Q1
Delårsrapport
2026
1. januar 31. marts 2026
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 2
Hovedpunkter
Omsætning
2,2 mia.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2.153
2.532
2.397
2.675
2.625
Driftsresultat (EBIT)
67 mio.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
67
120
110
100
98
Overskudsgrad
3,1 %
3,8% 3,7% 4,6% 4,7% 3,1%
Q1 Q2 Q3 Q4 Q1
2025 2025 2025 2025 2026
Ordreindgang
(endelige, ubetingede)
5,0 mia.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
4.998
3.384
1.819
2.531
2.593
Ordrebeholdning
(endelige, ubetingede)
14,7 mia.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
14.724
11.879
11.027
11.606
11.750
Forventninger til driftsresultat (EBIT) for 2026
400-450mio.
(2025: DKK 429 mio.)
Koncernen forventer fortsat en omsætning i niveauet 10,0-10,5 mia. kr.
med et driftsresultat (EBIT) på 400-450 mio. kr. i 2026.
Beløb i mio. kr.
Aktivitetsniveauet i MT Højgaard Holdings
forretningsenheder var i 1. kvartal 2026 præget
af den hårde og langvarige vinterperiode, der
påvirkede omsætningen og indtjeningen.
Resultaterne var fortsat robuste i kvartalet,
hvor ordreindgangen samtidig steg markant.
Forventningerne til 2026 fastholdes.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 3
Hoved- og nøgletal
Beløb i mio. kr.
Q1
2026
Q1
2025
Året
2025
Resultatopgørelse
Omsætning
2.153
2.625
10.229
Bruttoresultat
163
212
813
Driftresultat (EBIT)
67
98
429
Finansielle poster
-0
-7
-26
Periodens resultat af fortsættende aktiviteter
52
71
313
Periodens resultat af ophørte aktiviteter
-10
-13
-45
Periodens resultat
42
58
268
Balance
Langfristede aktiver
1.127
1.034
1.077
Kortfristede aktiver
2.977
3.327
3.109
Aktiver i alt
4.104
4.361
4.186
Aktiekapital
156
156
156
Egenkapital
1.196
1.041
1.229
Langfristede forpligtelser
354
461
357
Kortfristede forpligtelser
2.554
2.859
2.600
Pengestrømme
Pengestrøm fra driften
-36
39
181
Pengestrøm til investeringer, netto
-32
43
-11
Heraf til investeringer i materielle aktiver
-29
-16
-81
Pengestrøm fra finansiering
-93
-155
-401
Pengestrøm i alt
-161
-73
-231
Beløb i mio. kr.
Q1
2026
Q1
2025
Året
2025
Øvrige informationer
Ordreindgang (endelige, ubetingede)
4.998
2.593
10.327
Ordrebeholdning (endelige, ubetingede)
14.724
11.750
11.879
Arbejdskapital
211
-106
73
Nettorentebærende indestående/gæld (+/-)
168
318
329
EBITDA for de seneste 12 måneder
507
592
537
Nettorentebærende gæld relativt til EBITDA
-0,3
-0,5
-0,6
Gennemsnitlig investeret kapital
963
728
816
Gennemsnitligt antal medarbejdere
2.858
3.066
3.088
Nøgletal, %
Bruttomargin
7,6
8,1
7,9
Overskudsgrad
3,1
3,7
4,2
Afkast af investeret kapital (ROIC)*
32,2
52,5
41,0
Egenkapitalforrentning (ROE)*
22,5
25,9
23,7
Soliditetsgrad
29,1
23,9
29,4
Aktierelaterede nøgletal
Ultimo antal aktier, mio. stk.
7,8
7,8
7,8
Resultat pr. aktie (EPS), kr.
5,4
7,5
34,7
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D), kr.
5,4
7,5
34,4
Resultat af fortsættende aktiviteter pr.
aktie, kr.
6,8
9,2
40,5
Udvandet resultat af fortsættende
aktiviteter pr. aktie, kr.
6,7
9,1
40,2
Indre værdi pr. aktie, kr.
153,5
133,6
157,6
Foreslået udbytte per aktie, kr.
-
-
10,0
Børskurs pr. aktie ultimo, kr.
354
243
520
Markedsværdi ultimo i alt, mio. kr.
2.753
1.892
4.049
* Nøgletal er beregnet på baggrund af resultat for de seneste 12 måneder
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 4
Beretning
Koncernen øgede ordreindgangen markant i 1. kvartal
2026, hvor fasningen af ordreporteføljen som ventet
medførte et lavere aktivitetsniveau, der blev dæmpet
yderligere af en hård og lang vinterperiode.
Forretningsenhederne leverede god drift og solide
resultater trods det udfordrende vejrlig, og der blev skabt
fremdrift på de strategiske prioriteter.
Strategiske prioriteter
I årets første kvartal lancerede MT Højgaard Holding koncernens strategi
for 2026-2028 med en ambition om at videreføre de strategiske fokusom-
råder, overgå markedsudviklingen og holde fast i byggefagligheden og
den finansielle disciplin. Forretningsenhederne præsenterede egne strate-
gier, som understøtter målet om at styrke samarbejdet på tværs af koncer-
nen.
På den baggrund fortsatte indsatsen for at strømline driften og forbedre
lønsomheden i Enemærke & Petersen, som fortsatte den positive udvikling
for tredje kvartal i træk efter flere tiltag, der samler aktiviteterne uden for
Sjælland, styrker processerne og øger kvaliteten af projekteksekveringen. I
kvartalet har Enemærke & Petersen i al væsentlighed gennemført overførs-
len af aktiviteterne i Vestdanmark til datterselskabet Raunstrup. Næste
skridt i fokuseringen er taget med en beslutning om at overdrage ejerska-
bet af NemByg til MT Højgaard Danmark, hvor virksomheden med hoved-
sæde i Esbjerg vil fortsætte som datterselskab i løbet af 2026.
Forretningsenhederne fokuserer samtidig på at øge samarbejdet i kon-
krete projekter, og i den nu kontraherede kontrakt på opførelse og efterføl-
gende drift af Forsvarets indkvarteringsbygninger i hele landet vil projektet
blive udført i et samarbejde, hvor bygningerne opføres af MT Højgaard
Danmark og efterfølgende drives af Raunstrup.
Endelig har koncernen gennemført de senere års afvikling af internationale
aktiviteter med salget af teknikvirksomheden Arssarnerit i Grønland, som
blev meddelt ved årsskiftet og gennemført pr. 1. april 2026.
Ordreindgang
Begge forretningsenheder øgede ordreindgangen markant i 1. kvartal
2026, hvor koncernen samlet kontraherede nye ordrer og opgaver for 5,0
mia. kr. (2025: 2,6 mia. kr.) svarende til en fremgang på 93%. Den positive
udvikling var væsentligt påvirket af endelig kontrahering af tidligere til-
delte projekter, og spredningen var fortsat god på tværs af større opgaver
inden for de tre forretningsområder med 13% i anlæg & infrastruktur
(2025: 19%), 55% i nybyggeri (2025: 40%) og 27% i renovering (2025: 37%).
Opgaverne blev vundet i licitationer, byggepartnerskaber og forskellige
samarbejdsformer.
I januar indgik MT Højgaard Danmark og PensionDanmark endelig aftale
med Etablissement- og Terrænkommandoen om en OPP-kontrakt vedrø-
rende finansiering, projektering, etablering og bygningsdrift af indkvarte-
ringsbygninger til Forsvaret efter tildeling i december 2025. Kontraktsum-
men for projektering og etablering samt efterfølgende bygningsdrift ud-
gør i niveauet 2,6 mia. kr. Efter projektering og etablering fra 2026 til 2028
varetages driften af bygningerne i de kommende 20 år af Raunstrup.
Enemærke & Petersen blev i 4. kvartal 2025 tildelt hovedentreprisen på at
renovere og forny 972 boliger i 3B Folehaven i Valby med en tilbudssum
på 1,0 mia. kr. Projektet blev kontraheret i 1. kvartal 2026 og er den næst-
største renoveringsopgave i Enemærke & Petersen nogensinde med plan-
lagt opstart i september 2026 og forventet afslutning i marts 2031.
Endelig indgik MT Højgaard Danmark kontrakter på fire projekter med en
værdi på over 50 mio. kr. pr. projekt under en eksisterende rammeaftale,
der blev indgået med Energinet i 2024 for op til 8 år. Rammeaftalen omfat-
ter udbygning og renovering af transformerstationer i samarbejde med
Siemens Energy, Bravida og Rambøll.
12% af ordreindgangen i 1. kvartal 2026 kom fra byggepartnerskaber og
andre samarbejder (2025: 26%), og forretningsenhederne fastholdt en for-
sigtig og selektiv tilgang til nye projekter med balancerede dækningsgra-
der og fornuftig risikoprofil.
Ordrebeholdning og -portefølje
Som følge af stærk ordreindgang i 1. kvartal og de forudgående kvartaler
steg værdien af endelige, ubetingede ordrer 25% til 14,7 mia. kr. (2025: 11,7
mia. kr.) med en bred fordeling på tværs af segmenter, projektstørrelser
og geografi. Ved kvartalets udgang var ordrebeholdningen fordelt med
12% i anlæg & infrastruktur (2025: 19%), 49% i nybyggeri (2025: 46%) og
38% i renovering (2025: 36%). Projekter fra byggepartnerskaber og andre
samarbejdsformer udgjorde 27% (2025: 37%) af ordrebeholdningen.
Ordreindgang og -beholdning Q1 2026 vs Q1 2025
Mio. kr (%)
Anlæg Nybyggeri Renovering Øvrige
Udvikling i ordreportefølje
Mia. kr
Ordrer, ubetingede Potentielt fra byggepartnerskaber
Vundne, ej kontraherede Ordrer fra joint ventures
Q1 2025 Q1 2026
Q1 2025 Q1 2026
11,7
11,6
11,0
11,9
14,7
0,5
5,8
6,3
8,5
4,7
5,1
4,9
4,6
3,3
4,2
0,8
0,7
0,6
0,5
0,5
Q1 2025 Q2 2025 Q3 2025 Q4 2025 Q1 2026
18,1 23,1 22,6 24,2 24,1
Ordreindgang
Ordrebeholdning
19%
37%
14%
55%
27%
5%
2.593
4.998
19%
36%
0%
12%
12%
38%
1%
11.750
14.724
19%
13%
19%
40%
3%
55%
13%
40%
19%
46%
49%
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 5
Værdien af vundne, men endnu ikke kontraherede ordrer steg til 4,7 mia.
kr. (2025: 0,5 mia. kr.) efter tildelingen af flere store, faseopdelte projekter
for blandt andet DSB og Metroselskabet i løbet af 2025. Hertil kom ordrer i
joint ventures med en værdi på ca. 0,5 mia. kr. (2025: 0,8 mia. kr.) samt
fremtidige opgaver i byggepartnerskaber med en skønnet værdi på 4,2
mia. kr. (2025: 5,1 mia. kr.).
Koncernens samlede ordreportefølje steg 33% til 24,1 mia. kr. (2025: 18,1
mia. kr.) og sikrer fortsat en betydelig robusthed over for udsving i marked
og efterspørgsel med gode muligheder for at optimere planlægningen og
brugen af egne ressourcer i forretningsenhederne. Produktionen i de
store, flerårige projekter er imidlertid fordelt over en længere periode end
tidligere, og fokus er således fortsat på at styrke forretningsenhedernes or-
dredækningen for 2026 og 2027.
Omsætning
Koncernens omsætning udgjorde 2.153 mio. kr. i kvartalet (2025: 2.625
mio. kr.) svarende til et fald på 18% fra et stærkt 1. kvartal i 2025. Begge
forretningsenheder havde som ventet et lavere aktivitetsniveau, der af-
spejler fasningen af ordreporteføljen, hvor især i MT Højgaard Danmark
har en række store projekter, der bidrager beskedent til toplinjen i op-
startsfasen. Aktiviteten var imidlertid yderligere reduceret som følge af
den hårde og langvarige vinterperiode samt udskudt opstart på enkelte
projekter. I 1. kvartal var omsætningen således 22% lavere i MT Højgaard
Danmark og 10% lavere i Enemærke & Petersen. I begge forretningsenhe-
der blev der arbejdet målrettet med at udligne effekten af vejrliget med en
intensiveret arbejdsindsats fra marts og frem.
Omsætningen fra anlæg & infrastruktur faldt 12% til 429 mio. kr. (2025: 487
mio. kr.), mens omsætningen i nybyggeri faldt 17% til 1.033 mio. kr. (2025:
1.245 mio. kr.), og renoveringsopgaverne skabte omsætning på 639 mio.
kr. (2025: 806 mio. kr.) svarende til et fald på 21%. Efter færdiggørelse af
flere samarbejdssager faldt bidraget fra byggepartnerskaber og projekter i
andre samarbejdsformer 24% til 718 mio. kr. (2025: 945 mio. kr.), svarende
til 33% af omsætningen (2025: 36%).
Resultater
I 1. kvartal faldt driftsresultatet (EBIT) til 67 mio. kr. (2025: 98 mio. kr.) sva-
rende til en overskudsgrad på 3,1% (2025: 3,7%). Udfordrende vejrlig og la-
vere aktivitet sænkede kapacitetsudnyttelsen i begge forretningsenheder
og havde en væsentlig negativ effekt på indtjening og overskudsgrad. I 1.
kvartal 2026 udgjorde overskudsgraden 3,3% i både MT Højgaard Dan-
mark (2025: 5,6%) og Enemærke & Petersen (2025: 1,9%).
Udviklingen afspejler også, at der i sammenligningsperioden blev foreta-
get opskrivninger på enkelte projekter i MT Højgaard Danmark, hvilket
mere end opvejede regulering på joint ventures og udfordringer på projek-
ter i Enemærke & Petersen i samme periode.
Afkastet af investeret kapital (ROIC) faldt til 32,2% (2025: 52,5%) som følge
af den lavere indtjening og en stigning i den gennemsnitlige investerede
kapital til 963 mio. kr. (2025: 728 mio. kr.) efter ændringer i arbejdskapita-
len. Koncernens finansielle poster, netto udgjorde 0 mio. kr. (2025: -7 mio.
kr.) efter højere renteindtægter på indestående og fra debitorer.
I 1. kvartal 2026 var resultatet af fortsættende aktiviteter efter skat 52 mio.
kr. (2025: 71 mio. kr.). Resultatet af ophørende aktiviteter blev forbedret til
-10 mio. kr. (2025: -13 mio. kr.) efter de senere års afvikling af internatio-
nale aktiviteter, der blev endeligt afsluttet med salget af teknikvirksomhe-
den Arssarnerit i Grønland, som blev meddelt ved årsskiftet og nu er gen-
nemført. Periodens resultat udgjorde 42 mio. kr. (2025: 58 mio. kr.), hvilket
forrenter egenkapitalen med 22,5% (2025: 25,9%).
Egenkapital
Egenkapitalen udgjorde 1.196 mio. kr. ved udgangen af 1. kvartal 2026
mod 1.229 mio. kr. ved årsskiftet og 1.041 mio. kr. ved udgangen af 1. kvar-
tal 2025. Udviklingen fra årsskiftet er påvirket af periodens resultatet og
fratrukket udbetalt udbytte for 2025.
Soliditetsgraden var 29,1% ved udgangen af kvartalet mod 29,4% ved års-
skiftet og 23,9% ved udgangen af 1. kvartal 2025.
Pengestrømme og gæld
I 1. kvartal udgjorde pengestrømmene fra driften -36 mio. kr. (2025: 39
mio. kr.) som følge af det lavere driftsresultat og ændringer i arbejdskapi-
talen. Arbejdskapitalen var 211 mio. kr. efter en tilbagegang på 138 mio. kr.
siden årsskiftet drevet af udviklingen i igangværende entreprisekontrakter.
Pengestrømmene til investeringer var -32 mio. kr. (2025: 43 mio. kr.) og
påvirket af en afsluttende earn-out betaling vedrørende salget af Ajos i
2021, mens sammenligningsperioden var positivt påvirket af provenu fra
salg af internationale aktiver og aktiviteter. Pengestrømmene fra finansie-
ring var -93 mio. kr. i kvartalet (2025: -155 mio. kr.) og omfattede udbytte
på 77 mio. kr. samt 16 mio. kr. i afdrag på leasinggæld. Sammenligningspe-
rioden var påvirket af afdrag på et ansvarligt lån fra Knud Højgaards Fond,
der blev indfrietrtidigt i 2025.
Den nettorentebærende gæld (NIBD) var et indestående på 168 mio. kr., et
fald på 161 mio. kr. siden årsskiftet og 150 mio. kr. fra 1. kvartal 2025.
Kapitalberedskab
Koncernens kapitalberedskab omfattede likvide beholdninger på 379 mio.
kr. ultimo kvartalet og uudnyttede kreditfaciliteter i banker samt en facili-
tet på 250 mio. kr., som er stillet til rådighed af Knud jgaards Fond. Be-
styrelsen vurderer, at beredskabet er tilstrækkeligt til at dække planlagte
aktiviteter, realisere strategiske planer og modstå eventuelle udsving i li-
kviditeten.
Beløb i mio. kr.
Omsætning
Driftsresultat (EBIT)
Ordreindgang
Ordrebeholdning
Q1 2026
Q1 2025
Q1 2026
Q1 2025
Q1 2026
Q1 2025
Q1 2026
Q1 2025
MT Højgaard Danmark
1.220
1.570
40
88
2.792
1.414
8.272
6.631
Enemærke & Petersen
958
1.068
32
19
2.207
1.179
6.477
5.167
Øvrige (inklusive elimineringer)
-25
-13
-5
-9
-1
0
-25
-48
MT Højgaard Holding koncernen
2.153
2.625
67
98
4.998
2.593
14.724
11.750
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 6
Forventninger
til 2026
Forventningerne om stabil omsætning og indtjening i 2026
fastholdes understøttet af god projekteksekvering og en
stærk ordreportefølje.
Selvom aktivitetsniveauet i 1. kvartal var væsentligt påvirket af vintervejret,
ventes omsætningen fortsat stabiliseret inden for intervallet 10,0-10,5 mia.
kr. for hele 2026 ved at sikre god projekteksekvering og intensivere ar-
bejdsindsatsen for at indhente udskudte eller på anden vis påvirkede ar-
bejdsopgaver efter aftale med kunderne. Den ventede stabilisering af om-
sætningen afspejler fortsat fasningen af ordreporteføljen med flere store,
faseopdelte projekter, der bidrager beskedent i 2026, og først for alvor vil
bidrage til omsætning og driftsresultat, når de går i produktion fra 2027-
28.
Driftsresultatet (EBIT) ventes fortsat at udgøre 400-450 mio. kr. i 2026
trods den lavere aktivitet i 1. kvartal og den planmæssige udvidelse af
medarbejderstyrken i MT Højgaard Danmark med henblik på at facilitere
den planlagte vækst i koncernens aktiviteter fra 2027. Konflikten i Mellem-
østen og de afledte effekter på verdenshandelen og energimarkederne har
indtil videre haft en begrænset effekt på materialepriser og det generelle
omkostningsniveau for koncernens forretningsenheder. Ledelsen følger si-
tuationen tæt og vurderer løbende, hvordan eventuelle effekter bedst af-
bødes.
I 2026 ventes MT Højgaard Danmark således at stabilisere driftsresultatet
ved stort set uændret omsætning, mens Enemærke & Petersen ventes at
forbedre driftsresultatet ved lidt lavere omsætning og med forbedring af
dækningsgraderne i både moderselskabet og Raunstrup.
Ved udgangen af kvartalet var 78% af årets forventede omsætning på
bygge- og anlægsentrepriser kontraheret mod 85% på samme tidspunkt
sidste år. Desuden har koncernen vundne, men endnu ikke tildelte ordrer
på 4,7 mia. kr.
Der er fortsat basis for fremgang i koncernens nettoresultat som følge af
lavere finansielle udgifter efter tilbagebetalingen af det ansvarlige lån fra
Knud Højgaards Fond i 2025 og et markant lavere tab på ophørende aktivi-
teter, der ikke ventes at påvirke resten af 2026 efter det nu gennemførte
salg af den sidste forretningsmæssige aktivitet i Grønland.
Der er fortsat fokus på at øge pengestrømmene fra driften og opnå et ro-
bust afkast af den investerede kapital.
Forudsætninger
Med den kendte fasning af ordrer og projekter samt det hårde vinter-
vejr i 1. kvartal antages omsætning og driftsresultat at blive højest i
årets sidste måneder.
Forventningerne tager ikke højde for eventuelle opkøb eller frasalg af
aktiviteter.
Der er ikke indregnet væsentlige engangsposter fra eventuelle grund-
salg, forlig af tvistsager mv.
Eventuelle forskydninger i opstart af nye projekter eller forsinkelser på
indgåelse af nye kontrakter antages at få en begrænset effekt.
Samfundsøkonomien ventes at være robust med omkring 2% vækst og
stabil inflation.
Der ventes 2-3% vækst i den samlede aktivitet inden for anlæg & infra-
struktur, nybyggeri og renovering. Koncernen ser især gode projektmu-
ligheder inden for infrastruktur, klima, elektrificering, samt opgradering
af Forsvarets bygninger.
Der ventes solid interesse fra kundeside for projekter med tidlig invol-
vering, integrerede projektforløb, byggepartnerskaber og lignende.
Omsætning
10,0-10,5 mia.
Forventet 2026
Realiseret 2025
10,0-10,5 mia.
10,2 mia.
EBIT
400-450 mio.
Forventet 2026
Realiseret 2025
400-450 m
429 m
Fremadrettede udsagn
Delårsrapporten indeholder udsagn om fremtiden,
herunder forventninger til 2026, der som følge af deres
natur er forbundet med risici og usikkerhedsfaktorer,
hvilket indebærer, at den faktiske udvikling kan afvige fra
det forventede. Der henvises til afsnittet om risikostyring
på side 14-17 i årsrapporten for 2025.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 7
MT Højgaard Danmark
Lavere aktivitet i
vinterpræget
kvartal
1. kvartal bar præg af en hård vinterperiode og udskudte
projektarbejder, hvilket betød lavere aktivitet i MT Højgaard
Danmark end i samme periode sidste år. Omsætningen i 1.
kvartal udgjorde 1.220 mio. kr. (2025: 1.570 mio. kr.), og
driftsresultatet var 40 mio. kr. (2025: 88 mio. kr.).
Kvartalet var præget af et lavere aktivitetsniveau som følge af en usædvan-
ligt hård og lang vinter samt udskudt opstartenkelte projekter. Udvik-
lingen medfører forskydninger i aktivitet og omsætning til senere i året.
Samtidig er markedsforholdene kendetegnet ved hård konkurrence og et
aktivitetsniveau på især nybyggeri og renovering, der særligt i det private
marked er mere afdæmpet efter en periode med meget høj aktivitet.
Særlige projekter og indsatser
I 1. kvartal lancerede MT Højgaard Danmark den nye Momentum30-stra-
tegi, som skal styrke evnen til at finde, vinde og udføre projekter inden for
fokusområderne anlæg & infrastruktur, renovering og nybyggeri.
På projektsiden blev OPP-kontrakten om opførelse af 31 nye indkvarte-
ringsbygninger fordelt på 11 af landets kaserner underskrevet i 1. kvartal ef-
ter tildeling i december 2025. Projektet udføres i samarbejde med Pensi-
onDanmark og Raunstrup for Etablissement- og Terrænkommandoen og
understreger MT Højgaard Danmarks evne til at håndtere komplekse pro-
jekter med stor geografisk spredning.
Derudover var der stigende aktivitet under den eksisterende rammeaftale
med Energinet. Alene i 1. kvartal 2026 blev der indgået aftale om fire pro-
jekter med en værdi på over 50 mio. kr. pr. projekt. Sammen med Siemens
Energy, Bravida og Rambøll bidrager MT Højgaard Danmark til udbygning
og renovering af transformerstationer under rammeaftalen fra 2024, som
løber op til otte år.
MT Højgaard Danmark afsluttede transformationen af Hollænderhuset på
den gamle Dalum Papirfabrik. Omdannelsen af en tidligere industribygning
til 20 moderne boliger er gennemført som egenudviklingsprojekt i samar-
bejde med Raunstrup og markerer en milepæl efter mere end 10 års ar-
bejde med projektudviklingen af Dalum Papirfabrik.
Ordreindgang og ordrebeholdning
Ordreindgangen var stærk i 1. kvartal 2026 og steg 97% til 2.792 mio. kr.
(2025: 1.414 mio. kr.). Ordrebeholdningen ultimo 1. kvartal var 8.272 mio.
kr. (2025: 6.631 mio. kr.), og derudover har MT jgaard Danmark vundne
ordrer for 4,5 mia. kr., som endnu ikke er endeligt kontraheret.
Nye større projekter og aktiviteter
OPP-projekt på 31 nye indkvarteringsbygninger for det danske Forsvar i
samarbejde Pension Danmark.
Ombygning af Hillerød Station i samarbejde med Swietelsky.
Nyt havvandskammer i Københavns Nordhavn for HOFOR.
Etablering af ny stibro i Aalborg
Hollænderhuset på det tidligere Dalum Papirfabrik.
Omsætning
1,2 mia.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
1.220
1.537
1.422
1.575
1.570
Driftsresultat (EBIT)
40 mio.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
40
87
75
82
88
Overskudsgrad
3,3 %
5,6% 5,2% 5,3% 5,7% 3,3%
Q1 Q2 Q3 Q4 Q1
2025 2025 2025 2025 2026
Ordreindgang
(endelige, ubetingede)
2,8 mia.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2.792
1.931
790
1.883
1.414
Ordrebeholdning
(endelige, ubetingede)
8,3 mia.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
8.272
6.700
6.307
6.938
6.631
Beløb i mio. kr.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 8
Enemærke & Petersen
Stabil indtjening
Omsætningen for 1. kvartal udgjorde 958 mio. kr. (2025:
1.068 mio. kr.), svarende til et fald på 10% sammenlignet
med samme periode sidste år. Trods lavere aktivitet steg
driftsresultatet 68% til 32 mio. kr. i 1. kvartal (2025: 19 mio.
kr.). Overskudsgraden steg til 3,3% (2025: 1,8%).
Den faldende omsætning i 1. kvartal skyldes primært et lavere aktivitetsni-
veau, da enkelte projekter nærmer sig afslutningen, mens nye projekter er
under opstart. Derudover har den hårde og langvarige vinterperiode påvir-
ket omsætningen i kvartalet. Driftsresultatet og overskudsgraden steg be-
tydeligt som følge af solid projekteksekvering og stadig mindre effekt af
enkelte projekter, der påvirkede indtjeningen negativt i sammenlignings-
perioden.
Særlige projekter og indsatser
Enemærke & Petersen afleverede i februar Gyldenløve, den sidste af de tre
ejendomme opført på sydfeltet på Søndre Kyst i Køge. Ejendommen be-
står af ejerboliger, en restaurant og en Health Club for beboerne. Under de
tre ejendomme er der etableret parkeringskælder på 9.200 kvadratmeter.
Derudover afleverede Enemærke & Petersen renoveringsprojektet Apote-
kervænget, der er en almen bebyggelse i Sakskøbing. Projektet blev afle-
veret til tiden uden væsentlige mangler.
NemByg tog første spadestik på projektet Bo Lindegården i Grindsted,
hvor 10 boliger til borgere med fysiske og psykiske funktionsnedsættelser
opføres for Billund Kommune. Derudover afholdt NemByg rejsegilde på re-
novering af Barakken ved FLUGT-museet i Oksbøl. Barakken er en del af
museets formidling af 2. verdenskrig, og skal i fremtiden anvendes til ud-
stilling og undervisning
I januar blev der skrevet under på OPP-kontrakten om Forsvarets nye ind-
kvarteringsbygninger, hvor Raunstrup skal bidrage med tømrerarbejde og
bygningsdrift på nye indkvarteringsboliger i samarbejde med MTjgaard
Danmark og PensionDanmark. Derudover har Raunstrup igangsat en ny
strategi detailområdet og øget aktivitetsniveauet, særligt på Sjælland.
Indsatsen inden for detailsektoren omfatter en udvidelse af samarbejdet
med T. Hansen om at ombygge butikker på Sjælland, ligesom Raunstrup
udfører ombygningsopgaver i butikscentret Fields i København.
Ordreindgang og ordrebeholdning
Ordreindgangen i 1. kvartal 2026 var 2.207 mio. kr. (2025: 1.179 mio. kr.) og
steg dermed 87% i forhold til samme kvartal sidste år. Ordrerne omfattede
kontrakter inden for alment boligbyggeri og underskrift på projektet Fole-
haven, der blev tildelt i efteråret 2025, og omfatter renovering af almene
boliger. Ved udgangen af 1. kvartal havde Enemærke & Petersen derud-
over vundne, men endnu ikke kontraherede ordrer for i alt 145 mio. kr. Or-
drebeholdningen ultimo 1. kvartal var 6.477 mio. kr. (2025: 5.167 mio. kr.).
Nye større projekter og aktiviteter
Renovering af almene boliger i Folehaven i Valby for KAB (E&P)
Nybyg af botilbud i Ellebjerg i Valby for Københavns Kommune (E&P)
Renovering af almene boliger i Klosterparken i Kalundborg for Kalund-
borg almennyttige Boligselskab (E&P)
Opførelse af maskinhal- og værksted samt administrationsbygning for
Tonnys Kranservice i Esbjerg (NemByg)
Kontrakt med IF Forsikring vedr. taksering og udbedring af bygnings-
skader (Raunstrup)
Gyldenløve den sidste af
de tre afleverede ejen-
domme på sydfeltet
Søndre Kyst i Køge E&P
Omsætning
1,0 mia.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
958
1.034
999
1.119
1.068
Driftsresultat (EBIT)
32 mio.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
32
38
39
19
19
Overskudsgrad
3,3 %
1,8% 1,7% 3,9% 3,7% 3,3%
Q1 Q2 Q3 Q4 Q1
2025 2025 2025 2026 2026
Ordreindgang
(endelige, ubetingede)
2,2 mia.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2.207
1.461
1.040
711
1.179
Ordrebeholdning
(endelige, ubetingede)
6,5 mia.
2026 Q1
2025 Q4
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
6.477
5.228
5.800
4.759
5.167
Beløb i mio. kr.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 9
Koncernregnskab
1. januar 31. marts 2026
MT Højgaard Danmark udskifter brolejer på Sallingsundbroens landsøjler.
.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 10
Resultatopgørelse
Beløb i mio. kr.
Q1
2026
Q1
2025
Året
2025
Omsætning
2.153
2.625
10.229
Produktionsomkostninger
-1.990
-2.413
-9.416
Bruttoresultat
163
212
813
Salgsomkostninger
-35
-33
-133
Administrationsomkostninger
-62
-60
-216
Driftsresultat før resultat af associerede virksomheder
og joint ventures
66
119
464
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures
1
-21
-35
Driftsresultat (EBIT)
67
98
429
Finansielle indtægter
9
3
17
Finansielle omkostninger
-9
-10
-43
Resultat af fortsættende aktiviteter før skat
67
91
403
Skat af periodens resultat af fortsættende aktiviteter
-15
-20
-90
Periodens resultat af fortsættende aktiviteter
52
71
313
Periodens resultat efter skat af ophørte aktiviteter
-10
-13
-45
Periodens resultat
42
58
268
Totalindkomstopgørelse
Beløb i mio. kr.
Q1
2026
Q1
2025
Året
2025
Periodens resultat
42
58
268
Anden totalindkomst
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:
Valutakursreguleringer ved omregning af udenlandske enheder
2
-1
-7
Anden totalindkomst efter skat
2
-1
-7
Totalindkomst i alt
44
57
261
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 11
Balance
Aktiver
Beløb i mio. kr.
31/03
2026
31/03
2025
31/12
2025
Langfristede aktiver
Immaterielle aktiver
367
381
371
Materielle aktiver
304
284
310
Leasingaktiver
148
153
150
Kapitalandele i associerede virksomheder og joint ventures
13
30
14
Andre kapitalandele
32
32
32
Tilgodehavender
246
69
173
Udskudte skatteaktiver
17
85
27
Langfristede aktiver i alt
1.127
1.034
1.077
Kortfristede aktiver
Varebeholdninger
252
228
232
Tilgodehavender
1.541
1.588
1.682
Entreprisekontrakter
705
687
593
Forudbetalte omkostninger
77
82
33
Likvide beholdninger
379
698
540
Kortfristede aktiver fra fortsættende aktiviteter
2.954
3.283
3.080
Aktiver bestemt for salg
23
44
29
Kortfristede aktiver i alt
2.977
3.327
3.109
Aktiver i alt
4.104
4.361
4.186
Passiver
Beløb i mio. kr.
31/03
2026
31/03
2025
31/12
2025
Egenkapital
Aktiekapital
156
156
156
Reserve for valutakursregulering
-4
0
-6
Overført totalindkomst
1.044
885
1.079
Egenkapital i alt
1.196
1.041
1.229
Langfristede forpligtelser
Udskudte skatteforpligtelser
30
33
31
Hensatte forpligtelser
149
143
145
Prioritetsgæld
13
29
13
Leasingforpligtelser
133
147
138
Ansvarligt lån, Knud Højgaards Fond
-
80
-
Andre gældsforpligtelser
29
29
30
Langfristede forpligtelser i alt
354
461
357
Kortfristede forpligtelser
Prioritetsgæld
1
2
1
Leasingforpligtelser
63
62
64
Ansvarligt lån, Knud Højgaards Fond
-
80
-
Entreprisekontrakter
1.091
870
1.176
Leverandørgæld
1.013
1.361
1.051
Andre gældsforpligtelser
242
274
170
Selskabsskat
15
2
12
Hensatte forpligtelser
93
155
92
Udskudte indtægter
9
1
5
Kortfristede forpligtelser fra fortsættende aktiviteter
2.527
2.807
2.571
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg
27
52
29
Kortfristede forpligtelser i alt
2.554
2.859
2.600
Forpligtelser i alt
2.908
3.320
2.957
Passiver i alt
4.104
4.361
4.186
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 12
Pengestrømsopgørelse
Beløb i mio. kr.
Q1
2026
Q1
2025
Året
2025
Driftsresultat (EBIT)
67
98
429
Driftsresultat (EBIT) af ophørte aktiviteter
-13
-11
-42
Af- og nedskrivninger
28
28
114
Ændring i hensatte forpligtelser
5
-11
-73
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures
-1
21
35
Andre ikke-kontante driftsposter, netto
1
-1
-4
Pengestrømme fra primær drift før ændring i
driftskapital
87
124
459
Ændringer i driftskapital:
Varebeholdninger
6
41
43
Tilgodehavender
31
27
-125
Igangværende entreprisekontrakter
-200
27
425
Leverandørgæld og andre kortfristede forpligtelser
42
-161
-577
Pengestrømme fra primær drift
-34
58
225
Finansielle indbetalinger
9
3
17
Finansielle udbetalinger
-9
-11
-44
Betalt selskabsskat
-2
-11
-17
Pengestrømme fra driftsaktivitet
-36
39
181
Beløb i mio. kr.
Q1
2026
Q1
2025
Året
2025
Køb af immaterielle aktiver
-
-
-1
Køb af materielle aktiver
-29
-16
-81
Salg af materielle aktiver
2
38
48
Salg af virksomheder og aktiviteter*
-7
7
7
Salg af joint ventures
-
10
10
Udbytte fra joint ventures
2
4
6
Pengestrømme fra investeringsaktivitet
-32
43
-11
Fremmedfinansiering:
Afdrag på gæld til kreditinstitutter
0
-5
-22
Afdrag på leasinggæld
-16
-17
-66
Afdrag på lån fra Knud Højgaards Fond
-
-80
-240
Aktionærer:
Udbetalt udbytte
-77
-50
-50
Køb af egne aktier
-
-3
-23
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet
-93
-155
-401
Periodens pengestrømme
-161
-73
-231
Likvide beholdninger 01-01
540
771
771
Likvide beholdninger 31-03
379
698
540
*Vedrører betaling af afsluttende earn-out på Ajos, modsvaret af betaling fra salget af Arssarnerit, som blev solgt 1. april 2026.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 13
Egenkapitalopgørelse
2026
Beløb i mio. kr.
Aktie
kapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Overført total-
indkomst
Egenkapital
i alt
Egenkapital 1. januar
156
-6
1.079
1.229
Resultat efter skat
-
-
42
42
Anden totalindkomst:
Valutakursreguleringer, udenlandske virksomheder
-
2
-
2
Transaktioner med ejere:
Udloddet udbytte
-
-
-78
-78
Udbytte, egne aktier
-
-
1
1
Køb af egne aktier
-
-
-
-
Aktiebaseret vederlæggelse
-
-
0
0
Egenkapital 31-03
156
-4
1.044
1.196
2025
Aktie
kapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Overført total-
indkomst
Egenkapital
i alt
156
1
880
1.037
-
-
58
58
-
-1
-
-1
-
-
-50
-50
-
-
0
0
-
-
-3
-3
-
-
0
0
156
-
885
1.041
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 14
Noter
Note 1 Omsætnings- og segmentoplysninger
Q1 2026
Beløb i mio. kr.
MT Højgaard
Danmark
Enemærke &
Petersen
Segmenter
Øvrige
Elimineringer
Koncern
Anlæg & Infrastruktur
429
-
429
-
-
429
Nybyggeri
672
361
1.033
-
-
1.033
Renovering
111
528
639
-
-
639
Øvrig omsætning
7
45
52
-
-
52
Omsætning til eksterne kunder
1.219
934
2.153
-
-
2.153
Intern omsætning mellem segmenterne
1
24
25
25
-50
-
Omsætning i alt
1.220
958
2.178
25
-50
2.153
Produktionsomkostninger
-1.125
-889
-2.014
-2
26
-1.990
Bruttoresultat
95
69
164
23
-24
163
Afskrivninger
-14
-10
-24
-3
-
-27
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures
1
-
1
-
-
1
Driftsresultat (EBIT)
40
32
72
-5
-
67
Aktiver i alt
3.136
1.798
4.934
788
-1.618
4.104
Forpligtelser i alt
1.834
1.181
3.015
1.511
-1.618
2.908
Q1 2025
MT Højgaard
Danmark
Enemærke &
Petersen
Segmenter
Øvrige
Elimineringer
Koncern
485
2
487
-
-
487
923
323
1.246
-
-
1.246
110
696
806
-
-
806
51
35
86
-
-
86
1.569
1.056
2.625
-
-
2.625
-
12
12
26
-38
-
1.569
1.068
2.637
26
-38
2.625
-1.412
-1.010
-2.422
-3
12
-2.413
157
58
215
23
-26
212
-13
-10
-23
-4
-
-27
-21
-
-21
-
-
-21
88
19
107
-9
-
98
3.482
1.836
5.318
641
-1.598
4.361
2.068
1.214
3.282
1.636
-1.598
3.320
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 15
Noter
Note 2 Ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg
Beløb i mio. kr.
Q1
2026
Q1
2025
Omsætning
22
25
Omkostninger, inklusive nedskrivninger
-35
-36
Driftsresultat (EBIT)
-13
-11
Finansielle poster
0
0
Resultat før skat
-13
-11
Skat af resultat
1
0
Resultat efter skat
-12
-11
Gevinst/tab ved salg
2
-1
Skatteeffekt af gevinst/tab
-
-1
Periodens resultat af ophørte aktiviteter i alt
-10
-13
Pengestrøm fra driftsaktivitet
-5
-17
Pengestrøm fra investeringsaktivitet
-5
52
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet
-1
-6
Pengestrøm i alt fra ophørte aktiviteter
-11
29
Beløb i mio. kr.
31/03
2026
31/03
2025
Aktiver bestemt for salg
Materielle aktiver
12
19
Varebeholdninger
6
6
Tilgodehavender
5
19
Aktiver bestemt for salg i alt
23
44
Leasinggæld
10
15
Hensatte forpligtelser
9
15
Øvrige forpligtelser
8
22
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg
27
52
Note 3 Anvendt regnskabspraksis
Denne delårsrapport omfatter perioden 1. januar til 31. marts 2026.
Delårsrapporten aflægges i overensstemmelse med IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber som godkendt af
EU og de danske oplysningskrav for børsnoterede virksomheder.
Anvendt regnskabspraksis er, bortset fra implementeringen af ændrede standarder og fortolkningsbidrag jf.
’Nye standarder’ nedenfor, uændret i forhold til koncernregnskabet for 2025. Koncernregnskabet for 2025 inde-
holder en fuld beskrivelse af anvendt regnskabspraksis.
Nye standarder
MT Højgaard Holding A/S har med virkning fra 1. januar 2026 implementeret følgende nye eller ændrede stan-
darder og fortolkningsbidrag:
MT Højgaard Holding A/S har implementeret de standarder og fortolkningsbidrag, der træder i kraft i EU for
2026. Ingen af disse har påvirket indregning og måling i 2026 eller forventes at påvirke koncernen.
Note 4 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Udarbejdelsen af delårsregnskabet kræver, at ledelsen foretager regnskabsmæssige skøn og vurderinger, som
påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og omkostninger. Fak-
tiske resultater kan afvige fra disse skøn.
De væsentlige sn, som ledelsen foretager ved anvendelsen af koncernens regnskabspraksis, og den væsent-
lige skønsmæssige usikkerhed forbundet hermed er de samme ved udarbejdelsen af delårsregnskabet som ved
udarbejdelsen af koncernregnskabet for 2025.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2026 16
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrap-
porten for perioden 1. januar-31. marts 2026 for MT Højgaard Holding A/S.
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor,
aflægges i overensstemmelse med IAS 34 Præsentation af delårsregnska-
ber som godkendt af EU og de yderligere oplysningskrav i årsregnskabslo-
ven.
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af
koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. marts 2026 samt
af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden
1. januar-31. marts 2026.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsens beretning indeholder en
retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økono-
miske forhold, periodens resultat og for koncernens finansielle stilling som
helhed og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerheds-faktorer,
som koncernen står over for.
Søborg, 8. maj 2026
Apotekervænget almen renovering i Sakskøbing E&P.
Ledelsens påtegning
Direktion
Rasmus Untidt
Administrerende direktør (CEO)
Bestyrelse
Morten Hansen
Formand for bestyrelsen
Knut Akselvoll
Næstformand for bestyrelsen
Christine Thorsen
Christian Poulsen
Marie Louise Hansen
Torben Bender
Lars Tesch Olsen
Jimmy Laursen
MT Højgaard Holding A/S
Knud Højgaards Vej 7
DK-2860 borg
CVR 16888419
+45 7012 2400
mthh.dk
DelårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2026-01-012026-03-312025-01-012025-03-31529900V9DJVZE2LVED66Regnskabsklasse D529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31529900V9DJVZE2LVED662026-03-31529900V9DJVZE2LVED662025-03-31529900V9DJVZE2LVED662025-12-31529900V9DJVZE2LVED662024-12-31529900V9DJVZE2LVED662025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662026-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662026-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662026-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember2529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember3529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember4529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember5529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember6529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember7529900V9DJVZE2LVED662026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember8529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKxbrli:pure