529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-01-01
2023-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-01-01
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-01-01
2022-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-01-01
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2021-01-01
2021-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2021-01-01
529900VUFNK4NMC6YJ22
2021-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2021-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2021-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2021-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2021-12-31
ifrs-full:OtherReservesMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2021-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-01-01
2022-12-31
ifrs-full:OtherReservesMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-01-01
2022-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-12-31
ifrs-full:OtherReservesMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2022-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-01-01
2023-12-31
ifrs-full:OtherReservesMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-01-01
2023-12-31
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-12-31
ifrs-full:IssuedCapitalMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-12-31
ifrs-full:CapitalReserveMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-12-31
ifrs-full:RetainedEarningsMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-12-31
ifrs-full:OtherReservesMember
529900VUFNK4NMC6YJ22
2023-12-31
iso4217:HUF
iso4217:HUF
xbrli:shares
xbrli:shares
| SunDell Estate Nyrt. Éves Jelentés 2023. december 31-én végződő évre |
| Tartalomjegyzék - Éves Jelentés 2023.12.31-én végződő évre | Oldalszám |
| Konszolidált Üzleti Jelentés | 3 |
| | |
| | |
| Konszolidált pénzügyi kimutatások az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint | 21 |
| Egyedi pénzügyi kimutatások az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint | 91 |
| Kibocsátói nyilatkozat | 151 |
| SunDell Estate Nyrt. Konszolidált Üzleti Jelentés 2023.évi üzleti tevékenységéről |
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti
Jelentés
Készült: Budapest, 2024. április 8.
Tartalom
1. Vezetőségi jelentés ...................................................................................................................................... 1
1.1. Vállalkozás üzleti környezete ..................................................................................................................... 1
1.1.1. Társaság konszolidálásba bevont leányvállalatai és egyben szabályozott
ingatlanbefektetési projekttársaságai (SZIP) ................................................................................................. 1
1.1.2. Társaságirányítás és Vezető tisztségviselők .................................................................................... 2
1.1.3. A SunDell Csoport tevékenysége ...................................................................................................... 4
1.2. A Csoportnál 2023. évben lezajlott lényegesebb változások .................................................................. 8
1.2.1. Legfontosabb lényegi változások ..................................................................................................... 8
1.2.2. Közgyűlések ........................................................................................................................................ 9
1.2.3. Tárgyidőszakot (2023.12.31.) követő további események ............................................................. 9
1.3. Vállalkozás céljainak, stratégiáinak bemutatása ..................................................................................... 9
1.4. Vállalkozás főbb erőforrásai és kockázatai .......................................................................................... 10
1.5. Csoport tárgyidőszaki (2023.12.31.) eredmények, további kilátások és kihívások ............................ 11
1.6. Teljesítmény mérésének mennyiségi és minőségi mutatói, illetve jelzői .............................................. 14
2. SunDell Estate Nyrt. 2023. december 31-én végződő időszakra vonatkozó összevont (konszolidált)
éves pénzügyi kimutatások......................................................................................................................................... 15
2.1. IFRS Konszolidált éves pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás-mérleg (adatok ezer Ft-ban) ...... 15
2.2. IFRS Konszolidált Eredményre és Egyéb átfogó Jövedelemre vonatkozó kimutatás (adatok ezer Ft-
ban) 16
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
1
1. Vezetőségi jelentés
1.1. Vállalkozás üzleti környezete
A SunDell Estate Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (a továbbiakban Társaság vagy Anyavállalat) a
tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban Tpt.), a Budapesti Értéktőzsde Zrt. piacműködtető
által megállapított „a BÉT általános üzletszabályzata” (a továbbiakban Szabályzat), valamint a nyilvánosan
forgalomba hozott értékpapírokkal kapcsolatos tájékoztatási kötelezettség részletes szabályairól szóló
24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet (a továbbiakban PM rendelet) alapján készítette és ezúton közzéteszi a 2023.
évre vonatkozó konszolidált éves üzleti jelentését.
A Társaságról további nyilvános információk, közte az Alapszabály, valamint hivatalos közzétételek
megtalálhatók a Társaság honlapján (sundell.hu/befektetoknek/), valamint a Budapesti Értéktőzsde (BÉT)
Társaságra vonatkozó információs oldalán (bet.hu).
1.1.1. Társaság konszolidálásba bevont leányvállalatai és egyben szabályozottingatlanbefektetési
projekttársaságai (SZIP)
| Név | Fő üzleti tevékenység | Bejegyzés országa | Közvetett és Közvetlen részesedés | Anyavállalat (SunDell Estate Nyrt.) részesedése |
| Alhambra 36 Invest Kft. | Ingatlan értékesítés | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Bryce 42 Invest Kft. | Ingatlan értékesítés | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Catanum Invest Kft. | Ingatlan értékesítés | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| CZADO Ingatlanfejlesztő Kft. | Ingatlan bérbeadás | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Dessewffy Investment Kft. | Ingatlan bérbeadás | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Dorozsmai Ingatlan Kft. | Ingatlan értékesítés | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Filemon Invest Kft. | Ingatlan értékesítés | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Grado Estate Zrt. | Ingatlan bérbeadás | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| L.B. Vetus Architect Ingatlanforgalmazó Kft. | Ingatlan bérbeadás | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Mystery Mansion Kft. | Ingatlan bérbeadás | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Niobarbara Invest Kft. | Ingatlan fejlesztés | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Pasadena 53 Invest Kft. | Ingatlan értékesítés, bérbeadás | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Sedona 38 Invest Kft. | Ingatlan bérbeadás | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| Sevilla 47 Invest Kft. | Ingatlan értékesítés | Magyarország | Közvetlen | 100% |
| XPDON Invest Zrt. | Ingatlan bérbeadás | Magyarország | Közvetlen | 100% |
A leányvállalatok csak a Társaság fő profiljához kapcsolódó tevékenységet végeznek, az egyes
leányvállalatokra vonatkozó részleteket lásd az 1.1.3-as pontban.
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
2
1.1.2. Társaságirányítás és Vezető tisztségviselők
A Társaságnál kétszintű társaságirányítási modell működik (Igazgatóság és Felügyelőbizottság). A
Felügyelőbizottság ellenőrzi az Igazgatóság munkáját.
A Csoport (Anyavállalat és leányvállalatok együttesen) ügyvezetését az igazgatóság tagjai látják el megbízási
jogviszony alapján.
Szintén megbízási jogviszony keretei között látják el a tisztségüket az Auditbizottság és a Felügyelőbizottság
tagjai is.
Igazgatóság
Az Igazgatóság a Társaság ügyvezető szerve, hét tagból áll, jogait és feladatait testületként gyakorolja. Minden
olyan kérdésben dönt, amely törvény vagy alapszabály felhatalmazás alapján nem a Közgyűlés (vagy esetleg
más szerv) hatáskörébe tartozik. A Társaság igazgatósága 2023. december 31-én az alábbi személyekből állt:
• Uzsoki András, igazgatóság elnöke
• Piukovics András, igazgatósági tag
• Piukovics Gábor, igazgatósági tag
• Michaletzky Márton, igazgatósági tag
• Kun Róbert, igazgatósági tag
• Nagy Attila, igazgatósági tag
• MFB Invest Befektetési és Vagyonkezelő Zrt., igazgatósági tag
Uzsoki András az igazgatóság elnöke együttes képviseleti joggal
Uzsoki András több évtizedes tapasztalattal rendelkezik gazdasági vezetőként. Pályafutását 1989-től
Bioaroma Kft. ügyvezetőjeként kezdte. Ezt követően 1996-tól 2002-ig és 2013-tól 2019-ig az UB Merchants Kft.
ügyvezetője. 2011-től UBM Trade Zrt. igazgatósági tagja, majd 2016-tól UBM Holding Nyrt. igazgatósági tagja.
2006-tól az S.P.M. Hungary Ingatlanfejlesztő Kft. ügyvezetője, mely cég Pilisjászfalun lakópark-fejlesztéssel,
továbbá ingatlanforgalmazással foglalkozik. 2023. augusztus 10-ig SunDell felügyelőbizottsági és
auditbizottsági tag. Diplomáját a BME Vegyészmérnöki karán biológusmérnökként szerezte.
Piukovics András igazgatósági tag együttes képviseleti joggal
Piukovics András közgazdász, diplomáját az International Business School Business Studies szakán szerezte.
2015-től a PiuÉpítő Kft ügyvezetőjeként budapesti ingatlanfejlesztésekben projektkoordinátor, majd
projektvezető. Piukovics András elsősorban kivitelezésirányítási és cash-flow szervezési feladatokat látott el.
2016-tól 2018-ig a Fogarasi Investment Kft ügyvezetője, irodaház bérbeadással és üzemeltetéssel foglalkozott.
2019-től a Társaság vezérigazgatójaként a lakóingatlan-fejlesztésben beruházóként tevékenykedett.
2020.06.22-től a Társaság nyilvánosan működő részvénytársasággá válásának napjától 2023.08.10-ig az
igazgatóság elnöke volt.
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
3
Piukovics Gábor, igazgatósági tag együttes képviseleti joggal
Az 1990-es években befektetési és bankszektorban szerzett tapasztalatot, 1998 óta ingatlanfejlesztéssel
foglalkozik. Több ingatlanfejlesztési projektcég vezérigazgatója volt, amelyek többek között lakóingatlanok és
50-120 lakásos lakóépületek fejlesztésével foglalkoztak. 2015 óta a Schweidel Investment Kft. igazgatója,
amely részt vett a Levendula projektben (amit részben a SunDell elődje, a Green Village Kft. végzett), valamint
a GOPD részvényese. A SunDell igazgatóságához 2023 augusztusában csatlakozott.
Michaletzky Márton igazgatósági tag együttes képviseleti joggal
Michaletzky Márton 2018-ban csatlakozott a Concorde MB Partners csapatához, jelenleg a cég partnere.
Korábban a Budapesti Értéktőzsde Kibocsátói Akvizíciók Igazgatóságát vezette, ezt megelőzően a Deloitte
Pénzügyi Tanácsadás részlegén dolgozott tranzakciós tanácsadóként.
Széleskörű tőkepiaci tapasztalatát többek között befektetési szolgáltatónál és kockázatitőkealap-kezelőnél
szerezte. Diplomáját és PhD fokozatát a Budapesti Corvinus Egyetemen szerezte. CFA, CEFA és CIIA
befektetéselemzési diplomákkal rendelkezik.
Kun Róbert igazgatósági tag együttes képviseleti joggal
Kun Róbert 2002-ben okleves építészmérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi
Egyetemen, 2010 és 2017 között ugyanitt mechatronikai tanulmányokat folytatott. 2015-től a PhoenArchitekt
Kft. tagja, vezető tervezője és ügyvezetője is.
Nagy Attila igazgatósági tag együttes képviseleti joggal
Nagy Attila 2009-ben mérnökként végzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyész- és
Biomérnöki Karán biomérnök szakon. 2009 és 2016 között a Honeywell Process Solutions-nél OTS
folyamatirányítási projekt mérnökként dolgozott, majd vezető mérnök volt nemzetközi kőolaj finomítói
beruházásoknál. 2015 és 2018 között a DakotaÉpítő Kft. ügyvezetőjeként kivitelezői oldalról fővárosi építőipari
projektek szervezésével és irányításával foglalkozott. 2018 és 2019 között F.Lloyd Ingatlan Zrt.
vezérigazgatójaként beruházói oldalról lakáscélú ingatlanfejlesztéseket menedzselt Budapesten. 2020 óta a
SunDell igazgatóságának tagja.
MFB Invest Befektetési és Vagyonkezelő Zrt.
Az MFB Invest Zrt. az MFB Csoporthoz tartozó, zártkörűen működő részvénytársaság, amely közvetlen és
közvetett módon állami tulajdonban van, nemzetgazdasági szempontból fontos és piaci jellegű
tőkebefektetéseket eszközöl. Az MFB Invest Zrt.-t 2023. január 25. napi hatállyal Fülöp Gyula helyett Katona
Bence Gergely képviseli a Társaság igazgatóságában.
Auditbizottság és Felügyelőbizottság
A Társaság négy tagú felügyelőbizottsággal és három tagú auditbizottsággal rendelkezik. A részvényeket a
Budapesti Értéktőzsde Zrt. 2020.06.22. napjával vette fel a terméklistára. A SunDell 2023. augusztus 10-án
tartott közgyűlését követően, 2023. december 31-én a Társaság felügyelőbizottsága és auditbizottsága az
alábbi személyekből áll:
Horváth Gábor Ferenc(Felügyelőbizottsági és Auditbizottsági Tag)
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
4
Dr. Vetési Ágnes Nóra (Felügyelőbizottsági és Auditbizottsági Tag)
Béla Gyula (Felügyelőbizottsági és Auditbizottsági Tag)
Buda Sándor (Felügyelőbizottsági Tag)
Közgyűlés
A Közgyűlés a Társaság legfőbb döntéshozó szerve, feladatai közé tartozik például, de nem kizárólag, az
Alapszabály megállapítása és módosítása, alaptőkéhez kapcsolódó döntések, Igazgatósági és
Felügyelőbizottsági tagok megválasztása és visszahívása, könyvvizsgáló megválasztása és visszahívása,
döntés az adózott eredmény felhasználásáról.
1.1.3. A SunDell Csoport tevékenysége
A Csoport fő tevékenysége építési beruházások megvalósítása, lakóépületek építtetése, értékesítése, valamint
bérbeadása. A Csoport fő tevékenységét Magyarországon, leginkább Budapest közigazgatási határain belül
végzi, elsősorban Budapest kertvárosias övezeteiben, de 2022. évtől már vidéki településeken is kibővítette
tevékenységeit.
A Csoport az építési beruházásokat saját tulajdonú, beépítetlen ingatlanokon hajtja végre. A beépítetlen
telkeket a Csoport megvásárolja, azokon tulajdont szerez, majd tevékenysége a később eladásra, illetve
bérbeadásra szánt ingatlanok megépítésére vonatkozó projektek megvalósítására korlátozódik, valamint a
lakások, irodák, üzletek, egyéb helyiségek értékesítésére, illetve bérbeadására.
A Csoport jellemzően még az épületek műszaki átadása előtt értékesíti az épületekben kialakítandó lakásokat.
Ezeket az ingatlan adásvételi szerződéseket a Csoport jellemzően úgy köti meg, hogy a lakások birtokbaadását
meghatározott időpontra vállalja, amelyet, ha elmulaszt, kötbérfizetési kötelezettsége keletkezik a vevő felé,
mellyel a birtokbaadással egy időben számolnak el.
A Csoport tevékenysége az alábbi piacokat érinti: lakóingatlan vásárlási piacot és a lakóingatlan, valamint
iroda, hotel és garázs bérbeadási piacot. 2020. decembere óta a Csoport a Vörösmarty utca 77. alatt található
hotelt üzemeltetőnek adja bérbe. Emellett a Paskal Rose Lakóparkban 21 db lakást bérbe ad jellemzően
magánszemélyeknek, továbbá a Paskal Garden Lakóparkban még eladatlan irodák, garázsok, tárolók közül
néhányat bérbe ad.
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
5
Projektek összefoglalása:
| Projekt neve | Építtető | Lokáció | Összes lakásszám (db) | Konszolidált könyv szerinti érték (2023.12.31.) | Projekt állapot (2023.12.31) | Elkészült ingatlan tervezett hasznosítása |
| Elkészült projektek |
| Nerium Park | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIII. kerület, Petneházy u. (26276/1. hrsz.) | 2 | 38 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú ingatlan |
| Levendula Lakópark | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIV. kerület, Dorozsmai u. (30005/9. hrsz.) | 19 | 22 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú ingatlan |
| Paskal Rose I. | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIV. kerület, Bartl János u. – Szugló u. (31373/18 és 31373/20. hrsz). | 40 | 210 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú ingatlan |
| Paskal Garden | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIV. kerület, Bartl János utca (31373/22. hrsz.) | 293 | 4.868 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. “A”, “B”, “C” épület 100% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| West5 Lakópark | Dorozsmai Ingatlan Kft. | Budapest, XIII. kerület Csata u. 3-7. (27987/1 hrsz.) | 75 | 573 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Épülő projektek | |
| Paskal Rose II. | Filemon Invest Kft. | Budapest, XIV. kerület, Bartl János u. – Szugló u. (31373/18 hrsz). | 141 | 6.500 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. “A” épület 64%, “B” épület 47% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Hun utca | Catanum Invest Kft. | Budapest XIII. kerület, Hun u. 4/b (27987/2 hrsz) | 161 | 3.623 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 29% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Hárshegy Resort | Pasadena 53 Invest Kft. | Budapest, II. Hárshegyi út (10910/3 és 10910/4 hrsz) | 8 | 2.173 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 90% felett | Értékesítési célú, illetve bérbeadási célú lakások |
| Kodály Körönd | Dessewffy Investment Kft. | Budapest, VI. Andrássy út 83-85. (29586 hrsz) | 15 | 3.510 millió forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 90% felett | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Erzsébet királyné útja | Grado Estate Zrt. | Budapest, XIV. kerület Erzsébet királyné útja 108-110. | 203 | 4.730 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 35% | 50% bérbeadási célú, 50% értékesítési célú lakóingatlan |
| Üllő | Sevilla 47 Invest Kft. | Üllő, Dóra Sándor krt. 19.sz. (3610 hrsz) | 28 | 926 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 77% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Budakeszi út villa épület | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, II. kerület Budakeszi út 65-67. (hrsz. 10914) | | 1.140 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. Meglévő villa épület felújítása zajlik. | Saját cél, örökségvédelmi engedély alapján irodák kialakítása |
*Átadott projektek esetén (Paskal Rose I. Nerium Park, Levendula Park, Paskal Garden, a könyv szerinti érték alacsonyabb, hiszen a
lakások, garázsok stb. jelentős része átadásra került)
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
6
| Tervezett projektek | |
| Projekt neve | Tervezett építtető | Lokáció | Konszolidált könyv szerinti érték (2023.12.31.) | Projekt állapot (2023.12.31) | Elkészült ingatlan tervezett hasznosítása |
| Budakeszi út fejlesztési telek | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, II. kerület Budakeszi út 65-67. (hrsz. 10914) | 1.674 millió Forint | Építési engedély még nem áll rendelkezésre. | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Zsigárd utca | Alhambra 36 Invest Kft. | Budapest, Zsigárd utca 19. (31484/130 hrsz.) | 250 millió Forint | Építési engedély még nem áll rendelkezésre. | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Duna part I. ütem | L.B. Vetus Architect Kft. | Budapest, Házgyári út 20. (43587/17 hrsz.) | 2.660 millió Forint | Projekt előkészítési munkák és a tervezés | Bérbeadási célú lakóingatlan |
| Duna part II. ütem | CZADO Ingatlanfejlesztő Kft. | Budapest, Mezőkövesd út 22., Árasztó út (43587/11 hrsz.) | 3.350 millió Forint | Projekt előkészítési munkák és a tervezés | Bérbeadási célú lakóingatlan |
| Hajdú/Gömb utca | Alhambra 36 Invest Kft. | Budapest, Hajdu utca 9. (27508 hrsz.) | 751 millió Forint | Építési engedélyeztetés folyamatban | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Balatonföldvár | Bryce 42 Invest Kft. | Balatonföldvár, belterület 1555/13 hrsz. | 841 millió Forint | Építési engedélyeztetés folyamatban | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Dob utca | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, VII. kerület Dob u. 50. (hrsz. 34093/0/A/47, 17; 34093/0/B/12 | 296 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll | Értékesítési célú ingatlan |
Bérbeadási tevékenység:
Mystery Hotel:
A Sundell Estate Nyrt. 2020. decemberében megvásárolta a 28670 helyrajzi szám alatt nyilvántartott,
természetben a 1064 Budapest Vörösmarty utca 77. alatt található Mystery Hotelt. A tranzakció egyrészt
összhangban áll a Társaság azon középtávú üzleti stratégiai céljával, hogy tevékenységi körét diverzifikálja, és
a lakóingatlan fejlesztés, valamint értékesítés, illetve lakóingatlanok bérbeadása mellett kereskedelmi célú
ingatlanok bérbeadásával is foglalkozzék. A hotel 82 szobás, az üzemeltető egy független, csoporton kívüli Kft.,
amely már korábban is bérelte a hotelt. Felek a bérleti szerződést 2022. decemberében újra tárgyalták és
2023.01.01. hatállyal fix EUR devizanemben határozták meg a bérleti díjat és a lejáratát további 10 évre,
2032.12.31-ig határozták meg.
A SunDell Estate Nyrt. 2023. október 10-én a hotel épületét apporttal átadta újonnan alapított
leányvállalatának, a Mystery Mansion Kft-nek, a továbbiakban ő a tulajdonos és a bérbeadó, a bérleti szerződés
feltételei nem változtak.
Dessewffy Investment:
A Társaság a 2023. évben értékesítette bérbeadási célú ingatlanait, így ő már nem folytat ilyen jellegű
tevékenységet. A Budapest VI. kerület, belterület 29127/0/A/1 (üzlethelyiség) és 29127/0/A/2 (bemutatóterem)
helyrajzi számon nyilvántartott, természetben 1066 Budapest, Dessewffy utca 18-20. szám alatti ingatlant,
valamint a Budapest XIV. kerület Bartl János u. 2. szám alatti Paskal Garden Lakópark „A” és „B” épületeiben
10 db irodát és hozzá tartozó felszíni beállókat értékesítette.
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
7
Jelenleg a Budapest XIV. kerület, Fogarasi út 3. sz. 31989/11 hrsz. alatti Fogarasi Business Center irodaház
értékesítés alatt áll, azonban az értékesítés tényleges bekövetkeztéig a Társaság folytatja az irodák
bérbeadását.
Lakások, irodák bérbeadási célra saját projektekben:
A Csoport az XPDON Invest Zrt. megvásárlása következtében a Paskal Rose Lakóparkban 21 db lakást, illetve
az Anyavállalat a még eladatlan garázsokat és tárolókat adja bérbe, valamint az Anyavállalat a Paskal Garden
Lakóparkban még eladatlan irodákat ad bérbe.
Fogarasi Business Center:
Jelenleg a Budapest XIV. kerület, Fogarasi út 3. sz. 31989/11 hrsz. alatti Fogarasi Business Center irodaház
értékesítés alatt áll, azonban az értékesítés tényleges bekövetkeztéig a Társaság folytatja az irodák
bérbeadását.
Egyéb kiegészítések
Kutatás és kísérleti fejlesztés
A Csoport nem végez kutatás és kísérleti fejlesztéshez kapcsolódó tevékenységet.
Környezetvédelem
A Csoport a mindenkori érvényben lévő jogszabályok betartása mellett végzi ingatlanfejlesztési tevékenységét.
Előremutató hozzáállással és a piaci trendekkel összhangban, a folyamatban lévő, illetve a tervezett
projekteknél, a Csoport kiemelt figyelmet fordít energiahatékony épületek létrehozására.
Foglalkoztatás- és sokszínűségi politika
A Társaság építkezésein betartatja a munkavédelemmel kapcsolatos előírásokat. A Társaság méretére
tekintettel jelenleg nem rendelkezik külön foglalkoztatás- és sokszínűségi politikával, ugyanakkor biztosítja a
szakmai sokszínűséget és a munkavállalók megtartását. Továbbá, a Társaság ellenez mindenfajta munkahelyi
diszkriminációt.
Részvényinformációk
A Társaság azonos jogokat biztosító, dematerializált törzsrészvényekkel rendelkezik, részesedések
átruházására vonatkozó korlátozás nincs. 2023.12.31-én az alábbi adatok érvényesek:
Darabszám: 1.432.000
Névérték: 100 HUF
ISIN kód: HU0000173752
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
8
Tulajdonosi struktúra:
| Név | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| GOPD Nyrt. | 46,04% | 46,46% |
| MFB Invest Zrt. | 11,48% | 11,06% |
| Copa Carpa Kft. | 8,73% | 8,73% |
| MEQHLYN Kft. | 8,73% | 8,73% |
| További közkézhányad | 25,02% | 25,02% |
| (Közkézhányadból MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap) | (4,97%) | (4,97%) |
| | 100% | 100% |
1.2. A Csoportnál 2023. évben lezajlott lényegesebb változások
1.2.1. Legfontosabb lényegi változások
- A Mystery Hotel bérbeadása kapcsán 2023.01.01. hatállyal megváltoztak a bérleti szerződés feltételei,
EUR devizanemben történik a bérleti díj megfizetése, évente fix összeg megfizetése mellett, illetve a
szerződés lejárata 10 évre hosszabbításra került 2032.12.31-ig.
- 2023. február 18-án az Alhambra 36 Invest Kft., a Csoport egyik leányvállalata birtokba vette a
Budapest Gömb utcai, 27509 helyrajzi számon nyilvántartott telket, amely a Hajdú utcai projekthez
kapcsolódik.
- A Társaság március 9-i közgyűlése megszavazta Dr. Balczó Barnabás felügyelőbizottsági tag
visszahívását, Buda Sándor új felügyelőbizottsági taggá választását, döntött a díjazása
megállapításáról, valamint ezekre tekintettel a Társaság alapszabályának módosításáról.
- Az Anyavállalat 2023. május 22-én értékesítette a Vendvidék Real Estate Kft. leányvállalatában lévő
100%-os részesedését.
- A Társaság 2023. július 10-én nyilvánosságra hozta a zöld pénzügyi bizottság által elfogadott, 2021.
júliusában kibocsátott zöld kötvényekhez kapcsolódó allokációs és környezeti hatás jelentést.
- A Társaság 2023. augusztus 10-ei közgyűlése megállapította Piukovics Gábor (születési idő:
1987.03.23.) igazgatósági tag tisztségének megszűnését (2023. július 19. napján kelt lemondó
nyilatkozatának értelmében), ezzel egyidejűleg megszavazta Uzsoki András felügyelőbizottsági tag
visszahívását, Horváth Gábor Ferenc új felügyelőbizottsági és auditbizottsági taggá választását,
Piukovics Gábor (születési idő: 1965.03.16.) igazgatósági taggá választását, Uzsoki András
igazgatósági taggá, illetve igazgatósági elnökké választását, döntött az új igazgatósági és
felügyelőbizottsági tagok díjazása megállapításáról, valamint ezekre tekintettel a Társaság
Alapszabályának módosításáról.
- Az Anyavállalat Mystery Mansion Kft. néven leányvállalatot alapított 2023. augusztus 22-én. A
Társaság igazgatósága 2023. október 10-én apporttal tőkét emelt a Mystery Mansion Kft-ben, melynek
keretében apporttal átadásra került a Mystery Hotel épület a leányvállalat felé.
- 2023. október 17-én a Scope Ratings GmbH független hitelminősítő felülvizsgálati jelentésében
megerősítette a Társaság kapcsán korábban megállapított B/Stabil, illetve a Társaság kötvényei
kapcsán korábban megállapított B+ hitelminősítést.
- A Csoport tulajdonában lévő Duna parti telkeket (43587/11 hrsz.: 1 ha 3262m2 alapterület és 43587/17
hrsz.: 1 ha 930 m2 alapterület) azonnali rozsdaövezeti akcióterületté minősítette a 619/2021. (XI. 8.)
Korm. rendelet 2023. december 29. napjától hatályos módosítása.
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
9
- A Csoport 2023. évben a 2011. évi CII. a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló törvény
3. és 8. §-ban előírt idegen források aránya mutatószámot teljesítette. A többi mutatónak is megfelelt.
1.2.2. Közgyűlések
| Dátum | | Tárgy |
| 2023.03.09 | | Dr. Balczó Barnabás felügyelőbizottsági tag visszahívása, Buda Sándor új felügyelőbizottsági taggá választása, döntés a díjazás megállapításáról, valamint ezekre tekintettel a Társaság alapszabályának módosítása |
| 2023.04.27 | | 2022.évi egyedi beszámoló és ehhez tartozó üzleti jelentés elfogadása; 2022.évi konszolidált beszámoló és ehhez tartozó üzleti jelentés elfogadása; Döntés a szabad eredménytartalék felosztásáról; Döntés vezető tisztségviselők részére megadható felmentvény tárgyában; 2022. évi felelős társaságirányítási jelentés és javadalmazási jelentés elfogadása; Új könyvvizsgáló megválasztása, díjazás megállapítása, erre tekintettel a Társaság alapszabályának módosítása |
| 2023.07.14 | | A Társaság könyvvizsgálatáért személyében felelős új könyvvizsgáló kijelölése, erre tekintettel alapszabály módosítása |
| 2023.08.10 | | Piukovics Gábor (születési idő: 1987.03.23.) igazgatósági tag tisztségének megszűnésének, Uzsoki András felügyelőbizottsági tag visszahívásának, Horváth Gábor Ferenc új felügyelőbizottsági és auditbizottsági taggá választásának, Piukovics Gábor (születési idő: 1965.03.16.) igazgatósági taggá választásának, Uzsoki András igazgatósági taggá, illetve igazgatósági elnökké választásának megszavazása; döntés az új igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok díjazásának megállapításáról, ezekre tekintettel a Társaság Alapszabályának módosítása. |
1.2.3. Tárgyidőszakot (2023.12.31.) követő további események
A beszámolás utáni időszakban nem történt a Társaság működésére jelentős hatással lévő esemény.
1.3. Vállalkozás céljainak, stratégiáinak bemutatása
A Csoport stratégiai célja elsősorban a XIII. és XIV. kerületekben nagy volumenű, koncentrált, középkategóriás
lakások, jellemzően 150-200 lakásos társasházak építése és értékesítése. A csoport célja emellett a bérbeadási
portfólió bővítése, mind saját építésű lakások bérbeadásával, mind kész ingatlanok vásárlásával.
A Csoport fontosnak tartja a stabil alvállalkozói kör fenntartását, ezáltal kihasználva a gazdaságos ipari
technológiák nyújtotta versenyelőnyöket.
A Csoport saját megítélése és piacismerete alapján úgy látja, hogy versenytársaival szemben piaci helyzetére
két fő faktor bír hatással: a lokáció és az alvállalkozói kör.
A Csoport saját megítélése szerint projektjei előnyös lokációban valósulnak meg. A Paskál Gyógy- és
Strandfürdő és a Rákos-patak környéke egy „új”, zöldövezeti központot jelent az ingatlanpiacon. A terület
továbbá kiváló közlekedési lehetőséggel rendelkezik.
A Csoport kipróbált, stabil alvállalkozói körrel működik együtt, ennek fő oka, hogy alvállalkozói megbízható
munkaerő ellátottsággal rendelkeznek, következésképpen, a Csoport vevői kiszámítható ütemezéssel és az
elkészült lakások tekintetében magas minőséggel számolhatnak.
A Csoport kiemelt figyelmet fordít projektjei tervezése és kivitelezése során nemzetközi irányelvek alapján
kitűzött energiahatékonysági célok megvalósítására. Ennek megfelelően a projektjei közül több megfelelt a
2021 őszén, az MNB kezdeményezésére indult Zöld Otthon Program energiahatékonysági elvárásainak, így a
Társaság támogatni tudta a lakásvásárlókat a megfelelő banki konstrukció kialakításában. Emellett több
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
10
projekt megfelel a Társaság Zöld kötvény keretrendszer előírásainak, amely alapján a SunDell 2031/A zöld
kötvény forrásait zöld projektek finanszírozására tudja fordítani a Társaság.
1.4. Vállalkozás főbb erőforrásai és kockázatai
A Csoport működése során az alább felsorolt főbb kockázatokat azonosította. Ezeket a Csoport vezetése
fokozott figyelemmel követi, az ezen tényezőkben történő jelentős változás hatására, szükség esetén, további
intézkedések meghozataláról dönt.
Főbb kockázatok
A Szabályozott Ingatlanbefektetési Társaságról szóló (továbbiakban „SZIT”) törvény szerinti feltételek: Az
Anyavállalat SZIT-ként kíván működni, amely forma kedvezményes adózási elbírálásban részesül. Az
Anyavállalat 2020.07.31-i forduló nappal kérte a nyilvántartásba vételét a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál, és
ez a 2020.09.24-én kelt értesítés szerint 2020.07.31. hatállyal meg is történt. Hasonlóan a 2022.12.31-es
állapothoz a 2023.12.31-i konszolidált pénzügyi kimutatások alapján a Társaság a SZIT kritériumoknak
megfelelt, mindkét mutatószám teljesült. Az ingatlan vagyon / mérlegfőösszeg mutató 70% feletti értéket ért
el, az idegen forrás / ingatlan vagyon mutató pedig 65% alatt maradt.
Munkaerőhiány: az általános munkaerőhiány zavart okozhat az alvállalkozók működésében, melyre az
építőiparban már jelenleg is számos példa van. A Csoport támogatja alvállalkozóit abban, hogy a megfelelő
munkaerőt elérjék.
Kereslet alakulása: A piacon a kereslet mérséklődésével egyidejűleg elmozdulás tapasztalható a kulcsra kész
ingatlanok vásárlásának irányába. A 2020-as évben a 27%-os ÁFA kulcs visszavetette az érdeklődést az
újépítésű lakások iránt, főként a szabályozás alakulására vártak a piaci szereplők. 2021-tól az újépítésű lakások
ÁFA-ja 5%-ra módosult, ami az ingatlanok iránti érdeklődés élénkülését vonta maga után. Az 5%-os ÁFA-t 2022-
ben meghosszabbították 2024 év végéig megszerzett építési engedéllyel rendelkező lakásokra, amely jelentős
előny a Társaság számára a projektek ütemezésének várható keresletet követő kialakításában. 2023 első
negyedévében az MNB májusi lakáspiaci jelentése szerint 20,2%-kal csökkent az újépítésű lakások átadása
2022 azonos időszakához képest. A lakáspiaci trend változását emellett a csökkenő tranzakciószám is jelezte,
a lakáspiaci adásvételek száma az MNB szerint éves alapon 22,6 %-kal csökkent 2022 harmadik negyedévében,
2023 első negyedévében Budapesten az éves szintű csökkenés 52%-os – eközben az újlakások aránya
növekedett a tranzakciókban. Az MNB 2023 novemberében kiadott lakáspiaci jelentése szerint élénkülni kezd
a kereslet, habár éves szinten még továbbra is visszaesés tapasztalható. A tranzakciók száma 2023 harmadik
negyedévében az előző negyedévhez viszonyítva 10%-kal emelkedett (éves szinten továbbra is csökkenő 11%-
os mutató volt megfigyelhető). Ehhez hozzájárult a lakáshitelek kamatcsökkenésének kezdete, illetve az
azokkal szembeni pozitívabb várakozások a 2024-es évre tekintően, azonban az új hitelszerződések száma
2023 harmadik negyedévében 41%-kal csökkent 2022 harmadik negyedévéhez képest. A keresletre pozitív
hatással lehet a 2024-ben bevezetett CSOK Plusz program.
Lakásárak alakulása: 2014 - 2022 első félévének végéig a budapesti lakáspiacon az ingatlanok vételárának
jelentős növekedése volt megfigyelhető, kiemelkedően 2022 első félévében. Az ELTINGA lakáspiaci elemző cég
szerint 2022. első félévében az újépítésű lakások négyzetméterára átlagosan 16%-kal volt több az egy évvel
korábbi értékhez képest. Az MNB 2023 májusában és novemberében kiadott lakáspiaci jelentése szerint 2022
harmadik negyedévében 1,6%-os, 2022 negyedik negyedévében 3,6%-os árcsökkenés volt megfigyelhető az
előző negyedévhez képest az új és használt lakások tekintetében, országosan. Az éves szintű változás 2023
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
11
második negyedévében 0,8%-os volt A csökkenés oka a kisebb települések lakásárainak, és a használt lakások
árainak jelentős csökkenése. Budapesten a lakásárak 2022 harmadik negyedévében 2,0%-os növekedést, 2022
negyedik negyedévében 1,1%-os csökkenést mutattak az előző negyedévhez képest, 2023 harmadik
negyedévében 4,9%-kal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest.
Makrókörnyezeti kockázatok: A bizonytalan piaci környezet, makrogazdasági hatások miatt a lakáspiaci
kereslet hosszútávon csökkenhet. Az alapkamat növekedése miatt drágábban elérhetők a piacon a
lakáshitelek, az infláció magas szinten maradása kockázatot jelentenek. Amennyiben a Zöld Otthon Hitel
forrás kerete nem kerül további bővítésre, vagy nem lesz alternatív zöld finanszírozási forrás a piacon a vevők
számára, a magasabb kamatok következtében csökkenhet a kereslet.
Pénzügyi kockázatok: A Csoport hosszú lejáratú kötelezettségei a kibocsátott SUNDELL 2030/A, és SUNDELL
2031/A kötvények. Mivel a kibocsátott kötvények fix kamatozásúak, így a Csoport nincs kitéve jelentős
kamatlábkockázatnak a jövőbeni cash flow tekintetében. A 2024-es évben a két kötvény után összesen 558,25
mFt kamatot kell fizetni, mely kamatfizetési napok a második félévre esnek. A fizetendő kamat a Társaság
számára nem okoz likviditási gondot. A Csoportnak korlátozott kitettsége van a devizaárfolyamok változásai
miatt, mivel bevételei és költségei túlnyomó része és az adósságszolgálat is forintban denomináltak. A
költségek esetén a devizás tételek aránya kevesebb mint 1%. A Társaság fedezeti ügyleteket nem hajt végre.
Erőforrások
Alvállalkozói kör: A Csoport alvállalkozóival szoros és stabil kapcsolatrendszert alakított ki, aminek
köszönhetően számít a további együttműködés zavartalanságára. A Csoport stabil, bejáratott alvállalkozói
körrel dolgozik együtt, akik megbízható munkaerőellátottsággal rendelkeznek, így a Csoport vevői
kiszámítható ütemezéssel és az elkészült lakások tekintetében magas minőséggel számolhatnak.
1.5. Csoport tárgyidőszaki (2023.12.31.) eredmények, további kilátások és kihívások
2023-as év bemutatása
A Csoport a 2021-es és 2022-es évek eredményeire építve folytatta tovább 2023-ban a további célok
megvalósítását. Tette mindezt úgy, hogy az üzleti környezetet több tényező is inkább bizonytalan irányba
terelte: legyen szó az ukrán-orosz konfliktus okozta makrogazdasági hatásokról, az emelkedő inflációs és
alapkamati környezetről vagy a szabályozói környezet gyors alakulásáról. 2023-ban folytatódtak a Paskal
Garden „A”, „B” épületeinek lakás átadásai, megkezdődtek a „C” épület lakásainak átadásai, az építkezés a
teljes projekt tekintetében elkészült. 2021. év végén 100%-os készültséget ért el a West5 projekt, melyhez
kapcsolódóan a lakások átadásai 2022-ben megkezdődtek és jelenleg is folyamatosak. Mindezek mellett
elkezdődött a Hun utcai projekt építkezése, további projektek folytatódtak: Hárshegy Resort, Körönd, Paskal
Rose II., Üllő, Erzsébet királyné útja.
Jövőbeli kilátások, kihívások
Összességében a Csoport továbbra is egy változó üzleti környezetben tudatosan, célirányosan végzi
tevékenységét: kihasználva az építési telkek egyedülálló lokációit, magas minőségű ingatlanokat fejleszt a
vevői számára.
A 2024-es üzleti évben és ezt követően, a Projektek összefoglaló táblázatában szereplő, folyamatban lévő
projektek építésére, azok befejezésére fókuszál a Társaság, valamint aktívan keresi a lehetőségeket további,
jövőbeli projektek megvalósítására.
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
12
A Csoport mérlegéhez kapcsolódó kiegészítések
Az összevont adatok alapján a Csoport befektetett eszközei között, a befektetési célú ingatlanok között
szerepelnek a Mystery Hotel, a Szugló utcai bérbeadott lakások, a Duna parti telkek, az Erzsébet királyné és
Hárshegy projektek bérbeadási célra épülő lakásai. Készletei között tartja nyilván a lakóparkokat és a hozzá
kapcsolódó költségeket, illetve telkeiket értékesítési céllal.
A Csoport tőkehelyzete stabil és rendezett.
Külső finanszírozást tekintve a Társaság kettő, az MNB által támogatott NKP kötvényprogramban kibocsátott
kötvénnyel rendelkezik, illetve az egyik új leányvállalat felvásárlása kapcsán egy NHP hitel is tartozik a
Csoporthoz. A 2020-ban kibocsátott 11 milliárd forint névértékű SunDell 2030/A kötvény mellett 2021-ben
sikeresen vont be a Társaság további 5,5 milliárd forint névértéken zöld kötvényből származó forrást (SunDell
2031/A kötvény). A zöld kötvényhez kapcsolódó elvárás, hogy a Társaság olyan projekteket valósítson meg,
amely több területen hozzájárul energiahatékonysági és egyéb zöld megoldásokhoz (zöld épületek,
energiahatékonyság, megújuló energia, tiszta közlekedés). A felvett hosszú lejáratú NHP hitel értéke 900 millió
forint, futamideje 20 év, melyet a leányvállalat ingatlanberuházás céljából vett fel. Bekerülési értéke a
könyvekben 2023.12.31-én 456.274 eFt. A Társaság két kötvényéhez kapcsolódó kötvénykötelezettségét és a
hosszú lejáratú hitelt a mérlegben a Hosszú lejáratra kapott kölcsönök (ideértve a kötvény kötelezettséget is)
valamint az Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek tartalmazzák. 2023. évben külső felektől, illetve a legvégső
anyavállalattól kapott a Csoport több tagja rövid lejáratú kölcsönt, melynek értéke 444.503 eFt.
További jelentős tételt képeznek forrás oldalon a vevőktől kapott előlegek (Szerződéses kötelezettségek).
Tekintettel arra, hogy a Paskal Garden Lakópark „B” és „C” épületei még nem kerültek teljesen átadásra, a
vevők által befizetett összegek előlegként vannak nyilvántartva a könyvekben. Árbevétel akkor realizálódik
belőle, amikor az ingatlanok átadásra kerülnek. A leányvállalatokkal szembeni kötelezettség a konszolidáció
során kiszűrésre került.
A Csoport eredménykimutatásához kapcsolódó kiegészítések
A cég működésével kapcsolatos bevételek az értékesítésekből származnak. A Budapest XIII. kerület Petneházy
utcában 2019-ben felépített Nerium Park 186 lakásos társasház szintén még nem értékesített ingatlanjai (egy
lakás, és több egyéb ingatlan), valamint a Budapest XIV. kerület Szugló utca 125/F-G 2020-ban felépített Paskal
Rose Lakópark még nem értékesített ingatlanjai, illetve a Dorozsmai Ingatlan Kft.-ben lévő West5 Lakópark
ingatlanai és a Paskal Garden Lakópark 2021. decemberében elkészült „A” épület ingatlanai, valamint a 2022.
decemberében elkészült „B” épület és a 2023. novemberében elkészült „C” épület ingatlanai képeznek
értékesítésre szánt készletet, készterméket. A tárgyévben a Nerium Park lakásainak értékesítéséből realizált
árbevétel 15 millió Ft volt, a Paskal Rose projektből 39 millió Ft, a Paskal Garden Lakópark „A” épületének
lakásaiból 360 millió Ft, a „B” épület átadásaiból 5,798 millió Ft, a „C” épület átadásaiból 7,586 millió Ft, a
West5 Lakópark lakásaiból 3,134 millió Ft, a Hárshegy Resort átadásaiból 657 millió Ft árbevétel keletkezett.
Költségei és ráfordításai a Csoport működésének általános költségei és egyéb ráfordításai mellett az
építkezések költségeiből- melyre alvállalkozót vesz igénybe így ez a költség az igénybe vett szolgáltatások
között jelenik meg -, helyi adó kötelezettségekből, értékesítésből származó készlet kivezetés értékéből és a
vevők felé fizetendő kötelezettségekből származik. Az igénybe vett szolgáltatások értéke a legmagasabb
költség tétel (8.772.917 eFt), melynek jelentős része az építkezések költségeiből fakad. A kiadások növekedtek
az előző évhez képest, több építkezés elindult, így a generálkivitelezési költségek meghaladták a tavalyi év
kiadásait. Elindult a Paskal Rose 2 és a Hun utcai projekt építkezése is. Az anyagköltség (327.398 eFt) többnyire
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
13
a még birtokba nem adott lakások közüzemi költségeiből, illetve vásárolt ingatlan értékéből tevődik össze, az
eladott áruk beszerzési értéke között pedig az átadásokból keletkező készlet kivezetés ráfordítás része
szerepel (4.012.131 eFt).
A Társaság konszolidált szinten nyereséges, teljes átfogó eredménye 3.080.237 eFt.
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
14
1.6. Teljesítmény mérésének mennyiségi és minőségi mutatói, illetve jelzői
Vagyoni helyzetre jellemző mutatók (%) és főbb adatok (ezer Ft-ban):
| Mutató megnevezése | Képlet | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Ingatlan vagyon | Befektetési célú ingatlanok + Saját használatú ingatlanok + Készletek | 52.126.468 | 46.256.729 |
| | | | |
| | | | |
| Idegen forrás/Ingatlan vagyon | Kötelezettségek/(Befektetési célú ingatlanok + Saját használatú ingatlanok + Készletek) | 58,0% | 59,2% |
| | | | |
| Befektetett eszközök aránya az eszközökön belül | Befektetett eszközök/Eszközök összesen | 41,7% | 35,0% |
| | | | |
| Eladósodottság | Hosszú lejáratú kötelezettségek/Források összesen | 27,9% | 33,0% |
| | | | |
| Idegen és saját tőke aránya | Hosszú lejáratú kötvénykötelezettségek*/Saját tőke | 55,7% | 56,3% |
| | | | |
| Likviditási gyorsráta | Pénz és pénzeszköz-egyenértékesek /Rövid lejáratú kötelezettségek | 1,3% | 1,1% |
| | | | |
| Mutató megnevezése | Képlet | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Teljes átfogó jövedelem | Teljes átfogó jövedelem | 3.612.414 | 3.080.237 |
| | | | |
| Értékesítés nettó árbevétele | Értékesítés nettó árbevétele | 15.741.809 | 20.816.224 |
| | | | |
| Árbevétel arányos nyereség | Teljes átfogó jövedelem/Értékesítés nettó árbevétele | 22,9% | 14,8 % |
Forrás: Menedzsment számítások
*Hosszú lejáratú kötvénykötelezettség konszolidáltan: Hosszú lejáratra kapott kölcsönök (ideértve a kötvény
kötelezettséget is) valamint az Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek összege
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
15
2. SunDell Estate Nyrt. 2023. december 31-én végződő időszakra vonatkozó összevont
(konszolidált) éves pénzügyi kimutatások
2.1. IFRS Konszolidált éves pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás-mérleg (adatok ezer Ft-ban)
| A tétel megnevezése | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Befektetett eszközök | | |
| Immateriális javak | 5.777 | 9.519 |
| Tárgyi eszközök (ideértve az Eszközhasználati jogot) | 666.964 | 1.143.435 |
| Befektetési célú ingatlanok | 24.641.242 | 18.069.433 |
| Hosszú lejáratú egyéb követelések | - | 803.508 |
| Befektetett eszközök összesen | 25.313.983 | 20.025.895 |
| Forgóeszközök | | |
| Készletek | 26.845.226 | 27.047.296 |
| Vevői követelések | 1.258.767 | 2.301.482 |
| Lízing követelések | 235.074 | 211.567 |
| Egyéb követelések és Aktív időbeli elhatárolások | 6.304.362 | 6.606.827 |
| Szerződéskötésekhez közvetlenül kapcsolódó költségek | 536.814 | 255.262 |
| Pénz és pénzeszköz-egyenértékesek | 173.515 | 91.700 |
| Tényleges adókövetelés | 1.536 | 49 |
| Értékesítésre tartott befektetett eszközök | - | 709.000 |
| Forgóeszközök összesen | 35.355.294 | 37.223.183 |
| ESZKÖZÖK ÖSSZESEN | 60.669.277 | 57.249.078 |
| Saját tőke | | |
| Jegyzett tőke | 143.200 | 143.200 |
| Tőketartalék | 17.759.683 | 17.759.683 |
| Eredménytartalék | 12.518.018 | 11.843.819 |
| Egyéb tartalékok és tőkeelemek | - | 134.437 |
| Saját tőke összesen | 30.420.901 | 29.881.139 |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek | | |
| Hosszú lejáratra kapott kölcsönök (ideértve a kötvény kötelezettséget is) | 15.934.959 | 15.950.631 |
| Szerződéses kötelezettségek | - | 2.046.072 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 1.012.752 | 869.709 |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen | 16.947.711 | 18.866.412 |
| Rövid lejáratú kötelezettségek | | |
| Rövid lejáratú kölcsönök | - | 444.503 |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók) | 504.089 | 356.066 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és Passzív időbeli elhatárolások | 1.692.014 | 1.869.602 |
| Szerződéses kötelezettségek | 11.103.625 | 5.824.334 |
| Tényleges adókötelezettség | 936 | 7.018 |
| Rövid lejáratú kötelezettségek összesen | 13.300.664 | 8.501.523 |
| SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN | 60.669.276 | 57.249.078 |
SunDell Estate Nyrt. 2023. évi Konszolidált Üzleti Jelentés
16
2.2. IFRS Konszolidált Eredményre és Egyéb átfogó Jövedelemre vonatkozó kimutatás (adatok ezer Ft-
ban)
| A tétel megnevezése | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Értékesítés nettó árbevétele (+) | 15.741.809 | 20.816.224 |
| Egyéb bevételek (+) | 194.675 | 500.876 |
| | | |
| Saját termelésű készletek állományváltozása (+/-) | -5.928.915 | -5.903.576 |
| Anyagköltségek (-) | 472.988 | 327.398 |
| Igénybe vett szolgáltatások értéke (-) | 6.879.440 | 8.772.917 |
| Eladott áruk beszerzési értéke (-) | 839.233 | 4.012.131 |
| Egyéb szolgáltatások értéke (-) | 57.716 | 82.606 |
| Személyi jellegű ráfordítások (-) | 205.177 | 311.443 |
| Értékcsökkenési és amortizációs leírás (-) | 1.905 | 3.328 |
| Egyéb ráfordítások (-) | 151.884 | 388.892 |
| | | |
| Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége (+) | 2.157.829 | 1.313.670 |
| Működési eredmény | 3.557.055 | 3.118.479 |
| Pénzügyi műveletek bevételei (+) | 60.980 | 162.001 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai (-) | -5.614 | -327.647 |
| Részesedések értékeléséből származó nyereség/veszteség | - | - |
| Pénzügyi műveletek eredménye | 55.366 | -165.646 |
| Adózás előtti nyereség | 3.612.421 | 2.952.833 |
| Adófizetési kötelezettség (-) | -7 | -7.033 |
| Adózott eredmény | 3.612.421 | 2.945.800 |
| Ebből nem ellenőrző részesedésekre jutó rész: | - | - |
| Ebből anyavállalat tulajdonosaira jutó rész: | 3.612.421 | 2.945.800 |
| Egyéb átfogó jövedelem | - | 134.437 |
| Ingatlan értékeléséből származó nyereség (eredményre utólagosan vissza nem forgó) | - | 134.437 |
| Teljes átfogó jövedelem | 3.612.414 | 3.080.237 |
| Ebből nem ellenőrző részesedésekre jutó rész: | - | - |
| Ebből anyavállalat tulajdonosaira jutó rész: | 3.612.414 | 3.080.237 |
| Törzsrészvények súlyozott átlaga (db) Egy részvényre jutó nyereség (Ft/db) | 1.370.964 | 1.432.000 |
| Alap (Ft) | 2.635 | 2.057 |
| Hígított (Ft) | 2.635 | 2.057 |
Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
2023. december 31-re vonatkozóan
a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint
Budapest, 2024. április 8.
Uzsoki András Nagy Attila
igazgatóság elnöke igazgatósági tag
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Tartalomjegyzék
Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás* ............................................................................................. 5
Konszolidált Eredményre és Egyéb Átfogó Jövedelemre Vonatkozó Kimutatás* ..................................................... 6
Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás* ..................................................................................... 7
Konszolidált Cash Flow-ra Vonatkozó Kimutatás* ....................................................................................................... 8
1. Általános információk .................................................................................................................................... 9
1.1. A Csoport tevékenysége ................................................................................................................................ 9
1.2. A Csoport tagjai ............................................................................................................................................ 12
1.3. Jelentős tárgyévi változások....................................................................................................................... 13
2. A pénzügyi kimutatások összeállításának alapelvei és a számviteli politika lényeges elemei............ 14
2.1. A beszámoló készítés alapja ....................................................................................................................... 14
2.2. A konszolidáció alapja ................................................................................................................................. 15
2.3 Lényegességi küszöbérték és hibák ........................................................................................................... 15
2.4 Új vagy módosított IFRS standardok ......................................................................................................... 15
2.5 Jelentős számviteli becslések és feltételezések ....................................................................................... 17
2.6 A számviteli politika lényeges elemei és azok változásai ........................................................................ 18
2.6.1 Beszámolási pénznem és devizaműveletek ..................................................................................... 18
2.6.2 Rövid/hosszú lejáratú megkülönböztetés........................................................................................ 18
2.6.3 Immateriális javak .............................................................................................................................. 19
2.6.4 Tárgyi eszközök ................................................................................................................................... 19
2.6.5 Befektetési célú ingatlanok ............................................................................................................... 19
2.6.6 Üzleti kombinációk és tranzakciók kisebbségi tulajdonosokkal ........................................................... 20
2.6.7 Készletek ...................................................................................................................................................... 21
2.6.8 Hitelfelvételi költségek ............................................................................................................................... 21
2.6.9 Pénzügyi eszközök ...................................................................................................................................... 22
2.6.10 Pénzügyi kötelezettségek ......................................................................................................................... 24
2.6.11 Céltartalékok ............................................................................................................................................. 24
2.6.12 Lízingek ....................................................................................................................................................... 25
2.6.13 Szerződéses kötelezettségek ................................................................................................................... 26
2.6.14 Jövedelemadó ........................................................................................................................................... 27
2.6.15 Osztalék ...................................................................................................................................................... 27
2.6.16 Mérlegen kívüli tételek .............................................................................................................................. 27
2.6.17 Értékesítés nettó árbevétele .................................................................................................................... 28
2.6.18 Saját termelésű készletek állományváltozása ....................................................................................... 29
2.6.19 Anyagköltségek ......................................................................................................................................... 29
2.6.20 Igénybe vett szolgáltatások értéke .......................................................................................................... 29
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
2.6.21 Eladott áruk beszerzési értéke ................................................................................................................. 29
2.6.22 Egyéb szolgáltatások értéke .................................................................................................................... 30
2.6.23 Személyi jellegű ráfordítások ................................................................................................................... 30
2.6.24 Értékcsökkenés és amortizációs leírás ................................................................................................... 30
2.6.25 Egyéb működési bevételek és ráfordítások ............................................................................................ 30
2.6.26 Pénzügyi eredmény ................................................................................................................................... 30
2.6.27 Egy részvényre jutó eredmény (EPS) ....................................................................................................... 31
3 Pénzügyi helyzetre vonatkozó kiegészítő magyarázatok ........................................................................ 32
3.1 Immateriális javak és tárgyi eszközök (ideértve az eszközhasználati jogot) ......................................... 32
3.2 Befektetési célú ingatlanok ......................................................................................................................... 33
3.3 Készletek ....................................................................................................................................................... 40
3.4 Vevői követelések ......................................................................................................................................... 41
3.5 Lízingkövetelések, egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások, szerződéskötésekhez
közvetlenül kapcsolódó költségek .......................................................................................................................... 42
3.6 Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek ........................................................................................................ 44
3.7 Saját tőke ...................................................................................................................................................... 44
3.8 Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek (ideértve a kötvény kötelezettséget is) ...................................... 45
3.10 Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek ........................................................................................................... 49
3.11 Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók) ............................................................... 49
3.12 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások ................................................. 50
3.13 Szerződéses kötelezettségek ...................................................................................................................... 50
3.14 Pénzügyi instrumentumok valós értéke .................................................................................................... 51
4. Tárgyévi Eredményre vonatkozó kiegészítő magyarázatok .................................................................... 52
4.1. Értékesítés nettó árbevétele és egyéb bevételek ..................................................................................... 52
4.2. Saját termelésű készletek állományváltozása .......................................................................................... 53
4.3. Anyagköltségek ............................................................................................................................................ 53
4.4. Igénybe vett szolgáltatások értéke ............................................................................................................ 53
4.6. Egyéb szolgáltatások értéke ....................................................................................................................... 54
4.7. Személyi jellegű ráfordítások...................................................................................................................... 55
4.8. Értékcsökkenés és amortizáció .................................................................................................................. 55
4.9. Egyéb működési ráfordítások ..................................................................................................................... 55
4.10. Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége .................................................................................... 56
4.11. Pénzügyi műveletek eredménye ................................................................................................................ 56
4.12. Nyereségadók ............................................................................................................................................... 56
4.13. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) .......................................................................................................... 56
4.14. Akvizíciók, üzletrész értékesítések ............................................................................................................. 57
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
5. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók .................................................................................................... 57
5.1. Kapcsolt vállalkozások ................................................................................................................................ 57
5.2. Juttatások a kulcspozícióban lévő vezetés részére .................................................................................. 59
5.3. A kulcspozícióban lévő vezetőkkel való tranzakciók ............................................................................... 60
5.4. Igazgatótanács és Felügyelő Bizottság javadalmazása ........................................................................... 60
5.5. Garanciák ...................................................................................................................................................... 60
6. Pénzügyi kockázatkezelés ........................................................................................................................... 61
6.1. Pénzügyi kockázatkezelési politika ............................................................................................................ 61
6.1.1. Piaci kockázat ...................................................................................................................................... 61
6.1.2. Likviditási kockázat ............................................................................................................................ 62
6.1.3. Hitelezési kockázat ............................................................................................................................. 63
6.2. Pénzügyi tevékenységből eredő kötelezettség változások ..................................................................... 64
6.3. Tőke kezelése ............................................................................................................................................... 64
7. Egyéb kiegészítő információk ..................................................................................................................... 65
7.1. Mérlegen kívüli tételek ................................................................................................................................. 65
7.2. Szegmens információk ................................................................................................................................ 66
7.3. Beszámolási időszak utáni események ..................................................................................................... 69
7.4. A Számviteli törvény követelményei szerinti közzétételek ...................................................................... 69
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás*
| adatok ezer Ft-ban | Magyarázatok | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| ESZKÖZÖK | | | |
| Befektetett eszközök | | | |
| Immateriális javak | 3.1 | 5.777 | 9.519 |
| Tárgyi eszközök (ideértve az Eszközhasználati jogot) | 3.1 | 666.964 | 1.143.435 |
| Befektetési célú ingatlanok | 3.2 | 24.641.242 | 18.069.433 |
| Hosszú lejáratú egyéb követelések | | 0 | 803.508 |
| Befektetett eszközök összesen | | 25.313.983 | 20.025.895 |
| Forgóeszközök | | | |
| Készletek | 3.3 | 26.845.226 | 27.047.296 |
| Vevői követelések | 3.4 | 1.258.767 | 2.301.482 |
| Lízing követelések | 3.5 | 235.074 | 211.567 |
| Egyéb követelések és Aktív időbeli elhatárolások | 3.5 | 6.304.361 | 6.606.827 |
| Szerződéskötésekhez közvetlenül kapcsolódó költségek | 3.5 | 536.814 | 255.262 |
| Pénz és pénzeszköz-egyenértékesek | 3.6 | 173.515 | 91.700 |
| Tényleges adókövetelés | 3.6 | 1.536 | 49 |
| Összesen | | 35.355.293 | 36.514.183 |
| Értékesítésre tartott befektetett eszközök | 3.2 | 0 | 709.000 |
| Forgóeszközök összesen | | 35.355.293 | 37.223.183 |
| | | | |
| ESZKÖZÖK ÖSSZESEN | | 60.669.276 | 57.249.078 |
| FORRÁSOK | | | |
| Saját tőke | | | |
| Jegyzett tőke | 3.7 | 143.200 | 143.200 |
| Tőketartalék | 3.7 | 17.759.683 | 17.759.683 |
| Eredménytartalék | 3.7 | 12.518.018 | 11.843.819 |
| Egyéb tartalékok és tőkeelemek | 3.7 | 0 | 134.437 |
| Saját tőke összesen | | 30.420.901 | 29.881.139 |
| | | | |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek | | | |
| Hosszú lejáratra kapott kölcsönök (ideértve a kötvény kötelezettséget is) | 3.8 | 15.934.959 | 15.950.631 |
| Szerződéses kötelezettségek | 3.13 | 0 | 2.046.072 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 3.9 | 1.012.752 | 869.709 |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen | | 16.947.711 | 18.866.412 |
| | | | |
| Rövid lejáratú kötelezettségek | | | |
| Rövid lejáratú kölcsönök | 3.10 | 0 | 444.503 |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók) | 3.11 | 504.089 | 356.066 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és Passzív időbeli elhatárolások | 3.12 | 1.692.014 | 1.869.606 |
| Szerződéses kötelezettségek | 3.13 | 11.103.625 | 5.824.334 |
| Tényleges adókötelezettség | | 936 | 7.018 |
| Rövid lejáratú kötelezettségek összesen | | 13.300.664 | 8.501.527 |
| | | | |
| SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉG ÖSSZESEN | | 60.669.276 | 57.249.078 |
* A 9-70-ig terjedő oldalakon található kiegészítő megjegyzések a beszámoló részét képezik.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Konszolidált Eredményre és Egyéb Átfogó Jövedelemre Vonatkozó Kimutatás*
| adatok ezer Ft-ban | Magyarazátok | 2022 | 2023 |
| | | | |
| Értékesítés nettó árbevétele (+) | 4.1 | 15.741.809 | 20.816.224 |
| Egyéb bevételek (+) | 4.1 | 194.675 | 500.876 |
| | | | |
| Saját termelésű készletek állományváltozása (+/-) | 4.2 | -5.928.915 | -5.903.576 |
| Anyagköltségek (-) | 4.3 | 472.988 | 37.398 |
| Igénybe vett szolgáltatások értéke (-) | 4.4 | 6.879.440 | 8.772.917 |
| Eladott áruk beszerzési értéke (-) | 4.5 | 839.233 | 4.012.131 |
| Egyéb szolgáltatások értéke (-) | 4.6 | 57.716 | 82.606 |
| Személyi jellegű ráfordítások (-) | 4.7 | 205.177 | 311.443 |
| Értékcsökkenési és amortizációs leírás (-) | 4.8 | 1.905 | 3.328 |
| Egyéb ráfordítások (-) | 4.9 | 151.884 | 388.892 |
| | | | |
| Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége (+) | 4.10 | 2.157.829 | 1.313.670 |
| | | | |
| Működési eredmény | | 3.557.055 | 3.118.479 |
| | | | |
| Pénzügyi műveletek bevételei (+) | 4.11 | 60.980 | 162.001 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai (-) | 4.11 | 5.614 | 327.647 |
| Pénzügyi műveletek eredménye | | 55.366 | -165.646 |
| | | | |
| Adózás előtti nyereség | | 3.612.421 | 2.952.833 |
| Adófizetési kötelezettség (-) | 4.12 | 7 | 7.033 |
| Adózott eredmény | | 3.612.414 | 2.945.800 |
| Ebből nem ellenőrző részesedésekre jutó rész: | | 0 | 0 |
| Ebből anyavállalat tulajdonosaira jutó rész: | | 3.612.414 | 2.945.800 |
| Egyéb átfogó jövedelem | | 0 | 134.437 |
| Saját használatú ingatlan értékeléséből származó nyereség (eredményre utólagosan vissza nem forgó) | | 0 | 134.437 |
| Teljes átfogó jövedelem | | 3.612.414 | 3.080.237 |
| Ebből nem ellenőrző részesedésekre jutó rész: | | 0 | 0 |
| Ebből anyavállalat tulajdonosaira jutó rész: | | 3.612.414 | 3.080.237 |
| | | | |
| Törzsrészvények súlyozott átlaga (db) | 4.13 | 1.370.964 | 1.432.000 |
| Egy részvényre jutó nyereség (Ft) | | | |
| Alap (Ft) | 4.13 | 2.635 | 2.057 |
| Hígított (Ft) | 4.13 | 2.635 | 2.057 |
* A 9-70-ig terjedő oldalakon található kiegészítő megjegyzések a beszámoló részét képezik
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás*
| adatok ezer Ft-ban | Magyarázatok | Jegyzett tőke | Tőketartalék | Eredménytartalék | Egyéb tartalékok és tőkeelemek | Saját tőke összesen |
| Nyitó egyenleg 2022. január 1. | | 119.500 | 9.207.683 | 9.481.918 | -2.581.380 | 16.227.721 |
| Tárgyévi eredmény | 3.7 | 0 | 0 | 3.612.414 | 0 | 3.612.414 |
| Tárgyévi egyéb átfogó eredmény | 3.7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Tárgyévi teljes átfogó eredmény | 3.7 | 0 | 0 | 3.612.414 | 0 | 3.612.414 |
| Részvénykibocsátás miatti növekedés | 3.7 | 23.700 | 8.552.000 | 0 | 0 | 8.575.700 |
| Saját részvény visszavásárlás értékesítés | 3.7 | 0 | 0 | 1.961.120 | 2.581.380 | 4.542.500 |
| Egyéb mozgások | 3.7 | 0 | 0 | 1.618 | 0 | 1.618 |
| Grado Estate Zrt. felvásárlásán keletkező különbözet | 3.7 | 0 | 0 | 89.948 | 0 | 89.948 |
| Osztalék fizetés | 3.7 | 0 | 0 | -2.629.000 | 0 | -2.629.000 |
| Záró egyenleg 2022. december 31. | | 143.200 | 17.759.683 | 12.518.018 | 0 | 30.420.901 |
| Nyitó egyenleg 2023. január 1. | | 143.200 | 17.759.683 | 12.518.018 | 0 | 30.420.901 |
| Tárgyévi eredmény | 3.7 | 0 | 0 | 2.945.800 | 0 | 2.945.800 |
| Tárgyévi egyéb átfogó eredmény | 3.7 | 0 | 0 | 0 | 134.437 | 134.437 |
| Tárgyévi teljes átfogó eredmény | 3.7 | 0 | 0 | 2.945.800 | 134.437 | 3.080.237 |
| Egyéb mozgások | 3.7 | 0 | 0 | -20.001 | 0 | -20.001 |
| Osztalék fizetés | 3.7 | 0 | 0 | -3.600.000 | 0 | -3.600.000 |
| Tulajdonosokkal folytatott, közvetlenül a saját tőkében megjelenített tranzakciók összesen | 3.7 | 0 | 0 | -3.620.000 | 0 | -3.620.000 |
| Záró egyenleg 2023. december 31. | | 143.200 | 17.759.683 | 11.843.819 | 134.437 | 29.881.139 |
* A 9-70-ig terjedő oldalakon található kiegészítő megjegyzések a beszámoló részét képezik.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Konszolidált Cash Flow-ra Vonatkozó Kimutatás*
| adatok ezer Ft-ban | Magyarázatok | 2022.12.31-én végződő üzleti év | 2023.12.31-én végződő üzleti év |
| Adózás előtti eredmény | | 3.612.421 | 2.952.833 |
| Az adózás előtti eredmény módosításai az üzemi tevékenységből származó nettó pénzáramláshoz | | | |
| Tárgyi eszközök átértékeléséből származó nyereség | 3.7 | 0 | 134.437 |
| Külföldi devizák átváltásának nyeresége/vesztesége | 4.11 | 0 | -7.892 |
| Értékcsökkenési leírás | 4.8 | 1.905 | 3.328 |
| Elszámolt értékvesztés (+) és visszaírás (-) | 4.5 | -247.416 | 314.175 |
| Befektetési célú ingatlanok valós értékelésből származó eredmény | 4.10 | -2.157.829 | -1.313.670 |
| Pénzügyi bevételek és ráfordítások nettó eredménye | 4.11 | 1 | 482.302 |
| Egyéb tételek | 3.1, 3.7 | 1.618 | 3.836 |
| Fizetett nyereségadók | 4.12 | -7 | -7.033 |
| Üzleti tevékenység nettó pénzáramlása működő tőke változás nélkül | | 1.210.693 | 2.562.316 |
| Működő tőke változása: | | | |
| Készletek növekedése (-) / csökkenése (+) | 3.3 | 5.118.745 | 7.426.008 |
| Vevői követelések növekedése (-) / csökkenése (+) | 3.4 | -1.251.519 | -1.057.687 |
| Egyéb forgóeszközök növekedése (-) / csökkenése (+) | 3.5 | -129.993 | -1.508.427 |
| Szállítói tartozások növekedése (+) / csökkenése (-) | 3.11 | 469.167 | -148.023 |
| Egyéb kötelezettségek növekedése (+) / csökkenése (-) | 3.12 | 13.192 | 183.674 |
| Szerződéses kötelezettségek növekedése (+) / csökkenése (-) | 3.13 | -2.668.933 | -3.233.219 |
| Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás | | 1.550.659 | 1.662.326 |
| Beruházásokra adott előlegek | | 0 | 0 |
| Tárgyi eszközök és befektetési célú ingatlanok beszerzése (fejlesztése) | 3.1 | -14.039.670 | -2.382.087 |
| Akvirált eszközök és kötelezettségek | 4. 14 | 0 | 0 |
| Tárgyi eszközök, befektetési célú ingatlanok értékesítésének bevétele | 4.1 | 28.534 | 1.832.908 |
| Kapott kamatok | | 0 | 0 |
| Befektetési tevékenységből származó nettó pénzáramlás | | -14.011.136 | -549.179 |
| Kölcsönök és hitelek felvétele | 3.9 | 468.762 | 2.004.503 |
| Kölcsönök és hitelek törlesztése | 3.9 | -245.000 | -1.560.000 |
| Fizetett kamatok | 3.9, 4.11 | -562.288 | -609.673 |
| Kötvény, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír kibocsátásának bevétele | 4.11 | 0 | 0 |
| Részvénykibocsátás, tőkebevonás | 3.7 | 8.575.700 | 0 |
| Saját részvény értékesítés | 3.7 | 3.660.500 | 0 |
| Fizetett osztalék | 3.7 | -2.629.000 | -3.600.000 |
| Finanszírozási tevékenységből származó nettó pénzáramlás | | 9.268.674 | -3.765.170 |
| | | | |
| Pénzeszközök növekedése / csökkenése (-) | | -1.981.110 | -89.707 |
| Árfolyamváltozásokból származó nem realizált árfolyamnyereségek vagy veszteségek | | 0 | 7.892 |
| Pénzeszközök mérleg szerinti változása | | -1.981.110 | -81.815 |
| | | | |
| Pénz és pénzeszköz-egyenértékesek állománya az időszak elején | 3.6 | 2.154.625 | 173.515 |
| Pénz és pénzeszköz-egyenértékesek állománya az időszak végén | 3.6 | 173.515 | 91.700 |
| | | | |
| Változás pénzeszköz és pénzeszköz-egyenértékesek állományában | | -1.981.110 | -81.815 |
* A 9-70-ig terjedő oldalakon található kiegészítő megjegyzések a beszámoló részét képezik.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
1. Általános információk
1.1. A Csoport tevékenysége
A SunDell Estate Nyrt. (továbbiakban “Társaság”, “Anyavállalat”) fő tevékenysége építési
beruházások megvalósítása, lakóépületek építtetése, értékesítése, valamint bérbeadása.
A Társaság szabályozott ingatlanbefektetési társaság (továbbiakban “SZIT”) formában működik. A
Társaság 100 százalékos tulajdonában álló leányvállalatok projekttársaságként működnek
(továbbiakban SZIP-ek”).
A Csoport fő tevékenységét Magyarországon, leginkább Budapest közigazgatási határain belül
végzi, elsősorban Budapest kertvárosias övezeteiben, de 2022. évtől már vidéki településeken is
kibővítette tevékenységeit. A Csoport az építési beruházásokat saját tulajdonú, beépítetlen
ingatlanokon hajtja végre. A beépítetlen telkeket a Csoport megvásárolja, azokon tulajdont szerez,
majd tevékenysége a későbbi eladásra, illetve bérbeadásra szánt ingatlanok megépítésére
vonatkozó projektek megvalósítására korlátozódik, valamint a lakások, irodák, üzletek, egyéb
helyiségek értékesítésére, illetve bérbeadására.
A Csoport jellemzően még az épületek műszaki átadása előtt értékesíti az épületekben
kialakítandó lakásokat. Ezeket az ingatlan adásvételi szerződéseket a Csoport jellemzően úgy köti
meg, hogy a lakások birtokbaadását meghatározott időpontra vállalja, amelyet, ha elmulaszt,
kötbérfizetési kötelezettsége keletkezik a vevő felé, mellyel a birtokbaadással egy időben
számolnak el.
A Csoport tevékenysége az alábbi piacokat érinti: lakóingatlan vásárlási piacot és a lakóingatlan,
valamint iroda, hotel és garázs bérbeadási piacot. 2020. decembere óta a Csoport a Vörösmarty
utca 77. alatt található hotelt üzemeltetőnek adja bérbe. A Csoport a bérbeadási portfólió további
bővítését hajtotta végre 2023. évtől: még eladatlan irodák közül néhány irodát bérbe ad, továbbá
néhány lakást bérbe ad üzemeltetésre.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Projektek összefoglalása:
| Projekt neve | Építtető | Lokáció | Összes ingatlanok száma (db) | Konszolidált könyv szerinti érték* (2023.12.31.) | Készültségi szint 2023.12.31. | Elkészült ingatlan hasznosítása |
| Elkészült projektek | |
| Nerium Park | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIII. kerület, Petneházy u. (26276/1. hrsz.) | 2 | 38 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú ingatlan |
| Levendula Lakópark | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIV. kerület, Dorozsmai u. (30005/9. hrsz.) | 19 | 22 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú ingatlan |
| Paskal Rose I. | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIV. kerület, Bartl János u. – Szugló u. (31373/18 és 31373/20. hrsz). | 40 | 210 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú ingatlan |
| Paskal Garden | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIV. kerület, Bartl János utca (31373/22. hrsz.) | 293 | 4.868 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. “A”, “B”, “C” épület 100% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| West5 Lakópark | Dorozsmai Ingatlan Kft. | Budapest, XIII. kerület Csata u. 3-7. (27987/1 hrsz.) | 75 | 573 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Épülő projektek | |
| Paskal Rose II. | Filemon Invest Kft. | Budapest, XIV. kerület, Bartl János u. – Szugló u. (31373/18 hrsz). | 141 | 6.500 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. “A” épület 64%, “B” épület 47% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Hun utca | Catanum Invest Kft. | Budapest XIII. kerület, Hun u. 4/b (27987/2 hrsz) | 161 | 3.623 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 29% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Hárshegy Resort | Pasadena 53 Invest Kft. | Budapest, II. Hárshegyi út (10910/3 és 10910/4 hrsz) | 8 | 2.173 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 90% felett | Értékesítési célú, illetve bérbeadási célú lakások |
| Kodály Körönd | Dessewffy Investment Kft. | Budapest, VI. Andrássy út 83-85. (29586 hrsz) | 15 | 3.510 millió forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 90% felett | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Erzsébet királyné útja | Grado Estate Zrt. | Budapest, XIV. kerület Erzsébet királyné útja 108-110. | 203 | 4.730 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 35% | 50% bérbeadási célú, 50% értékesítési célú lakóingatlan |
| Üllő | Sevilla 47 Invest Kft. | Üllő, Dóra Sándor krt. 19.sz. (3610 hrsz) | 28 | 926 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. 77% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Budakeszi út villa épület | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, II. kerület Budakeszi út 65-67. (hrsz. 10914) | | 1.140 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. Meglévő villa épület felújítása zajlik. | Saját cél, örökségvédelmi engedély alapján irodák kialakítása |
*Átadott projektek esetén (Paskal Rose I. Nerium Park, Levendula Park, Paskal Garden, a könyv szerinti érték alacsonyabb, hiszen a
lakások, garázsok stb. jelentős része átadásra került)
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
| Tervezett projektek | |
| Projekt neve | Tervezett építtető | Lokáció | Konszolidált könyv szerinti érték (2023.12.31.) | Projekt állapot (2023.12.31) | Elkészült ingatlan tervezett hasznosítása |
| Budakeszi út fejlesztési telek | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, II. kerület Budakeszi út 65-67. (hrsz. 10914) | 1.674 millió Forint | Építési engedély még nem áll rendelkezésre. | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Zsigárd utca | Alhambra 36 Invest Kft. | Budapest, Zsigárd utca 19. (31484/130 hrsz.) | 250 millió Forint | Építési engedély még nem áll rendelkezésre. | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Duna part I. ütem | L.B. Vetus Architect Kft. | Budapest, Házgyári út 20. (43587/17 hrsz.) | 2.660 millió Forint | Projekt előkészítési munkák és a tervezés | Bérbeadási célú lakóingatlan |
| Duna part II. ütem | CZADO Ingatlanfejlesztő Kft. | Budapest, Mezőkövesd út 22., Árasztó út (43587/11 hrsz.) | 3.350 millió Forint | Projekt előkészítési munkák és a tervezés | Bérbeadási célú lakóingatlan |
| Hajdú/Gömb utca | Alhambra 36 Invest Kft. | Budapest, Hajdu utca 9. (27508 hrsz.) | 751 millió Forint | Építési engedélyeztetés folyamatban | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Balatonföldvár | Bryce 42 Invest Kft. | Balatonföldvár, belterület 1555/13 hrsz. | 841 millió Forint | Építési engedélyeztetés folyamatban | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Dob utca | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, VII. kerület Dob u. 50. (hrsz. 34093/0/A/47, 17; 34093/0/B/12 | 296 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll | Értékesítési célú ingatlan |
Bérbeadási tevékenység:
Mystery Hotel:
A Sundell Estate Nyrt. 2020. decemberében megvásárolta a 28670 helyrajzi szám alatt
nyilvántartott, természetben a 1064 Budapest Vörösmarty utca 77. alatt található Mystery Hotelt.
A tranzakció egyrészt összhangban áll a Társaság azon középtávú üzleti stratégiai céljával, hogy
tevékenységi körét diverzifikálja, és a lakóingatlan fejlesztés, valamint értékesítés, illetve
lakóingatlanok bérbeadása mellett kereskedelmi célú ingatlanok bérbeadásával is foglalkozzék.
A hotel 82 szobás, az üzemeltető egy független, csoporton kívüli Kft., amely már korábban is bérelte
a hotelt. Felek a bérleti szerződést 2022. decemberében újra tárgyalták és 2023.01.01. hatállyal fix
EUR devizanemben határozták meg a bérleti díjat és a lejáratát további 10 évre, 2032.12.31-ig
határozták meg, melyből bővebben a 3.5 és 4.1 fejezetekben találhatóak részletek.
A SunDell Estate Nyrt. 2023. október 10-én a hotel épületét apporttal átadta újonnan alapított
leányvállalatának, a Mystery Mansion Kft-nek, a továbbiakban ő a tulajdonos és a bérbeadó, a
bérleti szerződés feltételei nem változtak.
Dessewffy Investment:
A Társaság a 2023. évben értékesítette bérbeadási célú ingatlanait, így ő már nem folytat ilyen
jellegű tevékenységet. A Budapest VI. kerület, belterület 29127/0/A/1 (üzlethelyiség) és 29127/0/A/2
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
(bemutatóterem) helyrajzi számon nyilvántartott, természetben 1066 Budapest, Dessewffy utca
18-20. szám alatti ingatlant, valamint a Budapest XIV. kerület Bartl János u. 2. szám alatti Paskal
Garden Lakópark „A” és „B” épületeiben 10 db irodát és hozzá tartozó felszíni beállókat
értékesítette.
Jelenleg a Budapest XIV. kerület, Fogarasi út 3. sz. 31989/11 hrsz. alatti Fogarasi Business Center
irodaház értékesítés alatt áll, azonban az értékesítés tényleges bekövetkeztéig a Társaság folytatja
az irodák bérbeadását.
Lakások, irodák bérbeadási célra saját projektekben:
A Csoport az XPDON Invest Zrt. megvásárlása következtében a Paskal Rose Lakóparkban 21 db
lakást, illetve az Anyavállalat a még eladatlan garázsokat és tárolókat adja bérbe, valamint az
Anyavállalat a Paskal Garden Lakóparkban még eladatlan irodákat ad bérbe.
1.2. A Csoport tagjai
A 2023. december 31-ei időszakra vonatkozó konszolidált pénzügyi kimutatások a SunDell Estate
Nyrt-re, mint Anyavállalatra és annak 15 leányvállalatára (továbbiakban: „Csoport”) vonatkozó
adatokat tartalmazzák.
A Csoport a Magyarországon bejegyzett GOPD Nyrt. ellenőrzése alatt áll, mely közvetlenül a
Csoport részvényeinek 46,46%-ával rendelkezik, Copa Carpa Kft., valamint a MEQHLYN Kft.
leányvállalatokon keresztül közvetve birtokolt szavazati jogot biztosító részvényeinek és szavazati
jogának aránya pedig 17,46%. A részvények fennmaradó 11,06%-át szintén magyarországi
bejegyzésű, Csoporton kívüli 5% részesedés feletti vállalkozás, illetve 25,02%-át közkézhányad
birtokolja. A Csoport legfőbb, végső anyavállalata szintén a GOPD Nyrt. A Csoport esetében a
vezetőség nem azonosított végső ellenőrzést gyakorló felet 2023.12.31-én.
2022. december 31-én és 2023. december 31-én a GOPD Csoport az alábbi vállalatokból állt:
| Megnevezés | Besorolás | Tulajdoni hányad 2022.12.31. | Tulajdoni hányad 2023.12.31. | Székhely |
| GOPD Nyrt. | Anyavállalat | - | - | Magyarország |
| Gaudetti Ingatlan Kft. | Leányvállalat | 100,00% | 100,00% | Magyarország |
| Oregon 21 Ingatlan Kft. | - | 100,00% | 0% | Magyarország |
| Santa Cruz Invest Kft. | Leányvállalat | 100,00% | 100,00% | Magyarország |
| L.B. Hungarchitect Kft. | Leányvállalat | 100,00% | 100,00% | Magyarország |
| Copa Carpa Kft. | Leányvállalat | 50,00% | 100,00% | Magyarország |
| Piandos Kft. | Leányvállalat | - | 66,67% | Magyarország |
| PhoenArchitekt Kft. | Csoporton kívüli | 49,00% | 19,00% | Magyarország |
| Meqhlyn Kft. | Leányvállalat | 50,00% | 90,91% | Magyarország |
2022. december 31-én és 2023. december 31-én a Csoport az alábbi Leányvállalatokból áll:
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
| Leányvállalat megnevezése | Tulajdoni hányad 2022.12.31. | Tulajdoni hányad 2023.12.31. | Tevékenység |
| Alhambra 36 Invest Kft. | 100% | 100% | Ingatlan értékesítés |
| Bryce 42 Invest Kft. | 100% | 100% | Ingatlan értékesítés |
| Catanum Invest Kft. | 100% | 100% | Ingatlan értékesítés |
| CZADO Ingatlanfejlesztő Kft. | 100% | 100% | Ingatlan bérbeadás |
| Dessewffy Investment Kft. | 100% | 100% | Ingatlan értékesítés |
| Dorozsmai Ingatlan Kft. | 100% | 100% | Ingatlan értékesítés |
| Filemon Invest Kft. | 100% | 100% | Ingatlan értékesítés |
| Grado Estate Zrt. | 100% | 100% | Ingatlan értékesítés, bérbeadás |
| L.B. Vetus Architect Ingatlanforgalmazó Kft. | 100% | 100% | Ingatlan bérbeadás |
| Mystery Mansion Kft.* | - | 100% | Ingatlan bérbeadás |
| Niobarbara Invest Kft. | 100% | 100% | Ingatlan fejlesztés |
| Pasadena 53 Invest Kft. | 100% | 100% | Ingatlan értékesítés, bérbeadás |
| Sedona 38 Invest Kft. | 100% | 100% | Ingatlan bérbeadás |
| Sevilla 47 Invest Kft. | 100% | 100% | Ingatlan értékesítés |
| Vendvidék Real Estate Kft.** | 100% | 0% | |
| XPDON Invest Zrt. | 100% | 100% | Ingatlan bérbeadás |
*Az Anyavállalat Mystery Mansion Kft. néven új leányvállalatot alapított 2023. augusztus 22-én.
** Az Anyavállalat 2023. május 22-én eladta a Vendvidék Real Estate Kft-ben lévő 100% részesedését
nem kapcsolt gazdasági társaságoknak.
1.3. Jelentős tárgyévi változások
A jelentési időszakban a Csoport pénzügyi helyzetét és teljesítményét különösen befolyásoló
események és tranzakciók a Konszolidált Üzleti Jelentésben kerülnek részletes bemutatásra. Az
eseményekből a legfontosabbak összefoglalását tartalmazza a következő felsorolás:
• A Mystery Hotel bérbeadása kapcsán 2023.01.01. hatállyal megváltoztak a bérleti
szerződés feltételei, EUR devizanemben történik a bérleti díj megfizetése, évente fix összeg
megfizetése mellett, illetve a szerződés lejárata 10 évre hosszabbításra került 2032.12.31-
ig.
• 2023. február 18-án az Alhambra 36 Invest Kft., a Csoport egyik leányvállalata birtokba
vette a Budapest Gömb utcai, 27509 helyrajzi számon nyilvántartott telket, amely a Hajdú
utcai projekthez kapcsolódik.
• Az Anyavállalat március 9-i közgyűlése megszavazta Dr. Balczó Barnabás
felügyelőbizottsági tag visszahívását, Buda Sándor új felügyelőbizottsági taggá
választását, döntött a díjazása megállapításáról, valamint ezekre tekintettel a Társaság
alapszabályának módosításáról.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
• Az Anyavállalat 2023. május 22-én értékesítette a Vendvidék Real Estate Kft.
leányvállalatában lévő 100%-os részesedését.
• A Csoport 2023. július 10-én nyilvánosságra hozta a zöld pénzügyi bizottság által
elfogadott, 2021. júliusában kibocsátott zöld kötvényekhez kapcsolódó allokációs és
környezeti hatás jelentést.
• Az Anyavállalat 2023. augusztus 10-ei közgyűlése megállapította Piukovics Gábor (születési
idő: 1987.03.23.) igazgatósági tag tisztségének megszűnését (2023. július 19. napján kelt
lemondó nyilatkozatának értelmében), ezzel egyidejűleg megszavazta Uzsoki András
felügyelőbizottsági tag visszahívását, Horváth Gábor Ferenc új felügyelőbizottsági és
auditbizottsági taggá választását, Piukovics Gábor (születési idő: 1965.03.16.) igazgatósági
taggá választását, Uzsoki András igazgatósági taggá, illetve igazgatósági elnökké
választását, döntött az új igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok díjazása
megállapításáról, valamint ezekre tekintettel a Társaság Alapszabályának módosításáról.
• A Társaság Mystery Mansion Kft. néven leányvállalatot alapított 2023. augusztus 22-én.
• 2023. október 17-én a Scope Ratings GmbH független hitelminősítő felülvizsgálati
jelentésében megerősítette a Csoport kapcsán korábban megállapított B/Stabil, illetve az
Anyavállalat kötvényei kapcsán korábban megállapított B+ hitelminősítést.
• A Csoport tulajdonában lévő Duna parti telkeket (43587/11 hrsz.: 1 ha 3262m2 alapterület
és 43587/17 hrsz.: 1 ha 930 m2 alapterület) azonnali rozsdaövezeti akcióterületté
minősítette a 619/2021. (XI. 8.) Korm. rendelet 2023. december 29. napjától hatályos
módosítása.
2. A pénzügyi kimutatások összeállításának alapelvei és a számviteli
politika lényeges elemei
2.1. A beszámoló készítés alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatások (továbbiakban „konszolidált beszámoló”) minden az Európai
Unió (EU) Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirdetésre és beiktatásra kerülő Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standard (IFRS) és az IFRS Értelmezési Bizottság (IFRIC IC) által kiadott
értelmezés szerint készültek.
A konszolidált IFRS beszámolót a SunDell Estate Nyrt. készíti, mivel Anyavállalat és megfelel a 2000.
évi C törvény 116. § (1)-ben, illetve az IFRS 10.4 bekezdésben leírt feltételeknek. A konszolidált
beszámoló megtalálható az anyavállalat székhelyén, illetve a tőzsdei közzététel is megtörtént a
www.bet.hu oldalon. A Csoporthoz 15 leányvállalat tartozik. -1.2 megjegyzés
A jelen konszolidált beszámoló teljes pénzügyi kimutatásokat tartalmaz és ugyanazon számviteli
politikát használja a közbenső és az éves pénzügyi kimutatásokra is, változás nem történt.
A konszolidált beszámoló adatai magyar forintban, ezer forintra kerekítve kerülnek bemutatásra.
A Csoport üzleti éve megegyezik a naptári évvel.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoport a konszolidált beszámolót a vállalkozás folytatásának és bekerülési értéken való
értékelés elvével összhangban készítette el, kivétel: a befektetési célú ingatlanok, melynek
értékelése az IAS40 szerint valós értéken történik, az értékesítésre tartott befektetett eszközök,
ahol a könyv szerinti értékük és az értékesítési költségekkel csökkentett valós értékük közül az
alacsonyabb értéken értékeli, illetve a saját használatú ingatlanok átértékelési különbözete az IAS
16 szerint az egyéb átfogó eredménnyel szemben kerülnek elszámolásra.
A Csoport 2023. december 31-én a Magyarországon bejegyzett GOPD Nyrt. ellenőrzése alatt áll.
(Részleteket lásd: a 5.1, 7.4 pontokban). A GOPD Nyrt. 2021 decemberében szerezte meg a SunDell
Estate Nyrt. feletti ellenőrzést. A SunDell Estate Nyrt-t és leányvállalatait a GOPD Nyrt. így, mint
leányvállalatot az IFRS szerint készített konszolidált beszámolójába bevonta. A GOPD Nyrt. által
készített konszolidált beszámoló megtalálható az anyavállalat székhelyén (Magyarország, 1148
Budapest, Fogarasi út 3.), illetve a tőzsdei közzététel is megtörtént a www.bet.hu oldalon.
2.2. A konszolidáció alapja
Az év folyamán megvásárolt vagy eladott leányvállalatokkal kapcsolatos eredményt a konszolidált
eredménykimutatás tartalmazza, a megvásárlás hatályos napjától, vagy az eladás hatályos
napjáig számolva – az adott helyzettől függően.
Minden Csoporton belüli tranzakció, egyenleg, bevétel és kiadás teljeskörűen kiszűrésre kerül.
Az Anyavállalat 100%-os tulajdonosi részesedéssel rendelkezik a Leányvállalatokban, így nem
releváns a nem ellenőrző részesedések (NCI) vizsgálata a Csoporton belül.
2.3 Lényegességi küszöbérték és hibák
A lényegességi küszöböt meghaladó hibák esetében a korábbi időszaki lényeges hibákat
visszamenőlegesen kell kijavítani az azok felfedezése utáni első, közzétételre jóváhagyott
pénzügyi kimutatásokban.
A korábbi időszaki hiba kijavítása nem képezi részét azon időszak nyereségének vagy
veszteségének, melyben a hiba feltárása történt.
A tárgyévben nem volt a Csoportban lényegességi küszöböt meghaladó hibák.
2.4 Új vagy módosított IFRS standardok
A) Számviteli politika és közzétételek változásai
Az alkalmazott számviteli politikák összhangban vannak az előző pénzügyi év számviteli
politikáival, kivéve az alábbi IFRS módosításokat, mely új vagy módosított IFRS standardokat a
Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) vagy a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standardok Értelmezési Bizottsága (IFRIC) bocsátott ki:
Standardok/módosítások, amelyek hatályosak és az EU befogadta
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
• IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és 2. IFRS Gyakorlati állásfoglalás: Számviteli
politikák közzététele (Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől kell alkalmazni. A
módosítások útmutatást adnak a számviteli politika közzétételeihez kapcsolódó lényegességi
megítélések alkalmazásáról. Az IAS 1 módosításai a „jelentős” (significant) számviteli politikák
közzétételére vonatkozó követelményt a „lényeges” (material) számviteli politikák
közzétételére vonatkozó követelménnyel helyettesítik. Az IFRS Gyakorlati állásfoglalás
útmutatással és szemléltető példákkal is kiegészül, hogy segítse a lényegesség fogalmának
alkalmazását a számviteli politika közzétételeivel kapcsolatos döntések meghozatalakor.
A Társaság értékelte a számviteli politikák közzétételét és számviteli politikájából csak azokat
a lényes közzétételeket jeleníti meg, mely releváns a beszámoló tartalmát illetően.
• IAS 8 Számviteli politika, a számviteli becslések változásai és hibák: Számviteli becslések
meghatározása (Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, és a
számviteli politikában és a számviteli becslésekben bekövetkező változásokra vonatkoznak,
amelyek az adott időszak kezdetén vagy azt követően következnek be. A módosítások egy új
fogalmat vezetnek be a számviteli becslésekre, amelyeket a pénzügyi kimutatásokban szereplő
olyan monetáris összegekként határoznak meg, amelyek az értékelés bizonytalanságának
vannak kitéve, ha nem a korábbi időszaki hiba javításából származnak. A módosítások azt is
tisztázzák, hogy mit jelentenek a számviteli becslések változásai, és hogy ezek miben
különböznek a számviteli politikai változásaitól és a hibák javításától.
Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás alá nem eső standardok
Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak, de az EU befogadta
o IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: A kötelezettségek rövid vagy hosszú
lejáratúként való besorolása (Módosítások) A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt
követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás korai alkalmazása megengedett,
és az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen szükséges alkalmazni. A
módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő, a kötelezettségek rövid vagy hosszú
lejáratúvá minősítésére vonatkozó elvek tisztázása. A módosítások tisztázzák a teljesítés
elhalasztására vonatkozó jog jelentését, azt a követelményt, hogy ennek a jognak a
beszámolási időszak végén fenn kell állnia, hogy a vezetés szándéka nem befolyásolja a
rövid vagy hosszú lejáratú besorolást, hogy a partner olyan opciói, amelyek a gazdálkodó
egység saját tőkeinstrumentumainak átruházásával történő teljesítést
eredményezhetnek, nem befolyásolják a rövid vagy hosszú lejáratú besorolást. A
módosítások azt is meghatározzák, hogy csak azok a kovenánsok befolyásolják a
kötelezettség besorolását, amelyeknek a gazdálkodó egységnek a beszámolási
fordulónapon vagy azt megelőzően meg kell felelnie. További közzétételek szükségesek az
olyan hitelszerződésekből eredő hosszú lejáratú kötelezettségek esetében is, amelyek a
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
beszámolási időszakot követő tizenkét hónapon belül teljesítendő kovenánsnak vannak
alárendelve.
A még nem hatályos, de már közzétett új standardok, illetve módosítások nincsenek jelentős
hatással a Csoport konszolidált eredményére, pénzügyi helyzetére és közzétételi
kötelezettségeire.
2.5 Jelentős számviteli becslések és feltételezések
A konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítése megköveteli a vezetőségtől, hogy olyan
becsléseket és feltételezéseket tegyen, amelyek hatással vannak a bevételek, költségek, eszközök
és kötelezettségek kimutatott összegére, valamint a kapcsolódó közzétételekre. Az ezekkel a
feltételezésekkel és becslésekkel kapcsolatos bizonytalanságok olyan eredményeket
eredményezhetnek, amelyek a jövőbeni időszakokban az érintett eszközök vagy kötelezettségek
könyv szerinti értékének lényeges módosítását teszik szükségessé. A menedzsmentnek kell
kiválasztania továbbá a Csoport által alkalmazott számviteli politikákat.
Az üzleti tevékenységekben rejlő bizonytalanságok következtében az évközi konszolidált
beszámoló számos tétele nem mérhető pontosan, hanem csak becsülhető. A becslés az utolsó
rendelkezésre álló, megbízható adatok alapján hozott döntésekkel jár. Az ésszerű becslések
alkalmazása a pénzügyi kimutatások elkészítésének lényeges része, és nem csorbíthatja azok
megbízhatóságát.
A Csoport az alábbi területeket azonosította, ahol jelentős becsléseket és feltételezéseket
alkalmaz. További információk az egyes területekről és azok hatásáról a számviteli politikákra a
pénzügyi kimutatás további magyarázataiban kerül kifejtésre.
Befektetési célú ingatlanok valós értéke
A befektetési célú ingatlanok valós értékét független értékbecslő határozza meg olyan értékelési
technikák alkalmazásával, melyek az adott körülmények között megfelelőek, és amelyek
tekintetében elegendő adat áll rendelkezésre a valós érték meghatározásához.
A Csoport egyaránt rendelkezik fejlesztés alatt álló és fejlesztés alatt nem álló befektetési célú
ingatlanokkal (completed investment property). A fejlesztés alatt nem álló befektetési célú
ingatlanok valós értéke az IFRS 13 értékelési technikák közül a jelenérték technikával (DCF modell)
kerül meghatározásra, a fejlesztés alatt álló ingatlanok pedig a piaci összehasonlító módszerrel. A
Csoport érzékenységvizsgálatot készít az elvárt hozam és a bérleti díj feltételezések
változtatásával. Amennyiben a befektetési célú ingatlanok valós értékének meghatározása piaci
összehasonlító adatok elemzésén alapuló módszerrel történik, az érzékenységvizsgálat nem
értelmezhető, mivel egyetlen változó (kínálati ár) alapján történik a valós érték meghatározása.
Készletek nettó realizálható értéke (NRV)
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték (NRV) közül az alacsonyabbikon
kerülnek bemutatásra. A Csoport legalább negyedévente megvizsgálja a készleteit, és amennyiben
már van egy lakóingatlanra aláírt adásvételi szerződése, azt tekinti a piaci értéknek. Amennyiben
nincs, ott a SZIT törvény előírásainak megfelelve negyedévente egy független értékbecslő készít
értékbecslést a folyamatban lévő projektekre, és az ott megállapított valós értéket használja.
Amennyiben a könyv szerinti érték magasabb, mint a nettó realizálható érték, akkor értékvesztés
kerül elszámolásra.
2022-ben a Csoport 278.732 ezer forint értékvesztés visszaírást, 2023-ban 534.714 ezer forint
értékvesztést számolt el a készletekre.
| adatok ezer Ft-ban | Könyv szerinti érték | Piaci érték | Értékvesztés/visszaírás |
| 2022.12.31. | 26.624.421 | 38.932.868 | -278.732 |
| 2023.12.31. | 23.580.396 | 35.828.457 | 534.714 |
2.6 A számviteli politika lényeges elemei és azok változásai
2.6.1 Beszámolási pénznem és devizaműveletek
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel az
Anyavállalat és leányvállalatai funkcionális pénzneme a magyar forint (Ft)A Csoport pénzügyi
.
kimutatásai magyar forintban (Ft) készültek, amely a Csoport prezentálási pénzneme és ezer
forintra kerekítve kerülnek bemutatásra.
A külföldi pénznemben történő ügyletek a funkcionális pénznemben – a külföldi pénznemben lévő
összegre a beszámoló pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási
árfolyamát alkalmazva – vannak elszámolva.
A külföldi devizanemben fennálló követelések és kötelezettségek a mérlegfordulónapi árfolyamon
lettek forintra átértékelve. Az átértékelés során keletkezett árfolyamkülönbözetek
(árfolyamnyereség vagy árfolyamveszteség) az eredménykimutatásban a pénzügyi műveletek
bevételei, illetve ráfordításai között kerülnek bemutatásra.
A Csoport által választott és alkalmazott árfolyam a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, hivatalos
devizaárfolyam.
2.6.2 Rövid/hosszú lejáratú megkülönböztetés
A Csoport a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban elkülönítetten mutatja be a
forgóeszközöket és befektetett eszközöket, valamint a rövid és hosszú lejáratú kötelezettségeket.
A Csoport forgóeszközként sorol be egy adott eszközt, ha:
• elsősorban kereskedési célra vagy rövidtávra történt a beszerzése
• a készpénz, pénzeszköz-egyenértékes, amelynek felhasználásában a Csoport nincs
korlátozva.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoportnak minden olyan eszközt befektetett eszközként kell besorolnia, amely nem
forgóeszközként kimutatott eszköz.
A Csoportnak minden olyan kötelezettséget hosszú lejáratúként kell besorolnia, amely nem
sorolható a rövid lejáratú kötelezettségek közé.
2.6.3 Immateriális javak
Az immateriális javakat bekerülési értéken kell nyilvántartásba venni.
A kezdeti megjelenítést követően a határozott hasznos élettartamú immateriális javakat a
halmozott amortizációval és halmozott értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken kell
nyilvántartani.
A Csoport az immateriális javak amortizációját lineáris módszerrel, a hasznos élettartamra
vonatkozó legjobb becslés alapján állapítja meg.
2.6.4 Tárgyi eszközök
Az ingatlanok, gépek, berendezések bekerülési értéken kerülnek bemutatásra, csökkentve a
halmozott értékcsökkenéssel és értékvesztéssel. A saját használatú ingatlanok átértékelési modell
alapján kerülnek értékelésre, fordulónapon megvizsgálva az eszköz könyv szerinti értéke és piaci
értéke közötti különbséget. A saját használatú ingatlanok átértékelési különbözete az egyéb
átfogó eredménnyel szemben kerül elszámolásra.
Az átértékelési modell alapján a saját használatú ingatlanok könyv szerinti értéke az átértékelés
alapján meghatározott, az átértékelés időpontjában érvényes valós érték.
A tárgyi eszközök valamely tételének kivezetéséből származó nyereség vagy veszteség a
kivezetéskor az eredményben kerül elszámolásra bevételként vagy ráfordításként.
2.6.5 Befektetési célú ingatlanok
Befektetési célú ingatlanként kerül kimutatásra egy ingatlan, ha azt bérbeadási vagy
tőkefelértékelődési, vagy mindkét céllal tart a Csoport, és nem későbbi értékesítés vagy termék
előállítás, illetve szolgáltatásnyújtás, vagy ügyvitel céljából tartja fenn. A befektetési célú
ingatlanokat minden esetben bérbeadási céllal tartja a Csoport az IAS 40 standard szerint.
A Csoport a befektetési célú ingatlant kezdetben annak bekerülési értékén értékeli, figyelembe
véve a tranzakciós költségeket.
A megjelenítést követően a Csoport valósérték-modellt alkalmaz a befektetési célú ingatlanok
követő értékelésekor. A valós érték meghatározásakor a Csoport figyelembe veszi, hogy a valós
érték egyebek mellett tükrözze a meglévő lízingekből származó bérleti bevételeket és azokat az
egyéb feltételezéseket, amelyeket a piaci szereplők a befektetési célú ingatlan árazásakor
alkalmaznának a fennálló piaci feltételek mellett.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoport a befektetési célú ingatlan valós értékében bekövetkező változásból eredő bármely
nyereséget vagy veszteséget azon időszak eredményében számolja el, amelyben az keletkezik.
A Csoport tulajdonában lévő befektetési célú ingatlanok valós értékének meghatározását
összhangban a SZIT törvény előírásaival negyedévente egy független értékbecslő végzi el. Minden
év december 31-ig meg kell történjen az ingatlanok piaci értékének éves aktualizálása. Az értékelés
a nemzetközi értékelési normák figyelembevételével történik. Az értékelés során a nemzetközi
eszközértékelési gyakorlatban általánosan elfogadott három értékelési módszer (költség-
megközelítés, a piaci összehasonlító megközelítés és a jövedelem alapú megközelítés) közül a
fejlesztés alatt nem álló ingatlanok piaci értéke a jövedelem alapú megközelítéssel (diszkontált
cash flow alapú módszer, továbbiakban „DCF”), a fejlesztés alatt álló befektetési célú ingatlanok
értéke a piaci összehasonlító módszer alapján kerülnek meghatározásra.
Átsorolás:
A Csoport egy ingatlant a befektetési célú ingatlanok közül a készletek közé akkor sorol át, ha a
használatban változás áll be, amelyet egy későbbi eladás szándékával történő fejlesztés
megkezdése bizonyít.
A Csoport a tárgyévben sorolt át ingatlant a befektetési célú ingatlanok közül a készletek közé,
mert a bérbeadási cél megváltozott értékesítési célra, illetve a készletekről is történt átsorolás a
befektetési célú ingatlanok közé. Lsd. 3.2 befektetési célú ingatlanok és 3.3 készletek megjegyzés
2.6.6 Üzleti kombinációk és tranzakciók kisebbségi tulajdonosokkal
Üzleti kombináció vagy eszközvásárlás
A Csoport annak eldöntésére, hogy a megszerzett üzletet üzleti kombinációként vagy
eszközvásárlásként számolja el, a következőket veszi figyelembe:
• Koncentrációs teszt elvégzése: opcionálisan elvégezheti az úgynevezett valós érték
koncentráció vizsgálatot. Ha a vizsgálat eredménye pozitív, akkor a tevékenység- és
eszközcsoport nem üzleti tevékenység, további értékelésre nincs szükség. A vizsgálat
eredménye akkor pozitív, amennyiben a megszerzett bruttó eszközök lényegében teljes
valós értéke egyetlen azonosítható eszközben vagy hasonló azonosítható eszközök egy
csoportjában koncentrálódik.
• Amennyiben a valós érték koncentráció vizsgálat eredménye negatív, vagy ha a gazdálkodó
egység úgy dönt, hogy nem végzi el a vizsgálatot, akkor a gazdálkodó egységnek végre kell
hajtania az IFRS 3. B8–B12D. bekezdésben meghatározott értékelést, hogy megítélje, hogy a
tranzakció üzleti kombinációnak minősül-e.
• Üzleti kombinációnak minősül, amennyiben a megszerzett tevékenységek és eszközök olyan
inputot és folyamatokat tartalmaznak, amelyek együttesen hozzájárulnak az outputok
létrehozásához. A megszerzett folyamat akkor tekinthető érdeminek, ha az kritikus az
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
outputok előállításának folytatásához és a megszerzett inputok között olyan szervezett
munkaerő van, amely rendelkezik a folyamat végrehajtásához szükséges tudással,
tapasztalattal, vagy jelentősen hozzájárul az outputok előállításának folytatásához,
valamint egyedinek vagy ritkának tekinthető, azaz nem pótolható jelentős költség,
erőfeszítés nélkül a további működés érdekében.
Az Anyavállalat 2022. évben megvásárolta a CZADO Ingatlanfejlesztő Kft-t, az L.B. Vetus Architect
Kft-t, az XPDON Invest Zrt-t és a Vendvidék Real Estate Kft.-t. A tranzakciók célja a Csoport
tevékenységi körének diverzifikálása volt a középtávú stratégiai célokkal összhangban. A
tranzakciók eszközvásárlásként kerültek elszámolásra.
Az Anyavállalat 2022. november 16-án megvásárolta megvásárolta a Grado Estate Zrt-t a GOPD
Nyrt-től és a Schweidel Investment Kft-től. A tranzakció célja a Csoport tevékenységi körének
diverzifikálása volt a középtávú stratégiai célokkal összhangban.
Mivel a Grado Estate Zrt. korábbi és a jelenlegi tulajdonosai között kapcsolat van, ezért a tranzakció
közös ellenőrzés alatt álló gazdasági társaságok tranzakciójának minősült.
2.6.7 Készletek
A készletek bekerülési értéke a beszerzés költségeit, az átalakítások költségeit és azokat az egyéb
költségeket foglalja magában, amelyek a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüléséhez
szükségesek.
A készletek magukban foglalják a tovább értékesítés céljából vásárolt és birtokolt árukat, mint
például a tovább értékesítés céljából vásárolt telket vagy ingatlant. Szintén a készletek közé
tartoznak a Csoport által előállítás alatt álló befejezetlen termelés (ingatlanfejlesztés), valamint a
Csoport által előállított késztermékek (lakóingatlanok). A Csoport az áruk között a vásárolt telek
értékét mutatja ki.
A Csoport a készletek önköltségszámításánál az egyszerű osztó kalkuláció módszerét alkalmazza.
Az osztószám, illetve minden költség alapja a felépítendő/felépített lakópark alapító okiratában
szereplő terület (m²), ez alapján kerül felosztásra épületenként az önköltség.
A készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbik értéken kell
értékelni.
A nettó realizálható érték a szokásos üzletmenet során becsült eladási ár, csökkentve a befejezés
becsült költségeivel és az értékesítéshez szükséges becsült költségekkel.
Az értékvesztést abban az időszakban kell ráfordításként elszámolni, amikor a veszteség felmerül.
Az értékvesztés visszaírásának összegét a ráfordításként elszámolt készletérték csökkenéseként
kell elszámolni, azaz a bevételt nettó módon a ráfordítással szemben kell könyvelni.
2.6.8 Hitelfelvételi költségek
A Csoport az IAS 23 Hitelfelvételi költségek standardnak megfelelően aktiválja azokat a
költségeket, amelyek közvetlenül egy minősített eszköz beszerzésének, megépítésének vagy
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
előállításának tulajdoníthatók. A hitelfelvételi költségek források kölcsönbe vételével kapcsolatos,
a Csoportnál felmerült kamat és egyéb költségek.
A minősített eszközök bekerülési értékének részét képezik azon hitelköltségek, amelyek az eszköz
beszerzéséhez, építéséhez vagy termeléséhez közvetlenül hozzárendelhetők.
A Csoportnak kötvénytartozásai vannak, ahol a tárgyévben felmerülő piaci kamatlábbal számolt
kamatráfordítást aktiválja a fejlesztés alatt álló ingatlanok ()
befejezetlen termelés – készletek
értékére. Attól függetlenül, hogy a kötvénytartozás általános célú hitelnek minősül, a teljes
tárgyévben felmerült kamatráfordítás aktiválásra kerül, abból adódóan, hogy a készletállomány
magasabb a hitelállománynál.
2.6.9 Pénzügyi eszközök
Pénzügyi eszköznek minősülnek a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban a pénzeszközök,
értékpapírok, vevő- és egyéb követelések, hosszú lejáratú követelések, adott hitelek és kölcsönök,
illetve a befektetések.
Az IFRS 9 – Pénzügyi instrumentumok hatókörébe tartozó pénzügyi eszközöket a Csoport
amortizált bekerülési értéken értékeli.
• a pénzügyi eszközt olyan üzleti modell alapján tartja, amelynek célja pénzügyi eszközök
szerződéses cash flow-k beszedése érdekében történő tartása; valamint
• a pénzügyi eszköz szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan cash flow-kat
eredményeznek, amelyek kizárólag a tőke és a kint lévő tőkeösszeg után járó kamat
kifizetései.
A pénzügyi eszközök későbbi értékelése az effektív kamatláb módszer alkalmazásával kerül
bemutatásra.
Általános megközelítésként a Csoportnak értékvesztést kell megjelenítenie a várható hitelezési
veszteségre az alábbiak szerint:
• Élettartam alatti várható hitelezési veszteség: a hátralévő élettartam alatt a várható
veszteségek jelenértéke
• 12 havi várható hitelezési veszteség: az élettartam alatti hitelveszteség azon része, mely a
beszámoló fordulónapját követő 12 hónapban bekövetkező bedőlési valószínűséghez
kapcsolódik.
Az egyszerűsített megközelítés nem írja elő a hitelezési kockázat nyomon követését, helyette
azonban a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteséget folyamatosan ki kell mutatni. lsd.
2.6.9.2 megjegyzést
A pénzügyi eszköz kivezetésére akkor kerül sor, amikor a pénzügyi eszközből származó cash flow-
kra vonatkozó szerződéses jog lejár; vagy a gazdálkodó egység a pénzügyi eszközt átadja, és az
átadás megfelel a kivezetés feltételeinek.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
2.6.9.1 Pénzeszközök
A pénzeszközök között a pénztári készpénzállomány és a pénzügyi intézményeknél tartott látra
szóló bankbetétek (elkülönített betétszámlák és devizaszámlák) szerepelnek. Amennyiben a
Csoport azonosít korlátozottan felhasználható pénzeszközt (ilyen a Csoportnál az óvadéki
bankszámla, ami nem szabad pénzeszköz), azt a rövid lejáratú egyéb követelések között tartja
nyilván.
A pénzeszköz-egyenértékesek a rövid távú, magas likviditású befektetések, amelyek könnyen
ismert összegű pénzeszközre válthatók át, és amelyeknél elhanyagolható az értékváltozás
kockázata. A pénzeszköz-egyenértékeseket inkább rövid lejáratú pénzbeli elkötelezettségek
teljesítéséhez, mint befektetési vagy egyéb célból tart a Csoport.
2.6.9.2 Vevőkövetelések, szállítóknak adott előlegek, kapcsolt vállalkozásoknak nyújtott
kölcsönök
A vevőkövetelések a vevőktől a szokásos üzletmenet során eladott árukért vagy nyújtott
szolgáltatásokért járó összegeket tartalmazzák.
Azon vevőkövetelések kezdeti megjelenítésekor, amelyek nem rendelkeznek az IFRS 15 – Vevőkkel
kötött szerződésekből származó bevételek standarddal összhangban meghatározott jelentős
finanszírozási komponenssel, a Csoportnak azokat az IFRS 15 standardban meghatározott ügyleti
áron kell értékelnie.
A Csoport a vevőkövetelésekre, mint az IFRS 15 standard hatálya alá tartozó tranzakciókból
származó követelésekre, valamint a szállítóknak adott előlegre és a kapcsolt vállalkozásoknak
nyújtott kölcsönökre az IFRS 9 standard által megengedett egyszerűsített megközelítést
alkalmazza.
A teljes élettartam alatt várható veszteség meghatározását értékvesztés mátrix segítségével végzi.
Az értékvesztés mátrix a Csoport által megfigyelt múltbeli késedelmeken és nem fizetési arányokon
alapszik, és jövőbe tekintő becsléssel kerül módosításra, amely becslés tartalmazza annak
valószínűségét, hogy a gazdasági környezet a következő egy év során romlani fog. A Csoport a
múltban megfigyelt nemfizetési adatokat és a jövőbe tekintő becsléseket minden fordulónapon
felülvizsgálja.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Értékvesztési mátrix:
A Társaság a pénzügyi eszközeire (vevők, adott előlegek, egyéb követelések) az alábbi értékvesztés
mátrixot alkalmazza:
| Időbeli határ | Nem esedékes | 0-30 nap | 31-60 nap | 61-90 nap | 91-180 nap | 181-365 nap | 365 napon túli | 365 napon túli | 5 éven túli |
| Értékhatár (Ft) | nincs | nincs | nincs | nincs | nincs | nincs | 2 000 000 | 2 000 000- | nincs |
| Várható hitelezési veszteség mértéke (%) | | | | | | | | | |
| Vevőkövetelés | 0,01% | 0,02% | 0,03% | 0,04% | 0,05% | 0,10% | 5% | 10% | 100% |
| Vevőkövetelés fedezet nélkül | 1,00% | 2,00% | 3,00% | 4,00% | 5,00% | 10,00% | 50% | 75% | 100% |
| Kapcsolt félnek nyújtott kölcsön | 0,01% | 0,01% | 0,01% | 0,01% | 0,01% | 0,01% | 0,1% | 0,2% | 5,0% |
| Egyéb vállalkozásnak nyújtott kölcsön/ adott előleg | 0,01% | 0,02% | 0,03% | 0,04% | 0,05% | 0,10% | 50% | 75% | 100% |
A Csoport egyedi értékvesztés kalkulációt készít, amennyiben egy partner felé 500 millió forint
feletti követelés vagy adott előleg egyenleg áll fenn év végén. Ennek meghatározására három
lehetséges jövőbeni kimenettel számol, melynek bekövetkezése esetén a becsült valószínűség
súlyozott összegeként elszámolásra kerül az értékvesztés. 2023. év végén a Csoport három
partnernél azonosított ilyen pénzügyi eszközt, a generálkivitelezőknek adott előlegek esetében.
Erre vonatkozóan a Csoport elvégezte a várható hitelezési veszteség elszámolását, lsd. 3.5 fejezet.
2.6.10 Pénzügyi kötelezettségek
A Csoport a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában pénzügyi kötelezettségként mutatja ki:
• kötvénykibocsátásból eredő kötelezettségeket
• szállítókat és egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségeket
• kapott kölcsönöket
A szállítói kötelezettségek a szokásos üzletmenet során a szállítóktól kapott árukért és
szolgáltatásokért fizetendő összegeket foglalják magukban.
Az amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek az effektív kamatláb
módszerrel számított amortizált bekerülési értéken jelennek meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatásban. A kamatráfordítás az eredménykimutatásban kerül elszámolásra pénzügyi
ráfordításként, kivéve, ha aktiválásra kerül az IAS 23 Hitelfelvételi költségek standarddal
összhangban.
A Csoport a kötvénykibocsátásból eredő pénzügyi kötelezettségeit amortizált bekerülési értéken,
egyéb kötelezettségeit bekerülési értéken értékeli.
2.6.11 Céltartalékok
A Csoport nem képez céltartalékot a bizonyosságot nyújtó garanciális kötelezettségeire, mert a
kivitelező vállal garanciát az elkészült ingatlanokért, mely az adásvételi szerződés egy külön
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
pontjában kerül rögzítésre. Ugyanúgy a vevőknek fizetett kötbérekre sem képez céltartalékot,
mivel ezek összege általában előre nem becsülhető, nem fix összegek, illetve a legtöbb esetben
egy éven belüli az esetleges kivitelezési csúszás és adott időpontban, közvetlenül birtokbaadás
után történik a vevővel az elszámolás. A Csoport a kötbéreket árbevétel csökkentő tételként
számolja el. A Csoport nem képzett céltartalékot sem tárgyévben, sem az összehasonlító
időszakban.
Függő követelés és kötelezettség
A Csoport a függő követelést és kötelezettséget nem jeleníti meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatásaiban, hanem azokat közzéteszi a beszámolóban, mint mérlegen kívüli tételek. (lsd. 7.1
fejezet)
Függő kötelezettség az olyan lehetséges kötelem, amely múltbeli eseményekből származik, és
amelynek létezését csak egy vagy több, nem teljesen a Csoport ellenőrzése alatt álló, bizonytalan
jövőbeli esemény bekövetkezése vagy be nem következése erősíti meg.
Függő követelés olyan lehetséges eszköz, amely múltbeli eseményekből származik, és amelynek
létezését csak egy vagy több, nem teljesen a Csoport ellenőrzése alatt álló, bizonytalan jövőbeli
esemény bekövetkezése vagy be nem következése erősíti meg.
2.6.12 Lízingek
Az IFRS 16 standard két mentesítési lehetőséget nevesít az új elszámolási és értékelési előírások
alól, melyeket a Csoport számviteli politikai választási döntés alapján alkalmaz:
• rövid futamidejű lízingek: olyan lízing, amelynél a lízingfutamidő a kezdőnapon legfeljebb
12 hónap;
• kisértékű mögöttes eszközök: ahol a mögöttes eszközt az eszköz újkori értéke alapján kell
értékelni és ahol az eszköz nem függ és nincs kapcsolatban más eszközzel. Kisértékű
mögöttes eszközök lehetnek például a táblagépek, a személyi számítógépek, a kisebb
irodai berendezések és a telefonok. A Társaság döntése szerint kisértékű mögöttes
eszköznek tekinti az 1.500.000 Ft alatti tételeket. Az ezekhez kapcsolódó lízingdíjak a
futamidő alatt lineáris módszerrel elszámolva ráfordításként kerülnek megjelenítésre az
eredményben.
Csoport, mint Lízingbeadó
Pénzügyi lízing
A Csoportnak nincs pénzügyi lízing konstrukcióban bérbeadott ingatlana.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Operatív lízing
Az operatív lízingből származó lízingbevételt az árbevételben lineáris alapon kell a lízing
futamideje alatt elszámolni, kivéve, ha valamilyen más szisztematikus alap jobban tükrözi azt az
időbeli eloszlást, ahogyan a lízingelt eszköz használatából származó hasznok csökkennek.
A Csoportnak bevétele származik az operatív lízing konstrukcióban bérbe adott ingatlanokkal
kapcsolatban. Ennek során nem kerül átruházásra a befektetési célú ingatlanok tulajdonlásával
járó összes haszon, illetve kockázat. A bérleti díj bevétel folyamatosan, lineárisan kerül
elszámolásra a lízing futamideje alatt és működési jellegéből adódóan az árbevételek között
jelenik meg az eredménykimutatásban.
A Csoport az alábbi helyeken azonosította magát, ahol operatív lízing konstrukcióban, mint
Lízingbeadó szerepel:
Néhány eladatlan garázs beállóhelyet, tárolót, illetve lakásokat ad bérbe, jellemzően
üzemeltetésre.
Az egyik leányvállalat tulajdonában lévő Fogarasi Business Centerben irodákat és tárolókat ad
bérbe 5 év határozott időre, fix havi díj mellett EUR devizanemben, mely havonta előre, az adott
hónap 8. napjáig kerül számlázásra. Ez az ingatlan jelenleg értékesítés alatt áll, azonban az
értékesítés tényleges bekövetkeztéig a leányvállalat a bérbeadó. lsd. 1.1 megjegyzés
Ezen kívül az Anyavállalat 2023.10.31-ig adta bérbe a Mystery Hotelt egy üzemeltető Kft-nek
határozott időtartamra 10 évre, 2032.12.31-ig. A hotel épülete apporttal átadásra került egy
újonnan alapított leányvállalatnak (lsd. bővebben 1.1 megjegyzés). A bérleti díj 2023.01.01-től EUR
devizanem alapú.
2.6.13 Szerződéses kötelezettségek
Ha a vevő ellenértéket fizet ki, mielőtt a Csoport átruházta volna az árut vagy szolgáltatást, akkor
a Csoport szerződéses kötelezettséget jelenít meg akkor, amikor a pénzügyi teljesítés megtörténik
(vagy amikor a kifizetés esedékes, amelyik hamarabb következik be). Ez a kötelezettség a Csoport
kötelmét jelenti arra, hogy olyan árukat vagy szolgáltatásokat ruházzon át, amiért a vevő már
fizetett.
A Csoport szerződéses kötelezettségnek tekinti a lakásokra kifizetett, pénzügyileg rendezett
vételárelőleget, mely az IFRS 15 szerződéses kötelezettségek soron kerül kimutatásra és
amelyekhez kapcsolódó teljesítési kötelezettségek teljesítése csak fordulónapot követően fog
megtörténni. A Csoport a szerződéses kötelezettségeket külön prezentálja a hosszú- és rövid
lejáratú kötelezettségek között.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Szerződésben lévő jelentős finanszírozási komponens
Amikor az ellenérték vagy annak része előre (vagy utólag) megfizetésre kerül, a Csoport mérlegeli,
hogy a szerződés tartalmaz-e jelentős finanszírozási megállapodást és ha igen, módosítja az ígért
ellenértéket a pénz időértékének hatásával. A Csoport úgy döntött, hogy csak akkor módosítja az
ígért ellenérték összegét egy jelentős finanszírozási komponens hatásaival, ha a Csoport a
szerződés megkötésekor arra számít, hogy az ígért áru vagy szolgáltatás a vevőnek történő átadása
és az ellenérték megfizetése közötti idő egy év vagy annál hosszabb lesz. A Csoportnak tárgyévben
egy Társaságban keletkezett jelentős finanszírozási komponenst tartalmazó szerződéses
kötelezettsége (lsd. bővebben 3.13 fejezet), illetve 2022. évben az akkor még egy évnél hosszabb
lejárat miatt felvett ilyen kötelezettséget 105.490 eFt értékben, mely a tárgyévben 53.191 eFt-tal
csökkent az időközbeni megtérülés (elkészült a Paskal Garden C épület és elkezdtek átadásra
kerülni az ingatlanok) miatt. A Csoport a módosítást a szerződéses kötelezettségek között tartja
nyilván.
2.6.14 Jövedelemadó
A tárgyévi adófizetési kötelezettség az adott évi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra.
Magyarországon a 2022. és 2023. évi társasági adóalapra 9%-os adókulcsot kell alkalmazni.
Mivel az Anyavállalat Szabályozott Ingatlanbefektetési Társaságként, a 100%-os tulajdonában álló
leányvállalatok pedig Szabályozott Ingatlanbefektetési Projekttársaságként működnek, így a
Csoport minden tagja mentesül a társasági adó és helyi iparűzési adó megfizetése alól. 2022. évtől
viszont a Csoport beletartozik az innovációs járulékkötelezettség hatálya alá, így ezen adófizetési
kötelezettsége 2022. évtől keletkezik.
A Csoportnak tényleges adókötelezettsége egyik leányvállalatától származik, mely a kisvállalati
adó hatálya alá tartozik, és amely nem mentesíti őt a jövedelemadó fizetési kötelezettség alól.
2.6.15 Osztalék
A Csoport a részvényeseinek fizetendő osztalékot a tőkével szemben elszámolt kötelezettségként
mutatja ki abban az időszakban, amelyben a tulajdonosok az osztalékot jóváhagyták.
Az osztalék az eredményben akkor kerül elszámolásra, amikor a részvényes jogosulttá válik a
kifizetésre.
2.6.16 Mérlegen kívüli tételek
A függő kötelezettségek nem szerepelnek az éves beszámoló részét képező mérlegben és
eredménykimutatásban, mivel azok (még) nem felelnek meg a megjelenítési kritériumoknak. Ezek
a kiegészítő mellékletben kerülnek bemutatásra, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő
források kiáramlásának esélye távoli, minimális. A függő követelések hasonlóan nem szerepelnek
az éves beszámoló részét képző mérlegben és eredménykimutatásban, de amennyiben gazdasági
hasznok beáramlása valószínűsíthető, a kiegészítő mellékletben bemutatásra kerülnek.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoport a jelen konszolidált beszámolóban megjelenített tételeket a 7.1 megjegyzésben mutatja
be. Céltartalékot nem képzett.
2.6.17 Értékesítés nettó árbevétele
A Csoport legfőképpen lakóépületekben található ingatlanok értékesítésével foglalkozik. Az
értékesítés nettó árbevételének elszámolása során olyan összegű bevételt jelenít meg, amely azt
az ellenértéket tükrözi, amire az ingatlanok értékesítése során jogosultságot szerez a vevőkkel
kötött egyedi szerződésekben foglaltak alapján.
A Csoport az értékesítés nettó árbevételét az
IFRS 15 – Vevőkkel kötött szerződésekből származó
bevétel
standard előírásainak figyelembevételével számolja el.
A Csoport minden szerződéstípus esetén az árbevétel elszámolásnál figyelembe veszi az alábbi
lépéseket:
1. lépés: beazonosítja a vevőkkel kötött szerződéseket,
2. lépés: beazonosítja a szerződésben szereplő teljesítési kötelmeket,
3. lépés: meghatározza az ügyleti árat,
4. lépés: hozzá allokálja az ügyleti árat a szerződésben szereplő kötelmekhez,
5. lépés. elszámolja a bevételt a teljesítési kötelmek teljesülésével azonos időben.
Az standard értelmében a Csoportnak akkor kell a bevételt megjelenítenie, amikor az ígért
IFRS 15
árut vagy szolgáltatást átadja a vevőnek a megállapodott áron, és kielégíti a teljesítési kötelmet.
Az eszköz átadottnak minősül, amikor a vevő ellenőrzést szerez felette. A Csoport teljes mértékben
maga dönt arról, hogy milyen csatornákon keresztül és milyen áron értékesíti az ingatlant a
vevővel kötött szerződésben foglaltaknak megfelelően. Jelenleg nincsen olyan nem teljesített
szerződéses kötelezettsége, amely befolyásolná az ingatlan vevő általi átvételét. A Csoport akkor
számolja el az értékesítés árbevételét, ha az ingatlan birtokbaadása megtörténik (az ellenérték, a
vételár hitellel rendelkező vevők esetében legalább 90%-ban, önerővel fizetett vevők esetében
legalább 99%-ban megfizetésre került, vagy ha a vevő birtokba vette az ingatlant).
A Csoportnak a vevői szerződés megkötésével kapcsolatos járulékos költségeket eszközként kell
megjelenítenie, ha számít e költségek megtérülésére. A szerződéskötés járulékos költségei olyan
költségek, amelyek a vevői szerződés megkötésével kapcsolatban merülnek fel a gazdálkodó
egységnél és a szerződés megkötése nélkül nem merülnének fel (ilyen például az értékesítési
jutalék, ügyvédi költségek). Az olyan szerződéskötési költségeket, amelyek a szerződés megkötése
nélkül is felmerülnének, felmerüléskor ráfordításként kerülnek megjelenítésre, kivéve, ha a
szerződéskötés elmaradása esetén is kifejezetten felszámíthatók a vevőnek.
A Csoport a teljesítési kötelmeket konkrét időpontban elégíti ki, mert az ellenőrzés az ingatlanok
átadásakor (birtokbavétel) kerül át a vevőnek. A Csoport értékesítési portfóliójába tartoznak az
ingatlanok, tárolók (beleértve a földszinti tárolókat), garázsok, üzlethelyiségek és irodák.
Az ügyleti, tranzakciós ár azon ellenértékösszeg, amelyre a Csoport az ígért áruk vagy
szolgáltatások vevőnek való átadásáért várakozása szerint jogosultságot szerez. A vevői
szerződésben ígért ellenérték tartalmazhat fix összegeket, változó összegeket, vagy fix és változó
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
összeget is. A Csoportnak a vevőkkel kötött szerződéseiben ígért ellenérték fix összegként van
meghatározva.
A Csoport az áruk értékesítéséből származó árbevételt egy időpontban számolja el, mivel a
teljesítési kötelmét konkrét időpontban elégíti ki, amikor az ingatlan átadásra kerül a vevőnek, és
a vevő ellenőrzést szerez felette.
Szerződés megszerzésének költségei
A Csoport a szerződés megszerzéséhez köthető elkerülhetetlen (inkrementális) költségeket
eszközként jeleníti meg, amennyiben a szerződés teljesítése során várhatóan megtérülnek. Ez
lehet közvetlen megtérülés (kiszámlázás) vagy közvetett megtérülés (a szerződésben lévő margin
része). Az ilyen költségeket ráfordításként jeleníti meg, ha a várható amortizációs időszak kisebb,
mint egy év.
A Csoportnál felmerülő szerződéshez kapcsolódó költségek az értékesítési jutalékok és ügyvédi
költségek, melyek a lakás értékesítésekor kerülnek elszámolásra az eredményben, mint ráfordítás,
mivel nem minden esetben számít a költségek megtérülésére, illetve mivel a szerződéskötés
elmaradása esetén is felmerül a költség.
2.6.18 Saját termelésű készletek állományváltozása
A Csoport a saját termelésű készletek állományváltozásán a készleten lévő épületeken és telkeken
végzett saját munka költségének aktiválását és az értékesített ingatlanok ráaktivált értékének
kivezetését mutatja ki, sajátos tevékenysége miatt külön soron az átfogó eredménykimutatásban.
2.6.19 Anyagköltségek
Az anyagköltség magában foglalja a tevékenység során igénybe vett anyagok költségét, beleértve
a közüzemi díjakat, nyomtatványt, irodaszert, egyéb vásárolt anyagok költségeit, illetve vásárolt
félkész ingatlanok költségeit.
2.6.20 Igénybe vett szolgáltatások értéke
Az igénybevett szolgáltatások közé sorolandók a tevékenység során igénybe vett szolgáltatások
költségei, beleértve marketing költségek, ügyviteli szolgáltatások, anyagjellegű szolgáltatások,
tanácsadási díjak, illetve minden építkezéshez kapcsolódó költségek, ügyvédi díjak.
2.6.21 Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értéke közé sorolandók az értékesített albetétekhez kapcsolódó telkek
kivezetési értékei, valamint a készletekre elszámolt értékvesztés.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
2.6.22 Egyéb szolgáltatások értéke
Az egyéb szolgáltatások értéke közé sorolandók a hatósági díjak, cégbírósági illetékek, pénzügyi
költségek, bankköltségek.
2.6.23 Személyi jellegű ráfordítások
Bérjellegű költségek
Tartalmazza az időszakot terhelő munkabért, továbbá bér jellegű kifizetéseket, melyet
természetes személynek nem munkabérként fizetnek ki. Magába foglalja a felsorolt tételekre
fizetett járulékokat is.
Egyéb személyi jellegű költségek
Ide soroljuk azokat a személyi jellegű költségeket, amelyek nem szerepelnek a bérjellegű költségek
között: reprezentáció, korengedményes nyugdíj, természetbeni juttatás, végkielégítés, üzleti célú
ajándékok.
2.6.24 Értékcsökkenés és amortizációs leírás
A tárgyi eszközök, az immateriális javak elszámolt értékcsökkenései, valamint amortizációs leírása
az időszak során.
2.6.25 Egyéb működési bevételek és ráfordítások
A Csoport ide sorolja többek között a tárgyi eszközök és a követelések eredmény terhére elszámolt
értékvesztését és ezek visszaírását, leltárhiányokat, a tárgyi eszköz eladásból származó
eredményt, káresemények hatását, büntetések, bírságok összegét, kártérítéseket, késedelmi
kamatokat, behajtási költségátalányt, önkormányzattal elszámolt adókat, illetékeket,
hozzájárulásokat, a külső szervezetek részére nyújtott támogatásokat, adományokat.
2.6.26 Pénzügyi eredmény
A Csoport a pénzügyi eredményben számolja el a pénzügyi instrumentumok értékelése során
keletkező nyereséget és veszteséget, valamint a monetáris eszközök átértékelésének hatásait.
A Csoport pénzügyi eredményében mutatja ki a kamatot. A kamatot időarányosan számolja el az
az effektív hozam módszer alapján.
Továbbá a pénzügyi eredmény között mutatja ki az egyéb pénzügyi bevételeket és ráfordításokat,
melyek magukba foglalják:
• követelések, kötelezettségek kiegyenlítésekor elszámolt árfolyamnyereség /veszteség;
• a mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásból adódó nyereség/veszteség:
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
o devizában nyújtott kölcsönök és hitelek átértékelése;
o vevő- és szállítóállomány átértékelése;
o deviza- és valutakészlet átértékelése;
• pénzügyi eszközök tárgyévi elszámolt értékvesztése és visszaírása;
• egyéb pénzügyi tételek:
o a kereskedési célú értékpapírok valós értékelése során keletkezett különbözet;
o a fenti csoportosításban nem szereplő pénzügyi nyereség vagy veszteség tételek;
A mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásából adódó nyereséget/veszteséget a Csoport
nettó módon mutatja ki az eredménykimutatásában.
2.6.27 Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Az egy részvényre jutó eredményt úgy számítjuk ki, hogy a Csoport éves eredményét elosztjuk az
adott évben forgalomban lévő törzsrészvények átlagos számával. A hígított, részvényenkénti
eredményt a törzsrészvények mellett a hígulást okozó részvények számának figyelembevételével
(ha van ilyen) számítjuk ki.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
3 Pénzügyi helyzetre vonatkozó kiegészítő magyarázatok
3.1 Immateriális javak és tárgyi eszközök (ideértve az eszközhasználati jogot)
| adatok ezer Ft-ban | Immateriális javak | Befejezetlen beruházások | Egyéb berendezések, felszerelések, gépek, járművek | Összesen |
| Nyitó bruttó érték 2022. január 1-én | 1.276 | - | 1.652 | 2.928 |
| Növekedések | 5.500 | 663.315 | 31.463 | 700.278 |
| Átsorolások | - | - | - | - |
| Értékesítés | - | - | -234 | -234 |
| Egyéb átfogó eredmény | - | -23.316 | - | -23.316 |
| Kivezetés | - | - | - | - |
| Záró bruttó érték 2022. december 31-én | 6.776 | 639.999 | 32.881 | 679.656 |
| Növekedések | 5.150 | 365.564 | 2.227 | 372.941 |
| Átsorolások | - | - | -28.137 | -28.137 |
| Értékesítés | - | - | - | - |
| Egyéb átfogó eredmény | - | 152.665 | - | 152.665 |
| Kivezetés | - | -18.228 | - | -18.228 |
| Záró bruttó érték 2023. december 31-én | 11.926 | 1.140.000 | 6.971 | 1.158.897 |
| | | | | |
| Nyitó halmozott értékcsökkenés 2022. január 1-én | 676 | - | 456 | 1.132 |
| Értékcsökkenés elszámolása | 323 | - | 5.561 | 5.884 |
| Értékesítés | - | - | -101 | -101 |
| Egyéb | - | - | - | - |
| Záró halmozott értékcsökkenés 2022. december 31-én | 999 | - | 5.916 | 6.915 |
| Értékcsökkenés elszámolása | 1.408 | - | 1.920 | 3.328 |
| Átsorolások | - | - | -4.300 | -4.300 |
| Értékesítés | - | - | - | - |
| Egyéb | - | - | - | - |
| Záró halmozott értékcsökkenés 2023. december 31-én | 2.407 | - | 3.536 | 5.943 |
| | | | | |
| Záró nettó érték 2022. december 31-én | 5.777 | 639.999 | 26.965 | 672.741 |
| Záró nettó érték 2023. december 31-én | 9.519 | 1.140.000 | 3.435 | 1.152.954 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoport az immateriális javak között a számlázó programot, egy dokumentumkezelő rendszert,
egy számla kezelő rendszert, szoftver használati jogot és egy saját weblapot mutat ki.
A tárgyi eszközöknél számítástechnikai és egyéb irodai eszközök kerülnek bemutatásra.
Tulajdonjogra vonatkozó korlátozásokat, elzálogosított ingatlanokat, gépeket, berendezéseket
nem tart nyilván a Csoport.
Az Anyavállalat 2022. december 12-én megvásárolta egyik kapcsolt vállalkozásától, a GOPD Nyrt.-
től a Budapest II. kerület Budakeszi út 65-67. szám alatt található telket, melynek egy részén
jelenleg is felújítás alatt álló műemlék, egykori villa épület található.
A Társaság saját célra folytatja az épület felújítását, mely ingatlan későbbi székhelyéül szolgálna.
A telek egy másik, üres, fejlesztendő részén lakóparkot kíván építtetni, majd az ingatlanokat
értékesíti. Ezen építési telek a készletek között kerül nyilvántartásra. – Lásd 3.3 megjegyzés
A Társaság az ingatlant az IAS16 alapján tartja nyilván, bekerülési érték meghatározását követően
átértékelési modellt alkalmaz. Átértékelési különbözetét az adózott eredményen kívül, az egyéb
átfogó jövedelemben mutatja ki.
| Megnevezés | Könyv szerinti érték 2022.12.31. | Felújítás | Átértékelés előtti könyv szerinti érték 2023.12.31. | Valós érték 2023.12.31. | Átértékelési különbözet (+) /(-) |
| Budakeszi út 65-67. villa épület | 640.000 | 347.335 | 987.335 | 1.140.000 | 152.665 |
| Összesen | 640.000 | 347.335 | 987.335 | 1.140.000 | 152.665 |
3.2 Befektetési célú ingatlanok
| adatok ezer Ft-ban | Befektetési célú ingatlanok |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 7.836.468 |
| Fejlesztési költségek | 4.062.975 |
| Ingatlan beszerzés | 9.364.362 |
| Átsorolás készletekről | 1.242.027 |
| Értékesítés | -22.419 |
| Valós érték különbözet | 2.157.829 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 24.641.242 |
| Fejlesztési költségek | 2.009.147 |
| Ingatlan beszerzés | - |
| Átsorolás készletekre | -7.370.946 |
| Átsorolás értékesítési célra tartott befektetett eszközre | -709.000 |
| Értékesítés | -1.814.680 |
| Valós érték különbözet | 1.313.670 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 18.069.433 |
A Csoport a befektetési célú ingatlanok között az alábbi ingatlanokat tartja nyilván: a tulajdonában
lévő Mystery Hotelt, két leányvállalatban a Duna parti telkeket, melyek elkészültét követően a
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Csoport az ingatlanokat bérbe adja, az Erzsébet királyné útja 108-110. építési telek felét, melyen
jelenleg 50-50% arányban bérbeadási és értékesítési céllal történik az építkezés, az XPDON Invest
Zrt-ben lévő Budapest XIV. kerületében, a Paskal Rose Lakóparkban tulajdonolt 21 lakást. A
Csoport tulajdonában lévő II. kerület Hárshegyi út 34/C épületet a jövőben szintén bérbeadási
céllal kívánja hasznosítani. Az ingatlanokat a megjelenítést követően az IAS40 szerint valós értéken
értékeli.
A Csoport, mint lízingbeadó azonosította magát a Mystery Hotel bérlet esetében operatív lízing
keretében, melynek további közzétételei a 3.5 megjegyzés alatt található.
Az ingatlanok 2022. december 31-i és 2023. december 31-i valós értékei a Colliers Magyarország
Kft., független értékbecslő által végzett értékelésein alapulnak. Az ingatlanok értékelése
összhangban van a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény 11.
§ (1) A szabályozott ingatlanbefektetési társaság portfoliójában lévő ingatlanok értékelésének
előírásaival, mely történhet három különböző módszer alkalmazásával. A befektetési célú
ingatlanok piaci értéke fejlesztés alatt nem álló befektetési célú ingatlan esetén a jövedelem alapú
megközelítés (DCF) alapján kerül meghatározásra, fejlesztés alatt álló befektetési célú ingatlan
esetén a piaci összehasonlító módszerrel kerül meghatározásra.
A Csoport 2021. évben a befektetési célú ingatlanok sorról átsorolta a készletek közé azokat a
lakóingatlanokat (összesen 216 lakást), melyeket korábban a 100%-os tulajdonában álló SZIP-
eknek értékesített bérbeadás céllal. Az átsorolást a használatban történő változás indokolta. A
nyereség jellegű átértékelési különbözetet (3.505.929 eFt) a Csoport az eredményben a befektetési
célú ingatlanok értékelési nyeresége soron számolta el.
2022. év végén megkezdődött a „B” épület átadása, 2023. év végén pedig a „C” épület átadása, így
a valós érték különbözet is csökkent 2022.12.31-én 94.619 eFt-tal, 2023.12.31-én pedig 2.347.803
eFt-tal, mely bővebben a 3.3 készletek fejezetben kerül részletezésre.
| Átsorolás készletről BCI-re | Könyv szerinti érték | Valós érték | Valós érték különbözet nyereség (+) / veszteség (-) |
| 2022.12.31. | | | |
| Pasadena 53 Invest Kft., Hárshegyi út 34/C épületben lévő lakások | 1.242.027 | 1.650.000 | 407.973 |
| Összesen | 1.242.027 | 1.650.000 | 407.973 |
A Csoport 2022. évben a készletekről a befektetési célú ingatlanok átsorolta a Hárshegyi út 34/B
épületében található albetéteket, melyet korábban értékesítési céllal tartott. Az átsorolást a
használatban történő változás indokolta, a továbbiakban a lakásokat bérbe fogja adni. A nyereség
jellegű átértékelési különbözetet a Csoport az eredményben a befektetési célú ingatlanok
értékelési nyeresége soron számolta el.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
| Átsorolás BCI-ről készletre/értékesítésre tartott befektetett eszközre | Valós érték Grado Estate Zrt. | Valós érték Dessewffy Investment Kft. | Valós érték Sedona 38 Invest Kft. | Valós érték (átsorolás) összesen |
| 2023.12.31. | | | | |
| Grado Estate Zrt-ben lévő Erzsébet királyné útja projekt 50%-a, Sedona 38 Invest Kft.-ben 12 lakás és garázs, valamint Dessewffy Investment Kft-ben lévő 13 db Körönd tetőtéri ingatlan, | 2.365.000 | 4.243.779 | 762.167 | 7.370.946 |
| Dessewffy Investment Kft-ben lévő Fogarasi Irodaház átsorolás értékesítésre tartott befektetett eszközre | - | 709.000 | | 709.000 |
| Összesen | 2.365.000 | 4.632.936 | 762.167 | 8.079.946 |
A Csoport tárgyévben befektetési célú ingatlanokról a készletekre átsorolta a Dessewffy
Investment Kft.-ben található Körönd projekten lévő 13 lakást (2 lakást már 2022. évben
készletként tartott nyilván), a Sedona 38 Invest Kft.-ben lévő 12 lakást és garázst, valamint a Grado
Estate Zrt-ben lévő Erzsébet királyné útja projekt értékének 50%-át. Az átsorolás valós értéken
történt, melyet a használatban történő változás indokolt, az albetétek jelenleg értékesítés alatt
állnak. A Dessewffy Investment Kft-ben található Fogarasi Irodaház jelenleg értékesítés alatt áll, de
a bérbeadás még a tulajdonoson, a leányvállalaton keresztül történik.
Az Anyavállalat 2023.05.22-én értékesítette egyik leányvállalatát, a Vendvidék Real Estate Kft.-t,
mely miatt a szentgotthárdi ipartelep is kikerült a befektetési célú ingatlanok közül. Ezen kívül a
Dessewffy Investment Kft. értékesítette a Paskal Garden Lakóparkban található, eredetileg
bérbeadási céllal az Anyavállalattól vásárolt 10 db irodát és a hozzá tartozó 10 db felszíni beállót,
illetve a Dessewffy u. 18-20. szám alatt található irodaházat, a Sedona 38 Invest Kft. és az
Anyavállalat között pedig felbontásra került a szerződés a korábban szintén a Paskal Garden
Lakóparkban leányválalat által bérbeadási céllal vásárolt 12 db lakás és 12 db gépkocsi beállóra
vonatkozóan. Ezek nagy részét az Anyavállalat 2023. év végére már értékesítette.
A Csoport értékesítésre tartott befektetett eszköznek minősítette, ezért a befektetési célú
ingatlanok közül átsorolta a Dessewffy Investment Kft-ben lévő Fogarasi Irodaház épületét
(709.000 eFt) piaci értéken. Az ingatlan megfelel a feltételeknek, mivel jelenleg adásvételi
előszerződés került megkötésre. Az értékesítés az átsorolástól (2023.08.17.) számított egy éven
belül várhatóan bekövetkezik. A meghirdetett értékesítési ár az eszköz piaci értékéhez képest
reális.
A Csoport befektetési célú ingatlanainak valós értékelése 2022. december 31-én és 2023. december
31-én az alábbiak szerint alakult:
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
| 2022. december 31. | Nem módosított aktív piacokon jegyzett árak (1. szint) | Elérhető és figyelemmel kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások (2. szint) | Nem elérhető és figyelemmel nem kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások (3. szint) | Összesen | Valós érték különbözet nyereség (+) / veszteség (-) |
| CZADO, L.B.Vetus Duna parti telkek | - | - | 4.220.000 | 4.220.000 | -725.733 |
| Mystery Hotel | - | - | 6.584.926 | 6.584.926 | -541.642 |
| Dessewffy műhely, iroda | - | - | 675.000 | 675.000 | -6.500 |
| Dessewffy Körönd | - | - | 3.562.796 | 3.562.796 | 1.437.760 |
| Dessewffy Fogarasi Business Center | - | - | 712.000 | 712.000 | -4.040 |
| Dessewffy Garden irodák | - | - | 611.800 | 611.800 | 108.041 |
| Dessewffy bemutatóterem értékesítés | - | - | - | - | -22.419 |
| Erzsébet királyné útja | - | - | 2.620.000 | 2.620.000 | 324.236 |
| Szentgotthárd ipartelep | - | - | 800.000 | 800.000 | -427 |
| XPDON Rose lakások | - | - | 1.912.381 | 1.912.381 | 461.081 |
| Hárshely Resort | - | - | 1.650.000 | 1.650.000 | 377.033 |
| Sedona Garden garázsok | - | - | 1.292.339 | 1.292.339 | 750.439 |
| Összesen | - | - | 24.641.242 | 24.641.242 | 2.157.829 |
| | | | | adatok ezer Ft-ban |
| 2023. december 31. | Nem módosított aktív piacokon jegyzett árak (1. szint) | Elérhető és figyelemmel kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások (2. szint) | Nem elérhető és figyelemmel nem kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások (3. szint) | Összesen | Valós érték különbözet nyereség (+) / veszteség (-) |
| CZADO, L.B. Vetus Duna parti telkek | - | - | 6.010.000 | 6.010.000 | 1.785.368 |
| Mystery Hotel | - | - | 6.018.433 | 6.018.433 | -584.296 |
| Erzsébet királyné útja | - | - | 2.365.000 | 2.365.000 | 236.995 |
| XPDON Rose lakások | - | - | 2.066.000 | 2.066.000 | 129.498 |
| Hárshegy Resort | - | - | 1.610.000 | 1.610.000 | -133.584 |
| Egyéb tételek * | - | - | - | - | -126.083 |
| Konszolidált hitelfelv.ktg.kivezetés | - | - | - | - | 5.772 |
| Összesen | - | - | 18.069.433 | 18.069.433 | 1.313.670 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
2022. december 31-én a befektetési célú valós értéke 24.641.242 ezer forint volt. 2022. év során a
befektetési célú ingatlanok valós érték különbözetéből eredő nyereség 2.157.829 ezer forint volt.
Korrekciós tényezőként volt szükséges figyelembe venni a műhely értékesítésénél a korábban
elszámolt valós érték különbözetet 22.419 eFt-ot, mely kivezetésre került, az XPDON,
Szentgotthárd ipartelep és Duna parti telkek felvásárlásán keletkező különbözetet (452.798 eFt),
illetve a konszolidált hitelfelvételi költségek aktiválásánál a valós érték különbözetből 123.922 eFt
korrekció keletkezett a piaci értékre történő értékelés miatt, melyek allokálásra kerültek az
ingatlanok értékére.
2023. december 31-én a befektetési célú ingatlanok valós értéke 18.069.433 ezer forint volt, a valós
érték különbözetéből eredő nyereség pedig 1.313.670 ezer forint.
* Korrekciós tényezőként volt szükség figyelembe venni a Dessewffy Investment Kft-ből a Kodály
Körönd még készletre történő átsorolás előtti valós érték különbözetét, a Fogarasi irodaház
értékesítési célra tartott befektetett eszközre történő átsorolás előtti valós érték különbözetét,
valamint a D18 irodaház értékesítés előtti valós érték különbözetét (-126.083 ezer forint).
Érzékenység vizsgálat:
Figyelembe véve az ingatlan típusát és a valós értékelés célját, a három nemzetközileg elfogadott
értékelési módszer alkalmazása mérlegelhető. Az egyik a jövedelem alapú megközelítés,
diszkontált cash flow alapú módszer, a másik az összehasonlító alapú megközelítés, a harmadik a
költség alapú megközelítés.
Az értékelés felhasználási céljával és az értékelt ingatlan tulajdonságaival összhangban a
jövedelem megközelítésen belül a diszkontált cash flow módszer alkalmazása mellett döntött a
Csoport, mely alkalmas arra, hogy az ingatlan hasznosítása során potenciálisan elérhető
jövedelmeket megfelelően modellezze, amely egy ilyen befektetési típusú ingatlan esetében az
irányadó.
Amennyiben a befektetési célú ingatlanok valós értékének meghatározása piaci összehasonlító
adatok elemzésén alapuló módszerrel történik, az érzékenységvizsgálat nem értelmezhető, mivel
egyetlen változó (kínálati ár) alapján történik a valós érték meghatározása. Ennek megfelelően az
alábbi befektetési célú ingatlan tekintetében 2023.12.31-i valós érték érzékenységvizsgálat nem
került végrehajtásra: Paskal Rose Lakópark bérbeadott lakások, Duna part I. ütem, Duna part II.
ütem, Budakeszi út.
A Csoport a befektetési célú ingatlanok valós értékére érzékenység vizsgálatot végez el az elvárt
hozam és a bérleti díj feltételezések változtatásával.
A Csoport a működő bérbeadási tevékenység keretén belül hasznosított ingatlanok tekintetében,
ahol a valós érték meghatározása a nettó jelenérték számításon alapuló módszerrel történt, az
elvárt hozam – beleértve a diszkontrátát és tőkésítési rátát – tartalmazza a kihasználtságot, mint
egyéb többlethozamot, amely a befektető számára az alapvető elvárt hozam feletti kockázati
tényezőt jelent. Így a hozamot, mint változót vizsgáló érzékenységvizsgálat az ingatlanok
kihasználtsági szintjére is kiterjed, a Csoport kihasználtság függvényében érzékenységvizsgálatot
nem készít.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Az alábbi táblázat azon ingatlanok értékelési összefoglalóját és érzékenység vizsgálatának
eredményeit tartalmazza, amelyek valós értékének meghatározása a nettó jelenérték számításon
alapuló módszerrel történt:
2022.12.31:
| Ingatlan/ projekt neve | Bérbeadott ingatlan típusa | Valós érték (ezer forintban) | Érzékenységvizsgálat (adatok ezer forintban) | | | |
| Vásárolt, működő bérbeadási tevékenység |
| Mystery hotel | Luxusszálloda - üzemeltető által | 6.584.926 | | | Változás bérleti díjakban | |
| | | | -5% | 0% | 5% |
| | | | Változás a diszkontrátában és tőkésítési rátában | 0,5% | 5.944.926 | 6.104.926 | 6.264.926 |
| | | | 0% | 6.404.926 | 6.584.926 | 6.764.926 |
| | | | -0,5% | 6.934.926 | 7.144.926 | 7.354.926 |
| Dessewffy Investment | Üzlethelyiségek - üzemeltető által | 675.000 | | | Változás bérleti díjakban | |
| | | | -5% | 0% | 5% |
| | | | Változás a diszkontrátában és tőkésítési rátában | 0,5% | 613.000 | 628.000 | 643.000 |
| | | | 0% | 656.000 | 675.000 | 694.000 |
| | | | -0,5% | 708.000 | 727.000 | 749.000 |
| Fogarasi Business Center | Irodák – üzemeltető által | 712.000 | | | Változás bérleti díjakban | |
| | | | | -5% | 0% | 5% |
| | | Változás a diszkontrátában és tőkésítési rátában | 0,5% | 611.000 | 627.000 | 643.000 |
| | | | 0% | 692.000 | 712.000 | 729.000 |
| | | | -0,5% | 794.000 | 814.000 | 839.000 |
| Saját fejlesztésű, tervezett bérbeadási hasznosítású projektek |
| Kodály Körönd | Lakóingatlan | 3.562.796 | | | Változás bérleti díjakban és eladási árakban |
| | | | | -5% | 0% | 5% |
| | | | Változás a diszkontrátában | 0,5% | 3.352.796 | 3.542.796 | 3.732.796 |
| | | | 0% | 3.372.796 | 3.562.796 | 3.752.796 |
| | | | -0,5% | 3.392.796 | 3.582.796 | 3.772.796 |
| Erzsébet királyné útja | Lakóingatlan | 2.620.000 | | | Változás bérleti díjakban és eladási árakban |
| | | | | -5% | 0% | 5% |
| | | | Változás a diszkontrátában | 0,5% | 2.060.000 | 2.560.000 | 3.060.000 |
| | | | 0% | 2.110.000 | 2.620.000 | 3.130.000 |
| | | | -0,5% | 2.170.000 | 2.680.000 | 3.200.000 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
2023.12.31.
| Ingatlan/ projekt neve | Bérbeadott ingatlan típusa | Valós érték (ezer forintban) | Érzékenységvizsgálat (adatok ezer forintban) | | | |
| Vásárolt, működő bérbeadási tevékenység |
| Mystery hotel | Luxusszálloda - üzemeltető által | 6 230 000 | | | Változás bérleti díjakban | |
| | | | -5% | 0% | 5% |
| | | | Változás a diszkontrátában és tőkésítési rátában | 0,5% | 5 640 000 | 5 790 000 | 5 940 000 |
| | | | 0% | 6 060 000 | 6 230 000 | 6 400 000 |
| | | | -0,5% | 6 550 000 | 6 750 000 | 6 940 000 |
| Saját fejlesztésű, bérbeadási hasznosítású projektek |
| Erzsébet királyné útja | Lakóingatlan | 2 365 000 | | | Változás bérleti díjakban és eladási árakban |
| | | | | -5% | 0% | 5% |
| | | | Változás a hozam és diszkontrátában | 0,5% | 2 075 000 | 2 340 000 | 2 605 000 |
| | | | 0% | 2 100 000 | 2 365 000 | 2 630 000 |
| | | | -0,5% | 2 120 000 | 2 390 000 | 2 660 000 |
| Hárshegy Resort | Lakóingatlan | 1 610 000 | | | Változás bérleti díjakban és eladási árakban |
| | | | | -5% | 0% | 5% |
| | | | Változás a hozam és diszkontrátában | 0,5% | 1 520 000 | 1 600 000 | 1 680 000 |
| | | | 0% | 1 530 000 | 1 610 000 | 1 690 000 |
| | | | -0,5% | 1 530 000 | 1 620 000 | 1 700 000 |
Kiegészítés az érzékenységvizsgálathoz
Az érzékenység vizsgálat során eltekintettünk a COVID-19 járvány által okozott piaci zavaroktól,
ami jelentősen enyhült 2022 első felében, de figyelembe vettük a 2022. februárban kitört orosz-
ukrán háború és a Mystery Hotel esetében a 2023-tól hatályos bérleti szerződés módosítást, mely
a bérleti időt kitolta 10 évvel, 2032-es lejárattal. Piaci szaktudás alapján, valamint a piac várható
teljesítményére vonatkozóan figyelembe vettük bérleti díj, építési költségek és a hozam változását,
a gazdasági élettartama során várható működési teljesítményét (számoltunk a megnövekedett
inflációs költségekkel is), mely tényezők változása mellett mutatja az ingatlan értékében
bekövetkezett változást, azonban figyelmen kívül hagyott olyan tényezőket, amelyek abnormális
kereslet vagy kínálati helyzetet teremtenének, vagy egyszeri körülmények, amelyek az átlagostól
eltérnek. Vizsgálatunk kiindulópontját a jelenlegi piaci bérleti díjak képezték.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Költségek vizsgálata során adminisztratív és általános, fejlesztési költségekkel, marketing és
értékesítési költségekkel, energia és közmű költségekkel (melyet minden esetben a bérlő fizet),
menedzsment díjjal, Mystery Hotel esetében turizmust terhelő adókkal, valamint
ingatlanüzemeltetési és karbantartási költségekkel számoltunk a fix (étel, italfogyasztás,
szobakiadások, spa és wellness költségek) költségeken kívül.
3.3 Készletek
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Befejezetlen termelés és félkész termékek | 8.250.694 | 14.662.325 |
| Késztermékek | 11.453.225 | 6.798.256 |
| Kereskedelmi áruk | 7.141.307 | 5.586.715 |
| Összesen | 26.845.226 | 27.047.296 |
A Csoport a készleteket bekerülési értéken tartja nyilván. A készletek között kerül bemutatásra:
• a befejezetlen termelés és félkész termékek, melyek a saját tulajdonú telkeken végzett
építési beruházásokkal kapcsolatos fejlesztési költségeket tartalmazzák;
• a késztermékek, melyek az elkészült, értékesítésre váró ingatlanok értékét foglalják
magukban; valamint
• a kereskedelmi áruk, amelyek egyrészt a saját tulajdonú telkek értékét tartalmazzák,
melyek azon ingatlanokhoz kapcsolódnak, amelyek még nem kerültek átadásra
A Csoport nem tart nyilván kötelezettségek biztosítékaként elzálogosított készleteket.
Készlet mozgástábla:
| adatok ezer Ft-ban | Készletek |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 32.610.014 |
| Fejlesztési költségek | 9.612.827 |
| Beszerzés | 3.399.632 |
| Aktivált kamatok | 429.190 |
| Átsorolás befektetési célú ingatlanok közé | -1.242.027 |
| Kivezetések (értékesítés) | -17.964.410 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 26.845.226 |
| Fejlesztési költségek | 7.176.500 |
| Beszerzés | 643.100 |
| Aktivált kamatok | 487.029 |
| Átsorolás befektetési célú ingatlanokról | 7.370.946 |
| Kivezetések (értékesítés, birtokba adások) | -15.475.505 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 27.047.296 |
A fejlesztési költségek a befejezetlen termeléseken végzett építkezési munkálatokkal kapcsolatos
költségeket tartalmazza.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoport aktiválja a hitelfelvételi költségeket, melyek közvetlenül a lakóparkok megépítésének
tulajdoníthatók.
A Csoport készletértékesítéskor az értékesített és birtokba adott lakások és építési telkek
bekerülési értékének és az azokon eszközölt fejlesztések értékének kivezetését végzi el. A készletek
értékesítése esetén azok könyv szerinti értékét abban az időszakban kell ráfordításként
elszámolni, amikor a kapcsolódó árbevétel elszámolásra kerül.
A beruházáshoz kapcsolódóan, a 2022. év során, illetve 2023. évben is a Csoport aktiválta a
hitelfelvételi költségeket, mind az általános, mind a speciális célú hitelek esetén.
Hitelfelvételi költségek alakulása:
| | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Általános célú hitelek kamatráfordítása | 429.190 | 487.029 |
| Összesen aktivált időszaki kamat | 429.190 | 487.029 |
A Csoport 2022. évben és a tárgyév végén a 2011. évi CII. a szabályozott ingatlanbefektetési
társaságokról szóló törvény 3. § (7) d) pontja alapján albetétenként megvizsgálta a készletek
értékét az év végi értékbecslések alapján, kivéve ahol rendelkezésre állt aláírt adásvételi szerződés,
és értékvesztést számolt el ott, ahol szükséges volt. Az alábbi táblázat a készletekre képzett
értékvesztést összesíti:
Értékvesztés mozgástábla:
| adatok ezer Ft-ban | |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 879.597 |
| Értékvesztés | 275.209 |
| Értékvesztés visszaírása | -553.941 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 600.865 |
| Értékvesztés | 1.069.672 |
| Értékvesztés visszaírása | -534.958 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 1.135.579 |
3.4 Vevői követelések
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Vevőkövetelések | 1.259.705 | 2.319.450 |
| Vevői értékvesztés | -938 | -17.968 |
| Összesen | 1.258.767 | 2.301.482 |
A Csoport a vevőköveteléseknél értékvesztés mátrix alapján állapítja meg a várható hitelezési
veszteséget.
2022.12.31-én 938 ezer forint 2023.12.31-én 17.968 ezer forint hitelezési veszteséget azonosított a
Csoport, így a vevőkövetelés nettó módon került elszámolásra.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A vevőkövetelések a 2022. évhez képest megnövekedtek, a Paskal Garden „A”, „B” és „C”
épületének átadása miatt jellemzően a vételár utolsó 1-10%-nak kifizetése korlátozásra került a
vevők számára az épület társasházi bejegyzésének és használatbavételi engedély megszerzésének
időpontjáig, mely év vége előtt, 2023.12.20-én történt. Emiatt az utolsó vételárrészletek kifizetése,
valamint a vevői hitelfolyósítás átcsúszik 2024. I. negyedévére.
Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés változása:
| adatok ezer Ft-ban | Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés változása: |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | - |
| Növekedés | 938 |
| Csökkenés (visszaírás) | - |
| Záró érték 2022. december 31-én | 938 |
| Növekedés | 17.030 |
| Csökkenés (visszaírás) | - |
| Záró érték 2023. december 31-én | 17.968 |
3.5 Lízingkövetelések, egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások,
szerződéskötésekhez közvetlenül kapcsolódó költségek
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Lízingkövetelések | 235.074 | 211.567 |
| Lízingkövetelések összesen | 235.074 | 211.567 |
| Egyéb követelések | | |
| Generálkivitelezésre adott előlegek | 3.401.888 | 5.026.920 |
| Zárolt pénzeszközök | - | - |
| Saját részvény értékesítésével kapcsolatos követelés | 882.000 | - |
| Vevői előleg áfa | 737.260 | 469.103 |
| Különféle egyéb követelések | 837.905 | 513.707 |
| Aktív időbeli elhatárolások | 445.309 | 597.097 |
| Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások összesen | 6.304.362 | 6.732.456 |
| Egyéb követelések értékvesztése: | - | -125.629 |
| Összesen | 6.304.362 | 6.606.827 |
| Ebből pénzügyi eszközök: | 1.719.905 | 513.707 |
| Ebből nem pénzügyi eszközök: | 4.584.457 | 6.093.120 |
| Szerződéskötéshez közvetlenül kapcsolódó költségek | | |
| Ingatlanközvetítői jutalék | 474.785 | 184.796 |
| Ügyvédi díjak | 62.029 | 70.466 |
| Szerződéskötésekhez közvetlenül kapcsolódó költségek összesen | 536.814 | 255.262 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoport külön soron, a lízingkövetelések között mutatja ki az IFRS 16 szerinti operatív lízingből
származó követeléseit is. Az operatív lízingből származó követelések egyenlege 2022.12.31-én
235.074 ezer Ft, míg 2023.12.31-én 211.567 ezer forint volt, mivel 2023.01.01-től megváltoztak a
bérleti szerződés feltételei és a bérleti díj már egyenletesen, fix összegben keletkezik.
Az egyéb követelések között kerülnek kimutatásra a beruházásokra és szolgáltatásokra a
generálkivitelezőknek adott előlegek, a különféle egyéb követelések (vevői előlegek általános
forgalmi adó, közvetített szolgáltatások), valamint az aktív időbeli elhatárolások.
A Csoport a 2023. évben hitelkockázatot azonosított az 500 millió forint feletti adott előlegek
esetén, így ahol ezt szükségesnek látta, értékvesztést számolt el 125.629 eFt értékben.
Egyéb követelésekre képzett értékvesztés változása:
| adatok ezer Ft-ban | Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés változása: |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | - |
| Növekedés | - |
| Csökkenés (visszaírás) | - |
| Záró érték 2022. december 31-én | - |
| Növekedés | 125.629 |
| Csökkenés (visszaírás) | - |
| Záró érték 2023. december 31-én | 125.629 |
A szerződéskötéshez közvetlenül kapcsolódó költségek között kerülnek bemutatásra azon
költségek, melyek közvetlenül a vevőkkel kötött szerződésekhez kapcsolódónak, ilyen például az
ingatlanközvetítői jutalék és az ügyvédi díjak.
Szerződéskötésekhez közvetlenül kapcsolódó költségek:
| adatok ezer Ft-ban | Szerződéskötéshez közvetlenül kapcsolódó költségek |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 347.179 |
| Növekedések | 524.797 |
| Kivezetések (birtokbaadás) | -335.162 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 536.814 |
| Növekedések | 202.625 |
| Kivezetések (birtokbaadás) | -484.177 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 255.262 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
3.6 Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
| adatok ezer Ft-ban | Minősítési kategória | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Készpénz állomány | - | 248 | 48 |
| Bankbetétek Ft-ban | Baa1, Baa3 | 149.781 | 86.259 |
| Bankbetétek euró-ban | Baa3 | 20.486 | 5.393 |
| Bankbetétek óvadék | n/a | 3.000 | - |
| Összesen | | 173.515 | 91.700 |
A Csoport nem rendelkezik jelentős készpénz állománnyal. A Csoport célja, hogy megbízható
bankokat válasszon hosszú távú partnernek, csökkentve a kockázatát annak, hogy egy adott
bankot ért esetleges negatív következmények kihatással legyenek a Csoport működésére. Amely
bank esetében elérhető minősítés, ott a Moody’s minősítési kategóriát követi – azok közül is a
hosszú távú betétekre vonatkozó értékeket. A MagNet Bank Zrt. nem rendelkezik hitelminősítéssel,
azonban a banknál csak 10% alatti a fenti egyenlegből a pénzeszközök összege.
3.7 Saját tőke
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Jegyzett tőke | 143.200 | 143.200 |
| Tőketartalék | 17.759.683 | 17.759.683 |
| Eredménytartalék | 12.518.018 | 11.843.819 |
| Egyéb tartalékok és tőkeelemek | - | 134.437 |
| Összesen | 30.420.901 | 29.881.139 |
A SunDell Estate Nyrt. jegyzett tőkéje 2023. december 31-én 143.200 ezer Ft, mely 1.432.000 darab,
egyenként 100 forint névértékű törzsrészvényből áll. Az IFRS szerinti jegyzett tőke megegyezik a
cégbíróságon bejegyzett alaptőkével.
Az Anyavállalat 2022. márciusában 115.000 db törzsrészvényt (saját részvényt) értékesített, mely
értékesítés névérték felett történt és amelyen 1.961.120 ezer forint nyereség keletkezett, mely
közvetlenül az eredménytartalékban került elszámolásra.
Az Anyavállalat megfelelő eredménytartalékkal rendelkezett, hogy a 2022. évi eredmény utáni
osztalékfizetési feltételei fennálljanak, a SZIT tv. rendelkezései szerint az elvárt osztaléknak
megfelelően történt az osztalék kifizetése 3.600.000 ezer forint értékben.
A Társaság az egyéb tartalékok és tőkeelemek soron az egyéb átfogó eredményt tartja nyilván,
mely a saját használatú ingatlanok átértékelési nyereségéből származik.
Törzsrészvények alakulása
| adatok ezer Ft-ban | Törzsrészvények változása | Névérték (Ft/db) | Mennyiség (db) |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 119.500 | 100 | 1.195.000 |
| Tárgyévi kibocsátás | | | |
| Tárgyévi tőkeemelés | 23.700 | 100 | 237.000 |
| Tranzakciós költségek | | | |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
| Záró érték 2022. december 31-én | 143.200 | 100 | 1.432.000 |
| Tárgyévi kibocsátás | | | |
| Tárgyévi tőkeemelés | - | - | - |
| Tranzakciós költségek | | | |
| Záró érték 2023. december 31-én | 143.200 | 100 | 1.432.000 |
Tőketartalék
| adatok ezer Ft-ban | Tőketartalék |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 9.207.683 |
| Tőkeemelés hatása | 8.982.300 |
| Tranzakciós költségek | -430.300 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 17.759.683 |
| Tőkeemelés hatása | - |
| Tranzakciós költségek | - |
| Záró érték 2023. december 31-én | 17.759.683 |
Eredménytartalék
| adatok ezer Ft-ban | Eredménytartalék |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 9.481.918 |
| Tárgyévi eredmény | 3.612.414 |
| Saját részvény visszavásárlás értékesítése | 1.961.120 |
| Osztalék fizetés | -2.629.000 |
| Grado Estate Zrt. felvásárlásán keletkező különbözet | 89.948 |
| Egyéb | 1.618 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 12.518.018 |
| Tárgyévi eredmény | 2.945.800 |
| Egyéb | -20.000 |
| Osztalék fizetés | -3.600.000 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 11.843.819 |
3.8 Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek (ideértve a kötvény kötelezettséget is)
A Csoport a kötvényeket és a hosszú lejáratú hiteleket amortizált bekerülési értéken tartja nyilván.
A Csoport a következő típusú hitelekkel rendelkezik:
• Kötvénytartozások: tevékenységet finanszírozó
• Beruházási hitelek: NHP hitel, leányvállalat beruházását támogató
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Hitelek és kölcsönök | 472.800 | 456.274 |
| Kötvénytartozások | 15.462.159 | 15.494.358 |
| Összesen | 15.934.959 | 15.950.631 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoportba kerüléssel együtt az XPDON Invest Zrt. leányvállalatban keletkezett egy Növekedési
Hitelprogram keretében felvett hosszú lejáratú beruházási hitel, melyet a leányvállalat 2020.09.28-
án vett fel a tulajdonában lévő Paskal Rose Lakóparkban elhelyezkedő 21 db lakás megvételének
finanszírozására. A felvett hitelösszeg: 900.000 eFt, futamidejének lejárata 2040.09.20, tőke és
kamattörlesztés havonta történik egyenletes eloszlásban. Tekintettel arra, hogy a Csoport a
pénzügyi kötelezettségeit a későbbiekben amortizált bekerülési értéken tartja nyilván, a hitelt a
felvásárláskor érvényes valós értéken vette fel a könyveibe.
| | adatok ezer Ft-ban |
| Beruházási és fejlesztési hitel | NHP hitel 2020.09.28. |
| Ügyleti kamatláb | 2,5% |
| Piaci kamatláb | 11% |
| Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel a felvásárlás napján 2022.12.01. | 844.728 |
| Valós érték különbözet | 375.966 |
| Piaci érték 2022. december 1-én | 468.762 |
| 2022. évi kamat | 4.038 |
| Beruházási hitel 2022. december 31-én | 472.800 |
| Tárgyévi kamat | 51.423 |
| Ügyleti kamat és tőkefizetés 2023. év | -67.949 |
| Beruházási hitel 2023. december 31-én | 456.274 |
A Csoport 2020. november 10-én a Növekedési Kötvényprogram keretében kibocsátott 11.000.000
ezer forint össznévértékű hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt. Első tőketörlesztés
esedékessége: 2025.11.12.
| | adatok ezer Ft-ban |
| Tartozások kötvénykibocsátásból | NKP kötvény 2020.11.10. |
| Futamidő lejárata | 2030.11.12. |
| Ügyleti kamatláb | 3,25% |
| Piaci kamatláb | 4,40% |
| Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel | 11.128.844 |
| Kamattámogatás (prémium érték) | 923.322 |
| 2020-2022. évi kamat | 604.572 |
| Ügyleti kamatfizetés 2022.év | -357.500 |
| Kötvénykötelezettség 2022. december 31-én | 10.452.595 |
| Tárgyévi kamat | 457.706 |
| Ügyleti kamatfizetés 2023. év | -357.500 |
| Kötvénykötelezettség 2023. december 31-én | 10.552.801 |
| Rövid lejáratú kamat átsorolás | -225.526 |
| Pénzügyi kimutatásban szereplő kötvénykötelezettség 2023.12.31. | 10.327.275 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
2021.07.09-én új, zöld kötvénykibocsátás történt: 5.500.000 ezer forint össznévértékben, mely
hitelviszonyt megtestesítő, dematerializált, névre szóló értékpapír. Első tőketörlesztés
esedékessége: 2026.07.09.
| | adatok ezer Ft-ban |
| Tartozások kötvénykibocsátásból | Green kötvény 2021.07.09. |
| Futamidő lejárata | 2031.07.09. |
| Ügyleti kamatláb | 3,65% |
| Piaci kamatláb | 4,74% |
| Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel | 5.592.839 |
| Kamattámogatás (prémium érték) | 503.196 |
| 2021-2022. évi kamat | 155.859 |
| Kötvénykötelezettség 2022. december 31-én | 5.245.501 |
| Tárgyévi kamat | 244.249 |
| Ügyleti kamatfizetés 2023. év | -200.750 |
| Kötvénykötelezettség 2023. december 31-én | 5.289.000 |
| Rövid lejáratú kamat átsorolás | -121.917 |
| Pénzügyi kimutatásban szereplő kötvénykötelezettség 2023.12.31. | 5.167.083 |
A Csoport a kötvényeket és a hiteleket amortizált bekerülési értéken tartja nyilván.
A Növekedési Kötvényprogram, illetve Zöldkötvény-sorozat keretében kibocsátott kötvények egy
részét az MNB vásárolta meg.
A piaci kamatláb, illetve a bekerülési érték meghatározásánál a Csoport a független piaci szereplők
által fizetett ajánlati árakat vette figyelembe. Az így meghatározott piaci kamatlábbal diszkontált
szerződés szerint fizetendő cash-flowk jelenértéke alacsonyabb, mint a kibocsátás során
ténylegesen bevont forrás. A különbözetet – mely a prémium értékű vásárlásokból fakad (mintegy
„kamattámogatás”) - a Társaság elhatárolta és a kötvény futamideje alatt időarányosan oldja fel.
A hosszú lejáratú kötvény kötelezettségek kamattámogatási értékkel növelt értéke eltér a könyv
szerinti értéküktől, mivel a diszkontálás hatása jelentős. A kamattámogatás értéke a
kötvénykibocsátásokra vonatkozó kamatláb alapján diszkontált cash flow-kon alapulnak.
Mindkét kötvény esetében a kötvények összegének visszafizetését és a kamat megfizetését
biztosító kötelezettségvállalások azonosak. Az (a)-(e) pontok bekövetkezése rendkívüli
visszaváltási eseményhez vezet a kötvények lejárati napja előtt (a Kibocsátó itt a
Csoportot/Anyavállalatot jelenti):
(a) Nemfizetés
(b) Közvetett szerződésszegés (cross default)
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
(c) Hitelminősítés romlás
(d) Igények azonos rangsora (pari passu)
(e) Teheralapítási tilalom (negative pledge)
Ezeken felül, a zöld kötvény esetében a felhasználást az erre a célra létrehozott Zöld kötvény
keretrendszere szabályozza, ami alapján ebből a kötvényforrásból megvalósított projekteknek az
alábbi jellemzőkkel kell bírniuk, négy fő kategória mentén:
1. Zöld épületek (green buildings) kategória:
• BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method )
alapján „Nagyon jó” vagy afeletti minősítés vagy
• LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) alapján „arany” kategória
vagy afeletti minősítés vagy
• az épületek legalább 10%-kal haladják meg a magyarországi energetikai
tanúsítványnak (EPC), a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeinek
megfelelő ”BB” kategória követelményrendszerét. 2026-tól kizárólag AA
kategóriába tartozó épületeket épít a Csoport.
2. Energiahatékonyság (energy efficiency) kategória:
• A projektekhez tartozó épületek Magyarország épületeinek energiahatékonysági
rangsora alapján a felső 15%-ba tartoznak.
3. Megújuló energia (renewable energy) kategória:
• Megújuló energia megoldások használata (pl.: napelemek, hőszivattyú stb.)
4. Tiszta közlekedés (clean transport) kategória:
• Tömegközlekedéshez történő hozzáférés biztosítása
• Elektromos autó töltőhelyek kialakítása
• Kerékpár tárolóhelyek kialakítása
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
3.9 Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
| adatok ezer Ft-ban | Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 1.155.404 |
| NKP+Green kötvény prémium érték különbözet átsorolás rövid lejáratba | -142.652 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 1.012.752 |
| Nyitó érték 2023. január 1-én | 1.012.752 |
| Kötvény halasztott bevétel feloldás-rövid lejáratú rész | -143.043 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 869.709 |
A Csoport a hosszú lejáratú kötelezettségek között a hosszú lejáratú (éven túli) szerződéses
kötelezettségeket (hosszú lejáratú vevőktől kapott előlegek) és kötvény kötelezettségeket mutatja
ki.
A kötvények prémium értéke is itt kerül bemutatásra, mely időarányosan elszámolásra kerül a
pénzügyi műveletek eredménye soron a kamatráfordítással szemben, nettó értéke pedig
aktiválásra kerül a készletekre, mint hitelfelvételi költség. Éven belüli, rövid lejáratú részük pedig
az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek közé kerül átsorolásra.
3.10 Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Rövid lejáratú kölcsönök | - | 444.503 |
| Összesen | - | 444.503 |
A rövid lejáratú kölcsönök a szállítói kölcsönt, illetve a legvégső anyavállalattól kapott kölcsönt
tartalmazzák. A Csoport likviditási okokból kapott kölcsönt. A diszkontálás nem indokolt, mivel
rövid lejáratú kölcsönök, így 12 hónapon belül biztosan visszafizetésre kerül.
A Csoport jelenleg nem rendelkezik rövid lejáratú banki hitellel.
3.11 Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók)
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Szállítói kötelezettségek | 504.089 | 356.066 |
| Összesen | 504.089 | 356.066 |
A szállítói kötelezettségek között szerepelnek a belföldi szállítók, valamint a nem számlázott
szállítások és szolgáltatások.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
3.12 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Adók és járulékok | 354.157 | 134.406 |
| Kötvény halasztott bevétel rövid lejáratú része | 142.652 | 143.043 |
| Passzív időbeli elhatárolások | 1.059.628 | 1.328.648 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek | 135.577 | 263.509 |
| Összesen | 1.692.014 | 1.869.606 |
| Ebből pénzügyi kötelezettségek: | 759.201 | 890.642 |
| Ebből nem pénzügyi kötelezettségek: | 932.813 | 978.964 |
A Csoport az adók és járulékok között mutatja ki az általános forgalmi adó (Áfa) egyenlegét és a
bérjárulék kötelezettségeket.
A passzív időbeli elhatárolások között a tanácsadói szolgáltatások, könyvvizsgálói díjak,
bankköltségek, kötvény kamatok rövid lejáratú része, generálkivitelezői munkálatok, azon
árbevétel elhatárolások, amelyek esetében a vevő a vételárat megfizette, de a birtokbaadás még
nem történt meg, valamint a műszaki ellenőri tevékenységek díjai kerülnek kimutatásra.
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségeknél legfőképpen vagyonszerzési illeték kötelezettség és
bérlőktől kapott kaució szerepel.
3.13 Szerződéses kötelezettségek
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Paskal Rose Lakópark vevői előlegek és foglalók | 46.850 | 71.650 |
| Paskal Garden Lakópark vevői előlegek és foglalók | 9.883.469 | 3.039.449 |
| Hárshegy Resort vevői előlegek és foglalók | 200.000 | 200.000 |
| Kodály Körönd vevői előlegek és foglalók | 75.000 | 960.000 |
| West5 Lakópark Csata utca vevői előlegek és foglalók | 898.306 | 33.203 |
| Hun utca vevői előlegek és foglalók | - | 2.046.072 |
| Paskal Rose 2 Lakópark vevői előlegek és foglalók | - | 1.508.732 |
| Üllő vevői előlegek és foglalók | - | 11.300 |
| Összesen | 11.103.625 | 7.870.406 |
| Ebből hosszú lejáratú rész | - | 2.046.072 |
| Ebből rövid lejáratú rész | 11.103.625 | 5.824.334 |
A Csoport a rövid lejáratú (éven belüli) és a hosszú lejáratú (éven túli) vevői előlegeket mutatja ki
ezen a soron. Éven túli vevői előleg 2023. évben a Hun utcai projektre kapott vevői előleg, ugyanis
az építkezés várhatóan egy évben túl fejeződik be. Az éven túli előleg tartalmaz jelentős
finanszírozási komponenst, melynek értékét a kimutatott előleg összege tartalmazza (40.062 eFt).
A Csoport a szerződéses kötelezettségek között mutatja ki az értékesített lakásokhoz kapcsolódó
vevői előlegeket. A Csoportnak jelenleg öt folyamatban lévő és három befejezett beruházási
projektje van. Mind a nyolc lakóparkban az értékesítés folyamatos. Az ingatlanok átadásakor a
vevői előlegek kivezetésre kerülnek.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
3.14 Pénzügyi instrumentumok valós értéke
A pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke értékelési kategóriánként:
Adatok ezer Ft-ban
| 2022. december 31 | Könyv szerinti érték | Valós érték |
| Pénzügyi eszközök | | |
| Amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi eszközök | | |
| Pénz-és pénzeszköz egyenértékesek | 173.515 | 173.515 |
| Vevői követelések | 1.258.767 | 1.258.767 |
| Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások | 2.256.719 | 2.256.719 |
| Pénzügyi eszközök összesen | 3.689.001 | 3.689.001 |
| | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | | |
| Amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek | | |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.934.959 | 9.433.482 |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásnyújtásból (Szállítók) | 504.089 | 504.089 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | - | - |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások | 759.201 | 759.201 |
| Pénzügyi kötelezettségek összesen | 17.198.249 | 10.696.772 |
| 2023. december 31. | Könyv szerinti érték | Valós érték |
| Pénzügyi eszközök | | |
| Amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi eszközök | |
| Pénz-és pénzeszköz egyenértékesek | 91.700 | 91.700 |
| Vevői követelések | 2.301.482 | 2.301.482 |
| Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások | 768.969 | 768.969 |
| Pénzügyi eszközök összesen | 3.162.151 | 3.162.151 |
| | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | | |
| Amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek | |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.950.631 | 10.980.661 |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásnyújtásból (Szállítók) | 356.066 | 356.066 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 444.503 | 444.503 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások | 890.642 | 890.642 |
| Pénzügyi kötelezettségek összesen | 17.641.842 | 12.671.872 |
A management úgy ítélte meg, hogy a pénzeszközök, pénzeszköz egyenértékesek, vevői és egyéb
követelések, szállítók és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek valós értéke megközelíti könyv
szerinti értéküket nagyrészt ezen instrumentumok rövid lejáratának köszönhetően.
A kötvények valós értéke a kötvények piaci kötvényhozammal diszkontált értékeként került
meghatározásra. 2022. és 2023. évben a kötvények kibocsátása óta a piaci kötvényhozamok
emelkedtek, így azok valós értéke alacsonyabb, mint a könyv szerinti értékük.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
4. Tárgyévi Eredményre vonatkozó kiegészítő magyarázatok
4.1. Értékesítés nettó árbevétele és egyéb bevételek
A Csoport rendelkezik IFRS 15 – vevőkkel kötött szerződésekből származó bevétellel és IFRS 16
szerinti lízingbevétellel, melynek megbontását az alábbi táblázat mutatja be.
Saját fejlesztésű ingatlanok értékesítéséből származó
Operatív lízingből származó árbevétel
A Csoport az árbevételének nagy részét a saját tulajdonú ingatlanok értékesítéséből szerzi.
Árbevétele Magyarországról származik.
Az eladott ingatlanok száma 2022. évben a Csoportban 229 db, 2023. évben 196 db volt.
A Csoport nem rendelkezik olyan vevőkkel kötött szerződésekkel, amelyeknél a jelentős
finanszírozási komponens fennállna.
Az egyéb működési bevételek között a káreseményekkel kapcsolatos bevétel, késedelmi kamat,
befektetési célú ingatlanok eladásából származó árbevétel, illetve készletek visszaírt
értékvesztése van kimutatva.
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Készletek visszaírt értékvesztése | 172.129 | 184.450 |
| Kapott kártérítés, foglaló | 22.546 | 12.399 |
| Befektetési célú ingatlanok értékesítése | | 304.027 |
| Összesen | 194.675 | 500.876 |
4.1.1 IFRS 16 – Operatív lízingből származó bevétel
A Csoport a befektetési célú ingatlanokból származó bérleti bevétele az alábbi táblázatban kerül
bemutatásra:
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Lízingbevétel (kivéve az indextől vagy rátától függő változó lízingdíjakhoz kapcsolódó bevételeket) (+) | 303.582 | 509.011 |
| Indextől vagy rátától függő változó lízingdíjakhoz kapcsolódó bevételek (+) | - | - |
| Lízingbevétel összesen | 303.582 | 509.011 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A nem felmondható operatív lízingszerződések alapján a jövőbeli minimális bérleti díjak 2023.
december 31-én a következők:
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Éven belül esedékes | 517.329 | 398.874 |
| 1-5 év között esedékes | 1.880.815 | 1.994.370 |
| 5 éven túl esedékes | 2.138.136 | 1.148.340 |
| Összesen | 4.536.280 | 3.541.584 |
A Csoportnak a befektetési célú ingatlanokkal kapcsolatban nem merültek fel közvetlen működési
költségek (beleértve a javítási és karbantartási költségeket is).
4.2. Saját termelésű készletek állományváltozása
A Csoport az aktivált saját teljesítmények között a saját termelésű készletek állományváltozását
mutatja ki. A Csoport a saját termelésű készletek állományváltozásán a készleten lévő épületeken
és telkeken végzett saját munka költségének aktiválását és az értékesített ingatlanok ráaktivált
értékének kivezetését mutatja ki, melynek értéke a tárgyévben -5.903.576 ezer Ft, míg előző évben
-5.928.915 ezer Ft volt.
4.3. Anyagköltségek
A Csoport az anyagköltségek között jellemzően a közüzemi díjakat és a vásárolt telkek értékét
mutatja ki, melyek a tárgyévben 37.398 ezer Ft-ot, míg előző évben 472.988 ezer Ft-ot tettek ki.
4.4. Igénybe vett szolgáltatások értéke
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Szállítás-rakodás, raktározás költségei | 7 | - |
| Hirdetés, reklám, marketing költségei | 80.495 | 95.902 |
| Pénzügyi tanácsadás | - | 188.640 |
| Ügyviteli, számviteli szolgáltatások | 112.061 | 135.169 |
| Építkezéshez felmerült szolgáltatások költsége | 6.270.294 | 7.665.440 |
| Értékesítéshez felmerült szolgáltatások költsége | 265.617 | 461.171 |
| Egyéb igénybe vett szolgáltatások | 150.966 | 226.595 |
| Összesen | 6.879.440 | 8.772.917 |
A Csoport az igénybe vett szolgáltatások között mutatja ki a lakóparkokhoz kapcsolódó marketing
és építkezési költségeket, az ügyviteli és számviteli szolgáltatások költségeit, valamint az egyéb
igénybe vett szolgáltatások költségeit.
Az egyéb igénybe vett szolgáltatások között a Csoport elkülönítetten mutatja be azon költségeket,
melyek az IFRS 15 standard értelmezésében közvetlenül a szerződéskötéshez kapcsolódnak, mint
az ingatlanközvetítői és ügyvédi díjak. Itt kerülnek még bemutatásra az általános ügyvédi és
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
közjegyzői díjak, a tanácsadói és szakértői díjak, az értékesítéshez felmerült szolgáltatok költségei,
valamint az egyéb különféle szolgáltatások költségei, mint a közüzemi szolgáltatások.
Az értékesítést segítő szolgáltatás olyan igénybe vett szolgáltatás, amely természetéből adódóan
az értékesítéshez kapcsolódik, de nem közvetlenül, mivel a szerződő fél akkor is megkapja a
szerződéses összeget, ha nem történik ingatlanértékesítés. Az ilyen szerződéskötési költségeket,
amelyek a szerződés megkötése nélkül is felmerülnének, felmerüléskor ráfordításként kerülnek
megjelenítésre az eredménykimutatásban.
Az építkezésekhez felmerült szolgáltatások tartalmazzák az építkezéshez kapcsolódó
szolgáltatások költségeit, a műszaki ellenőri tevékenységek és értékbecslői szakvélemények
költségeit, valamint az építkezéshez kapcsolódó közmű építések, javítások költségeit.
4.5. Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értéke az üzleti évben eladott áruk bekerülési értékét, valamint a
készletekre elszámolt értékvesztést foglalja magában. A Csoport a kereskedelmi áruk között azon
telkek értékét mutatja ki, amelyeken az építkezés folyik, így az ELÁBÉ soron a tárgyévben vagy
előző évben értékesített, de tárgyévben átadott lakásokhoz tartozó telekértékek kivezetése és a
készletekre elszámolt értékvesztés jelenik meg, melynek értéke a tárgyévben 4.012.131 ezer forint
volt, míg előző évben 839.233 ezer forint.
4.6. Egyéb szolgáltatások értéke
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Hatósági igazgatási, szolgáltatási díjak, illetékek | 5.517 | 10.089 |
| Pénzügyi, befektetési szolgáltatási díjak | 34.310 | 52.052 |
| Biztosítási díjak | 4.438 | 2.864 |
| Részvények és kötvények forgalomban tartási díja | 13.451 | 17.593 |
| Különféle egyéb költség (posta) | - | 8 |
| Összesen | 57.716 | 82.606 |
Az egyéb szolgáltatások között szerepelnek a hatósági díjak, a részvények és kötvények
forgalomban tartási díjai, biztosítási díjak, valamint az egyéb pénzügyi szolgáltatások díjai,
amelyek magában foglalják a különböző bankköltségeket és számlavezetési díjakat.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
4.7. Személyi jellegű ráfordítások
| | | |
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Bérköltségek | 180.443 | 269.139 |
| Bérjárulékok | 22.001 | 32.979 |
| Személyi jellegű egyéb kifizetések | 2.733 | 9.325 |
| Összesen | 205.177 | 311.443 |
A személyi jellegű ráfordítások tartalmazzák a bérköltségeket és a bérjárulékokat, valamint a
személyi jellegű egyéb kifizetéseket. A bérek és fizetések összege nem tartalmaz átszervezési
költségeket és egyéb, a munkaviszony megszűnésekor adott juttatásokat.
A Csoport átlagos statisztikai állományi létszáma a tárgy félévben 19 fő, (előző félévben 15 fő volt).
4.8. Értékcsökkenés és amortizáció
A Csoport az értékcsökkenés és amortizációs leírás során mutatja ki az immateriális javak és tárgyi
eszközök amortizációját és értékcsökkenést. Az értékcsökkenés lineáris módszerrel kerül
elszámolásra. Az immateriális javak és tárgyi eszközök értékcsökkenése a tárgyévben 3.328 ezer
forint, míg előző félévben 1.905 ezer forintot tett ki.
A tárgyidőszakban elszámolt értékcsökkenést és amortizációt a 3.1 pont tartalmazza.
4.9. Egyéb működési ráfordítások
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Értékesített immateriális javak, tárgyi eszközök könyv szerinti értéke | 55 | - |
| Késedelmi kamat és behajtási költségátalány | 2.064 | 15.630 |
| Költségek, ráfordítások ellentételezésére adott támogatás, juttatás | 27.635 | 2.000 |
| Térítés nélkül átadott telekrész Budakeszi út | - | 42.205 |
| Önkormányzatokkal elszámolt adók, illetékek, hozzájárulások | 97.151 | 55.380 |
| Tárgyi eszközökre, vevői és egyéb követelésekre elszámolt értékvesztés | 24.253 | 142.659 |
| Innovációs járulék | - | 18.783 |
| Vagyonszerzési illeték | - | 84.400 |
| Különféle egyéb ráfordítások | 726 | 27.835 |
| Összesen | 151.884 | 388.892 |
Az egyéb működési ráfordítások között kerülnek elszámolásra a késedelmi kamatok, a behajtási
költségátalány, a helyi önkormányzatokkal elszámolt telekadók és építményadók, az innovációs
járulék, vagyonszerzési illeték, vevői és egyéb követelésekre, tárgyi eszközökre elszámolt
értékvesztés és az adott támogatás.
Az Anyavállalat 2023. szeptember 29-én telekhatár-rendezéssel vegyes ingyenes területátadási
megállapodást kötött a Budapest Főváros II. kerületi Önkormányzattal, miszerint térítésmentesen
átadott számára a meglévő területből 512m2-t közterület céljára.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
4.10. Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége
A Csoport a befektetési célú ingatlanok között mutatja ki azon ingatlanok értékét, melyeket az
építkezés befejezése után bérbeadási célra tart. A Csoport a befektetési célú ingatlan valós
értékében bekövetkező változásból eredő nyereséget vagy veszteséget külön soron mutatja ki,
melynek értéke a tárgyévben 1.313.670 ezer forint, míg előző évben 2.157.829 ezer forint volt.
4.11. Pénzügyi műveletek eredménye
Pénzügyi műveletek bevételei
| | | adatok ezer Ft-ban |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Fizetett kamatok | 5.193 | 304.521 |
| Árfolyamveszteség | 421 | 23.126 |
| Ráfordítások összesen | 5.614 | 327.647 |
A fizetett kamatok között kerül kimutatásra a beruházási és fejlesztési hitelek, valamint a külső
felektől kapott kölcsönök után fizetendő kamatok. Az árfolyamveszteség a deviza- és
valutakészletek átértékeléseiből adódik. Az általános célú hitelek (kötvények) kamata aktiválásra
került, így az a készletek között jelenik meg. (lsd. 3.3 megjegyzés készletek)
4.12. Nyereségadók
A tárgyidőszakban a csoport egyik leányvállalatánál merült fel tényleges adóráfordítás, amely
kisvállalati adóból származik. A Csoportnak, mint SZIT-nek, meg kell állapítania a SZIT törvény
előírásaira való tekintettel a társasági adóalapját, viszont az így kapott adóalap után csak bizonyos
esetekben terheli társasági adófizetési kötelezettség.
A SZIT és SZIP státusz miatt halasztott adó és társasági adó sem a tárgyévben, sem az
összehasonlító időszakban nem volt.
4.13. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
| Megnevezés | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Adózott eredmény (ezer Ft) | 3.612.414 | 2.945.800 |
| Törzsrészvények súlyozott átlaga (db) | 1.370.964 | 1.432.000 |
| Egy részvényre jutó eredmény (Ft) | 2.635 | 2.057 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoportnak jelenleg 1.432.000 darab, egyenként 100 Ft névértékű törzsrészvénye van. A
tárgyévben az egy részvényre jutó eredmény 2.020 Ft. Az Anyavállalatnál 2022.04.05-én részvény
kibocsátás történt, mely indokolta a részvények darabszámának súlyozott átlag számítását.
A Csoport 2022. és 2023. évben a 2011. évi CII. a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról
szóló törvény 3. és 8. §-ban előírt idegen források aránya mutatószámot teljesítette. A többi
mutatónak is megfelelt.
4.14. Akvizíciók, üzletrész értékesítések
2023. május 22-én az Anyavállalat értékesítette egyik leányvállalatban, a Vendvidék Real Estate Kft-
ben szerzett 100% részesedését független, csoporton kívüli feleknek.
5. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók
5.1. Kapcsolt vállalkozások
A Csoport tulajdonosai, valamint leányvállalatai kapcsolt feleknek minősülnek (lásd még 7.4
fejezetek).
A kapcsolt felekkel folytatott tranzakciókat a következő táblázatok tartalmazzák:
a) Termékek értékesítése és szolgáltatások nyújtása
| Termékek értékesítése (eFt-ban) | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Anyavállalat tulajdonosa, kapcsolt fél (ingatlan értékesítés, ingatlan bérlet) | 600 | 58.841 |
| Nem irányító érdekeltségek, egyéb kapcsolt vállalkozás (ingatlan értékesítés) | - | 2.339.646 |
| Összesen | 600 | 2.398.487 |
Az áruk értékesítése a harmadik felek számára is elérhető érvényes árlista és feltételek alapján
történik. A szolgáltatások értékesítése a kapcsolt felekkel egyeztetve költség alapon történik.
2023. évben a PiuÉpítő Kft. ingatlant vásárolt az egyik leányvállalatban, ennek árbevétele
2.339.646 eFt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
b) Termékek és szolgáltatások beszerzése
| Szolgáltatások beszerzése (eFt-ban) | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Legfőbb, végső anyavállalat (management szolgáltatások) | 23.763 | 21.000 |
| Legfőbb, végső anyavállalat (ingatlan vásárlás) | 2.213.000 | - |
| Egyéb kapcsolt vállalkozás (generálkivitelezés, adott előleg) (2022.10.11-től 2023.09.10-ig kapcsolt fél) | 3.901.725 | 9.683.780 |
| Egyéb kapcsolt vállalkozás (generálkivitelezés, adott előleg, egyéb költség egyéb cég) | 820.692 | 450.390 |
| Összesen | 6.959.180 | 10.155.170 |
A Csoport a management szolgáltatásokat a végső anyavállalattól veszi igénybe költség alapon. A
Felek a szokásos piaci ár elvének szem előtt tartásával a Vezetési Tanácsadók Magyarországi
Szövetsége által készített 2021. évi felmérés szerint, az 1-15 fős tanácsadó vállalkozások átlagos
napidíjának szokásos piaci sávjából indultak ki jelen Megállapodás szerinti díjazás
megállapításánál. Figyelemmel az ingatlanberuházásokra jellemző magas befektetési kockázatra
és a hosszú távú megtérülésre, a Felek egyetértenek abban, hogy a díjazásnak a szokásos piaci
tartomány felső értékét kell közelítenie.
Az építkezések generálkivitelezési munkálatait a Csoport legfőképpen a DakotaÉpítő Kft-től veszi
igénybe szokásos kereskedelmi feltételek szerint. A generálkivitelező 2022.10.11-től 2023.09.10-ig
kapcsolt vállalkozása a Csoportnak, utána vezető tisztségviselő változás miatt már nem.
Generálkivitelezési költsége, illetve generálkivitelezésre adott előlegek összege 2022. évben
3.901.725 eFt, 2023.09.10-ig terjedő időszakban 9.683.780 eFt.
Az egyik leányvállalatba került ingatlan kapcsán 2022. évben a Csoportba került kapcsolt
vállalkozásként a KollégaÉpítő Kft., azonban tulajdonosváltozás miatt csak 2023.07.11-ig kapcsolt
vállalkozás. Generálkivitelezési költsége, illetve generálkivitelezésre adott előlegek összege 2022.
évben 820.692 eFt volt, 2023. évben 400.390 eFt. 2023. évben a PiuÉpítő Kft. nyújtott
közműszolgáltatást az egyik leányvállalatnak, ennek költsége 2023. évben 50.000 eFt.
c) Az áruk/szolgáltatások értékesítéséből származó év végi egyenlegek
| Kötelezettségek kapcsolt felekkel szemben (eFt-ban) | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Legfőbb, végső anyavállalat kulcspozícióban lévő vezetője (ingatlan értékesítés, felbontás, kártérítés fizetése) | - | - |
| A Csoport kulcspozícióban lévő vezetője (ingatlan értékesítés) | 55.399 | 12.637 |
| Összesen | 55.399 | 12.637 |
A kapcsolt felekkel szembeni követelések elsősorban értékesítési tranzakcióból származnak és az
értékesítések időpontja után egy éven belül esedékesek. A követelések nem biztosítottak, azokra
kamat nem került felszámításra.
A kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek elsősorban értékesítési tranzakciókból származnak
és az értékesítés időpontja után egy éven belül esedékesek. A kötelezettségekre kamat nem került
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
felszámításra. A kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségekre nem képzett értékvesztést a
Csoport.
A Csoport a kulcspozícióban lévő vezetők alatt az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagokat
definiálják.
d) Termékek, szolgáltatások beszerzéséből, követelésekből, kötelezettségekből
származó év végi egyenlegek
| Szolgáltatások beszerzése (eFt-ban) | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Egyéb kapcsolt vállalkozás (beruházásra adott előleg) | 2.562.425 | 4.207.432 |
| Összesen | 2.562.425 | 4.207.432 |
a) Kapcsolt felektől kapott kölcsönök (végső anyavállalat)
| adatok ezer Ft-ban | |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 0 |
| Az év során kapott kölcsönök | 0 |
| Visszafizetett kölcsöntörlesztések | 0 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 0 |
| Az év során kapott kölcsönök | 760.000 |
| Visszafizetett kölcsöntörlesztések | -660.000 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 100.000 |
A kapott kölcsönök egy éven belül esedékesek, rövid lejáratúak és kamat nem került rájuk
felszámításra. A kölcsönök valós értéke megegyezik azok könyv szerinti értékével. 2023. évben a
kapott kölcsönökre nem képzett értékvesztést a Csoport.
5.2. Juttatások a kulcspozícióban lévő vezetés részére
A Csoportnál az Igazgatóság Elnöke és az Igazgatóság Tagjai, valamint a Felügyelő- és
Auditbizottsági Tagok részére az üzleti évben nem folyósítottak kölcsönt, előleget. A
Leányvállalatoknál az ügyvezető igazgatók munkájukat tiszteletdíjjal látják el.
A Csoport nem alkalmaz részvényalapú kifizetési rendszereket sem a gazdálkodó egység, sem az
alkalmazottak vezetésére.
A munkavállalóknál nincs alkalmazva rövid távú munkavállalói juttatás, munkaviszony
megszűnése utáni juttatás, egyéb hosszú távú juttatás, végkielégítés.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
5.3. A kulcspozícióban lévő vezetőkkel való tranzakciók
a) Termékek értékesítése és szolgáltatások nyújtása
| Termékek értékesítése (eFt-ban) | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| A Csoport kulcspozícióban lévő vezetője (ingatlan értékesítés) | 222.620 | 787.379 |
| Kulcspozícióban lévő vezető közeli hozzátartozója | - | 176.486 |
| Összesen | 222.620 | 963.865 |
b) Termékek és szolgáltatások beszerzése
| Szolgáltatások beszerzése (eFt-ban) | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Kulcspozícióban lévő vezető által ellenőrzött társaság (tervezési szolgáltatás) | 47.100 | 55.000 |
| Összesen | 47.100 | 55.000 |
5.4. Igazgatótanács és Felügyelő Bizottság javadalmazása
Az Anyavállalatnál az Igazgatóság Elnöke és az Igazgatóság Tagjai, valamint a Felügyelő- és
Auditbizottsági Tagok 2022.10.12-től havi bruttó 250.000 Ft tiszteletdíj mellett látják el
tisztségüket.
A kulcspozícióban lévő vezetők részére kifizetett javadalmazást az alábbiakban ismertetjük:
| | | adatok ezer Ft-ban |
| Megnevezés | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Tiszteletdíj Igazgatóság | 9.320 | 17.685 |
| Tiszteletdíj Audit/Felügyelő Bizottság | 5.455 | 12.016 |
| Munkabér | 24.638 | 38.160 |
| Járulékok | 3.203 | 8.627 |
| Összesen | 42.616 | 76.488 |
5.5. Garanciák
A Csoport a tárgyévben és az előző évben sem nyújtott garanciákat.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
6. Pénzügyi kockázatkezelés
Ez a szakasz ismerteti a Csoport pénzügyi kockázatok kezelésére vonatkozó politikáit és eljárásait.
6.1. Pénzügyi kockázatkezelési politika
A Csoport tevékenysége különféle pénzügyi kockázatoknak van kitéve: úgymint piaci kockázat
(különösképpen a cash flow és kamatláb kockázat, árfolyamkockázat), likviditási és hitelezési
kockázat. A Csoport átfogó kockázatkezelési programja a pénzügyi piacok kiszámíthatatlanságára
összpontosít és annak a Csoport pénzügyi tevékenységére gyakorolt potenciális negatív hatást
igyekszik minimalizálni. A Csoport menedzsmentje a féléves jelentés és a konszolidált pénzügyi
kimutatások előkészítése során vizsgálja felül a kockázatkezelési eljárásokat az egyes kockázatok
tekintetében.
6.1.1. Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak változásai miatt a pénzügyi instrumentum
valós értéke vagy jövőbeni cash flow-i ingadozni fognak. A piaci kockázat a kockázatok két típusát
tartalmazza: kamatlábkockázat és árfolyamkockázat. A piaci kockázat miatt érintett pénzügyi
instrumentumok az alábbiak: hitelek és kölcsönök, bankbetétek.
A Csoport közzéteszi azon piaci kockázatok minden egyes típusának érzékenységvizsgálatát,
amelyeknek a Csoport a beszámolási időszak végén ki van téve, bemutatva, hogy a releváns
kockázati változónak az adott beszámolási időszak végén észszerűen lehetséges változásai
hogyan befolyásolták volna az eredményt, valamint a saját tőkét. A tárgyévben a Csoport nem
azonosított jelentős piaci kockázatot.
Cash flow és kamatlábkockázat
A kamatlábkockázat annak a kockázata, hogy a piaci kamatlábak változásai miatt a pénzügyi
instrumentum valós értéke vagy jövőbeni cash flow-i ingadozni fognak.
A Csoport hosszú lejáratú kötelezettségei a kibocsátott SUNDELL 2030/A, és SUNDELL 2031/A
kötvények, valamint az egyik leányvállalat NHP hitele. Mivel a kibocsátott kötvények és a hitel is fix
kamatozásúak, így a Csoport nincs kitéve jelentős kamatlábkockázatnak a jövőbeni cash flow
tekintetében.
Árfolyamkockázat
Az árfolyamkockázat annak a kockázata, hogy a devizaárfolyamok változásai miatt a pénzügyi
instrumentum valós értéke vagy jövőbeni cash flow-i ingadozni fognak.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Csoportnak korlátozott kitettsége van a devizaárfolyamok változásai miatt, mivel bevételei és
költségei túlnyomó része és az adósságszolgálat is forintban denomináltak.
6.1.2. Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport nehézségekbe ütközik a pénzeszköz vagy
más pénzügyi eszköz átadásával rendezendő pénzügyi kötelezettségekkel kapcsolatos kötelmek
teljesítése során.
A menedzsment az aktuális likviditási helyzet és a likviditási előrejelzések ellenőrzésével és
felülvizsgálatával biztosítja, hogy a működéshez szükséges készpénzállomány rendelkezésre
álljon. A Csoport likviditáskezelési megközelítése, hogy mindig elegendő likviditást biztosítson
kötelezettségeinek teljesítéséhez mind normál, mind nehéz piaci körülmények között.
A Csoport készpénzállománya a 2022. év végi ingatlan vásárlások miatt átmenetileg lecsökkent,
azonban a Csoport 2023. évben az épülő projekteken az ingatlanok előértékesítéséből a vevői
befizetések folyamatosan biztosítják a cash flow-t, rövid lejáratú áthidaló hitelek mellett.
| 2022. december 31. | 1 és 12 hónap között esedékes | 1 és 2 év között esedékes | 2 és 5 év között esedékes | 5 éven túl esedékes |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 626.001 | 624.871 | 9.332.770 | 10.711.065 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 112.528 | 112.528 | 337.584 | 450.112 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | - | | | |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók) | 504.089 | | | |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és Passzív időbeli elhatárolások | 735.099 | | 24.102 | |
| Tényleges adókötelezettség | 936 | | | |
| Összesen | 1.978.653 | 737.399 | 9.694.456 | 11.161.177 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
| 2023. december 31. | 1 és 12 hónap között esedékes | 1 és 2 év között esedékes | 2 és 5 év között esedékes | 5 éven túl esedékes |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 625.069 | 3.923.831 | 6.325.201 | 9.541.308 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 108.714 | 108.714 | 326.141 | 326.140 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 444.503 | | | |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók) | 356.066 | | | |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és Passzív időbeli elhatárolások | 866.642 | | 24.000 | |
| Tényleges adókötelezettség | 7.018 | | | |
| Összesen | 2.408.012 | 4.032.545 | 6.675.342 | 9.867.448 |
6.1.3. Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport veszteséget szenved abból fakadóan,
hogy valamely ügyfele nem teljesíti a szerződéses feltételeket. A meglévő vevők esetében gyakori
monitoring tevékenység keretében ellenőrzi a Csoport a fennálló kitettség nagyságát és a lejárt
tételeket.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke megfelelően és hűen tükrözi a hitelezési kockázatot.
A vevői követelések korosítását a 3.5-ös magyarázat tartalmazza.
Azon vevőkövetelések, szállítóknak adott előlegek tekintetében, amelyek esetén egy partner felé
500 millió forint feletti követelés áll fenn 2023.12.31-én, a Csoport a teljes élettartam alatt várható
veszteség meghatározását a 2.6.9.2 pontban bemutatott értékvesztési mátrixtól eltérően,
egyedileg vizsgálja meg. A várható veszteség meghatározása három lehetséges jövőbeli kimenetel,
szcenárió vizsgálatával történik, melyek bekövetkezése esetén a Csoport kiszámolja a várható
értékvesztést, majd becsült bekövetkezési valószínűséget társít a szcenáriókhoz, ezek súlyozott
összegeként adja meg a Csoport a teljes élettartam várható egyedi értékvesztését. 2023.12.31-re
vonatkozóan ilyen módon a Csoport két partner esetén állapított meg egyedileg várható
értékvesztést, a Csoportnak konszolidált szinten 5,01 milliárd forint adott előlege állt fenn a szállító
felé, amelyre 125.629 eFt várható értékvesztést számolt el.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
6.2. Pénzügyi tevékenységből eredő kötelezettség változások
| | | | | | adatok ezer Ft-ban |
| | 2021. december 31. | Pénzáramok | Kamat | Egyéb* | 2022. december 31. |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.560.581 | 468.762 | -94.384 | | 15.934.959 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 1.155.404 | - | | -142.652 | 1.012.752 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 245.000 | -245.000 | - | - | - |
| Összesen | 16.960.985 | 273.762 | -94.384 | -142.652 | 16.947.711 |
*halasztott bevétel kötvényhez kapcsolódóan
| | | | | | adatok ezer Ft-ban |
| | 2022. december 31. | Pénzáramok | Kamat | Egyéb | 2023. december 31. |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.934.959 | 625.345 | -609.673 | | 15.950.631 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 1.012.752 | - | | -143.043 | 869.709 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | - | 444.503 | - | - | 444.503 |
| Összesen | 16.947.711 | 1.086.375 | -626.200 | -143.043 | 17.264.843 |
6.3. Tőke kezelése
A Csoport célja a tőke kezelése során, hogy biztosítsa a folyamatos működést, a részvényesei
számára maximálizálja a megtérülést, az érintett felek számára értéket teremtsen, a célkitűzésnek
megfelelően optimális tőkestruktúrát tartson fenn, ezzel csökkentve a tőkeköltséget. A Csoport,
mint belső mérőszámot, idegen tőkének definiálja a saját tőkét és a hosszú lejáratú
kötelezettségeket (ezeket részletes bemutatását a 3.7., 3.8. és 3.9-es pontok tartalmazzák)
Tőkeáttételi mutató
A Csoport az idegen és saját tőke arányaként vizsgálja a tőkeáttételt, amely a hosszú lejáratú hitel
és kötvény kötelezettségek és a saját tőke hányadosaként definiált. Hosszú lejáratú kötvény
kötelezettségek alatt a Társaság a hosszú lejáratra kapott kölcsönök (ideértve a kötvény
kötelezettséget is) és az egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek mérlegsorok összegét érti.
| Megnevezés | Képlet | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Tőkeáttételi mutató (Idegen és saját tőke aránya) | Hosszú lejáratú hitel és kötvény kötelezettségek/ Saját tőke | 55,71% | 56,29% |
A Csoport hosszútávú tőkeszerkezeti célkitűzése 100%-os tőkeáttételi mutató (idegen és saját tőke
aránya) fenntartása. A Csoport ehhez viszonyulva törekszik a tőkeáttételi mutató [70%-120%]-os
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
sávban tartására. A célkitűzés teljesítése érdekében a féléves jelentést, illetve a konszolidált
pénzügyi kimutatásokat megelőzően készülő döntéstámogató anyag alapján a vezetőség dönt,
hogy:
• nem hajt végre lépést;
• saját tőkét emel tőkebevonással;
• idegen tőkét emel kötvénykibocsátással;
• saját tőkét csökkent osztalékfizetéssel.
Kötvénykibocsátás esetén a Csoport előnyben részesíti a fedezetlen szenior kötvény finanszírozási
formát, mivel más alternatívákhoz képest kedvező finanszírozás, nincs szükség fedezetre, kedvező
futamidővel rendelkezik (10 év).
Ugyan 2022.12.31-én és 2023.12.31-én a mutató alacsonyabb, mint a meghatározott 70%-120%
közötti sáv, az MFB Invest Zrt. 2022.04.05-én történt 9.006.000 eFt tőkeemelése miatt. A vezetőség
a tőkeszerkezet vizsgálatát követően úgy döntött, hogy nem hajt végre lépést. A vezetőség a
hosszútávú tőkeszerkezeti célkitűzésnek megfelelően fenntartja a lehetőséget idegen tőke
emelésére.
7. Egyéb kiegészítő információk
7.1. Mérlegen kívüli tételek
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek a pénzügyi kimutatásokban, mivel azok (még)
nem felelnek meg a megjelenítési kritériumoknak. A Magyarázatokban kerülnek bemutatásra,
kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő források kiáramlásának esélye minimális. A mérlegen
kívüli követelések nem szerepelnek a pénzügyi kimutatásokban, azonban amennyiben gazdasági
hasznok beáramlása valószínűsíthető, a Magyarázatokban kimutatásra kerülnek.
A Csoport mérlegen kívüli követelésként tartja nyilván a lakóingatlan értékesítésből származó azon
várható bevételeket, amelyeket a vevők még ki fognak egyenlíteni az általuk megvásárolt ingatlan
vételárának megmaradt összegéből.
Az alábbi táblázat a Csoport Társaságaitól ingatlant vásárló vevőktől jövőben várhatóan befolyó
összegeket mutatja be, amelyek a vevőkkel kötött adásvételi szerződések értékén alapulnak, a
fordulónapon beérkezett kifizetések levonása után (az ilyen kifizetések a pénzügyi kimutatásban
vevőktől kapott előlegként-szerződéses kötelezettségként jelennek meg):
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Függő követelések – szerződéses értékesítések
| | | | adatok ezer Ft-ban |
| Projekt neve | Szerződéses értékesítés 2023.12.31 | Függő követelés 2022.12.31 | Függő követelés 2023.12.31 |
| Paskal Garden | 33.780.137 | 6.182.662 | 2.143.216 |
| West5 Lakópark | 6.647.143 | 1.016.318 | 513.200 |
| Hárshegy Resort | 1.008.000 | 110.000 | 110.510 |
| Kodály Körönd | 277.457 | 50.000 | 50.000 |
| Paskal Rose 2 | 3.059.298 | - | 1.561.559 |
| Hun utca | 4.400.188 | - | 2.675.148 |
| Összesen | 49.172.223 | 7.358.980 | 7.053.633 |
Beruházási kötelezettségvállalások
| | | adatok ezer Ft-ban |
| Projekt neve | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Paskal Garden | 965.064 | - |
| Budakeszi út | 478.952 | 119.230 |
| Hárshegy Resort | 25.182 | - |
| Üllő | 341.429 | 238.200 |
| Hun utca | 7.900.000 | 5.885.049 |
| Paskal Rose 2 | 2.936.400 | 3.631.356 |
| Erzsébet királyné útja | 5.789.807 | 5.092.736 |
| Zsigárd utca | 45.000 | 30.000 |
| Hajdú utca | 41.100 | 18.100 |
| Összesen | 18.522.934 | 14.776.709 |
A Csoport mérlegen kívüli kötelezettségként tartja nyilván az ingatlanok generálkivitelezési
munkájával kapcsolatban megkötött vállalkozási szerződésekből származó azon építési
szolgáltatásokra vonatkozó kötelezettségeit, melyeket a vállalkozó még nem teljesített és az
épületek készültségéből fakadóan később végez el.
7.2. Szegmens információk
A Csoport a 2023. gazdasági évben két szegmenst azonosított, amely megfelel a bemutatási
kritériumoknak: a lakóparkok fejlesztését/értékesítést és a bérbeadási szegmenst.
2023. évben a bérbeadási szegmensből 520.025 ezer forint árbevétel került elszámolásra, az
értékesítésből 20.296.199 forint.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A SunDell Csoport két bemutatandó szegmenssel rendelkezik:
1. Lakóparkok fejlesztése/értékesítése (Residential development): lakóingatlanok építése és
értékesítése pl. Paskal Rose 2, Paskal Garden, Erzsébet királyné úja, Hárshegy, Kodály
Körönd, Hun utca, Üllő
2. Ingatlan bérbeadás: Mystery Hotel lízingbe adása, Paskal Rose 21 db lakás bérbeadása,
Paskal Garden irodák bérbeadása, Fogarasi Business Center irodaház bérbeadás
| 2022.12.31. | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Értékesítés nettó árbevétele | 15.438.227 | 303.581 | 15.741.809 |
| Egyéb bevételek | 172.154 | 22.521 | 194.675 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | -5.928.915 | - | -5.928.915 |
| Anyagköltségek | 472.387 | 601 | 472.988 |
| Igénybe vett szolgáltatások értéke | 6.761.953 | 117.487 | 6.879.440 |
| Eladott áruk beszerzési értéke | 839.233 | - | 839.233 |
| Egyéb szolgáltatások értéke | 48.851 | 8.865 | 57.716 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 174.401 | 30.776 | 205.177 |
| Értékcsökkenési leírás és értékvesztés | 1.619 | 286 | 1.905 |
| Egyéb ráfordítások | 129.520 | 22.364 | 151.884 |
| Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége/vesztesége | - | 2.157.829 | 2.157.829 |
| Szegmens profit | 1.253.502 | 2.303.552 | 3.557.055 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 15.298 | 45.683 | 60.980 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | -1.492 | -4.122 | -5.614 |
| Adózás előtti eredmény | 1.267.308 | 2.345.113 | 3.612.421 |
| | | | |
| Eszközök | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Befektetési célú ingatlanok | - | 16.151.242 | 16.151.242 |
| Fejlesztés alatt álló befektetési célú ingatlanok | - | 8.490.000 | 8.490.000 |
| Saját használatú ingatlanok | 640.000 | - | 640.000 |
| Készletek | 26.771.704 | 73.521 | 26.845.225 |
| Tárgyi eszközök | 22.920 | 4.045 | 26.965 |
| Egyéb eszközök | 6.892.382 | 1.623.462 | 8.515.844 |
| Szegmens Eszközök | 34.327.006 | 26.342.270 | 60.669.276 |
| | | | |
| Kötelezettségek | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.462.159 | 472.800 | 15.934.959 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | - | - | - |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 1.012.752 | - | 1.012.752 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek | 13.116.477 | 184.186 | 13.300.664 |
| Szegmens Kötelezettségek | 29.591.388 | 656.986 | 30.248.375 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
| 2023.12.31. | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Értékesítés nettó árbevétele | 20.296.199 | 520.025 | 20.816.224 |
| Egyéb bevételek | 798.951 | -298.075 | 500.876 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | -5.903.576 | - | -5.903.576 |
| Anyagköltségek | 36.683 | 715 | 37.398 |
| Igénybe vett szolgáltatások értéke | 8.711.141 | 61.776 | 8.772.917 |
| Eladott áruk beszerzési értéke | 4.012.131 | - | 4.012.131 |
| Egyéb szolgáltatások értéke | 69.982 | 12.624 | 82.606 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 264.727 | 46.716 | 311.443 |
| Értékcsökkenési leírás | 2.829 | 499 | 3.328 |
| Egyéb ráfordítások | 291.924 | 96.968 | 388.892 |
| Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége/vesztesége | - | 1.313.670 | 1.313.670 |
| Szegmens profit | 1.802.157 | 1.316.321 | 3.118.479 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 276.840 | -114.839 | 162.001 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | -243.867 | -83.780 | -327.647 |
| Adózás előtti eredmény | 1.835.130 | 1.117.703 | 2.952.833 |
| | | | |
| Eszközök | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Befektetési célú ingatlanok | - | 8.084.433 | 8.084.433 |
| Fejlesztés alatt álló befektetési célú ingatlanok | - | 9.985.000 | 9.985.000 |
| Értékesítésre tartott befektetett eszközök | - | 709.000 | 709.000 |
| Saját használatú ingatlanok | 1.140.000 | - | 1.140.000 |
| Készletek | 27.047.296 | - | 27.047.296 |
| Tárgyi eszközök | 2.920 | 515 | 3.435 |
| Egyéb eszközök | 8.176.341 | 2.103.572 | 10.279.914 |
| Szegmens Eszközök | 36.366.557 | 20.882.520 | 57.249.078 |
| Kötelezettségek | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.494.358 | 456.273 | 15.950.631 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 444.503 | - | 444.503 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 869.709 | - | 869.709 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek | 9.923.846 | 179.251 | 10.103.097 |
| Szegmens Kötelezettségek | 26.732.416 | 635.523 | 27.367.939 |
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
7.3. Beszámolási időszak utáni események
A beszámolás utáni időszakban nem történt a Csoport működésére jelentős hatással lévő
esemény.
A beszámolási időszak utáni események nem voltak módosítást igénylő hatással a Csoport tárgyévi
konszolidált pénzügyi kimutatására.
7.4. A Számviteli törvény követelményei szerinti közzétételek
a) A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért és az IFRS szerinti beszámoló
elkészítéséért felelős személy:
Név: Németh-Urbán Alexandra (KHALEESI Kontroll Könyvelő Kft.)
Regisztrációs szám: 200521 (IFRS vállalkozási)
b) A konszolidált pénzügyi kimutatások aláírására köteles személyek:
Név: Uzsoki András Igazgatóság Elnöke
Lakcím: 2081 Piliscsaba, Hegyalja utca 11-13.
Név: Nagy Attila Igazgatósági Tag
Lakcím: 1112 Budapest, Rózsatő utca 9. I/4.
c) Kapcsolat
Társaság neve: SunDell Estate Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Székhelye: 1066 Budapest, Dessewffy utca 18-20. fszt.
Hivatalos weboldal: www.sundell.hu
d) Tulajdonosi struktúra bemutatása
A magyar számviteli törvény 89. §-ának megfelelően a pénzügyi kimutatások tartalmazzák az egyes
gazdasági társaságok nevének, székhelyének és szavazati százalékának tételes listáját,
amelyekben a társaság többségi ellenőrzést gyakorol, a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseinek
megfelelően (1.2 pont).
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
A Társaság tulajdonosi szerkezete:
| | Tulajdonosi részesedés (%) |
| Név | 2022.12.31. | 2023.12.31 |
| GOPD Nyrt. | 46,04% | 46,46%* |
| MFB Invest Zrt. | 11,48% | 11,06% |
| Copa Carpa Kft. | 8,73% | 8,73% |
| MEQHLYN Kft. | 8,73% | 8,73% |
| További közkézhányad | 25,02% | 25,02% |
| (Közkézhányadból MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap) | (4,97%) | (4,97%) |
| Összesen | 100% | 100% |
*a GOPD Nyrt. közvetett részesedése a Copa Carpa Kft. és Meqhlyn Kft. révén 50% feletti tulajdonos
e) Könyvvizsgálói díj
A Társaság a 2000. évi C. törvény 155. paragrafusa értelmében könyvvizsgálatra kötelezett.
A könyvvizsgáló cég neve és címe: PricewaterhouseCoopers Könyvvizsgáló Kft. (1055 Budapest,
Bajcsy-Zsilinszky út 78.)
Könyvvizsgálatért felelős személy: Tímár Pál
Kamarai tagsági szám: 002527
A magyar számviteli törvény 88. §-ának megfelelően a pénzügyi kimutatások tartalmazzák a
könyvvizsgáló vagy könyvvizsgáló cég által a konszolidált pénzügyi kimutatások kötelező
könyvvizsgálatáért, valamint egyéb nem könyvvizsgálati szolgáltatásokért a pénzügyi évre fizetett
díjakat. Az üzleti év során a könyvvizsgáló adótanácsadói, illetve egyéb nem könyvvizsgálati
szolgáltatásokat nem nyújtott a Társaságnak.
2023. évben a könyvvizsgálat díja 26.940.000 forint+Áfa
| SunDell Estate Nyrt. Egyedi Pénzügyi Kimutatások 2023. december 31-re vonatkozóan a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint Budapest, 2024. április 8. Uzsoki András Nagy Attila igazgatóság elnöke igazgatósági tag |
2
Tartalomjegyzék
Egyedi Pénzügyi Kimutatások ................................................................................................................................. 5
Egyedi Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (mérleg) ............................................................................. 5
Egyedi Eredményre és Egyéb Átfogó Jövedelemre Vonatkozó Kimutatás ...................................................... 6
Egyedi Saját Tőke Változás Kimutatás .............................................................................................................. 7
Egyedi Cash Flow Kimutatás ............................................................................................................................. 8
Kiegészítő megjegyzések az egyedi pénzügyi kimutatásokhoz ............................................................................. 9
1. Általános információk ......................................................................................................................................... 9
1.1. A Társaság tevékenysége ............................................................................................................................ 9
1.2 Jelentős tárgyévi változások ..................................................................................................................... 11
2. Az egyedi pénzügyi kimutatások összeállításának alapelvei és a számviteli politika lényeges elemei.......... 11
2.1. A beszámoló készítés alapja ..................................................................................................................... 11
2.2. Új vagy módosított IFRS standardok ........................................................................................................ 12
2.3. Jelentős számviteli becslések és feltételezések ...................................................................................... 14
2.4. A számviteli politika lényeges elemei és azok változásai ........................................................................ 15
2.4.1. Beszámolási pénznem és devizaműveletek ...................................................................................... 15
2.4.2. Rövid/hosszú lejáratú megkülönböztetés ......................................................................................... 15
2.4.3. Részesedések ..................................................................................................................................... 16
2.4.4. Tárgyi eszközök .................................................................................................................................. 16
2.4.5. Készletek............................................................................................................................................. 16
2.4.6. Hitelfelvételi költségek....................................................................................................................... 17
2.4.7. Pénzügyi eszközök ............................................................................................................................. 17
2.4.8. Pénzügyi kötelezettségek .................................................................................................................. 19
2.4.9. Céltartalékok ...................................................................................................................................... 20
2.4.10. Lízingek ............................................................................................................................................. 20
2.4.11. Szerződéses kötelezettségek ........................................................................................................... 21
2.4.12. Jövedelemadó .................................................................................................................................. 22
2.4.13. Osztalék ............................................................................................................................................ 22
2.4.14. Értékesítés nettó árbevétele ............................................................................................................ 22
2.4.15. Saját termelésű készletek állományváltozása ................................................................................ 23
2.4.16. Anyagköltségek ................................................................................................................................ 24
2.4.17. Igénybevett szolgáltatások értéke ................................................................................................... 24
2.4.18. Eladott áruk beszerzési értéke ......................................................................................................... 24
2.4.19. Egyéb szolgáltatások értéke ............................................................................................................ 24
2.4.20. Személyi jellegű ráfordítások ........................................................................................................... 24
3
2.4.21. Értékcsökkenés és amortizációs leírás ............................................................................................ 24
2.4.22. Egyéb működési bevételek és ráfordítások ..................................................................................... 25
2.4.23. Pénzügyi eredmény .......................................................................................................................... 25
2.4.24. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) ............................................................................................... 25
3. Pénzügyi helyzetre vonatkozó kiegészítő magyarázatok ................................................................................. 26
3.1. Immateriális javak és tárgyi eszközök (ideértve az eszközhasználati jogot) .......................................... 26
3.2. Befektetési célú ingatlanok ...................................................................................................................... 26
3.3. Részesedések ............................................................................................................................................ 28
3.4. Készletek ................................................................................................................................................... 30
3.5. Vevői követelések...................................................................................................................................... 32
3.6. Lízingkövetelések, egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások, szerződéskötésekhez közvetlenül
kapcsolódó költségek ...................................................................................................................................... 33
3.7. Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek ....................................................................................................... 34
3.8. Saját tőke .................................................................................................................................................. 35
3.9. Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek (ideértve a kötvény kötelezettséget is) ........................................ 36
3.10. Hosszú lejáratú kötelezettségek ............................................................................................................. 38
3.11. Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek ........................................................................................................ 39
3.12. Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók) .............................................................. 39
3.13. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások ................................................ 40
3.14. Szerződéses kötelezettségek .................................................................................................................. 40
3.15. Pénzügyi instrumentumok valós értéke ................................................................................................. 41
4. Tárgyévi Eredményre vonatkozó kiegészítő magyarázatok ............................................................................. 42
4.1. Értékesítés nettó árbevétele ..................................................................................................................... 42
4.1.1 Bérleti bevételek ..................................................................................................................................... 42
4.1.2 Egyéb bevételek ...................................................................................................................................... 42
4.2. Saját termelésű készletek állományváltozása ......................................................................................... 43
4.3. Anyagköltségek ......................................................................................................................................... 43
4.4. Igénybe vett szolgáltatások értéke .......................................................................................................... 43
4.5. Eladott áruk beszerzési értéke ................................................................................................................. 44
4.6. Egyéb szolgáltatások értéke ..................................................................................................................... 44
4.7. Személyi jellegű ráfordítások ................................................................................................................... 44
4.8. Értékcsökkenés és amortizáció ................................................................................................................ 45
4.9. Egyéb működési ráfordítások ................................................................................................................... 45
4.10. Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége/vesztesége .............................................................. 45
4.11. Pénzügyi műveletek eredménye ............................................................................................................ 45
4.12. Nyereségadók ......................................................................................................................................... 46
4
4.13. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) ...................................................................................................... 46
5. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók ........................................................................................................... 46
5.1. Kapcsolt vállalkozások ............................................................................................................................. 46
5.2. Juttatások a kulcspozícióban lévő vezetés részére ................................................................................. 49
5.3. A kulcspozícióban lévő vezetőkkel való tranzakciók ............................................................................... 50
5.4. Igazgatótanács és Felügyelő Bizottság javadalmazása ........................................................................... 50
5.5. Garanciák .................................................................................................................................................. 50
6. Pénzügyi kockázatkezelés ................................................................................................................................. 51
6.1. Pénzügyi kockázatkezelési politika .......................................................................................................... 51
6.1.1. Piaci kockázat..................................................................................................................................... 51
6.1.2. Likviditási kockázat ............................................................................................................................ 52
6.1.3. Hitelezési kockázat............................................................................................................................. 53
6.2. Pénzügyi tevékenységből eredő kötelezettség változások ..................................................................... 54
6.3. Tőke kezelése ............................................................................................................................................ 54
7. Egyéb kiegészítő információk ........................................................................................................................... 55
7.1. Mérlegen kívüli tételek .............................................................................................................................. 55
7.2. Szegmens információk ............................................................................................................................. 56
7.3. Beszámolási időszak utáni események .................................................................................................... 58
7.4. A Számviteli törvény követelményei szerinti közzétételek ...................................................................... 58
5
Egyedi Pénzügyi Kimutatások
Egyedi Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (mérleg) 1
| adatok ezer Ft-ban | Magyarázatok | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| ESZKÖZÖK | | | |
| Befektetett eszközök | | | |
| Immateriális javak | 3.1 | 5.777 | 9.518 |
| Tárgyi eszközök (ideértve az eszközhasználati jogot is) | 3.1 | 642.943 | 1.143.297 |
| Befektetési célú ingatlanok | 3.2 | 6.584.926 | - |
| Részesedések | 3.3 | 17.656.138 | 24.780.482 |
| Befektetett eszközök összesen | | 24.889.784 | 25.933.297 |
| | | | |
| Forgóeszközök | | | |
| Készletek | 3.4 | 13.210.940 | 5.836.540 |
| Vevői követelések | 3.5 | 1.017.234 | 2.105.502 |
| Lízing követelések | 3.6 | 235.074 | - |
| Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások | 3.6 | 15.221.025 | 15.580.549 |
| Szerződéskötésekhez közvetlenül kapcsolódó költségek | 3.6 | 467.897 | 160.981 |
| Pénz és pénzeszköz-egyenértékesek | 3.7 | 113.752 | 15.917 |
| Tényleges adókövetelés | | 33 | - |
| Forgóeszközök összesen | | 30.265.955 | 23.699.489 |
| ESZKÖZÖK ÖSSZESEN | | 55.155.739 | 49.632.786 |
| FORRÁSOK | | | |
| Saját tőke | | | |
| Jegyzett tőke | 3.8 | 143.200 | 143.200 |
| Tőketartalék | 3.8 | 17.759.683 | 17.759.683 |
| Eredménytartalék | 3.8 | 5.814.671 | 6.237.745 |
| Egyéb tartalékok és tőkeelemek | 3.8 | - | 134.437 |
| Saját tőke összesen | | 23.717.554 | 24.275.065 |
| | | | |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek | | | |
| Hosszú lejáratra kapott kölcsönök (ideértve a kötvény kötelezettséget is) | 3.9 | 15.462.159 | 15.494.358 |
| Szerződéses kötelezettségek | 3.14 | - | - |
| Szerződéses kötelezettségek kapcsolt vállalkozással szemben | 3.14 | - | - |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 3.10 | 1.012.752 | 869.709 |
| Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen | | 16.474.911 | 16.364.067 |
| | | | |
| Rövid lejáratú kötelezettségek | | | |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 3.11 | 934.000 | 1.379.919 |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók) | 3.12 | 468.336 | 77.344 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások | 3.13 | 3.480.828 | 4.429.317 |
| Szerződéses kötelezettségek | 3.14 | 9.746.384 | 3.043.114 |
| Szerződéses kötelezettségek kapcsolt vállalkozással szemben | 3.14 | 333.726 | 63.960 |
| Tényleges adókötelezettség | | - | - |
| Rövid lejáratú kötelezettségek összesen | | 14.963.274 | 8.993.654 |
| SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN | | 55.155.739 | 49.632.786 |
1 A 9-60-ig terjedő oldalakon található kiegészítő megjegyzések a beszámoló részét képezik
6
Egyedi Eredményre és Egyéb Átfogó Jövedelemre Vonatkozó Kimutatás 2
| adatok ezer Ft-ban | Magyarázatok | 2022.12.31-én végződő üzleti év | 2023.12.31-én végződő üzleti év |
| | | | |
| Értékesítés nettó árbevétele (+) | 4.1 | 14.210.311 | 14.097.520 |
| Egyéb bevételek (+) | 4.1 | 172.141 | 34.907 |
| | | | |
| Saját termelésű készletek állományváltozása (+/-) | 4.2 | -5.838.688 | -6.390.915 |
| Anyagköltségek (-) | 4.3 | 9.947 | 8.766 |
| Igénybe vett szolgáltatások értéke (-) | 4.4 | 3.990.033 | 1.953.935 |
| Eladott áruk beszerzési értéke (-) | 4.5 | 1.270.632 | 1.508.889 |
| Egyéb szolgáltatások értéke (-) | 4.6 | 41.926 | 50.051 |
| Személyi jellegű ráfordítások (-) | 4.7 | 200.484 | 308.059 |
| Értékcsökkenési és amortizáció leírás (-) | 4.8 | 3.809 | 3.282 |
| Egyéb ráfordítások (-) | 4.9 | 102.064 | 152.251 |
| | | | |
| Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége/vesztesége (+/-) | 4.10 | -541.642 | -624.279 |
| | | | |
| Működési eredmény | | 2.383.227 | 3.150.229 |
| | | | |
| Pénzügyi műveletek bevételei (+) | 4.11 | 304.543 | 1.248.087 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai (-) | 4.11 | 1.117.962 | 375.242 |
| | | | |
| Pénzügyi műveletek eredménye | | -813.419 | 872.845 |
| | | | |
| Adózás előtti nyereség | | 1.569.808 | 4.023.074 |
| Adófizetési kötelezettség (-) | 4.12 | - | - |
| Adózott eredmény | | 1.569.808 | 4.023.074 |
| | | | |
| Egyéb átfogó jövedelem | | - | 134.437 |
| Saját használatú ingatlan értékeléséből származó nyereség (eredményre utólagosan vissza nem forgó) | | - | 134.437 |
| | | | |
| Teljes átfogó jövedelem | | 1.569.808 | 4.157.511 |
| | | | |
| Törzsrészvények súlyozott átlaga (db) | 4.13 | 1.370.964 | 1.432.000 |
| Egy részvényre jutó nyereség (Ft) | | | |
| Alap (Ft) | 4.13 | 1 145 | 2 903 |
| Hígított (Ft) | 4.13 | 1 145 | 2 903 |
2 A 9-60-ig terjedő oldalakon található kiegészítő megjegyzések a beszámoló részét képezik
7
Egyedi Saját Tőke Változás Kimutatás3
| adatok ezer Ft-ban | Magyarázatok | Jegyzett tőke | Tőketartalék | Eredménytartalék | Egyéb tartalékok és tőkeelemek | Saját tőke összesen |
| | | | | | | |
| Nyitó egyenleg 2022. január 1. | | 119.500 | 9.207.683 | 4.911.125 | -2.581.380 | 11.656.928 |
| Tárgyévi eredmény | 3.8 | - | - | 1.569.808 | | 1.569.808 |
| Tárgyévi egyéb átfogó eredmény | 3.8 | - | - | - | | - |
| Tárgyévi teljes átfogó eredmény | 3.8 | - | - | 1.569.808 | | 1.569.808 |
| Részvénykibocsátás miatti növekedés | 3.8 | 23.700 | 8.552.000 | - | - | 8.575.700 |
| Saját részvény visszavásárlás értékesítés | 3.8 | - | - | 1.961.120 | 2.581.380 | 4.542.500 |
| Osztalék fizetés | 3.8 | - | - | -2.629.000 | | -2.629.000 |
| Egyéb mozgások | 3.8 | - | - | 1.618 | | 1.618 |
| Tulajdonosokkal folytatott, közvetlenül a saját tőkében megjelenített tranzakciók összesen | 3.8 | 23.700 | 8.552.000 | -666.262 | 2.581.380 | 10.490.818 |
| Záró egyenleg 2022. december 31. | | 143.200 | 17.759.683 | 5.814.671 | - | 23.717.554 |
| Nyitó egyenleg 2023. január 1. | | 143.200 | 17.759.683 | 5.814.671 | - | 23.717.554 |
| Tárgyévi eredmény | 3.8 | - | - | 4.023.074 | | 4.023.074 |
| Tárgyévi egyéb átfogó eredmény | 3.8 | - | - | - | 134.437 | 134.437 |
| Tárgyévi teljes átfogó eredmény | 3.8 | - | - | 4.023.074 | 134.437 | 4.157.511 |
| Osztalék fizetés | 3.8 | - | - | -3.600.000 | | -3.600.000 |
| Tulajdonosokkal folytatott, közvetlenül a saját tőkében megjelenített tranzakciók összesen | 3.8 | - | - | -3.600.000 | - | -3.600.000 |
| Záró egyenleg 2023. december 31. | | 143.200 | 17.759.683 | 6.237.745 | 134.437 | 24.275.065 |
3 A 9-60-ig terjedő oldalakon található kiegészítő megjegyzések a beszámoló részét képezik
8
Egyedi Cash Flow Kimutatás4
| adatok ezer Ft-ban | Magyarázatok | 2022.12.31-én végződő üzleti év | 2023.12.31-én végződő üzleti év |
| Adózás előtti eredmény | | 1.569.808 | 4.023.074 |
| Az adózás előtti eredmény módosításai az üzemi tevékenységből származó nettó pénzáramláshoz | | | |
| Ingatlanok értékeléséből származó nyereség | 3.8 | - | 134.437 |
| Külföldi devizák átváltásának nyeresége/vesztesége | 4.11 | - | 329 |
| Értékcsökkenési leírás | 4.8 | 3.809 | 3.282 |
| Elszámolt értékvesztés (+) és visszaírás (-) | 4.5 | -148.813 | 161.530 |
| Befektetési célú ingatlanok valós értékelésből származó nyereség (-) / veszteség (+) | 4.10 | 541.642 | 624.279 |
| Kamatráfordítások és kamatbevételek nettó eredménye (+/-) | 4.11 | 317.176 | 447.406 |
| Részesedések értékvesztés képzés (+) / visszaírás (-) | 3.3 | 998.631 | -848.592 |
| Egyéb tételek | 3.8 | 1.618 | - |
| Fizetett nyereségadók | 4.12 | - | - |
| Üzleti tevékenység nettó pénzáramlása működő tőke változás nélkül | | 3.283.871 | 4.545.745 |
| Működő tőke változása: | | | |
| Készletek növekedése (-) / csökkenése (+) | 3.4 | 4.917.738 | 7.061.761 |
| Vevői követelések növekedése (-) / csökkenése (+) | 3.5 | -998.435 | -1.089.824 |
| Egyéb forgóeszközök növekedése (-) / csökkenése (+) | 3.6 | -7.889.578 | -204.844 |
| Szállítói tartozások növekedése / csökkenése (-) | 3.12 | 453.579 | -390.992 |
| Egyéb kötelezettségek növekedése (+) / csökkenése (-) | 3.13 | -1.715.059 | 948.489 |
| Szerződéses kötelezettségek növekedése (+) / csökkenése (-) | 3.14 | -1.934.431 | -6.973.036 |
| Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás | | -7.166.186 | -648.446 |
| Befektetett eszközök eladása | 3.1 | - | 19.876 |
| Befektetett eszközök beszerzése | 3.1 | -672.142 | -372.940 |
| Részesedések vásárlása leányvállalatokban | 3.3 | -7.167.925 | -316.753 |
| Tárgyi eszközök és immateriális javak értékesítésének bevétele | 4.1 | 134 | - |
| Kapott osztalék | 4.11 | - | 387.343 |
| Kapott kamatok | 4.11 | - | - |
| Befektetési tevékenységből származó nettó pénzáramlás | | -7.839.933 | -282.474 |
| Saját részvény visszavásárlás | 3.8 | - | - |
| Saját részvény értékesítés | 3.8 | 3.660.500 | - |
| Kölcsönök és hitelek felvétele | 3.11 | 734.000 | 1.739.740 |
| Kölcsönök és hitelek törlesztése | 3.11 | - | -1.293.821 |
| Fizetett kamatok | 4.11 | -558.250 | -558.250 |
| Tulajdonosoknak fizetett osztalék | 3.8 | -2.629.000 | -3.600.000 |
| Részvénykibocsátás, tőkebevonás közvetlen költségekkel csökkentve | 3.8 | 8.575.700 | - |
| Finanszírozási tevékenységből származó nettó pénzáramlás | | 9.782.950 | -3.712.331 |
| | | | |
| Pénzeszközök növekedése / csökkenése (-) | | -1.939.298 | -97.506 |
| Árfolyamváltozásokból származó nem realizált árfolyamnyereségek vagy veszteségek | | - | -329 |
| Pénzeszközök mérleg szerinti változása | | -1.939.298 | -97.835 |
| Pénz és pénzeszköz-egyenértékesek állománya az időszak elején | 3.7 | 2.053.050 | 113.752 |
| Pénz és pénzeszköz-egyenértékesek állománya az időszak végén | 3.7 | 113.752 | 15.917 |
| | | | |
| Változás pénzeszköz és pénzeszköz-egyenértékesek állományában | | -1.939.298 | -97.835 |
4 A 9-60-ig terjedő oldalakon található kiegészítő megjegyzések a beszámoló részét képezik
9
Kiegészítő megjegyzések az egyedi pénzügyi kimutatásokhoz
1. Általános információk
1.1. A Társaság tevékenysége
A SunDell Estate Nyrt. (továbbiakban “Társaság”) fő tevékenysége építési beruházások
megvalósítása, lakóépületek építtetése, értékesítése, valamint bérbeadása. A Társaságot
Magyarországon, Budapesten alapították és székhelye is itt található. A Társaság nyilvánosan
működő részvénytársaságként működik.
A Társaság székhelye: 1066 Budapest, Dessewffy u. 18-20.
A Társaság szabályozott ingatlanbefektetési társaság (továbbiakban “SZIT”) formában működik. A
Társaság 100 százalékos tulajdonában álló leányvállalatok projekttársaságként működnek
(továbbiakban SZIP-ek”). A Társaság befektetéseivel kapcsolatos közzétételeket a kiegészítő
melléklet 2.4.3 és 3.3 megjegyzései tartalmazzák az IAS 27 16. bekezdése alapján. A Társaság fő
tevékenységét Magyarországon, Budapest közigazgatási határain belül végzi, elsősorban Budapest
kertvárosias övezeteiben. A Társaság az építési beruházásokat saját tulajdonú, beépítetlen
ingatlanokon hajtja végre. A beépítetlen telkeket a Társaság megvásárolja, azokon tulajdont szerez,
majd tevékenysége a későbbi eladásra, illetve bérbeadásra szánt ingatlanok megépítésére
vonatkozó projektek megvalósítására korlátozódik, valamint a lakások, irodák, üzletek, egyéb
helyiségek értékesítésére, illetve bérbeadására.
A Társaság jellemzően még az épületek műszaki átadása előtt értékesíti az épületekben kialakítandó
ingatlanokat. Ezeket az ingatlan adásvételi szerződéseket a Társaság jellemzően úgy köti meg, hogy
a lakások birtokbaadását meghatározott időpontra vállalja, amelyet, ha elmulaszt, kötbérfizetési
kötelezettsége keletkezik a vevő felé, mellyel a birtokbaadással egy időben számolnak el.
A Társaság tevékenysége az alábbi piacokat érinti: lakóingatlan vásárlási piacot és a lakóingatlan,
valamint iroda és garázs bérbeadási piacot.
10
Projektek összefoglalása:
| Projekt neve | Építtető | Lokáció | Készleten lévő albetét szám (db) | Könyv szerinti érték* (2023.12.31.) | Készültségi szint 2023.12.31. | Elkészült ingatlan hasznosítása |
| Elkészült projektek | |
| Nerium Park | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIII. kerület, Petneházy u. (26276/1. hrsz.) | 2 | 38 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú ingatlan |
| Levendula Lakópark | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIV. kerület, Dorozsmai u. (30005/9. hrsz.) | 19 | 22 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú ingatlan |
| Paskal Rose I. | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIV. kerület, Bartl János u. – Szugló u. (31373/18 és 31373/20. hrsz). | 40 | 210 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. 100% | Értékesítési célú ingatlan |
| Paskal Garden | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, XIV. kerület, Bartl János utca (37373/22. hrsz.) | 293 | 3.563 millió Forint | Használatbavételi engedély rendelkezésre áll. „A”, „B”, “C” épület 100% | Értékesítési célú lakóingatlan |
| Épülő projektek | |
| Budakeszi út villa épület | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, II. kerület Budakeszi út 65-67. (hrsz. 10914) | | 1.140 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll. Meglévő villa épület felújítása zajlik. | Saját cél, örökségvédelmi engedély alapján irodák kialakítása |
| Dob utca | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, VII. kerület, Dob u. 50. (hrsz. 34093/0/A/47, 17; 34093/0/B/12 | 3 | 296 millió Forint | Építési engedély rendelkezésre áll | Értékesítési célú ingatlan |
*Átadott projektek esetén (Paskal Rose I. Nerium Park, Levendula Park, a könyv szerinti érték alacsonyabb, hiszen a lakások, garázsok stb.
jelentős része átadásra került)
| Tervezett projektek | |
| Projekt neve | Tervezett építtető | Lokáció | Könyv szerinti érték (2023.12.31) | Projekt állapot (2023.12.31) | Elkészült ingatlan tervezett hasznosítása |
| Budakeszi út fejlesztési telek | SunDell Estate Nyrt. | Budapest, II. kerület Budakeszi út 65-67. (hrsz. 10914) | 1.674 millió Forint | Építési engedély még nem áll rendelkezésre. | Értékesítési célú lakóingatlan |
Bérbeadási tevékenység:
Irodák, garázsok, hotel:
A bérbeadások a Társaság leányvállalatain keresztül valósulnak meg.
11
1.2 Jelentős tárgyévi változások
A jelentéstételi időszakban a Társaság pénzügyi helyzetét és teljesítményét különösen befolyásoló
események és tranzakciók az Egyedi Üzleti Jelentésben kerülnek részletes bemutatásra. Az
eseményekből a legfontosabbak összefoglalását tartalmazza a következő felsorolás:
• A Társaság március 9-i közgyűlése megszavazta Dr. Balczó Barnabás felügyelőbizottsági tag
visszahívását, Buda Sándor új felügyelőbizottsági taggá választását, döntött a díjazása
megállapításáról, valamint ezekre tekintettel a Társaság alapszabályának módosításáról.
• A Társaság 2023. május 22-én értékesítette a Vendvidék Real Estate Kft. leányvállalatában
lévő 100%-os részesedését.
• A Társaság 2023. július 10-én nyilvánosságra hozta a zöld pénzügyi bizottság által elfogadott,
2021. júliusában kibocsátott zöld kötvényekhez kapcsolódó allokációs és környezeti hatás
jelentést.
• A Társaság 2023. augusztus 10-ei közgyűlése megállapította Piukovics Gábor (születési idő:
1987.03.23.) igazgatósági tag tisztségének megszűnését (2023. július 19. napján kelt
lemondó nyilatkozatának értelmében), ezzel egyidejűleg megszavazta Uzsoki András
felügyelőbizottsági tag visszahívását, Horváth Gábor Ferenc új felügyelőbizottsági és
auditbizottsági taggá választását, Piukovics Gábor (születési idő: 1965.03.16.) igazgatósági
taggá választását, Uzsoki András igazgatósági taggá, illetve igazgatósági elnökké
választását, döntött az új igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok díjazása
megállapításáról, valamint ezekre tekintettel a Társaság Alapszabályának módosításáról.
• A Társaság Mystery Mansion Kft. néven leányvállalatot alapított 2023. augusztus 22-én. A
Társaság igazgatósága 2023. október 10-én apporttal tőkét emelt a Mystery Mansion Kft-ben,
melynek keretében apporttal átadásra került a Mystery Hotel épület a leányvállalat felé.
• 2023. október 17-én a Scope Ratings GmbH független hitelminősítő felülvizsgálati
jelentésében megerősítette a Társaság kapcsán korábban megállapított B/Stabil, illetve a
Társaság kötvényei kapcsán korábban megállapított B+ hitelminősítést.
• A Társaság a 2011. évi CII. a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló törvény 8.
§ (5) bekezdése szerinti mutatószámok megfelelésének vizsgálatát a konszolidált pénzügyi
kimutatások adatai alapján végzi el, melyek megfelelését a Társaság a konszolidált
beszámolójában teszi közzé.
2. Az egyedi pénzügyi kimutatások összeállításának alapelvei és a
számviteli politika lényeges elemei
2.1. A beszámoló készítés alapja
Az egyedi pénzügyi kimutatások (továbbiakban beszámoló”) minden az Európai Unió (EU) Hivatalos
Lapjában rendeleti formában kihirdetésre és beiktatásra kerülő Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standard (IFRS) és az IFRS Értelmezési Bizottság (IFRS IC) által kiadott értelmezés szerint készültek.
12
A SunDell Estate Nyrt. készít konszolidált IFRS beszámolót, mivel anyavállalat és megfelel a 2000. évi
C törvény 116. § (1)-ben, illetve az IFRS 10.4 bekezdésben leírt feltételeknek. A Társasághoz 15
leányvállalat tartozik -3.3 megjegyzés. A konszolidált beszámoló a Társaság székhelyén (1066
Budapest, Dessewffy u. 18-20.), valamint elektronikus formában a honlapján is elérhető
(https://www.sundell.hu/befektetoknek/).
A beszámoló adatai magyar forintban, ezer forintra kerekítve kerülnek bemutatásra.
A Társaság a Magyarországon bejegyzett GOPD Nyrt. ellenőrzése alatt áll. (Részleteket lásd: 5.1.
pontban). A GOPD Nyrt. 2021. decemberében szerezte meg a Társaság feletti ellenőrzést. A
Társaságot a GOPD Nyrt. így, mint leányvállalatot az IFRS szerint készített konszolidált
beszámolójába bevonta. A konszolidált beszámoló megtalálható az anyavállalat székhelyén
(Magyarország, 1148 Budapest, Fogarasi út 3.), illetve a tőzsdei közzététel is megtörtént a
www.bet.hu oldalon.
A Társaság üzleti éve megegyezik a naptári évvel.
A Társaság a beszámolót a vállalkozás folytatásának és bekerülési értéken való értékelés elvével
összhangban készítette el, kivételt képeznek a befektetési célú ingatlanok, melyek értékelése az
IAS40 szerint valós értéken történik. 2023. év végével már nincsen befektetési célú ingatlana a
Társaságnak. A saját használatú ingatlanok átértékelési különbözete az IAS 16 szerint az egyéb
átfogó eredménnyel szemben kerülnek elszámolásra.
2.2. Új vagy módosított IFRS standardok
A) Számviteli politika és közzétételek változásai
Az alkalmazott számviteli politikák összhangban vannak az előző pénzügyi év számviteli politikáival,
kivéve az alábbi IFRS módosításokat, mely új vagy módosított IFRS standardokat a Nemzetközi
Számviteli Standard Testület (IASB) vagy a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
Értelmezési Bizottsága (IFRIC) bocsátott ki:
Standardok/módosítások, amelyek hatályosak és az EU befogadta
• IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és 2. IFRS Gyakorlati állásfoglalás: Számviteli
politikák közzététele (Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől kell alkalmazni. A
módosítások útmutatást adnak a számviteli politika közzétételeihez kapcsolódó lényegességi
megítélések alkalmazásáról. Az IAS 1 módosításai a „jelentős” (significant) számviteli politikák
közzétételére vonatkozó követelményt a „lényeges” (material) számviteli politikák közzétételére
vonatkozó követelménnyel helyettesítik. Az IFRS Gyakorlati állásfoglalás útmutatással és
13
szemléltető példákkal is kiegészül, hogy segítse a lényegesség fogalmának alkalmazását a
számviteli politika közzétételeivel kapcsolatos döntések meghozatalakor.
A Társaság értékelte a számviteli politikák közzétételét és számviteli politikájából csak azokat a
lényes közzétételeket jeleníti meg, mely releváns a beszámoló tartalmát illetően.
• IAS 8 Számviteli politika, a számviteli becslések változásai és hibák: Számviteli becslések
meghatározása (Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, és a
számviteli politikában és a számviteli becslésekben bekövetkező változásokra vonatkoznak,
amelyek az adott időszak kezdetén vagy azt követően következnek be. A módosítások egy új
fogalmat vezetnek be a számviteli becslésekre, amelyeket a pénzügyi kimutatásokban szereplő
olyan monetáris összegekként határoznak meg, amelyek az értékelés bizonytalanságának
vannak kitéve, ha nem a korábbi időszaki hiba javításából származnak. A módosítások azt is
tisztázzák, hogy mit jelentenek a számviteli becslések változásai, és hogy ezek miben
különböznek a számviteli politikai változásaitól és a hibák javításától.
Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás alá nem eső standardok
Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak, de az EU befogadta
o IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: A kötelezettségek rövid vagy hosszú
lejáratúként való besorolása (Módosítások) A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt
követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás korai alkalmazása megengedett,
és az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen szükséges alkalmazni. A
módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő, a kötelezettségek rövid vagy hosszú
lejáratúvá minősítésére vonatkozó elvek tisztázása. A módosítások tisztázzák a teljesítés
elhalasztására vonatkozó jog jelentését, azt a követelményt, hogy ennek a jognak a
beszámolási időszak végén fenn kell állnia, hogy a vezetés szándéka nem befolyásolja a
rövid vagy hosszú lejáratú besorolást, hogy a partner olyan opciói, amelyek a gazdálkodó
egység saját tőkeinstrumentumainak átruházásával történő teljesítést eredményezhetnek,
nem befolyásolják a rövid vagy hosszú lejáratú besorolást. A módosítások azt is
meghatározzák, hogy csak azok a kovenánsok befolyásolják a kötelezettség besorolását,
amelyeknek a gazdálkodó egységnek a beszámolási fordulónapon vagy azt megelőzően
meg kell felelnie. További közzétételek szükségesek az olyan hitelszerződésekből eredő
hosszú lejáratú kötelezettségek esetében is, amelyek a beszámolási időszakot követő
tizenkét hónapon belül teljesítendő kovenánsnak vannak alárendelve.
A még nem hatályos, de már közzétett új standardok, illetve módosítások nincsenek jelentős
hatással a Társaság eredményére, pénzügyi helyzetére és közzétételi kötelezettségeire.
14
2.3. Jelentős számviteli becslések és feltételezések
Az egyedi pénzügyi kimutatások elkészítése megköveteli a vezetőségtől, hogy olyan becsléseket és
feltételezéseket tegyen, amelyek hatással vannak a bevételek, költségek, eszközök és
kötelezettségek kimutatott összegére, valamint a kapcsolódó közzétételekre. Az ezekkel a
feltételezésekkel és becslésekkel kapcsolatos bizonytalanságok olyan eredményeket
eredményezhetnek, amelyek a jövőbeni időszakokban az érintett eszközök vagy kötelezettségek
könyv szerinti értékének lényeges módosítását teszik szükségessé. A menedzsmentnek kell
kiválasztania továbbá a Társaság által alkalmazott számviteli politikákat.
Az üzleti tevékenységekben rejlő bizonytalanságok következtében az egyedi pénzügyi kimutatások
számos tétele nem mérhető pontosan, hanem csak becsülhető. A becslés az utolsó rendelkezésre
álló, megbízható adatok alapján hozott döntésekkel jár. Az ésszerű becslések alkalmazása a
pénzügyi kimutatások elkészítésének lényeges része, és nem csorbíthatja azok megbízhatóságát.
A Társaság az alábbi területeket azonosította, ahol jelentős becsléseket és feltételezéseket alkalmaz.
További információk az egyes területekről, az alaposabb megfontolást igénylő vagy összetettebb
kérdésekről és azok hatásáról a számviteli politikákra a pénzügyi kimutatás további
magyarázataiban kerül kifejtésre.
Készletek nettó realizálható értéke (NRV)
A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték (NRV) közül az alacsonyabbikon kerülnek
bemutatásra. A Társaság legalább negyedévente megvizsgálja a készleteit, a SZIT törvény
előírásainak megfelelően albetétenként és amennyiben már van egy lakóingatlanra aláírt adásvételi
szerződése, azt tekinti a piaci értéknek. Amennyiben nincs, ott a SZIT törvény előírásainak
megfelelve egy független értékbecslő készít értékbecslést a folyamatban lévő projektekre, és az ott
megállapított valós értéket használja. Amennyiben az adott albetét a könyv szerinti értéke
magasabb, mint a valós érték, akkor értékvesztés kerül elszámolásra. Amennyiben az adott albetét
piaci értéke magasabb, mint a könyv szerinti érték, feltértékelés nem számolható el.
2022-ben a Társaság 172.129 ezer forint értékvesztés visszaírást, 2023-ban 312.640 ezer forint
értékvesztést számolt el a készletekre.
| adatok ezer Ft-ban | Könyv szerinti érték | Piaci érték | Értékvesztés/visszaírás |
| 2022.12.31. | 10.340.240 | 17.898.187 | 172.129 |
| 2023.12.31. | 3.366.445 | 9.351.886 | -312.640 |
Befektetési célú ingatlanok valós értéke
A befektetési célú ingatlanok valós értékét független értékbecslő határozza meg olyan értékelési
technikák alkalmazásával, melyek az adott körülmények között megfelelőek, és amelyek
tekintetében elegendő adat áll rendelkezésre a valós érték meghatározásához.
A Társaság 2023.12.31-én nem rendelkezik befektetési célú ingatlannal.
15
Részesedések értékelése
A Társaság számviteli politikai döntésének értelmében egyedi pénzügyi kimutatásában
befektetéseit bekerülési értéken tartja nyilván.
A részesedések piaci értéke becsléssel kerül megállapításra, melynek értéke a leányvállalat saját
tőkéjének értéke mellett a leányvállalat eszközállományának (jellemzően ingatlan vagyon) piaci
értéke, melyet független értékbecslő állapít meg.
2.4. A számviteli politika lényeges elemei és azok változásai
2.4.1. Beszámolási pénznem és devizaműveletek
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel a Társaság
funkcionális pénzneme a magyar forint (Ft)A Társaság pénzügyi kimutatásai magyar forintban (Ft)
.
készültek, amely egyben a prezentálási pénzneme és ezer forintra kerekítve kerülnek bemutatásra.
A külföldi pénznemben történő ügyletek a funkcionális pénznemben – a külföldi pénznemben lévő
összegre a beszámoló pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási
árfolyamát alkalmazva – vannak elszámolva.
A külföldi devizanemben fennálló követelések és kötelezettségek a mérlegfordulónapi árfolyamon
lettek forintra átértékelve. Az átértékelés során keletkezett árfolyamkülönbözetek
(árfolyamnyereség vagy árfolyamveszteség) az eredménykimutatásban a pénzügyi műveletek
bevételei, illetve ráfordításai között kerülnek bemutatásra.
A Társaság által választott és alkalmazott árfolyam a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, hivatalos
devizaárfolyam.
2.4.2. Rövid/hosszú lejáratú megkülönböztetés
A Társaság a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban elkülönítetten mutatja be a
forgóeszközöket és befektetett eszközöket, valamint a rövid és hosszú lejáratú kötelezettségeket.
A Társaság forgóeszközként sorol be egy adott eszközt, ha:
• elsősorban kereskedési célra vagy rövidtávra történt a beszerzése, vagy
• a készpénz, pénzeszköz-egyenértékes, amelynek felhasználásában a Társaság nincs
korlátozva.
A Társaságnak minden olyan eszközt befektetett eszközként kell besorolnia, amely nem
forgóeszközként kimutatott eszköz.
A Társaságnak minden olyan kötelezettséget hosszú lejáratúként kell besorolnia, amely nem
sorolható a rövid lejáratú kötelezettségek közé.
16
2.4.3. Részesedések
Az IAS 27 – Egyedi pénzügyi kimutatások standard szabályozza a leányvállalatokban, közös vezetésű
vállalkozásokban és társult vállalkozásokban lévő befektetések elszámolását.
A standard alapján a Társaság megválaszthatja, hogy hogyan kívánja értékelni a társult, közös
vezetésű és leányvállalatokban lévő befektetéseit:
A Társaság a leányvállalataiban lévő befektetéseit bekerülési értéken értékeli. A Társaság évente
értékvesztési tesztet készít a befektetések értékére és amennyiben szükséges és az ingatlan vagyon
piaci értékével korrigált saját tőkéjük könyv szerinti értéke magasabb, mint piaci tőkeértéke,
elszámolja az értékvesztést.
A Társaságnak 15 társaságban van 100%-os részesedése a fordulónapon. Ezeket a részesedéseket a
jelen egyedi IFRS beszámolóban az IAS 27 alapján mutatja ki.
A részesedések értékét és értékelését, valamint a leányvállalatok összetételét a 3.3 magyarázat
tartalmazza.
2.4.4. Tárgyi eszközök
Az ingatlanok, gépek, berendezések bekerülési értéken kerülnek bemutatásra, csökkentve a
halmozott értékcsökkenéssel és értékvesztéssel. A saját használatú ingatlanok átértékelési modell
alapján kerülnek értékelésre a Társaságnál, fordulónapon megvizsgálva az eszköz könyv szerinti
értéke és piaci értéke közötti különbséget. A saját használatú ingatlanok átértékelési különbözete az
egyéb átfogó eredménnyel szemben kerül elszámolásra.
2.4.5. Készletek
A készletek bekerülési értéke a beszerzés költségeit, az átalakítás költségeit és azokat az egyéb
költségeket foglalja magában, amelyek a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüléséhez
szükségesek.
A készletek magukban foglalják a továbbértékesítés céljából vásárolt és birtokolt árukat, mint
például a továbbértékesítés céljából vásárolt telket vagy ingatlant. Szintén a készletek közé
tartoznak a Társaság által előállítás alatt álló befejezetlen termelés (ingatlanfejlesztés), valamint a
Társaság által előállított késztermékek (lakóingatlanok). A Társaság az áruk között a vásárolt telek
értékét mutatja ki.
A Társaság a készletek önköltségszámításánál az egyszerű osztó kalkuláció módszerét alkalmazza.
Az osztószám, illetve minden költség alapja a felépítendő/felépített lakópark alapító okiratában
szereplő nettó terület (m²), ez alapján kerül felosztásra épületenként az önköltség.
A készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbik értéken kell
értékelni.
A nettó realizálható érték a szokásos üzletmenet során becsült eladási ár, csökkentve a befejezés
becsült költségeivel és az értékesítéshez szükséges becsült költségekkel.
17
Az értékvesztést abban az időszakban kell ráfordításként elszámolni, amikor a veszteség felmerül.
Az értékvesztés visszaírásának összegét a ráfordításként elszámolt készletérték csökkenéseként kell
elszámolni, azaz a bevételt nettó módon a ráfordítással szemben kell könyvelni.
2.4.6. Hitelfelvételi költségek
A Társaság az IAS 23 Hitelfelvételi költségek standardnak megfelelően aktiválja azokat a költségeket,
amelyek közvetlenül egy minősített eszköz beszerzésének, megépítésének vagy előállításának
tulajdoníthatók. A hitelfelvételi költségek források kölcsönbe vételével kapcsolatos, a Társaságnál
felmerült kamat és egyéb költségek.
A minősített eszközök bekerülési értékének részét képezik azon hitelköltségek, amelyek az eszköz
beszerzéséhez, építéséhez vagy termeléséhez közvetlenül hozzárendelhetők.
A Társaságnak kötvénytartozásai vannak, ahol a tárgyévben felmerülő piaci kamatlábbal számolt
kamatráfordítást aktiválja a fejlesztés alatt álló ingatlanok ()
befejezetlen termelés – készletek
értékére. A kötvénytartozás általános célú hitelnek minősül, de tekintettel arra, hogy a tárgyévben a
készletállomány alacsonyabb a hitelállománynál, a teljes kamat nem aktiválható, aktiválási rátát
kell alkalmazni az aktiválandó kamat kiszámításához.
Az aktiválási rátának a gazdálkodó egység azon hiteleihez kapcsolódó hitelfelvételi költségek
súlyozott átlagának kell lennie, amelyek az időszakban fennálltak. Az időszakban a gazdálkodó
egység által aktivált hitelfelvételi költségek összege nem haladhatja meg az adott időszakban a
gazdálkodó egységnél felmerült hitelfelvételi költségek összegét.
2.4.7. Pénzügyi eszközök
Pénzügyi eszköznek minősülnek a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban a pénzeszközök,
értékpapírok, vevő- és egyéb követelések, adott hitelek és kölcsönök, illetve a befektetések.
Az IFRS 9 – Pénzügyi instrumentumok hatókörébe tartozó pénzügyi eszközöket a Társaság
amortizált bekerülési értéken értékeli:
• a pénzügyi eszközt olyan üzleti modell alapján tartja, amelynek célja pénzügyi eszközök
szerződéses cash flow-k beszedése érdekében történő tartása; valamint
• a pénzügyi eszköz szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan cash flow-kat
eredményeznek, amelyek kizárólag a tőke és a kint lévő tőkeösszeg után járó kamat
kifizetései
A pénzügyi eszközök későbbi értékelése az effektív kamatláb módszer alkalmazásával kerül
bemutatásra.
Általános megközelítésként a Társaságnak értékvesztést kell megjelenítenie a várható hitelezési
veszteségre az alábbiak szerint:
• Élettartam alatti várható hitelezési veszteség: a hátralévő élettartam alatt a várható
veszteségek jelenértéke
18
• 12 havi várható hitelezési veszteség: az élettartam alatti hitelveszteség azon része, mely a
beszámoló fordulónapját követő 12 hónapban bekövetkező bedőlési valószínűséghez
kapcsolódik.
Az egyszerűsített megközelítés nem írja elő a hitelezési kockázat nyomon követését, helyette
azonban a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteséget folyamatosan ki kell mutatni. Lásd a
2.4.7.2 megjegyzést.
A pénzügyi eszköz kivezetésére akkor kerül sor, amikor a pénzügyi eszközből származó cash flow-kra
vonatkozó szerződéses jog lejár; vagy a gazdálkodó egység a pénzügyi eszközt átadja, és az átadás
megfelel a kivezetés feltételeinek.
2.4.7.1 Pénzeszközök
A pénzeszközök között a pénztári készpénzállomány és a pénzügyi intézményeknél tartott látra szóló
bankbetétek (elkülönített betétszámlák és devizaszámlák) szerepelnek. Amennyiben a Társaság
azonosít korlátozottan felhasználható pénzeszközt (ilyen a Társaságnál jellemző óvadéki
bankszámla, ami nem szabad pénzeszköz), azt a rövid lejáratú egyéb követelések között tartja
nyilván.
A pénzeszköz-egyenértékesek a rövid távú, magas likviditású befektetések, amelyek könnyen ismert
összegű pénzeszközre válthatók át, és amelyeknél elhanyagolható az értékváltozás kockázata. A
pénzeszköz-egyenértékeseket inkább rövid lejáratú pénzbeli elkötelezettségek teljesítéséhez, mint
befektetési vagy egyéb célból tart a Társaság.
2.4.7.2 Vevőkövetelések, szállítóknak adott előlegek, kapcsolt vállalkozásoknak nyújtott
kölcsönök
A vevőkövetelések a vevőktől a szokásos üzletmenet során eladott árukért vagy nyújtott
szolgáltatásokért járó összegeket tartalmazzák.
Azon vevőkövetelések kezdeti megjelenítésekor, amelyek nem rendelkeznek az IFRS 15 – Vevőkkel
kötött szerződésekből származó bevételek standarddal összhangban meghatározott jelentős
finanszírozási komponenssel, a Társaságnak azokat az IFRS 15 standardban meghatározott ügyleti
áron kell értékelnie.
A Társaság a vevőkövetelésekre, mint az IFRS 15 standard hatálya alá tartozó tranzakciókból
származó követelésekre, valamint a szállítóknak adott előlegre és a kapcsolt vállalkozásoknak
nyújtott kölcsönökre az IFRS 9 standard által megengedett egyszerűsített megközelítést alkalmazza.
A teljes élettartam alatt várható veszteség meghatározását értékvesztés mátrix segítségével végzi.
Az értékvesztés mátrix a Társaság által megfigyelt múltbeli késedelmeken és nem fizetési arányokon
alapszik, és jövőbe tekintő becsléssel kerül módosításra, amely becslés tartalmazza annak
valószínűségét, hogy a gazdasági környezet a következő egy év során romlani fog. A Társaság
azonosítja a fedezettel (biztosíték, fedezet nem fizetés esetén), illetve a fedezettel nem rendelkező
19
vevőköveteléseket is kockázati szempontból. A Társaság a múltban megfigyelt nemfizetési adatokat
és a jövőbe tekintő becsléseket minden fordulónapon felülvizsgálja.
Értékvesztési mátrix:
A Társaság a pénzügyi eszközeire (vevők, adott előlegek, egyéb követelések) az alábbi értékvesztés
mátrixot alkalmazza:
| Időbeli határ | Nem esedékes | 0-30 nap | 31-60 nap | 61-90 nap | 91-180 nap | 181-365 nap | 365 napon túli | 365 napon túli | 5 éven túli |
| Értékhatár (Ft) | nincs | nincs | nincs | nincs | nincs | nincs | 2 000 000 | 2 000 000- | nincs |
| Várható hitelezési veszteség mértéke (%) | | | | | | | | | |
| Vevőkövetelés | 0,01% | 0,02% | 0,03% | 0,04% | 0,05% | 0,10% | 5% | 10% | 100% |
| Vevőkövetelés fedezet nélkül | 1,00% | 2,00% | 3,00% | 4,00% | 5,00% | 10,00% | 50% | 75% | 100% |
| Kapcsolt vállalkozásnak nyújtott kölcsön | 0,01% | 0,01% | 0,01% | 0,01% | 0,01% | 0,01% | 0,1% | 0,2% | 5,0% |
| Egyéb vállalkozásnak nyújtott kölcsön/ adott előleg | 0,01% | 0,02% | 0,03% | 0,04% | 0,05% | 0,10% | 50% | 75% | 100% |
A Társaság egyedi értékvesztés kalkulációt készít, amennyiben egy partner felé 500 millió forint
feletti követelés vagy adott előleg áll fenn év végén. Ennek meghatározására három lehetséges
jövőbeni kimenettel számol, melynek bekövetkezése esetén a becsült valószínűség súlyozott
összegeként elszámolásra kerül az értékvesztés. 2023. év végén ilyen tétel nem volt a Társaságnál.
2.4.8. Pénzügyi kötelezettségek
A Társaság a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában pénzügyi kötelezettségként mutatja ki:
• kötvénykibocsátásból eredő kötelezettségeket
• szállítókat és egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségeket
• kapott kölcsönöket
A szállítói kötelezettségek a szokásos üzletmenet során a szállítóktól kapott árukért és
szolgáltatásokért fizetendő összegeket foglalják magukban.
Az amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek az effektív kamatláb módszerrel
számított amortizált bekerülési értéken jelennek meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatásban. A kamatráfordítás az eredménykimutatásban kerül elszámolásra pénzügyi
ráfordításként, kivéve, ha aktiválásra kerül az IAS 23 Hitelfelvételi költségek standarddal
összhangban.
A Társaság a kötvénykibocsátásból eredő kötelezettségeit amortizált bekerülési értéken, egyéb
kötelezettségeit bekerülési értéken értékeli.
20
2.4.9. Céltartalékok
A Társaság nem képez céltartalékot a bizonyosságot nyújtó garanciális kötelezettségeire, mert a
kivitelező vállal garanciát az elkészült ingatlanokért, mely az adásvételi szerződés egy külön
pontjában kerül rögzítésre. Ugyanúgy a vevőknek fizetett kötbérekre sem képez céltartalékot, mivel
ezek összege általában előre nem becsülhető, nem fix összegek, illetve a legtöbb esetben egy éven
belüli az esetleges kivitelezési csúszás és adott időpontban, közvetlenül birtokbaadás után történik
a vevővel az elszámolás. A Társaság a kötbéreket árbevétel csökkentő tételként számolja el. A
Társaság nem képzett céltartalékot sem tárgyévben, sem az összehasonlító időszakban.
Függő követelés és kötelezettség
A Társaság a függő követelést és kötelezettséget nem jeleníti meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatásaiban, hanem azokat közzéteszi a beszámolóban, mint mérlegen kívüli tételek. (lsd. 7.1
fejezet)
Függő kötelezettség az olyan lehetséges kötelem, amely múltbeli eseményekből származik, és
amelynek létezését csak egy vagy több, nem teljesen a Társaság ellenőrzése alatt álló, bizonytalan
jövőbeli esemény bekövetkezése vagy be nem következése erősíti meg.
Függő követelés olyan lehetséges eszköz, amely múltbeli eseményekből származik, és amelynek
létezését csak egy vagy több, nem teljesen a Társaság ellenőrzése alatt álló, bizonytalan jövőbeli
esemény bekövetkezése vagy be nem következése erősíti meg.
2.4.10. Lízingek
Az IFRS 16 standard két mentesítési lehetőséget nevesít az új elszámolási és értékelési előírások alól,
melyeket a Társaság számviteli politikai választási döntés alapján alkalmaz:
• rövid futamidejű lízingek: olyan lízing, amelynél a lízingfutamidő a kezdőnapon legfeljebb
12 hónap.
• kisértékű mögöttes eszközök: ahol a mögöttes eszközt az eszköz újkori értéke alapján kell
értékelni és ahol az eszköz nem függ és nincs kapcsolatban más eszközzel. Kisértékű
mögöttes eszközök lehetnek például a táblagépek, a személyi számítógépek, a kisebb irodai
berendezések és a telefonok. A Társaság döntése szerint kisértékű mögöttes eszköznek
tekinti az 1.500.000 Ft alatti tételeket. Az ezekhez kapcsolódó lízingdíjak a futamidő alatt
lineáris módszerrel elszámolva ráfordításként kerülnek megjelenítésre az eredményben.
Társaság, mint Lízingbe vevő
A Társaság a székhelyéül is szolgáló ingatlant (irodát) bérli az egyik leányvállalatától, azonban a fenti
mentesítési lehetőségek miatt nem jeleníti meg lízingként az ügyletet, mivel kisértékű, illetve rövid
futamidejű.
Társaság, mint Lízingbeadó
21
Pénzügyi lízing
A Társaságnak nincs pénzügyi lízing konstrukcióban bérbeadott ingatlana.
Operatív lízing
Az operatív lízingből származó lízingbevételt az árbevételben lineáris alapon kell a lízing futamideje
alatt elszámolni, kivéve, ha valamilyen más szisztematikus alap jobban tükrözi azt az időbeli
eloszlást, ahogyan a lízingelt eszköz használatából származó hasznok csökkennek.
A Társaságnak bevétele származott az operatív lízing konstrukcióban bérbe adott ingatlanokkal
kapcsolatban. Ennek során nem kerül átruházásra a befektetési célú ingatlanok tulajdonlásával járó
összes haszon, illetve kockázat. A bérleti díj bevétel folyamatosan, lineárisan kerül elszámolásra a
lízing futamideje alatt, és működési jellegéből adódóan az árbevételek között jelenik meg az
eredménykimutatásban.
A Társaság 2023.10.31-ig adta bérbe a Mystery Hotelt egy üzemeltető Kft-nek határozott időtartamra
10 évre, 2032.12.31-ig. A Hotel épülete apporttal átadásra került egy újonnan alapított
leányvállalatának (lsd. bővebben 1.2 fejezet). A bérleti díjjal és a bérlőnek nyújtott szolgáltatásokkal
kapcsolatos követelések 3 hónapra, negyedévente előre kerültek számlázásra (2023.01.01-től EUR
devizanemben).
2.4.11. Szerződéses kötelezettségek
Ha a vevő ellenértéket fizet ki, mielőtt a Társaság átruházta volna az árut vagy szolgáltatást, akkor a
Társaság szerződéses kötelezettséget jelenít meg akkor, amikor a pénzügyi teljesítés megtörténik
(vagy amikor a kifizetés esedékes, amelyik hamarabb következik be). Ez a kötelezettség a Társaság
kötelmét jelenti arra, hogy olyan árukat vagy szolgáltatásokat ruházzon át, amiért a vevő már
fizetett.
A Társaság szerződéses kötelezettségnek tekinti a lakásokra kifizetett, pénzügyileg rendezett
vételárelőleget, mely az IFRS 15 szerződéses kötelezettségek soron kerül kimutatásra és amelyekhez
kapcsolódó teljesítési kötelezettségek teljesítése csak fordulónapot követően fog megtörténni. A
Társaság a szerződéses kötelezettségeket külön prezentálja a hosszú- és rövid lejáratú
kötelezettségek között.
Szerződésben lévő jelentős finanszírozási komponens
Amikor az ellenérték vagy annak része előre (vagy utólag) megfizetésre kerül, a Társaság mérlegeli,
hogy a szerződés tartalmaz-e jelentős finanszírozási megállapodást és ha igen, módosítja az ígért
ellenértéket a pénz időértékének hatásával. A Társaság úgy döntött, hogy csak akkor módosítja az
ígért ellenérték összegét egy jelentős finanszírozási komponens hatásaival, ha a Társaság a
szerződés megkötésekor arra számít, hogy az ígért áru vagy szolgáltatás a vevőnek történő átadása
és az ellenérték megfizetése közötti idő egy év vagy annál hosszabb lesz. A Társaságnak tárgyévben
22
nem keletkezett jelentős finanszírozási komponenst tartalmazó szerződéses kötelezettsége,
azonban 2022. évben az akkor még egy évnél hosszabb lejárat miatt felvett ilyen kötelezettséget
105.490 eFt értékben, mely a tárgyévben 53.191 eFt-tal csökkent az időközbeni megtérülés (elkészült
a Paskal Garden C épület és elkezdtek átadásra kerülni az ingatlanok) miatt. Ezt a módosítást a
Társaság a szerződéses kötelezettségek között tartja nyilván.
2.4.12. Jövedelemadó
A tárgyévi adófizetési kötelezettség az adott évi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra.
Magyarországon a 2022. és 2023. évi társasági adóalapra 9%-os adókulcsot kell alkalmazni.
Mivel a Társaság Szabályozott Ingatlanbefektetési Társaságként működik, így mentesül a társasági
adó és a helyi iparűzési adó megfizetése alól, a Társaságnak a jövőben sem várható adófizetési
kötelezettsége normál üzletmenet során. 2022. évtől viszont beletartozik az innovációs
járulékkötelezettség hatálya alá, így ezen adófizetési kötelezettsége keletkezik.
2.4.13. Osztalék
A Társaság a részvényeseinek fizetendő osztalékot a tőkével szemben elszámolt kötelezettségként
mutatja ki abban az időszakban, amelyben a tulajdonosok az osztalékot jóváhagyták.
Az osztalék az eredményben akkor kerül elszámolásra, amikor a részvényes jogosulttá válik a
kifizetésre.
2.4.14. Értékesítés nettó árbevétele
A Társaság legfőképpen lakóépületekben található ingatlanok értékesítésével foglalkozik. Az
értékesítés nettó árbevételének elszámolása során olyan összegű bevételt jelenít meg, amely azt az
ellenértéket tükrözi, amire az ingatlanok értékesítése során jogosultságot, teljesítési kötelmet szerez
a vevőkkel kötött egyedi szerződésekben foglaltak alapján.
A Társaság az értékesítés nettó árbevételét az
IFRS 15 – Vevőkkel kötött szerződésekből származó
bevétel
standard előírásainak figyelembevételével számolja el.
A Társaság minden szerződéstípus esetén az árbevétel elszámolásnál figyelembe veszi az alábbi
lépéseket:
1. lépés: beazonosítja a vevőkkel kötött szerződéseket,
2. lépés: beazonosítja a szerződésben szereplő teljesítési kötelmeket,
3. lépés: meghatározza az ügyleti árat,
4. lépés: hozzá allokálja az ügyleti árat a szerződésben szereplő kötelmekhez,
5. lépés. elszámolja a bevételt a teljesítési kötelmek teljesülésével azonos időben.
Az standard értelmében a Társaságnak akkor kell a bevételt megjelenítenie, amikor az ígért
IFRS 15
árut vagy szolgáltatást átadja a vevőnek a megállapodott áron, és kielégíti a teljesítési kötelmet. Az
eszköz átadottnak minősül, amikor a vevő ellenőrzést szerez felette. A Társaság teljes mértékben
maga dönt arról, hogy milyen csatornákon keresztül és milyen áron értékesíti az ingatlant a vevővel
kötött szerződésben foglaltaknak megfelelően. Jelenleg nincsen olyan nem teljesített szerződéses
kötelezettsége, amely befolyásolná az ingatlan vevő általi átvételét. A Társaság akkor számolja el az
23
értékesítés árbevételét, ha az ingatlan birtokbaadása megtörténik (az ellenérték, vételár hitellel
rendelkező vevők esetében legalább 90%-ban, önerővel fizetett vevők esetében legalább 99%-ban
megfizetésre került, illetve, amikor a vevő birtokba vette az ingatlant).
A Társaságnak a vevői szerződés megkötésével kapcsolatos járulékos költségeket eszközként kell
megjelenítenie, ha számít e költségek megtérülésére. A szerződéskötés járulékos költségei olyan
költségek, amelyek a vevői szerződés megkötésével kapcsolatban merülnek fel a gazdálkodó
egységnél, és a szerződés megkötése nélkül nem merülnének fel (ilyen például az értékesítési
jutalék, ügyvédi költségek). Az olyan szerződéskötési költségeket, amelyek a szerződés megkötése
nélkül is felmerülnének, felmerüléskor ráfordításként kerülnek megjelenítésre, kivéve, ha a
szerződéskötés elmaradása esetén is kifejezetten felszámíthatók a vevőnek.
A Társaság a teljesítési kötelmeket konkrét időpontban elégíti ki, mert az ellenőrzés az ingatlanok
átadásakor (birtokbavétel) kerül át a vevőnek. A Társaság értékesítési portfóliójába tartoznak az
ingatlanok, tárolók (beleértve a földszinti tárolókat), garázsok, üzlethelyiségek és irodák.
Az ügyleti, tranzakciós ár azon ellenértékösszeg, amelyre a Társaság az ígért áruk vagy
szolgáltatások vevőnek való átadásáért várakozása szerint jogosultságot szerez. A vevői
szerződésben ígért ellenérték tartalmazhat fix összegeket, változó összegeket, vagy fix és változó
összeget is. A Társaságnak a vevőkkel kötött szerződéseiben ígért ellenérték fix összegként van
meghatározva.
A Társaság az áruk értékesítéséből származó árbevételt egy időpontban számolja el, mivel a
teljesítési kötelmét konkrét időpontban elégíti ki, amikor az ingatlan átadásra kerül a vevőnek, és
a vevő ellenőrzést szerez felette.
Szerződés megszerzésének költségei
A Társaság a szerződés megszerzéséhez köthető elkerülhetetlen (inkrementális) költségeket
eszközként jeleníti meg, amennyiben a szerződés teljesítése során várhatóan megtérülnek. Ez lehet
közvetlen megtérülés (kiszámlázás) vagy közvetett megtérülés (a szerződésben lévő margin része).
Az ilyen költségeket ráfordításként jeleníti meg, ha a várható amortizációs időszak kisebb, mint egy
év.
A Társaságnak felmerülő szerződéshez kapcsolódó költségek az értékesítési jutalékok és ügyvédi
költségek, melyek a lakás értékesítésekor kerülnek elszámolásra az eredményben, mint ráfordítás,
mivel nem minden esetben számít a költségek megtérülésére, illetve mivel a szerződéskötés
elmaradása esetén is felmerül a költség.
2.4.15. Saját termelésű készletek állományváltozása
A Társaság a saját termelésű készletek állományváltozásán a készleten lévő épületeken és telkeken
végzett saját munka költségének aktiválását és az értékesített ingatlanok ráaktivált értékének
kivezetését mutatja ki, sajátos tevékenysége miatt külön soron az átfogó eredménykimutatásban.
24
2.4.16. Anyagköltségek
Az anyagköltség magában foglalja a tevékenység során igénybe vett anyagok költségét, beleértve a
közüzemi díjakat, nyomtatványt, irodaszert, egyéb vásárolt anyagok költségeit, illetve vásárolt
félkész ingatlanok költségeit.
2.4.17. Igénybevett szolgáltatások értéke
Az igénybevett szolgáltatások közé sorolandók a tevékenység során igénybe vett szolgáltatások
költségei, beleértve marketing költségek, ügyviteli szolgáltatások, anyagjellegű szolgáltatások,
tanácsadási díjak, illetve minden építkezéshez kapcsolódó költségek, ügyvédi díjak.
2.4.18. Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értéke közé sorolandók az értékesített albetétekhez kapcsolódó telkek
kivezetési bekerülési értékei, valamint a készletekre elszámolt értékvesztés.
2.4.19. Egyéb szolgáltatások értéke
Az egyéb szolgáltatások értéke közé sorolandók a hatósági díjak, illetékek, pénzügyi költségek,
bankköltségek.
2.4.20. Személyi jellegű ráfordítások
Bérjellegű költségek
Tartalmazza az időszakot terhelő munkabért, továbbá bér jellegű kifizetéseket, melyet természetes
személynek nem munkabérként fizetnek ki. Magába foglalja a felsorolt tételekre fizetett járulékokat
is.
Egyéb személyi jellegű költségek
Ide soroljuk azokat a személyi jellegű költségeket, amelyek nem szerepelnek a bérjellegű költségek
között: reprezentáció, korengedményes nyugdíj, természetbeni juttatás, végkielégítés, üzleti célú
ajándékok.
2.4.21. Értékcsökkenés és amortizációs leírás
A tárgyi eszközök, az immateriális javak elszámolt értékcsökkenési, amortizációs leírása az időszak
során.
25
2.4.22. Egyéb működési bevételek és ráfordítások
A Társaság ide sorolja többek között a tárgyi eszközök, a követelések eredmény terhére elszámolt
értékvesztését és ezek visszaírását, leltárhiányokat, a tárgyi eszköz eladásból származó eredményt,
káresemények hatását, büntetések, bírságok összegét, kártérítéseket, késedelmi kamatokat,
behajtási költségátalányt, önkormányzattal elszámolt adókat, illetékeket, hozzájárulásokat, a külső
szervezetek részére nyújtott támogatásokat, adományokat.
2.4.23. Pénzügyi eredmény
A Társaság a pénzügyi eredményben számolja el a pénzügyi instrumentumok értékelése során
keletkező nyereséget és veszteséget, valamint a monetáris eszközök átértékelésének hatásait.
A Társaság pénzügyi eredményében mutatja ki a kamatot. A kamatot időarányosan számolja el az
az effektív hozam módszer alapján.
Továbbá a pénzügyi eredmény között mutatja ki az egyéb pénzügyi bevételeket és ráfordításokat,
melyek magukba foglalják:
• követelések, kötelezettségek kiegyenlítésekor elszámolt árfolyamnyereség /veszteség;
• a mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásból adódó nyereség/veszteség:
o devizában nyújtott kölcsönök és hitelek átértékelése;
o vevő- és szállítóállomány átértékelése;
o deviza- és valutakészlet átértékelése;
• pénzügyi eszközök tárgyévi elszámolt értékvesztése és visszaírása;
• egyéb pénzügyi tételek:
o a kereskedési célú értékpapírok valós értékelése során keletkezett különbözet;
o a fenti csoportosításban nem szereplő pénzügyi nyereség vagy veszteség tételek;
A mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásból adódó nyereség/veszteséget a Társaság nettó
módon mutatja ki az eredménykimutatásában.
2.4.24. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Az egy részvényre jutó eredményt úgy számítjuk ki, hogy a Társaság éves eredményét elosztjuk az
adott évben forgalomban lévő törzsrészvények átlagos számával. A hígított részvényenkénti
eredményt a törzsrészvények mellett a hígulást okozó részvények számának figyelembevételével (ha
van ilyen) számítjuk ki.
26
3. Pénzügyi helyzetre vonatkozó kiegészítő magyarázatok
3.1. Immateriális javak és tárgyi eszközök (ideértve az eszközhasználati jogot)
A Társaság az immateriális javak között a számlázó programot, egy dokumentumkezelő, egy számla
kezelő rendszert, program licencet és egy saját weblapot mutat ki.
A tárgyi eszközöknél számítástechnikai eszközök kerülnek bemutatásra.
Tulajdonjogra vonatkozó korlátozásokat, elzálogosított ingatlanokat, gépeket, berendezéseket
nem tart nyilván a Társaság.
Budakeszi út:
A Társaság 2022. december 12-én megvásárolta egyik kapcsolt vállalkozásától, a GOPD Nyrt.-től a
Budapest II. kerület Budakeszi út 65-67. szám alatt található telket, melynek egy részén jelenleg is
felújítás alatt álló műemlék, egykori villa épület található.
A Társaság saját célra folytatja az épület felújítását, mely ingatlan későbbi székhelyéül szolgálna. A
telek egy másik, üres, fejlesztendő részén lakóparkot kíván építtetni, majd az ingatlanokat értékesíti.
Ezen építési telek a készletek között kerül nyilvántartásra. – Lásd 3.4 megjegyzés
A Társaság az ingatlant az IAS16 alapján tartja nyilván, bekerülési érték meghatározását követően
átértékelési modellt alkalmaz.
| Megnevezés | Könyv szerinti érték 2022.12.31. | Felújítás | Átértékelés előtti könyv szerinti érték 2023.12.31. | Valós érték 2023.12.31. | Átértékelési különbözet (+) /(-) |
| Budakeszi út 65-67. villa épület | 640.000 | 347.335 | 987.335 | 1.140.000 | 152.665 |
| Összesen | 640.000 | 347.335 | 987.335 | 1.140.000 | 152.665 |
3.2. Befektetési célú ingatlanok
| adatok ezer Ft-ban | Befektetési célú ingatlanok |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 7.126.568 |
| Növekedések | - |
| Átsorolás készletekről | - |
| BCI-ből átsorolás készletre | - |
| Valós érték különbözet | -541.642 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 6.584.926 |
| Növekedések (fejlesztés) | 17.786 |
| Átsorolás készletekről | - |
| BCI-ből átsorolás készletre | - |
| Kivezetés-átadás apportba | -5.978.433 |
| Valós érték különbözet | -624.279 |
| Záró érték 2023. december 31-én | - |
27
A Társaság a befektetési célú ingatlanok között 2023.10.18-ig a tulajdonában lévő Mystery Hotelt
tartotta nyilván, mivel azt bérbeadási céllal tartotta és amelyet a megjelenítést követően az IAS40
szerint valós értéken értékelt.
Az ingatlant 2023.10.18-án apportként átadta újonnan megalapított leányvállalatának, a Mystery
Mansion Kft-nek. piaci értéken 6.190.000.000 Ft értékben (a kivezetés különbözeti értékét 211.567
eFt a Társaság a lízingkövetelések között tartotta nyilván – lsd. 3.6 fejezet). A valós érték a Colliers
Magyarország Kft. független értékbecslő által végzett értékelésein alapulnak. Az ingatlanok
értékelése összhangban van a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII.
törvény 11. § (1) A szabályozott ingatlanbefektetési társaság portfoliójában lévő ingatlanok
értékelésének előírásaival, mely történhet három különböző módszer alkalmazásával. A befektetési
célú ingatlanok piaci értéke a jövedelem alapú megközelítés (DCF) alapján kerül meghatározásra.
A Társaság befektetési célú ingatlanainak valós értékelése 2022. december 31-én az alábbiak szerint
alakult:
| | | | | | adatok ezer Ft-ban |
| 2022. december 31. | Nem módosított aktív piacokon jegyzett árak (1. szint) | Elérhető és figyelemmel kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások (2. szint) | Nem elérhető és figyelemmel nem kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások (3. szint) | Összesen | Valós érték különbözet nyereség (+) / veszteség (-) |
| Mystery Hotel | - | - | 6.584.926 | 6.584.926 | -541.642 |
| Összesen | - | - | 6.584.926 | 6.584.926 | -541.642 |
Érzékenység vizsgálat (2022.12.31):
Figyelembe véve az ingatlan típusát és a valós értékelés célját, a három nemzetközileg elfogadott
értékelési módszer alkalmazása mérlegelhető. Az egyik a jövedelem alapú megközelítés, diszkontált
cash flow alapú módszer, a másik az összehasonlító alapú megközelítés, a harmadik a költség alapú
megközelítés.
Az értékelés felhasználási céljával és az értékelt ingatlan tulajdonságaival összhangban a jövedelem
megközelítésen belül a diszkontált cash flow módszer alkalmazása mellett döntött a Társaság, mely
alkalmas arra, hogy az ingatlan hasznosítása során potenciálisan elérhető jövedelmeket
megfelelően modellezze, amely egy ilyen befektetési típusú ingatlan esetében az irányadó.
A piaci összehasonlító alapú módszer alkalmazhatóságát ebben az esetben a Társaság elvetette,
mert a megvalósult releváns tranzakciók meglehetősen hiányosak, illetve csak számos, akár jelentős
korrekciós tényező alkalmazása mellett lehetett volna becsülni a tárgyi ingatlan értékét.
A Társaság a befektetési célú ingatlanok valós értékére érzékenység vizsgálatot végez el az elvárt
hozam és a bérleti díj feltételezések változtatásával.
28
A Társaság a Mystery Hotel kihasználtsága függvényében érzékenységvizsgálatot nem készít, mert a
szerződésben meghatározott bérleti díjak a kihasználtsággal nincsenek összefüggésben.
A Mystery Hotel valós értékére vonatkozó érzékenység vizsgálatának eredményeit az alábbi táblázat
tartalmazza:
| Ingatlan/ projekt neve | Bérbeadott ingatlan típusa | Valós érték (ezer forintban) | Érzékenységvizsgálat (adatok ezer forintban) | | | |
| Mystery hotel | Luxusszálloda - üzemeltető által | 6.584.926 | | | Változás bérleti díjakban | |
| | | | -5% | 0% | 5% |
| | | | Változás a diszkontrátában és tőkésítési rátában | 0,5% | 5.944.926 | 6.104.926 | 6.264.926 |
| | | | 0% | 6.404.926 | 6.584.926 | 6.764.926 |
| | | | -0,5% | 6.934.926 | 7.144.926 | 7.354.926 |
Az érzékenység vizsgálat során eltekintettünk a COVID-19 járvány által okozott piaci zavaroktól, ami
jelentősen enyhült 2022 első felében, de figyelembe vettük a 2022. februárban kitört orosz-ukrán
háború és a 2023-tól hatályos bérleti szerződés módosítást, mely a bérleti időt kitolta 10 évvel, 2032-
es lejárattal. Piaci szaktudás alapján, valamint a szállodapiac várható teljesítményére vonatkozóan
figyelembe vettük a szálloda várható teljesítményét, a gazdasági élettartama során várható
működési teljesítményét (számoltunk a megnövekedett inflációs költségekkel is), mely tényezők
változása mellett mutatja az ingatlan értékében bekövetkezett változást, azonban figyelmen kívül
hagytunk olyan tényezőket, amelyek abnormális kereslet vagy kínálati helyzetet teremtenének, vagy
egyszeri körülmények, amelyek az átlagostól eltérnek.
Költségek vizsgálata során adminisztratív és általános, fejlesztési költségekkel, marketing és
értékesítési költségekkel, energia és közmű költségekkel (melyet a bérlő fizet), menedzsment díjjal,
turizmust terhelő adókkal, valamint ingatlanüzemeltetési és karbantartási költségekkel számoltunk
a fix (étel, italfogyasztás, szobakiadások, spa és wellness költségek) költségeken kívül.
3.3. Részesedések
A Társaság, mint Anyavállalat, a fordulónapon az alábbi részesedésekkel rendelkezik, mely
részesedések egyaránt 100%-os leányvállalatai. 2022. és 2023. évi fordulónapon a Társaságnak 15
leányvállalata van, egyéb részesedése, társult vállalkozása, közös vezetésű vállalata nincsen. A
Társaság a részesedéseit bekerülési értéken értékeli (lsd. 2.4.3 fejezet), piaci értékként pedig a
leányvállalat ingatlanvagyonnal korrigált saját tőke értékét tekinti.
29
Az alábbi táblázat tartalmazza a részesedések értékét a tárgyévben és az összehasonlító időszakban:
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Részesedések értéke | 17.656.138 | 24.780.482 |
| Összesen | 17.656.138 | 24.780.482 |
Az összehasonlító időszakokban az alábbiak szerint alakultak a részesedések:
adatok eFt-ban
| Leányvállalat megnevezése | Tulajdoni hányad | Könyv szerinti érték 2022.12.31. | Saját tőke érték 2022.12.31. | Értékvesztés összege 2022.12.31. |
| Alhambra 36 Invest Kft. | 100% | 1.798.086 | 1.732.436 | -65.650 |
| Bryce 42 Invest Kft. | 100% | 1.598.295 | 1.574.600 | -23.695 |
| Catanum Invest Kft. | 100% | 695.971 | 609.029 | -86.942 |
| CZADO Ingatlanfejlesztő Kft. | 100% | 2.489.930 | 1.900.409 | -589.521 |
| Dessewffy Investment Kft. | 100% | 660.728 | 2.139.209 | - |
| Dorozsmai Ingatlan Kft. | 100% | 450.000 | 1.026.446 | - |
| Filemon Invest Kft. | 100% | 696.825 | 692.453 | -4.372 |
| Grado Estate Zrt. | 100% | 1.650.000 | 2.099.397 | - |
| L.B. Vetus Architect Kft. | 100% | 2.426.995 | 2.265.098 | -161.897 |
| Niobarbara Invest Kft. | 100% | 3.000 | 2.666 | -334 |
| Pasadena 53 Invest Kft. | 100% | 2.197.719 | 2.596.710 | 7.281 |
| Sedona 38 Invest Kft. | 100% | 1.598.327 | 1.532.807 | -65.520 |
| Sevilla 47 Invest Kft. | 100% | 1.790.893 | 1.784.264 | -6.629 |
| Vendvidék Real Estate Kft. | 100% | 3.000 | 1.648 | -1.352 |
| XPDON Invest Zrt. | 100% | 595.000 | 687.702 | - |
| Összesen | | 18.654.769 | 20.644.874 | -998.631 |
A Társaság az összehasonlító időszakhoz képest egy leányvállalatot értékesített és egy új
leányvállalattal bővült.
A Társaság 2023. május 22-én értékesítette a Vendvidék Real Estate Kft.-ben lévő 100%-os
részesedését csoporton kívüli feleknek. A tranzakció eredményhatása 1.352 eFt volt.
A Társaság Mystery Mansion Kft. néven alapított leányvállalatot 2023. augusztus 22-én, melynek
főtevékenysége saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése.
A CZADO Ingatlanfejlesztő Kft. és az L.B. Vetus Architect Kft. tulajdonában álló Duna part I. és II. ütem
telkei a Kormány 660/2023. (XII. 28.) rendelete alapján 2023. december 28-án rozsdaövezeti
akcióterület besorolásba kerültek. A részesedések értékelése során ezt a Társaság figyelembe vette,
mivel így az ingatlanok piaci értékei felértékelődtek.
30
A Társaság megvizsgálta a részesedések értékét és 2023-ban az alábbi értékvesztés elszámolására,
illetve korábban elszámolt értékvesztés visszaírására volt szükség:
adatok eFt-ban
| Leányvállalat megnevezése | Könyv szerinti érték 2023.12.31. | Korrigált saját tőke érték 2023.12.31. | Értékvesztés/visszaírás összege |
| Alhambra 36 Invest Kft. | 1.732.436 | 1.702.462 | -29.974 |
| Bryce 42 Invest Kft. | 1.574.600 | 1.576.706 | 2.106 |
| Catanum Invest Kft. | 609.029 | 701.903 | 90.971 |
| CZADO Ingatlanfejlesztő Kft. | 1.948.209 | 2.853.085 | 589.521 |
| Dessewffy Investment Kft. | 660.728 | 2.227.602 | - |
| Dorozsmai Ingatlan Kft. | 450.000 | 1.862.640 | - |
| Filemon Invest Kft. | 692.453 | 2.129.199 | 7.547 |
| Grado Estate Zrt. | 1.650.000 | 2.248.077 | - |
| L.B. Vetus Architect Kft. | 2.301.698 | 2.700.975 | 161.897 |
| Mystery Mansion Kft. | 6.193.000 | 6.295.042 | - |
| Niobarbara Invest Kft. | 2.666 | 773 | -1.893 |
| Pasadena 53 Invest Kft. | 2.205.000 | 2.674.464 | - |
| Sedona 38 Invest Kft. | 1.532.807 | 1.540.488 | 7.681 |
| Sevilla 47 Invest Kft. | 1.784.264 | 1.902.691 | 20.736 |
| XPDON Invest Zrt. | 595.000 | 1.192.557 | - |
| Összesen | 23.931.890 | 31.608.664 | 848.592 |
A Társaság bekerülési értéken mutatja be a leányvállalatokban levő részesedéseit.
Részesedés értékvesztés mozgástábla:
| adatok ezer Ft-ban | Készletek |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 48.884 |
| Tárgyévi értékvesztés | 1.005.912 |
| Tárgyévi értékvesztés visszaírás | -7.281 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 1.047.515 |
| Tárgyévi értékvesztés | 31.867 |
| Tárgyévi értékvesztés visszaírás | -881.811 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 197.571 |
3.4. Készletek
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Befejezetlen termelés és félkész termékek | 4.755.644 | 357.195 |
| Késztermékek | 5.096.493 | 3.327.390 |
| Kereskedelmi áruk | 3.358.803 | 2.151.955 |
| Összesen | 13.210.940 | 5.836.540 |
A Társaság a készleteket bekerülési értéken tartja nyilván. A készletek között kerül bemutatásra:
31
• a befejezetlen termelés és félkész termékek, melyek a saját tulajdonú telkeken végzett
építési beruházásokkal kapcsolatos fejlesztési költségeket tartalmazzák;
• a késztermékek, melyek az elkészült, értékesítésre váró ingatlanok értékét foglalják
magukban; valamint
• a kereskedelmi áruk, amelyek egyrészt a saját tulajdonú telkek értékét tartalmazzák,
melyek azon ingatlanokhoz kapcsolódnak, amelyek még nem kerültek átadásra
A Társaság nem tart nyilván kötelezettségek biztosítékaként elzálogosított készleteket.
Készlet mozgástábla:
| adatok ezer Ft-ban | Készletek |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 17.956.549 |
| Beszerzés | 1.709.110 |
| Fejlesztési költségek | 3.130.355 |
| Aktivált kamatok | 434.962 |
| Kivezetések (értékesítés) | -10.020.036 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 13.210.940 |
| Beszerzés | 296.300 |
| Fejlesztési költségek | 931.817 |
| Aktivált kamatok | 245.931 |
| Kivezetések (értékesítés) | -8.848.448 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 5.836.540 |
A fejlesztési költségek a befejezetlen termeléseken végzett építkezési munkálatokkal kapcsolatos
költségeket tartalmazza.
A Társaság aktiválja a hitelfelvételi költségeket, melyek közvetlenül a lakóparkok megépítésének
tulajdoníthatók.
A lakópark fejlesztésekhez kapcsolódóan aktiválási ráta számítást alkalmazva arányosan aktiválta a
hitelfelvételi költségeket, mind az általános, mind a speciális célú hitelek esetén.
Mivel a ténylegesen felmerül fejlesztési költségek (készlet érték) egyenlege kisebb, mint a
2023.12.31-ei záró hitelállomány, a tárgyévben felmerült kamatráfordításra aktiválási rátát kell
alkalmazni.
A Társaság által kikalkulált aktiválási ráta alapján 2022. évben a felmerült kamatráfordítás 79%-át,
tárgyében pedig 44%-át lehetett aktiválni a projektekre, mivel tárgyév végén már csak a Paskal
Garden „C” épülete felelt meg a minősített eszköz fogalmának.
A készlet záró állomány megelőző évhez képesti csökkenését a Paskal Garden „B” és „C” épületeinek
elkészülése és a lakás átadások okozták.
Hitelfelvételi költségek alakulása:
32
| | 2022 | 2023 |
| Általános célú hitelek kamatráfordítása | 434.962 | 245.931 |
| Összesen aktivált időszaki kamat | 434.962 | 245.931 |
A Társaság készletértékesítéskor az értékesített és birtokba adott lakások, valamint az építési telkek
bekerülési értékének és az azokon eszközölt fejlesztések értékének kivezetését végzi el. A készletek
értékesítése esetén azok könyv szerinti értékét abban az időszakban kell ráfordításként elszámolni,
amikor a kapcsolódó árbevétel elszámolásra kerül.
A Társaság a tárgyév végén megvizsgálta a készletek értékét az év végi értékbecslések alapján, kivéve
ahol rendelkezésre állt aláírt adásvételi szerződés, és értékvesztést számolt el ott, ahol szükséges
volt.
Az alábbi táblázat a készletekre képzett értékvesztést összesíti:
Értékvesztés mozgástábla:
| adatok ezer Ft-ban | |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 309.001 |
| Tárgyévi értékvesztés | 17.204 |
| Értékvesztés visszaírása | -201.537 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 124.668 |
| Tárgyévi értékvesztés | 335.303 |
| Értékvesztés visszaírása | -25.311 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 434.660 |
3.5. Vevői követelések
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Vevőkövetelések | 1.018.172 | 2.119.675 |
| Vevői értékvesztés | -938 | -14.173 |
| Összesen | 1.017.234 | 2.105.502 |
A vevőkövetelések a 2022. évhez képest megnövekedtek, a Paskal Garden „A”, „B” és „C” épületének
átadása miatt jellemzően a vételár utolsó 1-10%-nak kifizetése korlátozásra került a vevők számára
az épület társasházi bejegyzésének és használatbavételi engedély megszerzésének időpontjáig,
mely év vége előtt, 2023.12.20-án történt. Emiatt az utolsó vételárrészletek kifizetése, valamint a
vevői hitelfolyósítás átcsúszik 2024. I. negyedévére.
A Társaság a vevőköveteléseknél értékvesztés mátrix alapján állapítja meg a várható hitelezési
veszteséget.
2022.12.31-én 938 ezer forint hitelezési veszteséget azonosított a Társaság, így a vevőkövetelés nettó
módon került elszámolásra.
33
Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés változása:
| adatok ezer Ft-ban | Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés változása: |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | - |
| Tárgyévi növekedés | - |
| Tárgyévi csökkenés (visszaírás) | 938 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 938 |
| Tárgyévi növekedés | 13.235 |
| Tárgyévi csökkenés (visszaírás) | - |
| Záró érték 2023. december 31-én | 14.173 |
3.6. Lízingkövetelések, egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások,
szerződéskötésekhez közvetlenül kapcsolódó költségek
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Lízingkövetelések | 235.074 | 0 |
| Lízingkövetelések összesen | 235.074 | 0 |
| Egyéb követelések | | |
| Adott előlegek | 162.758 | 36.091 |
| Különféle egyéb követelések | 113.422 | 192.861 |
| Vevői előleg áfa | 655.932 | 251.516 |
| Saját részvény értékesítésével kapcsolatos követelés | 882.000 | - |
| Leányvállalatoknak adott rövid lejáratú kölcsön | 13.404.609 | 15.096.829 |
| Aktív időbeli elhatárolások | 2.304 | 4.762 |
| Zárolt pénzeszközök | - | - |
| Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások összesen | 15.221.025 | 15.580.549 |
| Ebből pénzügyi eszközök: | 14.402.335 | 15.292.942 |
| Ebből nem pénzügyi eszközök: | 818.690 | 287.607 |
| Szerződéskötéshez közvetlenül kapcsolódó költségek | | |
| Ingatlanközvetítői díjak | 410.990 | 100.336 |
| Ügyvédi díjak | 56.907 | 60.645 |
| Szerződéskötésekhez közvetlenül kapcsolódó költségek összesen | 467.897 | 160.981 |
A Társaság külön soron, a lízingkövetelések között mutatja ki az IFRS 16 szerinti operatív lízingből
származó követeléseit is. Az operatív lízingből származó követelések egyenlege a tárgyév végén 0 eFt
(Mystery Hotel apportba adása miatt), míg az összehasonlító időszakban, 2022. év végén 235.074
ezer Ft volt.
Az egyéb követelések között kerülnek kimutatásra a beruházásokra és szolgáltatásokra adott
előlegek, a különféle egyéb követelések (vevői előlegek általános forgalmi adó, közvetített
szolgáltatások), valamint az aktív időbeli elhatárolások.
A Társaság kapcsolt vállalkozásainak, leányvállalatainak nyújtott rövid lejáratú kölcsönt
projektfinanszírozás céljából. A kölcsönök rövid lejáratúak és kamatmentesek. A Társaság
vezetősége a jelentős összegre tekintettel elvégezte a leányvállalatoknak adott kölcsönökre
34
vonatkozóan a hitelezési kockázat elemzését és számolt a várható hitelezési veszteséggel. Az
értékvesztési mátrix alapján (lsd. 2.4.7.2 fejezet) a Társaság 1.510 eFt értékvesztést számolt el a
követelésekre. Tekintettel arra, hogy kapcsolt vállalkozásoknak adta a kölcsönt, a Táraság minimális
hitelezési kockázatot lát a megtérülés tekintetében.
Rövid lejáratú adott kölcsönök kapcsolt vállalkozásnak:
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Kapcsolt vállalkozásnak adott kölcsön | | |
| Catanum Invest Kft. | 1.245.000 | 1.607.800 |
| Filemon Invest Kft. | 4.513.000 | 6.076.000 |
| Vendvidék Real Estate Kft. | 1.020.000 | - |
| Dessewffy Investment Kft. | 3.405.000 | 2.125.520 |
| Pasadena 53 Invest Kft. | 615.000 | 278.000 |
| XPDON Invest Zrt. | 363.609 | 371.209 |
| Dorozsmai Ingatlan Kft. | 790.000 | - |
| CZADO Ingatlanfejlesztő Kft. | 494.000 | 495.000 |
| Grado Estate Zrt. | 959.000 | 4.143.300 |
| Összesen | 13.404.609 | 15.096.829 |
A szerződéskötéshez közvetlenül kapcsolódó költségek között kerülnek bemutatásra azon
költségek, melyek közvetlenül a vevőkkel kötött szerződésekhez kapcsolódónak, ilyen például az
ingatlanközvetítői jutalék és az ügyvédi díjak.
Szerződéskötésekhez közvetlenül kapcsolódó költségek:
| adatok ezer Ft-ban | Szerződéskötéshez közvetlenül kapcsolódó költségek |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 287.442. |
| Növekedések | 389.242. |
| Kivezetések (birtokbaadás) | -208.787 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 467.897 |
| Növekedések | 52.078 |
| Kivezetések (birtokbaadás) | -358.994 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 160.981 |
3.7. Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
| adatok ezer Ft-ban | Minősítési kategória | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Készpénz állomány | - | - | - |
| Bankbetétek Ft-ban | Baa1, Baa3 | 94.970 | 10.790 |
| Bankbetétek euró-ban | Baa3 | 18.782 | 5.127 |
| Bankbetétek óvadék | - | - | - |
| Összesen | | 113.752 | 15.917 |
35
A Társaság nem rendelkezik készpénz állománnyal. A Társaság célja, hogy megbízható bankokat
válasszon hosszú távú partnernek, csökkentve a kockázatát annak, hogy egy adott bankot ért
esetleges negatív következmények kihatással legyenek a Társaság működésére. Amely bank
esetében elérhető minősítés, ott a Moody’s minősítési kategóriát követi – azok közül is a hosszú távú
betétekre vonatkozó értékeket. A MagNet Bank Zrt. nem rendelkezik hitelminősítéssel, azonban a
banknál csak 15% alatti a fenti egyenlegből a pénzeszközök összege.
3.8. Saját tőke
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Jegyzett tőke | 143.200 | 143.200 |
| Tőketartalék | 17.759.683 | 17.759.683 |
| Eredménytartalék | 5.814.671 | 6.237.745 |
| Egyéb tartalékok és tőkeelemek | - | 134.437 |
| Összesen | 23.717.554 | 24.275.065 |
A SunDell Estate Nyrt. jegyzett tőkéje 2023. december 31-én 143.200 ezer Ft, mely 1.432.000 darab,
egyenként 100 forint névértékű törzsrészvényből áll. Az IFRS szerinti jegyzett tőke megegyezik a
cégbíróságon bejegyzett alaptőkével.
A Társaság megfelelő eredménytartalékkal rendelkezett, hogy a 2022. évi eredmény utáni
osztalékfizetés feltételei fennálljanak, a SZIT tv. rendelkezései szerint az elvárt osztaléknak
megfelelően történt az osztalék fizetése 3.600.000 ezer forint értékben.
A Társaság az egyéb tartalékok és tőkeelemek soron az egyéb átfogó eredményt tartja nyilván, mely
a saját használatú ingatlanok átértékelési nyereségéből származik.
Törzsrészvények alakulása
| adatok ezer Ft-ban | Törzsrészvények változása | Névérték (Ft/db) | Mennyiség (db) |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 119.500 | 100 | 1.195.000 |
| Tárgyévi kibocsátás | | | |
| Tárgyévi tőkeemelés | 23.700 | 100 | 237.000 |
| Tranzakciós költségek | | | |
| Záró érték 2022. december 31-én | 143.200 | 100 | 1.432.000 |
| Tárgyévi kibocsátás | | | |
| Tárgyévi tőkeemelés | - | - | - |
| Tranzakciós költségek | | | |
| Záró érték 2023. december 31-én | 143.200 | 100 | 1.432.000 |
Tőketartalék
| adatok ezer Ft-ban | Tőketartalék |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 9.207.683 |
| Tőkeemelés hatása | 8.552.000 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 17.759.683 |
| Tőkeemelés hatása | - |
| Záró érték 2023. december 31-én | 17.759.683 |
36
Eredménytartalék
| adatok ezer Ft-ban | Eredménytartalék |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 4.911.125 |
| Tárgyévi eredmény | 1.569.808 |
| Saját részvény visszavásárlás értékesítése | 1.961.120 |
| Osztalék fizetés | -2.629.000 |
| Leányvállalat lekötött tartalék pótbefizetés visszafizetése | 1.618 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 5.814.671 |
| Tárgyévi eredmény | 4.023.074 |
| Saját részvény visszavásárlás értékesítése | - |
| Osztalék fizetés | -3.600.000 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 6.237.745 |
3.9. Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek (ideértve a kötvény kötelezettséget is)
A Társaság a következő típusú hitelekkel rendelkezik:
• Kötvénytartozások: tevékenységet finanszírozó
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Hitelek és kölcsönök | - | - |
| Kötvénytartozások | 15.462.159 | 15.494.358 |
| Összesen | 15.462.159 | 15.494.358 |
A Társaság 2020. november 10-én a Növekedési Kötvényprogram keretében kibocsátott 11.000.000
ezer forint össznévértékű hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt. Első tőketörlesztés esedékessége:
2025.11.12.
| | adatok ezer Ft-ban |
| Tartozások kötvénykibocsátásból | NKP kötvény 2020.11.10. |
| Futamidő lejárata | 2030.11.12. |
| Ügyleti kamatláb | 3,25% |
| Piaci kamatláb | 4,40% |
| Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel | 11.128.844 |
| Kamattámogatás (prémium érték) | 923.322 |
| 2020-2022. évi kamat | 604.572 |
| Ügyleti kamatfizetés 2022. év | -357.500 |
| Kötvénykötelezettség 2022. december 31-én | 10.452.595 |
| Tárgyévi kamat | 457.706 |
| Ügyleti kamatfizetés 2023. év | -357.500 |
| Kötvénykötelezettség 2023. december 31-én | 10.552.801 |
| Rövid lejáratú kamat átsorolás | -225.526 |
| Pénzügyi kimutatásban szereplő kötvénykötelezettség 2023.12.31. | 10.327.275 |
37
2021.07.09-én új, zöld kötvénykibocsátás történt: 5.500.000 ezer forint össznévértékben, mely
hitelviszonyt megtestesítő, dematerializált, névre szóló értékpapír. Első tőketörlesztés
esedékessége: 2026.07.09.
| | adatok ezer Ft-ban |
| Tartozások kötvénykibocsátásból | Green kötvény 2021.07.09. |
| Futamidő lejárata | 2031.07.09. |
| Ügyleti kamatláb | 3,65% |
| Piaci kamatláb | 4,74% |
| Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel | 5.592.839 |
| Kamattámogatás (prémium érték) | 503.196 |
| 2021-2022. évi kamat | 155.859 |
| Kötvénykötelezettség 2022. december 31-én | 5.245.501 |
| Tárgyévi kamat | 244.249 |
| Ügyleti kamatfizetés 2023. év | -200.750 |
| Kötvénykötelezettség 2023. december 31-én | 5.289.000 |
| Rövid lejáratú kamat átsorolás | -121.917 |
| Pénzügyi kimutatásban szereplő kötvénykötelezettség 2023.12.31. | 5.167.083 |
A Társaság a kötvényeket amortizált bekerülési értéken tartja nyilván.
A Növekedési Kötvényprogram, illetve Zöldkötvény-sorozat keretében kibocsátott kötvények egy
részét az MNB vásárolta meg.
A piaci kamatláb, illetve a bekerülési érték meghatározásánál a Társaság a független piaci szereplők
által fizetett ajánlati árakat vette figyelembe. Az így meghatározott piaci kamatlábbal diszkontált
szerződés szerint fizetendő cash-flowk jelenértéke alacsonyabb, mint a kibocsátás során
ténylegesen bevont forrás. A különbözetet – mely a prémium értékű vásárlásokból fakad (mintegy
„kamattámogatás”) - a Társaság elhatárolta és a kötvény futamideje alatt időarányosan oldja fel.
A hosszú lejáratú kötvény kötelezettségek kamattámogatási értékkel növelt értéke eltér a könyv
szerinti értéküktől, mivel a diszkontálás hatása jelentős. A kamattámogatás értéke a
kötvénykibocsátásokra vonatkozó kamatláb alapján diszkontált cash flow-kon alapulnak.
Mindkét kötvény esetében a kötvények összegének visszafizetését és a kamat megfizetését biztosító
kötelezettségvállalások azonosak. Az (a)-(e) pontok bekövetkezése rendkívüli visszaváltási
eseményhez vezet a kötvények lejárati napja előtt (a Kibocsátó itt a Társaságot jelenti):
(a) Nemfizetés
(b) Közvetett szerződésszegés (cross default)
(c) Hitelminősítés romlás:
(d) Igények azonos rangsora (pari passu)
(e) Teheralapítási tilalom (negative pledge)
38
Ezeken felül, a zöld kötvény esetében a felhasználást az erre a célra létrehozott Zöld kötvény
keretrendszere szabályozza, ami alapján ebből a kötvényforrásból megvalósított projekteknek az
alábbi jellemzőkkel kell bírniuk, négy fő kategória mentén:
1. Zöld épületek (green buildings) kategória:
• BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method )
alapján „Nagyon jó” vagy afeletti minősítés vagy
• LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) alapján „arany” kategória
vagy afeletti minősítés vagy
• az épületek legalább 10%-kal haladják meg a magyarországi energetikai
tanúsítványnak (EPC), a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeinek
megfelelő ”BB” kategória követelményrendszerét. 2026-tól kizárólag AA kategóriába
tartozó épületeket épít a Társaság.
2. Energiahatékonyság (energy efficiency) kategória:
• A projektekhez tartozó épületek Magyarország épületeinek energiahatékonysági
rangsora alapján a felső 15%-ba tartoznak.
3. Megújuló energia (renewable energy) kategória:
• Megújuló energia megoldások használata (pl.: napelemek, hőszivattyú stb.)
4. Tiszta közlekedés (clean transport) kategória:
• Tömegközlekedéshez történő hozzáférés biztosítása
• Elektromos autó töltőhelyek kialakítása
• Kerékpár tárolóhelyek kialakítása
3.10. Hosszú lejáratú kötelezettségek (kivéve hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek)
| adatok ezer Ft-ban | Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 5.736.531 |
| NKP+Green kötvény prémium érték különbözet átsorolás rövid lejáratba | -142.652 |
| Szerződéses kötelezettségek növekedés | 5.158.976 |
| Szerződéses kötelezettségek átsorolása rövid lejáratba | -9.740.103 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 1.012.752 |
| Kötvény halasztott bevétel feloldás-rövid lejáratú rész | -143.043 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 869.709 |
39
A Társaság az egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek között a hosszú lejáratú (éven túli) szerződéses
kötelezettségeket (hosszú lejáratú vevőktől kapott előlegek) és kötvény kötelezettségeket mutatja
ki.
A kötvények prémium értéke is itt kerül bemutatásra, mely időarányosan elszámolásra kerül a
pénzügyi műveletek eredménye soron a kamatráfordítással szemben, nettó értéke pedig aktiválásra
kerül a készletekre, mint hitelfelvételi költség. Éven belüli, rövid lejáratú részük pedig az egyéb rövid
lejáratú kötelezettségek közé kerül átsorolásra.
3.11. Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Rövid lejáratú kölcsönök | 934.000 | 1.379.919 |
| Hosszú lejáratú hitelek rövid lejáratú része | - | - |
| Összesen | 934.000 | 1.379.919 |
A rövid lejáratú kölcsönök a szállítói kölcsönt, tagi kölcsönt tartalmazzák.
A Társaság jelenleg nem rendelkezik banki hitellel, rövid lejáratú kölcsöneit leányvállalataitól és a
legvégső anyavállalatától kapta.
Rövid lejáratú kölcsönök kapcsolt vállalkozástól:
A Társaság likviditási okokból kölcsönt kapott kapcsolt vállalkozásaitól. A kölcsönök
kamatmentesek, a diszkontálás nem indokolt, mivel rövid lejáratú kölcsönök, így 12 hónapon belül
biztosan visszafizetésre kerül.
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Kapcsolt vállalkozástól kapott kölcsön | | |
| Dorozsmai Ingatlan Kft. | - | 552.700 |
| Alhambra 36 Invest Kft. | 90.000 | - |
| Bryce 42 Invest Kft. | 210.000 | 478.235 |
| L.B. Vetus Architect Kft. | 435.000 | 44.683 |
| Mystery Mansion Kft. | - | 2.000 |
| Niobarbara Invest Kft. | - | 500 |
| Sedona 38 Invest Kft. | 199.000 | 201.800 |
| GOPD Nyrt. | - | 100.000 |
| Összesen | 934.000 | 1.379.919 |
3.12. Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók)
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Szállítói kötelezettségek | 468.336 | 77.344 |
| Összesen | 468.336 | 77.344 |
40
A szállítói kötelezettségek között szerepelnek a belföldi szállítók, valamint a nem számlázott
szállítások és szolgáltatások.
3.13. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Adók és járulékok | 352.110 | 66.295 |
| Halasztott bevétel kötvény rövid lejáratú rész | 142.652 | 143.043 |
| Kapcsolt vállalkozással szembeni kötelezettség/felbontás | 2.568.561 | 3.325.296 |
| Passzív időbeli elhatárolások | 350.246 | 778.950 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek | 67.259 | 115.733 |
| Összesen | 3.480.828 | 4.429.317 |
| Ebből pénzügyi kötelezettségek: | 2.986.066 | 3.870.635 |
| Ebből nem pénzügyi kötelezettségek: | 494.762 | 558.682 |
A Társaság az adók és járulékok között mutatja ki az általános forgalmi adó (Áfa) egyenlegét és a
bérjárulék kötelezettségeket.
A passzív időbeli elhatárolások között a tanácsadói szolgáltatások, könyvvizsgálói díjak,
bankköltségek, kötvény kamatok rövid lejáratú része és azok az árbevétel elhatárolások kerülnek
kimutatásra, amely esetben a vevő a vételárat megfizette, de a birtokbaadás még nem történt meg.
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségeknél vevőknek visszajáró felbontásból eredő vételárrész (lsd.
5.1 fejezet) és vagyonszerzési illeték kötelezettség szerepel.
3.14. Szerződéses kötelezettségek
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Paskal Rose Lakópark vevői előlegek és foglalók | 46.850 | 71.650 |
| Paskal Garden Lakópark vevői előlegek és foglalók | 9.699.534 | 2.971.464 |
| Összesen | 9.746.384 | 3.043.114 |
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Kapcsolt vállalkozásokkal szembeni kötelezettségek | 333.726 | 63.960 |
A Társaság a rövid lejáratú (éven belüli) vevői előlegeket mutatja ki ezen soron. Éven túli vevői
előlegek már nincsenek, ugyanis a projektek építkezése befejeződött.
A Társaság a szerződéses kötelezettségek között mutatja ki az értékesített lakásokhoz kapcsolódó
vevői előlegeket. A Társaságnak jelenleg három befejezett beruházási projektje van. Mind a három
lakóparkban az értékesítés folyamatos. Az ingatlanok átadásakor a vevői előlegek kivezetésre
kerülnek.
41
3.15. Pénzügyi instrumentumok valós értéke
A pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke értékelési kategóriánként:
adatok ezer Ft-ban
| 2022. december 31 | Könyv szerinti érték | Valós érték |
| Pénzügyi eszközök | | |
| Amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi eszközök | |
| Pénz-és pénzeszköz egyenértékesek | 113.752 | 113.752 |
| Vevői követelések | 1.017.234 | 1.017.234 |
| Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások | 14.870.232 | 14.870.232 |
| Pénzügyi eszközök összesen | 16.001.218 | 16.001.218 |
| | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | | |
| Amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek | |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.462.159 | 8.960.682 |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásnyújtásból (Szállítók) | 468.336 | 468.336 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 934.000 | 934.000 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások | 2.986.066 | 2.986.066 |
| Pénzügyi kötelezettségek összesen | 19.850.561 | 13.349.084 |
| 2023. december 31. | Könyv szerinti érték | Valós érték |
| Pénzügyi eszközök | | |
| Amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi eszközök | |
| Pénz-és pénzeszköz egyenértékesek | 15.917 | 15.917 |
| Vevői követelések | 2.105.502 | 2.105.502 |
| Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások | 15.453.923 | 15.453.923 |
| Pénzügyi eszközök összesen | 17.575.342 | 17.575.342 |
| | | |
| Pénzügyi kötelezettségek | | |
| Amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek | |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.494.358 | 10.524.387 |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásnyújtásból (Szállítók) | 77.344 | 77.344 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 1.379.919 | 1.379.919 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások | 3.870.635 | 3.870.635 |
| Pénzügyi kötelezettségek összesen | 20.822.256 | 15.852.285 |
A management úgy ítélte meg, hogy a pénzeszközök, pénzeszköz egyenértékesek, vevői és egyéb
követelések, szállítók és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek valós értéke megközelíti könyv szerinti
értéküket nagyrészt ezen instrumentumok rövid lejáratának köszönhetően.
A kötvények valós értéke a kötvények piaci kötvényhozammal diszkontált értékeként került
meghatározásra. 2022. és 2023. decemberében a kötvények kibocsátása óta a piaci
kötvényhozamok emelkedtek, így azok valós értéke alacsonyabb, mint a könyv szerinti értékük.
42
4. Tárgyévi Eredményre vonatkozó kiegészítő magyarázatok
4.1. Értékesítés nettó árbevétele
A Társaság rendelkezik IFRS 15 – vevőkkel kötött szerződésekből származó bevétellel és IFRS 16
szerinti lízingbevétellel, melynek megbontását az alábbi táblázat mutatja be.
| adatok ezer Ft-ban | 2022 | 2023 |
| Vevőkkel kötött szerződésből származó árbevétel, Lakóingatlan értékesítés | 13.954.229 | 13.798.317 |
| Összesen | 13.954.229 | 13.798.317 |
4.1.1 Bérleti bevételek
| adatok ezer Ft-ban | 2022 | 2023 |
| Operatív lízingből származó árbevétel | 251.642 | 291.826 |
| Egyéb vállalkozó felé bérleti díj | 4.440 | 7.377 |
| Összesen | 256.082 | 299.203 |
A nem felmondható operatív lízingszerződések alapján a jövőbeli minimális bérleti díjak december
31-én a következők:
| adatok ezer Ft-ban | | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Éven belül esedékes | | 400.250 | 16.094 |
| 1-5 év között esedékes | | 1.601.000 | 80.470 |
| 5 éven túl esedékes | | 2.001.250 | - |
| Összesen | | 4.002.500 | 96.564 |
A Társaságnak a befektetési célú ingatlanokkal kapcsolatban nem merültek fel közvetlen működési
költségek (beleértve a javítási és karbantartási költségeket is).
4.1.2 Egyéb bevételek
| adatok ezer Ft-ban | 2022 | 2023 |
| Egyéb bevételek | 172.141 | 34.907 |
| Összesen | 172.141 | 34.907 |
A Társaság az árbevételének nagy részét a saját tulajdonú ingatlanok értékesítéséből szerzi.
Árbevétele Magyarországról származik.
Az eladott ingatlanok száma 2022. évben 199 db, 2023. évben 52 db volt.
43
A Társaság nem rendelkezik olyan vevőkkel kötött szerződésekkel, amelyeknél a jelentős
finanszírozási komponens fennállna.
Az egyéb működési bevételek között a káreseményekkel kapcsolatos bevétel, készletek visszaírt
értékvesztése, illetve késedelmi kamat bevétel van kimutatva.
4.2. Saját termelésű készletek állományváltozása
A Társaság az aktivált saját teljesítmények között a saját termelésű készletek állományváltozását
mutatja ki. A Társaság a saját termelésű készletek állományváltozásán a készleten lévő épületeken
és telkeken végzett saját munka költségének aktiválását és az értékesített ingatlanok ráaktivált
értékének kivezetését mutatja ki, melynek értéke a tárgyévben -6.390.915 ezer Ft, míg előző évben -
5.838.688 ezer Ft volt.
4.3. Anyagköltségek
A Társaság az anyagköltségek között jellemzően a közüzemi díjakat és a vásárolt telkek értékét
mutatja ki, melyek a tárgyévben 8.766 ezer Ft-ot, míg előző évben 9.947 ezer Ft-ot tettek ki.
4.4. Igénybe vett szolgáltatások értéke
| adatok ezer Ft-ban | 2022 | 2023 |
| Szállítás-rakodás, raktározás költségei | 2 | - |
| Bérleti díjak | 459 | 4.126 |
| Karbantartási költségek, irodai szolgáltatás | 2.122 | 2.820 |
| Hirdetés, reklám, marketing költségei | 80.695 | 91.965 |
| Oktatás és továbbképzés költségei | 180 | 6.161 |
| Telefon költség | 889 | 1.625 |
| Ügyviteli, számviteli szolgáltatások | 83.726 | 83.718 |
| Építkezéshez felmerült szolgáltatások költsége | 3.453.158 | 1.199.849 |
| Egyéb igénybe vett szolgáltatások | 368.802 | 563.671 |
| Összesen | 3.990.033 | 1.953.935 |
A Társaság az igénybe vett szolgáltatások között mutatja ki a lakóparkokhoz kapcsolódó építkezési
költségeket, az ügyviteli és számviteli szolgáltatások költségeit, valamint az egyéb igénybe vett
szolgáltatások költségeit.
Az egyéb igénybe vett szolgáltatások között a Társaság elkülönítetten mutatja be azon költségeket,
melyek az IFRS 15 standard értelmezésében közvetlenül a szerződéskötéshez kapcsolódnak, mint az
ingatlanközvetítői és ügyvédi díjak. Itt kerülnek még bemutatásra az általános ügyvédi és közjegyzői
díjak, a tanácsadói és szakértői díjak, az értékesítéshez felmerült szolgáltatok költségei, valamint az
egyéb különféle szolgáltatások költségei, mint a közüzemi szolgáltatások.
Az értékesítést segítő szolgáltatás olyan igénybe vett szolgáltatás, amely természetéből adódóan az
értékesítéshez kapcsolódik, de nem közvetlenül, mivel a szerződő fél akkor is megkapja a
szerződéses összeget, ha nem történik ingatlanértékesítés. Az ilyen szerződéskötési költségeket,
44
amelyek a szerződés megkötése nélkül is felmerülnének, felmerüléskor ráfordításként kerülnek
megjelenítésre az eredménykimutatásban.
Az építkezésekhez felmerült szolgáltatások tartalmazzák az építkezéshez kapcsolódó szolgáltatások
költségeit, a műszaki ellenőri tevékenységek és értékbecslői szakvélemények költségeit, valamint az
építkezéshez kapcsolódó közmű építések, javítások költségeit.
4.5. Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értéke az üzleti évben eladott áruk bekerülési értékét, valamint a
készletekre elszámolt értékvesztést foglalja magában. A Társaság a kereskedelmi áruk között azon
telkek értékét mutatja ki, amelyeken az építkezés folyik, így az ELÁBÉ soron a tárgyévben vagy előző
évben értékesített, de tárgyévben átadott lakásokhoz tartozó telekértékek kivezetése és a
készletekre elszámolt értékvesztés jelenik meg, melynek értéke a tárgyévben 1.508.889 ezer forint
volt, míg előző évben 1.270.632 ezer forint.
4.6. Egyéb szolgáltatások értéke
| adatok ezer Ft-ban | 2022 | 2023 |
| Hatósági igazgatási, szolgáltatási díjak, illetékek | 4.454 | 8.228 |
| Pénzügyi, befektetési szolgáltatási díjak | 19.826 | 21.640 |
| Biztosítási díjak | 4.195 | 2.590 |
| Részvények és kötvények forgalomban tartási díja | 13.451 | 17.593 |
| Összesen | 41.926 | 50.051 |
Az egyéb szolgáltatások között szerepelnek a hatósági díjak, a részvények és kötvények forgalomban
tartási díjai, biztosítási díjak, valamint az egyéb pénzügyi szolgáltatások díjai, amelyek magában
foglalják a különböző bankköltségeket és számlavezetési díjakat.
4.7. Személyi jellegű ráfordítások
| adatok ezer Ft-ban | 2022 | 2023 |
| Bérköltségek | 176.265 | 266.117 |
| Bérjárulékok | 21.486 | 32.645 |
| Személyi jellegű egyéb kifizetések | 2.733 | 9.297 |
| Összesen | 200.484 | 308.059 |
A személyi jellegű ráfordítások tartalmazzák a bérköltségeket és a bérjárulékokat, valamint a
személyi jellegű egyéb kifizetéseket. A bérek és fizetések összege nem tartalmaz átszervezési
költségeket és egyéb, a munkaviszony megszűnésekor adott juttatásokat.
A Társaság átlagos statisztikai állományi létszáma a tárgyidőszakban 19 fő, (előző évben 15 fő volt).
45
4.8. Értékcsökkenés és amortizáció
A Társaság az értékcsökkenés és amortizációs leírás soron mutatja ki az immateriális javak és tárgyi
eszközök - – amortizációját és értékcsökkenést. Az
beleértve az eszközhasználati-jogot
értékcsökkenés lineáris módszerrel kerül elszámolásra. Az eszközhasználati-jog értékcsökkenése
tárgyévben 0 ezer forint, előző évben 2.272 ezer forint volt. Az immateriális javak és tárgyi eszközök
értékcsökkenése a tárgyévben 3.282 ezer forint, míg előző évben 1.537 ezer forintot tett ki.
A tárgyidőszakban elszámolt értékcsökkenést és amortizációt a 3.1 pont tartalmazza.
4.9. Egyéb működési ráfordítások
| adatok ezer Ft-ban | 2022 | 2023 |
| Értékesített immateriális javak, tárgyi eszközök könyv szerinti értéke | 55 | - |
| Késedelmi kamat és behajtási költségátalány | 1.051 | 4.923 |
| Költségek, ráfordítások ellentételezésére adott támogatás, juttatás | 27.500 | 2.000 |
| Térítés nélkül átadott telekrész Budakeszi út | - | 42.205 |
| Vevők, tárgyi eszközök elszámolt értékvesztése | 24.253 | 13.235 |
| Adók, illetékek, hozzájárulások | 26.733 | 44.721 |
| Önkormányzatokkal elszámolt adók, illetékek, hozzájárulások | 20.978 | 26.720 |
| Különféle egyéb ráfordítások | 1.494 | 219 |
| Összesen | 102.064 | 134.023 |
Az egyéb működési ráfordítások között kerülnek elszámolásra a késedelmi kamatok, a behajtási
költségátalány, a helyi önkormányzatokkal elszámolt telekadók és építményadók, az innovációs
járulék, vevői követelésekre és tárgyi eszközökre elszámolt értékvesztés és az adott támogatás.
4.10. Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége/vesztesége
A Társaság a befektetési célú ingatlanok között mutatja ki azon ingatlanok értékét, melyeket az
bérbeadási célra tart. A Társaság a befektetési célú ingatlan valós értékében bekövetkező
változásból eredő nyereséget vagy veszteséget külön soron mutatja ki, melynek értéke a tárgyévben
-624.279 ezer forint veszteség, míg előző évben -541.642 ezer forint veszteség volt. A valós érték
hierarchiára vonatkozó közzétételek a 3.2 fejezetben kerülnek részletezésre.
4.11. Pénzügyi műveletek eredménye
| | | adatok ezer Ft-ban |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 2022 | 2023 |
| Kapott osztalék | 243.565 | 387.343 |
| Egyéb pénzügyi műveletek | 49.693 | - |
| Részesedések értékeléséből származó nyereség | - | 848.592 |
| Árfolyamnyereség | 11.285 | 12.152 |
| Bevételek összesen | 304.543 | 1.248.087 |
46
| | | adatok ezer Ft-ban |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | 2022 | 2023 |
| Fizetett kamatok | 119.326 | 373.732 |
| Árfolyamveszteség | 5 | - |
| Részesedésekből értékeléséből származó értékvesztés | 998.631 | - |
| Egyéb követelések értékvesztése | - | 1.510 |
| Ráfordítások összesen | 1.117.962 | 375.242 |
A Társaság kapott osztaléka egyik leányvállalatától, az L.B. Vetus Architect Kft. 2022. évi
eredményéből származik.
Az árfolyamveszteség a deviza- és valutakészletek átértékeléseiből adódik. Az általános célú hitelek
(kötvények) kamata aktiválási rátával kalkulált arányos kamattal kerültek aktiválásra. (lsd. 3.4
megjegyzés készletek)
4.12. Nyereségadók
A Társaságnak, mint SZIT-nek meg kell állapítania a SZIT törvény előírásaira való tekintettel a
társasági adóalapját, viszont az így kapott adóalap után csak bizonyos esetekben terheli társasági
adófizetési kötelezettség.
A SZIT státusz miatt halasztott adó és társasági adó sem a tárgyévben, sem az összehasonlító
időszakban nem volt.
4.13. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
| Megnevezés | 2022 | 2023 |
| Adózott eredmény (ezer Ft) | 1.569.808 | 4.157.511 |
| Törzsrészvények súlyozott átlaga (db) | 1.370.964 | 1.432.000 |
| Egy részvényre jutó eredmény (Ft) | 1 145 | 2 903 |
A Társaságnak jelenleg 1.432.000 darab, egyenként 100 Ft névértékű törzsrészvénye van. A
tárgyévben az egy részvényre jutó eredmény 2.903 Ft. A Társaságnál 2022.04.05-én részvény
kibocsátás történt, mely indokolta a részvények darabszámának súlyozott átlag számítását.
5. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók
5.1. Kapcsolt vállalkozások
A Társaság a Magyarországon bejegyzett GOPD Nyrt. ellenőrzése alatt áll, mely közvetlenül a
Társaság részvényeinek 46,46%-ával rendelkezik, a Copa Carpa Kft., valamint a MEQHLYN Kft.
leányvállalatokon keresztül közvetve birtokolt szavazati jogot biztosító részvényeinek és szavazati
jogának aránya pedig 17,46%. A részvények fennmaradó 11,06%-át szintén magyarországi
bejegyzésű, független 5% részesedés feletti vállalkozás, illetve 25,02%-át közkézhányad birtokolja.
A Társaság legfőbb, végső anyavállalata szintén a GOPD Nyrt. A Társaság esetében a vezetőség nem
azonosított végső ellenőrzést gyakorló felet 2023.12.31-én.
47
2022. december 31-én és 2023. december 31-én a GOPD Csoport az alábbi vállalatokból állt:
| Megnevezés | Besorolás | Tulajdoni hányad 2022.12.31. | Tulajdoni hányad 2023.12.31. | Székhely |
| GOPD Nyrt. | Anyavállalat | - | - | Magyarország |
| Gaudetti Ingatlan Kft. | Leányvállalat | 100,00% | 100,00% | Magyarország |
| Oregon 21 Ingatlan Kft. | - | 100,00% | 0% | Magyarország |
| Santa Cruz Invest Kft. | Leányvállalat | 100,00% | 100,00% | Magyarország |
| L.B. Hungarchitect Kft. | Leányvállalat | 100,00% | 100,00% | Magyarország |
| Copa Carpa Kft. | Leányvállalat | 50,00% | 100,00% | Magyarország |
| Piandos Kft. | Leányvállalat | - | 66,67% | Magyarország |
| PhoenArchitekt Kft. | Csoporton kívüli | 49,00% | 19,00% | Magyarország |
| Meqhlyn Kft. | Leányvállalat | 50,00% | 90,91% | Magyarország |
A Társaság tulajdonosai, valamint leányvállalatai 100%-ban kapcsolt feleknek minősülnek (lásd 3.3,
7.4 fejezetek).
A kapcsolt felekkel folytatott tranzakciókat a következő táblázatok tartalmazzák:
a) Termékek értékesítése és szolgáltatások nyújtása
| Termékek értékesítése (eFt-ban) | 2022 | 2023 |
| Leányvállalat-kapcsolt fél (ingatlan értékesítés, felbontás, továbbszámlázás) | 2.672.789 | 3.527.959 |
| Összesen | 2.672.789 | 3.527.959 |
Az áruk értékesítése a harmadik felek számára is elérhető érvényes ár lista és feltételek alapján
történik. A szolgáltatások értékesítése a kapcsolt felekkel egyeztetve költség alapon történik.
b) Termékek és szolgáltatások beszerzése
| Szolgáltatások beszerzése (eFt-ban) | 2022 | 2023 |
| Legfőbb, végső anyavállalat (management szolgáltatások, ingatlan vásárlás) | 2.236.763 | 21.000 |
| Egyéb kapcsolt vállalkozás (generálkivitelezés, teljesítési garancia) (2022.10.11-től 2023.09.10-ig kapcsolt fél) | 429.424 | 1.048.918 |
| Leányvállalat, kapcsolt fél (bérlei díj, kaució) | 508 | 508 |
| Összesen | 2.666.695 | 1.070.426 |
| Lízing szolgáltatás (eFt-ban) | 2022 | 2023 |
| Leányvállalat, kapcsolt fél (eszközhasználati jog) | - | - |
| Leányvállalat, kapcsolt fél (lízingkötelezettség) | - | - |
| Leányvállalat, kapcsolt fél (eszközhasználati jog értékcsökkenés) | 2.272 | - |
| Leányvállalat, kapcsolt fél (kamat ráfordítás) | 43 | - |
| Összesen | 2.315 | - |
48
A Társaság a management szolgáltatásokat a végső anyavállalattól veszi igénybe költség alapon. A
Felek a szokásos piaci ár elvének szem előtt tartásával a Vezetési Tanácsadók Magyarországi
Szövetsége által készített 2021. évi felmérés szerint, az 1-15 fős tanácsadó vállalkozások átlagos
napidíjának szokásos piaci sávjából indultak ki jelen Megállapodás szerinti díjazás megállapításánál.
Figyelemmel az ingatlanberuházásokra jellemző magas befektetési kockázatra és a hosszú távú
megtérülésre, a Felek egyetértenek abban, hogy a díjazásnak a szokásos piaci tartomány felső
értékét kell közelítenie.
Az építkezések generálkivitelezési munkálatait a Társaság a DakotaÉpítő Kft-től veszi igénybe
szokásos kereskedelmi feltételek szerint. A generálkivitelező 2022.10.11-től 2023.09.10-ig kapcsolt
vállalkozása a Társaságnak, utána vezető tisztségviselő változás miatt már nem. Generálkivitelezési
költsége 2022. évben 429.424 eFt, 2023. évben 1.048.918 eFt.
A Társaság a székhelyéül szolgáló iroda bérleti díjat az egyik leányvállalatától veszi igénybe, mely
ügyletnél a Társaság lízingbe vevő.
c) Az áruk/szolgáltatások értékesítéséből származó év végi egyenlegek
| Kötelezettségek kapcsolt felekkel szemben (eFt-ban) | 2022 | 2023 |
| Társaság kulcspozícióban lévő vezetője (ingatlan értékesítés, felbontás, kártérítés fizetése) | 55.399 | 12.637 |
| Nem irányító érdekeltségek, egyéb kapcsolt vállalkozás (ingatlan értékesítés-előleg) | - | - |
| Összesen | 55.399 | 12.637 |
| Szerződéses kötelezettségek leányvállalatokkal szemben (eFt-ban) | 2022 | 2023 |
| Leányvállalatokkal szembeni kötelezettségek (vevőktől kapott előlegek) | 333.726 | 63.960 |
| Összesen | 333.726 | 63.960 |
A kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek elsősorban értékesítési tranzakcióból származnak és
az értékesítések időpontja után egy éven belül esedékesek. A kötelezettségek nem biztosítottak,
azokra kamat nem került felszámításra. A kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségekre nem képzett
értékvesztést a Társaság.
A Társaság a kulcspozícióban lévő vezetők alatt az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagokat
definiálják.
d) Termékek, szolgáltatások beszerzéséből, kötelezettségekből származó év végi
egyenlegek
| Szolgáltatások beszerzése (eFt-ban) | 2022 | 2023 |
| Egyéb kapcsolt vállalkozás (teljesítési garancia) | - | - |
| Egyéb kapcsolt vállalkozás (beruházásra adott előleg) | 138.685 | 30.769 |
| Összesen | 138.685 | 30.769 |
49
e) Kapcsolt feleknek nyújtott kölcsönök
| adatok ezer Ft-ban | |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 4.344.500 |
| Az év során nyújtott kölcsönök | 14.714.966 |
| Kapott kölcsöntörlesztések | -5.654.857 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 13.404.609 |
| Az év során nyújtott kölcsönök | 8.335.202 |
| Kapott kölcsöntörlesztések | -6.642.982 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 15.096.829 |
f) Kapcsolt felektől kapott kölcsönök
| adatok ezer Ft-ban | |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 200.000 |
| Az év során kapott kölcsönök | 934.000 |
| Adott kölcsön visszafizetések | -200.000 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 934.000 |
| Az év során kapott kölcsönök | 1.739.740 |
| Adott kölcsön visszafizetések | -1.293.822 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 1.379.919 |
Az adott és kapott kölcsönök egy éven belül esedékesek, rövid lejáratúak és kamat nem került rájuk
felszámításra. A kölcsönök valós értéke megegyezik azok könyv szerinti értékével, 2023. évben az
adott kölcsönökre 1.510 eFt értékvesztést képzett a Társaság a várható hitelezési veszteség alapján.
g) Kapcsolt felektől kapott osztalék
| adatok ezer Ft-ban | |
| Nyitó érték 2022. január 1-én | 0 |
| Az év során kapott osztalék | 243.565 |
| Záró érték 2022. december 31-én | 243.565 |
| Az év során kapott osztalék | 387.343 |
| Záró érték 2023. december 31-én | 387.343 |
A Társaság 2022. évben a Dorozsmai Ingatlan Kft., 2023. évben az L.B. Vetus Architect Kft.
leányvállalatától kapott osztalékot.
5.2. Juttatások a kulcspozícióban lévő vezetés részére
A Társaságnál az Igazgatóság Elnöke és az Igazgatóság Tagjai, valamint a Felügyelő- és
Auditbizottsági Tagok részére az üzleti évben nem folyósítottak kölcsönt, előleget.
A Társaság nem alkalmaz részvényalapú kifizetési rendszereket sem a gazdálkodó egység, sem az
alkalmazottak vezetésére. A munkavállalóknál nincs alkalmazva rövid távú munkavállalói juttatás,
munkaviszony megszűnése utáni juttatás, egyéb hosszú távú juttatás, végkielégítés.
50
5.3. A kulcspozícióban lévő vezetőkkel való tranzakciók
a) Termékek értékesítése és szolgáltatások nyújtása
| Termékek értékesítése (eFt-ban) | 2022 | 2023 |
| A Társaság kulcspozícióban lévő vezetője (ingatlan értékesítés, felbontás, kártérítés fizetése) | 222.620 | 1.260.365 |
| Legfőbb, végső anyavállalat kulcspozícióban lévő vezetője (ingatlan értékesítés, felbontás, kártérítés fizetése) | - | - |
| Leányvállalat kulcspozícióban lévő vezetője | - | - |
| Összesen | 222.620 | 1.260.365 |
b) Termékek és szolgáltatások beszerzése
| Szolgáltatások beszerzése (eFt-ban) | 2022 | 2023 |
| Kulcspozícióban lévő vezető által ellenőrzött társaság (tervezési szolgáltatás) | - | - |
| Összesen | - | - |
5.4. Igazgatótanács és Felügyelő Bizottság javadalmazása
A Társaságnál az Igazgatóság Elnöke és az Igazgatóság Tagjai, valamint a Felügyelő- és
Auditbizottsági Tagok 2022.10.12-től havi bruttó 250.000 Ft tiszteletdíj mellett látják el tisztségüket.
A kulcspozícióban lévő vezetők részére kifizetett javadalmazást az alábbiakban ismertetjük:
| | | adatok ezer Ft-ban |
| Megnevezés | 2022 | 2023 |
| Tiszteletdíj Igazgatóság | 7.984 | 16.185 |
| Tiszteletdíj Audit/Felügyelő Bizottság | 5.455 | 12.016 |
| Munkabér | 22.199 | 38.160 |
| Járulékok | 2.886 | 8.627 |
| Összesen | 38.524 | 74.988 |
5.5. Garanciák
A Társaság a tárgyében és az előző évben sem nyújtott garanciákat.
51
6. Pénzügyi kockázatkezelés
Ez a szakasz ismerteti a Társaság pénzügyi kockázatok kezelésére vonatkozó politikáit és eljárásait.
6.1. Pénzügyi kockázatkezelési politika
A Társaság tevékenysége különféle pénzügyi kockázatoknak van kitéve: úgymint piaci kockázat
(különösképpen a cash flow és kamatláb kockázat, árfolyamkockázat), likviditási és hitelezési
kockázat. A Társaság átfogó kockázatkezelési programja a pénzügyi piacok kiszámíthatatlanságára
összpontosít és annak a Társaság pénzügyi tevékenységére gyakorolt potenciális negatív hatást
igyekszik minimalizálni. A Társaság menedzsmentje a féléves jelentés és az egyedi pénzügyi
kimutatások előkészítése során vizsgálja felül a kockázatkezelési eljárásokat az egyes kockázatok
tekintetében.
6.1.1. Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak változásai miatt a pénzügyi instrumentum valós
értéke vagy jövőbeni cash flow-i ingadozni fognak. A piaci kockázat a kockázatok két típusát
tartalmazza: kamatlábkockázat és árfolyamkockázat. A piaci kockázat miatt érintett pénzügyi
instrumentumok az alábbiak: hitelek és kölcsönök, bankbetétek.
A Társaság közzéteszi azon piaci kockázatok minden egyes típusának érzékenységvizsgálatát,
amelyeknek a Társaság a beszámolási időszak végén ki van téve, bemutatva, hogy a releváns
kockázati változónak az adott beszámolási időszak végén észszerűen lehetséges változásai hogyan
befolyásolták volna az eredményt, valamint a saját tőkét. A tárgyévben a Társaság nem azonosított
jelentős piaci kockázatot.
Cash flow és kamatlábkockázat
A kamatlábkockázat annak a kockázata, hogy a piaci kamatlábak változásai miatt a pénzügyi
instrumentum valós értéke vagy jövőbeni cash flow-i ingadozni fognak.
A Társaság hosszú lejáratú kötelezettségei a kibocsátott SUNDELL 2030/A, és SUNDELL 2031/A
kötvények. Mivel a kibocsátott kötvények fix kamatozásúak, így a Társaság nincs kitéve jelentős
kamatlábkockázatnak a jövőbeni cash flow tekintetében.
Árfolyamkockázat
Az árfolyamkockázat annak a kockázata, hogy a devizaárfolyamok változásai miatt a pénzügyi
instrumentum valós értéke vagy jövőbeni cash flow-i ingadozni fognak.
A Társaságnak korlátozott kitettsége van a devizaárfolyamok változásai miatt, mivel bevételei és
költségei túlnyomó része és az adósságszolgálat is forintban denomináltak.
52
6.1.2. Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak a kockázata, hogy a Társaság nehézségekbe ütközik a pénzeszköz vagy
más pénzügyi eszköz átadásával rendezendő pénzügyi kötelezettségekkel kapcsolatos kötelmek
teljesítése során.
A menedzsment az aktuális likviditási helyzet és a likviditási előrejelzések ellenőrzésével és
felülvizsgálatával biztosítja, hogy a működéshez szükséges készpénzállomány rendelkezésre álljon.
A Társaság likviditáskezelési megközelítése, hogy mindig elegendő likviditást biztosítson
kötelezettségeinek teljesítéséhez mind normál, mind nehéz piaci körülmények között.
Az alábbi tábla bemutatja a Társaság pénzügyi forrásait lejárat szerint csoportosítva, szerződéses
nem diszkontált kifizetések alapján.
adatok ezer Ft-ban
| 2022. december 31. | 1 és 12 hónap között esedékes | 1 és 2 év között esedékes | 2 és 5 év között esedékes | 5 éven túl esedékes |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 558.250 | 558.250 | 9.140.175 | 9.750.950 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 112.528 | 112.528 | 337.584 | 450.112 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 934.000 | | | |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók) | 468.336 | | | |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és Passzív időbeli elhatárolások | 3.220.790 | | 24.102 | |
| Tényleges adókötelezettség | | | | |
| Összesen | 5.293.904 | 670.778 | 9.501.861 | 10.201.062 |
53
| 2023. december 31. | 1 és 12 hónap között esedékes | 1 és 2 év között esedékes | 2 és 5 év között esedékes | 5 éven túl esedékes |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 558.250 | 3.858.250 | 6.135.525 | 8.897.350 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 108.714 | 108.714 | 326.141 | 326.140 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 1.379.919 | | | |
| Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (Szállítók) | 77.344 | | | |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és Passzív időbeli elhatárolások | 3.870.635 | | | |
| Tényleges adókötelezettség | | | | |
| Összesen | 5.994.862 | 3.966.964 | 6.461.666 | 9.223.490 |
6.1.3. Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázata, hogy a Társaság veszteséget szenved abból fakadóan, hogy
valamely ügyfele nem teljesíti a szerződéses feltételeket. A meglévő vevők esetében gyakori
monitoring tevékenység keretében ellenőrzi a Társaság a fennálló kitettség nagyságát és a lejárt
tételeket.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke megfelelően és hűen tükrözi a hitelezési kockázatot.
A vevői követelések korosítását a 3.5-ös magyarázat tartalmazza.
Azon vevőkövetelések, szállítóknak adott előlegek tekintetében, amelyek esetén egy partner felé 500
millió forint feletti követelés áll fenn 2023.12.31-én, a Társaság a teljes élettartam alatt várható
veszteség meghatározását a 2.4.7.2 pontban bemutatott értékvesztési mátrixtól eltérően, egyedileg
vizsgálja meg. A várható veszteség meghatározása három lehetséges jövőbeli kimenetel, szcenárió
vizsgálatával történik, melyek bekövetkezése esetén a Társaság kiszámolja a várható értékvesztést,
majd becsült bekövetkezési valószínűséget társít a szcenáriókhoz, ezek súlyozott összegeként adja
meg a Társaság a teljes élettartam várható egyedi értékvesztését. 2023.12.31-re vonatkozóan ilyen
módon a Társaság nem állapított meg egyedileg várható értékvesztést.
54
6.2. Pénzügyi tevékenységből eredő kötelezettség változások
| | | | | | adatok ezer Ft-ban |
| | 2021. december 31. | Pénzáramok | Kamat | Halasztott bevétel | 2022. december 31. |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.560.581 | 459.828 | -558.250 | | 15.462.159 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 1.155.404 | | | -142.652 | 1.012.752 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 200.000 | 734.000 | | | 934.000 |
| Összesen | 16.915.985 | 1.193.828 | -558.250 | -142.652 | 17.408.911 |
| | | 2022. december 31. | Pénzáramok | Kamat | Halasztott bevétel | 2023. december 31. |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.462.159 | 590.449 | -558.250 | | 15.494.358 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 1.012.752 | | | -143.043 | 869.709 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 934.000 | 445.919 | | | 1.379.919 |
| Összesen | 17.408.911 | 1.036.368 | -558.250 | -143.043 | 17.743.986 |
A halasztott bevétel a kötvényekhez kapcsolódó prémium kamattámogatás értéke, a névérték feletti
kibocsátás miatt, mely kikerül a kötvény értékéből és átkerül a hosszú lejáratú egyéb
kötelezettségek közé, ott pedig időarányosan feloldásra kerül.
6.3. Tőke kezelése
A Társaság célja a tőke kezelése során, hogy a biztosítsa a folyamatos működést, a részvényesei
számára maximalizálja a megtérülést, az érintett felek számára értéket teremtsen, a célkitűzésnek
megfelelően optimális tőkestruktúrát tartson fenn, ezzel csökkentve a tőkeköltséget. A Társaság
tőkének definiálja a saját tőkét és a hosszú lejáratú kötvény kötelezettségeket (ezeket részletes
bemutatását a 3.8. és 3.9-es pontok tartalmazzák)
Tőkeáttételi mutató
A Társaság az idegen és saját tőke arányaként vizsgálja a tőkeáttételt, amely a hosszú lejáratú
kötvény kötelezettségek és a saját tőke hányadosaként definiált. Hosszú lejáratú kötvény
kötelezettségek alatt a Társaság a hosszú lejáratra kapott kölcsönök (ideértve a kötvény
kötelezettséget is) és az egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek mérlegsorok összegét érti.
55
A Társaság ezt a mutatót csak konszolidált szinten vizsgálja.
Kötvénykibocsátás esetén a Társaság előnyben részesíti a fedezetlen szenior kötvény finanszírozási
formát, más alternatívákhoz képest kedvező finanszírozás, nincs szükség fedezetre, kedvező
futamidővel rendelkezik (10 év).
7. Egyéb kiegészítő információk
7.1. Mérlegen kívüli tételek
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek a pénzügyi kimutatásokban, mivel azok (még)
nem felelnek meg a megjelenítési kritériumoknak. A Magyarázatokban kerülnek bemutatásra,
kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő források kiáramlásának esélye minimális. A mérlegen
kívüli követelések nem szerepelnek a pénzügyi kimutatásokban, azonban amennyiben gazdasági
hasznok beáramlása valószínűsíthető, a Magyarázatokban kimutatásra kerülnek.
A Társaság mérlegen kívüli követelésként tartja nyilván a lakóingatlan értékesítésből származó azon
várható bevételeket, amelyeket a vevők még ki fognak egyenlíteni az általuk megvásárolt ingatlan
vételárának megmaradt összegéből.
Az alábbi táblázat a Társaságtól ingatlant vásárló vevőktől befolyó összegeket mutatja be, amelyek
a vevőkkel kötött adásvételi szerződések értékén alapulnak, a fordulónapon beérkezett kifizetések
levonása után (az ilyen kifizetések a pénzügyi kimutatásban vevőktől kapott előlegként-szerződéses
kötelezettségként jelennek meg):
Függő követelések – szerződéses értékesítések
| | | | | adatok ezer Ft-ban |
| Projekt neve | | Szerződéses értékesítés 2023.12.31 | Függő követelés 2022.12.31 | Függő követelés 2023.12.31 |
| Paskal Garden | | 33.780.137 | 6.182.662 | 2.143.216 |
| Összesen | 3 | 33.780.137 | 6.182.662 | 2.143.216 |
A Társaság mérlegen kívüli kötelezettségként tartja nyilván az ingatlanok generálkivitelezési
munkájával kapcsolatban megkötött vállalkozási szerződésekből származó azon építési
szolgáltatásokra vonatkozó kötelezettségeit, melyeket a vállalkozó még nem teljesített és az
épületek készültségéből fakadóan később végez el.
Beruházási kötelezettségvállalások
| | | adatok ezer Ft-ban |
| Projekt neve | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| Paskal Garden | 965.064 | - |
| Budakeszi út | 478.952 | 119.230 |
| Összesen | 1.444.016 | 119.230 |
56
7.2. Szegmens információk
A Társaság a 2023. gazdasági évben két szegmenst azonosított, amely megfelel a bemutatási
kritériumoknak: a lakóparkok fejlesztését/értékesítést és a bérbeadási szegmenst.
2023. évben a bérbeadási szegmensből 299.204 ezer forint árbevétel került elszámolásra, az
értékesítésből 13.798.317 ezer forint.
A SunDell Estate Nyrt. két bemutatandó szegmenssel rendelkezik:
1. Lakóparkok fejlesztése/értékesítése (Residential development): lakóingatlanok építése és
értékesítése pl. Paskal Rose, Paskal Garden, Nérium Park stb.
2. Ingatlan bérbeadás: Mystery Hotel lízingbe adása 2023.10.31-ig, Paskal Garden irodák
bérbeadása
| 2022.12.31. | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Értékesítés nettó árbevétele | 13.954.229 | 256.082 | 14.210.311 |
| Egyéb bevételek | 172.141 | - | 172.141 |
| Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége/vesztesége | - | -541.642 | -541.642 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | -5.838.688 | - | -5.838.688 |
| Anyagköltségek | 9.944 | 3 | 9.947 |
| Igénybe vett szolgáltatások értéke | 3.929.468 | 60.565 | 3.990.033 |
| Eladott áruk beszerzési értéke | 1.270.632 | - | 1.270.632 |
| Egyéb szolgáltatások értéke | 35.637 | 6.289 | 41.926 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 170.411 | 30.073 | 200.484 |
| Értékcsökkenési leírás és értékvesztés | 3.238 | 571 | 3.809 |
| Egyéb ráfordítások | 90.354 | 11.710 | 102.064 |
| Szegmens profit | 2.777.998 | -394.771 | 2.383.227 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 258.861 | 45.682 | 304.543 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | -1.117.955 | -7 | -1.117.962 |
| Adózás előtti eredmény | 1.918.904 | -349.096 | 1.569.808 |
57
| | | | |
| Eszközök | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Befektetési célú ingatlanok | - | 6.584.926 | 6.584.926 |
| Fejlesztés alatt álló befektetési célú ingatlanok | - | - | - |
| Saját használatú ingatlanok | 544.000 | 96.000 | 640.000 |
| Készletek | 13.210.933 | 7 | 13.210.940 |
| Tárgyi eszközök | 2.502 | 441 | 2.943 |
| Befektetések leányvállalatokba | 17.656.138 | - | 17.656.138 |
| Rövid lejáratú kölcsönök | 13.404.609 | - | 13.404.609 |
| Egyéb pénzeszközök és követelések | 3.266.288 | 389.895 | 3.656.183 |
| Szegmens Eszközök | 48.084.470 | 7.071.269 | 55.155.739 |
| | | | |
| Kötelezettségek | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.462.159 | - | 15.462.159 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 793.900 | 140.100 | 934.000 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 1.012.752 | - | 1.012.752 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek | 13.994.825 | 34.449 | 14.029.274 |
| Szegmens Kötelezettségek | 31.263.636 | 174.549 | 31.438.185 |
| 2023.12.31. | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Értékesítés nettó árbevétele | 13.798.317 | 299.204 | 14.097.521 |
| Egyéb bevételek | 33.488 | 1.419 | 34.907 |
| Befektetési célú ingatlanok értékelési nyeresége/vesztesége | - | -624.279 | -624.279 |
| Saját termelésű készletek állományváltozása | -6.390.915 | - | -6.390.915 |
| Anyagköltségek | 8.724 | 41 | 8.766 |
| Igénybe vett szolgáltatások értéke | 1.911.180 | 42.755 | 1.953.935 |
| Eladott áruk beszerzési értéke | 1.508.889 | - | 1.508.889 |
| Egyéb szolgáltatások értéke | 42.543 | 7.508 | 50.051 |
| Személyi jellegű ráfordítások | 261.851 | 46.209 | 308.060 |
| Értékcsökkenési leírás és értékvesztés | 2.790 | 492 | 3.282 |
| Egyéb ráfordítások | 127.860 | 6.163 | 134.023 |
| Szegmens profit | 3.577.054 | -426.825 | 3.150.229 |
| Pénzügyi műveletek bevételei | 1.188.162 | 59.925 | 1.248.087 |
| Pénzügyi műveletek ráfordításai | -375.242 | - | -375.242 |
| Adózás előtti eredmény | 4.389.973 | -366.899 | 4.023.074 |
| | | | |
58
| Eszközök | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Befektetési célú ingatlanok | - | - | - |
| Fejlesztés alatt álló befektetési célú ingatlanok | - | - | - |
| Saját használatú ingatlanok | 969.000 | 171.000 | 1.140.000 |
| Készletek | 5.836.311 | 229 | 5.836.540 |
| Tárgyi eszközök | 2.802 | 495 | 3.297 |
| Befektetések leányvállalatokba | 24.780.482 | - | 24.780.482 |
| Rövid lejáratú kölcsönök | 15.095.319 | - | 15.095.319 |
| Egyéb pénzeszközök és követelések | 2.766.414 | 10.734 | 2.777.148 |
| Szegmens Eszközök | 49.450.328 | 182.458 | 49.632.786 |
| | | | |
| Kötelezettségek | Lakóparkok fejlesztése/értékesítése | Ingatlan bérbeadás | Szegmens Összesen |
| Hosszú lejáratú kölcsönök és hitelek | 15.494.358 | - | 15.494.358 |
| Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek | 1.172.931 | 206.988 | 1.379.919 |
| Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | 869.709 | - | 869.709 |
| Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek | 7.577.231 | 36.503 | 7.613.734 |
| Szegmens Kötelezettségek | 25.114.229 | 243.491 | 25.357.720 |
7.3. Beszámolási időszak utáni események
A beszámolás utáni időszakban nem történt a Társaság működésére jelentős hatással lévő esemény.
A beszámolási időszak utáni események nem voltak módosítást igénylő hatással a Társaság tárgyévi
egyedi pénzügyi kimutatására.
7.4. A Számviteli törvény követelményei szerinti közzétételek
a) A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért és az IFRS szerinti
beszámoló elkészítéséért felelős személy:
Név: Németh-Urbán Alexandra (KHALEESI Kontroll Könyvelő Kft.)
Regisztrációs szám: 200521 (IFRS vállalkozási)
b) A Társaság képviseletére jogosult személy, aki a beszámolót köteles aláírni (együttes aláírási
joggal):
Név: Uzsoki András az Igazgatóság Elnöke
Lakcím: 2081 Piliscsaba, Hegyalja u. 11-13.
Név: Nagy Attila Igazgatósági Tag
Lakcím: 1112 Budapest, Rózsatő utca 9. I/4.
59
c) Kapcsolat
Társaság neve: SunDell Estate Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Székhelye: 1066 Budapest, Dessewffy utca 18-20. fszt.
Hivatalos weboldal: www.sundell.hu
d) Saját tőke megfeleltetési tábla
Saját tőke megfeleltetési tábla:
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| 114/B. § (4) IFRS-ek szerinti saját tőke | | |
| IFRS-ek szerinti jegyzett tőke | 143.200 | 143.200 |
| Létesítő okiratban meghatározott jegyzett tőke, amennyiben az tőkeinstrumentumnak minősül | | |
| 114/B. § (4) d) Tőketartalék | 17.759.683 | 17.759.683 |
| A saját tőke minden olyan elemének összege, amely nem felel meg az IFRS-ek szerinti jegyzett tőke, a jegyzett, de be nem fizetett tőke, az eredménytartalék, az értékelési tartalék, a tárgyévi nyereség / veszteség vagy a lekötött tartalék fogalmának | | |
| 114/B. § (4) e) Eredménytartalék | 5.814.671 | 6.237.745 |
| IFRS-ek szerinti egyedi pénzügyi kimutatásokban kimutatott, a korábbi évek felhalmozott és a tulajdonosok részére ki nem osztott nyereség, mely egyéb átfogó jövedelmet nem tartalmazhat (±) ebből átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás eredmény szakaszában vagy a különálló jövedelemre vonatkozó kimutatásban szereplő folytatódó tevékenységekre bemutatott tárgyévi nyereség / veszteség (-) - | 1.569.808 | 4.023.074 |
| Egyéb tartalékok és tőkeelemek (egyéb átfogó eredmény) | - | 134.437 |
| Saját tőke összesen | 23.717.554 | 24.275.065 |
| adatok ezer Ft-ban | 2022.12.31 | 2023.12.31 |
| 114/B. § (5) b) Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék: Eredménytartalék (mely tartalmazza az utolsó egyedi pénzügyi kimutatásokkal lezárt üzleti év tárgyévi nyereségét / veszteségét is) | 5.814.671 | 6.237.745 |
| IAS 40 szerinti befektetési célú ingatlanok valós érték növelése miatt elszámolt, halmozott, nem realizált nyereség | -1.484.926 | - |
| Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék | 4.329.745 | 6.237.745 |
d) Tulajdonosi struktúra bemutatása
A magyar számviteli törvény 89. §-ának megfelelően a pénzügyi kimutatások tartalmazzák az egyes
gazdasági társaságok nevének, székhelyének és szavazati százalékának tételes listáját, amelyekben
a társaság többségi ellenőrzést gyakorol, a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseinek megfelelően (1.2
pont).
A Társaság tulajdonosi szerkezete:
60
| | Tulajdonosi részesedés (%) |
| Név | 2022.12.31. | 2023.12.31 |
| GOPD Nyrt. | 46,04% | 46,46% |
| MFB Invest Zrt. | 11,48% | 11,06% |
| Copa Carpa Kft. | 8,73% | 8,73% |
| MEQHLYN Kft. | 8,73% | 8,73% |
| További közkézhányad | 25,02% | 25,02% |
| (Közkézhányadból MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap) | (4,97%) | (4,97%) |
| Összesen | 100% | 100% |
e) Könyvvizsgálói díj
A Társaság a 2000. évi C. törvény 155. paragrafusa értelmében könyvvizsgálatra kötelezett.
A könyvvizsgáló cég neve és címe: PricewaterhouseCoopers Könyvvizsgáló Kft. (1055 Budapest,
Bajcsy-Zsilinszky út 78.)
Könyvvizsgálatért felelős személy: Tímár Pál
Kamarai tagsági szám: 002527
A magyar számviteli törvény 88. §-ának megfelelően a pénzügyi kimutatások tartalmazzák a
könyvvizsgáló vagy könyvvizsgáló cég által az egyedi pénzügyi kimutatások kötelező
könyvvizsgálatáért, valamint egyéb nem könyvvizsgálati szolgáltatásokért a pénzügyi évre fizetett
díjakat. Az üzleti év során a könyvvizsgáló adótanácsadói, illetve egyéb nem könyvvizsgálati
szolgáltatásokat nem nyújtott a Társaságnak.
2023. évben a könyvvizsgálat díja 26.940.000 forint+Áfa
Kibocsátói nyilatkozat
A Sundell Estate Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (1066 Budapest, Dessewffy u.18-20. fszt.; nyilvántartó
hatóság: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága; Cg.: 01-10-140036; képviseletében eljár: Piukovics András, Nagy
Attila igazgatósági tagok együttesen), mint kibocsátó (a továbbiakban: Kibocsátó) a nyilvánosan forgalomba
hozott értékpapírokkal kapcsolatos tájékoztatási kötelezettség részletes szabályairól szóló 24/2008. (VIII.15.)
PM rendeletben foglaltaknak megfelelően az alábbiak szerint állapítja meg a 2023. üzleti évre vonatkozó éves
jelentését és kijelenti, hogy
- az alkalmazható számviteli előírások alapján, a Kibocsátó legjobb tudása szerint elkészített egyedi
éves beszámoló valós és megbízható képet ad a Kibocsátó eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi
helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről, továbbá
- az alkalmazható számviteli előírások alapján, a Kibocsátó legjobb tudása szerint elkészített összevont
(konszolidált) éves beszámoló valós és megbízható képet ad a Kibocsátó és a konszolidációba bevont
vállalkozások eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és
veszteségéről, továbbá
- az összevont (konszolidált) vezetőségi jelentés megbízható képet ad a Kibocsátó és a konszolidációba
bevont vállalkozások helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és
bizonytalansági tényezőket, továbbá
- az egyedi éves beszámolót és az összevont (konszolidált) éves beszámolót független könyvvizsgáló
vizsgálta, könyvvizsgáló által auditálásra került.
Budapest, 2024. április 8.
…………………….. ……………………..
Uzsoki András Nagy Attila
SunDell Estate Nyrt. SunDell Estate Nyrt.
Igazgatóság Elnöke Igazgatóság Tagja