   "value": "konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu kansainv\u00e4listen tilin-p\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien (International Financial Repor-ting Standards, IFRS) mukaisesti ja sit\u00e4 laadittaessa on noudatettu 31.12.2022 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sek\u00e4 SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kan-sainv\u00e4lisill\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa s\u00e4\u00e4nn\u00f6ksiss\u00e4 Euroopan parlamentin ja neuvos-ton (EU:n) asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 s\u00e4\u00e4detyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyv\u00e4k-syttyj\u00e4 standardeja ja niist\u00e4 annettuja tulkintoja. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen liitetiedot ovat my\u00f6s suoma-laisen kirjanpito- ja yhteis\u00f6lains\u00e4\u00e4d\u00e4nn\u00f6n mukaiset.Componenta Oyj:n hankitut tyt\u00e4ryhti\u00f6t on yhdis-telty konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen siit\u00e4 hetkest\u00e4 l\u00e4htien, kun konserni on saanut m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallan ja vastaa-vasti luovutettujen tyt\u00e4ryhti\u00f6itten yhdistely p\u00e4\u00e4ttyy kun m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta p\u00e4\u00e4ttyy. Konserniyhti\u00f6iden kes-kin\u00e4inen osakkeenomistus eliminoidaan hankinta-menetelm\u00e4ll\u00e4. Luovutettu vastike, mukaan lukien ehdollinen kauppahinta sek\u00e4 hankitun yhti\u00f6n yksi-l\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevat varat ja velat on arvostettu k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankintahetkell\u00e4. Hankintaan liittyv\u00e4t menot on kirjattu kuluksi. Kaikki konsernin sis\u00e4iset liike-tapahtumat sek\u00e4 saatavat ja velat, realisoitumat-tomat katteet ja sis\u00e4inen voitonjako eliminoidaan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4.Componentan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu euroissa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfBasisOfPreparationOfFinancialStatementsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-3-6": {
   "value": "konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu kansainv\u00e4listen tilin-p\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien (International Financial Repor-ting Standards, IFRS) mukaisesti ja sit\u00e4 laadittaessa on noudatettu 31.12.2022 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sek\u00e4 SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kan-sainv\u00e4lisill\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa s\u00e4\u00e4nn\u00f6ksiss\u00e4 Euroopan parlamentin ja neuvos-ton (EU:n) asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 s\u00e4\u00e4detyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyv\u00e4k-syttyj\u00e4 standardeja ja niist\u00e4 annettuja tulkintoja. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen liitetiedot ovat my\u00f6s suoma-laisen kirjanpito- ja yhteis\u00f6lains\u00e4\u00e4d\u00e4nn\u00f6n mukaiset.Componenta Oyj:n hankitut tyt\u00e4ryhti\u00f6t on yhdis-telty konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen siit\u00e4 hetkest\u00e4 l\u00e4htien, kun konserni on saanut m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallan ja vastaa-vasti luovutettujen tyt\u00e4ryhti\u00f6itten yhdistely p\u00e4\u00e4ttyy kun m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta p\u00e4\u00e4ttyy. Konserniyhti\u00f6iden kes-kin\u00e4inen osakkeenomistus eliminoidaan hankinta-menetelm\u00e4ll\u00e4. Luovutettu vastike, mukaan lukien ehdollinen kauppahinta sek\u00e4 hankitun yhti\u00f6n yksi-l\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevat varat ja velat on arvostettu k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankintahetkell\u00e4. Hankintaan liittyv\u00e4t menot on kirjattu kuluksi. Kaikki konsernin sis\u00e4iset liike-tapahtumat sek\u00e4 saatavat ja velat, realisoitumat-tomat katteet ja sis\u00e4inen voitonjako eliminoidaan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4.Componentan konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu euroissa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForSubsidiariesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-8-2": {
   "value": "Segmentti-informaatioComponenta tarjoaa asiakkailleen koko toimitus-ketjun kattavat palvelut; menetelm\u00e4suunnitte-lun, valamisen, koneistuksen, levyleikekomponen-tit, putkituotteet, takeet, pintak\u00e4sittelyt ja logistiset  palvelut, joiden avulla luodaan asiakkaille lis\u00e4arvoa  tuovia kokonaisratkaisuja. Componentan p\u00e4\u00e4asialli-set myyt\u00e4v\u00e4t tuotteet ovat valettuja ja koneistettuja metallikomponentteja sek\u00e4 takeita, putkituotteita ja levyleikkeit\u00e4. Alihankintaverkosto laajentaa yhti\u00f6n tarjoamaa entisest\u00e4\u00e4n. Componentan valmista-mia korkealaatuisia metallikomponentteja k\u00e4yte-t\u00e4\u00e4n muun muassa koneenrakennuksessa, maata-lous- ja mets\u00e4koneissa sek\u00e4 energiateollisuudessa. Componentan asiakkaat ovat globaaleja kone- ja lai-tevalmistajia, joiden kanssa on pitk\u00e4aikaiset asiakas-suhteet. Konsernin n\u00e4k\u00f6kulmasta v\u00e4h\u00e4isi\u00e4 myynti-tuottoja saadaan toimisto- ja teollisuuskiinteist\u00f6jen vuokrauksesta.Componentan ylin operatiivinen p\u00e4\u00e4t\u00f6ksentekij\u00e4 on yhti\u00f6n toimitusjohtaja. Konsernin johtoryhm\u00e4 ja muu johto avustaa ja tukee toimitusjohtajaa h\u00e4nen teht\u00e4v\u00e4ss\u00e4\u00e4n.Componentan liiketoiminta- ja organisaatiomallin sek\u00e4 toiminnan luonteen vuoksi Componentan liike-toiminta esitet\u00e4\u00e4n yhten\u00e4 kokonaisuutena.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfEntitysReportableSegmentsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-8-3": {
   "value": "Segmentti-informaatioComponenta tarjoaa asiakkailleen koko toimitus-ketjun kattavat palvelut; menetelm\u00e4suunnitte-lun, valamisen, koneistuksen, levyleikekomponen-tit, putkituotteet, takeet, pintak\u00e4sittelyt ja logistiset  palvelut, joiden avulla luodaan asiakkaille lis\u00e4arvoa  tuovia kokonaisratkaisuja. Componentan p\u00e4\u00e4asialli-set myyt\u00e4v\u00e4t tuotteet ovat valettuja ja koneistettuja metallikomponentteja sek\u00e4 takeita, putkituotteita ja levyleikkeit\u00e4. Alihankintaverkosto laajentaa yhti\u00f6n tarjoamaa entisest\u00e4\u00e4n. Componentan valmista-mia korkealaatuisia metallikomponentteja k\u00e4yte-t\u00e4\u00e4n muun muassa koneenrakennuksessa, maata-lous- ja mets\u00e4koneissa sek\u00e4 energiateollisuudessa. Componentan asiakkaat ovat globaaleja kone- ja lai-tevalmistajia, joiden kanssa on pitk\u00e4aikaiset asiakas-suhteet. Konsernin n\u00e4k\u00f6kulmasta v\u00e4h\u00e4isi\u00e4 myynti-tuottoja saadaan toimisto- ja teollisuuskiinteist\u00f6jen vuokrauksesta.Componentan ylin operatiivinen p\u00e4\u00e4t\u00f6ksentekij\u00e4 on yhti\u00f6n toimitusjohtaja. Konsernin johtoryhm\u00e4 ja muu johto avustaa ja tukee toimitusjohtajaa h\u00e4nen teht\u00e4v\u00e4ss\u00e4\u00e4n.Componentan liiketoiminta- ja organisaatiomallin sek\u00e4 toiminnan luonteen vuoksi Componentan liike-toiminta esitet\u00e4\u00e4n yhten\u00e4 kokonaisuutena.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForSegmentReportingExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-15-2": {
   "value": "Johdon harkintaa edellytt\u00e4v\u00e4t laatimisperiaatteetLaadittaessa konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 kansainv\u00e4lisen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sk\u00e4yt\u00e4nn\u00f6n mukaisesti yrityksen johto tekee tulevaisuutta koskevia arvioita ja olettamuk-sia. Seuraavassa mainitaan ne arviot ja oletukset, joihin liittyy merkitt\u00e4v\u00e4 riski varojen ja velkojen kir-janpitoarvojen olennaisista muutoksista seuraavan tilikauden aikana. Componentan tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 laadittaessa, johto on k\u00e4ytt\u00e4nyt merkitt\u00e4v\u00e4\u00e4 harkintaa arvioidessaan toi-minnan jatkuvuutta. Toiminnan jatkuvuuteen liit-tyy ep\u00e4varmuustekij\u00f6it\u00e4 ja riskej\u00e4, mutta ne ovat johdon harkinnan mukaan mitigoitavissa, eik\u00e4 n\u00e4in ollen toiminnan jatkuvuuteen sis\u00e4lly kansain-v\u00e4listen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien mukaista merkit-t\u00e4v\u00e4\u00e4 ep\u00e4varmuutta. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s tilikaudelta 2022 on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen. Componentan johto on toiminnan jatkuvuuden periaatetta arvioidessaan huomioinut seuraavana kuvattuja seikkoja.Componenta on vahvistanut tilikaudella  myynnin toi-mintamalliaan, joka selkeytettiin jo vuonna 2020, ja vahvistanut myynnin resurssointiaan. Edell\u00e4 mai-nittujen seurauksena vuodesta 2020 l\u00e4htien on saatu solmittua uusia kauppoja, mik\u00e4 on heijastu-nut liikevaihdon kasvuna. Ukrainan tilanteella ja COVID-19-pandemialla ei ole ollut merkitt\u00e4v\u00e4\u00e4 vaiku-tusta Componentan liiketoimintaan tilikaudella 2022. Componenta teki 21.6.2021 kolmivuotisen sopimuk-sen enint\u00e4\u00e4n 8 miljoonan dollarin m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 osa-kemerkint\u00e4limiitist\u00e4 New Yorkista, Yhdysvalloista, olevan Global Corporate Finance LLC:n kanssa. Jous-tava limiitti auttaa osaltaan tukemaan yhti\u00f6n rahoi-tusta vuosiksi 2022\u20132024 ja antaa yhti\u00f6lle siten mahdollisuuden keskitty\u00e4 tulevien vuosien kasvu- ja kannattavuustavoitteidensa saavuttamiseen. Componenta k\u00e4ytti vuonna 2022 edell\u00e4 mainittua rahoitusty\u00f6kalua. Componenta sopi yhteens\u00e4 nel-j\u00e4n miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4omalai-nasta joulukuussa 2022. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 lainaa oli nostettu 2 miljoonaa euroa ja toisen sek\u00e4 samalla viimeisen er\u00e4n nosto on tarkoitus tehd\u00e4  vuoden 2023 ensimm\u00e4isen vuosinelj\u00e4nneksen aikana. Componentan yhteens\u00e4 4 miljoonan euron m\u00e4\u00e4-r\u00e4isten nostamattomien luottolimiittien voimassa-oloa on jatkettu kes\u00e4kuun 2022 lopussa 30.11.2023 saakka sek\u00e4 Componenta Manufacturing Oy:n ett\u00e4 Componenta Castings Oy:n osalta. Yhti\u00f6n k\u00e4sityk-sen mukaan konsernilla on tarvittaessa saatavissa vieraan p\u00e4\u00e4oman ehtoista rahoitusta my\u00f6s markki-noilta. Johto on analysoinut yhti\u00f6iden seuraavan 12 kuukauden rahavirtaennusteita. Kuluja sopeuttaak-seen Componenta voi sopeuttaa toimintaansa hen-kil\u00f6st\u00f6n lomautuksilla tilauskantamuutosten niin vaatiessa. Johto on tehnyt edell\u00e4 mainitun toiminnan jatku-vuuden lis\u00e4ksi muita merkitt\u00e4vi\u00e4 arvioita ja oletuk-sia m\u00e4\u00e4ritt\u00e4ess\u00e4\u00e4n tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen omaisuuserien kuten sijoituskiinteist\u00f6jen, liikearvon, aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden ja vaihto-omaisuu-den arvostusta, laskennallisten verosaamisten rea-lisoitavuutta ja vastuusitoumuksia. Lis\u00e4ksi johto on arvioinut myyntisaamisten kuranttiutta. Johto on arvioinut tilannetta sek\u00e4 oman toimialan ett\u00e4 ylei-sen taloudellisen tilanteen kannalta. Suoritettu arvi-ointi ei vaikuttanut olennaisesti luottotappiova-raukseen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4. Componenta p\u00e4ivitt\u00e4\u00e4 luottotappiovaraustaan s\u00e4\u00e4nn\u00f6llisesti. Componenta arvioi Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia taloudelliseen raportointiin jatkuvasti. Componenta seuraa tiiviisti markkinoiden kehityst\u00e4 ja asiakkaidensa tilannetta ja sopeuttaa omaa toi-mintaansa sen mukaisesti. Johto on arvioinut mah-dollisia viitteit\u00e4 omaisuuserien arvonalentumisesta. Johto on arvioinut my\u00f6s omaisuuserien tulevia ker-rytett\u00e4viss\u00e4 olevia raham\u00e4\u00e4ri\u00e4 ja todennut, ettei viit-teit\u00e4 arvonalentumisesta ole ja ettei omaisuuserien arvonalentamiseen ole tarvetta. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuus-erien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Lis\u00e4-tietoja vuotuisesta arvoalentumistestauksesta on  liitetiedoissa 11 ja 12. Lis\u00e4ksi johdon arvionvaraisuutta on sis\u00e4ltynyt Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan ja siihen liittyv\u00e4n velan tasearvon m\u00e4\u00e4-ritt\u00e4misess\u00e4. Laitteen ja rahoitusvelan arvostukseen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on vaikuttanut arvio laitteen k\u00e4ytt\u00f6-tunneista seuraavan 10 vuoden ajalta ja efektiivisen koron menetelm\u00e4. Tilikauden lopussa muissa korottomissa veloissa esitett\u00e4viin muihin velkoihin sis\u00e4ltyi 0,9 miljoonaa euroa verottajan COVID-19-pandemian vuoksi lyk-k\u00e4\u00e4mi\u00e4 verovelkoja, joihin verottaja on my\u00f6nt\u00e4nyt maksuj\u00e4rjestelyn. N\u00e4iden maksuj\u00e4rjestelyjen mukai-sesti yhti\u00f6n tulee lyhent\u00e4\u00e4 verovelkaa tasaisesti niin, ett\u00e4 se on kokonaan lyhennetty elokuussa 2023. Maksuj\u00e4rjestelyn piiriss\u00e4 oleville veloille maksetaan 2,5 % korkoa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfAccountingJudgementsAndEstimatesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-16-3": {
   "value": "Componentan tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6st\u00e4 laadittaessa, johto on k\u00e4ytt\u00e4nyt merkitt\u00e4v\u00e4\u00e4 harkintaa arvioidessaan toi-minnan jatkuvuutta. Toiminnan jatkuvuuteen liit-tyy ep\u00e4varmuustekij\u00f6it\u00e4 ja riskej\u00e4, mutta ne ovat johdon harkinnan mukaan mitigoitavissa, eik\u00e4 n\u00e4in ollen toiminnan jatkuvuuteen sis\u00e4lly kansain-v\u00e4listen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sstandardien mukaista merkit-t\u00e4v\u00e4\u00e4 ep\u00e4varmuutta. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s tilikaudelta 2022 on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen. Componentan johto on toiminnan jatkuvuuden periaatetta arvioidessaan huomioinut seuraavana kuvattuja seikkoja.Componenta on vahvistanut tilikaudella  myynnin toi-mintamalliaan, joka selkeytettiin jo vuonna 2020, ja vahvistanut myynnin resurssointiaan. Edell\u00e4 mai-nittujen seurauksena vuodesta 2020 l\u00e4htien on saatu solmittua uusia kauppoja, mik\u00e4 on heijastu-nut liikevaihdon kasvuna. Ukrainan tilanteella ja COVID-19-pandemialla ei ole ollut merkitt\u00e4v\u00e4\u00e4 vaiku-tusta Componentan liiketoimintaan tilikaudella 2022. Componenta teki 21.6.2021 kolmivuotisen sopimuk-sen enint\u00e4\u00e4n 8 miljoonan dollarin m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 osa-kemerkint\u00e4limiitist\u00e4 New Yorkista, Yhdysvalloista, olevan Global Corporate Finance LLC:n kanssa. Jous-tava limiitti auttaa osaltaan tukemaan yhti\u00f6n rahoi-tusta vuosiksi 2022\u20132024 ja antaa yhti\u00f6lle siten mahdollisuuden keskitty\u00e4 tulevien vuosien kasvu- ja kannattavuustavoitteidensa saavuttamiseen. Componenta k\u00e4ytti vuonna 2022 edell\u00e4 mainittua rahoitusty\u00f6kalua. Componenta sopi yhteens\u00e4 nel-j\u00e4n miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4omalai-nasta joulukuussa 2022. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 lainaa oli nostettu 2 miljoonaa euroa ja toisen sek\u00e4 samalla viimeisen er\u00e4n nosto on tarkoitus tehd\u00e4  vuoden 2023 ensimm\u00e4isen vuosinelj\u00e4nneksen aikana. Componentan yhteens\u00e4 4 miljoonan euron m\u00e4\u00e4-r\u00e4isten nostamattomien luottolimiittien voimassa-oloa on jatkettu kes\u00e4kuun 2022 lopussa 30.11.2023 saakka sek\u00e4 Componenta Manufacturing Oy:n ett\u00e4 Componenta Castings Oy:n osalta. Yhti\u00f6n k\u00e4sityk-sen mukaan konsernilla on tarvittaessa saatavissa vieraan p\u00e4\u00e4oman ehtoista rahoitusta my\u00f6s markki-noilta. Johto on analysoinut yhti\u00f6iden seuraavan 12 kuukauden rahavirtaennusteita. Kuluja sopeuttaak-seen Componenta voi sopeuttaa toimintaansa hen-kil\u00f6st\u00f6n lomautuksilla tilauskantamuutosten niin vaatiessa. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfGoingConcernExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-21-2": {
   "value": "Kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden uudelleenarvostusK\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon arvostettavien sijoituskiinteist\u00f6jen, konsernin omassa k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevien kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden arvioinnit tehd\u00e4\u00e4n tarvittaessa riip-pumattomien p\u00e4tevien ulkopuolisten arvioitsijoiden toimesta kunkin arvioitsijan oman sis\u00e4isen proses-sin ja kyseiselle arvostuskohteelle parhaaksi katso-tun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekono-misten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markkinainformaatioista ja p\u00e4\u00e4tyen perustellun mal-lin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon. Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutok-sia tarkastellaan 3\u20135 vuoden v\u00e4lein. Vuonna 2022 ei ole maa-alueisiin tai rakennuksiin tehty arvonmuu-toksia. Vuonna 2021 on tehty koko konsernin kat-tava arvonmuutosk\u00e4sittely, jonka my\u00f6t\u00e4 konser-nin aineellisten hy\u00f6dykkeiden er\u00e4n rakennukset ja rakennelmat arvoa on korotettu nettona 574 Te. T\u00e4ss\u00e4 yhteydess\u00e4 konsernissa on kirjattu lasken-nallisella verovelan muutoksella netotettuna 657 Te tulosvaikutteinen tuotto sek\u00e4 oman p\u00e4\u00e4oman rakennusten ja  maa-alueiden uudelleenarvostus-rahastoa on purettu 198 Te. K\u00e4ytt\u00f6 omaisuuserien uudelleen arvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n sek\u00e4 tuottoarvome-netelm\u00e4\u00e4 ett\u00e4  markkina-arvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteis-t\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramark-kinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteu-tuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hin-toja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuotto-arvomenetelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perus-tuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan markki-navuokriin. Arvostuksen luotettavuus luokitellaan tasolle 3, johon kuuluvat p\u00e4\u00e4osin teollisuuskiinteis-t\u00f6t, joille ei ole aktiivista markkinaa eik\u00e4 hintaa voi johtaa todennettavissa olevista markkinatiedoista. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edel-lytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten raken-nusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4-varmuutta. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ri-tellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointi-arvoa.  Sijoituskiinteist\u00f6jen arvo tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on ep\u00e4olennainen ja arvostus perustuu johdon teke-m\u00e4\u00e4n arvioon.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfFairValueMeasurementExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-21-4": {
   "value": "Kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden uudelleenarvostusK\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon arvostettavien sijoituskiinteist\u00f6jen, konsernin omassa k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevien kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden arvioinnit tehd\u00e4\u00e4n tarvittaessa riip-pumattomien p\u00e4tevien ulkopuolisten arvioitsijoiden toimesta kunkin arvioitsijan oman sis\u00e4isen proses-sin ja kyseiselle arvostuskohteelle parhaaksi katso-tun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekono-misten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markkinainformaatioista ja p\u00e4\u00e4tyen perustellun mal-lin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon. Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutok-sia tarkastellaan 3\u20135 vuoden v\u00e4lein. Vuonna 2022 ei ole maa-alueisiin tai rakennuksiin tehty arvonmuu-toksia. Vuonna 2021 on tehty koko konsernin kat-tava arvonmuutosk\u00e4sittely, jonka my\u00f6t\u00e4 konser-nin aineellisten hy\u00f6dykkeiden er\u00e4n rakennukset ja rakennelmat arvoa on korotettu nettona 574 Te. T\u00e4ss\u00e4 yhteydess\u00e4 konsernissa on kirjattu lasken-nallisella verovelan muutoksella netotettuna 657 Te tulosvaikutteinen tuotto sek\u00e4 oman p\u00e4\u00e4oman rakennusten ja  maa-alueiden uudelleenarvostus-rahastoa on purettu 198 Te. K\u00e4ytt\u00f6 omaisuuserien uudelleen arvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n sek\u00e4 tuottoarvome-netelm\u00e4\u00e4 ett\u00e4  markkina-arvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteis-t\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramark-kinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteu-tuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hin-toja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuotto-arvomenetelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perus-tuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan markki-navuokriin. Arvostuksen luotettavuus luokitellaan tasolle 3, johon kuuluvat p\u00e4\u00e4osin teollisuuskiinteis-t\u00f6t, joille ei ole aktiivista markkinaa eik\u00e4 hintaa voi johtaa todennettavissa olevista markkinatiedoista. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edel-lytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten raken-nusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4-varmuutta. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ri-tellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointi-arvoa.  Sijoituskiinteist\u00f6jen arvo tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on ep\u00e4olennainen ja arvostus perustuu johdon teke-m\u00e4\u00e4n arvioon.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForFairValueMeasurementExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-20-3": {
   "value": "K\u00e4ytt\u00f6omaisuuden arvonalentuminenKonsernin noudattamien tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laatimis-periaatteiden mukaan aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoja tarkastellaan mah-dollisen arvonalentumisen varalta aina silloin, kun olosuhteet antavat viitteit\u00e4 mahdollisesta arvon alentumisesta. Componenta on testannut aineellis-ten ja aineettomien k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden arvon alentumista vertaamalla n\u00e4iden hy\u00f6dykkei-den kirjanpitoarvoa niiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dyk-keiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 arvioita-essa johdon on teht\u00e4v\u00e4 arvioita ja oletuksia, jotka koskevat aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkei-den ryhmien tulevia myynnin kassa virtoja, tuotanto-kustannuksia, diskonttokorkoja sek\u00e4 omaisuuserien nykyisen kunnon s\u00e4ilytt\u00e4miseksi tulevaisuudessa tarvittavia investointeja. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuk-siin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuu-serien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.ArvonalentumisetJokaisena tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 arvioidaan, onko viitteit\u00e4 jonkin omaisuuser\u00e4n arvonalentu-misesta. Jos viitteit\u00e4 arvonalentumisesta on, arvioidaan kyseisest\u00e4 omaisuuser\u00e4st\u00e4 kerry-tett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4. Arvonalennuksena kirjataan m\u00e4\u00e4r\u00e4, jolla omaisuuden tasearvo ylitt\u00e4\u00e4 vastaavan omaisuuden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevan raham\u00e4\u00e4r\u00e4n. Kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaksi raham\u00e4\u00e4r\u00e4ksi otetaan omaisuuser\u00e4n nettomyyntihinta tai sit\u00e4 korkeampi k\u00e4ytt\u00f6arvo. K\u00e4yt-t\u00f6arvo perustuu p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti tulevaisuuden diskontattuihin nettokassavirtoihin, jotka vastaavan omaisuuden avulla on saatavissa. Omaisuuserien arvonalennustestit tehd\u00e4\u00e4n perustuen joko tuleviin kassavirtoihin tai omaisuuserien myyntihintoihin.My\u00f6s osana COVID-19-pandemian vaikutusten arviota, johto on arvioinut mahdollisia viit-teit\u00e4 omaisuuserien arvonalentumisesta sek\u00e4 omaisuuserien tulevia kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevia raham\u00e4\u00e4ri\u00e4 ja todennut, ettei viitteit\u00e4 ole ja ettei omaisuuserien arvonalentamiseen ole tarvetta. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdol-lista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omai-suuserien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.Konsernin noudattamien tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laatimisperiaatteiden mukaan aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoja tarkastellaan mahdollisen arvonalentumisen varalta aina silloin, kun olosuhteet antavat viitteit\u00e4 mahdollisesta arvon alentumisesta. Componenta on testannut aineellisten ja aineettomien k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden arvon alentumista vertaamalla n\u00e4iden hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoa niiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 arvioitaessa johdon on teht\u00e4v\u00e4 arvioita ja oletuksia, jotka koskevat aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden ryhmien tulevia myynnin kassavirtoja, tuotantokustannuk-sia, diskonttokorkoja sek\u00e4 omaisuuserien nykyisen kunnon s\u00e4ilytt\u00e4miseksi tulevaisuudessa tarvittavia investointeja. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuuserien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.Componentan johto on arvioinut myyntisaamisten kuranttiutta COVID-19-pandemian vai-kutusten n\u00e4k\u00f6kulmasta. Johto on arvioinut tilannetta sek\u00e4 oman toimialan ett\u00e4 yleisen talo-udellisen tilanteen kannalta. Lis\u00e4ksi johto on keskustellut asiakkaittensa kanssa ja arvioinut tilannetta ja pandemian vaikutuksia heid\u00e4n n\u00e4k\u00f6kulmasta. Suoritettu arviointi ei johtanut olennaisiin muutoksiin myyntisaamisten arvostuksessa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForImpairmentOfAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-20-4": {
   "value": "K\u00e4ytt\u00f6omaisuuden arvonalentuminenKonsernin noudattamien tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laatimis-periaatteiden mukaan aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkeiden kirjanpitoarvoja tarkastellaan mah-dollisen arvonalentumisen varalta aina silloin, kun olosuhteet antavat viitteit\u00e4 mahdollisesta arvon alentumisesta. Componenta on testannut aineellis-ten ja aineettomien k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden arvon alentumista vertaamalla n\u00e4iden hy\u00f6dykkei-den kirjanpitoarvoa niiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n. Aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dyk-keiden kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 arvioita-essa johdon on teht\u00e4v\u00e4 arvioita ja oletuksia, jotka koskevat aineellisten ja aineettomien hy\u00f6dykkei-den ryhmien tulevia myynnin kassa virtoja, tuotanto-kustannuksia, diskonttokorkoja sek\u00e4 omaisuuserien nykyisen kunnon s\u00e4ilytt\u00e4miseksi tulevaisuudessa tarvittavia investointeja. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuk-siin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa n\u00e4m\u00e4 ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuu-serien kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForImpairmentOfNonfinancialAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-25-3": {
   "value": "Vaihto-omaisuuden arvostaminenVaihto-omaisuuden nettorealisointiarvo arvioidaan jokaisena raportointip\u00e4iv\u00e4n\u00e4. Nettorealisointiarvolla tarkoitetaan tavanomaisessa liiketoiminnassa toteu-tuvaa arvioitua myyntihintaa, josta v\u00e4hennet\u00e4\u00e4n muuttuvat myyntikulut. Nettorealisointiarvon m\u00e4\u00e4-ritt\u00e4minen sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 johdon arvioita vaihto-omaisuu-den myyntihinnasta. LaadintaperiaatteetVaihto-omaisuus arvostetaan hankintahintaan tai sit\u00e4 alempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n FIFO-menetelm\u00e4ll\u00e4. Valmiiden ja keskener\u00e4isten tuotteiden hankintameno muodostuu raaka-aineista, v\u00e4litt\u00f6mist\u00e4 ty\u00f6suorituksista johtuvista menoista, muista v\u00e4litt\u00f6mist\u00e4 menoista sek\u00e4 osuudesta valmistuksen muuttuvista yleismenoista ja valmistuksen kiinteist\u00e4 yleismenoista. Vaihto-omaisuuteen luetaan my\u00f6s ne varaosat, jotka eiv\u00e4t t\u00e4yt\u00e4 aineellisten k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeiden m\u00e4\u00e4ritelm\u00e4\u00e4. Johto on tehnyt merkit-t\u00e4vi\u00e4 arvioita ja oletuksia m\u00e4\u00e4ritt\u00e4ess\u00e4\u00e4n vaihto-omaisuuden arvostusta. Lis\u00e4ksi johto on arvioissaan ja oletuksissaan huomioinut COVID-19 pandemian vaikutuksia ja todennut ettei arvonalentamiseen ole tarvetta.Vaihto-omaisuuden nettorealisointiarvo arvioidaan jokaisena raportointip\u00e4iv\u00e4n\u00e4. Nettorea-lisointiarvolla tarkoitetaan tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuvaa arvioitua myyntihin-taa, josta v\u00e4hennet\u00e4\u00e4n muuttuvat myyntikulut. Nettorealisointiarvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 johdon arvioita vaihto-omaisuuden myyntihinnasta.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForMeasuringInventories",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-24-3": {
   "value": "Liikearvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevat raham\u00e4\u00e4r\u00e4tLiikearvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 m\u00e4\u00e4rite-t\u00e4\u00e4n k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmilla kaikille rahavirtaa tuotta-ville yksik\u00f6ille vuosittain tai useammin, mik\u00e4li arvon-alentumisesta on viitteit\u00e4. K\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmissa johto arvioi tulevaa markkinakehityst\u00e4, kuten kas-vua ja kannattavuutta sek\u00e4 muita olennaisia  tekij\u00f6it\u00e4. Arvioiden perustana olevia vaikutuksiltaan merkitt\u00e4-vimpi\u00e4 tekij\u00f6it\u00e4 ovat myynnin kasvu, liike tulos, omai-suuserien taloudellinen vaikutusaika, tulevat inves-tointitarpeet sek\u00e4 diskonttokorko. N\u00e4iden oletusten muutokset voivat olennaisesti vaikuttaa arvioituihin tulevaisuudessa kertyviin rahavirtoihin. LaadintaperiaatteetHankinnat k\u00e4sitell\u00e4\u00e4n hankintamenetelm\u00e4n mukaan. Liikearvo vastaa sit\u00e4 osaa hankinta-menosta, joka ylitt\u00e4\u00e4 hankitun yrityksen yksil\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevien varojen ja velkojen nettom\u00e4\u00e4-r\u00e4isen k\u00e4yv\u00e4n arvon hankinta-ajankohtana. Liikearvoa syntyy p\u00e4\u00e4asiassa yrityskaupoissa ja se kuvastaa hankitun markkinaosuuden, liiketoimintaosaamisen ja syntyneiden synergia-hy\u00f6tyjen arvoa. Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta.Liikearvon kirjanpitoarvoa arvioidaan konsernissa vuosittain tai useammin mik\u00e4li esiintyy viitteit\u00e4 mahdollisesta arvonalentumisesta. Liikearvo kohdistetaan sille rahavirtaa tuottaval-le yksik\u00f6lle (CGU), joka on konsernissa tunnistettu. CGU:n kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 lasketaan k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmien perusteella, jossa rahavirtaperusteinen k\u00e4ytt\u00f6arvo m\u00e4\u00e4ri-tell\u00e4\u00e4n laskemalla ennustettujen rahavirtojen diskontattu nykyarvo. Laskelmissa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4 diskonttokorko perustuu p\u00e4\u00e4oman keskim\u00e4\u00e4r\u00e4iseen kustannukseen (WACC). WACC kuvas-taa markkinoiden k\u00e4sityst\u00e4 rahan aika-arvosta sek\u00e4 Componentan liiketoimintaan liittyvist\u00e4 riskeist\u00e4. Laskelmien mahdolliset arvonalentumiset kirjataan tuloslaskelmaan, eik\u00e4 niit\u00e4 palauteta. Testauksessa k\u00e4ytetyt ennusteet perustuvat johdon arvioihin. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa johdon arviot ja ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuuserien kerry-tett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForIntangibleAssetsAndGoodwillExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-24-4": {
   "value": "Liikearvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevat raham\u00e4\u00e4r\u00e4tLiikearvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 m\u00e4\u00e4rite-t\u00e4\u00e4n k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmilla kaikille rahavirtaa tuotta-ville yksik\u00f6ille vuosittain tai useammin, mik\u00e4li arvon-alentumisesta on viitteit\u00e4. K\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmissa johto arvioi tulevaa markkinakehityst\u00e4, kuten kas-vua ja kannattavuutta sek\u00e4 muita olennaisia  tekij\u00f6it\u00e4. Arvioiden perustana olevia vaikutuksiltaan merkitt\u00e4-vimpi\u00e4 tekij\u00f6it\u00e4 ovat myynnin kasvu, liike tulos, omai-suuserien taloudellinen vaikutusaika, tulevat inves-tointitarpeet sek\u00e4 diskonttokorko. N\u00e4iden oletusten muutokset voivat olennaisesti vaikuttaa arvioituihin tulevaisuudessa kertyviin rahavirtoihin. LaadintaperiaatteetHankinnat k\u00e4sitell\u00e4\u00e4n hankintamenetelm\u00e4n mukaan. Liikearvo vastaa sit\u00e4 osaa hankinta-menosta, joka ylitt\u00e4\u00e4 hankitun yrityksen yksil\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevien varojen ja velkojen nettom\u00e4\u00e4-r\u00e4isen k\u00e4yv\u00e4n arvon hankinta-ajankohtana. Liikearvoa syntyy p\u00e4\u00e4asiassa yrityskaupoissa ja se kuvastaa hankitun markkinaosuuden, liiketoimintaosaamisen ja syntyneiden synergia-hy\u00f6tyjen arvoa. Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta.Liikearvon kirjanpitoarvoa arvioidaan konsernissa vuosittain tai useammin mik\u00e4li esiintyy viitteit\u00e4 mahdollisesta arvonalentumisesta. Liikearvo kohdistetaan sille rahavirtaa tuottaval-le yksik\u00f6lle (CGU), joka on konsernissa tunnistettu. CGU:n kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 lasketaan k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmien perusteella, jossa rahavirtaperusteinen k\u00e4ytt\u00f6arvo m\u00e4\u00e4ri-tell\u00e4\u00e4n laskemalla ennustettujen rahavirtojen diskontattu nykyarvo. Laskelmissa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4 diskonttokorko perustuu p\u00e4\u00e4oman keskim\u00e4\u00e4r\u00e4iseen kustannukseen (WACC). WACC kuvas-taa markkinoiden k\u00e4sityst\u00e4 rahan aika-arvosta sek\u00e4 Componentan liiketoimintaan liittyvist\u00e4 riskeist\u00e4. Laskelmien mahdolliset arvonalentumiset kirjataan tuloslaskelmaan, eik\u00e4 niit\u00e4 palauteta. Testauksessa k\u00e4ytetyt ennusteet perustuvat johdon arvioihin. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa johdon arviot ja ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuuserien kerry-tett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForGoodwillExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-26-3": {
   "value": "Laskennallisten verosaamisten hy\u00f6dynnett\u00e4vyysHarkintaa vaaditaan arvioitaessa laskennallisten verosaamisten ja tiettyjen laskennallisten verovelko-jen kirjaamista taseeseen. Laskennalliset verosaami-set kirjataan ainoastaan, jos pidet\u00e4\u00e4n todenn\u00e4k\u00f6i-sen\u00e4, ett\u00e4 ne ovat hy\u00f6dynnett\u00e4viss\u00e4, mik\u00e4 riippuu siit\u00e4, syntyyk\u00f6 tulevaisuudessa riitt\u00e4v\u00e4sti verotetta-vaa tuloa. Oletukset tulevista verotettavista tuloista perustuvat johdon arvioihin tulevaisuuden rahavir-roista. N\u00e4m\u00e4 tulevaisuuden rahavirtoja koskevat arviot ovat puolestaan riippuvaisia johdon arvioista, jotka koskevat muun muassa tulevaa myynnin, liike-toiminnan kustannusten sek\u00e4 rahoituksen kustan-nusten m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4. Yhti\u00f6n kyky kerrytt\u00e4\u00e4 verotettavaa tuloa riippuu my\u00f6s yleisist\u00e4 talouteen, rahoituk-seen, kilpailukykyyn ja s\u00e4\u00e4ntelyyn liittyvist\u00e4 teki-j\u00f6ist\u00e4, jotka eiv\u00e4t ole sen omassa m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallassa.  Arvioihin ja oletuksiin liittyy riskej\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja siten on mahdollista, ett\u00e4 odotukset muuttuvat olosuhteiden muuttuessa. T\u00e4m\u00e4 saattaa vaikuttaa laskennallisten verosaamisten ja -velkojen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n taseessa ja v\u00e4liaikaisten erojen m\u00e4\u00e4riin.LaadintaperiaatteetLaskennallinen verosaaminen verotuksessa vahvistetuista tappioista tai tilikauden tap-pioista on kirjattu siihen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n asti, kun on todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan v\u00e4liaikainen ero voidaan hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4. Mik\u00e4li konserniyhti\u00f6 on l\u00e4himenneisyydess\u00e4 tehnyt tappiota, kirjataan verotuksellisista tappioista laskennallinen ve-rosaaminen vain siihen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n asti kuin yhti\u00f6ll\u00e4 on riitt\u00e4v\u00e4sti veronalaisia v\u00e4liaikaisia eroja tai muuta vakuuttavaa n\u00e4ytt\u00f6\u00e4 verotuksellisen tappion hy\u00f6dynt\u00e4miskyvyst\u00e4. Laskennalliset verosaamiset kirjataan ainoastaan, jos pidet\u00e4\u00e4n todenn\u00e4k\u00f6isen\u00e4, ett\u00e4 ne ovat hy\u00f6dynnett\u00e4-viss\u00e4, mik\u00e4 riippuu siit\u00e4, syntyyk\u00f6 tulevaisuudessa riitt\u00e4v\u00e4sti verotettavaa tuloa. Oletukset tu-levista verotettavista tuloista perustuvat johdon arvioihin tulevaisuuden rahavirroista. N\u00e4m\u00e4 tulevaisuuden rahavirtoja koskevat arviot ovat puolestaan riippuvaisia johdon arvioista, jotka koskevat muun muassa tulevaa myynnin, liiketoiminnan kustannusten sek\u00e4 rahoituksen kus-tannusten m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4. Yhti\u00f6n kyky kerrytt\u00e4\u00e4 verotettavaa tuloa riippuu my\u00f6s yleisist\u00e4 talouteen, rahoitukseen, kilpailukykyyn ja s\u00e4\u00e4ntelyyn liittyvist\u00e4 tekij\u00f6ist\u00e4, jotka eiv\u00e4t ole sen omassa m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallassa. Arvioihin ja oletuksiin liittyy riskej\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja siten on mahdollista, ett\u00e4 odotukset muuttuvat olosuhteiden muuttuessa. T\u00e4m\u00e4 saattaa vaikuttaa laskennallisten verosaamisten ja -velkojen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n taseessa ja v\u00e4liaikaisten erojen m\u00e4\u00e4riin.Tyt\u00e4ryhti\u00f6iden jakamattomista voittovaroista kirjataan laskennallinen verovelka vain silloin, jos veronmaksun voidaan katsoa realisoituvan ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa. Laskennalliset verot on laskettu voimassa olevien verokantojen mukaan. Laskennallinen verovelka ja -saaminen ovat netotettu taseessa silt\u00e4 osin, kun niill\u00e4 on sama veronsaaja ja kun ne pystyt\u00e4\u00e4n kohdistamaan kesken\u00e4\u00e4n.  ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForDeferredIncomeTaxExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-29-3": {
   "value": "Ulkomaanrahan m\u00e4\u00e4r\u00e4iset er\u00e4tKonsernin yksik\u00f6iden tulosta ja taloudellista ase-maa mitataan siin\u00e4 valuutassa, joka on kunkin yksi-k\u00f6n p\u00e4\u00e4asiallisen toimintaymp\u00e4rist\u00f6n valuutta. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on esitetty euroina, joka on Componenta Oyj:n toiminta- ja esitt\u00e4misvaluutta.Ulkomaan valuutan m\u00e4\u00e4r\u00e4iset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan m\u00e4\u00e4r\u00e4isin\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4en tapahtumap\u00e4iv\u00e4n valuuttakurssia. Saamiset ja velat on muunnettu euroiksi tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n kurssin mukaan.Liiketoimintaan liittyvist\u00e4 saamisista ja veloista  syntyv\u00e4t kurssierot sek\u00e4 niihin liittyv\u00e4t suojaus-er\u00e4t sis\u00e4ltyv\u00e4t liiketulokseen. Rahoitusvaroihin ja  -velkoihin liittyv\u00e4t kurssierot sek\u00e4 niihin liittyvien suojausinstrumenttien tulos esitet\u00e4\u00e4n tuloslaskel-man rahoituseriss\u00e4.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForForeignCurrencyTranslationExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-29-4": {
   "value": "Ulkomaanrahan m\u00e4\u00e4r\u00e4iset er\u00e4tKonsernin yksik\u00f6iden tulosta ja taloudellista ase-maa mitataan siin\u00e4 valuutassa, joka on kunkin yksi-k\u00f6n p\u00e4\u00e4asiallisen toimintaymp\u00e4rist\u00f6n valuutta. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on esitetty euroina, joka on Componenta Oyj:n toiminta- ja esitt\u00e4misvaluutta.Ulkomaan valuutan m\u00e4\u00e4r\u00e4iset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan m\u00e4\u00e4r\u00e4isin\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4en tapahtumap\u00e4iv\u00e4n valuuttakurssia. Saamiset ja velat on muunnettu euroiksi tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n kurssin mukaan.Liiketoimintaan liittyvist\u00e4 saamisista ja veloista  syntyv\u00e4t kurssierot sek\u00e4 niihin liittyv\u00e4t suojaus-er\u00e4t sis\u00e4ltyv\u00e4t liiketulokseen. Rahoitusvaroihin ja  -velkoihin liittyv\u00e4t kurssierot sek\u00e4 niihin liittyvien suojausinstrumenttien tulos esitet\u00e4\u00e4n tuloslaskel-man rahoituseriss\u00e4.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForFunctionalCurrencyExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-31-2": {
   "value": "Sovelletut uudet standarditKonsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu noudattaen samoja laadintaperiaatteita kuin vuonna 2021.Tulevat uudet standardit, muutokset ja tulkinnat, jotka eiv\u00e4t olleet viel\u00e4 voimassa vuonna 2022IASB (International Accounting Standards Board)  julkaisee vuosittain uusia standardeja, muutoksia ja tulkintoja sek\u00e4 parannuksia jo julkaistuihin standar-deihin. N\u00e4iden julkaisujen merkityksellisyytt\u00e4 arvioi-daan Componentan liiketoiminnan ja taloudellisen aseman kannalta.Jo julkaistuilla, mutta ei viel\u00e4 voimassa olevilla IFRS-standardeilla tai IFRIC-tulkinnoilla ei odoteta olevan olennaista vaikutusta konserniin.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfChangesInAccountingPoliciesAccountingEstimatesAndErrorsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-31-3": {
   "value": "Sovelletut uudet standarditKonsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6s on laadittu noudattaen samoja laadintaperiaatteita kuin vuonna 2021.Tulevat uudet standardit, muutokset ja tulkinnat, jotka eiv\u00e4t olleet viel\u00e4 voimassa vuonna 2022IASB (International Accounting Standards Board)  julkaisee vuosittain uusia standardeja, muutoksia ja tulkintoja sek\u00e4 parannuksia jo julkaistuihin standar-deihin. N\u00e4iden julkaisujen merkityksellisyytt\u00e4 arvioi-daan Componentan liiketoiminnan ja taloudellisen aseman kannalta.Jo julkaistuilla, mutta ei viel\u00e4 voimassa olevilla IFRS-standardeilla tai IFRIC-tulkinnoilla ei odoteta olevan olennaista vaikutusta konserniin.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfChangesInAccountingPoliciesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-33-2": {
   "value": "Myyntituotot asiakassopimuksista, jakautuminen1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Tuloutusaika, Te20222021Tiettyn\u00e4 ajankohtana  109 087 87 254Ajan kuluessa 0 0Yhteens\u00e4 109 087 87 254Konsernin liikevaihto toimialoittain1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. %20222021Koneenrakennus 46 45Maatalouskoneet 31 28Mets\u00e4koneet 7 8Energiateollisuus 8 8Puolustusv\u00e4lineteollisuus 2 4Muut teollisuudenalat 6 7Yhteens\u00e4 100 100Konsernin liikevaihto asiakkaittainComponentalla on yksi merkitt\u00e4v\u00e4 asiakas, jonka osuus konsernin liikevaihdosta ylitt\u00e4\u00e4 10 %. Asiakkaan osuus konsernin liikevaihdosta on 26,7 % (25,0 %). 1 LiikevaihtoComponenta Oyj on kansainv\u00e4linen teknologiakonserni, joka on Suomen johtava kone-pajateollisuuden sopimusvalmistaja. Componentalla ja sen edelt\u00e4jill\u00e4 on yli 200-vuotinen kokemus metallink\u00e4sittelyst\u00e4, menetelm\u00e4suunnittelusta, tuotekehitysyhteisty\u00f6st\u00e4 ja eri valmistustekniikoista sek\u00e4 niiden kehitt\u00e4misest\u00e4. Konsernin operatiiviset toiminnot sijait-sevat Suomessa. Componentan teknologiaportfolio on laaja ja konserni valmistaa sek\u00e4 valettuja ja koneistettuja metallikomponentteja ett\u00e4 takeita, putkituotteita ja levyleikkeit\u00e4. Componentan liiketoimintamalli rakentuu pitk\u00e4aikaisille asiakassuhteille. Konsernin asiak-kaat ovat globaaleja kone- ja laitevalmistajia. Componentan tuotanto on keskittynyt palvele-maan asiakkaita joustavasti erityisesti lyhyiss\u00e4 ja keskisuurissa tuotantosarjoissa. Tuotanto-yksik\u00f6iden laaja tarjonta kattaa kokoluokat sadoista grammoista tuhansiin kiloihin, volyymit yksitt\u00e4iskappaleista kymmenien tuhansien sarjoihin sek\u00e4 monet eri materiaalivaihtoehdot.Konsernin liikevaihto markkina-alueittain1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Suomi 87 093 69 448Ruotsi 12 377 11 194Saksa 3 462 2 269Muu Eurooppa 5 234 3 873Muut maat 657 243Vuokratuotot 279 241Sis\u00e4iset er\u00e4t/eliminoinnit \u201316 \u201313Yhteens\u00e4 109 087 87 254Maakohtaisen myynnin maa m\u00e4\u00e4r\u00e4ytyy sen pohjalta, minne tavara tai palvelu on toimitettu.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfRevenueExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-33-3": {
   "value": "Myyntituotot asiakassopimuksista, jakautuminen1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Tuloutusaika, Te20222021Tiettyn\u00e4 ajankohtana  109 087 87 254Ajan kuluessa 0 0Yhteens\u00e4 109 087 87 254",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfRevenueFromContractsWithCustomersExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-36-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetTuloutusperiaateKonsernin liikevaihtovirrat muodostuvat tuotemyynnist\u00e4 ja palvelumyynnist\u00e4. P\u00e4\u00e4asialliset myyt\u00e4v\u00e4t tuotteet ovat koneistamattomia, koneistettuja ja maalattuja rautavalukompo-nentteja. Lis\u00e4ksi konserni tuottaa koneistuspalveluita asiakkaiden omille tuotteille. V\u00e4h\u00e4isi\u00e4 myyntituottoja saadaan toimisto- ja teollisuustilojen vuokrauksesta.Asiakkaille myyt\u00e4v\u00e4t tuotteet ja palvelut tuloutetaan tuotteiden luovutushetkell\u00e4, eli silloin kun m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta siirtyy asiakkaalle. M\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta siirtyy asiakkaalle, kun tavarat on toimi-tettu asiakkaan haluamaan paikkaan toimitusehtojen mukaisesti tai palvelu suoritettu. M\u00e4\u00e4-r\u00e4ysvallan siirtymisen j\u00e4lkeen asiakas voi itse ohjata tavaroiden k\u00e4ytt\u00f6\u00e4 ja saada olennaisen osan tavaran j\u00e4ljell\u00e4 olevasta hy\u00f6dyst\u00e4. K\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 asiakkaat k\u00e4ytt\u00e4v\u00e4t Componentan tuotteita omien tuotteidensa valmistamiseen, jolloin he kasvattavat omien tuotteidensa ar-voa. Componenta tulouttaa vuokratuotot tasaerin\u00e4 kuukausittain luovuttamalla vuokratilat asiakkaan k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n.Myyntituottoja kirjataan siihen m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n, eli siihen transaktiohintaan, josta on sovittu, mahdolliset alennukset huomioiden. Asiakkaat hyv\u00e4ksyv\u00e4t transaktiohinnat tarjouksien ja indeksien muutoksien mukaisesti maksamalla niit\u00e4 vastaavat laskut. Yhti\u00f6 hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4  k\u00e4yt\u00e4nn\u00f6n apukeinoa kun tavaroiden ja palveluiden luovuttamisen ja maksamisen ero on enint\u00e4\u00e4n vuoden pituinen. K\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 t\u00e4m\u00e4 tarkoittaa, ett\u00e4 yhti\u00f6 ei oikaise transak-tiohintaa merkitt\u00e4vien rahoituskomponenttien vaikutuksilla. Konsernilla ei ole sellaisia pitk\u00e4aikaisia sopimuksia, joissa aika, joka kuluu siit\u00e4, kun yhteis\u00f6 luovuttaa luvatun tavaran asiakkaalle siihen, kun asiakas maksaa kyseisest\u00e4 tavarasta, on yli yhden vuoden pituinen. T\u00e4st\u00e4 johtuen konsernissa ei muodostu suoritevelvoitteille merkitt\u00e4vi\u00e4 transaktiohintojen muutoksia. Konserniyhti\u00f6t tarjoavat hyvityst\u00e4 virheellisist\u00e4 tuotteista normaaleiden valmis-tajan vastuiden puitteissa, korvaamalla virheelliset tuotteet uusilla.Componenta esitt\u00e4\u00e4 liikevaihdossa asiakassopimuksista saadut myyntituotot v\u00e4lillisil-l\u00e4 veroilla v\u00e4hennettyn\u00e4. Componenta kirjaa myyntituoton, kun tai sit\u00e4 mukaa kuin se on t\u00e4ytt\u00e4nyt suoritevelvoitteen, luovuttamalla sovitut tavarat tai palvelut asiakkailleen. Componentalla suoritevelvoitteet t\u00e4ytet\u00e4\u00e4n yhten\u00e4 ajankohtana tai ajan kuluessa.Suuri osa Componentan asiakkaista ovat suuria vakavaraisia globaaleja yhti\u00f6it\u00e4. Odotet-tavissa olevien luottotappioiden m\u00e4\u00e4r\u00e4 n\u00e4ilt\u00e4 asiakkailta on v\u00e4h\u00e4inen. Luottotappiovaraus perustuu historiatietoon sek\u00e4 asiakaskohtaisiin selvityksiin.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForRecognitionOfRevenue",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-38-2": {
   "value": "2  Liiketoiminnan muut tuotot1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Vuokratuotot  38 44Pysyvien vastaavien myyntivoitot 23 23Liiketoiminnan muut tuotot 267 256Yhteens\u00e4 328 323Vuokratuotot, jotka sis\u00e4ltyv\u00e4t liikevaihtoon 279 241LaadintaperiaatteetLiiketoiminnan muihin tuottoihin kirjataan varsinaiseen liikevaihtoon kuulumattomat tuotot.1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Valmiiden ja keskener\u00e4isten tuotteiden varaston muutos 977 1 259Valmistus omaan k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n 78 26Aineet, tarvikkeet ja tavarat \u201346 809 \u201333 740Ulkopuoliset palvelut \u20137 166 \u20135 888Henkil\u00f6st\u00f6kulut \u201329 880 \u201328 429Vuokrat \u2013219 \u2013258J\u00e4te-, kiinteist\u00f6- ja kunnossapitokulut \u20133 657 \u20133 381Energia \u20137 435 \u20135 035Myynti ja markkinointi \u201332 \u201336IT-ohjelmat \u20132 066 \u20131 791Tuotantoty\u00f6kalut \u20132 308 \u20132 471Rahdit \u2013198 \u2013263Liiketoiminnan muut kulut \u20133 615 \u20132 612Liiketoiminnan kulut yhteens\u00e4 \u2013102 329 \u201382 618",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfOtherOperatingIncomeExpenseExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-38-3": {
   "value": "2  Liiketoiminnan muut tuotot1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Vuokratuotot  38 44Pysyvien vastaavien myyntivoitot 23 23Liiketoiminnan muut tuotot 267 256Yhteens\u00e4 328 323Vuokratuotot, jotka sis\u00e4ltyv\u00e4t liikevaihtoon 279 241LaadintaperiaatteetLiiketoiminnan muihin tuottoihin kirjataan varsinaiseen liikevaihtoon kuulumattomat tuotot.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfOtherOperatingIncomeExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-39-3": {
   "value": "1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Valmiiden ja keskener\u00e4isten tuotteiden varaston muutos 977 1 259Valmistus omaan k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n 78 26Aineet, tarvikkeet ja tavarat \u201346 809 \u201333 740Ulkopuoliset palvelut \u20137 166 \u20135 888Henkil\u00f6st\u00f6kulut \u201329 880 \u201328 429Vuokrat \u2013219 \u2013258J\u00e4te-, kiinteist\u00f6- ja kunnossapitokulut \u20133 657 \u20133 381Energia \u20137 435 \u20135 035Myynti ja markkinointi \u201332 \u201336IT-ohjelmat \u20132 066 \u20131 791Tuotantoty\u00f6kalut \u20132 308 \u20132 471Rahdit \u2013198 \u2013263Liiketoiminnan muut kulut \u20133 615 \u20132 612Liiketoiminnan kulut yhteens\u00e4 \u2013102 329 \u201382 618Tilintarkastuspalkkiot \u2013163 \u2013150Muut palkkiot* \u2013117 \u201310Tilintarkastajille maksetut palkkiot yhteens\u00e4, jatkuvat toiminnot \u2013280 \u2013160*  PricewaterhouseCoopers Oy:n suorittamat muut kuin tilintarkastuspalvelut Componenta-konserniin kuuluville yhti\u00f6ille tilikaudella 2022 olivat yhteens\u00e4 117 Te (10 Te). Tilikauden palvelut koostuivat lau-sunnoista ja muista palveluista.3  Liiketoiminnan kulut5  Tutkimus- ja kehitysmenotTe 2022 2021Tuloslaskelmaan sis\u00e4ltyy kuluksi kirjattuja tutkimus- ja kehitys-menoja \u2013 \u2013Tutkimus- ja kehitt\u00e4mismenoja ei ollut vuosina 2022 ja 2021, koska Componenta harjoittaa sopimusvalmistusliiketoimintaa, eik\u00e4 sill\u00e4 ole omia tuotteita. 6  Poistot ja arvonalenemiset1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021PoistotAineettomat hy\u00f6dykkeetIT-ohjelmat \u2013158 \u2013138Muut aineettomat hy\u00f6dykkeet \u2013384 \u2013354\u2013542 \u2013493Aineelliset hy\u00f6dykkeetRakennukset ja rakennelmat \u20131 840 \u20131 831Koneet ja kalusto* \u20133 140 \u20133 434Muut aineelliset hy\u00f6dykkeet \u20139 \u201310\u20134 988 \u20135 274Arvonmuutokset aineellisista hy\u00f6dykkeist\u00e4** 0 821Poistot ja arvonmuutokset yhteens\u00e4 \u20135 530 \u20134 946\u2002*  Tuotannolliset koneet ja kalusto -ryhm\u00e4ss\u00e4 sovelletaan kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteeseen perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4. Konsernin suunnitelman mukaiset normaaliin toiminta-asteeseen perustuvat poistot olivat -2,3 Me (-2,5 Me) ja kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteen mukainen oikaisu -0,5 Me (-0,4 Me).**  31.12.2021 on tehty IAS 16 -standardin mukainen aineellisten hy\u00f6dykkeiden uudelleenarvostus.  Uudelleenarvostus on perustunut ulkopuolisen arvioijan lausuntoon ja se on k\u00e4sitt\u00e4nyt kaksi kon-sernin erillist\u00e4 omaisuuser\u00e4\u00e4. Uudelleenarvostuksesta johtuvaa lis\u00e4yst\u00e4 on kirjattu toisesta omaisuu-ser\u00e4st\u00e4 tulosvaikutteisesti 821 Te. Omaisuuser\u00e4n kirja-arvo ennen uudelleenarvostusta on ollut 2 039 Te ja uudelleenarvostuksen j\u00e4lkeen 2 860 Te. Kyseiseen omaisuuser\u00e4\u00e4n on aiempina tilikausina kohdistunut tulosvaikutteisesti kirjattua arvonalennusta. Toisen omaisuuser\u00e4n uudelleenarvostuk-sesta on kirjattu laskennallisella verosaamisella netotettuna laajan tuloksen kautta arvonalennusta 198 Te. Vastaavalla m\u00e4\u00e4r\u00e4ll\u00e4 on purettu rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahastoa, johon aiempina tilikausina omaisuuser\u00e4st\u00e4 on kirjattu arvonlis\u00e4yst\u00e4. Omaisuuser\u00e4n kirja-arvo ennen uudelleenarvostusta on ollut 3 607 Te ja uudelleenarvostuksen j\u00e4lkeen 3 360 Te. Uudelleenarvostuk-sien j\u00e4lkeen 31.12.2021 oman p\u00e4\u00e4oman rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahasto on 382 Te. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfExpensesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-39-4": {
   "value": "1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Valmiiden ja keskener\u00e4isten tuotteiden varaston muutos 977 1 259Valmistus omaan k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n 78 26Aineet, tarvikkeet ja tavarat \u201346 809 \u201333 740Ulkopuoliset palvelut \u20137 166 \u20135 888Henkil\u00f6st\u00f6kulut \u201329 880 \u201328 429Vuokrat \u2013219 \u2013258J\u00e4te-, kiinteist\u00f6- ja kunnossapitokulut \u20133 657 \u20133 381Energia \u20137 435 \u20135 035Myynti ja markkinointi \u201332 \u201336IT-ohjelmat \u20132 066 \u20131 791Tuotantoty\u00f6kalut \u20132 308 \u20132 471Rahdit \u2013198 \u2013263Liiketoiminnan muut kulut \u20133 615 \u20132 612Liiketoiminnan kulut yhteens\u00e4 \u2013102 329 \u201382 6186  Poistot ja arvonalenemiset1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021PoistotAineettomat hy\u00f6dykkeetIT-ohjelmat \u2013158 \u2013138Muut aineettomat hy\u00f6dykkeet \u2013384 \u2013354\u2013542 \u2013493Aineelliset hy\u00f6dykkeetRakennukset ja rakennelmat \u20131 840 \u20131 831Koneet ja kalusto* \u20133 140 \u20133 434Muut aineelliset hy\u00f6dykkeet \u20139 \u201310\u20134 988 \u20135 274Arvonmuutokset aineellisista hy\u00f6dykkeist\u00e4** 0 821Poistot ja arvonmuutokset yhteens\u00e4 \u20135 530 \u20134 946\u2002*  Tuotannolliset koneet ja kalusto -ryhm\u00e4ss\u00e4 sovelletaan kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteeseen perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4. Konsernin suunnitelman mukaiset normaaliin toiminta-asteeseen perustuvat poistot olivat -2,3 Me (-2,5 Me) ja kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteen mukainen oikaisu -0,5 Me (-0,4 Me).**  31.12.2021 on tehty IAS 16 -standardin mukainen aineellisten hy\u00f6dykkeiden uudelleenarvostus.  Uudelleenarvostus on perustunut ulkopuolisen arvioijan lausuntoon ja se on k\u00e4sitt\u00e4nyt kaksi kon-sernin erillist\u00e4 omaisuuser\u00e4\u00e4. Uudelleenarvostuksesta johtuvaa lis\u00e4yst\u00e4 on kirjattu toisesta omaisuu-ser\u00e4st\u00e4 tulosvaikutteisesti 821 Te. Omaisuuser\u00e4n kirja-arvo ennen uudelleenarvostusta on ollut 2 039 Te ja uudelleenarvostuksen j\u00e4lkeen 2 860 Te. Kyseiseen omaisuuser\u00e4\u00e4n on aiempina tilikausina kohdistunut tulosvaikutteisesti kirjattua arvonalennusta. Toisen omaisuuser\u00e4n uudelleenarvostuk-sesta on kirjattu laskennallisella verosaamisella netotettuna laajan tuloksen kautta arvonalennusta 198 Te. Vastaavalla m\u00e4\u00e4r\u00e4ll\u00e4 on purettu rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahastoa, johon aiempina tilikausina omaisuuser\u00e4st\u00e4 on kirjattu arvonlis\u00e4yst\u00e4. Omaisuuser\u00e4n kirja-arvo ennen uudelleenarvostusta on ollut 3 607 Te ja uudelleenarvostuksen j\u00e4lkeen 3 360 Te. Uudelleenarvostuk-sien j\u00e4lkeen 31.12.2021 oman p\u00e4\u00e4oman rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahasto on 382 Te. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfExpensesByNatureExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-39-5": {
   "value": "1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Valmiiden ja keskener\u00e4isten tuotteiden varaston muutos 977 1 259Valmistus omaan k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n 78 26Aineet, tarvikkeet ja tavarat \u201346 809 \u201333 740Ulkopuoliset palvelut \u20137 166 \u20135 888Henkil\u00f6st\u00f6kulut \u201329 880 \u201328 429Vuokrat \u2013219 \u2013258J\u00e4te-, kiinteist\u00f6- ja kunnossapitokulut \u20133 657 \u20133 381Energia \u20137 435 \u20135 035Myynti ja markkinointi \u201332 \u201336IT-ohjelmat \u20132 066 \u20131 791Tuotantoty\u00f6kalut \u20132 308 \u20132 471Rahdit \u2013198 \u2013263Liiketoiminnan muut kulut \u20133 615 \u20132 612Liiketoiminnan kulut yhteens\u00e4 \u2013102 329 \u201382 618",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfCostOfSalesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-39-6": {
   "value": "1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Valmiiden ja keskener\u00e4isten tuotteiden varaston muutos 977 1 259Valmistus omaan k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n 78 26Aineet, tarvikkeet ja tavarat \u201346 809 \u201333 740Ulkopuoliset palvelut \u20137 166 \u20135 888Henkil\u00f6st\u00f6kulut \u201329 880 \u201328 429Vuokrat \u2013219 \u2013258J\u00e4te-, kiinteist\u00f6- ja kunnossapitokulut \u20133 657 \u20133 381Energia \u20137 435 \u20135 035Myynti ja markkinointi \u201332 \u201336IT-ohjelmat \u20132 066 \u20131 791Tuotantoty\u00f6kalut \u20132 308 \u20132 471Rahdit \u2013198 \u2013263Liiketoiminnan muut kulut \u20133 615 \u20132 612Liiketoiminnan kulut yhteens\u00e4 \u2013102 329 \u201382 618",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfOtherOperatingExpenseExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-40-3": {
   "value": "Tilintarkastuspalkkiot \u2013163 \u2013150Muut palkkiot* \u2013117 \u201310Tilintarkastajille maksetut palkkiot yhteens\u00e4, jatkuvat toiminnot \u2013280 \u2013160*  PricewaterhouseCoopers Oy:n suorittamat muut kuin tilintarkastuspalvelut Componenta-konserniin kuuluville yhti\u00f6ille tilikaudella 2022 olivat yhteens\u00e4 117 Te (10 Te). Tilikauden palvelut koostuivat lau-sunnoista ja muista palveluista.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfAuditorsRemunerationExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-43-2": {
   "value": "4 Henkil\u00f6st\u00f6kulut1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Henkil\u00f6st\u00f6kulutPalkat ja palkkiot \u201324 370 \u201323 607El\u00e4kekulut \u20133 887 \u20133 309Muut henkil\u00f6st\u00f6kulut \u20131 622 \u20131 517\u201329 880 \u201328 434Henkil\u00f6st\u00f6m\u00e4\u00e4r\u00e4 tilikauden aikana keskim\u00e4\u00e4rin ilman vuokraty\u00f6voimaa1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Konserni yhteens\u00e4 588 562Henkil\u00f6st\u00f6kulut sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t osakepohjaiseen kannustinj\u00e4rjestelm\u00e4\u00e4n liittyvi\u00e4 kuluja \u20130,1 Me (\u20130,3 Me).",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfInformationAboutEmployeesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-42-3": {
   "value": "5  Tutkimus- ja kehitysmenotTe 2022 2021Tuloslaskelmaan sis\u00e4ltyy kuluksi kirjattuja tutkimus- ja kehitys-menoja \u2013 \u2013Tutkimus- ja kehitt\u00e4mismenoja ei ollut vuosina 2022 ja 2021, koska Componenta harjoittaa sopimusvalmistusliiketoimintaa, eik\u00e4 sill\u00e4 ole omia tuotteita. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfResearchAndDevelopmentExpenseExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-45-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetTutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi. Tuotekehitysmenot kirjataan niin, ett\u00e4 uusien tuotteiden kehitt\u00e4mismenot aktivoidaan ja kirjataan kuluksi poistoina niiden talou-dellisen vaikutusajan kuluessa. Suunnitelman mukaan kyseess\u00e4 olevat menot poistetaan 5 vuodessa. Muilta osin konsernin v\u00e4h\u00e4iset tutkimus- ja kehitt\u00e4mismenot on kirjattu tilikau-den kuluksi.LaadintaperiaatteetSuunnitelman mukaiset poistot, pois lukien tuotantokoneet ja -kalusto, on laskettu taloudelli-sen vaikutusajan perusteella alkuper\u00e4isest\u00e4 hankintamenosta tasapoistoina. Tuotantokonei-den ja -kaluston kohdalla k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n suoriteyksik\u00f6ihin perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4, jossa poistojen m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustuu tuotantokoneilla ja -kalustolla aikaansaatuun tuotokseen. Suorite-yksik\u00f6ihin perustuva menetelm\u00e4 kuvaa tarkemmin, erityisesti kun kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteet muuttuvat nopeasti, tuotantokoneiden ja -kaluston tosiasiallista taloudellista kulumista kuin tasapoistomenetelm\u00e4. Arvioidut hy\u00f6dykeryhm\u00e4kohtaiset taloudelliset vaikutusajat ovat seu-raavat:kehitt\u00e4mismenot  5 vuottaaineettomat oikeudet  3\u201310 vuottamuut aineettomat hy\u00f6dykkeet   3\u201320 vuottarakennukset ja rakennelmat  25\u2013 40 vuottait-laitteet  3\u20135 vuottamuut koneet ja kalusto  5\u201325 vuottamuut aineelliset hy\u00f6dykkeet  3\u201310 vuotta.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForExpensesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-45-4": {
   "value": "LaadintaperiaatteetTutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi. Tuotekehitysmenot kirjataan niin, ett\u00e4 uusien tuotteiden kehitt\u00e4mismenot aktivoidaan ja kirjataan kuluksi poistoina niiden talou-dellisen vaikutusajan kuluessa. Suunnitelman mukaan kyseess\u00e4 olevat menot poistetaan 5 vuodessa. Muilta osin konsernin v\u00e4h\u00e4iset tutkimus- ja kehitt\u00e4mismenot on kirjattu tilikau-den kuluksi.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForResearchAndDevelopmentExpenseExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-44-4": {
   "value": "6  Poistot ja arvonalenemiset1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021PoistotAineettomat hy\u00f6dykkeetIT-ohjelmat \u2013158 \u2013138Muut aineettomat hy\u00f6dykkeet \u2013384 \u2013354\u2013542 \u2013493Aineelliset hy\u00f6dykkeetRakennukset ja rakennelmat \u20131 840 \u20131 831Koneet ja kalusto* \u20133 140 \u20133 434Muut aineelliset hy\u00f6dykkeet \u20139 \u201310\u20134 988 \u20135 274Arvonmuutokset aineellisista hy\u00f6dykkeist\u00e4** 0 821Poistot ja arvonmuutokset yhteens\u00e4 \u20135 530 \u20134 946\u2002*  Tuotannolliset koneet ja kalusto -ryhm\u00e4ss\u00e4 sovelletaan kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteeseen perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4. Konsernin suunnitelman mukaiset normaaliin toiminta-asteeseen perustuvat poistot olivat -2,3 Me (-2,5 Me) ja kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteen mukainen oikaisu -0,5 Me (-0,4 Me).**  31.12.2021 on tehty IAS 16 -standardin mukainen aineellisten hy\u00f6dykkeiden uudelleenarvostus.  Uudelleenarvostus on perustunut ulkopuolisen arvioijan lausuntoon ja se on k\u00e4sitt\u00e4nyt kaksi kon-sernin erillist\u00e4 omaisuuser\u00e4\u00e4. Uudelleenarvostuksesta johtuvaa lis\u00e4yst\u00e4 on kirjattu toisesta omaisuu-ser\u00e4st\u00e4 tulosvaikutteisesti 821 Te. Omaisuuser\u00e4n kirja-arvo ennen uudelleenarvostusta on ollut 2 039 Te ja uudelleenarvostuksen j\u00e4lkeen 2 860 Te. Kyseiseen omaisuuser\u00e4\u00e4n on aiempina tilikausina kohdistunut tulosvaikutteisesti kirjattua arvonalennusta. Toisen omaisuuser\u00e4n uudelleenarvostuk-sesta on kirjattu laskennallisella verosaamisella netotettuna laajan tuloksen kautta arvonalennusta 198 Te. Vastaavalla m\u00e4\u00e4r\u00e4ll\u00e4 on purettu rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahastoa, johon aiempina tilikausina omaisuuser\u00e4st\u00e4 on kirjattu arvonlis\u00e4yst\u00e4. Omaisuuser\u00e4n kirja-arvo ennen uudelleenarvostusta on ollut 3 607 Te ja uudelleenarvostuksen j\u00e4lkeen 3 360 Te. Uudelleenarvostuk-sien j\u00e4lkeen 31.12.2021 oman p\u00e4\u00e4oman rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahasto on 382 Te. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfDepreciationAndAmortisationExpenseExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-46-4": {
   "value": "LaadintaperiaatteetSuunnitelman mukaiset poistot, pois lukien tuotantokoneet ja -kalusto, on laskettu taloudelli-sen vaikutusajan perusteella alkuper\u00e4isest\u00e4 hankintamenosta tasapoistoina. Tuotantokonei-den ja -kaluston kohdalla k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n suoriteyksik\u00f6ihin perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4, jossa poistojen m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustuu tuotantokoneilla ja -kalustolla aikaansaatuun tuotokseen. Suorite-yksik\u00f6ihin perustuva menetelm\u00e4 kuvaa tarkemmin, erityisesti kun kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteet muuttuvat nopeasti, tuotantokoneiden ja -kaluston tosiasiallista taloudellista kulumista kuin tasapoistomenetelm\u00e4. Arvioidut hy\u00f6dykeryhm\u00e4kohtaiset taloudelliset vaikutusajat ovat seu-raavat:kehitt\u00e4mismenot  5 vuottaaineettomat oikeudet  3\u201310 vuottamuut aineettomat hy\u00f6dykkeet   3\u201320 vuottarakennukset ja rakennelmat  25\u2013 40 vuottait-laitteet  3\u20135 vuottamuut koneet ja kalusto  5\u201325 vuottamuut aineelliset hy\u00f6dykkeet  3\u201310 vuotta.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForDepreciationExpenseExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-47-2": {
   "value": "7  Rahoitustuotot ja -kulut1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Muut korkotuotot 3 1Muut rahoitustuotot* 1 1 156Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavien rahoitusvelkojen efektiiviset korkokulut \u2013650 \u2013595Korkokulut vuokrasopimuksista \u2013482 \u2013490Muut palkkiokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavis-ta rahoitusveloista \u2013325 \u2013340Myytyjen laskusaatavien korko- ja palkkiokulut \u2013209 \u2013151Rahoitustuotot ja -kulut yhteens\u00e4 \u20131 662 \u2013418* Muut rahoitustuotot vuonna 2021 koostuvat saneerausvelkojen maksuista realisoituneista tuotoista.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfFinanceIncomeExpenseExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-47-3": {
   "value": "7  Rahoitustuotot ja -kulut1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Muut korkotuotot 3 1Muut rahoitustuotot* 1 1 156Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavien rahoitusvelkojen efektiiviset korkokulut \u2013650 \u2013595Korkokulut vuokrasopimuksista \u2013482 \u2013490Muut palkkiokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavis-ta rahoitusveloista \u2013325 \u2013340Myytyjen laskusaatavien korko- ja palkkiokulut \u2013209 \u2013151Rahoitustuotot ja -kulut yhteens\u00e4 \u20131 662 \u2013418* Muut rahoitustuotot vuonna 2021 koostuvat saneerausvelkojen maksuista realisoituneista tuotoista.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfFinanceIncomeExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-47-4": {
   "value": "7  Rahoitustuotot ja -kulut1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Muut korkotuotot 3 1Muut rahoitustuotot* 1 1 156Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavien rahoitusvelkojen efektiiviset korkokulut \u2013650 \u2013595Korkokulut vuokrasopimuksista \u2013482 \u2013490Muut palkkiokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavis-ta rahoitusveloista \u2013325 \u2013340Myytyjen laskusaatavien korko- ja palkkiokulut \u2013209 \u2013151Rahoitustuotot ja -kulut yhteens\u00e4 \u20131 662 \u2013418* Muut rahoitustuotot vuonna 2021 koostuvat saneerausvelkojen maksuista realisoituneista tuotoista.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfFinanceCostExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-47-5": {
   "value": "7  Rahoitustuotot ja -kulut1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Muut korkotuotot 3 1Muut rahoitustuotot* 1 1 156Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavien rahoitusvelkojen efektiiviset korkokulut \u2013650 \u2013595Korkokulut vuokrasopimuksista \u2013482 \u2013490Muut palkkiokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavis-ta rahoitusveloista \u2013325 \u2013340Myytyjen laskusaatavien korko- ja palkkiokulut \u2013209 \u2013151Rahoitustuotot ja -kulut yhteens\u00e4 \u20131 662 \u2013418* Muut rahoitustuotot vuonna 2021 koostuvat saneerausvelkojen maksuista realisoituneista tuotoista.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfInterestExpenseExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-48-2": {
   "value": "8 Tuloverot1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021TuloverotLaskennalliset verot (ks. liite 16) 158 0Tuloverot yhteens\u00e4 158 0Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan verokannalla 20,0 % laskettujen verojen v\u00e4linen t\u00e4sm\u00e4ytyslaskelma1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Tulos ennen veroja \u2013107 \u2013405Verot laskettuna kotimaan verokannalla 21 81Verovapaat tulot   49 0V\u00e4hennyskelvottomat kulut \u2013100 \u201392Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset  verotuksellisista tappioista 1 \u2013Muut er\u00e4t 186 11Verot yhteens\u00e4 158 0",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfIncomeTaxExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-49-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetTuloveroihin sis\u00e4ltyv\u00e4t konserniyhti\u00f6iden tilikauden tuloksia vastaavat verot kunkin yhti\u00f6n kotipaikan verolains\u00e4\u00e4d\u00e4nn\u00f6n perusteella. Taseeseen sis\u00e4ltyv\u00e4t laskennalliset verovelat kokonaisuudessaan ja laskennalliset verosaamiset arvioidun todenn\u00e4k\u00f6isen hy\u00f6dyn suurui-sena. Laskennallinen verovelka tai verosaaminen lasketaan kaikista kirjanpidon ja verotuk-sen v\u00e4lisist\u00e4 v\u00e4liaikaisista eroista tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 voimassaolevaa verokantaa k\u00e4ytt\u00e4en. Tulevat verokannan muutokset huomioidaan siin\u00e4 vaiheessa, kun ne ovat k\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 varmistuneet.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForIncomeTaxExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-50-2": {
   "value": "9  Osakekohtainen tulos1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Konserni20222021Emoyhti\u00f6n osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto, 1 000 e 52 \u2013405Osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4n painotettu keskiarvo tilikauden aikana,  1 000 kpl 9 579 9 493Laimentamaton osakekohtainen tulos, e 0,01 \u20130,04Osakeoptioiden ja osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n laimennusvaikutus, 1 000 kpl149 149Osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4n painotettu keskiarvo tilikauden aikana, 1 000 kpl9 727 9 641Laimennettu osakekohtainen tulos, e* 0,01 \u20130,04*  Osakeoptioilla ja osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4ll\u00e4 ei ole laimentavaa vaikutusta, kun yhti\u00f6n tilikauden tulos on tappiollinen ja t\u00e4ll\u00f6in niit\u00e4 ei ole otettu huomioon laimennettua osakekohtaista tulosta laskettaessa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfEarningsPerShareExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-51-3": {
   "value": "Laadintaperiaatteet Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhti\u00f6n osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4n painote-tulla keskiarvolla. Laimennetun osakekohtaisen tuloksen laskemisessa on otettu huomioon osakeoptioiden ja osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n laimentava vaikutus.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForEarningsPerShareExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-52-2": {
   "value": "10 Aineettomat hy\u00f6dykkeetTe 2022 2021Aineettomat oikeudetHankintameno 1.1. 1 859 1 859Hankintameno 31.12. 1 859 1 859Kertyneet poistot 1.1. \u20131 591 \u20131 591Kertyneet poistot 31.12. \u20131 591 \u20131 591Tasearvo 31.12. 268 268Te 2022 2021IT-ohjelmatHankintameno 1.1. 5 737 5 490Lis\u00e4ykset  \u2013 63Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  19 184Hankintameno 31.12. 5 755 5 737Kertyneet poistot 1.1. \u20135 112 \u20134 978Tilikauden poistot \u2013153 \u2013134Kertyneet poistot 31.12. \u20135 265 \u20135 112Tasearvo 31.12. 490 625Te 2022 2021Muut aineettomat hy\u00f6dykkeetHankintameno 1.1. 12 763 12 683Lis\u00e4ykset  425 5Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  287 75Hankintameno 31.12. 13 475 12 763Kertyneet poistot 1.1. -11 860 -11 501Tilikauden poistot -389 -359Kertyneet poistot 31.12. -12 249 -11 860Tasearvo 31.12. 1 226 903Te 2022 2021Ennakkomaksut ja keskener\u00e4iset hankinnatHankintameno 1.1. 0 79Tasearvo 31.12. 0 0Aineettomat hy\u00f6dykkeet yhteens\u00e4 1 985 1 796Tilikauden investoinnit aineettomiin hy\u00f6dykkeisiin olivat yhteens\u00e4 0,4 Me (0,1 Me).11 LiikearvoTe 31.12.2022 31.12.2021Hankintameno 1.1. 3 225 3 225Tasearvo 31.12. 3 225 3 225Liikearvon kohdistaminenLiikearvo kohdistetaan rahavirtaa tuottaville yksik\u00f6ille (CGU).  Arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistettu niille rahavirtaa tuottavien yksik\u00f6iden ryhmille, joiden odote-taan hy\u00f6tyv\u00e4n niist\u00e4 liiketoimintojen yhdist\u00e4misist\u00e4, joista liikearvot ovat syntyneet. Liikear-voa on kohdistettu yhdelle CGU:lle, joka muodostuu Componenta Manufacturing Oy:st\u00e4 ja joka vastaa 100 % koko liikearvosta.ArvonalentumistestausComponentan arvonalentumistestauksessa k\u00e4ytetyt merkitt\u00e4vimm\u00e4t olettamat ovat myyn-nin kasvu, liiketulos, tulevat investointitarpeet sek\u00e4 diskonttokorko. Kasvu- ja kannattavuus-olettamat perustuvat l\u00e4hivuosien liikevaihdon kasvuun ja kulurakenteen hallintaan. Johto perustaa l\u00e4hivuosien liikevaihdon kasvun hallituksen hyv\u00e4ksym\u00e4\u00e4n strategiaan ja budjettiin sek\u00e4 k\u00e4ytett\u00e4viss\u00e4 oleviin ulkoisiin l\u00e4hteisiin, eli jo olemassa olevien asiakkaiden kanssa so-vittuihin kauppoihin. Laskelmissa on k\u00e4ytetty rahavirtaennusteita viidelt\u00e4 vuodelta. T\u00e4m\u00e4n j\u00e4lkeen ennustetut rahavirrat extrapoloidaan k\u00e4ytt\u00e4en 0,0 %n kasvuvauhtia.  Diskonttokoron m\u00e4\u00e4ritt\u00e4misess\u00e4 k\u00e4ytetyt parametrit, riskit\u00f6n korko, riskikerroin (beta) sek\u00e4 riskipreemio, perustuvat markkinoilta saataviin tietoihin. Yhti\u00f6n herkkyysanalyysin mukaan jokseenkin mahdollinen muutos miss\u00e4 tahansa keskei-sess\u00e4 oletuksessa aiheuttaa tilanteen, jossa testattavan yksik\u00f6n kirjanpitoarvo ylitt\u00e4\u00e4 kerry-tett\u00e4viss\u00e4 olevan raham\u00e4\u00e4r\u00e4n ja johtaa arvonalentumiseen.Arvonalentumistestauksessa kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 ylitti 0,8 Me testattavan  yksik\u00f6n kirjanpitoarvon. Yhti\u00f6n herkkyysanalyysin mukaan 13,7% tai sit\u00e4 korkeampi diskont-tokorko ennen veroja johtaisi yksik\u00f6n kirjanpitoarvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 korkeampaan  arvoon ja t\u00e4m\u00e4n my\u00f6t\u00e4 arvonalennustarpeen syntymiseen. Kohtalainen negatiivinen muutos muissa keskeisiss\u00e4 oletuksissa johtaisi my\u00f6s arvonalennustarpeen syntymiseen.Yhti\u00f6n analyysin mukaan liikearvoon ei sis\u00e4lly sellaisia Ukrainan tilanteeseen liittyvi\u00e4 tai ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, jotka aiheuttaisivat arvonalennustarpeita.Arvonalentumistestaus suoritettiin 30.9.2022. Keskeiset oletukset5 vuoden J\u00e4\u00e4nn\u00f6s- 2022keskiarvoarvoK\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  13,3 % 13,3 %Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuennuste 0,0 % 0,0 %Liiketulos 6,0 % 7,2 %Investointitarpeet, Te 2 560 3 700Myynin kasvuolettama 5,3 % 0,0 %5 vuoden J\u00e4\u00e4nn\u00f6s- 2021keskiarvoarvoK\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  8,5 % 8,5 %Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuennuste 0,0 % 0,0 %Liiketulos 6,3 % 9,9 %Investointitarpeet, Te 4 000 3 900Myynnin kasvuolettama 7,2 % 0,0 %Edell\u00e4 mainituista keskeisist\u00e4 oletuksista k\u00e4ytetyt arvot on m\u00e4\u00e4ritetty seuraavasti:Oletus L\u00e4hestymistapa arvoja m\u00e4\u00e4ritett\u00e4ess\u00e4K\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  Kuvastavat erityisi\u00e4 riskej\u00e4, jotka liittyv\u00e4t siihen markkinaan jossa toimitaan.Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuen-T\u00e4m\u00e4 on painotettu keskim\u00e4\u00e4r\u00e4inen kasvuvauh-nusteti, jota on k\u00e4ytetty ekstrapoloitaessa rahavirtoja budjettien kattaman ajanjakson j\u00e4lkeiselle ajalle. Kasvuvauhdissa on noudatettu  varovaisuuden periaatetta. Liiketulos Perustuu aiemmin toteutuneisiin tuloksiin ja johdon odotuksiin tulevaisuudesta sek\u00e4 konsernin kulura-kenteeseen.Investointitarpeet Arvio perustuu johdon kokemukseen aiemmasta to-teumasta sek\u00e4 suunniteltuihin uudistamismenoihin. N\u00e4ist\u00e4 menoista ei ole k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmissa oletet-tu aiheutuvan lis\u00e4tuottoja tai kustannuss\u00e4\u00e4st\u00f6j\u00e4.Myynnin kasvuolettama Viiden vuoden ennustejakson keskim\u00e4\u00e4r\u00e4inen vuotuinen kasvuvauhti, joka perustuu toimialan senhetkisiin kehityssuuntiin ja asiakkaiden kanssa k\u00e4ytyihin keskusteluihin sek\u00e4 sopimuksiin. My\u00f6s pitk\u00e4n aikav\u00e4lin inflaatioennusteet on huomioitu.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfIntangibleAssetsAndGoodwillExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-52-3": {
   "value": "10 Aineettomat hy\u00f6dykkeetTe 2022 2021Aineettomat oikeudetHankintameno 1.1. 1 859 1 859Hankintameno 31.12. 1 859 1 859Kertyneet poistot 1.1. \u20131 591 \u20131 591Kertyneet poistot 31.12. \u20131 591 \u20131 591Tasearvo 31.12. 268 268Te 2022 2021IT-ohjelmatHankintameno 1.1. 5 737 5 490Lis\u00e4ykset  \u2013 63Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  19 184Hankintameno 31.12. 5 755 5 737Kertyneet poistot 1.1. \u20135 112 \u20134 978Tilikauden poistot \u2013153 \u2013134Kertyneet poistot 31.12. \u20135 265 \u20135 112Tasearvo 31.12. 490 625Te 2022 2021Muut aineettomat hy\u00f6dykkeetHankintameno 1.1. 12 763 12 683Lis\u00e4ykset  425 5Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  287 75Hankintameno 31.12. 13 475 12 763Kertyneet poistot 1.1. -11 860 -11 501Tilikauden poistot -389 -359Kertyneet poistot 31.12. -12 249 -11 860Tasearvo 31.12. 1 226 903Te 2022 2021Ennakkomaksut ja keskener\u00e4iset hankinnatHankintameno 1.1. 0 79Tasearvo 31.12. 0 0Aineettomat hy\u00f6dykkeet yhteens\u00e4 1 985 1 796Tilikauden investoinnit aineettomiin hy\u00f6dykkeisiin olivat yhteens\u00e4 0,4 Me (0,1 Me).",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfIntangibleAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-54-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetAineettomat hy\u00f6dykkeet sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t l\u00e4hinn\u00e4 it-ohjelmia. Aineettomat hy\u00f6dykkeet, joilla on ra-jallinen taloudellinen vaikutusaika, kirjataan suunnitelman mukaisina tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Aineettomia hy\u00f6dykkeit\u00e4, joilla on rajoittamaton vaikutusaika, ei ole konsernissa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForIntangibleAssetsOtherThanGoodwillExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-55-3": {
   "value": "11 LiikearvoTe 31.12.2022 31.12.2021Hankintameno 1.1. 3 225 3 225Tasearvo 31.12. 3 225 3 225Liikearvon kohdistaminenLiikearvo kohdistetaan rahavirtaa tuottaville yksik\u00f6ille (CGU).  Arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistettu niille rahavirtaa tuottavien yksik\u00f6iden ryhmille, joiden odote-taan hy\u00f6tyv\u00e4n niist\u00e4 liiketoimintojen yhdist\u00e4misist\u00e4, joista liikearvot ovat syntyneet. Liikear-voa on kohdistettu yhdelle CGU:lle, joka muodostuu Componenta Manufacturing Oy:st\u00e4 ja joka vastaa 100 % koko liikearvosta.ArvonalentumistestausComponentan arvonalentumistestauksessa k\u00e4ytetyt merkitt\u00e4vimm\u00e4t olettamat ovat myyn-nin kasvu, liiketulos, tulevat investointitarpeet sek\u00e4 diskonttokorko. Kasvu- ja kannattavuus-olettamat perustuvat l\u00e4hivuosien liikevaihdon kasvuun ja kulurakenteen hallintaan. Johto perustaa l\u00e4hivuosien liikevaihdon kasvun hallituksen hyv\u00e4ksym\u00e4\u00e4n strategiaan ja budjettiin sek\u00e4 k\u00e4ytett\u00e4viss\u00e4 oleviin ulkoisiin l\u00e4hteisiin, eli jo olemassa olevien asiakkaiden kanssa so-vittuihin kauppoihin. Laskelmissa on k\u00e4ytetty rahavirtaennusteita viidelt\u00e4 vuodelta. T\u00e4m\u00e4n j\u00e4lkeen ennustetut rahavirrat extrapoloidaan k\u00e4ytt\u00e4en 0,0 %n kasvuvauhtia.  Diskonttokoron m\u00e4\u00e4ritt\u00e4misess\u00e4 k\u00e4ytetyt parametrit, riskit\u00f6n korko, riskikerroin (beta) sek\u00e4 riskipreemio, perustuvat markkinoilta saataviin tietoihin. Yhti\u00f6n herkkyysanalyysin mukaan jokseenkin mahdollinen muutos miss\u00e4 tahansa keskei-sess\u00e4 oletuksessa aiheuttaa tilanteen, jossa testattavan yksik\u00f6n kirjanpitoarvo ylitt\u00e4\u00e4 kerry-tett\u00e4viss\u00e4 olevan raham\u00e4\u00e4r\u00e4n ja johtaa arvonalentumiseen.Arvonalentumistestauksessa kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 ylitti 0,8 Me testattavan  yksik\u00f6n kirjanpitoarvon. Yhti\u00f6n herkkyysanalyysin mukaan 13,7% tai sit\u00e4 korkeampi diskont-tokorko ennen veroja johtaisi yksik\u00f6n kirjanpitoarvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 korkeampaan  arvoon ja t\u00e4m\u00e4n my\u00f6t\u00e4 arvonalennustarpeen syntymiseen. Kohtalainen negatiivinen muutos muissa keskeisiss\u00e4 oletuksissa johtaisi my\u00f6s arvonalennustarpeen syntymiseen.Yhti\u00f6n analyysin mukaan liikearvoon ei sis\u00e4lly sellaisia Ukrainan tilanteeseen liittyvi\u00e4 tai ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, jotka aiheuttaisivat arvonalennustarpeita.Arvonalentumistestaus suoritettiin 30.9.2022. Keskeiset oletukset5 vuoden J\u00e4\u00e4nn\u00f6s- 2022keskiarvoarvoK\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  13,3 % 13,3 %Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuennuste 0,0 % 0,0 %Liiketulos 6,0 % 7,2 %Investointitarpeet, Te 2 560 3 700Myynin kasvuolettama 5,3 % 0,0 %5 vuoden J\u00e4\u00e4nn\u00f6s- 2021keskiarvoarvoK\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  8,5 % 8,5 %Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuennuste 0,0 % 0,0 %Liiketulos 6,3 % 9,9 %Investointitarpeet, Te 4 000 3 900Myynnin kasvuolettama 7,2 % 0,0 %Edell\u00e4 mainituista keskeisist\u00e4 oletuksista k\u00e4ytetyt arvot on m\u00e4\u00e4ritetty seuraavasti:Oletus L\u00e4hestymistapa arvoja m\u00e4\u00e4ritett\u00e4ess\u00e4K\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  Kuvastavat erityisi\u00e4 riskej\u00e4, jotka liittyv\u00e4t siihen markkinaan jossa toimitaan.Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuen-T\u00e4m\u00e4 on painotettu keskim\u00e4\u00e4r\u00e4inen kasvuvauh-nusteti, jota on k\u00e4ytetty ekstrapoloitaessa rahavirtoja budjettien kattaman ajanjakson j\u00e4lkeiselle ajalle. Kasvuvauhdissa on noudatettu  varovaisuuden periaatetta. Liiketulos Perustuu aiemmin toteutuneisiin tuloksiin ja johdon odotuksiin tulevaisuudesta sek\u00e4 konsernin kulura-kenteeseen.Investointitarpeet Arvio perustuu johdon kokemukseen aiemmasta to-teumasta sek\u00e4 suunniteltuihin uudistamismenoihin. N\u00e4ist\u00e4 menoista ei ole k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmissa oletet-tu aiheutuvan lis\u00e4tuottoja tai kustannuss\u00e4\u00e4st\u00f6j\u00e4.Myynnin kasvuolettama Viiden vuoden ennustejakson keskim\u00e4\u00e4r\u00e4inen vuotuinen kasvuvauhti, joka perustuu toimialan senhetkisiin kehityssuuntiin ja asiakkaiden kanssa k\u00e4ytyihin keskusteluihin sek\u00e4 sopimuksiin. My\u00f6s pitk\u00e4n aikav\u00e4lin inflaatioennusteet on huomioitu.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfGoodwillExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-56-4": {
   "value": "ArvonalentumistestausComponentan arvonalentumistestauksessa k\u00e4ytetyt merkitt\u00e4vimm\u00e4t olettamat ovat myyn-nin kasvu, liiketulos, tulevat investointitarpeet sek\u00e4 diskonttokorko. Kasvu- ja kannattavuus-olettamat perustuvat l\u00e4hivuosien liikevaihdon kasvuun ja kulurakenteen hallintaan. Johto perustaa l\u00e4hivuosien liikevaihdon kasvun hallituksen hyv\u00e4ksym\u00e4\u00e4n strategiaan ja budjettiin sek\u00e4 k\u00e4ytett\u00e4viss\u00e4 oleviin ulkoisiin l\u00e4hteisiin, eli jo olemassa olevien asiakkaiden kanssa so-vittuihin kauppoihin. Laskelmissa on k\u00e4ytetty rahavirtaennusteita viidelt\u00e4 vuodelta. T\u00e4m\u00e4n j\u00e4lkeen ennustetut rahavirrat extrapoloidaan k\u00e4ytt\u00e4en 0,0 %n kasvuvauhtia.  Diskonttokoron m\u00e4\u00e4ritt\u00e4misess\u00e4 k\u00e4ytetyt parametrit, riskit\u00f6n korko, riskikerroin (beta) sek\u00e4 riskipreemio, perustuvat markkinoilta saataviin tietoihin. Yhti\u00f6n herkkyysanalyysin mukaan jokseenkin mahdollinen muutos miss\u00e4 tahansa keskei-sess\u00e4 oletuksessa aiheuttaa tilanteen, jossa testattavan yksik\u00f6n kirjanpitoarvo ylitt\u00e4\u00e4 kerry-tett\u00e4viss\u00e4 olevan raham\u00e4\u00e4r\u00e4n ja johtaa arvonalentumiseen.Arvonalentumistestauksessa kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 ylitti 0,8 Me testattavan  yksik\u00f6n kirjanpitoarvon. Yhti\u00f6n herkkyysanalyysin mukaan 13,7% tai sit\u00e4 korkeampi diskont-tokorko ennen veroja johtaisi yksik\u00f6n kirjanpitoarvon kerrytett\u00e4viss\u00e4 olevaa raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 korkeampaan  arvoon ja t\u00e4m\u00e4n my\u00f6t\u00e4 arvonalennustarpeen syntymiseen. Kohtalainen negatiivinen muutos muissa keskeisiss\u00e4 oletuksissa johtaisi my\u00f6s arvonalennustarpeen syntymiseen.Yhti\u00f6n analyysin mukaan liikearvoon ei sis\u00e4lly sellaisia Ukrainan tilanteeseen liittyvi\u00e4 tai ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, jotka aiheuttaisivat arvonalennustarpeita.Arvonalentumistestaus suoritettiin 30.9.2022. Keskeiset oletukset5 vuoden J\u00e4\u00e4nn\u00f6s- 2022keskiarvoarvoK\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  13,3 % 13,3 %Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuennuste 0,0 % 0,0 %Liiketulos 6,0 % 7,2 %Investointitarpeet, Te 2 560 3 700Myynin kasvuolettama 5,3 % 0,0 %5 vuoden J\u00e4\u00e4nn\u00f6s- 2021keskiarvoarvoK\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  8,5 % 8,5 %Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuennuste 0,0 % 0,0 %Liiketulos 6,3 % 9,9 %Investointitarpeet, Te 4 000 3 900Myynnin kasvuolettama 7,2 % 0,0 %Edell\u00e4 mainituista keskeisist\u00e4 oletuksista k\u00e4ytetyt arvot on m\u00e4\u00e4ritetty seuraavasti:Oletus L\u00e4hestymistapa arvoja m\u00e4\u00e4ritett\u00e4ess\u00e4K\u00e4ytetty diskonttokorko ennen veroja  Kuvastavat erityisi\u00e4 riskej\u00e4, jotka liittyv\u00e4t siihen markkinaan jossa toimitaan.Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin liikevaihdon kasvuen-T\u00e4m\u00e4 on painotettu keskim\u00e4\u00e4r\u00e4inen kasvuvauh-nusteti, jota on k\u00e4ytetty ekstrapoloitaessa rahavirtoja budjettien kattaman ajanjakson j\u00e4lkeiselle ajalle. Kasvuvauhdissa on noudatettu  varovaisuuden periaatetta. Liiketulos Perustuu aiemmin toteutuneisiin tuloksiin ja johdon odotuksiin tulevaisuudesta sek\u00e4 konsernin kulura-kenteeseen.Investointitarpeet Arvio perustuu johdon kokemukseen aiemmasta to-teumasta sek\u00e4 suunniteltuihin uudistamismenoihin. N\u00e4ist\u00e4 menoista ei ole k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmissa oletet-tu aiheutuvan lis\u00e4tuottoja tai kustannuss\u00e4\u00e4st\u00f6j\u00e4.Myynnin kasvuolettama Viiden vuoden ennustejakson keskim\u00e4\u00e4r\u00e4inen vuotuinen kasvuvauhti, joka perustuu toimialan senhetkisiin kehityssuuntiin ja asiakkaiden kanssa k\u00e4ytyihin keskusteluihin sek\u00e4 sopimuksiin. My\u00f6s pitk\u00e4n aikav\u00e4lin inflaatioennusteet on huomioitu.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfImpairmentOfAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-60-5": {
   "value": "LaadintaperiaatteetHankinnat k\u00e4sitell\u00e4\u00e4n hankintamenetelm\u00e4n mukaan. Liikearvo vastaa sit\u00e4 osaa hankinta-menosta, joka ylitt\u00e4\u00e4 hankitun yrityksen yksil\u00f6it\u00e4viss\u00e4 olevien varojen ja velkojen nettom\u00e4\u00e4-r\u00e4isen k\u00e4yv\u00e4n arvon hankinta-ajankohtana. Liikearvoa syntyy p\u00e4\u00e4asiassa yrityskaupoissa ja se kuvastaa hankitun markkinaosuuden, liiketoimintaosaamisen ja syntyneiden synergia-hy\u00f6tyjen arvoa. Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta.Liikearvon kirjanpitoarvoa arvioidaan konsernissa vuosittain tai useammin mik\u00e4li esiintyy viitteit\u00e4 mahdollisesta arvonalentumisesta. Liikearvo kohdistetaan sille rahavirtaa tuottaval-le yksik\u00f6lle (CGU), joka on konsernissa tunnistettu. CGU:n kerrytett\u00e4viss\u00e4 oleva raham\u00e4\u00e4r\u00e4 lasketaan k\u00e4ytt\u00f6arvolaskelmien perusteella, jossa rahavirtaperusteinen k\u00e4ytt\u00f6arvo m\u00e4\u00e4ri-tell\u00e4\u00e4n laskemalla ennustettujen rahavirtojen diskontattu nykyarvo. Laskelmissa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4 diskonttokorko perustuu p\u00e4\u00e4oman keskim\u00e4\u00e4r\u00e4iseen kustannukseen (WACC). WACC kuvas-taa markkinoiden k\u00e4sityst\u00e4 rahan aika-arvosta sek\u00e4 Componentan liiketoimintaan liittyvist\u00e4 riskeist\u00e4. Laskelmien mahdolliset arvonalentumiset kirjataan tuloslaskelmaan, eik\u00e4 niit\u00e4 palauteta. Testauksessa k\u00e4ytetyt ennusteet perustuvat johdon arvioihin. N\u00e4ihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riski\u00e4 ja ep\u00e4varmuutta, ja n\u00e4in ollen on mahdollista, ett\u00e4 olosuhteiden muuttuessa johdon arviot ja ennusteet muuttuvat, mik\u00e4 voi vaikuttaa omaisuuserien kerry-tett\u00e4viss\u00e4 olevaan raham\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForBusinessCombinationsAndGoodwillExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-59-2": {
   "value": "12 Aineelliset hy\u00f6dykkeetTe 2022 2021Maa- ja vesialueetHankintameno 1.1. 805 805Tasearvo 31.12. 805 805Te 2022 2021Rakennukset ja rakennelmatHankintameno 1.1. 26 268 25 676Lis\u00e4ykset  118 18V\u00e4hennykset \u201344 \u2013Rakennusten arvonmuutos* \u2013 574Hankintameno 31.12. 26 342 26 268Kertyneet poistot 1.1. \u201320 787 \u201320 346Tilikauden poistot ja alaskirjaukset \u2013438 \u2013441Kertyneet poistot 31.12. \u201321 225 \u201320 787Tasearvo 31.12. 5 117 5 481Te 2022 2021Rakennukset ja rakennelmat, k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuushy\u00f6dykkeetHankintameno 1.1. 12 149 10 933Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  1 197 1 216Hankintameno 31.12. 13 346 12 149Kertyneet poistot 1.1. \u20134 262 \u20132 871Tilikauden poistot ja alaskirjaukset  \u20131 408 \u20131 391Kertyneet poistot 31.12. \u20135 670 \u20134 262Tasearvo 31.12. 7 676 7 887Te 2022 2021Koneet ja kalustoHankintameno 1.1. 86 913 86 362Lis\u00e4ykset  651 \u2013V\u00e4hennykset \u20139 \u201366Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  877 617Hankintameno 31.12. 88 432 86 913Kertyneet poistot 1.1. \u201374 737 \u201371 890Tilikauden poistot ja alaskirjaukset  \u20132 615 \u20132 846Kertyneet poistot 31.12. \u201377 352 \u201374 737Tasearvo 31.12. 11 080 12 176Te 2022 2021Koneet ja kalusto, k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuushy\u00f6dykkeetHankintameno 1.1. 6 267 6 196Lis\u00e4ykset  1 176 66Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  29 5Hankintameno 31.12. 7 473 6 267Kertyneet poistot 1.1. \u20135 140 \u20134 538Tilikauden poistot ja alaskirjaukset  \u2013525 \u2013601Kertyneet poistot 31.12. \u20135 664 \u20135 140Tasearvo 31.12. 1 809 1 128Te 2022 2021Muut aineelliset hy\u00f6dykkeetHankintameno 1.1. 569 606Lis\u00e4ykset  \u2013 10Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  \u2013 \u201346Hankintameno 31.12. 569 569Kertyneet poistot 1.1. \u201388 \u201379Tilikauden poistot ja alaskirjaukset  \u20132 \u201310Kertyneet poistot 31.12. \u201390 \u201388Tasearvo 31.12. 479 481AINEELLISET HY\u00d6DYKKEET YHTEENS\u00c4 27 296 28 332*  Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laadintaperiaatteissa annetaan lis\u00e4tietoja maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutosten k\u00e4sittelyst\u00e4. Konsernitilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksen laadintaperiaatteiden mukaan maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutoksia tarkastellaan 3\u20135 vuoden v\u00e4lein. Vuonna 2021 tehtiin koko konsernin kattava arvonmuutosk\u00e4sittely, jonka my\u00f6t\u00e4 konsernin aineellisten hy\u00f6dykkeiden er\u00e4n rakennukset ja rakennelmat arvoa korotettiin nettona 574 Te. Arvostukset perustuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti tuottoar-vomenetelm\u00e4\u00e4n. Kiinteist\u00f6jen arvostuksen luotettavuus luokitellaan tasolle 3, eli kyseisille p\u00e4\u00e4osin teollisuuskiinteist\u00f6ille ei ole aktiivista markkinaa eik\u00e4 hintaa voi johtaa todennettavissa olevista mark-kinatiedoista. Arvostus perustuu tuottoarvomenetelm\u00e4\u00e4n ja k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edellytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa.Koneet ja kalusto -ryhm\u00e4ss\u00e4 siirrot erien v\u00e4lill\u00e4 kohtaan sis\u00e4ltyy Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laitehankinnan rahoitusj\u00e4rjestelyyn liittyv\u00e4 netotusvaikutus -457 Te. Vastaavasti konsernitaseen pitk\u00e4aikaisiin velkoihin sis\u00e4ltyy -457 Te netotusvaikutus. Laitteen hankin-tamenoa on oikaistu laitteen hankintaan liittyv\u00e4n velan maksujen diskonttovaikutuksella. Diskonttokorkona on k\u00e4ytetty 6,3 % ja laina-aika on 11 vuotta. Tilikauden investoinnit aineellisiin hy\u00f6dykkeisiin olivat yhteens\u00e4 3,2 Me (1,2 Me).",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfPropertyPlantAndEquipmentExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-62-2": {
   "value": "Te 2022 2021Ennakkomaksut ja keskener\u00e4iset hankinnatHankintameno 1.1. 374 392Lis\u00e4ykset  1 247 1 154V\u00e4hennykset \u2013 \u20136Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4  \u20131 290 \u20131 166Tasearvo 31.12. 331 374",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfPrepaymentsAndOtherAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-64-2": {
   "value": "K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuushy\u00f6dykkeiden muutoksetTe 2022 2021Hankintameno 1.1. 9 015 9 721Lis\u00e4ykset 1 176 66Siirrot erien v\u00e4lill\u00e4 1 226 1 221Poistot \u20131 933 \u20131 992Kirjanpitoarvo 31.12. 9 484 9 015Componentan olennaisimmat k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t koostuvat tuotantolaitteista, tuo-tanto- ja toimistotiloista. Osaan vuokrasopimuksista liittyy uusimis- tai jatkamisoptio, joka huomioidaan vuokra-ajassa, mik\u00e4li on kohtuullisen varmaa, ett\u00e4 kyseinen optio k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n. Tuotanto- ja toimistotilojen vuokrasopimukset ovat p\u00e4\u00e4osin toistaiseksi voimassa olevia vuokrasopimuksia. Konsernissa on arvioitu, ett\u00e4 toistaiseksi voimassaolevat vuokrasopi-mukset tulevat olemaan voimassa keskim\u00e4\u00e4rin 7 vuotta. Arvio perustuu kokemukseen vastaavista vuokrasopimuksista ja -kohteista sek\u00e4 yhti\u00f6n strategiaan.Konserni vuokralleantajanaKonserni on antanut muutaman toimitilan vuokralle ulkopuolisille tahoille, joiden vuotuinen tuotto on konsernin n\u00e4k\u00f6kulmasta ep\u00e4olennainen. Konserni k\u00e4sittelee n\u00e4m\u00e4 vuokrasopi-mukset operatiivisina vuokrasopimuksina. Vuokraajalle ei siirry vuokrakohteeseen liittyvi\u00e4 olennaisia hy\u00f6tyj\u00e4 ja riskej\u00e4.Vuokrasopimusten perusteella saatavat v\u00e4himm\u00e4isvuokrat er\u00e4\u00e4ntyv\u00e4t seuraavastiTe 31.12.2022 31.12.2021Yhden vuoden kuluessa 309 267Yli vuoden ja enint\u00e4\u00e4n viiden vuoden kuluessa 1 234 1 068Yhteens\u00e4 1 543 1 33526 VuokrasopimusvelatTe 2022 2021Arvo 1.1. 9 135 9 390Lis\u00e4ykset vuokrasopimusvelkoihin 2 713 1 315V\u00e4hennykset vuokrasopimusvelkoihin \u2013344 \u201334Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut \u20131 542 \u20131 536Arvo 31.12. 9 962 9 135Vuokrasopimusvelkojen jaottelu pitk\u00e4aikaisiin ja lyhytaikaisiin velkoihin on esitetty liitteess\u00e4 23. Vuokralleottajan lis\u00e4lainan koron painotettu keskiarvo, jota sovellettiin vuokrasopimus-velkoihin oli 2,5 %.Konsernin tuloslaskelmaan kirjatut vuokrasopimuksista johtuvat er\u00e4t1.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Poistot k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuserist\u00e4 \u20131 951 \u20131 986Korkokulut vuokrasopimusveloista \u2013482 \u2013490Kulut arvoltaan v\u00e4h\u00e4isist\u00e4 vuokratuista omaisuuserist\u00e4  sek\u00e4 lyhytaikaisista vuokrasopimuksista \u2013219 \u2013258Vuokratuotot ulkopuolisilta 306 271Yhteens\u00e4 \u20132 345 \u20132 463",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfLeasesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-66-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetAineelliset k\u00e4ytt\u00f6omaisuushy\u00f6dykkeet on kirjattu taseeseen alkuper\u00e4iseen hankinta-menoon v\u00e4hennettyn\u00e4 suunnitelman mukaisilla poistoilla ja arvonalentumisilla lukuun ottamatta maa-alueita, rakennuksia ja rakennelmia. Hankintamenoon luetaan hy\u00f6dykkeen hankinnasta v\u00e4litt\u00f6m\u00e4sti aiheutuneet menot. Hankitun yhti\u00f6n vastaanotettavat aineelliset hy\u00f6dykkeet arvostetaan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon.Componenta k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 IAS 16 -standardin sallimaa uudelleenarvostusmallia, jonka mukaan maa-alueet, rakennukset ja rakennelmat kirjataan k\u00e4ypiin arvoihin, jotka perustuvat riippu-mattomien arvioijien tekemiin arvioihin ja joista rakennusten osalta on v\u00e4hennetty uudel-leenarvostuksen j\u00e4lkeiset poistot. Maa- ja vesialueista ei tehd\u00e4 poistoja. Arvonm\u00e4\u00e4ritykset tehd\u00e4\u00e4n riitt\u00e4v\u00e4n s\u00e4\u00e4nn\u00f6llisesti niin, ettei uudelleenarvostetun omaisuuser\u00e4n k\u00e4yp\u00e4 arvo poikkea olennaisesti sen kirjanpitoarvosta. Uudelleenarvostettavien omaisuuserien arvon-m\u00e4\u00e4ritykset laaditaan v\u00e4hint\u00e4\u00e4n 5 vuoden v\u00e4lein. Arvonm\u00e4\u00e4ritykset tehd\u00e4\u00e4n kuitenkin t\u00e4t\u00e4 useammin, mik\u00e4li tiedossa on arvostukseen mahdollisesti vaikuttavia olennaisia muutoksia. Arvonm\u00e4\u00e4ritykset on tehty riippumattomien p\u00e4tevien ulkopuolisten arvioitsijoiden toimesta Suomessa kunkin arvioitsijan oman sis\u00e4isen prosessin ja kyseiselle arvostuskohteelle par-haaksi katsotun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekonomisten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markkinainformaatioista ja p\u00e4\u00e4tyen perustellun mallin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen toden-n\u00e4k\u00f6isin parhaiten tuottava k\u00e4ytt\u00f6 ja arvostusmallit, joissa k\u00e4ytetyt sy\u00f6tt\u00f6tiedot kuvaavat kunkin taloudellisen ymp\u00e4rist\u00f6n tosiseikkoja ja olosuhteita (kuten vuokrausastetta, yll\u00e4-pitokuluja, sijaintia, toteutuneita kauppoja samalla alueella). K\u00e4ytt\u00f6omaisuuserien uudel-leenarvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n tuottoarvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteist\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramarkkinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteutuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hintoja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuottoarvomenetelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perustuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan markkinavuokriin. Arvostuksen luotetta-vuus luokitellaan tasolle 3, johon kuuluvat p\u00e4\u00e4osin teollisuuskiinteist\u00f6t, joille ei ole aktiivista markkinaa eik\u00e4 hintaa voi johtaa todennettavissa olevista markkinatiedoista. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edellytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten rakennusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4varmuutta. Vuoden 2021 aikana yhti\u00f6n Suomessa sijaitsevista uudelleenarvostettavista omaisuuserist\u00e4 on laadittu arvonm\u00e4\u00e4ritykset, joiden mukaiset kirjaukset on tehty omaisuuserien arvoihin. Arvioinnissa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ritellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointiarvoa.Kertyneet poistot eliminoidaan uudelleenarvostusta teht\u00e4ess\u00e4 omaisuuser\u00e4n bruttokirjan-pitoa vastaan ja nettom\u00e4\u00e4r\u00e4 oikaistaan vastaamaan omaisuuser\u00e4n uudelleenarvostukseen perustuvaa arvoa. Maa-alueiden, rakennusten ja rakennelmien uudelleenarvostuksesta johtuvat kirjanpitoarvojen lis\u00e4ykset kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja esitet\u00e4\u00e4n omas-sa p\u00e4\u00e4omassa muissa rahastoissa. V\u00e4hennykset, jotka kumoavat samasta omaisuuser\u00e4st\u00e4 aiemmin kirjattuja arvonkorotuksia, kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja v\u00e4hennet\u00e4\u00e4n omasta p\u00e4\u00e4omasta muista rahastoista, ja kaikki muut v\u00e4hennykset merkit\u00e4\u00e4n tuloslas-kelmaan. Uudelleenarvostettuun kirjanpitoarvoon perustuvan, tuloslaskelmaan merkityn poiston ja omaisuuser\u00e4n alkuper\u00e4iseen hankintamenoon perustuvan poiston v\u00e4linen erotus siirret\u00e4\u00e4n vuosittain muista rahastoista kertyneisiin voittovaroihin.Kunnossapito- ja korjausmenot kirjataan yleens\u00e4 tilikauden kuluksi. Suuret perusparannus-menot aktivoidaan ja poistetaan vaikutusaikanaan, mik\u00e4li on todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 konsernille koituu taloudellista hy\u00f6ty\u00e4 kyseisist\u00e4 menoista. Tuotantokoneiston varaosat, varakalusto ja huoltotarvikkeet esitet\u00e4\u00e4n aineellisina hy\u00f6dykkein\u00e4 silloin, kun ne ovat aineellisten k\u00e4ytt\u00f6-omaisuushy\u00f6dykkeiden m\u00e4\u00e4ritelm\u00e4n mukaisia. Muussa tapauksessa t\u00e4llaiset hy\u00f6dykkeet luokitellaan vaihto-omaisuudeksi. Asennuksen j\u00e4lkeinen poistoaika on p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti 3 vuotta.Suunnitelman mukaiset poistot, pois lukien tuotantokoneet ja -kalusto, on laskettu talou-dellisen vaikutusajan perusteella alkuper\u00e4isest\u00e4 hankintamenosta tasapoistoina. Tuotanto-koneiden ja -kaluston kohdalla k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n suoriteyksik\u00f6ihin perustuvaa poistomenetelm\u00e4\u00e4, jossa poistojen m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustuu tuotantokoneilla ja -kalustolla aikaansaatuun tuotokseen. Suoriteyksik\u00f6ihin perustuva menetelm\u00e4 kuvaa tarkemmin, erityisesti kun kapasiteetin k\u00e4ytt\u00f6asteet muuttuvat nopeasti, tuotantokoneiden ja -kaluston tosiasiallista taloudellista kulumista kuin tasapoistomenetelm\u00e4. Arvioidut hy\u00f6dykeryhm\u00e4kohtaiset taloudelliset vaiku-tusajat ovat seuraavat:rakennukset ja rakennelmat  25\u201340 vuottaatk-laitteet   3\u20135 vuottamuut koneet ja kalusto   5\u201325 vuottamuut aineelliset hy\u00f6dykkeet   3\u201310 vuotta.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForPropertyPlantAndEquipmentExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-68-3": {
   "value": "K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4tComponenta soveltaa IFRS 16-standardia, jonka mukaan taseeseen kirjataan omaisuuse-r\u00e4 (k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4) ja vuokrien maksamista koskeva rahoitusvelka (kts liite 23). Componenta arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus vai sis\u00e4ltyyk\u00f6 siihen vuokrasopimus. Sopimus on vuokrasopimus tai osa vuokrasopimusta, mik\u00e4li sopimus antaa oikeuden k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 sopimuksen kohteena olevaa omaisuuser\u00e4\u00e4 tiettyn\u00e4 ajanjaksona vastiketta vastaan. Vuokrasopimuksen k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4 aktivoidaan kun vuokrasopimus alkaa.  K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t arvostetaan hankintamenoon, joka sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 vuokrasopimusvelan alkuper\u00e4isen m\u00e4\u00e4r\u00e4n oikaistuna aloitusp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 tai aikaisemmin maksetuilla vuokramaksuilla.   K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t poistetaan tasapoistomenetelm\u00e4ll\u00e4 sopimuksen alkamisp\u00e4iv\u00e4st\u00e4 joko k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4n taloudellisen vaikutusajan p\u00e4\u00e4t-tymiseen tai vuokrakauden loppuun menness\u00e4, sen mukaan kumpi n\u00e4ist\u00e4 on lyhyempi. Lis\u00e4k-si k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4\u00e4 oikaistaan tietyill\u00e4 vuokrasopimusvelan uudelleenarvostuksilla. K\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t testataan arvonalentumisen varalta IAS 36 -standardin mukaisesti.Componenta on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4 standardin sallimia apukeinoja eik\u00e4 sovella standardia vuokrasopimuksiin, joissa kohdeomaisuuser\u00e4 on arvoltaan v\u00e4h\u00e4inen, vaan kirjaa vuokrat kuluiksi vuokra-ajalle. Arvoltaan v\u00e4h\u00e4isi\u00e4 kohdeomaisuuseri\u00e4 ovat p\u00e4\u00e4asiassa IT- ja toimisto-laitteet. Lis\u00e4ksi yhti\u00f6 k\u00e4sittelee alle 12 kuukauden pituisia vuokrasopimuksia lyhytaikaisina vuokrasopimuksina sek\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 yht\u00e4 diskonttokorkoa ominaispiirteilt\u00e4\u00e4n samankaltaisista vuokrasopimuksista koostuvaan salkkuun.LaadintaperiaatteetComponenta arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus vai si-s\u00e4ltyyk\u00f6 siihen vuokrasopimus. Sopimus on vuokrasopimus tai osa vuokrasopimusta, mik\u00e4li sopimus antaa oikeuden k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 sopimuksen kohteena olevaa omaisuuser\u00e4\u00e4 tiettyn\u00e4 ajan-jaksona vastiketta vastaan. Vuokrasopimusvelat kirjataan kun vuokrasopimus alkaa. Velat arvostetaan sopimuksen alkamisp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 maksamattomien vuokrien nykyarvoon diskontat-tuna konsernin lis\u00e4luoton korolla. Vuokra-aika on se ajanjakso, jonka aikana sopimusta ei voi purkaa, mukaan lukien jatkamisoptioon liittyv\u00e4t ajanjaksot, jos on kohtuullisen varmaa, ett\u00e4 optio tullaan hy\u00f6dynt\u00e4m\u00e4\u00e4n ja p\u00e4\u00e4tt\u00e4misoptioon liittyv\u00e4t ajanjaksot, jos on kohtuullisen varmaa, ettei optiota tulla hy\u00f6dynt\u00e4m\u00e4\u00e4n. Toistaiseksi voimassa olevien sopimusten osalta johto arvioi tulevaa vuokra-aikaa ja k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4t ja velat kirjataan taseeseen t\u00e4m\u00e4n arvion pohjalta. Johto p\u00e4ivitt\u00e4\u00e4 arviotaan vuosinelj\u00e4nneksitt\u00e4in.Maksettavat vuokrat jaetaan rahoitusmenoon ja velan v\u00e4hennykseen. Vuokrasopimusve-lat  m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n uudelleen mik\u00e4li tulevat vuokranmaksuer\u00e4t muuttuvat indeksi- tai korko-muutoksen takia tai kun konsernin arvio mahdollisen jatko-option k\u00e4yt\u00f6st\u00e4 muuttuu. Mik\u00e4li vuokrasopimusvelka m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n uudelleen, oikaistaan k\u00e4ytt\u00f6oikeusomaisuuser\u00e4n kirjan-pitoarvoa vastaavasti. Componenta on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt hy\u00f6dynt\u00e4\u00e4 standardin sallimia apukeinoja eik\u00e4 sovella standardia vuokrasopimuksiin, joissa kohdeomaisuuser\u00e4 on arvoltaan v\u00e4h\u00e4inen, vaan kirjaa vuokrat kuluiksi vuokra-ajalle. Arvoltaan v\u00e4h\u00e4isi\u00e4 kohdeomaisuuseri\u00e4 ovat p\u00e4\u00e4asiassa IT- ja toimisto-laitteet. Lis\u00e4ksi yhti\u00f6 k\u00e4sittelee alle 12 kuukauden pituisia vuokrasopimuksia lyhytaikaisina vuokrasopimuksina sek\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 yht\u00e4 diskonttokorkoa ominaispiirteilt\u00e4\u00e4n samankaltaisiin vuokrasopimuksiin koostuvaan salkkuun.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForLeasesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-71-2": {
   "value": "13 Vaihto-omaisuusTe 31.12.2022 31.12.2021Aineet ja tarvikkeet 4 677 4 441Keskener\u00e4iset tuotteet 3 197 2 416Valmiit tuotteet/tavarat 2 773 2 603Muu vaihto-omaisuus 2 517 2 281Ennakkomaksut 95 446Vaihto-omaisuus yhteens\u00e4 13 259 12 187Muu vaihto-omaisuus koostuu p\u00e4\u00e4osin malleista, kiinnittimist\u00e4, ty\u00f6kaluista ja varaosista.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfInventoriesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-73-2": {
   "value": "14 Myyntisaamiset Te 31.12.2022 31.12.2021Myyntisaamiset 2 455 2 795Yhteens\u00e4 2 455 2 795Sopimuksiin perustuvien omaisuuserien muutokset on eritelty liitteess\u00e4 1.Myyntisaamisten valuuttajakauma% 31.12.2022 31.12.2021EUR 100 100Yhteens\u00e4 100 100Myyntisaamisten ik\u00e4jakaumaAvoimet myyntisaamiset er\u00e4\u00e4ntyv\u00e4t seuraavasti31.12.2022 31.12.2021Myynti- Tappiota koskeva Myynti- Tappiota koskeva Tesaamisetv\u00e4hennyser\u00e4saamisetv\u00e4hennyser\u00e4Er\u00e4\u00e4ntym\u00e4tt\u00f6m\u00e4t 2 012 1 913Er\u00e4\u00e4ntyneetalle 1 kk 536 7821\u20133 kk 47 1083\u20136 kk \u201338 3yli 6 kk 22 124 86 98Yhteens\u00e4 2 579 124 2 892 98",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfTradeAndOtherReceivablesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-74-2": {
   "value": "AsiakasluottoriskitComponentan luottoriski liittyy asiakasaataviin, jotka ovat myyntisaamisia toimitetuista tuotteista. Konserniyhti\u00f6t vastaavat ensisijaisesti omista asiakassaataviin liittyvist\u00e4 riskeist\u00e4. Konsernin rahoitus ohjeistaa ja valvoo luottoriskien hallintaa, ja arvioi asiakkaiden luottokel-poisuutta ja kyky\u00e4 suoriutua maksuvelvoitteistaan. Konsernin luottoriskipositiota pienen-net\u00e4\u00e4n myym\u00e4ll\u00e4 asiakaslaskusaatavia rahoitusyhti\u00f6lle ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien m\u00e4\u00e4r\u00e4 tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 oli 10,8 Me (8,1 Me). My\u00f6s ajan kuluessa tuloutet-taviin asiakassopimuksiin liittyy luottoriski\u00e4, mutta niiden merkitys konsernissa on ep\u00e4-olennainen. Asiakassaatavien perint\u00e4\u00e4 toteutetaan konsernin perint\u00e4politiikan mukaisesti.  Myyntisaamisten luottotappiovaraus on arvioitu saamisten laadun ja ik\u00e4\u00e4ntymisen perus-teella suhteuttamalla asiakassaatavat asiakkaan edellisten 12 kuukauden maksuk\u00e4ytt\u00e4y-tymisen perusteella tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 avoinna olevaan saatavaan. Componenta soveltaa IFRS 9-standardin odotettujen luottotappioiden mallia arvioidessaan ep\u00e4varmoja saatavia.  Monet asiakkaista ovat pitk\u00e4aikaisia, vakavaraisia yhti\u00f6it\u00e4, mutta yksitt\u00e4istapauksissa ja uusien, ennalta tuntemattomien asiakkuuksien kohdalla k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n luottotietoyhti\u00f6iden maksuk\u00e4ytt\u00e4ytymiseen ja vakavaraisuuteen liittyvi\u00e4 raportteja luottop\u00e4\u00e4t\u00f6sten tukena.  ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfCreditRiskExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-77-2": {
   "value": "Luottotappiot ja luottotappiovaraus tilikaudella olivat yhteens\u00e4 -0,1 Me (-0,1 Me). Componenta Castings Oy kirjasi 0,1 Me (0,1 Me) luottotappioihin yli vuoden vanhoja ep\u00e4-varmoja saatavia, joihin liittyy asiakasreklamaatioita. Konsernin luottotappioriski oli 2,9 Me (2,9 Me). Luottotappioriski kattaa kaikki lyhytaikaiset saamiset lukuun ottamatta vero- ja korkosaamisia. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfAllowanceForCreditLossesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-76-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetMyyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyist\u00e4 tuotteista tai tuotetuista palveluista. Muut saamiset ovat sopimuksiin perustuvia omaisuuseri\u00e4, siirtosaamisia sek\u00e4 rahoitusvaroja, joihin liittyv\u00e4t maksut ovat kiinteit\u00e4 tai m\u00e4\u00e4ritett\u00e4viss\u00e4 olevia ja joita ei noteerata toimivilla markkinoilla. Myyntisaamiset ja muut saamiset luokitellaan lyhytaikaisiksi varoiksi, jos niist\u00e4 odotetaan saatavan maksu yhden vuoden kuluessa. Muussa tapauksessa ne esitet\u00e4\u00e4n pitk\u00e4aikaisina varoina. Odotettavissa olevat luottotappiot arvioidaan ja kirjataan myyntisaamisten ik\u00e4analyysin mukaisesti luokit-teluun perustuen. Lis\u00e4ksi huomioidaan historiatietoa sek\u00e4 tuntemusta asiakkaiden maksu-k\u00e4ytt\u00e4ytymisest\u00e4. Muutokset ep\u00e4varmojen saatavien luottotappioissa kirjataan tuloslaskel-maan kuluksi.Componenta ei p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti laskuta myyntej\u00e4 ennakkoon. Tilauskanta k\u00e4sitt\u00e4\u00e4 asiakkail-le vahvistetut kahden seuraavan kuukauden tilaukset.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForTradeAndOtherReceivablesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-76-4": {
   "value": "LaadintaperiaatteetMyyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyist\u00e4 tuotteista tai tuotetuista palveluista. Muut saamiset ovat sopimuksiin perustuvia omaisuuseri\u00e4, siirtosaamisia sek\u00e4 rahoitusvaroja, joihin liittyv\u00e4t maksut ovat kiinteit\u00e4 tai m\u00e4\u00e4ritett\u00e4viss\u00e4 olevia ja joita ei noteerata toimivilla markkinoilla. Myyntisaamiset ja muut saamiset luokitellaan lyhytaikaisiksi varoiksi, jos niist\u00e4 odotetaan saatavan maksu yhden vuoden kuluessa. Muussa tapauksessa ne esitet\u00e4\u00e4n pitk\u00e4aikaisina varoina. Odotettavissa olevat luottotappiot arvioidaan ja kirjataan myyntisaamisten ik\u00e4analyysin mukaisesti luokit-teluun perustuen. Lis\u00e4ksi huomioidaan historiatietoa sek\u00e4 tuntemusta asiakkaiden maksu-k\u00e4ytt\u00e4ytymisest\u00e4. Muutokset ep\u00e4varmojen saatavien luottotappioissa kirjataan tuloslaskel-maan kuluksi.Componenta ei p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti laskuta myyntej\u00e4 ennakkoon. Tilauskanta k\u00e4sitt\u00e4\u00e4 asiakkail-le vahvistetut kahden seuraavan kuukauden tilaukset.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForLoansAndReceivablesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-78-4": {
   "value": "Componentan johto on arvioinut myyntisaamisten kuranttiutta COVID-19-pandemian vai-kutusten n\u00e4k\u00f6kulmasta. Johto on arvioinut tilannetta sek\u00e4 oman toimialan ett\u00e4 yleisen talo-udellisen tilanteen kannalta. Lis\u00e4ksi johto on keskustellut asiakkaittensa kanssa ja arvioinut tilannetta ja pandemian vaikutuksia heid\u00e4n n\u00e4k\u00f6kulmasta. Suoritettu arviointi ei johtanut olennaisiin muutoksiin myyntisaamisten arvostuksessa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForImpairmentOfFinancialAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-80-2": {
   "value": "15 Muut lyhytaikaiset saamiset ja siirtosaamiset Te 31.12.2022 31.12.2021Lainasaamiset  3 3Siirtosaamiset 1 194 1 215Arvonlis\u00e4verosaamiset 0 4Muut saamiset 293 143Yhteens\u00e4 1 491 1 365Siirtosaamiset sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4asiassa jo maksettuja jaksotettuja suoriteperusteella seuraavalle tilikaudelle kuuluvia kuluja.SiirtosaamisetTe 31.12.2022 31.12.2021Energiavero 16 59Henkil\u00f6st\u00f6 91 131Vakuutus 92 105Muut siirtosaamiset 994 919Yhteens\u00e4 1 194 1 215Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittainJaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2022, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 8 600 8 600Myyntisaamiset 2 455 2 455Rahoitusvarat yhteens\u00e4 11 145 11 145Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 527Vuokrasopimusvelat 8 323 8 323Muut lainat 0 0Ostovelat ja saadut ennakot 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 909Vuokrasopimusvelat 1 639 1 639Muut lainat 20 20Ostovelat ja saadut ennakot 10 511 10 511Rahoitusvelat yhteens\u00e4 14 155 9 962 24 117Jaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2021, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 5 231 5 231Myyntisaamiset 2 795 2 795Rahoitusvarat yhteens\u00e4 8 116 8 116Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 466 1 466Vuokrasopimusvelat 7 652 7 652Muut lainat 19 19Ostovelat ja saadut ennakot* 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 247 1 247Vuokrasopimusvelat 1 483 1 483Muut lainat 78 78Ostovelat ja saadut ennakot 7 668 7 668Rahoitusvelat yhteens\u00e4 10 666 9 135 19 801Rahoitusvarojen ja -velkojen k\u00e4yv\u00e4t arvot vastaavat olennaisin osin niiden kirjanpitoarvoa.*  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista ja saaduista ennakoista on v\u00e4hennetty verottajan  COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfOtherAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-80-3": {
   "value": "15 Muut lyhytaikaiset saamiset ja siirtosaamiset Te 31.12.2022 31.12.2021Lainasaamiset  3 3Siirtosaamiset 1 194 1 215Arvonlis\u00e4verosaamiset 0 4Muut saamiset 293 143Yhteens\u00e4 1 491 1 365Siirtosaamiset sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4asiassa jo maksettuja jaksotettuja suoriteperusteella seuraavalle tilikaudelle kuuluvia kuluja.SiirtosaamisetTe 31.12.2022 31.12.2021Energiavero 16 59Henkil\u00f6st\u00f6 91 131Vakuutus 92 105Muut siirtosaamiset 994 919Yhteens\u00e4 1 194 1 215",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfOtherCurrentAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-81-2": {
   "value": "16 Laskennalliset verosaamiset ja -velatLaskennallisten verojen muutokset vuoden 2022 aikanaTe 1.1.2022 Kirjattu tuloslaskelmaan Kirjattu omaan p\u00e4\u00e4omaan 31.12.2022Laskennalliset verosaamisetMuut er\u00e4t 1 575 16 1 591Yhteens\u00e4 1 575 16 1 591Netotus laskennallisten verovelkojen kanssa \u20131 575 \u201316 \u20131 591Yhteens\u00e4 0 0 0Vuonna 2022 laskennallisia verosaatavia kirjattiin 0,0 Me.Te 1.1.2022 Kirjattu tulos-laskelmaan Kirjattu omaan p\u00e4\u00e4omaan 31.12.2022Laskennalliset verovelatAineellisten hy\u00f6dykkeiden arvostaminen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n  arvoon liiketoimintojen yhdist\u00e4misess\u00e4  281 \u201329 252Nopeutetut poistot 55 55Rakennusten ja maa-alueiden arvonkorotukset 164 0 164Vuokrasopimukset \u201318 \u201370 \u201388Muut er\u00e4t 1 308 \u201343 1 265Yhteens\u00e4 1 790 \u2013142 1 648Netotus laskennallisten verosaamisten kanssa \u20131 575 \u201316 \u20131 591Yhteens\u00e4 214 \u2013158 56Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2021 aikanaTe 1.1.2021 Kirjattu tulos-laskelmaan Kirjattu omaan p\u00e4\u00e4omaan 31.12.2021Laskennalliset verosaamisetMuut er\u00e4t 1 511 8 56 1 575Yhteens\u00e4 1 511 8 56 1 575Netotus laskennallisten verovelkojen kanssa \u20131 511 \u20138 \u201356 \u20131 575Yhteens\u00e4 0 0 0 0Vuonna 2021 laskennallisia verosaatavia kirjattiin 0,1 Me.Te 1.1.2021 Kirjattu tulos-laskelmaan Kirjattu omaan p\u00e4\u00e4omaan 31.12.2021Laskennalliset verovelatAineellisten hy\u00f6dykkeiden arvostaminen k\u00e4yp\u00e4\u00e4n  arvoon liiketoimintojen yhdist\u00e4misess\u00e4  310 \u201329 281Nopeutetut poistot 55 55Rakennusten ja maa-alueiden arvonkorotukset 0 164 164Vuokrasopimukset 66 \u201384 \u201318Muut er\u00e4t 1 351 \u201343 1 308Yhteens\u00e4 1 782 8 0 1 790Netotus laskennallisten verosaamisten kanssa \u20131 511 \u20138 \u201356 \u20131 575Yhteens\u00e4 270 0 \u201356 214Laskennalliset verosaamiset, jotka muodostuvat p\u00e4\u00e4asiassa k\u00e4ytt\u00e4m\u00e4tt\u00f6mist\u00e4 verotuksellisista tappioista, olivat netotusten j\u00e4lkeen 0,0 Me (0,0 Me). Laskennallisten verovelkojen arvo ennen netotusta oli 1,6 Me (1,8 Me). Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset vahvistetuista tappioistaVahvistetut tappiot Laskennallinen vero Vanhenemisvuosi22 724 946,71 4 544 989,34 202211 933 313,23 2 386 662,65 202317 272 214,12 3 454 442,82 202311 926 370,68 2 385 274,14 202427 422 025,92 5 484 405,18 202527 020,14 5 404,03 20268 049 514,78 1 609 902,96 2028709 152,02 141 830,40 2028204 016,49 40 803,30 2029Yhteens\u00e4 100 268 574,09 20 053 714,82Lis\u00e4ksi Componentalla on 9 588 888,85 euroa vahvistettuja tappioita k\u00e4ytt\u00f6omaisuusosak-keista, joiden laskennallinen vero on 1 917 777,77 euroa. N\u00e4m\u00e4 tappiot ovat vuodelta 2018 ja ne vanhenevat vuonna 2023. N\u00e4it\u00e4 tappioita voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 ainoastaan k\u00e4ytt\u00f6omaisuus-osakkeiden luovutusvoittoja vastaan.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfDeferredTaxesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-86-2": {
   "value": "17 Sijoituskiinteist\u00f6tTe 2022 2021Tasearvo 1.1. 17 17Tasearvo 31.12. 17 17",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfInvestmentPropertyExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-87-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetKonserniin kuuluvilla kiinteist\u00f6yhti\u00f6ill\u00e4 on hallussa maa-alueita ja rakennuksia, joille ei konsernissa ole omaa k\u00e4ytt\u00f6\u00e4. N\u00e4in ollen kiinteist\u00f6t on luokiteltu IAS 40-standardin mukai-sesti sijoituskiinteist\u00f6iksi. Konserni soveltaa sijoituskiinteist\u00f6jen arvostukseen k\u00e4yv\u00e4n arvon mallia. K\u00e4yp\u00e4 arvo kuvastaa raportointikauden p\u00e4\u00e4ttymisp\u00e4iv\u00e4n markkinaolosuhteita, eik\u00e4 siit\u00e4 ole v\u00e4hennetty transaktiomenoja. K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon arvostettavien sijoituskiinteist\u00f6jen, konsernin omassa k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 olevien kiinteist\u00f6jen ja maa-alueiden arvioinnit suorittavat tarvittaessa konsernin ulkopuoliset am-matillisesti p\u00e4tev\u00e4t ja toisistaan riippumattomat arvioitsijat. Arvioitsijat suorittavat arvioinnit omien sis\u00e4isten prosessien ja kyseiselle arvostuskohteelle parhaaksi katsotun menetelm\u00e4n mukaisesti alkaen makroekonomisten tekij\u00f6iden tarkastelusta ja saatavissa olevasta markki-nainformaatioista ja p\u00e4\u00e4ttyen perustellun mallin k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n sek\u00e4 sill\u00e4 laskettuun kohteen k\u00e4y-p\u00e4\u00e4n arvoon. K\u00e4ytt\u00f6omaisuuserien uudelleenarvioinnissa k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n tuottoarvomenetelm\u00e4\u00e4 kiinteist\u00f6ihin, markkinoihin perustuvaa mallia maa-alueissa ja hankintamenoon perustuvaa mallia kiinteist\u00f6ihin niill\u00e4 markkinoilla, joilla ei ole toimivia vuokramarkkinoita. Arvioinnissa voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 apuna toteutuneita vertailukauppoja ja niiss\u00e4 maksettuja hintoja, mik\u00e4li niit\u00e4 on ollut saatavilla ja ne muutoin soveltuvat k\u00e4ytett\u00e4viksi arvion perusteina. Tuottoarvome-netelm\u00e4ss\u00e4 k\u00e4ytetyt vuokrahinnat perustuvat p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti arviointiajankohdan mark-kinavuokriin. Omaisuuserien k\u00e4yv\u00e4n arvon m\u00e4\u00e4ritt\u00e4minen edellytt\u00e4\u00e4 merkitt\u00e4viss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin harkintaa ja siten rakennusten ja maa-alueiden arvostukseen liittyy ep\u00e4varmuutta.  Arvioinnis-sa l\u00e4ht\u00f6kohtana on kohteen paras mahdollinen k\u00e4ytt\u00f6tarkoitus ja siten m\u00e4\u00e4ritellyt arvot eiv\u00e4t vastaa kohteen k\u00e4yp\u00e4\u00e4 realisointiarvoa. Sijoituskiinteist\u00f6jen arvo tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 on ep\u00e4olen-nainen ja arvostus perustuu johdon tekem\u00e4\u00e4n arvioon todenn\u00e4k\u00f6isest\u00e4 realisointiarvosta.  Sijoituskiinteist\u00f6ist\u00e4 ei kirjata poistoja ja sijoituskiinteist\u00f6jen k\u00e4yv\u00e4n arvon muutoksesta johtuva voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti sill\u00e4 kaudella, jonka aikana se syntyy ja esitet\u00e4\u00e4n tuloslaskelmassa liiketoiminnan muissa tuotoissa. Sijoituskiinteist\u00f6ist\u00e4 saatavat vuokratuotot merkit\u00e4\u00e4n konsernin liikevaihtoon.  ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForInvestmentPropertyExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-88-2": {
   "value": "Rakennusten18 Omaa p\u00e4\u00e4omaa koskevat liitetiedotSijoitetun vapaanja maa-alueidenoman p\u00e4\u00e4omanuudelleenarvostus-MuutOsakkeita,Osakep\u00e4\u00e4oma,rahasto,rahasto,rahastot,1 000 kplTeTeTeTe1.1.2022 9 518 1 000 16 522 382 2 507Suunnattu osakeanti 195 488Optio- ja osakepalkitseminenTilikauden laaja tulos31.12.2022 9 713 1 000 17 010 382 2 507RakennustenSijoitetun vapaanja maa-alueidenoman p\u00e4\u00e4omanuudelleenarvostus-MuutOsakkeita,Osakep\u00e4\u00e4oma,rahasto,rahasto,rahastot,1 000 kplTeTeTeTe1.1.2021 9 492 1 000 16 522 580 2 507Suunnattu osakeantiOptio- ja osakepalkitseminen 25Tilikauden laaja tulos \u201319831.12.2021 9 518 1 000 16 522 382 2 507Componenta Oyj:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 30.8.2022 noin 0,5 miljoonan euron suuruisesta suun-natusta osakeannista Global Corporate Financelle osana aiemmin sovittua 8 miljoonan dollarin osakemerkint\u00e4limiitti\u00e4. Componenta Oyj toteutti 497 tuhannen euron suuruisen suunnatun osakeannin, jossa tarjottiin merkitt\u00e4v\u00e4ksi 194 944 osaketta, mik\u00e4 vastasi noin 2,0 % Componentan kaikista osakkeista j\u00e4rjestelyn toteutumisen j\u00e4lkeen. Osakekohtainen merkint\u00e4 hinta oli 2,55 euroa ja se vastasi 94 prosenttia Componenta Oyj:n osakkeen vaihto-m\u00e4\u00e4r\u00e4ll\u00e4 painotetusta keskikurssista Nasdaq Helsinki Oy:n p\u00f6rssilistalla 18.8.\u201324.8.2022 v\u00e4li-sen\u00e4 aikana. Osakeanti toteutettiin Componenta Oyj:n varsinaisen yhti\u00f6kokouksen 8.4.2022 hallitukselle antaman valtuutuksen nojalla. Uusi osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4 9 712 757 merkittiin kaupparekisteriin 8.9.2022. Merkint\u00e4hinta kirjattiin kokonaisuudessaan Componenta Oyj:n sijoitetun vapaan oman p\u00e4\u00e4oman rahastoon.Componenta Oy:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 10.12.2021 suunnatusta maksuttomasta osakeannista Componenta-konsernin sitouttavan osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n 2018 palkkioiden maksamista varten. Osakeannissa annettiin vastikkeetta 25 369 Componenta Oyj:n uutta osaketta osake palkkioj\u00e4rjesetelm\u00e4\u00e4n kuuluville avainhenkil\u00f6ille j\u00e4rjestelm\u00e4n ehtojen mukaisesti. P\u00e4\u00e4t\u00f6s suunnatusta maksuttomasta osakeannista perustui varsinaisen yhti\u00f6kokouksen 9.4.2021 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Uusi osakkeiden lukum\u00e4\u00e4r\u00e4 9 517 813 merkittiin kaupparekisteriin 29.12.2021.Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahastossa on esitetty kyseisten omaisuu-serien uudelleenarvostuksen vaikutus omaan p\u00e4\u00e4omaan. Laajassa tuloksessa esitett\u00e4v\u00e4 uudelleenarvostuksesta johtuva muutos, poislukien m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvallattomien omistajien osuus, laskennallisten verojen j\u00e4lkeen vuonna 2022 oli 0,0 Me (0,2 Me). Vuonna 2021 muutos johtui Componenta Castings Oy:n rakennusten arvonalennuksesta kun IAS 16 -standardin mukai-nen uudelleenarvostus suoritettiin.Muut rahastot sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t vaihdettavasta p\u00e4\u00e4omalainasta erotetun oman p\u00e4\u00e4oman kompo-nentin 2,5 Me (2,5 Me) ja IFRS 2-standardin mukaiset osakepalkkiokirjaukset 0,0 Me (0,0 Me).",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfShareCapitalReservesAndOtherEquityInterestExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-88-3": {
   "value": "Rakennusten18 Omaa p\u00e4\u00e4omaa koskevat liitetiedotSijoitetun vapaanja maa-alueidenoman p\u00e4\u00e4omanuudelleenarvostus-MuutOsakkeita,Osakep\u00e4\u00e4oma,rahasto,rahasto,rahastot,1 000 kplTeTeTeTe1.1.2022 9 518 1 000 16 522 382 2 507Suunnattu osakeanti 195 488Optio- ja osakepalkitseminenTilikauden laaja tulos31.12.2022 9 713 1 000 17 010 382 2 507RakennustenSijoitetun vapaanja maa-alueidenoman p\u00e4\u00e4omanuudelleenarvostus-MuutOsakkeita,Osakep\u00e4\u00e4oma,rahasto,rahasto,rahastot,1 000 kplTeTeTeTe1.1.2021 9 492 1 000 16 522 580 2 507Suunnattu osakeantiOptio- ja osakepalkitseminen 25Tilikauden laaja tulos \u201319831.12.2021 9 518 1 000 16 522 382 2 507",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfIssuedCapitalExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-88-4": {
   "value": "Rakennusten18 Omaa p\u00e4\u00e4omaa koskevat liitetiedotSijoitetun vapaanja maa-alueidenoman p\u00e4\u00e4omanuudelleenarvostus-MuutOsakkeita,Osakep\u00e4\u00e4oma,rahasto,rahasto,rahastot,1 000 kplTeTeTeTe1.1.2022 9 518 1 000 16 522 382 2 507Suunnattu osakeanti 195 488Optio- ja osakepalkitseminenTilikauden laaja tulos31.12.2022 9 713 1 000 17 010 382 2 507RakennustenSijoitetun vapaanja maa-alueidenoman p\u00e4\u00e4omanuudelleenarvostus-MuutOsakkeita,Osakep\u00e4\u00e4oma,rahasto,rahasto,rahastot,1 000 kplTeTeTeTe1.1.2021 9 492 1 000 16 522 580 2 507Suunnattu osakeantiOptio- ja osakepalkitseminen 25Tilikauden laaja tulos \u201319831.12.2021 9 518 1 000 16 522 382 2 507",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfReservesAndOtherEquityInterestExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-91-2": {
   "value": "19 P\u00e4\u00e4oman hallintaComponenta-konsernin p\u00e4\u00e4oman hallinnan tavoitteena on turvata konsernin toimintaedel-lytykset kaikissa olosuhteissa. Konsernin toimiala on luonteeltaan suhteellisen p\u00e4\u00e4omaval-tainen, joka n\u00e4in ollen edellytt\u00e4\u00e4 aktiviisia toimenpiteit\u00e4 p\u00e4\u00e4omarakenteen optimoimiseksi. Hallitus ja johto seuraavat s\u00e4\u00e4nn\u00f6llisesti konsernin p\u00e4\u00e4omarakennetta. Omavaraisuusaste laski edellisest\u00e4 vuodesta ollen 41,1 % (42,3 %). Omavaraisuuden heikentyminen johtui 4 miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4omalainasta, josta oli tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 nostettu 2 miljoonaa euroa. Nettovelkaantumisaste laski edellisvuodesta ollen 20,0 % (28,6 %). Net-tovelkaantumisasteen parantumiseen vaikutti p\u00e4\u00e4osin vuoden 2022 lopun edellist\u00e4 vuotta vahvempi kassatilanne.T\u00e4rkeimm\u00e4t p\u00e4\u00e4omarakennetta kuvaavat tunnusluvut% 31.12.2022 31.12.2021Nettovelkaantumisaste 20,0 28,6Omavaraisuusaste 41,1 42,3",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfObjectivesPoliciesAndProcessesForManagingCapitalExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-92-2": {
   "value": "20 Osakeperusteiset maksutOsakepohjaiset kannustinj\u00e4rjestelm\u00e4tComponenta Oyj:n hallitus on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt vuonna 2018 ottaa k\u00e4ytt\u00f6\u00f6n kaksi uutta konsernin avainhenkil\u00f6iden osakepohjaista kannustinj\u00e4rjestelm\u00e4\u00e4: optio-ohjelman ja sitouttavan osa-kepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n. Hallitus on p\u00e4\u00e4tt\u00e4nyt uudesta optio-ohjelmasta varsinaisen yhti\u00f6ko-kouksen 24.5.2018 antaman valtuutuksen nojalla.Optio-ohjelman kohderyhm\u00e4\u00e4n kuuluu enint\u00e4\u00e4n 20 avainhenkil\u00f6\u00e4 mukaan lukien konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet. Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4 oli tarkoitettu noin 15:lle hallituk-sen p\u00e4\u00e4tt\u00e4m\u00e4lle avainhenkil\u00f6lle mukaan lukien konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet.Optio-oikeudet Optio-oikeuksilla kannustetaan avainhenkil\u00f6it\u00e4 pitk\u00e4j\u00e4nteiseen ty\u00f6ntekoon yhti\u00f6ss\u00e4 omista-ja-arvon kasvattamiseksi. Optio-oikeuksien tavoitteena on sitouttaa avainhenkil\u00f6t yhti\u00f6\u00f6n. Optio-oikeudet perustuvat avainhenkil\u00f6iden voimassa oleviin ty\u00f6- tai toimisuhteisiin ja mik\u00e4li avainhenkil\u00f6n ty\u00f6suhde p\u00e4\u00e4ttyy ennen osakkeiden merkint\u00e4aikaa henkil\u00f6 menett\u00e4\u00e4 optio-oikeutensa v\u00e4litt\u00f6m\u00e4sti.Componenta Oyj:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 10.2.2020 yhti\u00f6lle palautuneiden optio-oikeuksien 2018A muuntamisesta optio-oikeuksiksi 2018B. Hallitus p\u00e4\u00e4tti muuntaa 416 250 optio-oikeutta 2018A optio-oikeuksiksi 2018B. N\u00e4in ollen optio-oikeuksia 2018A oli yhteens\u00e4 2 013 750 kappaletta, optio-oikeuksia 2018B yhteens\u00e4 2 861 500 kappaletta ja optio-oikeuksia 2018C yhteens\u00e4 2 445 250 kappaletta.Hallitus tiedotti 10.2.2020, ett\u00e4 optio-oikeudella 2018B merkitt\u00e4v\u00e4n osakkeen merkint\u00e4hinta on 0,128 euroa osakkeelta eli osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 14.10.\u20138.11.2019 ja ett\u00e4 yhden optio-oikeuden 2018B teoreettinen markkina-arvo  on noin 0,052 euroa ja optio-oikeuksien 2018B teoreettinen markkina-arvo on yhteens\u00e4 noin 150 000 euroa. Optio-oikeuden teoreettinen markkina-arvo laskettiin optio-oikeuksien hinnoittelussa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4ll\u00e4 Black-Scholes -mallilla seuraavin oletuksin: osakkeen kurssi 0,114 euroa, osakkeen merkint\u00e4hinta 0,128 euroa, riskit\u00f6n korko 0 %, optio-oikeuksien voimassaoloaika noin 4,8 vuotta ja volatiliteetti 59,94 %.Componentan hallitus p\u00e4\u00e4tti 18.12.2020 osakepohjaisiin kannustinj\u00e4rjestelmiin liittyvist\u00e4 muutoksista 29.10.2020 pidetyn ylim\u00e4\u00e4r\u00e4isen yhti\u00f6kokouksen valtuutuksella. Muutokset perustuvat yhti\u00f6n toteuttamaan merkint\u00e4etuoikeusantiin ja toteutettuun osakkeiden yhdis-t\u00e4miseen. Hallitus on tarkistanut optio-oikeuksien 2018 lukum\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4, merkint\u00e4suhdetta ja merkint\u00e4hintoja varmistaakseen osakkeenomistajien ja optionhaltijoiden yhdenvertaisen kohtelun. Optio-oikeuksia on tarkistuksen j\u00e4lkeen yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n 146 410 kappaletta (7 320 500 kappaletta), ja ne oikeuttavat merkitsem\u00e4\u00e4n yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n 292 820 (7 320 500) yhti\u00f6n uutta tai yhti\u00f6n hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet annetaan vastikkeet-ta. Optio-oikeuksista 40 275 (2 430 000) merkit\u00e4\u00e4n tunnuksella 2018A, 57 230 (2 445 250) merkit\u00e4\u00e4n tunnuksella 2018B ja 48 905 (2 445 250) merkit\u00e4\u00e4n tunnuksella 2018C. Optio-oi-keuksilla merkitt\u00e4vien osakkeiden merkint\u00e4aika optio-oikeudella 2018A on 1.12.2021\u201330.11.2023, optio-oikeudella 2018B 1.12.2022\u201330.11.2024 ja optio-oikeudella 2018C 1.12.2023\u201330.11.2025. Osakkeiden merkint\u00e4hinta optio-oikeudella 2018A on 5,25 (0,17) euroa, optio-oikeudella 2018B on 3,85 (0,114) euroa osakkeelta ja optio-oikeudella 2018C on 3,025 (0,081) euroa, eli osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 12.10\u20148.11.2018 ja merkint\u00e4etuoikeusannin merkint\u00e4hinnan summa jaettuna kahdella.Vuoden 2021 aikana yhti\u00f6lle palautui yhteens\u00e4 17 791 optio-oikeutta. Componenta Oyj:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 21.6.2021 yhti\u00f6lle palautuneiden optio-oikeuksien 2018A ja 2018B muun-tamisesta optio-oikeuksiksi 2018C. Hallitus muunsi 6 625 optio-oikeutta 2018A ja 20 932 optio- oikeutta 2018B optio-oikeuksiksi 2018C. Optio-oikeuksia 2018A oli muunnoksen j\u00e4lkeen yhteens\u00e4 33 650 kappaletta, optio-oikeuksia 2018B yhteens\u00e4 36 298 kappaletta ja optio- oikeuksia 2018C yhteens\u00e4 76 462 kappaletta. Hallitus p\u00e4\u00e4tti jakaa optio-oikeudet 2018C konsernin avainhenkil\u00f6ille. Yhden optio-oikeuden 2018C teoreettinen markkina-arvo on noin 2,788 euroa ja yhteens\u00e4 optio-oikeuksien 2018C teoreettinen markkina-arvo on noin 213 188 euroa. Kukin optio-oikeus 2018C oikeuttaa merkitsem\u00e4\u00e4n kaksi yhti\u00f6n uutta tai yhti\u00f6n hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeuden 2018C teoreettinen markkina-arvo on laskettu optio-oikeuksien hinnoittelussa k\u00e4ytett\u00e4v\u00e4ll\u00e4 Black-Scholes -mallilla seuraavin ole-tuksin: osakkeen kurssi 3,50 euroa, osakkeen merkint\u00e4hinta optio-oikeudella 3,025 euroa, riskit\u00f6n korko 0 %, optio-oikeuksien voimassaoloaika noin 4,4 vuotta ja volatiliteetti 43,08 %.Vuoden 2022 aikana yhti\u00f6lle palautui yhteens\u00e4 9 750 optio-oikeutta. Yhti\u00f6lle palautuneita optio-oikeuksia ei oltu tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkeen menness\u00e4 jaettu eteenp\u00e4in ohjelman j\u00e4senille.Optio-oikeuksien 2018 perusteella merkitt\u00e4v\u00e4t osakkeet vastaavat yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n noin 3 prosenttia yhti\u00f6n kaikista osakkeista ja \u00e4\u00e4nist\u00e4 mahdollisten optioilla teht\u00e4vien osake-merkint\u00f6jen j\u00e4lkeen, jos kyseisess\u00e4 merkinn\u00e4ss\u00e4 annetaan uusia osakkeita. Vuoden 2022 lopussa Componentalla ei ollut ulkona olevia optio-oikeuksia. Optio-ohjelma 2018A:n mer-kint\u00e4oikeus alkoi joulukuussa 2021 ja optio-ohjelma 2018B:n merkint\u00e4oikeus joulukuussa 2022. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen menness\u00e4 merkint\u00e4oikeuksia ei oltu k\u00e4ytetty.Osakkeiden Henkil\u00f6st\u00f6lle m\u00e4\u00e4r\u00e4, jonka  Optio-ohjelmien my\u00f6nnetyist\u00e4 yksi optio- Osake- perusteella  toteuttamatta  oikeus  merkint\u00e4- Optio- henkil\u00f6st\u00f6lle olevat optio- oikeuttaa  hinta, oikeudetmy\u00f6nnetytoikeudetmerkitsem\u00e4\u00e4ne Osakkeiden merkint\u00e4aika2018A 33 650  \u2013 2 5,25 1.12.2021\u201330.11.20232018B 36 298  \u2013 2 3,85 1.12.2022\u201330.11.20242018C 76 462  \u2013 2 3,025 1.12.2023\u201330.11.2025Optio-ohjelmien arvonm\u00e4\u00e4ritys on tehty k\u00e4ytt\u00e4en Black-Scholes -arvonm\u00e4\u00e4ritysmallia. M\u00e4\u00e4-ritysparametrit k\u00e4yville arvoille ovat:2018A 2018B 2018CAlkuper\u00e4inen osakehinta my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4, e 0,16 0,114** 3,025Alkuper\u00e4inen merkint\u00e4hinta, e 0,17* 0,128** 2,91***Nykyinen osakehinta my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4, e 5,25 3,85 3,025Voimassaoloaika (vuotta) 3 4,8 4,4Odotettu volatiliteetti, % 66,9 59,94 43,08Riskit\u00f6n korko, % 0,0 0 0My\u00f6nt\u00e4misp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 m\u00e4\u00e4ritelty option k\u00e4yp\u00e4 arvo, e 0,09 0,052 2,788J\u00e4rjestelm\u00e4n piiriss\u00e4 henkil\u00f6it\u00e4 9 7 15Mahdolliset osingonjaot huomioidaan laskennassa. * Osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 12.10\u20138.11.2018*** Osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 14.10\u20138.11.2019*** Osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ss\u00e4 12.10\u20146.11.20202018A ja 2018B optio-ohjelman alkuper\u00e4inen osakehinta my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4 ja alkuper\u00e4i-nen merkint\u00e4hinta yll\u00e4 olevassa taulukossa ovat hintatietoja ennen Componentan vuonna 2020 toteuttamaa osakkeiden yhdist\u00e4mist\u00e4.Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4Sitouttavan osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n palkkio perustui avainhenkil\u00f6n voimassa olevaan ty\u00f6- tai toimisuhteeseen ja ty\u00f6ss\u00e4olon jatkumiseen sitouttamisjaksolla. Palkkio maksettiin osittain yhti\u00f6n osakkeina ja osittain rahana 36 kuukauden mittaisen sitouttamisjakson p\u00e4\u00e4t-tymisen j\u00e4lkeen 29.12.2021. Rahaosuudella pyrittiin kattamaan palkkiosta avainhenkil\u00f6lle aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja.Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4 oli tarkoitettu noin viidelletoista hallituksen p\u00e4\u00e4tt\u00e4m\u00e4lle avainhenkil\u00f6ille mukaan lukien konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet. J\u00e4rjestelm\u00e4st\u00e4 maksetta-vat palkkiot vastasivat yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n 1 999 500 Componenta Oyj:n osakkeen arvoa sis\u00e4lt\u00e4en my\u00f6s rahana maksettavan osuuden. J\u00e4rjestelm\u00e4n sitouttamisjakso oli 12.11.2018\u201311.11.2021. Componentan hallitus p\u00e4\u00e4tti 18.12.2020 osakepohjaisiin kannustinj\u00e4rjestelmiin liittyvist\u00e4 muutoksista 29.10.2020 pidetyn ylim\u00e4\u00e4r\u00e4isen yhti\u00f6kokouksen valtuutuksella. Muu-tokset perustuivat yhti\u00f6n toteuttamaan merkint\u00e4etuoikeusantiin ja toteutettuun osakkeiden yhdist\u00e4miseen. Hallitus tarkisti j\u00e4rjestelm\u00e4st\u00e4 maksettavien enimm\u00e4ispalkkioiden m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 ja p\u00e4\u00e4tti j\u00e4rjestelm\u00e4st\u00e4 maksettavien palkkioiden vastaavan tarkistuksen j\u00e4lkeen yhteens\u00e4 enint\u00e4\u00e4n 55 000 osakkeen arvoa sis\u00e4lt\u00e4en my\u00f6s rahana maksettavan osuuden.Componenta Oyj:n hallitus p\u00e4\u00e4tti 10.12.2021 suunnatusta maksuttomasta osakeannista Componenta-konsernin sitouttavan osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n 2018 palkkioiden maksamista varten. Osakeannissa annettiin vastikkeetta 25 369 Componenta Oyj:n uutta osaketta osa-kepalkkioj\u00e4rjesetelm\u00e4\u00e4n kuuluville avainhenkil\u00f6ille j\u00e4rjestelm\u00e4n ehtojen mukaisesti. P\u00e4\u00e4t\u00f6s suunnatusta maksuttomasta osakeannista perustui varsinaisen yhti\u00f6kokouksen 9.4.2021 hallitukselle antamaan valtuutukseen.Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4 p\u00e4\u00e4ttyi joulukuussa 2021. Merkint\u00e4etuoikeusannin ja osakkeiden yhdist\u00e4misen oikaisutOsakkeiden m\u00e4\u00e4r\u00e4 ennen merkint\u00e4etuoikeusantia 1 999 500Merkint\u00e4etuoikeusantikerroin 1,375xMerkint\u00e4etuoikeusannilla oikaistu m\u00e4\u00e4r\u00e4 2 749 313Henkil\u00f6tasolla py\u00f6ristetty m\u00e4\u00e4r\u00e4 2 749 318Osakkeiden m\u00e4\u00e4r\u00e4 osakkeiden yhdist\u00e4misen j\u00e4lkeen 55 000Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4My\u00f6nt\u00e4misp\u00e4iv\u00e4  12.11.2018Oikeuden syntymisehto Ty\u00f6suhteen jatkuminenToteutustapa Osakkeina ja k\u00e4teisvaroinaOsakehinta my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4, e 0,16Osakkeen k\u00e4yp\u00e4 arvo my\u00f6nt\u00e4mishetkell\u00e4, e 0,16Arvio j\u00e4rjestelm\u00e4n piiriss\u00e4 olevien henkil\u00f6iden m\u00e4\u00e4r\u00e4st\u00e4 sitouttamiskauden lopussa, % 95 %J\u00e4rjestelm\u00e4n piiriss\u00e4 henkil\u00f6it\u00e4 9Osakeperusteiset maksutOsakeperusteisten maksujen kuluvaikutus Te 1.1\u201331.12.2022 1.1\u201331.12.2021Osakkeina maksettavat 129 272Rahana maksettavat 0 38Yhteens\u00e4 129 310",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfSharebasedPaymentArrangementsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-97-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetOptio-ohjelmista syntyv\u00e4t optio-oikeudet arvostetaan k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon niiden my\u00f6nt\u00e4mis-hetkell\u00e4 ja kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi jaksotettuna ansaintajaksolle. K\u00e4yp\u00e4 arvo m\u00e4\u00e4ritet\u00e4\u00e4n k\u00e4ytt\u00e4en Black-Scholes -arvonm\u00e4\u00e4ritysmallia. Konserni p\u00e4ivitt\u00e4\u00e4 oletuksen lopullisesta optioiden m\u00e4\u00e4r\u00e4st\u00e4 jokaisena tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n\u00e4 ja kirjaa arvioiden muutokset tuloslaskelmaan. Optio-oikeuksia k\u00e4ytett\u00e4ess\u00e4 ja annettaessa kirjanpidollisen vasta-arvon ylitt\u00e4v\u00e4 osuus merkint\u00e4hinnasta kirjataan sijoitetun vapaan oman p\u00e4\u00e4oman rahastoon.  Componentalla oli vuonna 2022 yksi osakepohjainen kannustinj\u00e4rjestelm\u00e4, optio-ohjelma, yhti\u00f6n ylimm\u00e4lle johdolle ja muille avainhenkil\u00f6ille. Optio-ohjelma sis\u00e4lt\u00e4\u00e4 sek\u00e4 osakkeina maksettavan ett\u00e4 rahana maksettavan etuuden, edellytt\u00e4en ett\u00e4 ohjelman ehdot t\u00e4yttyv\u00e4t. Keskeisen\u00e4 ehtona on avainhenkil\u00f6n voimassa oleva ty\u00f6- tai toimisuhde ja ty\u00f6ss\u00e4olon jatku-minen sitouttamisjaksolla. Sitouttava osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4 perustui avainhenkil\u00f6n voimassa olevaan ty\u00f6- tai toi-misuhteeseen ja ty\u00f6ss\u00e4olon jatkumiseen sitouttamisjaksolla. J\u00e4rjestelm\u00e4st\u00e4 maksettavat palkkiot vastasivat osakkeiden arvoa, sis\u00e4lt\u00e4en rahana maksettavan osuuden. Kannustin-j\u00e4rjestelm\u00e4n kuluksi kirjattava m\u00e4\u00e4r\u00e4 perustui yhti\u00f6n arvioon osakkeiden m\u00e4\u00e4r\u00e4st\u00e4, joihin avainhenkil\u00f6ille odotettiin syntyv\u00e4n oikeus. Kulu jaksotettiin sitouttamisjakson ajalle. T\u00e4t\u00e4 arviota p\u00e4ivitettiin jokaiseen tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6kseen ja muutokset kirjattiin tuloslaskelmaan.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForSharebasedPaymentTransactionsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-98-2": {
   "value": "21 El\u00e4kevelvoitteet ja muut ty\u00f6suhde-etuudetEl\u00e4kevelvoitteetKonsernin el\u00e4kej\u00e4rjestelm\u00e4t ovat p\u00e4\u00e4osin maksupohjaisia. Muut ty\u00f6suhde-etuudetKonsernilla on yksi etuuspohjainen j\u00e4rjestely, palvelusvuosilis\u00e4palkkiot. T\u00e4m\u00e4 etuuspohjai-nen j\u00e4rjestely on k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 yhdess\u00e4 konserniyhti\u00f6ss\u00e4. Vuoden 2022 lopussa etuuspohjaisia velvoitteita oli kirjattu taseeseen 106,1 tuhatta euroa (106,1 tuhatta euroa). J\u00e4rjestelyll\u00e4 ei ole kirjattuja varoja. Vuonna 2022 ei ole kirjattu muutoksia. Muutokset vuonna 2021 koostuivat 15,7 tuhannen euron maksetuista etuuksista. J\u00e4rjestelyyn ei liittynyt vuonna 2022 ja 2021 va-kuutusmatemaattisia voittoja eik\u00e4 tappioita. Velvoitteiden laskemisessa on k\u00e4ytetty seuraavia keskeisi\u00e4 oletuksia; diskonttokorko 0,6 % ja palkkatason nousu 3,1 %. J\u00e4rjestelyn kestoksi on arvioitu 6,7 vuotta.HerkkyysanalyysiEtuuspohjainen velvoiteOletusten  Oletusten  Oletusten  Oletusten muutosten vaikutusmuutosnousulaskuDiskonttokorko 0.5% 3.3% 3.5%Palkkatason nousu 0.5% 3.4% 3.2%",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfEmployeeBenefitsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-98-3": {
   "value": "21 El\u00e4kevelvoitteet ja muut ty\u00f6suhde-etuudetEl\u00e4kevelvoitteetKonsernin el\u00e4kej\u00e4rjestelm\u00e4t ovat p\u00e4\u00e4osin maksupohjaisia. Muut ty\u00f6suhde-etuudetKonsernilla on yksi etuuspohjainen j\u00e4rjestely, palvelusvuosilis\u00e4palkkiot. T\u00e4m\u00e4 etuuspohjai-nen j\u00e4rjestely on k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 yhdess\u00e4 konserniyhti\u00f6ss\u00e4. Vuoden 2022 lopussa etuuspohjaisia velvoitteita oli kirjattu taseeseen 106,1 tuhatta euroa (106,1 tuhatta euroa). J\u00e4rjestelyll\u00e4 ei ole kirjattuja varoja. Vuonna 2022 ei ole kirjattu muutoksia. Muutokset vuonna 2021 koostuivat 15,7 tuhannen euron maksetuista etuuksista. J\u00e4rjestelyyn ei liittynyt vuonna 2022 ja 2021 va-kuutusmatemaattisia voittoja eik\u00e4 tappioita. Velvoitteiden laskemisessa on k\u00e4ytetty seuraavia keskeisi\u00e4 oletuksia; diskonttokorko 0,6 % ja palkkatason nousu 3,1 %. J\u00e4rjestelyn kestoksi on arvioitu 6,7 vuotta.HerkkyysanalyysiEtuuspohjainen velvoiteOletusten  Oletusten  Oletusten  Oletusten muutosten vaikutusmuutosnousulaskuDiskonttokorko 0.5% 3.3% 3.5%Palkkatason nousu 0.5% 3.4% 3.2%",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForEmployeeBenefitsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-99-2": {
   "value": "22 VarauksetLyhytaikaiset Uudelleen- j\u00e4rjestely- Ymp\u00e4rist\u00f6- Muut  Tevarauksetvarauksetvaraukset Yhteens\u00e41.1.2022 0 0 347 347Varausten lis\u00e4ykset \u2013 \u2013 16 16K\u00e4ytetyt varaukset \u2013 \u2013 \u2013 \u201331.12.2022 0 0 363 363Uudelleen- j\u00e4rjestely- Ymp\u00e4rist\u00f6- Muut  Tevarauksetvarauksetvaraukset Yhteens\u00e41.1.2021 0 0 534 534Varausten lis\u00e4ykset \u2013 \u2013 \u2013 \u2013K\u00e4ytetyt varaukset \u2013 \u2013 \u2013187 \u201318731.12.2021 0 0 347 3471.1.\u201331.12. 1.1.\u201331.12. Te20222021Varausten muutos on tuloslaskelmassa liiketoiminnan kuluissa, kulujen lis\u00e4yksen\u00e4 (\u2013) /  v\u00e4hennyksen\u00e4 (+) \u201316 187Componentan johdon tiedossa ei ole merkitt\u00e4vi\u00e4 avoimia riita-asioita tai oikeudenk\u00e4yntej\u00e4, joiden vuoksi kirjattaisiin varauksia. Componentalla ei ole tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6ksess\u00e4 IAS 37:n mukaisia tappiollisia sopimuksia, joista tulisi kirjattavaksi varaus. Componentan tiedossa ei ole sellai-sia ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, joista tulisi kirjattavaksi varauksia.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfProvisionsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-100-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetVaraus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisempaan tapahtumaan perustuva oikeudellinen tai tosiasiallinen sitoumus, maksuvelvoitteen toteutuminen on todenn\u00e4k\u00f6inen ja velvoitteen m\u00e4\u00e4r\u00e4 on luotettavasti arvioitavissa. Jos osasta velvoitetta on mahdollista saada korvaus joltakin kolmannelta osapuolelta, korvaus kirjataan erilliseksi omaisuuser\u00e4ksi, mutta vasta siin\u00e4 vaiheessa, kun korvauksen saaminen on k\u00e4yt\u00e4nn\u00f6ss\u00e4 varmaa.Uudelleenj\u00e4rjestelyvaraus kirjataan, kun konserni on laatinut yksityiskohtaisen uudelleen-j\u00e4rjestelysuunnitelman ja aloittanut suunnitelman toimeenpanon tai tiedottanut asiasta.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForProvisionsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-101-2": {
   "value": "23 Rahoitusriskit ja -instrumentitComponenta-konsernin liiketoimintaan liittyvien rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on suojata konsernin tulosta ja tasetta. Pitk\u00e4ll\u00e4 aikav\u00e4lill\u00e4 konserni on aina altis taloudellisille riskeille. Rahoitusriskien m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4 pyrit\u00e4\u00e4n rajoittamaan hyv\u00e4ksytt\u00e4v\u00e4lle tasolle k\u00e4ytt\u00e4m\u00e4ll\u00e4 tavanomaisia markkinoilla saatavilla olevia rahoitusinstrumentteja. Rahoitusriskien hallinta on keskitetty konsernin rahoitusosastolle.Rahoitus- ja maksuvalmiusriskitYhti\u00f6n liiketoiminnan rahoitus perustuu liiketoiminnan tulorahoitukseen, sitoviin ja nos-tettuihin rahoituslaitoslainoihin, 30.11.2023 saakka voimassa oleviin luottolimiitteihin sek\u00e4 myyntisaamisten factoring-rahoitukseen. Luottolimiittisopimukset tulee uudistaa vuosittain ja factoring-rahoitusj\u00e4rjestelyt uusiutuvat vuosittain, ellei niit\u00e4 irtisanota. Luottolimiittiso-pimuksiin ja factoring-rahoitusj\u00e4rjestelyjen sopimuksiin sis\u00e4ltyy ehtoja, joiden perusteella ne voidaan irtisanoa my\u00f6s sopimuskaudella. Yhti\u00f6n n\u00e4kemyksen mukaan n\u00e4m\u00e4 ehdot ovat tavanomaisia eik\u00e4 niiden rikkominen ole todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4. Factoring-j\u00e4rjestelyiden tai luottoli-miittien irtisanominen tai niiden uusimatta j\u00e4tt\u00e4minen voisivat aiheuttaa ep\u00e4varmuustekij\u00f6i-t\u00e4 ja riskej\u00e4 Componentan likviditeettiin, mutta ep\u00e4varmuustekij\u00e4t sek\u00e4 riskit ovat mitigoi-tavissa. Konsernin hyv\u00e4ll\u00e4 tasolla vuoden 2022 lopussa oleva likviditeetti on olennainen tekij\u00e4 maksuvalmiusriskien hallinnassa. Yhti\u00f6 on analysoinut tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetken j\u00e4lkeisen 12 kuukauden ajanjakson rahavirtaennusteita. Olennaisimmat olettamat ennusteissa liittyv\u00e4t tulorahoituksen lis\u00e4ksi L\u00e4hiTapiolan ja Elon kanssa sovittuun k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4omarahoitukseen, factoring-rahoituksen jatkuvuuteen ja luottolimiittien sek\u00e4 alla kuvattavan osakemerkint\u00e4li-miitin k\u00e4yt\u00f6n tasoon. Yhti\u00f6n arvion mukaan konsernin likviditeetti on riitt\u00e4v\u00e4 seuraavan 12 kuukauden ajanjaksolla.Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernin rahat ja pankkisaamiset olivat 8,6 Me (5,2 Me). Lis\u00e4ksi konser-nilla oli tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4m\u00e4tt\u00f6mi\u00e4, sitovia luottositoumuksia 4,0 Me (4,0 Me).Componenta Oyj teki 21.6.2021 3-vuotisen sopimuksen enint\u00e4\u00e4n 8 miljoonan dollarin m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 osakemerkint\u00e4limiitist\u00e4 New Yorkista, Yhdysvalloista, olevan Global Corporate Finance LLC:n kanssa. Joustava limiitti auttaa osaltaan tukemaan yhti\u00f6n rahoitusta 3 vuoden sopimusajan ja antaa yhti\u00f6lle siten mahdollisuuden keskitty\u00e4 tulevien vuosien kasvu- ja kannattavuustavoitteidensa saavuttamiseen. Yhti\u00f6 voi tarjota uusia osakkeita GCF:lle osak-keenomistajien merkint\u00e4oikeuksista poiketen useissa, enint\u00e4\u00e4n 1 miljoonan dollarin eriss\u00e4 kuitenkin siten, ett\u00e4 yksitt\u00e4inen er\u00e4 ei ylit\u00e4 400 % osakkeen keskim\u00e4\u00e4r\u00e4ist\u00e4 p\u00e4iv\u00e4vaihtoa kerrottuna merkint\u00e4hinnalla nostohetken edelt\u00e4v\u00e4lt\u00e4 viikolta laskettuna. Kaksi ensimm\u00e4ist\u00e4 er\u00e4\u00e4 olisivat kuitenkin v\u00e4hint\u00e4\u00e4n 0,5 miljoonaa dollaria. Vuonna 2022 yhti\u00f6 toteutti 0,497 miljoonan euron suuruisen suunnatun osakeannin osana edell\u00e4 mainittua osakemerkint\u00e4-limiitti\u00e4, miss\u00e4 yhti\u00f6 tarjosi GCF:lle merkitt\u00e4v\u00e4ksi 194 944 yhti\u00f6n uutta osaketta, jotka rekis-ter\u00f6itiin kaupparekisteriin 8.9.2022. Osakkeet vastasivat noin 2,0 prosenttia yhti\u00f6n kaikista osakkeista j\u00e4rjestelyn toteutumisen j\u00e4lkeen. Componenta Oyj sopi 21.12.2022 yhteens\u00e4 4 miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4oma-lainasta L\u00e4hiTapiolan ja Keskin\u00e4inen Ty\u00f6el\u00e4kevakuutusyhti\u00f6 Elon kanssa. Laina on tarkoitus nostaa kokonaisuudessaan 31.3.2023 menness\u00e4. Ensimm\u00e4inen nosto, yhteens\u00e4 2 miljoonaa euroa, tehtiin 23.12.2022. Laina-aika on viisi vuotta.Korolliset rahoitusvelatTe 31.12.2022 31.12.2021Pitk\u00e4aikaiset korolliset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 466Vuokrasopimusvelat 8 323 7 652Muut velat* 0 19Yhteens\u00e4 9 850 9 137Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 247Vuokrasopimusvelat 1 639 1 483Muut velat* 20 78Yhteens\u00e4 3 568 2 808Korolliset rahoitusvelat yhteens\u00e4 13 418 11 945* Muut velat ovat osamaksuvelkoja.Korollisten rahoitusvelkojen valuuttajakauma% 2022 2021Pitk\u00e4aikaiset EUR 100,0 100,0Yhteens\u00e4 100,0 100,0Lyhytaikaiset EUR 100,0 100,0Yhteens\u00e4 100,0 100,0Lainoihin liittyv\u00e4t rahavirrat toteutuvat sopimuksen nimellisvaluutassa.Korollisten rahoitusvelkojen nimellis- ja efektiivisten korkojen vaihteluv\u00e4lit2022202220212021Nimellis- EfektiivistenNimellis- Efektiivistenkorkojenkorkojenkorkojenkorkojen%vaihteluv\u00e4livaihteluv\u00e4livaihteluv\u00e4livaihteluv\u00e4liLainat rahoituslaitoksilta 5,0\u20138,1 5,2\u201310,6 5,0\u20138,1 5,1\u20138,3Vuokrasopimusvelat 2,5\u20137,7 2,5\u2013  7,7  1,2\u20135,8 1,2\u20135,8Muut velat * 5,0\u20135,0 7,6\u2013  7,6 5,0\u20135,0 5,0\u20135,0* Muut velat ovat osamaksuvelkoja.ValuuttariskiKonsernin valuuttariski jaetaan valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4isist\u00e4 tuloista ja menoista johtuvaan trans-aktioriskiin ja valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4isist\u00e4 oman p\u00e4\u00e4oman ehtoisista sijoituksista ja tuloksesta joh-tuvaan translaatioriskiin. Transaktiopositioon lasketaan taseessa olevat valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4iset myyntisaamiset ja ostovelat sek\u00e4 suurella todenn\u00e4k\u00f6isyydell\u00e4 tulevaisuudessa toteutuvat valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4iset kassavirrat. Tulevaisuuden aikav\u00e4li on normaalisti 1\u20136 kuukautta, mutta sit\u00e4 voidaan pident\u00e4\u00e4 tarvittaessa 12 kuukauteen. N\u00e4m\u00e4 muodostavat transaktioposition osuuden, jonka muutokset vaikuttavat liikevoittoon. Erillisen\u00e4 t\u00e4st\u00e4 positiosta tarkastellaan niit\u00e4 transaktioposition eri\u00e4, joiden valuuttakurssimuutoksista aiheutuvat tulosvaikutukset kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin kuten valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4iset rahat ja pankkisaamiset sek\u00e4 konsernin sis\u00e4iset ja ulkoiset valuuttalainat ja lainasaamiset.Translaatiopositio m\u00e4\u00e4ritell\u00e4\u00e4n konsernin niiden ulkomaisten tyt\u00e4r- ja osakkuusyritysten omien p\u00e4\u00e4omien ja kertyneiden voittojen perusteella, joiden toimintavaluuttana on muu kuin euro. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernilla ei ole translaatioriski\u00e4, koska kaikkien konserniyh-ti\u00f6iden toimintavaluutta on euro.Suojautumisessa valuuttakurssien muutoksilta k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n valuuttalainoja ja -talletuksia sek\u00e4 muita luonnollisia suojaussuhteita. Lis\u00e4ksi voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 tavanomaisia johdannaisinstru-mentteja kuten valuuttatermiinej\u00e4 ja -optioita, joiden hinnoittelu markkinoilla on luotetta-vaa. Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuoden.Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernilla ei ole avointa valuuttapositiota.KorkoriskiKonsernin rahavirran korkoriski kohdistuu l\u00e4hinn\u00e4 konsernin lainasalkkuun ja leasing-sopimuksiin. Korkoriski\u00e4 syntyy, kun markkinakorkojen ja korkomarginaalien muutokset vaikuttavat rahoituskuluihin ja tuottoihin. Korkoriskej\u00e4 hallitaan tasapainottamalla kiinte\u00e4- ja vaihtuvakorkoisten lainojen ja sijoitusten v\u00e4list\u00e4 suhdetta ja juoksuaikaa. Lis\u00e4ksi voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 johdannaisinstrumentteja, kuten koronvaihtosopimuksia.Tuloslaskelma - Rahoituskulut31.12.2022 tilikaudelle 2023 31.12.2021 tilikaudelle 2022HerkkyysHerkkyysTekorkok\u00e4yr\u00e4 +100bp korkok\u00e4yr\u00e4 +100bpKorolliset velat \u201320,9 \u201313,0Korkokulun herkkyysanalyysiss\u00e4 arvioidaan tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n korkok\u00e4yr\u00e4n paralleelia nousua 1,0 %-yksik\u00f6ll\u00e4. Positiivinen luku tarkoittaa ennustetun korkokulun pienenemist\u00e4 ja negatiivinen korkokulun kasvua.Laskelmassa oletusarvona on, ett\u00e4 er\u00e4\u00e4ntyv\u00e4t lainat uudelleenrahoitetaan vastaavalla instru-mentilla. Lis\u00e4ksi oletuksena on, ettei lainoja lyhennet\u00e4 eli laskelmat huomioivat ainoastaan ko-ronuudistumisriskin, joka kohdistuu tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 avoimena oleviin korollisiin lainoihin ja niiden nimelliskorkoihin. Leasingsopimukset eiv\u00e4t ole mukana laskelmassa. Korkoriski taseen varat puolella ei ole merkitt\u00e4v\u00e4, joten sit\u00e4 ei ole otettu mukaan korkoriskin herkkyystarkaste-luun.Hy\u00f6dykeriskiKonsernin hy\u00f6dykeriski muodostuu s\u00e4hk\u00f6n ja raaka-aineiden hintariskist\u00e4. Kohtalainen osa s\u00e4hk\u00f6n hinnasta on kiinnitetty aina 12 kuukaudeksi eteenp\u00e4in, ja n\u00e4in on pyritty pienent\u00e4-m\u00e4\u00e4n hintariski\u00e4. Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierr\u00e4tysmetallin ja harkkoraudan, rakennuster\u00e4ksen ja alumiinin saatavuus kilpai-lukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyv\u00e4\u00e4 kustannusriski\u00e4 hallinnoidaan p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Konsernilla on my\u00f6s raaka-aineiden saatavuusriski, mik\u00e4 on kuiten-kin pienentynyt, sill\u00e4 merkitt\u00e4vien raaka-aineiden toimittajia on pystytty kilpailuttamaan ja etuk\u00e4teismaksuista on siirrytty normaaleihin maksuehtoihin toimittajien antamien limiittien puitteissa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfFinancialRiskManagementExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-102-3": {
   "value": "Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittainJaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2022, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 8 600 8 600Myyntisaamiset 2 455 2 455Rahoitusvarat yhteens\u00e4 11 145 11 145Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 527Vuokrasopimusvelat 8 323 8 323Muut lainat 0 0Ostovelat ja saadut ennakot 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 909Vuokrasopimusvelat 1 639 1 639Muut lainat 20 20Ostovelat ja saadut ennakot 10 511 10 511Rahoitusvelat yhteens\u00e4 14 155 9 962 24 117Jaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2021, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 5 231 5 231Myyntisaamiset 2 795 2 795Rahoitusvarat yhteens\u00e4 8 116 8 116Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 466 1 466Vuokrasopimusvelat 7 652 7 652Muut lainat 19 19Ostovelat ja saadut ennakot* 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 247 1 247Vuokrasopimusvelat 1 483 1 483Muut lainat 78 78Ostovelat ja saadut ennakot 7 668 7 668Rahoitusvelat yhteens\u00e4 10 666 9 135 19 801Rahoitusvarojen ja -velkojen k\u00e4yv\u00e4t arvot vastaavat olennaisin osin niiden kirjanpitoarvoa.*  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista ja saaduista ennakoista on v\u00e4hennetty verottajan  COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.Componenta Oyj teki 21.6.2021 3-vuotisen sopimuksen enint\u00e4\u00e4n 8 miljoonan dollarin m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 osakemerkint\u00e4limiitist\u00e4 New Yorkista, Yhdysvalloista, olevan Global Corporate Finance LLC:n kanssa. Joustava limiitti auttaa osaltaan tukemaan yhti\u00f6n rahoitusta 3 vuoden sopimusajan ja antaa yhti\u00f6lle siten mahdollisuuden keskitty\u00e4 tulevien vuosien kasvu- ja kannattavuustavoitteidensa saavuttamiseen. Yhti\u00f6 voi tarjota uusia osakkeita GCF:lle osak-keenomistajien merkint\u00e4oikeuksista poiketen useissa, enint\u00e4\u00e4n 1 miljoonan dollarin eriss\u00e4 kuitenkin siten, ett\u00e4 yksitt\u00e4inen er\u00e4 ei ylit\u00e4 400 % osakkeen keskim\u00e4\u00e4r\u00e4ist\u00e4 p\u00e4iv\u00e4vaihtoa kerrottuna merkint\u00e4hinnalla nostohetken edelt\u00e4v\u00e4lt\u00e4 viikolta laskettuna. Kaksi ensimm\u00e4ist\u00e4 er\u00e4\u00e4 olisivat kuitenkin v\u00e4hint\u00e4\u00e4n 0,5 miljoonaa dollaria. Vuonna 2022 yhti\u00f6 toteutti 0,497 miljoonan euron suuruisen suunnatun osakeannin osana edell\u00e4 mainittua osakemerkint\u00e4-limiitti\u00e4, miss\u00e4 yhti\u00f6 tarjosi GCF:lle merkitt\u00e4v\u00e4ksi 194 944 yhti\u00f6n uutta osaketta, jotka rekis-ter\u00f6itiin kaupparekisteriin 8.9.2022. Osakkeet vastasivat noin 2,0 prosenttia yhti\u00f6n kaikista osakkeista j\u00e4rjestelyn toteutumisen j\u00e4lkeen. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfFinancialInstrumentsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-102-4": {
   "value": "Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittainJaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2022, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 8 600 8 600Myyntisaamiset 2 455 2 455Rahoitusvarat yhteens\u00e4 11 145 11 145Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 527Vuokrasopimusvelat 8 323 8 323Muut lainat 0 0Ostovelat ja saadut ennakot 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 909Vuokrasopimusvelat 1 639 1 639Muut lainat 20 20Ostovelat ja saadut ennakot 10 511 10 511Rahoitusvelat yhteens\u00e4 14 155 9 962 24 117Jaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2021, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 5 231 5 231Myyntisaamiset 2 795 2 795Rahoitusvarat yhteens\u00e4 8 116 8 116Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 466 1 466Vuokrasopimusvelat 7 652 7 652Muut lainat 19 19Ostovelat ja saadut ennakot* 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 247 1 247Vuokrasopimusvelat 1 483 1 483Muut lainat 78 78Ostovelat ja saadut ennakot 7 668 7 668Rahoitusvelat yhteens\u00e4 10 666 9 135 19 801Rahoitusvarojen ja -velkojen k\u00e4yv\u00e4t arvot vastaavat olennaisin osin niiden kirjanpitoarvoa.*  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista ja saaduista ennakoista on v\u00e4hennetty verottajan  COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfFairValueOfFinancialInstrumentsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-102-5": {
   "value": "Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittainJaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2022, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 8 600 8 600Myyntisaamiset 2 455 2 455Rahoitusvarat yhteens\u00e4 11 145 11 145Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 527Vuokrasopimusvelat 8 323 8 323Muut lainat 0 0Ostovelat ja saadut ennakot 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 909Vuokrasopimusvelat 1 639 1 639Muut lainat 20 20Ostovelat ja saadut ennakot 10 511 10 511Rahoitusvelat yhteens\u00e4 14 155 9 962 24 117Jaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2021, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 5 231 5 231Myyntisaamiset 2 795 2 795Rahoitusvarat yhteens\u00e4 8 116 8 116Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 466 1 466Vuokrasopimusvelat 7 652 7 652Muut lainat 19 19Ostovelat ja saadut ennakot* 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 247 1 247Vuokrasopimusvelat 1 483 1 483Muut lainat 78 78Ostovelat ja saadut ennakot 7 668 7 668Rahoitusvelat yhteens\u00e4 10 666 9 135 19 801Rahoitusvarojen ja -velkojen k\u00e4yv\u00e4t arvot vastaavat olennaisin osin niiden kirjanpitoarvoa.*  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista ja saaduista ennakoista on v\u00e4hennetty verottajan  COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfOtherNoncurrentAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-102-6": {
   "value": "Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittainJaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2022, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 8 600 8 600Myyntisaamiset 2 455 2 455Rahoitusvarat yhteens\u00e4 11 145 11 145Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 527Vuokrasopimusvelat 8 323 8 323Muut lainat 0 0Ostovelat ja saadut ennakot 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 909Vuokrasopimusvelat 1 639 1 639Muut lainat 20 20Ostovelat ja saadut ennakot 10 511 10 511Rahoitusvelat yhteens\u00e4 14 155 9 962 24 117Jaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2021, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 5 231 5 231Myyntisaamiset 2 795 2 795Rahoitusvarat yhteens\u00e4 8 116 8 116Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 466 1 466Vuokrasopimusvelat 7 652 7 652Muut lainat 19 19Ostovelat ja saadut ennakot* 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 247 1 247Vuokrasopimusvelat 1 483 1 483Muut lainat 78 78Ostovelat ja saadut ennakot 7 668 7 668Rahoitusvelat yhteens\u00e4 10 666 9 135 19 801Rahoitusvarojen ja -velkojen k\u00e4yv\u00e4t arvot vastaavat olennaisin osin niiden kirjanpitoarvoa.*  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista ja saaduista ennakoista on v\u00e4hennetty verottajan  COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.24 Muut korottomat velat ja siirtovelatPitk\u00e4aikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Muut velat 688 1 117Yhteens\u00e4 688 1 117Pitk\u00e4aikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4osin Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan rahoitusj\u00e4rjestelyyn liittyv\u00e4n velan.Muut lyhytaikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Ostovelat  10 432 7 634Siirtovelat 6 194 6 526Arvonlis\u00e4verot 1 299 1 266Muut velat 2 257 2 959Yhteens\u00e4 20 183 18 385Lyhytaikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t verottajan my\u00f6nt\u00e4mi\u00e4 COVID-19-pandemian liittyvi\u00e4 maksuhelpotuksia.SiirtovelatTe 31.12.2022 31.12.2021Henkil\u00f6st\u00f6kulut 4 567 4 715Muut siirtovelat 1 627 1 811Yhteens\u00e4 6 194 6 526",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfOtherLiabilitiesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-102-7": {
   "value": "Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittainJaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2022, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 8 600 8 600Myyntisaamiset 2 455 2 455Rahoitusvarat yhteens\u00e4 11 145 11 145Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 527Vuokrasopimusvelat 8 323 8 323Muut lainat 0 0Ostovelat ja saadut ennakot 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 909Vuokrasopimusvelat 1 639 1 639Muut lainat 20 20Ostovelat ja saadut ennakot 10 511 10 511Rahoitusvelat yhteens\u00e4 14 155 9 962 24 117Jaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2021, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 5 231 5 231Myyntisaamiset 2 795 2 795Rahoitusvarat yhteens\u00e4 8 116 8 116Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 466 1 466Vuokrasopimusvelat 7 652 7 652Muut lainat 19 19Ostovelat ja saadut ennakot* 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 247 1 247Vuokrasopimusvelat 1 483 1 483Muut lainat 78 78Ostovelat ja saadut ennakot 7 668 7 668Rahoitusvelat yhteens\u00e4 10 666 9 135 19 801Rahoitusvarojen ja -velkojen k\u00e4yv\u00e4t arvot vastaavat olennaisin osin niiden kirjanpitoarvoa.*  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista ja saaduista ennakoista on v\u00e4hennetty verottajan  COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.24 Muut korottomat velat ja siirtovelatPitk\u00e4aikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Muut velat 688 1 117Yhteens\u00e4 688 1 117Pitk\u00e4aikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4osin Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan rahoitusj\u00e4rjestelyyn liittyv\u00e4n velan.Muut lyhytaikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Ostovelat  10 432 7 634Siirtovelat 6 194 6 526Arvonlis\u00e4verot 1 299 1 266Muut velat 2 257 2 959Yhteens\u00e4 20 183 18 385Lyhytaikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t verottajan my\u00f6nt\u00e4mi\u00e4 COVID-19-pandemian liittyvi\u00e4 maksuhelpotuksia.SiirtovelatTe 31.12.2022 31.12.2021Henkil\u00f6st\u00f6kulut 4 567 4 715Muut siirtovelat 1 627 1 811Yhteens\u00e4 6 194 6 526",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfOtherNoncurrentLiabilitiesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-102-8": {
   "value": "Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittainJaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2022, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 8 600 8 600Myyntisaamiset 2 455 2 455Rahoitusvarat yhteens\u00e4 11 145 11 145Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 527Vuokrasopimusvelat 8 323 8 323Muut lainat 0 0Ostovelat ja saadut ennakot 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 909Vuokrasopimusvelat 1 639 1 639Muut lainat 20 20Ostovelat ja saadut ennakot 10 511 10 511Rahoitusvelat yhteens\u00e4 14 155 9 962 24 117Jaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2021, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 5 231 5 231Myyntisaamiset 2 795 2 795Rahoitusvarat yhteens\u00e4 8 116 8 116Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 466 1 466Vuokrasopimusvelat 7 652 7 652Muut lainat 19 19Ostovelat ja saadut ennakot* 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 247 1 247Vuokrasopimusvelat 1 483 1 483Muut lainat 78 78Ostovelat ja saadut ennakot 7 668 7 668Rahoitusvelat yhteens\u00e4 10 666 9 135 19 801Rahoitusvarojen ja -velkojen k\u00e4yv\u00e4t arvot vastaavat olennaisin osin niiden kirjanpitoarvoa.*  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista ja saaduista ennakoista on v\u00e4hennetty verottajan  COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.24 Muut korottomat velat ja siirtovelatPitk\u00e4aikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Muut velat 688 1 117Yhteens\u00e4 688 1 117Pitk\u00e4aikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4osin Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan rahoitusj\u00e4rjestelyyn liittyv\u00e4n velan.Muut lyhytaikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Ostovelat  10 432 7 634Siirtovelat 6 194 6 526Arvonlis\u00e4verot 1 299 1 266Muut velat 2 257 2 959Yhteens\u00e4 20 183 18 385Lyhytaikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t verottajan my\u00f6nt\u00e4mi\u00e4 COVID-19-pandemian liittyvi\u00e4 maksuhelpotuksia.SiirtovelatTe 31.12.2022 31.12.2021Henkil\u00f6st\u00f6kulut 4 567 4 715Muut siirtovelat 1 627 1 811Yhteens\u00e4 6 194 6 526",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfOtherCurrentLiabilitiesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-102-9": {
   "value": "Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittainJaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2022, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 8 600 8 600Myyntisaamiset 2 455 2 455Rahoitusvarat yhteens\u00e4 11 145 11 145Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 527Vuokrasopimusvelat 8 323 8 323Muut lainat 0 0Ostovelat ja saadut ennakot 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 909Vuokrasopimusvelat 1 639 1 639Muut lainat 20 20Ostovelat ja saadut ennakot 10 511 10 511Rahoitusvelat yhteens\u00e4 14 155 9 962 24 117Jaksotettuun K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon K\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon hankinta -muiden laajan tulosvaikuttei-menoon  tuloksen erien sesti kirjattavat arvostetut  kautta arvostetut Vuokra-rahoitusvarat rahoitusvarat  rahoitusvarat sopimus-31.12.2021, Teja -velatja -velatja -velatvelat Yhteens\u00e4Pitk\u00e4aikaiset varatMuut saamiset 90 90Lyhytaikaiset varatRahavarat 5 231 5 231Myyntisaamiset 2 795 2 795Rahoitusvarat yhteens\u00e4 8 116 8 116Pitk\u00e4aikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 466 1 466Vuokrasopimusvelat 7 652 7 652Muut lainat 19 19Ostovelat ja saadut ennakot* 189 189Lyhytaikainen vieras p\u00e4\u00e4omaLainat rahoituslaitoksilta 1 247 1 247Vuokrasopimusvelat 1 483 1 483Muut lainat 78 78Ostovelat ja saadut ennakot 7 668 7 668Rahoitusvelat yhteens\u00e4 10 666 9 135 19 801Rahoitusvarojen ja -velkojen k\u00e4yv\u00e4t arvot vastaavat olennaisin osin niiden kirjanpitoarvoa.*  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista ja saaduista ennakoista on v\u00e4hennetty verottajan  COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.24 Muut korottomat velat ja siirtovelatPitk\u00e4aikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Muut velat 688 1 117Yhteens\u00e4 688 1 117Pitk\u00e4aikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4osin Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan rahoitusj\u00e4rjestelyyn liittyv\u00e4n velan.Muut lyhytaikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Ostovelat  10 432 7 634Siirtovelat 6 194 6 526Arvonlis\u00e4verot 1 299 1 266Muut velat 2 257 2 959Yhteens\u00e4 20 183 18 385Lyhytaikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t verottajan my\u00f6nt\u00e4mi\u00e4 COVID-19-pandemian liittyvi\u00e4 maksuhelpotuksia.SiirtovelatTe 31.12.2022 31.12.2021Henkil\u00f6st\u00f6kulut 4 567 4 715Muut siirtovelat 1 627 1 811Yhteens\u00e4 6 194 6 526",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfTradeAndOtherPayablesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-104-3": {
   "value": "Rahoitus- ja maksuvalmiusriskitYhti\u00f6n liiketoiminnan rahoitus perustuu liiketoiminnan tulorahoitukseen, sitoviin ja nos-tettuihin rahoituslaitoslainoihin, 30.11.2023 saakka voimassa oleviin luottolimiitteihin sek\u00e4 myyntisaamisten factoring-rahoitukseen. Luottolimiittisopimukset tulee uudistaa vuosittain ja factoring-rahoitusj\u00e4rjestelyt uusiutuvat vuosittain, ellei niit\u00e4 irtisanota. Luottolimiittiso-pimuksiin ja factoring-rahoitusj\u00e4rjestelyjen sopimuksiin sis\u00e4ltyy ehtoja, joiden perusteella ne voidaan irtisanoa my\u00f6s sopimuskaudella. Yhti\u00f6n n\u00e4kemyksen mukaan n\u00e4m\u00e4 ehdot ovat tavanomaisia eik\u00e4 niiden rikkominen ole todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4. Factoring-j\u00e4rjestelyiden tai luottoli-miittien irtisanominen tai niiden uusimatta j\u00e4tt\u00e4minen voisivat aiheuttaa ep\u00e4varmuustekij\u00f6i-t\u00e4 ja riskej\u00e4 Componentan likviditeettiin, mutta ep\u00e4varmuustekij\u00e4t sek\u00e4 riskit ovat mitigoi-tavissa. Konsernin hyv\u00e4ll\u00e4 tasolla vuoden 2022 lopussa oleva likviditeetti on olennainen tekij\u00e4 maksuvalmiusriskien hallinnassa. Yhti\u00f6 on analysoinut tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetken j\u00e4lkeisen 12 kuukauden ajanjakson rahavirtaennusteita. Olennaisimmat olettamat ennusteissa liittyv\u00e4t tulorahoituksen lis\u00e4ksi L\u00e4hiTapiolan ja Elon kanssa sovittuun k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4omarahoitukseen, factoring-rahoituksen jatkuvuuteen ja luottolimiittien sek\u00e4 alla kuvattavan osakemerkint\u00e4li-miitin k\u00e4yt\u00f6n tasoon. Yhti\u00f6n arvion mukaan konsernin likviditeetti on riitt\u00e4v\u00e4 seuraavan 12 kuukauden ajanjaksolla.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfLiquidityRiskExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-105-3": {
   "value": "Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernin rahat ja pankkisaamiset olivat 8,6 Me (5,2 Me). Lis\u00e4ksi konser-nilla oli tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4m\u00e4tt\u00f6mi\u00e4, sitovia luottositoumuksia 4,0 Me (4,0 Me).",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfCashAndCashEquivalentsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-105-4": {
   "value": "Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernin rahat ja pankkisaamiset olivat 8,6 Me (5,2 Me). Lis\u00e4ksi konser-nilla oli tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 k\u00e4ytt\u00e4m\u00e4tt\u00f6mi\u00e4, sitovia luottositoumuksia 4,0 Me (4,0 Me).",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyToDetermineComponentsOfCashAndCashEquivalents",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-107-3": {
   "value": "Componenta Oyj sopi 21.12.2022 yhteens\u00e4 4 miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4oma-lainasta L\u00e4hiTapiolan ja Keskin\u00e4inen Ty\u00f6el\u00e4kevakuutusyhti\u00f6 Elon kanssa. Laina on tarkoitus nostaa kokonaisuudessaan 31.3.2023 menness\u00e4. Ensimm\u00e4inen nosto, yhteens\u00e4 2 miljoonaa euroa, tehtiin 23.12.2022. Laina-aika on viisi vuotta.Korolliset rahoitusvelatTe 31.12.2022 31.12.2021Pitk\u00e4aikaiset korolliset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 1 527 1 466Vuokrasopimusvelat 8 323 7 652Muut velat* 0 19Yhteens\u00e4 9 850 9 137Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 1 909 1 247Vuokrasopimusvelat 1 639 1 483Muut velat* 20 78Yhteens\u00e4 3 568 2 808Korolliset rahoitusvelat yhteens\u00e4 13 418 11 945* Muut velat ovat osamaksuvelkoja.Korollisten rahoitusvelkojen valuuttajakauma% 2022 2021Pitk\u00e4aikaiset EUR 100,0 100,0Yhteens\u00e4 100,0 100,0Lyhytaikaiset EUR 100,0 100,0Yhteens\u00e4 100,0 100,0Lainoihin liittyv\u00e4t rahavirrat toteutuvat sopimuksen nimellisvaluutassa.Korollisten rahoitusvelkojen nimellis- ja efektiivisten korkojen vaihteluv\u00e4lit2022202220212021Nimellis- EfektiivistenNimellis- Efektiivistenkorkojenkorkojenkorkojenkorkojen%vaihteluv\u00e4livaihteluv\u00e4livaihteluv\u00e4livaihteluv\u00e4liLainat rahoituslaitoksilta 5,0\u20138,1 5,2\u201310,6 5,0\u20138,1 5,1\u20138,3Vuokrasopimusvelat 2,5\u20137,7 2,5\u2013  7,7  1,2\u20135,8 1,2\u20135,8Muut velat * 5,0\u20135,0 7,6\u2013  7,6 5,0\u20135,0 5,0\u20135,0* Muut velat ovat osamaksuvelkoja.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfDebtSecuritiesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-108-2": {
   "value": "Rahoitusvelkojen takaisinmaksujen ja korkojen kassavirtajakauma 2022Te 2023 2024 2025 2026 2027 2028 + Yhteens\u00e4Lainat rahoituslaitoksilta \u20131 909 \u20131 127 \u2013400 \u2013 \u2013 \u2013 \u20133 436Vuokrasopimusvelat* \u20131 665 \u20131 619 \u20131 497 \u20131 477 \u20131 310 \u20132 394 \u20139 962Ostovelat \u201310 511 \u2013189 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u201310 699Korkokulut lainoista  \u2013698 \u2013478 \u2013322 \u2013236 \u2013163 \u2013134 \u20132 031Muut velat*** \u201319 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u201319Yhteens\u00e4 \u201314 802 \u20133 412 \u20132 220 \u20131 713 \u20131 474 \u20132 528 \u201326 148Rahoitusvelkojen takaisinmaksujen ja korkojen kassavirtajakauma 2021Te 2022 2023 2024 2025 2026 2027 + Yhteens\u00e4Lainat rahoituslaitoksilta \u20131 247 \u20131 115 \u2013433 \u2013 \u2013 \u2013 \u20132 795Vuokrasopimusvelat * \u20131 484 \u20131 398 \u20131 301 \u20131 306 \u20131 328 \u20132 318 \u20139 135Ostovelat** \u20137 634 \u2013189 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u20137 822Korkokulut lainoista  \u2013596 \u2013430 \u2013310 \u2013233 \u2013163 \u2013127 \u20131 859Muut velat*** \u201378 \u201319 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u201397Yhteens\u00e4 \u201311 038 \u20133 152 \u20132 044 \u20131 539 \u20131 491 \u20132 446 \u201321 709*  Vuokrasopimusten osalta k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n vuokrasopimusvelan lyhennyksi\u00e4 ja korkokuluja riitt\u00e4v\u00e4n\u00e4 arviona maksettavista vuokrista. Pieni\u00e4 eroja todelliseen kassavirtaan aiheuttavat ainoastaan korkotason muutokset. Maksettavat korot on laskettu voimassaolevilla nimelliskoroilla. N\u00e4in ollen vaihtuvakorkoisten sopimusten todelliset koronmaksut tulevat todenn\u00e4k\u00f6isesti hieman poikkea-maan taulukossa esitetyist\u00e4 luvuista.**  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista on v\u00e4hennetty verottajan COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.***  Muut velat ovat osamaksuvelkoja.Lukuja ei ole diskontattu vastaamaan niiden nykyarvoa. Luvut ovat voimassa vain tilin-p\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 ja voivat vaihtuvakorkoisten sopimusten korkojen m\u00e4\u00e4r\u00e4n osalta poiketa toteutuvista kassavirroista. Rahoitusvelkojen takaisinmaksutaulukolla ei ole tarkoitus kuvata konsernin odotettua kokonaisrahavirtaa. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfBorrowingCostsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-108-3": {
   "value": "Rahoitusvelkojen takaisinmaksujen ja korkojen kassavirtajakauma 2022Te 2023 2024 2025 2026 2027 2028 + Yhteens\u00e4Lainat rahoituslaitoksilta \u20131 909 \u20131 127 \u2013400 \u2013 \u2013 \u2013 \u20133 436Vuokrasopimusvelat* \u20131 665 \u20131 619 \u20131 497 \u20131 477 \u20131 310 \u20132 394 \u20139 962Ostovelat \u201310 511 \u2013189 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u201310 699Korkokulut lainoista  \u2013698 \u2013478 \u2013322 \u2013236 \u2013163 \u2013134 \u20132 031Muut velat*** \u201319 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u201319Yhteens\u00e4 \u201314 802 \u20133 412 \u20132 220 \u20131 713 \u20131 474 \u20132 528 \u201326 148Rahoitusvelkojen takaisinmaksujen ja korkojen kassavirtajakauma 2021Te 2022 2023 2024 2025 2026 2027 + Yhteens\u00e4Lainat rahoituslaitoksilta \u20131 247 \u20131 115 \u2013433 \u2013 \u2013 \u2013 \u20132 795Vuokrasopimusvelat * \u20131 484 \u20131 398 \u20131 301 \u20131 306 \u20131 328 \u20132 318 \u20139 135Ostovelat** \u20137 634 \u2013189 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u20137 822Korkokulut lainoista  \u2013596 \u2013430 \u2013310 \u2013233 \u2013163 \u2013127 \u20131 859Muut velat*** \u201378 \u201319 \u2013 \u2013 \u2013 \u2013 \u201397Yhteens\u00e4 \u201311 038 \u20133 152 \u20132 044 \u20131 539 \u20131 491 \u20132 446 \u201321 709*  Vuokrasopimusten osalta k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n vuokrasopimusvelan lyhennyksi\u00e4 ja korkokuluja riitt\u00e4v\u00e4n\u00e4 arviona maksettavista vuokrista. Pieni\u00e4 eroja todelliseen kassavirtaan aiheuttavat ainoastaan korkotason muutokset. Maksettavat korot on laskettu voimassaolevilla nimelliskoroilla. N\u00e4in ollen vaihtuvakorkoisten sopimusten todelliset koronmaksut tulevat todenn\u00e4k\u00f6isesti hieman poikkea-maan taulukossa esitetyist\u00e4 luvuista.**  Vuonna 2021 pitk\u00e4aikaisista ostoveloista on v\u00e4hennetty verottajan COVID-19-pandemian johdosta my\u00f6nt\u00e4m\u00e4t maksuhelpotukset.***  Muut velat ovat osamaksuvelkoja.Lukuja ei ole diskontattu vastaamaan niiden nykyarvoa. Luvut ovat voimassa vain tilin-p\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 ja voivat vaihtuvakorkoisten sopimusten korkojen m\u00e4\u00e4r\u00e4n osalta poiketa toteutuvista kassavirroista. Rahoitusvelkojen takaisinmaksutaulukolla ei ole tarkoitus kuvata konsernin odotettua kokonaisrahavirtaa. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForBorrowingCostsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-110-3": {
   "value": "ValuuttariskiKonsernin valuuttariski jaetaan valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4isist\u00e4 tuloista ja menoista johtuvaan trans-aktioriskiin ja valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4isist\u00e4 oman p\u00e4\u00e4oman ehtoisista sijoituksista ja tuloksesta joh-tuvaan translaatioriskiin. Transaktiopositioon lasketaan taseessa olevat valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4iset myyntisaamiset ja ostovelat sek\u00e4 suurella todenn\u00e4k\u00f6isyydell\u00e4 tulevaisuudessa toteutuvat valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4iset kassavirrat. Tulevaisuuden aikav\u00e4li on normaalisti 1\u20136 kuukautta, mutta sit\u00e4 voidaan pident\u00e4\u00e4 tarvittaessa 12 kuukauteen. N\u00e4m\u00e4 muodostavat transaktioposition osuuden, jonka muutokset vaikuttavat liikevoittoon. Erillisen\u00e4 t\u00e4st\u00e4 positiosta tarkastellaan niit\u00e4 transaktioposition eri\u00e4, joiden valuuttakurssimuutoksista aiheutuvat tulosvaikutukset kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin kuten valuuttam\u00e4\u00e4r\u00e4iset rahat ja pankkisaamiset sek\u00e4 konsernin sis\u00e4iset ja ulkoiset valuuttalainat ja lainasaamiset.Translaatiopositio m\u00e4\u00e4ritell\u00e4\u00e4n konsernin niiden ulkomaisten tyt\u00e4r- ja osakkuusyritysten omien p\u00e4\u00e4omien ja kertyneiden voittojen perusteella, joiden toimintavaluuttana on muu kuin euro. Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernilla ei ole translaatioriski\u00e4, koska kaikkien konserniyh-ti\u00f6iden toimintavaluutta on euro.Suojautumisessa valuuttakurssien muutoksilta k\u00e4ytet\u00e4\u00e4n valuuttalainoja ja -talletuksia sek\u00e4 muita luonnollisia suojaussuhteita. Lis\u00e4ksi voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 tavanomaisia johdannaisinstru-mentteja kuten valuuttatermiinej\u00e4 ja -optioita, joiden hinnoittelu markkinoilla on luotetta-vaa. Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuoden.Tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 konsernilla ei ole avointa valuuttapositiota.KorkoriskiKonsernin rahavirran korkoriski kohdistuu l\u00e4hinn\u00e4 konsernin lainasalkkuun ja leasing-sopimuksiin. Korkoriski\u00e4 syntyy, kun markkinakorkojen ja korkomarginaalien muutokset vaikuttavat rahoituskuluihin ja tuottoihin. Korkoriskej\u00e4 hallitaan tasapainottamalla kiinte\u00e4- ja vaihtuvakorkoisten lainojen ja sijoitusten v\u00e4list\u00e4 suhdetta ja juoksuaikaa. Lis\u00e4ksi voidaan k\u00e4ytt\u00e4\u00e4 johdannaisinstrumentteja, kuten koronvaihtosopimuksia.Tuloslaskelma - Rahoituskulut31.12.2022 tilikaudelle 2023 31.12.2021 tilikaudelle 2022HerkkyysHerkkyysTekorkok\u00e4yr\u00e4 +100bp korkok\u00e4yr\u00e4 +100bpKorolliset velat \u201320,9 \u201313,0Korkokulun herkkyysanalyysiss\u00e4 arvioidaan tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6sp\u00e4iv\u00e4n korkok\u00e4yr\u00e4n paralleelia nousua 1,0 %-yksik\u00f6ll\u00e4. Positiivinen luku tarkoittaa ennustetun korkokulun pienenemist\u00e4 ja negatiivinen korkokulun kasvua.Laskelmassa oletusarvona on, ett\u00e4 er\u00e4\u00e4ntyv\u00e4t lainat uudelleenrahoitetaan vastaavalla instru-mentilla. Lis\u00e4ksi oletuksena on, ettei lainoja lyhennet\u00e4 eli laskelmat huomioivat ainoastaan ko-ronuudistumisriskin, joka kohdistuu tilinp\u00e4\u00e4t\u00f6shetkell\u00e4 avoimena oleviin korollisiin lainoihin ja niiden nimelliskorkoihin. Leasingsopimukset eiv\u00e4t ole mukana laskelmassa. Korkoriski taseen varat puolella ei ole merkitt\u00e4v\u00e4, joten sit\u00e4 ei ole otettu mukaan korkoriskin herkkyystarkaste-luun.Hy\u00f6dykeriskiKonsernin hy\u00f6dykeriski muodostuu s\u00e4hk\u00f6n ja raaka-aineiden hintariskist\u00e4. Kohtalainen osa s\u00e4hk\u00f6n hinnasta on kiinnitetty aina 12 kuukaudeksi eteenp\u00e4in, ja n\u00e4in on pyritty pienent\u00e4-m\u00e4\u00e4n hintariski\u00e4. Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierr\u00e4tysmetallin ja harkkoraudan, rakennuster\u00e4ksen ja alumiinin saatavuus kilpai-lukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyv\u00e4\u00e4 kustannusriski\u00e4 hallinnoidaan p\u00e4\u00e4s\u00e4\u00e4nt\u00f6isesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Konsernilla on my\u00f6s raaka-aineiden saatavuusriski, mik\u00e4 on kuiten-kin pienentynyt, sill\u00e4 merkitt\u00e4vien raaka-aineiden toimittajia on pystytty kilpailuttamaan ja etuk\u00e4teismaksuista on siirrytty normaaleihin maksuehtoihin toimittajien antamien limiittien puitteissa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfMarketRiskExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-112-3": {
   "value": "LaadintaperiaatteetKonsernin rahoitusvarat luokitellaan hankinnan yhteydess\u00e4 luonteensa mukaisesti seuraa-viin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon, k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti tai k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon muun laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat. Componenta arvioi jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvarojen odotettavissa olevat luot-totappiot soveltamalla odotettujen luottotappioiden mallia. Rahoitusvelat on luokiteltu seuraaviin ryhmiin: k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat, vuokrasopi-musvelat ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat velat.Componenta on my\u00f6s arvioinut Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia merkitt\u00e4vimpien rahoitusriskien osalta. Componentan n\u00e4k\u00f6kulmasta suurin vaikutus Ukrai-nan tilanteella ja COVID-19-pandemialla on ollut rahoituksen hankintariskiin ja likviditeetti-riskiin.Lainat kirjataan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon ja arvostetaan jaksotettuun hankintame-noon k\u00e4ytt\u00e4en efektiivisen koron menetelm\u00e4\u00e4. Hankintamenoa laskettaessa huomioidaan olennaiset transaktiokulut.Rahavarat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t k\u00e4teisvarat ja rahat pankkitileill\u00e4 sek\u00e4 lyhytaikaiset pankkitalletukset.Konsernilla ei ole johdannaisinstrumentteja, joihin sovellettaisiin suojauslaskentaa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForFinancialInstrumentsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-112-4": {
   "value": "LaadintaperiaatteetKonsernin rahoitusvarat luokitellaan hankinnan yhteydess\u00e4 luonteensa mukaisesti seuraa-viin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon, k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti tai k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon muun laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat. Componenta arvioi jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvarojen odotettavissa olevat luot-totappiot soveltamalla odotettujen luottotappioiden mallia. Rahoitusvelat on luokiteltu seuraaviin ryhmiin: k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat, vuokrasopi-musvelat ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat velat.Componenta on my\u00f6s arvioinut Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia merkitt\u00e4vimpien rahoitusriskien osalta. Componentan n\u00e4k\u00f6kulmasta suurin vaikutus Ukrai-nan tilanteella ja COVID-19-pandemialla on ollut rahoituksen hankintariskiin ja likviditeetti-riskiin.Lainat kirjataan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon ja arvostetaan jaksotettuun hankintame-noon k\u00e4ytt\u00e4en efektiivisen koron menetelm\u00e4\u00e4. Hankintamenoa laskettaessa huomioidaan olennaiset transaktiokulut.Rahavarat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t k\u00e4teisvarat ja rahat pankkitileill\u00e4 sek\u00e4 lyhytaikaiset pankkitalletukset.Konsernilla ei ole johdannaisinstrumentteja, joihin sovellettaisiin suojauslaskentaa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForDerivativeFinancialInstrumentsAndHedgingExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-112-5": {
   "value": "LaadintaperiaatteetKonsernin rahoitusvarat luokitellaan hankinnan yhteydess\u00e4 luonteensa mukaisesti seuraa-viin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon, k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti tai k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon muun laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat. Componenta arvioi jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvarojen odotettavissa olevat luot-totappiot soveltamalla odotettujen luottotappioiden mallia. Rahoitusvelat on luokiteltu seuraaviin ryhmiin: k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat, vuokrasopi-musvelat ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat velat.Componenta on my\u00f6s arvioinut Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia merkitt\u00e4vimpien rahoitusriskien osalta. Componentan n\u00e4k\u00f6kulmasta suurin vaikutus Ukrai-nan tilanteella ja COVID-19-pandemialla on ollut rahoituksen hankintariskiin ja likviditeetti-riskiin.Lainat kirjataan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon ja arvostetaan jaksotettuun hankintame-noon k\u00e4ytt\u00e4en efektiivisen koron menetelm\u00e4\u00e4. Hankintamenoa laskettaessa huomioidaan olennaiset transaktiokulut.Rahavarat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t k\u00e4teisvarat ja rahat pankkitileill\u00e4 sek\u00e4 lyhytaikaiset pankkitalletukset.Konsernilla ei ole johdannaisinstrumentteja, joihin sovellettaisiin suojauslaskentaa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForDerivativeFinancialInstrumentsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-112-6": {
   "value": "LaadintaperiaatteetKonsernin rahoitusvarat luokitellaan hankinnan yhteydess\u00e4 luonteensa mukaisesti seuraa-viin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon, k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti tai k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon muun laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat. Componenta arvioi jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvarojen odotettavissa olevat luot-totappiot soveltamalla odotettujen luottotappioiden mallia. Rahoitusvelat on luokiteltu seuraaviin ryhmiin: k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat, vuokrasopi-musvelat ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat velat.Componenta on my\u00f6s arvioinut Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia merkitt\u00e4vimpien rahoitusriskien osalta. Componentan n\u00e4k\u00f6kulmasta suurin vaikutus Ukrai-nan tilanteella ja COVID-19-pandemialla on ollut rahoituksen hankintariskiin ja likviditeetti-riskiin.Lainat kirjataan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon ja arvostetaan jaksotettuun hankintame-noon k\u00e4ytt\u00e4en efektiivisen koron menetelm\u00e4\u00e4. Hankintamenoa laskettaessa huomioidaan olennaiset transaktiokulut.Rahavarat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t k\u00e4teisvarat ja rahat pankkitileill\u00e4 sek\u00e4 lyhytaikaiset pankkitalletukset.Konsernilla ei ole johdannaisinstrumentteja, joihin sovellettaisiin suojauslaskentaa.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForFinancialAssetsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-112-7": {
   "value": "LaadintaperiaatteetKonsernin rahoitusvarat luokitellaan hankinnan yhteydess\u00e4 luonteensa mukaisesti seuraa-viin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon, k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti tai k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon muun laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat. Componenta arvioi jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvarojen odotettavissa olevat luot-totappiot soveltamalla odotettujen luottotappioiden mallia. Rahoitusvelat on luokiteltu seuraaviin ryhmiin: k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat, vuokrasopi-musvelat ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat velat.Componenta on my\u00f6s arvioinut Ukrainan tilanteen ja COVID-19-pandemian vaikutuksia merkitt\u00e4vimpien rahoitusriskien osalta. Componentan n\u00e4k\u00f6kulmasta suurin vaikutus Ukrai-nan tilanteella ja COVID-19-pandemialla on ollut rahoituksen hankintariskiin ja likviditeetti-riskiin.Lainat kirjataan hankintahetkell\u00e4 k\u00e4yp\u00e4\u00e4n arvoon ja arvostetaan jaksotettuun hankintame-noon k\u00e4ytt\u00e4en efektiivisen koron menetelm\u00e4\u00e4. Hankintamenoa laskettaessa huomioidaan olennaiset transaktiokulut.Rahavarat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t k\u00e4teisvarat ja rahat pankkitileill\u00e4 sek\u00e4 lyhytaikaiset pankkitalletukset.Konsernilla ei ole johdannaisinstrumentteja, joihin sovellettaisiin suojauslaskentaa.24 Muut korottomat velat ja siirtovelatPitk\u00e4aikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Muut velat 688 1 117Yhteens\u00e4 688 1 117Pitk\u00e4aikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4osin Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan rahoitusj\u00e4rjestelyyn liittyv\u00e4n velan.Muut lyhytaikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Ostovelat  10 432 7 634Siirtovelat 6 194 6 526Arvonlis\u00e4verot 1 299 1 266Muut velat 2 257 2 959Yhteens\u00e4 20 183 18 385Lyhytaikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t verottajan my\u00f6nt\u00e4mi\u00e4 COVID-19-pandemian liittyvi\u00e4 maksuhelpotuksia.SiirtovelatTe 31.12.2022 31.12.2021Henkil\u00f6st\u00f6kulut 4 567 4 715Muut siirtovelat 1 627 1 811Yhteens\u00e4 6 194 6 526",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForFinancialLiabilitiesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-113-6": {
   "value": "24 Muut korottomat velat ja siirtovelatPitk\u00e4aikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Muut velat 688 1 117Yhteens\u00e4 688 1 117Pitk\u00e4aikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t p\u00e4\u00e4osin Componenta Manufacturing Oy:n er\u00e4\u00e4n laite-hankinnan rahoitusj\u00e4rjestelyyn liittyv\u00e4n velan.Muut lyhytaikaiset korottomat velatTe 31.12.2022 31.12.2021Ostovelat  10 432 7 634Siirtovelat 6 194 6 526Arvonlis\u00e4verot 1 299 1 266Muut velat 2 257 2 959Yhteens\u00e4 20 183 18 385Lyhytaikaiset muut velat sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t verottajan my\u00f6nt\u00e4mi\u00e4 COVID-19-pandemian liittyvi\u00e4 maksuhelpotuksia.SiirtovelatTe 31.12.2022 31.12.2021Henkil\u00f6st\u00f6kulut 4 567 4 715Muut siirtovelat 1 627 1 811Yhteens\u00e4 6 194 6 526",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfAccruedExpensesAndOtherLiabilitiesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-114-2": {
   "value": "25 Velkojen t\u00e4sm\u00e4ytys rahoituksen rahavirtaanPitk\u00e4- Lyhyt- Vapaan oman aikaiset  aikaiset  p\u00e4\u00e4oman Tevelatvelat Yhteens\u00e4rahasto (SVOP)1.1.2022 9 137 2 808 11 944 16 522Nostot** 2 000 4 000 6 000Lyhennykset korollisiin velkoihin \u20131 347 \u20134 000 \u20135 347Rahoitusleasingvelkojen maksut \u20131 542 \u20131 542Osakeanti 488*Muutos veloissa, joihin ei liity kassavirtaa: 60 2 303 2 36331.12.2022 9 849 3 569 13 418 17 010*  Componenta Oyj toteutti elokuussa 2022 0,497 miljoonan euron suuruisen suunnatun osakeannin osana Global Corporate Finance LLC:n kanssa aiemmin solmittua 8 miljoonan dollarin osakemerkin-t\u00e4limiitti\u00e4, jonka yhti\u00f6 on tiedottanut 21.6.2021. Annissa laskettiin liikkeelle 194 944 uutta osaketta, jotka rekister\u00f6itiin Patentti- ja rekisterihallituksen yll\u00e4pit\u00e4m\u00e4\u00e4n kaupparekisteriin 8.9.2022. Osake-kohtainen merkint\u00e4hinta oli 2,55 euroa, ja se vastasi 94 prosenttia yhti\u00f6n osakkeen vaihtom\u00e4\u00e4r\u00e4ll\u00e4 painotetusta keskikurssista Nasdaq Helsinki Oy:n p\u00f6rssilistalla 18.8.2022\u221224.8.2022 v\u00e4lisen\u00e4 aikana.**  Componenta sopi joulukuussa 2022 yhteens\u00e4 nelj\u00e4n (4) miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4oma-lainasta L\u00e4hiTapiolan ja Keskin\u00e4inen Ty\u00f6el\u00e4kevakuutusyhti\u00f6 Elon kanssa. Lainasta nostettiin 2,0 Me joulukuussa 2022, ja laina on tarkoitus nostaa kokonaisuudessaan 31.3.2023 menness\u00e4. Laina-aika on viisi vuotta. Muut lainaehdot ovat tavanomaiset. Componentalla on 4,0 M euron sitova luottolimiit-tisopimus, josta oli k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 hein\u00e4\u2013marraskuussa 2022 4,0 Me. Korottomat  Korottomat pitk\u00e4aikaiset  lyhytaikaiset Te Pitk\u00e4aikaiset  velat Lyhytaikaiset  velat Yhteens\u00e4saneerausvelatsaneerausvelat Yhteens\u00e41.1.2021 11 086 3 082 14 168 8 584 10 032Nostot \u2013 \u2013Lyhennykset saneerausvelkoihin \u2013400 \u2013176 \u2013576 \u20137 663 \u20139 112Lyhennykset korollisiin velkoihin \u20131 304 \u201359 \u20131 363Rahoitusleasingvelkojen maksut \u20131 536 \u20131 536Muutos veloissa, joihin ei liity kassavirtaa:Saneerausvelkojen muutokset \u201385 \u201385 \u2013921 \u2013921Muut muutokset \u2013161 1 497 1 33631.12.2021 9 137 2 808 11 944 \u2013 \u2013Korollisten velkojen lyhennykset 2021 sis\u00e4lt\u00e4v\u00e4t 0,6 Meur saneerausvelkojen lyhennyksi\u00e4. Componenta Castings Oy:n saneerausohjelma p\u00e4\u00e4ttyi yhti\u00f6n saneerausohjelman valvojan hyv\u00e4ksytty\u00e4 yhti\u00f6n 15.10.2021 tekem\u00e4t saneerausvelkojen maksut sek\u00e4 valvojan annettua velkojille saneerausohjelmaa koskevan loppuselonteon 22.10.2021.  Componenta Oyj:n hallitus teki 13.10.2021 p\u00e4\u00e4t\u00f6ksen Componenta Castings Oy:n saneerausohjelman ennen-aikaisesta p\u00e4\u00e4tt\u00e4misest\u00e4. Componenta Castings Oy esitti aiemmin saneerausvelkojilleen saneerausohjelmasta poikkeavasti, ett\u00e4 se suorittaisi saneerausohjelman ennenaikaiseksi p\u00e4\u00e4tt\u00e4miseksi ja saneerausvelkojen kertakaikkiseksi poismaksamiseksi velkojille 90 pro-senttia n\u00e4iden maksuohjelman mukaisten saatavien maksamattomasta osasta. Ehdotuksen hyv\u00e4ksyiv\u00e4t saneerausvelkojat, jotka edustivat yli 91 prosenttia Componenta Castings Oy:n etuoikeudettomista saneerausveloista. Componenta Oyj:n saneerausohjelma p\u00e4\u00e4ttyi yhti\u00f6n saneerausohjelman valvojan hyv\u00e4ksyt-ty\u00e4 yhti\u00f6n 31.3.2021 tekem\u00e4t saneerausvelkojen maksut sek\u00e4 valvojan annettua velkojille saneerausohjelmaa koskevan loppuselonteon t\u00e4n\u00e4\u00e4n 27.4.2021. Componenta Oyj:n hallitus oli 25.2.2021 tehnyt p\u00e4\u00e4t\u00f6ksen saneerausohjelman ennenaikaisesta p\u00e4\u00e4tt\u00e4misest\u00e4 ja yh-teism\u00e4\u00e4r\u00e4lt\u00e4\u00e4n noin 5,9 miljoonaan euron saneerausohjelman mukaisten velkojen suorituk-sesta. T\u00e4h\u00e4n m\u00e4\u00e4r\u00e4\u00e4n sis\u00e4ltyi noin 0,2 miljoonaa euroa sellaisia ehdollisia ja enimm\u00e4ism\u00e4\u00e4-r\u00e4isi\u00e4 takausvastuita, joiden lopullinen m\u00e4\u00e4r\u00e4 ei ole ollut selvill\u00e4, ja joiden takaisinmaksusta Componenta Oyj:n on tullut sopia erikseen kyseisten velkojien kanssa. Componenta Oyj suoritti 31.3.2021 velkojilleen edell\u00e4 mainitut noin 5,9 miljoonan euron suoritukset, joi-den m\u00e4\u00e4r\u00e4 v\u00e4h\u00e4isiss\u00e4 m\u00e4\u00e4rin t\u00e4smentyi maaliskuun 2021 aikana. Componenta Oyj lis\u00e4ksi sopi m\u00e4\u00e4r\u00e4lt\u00e4\u00e4n viel\u00e4 vahvistumattomien noin 0,1 miljoonan euron suuruisten ehdollisiin ja enimm\u00e4ism\u00e4\u00e4r\u00e4isiin takausvastuisiin perustuvien saneerausvelkojen velkojien kanssa kyseisten vastuiden konvertoinnista uusiksi enimm\u00e4ism\u00e4\u00e4r\u00e4isiksi veloiksi. Maksujen ja konvertoinnin johdosta Componenta Oyj t\u00e4ytti saneerausohjelman mukaisen suoritusvel-vollisuutensa n\u00e4ille velkojille. Vuonna 2020 Componenta Manufacturing Oy sopi takaisinmaksujen lykk\u00e4\u00e4misest\u00e4 rahalai-toslainojen osalta yhteens\u00e4 0,3 miljoonan euron arvosta, osittain maksettavaksi viimeisen takaisinmaksuer\u00e4n yhteydess\u00e4 laina-ajan lopussa ja osittain jaettavaksi tasaisesti tuleville maksuerille vuosina 2020\u20132024. Lyk\u00e4ttyjen takaisinmaksujen kassavirtavaikutus rahalaitos-lainojen osalta vuonna 2021 oli 0,0 (+0,3) miljoonaa euroa.  Lykk\u00e4ykset rahoituslaitosten lainojen lyhennyksiin sovittiin rahavirran varmistamiseksi Covid-19 pandemian aikana 2020.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfBorrowingsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-114-3": {
   "value": "25 Velkojen t\u00e4sm\u00e4ytys rahoituksen rahavirtaanPitk\u00e4- Lyhyt- Vapaan oman aikaiset  aikaiset  p\u00e4\u00e4oman Tevelatvelat Yhteens\u00e4rahasto (SVOP)1.1.2022 9 137 2 808 11 944 16 522Nostot** 2 000 4 000 6 000Lyhennykset korollisiin velkoihin \u20131 347 \u20134 000 \u20135 347Rahoitusleasingvelkojen maksut \u20131 542 \u20131 542Osakeanti 488*Muutos veloissa, joihin ei liity kassavirtaa: 60 2 303 2 36331.12.2022 9 849 3 569 13 418 17 010*  Componenta Oyj toteutti elokuussa 2022 0,497 miljoonan euron suuruisen suunnatun osakeannin osana Global Corporate Finance LLC:n kanssa aiemmin solmittua 8 miljoonan dollarin osakemerkin-t\u00e4limiitti\u00e4, jonka yhti\u00f6 on tiedottanut 21.6.2021. Annissa laskettiin liikkeelle 194 944 uutta osaketta, jotka rekister\u00f6itiin Patentti- ja rekisterihallituksen yll\u00e4pit\u00e4m\u00e4\u00e4n kaupparekisteriin 8.9.2022. Osake-kohtainen merkint\u00e4hinta oli 2,55 euroa, ja se vastasi 94 prosenttia yhti\u00f6n osakkeen vaihtom\u00e4\u00e4r\u00e4ll\u00e4 painotetusta keskikurssista Nasdaq Helsinki Oy:n p\u00f6rssilistalla 18.8.2022\u221224.8.2022 v\u00e4lisen\u00e4 aikana.**  Componenta sopi joulukuussa 2022 yhteens\u00e4 nelj\u00e4n (4) miljoonan euron m\u00e4\u00e4r\u00e4isest\u00e4 k\u00e4ytt\u00f6p\u00e4\u00e4oma-lainasta L\u00e4hiTapiolan ja Keskin\u00e4inen Ty\u00f6el\u00e4kevakuutusyhti\u00f6 Elon kanssa. Lainasta nostettiin 2,0 Me joulukuussa 2022, ja laina on tarkoitus nostaa kokonaisuudessaan 31.3.2023 menness\u00e4. Laina-aika on viisi vuotta. Muut lainaehdot ovat tavanomaiset. Componentalla on 4,0 M euron sitova luottolimiit-tisopimus, josta oli k\u00e4yt\u00f6ss\u00e4 hein\u00e4\u2013marraskuussa 2022 4,0 Me. ",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DescriptionOfAccountingPolicyForBorrowingsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-121-2": {
   "value": "27 VastuusitoumuksetTe 31.12.2022 31.12.2021Kiinteist\u00f6kiinnityksetOmista velvoitteista 0 600YrityskiinnityksetOmista velvoitteista 17 600 12 400PantitOmista velvoitteista 7 800 7 800Muut vuokrasopimukset 281 150Muut vastuut 188 198Yhteens\u00e4 25 869 21 149Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityksi\u00e4, pantteja tai muita vakuuksiaTe 31.12.2022 31.12.2021Velat, joiden vakuudeksi annettu kiinnityksi\u00e4Rahalaitoslainat 3 436 2 712Yhteens\u00e4 3 436 2 712Componenta Oyj omistaa Majakka Voima Oy:st\u00e4 3,6 %. Majakka Voima Oy omistaa edelleen Voimaosakeyhti\u00f6 SF:n osakkeita. Voimaosakeyhti\u00f6 SF on puolestaan Fennovoima Oy:n p\u00e4\u00e4omistaja. Componenta ei ole osallistunut Majakka Voima Oy:n jatkorahoitukseen vuoden 2013 j\u00e4lkeen ja on hoitanut velvoitteensa Majakka Voima Oy:t\u00e4 kohtaan. Patentti- ja rekisterihallitus on asettanut Majakka Voima Oy:n selvitystilaan 16.9.2022. Componenta on kirjannut Majakka Voiman osakkeet kirjanpidossaan kokonaan alas vuonna 2016. Voimaosakeyhti\u00f6 SF ja sen er\u00e4\u00e4t osakkeenomistajat ovat l\u00e4hestyneet Majakka Voima Oy:t\u00e4 vaateilla perustuen Voimaosakeyhti\u00f6 SF:n osakassopimukseen sek\u00e4 siihen liittyviin rahoitussitoumuksiin. Componentan arvion mukaan on ep\u00e4todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 asiasta aiheutuu merkitt\u00e4vi\u00e4 taloudellisia vastuita Componentalle, mink\u00e4 johdosta Componentan katsauskauden lukuihin ei sis\u00e4lly varauksia tai ehdollisia velkoja t\u00e4h\u00e4n asiaan liittyen.Componentan tiedossa ei ole sellaisia ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, joista tulisi kirjattavaksi varauksia tai ehdollisia velkoja.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfCommitmentsAndContingentLiabilitiesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-121-3": {
   "value": "27 VastuusitoumuksetTe 31.12.2022 31.12.2021Kiinteist\u00f6kiinnityksetOmista velvoitteista 0 600YrityskiinnityksetOmista velvoitteista 17 600 12 400PantitOmista velvoitteista 7 800 7 800Muut vuokrasopimukset 281 150Muut vastuut 188 198Yhteens\u00e4 25 869 21 149Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityksi\u00e4, pantteja tai muita vakuuksiaTe 31.12.2022 31.12.2021Velat, joiden vakuudeksi annettu kiinnityksi\u00e4Rahalaitoslainat 3 436 2 712Yhteens\u00e4 3 436 2 712Componenta Oyj omistaa Majakka Voima Oy:st\u00e4 3,6 %. Majakka Voima Oy omistaa edelleen Voimaosakeyhti\u00f6 SF:n osakkeita. Voimaosakeyhti\u00f6 SF on puolestaan Fennovoima Oy:n p\u00e4\u00e4omistaja. Componenta ei ole osallistunut Majakka Voima Oy:n jatkorahoitukseen vuoden 2013 j\u00e4lkeen ja on hoitanut velvoitteensa Majakka Voima Oy:t\u00e4 kohtaan. Patentti- ja rekisterihallitus on asettanut Majakka Voima Oy:n selvitystilaan 16.9.2022. Componenta on kirjannut Majakka Voiman osakkeet kirjanpidossaan kokonaan alas vuonna 2016. Voimaosakeyhti\u00f6 SF ja sen er\u00e4\u00e4t osakkeenomistajat ovat l\u00e4hestyneet Majakka Voima Oy:t\u00e4 vaateilla perustuen Voimaosakeyhti\u00f6 SF:n osakassopimukseen sek\u00e4 siihen liittyviin rahoitussitoumuksiin. Componentan arvion mukaan on ep\u00e4todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 asiasta aiheutuu merkitt\u00e4vi\u00e4 taloudellisia vastuita Componentalle, mink\u00e4 johdosta Componentan katsauskauden lukuihin ei sis\u00e4lly varauksia tai ehdollisia velkoja t\u00e4h\u00e4n asiaan liittyen.Componentan tiedossa ei ole sellaisia ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, joista tulisi kirjattavaksi varauksia tai ehdollisia velkoja.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfCommitmentsExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-121-4": {
   "value": "27 VastuusitoumuksetTe 31.12.2022 31.12.2021Kiinteist\u00f6kiinnityksetOmista velvoitteista 0 600YrityskiinnityksetOmista velvoitteista 17 600 12 400PantitOmista velvoitteista 7 800 7 800Muut vuokrasopimukset 281 150Muut vastuut 188 198Yhteens\u00e4 25 869 21 149Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityksi\u00e4, pantteja tai muita vakuuksiaTe 31.12.2022 31.12.2021Velat, joiden vakuudeksi annettu kiinnityksi\u00e4Rahalaitoslainat 3 436 2 712Yhteens\u00e4 3 436 2 712Componenta Oyj omistaa Majakka Voima Oy:st\u00e4 3,6 %. Majakka Voima Oy omistaa edelleen Voimaosakeyhti\u00f6 SF:n osakkeita. Voimaosakeyhti\u00f6 SF on puolestaan Fennovoima Oy:n p\u00e4\u00e4omistaja. Componenta ei ole osallistunut Majakka Voima Oy:n jatkorahoitukseen vuoden 2013 j\u00e4lkeen ja on hoitanut velvoitteensa Majakka Voima Oy:t\u00e4 kohtaan. Patentti- ja rekisterihallitus on asettanut Majakka Voima Oy:n selvitystilaan 16.9.2022. Componenta on kirjannut Majakka Voiman osakkeet kirjanpidossaan kokonaan alas vuonna 2016. Voimaosakeyhti\u00f6 SF ja sen er\u00e4\u00e4t osakkeenomistajat ovat l\u00e4hestyneet Majakka Voima Oy:t\u00e4 vaateilla perustuen Voimaosakeyhti\u00f6 SF:n osakassopimukseen sek\u00e4 siihen liittyviin rahoitussitoumuksiin. Componentan arvion mukaan on ep\u00e4todenn\u00e4k\u00f6ist\u00e4, ett\u00e4 asiasta aiheutuu merkitt\u00e4vi\u00e4 taloudellisia vastuita Componentalle, mink\u00e4 johdosta Componentan katsauskauden lukuihin ei sis\u00e4lly varauksia tai ehdollisia velkoja t\u00e4h\u00e4n asiaan liittyen.Componentan tiedossa ei ole sellaisia ilmastoliit\u00e4nn\u00e4isi\u00e4 seikkoja, joista tulisi kirjattavaksi varauksia tai ehdollisia velkoja.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfCollateralExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-127-3": {
   "value": "Konserniyhti\u00f6t (m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta) 31.12.2022Konsernin Emoyhti\u00f6n   YritysKotipaikkaomistusosuus, %omistusosuus, %Componenta Castings Oy Karkkila 100 100Componenta Manufacturing Oy Jyv\u00e4skyl\u00e4 100 100Karkkilan Valimokiinteist\u00f6 Oy Karkkila 100 \u2013Oy H\u00f6gfors-Ruukki Ab Karkkila 100 100Pietarsaaren Vanha Valimo Oy Pietarsaari 100 \u2013",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfSignificantInvestmentsInSubsidiariesExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-123-2": {
   "value": "Hallituksen, toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhm\u00e4n palkkiot ja muut etuudet Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin Lyhyen kannustin- aikav\u00e4lin  j\u00e4rjestelm\u00e4t  Palkat ja palkkiot  kannustin- (Osakeperusteiset 1.1.\u201331.12.2022, eluontoisetuineenj\u00e4rjestelm\u00e4maksut) Yhteens\u00e4Hallitus 125 000 \u2013 \u2013 125 000Toimitusjohtaja Sami Sivuranta 261 469 122 406 \u2013 383 875Muut konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet 536 205 192 274 \u2013 728 479Yhteens\u00e4 922 674 314 680 \u2013 1 237 354Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin Lyhyen kannustin- aikav\u00e4lin  j\u00e4rjestelm\u00e4t  Palkat ja palkkiot  kannustin- (Osakeperusteiset 1.1.\u201331.12.2021, eluontoisetuineenj\u00e4rjestelm\u00e4maksut) Yhteens\u00e4Hallitus 125 000 \u2013 \u2013 125 000Toimitusjohtaja Sami Sivuranta 282 270 \u2013 41 022 323 292Muut konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet 628 756 \u2013 102 358 731 114Yhteens\u00e4 1 036 027 \u2013 143 380 1 179 406Hallituksen ja johdon palkkojen, palkkioiden ja etuuksien erittelyPalkat ja palkkiot, 1 000 e1.1.\u201331.12.2022 1.1.\u201331.12.2021Toimitusjohtaja Sami Sivuranta 11.3.2020 alkaen 261 282Hallituksen j\u00e4senet:Harri Suutari 50 50Petteri Walld\u00e9n 25 25Anne Leskel\u00e4 25 25Tomas Hedenborg 25 25Hallitus yhteens\u00e4 125 125Toimitusjohtajan el\u00e4keik\u00e4 on 68 vuotta.28 L\u00e4hipiiritapahtumatL\u00e4hipiiritapahtumatComponentalla ei ole ollut vuonna 2022 tavanomaisista kaupallisista ehdoista poikkeavia  l\u00e4hipiiritapahtumia. Sitouttavan osakepalkkioj\u00e4rjestelm\u00e4n sitouttamisjakson p\u00e4\u00e4tytty\u00e4 vuonna 2021 Componentan l\u00e4hipiiriin kuuluva johto vastaanotti osakkeita maksuttomassa suunnatussa osakeannissa yhteens\u00e4 50 888,14 euron arvosta. Componentalla ei ollut  vuonna 2022 ja 2021 l\u00e4hipiiriin kuuluville henkil\u00f6ille my\u00f6nnettyj\u00e4 lainoja.Konserniyhti\u00f6t (m\u00e4\u00e4r\u00e4ysvalta) 31.12.2022Konsernin Emoyhti\u00f6n   YritysKotipaikkaomistusosuus, %omistusosuus, %Componenta Castings Oy Karkkila 100 100Componenta Manufacturing Oy Jyv\u00e4skyl\u00e4 100 100Karkkilan Valimokiinteist\u00f6 Oy Karkkila 100 \u2013Oy H\u00f6gfors-Ruukki Ab Karkkila 100 100Pietarsaaren Vanha Valimo Oy Pietarsaari 100 \u2013",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfRelatedPartyExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-123-3": {
   "value": "Hallituksen, toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhm\u00e4n palkkiot ja muut etuudet Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin Lyhyen kannustin- aikav\u00e4lin  j\u00e4rjestelm\u00e4t  Palkat ja palkkiot  kannustin- (Osakeperusteiset 1.1.\u201331.12.2022, eluontoisetuineenj\u00e4rjestelm\u00e4maksut) Yhteens\u00e4Hallitus 125 000 \u2013 \u2013 125 000Toimitusjohtaja Sami Sivuranta 261 469 122 406 \u2013 383 875Muut konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet 536 205 192 274 \u2013 728 479Yhteens\u00e4 922 674 314 680 \u2013 1 237 354Pitk\u00e4n aikav\u00e4lin Lyhyen kannustin- aikav\u00e4lin  j\u00e4rjestelm\u00e4t  Palkat ja palkkiot  kannustin- (Osakeperusteiset 1.1.\u201331.12.2021, eluontoisetuineenj\u00e4rjestelm\u00e4maksut) Yhteens\u00e4Hallitus 125 000 \u2013 \u2013 125 000Toimitusjohtaja Sami Sivuranta 282 270 \u2013 41 022 323 292Muut konsernin johtoryhm\u00e4n j\u00e4senet 628 756 \u2013 102 358 731 114Yhteens\u00e4 1 036 027 \u2013 143 380 1 179 406Hallituksen ja johdon palkkojen, palkkioiden ja etuuksien erittelyPalkat ja palkkiot, 1 000 e1.1.\u201331.12.2022 1.1.\u201331.12.2021Toimitusjohtaja Sami Sivuranta 11.3.2020 alkaen 261 282Hallituksen j\u00e4senet:Harri Suutari 50 50Petteri Walld\u00e9n 25 25Anne Leskel\u00e4 25 25Tomas Hedenborg 25 25Hallitus yhteens\u00e4 125 125Toimitusjohtajan el\u00e4keik\u00e4 on 68 vuotta.",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:DisclosureOfInformationAboutKeyManagementPersonnelExplanatory",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "f20485": {
   "value": "Componenta Oyj",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:NameOfUltimateParentOfGroup",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  },
  "pp-value-128-1": {
   "value": "Teknobulevardi 701530 Vantaa",
   "dimensions": {
    "concept": "ifrs-full:AddressOfRegisteredOfficeOfEntity",
    "language": "fi",
    "entity": "scheme:5493000SDCOXVGZDWK18",
    "period": "2022-01-01T00:00:00/2023-01-01T00:00:00"
   }
  }
 }
}