2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha sképp van feltüntetve
0
tív
2022
KONSZOLIDÁLT
pénzügyi jelentés 2022
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
1
TARTALOM
VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ............................................................................................................... 5
KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK ................................................................................... 12
Konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás ................................................................ 13
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás ................................................................. 14
Konszolidált saját tőke változás kimutatása ................................................................................ 15
Konszolidált cash flow kimutatás ................................................................................................ 16
1. Általános rész ................................................................................................................... 17
1.1. A vállalkozás bemutatása ................................................................................................ 17
1.2. A mérlegkészítés alapja ................................................................................................... 17
2. Számviteli politika ............................................................................................................. 18
2.1. A számviteli politika lényeges elemei és egyéb magyarázó információk ........................ 19
2.1.1. A konszolidáció alapja ...................................................................................................... 19
2.1.2. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek ................................................................... 20
2.1.3. Árbevétel ......................................................................................................................... 21
2.1.4. Ingatlanok, gépek, berendezések .................................................................................... 23
2.1.5. Immateriális javak ............................................................................................................ 24
2.1.6. Üzleti kombináció ............................................................................................................ 25
2.1.7. Goodwill ........................................................................................................................... 25
2.1.8. Badwill ............................................................................................................................. 25
2.1.9. Eszközök értékvesztése ................................................................................................... 25
2.1.10. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban ............................................... 26
2.1.11. Befektetett pénzügyi eszközök ........................................................................................ 26
2.1.12. Értékesítésre tartott befektetett eszközök ...................................................................... 27
2.1.13. Készletek .......................................................................................................................... 27
2.1.14. Követelések ...................................................................................................................... 27
2.1.15. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek ................................................................ 28
2.1.16. Jegyzett tőke .................................................................................................................... 28
2.1.17. Pénzügyi eszközök ........................................................................................................... 28
2.1.18. Pénzügyi kötelezettségek ................................................................................................ 29
2.1.19. Céltartalékok .................................................................................................................... 30
2.1.20. Adózás .............................................................................................................................. 31
2.1.20.1. Nyereségadók .................................................................................................................. 31
2.1.20.2. Egyéb adók ....................................................................................................................... 32
2.1.21. Lízing ................................................................................................................................ 32
2.1.22. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) ............................................................................... 33
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
2
2.1.23. Mérlegen kívüli tételek .................................................................................................... 34
2.1.24. Visszavásárolt saját részvények ....................................................................................... 34
2.1.25. Osztalék ........................................................................................................................... 34
2.1.26. Tranzakciók kisebbségi tulajdonosokkal .......................................................................... 34
2.1.27. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók .......................................................................... 34
2.1.28. Munkavállalói juttatások ................................................................................................. 35
2.1.29. Részvényalapú kifizesek ............................................................................................... 35
2.1.30. Pénzügyi műveletek eredménye ..................................................................................... 36
2.1.31. Állami támogatások ......................................................................................................... 37
2.1.32. Goodwill értékvesztése.................................................................................................... 37
2.1.33. Behajthatatlan és kétes követelésekre elszámolt értékvesztés ...................................... 37
2.1.34. Értékcsökkenés és amortizáció ........................................................................................ 37
2.1.35. Működési szegmensek ..................................................................................................... 37
2.1.36. Fordulónap utáni események .......................................................................................... 38
2.2. A számviteli politika változásai ........................................................................................ 38
2.3. Bizonytalansági tényezők ................................................................................................ 41
2.4. Előző évi pénzügyi adatok módosítása ............................................................................ 41
3. Értékesítés nettó árbevétele ............................................................................................. 46
4. Egyéb működési bevétel ................................................................................................... 47
5. Eladott áruk és szolgáltatások ........................................................................................... 48
6. Működési ráfordítások ...................................................................................................... 48
7. Személyi jellegű ráfordítások ............................................................................................. 49
8. Egyéb működési ráfordítások ............................................................................................ 49
9. Értékcsökkenés és amortizáció .......................................................................................... 50
10. Pénzügyi bevételek és ráfordítások ................................................................................... 50
11. Jövedelemadók ................................................................................................................. 51
12. Teljes átfogó jövedelem .................................................................................................... 52
13. Egy részvényre jutó eredmény ........................................................................................... 53
14. Tárgyi eszközök ................................................................................................................. 54
15. Immateriális javak ............................................................................................................ 55
16. Vevői szerződésállomány .................................................................................................. 56
17. Bérleti jog lízingek ............................................................................................................. 57
18. Szerződéses eszközök ........................................................................................................ 58
19. Halasztott adókövetelések és -kötelezettségek .................................................................. 58
20. Goodwill ........................................................................................................................... 60
21. Egyéb befektetések és egyéb éven túli eszközök ................................................................ 64
22. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek .................................................................... 65
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
3
23. Vevőkövetelések............................................................................................................... 66
24. Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások ............................................................... 67
25. Tényleges jövedelemadó követelések és kötelezettségek ................................................... 69
26. Értékpapírok ..................................................................................................................... 69
27. Készletek .......................................................................................................................... 69
28. Értékesítési célú eszközök és értékesítési célú eszközökhöz kapcsolódó kötelezettségek .... 70
29. Jegyzett tőke .................................................................................................................... 70
30. Visszavásárolt saját részvények ......................................................................................... 71
31. Tőketartalék ..................................................................................................................... 71
32. Eredménytartalék ............................................................................................................. 72
33. Halmozott egyéb átfogó jövedelem ................................................................................... 72
33.1. Valós értékelés értékelési tartaléka ................................................................................ 72
33.2. Halmozott átváltási különbözet ....................................................................................... 72
34. Nem ellenőrző részesedés ................................................................................................. 72
35. Céltartalékok .................................................................................................................... 73
36. Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények és rövid lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények
74
37. Pénzügyi lízing kötelezettségek ......................................................................................... 79
38. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek ............................................................................... 80
39. Szállítói kötelezettségek .................................................................................................... 80
40. Osztalékkötelezettségek tulajdonosok felé ........................................................................ 80
41. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások ................................ 81
42. Szegmensinformációk ....................................................................................................... 82
43. Kockázatkezelés ................................................................................................................ 85
44. Pénzügyi instrumentumok ................................................................................................ 93
45. Kapcsolt felekkel történt tranzakciók ................................................................................. 96
46. Igazgatóság és Felügyelő Bizottság javadalmazása ............................................................. 97
47. Mérlegen kívüli tételek ..................................................................................................... 97
47.1. Függő kötelezettségek ..................................................................................................... 97
47.2. Kötelezettség vállalások .................................................................................................. 97
48. 4iG MRP Szervezet ............................................................................................................ 98
49. Mérlegfordulónap utáni események .................................................................................. 99
50. Könyvvizsgáló díjazása ..................................................................................................... 101
51. Vállalkozás folytatásának elve .......................................................................................... 101
VEZETŐI JELENTÉS ..................................................................................................................... 102
1. Általános adatok a kibocsátóról ....................................................................................... 102
2. Részvényinformációk ....................................................................................................... 102
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
4
3. Tulajdonosi szerkezet ....................................................................................................... 104
4. Tisztségviselők ................................................................................................................. 104
4.1. Cégvezetés ..................................................................................................................... 104
4.2. Tisztségviselők díjazása .................................................................................................. 105
4.3. Vezető tisztségviselők 4iG részvénytulajdona 2022 december 31-én .......................... 105
4.4. A Jelentés aláírására jogosultak ..................................................................................... 105
4.5. Tisztségviselők választása és elmozdítása ..................................................................... 105
4.6. Tisztségviselők hatásköre .............................................................................................. 105
5. Felelős társaságirányítási jelentés és nyilatkozat ............................................................... 106
6. Alapszabály módosítás ..................................................................................................... 106
7. Leányvállalatok ................................................................................................................ 106
8. Pénzügyi instrumentumok hasznosítása ........................................................................... 106
9. Kockázatkezelési politika.................................................................................................. 106
10. Kutatás és fejlesztés területe ............................................................................................ 107
NEM PÉNZÜGYI JELENTÉS A 2022. DECEMBER 31-I BESZÁMOLÓHOZ ........................................... 108
1. Küldetésünk, szemléletünk............................................................................................... 108
2. Kompetenciánk ................................................................................................................ 108
3. Kereskedelmi szemlélet ................................................................................................... 109
4. Piaci jelenlét .................................................................................................................... 109
5. Tudás- és emberközpontúság ........................................................................................... 110
6. Etika és antikorrupciós megfelelés.................................................................................... 110
7. Minőségirányítás ............................................................................................................. 111
8. Környezetvédelem és energiagazdálkodás ........................................................................ 112
9. Fenntarthatóság .............................................................................................................. 113
10. A 4iG Nyrt. információbiztonsági alapelvei ....................................................................... 113
11. Információs és érdekeltségi rendszer ................................................................................ 113
12. A politikák eredményei .................................................................................................... 114
NYILATKOZAT ............................................................................................................................ 116
A Konszolidált pénzügyi jelentést a Társaság Igazgatósága írásbeli döntéshozatal útján,
2023. év 04. hónap 26. napján, a 2/2023. (IV.26.) számú Igazgatósági Határozatával jóváhagyta.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
5
VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ
A 4iG Nyrt. (továbbiakban: „4iG”, „Társaság”, „Vállalat”, „Cégcsoport”, „4iG Csoport”) jelentős
transzformáción ment keresztül 2022-ben. Miközben a Cégcsoport megőrizte piacvezető informatikai
rendszerintegrátor pozícióját Magyarországon, a részvényesi értékteremtés és piaci pozícióinak
megszilárdítása érdekében új területekre tört be, és jelentős akvizíciókat valósított meg a hazai-
valamint a nyugat-balkáni távközlési szektorban. A magyar állam stratégiai partnerségével
megvalósított konszolidációs folyamat a 4iG Csoport az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt-be koncentrálta
távközlési befektetéseit, és szintén a piaci-állami felek együttműködésével zárult 2023 elején a
Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. akvizíciója. A Vodafone-nal Magyarországon a második
legnagyobb távközlési csoportot hozta létre a 4iG, miközben tovább erősítette kompetenciáit az
informatika és az űripar területén is. A Cégcsoport transzformációját a végrehajtott akvizíciók
alakították, a korábbi, IT-kuszú vállalatcsoport tevékenységének többségét immár a
telekommunikációs szektorban végzi.
Stratégiai partnerségek, új nagybefektetők
A 4iG Csoport tulajdonosi szerkezete módosult 2022-ben, többlépcsős tőkeemelési folyamattal új
nagybefektetők jelentek meg a Társaság tulajdonosi körében, illetve a részvények darabszáma 160
százalékkal nőtt. Nem változott a 4iG főrészvényese: Jászai Gellért Zoltán a tulajdonában álló
befektetési társaságokon és magántőkealapokon keresztül a részvények többségét (51,22%) birtokolta
a jelentés kiadásakor. A Rheinmetall AG-vel kötött stratégiai partnerség részeként a németországi
központú védelmi vállalatcsoport 25,12 százalékos részesedést szerzett a 4iG-ban. A portugál hátterű
Bartolomeu Investment Kft. tovább növelte részesedését (7,41%) a Cégcsoportban, valamint
Törökország egyik meghatározó vállalatcsoportja, a Çalik Holding (3,16%) is jelentős tulajdonos lett.
Új távlatokat nyitott a 4iG vekedési stratégiájában a Rheinmetall AG-val 2022 első negyedévben
kötött stratégiai partneri megállapodás. A németországi központtal működő védelmi ipari
vállalatcsoport és 4iG a technológiák és a szolgáltatások kooperációjára alkalmas vegyesvállalatok
alapításáról is döntöttek az informatika, illetve a delmi ipar területén. Az együttműködés nem
csupán növeli a 4iG Csoport tőkeerejét, hanem szilárd alapot biztosít a további hazai- és nyugat-
európai expanziós tervek megvalósításához, mert nem korlátozódik Magyarországra, hanem kiterjed
majd a Rheinmetall nemzetközi érdekeltségeire is.
Az elmúlt évben végrehajtott akvizícióknak és a csoport organikus növekedésének köszönhetően a 4iG
technológiai-infokommunikációs llalatcsoporttá fejlődött. A 2022-ben megvásárolt magyar és
nemzetközi vállalatok működésének megkezdett harmonizálása, illetve integrációja már az első
évben jelentősen javította a Társaság hatékonyságát és versenyképességét.
A tárgyidőszak után zárult a Vodafone Magyarország felvásárlása, a jelentős magyarországi mobilpiaci
és a nem elhanyagolható vezetékes részesedéssel javult a versenypozíció, az üzleti profil, az
eredményesség és kedvezőbbé váltak a hitelmutatók, emiatt a Scope Ratings hitelminősítő intézet a
4iG kibocsátói besorolását egy osztályzattal, BB--ra minősítette fel. Ez a kedvező átsorolás
egyértelmű elismerése a Társaság növekedési stratégiájának eddig igazán sikeres megvalósításának.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
6
Komplex technológiai-infokommunikációs vállalatcsoport jött létre
Az akvizíciók sikeres lezárását követően megkezdődött a vállalatok közötti együttműködési
lehetőségek felmérése és kialakítása, a cégek désének harmonizációja, valamint az üzleti
szinergiák lehető leghatékonyabban megvalósítható kiaknázása. A távközlési iparági terjeszkedésnek
köszönhetően növekedett a Cégcsoport rendszeres bevételeinek aránya, ami jelentősen javította a
Társaság jövedelmezőségét, valamint a pénzáram stabilitását. A 4iG Csoport és a Vodafone
Magyarország vezetékes és mobilkommunikációs portfóliójának egyesítésével létrejövő magyar
vállalatcsoport hazai piacán 2. szereplő a mobil hang- és internetszolgáltatás területén, ugyanakkor
piacvezető a vezetékes internetszolgáltatásokban és a televíziós műsorterjesztésben.
A DIGI Csoport (DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft., i-TV Zrt., Invitel Zrt., DIGI Infrastruktúra Kft.)
megvásárlásával lépett be a Társaság a magyar távközlési piacra, jelentős előfizetői bázissal
rendelkező vezetékes telekommunikációs szolgáltatóvá vált, amely kiterjedt vezetékes
infrastruktúrával rendelkezik. A DIGI működésének optimalizálásant megújult a
menedzsmentje, amely fejlesztette a szervezeti felépítést, racionalizálta a működési
folyamatokat. 2023. január 1-ével a DIGI Csoport vállalatai (Invitel Zrt., DIGI Infrastruktúra Kft.,
i-TV Zrt.) beolvadtak a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.-be, hogy ezzel is javítsák az
eredménytermelő képességét és működési feltételeit, továbbá segítsék a Cégcsoporton belüli
üzleti és műszaki szinergiák kiaknázását.
Tavaly tavasszal zárult Albániában a vezetékes távközlés területén piacvezető ALBtelecom és
a dinamikusan vekedő, második legnagyobb ügyfélbázissal rendelkező mobilszolgáltató, a
ONE Telecommunications felvásárlása. Az akvizíciókkal
2022-ben a 4iG vált Albánia legnagyobb külföldi befektetőjévé. A két vállalat integrációja
azonnal megkezdődött, az összeolvadásra készülő két céget július óta közös menedzsment
vezette. 2023. január 1-től egyesült a két albán vállalat: ONE Albania néven nyújtja a
szolgáltatásait, az új brandet és arculatot bevezetése 2023 márciusában vette kezdetét.
2022 áprilisában a 4iG Nyrt. – a magyar állammal kötött stratégiai együttműködés részeként –
hazai és nemzetközi vközlési leányvállalatainak apportjával (a DIGI, az Invitech, a ONE
CrnaGora, az ALBtelecom és a ONE Telecommunications) szerzett 76,78 százalékos
tulajdonrészt az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt.-ben. A működési hatékonyságot jelentősen
javította a harmadik negyedévben végrehajtott átszervezés. Szeptember 1-én új
vállalatirányítási szervezeti felépítést vezetett be a 4iG, amellyel a nagyvállalati működéshez
igazította központi irányítását a Cégcsoport. Az új struktúrával hatékonyabb a nemzetközi
cégcsoport működése, eredményesebben szolgálja ki az elmúlt évek dinamikus növekedése
nyomán kialakult jóval komolyabb vállalatirányítási igényeket. Az átalakítással központi,
operatív funkciókat hozott létre a Társaság a kulcsterületein, a szaktudás koncentrációjával is
javítottak a mérethatékonyságon és a belső együttműködési lehetőségeken. Az új
társaságirányítási struktúra emellett biztosítja a Cégcsoporton belüli, hosszútávú
karrierlehetőségeket a munkavállalóknak, ezáltal jelentősen hozzájárul a 4iG Csoporton belüli
tudásbázis megőrzéséhez és bővítéséhez, amely kiemelten fontos a Társaság által kiemelten
megcélzott tudásalapú, jelentős hozzáadott értékű ágazatokban.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
7
2022 szeptemberében adás-vételi szerződést kötött a 4iG Csoport az AMOS műholdcsaládot
működtető izraeli vállalat, a Spacecom többségi, 51%-os részvénycsomagjának
megvásárlására. Az Izraeli Kommunikációs Minisztérium jóváhagyása alapján a jelentés
kiadásáig, két lépésben 20%-os tulajdont szerzett a céltársaságban a 4iG, a tervek szerint az
elkövetkezőhárom évben további 31 százalékkal kívánja növelni a Társaság a tulajdonrészét a
műholdüzemeltető cégben, amelynek köszönhetően a 4iG Csoport tudástranszfer és a
szolgáltatási spektrum házon belüli szélesítése révén egyformán fontos fejlődési
lehetőségekhez jutott.
Magyarországon és a régióban egyaránt aktív médiatechnológiai vállalattal bővítette
kompetenciáját 2022 októberében a Cégcsoport, a BRISK Csoport (eredetileg Honeycomb)
többségi, 75%-os tulajdonrészének megvásárlásával. A BRISK magas szin „digital tape
delivery” szolgáltatásokat nyújt partnereinek. A világ egyik legmodernebb, legmagasabb fokon
automatizált, Magyarországon fejlesztett reklám minőségellenőrző, transzkódoló és továbbító
platform piaci pozícióit kívánja a 4iG Csoport megerősíteni és fejleszteni a közép-kelet-európai
régióban is, a Nyugat-Balkánon pedig új piacokra törhet be a médiacégek számára is hasznos
technológiával.
A 4iG a Rheinmetall AG-val kötött stratégiai megállapodás mérföldköveként közös, integrált
technológiai IT szolgáltató céget alapított. A 4iG Csoport 51 százalékos tulajdonában álló
Rheinmetall 4iG Digital Services (R4 Kft.) vállalatot azért hozta létre, hogy informatikai
szolgáltatásokat biztosítson a Rheinmetall magyarországi és globális leányvállalatainak, illetve
potenciális piaci ügyfeleinek. Az R4 alapításával a 4iG beléphet a globális IT-szolgáltatók
körébe, hatékonyan érhet el további nemzetközi ügyfeleket is. Emellett a Rheinmetall, a 4iG
és a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő (HM EI) képviselői egy másik zös vállalat
alapításáról írtak alá előzetes megállapodást. Ennek az együttműködésnek az a célja, hogy az
ún. digitális katona fejlesztésekben vállaljon aktív műszaki és szakértői szerepet
Magyarországon, illetve részt vegyen a Magyar Honvédség és a közép-kelet-európai NATO
tagállamok digitalizációjában.
A 4iG Csoport novemberben csatlakozott az Open Radio Access Network (O-RAN)
Szövetséghez. Az összefogásban szereplő, globális piacokon jelenlévő telekommunikációs
szolgáltatók alkotta iparági összefogás nyílt platformot kínál az új 5G alapú, illetve egyéb
vezeték nélküli távközlési infrastruktúrák fejlesztéséhez, üzemeltetéséhez. Az 5G számos új
technológiai és üzleti lehetőséget nyithat az iparág aktívan fejlesztő, innovatív szereplőinek: az
O-RAN nemzetközi iparági szövetség teljes jotagjaként a 4iG az informatika és a távközlés
közötti konvergencia egyik éllovasává válhat. A Társaság jelentős előnnyel jelenhet meg a
piacon a már meglévő informatikai és telekommunikációs képességeivel és kapacitásaival. A
4iG Csoport első 5G szolgáltatása, szintén 2022-ben, Montenegróban indult el.
A 4iG Csoport a tárgyidőszakot követően, 2023. január 31-én vásárolta meg a Vodafone
Magyarország többségi tulajdonrészét, amellyel a hazai távközlési piac elmúlt harminc évének
legjelentősebb akvizícióját zárta le. A céltársaságot az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. 51
százalékos tulajdonrésszel, a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt., a magyar állam
képviseletében, 49 százalékkal vásárolta meg. Aztán a 4iG Csoport a Corvinus Nemzetközi
Befektetési Zrt.-vel 2023. március 20.-án kötött részvénycsere megállapodással további 19,5%
százalékkal növelte 70,5 százalékra a részesedését a Vodafone Magyarországban. A rciusi
csereügylettel a Corvinus Zrt. közvetett tulajdonába került az addig a Társaság birtokában álló
25 százalékos Yettel-CETIN (Yettel Magyarország Zrt., Yettel Real Estate Hungary Zrt. és a CETIN
Hungary Zrt.) tulajdonrésze.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
8
A 4iG Csoport a Vodafone Magyarország e tranzakcióival rövid idő alatt tett szert jelentős
mobilpiaci részesedésre és javuló versenypozícióra hazánkban. Ennek köszönhetően olyan
komplex, mobil-vezetékes konvergens távközlési szolgáltatót hozott létre, amelynek
vezetékes-mobil hálózata jól kiegészíti a Cégcsoport már meglévő távközlési infrastruktúráját
és az azokhoz kapcsolódó széleskörű üzemeltetési és fejlesztési kompetenciáit.
Pénzügyi eredményesség
A 4iG Nyrt. IFRS szerinti konszolidált értékesítés nettó árbevétele 2022-ben 277,4 milliárd forint volt,
a Cégcsoport IFRS szerinti EBITDA-ja meghaladta a 74 milliárd forintot, az értékesítés nettó
árbevételére vetített EBITDA-marzs 26,69 százalékot tett ki. A nettó árbevétel 72 százaléka a
telekommunikációs, míg 28 százaléka az informatikai divízió tevékenységéből származik. Az EBITDA-
marzs a telekommunikációs szektor esetében kimagasló, 33,3 százalék volt, az EBITDA-arányos
működési cash-flow a teljes 4iG Csoportra vetítve 77,4 százalékot tett ki.
A Cégcsoport tárgyidőszaki 18,8 milliárd Ft-os negatív adózott eredményéből 10 milliárd forintot tett
ki a 2021-2022-es felvásárlásokkal kapcsolatban beazonosított eszközök után technikailag elszámolt,
pénzkiáramlással nem járó értékcsökkenési leírás és halasztott adó.
A Társaság magas tárgyieszköz állományának köszönhetően a leányvállalatok egyedi könyveiben
elszámolt, pénzkiáramlással nem járó értékcsökkenési leírás (44,7 milliárd Ft) is jelentős mértékben
hozzájárult a 2022. évi negatív adózott eredményhez, azonban ezen ráfordítások a későbbi szinergiák
hasznosításának, a csoportátalakítási törekvéseknek köszönhetően a jövőben szignifikánsan
csökkenhetnek.
Az előbbieken túlmenően a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelésnek
köszönhetően a bérelt eszközökkel kapcsolatban elszámolt, szinn pénzkiáramlással nem járó tételek
is tovább rontották az eredményt mintegy 1,5 milliárd Ft értékben. A Cégcsoport pénzügyi bevételei
és ráfordításai között kerültek kimutatásra a kibocsátott kötvényekkel kapcsolatban elszámolt
kamatok, amely ráfordítást valamelyest ellensúlyozta a Társaság számára kedvezően alakuló
devizaárfolyamok hatásaként elszámolt nettó árfolyamnyereség.
A Társaság az eredménykimutatásra ható kedvezőtlen tényezők ellenére 57.3 milliárd Ft-os pozitív
működési cash-flow-val zárta az évet.
A Társaság 2022. december 31-i scope adjusted debt mértéke 518,19 milliárd Ft, amely jelentősen
kevesebb a hitelminősítő által 2022. év végére várt adósság mérkénél (618,4 milliárd Ft).
A 4iG 2022-es eredményeit az elmúlt egy év távközlési fókuszú expanziója miatt nem érdemes
összevetni az egy évvel korábbival. Az összehasonlíthatóságot tovább rontja, hogy az informatika és a
telekommunikáció eltérő marzsokkal rendelkezik, továbbá míg előbbi árbevételének túlnyomó
többsége B2B szegmensből származik, addig utóbbinál a B2C, valamint a kis- és mikrovállalati
értékesítés a domináns. A Cégcsoport 2022 negyedik negyedéves pénzügyi teljesítményének
értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a konszolidált, átfogó eredménykimutatásban az
ALBtelecom teljesítményét márciustól, a ONE Telecommunications és az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt.
adatait áprilistól, és a BRISK Group adatait decembertől vette figyelembe a Vállalat.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
9
Távközlés
A 4iG magyarországi távközlési divíziójára kedvező hatást gyakorolt a Cégcsoporton belüli
együttműködések kiépítése és szinergiák kiaknázása. A szolgáltatások és az üzleti folyamatok
harmonizálása jelentős mértékben hozzájárult az eredményes működéshez. Szektorszinten
befolyásolta az eredményességet az energiaárak jelentős emelkedése, a távközlési adó kiterjesztése és
a bérinfláció.
Az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. bevételcsökkenése a rendezvényszervezési üzletág leépítésének
következménye. A leányvállalat eredményességére kedvezően hatottak egyszeri telek, amelyek
közül kiemelkedő jövedelmezőségű volt a FINA vizes-világbajnokság közvetítésének, valamint
telekommunikációs és informatikai infrastruktúrájának felépítése, üzemeltetése.
Az Invitech árbevétele folyamatosan emelkedett 2022-ben az új ügyfeleknek, a meglévő szerződések
meghosszabbításának és az újonnan bevezetett szolgáltatásoknak köszönhetően. Az organikus
növekedés többségét a digitális közművállalati tevékenység adta, amely mellett az IT biztonság és a
felhőszolgáltatások felfutása is jelentős volt. A DIGI sikeresen lezárta a csoporton belüli összeolvadási
folyamatokat, így 2023-as évet a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft., az Invitel Zrt., a DIGI Infrastruktúra
Kft. és az i-TV Zrt. már egyesülve, egy jogalanyként kezdhette meg. A szektorra jellemző nehézségek
ellenére a DIGI elérte jövedelmezőségi céljait. Ebben nagy szerepet kapott a működési ltségek
(OPEX) racionalizálása, valamint a jelentősen megnövekedett költségek ellensúlyozásaként a piaci
trendeknek megfelelő áremelések. A vállalat továbbra is az egyik legkedvezőbb ár-érték arányú
vezetékes szolgáltató a magyar piacon.
Az ALBtelecom és a ONE Telecommunications összeolvadása határozta meg a ONE Albania üzleti évét
és eredményességének növekedését 2022-ben. Az előfizetéses szolgáltatások növelése és a két cég
egyesülésének köszönhetően a marketing, a hálózati, a humánerőforrás és az informatikai költségek
optimalizálása is javították a vállalat tavalyi teljesítményét. A ONE Albania fokozatosan a XXI. század
kihívásainak megfelelő optikai szálra cseréli az elavult rézkábeleket, amellyel a korábbinál jelentősen
magasabb szolgáltatási színvonalat nyújt. A már elkészült fejlesztéseknek köszönhetően emelkedésnek
indult a vezetékes internetelőfizetők száma, amelyet a kombinált, vezetékes- mobil csomagok
keresztértékesítése is támogat.
A ONE Crna Gora adózott eredménye és EBITDA-marzsa egyaránt kedvezően alakult 2022-ben. A
leányvállalat eredményességére kedvezően hatott a tavasszal végrehajtott rebrandingnek köszönhető
felfutás, valamint a feltöltőkártyás ügyfelek átcsatornázása havidíjas előfizetésekre. A ONE Crna Gora
tavaly decemberben nyerte el a magas minőségű 5G és LTE szolgáltatásra alkalmas 700 MHz és a 3,6
GHz frekvenciák használati jogát. A Társaság célja, hogy a közel 3 millió eurós fejlesztést követően egész
Montenegró területén biztosíthassa szolgáltatásait.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
10
Informatika
A 4iG Csoport IT divíziójában a Társaság telekommunikációs leányvállalatainak hatékonyabb
kiszolgálása érdekében szervezeti strukturális átalakítást hajtott végre. A kedvezőtlen makrogazdasági
környezet, a növekvő infláció, a magas energiaköltségek és az állami szektor megrendeléseinek
visszaesése ellenére az informatikai üzletág 2022-ben, a versenypiacot célzó értékesítési csatornák
szélesítésével ellensúlyozta a csoport menedzsmentje. Az iparági standardoknak megfelelően a 4iG IT
legnagyobb értékű projektjeit az utolsó negyedévben zárta, amelyek tovább növelték a divízió
teljesítményét és eredményes működését. 2022-ben, a hagyományos rendszerintegrációs projektek
mellett az egyedi alkalmazásfejlesztés, az ipari digitalizáció, a kiberbiztonság, a felhőszolgáltatások, a
konténerizáció, valamint további innovatív technológiákon alapuló megoldások biztosították a főbb
bevételi forrást. Ezek mellett kiemelkedőek voltak az IT üzemeltetési szolgáltatásokból származó
bevételek is a pénzügyi szektorban. A Cégcsoporton belüli vállalatok együttműködéséből fakadó
eredmények, továbbá a szinergiák jobb kihasználása a jövőben még jelentősebb növekedési potenciált
nyújt az IT üzletágnak.
Osztalékfizetés
A részvényesek a Társaság rendes évi közgyűlésen a 2021-es üzleti év után 29 Ft/db osztalék fizetéséről
döntöttek (amely 3,67 százalékos hozamnak felelt meg), a 2021. év 12. hónap 31. napján forgalomban
lévő és a Társaság 857 078 darab saját részvényének számával csökkentett 102 350 843 darab
törzsrészvény után. Az osztalék kifizetése a közgyűlés határozatának megfelelően 2022. július 4-én
megtörtént.
Jövőkép
A Vodafone tranzakció lezárásával a 4iG Csoport Magyarországon konvergens,
technológiaiinfokommunikációs szolgáltatóvá fejlődött, amely erős alapot teremt ahhoz, hogy további
szegmensekben is versenybe szálljon a piacvezető pozícióért. A Cégcsoport célja, hogy tovább növelje
szolgáltatási spektrumát, valamint ügyfélbázisát a lakossági és az üzleti szegmensben egyaránt, és
erősítse rendszeres bevételeinek arányát. A Vodafone akvizíciója új fejezetet nyitott a magyar
távközlési piacon, lefektette a további hatékony növekedés alapját, egyúttal fokozza a versenyt és
segíti felgyorsítani hazánkban a digitális transzformációt.
Az ALBtelecom és a ONE Telecommunications összeolvadását követő rebranding folyamata várhatóan
2023-ban lezárul, a ONE Albania ezzel a helyi telekommunikációs piac egyik meghatározó szereplőjévé
válik. A vállalat fejleszti termékspektrumát, valamint folytatja mobilhálózatának optimalizálását és a
vezetékes hálózati fejlesztéseket üvegszálas technológiára. A fejlett infrastruktúrára és a gcsoporti
kapcsolódó kompetenciákra alapozva a ONE Albania a lakossági szegmens mellett az üzleti és
kormányzati szereplők számára is komplex infokommunikációs szolgáltatási portfóliót alakít ki. A ONE
Crna Gora tovább bővíti 5G lefedettségét, amelyre építve Montenegró közel egész terülen 5G
szolgáltatásokat nyújthat. Az új, stabil technológiával megnyílik a lehetőség otthoni, vezetékes internet
szolgáltatások bevezetésére, valamint az üzleti infokommunikációs piaci jelenlét gyors bővítésére is.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
11
A 4iG számára egyedülálló lehetőség, hogy klasszikus szolgáltatásai mellett a védelmi ipar területén is
kiterjesztheti informatikai képességeit, illetve a nyugat-európai, majd a globális piacokon is
megjelenhet szolgáltatásaival a Rheinmetall AG-vel kötött partneri megállapodásnak köszönhetően. A
4iG jelenleg klasszikus IT-support szolgáltatásokat biztosít a Rheinmetall számára, a vállalatcsoport
folyamatainak digitalizálása, támogatása érdekében, de a vegyesvállalatokon keresztül kiterjed az
együttműködés a védelemipar technológiai és digitalizációs fejlesztésekre is. Ezen a területen 2023-
ban erőteljesebben kíván megjelenni a 4iG Csoport.
A 4iG Csoport 2023-ban a mobil-vezetékes konvergencia, illetve az IT-telco konvergencia által
biztosított szinergialehetőségek kiaknázására, keresztértékesítési csatornák kiépítésére és az
infrastruktúra konszolidálására helyezi a hangsúlyt. Folytatódik az integráció, amelynek során további
üzleti együttműködések alakítanak ki a Cégcsoport tagvállalatai között. Az üzleti szinergiák
kiaknázásával nagy mértékben javítható a hatékonyság és a versenyképesség. A Társaság tervei szerint
idén tovább kívánja növelni részesedését a megcélzott piacain és változatlanul nyitott a stratégiájába
illő további akvizíciókra.
Tőkepiaci teljesítmény
2022
2021
Változás +/- %-
ban
Értékesítés nettó árbevétele
277 421
93 653
196,22%
Pénzügyi és értékcsökkenési leírások
előtti szokásos eredmény (EBITDA)
74 054
11 793
527,95%
Üzleti eredmény (EBIT)
-773
7 043
-110,98%
Adózott eredmény (PAT)
-18 832
6 584
-386,03%
Teljes átfogó jövedelem
-8 761
6 720
-230,37%
Egy részvényre jutó (adatok forintban)
EBITDA
265,6
121,1
119,35%
Nettó eredmény (EPS)
-67,5
68,6
-198,44%
Hígított EPS mutató
-67,5
67,6
-199,91%
Saját tőke
1 067,1
171,0
523,87%
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
12
4iG NYRT.
KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK
NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI BESZÁMOLÁSI
STANDARDOK SZERINT
2022. DECEMBER 31.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
13
Konszolidált átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás
Melléklet
2022
2021
Módosított*
3
277 421
93 653
4
27 568
2 363
304 989
96 016
5
-93 466
-59 090
6
-56 001
-8 037
7
-57 326
-16 250
8
-24 142
-846
-230 935
-84 223
74 054
11 793
9
-74 827
-4 750
-773
7 043
10
22 911
3 771
10
-37 385
-2 712
-15 247
8 102
11
-3 585
-1 518
-18 832
6 584
12
10 071
136
-8 761
6 720
0
0
13
-67,5
68,6
13
-67,5
67,6
-18 832
6 584
-20 884
6 399
2 052
185
-8 761
6 720
-11 299
6 535
2 538
185
*Jelen éves jelentésben a számviteli politika változása miatt a 2021. évi konszolidált átfogó jövedelemre
vonatkozó kimutatás és pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás újra megállapítása a 2.2 Számviteli politika
változásai pontban rténik.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
14
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
Melléklet
2022.12.31.
2021.12.31.
Módosított*
ESZKÖZÖK
Éven túli eszközök
Tárgyi eszközök
14
281 690
43 189
Immateriális javak
15
61 161
11 134
Vevői szerződésállomány
16
60 916
26 907
Bérleti jog lízingek
17
43 937
19 957
Szerződéses eszközök
18
2 232
398
Halasztott adókövetelés
366
0
Goodwill
20
164 652
85 882
Egyéb befektetések és egyéb éven túli eszközök
21
1 168
236
Éven túli eszközök összesen
616 122
187 703
Forgóeszközök
Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
22
45 961
266 530
Vevőkövetelések
23
58 910
35 798
Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások
24
19 402
11 032
Értékpapírok
26
118
17
Készletek
27
10 727
2 300
Értékesítési célú eszközök
28
190 271
0
Forgóeszközök összesen
325 389
315 677
Eszközök összesen
941 511
503 380
FORRÁSOK
Saját tőke
Jegyzett tőke
29
5 981
2 064
Visszavásárolt saját részvények
30
-922
-246
Tőketartalék
31
133 492
3 869
Eredménytartalék
32
47 170
9 214
Halmozott egyéb átfogó jövedelem
33
9 722
136
Anyavállalatra jutó saját tőke összesen
195 443
15 037
Nem ellenőrzésre részesedés
34
102 111
1 623
Saját tőke összesen
297 554
16 660
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Céltartalékok – hosszú lejáratú
35
4 888
841
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények
36
424 320
407 739
Pénzügyi lízing kötelezettségek hosszú lejáratú
37
34 522
15 596
Halasztott adókötelezettség
19
14 225
2 734
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
38
9 666
0
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
487 621
426 910
Rövid lejáratú kötelezettségek
Szállítói kötelezettségek
39
45 839
23 252
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények
36
7 713
0
MRP kötelezettség
48
0
866
Osztalékkötelezettség tulajdonosok felé
40
8
0
Céltartalékok – rövid lejáratú
35
4 674
426
Értékesítési célú eszközökhöz kapcsolódó
kötelezettségek
28
23 349
0
Pénzügyi lízing kötelezettségek rövid lejáratú
37
9 055
3 784
Egyéb rövid lejáratú telezettségek és passzív
időbeli elhatárolások
41
65 698
31 482
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
156 336
59 810
Kötelezettségek és saját tőke összesen
941 511
503 380
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
15
Konszolidált saját tőke változás kimutatása
Jegyzett
tőke
Saját
részvény
Tőketartalék
Eredmény-
tartalék
Halmozott
egyéb
átfogó
jövedelem
Anyavállalatra
jutó saját tőke
összesen
Ellenőrzésre
nem jogosító
részesedés
Saját tőke
összesen
Egyenleg 2021. január 1-jén
1 880
-323
817
4 929
0
7 303
376
7 679
Számviteli politika változás
-3
-3
-3
Módosított egyenleg 2021. január 1-jén
1 880
-323
817
4 926
0
7 300
376
7 676
Részvénykibocsátás
184
3 052
3 236
3 236
Saját részvény vétel
-80
-80
-80
Saját részvény eladás (részesedéscsere)
157
343
500
500
Leányvállalati saját üzletrész
-60
-60
-60
Halmozott átváltási különbözet
136
136
136
NCI (nem ellenőrző részesedés)
-165
-165
165
0
Osztalék elkülönítése, fizetése
-2 212
-2 212
-2 212
Adózott eredmény
6 959
6 959
203
7 162
NCI (nem ellenőrző részesedés)
0
897
897
Egyenleg 2021. december 31-én
2 064
-246
3 869
9 791
136
15 614
1 641
17 255
Egyenleg 2022. január 1-jén
2 064
-246
3 869
9 791
136
15 614
1 641
17 255
Akvizíció – vételár allokáció módosítás
-560
-560
-18
-578
Számviteli politika változás
-17
-17
-17
Módosított egyenleg 2022. január 1-jén
2 064
-246
3 869
9 214
136
15 037
1 623
16 660
Részvénykibocsátás
3 917
129 623
133 540
133 540
Saját részvény vétel
-752
-752
-752
Saját részvény eladás (részesedéscsere)
76
118
194
-325
-131
Osztalék elkülönítése
-2 968
-2 968
-2 968
Adózott eredmény
-20 884
-20 884
2 052
-18 832
Egyéb átfogó jövedelem
9 586
9 586
485
10 071
NCI (nem ellenőrző részesedés)
61 690
61 690
98 276
159 966
Egyenleg 2022. december 31-én
5 981
-922
133 492
47 170
9 722
195 443
102 111
297 554
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
16
Konszolidált cash flow kimutatás
Melléklet
2022.12.31.
2021.12.31.
Módosított
Működési tevékenységből származó cash flow
Adózott eredmény
-18 832
6 584
Korrekciók:
Tárgyévi értékcsökkenés és amortizáció
9
74 827
4 750
Értékvesztés
8
4 064
-401
Céltartalékok
35
2 427
-622
Jövedelemadók
11
3 585
-3 220
Egyéb pénzügyi bevételek/(ráfordítások)
10
22 742
2 110
MRP
0
521
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek
-8 478
126
Árfolyamváltozás hatása
-9 954
-8
Társult vállalkozás eredménye
27
1
Akvizíció halasztott vételár
0
-500
Saját üzletrész korrekció
0
-60
Fizetett nyereségadó
-4 002
0
Működő tőke változásai
Vevő követelések változása
23
-907
-5 244
Készletek változása
27
-586
1 368
Szállítók változása
39
8 416
-248
Pénzügyi lízing (éven belüli) változása
37
-1 299
878
Egyéb követelések és kötelezettségek változása
24, 41
-14 739
9 680
Működési tevékenységből származó nettó cash flow
57 291
15 715
Befektetési tevékenységből származó cash flow
Tárgyi eszközök értékesítése/(beszerzése)
14
-15 481
2 318
Immateriális javak értékesítése/(beszerzése)
15
-10 497
-6 730
Értékpapírok
26
169
111
Éven túli követelések
58
422
-70
Érdekeltségek akvizíciójának nettó pénzáramlása
-257 109
-146 873
Befektetések után kapott osztalék és kamatok
2 251
0
Befektetési tevékenységből származó nettó cash
flow
-280 245
-151 244
Finanszírozási tevékenységből származó cash flow
Kötvények kibocsátása/(visszafizetése)
36
-17 258
400 034
Hitelek, kölcsönök felvétele/(visszafizetése)
36
-48 191
-3 019
Pénzügyi lízing felvétel/(törlesztés)
37
-15 640
2 396
Visszavásárolt, kibocsátott saját részvények
30
-752
0
Kamatfizetés
10
-24 568
-2 110
Osztalékfizetés
-2 960
-2 212
Tőkeemelés/(leszállítás)
111 650
0
Fizetett osztalék (kisebbségi)
0
-243
Finanszírozási tevékenységből származó nettó cash
flow
2 281
394 846
Árfolyamváltozás hatása
104
8
Készpénz és készpénzjellegű tételek nettó változása
22
-220 569
259 325
Készpénz és készpénzjellegű tételek év eleji
egyenlege
22
266 530
7 205
Készpénz és készpénzjellegű tételek időszak végi
egyenlege
45 961
266 530
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
17
1. Általános rész
1.1. A vállalkozás bemutatása
A 4iG Nyilvánosan Működő Részvénytársaság Magyarországon bejegyzett társaság (székhely: 1037
Budapest, Montevideo u. 8), tevékenységét a magyar jogszabályok előírásainak megfelelően végzi,
számviteli és pénzügyi nyilvántartásait a nemzetközi pénzügyi standardok (IFRS) szerint vezeti,
részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) „Prémium” kategóriájában kereskednek.
A 4iG Cégcsoport felett nem rendelkezik másik vállalat önálló kontrollal.
A 4iG Cégcsoport (a továbbiakban: „Társaság”, „Csoport” vagy „Cégcsoport”) tevékenységének
gerincét a teljes körű telekommunikációs szolgálatások, a telekommunikációhoz kapcsolódó
infrastruktúra üzemeltetése, illetve a platformfüggetlen, egyedi szoftvertervezés és –fejlesztés, a teljes
körű nagyvállalati IT megoldások tervezése, kivitelezése, IT üzemeltetés és támogatás,
szervizszolgáltatás, ERP (komplex vállalatirányítási) rendszerek üzemeltetése, banki adatszolgálat
teljes körű támogatása, dokumentum- és ügykezelő rendszerek fejlesztése, üzemeltetése adja.
1.2. A mérlegkészítés alapja
i) Elfogadás és nyilatkozat
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2023. április 26-án fogadta el. A konszolidált
pénzügyi kimutatások a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint, az Európai Unió
(EU) Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirdetett és beiktatott standardok alapján készültek. Az
IFRS-t a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Értelmező Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott standardok és értelmezések alkotják.
A konszolidált pénzügyi kimutatások magyar forintban, millió forintra kerekítve kerültek bemutatásra,
ha nincs ettől eltérő jelzés.
A jelentés 2022. december 31-ével végződő időszakra vonatkozó konszolidált, könyvvizsgáló által
auditált pénzügyi kimutatásokat tartalmaz.
ii) A beszámoló készítésének alapja (Megfelelőségi nyilatkozat)
A beszámolót a bekerülési érték elve alapján állítottuk össze, kivéve azokat az eseteket, ahol az IFRS
más értékelési elv használatát követeli meg, mint ahogy az a számviteli politikában látható. A pénzügyi
év megegyezik a naptári évvel.
iii) Vállalkozás folytatása
A pénzügyi kimutatások a vállalkozás folytatásának elve alapján készültek. Ez azt jelenti, hogy azzal a
feltételezéssel készültek, hogy a Társaság belátható jövőben is működni fog anélkül, hogy a vezetőség
szándékában állna a gazdálkodó egység megszűntetése vagy a működési tevékenység jelentős
csökkenése.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
18
iv) Az értékelés alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatások esetében az értékelés alapja az eredeti bekerülési érték, kivéve a
valós értéken bemutatott eszközöket és kötelezettségeket, melyek az eredménnyel szemben (FVTPL),
vagy az egyéb átfogó jövedelemmel szemben (FVTOCI) valós értéken értékelt pénzügyi
instrumentumok.
Az IFRS-nek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a menedzsment
szakmai megítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek hatással vannak az
alkalmazott számviteli politikákra, valamint az eszközök és kötelezettségek, bevételek és költségek
beszámolóban szereplő összegére. A becslések és a kapcsolódó feltételezések múltbeli
tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az adott rülmények között
észszerűnek tekinthetők, és amelyek eredménye képezi azon eszközök és kötelezettségek könyv
szerinti értéke becslésének alapját, amelyek egyéb forrásokból nem határozhatók meg egyértelműen.
A tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a becslésektől.
A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A számviteli becslések
módosítása a becslés módosításának időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás csak az adott
évet érinti, illetve a módosítás időszakában és a jövőbeli időszakokban, ha a módosítás mind a jelenlegi,
mind a jövőbeni éveket érinti.
v) Pénzügyi kimutatások jóváhagyásának közzététele
A Társaság Igazgatósága 2023. április 26-án elfogadta a konszolidált pénzügyi jelentés előterjesztését
a tulajdonsok éves rendes Közgyűlése számára. A Közgyűlés jogosult a pénzügyi kimutatások
jóváhagyására, amely előtt élhet módosítási kéréseivel. Az ellenőrzéssel rendelkező tulajdonosok a
pénzügyi kimutatásokat elfogadó Igazgatóságban is jelen vannak, ezért kicsi annak a valószínűsége,
hogy a Közgyűlés módosítási igényt támaszt.
2. Számviteli politika
Az alábbiakban bemutatjuk a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítése során alkalmazott
jelentősebb számviteli politikákat. A számviteli politikákat következetesen alkalmaztuk a jelen
konszolidált pénzügyi kimutatásokban szereplő időszakoknál.
A pénzügyi beszámoló összeállítása során alkalmazott legfontosabb számviteli elvek a következők:
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
19
2.1. A számviteli politika lényeges elemei és egyéb magyarázó információk
2.1.1. A konszolidáció alapja
Leányvállalatok
A konszolidált beszámoló a 4iG Nyrt.-t, illetve az ellenőrzése alatt álló leányvállalatokat foglalja
magában. Ellenőrzésről általában akkor beszélünk, ha a Csoport zvetve vagy közvetlenül birtokolja
az adott társaság szavazati jogainak bb mint 50%-át, és a társaság pénzügyi és operatív
tevékenységébe történő befolyás révén előnyöket élvez annak tevékenységéből.
A Társaság a cégcsoporthoz tartozó 29 vállalatára ellenőrzést gyakorol, a leányvállalatok adatai
teljeskörűen, az előírásoknak megfelelően konszolidálásra kerülnek.
Leányvállalat megnevezése
Többségi tulajdonos
Konszolidációba
bevonás
időpontja
Szerzés
módja
Közvetett
tulajdoni
hányad
4iG Albánia Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.02.23.
alapítás
76,78%
ACE Network Zrt.
4iG Nyrt.
2021.04.14.
vásárlás
70,00%
Albania Telecom Invest AD
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.03.21.
vásárlás
76,78%
ALBtelecom sh.a.
4iG Albánia Kft.
2022.03.04.
vásárlás
61,63%
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
4iG Nyrt.
2022.03.31.
apportálás
76,78%
Antenna Hungária Innovációs
Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.03.31.
apportálás
76,78%
BRISK Digital Group Kft.
4iG Nyrt.
2022.11.15.
vásárlás
75,00%
BRISK Digital Hungary Kft.
BRISK Digital Group Kft.
2022.11.15.
vásárlás
75,00%
BRISK Digital International Kft.
BRISK Digital Group Kft.
2022.11.15.
vásárlás
75,00%
CarpathiaSat Zrt.
4iG Nyrt.
2020.08.17.
alapítás
84,78%
"Digitális Átállásért" Nonprofit
Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.03.31.
apportálás
76,78%
DIGI Infrastruktúra Kft.
DIGI Távközlési és Szolgáltató
Kft.
2022.01.03.
vásárlás
76,78%
DIGI Távközlési és Szolgáltató
Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2022.01.03.
vásárlás
76,78%
DTSM Kft.
4iG Nyrt.
2020.12.07.
vásárlás
100,00%
Humansoft Szerviz Kft.
4iG Nyrt.
2019.04.17.
alapítás
100,00%
Hungaro DigiTel Kft.
Portuguese Telecommunication
Investments Kft.
2021.05.12.
vásárlás
94,20%
INNObyte Zrt.
4iG Nyrt.
2020.10.14.
vásárlás
100,00%
INNOWARE Kft.
INNObyte Zrt.
2020.10.14.
vásárlás
100,00%
Invitech ICT Services Kft.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2021.09.30.
vásárlás
76,78%
InviTechnocom Kft.
Invitech ICT Services Kft.
2021.09.30.
vásárlás
76,78%
INVITEL Zrt.
DIGI Távközlési és Szolgáltató
Kft.
2022.01.03.
vásárlás
76,78%
i-TV Zrt.
INVITEL Zrt.
2022.01.03.
vásárlás
76,78%
ONE Crna Gora d.o.o.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
2021.12.21.
vásárlás
76,78%
ONE Telecommunications sh.a.
Albania Telecom Invest AD
2022.03.21.
vásárlás
76,70%
Poli Computer PC Kft.
4iG Nyrt.
2021.06.01.
vásárlás
100,00%
Portuguese Telecommunication
Investments Kft.
4iG Nyrt.
2021.05.12.
vásárlás
100,00%
Rheinmetall 4iG Digital Services
Kft.
4iG Nyrt.
2022.11.16.
alapítás
51,00%
Soft Media Europe srl.
BRISK Digital International Kft.
2022.11.15.
vásárlás
49,50%
Veritas Consulting Kft.
4iG Nyrt.
2019.09.10.
vásárlás
100,00%
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
20
Az akvizíciókat üzleti kombinációként azonosítottuk és a megszerzett üzletrészekre az akvizíciós
számvitel módszerét alkalmaztuk, amely a megszerzéskori értékviszonyok alapján történik az eszközök
és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás megszerzésének napjára vonatkopiaci értéket
alapul véve. Az akvizíció ltsége az ellenérték, valamint a nem irányító részesedéseknek a megszerzett
üzletben meglevő részesedésének összege. Az év zben megszerzett vagy értékesített társaságok a
tranzakció időpontjától kezdődően, illetve a tranzakció időpontjáig szerepelnek a konszolidált pénzügyi
kimutatásokban.
A konszolidációba bevont társaságok közötti tranzakciókat, egyenlegeket és eredményeket, valamint
a nem realizált eredményeket kiszűrjük, kivéve, ha az ilyen veszteségek a kapcsolódó eszközök
értékvesztésére utalnak. A konszolidált éves beszámoló készítése során a hasontranzakciókat és
eseményeket egységes számviteli elveket követve rögzítik.
A nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosokra eső tőke- és eredményrész a mérlegben és az
eredménykimutatásban külön soron jelenik meg. Az üzleti kombinációk vonatkozásában a nem
ellenőrzésre jogosító részesedéseket vagy valós értéken, vagy a megszerzett társaság nettó
eszközeinek valós értékéből a nem irányító tulajdonosokra jutó összeg értékében határoztuk meg. Az
értékelés módjának kiválasztása minden üzleti kombináció vonatkozásában egyedileg történik. Az
akvizíciót követően a nem irányító tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték, módosítva a
megszerzett társaság tőkéjében bekövetkező változások nem irányító tulajdonosokra jutó összegével.
Az időszaki összes átfogó jövedelemből abban az esetben is részesülnek a nem ellenőrzésre jogosító
tulajdonosok, ha ez részesedésük negatív egyenlegéhez vezet.
A Csoport leányvállalatokban meglevő részesedésének olyan változásait, amelyek nem eredményezik
a kontroll elvesztését, tőketranzakcióként számoljuk el. A Csoport, valamint a nem ellenőrzésre
jogosító tulajdonosok részesedése úgy módosul, hogy az tükrözze a leányvállalatokban meglevő
részesedéseik változását. A nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosok részesedését dosító összeget,
valamint a kapott vagy fizetett ellenérték különbségét a tőkében számoljuk el, mint a Társaság
tulajdonosaira jutó értéket.
Társult vállalkozások
A leányvállalatokon túlmenően a 4iG Nyrt. 2021. január 26-án részvény átruházási szerződést írt alá és
megszerezte a Rotors & Cams Zrt. 24%-os részvénycsomagját. A tárgyidőszaktól kezdődően a Társaság
a Rotors & Cams Zrt. eredményét tőkemódszerrel konszolidálja, mind az eredménykimutatásban, mind
a mérlegben egy soron megjelenítve a Csoport részesedését a Rotors & Cams Zrt. IFRS alapelvek szerint
készített eredménykimutatásából.
2.1.2. Beszámolási pénznem és deviza egyenlegek
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel az anyavállalat
funkcionális, valamint a Csoport beszámolási pénzneme a magyar forint.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
21
A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának napján
érvényes árfolyamon vannak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló követelések és
kötelezettségek a mérlegfordulónapi Raiffeisen Bank kereskedelmi deviza eladási árfolyamon (T+2
nap) kerülnek forintra (HUF) átszámításra. A keletkező árfolyam differenciák az
eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek, illetve ráfordítások között szerepelnek.
A pénzügyi kimutatások magyar forintban (HUF) készültek, a legközelebbi millióra kerekítve, kivéve
ahol ettől eltérően jeleztük. A konszolidált pénzügyi kimutatások szintén magyar forintban készültek,
amely a Csoport prezentálási pénzneme.
A külföldi pénznemben lezajlott ügyletek a funkcionális pénznemben a külföldi pénznemben lévő
összegre a beszámoló pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási
árfolyamát alkalmazva szerepelnek. Az átfogó jövedelem kimutatásban azok az árfolyam-
különbözetek, amelyek monetáris tételek rendezésekor, az időszak során történt kezdeti
megjelenítéskor vagy a megelőző pénzügyi kimutatásokban alkalmazott árfolyamtól eltérő árfolyam
használatból eredően keletkeznek, bevételként vagy ráfordításként szerepelnek abban az időszakban,
amikor keletkeztek. A külföldi pénznemben meghatározott monetáris eszközöket és kötelezettséget a
funkcionális pénznemnek a beszámolási időszak végén érvényes árfolyamán számítják át. A valós
értéken értékelt külföldi pénznemben meghatározott tételeket a valós érték meghatározásának
időpontjában érvényes árfolyamon számítják át. A vevőkövetelések és a kölcsönök árfolyam
különbözetei a pénzügyi műveletek bevételei vagy ráfordításai soron szerepelnek.
Az IAS 21 alapján az olyan monetáris tételeken keletkező árfolyamkülönbözeteket, amelyek a külföldi
érdekeltségbe történt nettó befektetés részét képezik, az eredménykimutatásban számoljuk el az
egyedi pénzügyi kimutatásokban és egyéb átfogó jövedelemben mutatjuk ki a konszolidált pénzügyi
kimutatásokban.
2.1.3. Árbevétel
A Csoport árbevételét az IFRS 15 szabványával összhangban számolja el (kibocsátva 2014 májusában;
az IASB által hatályos a 2018. január 1-én vagy azt követően kezdődő üzleti évekre. Az EU befogadta a
szabványt).
Az új szabvány bevezeti azt az alapvető irányelvet, hogy árbevételt akkor lehet elszámolni, amikor a
javakat vagy szolgáltatásokat átadják a vevőnek a megállapodott áron. Minden elkülöníthető kapcsolt
árut vagy szolgáltatást különállóan kell elszámolni és minden kedvezményt a szerződés megfelelő
elemeire kell osztani. Amikor az ellenérték változik, a minimum értéket akkor lehet elszámolni, amikor
a visszatérítés valószínűsége nem tartalmaz jelentős kockázatot. A vevőszerződés megszerzése során
felmerült költségeket aktiválni kell és a szerződés időtartama alatt úgy amortizálni, ahogy a kapcsolódó
hasznokat a Társaság megszerzi.
Az értékesítés nettó árbevétele az üzleti év során teljesített áruszállítás vagy szolgáltatásnyújtás
alapján kiszámlázott összegeket tartalmazza. Az értékesítés nettó árbevételét akkor lehet elszámolni,
amikor a bevétel összege egyértelművé válik, valamint amikor valószínűsíthető, hogy az ellenértéket a
Csoport realizálni tudja. Az értékesítés árbevétele a kiszámlázott összegek általános forgalmi adóval és
engedményekkel csökkentett értékét foglalja magában.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
22
Teljesítési kötelezettségek
Az árbevétellel kapcsolatos kötelmeket a szerződésben foglaltak szerint teljesíti a társaság. A
szerződés megkötésekor a Csoportnak be kell azonosítania, hogy mely áruk vagy szolgáltatások
nyújtását ígérte a vevő részére, azaz milyen teljesítési kötelezettséget vállalt. A Csoport akkor
számolhatja el a bevételt, amikor a teljesítési kötelezettségeinek eleget tett, azzal, hogy leszállította az
ígért árut, vagy elvégezte az ígért szolgáltatást. Teljesítésről akkor
beszélhetünk, ha a vevő megszerezte az eszköz (szolgáltatás) felett az ellenőrzést.
Tranzakciós ár meghatározása
Amikor a szerződés teljesítése megtörténik, akkor a Csoportnak el kell számolnia a teljesítéshez
kapcsolódó bevételt, amely nem más, mint a teljesítési kötelezettséghez rendelt tranzakciós ár. A
tranzakciós ár az az összeg, amelyet a Csoport várhatóan megkap az áruk és szolgáltatások
értékesítéséért cserébe.
Főbb bevétel típusok
A Csoport informatikai érkesítésének jelentős részét teszik ki a termék értékesítések, melyek
esetében a bevételt abban az időpontban jelenítjük meg, amikor a termék feletti ellenőrzés átkerül a
vevőhöz.
A bevételek másik jelentős részét az informatikai projektek teszik ki. Amennyiben a Csoport a
szolgáltatás feletti ellenőrzést a standard-ben meghatározott feltételek teljesülésekor
folyamatosan adja át, a szolgáltatások értékesítéséből származó bevételt is folyamatosan jeleníti meg
a standard által meghatározott módszerek szerint, a szolgáltatás jellegének megfelelően. A Csoport
projektjei és a végrehajtásuk módja projektenként eltérő lehet (óradíjas, fix díjas, saját erős,
alvállalkozóval végzett stb.) Amennyiben az outputok megbízhatóan mérhetőek, a Csoport az output
módszert részesíti előnyben, ugyanakkor a projektek egy részénél ez a módszer nem alkalmazható,
ilyen esetben az input módszert alkalmazzuk. Amennyiben lehetséges, a projektek készültségi fokát a
leszállított szolgáltatások arányában határozzuk meg a társaság és a megrendelő szakértőinek
segítségével.
A vevők számláikat általánosságban 30 napos fizetési határidővel egyenlítik ki, megbízható nagy
megrendelők esetében ez lehet hosszabb, új vevők előre fizetéssel kaphatnak termékeket. A Csoport
ügynökként nem jár el. Hibás termékeket a gyártói garancia alapján fogadunk vissza, javítunk vagy
javíttatunk. A Csoport a vevői szerződések megkötésével kapcsolatos járulékos költségeket, ha számít
annak megtérülésével, eszközként jeleníti meg. A jelentős fizetési komponenst tartalmazó szerződések
esetében a Csoport az árbevétel kiszámításakor a pénz időértékét figyelembe veszi.
A Cégcsoport távközlési cégeinek árbevétele legjelentősebb részben telekommunikációs
szolgáltatásokból származik. Ezen bevételek a mobil szolgáltatóknál két csoportra oszthatók: feltöltő
kártyás (pre-paid) és előfizetéses (post-paid). Mind a két esetben az IFRS15 előírásaival összhangban
külön kerül könyvelésre az eszköz értékesítés kalkuláció alapján (figyelembe véve az eszköz értékét,
szerződés időtartamát, stb.). Pre-paid esetében a telekommunikációhoz kapcsolódó szolgáltatások pay
as you go elv alapján kerülnek elszámolásra. Az előre meghatározott feltöltő kártya összege
elhatárolásra kerül és forgalom alapján kerül feloldásra. Egészen addig elhatároláson marad a fel nem
használt összeg, amíg a kártyát aktívnak tekintik. Amikor a kártya aktív státusza törlődik, a fel nem
használt összeg bevételként elszámolásra kerül. Post-paid esetében a havi előfizetői díjon felül
forgalom alapján kerül elszámolásra az árbevétel, akkor amikor a tényleges használat megtörténik.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
23
A mobil szolgáltatás mellett jelentős árbevétel származik a vezetékes szolgáltatásokból. Ezek zül a
legjelentősebbek a vezetékes internet és tévé előfizetés. Ezen szolgáltatások esetében is
szétválasztásra kerülnek az árbevétel komponensek. A szerződéskötéssel kapcsolatban felmerült
bekötési díj meghatározásra kerül és az ügyfél várható élettartama alatt kerül amortizálásra. A
szolgáltatás értékesítésének elszámolása a fix havidíjak könyvelése alapján történik.
Azon távközlési szegmensbe tartozó cégek, amelyek jelentős infrastruktúrával rendelkeznek (tornyok,
FTTH, kábel, stb.) az úgynevezett nagykereskedelmi értékesítés is jelen van az elszámolásban
(wholesale). Ezen tranzakciók esetében egy másik telekommunikációs/tartalomszolgáltató használja
az infrastruktúránkat egy előre meghatározott áron. Árazás általában a homepass (elérhető
lakásszámok) vagy home connect (bekötött lakások) alapján történik. Műsorterjesztés/műsorgyártás
esetében az elvégzett szolgáltatás után kerül elszámolásra az árbevétel. Connectivity szolgáltatás
esetében (főleg Invitech) a havi szolgáltatás elszámolása után kerül az árbevétel elszámolásra.
2.1.4. Ingatlanok, gépek, berendezések
A tárgyi eszközök halmozott értékcsökkenéssel csökkentett bekerülési értéken szerepelnek. A
halmozott értékcsökkenés magában foglalja az eszköz folyamatos használatával, működtetésével
kapcsolatban felmerült terv szerinti értékcsökkenés, valamint az eszköz nem várt, rendkívüli esemény
miatt bekövetkezett jelentős mértékű megrongálódása, sérülése miatt elszámolt terven felüli
értékcsökkenés elszámolt költségeit.
A tárgyi eszközök bekerülési értékének része az eszköz beszerzési költsége, saját vállalkozásban végzett
beruházás esetén a felmerült anyag- és bérjellegű költségek és egyéb közvetlen költségek. A tárgyi
eszköz beruházáshoz felvett hitel után elszámolt kamat az eszköz bekerülési értékét növeli az eszköz
rendeltetésének megfelelő állapotba kerüléséig.
A tárgyi eszközök könyv szerinti értékét meghatározott időközönként felül kell vizsgálni annak
érdekében, hogy megállapítsák, hogy a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz valós, piaci
értékét, mivel ez esetben terven felüli leírás elszámolása szükséges az eszköz valós, piaci értékéig. Az
eszköz valós, piaci értéke az értékesítési ár, illetve az eszköz használati értéke zül a magasabb. A
használati érték az eszköz által generált jövőbeni pénzáramlások diszkontált értéke.
A diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábat tartalmazza, figyelembe véve a pénz időértékét és
az eszközhöz kapcsolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az eszközhöz önállóan nem
rendelhető jövőbeni pénzáramlás, akkor azon egység pénzáramlását kell alapul venni, amely
egységnek része az eszköz. Az így meghatározott értékvesztés, terven felüli értékcsökkenés az
eredménykimutatásban jelenik meg.
A tárgyi eszközök javítási, karbantartási költsége a karbantartási kiadásokat terhelik. Az értéknövelő
beruházásokat és a felújításokat aktiváljuk, míg az eladott, illetve nullára leírt, használaton kívüli
eszközök bekerülési értékét és halmozott értékcsökkenését kivezetjük. Minden ilyen módon keletkező
esetleges nyereség, vagy veszteség része a tárgyévi eredménynek.
A Társaság a programozási eszközöket a hagyományos ingatlanokhoz, gépekhez, berendezésekhez
hasonlóan jeleníti meg, azaz halmozott értékcsökkenéssel csökkentett bekerülési értéken szerepelteti
a konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
24
A Csoport eszközeinek értékét az eszközök hasznos élettartama alatt lineáris módszerrel írja le. Az
élettartam eszközcsoportonként a következő:
Ingatlanok: 30-50 év alatt;
Gépek és berendezések: 3-7 év alatt;
Járművek: 5 év alatt;
A kisértékűnek minősülő eszközökre az azonnali leírást alkalmazza a Csoport, azaz használatbavételkor
egyösszegben elszámolásra kerülnek. A minősítés során alkalmazott értékhatárok a csoportvállalatok
által megállapított helyi jogszabály szerinti értékhatárok.
A K+F tevékenység keretében használt tárgyi eszközök és szoftverek értékcsökkentése 2-10 év alatt
történik.
A Társaság a befejezetlen beruházásokat nem értékcsökkenti.
A Csoport vezetése megítélése alapján, amennyiben a hasznos időtartam az előzőekben ismertetett
időtartamoknál hosszabb, ennek megfelelően, egyedileg határozza meg az értékcsökkenés leírási
kulcsát.
A hasznos élettartamokat és az értékcsökkenési módszereket legalább évente felülvizsgáljuk az adott
eszköz által nyújtott tényleges gazdasági haszon alapján. Szükség esetén a módosítást a tárgyévi
eredménnyel szemben számoljuk el.
2.1.5. Immateriális javak
Az egyedileg beszerzett immateriális javakat beszerzési áron, az üzleti kombináció során megszerzett
immateriális javakat pedig valós értéken vesszük fel a megszerzés időpontjában. A könyvekbe való
felvételre abban az esetben kerül sor, ha az eszz használata bizonyíthatóan jövőbeli gazdasági javak
beáramlását eredményezi, és annak költsége egyértelműen meghatározható.
A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell irányadó. Ezen
eszközök élettartama véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú eszközök amortizációja
lineáris módszerrel történik az élettartamra vonatkozó legjobb becslés alapján. Az amortizációs
időszakot és az amortizáció módszerét minden pénzügyi év végén felülvizsgáljuk. A saját előállítású
immateriális javakat, a fejlesztési költségek kivételével nem aktiváljuk, hanem felmerülésük évében az
eredménnyel szemben számoljuk el. Az immateriális javakat értékvesztés szempontjából egyedileg,
vagy a jövedelemtermelő egység szintjén évente felülvizsgáljuk.
A saját fejlesztésű szellemi termékeket 2-10 év alatt írjuk le.
A védjegyeket, licenceket, iparjogvédelem alá eső javak és szoftverek beszerzési költségeit aktiváljuk
és lineáris módszer szerint leírjuk a becsült hasznos élettartamuk, azaz 2-7 év alatt.
A Csoport az üzleti kombinációkban, mint azonosítható immateriális eszköz jeleníti meg a vevői
listákat, amelyeket a konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban külön soron mutat be.
Az azonosított vevőlisták a kezdeti megjelenítést követően bekerülési értéken kerülnek kimutatásra,
és a várható jövőbeni használ időtartam alatt amortizálódnak.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
25
2.1.6. Üzleti kombináció
Az üzleti kombinációk számviteli kezelésére az akvizíciós dszer kerül alkalmazásra. A felvásárlás
bekerülési értékét az átadott ellenérték - amelyet az akvizíció időpontjában érvényes valós értéken
értékel a Társaság - és a felvásárolt vállalatban lévő nem ellenőrző részesedések együttes összege adja.
Az üzleti kombinációk vonatkozásában a külső tulajdonosok részesedése a Csoport döntése
értelmében vagy valós értéken, vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek valós értékéből a külső
tulajdonosokra jutó összeg értékében kerül meghatározásra. Az akvizícióval kapcsolatos ltségek
felmerülésükkor kerülnek ráfordításként elszámolásra.
2.1.7. Goodwill
A goodwill a megszerzett leányvállalat azonosítha nettó eszközeinek beszerzési értéke és valós
értéke közötti pozitív különbözet a megszerzés napján. A goodwillt nem amortizáljuk, de a Csoport
minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra utaló jelek, hogy a könyv szerinti érték valószínűleg
nem térül meg. A goodwill az esetleges értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken szerepel.
2.1.8. Badwill
A badwill a megszerzett leányvállalat azonosítható nettó eszközeinek beszerzési értéke és valós értéke
közötti negatív különbözet a megszerzés napján. A badwillt az IFRS 3 - 34. szakasz előírásainak
megfelelően tárgyévben pénzügyi eredményként nyveljük.
2.1.9. Eszközök értékvesztése
A Csoport minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében rtént-e
értékvesztésre utaló változás. Ha igen, a Csoport megbecsüli az eszköz várható megtérülési értékét.
Egy eszköz, vagy pénztermelő egység várható megtérülési értéke az értékesítési költségekkel
csökkentett valós érték és a használati érték közül a magasabb. A Csoport az eredmény terhére
értékvesztést számol el, ha az eszköz várható megtérülési értéke alacsonyabb, mint a könyv szerinti
értéke. A Csoport a szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow tervek megfelelő
diszkontálása alapján készíti.
Goodwill esetében a Csoport évente teszteli, hogy történt-e goodwill értékvesztés.
A pénztermelő egységek megtérülési értékét a használati érték kalkuláció alapján határoztuk meg.
Ezen kalkulációkhoz elengedhetetlen a becslések alkalmazása. A goodwill értékvesztésének
meghatározásához szükséges azon pénztermelő egységek használati értékének a becslése, amelyekhez
a goodwillt rendelték hozzá. A használati érték kiszámításához elengedhetetlen, hogy a vezetőség
megbecsülje a pénztermelő egység jövőben várható cash flow-ját és a megfelelő diszkontrátát, mivel
csak ezekből számítható ki a jelenérték.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
26
A Csoport az amortizált bekerülési értéken és az egyéb átfogó jövedelemmel szemben való értéken
értékelt pénzügyi eszközökre értékvesztést számolhat el. Az értékvesztés az eredménykimutatásban
kerül elszámolásra, és a megfelelő pénzügyi eszköz könyv szerinti értékét csökkenti; egyéb átfogó
jövedelemmel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök esetén az értékvesztés az egyéb
átfogó jövedelembe kerül és nem csökkenti az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken
értékelt pénzügyi eszköz könyv szerinti értékét.
2.1.10. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban
A társult vállalkozások azok a társaságok, amelyekben a 4iG bár jelentős befolyással rendelkezik, de
nem rendelkezik ellenőrzéssel a pénzügyi és működési szabályok felett. A jelentős befolyás alatt a
befektetések pénzügyi és működési szabályokkal kapcsolatos döntésekben való részvételi képességet
kell érteni, de ellenőrzést vagy közös ellenőrzést ezen szabályok felett nem testesít meg.
A közös vezetésű vállalkozás a zös megállapodás egy olyan típusa, amelyben a megállapodás felett
közös irányítást gyakorló felek jogosultak a közös vállalkozás nettó eszközeire. A közös irányítás egy
megállapodás feletti irányítás szerződéses megosztása, amely csak akkor létezik, ha a vonatkozó
tevékenységekkel kapcsolatos döntésekhez az irányítást megosztó felek egyhangúan hozzájárulnak.
A 4iG Csoport a társult és közös vezetésű vállalkozásaiban lévő befektetéseit tőkemódszerrel számolja
el. A tőkemódszer szerint a társult vállalkozásban vagy közös vezetésű vállalkozásban lévő befektetések
kezdeti bekerülési értéken kerülnek elszámolásra. A befektetések könyv szerinti értéke az akvizíció
időpontja óta bekövetkező változásokkal módosul, amelyeket a Csoport a nettó eszközökben való
részesedésének arányában vesz figyelembe. A társult vagy közös vezetésű vállalkozásokhoz kapcsolódó
goodwill a befektetés könyv szerinti értékében szerepel, és értékvesztés szempontból nem kerül külön
tesztelésre.
Azon többlet, amely a megszerzett befektetés azonosítható eszközeinek és kötelezettségeinek nettó
valós értéke és a megszerzési tényleges költsége különbözeteként keletkezett, a részesedéssel
arányosan bevételként kell figyelembe venni, amikor meghatározásra kerül a Csoport részesedése a
társult vagy közös vezetésű vállalat eredményéből, abban az időszakban, amikor a társult vagy közös
vezetésű vállalatot megszerezték.
2.1.11. Befektetett pénzügyi eszközök
A Társaság egy másik gazdálkodó egység tőkeinstrumentumaiban történő befektetéseket mint
pénzügyi eszközöket az egyéb befektetések soron mutat be. A tőkeinstrumentum bármely szerződés,
amely egy gazdálkodó egység összes kötelezettségének a levonása után a gazdálkodó egység
eszközeiben meglévő maradványérdekeltséget testesít meg. A befektetett pénzügyi eszközök
bekerülési értéke az eszköz megszerzéséért fizetett pénzeszközök vagy pénzeszköz-egyenértékesek
összege vagy az eszköz megszerzéséért adott egyéb ellenérték valós értéke az eszköz megszerzésének
időpontjában, és tartalmazza a tranzakciós költségeket. A Csoport az egyéb befektetésekkel
kapcsolatban a kezdeti megjelenítést követően minden tőkebefektetést az eredménnyel szemben
valós értéken értékel (FVPL), kivéve, ha a Csoport vezetése a kezdeti megjelenítéskor úgy döntött, hogy
egy tőkebefektetést visszavonhatatlanul az egyéb átfogó jövedelemmel szemben való értéken
értékeltként jelöl meg. Az FVPL értéken értékelt tőkebefektetéseken keletkező nyereségek és
veszteségek a konszolidált átfogó jövedelemkimutatás egyéb működési bevétel sorában szerepelnek.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
27
2.1.12. Értékesítésre tartott befektetett eszközök
Az értékesítésre tartott befektetett eszközök olyan eszközök, amelyek nyv szerinti értéke elsősorban
értékesítéssel, nem pedig az üzleti tevékenységben való folyamatos használat során fog megtérülni.
Amikor a Csoport egy eszközcsoportot a közvetlenül kapcsolódó kötelezettségekkel együtt, egyetlen
tranzakcióban értékesít (például: egy leányvállalat vagy egy pénztermelő egység elidegenítése), úgy
értékesítésre tartott kategóriába kerül.
Az elidegenítési csoport lehet pénztermelő egységek csoportja, egyetlen pénztermelő egység vagy egy
pénztermelő egység egy része. Amint egy eszköz vagy eszközcsoport cash flow-jai várhatóan
elsősorban az értékesítésből és nem a folyamatos használatból származnak, kevésbé függenek a más
eszközökből származó cash flow-któl, úgy az elidegenítési csoport, amely egy pénztermelő egység
része volt, különálló pénztermelő egységgé válik.
2.1.13. Készletek
A készletek a felesleges, illetve az elfekvő készletekre pzett értékvesztéssel csökkentett bekerülési
értéken vagy a nettó realizálható értéken szerepelnek attól függően, melyik az alacsonyabb.
2.1.14. Követelések
A követelések a becsült veszteségekre pzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett
nominális értéken szerepelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kinnlevőségek teljes körű
felülvizsgálata alapján becslés készül a kétes követelésekről.
Ha a vevők nem tudnak fizetni, a Csoport értékvesztést számol el a behajthatatlan és kétes
követelésekre, illetve az abból adódó veszteségek fedezetére. A behajthatatlan és tes követelésekre
elszámolt értékvesztés a mérlegben kimutatandó, és egyedileg határozzuk meg. A behajthatatlan és
kétes követelésekre képzett értékvesztés megfelelőségének értékeléséhez használt becslések alapja a
követelések korosítása, a vevő hitelképessége és a vevői fizetési szokások változása, illetve egyéb, a
Társaság birtokába került ismeret (pl.: felszámolás, csőd stb.).
A Csoport az egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások zött mutatja ki a szállítóknak adott
előlegeket, a rövid lejáratra lcsönadott pénzeszközöket, a bérleti díjakkal kapcsolatban adott
kauciót, az állami költségvetéssel szembeni követeléseket (ideértve az adó- és járulékköveteléseket is),
továbbá az adott garanciákat. A Társaság a szállítóknak adott előlegeket net módon mutatja az egyéb
követelések között. Az aktív időbeli elhatárolások mind a bevételek, mind a költségek, ráfordítások
aktív időbeli elhatárolásait magukba foglalják. A bevételek aktív időbeli elhatárolásai az IFRS 15 Vevői
szerződésekből származó bevétel előírásaival összhangban a tárgyidőszakban elvégzett, de csak a
következő időszakban kiszámlázott bevétel részeket, illetőleg az IAS 20 Állami támogatások
elszámolása és az állami közreműködések közzétele standard szerint a tárgyidőszaki költségekkel
arányosan, a támogatás intenzitásának megfelelően elhatárolt állami támogatások összegét
tartalmazza.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
28
2.1.15. Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
A pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek magukban foglalják a készpénzkészletet, a bankoknál
vezetett folyószámlát, a rövid lejáratú betéteket és a rövid lejáratú, likvid befektetéseket, amelyek
azonnal előre meghatározható pénzösszeggé konvertálhatók.
A Társaság a pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek változását bemuta kimutatást (cash-flow)
az IFRS 7 Cash flow kimutatás standard előírásaival összhangban állítja össze.
2.1.16. Jegyzett tőke
A törzsrészvényeket a Társaság saját tőkeelemként tartja nyilván. Az új törzsrészvények kibocsátáshoz
közvetlenül hozzárendelhető járulékos költségek a saját tőkét csökkentő tételként jelennek meg.
2.1.17. nzügyi eszközök
Az IFRS 9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába sorolandók:
bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken
értékelendők az egyéb átfogó vedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL).
A kezdeti megjelenítést követően a „kereskedési célú” pénzügyi eszközök valós értéken értékelendők
az eredménykimutatással szemben (FVPL). A kereskedési célú értékpapírokon elért nem realizált
árfolyamnyereséget vagy -veszteséget egyéb bevételként (ráfordításként) számoljuk el.
Az egyéb hosszú lejáratú befektetések, amelyek lejáratig tartottnak minősülnek, mint például egyes
kötvények, az első megjelenítést követően amortizált bekerülési értéken szerepelnek. Az amortizált
bekerülési érték számítása a beszerzéskori diszkont vagy prémium figyelembevételével történik a
lejáratig tartó időszak alatt. Az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott befektetések esetében a
befektetés kivezetésekor vagy értékvesztésekor, illetve az amortizációs időszak alatt keletkező
nyereség vagy veszteség bevételként szerepel.
A zsdei forgalomban résztvevő befektetések esetén a piaci értéket a mérleg fordulónapon kihirdetett
hivatalos árfolyam alapján határozzuk meg. zsdén nem jegyzett, illetve nem forgalmazott
értékpapírok esetén a piaci érték a hasonló, illetve helyettesítő pénzügyi befektetés piaci értéke,
amennyiben ez a módszer nem alkalmazható, akkor a piaci értéket a befektetéshez kapcsolódó eszz
becsült jövőbeni pénzáramlása alapján határozzuk meg.
Az értékpapír-befektetéseket teljesítés-napi árfolyamon és kezdetben beszerzési áron értékesítjük.
Azok a rövid lejáratú befektetések, amelyek kereskedési célból tartott értékpapírokat tartalmaznak, a
következő beszámoló időpontjában érvényes valós piaci értéken szerepelnek, és értéküket a mérleg
fordulónapján érvényes nyilvánosan jegyzett árfolyam szerint számolják. A nem realizált nyereségeket
és veszteségeket az eredménykimutatás tartalmazza.
A pénzügyi eszközök kivezetésre kerülnek, ha a Csoport már nem gyakorol ellenőrzést a pénzügyi
eszközhöz kapcsolódó szerződéses jog felett, ami általában az eszköz értékesítésekor, illetve abban az
esetben merül fel, ha az eszközhöz kapcsolódó pénzáramok harmadik félhez kerülnek.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
29
A Csoport minden fordulónapon megvizsgálja, hogy a pénzügyi eszközre, vagy eszközök csoportjára
értékvesztést szükséges-e elszámolni. Ha felmerül olyan rülmény az amortizált bekerülési értéken
kimutatott eszközöknél, hogy értékvesztés elszámolása szükséges, annak mértéke az eszköz
nyilvántartási értéke és az eszköz jövőbeni pénzáramainak eredeti effektív kamatlábbal diszkontált
összegének különbsége. Az értékvesztés az eredménykimutatásban jelenik meg. Ha a későbbiekben az
elszámolt értékvesztés összege csökken, azt visszaírjuk, azonban csak olyan mértékben, hogy az eszköz
nyilvántartási értéke ne haladja meg a fordulónapi amortizált értékét.
Pénzügyi eszközök hitelezési vesztesége:
A hitelkockázat változása alapján minden fordulónapon felül kell vizsgálni az értékvesztést, valamint
értékelni kell, hogy az értékvesztést az élettartam alatt várható hitelezési veszteség vagy a 12 havi
élettartam alatt várható hitelezési veszteség összegéig kell-e elszámolni. Ha az egyedi pénzügyi eszköz
szintjén nem lehet értékelni, hogy a hitelkockázata nőtt-e jelentősen, akkor csoportosan kell értékelni.
Az értékvesztés értékeléséhez és elszámolásához az egyszerűsített és az általános megközelítések
alkalmazandók.
1. Egyszerűsített megközelítés
Minden, az egyszerűsített megközelítéssel értékelt pénzügyi instrumentum értékelésére az élettartami
várható hitelezési veszteséggel kerül sor. Az egyszerűsített megközelítést a vevőkkel szembeni
követelések, a szerződéses eszközök esetében alkalmazzuk.
2. Általános megközelítés
A várható hitelezési veszteség modell alapján a pénzügyi instrumentumokat három csoportba soroljuk
be, ennek alapját a pénzügyi eszköz hitelezési kockázatában bekövetkező változások képezik. A relatív
hitelezési kockázat modellje az emelkedett hitelezési kockázat értékelésére szolgál. A kezdeti
megjelenítéshez képest bekövetkező hitelezési kockázat növekedése a pénzügyi instrumentumok
kosarak közti átsorolásában jelenik meg.
A várható hitelezési veszteség modell alapján az értékvesztést három csoportba sorolhatjuk: a 12
hónap alatt várható hitelezési veszteség alapján kalkulált, az élettartam alatt várható hitelezési
veszteség alapján kalkulált, illetve az effektív kamatláb módszer alkalmazásával számolt értékvesztés.
Az általános megközelítést az egyéb pénzügyi követelések és adott kölcsönök esetében alkalmazzuk.
2.1.18. Pénzügyi kötelezettségek
A Csoport konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi
kötelezettségeket tartalmazza: szállítók és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek, lcsönök, hitelek,
banki folyószámlahitelek és határidős ügyletek. Ezek megjelenítését és értékelését a konszolidált
beszámolóban a kiegészítő melléklet ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak szerint.
A Csoport minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel. Hitelek
esetén még azokat a tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül a pénzügyi
kötelezettség megszerzésének tulajdoníthatók.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
30
Az IFRS 9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek három értékelési kategóriába sorolandók:
bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken
értékelendők az egyéb átfogó vedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós
értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL). Az egyes pénzügyi kötelezettségek
besorolását a Csoport azok megszerzésekor határozza meg.
Az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek olyan kötelezettségek,
melyeket a Csoport kereskedési céllal szerzett, vagy amelyeket azok kezdeti megjelenítésekor az
eredménnyel szemben valós értéken értékeltnek minősített. A kereskedési célú pénzügyi
kötelezettségek azok a kötelezettségek tartoznak, amelyeket elsősorban a rövid távú
árfolyammozgásokból várható nyereség miatt vásárolt a Csoport. Ebbe a kategóriába tartoznak még
azok a határidős ügyletek, amelyek nem minősülnek hatékony fedezeti instrumentumnak.
A kölcsönök és hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken
jelennek meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez kapcsolódó
nyereségek és veszteségek a jövedelemre vonatkozó kimutatásban szerepelnek az effektív kamatláb
módszer segítségével számított amortizáció során, valamint a pénzügyi kötelezettség kivezetésekor.
Az amortizációt a jövedelemre vonatkozó kimutatásban számoljuk el pénzügyi ráfordításként.
2.1.19. Céltartalékok
A Csoport céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy
vélelmezett) kötelmek után, amelyeket a Csoportnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, ha a kötelem
összege megbízhatóan mérhető.
A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérleg fordulónapon
szükséges ráfordításra vonatkozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző kockázatokat
és bizonytalanságokat. Amennyiben a céltartalék értékeléséhez a meglévő kötelem rendezéséhez
várhatóan szükséges cash-flow-t használják, a céltartalék könyv szerinti értéke ezen cash-flow-k
jelenértéke.
Amennyiben a céltartalék rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét vagy annak egészét egy
másik fél várhatóan megtéríti, a követelést eszközként akkor mutatják ki, ha lényegileg biztos, hogy a
gazdálkodó egység megkapja a térítést és a követelés összege megbízhatóan mérhető.
A hátrányos szerződésekből fakadó meglévő kötelmek céltartalékként szerepelnek. A Csoport akkor
minősít hátrányosnak egy szerződést, ha a szerződés alapján fennálló kötelmek teljesítésének
elkerülhetetlen költségei meghaladják a szerződés alapján várhatóan befolyó gazdasági hasznokat.
Átszervezési céltartalék akkor jelenik meg, ha a Csoport elkészített egy, az átszervezésre vonatkozó,
részletes, formális tervet és a terv végrehajtásának megkezdésével vagy a terv főbb jellemzőinek az
érintettek számára történő bejelentésével jogos várakozást ébresztett az érintettekben arra, hogy
végre fogja hajtani az átszervezést. Az átszervezési céltartalék csak az átszervezéssel kapcsolatban
felmerülő közvetlen ráfordításokat foglalja magában, melyek szükségszerűen együtt járnak az
átszervezéssel és nem kapcsolódnak a gazdálkodó egység folytatódó tevékenységéhez.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
31
A Társaság a céltartalékok között mutatja ki az eszközök leszerelésének, eltávolításának, valamint a
helyszín helyreállításának költségeivel kapcsolatban felmerülő jövőbeli becsült költségeket, amely
költségeket a tárgyi eszközök vagy az eszközhasználati jogok valamely tételének bekerülési értékének
is tartalmaznia kell. Ezen jogi kötelezettség lehet közvetlen, ha ez a helyszín leszerelését és/vagy
helyreállítását igényli vagy közvetett, ha a szabályozás előírja a környezetszennyezés megszüntetését,
de ez csak a tárgyi eszközök leszerelésével teljesíthető.
Akkor is, ha bizonyos és előre látható, hogy egy meghatározott idő elteltével olyan körülmények lépnek
fel, amelyek minden bizonnyal szükségessé teszik az eszközök leszerelését és a helyszínük
helyreállítását, akkor a bontás becsült költségeit aktiválni kell az eszközön, ha az eszköz aktiválásakor
meghatározható, hogy az eszköz leszerelésekor mekkora költség várható. Ezeket a jövőbeni
költségeket a felmerülésükig céltartalékként szükséges elszámolni. Az olyan leszerelésre nem
képezhető céltartalék és nem aktiválható az eszközön, amelyre nincs jogi vagy vélelmezett
kötelezettsége a Csoportnak.
2.1.20. Adózás
2.1.20.1. Nyereségadók
A nyereségadók a tényleges és a halasztott adóból állnak. Az éves eredményben kerülnek elszámolásra,
kivéve azokat az összegeket, amelyeket üzleti kombinációhoz vagy olyan tételekhez kapcsolódnak,
amelyek közvetlenül a tőkében vagy az egyéb átfogó jövedelemben kerülnek elszámolásra.
Tárgyévi adó
A társasági adó mértéke az 1996. évi LXXXI. társasági és osztalékadóról szóló törvény alapján, az 1990.
évi C. helyi adók törvény, valamint a 2014. évi LXXVI. innovációs járulék törvény a társasági és
osztalékadóról szótörvény alapján, a helyi iparűzési adó rendelet, valamint az innovációs járulék
rendelet által meghatározott adófizetési kötelezettségen alapul, ami a halasztott adóval módosul. A
társasági adófizetési kötelezettség tárgyévi és halasztott adóelemeket tartalmaz.
A folyó évi adófizetési kötelezettséget a tárgyévi adózandó nyereség határozza meg. Az adózandó
nyereség eltér a konszolidált beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot nem
képző nyereségek és veszteségek, illetve az olyan tételek miatt, melyeket más évek adózan
nyereségében vesznek figyelembe. A Csoport folyó adófizetési kötelezettségét a mérleg fordulónapjáig
hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű a hatályba lépéssel) adókulcs
alapján határozzák meg.
Halasztott adó
Halasztott adó akkor keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban, illetve az adótörvény szerinti
elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adó a kötelezettség módszer szerint kerül
meghatározásra. A halasztott adókövetelés és kötelezettség megállapítása azon évek adóköteles
bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérés
várhatóan megtérül. A halasztott adókötelezettség és követelés mértéke tükrözi a Csoportnak a mérleg
fordulónapján fennálló, az adóeszközök és kötelezettségek realizálódásának módjára vonatkozó
becslését.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
32
Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a tovább vihető adókedvezmények és negatív
adóalap vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Csoport a
jövőbeni tevékenysége során adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott
adóeszköz érvényesíthető.
Minden mérleg fordulónapon a Csoport számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott
adóeszközöket, valamint az elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe fel nem
vett követelések azon részét állományba veszi, amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni
nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel ellentétesen olyan mértékben csökkenti a Csoport halasztott
adó követelését, amely összeg megtérülésének fedezetére, várhatóan adózott nyereség nem áll majd
rendelkezésre. A tárgyévi és halasztott adót közvetlenül a saját tőkével szemben számoljuk el,
amennyiben olyan tételekre vonatkozik, amelyeket ugyanabban vagy egy másik időszakban szintén a
saját tőkével szemben számoltak el, beleértve a tartalékok nyitó értékének a számviteli politika
visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező módosításait is.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van
lehetőség, ha a társaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal
szemben fennálló tényleges adóköveteléseit és kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa,
valamint a Csoportnak szándékában áll ezen eszközök és kötelezettségek nettó elszámolása.
A konszolidált pénzügyi kimutatásokban a Csoport egy vállalatának tényleges adóköveteléseit akkor,
és csak akkor lehet beszámítani a Csoport egy másik vállalatának tényleges adókötelezettségeibe, ha
az érintett gazdálkodó egységeknek jogszabályilag kikényszeríthető joga van ahhoz, hogy egyetlen
nettó összeget fizessenek be, vagy kapjanak vissza, és a gazdálkodó egységek ezt a nettó összeget
szándékoznak befizetni, vagy megkapni, vagy a követelés realizálását és a kötelezettség rendezését
párhuzamosan kívánják végrehajtani.
2.1.20.2. Egyéb adók
A Csoport a jövedelemadóktól elkülönítetten, az egyéb ráfordítások között mutatja ki többek között
leginkább a telekommunikációs szegmenst érintő extraprofit- és zműadót, illetve mind a
telekommunikációs, mind az IT szektorban felmerült környezetvédelmi termékdíjat és gépjárműadót.
2.1.21. Lízing
Az IASB 2016. január 13-án IFRS 16 számon új standardot bocsátott ki a lízingek elszámolásával
kapcsolatban. Az IFRS-t alkalmazó társaságok számára a 2019. január 1-jén vagy azt követően kezdődő
beszámolási időszakok esetében kötelező az új lízing standard alkalmazása. Az új standard felváltotta
az IAS 17 Lízing standard szabályozását, és alapvetően megváltoztatta az operatív lízingek eddigi
elszámolásait.
Az IFRS 16 hatókörének és pénzügyi hatásának értékelése 2018-ban elkezdődött. A jelentős pénzügyi
hatás az irodabérletekhez kapcsolódik. Társaságnál jelentős változás történt a konszolidált pénzügyi
helyzet kimutatásában, és a konszolidált eredménykimutatásban.
Az IFRS 16 lízing standard szerint a lízingbevevőnek párhuzamosan meg kell jelenítenie és
számszerűsítenie mérleg oldalon egy eszközhasználati jogot és forrás oldalon egy ahhoz kapcsolódó
kötelezettséget.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
33
Az eszközhasználati jog kezelése az egyéb nem pénzügyi eszközökhöz hasonlóan történik, és aszerint
történik az értékcsökkenésük elszámolása is. A lízing kötelezettség kezdeti értékelése a lízingfizetések
jelenértékén történik a lízing futamideje alatt, mely jelenértéket az implicit kamatláb segítségével kell
kiszámolni, ha ez a kamatláb pontosan meghatározható. Ha ez a kamatláb nem, vagy nehezen
meghatározható, a lízingbevevő ez esetben használhatja a járulékos hitelfelvételi kamatlábat a
diszkontáláshoz.
Az IFRS 16 szerint, elődjéhez (IAS 17) hasonlóan lízingbeadói oldalon továbbra is vizsgálat tárgya, hogy
egy lízing operatív lízingnek vagy pénzügyinek minősül-e.
Egy lízing akkor minősül pénzügyi lízingnek, ha a lízingbeadó lényegében a mögöttes eszköz
tulajdonlásával járó összes kockázatot és hasznot átadja a lízingbevevő részére. Máskülönben operatív
lízingnek minősül az adott ügylet. A lízingbeadónak a pénzügyi bevételt a lízing futamideje alatt kell
megjelenítenie oly módon, hogy az a lízingbeadó nettó lízingbefektetése tekintetében állandó időszaki
megtérülési rátát eredményezzen.
A lízingbeadónak az operatív lízingből származó lízingdíjakat vagy lineáris módszerrel, vagy más
szisztematikus módszerrel kell megjelenítenie. A lízingbeadónak más szisztematikus módszert kell
alkalmaznia, ha az jobban tükrözi a mögöttes eszköz használatából eredő haszon csökkenését.
A Cégcsoport 2019. január 1-től alkalmazza az IFRS 16 standardot, de a rövid futamidejű és a kisérté
eszköz lízingek esetében a kivételezési lehetőséggel élve nem alkalmazza, bérleti díjukat költségként
számolja el.
2.1.22. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Az egy részvényre jutó hozam meghatározása a Csoport eredményének és a részvényeknek a
visszavásárolt saját részvények időszaki átlagos állományával csökkentett állományának a
figyelembevételével történik.
Az egy részvényre jutó hígított eredményt hasonlóan számítjuk ki, mint az egy részvényre jutó
eredményt. A számításnál azonban figyelembe veszik az összes hígításra alkalmas forgalomban lévő
részvényt a törzsrészvények után kiosztható hozamot megnövelve az adott időszakban figyelembe
vehető átváltoztatható részvények osztalékával és hozamával, módosítva az átváltásból eredő további
bevételekkel és ráfordításokkal, a forgalomban lévő részvények súlyozott átlagos darabszámát
megnövelve azon további részvények súlyozott átlagos darabszámával, amelyek forgalomban
lennének, ha az összes átváltoztatható részvényt átváltanánk.
Továbbá a tárgyidőszakban aktuális részvényopciós programban szereplő részvények darabszámát is
figyelembe veszi, mint saját részvényt csökkentő tétel, abban az esetben, ha részvényopciós
programban meghatározott opció lehívási feltételrendszer a beszámoló készítének időpontjában
teljesül, és az adott saját részvények még nem kerültek lehívásra.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
34
2.1.23. Mérlegen kívüli tételek
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek a konszolidált éves beszámoló részét képző
mérlegben és eredménykimutatásban, hacsak nem üzleti kombinációk során szerezték. A kiegészítő
mellékletben jelennek meg, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesíforrások kiáramlásának esélye
távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek a konszolidált éves beszámoló részét
képező mérlegben és eredménykimutatásban, de amennyiben gazdasági hasznok beáramlása
valószínűsíthető, a kiegészítő mellékletben megjelennek.
2.1.24. Visszavásárolt saját részvények
A visszavásárolt saját részvények beszerzési értéke a mérlegben, a tőkeelemek között külön soron,
negatív előjellel szerepel.
2.1.25. Osztalék
Az osztalékot abban az évben számolja el a Társaság, amikor azt a tulajdonosok jóváhagyják.
A Társaság Igazgatósága 2022. április 29-án, a közgyűlés jogaival felhatalmazva 2 968 174 447 Ft
osztalék kifizetéséről döntött, az osztalék kifizetése KELER Zrt. közreműködésével 2022. lius 4-én
kezdődött.
2.1.26. Tranzakciók kisebbségi tulajdonosokkal
A kisebbségi tulajdonosokkal folytatott tranzakciók minden esetben normál piaci körülmények között
mennek végbe. Abban az esetben, ha mind a többségi, 4iG csoportba tartozó leányvállalat, mind a
kisebbségi tulajdonos számára osztalékfizetés történik meg, a kisebbségi tulajdonos számára történő
osztalékfizetés a nem ellenőrző részesedés összegét csökkenti.
2.1.27. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók
A Csoport kapcsolt felei magánszemélyek vagy gazdálkodó egységek lehetnek, akik kapcsolt viszonyban
állnak a Csoporttal.
Magánszemély vagy annak közeli hozzátartozója esetében Csoporttal szemben kapcsolt viszony akkor
áll fent amennyiben a magánszemély:
ellenőrzést, közös ellenőrzést gyakorol, vagy
jelentős befolyással rendelkezik a Társaság felett;
kulcspozícióban lévő vezető a beszámolót készítő gazdálkodó egységnél vagy annak egy
anyavállalatánál.
A gazdálkodó egység kapcsolt viszonyban áll a beszámolót szítő gazdálkodó egységgel, ha a
következő feltételek közül bármelyik teljesül:
A gazdálkodó egység és a beszámolót készítő gazdálkodó egység ugyanazon csoport tagja
(tehát minden egyes anyavállalat, leányvállalat és társleányvállalat kapcsolt viszonyban áll
egymással).
Az egyik gazdálkodó egység a másik gazdálkodó egység társult vállalkozása vagy közös
vállalkozása (vagy olyan csoport tagjának társult vállalkozása vagy közös vállalkozása,
amelynek a másik gazdálkodó egység is tagja).
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
35
Mindkét gazdálkodó egység ugyanazon harmadik fél közös vállalkozása.
Az egyik gazdálkodó egység egy harmadik gazdálkodó egység közös vállalkozása, a másik
gazdálkodó egység pedig a harmadik gazdálkodó egység társult vállalkozása.
A gazdálkodó egység munkaviszony megszűnése utáni juttatási programot biztosít a
beszámolót készítő gazdálkodó egység munkavállalói vagy a beszámolót készítő gazdálkodó
egységgel kapcsolt viszonyban álló gazdálkodó egység munkavállalói részére. Ha a beszámolót
készítő gazdálko egység maga biztosítja az ilyen programot, akkor a szponzoráló
munkáltatók szintén kapcsolt viszonyban állnak a beszámolót készítő gazdálkodó egységgel.
A gazdálkodó egység egy a Társasággal kapcsolt viszonyban álló magánszemély ellenőrzése
vagy közös ellenőrzése alatt áll vagy ilyen személy a gazdálkodó egységben kulcspozíciót tölt
be.
A gazdálkodó egység vagy annak a csoportnak bármely tagja, amelyiknek a gazdálkodó egység
részét képezi, kulcspozícióban lévő vezetői szolgáltatásokat nyújt a beszámolót készítő
gazdálkodó egységnek vagy a beszámolót készítő gazdálkodó egység anyavállalatának.
A Csoport a kapcsolt felekkel folytatott ügyleteket a független felekkel kötött ügyletekkel azonos
feltételekkel kötötte, amennyiben ezek a feltételek megalapozottak.
2.1.28. Munkavállalói juttatások
A munkavállalói juttatások olyan (a végkielégítéstől eltérő) rövid munkavállalói juttatások,
amelyek teljes mértékben esedékessé válnak annak az időszaknak a lezárását követő 12 hónapon belül,
amelyben a munkavállaló a kapcsolódó munkát elvégezte. Ilyenek lehetnek például a fordulónaptól
számított 12 hónapon belül esedékes bónuszok és a havi bérek.
2.1.29. Részvényalapú kifizetések
Tőkeinstrumentumban teljesített kifizetések
A saját tőkével teljesített ügyletek ltségét a juttatás időpontjában érvényes valós érték alapján
határozzák meg.
Ezt a költséget a munkavállalói juttatások ráfordításai között számolják el, a saját tőke megfelelő
növelésével együtt, azon időszak alatt, amikor a szolgáltatási és adott esetben a teljesítményfeltételek
teljesülnek (a megszolgálási időszak). A tőkeinstrumentumban teljesített ügyletekre a megszolgálás
időpontjáig minden egyes beszámolási fordulónapon elszámolt halmozott ráfordítás tükrözi a
megszolgálási időszak lejártának mértékét, valamint a Csoport legjobb becslését a végül
megszolgálásra kerülő tőkeinstrumentumok számáról. Az adott időszak eredménykimutatásában
szereplő ráfordítás vagy jóváírás az adott időszak elején és végén elszámolt halmozott ráfordítás
mozgását mutatja.
Pénzeszközben teljesített kifizetések
A kötelezettséget az alábbiak szerint jelenítik meg és értékelik:
A juttatás valós értékét a juttatás nyújtása és a teljesítés közötti minden egyes beszámolási
időpontban az IFRS 2 egyedi követelményeinek megfelelően határozzák meg.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
36
A megszolgálási időszak alatt az egyes beszámolási időpontokban kimutatott kötelezettség a
juttatás adott időpontban érvényes IFRS 2 szerinti valós értékének és a megszolgálási időszak
lejárt részének szorzata.
A megszolgálási időszak végétől egészen a teljesítésig a megjelenített kötelezettég a
beszámolási fordulónapon érvényes valós értéken kerül kimutatásra.
A telezettségben bekövetkező valamennyi változást az adott időszak eredményében kerül
elszámolásra.
Részvényalapú kifizetések, amelynél a másik fél választhat, hogy részvényben vagy pénzeszközben
kerülnek teljesítésre
Amennyiben a másik félnek joga van választani, hogy tőkeinstrumentumban vagy pénzeszközökben
történjen a teljesítést, úgy az IFRS 2 az ügyletet összetett instrumentumnak tekinti, amelyre osztott
elszámolást kell alkalmazni. Az általános elv az, hogy az ügyletet egy kötelezettségkomponensre (a
másik fél joga a pénzeszközben történő teljesítés követelésére) és egy tőkekomponensre (a másik fél
joga a tőkeinstrumentumban rténő teljesítés követelésére) kell szétbontani. A felosztás után a t
komponenst külön-külön kell elszámolni.
A kötelezettségkomponens valós értékét a teljesítés időpontjában kell meghatározni. A
tőkekomponens a kapott áruk vagy szolgáltatások (szolgáltatás időpontjában érvényes) valós értéke
és a kötelezettségkomponens valós értéke közötti különbség.
Munkavállalói résztulajdonosi program - MRP
A Csoport a kiterjesztett dszert (extension) alkalmazza az "MRP" részvényalapú kifizetéseinek
értékelésére (extension módszer). Ezen módszer szerint az anyavállalat (4iG Nyrt.) lényegében
ugyanabban a helyzetben van, mintha a részvények közvetlen tulajdonosa lenne, ezért azokat a saját
tőkében tőkeként számolja el. Az anyavállalat konszolidált pénzügyi kimutatásai és az egyedi pénzügyi
kimutatások között nincs különbség a kapcsolódó részvényalapú kifizetési megállapodás kezelésének
tekintetében.
2.1.30. Pénzügyi műveletek eredménye
A pénzügyi eredmény a kamat és osztalékbevételeket, kamat és egyéb pénzügyi fordításokat,
pénzügyi instrumentumok valós értékelésének nyereségét és veszteségét, továbbá a realizált és a nem
realizált árfolyam-különbözeteket tartalmazza.
Az adott eszköz előállításához az üzembe helyezésig vagy értékesítésig felmerült hitelköltségek az
eszköz beszerzési árának részét képezik. A hitelköltségek magukba foglalják a kamatot, a
hitelfelvételhez kapcsolódó egyéb költségeket, valamint az elszenvedett árfolyam-differenciákat a
kamatköltséget módosító mérték erejéig. A hitellel kapcsolatos költségek az eszköz beszerzési árának
részeként abban az esetben kerülnek aktiválásra, ha a jövőben várhatóan gazdasági hasznot
eredményeznek a vállalkozás számára, és nagyságuk megbízható módon megállapítható. Az egyéb,
hitellel kapcsolatos költségek ráfordításként kerülnek elszámolásra a felmerülés időszakában.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
37
2.1.31. Állami támogatások
Állami támogatásokat akkor lehet elszámolni, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be fog folyni
és a támogatás folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás költség
ellentételezésére szolgál, akkor a jövedelemre vonatkozó kimutatás javára abban az időszakban kell
elszámolni, amikor az ellentételezett költség felmerül (egyéb bevételek között). Amikor a támogatás
eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor az halasztott bevételként szerepel és a kapcsolódó eszköz
hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben számoljuk el az eredmény javára.
2.1.32. Goodwill értékvesztése
A jelentős számviteli elvek 2.1.7. pontjában leírtaknak megfelelően a Csoport évente teszteli, hogy
történt-e goodwill értékvesztés. A pénztermelő egységek megtérülési értékét a használati érték
kalkulációja alapján határoztuk meg. Ezen kalkulációkhoz elengedhetetlen a becslések alkalmazása. A
goodwill értékvesztésének meghatározásához szükséges azon pénztermelő egységek használati
értékének a becslése, amelyekhez a goodwillt rendelték hozzá. A használati érték kiszámításához
elengedhetetlen, hogy a vezetőség megbecsülje a pénztermelő egység jövőben várható cash flow-ját
és a megfelelő diszkontrátát, mivel csak ezekből számítható ki a jelenérték.
2.1.33. Behajthatatlan és kétes követelésekre elszámolt értékvesztés
A Csoport értékvesztést számol el a behajthatatlan és kétes követelésekre az abból adódó veszteségek
fedezetére, abban az esetben, ha a vevők nem tudnak fizetni. A behajthatatlan és kétes követelésekre
képzett értékvesztés megfelelőségének értékeléséhez használt becslések alapja a követelések
korosítása, a vevő hitelképessége és a vevői fizetési szokások változása.
2.1.34. Értékcsökkenés és amortizác
Az ingatlanok, gépek és berendezések, valamint az immateriális eszközöket bekelési értéken tartjuk
nyilván, leírásukra pedig lineárisan, hasznos élettartamuk alatt kerül sor. Az eszközök hasznos
élettartamának meghatározása a hasonló eszközökre vonatkozó korábbi tapasztalatok, valamint a
várható technológiai fejlődés és tágabb gazdasági vagy iparági nyezőkben bekövetkező változások
alapján történik. A becsült hasznos élettartamok felülvizsgálatára évente kerül sor.
2.1.35. Működési szegmensek
A Csoportnak közzé kell tennie a gazdálkodó egység által bemutatanszegmensek azonosításához
használt tényezőket, beleértve a működésük alapját, valamint a szegmensek összevonásának
meghatározásakor figyelembe vett tényezőket. A 4iG Csoport bevételszerző tevékenységeit működési
szegmensekre kell felosztani (ugyanazon egységek figyelembevételével, amelyeket a vezetés az üzleti
tevékenység működtetéséhez használ), ezeket az információkat a beszámolás céljából csak akkor lehet
összevonni, ha a meghatározott kritériumok teljesülnek. Ez a folyamat jelentős mérlegelést igényelhet,
mivel nem mindig lehet egyértelműen beazonosítani, hogy a 4iG mely elemei minősülnek működési
szegmensnek az IFRS 8 Jelentési szegmensek standard szerint, vagy hogy a Társaság szervezeti
struktúrájának melyik rétege jelenti azt a szintet, amelyen ezeket a tevékenységeket irányítják.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
38
2.1.36. Fordulónap utáni események
Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos információt
biztosítanak a Csoport beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről (módosító tételek),
szerepelnek a beszámolóban. Azon beszámolási időszak utáni események, amelyek nem módosítják a
beszámoló adatait, de lényegesek, a kiegészítő mellékletben jelennek meg.
2.2. A számviteli politika változásai
A Csoport a 2022. január 1-én hatályba lépett összes standard és értelmezés rendelkezésével
összhangban állította össze a beszámolóját.
A Cégcsoport számviteli politikája az alábbi elem tekintetében változott:
- A 4iG csoport az előző üzleti évektől elrően 2022. január 1-től kezdődően alkalmazni kezdte
az IFRS 16 által biztosított gyakorlati megoldást, amelynek keretében a nem lízing
komponensek nem különülnek el a lízing komponensektől, hanem ezek a tételek egyetlen
lízingkomponensként kerülnek elszámolásra és a lízingkötelezettség értékében
megjelenítésre.
Csoportosítás és prezentálás változás:
A Társaság 2022-től tekintettel a méretbeli és finanszírozási szerkezetének jelentős változására
megváltoztatja eszközeinek és kötelezettségeinek prezentálását, mivel úgy hiszi, hogy ezzel a pénzügyi
kimutatások minősége és értelmezhetősége jelentősen javul. Az új prezentálás egyértelműen elkülöníti
a szerződéses eszközöket, kötelezettségeket, a vevői szerződésállományokat.
A fentieken túlmenően a Társaság úgy határozott, hogy a tőkeinstrumentumok esetében az
eredménnyel szemben valós értéken kimutatott (FVTPL) eszközök esetében az értékeléssel
kapcsolatban elszámolt eredményt a pénzügyi bevételek és ráfordítások sorok helyett az egyéb
működési bevétel vagy egyéb működési ráfordítások sorokon mutatja be.
A számviteli politika módosítás előző évi nyitó adatokra vonatkozó hatását az alábbi, míg az előző
időszak végi záró adatokra vonatkozó hatását a 2.4 Előző évi pénzügyi adatok módosítása pontban
mutatjuk be.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
39
2021.01.01.
2021.01.01.
2021.01.01.
ESZKÖZÖK
Módosított
Számviteli
politika változás
módosítás
Közzétett
Éven túli eszközök
Tárgyi eszközök
777
0
777
Immateriális javak
710
0
710
Bérleti jog lízingek
992
26
966
Szerződéses eszközök
0
0
0
Halasztott adókövetelés
37
0
37
Goodwill
1 333
0
1 333
Egyéb befektetések
166
0
166
Éven túli eszközök összesen
4 015
26
3 989
Forgóeszközök
Pénzeszközök és pénzeszköz-
egyenértékesek
7 205
0
7 205
Vevőkövetelések
17 494
0
17 494
Egyéb követelések és aktív időbeli
elhatárolások
5 398
0
5 398
Értékpapírok
418
0
418
Készletek
3 359
0
3 359
Forgóeszközök összesen
33 874
0
33 874
Eszközök összesen
37 889
26
37 863
FORRÁSOK
Saját tőke
Jegyzett tőke
1 880
0
1 880
Visszavásárolt saját részvények
-323
0
-323
Tőketartalék
817
0
817
Eredménytartalék
4 926
-3
4 929
Átváltási különbözet
0
0
0
Anyavállalatra jutó saját tőke összesen
7 300
-3
7 303
Nem ellenőrzésre jogosító részesedés
376
0
376
Saját tőke összesen:
7 676
-3
7 679
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Céltartalékok
92
0
92
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök,
kötvények
0
0
0
Pénzügyi lízing kötelezettségek
538
14
524
MRP kötelezettség
451
0
451
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
1 081
14
1 067
Rövid lejáratú kötelezettségek
Szállítói kötelezettségek
18 882
0
18 882
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
3 019
0
3 019
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és
passzív időbeli elhatárolások
6 746
0
6 746
MRP kötelezettség
0
0
0
Osztalékkötelezettség tulajdonosok felé
0
0
0
Pénzügyi lízing kötelezettségek
485
15
470
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
29 132
15
29 117
Kötelezettségek és saját tőke összesen
37 889
26
37 863
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
40
A Csoport az alábbi új, illetve módosított IFRS-eket és IFRIC értelmezéseket alkalmazta az év során. A
következőkben leírtakon túlmenően ezek alkalmazása nem gyakorolt jelentős hatást a Csoport
pénzügyi kimutatására, azonban további közzétételi követelményeket eredményezett.
2022. január 1-től hatályba lépő standardok, módosítások és értelmezések, amelyek nem gyakorolnak
jelentős hatást a Csoportra:
IFRS 1 A nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok első alkalmazása, IFRS 9 Pénzügyi
instrumentumok, IFRS 16 zingek és IAS 41 Mezőgazdaságok standardok módosításai, minimális
módosítások az IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések, IAS 37 Céltartalékok, függő
kötelezettségek és függő követelések és IFRS 3 Üzleti kombinációk standardokkal kapcsolatban
(hatályos 2022. január 1-től)
tervezett használatbavétel előtt felmerült bevételek elszámolása, hátrányos szerződések, a
szerződések teljesítésével kapcsolatban felmerült költségek (EU által elfogadva, hatályos a 2022.
január 1-én és az azt követő beszámolási időszakokra).
IFRS 16 Lízingek standard módosításai (hatályos 2021. április 1-től)
Koronavírussal kapcsolatos bérleti koncessziók a 2021. június 30-át követő időszakra.
2022-ben a Csoport alkalmazta az összes, 2022. január 1-től hatályos IFRS standardot, módosításokat
és értelmezéseket, amelyek a Csoport működése szempontjából relevánsak.
Meglévő standardok módosításai, értelmezései és új standardok, amelyek még nem hatályosak, illetve
amelyeket a Csoport hatálybalépésük előtt nem alkalmaz.
IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása standard módosísai A rövid és hosszú lejáratú
kötelezettségek osztályozása (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő
beszámolási időszakokban).
IAS 8 Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák standardok módosításai
Számviteli becslések definíciója (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő
beszámolási időszakokban).
IFRS 17 Biztosítási szerződések standard, beleértve az IFRS 17 standard módosításait (hatályos a
2023. január 1-én és azt követően kezdődő beszámolási időszakokra).
IAS 12 Nyereségadók standard módosításai - Egyetlen ügyletből származó eszközökhöz és
kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adó (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt
követően kezdődő beszámolási időszakokban).
IFRS 10 Konszolidált pénzügyi kimutatások és IAS 28 Társult vállalkozásokban és közös
vállalkozásokban lévő befektetések standardok módosításai Eszközök eladása, illetve átadása a
befektető és annak társult vagy közös vezetésű vállalkozása között (a hatálybalépés időpontját
bizonytalan időre elhalasztották, amíg a kutatási projekt konklúzióra jut a kemódszerrel
kapcsolatban),
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
41
IFRS 14 Szabályozói elhatárolások standard (hatályba lép a 2026. január 1-jével, illetve az azt követően
kezdődő beszámolási időszakokban) az Európai Bizottság döntést hozott, mely
értelmében a jóváhagyás folyamatot a jelenlegi köztes standardra nem fogja alkalmazni, és
megvárja a végső standardot.
Egyéb új/módosított standard vagy értelmezés várhatóan jelentős hatással nem lesz a Társaság
pénzügyi beszámolóira.
2.3. Bizonytalansági tényezők
A 2.1. pontban ismertetett számviteli politika alkalmazásakor becsléseket és feltételezéseket
szükséges alkalmazni egyes eszközök és kötelezettségek adott időpontra vonatkozó értékének
meghatározásakor, melyek más forrásból egyértelműen nem meghatározhatók. A becslési folyamat a
legutolsó rendelkezésre álló információn alapuló döntéseket és releváns tényezőket tartalmazza. Ezek
a jelentős becslések és feltételezések befolyásolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített eszközök
és kötelezettségek, bevételek és ráfordítások értékét, valamint a függő eszközök és kötelezettségek
bemutatását a kiegészítő mellékletben. A tényleges eredmények eltérhetnek a becsült adatoktól.
A becsléseket folyamatosan aktualizáljuk. A számviteli becslésekben bekövetkező változás időszakában
veendő figyelembe, ha a változás csak az adott időszakot érinti, illetve a változás időszakában és a
jövőbeni időszakokban, amennyiben mindkét időszakot érintő változásokról van szó.
A becslési bizonytalanság és a számviteli politika terén hozott kritikus döntések fő területei, amelyek a
legjelentősebb hatást gyakorolják a konszolidált pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre,
az alábbiak.
2.4. Előző évi pénzügyi adatok módosítása
Az üzleti kombináció keretében vásárolt befektetések eszközeinek és kötelezettségeinek valós
értékelése lezárult. A 2021. évi felvásárlások előző évi pénzügyi kimutatásokra gyakorolt hatásán
túlmenően a fenti, 2.2 A számviteli politika változásai pontban bemutatott számviteli politika
módosítás miatt a konszolidált pénzügyi helyzetre, az átfogó jövedelemkimutatásra és cash-flow-ra
vonatkozó kimutatások számai is változtak. A vételár allokáció mérési időszakának befejeződése,
illetőleg a számviteli politikai változás összevont hatásait az alábbi táblázatokban mutatjuk be.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
42
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
2021.12.31.
2021.12.31.
2021.12.31.
2021.12.31.
Módosított
Vételár
allokáció
módosítás
Számviteli
politika
változás
Közzétett
ESZKÖZÖK
Éven túli eszközök
Tárgyi eszközök
43 189
4 220
-644
39 613
Immateriális javak
11 134
1 345
0
9 789
Vevői szerződésállomány
26 907
26 907
0
0
Bérleti jog lízingek
19 957
202
1 917
17 838
Szerződéses eszközök
398
0
0
398
Halasztott adókövetelés
0
-134
-558
692
Goodwill
85 882
-29 057
0
114 939
Egyéb befektetések és egyéb éven
túli eszközök
236
0
0
236
Éven túli eszközök összesen
187 703
3 483
715
183 505
Forgóeszközök
Pénzeszközök és pénzeszköz-
egyenértékesek
266 530
0
0
266 530
Vevőkövetelések
35 798
-127
0
35 925
Egyéb követelések és aktív időbeli
elhatárolások
11 032
17
0
11 015
Értékpapírok
17
0
0
17
Készletek
2 300
-644
0
2 944
Forgóeszközök összesen
315 677
-754
0
316 431
Eszközök összesen
503 380
2 729
715
499 936
FORRÁSOK
Saját tőke
Jegyzett tőke
2 064
0
0
2 064
Visszavásárolt saját részvények
-246
0
0
-246
Tőketartalék
3 869
0
0
3 869
Eredménytartalék
9 214
38
-617
9 793
Halmozott egyéb átfogó
jövedelem
136
0
0
136
Anyavállalatra jutó saját tőke
összesen
15 037
38
-617
15 616
Nem ellenőrző részesedés
1 623
-18
0
1 641
Saját tőke összesen
16 660
20
-617
17 257
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Céltartalékok - hosszú távú
841
-115
0
956
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök,
kötvények
407 739
0
0
407 739
Pénzügyi lízing kötelezettségek -
hosszú lejáratú
15 596
26
1 080
14 490
Halasztott adókötelezettség
2 734
2 710
24
0
Egyéb hosszú lejáratú
kötelezettségek
0
0
0
0
Hosszú lejáratú kötelezettségek
összesen
426 910
2 621
1 104
423 185
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
43
Rövid lejáratú kötelezettségek
Szállítói kötelezettségek
23 252
0
0
23 252
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök,
kötvények
0
0
0
0
MRP kötelezettség
866
0
0
866
Osztalékkötelezettség
tulajdonosok felé
0
0
0
0
Céltartalékok - rövid távú
426
426
0
0
Pénzügyi lízing kötelezettségek -
rövid lejáratú
3 784
-28
228
3 584
Egyéb rövid lejáratú
kötelezettségek és passzív időbeli
elhatárolások
31 482
-310
0
31 792
Rövid lejáratú kötelezettségek
összesen
59 810
88
228
59 494
Kötelezettségek és saját tőke
összesen
503 380
2 729
715
499 936
Az eszközök és kötelezettségek valós értékelésének következtében 3 426 millió forint halasztott
adókötelezettség keletkezett 2021. december 31-re vonatkozóan. A 2021. december 31-én közzétett
692 millió halasztott adókövetelés és a valós értékelés halasztott adó hatásának összevont egyenlege
2 734 millió forint halasztott adókötelezettség a módosított adatoknak megfelelően.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
44
Konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatás
2021
2021
2021
2021
Módosított
Vételár
allokáció
módosítás
Számviteli
politika és
prezentációs
változás
Közzétett
Értékesítés nettó árbevétele
93 653
0
0
93 653
Egyéb működési bevétel
2 363
0
0
2 363
Bevételek összesen
96 016
0
0
96 016
Eladott áruk és szolgáltatások
-59 090
0
0
-59 090
Működési ráfordítások
-8 037
0
16
-8 053
Személyi jellegű ráfordítások
-16 250
0
0
-16 250
Egyéb működési ráfordítások
-846
0
-316
-530
Működési költségek
-84 223
0
-300
-83 923
Pénzügyi és értékcsökkenési
leírások előtti eredmény (EBITDA)
11 793
0
-300
12 093
Értékcsökkenés és amortizáció
-4 750
-548
-32
-4 170
Pénzügyi műveletek előtti
eredmény (EBIT)
7 043
-548
-332
7 923
Pénzügyi bevételek
3 771
0
-55
3 826
Pénzügyi ráfordítások
-2 712
0
300
-3 012
Adózás előtti eredmény
8 102
-548
-87
8 737
Jövedelemadók
-1 518
57
0
-1 575
Adózott eredmény
6 584
-491
-87
7 162
Egyéb átfogó jövedelem
136
0
0
136
Teljes átfogó jövedelem
6 720
-491
-87
7 298
Ebből: megszűnő tevékenység
eredménye
0
0
0
0
Adózott eredményből:
6 584
-491
-87
7 162
Anyavállalatra jutó rész
6 399
-473
-87
6 959
Külső tulajdonosra jutó rész
185
-18
0
203
Teljes átfogó eredményből:
6 720
-491
-87
7 298
Anyavállalatra jutó rész
6 535
-473
-87
7 095
Külső tulajdonosra jutó rész
185
-18
0
203
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
45
A 2022. december 31-i fordulónapig az alábbi 2021. évi akvizíciók esetében zárult le a vételár allokáció
mérési időszaka:
- 2021. május 12-én fejeződött be a Portuguese Telecommunication Investments Kft. 100%-os
tulajdonrészének megvásárlására irányuló tranzakció, amelynek eredményeképpen a 4iG Nyrt.
75%-os tulajdonrészt szerzett közvetett módon a Hungaro DigiTel Kft.-ben.
- 2021. szeptember 30-án a 4iG Nyrt. 100%-os részesedést szerzett az Invitech ICT Services Kft.-
ben, illetve az InviTechnocom Kft.-ben.
- A 4iG Nyrt. 2021. december 21-én alapított leányvállalatán (4iG Montenegro d.o.o.) keresztül
megszerezte a ONE Crna Gora d.o.o. (korábbiakban Telenor Podgorica d.o.o) 100%-os
tulajdonrészét.
Az előző évi pénzügyi adatokat nem módosítja, azonban jelen beszámoló közzétételéig az alábbi
felvásárlások vételár allokáció mérési időszaka is lezárult, és jelen beszámoló már a valós értéken
kimutatott eszközöket és kötelezettségeket mutatja a leányvállalatokkal kapcsolatban:
- 2022. január 3-án a 4iG Nyrt. 100%-os részesedést szerzett a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.-
ben, illetve megszerezte ezen cég leányvállalatainak többségi tulajdonjogát is (100%-ban a
DIGI Infrastruktúra Kft., az i-TV Zrt., illetve 99,99%-ban az INVITEL Zrt. tulajdonjogát).
- 2022. március 4-én a 4iG Nyrt. 4iG Albánia Kft. alapított leányvállalatán keresztül megszerezte
az albán ALBtelecom sh.a. 80,27%-os tulajdonrészét.
- A Társaság 2022. március 21-én tovább folytatta albániai terjeszkedését, és az Albania Telecom
Invest AD bolgár anyavállalaton (100%-os tulajdonszerzés) kontrollpozícióba került a ONE
Telecommunications sh.a. élén (99,9%-os tulajdonszerzés).
- Az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. apporttal történő tulajdonszerzése 2022. március 31-én zárult,
amelynek során a 4iG Nyrt. két lépcsőben üzleti kombináció keretében megszerezte a
részvénytársaság részvényeinek 76,78%-át a DIGI csoport (lásd a fentiekben felsorolt
leányvállalatokat), az ALBtelecom sh.a. (illetve anyavállalata, a 4iG Albánia Kft.), a ONE
Telecommunications sh.a. (továbbá az Albania Telecom Invest AD), az Invitech csoport, illetve
a montenegrói leányvállalatok részesedéseinek apportja által.
A Társaság 2022. november 15-én szerzett kontrollt és 75%-os tulajdonrészt a BRISK Digital Group Kft-
ben és leányvállalataiban. Ezen társaságok esetében a tevékenységük jellegéből és komplexitásából
fakadóan szükséges külső szakértő bevonása megtörtént, ugyanakkor az értékelések a beszámoló
kiadásáig nem készültek el. Az IFRS 3 Üzleti kombinációk standard rendelkezései alapján a bekerülési
értékek megbízható becslésére vonatkozó ideiglenes összegek kerültek megjelenítésre a 2022. évi
konszolidált beszámolóban. Az IFRS 3 adta maximum 1 éves felértékelési időszak alatt a valós értékelés
lezárásra kerül és a valós értékeket az akvizíció időpontjára visszamenőleg korrigálni fogjuk,
amennyiben az szükséges lesz, hogy tükrözze az akvizíció időpontjában fennálló tényekre és
körülményekre vonatkozó azon információkat, amelyek – amennyiben ismertek lettek volna hatással
lettek volna az abban az időpontban megjelenített összegek értékelésére.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
46
3. Értékesítés nettó árbevétele
A Társaság árbevétel elszámolásával kapcsolatos számviteli politikáját a 2.1.3-as megjegyzés
tartalmazza.
2022
2021
Értékesítés nettó árbevétele
277 421
93 653
Összesen
277 421
93 653
A Cégcsoport árbevétele a 2021. évi ugrást követően ismét jelentősen emelkedett egyrészt az
akvizíciók eredményeként, másrészt a kereskedelmi szervezet átszervezése és megerősítése
következtében. Az előző évi 940 milliós export árbevétel után a tárgyévi árbevételből 2 243 millió Ft
export árbevételt értek el a hazai leányvállalatok, ebből 1 755 millió Ft az Európai Unión belüli, 488
millió Ft EU-n kívüli árbevétel. Az albán és montenegrói leányvállalatok árbevétele 62 825 millió Ft volt.
Főbb bevétel típusok:
Az IT divízió értékesítésének jelentős részét teszik ki a termékértékesítések, amelyek esetében
a bevételt abban az időpontban jelenítjük meg, amikor a termék feletti ellenőrzés átkerül a
vevőhöz.
A bevételek másik jelentős részét az informatikai projektek teszik ki. Amennyiben a Cégcsoport
a szolgáltatás feletti ellenőrzést a standardban meghatározott feltételek teljesülésekor -
folyamatosan adja át, a szolgáltatások értékesítéséből származó bevételt is folyamatosan
jeleníti meg a standard által meghatározott módszerek szerint, a szolgáltatás jellegének
megfelelően. A készültségi fokok meghatározása jelentős becsléseket feltételez, amelyek
kapcsán a Cégcsoport részletes vizsgálatokat és értékeléseket végez. A fordulónapon
kimutatott szerződéses eszközök és kötelezettségek bemutatása a 24. és 41. pontokban
található.
Az új leányvállalatok megszerzésével a 2022-es évben az árbevétel jelentős részét a
telekommunikációs bevételek tették ki. Az IFRS15 standard bevételelszámolási előírása főként
a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft., az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. valamint az albán és
montenegrói leányvállalatok árbevételét érinti. Így a csomagban értékesített
telefonkészülékek és egyéb telekommunikációs eszközök, illetve telekommunikációs
szolgáltatások esetében a standard alapján az egyes telmekhez kerül allokálásra a teljes
ellenérték.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
47
4. Egyéb működési bevétel
Az egyéb működési bevételek összetétele a következő volt:
2022
2021
Állami támogatások és visszatérítések
206
198
Céltartalék visszaírás
2
216
Bírságok, kötbérek, kártérítések
264
17
Értékesített immateriális és tárgyi eszközök bevétele
3 648
53
Értékvesztés visszaírás
1 459
806
Aktivált saját teljesítmények
6 747
928
Dolgozói térítések
57
36
Egyéb támogatások
7
35
Felvásárlás és csoportátstruktúrálás során keletkezett
egyéb működési bevétel
8 478
0
Eredménnyel szemben értékelt befektetés valós
értékelési különbözete
5 765
0
Egyéb
935
74
Összesen
27 568
2 363
Az állami támogatások nagyobb összegei:
9 millió Ft-ot a Hálózatosodott technológiák alkalmazása acélszerkezetek tervezése, gyártása,
szerelése, fenntartása és kapcsolódó szolgáltatások területén megnevezésű projektre számolta el
Társaságunk.
176 millió Ft a GINOP-2.3.4-15-2020-00010 kódszámú pályázat „Felsőoktatási és Ipari Együttműködési
Központ Kutatási infrastruktúra fejlesztése” című K+F pályázatra az időszakban elszámolt személyi
jellegű költségek támogatási intenzitás alapján elhatárolt bevétele.
Az egyéb bevételek között kimutatott értékvesztés visszaírás a 8. Egyéb működési ráfordítások
fejezetben kerül részletezésre.
Aktivált saját teljesítmények 2022. évben a Cégcsoportnál 6 747 millió Ft értékben voltak.
Fejlesztésnek minősített kutatási projektek a Társaságnál:
2022-ben aktivált fejlesztések értéke a 4iG Nyrt.-nél 704 millió Ft volt, ennek jelentős része piaci K+F
fejlesztésből, a Payment switch (PS) projektből és termékfejlesztésből adódott.
2022. év végén még befejezetlen fejlesztések értéke 814 millió Ft.
Saját fejlesztésű tárgyi eszközök:
Aktivált saját teljesítmények értéke az Invitech ICT Services Kft.-nél 2022. évben 1 023 millió Ft volt,
mely a távközlési hálózatépítések és az IT rendszerek fejlesztéseinek közvetlen költségeiből adódott. A
DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. 3 003 millió Ft értékben számolt el aktivált saját teljesítményt az
FTTH (Fiber to the Home, üvegszálat az otthonokig) hálózatfejlesztésre, kapcsolódó gerinchálózat
fejlesztésre, valamint mobil site építésre. A Szupergyors Internet Program (SZIP) keretében végzett
FTTH hálózatfejlesztés és új bekötések munkabér és anyaghasználata az INVITEL Zrt-nél 568 millió Ft
volt.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
48
A Csoport az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. felvásárlása és csoportátstruktúrálási törekvései során
8 478 millió Ft értékben számolt el előnyös vételből származó egyéb működési bevételt.
Az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. befektesei között 25%-os tulajdonrésszel szereplő TMT Hungary B.V.
és TMT Hungary Infra B.V. 100%-os tulajdonában áll a Yettel Magyarország Zrt., a Yettel Real Estate
Hungary Zrt. és a CETIN Hungary Zrt., amelyekben való részesedést a Cégcsoport IFRS 9 szerint
eredménnyel szemben valós értéken (FVTPL) értékel. 2022. évben a részesedésre 5 765 millió Ft
értékben számolt el a Társaság valós értékelési különbözetet.
A fenti táblában az egyéb soron kerül kimutatásra többek között az ALBtelecom sh.a által szállítói
tartozás elengedéssel kapcsolatban elszámolt egyéb működési bevétel.
5. Eladott áruk és szolgáltatások
2022
2021
Eladott áruk beszerzési értéke
-25 663
-34 096
Eladott szolgáltatások beszerzési értéke
-67 803
-24 994
Összesen
-93 466
-59 090
Az eladott áruk és szolgáltatások nagyságát a Cégcsoport tevékenységének jellege határozza meg és
az, hogy forgalmának kiemelkenövekedéséhez kapcsolódóan külső erőforrás igény mutatkozott. Az
eladott áruk és szolgáltatások tárgyidőszaki összegének növekedésének hátterében leginkább a 2022-
es és 2021. második félévi felvásárlások állnak.
6. Működési ráfordítások
2022
2021
Anyagköltségek
-19 580
-625
Igénybe vett szolgáltatások értéke
-31 305
-7 102
Egyéb szolgáltatások értéke
-5 116
-310
Összesen
-56 001
-8 037
Az igénybe vett szolgáltatások jelentős növekedését egyrészt a 2022. során végrehajtott akvizíciókhoz
kapcsolódó tanácsadói, ügyvédi és egyéb akvizíciós és adminisztratív költségek növekedése okozta,
másrészt a Társaság tevékenységének és a konszolidációs kör jelentős bővülése.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
49
7. Személyi jellegű ráfordítások
2022
2021
Bérköltség
-44 968
-12 786
Egyéb személyi jellegű juttatások
-5 786
-1 249
Járulékok
-6 572
-2 215
Összesen
-57 326
-16 250
Átlagos statisztikai létszám
6 020
1 282
A 2022 során felvásárolt leányvállalatokkal jelentősen megnőtt a Cégcsoport munkavállalóinak
létszáma, ennek megfelelő ütemben emelkedtek a személyi jellegű költségek is.
8. Egyéb működési ráfordítások
2022
2021
Alapítványi támogatások
-85
-74
Bírságok, kötbérek, kártérítések
-13 726
-32
Értékesített immateriális és tárgyi eszközök értéke
-201
-47
Tárgyi eszköz és immateriális javak selejtezés
-143
0
Adók, illetékek, hozzájárulások
-3 134
-185
Készletek értékvesztése
-218
-47
Követelések értékvesztése
-5 379
-63
Káreseményekkel kapcsolatos veszteségek
-8
-2
Térítés nélkül átadott eszközök
-14
0
Céltartalék képzés
-478
0
Értékpapír valós értékelés veszteségei
0
-316
Egyéb
-756
-80
Összesen
-24 142
-846
A Cégcsoport minden évben felülvizsgálja készleteinek forgalmi képességét és kereskedők piaci
ismerete alapján a nehezen mozgó készletekre értékvesztést számol el, az elfekvő készleteket selejtezi.
A 4iG Nyrt. ennek kapcsán 121millió Ft-ot, a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. 361 millió Ft-ot számolt
el ráfordításként.
A bírságok, kötbérek, kártérítések soron szerepeltetjük az IFRS 3 Üzleti kombinációk standard alapján
az akvizíciók során felmerült, a tranzakcióval kapcsolatban vételárként el nem számolható egyéb
technikai kifizetéseket, azaz többek között az egyik korábban megvásárolt leányvállalatra kötött opciós
szerződés felbontásának költsége is ezen a soron jelenik meg.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
50
Az adók, illetékek és hozzájárulások között kerül kimutatásra a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. által
elszámolt távközlési adó (757 millió Ft), extra profit adó (599 millió Ft) és Nemzeti Média- és Hírközlési
Hatóságnak fizetendő felügyeleti díj (101 millió Ft). Az INVITEL Zrt.-nél 112 millió Ft értékű volt a 2022-
es extra profitadó és 145 millió Ft a távközlési adó, míg az Invitech ICT Services Kft. 136 millió Ft ágazati
különadót, 114 millió Ft távközlési adót és 482 millió Ft közművezeték adót mutatott ki. Az „ANTENNA
HUNGÁRIA” Zrt. ágazati különadóként 250 millió Ft ráfordítást számolt el, valamint 63 millió Ft-os
építmény- és 34 millió Ft-os telekadót.
Értékvesztés mozgástábla a 2022-es évre:
Nyitó
Felvásárlás
Növekedés
Visszaírás
Készlet
felhasználás
miatti
csökkenés
Átváltási
különböz
et
Záró
Vevőkövetelések
-6 597
-18 454
-5 379
430
0
-2 580
-32 580
Egyéb követelések
-24
-714
0
132
0
-85
-691
Készletek
-699
-3 099
-218
898
249
-284
-3 153
9. Értékcsökkenés és amortizáció
A Cégcsoport tevékenysége a telekommunikációs szegmens rnyerésének szönhetően rendkívül
eszközigényes.
2022
2021
Értékcsökkenés
-74 827
-4 750
Összesen
-74 827
-4 750
Az értékcsökkenés soron kerül kimutatásra az IFRS 16 standard alapján bérleti jog lízing eszközként
felvett tételek tárgyévi értékcsökkenése, amely a 2022-es évben 12 103 millforint volt. Az 2021-es
és 2022-es évben felvásárolt vállalatok tárgyi eszközeire és immateriális javaira az akvizíció
időpillanatában elszámolt valós érték különbözet kapcsán tárgyévben elszámolt értékcsökkenési
többlet összege 12 620 millió forint volt.
10. Pénzügyi bevételek és ráfordítások
2022
2021
Pénzügyi bevételek
Kamatbevételek
5 959
209
Árfolyamnyereség
14 476
3 562
Egyéb
2 476
0
Összesen
22 911
3 771
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
51
2022
2021
Pénzügyi ráfordítások
Kötvények kamatai
-22 580
-2 086
Egyéb kamatráfordítások
-7 595
-233
Társult vállalkozás eredménye
-27
-1
Árfolyamveszteség
-6 153
-392
Egyéb
-1 030
0
Összesen
-37 385
-2 712
A kamatbevételek soron a pénzinzetektől kapott kamat jelenik meg 5 571 millió Ft összegben,
amelyből 2 924 millió Ft a 4iG Nyrt-nél és 2 105 millió Ft az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt-nél elszámolt
kapott kamat. Az egyéb pénzügyi bevételek sor tartalmazza az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt.
részesedései után kapott osztalékot 2 251 millió Ft összegben.
A kötvények kamata a kibocsátott kötvények után a kötvénytulajdonosoknak fizetett kamatráfordítást
tartalmazza. Az egyéb kamatráfordítások soron a pénzintézeteknek fizetett kamatok mellett az IFRS 16
Lízingek standard szerint értékelt bérleti szerződések kamata jelenik meg 3 255 millió Ft összegben,
valamint a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft-ben a műsorszolgáltatási jogokkal és kötelezettségekkel
kapcsolatban elszámolt kamatráfordítás 1 195 millió Ft összegben. A Rotors & Cams Zrt. társult
vállalkozás tárgyidőszaki eredményéből a Csoportra eső részt a pénzügyi ráfordítások között mutatjuk
be.
11. vedelemadók
A jövedelemadókhoz kapcsolódó ráfordítások összetétele a következő:
2022
2021
Társasági adó
-2 878
-713
Halasztott adó
1 956
-93
Iparűzési adó
-2 281
-610
Innovációs járulék
-382
-102
Összesen
-3 585
-1 518
A Csoport által fizetendő nyereségadó a leányvállalatok egyedi beszámolóiban kimutatott és a releváns
helyi szabályok szerint számított adó.
A jövedelemre vonatkozó kimutatásban megjelenített halasztott adóráfordítás során alkalmazott
adókulcs a Magyarországon érvényben lévő szabályozás szerint 9%, míg Albániában és Montenegróban
a hatályos társasági adókulcsnak megfelelően 15%.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
52
Az adó levezetése a következő:
2022
2021
Adózás előtti eredmény
-15 247
8 103
Aktuális adókulcs alapján számított
adófizetési kötelezettség
1 471
-729
Iparűzési adó
-2 281
-610
Innovációs járulék
-382
-102
Állandó különbségek
-2 393
-77
Jövedelemadók összesen
-3 585
-1 518
Az egyedi cégekben számolt és a konszolidáltan számolt társasági adó különbözete és a halasztott adó
jelenik meg az állan különbségek soron.
12. Teljes átfogó jövedelem
2022
2021
Teljes átfogó jövedelem
-8 761
6 720
2022. évben a Csoport a külföldi leányvállalatok prezentálási pénznemtől eltérő pénznemben kifejezett
beszámolójának IAS 21 standard szerinti magyar forintba történő átváltásakor keletkezett átváltási
különbözetet, illetve a valós értéken egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt
tőkeinstrumentumokon (FVOCI) elszámolt árfolyamveszteséget (1 109 millió Ft) az egyéb átfogó
jövedelem soron mutatta ki a konszolidált átfogó jövedelemkimutatásában. Az egyéb átfogó
jövedelmen kimutatott összegek bizonyos feltételek (azaz a leányvállalatok és befektetések
értékesítése, megszűnése) teljesülése esetén az eredménykimutatásba a későbbiekben átsorolásra
kerülhetnek. A fenti táblázatban bemutatott teljes átfogó jövedelem az adózott eredmény és az egyéb
átfogó jövedelem összege.
A teljes átfogó jövedelem a fentieken túlmenően magába foglalja a működési tevékenység
eredményét, a pénzügyi műveletek bevételeit és ráfordításait, az értékcsökkenési leírás ráfordítást,
illetve a jövedelemadókat.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
53
13. Egy részvényre jutó eredmény
Az alap részvényenkénti nyereség számításakor a részvényeseknek kiosztható adózás utáni eredményt
kell figyelembe venni, valamint a kibocsátott törzsrészvények időszaki átlagos számát, amely nem
tartalmazza a saját részvényeket.
2022.12.31.
2021.12.31.
Adózott eredmény
-18 832
6 584
Az időszak során forgalomban lévő törzsrészvények
átlaga
278 845 038
97 404 096
Szavazó részvények súlyozott átlaga
278 845 038
95 966 909
Hígított EPS mutató – Ft-ban
-67,54
67,59
Egy részvényre jutó eredmény (alap) EPS Ft-ban
-67,54
68,61
A Társaságnál 2022. december 31-én 5 359 447 db, 2021. december 31-én 4 857 078 db saját részvény
tulajdon volt. 2022. december 31-én a 4iG Nyrt. nem talált hígítást előidéző tényezőt az EPS
számításánál.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
54
14. Tárgyi eszközök
Műszaki
gépek és
berendezések
Egyéb
berendezések
Ingatlanok
és
kapcsolódó
vagyoni
jogok
Távközlési
eszközök,
berendezések
Befejezetlen
beruházások
Összesen
Bruttó érték
2021. január 1-én
314
1 224
90
0
253
1 881
Növekedés és átsorolás
1 182
940
590
0
2 354
5 066
Csökkenés és átsorolás
-565
-56
-24
0
-2 912
-3 557
Felvásárlás
92 418
5 900
8 632
0
2 112
109 062
2021. december 31-én
93 349
8 008
9 288
0
1 807
112 452
Vételár allokáció
módosítás
1 490
28
1 586
565
64
3 733
2022. január 1-én
94 839
8 036
10 874
565
1 871
116 185
Növekedés és átsorolás
10 724
1 654
19 154
6 257
1 142
38 931
Csökkenés és átsorolás
-63 229
-1 154
-1 007
-3 944
-2 300
-71 634
Felvásárlás
61 288
2 195
122 865
88 554
6 513
281 415
Átváltási különbözet
1 896
97
10 230
22 051
581
34 855
2022. december 31-én
105 518
10 828
162 116
113 483
7 807
399 752
Halmozott értékcsökkenés
2021. január 1-én
283
797
23
0
0
1 103
Növekedés és átsorolás
1 429
523
159
0
0
2 111
Csökkenés és átsorolás
-514
-47
-1
0
0
-562
Akvizíció
62 284
5 000
2 903
0
0
70 187
2021. december 31-én
63 482
6 273
3 084
0
0
72 839
Vételár allokáció módosítás
144
4
9
0
0
157
2022. január 1-én
63 626
6 277
3 093
0
0
72 996
Éves leírás
14 412
1 599
11 386
14 453
-199
41 651
Csökkenés és átsorolás
-18 136
-1 095
-388
-1 499
-46
-21 164
Átváltási különbözet
2 399
74
2 013
20 107
-14
24 579
2022. december 31-én
62 301
6 855
16 104
33 061
-259
118 062
Nettó könyv szerinti érték
2021. január 1-én
31
427
67
253
778
2021. december 31-én
31 213
1 759
7 781
565
1 871
43 189
2022. december 31-én
43 217
3 973
146 012
80 422
8 066
281 690
A tárgyi eszközök növekedése elsődlegesen a felvásárolt cégek eszközeinek konszolidációjából
származott. A csökkenés és átsorolás sorok 30 721 mill Ft értékben tartalmazzák az értékesítési célú
befektetési eszközök közé történő átsorolást.
A 2022-es év során a tárgyi eszközökre elszámolt értékvesztés 124 millió Ft volt, melyből 118 millió Ft-
ot az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt., 6 millió Ft-ot a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. számolt el a
beruházásaira.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
55
15. Immateriális javak
Vagyoni
értékű
jogok
Szellemi
termékek
Márkanév
Műsorszolgáltatási
jogok
Összesen
Bruttó érték
2021. január 1-én
326
2 015
0
0
2 341
Növekedés és átsorolás
125
1 462
0
0
1 587
Csökkenés és átsorolás
-70
-8
0
0
-78
Befejezetlen
0
319
0
0
319
Felvásárlás
11 579
11 960
0
0
23 539
2021. december 31-én
11 960
15 749
0
0
27 709
Vételár allokáció
módosítás
-555
-60
2 051
0
1 435
2022. január 1-én
11 405
15 689
2 051
0
29 144
Növekedés és átsorolás
5 182
3 121
0
14 125
22 428
Csökkenés és átsorolás
-18 120
-9 901
0
0
-28 021
Befejezetlen
0
0
0
0
0
Felvásárlás
32 051
12 365
5 245
5 424
55 085
Átváltási különbözet
5 292
8 291
0
0
13 583
2022. december 31-én
35 810
29 563
7 296
19 549
92 219
Halmozott
értékcsökkenés
2021. január 1-én
243
1 388
0
0
1 631
Éves leírás
111
531
0
0
642
Csökkenés és átsorolás
0
-2
0
0
-2
Felvásárlás
9 157
6 492
0
0
15 649
2021. december 31-én
9 511
8 409
0
0
17 920
Vételár allokáció
módosítás
5
34
51
0
90
2022. január 1-én
9 516
8 443
51
0
18 010
Éves leírás
6 388
3 081
1 538
5 144
16 150
Csökkenés és átsorolás
-8 717
-4 891
0
0
-13 608
Átváltási különbözet
2 822
7 684
0
0
10 506
2022. december 31-én
10 009
14 316
1 589
5 144
31 058
Nettó könyv szerinti
érték
2021. janr 1-én
83
627
0
0
710
2021. december 31-én
1 889
7 246
1 999
0
11 134
2022. december 31-én
25 801
15 247
5 707
14 406
61 161
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
56
Az immateriális javak között 14 406 millió Ft értékben került kimutatásra a sorszolgáltatási jog
2022.12.31-én, amely a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. felvásárlásával keletkezett. A DIGI Távközlési
és Szolgáltató Kft. 2022. január 3-i, valamint az Invitech ICT Services Kft. és a ONE Telecommunications
sh.a felvásárlásával kapcsolatban további immateriális jószágok kerültek azonosításra, bbek között a
vételár allokáció keretében 1 060 millió Ft, 1 795 millió Ft és 2 852 millió Ft márkanév került
kimutatásra.
A vagyoni értékű jogok és szellemi termékek nettó könyv szerinti értékében bekövetkezett növekedés
elsősorban a Társaság által 2022-ben felvásárolt cégek immateriális javak állományának volt
köszönhető.
A csökkenés és átsorolás sorok 10 867 millió Ft értékben tartalmazzák az értékesítési célú befektetési
eszközök közé történő átsorolást.
Egyedileg jelentős immateriális javak:
A Társaságnak egyedileg jelentős 1 000 millió Ft feletti nettó értékkel rendelkező saját fejlesztésű
befejezetlen immateriális jószága volt 2022-ben nem volt.
A jelentős értékű, befejezetlen saját fejlesztésű szellemi termékekre a Társaság évente, év végén
jelenérték vizsgálatot végez. Az egyedileg jelentős immateriális javakra a Társaság az IT szolgáltatás
szegmensére vonatkozó 11,86%-os súlyozott tőkeköltséget alkalmazta. A szoftverek iránti piaci
igények miatt a fejlesztett szoftverek megtérülése jelentősen meghaladja a könyv szerinti értéket.
A Társaság nem azonosított értékvesztésre utaló jelet a vizsgálat során.
Egyedileg jelentős egyéb már aktivált immateriális javak:
Megnevezés
Könyv szerinti
érték
Amortizációs
időszak
Amortizáció végső
dátuma
Műsorszolgáltatási jog
7 232
2 év
2024.06.30
ONE márkanév
2 852
10 év
2032.03.31
2022. december 31-én
10 084
16. Vevői szerződésállomány
2022.12.31.
2021.12.31.
Vevői szerződésállomány
60 916
26 907
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
57
A Csoport a tárgyidőszakban az IFRS 3 – Üzleti kombinációk standard alapján a goodwilltől leválasztva
vevői szerződésállomány immateriális javakat azonosított be, amelyeket a konszolidált pénzügyi
helyzet kimutatásban külön soron szerepeltetett és az egyes üzleti kombinációk értékelésekor azok
azonosított hasznos élettartama alatt amortizálja. A tárgyidőszakban a DIGI Távközlési és Szolgáltató
Kft., az Invitel Zrt., az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt., a ONE Telecommunications sh.a. esetében
azonosítottunk eszközként megjeleníthető vevői szerződésállományokat, ellenben a BRISK csoporttal
kapcsolatban a vételár-allokációs időszak be nem fejeződése miatt még nem került vevői
szerződésállomány megjelenítésre.
A 2021. december 31-i visszamenőlegesen módosított érték a ONE Crna Gora d.o.o.-val, illetve az
Invitech ICT Services Kft-vel kapcsolatban az IFRS 3 Üzleti kombinációk standard által adott 1 éves
értékelési időszak alatt került megjelenítésre.
17. Bérleti jog lízingek
Ingatlanok
Gépek,
gépjárművek
Telekommunikációs
eszközök
Összesen
Bérleti jog lízingek
Bruttó érték
39 114
6 876
13 335
59 325
Halmozott értékcsökkenés
-7 189
-2 978
-5 221
-15 388
Nettó érték 2022.12.31-én
31 925
3 898
8 114
43 937
Ingatlanok
Gépek,
gépjárművek
Telekommunikációs
eszközök
Összesen
Bérleti jog lízingek
Bruttó érték
16 455
7 236
23 691
Halmozott értékcsökkenés
-3 412
-2 441
-5 853
Nettó érték 2021.12.31-én
13 043
4 795
0
17 838
Számviteli politika változás
hatása
824
824
Vételár allokáció módosítás
1 295
1 295
Nettó érték 2021.12.31-én
13 867
4 795
1 295
19 957
A 4iG csoport az előző üzleti évektől eltérően 2022. január 1-től kezdődően alkalmazni kezdte az
IFRS 16 által biztosított gyakorlati megoldást, amelynek keretében a nem lízing komponensek nem
különülnek el a lízing komponensektől, hanem ezek a tételek egyetlen lízingkomponensként kerülnek
elszámolásra és a lízingkötelezettség értékében megjelenítésre. A bérleti jog lízingek 2021. december
31-i bruttó értéke ennek hatására 891 millió forinttal, a halmozott értékcsökkenés 67 millió forinttal
nőtt.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
58
2022
2021
Lízinggel kapcsolatos költségek, ráfordítások
Kamatráfordítások
-3 255
-105
Rövid futamidejű lízingekhez kötődő ráfordítások
-820
-292
Kisértékű eszközök elszámolt lízingjeihez kötődő
ráfordítások
-7
-22
Változó lízingdíjak
-12
-0
Teljes eredményhatás
-4 094
-419
A Csoport az IFRS 16 Lízingek standard előírásaival összhangban a bérleti jog lízing eszköz kezdeti
megjelenítésekor figyelembe veszi a lízing futamidejekor vagy azt megelőzően előlegként kifizetett
tételeket, és ezen tételeket az eszköz bekerülési értékében aktiválja.
18. Szerződéses eszközök
2022.12.31.
2021.12.31.
Szerződéses eszközök
2 232
398
Nettó érték
2 232
398
A Csoport szerződéses eszközként számolja el a vevői szerződésekhez közvetlenül hozzáköthető
változó szerződéskötési jutalékokat, amely jutalékokat a szerződések futamideje alatt lineárisan
amortizál. A szerződéskötési jutalékokon túlmenően a Társaság a telekommunikációs szegmensben
kiszámlázott beszerelési költségeket is aktiválja, majd a szerződések azonosított hasznos élettartama
alatt amortizálja azokat.
A Csoport a tárgyidőszakban az Invitech ICT Services Kft., a ONE Crna Gora d.o.o., illetve a
tárgyidőszakban felvásárolt ALBtelecom sh.a., ONE Telecommunications sh.a. és DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft. esetében azonosított szerződéses eszközöket.
19. Halasztott adókövetelések és -kötelezettségek
Halasztott adó elszámolására a pénzügyi kimutatásokban szereplő eszközök és kötelezettségek
nyilvántartási értéke és az adóköteles eredmény kiszámításához használt adóalapok közötti átmeneti
eltérések esetén kerül sor.
Amennyiben a különbözet átmeneti különbség, azaz belátható időn belül az eltérés kiegyenlítődik,
akkor jellegének megfelelően eszköz vagy kötelezettség kerül azonosításra. Halasztott
adókötelezettség minden adóköteles átmeneti eltérés tekintetében elszámolásra kerül. Halasztott
adókövetelés csak abban az esetben azonosítható, amennyiben valószínűsíthető, hogy a megtérülés
belátható időn belül realizálódik.
A Csoport halasztott adó eszközei és- kötelezettségei a kiegyenlítéskor vagy az eszköz realizálásakor
várhatóan érvényes adókulcsok alapján kerülnek meghatározásra.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
59
A következő levonható és adóköteles adókülönbözetet okozó eltérések azonosítására került sor:
2021.12.31.
Eredménnyel
szemben
elszámolva
Akvizíció
Átváltási
különbözet
2022.12.31.
Vevőkövetelések, készletek
értékvesztése
77
-62
-34
78
59
Tárgyi eszközök és immateriális
javak
-3 575
1 922
-13 835
89
-15 399
Céltartalék
117
1
555
91
764
Veszteségelhatárolás
643
-235
0
0
408
Egyéb átmeneti különbözetek
4
330
-19
-6
309
Halasztott adókötelezettség
összesen
-2 734
1 956
-13 333
252
-13 859
2020.12.31.
Eredménnyel
szemben
elszámolva
Akvizíció
Átváltási
különbözet
2021.12.31.
Vevőkövetelések, készletek
értékvesztése
2
5
0
0
7
Tárgyi eszközök és immateriális
javak
-20
6
-60
0
-74
Céltartalék
37
34
46
0
117
Veszteségelhatárolás
18
-195
820
0
643
Vételár allokáció módosítás
(tárgyi eszközök és immateriális
javak)
57
-3 558
0
-3 501
Vételár allokáció módosítás
(követelések, készletek
értékvesztése)
70
70
Vételár allokáció módosítás
(Egyéb)
4
4
Halasztott adókötelezettség
összesen
37
-93
-2 678
0
-2 734
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
60
20. Goodwill
2022-ben a 4iG Nyrt. további akvizíciókkal bővítette leányvállalatain számát.
2022. január 3-án a DIGI csoport (DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft., Invitel Zrt., i-TV Zrt. és DIGI
Infrastruktúra Kft.) megvásárlásával a Társaság belépett a magyar távközlési piacra és egy kiterjedt
vezetékes előfizetői bázissal és jelentős vezetékes infrastruktúrával rendelkező telekommunikációs
szolgáltató 100%-os tulajdonosává vált.
2022. március 4-én a Társaság a 4iG Albánia Kft. alapított leányvállalatán keresztül megvásárolta az
ALBtelecom sh.a. 80,27%-át, majd 2022. március 21-én a ONE Telecommunications sh.a. részvényeinek
99,899%-át szerezte meg a leányvállalat Albania Telecom Invest AD bolgár anyavállalatán keresztül. Az
akvizícióknak köszönhetően a 4iG Nyrt. vált Albánia legnagyobb külföldi befektetőjévé.
Az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. részvénykönyvébe 2022. március 31-i dátummal történő bejegyzést
követően a Társaság ellenőrzési jogot és 76,78%-os tulajdonrészt szerzett a leányvállalatban, amelyet
a magyar állammal kötött stratégiai együttműködés részeként a DIGI csoport, az Invitech csoport, a
ONE Telecommunications sh.a. (és bolgár anyavállalata), az ALBtelecom sh.a. (és anyavállalata, a 4iG
Albánia Kft.), illetve a ONE Crna Gora d.o.o. (illetve anyavállalata a 4iG Montenegro d.o.o.)
részesedéseinek apportjával ért el.
2022. november 15-én Magyarországon és a régióban egyaránt aktív médiatechnológiai vállalattal
bővítette kompetenciáját a Cégcsoport, a BRISK csoport (BRISK Digital Group Kft. BRISK Digital Hungary
Kft. és BRISK Digital International Kft.) 75%-os tulajdonrészének megvásárlásával.
A tárgyévi akvizíciók során az eszközökön felül megvásárlásra kerültek a menedzsment funkciók, a
képzett munkavállalók és kapcsolófolyamatok. Az akvizíciókat üzleti kombinációként azonosítottuk.
A Társaságnál a következő leányvállalatokon mutattunk ki goodwillt:
2022.12.31.
2021.12.31.
2021.12.31.
Leányvállalat neve
Módosított
Közzétett
korábbi FreeSoft Kft.
411
411
411
DTSM Kft.
76
76
76
INNObyte Zrt.
593
593
593
Poli Computer PC Kft.
1 802
1 802
1 802
Portuguese Telecommunication
Investments Kft.
2 167
2 167
2 430
ONE Crna Gora d.o.o.
25 212
23 253
31 283
TR Consulting Kft.
252
252
252
Invitech ICT Services Kft.
55 844
55 844
76 609
ACE Network Zrt.
1 483
1 483
1 483
DIGI Kft.
30 396
0
0
ALBtelecom sh.a.
18 635
0
0
Albania Telecom Invest AD
21 627
0
0
BRISK Group Kft.
6 154
0
0
Goodwill összesen
164 652
85 882
114 939
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
61
A Hungaro DigiTel Kft., az Invitech ICT Services Kft. és a ONE Crna Gora d.o.o. eszközeinek és
kötelezettségeinek mérési időszaka lezárult, ezáltal a 2021. december 31-i goodwill összegeket
visszamenőlegesen módosítottuk. A konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás egyes
sorainak előző időszaki módosításait a 2.4 Előző évi pénzügyi adatok módosítása pontban mutattuk be.
A tárgyévben felvásárolt leányvállalatok főbb adatai:
DIGI
Távközlési
és
Szolgáltató
Kft.
ALBtelecom
sh.a.
ONE
Telecommuni-
cations sh.a.
"ANTENNA
HUNGÁRIA
" Zrt.
BRISK
Digital
Group Kft.
Szerzés időpontja
2022.01.03.
2022.03.04.
2022.03.21.
2022.03.31.
2022.11.15.
Szerzés módja
vásárlás
vásárlás
vásárlás
apport
vásárlás
Szerzéskori részesedés érték
100%
80,27%
99,9%
76,78%
75%
Vételár
143 812
0
35 460
0
6 891
Valós/IFRS nettó eszközérték
Ebből:
Befektetett eszközök
261 531
34 967
46 066
192 928
51
Pénzeszközök
970
513
1 282
38 794
290
Készletek
6 296
577
439
1 052
0
Követelések és aktív időbeli
elhatárolások
32 159
3 024
19 047
11 156
1 034
Céltartalékok
0
3 072
2 099
1 474
0
Hosszú- és rövid lejáratú
kötelezettségek
173 666
55 808
4 536
60 031
206
Passzív időbeli elhatárolások
13 874
505
43 339
9 952
186
Badwill - eredményben
0
0
0
8 478
0
Nem ellenőrző részesedés saját
tőkében
0
0
0
60 679
0
Goodwill
30 396
16 299
18 608
0
6 154
Nem ellenőrző részesedés
0
4 006
17
103 316
246
Értékesítés nettó árbevétele a
felvásárlás óta
79 851
18 045
24 656
32 762
112
Teljes átfogó eredmény a felvásárlás
óta
-16 511
3 634
3 371
9 049
1
A tárgyévben felvásárolt leányvállalatok esetében a DIGI csoporttal, az ALBtelecom sh.a.-val, a ONE
Telecommunications sh.a.-val, illetve a BRISK csoporttal kapcsolatban kimutatott szignifikáns goodwill
leginkább a tárgyi eszközök, a képzett munkaerő és az abból származó jövőbeli hasznok, illetve a
jövőbeli potenciális szinergiák kihasználásának eredménye.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
62
Az „ANTENNA HUNGÁRIA Zrt.-vel kapcsolatban elszámolt badwill a telekommunikációs szegmens
jövőbeli átalakításának és az azzal kapcsolatos jövőbeli pozitív várakozásoknak köszönhetően
keletkezett, és a konszolidált átfogó jövedelemkimutatás egyéb működési bevétel során került
bemutatásra.
A BRISK Csoport esetében az eszközök és kötelezettségek valós értékének meghatározása folyamatban
van. A társaságok esetében a tevékenységük jellegéből és komplexitásából fakadóan szükséges külső
szakértő bevonása megtörtént, ugyanakkor az érkelések a beszámoló kiadásáig nem készültek el.
A tárgyévben felvásárolt több leányvállalat esetében is a felvásárlás napjára vonatkozóan a
leányvállalat nem rendelkezett megbízható pénzügyi adatokkal, emiatt a felvásárlás napjához
legközelebbi hóvégi zárás alapján került sor a felvásárlás elszámolására. Elemzéseink alapján a
kérdéses, fenti táblában megjelölt időszakok tevékenysége és eredménye nem okozna lényeges
változást a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaiban.
A Társaság az IFRS3 Üzleti kombinációk standarddal összhangban legkésőbb az akvizíciótól számított
egy éven belül meghatározza az akvizíció során azonosított eszközök és kötelezettségek valós értékét,
amelyeket a 2023-as beszámolóban kiemelve fog bemutatni.
A BRISK csoportba tartozó leányvállalatok esetében azonosításra kerülhetnek jelentős összegű
eszközöket és kötelezettségeket érintő módosító tételek, azonban ezen módosító telek
kapcsán jelenleg megalapozott kalkuláció és érkelés nem áll rendelkezésünkre.
Az IFRS3 rendelkezései alapján a bekerülési értékek, mint a valós értékek megbízható
becslésére vonatkozó ideiglenes összegek kerültek megjelenítésre a 2021. évi konszolidált
beszámolóban.
Az IFRS3 adta maximum egy éves fértékelési időszak alatt a valós értékelés lezárásra kerül és a valós
értékeket az akvizíció időpontjára visszamenőleg korrigálni fogjuk, amennyiben az szükséges lesz, hogy
tükrözze az akvizíció időpontjában fennálló nyekre és körülményekre vonatkozó azon információkat,
amelyek amennyiben ismertek lettek volna hatással lettek volna az abban az időpontban
megjelenített összegek értékelésére.
A vételárakat az egyedi beszámoló befektetések sora tartalmazza.
A goodwill a megszerzett leányvállalat azonosítható nettó eszközeinek beszerzési értéke és valós
értéke közötti pozitív különbözet a megszerzés napján. A goodwillt nem amortizáljuk, de a Társaság
minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra utaló jelek, hogy a könyv szerinti érték valószínűleg
nem fog megtérülni. A goodwill az esetleges érkvesztéssel csökkentett bekerülési értéken szerepel.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
63
Az IT szegmens esetében a piaci érték számításnál 11,86%-os súlyozott tőkeköltséggel számolt a
Társaság, figyelembe véve a Társaság növekedéséből várható kockázatokat, valamint a várható
tőkeemelések, illetve a finanszírozáshoz kapcsolódó hozam elvárásokat. A 2022-ben alkalmazott
diszkontráta, ezért lényegesen magasabb az előző évinél (7,62%), lévén 2021-hez pest jelentősen
változott a makrogazdasági környezet (ukrajnai háború miatti kockázat, infláció szignifikáns
növekedése), ami jelentősen emelte mind a befektetett tőke mind pedig a hitel hozamait. A DCF
számítás során meghatározott növekedési rátákat historikus konzervatív don, múltbéli adatokra
támaszkodva határozta meg a vezetőség a következő 5 évre vonatkozóan. A költségek tervezése során
figyelembe lett véve a szektor várható növekedésének mértéke, valamint a zéptávú inflációs
várakozások. A legjelentősebb költségek tervezésekor (személyi jellegű ráfordítások), a középtá
inflációnál nagyobb mértékű emeléssel számolt a Társaság az értékelés során.
A 2022. évi értékelés alapján az IT szegmens, mint pénztermelő egység DCF alapú megtérülési értéke:
IT szegmens értéke
Értékelés szerinti piaci érték
2022. december 31-én
5 361
50 123
A fenti számítás alapján értékvesztést indukáló körülményt nem azonosítottunk, értékvesztés
elszámolása nem szükséges.
A távközlési tevékenység piaci értéknek számítása során alkalmazott diszkontráta 10,50%, amely az IT
szegmenshez hasonlóan magasabb, mint az előző évben használt diverzifikált súlyozott átlagos
tőkeköltségek.
A DCF számítás során használt becslések összhangban vannak a piaci várakozásokkal, valamint az
akvizíció során jóváhagyott üzleti tervekkel. A csoport 2022-ben megvalósult dinamikus bővülésének
szinergikus hatásai is beépültek a menedzsment várakozásaiba (mind a várható addicionális
árbevételre, mind pedig a költségek optimalizálására vonatkozóan). A 2023-2027 közötti cash-flow-k
és az 3,15%-os növekedéssel számolt maradványérték együttes jelenértéke jelentősen meghaladja a
pénztermelő egység könyv szerinti értékét.
Távközlési szegmens értéke
Értékelés szerinti piaci érték
2022. december 31-én
281 872
614 751
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
64
21. Egyéb befektetések és egyéb éven túli eszközök
A Csoport az egyéb befektetések és egyéb éven túli eszzök mérlegsoron az alábbi tételeket mutatja
ki:
2022.12.31.
2021.12.31.
Egyéb befektetések
521
1
Egyéb éven túli eszzök
647
235
Összesen
1 168
236
A Csoportnak egyéb befektetései 2022. december 31-én és 2021. december 31-én az alábbi
társaságokban voltak:
Társaság neve
Befektetés a
törzstőkében
Szavazati arány
%-ban
Space-Communications Ltd.
515
9,54%
Különféle egyéb befektetések
6
n.a.
2022. december 31-én
521
Társaság neve
Befektetés a
törzstőkében
Szavazati arány
%-ban
Különféle egyéb befektetések
1
n.a.
2021. december 31-én
1
A Csoport az egyéb befektetések mérlegsoron mutatja ki a Rotors & Cams Zrt-ben meglévő 24%-os
részesedését, amely kontroll a társult vállalkozásban lévő szavazatarány alapján került
meghatározásra.
2022. december 31-én a társult vállalkozás IFRS alapelvek szerint összeállított beszámolójának főbb
adatai:
Mérlegfőösszeg: 1 203 millió Ft
Nettó eredmény: -133 millió Ft
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
65
Az egyéb éven túli eszközök fordulónapi megoszlása az alábbi:
2022.12.31.
2021.12.31.
iCollWare Kft. pótbefizetés
112
82
Pótbefizetés értékvesztése
-112
0
Dolgozóknak nyújtott kölcsönök
11
51
Garanciális kötelezettségek
35
0
Kaució
241
0
Hosszú lejáratú befektetési jegy, értékpapír
102
102
Hosszú lejáratú pénzügyi lízing követelések
190
0
Egyéb éven túli követelések
68
0
Összesen
647
235
A hosszú lejáratú befektetési jegy, értékpapír soron bemutatott 102 millió Ft az Innobyte Zrt.
bankgaranciák fedezetére tartott befektetési jegye.
22. nzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek
2022.12.31.
2021.12.31.
Pénztár
629
9
Bank
45 332
147 352
Állampapírok
0
119 169
Összesen
45 961
266 530
A pénzeszközök magukban foglalják a készpénzkészletet, a bankoknál vezetett folyószámlát, a rövid
lejáratú betéteket és a rövid lejáratú, likvid befektetéseket, amelyek azonnal előre meghatározható
pénzösszeggé konvertálhatók.
A 2022. december 31-i pénzeszközökből 494 millió Ft lekötött pénzeszköznek minősül, amely teljes
mértékben zárolt letét.
A lekötött pénzeszközök olyan folyószámla pénzösszegeket takarnak, amelyeket a konszolidációba
vont vállalatok jövőbeli szállítói kötelezettségek fedezetéül óvadéki számlákon helyeztek el vagy
amelyek hasonló célból a folyószámlán elkülönítésre kerültek.
A pénzeszközöket a Társaság amortizált bekerülési értéken értékeli, így elkészítette a várható hitelezési
veszteségre vonatkozó becslését a pénzeszközök kapcsán, amely alapján értékvesztés elszámolását
nem tartja indokoltnak, mivel csak magas hitelminősítű, azaz kockázatmentes pénzintézetnél tartja
pénzeszközeit.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
66
23. Vevőkövetelések
2022.12.31.
2021.12.31.
Vevőkövetelések
91 490
42 395
Vevőkövetelések értékvesztése
-32 580
-6 597
Összesen
58 910
35 798
A Cégcsoport az IFRS 9 standard előírásaival összhangban felmérte a követelések kapcsán
elszámolandó hitelezési veszteség szükségességét. A hitelezési veszteség számításakor a vevők és
szerződéses eszközök kapcsán az egyszerűsített modellt alkalmazza a Cégcsoport (élettartam alatti
módszer), az egyéb eszközöknél - mivel felmérésünk szerint a hitelezési kockázat nem nőtt meg
jelentősen a kezdeti megjelenítés óta – a 12 havi várha hitelezési veszteséggel számolt a Cégcsoport.
A várható hitelezési veszteségeket együttes alapon értékeltük az egyes eszközcsoportoknál a
következők szerint:
vevőkövetelések
egyéb követelések, aktív elhatárolások (szerződéses eszközök), adott kölcsönök
A hitelezési veszteség mérésekor figyelembe vett tényezők:
a pénzügyi instrumentumok hitelkockázata nőtt-e jelentősen a kezdeti megjelenís óta:
- adott kölcsönök, szerződéses eszközök: ezen pénzügyi instrumentumainkat alacsony
hitelkockázatúnak tekintjük, mivel ezen eszközök a fordulónapon jellemzően nem
késedelmesek, a nem teljesítés kockázata elhanyagolható
- vevőkövetelések: a 30 napnál régebbi késedelmes állomány 15%.
értékvesztett pénzügyi eszközök: a beszámolóban kimutatott vevői pénzügyi eszközök
esetében 30 433 millió Ft értékűt minősítettünk értékvesztettnek, mely összeget a Csoport
tagjai a vevőköveteléseik egyedi értékelése alapján számoltak el értékvesztésként.
a hitelezési veszteség becslésekor előre tekintő információkat is figyelembe vettünk
(különösen az ukrajnai háború hatásait).
a vevőkövetelések kapcsán a Cégcsoport az IFRS9 standard előírásaival összhangban
megvizsgálta felvásárolt leányvállalatok által a vevőkövetelésekre elszámolt értékvesztését, a
tárgyévben 2 146 millió Ft hitelezési veszteséget számolt el.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
67
Összevont
hitelezési
veszteség
Értékvesztett
pénzügyi eszközök
Vevőkövetelések
értékvesztése
összesen
2020. december 31-én
-12
0
-12
Növekedés
0
-63
-63
Csökkenés
1
799
800
Felvásárlás
0
-7 322
-7 322
2021. december 31-én
-11
-6 586
-6 597
Növekedés
-2 146
-3 233
-5 379
Csökkenés
10
420
430
Felvásárlás
0
-18 454
-18 454
Átértékelési különbözet
0
-2 580
-2 580
2022. december 31-én
-2 147
-30 433
-32 580
24. Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások
2022.12.31.
2021.12.31.
Egyéb követelések bruttó értéke
9 436
4 300
Egyéb követelések értékvesztése
-691
-24
Aktív időbeli elhatárolások
10 657
6 756
Összesen
19 402
11 032
Az egyéb követelések értékvesztett nettó értéke a következőket tartalmazza:
2022.12.31.
2021.12.31.
Adott előlegek
2 840
2 081
Rövid lejáratra kölcsönadott pénzeszközök
868
23
Bérleti díj kaució
369
370
Adott garanciák
172
165
Állami költségvetéssel szembeni követelés
67
109
Egyéb rövid lejáratú követelés
4 429
1 528
Összesen
8 745
4 276
A Társaság a szállítóknak adott előlegeket áfa nélkül, nettó módon mutatja be
A rövidtávra kölcsönadott pénzeszközök zött szerepelnek a Cégcsoport dolgozóinak adott kölcsönök.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
68
A Cégcsoport az IFRS 9 standard előírásaival összhangban felmérte az egyéb követelések kapcsán
elszámolandó hitelezési veszteség szükségességét is, amely alapján hitelezési veszteség elszámolást
nem tartja indokoltnak, mivel a követelések alacsony hitelkockázatúak, ezen eszközök a fordulónapon
jellemzően nem késedelmesek, a nem teljesítés kockázata elhanyagolható.
Összevont
hitelezési
veszteség
Értékvesztett
pénzügyi eszközök
Egyéb követelések
értékvesztése
összesen
2020. december 31-én
0
-30
-30
Növekedés
0
0
0
Csökkenés
0
6
6
Felvásárlás
0
0
0
2021. december 31-én
0
-24
-24
Növekedés
0
0
0
Csökkenés
117
15
132
Felvásárlás
-117
-597
-714
Átértékelési különbözet
0
-85
-85
2022. december 31-én
0
-691
-691
Az aktív időbeli elhatárolások összetétele:
2022.12.31.
2021.12.31.
Bevételek aktív időbeli elhatárolása
5 805
5 008
Költségek és ráfordítások aktív időbeli elhatárolása
4 852
1 748
Összesen
10 657
6 756
A ltségek és ráfordítások aktív időbeli elhatárolása mérleg fordulónap előtt számlázott, de a 2023.
évet terhelő költségeket, ráfordításokat tartalmazza. A bevételek aktív időbeli elhatárolása az IFRS 15
standardnak megfelelően, a 2022. évben elvégzett, bizonylatolt, de csak 2023. évben kiszámlázott
bevétel részeket tartalmazza, és ezen kívül az IAS 20 standard szerint 2022. évre költségekkel
arányosan, a támogatás intenzitásának megfelelően elhatárolt állami támogatások összegét.
Amennyiben a Társaság a szolgáltatás feletti ellenőrzést a standardban meghatározott feltételek
teljesülésekor - folyamatosan adja át, a szolgáltatások értékesítéséből származó is folyamatosan
jeleníti meg a standard által meghatározott módszerek szerint, a szolgáltatás jellegének megfelelően.
Az aktív időbeli elhatárolások között kimutatott szerződéses eszközök értéke 6 243 millió Ft.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
69
25. Tényleges jövedelemadó követelések és kötelezettségek
A Csoport az alábbiakat tekinti nyereségadónak az IAS 12 standard alapján, amely tételeket a Társaság
a kötelezettségekzött mutatta be a konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában:
2022.12.31.
2021.12.31.
Társasági és osztalékadó
1 025
179
Helyi iparűzési adó
-9
125
Innovációs járulék
114
43
Összesen
1 130
347
26. Értékpapírok
A Cégcsoport az értékpapírjait eredménnyel szemben, valós értéken értékeli (tőkeinstrumentumok).
A Cégcsoport 2021. december 31-i értékpapír állománya 17 millió Ft volt, azonban ezen állomány
2022. év folyamán értékesítésre került. A tárgyidőszakban a Társaság az értékpapírok zött
diszkontkincstárjegyeket mutatott ki. A kincstárjegyek 2022. december 31-ével piaci árfolyamon
eredménnyel szemben lettek érkelve.
2022.12.31.
2021.12.31.
Részvények, diszkontkincstárjegyek
118
17
Összesen
118
17
27. Készletek
2022.12.31.
2021.12.31.
Befejezetlen termelés
231
628
Áruk
9 529
2 189
Anyagok
4 117
182
Göngyölegek
4
0
Készletek értékvesztése
-3 154
-699
Összesen
10 727
2 300
A készletek állománya a tevékenység bővüléséhez és az új leányvállalatok készletszintjéhez
kapcsolódóan nőtt meg. A Cégcsoport minden évben felülvizsgálja készleteinek forgalmi képességét és
a piaci ismeretek alapján a nehezen mozgó készletekre értékvesztést számol el, az elfekvő készleteket
selejtezi. A készletek nyilvántartott értéke emiatt az érkesítési költségekkel csökkentett eladási érték
vagy a bekerülési érték közül az alacsonyabb. A stratégiai készleteket a Cégcsoport 5 millió Ft egyedi
beszerzési értékű készlettételek esetében a tárgyi eszközök között mutatja ki.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
70
28. Értékesítési célú eszközök és értékesítési eszközökhöz kapcsolódó
kötelezettségek
2022.12.31.
2021.12.31.
Értékesítési célú eszközök
190 271
0
Értékesítési célú eszközökhöz kapcsolódó
kötelezettségek
23 349
0
A Csoport az integrálási és átszervezési folyamatai részeként áttekintette az eszközállományát, és azon
eszközöket, amelyek nem szolgálják tartósan a Társaság érdekeit és jövőbeli céljait, értékesítésre
tartottnak minősítette a DIGI Kft-vel kapcsolatban. Az értékesítési célú eszközök magukba foglalnak
tárgyi eszközöket, immateriális javakat, vevői szerződésállományokat és bérleti jog lízingeket, míg az
értékesítési célú eszközökhöz kapcsolódó kötelezettségek leginkább a bérleti jog lízingekhez
kapcsolódó rövid- és hosszúlejáratú lízingkötelezettségeket jelenítik meg. Az értékesítési célú
eszközökkel kapcsolatban a Csoport értékcsökkenést, amortizációt nem számol el, a konszolidált
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban a könyv szerinti értékben szerepelnek (lévén az
értékesítési költségekkel csökkentett valós érték magasabb, mint az eszközök könyv szerinti érték).
A Csoport az értékesítési célú eszközök között mutatta ki a fordulónapot követően, 2023. március 20-
án részvénycsere keretében értékesített, és korábban az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. könyveiben
kimutatott TMT Hungary B.V.-ben és TMT Hungary Infra B.V.-ben lévő 25%-os részesedését is
125 700 millió Ft értékben (amelyet az eredménnyel szemben valós értéken tart nyilván (FVTPL) az
IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok standard alapján).
További információ az értékesítésre tartott eszközökkel, az értékesítési célú eszközökhöz kapcsolódó
kötelezettségekkel, illetőleg a részvénycserével kapcsolatban a 49. Mérleg fordulónap utáni
események pontban található.
29. Jegyzett tőke
A Társaság jegyzett tőkéje a 2022. évben négy tőkeemelés következtében 5 981 milló Ft, a Társaság
alaptőkéje 299 074 974 db, egyenként 20 Ft névértékű, dematerializált úton kibocsátott, névre szóló
törzsrészvényekből áll. Minden részvényhez egy szavazat kapcsolódik. Elsőbbségi, vagy más különleges
jogokat hordozó részvény nincs. A visszavásárolt saját részvények nem szavazhatnak.
A részvények a Budapesti Értéktőzsde Prémium szekciójában forognak, a részvény ISIN kódja:
HU0000167788
2022.12.31.
2021.12.31.
Nyitó érték
2 064
1 880
Növekedés
3 917
184
Csökkenés
0
0
Záró érték
5 981
2 064
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
71
Az IFRS szerinti alaptőke megegyezik a Cégbíróságon kimutatott alaptőkével. Alaptőke változás négy
lépésben következett be. Mindegyik emelés ázsióval történt, 2022. január 24-én az iG COM
Magántőkealap 2 328 millió Ft-tal, 2022. február 23-án a Rheinmetall AG 1 044 millió Ft-tal, 2022.
március 4-én a ÇALIK HOLDING ANONIM SIRKETI 189 millió Ft-tal, majd 2022. április 1-vel a Bartolomeu
Investment Kft. 395 millió Ft-tal emelt ázsióval alaptőkét.
30. Visszavásárolt saját részvények
A saját részvények bekerülési értéke a saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenérték, amely a
saját tőkét csökkenti (a névértéket is ez a mérlegsor tartalmazza, azonban az nem a jegyzett tőkéből
kerül levonásra).
A Társaság tulajdonában lévő 4iG (saját) részvényállomány (db) változását az alábbi táblázat mutatja:
Visszavásárolt saját részvények (db)
2022.12.31.
2021.12.31.
4iG MRP Szervezet
4 000 000
4 000 000
4iG Nyrt.
1 359 447
857 078
Összesen
5 359 447
4 857 078
A saját részvények visszavásárlási értéke 921 millió Ft, átlagára 172 Ft/db. Az időszak tőzsdei záró
árfolyama 715 Ft/db, éves átlagárfolyama 775 Ft/db volt.
31. Tőketartalék
2022.12.31.
2021.12.31.
Nyitó érték
3 869
817
Növekedés
129 623
3 052
Csökkenés
0
0
Záró érték
133 492
3 869
A 2022. évi ázsiós tőkeemelések révén január 24-én 75 672 millió forinttal, február 23-án 32 645 millió
forinttal, március 4-én 8 462 millió forinttal, április 1-én 12 845 millió Ft-tal nőtt a ketartalék összege.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
72
32. Eredménytartalék
Az eredménytartalék soron összevontan mutatjuk be az előző években képződött eredménytartalékot
és a tárgyidőszaki eredményt.
2022.12.31.
2021.12.31.
Eredménytartalék
47 170
9 214
A konszolidált saját tőke eredménytartalékának összege a tárgyidőszaki osztalékfizetéssel (2 968 millió
Ft), az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. apportálása során az eredménytartalékban elszámolt tulajdonosi
tranzakcióval (60 679 millió Ft), illetve az INNObyte Zrt., Hungaro DigiTel Kft. és CarpathiaSat Zrt.
kisebbségi tulajdonának változása miatti tulajdonosi tranzakció hatására módosult.
33. Halmozott egyéb átfogó jövedelem
2022.12.31.
2021.12.31.
Valós értékelés értékelési tartaléka
-1 109
0
Halmozott átváltási különbözet
10 831
136
Összesen
9 722
136
33.1. Valós értékelés értékelési tartaléka
A valós érték értékelési tartaléka az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt
eszközök valós értékének halmozott nettó változását tartalmazza. A tárgyidőszakban a Társaság az
egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt Space-Communications Ltd. 9,538%
részvénycsomagjával kapcsolatban 1 109 millió Ft veszteséget számolt el az egyéb átfogó
jövedelemben.
33.2. Halmozott átváltási különbözet
A Csoport a saját tőke átváltási különbözet során mutatja be a külföldi leányvállalatok mérleg és
eredménykimutatás átváltása során keletkezett átváltási különbözetet.
34. Nem ellenőrző részesedés
A nem ellenőrző részesedés tárgyidőszaki változását a konszolidált saját tőke változás kimutatás
tartalmazza.
2022.12.31.
2021.12.31.
Nem ellenőrző részesedés
102 111
1 623
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
73
A nem ellenőrző részesedés tárgyidőszaki összegét az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. apporttal történő
tulajdonszerzése szignifikánsan növelte (103 316 millió Ft), míg az ALBtelecom sh.a. felvásárlása
4 006 millió Ft összeggel csökkentette.
35. Céltartalékok
2021.12.31.
Felvásárlás
Növekedés
Felhasználás
Átváltási
különbözet
2022.12.31.
Ki nem vett szabadság
183
236
347
-113
50
703
Várható kötelezettségek
432
1 700
3 228
-2 544
81
2 898
Leszerelési és helyreállítási
kötelezettségek
651
4 634
125
-200
752
5 961
Összesen
1 267
6 570
3 700
-2 857
883
9 562
ebből
céltartalékok - hosszú
lejáratú
841
4 888
céltartalékok - rövid
lejáratú
426
4 674
A 2022. évben ki nem vett szabadságokra képzett céltartalék összege 347 millió Ft. A felvásárlásból
eredő céltartalék 236 millió Ft-ot tett ki a 2022. december 31-i 703 millió Ft egyenlegből.
A céltartalék várható kötelezettségekre jellemzően lojalitási bónuszt tartalmaz 593 millió Ft értékben,
a jogi ügyekre képzett céltartalék összege 2022. december 31-én 369 millió Ft. Az ANTENNA
HUNGÁRIA” Zrt. felvásárlásával 1 263 millió Ft rövid lejáratú céltartalék a peres ügyekre, kötbérekre
került kimutatásra konszolidált szinten, amelyre a felvásárlás után 2022. év során további 175 millió Ft
céltartalék lett képezve. A jövőbeni munkavállalói juttatásokra képzett céltartalék összege 2022.
december 31-én 161 millió Ft.
A leszerelési és helyreállítási kötelezettségekre képzett céltartalék a 2022. év során felvásárolt
ALBtelecom sh.a és ONE Telecommunications sh.a, valamint a tavalyi évben megszerzett ONE Crna
Gora d.o.o. eszközeinek jövőbeli helyreállításával kapcsolatban képzett diszkontált céltartalékot
tartalmazza.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
74
36. Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, tvények és rövid lejáratú hitelek,
kölcsönök, kötvények
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények
2022.12.31.
2021.12.31.
4iG Nyrt.
Kötvények
388 630
405 888
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
MFB beruházási 1. hitel
21 712
0
INNObyte Zrt.
MFB Zrt. GINOP hitel
81
99
K&H Exim kárenyhítő hitel
0
87
K&H Exim jövő exportőrei hitel
0
120
Hungaro DigiTel Kft.
Kölcsön- és kamattartozás
0
1 545
ONE Telecommunications sh.a
OTP hitel
13 547
0
ALBtelecom sh.a
Olasz kormány hitel
309
0
Raiffeisen Bank hitel
41
0
Összesen
424 320
407 739
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök, kötvények
2022.12.31.
2021.12.31.
"ANTENNA HUNGÁRIA" Zrt.
MFB beruházási 1. hitel
3 126
0
INNObyte Zrt.
MFB Zrt. GINOP hitel
9
0
K&H hitel
164
0
ONE Telecommunications sh.a
Banka OTP Albania folyószámlahitel
793
0
OTP hitel
1 062
0
ALBtelecom sh.a
Tirana Bank folyószámlahitel
4
0
Tirana Bank folyószámlahitel
1 581
0
Raiffeisen Bank folyószámlahitel
656
0
Raiffeisen Bank hitel
164
0
Olasz kormány hitel
154
0
Összesen
7 713
0
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
75
A fenti adatok a Társaság és konszolidált leányvállalatai rendelkezésére álló hitelkereteiből ténylegesen
lehívott, illetve kihasznált összegeket mutatják.
4iG Nyrt.
2022. december 31-én a 4iG Nyrt-nek a Raiffeisen Bankkal 6 450 millió Ft keretösszegű
bankhitelszerződése állt fenn, amelynek terhére szerződött:
1) 4 620 millió Ft összegű rulírozó hitelt, 2023.január 31-i lejárattal,
2) 500 millió Ft összegű bankszámlahitelt, 2023. január 31-i lejárattal,
3) 1 330 millió Ft összegű bankgarancia-keretet, 2027.július 31-i lejárattal.
A tárgyidőszakban a Bankhitelszerződés nem került módosításra, 2020. január óta változatlan
feltételekkel rendelkezésre áll, így keretbiztosítékként a Raiffeisen Bank javára, a Társaság mindenkori
követelésállományán 7 420 millió Ft és készletállományán további 810 millió Ft keretösszeg erejéig
zálogjog van bejegyezve a MOKK zálogjogi nyilvántartásában.
Forgóeszközfinanszírozáshoz a Társaság a rulírozó hitelt 2022 márciustól májusig alkalomszerűen vette
igénybe, majd teljes egészében visszafizette. A rulírozó hitel és bankszámlahitel szerződéses összege a
lejáratig rendelkezés áll, meghosszabbítására 2023 januárjában került sor.
A Társaság az igénybe vett hitelösszegek után 1 havi BUBOR-hoz rögzített (változó kamatozású) ügyleti
kamatot, az igénybe nem vett hitelösszegek után pedig rendelkezésre tartási jutalékot fizetett.
ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt.
A vállalat likviditásának biztosítása érdekében 5 000 millió Ft összegű bankszámlahitellel rendelkezik
az MKB Bank Nyrt.-nél, amelynek kihasználtsága a fordulónapon 0 volt.
Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt-vel 2020-ban leszerződött 45 851 millió Ft összegű, 13 éves
futamidejű kölcsön éven belül esedékes törlesztőrészlete a fordulónapon 3 126 millió Ft.
A vállalat 2021. novemberben az AH Net Távközlési Zrt. 100%-os üzletrészének megvásárlása céljából
az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt-vel 22 500 millió Ft összegű kölcsönszerződést kötött 2032
decemberi lejárattal, melyet a bank a tranzakció zárásának elhalasztása miatt elkülönített, lekötött
betétként tartott rendelkezésre 2022. augusztus 31-ig. A rendelkezésre tartási periódus lejáratakor a
kölcsön teljes összege visszafizetésre került az elkülönített, lekötött betétből.
ACE Network Zrt.
2021. november folyamán 250 millió Ft összegű, Overnight BUBOR-hoz rögzített (változó kamatozású)
ügyleti kamattal, folyószámlahitel-szerződést kötött a K&H Bank Zrt-vel, mely likviditási tartaléknt
rendelkezésre áll, a fordulónapi kihasználtsága 0 volt. A szerződés biztosítékaként a társaság
pénzóvadékot nyújtott és a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. készfizető kezességet vállalt.
INNObyte Zrt.
A vállalat a "Pocketdoki" egészségügyi digitális mérőeszköz kifejlesztése céljából az MFB Magyar
Fejlesztési Bankkal Vállalatok K+F+I tevékenységek támogatására kombinált kölcsönszerződést
(„GINOP hitel”) kötött 2019. május 9-én 121 555 259 Ft keretösszeggel 2029.április 25-i lejárattal, a
fordulónapon fennálló tartozása 92 millió Ft. A GINOP hitel biztosítéka a K&H Bank által kibocsátott,
összesen 122 millió Ft összegű bankgarancia.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
76
Az INNObyte Zrt. 2021. folyamán a K&H Bankkal korábbi években kötött rövid lejáratú
forgóeszközhiteleit megszüntette és kedvezményes kamatozású (Eximbank által refinanszírozott)
kölcsönszerződésekre szerződött: 120 millió Ft összegű tartós forgóeszköz kölcsönszerződés
2023.11.15-i lejárattal („Exim kárenyhítő”) és 120 millió Ft összegű tartós forgóeszköz
kölcsönszerződés 2023. augusztus 30-i lejárattal („Exim jövő exportőrei”). Az Exim kárenyhítő kölcsön
egyösszegű lehívására 2021. januárban került sor, a társaság 5 hónapos türelmi időt követően, havonta
10 909 090 Ft összeggel törleszti. Az Exim Jövő Exportőrei rulírozó kölcsön teljes összege lehívásra
került, visszafizetése lejáratkor esedékes.
A K&H Banktól igénybe vett kölcsönöket követeléseket terhelő zálogjog és a Garantiqa Hitelgarancia
Zrt. készfizető kezessége biztosítja.
ONE Telecommunications sh.a
Ezt megelőzően 2021. júniusban a vállalat 37 000 000 EUR összegű, 10 éves futamidejű szindikált
hitelszerződést kötött az OTP Bank Nyrt. - DSK Bank AD - Banka OTP Albania sh.a-val, a First Investment
Bank AD felé fennálló kölcsönének refinanszírozása érdekében. A kölcsön első tőketörlesztése 2022
decemberben volt esedékes.
A Banka OTP Albania sh.a továbbá 2 000 000 EUR keretösszegben bankszámlahitelt nyújt a vállalat
részére.
ALBtelecom sh.a
Az év folyamán a vállalat részére három kereskedelmi bank nyújtott rövid- és hosszú lejáratú hitel- és
kölcsönügyleteket euroban és albán lekben, válto kamatozással, emellett az Olasz Kormánnyal
kedvezményes kamatozású, 30 éves futamidejű, fix kamatozású kölcsönre szerződött 1995-ben. 2022
decemberben a Banka Kombetare Tregtare felé albán lekben fennálló lcsöntartozás teljes összege
előtörlesztésre került.
4iG Nyrt. által kibocsátott kötvények
A hazai és külföldi üzletrész-vásárlások finanszírozásához 2021. folyamán a 4iG Nyrt. az MNB által
meghirdetett Növekedési Kötvényprogramban (NKP) 3 sikeres aukciót bonyolított le, valamint egy
zártkörű kötvénykibocsátást.
4iG NKP Kötvény 2031/I. elnevezésű (ISIN: HU0000360276) kötvényt, tíz éves futamidővel, 2,90%
mértékű kuponnal, összesen 15,45 milliárd forint össznévértékben, 2021. március 29-én bocsátott ki.
Az 50 millió forint névértékű tvények 5 éves türelmi időt követően amortizálódnak: az 5-9.
évfordulókon 10%, a lejáratkor 50% mértékű törlesztési kötelezettség mellett, míg a kamatfizetés
évente, a kibocsátási évfordulókor esedékes.
4iG NKP Kötvény 2031/II. elnevezésű (ISIN: HU0000361019), tíz éves futamidejű, az ötödik év végétől
amortizálódó, évi 6,00% fix kamatozású kötvényt összesen 287,75 milliárd forint össznévértékben,
2021. december 17-én bocsátott ki. Az egyenként 50 millió forint névértékű kötvények 5 éves türelmi
időt követően amortizálódnak: az 5-9. évfordulókon 10%, a lejáratkor 50% mértékű rlesztési
kötelezettség mellett, míg a kamatfizetés évente, a kibocsátási évfordulókor esedékes.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
77
A 4iG Igazgatósága a Közgyűlés 22/2021 (IX.30.) számú Közgyűlési Határozattal megadott
felhatalmazása alapján a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett Növekedési Kötvényprogram
keretén belül 2021. december 17-én 287 750 millió Ft össznévértékben kibocsátott „4iG NKP Kötvény
2031/II.” elnevezésű kötvénysorozatra (ISIN HU0000361019) történő rábocsátás keretében új
sorozatrészletként további tvények kibocsátásáról határozott. A kötvények jegyzésére 2021.12.27-
én tartott aukció keretében került sor, melyen a kötvényre vonatkozó Információs Összeállításban
megjelölt meghívott befektetők vehettek részt. A rábocsátás keretében kibocsátott kötvények
össznévértéke 83 000 millió Ft, adósságszolgálata megegyezik a 2021. december 17-én kibocsátott
kötvényekével.
A 4iG Nyrt. a két NKP aukció között, 4iG M&A Kötvény 2026 elnevezésű (ISIN: HU0000360813)
kötvényt, 5 éves futamidővel 12 havi BUBOR + 1,50% kamatozással, összesen 100 milliárd forint
össznévértékben, 2021. szeptember 27-én bocsátott ki. A 2 000 darabból álló, egyenként 50 millió
forint névértékű kötvénysorozat teljes volumene kettő részletben visszavásárlásra, majd ezt követően
megszüntetésre került a Kibocsátó által:
- 2021. végén a Kibocsátó 83 milliárd forint összegben visszavásárolt 1 660 darab kötvényt;
- 2022. során az ezen kötvénysorozatból fennálló 17 milliárd forint összegű tőke- és
felhalmozott kamattartozása is kiegyenlítésre került.
- 2022 év során a kötvények bevonásra kerültek
Bankgaranciák
A 4iG Nyrt. a bankgarancia-keretet a vevőivel kötött vállalkozási szerződéseiben rögzített teljesítési
típusú (ajánlati, teljesítési, jótállási) kötelezettségvállalásainak érdekében veszi igénybe. A szerződött
keretösszegből a Társaság megbízásából a Raiffeisen Bank Zrt. által kibocsátott bankgaranciák összege
541 873 240 Ft volt 2022. december 31-én.
Egyes teljesítési és jótállási garanciák biztosítékaként összesen 35 069 500 Ft pénzóvadék került
elhelyezésre a Raiffeisen Banknál erre a célra elkülönített számlán.
A bankgaranciák Kedvezményezettjei igénybejelentéssel nem fordultak a kibocsátó Raiffeisen Bankhoz
2022 folyamán.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
78
A Társaság megbízásából kibocsátott bankgaranciák 2022.december 31-én (adatok Ft-ban):
Referenciaszám
Kedvezményezett
Típus
Összeg
Kibocsátás
kelte
Lejárat
dátuma
IGTE061984
KIFÜ-Szuper számítógép
teljesítési
31 385 827
2021.06.07.
2023.03.16.
IGTE060889
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
8 000 000
2020.10.20.
2023.06.09.
IGTE062048
OFA
teljesítési
10 471 300
2021.06.15.
2023.02.28.
IGTE061416
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
7 000 000
2021.02.09.
2023.10.31.
IGTE061704
T-Systems
teljesítési
1 500 000
2021.04.15.
2023.11.30.
IGTE062161
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
15 000 000
2021.07.13.
2025.02.28.
IGTE062162
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
2021.07.13.
2025.02.28.
IGTE062447
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
2021.09.14.
2027.07.31.
IGTE062448
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
2021.09.14.
2027.07.31.
IGTE062449
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
2021.09.14.
2027.07.31.
IGTE062485
SYS IT Network Zrt.
teljesítési
85 680 000
2021.09.17.
2024.06.30.
IGTE062490
MÁV FKG
jótállási
14 500 000
2021.09.17.
2025.03.30.
IGTE062491
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
15 000 000
2021.09.20.
2025.07.22.
IGTE062492
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
2021.09.20.
2025.07.22.
Referenciaszám
Kedvezményezett
Típus
Összeg
Kibocsátás
kelte
Lejárat
dátuma
IGTE062547
MÁV FKG
jótállási
11 760 333
2021.09.30.
2024.09.30.
IGTE063081
MÁK
jótállási
176 831 115
2022.01.19.
2023.01.02.
IGTE063519
MÁV FKG
jótállási
13 500 000
2022.04.14.
2026.01.30.
IGTE063536
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
10 000 000
2022.04.22.
2024.12.31.
IGTE063764
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
15 000 000
2022.06.09.
2025.01.31.
IGTE064179
Magyar Posta Zrt.
ajánlati
5 000 000
2022.09.13.
2023.02.15.
IGTE064180
Magyar Posta Zrt.
ajánlati
5 000 000
2022.09.13.
2023.02.15.
IGTE064273
Városliget Zrt.
jótállási
5 254 665
2022.09.29.
2025.08.30.
IGTE064430
Magyar Posta Zrt.
ajánlati
10 000 000
2022.11.03.
2023.10.31.
IGTE064424
Magyar Posta Zrt.
ajánlati
10 000 000
2022.11.03.
2023.10.31.
IGTE064423
Magyar Posta Zrt.
ajánlati
10 000 000
2022.11.03.
2023.10.31.
IGTE064422
Magyar Posta Zrt.
ajánlati
10 000 000
2022.10.28.
2023.10.31.
IGTE064474
Digitális Kormányzati
Ügynökség Zrt.
teljesítési
7 000 000
2022.11.09.
2025.04.30.
IGTE064542
KIFÜ
teljesítési
13 990 000
2022.11.23.
2023.02.24.
Összesen
541 873 240
A tárgyidőszakban egyes vállalkozási szerződésekből fennálló kötelezettségek biztosítékául -
bankgaranciák kibocsátása helyett - a Társaság rövid lejáratú pénzóvadékot helyezett el a szerződő
félnél/megrendelőnél, melyek összege összesen 1 073 600 Ft.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
79
Az INNObyte Zrt. megbízásából kibocsátott bankgaranciák:
Bank
Kedvezményzett
Devizanem
Bankgarancia
összege
Típusa
Lejárat
K&H Bank
MFB Bank Zrt.
HUF
61 000 000
hitelfedezeti
2023.09.20.
K&H Bank
MFB Bank Zrt.
HUF
61 000 000
hitelfedezeti
2023.09.20.
Az ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. anyavállalati garanciát adott a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. részére
irodaház bérleti díj fedezeteként a CEE Property-Invest Ingatlan Kft. javára 414 505 EUR összegben
2022. április 25-től 2023. lius 31-ig.
37. Pénzügyi lízing kötelezettségek
A 2019. január 1-vel életbe lépett IFRS 16 standard előírásainak megfelelően a lízing fogalma jelentősen
kibővült. Ettől az időponttól az eszközök közé, mint vagyoni értékű jog, fel kell venni a standard
előírásainak megfelelő bérleti jogokat. A klasszikus lízingfogalomnak megfelelően a mérlegben nem
szerepelnek lízingdíjak.
Az IFRS 16 standardnak megfelelően kibővített lízing kötelezettségeket az alábbiakban mutatjuk be:
2022.12.31.
2021.12.31.
Pénzügyi lízing kötelezettség - hosszú lejáratú
34 522
15 596
Pénzügyi lízing kötelezettség - rövid lejáratú
9 055
3 784
Pénzügyi lízing kötelezettség - összesen
43 577
19 380
Lízing kötelezettségek
Nyitó kötelezettség
19 380
Felvásárlásból származó növekedés
46 365
Növekedés
11 637
Kamatráfordítás
3 255
Csökkenés
-15 093
Átértékelési különbözet
1 381
Átsorolás
-23 348
Záró kötelezettség
43 577
A lízingkötelezettségek közül 23 349 millió forint került átsorolásra az értékesítési célú eszközökhöz
kapcsolódó kötelezettségek közé.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
80
A Cégcsoport teljes, lízingügyleteiből származó készpénzkiáramlása 2022-ben 14 437 millió Ft volt.
A Csoport a lízingkötelezettségek értékelésében figyelmen kívül hagyott olyan jövőbeli
pénzáramlásokat, melyeknek potenciálisan ki van téve. Ilyenek a lízing futamidő részét nem képező
meghosszabbítási és megszüntetési opciókat követő időszakokra vonatkozó, nem diszkontált
potenciális jövőbeni bérletfizetések, melyek összege 279 millió Ft. A bérelt eszközökhöz nem
kapcsolódik maradványérték-garancia. A Cégcsoport nem kötelezte el magát 2022. december 31-én
még el nem kezdődött lízingekre.
A rövid futamidejű lízingeket vagy a kisértékű eszközlízingeket a működési ráfordítások között számolja
el a Cégcsoport.
38. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
Az egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek között kerül kimutatásra a műsorterjesztési szerződésekből
származó kötelezettség, a műsorszolgáltatási jog. A DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft.-vel kapcsolatban
2022. december 31-én 8 200 millió Ft a műsorszolgáltatási joggal kapcsolatos kötelezettséget
mutattunk ki. A BRISK Digital Group Kft. halasztott vételár a leányvállalat megszerzésével kapcsolatos
hosszú lejáratú kötelezettség összege 1 466 millió Ft 2022. december 31-én.
39. Szállítói kötelezettségek
2022.12.31.
2021.12.31.
Szállítói kötelezettségek
45 839
23 252
Összesen
45 839
23 252
40. Osztalékkötelezettségek tulajdonosok felé
A Társaságnak osztalékkötelezettsége a tulajdonosok felé 2 968 millió Ft értékben volt, a kifizetés a
KELER Zrt-n keresztül 2022. július 4-ét követően 8 millió Ft kivételével megtörtént.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
81
41. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások
2022.12.31.
2021.12.31.
Adókötelezettségek és járulékok
7 820
6 208
Tényleges jövedelemadó kötelezettség
1 130
305
Munkabér átutalási kötelezettségek
1 381
683
Vevőktől kapott előlegek
3 487
7 639
Költségvetéstől kapott előlegek
429
367
Függő vételár
1 495
500
Kötvény kamatai
1 231
1 388
Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
10 880
77
Kapott támogatások, halasztott bevétel
1 336
4 016
Bevételek passzív időbeli elhatárolása
21 132
3 533
Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása
15 377
6 766
Összesen
65 698
31 482
A Társaság a vevőktől kapott előlegeket áfával növelt összegben, bruttó módon mutatja be.
A Cégcsoport adókötelezettségei között lejárt tartozás nincs, minden vállalat a köztartozásmentes
adatbázisban megtalálható. A bevételek elhatárolása leginkább a kiszámlázott éves support díjak
következő időszakokat illető része.
A 4iG Nyrt. az ACE Network Zrt. megvásárlásakor a szerződéses vételárból a megállapodás értelmében
500 millió forint összeget jogosult volt bizonyos teljesítmény követelmények eléréséig visszatartani.
Ezt a Társaság, mint egyéb kötelezettségek mutatta be, a kötelezettség 2022-ban rendezésre került a
feltételek teljesülése miatt. A 2022-es évben függő vételár soron szerepel a BRISK Csoport
megvásárlásával kapcsolatos halasztott vételár 1 495 millió Ft érkben.
A különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között kerül kimutatásra a DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft-vel kapcsolatban 6 622 millió Ft műsorszolgáltatási joggal kapcsolatos kötelezettség.
Szintén itt kerülnek kimutatásra a nem számlázott szállítók, amelyek egyenlege a DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft-nél 1 017 millió Ft, valamint a ONE Telecommunications sh.a esetében jóváhagyott
bónuszok kapcsán felmerült kötelezettségek.
A Csoport a vevőktől kapott előlegek soron szerződéses kötelezettségeket is kimutat 1 142 millió Ft
értékben. Ezeket bruttó módon tartjuk nyilván.
A bevételek és költségek passzív időbeli elhatárolása sor szignifikáns növekedése mögött a
tárgyidőszaki felvásárlások állnak.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
82
42. Szegmensinformációk
A Csoport működése szempontjából a stratégiai ntéseket az Igazgatóság hozza, így a szegmensek
megállapítása szempontjából a neki készített kimutatásokat vette alapul a menedzsment e pénzügyi
kimutatás összeállítása során.
A 4iG Csoport tevékenységének 2021. évtől három nagy szegmense az IT kereskedelmi tevékenység
(hardver- és szoftver viszonteladás), az IT szolgáltatás (fejlesztés, üzemeltetés, támogatás, tanácsadás,
megvalósítás és egyéb IT szolgáltatás) és a távközlési tevékenység, amely kiegészült az egyéb, holding
szegmenssel. A működési döntéshozó azonban a tárgyidőszaktól kezdődően, a távközlési szegmens
egyre nagyobb részesedése okán mind a szegmenseket érintő eredménytételek, mind az eszközök-
kötelezettségek tekintetében úgy határozott, hogy az IT kereskedelmi és szolgáltatási tevékenységet
összevonja, és a 2021. évtől eltérően 2022 során a Cégcsoport már csak három szegmenst jelenít meg
a beszámolójában. A két szegmens eredményességét mutatjuk be az alábbiakban, a tevékenységekre
terhelhető zvetlen költségek szintjéig, a 2021. év tekintetében szintén a tárgyidőszaki bontásnak
megfelelően. A szegmens eszközöket a tevékenységekre elszámolt értékcsökkenés és a szegmens
árbevétele arányában osztottuk meg.
A Cégcsoport mérlegelte, hogy valamely kormányzat alatt álló gazdálkodó egységeket (ideértve a
kormányzati szerveket és hasonló, helyi, nemzeti vagy nemzetközi testületeket) egyetlen vevőnek kell-
e tekinteni, amely eredményeként megállapította, hogy az ilyen szervekkel, vén, hogy különálló
költségvetéssel rendelkeznek, külön vevőként kezeli.
A 2022-es év vonatkozásában egyik vevő forgalma sem haladja meg a bevétel 10%-át.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
83
2022. évre:
Megnevezés
IT
szolgáltatás
és
kereskedelem
Távközlés
Egyéb
tevékenység
Kiszűrések
Összesen
Nettó árbevétel
81 853
199 473
1 129
-5 034
277 421
Eladott áruk
beszerzési értéke és
közvetített
szolgáltatások
-55 070
-41 504
-1 127
4 235
-93 466
Egyéb működési
bevétel
1 263
12 057
14 248
0
27 568
Fedezet 1
28 046
170 026
14 250
-799
211 523
Közvetlen költségek
-23 056
-173 951
-15 698
409
-212 296
Fedezet 2
4 990
-3 925
-1 448
-390
-773
EBITDA
7 871
67 586
-1 013
-390
74 054
Üzemi eredmény
(EBIT)
4 990
-3 925
-1 448
-390
-773
Pénzügyi eredmény
-14 474
Adózás előtti
eredmény
-15 247
Összes szegmens
eszköz
49 682
880 711
11 118
941 511
Szegmens eszközök
49 682
880 711
11 118
941 511
Szegmensekre nem
allokálható
eszközök
Eszközök összesen
941 511
Összes szegmens
kötelezettség
44 321
598 839
797
643 957
Szegmens
kötelezettségek
44 321
598 839
797
643 957
Szegmensekre nem
allokálható
kötelezettségek
Kötelezettségek
összesen
643 957
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
84
2021. évre:
Megnevezés
IT
szolgáltatás
és
kereskedelem
Távközlés
Egyéb
tevékenység
Összesen
Nettó árbevétel
84 724
8 565
363
93 653
Eladott áruk beszerzési értéke
-33 249
-847
0
-34 096
Közvetített szolgáltatások
-24 450
-399
-145
-24 994
Egyéb bevételek
450
996
916
2 363
Fedezet 1
27 476
8 315
1 135
36 926
Közvetlen költségek
-14 874
-3 556
-169
-18 599
Fedezet 2
12 602
4 759
965
18 327
Szegmensekre közvetlenül nem
allokálható költségek és
ráfordítások
-10 403
Üzemi eredmény (EBIT)
7 924
nzügyi eredmény
814
Adózás előtti eredmény
8 737
Szegmens eszközök
54 157
436 700
113
490 970
Szegmensekre nem allokálható
eszközök
8 966
Eszközök összesen
499 936
Szegmens kötelezettségek
42 325
434 900
301
477 526
Szegmensekre nem allokálható
kötelezettségek
5 153
Kötelezettségek összesen
482 679
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
85
43. Kockázatkezelés
A Csoport eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, értékpapírok, vevői és egyéb követelések, valamint
egyéb eszközök kivéve az adókat. A Csoport forrásai tartoznak a hitelek és kölcsönök, szállítói
és egyéb telezettségek, kivéve az adókat és a pénzügyi kötelezettségek valós értéken történő
átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.
A Csoport a következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
hitelkockázat,
likviditási kockázat,
piaci kockázat.
Ez a fejezet bemutatja a Csoport fenti kockázatait, a Csoport célkitűzéseit, politikáit, folyamatok
mérését és kockázatkezelését, valamint a Csoport menedzsment tőkéjét. Az Igazgatóság általános
felelősséget visel a Csoport létrehozása, felügyelete és kockázatkezelése terén.
A Csoport kockázat menedzsment politikájának célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a kockázatokat,
amelyekkel szembesül a Csoport, valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrollokat és felügyelje a
kockázatokat. A kockázat menedzsment politikát és rendszert időről időre felülvizsgáljuk annak
érdekében, hogy tükrözhesse a megváltozott piaci körülményeket és a Csoport tevékenységeit.
Tőkemenedzsment
A Csoport politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és hitelezői
bizalmat fenntartsa, és biztosítsa a Csoport fejlődését. Az Igazgatóság igyekszik fenntartani azt a
politikát, hogy kölcsönadásokból eredő magasabb kitettséget csak magasabb hozam mellett vállal, az
erős tőkepozíció által nyújtott előnyök és a biztonság alapján.
A Csoport tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Csoport saját tőkéjéből áll (ez utóbbi a
jegyzett tőkét, a tartalékokat és a nem ellenőrző tulajdonosok részesedését foglalja magában).
A Csoport a tőke kezelése során igyekszik biztosítani, hogy a Csoport tagjai folytatni tudják
tevékenységüket és egyúttal maximalizálta a tulajdonosok számára a megtérülést a kölcsöntőke és a
saját tőke optimális egyensúlyozásával, valamint az optimális tőkestruktúra megtartását a
tőkeköltségek csökkentése érdekében. A Csoport azt is figyeli, hogy tagvállalatainak tőkeszerkezete
megfelel-e a helyi törvényi előírásoknak.
A Társaság tőkekockázata 2021-ben nőtt, mivel az akvizíciókra a 4iG Nyrt. kötvénykibocsátás révén
vont be pótlólagos forrásokat.
Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti szerződéses
kötelezettségeit, amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Csoport számára. Pénzügyi
eszközök, amelyek hitelezési kockázatoknak vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid távú
kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és egyéb követelések.
A pénzügyi eszközök nyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatják. Az alábbi
táblázat a Csoport maximális hitelkockázati kitettségét mutatja 2022. december 31-én és 2021.
december 31-én.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
86
Hitelezési kockázat
2022.12.31.
2021.12.31.
Vevőkövetelések
58 910
35 798
Egyéb követelések és aktív elhatárolások
19 402
11 032
Értékpapírok
118
17
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
45 961
266 530
Összesen
124 391
313 377
A vevőkövetelések korosítása 2022. december 31-én a következő volt:
2022.12.31.
2021.12.31.
Még nem esedékes
46 446
29 268
1-30 napja lejárt
3 579
2 283
30-90 nap között lejárt
2 143
1 614
90-180 nap között lejárt
1 777
1 154
180-360 nap között lejárt
2 479
744
360 napon túli
2 486
736
Összesen
58 910
35 798
A vevők minősíse folyamatosan történik. Kezdetben csak készpénzre, illetve előre utalásra szolgáljuk
ki őket. Hosszabb kapcsolat után van lehetőség 8-15-30-60 napos utalás elérésére. A le nem járt vevői
követeléseinken a behajtási kockázat minimális.
A lejárt követeléseink behajtási kockázatát folyamatosan figyelve, értékvesztés elszámolásával
mérséklődik a kockázat. A késedelmes vevői követelések jelentős részével együtt kell vizsgálni a
késedelmesen fizetett szállítókat, mert a vevő nem fizetése esetén a megállapodások szerint a
kapcsolódó szállítókat sem lehet kifizetni. A hitelezési veszteség az árrésre, fedezetre korlátozódik.
Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Csoport nem tudja pénzügyi kötelmeit esedékességkor
teljesíteni. A Csoport likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire lehetséges, mindig
megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei esedékességkor történő teljesítéséhez, mind szokásos,
mind feszített körülmények között anélkül, hogy elfogadhatatlan vesztesége merülne fel vagy
kockáztatná a Csoport jóhírét.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
87
A szállítói kötelezettségek korosítása 2022. december 31-én a következő volt:
2022.12.31.
2021.12.31.
Még nem esedékes
25 482
21 764
1-30 napja lejárt
5 492
855
30-90 nap között lejárt
3 733
524
90-180 nap között lejárt
4 009
54
180-360 nap között lejárt
2 719
15
360 napon túli
4 404
40
Összesen
45 839
23 252
Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok, kamatlábak és a
befektetési alapokba rténő befektetések árai, változása befolyásolja a Csoport eredményét vagy
pénzügyi instrumentumokban lévő befektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci
kockázatnak való kitettségek kezelése és ellenőrzése elfogadható keretek között, a haszon
optimalizálása mellett.
Ukrajnai háború miatti kockázat
A Társaságnak nincsenek üzleti kapcsolatai Ukrajnai cégekkel, így közvetlen üzleti kockázatot nem
érzékelünk.
Érzékenységi elemzés
A Csoport megállapította, hogy eredménye alapvetően két pénzügyi természetű kulcsváltozótól függ
lényegesen, az árfolyamkockázattól és a kamatkockázattól. Ezen kulcsváltozókra elvégezte az
érzékenységi vizsgálatokat. A kamatkockázatok csökkentését elsősorban a szabad pénzeszközök
lekötésével igyekszik a Csoport biztosítani.
A Csoport devizakitettsége 2022. december 31-én a következőképpen alakult:
Hitelezési kockázat
HUF
Deviza
Összesen
Vevőkövetelések
33 311
25 599
58 910
Szállítói kötelezettségek
13 113
32 726
45 839
Pénzeszközök
39 056
6 905
45 961
Hitelek, kötvények
413 722
18 311
432 033
Az adatokból látható, hogy a devizakitettség emelkedett, az árfolyamváltozások egyre nagyobb
hatással vannak a Cégcsoport eredményére.
A Cégcsoport bővülése, az akvizíciók pénzügyi hátterének biztosítása végett kibocsátott kötvények
következtében a kamatérzékenysége is növekedett.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
88
Kötvények tőketörlesztése
Évek
4iG NKP kötvény
4iG NKP Kötvény
Összesen
2031/I.
2031/II
HU0000360276
HU0000361019
2023
0
0
0
2024
0
0
0
2025
0
0
0
2026
1 545
37 075
38 620
2027
1 545
37 075
38 620
2028
1 545
37 075
38 620
2029
1 545
37 075
38 620
2030
1 545
37 075
38 620
2031
7 725
185 375
193 100
Kötvények utáni kamatfizetések
Évek
4iG NKP kötvény
4iG NKP Kötvény
Összesen
2031/I.
2031/II
HU0000360276
HU0000361019
2023
448
22 245
22 693
2024
448
22 245
22 693
2025
448
22 245
22 693
2026
448
22 245
22 693
2027
403
20 021
20 424
2028
358
17 796
18 154
2029
314
15 572
15 885
2030
269
13 347
13 616
2031
224
11 123
11 347
A Társaság a korábban már bejelentett akvizíciós stratégiájával összhangban a kötvényekből befolyt és
még fel nem használt összeget a korábban bejelentett felvásárlásokra tervezi felhasználni, illetve
használta fel 2022-ben. A felvásárolt cégek cash flow és eredménytermelő képességei biztosítják, hogy
a Társaság eleget tudjon tenni mind a kamat mind pedig a 2026-tól esedékes tőketelezettségeinek.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
89
Kamat érzékenység vizsgálat
Aktuális kamatokkal
2022.12.31
Adózás előtti eredmény (kamatok nélkül)
-11 992
Nettó kamatráfordítás
-3 255
Adózás előtti eredmény
-15 247
Eszközök összesen
941 511
1%
Adózás előtti eredmény (kamatok nélkül)
-11 992
Nettó kamatráfordítás
-3 288
Adózás előtti eredmény
-15 280
Adózás előtti eredmény változása
-33
Adózás előtti eredmény változása (%)
0%
Nettó eszközállomány
941 478
Nettó eszközállomány változása
-33
Nettó eszközállomány változása (%)
0,00%
5%
Adózás előtti eredmény (kamatok nélkül)
-11 992
Nettó kamatráfordítás
-3 418
Adózás előtti eredmény
-15 410
Adózás előtti eredmény változása
-163
Adózás előtti eredmény változása (%)
1%
Nettó eszközállomány
941 348
Nettó eszközállomány változása
-163
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,02%
10%
Adózás előtti eredmény
-11 992
Nettó kamatráfordítás
-3 581
Adózás előtti eredmény
-15 573
Adózás előtti eredmény változása
-326
Adózás előtti eredmény változása (%)
2%
Nettó eszközállomány
941 186
Nettó eszközállomány változása
-326
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,03%
-1%
Adózás előtti eredmény
-11 992
Nettó kamatráfordítás
-3 222
Adózás előtti eredmény
-15 214
Adózás előtti eredmény változása
33
Adózás előtti eredmény változása (%)
0%
Nettó eszközállomány
941 544
Nettó eszközállomány változása
33
Nettó eszközállomány változása (%)
0,00%
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
90
-5%
Adózás előtti eredmény
-11 992
Nettó kamatráfordítás
-3 092
Adózás előtti eredmény
-15 084
Adózás előtti eredmény változása
163
Adózás előtti eredmény változása (%)
-1%
Nettó eszközállomány
941 674
Nettó eszközállomány változása
163
Nettó eszközállomány változása (%)
0,02%
-10%
Adózás előtti eredmény
-11 992
Nettó kamatráfordítás
-2 930
Adózás előtti eredmény
-14 922
Adózás előtti eredmény változása
326
Adózás előtti eredmény változása (%)
-2%
Nettó eszközállomány
941 837
Nettó eszközállomány változása
326
Nettó eszközállomány változása (%)
0,03%
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
91
Árfolyam érzékenység vizsgálat
Aktuális árfolyamokkal
2022.12.31
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
909 007
Devizás eszközök
32 504
Forintban denominált kötelezettségek
592 921
Devizás kötelezettségek
51 036
Nettó eszközállomány
297 554
Adózás előtti eredmény
-15 247
1%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
909 007
Devizás eszközök
32 829
Forintban denominált kötelezettségek
592 921
Devizás kötelezettségek
51 546
Nettó eszközállomány
297 369
Nettó eszközállomány változása
-185
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,062%
Adózás előtti eredmény
-15 432
Adózás előtti eredmény változása
-185
Adózás előtti eredmény változása (%)
1,215%
5%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
909 007
Devizás eszközök
34 129
Forintban denominált kötelezettségek
592 921
Devizás kötelezettségek
53 588
Nettó eszközállomány
296 627
Nettó eszközállomány változása
-927
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,311%
Adózás előtti eredmény
-16 174
Adózás előtti eredmény változása
-927
Adózás előtti eredmény változása (%)
6,077%
10%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
909 007
Devizás eszközök
35 754
Forintban denominált kötelezettségek
592 921
Devizás kötelezettségek
56 140
Nettó eszközállomány
295 701
Nettó eszközállomány változása
-1 853
Nettó eszközállomány változása (%)
-0,623%
Adózás előtti eredmény
-17 100
Adózás előtti eredmény változása
-1 853
Adózás előtti eredmény változása (%)
12,155%
-1%
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
92
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
909 007
Devizás eszközök
32 179
Forintban denominált kötelezettségek
592 921
Devizás kötelezettségek
50 526
Nettó eszközállomány
297 739
Nettó eszközállomány változása
185
Nettó eszközállomány változása (%)
0,062%
Adózás előtti eredmény
-15 062
Adózás előtti eredmény változása
185
Adózás előtti eredmény változása (%)
-1,215%
-5%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
909 007
Devizás eszközök
30 879
Forintban denominált kötelezettségek
592 921
Devizás kötelezettségek
48 484
Nettó eszközállomány
298 481
Nettó eszközállomány változása
927
Nettó eszközállomány változása (%)
0,311%
Adózás előtti eredmény
-14 320
Adózás előtti eredmény változása
927
Adózás előtti eredmény változása (%)
-6,077%
-10%
Nem monetáris és forintban denominált eszközök
909 007
Devizás eszközök
29 254
Forintban denominált kötelezettségek
592 921
Devizás kötelezettségek
45 932
Nettó eszközállomány
299 407
Nettó eszközállomány változása
1 853
Nettó eszközállomány változása (%)
0,623%
Adózás előtti eredmény
-13 394
Adózás előtti eredmény változása
1 853
Adózás előtti eredmény változása (%)
-12,155%
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
93
44. Pénzügyi instrumentumok
Pénzügyi instrumentumnak minősülnek a befektetett pénzügyi eszközök, a forgóeszközök közül a
vevőkövetelések, adott kölcsönök, adott előlegek, a bankbetétek, az értékpapírok és a pénzeszközök,
valamint a felvett hitelek, kölcsönök, a szállítói kötelezettségek, kapott előlegek és egyéb pénzügyi
kötelezettségek. A pénzügyi instrumentumokat a Cégcsoport az IFRS 9 előírásai szerint értékeli,
könyveiben az időszak végén, ennek megfelelően mutatja ki.
2022. december 31.
Eredménnyel
szemben valós
értéken
(FVTPL)
Kölcsönök,
követelések és
kötelezettségek
amortizált
bekerülési
értéken
Egyéb átfogó
eredménnyel
szemben valós
értéken
(FVTOCI)
Könyv
szerinti érték
összesen
Pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke
Pénzügyi eszközök
Egyéb befektetett
pénzügyi eszközök
Tőkeinstrumentumok
108
0
515
623
Adott kölcsönök
0
11
0
11
Betétek
0
0
0
0
Pénzügyi lízing követelések
0
190
0
190
Egyéb
0
344
0
344
Befektetett pénzügyi eszközök összesen
108
545
515
1 168
Vevő- és egyéb követelések
0
58 910
0
58 910
Pénzügyi lízing követelések
0
0
0
0
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
0
45 961
0
45 961
Tőkeinstrumentumok, értékpapírok
125 818
0
0
125 818
Egyéb rövid
lejáratú pénzügyi
eszközök
Adott kölcsönök
0
868
0
868
Adott előlegek
0
2 840
0
2 840
Bérleti díj kaució
0
369
0
369
Egyéb
0
4 601
0
4 601
Rövid lejáratú pénzügyi eszközök összesen
125 818
113 549
0
239 367
Pénzügyi eszközök összesen
125 926
114 094
515
240 535
Pénzügyi kötelezettségek
Kölcsönök (Hosszú lejáratú hitelek, kötvények)
0
424 320
0
424 320
Pénzügyi lízing kötelezettségek
0
34 522
0
34 522
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek
0
9 666
0
9 666
Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen
0
468 508
0
468 508
Szállítói- és egyéb tartozások
0
45 839
0
45 839
Kölcsönök (rövid lejáratú hitelek)
0
7 713
0
7 713
Vevőktől kapott előlegek
0
3 487
0
3 487
Költségvetéstől kapott előlegek
0
429
0
429
nzügyi lízing kötelezettségek
0
9 055
0
9 055
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
0
2 726
0
2 726
Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen
0
69 249
0
69 249
Pénzügyi kötelezettségek összesen
0
537 757
0
537 757
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
94
2021. december 31.
Eredménnyel
szemben valós
értéken
(FVTPL)
Kölcsönök,
követelések és
kötelezettségek
amortizált
bekerülési
értéken
Egyéb átfogó
eredménnyel
szemben valós
értéken
(FVTOCI)
Könyv
szerinti érték
összesen
Pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke
Pénzügyi eszközök
Egyéb befektetett
pénzügyi eszközök
Tőkeinstrumentumok
102
0
0
102
Adott kölcsönök
0
0
0
0
Betétek
0
9
0
9
Pénzügyi lízing követelések
0
0
0
0
Egyéb
0
86
0
86
Befektetett pénzügyi eszközök összesen
102
95
0
197
Vevő- és egyéb követelések
0
35 926
0
35 926
Pénzügyi lízing követelések
0
0
0
0
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
0
266 530
0
266 530
Tőkeinstrumentumok, értékpapírok
17
0
0
17
Egyéb rövid
lejáratú pénzügyi
eszközök
Adott kölcsönök
0
23
0
23
Adott előlegek
0
2 081
0
2 081
Bérleti díj kaució
0
370
0
370
Egyéb
0
329
0
329
Rövid lejáratú pénzügyi eszközök összesen
17
305 259
0
305 276
Pénzügyi eszközök összesen
119
305 354
0
305 473
Pénzügyi kötelezettségek
Kölcsönök (Hosszú lejáratú hitelek, kötvények)
0
407 739
0
407 739
Pénzügyi lízing kötelezettségek
0
14 490
0
14 490
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek
0
0
0
Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen
0
422 229
0
422 229
Szállítói- és egyéb tartozások
0
23 252
0
23 252
Kölcsönök (rövid lejáratú hitelek)
0
0
0
0
Vevőktől kapott előlegek
0
6 410
0
6 410
Költségvetéstől kapott előlegek
0
523
0
523
Pénzügyi lízing kötelezettségek
0
3 584
0
3 584
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek
0
3 948
0
3 948
Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen
0
37 717
0
37 717
Pénzügyi kötelezettségek összesen
0
459 946
0
459 946
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
95
2022.12.31.
1. szint
Nem módosított
aktív piacokon
jegyzett árak
2. szint
Elérhető és
figyelemmel
kísérhető piaci
adatokon alapuló
értékelési
eljárások
3. szint
Nem elérhető és
figyelemmel nem
kísérhető
adatokon alapuló
értékelési
eljárások
Valós érték
összesen
Pénzügyi eszközök
Tőkeinstrumentumok
515
125 802
6
126 323
Hitelviszonyt megtestesítő
értékpapírok
118
0
0
118
Származékos ügyletek
0
0
0
0
Pénzügyi eszközök összesen
633
125 802
6
126 441
Pénzügyi kötelezettségek
Származékos ügyletek
0
0
0
0
Pénzügyi kötelezettségek
összesen
0
0
0
0
2021.12.31.
1. szint
Nem módosított
aktív piacokon
jegyzett árak
2. szint
Elérhető és
figyelemmel
kísérhető piaci
adatokon alapuló
értékelési
eljárások
3. szint
Nem elérhető és
figyelemmel nem
kísérhető
adatokon alapuló
értékelési
eljárások
Valós érték
összesen
Pénzügyi eszközök
Tőkeinstrumentumok
0
102
0
102
Hitelviszonyt megtestesítő
értékpapírok
0
17
0
17
Származékos ügyletek
0
0
0
0
Pénzügyi eszközök összesen
0
119
0
119
Pénzügyi kötelezettségek
Származékos ügyletek
0
0
0
0
Pénzügyi kötelezettségek
összesen
0
0
0
0
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
96
45. Kapcsolt felekkel történt tranzakciók
A kulcspozícióban lévő tisztségviselők egyéb érdekeltségeibe tartozó cégekkel folytatott tranzakciók az
alábbiak volt 2022. év során:
Vevői forgalom:
iKON Befektetési Alapkezelő Zrt.
1
Borfivérek Kft.
2
Metalcom Zrt.
26
Szállítói forgalom:
MNVTD2C Zrt.
134
Daisuke Kft.
40
Torento Property Kft.
563
EuroAtlantic Zrt.
237
FLZM53 Ingatlanhasznosító és Üzemeltető Kft.
12
Marble FM Zrt.
2 387
Krisztina Plaza Kft.
995
Metalcom Zrt.
157
Ergonom Munkavédelmi Szolgáltató Kft.
8
Vevői követelés:
iKON Befektetési Alapkezelő Zrt.
1
Metalcom Zrt.
26
Szállítói kötelezettség:
MNVTD2C Zrt.
134
Krisztina Plaza Kft.
40
Marble FM Zrt.
8
Metalcom Zrt.
4
A 4iG Nyrt-nek a Torento Property Kft-vel és a Krisztina Plaza Kft-vel 15 éves ingatlanbérleti szerződése
van. Az IFRS16 standard előírásainak megfelelően az alábbi összegű lízingkötelezettség áll fenn velük
szemben.
Lízingkötelezettség:
Krisztina Plaza Kft.
3 797
Torento Property Kft.
5 957
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
97
46. Igazgatóság és Felügyelő Bizottság javadalmazása
A Társaság Igazgatóságának, Felügyelő Bizottságának és Audit Bizottságának tagjai javadalmazása
ebben az időszakban az alábbiak szerint történt. A zgyűlés a 15/2022(IV.29.) sz. határozatában
döntött arról, hogy az Igazgatóság tagjait fejenként 600 000 Ft/hó, míg az Igazgatóság elnökét 750 000
Ft/hó összegű tiszteletdíj illeti meg. A Közgyűlés a 14/2022(IV.29.) sz. határozatában döntött arról,
hogy a Felügyelő Bizottság tagjait fejenként 450 000 Ft/hó, míg a Felügyelő Bizottság elnökét 600 000
Ft/hó összegű tiszteletdíj illeti meg. Az Audit Bizottságban végzett munkájukért, annak tagjai, külön
díjazásban nem részesülnek.
A Társaság az IAS24 Kapcsolt felekre vonatkozó közzététel standard alapján az alábbi kulcspozícióban
lévő vezetőket (elnök, vezérigazgató, illetve igazgatósági tagok) azonosította, akik számára a
tárgyidőszakban munkavállalói szolgáltatásokért kifizetett vagy kifizetendő javadalmazásokat az
alábbiakban ismertetjük. Meggyőződésünk, hogy az alábbi táblázat teljeskörűen tartalmazza a
tárgyidőszakban a kulcspozícióban lévő tisztségviselők számára folyósított javadalmazásokat forintban.
4iG Nyrt. kulcspozícióban lévő vezetők javadalmazása
2022. évben, Ft-ban
Igazgatóság tagjai
és vezető állású
munkavállalók
Felügyelőbizottság
tagjai
Összesen
Rövid távú munkavállalói juttatások
614 050 898
38 237 751
652 288 649
Munkaviszony megszűnése utáni juttatások
0
0
0
Egyéb, hosszú távú juttatások
662 382 358
0
662 382 358
Végkielégítések
0
0
0
Részvényalapú kifizetések
492 097 800
0
492 097 800
Összesen
1 768 531 056
38 237 751
1 806 768 807
47. Mérlegen kívüli tételek
47.1. Függő kötelezettségek
A Csoport tagjai 2022.december 31-én nem érintettek le nem zárt peres eljárásokban. Céltartalékok
akkor kerülnek megjelenítésre, amikor valószínűvé válik, hogy a múltbeli esemény következtében
meglévő kötelem teljesítéséhez gazdasági hasznok kiáramlására lesz szükség és a várható
pénzkiáramlás megbízhatóan becsülhető. A céltartalékok a 35. pontban kerültek bemutatásra.
47.2. Kötelezettség vállalások
A Csoporton kívüli felek részére vállalt garanciák összege 317 millió Ft 2022. december 31-én.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
98
48. 4iG MRP Szervezet
A Társaság Igazgatósága a veszélyhelyzet során a személy- és vagyonegyesítő szervezetek működésére
vonatkozó eltérő rendelkezésekről szóló 102/2020 (IV.10.) Korm. rendelet felhatalmazása alapján a
Közgyűlés hatáskörében eljárva 2020. április 29-én ülés tartása nélküli, írásbeli döntéshozatal
keretében a 9/2020. (IV.29.) számú határozatával elfogadta a Társaságnál a Munkavállalói
Résztulajdonosi Program („MRP”) megindítását és szervezenek („MRP Szervezet”) létrehozását,
amelynek neve 4iG Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet (rövidítve 4iG MRP Szervezet),
és elfogadta annak alapszabályát (továbbiakban: „Alapszabály”) és javadalmazási politikáját (a
továbbiakban: „MRP Javadalmazási Politika).
Az MRP Javadalmazási Politika tervezett végrehajtása érdekében a Társaság, mint alapító 2 500 000 db
20 Ft névértékű HU0000167788 ISIN azonosítóval rendelkező 4iG Nyrt. törzsrészvény megszerzésére
jogosító vételi opciót juttatott az MRP Szervezet részére. Ezzel a lépésével a Társaság a dolgozók
fokozottabb érdekeltségét kívánja megvalósítani.
A 4iG Nyrt. az MRP Szervezet költségeinek fedezeteként 2022. évre a Black-Scholes kalkulátor alapján
128 millió Ft személyi jellegű költséget számolt el az MRP kötelezettséggel szemben.
Részvényopciók száma, illetve valós értéke:
Megnevezés
Részvényopciók
száma (db)
Valós értéke
(millió Ft)
Időszak elején meglévő
2 500 000
2 068
Tárgyidőszakban nyújtott
0
0
Tárgyidőszakban jogvesztetté vált
767 333
587
Tárgyidőszakban lehívott
1 732 667
1 325
Tárgyidőszakban lejárt
0
0
Időszak végén meglévő
0
0
Időszak végén lehívható
0
0
Az időszakban lehívott részvényopciókra vonatkozóan a súlyozott átlagos részvényár a lehívás
időpontjában 765 Ft/db volt, míg az időszak végén lehívott részvényopció nem történt, ezáltal a
súlyozott átlagos hátralévő szerződéses élettartam sem értelmezhető.
A 4iG Nyrt. 17/2021(IX.30) számú közgyűlési határozatával a meglévő javadalmazási politika mellé új
javadalmazási politikán alapuló új javadalmazási programot indított (MRP II.), amelynek keretében az
MRP szervezet 4 millió darab 4iG részvényt jegyzett le. Ezen részvények jogilag szavazati joggal bíró,
osztalékra jogosító részvények, azonban az extension megközelítés miatt ezeket az egyedi
beszámolóban saját részvényként mutatjuk ki. Az MRP II. során a munkavállalók részvény juttatásra
lehetnek jogosultak a megszolgálási időszak végén a részvények bekerüléskori értékének
megtérítésével.
A programot a Csoport a nyújtás napjával kezdi el megjeleníteni (grant date). A nyújtás napjának a
Csoport azt a napot tekinti, amikor a lényeges feltételekben a felek megegyeztek, a kiírást a
munkavállalók elfogadják (1,4 millió részvény esetében ez 2021. november 26., míg 0,9 millió részvény
esetében 2022. január 28., 1,7 millió részvény nem került kiosztásra a programban).
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
99
Program időtartama: 2 év (lejárat 2023. november 25.)
Megszolgálási feltételek: a Társaságnál fenntartott munkaviszony a
program időtartama alatt
Teljesítmény feltétel: a Társaság konszolidált egy részvényre jutó
EBITDA értékének növekedése, amely feltétel a
Társaság várakozása szerint teljesülni fog
A Társaság elvégezte az MRP II program várható teljesülésével kapcsolatos becsléseket a részvény
átadások (nyújtás) napjára vonatkozóan, illetve a fordulónapon.
Mivel ezen részvények megszerzésére a programban résztvevő munkavállalóknak az egyéb feltételek
teljesülése esetén az MRP szervezet által lejegyzett árfolyamon lesz lehetőségük, mely meghaladja a
nyújtás napján becsült árfolyamot, emiatt a Társaság várakozása az, hogy az MRP program keretében
a résztvevők nem fognak élni részvény vásárlási jogukkal, az opció valós értékét a nyújtás napján 0
Ft/részvény összegre becsüli. A fordulónapon a kalkulációt a Társaság az allokálásra került részvények
számával aktualizálta (2022. végén ez 2,3 millió darab), melynek eredményeként az MRP II. program
kapcsán a Társaság munkavállalói ráfordítást, részvényalapú kifizetési tartalékot nem számolt el sem
2021, sem 2022. során.
Fentiek miatt az MRP II. opciók részvényhígításként nem jelentkeznek a hígított egy részvényre jutó
eredmény (hígított EPS) kiszámítása során.
49. Mérlegfordulónap utáni események
A ONE Telecommunications sh.a és ALBtelecom sh.a. összeolvadása 2023. január 1-ével megtörtént
és egy társaságként ONE Albania sh.a. néven folytatják tovább működésüket.
A Scope Ratings a 4iG-ről 2023. január 6-án hitelminősítői intézkedést készített és tett közzé. A Scope
Ratings a 4iG Nyrt. besorolását felminősítette BB-/Stabil kibocsátói besorolásra és a 4iG Nyrt.
elsőbbségi nem biztosított adósságbesorolását BB- szintre emelte, felülvizsgálva a felminősítés
lehetőségét a Vodafone Magyarország Zrt. potenciális felvásárlásával kapcsolatban, amely besorolás a
még folyamatban lévő Tranzakció sikeres zárásától függ.
A Kormány a 2/2023. (I.9.) rendeletével 2023. január 9-én a Vodafone Magyarország Zrt. feletti
irányításszerzését nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősítette.
Az "ANTENNA HUNGÁRIA" Magyar Műsorszóró és Rádióhírközlési Zártkörűen Működő
Részvénytársaság hitelszerződéseket kötött az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zártkörűen Működő
Részvénytársasággal és más hitelintézetekkel 2023. január 8-án, a Vodafone Magyarország Zrt. 51%-
os tulajdonrésze megszerzésének finanszírozása érdekében.
Az EDISON Investment Research Limited a 4iG-ről 2023. január 9-én újabb elemzést készített és tett
közzé.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
100
Az átvilágítás befejezését követően az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt., a Corvinus Nemzetközi Befektetési
Zrt. által képviselt Magyar Állammal közösen végleges adásvételi szerződést kötött 2023. január 8-án
a Vodafone Europe BV-val, a Vodafone Magyarország Zrt.-nek a százszázalékos részvénycsomagjának
megvásárlására. Az átvilágítás befejezését követően a felek a Vodafone Magyarország értékét 660
milliárd forintban állapították meg, amely a Vodafone Magyarország 2022. március 31-én lezárt üzleti
évben elért EBITDA-jának 7,1-szeresét teszi ki. Az akvizíció a vételár megfizetését követően január
végén zárulhat, amellyel a 4iG zvetetten 51 százalékos többségi tulajdonosa lehet a Vodafone
Magyarországnak, míg a Magyar Állam közvetett részesedése 49 százalék lehet.
A 4iG Nyrt. 2023. január 26-án megkötött részvény adásvételi szerződések alapján megvalósult
tőzsdén kívüli ügyletek keretében mindösszesen 879 936 darab 733,498 Ft/db átlagáron 20 Ft
névértékű, „A” sorozatú, dematerializált törzsrészvényt vásárolt a saját részvény állományából. Ezzel a
társaság saját részvény állománya jelenleg 2 239 383 darab.
A Bartolomeu Investments Korlátolt Felelősségű Társaság tulajdonában lévő 2 889 064 db, 4iG
részvény tőzsdén kívüli ügylet keretében történő adásvétele eredményeképp Pedro Vargas Santos
David mint a 4iG Igazgatóságának tagja közvetett tulajdonában részvények száma 22 147 462
darabról 19 258 398 darabra változott 2023. január 27-én, ezáltal a közvetett részesedése 7,41%-ról
6,44 %-ra módosult, így a 4iG-ben fennálló közvetett szavazati jogának mértéke 7,44%-ról 6,47%-ra
csökkent.
Az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt., a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. által képviselt Magyar Állammal
közösen a Vodafone Europe BV-vel, a Vodafone Magyarország Zrt. százszázalékos
részvénycsomagjának megvásárlása tárgyában 2023. január 8-án kötött végleges adásvételi szerződés
zárása 2023. január 31-én megtörtént, ezáltal az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. a Vodafone
Magyarország Zrt. 51%-os tulajdonosává vált.
A 4iG Nyrt. Blénessy Lászlót, a 4iG Csoport Üzleti folyamataiért felelős általános
vezérigazgatóhelyettesét választotta új vezérigazgatójának a Vodafone Magyarország Zártkörűen
Működő Részvénytársaság igazgatósága 2023. január 31-én.
Az új vezérigazgató munkáját általános vezérigazgató-helyettesként Tábori Tamás, a DIGI Távközlési és
Szolgáltató Kft. ügyvezetője segíti. A Vodafone Magyarország Zrt. pénzügyi területeinek vezetésével -
mint pénzügyi vezérigazgató-helyettes - Thurzó Csabát, a 4iG Csoport Gazdasági vezérigazgató-
helyettesét bízták meg.
Az EDISON Investment Research Limited a 4iG-ről 2023. február 2-án újabb elemzést készített és tett
közzé.
A Scope Ratings GmbH a 4iG-ről 2023. február 2-án hitelminősítői riportot készített és tett közzé.
Az izraeli Kommunikációs Minisztérium kiadásra került hozzájárulása, illetve a felek között korábban
létrejött megállapodás alapján, a 4iG-nek lehetősége nyílik a Space Commmunications Ltd-ben fennálló
részesedését tőkeemeléssel 9,538 százalékról 20 százalékra növelni.
Az izraeli Kommunikációs Minisztérium 2023. február 15-én kiadott hozzájárulásával összhangban,
2023. február 24. értéknappal tőkeemeléssel 9,538 százalékról 20 százalékra növelte a Space
Commmunications Ltd-ben fennálló részesedését a Társaság.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
101
A 4iG Nyrt. 2023. március 3-án megkötött részvény adásvételi szerződés alapján megvalósult tőzsdén
kívüli ügyletek (OTC) keretében mindösszesen 535 000 darab 733,498 Ft/db átlagáron 20 Ft névértékű,
„A” sorozatú, dematerializált törzsrészvényt vásárolt a saját részvény állományából. Ezzel a társaság
saját részvény állománya 2 774 383 darab (0,93%).
2023. március 7-én az EDISON Investment Research Limited a 4iG-ről újabb elemzést készített és tett
közzé.
2023. március 20-án az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. részvénycsere útján megszerezte a Corvinus Zrt. A
Vodafone Magyarország Zrt. alaptőkéjének 19,5 százalékát megtestesítő 35 476 749 darab, egyenként
500 Ft névértékű „A” sorozatú törzsrészvényeit. A tranzakcióval az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt. 70,5
százalékra növelte közvetlen többségi befolyást biztosító részesedését a Vodafone Magyarország Zrt-
ben. A csereügylettel a Corvinus Zrt., így a Magyar Állam közvetett tulajdonába kerültek a TMT Hungary
B.V. és a TMT Hungary Infra B.V. 250-250 darab részvénye, amely a PPF Telecom Group magyarországi
leányvállalatainak a Yettel Magyarország Zrt. és a Yettel Real Estate Hungary Zrt., továbbá a CETIN
Hungary Zrt. 25%-os tulajdonát megtestesítő részvények. A csere eredményeként az „ANTENNA
HUNGÁRIA” Zrt-t a Corvinus Zrt. váltja közvetett tulajdonosként a magyarországi Yettel-CETIN
cégekben, illetve a Corvinus Zrt. tulajdonrésze 29,5 százalékra csökkent a Vodafone Magyarország Zrt-
ben. tulajdonosi változások bejegyzését követően a Vodafone Magyarország igazgatósága a jelenlegi
ötről hét főre bővül, melybe öt főt delegálhat az „ANTENNA HUNGÁRIA” Zrt., kettőt pedig a Corvinus
Zrt. A felügyelő bizottság létszáma nem módosul. Az állam jogosultságai az irányító testületek
tekintetében változatlanok maradnak.
2023. április 13-án a Társaság az igazgatósági döntést megelőzően, tájékoztatást tett közzé a DIGI Kft.
szándékáról, hogy a tulajdonában, illetve üzemeltetésében álló egyes mobil hálózati infrastruktúra
elemeit, valamint bizonyos mobil távközlési szolgáltatás keretében gyakorolt rádiófrekvenciahasználati
jogosultságokat értékesíteni kívánja.
50. Könyvvizsgáló díjazása
A Közgyűlés a 11/2022(IV.29) számú határozattal az Interauditor Consulting Korlátolt Felelősségű
Társaságot újraválasztja 2022. május 1-től kezdődően a 2022. évi konszolidált éves beszámoló
elfogadásáig, de legkésőbb 2023. április 30-ig. Az ESEF szerint mkézett konszolidált pénzügyi
kimutatások auditjának díja 20 millió Ft + ÁFA.
51. Vállalkozás folytatásának elve
Az ukrán háborús helyzet hatásainak kapcsán, illetve az egyéb piaci és likviditási kockázatok
mérlegelésével a Társaság felmérte és elkészítette az arra vonatkozó becsléseket, hogy fennáll-e a
lényeges bizonytalanság a vállalkozás folytatására való képesség tekintetében, és arra jutott, hogy
helytálló a vállalkozás folytatását feltételezni a belátható vőben, lényeges bizonytalanság nem áll
fenn.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
102
VEZETŐI JELENTÉS
1. Általános adatok a kibocsátóról
A cég neve: 4iG Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Cégforma: Nyilvánosan működő részvénytársaság
Székhelye: 1037 Budapest, Montevideo u. 8.
Telephelyek: 1037 Budapest, Montevideo utca 2/C.
1037 Budapest, Montevideo utca 4.
1037 Budapest, Montevideo utca 6.
1107 Budapest, Somfa utca 10.
Fiók telepe: 8000 Székesfehérvár, Seregélyesi út 96.
6722 Szeged, Tisza Lajos krt. 41.
4025 Debrecen, Barna utca 23.
Cégjegyzékszáma: 01-10-044993
Adószáma: 12011069-2-44
Statisztikai számjele: 12011069-6201-114-01
Alaptőke: 5 981 499 480 Ft
Alakulás ideje: 1995. január 8.
Átalakulás ideje: 2004. április 2.
Tőzsdei bevezetés dátuma: 2004. szeptember 22.
2. Részvényinformációk
Részvények típusa: névre szóló törzsrészvény, dematerializált
Részvények névértéke: 20 Ft/db
Részvények darabszáma: 299 074 974 darab
Részvények ISIN kódja: HU 0000167788
Részvények sorozata: „A”
Részvények sorszáma: 00000001 299074974
Visszavásárolt saját részvények: 1 359 447 db
4iG MRP Szervezetnél lévő: 4 000 000 db
Részvényekre vonatkozó egyéb tájékoztatás:
Minden részvényhez azonos jogok tartoznak, minden részvény 1 szavazatot jelent.
A részvények a Budapesti Értéktőzsde „PRÉMIUM” kategóriájában forognak és a teljes jegyzett
tőkét megtestesítik, nincs egyéb kibocsátott részesedés a 4iG Nyrt.-nél.
A részvények adásvételének nincs korlátozása, elővásárlási jogok nincsenek kikötve, de a
részvények átruházására kizárólag értékpapírszámlán rténő terhelés, illetve jóváírás útján
kerülhet sor. A részvény átruházása esetén a részvényes a Társasággal szemben részvényesi
jogát csak akkor gyakorolhatja, ha az új tulajdonos nevét a részvénykönyvbe bejegyezték.
A Társaság részvénykönyvét a KELER Zrt. vezeti.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
103
Különleges irányítási jogok nincsenek kikötve.
Nincs tudomásunk az irányítási jogokkal kapcsolatos részvényesi megállapodásról.
Munkavállalói részvényesi rendszer 2020. óta működik a Társaságnál.
Szavazati jogok nincsenek korlátozva, egyedül a visszavásárolt saját részvényekhez nem
kapcsolódik szavazati jog. 2022. december 31-én 1 359 447 darab visszavásárolt saját részvény
volt. A 4iG MRP Szervezetnél lévő 4 000 000 darab saját részvény jogosult szavazásra.
Kisebbségi jogok: A szavazatok legalább 1 %-át képviselő részvényesek a Társaság
közgyűlésének összehívását az ok és cél megjelölésével bármikor kérhetik.
A választott tisztségviselőket az Alapszabály szerint a Közgyűlés egyszerű többséggel választja.
A Társaság operatív irányítását az Igazgatóság végzi.
Az alaptőke felemeléséről az Igazgatóság előterjesztése alapján a Közgyűlés határoz. A
Közgyűlés határozatára csak abban az esetben nincs szükség, ha az alaptőke felemelése az
Alapszabály felhatalmazása alapján igazgatósági jogkörben történik. Az Üzleti jelentés
készítésekor az Igazgatóságnak nincs felhatalmazása új részvények kibocsátására.
Nincs olyan megállapodás, amely egy nyilvános vételi ajánlatot követően a vállalkozó
irányításában bekövetkezett változás miatt lép hatályba, módosul vagy szűnik meg.
Nincs olyan, a Társaság és vezető tisztségviselője, illetve munkavállalója közötti megállapodás,
amely kártalanítást ír elő arra az esetre, ha a vezető tisztségviselő lemond, vagy a munkavállaló
felmond, ha a vezető tisztségviselő vagy a munkavállaló jogviszonyát jogellenesen
megszüntetik, vagy a jogviszony nyilvános vételi ajánlat miatt szűnik meg.
Jászai Gellért Zoltán, a 4iG Nyrt. elnök-vezérigazgatója 2019. 06. 14-én megvásárolta a KZF
Vagyonkezelő Kft. üzletrészeinek 100%-át. Az ezen a napon végbement egyéb
részvénytranzakciók révén a KZF Vagyonkezelő Kft. és ezzel közvetett módon Jászai Gellért
Zoltán a 4iG Nyrt.-ben 32,01%-os tulajdont szerzett. A többi részvényre telező vételi
ajánlatot tett, mellyel 2019. augusztus 28-ig lehetett élni.
A Társaság 2018. július 26-i közgyűlése a részvények splitjéről döntött, melynek értelmében a
részvények névértéke 100 forint/darabra változott. 2018. október 5-től 100 forint/darab
névértéken forogtak a 4iG Nyrt. részvényei a Budapesti Értéktőzsde standard szekciójában. A
Társaság 2019. április 25-i zgyűlése a részvények újabb splitjéről döntött, melynek
értelmében a részvények névértéke 20 forint/darabra változott. 2019. június 17-től 20
forint/darab névértéken forognak a 4iG Nyrt. részvényei a Budapesti Értéktőzsdén.
2019. június 19-vel a 4iG részvényeket a Budapesti Értéktőzsde igazgatója Prémium
kategóriába sorolta át.
2021. június 1-vel elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 5.207.921, azaz
ötmillió-kettőszázhétezer-kilencszázhuszonegy darab „A” sorozatú, egyenként 20 forint
névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat biztosító törzsrészvények 2021.
július 1-gyel bevezetésre kerültek a Budapesti Értéktőzsdére.
2021. szeptember 30-i rendkívüli közgyűlés 4 000 000, azaz négymillió darab “A” sorozatú,
egyenként 20 Ft névértékű a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat biztosító
törzsrészvények kibocsátásáról döntött a 4iG MRP Szervezet részére.
A kibocsátás 2021. november 30-án megtörtént.
2022. január 24-vel elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 116 417 910 azaz
száztizenhatmillió-négyszáztizenhétezer-kilencszáztíz darab „A” sorozatú, egyenként 20 Ft
névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat biztosító törzsrészvényeket a iG
COM magántőkealap jegyezte le.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
104
2022. február 23-val elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 50 223 881 azaz
ötvenmillió-kettőszázhuszonháromezer-nyolcszáznyolcvanegy darab „A” sorozatú, egyenként
20 Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat biztosító törzsrészvényeket a
Rheinmetall AG jegyezte le.
2022. február 23-val elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 19 761 380 azaz
tizenkilencmillió-tszázhatvanegyezer-háromszáznyolcvan darab „A” sorozatú, egyenként
20 Ft vértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat biztosító rzsrészvényeket a
Bartolomeu Investment Kft. jegyezte le.
2022. február 23-val elhatározott tőkeemelésekhez kapcsolódóan összesen 9 463 882 azaz
kilencmillió-négyszázhatvanháromezer-nyolcszáznyolcvankettő darab „A” sorozatú,
egyenként 20,- Ft névértékű, a már bevezetett részvényekkel azonos jogokat biztosító
törzsrészvényeket a török Çalik Holding Anonim Sirketi jegyezte le.
3. Tulajdonosi szerkezet
2022.12.31.
2021.12.31.
iG COM Magántőkealap
38,93%
0%
KZF Vagyonkezelő Kft.
10,68%
52,34%
Manhattan Invest Kft.
1,03%
3,00%
Manhattan Magántőkealap
0,58%
1,52%
Rheinmetall AG
25,12%
0%
Bartolomeu Investment Kft.
7,41%
5,05%
Çalik Holding Anonim Sirketi
3,16%
0%
4iG saját részvény tulajdon
0,45%
0,83%
4iG MRP Szervezet tulajdonában
1,34%
3,88%
Közkézhányad
11,30%
33,38%
Összesen
100,00%
100,00%
4. Tisztségviselők
A 4iG Nyrt. vezető tisztségviselői 2022. december 31-én az alábbi személyek voltak.
4.1. Cégvezetés
Igazgatóság: Jászai Gellért Zoltán, az igazgatóság elnöke
Tóth Béla Zsolt, az igazgatóság tagja
Linczényi Aladin Ádám, az igazgatóság tagja
Blénessy László, az igazgatóság tagja
Fekete Péter Krisztián, az igazgatóság tagja, vezérigazgató
Pedro Vargas Santos David, az igazgatóság tagja
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
105
Felügyelő Bizottság: Dr. Fellegi Tamás az FB elnöke
Jobbágy Dénes, tag
Tóthné dr. Rózsa Ildikó, tag
Helmut Paul Merch, tag
Audit Bizottság: Dr. Fellegi Tamás, az AB elnöke
Jobbágy Dénes, tag
Tóthné dr. Rózsa Ildikó tag
4.2. Tisztségviselők díjazása
A tisztségviselők díjazását a kiegészítő melléklet 46. pontjában ismertettük.
4.3. Vezető tisztségviselők 4iG részvénytulajdona 2022 december 31-én
Név
Tisztség
Közvetlen
tulajdon (db)
Közvetett
tulajdon
Közvetlen és
közvetett
(db)
Tulajdoni
arány (%)
(db)
Jászai Gellért
Zoltán
Igazgatóság
elnöke
0
153 191 954
153 191 954
51,22%
Tóth Béla Zsolt
Igazgatóság tagja
1 052 200
0
1 052 200
0,35%
Blénessy László
Igazgatóság tagja
911 265
0
911 265
0,30%
Pedro Vargas
Santos David
Igazgatóság tagja
0
24 969 301
24 969 301
8,35%
4.4. A Jelentés aláírására jogosultak
A Társaság 2013. január 21-én megtartott, rendkívüli közgyűlésének határozatai értelmében, a
beszámoló aláírására az Igazgatóság elnöke önállóan, vagy az Igazgatóság bármely két tagja együttesen
jogosult.
4.5. Tisztségviselők választása és elmozdítása
A Társaság vezető tisztségviselőit a Közgyűlés választja és mozdíthatja el.
4.6. Tisztségviselők hatásköre
A Társaság vezető tisztségviselőinek sem részvénykibocsátásra, sem részvény vásárlásra nincs
felhatalmazásuk. A Közgyűlés esetenként az Igazgatóságot hatalmazhatja fel saját részvény
kibocsátásra vagy visszavásárlásra.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
106
5. Felelős társaságirányítási jelentés és nyilatkozat
A Társaság rendelkezik Felelős Társaságirányítási Jelentéssel és Nyilatkozattal, és minden évben
felülvizsgálja vállalatirányítási rendszerét, és ha kell, módosítja. Az éves rendes közgyűlésen jóváhagyja
a változtatásokat, és a közgyűlés után Felelős Társaságirányítási Nyilatkozatot tesz közzé. A Felelős
Társaságirányítási Jelentés és Nyilatkozat a www.4ig.hu, a www.bet.hu és www.kozzetetelek.hu
honlapon tekinthető meg.
A Társaság a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által közzétett Felelős Társaságirányítási Ajánlások
alapján készíti el Felelős Társaságirányítási Jelentését és Nyilatkozatát.
A Társaság a kötelezően előírt vállalatirányítási szabályokat alkalmazza.
A Felelős Társaságirányítási Jelentést és Nyilatkozatot a Felügyelő Bizottság javaslata alapján
az Igazgatóság fogadja el és a Közgyűlés hagyja jóvá. A Felelős Társaságirányítási Jelentés és
Nyilatkozat tartalmazza a BÉT ajánlásait és az attól való eltérés részleteit és indokait.
A Felelős Társaságirányítási Jelentés és Nyilatkozat tartalmazza a jogszabályok előírásain kívül
alkalmazott gyakorlat indokait. A Vezetői jelentés készítésekor a Társaság operatív vezetését
az Igazgatóság látja el, az Igazgatóságot külső felek előtt az Igazgatóság elnöke képviseli.
Az Alapszabályban és a Felelős Társaságirányítási Jelentésben és Nyilatkozatban
meghatározott cégvezetői megbízása senkinek sincs.
A Társaság belső ellenőrzési folyamatába beépített belső ellenőrzés és kontrolling munkája
biztosítja a folyamatos ellenőrzést. A kockázatok kiküszöbölése heti rendszerességű vezetői
értekezletek révén valósul meg.
6. Alapszabály módosítás
A Társaság Alapszabályát csak a Közgyűlés módosíthatja.
7. Leányvállalatok
A leányvállalatokat a kiegészítő melléklet 2. pontja tartalmazza.
8. Pénzügyi instrumentumok hasznosítása
A pénzügyi instrumentumok hasznosításával a kiegészítő melléklet 44. pontja foglalkozik.
9. Kockázatkezelési politika
A kockázatkezelési politikával, az ár-, hitel-, kamat-, likviditás- és cash-flow kockázattal, annak
menedzselésével a kiegészítő melléklet 43. pontja foglalkozik.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
107
10. Kutatás és fejlesztés területe
A Társaság integrált szolgáltatásaival értéket teremt ügyfeleinek. Olyan megoldásokat kínál, amelyek
folyamatosan követik az informatikai és technológia újdonságokat, ezzel is hatékonyan támogatva a
megrendelők üzleti folyamatait, illetve a digitális átalakulást a gazdaság minden szegmensében. A 4iG
az elmúlt évtizedben aktív résztvevője volt a technológiai innovációra épülő, hazai és uniós
finanszírozású kutatási és fejlesztési tevékenységeknek. A Társaság közel kéttucat sikeres kutatási
projektben vett részt a pilóta nélküli légijárművek (UAV) szenzor rendszerének fejlesztésétől, az ipari
3D képalkotási technológiákon át, a bioinformatikai és orvosdiagnosztikai eszközök fejlesztéséig.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
108
NEM PÉNZÜGYI JELENTÉS A 2022. DECEMBER 31-I
BESZÁMOLÓHOZ
1. Küldetésünk, szemléletünk
Vállalatunk a magyar informatikai szektor meghatározó, vezető szereplőjeként értéket teremt ügyfelei
számára az IT életciklus teljes időtartama alatt: az igény megfogalmazásától a komplex rendszerek
kialakításán át a megbízható működés fenntartásáig. Versenyképességünk abból fakad, hogy
működésünk stabil, kiszámítható, nagyvállalati alapokra épül, ugyanakkor tevékenységünkben jelen
van az agilis, innovatív, start-up szemlélet is. Tőzsdei vállalatként folyamataink és tevékenységünk
transzparens, pénzügyi és szakmai eredményeink nyilvánosak.
Az informatikai és telekommunikációs (ICT) piac változása nagymértékben felgyorsult, mivel a
technológia az üzleti élet meghatározó, megkerülhetetlen építőelemévé vált az elmúlt évek során,
melyet a COVID19 hatásai tovább erősítettek. A Társaság ezen piaci trendekhez alkalmazkodva alakítja
portfolióját, bővíti szakemberállományát: a hagyományos és innovatív elemeket kombinálva halad a
hazai ICT piac és digitális üzlet jövőjét alakítva. Szemléletünk túlmutat az IT rendszereken: hiszünk a
közös innovációra épülő partneri együttműködésben és az ügyfeleink ritmusához, üzleti céljaihoz
igazodó megoldásokban, legyen az szinte azonnal bevezethető rendszer vagy egyedi, testreszabott
fejlesztés eredménye.
2. Kompetenciánk
Cégünk 30 éves múltjának köszönhetően egy olyan finomhangolt szolgáltatásportfólió alakult ki mely
egyrészt tartalmaz informatikai alapszükségleteket kiszolgálni képes elemeket, illetve jövőbemutató,
innovatív megoldásokat is. A vállalat értékláncként tekint az ügyfelektől érkező megbízásokra, melynek
köszönhetően képessé vált az ügyfelek informatikai igényinek kialakításával kapcsolatos tanácsadásra,
ezek megtervezésére és megvalósítására, illetve üzemeltetésére. A rendszermegoldások tekintetében
elmondható, hogy a Társaság legfőképp közép és nagyvállalati sztenderd és egyedi megoldásokat kínál
ügyfelei számára. Ide tartoznak magas rendelkezésre állású, monolit infrastruktúra rendszerek és üzleti
alkalmazások, melyek magában foglalják a hardverek, szoftverek licenszek szükségleteinek tervezését
és szállítását, implementációját, illesztését az ügyfél rendszerkörnyezetéhez. Cégünk a legnagyobb
globális technológiai cégek disztribútori és integrátori minősítésével rendelkezik, mint például a DELL,
HPe, Cisco, SAP, Oracle, Symantec, Lenovo.
A szoftveres, hardveres és hálózati infrastruktúra megoldások mellett vállalatunk kiemelt területként
tekint az egyedi szoftverfejlesztésre, kiberbiztonságra illetve az iparág specifikus megoldásokra, mint
például IPAR4.0 alapú technológiák. Az egyedi szoftverfejlesztési területen elmondhatjuk, hogy több
mint 150 kollégát foglalkoztatunk. Vállalatunk törekszik arra, hogy a teljes létszámának lehető
legmagasabb arányát műszaki szakemberek alkossák.
Kollégáink folyamatosan dolgoznak azon, hogy időtálló és jövőépítő megoldásokat is alkossanak.
Innovatív célterületeinken mint a Blokklánc, Mesterséges Intelligencia, Gépi Tanulás jelentős
szakértelemmel rendelkezünk és folyamatosan kutatjuk ezen technológiák alkalmazási területeinek
bővíthetőségét.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
109
Összefoglaló ábra a vállalat képességeiről:
3. Kereskedelmi szemlélet
A Társaság elkötelezett, hogy megrendelései között arányos összetételben szerepeljenek a folyamatos,
üzemeltetés, támogatás jellegű megbízások és a projekt jellegű megrendelések. Törekszik arra, hogy
minél több esetben a projekt kivitelezésekhez kapcsolódóan üzemeltetési lehetőséghez is hozzájusson.
A vállalat múltjának köszönhetően jelentős mennyiségű vevővel rendelkezünk, melyek széleskörűen az
iparágak többségéből érkeznek. Megbízóink között szerepelnek a hazai versenyszektor KKV,
nagyvállalati és nemzetközi cégei, illetve az állami vállalatok jelentős része is.
Kereskedelmi stratégiánk kétdimenziójú. Egyrészt törekszik a meglévő ügyfelek megőrzésére, másrészt
folyamatosan kutatja ügyfélköre bővítési lehetőségeit. Ez a megközelítés alapjául szolgál a vállalat
menedzsmentjének azirán alapvető céljának, hogy biztosítsa a folyamatos növekedés
fenntarthatóságát.
4. Piaci jelenlét
A Társaság mára a hazai piac egyik legjelentősebb szereplőjévé vált. Növekedése kedvező hatást fejt ki
a piac kisebb szereplőire is azáltal, hogy folyamatosan keresi a kooperációs lehetőségeket, illetve
bővülését, növekedését az organikus lehetőségek mellett akvizíciók segítségével is támogatja. A
vállalat átlátható, megbízható működése, kiváló minőségben átadott megoldásai komoly
vevőmegtartó hatást fejtenek ki, továbbá példamutató hatással lehetnek a versenytársakra. Hiszünk
abban, hogy a vállalat hazai eredményessége biztos alapot tud biztosítani külföldi terjeszkedésre is.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
110
5. Tudás- és emberközpontúság
Vállalatunk tevékenységének középpontjában az ügyfél áll, működésünk alapfeltétele a korrekt és
pontos ügyfélkiszolgálás. Ennek érdekében szakembereinket folyamatosan képezzük, hogy a legújabb,
megbízható technológiák felhasználásával és rövid reakcióidővel oldjuk meg vevőink problémáit, az IT
bármely szegmensére vonatkozzon is az. Emellett mindig szem előtt tartjuk, hogy a műszaki igény
mögött az ember áll. Az üzleti siker három alapfeltétele a technológia, a folyamatok és az emberi
tényező összehangolása, így kollégáink folyamatos képzése mellett egyaránt fontosnak tartjuk
ügyfeleink oktatását is. A kockázatok csökkentése érdekében rendszeresen tartunk
biztonságtudatossági felkészítő tréningeket, valamint tanácsadói workshopokat, amelyek során
segítséget adunk a hatékonyabb digitális működéshez. Cégünk számára fontos az élhető munkahely
biztosítása, amellyel hozzájárulunk a munka és a magánélet egészséges egyensúlyának
megteremtéséhez. Jóléti programunk keretén belül kollégáink különböző vehetnek részt, ahol az
egészségmegőrzés mellett a csapatépítés is jelentős szerepet játszik. A 4iG Nyrt. sokrétű
karrierlehetőséget nyújt munkavállalóinak, gyakornoki szinttől a szakértői, vezetői szintig. Nyitottak
vagyunk pályakezdők fogadására, akik gondolkodásukkal, új elképzeléseikkel és kreativitásukkal teszik
még dinamikusabbá csapataink munkáját, összességében pedig nagyvállalatunk működését. Saját
fejlődésünk révén mindannyian hozzájárulunk ügyfeleink és társaságunk sikereihez.
6. Etika és antikorrupciós megfelelés
A 4iG Csoport megfelelőségi programot működtet, melynek célja az értéktudatos vállalati kultúra
kialakítása. A 4iG Csoport üzleti tevékenysége számos országra kiterjed, ezért a vállalatcsoport elismeri
és elemzi az adott országok jogszabályi, szabályozási és gyakorlati különbözőségeit, mizben jogszerű
és etikus módon működteti a vállalatcsoportot.
A 4iG Csoport által működtetett Compliance program kiterjed az antikorrupciós, az etikai, a visszaélés-
bejelentési megfelelésre, valamint az összeférhetetlenség kezelésével kapcsolatos megfelelésre. A 4iG
Nyrt. Compliance programjának megvalósítását a megfelelő szabályozási környezet kialakításával, a
munkatársaink korrupció Compliance oktatásával, értéktudatos vállalati kultúra kialakításával, a
döntési folyamatok átláthatóságának biztosításával, üzleti partnerek átvilágításával, minősítésével és
belső audittal biztosítjuk.
A 4iG Csoport tevékenysége során – ahogy arra a Csoport Etikai Kódex és az Üzleti Partneri Etikai Kódex
is utal elkötelezett az emberi jogok tiszteletben tartása mellett és üzleti kapcsolataiban is elvárja e
jogok tiszteletben tartását, ideértve a munkavállalókat megillető tisztességes munkafeltételek
biztosítását. Ezen követelmények érvényre juttatását az üzleti partnerek átvilágítása során is nagy
hangsúllyal figyelembe vesszük.
A Társaság elkötelezett folyamatainak átláthatósága, tisztasága mellett, melynek megfelelően kiemelt
figyelmet fordít arra, hogy a vállalatcsoport belső folyamatai, etikai és összeférhetetlenséggel
kapcsolatos belső szabályzatai megfeleljenek a nemzetközi elvárásoknak. A 4iG Csoport Etikai és Üzleti
Magatartási Kódexe elvi éllel szögezi le, hogy a 4iG Csoport a korrupció semmilyen formáját nem tűri
(beleértve a vesztegetést, a hivatalos személyeknek adott csúszópénzt, a visszaosztást, a zsarolást, a
hatalommal való visszaélést személyes előnyszerzés céljából, a befolyással való üzérkedést, a
befolyásolási szándékkal biztosított jogtalan előnyöket és ajándékokat) sem a verseny (magán)
szférában, sem az állami, vagy önkormányzati szektor területén tevékenységet végzők tekintetében.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
111
A 4iG Csoport szigorúan tiltja munkavállalói és a 4iG Csoport nevében vagy pviseletében eljáró
bármely személy számára, hogy jogtalan előnyt ajánljon fel, adjon, kérjen, fogadjon el vagy vegyen át.
A munkavállalók és a 4iG Csoport nevében vagy képviseletében eljáró más személyek soha nem
ajánlhatnak fel vagy adhatnak át pénzösszeget vagy más előnyt (és azt nem engedélyezhetik), ha annak
célja az, hogy jogtalan befolyást gyakoroljon valamely hivatalos személyre vagy jogtalan üzleti előnyt
biztosítson (vagy akár csak ezek látszatát keltse).
A korrupcióval összefüggő kockázatok kezeléséhez szükséges hatékony kontrollok működtetése
érdekében a 4iG Nyrt. 2020. évben antikorrupciós irányítási rendszert vezetett be és az alkalmazott
kontrollok megfelelőségének eredményeképpen 2020. decemberében elsők között szerezte meg a
hazai vállalatok közül az MSZ ISO 37001:2019 tanúsítványt. A 2021. és 2022. évben a 4iG Nyrt. sikeres
felügyeleti auditot követően fenntartotta az MSZ ISO 37001:2019 tanúsítvány-megfelelést, amely
auditot független külső tanúsító szerv folytatott le. 2022. évben a 4iG Csoport egy másik tagvállalata,
az ACE Network Zrt., is megszerezte MSZ ISO 37001:2019 tanúsítványt a 4iG Csoport Compliance
funkciójának közreműködésével.
A 4iG Csoport az Antikorrupciós Irányítási rendszer bevezetését megelőzően részletesen feltárta és
értékelte a működése során felmerülő korrupciós kockázatokat és megállapította, hogy különösen a
beszállítókhoz, ügyfelekhez, egyéb üzleti partnerekhez fűződő kapcsolatban állapítható meg
alacsonynál magasabb korrupciós kockázat. Ezt követően évente felülvizsgáltuk a korrupciós
kockázatok körét és - amennyiben ez szükséges volt - újraértékeltük a korrupciós kockázatokat. A 4iG
Csoport hatályos Antikorrupciós Politikája (mely Korrupció és megvesztegetés elleni szabályzat néven
elérhető a compliance.4ig.hu aloldalon) alapján a hivatalos személyekkel történő együttműködés, a
felvásárlások, a csoportszintű működés és láncértékesítés minősültek stratégiából levezetett kiemelt
korrupciós kockázatnak.
A 4iG Nyrt. a korrupciós kockázatokat különösen a megfelelő szabályozási környezet kialakításával (a
4iG Csoport a már hivatkozott Etikai Kódexen túl bb más antikorrupciós tárgyú szabályozó
dokumentummal rendelkezik; pl. Compliance funkció szabályzat, Korrupció és a megvesztegetés elleni
szabályzat, Ajándékozási szabályzat, Összeférhetetlenségi Szabályzat, Visszaélésbejelentési és
bejelentővédelmi szabályzat, Etikai Bizottság eljárásrendje.), a munkatársaink korrupció ellenes
oktatásával, anonim visszaélésbejelentési rendszer működtetésével, független Etikai Bizottság
működtetésével, valamint a fentiekben írt compliance kontrollok működtetésével érjük el.
7. Minőségirányítás
Integrált irányítási rendszerünket a legjobb iparági gyakorlatok, standardok és szabványok figyelembe
vételével alakítottuk ki. Működését rendszeresen felülvizsgáljuk és fejlesztjük a hatékony belső
működés és a vevői elégedettség növelése érdekében. Szabványos alapokon nyugvó irányítási
rendszereink (ISO 9001, ISO 14001, ISO 37001, ISO 50001, ISO/IEC 20000-1, ISO/IEC 27001, ISO/IEC
19770-1) abból a célból kerültek bevezetésre, hogy követelményrendszert biztosítsanak társaságunk
összes üzleti folyamatának folyamatos felügyeletére, fenntartására és folyamatos fejlesztésére. A
szabványos irányítási rendszerek kialakítása és fenntartása társaságunk számára hosszútávú stratégiai
döntés.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
112
Alapelvünk az ügyfélközpontúság és lehető legmagasabb szintű szolgáltatás nyújtása. Kiemelt
figyelmet fordítunk az ügyfélelégedettség biztosítására, fenntartására, a beérkező ügyfélpanaszok
teljeskörű vizsgálatára és a kapcsolódó intézkedések meghatározására, ezáltal biztosítva ügyfeleink
igényeinek magas szintű kielégítését.
Ügyfeleink elégedettségét rendszeresen mérjük, az eredményeket pedig felhasználjuk az MSZ EN ISO
9001:2015 szerint kialakított minőségirányítási rendszerünk fejlesztésénél. Ehhez kapcsolódóan a 4iG
Csoport nem elégszik meg az ISO szabványok szerinti működés bevezetésével, hanem folyamatosan
meghatároz mérőszámokat, melyekkel mérhetővé válik az irányítási rendszerek hatékonysága,
értékelésük pedig lehetőséget biztosít a folyamatos fejlődésre. A 4iG Csoport integrált menedzsment
rendszerének (minőség-, környezetközpon- és információbiztonság irányítási rendszer) működtetése
során folyamatosan nyomon követi kulcsfontosságú pénzügyi és nem pénzügyi mutatókat, melyből a
különböző ISO szabványok szerint kitűzött célok megvalósulását a PDCA ciklus mentén értékeli,
figyelemmel kíséri.
Rendszeres belső auditokkal megbizonyosodik a politikákban foglalt irányelvek és a kitűzött fejlesztési
célok megvalósulásáról, a vonatkozó utasítások és rendelkezések betartásáról, valamint a korábbi
auditokon meghatározott intézkedési tervek végrehajtásáról.
Minden évben külső független tanúsító szervezet által felülvizsgáltatja az irányítási rendszerek
hatékony működését, hároméves tanúsítási ciklusonként.
A 4iG Csoport elkötelezett annak érdekében, hogy részese legyen annak a közösségnek és
környezetnek, amelyben tevékenységét végzi, és segítse és fejlessze azt. Vállalatunk fontosnak tartja,
hogy példaértékű és értékteremtő kezdeményezések mellé álljon. Legyen szó a kultúráról vagy
sportról, tudományról és innovációról, vagy aktuális társadalmi problémákról. Ugyanakkor minden
szponzorált és támogatott természetes személlyel és szervezettel szemben elvárás, hogy a 4iG Csoport
etikai értékeivel és elveivel összhangban járjon el.
8. Környezetvédelem és energiagazdálkodás
A 4iG Csoport elkötelezett környezeti károk és veszélyek megelőzése, a tevékenységéből fakadó
egészségi, biztonsági és környezetvédelmi kockázatok csökkentése iránt. A Társaság szolgáltató
tevékenységet folytat, környezetre veszélyes anyagokat nem forgalmaz, ilyen készletei nincsenek,
számára kiemelt fontosságú a környezetvédelmi irányelvek betartása. A vállalat az összes telephelyére
vonatkozóan rendelkezik az MSZ EN ISO 14001:2015 és MSZ EN ISO 50001:2019 szabvány szerint
kiépített környezetirányítási és energiairányítási rendszerrel A természeti erőforrásokkal és az
energiával való kíméletes bánásmód társaságunk
környezetvédelmi stratégiájának meghatározó eleme, hosszú távú lunk olyan műszaki megoldások
és folyamatok fejlesztését és alkalmazását, melyek a környezet terhelésének egyidejű csökkenésével
anyag- és energia-megtakarításhoz is vezetnek, egyben a rnyezeti kockázatok csökkentését is
lehetővé teszik.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
113
Társaságunk: - minden tevékenysége során betartja a vonatkozó technológiai szabályokat; - a
munkahelyi környezet kialakítása során elsődleges szempont az ember- és környezet központúság, az
újrahasznosított anyagok használata, a hulladékkibocsátás mérséklésére irányuló technológiák és
eljárásrendek bevezetése; Forgalmazott termékeink minden esetben megfelelnek a RoHS
irányelveknek.
A javíthatatlan, selejtezésre kerülő eszközök, alkatrészek megsemmisítésében minden esetben
törvényileg minősített, szakértő cég közreműködését vesszük igénybe, ők végzik a szabálysze
elszállítást, illetve megsemmisítést.
9. Fenntarthatóság
A 4iG Csoport munkatársai számára a fenntarthatóság és jövőorientált gondolkodás nem kérdés,
hanem alapvető filozófiánk része. Jövőképünk kialakításának fontos építőköve, hogy a jelen kor
kihívásaira ne csupán reagáljunk, hanem megvizsgáljuk azt is, hogyan mehetünk elébe a várhatóan
bekövetkező eseményeknek. A fenntarthatóbb jövő érdekében kitűzött céljainkat dedikált
programokkal valósítjuk meg, az eredményeinket pedig időről időre a vállalat Fenntarthatósági
jelentésében foglaljuk össze.
10. A 4iG Nyrt. információbiztonsági alapelvei
A 4iG Nyrt. és lányvállalatai minden esetben az elvárható legnagyobb körültekintéssel járnak el
ügyfelei, beszállítói és saját dolgozói biztonsága érdekében. A cégcsoport a biztonságra a
versenytársakkal szembeni üzleti előnyként tekint. A partnerek felé meglé bizalom fenntartását
helyezi fókuszba, ehhez belső szabályzatokkal, oktatásokkal és fejlesztésekkel mélyíti a munkatársak
biztonságtudatosságát.
A 4iG Csoport a működése és az általa nyújtott szolgáltatások teljesítése során elkötelezett az MSZ
ISO/IEC 27001:2014 szabványban meghatározott iránymutatásoknak való megfelelésért, azáltal, hogy
azt magára nézve kötelezően alkalmazandónak ismeri el.
Az üzletmenet folytonosság biztosítása érdekében a 4iG Csoport az összes szükséges
információvédelmi intézkedést megteszi, minden adatkezelési folyamatát az adatvédelmi és
információbiztonsági elvárásoknak megfelelően alakítja ki.
A személyes adatok védelmének minél magasabb szintű biztosítása érdekében a 4iG Csoport átfogó és
a vonatkozó jogszabályok minden pontjára megfelelő választ adó irányelvekkel, illetve szabályozókkal
rendelkezik, melyek megalkotása és dokumentálása révén kollégáink biztonságtudatosabban
dolgoznak, illetve segítik partnereinket is a tudatosság útján.
11. Információs és érdekeltségi rendszer
A Társaság és leányvállalatai zös vállalatirányítási rendszerben működtek 2022-ben. A folyamatok
átláthatóak, a mindennapok generálta igényeket a lehető legnagyobb mértékben követik, hogy a
működés rugalmassága biztosítva legyen. 2023-ban szervezetünket és a kapcsolódó érdekeltségi
rendszert tovább finomítjuk, az új stratégiai elképzeléseinkhez igazítjuk, hogy a tervezett eredmények
elérését az maximálisan támogatni tudja.
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
114
12. A politikák eredményei
Az antikorrupciós politika eredményei
Társaságunk Etikai és Compliance bejelentő vonalat működtet, mely a 4iG honlapján is elérhető. A
tárgyév során beérkezett bejelentéseket kivizsgáltuk és határoztunk a szükséges intézkedések
megtételéről.
Megtörtént egy éves szintű, teljeskörű compliance fókuszú audit, melynek eredményeképpen feltártuk
a Társaság korrupciós kockázatait és meghatároztuk a kockázatok kezelését célzó kontrollokat. Ezt
követően a 4iG Nyrt. Magyarországon az elsők között szerzett a Nemzeti Akkreditáló Hatóság által
akkreditált tanúsítványt az ISO 37001 szabvány szerint kialakított irányítási rendszerére.
Gondoskodtunk az antikorrupciós és etikai oktatás lebonyolításáról a fentiek vonatkozásában, melynek
eredményeként munkavállalóink 98.9%-ban sikeres vizsgát tettek, valamint a
szabványkövetelménynek megfelelően két szinten (Munkavállalói és Felsővezetői/Igazgatósági) tették
meg nyilatkozataikat antikorrupciós témában. Emellett az új belépők részére rendszeres Compliance
oktatást tartunk, melynek része az antikorrupciós politika központi elemeinek ismertetése. Az új
belépők – egyebek között – szintén kötelesek vizsgát tenni az antikorrupciós politikáink ismeretéről.
Legfontosabb antikorrupciós mutatóink:
• beérkezett bejelentések teljeskörű kivizsgálása
• az éves auditok lefolytatása
• kontrollok folyamatos monitorozása
• oktatások megtartása és oktatáson való részvételi arány
A környezet- és energiairányítási politika eredményei
A 4iG Nyrt. működése során nagy figyelmet fordít a rnyezetvédelemre és az ezzel kapcsolatos
célkitűzéseit a környezet- és energiairányítási politikában kommunikálja a munkavállalói, az érdekelt
felek irányába. A környezeti- és energiairányítási céloknak, programoknak megfelelően.
A felsorolásban a folyamatokat olyan résztevékenységekre bontja le, amelyeken keresztül
azonosíthatók a környezeti hatások és energiahasznosítók, melyek értékelése szolgál alapul ahhoz,
hogy a számos hatás közül kiválaszthatók legyenek a jelentősek és a környezeti, valamint az
energiairányítási célok, tervek, programok meghatározásakor a Társaság erőforrásait ezekre tudja
összpontosítani.
A tárgyévben indult környezeti- és energiairányítási programok megvalósulását folyamatosan nyomon
követjük, melyek közül a legfontosabbak az energiagazdálkodási teljesítménymutatók (villamosenergia
és üzemanyag felhasználás csökkentése, telephelyi fogyasztások mérhetővé tétele) javítását célzó
intézkedések voltak.
A környezetközpontú irányítási rendszerünket érintő szállítóinkat értékeltük, azokat megfelelőnek
találtuk a környezetvédelmi szempontokat figyelembe vevő értékelés során.
A hulladékok szelektív gyűjtése és tárolása során kiemelt figyelmet fordítunk a veszélyes és egyéb
hulladékok keveredésének elkerülésére, ezáltal a környezetszennyezés megelőzésére, a
környezetterhelés csökkentésére.
Alvállalkozó partnereinket megismertettük a környezetközpontú irányítási rendszerünk
alapkövetelményeivel (’Környezetvédelmi tájékoztató’ alkalmazása a Szerződések mellékleteként).
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
115
Legfontosabb környezetvédelmi mutatóink:
• veszélyes és nem veszélyes hulladékgyűjtés
• üzemanyagfelhasználás
• energiafelhasználás csökkentése
Az információbiztonsági politika eredményei
A 4iG Csoport rendszeres ellenőrzésekkel megbizonyosodik arról, hogy az információbiztonsági
politikában kitűzött célok megvalósulnak-e és a vonatkozó utasításokat és eljárásokat az érintettek
betartják-e. Amennyiben az előírásokkal ellentétes folyamatot, vagy munkavállalói magatartást
tapasztal, úgy megteszi a szükséges intézkedést a probléma kiküszöbölése érdekében. A tárgyévben
bevezetett új belépők számára alapozó oktatásként a Társaság megismerése érdekében kialakított
’Welcome day’ keretén belül a politikánkkal összhangban információbiztonsági oktatásban részesülnek
munkavállalóink.
A minőségpolitika eredményei
’Jövőképünk küldetésünk’ alapján a 4iG növekedésével arányosan minőségirányítási rendszerünket
folyamatosan fejlesztjük, folyamataink megfelelőségét, eredményességét vizsgáljuk. A beszállítói,
alvállalkozói kör megfelelőségét a minőségért viselt felelősség érdekében a minősítéssel biztosítjuk.
Társaságunk különös gondot fordít az általa folytatott tevékenység minőségének, színvonalának
állandó javítására. E cél elérése érdekében munkatársaink, valamint a cég munkájában
közreműködőknek minőségszemléletét tervszerűen fejlesztjük, a megfelelő személyi, tárgyi és
környezeti feltételeket biztosítjuk.
Legfontosabb mutatóink:
• éves auditprogram teljesítése
az auditon feltárt nemmegfelelőségekre bevezetett javító intézkedések hatékonyságának nyomon
követése
• utóauditok száma
• a szakterületeket érintő éves minőségcélok teljesülése
• oktatáson való részvételi arány
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha másképp van feltüntetve
116
NYILATKOZAT
A Kibocsátó kijelenti, hogy a Jelentés megbízhatóan mutatja be a Társaság fejlődését és teljesítményét,
adatai és állításai a valóságnak megfelelnek, és nem hallgatnak el olyan tényt, ami a Kibocsátó
helyzetének megítélése szempontjából jelentős.
A Tpt. 57. §. (1) bekezdése alapján a szabályozott információk nyilvánosságra hozatalának
elmaradásával, illetve félrevezető tartalmával okozott kár megtérítéséért a Kibocsátó felel.
Jelen, a 2022. évről szóló jelentés számszaki adataiért, valamint az elemzések és következtetések
tartalmi valóságáért felelősséget vállalok.
Budapest, 2023. április 26.
Jászai Gellért Zoltán
Fekete Péter Krisztián
az Igazgatóság elnöke
Vezérigazgató
2022. DECEMBER 31.
ÉVES JELENTÉS
Adatok millió forintban, kivéve, ha sképp van feltüntetve
117
529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772021-01-012021-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-01-012021-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember529900Z0H3HIEFLKSP772020-12-31529900Z0H3HIEFLKSP772021-01-012021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900Z0H3HIEFLKSP772022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember529900Z0H3HIEFLKSP772021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfChangesInAccountingPolicyMemberiso4217:HUFiso4217:HUFxbrli:shares