EGYEDI ÉS KONSZOLIDÁLT
pénzügyi jelentés 2023
2023
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha sképp van feltüntetve
1
é. bekezd6.
2023
EGYEDI
pénzügyi jelentés 2023
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
2
TARTALOM
EGYEDI PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK ..................................................................................... 7
Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás ......................................................................... 8
Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás ........................................................................... 9
Saját tőke változás kimutatása ........................................................................................ 10
Cash flow kimutatás........................................................................................................ 11
1. Általános rész ........................................................................................................ 12
1.1. A vállalkozás bemutatása ..................................................................................... 12
1.2. A mérlegkészítés alapja ........................................................................................ 12
2. A számviteli politika lényeges elemei és egyéb magyarázó információk .................. 14
2.1. A számviteli politika lényeges elemei és egyéb magyarázó információk ............ 14
2.1.1. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek ....................................................... 14
2.1.2. Összes bevétel ...................................................................................................... 14
2.1.3. Ingatlanok, gépek, berendezések ......................................................................... 16
2.1.4. Immateriális javak ................................................................................................ 17
2.1.5. Eszközök értékvesztése ........................................................................................ 17
2.1.6. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban ................................... 18
2.1.7. Befektetett pénzügyi eszközök............................................................................. 19
2.1.8. Készletek ............................................................................................................... 19
2.1.9. Követelések .......................................................................................................... 19
2.1.10. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek ..................................................... 20
2.1.11. Jegyzett tőke ......................................................................................................... 20
2.1.12. Pénzügyi eszközök ................................................................................................ 20
2.1.13. Pénzügyi kötelezettségek ..................................................................................... 22
2.1.14. Céltartalékok ........................................................................................................ 22
2.1.15. Adózás .................................................................................................................. 24
2.1.15.1. Nyereségadók ....................................................................................................... 24
2.1.15.2. Egyéb adók ........................................................................................................... 25
2.1.16. Lízing ..................................................................................................................... 25
2.1.17. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) .................................................................... 26
2.1.18. Mérlegen kívüli tételek ......................................................................................... 26
2.1.19. Visszavásárolt saját részvények ............................................................................ 26
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
3
2.1.20. Osztalék ................................................................................................................ 26
2.1.21. Tranzakciók kisebbségi tulajdonosokkal .............................................................. 27
2.1.22. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók ............................................................... 27
2.1.23. Munkavállalói juttatások ...................................................................................... 28
2.1.24. Részvényalapú kifizetések .................................................................................... 28
2.1.25. Pénzügyi műveletek eredménye .......................................................................... 29
2.1.26. Állami támogatások .............................................................................................. 29
2.1.27. Behajthatatlan és kétes követelésekre elszámolt értékvesztés .......................... 30
2.1.28. Értékcsökkenés és amortizáció ............................................................................ 30
2.1.29. Működési szegmensek ......................................................................................... 30
2.1.30. Fordulónap utáni események ............................................................................... 30
2.1.31. Új Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok és Értelmezések alkalmazása 30
2.2. Bizonytalansági tényezők ..................................................................................... 32
2.3. Előző évi pénzügyi adatok módosítása................................................................. 33
3. Értékesítés nettó árbevétele .................................................................................. 39
4. Egyéb működési bevétel ......................................................................................... 40
5. Saját előállítású eszközök aktivált értéke ................................................................ 41
6. Anyagjellegű ráfordítások ...................................................................................... 42
7. Személyi jellegű ráfordítások .................................................................................. 42
8. Egyéb ráfordítások ................................................................................................. 43
9. Értékcsökkenés és amortizáció ............................................................................... 43
10. Pénzügyi bevételek és ráfordítások ........................................................................ 44
11. Jövedelemadók ...................................................................................................... 45
12. Egyéb átfogó jövedelem ......................................................................................... 46
13. Teljes átfogó jövedelem ......................................................................................... 47
14. Egy részvényre jutó eredmény ................................................................................ 47
15. Tárgyi eszközök ...................................................................................................... 48
16. Egyéb immateriális javak ........................................................................................ 49
17. Bérleti jog lízingek .................................................................................................. 50
18. Halasztott adókövetelések és -kötelezettségek ....................................................... 51
19. Goodwill ................................................................................................................ 52
20. Részesedések ......................................................................................................... 53
21. Egyéb éven túli eszközök ........................................................................................ 57
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
4
22. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek ......................................................... 57
23. Vevőkövetelések .................................................................................................... 58
24. Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök .................................................................. 60
25. Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök .......................................................... 63
26. Készletek ............................................................................................................... 64
27. Jegyzett tőke .......................................................................................................... 65
28. Visszavásárolt saját részvények .............................................................................. 65
29. Tőketartalék .......................................................................................................... 66
30. Eredménytartalék .................................................................................................. 66
31. Halmozott egyéb átfogó jövedelem ........................................................................ 66
32. Céltartalékok ......................................................................................................... 67
33. Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök és kötvények ..................................................... 67
34. Pénzügyi lízing kötelezettségek .............................................................................. 71
35. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek .................................................................... 71
36. Szállítói kötelezettségek ......................................................................................... 72
37. Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök ........................................................................ 73
38. MRP-vel kapcsolatos juttatások ............................................................................. 73
38.1. Részvényalapú kifizetések tartaléka .................................................................... 73
38.2. MRP kötelezettség................................................................................................ 74
39. Osztalékkötelezettségek tulajdonosok felé ............................................................. 74
40. Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek ....................................................... 74
41. Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi kötelezettségek ................................................ 75
42. Szegmensinformációk ............................................................................................ 76
43. Kockázatkezelés ..................................................................................................... 79
44. Pénzügyi instrumentumok ..................................................................................... 87
45. Kapcsolt felekkel történt tranzakciók ..................................................................... 90
46. Igazgatóság és Felügyelő Bizottság javadalmazása .................................................. 92
47. Mérlegen kívüli tételek .......................................................................................... 93
47.1. Függő kötelezettségek.......................................................................................... 93
48. Mérlegfordulónap utáni események ....................................................................... 93
49. Könyvvizsgáló díjazása ........................................................................................... 95
50. Vállalkozás folytatásának elve ................................................................................ 95
51. A pénzügyi kimutatások közzétételének engedélyezése .......................................... 95
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
5
52. A beszámoló készítéséért felelős regisztrált IFRS könyvelő ..................................... 95
53. A beszámoló aláírására jogosult személyek ............................................................ 95
54. Kiegészítő adatok ................................................................................................... 95
54.1. Általános kiegészítések ......................................................................................... 96
54.2. Részvényinformációk............................................................................................ 96
54.3. A Társaság főbb tulajdonosai 2023. december 31-én .......................................... 98
54.4. Tevékenységi körök .............................................................................................. 99
54.5. Tisztségviselők 2023. évben ............................................................................... 100
54.6. Leányvállalatok adatai a mérleg fordulónapján ................................................. 100
54.7. Konszolidált beszámoló ...................................................................................... 100
54.8. Áttérés az IFRS alkalmazására ............................................................................ 100
54.9. A Társaság jegyzett tőkéje .................................................................................. 100
54.10. Saját tőke megfeleltetés ..................................................................................... 101
ÜZLETI JELENTÉS ............................................................................................................ 104
1. Összefoglaló .......................................................................................................... 104
2. Általános adatok ................................................................................................... 106
3. Részvényinformációk ............................................................................................ 106
4. Tulajdonosi szerkezet ............................................................................................ 106
5. Telephelyi és fióktelepi információk ...................................................................... 106
6. A Társaság gazdálkodásának elemzése .................................................................. 107
6.1. A tárgyév gazdálkodásának eredménye ............................................................. 107
6.2. Pénzügyi mutatók ............................................................................................... 108
6.3. Likviditás ............................................................................................................. 108
6.4. Adóssági és hitelképességi mutatók .................................................................. 108
6.5. Hatékonysági mutatók ....................................................................................... 109
6.6. Üzleti kapcsolatok alakulása............................................................................... 109
6.7. Létszám alakulása, foglalkoztatáspolitika .......................................................... 110
6.8. A kapacitások kihasználása ................................................................................ 110
6.9. Innováció, kutatás-fejlesztés .............................................................................. 110
7. Mérleg fordulónapja után bekövetkezett, lényeges változások .............................. 111
8. Globalizáció, koncentráció .................................................................................... 111
9. Gyorsuló technológiai változások .......................................................................... 111
10. Finanszírozás ......................................................................................................... 112
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
6
11. A Társaság akvizíciós törekvései ............................................................................ 112
12. Kockázatos projektek ............................................................................................ 112
13. Vállalatirányítási nyilatkozat ................................................................................. 113
14. Az ukrajnai háború miatti kockázat ....................................................................... 113
NEM PÉNZÜGYI JELENTÉS A 2023. DECEMBER 31-I PÉNZÜGYI BESZÁMOLÓHOZ .............. 114
1. Küldetésünk, szemléletünk .................................................................................... 114
2. Kompetenciánk ..................................................................................................... 114
3. Kereskedelmi szemlélet ......................................................................................... 116
4. Piaci jelenlét ......................................................................................................... 116
5. Tudás- és emberközpontúság ................................................................................ 116
6. Etika és antikorrupciós megfelelés ........................................................................ 117
7. Minőségirányítás .................................................................................................. 118
8. Környezetvédelem és energiagazdálkodás ............................................................. 119
9. Fenntarthatóság.................................................................................................... 120
10. A 4iG Nyrt. információbiztonsági alapelvei ............................................................ 120
11. Információs és érdekeltségi rendszer ..................................................................... 121
12. Politikák eredményei ............................................................................................ 121
NYILATKOZAT ................................................................................................................ 124
Az egyedi nzügyi jelentést a Társaság Igazgatósága írásbeli döntéshozatal útján,
2024.év 04. hónap 26. napján a 1/2024. (IV.26.) számú Igazgatósági Határozatával jóváhagyta.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
7
4iG NYRT.
EGYEDI PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK
NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI BESZÁMOLÁSI
STANDARDOK SZERINT
2023. DECEMBER 31.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
8
Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás
Melléklet
2023
2022
Módosított*
Értékesítés nettó árbevétele
3
75 911
70 379
Egyéb működési bevétel
4
276
305
Értékesítés nettó árbevétele és egyéb bevételek
összesen
76 187
70 684
Saját előállítású eszközök aktivált értéke
5
805
703
Anyagjellegű ráfordítások
6
-61 080
-57 949
Személyi jellegű ráfordítások
7
-18 885
-12 934
Egyéb ráfordítások
8
-536
-13 572
ebből értékvesztés
-73
-224
Működési költségek összesen
-80 501
-84 455
Pénzügyi és értékcsökkenési leírások előtti
eredmény (EBITDA)
-3 509
-13 068
Értékcsökkenés és amortizáció
9
-6 024
-2 727
Pénzügyi műveletek előtti eredmény (EBIT)
-9 533
-15 795
Pénzügyi bevételek
10
17 273
104 483
Pénzügyi ráfordítások
10
-26 446
-30 860
Adózás előtti eredmény
-18 706
57 828
Jövedelemadók
11
-531
-491
Adózott eredmény
-19 237
57 337
A következő időszakban az átfogó jövedelemre
vonatkozó kimutatásban vissza nem forduló egyéb
átfogó jövedelem:
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós
értéken értékelt tőkeinstrumentumok nettó
nyeresége/vesztesége
12
-1 955
-1 109
Egyéb átfogó jövedelem
12
-1 955
-1 109
Teljes átfogó jövedelem
13
-21 192
56 228
Ebből: megszűnő tevékenység eredménye
Egy részvényre jutó eredmény (Ft)
14
Alap
-66,0
206,3
Hígított
-65,0
206,3
*Jelen éves jelentésben a számviteli politika változása miatt a 2022. évi átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás és pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatás újra megállapítása a 2.3. pontban kerül bemutatásra.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
9
Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
Melléklet
2023.12.31.
2022.12.31.
Módosított*
ESZKÖZÖK
Éven túli eszközök
Tárgyi eszközök
15
14 765
2 120
Egyéb immateriális javak
16
6 173
3 622
Bérleti jog lízingek
17
27 621
11 543
Halasztott adókövetelés
18
9
48
Goodwill
19
411
411
Részesedések
20
552 602
552 189
Egyéb éven túli eszközök
21
19 846
19 385
Éven túli eszközök összesen
621 427
589 318
Forgóeszközök
Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
22
7 394
10 584
Vevőkövetelések
23
20 920
19 753
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök
24
6 430
7 102
Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök
25
10 816
5 747
Készletek
26
2 085
1 913
Forgóeszközök összesen
47 645
45 099
Eszközök összesen
669 072
634 417
FORRÁSOK
Saját tőke
Jegyzett tőke
27
5 981
5 981
Visszavásárolt saját részvények
28
-3 199
-921
Tőketartalék
29
133 493
133 493
Eredménytartalék
30
41 715
60 952
Részvényalapú kifizetések tartaléka
38
397
0
Halmozott egyéb átfogó jövedelem
31
-3 064
-1 109
Saját tőke összesen
175 323
198 396
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények
33
419 429
395 150
Pénzügyi lízing kötelezettségek – hosszú lejáratú
34
26 491
10 312
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
35
0
1 466
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
445 920
406 928
Rövid lejáratú kötelezettségek
Szállítói kötelezettségek
36
24 512
14 711
Rövid lejáratú hitelek és lcsönök
37
4 000
2
MRP kötelezettség
38
624
0
Osztalékkötelezettség tulajdonosok felé
39
8
8
Céltartalékok – rövid lejáratú
32
152
99
Pénzügyi lízing kötelezettségek – rövid lejáratú
34
1 928
1 310
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
40
3 461
2 727
Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi
kötelezettségek
41
13 144
10 236
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
47 829
29 093
Kötelezettségek és saját tőke összesen
669 072
634 417
*Jelen éves jelentésben a számviteli politika változása miatt a 2022. évi átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás és pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatás újra megállapítása a 2.3. pontban kerül bemutatásra.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
10
Saját tőke változás kimutatása
Melléklet
Jegyzett tőke
Saját részvény
Tőketartalék
Eredmény-
tartalék
Részvényala
kifizetések
tartaléka
Halmozott
egyéb átfogó
jövedelem
Saját tőke
összesen
Egyenleg 2022. január 1-jén
2 064
-246
3 869
6 880
0
0
12 567
Részvénykibocsátás
3 917
129 624
133 541
Beolvadó társaságoktól
-731
-731
Saját részvény vétel
-751
-751
Saját részvény eladás
(részesedéscsere)
76
319
395
Osztalék elkülönítése, fizetése
-2 853
-2 853
Adózott eredmény
57 337
57 337
Egyéb átfogó jövedelem
-1 109
-1 109
Egyenleg 2022. december 31-én
5 981
-921
133 493
60 952
0
-1 109
198 396
Saját részvény vétel
28
-2 278
-2 278
Részvényalapú kifizetések
elkülönítése
38
397
397
Adózott eredmény
-19 237
-19 237
Egyéb átfogó jövedelem
12
-1 955
-1 955
Egyenleg 2023. december 31-én
5 981
-3 199
133 493
41 715
397
-3 064
175 323
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
11
Cash flow kimutatás
Melléklet
2023.12.31.
2022.12.31.
Módosított
Működési tevékenységből származó cash flow
Adózott eredmény
-19 237
56 228
Korrekciók:
Tárgyévi értékcsökkenés és amortizáció
9
6 024
2 727
Értékvesztés
8
199
227
Céltartalékok
39
53
44
Nyereségadók
11
530
491
Egyéb pénzügyi bevételek/ráfordítások
8 957
-67 982
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek
0
0
Árfolyamváltozás hatása
1 376
-4 574
Befektetett eszköz értékesítésén elért
nyereség/(veszteség)
-34
0
Működő tőke változásai
Vevő követelések változása
26
-1 739
-5 694
Készletek változása
31
-293
-532
Szállítók változása
43
9 920
-1 945
Pénzügyi lízing (éven belüli) változása
41
618
376
Egyéb követelések és kötelezettségek változása
1 358
-1 909
Fizetett nyereségadó
-300
-288
Működési tevékenységből származó nettó cash
flow
7 432
-22 831
Befektetési tevékenységből származó cash flow
Tárgyi eszközök értékesítése/beszerzése
16
-14 292
-1 270
Immateriális javak értékesítése/beszerzése
18
-3 953
-3 000
Értékpapírok értékesítése/beszerzése
30
-107
-101
Egyéb befektetések értékesítése/beszerzése
-2 543
627
Érdekeltségek akvizíciójának nettó pénzáramlása
-1 919
-299 956
Befektetések után kapott osztalék és kamatok
11 524
18 177
Befektetési tevékenységből származó nettó cash
flow
-11 290
-285 521
Finanszírozási tevékenységből származó cash flow
Kötvények kibocsátása/visszafizetése
40
0
-17 258
Hitelek, kölcsönök felvétele/visszafizetése
40
28 277
-1 233
Pénzügyi lízing felvétel/törlesztés
41
-2 831
-875
Visszavásárolt, kibocsátott saját részvények
-2 278
-752
Kamatfizetés
10
-22 471
-19 844
Tőkeemelés/-leszállítás
0
111 650
Osztalékfizetés
0
-2 960
Finanszírozási tevékenységből származó nettó cash
flow
697
68 729
Árfolyamváltozás hatása
-29
42
Készpénz és készpénzjellegű tételek nettó
változása
-3 190
-239 582
Készpénz és készpénzjellegű tételek év eleji
egyenlege
25
10 584
250 166
Készpénz és készpénzjellegű tételek időszak végi
egyenlege
7 394
10 584
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
12
1. Általános rész
1.1. A vállalkozás bemutatása
A 4iG Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: „4iG Nyrt.”, „4iG” vagy
„Társaság”) Magyarországon bejegyzett társaság (székhely: 1013 Budapest, Krisztina krt. 39.),
tevékenységét a magyar jogszabályok előírásainak megfelelően végzi, számviteli és pénzügyi
nyilvántartásait a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint vezeti,
részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) „Prémium” kategóriájában kereskednek.
A 4iG felett nem rendelkezik másik vállalat önálló kontrollal.
A 4iG tevékenységének gerincét a teljes körű telekommunikációs szolgálatások, a
telekommunikációhoz kapcsolódó infrastruktúra üzemeltetése, illetve a platformfüggetlen,
egyedi szoftvertervezés és –fejlesztés, a teljes körű nagyvállalati IT megoldások tervezése,
kivitelezése, IT üzemeltetés és támogatás, szervizszolgáltatás, ERP (komplex vállalatirányítási)
rendszerek üzemeltetése, banki adatszolgálat teljes körű támogatása, dokumentum- és
ügykezelő rendszerek fejlesztése, üzemeltetése adja.
1.2. A mérlegkészítés alapja
i) Elfogadás és nyilatkozat
A pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2024. április 26-án fogadta el. A pénzügyi
kimutatások a Nemzetközi nzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint, az Európai Unió
(EU) Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirdetett és beiktatott standardok alapján
készültek. Az IFRS-t a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) és a Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Értelmező Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott standardok és
értelmezések alkotják.
A pénzügyi kimutatások magyar forintban, millió forintra kerekítve kerültek bemutatásra, ha
nincs ettől eltérő jelzés.
A jelentés 2023. december 31-ével végződő időszakra vonatkozó könyvvizsgáló által auditált
pénzügyi kimutatásokat tartalmaz.
ii) A beszámoló készítésének alapja (Megfelelőségi nyilatkozat)
A beszámolót a bekerülési érték elve alapján állítottuk össze, kivéve azokat az eseteket, ahol
az IFRS más értékelési elv használatát követeli meg, mint ahogy az a számviteli politikában
látható. A pénzügyi év megegyezik a naptári évvel.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
13
iii) Vállalkozás folytatása
A pénzügyi kimutatások a vállalkozás folytatásának elve alapján készültek. Ez azt jelenti, hogy
azzal a feltételezéssel készültek, hogy a Társaság belátható jövőben is működni fog anélkül,
hogy a vezetőség szándékában állna a gazdálkodó egység megszűntetése vagy a működési
tevékenység jelentős csökkenése.
iv) Jelentős számviteli becslések és feltételezések
Az IFRS-nek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a
menedzsment szakmai megítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek
hatással vannak az alkalmazott számviteli politikákra, valamint az eszközök és kötelezettségek,
bevételek és költségek beszámolóban szereplő összegére. A becslések és a kapcsolódó
feltételezések múltbeli tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az
adott körülmények között észszerűnek tekinthetők, és amelyek eredménye képezi azon
eszközök és kötelezettségek könyv szerinti értéke becslésének alapt, amelyek egyéb
forrásokból nem határozhatók meg egyértelműen. A tényleges eredmények eltérhetnek
ezektől a becslésektől. A becslési bizonytalanságok a megfelelő magyarázatokban
bemutatásra kerülnek.
A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A felülvizsgálat
pénzügyi kimutatásokra gyakorolt hatásának ismertetésére a 2.3 pontban, illetve a releváns
megjegyzésekben kerül sor. A számviteli becslések módosítása a becslés módosításának
időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás csak az adott évet érinti, illetve a módosítás
időszakában és a jövőbeli időszakokban, ha a módosítás mind a jelenlegi, mind a jövőbeni
éveket érinti.
v) Pénzügyi kimutatások jóváhagyásának közzététele
A Társaság Igazgatósága 2024. április 26-án elfogadta a pénzügyi jelentés előterjesztését a
tulajdonsok éves rendes Közgyűlése számára. A zgyűlés jogosult a pénzügyi kimutatások
jóváhagyására, amely előtt élhet módosítási kéréseivel. Az ellenőrzéssel rendelkező
tulajdonosok a pénzügyi kimutatásokat elfogadó Igazgatóságban is jelen vannak, ezért kicsi
annak a valószínűsége, hogy a Közgyűlés módosítási igényt támaszt.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
14
2. A számviteli politika lényeges elemei és egyéb magyarázó információk
Az alábbiakban bemutatjuk a pénzügyi kimutatások elkészítése során alkalmazott jelentősebb
számviteli politikákat. A számviteli politikákat vetkezetesen alkalmaztuk a jelen pénzügyi
kimutatásokban szereplő időszakoknál.
A pénzügyi beszámoló összeállítása során alkalmazott legfontosabb számviteli elvek a
következők:
2.1. A számviteli politika lényeges elemei és egyéb magyarázó információk
2.1.1. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel a
Társaság funkcionális beszámolási pénzneme a magyar forint.
A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának
napján érvényes árfolyamon voltak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló
követelések és kötelezettségek a mérlegfordulónapi Raiffeisen Bank kereskedelmi deviza
eladási árfolyamon (T+2 nap) kerülnek forintra (HUF) átszámításra. A keletkező árfolyam
differenciák az eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek, illetve ráfordítások között
szerepelnek.
A pénzügyi kimutatások magyar forintban (HUF) készültek, a legközelebbi millióra kerekítve,
kivéve ahol ettől eltérően jeleztük.
A külföldi pénznemben lezajlott ügyletek a funkcionális pénznemben – a külföldi pénznemben
lévő összegre a beszámoló pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes
átváltási árfolyamát alkalmazva szerepelnek A külföldi pénznemben meghatározott
monetáris eszközöket és kötelezettséget a funkcionális pénznemnek a beszámolási időszak
végén érvényes árfolyamán számítják át. A valós értéken értékelt külföldi pénznemben
meghatározott tételeket a valós érték meghatározásának időpontjában érvényes árfolyamon
számítják át. A vevőkövetelések és a kölcsönök árfolyam lönbözetei a pénzügyi műveletek
bevételei vagy ráfordításai soron szerepelnek.
2.1.2. Összes bevétel
A Társaság árbevételét az IFRS 15 szabványával összhangban számolja el.
Az IFRS 15 standard követelményei szerint árbevételt akkor lehet elszámolni, amikor a javakat
vagy szolgáltatásokat átadják a vevőnek a megállapodott áron. Minden elkülöníthető kapcsolt
árut vagy szolgáltatást különállóan kell elszámolni és minden kedvezményt a szerződés
megfelelő elemeire kell osztani. Amikor az ellenérték változik, a minimum értéket akkor lehet
elszámolni, amikor a visszatérítés valószínűsége nem tartalmaz jelentős kockázatot.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
15
A vevőszerződés megszerzése során felmerült költségeket aktiválni kell és a szerződés
időtartama alatt úgy amortizálni, ahogy a kapcsolódó hasznokat a Társaság megszerzi.
Az értékesítés nettó árbevétele az üzleti év során teljesített áruszállítás vagy
szolgáltatásnyújtás alapján kiszámlázott összegeket tartalmazza. Az értékesítés nettó
árbevételét akkor lehet elszámolni, amikor a bevétel összege egyértelművé válik, valamint
amikor valószínűsíthető, hogy az ellenértéket a Társaság realizálni tudja. Az értékesítés
árbevétele a kiszámlázott összegek általános forgalmi adóval és engedményekkel csökkentett
értékét foglalja magában.
Teljesítési kötelezettségek
Az árbevétellel kapcsolatos kötelmeket a szerződésben foglaltak szerint teljesíti a Társaság. A
szerződés megkötésekor a Társaságnak be kell azonosítania, hogy mely áruk vagy
szolgáltatások nyújtását ígérte a vevő részére, azaz milyen teljesítési kötelezettséget vállalt. A
Társaság akkor számolhatja el a bevételt, amikor a teljesítési kötelezettségeinek eleget tett,
azzal, hogy leszállította az ígért árut, vagy elvégezte az ígért szolgáltatást. Teljesítésről akkor
beszélhetünk, ha a vevő megszerezte az eszköz (szolgáltatás) felett az ellenőrzést.
Tranzakciós ár meghatározása
Amikor a szerződés teljesítése megtörténik, akkor a Társaságnak el kell számolnia a
teljesítéshez kapcsolódó bevételt, amely nem más, mint a teljesítési kötelezettséghez rendelt
tranzakciós ár. A tranzakciós ár az az összeg, amelyet a Társaság várhatóan megkap az áruk és
szolgáltatások értékesítéséért cserébe.
Főbb bevétel típusok
A Társaság értékesítésének jelentős részét teszik ki a termék értékesítések, melyek esetében
a bevételt abban az időpontban jelenítjük meg, amikor a termék feletti ellenőrzés átkerül a
vevőhöz.
A bevételek másik jelentős részét az informatikai projektek teszik ki. Amennyiben a Társaság
a szolgáltatás feletti ellenőrzést a standard-ben meghatározott feltételek teljesülésekor
folyamatosan adja át, a szolgáltatások értékesítéséből származó bevételt is folyamatosan
jeleníti meg a standard által meghatározott módszerek szerint, a szolgáltatás jellegének
megfelelően. A Társaság projektjei és a végrehajtásuk módja projektenként eltérő lehet
(óradíja, fix díjas, saját erős, alvállalkozóval végzett stb.) Amennyiben az outputok
megbízhatóan mérhetőek, a Társaság az output módszert részesíti előnyben, ugyanakkor a
projektek egy részénél ez a módszer nem alkalmazható, ilyen esetben az input módszert
alkalmazzuk. Amennyiben lehetséges, a projektek készültségi fokát a leszállított szolgáltatások
arányában határozzuk meg a társaság és a megrendelő szakértőinek segítségével.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
16
A vevők számláikat általánosságban 30 napos fizetési határidővel egyenlítik ki, megbízható
nagy megrendelők esetében ez lehet hosszabb, új vevők előre fizetéssel kaphatnak
termékeket. A Társaság ügynökként nem jár el. Hibás termékeket a gyártói garancia alapn
fogadunk vissza, javítunk vagy javíttatunk. A Társaság a vevői szerződések megkötésével
kapcsolatos járulékos költségeket, ha számít annak megtérülésével, eszközként jeleníti meg.
A jelentős fizetési komponenst tartalmazó szerződések esetében a Társaság az árbevétel
kiszámításakor a pénz időértékét figyelembe veszi.
2.1.3. Ingatlanok, gépek, berendezések
A tárgyi eszközök halmozott értékcsökkenéssel csökkentett bekerülési értéken szerepelnek. A
halmozott értékcsökkenés magában foglalja az eszköz folyamatos használatával,
működtetésével kapcsolatban felmerült terv szerinti értékcsökkenés, valamint az eszköz nem
várt, rendkívüli esemény miatt bekövetkezett jelentős mértékű megrongálódása, sérülése
miatt elszámolt terven felüli értékcsökkenés elszámolt költségeit.
A tárgyi eszközök bekerülési értékének része az eszköz beszerzési költsége, saját
vállalkozásban végzett beruházás esetén a felmerült anyag- és bérjellegű költségek és egyéb
közvetlen költségek. A tárgyi eszköz beruházáshoz felvett hitel után elszámolt kamat az eszköz
bekerülési értékét növeli az eszköz rendeltetésének megfelelő állapotba kerüléséig.
A tárgyi eszközök könyv szerinti értékét meghatározott időközönként felül kell vizsgálni annak
érdekében, hogy megállapítsák, hogy a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz
valós, piaci értékét, mivel ez esetben terven felüli leírás elszámolása szükséges az eszköz valós,
piaci értékéig. Az eszköz valós, piaci értéke az értékesítési ár, illetve az eszköz használati értéke
közül a magasabb. A használati érték az eszköz által generált jövőbeni pénzáramlások
diszkontált értéke.
A diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábát tartalmazza, figyelembe véve a pénz
időértékét és az eszközhöz kapcsolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az
eszközhöz önállóan nem rendelhető jövőbeni pénzáramlás, akkor azon egység pénzáramlását
kell alapul venni, amely egységnek része az eszköz. Az így meghatározott értékvesztés, terven
felüli értékcsökkenés az eredménykimutatásban jelenik meg.
A tárgyi eszközök javítási, karbantartási költsége és a tartalék-alkatrészek pótlása a
karbantartási kiadásokat terhelik. Az értéknövelő beruházásokat és a felújításokat aktiváljuk,
míg az eladott, illetve nullára leírt, használaton kívüli eszközök bekerülési értékét és halmozott
értékcsökkenését kivezetjük. Minden ilyen módon keletkező esetleges nyereség, vagy
veszteség része a tárgyévi eredménynek.
A Társaság eszközeinek értékét az eszközök hasznos élettartama alatt lineáris módszerrel írja
le. Az élettartam eszközcsoportonként a következő:
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
17
Ingatlanok: 30-50 év alatt;
Gépek és berendezések: 3-7 év alatt;
Járművek: 5 év alatt;
200 ezer Ft alatti egyedi értékű eszközök: azonnali leírás.
A K+F tevékenység keretében használt tárgyi eszközök és szoftverek értékcsökkentése 2-10 év
alatt történik.
A Társaság vezetése megítélése alapján, amennyiben a hasznos időtartam az előzőekben
ismertetett időtartamoknál hosszabb, ennek megfelelően, egyedileg határozza meg az
értékcsökkenés leírási kulcsát.
A Társaságnak nincsenek határozatlan élettartamú tárgyi eszközei.
A hasznos élettartamokat és az értékcsökkenési módszereket legalább évente felülvizsgáljuk
az adott eszköz által nyújtott tényleges gazdasági haszon alapján. Szükség esetén adosítást
a tárgyévi eredménnyel szemben számoljuk el.
2.1.4. Immateriális javak
Az egyedileg beszerzett immateriális javakat beszerzési áron, az üzleti kombináció során
megszerzett immateriális javakat pedig valós értéken vesszük fel a megszerzés időpontjában.
A könyvekbe való felvételre abban az esetben kerül sor, ha az eszköz használata
bizonyíthatóan jövőbeli gazdasági javak beáramlását eredményezi, és annak költsége
egyértelműen meghatározható.
A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell
irányadó. Ezen eszközök élettartama véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú
eszközök amortizációja lineáris módszerrel történik az élettartamra vonatkozó legjobb becslés
alapján. Az amortizációs időszakot és az amortizáció módszerét minden pénzügyi év végén
felülvizsgáljuk. A saját előállítású immateriális javakat, a fejlesztési költségek kivételével nem
aktiváljuk, hanem felmerülésük évében az eredménnyel szemben számoljuk el. Az
immateriális javakat értékvesztés szempontjából egyedileg, vagy a jövedelemtermelő egység
szintjén évente felülvizsgáljuk.
A saját fejlesztésű szellemi termékeket 2-10 év alatt írjuk le.
A védjegyeket, licenceket, iparjogvédelem alá eső javak és szoftverek beszerzési költségeit
aktiváljuk és lineáris módszer szerint leírjuk a becsült hasznos élettartamuk, azaz 2-7 év alatt.
2.1.5. Eszközök értékvesztése
A Társaság minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében történt-
e értékvesztésre utaló változás. Ha igen, a Társaság megbecsüli az eszköz várható megtérülési
értékét.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
18
Egy eszköz, vagy pénztermelő egység várható megtérülési értéke az értékesítési költségekkel
csökkentett valós érték és a használati érték közül a magasabb. A Társaság az eredmény
terhére értékvesztést számol el, ha az eszköz várható megtérülési értéke alacsonyabb, mint a
könyv szerinti értéke. A Társaság a szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow
tervek megfelelő diszkontálása alapján készíti.
A Társaság az amortizált bekerülési értéken és az egyéb átfogó jövedelemmel szemben való
értéken értékelt pénzügyi eszközökre értékvesztést számolhat el. Az értékvesztés az
eredménykimutatásban kerül elszámolásra, és a megfelelő pénzügyi eszköz könyv szerinti
értékét csökkenti; egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt pénzügyi
eszközök esetén az értékvesztés az egyéb átfogó jövedelembe kerül és nem csökkenti az egyéb
átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszköz könyv szerinti értékét.
2.1.6. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban
A társult vállalkozások azok a társaságok, amelyekben a 4iG bár jelentős befolyással
rendelkezik, de nem rendelkezik ellenőrzéssel a pénzügyi és működési szabályok felett. A
jelentős befolyás alatt a befektetések pénzügyi és működési szabályokkal kapcsolatos
döntésekben való részvételi képességet kell érteni, de ellenőrzést vagy közös ellenőrzést ezen
szabályok felett nem testesít meg.
A közös vezetésű vállalkozás a közös megállapodás egy olyan típusa, amelyben a megállapodás
felett közös irányítást gyakorló felek jogosultak a közös vállalkozás nettó eszközeire. A közös
irányítás egy megállapodás feletti irányítás szerződéses megosztása, amely csak akkor létezik,
ha a vonatkozó tevékenységekkel kapcsolatos döntésekhez az irányítást megosztó felek
egyhangúan hozzájárulnak.
A Társaság a társult és közös vezetésű vállalkozásaiban lévő befektetéseit az egyéb átfogó
jövedelemmel szemben valós értékelt értéken tartja nyilván.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
19
2.1.7. Befektetett pénzügyi eszközök
A Társaság egy másik gazdálkodó egység tőkeinstrumentumaiban történő befektetéseket,
mint pénzügyi eszzöket az egyéb befektetések soron mutat be. A tőkeinstrumentum
bármely szerződés, amely egy gazdálkoegység összesé kötelezettségének a levonása után
a gazdálkodó egység eszközeiben meglévő maradványérdekeltséget testesít meg. A
befektetett pénzügyi eszközök bekerülési értéke az eszköz megszerzéséért fizetett
pénzeszközök vagy pénzeszköz-egyenértékesek összege vagy az eszköz megszerzéséért adott
egyéb ellenérték valós értéke az eszköz megszerzésének időpontjában, és tartalmazza a
tranzakciós költségeket. A Társaság az egyéb befektetésekkel kapcsolatban a kezdeti
megjelenítést követően minden tőkebefektetést az eredménnyel szemben valós értéken
értékel (FVPL), kivéve, ha a Társaság vezetése a kezdeti megjelenítéskor úgy döntött, hogy egy
tőkebefektetést visszavonhatatlanul az egyéb átfogó jövedelemmel szemben való értéken
értékeltként jelöl meg. Az FVPL értéken értékelt tőkebefektetéseken keletkező nyereségek és
veszteségek az átfogó jövedelemkimutatás egyéb működési bevétel sorában szerepelnek.
2.1.8. Készletek
A lassan mozgó és elavult készletek leírását követően a készletek a bekerülési érték és a nettó
realizálható érték közül az alacsonyabb értéken kerülnek kimutatásra. A nettó realizálható
érték megegyezik a szokásos üzletmenet során becsült eladási árral, csökkentve a befejezés
becsült költségeivel és az értékesítés következtében felmerülő költségekkel.
A készletek csökkenéseire alkalmazott készletértékelési módszer meghatározása során az
azonos természetű készletekre ugyanazt a módszert kell alkalmazni, ugyanakkor azok
esetleges eltérő rendeltetése és felhasználása alapján eltérő módszer alkalmazása válhat
szükségessé.
2.1.9. Követelések
A követelések a becsült veszteségekre képzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett
nominális értéken szerepelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kinnlevőségek teljes
körű felülvizsgálata alapján becslés készül a kétes követelésekről.
A Társaság az egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök között mutatja ki a szállítóknak
adott előlegeket, a bérleti díjakkal kapcsolatban adott kauciót, az állami költségvetéssel
szembeni követeléseket (ideértve az adó- és járulékköveteléseket is). A Társaság a szállítóknak
adott előlegeket nettó módon mutatja az egyéb követelések között. Az aktív időbeli
elhatárolások mind a bevételek, mind a költségek, ráfordítások aktív időbeli elhatárolásait
magukba foglalják. A bevételek aktív időbeli elhatárolásai az IFRS 15 Vevői szerződésekből
származó bevétel előírásaival összhangban a tárgyidőszakban elvégzett, de csak a következő
időszakban kiszámlázott bevétel részeket tartalmazza, illetőleg az IAS 20 Állami támogatások
elszámolása és az állami közreműködések közzététele standard szerint a tárgyidőszaki
költségekkel arányosan, a támogatás intenzitásának megfelelően elhatárolt állami
támogatások összegét.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
20
Az egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök között kerülnek bemutatásra a rövid lejáratra
kölcsönadott nzeszközök, a hitelkamatokkal kapcsolatos elhatárolások, az adott garanciák,
munkavállalókkal szembeni követelések, értékpapírok és a szerződéses eszközök.
2.1.10. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
A pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek magukban foglalják a készpénzkészletet, a
bankoknál vezetett folyószámlát, a rövid lejáratú betéteket és a rövid lejáratú, likvid
befektetéseket, amelyek azonnal előre meghatározható pénzösszeggé konvertálhatók.
2.1.11. Jegyzett tőke
A törzsrészvényeket a Társaság saját tőkeelemként tartja nyilván. Az új törzsrészvények
kibocsátáshoz közvetlenül hozzárendelhető járulékos költségek a saját tőkét csökkentő
tételként jelennek meg.
2.1.12. Pénzügyi eszközök
Az IFRS 9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába
sorolandók: bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően
valós értéken értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve
bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL).
A kezdeti megjelenítést követően a „kereskedési célú” pénzügyi eszközök valós értéken
értékelendők az eredménykimutatással szemben (FVPL). A kereskedési célú értékpapírokon
elért nem realizált árfolyamnyereséget vagy -veszteséget egyéb bevételként (ráfordításként)
számoljuk el.
Az egyéb hosszú lejáratú befektetések, amelyek lejáratig tartottnak minősülnek, mint például
egyes kötvények, az első megjelenítést követően amortizált bekerülési értéken szerepelnek.
Az amortizált bekerülési érték számítása a beszerzéskori diszkont vagy prémium
figyelembevételével történik a lejáratig tartó időszak alatt. Az amortizált bekerülési értéken
nyilvántartott befektetések esetében a befektetés kivezetésekor vagy értékvesztésekor,
illetve az amortizációs időszak alatt keletkező nyereség vagy veszteség bevételként szerepel.
A tőzsdei forgalomban résztvevő befektetések esetén a piaci értéket a mérleg fordulónapon
kihirdetett hivatalos árfolyam alapján határozzuk meg. Tőzsdén nem jegyzett, illetve nem
forgalmazott értékpapírok esetén a piaci érték a hasonló, illetve helyettesítő pénzügyi
befektetés piaci értéke, amennyiben ez a módszer nem alkalmazható, akkor a piaci értéket a
befektetéshez kapcsolódó eszköz becsült jövőbeni pénzáramlása alapján határozzuk meg.
Az értékpapír-befektetéseket teljesítés-napi árfolyamon és kezdetben beszerzési áron
értékesítjük.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
21
Azok a rövid lejáratú befektetések, amelyek kereskedési célból tartott értékpapírokat
tartalmaznak, a következő beszámoló időpontjában érvényes valós piaci értéken szerepelnek,
és értéküket a mérleg fordulónapján érvényes nyilvánosan jegyzett árfolyam szerint
számolják. A nem realizált nyereségeket és veszteségeket az eredménykimutatás tartalmazza.
A pénzügyi eszközök kivezetésre kerülnek, ha a Társaság már nem gyakorol ellenőrzést a
pénzügyi eszközhöz kapcsolódó szerződéses jog felett, ami általában az eszköz
értékesítésekor, illetve abban az esetben merül fel, ha az eszközhöz kapcsolódó pénzáramok
harmadik félhez kerülnek.
A Társaság minden fordulónapon megvizsgálja, hogy a pénzügyi eszközre, vagy eszközök
csoportjára értékvesztést szükséges-e elszámolni. Ha felmerül olyan körülmény az amortizált
bekerülési értéken kimutatott eszközöknél, hogy értékvesztés elszámolása szükséges, annak
mértéke az eszköz nyilvántartási értéke és az eszköz jövőbeni pénzáramainak eredeti effektív
kamatlábbal diszkontált összegének különbsége. Az értékvesztés az eredménykimutatásban
jelenik meg. Ha a későbbiekben az elszámolt értékvesztés összege csökken, azt visszaírjuk,
azonban csak olyan mértékben, hogy az eszköz nyilvántartási értéke ne haladja meg a
fordulónapi amortizált értékét.
Pénzügyi eszközök hitelezési vesztesége
A hitelkockázat változása alapján minden fordulónapon felül kell vizsgálni az értékvesztést,
valamint értékelni kell, hogy az értékvesztést az élettartam alatt várható hitelezési veszteség
vagy a 12 havi élettartam alatt várható hitelezési veszteség összegéig kell-e elszámolni. Ha az
egyedi pénzügyi eszköz szintjén nem lehet értékelni, hogy a hitelkockázata nőtt-e jelentősen,
akkor csoportosan kell értékelni.
Az értékvesztés értékeléséhez és elszámolásához az egyszerűsített és az általános
megközelítések alkalmazandók.
1. Egyszerűsített megközelítés
Minden, az egyszerűsített megközelítéssel értékelt pénzügyi instrumentum értékelésére az
élettartami várható hitelezési veszteséggel kerül sor. Az egyszerűsített megközelítést a
vevőkkel szembeni követelések, a szerződéses eszközök esetében alkalmazzuk.
2. Általános megközelítés
A várható hitelezési veszteség modell alapján a pénzügyi instrumentumokat három csoportba
soroljuk be, ennek alapját a pénzügyi eszköz hitelezési kockázatában bekövetkező változások
képezik. A relatív hitelezési kockázat modellje az emelkedett hitelezési kockázat értékelésére
szolgál. A kezdeti megjelenítéshez képest bekövetkező hitelezési kockázat növekedése a
pénzügyi instrumentumok kosarak közti átsorolásában jelenik meg.
A várható hitelezési veszteség modell alapján az értékvesztést három csoportba sorolhatjuk:
a 12 hónap alatt várható hitelezési veszteség alapján kalkulált, az élettartam alatt várható
hitelezési veszteség alapján kalkulált, illetve az effektív kamatláb módszer alkalmazásával
számolt értékvesztés.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
22
Az általános megközelítést az egyéb pénzügyi követelések és adott kölcsönök esetében
alkalmazzuk.
2.1.13. Pénzügyi kötelezettségek
A Társaság pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi kötelezettségeket
tartalmazza: szállítók és egyéb rövid lejára kötelezettségek, kölcsönök, hitelek, banki
folyószámlahitelek és határidős ügyletek. Ezek megjelenítését és értékelését a beszámolóban
a kiegészítő melléklet ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak szerint.
A Társaság minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel.
Hitelek esetén még azokat a tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül
a pénzügyi kötelezettség megszerzésének tulajdoníthatók.
Az IFRS 9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek három értékelési kategóriába
sorolandók: bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően
valós értéken értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve
bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL). Az
egyes pénzügyi kötelezettségek besorolását a Társaság azok megszerzésekor határozza meg.
Az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek olyan
kötelezettségek, melyeket a Társaság kereskedési céllal szerzett, vagy amelyeket azok kezdeti
megjelenítésekor az eredménnyel szemben valós értéken értékeltnek minősített. A
kereskedési célú pénzügyi kötelezettségek közé azok a kötelezettségek tartoznak, amelyeket
elsősorban a rövid távú árfolyammozgásokból várható nyereség miatt vásárolt a Társaság.
Ebbe a kategóriába tartoznak még azok a határidős ügyletek, amelyek nem minősülnek
hatékony fedezeti instrumentumnak.
A kölcsönök és hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken
jelennek meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez
kapcsolódó nyereségek és veszteségek a jövedelemre vonatkozó kimutatásban szerepelnek az
effektív kamatláb módszer segítségével számított amortizáció során, valamint a pénzügyi
kötelezettség kivezetésekor. Az amortizációt a jövedelemre vonatkozó kimutatásban
számoljuk el pénzügyi ráfordításként.
2.1.14. Céltartalékok
A Társaság céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy
vélelmezett) kötelmek után, amelyeket a Társaságnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, ha a
kötelem összege megbízhatóan mérhető.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
23
A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérleg fordulónapon
szükséges ráfordításra vonatkozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző
kockázatokat és bizonytalanságokat. Amennyiben a céltartalék értékeléséhez a meglévő
kötelem rendezéséhez várhatóan szükséges cash-flow-t használják, a céltartalék könyv szerinti
értéke ezen cash-flow-k jelenértéke.
Amennyiben a céltartalék rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét vagy annak egészét
egy másik fél várhatóan megtéríti, a követelést eszközként akkor mutatják ki, ha lényegileg
biztos, hogy a gazdálkodó egység megkapja a térítést és a követelés összege megbízhatóan
mérhető.
A hátrányos szerződésekből fakadó meglévő kötelmek céltartalékként szerepelnek. A Társaság
akkor minősít hátrányosnak egy szerződést, ha a szerződés alapján fennálló kötelmek
teljesítésének elkerülhetetlen költségei meghaladják a szerződés alapján várhatóan befolyó
gazdasági hasznokat.
Átszervezési céltartalék akkor jelenik meg, ha a Társaság elkészített egy, az átszervezésre
vonatkozó, részletes, formális tervet és a terv végrehajtásának megkezdésével vagy a terv
főbb jellemzőinek az érintettek számára történő bejelentésével jogos várakozást ébresztett az
érintettekben arra, hogy végre fogja hajtani az átszervezést. Az átszervezési céltartalék csak
az átszervezéssel kapcsolatban felmerülő közvetlen ráfordításokat foglalja magában, melyek
szükségszerűen együtt járnak az átszervezéssel és nem kapcsolódnak a gazdálkodó egység
folytatódó tevékenységéhez.
A Társaság a céltartalékok között mutatja ki az eszközök leszerelésének, eltávolításának,
valamint a helyszín helyreállításának költségeivel kapcsolatban felmerülő jövőbeli becsült
költségeket, amely költségeket a tárgyi eszközök vagy az eszközhasználati jogok valamely
tételének bekerülési értékének is tartalmaznia kell. Ezen jogi kötelezettség lehet közvetlen, ha
ez a helyszín leszerelését és/vagy helyreállítását igényli vagy közvetett, ha a szabályozás előírja
a környezetszennyezés megszüntetését, de ez csak a tárgyi eszközök leszerelésével
teljesíthető.
Akkor is, ha bizonyos és előre látható, hogy egy meghatározott idő elteltével olyan
körülmények pnek fel, amelyek minden bizonnyal szükségessé teszik az eszközök
leszerelését és a helyszínük helyreállítását, akkor a bontás becsült költségeit aktiválni kell az
eszközön, ha az eszköz aktiválásakor meghatározható, hogy az eszköz leszerelésekor mekkora
költség várható. Ezeket a beni költségeket a felmerülésükig céltartalékként szükséges
elszámolni. Az olyan leszerelésre nem képezhető céltartalék és nem aktiválható az eszközön,
amelyre nincs jogi vagy vélelmezett kötelezettsége a Társaságnak.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
24
2.1.15. Adózás
2.1.15.1. Nyereségadók
A nyereségadók a tényleges és a halasztott adóból állnak. Az éves eredményben kerülnek
elszámolásra, kivéve azokat az összegeket, amelyeket üzleti kombinációhoz vagy olyan
tételekhez kapcsolódnak, amelyek közvetlenül a tőkében vagy az egyéb átfogó jövedelemben
kerülnek elszámolásra.
Tárgyévi adó
A társasági adó mértéke a társasági és osztalékadóról szóló törvény alapján, a helyi iparűzési
adó rendelet, valamint az innovációs járulék rendelet által meghatározott adófizetési
kötelezettségen alapul, ami a halasztott adóval módosul. A társasági adófizetési kötelezettség
tárgyévi és halasztott adóelemeket tartalmaz.
A folyó évi adófizetési kötelezettséget a tárgyévi adózandó nyereség határozza meg. Az
adózandó nyereség eltér a beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot
nem képző nyereségek és veszteségek, illetve az olyan tételek miatt, melyeket más évek
adózandó nyereségében vesznek figyelembe. A Társaság folyó adófizetési kötelezettségét a
mérleg fordulónapjáig hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű
a hatályba lépéssel) adókulcs alapján határozzák meg.
Halasztott adó
Halasztott adó akkor keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban, illetve az adótörvény
szerinti elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adó a kötelezettség dszer
szerint kerül meghatározásra. A halasztott adókövetelés és kötelezettség megállapítása azon
évek adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli
különbség miatti eltérés várhatóan megtérül. A halasztott adókötelezettség és követelés
mértéke tükrözi a Társaságnak a mérleg fordulónapján fennálló, az adóeszközök és
kötelezettségek realizálódásának módjára vonatkozó becslését.
Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a tovább vihető adókedvezmények és
negatív adóalap vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy
a Társaság a jövőbeni tevékenysége során adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel
szemben a halasztott adóeszköz érvényesíthető.
Minden mérleg fordulónapon a Társaság számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott
adóeszközöket, valamint az elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe
fel nem vett követelések azon részét állományba veszi, amely várhatóan megtérülhet a
jövőbeni nyereségadójának csökkenéseként.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
25
Ezzel ellentétesen olyan mértékben csökkenti a rsaság halasztott adó követelését, amely
összeg megtérülésének fedezetére, várhatóan adózott nyereség nem áll majd rendelkezésre.
A tárgyévi és halasztott adót közvetlenül a saját tőkével szemben számoljuk el, amennyiben
olyan tételekre vonatkozik, amelyeket ugyanabban vagy egy másik időszakban szintén a saját
tőkével szemben számoltak el, beleértve a tartalékok nyitó értékének a számviteli politika
visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező módosításait is.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor
van lehetőség, ha a rsaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az
adóhatósággal szemben fennálló tényleges adóköveteléseit és kötelezettségeit egymással
szemben beszámítsa, valamint a Társaságnak szándékában áll ezen eszközök és
kötelezettségek nettó elszámolása.
2.1.15.2. Egyéb adók
A Társaság a jövedelemadóktól elkülönítetten, az egyéb ráfordítások között mutatja ki az IT
szektorban felmerült környezetvédelmi termékdíjat és gépjárműadót.
2.1.16. Lízing
Az IFRS 16 lízing standard szerint a lízingbevevőnek párhuzamosan meg kell jelenítenie és
számszerűsítenie mérleg oldalon egy eszközhasználati jogot és forrás oldalon egy ahhoz
kapcsolódó kötelezettséget.
Az eszközhasználati jog kezelése az egyéb nem pénzügyi eszközökhöz hasonlóan történik, és
aszerint történik az értékcsökkenésük elszámolása is. A lízing kötelezettség kezdeti értékelése
a lízingfizetések jelenértékén történik a lízing futamideje alatt, mely jelenértéket az implicit
kamatláb segítségével kell kiszámolni, ha ez a kamatláb pontosan meghatározható. Ha ez a
kamatláb nem, vagy nehezen meghatározható, a lízingbevevő ez esetben használhatja a
járulékos hitelfelvételi kamatlábat a diszkontáláshoz.
Az IFRS 16 szerint egy lízing akkor minősül pénzügyi lízingnek, ha a lízingbeadó lényegében a
mögöttes eszköz tulajdonlásával járó összes kockázatot és hasznot átadja a zingbevevő
részére. Máskülönben operatív lízingnek minősül az adott ügylet. A lízingbeadónak a pénzügyi
bevételt a lízing futamideje alatt kell megjelenítenie oly módon, hogy az a lízingbeadó nettó
lízingbefektetése tekintetében állandó időszaki megtérülési rátát eredményezzen.
A lízingbeadónak az operatív lízingből származó lízingdíjakat vagy lineáris módszerrel, vagy
más szisztematikus módszerrel kell megjelenítenie. A lízingbeadónak más szisztematikus
módszert kell alkalmaznia, ha az jobban tükrözi a mögöttes eszköz használatából eredő haszon
csökkenését.
A Társaság 2019. január 1-től alkalmazza az IFRS 16 standardot, de a kisértékű eszköz és rövid
lejáratú (kivéve gépjárművek) lízingek esetében a kivételezési lehetőséggel élve nem
alkalmazza, bérleti díjukat költségként számolja el.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
26
2.1.17. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Az egy részvényre jutó hozam meghatározása a Társaság eredményének és a szvényeknek a
visszavásárolt saját részvények időszaki átlagos állományával csökkentett állományának a
figyelembevételével történik.
Az egy részvényre jutó hígított eredményt hasonlóan számítjuk ki, mint az egy részvényre jutó
eredményt. A számításnál azonban figyelembe veszik az összes hígításra alkalmas
forgalomban lévő részvényt a törzsrészvények után kiosztható hozamot megnövelve az adott
időszakban figyelembe vehető átváltoztatható részvények osztalékával és hozamával,
módosítva az átváltásból eredő további bevételekkel és ráfordításokkal, a forgalomban lévő
részvények súlyozott átlagos darabszámát megnövelve azon további részvények súlyozott
átlagos darabszámával, amelyek forgalomban lennének, ha az összes átváltoztatható
részvényt átváltanánk. Továbbá a tárgyidőszakban aktuális részvényopciós programban
szereplő szvények darabszámát is figyelembe veszi, mint saját részvényt csökkentő tétel,
abban az esetben, ha részvényopciós programban meghatározott opció lehívási
feltételrendszer a beszámoló készítésének időpontjában teljesül, és az adott saját részvények
még nem kerültek lehívásra.
2.1.18. Mérlegen kívüli tételek
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek az éves beszámoló részét képző
mérlegben és eredménykimutatásban, hacsak nem üzleti kombinációk során szerezték. A
kiegészítő mellékletben jelennek meg, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő források
kiáramlásának esélye távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek az éves
beszámoló szét képező mérlegben és eredménykimutatásban, de amennyiben gazdasági
hasznok beáramlása valószínűsíthető, a kiegészítő mellékletben megjelennek.
2.1.19. Visszavásárolt saját részvények
A visszavásárolt saját részvények beszerzési értéke a mérlegben, a tőkeelemek között külön
soron, negatív előjellel szerepel.
2.1.20. Osztalék
A Társaság részvényeseinek fizetendő osztalékot a Társaság a pénzügyi beszámolójában
kötelezettségként mutatja ki abban az időszakban, amelyben a tulajdonosok az osztalékot
jóváhagyták.
Az osztalékbevétel akkor kerül megjelenítésre, amikor a Társaság jogosulttá válik az
osztalékra.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
27
2.1.21. Tranzakciók kisebbségi tulajdonosokkal
A kisebbségi tulajdonosokkal folytatott tranzakciók minden esetben normál piaci körülmények
között mennek végbe.
2.1.22. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók
A Társaság kapcsolt felei magánszemélyek vagy gazdálkodó egységek lehetnek, akik kapcsolt
viszonyban állnak a Társasággal.
Magánszemély vagy annak közeli hozzátartozója esetében rsasággal szemben kapcsolt
viszony akkor áll fent amennyiben a magánszemély:
ellenőrzést, közös ellenőrzést gyakorol, vagy
jelentős befolyással rendelkezik a Társaság felett;
kulcspozícióban lévő vezető a beszámolót készítő gazdálkodó egységnél vagy annak
egy anyavállalatánál.
A gazdálkodó egység kapcsolt viszonyban áll a beszámolót készítő gazdálkodó egységgel, ha a
következő feltételek közül bármelyik teljesül:
A gazdálkodó egység és a beszámolót készítő gazdálkodó egység ugyanazon csoport
tagja (tehát minden egyes anyavállalat, leányvállalat és társleányvállalat kapcsolt
viszonyban áll egymással).
Az egyik gazdálkodó egység a másik gazdálkodó egység társult vállalkozása vagy közös
vállalkozása (vagy olyan csoport tagjának társult vállalkozása vagy közös vállalkozása,
amelynek a másik gazdálkodó egység is tagja).
Mindkét gazdálkodó egység ugyanazon harmadik fél közös vállalkozása.
Az egyik gazdálkodó egység egy harmadik gazdálkodó egység közös vállalkozása, a
másik gazdálkodó egység pedig a harmadik gazdálkodó egység társult vállalkozása.
A gazdálkodó egység munkaviszony megszűnése utáni juttatási programot biztosít a
beszámolót készítő gazdálkodó egység munkavállalói vagy a beszámolót készítő
gazdálkodó egységgel kapcsolt viszonyban álló gazdálkodó egység munkavállalói
részére. Ha a beszámolót készítő gazdálkodó egység maga biztosítja az ilyen
programot, akkor a szponzoráló munkáltatók szintén kapcsolt viszonyban állnak a
beszámolót készítő gazdálkodó egységgel.
A gazdálkodó egység egy a Társasággal kapcsolt viszonyban álló magánszemély
ellenőrzése vagy közös ellenőrzése alatt áll vagy ilyen személy a gazdálkodó egységben
kulcspozíciót tölt be.
A gazdálkodó egység vagy annak a csoportnak bármely tagja, amelyiknek a gazdálkodó
egység részét képezi, kulcspozícióban lévő vezetői szolgáltatásokat nyújt a beszámolót
készítő gazdálkodó egységnek vagy a beszámolót készítő gazdálkodó egység
anyavállalatának.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
28
A Társaság a kapcsolt felekkel folytatott ügyleteket a független felekkel kötött ügyletekkel
azonos feltételekkel kötötte, amennyiben ezek a feltételek megalapozottak.
2.1.23. Munkallalói juttatások
A munkavállalói juttatások olyan (a végkielégítéstől eltérő) vid távú munkavállalói
juttatások, amelyek teljes mértékben esedékessé válnak annak az időszaknak a lezárását
követő 12 hónapon belül, amelyben a munkavállaló a kapcsolódó munkát elvégezte. Ilyenek
lehetnek például a fordulónaptól számított 12 hónapon belül esedékes bónuszok és a havi
bérek.
2.1.24. Részvényalapú kifizetések
Tőkeinstrumentumban teljesített kifizetések
A saját tőkével teljesített ügyletek költségét a juttatás időpontjában érvényes valós érték
alapján határozzák meg.
Ezt a költséget a munkavállalói juttatások ráfordításai között számolják el, a saját tőke
megfelelő növelésével együtt, azon időszak alatt, amikor a szolgáltatási és adott esetben a
teljesítményfeltételek teljesülnek (a megszolgálási időszak). A tőkeinstrumentumban
teljesített ügyletekre a megszolgálás időpontjáig minden egyes beszámolási fordulónapon
elszámolt halmozott fordítás tükrözi a megszolgálási időszak lejártának mértékét, valamint
a Társaság legjobb becslését a végül megszolgálásra kerülő tőkeinstrumentumok számáról. Az
adott időszak eredménykimutatásában szereplő ráfordítás vagy jóváírás az adott időszak
elején és végén elszámolt halmozott ráfordítás mozgását mutatja.
Pénzeszközben teljesített kifizetések
A kötelezettséget az alábbiak szerint jelenítik meg és értékelik:
A juttatás valós értékét a juttatás nyújtása és a teljesítés közötti minden egyes
beszámolási időpontban az IFRS 2 egyedi követelményeinek megfelelően határozzák
meg.
A megszolgálási időszak alatt az egyes beszámolási időpontokban kimutatott
kötelezettség a juttatás adott időpontban érvényes IFRS 2 szerinti valós értékének és
a megszolgálási időszak lejárt részének szorzata.
A megszolgálási időszak végétől egészen a teljesítésig a megjelenített kötelezettég a
beszámolási fordulónapon érvényes valós értéken kerül kimutatásra.
A kötelezettségben bekövetkező valamennyi változást az adott időszak eredményében kerül
elszámolásra.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
29
Részvényalapú kifizetések, amelynél a másik fél választhat, hogy részvényben vagy
pénzeszközben kerülnek teljesítésre
Amennyiben a másik félnek joga van választani, hogy tőkeinstrumentumban vagy
pénzeszközökben történjen a teljesítést, úgy az IFRS 2 az ügyletet összetett instrumentumnak
tekinti, amelyre osztott elszámolást kell alkalmazni. Az általános elv az, hogy az ügyletet egy
kötelezettségkomponensre (a másik fél joga a pénzeszközben történő teljesítés követelésére)
és egy tőkekomponensre (a sik fél joga a tőkeinstrumentumban történő teljesítés
követelésére) kell szétbontani. A felosztás után a két komponenst külön-külön kell elszámolni.
A kötelezettségkomponens valós értékét a teljesítés időpontjában kell meghatározni. A
tőkekomponens a kapott áruk vagy szolgáltatások (szolgáltatás időpontjában érvényes) valós
értéke és a kötelezettségkomponens valós értéke közötti különbség.
Munkavállalói résztulajdonosi program - MRP
A Társaság a kiterjesztett módszert (extension) alkalmazza az "MRP" részvényalapú
kifizetéseinek értékelésére (extension módszer). Ezen módszer szerint az anyavállalat (4iG
Nyrt.) lényegében ugyanabban a helyzetben van, mintha a résznyek közvetlen tulajdonosa
lenne, ezért azokat a saját tőkében tőkeként számolja el. Az anyavállalat konszolidált pénzügyi
kimutatásai és az egyedi pénzügyi kimutatások között nincs különbség a kapcsolódó
részvényalapú kifizetési megállapodás kezelésének tekintetében.
2.1.25. nzügyi műveletek eredménye
A pénzügyi eredmény a kamat és osztalékbevételeket, kamat és egyéb pénzügyi
ráfordításokat, továbbá a realizált és a nem realizált árfolyam-különbözeteket tartalmazza.
2.1.26. Állami támogatások
Állami támogatásokat akkor lehet elszámolni, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be
fog folyni és a támogatás folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás
költség ellentételezésére szolgál, akkor a jövedelemre vonatkozó kimutatás javára abban az
időszakban kell elszámolni, amikor az ellentételezett költség felmerül (egyéb bevételek
között). Amikor a támogatás eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor az halasztott bevételként
szerepel és a kapcsolódó eszköz hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben számoljuk
el az eredmény javára.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
30
2.1.27. Behajthatatlan és kétes követelésekre elszámolt értékvesztés
A Társaság értékvesztést számol el a behajthatatlan és kétes követelésekre az abból adódó
veszteségek fedezetére, abban az esetben, ha a vevők nem tudnak fizetni. A behajthatatlan és
kétes követelésekre képzett értékvesztés megfelelőségének értékeléséhez használt becslések
alapja a követelések korosítása, a vevő hitelképessége és a vevői fizetési szokások változása.
2.1.28. Értékcsökkenés és amortizáció
Az ingatlanok, gépek és berendezések, valamint az immateriális eszközöket bekerülési értéken
tartjuk nyilván, leírásukra pedig lineárisan, hasznos élettartamuk alatt kerül sor. Az eszközök
hasznos élettartamának meghatározása a hasonló eszközökre vonatkozó korábbi
tapasztalatok, valamint a várható technológiai fejlődés és tágabb gazdasági vagy iparági
tényezőkben bekövetkező változások alapján történik. A becsült hasznos élettartamok
felülvizsgálatára évente kerül sor.
2.1.29. Működési szegmensek
A Társaságnak közzé kell tennie a gazdálkodó egység által bemutatandó szegmensek
azonosításához használt tényezőket, beleértve a működésük alapját, valamint a szegmensek
összevonásának meghatározásakor figyelembe vett tényezőket. A Társaság bevételszerző
tevékenységeit működési szegmensekre kell felosztani (ugyanazon egységek
figyelembevételével, amelyeket a vezetés az üzleti tevékenység működtetéséhez használ),
ezeket az információkat a beszámolás céljából csak akkor lehet összevonni, ha a
meghatározott kritériumok teljesülnek. Ez a folyamat jelentős mérlegelést igényelhet, mivel
nem mindig lehet egyértelműen beazonosítani, hogy a 4iG mely elemei minősülnek működési
szegmensnek az IFRS 8 Jelentési szegmensek standard szerint, vagy hogy a 4iG szervezeti
struktúrájának melyik rétege jelenti azt a szintet, amelyen ezeket a tevékenységeket
irányítják.
2.1.30. Fordulónap utáni események
Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos
információt biztosítanak a Társaság beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről
(módosító tételek), szerepelnek a beszámolóban. Azon beszámolási időszak utáni esenyek,
amelyek nem módosítják a beszámoló adatait, de nyegesek, a kiegészítő mellékletben
jelennek meg.
2.1.31. Új Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok és Értelmezések
alkalmazása
A Társaság a 2023. január 1-én hatályba lépett összes standard és értelmezés rendelkezésével
összhangban állította össze a beszámolóját.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
31
A Társaság az alábbi új, illetvedosított IFRS-eket és IFRIC értelmezéseket alkalmazta az év
során. A következőkben leírtakon túlmenően ezek alkalmazása nem gyakorolt jelentős hatást
a Társaság nzügyi kimutatására, azonban további közzétételi követelményeket
eredményezett.
2023. január 1-től hatályos, EU által elfogadott új és módosított standardok, értelmezések:
A lenti módosítások alkalmazása nem volt jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
IFRS 17 Biztosítási szerződések (2023. január 1., vagy azután kezdődő üzleti években
hatályos) – nem releváns a Társaságra
IAS 8 „Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák” standard
módosításai Számviteli becslések definíciója IAS 1 „Pénzügyi kimutatások
prezentálása” standard módosításai és IFRS Practice Statement 2 – Számviteli politikák
közzététele (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő
beszámolási időszakokban)
A számviteli politikára vonatkozó közzétételek javítása, azok jobban testreszabása,
illetve az átalános számviteli politikára vonatkozó közzétételek csökkentése; a
számviteli becslések változásának megkülönböztetése a számviteli politika
változtatásoktól.
IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása Egyszerű tranzakciókból származó
halasztott adó eszközök és kötelezettségek (2023. január 1-jével lép hatályba, illetve
az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban). Nem alkalmazható a „kezdeti
megjelenítés kivétel” abban az esetben, amennyiben a tranzakció ugyanakkora
összegben keletkeztet levonható és adóköteles átmeneti különbözeteket is.
IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása - International Tax Reform Pillar Two
Model Rules (2023. május 23-án kibocsátva) - A módosítások célja, hogy kötelező
ideiglenes kivételt vezessenek be az IAS 12 Jövedelemadók standard követelményei
alól, amelyek az OECD második pilléres modellszabályaiból eredő halasztott
adókövetelésekre és -kötelezettségekre vonatkozó információk megjelenítésére és
közzétételére vonatkoznak. A módosítások célzott közzétételi követelményeket is
bevezetnek. Az ideiglenes kivétel az IAS 8-nak megfelelően azonnal és visszamenőleg
alkalmazandó, míg a célzott közzétételi követelmények a 2023. január 1-jén, vagy azt
követően kezdődő éves beszámolási időszakokra vonatkoznak.
Hatályban nem lévő IASB által kiadott és EU által elfogadott standardok és értelmezések:
Az alább bemutatott standardok, standardmódosítások, illetve értelmezések nem kerültek
alkalmazásra a pénzügyi kimutatásokban, mivel a 2023. december 31-én végződő üzleti évre
még nem hatályosak és a rsaság nem döntött az előalkalmazásuk mellett sem. (A lenti
felsorolás zárójelben azokat a dátumokat tartalmazza, amely dátummal, vagy azt követően
kezdődő éves időszakokra az egyes standardok, standardmódosítások, illetve értelmezések
kötelezően alkalmazandóak).
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
32
A módosítások a következők:
Az IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása standard dosítása kötelezettségek
rövid vagy hosszú lejáratú besorolása (2024. január 1., vagy azután kezdődő üzleti
években hatályos)
Az IFRS 16 Lízingek standard módosítása A visszlízingekből származó
lízingkötelezettségek megállapítása (2024. január 1., vagy azután kez üzleti
években hatályos)
A fent említett standardok és módosítások várhatóan nem lesznek jelentős hatással a Társaság
eredményére, pénzügyi helyzetére és pénzügyi kimutatásaira.
Hatályban nem lévő IASB által kiadott, de az EU által nem elfogadott standardok és
értelmezések:
Az alább bemutatott standardok, standardmódosítások, illetve értelmezések nem kerültek
alkalmazásra ezekben a konszolidált pénzügyi kimutatásokban, mivel az EU még nem fogadta
be őket. Alkalmazásuk és hatályba lépésük időpontja az EU befogadás függvénye.
Az új standardok és a standardmódosítások a következők:
Az IAS 21 - Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai standard dosítása és
kiegészítése a devizák átválthatóságával kapcsolatban, illetve az átválthatóság hiánya
esetében alkalmazandó előírásokkal
Az IAS 7 Cash flow-k kimutatásai és az IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok: közzétételek
standardok módosításai a szállító finanszírozási megállapodásokkal (fordított faktoring
ügyletekkel) kapcsolatban
Egyéb új/módosított standard vagy értelmezés várhatóan jelentős hatással nem lesz a
Társaság pénzügyi beszámolóira.
2.2. Bizonytalansági tényezők
A 2.1. pontban ismertetett számviteli politika alkalmazásakor becsléseket és feltételezéseket
szükséges alkalmazni egyes eszközök és kötelezettségek adott időpontra vonatkozó értékének
meghatározásakor, melyek más forrásból egyértelműen nem meghatározhatók. A becslési
folyamat a legutolsó rendelkezésre álló információn alapuló döntéseket és releváns
tényezőket tartalmazza. Ezek a jelentős becslések és feltételezések befolyásolják a pénzügyi
kimutatásokban megjelenített eszközök és kötelezettségek, bevételek és ráfordítások értékét,
valamint a függő eszközök és kötelezettségek bemutatását a kiegészítő mellékletben. A
tényleges eredmények eltérhetnek a becsült adatoktól.
A becsléseket folyamatosan aktualizáljuk. A számviteli becslésekben bekövetkező változás
időszakában veendő figyelembe, ha a változás csak az adott időszakot érinti, illetve a változás
időszakában és a jövőbeni időszakokban, amennyiben mindkét időszakot érintő változásokról
van szó.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
33
2.3. Előző évi pénzügyi adatok módosítása
A Társaság áttekintette mind az átfogó jövedelemre, mind a pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatásának struktúráját, és arra a következtetésre jutott, hogy bizonyos sorok kiemelése
az adott sorokon megjelenő szignifikáns forgalmak, illetve egyenlegek miatt szükséges lehet,
ezáltal az IAS 8 Számviteli politika, a számviteli becslések változásai és hibák standard adta
lehetőséggel élve mind a tárgyidőszakra, mind az előző időszakra vonatkozóan visszamenőleg
bemutatta ezen változások hatásait. Az elsődleges pénzügyi kimutatások a tárgyidőszakra már
az új struktúrában prezentálják ezen változásokat, a lentiekben pedig az előző időszakra
vonatkozó módosításokat mutatjuk be. A Társaság úgy véli, hogy ezen változtatások miatt a
pénzügyi kimutatások minősége és értelmezhetősége is javul.
A Társaság úgy véli, hogy a 2022. évi nyitó adatokban bekövetkező változások nem számítanak
a pénzügyi kimutatások egésze szempontjából jelentősnek, ezáltal a 2022. január 1-i adatokra
vonatkozó prezentációs módosítást csak és kizárólag az alábbi táblázatban mutatja be.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
34
Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás változásának levezetése:
2022
2022
2022
2022
2022
Módosított megnevezés
Módosított
Prezentációs
módosítás
Közzétett
Közzétett megnevezés
Értékesítés nettó árbevétele
70 379
70 379
Értékesítés nettó árbevétele
Egyéb működési bevétel
305
-703
1 008
Egyéb működési bevétel
Értékesítés nettó árbevétele és
egyéb bevételek összesen
70 684
-703
71 387
Bevételek összesen
Saját előállítású eszközök aktivált
értéke
703
703
0
51 551
-51 551
Eladott áruk és
szolgáltatások
Anyagjellegű ráfordítások
-57 949
-51 551
-6 398
Működési ráfordítások
Személyi jellegű ráfordítások
-12 934
-12 934
Személyi jellegű ráfordítások
Egyéb ráfordítások
-13 572
-13 572
Egyéb működési
ráfordítások
ebből értékvesztés
-224
-224
Működési költségek
-84 455
-84 455
Működési költségek
Pénzügyi és értékcsökkenési
leírások előtti eredmény (EBITDA)
-13 068
-13 068
Pénzügyi és
értékcsökkenési leírások
előtti eredmény (EBITDA)
Értékcsökkenés és amortizáció
-2 727
-2 727
Értékcsökkenés és
amortizáció
Pénzügyi műveletek előtti
eredmény (EBIT)
-15 795
-15 795
Pénzügyi műveletek előtti
eredmény (EBIT)
Pénzügyi bevételek
104 483
104 483
Pénzügyi bevételek
Pénzügyi ráfordítások
-30 860
-30 860
Pénzügyi ráfordítások
Adózás előtti eredmény
57 828
57 828
Adózás előtti eredmény
Jövedelemadók
-491
-491
Jövedelemadók
Adózott eredmény
57 337
57 337
Adózott eredmény
Nem visszaforduló egyéb átfogó
jövedelem
0
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben
valósan értékelt tőkeinstrumentumok
nyeresége/vesztesége
-1 109
-1 109
Egyéb átfogó jövedelem
Teljes átfogó jövedelem
56 228
56 228
Teljes átfogó jövedelem
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
35
Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás változásának levezetése:
2022.12.31.
2022.12.31.
2022.12.31.
2022.12.31.
2022.12.31.
Módosított megnevezés
Módosított
Prezentációs
módosítás
Közzétett
Közzétett megnevezés
ESZKÖZÖK
ESZKÖZÖK
Éven túli eszközök
Éven túli eszközök
Tárgyi eszközök
2 120
2 120
Tárgyi eszközök
Immateriális javak
3 622
3 622
Immateriális javak
Bérleti jog lízingek
11 543
11 543
Bérleti jog lízingek
Halasztott adókövetelés
48
48
Halasztott adókövetelés
Goodwill
411
411
Goodwill
Részesedések
552 189
517
551 672
Részesedések
Éven túli eszközök
19 385
-517
19 902
Egyéb befektetések és egyéb
éven túli eszközök
Éven túli eszközök összesen
589 318
0
589 318
Éven túli eszközök összesen
Forgóeszközök
Forgóeszközök
Pénzeszközök és
pénzeszköz-egyenértékesek
10 584
10 584
Pénzeszközök és
pénzeszköz-egyenértékesek
Vevőkövetelések
19 753
19 753
Vevőkövetelések
Egyéb rövid lejáratú
pénzügyi eszközök
7 102
-5 629
12 731
Egyéb követelések és aktív
időbeli elhatárolások
Egyéb rövid lejáratú nem
pénzügyi eszközök
5 747
5 747
0
-118
118
Értékpapírok
Készletek
1 913
1 913
Készletek
Forgóeszközök összesen
45 099
0
45 099
Forgóeszközök összesen
Eszközök összesen
634 417
0
634 417
Eszközök összesen
FORRÁSOK
FORRÁSOK
Saját tőke
Saját tőke
Jegyzett tőke
5 981
5 981
Jegyzett tőke
Visszavásárolt saját
részvények
-921
-921
Visszavásárolt saját
részvények
Tőketartalék
133 493
133 493
Tőketartalék
Eredménytartalék
60 952
60 952
Eredménytartalék
Halmozott egyéb átfogó
jövedelem
-1 109
-1 109
Halmozott egyéb átfogó
jövedelem
Saját tőke összesen
198 396
0
198 396
Saját tőke összesen
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
36
Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás változásának levezetése folytatás:
2022.12.31.
2022.12.31.
2022.12.31.
2022.12.31.
2022.12.31.
Módosított megnevezés
Módosított
Prezentációs
módosítás
Közzétett
Közzétett megnevezés
Hosszú lejáratú
kötelezettségek
Hosszú lejáratú
kötelezettségek
Céltartalékok - hosszú távú
0
0
Céltartalékok - hosszú távú
Hosszú lejáratú hitelek,
kölcsönök, kötvények
395 150
6 521
388 629
Hosszú lejáratú hitelek,
kölcsönök, kötvények
Pénzügyi lízing
kötelezettségek - hosszú
lejáratú
10 312
10 312
Pénzügyi lízing
kötelezettségek - hosszú
lejáratú
Egyéb hosszú lejáratú
kötelezettségek
1 466
-6 521
7 987
Egyéb hosszú lejáratú
kötelezettségek
Halasztott adókötelezettség
0
Halasztott adókötelezettség
Hosszú lejáratú
kötelezettségek összesen
406 928
0
406 928
Hosszú lejáratú
kötelezettségek összesen
Rövid lejáratú
kötelezettségek
Rövid lejáratú
kötelezettségek
Szállítói kötelezettségek
14 711
14 711
Szállítói kötelezettségek
Rövid lejáratú hitelek,
kölcsönök, kötvények
2
2
Rövid lejáratú hitelek,
kölcsönök, kötvények
Egyéb rövid lejáratú
pénzügyi kötelezettségek
2 727
2 727
0
Egyéb rövid lejáratú nem
pénzügyi kötelezettségek
10 236
-2 727
12 963
Egyéb rövid lejáratú
kötelezettségek és passzív
időbeli elhatárolások
Céltartalékok - rövid távú
99
99
Céltartalékok - rövid távú
Osztalékkötelezettség
tulajdonosok felé
8
8
Osztalékkötelezettség
tulajdonosok felé
Pénzügyi lízing
kötelezettségek - rövid
lejáratú
1 310
1 310
Pénzügyi lízing
kötelezettségek - rövid
lejáratú
Rövid lejáratú
kötelezettségek összesen
29 093
0
29 093
Rövid lejáratú
kötelezettségek összesen
Kötelezettségek és saját
tőke összesen
634 417
0
634 417
Kötelezettségek és saját
tőke összesen
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
37
Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás változásának levezetése:
2022.01.01.
2022.01.01.
2022.01.01.
2022.01.01.
2022.01.01.
Módosított megnevezés
Módosított
Prezentációs
módosítás
Közzétett
Közzétett megnevezés
ESZKÖZÖK
ESZKÖZÖK
Éven túli eszközök
Éven túli eszközök
Tárgyi eszközök
1 374
1 374
Tárgyi eszközök
Immateriális javak
1 483
1 483
Immateriális javak
Bérleti jog lízingek
5 140
5 140
Bérleti jog lízingek
Halasztott adókövetelés
75
75
Halasztott adókövetelés
Goodwill
411
411
Goodwill
Részesedések
107 786
2
107 784
Részesedések
Éven túli eszközök
61 897
-2
61 899
Egyéb befektetések és egyéb
éven túli eszközök
Éven túli eszközök összesen
178 166
0
178 166
Éven túli eszközök összesen
Forgóeszközök
Forgóeszközök
Pénzeszközök és
pénzeszköz-egyenértékesek
250 166
250 166
Pénzeszközök és
pénzeszköz-egyenértékesek
Vevőkövetelések
17 625
17 625
Vevőkövetelések
Egyéb rövid lejáratú
pénzügyi eszközök
7 430
-1 184
8 614
Egyéb követelések és aktív
időbeli elhatárolások
Egyéb rövid lejáratú nem
pénzügyi eszközök
1 201
1 201
-17
17
Értékpapírok
Készletek
1 503
1 503
Készletek
Forgóeszközök összesen
277 925
0
277 925
Forgóeszközök összesen
Eszközök összesen
456 091
0
456 091
Eszközök összesen
FORRÁSOK
FORRÁSOK
Saját tőke
Saját tőke
Jegyzett tőke
2 064
2 064
Jegyzett tőke
Visszavásárolt saját
részvények
-246
-246
Visszavásárolt saját
részvények
Tőketartalék
3 869
3 869
Tőketartalék
Eredménytartalék
6 880
6 880
Eredménytartalék
Halmozott egyéb átfogó
jövedelem
0
0
Halmozott egyéb átfogó
jövedelem
Saját tőke összesen
12 567
0
12 567
Saját tőke összesen
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
38
Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás változásának levezetése folytatás:
2022.01.01.
2022.01.01.
2022.01.01.
2022.01.01.
2022.01.01.
Módosított megnevezés
Módosított
Prezentációs
módosítás
Közzétett
Közzétett megnevezés
Hosszú lejáratú
kötelezettségek
Hosszú lejáratú
kötelezettségek
Céltartalékok - hosszú távú
0
0
Céltartalékok - hosszú távú
Hosszú lejáratú hitelek,
kölcsönök, kötvények
405 887
405 887
Hosszú lejáratú hitelek,
kölcsönök, kötvények
Pénzügyi lízing
kötelezettségek - hosszú
lejáratú
4 242
4 242
Pénzügyi lízing
kötelezettségek - hosszú
lejáratú
Egyéb hosszú lejáratú
kötelezettségek
0
0
Egyéb hosszú lejáratú
kötelezettségek
Halasztott adókötelezettség
0
0
Halasztott adókötelezettség
Hosszú lejáratú
kötelezettségek összesen
410 129
0
410 129
Hosszú lejáratú
kötelezettségek összesen
Rövid lejáratú
kötelezettségek
Rövid lejáratú
kötelezettségek
Szállítói kötelezettségek
16 665
16 665
Szállítói kötelezettségek
Rövid lejáratú hitelek,
kölcsönök, kötvények
369
369
Rövid lejáratú hitelek,
kölcsönök, kötvények
MRP kötelezettség
866
866
MRP kötelezettség
Egyéb rövid lejáratú
pénzügyi kötelezettségek
1 909
1 909
0
Egyéb rövid lejáratú nem
pénzügyi kötelezettségek
12 597
-1 909
14 506
Egyéb rövid lejáratú
kötelezettségek és passzív
időbeli elhatárolások
Céltartalékok - rövid távú
55
55
Céltartalékok - rövid távú
Osztalékkötelezettség
tulajdonosok felé
0
0
Osztalékkötelezettség
tulajdonosok felé
Pénzügyi lízing
kötelezettségek - rövid
lejáratú
934
934
Pénzügyi lízing
kötelezettségek - rövid
lejáratú
Rövid lejáratú
kötelezettségek összesen
33 395
0
33 395
Rövid lejáratú
kötelezettségek összesen
Kötelezettségek és saját
tőke összesen
456 091
0
456 091
Kötelezettségek és saját
tőke összesen
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
39
3. Értékesítés nettó árbevétele
A rsaság árbevétel elszámolásával kapcsolatos számviteli politikáját a 2.1.2-es fejezet
tartalmazza.
2023
2022
Belföldi értékesítés
74 273
69 349
Export értékesítés
1 638
1 030
Értékesítés nettó árbevétele összesen
75 911
70 379
A 2023. évi árbevétel megbontása partnerek szerint:
IT szolgáltatás és
kereskedelem
Egyéb
tevékenység
Összesen
Külső partnerektől
61 583
2 047
63 630
Kapcsolt vállalkozásoktól
8 232
4 049
12 281
Vevőkkel kötött szerződésből
származó bevétel összesen
69 815
6 096
75 911
A 2023. évi árbevétel megbontása földrajzi területek szerint:
IT szolgáltatás és
kereskedelem
Egyéb
tevékenység
Összesen
EU-n belül
69 376
5 715
75 091
EU-n kívül
439
381
820
Vevőkkel kötött szerződésből
származó bevétel összesen
69 815
6 096
75 911
Az értékesítés nettó árbevételéből leányvállalatokkal szembeni forgalom:
2023
2022
Kapcsolt vállalkozásoktól származó belföldi árbevétel
11 626
3 400
Kapcsolt vállalkozásoktól származó export árbevétel
709
330
Összesen
12 335
3 730
Főbb bevétel típusok:
A Társaság értékesítésének jelentős részét teszik ki a termékértékesítések, amelyek
esetében a bevételt abban az időpontban jelenítjük meg, amikor a termék feletti
ellenőrzés átkerül a vevőhöz.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
40
A bevételek másik jelentős részét az informatikai projektek teszik ki. Amennyiben a
Társaság a szolgáltatás feletti ellenőrzést a standardban meghatározott feltételek
teljesülésekor - folyamatosan adja át, a szolgáltatások értékesítéséből származó
bevételt is folyamatosan jeleníti meg a standard által meghatározott módszerek
szerint, a szolgáltatás jellegének megfelelően. A készültségi fokok meghatározása
jelentős becsléseket feltételez, amelyek kapcsán a Társaság részletes vizsgálatokat és
értékeléseket végez. A fordulónapon kimutatott szerződéses eszközök és
kötelezettségek bemutatása a 24. és 41. pontokban található.
Az árbevétel megoszlása főbb típusonként:
2023
2022
IT szolgáltatás
39 359
38 716
Hardver és szoftver értékesítés
29 624
30 322
Egyéb tevékenység
6 928
1 341
Összesen
75 911
70 379
4. Egyéb működési bevétel
Az egyéb működési bevételek összetétele a következő volt:
2023
2022
Állami támogatások és visszatérítések
131
187
Szerviz költség visszatérítés
24
9
Értékesített immateriális javak és tárgyi eszközök
bevétele
0
4
Más vállalattól kapott támogatás
2
3
Dolgozói térítések
59
51
Egyéb állami visszatérítések
8
19
Kötbérek bevétele
47
27
Egyéb
5
5
Összesen
276
305
A 2022-es évben az egyéb működési bevételek között került kimutatásra az aktivált saját
teljesítmények összege is, amely a 2023-as évre vonatkozóan már külön soron került
megjelenítésre az átfogó vedelemre vonatkozó kimutatásban, illetve közzétételre az 5. Saját
előállítású eszközök aktivált értéke fejezetben.
Az állami támogatások nagyobb összegei:
54 millió Ft-ot a 2019-1.1.1-PIACI-KFI-2019-00308 megnevezésű projektre számolta el
Társaságunk.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
41
77 millió Ft a GINOP-2.3.4-15-2020-00010 kódszámú pályázat „Felsőoktatási és Ipari
Együttműködési Központ Kutatási infrastruktúra fejlesztése” című K+F pályázatra az
időszakban elszámolt személyi jellegű költségek támogatási intenzitás alapján elhatárolt
bevétele.
5. Saját előállítású eszközök aktivált értéke
2023
2022
Saját előállítású eszközök aktivált érke
805
703
Összesen
805
703
Saját előállítású eszközöket 2023. évben a Társaság 2023-ban 805 millió Ft értéken aktivált.
Fejlesztésnek minősített kutatási projektek a 4iG Nyrt.-nél:
2023-ban fejlesztésnek minősített kutatási projektek nagyobb tételei:
385 millió Ft Gondosóra fejlesztés,
70 millió Ft Piaci KFI (PS),
36 millió Ft Ipar 4.0 termékfejlesztés,
90 millió Ft DOTO Core,
224 millió Ft értékben egyéb termékfejlesztés.
2023. év végén még befejezetlen fejlesztések:
183 millió Ft Gondosóra fejlesztés,
78 millió Ft HR digitalizáció fejlesztés,
31 millió Ft VPN termékfejlesztés,
194 millió Ft értékben egyéb termékfejlesztés.
A saját fejlesztésű szoftverek (legfőképp a befejezetlen fejlesztési projektek) esetében a
Társaság a fordulónapon megtérülési számításokat végzett, amely alapján értékvesztés
elszámolására nem volt szükség, részleteket lásd a 16. Immateriális javak pontban.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
42
6. Anyagjellegű ráfordítások
Tárgyévben a Társaság változtatott az anyagjellegű ráfordítások prezentálásán. 2022-re
vonatkozóan közzétett táblák:
Eladott áruk és szolgáltatások:
2022
Eladott áruk beszerzési értéke
-25 618
Eladott szolgáltatások beszerzési értéke
-25 933
Összesen
-51 551
Működési ráfordítások:
2022
Anyagköltségek
-445
Igénybe vett szolgáltatások értéke
-5 740
Egyéb szolgáltatások értéke
-213
Összesen
-6 398
Az új prezentálásnak megfelelő tábla:
2023
2022
Anyagköltségek
-563
-445
Eladott áruk beszerzési értéke
-24 872
-25 618
Eladott szolgáltatások beszerzési értéke
-28 621
-25 933
Igénybe vett szolgáltatások értéke
-6 784
-5 740
Egyéb szolgáltatások értéke
-240
-213
Összesen
-61 080
-57 949
7. Személyi jellegű ráfordítások
2023
2022
Bérköltség
-14 577
-10 655
Egyéb személyi jellegű juttatások
-2 294
-850
Járulékok
-2 014
-1 429
Összesen
-18 885
-12 934
Átlagos statisztikai létszám
946
828
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
43
8. Egyéb ráfordítások
2023
2022
Alapítványi támogatások
-75
-26
Bírságok, kötbérek, kártérítések
-216
-13 274
Értékesített immateriális és tárgyi eszközök értéke
-34
-3
Készletek selejtezés
-121
-33
Adók, illetékek, hozzájárulások
-12
-7
Készletek értékvesztése
0
-121
Behajthatatlan követelés
-4
0
Követelések értékvesztése
-73
-103
Káreseményekkel kapcsolatos veszteségek
0
-1
Egyéb
-1
-4
Összesen
-536
-13 572
A 4iG Nyrt. minden évben felülvizsgálja készleteinek forgalmi képességét és a kereskedők piaci
ismerete alapján a nehezen mozgó készletekre értékvesztést számol el, az elfekvő készleteket
selejtezi.
A Társaság a bírságok, kötbérek, kártérítések soron szerepeltette az előző időszakban a 2021-
es akvizíciókkal kapcsolatban a tárgyidőszakban elszámolt, technikai jellegű kifizetéseket, azaz
többek között az egyik korábban megvásárolt leányvállalatra kötött opciós szerződés
felbontásának költségét is ezen a soron jelenik meg.
9. Értékcsökkenés és amortizáció
2023
2022
Értékcsökkenés és amortizáció
-6 024
-2 727
Összesen
-6 024
-2 727
Az értékcsökkenés növekedése alapvetően az irodabérleti díj emelkedése miatti többlet
bérleti jog lízing eszköz után elszámolt értékcsökkenésnek köszönhető. A Társaság az előző
időszak végétől (2022. október) kezdődően fokozatosan költözött be a tárgyidőszaktól
kezdődően székhelyeként is feltűntetésre kerülő Krisztina Plaza irodaházba, amely irodaház
jelentős részét azonban leányvállalatainak is bérbe adja, és az értékesítés nettó árbevételében
ezen bérleti díjat is elszámolja. A bérelt terület szignifikáns növekedése jelentősen növelte a
bérleti jog lízing eszköz értékét, és ezáltal az ezen eszközzel kapcsolatban elszámolt
tárgyidőszaki értékcsökkenést is (lásd a lenti táblázatban az IFRS16 szerinti bérleti jogok
értékcsökkenése sort is).
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
44
2023
2022
Tárgyi eszközök értékcsökkenése
-1 681
-524
IFRS16 szerinti bérleti jogok értékcsökkenése
-2 940
-1 342
Immateriális javak amortizációja
-1 403
-861
Összesen
-6 024
-2 727
A tárgyi eszközök, illetve immateriális javak értékcsökkenése és amortizációja az előző
időszakhoz képest szignifikánsan növekedett, amely egyrészt az új bérelt ingatlanon végzett
felújításhoz kapcsolódó megemelkedett értékcsökkenésnek, illetve a szoftverfejlesztésekkel
kapcsolatban leginkább a tárgyidőszakban elszámolt értékcsökkenési leírás ráfordításnak
köszönhető.
10. nzügyi bevételek és ráfordítások
Pénzügyi bevételek
2023
2022
Kapott kamatok
2 271
4 859
Árfolyamnyereség
1 310
6 992
Kapott osztalék
13 675
2 215
Egyéb
17
90 417
Összesen
17 273
104 483
Az egyéb pénzügyi bevételek soron a Társaság a 2022 során az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt-be
apportált cégekkel kapcsolatban elszámolt összevont apportálási nyereséget mutatta be.
Pénzügyi ráfordítások
2023
2022
Fizetett kamatok
-2 374
-375
Kötvények kamata
-22 419
-22 580
Árfolyamveszteség
-1 384
-7 362
Egyéb
-269
-543
Összesen
-26 446
-30 860
A kötvények kamata a kibocsátott kötvények után a kötvénytulajdonosoknak fizetett
kamatráfordítást tartalmazza.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
45
11. vedelemadók
A jövedelemadókhoz kapcsolódó ráfordítások a következőkből tevődnek össze:
2023
2022
Társasági adó
0
0
Halasztott adó
-39
-80
Iparűzési adó
-428
-357
Innovációs járulék
-64
-54
Összesen
-531
-491
A társasági adó kulcsa 9% 2023. és 2022. évben.
Az adó levezetése a következő:
2023
2022
Adózás előtti eredmény
-18 309
57 828
Aktuális adókulcs alapján számított adófizetési
kötelezettség 9%
0
0
Iparűzési adó
-428
-357
Innovációs járulék
-64
-54
Adók összesen
-492
-411
Állandó különbségek
-39
-80
Jövedelemadók összesen
-531
-491
A számolt társasági adó különbözete és a halasztott adó jelenik meg az állandó különbségek
soron.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
46
A társasági adó levezetése az általános szabályok szerint a következő:
2023
2022
Adózás előtti eredmény (IFRS)
-18 706
57 828
Helyi iparűzési adó miatti korrekció (-)
-428
-357
Innovációs járulék miatti korrekció (-)
-64
-54
Speciális IFRS miatti korrekciós tényezők
-238
-641
Korrigált adózás előtti eredmény
-19 436
56 776
Számviteli törvény szerinti értékcsökkenés (+)
3 019
2 928
Tartós adományozás
67
25
Ráfordításkén elszámol jogerős bírság (+)
19
0
Adóévben követelésre elszámolt értékvesztés (+)
73
10
Kapott osztalék
-13 675
-2 215
Adótörvény szerinti értékcsökkenés (-)
-2 933
-2 843
TAO felajánlás jóváírás (-)
0
-11
K+F ráfordítás miatti csökkentés (-)
0
-125
Az adózó által átruházott részesedésre elszámolt
árfolyamnyereség
0
-77 309
Társasági és osztalékadó alapja
-32 866
-22 764
Társasági és osztalékadó (9%)
0
0
12. Egyéb átfogó jövedelem
2023
2022
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós
értéken értékelt tőkeinstrumentumok nettó
nyeresége/vesztesége
-1 955
-1 109
A valós értéken egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt tőkeinstrumentumokon
(FVOCI) elszámolt veszteséget (2023. december 31-én 1 955 millió Ft, 2022. december 31-én
1 109 millió Ft) a Társaság az egyéb átfogó jövedelem soron mutatta ki az átfogó
jövedelemkimutatásában. Az egyéb átfogó jövedelmen kimutatott összegek bizonyos
feltételek teljesülése esetén az eredménykimutatásba a későbbiekben átsorolásra
kerülhetnek, azonban a Társaság átfogó jövedelemkimutatásában prezentáltak alapján a
tőkeinstrumentum átértékelésén elért veszteség az eredménykimutatásba a későbbiek
folyamán nem kerül átvezetésre.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
47
13. Teljes átfogó jövedelem
2023
2022
Adózott eredmény
-19 237
57 337
Egyéb átfogó jövedelem
-1 955
-1 109
Teljes átfogó jövedelem
-21 192
56 228
A teljes átfogó jövedelem az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt tőkeinstrumentum
veszteségen túlmenően magába foglalja a működési tevékenység eredményét, a pénzügyi
műveletek bevételeit és ráfordításait, az értékcsökkenési leírás ráfordítást, illetve a
jövedelemadókat.
14. Egy részvényre jutó eredmény
Az alap részvényenkénti nyereség számításakor a részvényeseknek kiosztható adózás utáni
eredményt kell figyelembe venni, valamint a kibocsátott törzsrészvények időszaki átlagos
számát, amely nem tartalmazza a saját részvényeket.
2023.12.31.
2022.12.31.
Adózott eredmény
-19 237
57 337
Az időszak során forgalomban lévő törzsrészvények
átlaga
291 574 314
278 845 038
Részvények hígított átlaga
295 949 081
278 845 038
Egy részvényre jutó eredmény (alap) EPS – Ft-ban
-66,0
205,6
Higított EPS mutató
-65,0
205,6
A Társaságnál 2023. december 31-én 8 579 685 db, 2022. december 31-én 5 359 447 db saját
részvény tulajdon volt. A 4iG Nyrt. a visszavásárolt saját részvények miatt hígított.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
48
15. Tárgyi eszközök
Műszaki gépek
és egyéb
berendezések
Ingatlanok és
kapcsolódó
vagyoni jogok
Befejezetlen
beruházások
Összesen
Bruttó érték
2022. január 1-jén
2 057
640
3
2 700
Növekedés és átsorolás
539
730
1 191
2 460
Csökkenés és átsorolás
-252
-1 193
-1 445
Beolvadás
28
28
2022. december 31-én
2 372
1 370
1
3 743
Növekedés és átsorolás
5 962
2 251
20 598
28 811
Csökkenés és átsorolás
-363
-67
-14 444
-14 874
2023. december 31-én
7 971
3 554
6 155
17 680
Halmozott értékcsökkenés
2022. január 1-jén
1 297
29
0
1 326
Növekedés és átsorolás
481
43
524
Csökkenés és átsorolás
-249
-249
Beolvadás
22
22
2022. december 31-én
1 551
72
0
1 623
Éves leírás
1 511
170
1 681
Csökkenés
-357
-32
-389
2023. december 31-én
2 702
210
0
2 915
Nettó könyv szerinti érték
2022. január 1-jén
760
611
3
1 374
2022. december 31-én
821
1 298
1
2 120
2023. december 31-én
5 266
3 344
6 155
14 765
2022 során a mozgástábla külön oszlopban tartalmazta a műszaki gépek és berendezések,
illetve az egyéb berendezések kategóriákat. A tárgyévben ez a két oszlop együttesen került
közzétételre a fenti táblában.
Műszaki gépek és
berendezések
Egyéb
berendezések
Nettó könyv szerinti érték
2022. január 1-jén
0
760
2022. december 31-én
0
821
2023. december 31-én
0
5 266
A tárgyi eszközök 2023. évi növekedése 6 092 millió Ft (2022 során 539 millió Ft) összegben
beszerzés, 2 251 millió Ft (2022-ben 730 millió Ft) értékben idegen tulajdonon végzett
beruházás eredménye. A beruházással érintett bérelt ingatlant a Társaság hosszú távra
(15 évre) bérli.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
49
A Társaság a fentiekben említettek alapján 2022. októberétől fokozatosan kezdte bérelni új,
Krisztina Plaza-beli székhelyét, ezen új bérelt ingatlanba való beköltözés, emellett a
Montevideo utca 2/c fióktelepen történt felútásoknak köszönhetőn, illetve a tárgyidőszaki
létszámbővülés miatti eszközbeszerzések eredményezték a tárgyi eszközök 2023. évi
6 092 millió Ft-os növekedésének döntő részét.
A rsaság minden év végén felülvizsgálja tárgyi eszközeit, és az elavult, használatra
alkalmatlan eszközeit selejtezi. 2023-ban új irodaházba költözés miatt, a régi elavult, valamint
az előző bérleményből át nem szerelhető eszközök nagyobb arányú selejtezése történt,
mintegy 397 millió Ft bruttó, 171 millió Ft nettó értékben.
16. Egyéb immateriális javak
Vagyoni értékű
jogok
Szellemi termékek
Összesen
Bruttó érték
2022. január 1-jén
224
3 208
3 432
Növekedés és átsorolás
856
1 299
2 155
Csökkenés és átsorolás
-213
-346
-559
Befejezetlen
0
814
814
Beolvadás
6
43
49
2022. december 31-én
873
5 018
5 891
Növekedés és átsorolás
1 516
2 438
3 954
Csökkenés és átsorolás
0
-29
-29
2023. december 31-én
2 389
7 427
9 816
Halmozott értékcsökkenés
2022. január 1-jén
219
1 730
1 949
Éves leírás
9
852
861
Csökkenés
-213
-345
-558
Kerekítés/beolvadás
3
14
17
2022. december 31-én
18
2 251
2 269
Éves leírás
399
1 004
1 403
Csökkenés
0
-29
-29
2023. december 31-én
417
3 226
3 643
Nettó könyv szerinti érték
2022. január 1-jén
5
1 478
1 483
2022. december 31-én
855
2 767
3 622
2023. december 31-én
1 972
4 201
6 173
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
50
A Társaság a 2023-ban fejlesztésnek minősített kutatási projekteket az 5. Saját előállítású
eszközök aktivált értéke, illetve a 2022. év végén a 4. Egyéb működési bevétel pontban
mutatta be.
A Társaság megvizsgálta a fejlesztéssel előállított szoftvereket és megállapította, hogy azok
megfelelnek az IAS 38 standard 8-17. bekezdésben meghatározott immateriális eszköz
definíciónak és a 21-23. bekezdésben előírt megjelenítési feltételeknek. Az IAS 38 standardnak
megfelelő beazonosítás alapján a felmerült költségeket (anyagjellegű és fejlesztők személyi
jellegű költségeit) fejlesztési tevékenységnek minősítette és szellemi termékként tüntette fel.
A fejlesztések egy részét (2023-ban 486 millió Ft-ot, 2022-ben 1 632 millió Ft-ot) a Társaság,
mint befejezetlen fejlesztési projektek tartja nyilván. Ezekre nincs értékcsökkenés elszámolva,
mert nem állnak készen a használatra, minden periódus végén értékvesztés tesztnek vannak
alávetve. A 2023. évi vizsgálat alapján értékvesztésre utaló indikáció nem volt, így értékvesztés
nem került elszámolásra.
Egyedileg jelentős immateriális javak:
A Társaságnak nincs egyedileg jelentős (1 000 millió Ft feletti bruttó értékkel rendelkező) saját
vagy külső cégek által fejlesztett immateriális jószága 2023-ban.
17. Bérleti jog lízingek
Ingatlanok
Gépek,
gépjárművek
Összesen
Bruttó érték
2023. január 1-jén
11 274
2 046
13 320
Új lízing miatti növekedés
17 876
1 251
19 127
Egyéb változás
-1 052
-177
-1 229
2023. december 31-én
28 098
3 120
31 218
Halmozott értékcsökkenés
2023. január 1-jén
1 041
736
1 777
Tárgyévi értékcsökkenés
2 157
784
2 941
Egyéb változás
-799
-322
-1 121
2023. december 31-én
2 399
1 198
3 597
Nettó érték
2023. január 1-jén
10 233
1 310
11 543
2023. december 31-én
25 599
1 922
27 621
A Krisztina Plaza és a Montevideo utca 2/c új bérlemények eredményezték a bérleti jog lízingek
és az értékcsökkenésben jelentkező ugrásszerű növekedést.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
51
2023
2022
Lízinggel kapcsolatos költségek, ráfordítások
Kamatráfordítások
-1 275
-305
Rövid futamidejű lízingekhez kötődő ráfordítások
0
-2
Kisértékű eszközök elszámolt lízingjeihez kötődő ráfordítások
-55
-3
Változó lízingdíjak
0
0
Teljes eredményhatás
-1 330
-310
18. Halasztott adókövetelések és -kötelezettségek
A halasztott adó számítása során a Társaság az adózás szempontjából figyelembe vehető
értéket hasonlítja össze a könyv szerinti értékkel eszközönként és kötelezettségenként. Ha a
különbözet átmeneti különbség, azaz belátható időn belül az eltérés kiegyenlítődik, akkor
előjelének megfelelően halasztott adó kötelezettséget vagy eszközt vesz fel. Az eszköz
felvételekor a megtérülést külön vizsgálja a Társaság.
A halasztott adót a Társaság 9% adókulccsal számolja, a potenciálisan felmerülő halasztott
adóköveteléseket az alábbi táblázatban mutatjuk.
Adóalap
Halasztott adó
2023. év után
-36 866
2 958
2022. év után
-19 851
1 787
Beolvadt társaságoktól
-578
52
Összesen
-57 295
4 797
A Társaság a halasztott adóköveteléseket a beszámolóban nem jeleníti meg.
A következő levonható és adóköteles adókülönbözetet okozó eltérések azonosítására került
sor:
2022.12.31.
Növekedés
Felhasználás
2023.12.31.
Követelések értékvesztése
-3
3
0
0
Ingatlanok, gépek, berendezések
-10
5
0
-5
Céltartalék
9
14
-9
14
Veszteségelhatárolás
52
-52
0
0
Halasztott adókövetelés összesen
48
-30
-9
9
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
52
2021.12.31.
Növekedés
Felhasználás
2022.12.31.
Vevőkövetelések értékvesztése
7
-10
0
-3
Ingatlanok, gépek, berendezések
-15
5
0
-10
Céltartalék
83
9
-83
9
Veszteségelhatárolás
0
52
0
52
Nettó halasztott adókövetelés
összesen
75
56
-83
48
19. Goodwill
A nyilvántartott FreeSoft goodwill 2004. április 2-án, a FreeSoft Kft. megvásárlásakor
keletkezett az akkori számviteli szabályok szerint, amely társaság később a FreeSoft Rt-be (4iG
Nyrt. jogelődje) beolvadt.
A Társaságnál a következő goodwillt mutatjuk ki:
2023.12.31.
2022.12.31.
Leányvállalat neve
korábbi FreeSoft Kft.
411
411
Goodwill összesen
411
411
A Társaság évente teszteli, hogy a goodwill tekintetében értékvesztésre utaló jeleket azonosít-
e.
Ennek megítélésére évente elkészíti a pénztermelő egységek üzleti értékének kiszámítását. A
2023-as értékelés alapján értékvesztést indukáló körülményt nem azonosítottunk. A FreeSoft
goodwill a FreeSoft Kft. megvásárlásával átvett IT tevékenységre (kereskedelmi és
szolgáltatási tevékenységre), mint csoportszintű pénztermelő egységre került allokálásra. A
pénztermelő egység értékelését a jövőbeni nettó pénzáramok jelenértéke alapján kalkuláljuk
(DCF számítás).
A Társaság IT tevékenysége, mint pénztermelő egység a beolvadások és cégvásárlások,
valamint a tevékenység jelentős növekedése miatt az elmúlt időszakban jelentősen kibővült.
Az IT tevékenység, mint működési szegmens megtérülő értékét minden évben kimutatjuk,
azonos elvek alapján. A dinamikusan fejlődő IT piac folyamatosan váltotényezői miatt a DCF
számítást az óvatosság elve alapján 5 éves időtáv figyelembevételével készítjük el. A 2023. év
végi goodwill értékeléshez használt alapadatok az alábbiak:
Az IT szegmens esetében a piaci érték számításnál 12,92%-os súlyozott tőkeköltséggel számolt
a Társaság, figyelembe véve a Társaság növekedéséből várható kockázatokat, valamint a
várható tőkeemelések, illetve a finanszírozáshoz kapcsolódó hozam elvárásokat. A 2023-ban
alkalmazott diszkontráta, ezért valamelyest magasabb az előző évinél (11,46%). 2022-hez
képest változott a makrogazdasági környezet, ami minimálisan ugyan, de növelte mind a
befektetett tőke, mind pedig a hitel hozamait.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
53
A DCF számítás során meghatározott növekedési rátákat historikus konzervatív módon,
múltbeli adatokra támaszkodva határozta meg a vezetőség a következő 5 évre vonatkozóan.
A költségek tervezése során figyelembe lett véve a szektor várható növekedésének mértéke,
valamint a középtávú inflációs várakozások.
20. Részesedések
A rsaságnak a leányvállalatokban, társult- és közös vállalkozásban lévő befektetései a
Részesedések mérlegsoron jelennek meg.
2023. december 31-én, valamint 2022. december 31-én a Társaságnak az alábbi
leányvállalatai voltak:
Leányvállalat megnevezése
Tevékenység
elsődleges helye
Tulajdoni hányad
2023.12.31.
2022.12.31.
ACE Network Zrt.
Magyarország
70,00%
70,00%
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
Magyarország
76,78%
76,78%
BRISK Digital Group Kft.
Magyarország
75,00%
75,00%
CarpathiaSat Zrt.
Magyarország
51,00%
51,00%
DTSM Kft.
Magyarország
100,00%
100,00%
Humansoft Szerviz Kft.
Magyarország
100,00%
100,00%
INNObyte Zrt.
Magyarország
100,00%
100,00%
Poli Computer PC Kft.
Magyarország
100,00%
100,00%
Portuguese Telecommunication Investments Kft.
Magyarország
100,00%
100,00%
Rheinmetall 4iG Digital Services Kft.
Magyarország
51,00%
51,00%
Veritas Consulting Kft.
Magyarország
100,00%
100,00%
A részesedések nyilvántartási értéke:
2023.12.31.
2022.12.31.
ACE Network Zrt.
1 866
1 866
CarpathiaSat Zrt.
0
42
DTSM Kft.
83
150
Humansoft Szerviz Kft.
3
3
INNObyte Zrt.
1 614
1 614
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
533 788
533 788
BRISK Digital Group Kft.
6 891
6 891
Rheinmetall 4iG Digital Services Kft.
401
2
Veritas Kft.
3
3
Poli Computer PC Kft.
2 006
2 006
Portuguese Telecommunication Investments Kft.
5 307
5 307
Összesen
551 962
551 672
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
54
A Társaság a leányvállalati részesedéseket bekerülési értéken mutatja ki. A leányvállalati
befektetések értékelésére a Társaság minden évben értékvesztés vizsgálatot végez a várha
pénzáramok figyelembevételével. Az értékeléseket és a várható pénzáramokat a befektetések
egyedi vizsgálata során az egyes leányvállalatok vedelem termelő képessége alapján
végeztük el.
A részesedések tekintetében a befektetések megtérülő értéke minden esetben magasabb,
mint a könyv szerinti érték, emiatt értékvesztés elszámolására nem volt szükség.
A fenti közvetlen leányvállalatokon túlmenően a Társaság az alábbi kapcsolt vállalkozásokkal
rendelkezett 2023. december 31-én és 2022. december 31-én:
Leányvállalat megnevezése
Többségi tulajdonos
Konszolidációba
bevonás
időpontja
Szerzés
módja
Közvetett
tulajdoni
hányad
2023.12.31-
én
Közvetett
tulajdoni
hányad
2022.12.31-
én
4iG Albánia Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.02.23.
alapítás
76,78%
76,78%
AH EGY Zrt.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2023.08.02.
alapítás
76,78%
n.a.
AH KETTŐ Zrt.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2023.08.02.
alapítás
76,78%
n.a.
Albania Telecom Invest AD
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.03.21.
vásárlás
76,78%
76,78%
ALBtelecom sh.a.
4iG Albánia Kft.
2022.03.04.
vásárlás
n.a.
61,63%
Antenna Hungária
Innovációs Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.03.31.
apportálás
n.a.
76,78%
BRISK Digital Hungary Kft.
BRISK Digital Group Kft.
2022.11.15.
vásárlás
75,00%
75,00%
BRISK Digital International
Kft.
BRISK Digital Group Kft.
2022.11.15.
vásárlás
75,00%
75,00%
"Digitális Átállásért"
Nonprofit Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.03.31.
apportálás
76,78%
76,78%
DIGI Infrastruktúra Kft.
DIGI Távközlési és Szolgáltató
Kft.
2022.01.03.
vásárlás
n.a.
76,78%
DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.01.03.
vásárlás
76,78%
76,78%
Hungaro DigiTel Kft.
Portuguese Telecommunication
Investments Kft.
2021.05.12.
vásárlás
94,20%
94,20%
INNObyte Zrt.
4iG Nyrt.
2020.10.14.
vásárlás
100,00%
100,00%
INNOWARE Kft.
INNObyte Zrt.
2020.10.14.
vásárlás
100,00%
100,00%
Invitech ICT Services Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2021.09.30.
vásárlás
76,78%
76,78%
InviTechnocom Kft.
Invitech ICT Services Kft.
2021.09.30.
vásárlás
76,78%
76,78%
INVITEL Zrt.
DIGI Távközlési és Szolgáltató
Kft.
2022.01.03.
vásárlás
n.a.
76,78%
i-TV Zrt.
INVITEL Zrt.
2022.01.03.
vásárlás
n.a.
76,78%
ONE Albania sh.a.
Albania Telecom Invest AD
2022.03.21.
vásárlás
73,92%
n.a.
ONE Crna Gora d.o.o.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2021.12.21.
vásárlás
76,78%
76,78%
ONE Telecommunications
sh.a.
Albania Telecom Invest AD
2022.03.21.
vásárlás
n.a.
76,70%
Soft Media Europe srl.
BRISK Digital International Kft.
2022.11.15.
alapítás
49,5%
49,5%
Vodafone Magyarország
Távközlési Zrt.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2023.01.31.
vásárlás
54,13%
n.a.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
55
2023. december 31-én a Társaságnak az alábbi társult vállalkozásai voltak:
Társaság neve
Tevékenység elsődleges helye
Tulajdoni hányad
2023.12.31.
2022.12.31.
Rotors&Cams Zrt.
Magyarország
24,00%
24,00%
RAC Antidrone Zrt.
Magyarország
25,00%
n.a.
Space-Communication Ltd.
Izrael
20,00%
9,54%
A fentieken kívül három projektcégben van 20% alatti részesedése a Társaságnak. Ezen
befektetések összességében nem érték el 2022 és 2023 során sem az 1 millió Ft-ot.
Befektetés a törzstőkében:
Társaság neve
2023.12.31.
2022.12.31.
Rotors & Cams Zrt.
1
1
RAC Antidrone Zrt.
1
n.a.
Space-Communication Ltd.
637
515
Összesen
639
516
Egyéb befektetések
Társaság neve
2023.12.31.
2022.12.31.
Befektetések három projektcégben
1
1
2023.12.31.
2022.12.31.
Leányvállalatok
551 962
551 672
Társult vállalkozások
639
516
Három projektcég
1
1
Részesedések összesen
552 602
552 189
A társult vállalkozások valós értéken kerülnek elszámolásra az egyéb átfogó jövedelemmel
szemben.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
56
A Társaság 2022. évben megvásárolta az izraeli Space-Communications Ltd. tőzsdén jegyzett
cég részvényeinek 9,538%-át, amely részesedését 2023-ban 20%-ra bővítette, így 2023-ban
társult vállalkozássá vált. A Space-Communications Ltd. egyéb átfogó jövedelemmel szemben
elszámolt leértékelésének eredménye 2023-ban 1 955 millió Ft 2023-ban, míg 2022-ben 1 109
millió Ft.
2023. december 31-én a Rotors & Cams Zrt. társult vállalkozás IFRS alapelvek szerint
összeállított beszámolójának főbb adatai:
Mérlegfőösszeg: 831 millió Ft
Nettó eredmény: -456 millió Ft
4iG Nyrt-re jutó eredmény: -110 millió Ft
2023. december 31-én a RAC Antidrone Zrt. társult vállalkozás IFRS alapelvek szerint
összeállított beszámolójának főbb adatai:
Mérlegfőösszeg: 5 millió Ft
Nettó eredmény: 0 millió Ft
4iG Nyrt-re jutó eredmény: 0 millió Ft
A projektcégekben lévő részesedések értékelése eredménnyel szemben történik (FVTPL). A
tárgyidőszakban a valós érték megegyezett a befektetések könyv szerinti értékével,
átértékelési eredmény elszámolására ezen befektetésekkel kapcsolatban nem került sor.
A részesedések kapcsán a rsaság a fordulónapon értékvesztésre utaló jelet nem azonosított.
A részesedések megtérülő értékének megállapítására minden fordulónapon diszkontált
cashflow alapú számítást végez. A Társaság becslése alapján egyik részesedés kapcsán sem
volt szüksége értékvesztés elszámolására.
A DCF számítás során használt becslések összhangban vannak a piaci várakozásokkal, valamint
az akvizíció során jóváhagyott üzleti tervekkel. A csoport 2022-ben és 2023-ban megvalósult
dinamikus bővülésének szinergikus hatásai is beépültek a menedzsment várakozásaiba (mind
a várható addicionális árbevételre, mind pedig a költségek optimalizálására vonatkozóan).
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
57
21. Egyéb éven túli eszközök
A Társaság az egyéb befektetések és egyéb éven túli eszközök mérlegsoron az alábbiakat
mutatja ki:
Egyéb éven túli eszközök
2023.12.31.
2022.12.31.
iCollWare Kft. pótbefizetés
117
112
Rotors & Cams Zrt. pótbefizetés
470
0
Pótbefizetések értékvesztése
-117
-112
Adott kölcsön hosszú távú része
18 876
19 106
Garanciális kötelezettségek
28
35
Kaució
471
241
Dolgozóknak nyújtott kölcsönök
1
3
Összesen
19 846
19 385
A rsaság az éven túli adott kölcsönöket teljes egészében kapcsolt vállalkozásoknak
nyújtotta.
A legjelentősebb tétel az albániai cégek előző tulajdonosa tagi kölcsönének kiváltása, a ONE
Albania sh.a. kölcsöntartozása 13 117 millió Ft (végső lejárat: 2025. december 19.), az Albania
Telecom Invest AD. kölcsöntartozása 4 974 millió Ft (végső lejárat: 2031. június 3.) volt
2023. december 31-én.
A Cégcsoportba tartozó leányvállalatok, illetve társult vállalkozások számára nyújtott
kölcsönök megtérülése nem kérdéses, az egyes tagvállalatok a Társaság Igazgatótanácsa által
is elfogadott üzleti terveit figyelembe véve a leányvállalatok, illetve társult vállalkozások az
eredeti ütemezés szerint eleget tudnak majd tenni a kölcsönszerződésekben foglalt fizetési
feltételeknek.
22. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
2023.12.31.
2022.12.31.
Pénztár
4
5
Bank
7 352
10 579
Lekötött betétek
38
0
Összesen
7 394
10 584
A pénzeszközökből 2023. december 31-én 783 millió Ft (2022.december 31-én
10 425 millió Ft) devizában állt a 4iG Nyrt. rendelkezésére.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
58
A pénzeszközök magukban foglalják a készpénzkészletet, a bankoknál vezetett folyószámlát, a
rövid lejáratú betéteket és a rövid lejáratú, likvid befektetéseket, amelyek azonnal előre
meghatározható pénzösszeggé konvertálhatók.
A lekötött pénzeszközök olyan folyószámla pénzösszegeket takarnak, amelyeket a jövőbeli
szállítói kötelezettségek fedezetéül óvadéki számlákon helyeztek el, vagy amelyek hasonló
célból a folyószámlán elkülönítésre kerültek.
A pénzeszközöket a társaság amortizált bekerülési értéken értékeli, így elkészítette a várható
hitelezési veszteségre vonatkozó becslését a pénzeszközök kapcsán, amely alapján
értékvesztés elszámolását nem tartja indokoltnak, mivel csak magas hitelminősítésű, azaz
kockázatmentes pénzintézetnél tartja pénzeszközeit.
23. Vevőkövetelések
2023.12.31.
2022.12.31.
Vevőkövetelések
17 677
18 431
Kapcsolt vevő követelés
3 283
1 371
Vevőkövetelések értékvesztése
-40
-49
Összesen
20 920
19 753
Kapcsolt vevő követelések
2023.12.31.
2022.12.31.
ACE Network Zrt.
52
1
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
529
414
CarpathiaSat Zrt.
5
3
DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.
273
451
DTSM Kft.
22
45
Humansoft Szerviz Kft.
15
13
Hungaro DigiTel Kft.
22
0
INNObyte Zrt.
308
8
Invitech ICT Services Kft.
290
72
ONE Albania sh.a.
244
330
ONE Crna Gora d.o.o.
2
0
Poli Computer PC Kft.
20
21
Rheinmetall 4iG Digital Services Kft.
221
0
Veritas Consulting Kft.
15
13
Vodafone Magyarország Távközlési Zrt.
1 265
0
Összesen
3 283
1 371
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
59
A Társaság az IFRS 9 standard előírásaival összhangban felmérte a követelések kapcsán
elszámolandó hitelezési veszteség szükségességét. A hitelezési veszteség számításakor a
vevők és szerződéses eszközök kapcsán az egyszerűsített modellt alkalmazza a Társaság
(élettartam alatti módszer), az egyéb eszközöknél - mivel felmérésünk szerint a hitelezési
kockázat nem nőtt meg jelentősen a kezdeti megjelenítés óta a 12 havi várható hitelezési
veszteséggel számolt a Társaság.
A várhahitelezési veszteségeket együttes alapon értékeltük az egyes eszközcsoportoknál a
következők szerint:
vevőkövetelések
szerződéses eszközök, adott kölcsönök, egyéb követelések
A hitelezési veszteség mérésekor figyelembe vett tényezők:
a pénzügyi instrumentumok hitelkockázata nőtt-e jelentősen a kezdeti megjelenítés
óta:
- adott kölcsönök, szerződéses eszközök: ezen pénzügyi instrumentumainkat
alacsony hitelkockázatúnak tekintjük, mivel ezen eszközök a fordulónapon
jellemzően nem késedelmesek, a nem teljesítés kockázata elhanyagolható
- vevőkövetelések: a 30 napnál régebbi késedelmes állomány 3%, korábbi években
jelentős vevői leírás nem történt, jelentős késedelmek sincsenek, emiatt ezen
követeléseinket is alacsony kockázatúnak tekintjük
értékvesztett pénzügyi eszközök: a beszámoban kimutatott vevői pénzügyi eszközök
esetében a tárgyidőszakban 17 millió Ft (2022-ben 10 millió Ft) értékűt minősítettünk
értékvesztettnek,
a hitelezési veszteség becslésekor előre tekintő információkat is figyelembe vettünk. A
Társaságnak nincsenek jelentős kintlévőségei a háború sújtott szegmensekben.
a vevőkövetelések kapcsán a Társaság 17 millió Ft (2022-ben 10 millió Ft) hitelezési
veszteséget számolt el.
Hitelezési veszteség és értékvesztések mozgásai:
Vevőkövetelések
értékvesztése összesen
2021. december 31-én
-39
Növekedés
-10
Csökkenés
0
2022. december 31-én
-49
Növekedés
-17
Csökkenés
26
2023. december 31-én
-40
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
60
24. Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök
A Társaság 2023. évtől az egyéb rövid lejáratú eszközöket az előző évektől eltérően a pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatásban két fő csoportba sorolva jeleníti meg:
- Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök
- Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök
2022. december 31-én eredetileg közzétett táblák a rövid lejáratú eszközök és aktív időbeli
elhatárolások kapcsán:
2022.12.31.
Egyéb követelések bruttó értéke
4 563
Egyéb követelések értékvesztése
-23
Kapcsolt rövid lejáratú kölcsön és egyéb
kapcsolt követelés
2 468
Aktív időbeli elhatárolások
5 723
Összesen
12 731
Az egyéb követelések értékvesztett nettó értéke a következőket tartalmazta:
2022.12.31.
Adott előlegek
1 821
Rövid lejáratra kölcsönadott pénzeszközök
194
Bérleti díj kaució
65
Adott garanciák
143
DIGI vételár visszatérítés
846
Adókövetelés
413
Negatív egyenlegű szállítók
748
Egyéb rövid lejáratú követelés
310
Összesen
4 540
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
61
Az új pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás struktúra alapján az egyéb rövid lejáratú
pénzügyi eszközök a következőket tartalmazza:
2023.12.31.
2022.12.31.
Rövid lejáratra kölcsönadott pénzeszközök
120
196
Rövid lejáratra kölcsönadott pénzeszközök értékvesztése
-23
-23
Adott garanciák
144
143
DIGI vételárból visszatérítés
0
846
Negatív egyenlegű szállítók
1 237
748
Szerződéses eszközök
1 426
2 747
Értékpapírok
225
118
Egyéb követelések
7
17
Bérleti díj kaució éven belüli része
0
65
Kapcsolt rövid lejáratú kölcsön és egyéb kapcsolt követelés
3 294
2 245
Összesen
6 430
7 102
Az adott garanciák 144 millió Ft-os összegéből 130 millió Ft a folyamatban lévő projekt, a KTI,
HKIR megvalósítás teljesítési biztosítéka.
Az IFRS 15 standardnak megfelelően a 2023. évben elvégzett, bizonylatolt, de csak 2024.
évben kiszámlázott bevétel részeket tartalmaz az egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök
között prezentált szerződéses eszköz. A 2022. év pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
struktúráját tekintve ezen tételek a bevételek aktív időbeli elhatárolása soron kerültek
kimutatásra.
Az egyéb követelésekkel kapcsolatban elszámolt értékvesztés tárgyidőszaki mozgásait az
alábbi táblázat tartalmazza:
Egyéb követelések
értékvesztése összesen
2021. december 31-én
-23
Növekedés
0
Csökkenés
0
2022. december 31-én
-23
Növekedés
-52
Csökkenés
0
2023. december 31-én
-75
A rövidtávra kölcsönadott pénzeszközök a Társaság dolgozóinak adott kölcsönöket
tartalmazzák.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
62
A Társaságnak kapcsolt vállalkozással szembeni egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközei az
alábbiak voltak:
2023.12.31.
2022.12.31.
ACE Network Zrt.
480
0
BRISK Digital Group Kft.
37
0
CarpathiaSat Zrt.
0
0
DTSM Kft.
42
0
Humansoft Szerviz Kft.
25
0
INNObyte Zrt.
663
593
Invitech ICT Services Kft.
1 593
0
Poli Computer PC Kft.
178
197
Portuguese Telecommunication Investments Kft.
110
1 650
Veritas Consulting Kft.
166
28
Összesen
3 294
2 468
A Társaság az értékpapírjait eredménnyel szemben, valós értéken értékeli.
2023.12.31.
2022.12.31.
Befektetési alap
114
0
Kincstárjegy
111
118
Összesen
225
118
A kincstárjegyek és az Erste Bázis Befektetési Alap 2023. december 31-ével piaci árfolyamon
eredménnyel szemben lettek értékelve.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
63
A legjelentősebb szerződéses eszközök 2022-ben és 2023-ban az alábbiak voltak:
Jelentősebb tételek 2023. december 31-én:
MÁV árbevétel elhatáros
272
suIT árbevétel elhatárolás
219
MEHIB árbevétel elhatárolás
187
MNB KLIR árbevétel elhatárolás
177
Sys IT árbevétel elhatárolás
113
MNB DLT árbevétel elhatárolás
97
AKI árbevétel elhatárolás
82
Jelentősebb tételek 2022. december 31-én:
HKIR árbevétel elhatárolás
671
MNB DLT árbevétel elhatárolás
346
Lechner 3D árbevétel elhatárolás
275
IdomSoft IKIR árbevétel elhatárolás
229
AH Vénusz árbevétel elhatárolás
197
KIFÜ HPC árbevétel elhatárolás
188
MNB KLIR árbevétel elhatárolás
176
GDi ÁKÉK árbevétel elhatárolás
123
TSM árbevétel elhatárolás
117
25. Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök
Az előző fejezetben ismertetettek alapján a Csoport a 2023-as évben külön soron prezentálta
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában az egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi
eszközöket.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
64
2023.12.31.
2022.12.31.
Adott előlegek
3 342
2 048
Kapott előlegek ÁFA-ja
639
310
Nyereség adókövetelések
227
413
Bevételek aktív időbeli elhatárolása
4 157
1 521
Költségek és ráfordítások aktív időbeli elhatárolása
2 451
1 455
Összesen
10 816
5 747
2023.12.31.
2022.12.31.
Társasági és osztalékadó
328
399
Helyi iparűzési adó
-72
35
Innovációs járulék
-29
-21
Összesen
227
413
A Társaság a szállítóknak adott előlegeket áfa nélkül, nettó módon mutatja be.
A költségek és ráfordítások aktív időbeli elhatárolása mérleg fordulónap előtt számlázott, de
a 2023. évet terhelő költséget-ráfordításokat tartalmazza. A bevételek aktív időbeli
elhatárolása soron a cégcsoporton belüli 2023. évet érintő költség átterhelések, és a banki
kamatbevételek találhatók.
26. Készletek
2023.12.31.
2022.12.31.
Áruk
2 107
2 051
Anyagok
34
39
Készletek értékvesztése
-56
-177
Összesen
2 085
1 913
A készletek állománya a tevékenység ciklikusságához kapcsolódóan nőtt meg, további
értékvesztés elszámolására nem volt szükség, a beszerzett készleteket a tevékenységhez
felhasználják. A Társaság minden évben felülvizsgálja készleteinek forgalmi képességét a
kereskedők piaci ismerete alapján a nehezen mozgó készletekre értékvesztést számol el, az
elfekvő készleteket selejtezi. A készletek nyilvántartott értéke emiatt az értékesítési
költségekkel csökkentett eladási érték vagy a bekerülési érték közül az alacsonyabb.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
65
27. Jegyzett tőke
A Társaság jegyzett tőkéje 2023. évben nem változott: 5 981 millió Ft, a Társaság alaptőkéje
299 074 974 db, egyenként 20 Ft névértékű, dematerializált úton kibocsátott, névre szóló
törzsrészvényekből áll. Minden részvényhez 1 szavazat kapcsolódik. Elsőbbségi, vagy más
különleges jogokat hordozó részvény nincs. A visszavásárolt saját részvények nem
szavazhatnak.
A részvények a Budapesti Értéktőzsde Prémium szekciójában forognak, a részvény ISIN kódja:
HU0000167788
2023.12.31.
2022.12.31.
Nyitó érték
5 981
2 064
Növekedés
0
3 917
Csökkenés
0
0
Záró érték
5 981
5 981
28. Visszavásárolt saját részvények
A saját részvények bekerülési értéke a saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenérték,
amely a saját tőkét csökkenti (a névértéket is ez a mérlegsor tartalmazza, azonban az nem a
jegyzett tőkéből kerül levonásra).
A Társaság tulajdonában lévő 4iG (saját) részvényállomány (db) változását az alábbi táblázat
mutatja:
Visszavásárolt saját részvények (db)
2023.12.31.
2022.12.31.
4iG MRP Szervezet
4 000 000
4 000 000
4iG Nyrt.
4 579 685
1 359 447
Összesen
8 579 685
5 359 447
A saját részvények visszavásárlási értéke 3 199 millió Ft (2022. december 31-én 921 millió Ft),
átlagára 698 Ft/db (2022-ben 172 Ft/db). Az időszak tőzsdei záró árfolyama 795 Ft/db (2022.
december 31-én 715 Ft/db), éves átlagárfolyama 784 Ft/db (2022-ben 775 Ft/db) volt.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
66
29. Tőketartalék
2023.12.31.
2022.12.31.
Nyitó érték
133 493
3 869
Növekedés
0
129 624
Csökkenés
0
0
Záró érték
133 493
133 493
A 2022. évi ázsiós tőkeemelések révén 2022. január 24-én 75 672 millió Ft-tal,
2022. február 23-án 32 645 millió Ft-tal, 2022. március 4-én 8 462 millió Ft-tal, 2022. április 1-
jén 12 845 millió Ft-tal nőtt a tőketartalék összege. A tőketartalék 2022. december 31-i
összege 133 493 millió Ft, amely 2023 során nem változott.
30. Eredménytartalék
Az eredménytartalék soron összevontan mutatjuk be az előző években képződött
eredménytartalékot és a tárgyidőszaki eredményt.
2023.12.31.
2022.12.31.
Eredménytartalék
41 715
60 952
31. Halmozott egyéb átfogó jövedelem
A halmozott egyéb átfogó jövedelemben a Társaság a 2022. évben és a tárgyidőszakban az
IFRS 9 nzügyi instrumentumok standard alapján az egyéb átfogó jövedelemmel szemben
értékelt (FVOCI) Space-Communications Ltd.-ben lévő 20%-os részesedésének értékelési
különbözetét mutatta be.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
67
32. Céltartalékok
2022.12.31.
Növekedés
Felhasználás
2023.12.31.
Ki nem vett szabadság
99
152
-99
152
Összesen
99
152
-99
152
2021.12.31.
Növekedés
Felhasználás
2022.12.31.
Ki nem vett szabadság
55
99
-55
99
Összesen
55
99
-55
99
2022. december 31-én a Társaság céltartalék állományából 99 millió Ft-ot a ki nem vett 2022.
évi szabadságok fedezetére képezett. E céltartalék 2023. évben visszaírásra került. A Társaság
2023. december 31-én 152 millió Ft értékben képzett céltartalékot ki nem vett szabadságra.
Hosszú
lejáratú
Rövid lejáratú
Összesen
Ki nem vett szabadság
0
152
152
Összesen
0
152
152
33. Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök és kötvények
2023.12.31.
2022.12.31.
Kötvénytartozás
388 357
388 629
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. hitel
20 131
0
DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. hitel
2 260
0
Hungaro DigiTel Kft. hitel
2 282
0
Invitech ICT Services Kft. letét
42
0
One Crna Gora d.o.o. kölcsöne
6 357
6 521
Összesen
419 429
395 150
2023. december 31-én a 4iG Nyrt-nek a Raiffeisen Bankkal 7 120 millió Ft keretösszegű
bankhitelszerződése állt fenn, amelynek terhére szerződött:
1) 620 millió Ft összegű többdevizás rulírozó hitelt, 2024. augusztus 30-i lejárattal,
2) 500 millió Ft összegű bankszámlahitelt, 2024. augusztus 30-i lejárattal,
3) 2 000 millió Ft összegű bankgarancia-keretet, 2028. augusztus 31-i lejárattal,
4) 4 000 millió Ft összegű rulírozó hitelt (Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram „BGH” -
keretében), 2024. május 10-i lejárattal.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
68
A tárgyidőszakban a bankhitelszerződés a bankgarancia-keret emelése és a tárgyévben
leszerződött BGH rulírozó hitel miatt került módosításra. A bankhitelszerződés
keretbiztosítékaként a Raiffeisen Bank javára a Társaság mindenkori követelésállományán
10 111 millió Ft és készletállományán további 810 millió Ft keretösszeg erejéig zálogjog van
bejegyezve a MOKK zálogjogi nyilvántartásában.
A többdevizás rulírohitel és bankszámlahitel szerződéses összege a lejáratig rendelkezés áll,
utóbbit a Társaság 2023 folyamán alkalomszerűen vette igénybe. A Társaság az igénybe vett
hitelösszegek után 1 havi BUBOR-hoz rögzített (változó kamatozású) ügyleti kamatot, az
igénybe nem vett hitelösszegek után pedig rendelkezésre tartási jutalékot fizetett.
A fix kamatozású BGH rulírozó hitel teljes összege igénybevételre került a mérlegforduló
napján.
4iG Nyrt. által kibocsátott kötvények
A hazai és külföldi üzletrész-vásárlások finanszírozásához 2021. folyamán a Társaság az MNB
által meghirdetett Növekedési Kötvényprogramban („NKP”) három sikeres aukciót bonyolított
le:
Elnevezés
4iG NKP Kötvény
2031/I
4iG NKP Kötvény
2031/II
4iG NKP Kötvény
2031/II
ISIN kód
HU0000360276
HU0000361019
HU0000361019
Kibocsátás dátuma
2021. március 29.
2021. december 17.
2021. december 17.
Névérték
15 450 millió Ft
287 750 millió Ft
83 000 millió Ft
Futamidő
10 év
10 év
10 év
Törlesztés
5 éves türelmi időt
követően az 5-9.
évfordulókon 10%, a
lejáratkor 50%
5 éves türelmi időt
követően az 5-9.
évfordulókon 10%, a
lejáratkor 50%
5 éves türelmi időt
követően az 5-9.
évfordulókon 10%, a
lejáratkor 50%
Kamatfizetés
(évente)
fix 2,90%
fix 6,00%
fix 6,00%
A Társaság a tárgyévben esedékességkor teljesítette NKP kamatfizetési kötelezettségeit.
Bankgaranciák
A Társaság a bankgarancia-keretet a vevőivel kötött vállalkozási szerződéseiben rögzített
teljesítési típusú (ajánlati, előleg-visszafizetési, teljesítési, jótállási) kötelezettségvállalásainak
biztosítása érdekében veszi igénybe. A Raiffeisen Bank Zrt.-vel leszerződött keretből
kibocsátott bankgaranciák volumene a fordulónapon 329 millió Ft.
Egyes teljesítési és tállási garanciák biztosítékaként összesen 38 millió Ft pénzóvadék került
elhelyezésre az erre a célra elkülönített bankszámlán.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
69
A bankgaranciák Kedvezményezettjei nem fordultak igénybejelentéssel a kibocsátó Raiffeisen
Bankhoz a tárgyév folyamán.
A Társaság megbízásából kibocsátott bankgaranciák 2023. december 31-én:
Bank
Referencia-
szám
Kedvezményezett
Típus
Összeg
Devizanem
Kibocsátás
kelte
Lejárat
dátuma
Raiffeisen
Bank Zrt.
IGTE061416
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
7 000 000
Ft
2021.02.09.
2024.03.31.
IGTE062161
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
15 000 000
Ft
2021.07.19.
2025.02.28.
IGTE062162
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
Ft
2021.07.19.
2025.02.28.
IGTE062447
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
Ft
2021.09.14.
2027.07.31.
IGTE062448
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
Ft
2021.09.14.
2027.07.31.
IGTE062449
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
Ft
2021.09.14.
2027.12.31.
IGTE062485
SYS IT Network Zrt.
teljesítési
85 680 000
Ft
2021.09.17.
2024.06.30.
IGTE062490
MÁV FKG Kft.
jótállási
14 500 000
Ft
2021.09.17.
2025.03.30.
IGTE062491
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
15 000 000
Ft
2021.09.20.
2025.07.22.
IGTE062492
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
Ft
2021.09.20.
2025.07.22.
IGTE062547
MÁV FKG Kft.
jótállási
11 760 333
Ft
2021.09.29.
2024.09.30.
IGTE063519
MÁV FKG Kft.
jótállási
13 500 000
Ft
2022.04.14.
2026.01.30.
IGTE063536
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
Ft
2022.05.02.
2024.12.31.
IGTE063764
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
15 000 000
Ft
2022.06.13.
2025.01.31.
IGTE064273
Városliget Zrt.
jótállási
19 995 307
Ft
2022.09.29.
2026.03.31.
IGTE064474
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
7 000 000
Ft
2022.11.09.
2025.04.30.
IGTE065119
Kormányzati Informatikai
Fejlesztési Ügynökség
jóteljesítési
31 385 827
Ft
2023.03.28.
2024.06.30.
IGTE066114
Kormányzati Informatikai
Fejlesztési Ügynökség
jóteljesítési
8 644 930
Ft
2023.10.03.
2025.10.02.
IGTE066303
MÁV Zrt.
ajánlati
10 000 000
Ft
2023.11.03.
2024.03.29.
IGTE066440
Nemzeti
Infokommunikációs
Szolgáltató Zrt
teljesítési
14 392 486
Ft
2023.11.23.
2026.01.31.
Összesen
328 858 883
A Társaság a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-vel 2022 végén kezesi
keretbiztosítási szerződést kötött, biztosítói kötelezvények kibocsátásához, a bankgaranciák
alternatívájaként, a Társaság megbízásából kibocsátott kötelezvények 2023. december 31-én:
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
70
Biztosí
Referencia-
szám
Kedvezményeze
Típus
Összeg
Deviza-
nem
Kibocsátás
kelte
Lejárat
dátuma
CIG Pannónia
Első Magyar
Általános
Biztosító Zrt.
AKC-22-
0051/10/M
1
Kormányza
Szoverlicenc-gazdálkodási
K.
előleg-
visszaz
etési
5 000 000 000
Ft
2023.11.03.
2024.04.01.
AKC-22-
0051/3
IBI 2002 Ingatlanhasznosító
és Szolgáltató K.
zetési
1 425 448
Ft
2023.04.01.
2024.04.01.
AKC-22-
0051/4
CSABA CENTER INVEST K.
zetési
15 059
EUR
2023.05.01.
2024.04.30.
AKC-22-
0051/5
Retail-Property
Ingatlanhasznosító K.
zetési
10 058,40
EUR
2023.05.03.
2024.05.02.
AKC-22-
0051/7
T-Szol Tatabányai
Szolgáltató Zrt.
zetési
1 298 848
Ft
2023.05.22.
2024.05.21.
AKC-22-
0051/9
Symmetry Arena
Ingatlankezelő K
zetési
96 514,77
EUR
2023.06.30.
2024.06.30.
AKC-22-
0051/12
Corvin Plaza
Bevásárlóközpont K.
zetési
32 607,20
EUR
2023.09.01.
2024.09.01.
AKC-22-
0051/13
Westend Magyarország Zrt
zetési
157 108,00
EUR
2023.09.28.
2024.10.02.
Összesen
Ft
5 002 724 296
Ft
Összesen
EUR
311 347,37
EUR
A tárgyidőszakban egyes vállalkozási szerződésekből fennálló kötelezettségek biztosítékául -
bankgaranciák kibocsátása helyett - a Társaság pénzóvadékot helyezett el a szerződő
félnél/megrendelőnél, amelyek összege a fordulónapon 144 millió Ft.
Hitelek lejárati elemzése:
Hitelező bank
Hitel fajtája
Hitelkeret
Igénybe vett
Lejárata
4iG Raiffeisen Bank rulírozó hitel
Rulírozó
620
0
2024.08.30.
4iG Raiffeisen Bank rulírozó hitel
Rulírozó
4 000
4 000
2024.05.10.
4iG Raiffeisen folyószámlahitel
Folyószámla
500
0
2024.08.30.
Összesen
5 120
4 000
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
71
34. Pénzügyi lízing kötelezettségek
2023.12.31.
2022.12.31.
Pénzügyi lízing kötelezettség - hosszú lejáratú
26 491
10 312
Pénzügyi lízing kötelezettség - rövid lejáratú
1 928
1 310
Pénzügyi lízing kötelezettség - összesen
28 419
11 622
Lízing kötelezettségek
Nyitó kötelezettség
11 622
Növekedés
26 969
Kamatráfordítás
1 275
Csökkenés
-11 447
Záró kötelezettség
28 419
A 4iG teljes, lízingügyleteiből szármakészpénzkiáramlása 2023-ben 3 388 millió Ft (2022-
ben 1 572 millió Ft) volt.
A Társaság lízingkötelezettségei főként a székház és gépjárművek bérletéből adódnak. A
lízingekhez nem kapcsolódik maradványérték-garancia, valamint potenciális pénzkiáramlással
járó hosszabbítási vagy felmondási opció. A Társaság nem kötelezte el magát olyan lízingek
mellett, amelyek 2023. december 31-én még nem kezdődtek el.
Hátralévő IFRS 16 szerinti lízingdíjak:
Tényleges díjak
Díjak jelenértéke
2024. évben fizetendő
3 445
26 491
2025-2037. évben fizetendő
36 096
1 928
Összes lízingdíj
39 541
28 419
A kisértékű és rövid lejáratú (kivéve gépjármű) eszközlízingekhez kapcsolódó
pénzkiáramlásokat a működési ráfordítások között számolta el a Társaság.
35. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
2022. december 31-re vonatkozóan az egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek között került
bemutatásra a One Crna Gora doo-nak nyújtott kapcsolt kölcsön 6 521 millió Ft értékben,
amely a tárgyidőszakban már a 33. Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök és kötvények fejezetben
kerül közzétételre.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
72
2023.12.31.
2022.12.31.
BRISK Digital Group Kft. halasztott vételár
0
1 466
Összesen
0
1 466
A BRISK Digital Group Kft. halasztott vételár a leányvállalat megszerzésével kapcsolatos hosszú
lejáratú kötelezettség (a fordulónapot követően egy éven belül esedékes rész a 40. Egyéb
rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek soron került bemutatásra).
36. Szállítói kötelezettségek
2023.12.31.
2022.12.31.
Szállítói kötelezettségek
21 332
12 910
Kapcsolt szállítói kötelezettség
3 180
1 801
Összesen
24 512
14 711
Az alábbi táblázat a fordulónapon fennálló kapcsolt vállalati szállítói kötelezettségeket
részletezi.
Kapcsolt szállítói kötelezettségek
2023.12.31.
2022.12.31.
ACE Network Zrt.
838
828
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
15
0
DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.
138
80
DTSM Kft.
0
40
Innobyte Zrt.
838
675
Invitech ICT Services Kft.
84
24
Poli Computer PC Kft.
63
57
Veritas Consulting Kft.
826
97
Vodafone Magyarország Távközlési Zrt.
378
0
Összesen
3 180
1 801
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
73
37. Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
2023.12.31.
2022.12.31.
Egyéb kölcsöntartozás
0
2
Baross Gábor rulírozó hitel
4 000
0
Összesen
4 000
2
A rövid lejáratú hitelek és kölcsönök részletes leírását lásd a 33. pontban.
38. MRP-vel kapcsolatos juttatások
A Társaság Igazgatósága a veszélyhelyzet során a személy- és vagyonegyesítő szervezetek
működésére vonatkozó eltérő rendelkezésekről szóló 102/2020 (IV.10.) Korm. rendelet
felhatalmazása alapján a Közgyűlés hatáskörében eljárva 2020. április 29-én ülés tartása
nélküli, írásbeli döntéshozatal keretében a 9/2020. (IV.29.) számú határozatával elfogadta a
Társaságnál a Munkavállalói Résztulajdonosi Program („MRP”) megindítását és szervezetének
(„MRP Szervezet”) létrehozását, amelynek neve 4iG Munkavállalói Résztulajdonosi Program
Szervezet (rövidítve 4iG MRP Szervezet), és elfogadta annak alapszabályát (továbbiakban:
„Alapszabály”). Arsaság által elsőként intott javadalmazási politika (MRP I.) már kifutott,
annak elszámolása a 2023-as évet már nem érintette. A 2023-as évben két javadalmazási
politika teljesítési időszaka volt folyamatban, az alábbiak szerint.
38.1. Részvényalapú kifizetések tartaléka
MRP II.: A 4iG Nyrt. 17/2021 (IX.30) számú közgyűlési határozatával javadalmazási programot
indított (MRP II.), amelynek keretében az MRP szervezet 4 millió darab 4iG részvényt jegyzett
le. Ezen részvények jogilag szavazati joggal bíró, osztalékra jogosító részvények, azonban az
„extension” megközelítés (amely szerint az IFRS-ek rendszerében az MRP szervezet nem
különálló beszámolási egység) miatt ezeket az egyedi beszámolóban saját részvényként
mutatjuk ki. Az MRP II. során a munkavállalók részvény juttatásra lehetnek jogosultak a
megszolgálási időszak végén a részvények bekerüléskori értékének megtérítésével.
A programot a Csoport a nyújtás napjával kezdi el megjeleníteni (grant date). A nyújtás
napjának a Csoport azt a napot tekinti, amikor a lényeges feltételekben a felek megegyeztek,
a kiírást a munkavállalók elfogadják (1,4 millió részvény esetében ez 2021. november 26., míg
0,9 millió részvény esetében 2022. január 28., 1,7 millió szvény nem került kiosztásra a
programban).
Program időtartama: 2 év (lejárat 2023. november 25., amely tekintetben az
igényérvényesítés napja legkésőbb ezen utolsó napot tartalmazó negyedévről készülő
jogszabály rendelkezése alapján rendszeresen közzétett jelentés nyilvánosságra hozatalát
követő 12 hónap utolsó munkanapja).
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
74
Megszolgálási feltételek: a Társaságnál fenntartott munkaviszony a program időtartama alatt.
Teljesítmény feltétel: a Társaság konszolidált egy részvényre jutó EBITDA értékének
növekedése, amely feltétel a Társaság várakozása szerint teljesülni fog.
A Társaság elvégezte az MRP II program várható teljesülésével kapcsolatos becsléseket a
fordulónapon. A Társaság becslése alapján 2023. végén 397 millió Ft MRP tartalékot mutat ki.
38.2. MRP kötelezettség
MRP III.: 2023. április 28-án, figyelemmel a Társaság közgyűlésének 17/2021 (IX.30)
határozatára, valamint a Társaság - mint Alapító - Igazgatóságának 4/2023 (III.26) számú
határozatára a Társaság újabb Javadalmazási Politikát indított (a továbbiakban „MRP III.”) Az
MRP III. Javadalmazási Politika tervezett végrehajtása érdekében a Társaság, mint alapító 4iG
Nyrt. törzsrészvény alapuló pénzeszköz megszerzésére jogosító vételi opciókat juttatott az
MRP Szervezet részére. Ezzel a lépésével a Társaság a résztvevők fokozottabb érdekeltségét
kívánja megvalósítani. A juttatott részvényopciók száma: 2 119 767 db.
A 4iG Nyrt. az MRP III. költségeinek fedezeteként 2023. évre a Black-Scholes formula
alkalmazásával 624 millió Ft személyi jellegű költséget számolt el az MRP kötelezettséggel
szemben.
39. Osztalékkötelezettségek tulajdonosok felé
A Társaságnak osztalékkötelezettsége a tulajdonosok 8 millió Ft értékben volt, amely összegre
2023-ban nem jött igénybejelentés, jelenleg is kötelezettségként szerepel.
40. Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
A Társaság 2023. évtől az egyéb vid lejáratú kötelezettségeket az előző évektől eltérően a
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban két fő csoportba sorolva jeleníti meg:
- Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
- Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi kötelezettségek (lásd a 41. fejezetben)
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
75
2022. december 31-én eredetileg közzétett tábk a rövid lejáratú kötelezettségek és passzív
időbeli elhatárolások kapcsán:
2022.12.31.
Adókötelezettségek és járulékok
2 349
Tényleges jövedelemadó kötelezettség
0
Munkabér átutalási kötelezettségek
2
Vevőktől kapott előlegek
1 460
Költségvetéstől kapott előlegek
297
ACE Network Zrt. függő vételár
0
Kötvény kamatai
1 230
Kapott osztalékelőleg ACE Network Zrt-től
210
BRISK Digital Group Kft. halasztott vételár
1 495
Kapott támogatások, halasztott bevétel
48
Bevételek passzív időbeli elhatárolása
3 010
Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása
2 862
Összesen
12 963
Az új pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás struktúrája alapján az egyéb rövid lejáratú
pénzügyi kötelezettségek a következőket tartalmazza:
2023.12.31.
2022.12.31.
Munkabér átutalási kötelezettségek
802
2
Kötvény kamatai
1 229
1 230
BRISK Digital Group Kft. halasztott vételár
1 430
1 495
Összesen
3 461
2 727
41. Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi kötelezettségek
Az előző fejezetben ismertetettek alapján a Csoport a 2023-as évben külön soron mutatja ki
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában az egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi
kötelezettségeket.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
76
Az egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi kötelezettségek a következőket tartalmazza:
2023.12.31.
2022.12.31.
Egyéb adókötelezettségek
540
2 349
Szerződéses kötelezettségek
3 006
1 146
Kapott előleg
0
821
Kapott támogatások, halasztott bevételek
279
48
Bevételek passzív időbeli elhatárolása
8 039
3 010
Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása
1 271
2 862
Egyéb
9
0
Összesen
13 144
10 236
A szerződéses kötelezettségek megállapodás alapján kapott előlegeket foglalnak magukba,
amelyeket bruttó módon tart nyilván a Társaság. A bevételek passzív időbeli elhatárolása
leginkább a kiszámlázott éves support díjak következő időszakokat illető része.
42. Szegmensinformációk
A Társaság működése szempontjából a stratégiai döntéseket az Igazgatóság hozza, így a
szegmensek megállapítása szempontjából a neki készített kimutatásokat vette alapul a
menedzsment e pénzügyi kimutatás összeállítása során.
A működési döntéshozó 2022-ben a 2021-es pénzügyi időszaktól eltérően úgy határozott,
hogy az IT kereskedelmi és szolgáltatási tevékenységet összevonja, és a 2021. évtől eltérően a
Társaság már csak IT szolgáltatási és kereskedelmi (egybevontan) és egyéb tevékenységet
jelenít meg a beszámolójában. Ezen két szegmens eredményességét mutatjuk be az
alábbiakban, a tevékenységekre terhelhető költségek szintjéig. A szegmens eszközöket a
tevékenységekre elszámolt értékcsökkenés és a szegmens árbevétele arányában osztottuk
meg. A szegmensek között semmilyen tevékenység átszámlázás nem történik.
A Társaság mérlegelte, hogy a valamely kormányzat alatt álló gazdálkodó egységeket (ideértve
a kormányzati szerveket és hasonló, helyi, nemzeti vagy nemzetközi testületeket) egyetlen
vevőnek kell-e tekinteni, amelynek eredményeként megállapította, hogy az ilyen szervekkel,
lévén különálló költgvetéssel rendelkeznek, külön vevőként kezeli. A 2023-es év
vonatkozásában egyik vevő forgalma sem haladta a bevétel 10%-át.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
77
2023. évre:
Megnevezés
IT szolgáltatás és
kereskedelem
Egyéb tevékenység
Összesen
Nettó árbevétel
69 815
6 096
75 911
Nettó árbevételből: szegmensek
közötti átadás
0
0
0
Eladott áruk beszerzési értéke és
közvetített szolgáltatások
-58 784
-2 297
-61 080
Eladott áruk beszerzési értékéből
és közvetített szolgáltatásokból:
szegmensek közötti átadás
0
0
0
Egyéb működési bevétel
1 033
47
1 081
Fedezet 1
12 065
3 847
15 911
Közvetlen költségek
-11 240
-14 204
-25 444
Fedezet 2
824
-10 357
-9 533
Szegmensekre közvetlenül nem
allokálható költségek és
ráfordítások
0
Üzemi eredmény (EBIT)
-9 533
Pénzügyi eredmény
-9 172
Adózás előtti eredmény
-18 706
Összes szegmens eszköz
68 551
600 561
669 072
Összes szegmens eszközből:
szegmensek közötti átadás
Szegmens eszközök
68 551
606 561
669 072
Szegmensekre nem allokálható
eszközök
Eszközök összesen
669 072
Összes szegmens kötelezettség
56 391
437 358
493 749
Összes szegmens kötelezettségből:
szegmensek közötti átadás
0
0
0
Szegmens kötelezettségek
56 391
437 358
493 749
Szegmensekre nem allokálható
kötelezettségek
0
Kötelezettségek összesen
493 749
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
78
2022. évre:
Megnevezés
IT szolgáltatás és
kereskedelem
Egyéb tevékenység
Összesen
Nettó árbevétel
69 250
1 129
70 379
Nettó árbevételből: szegmensek
közötti átadás
0
0
0
Eladott áruk beszerzési értéke és
közvetített szolgáltatások
-50 424
-1 127
-51 551
Eladott áruk beszerzési értékéből
és közvetített szolgáltatásokból:
szegmensek közötti átadás
0
0
0
Egyéb működési bevétel
1 002
6
1 008
Fedezet 1
19 829
7
19 836
Közvetlen költségek
-16 045
-19 586
-35 631
Fedezet 2
3 784
-19 579
-15 795
Szegmensekre közvetlenül nem
allokálható költségek és
ráfordítások
0
Üzemi eredmény (EBIT)
3 784
-19 579
-15 795
Pénzügyi eredmény
73 623
Adózás előtti eredmény
57 828
Összes szegmens eszköz
70 751
563 666
634 417
Összes szegmens eszközből:
szegmensek közötti átadás
0
0
0
Szegmens eszközök
70 751
563 666
634 417
Szegmensekre nem allokálható
eszközök
Eszközök összesen
70 751
563 666
634 417
Összes szegmens kötelezettség
43 531
392 490
436 021
Összes szegmens kötelezettségből:
szegmensek közötti átadás
0
0
0
Szegmens kötelezettségek
43 531
392 490
436 021
Szegmensekre nem allokálható
kötelezettségek
0
Kötelezettségek összesen
436 021
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
79
43. Kockázatkezelés
A rsaság eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, értékpapírok, vevői és egyéb követelések,
valamint egyéb eszközök kivéve az adókat. A Társaság forrásai közé tartoznak a hitelek és
kölcsönök, szállítói és egyéb kötelezettségek, kivéve az adókat és a pénzügyi kötelezettségek
valós értéken történő átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.
A Társaság a következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
hitelkockázat,
likviditási kockázat,
piaci kockázat.
Ez a fejezet bemutatja a Társaság fenti kockázatait, a Társaság célkitűzéseit, politikáit,
folyamatok mérését és kockázatkezelését, valamint a Társaság menedzsment tőkéjét. Az
Igazgatóság általános felelősséget visel a Társaság létrehozása, felügyelete és
kockázatkezelése terén.
A Társaság kockázat menedzsment politikájának célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a
kockázatokat, amelyekkel szembesül a rsaság, valamint, hogy beállítsa a megfelelő
kontrollokat és felügyelje a kockázatokat A kockázat menedzsment politikát és rendszert
időről időre felülvizsgáljuk annak érdekében, hogy krözhesse a megváltozott piaci
körülményeket és a Társaság tevékenységeit.
Tőkemenedzsment
A Társaság politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői
és hitelezői bizalmat fenntartsa, és biztosítsa a Társaság fejlődését. Az Igazgatóság igyekszik
fenntartani azt a politikát, hogy kölcsönadásokból eredő magasabb kitettséget csak magasabb
hozam mellett vállal, az erős tőkepozíció által nyújtott előnyök és a biztonság alapján.
A Társaság tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Társaság saját tőkéjéből áll (ez
utóbbi a jegyzett tőkét, a tartalékokat és a nem ellenőrző tulajdonosok részesedését foglalja
magában).
A Társaság a tőke kezelése során igyekszik biztosítani, hogy a Társaság folytatni tudja
tevékenységét és egyúttal maximalizálta a tulajdonosok számára a megtélést a kölcsöntőke
és a saját tőke optimális egyensúlyozásával, valamint az optimális tőkestruktúra megtartását
a tőkeköltségek csökkentése érdekében. A Társaság azt is figyeli, hogy tőkeszerkezete
megfelel-e a helyi törvényi előírásoknak.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
80
Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti
szerződéses kötelezettségeit, amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a rsaság
számára. Pénzügyi eszközök, amelyek hitelezési kockázatoknak vannak kitéve, lehetnek
hosszú vagy rövid távú kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és
egyéb követelések.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatják. Az
alábbi táblázat a Társaság maximális hitelkockázati kitettségét mutatja 2023. december 31-én
és 2022. december 31-én.
Hitelezési kockázat
2023.12.31.
2022.12.31.
Vevőkövetelések
20 920
19 753
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök
6 430
7 102
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
7 394
10 584
Összesen
34 744
37 439
A vevőkövetelések korosítása 2023. december 31-én a következő volt:
2023.12.31.
2022.12.31.
Még nem esedékes
18 807
17 073
1-30 napja lejárt
703
870
30-90 nap között lejárt
654
509
90-180 nap között lejárt
306
625
180-360 nap között lejárt
89
690
360 napon túli
401
36
Értékvesztés
-40
-50
Összesen
20 920
19 753
A vevők minősítése folyamatosan történik. Kezdetben csak készpénzre, illetve előre utalásra
szolgáljuk ki őket. Hosszabb kapcsolat után van lehetőség 8-15-30-60 napos utalás elérésére.
A le nem járt vevői követeléseinken a behajtási kockázat minimális.
A lejárt követeléseink behajtási kockázatát folyamatosan figyelve, értékvesztés elszámolásával
mérséklődik a kockázat. A késedelmes vevői követelések jelentős részével együtt kell vizsgálni
a késedelmesen fizetett szállítókat, mert a vevő nem fizetése esetén a megállapodások szerint
a kapcsolódó szállítókat sem lehet kifizetni. A hitelezési veszteség az árrésre, fedezetre
korlátozódik.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
81
Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság nem tudja pénzügyi kötelmeit
esedékességkor teljesíteni. A Társaság likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire
lehetséges, mindig megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei esedékességkor történő
teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények között anélkül, hogy
elfogadhatatlan vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Társaság jóhírét.
A szállítói kötelezettségek korosítása 2023. december 31-én a következő volt:
2023.12.31.
2022.12.31.
Még nem esedékes
22 889
12 486
1-30 napja lejárt
1 504
1 573
30-90 nap között lejárt
69
644
90-180 nap között lejárt
38
0
180-360 nap között lejárt
12
0
360 napon túli
0
8
Összesen
24 512
14 711
Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok, kamatlábak
és a befektetési alapokba történő befektetések árai, változása befolyásolja a Társaság
eredményét vagy pénzügyi instrumentumokban lévő befektetéseinek értékét. A piaci
kockázat kezelésének célja a piaci kockázatnak való kitettségek kezelése és ellenőrzése
elfogadható keretek között, a haszon optimalizálása mellett.
Érzékenységi elemzés
A rsaság megállapította, hogy eredménye alapvetően két pénzügyi természetű
kulcsváltozótól függ lényegesen, az árfolyamkockázattól és a kamatkockázattól. Ezen
kulcsváltozókra elvégezte az érzékenységi vizsgálatokat. A kamatkockázatok csökkentését
elsősorban a szabad pénzeszközök lekötésével igyekszik a Társaság biztosítani.
A Társaság devizakitettsége 2023. december 31-én a következőképpen alakult:
HUF
Deviza
Összesen
Vevőkövetelések
15 244
5 676
20 920
Szállítói előleg
0
1 237
1 237
Szállítói kötelezettségek
19 875
4 637
24 512
Pénzeszközök
6 611
783
7 394
Hitelek, kötvények
423 429
0
423 429
Összesen
465 159
12 333
477 492
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
82
A Társaság finanszírozásához bankhiteleket vesz igénybe, akvizíciói érdekében jelentős
kötvénykibocsátás révén vont be pénzeszközöket, így kamatkockázata jelentősen megnőtt.
A 2021. évben végrehajtott kötvénykibocsátások következményeként a következő évek
kötvénytörlesztéssel kapcsolatos pénzkiáramlásai, illetve kamatterhei jelentősen magasabbak
lesznek. Az alábbi táblázatok a kötvények tőketörlesztéseit, illetve kamatfizetéseit foglalják
össze.
Évek
4iG NKP kötvény
2031/I.
HU0000360276
4iG NKP Kötvény
2031/II
HU0000361019
Összesen
2024
0
0
0
2025
0
0
0
2026
1 545
37 075
38 620
2027
1 545
37 075
38 620
2028
1 545
37 075
38 620
2029
1 545
37 075
38 620
2030
1 545
37 075
38 620
2031
7 725
185 375
193 100
Évek
4iG NKP kötvény
2031/I.
HU0000360276
4iG NKP Kötvény
2031/II
HU0000361019
Összesen
2024
448
22 245
22 693
2025
448
22 245
22 693
2026
448
22 245
22 693
2027
403
20 021
20 424
2028
358
17 796
18 154
2029
314
15 572
15 886
2030
269
13 347
13 616
2031
224
11 123
11 347
A Társaság a korábban már bejelentett akvizíciós stratégiájával összhangban a kötvényekből
befolyt és még fel nem használt összeget a korábban bejelentett felvásárlásokra tervezi
felhasználni, illetve használta fel 2023-ban. A felvásárolt cégek cash flow és eredménytermelő
képességei biztosítják, hogy a Társaság eleget tudjon tenni mind a kamat-, mind pedig a 2026-
tól esedékes tőkekötelezettségeinek.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
83
Kamat érzékenység vizsgálat
Aktuális kamatokkal
2023.12.31.
Adózás előtti eredmény (kamatok nélkül)
3 816
Nettó kamatráfordítás
-22 522
Adózás előtti eredmény
-18 706
Eszközök összesen
669 072
Kamatemelkedésnél
2023.12.31.
1%
Adózás előtti eredmény (kamatok nélkül)
3 816
Nettó kamatráfordítás
-22 747
Adózás előtti eredmény
-18 931
Adózás előtti eredmény változása
-225
Adózás előtti eredmény változása (%)
1,23%
Nettó eszközállomány
668 847
Nettó eszközállomány változása
-225
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,03%
5%
Adózás előtti eredmény (kamatok nélkül)
3 816
Nettó kamatráfordítás
-23 648
Adózás előtti eredmény
-19 832
Adózás előtti eredmény változása
-1 126
Adózás előtti eredmény változása (%)
6,15%
Nettó eszközállomány
667 946
Nettó eszközállomány változása
-1 126
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,17%
10%
Adózás előtti eredmény
3 816
Nettó kamatráfordítás
-24 774
Adózás előtti eredmény
-20 956
Adózás előtti eredmény változása
-2 252
Adózás előtti eredmény változása (%)
12,30%
Nettó eszközállomány
666 820
Nettó eszközállomány változása
-2 252
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,34%
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
84
Kamatcsökkenésnél
2023.12.31.
-1%
Adózás előtti eredmény
3 816
Nettó kamatráfordítás
-22 297
Adózás előtti eredmény
-18 481
Adózás előtti eredmény változása
225
Adózás előtti eredmény változása (%)
-1,23%
Nettó eszközállomány
669 297
Nettó eszközállomány változása
225
Nettó eszközállomány változása (%)
0,03%
-5%
Adózás előtti eredmény
3 816
Nettó kamatráfordítás
-21 396
Adózás előtti eredmény
-17 580
Adózás előtti eredmény változása
1 126
Adózás előtti eredmény változása (%)
-6,15%
Nettó eszközállomány
670 198
Nettó eszközállomány változása
1 126
Nettó eszközállomány változása (%)
0,17%
-10%
Adózás előtti eredmény
3 816
Nettó kamatráfordítás
-20 270
Adózás előtti eredmény
-16 454
Adózás előtti eredmény változása
2 252
Adózás előtti eredmény változása (%)
-12,30%
Nettó eszközállomány
671 324
Nettó eszközállomány változása
2 252
Nettó eszközállomány változása (%)
0,34%
A Társaság jelentős árfolyamkockázattal bír, mivel vevőink jelentős részének devizában
számlázunk, így az árfolyamkockázat kezelésére árfolyam fedezeti ügyleteket köt. A Társaság
nem alkalmazza a fedezeti elszámolás szabályait.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
85
Árfolyam érzékenység vizsgálat
Aktuális árfolyamokkal
2023.12.31.
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
661 376
Devizás eszközök
7 696
Forintban denominált kötelezettségek
482 881
Devizás kötelezettségek
10 868
Nettó eszközállomány
175 323
Adózás előtti eredmény
-18 706
Árfolyam emelkedésnél
2023.12.31.
1%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
661 376
Devizás eszközök
7 773
Forintban denominált kötelezettségek
482 881
Devizás kötelezettségek
10 977
Nettó eszközállomány
175 291
Nettó eszközállomány változása
-32
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,02%
Adózás előtti eredmény
-18 738
Adózás előtti eredmény változása (%)
0,17%
5%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
661 376
Devizás eszközök
8 081
Forintban denominált kötelezettségek
482 881
Devizás kötelezettségek
11 412
Nettó eszközállomány
175 164
Nettó eszközállomány változása
-159
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,09%
Adózás előtti eredmény
-18 865
Adózás előtti eredmény változása (%)
0,85%
10%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
661 376
Devizás eszközök
8 465
Forintban denominált kötelezettségek
482 881
Devizás kötelezettségek
11 955
Nettó eszközállomány
175 006
Nettó eszközállomány változása
-317
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,18%
Adózás előtti eredmény
-19 023
Adózás előtti eredmény változása (%)
1,70%
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
86
Árfolyam csökkenésnél
2023.12.31.
-1%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
661 376
Devizás eszközök
7 619
Forintban denominált kötelezettségek
482 881
Devizás kötelezettségek
10 760
Nettó eszközállomány
175 355
Nettó eszközállomány változása
32
Nettó eszközállomány változása (%)
0,02%
Adózás előtti eredmény
-18 674
Adózás előtti eredmény változása (%)
-0,17%
-5%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
661 376
Devizás eszközök
7 311
Forintban denominált kötelezettségek
482 881
Devizás kötelezettségek
10 325
Nettó eszközállomány
175 482
Nettó eszközállomány változása
159
Nettó eszközállomány változása (%)
0,09%
Adózás előtti eredmény
-18 547
Adózás előtti eredmény változása (%)
-0,85%
-10%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
661 376
Devizás eszközök
6 926
Forintban denominált kötelezettségek
482 881
Devizás kötelezettségek
9 781
Nettó eszközállomány
175 640
Nettó eszközállomány változása
317
Nettó eszközállomány változása (%)
0,18%
Adózás előtti eredmény
-18 389
Adózás előtti eredmény változása (%)
-1,70%
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
87
44. Pénzügyi instrumentumok
Pénzügyi instrumentumnak minősülnek a befektetett pénzügyi eszközök, a forgóeszközök
közül a vevőkövetelések, adott kölcsönök, adott előlegek, a bankbetétek az értékpapírok és a
pénzeszközök, valamint a felvett hitelek, kölcsönök, a szállítói kötelezettségek, kapott előlegek
és egyéb pénzügyi kötelezettségek. A pénzügyi instrumentumokat a Társaság az IFRS 9
előírásai szerint értékeli, könyveiben az időszak végén, ennek megfelelően mutatja ki.
2023. december 31.
Eredménnyel
szemben
valós értéken
(FVTPL)
Amortizált
bekerülési érték
Egyéb átfogó
eredménnyel
szemben
valós értéken
(FVTOCI)
Könyv
szerinti
érték
összesen
Pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke
Pénzügyi eszközök
Egyéb befektetett
pénzügyi eszközök
Tőkeinstrumentumok
639
639
Adott kölcsönök
18 876
18 876
Egyéb
970
970
Befektetett pénzügyi eszközök összesen
0
19 846
639
20 485
Vevőkövetelések
20 920
20 920
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
7 394
7 394
Tökeinstrumentumok, értékpapírok
225
225
Egyéb rövid lejáratú
pénzügyi eszközök
Adott kölcsönök
36
36
Kapcsolt követelések
2 703
2 703
Egyéb
3 081
3 081
Rövid lejáratú pénzügyi eszközök összesen
225
34 519
0
34 744
Pénzügyi eszközök összesen
225
54 365
639
55 229
Pénzügyi kötelezettségek
Kölcsönök (Hosszú lejáratú hitelek, kötvények)
419 429
419 429
Pénzügyi lízing kötelezettségek
26 491
26 491
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek
0
Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen
0
445 920
0
445 920
Szállítói- és egyéb tartozások
24 512
24 512
Kölcsönök (rövid lejáratú hitelek)
4 000
4 000
Halasztott fizetési kötelezettség
1 430
1 430
Osztalék kötelezettség
8
8
Pénzügyi lízing kötelezettségek
1 928
1 928
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
2 031
2 031
Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen
0
33 909
0
33 909
Pénzügyi kötelezettségek összesen
0
479 829
0
479 829
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
88
2022. december 31.
Eredménnyel
szemben valós
értéken
(FVTPL)
Amortizált
bekerülési érték
Egyéb átfogó
eredménnyel
szemben valós
értéken
(FVTOCI)
Könyv
szerinti
érték
összesen
Pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke
Pénzügyi eszközök
Egyéb befektetett
pénzügyi eszközök
Tőkeinstrumentumok
1
515
516
Adott kölcsönök
19 109
19 109
Egyéb
276
276
Befektetett pénzügyi eszközök összesen
1
19 385
515
19 901
Vevőkövetelések
19 753
19 753
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
10 584
10 584
Tökeinstrumentumok, értékpapírok
118
118
Egyéb rövid lejáratú
pénzügyi eszközök
Adott kölcsönök
196
196
Bérleti díj kaució
209
209
Kapcsolt követelések
2 245
2 245
Egyéb
4 543
4 543
Rövid lejáratú pénzügyi eszközök összesen
118
37 321
0
37 439
Pénzügyi eszközök összesen
119
56 706
515
57 340
Pénzügyi kötelezettségek
Kölcsönök (Hosszú lejáratú hitelek, kötvények)
395 150
395 150
Pénzügyi lízing kötelezettségek
10 312
10 312
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek
1 466
1 466
Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen
0
406 928
0
406 928
Szállítói- és egyéb tartozások
14 712
14 712
Kölcsönök (rövid lejáratú hitelek)
2
2
Halasztott fizetési kötelezettség
1 495
1 495
Kapcsolt kötelezettségek
8
8
Pénzügyi lízing kötelezettségek
1 310
1 310
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
1 232
1 232
Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen
0
18 759
0
18 759
Pénzügyi kötelezettségek összesen
0
425 687
0
425 687
A Társaság pénzügyi instrumentumainak könyv szerinti értéke a kötvények kivételével kifejezi
azok valós értékét. A kötvények esetében a kamatláb 2023-ra és 2022-re vonatkozóan eltér a
piaci kamattól. A piaci kamattal kalkulált valós érték a kötvények esetében 2023. december
31-én 333 533 millió Ft, 2022. december 31-én pedig 288 785 millió Ft.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
89
Valós érték hierarchia
2023.12.31.
1. szint
Nem módosított
aktív piacokon
jegyzett árak
2. szint
Elérhető és
figyelemmel
kísérhető piaci
adatokon alapuló
értékelési
eljárások
3. szint
Nem elérhető és
figyelemmel nem
kísérhető
adatokon alapuló
értékelési
eljárások
Valós érték
összesen
Pénzügyi eszközök
Tőkeinstrumentumok
637
116
753
Hitelviszonyt megtestesítő
értékpapírok
111
111
Származékos ügyletek
0
Pénzügyi eszközök összesen
748
116
0
864
Pénzügyi kötelezettségek
Származékos ügyletek
0
0
0
0
Pénzügyi kötelezettségek
összesen
0
0
0
0
2022.12.31.
1. szint
Nem módosított
aktív piacokon
jegyzett árak
2. szint
Elérhető és
figyelemmel
kísérhető piaci
adatokon alapuló
értékelési
eljárások
3. szint
Nem elérhető és
figyelemmel nem
kísérhető
adatokon alapuló
értékelési
eljárások
Valós érték
összesen
Pénzügyi eszközök
Tőkeinstrumentumok
515
1
516
Hitelviszonyt megtestesítő
értékpapírok
118
118
Származékos ügyletek
0
Pénzügyi eszközök összesen
633
1
0
634
Pénzügyi kötelezettségek
Származékos ügyletek
0
0
0
0
Pénzügyi kötelezettségek
összesen
0
0
0
0
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
90
45. Kapcsolt felekkel történt tranzakciók
A kulcspozícióban lévő tisztségviselők egyéb érdekeltségeibe tartozó cégekkel folytatott
tranzakciók az alábbiak voltak:
2023.12.31.
2022.12.31.
Vevői követelés
0
1
Szállítói kötelezettség
4
177
Lízingkötelezettség
6 688
9 754
2023
2022
Vevői forgalom
1
3
Szállítói forgalom
810
4 156
Leányvállalatokkal történt tranzakciók:
Leányvállalatok részére történt értékesítés
2023
2022
4iG Albánia Kft.
55
0
ACE Network Zrt.
249
17
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
4 648
1 870
CarpathiaSat Zrt.
4
3
DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.
2 365
766
DTSM Kft.
20
41
Humansoft Szerviz Kft.
12
11
Hungaro DigiTel Kft.
364
228
INNObyte Zrt.
252
26
Invitech ICT Services Kft.
1 840
399
INVITEL Zrt.
n.a.
3
ONE Albania (korábban: ONE Telecommunications) sh.a.
510
330
ONE Crna Gora d.o.o.
145
0
Poli Computer PC Kft.
39
23
Rheinmetall 4iG Digital Services Kft.
222
0
Veritas Consulting Kft.
12
16
Vodafone Magyarország Távközlési Zrt.
1 588
n.a.
Összesen
12 325
3 733
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
91
Leányvállalatoktól vásárolt eszközök és szolgáltatások
2023
2022
ACE Network Zrt.
-2 382
-1 176
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
-13
-8
DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.
-399
-96
DTSM Kft.
-58
-160
Hungaro DigiTel Kft.
-12
-309
INNObyte Zrt.
-1 470
-2 787
Invitech ICT Services Kft.
-542
-197
Poli Computer PC Kft.
-224
-131
Veritas Consulting Kft.
-683
-289
Vodafone Magyarország Távközlési Zrt.
-331
n.a.
Összesen
-6 114
-5 153
Leányvállalatoktól kapott kamatok
2023
2022
ACE Network Zrt.
28
0
Albania Telecom Invest AD
417
231
BRISK Digital Group Kft.
6
0
DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.
69
638
CarpathiaSat Zrt.
2
0
INNObyte Zrt.
73
17
Invitech ICT Services Kft.
0
819
ONE Albania (korábban: ONE Telecommunications) sh.a.
1 222
111
ONE Crna Gora d.o.o.
0
68
Portuguese Communication Investments Kft.
9
32
Veritas Consulting Kft.
23
9
Összesen
1 849
1 925
Leányvállalatoknak fizetett kamatok
2023
2022
ACE Network Zrt.
0
-5
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
-131
0
DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.
-15
0
Hungaro DigiTel Kft.
-282
0
ONE Crna Gora d.o.o.
-457
-4
Összesen
-885
-9
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
92
Leányvállalatoktól kapott osztalék
2023
2022
ACE Network Zrt.
794
368
BRISK Digital Group Kft.
31
0
DTSM Kft.
42
0
Humansoft Szerviz Kft.
25
0
INNObyte Zrt.
72
0
Invitech ICT Services Kft.
11 793
Poli Computer PC Kft.
178
197
Portuguese Communication Investments Kft.
733
1 650
Veritas Consulting Kft.
7
0
Összesen
13 675
2 215
46. Igazgatóság és Felügyelő Bizottság javadalmazása
A Társaság Igazgatóságának, Felügyelő Bizottságának és Audit Bizottságának tagjai
javadalmazása ebben az időszakban az alábbiak szerint történt. A Közgyűlés a 15/2022 (IV.29.)
sz. határozatában döntött arról, hogy az Igazgatóság tagjait fejenként 600 000 Ft/hó, míg az
Igazgatóság elnökét 750 000 Ft/hó összegű tiszteletdíj illeti meg. A Közgyűlés a 14/2022
(IV.29.) sz. határozatában ntött arról, hogy a Felügyelő Bizottság tagjait fejenként 450 000
Ft/hó, míg a Felügyelő Bizottság elnökét 600 000 Ft/hó összegű tiszteletdíj illeti meg. Az Audit
Bizottságban végzett munkájukért, annak tagjai, külön díjazásban nem részesülnek.
A Társaság az IAS 24 Kapcsolt felekre vonatkozó közzététel standard alapján az alábbi
kulcspozícióban lévő vezetőket (elnök, vezérigazgató, illetve igazgatósági tagok) azonosította,
akik számára a tárgyidőszakban munkavállalói szolgáltatásokért kifizetett vagy kifizetendő
javadalmazásokat az alábbiakban ismertetjük. Meggyőződésünk, hogy az alábbi táblázat
teljeskörűen tartalmazza a tárgyidőszakban a kulcspozícióban lévő tisztségviselők számára
folyósított javadalmazásokat Ft-ban.
Igazgatóság
tagjai és vezető
állású
munkavállalók
Felügyelőbizottság
tagjai
Összesen
Rövid távú munkavállalói juttatások
1 245 625 650
23 870 000
1 269 495 650
Munkaviszony megszűnése utáni juttatások
0
0
0
Egyéb, hosszú távú juttatások
0
0
0
Végkielégítések
0
0
0
Részvényalapú kifizetések
0
0
0
Összesen
1 245 625 650
23 870 000
1 269 495 650
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
93
47. Mérlegen kívüli tételek
47.1. Függő kötelezettségek
A 4iG Nyrt. 2023. december 31-én le nem zárt jogi ügyletei, peres eljárásai a Társaságra negatív
várható következménnyel nem voltak.
A Társaság nem fizető cég ellen fizetési meghagyást és felszámolási eljárást indított. Ezekre a
követelésekre 100%-os értékvesztést számolt el a Társaság.
48. Mérlegfordulónap utáni események
2024. január 17-én a 4iG Nyrt. visszavonta a 20%-os kisebbségi tulajdonában álló Space-
Commmunications Ltd. részére 2023. november 22. napján megküldött, nem kötelező
érvényű adósságrendezési javaslatát és egy új, a korábbit helyettesítő, nem kötelező érvényű
adósságrendezési javaslatot dolgozott ki és küldött meg a Spacecom részére.
2024. február 1-jén a 4iG Nyrt. és a Telecom Egypt a tavaly októberi szándéknyilatkozatot
követően egy nem kötelező érvényű előzetes megállapodást írtak alá az Egyiptom és Albánia
között tervezett nagy kapacitású tengeralatti adatkábel-beruházás megvalósításáról. A
szerződés a befektetés üzleti feltételeit, illetve gyakorlati lépéseit is rögzíti. A felek közös
projekttársaságot alapítanak a kivitelezéshez, amely a későbbiek folyamán a kereskedelmi
feladatokat is ellátja.
2024. február 5-én a 4iG Nyrt. és az albán kormány nem kötelező érvényű
szándéknyilatkozatot írt alá egy, Eupa felé új adatkaput nyitó, Egyiptom és Albánia között
húzódó tenger alatti nagy kapacitású adatkábel-beruházás megvalósítása céljából. Így a
Telecom Egypttel február 1-jén Budapesten kötött nem kötelező érvényű előzetes
megállapodást követően az albán kormány is elkötelezettségét fejezte ki az Egyiptom és
Albánia között létesítendő interkontinentális tenger alatti adatkábel-rendszer beruházás
tekintetében.
2024. február 14-én a 4iG Nyrt. bejelentett, hogy Blénessy László technológiáért felelős
általános vezérigazgató-helyettes eredményesen teljesítette a bízott területek
integrációját, ezért jövőbeli feladata és szerepköre átalakul. Leköszön az "ANTENNA
HUNGÁRIA" Zrt.-ben betöltött vezérigazgatói pozíciójáról, illetve a 4iG-ben betöltött operatív
vezetői feladatairól, ezzel a 4iG legfelsőbb vezetésében megszűnik a technológiai általános
vezérigazgató-helyettesi pozíció, azonban a 4iG Igazgatósági tagjaként, valamint elnöki
tanácsadóként továbbra is támogatja a technológiai és digitalizációs területek átalakulását.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
94
2024. február 21-én a 4iG Nyrt. bejelentette, hogy új holdingvállalatot alapít 4iG Űr és
Technológiai Zártkörűen Működő Részvénytársaság néven, amelynek főbb piaci területei az
űripar- és műholdfejlesztés, dróngyártás és drónvédelem, valamint a védelmi digitalizáció
lesznek. Az alapítást követően a 4iG űripari és technológiai vállalatainak üzletrészeit a 100
százalékos tulajdonú leányvállalatába, a 4iG Űr és Technológiai Zrt.-be apportálja. A 4iG Űr és
Technológiai Zrt. alapításával egyidőben a 4iG nem kötelező érvényű előzetes megállapodást
köt a REMRED Technológia Fejlesztő Zrt. 45 %-os részesedésének megszerzésének tárgyában,
amely tőkeemelés útján kerül az alapítást követően a 4iG Űr és Technológiai Zrt.
érdekeltségébe.
2024. március 1-jén a 4iG Nyrt. bejelentette, hogy az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
Igazgatóságának döntése értelmében, a Társaság vezérigazgatói pozícióját Papp-Gerlei
Gyöngyvér, korábbi vezérigazgató-helyettes veszi át Blénessy László leköszönő
vezérigazgatótól, március elsejei hatállyal.
2024. március 4-én az EDISON Investment Research Limited, mint a világ egyik legnagyobb
tőkebefektetési lehetőségeket vizsgáló elemző cége, a 4iG-ről újabb gyorsjelentést készített
és tett közzé.
2024. március 14-én jelentős mérföldkövéhez érkezett a 2023. november 13. napn elindított
Transzformációs Program azzal, hogy az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. mint a DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft., valamint az Invitech ICT Services Kft. kizárólagos tulajdonosa döntött ezen
leányvállalatok kiválás útján megvalósuló szétválásáról. A program jelen fázisában a DIGI
Távközlési és Szolgáltató Kft-ből és az Invitech ICT Services Kft-ből az infrastruktúra egységek
válnak ki, ezzel külön vállalatokban működnek tovább a kereskedelmi, valamint az
infrastruktúra divíziók. A kereskedelmi társaságok változatlan névvel, DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft., valamint Invitech ICT Services Kft., az infrastruktúra társaságok pedig D-
Infrastruktúra Távközlési Kft., valamint Invitech ICT Infrastructure Kft. névvel jelennek meg a
piacon. A kiválás napja 2024. június 30. napjában került megjelölésre a társaságok által, az új
struktúra szerinti működés első napja 2024. július 1. napja lesz.
2024. április 9-én a 4iG Nyrt. bejelentette, hogy a Space-Communications Ltd. teljes kötvény
adósságszolgálatának rendezésére két változós adósságrendezési javaslatot dolgozott ki. Az új
adósságrendezési javaslat értelmében, annak elfogadása esetén: a 4iG Nyrt. 150 millió USD-
ért megvásárolja a Space-Communications Ltd. tulajdonában álló AMOS-17 műholdat,
amelyet azt követően a Space-Communications Ltd. visszabérel vagy a 4iG Nyrt. a 150 millió
USD-t kölcsönként bocsátja a Space-Communications Ltd. rendelkezésére.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
95
49. Könyvvizsgáló díjazása
A Közgyűlés a 13/2023 (IV.28) számú határozattal az CMT Consulting Korlátolt Felelősségű
Társaságot újraválasztja 2023. május 1-től kezdődően a 2023. évi konszolidált éves beszámoló
elfogadásáig, de legkésőbb 2024. április 30-ig.
IFRS egyedi pénzügyi kimutatások auditjának díja: 10 000 000 Ft +ÁFA
IFRS konszolidált pénzügyi kimutatások auditjának díja: 20 000 000 Ft +ÁFA
50. llalkozás folytatásának elve
Az ukrán és izraeli háborús helyzet hatásainak kapcsán, illetve az egyéb piaci és likviditási
kockázatok mérlegelésével a Társaság felmérte és elkészítette az arra vonatkozó becsléseket,
hogy fennáll-e a lényeges bizonytalanság a vállalkozás folytatására való képesség
tekintetében, és arra jutott, hogy helytálló a vállalkozás folytatását feltételezni a belátható
jövőben, lényeges bizonytalanság nem áll fenn.
51. A pénzügyi kimutatások közzétételének engedélyezése
A pénzügyi kimutatásokat a Társaság Igazgatósága 2024. április 26-án jóváhagyta és ebben a
formában közzétételre engedélyezte.
52. A beszámoló készítéséért felelős regisztrált IFRS könyvelő
Piros Ferenc
2097 Pilisborosjenő, Tulipán köz 1.
Regisztrációs szám: 145011
53. A beszámoló aláírására jogosult személyek
A rsaság beszámolójának aláírására jogosult az Igazgatósági elnök önállóan, vagy két
igazgatósági tag együttesen.
54. Kiegészítő adatok
A rsaság beszámolójának aláírására jogosult az Igazgatósági elnök önállóan, vagy két
igazgatósági tag együttesen.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
96
54.1. Általános kiegészítések
A cég neve: 4iG Nyilvánosan Működő Részvénytársaság.
Cégforma: Nyilvánosan működő részvénytársaság
Székhelye: 1013 Budapest, Krisztina körút 39.
Telephelyek: 1037 Budapest, Montevideo utca 2/C.
1037 Budapest, Montevideo utca 4.
1037 Budapest, Montevideo utca 6.
1037 Budapest, Montevideo utca 8.
1107 Budapest, Somfa utca 10.
Fiók telepe: 8000 Székesfehérvár, Seregélyesi út 96.
6722 Szeged, Tisza Lajos krt. 41.
4025 Debrecen, Barna utca 23.
Cégjegyzékszáma: 01-10-044993
Adószáma: 12011069-2-51
Statisztikai számjele: 12011069-6201-114-01
Alaptőke: 5 981 499 480 Ft
Alakulás ideje: 1995. január 8.
Átalakulás ideje: 2004. április 2.
Tőzsdei bevezetés dátuma: 2004. szeptember 22.
A Társaság honlapja: www.4ig.hu
A 4iG Nyrt. jelen kiegészítő melléklet készítésekor a Budapesti Értéktőzsde Prémium
szekciójában jegyzett nyilvánosan működő részvénytársaság.
54.2. Részvényinformációk
Részvények típusa: névre szóló törzsrészvény, dematerializált
Részvények névértéke: 20 Ft/darab
Részvények darabszáma: 299 074 974 darab
Részvények ISIN kódja: HU 0000167788
Részvények sorozata: „A”
Részvények sorszáma: 00000001 299074974
Visszavásárolt saját részvények: 4 579 685 darab
4iG MRP Szervezetnél lévő 4 000 000 darab
Részvényekre vonatkozó egyéb tájékoztatás:
Minden részvényhez azonos jogok tartoznak, minden részvény 1 szavazatot jelent.
Minden részvényhez azonos jogok tartoznak, minden részvény 1 szavazatot
jelent.
A részvények a Budapesti Értéktőzsde „PRÉMIUM” kategóriájában forognak és
a teljes jegyzett tőkét megtestesítik, nincs egyéb kibocsátott részesedés a 4iG
Nyrt.-nél.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
97
A részvények adásvételének nincs korlátozása, elővásárlási jogok nincsenek
kikötve, de a részvények átruházására kizárólag értékpapírszámlán történő
terhelés, illetve váírás útján kerülhet sor. A részvény átruházása esetén a
részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogát csak akkor gyakorolhatja,
ha az új tulajdonos nevét a részvénykönyvbe bejegyezték.
A Társaság részvénykönyvét a KELER Zrt. vezeti.
Különleges irányítási jogok nincsenek kikötve.
Nincs tudomásunk az irányítási jogokkal kapcsolatos részvényesi
megállapodásról.
Szavazati jogok nincsenek korlátozva, egyedül a visszavásárolt saját
részvényekhez nem kapcsolódik szavazati jog.
Kisebbségi jogok: A szavazatok legalább 1 százalékát képviselő részvényesek a
Társaság közgyűlésének összehívását az ok és cél megjelölésével bármikor
kérhetik.
A választott tisztségviselőket az Alapszabály szerint a Közgyűlés egyszerű
többséggel választja.
A Társaság irányítását az Igazgatóság végzi.
Az alaptőke felemeléséről az Igazgatóság előterjesztése alapján a Közgyűlés
határoz. A Közgyűlés határozatára csak abban az esetben nincs szükség, ha az
alaptőke felemelése az Alapszabály felhatalmazása alapján igazgatósági
jogkörben történik. Az Üzleti jelentés készítésekor az Igazgatóságnak nincs
felhatalmazása új részvények kibocsátására.
Nincs olyan megállapodás, amely egy nyilvános vételi ajánlatot követően a
vállalkozó irányításában bekövetkezett változás miatt lép hatályba, módosul
vagy szűnik meg.
Nincs olyan, a Társaság és vezető tisztségviselője, illetve munkavállalója zötti
megállapodás, amely kártalanítást ír elő arra az esetre, ha a vezető tisztségviselő
lemond, vagy a munkavállaló felmond, ha a vezető tisztségviselő vagy a
munkavállaló jogviszonyát jogellenesen megszüntetik, vagy a jogviszony
nyilvános vételi ajánlat miatt szűnik meg.
Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnök-vezérigazgatója 2019. 06. 14-én megvásárolta a
KZF Vagyonkezelő Kft. üzletrészeinek 100%-át. Az ezen a napon végbement
egyéb részvénytranzakciók révén a KZF Vagyonkezelő Kft. és ezzel Jászai Gellért
a 4iG Nyrt.-ben 32,01%-os tulajdont szerzett. A többi részvényre kötelező vételi
ajánlatot tett, mellyel 2019. augusztus 28-ig lehetett élni.
A Társaság 2018. július 26-i közgyűlése a részvények splitjéről döntött, melynek
értelmében a részvények névértéke 100 Ft/db-ra változott. 2018. október 5-től
100 Ft/db névértéken forogtak a 4iG Nyrt. részvényei a Budapesti Értéktőzsde
standard szekciójában. A Társaság 2019. április 25-i közgyűlése a részvények
újabb splitjéről döntött, melynek értelmében a részvények névértéke 20 Ft/db-
ra változott. 2019. június 17-től 20 Ft/db névértéken forognak a 4iG Nyrt.
részvényei a Budapesti Értéktőzsdén.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
98
2019. június 19-vel a 4iG részvényeket a Budapesti Értéktőzsde igazgatója
Prémium kategóriába sorolta át.
2021. június 1-vel elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen
5 207 921, azaz ötmillió-kettőszázhétezer-kilencszázhuszonegy darab „A”
sorozatú, egyenként 20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos
jogokat biztosító törzsrészvények 2021. július 1-jével bevezetésre kerültek a
Budapesti Értéktőzsdére.
2022. január 24-vel elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen
116 417 910 azaz száztizenhatmillió-négyszáztizenhétezer-kilencszáztíz darab
„A” sorozatú, egyenként 20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel
azonos jogokat biztosító törzsrészvényeket a iG COM Magántőkealap jegyezte
le.
2022. február 23-val elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen
50 223 881 azaz ötvenmillió-kettőszázhuszonháromezer-nyolcszáznyolcvanegy
darab „A” sorozatú, egyenként 20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel
azonos jogokat biztosító törzsrészvényeket a Rheinmetall AG jegyezte le.
2022. február 23-val elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen
19 761 380 azaz tizenkilencmillió-hétszázhatvanegyezer-háromszáznyolcvan
darab „A” sorozatú, egyenként 20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel
azonos jogokat biztosító törzsrészvényeket a Bartolomeu ICT Kft. jegyezte le.
2022. február 23-val elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen
9 463 882 azaz kilencmillió-négyszázhatvanháromezer-nyolcszáznyolcvankettő
darab „A” sorozatú, egyenként 20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel
azonos jogokat biztosító törzsrészvényeket a török Çalik Holding Anonim Sirketi
jegyezte le.
54.3. A Társaság főbb tulajdonosai 2023. december 31-én
2023.12.31.
2022.12.31.
iG COM Magántőkealap
38,93%
38,93%
KZF Vagyonkezelő Kft.
12,12%
10,68%
Manhattan Invest Kft.
1,03%
1,03%
Manhattan Magántőkealap
0,26%
0,58%
Rheinmetall AG
25,12%
25,12%
Bartolomeu ICT Kft.
5,72%
7,41%
4iG saját részvény tulajdon
1,53%
0,45%
4iG MRP Szervezet tulajdonában
1,34%
1,34%
Közkézhányad
13,95%
14,46%
Összesen
100,00%
100,00%
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
99
54.4. Tevékenységi körök
A vállalkozás fő tevékenységi köre: 6201 ’08 Számítógépes programozás
A Társaság egyéb tevékenységi köre a Gazdasági Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási
Rendszere (TEÁOR) szerint:
2620 '08
Számítógép, perifériás egység gyártása
2823 '08
Irodagép gyártása (kivéve: számítógép és perifériái)
3320 '08
Ipari gép, berendezés üzembe helyezése
4651 '08
Számítógép, periféria, szoftver nagykereskedelme
4741 ’08
Számítógép, periféria, szoftver kiskereskedelme
4690 '08
4741 '08
Vegyestermékkörű nagykereskedelem
Számítógép, periféria, szoftver kiskereskedelme
4742 '08
Telekommunikációs termék kiskereskedelme
5811 '08
Könyvkiadás
5812 '08
Címtárak, levelező jegyzékek kiadása
5821 '08
Számítógépes játék kiadása
5829 '08
Egyéb szoftverkiadás
6203 '08
Számítógép-üzemeltetés
6209 ’08
Egyéb információ-technológiai szolgáltatás
6311 '08
Adatfeldolgozás, web-hosting szolgáltatás
6312 '08
Világháló-portáli szolgáltatás
6420 '08
Vagyonkezelés (holding)
6920 '08
Számviteli, könyvvizsgálói, adószakértői tevékenység
7021 '08
PR kommunikáció
7022 '08
Üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás
7219 '08
Egyéb természettudományi, műszaki kutatás, fejlesztés
7490 '08
Máshova nem sorolt, egyéb szakmai, tudományos, műszaki
tevékenység
7830 '08
Egyéb emberierőforrás-ellátás, -gazdálkodás
8532 '08
Szakmai középfokú oktatás
8551 '08
Sport, szabadidős képzés
8552 '08
Kulturális képzés
8559 '08
Máshova nem sorolt, egyéb oktatás
8560 '08
Oktatást kiegészítő tevékenység
9511 '08
Számítógép, -periféria javítása
4110 ’08
Épületépítési projekt szervezése
4312 ’08
Építési terület előkészítése
5819 ’08
Egyéb kiadói tevékenység
5911 ’08
Film-, video-, televízióműsor-gyártás
6202 ’08
Információ-technológiai szaktanácsadás
6820 ’08
Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése
7112 ’08
Mérnöki tevékenység, műszaki tanácsadás
7120 ’08
Műszaki vizsgálat, elemzés
7311 ’08
Reklámügynöki tevékenység
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
100
7733 ’08
Irodagép kölcsönzése (beleértve: számítógép)
8230 ’08
Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése
9499 ’08
Máshova nem sorolt egyéb közösségi, társadalmi tevékenység
54.5. Tisztségviselők 2023. évben
Igazgatóság: Jászai Gellért, az Igazgatóság elnöke
Linczényi Aladin, az Igazgatóság alelnöke
Fekete Péter Krisztián, az Igazgatóság tagja, vezérigazgató
Blénessy László az Igazgatóság tagja
Pedro Vargas Santos David, az Igazgatóság tagja
Tóth Béla Zsolt, az Igazgatóság tagja
Felügyelő Bizottság: Dr. Fellegi Tamás az FB elnöke
Böszörményi-Nagy Gergely, tag
Tóthné dr. Rózsa Ildikó, tag
Dagmar Steinert, tag
Audit Bizottság: Dr. Fellegi Tamás, az AB elnöke
Böszörményi-Nagy Gergely, tag
Tóthné dr. Rózsa Ildikó tag
54.6. Leányvállalatok adatai a mérleg fordulónapján
A Társaság leányvállalatait a kiegészítő melléklet 20. pontja tartalmazza.
54.7. Konszolidált beszámoló
A Cégcsoport konszolidált beszámolóját a 4iG Nyrt. készíti az IAS-IFRS nemzetközi standardjai
szerint, melyhez a leányvállalatok adatokat szolgáltatnak. A konszolidált beszámoló nyilvános.
Megtekinthető a www.4ig.hu; a www.bet.hu és a www.kozzetetelek.hu weboldalakon,
valamint a 4iG Nyrt. 1013 Budapest, Krisztina körút 39. sz. alatti irodájában.
54.8. Áttérés az IFRS alkalmazására
A Társaság 2017. január 1-vel tért át az IFRS-ek alkalmazására.
54.9. A Társaság jegyzett tőkéje
A Társaság alaptőkéje 2023. december 31-én 5 981 499 480 Ft volt. A cégbíróságon bejegyzett
tőke megegyezik az IFRS-ek szerinti alaptőke összegével.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
101
54.10. Saját tőke megfeleltetés
2022 (adatok forintban)
2023 (adatok forintban)
IFRS-ek szerinti saját tőke (Szt. 114/B. (4)
Jegyzett tőke
5 981 499 480
5 981 499 480
Visszavásárolt saját részvény
-921 755 565
-3 198 613 601
Tartalékok
135 998 280 676
191 777 699 760
Adózott eredmény
57 337 587 371
-19 237 361 939
IFRS szerinti saját tőke (114/B. (4) a.)
198 395 611 962
175 323 223 700
Saját tőke (Szt. 114/B. (4) a.)
IFRS-ek szerinti saját tőke
198 395 611 962
175 323 223 700
Kapott pótbefizetés IFRS szerint kötelezettségként
kimutatott összege
0
0
Adott pótbefizetés IFRS szerint eszközként kimutatott
összege
0
469 981 200
Tőketartalékba helyezendő átvett pénzeszközök, ha
az halasztott bevétel (IFRS)
0
0
Átvett eszközök értéke, ha az halasztott bevételként
kerül megjelenítésre (IFRS)
0
0
Tőkeinstrumentumot eredményező tőkeemelés, ha
azt tulajdonosokkal szembeni követelésként kellett
kimutatni (IFRS)
0
0
Saját tőke összesen (egyeztetett)
198 395 611 962
175 793 204 900
IFRS szerinti jegyzett tőke (Szt. 114/B. (4) b.)
Létesítő okiratban kimutatott jegyzett tőke
(megegyezik a cégbíróságon bejegyzett tőkével)
5 981 499 480
5 981 499 480
Visszavásárolt részvény névértéke
0
0
IFRS szerinti jegyzett tőke (egyeztetett)
5 981 499 480
5 981 499 480
Jegyzett, de be nem fizetett tőke (Szt. 114/B. (4) c.)
Jegyzett, de be nem fizetett tőke
0
0
Jegyzett, de be nem fizetett tőke összesen
(egyeztetett)
0
0
Tőketartalék (Szt. 114/B. (4) d.)
A saját tőke minden olyan elemének összege, amely
nem felel meg az IFRS-ek szerinti jegyzett tőke, a
jegyzett, de be nem fizetett tőke, az
eredménytartalék, az értékelési tartalék, a tárgyévi
nyereség / veszteség vagy a lekötött tartalék
fogalmának (e sort korrigálja a saját részvények
bekerülési értéke is)
132 571 019 741
133 889 985 306
Tőketartalék (egyeztetett)
132 571 019 741
133 889 985 306
Eredménytartalék - (Szt. 114/B. (4) e.)
IFRS szerinti adózott és ki nem osztott halmozott
eredmény a korábbi évekről (tárgyévi nélkül)
3 614 682 034
60 952 269 405
IFRS szerint a felhalmozott eredmény javára vagy
terhére elszámolt összegek
0
0
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
102
Kapott pótbefizetés azon összege, amely esetében a
pótbefizetésből származó követeléséről a gazdasági
társaság tulajdonosa (tagja) lemondott
0
0
Adott pótbefizetés eszközként kimutatott összege
0
469 981 200
A jegyzett tőkéből vagy a tőketartalékból a
veszteségek fedezetére átvezetett összeg
0
0
Az egyéb tartalékokból átvezetett bármely olyan
összeg, amelynek átvezetését az IFRS-ek előírják vagy
megengedik
0
0
Fel nem használt fejlesztési tartalék kapcsolódó,
halasztott adóval csökkentett összege (lekötött
tartalék)
0
0
Eredménytartalék (egyeztetett)
3 614 682 034
61 422 250 605
Értékelési tartalék (Szt. 114/B. (4) f.)
Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatásban szereplő
egyéb átfogó jövedelem halmozott összege (±)
0
-1 109 176 664
Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatásban szereplő
egyéb átfogó jövedelem tárgyévi egyéb átfogó
jövedelmet is tartalmazó összege (±)
-1 109 176 664
-1 955 378 287
Értékelési tartalék (egyeztetett)
-1 109 176 664
-3 064 554 951
Adózott eredmény (Szt. 114/B. (4) g.)
Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás eredmény
szakaszában vagy a különálló jövedelemre vonatkozó
kimutatásban szereplő folytatódó tevékenységekre
bemutatott tárgyévi nyereség / veszteség (-)
57 337 587 371
-19 237 361 939
Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás eredmény
szakaszában vagy a különálló jövedelemre vonatkozó
kimutatásban szereplő megszűnt tevékenységekre
bemutatott tárgyévi nyereség / veszteség
Számviteli Törvény szerint eredménnyel szemben, de
az IFRS-ek szerint saját tőkével szemben elszámolt
tételek, különösen: támogatások, a véglegesen
átadott vagy kapott pénzeszközök;
0
0
Adózott eredmény (Szt. 114/A.9., 114/B. (4) g.)
57 337 587 371
-19 237 361 939
Lekötött tartalék (Szt. 114/B. (4) h.)
Kapott pótbefizetés IFRS szerint kötelezettségként
kimutatott összege
0
0
Fel nem használt fejlesztési tartalék kapcsolódó
halasztott adóval csökkentett összege (lekötött
tartalék)
0
0
Lekötött tartalék összesen (egyeztetett)
0
0
114/B. § (5) a) Cégbíróságon bejegyzett tőke
összegének és az IFRS-ek szerinti jegyzett tőke
összegének egyeztetése
Cégbíróságon bejegyzett tőke
5 981 499 480
5 981 499 480
IFRS-ek szerinti jegyzett tőke
5 981 499 480
5 981 499 480
Eltérés (visszavásárolt saját részvény névértéke)
0
0
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló
eredménytartalék (Szt. 114/B (5) b.)
Eredménytartalék előző évek (egyeztetett)
3 614 682 034
61 422 250 605
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
103
Tárgyévi adózott eredmény
57 337 587 371
-19 237 361 939
Befektetési célú ingatlanok halmozott
értéknövekedése (adóhatással korrigálva)
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló
eredménytartalék
60 952 269 405
42 184 888 666
A közzétételre történő engedélyezés időpontjáig
elszámolt kapott (járó) osztalék
0
0
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló
eredménytartalék +tárgyév utáni kapott, járó
osztalék
60 952 269 405
42 184 888 666
Az egyeztetés eredményképpen létrejött saját tőke:
Jegyzett tőke
5 981 499 480
Tőketartalék
130 294 161 705
Eredménytartalék
61 422 250 605
Részvényalapú kifizetések tartaléka
397 210 000
Halmozott egyéb átfogó jövedelem
-3 064 554 951
Adózott eredmény
-19 237 361 939
Egyeztetett saját tőke összesen
175 793 204 900
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
104
ÜZLETI JELENTÉS
1. Összefoglaló
A 4iG Csoport növekedési pályáján 2023 újabb mérföldkőnek bizonyult. A 4iG Csoport január
31-én zárta le a Vodafone Magyarország vközlési Zrt. többségi tulajdonszerzését, amely a
magyar telekommunikációs szektor egyik legjelentősebb eseménye az elmúlt harminc évben.
A Vállalat, miközben megőrizte veze rendszerintegrátori pozícióját, a Vodafone
Magyarország Távközlési Zrt. akvizícióval konvergens regionális infokommunikációs
szereplővé vált, meghatározó jelenléttel Magyarországon és a Nyugat-Balkánon.
A 4iG 2023. november 13-án indította el átfogó transzformációs programját az optimális
feltételek, a folyamatos üzleti növekedés és a további akvizíciók megvalósítása érdekében.
2023-ban és ezt követő időszakban is a Csoport stratégiája a szinergiák kiaknázására, valamint
a leányvállalatok integrációjára, illetve átalakítására fókuszál.
A Scope Ratings 2023. december 22-én javította a Csoport hitelminősítési kilátását BB-
/stabilról BB-/pozitívra, illetve megerősítette a fedezetlen kötvényeinek adósságminősítését
BB- szinten. A kilátások javítását a Társaság magyarországi és nyugat-balkáni piaci
térnyerésével és az integráció kedvező hatásával indokolta.
Üzleti teljesítmény, legfontosabb események
A 4iG Csoport a magyar kormány digitalizációs céljaival összhangban vállalta, hogy 2028-ig 150
milliárd Ft értékű mobil- és vezetékes hálózati beruházást valósít meg Magyarországon. A
fejlesztések eredményeképpen a vállalat további 1,1 millió háztartásban teszi elérhetővé a
gigabit-képes vezetékes hálózatot, illetve nagykapacitású, vezeték nélküli 5G hálózat
használatát.
A 4iG Csoport lezárta albán leányvállalatai, a One Telecommunications sh.a. és az ALBtelecom
sh.a. jogi fúzióját 2023. január 1-jén, ezzel trehozta az ország vezető, mobil-vezetékes
konvergens távközlési szolgáltatóját, a ONE Albania sh.a-t.
A 4iG Csoport 2023. lius 27-én szándéknyilatkozatot írt alá a montenegrói kormánnyal,
amelyben a két fél megerősítette elköteleződését az ország digitalizációjának felgyorsítása
érdekében. A megállapodás hosszú távú együttműködés kezdete, amelyben a Társaság
kulcsszerepet vállal Montenegró digitalizációjában.
A 4iG Csoport és a Telecom Egypt mérföldkőhöz érkezett az Albánia és Egyiptom közötti tenger
alatti adatkábel beruházásában. A felek 2023. október 4-én szándéknyilatkozattal (majd
2024. február 1-jén együttműködési megállapodással) közös vállalat alapításával indították a
projektet.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
105
A 4iG Csoport beruházása új adatkaput nyithat Európa felé, amely a legrövidebb elérést
biztosíthatja számos európai város, így például Frankfurt, Budapest, valamint Szófia felé is. A
4iG a fejlesztéssel csatlakozik a globális adatkommunikációs hálózatokhoz, ezzel felgyorsítva a
Vállalat növekedését és versenyképességét.
Piaci pozíciók, gazdasági környezet hatása a vállalkozásra
A Társaság 2023-ban jelentősen kibővítette és továbbfejlesztette üzleti tevékenységét, amely
a tárgyidőszak után, 2024-ben is tovább folytatódik. Ehhez tartozik az űripari- és technológiai
portfólió újjászervezése. A portfólió átszervezésének célja, hogy növelje a Csoport
versenyképességét, hatékonyságát és globális piaci jelenlétét négy kulcsfontosságú stratégiai
területen: űripar- és műholdfejlesztés és gyártás, autonóm repülőgépek fejlesztése és
gyártása, drónvédelem, védelmi ipari digitalizáció.
A 4iG Nyrt. az űr- és technológiai holdingvállalatának alapításával egy időben bejelentette,
hogy előzetes megállapodást kötött a REMRED Technológia Fejlesztő Zrt. 45 %
tulajdonrészének megszerzéséről. Az akvizíció sikeres befejezésével a 4iG Csoport vertikálisan
integrált űrportfóliója kiterjed a kritikus kommunikációs infrastruktúrára, föld megfigyelésre
és gyártásra, ezzel egyedülálló szereplővé pozícionálva a 4iG-t a közép- és kelet-európai
piacon.
Létszám, foglalkoztatáspolitika
A dolgozói létszám 2023. folyamán tovább növekedett; az átlagos statisztikai létszám 14%-kal
haladta meg a 2022. évi értéket.
A vállalat kiválasztási gyakorlata a képzett és kvalifikált munkaerő mellett a pályakezdő
diplomásokat is megcélozza. A megfelelő jelöltek felkutatásában és kiválasztásában szempont,
hogy a jelölt illeszkedjen a vállalat kultúránkhoz. A képzési rendszer és mentor program
lehetőséget biztosít arra, hogy intenzív szakmai fejlődési utat járjanak be munkavállalóink és
naprakészek legyenek a szükséges készségekkel és ismeretekkel. A munkavállaló megtartása
külön hangsúlyt kapott az év során, ami több elemből álló megtartási program kidolgozását
eredményezte. A 4iG törekszik arra, hogy a magyar munkaerőpiachoz viszonyítva méltányos
es versenyképes jövedelmet biztosítson dolgozói számára. A munkaerőpiac változásai, a
technológiai fejlődés kihívásai mellett a nemzetközi trendek hatásai is alakították a
foglalkoztatási megoldásainkat.
A 4iG Nyrt. üzleti elképzelései és jövőkép
A Cégcsoport az elkövetkezendő időben is kiaknázza a szerkezeti szétválasztás során
felszabaduló szinergiákat, amelyek nettó jelenértéke meghaladhatja a 400 milliárd Ft-ot is.
A transzformáció a hatékonyabb működés révén növeli az eredményességet, új hálózati, üzleti
és működési szinergiákat hozhat létre.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
106
A transzformációs program főbb céljai:
a részvényesi értékteremtés,
a hazai és külföldi hálózati- és mobilinfrastruktúrában rejlő értéktöbblet
monetizálása,
a hatékony és transzparens vállalati struktúra kialakítása,
az üzleti és működési szinergiák tökéletes kihasználása,
továbbá a Csoport eredménytermelő képességének, működési hatékonyságának,
valamint a versenyképességének növelése.
A tavaly novemberben meghirdetett transzformációs programnak megfelelően a 4iG Nyrt.
űripari- és technológiai érdekeltségeit önálló cégbe, a 4iG Űr és Technolóigai Zrt.-be vonja
össze. Az új entitás létrehozása lehetővé teszi a bonyolult projektek hatékonyabb
végrehajtását és tovább erősíti a Csoport technológiai képességeit, a Rheinmetallal közös
stratégiai célkitűzéseink elérése érdekében
A továbbiakban, a 4iG Csoport transzformációs programja keretében a távközlésben különálló
kereskedelmi és infrastruktúra vállalatokat hoz létre, hogy az IT és rendszerintegrációs (IT/SI),
valamint az űr- és védelmi ipari területek koordinálását külön vállalatok végezzék. A 4iG Nyrt.
ennek megfelelően holding társasággá válik, amely kezeli és optimalizálja a határokon átnyúló
tevékenységeket és felügyeli a stratégia végrehajtását.
2. Általános adatok
A Társaság általános adatait a kiegészítő melléklet 54.1 pontja tartalmazza.
3. Részvényinformációk
A Társaság részvényinformációit a kiegészítő melléklet 54.2 pontja tartalmazza.
4. Tulajdonosi szerkezet
A tulajdonosi szerkezetet a kiegészítő melléklet 54.3 pontjában ismertettük.
5. Telephelyi és fióktelepi információk
A Társaság telephelyeit és fióktelepeit a kiegészítő melléklet 54.5 pontjában ismertettük.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
107
6. A Társaság gazdálkodásának elemzése
Megnevezés
2023
2022
Változás +/- %-
ban
Értékesítés nettó árbevétele
75 911
70 379
7,86%
Pénzügyi és értékcsökkenési leírások
előtti szokásos eredmény (EBITDA)
-3 509
-13 068
-73,15%
Üzleti eredmény (EBIT)
-9 533
-15 795
-39,65%
Adózott eredmény (PAT)
-19 237
57 337
n.a.
Teljes átfogó jövedelem
-21 192
56 228
n.a.
Egy részvényre jutó
EBITDA**
-12,0
-47,0
-74,40%
Nettó eredmény (EPS)**
-66,0
206,3
n.a.
Hígított EPS mutató**
-65,0
206,3
n.a.
Saját tőke**
601,3
713,7
-15,75%
* időszak végén
** forintban
6.1. A tárgyév gazdálkodásának eredménye
A Társaság 2023. évi export árbevételének országonkénti megoszlása (millió Ft-ban):
Országok
Összeg
Albánia
563
Írország
61
Svájc
69
Németország
444
Hollandia
214
Nagy-Britannia
43
Franciaország
3
Románia
6
Belgium
12
Arab Emirátusok
16
Montenegró
145
Norvégia
37
Szlovénia
18
Egyiptom
1
Málta
6
Összesen
1 638
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
108
Az export árbevétel megoszlása régiónként 2023. évben (millió Ft):
Régiók
Összeg
Európai Unió
818
Európai Unión kívüli
820
Összesen
1 638
6.2. Pénzügyi mutatók
2023
2022
Likviditási ráták
Likviditási ráta
1,00
1,55
Likviditási gyorsráta
1,00
1,54
Dinamikus likviditási ráta
-0,19
-0,54
Nettó forgótőke forgási sebessége (fordulatszám)
0,47
1,85
Nettó működő tőke
216
16 006
Adóssági és hitelképességi mutatók
Saját tőke aránya a forrásokhoz
26%
31%
Idegen tőke aránya a saját tőkéhez
27%
15%
Hosszú lejáratú kötelezettségek aránya a tartós forrásokhoz
254%
205%
Hosszú távú dinamikus likviditási ráta
-2%
-4%
Kamatfedezettségi mutató
-150%
164%
6.3. Likviditás
A likviditási mutatókból l látható, hogy a társaság rövid lejárakötelezettségeinek eleget
tett, kellő készpénzzel rendelkezett ahhoz, hogy a kötelezettségek kiegyenlítése a megadott
fizetési határidőkig megtörténjen.
6.4. Adóssági és hitelképességi mutatók
A saját tőke forrásokhoz viszonyított aránya a 6.2. pontban bemutatottak alapján 31% volt
2022-ben, illetve 26% 2023-ban.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
109
6.5. Hatékonysági mutatók
Az alábbi táblázatban a 4iG jövedelmezőségi rátáit mutatjuk az előző-, illetve a tárgyidőszakra
vonatkozóan.
2023
2022
Jövedelmezőségi ráták
Eszközmegtérülési ráta (ROA) (%)
-2,88%
9,04%
Árbevétel-arányos nyereség (ROS) (%)
-25,34%
81,47%
Eszközök forgási sebessége (fordulat)
111,07
232,64
Vevők forgási sebessége (fordulat)
3,73
3,77
Vevők átlagos beszedési ideje (nap)
96,44
95,41
Készletek forgási sebessége (fordulat)
34,52
41,21
Készletek átlagos tárolási ideje (nap)
10,43
8,74
Tárgyi eszközök megtérülési mutatója (fordulat)
8,99
40,00
Személyi jellegű ráfordítások hozzáadott értékhez viszonyított
aránya (%)
78%
69%
Hozzáadott érték (millióFt)
23 818
18 829
6.6. Üzleti kapcsolatok alakulása
A 2023. évi árbevétel bevétel típusomként és piaci szegmensek szerinti összetételét az alábbi
diagrammok mutatják:
Hardver értkesítés
33%
Fejlesztés
21%
Üzemeltetés
18%
Támogatás,
tanácsadás
10%
Szoftver értékesítés
6%
Megvalósítás
3%
Egyéb szolgáltatás
9%
Bevétel termék típus szerint 4iG Nyrt. 2023
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
110
6.7. Létszám alakulása, foglalkoztatáspolitika
A vállalat kiválasztási gyakorlata a képzett és kvalifikált munkaerő mellett a pályakezdő
diplomásokat is megcélozza. A képzési rendszer és karrierprogram lehetőséget biztosít arra,
hogy intenzív szakmai fejlődési utat járjanak be munkavállalóink. Olyan munkatársi gárda
kialakítása és megőrzése a cél, amely a várható feladatokat - a hatékonyság megőrzése mellett
- a legmagasabb színvonalon tudja ellátni. A 4iG törekszik arra, hogy a magyar
munkaerőpiachoz viszonyítva méltányos es versenyképes jövedelmet biztosítson dolgozói
számára.
2023
2022
Átlagos statisztikai létszám
946 fő
828 fő
6.8. A kapacitások kihasználása
A rendelkezésre álló eszközök és szoftverek, valamint a magas hozzáadott értéket teremtő
munkaerő utilizációja az elmúlt években tovább javult. Továbbra is arra törekszünk, hogy a
fejlesztési projekteket alvállalkozók helyett - a rendelkezésre álló magasan képzett belső
erőforrásokkal szolgáljuk ki és a kapacitás kihasználtságot az új akvizíciók szinergiáinak
feltárásával tovább növeljük.
6.9. Innováció, kutatás-fejlesztés
A robbanásszerű biotechnológiai és informatikai fejlődésnek és a Covid-19 járvány hatásának
köszönhetően a bioinformatikai kutatások még nagyobb jelentőségre tettek szert az elmúlt
években. A diagnosztikai, valamint terápiás megközelítések egyaránt molekuláris alapokra
kerültek.
Információ,
kommunikáció
26%
Feldolgozóipar
5%
Szállítás,
raktározás
10%
Kereskedelem,
gépjárműjavítás
3%
Közigazgatás, védelem és kötelező
társadalombiztosítás 15%
Szakmai,
tudományos, jogi
tevékenység
12%
Humán
egészségügyi és
szociális ellátás
4%
Pénzügyi,
biztosítási
tevékenység
8%
Művészet,
szórakoztatás,
szabadidő
3%
Egyéb
15%
Bevétel szegmensenként 4iG Nyrt. 2023
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
111
A Társaság folytatta a témában két, már futó kutatás-fejlesztési projektjét: egyrészt a Nemzeti
Kutatási és Fejlesztési, Innovációs Hivatal 2020-ban kiírt pályázatán nyertes „Genetikai
eredmények kiértékelését támogató orvosdiagnosztikai eszköz” c. projekt megvalósítását,
illetve továbbra is tagja annak a konzorciumnak, amelynek munkája 2021 előtt indult el, és
amelyben a Pécsi Tudományegyetem vezetésével több kutatási téma is megvalósul.
A rsaság információtechnológiában betöltött vezető szerepét tovább erősíthetik olyan
előremutató felhőalapú fejlesztési projektek, amelyek célja a legkorszerűbb felhő és
szélessávú számítástechnikai technológiák bevezetése európai szolgáltatóknál. Az innováció
hozzájárul az adatfeldolgozási lehetőségek, szoftverek és adatmegosztó eszközök
fejlesztéséhez, elősegítve az energiahatékony és megbízhafel- és peremalapú elosztott
adatfeldolgozási technológiákat, valamint a kapcsolódó szolgáltatások biztosítását és
gyártását. A projekt fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a 4iG felhőipari
innovációs projektjét az Európai Bizottság közös európai érdekeket képviselő fontos
projektnek (IPCEI) minősítette.
7. Mérleg fordulónapja után bekövetkezett, lényeges változások
A mérleg fordulónap után bekövetkezett lényeges eseményeket a kiegészítő melléklet 48.
pontjában ismertettük.
8. Globalizáció, koncentráció
A világon egyértelmű tendencia a globalizáció és az iparágakon belüli koncentráció. Ezt a
trendet még inkább felgyorsította a koronavírus járvány. Ez a tendencia a hazai informatikai
szektorban is érvényesül. A Társaság célja továbbra is az, hogy Magyarország legnagyobb
informatikai rendszerintegrátor vállalataként a társaságcsoportban rejlő szinergiák és
együttműködési lehetőségek kiaknázásával a nemzetközi piacokon is jelentős szereplővé
váljon.
9. Gyorsuló technológiai változások
A technológiai változások rendkívüli alkalmazkodást igényelnek a vállalatoktól. Ez fokozottan
igaz az informatikai piac szereplőire, ebben a szektorban ugyanis a műszaki fejlődés sokkal
gyorsabb, mint egy hagyományos iparágban, mint például az építőiparban. A változások
követéséhez, a versenyképesség megőrzéséhez folyamatos képzésre, a cégben halmozódó
tudásanyaggal történő hatékony gazdálkodásra, erre alkalmas belső kommunikációra van
szükség.
Rendkívül fontos az alkalmazott technológiák megalapozott, körültekintő kiválasztása annak
érdekében, hogy a Társaság mindig versenytársai előtt járjon, de érett, stabil, a gyakorlatban
jól alkalmazható technológiát használjon.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
112
A 4iG Csoport figyel az ügyfelei, beszállítói és más üzleti partnerei igényeire. Folyamatosan
figyelemmel kíséri, értékeli és fejleszti a termékeit, szolgáltatásait, technológiai megoldásait
és üzleti folyamatait annak érdekében, hogy az értéklánc minden területén minőséget,
biztonságot és innovatív megoldásokat nyújtson.
10. Finanszírozás
A Társaság tevékenységének folyamatos finanszírozása érdekében az egyszeri üzleti bevételek
mellett egyre növekvő mértékben - előre tervezhető, rendszeres bevételeket biztosí
szolgáltatásokat nyújt ügyfeleinek. Célja, hogy az ilyen típusú folyamatos bevételeinek
összbevételeihez viszonyított arányát tovább növelje, ezzel a fixen felmerült költségeit minél
nagyobb mértékben fedezze. Emellett Társaságunk továbbra is kiemelt figyelmet fordít az
ügyfelek fizetőképességének előszűrésére és monitorozására, ezzel is csökkentve a normál
üzletmenetből adódó finanszírozási kockázatokat.
11. A Társaság akvizíciós törekvései
A potenciális akvizíciós célpontok felkutatásával, illetve az üzleti lehetőségek elemzésével
külön stratégiai szervezet foglalkozik a 4iG-n belül. A célpontok kiválasztásánál fontos
szempont, hogy a Vállalat olyan társaságban szerezzen tulajdont, amely technológiai, vagy
egyéb piaci előnyt biztosít számára versenytársaival szemben, esetleg új kompetenciákkal
gyarapítja a 4iG-t. Csak olyan céltársaságokat vizsgál a Társaság, amelyek illeszkednek
stratégiai céljaihoz, segítik azok megvalósítását. Mind hazai, mind nemzetközi téren további
növekedést tervez a 4iG.
12. Kockázatos projektek
A Társaság működése során arra törekszik, hogy minimalizálja a projektjeiből származó üzleti
kockázatokat, illetve kizárólag olyan együttműködésekben vesz részt, amelyek nem csorbítják
szakmai hírnevét és társadalmi megítélését.
A 4iG Nyrt. üzleti tevékenységét úgy alakítja, hogy az mindenkor megfeleljen a
jogszabályoknak, valamint az iparág legszigorúbb etikai normáinak, szabályozásának és
gyakorlatának. Kiadásra került a Társaság Etikai Kódexe, amelynek betartására a Társaság
fokozottan ügyel.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
113
13. Vállalatirányítási nyilatkozat
A Társaság a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett részvénytársaság, törzsrészvényeivel történő
kereskedés a Budapesti Értéktőzsde által működtetetett szabályozott piacon engedélyezett. A
Budapesti Értéktőzsde 2023. évben megjelentette Felelős Társaságirányítási Ajánlásait
(Ajánlások), amely a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett társaságok társaságirányítási
gyakorlatára vonatkozóan tartalmazott ajánlásokat, illetve javaslatokat.
Az Ajánlások elérhetőek a Budapesti Értéktőzsde honlapján:
https://www.bet.hu/Kibocsatok/Ajanlasok-kibocsatoknak/Felelos-tarsasagiranyitas
A Társaság a Budapesti Értéktőzsde Felelős Társaságirányítási Ajánlásainak való megfelelésről
évente nyilatkozik, amelyet mind a Budapesti Értéktőzsde (www.bet.hu), mind a Társaság
honlapján a közgyűlési elfogadást követően köztesz. A nyilatkozatban bemutatásra és
magyarázatra kerülnek az ajánlásoktól való esetleges eltérések, valamint a Társaság belső
ellenőrzési és kockázatkezelési rendszereinek főbb jellemzői a beszámolókészítéssel
összefüggésben.
14. Az ukrajnai háború miatti kockázat
Az ukrajnai háború gazdaságokra gyakorolt szerteágazó és súlyos hatása az IT és ICT
szektorban is érezhető volt. A 4iG rugalmas ködésének köszönhetően gyorsan és
hatékonyan reagált a piaci kihívásokra, melynek köszönhetően 2023-ben a Cégcsoport főbb
stratégiai területein megőrizte növekedési lendületét.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
114
NEM PÉNZÜGYI JELENTÉS A 2023. DECEMBER 31-I
PÉNZÜGYI BESZÁMOLÓHOZ
1. Küldetésünk, szemléletünk
A budapesti központtal működő, magyar többségi tulajdonosi hátterű 4iG Nyrt. Magyarország
és a nyugat-balkáni régió távközlési, informatikai és űripari piacának meghatározó
cégcsoportja, a tudásalapú, digitális gazdaság egyik vezető vállalata. A Budapesti Értéktőzsdén
jegyzett tőkepiaci társaság friss és innovatív szemléletének, valamint a magyarországi
piacvezető informatikai rendszerintegrátori és a távközlésben betöltött piaci pozíciónak
köszönhetően a régió digitális átalakulásának meghatározó szereplőjévé vált. Mindezekhez
szilárd alapot biztosít a társaság határokon átívelő szakember- és tudásbázisa, valamint
tőkeereje. A 4iG dinamikus expanziós stratégiájának köszönhetően Magyarországon és a
Nyugat-Balkánon meghatározó lakossági és üzleti távközlési szolgáltatóként jelenik meg. A
vállalatcsoport 2023 őszén megkezdett transzformációs programjának eredményeként a
korábbiaknál is versenyképesebb, az ügyfeleket hatékonyabban kiszolgáló szolgáltatóvá alakul
át.
A 4iG versenyképessége abból fakad, hogy tevékenysége stabil, kiszámítható nagyvállalati
alapokra épül, ugyanakkor abban jelen van az agilis, innovatív, start-up szemlélet is. Tőzsdei
vállalatként működése transzparens, pénzügyi és szakmai eredményei nyilvánosak. Az
informatikai és telekommunikációs (ICT) piac nagymértékben felgyorsult, a technológia az
üzleti élet meghatározó, megkerülhetetlen építőelemévé vált. A Társaság a piaci trendekhez
alkalmazkodva alakítja portfolióját, bővíti szakemberállományát: a hagyományos és az
innovatív elemeket kombinálva formálja a hazai ICT piac és a digitális üzlet jövőjét. Szemlélete
túlmutat a távközlési, informatikai és űripari szolgáltatásokon: a közös innovációra épülő
partneri együttműködésen alapul. A technológiai megoldások az ügyfelek ritmusához, üzleti
céljaihoz igazodnak, legyen az szinte azonnal bevezethető termék, specifikálható szolgáltatás,
vagy egyedi, testreszabott fejlesztés eredménye.
2. Kompetenciánk
A 4iG Csoport közel 30 éves ltnak köszönhetően komplex üzleti portfóliót alakított ki,
amely tartalmaz ICT alapszükségleteket kiszolgálni képes szolgáltatásokat, illetve
jövőbemutató, innovatív megoldásokat. A társaság a nemzetközi infokommunikációs
trendekben is élen jár, az elmúlt évek akvizícióival erős telekommunikációs-informatikai
konvergenciákat és szinergiákat alakított ki. A vállalat értékláncként tekint az ügyfelektől
érkező megbízásokra, amelynek köszönhetően egyformán képes azok távközlési, informatikai
és űripari igényeinek kiszolgálásra. A portfólió széles körű, a tanácsadástól a tervezésen, illetve
a megvalósításon át lefedi az üzemeltetést is.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
115
A 4iG Csoport a lakossági és üzleti távközlési szolgáltatások széles körét kínálja ügyfeleinek,
amely rendszerintegrátori megoldásokkal egészül ki. A cégcsoport bevételeinek jelentős része,
EBITDA-jának közel 90 százaléka már a távközlési szegmensből származik. A távközlési
portfóliót az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. fogja össze, amelyben a magyar állam 23,22 %-os
tulajdonrésszel rendelkezik. Az elmúlt két évben végrehajtott tranzakcióknak köszönhetően
(Vodafone Magyarország Távközlési Zrt., Invitech ICT Services Kft., DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft., "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. felvásárlása) a vállalatcsoport Magyarország
második legnagyobb, míg a montenegrói ONE Crna Gora d.o.o., illetve az albán ONE Albania
sh.a. által a nyugat-balkáni régió meghatározó távközlési szolgáltatójává vált.
A 4iG diverzifikált távközlési és IT portfóliója jelentős versenyelőnyt biztosít a cégcsoport
számára a hagyományos telekommunikációs vállalatokhoz képest. A vállalat a magyarországi
piacon egyedülálló szaktudásának köszönhetően kiemelkedik a hazai és nemzetközi
szolgáltatók versenyében. A Csoport távközlési szolgáltatásainak hátterét jelentős
infrastruktúra alapozza meg. A Társaság összesen 32,5 ezer kilométer optikai hálózattal, 4 275
adótoronnyal, bázistoronnyal, illetve átjátszóállomással biztosítja lakossági (B2C) és üzleti
(B2B) ügyfelei számára a magas szintű szolgáltatásokat.
A 4iG informatikai divíziója elsősorban közép és nagyvállalati sztenderd és egyedi
megoldásokat kínál ügyfeleinek. Ide tartoznak magas rendelkezésre állású, monolit
infrastruktúra rendszerek és üzleti alkalmazások, amelyek magába foglalják a hardverek,
szoftverek, licenszek szükségleteinek tervezését és szállítását, implementációját, illesztését az
ügyfél rendszerkörnyezetéhez. A cég alapítása óta együttműködő partner a DELL, ezen felül a
4iG a számos meghatározó globális technológiai cég disztribútori és integrátori minősítésével
rendelkezik, mint például a Cisco, HPE, Lenovo, Oracle, SAP, Symantec. A szoftveres, hardveres
és hálózati infrastruktúra megoldások mellett a vállalat kiemelt területként tekint az egyedi
szoftverfejlesztésre, a kiberbiztonságra, illetve az iparág specifikus megoldásokra, mint
például az Ipar 4.0 alapú technológiák, illetve az egyedi szoftverfejlesztés. A 4iG kollégái
folyamatosan dolgoznak azon, hogy időtálló és jövőépítő megoldásokat alkossanak. Az olyan
innovatív célterületeken, mint a blokklánc, mesterséges intelligencia, gépi tanulás,
térinformatika jelentős szakértelemmel és tapasztalattal rendelkezik a cégcsoport, amely
folyamatosan kutatja ezen technológiák újabb alkalmazási területeit. A 4iG Csoport jelentős,
nemzetközi szinten is magas minőségű informatikai támogatói kapacitással, illetve
kompetenciával rendelkezik.
Egyedülálló a cégcsoport portfóliója, amely a fentiek mellett a dróntechnológia és a műholdas
sugárzás terén is magas szintű szolgáltatásokat nyújt partnereinek.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
116
3. Kereskedelmi szemlélet
A 4iG Csoport elkötelezett amellett, hogy megrendelései között arányos összetételben
szerepeljenek a folyamatos, üzemeltetés, támogatás jellegű megbízások és a projekt jellegű
megrendelések. A vállalatcsoport arra törekszik, hogy minél több esetben a projekt
kivitelezéséhez kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat, így például az üzemeltetési, kibervédelmi
feladatokat is elvégezhesse. A kiterjedt cégcsoport megbízói között szerepelnek a hazai
versenyszektor kis és közepes vállalatai, nagyvállalati és nemzetközi multinacionális cégei,
illetve az állami vállalatok jelentős része is. Kereskedelmi stratégiánk több dimenziójú.
Törekszik a meglévő ügyfelek megőrzésére, üzleti és ködési igényeik, valamint fejlődési
lehetőségeik hatékony kiszolgálására, ugyanakkor folyamatosan kutatja ügyfélköre bővítési
lehetőségeit. Ez a megközelítés az alapja a cégcsoporti menedzsment-céljának: partnereivel
együtt biztosítani a folyamatos növekedés fenntarthatóságát.
4. Piaci jelenlét
A 4iG Csoport mára a hazai távközlés és informatika egyik legjelentősebb szereplőjévé
fejlődött. A vállalatcsoport növekedése a kooperációs lehetőségek révén kedvező hatást fejt
ki a piac kisebb szereplőire, valamint az organikus lehetőségek mellett növekedését az
akvizíciók is támogatják. A vállalat átlátható, megbízható működésének, kiváló minőségben
átadott megoldásainak komoly vevőmegtartó hatása van, amely a versenytársak számára is
követendő példaként szolgál. A vállalat hazai eredményessége és kompetenciái biztos alapot
jelentenek a külföldi projektek megvalótása és a terjeszkedést szolgáló sikeres akvizíciók
során. A Társaság az elmúlt években végrehajtott akvizíciókkal, illetve az azokat követő
integrációval vezetékes-konvergens távközlési szolgáltatóvá vált, valamint átlépte a
beruházások megtérülését erősítő kritikus ügyfélszámot is. A 4iG Csoport immár széleskörű
technológiai infokommunikációs szolgáltatásportfólióval, valamint diverzifikált, lakossági,
üzleti és kormányzati ügyfélkörrel rendelkezik.
5. Tudás- és emberközpontúság
Vállalatunk tevékenységének középpontjában az ügyfél áll, működésünk alapfeltétele a
korrekt és pontos ügyfélkiszolgálás. Ennek érdekében szakembereinket folyamatosan
képezzük, hogy a legújabb, megbízható technológiák felhasználásával és rövid reakcióidővel
tudjuk kezelni az ügyfeleink igényeit, az IT/telekommunikáció/űr és technológia bármely
szegmensére vonatkozzon is az. Emellett mindig szem előtt tartjuk, hogy a műszaki igény
mögött az ember áll. Az üzleti siker három alapfeltétele a technológia, a folyamatok és az
emberi tényező összehangolása, így kollégáink folyamatos képzése mellett egyaránt
fontosnak tartjuk ügyfeleink oktatását is. A kockázatok csökkentése érdekében rendszeresen
tartunk biztonságtudatossági felkészítő tréningeket, valamint tanácsadói workshopokat,
amelyek során segítséget adunk a hatékonyabb digitális működéshez.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
117
Cégünk számára fontos az élhető munkahely biztosítása, amellyel hozzájárulunk a munka és a
magánélet egészséges egyensúlyának megteremtéséhez. Jóléti programunk keretén belül
kollégáink különböző eseményeken vehetnek részt, ahol az egészségmegőrzés mellett a
csapatépítés is jelentős szerepet játszik. A 4iG Nyrt. sokrétű karrierlehetőséget nyújt
munkavállalóinak, gyakornoki szinttől a szakértői, vezetői szintig. Nyitottak vagyunk a
Padawan programunkon belül pályakezdők fogadására, akik gondolkodásukkal, új
elképzeléseikkel és kreativitásukkal teszik még dinamikusab csapataink munkáját,
összességében pedig nagyvállalatunk működését. Elindultunk 4iG Csoport szintű projektekkel,
mint a nemzetközi Mentorprogramunk, amit 50 mentor és menti párral valósítunk meg. A
mentorálás a szervezet sokszínűségi céljait is támogatja: lehetőség szerint a mentor-mentorált
pár tagjai eltérő cégekből, akár eltérő országokból kerüljenek ki. Saját fejlődésünk révén
mindannyian hozzájárulunk ügyfeleink és társaságunk sikereihez.
6. Etika és antikorrupciós megfelelés
A 4iG Csoport megfelelőségi programot működtet, amelynek célja az értéktudatos vállalati
kultúra kialakítása. A 4iG Csoport üzleti tevékenysége számos országra kiterjed, ezért a
vállalatcsoport elismeri és elemzi az adott országok jogszabályi, szabályozási és gyakorlati
különbözőségeit, miközben jogszerű és etikus módon dteti a vállalatcsoportot. A 4iG
Csoport által ködtetett Compliance program kiterjed az antikorrupciós, az etikai, a
visszaélésbejelentési megfelelésre, valamint az összeférhetetlenség kezelésével kapcsolatos
megfelelésre. A 4iG Nyrt. Compliance programjának megvalósítását a megfelelő szabályozási
környezet kialakításával, munkatársaink korrupcióellenes és Compliance oktatásával,
értéktudatos vállalati kultúra kialakításával, a döntési folyamatok átláthatóságának
biztosításával, üzleti partnerek átvilágításával, minősítésével és belső audittal biztosítjuk. A
4iG Csoport tevékenysége során ahogy arra a Csoport Etikai és Üzleti Magatartási Kódex és
az Üzleti Partneri Etikai Kódex is utal elkötelezett az emberi jogok tiszteletben tartása mellett
és üzleti kapcsolataiban is elvárja e jogok tiszteletben tartását, ideértve a munkavállalókat
megillető tisztességes munkafeltételek biztosítását. Ezen követelmények érvényre juttatását
az üzleti partnerek átvilágítása során is nagy hangsúllyal figyelembe vesszük. A Társaság
elkötelezett folyamatainak átláthatósága, tisztasága mellett, amelynek megfelelően kiemelt
figyelmet fordít arra, hogy a vállalatcsoport belső folyamatai, etikai és összeférhetetlenséggel
kapcsolatos belső szabályzatai megfeleljenek a nemzetközi elvárásoknak. A 4iG Csoport Etikai
és Üzleti Magatartási Kódexe elvi éllel szögezi le, hogy a 4iG Csoport a korrupció semmilyen
formáját nem tűri (beleértve a vesztegetést, a hivatalos személyeknek adott csúszópénzt, a
visszaosztást, a zsarolást, a hatalommal való visszaélést személyes előnyszerzés céljából, a
befolyással való üzérkedést, a befolyásolási szándékkal biztosított jogtalan előnyöket és
ajándékokat) sem a verseny (magán) szférában, sem az állami, vagy önkormányzati szektor
területén tevékenységet végzők tekintetében.
A 4iG Csoport szigorúan tiltja munkavállalói és a 4iG Csoport nevében vagy képviseletében
eljáró bármely személy számára, hogy jogtalan előnyt ajánljon fel, adjon, kérjen, fogadjon el,
vagy vegyen át.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
118
A munkavállalók és a 4iG Csoport nevében vagy képviseletében eljáró más személyek soha
nem ajánlhatnak fel vagy adhatnak át pénzösszeget vagy más előnyt (és azt nem
engedélyezhetik), ha annak célja az, hogy jogtalan befolyást gyakoroljon valamely hivatalos
személyre vagy jogtalan üzleti előnyt biztosítson (vagy akár csak ezek látszatát keltse). A
korrupcióval összefüggő kockázatok kezeléséhez skséges hatékony kontrollok működtetése
érdekében a 4iG Nyrt. 2020. évben antikorrupciós irányítási rendszert vezetett be és az
alkalmazott kontrollok megfelelőségének eredményeképpen 2020. decemberében elsők
között szerezte meg a hazai vállalatok közül az MSZ ISO 37001:2019 tanúsítványt. A 2021.,
2022. és 2023. évben a 4iG Nyrt. sikeres felügyeleti auditot követően fenntartotta az MSZ ISO
37001:2019 tanúsítvány-megfelelést, amely auditot független külső tanúsító szerv folytatott
le. 2022. évben a 4iG Csoport egy másik tagvállalata, az ACE Network Zrt., is megszerezte az
MSZ ISO 37001:2019 tanúsítványt, majd 2023. évben sikeres felügyeleti auditot követően
fenntartotta az MSZ ISO 37001:2019 tanúsítvány-megfelelést a 4iG Csoport Compliance
funkciójának közreműködésével. A 4iG Csoport az Antikorrupciós Irányítási rendszer
bevezetését megezően részletesen feltárta és értékelte a működése során felmerülő
korrupciós kockázatokat és megállapította, hogy különösen a beszállítókhoz, ügyfelekhez,
egyéb üzleti partnerekhez fűződő kapcsolatban állapítható meg alacsonynál magasabb
korrupciós kockázat. Ezt követően évente felülvizsgáltuk a korrupciós kockázatok körét és -
amennyiben ez szükséges volt - újraértékeltük a korrupciós kockázatokat. A 4iG Csoport
hatályos Antikorrupciós Politikája (amely Korrupció és megvesztegetés elleni szabályzat néven
elérhető a compliance.4ig.hu aloldalon) alapján a hivatalos személyekkel történő
együttműködés, a felvásárlások, a csoportszintű működés és láncértékesítés minősültek
stratégiából levezetett kiemelt korrupciós kockázatnak. A 4iG Nyrt. a korrupciós kockázatokat
különösen a megfelelő szabályozási környezet kialakításával (a 4iG Csoport a már hivatkozott
Etikai Kódexen túl több más antikorrupciós tárgyú szabályodokumentummal rendelkezik;
pl. Compliance funkció szabályzat, Korrupció és a megvesztegetés elleni szabályzat,
Ajándékozási szabályzat, Összeférhetetlenségi Szabályzat, Visszaélésbejelentési és
bejelentővédelmi szabályzat, Etikai Bizottság eljárásrendje), a munkatársaink korrupció
ellenes és etikai oktatásával, anonim visszaélésbejelentési rendszer működtetésével,
független Etikai Bizottság működtetésével, valamint a fentiekben írt compliance kontrollok
működtetésével érjük el.
7. Minőségirányítás
Integrált irántási rendszerünket a legjobb iparági gyakorlatok, standardok és szabnyok
figyelembevételével alakítottuk ki. Működését rendszeresen felülvizsgáljuk és fejlesztjük a
hatékony belső működés és a vevői elégedettség növelése érdekében. Szabványos alapokon
nyugvó irányítási rendszereink (ISO 9001, ISO 14001, ISO 37001, ISO 50001, ISO/IEC 20000-1,
ISO/IEC 27001, ISO/IEC 19770-1) abból a célból kerültek bevezetésre, hogy
követelményrendszert biztosítsanak társaságunk összes üzleti folyamatának folyamatos
felügyeletére, fenntartására és folyamatos fejlesztésére. A szabványos irányítási rendszerek
kialakítása és fenntartása társaságunk számára hosszútávú stratégiai döntés.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
119
Alapelvünk az ügyfélközpontúság és a lehető legmagasabb szintű szolgáltatás nyújtása.
Kiemelt figyelmet fordítunk az ügyfélelégedettség biztosítására, fenntartására, a beérkező
ügyfélpanaszok teljeskörű vizsgálatára és a kapcsolódó intézkedések meghatározására, ezáltal
biztosítva ügyfeleink igényeinek magas szintű kielégítését. Ügyfeleink elégedettségét
rendszeresen mérjük, az eredményeket pedig felhasználjuk az MSZ EN ISO 9001:2015 szerint
kialakított minőségirányítási rendszerünk fejlesztésénél. Ehhez kapcsolódóan a 4iG Csoport
nem elégszik meg az ISO szabványok szerinti működés bevezetésével, hanem folyamatosan
meghatároz mérőszámokat, amelyekkel mérhetővé válik az irányítási rendszerek
hatékonysága, értékelésük pedig lehetőséget biztosít a folyamatos fejlődésre. A 4iG Csoport
integrált menedzsment rendszerének (minőség-, környezetközpontú- és információbiztonság
irányítási rendszer) működtetése során folyamatosan nyomon követi kulcsfontosságú
pénzügyi és nem pénzügyi mutatókat, amelyből a különböző ISO szabványok szerint kitűzött
célok megvalósulását a PDCA ciklus mentén értékeli, figyelemmel kíséri. Rendszeres belső
auditokkal megbizonyosodik a politikákban foglalt irányelvek és a kitűzött fejlesztési célok
megvalósulásáról, a vonatkozó utasítások és rendelkezések betartásáról, valamint a korábbi
auditokon meghatározott intézkedési tervek végrehajtásáról. Minden évben külső ggetlen
tanúsító szervezet által felülvizsgáltatja az irányítási rendszerek hatékony működését,
hároméves tanúsítási ciklusonként. A 4iG Csoport elkötelezett annak érdekében, hogy részese
legyen annak a közösségnek és környezetnek, amelyben tevékenységét végzi, és segítse és
fejlessze azt. Vállalatunk fontosnak tartja, hogy példaértékű és értékteremtő
kezdeményezések mellé álljon. Legyen szó a kultúráról vagy sportról, tudományról és
innovációról vagy aktuális társadalmi problémákról. Ugyanakkor minden szponzorált és
támogatott természetes személlyel és szervezettel szemben elvárás, hogy a 4iG Csoport etikai
értékeivel és elveivel összhangban járjon el.
8. Környezetvédelem és energiagazdálkodás
A 4iG Csoport elkötelezett a környezeti károk és veszélyek megelőzése, a tevékenységéből
fakadó egészségi, biztonsági és környezetvédelmi kockázatok csökkentése iránt. A Társaság
szolgáltató tevékenységet folytat, környezetre veszélyes anyagokat nem forgalmaz, ilyen
készletei nincsenek, számára kiemelt fontosságú a környezetvédelmi irányelvek betartása. A
vállalat az összes telephelyére vonatkozóan rendelkezik az MSZ EN ISO 14001:2015 és MSZ EN
ISO 50001:2019 szabvány szerint kiépített környezetirányítási és energiairányítási rendszerrel.
A természeti erőforrásokkal és az energiával való kíméletes bánásmód társaságunk
környezetvédelmi stratégiájának meghatározó eleme, hosszú távú célunk olyan műszaki
megoldások és folyamatok fejlesztését és alkalmazását, amelyek a környezet terhelésének
egyidejű csökkenésével anyag- és energia-megtakarításhoz is vezetnek, egyben a környezeti
kockázatok csökkentését is lehetővé teszik.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
120
Társaságunk minden tevékenysége során betartja a vonatkozó technológiai szabályokat, a
munkahelyi környezet kialakítása során elsődleges szempont az ember- és
környezetközpontúság, az újrahasznosított anyagok használata, a hulladékkibocsátás
mérséklésére irányuló technológiák és eljárásrendek bevezetése; forgalmazott termékeink
minden esetben megfelelnek a RoHS irányelveknek.
9. Fenntarthatóság
A 4iG Csoport munkatársai számára a fenntarthatóság és jövőorientált gondolkodás nem
kérdés, hanem alapvető filozófiánk sze. Jövőképünk kialakításának fontos építőköve, hogy a
jelen kor kihívásaira ne csupán reagáljunk, hanem megvizsgáljuk azt is, hogyan mehetünk
elébe a várhatóan bekövetkező eseményeknek. A fenntarthatóbb jövő érdekében kitűzött
céljainkat dedikált programokkal valósítjuk meg, az eredményeinket pedig időről időre a
vállalat Fenntarthatósági jelentésében foglaljuk össze.
A 4iG Csoport kiemelt figyelmet fordít a megfelelés és a fenntarthatóság kérdéseire, különös
tekintettel az oktatásra és a megszerzett kompetenciák tényleges alkalmazására, ennek
megfelelően vállalatunk belső szabályzataiban és a munkaköri leírásokban is megtalálhatók
ezek gyakorlati alkalmazásai.
Digitális vállalatként a 4iG innovatív szolgáltatásai hozzájárulnak partnereink és
megrendelőink fenntartható működéséhez is. Vállalatunk kifejezetten az energiahasználatot
és más fogyasztási tényezők optimalizálását, csökkentését célzó megoldásokat is kínál
partnereinek, amelyekkel az ipari-, illetve mezőgazdasági termelés hatékonysága növekszik,
ugyanakkor ezzel párhuzamosan ezen tevékenységek karbonlábnyoma is jelentősen
csökkenthető. Az elmúlt években példásan felépített, az informatikában meghonosodott
fenntarthatósági kultúrát a közelmúltban cégcsoportunkhoz csatlakozott távközlési
vállalatokra is kiterjesztjük. Törekszünk a 4iG Csoport papírfelhasználásának csökkentésére.
Bevezetjük az utóminősítést, amely alapján a beszállítóinktól is elvárhatjuk a
fenntarthatóságra törekvést.
A 4iG Csoport figyelmet fordít arra, hogy irányító testületeinek átfogó tudása összhangban
legyen a szervezet ESG törekvéseivel. Biztosítva a vezetők naprakészségét a fenntarthatóság
témaköreit illetően, felsővezetőink számos compliance, energiagazdálkodási és
minőségirányítási képzésen vesznek részt. Az Igazgatóság munkáját támogató Szakmai
Tanácsadó Testület tagjainak kiválasztása során pedig kiemelt szempont a fenntarthatósággal
kapcsolatos nézőpont és kompetenciák megléte.
10. A 4iG Nyrt. információbiztonsági alapelvei
A 4iG Nyrt. és leányvállalatai minden esetben az elvárható legnagyobb körültekintéssel járnak
el ügyfelei, beszállítói és saját dolgozói biztonsága érdekében. A cégcsoport a biztonságra a
versenytársakkal szembeni üzleti előnyként tekint.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
121
A partnerek felé meglévő bizalom fenntartását helyezi fókuszba, ehhez belső szabályzatokkal,
oktatásokkal és fejlesztésekkel mélyíti a munkatársak biztonságtudatosságát. A 4iG Csoport a
működése és az általa nyújtott szolgáltatások teljesítése során elkötelezett az MSZ ISO/IEC
27001:2014 szabványban meghatározott iránymutatásoknak való megfelelésért, azáltal, hogy
azt magára nézve kötelezően alkalmazandónak ismeri el. Az üzletmenet folytonosság
biztosítása érdekében a 4iG Csoport az összes szükséges információvédelmi intézkedést
megteszi, minden adatkezelési folyamatát az adatvédelmi és információbiztonsági
elvárásoknak megfelelően alakítja ki. A személyes adatok védelmének minél magasabb szintű
biztosítása érdekében a 4iG Csoport átfogó és a vonatkozó jogszabályok minden pontjára
megfelelő választ adó irányelvekkel, illetve szabályozókkal rendelkezik, amelyek megalkotása
és dokumentálása révén kollégáink biztonságtudatosabban dolgoznak, illetve segítik
partnereinket is a tudatosság útján.
11. Információs és érdekeltségi rendszer
A Társaság és leányvállalatai eltérő, azonban közös alapokon nyugvó vállalatirányítási
rendszerben ködtek 2023-ban. A folyamatok átláthatóak, a mindennapok generálta
igényeket a lehető legnagyobb mértékben követik, hogy a működés rugalmassága biztosítva
legyen. 2024-ben szervezetünket és a kapcsolódó érdekeltségi rendszert tovább finomítjuk, az
új stratégiai elképzeléseinkhez igazítjuk, hogy a tervezett eredmények elérését az maximálisan
támogatni tudja.
12. Politikák eredményei
Az antikorrupciós politika eredményei
Társaságunk Etikai és Compliance bejelentő vonalat működtet, amely a 4iG honlapján is
nyilvánosan, bárki számára elérhető. A tárgyév során beérkezett bejelentéseket kivizsgáltuk
és határoztunk a szükséges intézkedések megtételéről. Megtörtént egy éves szintű, teljeskörű
compliance fókuszú audit, amelynek eredményeképpen feltártuk a Társaság korrupciós
kockázatait és meghatároztuk a kockázatok kezelését célzó kontrollokat. A 2023. évben a 4iG
Nyrt. sikeres felügyeleti audit keretében fenntartotta MSZ ISO 37001:2019 tanúsítvány-
megfelelést. A felügyeleti auditot egy független külső tanúsító szerv folytatta le.
Gondoskodtunk az antikorrupciós és etikai oktatás lebonyolításáról a fentiek vonatkozásában,
amelynek eredményeként munkavállalóink 90%-ban sikeres vizsgát tettek, valamint a
szabványkövetelménynek megfelelően két szinten (munkavállalói és
felsővezetői/igazgatósági) tették meg nyilatkozataikat antikorrupciós témában. Emellett az új
belépők részére rendszeres Compliance oktatást tartunk, amelynek része az antikorrupciós
politika központi elemeinek ismertetése, ahol hangsúlyt helyezünk az összeférhetetlenséggel
és ajándékozással kapcsolatos alapve követelmények ismertetésére. Az új belépők
egyebek között – szintén kötelesek vizsgát tenni az antikorrupciós politikáink ismeretéről.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
122
Legfontosabb antikorrupciós mutatóink:
beérkezett bejelentések teljeskörű kivizsgálása,
az éves auditok lefolytatása,
kontrollok folyamatos monitorozása,
oktatások megtartása és oktatáson való részvételi arány.
A környezet- és energiairányítási politika eredményei
A 4iG Nyrt. ködése során nagy figyelmet fordít a környezetvédelemre és az ezzel
kapcsolatos célkitűzéseit a környezet- és energiairányítási politikában kommunikálja a
munkavállalói, az érdekelt felek irányába a környezeti- és energiairányítási céloknak,
programoknak megfelelően. A felsorolásban a folyamatokat olyan résztevékenységekre
bontja le, amelyeken keresztül azonosíthatók a környezeti hatások és energiahasznosítók,
amelyek értékelése szolgál alapul ahhoz, hogy a számos hatás közül kiválaszthatók legyenek a
jelentősek és a környezeti, valamint az energiairányítási célok, tervek, programok
meghatározásakor a Társaság erőforrásait ezekre tudja összpontosítani. A tárgyévben indult
környezeti- és energiairányítási programok megvalósulását folyamatosan nyomon követjük,
amelyek közül a legfontosabbak az energiagazdálkodási teljesítnymutatók (villamosenergia
és üzemanyag felhasználás csökkentése, telephelyi fogyasztások mérhetővé tétele) javítását
célzó intézkedések voltak. A környezetközpontú irányítási rendszerünket érintő szállítóinkat
értékeltük, azokat megfelelőnek találtuk a környezetvédelmi szempontokat figyelembe vevő
értékelés során. A hulladékok szelektív gyűjtése és tárolása során kiemelt figyelmet fordítunk
a veszélyes és egyéb hulladékok keveredésének elkerülésére, ezáltal a környezetszennyezés
megelőzésére, a környezetterhelés csökkentésére. Alvállalkozó partnereinket megismertetjük
a környezetközpontú irányítási rendszerünk alapkövetelményeivel.
Legfontosabb környezetvédelmi mutatóink:
veszélyes és nem veszélyes hulladékgyűjtés,
üzemanyagfelhasználás,
energiafelhasználás csökkentése.
Az információbiztonsági politika eredményei
A 4iG Csoport rendszeres ellenőrzésekkel megbizonyosodik arról, hogy az
információbiztonsági politikában kitűzött célok megvalósulnak-e és a vonatkozó utasításokat
és eljárásokat az érintettek betartják-e. Amennyiben az előírásokkal ellentétes folyamatot
vagy munkavállalói magatartást tapasztal, úgy megteszi a szükséges intézkedést a probléma
kiküszöbölése érdekében. A tárgyévben bevezetett új belépők számára alapozó oktatásként a
Társaság megismerése érdekében kialakított ’Welcome day’ keretén belül a politikánkkal
összhangban információbiztonsági oktatásban részesülnek munkavállalóink.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
123
A minőségpolitika eredményei
Jövőképünk, küldetésünk alapn a 4iG növekedésével arányosan minőségirányítási
rendszerünket folyamatosan fejlesztjük, folyamataink megfelelőségét, eredményességét
vizsgáljuk. A beszállítói, alvállalkozói kör megfelelőségét a minőségért viselt felelősség
érdekében a minősítéssel biztosítjuk. Társaságunk különös gondot fordít az általa folytatott
tevékenység minőségének, színvonalának állandó javítására. E cél elérése érdekében
munkatársaink, valamint a cég munkájában közreműködőknek minőségszemléletét
tervszerűen fejlesztjük, a megfelelő személyi, tárgyi és környezeti feltételeket biztosítjuk.
Legfontosabb mutatóink:
éves auditprogram teljesítése,
az auditon feltárt nemmegfelelőségekre bevezetett javító intézkedések
hatékonyságának nyomon követése,
utóauditok száma,
a szakterületeket érintő éves minőségcélok teljesülése,
oktatáson való részvételi arány.
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
124
NYILATKOZAT
A Kibocsátó kijelenti, hogy a Jelentés megbízhatóan mutatja be a Társaság fejlődését és
teljesítményét, adatai és állításai a valóságnak megfelelnek, és nem hallgatnak el olyan tényt,
amely a Kibocsátó helyzetének megítélése szempontjából jelentős.
A Tpt. 57. §. (1) bekezdése alapján a szabályozott információk nyilvánosságra hozatalának
elmaradásával, illetve félrevezető tartalmával okozott kár megtérítéséért a Kibocsátó felel.
Jelen, a 2023. évről szóló jelentés számszaki adataiért, valamint az elemzések és
következtetések tartalmi valóságáért felelősséget vállalok.
Budapest, 2024. április 26.
Jászai Gellért Zoltán
Fekete Péter Krisztián
Igazgatóság elnöke
az Igazgatóság tagja
vezérigazgató
2023. DECEMBER 31.
EGYEDI ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha sképp van feltüntetve
125
BUDAPEST, KRISZTINA KÖRÚT 39.
TEL: +36 1 270 7600
WEB: WWW.4IG.HU
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha sképp van feltűntetve
0
thgooderre
2023
KONSZOLIDÁLT
pénzügyi jelentés 2023
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
1
TARTALOM
VEZETŐI ÖSSZEFOGLA............................................................................................................... 6
Konszolidált pénzügyi kimutatások ............................................................................................... 9
Konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás ................................................................ 10
Konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás (folytatás) ............................................... 11
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás ................................................................. 12
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás (folytatás) ................................................. 13
Konszolidált saját tőke változás kimutatása ................................................................................ 14
Konszolidált cash flow kimutatás ................................................................................................ 15
1. Általános rész ................................................................................................................... 16
1.1. A vállalkozás bemutatása ................................................................................................ 16
1.2. A mérlegkészítés alapja ................................................................................................... 16
2. A számviteli politika lényeges elemei és egyéb magyarázó információk .............................. 17
2.1. A konszolidáció alapja ...................................................................................................... 17
2.2. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek ................................................................... 20
2.3. Összes működési bevétel ................................................................................................. 21
2.4. Ingatlanok, gépek, berendezések .................................................................................... 22
2.5. Immateriális javak ............................................................................................................ 23
2.6. Üzleti kombinációk .......................................................................................................... 24
2.7. Goodwill ........................................................................................................................... 24
2.8. Badwill ............................................................................................................................. 24
2.9. Eszközök értékvesztése ................................................................................................... 24
2.10. Befektetés társult és közös vezetésű vállalkozásokba..................................................... 25
2.11. Befektetett pénzügyi eszközök ........................................................................................ 25
2.12. Értékesítésre tartott befektetett eszközök ...................................................................... 26
2.13. Készletek .......................................................................................................................... 26
2.14. Követelések ...................................................................................................................... 26
2.15. Pénzeszköz és pénzeszköz-egyenértékesek .................................................................... 27
2.16. Jegyzett tőke .................................................................................................................... 27
2.17. Pénzügyi eszközök ........................................................................................................... 27
2.18. Pénzügyi kötelezettségek ................................................................................................ 29
2.19. Céltartalékok .................................................................................................................... 29
2.20. Adózás .............................................................................................................................. 30
2.20.1.1. Nyereségadók .................................................................................................................. 30
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
2
2.20.1.2. Egyéb adók ....................................................................................................................... 31
2.21. Lízing ................................................................................................................................ 31
2.22. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) ............................................................................... 32
2.23. Mérlegen kívüli tételek .................................................................................................... 32
2.24. Visszavásárolt saját részvények ....................................................................................... 33
2.25. Osztalék ........................................................................................................................... 33
2.26. Tranzakciók kisebbségi tulajdonosokkal .......................................................................... 33
2.27. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók .......................................................................... 33
2.28. Munkavállalói juttatások ................................................................................................. 34
2.29. Részvényalapú kifizetések ............................................................................................... 34
2.30. Pénzügyi műveletek eredménye ..................................................................................... 35
2.31. Állami támogatások ......................................................................................................... 35
2.32. Goodwill értékvesztése.................................................................................................... 36
2.33. Értékcsökkenés és amortizáció ........................................................................................ 36
2.34. Szegmens információ ....................................................................................................... 36
2.35. Fordulónap utáni események .......................................................................................... 36
2.36. Új Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok és Értelmezések alkalmazása ........... 36
2.37. Előző évi pénzügyi adatok módosítása ............................................................................ 38
3. Értékesítés nettó árbevétele ............................................................................................. 45
4. Egyéb működési bevétel ................................................................................................... 46
5. Aktivált saját teljesítmények ............................................................................................. 47
6. Anyagjellegű ráfordítások ................................................................................................. 47
7. Személyi jellegű ráfordítások ............................................................................................. 48
8. Egyéb ráfordítások ............................................................................................................ 48
9. Értékcsökkenés és amortizáció .......................................................................................... 49
10. Pénzügyi bevételek és ráfordítások ................................................................................... 49
11. Jövedelemadók ................................................................................................................. 51
12. Részesedés társult vállalkozás eredményéből .................................................................... 52
13. Egyéb átfogó jövedelem .................................................................................................... 52
14. Teljes átfogó jövedelem .................................................................................................... 52
15. Egy részvényre jutó eredmény ........................................................................................... 53
16. Tárgyi eszközök ................................................................................................................. 54
17. Vevői szerződésállomány .................................................................................................. 55
18. Egyéb immateriális javak ................................................................................................... 56
19. Bérleti jog lízingek ............................................................................................................. 58
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
3
20. Halasztott adókövetelések és -telezettségek .................................................................. 60
21. Goodwill ........................................................................................................................... 61
22. Nettó lízingbefektetés ....................................................................................................... 63
23. Egyéb befektetések ........................................................................................................... 64
24. Egyéb éven túli eszközök ................................................................................................... 65
25. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek .................................................................... 65
26. Vevőkövetelések............................................................................................................... 66
27. Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök ............................................................................. 67
28. Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök ..................................................................... 69
29. Nyereségadó követelések és -kötelezettségek ................................................................... 70
30. Rövid lejáratú pénzügyi lízingkövetelések .......................................................................... 70
31. Készletek .......................................................................................................................... 70
32. Értékesítési célú befektetési eszközök és értékesítési célú eszközökhöz kapcsolódó
kötelezettségek .......................................................................................................................... 71
33. Jegyzett tőke .................................................................................................................... 71
34. Visszavásárolt saját részvények ......................................................................................... 72
35. Tőketartalék ..................................................................................................................... 72
36. Halmozott egyéb átfogó jövedelem ................................................................................... 72
36.1. Valós értékelés értékelési tartaléka ................................................................................ 72
36.2. Halmozott átváltási különbözet ....................................................................................... 73
37. Nem ellenőrző részesedés ................................................................................................. 73
38. Céltartalékok .................................................................................................................... 74
39. Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények ................................................................... 75
40. Pénzügyi lízing kötelezettségek ......................................................................................... 82
41. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek ............................................................................... 84
42. Szállítói kötelezettségek .................................................................................................... 84
43. Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök .................................................................................... 85
44. MRP-vel kapcsolatos juttatások ......................................................................................... 85
44.1. Részvényalapú kifizetések tartaléka ................................................................................ 86
44.2. MRP kötelezettség ........................................................................................................... 86
45. Osztalékkötelezettség tulajdonosok felé ............................................................................ 86
46. Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek ................................................................... 87
47. Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi kötelezettségek ........................................................... 88
48. Szegmens információk ...................................................................................................... 88
49. Kockázatkezelés ................................................................................................................ 91
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
4
50. Pénzügyi instrumentumok ............................................................................................... 100
51. Kapcsolt felekkel történt tranzakciók ................................................................................ 103
52. Igazgatóság és Felügyelő Bizottság javadalmazása ............................................................ 103
53. Mérlegen kívüli tételek .................................................................................................... 104
53.1. Függő követelések ......................................................................................................... 104
53.2. Függő kötelezettségek ................................................................................................... 104
54. Mérlegfordulónap utáni események ................................................................................. 104
55. Könyvvizsgáló díjazása ..................................................................................................... 106
56. Vállalkozás folytatásának elve .......................................................................................... 106
VEZETŐI JELENTÉS ..................................................................................................................... 107
1. Általános adatok a kibocsátóról ....................................................................................... 107
2. Részvényinformációk ....................................................................................................... 107
3. Tulajdonosi szerkezet ....................................................................................................... 109
4. Tisztségviselők ................................................................................................................. 110
4.1. Cégvezetés ..................................................................................................................... 110
4.2. Tisztségviselők díjazása .................................................................................................. 110
4.3. Vezető tisztségviselők 4iG részvénytulajdona 2023. december 31-én ......................... 110
4.4. A Jelentés aláírására jogosultak ..................................................................................... 110
4.5. Tisztségviselők választása és elmozdítása ..................................................................... 110
4.6. Tisztségviselők hatásköre .............................................................................................. 111
5. Felelős társaságirányítási jelentés és nyilatkozat ............................................................... 111
6. Alapszabály módosítás ..................................................................................................... 111
7. Leányvállalatok ................................................................................................................ 111
8. Pénzügyi instrumentumok hasznosítása ........................................................................... 111
9. Kockázatkezelési politika.................................................................................................. 112
10. Kutatás és fejlesztés területe ............................................................................................ 112
NEM PÉNZÜGYI JELENTÉS A 2023. DECEMBER 31-I BESZÁMOLÓHOZ ........................................... 113
1. Küldetésünk, szemléletünk............................................................................................... 113
2. Kompetenciánk ................................................................................................................ 113
3. Kereskedelmi szemlélet ................................................................................................... 114
4. Piaci jelenlét .................................................................................................................... 115
5. Tudás- és emberközpontúság ........................................................................................... 115
6. Etika és antikorrupciós megfelelés.................................................................................... 115
7. Minőségirányítás ............................................................................................................. 117
8. Környezetvédelem és energiagazdálkodás ........................................................................ 117
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
5
9. Fenntarthatóság .............................................................................................................. 118
10. A 4iG Nyrt. információbiztonsági alapelvei ....................................................................... 118
11. Információs és érdekeltségi rendszer ................................................................................ 119
12. Politikák eredményei ....................................................................................................... 119
NYILATKOZAT ............................................................................................................................ 121
A Konszolidált pénzügyi jelentést a Társaság Igazgatósága írásbeli döntéshozatal útján,
2024. év 04. hónap 26. napján a 4/2024. (IV.26.) számú Igazgatósági Határozatával jóváhagyta.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
6
VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ
A 4iG Csoport (továbbiakban: „4iG”, „Társaság”, „Vállalat”, „Cégcsoport”, Csoport „4iG Nyrt.”)
expanziós stratégiájának megvalósítása során 2023-ban újabb mérföldkőhöz érkezett, a Vodafone
Magyarország Távközlési Zrt. akvizíció lezárásával konvergens regionális infokommunikációs
vállalatcsoporttá erősödött. A Társaság jelenléte meghatározó Magyarországon és a Nyugat-Balkánon.
A 4iG stratégiája 2023-ban a szinergiák kiaknázására és a leányvállalatok integrációjára, illetve
átalakítására fókuszált, ennek hatékony kivitelezése érdekében a Cégcsoport elindította átfogó
transzformációs programját. A Cégcsoport átalakítása magasabb szintre helyezi a Társaság
eredménytermelő képességét, a működési hatékonyságát és a versenyképességét. A 4iG a program
során strukturális szeparációt hajt végre, a távközlési leányvállalatait üzleti-kereskedelmi, valamint
infrastruktúra vállalatokká alakítja, majd az egyes funkciókat integrálja. A transzformációval a 4iG az
informatikai-rendszerintegrációs tevékenységet önálló vállalatba szervezi, továbbá űripari és
technológiai érdekeltségeit az iparág globális növekedési lehetőségeit jobban kihasználó önálló
társaság alatt vonja össze. Az előzetes becslések szerint a strukturális szeparáció 400 milliárd Ft-ot
meghaladó cégértéknövekedést eredményezhet.
A transzformációs program végrehajtása hatékonyabb működést eredményez, amely növeli az
eredményességet, valamint új hálózati, üzleti és működési szinergiák kiaknázását teszi lehetővé. A
transzformációs programmal megvalósítható a hazai és külföldi hálózati- és mobilinfrastruktúra
monetizálása, valamint az üzleti és működési szinergiák teljes kihasználása. A hatékony és transzparens
vállalati struktúra kialakításával nő a Vállalat eredménytermelő képessége, működési hatékonysága és
versenyképessége is.
2023 januárjában a Scope Ratings felminősítette a 4iG Nyrt. adósbesorolását B+ -ról BB- -ra, stabil
kilátások mellett, ezzel a hitelminősítő intézet elismerte a Vállalat javuló piaci pozícióit és finanszírozási
mutatóit. A Scope Ratings decemberben BB- stabilról BB- pozitívra javította a Vállalat hitelminősítési
kilátásait, valamint BB- szinten erősítette meg a fedezetlen kötvényei adósbesorolását. A hitelminősítő
intézet a rsaság magyarországi és nyugat-balkáni piaci térnyerésével és az integráció kedvező
hatásával indokolta a kilátások javítását. A 4iG Nyrt. kiérdemelte a Budapesti Értéktőzsde hosszútávú
árfolyamemelkedésért, illetve zártkörű alaptőke-emelésért járó 2023-as díjait is.
Magyarország
A 4iG Csoport 2023. január 31-én zárta le a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. többségi
tulajdonszerzését. Ezt követően a Társaság márciusban 51%-ról 70,5%-ra emelte a Vodafone
Magyarországban Távközlési Zrt-ben lévő részesedését. A Corvinus Zrt.-vel kötött részvénycsere
ügylettel a Cégcsoport teljes Yettel-CETIN részvénypakettjét cserélte el a Vodafone Magyarország
Távközlési Zrt. 19,5%-os tulajdonrészére.
A Társaság a magyar állammal kötött megállapodásban 2028-ig 150 milliárd Ft értékű mobil- és
vezetékes infrastruktúra beruházás megvalósítását vállalta Magyarországon. Magyarország
digitalizációs céljaival összhangban a Vállalat további 1,1 millió háztartásban teszi elérhetőa gigabit-
képes vezetékes internetet, illetve nagykapacitású, vezeték nélküli 5G hálózat használatát, fejlesztését.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
7
A 4iG távközlési integrációs, illetve monetarizációs céljainak megfelelően a Vállalat május 31-én
kiszervezte a DIGI Szolgáltató és Távközlési Kft. mobilhálózatának aktív és passzív rádióhasználati
berendezéseit, spektrumhasználati jogait és az 1800 MHz-es frekvenciasáv licenszeit, a MIS Omega
Mobilhálózat Kft.-be. A kiszervezett infrastruktúrát a Társaság 2023. június 30-án értékesítette a Pro-
M Zrt.-nek.
A 4iG Csoport kötelékébe tartozó Rotors &Cams Zrt. júniusban mutatta be a világviszonylatban is
különleges sugárhajtású ProTAR drónját. A merevszárnyú, sugárhajtású pilóta nélküli célrepülő
rendszer a hadsereg légvédelmi képességének fejlesztésére hivatott. Az akár 500 km/órás sebességet
is elérő, kötelékrepülésre képes drónnal valós körülmények között szimulálhatóak támadó
repülőgépek. A 4iG Csoport a drónelhárítási piacra is belépett RAC Antidrone Zrt. néven alapított
leányvállalatával. Az új vállalat légtérellenőrző, illetve légtérvédelmi megoldásokat kínál elsősorban
autonóm repülésre képes eszközök ellen.
Nemzetközi expanzió
A 4iG Csoport lezárta albán leányvállalatai – a One Telecommunications sh.a. és az ALBtelecom sh.a.
jogi fúzióját 2023. január 1-jén, ezzel létrehozta az ország egyik vezető mobil-vezetékes konvergens
távközlési szolgáltatóját. A Társaság a ONE Albania sh.a. nevet március 14-én vezette be. A sikeresen
végrehajtott fúzió és a márkaváltási program jelentősen javította az albán leányvállalat működési
hatékonyságát és eredménytermelő képességét.
A 4iG Csoport 2023. július 27-én Montenegró digitalizációjának felgyorsítása érdekében
szándéknyilatkozatot írt alá a montenegrói kormánnyal. A hosszú távú együttműködést megalapozó
megállapodásban a Társaság kulcsszerepet vállal Montenegró digitalizációjában, amit a ONE Crna Gora
d.o.o. 5G fejlesztései is támogatnak.
A 4iG Csoport 2023 októberében előzetes megállapodást kötött a Telecom Egypttel nagy kapacitású,
Albániát és Egyiptomot összekötő optikai kábel kiépítéséről. A nyílt hozzáférésű modellben
megvalósuló tenger alatti összeköttetés a meglévő földközi-tengeri útvonalaktól eltérő tranzitvonalat
biztosíthat kiemelt nyugat-európai csomópontok mint Frankfurt illetve számos kelet-európai
elérési pont irányába. A szándéknyilatkozatot követően a partnerek megállapodást kötöttek az
adatkábel-beruházás üzleti feltételeiről, illetve a fejlesztést megvalósító közös vállalat alapításáról is,
melyben a 4iG Nyrt. 70%-os tulajdonnal rendelkezik majd. A beruházás kiemelt jelentőségét mutatja,
hogy a magyar, az egyiptomi és az albán kormány is elkötelezettségét fejezte ki a fejlesztés
megvalósítása mellett.
Pénzügyi eredményesség
A Cégcsoport 2023. évi Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak (IFRS) megfelelően
konszolidált pénzügyi beszámolójára jelentős hatást gyakorolt a Vodafone Magyarország Távközlési
Zrt. felvásárlása, valamint a 2022-ben lezárt hazai és nemzetközi akvizíciók. Ezek eredményeként a 4iG
Csoport 2023-ban 594,5 milliárd Ft nettó árbevételt és 200,6 milliárd Ft EBITDA-t (kamatok, adózás és
értékcsökkenési leírás előtti eredmény) ért el. Az EBITDA-marzs meghaladta a távközlési szegmensben
jellemző 33%-ot.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
8
A pénzkiáramlással nem járó, vételár-allokációs hatásoktól megtisztított korrigált adózott eredmény
5,7 milliárd Ft volt, amely 33,1 milliárd Ft-tal magasabb, mint az átfogó vedelemre vonatkozó
kimutatásban bemutatott negatív adózott eredmény (-27,4 milliárd Ft). 2023-ban a nettó árbevétel
86%-át a távközlési divízió adta, az informatikai divízió pedig a 14%-át, amellyel a Cégcsoport a hazai
IT és rendszerintegrátori piaci szegmensben vezető szerepet tölt be.
A 4iG Csoport további eredményes működését a transzformáció sikeres végrehajtása, és ennek
hatásaként a további 400 milliárd Ft-ot meghaladó cégérték vekedés, a konszolidált pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatásban is bemutatott magas pénzeszközállomány (53,2 milliárd Ft), illetve
a kimagasló működési cash-flow (187,8 milliárd forint) biztosítja a jövőben is.
A Társaság 2023. december 31-i scope adjusted debt mértéke 920,5 milliárd Ft.
Tőkepiaci teljesítmény
2023
2022
Változás +/-
%- ban
Módosított*
Értékesítés nettó árbevétele
594 510
277 421
114,30%
Pénzügyi és értékcsökkenési leírások
előtti szokásos eredmény (EBITDA)
200 564
74 074
170,76%
Üzleti eredmény (EBIT)
29 895
-771
n.a.
Adózott eredmény (PAT)
-27 382
-18 818
41,91%
Teljes átfogó jövedelem
-26 175
-8 747
191,48%
Egy részvényre jutó (adatok forintban)
EBITDA
687,87
265,65
158,94%
Nettó eredmény (EPS)
-93,91
-67,49
39,15%
Higított EPS mutató
-92,52
-67,49
37,09%
Saját tőke
1 240,52
1 067,11
16,25%
*A konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás adatai újramegállapított adatok. A módosítások a 2.37.
Előző évi pénzügyi adatok módosítása című bekezdésben foglaltakkal összhangban történtek.
.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
9
4iG NYRT.
KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK
NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI BESZÁMOLÁSI
STANDARDOK SZERINT
2023. DECEMBER 31.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
10
Konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás
Melléklet
2023
2022
Módosított*
Értékesítés nettó árbevétele
3
594 510
277 421
Egyéb működési bevétel
4
26 628
20 173
Értékesítés nettó árbevétele és egyéb bevételek
összesen
621 138
297 594
Aktivált saját teljesítmények
5
15 835
6 747
Anyagjellegű ráfordítások
6
-293 530
-149 447
Személyi jellegű ráfordítások
7
-95 570
-57 326
Egyéb ráfordítások
8
-47 309
-23 494
ebből értékvesztés
-8 357
-4 949
Működési költségek
-436 409
-230 267
Pénzügyi és értékcsökkenési leírások előtti
eredmény (EBITDA)
200 564
74 074
Értékcsökkenés és amortizáció
9
-170 669
-74 845
Pénzügyi műveletek előtti eredmény (EBIT)
29 895
-771
Pénzügyi bevételek
10
25 814
22 934
Pénzügyi ráfordítások
10
-72 907
-37 368
Részesedés társult vállalkozás eredményéből
12
-1 637
-27
Adózás előtti eredmény
-18 835
-15 232
Jövedelemadók
11
-8 547
-3 586
Adózott eredmény
-27 382
-18 818
A következő időszakban a konszolidált jövedelemre
vonatkozó kimutatásban elszámolandó egyéb
átfogó jövedelem:
Tevékenységek devizaátszámításakor
felmerült árfolyamkülönbözetek
1 043
11 180
Részesedés társult vállalkozás egyéb átfogó
eredményéből
14
0
A következő időszakban a konszolidált
jövedelemre vonatkozó kimutatásban
elszámolható nettó egyéb átfogó jövedelem:
1 057
11 180
A következő időszakban a konszolidált jövedelemre
vonatkozó kimutatásban vissza nem forduló egyéb
átfogó jövedelem:
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós
értéken értékelt tőkeinstrumentumok nettó
nyeresége/vesztesége
150
-1 109
A következő időszakban a konszolidált
jövedelemre vonatkozó kimutatásban vissza nem
forduló nettó egyéb átfogó jövedelem:
150
-1 109
Egyéb átfogó jövedelem
13
1 207
10 071
Teljes átfogó jövedelem
14
-26 175
-8 747
Egy részvényre jutó eredmény (Ft)
15
Alap
-93,91
-67,49
Hígított
-92,52
-67,49
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
11
Konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás (folytatás)
Melléklet
2023
2022
Módosított*
Adózott eredményből:
-27 382
-18 818
Anyavállalatra jutó rész
-30 002
-20 874
Külső tulajdonosra jutó rész
2 620
2 056
Teljes átfogó eredményből:
-26 175
-8 747
Anyavállalatra jutó rész
-28 515
-11 289
Külső tulajdonosra jutó rész
2 340
2 542
*A konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás, pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás, illetve a cash
flow kimutatás összehasonlító adatai újramegállapított adatok. A módosítások a 2.37. Előző évi pénzügyi adatok
módosítása című bekezdésben foglaltakkal összhangban történtek.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
12
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
Melléklet
2023.12.31.
2022.12.31.
Módosított*
ESZKÖZÖK
Éven túli eszközök
Tárgyi eszközök
16
457 749
281 690
Vevői szerződésállomány
17
173 522
62 101
Egyéb immateriális javak
18
218 563
64 325
Bérleti jog lízingek
19
140 984
43 937
Halasztott adókövetelés
20
688
282
Goodwill
21
277 291
164 680
Nettó lízingbefektetés
22
752
190
Egyéb befektetések
23
639
521
Egyéb éven túli eszközök
24
2 164
457
Éven túli eszközök összesen
1 272 352
618 183
Forgóeszközök
Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
25
53 175
45 961
Vevőkövetelések
26
125 147
58 910
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök
27
34 157
11 209
Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök
28
22 894
7 690
Nyereségadó követelés
29
1 054
1 794
Rövid lejáratú pénzügyi lízingkövetelések
30
563
137
Készletek
31
11 870
10 727
Értékesítési célú befektetési eszközök
32
0
190 271
Forgóeszközök összesen
248 860
326 699
Eszközök összesen
1 521 212
944 882
FORRÁSOK
Saját tőke
Jegyzett tőke
33
5 981
5 981
Visszavásárolt saját részvények
34
-3 199
-922
Tőketartalék
35
133 492
133 492
Eredménytartalék
-20 993
47 181
Részvényalapú kifizetések tartaléka
44
397
0
Halmozott egyéb átfogó jövedelem
36
12 168
9 722
Anyavállalatra jutó saját tőke összesen
127 846
195 454
Nem ellenőrzésre részesedés
37
233 858
102 105
Saját tőke összesen
361 704
297 559
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Céltartalékok – hosszú lejáratú
38
5 864
4 888
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények
39
747 681
424 320
Pénzügyi lízing kötelezettségek – hosszú lejáratú
40
119 081
34 522
Halasztott adókötelezettség
20
22 350
14 233
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
41
4 926
10 766
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
899 902
488 729
*A konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás, pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás, illetve a cash
flow kimutatás összehasonlító adatai újramegállapított adatok. A módosítások a 2.37. Előző évi pénzügyi adatok
módosítása című bekezdésben foglaltakkal összhangban történtek.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
13
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás (folytatás)
Melléklet
2023.12.31.
2022.12.31.
Módosított*
Rövid lejáratú kötelezettségek
Szállítói kötelezettségek
42
87 681
45 839
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
43
12 663
7 713
MRP kötelezettség
44
624
0
Osztalékkötelezettség tulajdonosok felé
45
8
8
Céltartalékok – rövid lejáratú
38
5 572
4 674
Értékesítési eszközökhöz kapcsolódó
kötelezettségek
32
0
23 349
Nyereségadó kötelezettség
29
1 812
664
Pénzügyi lízing kötelezettségek – rövid lejáratú
40
24 747
9 055
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
46
21 035
18 770
Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi
kötelezettségek
47
105 464
48 522
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
259 606
158 594
Kötelezettségek és saját tőke összesen
1 521 212
944 882
*A konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás, pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás, illetve a cash
flow kimutatás összehasonlító adatai újramegállapított adatok. A módosítások a 2.37. Előző évi pénzügyi adatok
módosítása című bekezdésben foglaltakkal összhangban történtek.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
14
Konszolidált saját tőke változás kimutatása
Melléklet
Jegyzett
tőke
Saját
részvény
Tőketartalék
Eredmény-
tartalék
Részvényalapú
kifizetések
tartaléka
Halmozott
egyéb
átfogó
jövedelem
Anyavállalatra
jutó saját tőke
összesen
Ellenőrzésre
nem jogosító
részesedés
Saját tőke
összesen
Egyenleg 2022. január 1-én
2 064
-246
3 869
9 791
0
136
15 614
1 641
17 255
Akvizíció – vételár allokáció módosítás
-560
-560
-18
-578
Számviteli politika változás
-17
-17
-17
Módosított egyenleg 2022. január 1-én
2 064
-246
3 869
9 214
0
136
15 037
1 623
16 660
Részvénykibocsátás
3 917
129 623
133 540
133 540
Saját részvény vétel
34
-752
-752
-752
Saját részvény eladás (részesedéscsere)
76
118
194
194
Osztalék elkülönítése
-2 968
-2 968
-2 968
Adózott eredmény
-20 884
-20 884
2 052
-18 832
Egyéb átfogó jövedelem
13
9 586
9 586
485
10 071
NCI (nem ellenőrző szesedés)
37
61 690
61 690
97 951
159 641
Egyenleg 2022. december 31-én
5 981
-922
133 492
47 170
0
9 722
195 443
102 111
297 554
Egyenleg 2023. január 1-én
5 981
-922
133 492
47 170
0
9 722
195 443
102 111
297 554
Akvizíció – vételár allokáció módosítás
11
11
-6
5
Módosított egyenleg 2023. január 1-én
5 981
-922
133 492
47 181
0
9 722
195 454
102 105
297 559
Adózott eredmény
-30 002
-30 002
2 620
-27 382
Egyéb átfogó jövedelem
13
-959
2 446
1 487
-280
1 207
Saját részvény vétel
34
-2 277
-2 277
-2 277
Részvényalapú kifizetések elkülönítése
44
397
397
397
NCI (nem ellenőrző részesedés)
37
-37 213
-37 213
129 753
92 540
NCI osztalék
0
-340
-340
Egyenleg 2023. december 31-én
5 981
-3 199
133 492
-20 993
397
12 168
127 846
233 858
361 704
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
15
Konszolidált cash flow kimutatás
Melléklet
2023.12.31.
2022.12.31.
Módosított*
Működési tevékenységből származó cash flow
Adózott eredmény
-27 382
-18 818
Korrekciók:
Tárgyévi értékcsökkenés és amortizáció
9
170 669
74 809
Értékvesztés
8
10 913
4 064
Céltartalékok
38
-3 194
2 427
Nyereségadók
29
8 547
3 585
Egyéb pénzügyi bevételek/ráfordítások
50 743
22 746
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek
0
-8 478
Árfolyamváltozás hatása
-9 275
-9 954
Társult vállalkozás eredménye
12
1 637
27
Befektetett eszköz értékesítésén elért
nyereség/veszteség
-17 494
0
Működő tőke változásai
Vevő követelések változása
26
-19 384
-907
Készletek változása
31
2 869
-586
Szállítók változása
42
6 942
8 416
Pénzügyi lízing (éven belüli) változása
40
-6 837
-1 299
Egyéb követelések és kötelezettségek változása
28 920
-14 739
Fizetett nyereségadó
-9 910
-4 002
Működési tevékenységből származó nettó cash flow
187 764
57 291
Befektetési tevékenységből származó cash flow
Tárgyi eszközök értékesítése/beszerzése
16
-48 409
-15 481
Immateriális javak beszerzése/beszerzése
18
-43 170
-10 497
Értékpapírok értékesítése/beszerzése
27
-108
169
Egyéb befektetések értékesítése/beszerzése
-2 077
422
Érdekeltségek akvizíciójának nettó pénzáramlása
-330 348
-257 109
Befektetések után kapott osztalék és kamatok
1 250
2 251
Befektetési tevékenységből származó nettó cash
flow
-422 862
-280 245
Finanszírozási tevékenységből származó cash flow
Kötvények kibocsátása/visszafizetése
39
0
-17 258
Hitelek, kölcsönök felvétele/visszafizetése
39
326 698
-48 191
Pénzügyi lízing felvétel/törlesztés
40
-27 738
-15 640
Visszavásárolt, kibocsátott saját részvények
-2 277
-752
Kamatfizetés
10
-52 718
-24 568
Tőkeemelés/leszállítás
381
111 650
Osztalékfizetés
0
-2 960
Fizetett osztalék (kisebbségi)
-340
0
Finanszírozási tevékenységből származó nettó cash
flow
244 006
2 281
Árfolyamváltozás hatása
-1 694
104
Készpénz és készpénzjellegű tételek nettó változása
7 214
-220 569
Készpénz és készpénzjellegű tételek év eleji
egyenlege
25
45 961
266 530
Készpénz és készpénzjellegű tételek időszak végi
egyenlege
53 175
45 961
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
16
1. Általános rész
1.1. A vállalkozás bemutatása
A 4iG Nyilvánosan Működő Részvénytársaság Magyarországon bejegyzett társaság (székhely: 1013
Budapest, Krisztina krt. 39.), tevékenységét a magyar jogszabályok előírásainak megfelelően végzi,
számviteli és pénzügyi nyilvántartásait a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint
vezeti, részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) Prémium” kategóriájában kereskednek.
A 4iG Cégcsoport felett nem rendelkezik másik vállalat önálló kontrollal.
A 4iG Cégcsoport (a továbbiakban: „Társaság”, „Csoport” vagy Cégcsoport”) tevékenységének
gerincét a teljes körű telekommunikációs szolgálatások, a telekommunikációhoz kapcsolódó
infrastruktúra üzemeltetése, illetve a platformfüggetlen, egyedi szoftvertervezés és –fejlesztés, a teljes
körű nagyvállalati IT megoldások tervezése, kivitelezése, IT üzemeltetés és támogatás,
szervizszolgáltatás, ERP (komplex vállalatirányítási) rendszerek üzemeltetése, banki adatszolgálat
teljes körű támogatása, dokumentum- és ügykezelő rendszerek fejlesztése, üzemeltetése adja.
1.2. A mérlegkészítés alapja
i) Elfogadás és nyilatkozat
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2024. április 26-án fogadta el. A konszolidált
pénzügyi kimutatások a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint, az Európai Unió
(EU) Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirdetett és beiktatott standardok alapján készültek. Az
IFRS-t a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Értelmező Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott standardok és értelmezések alkotják.
A konszolidált pénzügyi kimutatások magyar forintban, millió forintra kerekítve kerültek bemutatásra,
ha nincs ettől eltérő jelzés.
A jelentés 2023. december 31-ével végződő időszakra vonatkozó konszolidált, könyvvizsgáló által
auditált pénzügyi kimutatásokat tartalmaz.
ii) A beszámoló készítésének alapja (Megfelelőségi nyilatkozat)
A beszámolót a bekerülési érték elve alapján állítottuk össze, kivéve azokat az eseteket, ahol az IFRS
más értékelési elv használatát követeli meg, mint ahogy az a számviteli politikában látható. A pénzügyi
év megegyezik a naptári évvel.
iii) Vállalkozás folytatása
A pénzügyi kimutatások a vállalkozás folytatásának elve alapján készültek. Ez azt jelenti, hogy azzal a
feltételezéssel készültek, hogy a Társaság belátható jövőben is működni fog anélkül, hogy a vezetőség
szándékában állna a gazdálkodó egység megszűntetése vagy a működési tevékenység jelentős
csökkenése.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
17
iv) Jelentős számviteli becslések és feltételezések
Az IFRS-nek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a menedzsment
szakmai megítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek hatással vannak az
alkalmazott számviteli politikákra, valamint az eszközök és kötelezettségek, bevételek és költségek
beszámolóban szereplő összegére. A becslések és a kapcsolódó feltételezések múltbeli
tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az adott körülmények között
észszerűnek tekinthetők és amelyek eredménye képezi azon eszközök és kötelezettségek könyv
szerinti értéke becslésének alapját, amelyek egyéb forrásokból nem határozhatók meg egyértelműen.
A tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a becslésektől. A becslési bizonytalanságok a megfelelő
magyarázatokban bemutatásra kerülnek.
A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A felülvizsgálat pénzügyi
kimutatásokra gyakorolt hatásának ismertetésére a 2.37 pontban, illetve a releváns megjegyzésekben
kerül sor. A számviteli becslések módosítása a becslés módosításának időszakában kerül
megjelenítésre, ha a módosítás csak az adott évet érinti, illetve a módosítás időszakában és a jövőbeli
időszakokban, ha a módosítás mind a jelenlegi, mind a jövőbeni éveket érinti.
v) Pénzügyi kimutatások jóváhagyásának közzététele
A Társaság Igazgatósága 2024. április 26-án elfogadta a konszolidált pénzügyi jelentés előterjesztését
a tulajdonsok éves rendes Közgyűlése számára. A zgyűlés jogosult a pénzügyi kimutatások
jóváhagyására, amely előtt élhet módosítási kéréseivel. Az ellenőrzéssel rendelkező tulajdonosok a
pénzügyi kimutatásokat elfogadó Igazgatóságban is jelen vannak, ezért kicsi annak a valószínűsége,
hogy a Közgyűlés módosítási igényt támaszt
2. A számviteli politika lényeges elemei és egyéb magyarázó információk
Az alábbi fejezet mutatja be a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítése során alkalmazott
jelentősebb számviteli politikákat, illetve a konszolidált beszámoló elkészítésének alapjait. A számviteli
politikák következetesen kerültek alkalmazásra a jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokban szereplő
időszakoknál.
2.1. A konszolidáció alapja
Leányvállalatok
A konszolidált beszámoló a 4iG Nyrt.-t, illetve az ellenőrzése alatt álló leányvállalatokat foglalja
magában. Ellenőrzésről általában akkor beszélünk, ha a Csoport közvetve vagy közvetlenül birtokolja
az adott társaság szavazati jogainak több mint 50%-át, és a Társaság pénzügyi és operatív
tevékenységébe történő befolyás révén előnyöket élvez annak tevékenységéből. A Társaság a
cégcsoporthoz tartozó 27 vállalatára ellenőrzést gyakorol, a leányvállalatok adatai teljeskörűen, az
előírásoknak megfelelően konszolidálásra kerülnek. A 2023. december 31-én konszolidációba bevont
leányvállalatokat az alábbi táblázat mutatja:
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
18
Közvetett Közvetett Konszolidációba tulajdoni tulajdoni Szerzés Leányvállalat megnevezése Többségi tulajdonos bevonás hányad hányad módja időpontja 2023.12.31-2022.12.31-én én 4iG Albánia Kft. "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2022.02.23. alapítás 76,78% 76,78% 4iG Nyrt. 2021.04.14. vásárlás 70,00% 70,00% ACE Network Zrt. "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2023.08.02. alapítás 76,78% n.a. AH EGY Zrt. AH KETTŐ Zrt. "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2023.08.02. alapítás 76,78% n.a. "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2022.03.21. vásárlás 76,78% 76,78% Albania Telecom Invest AD ALBtelecom sh.a. 4iG Albánia Kft. 2022.03.04. vásárlás n.a. 61,63% "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 4iG Nyrt. 2022.03.31. apportálás 76,78% 76,78% Antenna Hungária "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2022.03.31. apportálás n.a. 76,78% Innovációs Kft. 4iG Nyrt. 2022.11.15. vásárlás 75,00% 75,00% BRISK Digital Group Kft. BRISK Digital Group Kft. 2022.11.15. vásárlás 75,00% 75,00% BRISK Digital Hungary Kft. BRISK Digital International BRISK Digital Group Kft. 2022.11.15. vásárlás 75,00% 75,00% Kft. 4iG Nyrt. 2020.08.17. alapítás 84,78% 84,78% CarpathiaSat Zrt. "Digitális Átállásért" "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2022.03.31. apportálás 76,78% 76,78% Nonprofit Kft. DIGI Távközlési és Szolgáltató 2022.01.03. vásárlás n.a. 76,78% DIGI Infrastruktúra Kft. Kft. DIGI Távközlési és "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2022.01.03. vásárlás 76,78% 76,78% Szolgáltató Kft. 4iG Nyrt. 2020.12.07. vásárlás 100,00% 100,00% DTSM Kft. 4iG Nyrt. 2019.04.17. alapítás 100,00% 100,00% Humansoft Szerviz Kft. Portuguese Telecommunication 2021.05.12. vásárlás 94,20% 94,20% Hungaro DigiTel Kft. Investments Kft. 4iG Nyrt. 2020.10.14. vásárlás 100,00% 100,00% INNObyte Zrt. INNOWARE Kft. INNObyte Zrt. 2020.10.14. vásárlás 100,00% 100,00% "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2021.09.30. vásárlás 76,78% 76,78% Invitech ICT Services Kft. Invitech ICT Services Kft. 2021.09.30. vásárlás 76,78% 76,78% InviTechnocom Kft. DIGI Távközlési és Szolgáltató 2022.01.03. vásárlás n.a. 76,78% INVITEL Zrt. Kft. i-TV Zrt. INVITEL Zrt. 2022.01.03. vásárlás n.a. 76,78% Albania Telecom Invest AD 2022.03.21. vásárlás 73,92% n.a. ONE Albania sh.a. "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2021.12.21. vásárlás 76,78% 76,78% ONE Crna Gora d.o.o. ONE Telecommunications Albania Telecom Invest AD 2022.03.21. vásárlás n.a. 76,70% sh.a. 4iG Nyrt. 2021.06.01. vásárlás 100,00% 100,00% Poli Computer PC Kft. Portuguese 4iG Nyrt. 2021.05.12. vásárlás 100,00% 100,00% Telecommunication Investments Kft. Rheinmetal 4iG Digital 4iG Nyrt. 2022.11.16. alapítás 51,00% 51,00% Services Kft. BRISK Digital International Kft. 2022.11.15. alapítás 49,5% 49,5% Soft Media Europe srl. 4iG Nyrt. 2019.09.10. vásárlás 100,00% 100,00% Veritas Consulting Kft. Vodafone Magyarország "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 2023.01.31. vásárlás 54,13% n.a. Távközlési Zrt.
A ONE Telecommunications sh.a. és az ALBtelecom sh.a. összeolvadása 2023. január 1. napján
megtörtént és egy társaságként, ONE Albania sh.a. néven folytatják tovább működésüket.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
19
2023. január 1. napjával a DIGI Csoport vállalatai (Invitel Zrt., DIGI Infrastruktúra Kft., i-TV Zrt.)
beolvadtak a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.-be. A jogutód gazdálkodó egység a DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft.
2023. január 31-én az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. 51%-os
tulajdonosává vált, majd 2023. március 20-án részvénycsere útján megszerezte a Corvinus Zrt.
tulajdonában álló Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. alaptőkéjének 19,5%-át megtestesítő
35 476 749 darab, egyenként 500 Ft névérté „A sorozatú törzsrészvényeit. A tranzakcióval az
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 70,5%-ra növelte közvetlen többségi befolyást biztosító részesedését a
Vodafone Magyarország Távközlési Zrt-ben.
2023. május 31-én az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. eladta a 100%-os tulajdonában lévő Antenna
Hungária Innovációs Kft-t.
2023. május 31-én megalapításra került az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 100%-os tulajdonaként a MIS
Omega Mobilhálózat Kft., amely 2023. június 30-án értékesítésre került.
2023. augusztus 2-án megalapításra került az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 100%-os tulajdonaként az
AH EGY Zrt. és AH KETTŐ Zrt.
Az akvizíciókat üzleti kombinációként azonosítottuk és a megszerzett üzletrészekre az akvizíciós
számvitel módszerét alkalmaztuk, amely a megszerzéskori értékviszonyok alapján rténik az eszközök
és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás megszerzésének napjára vonatkozó piaci értéket
alapul véve. Az akvizíció költsége az ellenérték, valamint a nem irányító részesedéseknek a megszerzett
üzletben meglevő részesedésének összege. Az év közben megszerzett vagy értékesített társaságok a
tranzakció időpontjától kezdődően, illetve a tranzakció időpontjáig szerepelnek a konszolidált pénzügyi
kimutatásokban.
A konszolidációba bevont társaságok közötti tranzakciókat, egyenlegeket és eredményeket, valamint
a nem realizált eredményeket kiszűrjük, kivéve, ha az ilyen veszteségek a kapcsolódó eszközök
értékvesztésére utalnak. A konszolidált éves beszámoló készítése során a hasonló tranzakciókat és
eseményeket egységes számviteli elveket követve rögzítik.
A nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosokra eső tőke- és eredményrész a mérlegben és az
eredménykimutatásban külön soron jelenik meg. Az üzleti kombinációk vonatkozásában a nem
ellenőrzésre jogosító részesedéseket vagy valós értéken, vagy a megszerzett társaság nettó
eszközeinek valós értékéből a nem irányító tulajdonosokra jutó összeg értékében kerülhet
meghatározásra. Az értékelés módjának kiválasztása minden üzleti kombináció vonatkozásában
egyedileg történik. Az akvizíciót követően a nem irányító tulajdonosok részesedése az eredetileg
felvett érték, módosítva a megszerzett társaság tőkéjében bekövetkező változások nem irányító
tulajdonosokra jutó összegével. Az időszaki összes átfogó jövedelemből abban az esetben is
részesülnek a nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosok, ha ez részesedésük negatív egyenlegéhez vezet.
A Csoport leányvállalatokban meglevő részesedésének olyan változásait, amelyek nem eredményezik
a kontroll elvesztését, tőketranzakcióként számoljuk el.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
20
A Csoport, valamint a nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosok részesedése úgy módosul, hogy az
tükrözze a leányvállalatokban meglevő részesedéseik változását. A nem ellenőrzésre jogosító
tulajdonosok részesedését módosító összeget, valamint a kapott vagy fizetett ellenérték különbségét
a tőkében számoljuk el, mint a Társaság tulajdonosaira jutó értéket.
Társult vállalkozások
A leányvállalatokon túlmenően a 4iG Nyrt. 2021. január 26-án részvény átruházási szerződést írt alá és
megszerezte a Rotors & Cams Zrt. 24%-os részvénycsomagját. 2021-től kezdődően a Társaság a
Rotors & Cams Zrt. eredményét tőkemódszerrel konszolidálja, mind az eredménykimutatásban, mind
a mérlegben egy soron megjelenítve a Csoport részesedését a Rotors & Cams Zrt. IFRS alapelvek szerint
készített eredménykimutatásából.
2022. október 6-án a 4iG Nyrt. megszerezte az AMOS műholdrendszereket üzemeltető és fejlesztő
Space-Communications Ltd. részvénycsomagjának 9,538%-át. 2023. február 21-én tőkeemeléssel
9,538%-ról 20%-ra növelte a Space-Communications Ltd-ben fennálló részesedését a Társaság. A
Társaság a tőkeemelést követően jelentős befolyást szerzett a Space-Communications Ltd-ben, emiatt
ezen időponttól társult vállalkozásként kerül kimutatásra.
2023. október 2-án megalapításra került a RAC Antidrone Zrt., amely részvényeinek 25%-át a 4iG Nyrt.
tulajdonolja.
2023. december 31-én a társult vállalkozásokat az alábbi tábla mutatja:
Társult vállalat Szerzés Szerzés Közvetett tulajdoni Közvetett tulajdoni megnevezése időpontja módja hányad 2023.12.31-én hányad 2022.12.31-én RAC Antidrone Zrt. 2023.10.02. alapítás 37% n.a. Rotors & Cams Zrt. 2021.01.26. vásárlás 24% 24% Space-Communications Ltd. 2021.10.11. vásárlás 20% 9,54%
2.2. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel az anyavállalat
funkcionális, valamint a Csoport beszámolási pénzneme a magyar forint.
A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának napján
érvényes árfolyamon vannak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló követelések és
kötelezettségek a mérlegfordulónapi Raiffeisen Bank kereskedelmi deviza eladási árfolyamon (T+2
nap) kerülnek forintra (HUF) átszámításra. A keletkező árfolyam differenciák az
eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek, illetve ráfordítások között szerepelnek.
A külföldi pénznemben lezajlott ügyletek a funkcionális pénznemben a külföldi pénznemben lévő
összegre a beszámoló pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási
árfolyamát alkalmazva szerepelnek. Az átfogó jövedelem kimutatásban azokat az árfolyam-
különbözeteket, amelyek monetáris tételek rendezésekor, az időszak során történt kezdeti
megjelenítéskor vagy a megelőző pénzügyi kimutatásokban alkalmazott árfolyamtól eltérő árfolyam
használatból eredően keletkeznek, bevételként vagy ráfordításként szerepelnek abban az időszakban,
amikor keletkeztek. A külföldi pénznemben meghatározott monetáris eszközöket és kötelezettséget a
funkcionális pénznemnek a beszámolási időszak végén érvényes árfolyamán számítják át.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
21
A valós értéken értékelt külföldi pénznemben meghatározott tételeket a valós érték
meghatározásának időpontjában érvényes árfolyamon számítják át. A vevőkövetelések és a kölcsönök
árfolyam különbözetei a pénzügyi műveletek bevételei vagy ráfordításai soron szerepelnek.
A külföldi érdekeltség megszerzésén keletkezett goodwill az időszaki záró árfolyamon kerülnek
átváltásra.
A Csoport külföldi leányvállalatainak pénzügyi kimutatásai a mérlegtételek esetében év végi
árfolyamon, az eredménykimutatás tételeinek esetében átlagárfolyamon kerülnek átváltásra. Az
átváltási különbözeteket az egyéb átfogó jövedelem tartalmazza.
2.3. Összes működési bevétel
Értékesítés nettó árbevétele
A Csoport árbevételét az IFRS 15 szabványával összhangban számolja el.
Az IFRS 15 standard követelményei szerint árbevételt akkor lehet elszámolni, amikor a javakat vagy
szolgáltatásokat átadják a vevőnek a megállapodott áron. Minden elkülöníthető kapcsolt árut vagy
szolgáltatást különállóan kell elszámolni és minden kedvezményt a szerződés megfelelő elemeire kell
osztani. Amikor az ellenérték változik, a minimum értéket akkor lehet elszámolni, amikor a visszatérítés
valószínűsége nem tartalmaz jelentős kockázatot.
Az értékesítés nettó árbevétele az üzleti év során teljesített áruszállítás vagy szolgáltatásnyújtás
alapján kiszámlázott összegeket tartalmazza. Az értékesítés nettó árbevételét akkor lehet elszámolni,
amikor a bevétel összege egyértelművé válik, valamint amikor valószínűsíthető, hogy az ellenértéket a
Csoport realizálni tudja. Az értékesítés árbevétele a kiszámlázott összegek általános forgalmi adóval és
engedményekkel csökkentett értékét foglalja magában.
Teljesítési kötelezettségek
Az árbevétellel kapcsolatos kötelmeket a szerződésben foglaltak szerint teljesíti a társaság. A
szerződés megkötésekor a Csoportnak be kell azonosítania, hogy mely áruk vagy szolgáltatások
nyújtását ígérte a vevő részére, azaz milyen teljesítési kötelezettséget vállalt. A Csoport akkor
számolhatja el a bevételt, amikor a teljesítési kötelezettségeinek eleget tett, azzal, hogy leszállította az
ígért árut, vagy elvégezte az ígért szolgáltatást. Teljesítésről akkor beszélhetünk, ha a vevő megszerezte
az eszköz (szolgáltatás) felett az ellenőrzést.
Tranzakciós ár meghatározása
Amikor a szerződés teljesítése megtörténik, akkor a Csoportnak el kell számolnia a teljesítéshez
kapcsolódó bevételt, amely nem más, mint a teljesítési kötelezettséghez rendelt tranzakciós ár. A
tranzakciós ár az az összeg, amelyet a Csoport várhatóan megkap az áruk és szolgáltatások
értékesítéséért cserébe.
Főbb bevétel típusok
A Csoport értékesítésének jelentős részét teszik ki a termék értékesítések, melyek esetében a bevételt
abban az időpontban jelenítjük meg, amikor a termék feletti ellenőrzés átkerül a vevőhöz.
A bevételek másik jelentős részét az informatikai projektek teszik ki. Amennyiben a Csoport a
szolgáltatás feletti ellenőrzést a standard-ben meghatározott feltételek teljesülésekor
folyamatosan adja át, a szolgáltatások értékesítéséből származó bevételt is folyamatosan jeleníti meg
a standard által meghatározott módszerek szerint, a szolgáltatás jellegének megfelelően.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
22
A Csoport projektjei és a végrehajtásuk módja projektenként eltérő lehet (óradíja, fix díjas, saját erős,
alvállalkozóval végzett stb.) Amennyiben az outputok megbízhatóan mérhetőek, a Csoport az output
módszert részesíti előnyben, ugyanakkor a projektek egy részénél ez a módszer nem alkalmazható,
ilyen esetben az input módszer kerül alkalmazásra. Amennyiben lehetséges, a projektek készültségi
fokát a leszállított szolgáltatások arányában határozzuk meg a társaság és a megrendelő szakértőinek
segítségével.
A vevők számláikat általánosságban 30 napos fizetési határidővel egyenlítik ki, megbízható nagy
megrendelők esetében ez lehet hosszabb, új vevők előre fizetéssel kaphatnak termékeket. A Csoport
ügynökként nem jár el. Hibás termékeket a gyártói garancia alapján fogadunk vissza, javítunk vagy
javíttatunk. A jelentős fizetési komponenst tartalmazó szerződések esetében a Csoport az árbevétel
kiszámításakor a pénz időértékét figyelembe veszi.
Lízing bevétel
Az operatív lízingből származó lízingbevételt lineáris alapon kell a lízing futamideje alatt elszámolni.
Egyéb működési bevétel
Az egyéb működési bevétel elszámolása az árbevételre vonatkozó számviteli politika elszámolásával
összhangban történik.
2.4. Ingatlanok, gépek, berendezések
A tárgyi eszközök halmozott értékcsökkenéssel csökkentett bekerülési értéken szerepelnek. A
halmozott értékcsökkenés magában foglalja az eszköz folyamatos használatával, működtetésével
kapcsolatban felmerült terv szerinti értékcsökkenés, valamint az eszköz nem várt, rendkívüli esemény
miatt bekövetkezett jelentős mértékű megrongálódása, sérülése miatt elszámolt terven felüli
értékcsökkenés elszámolt költségeit.
A tárgyi eszközök bekerülési értékének része az eszköz beszerzési költsége, saját vállalkozásban végzett
beruházás esetén a felmerült anyag- és bérjellegű költségek és egyéb közvetlen költségek. A tárgyi
eszköz beruházáshoz felvett hitel után elszámolt kamat az eszköz bekerülési értékét növeli az eszköz
rendeltetésének megfelelő állapotba kerüléséig.
A tárgyi eszközök nyv szerinti értékét meghatározott időközönként felül kell vizsgálni annak
érdekében, hogy megállapítsák, hogy a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz valós, piaci
értékét, mivel ez esetben terven felüli leírás elszámolása szükséges az eszköz valós, piaci értékéig. Az
eszköz valós, piaci értéke az értékesítési ár, illetve az eszköz használati értéke zül a magasabb. A
használati érték az eszköz által generált jövőbeni pénzáramlások diszkontált értéke.
A diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábat tartalmazza, figyelembe véve a pénz időértékét és
az eszközhöz kapcsolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az eszközhöz önállóan nem
rendelhető jövőbeni pénzáramlás, akkor azon egység pénzáramlását kell alapul venni, amely
egységnek része az eszköz. Az így meghatározott értékvesztés, terven felüli értékcsökkenés az
eredménykimutatásban jelenik meg.
Ingatlanok: 30-50 év alatt; Gépek és berendezések: 3-7 év alatt; Járművek: 5 év alatt;
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
23
A tárgyi eszközök javítási, karbantartási ltsége a karbantartási kiadásokat terhelik. Az értéknövelő
beruházásokat és a felújításokat aktiváljuk, míg az eladott, illetve nullára leírt, használaton kívüli
eszközök bekerülési érkét és halmozott érkcsökkenését kivezetjük. Minden ilyen módon keletkező
esetleges nyereség, vagy veszteség része a tárgyévi eredménynek.
A Csoport eszközeinek értékét az eszközök hasznos élettartama alatt lineáris dszerrel írja le. Az
élettartam eszközcsoportonként a következő:
A kisértékűnek minősülő eszközökre az azonnali leírást alkalmazza a Csoport, azaz használatbavételkor
egyösszegben elszámolásra kerülnek. A minősítés során alkalmazott értékhatárok a csoportvállalatok
által megállapított helyi jogszabály szerinti értékhatárok.
A K+F tevékenység keretében használt tárgyi eszközök és szoftverek értékcsökkentése 2-10 év alatt
történik.
A Csoport vezetése megítélése alapján, amennyiben a hasznos időtartam az előzőekben ismertetett
időtartamoknál hosszabb, ennek megfelelően, egyedileg határozza meg az értékcsökkenés leírási
kulcsát.
A hasznos élettartamokat és az értékcsökkenési módszereket legalább évente felülvizsgáljuk az adott
eszköz által nyújtott tényleges gazdasági haszon alapján. Szükség esetén a módosítást a tárgyévi
eredménnyel szemben számoljuk el.
2.5. Immateriális javak
Az egyedileg beszerzett immateriális javakat beszerzési áron, az üzleti kombináció során megszerzett
immateriális javakat pedig valós értéken vesszük fel a megszerzés időpontjában. A könyvekbe való
felvételre abban az esetben kerül sor, ha az eszköz használata bizonyíthatóan jövőbeli gazdasági javak
beáramlását eredményezi, és annak költsége egyértelműen meghatározható.
A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell irányadó. Ezen
eszközök élettartama véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú eszközök amortizációja
lineáris módszerrel történik az élettartamra vonatkozó legjobb becslés alapján. Az amortizációs
időszakot és az amortizáció módszerét minden pénzügyi év végén felülvizsgáljuk. A saját előállítású
immateriális javakat, a fejlesztési költségek kivételével nem aktiváljuk, hanem felmerülésük évében az
eredménnyel szemben számoljuk el. Az immateriális javakat értékvesztés szempontjából egyedileg,
vagy a jövedelemtermelő egység szintjén évente felülvizsgáljuk.
A saját fejlesztésű szellemi termékeket 2-10 év alatt írjuk le.
A védjegyeket, licenceket, iparjogvédelem alá eső javak és szoftverek beszerzési költségeit aktiváljuk
és lineáris módszer szerint leírjuk a becsült hasznos élettartamuk, azaz 2-7 év alatt.
A Csoport az üzleti kombinációkban, mint azonosítható immateriális eszköz jeleníti meg a vevői
listákat, amelyeket a konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban külön soron mutat be.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
24
Az azonosított vevőlisták a kezdeti megjelenítést követően bekerülési értéken kerülnek kimutatásra,
és a várható jövőbeni használ időtartam alatt amortizálódnak.
2.6. Üzleti kombinációk
Az üzleti kombinációk számviteli kezelésére az akvizíciós módszer kerül alkalmazásra. A felvásárlás
bekerülési értékét az átadott ellenérték - amelyet az akvizíció időpontjában érvényes valós értéken
értékel a Társaság - és a felvásárolt vállalatban lévő nem ellenőrző részesedések együttes összege adja.
Az üzleti kombinációk vonatkozásában a külső tulajdonosok részesedése a Csoport döntése
értelmében vagy valós értéken, vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek valós értékéből a kül
tulajdonosokra jutó összeg értékében kerül meghatározásra. Az akvizícióval kapcsolatos költségek
felmerülésükkor kerülnek ráfordításként elszámolásra.
2.7. Goodwill
A goodwill a megszerzett leányvállalat azonosítha nettó eszközeinek beszerzési értéke és valós
értéke közötti pozitív különbözet a megszerzés napján. A goodwillt nem amortizáljuk, de a Csoport
minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra utaló jelek, hogy a könyv szerinti érték valószínűleg
nem térül meg. A goodwill az esetleges értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken szerepel.
2.8. Badwill
A badwill a megszerzett leányvállalat azonosítható nettó eszközeinek beszerzési értéke és valós értéke
közötti negatív különbözet a megszerzés napján. A badwillt az IFRS 3 - 34. szakasz előírásainak
megfelelően tárgyévben pénzügyi eredményként könyveljük.
2.9. Eszközök értékvesztése
A Csoport minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében történt-e
értékvesztésre utaló változás. Ha igen, a Csoport megbecsüli az eszköz várható megtérülési értékét.
Egy eszköz, vagy pénztermelő egység várható megtérülési értéke az értékesítési költségekkel
csökkentett valós érték és a használati érték köl a magasabb. A Csoport az eredmény terhére
értékvesztést számol el, ha az eszköz várható megtérülési értéke alacsonyabb, mint a könyv szerinti
értéke. A Csoport a szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow tervek megfelelő
diszkontálása alapján készíti.
Goodwill esetében a Csoport évente teszteli, hogy történt-e goodwill értékvesztés.
A pénztermelő egységek megtérülési értékét a használati érték kalkuláció alapján határoztuk meg.
Ezen kalkulációkhoz elengedhetetlen a becslések alkalmazása. A goodwill értékvesztésének
meghatározásához szükséges azon pénztermelő egységek használati értékének a becslése, amelyekhez
a goodwillt rendelték hozzá. A használati érték kiszámításához elengedhetetlen, hogy a vezetőség
megbecsülje a pénztermelő egység jövőben várható cash flow-ját és a megfelelő diszkontrátát, mivel
csak ezekből számítható ki a jelenérték.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
25
A Csoport az amortizált bekerülési értéken és az egyéb átfogó jövedelemmel szemben való értéken
értékelt pénzügyi eszközökre értékvesztést számolhat el. Az értékvesztés az eredménykimutatásban
kerül elszámolásra és a megfelelő pénzügyi eszköz könyv szerinti értékét csökkenti. Az egyéb átfogó
jövedelemmel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök esetén az értékvesztés az egyéb
átfogó jövedelembe kerül.
2.10. Befektetés társult és közös vezetésű vállalkozásokba
A társult vállalkozások azok a társaságok, amelyekben a 4iG bár jelentős befolyással rendelkezik, de
nem rendelkezik ellenőrzéssel a pénzügyi és működési szabályok felett. A jelentős befolyás alatt a
befektetések pénzügyi és működési szabályokkal kapcsolatos döntésekben való részvételi képességet
kell érteni, de ellenőrzést vagy közös ellenőrzést ezen szabályok felett nem testesít meg.
A közös vezetévállalkozás a közös megállapodás egy olyan típusa, amelyben a megállapodás felett
közös irányítást gyakorló felek jogosultak a közös vállalkozás nettó eszközeire. A közös irányítás egy
megállapodás feletti irányítás szerződéses megosztása, amely csak akkor létezik, ha a vonatkozó
tevékenységekkel kapcsolatos döntésekhez az irányítást megosztó felek egyhangúan hozzájárulnak.
A 4iG Csoport a társult és közös vezetésű vállalkozásaiban lévő befektetéseit tőkemódszerrel számolja
el. A tőkemódszer szerint a társult vállalkozásban vagy közös vezetésű vállalkozásban lévő befektetések
kezdeti bekerülési értéken kerülnek elszámolásra. A befektetések könyv szerinti értéke az akvizíció
időpontja óta bekövetkező változásokkal módosul, amelyeket a Csoport a nettó eszközökben való
részesedésének arányában vesz figyelembe. A társult vagy közös vezetésű vállalkozásokhoz kapcsolódó
goodwill a befektetés könyv szerinti értékében szerepel, és értékvesztés szempontból nem kerül külön
tesztelésre.
Azon többlet, amely a megszerzett befektetés azonosítható eszközeinek és kötelezettségeinek nettó
valós értéke és a megszerzési tényleges költsége különbözeteként keletkezett, a részesedéssel
arányosan bevételként kell figyelembe venni, amikor meghatározásra kerül a Csoport részesedése a
társult vagy közös vezetésű vállalat eredményéből, abban az időszakban, amikor a társult vagy közös
vezetésű vállalatot megszerezték.
2.11. Befektetett pénzügyi eszközök
A Társaság egy másik gazdálkodó egység tőkeinstrumentumaiban történő befektetéseket mint
pénzügyi eszközöket az egyéb befektesek soron mutat be. A tőkeinstrumentum bármely szerződés,
amely egy gazdálkodó egység összesé kötelezettségének a levonása után a gazdálkodó egység
eszközeiben meglévő maradványérdekeltséget testesít meg. A befektetett pénzügyi eszközök
bekerülési értéke az eszköz megszerzéséért fizetett pénzeszközök vagy pénzeszköz-egyenértékesek
összege vagy az eszköz megszerzéséért adott egyéb ellenérték valós értéke az eszköz megszerzésének
időpontjában, és tartalmazza a tranzakciós költségeket. A Csoport az egyéb befektetésekkel
kapcsolatban a kezdeti megjelenítést követően minden tőkebefektetést az eredménnyel szemben
valós értéken értékel (FVPL), kivéve, ha a Csoport vezetése a kezdeti megjelenítéskor úgy döntött, hogy
egy tőkebefektetést visszavonhatatlanul az egyéb átfogó jövedelemmel szemben való értéken
értékeltként jelöl meg. Az FVPL értéken értékelt kebefektetéseken keletkező nyereségek és
veszteségek a konszolidált átfogó jövedelemkimutatás egyéb működési bevétel sorában szerepelnek.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
26
2.12. Értékesítésre tartott befektetett eszközök
Az értékesítésre tartott befektetett eszközök olyan eszközök, amelyek nyv szerinti értéke elsősorban
értékesítéssel, nem pedig az üzleti tevékenységben való folyamatos használat során fog megtérülni.
Amikor a Csoport egy eszközcsoportot a zvetlenül kapcsolódó kötelezettségekkel együtt, egyetlen
tranzakcióban értékesít (például: egy leányvállalat vagy egy pénztermelő egység elidegenítése), úgy
értékesítésre tartott kategóriába kerül.
Az elidegenítési csoport lehet pénztermelő egységek csoportja, egyetlen pénztermelő egység vagy egy
pénztermelő egység egy része. Amint egy eszköz vagy eszközcsoport cash flow-jai várhatóan
elsősorban az értékesítésből és nem a folyamatos használatból származnak, kevésbé függenek a más
eszközökből származó cash flow-któl, úgy az elidegenítési csoport, amely egy pénztermelő egység
része volt, különálló pénztermelő egységgé válik.
2.13. Készletek
A készletek olyan eszközök:
amelyeket a szokásos üzleti tevékenység keretében történő értékesítés céljából tartanak;
amelyek a termelés folyamatában vannak az ilyen jellegű értékesítéshez, vagy
amelyek anyagok és termékek formájában vannak, amelyeket a gyártás folyamatában vagy
szolgáltatásnyújtáshoz használnak fel.
A kezdeti megjelenítést követően a készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az
alacsonyabbon szükséges értékelni, amely megegyezik a becsült eladási árral, csökkentve a befejezési
és értékesítési költségekkel.
A készletek csökkenéseire alkalmazott készletértékelési módszer meghatározása során az azonos
természetű készletekre ugyanazt a módszert kell alkalmazni, ugyanakkor azok esetleges eltérő
rendeltetése és felhasználása alapján eltérő módszer alkalmazása válhat szükségessé.
A távközlési szegmensben felhasználásra kerülő készletekben bekövetkező csökkenéseket súlyozott
átlagáras módszerrel, míg az IT szegmensben felhasználásra kerülő készletek az egyedi értékelés elvét
követve kerülnek elszámolásra.
2.14. Követelések
A követelések a becsült veszteségekre képzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett
nominális értéken szerepelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kinnlevőségek teljes
felülvizsgálata alapján becslés készül a kétes követelésekről.
Ha a vevők nem tudnak fizetni, a Csoport értékvesztést számol el a behajthatatlan és kétes
követelésekre, illetve az abból adódó veszteségek fedezetére. A behajthatatlan és kétes követelésekre
elszámolt értékvesztés a mérlegben kimutatandó, és egyedileg határozzuk meg. A behajthatatlan és
kétes követelésekre képzett értékvesztés megfelelőségének értékeléséhez használt becslések alapja a
követelések korosítása, a vevő hitelképessége és a vevői fizetési szokások változása, illetve egyéb, a
Társaság birtokába került ismeret (pl.: felszámolás, csőd stb.).
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
27
A Csoport az egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások között mutatja ki a szállítóknak adott
előlegeket, a rövid lejáratra lcsönadott pénzeszközöket, a bérleti díjakkal kapcsolatban adott
kauciót, az állami költségvetéssel szembeni követeléseket (ideértve az adó- és járulékköveteléseket is),
továbbá az adott garanciákat. A Társaság a szállítóknak adott előlegeket áfával növelt összegben,
bruttó módon mutatja az egyéb követelések között. Az aktív időbeli elhatárolások mind a bevételek,
mind a költségek, ráfordítások aktív időbeli elhatárolásait magukba foglalják. A bevételek aktív időbeli
elhatárolásai az IFRS 15 Vevői szerződésekből származó bevétel előírásaival összhangban a
tárgyidőszakban elvégzett, de csak a következő időszakban kiszámlázott bevétel részeket tartalmazza,
illetőleg az IAS 20 Állami támogatások elszámolása és az állami közreműködések közzététele standard
szerint a tárgyidőszaki költségekkel arányosan, a támogatás intenzitásának megfelelően elhatárolt
állami támogatások összegét.
2.15. Pénzeszköz és pénzeszköz-egyenértékesek
A pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek magukban foglalják a készpénzkészletet, a bankoknál
vezetett folyószámlát, a rövid lejáratú betéteket és a rövid lejáratú, likvid befektetéseket, amelyek
azonnal előre meghatározható pénzösszeggé konvertálhatók.
A Társaság a pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek változását bemutató kimutatást (cash-flow)
az IFRS 7 Cash flow kimutatás standard előírásaival összhangban állítja össze.
2.16. Jegyzett tőke
A törzsrészvényeket a Társaság saját tőkeelemként tartja nyilván. Az új törzsrészvények kibocsátáshoz
közvetlenül hozzárendelhető járulékos költségek a saját tőkét csökkentő tételként jelennek meg.
2.17. Pénzügyi eszközök
Az IFRS 9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába sorolandók:
bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken
értékelendők az egyéb átfogó vedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL).
A kezdeti megjelenítést követően a „kereskedési célú” pénzügyi eszközök valós értéken értékelendők
az eredménykimutatással szemben (FVPL). A kereskedési célú értékpapírokon elért nem realizált
árfolyamnyereséget vagy -veszteséget egyéb bevételként (ráfordításként) számoljuk el.
Az egyéb hosszú lejáratú befektetések, amelyek lejáratig tartottnak minősülnek, mint például egyes
kötvények, az első megjelenítést követően amortizált bekerülési értéken szerepelnek. Az amortizált
bekerülési érték számítása a beszerzéskori diszkont vagy prémium figyelembevételével történik a
lejáratig tartó időszak alatt. Az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott befektetések esetében a
befektetés kivezetésekor vagy értékvesztésekor, illetve az amortizációs időszak alatt keletkező
nyereség vagy veszteség bevételként szerepel.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
28
A zsdei forgalomban résztvevő befektetések esetén a piaci értéket a mérleg fordulónapon kihirdetett
hivatalos árfolyam alapján határozzuk meg. zsdén nem jegyzett, illetve nem forgalmazott
értékpapírok esetén a piaci érték a hasonló, illetve helyettesítő pénzügyi befektetés piaci értéke,
amennyiben ez a módszer nem alkalmazható, akkor a piaci értéket a befektetéshez kapcsolódó eszköz
becsült jövőbeni pénzáramlása alapján határozzuk meg.
Az értékpapír-befektetéseket teljesítés-napi árfolyamon és kezdetben beszerzési áron értékesítjük.
Azok a rövid lejáratú befektetések, amelyek kereskedési célból tartott értékpapírokat tartalmaznak, a
következő beszámoló időpontjában érvényes valós piaci értéken szerepelnek, és értéküket a mérleg
fordulónapján érvényes nyilvánosan jegyzett árfolyam szerint számolják. A nem realizált nyereségeket
és veszteségeket az eredménykimutatás tartalmazza.
A pénzügyi eszközök kivezetésre kerülnek, ha a Csoport már nem gyakorol ellenőrzést a pénzügyi
eszközhöz kapcsolódó szerződéses jog felett, ami általában az eszköz értékesítésekor, illetve abban az
esetben merül fel, ha az eszközhöz kapcsolódó pénzáramok harmadik félhez kerülnek.
A Csoport minden fordulónapon megvizsgálja, hogy a pénzügyi eszközre, vagy eszközök csoportjára
értékvesztést szükséges-e elszámolni. Ha felmerül olyan körülmény az amortizált bekerülési értéken
kimutatott eszközöknél, hogy értékvesztés elszámolása szükséges, annak mértéke az eszköz
nyilvántartási értéke és az eszköz jövőbeni pénzáramainak eredeti effektív kamatlábbal diszkontált
összegének különbsége. Az értékvesztés az eredménykimutatásban jelenik meg. Ha a későbbiekben az
elszámolt értékvesztés összege csökken, azt visszaírjuk, azonban csak olyan mértékben, hogy az eszköz
nyilvántartási értéke ne haladja meg a fordulónapi amortizált értékét.
Pénzügyi eszközök hitelezési vesztesége
A hitelkockázat változása alapján minden fordulónapon felül kell vizsgálni az értékvesztést, valamint
értékelni kell, hogy az értékvesztést az élettartam alatt várható hitelezési veszteség vagy a 12 havi
élettartam alatt várható hitelezési veszteség összegéig kell-e elszámolni. Ha az egyedi pénzügyi eszköz
szintjén nem lehet értékelni, hogy a hitelkockázata nőtt-e jelentősen, akkor csoportosan kell értékelni.
Az értékvesztés értékeléséhez és elszámolásához az egyszerűsített és az általános megközelítések
alkalmazandók.
1. Egyszerűsített megközelítés
Minden, az egyszerűsített megközelítéssel értékelt pénzügyi instrumentum értékelésére az élettartami
várható hitelezési veszteséggel kel sor. Az egyszerűsített megközelítést a vevőkkel szembeni
követelések, a szerződéses eszközök esetében alkalmazzuk.
2. Általános megközelítés
A várható hitelezési veszteség modell alapján a pénzügyi instrumentumokat három csoportba soroljuk
be, ennek alapját a pénzügyi eszköz hitelezési kockázatában bekövetkező váltosok képezik. A relatív
hitelezési kockázat modellje az emelkedett hitelezési kockázat értékelésére szolgál. A kezdeti
megjelenítéshez pest bekövetkező hitelezési kockázat növekedése a pénzügyi instrumentumok
kosarak közti átsorolásában jelenik meg.
A várható hitelezési veszteség modell alapján az értékvesztést három csoportba sorolhatjuk: a 12
hónap alatt várható hitelezési veszteség alapján kalkulált, az élettartam alatt várható hitelezési
veszteség alapján kalkulált, illetve az effektív kamatláb módszer alkalmazásával számolt értékvesztés.
Az általános megközelítést az egyéb pénzügyi követelések és adott kölcsönök esetében alkalmazzuk.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
29
2.18. Pénzügyi kötelezettségek
A Csoport konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi
kötelezettségeket tartalmazza: szállítók és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek, kölcsönök, hitelek,
banki folyószámlahitelek és határidős ügyletek. Ezek megjelenítését és értékelését a konszolidált
beszámolóban a kiegészítő melléklet ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak szerint.
A Csoport minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel. Hitelek
esetén még azokat a tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül a pénzügyi
kötelezettség megszerzésének tulajdoníthatók.
Az IFRS 9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek három értékelési kategóriába sorolandók:
bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken
értékelendők az egyéb átfogó vedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL). Az egyes pénzügyi kötelezettségek
besorolását a Csoport azok megszerzésekor határozza meg.
Az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek olyan kötelezettségek,
melyeket a Csoport kereskedési céllal szerzett, vagy amelyeket azok kezdeti megjelenítésekor az
eredménnyel szemben valós értéken értékeltnek minősített. A kereskedési célú pénzügyi
kötelezettségek zé azok a kötelezettségek tartoznak, amelyeket elsősorban a rövid távú
árfolyammozgásokból várható nyereség miatt vásárolt a Csoport. Ebbe a kategóriába tartoznak még
azok a határidős ügyletek, amelyek nem minősülnek hatékony fedezeti instrumentumnak.
A kölcsönök és hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken
jelennek meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez kapcsolódó
nyereségek és veszteségek a jövedelemre vonatkozó kimutatásban szerepelnek az effektív kamatláb
módszer segítségével számított amortizáció során, valamint a pénzügyi kötelezettség kivezetésekor.
Az amortizációt a jövedelemre vonatkozó kimutatásban számoljuk el pénzügyi ráfordításként.
2.19. Céltartalékok
A Csoport céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy
vélelmezett) kötelmek után, amelyeket a Csoportnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, ha a kötelem
összege megbízhatóan mérhető.
A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérleg fordulónapon
szükséges ráfordításra vonatkozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző kockázatokat
és bizonytalanságokat. Amennyiben a céltartalék értékeléséhez a meglévő kötelem rendezéséhez
várhatóan szükséges cash-flow-t használják, a céltartalék könyv szerinti értéke ezen cash-flow-k
jelenértéke.
Amennyiben a céltartalék rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét vagy annak egészét egy
másik fél várhatóan megtéríti, a követelést eszközként akkor mutatják ki, ha lényegileg biztos, hogy a
gazdálkodó egység megkapja a térítést és a követelés összege megbízhatóan mérhető.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
30
A hátrányos szerződésekből fakadó meglévő kötelmek céltartalékként szerepelnek. A Csoport akkor
minősít hátrányosnak egy szerződést, ha a szerződés alapján fennálló kötelmek teljesítésének
elkerülhetetlen költségei meghaladják a szerződés alapján várhatóan befolyó gazdasági hasznokat.
Átszervezési céltartalék akkor jelenik meg, ha a Csoport elkészített egy, az átszervezésre vonatkozó,
részletes, formális tervet és a terv végrehajtásának megkezdésével vagy a terv főbb jellemzőinek az
érintettek számára történő bejelentésével jogos várakozást ébresztett az érintettekben arra, hogy
végre fogja hajtani az átszervezést. Az átszervezési céltartalék csak az átszervezéssel kapcsolatban
felmerülő zvetlen ráfordításokat foglalja magában, melyek szükségszerűen együtt járnak az
átszervezéssel és nem kapcsolódnak a gazdálkodó egység folytatódó tevékenységéhez.
A Társaság a céltartalékok között mutatja ki az eszközök leszerelésének, eltávolításának, valamint a
helyszín helyreállításának ltségeivel kapcsolatban felmerülő jövőbeli becsült költségeket, amely
költségeket a tárgyi eszközök vagy az eszközhasználati jogok valamely tételének bekerülési értékének
is tartalmaznia kell. Ezen jogi kötelezettség lehet közvetlen, ha ez a helyszín leszerelését és/vagy
helyreállítását igényli vagy közvetett, ha a szabályozás előírja a környezetszennyezés megszüntetését,
de ez csak a tárgyi eszközök leszerelésével teljesíthető.
Akkor is, ha bizonyos és előre látható, hogy egy meghatározott idő elteltével olyan körülmények lépnek
fel, amelyek minden bizonnyal szükségessé teszik az eszközök leszerelését és a helyszínük
helyreállítását, akkor a bontás becsült költségeit aktiválni kell az eszközön, ha az eszköz aktiválásakor
meghatározható, hogy az eszköz leszerelésekor mekkora költség várható. Ezeket a jövőbeni
költségeket a felmerülésükig céltartalékként szükséges elszámolni. Az olyan leszerelésre nem
képezhető céltartalék és nem aktiválható az eszközön, amelyre nincs jogi vagy vélelmezett
kötelezettsége a Csoportnak.
2.20. Adózás
2.20.1.1. Nyereségadók
A nyereségadók a tényleges és a halasztott adóból állnak. Az éves eredményben kerülnek elszámolásra,
kivéve azokat az összegeket, amelyeket üzleti kombinációhoz vagy olyan tételekhez kapcsolódnak,
amelyek közvetlenül a tőkében vagy az egyéb átfogó jövedelemben kerülnek elszámolásra.
Tárgyévi adó
A társasági adó mértéke az 1996. évi LXXXI. társasági és osztalékadóról szóló törvény alapján, az 1990.
évi C. helyi adók törvény, valamint a 2014. évi LXXVI. innovációs járulék törvény a társasági és
osztalékadóról szóló törvény alapján, a helyi iparűzési adó rendelet, valamint az innovációs járulék
rendelet által meghatározott adófizetési kötelezettségen alapul, ami a halasztott adóval módosul. A
társasági adófizetési kötelezettség tárgyévi és halasztott adóelemeket tartalmaz.
A folyó évi adófizetési kötelezettséget a tárgyévi adózandó nyereség határozza meg. Az adózandó
nyereség elr a konszolidált beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot nem
képző nyereségek és veszteségek, illetve az olyan tételek miatt, melyeket más évek adózandó
nyereségében vesznek figyelembe. A Csoport foladófizetési kötelezettségét a mérleg fordulónapjáig
hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű a hatályba lépéssel) adókulcs
alapján határozzák meg.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
31
Halasztott adó
Halasztott adó akkor keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban, illetve az adótörvény szerinti
elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adó a kötelezettség módszer szerint kerül
meghatározásra. A halasztott adókövetelés és kötelezettség megállapítása azon évek adóköteles
bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérés
várhatóan megtérül. A halasztott adókötelezettség és követelés mértéke tükrözi a Csoportnak a mérleg
fordulónapján fennálló, az adóeszközök és kötelezettségek realizálódásának djára vonatkozó
becslését.
Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a tovább vihető adókedvezmények és negatív
adóalap vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Csoport a
jövőbeni tevékenysége során adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott
adóeszköz érvényesíthető.
Minden mérleg fordulónapon a Csoport számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott
adóeszközöket, valamint az elismert adóeszzök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe fel nem
vett követelések azon részét állományba veszi, amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni
nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel ellentétesen olyan mértékben csökkenti a Csoport halasztott
adó követelését, amely összeg megtérülésének fedezere, várhatóan adózott nyereség nem áll majd
rendelkezésre. A tárgyévi és halasztott adót zvetlenül a saját tőkével szemben számoljuk el,
amennyiben olyan tételekre vonatkozik, amelyeket ugyanabban vagy egy másik időszakban szintén a
saját tőkével szemben számoltak el, beleértve a tartalékok nyitó értékének a számviteli politika
visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező módosításait is.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van
lehetőség, ha a társaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal
szemben fennálló nyleges adóköveteléseit és kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa,
valamint a Csoportnak szándékában áll ezen eszközök és kötelezettségek nettó elszámosa.
A konszolidált pénzügyi kimutatásokban a Csoport egy vállalatának tényleges adóköveteléseit akkor,
és csak akkor lehet beszámítani a Csoport egy másik vállalatának tényleges adókötelezettségeibe, ha
az érintett gazdálkodó egységeknek jogszabályilag kikényszeríthető joga van ahhoz, hogy egyetlen
nettó összeget fizessenek be, vagy kapjanak vissza, és a gazdálkodó egységek ezt a nettó összeget
szándékoznak befizetni, vagy megkapni, vagy a követelés realizálását és a kötelezettség rendezését
párhuzamosan kívánják végrehajtani.
2.20.1.2. Egyéb adók
A Csoport a jövedelemadóktól elkülönítetten, az egyéb ráfordítások között mutatja ki többek között
leginkább a telekommunikációs szegmenst érintő extraprofit- és zműadót, illetve mind a
telekommunikációs, mind az IT szektorban felmerült környezetvédelmi termékdíjat és gépjárműadót.
2.21. Lízing
Az IFRS 16 lízing standard szerint a lízingbevevőnek párhuzamosan meg kell jelenítenie és
számszerűsítenie mérleg oldalon egy eszközhasználati jogot és forrás oldalon egy ahhoz kapcsolódó
kötelezettséget.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
32
Az eszközhasználati jog kezelése az egyéb nem pénzügyi eszközökhöz hasonlóan történik, és aszerint
történik az értékcsökkenésük elszámolása is. A lízing kötelezettség kezdeti értékelése a lízingfizetések
jelenértékén történik a lízing futamideje alatt, mely jelenértéket az implicit kamatláb segítségével kell
kiszámolni, ha ez a kamatláb pontosan meghatározható. Ha ez a kamatláb nem, vagy nehezen
meghatározható, a lízingbevevő ez esetben használhatja a járulékos hitelfelvételi kamatlábat a
diszkontáláshoz.
Az IFRS 16 szerint egy lízing akkor minősül pénzügyi lízingnek, ha a lízingbeadó lényegében a mögöttes
eszköz tulajdonlásával járó összes kockázatot és hasznot átadja a lízingbevevő részére. Máskülönben
operatív lízingnek minősül az adott ügylet. A lízingbeadónak a pénzügyi bevételt a lízing futamideje
alatt kell megjelenítenie oly módon, hogy az a lízingbeanettó lízingbefektetése tekintetében állandó
időszaki megtérülési rátát eredményezzen.
A lízingbeadónak az operatív lízingből származó lízingdíjakat vagy lineáris módszerrel, vagy más
szisztematikus módszerrel kell megjelenítenie. A lízingbeadónak más szisztematikus módszert kell
alkalmaznia, ha az jobbankrözi a mögöttes eszköz használatából eredő haszon csökkenését.
A Cégcsoport 2019. január 1-l alkalmazza az IFRS 16 standardot, de a rövid futamidejű (kivéve
gépjárművek) és a kisértékű eszköz lízingek esetében a kivételezési lehetőséggel élve nem alkalmazza,
bérleti díjukat költségként.
2.22. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Az egy részvényre jutó hozam meghatározása a Csoport eredményének és a részvényeknek a
visszavásárolt saját részvények időszaki átlagos állományával csökkentett állományának a
figyelembevételével történik.
Az egy részvényre jutó hígított eredményt hasonlóan számítjuk ki, mint az egy részvényre jutó
eredményt. A számításnál azonban figyelembe veszik az összes hígításra alkalmas forgalomban lévő
részvényt a rzsrészvények után kiosztható hozamot megnövelve az adott időszakban figyelembe
vehető átváltoztatható részvények osztalékával és hozamával, módosítva az átváltásból eredő további
bevételekkel és ráfordításokkal, a forgalomban lévő részvények súlyozott átlagos darabszámát
megnövelve azon további részvények súlyozott átlagos darabszámával, amelyek forgalomban
lennének, ha az összes átváltoztatható részvényt átváltanánk.
Továbbá a tárgyidőszakban aktuális részvényopciós programban szereplő részvények darabszámát is
figyelembe veszi, mint saját részvényt csökkentő tétel, abban az esetben, ha részvényopciós
programban meghatározott opció lehívási feltételrendszer a beszámoló készítésének időpontjában
teljesül, és az adott saját részvények még nem kerültek lehívásra.
2.23. Mérlegen kívüli tételek
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek a konszolidált éves beszámoló részét képző
mérlegben és eredménykimutatásban, hacsak nem üzleti kombinációk során szerezték. A kiegészítő
mellékletben jelennek meg, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő források kiáramlásának esélye
távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek a konszolidált éves beszámoló részét
képező mérlegben és eredménykimutatásban, de amennyiben gazdasági hasznok beáramlása
valószínűsíthető, a kiegészítő mellékletben megjelennek.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
33
2.24. Visszavásárolt saját részvények
A visszavásárolt saját részvények beszerzési értéke a mérlegben, a tőkeelemek között külön soron,
negatív előjellel szerepel
2.25. Osztalék
Az osztalékot abban az évben számolja el a Társaság, amikor azt a tulajdonosok jóváhagyják.
2.26. Tranzakciók kisebbségi tulajdonosokkal
A kisebbségi tulajdonosokkal folytatott tranzakciók minden esetben normál piaci kölmények között
mennek végbe. Abban az esetben, ha mind a többségi, 4iG csoportba tartozó leányvállalat, mind a
kisebbségi tulajdonos számára osztalékfizetés történik meg, a kisebbségi tulajdonos számára történő
osztalékfizetés a nem ellenőrző részesedés összegét ckkenti.
2.27. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók
A Csoport kapcsolt felei magánszemélyek vagy gazdálkodó egységek lehetnek, akik kapcsolt viszonyban
állnak a Csoporttal.
Magánszemély vagy annak közeli hozzátartozója esetében Csoporttal szemben kapcsolt viszony akkor
áll fent amennyiben a magánszemély:
ellenőrzést, közös ellenőrzést gyakorol, vagy
jelentős befolyással rendelkezik a Társaság felett;
kulcspozícióban lévő vezető a beszámolót készítő gazdálkodó egységnél vagy annak egy
anyavállalatánál.
A gazdálkodó egység kapcsolt viszonyban áll a beszámolót készítő gazdálko egységgel, ha a
következő feltételek közül bármelyik teljesül:
A gazdálkodó egység és a beszámolót készítő gazdálkodó egység ugyanazon csoport tagja
(tehát minden egyes anyavállalat, leányvállalat és társleányvállalat kapcsolt viszonyban áll
egymással).
Az egyik gazdálkodó egység a másik gazdálkodó egység társult vállalkozása vagy közös
vállalkozása (vagy olyan csoport tagjának társult vállalkozása vagy közös vállalkozása,
amelynek a másik gazdálkodó egység is tagja).
Mindkét gazdálkodó egység ugyanazon harmadik fél közös vállalkozása.
Az egyik gazdálkodó egység egy harmadik gazdálkodó egység közös vállalkozása, a másik
gazdálkodó egység pedig a harmadik gazdálkodó egység társult vállalkozása.
A gazdálkodó egység munkaviszony megszűnése utáni juttatási programot biztosít a
beszámolót készítő gazdálkodó egység munkavállalói vagy a beszámolót készítő gazdálkodó
egységgel kapcsolt viszonyban álló gazdálkodó egység munkavállalói részére. Ha a beszámolót
készítő gazdálko egység maga biztosítja az ilyen programot, akkor a szponzoráló
munkáltatók szintén kapcsolt viszonyban állnak a beszámolót készítő gazdálkodó egységgel.
A gazdálkodó egység egy a Társasággal kapcsolt viszonyban álló magánszemély ellenőrzése
vagy közös ellenőrzése alatt áll vagy ilyen személy a gazdálkodó egységben kulcspozíciót tölt
be.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
34
A gazdálkodó egység vagy annak a csoportnak bármely tagja, amelyiknek a gazdálkodó egység
részét képezi, kulcspozícióban lévő vezetői szolgáltatásokat nyújt a beszámolót készítő
gazdálkodó egységnek vagy a beszámolót készítő gazdálkodó egység anyavállalatának.
A Csoport a kapcsolt felekkel folytatott ügyleteket a független felekkel kötött ügyletekkel azonos
feltételekkel kötötte, amennyiben ezek a feltételek megalapozottak.
2.28. Munkavállalói juttatások
A munkavállalói juttatások olyan (a végkielégítéstől eltérő) rövid távú munkavállalói juttatások,
amelyek teljes mértékben esedékessé válnak annak az időszaknak a lezárását követő 12 hónapon belül,
amelyben a munkavállaló a kapcsolódó munkát elvégezte. Ilyenek lehetnek például a fordulónaptól
számított 12 hónapon belül esedékes bónuszok és a havi bérek.
2.29. Részvényalapú kifizetések
Tőkeinstrumentumban teljesített kifizetések
A saját tőkével teljesített ügyletek költségét a juttatás időpontjában érvényes valós érték alapján
határozzák meg.
Ezt a költséget a munkavállalói juttatások ráfordításai között számolják el, a saját tőke megfelelő
növelésével együtt, azon időszak alatt, amikor a szolgáltatási és adott esetben a teljesítményfeltételek
teljesülnek (a megszolgálási időszak). A tőkeinstrumentumban teljesített ügyletekre a megszolgálás
időpontjáig minden egyes beszámolási fordulónapon elszámolt halmozott ráfordítás tükrözi a
megszolgálási időszak lejártának mértékét, valamint a Csoport legjobb becslését a végül
megszolgálásra kerülő tőkeinstrumentumok számáról. Az adott időszak eredménykimutatásában
szereplő ráfordítás vagy jóváírás az adott időszak elején és végén elszámolt halmozott ráfordítás
mozgását mutatja.
Pénzeszközben teljesített kifizetések
A kötelezettséget az alábbiak szerint jelenítik meg és értékelik:
A juttatás valós értékét a juttatás nyújtása és a teljesítés közötti minden egyes beszámolási
időpontban az IFRS 2 egyedi követelményeinek megfelelően határozzák meg.
A megszolgálási időszak alatt az egyes beszámolási időpontokban kimutatott kötelezettség a
juttatás adott időpontban érvényes IFRS 2 szerinti valós értékének és a megszolgálási időszak
lejárt részének szorzata.
A megszolgálási időszak végétől egészen a teljesítésig a megjelenített kötelezettég a
beszámolási fordulónapon érvényes valós értéken kerül kimutatásra.
A kötelezettségben bekövetkező valamennyi változást az adott időszak eredményében kerül
elszámolásra.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
35
Részvényalapú kifizetések, amelynél a sik fél választhat, hogy részvényben vagy pénzeszközben
kerülnek teljesítésre
Amennyiben a másik félnek joga van választani, hogy tőkeinstrumentumban vagy pénzeszközökben
történjen a teljesítést, úgy az IFRS 2 az ügyletet összetett instrumentumnak tekinti, amelyre osztott
elszámolást kell alkalmazni. Az általános elv az, hogy az ügyletet egy kötelezettségkomponensre (a
másik fél joga a pénzeszközben történő teljesítés követelésére) és egy tőkekomponensre (a másik fél
joga a tőkeinstrumentumban történő teljesítés követelésére) kell szétbontani. A felosztás után a két
komponenst külön-külön kell elszámolni.
A telezettségkomponens valós értékét a teljesítés időpontjában kell meghatározni. A
tőkekomponens a kapott áruk vagy szolgáltatások (szolgáltatás időpontjában érvényes) valós értéke
és a kötelezettségkomponens valós értéke közötti különbség.
Munkavállalói résztulajdonosi program - MRP
A Csoport a kiterjesztett módszert (extension) alkalmazza az "MRP" részvényalapú kifizetéseinek
értékelésére (extension módszer). Ezen módszer szerint az anyavállalat (4iG Nyrt.) lényegében
ugyanabban a helyzetben van, mintha a részvények közvetlen tulajdonosa lenne, ezért azokat a saját
tőkében tőkeként számolja el. Az anyavállalat konszolidált pénzügyi kimutatásai és az egyedi pénzügyi
kimutatások között nincs különbség a kapcsoló részvényalapú kifizetési megállapodás kezelésének
tekintetében.
2.30. Pénzügyi műveletek eredménye
A pénzügyi eredmény a kamat és osztalékbevételeket, kamat és egyéb pénzügyi ráfordításokat,
pénzügyi instrumentumok valós értékelésének nyereségét és veszteségét, továbbá a realizált és a nem
realizált árfolyam-különbözeteket tartalmazza.
Az adott eszköz előállításához az üzembe helyezésig vagy értékesítésig felmerült hitelköltségek az
eszköz beszerzési árának részét képezik. A hitelköltségek magukba foglalják a kamatot, a
hitelfelvételhez kapcsolódó egyéb költségeket, valamint az elszenvedett árfolyam-differenciákat a
kamatköltséget módosító mérték erejéig. A hitellel kapcsolatos költségek az eszz beszerzési árának
részeként abban az esetben kelnek aktiválásra, ha a jövőben várhatóan gazdasági hasznot
eredményeznek a vállalkozás számára, és nagyságuk megbízható módon megállapítható. Az egyéb,
hitellel kapcsolatos költségek ráfordításként kerülnek elszámolásra a felmerülés időszakában.
2.31. Állami támogatások
Állami támogatásokat akkor lehet elszámolni, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be fog folyni
és a támogatás folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás költség
ellentételezésére szolgál, akkor a jövedelemre vonatkozó kimutatás javára abban az időszakban kell
elszámolni, amikor az ellentételezett költség felmerül (egyéb bevételek között). Amikor a támogatás
eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor az halasztott bevételként szerepel és a kapcsolódó eszköz
hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben számoljuk el az eredmény javára.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
36
2.32. Goodwill értékvesztése
A jelentős számviteli elvek 2.7. pontjában leírtaknak megfelelően a Csoport évente teszteli, hogy
történt-e goodwill értékvesztés. A pénztermelő egységek megtérülési értékét a használati érték
kalkulációja alapján határoztuk meg. Ezen kalkulációkhoz elengedhetetlen a becslések alkalmazása. A
goodwill értékvesztésének meghatározásához szükséges azon pénztermelő egységek használati
értékének a becslése, amelyekhez a goodwillt rendelték hozzá. A használati érték kiszámításához
elengedhetetlen, hogy a vezetőség megbecsülje a pénztermelő egység jövőben várható cash flow-ját
és a megfelelő diszkontrátát, mivel csak ezekből számítható ki a jelenérték.
2.33. Értékcsökkenés és amortizáció
Az ingatlanok, gépek és berendezések, valamint az immateriális eszközöket bekerülési értéken tartjuk
nyilván, leírásukra pedig lineárisan, hasznos élettartamuk alatt kerül sor. Az eszközök hasznos
élettartamának meghatározása a hasonló eszközökre vonatkozó korábbi tapasztalatok, valamint a
várható technológiai fejlődés és tágabb gazdasági vagy iparági tényezőkben bekövetkező változások
alapján történik. A becsült hasznos élettartamok felülvizsgálatára évente kerül sor.
2.34. Szegmens információ
A Csoportnak közzé kell tennie a gazdálkodó egység által bemutatandó szegmensek azonosításához
használt nyezőket, beleértve a működésük alapját, valamint a szegmensek összevonásának
meghatározásakor figyelembe vett tényezőket. A 4iG Csoport bevételszerző tevékenységeit működési
szegmensekre kell felosztani (ugyanazon egységek figyelembevételével, amelyeket a vezetés az üzleti
tevékenység működtetéséhez használ), ezeket az információkat a beszámolás céljából csak akkor lehet
összevonni, ha a meghatározott kritériumok teljesülnek. Ez a folyamat jelentős mérlegelést igényelhet,
mivel nem mindig lehet egyértelműen beazonosítani, hogy a 4iG mely elemei minősülnek működési
szegmensnek az IFRS 8 Jelentési szegmensek standard szerint, vagy hogy a Társaság szervezeti
struktúrájának melyiktege jelenti azt a szintet, amelyen ezeket a tevékenységeket irányítják.
2.35. Fordulónap utáni események
Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos információt
biztosítanak a Csoport beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről (módosító tételek),
szerepelnek a beszámolóban. Azon beszámolási időszak utáni események, amelyek nem módosítják a
beszámoló adatait, de lényegesek, a kiegészítő mellékletben jelennek meg.
2.36. Új Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok és Értelmezések alkalmazása
2023.01.01-től hatályos, EU által elfogadott új és módosított standardok
A lenti módosítások alkalmazása nem volt jelentős hatással a Csoport konszolidált pénzügyi
kimutatásaira.
IFRS 17 Biztosítási szerződések (2023. január 1., vagy azután kezdődő üzleti években hatályos)
nem releváns a Társaságra
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
37
IAS 8 „Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák” standard módosításai
Számviteli becslések definíciója IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard
módosításai és IFRS Practice Statement 2 Számviteli politikák közzététele (2023. január 1-
jével lép hatályba, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban)
A számviteli politikára vonatkozó közzétételek javítása, azok jobban testreszabása, illetve az
átalános számviteli politikára vonatkozó közzétételek csökkentése; a számviteli becslések
változásának megkülönböztetése a számviteli politika változtatásoktól.
IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása Egyszerű tranzakciókból származó halasztott
adó eszközök és kötelezettségek (2023. január 1-vel lép hatályba, illetve az azt követően
kezdődő beszámolási időszakokban). Nem alkalmazható a „kezdeti megjelenítés kivétel”
abban az esetben, amennyiben a tranzakció ugyanakkora összegben keletkeztet levonható és
adóköteles átmeneti különbözeteket is.
IAS 12 „Nyereségadók” standard módosítása - International Tax Reform Pillar Two Model
Rules (2023. jus 23-án kibocsátva) - A módosítások célja, hogy kötelező ideiglenes kivételt
vezessenek be az IAS 12 Jövedelemadók standard követelményei alól, amelyek az OECD
második pilléres modellszabályaiból eredő halasztott adókövetelésekre és -kötelezettségekre
vonatkozó információk megjelenítésére és közzétételére vonatkoznak. A módosítások célzott
közzétételi követelményeket is bevezetnek. Az ideiglenes kivétel az IAS 8-nak megfelelően
azonnal és visszamenőleg alkalmazandó, míg a célzott közzétételi követelmények a 2023.
január 1-jén, vagy azt követően kezdődő éves beszámolási időszakokra vonatkoznak.
Hatályban nem lévő IASB által kiadott és EU által elfogadott Standardok és Értelmezések
Az alább bemutatott standardok, standardmódosítások, illetve értelmezések nem kerültek
alkalmazásra a pénzügyi kimutatásokban, mivel a 2023. december 31-én végződő üzleti évre még nem
hatályosak és a Társaság nem döntött az előalkalmazásuk mellett sem. (A lenti felsorolás zárójelben
azokat a dátumokat tartalmazza, amely dátummal, vagy azt követően kezdődő éves időszakokra az
egyes standardok, standardmódosítások, illetve értelmezések kötelezően alkalmazandóak).
A módosítások a következők:
Az IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása standard módosítása kötelezettségek rövid
vagy hosszú lejáratú besorolása (2024. január 1., vagy azután kezdődő üzleti években hatályos)
Az IFRS 16 Lízingek standard módosítása – A visszlízingekből származó lízingkötelezettségek
megállapítása (2024. január 1., vagy azután kezdődő üzleti években hatályos)
A fent említett standardok és módosítások várhatóan nem lesznek jelentős hatással a Társaság
eredményére, pénzügyi helyzetére és pénzügyi kimutatásaira.
Hatályban nem lévő IASB által kiadott, de az EU által nem elfogadott Standardok és Értelmezések
Az alább bemutatott standardok, standardmódosítások, illetve értelmezések nem kerültek
alkalmazásra ezekben a konszolidált pénzügyi kimutatásokban, mivel az EU még nem fogadta be őket.
Alkalmazásuk és hatályba lépésük időpontja az EU befogadás függvénye.
Az új standardok és a standardmódosítások a következők:
Az IAS 21 - Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai standard módosítása és kiegészítése
a devizák átválthatóságával kapcsolatban, illetve az átválthatóság hiánya esetében
alkalmazandó előírásokkal
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
38
Az IAS 7 Cash flow-k kimutatásai és az IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok: közzétételek
standardok módosításai a szállító finanszírozási megállapodásokkal (fordított faktoring
ügyletekkel) kapcsolatban
2.37. Előző évi pénzügyi adatok módosítása
A Társaság áttekintette mind a konszolidált átfogó jövedelemre, mind a konszolidált pénzügyi helyzetre
vonatkozó kimutatásának struktúráját, és arra a következtetésre jutott, hogy bizonyos sorok kiemelése
az adott sorokon megjelenő szignifikáns forgalmak, illetve egyenlegek miatt szükséges lehet, ezáltal az
IAS 8 Számviteli politika, a számviteli becslések változásai és hibák standard adta lehetőséggel élve
mind a tárgyidőszakra, mind az előző időszakra vonatkozóan visszamenőleg bemutatta ezen változások
hatásait. Az elsődleges pénzügyi kimutatások a tárgyidőszakra már az új struktúrában prezentálják
ezen változásokat, a lentiekben pedig az előző időszakra vonatkozó módosításokat mutatjuk be. A
Társaság úgy véli, hogy ezen változtatások miatt a pénzügyi kimutatások minősége és
értelmezhetősége is javul.
A Társaság úgy véli, hogy a 2022. évi nyitó adatokban bekövetkező változások nem számítanak a
pénzügyi kimutatások egésze szempontjából jelentősnek, ezáltal a 2022. január 1-i adatokra vonatkozó
prezentációs módosítást csak és kizárólag az alábbi táblázatban mutatja be.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
39
Konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatás
2022 2022 2022 2022 2022 2022 Vételár Prezentációs Módosított megnevezés Módosított allokációs Közzétett Közzétett megnevezés módosítás módosítás Értékesítés nettó árbevétele 277 421 277 421 Értékesítés nettó árbevétele Egyéb működési bevétel 20 173 -7 395 27 568 Egyéb működési bevétel Bevételek összesen 297 594 -7 395 0 304 989 Bevételek összesen Aktivált saját teljesítmények 6 747 6 747 0 93 466 -93 466 Eladott áruk és szolgáltatások Anyagjellegű ráfordítások -149 447 -93 466 20 -56 001 Működési ráfordítások Személyi jellegű ráfordítások -57 326 -57 326 Személyi jellegű ráfordítások Egyéb működési ráfordítások -23 494 648 -24 142 Egyéb működési ráfordítások ebből: értékvesztés -4 949 -4 949 Működési költségek -230 267 648 20 -230 935 Működési költségek Pénzügyi és értékcsökkenési Pénzügyi és értékcsökkenési leírások 74 074 0 20 74 054 leírások előtti eredmény előtti eredmény (EBITDA) (EBITDA) Értékcsökkenés és amortizáció -74 845 -18 -74 827 Értékcsökkenés és amortizáció Pénzügyi műveletek előtti eredmény Pénzügyi műveletek előtti -771 0 2 -773 (EBIT) eredmény (EBIT) Pénzügyi bevételek 22 934 23 22 911 Pénzügyi bevételek Pénzügyi ráfordítások -37 368 27 -10 -37 385 Pénzügyi ráfordítások Részesedések társult vállalkozás -27 -27 eredményéből Adózás előtti eredmény -15 232 0 15 -15 247 Adózás előtti eredmény Jövedelemadók -3 586 -1 -3 585 Jövedelemadók Adózott eredmény -18 818 0 14 -18 832 Adózott eredmény A következő időszakban a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban elszámolandó egyéb átfogó jövedelem: Tevékenységek devizaátszámításkor 8 962 11 180 felmerült árfolyamkülönbözetek A következő időszakban a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban 8 962 11 180 0 elszámolható nettó egyéb átfojövedelem: A következő időszakban a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban vissza nem forduló egyéb átfogó jövedelem: Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt 1 109 -1 109 tőkeinstrumentumok nettó nyeresége/vesztesége Részesedés társult vállalkozás egyéb 0 átfogó eredményéből A következő időszakban a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban 1 109 -1 109 0 vissza nem forduló nettó egyéb átfojövedelem: Egyéb átfogó jövedelem 10 071 10 071 Egyéb átfogó jövedelem Teljes átfogó jövedelem -8 747 0 14 -8 761 Teljes átfogó jövedelem Adózott eredményből: -18 818 -18 832 Adózott eredményből: Anyavállalatra jutó rész -20 874 10 -20 884 Anyavállalatra jutó rész Külső tulajdonosra jutó rész 2 056 4 2 052 Külső tulajdonosra jutó rész Teljes átfogó eredményből: -8 747 -8 761 Teljes átfogó eredményből: Anyavállalatra jutó rész -11 289 10 -11 299 Anyavállalatra jutó rész Külső tulajdonosra jutó rész 2 542 4 2 538 Külső tulajdonosra jutó rész
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
40
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
2022. 2022. 2022. 2022. 2022.12.31. 2022.12.31. 12.31. 12.31. 12.31. 12.31. Vételár Prezentációs Módosított megnevezés Módosított allokációs Közzétett Közzétett megnevezés módosítás módosítás ESZKÖZÖK ESZKÖZÖK Éven túli eszközök Éven túli eszközök Tárgyi eszközök 281 690 281 690 Tárgyi eszközök Vevői szerződésállomány 62 101 1 185 60 916 Vevői szerződésállomány Egyéb immateriális javak 64 325 2 232 932 61 161 Immateriális javak Bérleti jog lízingek 43 937 43 937 Bérleti jog lízingek 0 -2 232 2 232 Szerződéses eszközök Halasztott adókövetelés 282 -84 366 Halasztott adókövetelés Goodwill 164 680 28 164 652 Goodwill Nettó lízingbefektetés 190 190 Egyéb befektetések 521 521 Egyéb befektetések és egyéb Egyéb éven túli eszközök 457 -711 1 168 éven túli eszközök Éven túli eszközök összesen 618 183 0 2 061 616 122 Éven túli eszközök összesen Forgóeszközök Forgóeszközök Pénzeszközök és pénzeszköz-Pénzeszközök és pénzeszköz-45 961 45 961 egyenértékesek egyenértékesek Vevőkövetelések 58 910 58 910 Vevőkövetelések Egyéb rövid lejáratú pénzügyi Egyéb követelések és aktív 11 209 -7 709 -484 19 042 eszközök időbeli elhatárolások Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi Egyéb követelések és aktív 7 690 7 690 0 0 eszközök időbeli elhatárolások Nyereségadó követelés 1 794 1 794 0 -118 118 Értékpapírok Rövid lejáratú pénzügyi 137 137 lízingkövetelések Készletek 10 727 10 727 Készletek Értékesítési célú befektetési eszközök 190 271 190 271 Értékesítési célú eszközök Forgóeszközök összesen 326 699 1 794 -484 325 389 Forgóeszközök összesen Eszközök összesen 944 882 1 794 1 577 941 511 Eszközök összesen FORRÁSOK FORRÁSOK Saját tőke Saját tőke Jegyzett tőke 5 981 5 981 Jegyzett tőke Visszavásárolt saját részvények -922 -922 Visszavásárolt saját részvények Tőketartalék 133 492 133 492 Tőketartalék Eredménytartalék 47 181 11 47 170 Eredménytartalék Halmozott egyéb átfogó Halmozott egyéb átfogó jövedelem 9 722 9 722 jövedelem Anyavállalatra jutó saját tőke Anyavállalatra jutó saját tőke 195 454 0 11 195 443 összesen összesen Nem ellenőrző részesedés 102 105 -6 102 111 Nem ellenőrző részesedés Saját tőke összesen 297 559 0 5 297 554 Saját tőke összesen Hosszú lejáratú Hosszú lejáratú kötelezettségek kötelezettségek Céltartalékok - hosszú távú 4 888 4 888 Céltartalékok - hosszú távú Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, Hosszú lejáratú hitelek, 424 320 424 320 kötvények kölcsönök, kötvények Pénzügyi lízing kötelezettségek - Pénzügyi lízing kötelezettségek 34 522 34 522 hosszú lejáratú - hosszú lejáratú Halasztott adókötelezettség 14 233 8 14 225 Halasztott adókötelezettség Egyéb hosszú lejáratú Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 10 766 1 100 9 666 kötelezettségek Hosszú lejáratú kötelezettségek Hosszú lejáratú 488 729 0 1 108 487 621 összesen kötelezettségek összesen
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
41
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás - folytatás
2022. 2022. 2022. 2022. 2022.12.31. 2022.12.31. 12.31. 12.31. 12.31. 12.31. Vételár Prezentációs Módosított megnevezés Módosított allokációs Közzétett Közzétett megnevezés módosítás módosítás Rövid lejáratú kötelezettségek Rövid lejáratú kötelezettségek Szállítói kötelezettségek 45 839 45 839 Szállítói kötelezettségek Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök, Rövid lejáratú hitelek, 7 713 7 713 kötvények kölcsönök, kötvények MRP kötelezettség 0 0 MRP kötelezettség Osztalékkötelezettség tulajdonosok Osztalékkötelezettség 8 8 felé tulajdonosok felé Céltartalékok - rövid távú 4 674 4 674 Céltartalékok - rövid távú Értékesítési célú eszközökhöz Értékesítési célú eszközökhöz 23 349 23 349 kapcsolódó kötelezettségek kapcsolódó kötelezettségek Nyereségadó kötelezettség 664 664 Pénzügyi lízing kötelezettségek - rövid Pénzügyi lízing kötelezettségek 9 055 9 055 lejáratú - rövid lejáratú Egyéb rövid lejáratú pénzügyi 18 770 18 770 0 0 kötelezettségek Egyéb rövid lejáratú Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi 48 522 -17 640 464 65 698 kötelezettségek és passzív kötelezettségek időbeli elhatárolások Rövid lejáratú kötelezettségek Rövid lejáratú kötelezettségek 158 594 1 794 464 156 336 összesen összesen Kötelezettségek és saját tőke Kötelezettségek és saját tőke 944 882 1 794 1 577 941 511 összesen összesen
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
42
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
2022.01.01. 2022.01.01. 2022.01.01. 2022.01.01. 2022.01.01. Prezentációs Módosított megnevezés Módosított Közzétett Közzétett megnevezés módosítás ESZKÖZÖK ESZKÖZÖK Éven túli eszközök Éven túli eszközök Tárgyi eszközök 43 189 43 189 Tárgyi eszközök Vevői szerződésállomány 26 907 26 907 Vevői szerződésállomány Egyéb immateriális javak 11 532 398 11 134 Immateriális javak Bérleti jog lízingek 19 957 19 957 Bérleti jog lízingek 0 -398 398 Szerződéses eszközök Halasztott adókövetelés 0 0 Halasztott adókövetelés Goodwill 85 882 85 882 Goodwill Nettó lízingbefektetés 0 0 Egyéb befektetések 1 1 Egyéb befektetések és egyéb éven Egyéb éven túli eszközök 235 -1 236 túli eszközök Éven túli eszközök összesen 187 703 0 187 703 Éven túli eszközök összesen Forgóeszközök Forgóeszközök Pénzeszközök és pénzeszköz-Pénzeszközök és pénzeszköz-266 530 266 530 egyenértékesek egyenértékesek Vevőkövetelések 35 798 35 798 Vevőkövetelések Egyéb követelések és aktív időbeli Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök 6 358 -4 674 11 032 elhatárolások Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi 4 691 4 691 0 eszközök Nyereségadó követelés 0 -17 17 Értékpapírok Rövid lejáratú pénzügyi lízingkövetelések 0 Készletek 2 300 2 300 Készletek Értékesítési célú befektetési eszközök 0 0 Értékesítési célú eszközök Forgóeszközök összesen 315 677 0 315 677 Forgóeszközök összesen Eszközök összesen 503 380 0 503 380 Eszközök összesen FORRÁSOK FORRÁSOK Saját tőke Saját tőke Jegyzett tőke 2 064 2 064 Jegyzett tőke Visszavásárolt saját részvények -246 -246 Visszavásárolt saját részvények Tőketartalék 3 869 3 869 Tőketartalék Eredménytartalék 9 214 9 214 Eredménytartalék Halmozott egyéb átfogó jövedelem 136 136 Halmozott egyéb átfogó jövedelem Anyavállalatra jutó saját tőke Anyavállalatra jutó saját tőke összesen 15 037 0 15 037 összesen Nem ellenőrző részesedés 1 623 1 623 Nem ellenőrző részesedés Saját tőke összesen 16 660 0 16 660 Saját tőke összesen Hosszú lejáratú kötelezettségek Hosszú lejáratú kötelezettségek Céltartalékok - hosszú távú 841 841 Céltartalékok - hosszú távú Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, 407 739 407 739 kötvények kötvények Pénzügyi lízing kötelezettségek - hosszú Pénzügyi lízing kötelezettségek - 15 596 15 596 lejáratú hosszú lejáratú Halasztott adókötelezettség 2 734 2 734 Halasztott adókötelezettség Egyéb hosszú lejáratú Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 0 0 kötelezettségek Hosszú lejáratú kötelezettségek Hosszú lejáratú kötelezettségek 426 910 0 426 910 összesen összesen
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
43
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás - folytatás
2022.01.01. 2022.01.01. 2022.01.01. 2022.01.01. 2022.01.01. Prezentációs Módosított megnevezés Módosított Közzétett Közzétett megnevezés módosítás Rövid lejáratú kötelezettségek Rövid lejáratú kötelezettségek Szállítói kötelezettségek 23 252 23 252 Szállítói kötelezettségek Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök, Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök, 0 0 kötvények kötvények MRP kötelezettség 866 866 MRP kötelezettség Osztalékkötelezettség tulajdonosok Osztalékkötelezettség tulajdonosok felé 0 0 felé Céltartalékok - rövid távú 426 426 Céltartalékok - rövid távú Értékesítési célú eszközökhöz kapcsolódó Értékesítési célú eszközökhöz 0 0 kötelezettségek kapcsolódó kötelezettségek Nyereségadó kötelezettség 305 305 Pénzügyi lízing kötelezettségek - rövid Pénzügyi lízing kötelezettségek - 3 784 3 784 lejáratú rövid lejáratú Egyéb rövid lejáratú pénzügyi 2 648 2 648 0 kötelezettségek Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 28 529 -2 953 31 482 kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások Rövid lejáratú kötelezettségek Rövid lejáratú kötelezettségek összesen 59 810 0 59 810 összesen Kötelezettségek és saját tőke Kötelezettségek és saját tőke összesen 503 380 0 503 380 összesen
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
44
Konszolidált cash flow kimutatás
2022.12.31. 2022.12.31. 2022.12.31. Vételár Módosított allokációs Közzétett módosítás Működési tevékenységből származó cash flow Adózott eredmény -18 818 14 -18 832 Korrekciók: Tárgyévi értékcsökkenés és amortizáció 74 809 -18 74 827 Értékvesztés 4 064 4 064 Céltartalékok 2 427 2 427 Nyereségadók 3 585 3 585 Egyéb pénzügyi bevételek/ráfordítások 22 746 4 22 742 Egyéb pénzmozgással nem járó tételek -8 478 -8 478 Árfolyamváltozás hatása -9 954 -9 954 Társult vállalkozás eredménye 27 27 Befektetett eszköz értékesítésén elért nyereség/veszteség Működő tőke változásai Vevő követelések változása -907 -907 Készletek változása -586 -586 Szállítók változása 8 416 8 416 Pénzügyi lízing (éven belüli) változása -1 299 -1 299 Egyéb követelések és kötelezettségek változása -14 739 -14 739 Fizetett nyereségadó -4 002 -4 002 Működési tevékenységből származó nettó cash 57 291 0 57 291 flow Befektetési tevékenységből származó nettó cash -280 245 0 -280 245 flow Finanszírozási tevékenységből származó nettó 2 281 0 2 281 cash flow Árfolyamváltozás hatása 104 104 Készpénz és készpénzjellegű tételek nettó -220 569 0 -220 569 változása Készpénz és készpénzjellegű tételek év eleji 266 530 266 530 egyenlege Készpénz és készpénzjellegű tételek időszak végi 45 961 0 45 961 egyenlege
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
45
3. Értékesítés nettó árbevétele
A Társaság árbevétel elszámolásával kapcsolatos számviteli politikáját a 2.1.3-as megjegyzés
tartalmazza.
2023 2022 Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel 583 386 271 863 Bérbeadásból származó bevételek 11 124 5 558 Összesen 594 510 277 421
A Cégcsoport árbevételének jelentős növekedése javarészt a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt.
felvásárlásának eredménye: a konszolidációba való bevonás óta eltelt 11 hónap alatt a leányvállalat
276 718 millió Ft árbevételt mutatott ki.
Az előző évi 2 243 milliós export árbevétel után a tárgyévi árbevételből 11 457 millió Ft export
árbevételt értek el a hazai leányvállalatok, ebből 9 186 millió Ft (2022-ben 1 755 millió Ft) az Európai
Unión belüli, 2 271 millió Ft (2022-ben 488 millió Ft) EU-n kívüli árbevétel. Az albán és montenegrói
leányvállalatok árbevétele 80 179 millió Ft (2022-ben 62 825 millió Ft) volt.
Főbb bevétel típusok:
Az árbevétel jelentős részét az új leányvállalatok megszerzésével a 2022-es után a 2023-as
évben is a telekommunikációs bevételek tették ki. Az IFRS15 standard bevételelszámolási
előírása főként a Vodafone Magyarország vközlési Zrt., a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.,
az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt., valamint az albán és montenegrói leányvállalatok árbevételét
érinti. Így a csomagban értékesített telefonkészülékek és egyéb telekommunikációs eszzök,
illetve telekommunikációs szolgáltatások esetében a standard alapján az egyes kötelmekhez
kerül allokálásra a teljes ellenérték.
Az IT divízió értékesítésének jelentős részét teszik ki a termékértékesítések, amelyek esetében
a bevételt abban az időpontban jelenítjük meg, amikor a termék feletti ellenőrzés átkerül a
vevőhöz.
A bevételek másik jelentős részét az informatikai projektek teszik ki. Amennyiben a Cégcsoport
a szolgáltatás feletti ellenőrzést a standardban meghatározott feltételek teljesülésekor -
folyamatosan adja át, a szolgáltatások értékesítéséből származó bevételt is folyamatosan
jeleníti meg a standard által meghatározott módszerek szerint, a szolgáltatás jellegének
megfelelően. A készültségi fokok meghatározása jelentős becsléseket feltételez, amelyek
kapcsán a Cégcsoport részletes vizsgálatokat és értékeléseket végez. A fordulónapon
kimutatott szerződéses eszközök és kötelezettségek bemutatása a 27. és 47. pontokban
található.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
46
4. Egyéb működési bevétel
Az egyéb működési bevételek összetétele az alábbi volt:
2023 2022 Állami támogatások és visszatérítések 307 206 Céltartalék visszaírás 2 639 2 Bírságok, kötbérek, kártérítés 863 264 Értékesített immateriális és tárgyi eszközök nyeresége 0 3 648 Készletek visszaírt értékvesztése 0 680 Egyéb visszaírt értékvesztés, terven felüli értékcsökkenés 0 132 Egyéb támogatások 2 7 Felvásárlás és csoportátsruktúrálás során keletkezett 0 8 478 egyéb működési bevétel Egyéb 22 817 6 756 Összesen 26 628 20 173
A 2022.december 31-re vonatkozó beszámolóban szereplő 27 568 millió Ft egyéb működési bevételhez
képest a 6 747 millió Ft eltérés az Aktivált saját teljesítmények mostantól külön eredménysoron való
prezentálásából származik. Az arra vonatkozó részletek a 5. Aktivált saját teljesítmények fejezetben
kerülnek bemutatásra.
Az egyéb kategórián belül 17 528 millió Ft a csoportosan értékesített tárgyi eszközök, immateriális
javak, bérleti jog eszközök és kapcsolódó kötelezettségek értékesítésén elért eredmény.
A kártérítések között kerül kimutatásra az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. tehergépjármű tűzkár kapcsán
elszámolt 440 millió Ft-os kártérítése.
Az állami támogatások nagyobb összegei: 54 millió Ft-ot a 2019-1.1.1-PIACI-KFI-2019-00308
megnevezésű projektre számolta el Társaságunk.
77 millió Ft a GINOP-2.3.4-15-2020-00010 kódszápályázat „Felsőoktatási és Ipari Együttműködési
Központ Kutatási infrastruktúra fejlesztése” című K+F pályázatra az időszakban elszámolt személyi
jellegű költségek támogatási intenzitás alapján elhatárolt bevétele.
84 millió Ft a GINOP-2.2.1-15 „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” pályázathoz
kapcsolódik.
Továbbá 91 millió Ft hálózatfejlesztéshez kapcsolódó támogatás, amelynek feloldása a kapcsolódó
eszközök értékcsökkenéséhez igazodva történik.
A céltartalék visszaírás soron megjelenő 2 639 millió Ft leginkább az albán leányvállalatnál helyreállítási
kötelezettségre képzett céltartalékkal kapcsolatos becslési változás miatt került elszámolásra.
Az egyéb bevételek között kimutatott értékvesztés visszaírás a 8. Egyéb ráfordítások fejezetben kerül
részletezésre.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
47
5. Aktivált saját teljesítmények
2023 2022 Saját termelésű készletek állományváltozása 55 0 Saját előállítású eszközök aktivált értéke 15 780 6 747 Összesen 15 835 6 747
Az aktivált saját teljesítmények értéke közelítőleg háromszorosára nőtt, amely a használatba nem vett
saját előállítású beruházások növekedésének köszönhető.
6. Anyagjellegű ráfordítások
Tárgyévben a Társaság változtatott az anyagjellegű ráfordítások prezentálásán. 2022-re vonatkozóan
közzétett táblák:
Eladott áruk és szolgáltatások: 2022 Eladott áruk beszerzési értéke -25 663 Eladott szolgáltatások beszerzési értéke -67 803 Összesen -93 466 Működési ráfordítások: 2022 Anyagköltségek -19 580 Igénybe vett szolgáltatások értéke -31 305 Egyéb szolgáltatások értéke -5 116 Összesen -56 001
Az új prezentálásnak megfelelő tábla:
2023 2022 Eladott áruk beszerzési értéke -94 848 -25 643 Eladott szolgáltatások beszerzési értéke -76 363 -67 803 Anyagköltségek -28 337 -19 580 Igénybe vett szolgáltatások értéke -75 452 -31 305 Egyéb szolgáltatások értéke -18 530 -5 116 Összesen -293 530 -149 447
Az eladott áruk és szolgáltatások nagyságát a Cégcsoport tevékenységének jellege határozza meg és
az, hogy forgalmának kiemelkedő növekedéséhez kapcsolódóan külső erőforrás igény mutatkozott.
A működési ráfordítások, valamint az eladott áruk és szolgáltatások összehasonlító időszakhoz képesti
növekedése elsősorban a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. 2023. január 31-én történt
felvásárlásának köszönhető.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
48
7. Személyi jellegű ráfordítások
2023 2022 Bérköltség -77 274 -44 968 Egyéb személyi jellegű juttatások -7 495 -5 786 Járulékok -10 801 -6 572 Összesen -95 570 -57 326 Átlagos statisztikai létszám 8 021 6 020
8. Egyéb ráfordítások
2023 2022 Alapítványi támogatások -208 -85 Bírságok, kötbérek, kártérítések -1 486 -13 726 Értékesített immateriális és tárgyi eszköz vesztesége -2 113 -201 Tárgyi eszközök és immateriális javak selejtezése -156 -143 Adók, illetékek, hozzájárulások -28 263 -3 134 Készletek értékvesztése -2 494 0 Követelések értékvesztése -8 357 -4 949 Káreseménnyel kapcsolatos ráfordítások -331 -8 Térítés nélkül átadott eszközök -98 -14 Céltartalék képzés 0 -478 Egyéb -3 803 -756 Összesen -47 309 -23 494
A Cégcsoport minden évben felülvizsgálja készleteinek forgalmi képességét és kereskedők piaci
ismerete alapján a nehezen mozgó készletekre értékvesztést számol el, az elfekvő készleteket selejtezi.
A Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. ennek kapcsán 366 millió Ft-ot, a DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft 2 276 millió Ft-ot számolt el ráfordításként.
A követelések kapcsán a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. számolta el a legnagyobb
értékvesztést, amelynek összege 5 077 millió Ft. A fennmaradó összeg pedig leginkább a ONE Albania
sh.a., illetve a Digi Távközlési és Szolgálta Kft által elszámolt követelések értékvesztése kapcsán
merült fel.
A bírságok, kötbérek, kártérítések soron szerepeltetjük az IFRS 3 üzleti kombinációk standard alapján
az akvizíciók során felmerült, a tranzakcióval kapcsolatban vételárként el nem számolható egyéb
technikai kifizetéseket, azaz többek között az egyik korábban megvásárolt leányvállalatra kötött opciós
szerződés felbontásának költsége is ezen a soron jelenik meg.
Az adók, illetékek és hozzájárulások legnagyobb összege a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt-nél
ráfordításként megjelenő 22 758 millió Ft-os távközlési adó.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
49
A DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft-nél a közművezeték adó 1 924 millió Ft, míg az Invitech ICT Services
Kft. esetében 483 millió Ft volt. Ezen kívül a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. 786 millió Ft távközlési
adót és 1 616 millió Ft az ágazatot terhelő különadót számolt el ráfordításként. Az ágazatot terhelő
különadó az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. esetében is jelentősnek bizonyult, ahol 231 millió Ft-ot
számoltak el erre ráfordításként.
Értékvesztés mozgástábla a 2023-as évre:
Készlet Visszaírás, Átváltási Nyitó Növekedés felhasználás Záró kivezetés különbözet miatti csökkenés Vevőkövetelés -32 580 -15 134 6 777 0 -270 -41 207 Egyéb rövid lejáratú -691 -119 32 0 -34 -812 pénzügyi eszközök Készletek -3 153 -3 353 859 675 -102 -5 074
9. Értékcsökkenés és amortizáció
A Cégcsoport tevékenysége a telekommunikációs szegmens térnyerésének szönhetően rendkívül
eszközigényes.
2023 2022 Értékcsökkenés -170 669 -74 845 Összesen -170 669 -74 845
Az értékcsökkenés soron kerül kimutatásra az IFRS 16 standard alapján bérleti jog lízing eszközként
felvett tételek tárgyévi értékcsökkenése, amely a 2023-as évben 29 748 millió Ft volt. Az elmúlt
években felvásárolt vállalatok tárgyi eszközeire és immateriális javaira az akvizíció időpillanatában
elszámolt valós érték különbözet kapcsán a tárgyévben elszámolt értékcsökkenési többlet összege
36 970 millió Ft volt.
10. nzügyi bevételek és ráfordítások
Pénzügyi bevételek
2023 2022 Kamatbevételek 4 507 5 959 Árfolyamnyereség 18 999 14 499 Egyéb 2 308 2 476 Összesen 25 814 22 934
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
50
Pénzügyi ráfordítások
2023 2022 Kötvények kamatráfordítása -22 419 -22 580 Egyéb kamatráfordítások -26 266 -4 350 Lízing kamatráfordítás -11 148 -3 255 Árfolyamveszteség -7 546 -6 153 Egyéb -5 528 -1 030 Összesen -72 907 -37 368
A tárgyidőszaktól kezdődően jelentősége miatt a Társaság a társult vállalkozások eredményét a
pénzügyi műveletek eredményétől elkülönítetten mutatja be az átfogó jövedelemre vonatkozó
kimutatásában.
A 2022-es évre vonatkozóan közzétett pénzügyi ráfordítás az alábbi volt:
2022 Pénzügyi ráfordítások Kötvények kamatai -22 580 Egyéb kamatráfordítások -7 595 Társult vállalkozás eredménye -27 Árfolyamveszteség -6 153 Egyéb -1 030 Összesen -37 385
A kamatbevételek soron a pénzintézetektől kapott kamat jelenik meg 4 402 millió Ft (2022-es év során
5 571 millió Ft) összegben, amelyből 1 753 millió Ft (2022-es év során 0 millió Ft) a Vodafone
Magyarország Távközlési Zrt-nél, 335 millió Ft (2022-es év során 2 924 millió Ft) a 4iG Nyrt-nél és
1 113 millió Ft (2022-es év során 2 105 millió Ft) az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt-nél elszámolt kapott
kamat. Az egyéb pénzügyi bevételek sor tartalmazza az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. részesedései után
kapott osztalékot 1 250 millió Ft (2022-es év során 2 251 millió Ft) összegben.
A 2022-es évre vonatkozóan visszamenőlegesen módosított érték a BRISK csoporttal kapcsolatban az
IFRS 3 Üzleti kombinációk standard által adott 1 éves értékelési időszak alatt került megjelenítésre.
A kötvények kamata a kibocsátott kötvények után a kötvénytulajdonosoknak fizetett kamatráfordítást
tartalmazza. Az egyéb kamatráfordítások soron a pénzintézeteknek fizetett kamatok jelennek meg,
valamint a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft., a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. és az "ANTENNA
HUNGÁRIA" Zrt. műsorszolgáltatási jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatban elszámolt
kamatráfordítása 1 685 millió Ft (2022-es év során 1 195 millió Ft), 184 millió Ft (2022-es év során
0 millió Ft) és 80 millió Ft (2022-es év során 0 millió Ft) összegben. A lízing kamatráfordítás az IFRS 16
Lízingek standard szerint értékelt bérleti szerződések kamatait tartalmazza 11 148 millió Ft (2022-es
év során 3 255 millió Ft) összegben.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
51
11. vedelemadók
A jövedelemadókhoz kapcsolódó ráfordítások összetétele a következő:
2023 2022 Társasági adó -2 989 -2 878 Halasztott adó 1 818 1 956 Iparűzési adó -6 372 -2 281 Innovációs járulék -1 004 -382 Összesen -8 547 -3 585
A Csoport által fizetendő nyereségadó a leányvállalatok egyedi beszámolóiban kimutatott és a releváns
helyi szabályok szerint számított adó.
A jövedelemre vonatkozó kimutatásban megjelenített halasztott adóráfordítás során alkalmazott
adókulcs a Magyarországon érvényben lévő szabályozás szerint 9%, míg Albániában és Montenegróban
a hatályos társasági adókulcsnak megfelelően 15% volt a 2023-as és a 2022-es évben egyaránt.
Az adó levezetése a következő:
2023 2022 Adózás előtti eredmény -18 835 -15 232 Aktuális adókulcs alapján számított 1 695 adófizetési kötelezettség 1 472 Iparűzési adó -6 372 -2 281 Innovációs járulék -1 004 -382 Adók összesen -5 681 -1 191 Állandó különbségek -2 866 -2 394 Jövedelemadók összesen -8 547 -3 585 Effektív adókulcs 45% 24%
Az egyedi cégekben számolt és a konszolidáltan számolt társasági adó különbözete és a halasztott adó
jelenik meg az állandó különbségek soron.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
52
12. Részesedés társult vállalkozás eredményéből
A kemódszer alkalmazásával elszámolt társult vállalkozások eredményéből való részedés a társult
vállalkozások működéséből származó eredményének a Csoportra jutó részét prezentálja.
Eredmény Tulajdoni hányad Társaság neve hozzájárulás %-ban Space-Communications Ltd. -1 527 20% Rotors and Cams Zrt. -110 24% 2023. december 31-én -1 637
A Cégcsoport 2022. évben megvásárolta az izraeli Space-Communications Ltd. tőzsdén jegyzett cég
részvényeinek 9,538%-át, amely részesedését 2023-ban 20%-ra bővítette. A Csoport a tranzakciót
követően jelentős befolyást képes gyakorolni a Space-Communications Ltd.-re, így 2023. február 21.
napjától társult vállalkozásként kerül prezentálásra.
A Space-Communications Ltd-vel kapcsolatos további közzétételek a 23.Egyéb befektetések, illetve a
36.1 Valós értékelés értékelési tartaléka című fejezetben találhatóak.
13. Egyéb átfogó jövedelem
A Csoport a külföldi leányvállalatok prezentálási pénznemtől eltérő pénznemben kifejezett
beszámolójának IAS 21 standard szerinti magyar forintra történő átváltásakor keletkezett átváltási
különbözetet, illetve a valós értéken egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt
tőkeinstrumentumokon (FVOCI) elszámolt veszteséget az egyéb átfogó jövedelem soron mutatta ki a
konszolidált átfogó jövedelemkimutatásában.
A 2023. pénzügyi évben történt részesedés növekedés következtében a Space-Communications Ltd.
tőkemódszerrel konszolidált társult vállalkozásnak minősül. A társult vállalkozás egyéb átfogó
jövedelméből való részesedésének értéke 14 millió Ft nyereség a 2023. pénzügyi évben. A külföldi
leányvállalatok devizaátszámításakor felmerült átértékelési különbözet 1 044 millió Ft nyereség. Ezen
egyéb átfogó jövedelem, illetve az átváltási különbözet egyaránt a következő időszakokban a
konszolidált eredménykimutatásban elszámolandó, bizonyos feltételek teljesülése esetén az
eredménybe utólagosan átsorolásra kerülő egyéb átfogó jövedelemnek minősülő tétel. További
információt a 36.1 pont tartalmaz.
14. Teljes átfogó jövedelem
A teljes átfogó jövedelem az egyéb átfogó vedelmen túlmenően magában foglalja a működési
tevékenység eredményét, a pénzügyi műveletek bevételeit és ráfordításait, az értékcsökkenési leírás
ráfordítást, illetve a jövedelemadókat.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
53
15. Egy részvényre jutó eredmény
Az alap részvényenkénti nyereség számításakor a részvényeseknek kiosztható adózás utáni eredményt
kell figyelembe venni, valamint a kibocsátott törzsrészvények időszaki átlagos számát, amely nem
tartalmazza a saját részvényeket.
2023.12.31. 2022.12.31. Adózott eredmény -27 382 -18 818 Az időszak során forgalomban lévő törzsrészvények 291 574 314 278 845 038 átlaga Szavazó részvények súlyozott átlaga 295 949 081 278 845 038 Egy részvényre jutó eredmény (alap) EPS Ft-ban -93,91 -67,49 Higított EPS muta Ft-ban -92,52 -67,49
A Társaságnál 2023. december 31-én 8 579 685 db, 2022. december 31-én 5 359 447 db saját részvény
tulajdon volt. A 4iG Nyrt. a visszavásárolt saját részvények miatt hígított.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
54
16. Tárgyi eszközök
Műszaki gépek Ingatlanok és Távközlési Befejezetlen és egyéb kapcsolódó eszközök, Összesen beruházások berendezések vagyoni jogok berendezések Bruttó érték 2022. január 1-jén 102 875 10 874 565 1 871 116 185 Növekedés és átsorolás 12 378 19 154 6 257 1 142 38 931 Csökkenés és átsorolás -64 383 -1 007 -3 944 -2 300 -71 634 Felvásárlás 63 483 122 865 88 554 6 513 281 415 Átváltási különbözet 1 993 10 230 22 051 581 34 855 2022. december 31-én 116 346 162 116 113 483 7 807 399 752 Növekedés és átsorolás 17 371 5 102 40 354 22 918 85 745 Csökkenés és átsorolás -12 204 -5 638 -4 418 -224 -22 484 Felvásárlás 4 873 64 288 88 469 13 193 170 823 Átváltási különbözet 315 3 314 6 426 -50 10 005 2023. december 31-én 126 701 229 182 244 314 43 644 643 841 Halmozott értékcsökkenés 2022. január 1-jén 69 903 3 093 0 0 72 996 Éves leírás 16 011 11 386 14 453 -199 41 651 Csökkenés és átsorolás -19 231 -388 -1 499 -46 -21 164 Átváltási különbözet 2 473 2 013 20 107 -14 24 579 2022. december 31-én 69 156 16 104 33 061 -259 118 062 Éves leírás 17 443 9 441 45 887 656 73 427 Növekedés és átsorolás 7 117 138 -41 19 7 233 Csökkenés és átsorolás -9 634 -6 430 -4 322 0 -20 386 Átváltási különbözet 540 707 6 521 -12 7 756 2023. december 31-én 84 622 19 960 81 106 404 186 092 Nettó könyv szerinti érték 2022. január 1-jén 32 972 7 781 565 1 871 43 189 2022. december 31-én 47 190 146 012 80 422 8 066 281 690 2023. december 31-én 42 079 209 222 163 208 43 240 457 749
2022 során a mozgástábla külön oszlopban tartalmazta a műszaki gépek és berendezések, illetve az
egyéb berendezések kategóriákat. A tárgyévben ez a két oszlop együttesen került kimutatásra a fenti
táblában.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
55
Műszaki gépek és Egyéb berendezések berendezések Nettó könyv szerinti érték 2022. január 1-jén 31 213 1 759 2022. december 31-én 43 217 3 973 2023. december 31-én 31 538 10 541
A tárgyi eszközök növekedése elsődlegesen a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. eszközeinek
konszolidációjából származott. A tárgyidőszaki akvizíció hatása a tárgyi eszköz esetében 170 823
millió Ft.
17. Vevői szerződésállomány
2023.12.31. 2022.12.31. "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 10 706 11 398 Brisk Digital Group Kft. 1 066 1 185 DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. 22 864 23 662 Invitech ICT Services Kft. 17 168 18 515 ONE Albania sh.a. 195 211 ONE Crna Gora d.o.o. 6 330 7 130 Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. 115 193 0 Összesen 173 522 62 101
A 2022. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan bemutatott vevői szerződésállomány az
alábbi volt:
2022.12.31. Vevői szerződésállomány 60 916
A Csoport a tárgyidőszakban az IFRS 3 Üzleti kombinációk standard alapján a goodwilltől leválasztva
vevői szerződésállomány immateriális javakat azonosított be, amelyeket a konszolidált pénzügyi
helyzet kimutatásban külön soron szerepeltetett és az egyes üzleti kombinációk értékelésekor azok
azonosított hasznos élettartama (átlag 15 év) alatt amortizálja. A tárgyidőszakban a Vodafone
Magyarország Távközlési Zrt. esetében azonosítottunk eszközként megjeleníthető vevői
szerződésállományokat.
A 2022. december 31-i visszamenőlegesen módosított érték a BRISK csoporttal kapcsolatban az IFRS 3
- Üzleti kombinációk standard által adott 1 éves értékelési időszak alatt került megjelenítésre.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
56
18. Egyéb immateriális javak
Vagyoni Egyéb Szellemi Műsorszolgáltatási értékű Márkanév immateriális Összesen termékek jogok jogok javak Bruttó érték 2022. január 1-jén 11 405 15 689 2 051 0 0 29 145 Növekedés és átsorolás 5 182 3 121 0 14 125 2 444 24 872 Csökkenés és átsorolás -18 120 -9 901 0 0 0 -28 021 Befejezetlen 0 0 0 0 0 0 Felvásárlás 32 051 12 365 5 245 5 424 0 55 085 Átváltási különbözet 5 292 8 291 0 0 58 13 641 2022. december 31-én 35 810 29 565 7 296 19 549 2 502 94 722 Vételár allokáció 932 0 0 0 932 módosítás 2023. január 1-jén 35 810 30 497 7 296 19 549 2 502 95 654 Növekedés és átsorolás 6 678 4 856 0 3 533 11 901 26 968 Csökkenés és átsorolás -26 021 -3 091 0 0 -1 012 -30 124 Befejezetlen 1 300 19 738 0 0 0 21 038 Felvásárlás 110 921 47 357 0 2 273 9 796 170 347 Átváltási különbözet 1 753 -76 176 0 98 1 951 2023. december 31-én 130 441 99 281 7 472 25 355 23 285 285 834 Halmozott értékcsökkenés 2022. január 1-jén 9 516 8 443 51 0 0 18 010 Éves leírás 6 388 3 081 1 538 5 144 265 16 416 Csökkenés és átsorolás -8 717 -4 891 0 0 0 -13 608 Átváltási különbözet 2 822 7 684 0 0 5 10 511 2022. december 31-én 10 009 14 317 1 589 5 144 270 31 329 Vételár allokáció 0 0 0 0 0 0 módosítás 2023. január 1-jén 10 009 14 317 1 589 5 144 270 31 329 Éves leírás 15 745 20 216 1 630 10 978 11 180 59 749 Csökkenés és átsorolás -22 217 -2 759 0 0 -103 -25 079 Átváltási különbözet 1 173 11 29 0 59 1 272 2023. december 31-én 4 710 31 785 3 248 16 122 11 406 67 271 Nettó könyv szerinti érték 2022. január 1-jén 1 889 7 246 2 000 0 0 11 135 2022. december 31-én 25 801 16 180 5 707 14 405 2 232 64 325 2023. december 31-én 125 731 67 496 4 224 9 233 11 879 218 563
A 2022. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan bemutatott immateriális mozgástábla az
alábbi volt:
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
57
Vagyoni értékű Szellemi Műsorszolgáltatási Márkanév Összesen jogok termékek jogok Bruttó érték 2022. január 1-jén 11 405 15 689 2 051 0 29 144 Növekedés és átsorolás 5 182 3 121 0 14 125 22 428 Csökkenés és átsorolás -18 120 -9 901 0 0 -28 021 Befejezetlen 0 0 0 0 0 Felvásárlás 32 051 12 365 5 245 5 424 55 085 Átváltási különbözet 5 292 8 291 0 0 13 583 2022. december 31-én 35 810 29 563 7 296 19 549 92 219 Halmozott értékcsökkenés 2022. január 1-jén 9 516 8 443 51 0 18 010 Éves leírás 6 388 3 081 1 538 5 144 16 150 Csökkenés és átsorolás -8 717 -4 891 0 0 -13 608 Átváltási különbözet 2 822 7 684 0 0 10 506 2022. december 31-én 10 009 14 316 1 589 5 144 31 058 Nettó könyv szerinti érték 2022. december 31-én 25 801 15 247 5 707 14 406 61 161
2023. december 31-én zárult üzleti évre vonatozó immateriális javak mozgástáblában történt változás,
hogy új kategóriaként az egyéb immateriális javak lettek bemutatva, amely az aktivált ügynöki jutalékot
tartalmazza.
A BRISK Csoport 2022.11.15-én történt felvásárlásával 2023-ban 2022-es évre visszamenőleg 932 millió
Ft vételár allokációs módosítás került be a szellemi termékekre.
Az immateriális javak között 9 233 millió Ft értékben került kimutatásra a műsorszolgáltatási jog
2023. december 31-én (2022. december 31-én 14 406 millió Ft), amely a DIGI Távközlési és Szolgálta
Kft., az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. és a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. felvásárlásával
keletkezett. A márkanév 2023. december 31-én 4 224 millió Ft (2022. december 31-én 5 707 millió Ft)
összege az Invitech ICT Services Kft. (1 590 millió Ft) és ONE Albania sh.a. (2 634 millió Ft) márkaneveket
tartalmazza.
A vagyoni értékű jogok és szellemi termékek nettó könyv szerinti értékében bekövetkezett növekedés
elsősorban a Társaság által 2023-ban felvásárolt Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. immateriális
javak állományának volt köszönhető.
Egyedileg jelentős immateriális javak:
A Társaságnak egyedileg jelentős 1 000 millió Ft feletti bruttó értékkel rendelkező saját fejlesztésű
befejezetlen immateriális jószága 2023-ban nem volt. A jelentős értékű, befejezetlen saját fejlesztésű
szellemi termékekre a Társaság évente, év végén jelenérték vizsgálatot végez. Az egyedileg jelentős
immateriális javakra a Társaság az IT szolgáltatás szegmensére vonatkozó 12,92%-os súlyozott
tőkeköltséget alkalmazta.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
58
A szoftverek iránti piaci igények miatt a fejlesztett szoftverek megtérülése jelentősen meghaladja a
könyv szerinti értéket. A Társaság nem azonosított értékvesztésre utaló jelet a vizsgálat során.
Egyedileg jelentős egyéb már aktivált immateriális javak:
Könyv Amortizációs Amortizáció Megnevezés szerinti érték időszak végső dátuma NC 3. fázis befektetések 2 800 10 év 2032.07.15. SW NC 2. fázis non VPC 2 663 10 év 2031.07.29. NC 3 fázis befektetések 1 142 10 év 2032.08.31. Márkanév a 2023.02.01.-2025.01.31. periódusra 4 249 2 év 2025.01.31. frekvencia 900MHz 1 276 19 év 2033.11.05. 2100 MHz frekvencia hosszabbítási díj 8 048 15 év 2034.12.22. LTE frekvencia 14 825 19 év 2033.11.05. 3600 MHz bankgarancia, pályázati díj, árverési díj 6 727 20 év 2040.03.31. 2100 MHz bankgarancia, pályázati díj, árverési díj 3 588 20 év 2040.03.31. 700 MHz bankgarancia, pályázati díj, árverési díj 21 764 20 év 2040.09.05. 5G frekvencia díj 45 247 20 év 2042.04.08. 2023. december 31-én 112 329
19. Bérleti jog lízingek
2022 során közzétett tábla:
Gépek, Telekommunikációs Ingatlanok Összesen gépjárművek eszközök Bérleti jog lízingek Bruttó érték 39 114 6 876 13 335 59 325 Halmozott értékcsökkenés -7 189 -2 978 -5 221 -15 388 Nettó érték 2022. december 31-én 31 925 3 898 8 114 43 937
2023 során a bérleti jog lízingek mozgástáblája részletesebben kerül bemutatásra, az alábbiak szerint.
Ez a korábbi időszak mozgástábláihoz képest változást nem jelent, csupán részletesebben kerülnek
bemutatásra a mozgások kategóriái.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
59
Gépek, Telekommunikációs Ingatlanok Összesen gépjárművek eszközök Bruttó érték 2023. január 1-jén 39 114 6 876 13 335 59 325 Új lízing miatti növekedés 30 805 6 426 5 441 42 672 Felvásárlás 73 107 870 6 886 80 863 Egyéb változás 7 572 -716 -5 157 1 699 2023. december 31-én 150 598 13 456 20 505 184 559 Halmozott értékcsökkenés 2023. január 1-jén 7 189 2 978 5 221 15 388 Tárgyévi értékcsökkenés 22 623 2 820 2 744 28 187 2023. december 31-én 29 812 5 798 7 965 43 575 Nettó érték 2023. január 1-jén 31 925 3 898 8 114 43 937 2023. december 31-én 120 786 7 658 12 540 140 984
A bérleti jog lízingek mérlegsor jelentős növekedése mögött a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt.
felvásárlása áll. Bérleti jog lízingjeinek nettó értéke a felvásárláskor 80 863 millió Ft volt.
2023 2022 Lízinggel kapcsolatos költségek, ráfordítások Kamatráfordítások -11 148 -3 255 Rövid futamidejű lízingekhez kötődő ráfordítások -55 -820 Kisértékű eszközök elszámolt lízingjeihez kötődő ráfordítások -182 -7 Változó lízingdíjak 0 -12 Teljes eredményhatás -11 385 -4 094
A Csoport az IFRS 16 Lízingek standard előírásaival összhangban a bérleti jog lízing eszköz kezdeti
megjelenítésekor figyelembe veszi a lízing futamidejekor vagy azt megelőzően előlegként kifizetett
tételeket, és ezen tételeket az eszköz bekerülési értékében aktiválja.
A Csoport lízingjei közül a legjelentősebbek a székház és egyéb irodaház bérletek, a mobiladótornyok
alatti területek bérletei, gépjárműlízingek, valamint telekommunikációs szegmens növekedésével az
egyéb épületek, hálózatok és egyéb távközlési berendezések bérletei.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
60
20. Halasztott adókövetelések és -kötelezettségek
Halasztott adó elszámolására a pénzügyi kimutatásokban szereplő eszközök és kötelezettségek
nyilvántartási értéke és az adóköteles eredmény kiszámításához használt adóalapok közötti átmeneti
eltérések esetén kerül sor.
Amennyiben a különbözet átmeneti különbség, azaz belátható időn belül az eltérés kiegyenlítődik,
akkor jellegének megfelelően eszköz vagy kötelezettség kerül azonosításra. Halasztott
adókötelezettség minden adóköteles átmeneti eltérés tekintetében elszámolásra kerül. Halasztott
adókövetelés csak abban az esetben azonosítható, amennyiben valószínűsíthető, hogy a megtérülés
belátható időn belül realizálódik.
A Csoport halasztott adó eszközei és- kötelezettségei a kiegyenlítéskor vagy az eszköz realizálásakor
várhatóan érvényes adókulcsok alapján kerülnek meghatározásra.
A Csoport társaságonként nettósítja a halasztott adó eszközeit és kötelezettségeit, amennyiben a
tényleges adóeszközök és tényleges adókötelezettségek nettósítása jogilag megengedett és a társasági
adóhoz kapcsolódó halasztott adó eszközök és kötelezettségek ugyanazon adóhatóság által kerülnek
kivetésre.
A következő levonható és adóköteles adókülönbözetet okozó eltérések azonosítására került sor:
Vételár Eredménnyel Halmozott 2022.12.31 allokációs szemben Akvizíció átváltási 2023.12.31. módosítás elszámolva különbözet Vevőkövetelések, készletek 59 0 239 1 351 0 1 649 értékvesztése Tárgyi eszközök és -15 491 87 2 447 -21 024 100 -33 881 immateriális javak Céltartalék 764 0 129 669 -218 1 344 Veszteségelhatárolás 408 0 -249 5 126 0 5 285 Egyéb átmeneti 309 5 -568 2 026 -61 1 711 különbözetek Kamatlevonási kapacitás 0 0 -180 2 409 0 2 229 Nettó halasztott -13 951 92 1 818 -9 443 -179 -21 663 adókötelezettség Ebből: Halasztott adókövetelés 282 688 Halasztott adókötelezettség -14 233 -22 350
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
61
Eredménnyel Halmozott 2021.12.31. szemben Akvizíció átváltási 2022.12.31. elszámolva különbözet Vevőkövetelések, készletek 77 -62 -34 78 59 értékvesztése Tárgyi eszközök és -3 575 1 921 -13 926 89 -15 491 immateriális javak Céltartalék 117 1 555 91 764 Veszteségelhatárolás 643 -235 0 0 408 Egyéb átmeneti különbözetek 4 330 -19 -6 309 Nettó halasztott -2 734 1 955 -13 424 252 -13 951 adókötelezettség Ebből: Halasztott adókövetelés 830 282 Halasztott adókötelezettség -3 564 -14 233
Az elhatárolt veszteségre képzett halasztott adóeszközök olyan mértékben kerülnek elszámolásra,
amilyen értékben valószínű, hogy az ebből eredő adómegtakarítás a jövőbeli adóköteles nyereséggel
szemben realizálható. A megtérülés bizonytalanságára tekintettel a Csoportnak 54 670 millió Ft
értékben (2022-ben: 19 851 millió Ft) van olyan vesztesége, amelyre nem állított be halasztott
adóeszközt.
21. Goodwill
2023. január 31-én az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. 51%-os
tulajdonosává vált, majd 2023. március 20-án részvénycsere útján megszerezte a Corvinus Zrt.
tulajdonában álló Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. alaptőkéjének további 19,5%-át, így 70,5%-
ra növelte közvetlen többségi befolyást biztotó részesedését.
A tárgyévi akvizíciók során az eszközökön felül megvásárlásra kerültek a menedzsment funkciók, a
képzett munkavállalók és kapcsolódó folyamatok. Az akvizíciókat üzleti kombinációként azonosítottuk.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
62
A Társaságnál a szegmenseken kimutatott goodwill értéke a következő:
Szegmens neve 2023.12.31. 2022.12.31. 2022.12.31. Módosított Közzétett IT szegmens 6 784 6 784 6 784 Távközlési szegmens 270 507 157 896 157 868 Goodwill összesen 277 291 164 680 164 652
A BRISK csoport eszközeinek és kötelezettségeinek mérési időszaka lezárult, így a 2022. december 31-
i goodwill összegeket visszamenőlegesen módosítottuk. A konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatás egyes sorainak előző időszaki módosításait a 2.37. Előző évi pénzügyi adatok módosítása
pontban került bemutatásra.
A tárgyévben felvásárolt leányvállalat főbb adatai:
Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. Szerzés időpontja 2023.01.31. Szerzés módja vásárlás Szerzéskori részesedés érték 51% Vételár 331 092 Valós/IFRS nettó eszközérték Ebből: Befektetett eszközök 543 423 Pénzeszközök 1 380 Készletek 6 305 Követelések és aktív időbeli elhatárolások 74 467 Céltartalékok 5 096 Hosszú- és rövid lejáratú kötelezettségek 148 246 Passzív időbeli elhatárolások 27 973 0 Goodwill 104 520 Nem ellenőrző részesedés 217 688 Értékesítés nettó árbevétele a felvásárlás óta 276 718 Teljes átfogó eredmény a felvásárlás óta -6 212
A goodwill a megszerzett leányvállalat azonosítha nettó eszközeinek beszerzési értéke és valós
értéke közötti pozitív különbözet a megszerzés napján. A goodwillt nem amortizáljuk, de a Társaság
minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra utaló jelek, hogy a könyv szerinti érték valószínűleg
nem fog megtérülni. A goodwill az esetleges érkveszssel csökkentett bekerülési értéken szerepel.
A 2023. évi értékelés alapján az IT szegmens, mint pénztermelő egység DCF alapú megtérülési értéke:
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
63
IT szegmens értékelés szerinti piaci érték 2023. december 31-én 81 550
A fenti számítás alapján értékvesztést indukáló körülményt nem azonosítottunk, értékvesztés
elszámolása nem szükséges.
Az IT szegmens esetében alkalmazott diszkontráta 12,92%.
A távközlési tevékenység piaci értéknek számítása során alkalmazott diszkontráta 10,19%, amely az IT
szegmenstől eltérően alacsonyabb, mint az előző évben használt diverzifikált súlyozott átlagos
tőkeköltségek.
A DCF számítás során használt becslések összhangban vannak a piaci várakozásokkal, valamint az
akvizíció során jóváhagyott üzleti tervekkel. A csoport 2022-ben és 2023-ban megvalósult dinamikus
bővülésének szinergikus hatásai is beépültek a menedzsment várakozásaiba (mind a várható
addicionális árbevételre, mind pedig a költségek optimalizálására vonatkozóan). A 2024-2028 közötti
cash-flow-k és az 2%-os növekedéssel számolt maradványérték együttes jelenértéke jelentősen
meghaladja a pénztermelő egység nyv szerinti értékét.
Távközlési szegmens értékelés szerinti piaci érték 2023. december 31-én 510 021
22. Nettó lízingbefektetés
Az allízing, definíciója szerint, egy olyan tranzakció, amelynél egy mögöttes eszközt a lízingbevevő
(közbenső lízingbeadóként) tovább ad bérbe egy harmadik félnek, miközben a lízingbeadó és
lízingbevevő között fennálló lízingügylet ("főlízing") érvényben marad. Az allízingeket a Csoport, mint
közbenső lízingbeadó, pénzügyi vagy operatív lízingként minősíti, hasonlóan ahhoz, ahogyan bármely
más lízing esetében eljár, az IFRS 16.61 alapján.
A Csoport két leányvállalatánál vannak jelen nettó lízingbefektetések. A Vodafone Magyarország
Távközlési Zrt. esetében üzlethelyiségek kerültek albérletbe adásra, amelyeknél 2 kivételével
mindegyiknek 100%-os tulajdonosa a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. A nettó
lízingbefektetések értéke a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt.-nél 2023. december 31-én
530 millió Ft. A ONE Albania sh.a. könyveiben is főként üzlethelyiségek szerepelnek a bérbeadott
eszközök között, ahol a nettó lízingbefektetések értéke 2022. december 31-én 190 millió Ft,
2023. december 31-én pedig 222 millió Ft.
A nettó lízingbefektetések a 2023-as pénzügyi évtől elkülönített mérlegsorként kerülnek prezentálásra
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A prezentációs politikára vonatkozó változást már tükrözi
a jelen kimutatásban közzétett összehasonlító időszakot bemutató pénzügyi helyzet kimutatása.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
64
A prezentációs politikával kapcsolatos további közzétételek a 2.37 Előző évi pénzügyi adatok
módosítása című fejezetben találhatók.
23. Egyéb befektetések
A csoport az egyéb befektetések és egyéb éven túli eszközök mérlegsoron az alábbi tételeket mutatja
ki:
2023.12.31. 2022.12.31. Egyéb befektetések 639 521 Összesen 639 521
A Csoportnak egyéb befektetései 2023. december 31-én és 2022. december 31-én az alábbi
társaságokban voltak:
Befektetés a Szavazati arány %- Társaság neve törzstőkében ban Rotors & Cams Zrt. 1 24% RAC Antidrone Zrt. 1 25% Space-Communications Ltd. 637 20% 2023. december 31-én 639
Befektetés a Szavazati arány %- Társaság neve törzstőkében ban Space-Communications Ltd. 515 9,54% Különféle egyéb befektetések 6 n.a. 2022. december 31-én 521
A Csoport az egyéb befektetések mérlegsoron mutatja ki a Rotors & Cams Zrt-ben meglévő 24%-os
részesedését, amely befolyás a társult vállalkozásban lévő szavazatarány alapján került
meghatározásra.
2023. december 31-én a társult vállalkozás IFRS alapelvek szerint összeállított beszámolójának főbb
adatai:
Mérlegfőösszeg: 831 millió Ft
Nettó eredmény: -456 millió Ft
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
65
24. Egyéb éven túli eszközök
Az egyéb éven túli eszközök fordulónapi megoszlása az alábbi:
2023.12.31. 2022.12.31. iCollWare Kft. pótbefizetés 117 112 Rotors & Cams Zrt. pótbefizetés 470 0 Pótbefizetések értékvesztése -117 -112 Garanciális kötelezettségek 28 35 Kaució 686 241 Hosszú lejáratú befektetési jegy, értékpapír 102 102 Egyéb éven túli követelések 878 79 Összesen 2 164 457
A 2022. december 31-re vonatkozó beszámolóban szereplő Egyéb éven túli eszközök soron szereplő
647 millió Ft-hoz képest látható 190 millió Ft eltérés a nettó lízingbefektetések külön mérlegsorra
történő kiemeléséből következik.
Az egyéb éven túli követelések soron kerül bemutatásra a vevői szerződésekből eredő elhatárolások
éven túli része, amely 2023. december 31-re vonatkozóan 569 millió Ft.
A hosszú lejáratú befektetési jegy, értékpapír soron bemutatott 102 millió Ft az INNObyte Zrt.
bankgaranciák fedezetére tartott befektetési jegye.
25. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
2023.12.31. 2022.12.31. Pénztár 806 629 Bank 52 369 45 332 Összesen 53 175 45 961
A pénzeszközök magukban foglalják a készpénzkészletet, a bankoknál vezetett folyószámlát, a rövid
lejáratú betéteket és a rövid lejáratú, likvid befektetéseket, amelyek azonnal előre meghatározható
pénzösszeggé konvertálhatók.
A 2023. december 31-i pénzeszközökből 3 955 millió Ft lekötött pénzeszköznek minősül, amely teljes
mértékben lekötött bankbetét. 2022. december 31-én ez az összeg 494 millió Ft.
A lekötött pénzeszközök olyan folyószámla pénzösszegeket takarnak, amelyeket a konszolidációba
vont vállalatok jövőbeli szállítói kötelezettségek fedezetéül óvadéki számlákon helyeztek el vagy
amelyek hasonló célból a folyószámlán elkülönítésre kerültek.
A pénzeszközöket a Társaság amortizált bekerülési értéken értékeli, így elkészítette a várható hitelezési
veszteségre vonatkozó becslését a pénzeszközök kapcsán, amely alapján értékvesztés elszámolását
nem tartja indokoltnak, mivel csak magas hitelminősítű, azaz kockázatmentes pénzintézetnél tartja
pénzeszközeit.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
66
26. Vevőkövetelések
2023.12.31. 2022.12.31. Vevőkövetelések 166 354 91 490 Vevőkövetelések értékvesztése -41 207 -32 580 Összesen 125 147 58 910
A Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. felvásárlása 2023. december 31-re vonatkozóan 63 220 millió
Ft-tal növelte a vevőkövetelések nettó állományát.
A Cégcsoport az IFRS 9 standard előírásaival összhangban felmérte a követelések kapcsán
elszámolandó hitelezési veszteség szükségességét. A hitelezési veszteség számításakor a vevők és
szerződéses eszközök kapcsán az egyszerűsített modellt alkalmazza a Cégcsoport (élettartam alatti
módszer), az egyéb eszközöknél mivel felmérésünk szerint a hitelezési kockázat nem nőtt meg
jelentősen a kezdeti megjelenítés óta – a 12 havi várható hitelezési veszteséggel számolt a Cégcsoport.
A várható hitelezési veszteségeket együttes alapon értékeltük az egyes eszközcsoportoknál a
következők szerint:
vevőkövetelések
szerződéses eszközök, adott kölcsönök, egyéb követelések
A hitelezési veszteség mérésekor figyelembe vett tényezők:
a pénzügyi instrumentumok hitelkockázata nőtt-e jelentősen a kezdeti megjelenítés óta:
- adott kölcsönök, szerződéses eszközök: ezen pénzügyi instrumentumainkat alacsony
hitelkockázatúnak tekintjük, mivel ezen eszközök a fordulónapon jellemzően nem
késedelmesek, a nem teljesítés kockázata elhanyagolható
- vevőkövetelések: a 30 napnál régebbi késedelmes állomány 15%.
a hitelezési veszteség becslésekor előre tekintő információkat is figyelembe vettünk.
a vevőkövetelések kapcsán a Cégcsoport az IFRS9 standard előírásaival összhangban
7 136 millió Ft további hitelezési veszteséget számolt el vevőköveteléseire
(2022. december 31-én 5 379 millió Ft).
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
67
Vevőkövetelések értékvesztése összesen 2021. december 31-én -6 597 Növekedés -5 379 Csökkenés 430 Felvásárlás -18 454 Átértékelési különbözet -2 580 2022. december 31-én -32 580 Növekedés -15 134 Csökkenés 6 777 Átértékelési különbözet -270 2023. december 31-én -41 207
27. Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök
A Csoport 2023. évtől az egyéb rövid lejáratú eszközöket az előző évektől eltérően a mérlegben két fő
csoportba sorolva jeleníti meg:
- Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök
- Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök
2022. december 31-én eredetileg közzétett táblák a rövid lejáratú eszközök és aktív időbeli
elhatárolások kapcsán:
2022.12.31. Egyéb követelések bruttó értéke 9 436 Egyéb követelések értékvesztése -691 Aktív időbeli elhatárolások 10 657 Összesen 19 402
Az egyéb követelések értékvesztett nettó értéke a következőket tartalmazta:
2022.12.31. Adott előlegek 2 840 Rövid lejáratra kölcsönadott pénzeszközök 868 Bérleti díj kaució 369 Adott garanciák 172 Állami költségvetéssel szembeni követelés 67 Egyéb rövid lejáratú követelés 4 429 Összesen 8 745
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
68
A bevételek aktív időbeli elhatárolás sorról (ahol az összehasonlító időszakban szerepelt) 2023 során a
pénzügyi eszközök közé, külön sorra került kiemelésre a szerződéses eszközök összege. Ezen kívül a
korábban az egyéb rövid lejáratú követelések soron nyilvántartott rövid lejáratú pénzügyi lízing
követeléseket új sorként jelennek meg, lásd 30. fejezet.
Az új konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó struktúra alapján az egyéb rövid lejáratú pénzügyi
eszközök a következőket tartalmazza:
2023.12.31. 2022.12.31. Rövid lejáratra kölcsönadott pénzeszközök bruttó értéke 1 542 869 Rövid lejáratra kölcsönadott pénzeszközök értékvesztése -1 -1 Szerződéses eszközök bruttó értéke 7 647 6 243 Szerződéses eszközök értékvesztése -35 0 Adott garanciák 160 172 Részvények és diszkontkincstárjegyek 225 118 Egyéb pénzügyi követelések bruttó értéke 25 395 4 498 Egyéb pénzügyi követelések értékvesztése -776 -690 Összesen 34 157 11 209
A rövid lejáratra kölcsönadott pénzeszközök között szerepel a Cégcsoportból 2023. június 30-án
kikerült MIS Omega Mobilhálózat Kft-nek nyújtott 1 100 millió Ft-os rövid lejáratú kölcsön, valamint a
Cégcsoport dolgozóinak és egyéb vállalkozásoknak adott kölcsönök.
A szerződéses eszközök az IFRS 15 standardnak megfelelően a 2023. évben elvégzett, bizonylatolt, de
csak 2024. évben kiszámlázott bevétel részeket tartalmazza. Amennyiben a Társaság a szolgáltatás
feletti ellenőrzést a standardban meghatározott feltételek teljesülésekor - folyamatosan adja át, a
szolgáltatások értékesítéséből származó is folyamatosan jeleníti meg a standard által meghatározott
módszerek szerint, a szolgáltatás jellegének megfelelően.
A tárgyidőszakban a Társaság az értékpapírok zött 111 millió Ft (2022. december 31-én 118 millió
Ft) értékben diszkontkincstárjegyeket, valamint 114 millió Ft értékben befektetési jegyeket mutatott
ki (2022-ben a Cégcsoport nem rendelkezett befektetési alapban való részesedéssel). Az
értékpapírokat a Csoport az eredménnyel szemben, valós értéken értékeli.
Az egyéb rövid lejáratú követelések között kerül kimutatásra a MIS Omega Mobilhálózat Kft.
értékesítéséért a Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt-vel szemben "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt által
kimutatott követelés egy éven belül fizetendő része 24 375 millió Ft értékben. Mivel a pénz időértéke
jelentős hatással bír, a be nem folyt vételár a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint
diszkontált nettó jelenértéken került elszámolásra, amely révén 1 080 millió Ft-tal csökkent a követelés
nominális értéke. Ezen könyv szerinti érték a jövőben közelíteni fogja a követelés nominális értékét,
majd a kifizetés napján eléri azt.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
69
A Cégcsoport az IFRS 9 standard előírásaival összhangban felmérte az egyéb követelések kapcsán
elszámolandó hitelezési veszteség szükségességét is, amely alapján hitelezési veszteség elszámolást
nem tartja indokoltnak, mivel a követelések alacsony hitelkockázatúak, ezen eszközök a fordulónapon
jellemzően nem késedelmesek, a nem teljesítés kockázata elhanyagolható.
Egyéb követelések értékvesztése összesen 2021. december 31-én 0 Növekedés 132 Csökkenés -714 Felvásárlás -85 2022. december 31-én -691 Növekedés -119 Csökkenés 32 Átértékelési különbözet -34 2023. december 31-én -812
28. Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök
Az előző fejezetben ismertetettek alapján a Csoport a 2023-as évben külön mérlegsoron mutatja ki az
egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközöket.
Az egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi eszközök a következőket tartalmazza:
2023.12.31. 2022.12.31. Egyéb adókövetelések 1 686 67 Adott előlegek 5 414 2 840 Bérleti díj kaució 678 369 Bevételek aktív időbeli elhatárolása 5 440 562 Költségek és ráfordítások aktív időbeli elhatárolása 9 676 3 852 Összesen 22 894 7 690
Az egyéb adóköveteléseken belül a legnagyobb összeget az általános forgalmiadó követelések adják
(2023. december 31-én 1 425 millió Ft volt, 2022 év végén kötelezettség egyenlegű volt).
A Társaság a szállítóknak adott előlegeket áfa nélkül, nettó módon mutatja be.
A költségek és ráfordítások aktív időbeli elhatárolása mérleg fordulónap előtt számlázott, de a 2024.
évet terhelő költségeket, ráfordításokat tartalmazza. A bevételek aktív időbeli elhatárolása olyan 2023-
ra járó bevételeket tartalmaz, amelyek csak a következő év(ekben) kerülnek kiszámlázásra.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
70
29. Nyereségadó követelések és -telezettségek
A Csoport az alábbiakat tekinti nyereségadónak az IAS 12 standard alapján:
2023.12.31. 2022.12.31. Társasági és osztalékadó követelés(+)/kötelezettség(-) -324 1 025 Helyi iparűzési adó követelés(+)/kötelezettség(-) -208 -9 Innovációs járulék követelés(+)/kötelezettség(-) -226 114 Összesen -758 1 130 ebből: követelés 1 054 1 794 ebből: kötelezettség -1 812 -664
A táblában negatív előjellel került jelölésre a kötelezettség jellegű egyenleg.
Tárgyidőszakban az új prezentációnak megfelelően a nyerésadók külön mérlegsoron jelennek meg a
követelések és a kötelezettségek között is, korábbi időszakokban egyenlegüktől függően az egyéb rövid
lejáratú követelések vagy kötelezettségek között kerültek bemutatásra.
30. Rövid lejáratú pénzügyi lízingkövetelések
2023.12.31. 2022.12.31. Rövid lejáratú pénzügyi lízing követelések 187 137 Rövid lejáratú pénzügyi lízing követelések - allízing 376 0 Összesen 563 137
A rövid lejáratú pénzügyi lízingkövetelések növekedésének jelentős részét a Vodafone Magyarország
Távközlési Zrt. felvásárlása okozta.
31. Készletek
2023.12.31. 2022.12.31. Befejezetlen termelés 0 231 Áruk 13 468 9 529 Anyagok 3 476 4 117 Göngyölegek 0 4 Készletek értékvesztése -5 074 -3 154 Összesen 11 870 10 727
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
71
A készletek állománya a tevékenység bővüléséhez és az új leányvállalatok készletszintjéhez
kapcsolódóan nőtt meg. A Cégcsoport minden évben felülvizsgálja készleteinek forgalmi képességét és
a piaci ismeretek alapján a nehezen mozgó készletekre értékvesztést számol el, az elfekvő készleteket
selejtezi.
A készletek nyilvántartott értéke emiatt az értékesítési költségekkel csökkentett eladási érték vagy a
bekerülési érték közül az alacsonyabb. A stratégiai készleteket a Cégcsoport 5 millió Ft egyedi
beszerzési értékű készlettételek esetében a tárgyi eszközök között mutatja ki.
32. Értékesítési célú befektetési eszközök és értékesítési lú eszközökhöz
kapcsolódó kötelezettségek
2023.12.31. 2022.12.31. Értékesítési célú eszközök 0 190 271 Értékesítési célú eszközökhöz kapcsolódó kötelezettségek 0 23 349
A Csoport az integrálási és átszervezési folyamatai részeként áttekintette az eszközállományát és azon
eszközöket, amelyek nem szolgálják tartósan a Társaság érdekeit és jövőbeli céljait, értékesítésre
tartottnak minősítette a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft-vel kapcsolatban. Az értékesítési célú
eszközök magukban foglalnak tárgyi eszközöket, immateriális javakat és bérleti jog lízingeket, míg az
értékesítési célú eszközökhöz kapcsolódó kötelezettségek leginkább a bérleti jog lízingekhez
kapcsolódó rövid- és hosszúlejáratú lízingkötelezettségeket jelenítik meg. Az értékesítési célú
eszközökkel kapcsolatban a Csoport a tárgyidőszakban értékcsökkenést, amortizációt nem számolt el,
a konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban nyv szerinti értéken szerepeltek (lévén az
értékesítési költségekkel csökkentett valós érték meghaladta az eszközök könyv szerinti értékét). Az
ügylet 2023. június 30-án lezárult, így az értékesítésre tartott eszközök és kötelezettségek kivezetésre
kerültek.
A Csoport 2022. december 31-én az értékesítési célú eszközök között mutatta ki a 2023. március 20-
án részvénycsere keretében értékesített és korábban az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. könyveiben
kimutatott TMT Hungary B.V.-ben és TMT Hungary Infra B.V.-ben lévő részesedését is 125 700 millió
Ft értékben. A részvénycserének köszönhetően az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt a Vodafone
Magyarország Távközlési Zrt. részvényeinek 2023. január 31-i 51%-os felvásárlása után 70,5%-ra
növelte tulajdoni arányát.
33. Jegyzett tőke
A társaság jegyzett tőkéje a 2022. évben 4 tőkeemelés következtében 5 981 millió Ft lett. Az IFRS
szerinti alaptőke megegyezik a Cégbíróság kimutatott alaptőkével. A társaság alaptőkéje 299 074 974
db, egyenként 20 Ft névértékű, dematerializált úton kibocsátott, névre szóló törzsrészvényekből áll.
Minden részvényhez egy szavazat kapcsolódik. Elsőbbségi vagy más különleges jogokat hordozó
részvény nincs. A visszavásárolt saját részvények nem szavazhatnak.
A részvények a Budapesti Értéktőzsde Prémium szekciójában forognak, a részvény ISIN kódja:
HU0000167788
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
72
2023.12.31. 2022.12.31. Nyitó érték 5 981 2 064 Növekedés 0 3 917 Csökkenés 0 0 Záró érték 5 981 5 981
34. Visszavásárolt saját részvények
A saját részvények bekerülési értéke a saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenérték, amely a
saját tőkét csökkenti (a névértéket is ez a mérlegsor tartalmazza, azonban az nem a jegyzett tőkéből
kerül levonásra).
A Társaság tulajdonában lévő 4iG (saját) részvényállomány (db) változását az alábbi táblázat mutatja:
Visszavásárolt saját részvények (db) 2023.12.31. 2022.12.31. 4iG MRP szervezet 4 000 000 4 000 000 4iG Nyrt. 4 579 685 1 359 447 Összesen 8 579 685 5 359 447
A saját részvények visszavásárlási értéke 3 199 millió Ft, átlagára 698 Ft/db. Az időszak tőzsdei záró
árfolyama 795 Ft/db, éves átlagárfolyama 784 Ft/db volt.
35. Tőketartalék
2023.12.31. 2022.12.31. Nyitó érték 133 492 3 869 Növekedés 0 129 623 Csökkenés 0 0 Záró érték 133 492 133 492
A 2023. év során a tőketartalék értéke változatlan maradt.
36. Halmozott egyéb átfogó jövedelem
36.1. Valós értékelés értékelési tartaléka
A 4iG Nyrt. 2022. évben megvásárolta az izraeli Space-Communications Ltd. tőzsdén jegyzett cég
részvényeinek 9,538%-át, amely részesedését 2023-ban 20%-ra vítette. A tőkeinstrumentum a
bekerüléskor egyéb átfogó jövedelemmel szemben valósan értékelt eszközként került besorolása.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
73
Az értékelés eredményeként 1 109 millió Ft veszteség került elszámolásra a 2022. évre vonatkozó
egyéb átfogó jövedelemben. Az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valósan értékelt
tőkeinstrumentumokból eredő jövedelmek a konszolidált eredménybe utólagosan átsorolásra nem
kerülő tételek. A társult vállalkozássá válás napjáig, azaz 2023. február 21-ig az egyéb átfogó
jövedelemben elszámolt veszteség 959 millió Ft, amely eredménytartalékkal szemben került
elszámolásra.
A 2023. pénzügyi évben történt részesedés növekedés következtében a Space-Communications Ltd.
tőkemódszerrel konszolidált társult vállalkozásnak minősül. A társult vállalkozás egyéb átfogó
jövedelméből való részesedésének értéke 14 millió Ft veszteség a 2023. pénzügyi évben. Ezen egyéb
átfogó jövedelem a következő időszakokban a konszolidált eredménykimutatásban elszámolandó,
bizonyos feltételek teljesülése esetén az eredménybe utólagosan átsorolásra kerülő egyéb átfogó
jövedelemnek minősülő tétel.
36.2. Halmozott átváltási különbözet
A Csoport a saját tőke átváltási különbözet során mutatja be a külföldi leányvállalatok mérleg és
eredménykimutatás átváltása során keletkezett átváltási különbözetet. Az átváltási különbözet
bizonyos feltételek teljesülése esetén az eredménybe utólagosan átsorolásra kerülő tétel.
37. Nem ellenőrző részesedés
A nem ellenőrző szesedés tárgyidőszaki változását a konszolidált saját tőke változás kimutatás
tartalmazza.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
74
38. Céltartalékok
Átváltási 2022.12.31. Felvásárlás Növekedés Felhasználás 2023.12.31. különbözet Ki nem vett szabadság 703 0 844 -192 12 1 367 Jogi és egyéb ügyekre 2 898 2 229 1 284 -2 061 -5 4 345 képzett céltartalék Leszerelési és helyreállítási 5 961 2 867 331 -3 605 170 5 724 kötelezettségek Összesen 9 562 5 096 2 459 -5 858 177 11 436 ebből céltartalékok - hosszú 4 888 5 864 lejáratú céltartalékok - rövid 4 674 5 572 lejáratú
A ki nem vett szabadságokra képzett céltartalék összege 1 367 millió Ft 2023. december 31-én
(2022. december 31-én 703 millió Ft), amelyből 844 millió Ft a 2023. évben képzett céltartalék összege.
A jogi és egyéb ügyekre képzett céltartalék jellemzően jogi, peres ügyekre, kötbérekre, munkavállalói
juttatásokra képzett céltartalékot tartalmaz 2023. december 31-én. A Vodafone Magyarország
Távközlési Zrt. felvásárlásával 2 149 millió Ft rövid lejáratú céltartalék jogi ügyekre került kimutatásra
konszolidált szinten, amelyl a felvásárlás után 2023-ban 942 millió Ft jogi ügyekre képzett céltartalék
felhasználásra került. Az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. 1 438 millió Ft peres ügyekre és kötbérekre
képzett céltartalék összege további 163 millió Ft-tal növekedett a 2023. év során. A ONE Albania sh.a.
jogi ügyekre képzett céltartaléka 361 millió Ft 2023. december 31-én (2022. december 31-én
439 millió Ft). Az egyéb munkavállalói juttatásokra konszolidált szinten 675 millió Ft céltartalék került
kimutatásra 2023. december 31-én (2022. december 31-én 573 millió Ft).
A leszerelési és helyreállítási kötelezettségekre képzett céltartalék a 2023-ban felvásárolt Vodafone
Magyarország Távközlési Zrt., valamint az előző években felvásárolt ONE Albania sh.a. és a ONE Crna
Gora d.o.o. eszközeinek jövőbeli helyreállításával kapcsolatban képzett diszkontált céltartalékot
tartalmazza.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
75
39. Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények
2023.12.31. 2022.12.31. 4iG Nyrt. Kötvények 388 357 388 630 ACE Network Zrt. Közép lejáratú USD hitel 108 0 ALBtelecom sh.a.* Olasz Kormány kölcsön 0 309 Raiffeisen Bank kölcsön 0 41 "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. MFB beruházási hitel 19 352 21 712 Vodafone akvizíciós hitelek 324 701 0 INNObyte Zrt. MFB Zrt. GINOP hitel 48 81 ONE Albania sh.a. OTP klubhitel 12 739 0 Olasz Kormány kölcsön 72 0 ONE Telecommunications sh.a.* OTP klubhitel 0 13 547 Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. Corvinus Zrt. közép lejáratú kölcsön 2 304 0 Összesen 747 681 424 320
* ONE Telecommunications sh.a. és ALBtelecom sh.a. 2023. január 1-jén egyesült ONE Albania sh.a.
néven.
A fenti adatok a Társaság és konszolidált leányvállalatai által leszerződött forgóeszközhitelkeretekből
kihasznált összegeket, kölcsönökből ténylegesen lehívott összegeket és kibocsátott kötvényeket
mutatják be. A Társaság és konszolidált leányvállalatai egyaránt maradéktalanul és esedékességkor
eleget tettek minden pénzügyi kötelezettségvállalásból eredő adósságszolgálatnak.
4iG Nyrt.
2023. december 31-én a 4iG Nyrt-nek a Raiffeisen Bankkal 7 120 millió Ft keretösszegű
bankhitelszerződése állt fenn, amelynek terhére szerződött:
1) 620 millió Ft összegű többdevizás rulírozó hitelt, 2024. augusztus 30-i lejárattal,
2) 500 millió Ft összegű bankszámlahitelt, 2024. augusztus 30-i lejárattal,
3) 2 000 millió Ft összegű bankgarancia-keretet, 2028. augusztus 31-i lejárattal,
4) 4 000 millió Ft összegű rulírozó hitelt (Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram „BGH” -
keretében), 2024. május 10-i lejárattal.
A tárgyidőszakban a bankhitelszerződés a bankgarancia-keret emelése és a tárgyévben leszerződött
BGH rulírozó hitel miatt került módosításra.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
76
A bankhitelszerződés keretbiztosítékaként a Raiffeisen Bank javára a Társaság mindenkori
követelésállományán 10 111 millió Ft és készletállományán további 810 millió Ft keretösszeg erejéig
zálogjog van bejegyezve a MOKK zálogjogi nyilvántartásában.
A többdevizás rulírozó hitel és bankszámlahitel szerződéses összege a lejáratig rendelkezés áll, utóbbit
a Társaság 2023 folyamán alkalomszerűen vette igénybe. A Társaság az igénybe vett hitelösszegek után
1 havi BUBOR-hoz rögzített (változó kamatozású) ügyleti kamatot, az igénybe nem vett hitelösszegek
után pedig rendelkezésre tartási jutalékot fizetett.
A fix kamatozású BGH rulírozó hitel teljes összege igénybevételre került a mérlegforduló napján.
4iG Nyrt. által kibocsátott kötvények
A hazai és külföldi üzletrész-vásárlások finanszírozásához 2021. folyamán a Társaság az MNB által
meghirdetett Növekedési Kötvényprogramban („NKP”) 3 sikeres aukciót bonyolított le:
4iG NKP Kötvény 4iG NKP Kötvény 4iG NKP Kötvény Elnevezés 2031/I 2031/II 2031/II ISIN kód HU0000360276 HU0000361019 HU0000361019 Kibocsátás dátuma 2021. március 29. 2021. december 17. 2021. december 27. Névérték 15 450 millió Ft 287 750 millió Ft 83 000 millió Ft Futamidő 10 év 10 év 10 év 5 éves türelmi időt 5 éves türelmi időt 5 éves türelmi időt követően az 5-9. követően az 5-9. követően az 5-9. Törlesztés évfordulókon 10%, a évfordulókon 10%, a évfordulókon 10%, a lejáratkor 50% lejáratkor 50% lejáratkor 50% Kamatfizetés fix 2,90% fix 6,00% fix 6,00% (évente)
A Társaság a tárgyévben esedékességkor teljesítette NKP kamatfizetési kötelezettségeit.
ACE Network Zrt.
2021. november folyamán 250 millió Ft összegű, O/N BUBOR-hoz rögzített (változó kamatozású)
ügyleti kamattal, bankszámlahitel-szerződést kötött a K&H Bank Zrt-vel, mely likviditási tartalékként
rendelkezésre áll 2025. július 30-ig és a fordulónapi kihasználtsága 0 volt.
2023. november folyamán a vállalat a K&H Bank Zrt-vel rövid- és középlejáratú, nem rulírozó, változó
kamatozású forgóeszköz hitelszerződéseket kötött, összesen 1 500 000 USD összeg erejéig,
kihasználtságuk a fordulónapon részleges.
A fenti hitelszerződések biztosítékaként a vállalat pénzóvadékot nyújtott és a Garantiqa Hitelgarancia
Zrt. készfizető kezességet vállalt.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
77
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
A vállalat likviditásának biztosítása érdekében 5 000 millió Ft összegű bankszámlahitel-szerződéssel
rendelkezik az MKB Bank Nyrt.-nél, amelynek kihasználtsága a fordulónapon 0 volt.
Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt-vel 2020-ban leszerződött 45 851 millió Ft összegű, 13 éves
futamidejű kölcsön éven belül esedékes törlesztőrészlete a fordulónapon 3 126 millió Ft, 2023. évben
esedékes adósságszolgálatát a szerződéses ütemezés szerint teljesítette.
A vállalat 2023 januárban hosszú lejáratú, EUR-ban denominált kölcsönszerződéseket kötött a Magyar
Export-Import Bank Zrt-vel és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt-vel a Vodafone Magyarország
Távközlési Zrt. többségi üzletrészének megvásárlása céljából. A türelmi időszakra tekintettel, 2024.
évben tőketörlesztés nem, csak kamatfizetési kötelezettsége merül fel, a futamidő első öt évére fixált
kamatláb (6,54% és 8,19%) mellett. A vállalat mellett - adóstársként - bevonásra került a Vodafone
Magyarország Távközlési Zrt., a kölcsönök biztosítékaként a vállalat és az adóstárs eszközállományán a
finanszírozó bankok zálogjogokat jegyeztek be, továbbá pénzügyi kovenánsok teljesítését írták elő. A
Társaság mind a fordulónapra, mind a fordulónapot követően ezen kovenánsokat teljesítette.
INNObyte Zrt.
A vállalat az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt-vel kombinált kölcsönszerződést kötött 2019. májusában
121 millió Ft keretösszeggel 2029. április 25-i lejárattal, amely a tárgyév folyamán részben
előtörlesztésre került, így az utolsó törlesztés 2027. májusban esedékes. A kölcsön biztosítéka a K&H
Bank Zrt. által kibocsátott bankgarancia.
A vállalat további - 2021. folyamán a K&H Bank Zrt.-vel kötött tartós forgóeszköz kölcsönszerződéseiből
eredő - kötelezettségei a tárgyév folyamán teljes összegben visszafizetésre kerültek.
ONE Albania sh.a.
2023. január 1-jén a Társaság többségi tulajdonában álló albániai üzletrészei - ONE
Telecommunications sh.a. és az ALBtelecom sh.a., ONE Albania sh.a. néven jogutódlással egyesültek.
A két jogi entitás összeolvadása a finanszírozó bankok előzetes jóváhagyásával történt, az addig
leszerződött kölcsönök és hitelek fenntartása mellett.
A rendelkezésre álló euróban és albán lekben denominált bankszámlahitelek fordulónapi
kihasználtsága 0 volt.
A kölcsönök és hitelek biztosítékaként a finanszírozó bankok javára ingatlan jelzálogjogok,
vevőköveteléseket- és ingóságokat terhelő zálogjogok vannak bejegyezve.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
78
Fennálló Deviza-Finanszírozást nyújtó Hitel típusa Keretösszeg tartozás Kamat nem 2023.12.31. OTP BANK PLC; DSK BANK AD; BANKA OTP szindikált hitel 37 000 000 34 040 000 EUR 3 havi EURIBOR + 4.25% ALBANIA SHA BANKA OTP ALBANIA 12 havi EURIBOR +3.5% (min folyószámlahitel 2 000 000 0 EUR SHA 4.2%) bullet típusú Italian Government 6 808 761 567 396 EUR kölcsönszerződés Fix 1% Raiffeisen Bank Albania 12 havi EURIBOR + 5% (min projekt hitel 600 000 111 111 EUR sh.a. 5,3%) Raiffeisen Bank Albania 12 havi EURIBOR + 5% (min folyószámlahitel 1 650 000 0 EUR sh.a. 5,3%) Éves Treasury-Bills + 2.5% (min Tirana Bank S.A. folyószámlahitel 467 009 854 0 ALL 5.0%)
Vodafone Magyarország Távközlési Zrt.
A vállalat 100%-os üzletrészének megvásárlására az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. és a Corvinus
Nemzetközi Befektetési Zrt. („Corvinus”) kötött adásvételi szerződést 2023. januárban. Ezt követően a
vállalat meghatározott kötelezettségeinek finanszírozása érdekében a Corvinus két részletben, változó
kamatozású kölcsönt nyújtott összesen 6 144 millió Ft összegben, lejáratkori tőketörlesztéssel.
Bankgaranciák
A Társaság a bankgarancia-keretet a vevőivel kötött vállalkozási szerződéseiben rögzített teljesítési
típusú (ajánlati, előleg-visszafizetési, teljesítési, jótállási) kötelezettségvállalásainak biztosítása
érdekében veszi igénybe. A Raiffeisen Bank Zrt-vel leszerződött keretből kibocsátott bankgaranciák
volumene a fordulónapon 329 millió Ft.
Egyes teljesítési és jótállási garanciák biztosítékaként összesen 38 millió Ft pénzóvadék került
elhelyezésre az erre a célra elkülönített bankszámlán.
A bankgaranciák Kedvezményezettjei nem fordultak igénybejelentéssel a kibocsátó Raiffeisen Bankhoz
a tárgyév folyamán.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
79
A Társaság megbízásából kibocsátott bankgaranciák 2023. december 31-én:
Referencia-Deviza-Kibocsátás Lejárat Bank Kedvezményezett Típus Összeg szám nem kelte dátuma Digitális Kormányzati IGTE061416 Ügynökség Zrt. teljesítési 7 000 000 Ft 2021.02.09. 2024.03.31. Digitális Kormányzati IGTE062161 Ügynökség Zrt. teljesítési 15 000 000 Ft 2021.07.19. 2025.02.28. Digitális Kormányzati IGTE062162 Ügynökség Zrt. teljesítési 10 000 000 Ft 2021.07.19. 2025.02.28. Digitális Kormányzati IGTE062447 Ügynökség Zrt. teljesítési 10 000 000 Ft 2021.09.14. 2027.07.31. Digitális Kormányzati IGTE062448 Ügynökség Zrt. teljesítési 10 000 000 Ft 2021.09.14. 2027.07.31. Digitális Kormányzati IGTE062449 Ügynökség Zrt. teljesítési 10 000 000 Ft 2021.09.14. 2027.12.31. IGTE062485 SYS IT Network Zrt. teljesítési 85 680 000 Ft 2021.09.17. 2024.06.30. IGTE062490 MÁV FKG Kft. jótállási 14 500 000 Ft 2021.09.17. 2025.03.30. Digitális Kormányzati IGTE062491 Ügynökség Zrt. teljesítési 15 000 000 Ft 2021.09.20. 2025.07.22. Digitális Kormányzati IGTE062492 Ügynökség Zrt. teljesítési 10 000 000 Ft 2021.09.20. 2025.07.22. Raiffeisen IGTE062547 MÁV FKG Kft. jótállási 11 760 333 Ft 2021.09.29. 2024.09.30. Bank Zrt. IGTE063519 MÁV FKG Kft. jótállási 13 500 000 Ft 2022.04.14. 2026.01.30. Digitális Kormányzati IGTE063536 Ügynökség Zrt. teljesítési 10 000 000 Ft 2022.05.02. 2024.12.31. Digitális Kormányzati IGTE063764 Ügynökség Zrt. teljesítési 15 000 000 Ft 2022.06.13. 2025.01.31. IGTE064273 Városliget Zrt. jótállási 19 995 307 Ft 2022.09.29. 2026.03.31. Digitális Kormányzati IGTE064474 Ügynökség Zrt. teljesítési 7 000 000 Ft 2022.11.09. 2025.04.30. Kormányzati Informatikai Fejlesztési IGTE065119 Ügynökség jóteljesítési 31 385 827 Ft 2023.03.28. 2024.06.30. Kormányzati Informatikai Fejlesztési IGTE066114 Ügynökség jóteljesítési 8 644 930 Ft 2023.10.03. 2025.10.02. IGTE066303 MÁV Zrt. ajánlati 10 000 000 Ft 2023.11.03. 2024.03.29. Nemzeti Infokommunikációs IGTE066440 Szolgáltató Zrt teljesítési 14 392 486 Ft 2023.11.23. 2026.01.31. Összesen 328 858 883
A Társaság a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-vel 2022 végén Kezesi keretbiztosítási
szerződést kötött, biztosítói kötelezvények kibocsátásához, a bankgaranciák alternatívájaként, a
Társaság megbízásából kibocsátott kötelezvények 2023. december 31-én:
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
80
Deviza-Kibocsátás Lejárat Biztosító Referenciaszám Kedvezményezett Típus Összeg nem kelte dátuma Kormányzati előleg-AKC-22-Szoftverlicenc-vissza-0051/10/M1 gazdálkodási Kft. fizetési 5 000 000 000 Ft 2023.11.03. 2024.04.01. IBI 2002 Ingatlanhasznosító AKC-22-0051/3 és Szolgáltató Kft. fizetési 1 425 448 Ft 2023.04.01. 2024.04.01. CSABA CENTER AKC-22-0051/4 INVEST Kft. fizetési 15 059 EUR 2023.05.01. 2024.04.30. CIG Pannónia Retail-Property Első Magyar Ingatlanhasznosító Általános AKC-22-0051/5 Kft. fizetési 10 058,40 EUR 2023.05.03. 2024.05.02. Biztosító Zrt. T-Szol Tatabányai AKC-22-0051/7 Szolgáltató Zrt. fizetési 1 298 848 Ft 2023.05.22. 2024.05.21. Symmetry Arena AKC-22-0051/9 Ingatlankezelő Kft fizetési 96 514,77 EUR 2023.06.30. 2024.06.30. Corvin Plaza Bevásárlóközpont AKC-22-0051/12 Kft. fizetési 32 607,20 EUR 2023.09.01. 2024.09.01. Westend AKC-22-0051/13 Magyarország Zrt fizetési 157 108,00 EUR 2023.09.28. 2024.10.02. Összesen 5 002 724 296 Ft Összesen 311 347,37 EUR
A tárgyidőszakban egyes vállalkozási szerződésekből fennálló kötelezettségek biztosítékául -
bankgaranciák kibocsátása helyett - a Társaság pénzóvadékot helyezett el a szerződő
félnél/megrendelőnél, amelyek összege a fordulónapon 144 millió Ft.
A DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. megbízásából kibocsátott bankgaranciák 2023. december 31-én:
Referencia- Deviza-Kibocsátás Lejárat Bank Kedvezményezett Típus Összeg szám nem kelte dátuma Budapest Közlekedési 111177 Zrt. fizetési 15 181 537 Ft 2016.12.19. 2025.12.31. Citibank Europe Plc. Yettel Magyarország Magyarországi 112366 Zrt. fizetési 17 000 000 Ft 2020.07.24. 2024.12.31. fióktelepe CEE Property-Invest 113260 Kft. fizetési 276 042 EUR 2023.12.18. 2027.01.29. Összesen Ft 32 181 537 Összesen 276 042 EUR
A bankgaranciák biztosítékaként összesen 32 millió Ft pénzóvadék került elhelyezésre az erre a célra
elkülönített bankszámlán.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
81
Az INNObyte Zrt. megbízásából kibocsátott bankgaranciák 2023. december 31-én:
Deviza-Kibocsátás Lejárat Bank Referenciaszám Kedvezményezett Típus Összeg nem kelte dátuma MFB Magyar Fejlesztési BUDAGO0014568 fizetési 61 000 000 Ft 2021.01.26 2024.10.20 K&H Bank Bank Zrt. Zrt. MFB Magyar Fejlesztési BUDAGO0012271 fizetési 61 000 000 Ft 2019.10.09 2024.10.20 Bank Zrt. Összesen 122 000 000
Az Invitech ICT Services Kft. megbízásából kibocsátott bankgaranciák 2023. december 31-én:
Referencia-Deviza-Kibocsátás Lejárat Bank Kedvezményezett Típus Összeg szám nem kelte dátuma 23010106 Magyar Posta Takarék fizetési 23 653 505 Ft 2023.01.16. 2024.01.11. UniCredit Bank Hungary 23010114 M7 Ceref II Lux fizetési 8 023,75 EUR 2023.12.04. 2024.12.04. Zrt. 23010118 GÉANT Vereniging fizetési 100 000 EUR 2023.01.12. 2024.01.12. Összesen Ft 23 653 505 Összesen EUR 108 023,75
A bankgaranciák biztosítékaként összesen 24 millió Ft és 108 ezer EUR pénzóvadék került elhelyezésre
az erre a célra elkülönített bankszámlán.
A Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. megbízásából kibocsátott bankgaranciák 2023. december 31-
én:
Referencia-Deviza-Kibocsátás Lejárat Bank Kedvezményezett Típus Összeg szám nem kelte dátuma Citibank Europe Plc. Apple Distribution 5137621678 fizetési 3 200 000 000 Ft 2023.07.28. 2024.07.11. Magyarországi International Limited fióktelepe Összesen 3 200 000 000
A ONE Albania sh.a. megbízásából kibocsátott bankgaranciák 2023. december 31-én:
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
82
Referencia-Deviza-Kibocsátás Bank Kedvezményezett Típus Összeg szám nem kelte Tax office fizetési 5 000 000 ALL 2023.07.19. Tirana East Gate fizetési 15 543 EUR 2023.07.19. Sh.P.K. Central Bank of fizetési 5 832 EUR 2023.07.19. Albania Municipality Maliq fizetési 400 000 ALL 2023.07.19. AL14 9021 OTP Bank 1797 4551 Praslin Investment Al fizetési 1 650 EUR 2023.07.19. Albania 2302 0339 Shpk 2423 Bashkia Mat fizetési 444 000 ALL 2023.07.19. Bashkia Pagradec fizetési 250 000 ALL 2023.07.19. Banka E Shqiperise fizetési 396 USD 2023.07.19. Komuna Kolonje fizetési 382 200 ALL 2023.07.19. Municipality Vau Dejes fizetési 60 000 ALL 2023.07.19. Összesen 6 536 200 ALL Összesen 23 025 EUR Összesen 396 USD
A fenti tételeken tételeken túlmenően 2023. december 31-én a Poli Computer PC Kft. 200 millió Ft
összegű folyószámla-hitelkerettel rendelkezett, amelyl a fel nem használt hitelkeret 100 millió Ft-ot
tett ki.
40. Pénzügyi lízing kötelezettségek
A 2019. január 1-vel életbe lépett IFRS 16 standard előírásainak megfelelően a lízing fogalma
jelentősen kibővült. Ettől az időponttól az eszközök zé, mint vagyoni értékű jog, fel kell venni a
standard előírásainak megfelelő bérleti jogokat. A klasszikus lízingfogalomnak megfelelően a
mérlegben nem szerepelnek lízingdíjak.
Az IFRS 16 standardnak megfelelően kibővített lízing kötelezettségeket az alábbiakban mutatjuk be:
2023.12.31. 2022.12.31. Pénzügyi lízing kötelezettség - hosszú lejáratú 119 081 34 522 Pénzügyi lízing kötelezettség - rövid lejáratú 24 747 9 055 Pénzügyi lízing kötelezettség - összesen 143 828 43 577
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
83
2023 2022 Nyitó kötelezettség 43 577 19 380 Felvásárlásból származó növekedés 80 863 46 365 Növekedés 42 672 11 637 Kamatráfordítás 11 148 3 255 Csökkenés -33 351 -15 093 Átértékelési különbözet -1 081 1 381 Átsorolás 0 -23 348 Záró kötelezettség 143 828 43 577
A Cégcsoport teljes, lízingügyleteiből származó készpénzkiáramlása 2023-ban 22 147 millió Ft (2022-
ben 14 437 millió Ft) volt. A nem diszkontált jövőbeli bérletfizetések összegét az alábbi tábla mutatja:
Tényleges díjak Díjak jelenértéke Éven belül fizetendő rész 32 673 24 747 Éven túl fizetendő rész 148 502 119 081 Összes lízingdíj 181 175 143 828
A Csoport a lízingkötelezettségek értékelésében figyelmen kívül hagyott olyan jövőbeli
pénzáramlásokat, melyeknek potenciálisan ki van téve. A lízing futamidő részét nem képező
meghosszabbítási opciók követő időszakokra vonatkozó, nem diszkontált potenciális jövőbeni
bérletfizetések összege 56 730 millió Ft (2022-ben 279 millió Ft). A felmondási opciókhoz kapcsolódó,
lízingkötelezettség értékében figyelembe nem vett diszkontálatlan pénzáram 32 millió Ft volt 2023.
december 31-én (2022-ben nem volt felmondási opcióhoz kapcsolódó jelentős lízingdíj a Csoportnál).
2023. december 31-én még el nem kezdődött, azonban fel nem mondható szerződések jövőbeni
diszkontálatlan lízindíj fizetési kötelezettsége 4 941 millió Ft. (2022. december 31-én nem kötelezte el
magát a Cégcsoport még el nem kezdődött lízingekre.)
2022. és 2023. december 31-én nem volt olyan maradványérték-garancia, amelynek a Csoport
potenciálisan ki volt téve, és nem került figyelembe vételre a lízingkötelezettségben.
A rövid futamidejű lízingeket vagy a kisértékű eszközlízingeket a működési ráfordítások között számolja
el a Cégcsoport.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
84
41. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
2023.12.31. 2022.12.31. Műsorszolgáltatási joggal kapcsolatos kötelezettség 4 221 8 200 BRISK csoport halasztott vételár 0 1 466 Szoftverbérlettel kapcsolatos kötelezettségek 692 1 100 Egyéb 13 0 Összesen 4 926 10 766
A DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. esetében 2023.december 31-re vonatkozóan 3 495 millió Ft a
műsorszolgáltatással kapcsolatos kötelezettséget mutattunk ki.
42. Szállítói kötelezettségek
2023.12.31. 2022.12.31. Szállítói kötelezettségek 87 681 45 839 Összesen 87 681 45 839
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
85
43. Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
2023.12.31 2022.12.31 4iG Nyrt. Baross Gábor rulírozó hitel 4 000 0 ACE Network Zrt. Rövid lejáratú USD hitel 308 0 ALBtelecom sh.a.* Tirana Bank bankszámlahitel 0 1 585 Raiffeisen Bank bankszámlahitel 0 656 Raiffeisen Bank kölcsön 0 164 Olasz kormány kölcsön 0 154 "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. MFB beruházási hitel 3 126 3 126 DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. Citibank hitelkártya 18 0 INNObyte Zrt. MFB Zrt. GINOP hitel 21 9 K&H hitel 0 164 ONE Albania sh.a. OTP klubhitel 1 163 0 Olasz kormány kölcsön 42 0 Raiffeisen Bank kölcsön 145 0 ONE Telecommunications sh.a.* OTP Albania bankszámlahitel 0 793 OTP klubhitel 0 1 062 Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. Corvinus Zrt. rövid lejáratú kölcsön 3 840 0 Összesen 12 663 7 713
* ONE Telecommunications sh.a. és ALBtelecom sh.a. 2023. janr 1-jén egyesült ONE Albania sh.a.
néven.
A rövid lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények részletes leírását lásd a 39. pontban.
44. MRP-vel kapcsolatos juttatások
A Társaság Igazgatósága a veszélyhelyzet során a személy- és vagyonegyesítő szervezetek működésére
vonatkozó eltérő rendelkezésekről szóló 102/2020 (IV.10.) Korm. rendelet felhatalmazása alapján a
Közgyűlés hatáskörében eljárva 2020. április 29-én ülés tartása nélküli, írásbeli döntéshozatal
keretében a 9/2020. (IV.29.) számú határozatával elfogadta a Társaságnál a Munkavállalói
Résztulajdonosi Program („MRP”) megindítását és szervezetének („MRP Szervezet”) létrehozását,
amelynek neve 4iG Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet (rövidítve 4iG MRP Szervezet),
és elfogadta annak alapszabályát (továbbiakban: „Alapszabály”).
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
86
A Társaság által elsőként indított javadalmazási politika (MRP I.) már kifutott, annak elszámolása a
2023-as évet már nem érintette. A 2023-as évben két javadalmazási politika teljesítési időszaka volt
folyamatban, az alábbiak szerint.
44.1. Részvényalapú kifizetések tartaléka
MRP II.: A 4iG Nyrt. 17/2021 (IX.30) számú közgyűlési határozatával javadalmazási programot indított
(MRP II.), amelynek keretében az MRP szervezet 4 millió darab 4iG részvényt jegyzett le. Ezen
részvények jogilag szavazati joggal bíró, osztalékra jogosító részvények, azonban az extension”
megközelítés (mely szerint az IFRS-ek rendszerében az MRP szervezet nem különálló beszámolási
egység) miatt ezeket az egyedi beszámolóban saját részvényként mutatjuk ki. Az MRP II. során a
munkavállalók részvény juttatásra lehetnek jogosultak a megszolgálási időszak végén a részvények
bekerüléskori értékének megtérítésével.
A programot a Csoport a nyújtás napjával kezdi el megjeleníteni (grant date). A nyújtás napjának a
Csoport azt a napot tekinti, amikor a lényeges feltételekben a felek megegyeztek, a kiírást a
munkavállalók elfogadják (1,4 millió részvény esetében ez 2021. november 26., míg 0,9 milliószvény
esetében 2022. január 28., 1,7 millió részvény nem került kiosztásra a programban). Program
időtartama: 2 év (lejárat 2023. november 25., amely tekintetben az igényérvényesítés napja legkésőbb
ezen utolsó napot tartalmazó negyedévről készülő jogszabály rendelkezése alapján rendszeresen
közzétett jelentés nyilvánosságra hozatalát követő 12 hónap utolsó munkanapja). Megszolgálási
feltételek: a Társaságnál fenntartott munkaviszony a program időtartama alatt. Teljesítmény feltétel:
a Társaság konszolidált egy részvényre jutó EBITDA értékének növekedése, amely feltétel a Társaság
várakozása szerint teljesülni fog. A Társaság elvégezte az MRP II program várható teljesülésével
kapcsolatos becsléseket a fordulónapon. A Társaság becslése alapján 2023. végén 397 millió Ft MRP
tartalékot mutat ki.
44.2. MRP kötelezettség
MRP III.: 2023. április 28-án, figyelemmel a Társaság közgyűlésének 17/2021 (IX.30) határozatára,
valamint a Társaság - mint Alapító - Igazgatóságának 4/2023 (III.26) számú határozatára a Társaság
újabb Javadalmazási Politikát indított (a továbbiakban „MRP III.”) Az MRP III. Javadalmazási Politika
tervezett végrehajtása érdekében a Társaság, mint alapító 4iG Nyrt. törzsrészvényein alapuló
pénzeszköz megszerzésére jogosító vételi opciókat juttatott az MRP Szervezet részére. Ezzel a
lépésével a Társaság a résztvevők fokozottabb érdekeltségét kívánja megvalósítani. A juttatott
részvény opciók száma: 2 119 767 db.
A 4iG Nyrt. az MRP III. költségeinek fedezeteként 2023. évre a Black-Scholes formula alkalmazásával
624 millió Ft személyi jellegű költséget számolt el az MRP kötelezettséggel szemben.
45. Osztalékkötelezettség tulajdonosok felé
A Társaságnak osztalékkötelezettsége a tulajdonosok felé 8 millió Ft értékben volt 2022. december 31-
én, illetve 2023. december 31-én.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
87
46. Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
A Csoport 2023. évtől az egyéb rövid lejáratú telezettségeket az előző évektől eltérően a pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatásban két fő csoportba sorolva jeleníti meg:
- Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
- Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi kötelezettségek (lásd a 47. fejezetben)
2022. december 31-én eredetileg közzétett táblák a rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli
elhatárolások kapcsán:
2022.12.31. Adókötelezettségek és járulékok 7 820 Tényleges jövedelemadó kötelezettség 1 130 Munkabér átutalási kötelezettségek 1 381 Vevőktől kapott előlegek 3 487 Költségvetéstől kapott előlegek 429 Függő vételár 1 495 Kötvény kamatai 1 231 Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 10 880 Kapott támogatások, halasztott bevétel 1 336 Bevételek passzív időbeli elhatárolása 21 132 Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása 15 377 Összesen 65 698
Az új pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás struktúrája alapján az egyéb rövid lejáratú pénzügyi
kötelezettségek a következőket tartalmazza:
2023.12.31. 2022.12.31. Munkabér átutalási kötelezettségek 2 550 1 381 Függő vételár 0 1 495 Kötvény kamatai 1 229 1 231 Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 17 256 14 663 Összesen 21 035 18 770
A különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között kerül kimutatásra a DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft-vel kapcsolatban 5 665 millió Ft, a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt-vel
kapcsolatban pedig 190 millió Ft műsorszolgáltatási joggal kapcsolatos kötelezettség. Szintén itt
kerülnek kimutatásra a szerződéses kötelezettségek, melyek összege 4 905 millió Ft a fordulónapon.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
88
47. Egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi kötelezettségek
Az előző fejezetben ismertetettek alapján a Csoport a 2023-as évben külön soron mutatja ki pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatásában az egyéb rövid lejáratú nem pénzügyi kötelezettségeket.
2023.12.31. 2022.12.31. Adókötelezettségek és járulékok 11 359 7 820 Vevőktől kapott előlegek 7 265 3 487 Költségvetéstől kapott előlegek 88 429 Kapott támogatások, halasztott bevétel 695 1 336 Bevételek passzív időbeli elhatárolása 39 494 20 073 Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása 46 563 15 377 Összesen 105 464 48 522
A Társaság a vevőktől kapott előlegeket áfával növelt összegben, bruttó módon mutatja be.
A Cégcsoport adókötelezettségei között lejárt tartozás nincs, minden vállalat a köztartozásmentes
adatbázisban megtalálható. A bevételek elhatárolása leginkább a kiszámlázott éves support díjak
következő időszakokat illető része.
A bevételek és költségek passzív időbeli elhatárolása sor szignifikáns növekedése mögött a
tárgyidőszaki felvásárlások állnak.
48. Szegmens információk
A Csoport működése szempontjából a stratégiai döntéseket az Igazgatóság hozza, így a szegmensek
megállapítása szempontjából a neki készített kimutatásokat vette alapul a menedzsment e pénzügyi
kimutatás összeállítása során.
A 4iG Csoport tevékenységének három nagy szegmense az IT szolgáltatási és kereskedelmi
tevékenység (hardver- és szoftver viszonteladás, valamint fejlesztés, üzemeltetés, támogatás,
tanácsadás, megvalósítás és egyéb IT szolgáltatás), a távközlési tevékenység, továbbá az egyéb, holding
szegmens. A három szegmens eredményességét mutatjuk be az alábbiakban, a tevékenységekre
terhelhető közvetlen költségek szintjéig, a 2022. év tekintetében szintén a tárgyidőszaki bontásnak
megfelelően. A szegmens eszközöket a tevékenységekre elszámolt értékcsökkenés és a szegmens
árbevétele arányában osztottuk meg.
A Cégcsoport mérlegelte, hogy valamely kormányzat alatt álló gazdálkodó egységeket (ideértve a
kormányzati szerveket és hasonló, helyi, nemzeti vagy nemzetközi testületeket) egyetlen vevőnek kell-
e tekinteni, amely eredményeként megállapította, hogy az ilyen szervekkel, révén, hogy különálló
költségvetéssel rendelkeznek, külön vevőként kezeli.
A 2023-as év vonatkozásában egyik vevő forgalma sem haladja meg a bevétel 10%-át.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
89
2023. évre:
IT Egyéb szolgáltatás Megnevezés Távközlés Kiszűrések Összesen tevékenység és kereskedelem Nettó árbevétel 83 038 520 178 6 096 -14 802 594 510 Eladott áruk beszerzési értéke és -56 859 -117 451 -2 297 5 395 -171 212 közvetített szolgáltatások Egyéb működési 2 960 28 335 19 071 -7 903 42 463 bevétel Fedezet 1 29 139 431 062 22 870 -17 310 465 761 Közvetlen költségek -26 123 -411 306 -15 423 16 986 -435 866 Fedezet 2 3 016 19 756 7 447 -324 29 895 EBITDA 7 555 183 563 9 893 -445 200 566 Üzemi eredmény 3 016 19 756 7 447 -324 29 895 (EBIT) Pénzügyi eredmény -48 730 Adózás előtti -18 835 eredmény Összes szegmens 62 357 1 443 711 33 235 -18 091 1 521 212 eszköz Szegmens eszközök 62 357 1 443 711 33 235 -18 091 1 521 212 Szegmensekre nem allokálható eszközök Eszközök összesen 1 521 212 Összes szegmens 46 339 1 126 033 5 227 -18 091 1 159 508 kötelezettség Szegmens 46 339 1 126 033 5 227 -18 091 1 159 508 kötelezettségek Szegmensekre nem allokálható kötelezettségek Kötelezettségek 1 158 830 összesen
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
90
2022. évre:
IT szolgáltatás Egyéb Megnevezés Távközlés Kiszűrések Összesen és tevékenység kereskedelem Nettó árbevétel 81 853 199 473 1 129 -5 034 277 421 Eladott áruk beszerzési értéke és -55 070 -41 504 -1 127 4 235 -93 466 közvetített szolgáltatások Egyéb működési 1 263 12 057 14 248 0 27 568 bevétel Fedezet 1 28 046 170 026 14 250 -799 211 523 Közvetlen költségek -23 056 -173 951 -15 698 409 -212 296 Fedezet 2 4 990 -3 925 -1 448 -390 -773 EBITDA 7 871 67 586 -1 013 -390 74 054 Üzemi eredmény 4 990 -3 925 -1 448 -390 -773 (EBIT) Pénzügyi eredmény -14 474 Adózás előtti -15 247 eredmény Összes szegmens 49 682 880 711 11 118 941 511 eszköz Szegmens eszközök 49 682 880 711 11 118 941 511 Szegmensekre nem allokálható eszközök Eszközök összesen 941 511 Összes szegmens 44 321 598 839 797 643 957 kötelezettség Szegmens 44 321 598 839 797 643 957 kötelezettségek Szegmensekre nem allokálható kötelezettségek Kötelezettségek 643 957 összesen
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
91
49. Kockázatkezelés
A Csoport eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, értékpapírok, vevői és egyéb követelések, valamint
egyéb eszközök kivéve az adókat. A Csoport forrásai közé tartoznak a hitelek és kölcsönök, szállítói
és egyéb telezettségek, kivéve az adókat és a pénzügyi kötelezettségek valós értéken történő
átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.
A Csoport a következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
hitelkockázat,
likviditási kockázat,
piaci kockázat.
Ez a fejezet bemutatja a Csoport fenti kockázatait, a Csoport célkitűzéseit, politikáit, folyamatok
mérését és kockázatkezelését, valamint a Csoport menedzsment tőkéjét. Az Igazgatóság általános
felelősséget visel a Csoport létrehozása, felügyelete és kockázatkezelése terén.
A Csoport kockázat menedzsment politikájának célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a kockázatokat,
amelyekkel szembesül a Csoport, valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrollokat és felügyelje a
kockázatokat. A kockázat menedzsment politikát és rendszert időről időre felülvizsgáljuk annak
érdekében, hogy tükrözhesse a megváltozott piaci rülményeket és a Csoport tevékenységeit.
Tőkemenedzsment
A Csoport politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és hitelezői
bizalmat fenntartsa, és biztosítsa a Csoport fejlődését. Az Igazgatóság igyekszik fenntartani azt a
politikát, hogy kölcsönadásokból eredő magasabb kitettséget csak magasabb hozam mellett vállal, az
erős tőkepozíció által nyújtott előnyök és a biztonság alapján.
A Csoport tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Csoport saját tőkéjéből áll (ez utóbbi a
jegyzett tőkét, a tartalékokat és a nem ellenőrző tulajdonosok részesedését foglalja magában).
A Csoport a tőke kezelése során igyekszik biztosítani, hogy a Csoport tagjai folytatni tudják
tevékenységüket és egyúttal maximalizálta a tulajdonosok számára a megtérülést a kölcsöntőke és a
saját tőke optimális egyensúlyozásával, valamint az optimális tőkestruktúra megtartását a
tőkeköltségek csökkentése érdekében. A Csoport azt is figyeli, hogy tagvállalatainak tőkeszerkezete
megfelel-e a helyi törvényi előírásoknak.
Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti szerződéses
kötelezettségeit, amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Csoport számára. Pénzügyi
eszközök, amelyek hitelezési kockázatoknak vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid távú
kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és egyéb követelések.
A pénzügyi eszközök nyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatják. Az alábbi
táblázat a Csoport maximális hitelkockázati kitettségét mutatja 2023. december 31-én és
2022. december 31-én.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
92
Hitelezési kockázat
2023.12.31. 2022.12.31. Vevőkövetelések 125 147 58 910 Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök 34 157 11 209 Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek 53 175 45 961 Összesen 212 479 116 080
A vevőkövetelések korosítása 2023. december 31-én a következő volt:
2023.12.31. 2022.12.31. Még nem esedékes 108 228 46 446 1-30 napja lejárt 5 930 3 579 30-90 nap között lejárt 4 167 2 143 90-180 nap között lejárt 2 222 1 777 180-360 nap között lejárt 1 761 2 479 360 napon túli 2 839 2 486 Összesen 125 147 58 910
A vevők minősítése folyamatosan történik. Kezdetben csak készpénzre, illetve előre utalásra szolgáljuk
ki őket. Hosszabb kapcsolat után van lehetőség 8-15-30-60 napos utalás elérésére. A le nem járt vevői
követeléseinken a behajtási kockázat minimális.
A lejárt követeléseink behajtási kockázatát folyamatosan figyelve, értékvesztés elszámolásával
mérséklődik a kockázat. A késedelmes vevői követelések jelentős részével együtt kell vizsgálni a
késedelmesen fizetett szállítókat, mert a ve nem fizetése esetén a megállapodások szerint a
kapcsolódó szállítókat sem lehet kifizetni. A hitelezési veszteség az árrésre, fedezetre korlátozódik.
Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Csoport nem tudja pénzügyi kötelmeit esedékességkor
teljesíteni. A Csoport likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire lehetséges, mindig
megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei esedékességkor történő teljesítéséhez, mind szokásos,
mind feszített körülmények között anélkül, hogy elfogadhatatlan vesztesége merülne fel vagy
kockáztatná a Csoport jóhírét.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
93
A szállítói kötelezettségek korosítása 2023. december 31-én a következő volt:
2023.12.31. 2022.12.31. Még nem esedékes 64 979 25 482 1-30 napja lejárt 7 823 5 492 30-90 nap között lejárt 3 527 3 733 90-180 nap között lejárt 1 794 4 009 180-360 nap között lejárt 2 177 2 719 360 napon túli 7 381 4 404 Összesen 87 681 45 839
Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok, kamatlábak és a
befektetési alapokba történő befektetések árai, változása befolyásolja a Csoport eredményét vagy
pénzügyi instrumentumokban lévő befektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci
kockázatnak való kitettségek kezelése és ellenőrzése elfogadható keretek között, a haszon
optimalizálása mellett.
Ukrajnai háború miatti kockázat
A Társaságnak nincsenek üzleti kapcsolatai ukrajnai cégekkel, így zvetlen üzleti kockázatot nem
érzékelünk.
Érzékenységi elemzés
A Csoport megállapította, hogy eredménye alapvetően két pénzügyi természetű kulcsváltozótól függ
lényegesen, az árfolyamkockázattól és a kamatkockázattól. Ezen kulcsváltozókra elvégezte az
érzékenységi vizsgálatokat. A kamatkockázatok csökkentését elsősorban a szabad pénzeszközök
lekötésével igyekszik a Csoport biztosítani.
A Csoport devizakitettsége 2023. december 31-én a következőképpen alakult:
HUF Deviza Összesen Vevőkövetelések 89 564 35 583 125 147 Szállítói kötelezettségek 40 188 47 493 87 681 Pénzeszközök 42 877 10 298 53 175 Hitelek, kötvények 428 281 332 063 760 344
A Cégcsoport bővülése, az akvizíciók pénzügyi hátterének biztosítása végett kibocsátott kötvények
következtében a kamatérzékenysége is növekedett.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
94
Kötvények tőketörlesztése
4iG NKP kötvény 4iG NKP kötvény Évek 2031/I. 2031/II Összesen HU0000360276 HU0000361019 2024 0 0 0 2025 0 0 0 2026 1 545 37 075 38 620 2027 1 545 37 075 38 620 2028 1 545 37 075 38 620 2029 1 545 37 075 38 620 2030 1 545 37 075 38 620 2031 7 725 185 375 193 100
Kötvények utáni kamatfizetések
4iG NKP kötvény 4iG NKP kötvény Évek 2031/I. 2031/II Összesen HU0000360276 HU0000361019 2024 448 22 245 22 693 2025 448 22 245 22 693 2026 448 22 245 22 693 2027 403 20 021 20 424 2028 358 17 796 18 154 2029 314 15 572 15 886 2030 269 13 347 13 616 2031 224 11 123 11 347
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
95
Kamat érzékenység vizsgálat
Aktuális kamatokkal 2023.12.31. Adózás előtti eredmény (kamatok nélkül) 36 491 Nettó kamatráfordítás -55 326 Adózás előtti eredmény -18 835 Eszközök összesen 1 521 212 1% Adózás előtti eredmény (kamatok nélkül) 36 491 Nettó kamatráfordítás -55 879 Adózás előtti eredmény -19 388 Adózás előtti eredmény változása -553 Adózás előtti eredmény változása (%) 2,937% Nettó eszközállomány 1 520 659 Nettó eszközállomány változása -553 Nettó eszközállomány változása (%) -0,036% 5% Adózás előtti eredmény (kamatok nélkül) 36 491 Nettó kamatráfordítás -58 092 Adózás előtti eredmény -21 601 Adózás előtti eredmény változása -2 766 Adózás előtti eredmény változása (%) 14,687% Nettó eszközállomány 1 518 446 Nettó eszközállomány változása -2 766 Nettó eszközállomány változása (%) -0,182% 10% Adózás előtti eredmény 36 491 Nettó kamatráfordítás -60 859 Adózás előtti eredmény -24 368 Adózás előtti eredmény változása -5 533 Adózás előtti eredmény változása (%) 29,374% Nettó eszközállomány 1 515 679 Nettó eszközállomány változása -5 533 Nettó eszközállomány változása (%) -0,364% -1% Adózás előtti eredmény 36 491 Nettó kamatráfordítás -54 773 Adózás előtti eredmény -18 282 Adózás előtti eredmény változása 553 Adózás előtti eredmény változása (%) -2,937% Nettó eszközállomány 1 521 765 Nettó eszközállomány változása 553 Nettó eszközállomány változása (%) 0,036%
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
96
-5% Adózás előtti eredmény 36 491 Nettó kamatráfordítás -52 560 Adózás előtti eredmény -16 069 Adózás előtti eredmény változása 2 766 Adózás előtti eredmény változása (%) -14,687% Nettó eszközállomány 1 523 978 Nettó eszközállomány változása 2 766 Nettó eszközállomány változása (%) 0,182% -10% Adózás előtti eredmény 36 491 Nettó kamatráfordítás -49 793 Adózás előtti eredmény -13 302 Adózás előtti eredmény változása 5 533 Adózás előtti eredmény változása (%) -29,374% Nettó eszközállomány 1 526 745 Nettó eszközállomány változása 5 533 Nettó eszközállomány változása (%) 0,364%
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
97
Árfolyam érzékenység vizsgálat
Aktuális árfolyamokkal 2023.12.31. Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 475 331 Devizás eszközök 45 881 Forintban denominált kötelezettségek 779 952 Devizás kötelezettségek 379 556 Nettó eszközállomány 361 704 Adózás előtti eredmény -18 835 1% Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 475 331 Devizás eszközök 46 340 Forintban denominált kötelezettségek 779 952 Devizás kötelezettségek 383 352 Nettó eszközállomány 358 367 Nettó eszközállomány változása -3 337 Nettó eszközállomány változása (%) -0,923% Adózás előtti eredmény -22 172 Adózás előtti eredmény változása -3 337 Adózás előtti eredmény változása (%) 17,716% 5% Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 475 331 Devizás eszközök 48 175 Forintban denominált kötelezettségek 779 952 Devizás kötelezettségek 398 534 Nettó eszközállomány 345 020 Nettó eszközállomány változása -16 684 Nettó eszközállomány változása (%) -4,613% Adózás előtti eredmény -35 519 Adózás előtti eredmény változása -16 684 Adózás előtti eredmény változása (%) 88,578% 10% Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 475 331 Devizás eszközök 50 469 Forintban denominált kötelezettségek 779 952 Devizás kötelezettségek 417 512 Nettó eszközállomány 328 337 Nettó eszközállomány változása -33 367 Nettó eszközállomány változása (%) -9,225% Adózás előtti eredmény -52 202 Adózás előtti eredmény változása -33 367 Adózás előtti eredmény változása (%) 177,157%
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
98
-1% Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 475 331 Devizás eszközök 45 422 Forintban denominált kötelezettségek 779 952 Devizás kötelezettségek 375 760 Nettó eszközállomány 365 041 Nettó eszközállomány változása 3 337 Nettó eszközállomány változása (%) 0,923% Adózás előtti eredmény -15 498 Adózás előtti eredmény változása 3 337 Adózás előtti eredmény változása (%) -17,716% -5% Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 475 331 Devizás eszközök 43 587 Forintban denominált kötelezettségek 779 952 Devizás kötelezettségek 360 578 Nettó eszközállomány 378 388 Nettó eszközállomány változása 16 684 Nettó eszközállomány változása (%) 4,613% Adózás előtti eredmény -2 151 Adózás előtti eredmény változása 16 684 Adózás előtti eredmény változása (%) -88,578% -10% Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 475 331 Devizás eszközök 41 293 Forintban denominált kötelezettségek 779 952 Devizás kötelezettségek 341 600 Nettó eszközállomány 395 072 Nettó eszközállomány változása 33 367 Nettó eszközállomány változása (%) 9,225% Adózás előtti eredmény 14 532 Adózás előtti eredmény változása 33 367
Adózás előtti eredmény változása (%)
-177,157%
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
99
-1% Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 468 843 Devizás eszközök 45 519 Forintban denominált kötelezettségek 776 534 Devizás kötelezettségek 376 043 Nettó eszközállomány 361 786 Nettó eszközállomány változása 3 339 Nettó eszközállomány változása (%) 0,931% Adózás előtti eredmény -19 323 Adózás előtti eredmény változása 3 339 Adózás előtti eredmény változása (%) -14,732% -5% Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 468 843 Devizás eszközök 43 680 Forintban denominált kötelezettségek 776 534 Devizás kötelezettségek 360 849 Nettó eszközállomány 375 140 Nettó eszközállomány változása 16 693 Nettó eszközállomány változása (%) 4,657% Adózás előtti eredmény -5 969 Adózás előtti eredmény változása 16 693 Adózás előtti eredmény változása (%) -73,661% -10% Nem monetáris és forintban denominált eszközök 1 468 843 Devizás eszközök 41 381 Forintban denominált kötelezettségek 776 534 Devizás kötelezettségek 341 857 Nettó eszközállomány 391 833 Nettó eszközállomány változása 33 386 Nettó eszközállomány változása (%) 9,314% Adózás előtti eredmény 10 724 Adózás előtti eredmény változása 33 386 Adózás előtti eredmény változása (%) -147,322%
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
100
50. Pénzügyi instrumentumok
Pénzügyi instrumentumnak minősülnek a befektetett pénzügyi eszközök, a forgóeszközök közül a
vevőkövetelések, adott kölcsönök, adott előlegek, a bankbetétek, az értékpapírok és a pénzeszközök,
valamint a felvett hitelek, kölcsönök, a szállítói kötelezettségek, kapott előlegek és egyéb pénzügyi
kötelezettségek. A pénzügyi instrumentumokat a Cégcsoport az IFRS 9 előírásai szerint értékeli,
könyveiben az időszak végén, ennek megfelelően mutatja ki.
Egyéb átfogó Eredménnyel Amortizált eredménnyel Könyv 2023. december 31. szemben valós bekerülési szemben valós szerinti érték értéken értéken értéken összesen (FVTPL) (FVTOCI) Pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke Pénzügyi eszközök Tőkeinstrumentumok 104 0 0 104 Egyéb befektetett Adott kölcsönök 0 165 0 165 pénzügyi eszközök Pénzügyi lízing követelések 0 751 0 751 Egyéb 0 1 897 0 1 897 Befektetett pénzügyi eszközök összesen 104 2 813 0 2 917 Vevőkövetelések 0 125 147 0 125 147 Pénzügyi lízing követelések 0 563 0 563 Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek 0 53 175 0 53 175 Egyéb rövid lejáratú Adott kölcsönök 0 1 327 0 1 327 pénzügyi eszközök Egyéb 225 32 606 0 32 832 Rövid lejáratú pénzügyi eszközök összesen 225 212 818 0 213 044 Pénzügyi eszközök összesen 329 215 618 0 215 947 Pénzügyi kötelezettségek Kölcsönök (Hosszú lejáratú hitelek, kötvények) 0 747 681 0 747 681 Pénzügyi lízing kötelezettségek 0 119 081 0 119 081 Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek 0 4 926 0 4 926 Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen 0 871 688 0 871 688 Szállítói- és egyéb tartozások 0 87 681 0 87 681 Kölcsönök (rövid lejáratú hitelek) 0 12 663 0 12 663 Pénzügyi lízing kötelezettségek 0 24 747 0 24 747 Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek 0 21 043 0 21 043 Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen 0 146 134 0 146 134 Pénzügyi kötelezettségek összesen 0 1 017 822 0 1 017 822
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
101
Egyéb átfogó Eredménnyel Amortizált eredménnyel 2022. december 31. szemben valós Könyv szerinti bekerülési szemben valós értéken érték összesen értéken értéken (FVTPL) (FVTOCI) Pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke Pénzügyi eszközök Tőkeinstrumentumok 108 0 515 623 Adott kölcsönök 0 11 0 11 Egyéb befektetett Pénzügyi lízing pénzügyi eszközök követelések 0 190 0 190 Egyéb 0 344 0 344 Befektetett pénzügyi eszközök összesen 108 545 515 1 168 Vevőkövetelések 0 58 910 0 58 910 Pénzügyi lízing követelések 0 0 0 0 Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek 0 45 961 0 45 961 Tőkeinstrumentumok, értékpapírok 125 818 0 0 125 818 Egyéb rövid lejáratú Adott kölcsönök 0 868 0 868 pénzügyi eszközök Egyéb 0 4 601 0 4 601 Rövid lejáratú pénzügyi eszközök összesen 125 818 110 340 0 236 158 Pénzügyi eszközök összesen 125 926 110 885 515 237 326 Pénzügyi kötelezettségek Kölcsönök (Hosszú lejáratú hitelek, kötvények) 0 424 320 0 424 320 Pénzügyi lízing kötelezettségek 0 34 522 0 34 522 Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek 0 9 666 0 9 666 Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek 0 468 508 0 összesen 468 508 Szállítói- és egyéb tartozások 0 45 839 0 45 839 Kölcsönök (rövid lejáratú hitelek) 0 7 713 0 7 713 Pénzügyi lízing kötelezettségek 0 9 055 0 9 055 Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek 0 2 726 0 2 726 Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek 65 333 0 65 333 összesen 0 Pénzügyi kötelezettségek összesen 0 533 841 0 533 841
A Társaság pénzügyi instrumentumainak könyv szerinti értéke a kötvények kivételével kifejezi azok
valós értékét. A kötvények esetében a kamatláb 2023-ra és 2022-re vonatkozóan eltér a piaci kamattól.
A piaci kamattal kalkulált valós érték a tvények esetében 2023. december 31-én 333 533 millió Ft,
2022. december 31-én pedig 288 785 millió Ft.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
102
1. szint 2. szint 3. szint Nem módosított Elérhető és Nem elérhető és aktív piacokon figyelemmel figyelemmel nem jegyzett árak kísérhető piaci kísérhető Valós érték 2023.12.31. adatokon alapuló adatokon alapuló összesen értékelési értékelési eljárások eljárások Pénzügyi eszközök Tőkeinstrumentumok 0 216 2 218 Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok 111 0 0 111 Származékos ügyletek 0 0 0 0 Pénzügyi eszközök összesen 111 216 2 329 Pénzügyi kötelezettségek Származékos ügyletek 0 0 0 0 Pénzügyi kötelezettségek összesen 0 0 0 0
1. szint 2. szint 3. szint Nem módosított Elérhető és Nem elérhető és aktív piacokon figyelemmel figyelemmel nem jegyzett árak kísérhető piaci kísérhető Valós érték 2022.12.31. adatokon alapuló adatokon alapuló összesen értékelési értékelési eljárások eljárások Pénzügyi eszközök Tőkeinstrumentumok 515 125 802 6 126 323 Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok 118 0 0 118 Származékos ügyletek 0 0 0 0 Pénzügyi eszközök összesen 633 125 802 6 126 441 Pénzügyi kötelezettségek Származékos ügyletek 0 0 0 0 Pénzügyi kötelezettségek összesen 0 0 0 0
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
103
51. Kapcsolt felekkel történt tranzakciók
A kulcspozícióban lévő tisztségviselők egyéb érdekeltségeibe tartozó cégekkel folytatott tranzakciók az
alábbiak voltak:
2023.12.31. 2022.12.31. Vevői követelés 0 1 Szállítói kötelezettség 4 177 Lízingkötelezettség 6 688 9 754 2023 2022 Vevői forgalom 1 3 Szállítói forgalom 810 4 156
52. Igazgatóság és Felügyelő Bizottság javadalmazása
A Társaság Igazgatóságának, Felügyelő Bizottságának és Audit Bizottságának tagjai javadalmazása
ebben az időszakban az alábbiak szerint történt. A Közgyűlés a 15/2022 (IV.29.) sz. határozatában
döntött arról, hogy az Igazgatóság tagjait fejenként 600 000 Ft/hó, míg az Igazgatóság elnökét 750 000
Ft/hó összegű tiszteletdíj illeti meg. A Közgyűlés a 14/2022 (IV.29.) sz. határozatában döntött arról,
hogy a Felügyelő Bizottság tagjait fejenként 450 000 Ft/hó, míg a Felügyelő Bizottság elnökét 600 000
Ft/hó összegű tiszteletdíj illeti meg. Az Audit Bizottságban végzett munkájukért, annak tagjai, külön
díjazásban nem részesülnek.
A Társaság az IAS24 Kapcsolt felekre vonatkozó közzététel standard alapján az alábbi kulcspozícióban
lévő vezetőket (elnök, vezérigazgató, illetve igazgatósági tagok) azonosította, akik számára a
tárgyidőszakban munkavállalói szolgáltatásokért kifizetett vagy kifizetendő javadalmazásokat az
alábbiakban ismertetjük. Meggyőződésünk, hogy az alábbi táblázat teljeskörűen tartalmazza a
tárgyidőszakban a kulcspozícióban lévő tisztségviselők számára folyósított javadalmazásokat Ft-ban.
Igazgatóság tagjai és vezető állású Felügyelőbizottság munkavállalók tagjai Összesen Rövid távú munkavállalói juttatások 2 488 507 578 23 870 000 2 512 377 578 Munkaviszony megszűnése utáni juttatások 0 0 0 Egyéb, hosszú távú juttatások 0 0 0 Végkielégítések 0 0 0 Részvényalapú kifizetések 0 0 Összesen 2 488 507 578 23 870 000 2 512 377 578
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
104
53. Mérlegen kívüli tételek
53.1. Függő követelések
A csoport tagjai 2023. december 31-én nem érintettek le nem zárt peres eljárásokban. Céltartalékok
akkor kerülnek megjelenítésre, amikor valószínű válik, hogy a múltbéli esemény következtében
meglévő kötelem teljesítéséhez gazdasági hasznok kiáramlására lesz szükség és a várható
pénzkiáramlás megbízhatóan becsülhető. A céltartalékok a 38. pontban kerülnek bemutatásra.
53.2. Függő kötelezettségek
A csoporton kívüli felek részére vállalt garanciák összege 2 023 millió Ft 2023. december 31-én.
54. Mérlegfordulónap utáni események
2024. január 17-én a 4iG Nyrt. visszavonta a 20%-os kisebbségi tulajdonában álló Space-
Communications Ltd. részére 2023. november 22. napján megküldött, nem kötelező érvényű
adósságrendezési javaslatát és egy új, a korábbit helyettesítő, nem kötelező érvényű adósságrendezési
javaslatot dolgozott ki és küldött meg a Spacecom részére.
2024. február 1-én a 4iG Nyrt. és a Telecom Egypt a tavaly októberi szándéknyilatkozatot követően egy
nem kötelező érvényű előzetes megállapodást írtak alá az Egyiptom és Albánia között tervezett nagy
kapacitású tengeralatti adatkábel-beruházás megvalósításáról. A szerződés a befektetés üzleti
feltételeit, illetve gyakorlati lépéseit is rögzíti. A felek közös projekttársaságot alapítanak a
kivitelezéshez, amely a későbbiek folyamán a kereskedelmi feladatokat is ellátja.
2024. február 5-én a 4iG Nyrt. és az albán kormány nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá
egy, Európa felé új adatkaput nyitó, Egyiptom és Albánia között húzódó tenger alatti nagy kapacitású
adatkábel-beruházás megvalósítása céljából. Így a Telecom Egypttel február elsején Budapesten kötött
nem kötelező érvényű előzetes megállapodást követően az albán kormány is elkötelezettségét fejezte
ki az Egyiptom és Albánia között létesítendő interkontinentális tenger alatti adatkábel-rendszer
beruházás tekintetében.
2024. február 14-én a 4iG Nyrt. bejelentett, hogy Blénessy László technológiáért felelős általános
vezérigazgató-helyettes eredményesen teljesítette a bízott területek integrációját, ezért jövőbeli
feladata és szerepköre átalakul. Leköszön az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.-ben betöltött vezérigazgatói
pozíciójáról, illetve a 4iG-ben betöltött operatív vezetői feladatairól, ezzel a 4iG legfelsőbb vezetésében
megszűnik a technológiai általános vezérigazgató-helyettesi pozíció, azonban a 4iG igazgatósági
tagjaként, valamint elnöki tanácsadóként továbbra is támogatja a technológiai és digitalizációs
területek átalakulását.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
105
2024. február 21-én a 4iG Nyrt. bejelentette, hogy új holdingvállalatot alapít 4iG Űr és Technológiai
Zártkörűen Működő Részvénytársaság ven, amelynek főbb piaci területei az űripar- és
műholdfejlesztés, dróngyártás és drónvédelem, valamint a védelmi digitalizáció lesznek. Az alapítást
követően a 4iG űripari és technológiai vállalatainak üzletrészeit a 100%-os tulajdonú leányvállalatába,
a 4iG Űr és Technológiai Zrt.-be apportálja. A 4iG Űr és Technológiai Zrt. alapításával egyidőben a 4iG
nem kötelező érvényű előzetes megállapodást köt a REMRED Technológia Fejlesztő Zrt. 45%-os
részesedésének megszerzésének tárgyában, amely tőkeemelés útján kerül az alapítást követően a 4iG
Űr és Technológiai Zrt. érdekeltségébe.
2024. március 1-én a 4iG Nyrt. bejelentette, hogy az "ANTENNA HUNGÁRIA" Magyar Műsorszóró és
Rádióhírközlési Zártkörűen Működő Részvénytársaság igazgatóságának döntése értelmében, a
Társaság vezérigazgatói pozícióját Papp-Gerlei Gyöngyvér, korábbi vezérigazgató-helyettes veszi át
Blénessy László leköszönő vezérigazgatótól, március elsejei hatállyal.
2024. március 4-én az EDISON Investment Research Limited, mint a világ egyik legnagyobb
tőkebefektetési lehetőségeket vizsgáló elemző cége, a 4iG-ről újabb gyorsjelentést készített és tett
közzé.
2024. március 14-én jelentős mérföldkövéhez érkezett a 2023. november 13. napján elindított
Transzformációs Program azzal, hogy az "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt. mint a DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft., valamint az Invitech ICT Services Kft. kizárólagos tulajdonosa döntött ezen
leányvállalatok kiválás útján megvalósuló szétválásáról. A program jelen fázisában a DIGI-ből és az
Invitech-ből az infrastruktúra egységek válnak ki, ezzel külön vállalatokban működnek tovább a
kereskedelmi, valamint az infrastruktúra divíziók. A kereskedelmi társaságok változatlan névvel, DIGI
Távközlési és Szolgáltató Kft., valamint Invitech ICT Services Kft., az infrastruktúra társaságok pedig
D-Infrastruktúra Távközlési Kft., valamint Invitech ICT Infrastructure Kft. névvel jelennek meg a piacon.
A kiválás napja 2024. június 30. napjában került megjelölésre a társaságok által, az új struktúra szerinti
működés első napja 2024. július 1. napja lesz.
2024. április 9-én a 4iG Nyrt. bejelentette, hogy a Space-Communications Ltd. teljes kötvény
adósságszolgálatának rendezésére két változós adósságrendezési javaslatot dolgozott ki. Az új
adósságrendezési javaslat értelmében, annak elfogadása esetén: a 4iG Nyrt. 150 millió USD-ért
megvásárolja a Space-Communications Ltd. tulajdonában álló AMOS-17 műholdat, amelyet azt
követően a Space-Communications Ltd. visszabérel vagy a 4iG Nyrt. a 150 millió USD-t kölcsönként
bocsátja a Space-Communications Ltd. rendelkezésére.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
106
55. Könyvvizsgáló díjazása
A Közgyűlés a 13/2023 (IV.28) számú határozattal a CMT Consulting Korlátolt Felelősségű Társaságot
újraválasztja 2023. május 1-től kezdődően a 2023. évi konszolidált éves beszámoló elfogadásáig, de
legkésőbb 2024. április 30-ig. Az ESEF szerint mkézett konszolidált pénzügyi kimutatások auditjának
díja 20 millió Ft + ÁFA. A könyvvizsgáló társaság más szolgáltatást nem nyújtott.
56. Vállalkozás folytatásának elve
Az ukrán és izraeli háborús helyzet hatásainak kapcsán, illetve az egyéb piaci és likviditási kockázatok
mérlegelésével a Társaság felmérte és elkészítette az arra vonatkozó becsléseket, hogy fennáll-e a
lényeges bizonytalanság a vállalkozás folytatására való képesség tekintetében, és arra jutott, hogy
helytálló a vállalkozás folytatását feltételezni a belátható jövőben, lényeges bizonytalanság nem áll
fenn.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
107
VEZETŐI JELENTÉS
1. Általános adatok a kibocsátóról
A cég neve: 4iG Nyilvánosan Működő Részvénytársaság.
Cégforma: Nyilvánosan működő részvénytársaság
Székhelye: 1013 Budapest, Krisztina körút 39.
Telephelyek: 1037 Budapest, Montevideo utca 2/C.
1037 Budapest, Montevideo utca 4.
1037 Budapest, Montevideo utca 6.
1037 Budapest, Montevideo utca 8.
1107 Budapest, Somfa utca 10.
Fiók telepe: 8000 Székesfehérvár, Seregélyesi út 96.
6722 Szeged, Tisza Lajos krt. 41.
4025 Debrecen, Barna utca 23.
Cégjegyzékszáma: 01-10-044993
Adószáma: 12011069-2-51
Statisztikai számjele: 12011069-6201-114-01
Alaptőke: 5 981 499 480 Ft
Alakulás ideje: 1995. január 8.
Átalakulás ideje: 2004. április 2.
Tőzsdei bevezetés dátuma: 2004. szeptember 22.
2. Részvényinformációk
Részvények típusa: névre szóló törzsrészvény, dematerializált
Részvények névértéke: 20 Ft/darab
Részvények darabszáma: 299 074 974 darab
Részvények ISIN kódja: HU 0000167788
Részvények sorozata: „A”
Részvények sorszáma: 00000001 299074974
Visszavásárolt saját részvények: 4 579 685 darab
4iG MRP Szervezetnél lévő 4 000 000 darab
Részvényekre vonatkozó egyéb tájékoztatás:
Minden részvényhez azonos jogok tartoznak, minden részvény 1 szavazatot jelent.
Minden részvényhez azonos jogok tartoznak, minden részvény 1 szavazatot jelent.
A részvények a Budapesti Értéktőzsde „PRÉMIUM” kategóriájában forognak és a teljes
jegyzett tőkét megtestesítik, nincs egyéb kibocsátott részesedés a 4iG Nyrt.-nél.
A részvények adásvételének nincs korlátozása, elővásárlási jogok nincsenek kikötve, de
a részvények átruházására kizárólag értékpapírszámlán történő terhelés, illetve jóváírás
útján kerülhet sor. A részvény átruházása esetén a részvényes a Társasággal szemben
részvényesi jogát csak akkor gyakorolhatja, ha az új tulajdonos nevét a
részvénykönyvbe bejegyezték.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
108
A Társaság részvénykönyvét a KELER Zrt. vezeti.
Különleges irányítási jogok nincsenek kikötve.
Nincs tudomásunk az irányítási jogokkal kapcsolatos részvényesi megállapodásról.
Szavazati jogok nincsenek korlátozva, egyedül a visszavásárolt saját részvényekhez nem
kapcsolódik szavazati jog.
Kisebbségi jogok: A szavazatok legalább 1 százalékát képviselő részvényesek a Társaság
közgyűlésének összehívását az ok és cél megjelölésével bármikor kérhetik.
A választott tisztségviselőket az Alapszabály szerint a Közgyűlés egyszerű többséggel
választja.
A Társaság irányítását az Igazgatóság végzi.
Az alaptőke felemeléséről az Igazgatóság előterjesztése alapján a Közgyűlés határoz. A
Közgyűlés határozatára csak abban az esetben nincs szükség, ha az alaptőke felemelése
az Alapszabály felhatalmazása alapján igazgatósági jogkörben történik. Az Üzleti
jelentés készítésekor az Igazgatóságnak nincs felhatalmazása új részvények
kibocsátására.
Nincs olyan megállapodás, amely egy nyilvános vételi ajánlatot követően a vállalkozó
irányításában bekövetkezett változás miatt lép hatályba, módosul vagy szűnik meg.
Nincs olyan, a Társaság és vezető tisztségviselője, illetve munkavállalója közötti
megállapodás, amely kártalanítást ír elő arra az esetre, ha a vezető tisztségviselő
lemond, vagy a munkavállaló felmond, ha a vezető tisztségviselő vagy a munkavállaló
jogviszonyát jogellenesen megszüntetik, vagy a jogviszony nyilvános vételi ajánlat miatt
szűnik meg.
Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnök-vezérigazgatója 2019. 06. 14-én megvásárolta a KZF
Vagyonkezelő Kft. üzletrészeinek 100%-át. Az ezen a napon végbement egyéb
részvénytranzakciók révén a KZF Vagyonkezelő Kft. és ezzel Jászai Gellért a 4iG Nyrt.-
ben 32,01%-os tulajdont szerzett. A többi részvényre kötelező vételi ajánlatot tett,
mellyel 2019. augusztus 28-ig lehetett élni.
A Társaság 2018. július 26-i zgyűlése a részvények splitjéről döntött, melynek
értelmében a részvények névértéke 100 Ft/db-ra változott. 2018. október 5-től 100
Ft/db névértéken forogtak a 4iG Nyrt. részvényei a Budapesti Értéktőzsde standard
szekciójában. A Társaság 2019. április 25-i közgyűlése a részvények újabb splitjéről
döntött, melynek értelmében a részvények névértéke 20 Ft/db-ra változott. 2019.
június 17-től 20 Ft/db névértéken forognak a 4iG Nyrt. részvényei a Budapesti
Értéktőzsdén.
2019. június 19-vel a 4iG részvényeket a Budapesti Értéktőzsde igazgatója Prémium
kategóriába sorolta át.
2021. június 1-jével elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 5 207 921,
azaz ötmillió-kettőszázhétezer-kilencszázhuszonegy darab „Asorozatú, egyenként 20
Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat biztosító törzsrészvények
2021. július 1-jével bevezetésre kerültek a Budapesti Értéktőzsdére.
2022. január 24-vel elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 116 417 910
azaz száztizenhatmillió-négyszáztizenhétezer-kilencszáztíz darab „A” sorozatú,
egyenként 20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat biztosító
törzsrészvényeket a iG COM Magántőkealap jegyezte le.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
109
2022. február 23-val elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 50 223 881
azaz ötvenmillió-kettőszázhuszonháromezer-nyolcszáznyolcvanegy darab „A”
sorozatú, egyenként 20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat
biztosító törzsrészvényeket a Rheinmetall AG jegyezte le.
2022. február 23-val elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 19 761 380
azaz tizenkilencmillió-hétszázhatvanegyezer-háromszáznyolcvan darab „A” sorozatú,
egyenként 20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat biztosító
törzsrészvényeket a Bartolomeu ICT Kft. jegyezte le.
2022. február 23-val elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 9 463 882
azaz kilencmillió-négyszázhatvanháromezer-nyolcszáznyolcvankettő darab „A”
sorozatú, egyenként 20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat
biztosító törzsrészvényeket a török Çalik Holding Anonim Sirketi jegyezte le.
3. Tulajdonosi szerkezet
2023.12.31.
2022.12.31.
iG COM Magántőkealap
38,93%
38,93%
KZF Vagyonkezelő Kft.
12,12%
10,68%
Manhattan Invest Kft.
1,03%
1,03%
Manhattan Magántőkealap
0,26%
0,58%
Rheinmetall AG
25,12%
25,12%
Bartolomeu ICT Kft.
5,72%
7,41%
4iG saját részvény tulajdon
1,53%
0,45%
4iG MRP Szervezet tulajdonában
1,34%
1,34%
Közkézhányad
13,95%
14,46%
Összesen
100,00%
100,00%
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
110
4. Tisztségviselők
A 4iG Nyrt. vezető tisztségviselői 2023. december 31-én az alábbi személyek voltak.
4.1. Cégvezetés
Igazgatóság: Jászai Gellért, az Igazgatóság elnöke
Linczényi Aladin, az Igazgatóság alelnöke
Fekete Péter Krisztián, az Igazgatóság tagja, vezérigazgató
Blénessy László az Igazgatóság tagja
Pedro Vargas Santos David, az Igazgatóság tagja
th Béla Zsolt, az Igazgatóság tagja
Felügyelő Bizottság: Dr. Fellegi Tamás az FB elnöke
szörményi-Nagy Gergely, tag
thné dr. Rózsa Ildikó, tag
Dagmar Steinert, tag
Audit Bizottság: Dr. Fellegi Tamás, az AB elnöke
szörményi-Nagy Gergely, tag
thné dr. Rózsa Ildikó tag
4.2. Tisztségviselők díjazása
A tisztségviselők díjazását a kiegészítő melléklet 54. pontjában ismertettük.
4.3. Vezető tisztségviselők 4iG részvénytulajdona 2023. december 31-én
Név
Tisztség
Közvetlen
tulajdon (db)
Közvetett
tulajdon (db)
Közvetlen és
közvetett (db)
Tulajdoni
arány (%)
Jászai Gellért Zoltán
Igazgatóság elnöke
0
156 517 530
156 517 530
52,34%
Tóth Béla Zsolt
Igazgatóság tagja
752 200
0
752 200
0,25%
Blénessy László
Igazgatóság tagja
611 265
0
611 265
0,20%
Pedro Vargas Santos
David
Igazgatóság tagja
0
19 258 398
19 258 398
6,44%
4.4. A Jelentés aláírására jogosultak
A Társaság 2013. január 21-én megtartott, rendkívüli közgyűlésének határozatai értelmében, a
beszámoló aláírására az Igazgatóság elnöke önállóan, vagy az Igazgatóság bármely két tagja együttesen
jogosult.
4.5. Tisztségviselők választása és elmozdítása
A Társaság vezető tisztségviselőit a Közgyűlés választja és mozdíthatja el.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
111
4.6. Tisztségviselők hatásköre
A Társaság vezető tisztségviselőinek sem részvénykibocsátásra, sem részvény vásárlásra nincs
felhatalmazásuk. A Közgyűlés esetenként az Igazgatóságot hatalmazhatja fel saját részvény
kibocsátásra vagy visszavásárlásra.
5. Felelős társaságirányítási jelentés és nyilatkozat
A Társaság rendelkezik Felelős Társaságirányítási Jelentéssel és Nyilatkozattal, és minden évben
felülvizsgálja vállalatirányítási rendszerét, és ha kell, módosítja. Az éves rendes közgyűlésen jóváhagyja
a változtatásokat, és a közgyűlés után Felelős Társaságirányítási Nyilatkozatot tesz zzé. A Felelős
Társaságirányítási Jelentés és Nyilatkozat a www.4ig.hu, a www.bet.hu és www.kozzetetelek.hu
honlapon tekinthető meg.
A Társaság a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által zzétett Felelős Társaságirányítási
Ajánlások alapján készíti el Felelős Társaságirányítási Jelentését és Nyilatkozatát.
A Társaság a kötelezően előírt vállalatirányítási szabályokat alkalmazza.
A Felelős Társaságirányítási Jelentést és Nyilatkozatot a Felügyelő Bizottság javaslata
alapján az Igazgatóság fogadja el és a Közgyűlés hagyja jóvá. A Felelős Társaságirányítási
Jelentés és Nyilatkozat tartalmazza a BÉT ajánlásait és az attól való eltérés részleteit és
indokait.
A Felelős Társaságirányítási Jelentés és Nyilatkozat tartalmazza a jogszabályok
előírásain kívül alkalmazott gyakorlat indokait. A Vezetői jelentés készítésekor a
Társaság operatív vezetését az Igazgatóság látja el, az Igazgatóságot külső felek előtt az
Igazgatóság elnöke képviseli.
Az Alapszabályban és a Felelős Társaságirányítási Jelentésben és Nyilatkozatban
meghatározott cégvezetői megbízása senkinek sincs.
A Társaság belső ellenőrzési folyamatába beépített belső ellenőrzés és kontrolling
munkája biztosítja a folyamatos ellenőrzést. A kockázatok kiküszöbölése heti
rendszerességű vezetői értekezletek révén valósul meg.
6. Alapszabály módosítás
A Társaság Alapszabályát csak a Közgyűlés módosíthatja.
7. Leányvállalatok
A leányvállalatokat a kiegészítő melléklet 2. pontja tartalmazza.
8. Pénzügyi instrumentumok hasznosítása
A pénzügyi instrumentumok hasznosításával a kiegészítő melléklet 50. pontja foglalkozik.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
112
9. Kockázatkezelési politika
A kockázatkezelési politikával, az ár-, hitel-, kamat-, likviditás- és cash-flow kockázattal, annak
menedzselésével a kiegészítő melléklet 49. pontja foglalkozik.
10. Kutatás és fejlesztés területe
A Társaság integrált szolgáltatásaival értéket teremt ügyfeleinek. Olyan megoldásokat kínál, amelyek
folyamatosan követik az informatikai és technológia újdonságokat, ezzel is hatékonyan támogatva a
megrendelők üzleti folyamatait, illetve a digitális átalakulást a gazdaság minden szegmensében. A 4iG
az elmúlt évtizedben aktív résztvevője volt a technológiai innovációra épülő, hazai és uniós
finanszírozású kutatási és fejlesztési tevékenységeknek. A Társaság közel kéttucat sikeres kutatási
projektben vett részt a pilóta nélküli légijárművek (UAV) szenzor rendszerének fejlesztésétől, az ipari
3D képalkotási technológiákon át, a bioinformatikai és orvosdiagnosztikai eszközök fejlesztéséig.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
113
NEM PÉNZÜGYI JELENTÉS A 2023. DECEMBER 31-I
BESZÁMOLÓHOZ
1. Küldetésünk, szemléletünk
A budapesti központtal működő, magyar többségi tulajdonosi hátterű 4iG Nyrt. Magyarország és a
nyugat-balkáni régió távközlési, informatikai és űripari piacának meghatáro cégcsoportja, a
tudásalapú, digitális gazdaság egyik vezető vállalata. A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett tőkepiaci
társaság friss és innovatív szemléletének, valamint a magyarországi piacvezető informatikai
rendszerintegrátori és a távközlésben betöltött piaci pozíciónak köszönhetően a régió digitális
átalakulásának meghatározó szereplőjé vált. Mindezekhez szilárd alapot biztosít a társaság
határokon átívelő szakember- és tudásbázisa, valamint tőkeereje. A 4iG dinamikus expanziós
stratégiájának köszönhetően Magyarországon és a Nyugat-Balkánon meghatárolakossági és üzleti
távközlési szolgáltatóként jelenik meg. A vállalatcsoport 2023 őszén megkezdett transzformációs
programjának eredményeként a korábbiaknál is versenyképesebb, az ügyfeleket hatékonyabban
kiszolgáló szolgáltatóvá alakul át.
A 4iG versenyképessége abból fakad, hogy tevékenysége stabil, kiszámítható nagyvállalati alapokra
épül, ugyanakkor abban jelen van az agilis, innovatív, start-up szemlélet is. Tőzsdei vállalatként
működése transzparens, pénzügyi és szakmai eredményei nyilvánosak. Az informatikai és
telekommunikációs (ICT) piac nagymértékben felgyorsult, a technológia az üzleti élet meghatározó,
megkerülhetetlen építőelemévé vált. A Társaság a piaci trendekhez alkalmazkodva alakítja portfolióját,
bővíti szakemberállományát: a hagyományos és az innovatív elemeket kombinálva formálja a hazai ICT
piac és a digitális üzlet jövőjét. Szemlélete túlmutat a távközlési, informatikai és űripari
szolgáltatásokon: a közös innovációra épülő partneri együttműködésen alapul. A technológiai
megoldások az ügyfelek ritmusához, üzleti céljaihoz igazodnak, legyen az szinte azonnal bevezethe
termék, specifikálható szolgáltatás, vagy egyedi, testreszabott fejlesztés eredménye.
2. Kompetenciánk
A 4iG Csoport közel 30 éves múltjának köszönhetően komplex üzleti portfóliót alakított ki, amely
tartalmaz ICT alapszükségleteket kiszolgálni pes szolgáltatásokat, illetve jövőbemutató, innovatív
megoldásokat. A társaság a nemzetközi infokommunikációs trendekben is élen jár, az elmúlt évek
akvizícióival erős telekommunikációs-informatikai konvergenciákat és szinergiákat alakított ki. A
vállalat értékláncként tekint az ügyfelektől érkező megbízásokra, amelynek köszönhetően egyformán
képes azok távközlési, informatikai és űripari igényeinek kiszolgálásra. A portfólió széles körű, a
tanácsadástól a tervezésen, illetve a megvalósításon át lefedi az üzemeltetést is.
A 4iG Csoport a lakossági és üzleti távközlési szolgáltatások széles rét kínálja ügyfeleinek, amely
rendszerintegrátori megoldásokkal egészül ki. A cégcsoport bevételeinek jelentős része, EBITDA-jának
közel 90%-a már a távközlési szegmensből származik. A távközlési portfóliót az "ANTENNA HUNGÁRIA"
Zrt. fogja össze, amelyben a magyar állam 23,22%-os tulajdonrésszel rendelkezik.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
114
Az elmúlt két évben végrehajtott tranzakcióknak köszönhetően (Vodafone Magyarország Távközlési
Zrt., Invitech ICT Services Kft., DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft., "ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
felvásárlása) a vállalatcsoport Magyarország második legnagyobb, míg a montenegrói ONE Crna Gora
d.o.o., illetve az albán ONE Albania sh.a. által a nyugat-balkáni régió meghatározó távközlési
szolgáltatójává vált.
A 4iG diverzifikált távközlési és IT portfóliója jelentős versenyelőnyt biztosít a cégcsoport számára a
hagyományos telekommunikációs vállalatokhoz képest. A vállalat a magyarországi piacon egyedülálló
szaktudásának köszönhetően kiemelkedik a hazai és nemzetközi szolgáltatók versenyében. A Csoport
távközlési szolgáltatásainak hátterét jelentős infrastruktúra alapozza meg. A Társaság összesen 32,5
ezer kilométer optikai hálózattal, 4 275 adótoronnyal, bázistoronnyal, illetve átjátszóállomással
biztosítja lakossági (B2C) és üzleti (B2B) ügyfelei számára a magas szintű szolgáltatásokat.
A 4iG informatikai divíziója elsősorban közép és nagyvállalati sztenderd és egyedi megoldásokat kínál
ügyfeleinek. Ide tartoznak magas rendelkezésre állású, monolit infrastruktúra rendszerek és üzleti
alkalmazások, amelyek magába foglalják a hardverek, szoftverek, licenszek szükségleteinek tervezését
és szállítását, implementációját, illesztését az ügyfél rendszerkörnyezetéhez. A cég alapítása óta
együttműködő partner a DELL, ezen felül a 4iG a számos meghatározó globális technológiai cég
disztribútori és integrátori minősítésével rendelkezik, mint például a Cisco, HPE, Lenovo, Oracle, SAP,
Symantec. A szoftveres, hardveres és hálózati infrastruktúra megoldások mellett a vállalat kiemelt
területként tekint az egyedi szoftverfejlesztésre, a kiberbiztonságra, illetve az iparág specifikus
megoldásokra, mint például az Ipar 4.0 alapú technológiák, illetve az egyedi szoftverfejlesztés. A 4iG
kollégái folyamatosan dolgoznak azon, hogy időtálló és jövőépítő megoldásokat alkossanak. Az olyan
innovatív célterületeken, mint a blokklánc, mesterséges intelligencia, gépi tanulás, térinformatika
jelentős szakértelemmel és tapasztalattal rendelkezik a cégcsoport, amely folyamatosan kutatja ezen
technológiák újabb alkalmazási területeit. A 4iG Csoport jelentős, nemzetközi szinten is magas
minőségű informatikai támogatói kapacitással, illetve kompetenciával rendelkezik.
Egyedülálló a cégcsoport portfóliója, amely a fentiek mellett a dróntechnológia és a műholdas sugárzás
terén is magas szintű szolgáltatásokat nyújt partnereinek.
3. Kereskedelmi szemlélet
A 4iG Csoport elkötelezett amellett, hogy megrendelései között arányos összetételben szerepeljenek
a folyamatos, üzemeltetés, támogatás jellegű megbízások és a projekt jellegű megrendelések. A
vállalatcsoport arra törekszik, hogy minél több esetben a projekt kivitelezéséhez kapcsolódó egyéb
szolgáltatásokat, így például az üzemeltetési, kibervédelmi feladatokat is elvégezhesse. A kiterjedt
cégcsoport megbízói között szerepelnek a hazai versenyszektor kis és közepes vállalatai, nagyvállalati
és nemzetközi multinacionális cégei, illetve az állami vállalatok jelentős része is. Kereskedelmi
stratégiánk több dimenziójú. Törekszik a meglévő ügyfelek megőrzésére, üzleti és működési igényeik,
valamint fejlődési lehetőségeik hatékony kiszolgálására, ugyanakkor folyamatosan kutatja ügyfélköre
bővítési lehetőségeit. Ez a megközelítés az alapja a cégcsoporti menedzsment-céljának: partnereivel
együtt biztosítani a folyamatos növekedés fenntarthatóságát.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
115
4. Piaci jelenlét
A 4iG Csoport mára a hazai távközlés és informatika egyik legjelentősebb szereplőjévé fejlődött. A
vállalatcsoport növekedése a kooperációs lehetőségek révén kedvező hatást fejt ki a piac kisebb
szereplőire, valamint az organikus lehetőségek mellett növekedését az akvizíciók is támogatják. A
vállalat átlátható, megbízható működésének, kiváló minőségben átadott megoldásainak komoly
vevőmegtartó hatása van, amely a versenytársak számára is követendő példaként szolgál. A vállalat
hazai eredményessége és kompetenciái biztos alapot jelentenek a külföldi projektek megvalósítása és
a terjeszkedést szolgáló sikeres akvizíciók során. A Társaság az elmúlt években végrehajtott
akvizíciókkal, illetve az azokat követő integrációval vezetékes-konvergens távközlési szolgáltatóvá vált,
valamint átlépte a beruházások megtérülését erősítő kritikus ügyfélszámot is. A 4iG Csoport immár
széleskörű technológiai infokommunikációs szolgáltatásportfólióval, valamint diverzifikált, lakossági,
üzleti és kormányzati ügyfélkörrel rendelkezik.
5. Tudás- és emberközpontúság
Vállalatunk tevékenységének zéppontjában az ügyfél áll, működésünk alapfeltétele a korrekt és
pontos ügyfélkiszolgálás. Ennek érdekében szakembereinket folyamatosan képezzük, hogy a legújabb,
megbízható technológiák felhasználásával és rövid reakcióidővel tudjuk kezelni az ügyfeleink igényeit,
az IT/telekommunikáció/űr és technológia bármely szegmensére vonatkozzon is az. Emellett mindig
szem előtt tartjuk, hogy a műszaki igény mögött az ember áll. Az üzleti siker három alapfeltétele a
technológia, a folyamatok és az emberi tényező összehangolása, így kollégáink folyamatos képzése
mellett egyaránt fontosnak tartjuk ügyfeleink oktatását is. A kockázatok csökkentése érdekében
rendszeresen tartunk biztonságtudatossági felkészítő tréningeket, valamint tanácsadói workshopokat,
amelyek során segítséget adunk a hatékonyabb digitális működéshez. Cégünk számára fontos az élhető
munkahely biztosítása, amellyel hozzájárulunk a munka és a magánélet egészséges egyensúlyának
megteremtéséhez. Jóléti programunk keretén belül kollégáink különböző eseményeken vehetnek
részt, ahol az egészségmegőrzés mellett a csapatépítés is jelentős szerepet játszik. A 4iG Nyrt. sokrétű
karrierlehetőséget nyújt munkavállalóinak, gyakornoki szinttől a szakértői, vezetői szintig. Nyitottak
vagyunk a Padawan programunkon belül pályakezdők fogadására, akik gondolkodásukkal, új
elképzeléseikkel és kreativitásukkal teszik még dinamikusabbá csapataink munkáját, összességében
pedig nagyvállalatunk működését. Elindultunk 4iG Csoport szintű projektekkel, mint a nemzetközi
Mentorprogramunk, amit 50 mentor és menti párral valósítunk meg. A mentorálás a szervezet
sokszínűségi céljait is támogatja: lehetőség szerint a mentor-mentorált pár tagjai eltérő cégekből, akár
eltérő országokból kerüljenek ki. Saját fejlődésünk révén mindannyian hozzájárulunk ügyfeleink és
társaságunk sikereihez.
6. Etika és antikorrupciós megfelelés
A 4iG Csoport megfelelőségi programot működtet, amelynek célja az értéktudatos vállalati kultúra
kialakítása. A 4iG Csoport üzleti tevékenysége számos országra kiterjed, ezért a vállalatcsoport elismeri
és elemzi az adott országok jogszabályi, szabályozási és gyakorlati különbözőségeit, miközben jogszerű
és etikus módon működteti a vállalatcsoportot. A 4iG Csoport által működtetett Compliance program
kiterjed az antikorrupciós, az etikai, a visszaélésbejelentési megfelelésre, valamint az
összeférhetetlenség kezelésével kapcsolatos megfelelésre.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
116
A 4iG Nyrt. Compliance programjának megvalósítását a megfelelő szabályozási környezet
kialakításával, munkatársaink korrupcióellenes és Compliance oktatásával, értéktudatos vállalati
kultúra kialakításával, a döntési folyamatok átláthatóságának biztosításával, üzleti partnerek
átvilágításával, minősítésével és belső audittal biztosítjuk. A 4iG Csoport tevékenysége során ahogy
arra a Csoport Etikai és Üzleti Magatartási Kódex és az Üzleti Partneri Etikai Kódex is utal – elkötelezett
az emberi jogok tiszteletben tartása mellett és üzleti kapcsolataiban is elvárja e jogok tiszteletben
tartását, ideértve a munkavállalókat megillető tisztességes munkafeltételek biztosítását. Ezen
követelmények érvényre juttatását az üzleti partnerek átvilágítása során is nagy hangsúllyal figyelembe
vesszük. A Társaság elkötelezett folyamatainak átláthatósága, tisztasága mellett, amelynek
megfelelően kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a vállalatcsoport belső folyamatai, etikai és
összeférhetetlenséggel kapcsolatos belső szabályzatai megfeleljenek a nemzetközi elvárásoknak. A 4iG
Csoport Etikai és Üzleti Magatartási Kódexe elvi éllel szögezi le, hogy a 4iG Csoport a korrupció
semmilyen formáját nem ri (beleértve a vesztegetést, a hivatalos személyeknek adott csúszópénzt,
a visszaosztást, a zsarolást, a hatalommal való visszaélést személyes előnyszerzés céljából, a
befolyással való üzérkedést, a befolyásolási szándékkal biztosított jogtalan előnyöket és ajándékokat)
sem a verseny (magán) szférában, sem az állami, vagy önkormányzati szektor területén tevékenységet
végzők tekintetében.
A 4iG Csoport szigorúan tiltja munkavállalói és a 4iG Csoport nevében vagy képviseletében eljáró
bármely személy számára, hogy jogtalan előnyt ajánljon fel, adjon, kérjen, fogadjon el, vagy vegyen át.
A munkavállalók és a 4iG Csoport nevében vagy képviseletében eljáró más személyek soha nem
ajánlhatnak fel vagy adhatnak át pénzösszeget vagy más előnyt (és azt nem engedélyezhetik), ha annak
célja az, hogy jogtalan befolyást gyakoroljon valamely hivatalos személyre vagy jogtalan üzleti előnyt
biztosítson (vagy akár csak ezek látszatát keltse). A korrupcióval összefüggő kockázatok kezeléséhez
szükséges hatékony kontrollok működtetése érdekében a 4iG Nyrt. 2020. évben antikorrupciós
irányítási rendszert vezetett be és – az alkalmazott kontrollok megfelelőségének eredményeképpen
2020. decemberében elsők zött szerezte meg a hazai vállalatok köl az MSZ ISO 37001:2019
tanúsítványt. A 2021., 2022. és 2023. évben a 4iG Nyrt. sikeres felügyeleti auditot követően
fenntartotta az MSZ ISO 37001:2019 tanúsítvány-megfelelést, amely auditot független külső tanúsító
szerv folytatott le. 2022. évben a 4iG Csoport egy másik tagvállalata, az ACE Network Zrt., is
megszerezte az MSZ ISO 37001:2019 tanúsítványt, majd 2023. évben sikeres felügyeleti auditot
követően fenntartotta az MSZ ISO 37001:2019 tanúsítvány-megfelelést a 4iG Csoport Compliance
funkciójának közreműködésével. A 4iG Csoport az Antikorrupciós Irányítási rendszer bevezetését
megelőzően részletesen feltárta és értékelte a működése során felmerülő korrupciós kockázatokat és
megállapította, hogy különösen a beszállítókhoz, ügyfelekhez, egyéb üzleti partnerekhez fűződő
kapcsolatban állapítható meg alacsonynál magasabb korrupciós kockázat. Ezt követően évente
felülvizsgáltuk a korrupciós kockázatok körét és - amennyiben ez szükséges volt - újraértékeltük a
korrupciós kockázatokat. A 4iG Csoport hatályos Antikorrupciós Politikája (amely Korrupció és
megvesztegetés elleni szabályzat néven elérhető a compliance.4ig.hu aloldalon) alapján a hivatalos
személyekkel történő együttműködés, a felvásárlások, a csoportszintű működés és láncértékesítés
minősültek stratégiából levezetett kiemelt korrupciós kockázatnak. A 4iG Nyrt. a korrupciós
kockázatokat különösen a megfelelő szabályozási környezet kialakításával (a 4iG Csoport a r
hivatkozott Etikai Kódexen túl több más antikorrupciós tárgyú szabályozó dokumentummal
rendelkezik; pl. Compliance funkció szabályzat, Korrupció és a megvesztegetés elleni szabályzat,
Ajándékozási szabályzat, Összeférhetetlenségi Szabályzat, Visszaélésbejelentési és bejelentővédelmi
szabályzat, Etikai Bizottság eljárásrendje), a munkatársaink korrupció ellenes és etikai oktatásával,
anonim visszaélésbejelentési rendszer működtetésével, független Etikai Bizottság működtetésével,
valamint a fentiekben írt compliance kontrollok működtetésével érjük el.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
117
7. Minőségirányítás
Integrált irányítási rendszerünket a legjobb iparági gyakorlatok, standardok és szabványok
figyelembevételével alakítottuk ki. Működését rendszeresen felülvizsgáljuk és fejlesztjük a hatékony
belső működés és a vevői elégedettség növelése érdekében. Szabványos alapokon nyugvó irányítási
rendszereink (ISO 9001, ISO 14001, ISO 37001, ISO 50001, ISO/IEC 20000-1, ISO/IEC 27001, ISO/IEC
19770-1) abból a célból kerültek bevezetésre, hogy követelményrendszert biztosítsanak társaságunk
összes üzleti folyamatának folyamatos felügyeletére, fenntartására és folyamatos fejlesztésére. A
szabványos irányítási rendszerek kialakítása és fenntartása társaságunk számára hosszútávú stratégiai
döntés.
Alapelvünk az ügyfélközpontúság és a lehető legmagasabb szintű szolgáltatás nyújtása. Kiemelt
figyelmet fordítunk az ügyfélelégedettség biztosítására, fenntartására, a beérkező ügyfélpanaszok
teljeskörű vizsgálatára és a kapcsolódó intézkedések meghatározására, ezáltal biztosítva ügyfeleink
igényeinek magas szintű kielégítését. Ügyfeleink elégedettségét rendszeresen mérjük, az
eredményeket pedig felhasználjuk az MSZ EN ISO 9001:2015 szerint kialakított minőségirányítási
rendszerünk fejlesztésénél. Ehhez kapcsolódóan a 4iG Csoport nem elégszik meg az ISO szabványok
szerinti működés bevezetésével, hanem folyamatosan meghatároz mérőszámokat, amelyekkel
mérhetővé válik az irányítási rendszerek hatékonysága, értékelésük pedig lehetőséget biztosít a
folyamatos fejlődésre. A 4iG Csoport integrált menedzsment rendszerének (minőség-,
környezetközpon- és információbiztonság irányítási rendszer) működtetése során folyamatosan
nyomon követi kulcsfontosságú pénzügyi és nem pénzügyi mutatókat, amelyből a különböző ISO
szabványok szerint kitűzött célok megvalósulását a PDCA ciklus mentén értékeli, figyelemmel kíséri.
Rendszeres belső auditokkal megbizonyosodik a politikákban foglalt irányelvek és a kitűzött fejlesztési
célok megvalósulásáról, a vonatkozó utasítások és rendelkezések betartásáról, valamint a korábbi
auditokon meghatározott intézkedési tervek végrehajtásáról. Minden évben külső független tanúsító
szervezet által felülvizsgáltatja az irányítási rendszerek hatékony működését, hároméves tanúsítási
ciklusonként. A 4iG Csoport elkötelezett annak érdekében, hogy részese legyen annak a közösségnek
és környezetnek, amelyben tevékenységét végzi, és segítse és fejlessze azt. Vállalatunk fontosnak
tartja, hogy példaértékű és értékteremtő kezdeményezések mellé álljon. Legyen szó a kultúráról vagy
sportról, tudományról és innovációról, vagy aktuális társadalmi problémákról. Ugyanakkor minden
szponzorált és támogatott természetes személlyel és szervezettel szemben elvárás, hogy a 4iG Csoport
etikai értékeivel és elveivel összhangban járjon el.
8. Környezetvédelem és energiagazdálkodás
A 4iG Csoport elkötelezett a környezeti károk és veszélyek megelőzése, a tevékenységéből fakadó
egészségi, biztonsági és környezetvédelmi kockázatok csökkentése iránt. A Társaság szolgáltató
tevékenységet folytat, környezetre veszélyes anyagokat nem forgalmaz, ilyen készletei nincsenek,
számára kiemelt fontosságú a környezetvédelmi irányelvek betartása. A vállalat az összes telephelyére
vonatkozóan rendelkezik az MSZ EN ISO 14001:2015 és MSZ EN ISO 50001:2019 szabvány szerint
kiépített környezetirányítási és energiairányítási rendszerrel. A természeti erőforrásokkal és az
energiával való kíméletes bánásmód társaságunk környezetvédelmi stratégiájának meghatározó
eleme, hosszú távú célunk olyan műszaki megoldások és folyamatok fejlesztését és alkalmazását,
amelyek a környezet terhelésének egyidejű csökkenésével anyag- és energia-megtakarításhoz is
vezetnek, egyben a környezeti kockázatok csökkentését is lehetővé teszik.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
118
Társaságunk minden tevékenysége során betartja a vonatkozó technológiai szabályokat, a munkahelyi
környezet kialakítása során elsődleges szempont az ember- és környezetközpontúság, az
újrahasznosított anyagok használata, a hulladékkibocsátás mérséklésére irányu technológiák és
eljárásrendek bevezetése; forgalmazott termékeink minden esetben megfelelnek a RoHS
irányelveknek.
9. Fenntarthatóság
A 4iG Csoport munkatársai számára a fenntarthatóság és jövőorientált gondolkodás nem kérdés,
hanem alapvető filozófiánk része. Jövőképünk kialakításának fontos építőköve, hogy a jelen kor
kihívásaira ne csupán reagáljunk, hanem megvizsgáljuk azt is, hogyan mehetünk elébe a várhatóan
bekövetkező eseményeknek. A fenntarthatóbb jövő érdekében kitűzött céljainkat dedikált
programokkal valósítjuk meg, az eredményeinket pedig időről időre a vállalat Fenntarthatósági
jelentésében foglaljuk össze.
A 4iG Csoport kiemelt figyelmet fordít a megfelelés és a fenntarthatóság kérdéseire, különös
tekintettel az oktatásra és a megszerzett kompetenciák tényleges alkalmazására, ennek megfelelően
vállalatunk belső szabályzataiban és a munkaköri leírásokban is megtalálhatók ezek gyakorlati
alkalmazásai.
Digitális vállalatként a 4iG innovatív szolgáltatásai hozzájárulnak partnereink és megrendelőink
fenntartható működéséhez is. Vállalatunk kifejezetten az energiahasználatot és más fogyasztási
tényezők optimalizálását, csökkentését célzó megoldásokat is kínál partnereinek, amelyekkel az ipari-
, illetve mezőgazdasági termelés hatékonysága növekszik, ugyanakkor ezzel párhuzamosan ezen
tevékenységek karbonlábnyoma is jelentősen csökkenthető. Az elmúlt években példásan felépített, az
informatikában meghonosodott fenntarthatósági kultúrát a közelmúltban cégcsoportunkhoz
csatlakozott távközlési vállalatokra is kiterjesztjük. Törekszünk a 4iG Csoport papírfelhasználásának
csökkentésére. Bevezetjük az utóminősítést, amely alapján a beszállítóinktól is elvárhatjuk a
fenntarthatóságra törekvést.
A 4iG Csoport figyelmet fordít arra, hogy irányító testületeinek átfogó tudása összhangban legyen a
szervezet ESG törekvéseivel. Biztosítva a vezetők naprakészségét a fenntarthatóság témaköreit
illetően, felsővezetőink számos compliance, energiagazdálkodási és minőségirányítási képzésen
vesznek részt. Az Igazgatóság munkáját támogató Szakmai Tanácsadó Testület tagjainak kiválasztása
során pedig kiemelt szempont a fenntarthatósággal kapcsolatos nézőpont és kompetenciák megléte.
10. A 4iG Nyrt. információbiztonsági alapelvei
A 4iG Nyrt. és leányvállalatai minden esetben az elvárható legnagyobb körültekintéssel járnak el
ügyfelei, beszállítói és saját dolgozói biztonsága érdekében. A cégcsoport a biztonságra a
versenytársakkal szembeni üzleti előnyként tekint. A partnerek felé meglévő bizalom fenntartását
helyezi fókuszba, ehhez belső szabályzatokkal, oktatásokkal és fejlesztésekkel mélyíti a munkatársak
biztonságtudatosságát. A 4iG Csoport a működése és az általa nyújtott szolgáltatások teljesítése során
elkötelezett az MSZ ISO/IEC 27001:2014 szabványban meghatározott iránymutatásoknak való
megfelelésért, azáltal, hogy azt magára nézve kötelezően alkalmazandónak ismeri el. Az üzletmenet
folytonosság biztosítása érdekében a 4iG Csoport az összes szükséges információvédelmi intézkedést
megteszi, minden adatkezelési folyamatát az adatvédelmi és információbiztonsági elvárásoknak
megfelelően alakítja ki.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
119
A személyes adatok védelmének minél magasabb szintű biztosítása érdekében a 4iG Csoport átfogó és
a vonatkozó jogszabályok minden pontjára megfelelő választ adó irányelvekkel, illetve szabályozókkal
rendelkezik, amelyek megalkotása és dokumentálása révén kollégáink biztonságtudatosabban
dolgoznak, illetve segítik partnereinket is a tudatosság útján.
11. Információs és érdekeltségi rendszer
A Társaság és leányvállalatai eltérő, azonban közös alapokon nyugvó vállalatirányítási rendszerben
működtek 2023-ban. A folyamatok átláthatóak, a mindennapok generálta igényeket a lehető
legnagyobb mértékben követik, hogy a működés rugalmassága biztosítva legyen. 2024-ben
szervezetünket és a kapcsolódó érdekeltségi rendszert tovább finomítjuk, az új stratégiai
elképzeléseinkhez igazítjuk, hogy a tervezett eredmények elérését az maximálisan támogatni tudja.
12. Politikák eredményei
Az antikorrupciós politika eredményei
Társaságunk Etikai és Compliance bejelentő vonalat működtet, amely a 4iG honlapján is nyilvánosan,
bárki számára elérhető. A tárgyév során beérkezett bejelentéseket kivizsgáltuk és határoztunk a
szükséges intézkedések megtételéről. Megtörtént egy éves szintű, teljeskörű compliance fókuszú
audit, amelynek eredményeképpen feltártuk a Társaság korrupciós kockázatait és meghatároztuk a
kockázatok kezelését célzó kontrollokat. A 2023. évben a 4iG Nyrt. sikeres felügyeleti audit keretében
fenntartotta MSZ ISO 37001:2019 tanúsítvány-megfelelést. A felügyeleti auditot egy független külső
tanúsító szerv folytatta le.
Gondoskodtunk az antikorrupciós és etikai oktatás lebonyolításáról a fentiek vonatkozásában,
amelynek eredményeként munkavállalóink 90%-ban sikeres vizsgát tettek, valamint a
szabványkövetelménynek megfelelően két szinten (munkavállalói és felsővezetői/igazgatósági) tették
meg nyilatkozataikat antikorrupciós témában. Emellett az új belépők részére rendszeres Compliance
oktatást tartunk, amelynek része az antikorrupciós politika központi elemeinek ismertetése, ahol
hangsúlyt helyezünk az összeférhetetlenséggel és ajándékozással kapcsolatos alapvető követelmények
ismertetésére. Az új belépők egyebek között szintén kötelesek vizsgát tenni az antikorrupciós
politikáink ismeretéről.
Legfontosabb antikorrupciós mutatóink:
beérkezett bejelentések teljeskörű kivizsgálása,
az éves auditok lefolytatása,
kontrollok folyamatos monitorozása,
oktatások megtartása és oktatáson való részvételi arány.
A környezet- és energiairányítási politika eredményei
A 4iG Nyrt. működése során nagy figyelmet fordít a környezetvédelemre és az ezzel kapcsolatos
célkitűzéseit a környezet- és energiairányítási politikában kommunikálja a munkavállalói, az érdekelt
felek irányába a környezeti- és energiairányítási céloknak, programoknak megfelelően.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
120
A felsorolásban a folyamatokat olyan résztevékenységekre bontja le, amelyeken keresztül
azonosíthatók a környezeti hatások és energiahasznosítók, amelyek értékelése szolgál alapul ahhoz,
hogy a számos hatás közül kiválaszthatók legyenek a jelentősek és a környezeti, valamint az
energiairányítási célok, tervek, programok meghatározásakor a Társaság erőforrásait ezekre tudja
összpontosítani. A tárgyévben indult környezeti- és energiairányítási programok megvalósulását
folyamatosan nyomon követjük, amelyek közül a legfontosabbak az energiagazdálkodási
teljesítménymutatók (villamosenergia és üzemanyag felhasználás csökkentése, telephelyi
fogyasztások mérhetővé tétele) javítását célzó intézkedések voltak. A környezetközpontú irányítási
rendszerünket érintő szállítóinkat értékeltük, azokat megfelelőnek találtuk a környezetvédelmi
szempontokat figyelembe vevő értékelés során. A hulladékok szelektív gyűjtése és tárolása során
kiemelt figyelmet fordítunk a veszélyes és egyéb hulladékok keveredésének elkerülésére, ezáltal a
környezetszennyezés megelőzésére, a környezetterhelés csökkentésére. Alvállalkozó partnereinket
megismertetjük a környezetközpontú irányítási rendszerünk alapkövetelményeivel.
Legfontosabb környezetvédelmi mutatóink:
veszélyes és nem veszélyes hulladékgyűjtés,
üzemanyagfelhasználás,
energiafelhasználás csökkentése.
Az információbiztonsági politika eredményei
A 4iG Csoport rendszeres ellenőrzésekkel megbizonyosodik arról, hogy az információbiztonsági
politikában kitűzött célok megvalósulnak-e és a vonatkozó utasításokat és eljárásokat az érintettek
betartják-e. Amennyiben az előírásokkal ellentétes folyamatot vagy munkavállalói magatartást
tapasztal, úgy megteszi a szükséges intézkedést a probléma kiküszöbölése érdekében. A tárgyévben
bevezetett új belépők számára alapozó oktatásként a Társaság megismerése érdekében kialakított
’Welcome day’ keretén belül a politikánkkal összhangban információbiztonsági oktatásban részesülnek
munkavállalóink.
A minőségpolitika eredményei
Jövőképünk, küldetésünk alapján a 4iG növekedésével arányosan minőségirányítási rendszerünket
folyamatosan fejlesztjük, folyamataink megfelelőségét, eredményességét vizsgáljuk. A beszállítói,
alvállalkozói kör megfelelőségét a minőségért viselt felelősség érdekében a minősítéssel biztosítjuk.
Társaságunk különös gondot fordít az általa folytatott tevékenység minőségének, színvonalának
állandó javítására. E cél elérése érdekében munkatársaink, valamint a cég munkájában
közreműködőknek minőségszemléletét tervszerűen fejlesztjük, a megfelelő személyi, tárgyi és
környezeti feltételeket biztosítjuk.
Legfontosabb mutatóink:
éves auditprogram teljesítése,
az auditon feltárt nemmegfelelőségekre bevezetett javító intézkedések hatékonyságának
nyomon követése,
utóauditok száma,
a szakterületeket érintő éves minőségcélok teljesülése,
oktatáson való részvételi arány.
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltűntetve
121
NYILATKOZAT
A Kibocsátó kijelenti, hogy a Jelentés megbízhatóan mutatja be a Társaság fejlődését és teljesítményét,
adatai és állításai a valóságnak megfelelnek, és nem hallgatnak el olyan tényt, amely a Kibocsátó
helyzetének megítélése szempontjából jelentős.
A Tpt. 57. §. (1) bekezdése alapján a szabályozott információk nyilvánosságra hozatalának
elmaradásával, illetve félrevezető tartalmával okozott kár megtérítéséért a Kibocsátó felel.
Jelen, a 2023. évről szóló jelentés számszaki adataiért, valamint az elemzések és következtetések
tartalmi valósságáért felelősséget vállalok.
Budapest, 2024. április 26.
Jászai Gellért Zoltán
Fekete Péter Krisztián
az Igazgatóság elnöke
Vezérigazgató
2023. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha sképp van feltűntetve
122
BUDAPEST, KRISZTINA KÖRÚT 39.
TEL: +36 1 270 7600
WEB: WWW.4IG.HU
529900Z0H3HIEFLKSP772023-01-012023-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-01-012023-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772023-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberiso4217:HUFiso4217:HUFxbrli:shares