| Koncernens resultaträkning | |||
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 2 | ||
Kostnad för sålda varor | - | - | |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | - | - | |
| Administrationskostnader | - | - | |
Forsknings- och utvecklingskostnader | - | - | |
Övriga intäkter | 20 | ||
Övriga kostnader | 20 | - | - |
Rörelseresultat | 4, 5, 6, 21 | ||
Finansiella intäkter | |||
Finansiella kostnader | - | - | |
Finansiella poster | 7 | - | - |
Resultat före skatt | - | ||
Skatt | 8 | - | - |
Årets resultat | - | ||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | - | ||
Resultat per aktie | 16 | ||
Resultat per aktie före utspädning, SEK | - | ||
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | - |
| Koncernens balansräkning | |||
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
TILLGÅNGAR | 1 | ||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 9 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 10 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 21 | ||
| Depositioner | |||
Uppskjutna skattefordringar | 8 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 13 | ||
Kundfordringar | 20 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 14 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 12 | ||
Likvida medel | 25 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 | ||
Eget kapital | 15 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | |||
| Skulder | |||
Avsättningar | 17 | ||
Långfristiga skulder kreditinstitut | 20 | ||
Långfristiga leasingskulder | 21 | ||
| Summa långfristiga skulder | |||
| Förskott från kunder | |||
| Kortfristiga skulder kreditinstitut | |||
Leverantörsskulder | 20 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 21 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 18 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 19 | ||
Avsättningar | 17 | ||
| Summa kortfristiga skulder | |||
| Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Koncernens rapport över totalresultat | ||
Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Årets resultat | - | |
| Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat | ||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter | - | |
Övrigt totalresultat | - | |
Årets totalresultat | - | |
| Årets totalresultat hänförligt till: | ||
| Moderbolagets ägare | - |
| Förändringar i koncernens eget kapital | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | ||||||
| Övrigt tillskjutet | Balanserade vinstmedel | Totalt eget | ||||
Belopp i MSEK | Not | Aktiekapital | kapital | Reserver | inkl. årets resultat | kapital |
Eget kapital vid periodens ingång 2023-01-01 | ||||||
Årets resultat | - | - | ||||
| Övrigt totalresultat, poster som kan komma att omklassificeras till resultat räkningen: | ||||||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter | - | - | ||||
Övrigt totalresultat | - | - | ||||
Årets totalresultat | - | - | - | |||
Minskning av aktier i eget förvar | ||||||
Nyemission | ||||||
Aktierelaterade ersättningar som regleras med eget kapitalinstrument | ||||||
Summa transaktioner med koncernens ägare | ||||||
Eget kapital vid periodens utgång 2023-12-31 | 15 | |||||
Eget kapital vid periodens ingång 2024-01-01 | ||||||
Årets resultat | ||||||
| Övrigt totalresultat, poster som kan komma att omklassificeras till resultat räkningen: | ||||||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter | ||||||
Övrigt totalresultat | ||||||
Årets totalresultat | ||||||
Minskning av aktier i eget förvar | ||||||
Nyemission | - | - | ||||
Aktierelaterade ersättningar som regleras med eget kapitalinstrument | ||||||
Summa transaktioner med koncernens ägare | ||||||
Eget kapital vid periodens utgång 2024-12-31 | 15 |
| Koncernens kassaflödesanalys | |||
Belopp i MSEK | Not 25 | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | ||
| Betald inkomstskatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
förändringar av rörelsekapitalet | |||
| Förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning(-)/minskning(+) varulager | - | ||
Ökning(-)/minskning(+) kundfordringar | - | ||
Ökning(-)/minskning(+) övriga kortfristiga fordringar | |||
Ökning(+)/minskning(-) leverantörsskulder | - | - | |
Ökning(+)/minskning(-) övriga kortfristiga skulder | - | ||
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | ||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Amortering av leasingskulder | - | - | |
Långfristiga skulder kreditinstitut | - | ||
| Factoring kostnader | - | - | |
| Erlagd ränta | - | - | |
| Nyemission | - | ||
| Transaktionskostnader | - | - | |
| Minskning av aktier i eget förvar | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Årets kassaflöde | |||
| Likvida medel vid årets början | |||
| Valutakursdifferens i likvida medel | - | ||
| Likvida medel vid årets slut |
| Intäkternas fördelning | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Nettoomsättning: | ||||
Varuintäkter och licensintäkter vid ett tillfälle | 2 365,5 | 2 463,8 | 2 258,9 | 2 271,2 |
| Intäkter över tid: | ||||
Licensintäkter och tjänsteintäkter | 192,5 | 217,4 | 45,4 | 33,0 |
Totalt | 2 558,0 | 2 681,2 | 2 304,3 | 2 304,2 |
| Nettoomsättning per marknad | ||
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Europa, Mellanöstern & Afrika | 1 623,8 | 1 632,0 |
Amerikas | 640,1 | 789,8 |
Asien & Stillahavsområdet | 294,1 | 259,4 |
Totalt | 2 558,0 | 2 681,2 |
| Nettoomsättning per land | ||
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Sverige | 59,2 | 56,3 |
Kanada | 503,7 | 670,2 |
Finland | 352,9 | - |
Frankrike | 735,6 | 1 051,3 |
Italien | 178,2 | 189,3 |
Norge | 115,6 | 109,5 |
USA | 88,3 | 51,9 |
Bulgarien | 23,2 | 66,5 |
Övriga länder | 501,3 | 440,2 |
Totalt | 2 558,0 | 2 681,2 |
| Anläggningstillgångar per land | ||
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Sverige | 47,7 | 7,2 |
Kina | 27,8 | 28,4 |
Frankrike | 8,7 | 6,8 |
Tyskland | 60,3 | 54,9 |
Övriga länder | 19,1 | 11,4 |
Totalt | 163,7 | 108,7 |
| Medelantalet anställda | ||||
2024 | 2023 | |||
Antal | varav män | Antal | varav män | |
| Moderbolaget | ||||
Sverige | 89 | 74% | 98 | 77% |
Taiwan | 17 | 94% | 10 | 95% |
Hong Kong | 3 | 63% | 4 | 74% |
Totalt i moderbolaget | 109 | 77% | 112 | 78% |
| Dotterföretag | ||||
USA | 19 | 64% | 22 | 64% |
Israel | 1 | 100% | 1 | 100% |
Tyskland | 3 | 69% | 4 | 72% |
Frankrike | 50 | 77% | 55 | 72% |
Italien | 14 | 87% | 13 | 90% |
Spanien | 4 | 100% | ||
Totalt i dotterföretag | 91 | 77% | 95 | 73% |
Koncernen totalt | 200 | 77% | 206 | 76% |
| Könsfördelning i företagsledningen per bokslutsdagen | Koncernen | Moderbolaget | ||
Andel kvinnor | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Styrelsen | 33% | 14% | 33% | 14% |
Ledande befattningshavare | 0% | 14% | 0% | 14% |
| Löner, andra ersättningar, pensionskostnader enligt avgiftsbestämda planer | ||||
| och sociala kostnader | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Styrelse och VD | 6,3 | 6,4 | 6,3 | 6,4 |
(varav rörlig lön*) | 0,0 | 0,2 | 0,0 | 0,2 |
Andra ledande befattningshavare | 8,5 | 19,7 | 8,5 | 8,8 |
(varav rörlig lön*) | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,4 |
Övriga anställda | 155,9 | 155,0 | 79,8 | 75,5 |
(varav rörlig lön*) | 18,6 | 19,5 | 2,9 | 2,1 |
| Summa löner och andra ersättningar andra | 170,7 | 181,1 | 94,6 | 90,6 |
| ersättningar | ||||
(varav rörlig lön*) | 18,6 | 20,0 | 2,8 | 2,7 |
Sociala kostnader, styrelse och VD | 2,0 | 2,9 | 2,0 | 2,9 |
Sociala kostnader, andra ledande befattningshavare | 2,6 | 5,9 | 2,6 | 4,5 |
Sociala kostnader, övriga anställda | 68,4 | 65,1 | 33,3 | 20,0 |
Summa sociala kostnader | 73,0 | 73,9 | 37,9 | 27,4 |
| varav: | ||||
Pensionskostnader, styrelse och VD | 0,9 | 0,9 | 0,9 | 0,9 |
Pensionskostnader, andra ledande befattningshavare | 2,0 | 1,7 | 1,9 | 1,7 |
Pensionskostnader, övriga anställda | 10,3 | 11,9 | 9,1 | 9,1 |
Summa pensionskostnader | 13,1 | 14,5 | 11,8 | 11,7 |
| Ersättningar och andra förmåner till ledande befattningshavare | ||||||
Koncernen 2024 | Grundlön/arvode** | Rörlig ersättning | Aktierelaterade ersättningar | Pension | Övriga ersättningar* | Total ersättning |
Magnus Larsson, VD och Koncernchef | 3,5 | 0,1 | -0,1 | 0,9 | 0,2 | 4,6 |
Övriga medlemmar i koncernledningen | 7,8*** | 0,2 | -0,1 | 1,9 | 0,7 | 10,5 |
11,3 | 0,3 | -0,2 | 2,8 | 0,9 | 15,1 | |
| Styrelsen | ||||||
Bernt Ingman (ordförande) | 0,7 | - | - | - | - | 0,7 |
Hans Granberg (t.o.m. 7/5) | 0,1 | - | - | - | - | 0,1 |
Jenni Virnes | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Jonas Guldstrand (t.o.m. 7/5) | 0,1 | - | - | - | - | 0,1 |
Ole Mikael Jensen | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Torbjörn Möller | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Emil Ahlberg | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Linda Pimmeshofer (fr.o.m. 7/5) | 0,2 | - | - | - | - | 0,2 |
2,7 | - | - | - | - | 2,7 | |
Total ersättning | 14,0 | 0,3 | -0,2 | 2,8 | 0,9 | 17,8 |
Koncernen 2023 | Grundlön/arvode** | Rörlig ersättning | Aktierelaterade ersättningar | Pension | Övriga ersättningar* | Total ersättning |
Magnus Larsson, VD och Koncernchef | 3,5 | - | 0,2 | 0,9 | 0,2 | 4,8 |
Övriga medlemmar i koncernledningen | 18,5 | - | 0,2 | 1,7 | 1,2 | 21,7 |
22,0 | - | 0,4 | 2,6 | 1,4 | 26,6 | |
| Styrelsen | ||||||
Bernt Ingman (ordförande fr.o.m. 7/6) | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Knut Faremo (ordförande t.o.m. 6/6) | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Hans Granberg | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Jenni Virnes | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Jonas Guldstrand | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Ole Mikael Jensen (fr.o.m. 7/6) | 0,2 | - | - | - | - | 0,2 |
Torbjörn Möller (fr.o.m. 7/6) | 0,2 | - | - | - | - | 0,2 |
Emil Ahlberg (fr.o.m. 7/6) | 0,2 | - | - | - | - | 0,2 |
Irene Waldermarsson (t.o.m. 6/6) | 0,2 | - | - | - | - | 0,2 |
2,5 | - | - | - | - | 2,5 | |
Total ersättning | 24,5 | - | 0,4 | 2,6 | 1,4 | 29,1 |
| Sammanställning över aktierelaterade incitamentsprogram för anställda | ||||
Aktiesparprogram | LTI-2022 | LTI-2021 | LTI-2020 | LTI-2019 |
Prestationsperiod | 2022-2024 | 2021-2023 | 2020-2022 | 2019-2021 |
Tilldelade aktierätter | 336 000 | 279 000 | 375 000 | 315 522 |
Förfallodatum | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 |
Aktieslag | B | B | B | B |
Matchningsaktierätter | 38 500 | 46 500 | 62 500 | 52 587 |
Prestationsaktierätter | 192 500 | 232 500 | 312 500 | 262 935 |
Utestående 1 januari 2024 | 113 800 | 64 500 | - | - |
Tilldelade | 35 000 | -10 750 | - | - |
Överförda | - | - | - | - |
Förverkade | - | -53 750 | - | - |
Utestående 31 december 2024 | 148 800 | - | - | - |
| Återstående antal månader till förfall | 5 | - | - | - |
| per 31 december 2024 | ||||
Utestående 1 januari 2023 | 231 000 | 102 000 | 120 000 | - |
Tilldelade | - | - | - | - |
Överförda | - | - | -20 000 | - |
Förverkade | -117 200 | -37 500 | -100 000 | - |
Utestående 31 december 2023 | 113 800 | 64 500 | - | - |
| Återstående antal månader till förfall | 17 | 5 | - | - |
| per 31 december 2023 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Arvode till Ernst & Young | ||||
Revisionsuppdrag | 2,9 | 3,3 | 2,1 | 2,6 |
Andra uppdrag | 0,5 | 0,3 | 0,5 | 0,3 |
Totalt | 3,4 | 3,6 | 2,6 | 2,9 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Ränteintäkter | 6,7 | 3,5 |
Finansiella intäkter | 6,7 | 3,5 |
Räntekostnader | -46,0 | -54,1 |
Finansiella kostnader | -46,0 | -54,1 |
Finansiella poster | -39,3 | -50,6 |
| Redovisat i resultaträkningen | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Redovisad skatt | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktuell skattekostnad | -7,6 | -7,5 | -0,3 | -0,2 |
Uppskjuten skattekostnad | -11,7 | - | -11,8 | -0,4 |
Total redovisad skattekostnad på årets resultat | -19,3 | -7,5 | -12,1 | -0,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Avstämning av effektiv skatt | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 151,3 | -40,8 | 94,1 | -63,1 |
| Skatt enligt gällande skattesats för moderföretaget | ||||
20,6% (20,6%) | -30,9 | 8,4 | -19,4 | 13,0 |
| Effekt av gällande skattesats för utländska | ||||
dotterföretag | -1,6 | -1,7 | - | - |
Ej avdragsgilla kostnader | -5.0 | -7,3 | -1,8 | -6,6 |
Ej skattepliktiga intäkter | 1,3 | 0,4 | 0,1 | - |
| Nyttjade ej tidigare redovisade skattemässiga | ||||
underskottsavdrag | 4,0 | 3,4 | - | - |
Under året uppbokade skattemässiga underskottsavdrag | 8,3 | - | 8,3 | - |
| Under året uppkommet underskottsavdrag, ej aktiverat | ||||
som uppskjuten skattefordran | 4,8 | -10,7 | 0,7 | -7,0 |
Redovisad effektiv skatt | -19,3 | -7,5 | -12,1 | -0,6 |
Effektiv skattesats | -12,8% | 18,3% | -12,8% | 1,0% |
| Redovisat i balansräkningen uppskjuten skattefordran | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Förändring av uppskjuten skattefordran | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående bokfört värde | 67,0 | 67,5 | 65,4 | 65,8 |
Avsättningar | 1,1 | -0,4 | 1,1 | -0,4 |
Underskottsavdrag | -12,9 | - | -12,9 | - |
Övrigt | 0,1 | -0,1 | - | - |
Utgående bokfört värde | 55,3 | 67,0 | 53,6 | 65,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Uppskjuten skattefordran | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Avsättningar | 7,6 | 6,5 | 7,6 | 6,5 |
Underskottsavdrag | 46,0 | 58,8 | 46,0 | 58,9 |
Övrigt | 1,7 | 1,7 | - | - |
Utgående bokfört värde | 55,3 | 67,0 | 53,6 | 65,4 |
| Skattemässiga | Redovisade | underskottsavdrag | Ej redovisade | underskottsavdrag | Totalt | |
| underskottsavdrag | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige - moderbolaget | 223,3 | 322,9 | - | - | 223,3 | 322,9 |
Israel | - | 211,3 | 194,6 | 211,3 | 194,6 | |
USA | - | 8,0 | 7,6 | 8,0 | 7,6 | |
Övriga länder | - | 8,7 | 8,3 | 8,7 | 8,3 | |
Totalt | 223,3 | 322,9 | 228,0 | 210,5 | 451,3 | 533,4 |
| Koncernen 2024 | |||||
| Marknads-, | Övriga | Totala | |||
| patent- | Aktiverade | immateriella | immateriella | ||
| och licens- | utvecklings- | anläggnings- | anläggnings- | ||
| rättigheter | projekt | Goodwill | tillgångar | tillgångar | |
| Ackumulerade | |||||
| anskaffningsvärden | |||||
Vid årets början | 0,4 | 205,2 | 280,0 | 0,4 | 486,0 |
Årets anskaffning | - | 42,7 | - | - | 42,7 |
Utrangeringar | - 0,3 | - | - | - | - 0,3 |
Nedskrivningar | - | - | - | - | - |
Valutakursdifferens | - | - | 9,9 | - | 9,9 |
Vid årets utgång | 0,1 | 247,9 | 289,9 | 0,4 | 538,3 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
Vid årets början | -0,3 | -87,0 | - | -0,4 | - 87,7 |
Utrangeringar | 0,2 | - | - | - | 0,2 |
Nedskrivningar | - | - | - | - | - |
Årets avskrivningar | - | -33,8 | - | - | - 33,8 |
Valutakursdifferens | - | - | - | - | - |
Vid årets utgång | -0,1 | -120,8 | - | -0,4 | -121,3 |
Redovisat värde | - | 127,1 | 289,9 | - | 417,0 |
| Koncernen 2023 | |||||
| Marknads-, | Övriga | Totala | |||
| patent- | Aktiverade | immateriella | immateriella | ||
| och licens- | utvecklings- | anläggnings- | anläggnings- | ||
| rättigheter | projekt | Goodwill | tillgångar | tillgångar | |
| Ackumulerade | |||||
| anskaffningsvärden | |||||
Vid årets början | 0,4 | 204,7 | 280,8 | 0,4 | 486,3 |
Årets anskaffning | - | 47,8 | - | - | 47,8 |
Utrangeringar | - | - | - | - | - |
Nedskrivningar | - | -47,3 | - | - | -47,3 |
Valutakursdifferens | - | - | -0,8 | - | -0,8 |
Vid årets utgång | 0,4 | 205,2 | 280,0 | 0,4 | 486,0 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
Vid årets början | -0,3 | -89,0 | - | -0,4 | -89,7 |
Utrangeringar | - | - | - | - | - |
Nedskrivningar | - | 32,5 | - | - | 32,5 |
Årets avskrivningar | - | -30,5 | - | - | -30,4 |
Valutakursdifferens | - | - | - | - | - |
Vid årets utgång | -0,3 | -87,0 | - | -0,4 | -87,7 |
Redovisat värde | 0,1 | 118,2 | 280,0 | - | 398,3 |
| Moderbolaget 2024 | |||
| Aktiverade | Övriga immateriella | Totala immateriella | |
| utvecklingsprojekt | anläggningstillgångar | anläggningstillgångar | |
| Ackumulerade | |||
| anskaffningsvärden | |||
Vid årets början | 205,2 | 0,3 | 205,5 |
Årets anskaffning | 42,7 | - | 42,7 |
Utrangeringar | - | - | - |
Nedskrivningar | - | - | - |
Vid årets utgång | 247,9 | 0,3 | 248,2 |
| Ackumulerade | |||
| avskrivningar | |||
Vid årets början | -87,0 | -0,3 | -87,3 |
Utrangeringar | - | - | - |
Nedskrivningar | - | - | - |
Årets avskrivningar | -33,8 | - | -33,8 |
Vid årets utgång | -120,8 | -0,3 | -121,1 |
Redovisat värde | 127,1 | - | 127,1 |
| Moderbolaget 2023 | |||
| Aktiverade | Övriga immateriella | Totala immateriella | |
| utvecklingsprojekt | anläggningstillgångar | anläggningstillgångar | |
| Ackumulerade | |||
| anskaffningsvärden | |||
Vid årets början | 204,7 | 0,3 | 205,0 |
Årets anskaffning | 47,8 | - | 47,8 |
Utrangeringar | - | - | - |
Nedskrivningar | -47,3 | - | -47,3 |
Vid årets utgång | 205,3 | 0,3 | 205,6 |
| Ackumulerade | |||
| avskrivningar | |||
Vid årets början | -89,0 | -0,3 | -89,3 |
Utrangeringar | - | - | - |
Nedskrivningar | 32,5 | - | 32,5 |
Årets avskrivningar | -30,5 | - | -30,5 |
Vid årets utgång | -87,0 | -0,3 | -87,3 |
Redovisat värde | 118,2 | - | 118,2 |
| Fördelning av avskrivningar och nedskrivningar | ||||
| Avskrivningar och nedskrivningar ingår i följande | Koncernen | Moderbolaget | ||
| rader i rapport över koncernens totalresultat | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | 33,8 | 30,5 | 33,8 | 30,5 |
Försäljningskostnader | - | - | - | - |
Administrationskostnader | - | - | - | - |
Forsknings- och utvecklingskostnader | - | 14,8 | - | 14,8 |
Totalt | 33,8 | 45,3 | 33,8 | 45,3 |
| Koncernen 2024 | ||||
| Nedlagda | Maskiner och | Inventarier, | Totala materiella | |
| kostnader på | andra tekniska | verktyg och | anläggnings- | |
| annans fastighet | anläggningar | installationer | tillgångar | |
| Ackumulerade | ||||
| anskaffningsvärden | ||||
Vid årets början | 5,2 | 1,4 | 161,1 | 167,7 |
Nyanskaffningar | 0,2 | - | 41,2 | 41,4 |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | -1,1 | -1,1 |
Valutakursdifferens | 0,2 | - | 0,6 | 0,8 |
Vid årets utgång | 5,6 | 1,4 | 201,8 | 208,8 |
| Ackumulerade | ||||
| avskrivningar | ||||
Vid årets början | -4,0 | -1,4 | -71,6 | -77,0 |
Årets avskrivningar | -0,3 | - | -24,1 | -24,4 |
Utrangeringar | - | - | 0,5 | 0,5 |
Valutakursdifferens | -0,2 | - | -0,5 | -0,7 |
Vid årets utgång | -4,5 | -1,4 | -95,7 | -101,6 |
Redovisat värde | 1,1 | - | 106,1 | 107,2 |
| Koncernen 2023 | ||||
| Nedlagda | Maskiner och | Inventarier, | Totala materiella | |
| kostnader på | andra tekniska | verktyg och | anläggnings- | |
| annans fastighet | anläggningar | installationer | tillgångar | |
| Ackumulerade | ||||
| anskaffningsvärden | ||||
Vid årets början | 5,2 | 2,3 | 116,2 | 123,7 |
Nyanskaffningar | - | - | 44,7 | 44,7 |
Avyttringar och utrangeringar | - | -1,0 | -0,1 | -1,1 |
Valutakursdifferens | - | - | 0,4 | 0,4 |
Vid årets utgång | 5,2 | 1,4 | 161,1 | 167,7 |
| Ackumulerade | ||||
| avskrivningar | ||||
Vid årets början | -3,3 | -2,3 | -55,5 | -61,1 |
Årets avskrivningar | -0,5 | - | -16,2 | -16,7 |
Utrangeringar | - | 0,9 | - | 1,0 |
Valutakursdifferens | -0,3 | - | 0,1 | -0,2 |
Vid årets utgång | -4,0 | -1,4 | -71,7 | -77,0 |
Redovisat värde | 1,1 | - | 89,5 | 90,6 |
| Moderbolaget 2024 | |||
| Maskiner och andra | Inventarier, verktyg | Totala materiella | |
| tekniska anläggningar | och installationer | anläggningstillgångar | |
| Ackumulerade | |||
| anskaffningsvärden | |||
Vid årets början | 1 | 152,4 | 153,4 |
Utrangeringar | - | -0,9 | -0,9 |
Nyanskaffningar | - | 40,7 | 40,7 |
Vid årets utgång | 1 | 192,2 | 193,2 |
| Ackumulerade | |||
| avskrivningar | |||
Vid årets början | -1 | -65,1 | -66,1 |
Utrangeringar | - | 0,3 | 0,3 |
Årets avskrivningar | - | -23,0 | -23,0 |
Vid årets utgång | -1 | -87,8 | -88,8 |
Redovisat värde | 0 | 104,4 | 104,4 |
| Moderbolaget 2023 | |||
| Maskiner och andra | Inventarier, verktyg | Totala materiella | |
| tekniska anläggningar | och installationer | anläggningstillgångar | |
| Ackumulerade | |||
| anskaffningsvärden | |||
Vid årets början | 1,0 | 109,0 | 110,0 |
Utrangeringar | - | - | - |
Nyanskaffningar | - | 43,4 | 43,4 |
Vid årets utgång | 1,0 | 152,4 | 153 ,4 |
| Ackumulerade | |||
| avskrivningar | |||
Vid årets början | -959 | -50,1 | -51,1 |
Utrangeringar | - | - | - |
Årets avskrivningar | - | -15,0 | -15,0 |
Vid årets utgång | -959 | -65,1 | -66,1 |
Redovisat värde | - | 87,3 | 87,3 |
| Fördelning av avskrivningar | ||||
| Avskrivningar ingår i följande rader i | Koncernen | Moderbolaget | ||
| rapport över koncernens totalresultat | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | 22,5 | 14,4 | 22,5 | 14,5 |
Försäljningskostnader | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,2 |
Administrationskostnader | 0,9 | 1,1 | 0,3 | 0,3 |
Forsknings- och utvecklingskostnader | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
Totalt | 23,8 | 15,9 | 23,0 | 15,0 |
| Strategi |
| Marknadsöversikt |
| Erbjudande |
| Kunder |
| Hållbarhetsrapport |
| Hållbarhet för Pricer |
| Hållbarhetsstyrning |
| Dubbel väsentlighetsanalys |
| Miljöpåverkan |
| Medarbetare |
| Leverantörskedjan |
| Regelefterlevnad |
| Pricer-aktien |
| Bolagsstyrningsrapport |
| Styrelse och koncernledning |
| Förvaltningsberättelse |
| Risker och riskhantering |
| Räkningar och noter |
| Styrelsens och VD:s intygande |
| Revisionsberättelse |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Moms- och skattefordran | 11,1 | 12,2 | 10,2 | 12,1 |
Fordringar på leverantörer | 138,3 | 160,3 | 138,2 | 160,3 |
Övrigt | 6,3 | 38,4 | 1,4 | 0,5 |
Totalt | 155,7 | 210,9 | 149,8 | 172,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Marknadsföringskostnader | 5,7 | 4,8 | 4,0 | 4,4 |
Licenskostnader | 5,2 | 6,0 | 4,1 | 6,0 |
Hyreskostnader | 1,5 | 3,2 | 2,6 | 2,3 |
Övriga förutbetalda kostnader | 6,7 | 5,2 | 3,1 | 2,2 |
Upplupna intäkter | -0,4 | 7,6 | 0,3 | 0,4 |
Totalt | 18,7 | 26,8 | 14,1 | 15,3 |
| Förändringar i aktiekapitalet 2011-2024 | |||
| Förändringar av | |||
År | Antal aktier | aktiekapital MSEK | |
2011 | Vid årets början | 1 055 518 163 | 105,5 |
2011 | Aktieemission från personaloptioner | 11 509 870 | 1,2 |
2011 | Sammanläggning 10:1 | -960 325 229 | - |
2011 | Aktieemission från personaloptioner | 1 762 344 | 1,8 |
2012 | Aktieemission från personaloptioner | 1 426 633 | 1,4 |
2013 | Aktieemission för aktiesparprogram | 750 000 | 0,8 |
2014 | Aktieemission för aktiesparprogram | 330 000 | 0,3 |
2023 | Nyemission | 52 993 356 | 53,0 |
2024 | Antal aktier vid årets utgång | 163 965 137 | 164,0 |
| Antal B-aktier i eget förvar | |
Eget innehav vid årets början | 599 134 |
Minskning av eget innehav | -10 750 |
Återköp av egna aktier | - |
Antal B-aktier i eget förvar vid årets slut | 588 384 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Färdiga varor och handelsvaror | 667,1 | 653,6 | 408,7 | 463,8 |
Totalt | 667,1 | 653,6 | 408,7 | 463,8 |
| Fördelning av aktiekapitalet per aktieslag | |||
A-aktier | B-aktier | Total | |
Antal | 225 523 | 163 739 614 | 163 965 137 |
Kvotvärde per aktie | 1 | 1 | 1 |
Röstvärde per aktie | 5 | 1 | - |
Före utspädning | Efter utspädning | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Resultat per aktie, SEK | 0,81 | -0,29 | 0,81 | -0,29 |
Antal aktier, tusental | 163,7 | 137,1 | 163,7 | 137,1 |
| Garantiavsättningar | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Redovisat värde vid årets början | 31,5 | 33,4 | 31,5 | 33,4 |
Avsättning | 24,5 | 21,0 | 24,5 | 21,0 |
Belopp som tagits i anspråk | -19,3 | -22,9 | -19,3 | -22,9 |
Redovisat värde | 36,8 | 31,5 | 36,8 | 31,5 |
Varav långfristigt | 12,3 | 10,5 | 12,3 | 10,5 |
| Avsättningar | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Garantier | 36,8 | 31,5 | 36,8 | 31,6 |
Åtaganden för återvinning av ESL | 14,3 | 16,1 | 8,3 | 6,5 |
Övrigt | 4,7 | 22,0 | 0,0 | - |
Totalt | 55,8 | 69,6 | 45,1 | 38,1 |
Varav långfristigt | 31,3 | 48,0 | 20,7 | 17,2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Personalens källskatt | 4,5 | 4,3 | 1,9 | 2,1 |
Momsskuld | 13,2 | 28,0 | - | - |
Sociala avgifter | 5,9 | 5,4 | 1,7 | 1,8 |
Övriga skulder | 4,8 | 4,2 | 1,1 | 0,7 |
Totalt | 28,4 | 41,9 | 4,7 | 4,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Semesterlöneskuld | 11,8 | 11 ,5 | 5,4 | 5,4 |
Upplupna löner | 22,6 | 17,6 | 5,6 | 2,9 |
Sociala kostnader | 4,4 | 4,4 | 1,8 | 1,8 |
Upplupna konsultkostnader | 0,5 | 1,9 | 0,5 | 0,9 |
Övriga upplupna kostnader | 78,5 | 37,8 | 12,6 | 4,2 |
Förutbetalda intäkter | 12,8 | 11,0 | 2,9 | 2,8 |
Totalt | 130,6 | 84 ,2 | 28,8 | 17,9 |
| Försäljning och kostnader i procent uppdelad per valuta | |||
| SEK och | |||
EUR | USD | övriga valutor | |
Försäljning | 1 352,5 | 1 126,1 | 79,4 |
Kostnader | 183,1 | 2 033,4 | 150,0 |
| Specifikation över övriga intäkter och kostnader | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Realiserade valutakursvinster/-förluster | 5,0 | -0,5 | 2,8 | 2,8 |
Orealiserade valutakursvinster/-förluster | -14,9 | 6,1 | 6,0 | 6,0 |
Totalt | -9,9 | 5,6 | 8,8 | 8,8 |
| Koncentration av kreditrisk 2024 | |||
| Antal | Procent av | Procent av | |
| kunder | antalet kunder | portföljen | |
Exponering < 1 MSEK | 1 491 | 96% | 22% |
Exponering 1-5 MSEK | 54 | 3% | 25% |
Exponering 1-5 MSEK | 14 | 1% | 53% |
Totalt | 1 559 | 100% | 100% |
| Koncentration av kreditrisk 2023 | |||
| Antal | Procent av | Procent av | |
| kunder | antalet kunder | portföljen | |
Exponering < 1 MSEK | 1 303 | 97% | 30% |
Exponering 1-5 MSEK | 27 | 2% | 21% |
Exponering > 5 MSEK | 10 | 1% | 49% |
Totalt | 1 340 | 100% | 100% |
| Åldersanalys av kundfordringar | ||
2024 | 2023 | |
| Förfallna men inte nedskrivna kundfordringar | ||
< 60 dagar | 55,3 | 62,0 |
> 60 dagar | 13,5 | 16,6 |
Totalt | 68,8 | 78,6 |
Totala utestående fordringar | 410,0 | 287,3 |
2024 | 2023 | |
| Nedskrivna kundfordringar | ||
<60 dagar | - | - |
>60 dagar | 6,6 | 9,2 |
Totalt | 6,6 | 9,2 |
Reserv för befarade kreditförluster | 2024 | 2023 |
Vid årets början | 9,2 | 2,9 |
Reservering för befarade förluster | 7,0 | 7,0 |
Konstaterade förluster | -5,5 | -0,1 |
Återvunna befarade förluster | -4,1 | -0,6 |
Reserv vid årets slut | 6,6 | 9,2 |
| Odiskonterade kontrakterade åtaganden för finansiella skulder | ||||
Inom 1 år | 1-5 år | Efter 5 år | Totalt | |
| Koncernen 2024 | ||||
Checkräkningskredit | - | - | - | - |
Långfristiga skulder | 250,0 | 292,1 | - | 542,1 |
Leverantörsskulder | 439,5 | - | - | 439,5 |
Leasingskulder | 11,8 | 43,7 | - | 55,5 |
Övriga kortfristiga skulder | 3,5 | - | - | 3,5 |
Upplupna kostnader | 37,5 | - | - | 37,5 |
Totala finansiella skulder | 742,4 | 335,8 | - | 1 078,1 |
| Koncernen 2023 | ||||
Checkräkningskredit | - | - | - | - |
Långfristiga skulder | - | 240,1 | - | 240,1 |
Leverantörsskulder | 588,2 | - | - | 588,2 |
Leasingskulder | 9,2 | 9,9 | - | 19,1 |
Övriga kortfristiga skulder | 2,1 | - | - | 2,1 |
Upplupna kostnader | 20,2 | - | - | 20,2 |
Totala finansiella skulder | 619,7 | 250,0 | 869,7 |
| Finansiella instrument | ||||
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | 2024-12-31 | |
Finansiella tillgångar | - | - | - | - |
Finansiella skulder | - | - | - | - |
Finansiella poster tillgång (+), skuld (-) | - | - | - | - |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | 2023-12-31 | |
Finansiella tillgångar | - | - | - | - |
Finansiella skulder | - | - | - | - |
Finansiella poster tillgång (+), skuld (-) | - | - | - | - |
| Koncernen | ||||
| Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | Totalt | ||
| till upplupet | till upplupet | redovisat | Verkligt | |
| anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | värde | värde | |
| 2024 | ||||
Kundfordringar | 410,0 | - | 410,0 | 410,0 |
Upplupna intäkter | 0,5 | - | 0,5 | 0,5 |
Övriga kortfristiga fordringar | 143,8 | - | 143,8 | 143,8 |
Likvida medel | 489,2 | - | 489,2 | 489,2 |
Totala finansiella tillgångar | 1 043,5 | - | 1 043,5 | 1 043,5 |
Skulder till kreditinstitut | - | -542,1 | -542,1 | -550,0 |
Leverantörsskulder | - | -439,5 | -439,5 | -439,5 |
Leasingskulder | - | -55,5 | -55,5 | -55,5 |
Övriga kortfristiga skulder | - | -3,5 | -3,5 | -3,5 |
Upplupna kostnader | - | -37,5 | -37,5 | -37,5 |
Totala finansiella skulder | - | -1 078,1 | -1 078,1 | -1 086,0 |
| 2023 | ||||
Kundfordringar | 287,3 | - | 287,3 | 287,3 |
Upplupna intäkter | 7,6 | - | 7,6 | 7,6 |
Övriga kortfristiga fordringar | 196,1 | - | 196,1 | 196,1 |
Likvida medel | 255,6 | - | 255,6 | 255,6 |
Totala finansiella tillgångar | 746,5 | - | 746,5 | 746,5 |
Skulder till kreditinstitut | - | -240,1 | -240,1 | -250,0 |
Leverantörsskulder | - | -588,2 | -588,2 | -588,2 |
Leasingskulder | - | -19,1 | -19,1 | -19,1 |
Övriga kortfristiga skulder | - | -2,1 | -2,1 | -2,1 |
Upplupna kostnader | - | -20,2 | -20,2 | -20,2 |
Totala finansiella skulder | - | -869,7 | -869,7 | -879,6 |
| Nyttjanderättstillgångar - koncernen | ||||||
2024 | 2023 | |||||
Lokaler | Bilar | Totalt | Lokaler | Bilar | Totalt | |
Ingående balans | 12,3 | 5,8 | 18,1 | 22,7 | 3,7 | 26,4 |
Nya kontrakt | 50,8 | 1,9 | 52,7 | 1,7 | 4,0 | 5,7 |
Nyttjanderätter som löpt ut | - | -0,4 | -0,4 | - | -0,2 | -0,2 |
Årets avskrivningar | -11,9 | -2,3 | -14,2 | -12,0 | -2,0 | -14,0 |
Valutakursdifferens | 0,3 | - | 0,3 | -0,1 | 0,3 | 0,2 |
Redovisat värde | 51,5 | 5,0 | 56,5 | 12,3 | 5,8 | 18,1 |
| Leasingskulder - koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Kortfristiga - inom ett år | 11,8 | 9,3 |
Långfristiga - mellan ett och fem år | 22,5 | 9,9 |
Långfristiga - mer än fem år | 21,2 | - |
Totalt | 55,5 | 19,2 |
| Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten - koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Skuld redovisad per 1 januari | 19,1 | 28,1 |
Nya kontrakt | 52,8 | 5,7 |
Amorteringar av leasingskulder | -14,2 | -14,0 |
Nyttjanderätter som löpt ut | 0,4 | -0,2 |
Valutakursdifferens | -2,6 | -0,4 |
Redovisat värde | 55,5 | 19,1 |
| Belopp redovisade i resultaträkningen - koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Avskrivningar för nyttjanderättstillgångar | 14,2 | 13,8 |
Räntekostnader för leasingskulder | 1,5 | 0,5 |
Variabla leasingkostnader som inte inkluderas i värderingen av leasingskulder | 1,3 | 1,6 |
Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt värde | 0,3 | 1,2 |
Totalt | 17,3 | 17,1 |
| Kassautflöde - koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Räntekostnader för leasingskulder | 1,5 | 0,5 |
Amorteringar av leasingskulder | 14,2 | 14,0 |
Totalt | 15,7 | 14,5 |
| Icke uppsägningsbara leasingbetalningar för operationella leasingavtal - moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
Kortfristiga - inom ett år | 7,6 | 3,2 |
Långfristiga - mellan ett och fem år | 26,1 | 2,5 |
Långfristiga - mer än fem år | 2,1 | - |
Totalt | 35,8 | 5,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Ställda säkerheter | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| För egna skulder och avsättningar | ||||
Företagsinteckningar | 300,0 | 300,0 | 300,0 | 300,0 |
Pantsatta aktier i dotterbolag | 268,3 | 221,0 | - | - |
Pantsatta fordringar | 0,0 | 10,5 | - | 10,5 |
Totalt | 568,3 | 531,5 | 300,0 | 310,5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Eventualförpliktelser | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Tullverket | 3,6 | 6,3 | 0,3 | 0,3 |
Hyresgarantier | - | 1,7 | - | 1,7 |
Totalt | 3,6 | 8,0 | 0,3 | 2,0 |
| Sammanställning över transaktioner med närstående: | ||||||
| Försäljning | Inköp av | Fordran hos | Skuld till | |||
| av varor och | varor och | närstående | närstående | |||
| tjänster till | tjänster från | Ränte- | per 31 | per 31 | ||
| År | närstående | närstående | intäkter | december | december | |
Dotterföretag | 2024 | 1 327,6 | -5,8 | 0,3 | 408,7 | 30,3 |
Dotterföretag | 2023 | 1 637,3 | -5,8 | 0,4 | 352,7 | 22,515 |
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 977,7 | 1 147,4 |
Lämnade aktieägartillskott | 0,1 | 0,5 |
Årets avyttringar | - | -170,2 |
Vid årets utgång | 977,1 | 977,7 |
| Ackumulerade nedskrivningar | ||
Vid årets början | -967,2 | -967,2 |
Vid årets utgång | -967,2 | -967,2 |
Redovisat värde andelar i koncernföretag | 10,6 | 10,5 |
| Specifikation av moderbolagets direkta innehav av andelar i dotterföretag: | |||||||
| Andel | Antal | ||||||
| Dotterföretag / Org.nr / Säte | i % | aktier/ | Valuta | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
Pricer Holding AB, 556429-6027, Stockholm, Sverige | 100 | 1 000 | SEK | 0,7 | 0,6 | ||
Pricer Communication AB, 556450-7563, Stockholm, Sverige | 100 | 100 000 | SEK | 9,0 | 9,0 | ||
Pricer Explorative Research (PER) AB, 556454- | 7098, | Stockholm, Sverige | 100 | 260 | SEK | 0,5 | 0,5 |
Pricer GmbH, HR B 13017, Marktoberdorf, Bavaria, Germany | 100 | 25 000 | EUR | 0,2 | 0,2 | ||
Pricer E.S.L. Israel Ltd, 511838732, Tel Aviv, Israel | 100 | 56 667 922 | ILS | - | - | ||
| Pricer Etiquetas Electronicas de Mexico S.A. de | 100 | 100 000 | MXN | 0,1 | 0,1 | ||
| C.V., Mexiko | |||||||
Andelar i dotterföretag | 10,6 | 10,5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Likvida medel | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | ||||
Kassa och bank | 489,2 | 255,6 | 421,3 | 168,8 |
Total enligt rapport över finansiell ställning | 489,2 | 255,6 | 421,3 | 168,8 |
Total enligt kassaflödesanalysen | 489,2 | 255,6 | 421,3 | 168,8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Avskrivningar | 71,7 | 60,3 | 56,8 | 45,5 |
Nedskrivningar | - | 14,8 | - | 14,8 |
Periodiserade kostnader för aktiesparprogram | 0,3 | -0,3 | 0,3 | -0,3 |
Kursdifferenser/omräkningsdifferenser | 8,4 | -8,7 | -23,5 | 6,1 |
Förändring avsättningar | 3,5 | 5,6 | 7,0 | 4,0 |
Poster som inte ingår i kassaflödet | 83,9 | 71,7 | 40,6 | 70,1 |
Till årsstämmans finns följande medel att förfoga: | SEK |
Överkursfond | 193 639 214 |
Balanserade vinstmedel | 160 941 997 |
Årets resultat | 82 043 742 |
Summa disponibla medel | 436 624 953 |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | |
Balanseras i ny räkning | 436 624 953 |
Balanseras i ny räkning | 436 624 953 |