Miljoner kronor | Not | Helår 2023 | Helår 2022 |
| Investeringsverksamheten | |||
Nettoomsättning | |||
Utdelningar | 2 | ||
Förändring verkligt värde finansiella tillgångar | 3, 4 | - | |
Övriga rörelseintäkter | |||
Summa intäkter | - | ||
| Rörelsens kostnader | |||
Personalkostnader | 23, 24 | - | - |
Övriga externa kostnader | 5 | - | - |
Av- och nedskrivningar immateriella och materiella anläggningstillgångar | 9, 10 | - | - |
Summa förvaltningskostnader | - | - | |
Rörelseresultat | - | ||
Finansiella intäkter | 6 | ||
Finansiella kostnader | 6 | ||
Resultat efter finansiella poster | - | ||
Skatt på årets resultat | 7 | ||
Årets resultat | - |
Miljoner kronor | Not | Helår 2023 | Helår 2022 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||
Omräkningsdifferenser | |||
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | |||
Totalresultat för året | - | ||
Årets resultat hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande | |||
Årets resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget | - | ||
Totalresultat hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande | |||
Totalresultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget | - | ||
| Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning, tusental | 8 | ||
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning, tusental | 8 | ||
| Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare före utspädning, kr | 8 | - | |
| Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare efter utspädning, kr | 8 | - |
Miljoner kronor | Not | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Patent, varumärken, licenser, m.m. | 9 | ||
Summa immateriella anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Inventarier och installationer | 10 | ||
Nyttjanderättstillgångar | |||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
Summa immateriella och materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkning | 15, 16, 17 | ||
Långfristiga räntebärande fordringar | 11, 15, 16, 18 | ||
Långfristiga icke räntebärande fordringar | 11, 15, 16 | ||
Summa finansiella tillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
Kortfristiga räntebärande fordringar | 11, 16, 18 | ||
Kortfristiga icke räntebärande fordringar | 11, 16, 18 | ||
Aktuell skattefordran | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | ||
Finansiella placeringar | 15, 16 | ||
Likvida medel | 16, 18 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
varav räntebärande |
Miljoner kronor | Not | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
| EGET KAPITAL | |||
Aktiekapital | 19 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Eget kapital hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
Avsättningar | 13 | ||
Leasingskulder | 15, 16, 18 | ||
Övriga långfristiga skulder | 15, 16 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
varav räntebärande | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 15, 16, 18 | ||
Leverantörsskulder | 15, 16 | ||
Aktuell skatteskuld | 7 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 15, 16 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14, 16 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
varav räntebärande | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt | Balanserade vinst- | Innehavare utan | |||||
| tillskjutet | medel inkl. årets | bestämmande | Totalt | ||||
Aktiekapital | kapital | Reserver | resultat | Totalt | inflytande | eget kapital | |
Ingående balans per 1 januari 2022 | - | ||||||
Årets resultat | - | - | - | ||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Aktierelaterade ersättningar LTIP 2022 | |||||||
Emission C-klass aktier | |||||||
Återköp C-klass aktier | - | - | - | ||||
Utdelning | - | - | - | ||||
Utdelning till minoritetsaktieägare | - | - | |||||
Eget kapital per 31 december 2022 | - | ||||||
| Miljoner kronor | |||||||
Ingående balans per 1 januari 2023 | - | ||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Aktierelaterade ersättningar LTIP 2022 | |||||||
Aktierelaterade ersättningar LTIP 2023 | |||||||
Emission C-klass aktier | |||||||
Återköp C-klass aktier | - | - | - | ||||
Utdelning | - | - | - | ||||
Utdelning till minoritetsaktieägare | - | - | |||||
Eget kapital per 31 december 2023 | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Cavotec | 35 | -220 | 35 | -220 |
Mentice | 37 | -226 | 37 | -226 |
Mycronic | 2 207 | -400 | 2 207 | -400 |
Ovzon | -214 | -30 | -214 | -30 |
Vitrolife | 183 | -8 041 | 183 | -8 041 |
Xvivo Perfusion | 647 | -417 | 647 | -417 |
Yubico (aktier + optioner) | 1 078 | -43 | 1 078 | -43 |
Alcur Fonder | 24 | 19 | – | – |
Allgon | 218 | – | 218 | – |
AMIP | 1 | 4 | 1 | 4 |
Atle Investment Services | -9 | -11 | – | – |
BioLamina | 353 | – | – | – |
Fondbolaget Fondita | -5 | 6 | – | – |
HealthInvest Partners | – | 0 | – | – |
Investment AB Bure | – | 14 | – | 14 |
Mercuri International Group | – | -63 | – | -63 |
My Driving Academy Sweden | -16 | 5 | – | – |
ScandiNova Systems | 61 | 40 | – | – |
Skanditek | 0 | – | 0 | – |
Kortfristiga placeringar | 10 | -26 | 9 | -23 |
Övrigt | -2 | – | – | – |
Summa | 4 607 | -9 390 | 4 200 | -9 446 |
| Not 2 – Erhållna utdelningar | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Alcur Fonder | 39 | 72 | – | – |
Allgon | 18 | – | 18 | – |
AMIP | 7 | –– | 7 | – |
Atle Investment Management | – | – | 42 | 106 |
Fondbolaget Fondita | 8 | 11 | – | – |
Mycronic | 92 | 79 | 92 | 79 |
Teknik Innovation Norden Fonder | 19 | 37 | – | – |
Vitrolife | 18 | 17 | 18 | 17 |
Summa | 202 | 217 | 178 | 202 |
| Not 5 – Arvode till revisorer | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Revisionsuppdrag | 1 | 1 | 1 | 1 |
Övriga lagstadgade uppdrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skatterådgivning | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga uppdrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Not 6 – Räntor och liknande resultatposter | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Netto kursdifferenser finansiella | ||||
fordringar/skulder | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga finansiella intäkter | 1 | 2 | 1 | 2 |
Ränteintäkter | 18 | 10 | 25 | 13 |
Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga finansiella kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa räntor och liknande | ||||
resultatposter | 18 | 12 | 26 | 15 |
| Not 7 – Skatter | |||||
Koncernen | Moderbolaget | ||||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Avstämning av skattekostnad | |||||
Redovisat resultat före skatt | 4 749 | -9 235 | 4 339 | -9 294 | |
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6 % | (20,6 %) | -978 | 1 902 | -894 | 1 915 |
Övriga ej avdragsgilla kostnader | -2 | -2 | -2 | -1 | |
Skattemässiga avdragsposter | -980 | -1 940 | -896 | -1 904 | |
Övrigt | – | – | – | – | |
Summa | 0 | 0 | 0 | 0 | |
varav aktuell skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | |
varav uppskjuten skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Miljoner kronor | 2023 | 2022 |
Årets resultat koncernen, Mkr | 4 745 | -9 243 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier | ||
före utspädning | 74 146 921 | 74 146 921 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier | ||
efter utspädning | 74 267 323 | 74 160 747 |
| Resultat per aktie i koncernen före | ||
| utspädning, kr | 64,00 | -124,66 |
| Resultat per aktie i koncernen efter | ||
| utspädning, kr | 63,89 | -124,66 |
| Not 11 – Långfristiga & kortfristiga | ||||
| fordringar | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Räntebärande fordringar | ||||
portföljbolag | 35 | 33 | 35 | 33 |
Övriga räntebärande fordringar | 10 | 8 | – | – |
| Långfristiga räntebärande | ||||
fordringar | 45 | 41 | 35 | 33 |
Övriga långfristiga fordringar | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Långfristiga icke räntebärande | ||||
fordringar | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Räntebärande fordringar | ||||
portföljbolag | – | – | 147 | 81 |
| Räntebärande fordringar | ||||
övriga bolag | 1 | 2 | 1 | 2 |
| Kortfristiga räntebärande | ||||
fordringar | 1 | 2 | 147 | 83 |
| Icke räntebärande fordringar | ||||
portföljbolag | – | – | 6 | 449 |
| Övriga icke räntebärande | ||||
fordringar | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Kortfristiga icke räntebärande | ||||
fordringar | 1 | 1 | 6 | 450 |
| Not 9 – Patent, varumärken, | ||
| licenser, m. m. | ||
| Koncernen | ||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 32 | 17 |
Anskaffning under året | – | 15 |
Försäljning/omklassificering | – | – |
Omräkningsdifferenser | – | – |
Utgående anskaffningsvärde | 32 | 32 |
Ingående avskrivningar | -4 | -2 |
Försäljning/omklassificering | – | – |
Årets avskrivningar | -2 | -2 |
Omräkningsdifferenser | – | – |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -6 | -4 |
Bokfört värde | 25 | 28 |
| Not 10 – Inventarier och | ||||
| installationer | ||||
| Not 13 – Avsättningar | |||
| | |||
| Not 14 – Upplupna kostnader och | ||||
| förutbetalda intäkter | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Lön och semesterlöneskuld | 2 | 5 | 1 | 5 |
Sociala avgifter | 5 | 3 | 4 | 2 |
Förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga upplupna kostnader | 12 | 4 | 12 | 4 |
Summa | 18 | 11 | 17 | 11 |
| Not 12 – Förutbetalda kostnader och | ||||
| upplupna intäkter | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Upplupna ränteintäkter | 0 | 0 | 8 | 3 |
Upparbetade intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
Förutbetalda kostnader | 1 | 1 | 1 | 1 |
Övriga poster | 0 | 1 | 0 | 1 |
Summa | 1 | 2 | 9 | 5 |
| Verklig värdehierarki koncernen | ||||||||
31 december 2023 | 31 december 2022 | |||||||
Miljoner kronor | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 15 065 | 253 | 2 211 | 17 529 | 11 550 | 55 | 2 422 | 14 027 |
Andra långfristiga fordringar | 1 | – | 45 | 45 | 1 | – | 41 | 42 |
Kortfristiga placeringar | 122 | – | – | 122 | 116 | – | – | 116 |
Finansiella tillgångar totalt | 15 188 | 253 | 2 256 | 17 697 | 11 667 | 55 | 2 463 | 14 185 |
| Finansiella skulder | ||||||||
| Leasingskuld | – | – | 3 | 3 | – | – | 3 | 3 |
Övriga långfristiga skulder | 1 | – | 15 | 16 | 1 | – | 51 | 52 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 18 | 18 | – | – | 11 | 11 |
Summa finansiella skulder | 1 | – | 36 | 37 | 1 | – | 65 | 66 |
| Specifikation Nivå 3 – Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | ||
Miljoner kronor | 1 jan 2023 – 31 dec 2023 | 1 jan 2022 – 31 dec 2022 |
Ingående balans | 2 422 | 2 380 |
Förvärv | 163 | 1 |
Avyttring | -981 | -72 |
Förändring verkligt värde finansiella tillgångar | 608 | 112 |
Omklassificering av innehav | 1 | – |
Utgående balans | 2 211 | 2 422 |
| 1–5 | |||||
Räntebärande skulder | < 3 mån | 3–12 mån | år | > 5 år | Totalt |
Kortfristiga leasingskulder | 1 | 2 | – | – | 2 |
Långfristiga leasingskulder | – | – | 1 | – | 1 |
Summa | 1 | 2 | 1 | – | 3 |
| 1–5 | |||||
Räntefria skulder | < 3 mån | 3–12 mån | år | > 5 år | Totalt |
| Leverantörsskulder | 4 | – | – | – | 4 |
Övriga kortfristiga skulder | 13 | – | – | – | 13 |
Summa | 17 | – | – | – | 17 |
| Bokfört värde | |||
| i koncernen | |||
Miljoner kronor | Ägarandel | 31 december 2023 | Värderingsmodell |
| Innehaven i Bure Equity AB | |||
Allgon AB och AMIP AB | 91,1% / 7,5% | 977 | EV/EBIT, PER |
Mercuri International Group AB | 90,4% | 35 | EV/EBIT, DCF |
Innehaven i Atle Investment Management AB | 335 | ||
Alcur Fonder AB | 30,4% | EV/EBIT, P/AuM | |
| Upplupet anskaffningssvärde/ | |||
Atle Fund Services AB | 100,0% | Substansvärde eget kapital | |
| Upplupet anskaffningssvärde/ | |||
Atle Investment Services AB | 100,0% | Substansvärde eget kapital | |
Fondbolaget Fondita Ab | 20,1% | EV/EBIT, P/AuM | |
| Upplupet anskaffningssvärde/ | |||
HealthInvest Partners AB | 66,7% | Substansvärde eget kapital | |
Teknik Innovation Norden Fonder AB | 35,2% | EV/EBIT, P/AuM | |
Innehaven i Bure Growth AB | 864 | ||
BioLamina AB | 51,7% | Senaste transaktion | |
My Driving Academy Sweden AB | 31,7% | Senaste transaktion, DCF | |
ScandiNova Systems AB | 28,1% | Senaste transaktion, EV/EBIT |
| Bokfört värde | |||
| i koncernen | |||
Miljoner kronor | Ägarandel | 31 december 2022 | Värderingsmodell |
| Innehaven i Bure Equity AB | |||
Allgon AB och AMIP AB | 91,1% / 14,5% | 753 | EV/EBIT, PER |
Mercuri International Group AB | 90,4% | 35 | EV/EBIT, DCF |
Innehaven i Atle Investment Management AB | 272 | ||
Alcur Fonder AB | 30,4% | P/AuM | |
| Upplupet anskaffningssvärde/ | |||
Atle Investment Services AB | 100,0% | Substansvärde eget kapital | |
Fondbolaget Fondita Ab | 20,1% | EV/EBIT, P/AuM | |
| Upplupet anskaffningssvärde/ | |||
HealthInvest Partners AB | 45,8% | Substansvärde eget kapital | |
Teknik Innovation Norden Fonder AB | 35,2% | P/AuM | |
Innehaven i Bure Growth AB | 1 362 | ||
BioLamina AB | 46,5% | Senaste transaktion | |
My Driving Academy Sweden AB | 30,4% | Senaste transaktion, DCF | |
ScandiNova Systems AB | 27,9% | Senaste transaktion, EV/EBIT | |
Yubico AB | 17,6% | Senaste transaktion, EV/Sales |
| Cavotec | Mentice | Mycronic | Ovzon | Vitrolife | Xvivo Perfusion | Yubico | |
| EURm | Mkr | Mkr | Mkr | Mkr | Mkr | Mkr | |
| Mottagna utdelningar | – | – | – | – | – | – | – |
Anläggningstillgångar | 62 | 145 | 3 021 | 2 106 | 14 415 | 1 355 | 104 |
Omsättningstillgångar | 95 | 177 | 5 319 | 355 | 1 914 | 826 | 1 370 |
varav likvida medel | 15 | 59 | 2 140 | 247 | 861 | 546 | 547 |
| Tillgångar som innehas till försäljning | – | – | – | – | – | – | – |
Summa tillgångar | 157 | 323 | 8 340 | 2 545 | 16 329 | 2 181 | 1 474 |
Eget kapital | 57 | 159 | 5 282 | 1 780 | 12 723 | 1 945 | 1 142 |
Långfristiga skulder | 34 | 2 | 551 | 646 | 3 015 | 101 | 29 |
varav finansiella skulder | 31 | 2 | 150 | 644 | 1 908 | 21 | 26 |
Kortfristiga skulder | 66 | 161 | 2 507 | 119 | 3 606 | 134 | 303 |
varav finansiella skulder | 3 | 7 | 78 | 13 | 181 | 10 | 13 |
| Skulder relaterade till tillgångar som innehas till försäljning | – | – | – | – | – | – | – |
Summa eget kapital och skulder | 157 | 323 | 8 340 | 2 545 | 16 329 | 2 181 | 1 474 |
Intäkter | 181 | 274 | 5 706 | 290 | 3 512 | 597 | 1 844 |
Avskrivningar och amorteringar | -7 | -25 | n/a | -28 | n/a | n/a | -15 |
Ränteintäkter | 0 | 1 | 27 | 30 | n/a | n/a | 3 |
Räntekostnader | -3 | 0 | n/a | -2 | n/a | n/a | n/a |
Skattekostnader(-)/skatteintäkter(+) | -4 | -3 | -266 | 7 | -123 | -3 | -55 |
Resultat från kvarvarande verksamheter | 0 | -3 | 996 | -60 | -3 851 | 92 | 142 |
| Resultat efter skatt från avvecklade verksamheter | – | – | – | – | – | – | – |
Övrigt totalresultat | -2 | -1 | -71 | 11 | -20 | -27 | 0 |
Summa totalresultat | -2 | -4 | 925 | -48 | -3 872 | 65 | 142 |
| Not 16 – Klassificering av finansiella tillgångar och skulder | |||
| Finansiella tillgångar | |||
| Koncernen | Finansiella tillgångar och | och skulder värderat | Summa |
| den 31 december 2023 | skulder värderade till | till upplupet | redovisat |
| Miljoner kronor | verkligt värde via resultatet | anskaffningsvärde | värde |
| Finansiella tillgångar | |||
| Finansiella tillgångar värderade till | |||
verkligt värde via resultaträkningen | 17 529 | – | 17 529 |
Andra långfristiga fordringar | – | 45 | 45 |
Övriga kortfristiga fordringar | – | 3 | 3 |
Kortfristiga placeringar | 122 | – | 122 |
Likvida medel | – | 1 454 | 1 454 |
Summa finansiella tillgångar | 17 652 | 1 502 | 19 153 |
| Finansiella skulder | |||
Leasingskulder | – | 3 | 3 |
Övriga långfristiga skulder | – | 16 | 16 |
Övriga kortfristiga skulder | – | 13 | 13 |
Summa finansiella skulder | – | 32 | 32 |
| Finansiella tillgångar | |||
| Koncernen | Finansiella tillgångar och | och skulder värderat | Summa |
| den 31 december 2022 | skulder värderade till | till upplupet | redovisat |
| Miljoner kronor | verkligt värde via resultatet | anskaffningsvärde | värde |
| Finansiella tillgångar | |||
| Finansiella tillgångar värderade till | |||
verkligt värde via resultaträkningen | 14 027 | – | 14 027 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 42 | 42 |
| Övriga kortfristiga fordringar | – | 4 | 4 |
Kortfristiga placeringar | 116 | – | 116 |
| Likvida medel | – | 416 | 416 |
Summa finansiella tillgångar | 14 144 | 461 | 14 605 |
| Finansiella skulder | |||
| Leasingskulder | – | 3 | 3 |
| Övriga långfristiga skulder | – | 52 | 52 |
| Övriga kortfristiga skulder | – | 21 | 21 |
Summa finansiella skulder | – | 76 | 76 |
Koncernen 31 december 2023, Miljoner kronor | Antal aktier | Andel av kapital/ röster i % | Bokfört värde i moderbolaget | Bokfört värde i koncernen | Organisationsnr. | Säte |
Cavotec SA | 37 554 921 | 35,3% | 541 | 541 | CH-501.3.015.724-3 | Lugano, Schweiz |
Mentice AB | 3 761 659 | 14,7% | 179 | 179 | 556556-4241 | Göteborg |
Mycronic AB | 22 617 163 | 23,1% | 6 500 | 6 500 | 556351-2374 | Stockholm |
Ovzon AB | 14 209 525 | 12,7% | 206 | 206 | 559079-2650 | Solna |
Vitrolife AB | 21 510 257 | 15,9% | 4 188 | 4 188 | 556354-3452 | Göteborg |
Xvivo Perfusion AB | 4 493 504 | 14,3% | 1 481 | 1 481 | 556561-0424 | Göteborg |
Yubico AB | 15 041 943 | 17,5% | 2 223 | 2 223 | 559278-6668 | Stockholm |
Allgon AB | 51 222 597 | 91,1% | 896 | 896 | 556387-9955 | Stockholm |
AMIP AB stamaktier | 377 479 | 7,5% | 1 | 1 | 559348-5922 | Stockholm |
AMIP AB preferensaktier | 5 000 000 | 100,0% | 80 | 80 | 559348-5922 | Stockholm |
BioLamina AB | 1 199 694 | 51,7% | – | 620 | 556764-1872 | Sundbyberg |
Mercuri International Group AB | 935 500 | 90,4% | 35 | 35 | 556518-9700 | Stockholm |
My Driving Academy Sweden AB stamaktier | 714 | 28,0% | – | 12 | 556943-1587 | Stockholm |
My Driving Academy Sweden AB preferensaktier | 261 | 50,0% | – | 13 | 556943-1587 | Stockholm |
ScandiNova Systems AB | 497 674 | 28,1% | – | 220 | 556616-3605 | Uppsala |
Skanditek Aktiebolag | 8 000 | 100,0% | 0 | 0 | 556541-9065 | Stockholm |
| Innehaven i Atle Investment Management AB | – | 335 | 556943-6420 | Stockholm | ||
| Bokfört värde | 16 330 | 17 529 |
Koncernen 31 december 2022, Miljoner kronor | Antal aktier | Andel av kapital/ röster i % | Bokfört värde i moderbolaget | Bokfört värde i koncernen | Organisationsnr. | Säte |
ACQ Bure AB (aktier + optioner) | 7 000 000 | 20,0% | 718 | 718 | 559278-6668 | Stockholm |
Cavotec SA | 33 321 619 | 35,4% | 450 | 450 | CH-501.3.015.724-3 | Lugano, Schweiz |
Mentice AB | 3 761 659 | 14,7% | 142 | 142 | 556556-4241 | Göteborg |
Mycronic AB | 26 317 163 | 26,9% | 5 153 | 5 153 | 556351-2374 | Stockholm |
Ovzon AB | 5 861 034 | 11,4% | 338 | 338 | 559079-2650 | Solna |
Vitrolife AB | 21 510 257 | 15,9% | 4 005 | 4 005 | 556354-3452 | Göteborg |
Xvivo Perfusion AB | 4 367 504 | 14,6% | 799 | 799 | 556561-0424 | Göteborg |
Allgon AB | 51 222 597 | 91,1% | 679 | 679 | 556387-9955 | Stockholm |
AMIP AB stamaktier | 725 000 | 14,5% | 0 | 0 | 559348-5922 | Stockholm |
AMIP AB preferensaktier | 5 000 000 | 100,0% | 74 | 74 | 559348-5922 | Stockholm |
Mercuri International Group AB | 935 500 | 90,4% | 35 | 35 | 556518-9700 | Stockholm |
| Innehaven i Atle Investment Management AB | 46 500 | 93,0% | – | 272 | 556943-6420 | Stockholm |
| Innehaven i Bure Growth AB | 50 000 | 100,0% | – | 1 362 | 556935-7550 | Stockholm |
| Bokfört värde | 12 394 | 14 027 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Likvida medel | 1 454 | 416 | 1 448 | 408 |
| Kortfristiga räntebärande | ||||
fordringar | 1 | 2 | 147 | 83 |
| Långfristiga räntebärande | ||||
fordringar | 45 | 41 | 35 | 33 |
Räntebärande tillgångar | 1 499 | 459 | 1 630 | 523 |
| Kortfristiga räntebärande | ||||
leasingskulder | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Långfristiga räntebärande | ||||
leasingskulder | 1 | 1 | 1 | 1 |
Räntebärande skulder | 3 | 3 | 3 | 3 |
Nettofordran vid årets slut | 1 496 | 456 | 1 627 | 520 |
| Koncerninterna fordringar | Koncernen | |
| 31 dec | 31 dec | |
| Miljoner kronor | 2023 | 2022 |
Atle Investment Management AB | 147 | 81 |
Bure Growth AB | – | 449 |
Summa | 147 | 531 |
2023 | 2022 | |||||
Antal aktier | Kvotvärde | Aktiekapital | Antal aktier | Kvotvärde | Aktiekapital | |
| Registrerat antal aktier | ||||||
Ingående registrerat antal 1 januari | 74 252 057 | 7,76 | 576 514 544 | 74 146 921 | 7,76 | 575 698 238 |
Emission av C-klass aktier | 105 136 | 7,76 | 816 306 | 105 136 | 7,76 | 816 306 |
Utgående registrerat antal 31 december | 74 357 193 | 7,76 | 577 330 851 | 74 252 057 | 7,76 | 576 514 544 |
| Not 20 – Andelar i koncernföretag, | ||
| årets förändring | ||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 50 | 50 |
Anskaffning | – | – |
Utgående anskaffningsvärde | 50 | 50 |
Ingående nedskrivningar | -29 | -29 |
Nedskrivningar | – | – |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -29 | -29 |
Bokfört värde | 21 | 21 |
| Not 21 – Moderbolagets andelar i koncernföretag | |||||
| 31 december 2023 | Andel av kapital/ | ||||
Miljoner kronor | Antal aktier | röster i % | Bokfört värde | Organisationsnr. | Säte |
Atle Investment Management AB | 46 500 | 93,0 | 0 | 556943-6420 | Stockholm |
Bure Growth AB | 50 000 | 100,0 | 21 | 556935-7550 | Stockholm |
Summa | 21 |
| 31 december 2022 | Andel av kapital/ | ||||
Miljoner kronor | Antal aktier | röster i % | Bokfört värde | Organisationsnr. | Säte |
Atle Investment Management AB | 46 500 | 93,0 | 0 | 556943-6420 | Stockholm |
Bure Growth AB | 50 000 | 100,0 | 21 | 556935-7550 | Stockholm |
Summa | 21 | ||||
| Not 22 – Medelantal anställda | ||||
2023 | 2022 | |||
Antal anställda | Varav kvinnor | Antal anställda | Varav kvinnor | |
Moderbolaget | 8 | 4 | 9 | 3 |
Dotterbolag | 2 | 1 | 1 | – |
Koncernen totalt | 10 | 5 | 10 | 3 |
| Moderbolaget | ||||
Sverige | 8 | 4 | 9 | 3 |
| Dotterbolag | ||||
Sverige | 2 | 1 | 1 | – |
Koncernen totalt | 10 | 5 | 10 | 3 |
| Not 23 – Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | ||||||
2023 | 2022 | |||||
Miljoner kronor | Löner och andra ersättningar | Sociala kostnader | Pensionskostnader | Löner och andra ersättningar | Sociala kostnader | Pensionskostnader |
Moderbolaget | 29 | 11 | 4 | 30 | 11 | 4 |
Dotterbolag | 3 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 |
Koncernen totalt | 32 | 12 | 5 | 32 | 11 | 5 |
| Not 24 – Ersättningar till ledande befattningshavare | ||||||||||
Fast årslön /styrelsearvode | Rörlig ersättning (STIP och LTIP) | Övriga förmåner | Pensionskostnader | Summa | ||||||
Miljoner kronor | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelsens ordförande | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – | 2 | 2 |
Övriga styrelseledamöter | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – | 2 | 2 |
Verkställande direktör | 5 | 5 | 2 | 8 | 0 | 0 | 2 | 2 | 9 | 15 |
Andra ledande befattningshavare | 2 | 2 | 1 | 3 | – | – | 1 | 1 | 3 | 5 |
11 | 11 | 2 | 11 | 0 | 0 | 2 | 2 | 16 | 24 | |
| Not 25 – Könsfördelningen i ledande | ||
| befattningar | ||
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Totalt antal kvinnor i styrelse | 3 | 3 |
Totalt antal kvinnor i ledningsgrupp | 0 | 0 |
Totalt antal män i styrelse | 3 | 3 |
Totalt antal män i ledningsgrupp | 2 | 2 |
Totalt antal personer i styrelse | 6 | 6 |
Totalt antal personer i ledningsgrupp | 2 | 2 |
Fritt eget kapital, kr | 12 744 602 742 |
Årets resultat, kr | 4 337 736 581 |
Summa fritt eget kapital, kr | 17 082 339 323 |
| Till aktieägarna utdelas 2,50 kr per aktie i ordinarie | |
utdelning, totalt 185 Mkr. | -185 367 303 |
I ny räkning överföres, kr | 16 896 972 021 |