MT Højgaard Holding A/S
Knud Højgaards Vej 7
2860 Søborg Danmark
CVR 16888419
Årsrapport
2025
Indholdsfortegnelse
Ledelsesberetning
Overblik � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 03
Året i tal � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 04
Finansielle hoved- og nøgletal � � � � � � � � � � � � � � � 05
ESG - året i tal � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 06
ESG-nøgletal � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 07
Forretningsmodel � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 08
Forord fra formand og CEO � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 09
Ordreportefølje � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 11
Forventninger til 2026 � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 13
Risikostyring � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 14
Strategi � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 18
Vi har bygget på � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 19
Strategi 2026-2028: Vi bygger videre � � � � � � � � � � 20
MT Højgaard Danmark – Momentum '30 � � � � � � � 22
Enemærke & Petersen – Strategi '28 � � � � � � � � � � � 23
Finansiel redegørelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 24
MT Højgaard Danmark � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 25
Enemærke & Petersen � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 27
Resultater i 4� kvartal 2025 � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 29
Regnskabsberetning 2025 � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 30
ESG-redegørelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 32
Bæredygtighedsstrategi � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 33
ESG-organisering � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 35
Dobbelt væsentlighedsanalyse � � � � � � � � � � � � � � � 36
Politikker � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 41
Grundlag for udarbejdelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 42
E – Klima og miljø � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 43
E1 Klimaforandringer � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 44
E5 Cirkulær økonomi � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 49
EU-taksonomi � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 51
Miljødata og regnskabspraksis � � � � � � � � � � � � � 52
S – Sociale oplysninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 56
S1 Egen arbejdsstyrke � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 57
Sociale data og regnskabspraksis � � � � � � � � � � 61
G – Governance � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 64
G1 Virksomhedsadfærd� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 65
Due diligence-proces � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 67
Governancestruktur � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 68
Direktion og bestyrelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 69
Aktionærinformation � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 74
Governancedata og regnskabspraksis � � � � � � 75
Regnskab
Koncernregnskab � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 78
Resultat- og totalindkomstopgørelse � � � � � � � � � � 79
Balance � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 80
Pengestrømsopgørelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 81
Egenkapitalopgørelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 82
Noter � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 83
Moderselskabets årsregnskab � � � � � � � � � � � � � � � � 113
Resultat- og totalindkomstopgørelse � � � � � � � � 114
Balance � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 115
Pengestrømsopgørelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 116
Egenkapitalopgørelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 117
Noter � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 118
Yderligere oplysninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 127
Påtegninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 128
Ledelsens påtegning � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 129
Den uafhængige revisors
revisionspåtegning � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 130
Den uafhængige revisors erklæring med
begrænset sikkerhed på bæredygtiheds-
rapportering � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 133
Andre ESG-oplysninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 135
EU-taksonomi - tabel � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 136
Tilpasninger i ESG-data � � � � � � � � � � � � � � � � � � 139
ESRS oplysningskrav � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 141
ESRS oplysningskrav fra anden lovgivning 142
Denne årsrapport omhandler: MT Højgaard Holding
A/S og er udgivet både på dansk og engelsk� I
tilfælde af uoverensstemmelser de to versioner
imellem eller ved nogen form for tvivl, er den danske
version gældende�
Vi bygger på
2025 markerede afslutningen på koncernstrategien
"Vi bygger på"� MT Højgaard Holding lancerer nu
koncernstrategien for 2026-2028 som næste led i
arbejdet med at robustgøre og udvikle koncernen�
Læs mere på side 20
Forside: I juli afleverede MT Højgaard Danmark
eltogsvækstedet i Næstved til DSB�
2
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Overblik
Overblik
Indhold
04 Året i tal
05 Finansielle hoved- og nøgletal
06 ESG - året i tal
07 ESG-nøgletal
08 Forretningsmodel
09 Forord fra formand og CEO
11 Ordreportefølje
13 Forventninger til 2026
14 Risikostyring
Enemærke & Petersen har i Køge opført boligbyggerierne
Postillionen med 85 ejerboliger og Hvide Falk med 93 leje-
boliger for PensionDanmark� Begge byggerier indeholder
fællesområder for beboerne� På taget af Hvide Falk ligger
en padelbane, og stueetagen huser Bevægelseshuset, der
understøtter en sund livsstil for alle områdets beboere�
Foto: Pernille Greve
Postillionen og Hvide Falk, Køge
3
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Året i tal
2025 var præget af stabil produktion og eksekve-
ring af ordrebogen. Omsætning og driftsresultat
blev som ventet, mens nettoresultatet igen steg
efter afviklingen af internationale aktiviteter. En
betydelig tilgang af nye ordrer, og en forventet
yderligere stabilisering i 2026, giver et godt ryg-
stød for koncernens vækstambitioner i 2027-28.
Forventninger til driftsresultat (EBIT) i 2026
400-450 mio
Koncernen forventer i 2026 et driftsresultat
i niveauet 400-450 mio� kr� ved en omsætning
på 10-10,5 mia� kr
Omsætningen faldt 4%� Det afspejler den aktuelle
fasning af ordreporteføljen, især i MT Højgaard
Danmark, hvor en række store projekter bidrager
beskedent til toplinjen i opstartsfasen�
10,2 mia�
Omsætning
10,3 mia�
Ordreindgang
(endelige, ubetingede)
Ordreindgangen steg 15% til 10,3 mia� kr� Desuden
vandt forretningsenhederne ordrer for 8,5 mia� kr�,
som vil indgå i ordreindgangen, så snart de kontrahe-
res endeligt�
11,9 mia�
Ordrebeholdning
(endelige, ubetingede)
Den samlede ordreportefølje steg med 24% til 24,2
mia� kr� Heraf er 11,9 mia� kr� endelige og ubetingede
ordrer, 8,5 mia� kr� er vundne, men endnu ikke kontra-
herede ordrer, mens aktivitet i byggepartnerskaber
og rammeaftaler har en skønnet værdi på 3,3 mia� kr
og ordrer i joint ventures en værdi på 0,5 mia� kr
MT Højgaard Danmark fik en robust overskudsgrad
på 5,4%� Enemærke & Petersens marginer var under
pres i 1� halvår, men forbedringer i 2� halvår hævede
årets overskudsgrad til 2,7%�
4,2 %
Overskudsgrad
EBIT faldt 12%� Indtjeningen på de løbende anlægs-,
nybygnings-, renoverings- og serviceopgaver var på
niveau med året før, mens engangsavancerne fra
grundsalg var lavere�
429 mio
Driftsresultat (EBIT)
4,0% 4,2%4,5%3,8%1,8%
2021 2022 2023 2024
2025
Beløb i mio� kr
2023 9.788
2022 8.080
2021 6.966
2024 10.682
2025 10.229
2023 389
2022 308
2021 123
2024 486
2025 429
2023 9.949
2022 11.649
2021 9.877
2024 8.958
2025 10.327
2023 13.505
2022 13.344
2021 10.624
2024 11.782
2025 11.879
4
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Finansielle hoved- og nøgletal
Beløb i mio� kr 2025
2024 2023
2022 2021
Resultatopgørelse
Omsætning 10.229 10.682 9.788 8.080 6.966
Bruttoresultat 813 818 701 603 446
Driftsresultat (EBIT) 429 486 389 308 123
Finansielle poster -26 -28 -59 -83 -33
Årets resultat af fortsættende aktiviteter 313 357 305 231 131
Årets resultat af ophørte aktiviteter -45 -168 -201 -219 -13
Årets resultat 268 189 104 12 118
Balance
Langfristede aktiver 1.077 1.083 1.124 1.270 1.453
Kortfristede aktiver 3.109 3.598 4.194 3.519 2.886
Aktiver i alt 4.186 4.682 5.318 4.789 4.339
Aktiekapital 156 156 156 156 156
Egenkapital 1.229 1.037 846 751 737
Langfristede forpligtelser 357 562 776 988 1.151
Kortfristede forpligtelser 2.600 3.083 3.696 3.050 2.451
Pengestrømme
Pengestrøm fra driften 181 25 793 213 59
Pengestrøm til investeringer, netto -11 53 -15 -32 385
Heraf til investeringer i materielle aktiver -81 -66 -82 -76 -239
Pengestrøm fra finansiering -401 -244 -228 -47 -358
Pengestrøm i alt -231 -165 550 134 85
Beløb i mio� kr 2025 2024 2023
2022 2021
Øvrige informationer
Ordreindgang 10.327 8.958 9.949 11.649 9.877
Ordrebeholdning, ultimo 11.879 11.782 13.505 13.344 10.624
Arbejdskapital 73 -148 -669 -6 126
Nettorentebærende indestående/gæld (+/-) 329 304 240 -528 -668
EBITDA 537 584 494 409 290
Nettorentebærende gæld relativt til EBITDA -0,6 -0,5 -0,5 1,3 2,3
Gennemsnitlig investeret kapital inkl� goodwill 816 669 942 1.342 1.426
Gennemsnitligt antal medarbejdere 3.088 3.029 2.774 2.421 2.536
Nøgletal, %
Bruttomargin 7,9 7,7 7,4 7,8 7,1
Overskudsgrad 4,2 4,5 4,0 3,8 1,8
Afkast af investeret kapital (ROIC) 41,0 56,6 32,2 17,9 6,7
Egenkapitalforrentning (ROE) 23,7 20,1 13,1 1,6 17,7
Soliditetsgrad 29,4 22,2 15,9 15,3 16,6
Aktierelaterede nøgletal
Ultimo antal aktier, mio� stk� 7,8 7,8 7,8 7,8 7,8
Resultat pr� aktie (EPS), kr 34,7 24,4 13,4 1,5 15,2
Udvandet resultat pr� aktie (EPS-D), kr 34,4 24,2 13,3 1,5 15,1
Resultat af fortsættende aktiviteter pr� aktie, kr 40,5 46,1 39,6 30,1 17,0
Udvandet resultat af fortsættende aktiviteter pr� aktie, kr 40,2 45,8 39,1 29,6 16,9
Indre værdi pr� aktie, kr 157,6 133,0 108,2 94,1 92,4
Foreslået udbytte per aktie 10,0 6,5 - - -
Børskurs pr� aktie ultimo, kr 520 289 124 146 218
Markedsværdi i alt, mio� kr 4.049 2.250 962 1.133 1.698
Nøgletalsdefinition fremgår af noter under anvendt regnskabspraksis, side 109.
5
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
ESG - Året i tal
2023
2024
2025
11.878 t
14.273 t
13.001 t
2023
2024
2025
68,6%
66,6%
77,9%
2023
2024
2025
2,2%
2,9%
3,1%
2023
2024
2025
23,2%
24,4%
25,3%
18,9 17,617,3
2023 2024 2025
I 2025 tog koncernen vigtige skridt i arbejdet
med ESG. Der er opnået reduktioner i udledning,
færre arbejdsulykker og en fortsat positiv
udvikling i kønsbalancen som resultat af
målrettede indsatser på tværs af koncernen.
Samtidig er datagrundlag og mål videreudviklet
for bedre at understøtte koncernens langsigtede
ambitioner.
13�001 ton
Scope 1 og 2-udledning
S
S
E
E
S
3,1 %
Kvindelige timelønnede
25,3 %
Kvindelige funktionærer
17,6
Ulykkesfrekvens
77,9 %
Recirkulering af affald
Udledningen fra egen drift faldt med 8,9%
drevet af reduktion i både scope 1 og 2�
Udledningsintensiteten faldt en anelse til 1,26
(1,30 i 2024), hvilket afspejler, at der fortsat er
behov for at styrke de igangværende indsatser
for at opnå reduktionsmålet�
Andelen af recirkuleret affald steg til 77,9%� For
første gang er nedrivningsaffald inkluderet i
datagrundlaget, målet er derfor opjusteret fra
75% til 80%� Inklusionen af nedrivningsaffald
betyder, at tallene for 2024 og 2023 ikke er
direkte sammenlignelige med 2025
Reduktion af ulykker var et fokusområde
i 2025, og ulykkesfrekvensen faldt til 17,6
arbejds ulykker pr� 1 mio� arbejdstimer� Koncer-
nens mål er justeret til 12, og samtidig fasthol-
des ambitionen om, at ingen medarbejdere
skal komme til skade på arbejde� Antallet af
arbejdsulykker med fravær faldt 12,6%�
Andelen af kvinder i timelønnede stillinger
steg til 3,1%� Udviklingen er drevet af Enemær-
ke & Petersen, der har gjort en særlig indsats
både inden for rekruttering og for at påvirke
de strukturelle udfordringer med en lav andel
af kvinder på de erhvervsfaglige uddannelser
Andelen af kvinder i funktionærstillinger steg
til 25,3%, og som det er tilfældet for timeløn-
nede, er den positive udvikling også drevet
af Enemærke & Petersen� Det går derfor
overordnet i den rigtige retning i forhold til at
om at skabe en mere balanceret kønsfordeling
i koncernen�
I september blev det offentliggjort, at MT Højgaard Danmark vandt
Metroselskabets udbud om planlægning, udvikling og opførelse af to nye
metrostationer på M4-linjen i Ydre Nordhavn i København�
6
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
ESG-nøgletal
Enhed 2025 2024
2023
E - Miljø
Scope 1 udledning af drivhusgasser Ton 12.118 13.298 10.869
Scope 2 lokationsbaseret udledning af drivhusgasser Ton 883 975 1.009
Scope 3 udledning af drivhusgasser Ton 417.091 462.086 463.806
Udledningsintensitet scope 1 og 2 Ton/mio. kr. 1,26 1,30 1,16
Udledningsintensitet scope 3 Ton/mio. kr. 40,43 42,21 45,18
Affaldsmængde* Ton 77.122 19.310 15.592
Recirkuleret affald* % 77,9 66,6 68,6
EU-taksonomi efterlevende omsætning % 2,7 2,7 1,1
S - Social
Gennemsnitlig fuldtidsarbejdsstyrke FTE 3.172 3.298 3.107
Kvinder i koncernen % 12,2 11,3 10,2
Kvinder i timelønnede stillinger % 3,1 2,9 2,2
Kvinder i funktionærstillinger % 25,3 24,4 23,2
Arbejdsulykker med fravær Antal 97 111 98
Ulykkesfrekvens Frekvens 17,6 18,9 17,3
Sygefravær % 3,6 3,5 3,7
Medarbejderomsætningshastighed timelønnede % 39,8 48,5 50,4
Medarbejderomsætningshastighed funktionærer % 17,9 23,4 21,3
Ansatte i uddannelsesstillinger % 7,9 8,1 8,3
G - Governance
Antal leverandører kontrolleret Antal 65 43 41
Kvinder i MT Højgaard Holdings bestyrelse % 50,0 43,0 50,0
Kvinder i MT Højgaard Holdings øvrige ledelsesniveauer % 37,5 50,0 33,3
Tilstedeværelse på bestyrelsesmøder % 98,5 97,0 89,0
Nøgletalsdefinition fremgår af side 52-55, 61-63 og 75-76.
Udvalgte nøgletal er tilpasset for 2024 men ikke for 2023. Afsnit om tilpasninger fremgår af side 139-140.
*Data for 2025 inkluderer nedrivningsaffald, hvorfor 2025 og 2024 ikke kan sammenlignes.
NemByg har stået for transformationen af den gamle bypark i Esbjerg�
Parken fremstår i dag som "Byens Bjerg", der i fremtiden skal danne
rammerne om koncerter og kulturelle begivenheder
7
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
P
r
o
d
u
c
e
n
t
e
r
,
l
e
v
e
r
a
n
d
ø
r
e
r
o
g
B
y
g
h
e
r
r
e
r
o
g
s
l
u
t
b
r
u
g
e
r
e
A
r
k
i
t
e
k
t
e
r
,
r
å
d
g
i
v
e
r
e
o
g
m
y
n
d
i
g
h
e
d
e
r
u
n
d
e
r
e
n
t
r
e
p
r
e
n
ø
r
e
r
Byggeri Renovering Anlæg & infrastruktur Drift/service
Forretningsmodel
Ressourcer
Medarbejdere
En mangfoldig og dedikeret arbejdsstyrke,
der fastholdes gennem spændende
projekter og fokus på kompetenceudvikling
og arbejdsmiljø�
Viden
En vidensbaseret virksomhed med
stærke kompetencer inden for nybyggeri,
renovering samt anlæg & infrastruktur,
som skaber projekter af høj kvalitet�
Innovation
Innovative og digitale løsninger
til at optimere design og byggeprocesser
Materialer og råvarer
Indkøb af byggematerialer som
evalueres på kvalitet, pris og ESG-risici�
Helhedstænkning om materialers
anvendelse skaber holdbare løsninger
Partnere og leverandører
Stærke og stabile relationer med
materialeleverandører, underleverandører
og andre partnere for at minimere risici og
levere succesfulde projekter
Kapital
Kapital tilvejebringes gennem drift og
kreditfaciliteter� Målet om en stærk
balance og likviditet der understøtter de
strategiske ambitioner
Kunder
Projekter med effektiv projektstyring
der møder offentlige, private og almene
bygherrers ønsker for kvalitet, tid, budget
og bæredygtighed�
Slutbrugere og nærmiljø
Værdiskabelse for slutbrugere gennem
funktionelle løsninger, der tager hensyn
til nærmiljøet og samarbejde med lokale
interessenter
Samfundsmæssig udvikling
Byggerier og anlæg, der lever op til
samfundets behov� Skabelse af vækst
og arbejdspladser samt uddannelse af
kommende generationer
Miljøhensyn
Øget fokus på løsninger inden for klimasikring,
vedvarende energi og lavemissions
byggeri� Reduktion af CO
2
-aftryk, bidrag
til cirkulær økonomi og minimering af
forurening�
Sikkerhed og trivsel
En sikker, udviklende og meningsfuld
arbejdsplads, hvor medarbejdere opnår
faglig og personlig udvikling�
Investorer
Kontinuerlig værdiskabelse til ejere
gennem stabil økonomisk vækst, reduktion
af risici og strategiske ambitioner der
underbygger koncernens omdømme og
fremtidige potentiale
Forretningsaktivteter
Koncernens forretningsenheder udvikler, planlægger
og udfører nybyggeri, anlæg & infrastruktur samt
renovering og bygningstransformation.
Værdiskabelse
8
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Forord fra formand og CEO
Konsolidering skaber
stærkt fundament
I 2025 leverede vi som lovet. Omsætningen blev 10,2 mia.
kr. og driftsresultatet (EBIT) 429 mio. kr. Indtjeningen fra de
løbende opgaver inden for anlæg & infrastruktur, nybyggeri
og renovering var på niveau med året før, mens engangs-
indtægterne fra især grundsalg som ventet var markant
lavere. Samtidig går vi ind i den nye strategi periode med
en historisk stærk ordreportefølje.
Stabil drift og produktion
Ved indgangen til året stod vi et godt sted med udsigt til at konsolidere de
stærke resultater, der er skabt i forretningsenhederne i de senere år� 2025
blev som ventet et overgangsår, hvor koncernen skabte en indtjening fra de
løbende opgaver, der ramte det forventede niveau, sikrede et stærkt afkast
af den investerede kapital på 41,0% og gjorde det muligt at foreslå et udbytte
på 10,0 kr� pr� aktie�
Udover indsatsen for at skabe værdi for vores ejere gennem gode resultater
på projekterne i begge forretningsenheder tog vi fat på flere opgaver på
tværs af koncernen�
Enemærke & Petersen skulle vende udviklingen efter en periode, hvor en
håndfuld problemsager havde skygget over virksomhedens styrker inden for
blandt andet partnerskaber, produktivitet, genanvendelse og socialt entre-
prenørskab� Vi skal have Enemærke & Petersen tilbage til sit gamle indtje-
ningsniveau, og forretningsenheden er nu på rette vej med to gode kvartaler
i træk efter at have gennemført flere tiltag, der skal samle aktiviteterne uden
for Sjælland, styrke processerne og øge kvaliteten af projekteksekveringen�
MT Højgaard Danmark har fastholdt og udbygget sin position i markedet, og
derudover har vi lagt MT Højgaard Property Development ind i MT Højgaard
Danmark, så projektudviklere og byggefolk nu sidder sammen og udvikler
projekter for kunder� Det har skabt en stærkere sammenhæng i koncernen
og sikrer både skalafordele og effektiv vidensdeling�
Endelig kom vi i mål med afviklingen af de internationale aktiviteter, da vi
sidst på året solgte Arssarnerit – den sidste forretningsmæssige aktivitet i
Grønland – med forventet gennemførelse i 2� kvartal 2026� Vi havde inden
underskriften på salgsaftalen skilt os af med andre aktiver og aktiviteter, så
tabene fra ophørende aktiviteter blev nedbragt fra -168 mio� kr� til -45 mio� kr
Den stabile drift og produktion i 2025 ventes at fortsætte i 2026, da flere af
koncernens store, faseopdelte projekter skal udvikles og designes med kun-
der og rådgivere, før de for alvor vil bidrage til omsætning og driftsresultat i
2027-2028� Derfor venter vi et driftsresultat (EBIT) på 400-450 mio� kr� ved en
omsætning på 10-10,5 mia� kr� i 2026�
Vi har bygget på
Med denne årsrapport binder vi også en sløjfe om ”Vi bygger på”-strategien,
som har sat rammerne for udviklingen i perioden 2022-2025� Vi har skabt
solid og lønsom organisk vækst, mens vi samtidig har gennemført en række
tilpasninger af porteføljen� Udover afviklingen af den internationale forret-
ning, integrationen af MT Højgaard Property Development og den trinvise
konsolidering af Enemærke & Petersens aktiviteter i Vestdanmark gælder det
også afhændelsen af Scandi Byg�
Gennem fokuseringen har vi bygget på og skabt en gennemsnitlig årlig
vækst på 8% og et driftsresultat (EBIT), der er steget 12% årligt i gennemsnit i
strategiperioden� Vi har samtidig arbejdet med balancen og løftet afkastet af
den investerede kapital samt skabt en stærk finansiel position, som har gjort
det muligt at tilbagetale et ansvarligt lån på 400 mio� kr� til Knud Højgaards
Fond og genoptage udbetaling af udbytte til vores aktionærer
Vi har skabt solid og lønsom
organisk vækst, mens vi samtidig
har gennemført en række
tilpasninger af selskabsporteføljen.
9
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Koncernen har skærpet fokus på kerneaktiviteterne i Danmark og styrket den
samlede markedsposition� Forretningsenhederne står skarpt på de strate-
giske forretningsområder inden for nybyggeri, anlæg & infrastruktur samt
renovering – og både Enemærke & Petersen og MT Højgaard Danmark har
indgået flere strategiske partnerskaber og langsigtede samarbejder, der nu
bidrager med godt en tredjedel af koncernens omsætning�
Vi gjorde også fremskridt i arbejdet med at skabe attraktive og ansvarlige
arbejdspladser� Ulykkesfrekvensen er sænket, diversiteten forbedret, og
CO
2
-udledningerne nedbragt� Træerne vokser dog ikke ind i himlen, for
fremskridtene var ikke så store, som vi ønskede� Der er plads til forbedring,
og indsatsen fortsætter i de kommende år
Nu bygger vi videre
Med den gennemførte transformation har vi skabt et stærkt fundament for
fortsat fremdrift i de kommende år, hvor lønsomhed og robust, organisk
udvikling af koncernen vil være vores primære fokus� Samtidig har vi også
mulighed for at afsøge uorganiske muligheder, hvis det måtte blive relevant�
Vi skal kort og godt bygge videre i 2026-2028, hvor vi vil videreføre vores
strategiske fokusområder og udnytte attraktive muligheder i markedet med
en ambition om at overgå markedsudviklingen og holde fast i vores bygge-
faglighed og finansielle disciplin�
Der er udsigt til vækst og spændende opgaver med en historisk stærk ordre-
portefølje og sund efterspørgsel� Investeringerne drives blandt andet af Infra-
strukturplan 2035, kapacitetsopbygning i Forsvaret og stadig større fokus
på renovering af den eksisterende bygningsmasse� Det er kerneområder for
vores forretningsenheder, der står klar til at gribe mulighederne i markedet
og samarbejde om gode projekter med både offentlige og private bygherrer
For at bygge videre på det gode momentum vil vi fastholde vores ledende
position inden for nybyggeri og styrke arbejdet med strategiske partner-
skaber og samarbejder� Derudover investerer vi i kompetencer inden for
anlæg & infrastruktur, som fortsat skal fylde mere i vores samlede forretning�
Endelig skal vi finjustere aktiviteterne inden for renovering og bygningstrans-
formation med øget koordinering på tværs af vores forretningsenheder og et
endnu skarpere tilbud til kunderne�
Værdien skabes på projekterne
Siden 2022 er vi kommet langt, og udsigterne for de kommende år er lyse�
Vi har fokuseret forretningen og skabt stærke positioner i markedet� Vi har
opbygget tillid hos kunderne og stærke partnerskaber og samarbejder� Vi er
glade for fremgangen og taknemmelige for tilliden, som ikke kommer af sig
selv
Derfor vil vi også gerne takke vores godt 3�000 medarbejdere og ledere
Sammen med vores samarbejdspartnere er det deres indsats i forretnings-
enhederne og på projekterne, der skaber værdien for kunderne – og dermed
også for vores aktionærer
Rasmus Untidt
CEO
Morten Hansen
Bestyrelsesformand
Vi skal kort og godt bygge videre
i 2026-2028, hvor vi vil videreføre
vores strategiske fokusområder
og udnytte attraktive muligheder
i markedet.
12%
gennemsnitlig årlig
vækst i driftsresultatet
(EBIT) i 2022-2025
10
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Ordrer, ubetingede
Vundne, ej kontraherede
Potentielt fra strategiske partnerskaber
Ordrer fra joint ventures
2021 2022 2023 2024 2025
10,8
13,9
13,5
11,8 11,9
4
1,4
1,6
1,6
8,5
6,3
5,5
5,2
5,3
3,3
0 0
1,0
0,8
0,5
21,1 20,8 21,3 19,5 24,2
Ordreportefølje
I 2025 vandt forretningsenhederne nye ordrer for cirka
19 mia. kr. Heraf indgik endelige, ubetingede ordrer for
10,3 mia. kr. i ordreindgangen, mens resten vil indgå i
takt med, at endelige kontrakter kontraheres. Den sam-
lede ordreportefølje voksede 24% til 24,2 mia. kr.
Stærk ordreindgang på tværs af forretningsområder
Der var en god spredning i de nye ordrer med større opgaver inden for alle
tre forretningsområder – anlæg & infrastruktur, nybyggeri og renovering�
Opgaverne blev vundet gennem licitationer, strategiske partnerskaber,
forskellige samarbejdsformer og med afsæt i egen projektudvikling efter
integrationen af MT Højgaard Property Development i MT Højgaard Danmark
i årets første kvartal�
Samlet set steg ordreindgangen 15% til 10,3 mia� kr� (2024: 9,0 mia� kr�) efter
solid fremgang i begge forretningsenheder og bredt fordelt fra mindre opga-
ver til store, komplekse projekter med længere tidshorisont�
Trods stigende konkurrence fastholdt og udbyggede MT Højgaard Danmark
positionen som en af landets største aktører inden for nybyggeri med særlig
vægt inden for store og komplekse projekter, der kræver særlige kompeten-
cer� MT Højgaard Danmarks ordreindgang voksede 20% og nåede 6�018 mio�
kr� (2024: 4�823 mio� kr�) efter fremgang inden for alle tre forretningsområ-
der� Inden for anlæg & infrastruktur bestod ordreindgangen hovedsageligt
af projekter inden for vejanlæg, broer, havneanlæg, energi og klimasikring�
På området for nybyggeri vandt MT Højgaard Danmark det faseopdelte
udbud på at opføre verdens største centrallager for humanitær hjælp til
FN’s børnefond UNICEF med en samlet værdi på 1,66 mia� kr� og forventet
aflevering ved udgangen af 2028� MT Højgaard Danmark vandt derudover
De største vundne ordrer i 2025
Selskab Projekt Varighed Ordresum Status
Forretnings-
område
MT Højgaard Danmark 31 indkvarteringsbygninger for Forsvarets
Etablissement- og Terrænkommando i OPP med
PensionDanmark
2026-28 +
20 års drift
2,6 mia� kr� Vunden, ej kontraheret� Forventet
byggestart 2026
Nybyggeri
MT Højgaard Danmark Værkstedshaller, spor, administrations-faciliteter
mv� for DSB i Vinge
2025-30 1�950 mio� kr� med til-
valg op til 900 mio� kr
Vunden, ej kontraheret ordre� Dog indgår
mindre deletape i ordreindgangen for 2025
Nybyggeri
MT Højgaard Danmark Centrallager til UNICEF i København for By & Havn
pva� Bygningsstyrelsen
2025-28 1�660 mio� kr Endelig ordre� Byggestart i 2026 Nybyggeri
Enemærke & Petersen Renovering af 3B Folehaven i København for
boligforeningen 3B
2026-31 1�033 mio� kr Vunden, ej kontraheret ordre� Endelig aftale
ventes indgået i 2026
Renovering
MT Højgaard Danmark Nye metrostationer og højbane til M4 i København
for Metroselskabet
2027-30 900 mio� kr Vunden, ej kontraheret ordre� Dog indgår
mindre deletape i ordreindgangen for 2025
Anlæg
MT Højgaard Danmark Renovering af Præstevangen afd� 1 for Boligforeningen
Århus Omegn
2025-29 528 mio� kr Endelig ordre� Projektet er under udførelse Renovering
Enemærke & Petersen Renovering af Egeparken 1 og 2 for Arbejdernes
Boligselskab i Gladsaxe
2025-29 455 mio� kr Endelig ordre� Projekt er under udførelse Renovering
MT Højgaard Danmark Opførelse af Ny Psykiatri Viborg (hospital) for
Region Midtjylland
2027-29 428 mio� kr� Vunden, ej kontraheret ordre� Samarbejds-
fase pågår
Nybyggeri
Enemærke & Petersen Renovering af Engparken for Dragør Boligforening 2026-29 374 mio� kr Endelig ordre� Udførelse starter i 2026 Renovering
MT Højgaard Danmark Opførelse af nyt hovedsæde til Grundfos i Bjerringbro 2025-27 i�o� Endelig ordre� Byggeriet er i gang Nybyggeri
MT Højgaard Danmark Opførelse af kontorhus i København for Urban Partners 2025-27 i�o� Endelig ordre� Byggestart i 2026 Nybyggeri
MT Højgaard Danmark Renovering af Humlevænget Afd� 3007 i Brønshøj
for Samvirkende Boligselskaber
2026-30 i�o� Vunden, ej kontraheret� Forventet bygge-
start 2026
Renovering
Mio. kr.
Mia. kr.
Udvikling i ordreportefølje
Ordreindgang (endelige, ubetingede)
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2025 Q3
2025 Q4
2.531
2.593
3.194
1.818
3.384
11
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
flere renoveringsopgaver for den almene sektor, herunder af boligafdelingen
Præstevangen i Viby for Boligforeningen Århus Omegn for 528 mio� kr� med
aflevering i 2029
Enemærke & Petersen løftede ordreindgangen 9% til 4�391 mio� kr� (2024:
4�039 mio� kr�) drevet af moderselskabet og Raunstrup, mens NemBygs or-
dreindgang var lavere� Fremgangen var særligt stærk inden for de strategiske
byggepartnerskaber og flere renoveringssager i alment boligbyggeri med
tidlig involvering� 30% af koncernens ordreindgang (2024: 33%) kom fra part-
nerskaber og samarbejdssager, hvor ordrerne blandt andet omfattede Ene-
mærke & Petersens nybyggeri af tre botilbud på Sluseholmen, i Brønshøj og
på Nørrebro for samlet 583 mio� kr� i partnerskabet ByK & TRUST� Arbejderne
er alle indledt og ventes afleveret medio 2028� Derudover indgik Enemærke
& Petersen gennem Byggepartnerskabet &os aftale med Boligselskabet AKB,
København, om en større renoveringsopgave af boligafdelingen Frederiks-
holm Karré 8 i Københavns Sydhavn med en samlet værdi på 237 mio� kr
Opgaven projekteres fra november 2025 til april 2026, og selve renoverings-
arbejdet udføres frem til aflevering i 4� kvartal 2029
Solidt fundament for de kommende år
Udover indgangen af endelige, ubetingede ordrer på 10,3 mia� kr� vandt for-
retningsenhederne ordrer for 8,5 mia� kr�, der først vil indgå i ordreindgangen,
når de kontraheres endeligt i de efterfølgende år
Blandt disse ordrer var den største enkeltordre i 2025 – tildelingen af en
kontrakt på at projektere, etablere og drifte 31 indkvarteringsbygninger
på 11 kaserner� Forsvarets Etablissement- og Terrænkommando tildelte i
december kontrakten med en samlet kontraktsum i niveauet 2,6 mia� kr� til
PensionDanmark og MT Højgaard Danmark� Kontrakten blev endeligt under-
skrevet den 22� januar 2026 og vil indgå i ordreindgangen for 1� kvartal 2026�
PensionDanmark finansierer de nye kaserner, som projekteres og etableres
af MT Højgaard Danmark fra 2026 til 2028, hvorefter drift og vedligehold
af bygningerne i 20 år varetages af Raunstrup� Projektet er Danmarks hidtil
største Offentligt Private Partnerskab (OPP), og parterne vil trække på erfa-
ringerne fra deres samarbejde siden 2023 om projektering, opførelse og drift
af nyt domicil til Forsvarets Efterretningstjeneste, der indtil nu var det største
danske OPP-projekt�
Efter aflevering af et stort værkstedsprojekt i Næstved i 2025 fortsatte det
gode samarbejde med DSB, som tildelte MT Højgaard Danmark opgaven
med at opføre et nyt værksted for førerløse tog samt administrationsfacilite-
ter i Vinge med en forventet samlet værdi på 1�950 mio� kr� og mulige tilvalg
op til 900 mio� kr� Projektet omfatter en værkstedshal på omkring 25000
kvadratmeter, 14 kilometer spor med kørestrøm samt tilhørende administra-
tionsbyggeri og anlægsarbejder� Den første betingede fase løber fra 2025
til 2028, hvor de involverede parter projekterer det samlede projekt� I 2028
overgår projektet til næste fase, hvor totalentreprisen bliver ubetinget, og
selve arbejderne udføres frem til 2031
Enemærke & Petersen blev tildelt hovedentreprisen på at renovere og forny
bebyggelsen 3B Folehaven med 972 boliger i Valby for Boligforeningen 3B,
som er en del af KAB-samarbejdet� Med en tilbudssum på 1�033 mio� kr
er projektet den næststørste renoveringsopgave i Enemærke & Petersen
hidtil, og den endelige kontrakt indgås efter opnåelse af skema B-tilsagn fra
Landsbyggefonden� Renoveringen udføres efter en helhedsplan og indledes
i september 2026 med forventet afslutning i marts 2031
Endelig vandt MT Højgaard Danmark i efteråret Metroselskabets udbud om
planlægning, udvikling og opførelse af to nye metrostationer på M4-linjen i
Ydre Nordhavn i København i et projekt, der gennemføres med tidlig entre-
prenørinddragelse i samarbejde med Rambøll og Cobe� I den indledende
samarbejdsfase udvikles og designes projektet med Metroselskabet i en
kontrakt på 100 mio� kr�, hvorefter det er hensigten at indgå en design- og
byggekontrakt med en værdi på 800 mio� kr� og en byggeperiode, der løber
fra 2027 til 2030
Historisk stor ordreportefølje
Ved udgangen af 2025 havde den samlede ordreportefølje nået et historisk
højt niveau på 24,2 mia� kr� (2024: 19,5 mia� kr�)�
Den stærke ordreindgang bidrog til at sikre en beholdning af endelige, ube-
tingede ordrer med en værdi på 11,9 mia� kr� (2024: 11,8 mia� kr�) bredt fordelt
på segmenter, projektstørrelser og geografi� 35% af ordrebeholdningen kom
fra partnerskaber og samarbejdssager (2024: 39%)�
Samtidig havde koncernen ved udgangen af 2025 vundne, men endnu ikke
kontraherede ordrer med en værdi på 8,5 mia� kr� (2024: 1,6 mia� kr�)� Puljen
blev reduceret med 2,6 mia� kr� den 22� januar ved endelig underskrift af
kontrakten på projektering, etablering og drift af indkvarteringsbygninger til
Forsvaret� De øvrige ordrer afventer endelig underskrift, ændringer i lokalpla-
ner eller lignende forhold – ligesom de omfatter faseopdelte projekter, som
først indgår i ordreindgangen i takt med, at de enkelte faser i projekterne
sættes i gang� Endelig var der ved årsskiftet fremtidige opgaver i strategiske
byggepartnerskaber med en potentiel værdi på 3,3 mia� kr� (2024: 5,3 mia� kr�)
og ordrer i joint ventures med en værdi på 0,5 mia� kr� (2024: 0,8 mia� kr�)�
Med afsæt i den stærke ordreportefølje er koncernen fortsat robust over for
udsving i marked og efterspørgsel, og forretningsenhederne har gode mulig-
heder for at optimere planlægningen og brugen af egne ressourcer� Ordrepor-
teføljen indeholder imidlertid en række flerårige projekter, hvor produktionen
er fordelt over en længere periode end tidligere, og begge forretningsenheder
fokuserer derfor fortsat på at styrke ordredækningen for både 2026 og 2027
Udvikling i ordrebeholdning
Beløb i mio. kr Q4 25 Q4 24 2025 2024
Ordrebeholdning primo 11.027 11.727 11.782 13.505
Ordreindgang i perioden 3.384 3.194 10.327 8.958
Produktion i perioden -2.532 -3.139 -10.229 -10.682
Ordrebeholdning ultimo 11.879 11.782 11.879 11.782
12
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Forventninger til 2026
Koncernen venter en stabil driftsindtjening, mens der er
basis for yderligere forbedring af nettoresultatet i 2026.
MT Højgaard Holding forventer i 2026 at stabilisere omsætning og driftsre-
sultat på samme niveau som i 2025� Omsætningen ventes at blive 10-10,5
mia� kr� (2025: 10,2 mia� kr�), mens driftsresultatet forudses at blive i niveauet
400-450 mio� kr� (2025: 429 mio� kr�)�
Forventningerne afspejler fasningen af ordreporteføljen, hvor flere store,
faseopdelte projekter først for alvor vil bidrage til omsætning og driftsresultat
fra 2027-28, når de går i produktion� I 2026 er bidraget fra disse projekter be-
skedent, mens de udvikles og designes sammen med kunder og rådgivere�
Efter endelig kontrahering af den vundne ordre på nye indkvarteringsboliger
til Forsvaret d� 22 januar var 62% af den forventede omsætning inden for
anlæg & infrastruktur, nybyggeri og renovering dækket af endelige, ubetin-
gede ordrer� Ordredækningen var således lavere end på samme tidspunkt
de senere år, men flere vundne ordrer ventes at blive konverteret til endelige
aftaler i 2026, ligesom der også ventes at komme nye ordrer fra partner-
skaber med offentlige, private og almene bygherrer� Desuden går begge
forretningsenheder efter at vinde licitationer og samarbejdssager, som kan
øge ordredækningen yderligere�
MT Højgaard Danmark ventes i 2026 at stabilisere sit driftsresultatet ved
uændret til svagt stigende omsætning� Enemærke & Petersen ventes at for-
bedre sit driftsresultatet ved lidt lavere omsætning, og både moderselskabet
og Raunstrup ventes at forbedre dækningsgraderne�
Koncernens samlede omkostninger ventes i 2026 at stige, drevet især af
helårseffekten af udvidelsen af medarbejderstyrken i MT Højgaard Danmark�
Disse tiltag skal være med til at facilitere den planlagte vækst i koncernens
aktiviteter fra 2027, men effekten opvejes i nogen grad af de besparelser og
optimeringer, der er gennemført i 2025
For femte år i træk er der basis for yderligere fremgang i koncernens netto-
resultat� Dels ventes de finansielle udgifter at falde efter tilbagebetalingen
af det ansvarlige lån fra Knud Højgaards Fond i 2025� Og dels ventes tabet
på ophørende aktiviteter at blive markant lavere efter salget af den sidste
forretningsmæssige aktivitet i Grønland�
Der vil fortsat være fokus på at øge pengestrømmene fra driften og opnå et
robust afkast af den investerede kapital�
Øvrige forudsætninger
Med den kendte fasning af ordrer og projekter antages omsætning og
driftsresultat at blive højest i årets sidste måneder
Forventningerne tager ikke højde for eventuelle opkøb eller frasalg af
aktiviteter
Der er ikke indregnet væsentlige engangsposter fra eventuelle grundsalg,
forlig af tvistsager mv
Eventuelle forskydninger i opstart af nye projekter eller forsinkelser på
indgåelse af nye kontrakter antages at få en begrænset effekt�
Samfundsøkonomien ventes at være robust med omkring 2% vækst og
stabil inflation�
Der ventes 2-3% vækst i den samlede aktivitet inden for anlæg & infra-
struktur, nybyggeri og renovering� Koncernen ser især gode projektmu-
ligheder inden for infrastruktur, renovering og bygningstransformation,
klima, elektrificering, nybyggeri af især boliger i de store byer samt opgra-
dering af Forsvarets bygninger
Der ventes solid interesse fra kundeside for projekter med tidlig involve-
ring, integrerede projektforløb, partnerskaber og lignende
Fremadrettede udsagn
Årsrapporten indeholder udsagn om fremtiden, herunder forventninger til
2026, der som følge af deres natur er forbundet med risici og usikkerheds-
faktorer, hvilket indebærer, at den faktiske udvikling kan afvige fra det forven-
tede� Der henvises til afsnittet om risikostyring på side 14-17
Forventninger
Vandkulturhuset, København
MT Højgaard Danmark opfører som totalentreprenør Vandkulturhuset
på Papirøen i København� Formgivet af Kengo Kuma & Associates skal
det enestående byggeri danne rammen om en svømmeoplevelse ud
over det sædvanlige med indendørs og udendørs bassiner i hjertet af
Københavns Havn�
Omsætning
2023
2022
9.788
8.080
2024 10.682
2025 10.229
10-10,5 mia.
10-10,5 mia�
Driftsresultat (EBIT)
2023
2022
389
308
2024 486
2025 429
400-450 mio.Forecast 2026
Forecast 2026
(2025: 10,2 mia� kr�)
(2025: 429 mio� kr�)
400-450 mio
Beløb i kr
13
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Risikostyring
En effektiv og struktureret risikostyring er afgørende for
at understøtte koncernens målsætninger. Koncernens
risikostyringsproces bygger på gennemsigtighed,
ansvarlighed og indsigt, og er en forudsætning for at
kunne navigere i et omskifteligt forretningsmiljø.
Risikostyring er den samlede proces hvorigennem koncernen identificerer,
vurderer, håndterer og overvåger de forretningskritiske risici, der kan påvirke
organisationen� Risikostyring er en integreret del af koncernen, og er forank-
ret i faste risikopolitikker og -rammer
Det overordnede kontrolmiljø og corporate governance danner fundamentet
for risikostyringsprocessen� Koncernens værdier, ledelseskultur, styrings-
struktur samt fordeling af roller og ansvar muliggør måden hvorpå risici
håndteres� Ovenpå dette er der defineret formelle processer for risikovur-
dering, kommunikation og informationsdeling, som giver ledelsen indblik i
forretningskritiske risici� Samtidigt er der implementeret formelle kontrolakti-
viteter til at forebygge, reducere eller mitigere risiciene, og særligt kontrolak-
tiviteterne er et fokusområde, som koncernen søger at optimere kontinuer-
ligt� Risikostyringsprocessen skaber rettidig indsigt i risikobilledet, hvilket dels
understøtter bestyrelsens evne til at føre tilsyn samt direktionens ansvar for
at fastlægge og monitorere koncernens risikopolitikker og -rammer
En central del af risikostyringsprocessen er et formaliseret risikorapporte-
ringsværktøj, som sikrer en struktureret og ensartet vurdering og rapporte-
ring af forretningskritiske risici på tværs af forretningsenhederne� Risikorap-
porteringen tager udgangspunkt i otte overordnede risikokategorier, som
udgøres af et underliggende risikokatalog� For disse risici foretages der en
vurdering af sandsynlighed og økonomisk eksponering med udgangspunkt i
ensarterede koncernretningslinjer� Forretningsenhederne rapporterer således
på det samme sæt af risici ud fra samme retningslinjer for vurdering�
Risikokataloget genbesøges løbende for at sikre, at de udvalgte risikoområ-
der til enhver tid afspejler de mest relevante og/eller mest risikofyldte områ-
der i koncernen� Risikorapporteringen ledsages samtidigt af en møderække,
hvor forretningsenhederne orienterer koncernen om væsentlige ændringer i
risikobilledet i forretningen�
Risikokategori Risiko Sandsynlighed
Økonomisk
eksponering Udvikling
1
Tilbudsgivning
Kalkulation og tilbudsgivning Middel Middel
Markedets forventninger til klimatiltag Lav Lav
2
Projekteksekvering
Projektledelse/risikostyring på projekter Middel Høj
Projektteam Middel Høj
3
Tvister
Fortolkning af projekt/kontraktgrundlag Middel Høj
Projektdokumentation Middel Middel Ny*
4
Markedsvilkår
Konkurrence på anlægs- renovering- og nybyggerimarkedet Middel Middel
Omskiftelige markedsvilkår Middel Middel
5
Image
Social dumping blandt underentreprenører Middel Lav
Korruption og bestikkelse Lav Middel
6
IT-sikkerhed
Cyberangreb eller ransomewareangreb Middel Middel
Vedligeholdelse af IT-infrastruktur Middel Middel
7
Medarbejdere
Ulykkesfrekvens og håndtering af arbejdsmiljø Middel Lav
Mangfoldighed og inklusion Lav Lav
8
Governance
Konkurrencelovgivning og karteldannelse Lav Høj
Virksomhedskultur Lav Middel
Sandsynlighed og økonomisk eksponering placeres på en skala fra 1-5 med gradueringen meget lav, lav, middel, høj og meget høj�
Nedgang i sandsynlighed eller økonomisk
eksponering fra 2024
Uændret sandsynlighed eller økonomisk
eksponering fra 2024
Stigning i sandsynlighed eller økonomisk
eksponering fra 2024
I 2025 er ESG-risici integreret i den eksisterende risikostyringsproces� Sam-
tidig er retningslinjerne for risikovurdering på tværs af koncernen opdateret,
og rapporteringen er ændret fra risikokategoriniveau til risikoniveau� De
angivne udviklinger nedenfor er udtryk for faktiske ændringer i risikobilledet
eller i mitigerende handlinger for hver enkelt identificeret risiko�
*Risikoen er ny i 2025, hvorfor der ikke er angivet udvikling fra 2024�
14
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Væsentlige forretningsrisici
Tilbudsgivning Projekteksekvering Tvister
Kalkulation og
tilbudsgivning
Markedets forventninger
til klimatiltag
Projektledelse/risikostyring
på projekter Projektteam
Fortolkning af projekt/
kontraktgrundlag Projektdokumentation
Middel Lav Middel Middel Middel Middel
Middel Lav Høj Høj Høj Middel
*Ny
Der er risiko for, at kalkulationen
eller tilbudsudarbejdelsen er fejlbe-
hæftet eller mangelfuld som følge
af uklart kontraktgrundlag, mang-
lende compliance med interne
processer eller menneskelige fejl�
Der er risiko for at koncernen ikke
kan imødekomme bygherrers krav
til overholdelse af nye lovkrav for
CO
2
-grænser i henhold til BR18
Projekterne er omsluttet af kom-
pleksitet og omskiftelige vilkår,
hvilket øger risikoen for mangelfuld
eller uhensigtsmæssig projektle-
delse og risikostyring� Risikoen er
især til stede på de største og mest
komplekse projekter i koncernen�
Der er risiko for ineffektiv projek-
teksekvering som følge af, at det
rette projektteam ikke er på plads i
alle projektets faser� Heri eksisterer
også risikoen forbundet med ud-
skiftning/manglende fastholdelse
af nøglemedarbejdere i projekt-
teamet�
Grundet kompleksiteten i udbuds-
materiale og kontraktgrundlag er
der risiko for fejlfortolkning heraf
Der er risiko for, at al relevant
projektdokumentation ikke er
udarbejdet og arkiveret forsvarligt
ved tilfælde af tvivlsspørgsmål
eller tvistsager� Risikoen øges på
store, komplekse projekter, hvor
flere medarbejdere og afdelinger er
indvolveret�
Risikoen kan medføre forringet ind-
tjeningsevne på projekterne samt
forøget risiko for tvistsager
Risikoen kan medføre svækket
konkurrenceevne og forringet
omdømme som følge af manglen-
de evne til at levere på markedets
forventninger til overholdelse af
klima- og miljøkrav
Risikoen øger sandsynligheden for,
at projekterne ikke eksekveres hen-
sigtsmæssigt og effektivt, hvilket
kan medføre forringet indtjenings-
evne på projekterne�
Riskoen kan påvirke projektekse-
kvering og -økonomi negativt og
medføre tab af viden og forringet
samarbejde i teamet�
Et usikkert eller fejlfortolket projekt-
grundlag øger risikoen for ineffektiv
projekteksekvering og forringet
samarbejde mellem projektets par-
ter, som kan føre til tvistsager
Manglende sikring af relevant pro-
jektdokumentation øger risikoen for
tab af tvistsager
Koncernen har implementeret
forretningsgange, kontrolprocesser
og instrukser, herunder en fast mø-
derække i tilbudsfasen, involvering
af fagspecialister og kvalitetssikring
af egne tilbud samt tilbud fra un-
derleverandører� Herudover indgår
koncernen i en række strategiske
samarbejder med tidlig involvering�
Koncernen har implementeret
digitale løsninger, som sikrer valide
CO
2
-data og styrker dokumentatio-
nen til bygherrer
Hensigtsmæssig og tilstrækkelig
projektledelse og risikostyring
sikres b�la� gennem løbende
økonomigennemgang og styre-
gruppemøder, løbende granskning
af projektmaterialet, frekvensvis
revurdering af risikoanalysen samt
tæt samarbejde mellem projektets
parter� Herudover er der indsatser
for træning og uddannelse af pro-
jektansvarlige�
Koncernen har fokus på samar-
bejde i og fastholdelse af projekt-
teamet over projektets levetid�
Herudover er der processer for
involvering af HR assistance samt
måling af projektteamets samarbej-
de og trivsel�
I tilbudsfasen er der en fast
møderække - herunder tilbudsluk-
kemøder - hvor kalkulationen og
tilbuddet gennemgås i forhold til
projekt- og kontraktgrundlaget�
Herudover sker der involvering af
interne og eksterne jurister; især
på de større og mere komplekse
projekter
Koncernen har standardisere-
de processer for udarbejdelse,
kvalitetssikring og opbevaring af
projektdokumentation� Processen
sikrer, at relevante dokumenter
udarbejdes og arkiveres rettidigt og
struktureret på fælles platforme�
Risiko
Sandsynlighed:
Økonomisk
eksponering:
Udvikling:
Risiko beskrivelseIndvirkningMitigerende handlinger
15
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Markedsvilkår Image IT-sikkerhed
Konkurrence på anlægs- renove-
rings- og nybyggerimarkedet Omskiftelige markedsvilkår
Social dumping blandt
underentreprenører Korruption og bestikkelse
Cyberangreb eller
ransomewareangreb
Vedligeholdelse af
IT-infrastruktur
Middel Middel Middel Lav Middel Middel
Middel Middel Lav Middel Middel Middel
Der er risiko for øget konkurrence
på anlægs- renoverings- og nybyg-
gerimarkedet fra nye eller eksiste-
rende markedsaktører
Koncernen opererer i et omskif-
teligt marked, hvor ændringer i
markedsvilkår som fx garantivilkår
og kontraktbetingelser påvirker
rammerne for koncernens kerne-
drift�
I branchen eksisterer en risiko for
tilfælde af social dumping blandt
underentreprenører, og utilstræk-
kelig screening af og kontrol med
underentreprenører øger risikoen
for tilfælde af social dumping�
I branchen eksisterer en risiko for
forekomst af korruptions- og bestik-
kelsessager
Koncernens IT-infrastruktur
kan være mål for cyber- eller
ransomwareangreb, som bekadiger
eller kompromitterer fortrolige og
forretningskritiske oplysninger
Der er risiko for tilgængelighedstab
eller utilsigtede driftshændelser
som følge af manglende udvikling
og vedligeholdelse samt forsy-
ningskædesvigt�
Øget konkurrence eller ændrede
konkurrencevilkår kan medføre en
forringet markedsposition gennem
tab af udbud samt en forringet
indtjeningsevne som følge af pris-
konkurrence
Risikoen kan medføre forringet
indtjeningsevne, presset likviditet
og reduceret handlefrihed�
Risikoen kan medføre dagbøder,
negativ medieomtale, beskadiget
omdømme samt svække koncer-
nens position i udbud�
Forekomster af korruption eller
bestikkelse kan føre til tillidsbrist
blandt kunder og samarbejdspart-
nere, kontraktophør, udelukkelse fra
fremtidige opgaver samt skade på
omdømme med direkte konsekven-
ser for både markedsposition og
indtjening�
Kompromittering af systemer og
data kan påvirke effektiviteten og
produktiviteten negativt� Herudover
kan kompromittering af forretnings-
kritiske oplysninger skade koncer-
nens markedsposition�
Manglende udvikling og vedligehol-
delse af IT-infrastruktur eller svigt
i forsyningskæden kan resultere i
produktivitets- og effektivitetstab�
Langvarige tab kan påvirke koncer-
nens leveranceevne og kontraktuel-
le forpligtelser
Konkurrencesituationen, udbuds-
markedet og konjunkturer moni-
toreres tæt� Projektporteføljen er
fordelt på forskellige kunde- og
markedssegmenter med balance
mellem store og små projekter for
at sikre robusthed overfor udsving
i markedet� Samtidigt er der fokus
på stabilitet og robusthed gennem
partnerskaber og samarbejder
Koncernen har fokus på at op-
retholde en stærk likviditetsposi-
tion, sådan at den er rustet til at
håndtere ændringer i markedsvilkår
samt ændringer på garantimarke-
det� Kontraktbetingelser vurderes
løbende, og ændringer indarbejdes
i forecast og kapitalplanlægning�
Koncernens kontrolenhed gen-
nemfører løbende leverandørkon-
troller for at sikre ordnede forhold
og identificere potentielle risici
relateret til social dumping� Der
anvendes leverandørevalueringer til
at styrke screening og opfølgning,
så krav til arbejdsforhold efterleves i
leverandørkæden�
For at sikre kendskab til lovgivning
og politikker gennemgår medarbej-
dere uddannelse i antikorruption�
Området understøttes af koncern-
politikker, whistleblowerordning og
etablerede procedurer for indkøbs-
styring�
Koncernen har ekstern 24/7-sikker-
hedsovervågning, som muliggør
hurtig identifikation og håndtering
af trusler� Medarbejdere gennem-
går løbende awareness-træning,
og der arbejdes på at minimere
angrebsfladen gennem sikkerheds-
tiltag�
Koncernen har en plan for udvik-
ling, vedligeholdelse og styrkelse
af IT-infrastruktur med formålet om
at understøtte stabill og sikker drift�
Der gennemføres regelmæssige
tests af backup og gendannelse af
systemer og data for at minimere
konsekvensen ved eventuelle fejl
eller nedbrud�
Væsentlige forretningsrisici (fortsat)
IndvirkningMitigerende handlinger Risiko
Sandsynlighed:
Økonomisk
eksponering:
Udvikling:
Risiko beskrivelse
16
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Medarbejdere Governance
Ulykkesfrekvens og håndtering
af arbejdsmiljø Mangfoldighed og inklusion
Konkurrencelovgivning
og karteldannelse Virksomhedskultur
Middel Lav Lav Lav
Lav Lav Høj Middel
Der er risiko for arbejdsulykker,
forhøjet ulykkesfrekvens samt
mangelfuld håndtering af arbejds-
miljø som følge af utilstrækkelige
sikkerhedsprocedurer, mangelfuld
efterlevelse af arbejdsmiljøkrav
samt begrænset rapportering og
opfølgning på hændelser
Der er risiko for lav tiltrækning og
fastholdelse af medarbejdere som
følge af utilstrækkeligt fokus på
mangfoldighed og inklusion�
Der eksisterer en risiko for overtræ-
delse af konkurrencelovgivningen
ift� karteldannelse�
Der er risiko for, at dårlig virksom-
hedskultur kan påvirke evnen til at
tiltrække og fastholde medarbej-
dere
Arbejdsulykker kan medføre erstat-
ningskrav, højere sygefravær samt
påbud eller forbud fra Arbejdstilsy-
net� En høj ulykkesfrekvens og util-
strækkelig opfølgning kan desuden
skade virksomhedens troværdig-
hed samt føre til fravalg i udbud�
Manglende fokus på mangfoldig-
hed og inklusion kan vanskeliggøre
tiltrækning og fastholdelse af
medarbejdere, hvilket øger rekrut-
teringsomkostninger og mindsker
adgang til en bred talentmasse� Det
kan samtidig påvirke arbejdsmiljø
og samarbejde negativt�
Risikoen kan medføre alvorlige ju-
ridiske og økonomiske konsekven-
ser som følge af bøder, forringet
omdømme og potentielt fravalg i
udbud�
Negativ virksomhedskultur kan
føre til lav trivsel, høj medarbej-
deromsætning og udfordring med
tiltrækning af talenter� Det kan med-
føre tab af viden og kontinuitet,
reduceret effektivitet og skade på
koncernens omdømme�
Koncernen har arbejdsmiljøstrate-
gier med mål, ansvarsplacering og
processer, hvilket sikrer en syste-
matisk tilgang til forebyggelse af
ulykker� Hertil kommer målrettede
kampagner og tiltag, der fremmer
sikker adfærd og øger opmærk-
somhed på arbejdsmiljø�
Der gennemføres inklusionsunder-
søgelser og APV’er, hvorigennem
potentielle mangfoldigheds- og
inklusionsbarrierer identificeres�
Mangfoldighed og inklusion er et
fokusområde på tværs af koncer-
nens funktioner med henblik på at
tiltrække og fastholde medarbej-
dere gennem et inkluderende og
attraktivt arbejdsmiljø
Medarbejdere gennemgår årligt
uddannelse i konkurrenceret for at
minimere risikoen for utilsigtet ad-
færd� Derudover understøttes om-
rådet af en whistleblowerordning,
som muliggør anonym rapportering
af potentielle overtrædelser
Der arbejdes aktivt med dialog-
værktøjer, som fremmer åben kom-
munikation og involvering på tværs
af organisationen� Projektansvarlige
og fagledere gennemgår uddannel-
se for at styrke ledelsesadfærd og
understøtte en positiv og attraktiv
virksomhedskultur, der kan tiltrække
og fastholde medarbejdere�
Væsentlige forretningsrisici (fortsat)
IndvirkningMitigerende handlinger
I joint venture med BESIX anlægger MT Højgaard Danmark den 1,4 km
lange Nordhavnstunnel i København�
Risiko
Sandsynlighed:
Økonomisk
eksponering:
Udvikling:
Risiko beskrivelse
17
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Strategi
INDHOLD
19 Vi har bygget på
20 Strategi '26-28 – Vi bygger videre
22 MT Højgaard Danmark – Momentum '30
23 Enemærke & Petersen – Strategi '28
I oktober blev en af de mest krævende milepæle på Ny
Kong Frederik den IX’s bro gennemført af MT Højgaard
Danmark. Det 31 meter lange stålklapfag med en vægt
på 120 tons blev monteret med en tolerance på under
én millimeter.
Ny Kong Frederik den IXs bro, Nykøbing Falster
1818
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Vi har bygget på
Siden 2022 har koncernen med strategien Vi bygger på
skabt organisk vækst gennem en fokuseret portefølje af
forretningsenheder på det danske marked.
Som led i strategiens implementering er der gennemført en række porte-
føljejusteringer, herunder afhændelsen af Scandi Byg, salg og afvikling
af MT Højgaard International samt integration af MT Højgaard Property
Development i MT Højgaard Danmark. Enemærke & Petersen har endvidere
iværksat en geografisk rekalibrering, hvor Raunstrup fremadrettet varetager
aktiviteterne i Vestdanmark. Endelig blev købsoptionen på de resterende
aktier i NemByg udnyttet i 2024 efter erhvervelsen af en ejerandel på 60% i
virksomheden i 2021.
Økonomi
Koncernens økonomiske fundament er styrket i strategiperioden. Der er
skabt lønsom vækst med en gennemsnitlig årlig stigning på 8% i omsæt-
ningen og 12% i driftsresultatet (EBIT) for de fortsættende aktiviteter. De
forbedrede resultater har bidraget til en stigning i afkastet af den investerede
kapital (ROIC) på 23 procentpoint og en markant styrkelse af koncernens
finansielle position.
Siden 2022 har koncernen reduceret den nettorentebærende gæld på 528
mio. kr. til et nettorentebærende indestående på 329 mio. kr. ved udgangen
af 2025. Soliditetsgraden er samtidig øget med 14 procentpoint til 29%. Den
styrkede kapitalstruktur har muliggjort udbetaling af udbytte for både 2024
og 2025 for første gang siden 2011 samt ført til førtidig indfrielse af et ansvar-
ligt lån på 400 mio. kr. til Knud Højgaards Fond.
Marked
Det skærpede fokus på koncernens kerneaktiviteter i Danmark har styrket
den samlede markedsposition. MT Højgaard Danmark har konsolideret sin
position som en førende aktør inden for nybyggeri og samtidig opbygget en
markant position inden for anlæg & infrastruktur, som i 2025 udgjorde 23% af
koncernens samlede omsætning.
Både Enemærke & Petersen og MT Højgaard Danmark har desuden indgået
i flere strategiske partnerskaber og langsigtede samarbejder, som samlet
bidrager med 34% af omsætningen på tværs af koncernen. Samtidig har
begge forretningsenheder gennemført og vundet en række renovering s-
opgaver, mens Raunstrup har skabt vækst inden for bygningsservice.
Mennesker
Koncernen har i strategiperioden arbejdet målrettet med at skabe attrak-
tive og ansvarlige arbejdspladser med fokus på trivsel, sikkerhed og
kompetence udvikling. Indsatsen har styrket forretningsenhedernes arbejde
med arbejdsmiljø og sikkerhed, herunder udviklingen i ulykkesfrekvensen i
strategi perioden. Koncernen nåede dog ikke målsætningen om en ulykkes-
frekvens på under 8 ved udgangen af strategiperioden.
Arbejdet med at fremme mangfoldighed og en mere balanceret kønsfor-
deling på alle organisatoriske niveauer er fortsat. Andelen af kvindelige
funktionærer er øget fra 23,5% i 2022 til 25,3% i 2025, mens andelen af kvin-
delige timelønnede er steget fra 2,5% til 3,1% i samme periode. Udviklingen
var positiv, men målsætningerne på henholdsvis 30% og 5% blev ikke fuldt
indfriet i strategiperioden.
Klima & Miljø
Koncernen har arbejdet systematisk med energieffektivisering og implemen-
tering af mere bæredygtige løsninger med henblik på at reducere klima-
aftrykket. Dette har resulteret i en reduktion af CO
2
-udledning i scope 2 med
24,4% siden 2022. Samtidig har væksten inden for anlæg & infrastruktur øget
kompleksiteten i forhold til at reducere brændstofforbrug og ressource-
anvendelse i driften samt i værdikæden (scope 1 og 3). Koncernen indfriede
således ikke målsætningen om at reducere CO
2
-udledningen fra brændstof
og energi (scope 1 og 2) samt i værdikæden (scope 3) med 12% i strategi-
perioden.
Omsætning
2022 8.080
2023 9.788
2024 10.682
10.2292025
10,2 mia.
Driftsresultat (EBIT)
2022 308
2023 389
2024 486
4292025
429 mio.
Overskudsgrad
2022 3,8%
2023 4,0%
2024 4,5%
4,2%2025
4,2 %
ROIC (%)
2022 17,9%
2023 32,2%
2024 56,6%
41,0%2025
41,0 %
NIBD
2022 -528
2023 240
2024 304
3292025
329 mio.
Beløb i mio. kr.
1919
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Strategi 2026-2028
– Vi bygger videre
De seneste års fremgang som følge af et skærpet fokus på
kerneforretningen har skabt et solidt og tydeligt fundament
for den fortsatte udvikling.
Med lønsom, robust og organisk udvikling som omdrejningspunkt står
koncernen stærkt positioneret til at udnytte og videreudvikle markedsmu-
ligheder frem mod 2028. Den kommende strategiperiode vil derfor ”bygge
videre på fundamentet ved at understøtte forretningsenhedernes fortsatte
markedsspecialisering samt sikre udviklingen af skalerbare og konkurrence-
dygtige forretningsmodeller.
Ambitionen er at skabe langsigtet værdiskabelse ved at overgå markedsud-
viklingen med fortsat fokus på høj byggefaglig kvalitet og finansiel disciplin.
Det kræver at koncernen øger robustheden, løfter fagligheden og forbedrer
koordineringen på tværs af forretningen. Det solide økonomiske fundament
giver samtidig mulighed for at udforske selektiv uorganisk vækst som led i
eksekveringen af koncernens strategiske fokusområder.
”Vi bygger viderefortsætter dermed udviklingen ved at beskytte og udvikle
kerneforretningen med særligt fokus på følgende ambitioner:
Fastholde den ledende position inden for nybyggeri gennem yderligere
udbygning af koncernens position inden for partnerskaber og samarbejder
Øge andel af omsætning inden for anlæg & infrastruktur ved målrettet
positionsopbygning og investering i kompetencer
Kalibrere aktiviteterne inden for renovering og bygningstransformation
gennem justering af værditilbud og øget koordineringen på tværs af
koncernen
Derudover vil koncernen arbejde målrettet med at skabe en mere sammen-
hængende portefølje samt prioritere talent- og ledelsesudvikling i forretnings-
enhederne for at fastholde og udvikle branchens dygtigste medarbejdere.
Partnerskaber og samarbejder
Danske bygge- og anlægsprojekter bliver stadig større og i stigende grad
koncentreret omkring de største bygherrer i markedet. Dette stiller øgede
krav til leverancesikkerhed, og stærke relationer, hvorfor partnerskaber og
samarbejder bliver et centralt konkurrenceparametre. Historisk har området
primært været efterspurgt af offentlige bygherrer, men der ses i stigende
grad interesse fra private bygherrer, som efterspørger stabile leverancer, for-
udsigelighed og reduceret projektrisiko. Enemærke & Petersen skal fastholde
og videreudbygge sin stærke position inden for partnerskaber, hvor leveran-
cesikkerhed og gennemførselskraft er et afgørende konkurrenceparameter.
MT Højgaard Danmark skal tilsvarende konsolidere og udbygge sin position
inden for samarbejdsmodeller, hvor projekter udvikles i tidlig og tæt dialog
mellem bygherre, rådgiver og udførende.
For at sikre og styrke disse positioner skal kvalitet, dialog og pålidelighed
prioriteres i kundesamarbejdet med henblik på at opbygge stærke, varige
relationer. Dette forudsætter en kompetent og professionel organisation, der
kan imødekomme kundernes stigende forventninger. Koncernen vil derfor
fortsat investere i udviklingen af medarbejdere, styrkelse af projektledelse
samt målrettet anvendelse af relevante teknologier.
Anlæg & infrastruktur
Med forventninger om fortsat høj aktivitet, blandt andet drevet af Infrastruk-
turplanen 2035, skal MT Højgaard Danmark fastholde og videreudbygge
momentum inden for anlæg & infrastruktur. Udviklingen skal baseres på en
fokuseret indsats mod udvalgte projekter, hvor koncernens kompetencer,
specialviden og erfaringer inden for infrastruktur, energi og klimasikring kan
anvendes til at forbedre projektering, risikostyring og gennemførelse. Kon-
kurrenceevnen skal yderligere styrkes gennem disciplinerede investeringer i
relevante kompetencer, egenproduktion og maskinpark. Disse investeringer
skal understøtte en effektiv eksekvering og bidrage til at imødekomme Dan-
marks fremtidige behov inden for anlæg & infrastruktur.
Renovering og bygningstransformation
Begge koncernens forretningsenheder skal kalibrere indsatser og værditilbud
inden for renovering og bygningstransformation for bedre at udnytte de
forretningsmæssige muligheder, der følger af den omfattende og nedslidte
bygningsmasse i Danmark samt et stigende regulatorisk og samfundsmæs-
sigt fokus på ressourceeffektivitet og bæredygtighed.
Det geografiske fokus og den kommercielle indsats skal koordineres på
koncernniveau, samtidig med at forretningsenhederne hver især udvikler
stærke og differentierede positioner, hvor deres respektive kernekompeten-
cer bringes i spil. For at sikre fuld værdirealisering skal forretningsenhederne
systematisk udnytte erfaringer og læringer fra tidligere renoveringsprojekter
til at udvikle strukturerede, repetitive og skalerbare leverancemodeller.
Vi bygger videre
Mennesker
Økonomi
Klima & miljø
Marked
Kontrolleret vækst, øget
indtjening og solidt afkast
på den investerede kapital
Foretrukken partner med
tydelige kernekompetencer
og stærk konkurrenceevne
Branchens bedste hold,
der tager socialt ansvar i
samfundet
Målrettede indsatser,
som leverer værdi i det
byggede miljø
2020
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
3
4
1
2
Kerneopgave:
Levere efterspurgte, realisérbare og effektfulde bæredyg-
tighedsinitiativer, der bidrager til en reel og dokumenterbar
forskel i det byggede miljø.
Strategiske ambitioner
Reduktion af CO
2
-udledning fra brændstof og
energi i egen drift (scope 1 og 2), selvom aktivi-
teten inden for anlæg & infrastruktur forventes
at stige
Øget recirkulering af affald og et mere ansvarligt
og effektivt ressourceforbrug
Klima & miljø
MenneskerMarked
Indsatser
Målrette bæredygtighedsindsatser mod markedets
efterspørgsel samt skærpede klima og miljøkrav,
herunder styrket kommercialisering af eksisterende
løsninger og kompetencer
Gennemføre færre, men mere effektfulde initiativer
med bredere implementering på tværs af bygge-
og anlægsprojekter for at sikre reel skala og
gennemslagskraft
Styrke indsamling, strukturering og deling af
klima- og miljødata på projektniveau for at forbedre
beslutningsgrundlag, dokumentation og rapportering.
Økonomi
Kerneopgave:
Fortsætte koncernens positive udvikling og værdiskabelse
gennem kontrolleret vækst, øget indtjeningskraft og et styr-
ket grundlag for langsigtet værdiskabelse for aktionærerne.
Kerneopgave:
Styrke koncernens relevans og position gennem fortsat fokuse-
ring og kommercialisering af forretningsenhedernes kompeten-
cer inden for nybyggeri, anlæg & infrastruktur samt renovering.
Kerneopgave:
Levere byggefaglig kvalitet gennem et sikkert og attraktivt
arbejdsmiljø, målrettet udvikling af kompetente medarbejde-
re og ansvarsfulde leverancer.
Strategiske ambitioner
Kontrolleret vækst over markedsudviklingen og
med øget indtjening
Solidt afkast på den investerede kapital samt en
løbende forbedring af de frie pengestrømme
Solid kapitalstruktur, der understøtter konkurrence-
evne og giver fleksibilitet til udbetaling til aktionæ-
rerne i overensstemmelse med udbyttepolitikken
Reduktion af antallet og omfanget af tvister
Strategiske ambitioner
Udvidet tilstedeværelse inden for anlæg & infra-
struktur og samtidig opnå en mere balanceret
omsætningsfordeling mellem de tre segmenter
(nybyggeri, anlæg & infrastruktur samt renovering)
Fastholdt og videreudbygget førerende position
inden for større partnerskaber og samarbejder
Skærpet konkurrenceevne og individuelle mar-
kedspositioner i eksisterende forretningsområder
Strategiske ambitioner
Attraktiv arbejdsplads med høj medarbejder-
tilfredshed, der tiltrækker, udvikler og fastholder
markedets dygtigste medarbejdere
Bidrag til mere ansvarlige og robuste leverandør-
kæder
Reducering af ulykkesfrekvens
Stærkere og mere skalérbare værdikæder, der
effektivt understøtter vækst og ambitioner
Indsatser
Dedikere investeringspuljer til vækst og øget robusthed
i forretningsmodellerne, herunder investeringer i øget
egenproduktion
Yderligere specialisere tilbuds- og projekteringskom-
petencer samt processer med afsæt i klart definerede
markedssegmenter
Optimere og standardisere centrale økonomistyrings-
systemer og -processer, herunder:
Effektivisere digitale infrastrukturer og rapporteringsplatforme
Systematisk identificere og proaktivt håndtere projektrisici
Fastholde høj grad af finansiel disciplin og gennemsigtig-
hed i den løbende projektøkonomi
Indsatser
Positionere forretningsenhederne tydeligere gennem
målrettet udvikling af kernekompetencer og øget
specialisering indenfor udvalgte segmenter
Styrke den tværgående koordinering af geografiske og
kommercielle indsatser
Forfølge særligt udvalgte projekter med strategisk
relevans og attraktiv risikoprofil
Styrke egenproduktion og teknisk ekspertise med
henblik på at sikre konkurrencedygtig eksekvering
Indsatser
Etablere målrettede uddannelses- og udviklingsforløb,
der sikrer både personlig og faglig udvikling af ledere,
specialister og nøglemedarbejdere
Udvikle fundamentale rammevilkår, der matcher mar-
kedets krav og kundernes forventninger
Videreudvikle arbejdsmiljø med vedvarende fokus
på udvikling, trivsel og sikkerhed hos den enkelte
medarbejder
Forsætte digitalisering af systemer og processer
2026
2027
2023
2022
2028
2024
+8% årligt
+2-5% årligt
-12% -25%
2025
Historisk omsætning Forventning
2023
11.878
2028
10.427
2030
8.909
Reduktionsmål for scope 1- og 2-udledning, CO
2
e
Vækstlommer og kernekompetencer
3
4
Anlæg
(Grøn) Renovering
Nøglekunder
(f.eks. Forsvaret)
Fundamentale
rammevilkår
1
2
Eksisterende
kernekompetencer
Udvikling af
kernekompetencer
Nye kompetencer
15%
Medarbejderomsætning
for funktionærer på maks.
+100Årlige leverandør kontroller
12
Ulykkesfrekvens på maks.
2121
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
yderligere fokus på at vinde projekter med tidlig involvering, hvor forretnings-
enhedens entreprenørfaglighed kan skabe værdi gennem et tæt samarbejde
med bygherrer og rådgivere i de tidlige faser af projektet.
Renovering er udpeget som et vækstområde i MT Højgaard Danmark, og der
investeres i at udvide kompetencer og produktionsudstyr. Samtidig arbejder
organisationen målrettet på at forbedre konkurrencedygtigheden i udvalgte
geografier og markeder, herunder bevaringsværdige bygninger og transfor-
mation af eksisterende bygninger.
Aktiviteterne inden for anlæg & infrastruktur har udviklet sig positivt i de se-
nere år. I den kommende strategiperiode skal styrkelse af faglige kompeten-
cer, maskinpark og bredden i selskabets anlægsdiscipliner skabe yderligere
fremdrift inden for især infrastruktur, energi og klimasikring. MT Højgaard
Danmark arbejder samtidig målrettet på at komme i spil til en række særligt
udvalgte, større anlægs- og infrastrukturprojekter i de kommende år.
Mennesker
Under overskriften ”Mennesker skaber projektet” vil MT Højgaard Danmark
fastholde, udvikle og tiltrække kollegaer med den højeste faglighed og
evnen til at samarbejde. Formålet er at sikre høj arbejdsglæde og attraktive
udviklingsmuligheder, som vil gøre MT Højgaard Danmark til en endnu mere
attraktiv arbejdsplads. Der investeres blandt andet i et internt uddannelses-
center i Odense, hvor der udbydes målrettede og fagligt specialiserede
projekt- og lederuddannelser. Samtidig er der fokus på at styrke fællesskabet
på tværs af hele organisationen og i de enkelte projektteams.
Klima & Miljø
Skærpede klimakrav og miljømæssige udfordringer skal fremover
i endnu højere grad omsættes til konkrete processer og initiativer
i projekterne. I udviklingssporet ”Det stærke projekt” sættes det
enkelte bygge- og anlægsprojekt i centrum og understøttes af alle
virksomhedens kompetencer med fornyet fokus på arbejdsmiljø, kvalitet
og bæredygtighed. Potentialet i digitalisering skal udnyttes endnu bedre
til at skabe mere effektive processer, yderligere værdi for kunden og
sikre en stærk position som en efterspurgt entreprenør på forkant med
MT Højgaard Danmark
Momentum '30
– Fra indsigt til udsigt
MT Højgaard Danmarks vision er at være det bedste
sted i branchen – for både medarbejdere og kunder.
Strategi Momentum ’30 fortsætter den positive udvikling,
der er skabt i den seneste strategiperiode med fokus
på at styrke robusthed, faglighed og fællesskab.
Omdrejningspunktet i Momentum-strategien er
mennesker, deres faglighed og det samarbejde, der
skaber stærke projekter.
Strategien tager udgangspunkt i tre udviklingsspor: ”Mennesker skaber pro-
jektet”, ”Projekter skaber udviklingen” og ”Det stærke projekt”. De tre spor skal
fortsat styrke selskabets evne til at finde, vinde og udføre projekter inden for
renovering, nybyggeri samt anlæg & infrastruktur for derigennem at forstær-
ke konkurrencedygtigheden og tilstedeværelsen i markedet.
Økonomi
MT Højgaard Danmark har ambitioner om at løfte omsætningsniveauet
organisk i de kommende år og samtidig fastholde et solidt driftsresultat.
Den stabile udvikling af selskabets resultater skal sikres ved at sætte de rette
kompetencer i spil – fra tilbudsproces til aflevering – og yderligere integrere
risikostyring i projekterne samt stramme den finansielle disciplin for at give
mulighed for at investere i strategiske tilvalg uden at udvande likviditeten
væsentligt.
Marked
Det strategiske spor ”Projekter skaber udviklingen” skal gennem et øget
kommercielt fokus bane vejen for fortsat skalering af aktiviteterne inden
for nybyggeri, renovering samt anlæg & infrastruktur. I Nybyggeri skal den
stærke position inden for større, komplekse byggerier fastholdes. Der sættes
klimassige tiltag, miljøkrav og en høj grad af social ansvarlighed. Dette
underbygges af beslutningen om, at MT Højgaard Danmark i løbet af 2026
forventer at blive miljøcertificeret i henhold til ISO 14001, der skaber en fast
struktur for arbejdet med miljø og energiforbrug på de enkelte projekter
på samme måde, som der i dag arbejdes med både arbejdsmiljø- og
kvalitetsledelse.
2222
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Marked
Enemærke & Petersens markedsposition bygger på en landsdækkende
tilstedeværelse med særlig vægt på renovering af almene boliger samt part-
nerskaber og andre projekter med tidlig involvering. Mod 2028 er ambitionen
at konsolidere denne position gennem en projektportefølje med høj grad af
forudsigelighed. Foruden markant aktivitet inden for renovering af almene
boliger vil Enemærke & Petersen styrke sin position i det private marked
gennem transformationsprojekter og en selektiv tilgang til nybyggeri. I det
offentlige segment vil aktiviteten i overvejende grad komme fra de strategi-
ske byggepartnerskaber.
Udviklingen i markedet kræver en stadig større professionalisering af
samarbejdet mellem entreprenøren og projektets øvrige parter – herunder
bygherrer, myndigheder, arkitekter, rådgivere, leverandører, underentrepre-
nører, m.fl. Enemærke & Petersen retter derfor sine indsatser mod at styrke
de langsigtede relationer gennem partnerskaber, tidlig involvering og øget
kommerciel forståelse. Denne tilgang skal sikre stabil projekteksekvering,
bedre kapacitetsudnyttelse og en mere forudsigelig produktion.
Mennesker
Enemærke & Petersen hviler på en stærk kultur og en fælles identitet, der
gennem 50 år har bundet virksomheden sammen på tværs af fag, funktioner
og projekter. I strategiperioden mod 2028 skal sammenhængskraften styrkes
gennem et målrettet arbejde med kultur, ledelse og kompetenceudvikling.
Kulturen udgør fundamentet for, hvordan der samarbejdes og skabes resul-
tater. Med afsæt i et fælles ledelses- og dialogværktøj arbejdes der syste-
matisk med tydelighed, ansvarlighed og åben kommunikation. Ambitionen
er at skabe et stærkt fællesskab med høj sammenhængskraft og en fælles
forståelse af, hvordan man leder, samarbejder og skaber værdi i hverdagen.
Ledelsesfagligheden skal styrkes gennem strukturerede indsatser, og for at
sikre kontinuitet og fremtidig ledelseskraft arbejdes der med et program for
leder- og talentudvikling. Herudover skal karriereplanlægning i højere grad
prioriteres bredt i Enemærke & Petersen med henblik på at reducere medar-
bejderomsætningen. Egenproduktionen er en del af Enemærke & Petersens
DNA og vil fortsat være et centralt element i projekteksekveringen. Organi-
Enemærke & Petersen
Strategi '28
– Sammen om kernen
Enemærke & Petersens Strategi ’28 – Sammen om
kernen sætter retningen mod en styrket, mere robust
og værdiskabende forretning, hvor positionen som en af
landets førende entreprenører inden for renovering og
partnerskaber konsolideres.
Ambitionen er at skabe stabil og ansvarlig vækst, løfte lønsomheden til
tidligere niveauer og styrke den fælles identitet på tværs af organisationen.
Det overordnede strategiske fokus er at styrke kernen i forretningen og skabe
værdi både økonomisk, menneskeligt og miljømæssigt. Dette kommer til
udtryk via udviklingssporene kernemarked, kerneproces og kerneidentitet.
Økonomi
Enemærke & Petersen arbejder frem mod 2028 med en ambition om at løfte
lønsomheden og styrke den økonomiske robusthed. Fokus er på at skabe
forudsigelighed i projekterne – og på tværs af disse – gennem konsekvent,
effektiv og datadrevet økonomistyring. Der arbejdes systematisk og vedhol-
dende med likviditetsstyring for at optimere arbejdskapitalen og dermed øge
den finansielle handlefrihed. En stærk økonomisk disciplin og stram risikosty-
ring er forudsætningerne for en mere effektiv, udviklende og modstandsdyg-
tig organisation.
Over de seneste år er der foretaget en række strategiske fravalg, hvorved
risikoprofilen er reduceret, og fokus nu er tydeligere rettet mod de kernemar-
keder, hvor styrkerne er størst. Denne prioritering er central for at genetab-
lere et stabilt indtjeningsniveau og skabe et solidt økonomisk fundament for
de kommende år.
seringen, samarbejdet og kvaliteten heraf skal styrkes med det klare mål, at
egenproduktionen skal være en attraktiv partner for projekterne.
Klima & Miljø
Bæredygtige tiltag er i stigende grad blevet en integreret del af vores forret-
ning og et naturligt element i projekterne. Fokus i strategiperioden ligger på
at omsætte ambitionerne om ansvarligt byggeri til konkrete tiltag, der kan
implementeres i praksis og skabe reel værdi for både bygherrer og samfund.
Indsatserne retter sig mod at skabe sunde og holdbare bygninger med
mindst mulig klimapåvirkning bl.a. gennem en systematisk tilgang til certi-
ficeringer og LCA samt et øget fokus på ressourceeffektivitet i projekterne.
Ved at øge kompetenceniveauet inden for området i produktionen og
dermed sikre en praktisk tilgang og forståelse hos medarbejderne, vil bære-
dygtige tiltag blive en fortsat mere integreret del af den daglige projektekse-
kvering.
Branchen er i hastig udvikling og påvirkes i høj grad af politisk regulering,
som er med til at ændre markedsvilkårene. Derfor bliver intern og ekstern vi-
densdeling på tværs af fag, funktioner og projekter afgørende for at omsætte
nye krav til muligheder og konkrete løsninger.
2323
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Finansiel redegørelse
Indhold
25 MT Højgaard Danmark
27 Enemærke & Petersen
29 Resultater i 4. kvartal 2025
30 Regnskabsberetning 2025
Rønne Havn
MT Højgaard Danmark afleverede i 2025 den fjerde og
sidste etape af udbygningen af Rønne Havn. I fase 3 og 4
blev ydermolen forlænget med 330 meter på 13-14 meters
vanddybde, og der blev etableret to kajer på i alt 655 me-
ter, Sydhavnen blev udvidet med 100.000 kvadratmeter
og havneindsejlingen og bassinet blev gravet dybere.
2424
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
MT Højgaard Danmark
Omsætning
Driftsresultat (EBIT)
Overskudsgrad
Ordreindgang
(endelige, ubetingede)
5,7%5,3%5,2%5,6%6,2%
Q4
2024
Q1
2025
Q2
2025
Q3
2025
Q4
2025
Beløb i mio. kr.
6,1 mia.
332 mio.
5,4 %
6,0 mia.
6,7 mia.
Ordrebeholdning
(endelige, ubetingede)
Året i tal
Stabil produktion og
stærk ordreindgang
Økonomisk udvikling
2025 var et stabilt år for MT Højgaard Danmark med et generelt højt aktivitets-
niveau inden for alle selskabets faglige discipliner. Omsætningen i 2025 nåede
6.104 mio. kr. (2024: 6.529 mio. kr.), et fald på 7% i forhold til det ekstraordinært
stærke 2024. Årsagen til den lavere omsætning var primært afslutningen af en
række større byggesager og den efterfølgende indsats med at indgå nye kontrak-
ter inden for store, komplekse nybyggerier. Indsatsen bar frugt, og det lykkedes
i løbet af 2025 at vinde flere store, markante projekter. Denne type opgaver har
imidlertid typisk en længerevarende opstart med projektering og planlægning,
inden selve byggeriet tager fart og for alvor bidrager til omsætningen.
Driftsresultatet nåede 332 mio. kr. (2024: 385 mio. kr.), hvilket svarer til en
overskudsgrad på 5,4%. Udviklingen var tilfredsstillende i en branche, der
er præget af en skærpet konkurrencesituation i dele af markedet, og efter
effekten af nedskrivninger på joint ventures i første halvår. Derudover var
driftsresultatet i 2024 påvirket af gevinster fra grundsalg på 56 mio. kr.
Særlige projekter og indsatser
I starten af 2025 blev selskabet MT Højgaard Property Development A/S
overført til MT Højgaard Danmark, og integrationen gav mulighed for at
sætte projektudviklings- og OPP-kompetencer tæt sammen med de udfø-
rende og entreprenørfaglige funktioner. Dette tætte samspil giver synergi og
styrker både projektudvikling og OPP-samarbejder.
MT Højgaard Danmark har i årets løb arbejdet målrettet med at skabe en større
ledelsesmæssig sammenhængskraft. Som et led i processen er der formuleret
en række fælles ledelsesprincipper, som nu udbredes til hele organisationen.
I 2025 er der arbejdet målrettet med at skabe en ny strategi, som afløser for
Momentum 25 strategien. Mere end 100 kollegaer har været inddraget i pro-
cessen og bidraget til den nye strategiske platform, der udstikker retningen
for MT Højgaard Danmark frem mod 2030. Den nye strategi bygger videre
på den sidste strategiperiodes stærke fokus på mennesker, deres faglighed
og det samarbejde, de kan og vil skabe sammen. At forme en kultur, hvor
projekterne er i centrum, og hvor alle hjælper hinanden med deres respektive
fagligheder, vil også fremadrettet fylde meget i videreudviklingen af selska-
bet. Derfor var det meget glædeligt, at den halvårlige trivselsundersøgelse i
efteråret 2025 viste den til dato højeste score, da medarbejdernes trivsel og
arbejdsglæde udgør et solidt fundament for den fortsatte udvikling af MT
Højgaard Danmark som et markant og attraktivt entreprenørselskab.
Særlige ESG-indsatser
På miljøområdet har MT Højgaard Danmark i 2025 udvidet anvendelsen af
energistyringssystemer til projekternes skurvogne på flere nye byggepladser,
herunder ved opførelsen af et nyt domicil for Grundfos i Bjerringbro. Der er
udviklet og lanceret et system til overvågning af byggepladsernes klimapå-
virkning, affaldsproduktion, brændstof- og energiforbrug. Systemet skal
blandt andet fungere som styringsværktøj for projekter inden for nybyggeri,
der skal overholde de nye klimakrav til byggeprocessen. Der er samtidig
igangsat en målrettet proces for at blive certificeret i miljøledelse efter
ISO14001, herunder udarbejdelse af klima- og miljøpolitik og mål samt nye
vejledninger til byggepladserne i affaldshåndtering, energi- og brændstofop-
timering. Der er i 2025 ligeledes nedsat en arbejdsgruppe med fokus på op-
timering af betonkonstruktioner. Gruppens arbejde har resulteret i konkrete
værktøjer til screening af konstruktionsprojekter fra tilbud til hovedprojekt for
at undgå overdimensionering.
MT Højgaard Danmark lancerede i 2025 en månedlig arbejdsmiljøkampagne
AM FOKUS for at styrke sikkerheden på byggepladserne. Hver måned sættes
et tema i fokus og danner grundlag for dialog og adfærdsændringer i arbej-
det på projekterne.
MT Højgaard Danmark følger kontinuerligt op på det interne samarbejde
og trivsel på byggepladserne gennem månedlige ProjektPuls målinger.
Målingerne giver mulighed for feedback og dialog, der kan styrke de enkelte
projektteams samarbejde og fremme et godt arbejdsmiljø.
I 2025 er der etableret samarbejder med et stigende antal bygherrer vedrø-
rende kontrol af underentreprenører med fokus på sikre og lovlige arbejds-
vilkår. Skærpede krav og effektive procedurer sikrer transparens, screening
før opstart og hurtig handling ved eventuelle afvigelser.
2025 Q1 1.570
2025 Q2 1.575
2025 Q3 1.422
1.5372025 Q4
2024 Q4 1.963
2025 Q1 1.414
2025 Q2 1.883
2025 Q3 790
1.9312025 Q4
2024 Q4 1.842
2025 Q1 6.631
2025 Q2 6.938
2025 Q3 6.307
6.7002025 Q4
2024 Q4 6.786
2025 Q1 88
2025 Q2 82
2025 Q3 75
872025 Q4
2024 Q4 121
2525
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Ordreindgang og ordrebeholdning
MT Højgaard Danmarks ordreindgang voksede i 2025 og nåede 6.018 mio.
kr. (2024: 4.998 mio. kr.). Den samlede ordrebeholdning udgjorde 6.700 mio.
kr. ved udgangen af året, hvilket er på niveau med sidste regnskabsårs or-
drebeholdning på 6.786 mio. kr. MT Højgaard Danmark havde ved udgangen
af året vundne eller tildelte ordrer til en samlet værdi på knap 7 mia. kr. Flere
af disse ordrer forventes kontraheret i den kommende tid og udgør et solidt
fundament for selskabets fremtidige aktivitetsniveau. En væsentlig del af
tildelte ordrer ved udgangen af 2025 vedrører kontrakten på 31 nye indkvar-
teringsbygninger for det danske Forsvar i samarbejde med PensionDanmark,
og kontrakten for denne ordre blev underskrevet i januar.
Ordreindgangen blev styrket inden for alle tre forretningsområder: nybyggeri,
renovering og anlæg & infrastruktur. Inden for nybyggeri var ordreindgan-
gen især stærk inden for domicil- og sundhedsbyggerier. Inden for anlæg
& infrastruktur bestod ordreindgangen hovedsageligt af projekter inden for
vejanlæg, broer, havneanlæg, energi og klimasikring.
Puljen af nye projektmuligheder er fortsat stor inden for selskabets tre hoved-
forretningsområder, hvilket gør det muligt at fastholde en selektiv tilgang til
nye tilbudsprojekter.
Nye større projekter i 2025
Nyt domicil til Grundfos i Bjerringbro
Opførelse af broer på E45 mellem Vejle og Skanderborg
Etablering af etape 2 af Omniterminalen på Aarhus Havn
Bygninger og terrænarbejde til ny transformerstation for Energinet
Opførelse af nyt værksted for førerløse tog i Vinge for DSB
Renovering af Præstevangen afd. 1 for Boligforeningen Århus Omegn
Opførelse af nyt verdenslager for UNICEF i Københavns Nordhavn
Totalentreprise på opførelse af Ny Psykiatri i Viborg for Region Midtjylland
Udvidelse af M4-metrolinjen med to nye, overjordiske stationer i ydre
Nordhavn i København
OPP-projekt på 31 nye indkvarteringsbygninger for det danske Forsvar i
samarbejde med PensionDanmark
Markedsopdatering
Der er en skærpet konkurrence på selskabets forretningsområder, idet flere af
branchens aktører naturligt søger hen, hvor der er mest udbudsaktivitet. Det
stiller store krav til konkurrencedygtigheden og evnen til at sammensætte de
bedst mulige tilbud og tilrettelægge de mest effektive produktionsprocesser.
Trods den stigende konkurrence har MT Højgaard Danmark formået at
fastholde og udbygge sin position som en af landets største aktører inden
for nybyggeri, primært på store og/eller komplekse projekter. Denne del af
markedet er især drevet af projekter for Forsvaret, den farmaceutiske industri
og store danske industrivirksomheder. Markedssituationen for nybyggeri
forventes at fortsætte uændret i 2026, og det samme gælder for anlæg, især
inden for energisektoren, vejanlæg, havne og klimasikring. De kommende
store offentlige infrastrukturinvesteringer vil også bidrage til høj aktivitet, og
derfor fortsætter MT Højgaard Danmark investeringerne i kompetencer og
maskinel til denne type opgaver. Renoveringsmarkedet vurderes stabilt og vil
også i 2026 være et fokusområde for MT Højgaard Danmark.
Den generelt høje aktivitet i branchen skærper konkurrencen om kvalificeret
arbejdskraft, både faglærte håndværkere, projektledere og produktionsfolk,
som udgør fundamentet for et entreprenørselskabs fremdrift og udvikling.
Netop derfor er det et strategisk mål for MT Højgaard Danmark at skabe en
endnu mere attraktiv arbejdsplads, hvor man som medarbejder kan udvikle
sig, få ansvar og indgå i stærke samarbejder på spændende bygge- og
anlægsprojekter.
2025 har været et både spændende og
udfordrende år. Vi afslutter året med mange
ordrer i bøgerne og med en god pipeline, men
vi ser også en skærpet konkurrence og skarpe
priser, når vi deltager i licitationer. Vi skal derfor
hele tiden søge at forbedre os, tænke nyt og
gøre det endnu bedre både i tilbudsgivningen, i
planlægningen og når vi producerer. Vi glæder
os til at fortsætte de gode takter i 2026 samtidig
med, at vi står klar til en ny strategiperiode,
hvor vi i endnu højere grad skal udnytte de
markedsmæssige og kommercielle muligheder,
der ligger foran os. Vi er et godt sted i MT
Højgaard Danmark, og det kræver fokus og hårdt
arbejde at fastholde det.
Carsten Lund
Adm. direktør MT Højgaard Danmark
På havnen i Svendborg opfører
MT Højgaard Danmark et nyt
campusbyggeri, hvor 550
studerende i sommeren 2026
kan flytte ind i et nyt og inspire-
rende studiemiljø.
2626
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Omsætning
Driftsresultat (EBIT)
Overskudsgrad
Ordreindgang
(endelige, ubetingede)
3,6%3,9%1,6%1,9%1,9%
1.068
1.119
999
1.034
1.194
Beløb i mio. kr.
4,2 mia.
115 mio.
2,7 %
4,4 mia.
5,2 mia.
20
18
39
38
23
1.179
711
1.040
1.461
1.374
Ordrebeholdning
(endelige, ubetingede)
5.167
4.759
4.800
5.228
5.056
Året i tal
Konsolidering og
skærpet fokus
Økonomisk udvikling
Årets omsætning steg til 4.220 mio. kr. (2024: 4.188 mio. kr.) efter et højt ak-
tivitetsniveau i alle tre forretningsenheder: Enemærke & Petersen, Raunstrup
og NemByg. Væksten var drevet af eksekveringen af en høj ordrebeholdning,
en stærk ordretilgang samt afslutning af enkelte større projekter.
Driftsresultatet for 2025 faldt med 5% til 115 mio. kr. (2024: 121 mio. kr.).
svarende til en overskudsgrad på 2,7% (2024: 2,9%). Året var præget af et
udfordrende første halvår, hvor projektjusteringer på en håndfuld projekter
påvirkede indtjeningen negativt. I løbet af de efterfølgende kvartaler blev
overskudsgraden dog forbedret, og der blev indgået delaftaler på enkelte
af problemsagerne. Udviklingen i overskudsgraden over året er et resultat
af flere tiltag, der skal styrke processer og dermed øge kvaliteten af projekt-
eksekveringen med særlig vægt på de processer, som skaber størst værdi
– både økonomisk og operationelt i de enkelte projektteams. Tiltagene skal
især styrke sammenhængen mellem kalkulation, planlægning, produktion
og økonomi, og projekterne skal i højere grad følge ensartede processer og
styringsprincipper samt klare kvalitetskriterier.
Arbejdet fortsætter i 2026 med fortsat fokus på at forbedre de værdiskab-
ende processer, sikre endnu højere forudsigelighed i projekterne og styrke
lønsomheden.
Særlige projekter og indsatser
I 2025 fejrede Enemærke & Petersen 50-års jubilæum og lancerer nu ’Stra-
tegi ’28 – Sammen om kernen’. Strategien sætter retningen mod en mere
robust og værdiskabende forretning, hvor kernepositionen som en førende,
landsdækkende entreprenør inden for renovering og partnerskaber skal styr-
kes. Fokus på langsigtede relationer, tidlig involvering og øget kommerciel
forståelse skal være med til at sikre stabil projekteksekvering, bedre kapaci-
tetsudnyttelse, forudsigelig produktion og tilfredsstillende lønsomhed.
Enemærke & Petersen igangsatte mange nye projekter i 2025 både inden for
renovering og nybyggeri. Flere af projekterne udføres i de etablerede byg-
gepartnerskaber, mens andre blev vundet i udbud. Ligeledes blev adskillige
spændende projekter afsluttet i årets løb, blandt andet helhedsrenoveringen
af den bevaringsværdige Nørre Fælled Skole i København Ø. Som en del af
renoveringen fik skolen et nyt kobbertag, hvor kobberpladerne blev udformet
på et specialindrettet værksted på skolen. Nørre Fælled Skole har en stærk
idrætsprofil, og der blev derfor bygget en helt ny idrætshal på skolen som en
del af projektet.
I forbindelse med etableringen af FLUGT-museet i Oksbøl renoverede Nem-
Byg krigsgravpladsen og udvidede samt moderniserede den eksisterende
udstillingsbygning. Renoveringen blev udført med respekt for kirkegården –
som et sted for fred, eftertanke og læring.
Raunstrup har i løbet af 2025 opført flere caféer på Clevers ladestationer.
Caféerne er udført med en limtræskonstruktion og overflader i træ. Koncep-
tet er blevet meget positivt modtaget af forbrugerne. I november blev Clever
hædret med Danish Design Award 2025 for deres nytænkende cafédesign.
Særlige ESG-indsatser
Enemærke & Petersen har i 2025 fortsat haft fokus på at sikre genbrug og
genanvendelse af byggematerialer. Et tæt samarbejde med Genbyg har
sikret, at store mængder materialer fra flere renoveringsprojekter er nedtaget
nænsomt og recirkuleret til nye formål.
På Egeparken i Gladsaxe, hvor Enemærke & Petersen står for renovering af
alle lejligheder, er gulvene af bøgeparket udskiftet i samarbejde med Gen-
byg, der har sikret, at gulvmaterialerne efterfølgende kunne indgå i nye gen-
brugsgulve. Det er således for første gang lykkedes at genbruge eksisteren-
de gulvmaterialer til nye gulve, som lever op til de krav og den kvalitet, som
bygherren ønsker. Genbrugsgulvet indgår nu i en prøvelejlighed og danner
udgangspunkt for dialog om videre udbredelse i resten af projektet. I samme
bebyggelse nedtages gamle Tectum-køkkener, som sælges via Genbyg til
private forbrugere. Arbejdet med genbrug af materialer bidrager positivt til
projektets DGNB-certificering.
Enemærke & Petersen
Q4
2024
Q1
2025
Q2
2025
Q3
2025
Q4
2025
2025 Q1
2025 Q2
2025 Q3
2025 Q4
2024 Q4
2025 Q1
2025 Q2
2025 Q3
2025 Q4
2024 Q4
2025 Q1
2025 Q2
2025 Q3
2025 Q4
2024 Q4
2025 Q1
2025 Q2
2025 Q3
2025 Q4
2024 Q4
2727
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Byggeprojektet Åhaven blev afsluttet medio 2025 og er et andet godt
eksempel på, hvordan et solidt samarbejde mellem nedriver, entreprenør,
Genbyg og STARK har resulteret i mere end 1.000 tons materialer til genbrug.
En del af de nedtagne materialer er brugt til skure og pergolaer på samme
projekt, mens en stor del af de mange tegl i dag bruges på et af Enemærke
& Petersens byggeprojekter i København. Byggeledelsen på Åhaven har
samtidig løftet et stort socialt ansvar i forhold til at sikre borgere på kanten af
arbejdsmarkedet et fast job på byggeprojektet.
Ordreindgang og ordrebeholdning
Ordreindgangen steg 9% til 4.391 mio. kr. (2024: 4.039 mio. kr.) efter fremgang
i Raunstrup og Enemærke & Petersen, mens NemBygs ordreindgang var lave-
re. Udviklingen var især stærk inden for byggepartnerskaber og sager med tid-
lig involvering. Dog vandt Enemærke & Petersen også nogle vigtige ordrer i det
regulerede marked. Derudover blev Raunstrup i 2025 tildelt ordren vedrørende
tømrerarbejde og bygningsdrift på nye indkvarteringsboliger for det danske
Forsvar i samarbejde med MT Højgaard Danmark og PensionDanmark.
Ordrebeholdningen ultimo året var 5.228 mio. kr. (2024: 5.056 mio. kr.). Der
var ved udgangen af året indgået nye ikke-kontraherede ordrer for 1.428
mio. kr. Disse ordrer forventes underskrevet i første halvår af 2025. 62% af
ordrebeholdningen består af ordrer i byggepartnerskaber og projekter med
tidlig involvering.
Nye større projekter i 2025
Opførelse af Nye Agerbækhuse for Køge Kommune (E&P)
Renovering af Karré 8 Frederiksholm i Byggepartnerskabet &os for KBA (E&P)
Opførelse af Botilbud Rønnebo i TRUST II for Byggeri København (E&P)
Opførelse af Botilbud Jagtvej i TRUST II for Byggeri København (E&P)
Opførelse af daginstitution Midtfløjene i TRUST II for Byggeri
København (E&P)
Opførelse af 2. etape af Sommerbæk Skole for Skanderborg
Kommune (Raunstrup)
Rammeaftaler for bygningsservice med virksomheder i hele Danmark
(Raunstrup)
Opførelse af Bo Lindegården til udviklingshandicappede for Billund
Kommune (NemByg)
Opførelse af Barakken ifm. museet FLUGT for Vardemuseerne (NemByg)
Markedsopdatering
Markedet for nybyggeri har i en periode været præget af forsinkelser i
planlagte projektudbud, især i den private sektor, hvilket forventes at smitte
positivt af på tilbudsmulighederne i 2026. Inden for det almene område blev
der i 2025 udbudt mange store renoveringsprojekter som følge af Grøn Boli-
gaftale og de såkaldte ”udsatte boligområder”, og i 2026 forventes aktivitets-
niveauet på niveau med 2025. Dog forventes gradvist forøget aktivitet inden
for nybyggeri i 2026 på grund af faldende renter, og det hævede rammebe-
løb for støttede byggerier.
Opgaver inden for renovering forbliver et strategisk fokusområde for
Enemærke & Petersen – særligt almene boliger og erhverv med energi-
effektiviseringsmål, mens de offentlige bygherrer indtil videre har udskudt
igangsætningen af større energirenoveringsprojekter. Bæredygtighedstiltag
fylder fortsat i projekterne, dog med nye fokusområder, hvor især LCA-fokus
skærpes i takt med kravene.
Samlet forventer Enemærke & Petersen en moderat – men bredt funderet
– stigning i efterspørgslen. Det er især renoveringer og offentlige anlægs-
investeringer, der trækker markedet op, mens nybyggeriet langsomt gen-
vinder momentum. Branchen går dermed ind i 2026 med udsigt til et mere
stabilt, men konkurrencepræget marked, der kræver vedvarende fokus på
effektivitet og risikostyring i både tilbudsgivning og projekteksekvering. Der
forventes fortsat udfordringer med udskydelser, genudbud og annulleringer,
som stiller krav om fokus og en selektiv tilgang i tilbudsgivningen.
Regnskabet for 2025 bekræfter, at Enemærke &
Petersen er midt i en nødvendig konsolidering.
Selvom året som helhed er påvirket af et
utilfredsstillende første halvår, har vi set en
tydelig forbedring i indtjeningen i årets anden
halvdel, drevet af et skærpet fokus på processer,
prioritering og projekteksekvering. Den udvikling
skal vi bygge videre på i de kommende år med
fokus på stabil drift, forbedret lønsomhed og en
videreudvikling af vores styrkepositioner inden
for strategiske partnerskaber, renovering og
egenproduktion. Vi skal levere forudsigeligt og i
høj kvalitet - og være en virksomhed, som både
kunder og medarbejdere har tillid til.
Kim Thinggaard
Adm. direktør, Enemærke & Petersen
I august 2025 fejrede
Enemærke & Petersen 50-års
jubilæum med en fest for alle
medarbejdere.
2828
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Resultater i
4. kvartal 2025
2,5 mia.
Omsætning
3,3 mia.
Ordreindgang
(endelige, ubetingede)
11,8 mia.
Ordrebeholdning
(endelige, ubetingede)
4,7 %
Overskudsgrad
120 mio.
Driftsresultat (EBIT)
Beløb i mio. kr.
2.675
2.625
3.139
2.397
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2025 Q3
2025 Q4
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2025 Q3
2025 Q4
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2025 Q3
2025 Q4
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2025 Q3
2025 Q4
2.532
100
99
142
110
120
2.531
2.593
3.194
1.819
3.384
11.606
11.750
11.782
11.027
11.879
3,7% 4,7%4,6%3,8%4,5%
Q4 2024 Q1 2025 Q2 2025 Q3 2025 Q4 2025
Sammenligningstal for 4. kvartal 2024 er vist i parentes og tilpasset, efter MT
Højgaard Property Development blev konsolideret ind i MT Højgaard Danmark.
Koncernens omsætning faldt 19% til 2.532 mio. kr. efter lavere aktivitet i
begge driftsselskaber sammenlignet med et usædvanligt stærkt kvartal i
2024. Driftsresultatet (EBIT) var 14% lavere og udgjorde 120 mio. kr. svarende
til en overskudgrad på 4,7%. Sammenligningsperioden var positivt påvirket af
avancer fra grundsalg.
MT Højgaard Danmarks omsætning på 1.537 mio. kr. var 22% lavere i kvartalet,
og driftsresultatet (EBIT) faldt 28% til 87 mio. kr. Overskudsgraden var fortsat
stærk på 5,7% sammenlignet med 6,2% i 4. kvartal 2024, der var væsentligt
påvirket af de omtalte avancer fra grundsalg.
Enemærke & Petersens omsætning faldt 13% til 1.034 mio. kr., mens driftsre-
sultatet (EBIT) steg 69% til 38 mio. kr. Forbedringen af indtjeningen fortsatte
Aktivitetsniveauet og indtjeningen var som ventet lavere
i 4. kvartal sammenlignet med sidste år, hvor kvartalet
var påvirket af betydelige engangsindtægter. Ordre-
indgangen var stærk i både MT Højgaard Danmark og
Enemærke & Petersen.
dermed i kvartalet efter en periode, hvor nedskrivninger på enkelte
udfordrede projekter har overskygget resten af porteføljen.
De finansielle poster, netto var i kvartalet -5 mio. kr. (2024: en indtægt
på 11 mio. kr.).
I 4. kvartal var resultatet af fortsættende aktiviteter efter skat 78 mio. kr.
(2024: 115 mio. kr)
Efter salg og afvikling af internationale aktiviteter blev underskuddet af op-
hørende aktiviteter nedbragt til -6 mio. kr. (2024: -40 mio. kr.), og periodens
resultat blev dermed 72 mio. kr. (2024: 75 mio. kr.).
Pengestrømme
Pengestrømmene fra driften faldt til 31 mio. kr. (2024: 241 mio. kr.), og de
samlede pengestrømme udgjorde -17 mio. kr. (2024: 275 mio. kr.). Udviklingen
i pengestrømmene var positivt påvirket af lavere tab fra ophørende aktivite-
ter i 4. kvartal 2025, mens ændringer i arbejdskapitalen trak ned. Derudover
var sammenligningsperioden påvirket af provenu fra salg af internationale
aktiviteter.
Ordreindgang
Ordreindgangen steg 6% fra et højt niveau til 3,4 mia. kr. (2024: 3,2 mia. kr.)
og var den højeste i et kvartal i 2025 efter tildeling af flere renoverings- og
byggeopgaver i Enemærke & Petersen samt den endelige kontraktindgåelse
på MT Højgaard Danmarks opførelse af det nye verdenslager til UNICEF i
Københavns Nordhavn.
Beløb i mio. kr. Omsætning Driftsresultat (EBIT) Ordreindgang Ordre beholdning
2025 2024 2025 2024 2025 2024 2025 2024
MT Højgaard Danmark 1.537 1.963 87 121 1.931 1.842 6.700 6.786
Enemærke & Petersen 1.034 1.194 38 23 1.461 1.374 5.228 5.056
Øvrige (inklusiv elimineringer) -39 -18 -5 -2 -8 -22 -49 -60
MT Højgaard Holding koncernen 2.532 3.139 120 142 3.384 3.194 11.879 11.782
2929
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Regnskabsberetning 2025
Koncernens selskaber fastholdt et højt aktivitetsniveau,
eksekverede på ordrebogen og indfriede forventninger-
ne til både omsætning og driftsresultat i 2025. Afviklin-
gen af de internationale aktiviteter og god projekt- og
omkostningsstyring bidrog til en solid forbedring af
nettoresultatet og skabte grundlag for udbetaling af
udbytte.
Sammenligningstal for 2024 er vist i parentes og tilpasset, efter MT Højgaard
Property Development blev konsolideret ind i MT Højgaard Danmark.
Omsætning
Koncernens omsætning faldt 4% til 10.229 mio. kr. (2024: 10.682 mio. kr.) efter
afslutning af større projekter og indledende arbejde på flere store, flerårige
projekter med beskedne bidrag til toplinjen i opstartsfasen.
Den geografiske og størrelsesmæssige spredning af aktiviteterne var fortsat
god med en omsætning, der samtidig var fordelt på omkring 400 bygge-,
renoverings- og anlægsprojekter samt flere end 20.000 opgaver inden for
skadesservice og andre service- og udviklingsopgaver.
I MT Højgaard Danmark var omsætningen 7% lavere som følge af afslutnin-
gen af en række større byggesager og arbejdet med at indgå nye kontrakter
inden for store, komplekse nybyggerier. Væksten fortsatte inden for anlæg
& infrastruktur, hvor omsætningen steg 38%, så området udgjorde 38% af
forretningsenhedens samlede omsætning (2024: 30%).
Enemærke & Petersen skabte moderat vækst og øgede omsætningen med
1% efter et fortsat højt aktivitetsniveau i både Enemærke & Petersen og dat-
terselskaberne Raunstrup og NemByg, der eksekverede på en høj ordrebe-
holdning, afsluttede enkelte større projekter og vandt flere nye ordrer i året.
Bidraget fra partnerskaber og andre samarbejdssager var 10% lavere i 2025
efter færdiggørelse af enkelte større projekter og udgjorde 35% af koncer-
nens omsætning (2024: 37%). Der er samtidig indgået nye større samarbejds-
sager, som ikke genererede væsentlig omsætning i 2025.
Resultater
Indtjeningen på løbende anlægs-, nybyggeri-, renoverings- og serviceop-
gaver var på niveau med året før, selvom driftsresultatet (EBIT) faldt 12% til
429 mio. kr. svarende til en overskudsgrad på 4,2% (2024: 4,5%). Udviklingen
var påvirket af den lavere omsætning som følge af den aktuelle fasning af
ordreporteføljen, mens en stigning i bruttomarginen fra 7,7% til 7,9% havde
en positiv effekt. Forskellen skyldtes således væsentligst engangsavancer fra
grundsalg for 56 mio. kr. i 2024.
I MT Højgaard Danmark faldt driftsresultatet til 332 mio. kr. fra 385 mio. kr.
i 2024, der var påvirket af gevinsterne fra grundsalg på 56 mio. kr. Med en
robust overskudsgrad på 5,4% fastholdt MT Højgaard Danmark en lønsom
og effektiv drift, selvom første halvår var påvirket af nedskrivninger på joint
ventures.
Indtjeningen i Enemærke & Petersen faldt moderat med 6 mio. kr. efter et
udfordrende første halvår, hvor projektjusteringer på en håndfuld sager
påvirkede driftsresultatet negativt, og et andet halvår med bedre indtjening
efter flere tiltag, der styrker processer og kvalitet i projekteksekveringen.
De samlede omkostninger var marginalt lavere end året før, fordi koncernens
stigende udgifter i forbindelse med øgede tilbuds- og salgsaktiviteter blev
mere end opvejet af lavere administrationsudgifter. Den samlede omkost-
ningsprocent steg imidlertid til 3,4% (2024: 3,3%) som følge af den lavere
omsætning.
Afkastet af investeret kapital (ROIC) faldt til 41,0% (2024: 56,6%) efter nedgan-
gen i driftsresultatet og en stigning i den gennemsnitlige investerede kapital
til 816 mio. kr. (669 mio. kr.) som følge af ændringer i arbejdskapitalen.
Finansielle poster, netto udgjorde -26 mio. kr. (2024: -28 mio. kr.) og var
blandt andet positivt påvirket af lavere renteomkostninger som følge af tilba-
gebetaling af lånet til Knud Højgaards Fond.
Koncernens fortsættende aktiviteter skabte et resultat efter skat på 313 mio.
kr. (2024: 357 mio. kr.). Skat af årets resultat udgjorde 90 mio. kr. (101 mio. kr.)
svarende til en uændret effektiv skatteprocent på 22%.
MT Højgaard Danmark har stået for opførelse af værksteder i Næstved til vedligehold af
DSB’s nye eltog. Senest en ny spulehal, der skal rengøre togsættene på en miljøvenlig
måde. Derfor er hallen udstyret med avancerede systemer til vandgenbrug og
energieffektiv drift.
Beløb i mio. kr. Omsætning Driftsresultat (EBIT) Ordreindgang Ordre beholdning
2025 2024 2025 2024 2025 2024 2025 2024
MT Højgaard Danmark 6.104 6.569 332 385 6.018 4.998 6.700 6.786
Enemærke & Petersen 4.220 4.188 115 121 4.391 4.039 5.228 5.056
Øvrige (inklusiv elimineringer) -95 -75 -18 -20 -82 -79 -49 -60
MT Højgaard Holding koncernen 10.229 10.682 429 486 10.327 8.958 11.879 11.782
3030
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
23%
(16%)
43%
(49%)
31%
(29%)
3%
(6%)
Anlæg
Nybyggeri
Renovering
Øvrige
Underskuddet fra de ophørende aktiviteter blev nedbragt markant fra -168
mio. kr. i 2024 til -45 mio. kr. i 2025 efter lavere aktivitet i Grønland samt salg
og afvikling af den internationale forretning. Ved udgangen af året indgik
MT Højgaard Holding en aftale om at sælge den sidste forretningsmæssige
aktivitet i Grønland, teknikvirksomheden Arssarnerit, med forventet gennem-
førelse i 2. kvartal 2026.
Årets resultat steg til 268 mio. kr. (2024: 189 mio. kr.), hvilket forrenter egenka-
pitalen med 23,7% (2024: 20,1%).
Med afsæt i koncernens udbyttepolitik indstiller bestyrelsen, at der for året
udbetales et udbytte på 10,0 kr. pr. aktie (2024: 6,5 kr.) svarende til en samlet
udlodning på 28,9% (2024: 26,8%) af årets resultat.
Egenkapital
Egenkapitalen steg til 1.229 mio. kr. (2024: 1.037 mio. kr.), primært som følge
af årets resultat, fratrukket udbetalt udbytte. Soliditetsgraden blev forbedret
til 29,4% (2024: 22,2%).
Pengestrømme og gæld
Pengestrømmene fra driften var 181 mio. kr. (2024: 25 mio. kr.). Forbedringen
på 156 mio. kr. skyldtes primært udviklingen i de ophørende aktiviteter.
Pengestrømmene til investeringer udgjorde -11 mio. kr. (2024: positiv penge-
strøm på 53 mio. kr.). Udviklingen afspejler større investeringer i materielle
anlægsaktiver og lavere udbytte fra joint ventures. Derudover var provenu fra
frasalg af internationale aktiver og aktiviteter større i 2024 end i 2025.
Pengestrømmene fra finansiering var -401 mio. kr. (2024: -243 mio. kr.) efter
tilbagebetaling af 240 mio. kr. på det ansvarlige lån fra Knud Højgaards Fon-
den og udbetaling af udbytte på 50 mio. kr.
Årets pengestrøm var således -231 mio. kr. (2024: -165 mio. kr.).
Den nettorentebærende gæld (NIBD) var et indestående på 329 mio. kr.
(2024: 304 mio. kr.).
Kapitalberedskab
Kapitalberedskabet omfatter likvide beholdninger på 540 mio. kr., uudnyt-
tede kreditfaciliteter i banker og en facilitet på 250 mio. kr., som er stillet til
rådighed af Knud Højgaards Fond. Beredskabet rækker til at dække plan-
lagte aktiviteter, realisere strategiske planer og modstå eventuelle udsving i
likviditeten.
Regnskabsmæssige skøn
For visse aktiver og forpligtelser samt resultatopgørelsesposter er der
foretaget vurderinger af estimater og skøn. Der henvises til note 5.3 for en
nærmere beskrivelse.
Omsætning
10,2 mia.
2022 8.080
2023 9.788
2024 10.662
10.2292025
2021 6.966
EBIT
429 mio.
2022 308
2023 389
2024 496
4292025
2021 123
Omsætningsandel fordelt på projekttyper - 2025 (2024)
Pengestrømme
fra driften
181 mio.
2022 213
2023 793
2024 25
1812025
2021 59
Moderselskabet
Moderselskabet MT Højgaard Holding A/S varetager en række koncern-
funktioner som økonomi, strategi, forretningsudvikling, bæredygtighed,
Investor Relations, IT, jura og compliance. Moderselskabet fik i 2025 et
driftsresultat (EBIT) på -10 mio. kr. (2024: -18 mio. kr.), hvilket var bedre
end ventet. Resultatet af dattervirksomheder var 289 mio. kr. (2024: 221
mio. kr.), og årets resultat var 268 mio. kr. (2024: 189 mio. kr.). Modersel-
skabets samlede aktiver udgjorde 3.176 mio. kr. (2024: 3.424 mio. kr.),
og egenkapitalen var 1.229 mio. kr. (2024: 1.037 mio. kr.). I 2026 ventes
moderselskabet at nå et lavere driftsresultat sammenholdt med 2025.
3131
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
ESG-redegørelse
Indhold
33 Generelle oplysninger
43 E – Klima og miljø
56 S – Sociale oplysninger
64 G – Governance
Kløverskolen, Gellerup
MT Højgaard Danmark har afleveret Kløverskolen i
Gellerup. Her er trapperne udført af genbrugsgulv
fra de omkringliggende blokke, som blev revet
ned, og nu er med til at skabe en forbindelse til
områdets historie.
3232
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Bæredygtighedsstrategi
I 2025 er der udarbejdet en ny koncernstrategi for perioden 2026-2028 og
dobbelt væsentlighedsanalysen (DMA) er opdateret. I forlængelse heraf
er ESG-strategirammen blevet revideret for at sikre fortsat håndtering af
væsentlige indvirkninger, risici og muligheder (IRO’er) samt tilpasning til mar-
keds- og forretningsmæssige ændringer og interessenters forventninger.
De tre søjler
Koncernens ESG-strategi bygger på tre søjler – miljø, social og governance
– der tilsammen udgør rammen for, hvordan bæredygtighed omsættes til
ansvarlig vækst og konkurrencekraft. Strategien adresserer ikke kun koncer-
nens risici, men også de muligheder, som bæredygtig omstilling skaber for
innovation, effektivitet og samarbejde i værdikæden.
Den miljømæssige søjle fokuserer på at mindske koncernens miljø- og
ressourceaftryk. Bygge- og anlægsbranchen er særligt ressourceintensiv og
blandt de største forbrugere af jord, materialer og energi, hvilket bidrager
til ressourceknaphed, drivhusgasudledning og tab af biodiversitet. Derfor
har koncernen et særligt ansvar – men også et betydeligt potentiale – for at
reducere aftryk og fremme cirkulære løsninger.
Forretningsmæssigt arbejder koncernen aktivt på at udnytte de muligheder,
der følger af klimaforandringer og den grønne omstilling – herunder projek-
ter inden for klimasikring, energiomstilling, lavemissionsbyggeri, energire-
novering og bygningstransformation. Disse markeder repræsenterer både
samfundsmæssig værdi og et kommercielt potentiale.
Den sociale søjle fokuserer på at skabe et sikkert, inkluderende og udviklende
arbejdsmiljø for alle medarbejdere. Arbejdsulykker, diskrimination og ulige
kønsrepræsentation er udfordringer, der kan påvirke medarbejdernes trivsel
og koncernens evne til at tiltrække og fastholde kompetencer. Der er tale om
udfordringer, som i den kommende strategiperiode fortsat kræver vedvaren-
de indsatser for et sikkert, inkluderende og udviklende arbejdsmiljø.
Governance søjlen fokuserer på, at koncernens samarbejde med underen-
treprenører og leverandører styrkes for at fremme ansvarlige arbejdsforhold
og menneskerettigheder i værdikæden. Dette understøttes af øget monitore-
ring, kontrolbesøg og skærpede krav i kontrakter. Ligeledes styrkes ledel-
sessystemer og processer, så ansvarlig forretningsadfærd bliver en mere
integreret del af beslutninger, risikostyring og rapportering i hele koncernen.
Igennem strategiperioden sikrer tværgående og understøttende indsatser at
bæredygtighed integreres som en naturlig del af den byggefaglige prak-
sis – fra planlægning og projektering til udførelse. Målet er at systematisk
indarbejde bæredygtighedsløsninger på tværs af alle projekter gennem
dokumenterbare løsninger, samtidig med at koncernen styrker sin position i
et marked med stigende bæredygtighedskrav fra bygherrer og myndigheder.
Opdaterede mål
I forbindelse med den nye strategiperiode har koncernen opdateret sine ESG
mål for perioden frem til 2028. Status på fremdrift mod opnåelse af målene
beskrives under hvert emne.
På miljøområdet har koncernen justeret målet for CO
2
-reduktion i scope 1, 2
og 3 frem mod 2030 fra 42% til 25% i overensstemmelse med Parisaftalens
scenarie for ”et godt stykke under 2 °C”, svarende til en reduktion på ca. 12%
i 2028. Justeringen sker som følge af fortsat vækst og en ændret forretnings-
model i MT Højgaard Danmark med stigende aktivitetsniveau i udlednings-
tunge anlægs- og infrastrukturprojekter. De opdaterede klimamål afspejler
dermed et mere realistisk, men fortsat ambitiøst afsæt for innovation og
konkrete reduktionstiltag frem mod 2028. Samtidig opjusteres målet for re-
cirkulering af affald fra 75% til 80%, og der introduceres to nye kvalitative mål
for miljøledelse og spildreduktion. Mål for forurening udgår, da området ikke
længere vurderes som væsentligt, mens mål for biodiversitet udskydes, indtil
der er etableret en anerkendt opgørelsesmetode.
På det sociale område tilpasses målet for ulykkesfrekvens fra maks. 8 til
maks. 12 for at sikre, at målet både er ambitiøst og opnåeligt. Der introdu-
ceres et nyt mål om at holde medarbejderomsætning under 15% blandt
funktionærer, mens mål om hhv. uddannelsestimer og kvantificering af be-
skæftigelsesindsats fjernes, da de ikke længere giver optimal sammenligning
på tværs af branchen.
På governance-området kvantificeres målet om øget kontrolindsats af
leverandørers løn- og arbejdsforhold til at 100 leverandører skal kontrolleres
årligt. Dette understøttes af to kvalitative mål om forebyggende risikoproces-
ser og træning.
Faglige eksperter og ledelsesrepræsentanter fra koncernens selskaber har
været inddraget i fastlæggelsen og justeringen af målene. Koncernen følger
løbende udviklingen i målopfyldelsen i dialog med relevante medarbejdere.
For at sikre en helhedsorienteret tilgang til bæredygtighed er koncernens
mål overordnede og dækker hele koncernen frem for specifikke produkter,
kunder eller geografiske områder.
I juli afleverede MT Højgaard Danmark eltogsvækstedet i Næstved til DSB.
3333
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
På denne side præsenteres koncernens ESG-strategiramme med de stra-
tegiske prioriteter, som guider indsatsen for at balancere hensynet til miljø,
klima og mennesker med målet om at drive en succesfuld og robust virk-
somhed. I de tre søjler har koncernen fastlagt prioriteter, som understøttes
af mål. Rammen repræsenterer emner, hvor MT Højgaard Holdings position,
drift og mulighedsrum kan skabe den mest betydningsfulde indvirkning.
Bæredygtighed som del af
den byggefaglige kerne
Prioriteter Prioriteter Prioriteter
2028 mål 2028 mål 2028 mål
Klimaforandringer - Affald -
Ressourcer - Biodiversitet
Tage ansvar for at reducere klimaaftrykket i egen drift og
værdikæde
Øge recirkulering af affald og minimere spild
Sikre miljømæssigt ansvarligt materialeindkøb
12,2% reduktion i scope 1 og 2 udledning ift. 2023 (25% reduktion
i 2030)
12,8% reduktion i scope 3 udledning ift. 2023 (25% reduktion i
2030)
Implementering af certificering i miljøledelse
Min. 80% recirkulering af affald
Reduktion af materialespild på byggepladser
Miljøaftryk
E
Arbejdsmiljø - Inklusion og udvikling -
Uddannelse - Lokal forankring
Fremme en kultur med høj sikkerhed og fokus på medarbejdernes
trivsel og sundhed
Sikre lige muligheder og en inkluderende kultur med
konkurrencedygtige arbejdsvilkår
Uddanne de kommende generationer i branchen
Samarbejde med lokalsamfund og understøtte sociale indsatser
Min. 5% kvindelige timelønnede og min. 30% kvindelige
funktionærer
Maks. 12 arbejdsulykker pr. 1 mio. arbejdstimer
Maks. 3,5% sygefravær
Maks. 15% medarbejderomsætning for funktionærer
Min. 10% uddannelsesstillinger
Udbrede beskæftigelsesindsatser målrettet borgere uden for
arbejdsmarkedet
Social ansvarlighed
S
Ansvarlig forretningsadfærd -
Leverandørforhold
Et stærkt ledelsessystem med understøttende processer
Sikre ordentlige arbejdsforhold og forebygge social dumping i
leverandørkæden
Min. 100 leverandørers løn- og arbejdsforhold kontrolleret årligt
Implementering af præventive, risikobaserede processer for
leverandørkæden
Styrket træning i god forretningsadfærd
Governance
G
3434
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Bygge- og anlægsprojekter
Eksekverer på projektspecifikke ESG-indsatser.
Forretningsensheder
Implementerer og sikrer fremdrift på indsatser indenfor E, S og G.
Fagligt netværk for bæredygtighed
Deler værktøjer og læring. Bidrager til kortlægning af
indsatser og udfordringer.
Koncernfunktioner
Udarbejder strategi og analyser. Driver koncernprojekter. Monitore-
rer og rapporterer performance. Sikrer compliance og governance.
Direktion MT Højgaard Holding
Beslutter stratgisk retning, mål, politikker og centrale indsatser
inden for ESG.
Nominerings- og vederlagsudvalget
Vedtager incitamentsstruktur inkl. ESG-mål.
Revisionskomité
Overvåger ESG-rapportering.
Bæredygtighedsudvalg
Rådgiver om ESG-strategi, mål og indsatser samt
overvåger fremdrift.
ESG-organisering
Bestyrelsen er MT Højgaard Holdings øverste ledelses-
organ og har det overordnede ansvar for at overvåge
påvirkninger, risici og muligheder (IRO’er) inden for ESG.
Bestyrelsen godkender årligt koncernens dobbelt væsentlighedsanalyse
(DMA) og alle ESG-mål. ESG-relaterede emner behandles fast tre gange
årligt som en del af bestyrelsens årshjul, herunder arbejdsmiljø, kvalitet,
corporate governance, compliance og rapportering fra Bæredygtighedsud-
valget. Fremskridt mod ESG-mål evalueres halvårligt eller årligt, afhængigt af
datatilgængelighed.
Tre af bestyrelsens udvalg arbejder med ESG-området:
Bæredygtighedsudvalget rådgiver om ESG-strategi, monitorerer frem-
drift og gennemgår årligt koncernens DMA, som indstilles til godken-
delse i bestyrelsen. Udvalget holder fire faste møder årligt og deltager
desuden i tre møder i Revisionskomitéen for at overvåge ESG-rapporte-
ringen.
Revisionskomitéen overvåger ESG-rapporteringen og sikrer, at ekstern
ESG-information er korrekt og fyldestgørende. I 2025 blev bæredygtig-
hed drøftet på tre møder, og frekvensen af risikorapportering er øget
fra årligt til halvårlig, i takt med, at ESG-risici er integreret i den samlede
risikostyring.
Nominerings- og vederlagsudvalget, der rådgiver bestyrelsen om veder-
lag og sammensætning af ledelse, har i 2025 haft særligt fokus på at
udvide anvendelsen af ESG-KPI’er i bonusprogrammer, som beskrevet
under afsnittet Virksomhedsadfærd.
Direktionen har det overordnede ansvar for fastsættelse og overvågning af
ESG-mål samt at ESG-forhold integreres i strategiske beslutninger og væ-
sentlige transaktioner for at sikre robust og langsigtet forretningsudvikling.
Direktionen modtager løbende rapportering om fremdrift og due diligence
og rapporterer dette til bestyrelsen. Koncernledelsen, under ledelse af CEO,
er ansvarlig for den daglige implementering af ESG-strategi og for at sikre
transparens i forhold til indvirkninger, risici og muligheder. Flere koncernfunk-
tioner understøtter direktionen i ESG-arbejdet, herunder Koncernbæredyg-
tighed, ESG-Finans og Governance og Compliance.
Den midlertidige CSRD-styregruppe, nedsat i 2024, er nu nedlagt efter suc-
cesfuld implementering af nye rapporteringskrav og processer. Fremadrettet
varetages koordinering og sparring i det faglige netværk for bæredygtighed,
som i 2025 har haft fokus på håndtering af skærpede klimakrav til nybyggeri
og tilgængelighed af ESG-data på projektniveau.
Forretningsenhederne er ansvarlige for at sikre fremdrift og korrekt dataind-
beretning. De støttes af lokale funktioner som HR, arbejdsmiljø, bæredygtig-
hed og indkøb, som implementerer tiltag til at opfylde koncernmålene. Det er
også forretningsenhederne, der integrerer ESG-krav i bygge- og anlægspro-
jekter, herunder opfyldelse af bygherrespecifikke krav.
En uddybende beskrivelse af koncernens overordnede governancestruktur
kan findes på side 68, hvor bestyrelsens ESG-kompetencer også beskrives.
Bestyrelse
Overvåger strategisk retning for ESG og rådgiver om
ambitionsniveau.
3535
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Dobbelt
væsentlighedsanalyse
Dobbelt væsentlighedsanalysen udgør koncernens stra-
tegiske tilgang til at evaluere bæredygtighedsrelaterede
indvirkninger, risici og muligheder.
Dobbelt væsentlighedsanalysen er udarbejdet på tværs af koncernen jf.
konsolideringsprincipperne beskrevet på s. 42. analysen omfatter de ind-
virkninger, risici og muligheder (IRO’er) som koncernen er involveret i eller er
relateret til gennem sine forretningsforbindelser.
Koncernens dobbelt væsentlighedsanalyse (DMA) er gennemført i overens-
stemmelse med kriterierne i ESRS 1 og med udgangspunkt i EFRAG’s metodi-
ske ramme. Analysen bygger på en systematisk tilgang med scoringsmodel-
ler og trinvise vurderinger, der sikrer konsistente og pålidelige resultater.
Analysen har til formål at identificere de ESG-forhold, der er mest afgørende
for koncernen – både i et finansielt perspektiv og i forhold til påvirkninger af
mennesker og miljø. Resultaterne danner grundlag for en målrettet prio-
ritering af koncernens ESG-indsatser, så værdiskabelsen styrkes for både
forretningen og dens interessenter. Analysen understøtter samtidig strategi-
ske beslutninger og bidrager til en robust og fremtidssikret forretningspraksis
i overensstemmelse med krav og forventninger fra investorer, myndigheder
og øvrige interessenter.
Koncernens væsentlige emner
Resultatet af analysen viser, at seks ESRS-emner er væsentlige for koncer-
nen: Klimaforandringer (E1), Biodiversitet og økosystemer (E4), Ressourcean-
vendelse og cirkulær økonomi (E5), Egen arbejdsstyrke (S1), Arbejdstagere i
værdikæden (S2) og Virksomhedsadfærd (G1). På tværs af disse seks emner
er 13 underemner vurderet væsentlige, og i alt 23 IRO'er er identificeret som
væsentlige for koncernen.
De væsentlige indvirkninger, risici og muligheder (IRO'er) afspejler både
områder, hvor koncernen har en direkte eller indirekte indvirkning på miljø
og mennesker, og hvor bæredygtighedsforhold kan have betydning for
koncernens finansielle performance. De underliggende indvirkninger, risici
og muligheder beskrives på de efterfølgende sider. De væsentlige emner er
tæt forbundet med koncernens strategiske ambition om at drive en ansvarlig
og konkurrencedygtig forretning i bygge- og anlægsbranchen. Resultaterne
fra analysen indgår derfor direkte i udviklingen af strategi, risikostyring og
prioritering af ESG-indsatser.
Vurderingen af emnerne vil løbende blive revideret og opdateret for at sikre,
at analysen forbliver aktuel i forhold til koncernens forretning og aktiviteter.
Dette muliggør løbende justering af strategiske fokusområder i takt med
udvikling og ændringer i branchens krav og koncernens påvirkninger.
Ændringer og ikke-væsentlige emner
Sammenlignet med sidste års analyse er emnerne Forurening (E2) og Berørte
samfund (S3) ikke længere vurderet væsentlige. Dette skyldes primært, at
scoringsmetode for indvirkningsvæsentlighed er justeret, hvilket er uddybet
på side 38. Derudover er underemnerne Andre arbejdsrelaterede rettigheder
under Arbejdstagere i værdikæden (S2), samt Beskyttelse af whistleblowere
under Virksomhedsadfærd (G1) ikke længere vurderet væsentlige som følge
af den justerede metode og den efterfølgende revurdering af IRO'er.
Anvendelse af EU-Kommissionens ”Quick Fix”-forordning
I tråd med EU-Kommissionens ”Quick Fix”-forordning har koncernen valgt at
udskyde rapporteringen for Biodiversitet (E4) og Arbejdstagere i værdikæden
(S2). Begge emner er vurderet væsentlige og indgår derfor som fokusom-
råder i koncernens bæredygtighedsstrategi. Mål, handlinger og nøgletal for
E4 og S2 integreres fuldt ud i rapporteringen senest fra regnskabsåret 2027 i
overensstemmelse med ESRS-kravene.
Biodiversitet (E4)
Selvom rapporteringen udskydes, arbejdes der aktivt med at kortlægge de
væsentlige ”off-site” påvirkninger i værdikæden, særligt relateret til råstof-
udvinding og materialeproduktion. Koncernen arbejder på at identificere
de materialegrupper og leverandører med størst off-site biodiversitetspå-
virkning og følger branchens udvikling af metoder til måling tæt. Målet er
at etablere et solidt datagrundlag, der gør det muligt at sætte reduktions-
mål, når en anerkendt opgørelsesmetode foreligger. Koncernens Klima- og
miljøpolitik inkluderer en klar ambition om at reducere væsentlige negative
biodiversitetspåvirkninger gennem ansvarligt ressourceforbrug.
Arbejdstagere i værdikæden (S2)
Koncernen har et særligt fokus på at forebygge social dumping og sikre
ordentlige arbejdsforhold hos entreprenører og underleverandører, som er
væsentlige aktører på koncernens bygge- og anlægsprojekter.
ESRS-områder er væsentlige for
MT Højgaard Holding koncernen
6 ud af 10
Indvirkningsvæsentlig Indvirknings- og finansielt væsentlig
Ikke-væsentlig Finansielt væsentlig
Forurening (E2)
Vand- og havressourcer (E3)
Virksomhedsadfærd (G1)
Biodiversitet (E4) Klimaforandringer (E1)
Berørte samfund (S3)
Arbejdstagere i værdikæden (S2)
Cirkulær økonomi (E5) Egen arbejdsstyrke (S1)
Forbrugere og slutbrugere (S4)
3636
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Området har høj finansiel væsentlighed, da utilstrækkelig kontrol med løn-
og arbejdsvilkår hos underentreprenører kan medføre betydelige finansielle
og omdømmemæssige risici. Samtidig skærpes kravene fra kunder, myndig-
heder og øvrige interessenter om dokumenterede processer til at identifice-
re, håndtere og forebygge risici i værdikæden.
Koncernen er i gang med at udvikle en styrket risikobaseret og præventiv
indsats på tværs af forretningsenheder for at sikre en koordineret og proaktiv
koncerntilgang. Arbejdet understøttes af koncernens menneskerettigheds-
politik og Code of Conduct for leverandører, samt et kvantitativt mål for
leverandørkontroller. Fremdrift og aktiviteter rapporteres under G1 Virksom-
hedsadfærd på side 65.
Metode og proces
DMA'en udføres som en iterativ proces baseret på intern viden fra forret-
ningsenhederne og input fra eksterne interessenter. Analysen følger tre trin:
kortlægning, identificering og vurdering af de IRO'er, der er væsentlige for
koncernens forretningsmodel.
Kortlægning og identificering
Arbejdet tager udgangspunkt i en kortlægning af koncernens forretnings-
model og værdikæde samt en gennemgang af eksisterende analyser. Dette
danner grundlag for workshops og interviews med interne emneeksperter
og udvalgte eksterne specialister, hvor potentielle og aktuelle IROer identifi-
ceres på tværs af alle ESRS-emner i hele værdikæden.
Inddragelse af eksterne interessenter
Med udgangspunkt i resultater fra den interne kortlægning udvælges
relevante eksterne interessenter til interviews i samarbejde med forretnings-
enhederne. Dette sikrer, at væsentlighedsvurderingen ikke alene bygger på
interne vurderinger, men også afspejler eksterne forventninger og behov.
Vurdering
Indvirkninger vurderes på en skala fra 1 til 5 baseret på alvorlighed, omfang,
uoprettelighed og sandsynlighed. Vurderingen tager højde for forretnings-
områder og geografier og retter særligt fokus mod de aktiviteter, forret-
ningsrelationer og områder, der historisk eller strukturelt er forbundet med
Indvirknings-
væsentlig
Finansielt
væsentlig
Indvirknings- og
finansielt væsentlig
Miljøaftryk
E
Social
ansvarlighed
S
Governance
G
Modvirkning af
klimaforandringer
(E1)
Energi (E1)
Tilpasning til
klimaforandringer
(E1)
Virksomhedskultur
(G1)
Korruption og bestikkelse
(G1)
Arbejdsvilkår (S1)
Ligebehandling og lige
muligheder (S1)
Arbejdsvilkår (S2)
Ressource-
indstrømning (E5)
Affald (E5)
Drivkræfter for virkning på
tab af biodiversitet (E4)
Virkninger på arters
tiltstand (E4)
Væsentlige ESG-underemner
3737
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
høj påvirkning. På den måde identificeres de faktorer, der giver anledning til
forhøjet risiko for alvorlige indvirkninger.
Finansielle risici og muligheder vurderes tilsvarende på en 1–5 skala baseret
på potentiel finansiel effekt og sandsynlighed. Vurderingen omfatter, hvor-
dan koncernens væsentlige indvirkninger og afhængigheder kan omsættes
til finansielle konsekvenser. Risici og muligheder kobles derfor direkte til de
identificerede indvirkninger. F.eks. kan negative indvirkninger på klimaet fra
drivhusgasudledning medføre finansielle risici i form af omdømmetab eller
øgede omkostninger som følge af manglende efterlevelse af klima- og miljø-
krav. Analysen bygger på markedsforventninger, erfaringer fra tidligere hæn-
delser samt tredjepartsdata som benchmarking og input fra interessenter.
For alle væsentlige IRO'er fastlægges en tidshorisont for forventet effekt: kort
sigt (op til 1 år), mellemlangt sigt (2-5 år) og langt sigt (over 5 år). Tidshorison-
terne understøtter prioritering og strategisk planlægning, så koncernen kan
håndtere indvirkninger og risici på rette tidspunkt og udnytte muligheder, når
de opstår.
Let opdatering og justering af metode
I 2025 er der gennemført en mindre opdatering af koncernens DMA. Op-
dateringen omfatter en ændring i scoringsmetoden samt en efterfølgende
kalibrering af IRO’er i samarbejde med forretningsenhederne. Metoden til
vurdering af indvirkningers alvorlighed er blevet justeret i forhold til sidste år.
Tidligere blev alvorligheden fastsat ud fra den højeste score blandt kriteri-
erne skala, omfang og uoprettelighed. I år anvendes i stedet et gennemsnit
af de tre kriteriers score. Denne ændring betyder, at visse indvirkninger ikke
længere overstiger væsentlighedsgrænsen, hvilket også har indflydelse på
vurderingen af tilknyttede underemner og i nogle tilfælde hele standarder.
Derudover er emnerne revurderet gennem en kvalitativ kalibreringsproces
med koncernens forretningsenheder. Særligt den finansielle væsentlighed er
opdateret for at give et mere retvisende billede af de enkelte underemners
betydning for koncernen og deres bidrag til den samlede risikoprofil.
Risikostyring og governance
I 2025 er de identificerede væsentlige finansielle ESG-risici blevet integre-
ret i koncernens overordnede risikostyringsramme. Forretningsenhederne
rapporterer halvårligt på både iboende og residual risiko for såvel ERM- som
ESG-risici. Rapporteringen følges op gennem dialog på de faste forretnings-
møder mellem forretningsenhederne og MT Højgaard Holding. Dette skaber
kontinuerlige input til DMA'en og sikrer en stærk sammenhæng mellem
strategisk risikostyring og ESG-indsigter.
De identificerede finansielle muligheder integreres i koncernens overord-
nede ledelses- og strategiproces. Mulighederne anvendes som input i det
løbende strategiarbejde, hvor de indgår i vurderingen af nye forretnings-
potentialer og vækstområder. Derudover behandles mulighederne i dialog
med forretningsenhederne for at identificere fælles initiativer, synergier og
tværgående indsatser, der kan realisere potentielle finansielle gevinster. På
denne måde er processen for at identificere, vurdere og forfølge muligheder
integreret i den løbende styring og prioritering i koncernen.
Koncernens DMA opdateres og gennemgås som en integreret del af års-
hjulet for ESG. Efter endt evaluering forelægges analysen for koncernens
direktion, hvorefter den behandles af Bæredygtighedsudvalget og endeligt
godkendes af bestyrelsen. Den fulde governancestruktur for ESG-arbejdet er
beskrevet under ESG-organisering (side 35).
Proces for dobbelt væsentlighedsanalyse
Kortlægning og
identificering
Interviews og
workshops
Vurdering
Godkendelse
Risikostyring
3838
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Koncernens påvirkninger i værdikæden
E
Miljøhensyn
S
Social ansvarlighed
G
Governance
Koncernen har vurderet ESG-påvirkninger og -risici i egne
aktiviteter og i værdikæden. På denne side vises et bredt uddrag af
påvirkninger og risici for at give et indblik i koncernens position i
værdikæden og de ESG-forhold, som har særlig betydning.
Information om, hvordan koncernen håndterer de væsentlige ind-
virkninger og risici, behandles i de enkelte afsnit.
Værdikæde
Væsentligste samarbejdspartnere
Forretningsområde
Byggeri Renovering Anlæg/Infrastruktur Drift/Service
E
Negativ påvirkning af
biodiversitet, inddragelse af
natur eller forurening fra
udvinding
E
Overudnyttelse af
naturressourcer og
udtømning af ikke-fornyba-
re ressourcer
S
Problematiske arbejdsfor-
hold og sundhedsrisici for
arbejdere og
lokalbefolkning
G
Utilstrækkelig data og
sporbarhed af materialers
oprindelse og produktion
E
Drivhusgasudledning ved
produktion af materialer
E
Lange transportdistancer
for materialer med
udledning og forurening
som konsekvens
S
Risiko for tvangs- og
børnearbejde samt farlige
arbejdsforhold i materiale-
produktion, særligt uden for
Europa
E
Begrænset efterspørgsel på
lavemissionsbyggeri og
-anlæg, samt barrierer for
anvendelse af genbrugte og
genanvendte materialer
E
Overdimensionering af
særligt beton og stål med
højere udledning som
konsekvens
E
Produktion af store mængder affald, utilstrækkelig sortering og
manglende alternative aftagere
E
Højt materialeforbrug og manglende klima- og miljøvenlige
alternativer
E
Høj drivhusgasudledning og afhængighed af fossile brændsler
S
Eksponering af medarbejdere og underentreprenører for
skadelige stoffer særligt ved renovering
S
Arbejdsulykker med potentielt alvorlige konsekvenser
S
Overtrædelse af løn- og arbejdsvilkår blandt
underentreprenører
S
Bias og skæv kønsbalance i branchen kan påvirke arbejdsmiljø
negativt
S
Gener for lokalområdet fra projekter, særligt støv, støj og
blokering af adgangsveje
G
Risiko for forekomst af korruption, såsom misbrug af betroet
magt eller sammenblanding af privat- og virksomhedsøkonomi
E
Kortere levetid og øget
vedligehold grundet
beslutninger i design- og
projekteringsfaser
E
Højt energiforbrug i færdigt
byggeri
E
Utilstrækkelig indsats for
genanvendelse af
materialer ved renovering
eller nedrivning
S
Eksponering for potentielt
skadelig kemi ved
nedrivning og renovering
G
Mangelfuld eller svigagtig
håndtering af nedrivnings-
materialer og jord
Endt levetid
Anvendelse af
byggeri og anlæg
Byggefase
Udvikling og design
af projekt
Produktion og transport af
materialer og udstyr
Udvinding og forarbejdning
af råmaterialer
Arkitekter og rådgivere
Bygherrer og slutbrugere
Leverandører Leverandører
Materialeproducenter Underentreprenører Underentreprenører
3939
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Interessenters synspunkter og forventninger
Koncernen er i løbende dialog med sine interessenter,
og forståelsen af deres synspunkter og forventninger er
afgørende for evnen til at gennemføre strategien og skabe
langsigtet værdi. Der inddrages perspektiver fra både dem,
der påvirkes af koncernens aktiviteter, og dem, der anven-
der koncernens ESG-oplysninger.
Tabellen til højre viser koncernens ni prioriterede interessentgrupper. Til
indsamling af eksternt input er der etableret faste processer for regel-
mæssigt samarbejde og dialog på tværs af forretningsområder gennem
bl.a. samarbejder, projekter og netværk. Via forskellige kanaler indsamles
viden om væsentlige temaer og forventninger til koncernens udvikling. Der
gennemføres derudover årligt målrettede interessentinterviews for at belyse,
hvordan koncernens aktiviteter påvirker – eller påvirkes af – interessenter i
hele værdikæden.
Internt input fra medarbejdere indsamles gennem åbne dialogprocesser
og regelmæssige evalueringer, hvis frekvens og format tilpasses de enkelte
selskabers størrelse og karakter. Arbejdsmiljø- og tillidsrepræsentanter udgør
et formelt forum for løbende dialog med medarbejderne og suppleres af
etablerede mødestrukturer såsom medarbejderudviklingssamtaler (MUS)
og periodiske trivselsmålinger. Det operationelle ansvar for medarbejderen-
gagement og opfølgning på medarbejderfeedback er forankret i den lokale
virksomhedsledelse.
Indsigterne fra eksterne og interne interessenter bruges til at udvikle og
justere ESG-initiativer, mål og overordnet strategi samt til at understøtte
koncernens dobbelt væsentlighedsanalyse og due diligence-processer.
Resultaterne af dialogen dokumenteres og indgår som input til koncernens
løbende væsentlighedsvurdering og risikostyring. Interessenternes input
formidles løbende til direktion og bestyrelse. Koncernen deltager desuden
aktivt i branchepartnerskaber og netværk for at udvikle løsninger, bidrage til
standarder og fremme fælles ESG-dagsordener med fokus på de områder,
hvor der kan skabes størst indflydelse og værdi.
Interessenter Interaktion Centrale ESG-emner og områder Tiltag i koncernen
Bygherrer
Projektsamarbejder
Partnerskaber og branchedialoger
Krav til bæredygtighed, arbejdsmiljø og
arbejdsforhold.
Partnerskaber om nye løsninger og fælles mål.
Skærpede ESG-procedurer og dokumentation.
Dokumenterede klima- og miljøtiltag.
Øget fokus på arbejdsmiljø og værdikædekontrol
Medarbejdere
Tilfredshedsundersøgelser
Personlige udviklingsdialoger
Uddannelse og udvikling
Arbejdsgrupper
Karriere- og udviklingsmuligheder.
Trivsel, sikkerhed og sundt arbejdsmiljø.
Diversitet og inklusion.
Styrket uddannelses- og udviklingsprogrammer.
Initiativer for diversitet og inklusion.
Større lokal forankring af arbejdsmiljøarbejdet.
Rådgivende
ingeniører og
arkitekter
Projektsamarbejde
Partnerskaber og branchedialoger
Innovation, klima- og miljøindsatser i projekter.
Rådgivning om bæredygtighedstiltag og
-certificeringer.
Fokus på genanvendelse af materialer.
Samarbejde om bæredygtighedsløsninger i projekter.
Tiltag for øget genanvendelse og dokumentation heraf.
Leverandører
og under-
entreprenører
Projektsamarbejde
Rammeaftaler og forhandlinger
Kontrol af arbejdsforhold
Fair rammeaftaler og forhandlingspraksis.
Adgang til ESG-data og produktdokumentation.
Krav til certificeringer og EU-taksonomi.
Fokus på arbejdsforhold, sikkerhed, kemi og klima.
Dialog om ESG-forventninger og krav.
Styrket kontrol af arbejdsforhold- og vilkår blandt
underentreprenører.
Handlingsplaner for risikominimering.
Lokalsamfund
og slutbrugere
Projektkommunikation
Klagekanaler
Bæredygtige og brugervenlige løsninger.
Minimering af gener under byggefasen.
Lokal beskæftigelse.
Forbedrede klagekanaler.
Lokale beskæftigelsesinitiativer og sociale indsatser.
Myndigheder
Henvendelser om lovkrav
Dialog om udbud
Overholdelse af lovgivning og ESG-krav.
Fokus på ESG i offentlige udbud.
Arbejdsmiljø.
Tæt samarbejde om regulering.
Forebyggelse af ulykker, inkl. samarbejde med
Arbejdstilsynet.
Uddannelses-
institutioner
Forskningsprojekter
Samarbejde om uddannelser
Forskning og innovation i branchen.
Praktik- og lærlingepladser.
Bidrag til uddannelses- og jobmesser.
Samarbejde om forskningsprojekter for
bæredygtighedstiltag i byggeriet.
Praktikforløb og støtte til unge på kanten af
arbejdsmarkedet.
Branche-
organisationer
og interesse-
fællesskaber
Erfarings- og vidensdeling
Branchetiltag og -standarder
Udvikling af bæredygtighedsstandarder.
Indflydelse på lovgivning og fortolkning af krav.
Aktiv deltagelse i branchefællesskaber og høringer.
Bidrag til udvikling af vejledninger og standarder inden
for klima, miljø og arbejdsforhold i værdikæden.
Aktionærer
og finansielle
institutioner
Regelmæssige møder
Markedskommunikation
Ansvarlig forretningsførelse og åbenhed.
Stabile resultater og langsigtet værdiskabelse.
Effektiv risikostyring og compliance.
Fokus på markedsudvikling og tendenser.
Optimeret proces for risikovurdering.
Styrket ESG-rapportering og gennemsigtighed.
Implementering af tiltag for robust forretningsførelse.
4040
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Politikker
Koncernen prioriterer ansvarlig forretningsadfærd og høj etisk standard i alle
aktiviteter. Politikkerne fastlægger principper og adfærdsforventninger til
medarbejdere, ledelse og samarbejdspartnere og udgør den overordnede
ramme for bæredygtighedsarbejdet. Politikkerne dækker koncernens væsent-
ligste ESG-emner, herunder klima og miljø, menneskerettigheder, arbejdsmiljø,
diversitet, antikorruption, skat, dataetik og whistleblowerordning. Desuden
udgør de grundlaget for koncernens due diligence-processer og håndtering af
væsentlige påvirkninger, risici og muligheder.
Proces og ansvar
Politikkerne gælder for alle medarbejdere i koncernen, herunder datterselska-
ber, hvor MT Højgaard Holding har bestemmende indflydelse. De udarbejdes
af de fagansvarlige funktioner og godkendes efter en fire-trinsmodel, hvor
bestyrelse eller direktion udgør det højeste godkendelsesniveau og har ansva-
ret for implementering. Politikkerne revideres mindst én gang årligt efter et fast
årshjul. Ved fastlæggelse og opdatering af politikkerne tager koncernen hensyn
til indsigter fra løbende dialoger med centrale interessenter samt erfaringer fra
due diligence-processer, samarbejder og medarbejderundersøgelser.
Principper og internationale standarder
Koncernen følger de danske anbefalinger for god selskabsledelse, FN’s Vej-
ledende Principper for Menneskerettigheder og Erhvervsliv (UNGP), OECDs
retningslinjer for multinationale virksomheder samt ILOs konventioner om
arbejdstagerrettigheder.
VIGTIGSTE KONCERNPOLITIKKER
I det kommende beskrives de vigtigste koncernpolitikker. Politikkerne gøres
internt tilgængelige på intranet og offentligt tilgængelige på koncernens hjem-
meside, så de kan anvendes aktivt af dem, der er berørt af eller skal efterleve
politikkerne: https://mthh.dk/governance/
Code of Conduct for medarbejdere (CoC) sætter de overordnede rammer
for adfærd, etik og kultur, som koncernen forventer af medarbejdere, konsu-
lenter og vikarer. Den dækker områder som bl.a. klima og miljø, forebyggelse af
ulykker, arbejdstagerrettigheder, menneskerettigheder, inklusion og antidis-
krimination inkl. hvilke diskriminationsformer koncernen ikke accepterer. CoC
er en integreret del af ansættelseskontrakter og gennemgås i medarbejderes
onboarding-forløb. Politikken understøttes af de mere uddybende koncernpo-
litikker, som beskrives i det følgende.
CoC for leverandører (CoCE) fastlægger koncernens forventninger til
leverandører og øvrige forretningspartnere. Politikken kræver overholdelse af
ILO’s arbejdsstandarder, respekt for menneskerettigheder, frihed fra børne- og
tvangsarbejde, sikre arbejdsforhold og overholdelse af miljø- og klimakrav.
Leverandører skal sikre arbejdstageres ret til organisering, uddannelse i sikker-
hed og brug af værnemidler. Alle strategiske samarbejdspartnere skal tiltræde
CoCE ved kontraktindgåelse, og politikken danner grundlag for løbende
kontrol og opfølgning i værdikæden.
Klima- og miljøpolitikken beskriver koncernens ambition om at reducere
sine direkte og indirekte klima- og miljøpåvirkninger i overensstemmelse med
Parisaftalen og Danmarks nationale klimamål. Politikken fastlægger rammerne
for, hvordan koncernen arbejder for at begrænse udledningen af drivhus-
gasser i egne aktiviteter og i værdikæden gennem energieffektive løsninger,
øget anvendelse af vedvarende energi og et fokus på ressourceeffektivitet
og cirkulær økonomi. Politikken understøtter en bæredygtig omstilling ved at
fremme genbrug og genanvendelse af materialer samt reducere afhængig-
heden af kritiske og ikke-fornybare råstoffer. Den beskriver samtidig indsatsen
for at forebygge forurening, minimere luftudledning og udfase problematiske
stoffer i byggematerialer og kemikalier. Koncernen arbejder desuden for at
beskytte biodiversitet og begrænse naturressourceforbrug gennem ansvarlige
indkøbs- og byggepraksisser. Politikken støtter tilpasning til klimaforandringer
samt ambition om at implementere og dokumentere bæredygtigstiltag i både
drift og projekter.
Ligestillings- og mangfoldighedspolitikken fremmer en inkluderende kultur
med fokus på lige muligheder, balance mellem køn i ledelsen, ligeløn, fleksibili-
tet og respektfuld omgangstone. Den beskriver hvordan mangfoldighed anses
som en forudsætning for innovation, trivsel og bæredygtig udvikling.
Menneskerettighedspolitikken forpligter koncernen til at respektere men-
neskerettigheder og arbejdstagerrettigheder i egne aktiviteter og i værdikæ-
den. Den omfatter nultolerance over for tvangs- og børnearbejde, krav om
ordentlige løn- og ansættelsesvilkår samt respekt for kulturelle rettigheder
og forsamlingsfrihed. Politikken danner grundlag for koncernens due diligen-
ce-processer i forhold til sociale risici og negative indvirkninger.
Antikorruptionspolitikken fremhæver nul-tolerancen over for korruption,
bestikkelse og sanktionsovertrædelser. Politikken fastlægger retningslinjer for
gaver, repræsentation, sponsorater og donationer samt procedurer for over-
vågning af sanktionerede personer, lande og produkter.
Whistleblower-politikken følger EU’s whistleblowerdirektiv og beskriver ram-
merne for indberetning af lovovertrædelser og alvorlige uregelmæssigheder.
Ordningen er tilgængelig for både medarbejdere og eksterne parter og sikrer
fuld anonymitet, fortrolighed og beskyttelse mod repressalier.
Persondatapolitikkerne beskriver koncernens overholdelse af databeskyttel-
sesforordningen (GDPR), herunder håndtering af personoplysninger, retten til
indsigt og sletning samt mulighed for klager. Politikken er opdelt i en generel
version og en version for aktionærer.
Politik for dataetik beskriver koncernens principper for ansvarlig og etisk
anvendelse af data, herunder transparens, proportionalitet, beskyttelse af
personlige oplysninger og forebyggelse af misbrug af data.
Skattepolitikken fastlægger koncernens principper for ansvarlig skattead-
færd, risikostyring og compliance. Den beskriver håndtering af skatter og
afgifter i overensstemmelse med gældende lovgivning og understøtter en
transparent og bæredygtig praksis på skatteområdet.
Vederlagspolitikken fastlægger principper for aflønning af ledelsen, herunder
kobling til langsigtede resultater og værdiskabelse.
Udbyttepolitikken beskrives under aktionærinformation på side 74.
Selskabsspecifikke politikker
Datterselskaberne har egne politikker, der operationaliserer koncernens over-
ordnede rammer lokalt, fx inden for arbejdsmiljø, uddannelse og håndtering af
kemikalier. Disse udgør de handlingssættende rammer for medarbejdere i de
enkelte selskaber.
4141
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Grundlag for udarbejdelse
ESG-rapporteringen dækker samme periode som det finansielle regnskab,
1. januar til 31. december 2025, og udgør MT Højgaard Holdings lovpligtige
redegørelse i henhold til Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)
implementeret i dansk lovgivning ved Årsregnskabslovens §99 a. Rappor-
teringen opfylder samtidig oplysningskravene vedrørende mangfoldighed i
ledelsesorganer jf. årsregnskabslovens §107 d, kønsrepræsentation i henhold
til Kønsbalanceloven samt kravene til politikker og afrapportering om sam-
fundsansvar efter selskabslovens §139 c.
ESG-redegørelsen er udarbejdet på koncernniveau. Datterselskaberne MT
Højgaard Danmark A/S og Enemærke & Petersen A/S har benyttet undta-
gelsesmuligheden for at undlade selvstændig bæredygtighedsrapportering,
da de indgår fuldt ud i moderselskabets konsoliderede ESG-rapportering.
Rapporteringen er udarbejdet med reference til European Sustainability
Reporting Standards (ESRS) udstedt af EFRAG. Alle datapunkter, der indgår
i ESG-redegørelsen, er vurderet som væsentlige i henhold til koncernens
dobbelt væsentlighedsanalyse. Læs mere på side 36.
I ESG-redegørelsen anvendes de tidshorisonter, der er defineret i ESRS 1,
afsnit 6.4, hvor kort sigt defineres som inden for 12 måneder, mellemlangt
sigt som op til fem år og langt sigt som over fem år.
Processer, kontroller og risikostyring
Processerne for ESG-rapportering er beskrevet for de enkelte forretningsenhe-
der, og alle ESG-data defineres i koncernens ESG-datamanual. Alle rappor-
terede ESG-data gennemgår kontrol efter fireøjne-princippet, og koncernen
overvåger løbende sine processer og kontroller for at sikre effektivitet og
datakvalitet.
Risici i ESG-data vurderes og prioriteres med fokus på væsentlige afvigelser
og datakvalitet. Typiske risici omfatter manuelle indtastninger samt lokale
variationer i datadefinitioner. For at imødegå disse risici er der udpeget dedi-
kerede medarbejdere, som regelmæssigt udfører kontrolopgaver, analyserer
udviklingen og gennemfører stikprøver. Resultaterne rapporteres årligt til
Revisionskomitéen.
Bestyrelsen har, ligesom for den finansielle rapportering, det overordnede
ansvar for risikostyring. Koncernens eksterne revision, EY, har afgivet revisions-
erklæring med begrænset grad af sikkerhed på den samlede ESG-redegørelse.
Rapporteringens omfang
ESG-redegørelsen omfatter MT Højgaard Holding A/S og alle datterselskaber
kontrolleret af MT Højgaard Holding A/S. Da ESG-rapporten aflægges med
anvendelse af GHG-protokollens regnskabsprincipper, indgår ophørende
aktiviteter i de konsoliderede ESG-nøgletal. Joint ventures, joint operations
og associerede selskaber er inkluderet i koncernens klimaregnskab i overens-
stemmelse med den beskrevne regnskabspraksis.
Koncernens opstrøms- og nedstrømsværdikæde er afdækket i dobbelt væ-
sentlighedsanalysen og væsentlige aktiviteter indgår i scope 3-opgørelsen,
hvor bl.a. udledninger fra leverandører beregnes. Disse beregninger er base-
ret på en kombination af mængde- og udgiftsbaseret data. Nøjagtigheden
af udgiftsbaserede data vurderes som moderat, og der arbejdes løbende på
at øge andelen af mængdebaseret data gennem bedre dataintegration og
leverandørdialog.
Koncernen har ikke udeladt oplysninger, der vedrører intellektuel ejendoms-
ret, knowhow eller innovationsresultater. Der er ingen omsætning fra kul, olie,
gas, kemisk produktion, kontroversielle våben eller tobak.
Kilder til usikkerhed
Ved udarbejdelsen af ESG-redegørelsen kan der forekomme måleusikkerhed,
især for datapunkter, der bygger på estimater eller indirekte datakilder. For
disse datapunkter er usikkerhedsfaktorer, antagelser og skøn beskrevet un-
der regnskabspraksis for de pågældende emner. Dette gælder for EU-takso-
nomi (side 138), drivhusgasudledning (side 55) og affald (side 55).
Ændringer i rapport
Der er foretaget ændringer i rapporteringsstrukturen som følge af opdate-
ringen af koncernens dobbelt væsentlighedsanalyse. Emnerne Forurening
(E2) og Berørte samfund (S3) er ikke længere vurderet som væsentlige og
indgår derfor ikke i rapporteringen. Derudover er MT Højgaard Property
Development i året integreret i MT Højgaard Danmark, og udgår således som
segment. Sammenligningstal er tilpasset.
Der er foretaget tilpasninger i ESG-data som følge af strukturelle ændringer,
forbedrede metoder, styrket datagrundlag samt korrektion af fejl. Yderligere
oplysninger findes i afsnittet ”Tilpasninger i ESG-data” på side 139.
Følgende oplysninger er indarbejdet ved henvis-
ning til andre dele af ledelsesberetningen:
Forretningsmodel (ESRS 2 SBM-1): side 8 under
Overblik
Antal ansatte efter geografisk område (ESRS 2
SBM-1 pkt. 40, litra a, iii): side 61 under Sociale
oplysninger
IROer (SBM-3 pkt. 48 litra a og litra c): side 43
under Klima og miljø, side 56 under Sociale
oplysninger og side 64 under Governance
Selskabsledelse (GOV-1 pkt. 21): side 68 under
Governance
ESG-aflønning (GOV-3 pkt. 29): side 66 under
Governance
Due diligence (GOV-4 pkt. 32): side 67 under
Governance
Tilpasninger i ESG-data (BP-2 pkt. 13 og 14): side
139 under Andre ESG-oplysninger
Liste over ESRS oplysningskrav (IRO-2 pkt. 56):
side 141-142 under Andre ESG-oplysninger
4242
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
E
Klima og miljø
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder
CO
2
-udledning fra egen drift (scope 1 & 2)
CO
2
-udledning fra værdikæde (scope 3)
Afhængighed af fossile brændsler i drift
Svækket konkurrenceevne ved manglende evne til at
levere på markedets forventninger til klimatiltag
Forringet omdømme ved manglende overholdelse af
klimakrav
Klimatilpasning som vækstområde
Renovering og transformation af eksisterende
bygningsmasse
Øget konkurrenceevne gennem klimarettede
bæredygtighedsreferencer
ED
VK
ED / VK
ED / VK
ED
ED
ED
ED /VK
VK
ED / VK
ED / VK
ED /VK
VK
VK
Højt ressourceforbrug og pres på råstoffer
Høj affaldsproduktion og begrænset cirkularitet
Ressourceffektivitet gennem cirkulære materialer
Cirkulær ressourceeffektivitet og affaldsreduktion
Biodiversitetstab i værdikæden
Forringelse af habitatkvalitet gennem off-site
råstofudvinding
Indvirkningsvæsentlighed
Positiv Negativ
Finansiel væsentlighed
Mulighed Risiko
Klimaforandringer
Cirkulær økonomi
Biodiversitet
Clever ladestation
Egen drift
ED
Værdikæde
VK
Raunstrup har opført flere caféer på Clevers
nye ladestationer. Caféerne udføres med en
limtræskonstruktion og overflader i træ – og de
er udviklet som et alternativ til fastfoodkæderne,
som typisk er placeret ved ladestationerne.
4343
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
E1
-12,2%
-12,8%
2028 mål
reduktion i scope 1 og 2
udledning ift. 2023
(25% reduktion i 2030)
reduktion i scope 3
udledning ift. 2023
(25% reduktion i 2030)
Implementering af certificering i miljøledelse
2025
2025
13.001
10.427
404.439
417.091
Koncernen arbejder målrettet på at reducere koncernens
samlede klimaaftryk og integrere klimatiltag som en del af
byggeprocessen.
Bygge- og anlægsbranchen er en af de væsentligste bidragsydere til den glo-
bale CO
2
-udledning – primært som følge af materialeforbrug, energikræven-
de byggeprocesser og udledninger fra drift af maskiner og transport. Som en
af landets største entreprenørkoncerner har MT Højgaard Holding et ansvar
for at reducere sin klimapåvirkning og en væsentlig mulighed for at bidrage
positivt til udviklingen af mere klimaansvarligt byggeri og infrastruktur.
Koncernens væsentlige klimarelaterede indvirkninger, risici og muligheder
indgår som en integreret del af den samlede risikostyring og strategiske
planlægning. MT Højgaard Holding arbejder systematisk med at identificere,
vurdere og håndtere disse forhold, som løbende følges og indgår i koncer-
nens strategi og forretningsmodel.
Klimapåvirkning og reduktion
De væsentligste negative indvirkninger stammer fra CO
2
-udledninger fra
koncernens egen drift og i værdikæden gennem underentreprenører og
materialeindkøb, hvor særligt indkøb af beton og stål bidrager væsentligt
til det samlede klimaaftryk. Udledningsniveauet understreger behovet for
en systematisk omstilling mod anvendelse af mere fossilfri energi, mere
energieffektive processer og indkøb af materialer med lavere klimaaftryk. De
mest udledningstunge forretningsområder er infrastruktur, anlæg og større
nybyggeri, hvor der samtidig er det største potentiale for reduktion gennem
strategisk omstilling til mere ressourceeffektive processer og materialer med
lavere klimaaftryk.
Klimarelaterede risici og muligheder
Koncernen står samtidig over for en række klimarelaterede risici, herunder
både fysiske og transitionsrelaterede risici. Særligt de transitionsrelaterede
risici er væsentlige for koncernen og kan have omdømmemæssige konse-
kvenser og føre til tab af konkurrenceevne, hvis koncernen ikke formår at leve
op til kunders og myndigheders stigende krav til dokumenterede klimare-
duktioner. Disse risici håndteres gennem strategiske målsætninger, løbende
opfølgning på ESG-resultater og i koncernens overordnede risikostyringspro-
ces. Yderligere information om koncernens modstandsdygtighed over for
klimarelaterede risici findes på side 48.
Klimaforandringerne giver også anledning til væsentlige muligheder, hvor
koncernen kan skabe værdi gennem løsninger, der understøtter samfundets
tilpasning og omstilling. Der forventes et stigende behov for klimatilpas-
ningsprojekter som skybrudssikring, kystsikring og renovering af havneområ-
der samt energieffektiv renovering af den eksisterende bygningsmasse. Gen-
nem dokumenterede bæredygtighedsreferencer og klimavenlige løsninger
kan koncernen styrke sin konkurrenceevne, differentiere sig i markedet og
bidrage til et mere robust og fremtidssikret byggeri.
Reduktionsplan for drivhusgasudledning
Justerede klimamål
Koncernen har forpligtet sig til at reducere udledningen af drivhusgasser
fra både egne aktiviteter og værdikæden. I år har koncernen justeret sine
reduktionsmål, så de nu er i overensstemmelse med målsætningen om at
begrænse den globale opvarmning til ”et godt stykke under 2°C”. Justerin-
gen skal sikre et mere realistisk og opnåeligt ambitionsniveau, der afspejler
koncernens voksende aktivitet inden for mere udledningsintensive forret-
ningsområder som anlægs- og infrastrukturprojekter.
Koncernen er ikke tilsluttet Science Based Targets initiative (SBTi), men
udviklingen af de nye reduktionsmål baserer sig på SBTi-metoden, som sikrer
en videnskabeligt forankret og internationalt anerkendt tilgang til klimamål-
sætninger. Målene forpligter koncernen til at reducere de samlede drivhus-
gasudledninger med 25% i 2030, svarende til 12% i 2028 sammenlignet med
basisåret 2023.
Klimaforandringer
Strategiske prioriteter
Tage ansvar for at reducere klimaaftrykket i egen
drift og værdikæde
4444
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Reduktionsmål for scope 1 og 2 udledning Reduktionsmål for scope 3 udledning
2023 2028
2030
11.878
10.427
-12,2% -25%
8.909
2023 2028
2030
463.806
404.439
-12,8% -25%
347.855
2023 (baseline) 2025 Udvikling i
forretningsaktiviteter
Elektriicering og
vedvarende energi
Lavemissions-
brændsler
Energieektivitet
og -optimering
2030
-25%
-31%
11.878
13.001
8.909
Da koncernen har justeret klimamålene fra at være i overensstemmelse med
1,5°C-målsætningen til nu at understøtte målet om ”et godt stykke under
2°C”, foreligger der ikke længere en transitionsplan i tråd med 1,5°C-scenariet
(jf. ESRS E1-1). I stedet er der udarbejdet en reduktionsplan, der understøtter
de nye scope 1- og 2-mål. Koncernen er fortsat ikke udelukket fra at kunne
indgå i Paris-tilpassede EU-benchmarks.
For scope 3 er der ligeledes udarbejdet en reduktionsplan. Da koncernen i
høj grad er afhængig af reduktionsindsatser i værdikæden, og mulighederne
for direkte reduktioner derfor er begrænsede, er planen ikke kvantificeret
i samme omfang som for scope 1 og 2. I arbejdet med scope 3 inddrager
koncernen, hvor relevant og muligt, miljømæssige kriterier i udvælgelsen af
materialeleverandører, herunder dokumenterede miljøforhold, blandt andet
via miljøvaredeklarationer (EPDer) for materialer.
Koncernen oplever samtidig øget modenhed blandt bygherrer og materia-
leproducenter, som i stigende grad arbejder med udledningsreduktion og
lavemissionsmaterialer. Denne udvikling styrker koncernens indsats og bi-
drager til realiseringen af reduktionsmålet. Samtidig medvirker de skærpede
klimakrav til nybyggeri i BR18 til at drive en bredere omstilling i værdikæden
og reducere CO
2
-aftrykket i projekterne.
Reduktionsplan for scope 1 og 2
Reduktionsplanen fokuserer på tre indsatsområder, der både skal medvirke til
at udligne effekten af den forventede aktivitetsvækst og samtidig skabe reel-
le reduktioner i de direkte og indirekte udledninger fra driften. Udledningen
er i 2025 steget i forhold til baselineåret 2023, hvilket betyder, at koncernen
samlet set skal reducere udledningerne med 31 % frem mod 2030 for at nå
reduktionsmålet. Det anerkendes, at dele af udledningerne, særligt i scope
1, er locked-in som følge af eksisterende aktiver med lang levetid, herunder
større maskinel, hvor emissionsfri alternativer endnu er begrænsede. Indsats-
områderne er: 1. Energieffektivitet og optimering, 2. Elektrificering og anven-
delse af vedvarende energi samt 3. Øget brug af lavemissionsbrændsler.
1. Energieffektivitet og -optimering
Mange af koncernens byggepladser er energitunge, hvor der anvendes store
mængder elektricitet til midlertidige installationer, belysning og byggeplads-
drift, samtidig med at større maskiner primært drives af fossile brændsler.
Energieffektivitet og optimering er derfor en central indsats for at reducere
CO
2
-udledningerne fra koncernens aktiviteter. Tiltag som reduceret tom-
gangskørsel, energioptimerede skurbyer og bedre udnyttelse af maskiner og
materiel skal sikre et lavere energiforbrug både i projekterne og på koncer-
nens faste lokationer.
2. Elektrificering og anvendelse af vedvarende energi
En stor del af koncernens udledninger stammer fra kørsel i personbiler og va-
rebiler. Der er derfor et betydeligt reduktionspotentiale i at elektrificere bilflå-
den, mindre materiel og håndværktøj i takt med den teknologiske udvikling.
Derudover arbejder koncernen for at øge andelen af vedvarende energi på
byggepladser og egne lokationer gennem indkøb af elektricitet fra certifice-
rede vedvarende kilder og etablering af egne løsninger, f.eks. solcelleanlæg.
3. Øget brug af lavemissionsbrændsler
Størstedelen af koncernens udledninger fra egen drift stammer fra diesel-
forbrug i tunge maskiner på bygge- og anlægsprojekter, hvor elektrificering
endnu ikke er et realistisk alternativ. Derfor rummer en gradvis indfasning
af lavemissionsbrændsler, som f.eks. HVO-biodiesel, et væsentligt reduk-
tionspotentiale de kommende år. Anvendelsen af lavemissionsbrændsler
sker med fokus på at sikre, at brændslerne er certificerede og ikke medfører
utilsigtede negative effekter for mennesker, natur og biodiversitet.
Koncernen følger løbende op på reduktionsplanen og overvåger udviklin-
gen i teknologi og markedet for at identificere nye løsninger, der kan styrke
klimaindsatsen yderligere. Planen fungerer som et centralt styringsværktøj
for klimaarbejdet og sikrer en fokuseret indsats mod at indfri 2030-målet og
understøtte en langsigtet, bæredygtig udvikling af forretningen.
Reduktionsplan for scope 1 og 2-udledning
Ton CO
2
e
Reduktionsmål for scope 1 og 2-udledning Reduktionsmål for scope 3-udledning
Koncernen har justeret
sin målsætning til et mere
realistisk niveau som følge af
en ændret forretningsmodel
med øget fokus på udled-
ningsintensive projekter
inden for anlæg & infrastruk-
tur. Derudover kræves en
større reduktionsindsats,
da udledningerne er steget
siden baselineåret.
4545
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
MT Højgaard
Danmark
Enemærke
& Petersen
9.171
2.717
415
269.897
279.524
146.606
143.474
Scope 1
Scope 2 Scope 3
456
2025
2024
2023
463.806
1.009
10.869
475.684
462.086
975
13.298
476.359
417.091
883
12.118
430.092
Scope 1
Scope 2 Scope 3
Drivhusgasudledning i egen drift (scope 1 og 2)
I 2025 udgjorde koncernens direkte drivhusgasudledning i scope 1 fra
brændstofforbrug 12.118 tCO2e (13.298 tCO2e i 2024), svarende til 2,8% af
den samlede udledning. Den indirekte lokationsbaserede udledning i scope 2
fra el og varme udgjorde 883 tCO2e (975 tCO2e i 2024), svarende til 0,2% af
koncernens samlede udledning. Sammenlignet med 2024 er scope 1-udled-
ningen reduceret med 8,9%, mens scope 2-udledningen er reduceret med
9,4%. Samlet set er udledningen fra scope 1 og 2 faldet med 8,9%.
Reduktionen i scope 1-udledninger er drevet af både MT Højgaard Danmark
og Enemærke & Petersen og kan både tilskrives et mindre fald i aktivitet samt
reduktionsindsatser i begge selskaber. Reduktionen i scope 2-udledninger
skyldes primært, at koncernens internationale aktiviteter i Grønland er under
afvikling, hvilket har medført et lavere aktivitetsniveau og dermed et redu-
ceret energiforbrug. I både MT Højgaard Danmark og Enemærke & Petersen
ses der derimod en mindre stigning i scope 2-udledningerne. Denne udvik-
ling hænger blandt andet sammen med en øget elektrificering af bilflåden
og mindre maskinel, hvor udledningen flyttes fra scope 1 til scope 2, men
samlet set reduceres, da diesel erstattes af el med en lavere udledning.
Udledningsintensiteten for både scope 1 og 2 faldt en smule til 1,26 i 2025
(1,30 i 2024). Der er derfor fortsat behov for at styrke og skalere de igang-
værende indsatser for at opnå et vedvarende fald i udledninger og sikre
opfyldelse af koncernens reduktionsmål.
Scope 1 udgør ca. 90% af koncernens samlede udledning fra egen drift,
hvor diesel er klart den største udledningskilde. Den høje dieselandel kan
primært tilskrives et betydeligt aktivitetsniveau inden for anlæg og infrastruk-
tur, som kræver dieseldrevne maskiner. For en stor del af de tunge maskiner
findes der fortsat begrænsede eller ingen elbaserede alternativer, hvilket gør
reduktion af dieseludledninger til et centralt fokusområde i koncernens kli-
maindsats. MT Højgaard Danmark arbejder bl.a. med at reducere maskiners
tomgang og har derudover øget forbruget af biodiesel, som har bidraget
væsentligt til reduktionen i scope 1-udledninger.
Drivhusgasudledning per forretningsenhed 2025
Scope 1, 2 og 3 udledning
Resultater og indsatser i 2025
Enemærke & Petersen har et relativt lavere dieselforbrug til maskiner, da
selskabet ikke udfører anlægs- og infrastrukturprojekter. Der arbejdes dog
løbende med at vurdere mulighederne for elektrificering, og det er planlagt
gradvist at erstatte dieseldrevet materiel med eldrevet materiel, hvor det
er teknisk og driftsmæssigt muligt. Derudover er Enemærke & Petersen og
Raunstrup i gang med en systematisk omstilling af bilflåden til el. I 2025 er
ca. 59% af personbiler eldrevne, og der arbejdes fremadrettet på også at
elektrificere varebiler. Som et supplerende tiltag indstilles fartbegrænsning
på dieseldrevne køretøjer ved serviceeftersyn med henblik på at reducere
brændstofforbruget og dermed drivhusgasudledningerne.
Scope 2 udgør en mindre andel af koncernens samlede drivhusgasudled-
ning fra egen drift. Udledningen fra scope 2 forventes at stige i takt med
den øgede elektrificering, som gennemføres for at reducere udledningerne
i scope 1. På tværs af koncernens selskaber arbejdes der med indsatser for
at reducere udledningen fra energiforbruget. Derudover er MT Højgaard
Danmark, Enemærke & Petersen og Raunstrup i gang med at implementere
miljøledelse i henhold til ISO 14001 samt gennemføre energigennemgange,
der skal understøtte en systematisk kortlægning af energiforbruget og identi-
ficere konkrete forbedringsmuligheder på byggepladserne.
Energioptimeret byggeplads
Enemærke & Petersen har udviklet et koncept for energioptimering af byggeplad-
ser som led i det styrkede fokus på energiforbrug, CO
2
-reduktion og overholdelse af
nye klimakrav. Konceptet fungerer som en tjekliste for planlægning og drift, og giver
byggeledelserne et fælles grundlag for at reducere energiforbruget. Indsatsen omfatter
etablering af energivenlige skurbyer, isolerede materialecontainere og styring af lys og
varme for at minimere standby-forbrug. Under udførelsen indgår energiforbrug i med-
arbejderintroduktioner, og der gennemføres faste runderinger og halvårlige energitjek
for at identificere forbedringspotentialer. Særligt effektiv udtørring og forbedrede inte-
rim-aflukninger har vist betydelige energibesparelsesmuligheder. Konceptet anvendes
nu på tværs af projekter og suppleres af tilsvarende koncepter for affald og transport.
Ton CO
2
e
Ton CO
2
e
4646
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Elektricitet
Varme
Scope 2
0,2%
10,0%
90,0%
Scope 1
2,8%
Diesel
Benzin
Resterende brændstoffer
2,0%
4,0%
94,0%
Scope 3
97,0%
K1: Indkøbte varer
K15: Investeringer
K2: Anlægsaktiver
Resterende kategorier
1,3%
5,6%
1,4%
91,7%
Drivhusgasudledning i værdikæden (scope 3)
Den samlede udledning i scope 3 faldt i 2025 til 417.091 tCO2e (462.086
tCO2e i 2024), svarende til et fald på 9,7%. Scope 3 har sit største bidrag
fra kategori 1, Indkøbte varer og tjenesteydelser, som udgør 91,7% af den
samlede udledning og faldt til 382.549 tCO2e i 2025 (445.277 tCO₂e i 2024),
svarende til et fald på 14,1%. Samtidig faldt udledningsintensiteten i scope 3
til 40,43 (42,21 i 2024), hvilket viser en forbedring. Faldet er primært drevet af
MT Højgaard Danmark, som har reduceret udledningen i scope 3 med 11,7% i
2025 ift. 2024.
Indkøbte varer og tjenesteydelser opdeles i byggematerialer, underentrepre-
nører og øvrige indkøb. Den samlede udledning fra indkøbte byggemate-
rialer steg med 15,1% i 2025, primært drevet af MT Højgaard Danmark, hvor
udledningen steg med 22,5%. Stigningen skyldes især øget udledning fra
indkøb af beton, hvilket hænger sammen med et højt aktivitetsniveau inden
for anlægs- og infrastrukturprojekter. Udledningen fra koncernens unde-
rentreprenører faldt derimod med 26,9% i 2025 sammenlignet med 2024,
primært drevet af MT Højgaard Danmark. Der ses samtidig fald i flere mindre
scope 3-kategorier, herunder Brændsels- og energirelaterede aktiviteter og
Forretningsrelateret medarbejdertransport, samt stigninger i kategorier som
Anlægsaktiver og Affald. Den markante stigning i udledningen fra kategori 15,
Investeringer, kan tilskrives, at joint venture-projektet Nordhavnstunnellen i
2025 er gået ind i en mere aktiv byggefase.
Koncernens muligheder for direkte at reducere drivhusgasudledninger i
scope 3 er begrænsede og afhængige af branchens rammevilkår samt
bygherrers valg. En væsentlig del af scope 3-udledningerne stammer fra
indkøbte materialer, hvor beton, stål og armering til sammen udgør 62% af
materialeudledningen. Indsatserne i scope 3 fokuserer derfor primært på
materialevalg og vidensopbygning.
I MT Højgaard Danmark er der etableret en arbejdsgruppe med fokus på
optimering af betonkonstruktioner, herunder at reducere risikoen for overdi-
mensionering af armering og styrkeklasser, hvor det er teknisk og sikkerheds-
mæssigt muligt. Formålet er at reducere materialeforbruget uden at gå på
kompromis med funktionalitet og sikkerhed.
I Enemærke & Petersen er der ligeledes øget fokus på indkøbte materialer.
Selskabet har implementeret et nyt indkøbssystem, som skal understøtte en
bedre kortlægning af CO2-udledninger forbundet med materialer og gøre
det muligt at sammenligne materialer på både pris og klimaaftryk. Dette styr-
ker grundlaget for mere informerede indkøbsbeslutninger fremadrettet.
En betydelig andel af scope 3-udledningerne stammer desuden fra unde-
rentreprenører. Da denne kategori i dag opgøres udgiftsbaseret, er der på
nuværende tidspunkt ikke specifikke reduktionsindsatser. Koncernen arbej-
der dog løbende med at opbygge viden og datagrundlag, som på sigt kan
understøtte mere målrettede indsatser inden for denne kategori.
Scope 1, 2 og 3-udledning
Lea Hasselsteen Nielsen, MT Højgaard Danmark
Lea Hasselsteen Nielsen er Erhvervs-ph.d. hos MT
Højgaard Danmark. Emnet for hendes ph.d.-afhand-
ling er ’Bæredygtige byggeprocesser: mindre spild og
CO
2
-udledning fra materialer, energi og transport'.
4747
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Koncernens modstandsdygtighedsanalyse blev i 2025 opdateret. Analysen
vurderer koncernens klimarelaterede risici og muligheder, hvilket bidrager
til det strategiske beslutningsgrundlag og er med at sikre fremtidig konkur-
renceevne. Analysen omfatter alle selskaber og tager højde for forskellige
forretningsmodeller og aktivers geografiske placering. Risikovurderingen
analyserer koncernens aktivers og forretningsmodellers sårbarhed under
forskellige klimascenarier ift. to typer af risici: Fysiske risici omfatter eks-
treme vejrhændelser og klimarelaterede naturfænomener direkte afledt af
klimaforandringer og er baseret på EU’s taksonomiforordning, (EU) 2020/852.
Omstillingsrisici og -muligheder omfatter de forhold inden for lovgivning,
marked, teknologi og omdømme, der opstår, når samfundet overgår til en
lavemissionsøkonomi. Her er TCFDs anbefalinger om klimarelateret finansiel
rapportering anvendt.
Analysen anvender klimascenarierne RCP 2.6, RCP 4.5 og RCP 8.5 på kort,
mellem og lang sigt. En risiko eller mulighed er vurderet væsentlig ved en høj
sårbarhed. Koncernens samlede resultater og definition af klimascenarier og
tidshorisonter kan ses i figuren til højre.
Resultater for 2025
Flere aktiver og forretningsaktiviteter er sårbare over for fysiske risici især i
de høje klimascenarier (RCP 8.5). De væsentligste fysiske risici er: oversvøm-
melse, kraftig nedbør, havvandsstigninger og jordskred. Både i og uden for
Danmark kan oversvømmelse påvirke maskinel og bygninger mens kraftig
nedbør kan forårsage skader på bygninger og materialer. Særligt Maldiverne
vurderes sårbar for havvandsstigninger og jordskred, som kan medføre risici
for bygninger og andre aktiver.
Væsentlige omstillingsrisici omfatter skærpede klimakrav og -regulering for
projekter, som kan medføre risici for koncernens maskinel med lavemissions-
krav. Ydermere er der en risiko for svækket konkurrenceevne ved manglende
omstilling til markedsforventninger inden for klima. Disse risici vurderes
særligt at påvirke koncernens aktiviteter inden for nybyggeri samt anlæg & in-
frastruktur. Omstillingsmulighederne er især relevante i de lave klimascenarier,
der kan skabe øget efterspørgsel efter klimatilpasningsprojekter og energief-
fektive renoveringer, hvilket kan medføre konkurrencemæssige muligheder.
Modstandsdygtighed for klimaforandringer
Klimarelaterede risici og muligheder
Globalt opvarmningsscenarie med temperaturstigning under 2 °C, som
forudsætter global indsats for at reducere udledninger.
Moderat temperaturstigning på 2,5 °C til 3 °C, som forudsætter en delvis
omstilling til modvirkning af klimaforandringer.
”Business-as-usual” scenarie med temperaturstigning på > 4 °C
RCP 2.6:
RCP 4.5:
RCP 8.5:
Tidshorisonterne er fastlagt ud fra tilgængelig data til modstandsdygtighedsanalysen:
Kort sigt: Frem til 2050
Mellem sigt: 2050 - 2070
Lang sigt: : 2070 - 2100
Sårbarhed
Høj
Middel
Lav
Tidspunkt for effekt
Forventet periode Fuld effekt
Ekponering
Høj Over Middel Middel Lav
Risiko Beskrivelse Klimascenarier Tidshorisont Berørte forretningsaktiviteter
RCP 2.6 RCP4.5 RCP8.5 Kort
Mel-
lem Lang
Anlæg &
infrastruktur Nybyggeri Renovering
Drift og
service
Fysiske risici
Oversvømmelse
I Danmark er der risiko for skader på bygninger nær
vand på lang sigt. På Maldiverne er der oversvømmel
-
sesrisiko for bygninger og aktiver såsom maskiner og
skurvogne på mellemlang sigt.
Kraftig nedbør
I Danmark er der risiko for skader på bygninger på lang
sigt, samt risici for afbrydelser og ekstra omkostninger
for forretningsaktiviteter ved hyppige og større regnskyl.
På Maldiverne er der risiko for bygninger og aktiver
såsom maskiner og skurvogne på mellemlang sigt.
Havvandsstigning
I Vietnam og Maldiverne udgør havvandsstigning en
risiko for bygninger. På Maldiverne er aktiver som ma
-
skiner og skurvogne også i risiko, hvilket særligt berører
forretningsaktiviteter inden for anlæg & infrastruktur.
Jordskred
Som følgeeffekt af havvandsstigninger er der for byg-
ninger på Maldiverne også risiko for jordskred.
Omstillingsrisici
Lovgivning
Skærpede klimakrav til byggeri og anlæg vil kræve
ændringer i processer og omkostninger til nye maskiner
og byggematerialer.
Marked
Svækket konkurrenceevne ved manglende evne til at
levere på markedets forventninger til klimatiltag.
Omstillingsmuligheder
Marked
Stigende forretningspotentiale af klimatilpasningsprojek-
ter, herunder skybrudssikring, kystsikring og renovering af
havneområder. Som følge af klimaforandringer og øgede
vandstande forventes en voksende efterspørgsel på
sådanne løsninger fra særligt offentlige bygherrer.
Stigende efterspørgsel på energieffektive renoveringer af
den eksisterende bygningsmasse, drevet af skærpede krav
i EU’s energieffektiviseringsdirektiv (EED).
Konkurrencefordel ved dokumentation af stærke bære-
dygtighedsreferencer, der aktivt modvirker klimaforandrin-
ger, f.eks. tiltag for CO
2
-reduktion, energieffektivisering og
brug af klimavenlige materialer.
4848
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
E5
Cirkulær økonomi
Koncernen arbejder på at styrke den cirkulære tilgang i de-
sign, udførelse og afslutning af bygge- og anlægsprojekter.
Koncernen har fokus på ansvarligt materialevalg, effektiv
udnyttelse af ressourcer, minimering af spild og systema-
tisk affaldssortering på byggepladser.
Bygge- og anlægsbranchen er en ressourceintensiv branche og bidrager til
et pres på jordens begrænsede råmaterialer. Som en af branchens ledende
aktører har koncernen et ansvar for at reducere dette pres ved at integrere
cirkulære principper i projekternes forskellige faser. Formålet er at reducere
materialeanvendelsen, at materialer holdes i kredsløb længst muligt og at
affald håndteres i overensstemmelse med affaldshierarkiet med prioritet på
genbrug, genanvendelse og materialenyttiggørelse.
Ressourceforbrug og cirkulære materialer
En væsentlig negativ indvirkning relaterer sig til koncernens høje forbrug af
primære råstoffer, særligt beton og stål, som medfører betydelige miljømæs-
sige påvirkninger i forbindelse med udvinding, forarbejdning og transport.
Det omfattende materialeforbrug er en grundlæggende forudsætning for
gennemførelsen af koncernens bygge- og anlægsprojekter.
Koncernen har samtidig identificeret en væsentlig positiv indvirkning på res-
sourceforbruget gennem øget anvendelse af cirkulære materialer, herunder
materialer med genanvendt indhold, genbrugsmaterialer samt produkter
med længere levetid. Disse tiltag bidrager til en mere effektiv udnyttelse af
råstoffer og reducerer behovet for primære materialer. Muligheden for at
realisere dette potentiale afhænger dog i høj grad af samarbejdet med byg-
herrer, da koncernens direkte indflydelse på materialevalg er begrænset.
Affaldsgenerering og cirkulær ressourceudnyttelse
Koncernen har en væsentlig negativ indvirkning relateret til spild og affalds-
generering i byggeprocesserne, hvor materialer går tabt eller ikke udnyttes
optimalt. Begrænset cirkularitet i værdikæden kan medføre øget miljøbelast-
ning gennem deponering, forbrænding og et generelt tab af ressourcer, som
ellers kunne være fastholdt i materialekredsløb over længere tid. Koncernen
har samtidig en positiv indvirkning på cirkulariteten gennem systematisk
affaldssortering, øget sporbarhed af materialestrømme og et styrket sam-
arbejde med materialeproducenter, -leverandører, affaldstransportører og
modtageanlæg. Disse indsatser understøtter genbrug, genanvendelse og
materialenyttiggørelse og bidrager til, at flere ressourcer forbliver i cirkulært
omløb og udnyttes mere effektivt.
2028 mål
I 2025 er målet for recirkulering af affald ændret fra 75% til 80%. Det nye mål
omfatter nu også nedrivningsaffald og ekskluderer farligt affald. Nedriv-
ningsaffald er inkluderet for at give et mere retvisende billede af koncernens
samlede affaldsstrømme, da betydelige affaldsmængder stammer herfra.
Farligt affald er ekskluderet, da det i vid udstrækning skal deponeres uanset
indsats og derfor ikke afspejler den reelle mulighed for at påvirke gennem
f.eks. sortering på byggepladserne. Recirkulering omfatter affaldshierarkiets
øverste niveauer: genbrug, genanvendelse og materialenyttiggørelse. Målet
er frivilligt og gælder for affald i alle koncernens selskaber, herunder både
bygge- og nedrivningsaffald.
Derudover er der indført et nyt kvalitativt mål om at reducere materialespild
på byggepladser. Det er endnu ikke muligt at kvantificere omfanget af spild,
men der arbejdes på at opbygge et datagrundlag, som på sigt skal under-
støtte fastsættelsen af et målbart reduktionsmål.
80%
2028 mål
recirkulering af affald
ekskl. farligt affald
2025
77,9%
Strategiske prioriteter
Øge recirkulering af affald og minimere spild
Sikre miljømæssigt ansvarligt materialeindkøb
Genbrugte vingetegl
På Enemærke & Petersens projekt Kontorhus BF2.04 i Københavns Nordhavn blev der
under en bæredygtighedsworkshop identificeret en mulighed for at erstatte en planlagt
aluminiumsfacade med genbrugte vingetegl fra renoveringsprojektet Åhaven. Her blev
155.000 tegl nedtaget og senere opkøbt af STARK. Ændringen af facadeløsningen kræ-
vede brandtest, brandsektionering og montage på et træbaseret ophængningssystem.
Resultatet er en CO
2
-besparelse på cirka 70.000 kg samt genanvendelse af ca. 15.000
vingetegl. Samarbejdet med Stark om afsætning af nedtagne materialer, kombineret
med bygherres villighed til at anvende genbrugsmaterialer, demonstrerer potentialet
for at udvikle en mere moden cirkulær værdikæde, hvor materialer kan recirkuleres og
senere tilbagekøbes til nye projekter.
Foto: Jonathan Weimar
Reduktion af materialespild på byggepladser
4949
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
2025
2024
2023
77,9%
66,6%
68,6%
4,6%19,0%12,1%63,2%1,1%
44,7%37,8% 14,1% 3,3%0,1%
MT Højgaard
Danmark
Enemærke
& Petersen
Genbrug
Genanvendelse
Materialenyttiggørelse
Energinyttiggørelse
Deponi
Resultater og indsatser i 2025
Affald
Koncernen genererer betydelige mængder affald og arbejder målrettet på
at øge recirkuleringsandelen samt reducere spild. I 2025 fortsatte implemen-
teringen af en række initiativer med fokus på bedre affaldssortering og mere
effektiv affaldshåndtering på tværs af projekter. I 2025 steg den samlede
affaldsmængde til 77.122 ton (19.310 ton i 2024). Stigningen skyldes, at der i år
inkluderes nedrivningsaffald, som udgør 78,6% af den samlede mængde. For-
uden nedrivningsaffaldet, består koncernens affald af byggeaffald. Mængden
af byggeaffald faldt med 15% i 2025. På trods af et fald i mængden af bygge-
affald, understreger den samlede affaldsmængde behovet for fortsat fokus på
affaldsforebyggelse, korrekt sortering og genanvendelse i alle projektfaser.
Recirkuleringsprocenten – omfattende affald forberedt til genbrug, genan-
vendelse og materialenyttiggørelse ekskl. farligt affald – steg til 77,9% (66,6%
i 2024). Stigningen kan tilskrives inklusionen af nedrivningsaffald, hvor ca.
80% recirkuleres. Ser man isoleret på byggeaffaldet, steg recirkuleringsande-
len til 68,9% (66,5% i 2024). Udviklingen er drevet af MT Højgaard Danmark,
hvor andelen af recirkuleret byggeaffald steg til 76,7% (72,8% i 2024). I Ene-
mærke & Petersen faldt andelen af recirkuleret byggeaffald til 58,1% (60,7% i
2024). Forskellen mellem selskaberne afspejler affaldssammensætningen og
projekttyper, hvor MT Højgaard Danmarks byggeaffald overvejende består
af beton og stål, som i høj grad kan genanvendes eller materialenyttiggøres.
Enemærke & Petersens byggeaffald kommer ofte fra renoveringsprojekter og
udgøres bl.a. af blandede fraktioner samt isolering og gips, som ofte bliver
behandlet som energinyttiggørelse eller i nogle tilfælde deponi. Der genere-
res også en stor mængde træaffald, som i vid udstrækning genanvendes.
Et fokusområde i 2025 var at reducere mængden af blandet affald, som
på grund af utilstrækkelig sortering ofte ikke kan genanvendes. En mere
konsekvent kildesortering styrker mulighederne for recirkulering og bi-
drager samtidig til at mindske behovet for anvendelsen af nye materialer.
Derfor intensiverede MT Højgaard Danmark i 2025 indsatsen med at udvikle
og udbrede praktiske vejledninger til kildesortering på byggepladserne.
Samtidig arbejdes der på løsninger tilpasset de konkrete projekters forhold,
som isoleringscasen beskrevet på denne side illustrerer. Koncernen har
derudover fokus på at optimere ressourceudnyttelsen gennem samarbejde
med leverandørerer og producenter om take-back-løsninger. Enemærke &
Petersen fortsatte i 2025 samarbejdet med Genbyg, som screenede ca. 80%
af selskabets byggepladser med henblik på aftagning af materialer til direkte
genbrug. Udviklingen viser, at koncernen er godt på vej mod at nå målet om,
at 80% af affaldet skal recirkuleres.
Ressourcer
I 2025 rapporteres for første gang på ressourceindstrømning. Opgørelsen
omfatter den samlede vægt af indkøbte materialer baseret på indkøbs-
data samt materialer anvendt af underentreprenører, hvor mængderne er
estimeret. Derudover inkluderer rapporteringen den genanvendte andel af
materialegrupperne beton og stål, som er blandt koncernens mest bety-
dende materialer. Opgørelsen skal skabe et bedre overblik over koncernens
materialeforbrug og identificere potentialer for øget genanvendelse og res-
sourceeffektivitet. Den samlede vægt af anvendte materialer udgjorde i 2025
1.164.755 ton. Den genanvendte andel af beton og stål udgjorde 1,9%.
Samarbejde og afhængighed af værdikæden
Anvendelsen af genbrugte og genanvendte materialer kan give betydelige
reduktioner i projekternes klimaaftryk, men forudsætter tidlig planlægning
med bygherre og tæt koordinering i værdikæden. Koncernens mulighed for
at anvende genbrugte materialer afhænger dog af bygherrers krav og am-
bitioner. Inden for dette mulighedsrum arbejder koncernen med at fremme
cirkulære materialevalg gennem dialog og løsningsforslag. Samarbejde med
nedrivere og genbrugsaktører er også etableret for at styrke sammenhæn-
gen mellem renovering, nedrivning og nye byggeprojekter samt understøtte
markedsdannelsen for genbrugte byggematerialer.
Behandling af affald per forretningsenhed 2025
Andel %
Andel %
Recirkulering af affald
2024 og 2023 inkluderer ikke nedrivningsaffald, hvorfor tallene ikke er
direkte sammenlignelige.
Genbrug af isolering
MT Højgaard Danmark har på renoveringsprojektet Grantofteparken i Ballerup i sam-
arbejde med isoleringsvirksomheden Calidi, bygherren DAB og Rockwool udviklet en
cirkulær løsning for genbrug af loftisolering. I forbindelse med renoveringen af 456
boliger er ca. 20.000 m² eksisterende stenuldsgranulat blevet suget ud, renset og
genanvendt i projektet. Den nye løsning muliggør direkte genbrug af isolering i stedet
for omsmeltning til ny produktion og reducerer dermed ressourceforbruget markant.
Metoden, som udføres af Calidi og er godkendt af Rockwool, demonstrerer et nyt
anvendelsespotentiale for genbrug af isoleringsmaterialer i renoveringsprojekter.
I alt er over 170 ton isolering genanvendt, hvilket har bidraget til en væsentlig
CO
2
-besparelse.
5050
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
2025
2024
2023
1,1%83,2%15,7%
2,7%76,0%21,3%
2,7%83,8%13,5%
Ikke opgjort og
ikke kvalificeret
Kvalificeret
- ikke efterlevende
Efterlevende
EU-taksonomi
Koncernen arbejdede i 2025 fortsat med implemente-
ring af EU-taksonomiens kriterier for at reducere miljø-
og klimaaftryk.
Udvikling, udfordringer og samarbejder
MT Højgaard Holding koncernen er omfattet af rapporteringskravene i
EU-taksonomien. Selskabernes aktiviteter er bygge- og anlægsprojekter, og
hvert projekt screenes for kvalificering og efterlevelse af EU-taksonomiens
krav. Efterlevende projekter skal både overholde de tekniske screeningskrite-
rier og kravene for minimumsgarantier. Fortolkning og implementering af de
tekniske kriterier har fortsat været en brancheudfordring i 2025. For at styrke
implementering i praksis har koncernen deltaget i branchesamarbejder om
udvikling af fælles vejledninger med fortolkning, der afgrænser de enkelte
kriterier og konkretiserer dokumentationskrav. Dette har resulteret i nye vej-
ledninger til gavn for hele værdikæden.
Koncernen rapporterer efter Forenklingsforordningen, som trådte i kraft 1.
januar 2026. Forordningen introducerer en simplificering herunder en væ-
sentlighedstærskel, der indebærer, at op til 10% af ikke-væsentlig omsætning
og CapEx kan udelades fra rapportering, som beskrevet i regnskabspraksis
på side 138. Ikke-væsentlige aktiviteter omfatter ophørende selskaber og
aktivitetskategorier med begrænset omsætning og CapEx, der ikke vurderes
forretningskritiske og ikke har væsentlig negativ påvirkning på miljø eller
samfund. Dog medtages udvalgte aktivitetskategorier med begrænset om-
sætning, som har efterlevende omsætning eller CapEx. Aktiviteterne fremgår
af de opdaterede rapporteringstabeller på side 136.
Begrænset markedsefterspørgsel
Koncernens selskaber mærkede i 2025 en begrænset efterspørgsel fra byg-
herrer, der ønsker at efterleve EU-taksonomien på bygge- og anlægsprojek-
ter. Det vurderes, at udfordringer med dokumentation af nogle af de tekniske
screeningskriterier, blandt andet forureningskriterierne, har reduceret efter-
spørgslen. Med førnævnte nye retsakt blev der også introduceret lempelser
for forureningskriterierne. Det er koncernens forventning, at lempelserne vil
skabe en øget interesse for efterlevelse fra bygherrer.
Resultater for 2025
Koncernens kvalificerede omsætning udgjorde 86,5% i 2025 (78,7% i 2024)
og stammede primært fra projekter under aktivitetskategorierne 7.1 Opførelse
af nye bygninger og 7.2 Renovering af eksisterende bygninger. MT Højgaard
Danmarks kvalificerede omsætning steg til 84,5% (79,9% i 2024) som primært
skyldtes en højere kvalificering af anlæg- og infrastrukturprojekter. Enemær-
ke og Petersen havde et fald i kvalificeret omsætning til 91,2% (94,1% i 2024),
som var drevet af den nye væsentlighedsgrænse.
I 2025 havde koncernen to efterlevende projekter. Forbundshuset under
aktivitetskategori 7.1 Opførelse af nye bygninger og en transformerstation
under 4.9 Transmission og distribution af elektricitet, der samlet medførte en
efterlevende omsætning på 2,7%, uændret fra 2024. De to projekter, udført
af MT Højgaard Danmark, medførte selskabet en efterlevende omsætning
på 4,5%. Projektet Forbundshuset har fra de tidlige faser implementeret de
tekniske kriterier og sikret dokumentation af alle klima- og miljømål. Projektet
har haft fokus på optimering af energi og udarbejdelse af LCA og har derfor
et væsentligt bidrag til miljømål 1 Modvirkning af klimaforandringer. Transfor-
merstationen har ligeledes haft ambitioner om at implementere EU-taksono-
miens kriterier fra de tidlige projektfaser.
CapEx omfatter investeringer i maskiner og biler til bygge- og anlægsakti-
viteter. Efterlevende CapEx steg til 3,2% (0,0% i 2024) drevet af en stigning
i efterlevende omsætning fra MT Højgaard Danmark, som CapEx allokeres
proportionalt efter.
Minimumsgarantier
Koncernen fortsatte i 2025 arbejdet med due diligence-processer, der også
omfatter krav til EU-taksonomiens minimumsgarantier. Garantierne overhol-
des på koncernniveau, og udviklingen beskrives på side 67.
EU-taksonomi 2025 Omsætning CapEx OpExmio. kr. % mio. kr. % mio. kr. %Kvalificerede aktiviteter 8.919,2 86,5 79,9 65,7 - 0,0Heraf efterlevende aktiviteter 276,6 2,7 3,9 3,2 - 0,0Ikke opgjort og ikke kvalificeret 1.397,4 13,5 41,7 34,3 27,0 100,0
EU-taksonomi kvalificeret og efterlevende omsætning (%)
*Opgørelsen for ikke opgjort og ikke kvalificeret omsætning er opdateret i 2025
(se regnskabspraksis på side 138).
MT Højgaard Danmarks efterlevende projekt
omfatter GIS-haller og tilhørende kontrolbyg-
ninger for Energinet til den nye transformer-
station AC Lindehøj i Høje Taastrup Kommune.
Arbejdet på byggepladsen er godt i gang, og i
øjeblikket udføres jordarbejdet.
Efterlevende transformerstation
For regnskabspraksis henvises til "Andre ESG-oplysninger"".
5151
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Miljødata og regnskabspraksis
Drivshusgasudledning per forretningsenhed Scope 1 Scope 2 lokationsbaseret Scope 3Enhed 2025 2024 2025 2024 2025 2024Total koncern Ton COe 12.118 13.298 883 975 417.091 462.086 2MT Højgaard Holding Ton COe 3 13 10 8 1.219 8.581 2MT Højgaard Danmark Ton COe 9.171 10.200 456 452 269.897 316.2982Enemærke & Petersen Ton COe 2.717 3.002 415 408 143.474 138.258 2MT Højgaard International Ton COe 227 82 2 107 2.501 9.600 2Investeringer, associerede Ton COe 240 20 0 0 0 02selskaber og joint ventures (med operationel kontrol)
§ Anvendt regnskabspraksis
Drivhusgasudledning
Koncernens klimaregnskab er udarbejdet i overensstemmelse med metoden angivet i CSRDs ESRS E1-6 og omfatter CO
2
e-udlednin-
ger i scope 1, 2 og 3. Udledningerne opgøres efter finansiel kontrol-metoden med udgangspunkt i EFRAG’s Value Chain Implemen-
tation Guide. For joint ventures, joint operations og associerede selskaber anvendes dog operationel kontrol-metoden i henhold til
ESRS E1-46.
Scope 1
Scope 1-udledninger stammer primært fra forbrug af diesel, biodiesel, benzin og olie til køretøjer. En mindre andel kommer fra an-
vendelse af fyringsolie og naturgas til opvarmning af bygninger. Forbrugsdata indsamles hovedsageligt direkte fra leasingselskaber
og brændstofleverandører med koncernaftale. Hvor indkøb ikke er dækket af en koncernaftale, indsamles eller estimeres data på
baggrund af fakturaer eller dialog med leverandører. De anvendte emissionsfaktorer er primært baseret på kilder fra Energistyrelsen
og DEFRA.
Scope 2
Scope 2-udledninger omfatter indkøbt el og fjernvarme til afbenyttelse i bygninger og på byggepladser samt el til biler. Forbrugs-
tal for el i Danmark trækkes direkte fra Eloverblik mens elforbrug uden for Danmarks grænser baseres på data fra leverandør- og
fakturaopgørelser. Forbrugstal for el til biler er indsamlet direkte fra leverandører. Fjernvarmeforbruget på tværs af hele koncernen er
baseret på leverandør- eller fakturaopgørelser.
Emissionsfaktorer for fjernvarme varierer iht. forsyningsselskabets lokationsspecifikke miljødeklarationer. For den lokationsbase-
rede udledning fra el i Danmark er der anvendt emissionsfaktorer fra Energinets miljødeklarationer for hver enkelt kommune. De
lokationsbaserede emissionsfaktorer fra el i Danmark beregnes på baggrund af den generelle miljødeklaration opgjort af Energinet.
Den markedsbaserede udledning fra el omfatter også andelen af VE-certifikater fra Andel, som dokumenterer, at en given mængde
produceret el stammer fra energi fra vedvarende kilder i Europa (kontraktlige instrumenter). For koncernens udledning fra el uden
for det danske marked (Grønland, Maldiverne og Vietnam) er der ikke forskel på den lokations- og markedsbaserede emissionsfaktor.
For Vietnam og Grønland er der anvendt landespecifikke emissionsfaktorer fra IEA, mens der for Maldiverne er anvendt regionsbase-
rede emissionsfaktorer fra IEA.
Scope 3
Scope 3-udledninger vedrører emissioner fra kilder, som koncernen ikke selv ejer eller kontrollerer direkte. De inkluderede scope
3-kategorier er følgende:
Kategori 1 – Indkøbte varer og tjenesteydelser
Omfatter udledninger forbundet med koncernens indkøb af materialer, underentreprenører, rådgivningsydelser, leje samt øvrige
tjenesteydelser. Udledningerne fra indkøbte varer (materialer) opgøres ud fra en kombination af mængde- og udgiftsbaseret data.
For de største materialeleverandører er der forsøgt indhentet mængdebaserede opgørelser, som angiver de konkrete indkøbte
materialer. Hvor der foreligger produktspecifikke miljøvaredeklarationer (EPD’er), anvendes disse til beregning af CO
2
e-udledninger.
I tilfælde, hvor produktspecifikke data ikke er tilgængelige, benyttes branchespecifikke EPDer og generiske datakilder, herunder
Ökobau. For koncernens øvrige leverandører er opgørelsen baseret på indkøbsdata. Leverandører klassificeres efter produkttype, og
udledninger beregnes ved brug af relevante emissionsfaktorer, blandt andet fra EXIOBASE og EPA. Udledninger fra underentrepre-
nører, rådgivere, leje og øvrige tjenesteydelser beregnes ligeledes ud fra indkøbssummen.
5252
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Regnskab
Drivhusgasudledning Mål Udledning %2023 Enhed 2028 2030 2025 2024(basisår) 2024-2025Drivhusgasudledning scope 1-3 (lokati-Ton COe 414.866 356.763 430.092 476.359 475.684 -9,72onsbaseret)Drivhusgasudledning scope 1-3 (markeds-Ton COe 432.672 478.238 477.309 -9,52baseret)Scope 1 Ton COe 9.541 8.152 12.118 13.298 10.869 -8,92Scope 2 (lokationsbaseret) Ton COe 886 757 883 975 1.009 -9,52Scope 2 (markedsbaseret) Ton COe 3.463 2.854 2.633 21,32Scope 3 Ton COe 404.439 347.855 417.091 462.086 463.806 -9,72K1: Indkøbte varer og tjenesteydelser Ton COe 382.549 445.277 448.313 -14,12 - Byggematerialer Ton COe 129.070 112.177 127.899 15,12 - Underentreprenører Ton COe 225.430 308.370 295.439 -26,92 - Øvrige Ton COe 28.049 24.730 24.976 13,42K2: Anlægsaktiver Ton COe 5.548 4.434 4.872 25,12K3: Brændsel- og energirelaterede Ton COe 2.878 3.654 2.990 -21,22aktiviteterK4: Upstream transport og distribution Ton COe Opgøres ikke2K5: Affald fra virksomhedsdrift Ton COe 888 446 375 99,12K6: Forretningsrelateret medarbejder-Ton COe 396 870 1.009 -54,52transportK7: Medarbejderpendling Ton COe 1.371 1.371 1.322 0,02K8: Upstream leasede aktiver Ton COe Ikke relevant2K9: Downstream transport og distribution Ton COe Ikke relevant2K10: Forarbejdning af solgte produkter Ton COe Ikke relevant2K11: Brug af solgte produkter Ton COe 110 52 242 111,52K12: Behandling af solgte produkter efter Ton COe Opgøres ikke2endt levetidK13: Downstream leasede aktiver Ton COe Ikke relevant2K14: Franchises Ton COe Ikke relevant2K15: Investeringer Ton COe 23.351 5.982 4.682 290,42
§ Anvendt regnskabspraksis
Underentreprenører kategoriseres efter faggruppe, som hver tildeles en emissionsfaktor baseret på en kombination af materiale- og
tjenesteydelserelaterede emissioner. Vægtningen af materiale og tjenesteydelser sker med afsæt i statistiske fordelinger af omkost-
ninger for de enkelte faggrupper. Emissionsfaktorerne for disse ydelser er baseret på de samme datakilder som for indkøbte varer.
Kategori 2 - Anlægsaktiver
Omfatter koncernens aktiver aktiveret i regnskabsåret, herunder leasede aktiver. Udledningen beregnes ved at kategorisere hver
anlægsinvestering og tilknytte relevante emissionsfaktorer fra Climatiq.
Kategori 3 – Brændsels- og energirelaterede aktiviteter
Omfatter udledninger relateret til brændstoffer samt elektricitet og fjernvarme, som ikke allerede indgår i scope 1 og 2. Forbrug
multipliceres med Well-to-Tank-faktorer fra DEFRA (2025). For elektricitet beregnes desuden transmissions- og distributionstab. I
Danmark anvendes kommunespecifikke miljødeklarationer, mens der for de udenlandske lokationer benyttes emissionsfaktorer fra
DEFRA (2025). Transmissions- og distributionstab for fjernvarme beregnes ikke særskilt, da dette allerede indgår i emisisonsfaktorer-
ne for scope 2.
Kategori 5 – Affald fra virksomhedsdrift
Omfatter byggeaffald, husholdningsaffald og nedrivningsaffald. Udledningen beregnes ud fra affaldsfraktion og tilhørende be-
handlingsmetode, herunder genbrug, genanvendelse, materialenyttiggørelse, energinyttiggørelse og deponi. Emissionsfaktorer
er baseret på generiske værdier fra DEFRA samt produkt- og branchespecifikke EPDer, hvor disse foreligger. Hver kombination af
affaldsfraktion og behandlingsmetode tildeles en specifik emissionsfaktor. For størstedelen af data anvendes generiske faktorer, og
ved manglende datagrundlag eller usikkerhed om fraktionen vælges en konservativ faktor.
Kategori 6 – Forretningsrejser
Omfatter medarbejderes rejseaktivitet i forbindelse med arbejde. Opgørelsen er afgrænset til fly- og færgerejser, som vurderes at
udgøre de væsentligste udledninger i koncernen. For flyrejser anvendes emissionsfaktorer fra DEFRA (2025), opdelt i korte, mellem-
lange og lange distancer, inkl. strålingspåvirkning. For færgerejser benyttes ligeledes emissionsfaktorer fra DEFRA (2025).
Kategori 7 – Medarbejderpendling
Dækker kørte kilometer i bil i forbindelse med medarbejderes transport til og fra arbejde. Data kan ikke i tilstrækkelig grad adskilles
fra bilkørsel til forretningsformål, hvilket betyder, at bilkørsel under kategori 6 og 7 ikke differentieres fuldstændigt. Kun kørsel, hvor
medarbejdere modtager kørselsgodtgørelse, indgår i opgørelsen. Emissionsfaktorer er baseret på DEFRA (2025) og opdelt efter
køretøjstyperne: diesel, benzin, el og hybrid.
Kategori 11 – Brug af solgte produkter
Omfatter solgte projekter i rapporteringsåret, hvor koncernen har ageret bygherre. Udledningen beregnes ud fra det estimerede
energiforbrug til el og varme (energirammeberegning) over en 50-årig betragtningsperiode i overensstemmelse med bygningsreg-
lementets klimakrav (BR18 § 297). Den anvendte emissionsfaktor er en middelværdi for perioden 2025-2075, baseret på anbefalinger
fra Social- og Boligstyrelsen.
Kategori 15 – Investeringer
Omfatter koncernens andel af scope 1, 2 og relevante scope 3-udledninger fra joint ventures og associerede selskaber, hvor koncer-
nen ikke har operationel kontrol. Den rapporterede udledning beregnes på baggrund af ejerandelen i den enkelte investering. Hvor
aktivitetsbaserede data foreligger, anvendes samme datagrundlag og emissionsfaktorer som i de tilsvarende kategorier. Hvis aktivi-
tetsdata ikke er tilgængeligt, beregnes udledningen enten på baggrund af estimeret energiforbrug (el og varme) eller på baggrund
af omsætning, med anvendelse af emissionsfaktorer fra Climatiq.
5353
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
§ Anvendt regnskabspraksis
Biogene emissioner
Biogene emissioner adskilles fra de samlede drivhusgasudledninger i scope 1, 2 og 3 og rapporteres særskilt. De omfatter:
CO
2
-udledning fra biodiesel (scope 1)
CO
2
-udledning fra biogene kilder i energimikset for lokationsbaseret elektricitet og varme (scope 2)
CO
2
-udledning fra biogene emissioner relateret til mængdebaserede indkøbte varer og investeringer (scope 3)
Biogene emissioner fra indkøbte varer opgøres samlet og inkluderer både udledninger i produktionsfasen, eksempelvis ved afbræn-
ding af biomasse, samt potentielle udledninger ved endt levetid, hvor det biogene CO
2
-optag frigives.
Udlednings- og energiintensitet
Udledningsintensitet beregnes som ton CO
2
e pr. mio. DKK i omsætning. Energiintensitet beregnes som MWh pr. mio. DKK i omsæt-
ning. Omsætningen baseres på tal for årsregnskabets resultatopgørelse (som dog ikke inkluderer ophørende aktiviteter).
Energi- og brændstofforbrug
Energi- og brændstofforbrug opgøres i MWh. Datagrundlaget fremgår af beskrivelserne for scope 1 og scope 2. Forbruget kategori-
seres efter vedvarende, fossile og nukleare energikilder. Brændstofforbrug modtaget som liter eller m³ omregnes til MWh ved brug
af standardiserede brandværdier og emissionsfaktorer.
Vedvarende energikilder
Vedvarende energi omfatter vind, sol, geotermisk energi, vandkraft, biomasse og biogas. Kategoriens omfang inkluderer koncer-
nens forbrug af biodiesel, andelen af vedvarende energi i de markedsbaserede energi-deklarationer for el og varme samt elforbrug
omfattet af kontraktlige aftaler om vedvarende energi.
Fossile energikilder
Fossile energikilder omfatter energi fra olie, kul og naturgas. Kategorien inkluderer koncernens forbrug af diesel, benzin, fyringsolie
og naturgas samt andelen af fossile energikilder i de markedsbaserede energideklarationer for el og varme.
Nukleare energikilder
Nukleare energikilder omfatter andelen af atomkraft i de markedsbaserede energideklarationer for el og varme.
Andel af primære data for scope 3
Angiver den procentandel af scope 3-emissioner, der beregnes ud fra aktivitets- og mængdebaserede data leveret direkte fra leve-
randører, i forhold til de samlede scope 3-emissioner.
Biogene emissioner Enhed 2025 2024 %Biogene emissioner (scope 1) Ton COe 238 37 5442Biogene emissioner (scope 2) Ton COe 517 567 -92Biogene emissioner (scope 3) Ton COe 21.002 16.069 312
Øvrige forhold klimaregnskab Enhed 2025 2024Kontraktlige instrumenter (scope 2, markedsbaseret) % 28,6 30,9Andel af primær data for scope 3 % 24,0 13,7
Udlednings- og energiintensitet 2025 2024 %Omsætning mDKK 10.317 10.948 -5,8Udledningsintensitet (scope 1-3 markedsbaseret) Ton/mDKK 41,94 43,68 -4,0Udledningsintensitet (scope 1-3 lokationsbaseret) Ton/mDKK 41,69 43,51 -4,2Scope 1 og 2 intensitet lokationsbaseret Ton/mDKK 1,26 1,30 -3,3Scope 1 og 2 intensitet markedsbaseret Ton/mDKK 1,51 1,48 2,4Scope 3 intensitet Ton/mDKK 40,43 42,21 -4,2Energiintensitet (scope 1-2) MWh/mDKK 5,62 5,80 -3,0Intensitet i sektorer med høj klimapåvirkning MWh/mDKK 5,62 5,80 -3,0
Energi- og brændselsforbrug 2025 2024Enhed % MWh % MWh %Samlet energiforbrug 100,0 58.027 100,0 63.457Energiforbrug fra fossile kilder 86,8 50.357 87,7 55.682 -1,1Brændstofforbrug fra kul og kulprodukter 0,0 0,0 0,0 0,0Brændstofforbrug fra råolie og olieprodukter 77,4 44.897 77,5 49.202 -0,2Brændstofforbrug fra naturgas 0,1 70 0,1 61 24,1Brændstofforbrug fra andre fossile kilder 0,0 0,0 0,0 0,0El og varme fra fossile kilder 9,3 5.390 10,1 6.420 -8,2Energiforbrug fra nukleare kilder 1,4 826 0,7 444 103,5Energiforbrug fra vedvarende kilder 11,8 6.844 11,6 7.330 2,1
5454
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Regnskab
§ Anvendt regnskabspraksis
Affald
Affaldsomfanget omfatter bygge-, nedrivnings- og husholdningsaffald, som opgøres samlet. Nedrivningsaffald er for første gang
inkluderet i datagrundlaget og sammenligningstal er ikke tilpasset grundet manglende datatilgængelighed. Affaldsmængder måles
i ton og fordeles på følgende håndteringsmetoder: genbrug, genanvendelse, materialenyttiggørelse, energinyttiggørelse og deponi.
Affald kategoriseres i ”farligt” og ”ikke-farligt” affald. Farligt affald indeholder stoffer, der kan være skadelige for mennesker eller
miljø, f.eks. brandfarlige, ætsende eller giftige materialer. For farligt affald rapporteres desuden mængden af radioaktivt affald, som
defineres ved at udsende ioniserende stråling. Der opgøres også en andel af ”recirkuleret affald”, defineret som den del af affaldet,
der forberedes til genbrug, genanvendelse eller materialenyttiggørelse ud af den samlede affaldsmængde ekskl. farligt affald.
Opgørelsen baseres på den finansielle kontrolmetode og omfatter derfor kun aktiviteter, hvor koncernen er direkte faktureret for
affaldshåndteringen.
Ressourcetilstrømning
Omfatter materialer som defineret under scope 3, kategori 1. Opgørelsen omfatter således materialer fra underentreprenører, indi-
rekte indkøb og øvrige tjenesteydelser. De samlede materialemængder beregnes på baggrund af CO
2
e-opgørelserne fra kategori
1 ved at multiplicere udledningerne pr. materialekategori med en vægtfaktor (ton materiale/ton CO
2
e). Beregningen dækker både
mængde- og udgiftsbaserede indkøb. Mængden af genanvendte materialer beregnes udelukkende for beton- og stålindkøb.
Kilder til usikkerhed i klima- og miljødata
Klimaregnskabet bygger på omfattende data fra mange kilder, hvilket kan medføre over- eller underestimeringer af udledning.
Der arbejdes løbende på at forbedre processer som klassificering, dataindsamling og kvalitetssikring for at reducere usikkerheder.
Nedenfor fremhæves de væsentligste kilder til usikkerheder:
Scope 1: Mindre usikkerhed i brændstofdata uden for koncernaftaler, hvor omregning fra kroner eller anden valuta til volumen
anvendes.
Scope 2: Lav usikkerhed grundet automatiseret eldata fra Eloverblik, men risiko for fejl i manuelt indtastet fjernvarmedata.
Scope 3 kategori 1: Den største kilde til udledning er også den væsentligste kilde til usikkerhed. De primære usikkerheder er i) Risiko
for fejlklassificering af leverandører som enten materialeleverandører eller underentreprenører. Grænsen mellem de to grupper kan
være uklar og kræver skøn. Forkert klassificering kan påvirke emissionsberegning; ii) Forkert klassificering af materialer kan medføre
brug af forkerte emissionsfaktorer, især ved store datamængder fra leverandører (f.eks. opgørelser med tusindvis af rækker). Forkert
klassificering kan påvirke emissionsberegning; iii) Ved udgiftsdata er der en risiko for overestimering, da det ikke altid er muligt at
ekskludere tillæg og transport. Samtidig er detaljeringsgrad af data en risiko, da udledning beregnes per leverandør og ikke per
materiale; iv) Data fra leverandører kan være ufuldstændige, f.eks. hvis indkøb fra mindre datterselskaber utilsigtet udelades. Dette
kan føre til underestimering af de samlede udledninger.
Biogen udledning fra scope 3: Materialekategorier klassificeres efter biogene andele, men fejl i klassificering kan føre til, at biogene
emissioner utilsigtet ekskluderes. Derudover stammer data udelukkende fra mængdebaserede opgørelser. De udgiftsbaserede
opgørelser er dermed ekskluderet.
Scope 3 kategori 5: Usikkerhed i affaldsdata fra leverandører uden for koncernaftaler, da der anvendes estimater og fordelingsnøgler
til opgørelse af håndteringsmetoden. Disse data udgør dog en lav andel af den samlede affaldsmængde.
Scope 3 kategori 7: For en mindre del af data estimeres biltyper via fordelingsnøgler.
Affald 2025 2024Enhed Ton % Ton % %Samlet mængde affald 77.122 19.310 299,4Total recirkuleret affald 60.175 78,0 12.847 66,5 17,3Total recirkuleret affald ekskl. nedrivningsaffald 68,9 66,5Total ikke-recirkuleret affald 16.948 22,0 6.463 33,5 -34,4Ikke-farligt affald 73.876 95,8 18.748 97,1 -1,3Recirkuleret affald 57.543 12.484Genbrug 631 469Genanvendelse 41.596 5.082Materialenyttiggørelse 15.316 6.933Ikke-recirkuleret affald 16.333 6.264Energinyttiggørelse (forbrænding) 13.328 5.121Deponering 3.004 1.142Farligt affald 3.247 4,2 562 2,9 40,4Recirkuleret affald 2.632 362Genbrug 0 - Genanvendelse 2.097 8Materialenyttiggørelse 535 355Ikke-recirkuleret affald 615 200Energinyttiggørelse (forbrænding) 352 193Deponering 263 7Radioaktivt affald (del af farligt affald) 0 0
Ressourcetilstrømning 2025 2024Enhed Ton % Ton % %Samlet mængde 1.164.755 1.646.838 29,3 Genanvendt andel (beton og stål) 22.529 1,9 18.771 1,1 69,7
Affaldstyper 2025 2024Enhed Ton % Ton % %Byggeaffald 15.963 20,7 18.374 95,2 -78,2Nedrivningsaffald 60.616 78,6 Ikke opgjort -Husholdningsaffald 543 0,7 936 4,8 -85,5
5555
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Regnskab
Sociale oplysningerS
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder
Svækkelse af medarbejderes sundhed og sikkerhed
Diskrimination og manglende inklusion blandt
medarbejdere
Økonomiske konsekvenser ved arbejdsulykker
Fravalg i projekter ved høj ulykkesfrekvens og
mangelfuld håndtering af arbejdsmiljø
Lav tiltrækning og fastholdelse af medarbejdere ved
utilstrækkeligt fokus på mangfoldighed og inklusion
Negativ omtale og økonomiske sanktioner som følge af
social dumping blandt underentreprenører
Egen arbejdsstyrke
Arbejdstagere i
værdikæden
Indvirkningsvæsentlighed
Positiv Negativ
Finansiel væsentlighed
Mulighed Risiko
Egen drift
ED
Værdikæde
VK
ED
ED
ED
ED / VK
ED
VK
5656
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Egen arbejdsstyrke
S1
2028 mål
Maks 12 arbejdsulykker
pr. 1 mio. arbejdstimer
Arbejdsmiljø
2025
17,6
Sygefravær
under 3,5%
2025
3,6%
<3,5%
<12
30%
kvindelige
funktionærer
Inklusion og udvikling
2025
25,3%
2025
3,1%
5%
kvindelige
timelønnede
Udbrede beskæftigelses-
indsatser målrettet borgere
uden for arbejdsmarkedet
10%
uddannelses-
stillinger
Uddannelse
2025
7,9%
2025
17,9%
15%
medarbejder-
omsætning for
funktionærer
Medarbejderne er fundamentet for koncernens værdiska-
belse. I en branche med høje sikkerhedskrav og stigende
forventninger til ansvarlighed arbejder koncernen målrettet
for at sikre et trygt, sundt og inkluderende arbejdsmiljø,
hvor alle medarbejdere kan trives og udvikle sig.
Bygge- og anlægsbranchen er kendetegnet ved komplekse projekter og man-
ge aktører, hvilket stiller høje krav til sikkerhed, kvalitet og effektivitet. Samtidig
forstærker mangel på arbejdskraft behovet for stærke indsatser inden for
arbejdsmiljø og trivsel for at sikre kvalitet og konkurrenceevne.
Koncernens arbejdsstyrke inkluderer medarbejdere, der modtager løn direkte
fra koncernen, herunder både fastansatte, midlertidigt ansatte, fuldtids- og
deltidsansatte. Særlige medarbejdergrupper kan være mere udsatte og ind-
går derfor specifikt i risikovurderingerne: Unge og nyansatte har øget risiko
for arbejdsulykker på grund af mindre erfaring, ældre medarbejdere kan
være mere fysisk belastede, kvinder er underrepræsenterede på byggeplad-
serne og ikke-dansktalende medarbejdere kan møde sproglige barrierer, der
øger risikoen for misforståelser og ulykker.
Potentielle negative indvirkninger knytter sig især til medarbejdernes sund-
hed og sikkerhed. Arbejdsulykker, fysisk eller psykisk overbelastning kan
kompromittere retten til et sikkert arbejdsmiljø og medføre langtidssygdom,
nedsat produktivitet og tab af trivsel. Alvorlige hændelser kan resultere i
erstatningskrav, stop fra Arbejdstilsynet, forsinkede projekter og et svækket
omdømme. En høj ulykkesfrekvens kan også føre til fravalg i udbud. Derfor
er en stærk sikkerhedskultur og systematisk læring af hændelser en forret-
ningskritisk faktor.
Manglende fokus på diversitet og inklusion kan skabe ulighed og udfordre
evnen til at fastholde og tiltrække talent. Diskrimination og udelukkelse kan
føre til lavere medarbejdertilfredshed, højere medarbejderomsætning, og kan
samtidig skade koncernens omdømme og evne til at udvikle forretningen.
2028 mål
Frem mod 2028 har koncernen opdateret sine mål inden for sikkerhed, trivsel
og social ansvarlighed. Målet for ulykkesfrekvensen er justeret fra 8 til 12
for at sætte et mere realistisk og opnåeligt niveau. Samtidig fastholdes den
overordnede ambition om, at ingen medarbejdere skal komme til skade på
arbejde. Et fortsat stærkt fokus på sikkerhedskultur og forebyggelse er afgø-
rende for at beskytte medarbejdernes sundhed og sikre stabil drift.
Derudover introduceres et nyt mål om en medarbejderomsætning på maks.
15% blandt funktionæransatte. Dette niveau understøtter både trivsel og
organisatorisk stabilitet, idet fastholdelse af kompetente medarbejdere er
afgørende for at bevare viden, sikre kontinuitet i projekter og styrke koncer-
nens konkurrenceevne. Endelig tilføjes et kvalitativt mål om at udvide koncer-
nens beskæftigelsesindsatser for borgere uden for arbejdsmarkedet. Målet
understøtter koncernens sociale ansvar og ønske om at medvirke til at skabe
adgang til beskæftigelse.
Øvrige sociale mål, som vist nedenfor, videreføres uændret fra sidste år.
Strategiske prioriteter
Fremme en kultur med høj sikkerhed
og fokus på medarbejdernes trivsel
og sundhed
Sikre lige muligheder og en inkluderende
kultur med konkurrencedygtige
arbejdsvilkår
Uddanne de kommende generationer
i branchen
Samarbejde med lokalsamfund og
understøtte sociale indsatser
5757
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
2025
2024
2023
17,6
18,9
17,3
2025
2024
2023
3,6%
3,5%
3,7%
2023
12,4
16,8
15,2
25,3
22,7
22,9
0
10
20
30
2024 2025
MT Højgaard Danmark
Enemærke & Petersen
Arbejdsmiljø
Ulykkesfrekvens
Frekvens
Sygefravær
Andel (%)
Resultater og indsatser 2025
Sundhed og sikkerhed udgør centrale elementer i koncernens arbejde med
at skabe et sikkert og velfungerende arbejdsmiljø. Medarbejdernes trivsel og
sikkerhed understøttes gennem forebyggende indsatser, klare procedurer og
løbende evaluering.
Reduktion af arbejdsulykker har været et særligt fokusområde i 2025. Koncer-
nens ulykkesfrekvens blev i 2025 reduceret til 17,6 (18,9 i 2024), hvilket er et
skridt i retning mod det opdaterede mål på maks 12. Antallet af ulykker med
fravær udgjorde 97, svarende til et fald på 12,6% (111 i 2024), mens det samlede
antal præsterede arbejdstimer faldt med 6,3%. Den positive udvikling i ulyk-
kesfrekvensen var primært drevet af væsentlige forbedringer i MT Højgaard
Danmark, hvor frekvensen faldt fra 16,8 til 15,2, samt i NemByg, der reducere-
de frekvensen fra 37,7 til 15,7. Udviklingen afspejler et øget fokus på sikkerhed
gennem forebyggelse samt arbejdsmiljø- og sikkerhedskampagner.
MT Højgaard Danmark har styrket arbejdsmiljøområdet ved at tilføre flere
ressourcer, herunder en øget tilstedeværelse af arbejdsmiljøkoordinatorer
på projekterne. Dette har bidraget til en positiv udvikling med færre alvorlige
ulykker. Den forbedrede registrering af hændelser blandt medarbejderne har
samtidig gjort det muligt at iværksætte mere målrettede og forebyggende
indsatser. I Enemærke & Petersen er der gennemført en omorganisering,
som har skabt klarere processer og bragt arbejdsmiljøarbejdet tættere på
projekterne. Samtidig fastholdes fokus på registrering af tæt på-hændelser
og forebyggende indsatser. I koncernen forblev antallet af arbejdsulykker
med dødelig udgang på nul i 2025.
I 2025 oplevede koncernen en mindre stigning i andelen af besøg med reak-
tioner fra Arbejdstilsynet svarende til 21,0% (19,4% i 2024). Det samlede antal
reaktioner udgjorde 79 i 2025 (60 i 2024). NemByg markerede sig positivt
med nul reaktioner ved 14 tilsynsbesøg. Enemærke & Petersen oplevede der-
imod en stigning fra 14 til 25 reaktioner, primært relateret til ét projekt, som
var udfordret af projektets kompleksitet og påvirkning fra vejrforhold. Der er
efterfølgende iværksat korrigerende tiltag for at afhjælpe udfordringerne.
Koncernen prioriterer medarbejdernes trivsel og helbred som en integreret
del af arbejdet med et sundt og produktivt arbejdsmiljø. Sygefravær udgør en
central indikator for dette arbejde. Koncernens sygefravær udgjorde i 2025
3,6% mod målet på 3,5%. Sygefraværet lå højest i MT Højgaard Danmark på
3,9% (3,8% i 2024). For at forbedre sygefraværet har MT Højgaard Danmark
implementeret indsatser som tilknytning af HR-partner til alle fagområder,
samt medarbejdertilbud om forløb med åndedrætsteknikker og værktøjer
til bedre stresshåndtering og søvn. I Enemærke & Petersen var sygefraværet
i 2025 uændret på 3,4 %, samtidig med at der blev arbejdet målrettet med
initiativer for hurtigere tilbagevenden fra langtidssygemeldinger.
Arbejdsmiljøkampagne
MT Højgaard Danmark har i 2025 indført en månedlig arbejdsmiljøkampagne
kaldet AM FOKUS, der skal styrke sikkerheden på tværs af byggepladserne.
Hver måned sættes et særligt emne i fokus via plakater, som fungerer som
afsæt for dialog og adfærd i hverdagen. Kampagnen skal skabe kontinuerlig
opmærksomhed om konkrete risici og god praksis. Emnerne spænder fra
arbejde i højden til korrekt brug af personlige værnemidler, og indeholder både
huskeregler og enkle handlinger, medarbejdere selv kan tage. Årshjulet og
materialet er tilgængeligt for medarbejderne på intranettet, så alle funktioner
og byggepladser arbejder ud fra samme fælles retning. AM FOKUS skal skabe
et fælles sikkerhedssprog, styrke den forebyggende kultur og fastholde en høj
grad af ejerskab til arbejdsmiljøet blandt medarbejdere og ledere.
5858
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
2025
2024
2023
17,9%
23,4%
21,3%
2023
2,2%
2,9%
3,1%
23,2%
24,4%
25,3%
2024 2025
Kvindelige timelønnede Kvindelige funktionærer
0
2
4
6
22
24
26
2023
25,0%
25,8% 25,6%
19,4%
21,7%
23,6%
2024 2025
0
2
4
6
22
24
26
3,1%
4,5%
5,5%
1,2% 1,5% 1,4%
MT Højgaard Danmark
Enemærke & Petersen
Inklusion og udvikling
Resultater og indsatser 2025
Koncernen ønsker at skabe en mere balanceret kønsfordeling, og udviklin-
gen går i den rigtige retning mod målene på hhv. 5% timelønnede kvinder og
30% funktionærlønnede kvinder. Den samlede andel af kvinder i koncernen
steg til 12,2% i 2025 (11,3% i 2024). Andelen af kvinder i funktionærstillinger
steg til 25,3% (24,4% i 2024), mens andelen i timelønnede stillinger steg til
3,1% (2,9% i 2024). Enemærke & Petersen drev udviklingen med en stigning
i kvindelige timelønnede til 5,5% i 2025 (4,5% i 2024). Andelen af kvinder i
ledelsesstillinger i koncernen faldt en anelse til 29,2% (29,6 % i 2024).
Branchen er præget af strukturelle udfordringer med en lav andel af kvinder
på de erhvervsfaglige uddannelser, hvilket begrænser rekrutteringsgrundla-
get. Koncernen arbejder både på at tiltrække de kvinder, der uddannes i dag,
og på at bidrage til en bredere udvikling, hvor håndværksfag i højere grad
anerkendes som attraktive karriereveje. I Enemærke & Petersen er der en
ambition om at indkalde alle kvindelige ansøgere til lærepladser til samtale
for at skabe en imødekommende indgang til branchen. Derudover deltager
selskabet i byggeuger på folkeskoler, hvor elever - særligt piger - gennem
praktiske projekter introduceres tidligt til håndværksfagenes muligheder.
Diversitet omfatter også andre dimensioner end køn. I 2025 har MT Høj-
gaard Danmark arbejdet målrettet med at styrke inklusion og lige adgang til
information på tværs af medarbejdergrupper. Som led heri er app’en MitMTH
udviklet som en fælles, flersproget digital platform, der understøtter medar-
bejderinddragelse, reducerer kommunikationsbarrierer og bidrager til øget
sammenhængskraft i organisationen.
Rapportering af lønforskelle understøtter transparens og bidrager til at
belyse eventuelle kønsbestemte lønforskelle. Den kønsbestemte lønforskel
i koncernen var i 2025 4%, og mænd tjente i gennemsnit mere end kvinder.
Lønforholdet mellem koncernens højest betalte person og og medianen af
resten af arbejdsstyrken af arbejdsstyrken var 20. Udviklingen i den køns-
bestemte lønforskel og vederlagsratio skyldtes primært variationer i løn- og
bonusudbetalinger i 2025 sammenlignet med 2024. Herudover blev der i
året observeret, at timelønnede medarbejdere havde et lavere gennemsnit-
ligt lønniveau for kvinder end for mænd, hvilket kunne henføres til forskelle i
sammensætningen af timelønnede funktioner på tværs af køn.
Koncernen arbejder målrettet på at reducere omsætningshastigheden
blandt funktionærer for at styrke stabiliteten og fastholde nøglekompetencer
i projekterne. Kontinuitet i medarbejderstaben er afgørende for en effektiv
projektgennemførelse. Afviklingen af koncernens Nordatlantiske aktiviteter
har over en årrække bidraget til en høj omsætningshastighed. I 2025 var
omsætningshastigheden 17,9% blandt funktionærer, svarende til et fald på
5,5 procentpointi forhold til 2024. På tværs af selskaberne ses et mindre fald i
medarbejderomsætningen, men fortsat over målet på 15%.
Menneskerettigheder og
arbejdstagerrettigheder
Koncernen accepterer ikke diskriminerende behandling og har veldefinere-
de klageprocesser, der sikrer hurtig opfølgning. I 2025 blev der registreret
3 klager indsendt via interne kanaler for medarbejdere (3 klager i 2024). Af
disse var 2 klager kategoriseret som diskriminerende behandling. Ingen
af klagerne er klassificeret som alvorlige menneskerettighedshændelser.
Governance-strukturen understøtter ansvarlig adfærd internt og i værdikæden
og er tilpasset datterselskabernes størrelse, med direkte dialog i mindre selskaber
og formelle samarbejdsfora i større selskaber. Medarbejderinddragelse sker
gennem bl.a. MUS, trivselsmålinger, samarbejdsmøder og onboarding, og HR
samt ledelse sikrer, at nationale krav overholdes, og at medarbejderinput indgår
i beslutninger. Klager og bekymringer kan rejses via fastlagte kanaler og
registreres centralt, håndteres hurtigt og følges systematisk op. Effektiviteten
overvåges via KPI’er, rapportering og mål for medarbejdertilfredshed, og lav
score håndteres med konkrete forbedringsplaner.
Kvindelige timelønnede og funktionærer
Andel (%)
Andel (%)
Omsætningshastighed, funktionærer
4S-værktøjet
I Enemærke & Petersen er arbejdsmiljøet styrket med 4S, som skaber et fælles sprog
om samarbejde, sikkerhed, sundhed og psykisk arbejdsmiljø. Fælles pulsmålinger for
håndværkere og funktionærer giver overblik over udfordringer og kommentarer bruges
aktivt til at udvikle nye initiativer og identificere fokusområder. Værktøjet er implemen-
teret i 2025, og de første erfaringer viser bl.a. øget involvering, styrket samarbejde med
byggeledelse og bedre fastholdelse.
5959
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
2025
2024
2023
1,9%0,6%5,5%
2,3%0,9%4,7%
Lærlinge
Praktikanter Andre uddannelsesstillinger*
7,9%
8,1%
8,3%
2,0%0,8%5,5%
Uddannelse
Resultater og indsatser 2025
Koncernen har fortsat fokus på uddannelse og kvaliteten af uddannelsesstil-
linger, da disse er afgørende for at opbygge en bred faglig base og skabe
tydelige karriereveje. Målet er at intensivere indsatsen og øge andelen af
medarbejdere i uddannelsesstillinger, samtidig med at kvaliteten af forlø-
bene prioriteres højt. Der arbejdes målrettet med kompetenceudvikling
for at fremme både personlig og faglig udvikling, hvilket skal styrke medar-
bejdernes kvalifikationer og koncernens konkurrencekraft i en stadig mere
kompleks branche.
Koncernen ønsker at sikre et trygt, udviklende og lærerigt forløb for alle i ud-
dannelsesstillinger. Særligt for lærlinge, som udgør den største uddannelses-
gruppe, er trivsel, oplæring og støtte et centralt fokusområde. I 2025 forblev
andelen af koncernens uddannelsesstillinger på niveau med 7,9% (8,1% i
2024). I MT Højgaard Danmark faldt andelen af uddannelsesstillinger til 4,7%
(5,1% i 2024). I løbet af 2025 er lærlingeprogrammet blevet videreudviklet, og
har fået god feedback fra de deltagende lærlinge. I 2026 vil fokus være på
rekruttering. Dette giver en forhåbning om fremtidig vækst i antal lærlinge,
hvilket er nødvendigt for at nå koncernmålet om 10% uddannelsesstillinger. I
Enemærke og Petersen steg andelen af uddannelsesstillinger til 12,2% (11,9%
i 2024). Indsatserne har omfattet styrkelse af oplæringsansvarliges rolle,
forbedret support til lærlinge gennem hele forløbet og en mere struktureret
opfølgning på læringsmål. Disse tiltag skal sikre, at lærlinge får den bedst
mulige faglige og personlige udvikling. For fjerde år i træk er Enemærke &
Petersen indstillet til Årets Læreplads, hvilket understreger kvaliteten i uddan-
nelsesarbejdet og koncernens engagement i at skabe attraktive lærepladser.
Koncernen ser uddannelse som en langsigtet investering i både medarbej-
dernes kompetencer og virksomhedens konkurrenceevne. Fokus på kvalitet,
trivsel og udvikling i uddannelsesstillinger vil fortsat være en prioritet i de
kommende år.
Lokal forankring
Resultater og indsatser 2025
Koncernen arbejder aktivt på at skabe værdi i de lokalområder, hvor projek-
terne gennemføres. Formålet er at styrke relationer til lokalsamfund, bidrage
til social ansvarlighed og samtidig understøtte en effektiv projektgennem-
førelse. I 2025 har både Enemærke & Petersen og MT Højgaard Danmark på
flere projekter haft fokus på at skabe jobmuligheder for personer uden for
arbejdsmarkedet gennem samarbejde med socioøkonomiske virksomheder,
såsom TAMU.
En konkret indsats er Enemærke & Petersens samarbejde med Almen Virke
under KAB-Fællesskabet om at skabe fleksible jobmuligheder for borgere,
der har svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet. Forløbene er bygget
op om klart afgrænsede opgaver, tid til oplæring og en tilstrækkelig varighed
til at skabe tryghed og stabilitet. De praktiske opgaver – såsom runderinger
og oprydning – bidrager samtidig til en smidigere drift på byggepladsen. Ef-
fekten er dobbelt: Borgerne får et konkret og overskueligt indgangspunkt til
arbejdsfællesskabet, mens projekterne opnår bedre kontakt til lokalområdet
og en styrket pladslogistik. Indsatsen er bl.a. implementeret med stor succes
på projektet Fyns Huse.
Uddanelsesstillinger
Andel (%)
Lærlingedage
I koncernens selskaber afholdes der regelmæssige lærlingedage, som skaber rammerne
for både faglig udvikling og et stærkt internt fællesskab. Indholdet varierer efter tema
og omfatter typisk introduktion til centrale funktioner, dialog om arbejdsmiljø og værdier
samt sociale aktiviteter. Formålet er at give lærlingene en sammenhængende og tryg
start på deres uddannelsesforløb, styrke deres forståelse af organisationens rammer
og forventninger og sikre medindflydelse på områder, der vedrører deres hverdag.
Gennem fælles aktiviteter og fokus på kultur og samarbejde understøttes relationer,
trivsel og oplevelsen af at være en integreret del af organisationen. Lærlingedagene
bidrager samtidig til fastholdelse og til, at lærlingene får et solidt fundament for deres
videre udvikling.
*Andre uddannelssstillinger omfatter elever, studentermedhjælpere
og erhvervs-ph.d'er.
6060
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Sociale data og regnskabspraksis
Medarbejdere i koncernen Enhed 2025 2024Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte over året FTE 3.172 3.298 Gennemsnitligt antal medarbejdere over året Headcount, antal 3.425 3.465 Funktionærer/timelønnede Headcount, % 39 / 61 38 / 62
Alderssammensætning Enhed 2025 2024Alderssammensætning <30 / 30-50 / +50 (Headcount, antal) 710 / 1.575 / 1.039 728 / 1.571 / 1.067Alderssammensætning <30 / 30-50 / +50 (Headcount, %) 21 / 48 / 31 21 / 47 / 32
Lønforskel Enhed 2025 2024Kønsbestemt lønforskel % 4 -5Lønforhold mellem højest betalt person og resten af arbejdsstyrke Ratio 20 14
Kontrakttype, 2025 Enhed Kvinde Mand Andet køn IaltAntal ansatte Headcount, antal 414 2.909 1 3.324Antal fastansatte Headcount, antal 376 2.744 1 3.121Antal midlertidigt ansatte Headcount, antal 38 165 0 203Antal ansatte med ikke garanterede timer Headcount, antal 23 67 0 90
§ Anvendt regnskabspraksis
Medarbejdere i koncernen
Antal fuldtidsansatte (FTE)
Antallet af medarbejdere konverteret til fuldtidsækvivalenter (FTE), beregnet efter ATP-metoden og rapporteret som et gennemsnit
for året. For internationale selskaber beregnes antallet ud fra registreret arbejdstid. Antallet af medarbejdere inkluderer ophørende
aktiviteter og vil derfor afvige fra koncernregnskabets note 1.2.
Antal medarbejdere (headcount)
Antallet af medarbejdere, opgjort i headcount, og som et gennemsnit for året. Opgørelsen omfatter ansatte der indgår i et ansættel-
sesforhold med selskabet også karakteriseret ved medarbejdere selskabet udbetaler løn til. Medarbejdere fordeles efter funktionæ-
rer (inkl. ledelse og direktion) og timelønnede. Fordelingen præsenteres som procentvise andele af det samlede antal medarbejdere
samt geografisk fordelt pr. land i absolutte tal.
Kontrakttyper
Antallet af medarbejdere, opgjort i headcount, fordelt på køn og kontrakttype herunder fastansatte, midlertidigt ansatte og ansatte
med ikke-garanterede timer. Fastansatte defineres som medarbejdere med en ansættelseskontrakt uden slutdato, mens midlertidigt
ansatte er medarbejdere med en tidsbegrænset ansættelseskontrakt. Fastansatte og midlertidigt ansatte udgør tilsammen det sam-
lede antal medarbejdere. Ansatte med ikke-garanterede timer er enten fastansatte eller midlertidigt ansatte afhængigt af om der er
slutdato i deres ansættelseskontrakt. Fordelingen af kontrakttyper opgøres pr. ultimo året.
Alderssammensætning
Antallet af medarbejdere, opgjort i headcount, inkl. ledelse og direktion fordelt på følgende tre aldersgrupper: 0-30 år, 30-50 år og
+50 år. Fordelingen rapporteres i antal og som procentvise andele af det samlede antal ansatte pr. ultimo året.
Lønforskel
Kønsbestemt lønforskel
Forskellen i de gennemsnitlige lønniveauer mellem kvindelige- og mandlige ansatte udtrykt i procent af det gennemsnitlige lønni-
veau for mandlige ansatte. Opgørelsen omfatter alle ansatte, inkl. ledelse og direktion. Et positivt tal angiver højere gennemsnitsløn
for mænd end for kvinder og omvendt ved negativt tal.
Vederlagsratio
Forholdet mellem det samlede årlige vederlag for den højest lønnede person og medianen af det samlede årlige vederlag for øvrige
ansatte (eksklusive den højest lønnede person). Alle ansatte er omfattet af opgørelsen. Medarbejdere med anden beskæftigelses-
grad end fuldtid omregnes til fuldtidsækvivalenter.
Uddannelsesstillinger
Andelen af ansatte i uddannelsesstillinger, opgjort i headcounts, i forhold til det samlede antal ansatte. Uddannelsesstillinger forde-
les blandt lærlinge, elever, praktikanter (lønnede og ulønnede), erhvervs-ph.d.er og studentermedhjælpere. Fordelingen præsenteres
som procentvise andele af det samlede antal ansatte i uddannelsesstillinger.
Landefordeling Enhed 2025 2024Danmark Headcount, antal 3.110 2.967 Grønland Headcount, antal 107 249 Maldiverne Headcount, antal 154 190 Vietnam Headcount, antal 54 58
Uddannelse og udvikling Enhed 2025 2024Ansatte i uddannelsesstillinger Headcount, % 7,9 8,1Lærlinge/elever/praktikanter/studentermedhjælpere/ erhvervs-phd'er Fordeling, % 60 / 3 / 11 / 25 / 1 68 / 3 / 8 / 20 / 1
6161
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Regnskab
Kønsfordeling* Enhed 2025 2024Kvinder Headcount, % 12,2 11,3Blandt ledelsen (ekskl. direktionen) Headcount, antal 19 18Blandt ledelsen (ekskl. direktionen) % Headcount, % 29,2 29,6I direktionen Headcount, % 0,0 5,2Blandt øvrige funktionærer Headcount, % 25,3 24,4Blandt timelønnede Headcount, % 3,1 2,9Mænd Headcount, % 87,8 88,7Blandt ledelsen (ekskl. direktionen) Headcount, antal 47 44Blandt ledelsen (ekskl. direktionen) % Headcount, % 70,8 70,4I direktionen Headcount, % 100,0 94,8Blandt øvrige funktionærer Headcount, % 74,7 75,6Blandt timelønnede Headcount, % 96,9 97,1
*Medarbejdere registreret som "andet køn" udgør i gennemsnit 0% og vises derfor ikke i tabellen. Kategorien indgår i den samlede opgørelse og ultimo året er
der én medarbejder registreret som "andet køn".
Hændelser og klager blandt ansatte Enhed 2025 2024Antal tilfælde af diskriminerende behandling Antal 2 2Antal klager via kanaler for ansatte Antal 3 3Antal klager via nationalt OECD-kontaktpunkt Antal 0 0Bøder m.v. som følge af klager fra ansatte DKK 0 20.000Alvorlige menneskerettighedshændelser blandt ansatte Antal 0 0Heraf tilfælde i strid med FN's vejledende principper og OECD's retningslinjer Antal 0 0Bøder m.v. ifbm. alvorlige menneskerettighedshændelser blandt ansatte DKK 0 0
§ Anvendt regnskabspraksis
Kønsfordeling
Fordelingen af køn i forhold til antal ansatte baseret på antal medarbejdere opgjort i headcount. Fordelingen af køn omfatter kvinde,
mand, ”andet køn” og ”ønsker ikke at oplyse” opdelt i timelønnede, funktionærer (ekskl. ledelse og direktion), ledelse og direktion.
Tilfælde af diskriminerende adfærd (antal)
Antallet af tilfælde af diskriminerende behandling, herunder chikane, der er indgivet via kanaler for ansatte, mundtligt eller skriftligt
til HR eller leder samt tilfælde indsendt via ekstern klagemail og/eller whistleblowerordning. Diskriminerende adfærd karakteriseres
som en situation, hvor en uønsket adfærd i forbindelse med en beskyttet grund til forskelsbehandling - f.eks. køn, race, religion,
handicap, alder eller seksuel orientering - finder sted med det formål eller den virkning at krænke en persons værdighed og skabe
et truende, fjendtligt, nedværdigende, ydmygende eller ubehageligt miljø. Dette omfatter tilmed tilfælde af chikane som en særlig
form for diskriminerende behandling.
Klager
Antallet af klager, der er indgivet via kanaler for ansatte og som omfatter klager, der vedrører HR-relaterede forhold, herunder diskri-
minerende adfærd, chikane, vold, trusler, sikkerhed, ledelsesudfordringer eller andet. Klager, der er indberettet via Whistleblowerord-
ning eller via ekstern klagemail, og hvor disse ikke vedrører HR-sager, rapporteres separat.
Alvorlige menneskerettighedshændelser
Antal bekræftede tilfælde af alvorlige menneskerettighedshændelser blandt ansatte som omfatter børne- eller tvangsarbejde og/
eller menneskehandel. Hændelser omfatter ikke tilfælde, som stadig undersøges i rapporteringsperioden. Antallet af hændelser
opgøres for alvorlige menneskerettighedshændelser og tilfælde i strid med FN’s vejledende principper samt OECD’s retningslinjer.
Bøder eller anden form for kompensation som følge af alvorlige menneskerettighedshændelser opgøres i DKK.
Bøder, sanktioner og skadeserstatning
Det samlede beløb for bøder, sanktioner og skadeserstatning samt andre former for kompensation som følge af førnævnte tilfælde
og klager fra ansatte. Bøder, sanktioner og skadeserstatning registreres i det kvartal, det udstedes. Beløb opgøres i DKK.
6262
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Regnskab
Arbejdsmiljø Enhed 2025 2024Arbejdsulykker med fravær blandt ansatte Antal 97 111Arbejdsulykker med fravær blandt indlejede medarbejdere Antal 12 7Arbejdsulykker uden fravær Antal 142 138Tabte arbejdsdage Antal 1.178 928Ulykkesfrekvens Frekvens 17,6 18,9Ulykkesfrekvens timelønnede Frekvens 27,6 29,2Ulykkesfrekvens funktionærer Frekvens 1,4 0,9Dødsulykker blandt ansatte Antal 0 0Dødsulykker blandt indlejede medarbejdere Antal 0 0Dødsulykker blandt underentreprenører Antal 0 0Andel af ansatte dækket af arbejdsmiljøledelsessystem % 73,7 69,8
Arbejdstilsynet Enhed 2025 2024Reaktioner fra Arbejdstilsynet Antal 79 60Strakspåbud Antal 73 58Påbud med frist Antal 0 0Påtale Antal 2 1Undersøgelsespåbud Antal 0 0Administrativ bøde Antal 3 1Politianmeldelse Antal 1 0Bøder i forbindelse med politianmeldelse Antal 1 0Antal besøg fra Arbejdstilsynet Antal 248 222Med reaktioner % 21,0 19,4Uden reaktioner % 79,0 80,6
Sundhed og trivsel Enhed 2025 2024Sygefravær % 3,6 3,5Antal ansatte, der har forladt virksomheden Headcount, antal 1.069 1.343 Samlet medarbejderomsætning Headcount, % 31,2 38,8Medarbejderomsætning, timelønnede Headcount, % 39,8 48,5Medarbejderomsætning, funktionærer Headcount, % 17,9 23,4
§ Anvendt regnskabspraksis
Ulykker med fravær
Antallet af arbejdsrelaterede ulykker med fravær defineret som en pludselig hændelse i forbindelse med arbejdet, som fører til, at en
person kommer fysisk eller psykisk til skade og som resulterer i én eller flere fraværsdage ud over tilskadekomstdagen. Ulykker med
fravær rapporteres særskilt for ansatte og indlejede medarbejdere.
Ulykker uden fravær
Antallet af arbejdsrelaterede ulykker uden fravær defineret som en pludselig hændelse i forbindelse med arbejdet, som fører til, at
en person kommer fysisk eller psykisk til skade, men hvor personen den efterfølgende dag er i stand til at arbejde. Ulykker uden
fravær består typisk af mindre overfladiske skader, som ikke forhindrer det videre arbejde, men som registreres for læring til udar-
bejdelse af forebyggende foranstaltninger. Ulykker uden fravær omfatter ansatte og indlejede medarbejdere og rapporteres som
totalen af dette.
Tabte arbejdsdage
Antallet af fraværsdage som følge af en arbejdsrelateret ulykke. Tabte dage opgøres i hele dage – fra og med første fraværsdag til
og med sidste fraværdsdag. Opgørelsen omfatter ansatte og dækker tabte dage hvor den tilskadekomne er planlagt til at skulle
arbejde og inkluderer ikke weekender og helligdage.
Ulykkesfrekvens
Antallet af arbejdsrelaterede ulykker med fravær inkl. ulykker med døden til følge blandt ansatte pr. en million arbejdstimer i forhold
til det totale antal præsterede arbejdstimer. Ulykkesfrekvensen rapporteres totalt og fordelt på timelønnede og funktionærer.
Ulykker med døden til følge
Antallet af arbejdsrelaterede ulykker med døden til følge rapporteret blandt ansatte, indlejede medarbejdere og underentreprenører.
Ulykker med døden til følge medregnes i antallet af ulykker med fravær, men rapporteres også særskilt.
Arbejdsmiljøsystem
Andelen af ansatte, opgjort i headcount, som er omfattet af virksomhedens arbejdsmiljøledelsessystem, angivet i procent af det
samlede antal ansatte pr. ultimo året. For selskaber, der er arbejdsmiljøcertificeret, vil 100% af arbejdsstyrken være omfattet. I kon-
cernen anvendes ISO 45001 som standard for arbejdsmiljøledelsessystemer.
Reaktioner fra Arbejdstilsynet
Antallet af reaktioner fra Arbejdstilsynet totalt og fordelt på strakspåbud, påbud med frist, påtaler, undersøgelsespåbud, administra-
tive bøder samt politianmeldelser, herunder bøder i forbindelse med politianmeldelser. Reaktioner registreres i den måned, hvor de
er udstedt, og suppleres med tilhørende inspektionsdata og emneangivelse. Antallet af besøg fra Arbejdstilsynet angives med en
fordeling på besøg med og uden reaktion og som procentvise andele.
Sygefravær
Andelen af sygefraværstimer i forhold til det samlede antal mulige arbejdstimer. Sygefravær omfatter eget sygefravær, kroniske
lidelser (§56), graviditetsrelaterede sygdom samt kort- og langtidssygdom. Fravær pga. barn syg, barsel, orlov, arbejdsskader samt
langtidssyge i mere end 3 mdr. medregnes ikke.
Medarbejderomsætningshastighed
Antallet af fratrædelser i forhold til det samlede antal ansatte. Fratrædelser opgøres samlet set for alle ansatte (inkl. direktion og
praktikanter) og særskilt for timelønnede og funktionærer (inkl. ledelse ekskl. direktion og praktikanter). Fratrædelser defineres som
medarbejdere, hvis ansættelse er ophørt. Fratrædelser registreres i den måned, hvor medarbejderen ikke længere modtager løn.
6363
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Regnskab
Governance
G
Ørnegårdsvej, København
Enemærke & Petersen har opført 101 almene familie-
og ungdomsboliger på Ørnegårdsvej i Gentofte.
Foto: Pernille Greve
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder
Dårlig virksomhedskultur kan påvirke evnen til at
tiltrække og fastholde medarbejdere
Tab af kunder og partnerskaber samt skade på
brandværdi ved korruption og bestikkelse
Konkurrenceretlig risiko ved interne udbudssituationer
Virksomhedsadfærd
Indvirkningsvæsentlighed
Positiv Negativ
Finansiel væsentlighed
Mulighed Risiko
ED
ED
ED
Egen drift
ED
Værdikæde
VK
6464
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
G1
Koncernen er forpligtet til at opretholde en virksomheds-
adfærd med høj integritet, ansvarlighed og transparens.
Bygge- og anlægsbranchen er præget af hård konkurrence, omfattende
regulering og stigende krav til ansvarlighed og bæredygtighed. Projekterne
omfatter lange værdikæder og mange aktører, hvilket øger kompleksiteten
og stiller høje krav til governance og etik. En ansvarlig virksomhedsadfærd
er derfor afgørende for at opretholde tillid blandt kunder, myndigheder og
samarbejdspartnere. For at understøtte koncernens strategiske prioriteter og
adressere finansielle risici arbejder koncernen med at styrke ledelsessyste-
met, implementere præventive processer og sikre ordentlige arbejdsforhold
i værdikæden.
Virksomhedskultur er identificeret som en væsentlig risiko. En uhensigts-
mæssig kultur kan føre til lav trivsel, høj medarbejderomsætning og udfor-
dringer med at tiltrække nye talenter. Det kan resultere i tab af viden, øgede
omkostninger og lavere effektivitet samt skade koncernens omdømme. I en
branche med kamp om kvalificerede medarbejdere er et vedvarende fokus
på kultur derfor vigtigt for engagement og fastholdelse. Korruption og be-
stikkelse udgør ligeledes en væsentlig risiko. Selv enkeltstående hændelser
kan medføre betydelige juridiske og omdømmemæssige konsekvenser, tab
af kontrakter og udelukkelse fra fremtidige opgaver. Risikoen er særlig kom-
pleks i en drift, hvor mange beslutninger træffes lokalt på byggepladserne.
Det stiller krav om klare politikker, stærk organisering og systematisk træning,
der sikrer, at integritet er forankret i hele organisationen.
Koncernens struktur med flere datterselskaber, der konkurrerer i samme
markeder, indebærer en risiko i forbindelse med udbud, idet uklarhed om
datterselskabernes kommercielle indbyrdes uafhængighed kan skade tilliden
til koncernen og medføre negative økonomiske konsekvenser. Klare interne
kontrolmekanismer og tydelige retningslinjer er derfor væsentlige for at
beskytte koncernens omdømme og forretningsgrundlag.
100
2028 mål
leverandørers løn-
og arbejdsforhold
kontrolleret årligt
2025
65
Strategiske prioriteter
Et stærkt ledelsessystem med understøttende
processer
Sikre ordentlige arbejdsforhold og forebygge social
dumping i leverandørkæden
Implementering af præventive, risikobaserede processer for
leverandørkæden
Styrket træning i god forretningsadfærd
2028 mål
Koncernen introducerer tre nye mål frem mod 2028. Først etableres et
kvantitativt mål om årligt at gennemføre kontrol af løn- og arbejdsforhold
hos mindst 100 leverandører. Dette skal sikre en systematisk monitorering,
forebygge social dumping og minimere risikoen for uacceptable forhold hos
samarbejdspartnere. Derudover indføres et kvalitativt mål om at implemen-
tere præventive og risikobaserede processer i leverandørstyringen, så po-
tentielle udfordringer identificeres og håndteres tidligt. Dette bidrager til en
styrket governance og mere effektiv risikohåndtering i værdikæden. Endelig
introduceres et kvalitativt mål om at styrke træning i god forretningsadfærd.
Målet skal sikre en ensartet og ansvarlig praksis på tværs af organisationen
og understøtte koncernens strategiske fokus på et stærkt ledelsessystem og
en kultur, hvor integritet og ansvarlighed er fundamentale principper.
Resultater og indsatser i 2025
Virksomhedskultur
MT Højgaard Holding koncernen arbejder målrettet på at styrke en ansvarlig
og engagerende virksomhedskultur. Bestyrelsen og direktionen udstikker
den overordnede retning og følger løbende op på temaer som diversitet,
inklusion og ansvarlig adfærd, så kulturen understøtter koncernens målsæt-
ninger. Virksomhedskulturen forankres gennem politikker og retningslinjer,
som omsættes til praksis via træning, intern kommunikation og systematisk
opfølgning. Koncernens Code of Conduct (CoC) for medarbejdere formidles
ved ansættelse og er tilgængelig på interne og eksterne platforme, mens
CoC for leverandører tydeliggør forventninger til ansvarlig adfærd i værdikæ-
den. Se side 41 for yderligere information om politikker.
I 2025 har koncernen haft et særligt fokus på personlig og faglig udvikling.
Der er implementeret en ny kursusportal, som styrker trænings- og læ-
ringsstrukturen på tværs af selskaber. Træningen omfatter forløb inden for
IT-sikkerhed og compliance. Kurser inden for andre områder afholdes i hvert
selskab.
Virksomhedsadfærd
6565
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
2025
2024
2023
65
43
41
ESG-aflønning
I 2025 blev koncernens bonusordning ændret og opdelt i to forskellige pro-
grammer: et LTI (long-term incentive)-program og et STI (short-term incenti-
ve)-program. Med den nye ordning øges vægtningen af ESG-KPI’er fra 10% til
20% af den samlede bonus. I LTI-programmet indgår andel af det underre-
præsenterede køn og scope 1 og 2 udledning hver med en vægtning på 10%
af samlet LTI-bonus. I STI-programmet indgår ulykkesfrekvens og recirkuleret
affald hver med en vægtning på 10%. De valgte KPI’er og deres øgede betyd-
ning afspejler koncernens fokus på bæredygtighed og et ønske om at styrke
ledelsens incitament til at understøtte koncernens forretningsadfærd gen-
nem målbar fremdrift på væsentlige ESG-områder. LTI-programmet omfatter
47 medarbejdere på tværs af koncernens selskaber, inklusive direktionen i MT
Højgaard Holding, MT Højgaard Danmark og Enemærke & Petersen, mens
STI-programmet udelukkende omfatter direktionen i de nævnte selskaber.
Bestyrelsens Nominerings- og vederlagsudvalg er ansvarlig for at forberede
indstillinger til bonusprogram, som herefter godkendes af bestyrelsen.
Leverandørkontroller
I 2025 har koncernen styrket kontrollen af løn- og arbejdsvilkår blandt leve-
randører, særligt underentreprenører. Risikoen for social dumping vurderes
fortsat som en af koncernens mest væsentlige ESG-risici, da utilstrækkelig
kontrol ud over de menneskelige konsekvenser kan medføre negativ omtale
og betydelige økonomiske konsekvenser. I 2025 er 65 leverandører kon-
trolleret, hvilket er en stigning på 51,2% (43 i 2024). Dette er et skridt i den
rigtige retning mod at nå det nye mål på årlig kontrol af 100 leverandører. Der
foretages både interne proaktive kontroller, hvor leverandører udtages ba-
seret på en risikovurdering, samt bygherredrevne kontroller, hvor kontrollen
er en del af kontraktgrundlaget. Andelen af identificerede overtrædelser er
steget til 56,9% i 2025 (51,2% i 2024), mens andelen af overtrædelser, der har
medført sanktion er steget til 91,9% (90,9% i 2024). Kontrollerne viser fortsat
mindre fejl, men der identificeres også tilfælde af decideret social dumping.
Koncernen har en proces for håndtering af overtrædelser, hvor afhjælpende
tiltag fastlægges og genopretning sikres gennem dokumentation, efterbe-
taling eller korrigerende handlinger afhængigt af overtrædelsens alvor. Ved
alvorlige eller bevidste overtrædelser iværksættes skærpede tiltag, som kan
omfatte underretning af myndigheder. Erfaringen fra 2025 er, at visse leve-
randører stadig bliver mere avancerede i deres forsøg på at omgå gældende
regler, hvilket stiller øgede krav til kontrolindsatsen.
I den kommende strategiperiode vil koncernen øge antallet af kontroller og
indføre en mere risikobaseret tilgang på tværs af projekter, både hvor byg-
herre stiller krav, og proaktivt på udvalgte projekter uden krav. Den præven-
tive indsats styrkes gennem forbedret præscreening af potentielle leveran-
dører baseret på risikovurderinger samt systematisk erfaringsdeling på tværs
af selskaber. Samtidig deltager koncernen i et tværgående brancheinitiativ
med henblik på at udvikle en mere fælles og standardiseret tilgang til risi-
koscreening. Området prioriteres yderligere i 2026 for proaktivt at mitigere
risici relateret til løn- og arbejdsvilkår samt finansielle forhold.
Antikorruption og whistleblower
Koncernen har procedurer til forebyggelse og håndtering af korruption og
bestikkelse. Tiltagene omfatter blandt andet, at fakturaer skal godkendes
af to personer samt klare retningslinjer for indkøb. Mistanke og hændelser
håndteres af en kontrolenhed forankret i MT Højgaard Holding, som rappor-
terer direkte til direktion og bestyrelse. Enheden modtager henvendelser via
sikre kanaler og sikrer systematisk dokumentation, opfølgning og organisato-
risk læring med henblik på at forebygge fremtidige hændelser.
I 2025 gennemførte 71,2% af medarbejdere i risikofunktioner træning i
antikorruption, hvilket er en stigning i forhold til 57,7% i 2024. Træningen
gennemføres årligt og målrettes medarbejdere med indkøbsbeføjelser. I
2025 blev der ikke registreret overtrædelser af antikorruptionslovgivningen,
og koncernen har derfor ikke modtaget domme eller bøder som følge af kor-
ruptions- og bestikkelsesrelaterede forhold. Der blev i samme periode heller
ikke registreret interne korruptionshændelser.
Koncernens whistleblowerordning er etableret i overensstemmelse med
EU’s whistleblowerdirektiv og er beskrevet i koncernens whistleblowerpoli-
tik. Ordningen sikrer anonymitet og beskyttelse mod repressalier for både
interne og eksterne whistleblowere. Indberetninger behandles af et eksternt
advokatfirma i samarbejde med koncernens juridiske afdeling for at sikre uaf-
hængig og effektiv sagsbehandling. I 2025 modtog koncernen 4 henvendel-
ser fra whistleblowerordningen (1 i 2024). Stigningen tilskrives blandt andet
målrettede oplysningskampagner gennemført i 2024 og 2025, som har haft
til formål at øge kendskabet til ordningen.
Leverandører kontrolleret
Kontrol og samarbejde
På et større nybyggeri opført af MT Højgaard Danmark er der
etableret et tæt samarbejde med bygherren om kontrol af unde-
rentreprenører med fokus på sikre, fair og lovlige arbejdsvilkår.
Skærpede krav til kontrol af løn- og arbejdsvilkår understøttes
af et effektivt samspil mellem koncernens egenkontrol og
bygherrens kontrolforanstaltninger. Gennemprøvede procedurer
for adgangskort sikrer et opdateret overblik over alle underen-
treprenører og medarbejdere. Underentreprenører screenes
før opstart, og medarbejderes lønvilkår gennemgås individuelt,
hvilket giver høj transparens og mulighed for hurtig handling
ved afvigelser. Indsatserne bidrager til ordentlige arbejdsvilkår
på pladsen, herunder passende indkvartering for udenlandske
medarbejdere uden fast bopæl i Danmark i overensstemmelse
med gældende lovgivning.
Antal
6666
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Koncernens due diligence er en systematisk og risikobaseret proces, som
integreres i eksisterende praksisser og risikostyringsprocesser. Processen
består af de fem anbefalede trin vist til højre. Due diligence-processen er
ligeledes fastlagt for at understøtte, at koncernen efterlever EU-taksonomi-
ens minimumsgarantier.
Integrering af due diligence i ledelse, strategi og forretningsmodel
Due diligence er en kontinuerlig proces, der er integreret i koncernens
governance, strategi og forretningsmodel. Processen sikrer en systematisk
identifikation og håndtering af både faktiske og potentielle negative indvirk-
ninger. Arbejdet baserer sig på koncernens dobbelt væsentlighedsanalyse
(DMA) (side 36) og bæredygtighedsstrategi (side 33), som fastlægger de
væsentligste risikoområder og guider den løbende opfølgning. Due diligence
er desuden forankret i koncernens politikker (side 41), der sætter rammen for
ansvarlig adfærd på tværs af organisationen.
Samarbejde med berørte interessenter
Koncernen samarbejder løbende med relevante interessenter for at sikre en
forståelse af faktiske og potentielle negative indvirkninger og risici. Interes-
senternes input er en central del af processen for udarbejdelse af koncer-
nens DMA, hvor interessenter bidrager til at identificere og kvalificere koncer-
nens væsentligste indvirkninger. Koncernen har etablerede processer for
dialog og engagement, som er uddybet i afsnittet om interessenter (side 40).
Afdækning og vurdering af negative indvirkninger
Koncernen identificerer og vurderer faktiske og potentielle negative ind-
virkninger gennem den årlige DMA, som opdateres efter en fastlagt proces
og bygger på input fra organisationen. Analysen beriges yderligere med to
dybere risikoanalyser af hhv. materialer og forretningspartnere (underentre-
prenører og andre leverandører) for at undersøge de væsentlige negative
indvirkninger og risici i værdikæden mere detaljeret og styrke muligheder for
at implementere målrettede indsatser. ESG-risici indgår desuden i koncer-
nens ERM-proces, hvor koncernrisici vurderes halvårligt og rapporteres til
Revisionskomitéen.
Håndtering af negative indvirkninger
Koncernen arbejder målrettet på at forebygge og afbøde negative indvirk-
ninger inden for miljø, sociale forhold og governance gennem en proaktiv
og datadrevet tilgang og løbende vurdering af væsentlige påvirkninger.
Da analyserne identificerer en række indvirkninger og risici, som kræver
systematisk håndtering, er der udarbejdet en overordnet handlingsplan, der
danner rammen for en koordineret indsats på tværs af initiativer, fagområder
og forretningsenheder. Denne overordnede plan understøttes af decentrale
indsatser i hvert selskab. De konkrete indsatser er beskrevet under hvert af
de væsentlige emner: Klimaforandringer (side 44-48), Cirkulær økonomi (side
49-50), Egen arbejdsstyrke (side 57-60) og Virksomhedsadfærd (side 65-66).
Sporing og formidling af effektiviteten af handlinger
Koncernen overvåger effektiviteten af indsatser gennem en række KPI’er på
tværs af miljø, sociale forhold og governance. Datapunkterne beskriver ud-
viklingen og effekten af de gennemførte tiltag. Data indsamles og anvendes
med forskellige frekvenser afhængig af datakompleksitet og -tilgængelig-
hed. Koncernen arbejder på at øge opdateringsgraden for de mest centrale
nøgletal for dermed bedre at kunne følge udviklingen og justere indsatsen
løbende.
Koncernen formidler resultaterne af due diligence-indsatsen gennem den
årlige ESG-rapportering samt på koncernens hjemmeside.
Due diligence-proces
Integrering af due diligence
i ledelse, strategi og
forretningsmodel
Sporing og formidling af
effektiviteten af handlinger
Håndtering af negative
indvirkninger
Samarbejde med berørte
interessenter
Afdækning og vurdering af
negative indvirkninger
6767
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Direktion forretningsenheder
Koncernfunktioner
Tværgående ekspertise, strategisk support og compli-
ance på koncernniveau.
Direktion MT Højgaard Holding
Koncernstrategi, finansielle styring, risikostyring og governance
samt koordinering og overvågning af datterselskabernes aktiviteter.
Nominerings- og vederlagsudvalget
Udarbejder og overvåger politikker for løn og incita-
mentsordringer. Sikrer passende sammensætning af
ledelse og bestyrelse.
Bæredygtighedsudvalg
Overvåger fremdrift i ESG-strategi, bæredygtighedsmål
og rapportering.
Revisionskomité
Overvåger regnskabsaflæggelse, interne kontroller,
risikostyring og revision.
Som børsnoteret selskab er MT Højgaard Holding underlagt anbefalingerne
om god selskabsledelse udstedt af den danske Komité for god Selskabsle-
delse. På https://mthh.dk/governance/ findes den lovpligtige redegørelse om
ledelsesforhold samt stillingtagen til anbefalingerne. Redegørelsen beskriver
blandt andet MT Højgaard Holdings ledelsesstruktur og hovedelementerne
i selskabets interne kontrol- og risikostyringssystemer ved regnskabsaflæg-
gelsen.
Bestyrelsen fastlægger og overvåger den overordnede strategi og mål-
sætninger for koncernens forretningsaktiviteter. Direktionen i MT Højgaard
Holding er ansvarlig for gennemførelsen af koncernstrategi og aktiviteter og
for den daglige ledelse af koncernen. Direktionen i hver forretningsenhed er
ansvarlig for at lede hver deres forretning med dertilhørende operationelle
aktiviteter, understøttet af egne supportfunktioner og projektorganisation. I
de kommende afsnit gennemgås sammensætning, ansvar og rolle af hvert
led i koncernens ledelse. ESG-specifik governance beskrives på side 35.
Generalforsamlingen
Generalforsamlingen er den øverste myndighed i koncernen, hvor aktionæ-
rerne kan udøve deres indflydelse. Den ordinære generalforsamling afholdes
årligt og godkender blandt andet årsrapporten, vælger medlemmerne til
bestyrelsen og godkender honorar til bestyrelsen. Bestemmelser og frister
gældende for generalforsamlingen findes i vedtægterne for MT Højgaard
Holding, som er tilgængelige på www.mthh.dk.
Bestyrelsen
Bestyrelsen har det overordnede ansvar for koncernens ledelse og langsig-
tede værdiskabelse. Dette omfatter strategi og målsætninger, overvågning
af direktionen, kontrol med økonomi og risikostyring. Ansvarsområderne er
fastlagt i bestyrelsens mandat og selskabets vedtægter. Bestyrelsen sikrer,
at selskabet overholder lovgivning, god selskabsledelse og interne politikker.
Dette omfatter godkendelse af årsrapporten, evaluering af direktionen og
sikring af kommunikation med aktionærer og interessenter.
Bestyrelsen har oprettet tre udvalg for at sikre fokus på centrale områder,
hvor udvalgene forbereder beslutningsgrundlag, overvåger risici og bidrager
med specialiseret indsigt. Udvalgene rapporterer til bestyrelsen og består af
medlemmer udpeget af og blandt medlemmerne af bestyrelsen.
Revisionskomitéen overvåger den finansielle regnskabsaflæggelse og
ESG-rapportering, interne kontrol og risikostyringssystemer, whistleblow-
er-henvendelser, etikprogrammer (Code of Conduct) samt efterlevelse af
GDPR. Revisionskomitéen modtager rapportering om projektrisici kvartal-
svis og forretningsrisici halvårligt.
Bæredygtighedsudvalget rådgiver om ESG-strategi og monitorerer
fremskridt mod at nå ESG-mål og indsatser. Udvalget gennemgår årligt
dobbelt væsentlighedsanalysen og indstiller analysen til godkendelse
af bestyrelsen. I samarbejde med Revisionskomitéen sikres korrekt og
fyldestgørende ESG-rapportering.
Nominerings- og vederlagsudvalget bistår bestyrelsen i spørgsmål om
sammensætning og evaluering af bestyrelse og direktion - herunder
evaluering af kompetencer, erfaring, resultater og samarbejde. Udvalget
udarbejder forslag til vederlagspolitik samt oplæg til vederlag til besty-
relsens og direktionens medlemmer, og overvåger, at vederlagene er i
overensstemmelse med den vedtagne politik.
Bestyrelsen for MT Højgaard i 2025 haft otte medlemmer, hvoraf seks med-
lemmer er valgt på generalforsamlingen for et år ad gangen. Morten Hansen
er formand for bestyrelsen, mens Knut Akselvoll er næstformand. To af besty-
relsesmedlemmerne er valgt af medarbejderne i koncernen. Med undtagelse
af Morten Hansen, som har været medlem af direktionen i MT Højgaard
Holding A/S inden for de seneste fem år, anses de generalforsamlingsvalgte
medlemmer som uafhængige. Ingen af koncernens bestyrelsesmedlemmer
havde i to år op til udnævnelse bestredet en tilsvarende stilling i den offentli-
ge forvaltning.
I forbindelse med den ordinære generalforsamling den 19. marts 2025 over-
tog Morten Hansen, tidligere næstformand, posten som bestyrelsesformand
efter Carsten Dilling, som ikke genopstillede. Det eksisterende bestyrelses-
medlem Knut Akselvoll indtrådte som næstformand. På den ekstraordinære
generalforsamlingen den 18. august 2025 blev to bestyrelsesmedlemmer ud-
skiftet. Ændringerne i bestyrelsens sammensætning har medført en naturlig
justering af medlemmerne i bestyrelsens tre udvalg.
Governancestruktur
Bestyrelse
Overordnet strategisk ledelse, overholdelse af lovgivning samt over-
vågning af direktionens arbejde og virksomhedens værdiskabelse.
Bygge- og anlægsprojekter
Supportfunktioner
Specialistkompetencer, operationel drift, implemen-
tering og eksekvering.
Aktionærer og generalforsamling
6868
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Direktion og bestyrelse
Bestyrelsesmøder
Bestyrelsen har i 2025 holdt seks ordinære bestyrelsesmøder, to strategida-
ge samt et bestyrelsesseminar. Bestyrelsens arbejde er struktureret i et fast
årshjul, der sikrer systematisk behandling af centrale emner såsom strategi,
risikostyring, finansiel rapportering, ESG og corporate governance. Årshju-
let understøtter kontinuitet i bestyrelsens arbejde og sikrer, at bestyrelsen
løbende kan følge op på mål og træffe informerede beslutninger på et oplyst
grundlag. Fremmødet til møderne fremgår af tabellen.
Der er afholdt fem møder i Revisionskomitéen, fire møder i Bæredygtigheds-
udvalget og fire møder i Nominerings- og vederlagsudvalget. Derudover
afholdes der løbende møder mellem MT Højgaard Holdings direktionen og
bestyrelsens formandskab.
Bestyrelsesmedlemmerne Marie Louise Hansen og Christian Poulsen er
først indtrådt i bestyrelsen på den ekstraordinære generalforsamling den 18.
august 2025, og de har derfor ikke haft mulighed for at deltage i bestyrelses-
møder afholdt inden indtrædelse, men har deltaget i alle møder herefter.
Mangfoldighed i bestyrelsen
MT Højgaard Holding arbejder med mangfoldighed i bestyrelse og ledel-
se for at sikre en bred repræsentation af kompetencer og perspektiver.
Koncernen har en ambition om at fremme en mere ligelig fordeling af køn i
bestyrelse og ledelse samt øge diversiteten på tværs af parametre som alder,
erfaring og uddannelsesmæssig baggrund. MT Højgaard Holding har et mål
om, at andelen af det underrepræsenterede køn i 2028 skal udgøre 50% af
de generalforsamlingsvalgte medlemmer i moderselskabets bestyrelse (det
øverste ledelsesorgan).
Som det ses af tabellen på næste side, er andelen af det underrepræsentere-
de køn blandt de seks generalforsamlingsvalgte medlemmer af bestyrelsen
steget til 50% i 2025 (43% i 2024). Ændringen skyldes en justering i sammen-
sætningen, hvor to mandlige og ét kvindeligt medlem er trådt ud og erstattet
af én kvinde og én mand. Samtidig er antallet af generalforsamlingsvalgte
medlemmer reduceret fra syv til seks. Bestyrelsen har dermed fortsat en lige-
lig kønsfordeling jf. Kønsbalancelovens definition og målsætningen på 50%
er opnået. De to medarbejdervalgte medlemmer er mænd. Aldersmæssigt
spænder bestyrelsens medlemmer fra 48 år til 67 år.
Bestyrelsens kompetencer og evaluering
Bestyrelsesmedlemmerne har forskellige uddannelsesmæssige baggrun-
de inden for bl.a. finans, ingeniørvidenskab og samfundsvidenskab samt
erhvervserfaring fra forskellige brancher herunder IT, transport og logistik,
byggeri og anlæg og offentlig forvaltning. Bestyrelsen som helhed råder
over medlemmer med erfaring inden for ESG-områder som ESG-strategi,
-analyser, -rapportering og -regulering, forandringsledelse, virksomhedsad-
færd, risikostyring og værdikæderelationer. Desuden kan bestyrelsen trække
på ekstern rådgivning fra specialiserede eksperter, når specifik ekspertise
er nødvendig. Bestyrelsens færdigheder og ekspertise vurderes at afspejle
koncernens væsentlige indvirkninger, risici og muligheder.
En beskrivelse af de enkelte bestyrelsesmedlemmer, herunder eventuelle
andre ledende stillinger og uafhængighed findes på de følgende sider.
Bestyrelsen gennemfører årligt en evaluering af bestyrelsens arbejde,
kompetencer, effektivitet, sammensætning og organisering. I 2025 blev
bestyrelsesevalueringen gennemført med en ekstern facilitator, der afholdt
individuelle samtaler med de enkelte bestyrelsesmedlemmer. Evaluerin-
gen omfattede blandt andet samarbejdet i bestyrelsen, kompetencer og
tilrettelæggelsen af bestyrelsesarbejdet. Resultaterne blev efterfølgende
drøftet med den samlede bestyrelse på et bestyrelsesseminar. Evalueringen
konkluderede, at bestyrelsen arbejder effektivt og har en god og konstruktiv
dynamik. Bestyrelsen vurderes desuden at have en hensigtsmæssig sam-
mensætning og de nødvendige kompetencer til at understøtte koncernens
strategi og fortsatte udvikling.
Direktionen
Direktionen i MT Højgaard Holding er udpeget af og refererer til bestyrelsen.
Direktionen har det overordnede ansvar for koncernens daglige ledelse,
herunder implementering af strategi, fastsættelse af mål, opfølgning på
resultater samt sikring af effektiv drift og økonomisk performance. Direktio-
nen har desuden ansvar for løbende at identificere og håndtere koncernens
risici, muligheder og påvirkninger – herunder gennemførelse af relevante
due diligence-processer.
Bestyrelsens deltagelse i møder i 2025 Enhed Bestyrelses møder Udvalgsmøder Fra- og tiltrædelserOrdinære Ekstra ordinæreMorten Hansen (formand) Deltagelse/antal mulige 8/8 0/0 4/4Knut Akselvoll (næstformand) Deltagelse/antal mulige 8/8 0/0 5/5Christine Thorsen Deltagelse/antal mulige 8/8 0/0 7/7Christian Poulsen Deltagelse/antal mulige 3/3 0/0 2/2 Tiltrådt d. 18. augustPernille Fabricius Deltagelse/antal mulige 8/8 0/0 5/5Marie Louise Hansen Deltagelse/antal mulige 3/3 0/0 2/2 Tiltrådt d. 18. augustLars Tesch Olsen (medarbejderrepræsentant) Deltagelse/antal mulige 8/8 0/0Jimmy Laursen (medarbejderrepræsentant) Deltagelse/antal mulige 6/6 0/0 Tiltrådt d. 19. martsCarsten Dilling Deltagelse/antal mulige 2/2 0/0 Fratrådt d. 19. martsPeter Martin Facius (medarbejderrepræsentant) Deltagelse/antal mulige 2/2 0/0 Fratrådt d. 19. martsAnders Lindberg Deltagelse/antal mulige 5/5 0/0 2/2 Fratrådt d. 18. augustJanda Campos Deltagelse/antal mulige 4/5 0/0 2/2 Fratrådt d. 18. augustTotal % % 98,5 100,0
6969
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
De underliggende forretningsenheder ledes af egne direktioner, som refere-
rer til koncernens direktion. Forretningsenhederne har ansvar for at omsætte
koncernens strategi til operationelle resultater og sikre fremdrift mod lokale
mål. Dette inkluderer særligt effektiv og forsvarlig eksekvering af bygge-
og anlægsprojekter med fokus på projektstyring, kvalitet, arbejdsmiljø og
overholdelse af kundekrav og lovgivning. Derudover varetager selskabsdi-
rektionerne den løbende afvejning af risici og muligheder i deres projekt-
porteføljer. Der afholdes jævnligt forretningsstatusmøder med deltagelse af
direktionerne i både koncernen og selskaberne samt relevante fagpersoner.
Her drøftes bl.a. finansiel performance, projektstatus, ordreportefølje, risici,
ESG og kommunikation. Aflønning af direktionen er nærmere beskrevet i
vederlagspolitikken og vederlagsrapporten, som er tilgængelige på mthh.dk.
Der har i løbet af 2025 ikke været ændringer i direktionen i MT Højgaard Hol-
ding, som består af administrerende koncerndirektør (CEO) Rasmus Untidt.
Mangfoldighed i direktion og ledelse
MT Højgaard Holding har et mål om, at andelen af det underrepræsenterede
køn i 2028 skal udgøre 40% af den øvrige ledelse i moderselskabet. Den øvri-
ge ledelse består af direktionen (første ledelsesniveau) og ledere med perso-
Moderselskabets ledelse Enhed 2025 2024BestyrelsesmedlemmerAntal generalforsamlingsvalgte medlemmer i bestyrelsen Antal 6 7Antal medarbejderrepræsentanter i bestyrelsen Antal 2 2Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) i bestyrelsen eks. medarbejderrepræsentanter % 50,0 43,0Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) blandt bestyrelsens medarbejderrepræsentanter % 0,0 0,0Kønsdiversitet (kvinder/mænd) Ratio 1,0 0,75Direktionsmedlemmer i bestyrelsen Antal 0 0Andel af uafhængige bestyrelsesmedlemmer % 83,3 86,0Øvrige ledelsesniveauer (direktion og ledelse)Antal i direktionen Antal 2 2Antal i ledelse Antal 6 4Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) i direktionen % 0,0 0,0Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) i ledelse % 50,0 75,0Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) blandt direktion og ledelse % 37,5 50,0
naleansvar (andet ledelsesniveau). Målsætninger og tal for den kønsmæssige
sammensætning omfatter kun moderselskabet MT Højgaard Holding. Hver
forretningsenhed redegør for kønssammensætning i bestyrelse og ledelse,
hvor dette er krævet.
Andelen af det underrepræsenterede køn på øvrige ledelsesniveauer var i
2025 38% (50% i 2024). Nedgangen i andel kvinder skyldes en udvidelse af
ledergruppen med to ekstra lederstillinger, hvoraf begge er besat af mænd.
Der er dog stadig en ligelig kønsfordeling for direktion og ledelse samlet jf.
Kønsbalancelovens definition.
7070
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Direktion
Rasmus Untidt
CEO i MT Højgaard Holding A/S
Født: 1972
Køn: Mand
Nationalitet: Dansk statsborger
Uafhængig: Ja
Første gang valgt ind i: 2024
Udvalg: Medlem af nominerings- og vederlagsudvalget i MT
Højgaard Holding A/S
Stilling: Administrerende direktør Init Group ApS
Uddannelse: Civilingeniør; Master of Science (MSc), Mechanical
Engineering, Doctor of Philosophy (PhD), Mechani-
cal Engineering
Øvrige tillidshverv: Init Denmark A/S (BF)
Init Sweden Holding AB (BF)
Init Sweden AB (BF)
Init Acobia A/S (BF)
Init Industry AB (BF)
Martensson Systems AB (BF)
Industriprojektbyrån Engineering I Sverige AB (BF)
Init Norway AS (BF)
Norisol A/S (B)
Norisol Holding A/S (BF)
ProjectBinder ApS (BF)
Særlige kompetencer: 15 års erfaring som managementkonsulent med
primært fokus på strategi, driftsmæssig optimering,
organisatoriske problemstillinger, forandrings-
ledelse, og post-merger integration.
Drift, optimering, risikostyring, tvist-håndtering i
projektorienterede virksomheder inden for ingeniør-,
entreprenør og håndværksbranchen.
ESG kompetencer: Social, governance
Beholdning af aktier: 0
Ændring i 2025: 0
Uafhængig: Nej
Første gang valgt ind i: 2019
Udvalg: Formand af nominerings- og vederlagsudvalget i
MT Højgaard Holding A/S
Stilling: Professionelt bestyrelsesmedlem
Uddannelse: Akademiingeniør (anlæg)
Øvrige tillidshverv: Billund Lufthavn A/S (BF)
OMNIA INVEST A/S (D, B)
Ejendomsselskabet Flintholm A/S (B)
Guyana Invest A/S (B)
Flegmade Holding A/S (D, B)
Marienlyst Århus Nord ApS (D, B)
K.E.J.S. Holdings ApS (D, B)
MH Holding Vejle ApS (D)
2212 Holding, Vejle ApS (D)
Engsø Have ApS (D)
Herudover medlem af direktionen og/eller besty-
relsen i seks helejede datterselskaber.
Særlige kompetencer: Erfaring med strategi og ledelse af entreprenør- og
projektudviklingsvirksomhed, bestyrelseserfaring
fra børsnoteret virksomhed samt øvrigt bestyrelses-
arbejde.
ESG kompetencer: Miljø, social og governance
Beholdning af aktier: 60.931 stk.
Ændring i 2025: 0
(D) – Direktør
(S) – Suppleant
Alle tillidshverv er opgjort pr. 31. december 2025
(BF) – Bestyrelsesformand
(BNF) – Bestyrelsesnæstformand
(B) – Bestyrelsesmedlem
Bestyrelse
Morten Hansen
Formand
Født: 1963
Køn: Mand
Nationalitet: Dansk statsborger
Knut Akselvoll
Næstformand
Født: 1962
Køn: Mand
Nationalitet: Norsk statsborger
Tiltrådt: 2014 (CEO 2024)
Uddannelse: HD(R), MBA
Beholdning af aktier: 292 stk.
Ændring i 2025: -1.913
7171
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Bestyrelse (fortsat)
Uafhængig: Ja
Første gang valgt ind i: 2025
Udvalg: Medlem af Revisionskomitéen i MT Højgaard Hol-
ding A/S
Stilling: Adm. Direktør (CEO) hos Copenhagen Airports A/S
Uddannelse: Executive MBA, Copenhagen Business School
(2005)
HD i Afsætningsøkonomi & International Handel,
Copenhagen Business School (1992)
B.Sc. (Eng.) Informationsteknologi, Danmarks
Tekniske Universitet (1988)
Øvrige tillidshverv: Copenhagen Airport Hotels A/S (BF)
Copenhagen Airports International A/S (BF)
Smarter Airports A/S (BNF)
Fonden Wonderful Copenhagen (B)
Digital Dogme & AI Act (B)
ACI EUROPE (B)
Klimapartnerskabet for Luftfart (BNF)
Statens IT Råd (Rådsmedlem)
Lokaltog A/S (BF)
Særlige kompetencer: Transformationsledelse, strategi, digitalisering,
forretningsudvikling, ESG, ledelse, operationel
excellence, krisehåndtering, bæredygtighed, AI,
forandringsledelse m.m.
ESG-kompetencer: Ledelse af bæredygtighedsinitiativer, ansvarlig
vækst, Net Zero-mål, CSR, EU Horizon 2020, grøn
omstilling
Beholdning af aktier: 0
Ændring i 2025: 0
Christine Thorsen
Født: 1958
Køn: Kvinde
Nationalitet: Dansk statsborger
Uafhængig: Ja
Første gang valgt ind i: 2016
Udvalg: Medlem af Bæredygtighedsudvalget i MT Højgaard
Holding A/S
Stilling: -
Uddannelse: Master of Management of Technology (DTU),
Diplomuddannelse i Forandringsledelse (INSEAD)
Øvrige tillidshverv: ANT-Fonden, DK (BF)
Særlige kompetencer: Forandringsledelse, effektivisering og erfaring inden
for entreprenørvirksomhed, bestyrelseserfaring fra
børsnoteret virksomhed.
ESG-kompetencer: Miljø, social og governance
Beholdning af aktier: 20.500 stk.
Ændring i 2025: +500
Christian Poulsen
Født: 1966
Køn: Mand
Nationalitet: Dansk statsborger
Pernille Fabricius
Født: 1966
Køn: Kvinde
Nationalitet: Dansk statsborger
Uafhængig: Ja
Første gang valgt ind i: 2014
Udvalg: Formand for Revisionskomitéen i MT Højgaard
Holding A/S
Stilling: Group Chief Financial Officer og (B), OrgHolding,
London UK
Uddannelse: Cand.merc.aud., MSc i Finansiering, LLM i EU-ret,
MBA
Øvrige tillidshverv: Basico A/S (B) København DK
BHG Group, (B, leder af revisionskomitteen)
Malmø Sverige
GreenGo Energy A/S (B, leder af investeringsko-
miteen), København DK
OrginvestmentHolding (B)
Særlige kompetencer: Ledelse og Strategi, regnskab, revision, finansiering,
refinansiering, køb og salg af virksomheder, besty-
relseserfaring fra børsnoterede virksomheder.
ESG kompetencer: Miljø, social og governance forhold og har mere end
10 års erfaring indenfor integrering af ESG princip-
per i en virksomheds kerneforretning.
Beholdning af aktier: 0
Ændring i 2025: 0
(D) – Direktør
(S) – Suppleant
Alle tillidshverv er opgjort pr. 31. december 2025
(BF) – Bestyrelsesformand
(BNF) – Bestyrelsesnæstformand
(B) – Bestyrelsesmedlem
7272
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Bestyrelse (fortsat) Medarbejderrepræsentanter i bestyrelsen
Lars Tesch Olsen
Født: 1970
Køn: Mand
Nationalitet: Dansk statsborger
Uafhængig: Nej
Første gang valgt ind i: 2021
Udvalg:
Stilling: Arbejdsmiljøkonsulent
Uddannelse: Tømrer, Bestyrelsesuddannelse.
Øvrige tillidshverv: Medarbejdervalgt funktionær i SU. (Samarbejds-
udvalg)
Særlige kompetencer: Stort kendskab til Enemærke og Petersen efter 27
års ansættelse.
God fornemmelse af, hvad der rør sig i virksomhe-
den fra håndværker til ledelse.
Interesseret, imødekommende og åben
ESG-kompetencer: Miljø, social og governance
Beholdning af aktier: 0
Ændring i 2025: 0
Jimmy Laursen
Født: 1977
Køn: Mand
Nationalitet: Dansk statsborger
Uafhængig: Nej
Første gang valgt ind i: 2025
Udvalg:
Stilling: Afdelingsdirektør, Vandbyg
Uddannelse: Bygningsingeniør
Sergent, Millitærpolitiet
Øvrige tillidshverv: -
Særlige kompetencer: -
ESG-kompetencer: -
Beholdning af aktier: 0
Ændring i 2025: 0
Marie Louise Hansen
Født: 1977
Køn: Kvinde
Nationalitet: Dansk statsborger
Uafhængig: Ja
Første gang valgt ind i: 2025
Udvalg: Formand af Bæredygtighedsudvalget i MT Højgaard
Holding A/S
Stilling: Vice President, Group Sustainability & Compliance,
DSV A/S
Uddannelse: Cand. Scient. Pol.
Øvrige tillidshverv: -
Særlige kompetencer: ESG strategi og rapportering, corporate governan-
ce, compliance, risikostyring, public affairs
ESG-kompetencer: Governance (anti-korruption og bestikkelse,
Whistleblower politik og investigation, tredjepartsri-
sikostyring). Social (menneskerettigheder, arbejds-
miljø). Miljø (CO2-reduktion, energieffektivitet).
Bæredygtighedsrapportering.
Beholdning af aktier: 0
Ændring i 2025: 0
(D) – Direktør
(S) – Suppleant
Alle tillidshverv er opgjort pr. 31. december 2025
(BF) – Bestyrelsesformand
(BNF) – Bestyrelsesnæstformand
(B) – Bestyrelsesmedlem
7373
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
MTHH; MT Højgaard Holding
OMX Nordic mid Cap DKK GI indekseret
OMX, small Cap indekseret
0
100
200
300
400
500
600
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt Nov Dec
37,1%
10,1%
9,3%
9,3%
31,0%
1,0%
2,2%
Knud Højgaards Fond, Danmark
EMTF Holding P/S, Danmark
Ejnar og Meta Thorsens Fond, Danmark
Nordea Funds Ltd, Finland
Øvrige navnenoterede
Ikke-navnenoterede
Egne aktier
Aktionærinformation
Likviditeten i aktien blev forbedret i 2025, og
aktiekursen steg.
Ledelsen i MT Højgaard Holding A/S bestræber sig på at opretholde en åben,
ærlig og troværdig dialog med alle markedets interessenter for at sikre, at
koncernens faktiske og forventede værdiskabelse afspejles i aktiekursen.
Investor relations-aktiviteter 2025
Direktionen indgår løbende i dialog med investorer, aktieanalytikere, medier
og øvrige interessenter, og dialogen blev intensiveret i 2025. Selskabet
afholder fast telekonferencer hvert kvartal, og for at imødekomme stigende
interesse fra internationale investorer blev sproget på telekonferencerne æn-
dret til engelsk i 2025. Derudover deltager selskabet jævnligt i andre møder
og præsentationer. Års- og kvartalsrapporter samt øvrige selskabsmedde-
lelser er tilgængelige på www.mthh.dk/Investor. Selskabet offentliggør også
oplysninger om bl.a. større ordrer som investornyheder og via andre kanaler.
Ansvaret for investor- og analytikerkontakten ligger hos CEO Rasmus Untidt.
Analytikerdækning
I 2025 indledte DNB Carnegie dækning af MT Højgaard Holdings aktie, der
også dækkes fast af SEB. Desuden samarbejder selskabet ad-hoc med andre
banker om bl.a. investorarrangementer.
Aktien
Pr. 31. december 2025 havde MT Højgaard Holding uændret en aktiekapital
på 155.741.380 kr., fordelt på 7.787.069 aktier á 20 kr. Der er kun én aktieklas-
se, og ingen aktier har særlige rettigheder. Alle aktier er noteret på Nasdaq
Copenhagen under ISIN DK0010255975.
Handlen i aktien steg i 2025 med 32,6% målt i styk, og værdien af de omsatte
aktier steg med 136%. Der blev i alt handlet 2.036.095 aktier (2024: 1.535.645
stk.), svarende til 26% af aktiekapitalen (2024: 20%). Kursværdien af de om-
satte aktier var ca. 730 mio. kr. (2024: ca. 309 mio. kr.).
Aktien lukkede året i kurs 520, mens kursen ultimo 2024 var 289. Kursudviklin-
gen svarer til et positivt afkast på ca. 80%, og afkastet var ca. 82% medregnet
det udbytte, der blev udbetalt i året. Til sammenligning var der et positivt
afkast på ca. 15% for alle Mid Cap-aktier i OMX Nordic Mid Cap DKK Gl (OM-
XNMCDKKGI). MT Højgaard Holdings markedsværdi udgjorde 4.049 mio. kr.
ultimo 2025 (2024: 2.250 mio. kr.).
Aktionærer
MT Højgaard Holding havde pr. 31. december 2025 i alt 3.247 navnenoterede
aktionærer, som tilsammen ejede 97,8% af aktierne (2024: 2.916 aktionærer
med i alt 97,4%). De 20 største aktionærer ejede samlet ca. 89% af aktieka-
pitalen (2024: ca. 87%). Top-20 er fonde, selskaber og privatpersoner med
tilknytning til de oprindelige to ejerselskaber, samt større danske og internati-
onale institutionelle investorer.
Egne aktier
Bestyrelsen er bemyndiget til indtil den 31. december 2028 at lade selskabet
erhverve egne aktier på op til samlet 10% af aktiekapitalen.
I 2025 købte selskabet 60.000 egne aktier til en samlet værdi på 23 mio. kr.
Modsat afleverede selskabet aktier til ledere, der havde optjent modnede
aktier under koncernens langsigtede, aktiebaserede incitamentsprogram.
Beholdningen af egne aktier steg til 79.568 svarende til 1,0% af aktiekapitalen
mod 54.374 og 0,7% ultimo 2024. Markedsværdien af egne aktier var 41,4
mio. kr.
Udbyttepolitik
MT Højgaard Holding tilstræber at udbetale udbytte under hensyntagen
til behovet for gældsnedbringelse samt koncernens likviditetsforecast og
soliditet, jf. koncernens udbyttepolitik: Ved en soliditet på 20-30% tilstræber
selskabet at udbetale 25-30% af årets resultat. Ved en soliditet over 30%
tilstræber selskabet at udbetale mindst 50% af årets resultat.
Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen, at der for 2025 udbetales et
udbytte på 10,0 kr. pr. aktie. Det svarer til en samlet udlodning på 78 mio. kr.
eller 29% af årets nettoresultat. Til sammenligning blev der for 2024 udbetalt
6,5 kr. pr. aktie eller 27% af årets resultat. Stigningen skyldes stigningen i
nettoresultatet.
Aktionærsammensætning pr. 30.12.2025
Aktiekursudvikling sammenlignet med Small & Mid CAP
(Indekseret 30/12-24 = 289)
Oplysninger om storaktionærer kan ses på
https://mthh.dk/Investor/Storaktionærer
De viste ejerandele omfatter både stemmerettigheder og kapitalandel. Nordea Funds
Ltd besidder 9,3% af stemmerettighederne med en kapitalandel på 4,6% og fuldmagt fra
Investeringsforeningen Nordea Invest, der har en kapitalandel på 4,7%.
7474
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Governancedata og regnskabspraksis
Leverandørkontroller Enhed 2025 2024Kontroller foretaget Antal 48 31Antal leverandører kontrolleret Antal 65 43Andel af leverandører, hvor der er fundet overtrædelse sted % 56,9 51,2Andel af overtrædelser, som har medført sanktion % 91,9 90,9
Anti-korruption og anti-bestikkelse Enhed 2025 2024Tilfælde af korruption eller bestikkelse Antal 0 1 Med ansættelsesretlige følger Antal 0 1Domme og afgørelser om korruption og bestikkelse Antal 0 0Bøder for korruption og bestikkelse DKK 0 0Ansatte i risikofunktioner, der har gennemført uddannelse i antikorruption % 71,2 57,7
Whistleblower Enhed 2025 2024Sager indberettet via whistleblowerordning Antal 4 1Sager indberettet via ekstern klagemekanisme Antal 1 0
ESG-aflønning Enhed 2025 2024Variabel aflønning, der afhænger af bæredygtighedsrelaterede mål % 20 10
§ Anvendt regnskabspraksis
Leverandørkontroller
Koncernens egenkontrolenhed gennemfører leverandørkontroller for at sikre ordentlige løn- og arbejdsvilkår blandt underentrepre-
nører og i enkelte tilfælde materialeleverandører. Kontrollerne omfatter ikke koncernens egne forhold. Da under-underentreprenører
også indgår, når de arbejder på byggepladsen, kan én kontrol dække flere leverandører. Derfor vil antallet af kontrollerede leverandø-
rer ofte overstige antallet af udførte kontroller.
Formålet med kontrollerne er at sikre overholdelse af arbejdsklausulerne i ILO-konvention nr. 94, som fastlægger, at løn- og ansæt-
telsesvilkår mindst skal svare til gældende kollektive overenskomster, voldgiftskendelser, nationale love eller administrative forskrifter
for tilsvarende arbejde. Kontrollen omfatter gennemgang af dokumentation som lønsedler, timesedler, ansættelseskontrakter samt
indbetalinger til skat og pension. For udenlandsk arbejdskraft kontrolleres desuden registrering i RUT-registret samt gyldige arbejds-
og opholdstilladelser. I visse tilfælde vurderes også boligforholdene.
Overtrædelse
Overtrædelser opgøres som andelen af leverandører, hvor der er konstateret brud på arbejdsklausulen. En overtrædelse kan f.eks.
vedrøre manglende gyldige arbejds- eller opholdstilladelser, for lav løn eller andre forhold, der ikke lever op til gældende krav. Hver
leverandør tælles kun én gang i opgørelsen, uanset antallet af konstaterede overtrædelser.
Sanktioner
Andelen af sanktioner beregnes som den procentvise andel af leverandører med konstaterede overtrædelser, der har medført en
sanktion. En sanktion omfatter tiltag som kontraktophævelse, krav om genopretning (fx efterbetaling af løn eller forbedring af bolig-
forhold) eller anmeldelse til relevante myndigheder som Skat eller politiet. Hver leverandør registreres kun én gang som “sanktione-
ret”, uanset antallet af sanktioner knyttet til leverandøren.
Antikorruption
Korruption dækker situationer, hvor personlige og professionelle interesser sammenblandes, eller hvor en person misbruger den
magt eller tillid, der er tildelt gennem arbejdet, med henblik på personlig vinding.
Træning i antikorruption for risikofunktioner
Medarbejdere i risikofunktioner omfatter personer med prokura til at foretage indkøb på virksomhedens vegne, direktionen samt
ledere med direkte reference til direktionen. Der rapporteres på andelen af disse medarbejdere, der har gennemført træning i
antikorruption i regnskabsåret.
Tilfælde af korruption eller bestikkelse
Tilfælde omfatter overtrædelser af antikorruptions- og bestikkelseslovgivning i regnskabsåret, hvor koncernen eller dens medarbej-
dere har været involveret. Hændelser i værdikæden med direkte involvering af koncernen eller dens ansatte indgår i opgørelsen.
Der registreres antal medarbejdere, der er afskediget som følge af korruptions eller bestikkelsesrelaterede hændelser. Derudover
rapporteres eventuelle domme og afgørelser, hvor koncernen er blevet straffet, både i antal og i beløbsstørrelse. Bøder opgøres i
DKK i det kvartal, hvor de er udstedt.
Whistleblowerordning
Omfatter indberetninger modtaget gennem den eksterne whistleblowerordning samt direkte henvendelser til koncernens juridiske
afdeling. Ordningen dækker klager over lovovertrædelser, herunder svindel, bestikkelse, dokumentfalskneri, social dumping, alvor-
lige brud på arbejdssikkerhed og miljø, tyveri samt vold og trusler om vold. Henvendelsens indhold afgør, hvilken klagetype den
registreres som. Alle indberetninger inden for ordningens anvendelsesområde rapporteres, uanset hvilken kanal der er benyttet, og
uanset henvendelsens karakter.
Variabel aflønning, der afhænger af bæredygtighedsrelaterede mål
Andelen beregnes som den del af den samlede variable aflønning (bonus), der er knyttet til bæredygtighedsrelaterede mål.
7575
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
§ Anvendt regnskabspraksis (fortsat)
Direktion og bestyrelse
Bestyrelsens deltagelse i møder i 2025
Tilstedeværelse defineres som antallet af gange, hvert bestyrelsesmedlem deltager i bestyrelses- og udvalgsmøder. Alle medlem-
mer, herunder medarbejderrepræsentanter, indgår i opgørelsen. Hvis et bestyrelsesmedlem udtræder, og der ikke indsættes et nyt
medlem, registreres efterfølgende møder som manglende tilstedeværelse for den pågældende i det indeværende år. Opgørelsen
følger regnskabsåret.
Generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer
Antallet af generalformalingsvalgte medlemmer i moderselskabets bestyrelse opgjort i headcount pr. ultimo året.
Medarbejderrepræsentanter i bestyrelsen
Antallet af medarbejderrepræsentanter i moderselskabets bestyrelse opgjort i headcount pr. ultimo året.
Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) i bestyrelsen ekskl. medarbejderrepræsentanter
Andelen af kvindelige generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer i forhold til det samlede antal generalforsamlingsvalgte
bestyrelsesmedlemmer opgjort i headcount pr. ultimo året. Opgørelsen medtager ikke medarbejderrepræsentanter, som opgøres
separat.
Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) blandt bestyrelsens medarbejderrepræsentanter
Andelen af kvinder blandt bestyrelsens medarbejderrepræsentanter i forhold til det samlede antal medarbejderrepræsentanter i
bestyrelsen opgjort i headcount pr. ultimo året.
Kønsdiversitet i bestyrelsen
Forholdet mellem kvindelige og mandlige generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer, opgjort i headcount pr. ultimo året,
baseret på juridisk køn.
Direktionsmedlemmer i bestyrelsen
Antallet af direktionsmedlemmer i bestyrelsen opgjort i headcount pr. ultimo året. Direktionsmedlemmer defineres som de personer,
der formelt er registreret som direktion hos Erhvervsstyrelsen samt de, der organisatorisk er placeret på samme ledelsesniveau.
Andel af uafhængige bestyrelsesmedlemmer
Andelen af uafhængige bestyrelsesmedlemmer i forhold til det samlede antal generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer.
Definitionen af uafhængighed følger ”anbefalingerne for god selskabsledelse”. Et uafhængigt bestyrelsesmedlem defineres som en
person uden væsentlig eller direkte tilknytning til virksomheden, der kan påvirke evnen til at træffe objektive beslutninger. For at bli-
ve betragtet som uafhængig må medlemmet ikke have økonomiske, familiære eller ansættelsesmæssige relationer til virksomheden,
som kan give anledning til interessekonflikter og personen må ikke inden for de seneste fem år have været medlem af direktionen
eller ledende medarbejder i selskabet.
Øvrige ledelsesniveauer (direktion og ledelse)
Antal i direktion
Antallet af direktionsmedlemmer opgjort i headcount pr. ultimo året. Direktionsmedlemmer defineres som de personer, der formelt
er registreret som direktion hos Erhvervsstyrelsen samt de, der organisatorisk er placeret på samme ledelsesniveau.
Antal i ledelse
Antallet af ledere opgjort i headcount pr. ultimo året. Ledelse defineres som ansatte med personaleansvar og som refererer direkte
til direktionen.
Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) i direktion
Andelen af kvindelige direktionsmedlemmer i forhold til det samlede antal direktionsmedlemmer opgjort i headcount pr. ultimo året.
Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) blandt ledelse
Andelen af kvindelige ledere i forhold til det samlede antal ledere opgjort i headcount pr. ultimo året.
Andel af det underrepræsenterede køn (kvinder) blandt ledelse og direktion
Andelen af kvinder blandt ledelse og direktion i forhold til det samlede antal ansatte blandt ledelse og direktion opgjort i headcount
pr. ultimo året.
7676
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse Regnskab
Regnskab
E45, Hedensted
MT Højgaard Danmark har stået for udvidelsen af
motorvej E45 på en seks kilometer lang strækning
ved Hedensted.
Indhold
78 Koncernregnskab
83 Koncernregnskab noter
113 Moderselskabets årsregnskab
118 Moderselskabets årsregnskab noter
7777
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Indhold
79 Resultat- og totalindkomstopgørelse
80 Balance
81 Pengestrømsopgørelse
82 Egenkapitalopgørelse
83 Noter
Koncernregnskab
Lyngbyvej 100, København
Genanvendelse af materialer var et fokuspunkt i
Enemærke & Petersens transformation og renovering
af den bevaringsværdige domicilejendom til
flerbrugerkontorer på Lyngbyvej 100 på Østerbro.
Foto: Pernille Greve
7878
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Omsætning
1.1 10.229 10.682
Produktionsomkostninger
1.2 1.4 -9.416 -9.864
Bruttoresultat 813 818
Salgsomkostninger
1.2 1.4 -133 -126
Administrationsomkostninger
1.2 1.4 4.1 -216 -228
Driftsresultat før resultat af associerede virksomheder og joint ventures 464 464
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures
2.5 -35 22
Driftsresultat (EBIT) 429 486
Finansielle indtægter
3.3 17 38
Finansielle omkostninger
3.3 -43 -66
Resultat af fortsættende aktiviteter før skat 403 458
Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteter
1.5 -90 -101
Årets resultat af fortsættende aktiviteter 313 357
Årets resultat efter skat af ophørte aktiviteter
4.3 -45 -168
Årets resultat 268 189
Fordeles således:
Aktionærer i MT Højgaard Holding A/S 268 189
Minoritetsinteresser 0 0
I alt 268 189
Resultat pr. aktie
1.6
Resultat pr. aktie (EPS), kr. 35 24
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D), kr. 34 24
Resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr. 41 46
Udvandet resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr. 40 46
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Årets resultat 268 189
Anden totalindkomst
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:
Valutakursreguleringer ved omregning af udenlandske enheder -7 2
Reklassifikation af valutakursreguleringer til resultatopgørelsen i forbindelse
med salg, ophørte aktiviteter - 8
Anden totalindkomst efter skat -7 10
Totalindkomst i alt 261 199
Fordeles således:
Aktionærer i MT Højgaard Holding A/S 261 199
Minoritetsinteresser 0 0
I alt 261 199
Resultatopgørelse Totalindkomstopgørelse
7979
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Balance
Aktiver
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Langfristede aktiver
Immaterielle aktiver
2.1 371 385
Materielle aktiver
2.2 310 281
Leasingaktiver
2.3 150 151
Kapitalandele i associerede virksomheder og joint ventures
2.5 14 55
Andre kapitalandele
3.6 32 32
Tilgodehavender
2.7 173 78
Udskudte skatteaktiver
1.5 27 102
Langfristede aktiver i alt 1.077 1.084
Kortfristede aktiver
Varebeholdninger
2.6 232 268
Tilgodehavender
2.7 1.682 1.694
Entreprisekontrakter
2.8 593 781
Forudbetalte omkostninger 33 31
Likvide beholdninger 540 771
Kortfristede aktiver fra fortsættende aktiviteter 3.080 3.545
Aktiver bestemt for salg
4.3 29 53
Kortfristede aktiver i alt 3.109 3.598
Aktiver i alt 4.186 4.682
Passiver
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Egenkapital
Aktiekapital
3.1 156 156
Reserve for valutakursregulering -6 1
Overført totalindkomst 1.079 880
Aktionærernes andel af egenkapitalen 1.229 1.037
Minoritetsinteresser 0 0
Egenkapital i alt 1.229 1.037
Langfristede forpligtelser
Udskudte skatteforpligtelser
1.5 31 33
Hensatte forpligtelser
2.9 145 160
Prioritetsgæld
3.4 13 29
Leasingforpligtelser
3.5 138 149
Ansvarligt lån, Knud Højgaards Fond
3.4 - 160
Andre gældsforpligtelser
3.5 30 31
Langfristede forpligtelser i alt 357 562
Kortfristede forpligtelser
Prioritetsgæld
3.4 1 2
Leasingforpligtelser
3.5 64 60
Ansvarligt lån, Knud Højgaards Fond
3.4 - 80
Entreprisekontrakter
2.8 1.176 934
Leverandørgæld 1.051 1.524
Andre gældsforpligtelser
3.5 170 233
Selskabsskat 12 10
Hensatte forpligtelser
2.9 92 143
Udskudte indtægter 5 34
Kortfristede forpligtelser fra fortsættende aktiviteter 2.571 3.020
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg
4.3 29 63
Kortfristede forpligtelser i alt 2.600 3.083
Forpligtelser i alt 2.957 3.645
Passiver i alt 4.186 4.682
8080
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Pengestrømsopgørelse
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Driftsresultat (EBIT) 429 486
Driftsresultat (EBIT) af ophørte aktiviteter
4.3 -42 -176
Regulering for ikke-likvide driftsposter mv.
4.2 235 181
Pengestrømme fra primær drift før ændring i driftskapital 622 491
Ændringer i driftskapital:
Varebeholdninger 43 161
Tilgodehavender -125 424
Igangværende entreprisekontrakter 425 -669
Leverandørgæld og andre kortfristede forpligtelser -740 -348
Pengestrømme fra primær drift 225 59
Finansielle indbetalinger 17 38
Finansielle udbetalinger -44 -52
Betalt selskabsskat -17 -20
Pengestrømme fra driftsaktivitet 181 25
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Køb af immaterielle aktiver
2.1 -1 -3
Køb af materielle aktiver
2.2 -81 -66
Salg af materielle aktiver 48 70
Køb af andre kapitalandele - -5
Salg af virksomheder og aktiviteter
4.3 7 13
Salg af joint ventures
4.3 10 26
Udbytte fra joint ventures
2.5 6 19
Lån til joint ventures - -1
Pengestrømme fra investeringsaktivitet -11 53
Fremmedfinansiering:
3.6
Afdrag på gæld til kreditinstitutter -22 -8
Afdrag på leasinggæld -66 -75
Afdrag på lån fra Knud Højgaards Fond -240 -80
Optagelse af gæld til kreditinstitutter - 9
Erhvervelse af ikke-kontrollerende aktionærers ejerandele - -85
Aktionærer:
Udbetalt udbytte -50 -
Køb af egne aktier -23 -4
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet -401 -243
Årets pengestrøm -231 -165
Likvide beholdninger 01-01 771 936
Likvide beholdninger 31-12 540 771
8181
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Egenkapitalopgørelse
2025 2024
Beløb i mio. kr Aktiekapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Overført
totalindkomst
Aktionærernes
andel af
egenkapitalen
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt Aktiekapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Overført
totalindkomst
Aktionærernes
andel af
egenkapitalen
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
Egenkapital 01-01 156 1 880 1.037 - 1.037 156 -1 689 844 1 845
Årets resultat - - 268 268 - 268 - - 189 189 - 189
Anden totalindkomst:
Valutakursreguleringer, udenlandske virksomheder - -7 - -7 - -7 - 2 8 10 - 10
Transaktioner med ejere:
Udloddet udbytte - - -50 -50 - -50 - - - - - -
Udbytte, egne aktier - - 0 0 - 0 - - - - - -
Køb af egne aktier - - -23 -23 - -23 - - -4 -4 - -4
Aktiebaseret vederlæggelse - - 4 4 - 4 - - -2 -2 - -2
Afgang minoritetsaktionærer - - - - - - - - - - -1 -1
Egenkapital 31-12 156 -6 1.079 1.229 - 1.229 156 1 880 1.037 - 1.037
8282
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Koncernregnskab
Noter
1. Resultat
1.1 Omsætnings- og segmentoplysninger 84
1.2 Personaleomkostninger 87
1.3 Aktiebaseret vederlæggelse 87
1.4 Af- og nedskrivninger 89
1.5 Indkomstskat og udskudt skat 89
1.6 Resultat pr. aktie 91
2. Investeret kapital og arbejdskapital
2.1 Imaterielle aktiver 92
2.2 Materielle aktiver 93
2.3 Leasing 94
2.4 Nedskrivningstest 95
2.5 Kapitalandele i associerede
virksomheder og joint ventures 96
2.6 Varebeholdninger 98
2.7 Tilgodehavender 98
2.8 Entreprisekontrakter 100
2.9 Hensatte forpligtelser 101
3. Kapitalstruktur og finansiering
3.1 Aktiekapital 102
3.2 Kapitalstyring 102
3.3 Finansielle indtægter og omkostninger 102
3.4 Gæld til kreditinstitutter, ansvarligt
lån og renterisici 102
3.5 Finansielle instrumenter, valutarisici
og likviditetsrisici 103
3.6 Gældsforpligtelser fra finansierings aktivitet 105
3.7 Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelser 105
4. Øvrigt
4.1 Honorar til generalforsamlingsvalgte
revisor (EY) 105
4.2 Regulering for ikke-likvide driftsposter mv. 106
4.3 Ophørte aktiviteter og aktiver
bestemt for salg 106
4.4 Nærtstående parter 107
4.5 Begivenheder efter balancedagen 108
5. Generelt
5.1 Anvendt regnskabspraksis 108
5.2 Ny regnskabsregulering 110
5.3 Væsentlige regnskabsmæssige skøn
og vurderinger 110
5.4 Selskabsoversigt 112
8383
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Segmentoplysninger 2025 2024Rapporterings-Rapporterings-MT Højgaard Enemærke & pligtige MT Højgaard Enemærke & pligtige Beløb i mio. krDanmarkPetersensegmenter Øvrige Elimineringer KoncernDanmarkPetersensegmenter Øvrige Elimineringer KoncernAnlæg & infrastruktur 2.333 11 2.344 - - 2.344 1.701 - 1.701 - - 1.701Nybyggeri 3.081 1.338 4.419 - - 4.419 3.956 1.320 5.276 - - 5.276Renovering 589 2.628 3.217 - - 3.217 584 2.538 3.122 - - 3.122Øvrig omsætning 99 150 249 - - 249 326 257 583 - - 583Omsætning til eksterne kunder 6.102 4.127 10.229 - - 10.229 6.567 4.115 10.682 - - 10.682Intern omsætning mellem segmenterne 2 93 95 97 -192 - 2 73 75 99 -174 -Omsætning i alt 6.104 4.220 10.324 97 -192 10.229 6.569 4.188 10.757 99 -174 10.682Produktionsomkostninger -5.546 -3.953 -9.499 -8 91 -9.416 -6.017 -3.911 -9.928 -10 74 -9.864Bruttoresultat 558 267 825 89 -101 813 552 277 829 89 -100 818Afskrivninger -57 -38 -95 -13 - -108 -42 -38 -80 -18 - -98Resultat af associerede virksomheder og joint ventures -35 0 -35 - - -35 23 -1 22 - - 22Driftsresultat (EBIT) 332 115 447 -18 - 429 385 121 506 -20 - 486Aktiver i alt 3.365 1.879 5.244 747 -1.805 4.186 3.808 1.867 5.675 679 -1.672 4.682Forpligtelser i alt 1.899 1.237 3.136 1.626 -1.805 2.957 2.312 1.260 3.572 1.745 -1.672 3.645
Note 1.1 Omsætnings- og segmentoplysninger
MT Højgaard Property Development er i året integreret i MT Højgaard Danmark, og udgår således som segment. Sammenligningstal er tilpasset.
Koncernen har i regnskabsåret ændret rapporteringsstruktur, herunder opdeling af omsætningskategorier. Ændringen er foretaget med henblik på at afspejle
måden, hvorpå ledelsen vurderer koncernens performance og træffer beslutninger om ressourceallokering. I overensstemmelse med IFRS 8 er præsentationen
af segmentoplysninger tilpasset den nye struktur. Sammenligningstal er tilpasset. Ændringen vedrører alene præsentationen af segmentoplysninger og har ikke
indvirkning på indregning eller måling af indtægter. Ændringen har ikke effekt på årets resultat, totalindkomst, balance eller pengestrømme.
Koncernen beskæftiger sig med bygge- og anlægsaktiviteter i Danmark og udlandet. Omsætningen fra én enkelt bygherre udgjorde samlet 1.067 mio. kr. på tværs
af segmenterne MT Højgaard Danmark og Enemærke & Petersen (2024: 1.229 mio. kr., heraf alene i segmentet MT Højgaard Danmark).
Salg af grunde og bygninger udgør 134 mio. kr. (2024: 284 mio. kr.) og indregnes på tidspunktet, hvor grunden leveres (point-in-time), al anden omsætning indreg-
nes over tid.
8484
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Geografisk fordeling af omsætning og langfristede aktiverBeløb i mio. kr 2025 2024OmsætningDanmark 10.160 10.572Udland 69 110Omsætning i alt 10.229 10.682Langfristede aktiverDanmark 1.045 976Udland 5 6Langfristede aktiver i alt 1.050 982
Koncernen har udenlandsk aktivitet i Asien (Maldiverne og Vietnam).
§ Anvendt regnskabspraksis
Koncernens segmentoplysninger er baseret på koncernens ledelsesmæssige og interne økonomistyring og -rapportering, som er
opdelt på aktiviteter.
Segmentindtægter og -omkostninger samt aktiver og forpligtelser omfatter de poster, der direkte kan henføres til det enkelte segment.
Segmentoplysningerne er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens anvendte regnskabspraksis og følger koncernens interne
ledelsesrapportering.
Segmentindtægter og -omkostninger samt segmentaktiver og -forpligtelser omfatter de poster, der direkte kan henføres til det enkelte
segment samt poster, der kan fordeles på de enkelte segmenter på et pålideligt grundlag.
Segmentaktiver omfatter dels langfristede aktiver, som anvendes direkte i segmentets drift, herunder immaterielle og materielle aktiver
samt kortfristede aktiver i segmenterne, som er direkte forbundet med driften i segmentet, herunder varebeholdninger, tilgodehaven-
der fra salg af varer og tjenesteydelser, entreprisekontrakter, andre tilgodehavender og periodeafgrænsningsposter.
Segmentforpligtelser tilknyttet segmenterne omfatter de forpligtelser, der er afledt af driften i segmentet, herunder gæld til leverandø-
rer af varer og tjenesteydelser, entreprisekontrakter, hensatte forpligtelser og anden gæld.
Transaktioner mellem segmenterne prisfastsættes til vurderede markedsværdier.
Omsætningens fordeling på geografiske områder er opgjort med udgangspunkt i kundernes geografiske placering. Oplysninger om
segmentaktivernes fordeling på geografiske segmenter er opgjort med udgangspunkt i aktivernes fysiske placering.
Note 1.1 Omsætnings- og segmentoplysninger (fortsat) Note 1.1 Omsætnings- og segmentoplysninger (fortsat)
Omsætning generelt
Omsætningen omfatter entreprisekontrakter, salg af udviklingsprojekter, salg af grunde samt serviceydelser, der opgøres på
kontraktbasis.
I tilfælde, hvor der er indgået flere kontrakter med den samme kunde på samme tidspunkt, kombineres kontrakterne, hvis de har et
samlet kommercielt mål, vederlaget er internt afhængigt og der kun vurderes at være én leveringsforpligtelse.
Koncernens salgskontrakter opdeles i individuelt identificerbare leveringsforpligtelser, der indregnes og måles særskilt til dagsvær-
di. Hvor en salgsaftale omfatter flere leveringsforpligtelser, allokeres salgsaftalens samlede salgsværdi forholdsmæssigt til aftalens
enkelte leveringsforpligtelser.
Omsætning indregnes, når kontrollen over den enkelte identificerbare leveringsforpligtelse overgår til kunden.
Den indregnede omsætning måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms og afgifter opkrævet på vegne af tredjepart.
Alle former for afgivne rabatter indregnes i omsætningen. Dagsværdien svarer til den aftalte pris tilbagediskonteret til nutidsværdi,
hvor betalingsbetingelserne overskrider 12 måneder.
Den del af det samlede vederlag der er variabel, eksempelvis i form af bonusbetalinger og incitamentsaftaler, bodsbetalinger
m.v., indregnes først i omsætningen, når det er rimeligt sikkert, at der ikke i efterfølgende perioder vil skulle ske tilbageførsel heraf,
eksempelvis som følge af manglende målopfyldelse m.v.
Modifikationer til kontrakterne, indregnes, når alle kontraktens parter har godkendt modifikationen. Modifikationer og den tilhøren-
de omsætning, behandles i henhold til en vurdering af stand-alone prisen på modifikationerne og en konkret vurdering af bestand-
delene i kontrakten i forhold til de øvrige leveringer i salgskontrakten.
Entreprisekontrakter
Omsætning fra entreprisekontrakter, der relaterer sig til udført arbejde på kundens grund, kan kategoriseres som forbedringer af
kundens ejendom og indregningen af denne omsætning sker dermed over tid.
Ligeledes indregnes omsætning fra entreprisekontrakter også over tid, når det, som kontrakten vedrører, er af en så speciel
karakter, at der ikke er nogen alternativ anvendelse, og det af kontrakten fremgår, at koncernen har krav på betaling for det udførte
arbejde i tilfælde af kontraktophør, der ikke skyldes misligholdelse fra koncernens side.
Koncernens entreprisekontrakter omfatter opførelse af større bygge- og anlægsprojekter for private og offentlige kunder. Entre-
prisekontrakterne omfatter som udgangspunkt én samlet leveringsforpligtelse, da kunden kun har fordele ved levering af den
samlede entreprisekontrakt og der er tale om høj integration af de forskellige delelementer i kontrakten.
Overgangen af kontrollen og indregning af omsætning opgøres ved inputbaserede opgørelsesmetoder baseret på faktisk afholdte
omkostninger i forhold til totalt kalkulerede omkostninger for entreprisen, idet denne metode vurderes bedst at afspejle den løben-
de overdragelse af kontrol.
Når resultatet af en entreprisekontrakt ikke kan skønnes pålideligt, indregnes omsætning kun svarende til de medgåede omkostnin-
ger og IPO-omkostninger, i det omfang det er sandsynligt, at de vil blive genindvundet.
8585
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 1.1 Omsætnings- og segmentoplysninger (fortsat) Note 1.1 Omsætnings- og segmentoplysninger (fortsat)
Salg af grunde og bygninger
Omsætningen fra projektudviklingssager, hvor det fulde projekt ikke er solgt inden projektet startes op, indregnes over tid i opførel-
sesperioden, på baggrund af de faktiske solgte lejligheder og projektets samlede færdiggørelsesgrad. Indregning af omsætningen
over tid er baseret på en vurdering af at lejlighederne er af så specialiseret karakter, at de ikke kan anvendes til andet formål, og en
vurdering af at der er juridisk ret til og sikkerhed for betaling.
Ikke solgte lejligheder indregnes til kostpris under varebeholdninger.
Direkte salg af grunde, både som salg af enkeltaktiver og ved salg af selskab, indregnes i omsætningen, når kontrollen over den
enkelte identificerbare leveringsforpligtelse i salgsaftalen overgår til kunden, hvilket i henhold til salgsbetingelserne sker på overta-
gelsestidspunktet.
Serviceydelser
Serviceydelser anses for at være en serie af ensartede ydelser, der følger samme overførselsmønster til kunden. Servicekontrakter
behandles som en samlet leveringsforpligtelse. Da kunderne løbende modtager og får nytte af det udførte arbejde, indregnes
omsætningen over tid. Omsætning indregnes efter inputbaserede opgørelsesmetoder baseret på faktisk afholdte omkostninger i
forhold til totalt kalkulerede omkostninger.
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
For entreprisekontrakter, har ledelsen vurderet, at der i det væsentligste alene er tale om én leveringsforpligtelse. Den løbende
overførsel af kontrollen af det udførte arbejde sker enten fordi opførelsen sker på kundens ejendom, hvorved ejendomsretten
og dermed kontrollen overgår til kunden i takt med arbejdets udførelse, eller fordi anlæggene er af så speciel karakter, at de
ikke uden uforholdsmæssige store omkostninger kan anvendes til andet formål, samtidig med, at kunden er forpligtet til løben-
de at betale for det udførte arbejde inkl. rimelig fortjeneste for det udførte arbejde.
Indregning sker ved brug af inputbaserede opgørelsesmetoder baseret på faktisk afholdte omkostninger i forhold til samlede
forventede omkostninger, idet denne metode vurderes bedst at afspejle den løbende overdragelse af kontrol. Ved vurdering
af kontraktens færdiggørelsesgrad, tages der højde for påløbne omkostninger, som kan henføres til ineffektivitet eller ikke
afspejler overgang af kontrol til kunden. En væsentlig forudsætning for anvendelse af produktionsprincippet er, at de enkelte
entreprisers indtægter og omkostninger kan estimeres pålideligt.
Variable elementer af vederlag medtages først i omsætningen, når det er rimeligt sikkert, at der ikke i efterfølgende perioder vil
skulle ske tilbageførsel heraf. Denne vurdering foretages løbende på de enkelte entreprisekontrakter. Forventede indtægter og
omkostninger på en entreprisekontrakt kan ændre sig, efterhånden som entreprisen udføres, og usikkerheder afklares. Tilsva-
rende kan der under entreprisens udførelse ske ændringer til kontrakten, ligesom forudsætninger for kontraktens udførelse kan
vise sig ikke at være opfyldt.
Vurderingen af uoverensstemmelser vedrørende ekstraarbejder, tidsfristforlængelser, krav om dagbod mv. foretages med
udgangspunkt i forholdenes karakter, kendskab til bygherre, forhandlingsstadie, tidligere erfaringer og dermed en vurdering
af sandsynligheden for udfaldet af den enkelte sag. For væsentlige uoverensstemmelser indgår ekstern advokatvurdering i
grundlaget for vurderingen.
Koncernens interne forretningsprocesser, økonomistyring og beregningsværktøjer understøtter sammen med projektledelsens
viden og erfaringer, at igangværende arbejder kan måles pålideligt i overensstemmelse med produktionsprincippet.
8686
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024Gager og lønninger 1.775 1.693Bidragsbaserede pensionsordninger 173 156Andre omkostninger til social sikring 37 37Aktiebaseret vederlæggelse 3 -2Personaleomkostninger i alt 1.988 1.884Personaleomkostninger indgår i resultatopgørelsen som:Produktionsomkostninger 1.691 1.613Salgsomkostninger 106 99Administrationsomkostninger 191 172Personaleomkostninger i alt 1.988 1.884Gennemsnitligt antal medarbejdere 3.088 3.029Bestyrelseshonorar 4,2 4,4Direktion:Gager og honorarer 5,7 23,5Aktiebaseret vederlæggelse 0,8 -0,1Direktion i alt 6,5 23,4
Note 1.2 Personaleomkostninger
Vederlagspakken til direktionen består af et fast vederlag (grundløn), en kortsigtet bonus og et langsigtet incitamentsprogram (LTI-
og PSU-program, jf. note 1.3).
Herudover er der mulighed for, at bestyrelsen, i enkeltstående tilfælde, kan tildele et medlem af direktionen et optionsprogram og/
eller en ekstraordinær bonus.
I ovenstående vederlag til direktionen indgår løn og bonus til fratrådte administrerende direktører på -0,3 mio. kr. (2024: 11,0 mio. kr.).
Note 1.3 Aktiebaseret vederlæggelse
Koncernen har i 2025 i henhold til vederlagspolitikken to langsigtede bonusprogrammer for direktører ansat i moder- og datter-
selskaber i MT Højgaard Holding-koncernen. Et ”LTI-program”, som udfases således at der ikke foretages flere tildelinger, og et
”PSU-program”, som er startet op fra 2025.
Beslutning om tildeling af præstationsbaserede aktier til direktionen, koncernledelsen og udvalgte medarbejdere træffes årligt af
bestyrelsen efter indstilling fra vederlagsudvalget.
De tildelte aktier udgør en betinget ret til at modtage aktier efter en treårig præstationsperiode uden betaling, hvorfor udnyttelses-
kursen er 0.
Tildeling forudsætter fortsat ansættelse og for PSU-programmet opfyldelse af fastsatte præstationsmål.
Yderligere oplysninger fremgår af vederlagsrapporten, som er tilgængelig på MT Højgaard Holdings hjemmeside.
Aktieprogrammer i 2025
I 2025 var der to aktiebaserede incitamentsprogrammer:
Det eksisterende LTI-program, hvor 2025 er sidste tildelingsår.
Det nye PSU-program, som startede op i 2025 og som fra 2026 fuldt ud erstatter LTI-programmet.
LTI-program (udfasning)
2025 er sidste år med det langsigtede incitamentsprogram for direktører i MT Højgaard Holding-koncernen (“LTI-programmet”). Pro-
grammet gav ret til at investere 25–100 % af den optjente kortsigtede bonus i MT Højgaard Holding-aktier (“LTI-tildelingen”). Aktierne
var låst i tre år (“modningsperioden”). Under visse betingelser kunne tildelingen forhøjes med Matching Shares betalt af selskabet
eller reduceres afhængigt af aktiekursudviklingen. Udbytte geninvesteres automatisk i aktier (“Udbytteaktier”). Tildeling af betingede
aktier kunne kun ske ved udbetaling af udbytte eller afdrag på langfristet gæld. MT Højgaard Holding afregner LTI-tildelingen inklusi-
ve Matching Shares og Udbytteaktier ved modning. Aktier erhverves af selskabet og opbevares i depot indtil modningsbetingelser-
ne opfyldes. Programmet blev tildelt på de ordinære generalforsamlinger i 2023–2025 og omfatter i alt 47.485 aktier (61.016 aktier i
2024). I 2025 blev der tildelt LTI’er til 2 deltagere, og i alt deltager 6 personer i LTI-programmerne (6 personer i 2024)
PSU-program (nyt fra 2025)
I 2025 blev et nyt Performance Share Unit (PSU)-program implementeret for modervirksomhedens direktion samt udvalgte nøgle-
medarbejdere i MT Højgaard Holding-koncernen. Programmet tildeler Performance Share Units, der vester efter tre år, forudsat at
fastsatte KPI’er opfyldes, og ansættelsen opretholdes. I 2025 blev der tildelt PSU’er til 47 deltagere (0 i 2024). KPI'er fastsættes ved
tildeling og måles årligt, med en samlet vurdering efter tre år baseret på ligelig vægtning efter tre år. Resultatet bestemmer en multi-
plikator (0–2x), der afgør det endelige antal PSU’er, der vester. Hver PSU, der vester, omdannes til én børsnoteret aktie i MT Højgaard
Holding. PSU-programmet blev tildelt på generalforsamlingen i 2025 og omfatter i alt 27.347 aktier (0 aktier i 2024).
Både LTI- og PSU-programmet har en treårig rullende optjeningsperiode. Ikke-modnede aktier bortfalder uden kompensation, hvis
deltageren selv fratræder sin stilling inden modningstidspunktet. Tildeling er betinget af fortsat ansættelse ved modning.
8787
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Specifikation af udestående betingede aktierModervirksomhedens Øvrige Stk.direktionmedarbejdereUdestående ved årets begyndelse 2024 11.316 95.733Tildelt 0 3.026Betingede aktier 0 859Udnyttet -5.691 -43.798Regulering vedrørende tidligere års programmer 108 1.744Udestående ved årets slutning 2024 5.733 57.564Tildelt LTI-aktier 9.204 3.362Matching LTI-aktier, betingede 3.835 1.400Tildelte PSU-aktier, betingede 4.349 18.261Udnyttet -1.124 -33.682Regulering vedrørende tidligere års programmer 149 4.839Udestående ved årets slutning 2025 22.146 51.744Antal betingede aktier der kan udnyttes ultimo 2024 0 0Antal betingede aktier der kan udnyttes ultimo 2025 0 0Dagsværdi ved tildeling af udestående aktier 2024 (mio. kr.) 1,1 11,5Dagsværdi ved tildeling af udestående aktier 2025 (mio. kr.) 3,6 12,5
Kursen pr. aktie på 2023 LTI-programmet er opgjort til 219,76 kr. på tildelingstidspunktet
Kursen pr. aktie på 2024 LTI-programmet er opgjort til 146,27 kr. på tildelingstidspunktet
Kursen pr. aktie på 2025 LTI-programmet er opgjort til 118,76 kr. på tildelingstidspunktet
Kursen pr. aktie på 2025 PSU-programmet er opgjort til 313,64 kr. på tildelingstidspunktet
Note 1.3 Aktiebaseret vederlæggelse (fortsat) Note 1.3 Aktiebaseret vederlæggelse (fortsat)
Carlo simuleringsmodel på baggrund af en række forudsætninger som f.eks.; Aktiekurs på tildelingstidspunktet, en modnings-
periode på 3 år, en egenkapital-forrentning på 11,23%, samt en antagelse om, at der ikke udbetales udbytte, en volatilitet på 31% på
baggrund af en 5-års observationsperiode for afkastet på en repræsentative gruppe.
Værdi af aktiebaseret vederlæggelse
Værdien af en PSU beregnes ud fra aktiekursen på tildelingstidspunktet og den forventede andel af aktier, der vil vestes. Aktiekursen
pr. aktie opgøres som gennemsnittet af de første 5 handelsdage i året for tildelingen.
For udestående betingede aktier pr. 31. december 2025 udgør den gennemsnitlige restløbetid ca. 1,25 år.
For Matching Shares programmet for 2022 blev betingelserne opfyldt, og 34.806 aktier blev i april 2025, udnyttet til en gns. vægtet
kurs på 284.
Omkostninger relateret til aktiebaseret aflønning i 2025 udgjorde 3,5 mio. kr. (1,8 mio. kr. i 2024).
Dagsværdien på tildelingstidspunktet af de betingede aktier i LTI-programmet (`Matching Shares´) er beregnet baseret på en Monte
§ Anvendt regnskabspraksis
MT Højgaard Holding A/S har etableret langsigtede aktiebaserede incitamentsprogrammer i overensstemmelse med koncer-
nens vederlagspolitik. Programmerne omfatter det tidligere LTI-program, som udfases efter 2025, og det nye PSU-program,
der blev introduceret i 2025.
Aktiebaseret vederlæggelse indregnes over den periode, hvor deltageren leverer den arbejdsindsats (serviceydelsen), der giver
ret til vederlæggelsen. Dette er som udgangspunkt fra tildeling og frem til tidspunktet, hvor optjeningsbetingelserne kan være
opfyldt.
De aktiebaserede vederlæggelsesordninger klassificeres som egenkapitalbaserede i henhold til IFRS 2. Værdien af den mod-
tagne arbejdsindsats måles til dagsværdien af de tildelte aktier på tildelingstidspunktet og indregnes som personaleomkost-
ning over optjeningsperioden med modpost i egenkapitalen. Dagsværdien reguleres ikke efterfølgende, men omkostningen
justeres løbende for ændringer i det forventede antal aktier, der forventes at modnes, fx ved fratrædelser eller manglende
målopfyldelse.
Optjeningsperioden udgør tre år for både LTI- og PSU-programmet. Ikke-modnede aktier bortfalder uden kompensation, hvis
deltageren selv fratræder sin stilling inden modningstidspunktet.
For LTI-programmet indgår deltagernes investering af kortsigtet lederbonus ikke i beregningen af dagsværdien på tildelings-
tidspunktet. Den anvendte andel af den kortsigtede bonus indregnes som personaleomkostning i optjeningsåret under de
relevante omkostningsarter (produktions-, salgs- eller administrationsomkostninger) afhængigt af deltagerens organisatoriske
tilhørsforhold.
8888
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024Afskrivninger, immaterielle aktiver 15 17Afskrivninger, materielle aktiver 41 32Afskrivninger, leasingaktiver 52 49Af- og nedskrivninger i alt 108 98Af- og nedskrivninger indgår i resultatopgørelsen som:Produktionsomkostninger 77 66Salgsomkostninger 2 2Administrationsomkostninger 29 30Af- og nedskrivninger i alt 108 98
Note 1.4 Af- og nedskrivninger
Beløb i mio. kr 2025 2024Årets skat kan opdeles således:Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteter -90 -101Skat vedrørende ophørte aktiviteter -1 4Skat i resultatopgørelsen -91 -97Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteter fremkommer således:Aktuel skat -18 1Udskudt skat -63 -100Regulering udskudt skat vedrørende tidligere år -4 5Regulering aktuel skat vedrørende tidligere år -5 -7Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteter -90 -101Beregnet 22% skat af resultat før skat af fortsættende aktiviteter -89 -101Regulering af beregnet skat i udenlandske tilknyttede virksomheder i forhold til 22% 0 0Skatteeffekt af:Ikke-fradragsberettigede omkostninger/ikke-skattepligtige indtægter 6 -3Andel af resultat efter skat i joint ventures 2 5Regulering af skat vedrørende tidligere år -9 -2Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteter -90 -101Effektiv skatteprocent (%) 22,3 22,2
Note 1.5 Indkomstskat og udskudt skat
8989
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024Udskudt skat 01-01 -69 -148Ophørte aktiviteter 6 -16Udskudt skat indregnet i årets resultat 67 95Udskudt skat 31-12 4 -69Udskudt skat indregnes således i balancen:Udskudte skatteaktiver -27 -102Udskudte skatteforpligtelser 31 33Udskudt skat 31-12, netto 4 -69Udskudt skat vedrører:Immaterielle aktiver 30 34Materielle aktiver -38 -34Kortfristede aktiver 329 226Forpligtelser -86 -34Skattemæssige underskud -231 -261Udskudt skat 31-12 4 -69Udskudte skatteforpligtelser, der ikke er indregnet i balancenMidlertidige forskelle vedrørende frie reserver i udenlandske virksomheder 5 4
Udskudte skatteforpligtelser, der ikke er indregnet i balancen, vedrører frie reserver i udenlandske virksomheder, der underlægges
en højere beskatning, hvis de udloddes. Forpligtelserne er ikke indregnet, idet koncernen kontrollerer, hvorvidt de udløses. Det er
sandsynligt, at forpligtelserne ikke vil blive udløst inden for en overskuelig fremtid.
Koncernen er omfattet af den danske minimumsbeskatningslov, som implementerer OECD’s Pillar II regler. På baggrund af koncer-
nens vurdering består alle relevante jurisdiktioner, herunder Færøerne, Grønland, Maldiverne, Norge, Sverige og Vietnam, en eller fle-
re safe harbour-tests. Der er derfor i koncernregnskabet ikke indregnet nogle ekstraskatter relateret til Pillar II for regnskabsåret 2025.
Koncernen har anvendt den obligatoriske undtagelse til ikke at indregne eller oplyse om udskudte skatteaktiver og -forpligtelser
vedrørende ekstraskatter, der er omfattet af minimumsbeskatningsloven
Note 1.5 Indkomstskat og udskudt skat (fortsat) Note 1.5 Indkomstskat og udskudt skat (fortsat)
Ændring i midlertidige forskelle i årets løb 2025Balance Indregnet i Ophørte Balance Beløb i mio. kr.01-01årets resultataktiviteter31-12Immaterielle aktiver 34 -4 30Materielle aktiver -34 -4 - -38Kortfristede aktiver 226 103 - 329Forpligtelser -34 -54 2 -86Skattemæssige underskud -261 26 4 -231I alt -69 67 6 42024Balance Indregnet i Ophørte Balance Beløb i mio. kr.01-01årets resultataktiviteter31-12Immaterielle aktiver 35 -1 - 34Materielle aktiver -21 -13 - -34Kortfristede aktiver 191 41 -6 226Forpligtelser -71 36 1 -34Skattemæssige underskud -282 32 -11 -261I alt -148 95 -16 -69
Genindvinding af udskudte skatteaktiver
MT Højgaard Danmark fortsætter den positive udvikling, hvilket også giver sig udtryk i forventningerne til selskabets fremtidige
indtjening. Resultatet for 2025 samt prognoserne for de fremtidige indkomstår gør, at underskuddene fortsat er fuldt indregnet i
regnskabet for den danske sambeskatningskreds.
9090
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 1.5 Indkomstskat og udskudt skat (fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
MT Højgaard Holding A/S er administrationsselskab for den danske sambeskatning og afregner som følge heraf alle betalinger
af selskabsskat til de danske skattemyndigheder.
Udskudte skatteforpligtelser og skatteaktiver måles efter den balanceorienterede gældsmetode og omfatter samtlige midlerti-
dige forskelle mellem regnskabs- og skattemæssige værdier af forpligtelser og aktiver.
Udskudte skatteaktiver, herunder den skattemæssige værdi af fremførselsberettigede skattemæssige underskud, indregnes
med den værdi, hvortil de forventes at kunne realiseres. Det kan ske ved modregning i enten udskudte skatteforpligtelser eller
skat af fremtidige resultater i moderselskabet og de øvrige sambeskattede virksomheder i samme land. Udskudte skatteaktiver
opføres særskilt under andre langfristede aktiver.
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Udskudte skatteaktiver indregnes i den udstrækning, det anses for sandsynligt, at der inden for en overskuelig fremtid (normalt
fem år) realiseres skattemæssige overskud, hvori fremførselsberettigede underskud mv. kan modregnes. Fastlæggelse af, hvor
stort et beløb, der kan indregnes som udskudte skatteaktiver, baseres på et skøn over det sandsynlige tidspunkt for og stør-
relsen af fremtidige skattepligtige overskud og under hensyntagen til gældende skattelovgivning. Se note 2.4 for væsentlige
forudsætninger vedrørende nedskrivningstest brugt for værdiansættelsen af udskudte skatteaktiver relateret til skattemæssige
underskud.
Prognoserne for de fremtidige overskud i de virksomheder, hvor underskuddene kan udnyttes, opdateres årligt. Ledelsen vur-
derer ved udgangen af regnskabsåret, i hvilket omfang de skattemæssige overskud efter gældende skattelovgivning vil kunne
realiseres inden for en overskuelig fremtid, samt hvilke skattesatser der er gældende på anvendelsestidspunktet. På baggrund
heraf foretages revurdering af indregningen af de udskudte skatteaktiver.
Skatteaktiver i koncernen vedrører bl.a. skattemæssige underskud, der kan fremføres tidsmæssigt ubegrænset. Disse kan
indtægtsføres, når koncernen udviser de fornødne positive resultater. Derudover beregnes udskudt skat med de skattesatser,
der er gældende i de respektive lande, som den udskudte skat stammer fra.
Som led i sædvanlig drift, kan der forekomme tvister med skattemyndigheder. Ledelsen evaluerer regelmæssigt opgørelserne i
selvangivelserne, hvor gældende skatteregulering er underlagt fortolkning og tager stilling til, om det er sandsynligt, at en skat-
temyndighed vil acceptere den skattemæssige behandling. Resultatet af usikre skattepositioner måles baseret på ledelsens
bedste skøn over beløb, der kræves for at indfri forpligtelsen og indregnes i udskudt skat eller indkomstskat afhængigt af den
skattemæssige stilling.
Beløb i mio. kr 2025 2024Årets resultat 268 189Minoritetsinteressernes andel af koncernresultat 0 0Koncernens andel af årets resultat 268 189Gennemsnitligt antal aktier, stk. 7.787.069 7.787.069Gennemsnitligt antal egne aktier, stk. -63.356 -56.077Gennemsnitligt antal aktier i omløb, stk. 7.723.713 7.730.992Gennemsnitlig udvandingseffekt fra aktieprogram, stk. 63.356 56.077Udvandet gennemsnitligt antal aktier i omløb, stk. 7.787.069 7.787.069Resultat pr. aktie (EPS), kr. 34,7 24,4Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D), kr. 34,4 24,2Resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr. 40,5 46,1Udvandet resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr. 40,2 45,8
Note 1.6 Resultat pr. aktie
9191
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 2.1 Immaterielle aktiver
2025Andre Beløb i mio. kr Goodwill Varemærker Kunderelationerimmaterielle aktiver I altKostpris 01-01 221 190 24 58 493Tilgang - - - 1 1Afgang - - - -15 -15Kostpris 31-12 221 190 24 44 479Af- og nedskrivninger 01-01 - 54 9 45 108Afskrivninger - 9 2 4 15Afgang - - - -15 -15Af- og nedskrivninger 31-12 - 63 11 34 108Regnskabsmæssig værdi 31-12 221 127 13 10 3712024Andre Beløb i mio. kr Goodwill Varemærker Kunderelationerimmaterielle aktiver I altKostpris 01-01 221 190 62 98 571Tilgang - - - 3 3Afgang - - -38 -43 -81Kostpris 31-12 221 190 24 58 493Af- og nedskrivninger 01-01 - 44 43 85 172Afskrivninger - 10 4 3 17Afgang - - -38 -43 -81Af- og nedskrivninger 31-12 - 54 9 45 108Regnskabsmæssig værdi 31-12 221 136 15 13 385
Varemærker relaterer sig primært til MT Højgaard Danmark A/S og Enemærke og
Petersen A/S. Varemærker er fuldt afskrevet i 2041.
Den regnskabsmæssige værdi af ERP-platforme i koncernen er 10 mio. kr.
(2024: 13 mio. kr.).
Kostprisen på fuldt afskrevne aktiver, der stadig er i brug, er 10 mio. kr.
(2024: 21 mio. kr.)
§ Anvendt regnskabspraksis
Andre immaterielle aktiver omfatter kunderelationer, varemærker, ordrebe-
holdning samt ERP og andre it-systemer, som måles til kostpris med fradrag
af akkumulerede af- og nedskrivninger. Afskrivning foretages lineært over
den forventede brugstid. Afskrivningsgrundlaget reduceres med eventuelle
nedskrivninger.
Forventede brugstider:
Varemærker 20 år
Ordrebeholdning 1-3 år
Kunderelationer 5 år
ERP og andre it-systemer 3-7 år
9292
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 2.2 Materielle aktiver
2025Grunde og Produktionsanlæg Andre anlæg, drifts-Materielle aktiver Beløb i mio. krbygningerog maskinermateriel og inventarunder opførelse I altKostpris 01-01 149 176 63 4 392Tilgang 3 71 6 1 81Overført - 4 - -4 -Afgang -8 -10 -4 - -22Kostpris 31-12 144 241 65 1 451Af- og nedskrivninger 01-01 13 69 29 - 111Afskrivninger 3 31 7 - 41Afgang -2 -6 -3 - -11Af- og nedskrivninger 31-12 14 94 33 - 141Regnskabsmæssig værdi 31-12 130 147 32 1 3102024Grunde og Produktionsanlæg Andre anlæg, drifts-Materielle aktiver Beløb i mio. krbygningerog maskinermateriel og inventarunder opførelse I altKostpris 01-01 146 125 55 1 327Tilgang 2 51 9 4 66Overført 1 - - -1 -Afgang - - -1 - -1Kostpris 31-12 149 176 63 4 392Af- og nedskrivninger 01-01 10 46 23 - 79Afskrivninger 3 23 7 - 33Afgang - - -1 - -1Af- og nedskrivninger 31-12 13 69 29 - 111Regnskabsmæssig værdi 31-12 136 107 34 4 281
§ Anvendt regnskabspraksis
Materielle aktiver afskrives lineært over den forventede brugstid til den forven-
tede scrapværdi. Brugstiden fastsættes individuelt for større aktiver, mens den
for øvrige aktiver fastsættes for grupper af ensartede aktiver, og revurderes
løbende.
Forventede brugstider:
Bygninger 10-50 år
Produktionsanlæg og maskiner 3-20 år
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar 3-10 år
Der afskrives ikke på grunde. Endvidere afskrives ikke, hvis et aktivs scrap-
værdi overstiger den regnskabsmæssige værdi. Scrapværdien fastsættes på
anskaffelsestidspunktet og revurderes årligt.
Den regnskabsmæssige værdi vurderes løbende og nedskrives over resul-
tatopgørelsen til genindvindingsværdi, såfremt denne er lavere end den
regnskabsmæssige værdi. Nedskrivninger tilbageføres i det omfang, der er
sket ændringer i de forudsætninger og skøn, der førte til nedskrivningen.
9393
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb indregnet i resultatopgørelsenRenteomkostninger relateret til leasingforpligtelser 10 10Variable leasingbetalinger ikke indregnet som en del af leasingforpligtelsen 16 14Omkostninger relateret til kortfristede leasingaftaler - -Omkostninger relateret til leasingaktiver med lav værdi - -Samlet betaling vedrørende leasingkontrakter 96 91
Note 2.3 Leasing Note 2.3 Leasing (fortsat)
2025Grunde og Produktionsanlæg Andre anlæg, drifts-Beløb i mio. krbygningerog maskinermateriel og inventar I altRegnskabsmæssig værdi 01-01 72 4 75 151Tilgang 9 - 35 44Genmåling af leasingforpligtelse 13 - 0 13Afskrivninger -19 -2 -31 -52Afgang - - -6 -6Regnskabsmæssig værdi 31-12 75 2 73 1502024Grunde og Produktionsanlæg Andre anlæg, drifts-Beløb i mio. krbygningerog maskinermateriel og inventar I altRegnskabsmæssig værdi 01-01 72 6 56 134Tilgang 7 1 48 56Genmåling af leasingforpligtelse 13 - 0 13Afskrivninger -19 -2 -27 -48Afgang -1 -1 -2 -4Regnskabsmæssig værdi 31-12 72 4 75 151
Koncernens leasingaftaler vedrører primært biler, driftsmateriel samt kontorejendomme.
Der henvises til note 3.5 for oplysninger og forfaldsanalyse af koncernens leasingforpligtelser.
§ Anvendt regnskabspraksis
Leasingaktiver afskrives lineært over den forventede brugstid.
Forventede brugstider:
Biler 2-5 år
Ejendomme 2-10 år
Produktionsanlæg og maskiner 2-4 år
Leasingaktiver med lav værdi (under 0,1 mio. kr.) og kortfristede leasingaftaler (under 12 måneder) indregnes ikke i balancen. I
stedet indregnes leasingydelser vedrørende disse leasingaftaler lineært i resultatopgørelsen.
9494
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill fordeler sig som følger på den enkelte pengestrømsfrembringende enhed:
Væsentlige forudsætninger anvendt ved opgørelse af kapitalværdien
Nedskrivningstesten og opgørelse af kapitalværdien er for 2025 udarbejdet med udgangspunkt i regnskabstal opgjort pr. 30. sep-
tember og forecast for resten af 2025 samt forecast for 2026 og 2027 samt estimater for årene 2028-2030. Altså en 5-årig periode.
Herudover opgøres kapitalværdi ud fra væsentlige forudsætninger, som er vurderet at være vækstrater og overskudsgrader. Disse er
afhængige af den generelle udvikling i samfundsøkonomien og koncernens styring af bl.a. risici på de enkelte projekter.
Den forventede årlige vækstrate i budgetperioden og i terminalperioden er baseret på historiske erfaringer, herunder de budgetterede
afkast på ordreporteføljen og på de forventede ordrer og den planlagte kapacitet samt under hensyntagen til ledelsens forventning til
fremtiden, herunder de udmeldte forventninger til fremtidig vækst, overskudsgrad og pengestrømme.
Der er foretaget en revidering af diskonteringsrenten før skat for hver pengestrømsfrembringende enhed for at afspejle de seneste
markedsforventninger til den risikofrie rente baseret på en 10-årig dansk statsobligation, aktierisikopræmien og gældsomkostningerne.
Den langsigtede vækstrate for terminalperioden er baseret på den forventede vækst i verdensøkonomien samt den langsigtede udvik-
ling for de industrier og markeder, hvor de pengestrømsfrembringende enheder opererer.
Beløb i mio. kr 2025 2024MT Højgaard Danmark A/S 74 63Enemærke & Petersen A/S 60 60Raunstrup A/S* 31 31Nembyg A/S* 56 56MT Højgaard Property Development A/S** - 11Goodwill i alt 221 221
*Indgår i segmentet Enemærke & Petersen
**Er i 2025 konsolideret ind i segmentet MT Højgaard Danmark
Note 2.4 Nedskrivningstest Note 2.4 Nedskrivningstest (fortsat)
Resultat af den årlige nedskrivningstest
Nedskrivningstestene for 2025 viste at kapitalværdien overstiger den regnskabsmæssige værdi af goodwill og dermed intet behov
for nedskrivning. Der var ligeledes intet behov for nedskrivning af goodwill i 2024.
Goodwill
Pengestrømsfrembringende enhed
Pengestrømsfrembringende enheder, der er identificeret i MT Højgaard Holding, svarer til forretningsenhederne, som er MT
Højgaard Danmark, Enemærke & Petersen, Raunstrup og NemByg. Disse er vurderet at være det laveste niveau af pengestrøms-
frembringende enheder, som kan defineres af ledelsen. MT Højgaard Property Development’s aktiviteter er pr. 18. marts 2025 blevet
overført og integreret i MT Højgaard Danmark i én samlet organisation for at styrke kompetencer og synergier inden for udvikling
af større byggeprojekter på dansk grund og derfor er denne ikke længere en pengestrømsfrembringende enhed på laveste niveau.
MT Højgaard Property Development ophører dermed som selvstændig Cash Generating Unit (CGU) og Immaterielle aktiver, såsom
Goodwill og Brand-værdier overgår til forretningsenheden MT Højgaard Danmark.
Definitionen af pengestrømsfrembringende enheder er baseret på den mindste identificerbare gruppe af aktiver, der samlet genere-
rer pengestrømme fra fortsat brug, og som er uafhængige af pengestrømmene fra andre aktiver eller grupper af aktiver.
Definitionen af pengestrømsfrembringende enheder er i overensstemmelse med ledelsesstrukturen og den interne finansielle
rapportering i MT Højgaard Holding. Til nedskrivningstest formål allokeres materielle og immaterielle aktiver til de respektive penge-
strømsfrembringende enheder.
Regnskabsmæssig værdi af goodwill
Koncernen overvåger løbende ændringer i lovgivning om klimarelaterede forhold. På nuværende tidspunkt har ny lovgivning ikke
væsentlig indvirkning på de forudsætninger, som anvendes ved opgørelse af genindvindingsværdien for virksomhedens CGU’er. De
forventede fremtidige pengestrømme i nedskrivningstesten er baseret på virksomhedens forretningsplaner og klimastrategi, der
tager højde for koncernens initiativer til at reducere virksomhedens CO
2
-udledning. På nuværende tidspunkt har disse forudsætnin-
ger og koncernens klimastrategi ikke nogen væsentlig påvirkning på genindvindingsværdien.
Goodwill i koncernen stammer primært fra fusionen af Højgaard Holding A/S og Monberg & Thorsen A/S, dertil kommer goodwill,
der kan henføres til købet af Raunstrup A/S og NemByg A/S.
9595
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr. 2025 2024Kostpris 01-01 29 29Kostpris 31-12 29 29Reguleringer 01-01 26 23Valutakursregulering 0 0Udbytte -6 -19Andel af årets resultat -35 22Reguleringer 31-12 -15 26Regnskabsmæssig værdi 31-12 14 55
2025Budgetperiode Budgetperiode TerminalperiodeGennemsnitligDiskonteringsrente omsætningsvækstratefør skat VækstrateMT Højgaard Danmark A/S 1,4% 14,4% 2%Enemærke & Petersen A/S 1,5% 14,4% 2%Raunstrup A/S* 1,1% 14,4% 2%Nembyg A/S* 5,7% 17,6% 2%2024Budgetperiode Budgetperiode TerminalperiodeGennemsnitligDiskonteringsrente omsætningsvækstratefør skat VækstrateMT Højgaard Danmark A/S 1,3% 14,4% 2%Enemærke & Petersen A/S 2,3% 14,4% 2%Raunstrup A/S* 3,7% 14,4% 2%Nembyg A/S* 1,5% 17,6% 2%MT Højgaard Property Development A/S 3,1% 14,0% 2%
Terminalvæksten er fastsat til 2 %, hvilket afspejler en langsigtet, stabil vækst i overensstemmelse med forventet langsigtet inflation
og markedsudvikling, mens den lavere vækstrate på 1,8 % i 2028–2030 afspejler en mere konservativ overgang til terminalperioden.
Note 2.4 Nedskrivningstest (fortsat) Note 2.4 Nedskrivningstest (fortsat)
Note 2.5 Kapitalandele i associerede virksomheder og joint ventures
Overskudsgrad
Overskudsgraden for koncernen ventes at ligge i niveauet 4,2% i budgetperioden (2024: 4,1% til 4,5%), og denne overskudsgrad
videreføres i fremskrivningen som langsigtet overskudsgrad. Indtjeningen understøttes af ordrebeholdningen samt selskabernes
igangsatte strategiske tiltag.
Følsomhedsanalyse
Der er foretaget følsomhedsanalyser for at identificere den laveste vækst eller den største stigning i diskonteringsrenten for hver
pengestrømsfrembringende enhed, uden at det vil medføre et nedskrivningsbehov.
Ledelsen vurderer, at sandsynlige ændringer i de grundlæggende forudsætninger ikke vil medføre, at den regnskabsmæssige værdi
af goodwill vil overstige genindvindingsværdien.
En væsentlig forudsætning i nedskrivningstesten er forecast, hvilket af natur er forbundet med risici, og en væsentlig fremtidig
ændring i forecasts kan medføre en nedskrivning i fremtidige perioder uagtet konklusionen i 2025.
Afstemning af regnskabsmæssig værdi 31. decemberBeløb i mio. kr 2025 2024Regnskabsmæssig værdi af væsentlige joint ventures 0 40Regnskabsmæssig værdi af associerede virksomheder og øvrige joint ventures 14 15Regnskabsmæssig værdi 31-12 14 55
§ Anvendt regnskabspraksis
Goodwill testes årligt for behov for nedskrivning. Genindvindingsværdien opgøres som kapitalværdien af de estimerede frem-
tidige pengestrømme, tilbagediskonteret med diskonteringsfaktoren for den enkelte pengestrømsfrembringende enhed.
Andre aktiver testes årligt for behov for nedskrivning i tilfælde af indikationer på nedskrivningsbehov.
Genindvindingsværdien opgøres som beskrevet for goodwill.
Andre langfristede aktiver
I 2025 er det ikke vurderet nødvendigt at foretage nedskrivningstest. Der var ligeledes ikke behov for nedskrivningstest i 2024.
9696
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 2.5 Kapitalandele i associerede virksomheder og joint ventures (fortsat) Note 2.5 Kapitalandele i associerede virksomheder og joint ventures (fortsat)
Finansielle oplysninger (100%) for hver af koncernens individuelt set væsentlige joint ventures korrigeret
for forskelle i anvendt regnskabspraksis.
BESIX-MTH JV I/SBeløb i mio. kr 2025 2024Ejerandel 50% 50%TotalindkomstopgørelseOmsætning 759 721Årets resultat -80 22Totalindkomst -80 22BalanceLangfristede aktiver 14 16Kortfristede aktiver 214 131Likvider 139 29Langfristede forpligtelser 216 0Kortfristede forpligtelser 151 96Egenkapital 0 80Koncernens andel af egenkapitalen 0 40
BESIX-MTH JV I/S er et joint venture mellem N.V. BESIX S.A. (50%) og MT Højgaard Danmark A/S (50%), som opfører Nordhavnstun-
nelen under Svanemøllehavnen og Kalkbrænderiløbet der forbinder de to bydele Østerbro og Nordhavn i København. Opførelsen
foretages for Vejdirektoratet.
Koncernens individuelt uvæsentlige joint ventures udgør 13 mio. kr. (2024: 14 mio. kr.). Resultat- og totalindkomstpåvirkningen fra
fortsættende aktiviteter for koncernens individuelt uvæsentlige joint ventures udgør 5 mio. kr. (2024: 12 mio. kr.).
Koncernens individuelt uvæsentlige associerede virksomheder udgør 1 mio. kr. (2024: 1 mio. kr.). Resultat- og totalindkomstpåvirknin-
gen fra fortsættende aktiviteter for koncernens individuelt uvæsentlige associerede virksomheder udgør 0 mio. kr. (2024: -1 mio. kr.).
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Som led i anvendelsen af koncernens regnskabspraksis foretager ledelsen løbende vurderinger ud over skønsmæssige vurde-
ringer, som kan have væsentlig indvirkning på de i årsrapporten indregnede beløb.
Koncernen vurderer virksomhed for virksomhed, hvorvidt der er tale om henholdsvis ”joint venture” eller ”joint operations
baseret på en vurdering af den juridiske struktur, kontraktvilkår og andre relevante omstændigheder.
Koncernens joint ventures forefindes hovedsagelig i Besix, OPP- og OPS-selskaberne, samt Skanska-MTH Hisingsbron HB. I
2024 indgik koncernen i et joint operation ved stifelsen af virksomheden Valby JV I/S.
Regnskabsmæssige skøn og vurderinger for joint arrangements vurderes efter samme metode som koncernens øvrige enter-
prisekontrakter jf. note 1.1.
§ Anvendt regnskabspraksis
Joint arrangements er aktiviteter eller virksomheder, hvori koncernen gennem samarbejdsaftaler med en eller flere parter har
fælles bestemmende indflydelse. Fælles bestemmende indflydelse indebærer, at beslutninger om de relevante aktiviteter
kræver enstemmighed blandt de parter, der har den fælles bestemmende indflydelse.
Joint arrangements klassificeres som joint ventures eller joint operations. Ved joint operations forstås
aktiviteter, hvor deltagerne har direkte rettigheder over aktiver og hæfter direkte for forpligtelser,
mens der ved joint ventures forstås aktiviteter, hvor deltagerne alene har rettigheder over nettoaktiverne.
Joint ventures indregnes efter den indre værdis metode i koncernregnskabet. Joint operations indregnes forholdsmæssigt ud
fra andel i indtægter, omkostninger, aktiver og forpligtelser.
Fortjeneste eller tab ved salg eller afvikling af joint ventures opgøres som salgs- eller afviklingssummen med fradrag af den
regnskabsmæssige værdi af nettoaktiver inklusive goodwill på salgstidspunktet samt omkostninger til salg eller afvikling.
9797
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024Råvarer og hjælpematerialer 16 15Byggeri i eget regi 25 32Ejendomme til videresalg 191 221I alt 232 268Beløb indregnet i resultatopgørelsen:Vareforbrug indregnet under produktionsomkostninger114 231Nedskrivninger indregnet under produktionsomkostninger - 8
Beløb i mio. kr 2025 2024Tilgodehavender fra salg 1.578 1.594Tilgodehavender fra joint ventures 155 24Tilgodehavender fra subleasing 33 41Andre tilgodehavender 89 113I alt 1.855 1.772Der fordeles således i balancen:Langfristede aktiver 173 78Kortfristede aktiver 1.682 1.694I alt 1.855 1.772Nedskrivninger til imødegåelse af tab på tilgodehavender 01-01 46 41Nedskrivninger i året 17 7Realiseret i året -1 -Tilbageført i året - -2Nedskrivninger 31-12 62 46Tilgodehavender fra subleasingForfald over fem år - -Forfald mellem et og fem år 28 37Forfald inden for et år 11 10I alt ikke-diskonteret leasingtilgodehavende 31-12 39 47
Note 2.6 Varebeholdninger Note 2.7 Tilgodehavender
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Ejendomme omfatter primært erhvervsgrunde samt boligejendomme under opførelse. Ejendommene er beliggende i Danmark.
Ejendomme til videresalg vurderes løbende ud fra beliggenhed, grundareal, byggeret, karakter samt plan- og udviklingsstadie.
Ejendommenes bogførte værdi sammenholdes med markedet, med tilsvarende tidligere realiserede salg, eller med en estimeret
værdi fastlagt som salgsværdien af den færdige ejendom fratrukket alle realiseringsomkostninger (udvikling, modning, projektering,
byggeri, salg og finansiering). Realiseringsomkostninger baseres på indhentning af priser ved realiseringen af lignende projekter.
Data for salgspriser, lejepriser og afkastkrav baseres på tilgængelige markedsrapporter fra anerkendte mæglervirksomheder samt
egne erfaringstal.
På samme måde bliver værdien af usolgte boliger ved byggeri i eget regi vurderet ud fra allerede realiserede/solgte boliger i
samme projekt, samt ud fra den generelle markedsudvikling baseret på markedsrapporter.
§ Anvendt regnskabspraksis
Varebeholdninger måles til kostpris efter FIFO-metoden. Hvis nettorealisationsværdien er lavere end kostprisen, nedskrives den
regnskabsmæssige værdi til denne lavere værdi. Kostpris for råvarer og hjælpematerialer er anskaffelsesprisen med tillæg af
hjemtagelsesomkostninger.
Ejendomme til videresalg består af ubebyggede grunde, der ejes med henblik på projektudviklingsaktiviteter, og færdigopførte
boliger til videresalg.
Byggeri i eget regi består af projektudviklingssager, der opføres med salgsformål, som endnu ikke er solgt. Når byggeri i eget
regi er færdigbygget, overføres det til ejendomme til videresalg.
Ejendomme, projektudviklingssager, der opføres med salgsformål, som endnu ikke er solgt efter IFRS 15 og ubebyggede grun-
de som ikke anses at være til vedvarende eje eller brug, måles til kostpris eller nettorealisationsværdi, hvor denne er lavere.
Ydelser vedrørende tilgodehavender fra subleasing udgør 10 mio. kr. (2024: 10 mio. kr.)
Dagsværdien af tilgodehavender svarer stort set til den regnskabsmæssige værdi.
I tilgodehavender fra salg indgår beløb, der er sædvanlig entreprisetvist om. Se omtale i note 3.7.
9898
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 2.7 Tilgodehavender (fortsat) Note 2.7 Tilgodehavender (fortsat)
Kreditrisici
Kreditrisici styres generelt ved en løbende kreditvurdering af kunder og samarbejdspartnere. Koncernen har ingen væsentlige risici
vedrørende en enkelt kunde eller samarbejdspartner.
Den altovervejende del af koncernens aktiviteter udføres for private og offentlige kunder, organisationer og boligselskaber. Private
kunder er sædvanligvis store danske og internationale virksomheder med høj kreditværdighed. Kreditrisikoen på offentlige kunder
anses for meget begrænset.
Kreditrisikoen på andre private modparter end banker vurderes at være begrænset, idet koncernen ved indgåelse af entreprisekon-
trakter med private bygherrer i væsentligt omfang kræver betalingssikkerhed i form af sædvanligvis bank- og kautionsforsikringsga-
rantier eller lignende. Ved byggeri og anlægsprojekter sker der acontofakturering af kunder i takt med arbejdets udførelse, hvilket
reducerer koncernens kreditrisiko.
Nedskrivning til imødegåelse af tab på tilgodehavender udgør derfor et uvæsentligt beløb og skyldes tvister samt kunders konkurs
eller forventede konkurs. Koncernen har historisk realiseret meget få tab på tilgodehavende beløb.
2025Beløb i mio. kr. Tabsprocent Tilgodehavende Forventet tab TotalEj forfalden 0,0% 847 - 847Forfalden med 1-30 dage 0,0% 231 - 231Forfalden med 31-60 dage 0,0% 39 - 39Forfalden med 61-90 dage 0,0% 69 - 69Forfalden med mere end 90 dage 13,7% 454 62 392I alt 1.640 62 1.5782024Beløb i mio. kr Tabsprocent Tilgodehavende Forventet tab TotalEj forfalden 0,0% 714 - 714Forfalden med 1-30 dage 0,0% 216 - 216Forfalden med 31-60 dage 0,0% 61 - 61Forfalden med 61-90 dage 0,0% 96 - 96Forfalden med mere end 90 dage 8,4% 553 46 507I alt 1.640 46 1.594
§ Anvendt regnskabspraksis
For tilgodehavender fra salg og entreprisekontraktaktiver anvendes den forenklede IFRS 9-metode til måling af forventede
kredittab, hvor det forventede tab indregnes straks i resultatopgørelsen. Denne indregning sker på samme tidspunkt som
tilgodehavendet indregnes i balancen.
For at måle det forventede kredittab er tilgodehavender fra salg og entreprisekontraktaktiver grupperet efter karakteristika og
antal forfaldne dage.
Risici vedrørende tab på tilgodehavender fra salg vurderes inden indgåelse af kontrakter og overvåges løbende i henhold til
koncernens risikostyringspolitikker indtil realisation. Nedskrivning beregnes ud fra den forventede tabsprocent, der beregnes
på baggrund af historiske data, en default dag på 90 dage og korrigeret for skøn over effekten af forventede ændringer i
relevante parametre herunder konjunkturer i bygge- og anlægsbranchen samt økonomiske udsving mv. der forventes at kunne
påvirke branchen.
9999
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024Acontofakturering 38.995 30.771 Salgsværdi af entreprisekontrakter -38.412 -30.618 Entreprisekontrakter (netto) 583 153 Igangværende entreprisekontrakter er indregnet i balancen som følger:Kortfristede forpligtelser 1.176 934 Kortfristede tilgodehavender -593 -781 Entreprisekontrakter (netto) 583 153 Uopfyldte leveringsforpligtelser vedrørende entreprisekontrakter (ordrebeholdning)Mellem 2 til 5 år 5.045 4.411 Indenfor et år 6.834 7.370 I alt 11.879 11.781 Omsætning indregnet i perioden fra kortfristede forpligtelser fra udgangen af året før 934 1.306
Indregnet omsætning relateret til entreprisekontrakter
Acontofaktureringer indeholdt i salgskontrakter for entrepriser forsøges i videst muligt omfang at afspejle det underliggende udførte
arbejde baseret på den detaljerede projektplan. Betalingsbetingelser er typisk netto 30-45 dage. For projektsalg modtager kon-
cernen først betaling ved afslutning og overlevering af det færdige projekt, hvorfor tidspunktet for betaling ligger efter det udførte
arbejde.
Entreprisekontrakter (aktiver) består af salgsværdien af udført arbejde, hvor fakturering endnu ikke er sket til fulde grundet manglen-
de opfyldelse af kontraktlige forpligtelser.
Entreprisekontrakter (forpligtelser) består af forpligtelser opstået ved modtagne forudbetalinger eller faktureringer, der overstiger
den indregnede omsætning for kontrakten per balancedatoen.
For garantiforpligtelser vedrørende projekter eller øvrig salg henvises til note 3.7.
Salgsværdien af igangværende arbejder er steget 31. december 2025 sammenholdt med 31. december 2024. Stigningen skyldes
primært timing.
Note 2.8 Entreprisekontrakter Note 2.8 Entreprisekontrakter (fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Salgsværdien måles på grundlag af de samlede forventede indtægter på den enkelte entreprisekontrakt og færdiggørelsesgra-
den på balancedagen.
Færdiggørelsesgraden fastsættes med udgangspunkt i de afholdte omkostninger og de samlede forventede omkostninger.
Hvis det er sandsynligt, at de samlede forventede omkostninger vil overstige de samlede forventede indtægter på en igang-
værende entreprisekontrakt, indregnes det samlede forventede tab på entreprisen straks som en produktionsomkostning.
Når salgsværdien ikke kan opgøres pålideligt, indregnes salgsværdien til de medgåede omkostninger eller nettorealisations-
værdien, hvis denne er lavere.
Den enkelte igangværende entreprisekontrakt indregnes i balancen som kontraktaktiv eller kontraktforpligtelse afhængigt af
salgsværdien med fradrag af aconto faktureringer og indregnede tab.
Omkostninger afholdt til opfyldelse af kontrakter som en direkte følge af at kontrakten blev indgået og som forventes genvun-
det herunder jordbundsundersøgelser, bemandingsplan mv. aktiveres og omkostningsføres over kontraktens løbetid. Omkost-
ninger i forbindelse med salgs- og tilbudsarbejde til opnåelse af kontrakter indregnes som salgsomkostninger i resultatopgørel-
sen for det regnskabsår, hvori de afholdes.
For anvendt regnskabspraksis vedrørende ordrebeholdning henvises til note 5.1.
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Koncernen vurderer alle nye entreprisekontrakter i overensstemmelse med IFRS 15 i forbindelse med sagsoprettelse. I den
forbindelse identificeres særskilte leveringsforpligtelser og fastsættes transaktionsprisen med udgangspunkt i de kontraktu-
elle vilkår i entreprisekontrakten. Transaktionsprisen allokeres til de enkelte leveringsforpligtelser baseret på deres estimerede
stand-alone salgspriser, og mens opfyldelse af forpligtelserne som udgangspunkt sker i takt med stadet på det underliggende
udførte arbejde. Denne proces sikrer, at indregning af omsætning sker på et retvisende grundlag, og at metoder, vurderinger
og skøn dokumenteres konsekvent for alle nye kontrakter.
Skøn, som vedrører ordrebeholdningen, er baseret på skøn og vurderinger foretaget i forbindelse med opgørelsen af entrepri-
sekontrakter, som beskrevet i note 1.1.
100100
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024Garantiforpligtelser 01-01 129 164Hensat i året 100 57Hensættelser anvendt i året -98 -90Ubenyttede hensættelser tilbageført -18 -11Overførsel til/fra forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg - 9Garantiforpligtelser 31-12 113 129Andre hensatte forpligtelser 01-01 174 126Hensat i året 40 75Hensættelser anvendt i året -65 -21Ubenyttede hensættelser tilbageført -25 -24Overførsel til/fra forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg - 18Andre hensatte forpligtelser 31-12 124 174I alt 237 303Der fordeles således i balancen:Langfristede forpligtelser 145 160Kortfristede forpligtelser 92 143I alt 237 303
Note 2.9 Hensatte forpligtelser
Hensatte forpligtelser omfatter forventede omkostninger til garantiforpligtelser, hensættelser til tvister/retssager, tab på igangvæ-
rende arbejder og andre forpligtelser.
Timingen af garantiforpligtelser er oftest inden for 5 år. For andre hensatte forpligtelser, herunder blandt andet tvister, vil timingen
blandt andet være påvirket af syn- og skøn, og således have væsentlig usikkerhed, hvilket i praksis betyder, at afgørelsen på tvister
kan strække sig over flere år.
Note 2.9 Hensatte forpligtelser (fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Hensatte forpligtelser indregnes, når koncernen som følge af en begivenhed indtruffet før eller på balancedagen har en retlig
eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at der må afgives økonomiske fordele for at indfri forpligtelsen, samt at der kan
opgøres et pålideligt estimat af beløbet.
Hensatte forpligtelser måles til ledelsens bedste skøn over det beløb, hvormed forpligtelsen forventes at kunne indfries.
Garantiforpligtelser hensættes på grundlag af rejste garantikrav, hvor beløbet ikke har kunnet opgøres endeligt, samt på
grundlag af erfaringsmæssige mangler ved et- og femårs gennemgang og for enkelte entrepriser vurderede omkostninger i
forbindelse med længere garantiperioder.
Der indregnes en hensat forpligtelse vedrørende tabsgivende kontrakter, når de forventede fordele for koncernen fra en kon-
trakt er mindre end de uundgåelige omkostninger i henhold til kontrakten.
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Hensættelse til garantiforpligtelser i koncernen vurderes individuelt for den enkelte entreprisekontrakt og vedrører sædvan-
lige et- og femårs garantiarbejder og for enkelte entrepriser længere garantiperioder. Hensættelsesniveauet baseres på et
erfaringsgrundlag og det enkelte projekts karakteristika. Sådanne skøn er i sagens natur forbundet med usikkerhed, hvorfor de
faktiske garantiforpligtelser kan afvige fra det estimerede.
Hensættelse til tvister i koncernen vurderes ligeledes individuelt baseret på en konkret juridisk vurdering.
Hensættelser til tvister består af forskellige typer hensættelser relateret til igangværende tvister, som blandet andet vedrører
tvister/retssager, der kan opstå som følge af påstande om forsinkelser eller mangler, garantikrav eller misligholdelse af aftaler.
Den økonomiske eksponering kan være høj. Ledelsen foretager skøn vedrørende hensættelser og eventualforpligtelser, her-
under sandsynligheden for udfald af verserende og potentielt fremtidige tvister. Disse er af natur afhængige af iboende usikre
fremtidige begivenheder.
Ved fastlæggelse af sandsynlige udfald af større tvistsager mv. tager ledelsen højde for eksterne advokaters vurderinger i hver
enkelt sag samt kendte afgørelser. Selvom ledelsen mener, at de samlede hensættelser til sager er tilstrækkelige baseret på
de aktuelt tilgængelige oplysninger, kan der ikke gives sikkerhed for, at der ikke vil ske ændringer i fakta eller forhold, eller at
fremtidige søgsmål, krav, retssager eller undersøgelser ikke vil være væsentlige.
101101
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024Finansielle indtægterRenter, likvide beholdninger m.v. 11 31Renter, subleasing 2 3Renter, joint ventures 0 0Valutakursgevinster (netto) 4 4Finansielle indtægter i alt 17 38Finansielle omkostningerRenter, kreditinstitutter 7 8Renter, leasingforpligtelser 10 10Renter, Knud Højgaards Fond 7 22Renter, øvrige 19 9Værdiregulering put option jf. note 3.5 - 17Finansielle omkostninger i alt 43 66
Note 3.1 Aktiekapital
MT Højgaard Holding har en aktiekapital på 155.741.380 kr., fordelt på 7.787.069 aktier á 20 kr. Der er kun én aktieklasse, og ingen
aktier har særlige rettigheder. Alle aktier er fuldt indbetalt.
Egne aktier
MT Højgaard Holding A/S har 31. december 2025 79.568 stk. (2024: 54.374 stk.) egne aktier med en nominel værdi på 1,6 mio. kr.
(2024: 1,1 mio. kr.).
Antallet af aktier i omløb udgjorde 7.732.695 stk. pr. 1. januar 2025. I året tilbagekøbte selskabet 60.000 egne aktier og overførte 34.806
egne aktier til aktiebaserede vederlagsordninger jf. note 1.3. Antallet af aktier i omløb udgør 7.707.501 stk. pr. 31. december 2025.
Egne aktier erhverves primært med henblik på anvendelse til koncernens aktieprogram, som fremgår af note 1.3.
Note 3.2 Kapitalstyring
Behovet for tilpasning af kapitalstrukturen i koncernen og i de enkelte dattervirksomheder vurderes løbende, således at kapitalfor-
holdene er i overensstemmelse med gældende regler og tilpasset forretningsgrundlaget samt aktivitetsomfanget.
Soliditetsgraden ultimo 2025 var 29,4% (2024: 22,2%)
Bestyrelsen foreslår udbetaling af udbytte på 78 mio. kr. svarende til 10,0 kr. pr. aktie (2024: 50 mio. kr. svarende til 6,5 kr. pr. aktie).
Udbetalingen af det foreslåede udbytte vil ske efter godkendelse på generalforsamlingen.
Note 3.3 Finansielle indtægter og omkostninger
Beløb i mio. kr 2025 2024Ansvarligt lånLangfristede forpligtelser - 160Kortfristede forpligtelser - 80Regnskabsmæssig værdi 31-12 - 240Ansvarligt lån fordeler sig på fast og variabelt forrentet gæld som følger:Variabelt forrentet gæld - 240Regnskabsmæssig værdi 31-12 - 240Gennemsnitlig effektiv rente (%) - 7,8Gennemsnitlig restløbetid (år) - 2,2
Beløb i mio. kr 2025 2024Gæld til kreditinstitutter og prioritetsgæld er indregnet i balancen som følger:Langfristede forpligtelser 13 29Kortfristede forpligtelser 1 2Regnskabsmæssig værdi 31-12 14 31Gæld til kreditinstitutter og prioritetsgæld fordeler sig på fast og variabelt forrentet gæld som følger:Variabelt forrentet gæld - -Fastforrentet gæld 14 31Regnskabsmæssig værdi 31-12 14 31Vægtet gennemsnitlig effektiv rente (%) 3,1 3,1Vægtet gennemsnitlig restløbetid (år) 16,0 17,0Vægtet gennemsnitlig restløbetid på fast rente (år) 2,0 2,0
Note 3.4 Gæld til kreditinstitutter, ansvarligt lån og renterisici
102102
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024Kategorier af finansielle instrumenterAndre kapitalandele 32 32Finansielle aktiver, der måles til dagsværdi via resultatopgørelsen 32 32Tilgodehavender 1.855 1.772Likvide beholdninger 540 771Finansielle aktiver, der måles til amortiseret kostpris* 2.395 2.543Prioritetsgæld 14 31Leasinggæld 202 209Ansvarligt lån - 240Leverandørgæld 1.051 1.524Andre gældsforpligtelser 45 49Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris* 1.312 2.053
*Regnskabsmæssig værdi svarer stort set til dagsværdi
Gæld til kreditinstitutter er kun optaget i DKK og udviklingen består af mindre træk på kreditfaciliteter. Prioritetsgæld er kun i DKK og
udviklingen består i afdrag og indfrielse af gæld.
Ansvarligt lån
MT Højgaard Holding A/S indgik den 10. april 2019 aftale om ansvarlig lånefacilitet med Knud Højgaards Fond på 400 mio. kr. MT
Højgaard Holding A/S trak 400 mio. kr. den 10. april 2019 på lånefaciliteten. MT Højgaard Holding A/S betalte halvårlig rente i form af
6 måneders CIBOR med tillæg af en marginal.
Lånefaciliteten blev i 2025 fuldt afdraget med 240 mio. kr. bestående af det ordinære afdrag på 80 mio.kr. og to ekstraordinære
afdrag i 2. og 3. kvartal på hver 80 mio. kr. MT Højgaard Holding A/S har frem til marts 2027 fortsat en trækningsret på 250 mio. kr.
som følge af aftalen om ansvarlig lånefacilitet med Knud Højgaard Fond.
Renterisici
Koncernen måler og styrer renterisici på gæld og indeståender, der opgøres og vurderes løbende. Koncernen har ingen væsentlige
renterisici.
Renterisici kan hovedsageligt henføres til likvide beholdninger og rentebærende forpligtelser. 31. december 2025 udgør de likvide behold-
ninger 540 mio. kr. (2024: 771 mio. kr.) og er primært placeret på konti med dag-til-dag rente, korte aftaleindskud og deponeringskonti.
Koncernens rentebærende forpligtelser udgør 257 mio. kr. (2024: 517 mio. kr.), hvoraf 26,3% (2024: 29,3%) er kortfristet låntagning. De
257 mio. kr. (2024: 517 mio. kr.) fordeler sig på følgende: Ansvarligt lån 0 mio. kr. (2024: 240 mio. kr.), prioritetsgæld 14 mio. kr. (2024:
31 mio. kr.), leasingforpligtelser 202 mio. kr. (2024: 209 mio. kr.) og øvrige forpligtigelser 41 mio. kr. (2024: 37 mio. kr.) Andelen af kon-
cernens rentebærende forpligtelser, som er fastforrentet, udgør 87,9% (2024: 46,4%). Derudover var der i 2024 gæld til kreditinstitut-
ter på 0,4 mio. kr., som er afviklet i 2025.
Øvrige forpligtelser på 41 mio. kr. (2024: 37 mio. kr.) udgør indefrosne feriepenge, som løbende indeksreguleres svarende til lønud-
viklingen, samt selskabsskat.
En stigning på 1 procentpoint i forhold til årets realiserede renteniveau vedrørende koncernens variabelt forrentede likvider/behold-
ninger og gæld ville alt andet lige have haft en hypotetisk effekt på årets resultat og egenkapital pr. 31. december 2025 i koncernen
på 4 mio. kr. (2024: 4 mio. kr) fald i renteniveauet på 1 procentpoint ville have haft en tilsvarende modsatrettet effekt.
Note 3.4 Gæld til kreditinstitutter, ansvarligt lån og renterisici (fortsat) Note 3.5 Finansielle instrumenter, valutarisici og likviditetsrisici
Koncernen investerede i slutningen af 2023 i et selskab sammen med fire andre investorer til opførsel af en kontorejendom. Kapi-
talandelen indgår under andre kapitalandele og opgøres til dagsværdi (niveau 3).
Dagsværdien af aktierne er fastsat på baggrund af en DCF-model, hvor dagsværdien af selskabets ejendom under opførsel er
beregnet ved tilbagediskontering af de forventede fremtidige pengestrømme fra ejendommen fratrukket selskabets gældsforplig-
telser, herunder et byggelån, som forventes konverteret til et realkreditlån ved byggeriets færdiggørelse. Til beregningen er anvendt
en diskonteringsrente på 4,25%, som afspejler risikoprofilen for ejendommen og selskabet. Terminalværdien er beregnet med en
vækstrate på 2%. Der er foretaget en følsomhedsanalyse af alle ikke-observerbare inputs som viser, at ændringer til inputs ikke vil
medføre en væsentlig ændring til dagsværdien.
Koncernen indregner overførsler mellem de forskellige kategorier fra det tidspunkt, hvor en begivenhed eller ændring i forholdene
medfører, at klasifikationen ændres. Der er ikke sket overførsler mellem niveauerne i 2025 og 2024.
§ Anvendt regnskabspraksis
Gæld til kreditinstitutter mv. indregnes ved lånoptagelse til dagsværdi efter fradrag af afholdte transaktionsomkostninger.
Forpligtelserne måles i efterfølgende perioder til amortiserede kostpris, opgjort ved anvendelse af den effektive rentes metode,
således at forskellen mellem provenuet (netto) og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen over låneperioden.
Dagsværdi af de finansielle gældsforpligtelser er opgjort som nutidsværdien af forventede fremtidige afdrag og rentebetalin-
ger. Som diskonteringsrente er anvendt koncernens aktuelle lånerente for tilsvarende løbetider.
103103
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 3.5 Finansielle instrumenter, valutarisici og likviditetsrisici (fortsat) Note 3.5 Finansielle instrumenter, valutarisici og likviditetsrisici (fortsat)
Forfaldsanalyse for koncernens finansielle forpligtelser 2025
Regnskabs-Kontraktlige Mellem et og Beløb i mio. krmæssig værdipengestrømme Under et årfem år Over fem årIkke afledte finansielle instrumenterPrioritetsgæld 14 19 1 5 13Leasingforpligtelser 202 220 69 145 6Leverandørgæld 1.051 1.051 1.051 - -Andre gældsforpligtelser 45 45 40 5 -I alt 1.312 1.335 1.161 155 192024Regnskabs-Kontraktlige Mellem et og Beløb i mio. krmæssig værdipengestrømme Under et årfem år Over fem årIkke afledte finansielle instrumenterPrioritetsgæld 31 41 2 10 29Leasingforpligtelser 209 231 66 159 6Ansvarligt lån 240 263 94 169 -Leverandørgæld 1.524 1.524 1.524 - -Andre gældsforpligtelser 49 49 45 4 -I alt 2.053 2.108 1.731 342 35
Andre gældsforpligtelser
Earn-out
I salgsprisen for pavillonforretningen indgår en to-sidet earn-out på at betale op til 51 mio. kr., henholdvis modtage en betaling på op
til 60 mio. kr., som udløb ved udgangen af 2025.
Den indregnede earn-out opgøres årligt til dagsværdi (niveau 3) og baserer sig på købers udlejningsaktiviteter.
Det indregnede tilgodehavende udgør 0 mio. kr. (2024: 0 mio. kr.), mens gældsforpligtelser er opgjort til 15 mio. kr. (2024: 0 mio. kr.).
Årets værdiregulering på 15 mio. kr. (2024: 0 mio. kr.) er indregnet under tab/gevinst ved salg af ophørte aktiviteter jf. note 4.3.
Likviditetsrisici
Likviditetsrisici styres gennem etablerede, hensigtsmæssige kreditrammer og lånetilsagn afstemt efter behovet for finansiering af
den planlagte drift og de forventede investeringer. Koncernens likviditet styres centralt primært gennem en krone cash pool og
løbende likviditetsprognoser fra koncernens datterselskaber.
For kreditfacilitet stillet af Knuds Højgaards Fond henvises til note 3.4 Ansvarligt lån.
Likvide beholdninger, der ikke er til rådighed for den samlede koncern, udgør 43 mio kr. (2024: 88 mio. kr.) og er deponerede mid-
ler i forbindelse med igangværende projekter, virksomhedssalg, ejendomshandler mv.
Valutarisici
Valutarisici styres centralt i koncernen med henblik på at reducere påvirkningen af valutaudsving. EUR mod DKK bliver for tiden
ikke anset som en valutaeksponering grundet DKK fastkurspolitik overfor EUR.
Koncernens valutaeksponering er på 18 mio. kr. (2024: 13 mio. kr.). En valutakursændring på 5% vil have en påvirkning på resultatet
på +/- 0,7 mio. kr.
Koncernens udenlandske virksomheder påvirkes ikke i betydelig grad af valutaudsving, idet såvel indtægter som omkostninger
afregnes i de enkelte koncernvirksomheders funktionelle valuta.
I de tilfælde, hvor der opstår væsentlige valutapositioner for valutaer uden for eurosamarbejdet, sikres disse normalt med valuta-
terminsforretninger. Valutaeksponeringen knytter sig derfor væsentligst til værdien af udenlandske kapitalinteresser, som normalt
ikke sikres. Der er ingen sådanne finansielle instrumenter pr. 31. december 2025.
§ Anvendt regnskabspraksis
Andre kapitalandele måles til dagsværdi over resultatopgørelsen.
Forpligtelse vedrørende erhvervelse af ikke-kontrollerende aktionærers ejerandele måles til dagsværdi over resultatopgørelsen,
hvor reguleringen indregnes i finansielle poster. Forpligtelsen præsenteres under langfristet Andre gældsforpligtelser.
Earn-out ved salg af virksomheder måles til dagsværdi over resultatopgørelsen.
Andre gældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører og anden gæld, måles til amortiseret kostpris.
104104
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 3.6 Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet
2025Øvrige Ophørende ikke-kontante Beløb i mio. kr 01-01 Pengestrømmeaktivitetbevægelser 31-12Ansvarligt lån 240 -240 - - -Prioritetsgæld 31 -17 - - 14Kreditinstitutter - -5 5 - -Leasinggæld 209 -66 6 53 202Gældsforpligtelser fra finansieringsaktiviter 480 -328 11 53 2162024Øvrige Ophørende ikke-kontante Beløb i mio. kr 01-01 Pengestrømmeaktivitetbevægelser 31-12Ansvarligt lån 320 -80 - - 240Prioritetsgæld 32 -1 - - 31Kreditinstitutter - 2 -2 - -Leasinggæld 211 -75 3 70 209Put-option 78 -85 - 7 -Gældsforpligtelser fra finansieringsaktiviter 641 -239 1 77 480
Note 3.7 Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelser
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Koncernen er, som del af sin forretningskarakter, naturligt part i forskellige uoverensstemmelser, tvister, rets- og voldgiftssager i
såvel danske som enkelte udenlandske selskaber. Det vurderes i alle tilfælde, i hvilket omfang sagerne kan medføre forpligtelser
for koncernen samt sandsynligheden herfor. En sag kan i nogle tilfælde ligeledes udmunde sig i et eventualaktiv eller krav mod
andre parter end bygherren. Tilgængelig information og juridiske vurderinger fra rådgivere danner grundlag for ledelsens skøn.
Udfaldet kan være vanskeligt at vurdere, og resultatet kan i sagens natur afvige fra koncernens vurdering.
Sikkerhedsstillelser
Beløb i mio. kr 2025 2024Den regnskabsmæssig værdi af grunde og bygninger der er stillet til sikkerhed for prioritetsgæld, udgør 31 98For entrepriser og leverancer er stillet sædvanlig sikkerhed i form af garantier fra finansielle institutioner 4.662 4.436
Der henvises til note 4.4 for omtale af Joint Ventures.
Beløb i mio. kr 2025 2024Lovpligtig revision 5,1 5,6Lovpligtigt erklæring på CSRD 1,2 1,5Andre erklæringsopgaver med sikkerhed 0,1 0,2Skatte- og momsmæssig assistance 0,1 0,1Andre ydelser 0,1 0,1Honorar i alt 6,6 7,5
Note 4.1 Honorar til generalforsamlingsvalgte revisor (EY)
Honorarer for ikke-revisionsydelser udgør 0,3 mio. kr. (2024: 0,4 mio. kr.) og består af diverse andre erklæringer samt anden generel
regnskabs- og skattemæssig rådgivning.
Enkelte af koncernens mindre selskaber revideres af andre end moderselskabets generalforsamlingsvalgte revisor.
105105
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024Omsætning 87 277 Omkostninger, inklusive nedskrivninger -129 -453 Driftsresultat (EBIT) -42 -176 Finansielle poster -1 -3 Årets resultat før skat -43 -179 Skat af resultat -4 4 Årets resultat -47 -175 Gevinst/tab ved salg -1 7 Skatteeffekt af gevinst/tab 3 0Periodens resultat af ophørte aktiviteter i alt -45 -168 Fordeles således:Aktionærer i MT Højgaard Holding A/S -45 -168Minoritetsinteresser 0 0I alt -45 -168Anden totalindkomst - 8 Anden totalindkomst fra ophørte aktiviteter i alt - 8 Resultat af ophørte aktiviteter pr. aktie (EPS), kr. -6 -22 Udvandet resultat af ophørte akiviteter pr. aktie (EPS-D), kr. -6 -22 Pengestrøm fra driftsaktivitet -42 -113 Pengestrøm fra investeringsaktivitet 56 107 Pengestrøm fra finansieringsaktivitet -11 -13 Pengestrøm i alt fra ophørte aktiviteter 3 -19
Beløb i mio. kr 2025 2024Af- og nedskrivninger 114 112Hensatte forpligtelser 90 95Resultatandele efter skat i joint ventures 35 -16Andre ikke-kontante driftsposter, netto -4 -10I alt 235 181
Note 4.2 Regulering for ikke-likvide driftsposter mv.
Note 4.3 Ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg
2025
Der er i 2025 indgået aftale om overdragelse af aktiviteten i Arssarnerit. Salget ventes gennemført i 2. kvartal 2026, betinget af kon-
kurrencemyndighedernes godkendelse. Aktiver bestemt for salg relaterer sig fortsat til Arssarnerit og mindre aktiver i MT Højgaard
Grønland.
Årets driftsresultat (EBIT) af ophørte aktiviteter udgør -42 mio. kr. (2024: -176 mio. kr.). Resultatet er primært drevet af omkostninger
relateret til færddiggørelse af projekter samt for at fremme afviklingen af forretningen.
2024
I februar 2024 solgte MT Højgaard Holding sin ejerandel i færørske RTS Contractors. Salgsprisen for aktierne blev 5 mio. kr., hvoraf 1
mio. kr. blev modtaget i 2024. RTS Contractors indfriede, ved gennemførelsen af salget, driftskapitalen på 12 mio. kr. og årets penge-
strøm på transaktionen udgjorde 13 mio. kr. De solgte aktiver bestod primært af materielle aktiver for 21 mio. kr., tilgodehavender for
25 mio. kr. og forpligtelser for 37 mio. kr.
I juli 2024 blev salget af af joint venture selskabet Seth gennemført. Nettoprovenuet fra salget er 56 mio. kr., som dels er indfrielse af
lån som MT Højgaard Holding havde stillet til rådighed for virksomheden. Prisen modsvarer den indregndede værdi af investeringen.
Årets pengestrømme på transaktionen udgør 26 mio. kr.
Der er i 2024 indgået aftaler om salg, afvikling eller overdragelse af aktiver og aktiviter i Grønland. Aktiver bestemt for salg relaterer
sig primært til Arssarnerit og mindre aktiver i MT Højgaard Grønland, som forventes afhændet i 2025.
Årets driftsresultat (EBIT) af ophørte aktiviteter udgør -176 mio. kr. Det negative resultat er primært drevet af betydelige ekstraom-
kostninger for MT Højgaard Grønland samt Arssarnerit til at færdiggøre lufthavnen i Nuuk og andre entreprisesager for at fremme
afviklingen af forretningen.
Note 4.3 Ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg (fortsat)
106106
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 4.3 Ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg (fortsat)
Aktiver bestemt for salg
Beløb i mio. kr 2025 2024Materielle aktiver 13 26 Varebeholdninger 6 6 Tilgodehavender 10 21 Aktiver bestemt for salg i alt 29 53 Kreditinstitutter 10 21 Hensatte forpligtelser 9 12 Øvrige forpligtelser 10 30 Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg 29 63
§ Anvendt regnskabspraksis
Ophørte aktiviteter er væsentlige forretningsområder eller geografiske områder, som enten er solgt eller i henhold til en samlet
plan er bestemt for salg, og salget forventes gennemført inden for ét år. Aktiviteter og pengestrømme kan operationelt og
regnskabsmæssigt klart skelnes fra den øvrige virksomhed.
Resultatet efter skat af ophørte aktiviteter og værdireguleringer efter skat af tilhørende aktiver og forpligtelser samt gevinst/tab
ved salg præsenteres i en særskilt linje i resultatopgørelsen med tilpasning af sammenligningstal. I noterne oplyses omsæt-
ning, omkostninger, værdireguleringer og skat for de ophørte aktiviteter.
Aktiver og dertil knyttede forpligtelser for ophørende aktiviteter udskilles i særskilte linjer i balancen uden tilpasning af
sammenligningstal. Pengestrømme fra drifts-, investerings- og finansieringsaktiviteter for de ophørte/ophørende aktiviteter
udskilles fra pengestrømsopgørelsen og præsenteres særskilt i denne note.
Solgte eller afviklede virksomheder indregnes i koncernregnskabet frem til afståelsestidspunktet
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
MT Højgaard Holding fortsatte i 2025 afviklingen af aktiviteterne i MT Højgaard International. Arssarnerit var det eneste væsent-
lige tilbageværende område, og der blev i 2025 underskrevet aftale om overdragelse af aktiviteten i Arssarnerit. Transaktionen
forventes gennemført i 2. kvartal 2026.
Det vurderes at kriterierne for opretholdelse af klassifikation som aktiver bestemt for salg fortsat er opfyldt. Vurderingen baseres på:
at der inden for den oprindelige 12-månedersperiode er foretaget de nødvendige dispositioner for at sikre et salg,
at der er indgået en bindende købsaftale, og gennemførelse af salget vurderes som højest sandsynlig
samt at salgsprisen vurderes rimelig i forhold til de aktuelle markedsforhold.
Beløb i mio. kr 2025 2024Transaktioner med nærtstående parter:Udloddet udbytte 19 -Salg af varer og tjenesteydelser til Knud Højgaards Fond 2 5Salg af varer og tjenesteydelser til joint ventures 190 120
Note 4.4 Nærtstående parter
Nærtstående parter med betydelig indflydelse omfatter koncernens bestyrelses- og direktionsmedlemmer samt Knud Højgaards
Fond med en aktieandel på 37%.
Ledelsesvederlag til bestyrelse og direktion samt aktieprogrammerne fremgår af note 1.2.
Renteindtægter og renteudgifter vedrørende mellemværender til nærtstående parter fremgår af note 3.3.
Tilgodehavender hos og gæld til nærtstående parter fremgår af balancen og note 2.7.
For yderligere information om ansvarligt lån fra Knud Højgaards Fond henvises til note 3.4.
Desuden omfatter de nærtstående parter joint ventures, hvori koncernen har fælles bestemmende indflydelse. En oversigt over
koncernens virksomheder findes i note 5.4.
Udbytte fra joint ventures fremgår af note 2.5.
Der er for et joint venture afgivet indeståelser overfor finansielle institutioner på 31 mio. kr. (2024: 30 mio. kr.).
Tilgodehavender hos joint ventures vedrører primært forretningsmellemværender vedrørende køb og salg af varer og tjenesteydel-
ser. Forretningsmellemværenderne er uforrentede og indgås på samme betingelser som øvrige kunder og leverandører.
Der er ikke foretaget nedskrivninger på mellemværender med joint ventures i 2025 eller 2024.
Note 4.5 Begivenheder efter balancedagen
Der er ikke fra balancedagen og frem til offentliggørelsen af årsrapporten indtruffet væsentlige begivenheder, der ikke enten allere-
de er indarbejdet i årsrapporten eller væsentligt ændrer ved vurderingen af selskabets finansielle stilling.
107107
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 5.1 Anvendt regnskabspraksis
Årsrapporten for 2025, som omfatter både koncernregnskab for MT Højgaard Holding A/S og dets dattervirksomheder (koncernen)
samt separat årsregnskab for moderselskabet, er aflagt i overensstemmelse med IFRS® Accounting Standards som godkendt af EU
og yderligere oplysningskrav i årsregnskabsloven.
Bestyrelse og direktion har den 20. februar 2026 godkendt årsrapporten for 2025 for MT Højgaard Holding A/S, og den vil forelæg-
ges aktionærerne til godkendelse på den ordinære generalforsamling den 20. marts 2026.
Koncernregnskabet præsenteres i danske kroner (mio. DKK), der tillige er moderselskabets funktionelle valuta.
Anvendt regnskabspraksis er, bortset fra nedenstående, uændret i forhold til den anvendte regnskabspraksis for 2024.
Nye Standarder
MT Højgaard Holding A/S har med virkning fra 1. januar 2025 implementeret følgende ændrede standard:
Ændringer til IAS 21 – Valutaomregning
Den ændrede standard har ikke påvirket indregning og måling i 2025 eller forventes at påvirke koncernen.
Udtalelse om going concern
Bestyrelse og direktion har i forbindelse med regnskabsaflæggelsen vurderet, hvorvidt det er velbegrundet, at going concern-for-
udsætningen lægges til grund. Bestyrelse og direktion har konkluderet, at der ikke på regnskabsaflæggelsestidspunktet er faktorer,
der giver anledning til tvivl om, hvorvidt koncernen kan og vil fortsætte driften mindst frem til næste balancedag. Konklusionen er
foretaget på baggrund af kendskab til koncernen og forventningerne til fremtiden.
Koncernregnskabet
Koncernregnskabet omfatter moderselskabet, MT Højgaard Holding A/S, og datterselskaber, hvor MT Højgaard Holding A/S direkte
eller indirekte ejer mere end 50% af stemmerettighederne eller på anden måde kontrollerer selskabets finansielle og operationelle
politikker med henblik på at opnå et udbytte eller andre fordele fra dets aktiviteter.
Selskaber, hvor koncernen har mellem 20% og 50% af stemmerettighederne og udøver en betydelig indflydelse, men ikke har
kontrol, betragtes som associerede virksomheder eller joint arrangements, når betingelserne for joint ventures eller joint operations i
henhold til IFRS 11 er opfyldt. Ved vurdering af, om MT Højgaard Holding A/S udøver kontrol, betydelig indflydelse eller fælleskontrol,
skeles der til stemmerettigheder, som kan udnyttes på balancedagen.
Koncernregnskabet udarbejdes ved at sammenlægge moderselskabets og de enkelte datterselskabers regnskaber, som alle er udar-
bejdet i overensstemmelse med MT Højgaard Holding A/S’ regnskabspraksis.
Investeringer i datterselskaber modregnes i den forholdsmæssige andel af datterselskabernes dagsværdi af de identificerbare
nettoaktiver og indregnede eventualforpligtelser på overtagelsesdagen. Ved konsolidering elimineres interne koncernindtægter og
-omkostninger, ejerandele og udbytter samt realiserede og urealiserede gevinster og tab på transaktioner mellem de konsoliderede
selskaber.
Note 5.1 Anvendt regnskabspraksis (fortsat)
I koncernregnskabet indregnes datterselskabernes poster fuldt ud. Minoritetsinteressernes forholdsmæssige andel af årets resultat
indregnes som en del af koncernens resultat for året og som en separat andel af koncernens egenkapital.
De selskaber, der indgår i koncernen, fremgår af note 5.4 Selskabsoversigt.
Omregning af fremmed valuta
Transaktioner i alle andre valutaer end danske kroner er transaktioner i fremmed valuta..
Resultatopgørelse
Resultatopgørelsen præsenteres funktionsopdelt.
Produktionsomkostninger omfatter såvel direkte som indirekte omkostninger, der afholdes for at opnå årets nettoomsætning samt
forventet tab på igangværende entreprisekontrakter. Produktionsomkostninger består blandt andet af omkostninger til råvarer og
hjælpematerialer, løn og gager, af- og nedskrivninger på produktionsudstyr, underentreprenørleverancer, leje af produktionsudstyr,
design, teknisk assistance, mangel- og garantiarbejder samt underleverandørkrav, blandt andet vedrørende ekstraydelser, herunder
eventuelle rentebetalinger i forbindelse hermed mv.
Salgsomkostninger omfatter tilbuds-, reklame- og markedsføringsomkostninger samt gager mv. til salgs- og marketingfunktioner.
Administrationsomkostninger omfatter omkostninger til det administrative personale og ledelsen, herunder gager, kontoromkostnin-
ger og afskrivninger mv.
Balance
I periodeafgrænsningsposter indgår omkostninger eller indtægter, som er afholdt eller indgået i året vedrørende efterfølgende
regnskabsår, bortset fra poster, som vedrører igangværende entreprisekontrakter.
Egenkapital
Reserve for valutakursreguleringer omfatter kursdifferencer opstået ved omregning af regnskaber for udenlandske virksomheder fra
deres funktionelle valuta til danske kroner.
Ved salg eller likvidation af udenlandske virksomheder, recirkuleres reserve for valutakursreguleringer over totalindkomstopgørelsen.
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres efter den indirekte metode som resultat af primær drift reguleret for ikke-kontante drifts-
poster, ændringer i driftskapitalen samt finansielle poster og betalte selskabsskatter.
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betalinger i forbindelse med køb og salg af virksomheder og aktiviteter, immateriel-
le, materielle, finansielle og andre langfristede aktiver, herunder udbytteindtægter.
108108
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 5.1 Anvendt regnskabspraksis (fortsat) Note 5.1 Anvendt regnskabspraksis (fortsat)
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter betalinger til og fra aktionærer inklusive betaling af udbytte, optagelse af og
afdrag på låneforpligtelser, samt afdrag på leasingforpligtelser.
Likviditet omfatter likvide beholdninger med fradrag af gæld vedrørende kassekreditter uden opsigelsesvarsel, der indgår i koncer-
nens daglige likviditetsstyring.
Nøgletal
Resultat pr. aktie og udvandet resultat pr. aktie er beregnet i overensstemmelse med IAS 33.
Ordreindgang opgøres som den samlede kontraktsum af nye entreprisekontrakter og aftaler om serviceydelser og projektudvik-
lingssager, hvor der er indgået en forretningsmæssig og identificerbar aftale med kunden om levering og betaling, som begge
parter har godkendt og forpligtiget sig til at opfylde, og hvor det er sandsynligt, at vederlag kan inddrives fra kunde.
Ordrebeholdning beregnes som den samlede kontraktsum af entreprisekontrakter og aftaler om serviceydelser og projektudvik-
lingssager fratrukket den del, der er udført pr. seneste regnskabsdato.
De i årsrapporten anførte nøgletal er beregnet således:Arbejdskapital Tilgodehavender + varelagre (ekskl. grunde til videresalg) + igangværende arbejde (netto) - kreditorerNettorentebærende gæld Rentebærende gæld - (rentebærende aktiver + likvider) Investeret kapital Immaterielle og materielle aktiver + arbejdskapital + aktiver bestemt for salgEBITDA EBIT + af- og nedskrivningerBruttoresultat x 100 BruttomarginNettoomsætning Driftsresultat (EBIT) før renter og skat x 100OverskudsgradNettoomsætning Nettorentebærende gældNettorentebærende gæld relativt til EBITDAEBITDADriftsresultat efter skatAfkast af investeret kapital efter skat (ROIC)Gennemsnitlig investeret kapitalResultat efter skat ekskl. minoriteter x 100 Egenkapital forrentning (ROE) Gennemsnitlig egenkapital ekskl. minoriteterEgenkapital ekskl. minoriteter, ultimo Soliditetsgrad Samlede aktiver Resultat ekskl. minoriteterResultat pr aktie (EPS og EPS-D)Gennemsnitlig antal aktier Egenkapital ekskl. minoriteterIndre værdi pr. aktie Antal aktier ultimoMarkedsværdi Børskurs x ultimo antal aktier i omløb eks. selskabets egne aktierGennemsnitlig antal aktier i omløb Årets gennemsnitlige antal aktier fratrukket gennemsnitlige antal egne aktier
109109
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 5.1 Anvendt regnskabspraksis (fortsat)
Rapportering i forbindelse med ESEF-forordningen
Med Kommissionens Delegerede Forordning (EU) 2019/815 om et fælles elektronisk rapporteringsformat (European Single Electronic
Format (ESEF)) – ESEF-forordningen – er der indført et fælles elektronisk rapporteringsformat, der skal anvendes af udstedere af
finansielle instrumenter på regulerede markeder i EU ved udarbejdelsen af årsrapporter.
Kombinationen af XHTML-formatet og iXBRL-tags gør, at årsrapporterne kan læses af både mennesker og maskiner, hvilket gør op-
lysningerne i årsrapporterne bedre tilgængelige og nemmere at analysere og sammenligne. Koncernens iXBRL-tags er udarbejdet i
overensstemmelse med ESEF-taksonomien, som er en del af ESEF-forordningen, og som er udviklet med afsæt i IFRS-taksonomien.
Posterne i koncernregnskabet er tagget til elementer i ESEF-taksonomien. For poster, som ikke er defineret direkte i ESEF-taksono-
mien, er der oprettet udvidede taksonomielementer. Disse udvidede elementer er knyttet til elementer i ESEF-taksonomien, med
undtagelse af elementer, som er subtotaler.
Den årsrapport, der er indleveret til Finanstilsynet (den Officielt Udpegede Mekanisme), består af XHTML-dokumentet samt de tekni-
ske filer, som alt sammen er inkluderet i ZIP-filen mthh-2025-12-31-1-da.
Centrale definitioner
XHTML (eXtensible HyperText Markup Language) er et tekstbaseret sprog, som anvendes til at strukturere og opmærke indhold som
eksempelvis tekst, billeder og hyperlinks i dokumenter, der vises i en webbrowser.
iXBRL-tags (eller Inline XBRL-tags) er skjulte metadata, der er indlejret i et XHTML-dokuments kildekode, som gør det muligt at om-
danne XHTML-formaterede oplysninger til en maskinlæsbar XBRL-datafortegnelse ved hjælp af passende software.
En finansiel rapporteringstaksonomi er en elektronisk indholdsfortegnelse for rapporteringselementer, som anvendes til at rapporte-
re virksomhedsdata. Et taksonomielement er et element, der er defineret i en taksonomi, som anvendes til maskinlæsbar mærkning
af oplysninger i en XBRL-datafortegnelse.
Note 5.2 Ny regnskabsregulering
Følgende relevante, nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag, der ikke er obligatoriske for MT Højgaard Holding A/S ved
udarbejdelsen af årsrapporten for 2025, er vedtaget, men endnu ikke trådt i kraft på tidspunktet for udarbejdelsen af koncernens
regnskab. De vil blive implementeret i takt med at de træder i kraft.
Ændringer til IFRS 9 Finansielle Instrumenter og IFRS 7 Finansielle instrumenter: Oplysninger træder i kraft 1. januar 2026
Den nye standard, IFRS 18 - Præsentation og oplysninger i årsregnskabet træder i kraft 1. januar 2027
Det forventes, at ingen af ændringerne eller den nye standard vil have væsentlig påvirkning på indregning og måling.
MT Højgaard Holding A/S har foretaget en indledende analyse af implementeringen af IFRS 18 og den forventede effekt på præ-
sentationen af resultatopgørelse, pengestrømsopgørelse, og noteoplysninger. Implementeringen forventes ikke at have væsentlig
påvirkning og vil være begrænset til enkelte justeringer i præsentationen af resultatopgørelse, pengestrømsopgørelse og noteoplys-
ninger, primært relateret til resultat af joint ventures som efter IFRS 18 ikke indgår i driftsresultat.
Note 5.3 Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Opgørelsen af den regnskabsmæssige værdi af visse aktiver og forpligtelser samt resultatopgørelsesposter kræver vurderinger af
estimater og skøn, samt forudsætninger om fremtidige begivenheder.
De foretagne estimater og skøn er baseret på forudsætninger, som ledelsen vurderer er forsvarlige, men som i sagens natur er
usikre og uforudsigelige. Desuden er virksomheden underlagt risici og usikkerheder, som kan føre til, at de faktiske resultater afviger
fra disse skøn, herunder konjunkturpåvirkninger.
Koncernen er påvirket af konjunkturcyklusser, og de makroøkonomiske forhold spiller en væsentlig rolle i de regnskabsmæssige
skøn og vurderinger. Økonomisk vækst og nedgang påvirker direkte efterspørgslen efter vores produkter. I perioder med økonomisk
vækst stiger efterspørgslen efter projekter, mens økonomiske nedgangstider ofte medfører udsættelse eller aflysning af projekter.
En stigning i inflationen kan føre til højere omkostninger, hvilket kan påvirke projektomkostningerne og koncernens profitmarginer
negativt.
Desuden kan arbejdsløsheden have betydning for tilgængeligheden af kvalificeret arbejdskraft. Høj arbejdsløshed kan betyde lavere
lønninger og lettere adgang til arbejdskraft, mens lav arbejdsløshed kan føre til højere lønninger og rekrutteringsvanskeligheder.
Renteforholdene er en anden vigtig faktor.
Indirekte påvirkning
Renteniveauet har en inddirekte indflydelse på omkostningerne ved finansiering af projekter. Højere renter øger omkostningerne
ved lån og kan dermed reducere efterspørgslen efter vores tjenester, mens lavere renter ofte stimulerer investeringer og dermed
efterspørgslen efter projekter.
Inflationen påvirker også koncernens økonomi, da den påvirker priserne på byggematerialer og arbejdskraft.
Regulatoriske ændringer er også relevante, da ændringer i byggetilladelser, sikkerhedsstandarder og miljøkrav kan have konsekven-
ser for projektomkostninger og tidsplaner.
110110
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 5.3 Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger (fortsat)
Note Område Type af vurdering Effekt*1.1 Omsætnings- og Indregning af omsætning for en-Skønsegmentoplysningertreprisekontrakter efter færdiggø-relsesgrad2.8 Entreprisekontrakter Værdiansættelse af igangværende Skønarbejder2.4 Nedskrivningstest Nedskrivningstest af goodwill og Skønandre aktiver4.3 Ophørte aktiviteter og Klassifikation og værdiansættelse Skøn og aktiver bestemt for salg af aktiver bestemt for salgvurderinger3.7 Eventualforpligtelser og Vurdere indregning og måling af Skønsikkerhedsstillelsereventualforpligtelser vedrørende tvister, rets- og voldgiftssager2.9 Hensatte forpligtelser Vurdere hensættelser til garantier Skønog tvister
*Antallet af skraverede felter indikerer hvor stor grad af skøn der indgår i vurderingen af de respektive områder, hvor seks udfyldte er det højeste.
Disse makroøkonomiske faktorer kræver løbende overvågning og vurdering, da de har væsentlig indflydelse på koncernens regn-
skab. Vores skøn vedrørende fremtidige indtægter, omkostninger og værdiansættelse af aktiver er derfor nøje tilpasset de aktuelle
økonomiske betingelser, og vi har implementeret risikostyringstiltag for at håndtere de potentielle påvirkninger af vores økonomiske
resultater.
Nedenfor er illustreret en oversigt over de væsentligste skøn og estimater, herunder også en vurdering af hvor stor effekt kon-
cernens estimater og skøn har på den finansielle position. Skøn, der er særligt væsentlige for regnskabsaflæggelsen, vedrører
fortrinsvis indregning af entreprisekontrakter og de risici, der er ved udførelsen af disse. Det drejer sig om måling af salgsværdien
af igangværende entreprisekontrakter herunder vurdering af forventede resterende omkostninger til færdiggørelse af projekterne,
opgørelse af garantiforpligtelser samt vurdering af udfaldet af tvister og påvirkning af konjunkturudsving. Desuden er der væsentli-
ge regnskabsmæssige skøn forbundet med vurdering af nedskrivningsbehov ved måling af immaterielle aktiver.
Yderligere information vedrørende estimater og skøn er beskrevet under de enkelte noter, hvorfor der henvises hertil for yderligere
information.
Note 5.3 Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger (fortsat)
Klimaforandringers påvirkning af finansiel rapportering
Risikovurderinger af klima- og miljørisici er integreret i koncernens risikostyringsproces. De fremgår af den årlige dobbelt væsent-
lighedsanalyse understøttet af koncernens modstandsdygtighedsanalyse og omstillingsplan for klimaforandringer, som beskrives
tidligere i denne rapport. Ledelsen evaluerer og tilpasser løbende indsatsen i forhold til de mest betydningsfulde klimarelaterede
risici, herunder hvordan de vil påvirke koncernens aktiviteter og forventede fremtidige pengestrømme.
Koncernens finansielle og strategiske modstandsdygtighed over for klimaforandringer vurderes løbende gennem analyse af aktiver
og forretningsaktiviteters sårbarhed ved forskellige klimascenarier. Modstandsdygtighedsanalysen har identificeret sårbarheder over
for både fysiske klimarisici og omstillingsrisici. De fysiske risici omfatter bl.a. oversvømmelser, kraftig nedbør, havvandsstigninger og
jordskred, hvor især grunde og bygninger på Maldiverne vurderes som særligt udsatte. Desuden er der vurderet økonomiske risici
forbundet med klimarelaterede skader på koncernens maskiner, køretøjer og skurvogne.
Koncernen har identificeret omstillingsmæssige risici inden for lovgivning og markedsforhold. Som aktør i bygge- og anlægsbran-
chen, der er kendetegnet ved høje udledninger af drivhusgasser, er koncernen eksponeret over for et stigende antal regulerings-
mæssige krav, der har til formål at reducere branchens samlede klimapåvirkning samt tiltagende krav og ønsker fra kunder om kli-
matiltag. Risici omfatter bl.a. skærpede klimakrav, manglende omstillingsparathed i værdikæden samt risiko for forringet omdømme,
hvis lovgivningens og markedets krav ikke efterleves. Disse risici påvirker især koncernens aktiviteter inden for nybyggeri, projektud-
vikling og anlæg & infrastruktur, men også koncernens aktiver, herunder maskiner og biler.
Valget af anlægsaktiver og vurderingen af deres brugstid tager højde for de miljøspecifikke krav, der er på det respektive marked
eller segment, de anvendes i. Dette særligt som følge af overgangen til eldrevne maskiner og køretøjer. Koncernens udbredte an-
vendelse af leasing frem for køb øger fleksibiliteten af maskin- og bilflåde og reducerer risiko for strandede aktiver. I forbindelse med
nedskrivningstest på immaterielle og materielle aktiver tages der højde for mulige klimarelaterede effekter herunder væsentlig effekt
på indtjeningen. MT Højgaard Holding koncernens selskaber opererer primært i Danmark, og følger den gældende klimalovgivning.
I de danske selskaber har klimaeffekterne en mindre betydning i nedskrivningstests, hvorimod selskabet MT Højgaard Maldiverne
vurderes separat grundet mere presserende klimarisici.
Koncernens omstillingsplan for klimaforandringer indeholder investeringsplaner for klimarelaterede tiltag f.eks. investeringer i elek-
trificering af bilflåde og materiel og optimering af energiforbrug samt overgang til vedvarende energi. Det forventes, at overgangen
til vedvarende energi og indsatser for at mindske energi- og brændstofforbruget over tid vil medføre omkostnings- og ressourcebe-
sparelser. Derudover retter koncernen fokus mod genanvendelse og brugen af knappe ressourcer for at minimere overforbrug og
-indkøb, hvilket forventes at reducere omkostninger.
Overordnet set vurderes de identificerede risici samt de besluttede investeringer inden for klima ikke at have betydelig indvirkning
på indregnede aktiver og forpligtelser.
Koncernens finansielle forecast inkluderer forretningsmuligheder inden for grøn omstilling og klimatilpasning, hvor kompetencer
inden for lavemissionsbyggeri, klimasikringsløsninger og energiomstilling forventes at give koncernen en konkurrencefordel og
bidrage til fremtidig omsætning. Derudover forventes en stigende efterspørgsel inden for energirenoveringer og bygningstransfor-
mation som følge af klimahensyn.
111111
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
* Fusioneret inden for koncernen
EjerandelEjerandelJoint ventures Hjemsted20252024 OPS Frederikshavn Byskole A/SFr.berg DK 50% 50% OPS Skovbakkeskolen A/S Fr.berg DK 50% 50% Driftsselskabet OPP Vejle A/S Fr.berg DK 50% 50% Driftsselskabet OPP Slagelse sygehus A/S Fr.berg DK 50% 50% Driftsselskabet OPP Svanemøllen A/S Fr.berg DK 50% 50% BESIX-MTH JV I/S ** Søborg DK 50% 50% SC MTH JV I/S Søborg DK - 50% MTH Projekt 27 ApS Søborg DK 90% 90% Skanska-MTH Hisingsbron HB Sverige SE 30% 30% Sundlink contractors Sverige SE - 37%Joint operations Valby JV I/S ** Søborg DK 50% 50%Associerede virksomheder Genbyg.dk A/S Kastrup, DK 20% 20%
For ovenstående associerede virksomheder svarer ejerandel til stemmeandel. For joint ventures er stemmeandelen fordelt 50/50 mellem
MT Højgaard Holding og joint venture-partneren.
** Interessentskabet har undladt at aflægge årsrapport under henvisning til årsregnskabslovens § 5, stk. 1.
EjerandelEjerandelDattervirksomheder Hjemsted20252024MT Højgaard Danmark A/S Søborg DK 100% 100% MT Hojgaard Vietnam Company Limited Vietnam VN 100% 100% MT Hojgaard Private Limited Maldiv. MV 100% 100% MT Højgaard Property Development A/S Søborg DK 100% 100% Horsensvej, Vejle ApS Søborg DK 100% 100% Gaardhaverne ApS * Søborg DK - 100% Nordre Mellemvej, Roskilde ApS * Søborg DK - 100% Sjællandsbroen, København ApS * Søborg DK - 100% Sjællandsbroen Erhverv ApS * Søborg DK - 100% Solrækkerne ApS * Søborg DK - 100% Halland Boulevard, Høje Taastrup ApS * Søborg DK - 100% Mosevej 15b, Risskov ApS * Søborg DK - 100% Mosevej 17, Risskov ApS Søborg DK 100% 100% Nivåvej, Nivå - del 1 ApS Søborg DK 100% 100% Nivåvej, Nivå - del 2 ApS Søborg DK 100% 100% MTH Projekt 5 ApS Søborg DK 100% 100% MTH Projekt 19 ApS * Søborg DK - 100% MTH Projekt 22 ApS * Søborg DK - 100% MTH Projekt 23 ApS * Søborg DK - 100% MTH Projekt 24 ApS * Søborg DK - 100% MTH Projekt 25 ApS * Søborg DK - 100% MTH Projekt 28 ApS Søborg DK 100% 100% MTH Projekt 29 ApS * Søborg DK - 100% MTH Projekt 30 ApS * Søborg DK - 100% MTH Projekt 34 ApS * Søborg DK - 100% MTHI Projects A/S Søborg DK - 100%Enemærke & Petersen A/S Ringsted DK 100% 100% Raunstrup A/S Aarhus DK 100% 100% Raunstrup Tømrer A/S Aarhus DK 100% 100% Raunstrup Bygningsservice A/S Aarhus DK 100% 100% Raunstrup Byggeri A/S Aarhus DK 100% 100% NemByg A/S Esbjerg DK 100% 100% Øresundsvej 11, Esbjerg ApS Esbjerg DK 100% 100%
EjerandelEjerandelDattervirksomheder Hjemsted20252024 Hersted Village 1 ApS Ringsted DK 100% 100% Hersted Village 2 ApS Ringsted DK 100% 100% Tinvej 13 ApS Ringsted DK 100% 100% Sintrupvej 69 ApS Ringsted DK 100% 100%MT Højgaard International A/S Søborg DK 100% 100% MT Højgaard Grønland ApS Grønland GR 100% 100% Arssarnerit A/S Grønland GR 100% 100% Greenland Contractors JV A/S Grønland GR 50% 50% MT Højgaard Føroyar P/f Færøerne DK 100% 100% MT Højgaard Norge AS Norge NO - 100%Selskabet af 24. marts 1982 A/S Søborg DK 100% 100%Administrationsselskabet af 1. oktober 2007 A/S Søborg DK 100% 100%For ovenstående selskaber svarer ejerandel til stemmeandel
Note 5.4 Selskabsoversigt Note 5.4 Selskabsoversigt (fortsat)
112112
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Moderselskabets
årsregnskab
Omniterminal, Aarhus Havn
MT Højgaard Danmark udfører en omfattende
udvidelse af Aarhus Havns kajareal. Med den
nye Omniterminal bliver kajen forlænget med
430 meter med en vanddybde på 14 meter.
Indhold
114 Resultat- og totalindkomstopgørelse
115 Balance
116 Pengestrømsopgørelse
117 Egenkapitalopgørelse
118 Noter
Moderselskabets
årsregnskab
113113
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Omsætning
1.1 97 99
Administrationsomkostninger
1.2, 1.3, 4.1 -107 -117
Driftsresultat (EBIT) -10 -18
Resultat dattervirksomheder
2.3 289 221
Finansielle indtægter
3.1 22 47
Finansielle omkostninger
3.1 -39 -70
Resultat før skat 262 180
Skat af årets resultat
1.4 6 9
Årets resultat 268 189
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Årets resultat 268 189
Anden totalindkomst
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:
Valutakursreguleringer ved omregning af udenlandske enheder -7 10
Anden totalindkomst efter skat -7 10
Totalindkomst i alt 261 199
Resultatopgørelse Totalindkomstopgørelse
114114
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Balance
Aktiver
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Langfristede aktiver
Materielle aktiver
2.1 4 6
Leasingaktiver
2.2 10 12
Kapitalandele i dattervirksomheder
2.3 2.333 2.337
Tilgodehavender
2.4 49 92
Udskudte skatteaktiver
1.4 18 21
Langfristede aktiver i alt 2.414 2.468
Kortfristede aktiver
Tilgodehavender
2.4 273 376
Tilgodehavende sambeskatningsbidrag 28 20
Forudbetalte omkostninger 8 7
Likvide beholdninger 453 553
Kortfristede aktiver i alt 762 956
Aktiver i alt 3.176 3.424
Passiver
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Egenkapital
Aktiekapital 156 156
Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode 180 172
Overført totalindkomst 893 709
Egenkapital i alt 1.229 1.037
Langfristede forpligtelser
Leasingforpligtelser
3.3 55 72
Ansvarligt lån, Knud Højgaards Fond
3.3 - 160
Andre gældsforpligtelser 14 14
Langfristede forpligtelser i alt 69 246
Kortfristede forpligtelser
Leasingforpligtelser
3.3 18 17
Ansvarligt lån, Knud Højgaards Fond
3.3 - 80
Gæld til tilknyttede virksomheder
3.3 1.832 2.009
Leverandørgæld
3.3 4 4
Selskabsskat 11 9
Andre gældsforpligtelser 13 22
Kortfristede forpligtelser i alt 1.878 2.141
Forpligtelser i alt 1.947 2.387
Passiver i alt 3.176 3.424
115115
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Pengestrømsopgørelse
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Driftsresultat (EBIT) -10 -18
Regulering for ikke-likvide driftsposter mv.
4.2 7 11
Pengestrømme fra primær drift før ændring i driftskapital -3 -7
Ændringer i driftskapital:
Tilgodehavender 11 12
Tilgodehavender og gæld tilknyttede virksomheder -111 -27
Leverandørgæld og andre kortfristede forpligtelser -13 -17
Pengestrømme fra primær drift -116 -39
Finansielle indbetalinger 22 47
Finansielle udbetalinger -39 -70
Betalt selskabsskat 2 7
Pengestrømme fra driftsaktivitet -131 -55
Beløb i mio. kr Note 2025 2024
Køb af materielle aktiver
2.1 - 0
Modtagne udbytter
2.3 200 90
Salg af dattervirksomheder
2.3 127 0
Kapitaltilskud til dattervirksomheder
2.3 - -86
Tilbagebetaling af lån fra tilknyttede virksomheder 34 -
Pengestrømme fra investeringsaktivitet 361 4
Fremmedfinansiering:
3.2
Afdrag på leasinggæld -17 -20
Afdrag på lån fra nærtstående parter -240 -80
Aktionærer:
Udbetalt udbytte -50 -
Køb af egne aktier -23 -4
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet -330 -104
Årets pengestrøm -100 -155
Likviditet 01-01 553 708
Likviditet 31-12 453 553
116116
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Egenkapitalopgørelse
Bestyrelsen foreslår udbetaling af udbytte på 78 mio. kr. svarende til 10,00 kr. pr. aktie
(2024: 50 mio. kr. svarende til 6,50 kr. pr. aktie).
For yderligere information henvises til note 3.1 i koncernregnskabet.
2025 2024
Beløb i mio. kr Aktie kapital
Reserve for nettoopskriv-
ning efter indre værdis
metode
Overført
totalindkomst Egenkapital i alt Aktie kapital
Reserve for nettoopskriv-
ning efter indre værdis
metode
Overført
totalindkomst Egenkapital i alt
Egenkapital 01-01 156 172 709 1.037 156 31 657 844
Årets resultat - 289 -21 268 - 221 -32 189
Anden totalindkomst:
Valutakursreguleringer, udenlandske virksomheder - -7 - -7 - 10 - 10
Udbytte, dattervirksomheder - -200 200 - - -90 90 -
Afgang, dattervirksomheder - -76 76 - - - - -
Transaktioner med ejere:
Udloddet udbytte - - -50 -50 - - - -
Udbytte, egne aktier - - 0 0 - - - -
Køb af egne aktier - - -23 -23 - - -4 -4
Aktiebaseret vederlæggelse - 2 2 4 - - -2 -2
Egenkapital 31-12 156 180 893 1.229 156 172 709 1.037
117117
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Moderselskabets
årsregnskab
Noter
1. Resultat
1.1 Omsætning 119
1.2 Personaleomkostninger 119
1.3 Af- og nedskrivninger 119
1.4 Indkomstskat og udskudt skat 119
2. Investeret kapital og arbejdskapital
2.1 Materielle aktiver 120
2.2 Leasing 121
2.3 Kapitalandele i dattervirksomheder 121
2.4 Tilgodehavender 122
3. Kapitalstruktur og finansiering
3.1 Finansielle indtægter og omkostninger 122
3.2 Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet 123
3.3 Finansielle instrumenter 123
3.4 Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelser 124
3.5 Nærtstående parter 125
4. Øvrigt
4.1 Honorar til generalforsamlingsvalgte
revisor (EY) 125
4.2 Regulering for ikke-likvide driftsposter mv. 125
5. Generelt
5.1 Anvendt regnskabspraksis 126
5.2 Væsentlige regnskabsmæssige skøn
og vurderinger 126
118118
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024
Ydelser:
Koncernbidrag 49 50
IT ydelser 45 46
Øvrige 3 3
Nettoomsætning i alt 97 99
Primære geografiske markeder:
Danmark 96 97
Udland 1 2
Nettoomsætning i alt 97 99
Al omsætning indregnes over tid.
Beløb i mio. kr 2025 2024
Afskrivninger, materielle aktiver 2 1
Afskrivninger, leasingaktiver 3 2
Af- og nedskrivninger i alt 5 3
Beløb i mio. kr 2025 2024
Årets skat kan opdeles således:
Skat af årets resultat 6 9
Skat i resultatopgørelsen 6 9
Skat af årets resultat fremkommer således:
Aktuel skat 8 9
Udskudt skat -1 -1
Regulering udskudt skat vedrørende tidligere år -2 7
Regulering aktuel skat vedrørende tidligere år 1 -6
Skat af årets resultat 6 9
Beregnet 22% skat af resultat før skat -58 -39
Skatteeffekt af:
Ikke-fradragsberettigede omkostninger/ikke-skattepligtige indtægter 1 -1
Andel af resultat efter skat i dattervirksomheder 64 48
Regulering af skat vedrørende tidligere år -1 1
Skat af årets resultat 6 9
Effektiv skatteprocent (%) -2,2 -5,0
Note 1.1 Omsætning Note 1.3 Af- og nedskrivninger
Note 1.4 Indkomstskat og udskudt skat
Beløb i mio. kr 2025 2024
Gager og lønninger 43 51
Bidragsbaserede pensionsordninger 4 3
Andre omkostninger til social sikring 0 0
Aktiebaseret vederlæggelse 1 -2
I alt 48 52
Gennemsnitligt antal medarbejdere 50 48
Bestyrelseshonorar 4,2 4,4
Direktion:
Gager og honorarer 5,7 23,5
Aktiebaseret vederlæggelse 0,8 -0,1
Direktion i alt 6,5 23,4
Note 1.2 Personaleomkostninger
Af det samlede honorar til direktionen, er 0,8 mio. kr. (2024: 0,6 mio.kr.) viderefaktureret vedr. bestyrelsesarbejde i dattervirksom-
heder. For yderligere information om vederlag til direktionen og bestyrelse henvises til note 1.2 i koncernregnskabet.
119119
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024
Udskudt skat 01-01 -21 -15
Udskudt skat indregnet i årets resultat 3 -6
Udskudt skat 31-12 -18 -21
Udskudt skat vedrører:
Materielle aktiver 0 2
Tilgodehavender 11 14
Forpligtelser -19 -29
Skattemæssige underskud -10 -8
Udskudt skat 31-12 -18 -21
Prognoserne for de fremtidige indkomstår gør, at underskuddene fortsat er fuldt indregnet.
Der henvises til note 1.5 i koncernregnskabet.
Beløb i mio. kr 2025 2024
Kostpris 01-01 13 13
Tilgang - 0
Afgang -2 -
Kostpris 31-12 11 13
Af- og nedskrivninger 01-01 -7 -6
Afskrivninger -2 -1
Afgang 2 -
Af- og nedskrivninger 31-12 -7 -7
Regnskabsmæssig værdi 31-12 4 6
2025
Beløb i mio. kr Balance 01-01
Indregnet i
årets resultat Balance 31-12
Materielle aktiver 2 -2 -
Tilgodehavender 14 -3 11
Forpligtelser -29 10 -19
Skattemæssige underskud -8 -2 -10
I alt -21 3 -18
2024
Beløb i mio. kr Balance 01-01
Indregnet i
årets resultat Balance 31-12
Materielle aktiver 15 -13 2
Tilgodehavender -1 15 14
Forpligtelser -25 -4 -29
Skattemæssige underskud -4 -4 -8
I alt -15 -6 -21
Note 1.4 Indkomstskat og udskudt skat (fortsat) Note 2.1 Materielle aktiver
120120
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr. 2025 2024
Kostpris 01-01 2.097 2.011
Tilgang - 86
Afgang -51 -
Kostpris 31-12 2.046 2.097
Reguleringer 01-01 240 31
Valutakursregulering -7 10
Årets resultat 289 221
Udbytte -200 -90
Øvrige reguleringer 2 -
Afgang -76 -
Modregnet i tilgodehavender 35 68
Hensat til underbalance 4 -
Reguleringer 31-12 287 240
Regnskabsmæssig værdi 31-12 2.333 2.337
En oversigt over dattervirksomheder findes i koncernregnskabet note 5.4.
Tilgang i 2024 er kapitalforhøjelse og kapitaltilskud til dattervirksomheder. Afgang i 2025 er salg af MT Højgaard Property Develop-
ment til MT Højgaard Danmark. Salget er sket til bogført værdi, hvorfor der ikke er gevinst eller tab forbundet hermed.
Note 2.2 Leasing
2025
Beløb i mio. kr
Grunde og
bygninger
Andre anlæg, drifts-
materiel og inventar I alt
Regnskabsmæssig værdi 01-01 12 0 12
Tilgang - 0 0
Genmåling af leasingforpligtelse 1 0 1
Afskrivninger -3 -0 -3
Afgang - -0 -0
Regnskabsmæssig værdi 31-12 10 -0 10
2024
Beløb i mio. kr
Grunde og
bygninger
Andre anlæg, drifts-
materiel og inventar I alt
Regnskabsmæssig værdi 01-01 7 0 7
Tilgang - 0 0
Genmåling af leasingforpligtelse 8 0 8
Afskrivninger -2 -0 -2
Afgang - -0 -0
Regnskabsmæssig værdi 31-12 12 0 12
Leasingaftaler vedrører kontorejendom og biler. Leasingperioden for kontorejendommen er på 10 år. For biler udgør leasingperio-
den mellem to og fem år.
Beløb i mio. kr. 2025 2024
Beløb indregnet i resultatopgørelsen
Renteomkostninger relateret til leasingforpligtelser 4 5
Note 2.3 Kapitalandele i dattervirksomheder
121121
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024
Lån til tilknyttede virksomheder - 34
Tilgodehavender fra salg 0 0
Tilgodehavender tilknyttede virksomheder, inkl. subleasing 277 380
Tilgodehavender fra subleasing 33 41
Andre tilgodehavender 12 13
I alt 322 468
Der fordeles således i balancen:
Langfristede aktiver 49 92
Kortfristede aktiver 273 376
I alt 322 468
Tilgodehavender fra subleasing
Forfald mellem et og fem år 41 55
Forfald inden for et år 16 16
I alt ikke-diskonteret leasingtilgodehavende 31-12 57 71
Værdien af kapitalandele med negativ indre værdi er modregnet i tilgodehavender fra tilknyttede virksomheder, hvor der vurderes at
være værdiforringelse af tilgodehavendet. Nedskrivningen på tilgodehavender fra tilknyttede virksomheder udgør 102 mio kr. (2024:
68 mio. kr.). Der anses ikke at være nogen kreditrisiko på øvrige tilgodehavender.
Beløb i mio. kr 2025 2024
Finansielle indtægter
Renter, likvide beholdninger m.v. 7 15
Renter, subleasing 3 4
Renteindtægter, dattervirksomheder 12 28
Finansielle indtægter i alt 22 47
Finansielle omkostninger
Renter, kreditinstitutter m.v. 2 2
Renter, leasingforpligtelser 4 5
Renter, Knud Højgaards Fond 7 22
Renter, dattervirksomheder 26 41
Finansielle omkostninger i alt 39 70
Note 2.4 Tilgodehavender Note 3.1 Finansielle indtægter og omkostninger
122122
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
2025
Beløb i mio. kr Balance 01-01 Pengestrømme
Øvrige
ikke-kontante
bevægelser Balance 31-12
Ansvarligt lån 240 -240 - -
Leasinggæld 89 -17 1 73
Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet 329 -257 1 73
2024
Beløb i mio. kr Balance 01-01 Pengestrømme
Øvrige
ikke-kontante
bevægelser Balance 31-12
Ansvarligt lån 320 -80 - 240
Leasinggæld 101 -20 8 89
Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet 421 -100 8 329
Note 3.2 Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet
Beløb i mio. kr 2025 2024
Kategorier af finansielle instrumenter
Lån til tilknyttede virksomheder - 34
Tilgodehavender 45 54
Tilgodehavender tilknyttede virksomheder 277 380
Likvide beholdninger 453 553
Finansielle aktiver, der måles til amortiseret kostpris* 775 1.021
Leasingforpligtelser 73 89
Ansvarligt lån, Knud Højgaards Fond - 240
Gæld til tilknyttede virksomheder 1.832 2.009
Leverandørgæld 4 4
Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris* 1.909 2.342
*Regnskabsmæssig værdi svarer stort set til dagsværdi
Datterselskabers indestående og gæld på cashpool-ordningen anses, som følge af ordningens karakter ikke som likvide beholdnin-
ger, men indgår regnskabsposterne tilgodehavender tilknyttede virksomheder og gæld til tilknyttede virksomheder.
Mellemværender i cash pool forrentes og skal indfries på anfordring.
Note 3.3 Finansielle instrumenter
123123
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 3.3 Finansielle instrumenter (fortsat)
Forfaldsanalyse for selskabets finansielle forpligtelser 2025
Beløb i mio. kr
Regnskabs-
mæssig værdi
Kontraktlige
pengestrømme Under et år
Mellem et og
fem år Over fem år
Ikke afledte finansielle instrumenter
Leasingforpligtelser 73 81 22 59 -
Ansvarligt lån, Knud Højgaards Fond - - - - -
Gæld til tilknyttede virksomheder 1.832 1.832 1.832 - -
Leverandørgæld 4 4 4 - -
I alt 1.909 1.917 1.858 59 -
2024
Beløb i mio. kr
Regnskabs-
mæssig værdi
Kontraktlige
pengestrømme Under et år
Mellem et og
fem år Over fem år
Ikke afledte finansielle instrumenter
Leasingforpligtelser 89 100 21 79 -
Ansvarligt lån, Knud Højgaards Fond 240 263 94 169 -
Gæld til tilknyttede virksomheder 2.009 2.009 2.009 - -
Leverandørgæld 4 4 4 - -
I alt 2.342 2.376 2.128 248 -
For yderligere information om ansvarligt lån henvises til note 3.4 i koncernregnskabet.
Note 3.4 Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelser
MT Højgaard Holding A/S har i januar 2026 udstedt støtteerklæring for to datterselskaber.
I forbindelse med salg af selskaber eller aktiver er der udstedt normale garantier osv. overfor køber. Hensættelser er foretaget for
anslåede tab.
MT Højgaard Holding A/S er sambeskattet med dets danske datterselskaber, og er administrationsselskab i sambeskatningen. Ad-
ministrationsselskabet hæfter ubegrænset og solidarisk med de øvrige virksomheder for selskabsskatter og kildeskatter på udbytter,
renter og royalties inden for sambeskatningskredsen. Pr. 31. december 2025 udgør den samlede kendte nettoforpligtelse på skyldige
selskabsskatter og kildeskatter inden for sambeskatningskredsen 0 mio. kr. (2024: 0 mio. kr.).
Eventuelle senere korrektioner af sambeskatningsindkomst og kildeskat mv. vil kunne medføre, at selskabets hæftelse udgør et
større beløb.
For yderligere information henvises til note 3.7 i koncernregnskabet.
Sikkerhedsstillelser
Beløb i mio. kr 2025 2024
Kaution for datterselskabers finansielle forpligtelser 19 44
Sikkerhed for entrepriser og leverancer 99 119
Garantier overfor finansielle institutioner primært for at stille sædvanlig
sikkerhed for entrepriser og leverancer 4.613 4.376
124124
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Beløb i mio. kr 2025 2024
Lovpligtig revision 1,1 1,5
Lovpligtigt erklæring på CSRD 1,2 1,5
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed 0 0,1
Honorar i alt 2,3 3,1
Beløb i mio. kr 2025 2024
Transaktioner med nærtstående parter:
Salg af varer og tjenesteydelser til dattervirksomheder 97 99
Leasingydelser til dattervirksomheder 5 5
Salg af datterselskab 127 -
Udloddet udbytte 19 -
Salg af varer og tjenesteydelser til Knud Højgaards Fond 0 0
Køb af varer og tjenesteydelser fra dattervirksomheder 0 -3
Note 3.5 Nærtstående parter
Betydelig indflydelse:
Nærtstående parter med betydelig indflydelse omfatter virksomhedens bestyrelses- og direktionsmedlemmer samt Knud Højgaards
Fond med en aktieandel på 37%.
Dattervirksomheder:
En oversigt over dattervirksomheder findes i koncern note 5.4.
Garantistillelser fremgår af note 3.4.
Renteindtægter og renteudgifter vedrørende mellemværender med tilknyttede virksomheder fremgår af note 3.1.
Udbytte fra dattervirksomheder fremgår af note 2.3.
Tilgodehavender hos og gæld til tilknyttede virksomheder fremgår af balancen og note 2.4.
Ledelsesvederlag til bestyrelse og direktion samt aktieprogrammerne fremgår af note 1.2.
For information om ansvarligt lån fra Knud Højgaards Fond henvises til note 3.3.
Note 4.1 Honorar til generalforsamlingsvalgte revisor (EY)
Beløb i mio. kr 2025 2024
Af- og nedskrivninger 4 4
Hensatte forpligtelser - 9
Andre ikke-kontante driftsposter, netto 3 -2
I alt 7 11
Note 4.2 Regulering for ikke-likvide driftsposter mv.
125125
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Note 5.1 § Anvendt regnskabspraksis
Årsregnskabet for modervirksomheden MT Højgaard Holding A/S aflægges i overensstemmelse med IFRS Accounting Standards
som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Bortset fra nedenstående er den anvendte regnskabspraksis i MT Højgaard Holdning A/S identisk med koncernens regnskabspraksis.
Omsætning
Omsætning indregnes over den periode, hvor servicen leveres.
Kapitalandele i dattervirksomheder
Kapitalandele i dattervirksomheder indregnes efter den indre værdis metode. Det vil sige, at målingen som udgangspunkt sker til de
forholdsmæssige andele af virksomhedernes indre værdi, opgjort efter moderselskabets regnskabspraksis, med fradrag eller tillæg
af urealiseret koncerninternfortjeneste/tab og med tillæg af goodwill.
Dattervirksomheder med negativ regnskabsmæssig indre værdi indregnes til nul. Såfremt moderselskabet har en retlig eller faktisk
forpligtelse til at dække virksomhedens underbalance, modregnes denne i moderselskabets tilgodehavender hos virksomheden. Et
eventuelt resterende beløb indregnes under andre hensatte forpligtelser.
I resultatopgørelsen indregnes de forholdsmæssige andele af dattervirksomhedernes resultat efter skat og eliminering af interne
fortjenester og tab.
Den regnskabsmæssige værdi af kapitalandele i dattervirksomheder vurderes mindst en gang årligt for at afgøre, om der er indikati-
on af værdiforringelse. Hvis dette er tilfældet, opgøres aktivets eller den pengestrøms- frembringende enheds genindvindingsværdi.
Genindvindingsværdien af goodwill opgøres dog altid årligt.
Likvide beholdninger
Likvide beholdninger består af det samlede indestående på cash pool-ordning, som er ejet af selskabet.
Datterselskabers indestående og gæld på cashpool-ordningen anses, som følge af ordningens karakter ikke som likvide beholdnin-
ger, men indgår i regnskabsposterne tilgodehavender tilknyttede virksomheder og gæld til tilknyttede virksomheder.
Aktiebaseret vederlæggelse
I moderselskabet indregnes omkostninger vedrørende LTI-programmet og PSU-programmet relateret til deltagere ansat i dattervirk-
somheder i kapitalandele i dattervirksomheder og modposteres på egenkapitalen hen over optjeningsperioden.
Reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode
Reserve for nettoopskrivning efter indre værdi omfatter nettoopskrivninger af kapitalandele i tilknyttede virksomheder og joint ven-
tures i forhold til kostprisen, der bl.a. består af indregnede resultatandele, valutakursreguleringer og med fradrag af udbytte.
Reserven kan elimineres ved underskud, realisation af kapitalandele eller ændring i regnskabsmæssige skøn.
Reserven indregnes ikke med et negativt beløb.
Note 5.2 Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger relateret til den anvendte regnskabspraksis i MT Højgaard Holdning A/S svarer
til det, som er beskrevet i koncernregnskabet.
Test for værdiforringelse af dattervirksomheder foretages, hvis begivenheder eller ændrede forhold indikerer, at den regnskabsmæs-
sige værdi ikke er genindvindelig. For yderligere information om værdiforringelsestest af goodwill og merværdier henvises til note
2.4 i koncernregnskabet.
MT Højgaard Holding A/S annoncerede i 2023 planer om at de underliggende aktiviteter i MT Højgaard International A/S skal
frasælges. De pengestrømsfrembringende enheder i MT Højgaard International A/S har i koncernrapporteringen været underlagt
værdiforringelsestest, hvilket ikke har givet anledning til yderligere nedskrivning, hvorfor der, som følge af opgørelse af kapitalandele
til indre værdi, ikke er foretaget værdireguleringer af investeringen i kapitalandelen i MT Højgaard International A/S i årsrapporten for
MT Højgaard Holding A/S for 2025 og 2024. Idet det er datterselskaber af MT Højgaard International A/S, der forventes afviklet, er
kapitalandelen i MT Højgaard International A/S ikke præsenteret som aktiver bestemt for salg i regnskabet for MT Højgaard Holding
A/S.
126126
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Yderligere oplysnigner
Indhold
128 Påtegninger
135 Andre ESG-oplysninger
I regi af byggepartnerskabet TRUST har Enemærke
& Petersen udført en helhedsrenoveirng af den be-
varingsværdige Nørre Fælled Skole i København Ø.
Nørre Fælled Skole, København
127127
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Indhold
129 Ledelsens påtegning
130 Den uafhængige revisors
revisionspåtegning
133 Den uafhængige revisors erklæring
med begrænset sikkerhed på
bæredygtighedsrapportering
Påtegninger
Præstevangen, Viby
Over de næste fire år skal MT Højgaard Danmark
renovere Præstevangen i Viby, der indeholder 667
almene boliger. Renoveringen omfatter blandt
andet efterisolering, udskiftning af tage og gavle,
nye badeværelser, køkkener og entredøre.
128128
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrap-
porten 2025 for MT Højgaard Holding A/S for regnskabsåret 1 januar – 31
december 2025.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med IFRS Accounting Standards
som godkendt af EU og oplysningskrav for børsnoterede selskaber i Danmark
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et
retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver, passiver og finansiel-
le stilling pr. 31 december 2025 og resultatet af koncernens og selskabets
aktiviteter samt pengestrømme for koncernen for regnskabsåret 1 januar – 31
december 2025.
Bæredygtighedsrapporteringen er udarbejdet i overensstemmelse med de
europæiske standarder for bæredygtighedsrapportering ESRS som fastsat i
årsregnskabsloven samt artikel 8 i EU’s taksonomiforordning.
Ledelsesberetningen er i øvrigt udarbejdet i overensstemmelse med relevant
lovgivning og indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for
udviklingen i koncernens og selskabets aktiviteter og økonomiske forhold,
årets resultater og selskabets finansielle stilling og den finansielle stilling som
helhed for de virksomheder, der er omfattet af koncernregnskabet, samt en
beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen
og selskabet står overfor.
Det er derudover vores opfattelse, at årsrapporten for MT Højgaard Holding
A/S for regnskabsåret 1 januar – 31 december 2025, med filnavn mthh-2025-
12-31-1-da, i alle væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse
med ESEF-forordningen.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Søborg, 20. februar 2026
Direktion
Rasmus Untidt
Administrerende direktør (CEO)
Bestyrelse
Morten Hansen
Formand for bestyrelsen
Knut Akselvoll
Næstformand for bestyrelsen
Christine Thorsen Christian Poulsen
Pernille Fabricius Marie Louise Hansen
Lars Tesch Olsen Jimmy Laursen
Raunstrup står for renovering af den ikoniske industribygning, Hollænderen, på Dalum
Papirfabrik. Bygningen på fire etager transformeres til 20 eksklusive ejerlejligheder i
New Yorker-stil.
Ledelsens påtegning
129129
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Den uafhængige revisors
revisionspåtegning
Til kapitalejerne i
MT Højgaard Holding A/S
Revisionspåtegning på koncernregnskabet og årsregnskabet
Konklusion
Vi har revideret koncernregnskabet og årsregnskabet for MT Højgaard
Holding A/S for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2025, der omfatter
resultatopgørelse, totalindkomstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse,
pengestrømsopgørelse og noter, herunder oplysning om anvendt regn-
skabspraksis, for såvel koncernen som selskabet. Koncernregnskabet og
årsregnskabet udarbejdes efter IFRS Accounting Standards som godkendt af
EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et
retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver, passiver og finansielle
stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af koncernens og selskabets
aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. januar – 31. december
2025 i overensstemmelse med IFRS Accounting Standards som godkendt af
EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsprotokollat til revisionsud-
valget og bestyrelsen.
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder
om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar
ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens
afsnit ”Revisors ansvar for revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet”
(herefter benævnt ”regnskaberne”). Det er vores opfattelse, at det opnåede
revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Uafhængighed
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med International Ethics
Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers
etiske adfærd (IESBA Code), som gælder ved revision af regnskaber for virk-
somheder af interesse for offentligheden, og de yderligere etiske krav, der er
gældende i Danmark ved revision af regnskaber for virksomheder af interes-
se for offentligheden. Vi har ligeledes opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser
i henhold til disse krav og IESBA Code.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført forbudte ikke-revisions-
ydelser, som omhandlet i artikel 5, stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014.
Valg af revisor
Vi blev første gang valgt som revisor for MT Højgaard Holding A/S den 5.
april 2019 for regnskabsåret 2019. Vi er genvalgt årligt ved generalforsam-
lingsbeslutning i en samlet sammenhængende opgaveperiode på 7 år frem
til og med regnskabsåret 2025.
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores faglige vurde-
ring var mest betydelige ved vores revision af regnskaberne for regnskabs-
året 2025. Disse forhold blev behandlet som led i vores revision af regnska-
berne som helhed og udformningen af vores konklusion herom. Vi afgiver
ikke nogen særskilt konklusion om disse forhold. For hvert af nedennævnte
forhold er beskrivelsen af, hvordan forholdet blev behandlet ved vores revisi-
on, givet i denne sammenhæng.
Vi har opfyldt vores ansvar som beskrevet i afsnittet ”Revisors ansvar for
revisionen af regnskaberne”, herunder i relation til nedennævnte centrale
forhold ved revisionen. Vores revision har omfattet udformning og udførelse
af revisionshandlinger som reaktion på vores vurdering af risikoen for væ-
sentlig fejlinformation i regnskaberne. Resultatet af vores revisionshandlinger,
herunder de revisionshandlinger vi har udført for at behandle nedennævnte
forhold, danner grundlag for vores konklusion om regnskaberne som helhed.
Indregning og måling af entreprisekontrakter og tilhørende indregning
af omsætning
Anvendt regnskabspraksis og oplysninger vedrørende indregning af
omsætning relateret til entreprisekontrakter er omtalt i note 1.1 og 2.8 til
koncernregnskabet.
Forretningsområderne MT Højgaard Danmark og Enemærke & Petersen
opfører større bygge- og anlægsprojekter for private og offentlige kunder,
hvor projekterne typisk leveres over mere end et regnskabsår. Som følge
af projekternes karakteristika og i overensstemmelse med anvendt regn-
skabspraksis, indregner og måler MT Højgaard Holding omsætning relateret
til disse entreprisekontrakter over tid med udgangspunkt i inputbaserede
opgørelsesmetoder.
Indregning og måling af entreprisekontrakter omfatter betydelige skøn og
vurderinger foretaget af ledelsen i forbindelse med vurderingen af krav mod
bygherre, omkostninger til færdiggørelse af projekter, inklusive tvister, samt
færdiggørelsestid. Ændringer i disse regnskabsmæssige skøn under projek-
ternes udførelse kan betydeligt påvirke omsætning, produktionsomkostnin-
ger og resultatet heraf.
Vi anser således indregning af entreprisekontrakter som et centralt forhold
ved revisionen af koncern- og årsregnskabet.
Vi har i forbindelse med revisionen vurderet udvalgte forretningsgange og
testet design, implementering og effektivitet af udvalgte kontroller for ind-
regning af omsætning relateret til entreprisekontrakter.
Vi har foretaget analyse af de af ledelsen udarbejdede opgørelser over pro-
jekternes færdiggørelsesgrader og for udvalgte projekter foretaget en vur-
dering og sammenholdelse af indregnet omsætning og produktionsomkost-
ninger til forkalkulation ved tilbudsafgivelse, den aktuelle færdiggørelsesgrad
samt den seneste slutprognose. Vores revision har endvidere omfattet en
evaluering af betydelige skøn og vurderinger foretaget af ledelsen, hvorved
vi har efterprøvet de anlagte skøn og vurderinger for udvalgte projekter til
underliggende dokumentation samt drøftet de forventede projektomkostnin-
ger for igangværende projekter med medlemmer af ledelsen, økonomifunkti-
onen og projektledelse.
130130
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Til brug for vurdering af sager med tvister og/eller retssager har vi indhentet
advokatbreve fra koncernens eksterne og interne advokater, samt drøftet
disse med medlemmer af ledelsen.
Vi har i vores revision haft fokus på, at politikker og processer for udarbej-
delsen af ledelsesmæssige skøn har været anvendt konsistent på ensartede
kontrakter og i lighed med tidligere år.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om regnskaberne omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi
udtrykker som led i revisionen ingen form for konklusion med sikkerhed om
ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores revision af regnskaberne er det vores ansvar at læse
ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen
er væsentligt inkonsistent med regnskaberne eller vores viden opnået ved
revisionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder
krævede oplysninger i henhold til den relevante lovgivning. Dette omfatter
ikke årsregnskabslovens § 99 a vedrørende bæredygtighedsrapporteringen,
som er omfattet af den særskilte erklæring med begrænset sikkerhed herom.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetnin-
gen er i overensstemmelse med regnskaberne og er udarbejdet i overens-
stemmelse med den relevante lovgivnings krav. Vi har ikke fundet væsentlig
fejlinformation i ledelsesberetningen.
Ledelsens ansvar for regnskaberne
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregnskab og et
årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med IFRS
Accounting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregn-
skabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som
ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde regnskaberne uden væsentlig
fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af regnskaberne er ledelsen ansvarlig for at vurdere
koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold
vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde regn-
skaberne på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre
ledelsen enten har til hensigt at likvidere koncernen eller selskabet, indstille
driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af regnskaberne
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regnskaberne som helhed
er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser
eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad
af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en
revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om
revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække
væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som
følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med
rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de
økonomiske beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grundlag af
regnskaberne.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale
standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark,
foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under
revisionen. Herudover:
Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i regn-
skaberne, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og
udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revi-
sionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores
konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsa-
get af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget
af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk,
bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.
Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for
at kunne udforme revisi-onshandlinger, der er passende efter omstæn-
dighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektivi-
teten af koncernens og selskabets interne kontrol.
Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen,
er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplys-
ninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.
Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regnskaberne på grundlag
af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på
grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbun-
det med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om
koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konklude-
rer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning
gøre opmærksom på oplysninger herom i regnskaberne eller, hvis
sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion.
Vores konklusion er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem
til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller
forhold kan dog medføre, at koncernen og selskabet ikke længere kan
fortsætte driften.
Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af
regnskaberne, herunder note-oplysningerne, samt om regnskaberne
afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder på en sådan
måde, at der gives et retvisende billede heraf.
Planlægger og udfører vi koncernrevisionen for at opnå tilstrækkeligt og
egnet revisionsbevis vedrørende de finansielle oplysninger for virksom-
hederne eller forretningsenhederne i koncernen som grundlag for at
udforme en konklusion om koncernregnskabet og årsregnskabet. Vi er
ansvarlige for at lede, føre tilsyn med og gennemgå det udførte revisi-
onsarbejde til brug for koncernrevisionen. Vi er eneansvarlige for vores
revisionskonklusion.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om bl.a. det planlagte omfang og
den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige
observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som
vi identificerer under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi har opfyldt
relevante etiske krav vedrørende uafhængighed, og oplyser den om alle
relationer og andre forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke vores
uafhængighed, og, hvor det er relevant, anvendte sikkerhedsforanstaltninger
eller handlinger foretaget for at eliminere trusler.
131131
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den øverste ledelse,
fastslår vi, hvilke forhold der var mest betydelige ved revisionen af regnska-
berne for den aktuelle periode og dermed er centrale forhold ved revisionen.
Vi beskriver disse forhold i vores revisionspåtegning, medmindre lov eller
øvrig regulering udelukker, at forholdet offentliggøres.
Erklæring om overholdelse af ESEF-forordningen
Som et led i revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet for MT
Højgaard Holding A/S har vi udført handlinger med henblik på at udtrykke
en konklusion om, hvorvidt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar – 31. de-
cember 2025, med filnavnet mthh-2025-12-31-1-da, er udarbejdet i overens-
stemmelse med EU-Kommissionens delegerede forordning 2019/815 om det
fælles elektroniske rapporteringsformat (ESEF-forordningen), som indeholder
krav til udarbejdelse af en årsrapport i XHTML-format samt iXBRL-opmærk-
ning af koncernregnskabet inkl. noter.
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport, som overholder
ESEF-forordningen, herunder:
Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format
Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags, herunder udvidelser
til ESEF-taksonomien og forankring heraf til elementer i taksonomien, for
al finansiel information, som kræves opmærket, med udøvelse af skøn
hvor nødvendigt
At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og det menneskeligt
læsbare koncernregnskab, og
For den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udar-
bejde en årsrapport, som overholder ESEF-forordningen.
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå høj grad af sikkerhed
for, om årsrapporten i alle væsentlige henseender er udarbejdet i overens-
stemmelse med ESEF-forordningen, og at udtrykke en konklusion. Arten,
omfanget og den tidsmæssige placering af de valgte handlinger afhænger
af revisors faglige vurdering, herunder vurdering af risikoen for væsentlige
afvigelser fra kravene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes besvigel-
ser eller fejl. Handlingerne omfatter:
Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-format
Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for iXBRL-opmærkning
og af den interne kontrol vedrørende opmærkningsprocessen
Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærkningen af koncern-
regnskabet inkl. noter
Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elementer fra ESEF-taksono-
mien og selskabets oprettelse af udvidelser til taksonomien er passende,
når relevante elementer i ESEF-taksonomien ikke er identificeret
Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i ESEF-taksonomi-
en, og
Afstemning af iXBRL-opmærkede data med det reviderede koncern-
regnskab.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for regnskabsåret 1. januar – 31.
december 2025, med filnavnet mthh-2025-12-31-1-da, i alle væsentlige
henseender er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen.
København 20. februar 2026
EY Godkendt Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 30 70 02 28
Jan C. Olsen
statsaut. revisor
mne33717
Thomas Bruun Kofoed
Statsaut. revisor
mne28677
132132
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Den uafhængige revisors
erklæring med begrænset
sikkerhed på bæredygtig-
hedsrapportering
Til kapitalejerne i
MT Højgaard Holding A/S
Konklusion med begrænset sikkerhed
Vi har udført en erklæringsopgave med begrænset sikkerhed på ESG-re-
degørelsen for MT Højgaard Holding A/S (koncernen) som præsenteret i
årsrapporten 2025 (ESG-redegørelsen), siderne 32-76 samt siderne 135-142,
for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2025 inkl. oplysninger indarbej-
det ved henvisning anført i boks “Følgende oplysninger er indarbejdet ved
henvisning til andre dele af ledelsesberetningen” på side 42.
Baseret på de udførte handlinger og det opnåede bevis er vi ikke blevet
bekendt med forhold, der giver os anledning til at konkludere, at ESG-rede-
gørelsen ikke i alle væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse
med årsregnskabslovens § 99 a, herunder:
Overholdelse af European Sustainability Reporting Standards (ESRS),
herunder at den af ledelsen gennemførte proces til identifikation af de
oplysninger, der rapporteres i bæredygtighedsrapporten (processen),
er i overensstemmelse med beskrivelsen i afsnittet Dobbelt væsentlig-
hedsanalyse, De væsentlige ESG underemner og Interessenter i kapitlet
Generelle oplysninger, siderne 36-40.
Overholdelse af oplysningerne i ESG-redegørelsen, side 51 samt siderne
136-138 med artikel 8 i EU forordning 2020/852 (taksonomiforordningen).
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores erklæringsopgave med begrænset sikkerhed i henhold til
ISAE 3000 (ajourført) Andre erklæringsopgaver med sikkerhed end revision
eller review af historiske finansielle oplysninger (ISAE 3000 (ajourført)) og
yderligere krav gældende i Danmark.
Arten og den tidsmæssige placering af de handlinger, der udføres ved
erklæringsopgaver med begrænset sikkerhed, er forskellig, og omfanget
heraf er mindre end de handlinger, der udføres ved en erklæringsopgave
med høj grad af sikkerhed. Som følge heraf er den grad af sikkerhed, der er
for erklæringsopgaver med begrænset sikkerhed, betydeligt mindre end den
sikkerhed, der ville være opnået, hvis der var udført en erklæringsopgave
med høj grad af sikkerhed.
Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og egnet som
grundlag for vores konklusion. Vores ansvar ifølge denne standard er nærme-
re beskrevet i erklæringens afsnit "Revisors ansvar for erklæringsopgaven".
Vores uafhængighed og kvalitetsstyring
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med International Ethics
Standards Board for Accountants' internationale retningslinjer for revisorers
etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i
Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til
disse krav og IESBA Code.
EY Godkendt Revisionspartnerselskab anvender International Standard on
Quality Management 1, som kræver, at vi designer, implementerer og driver et
kvalitetsstyringssystem, herunder politikker eller procedurer vedrørende over-
holdelse af etiske krav, faglige standarder, gældende lov og øvrig regulering.
Iboende begrænsninger ved udarbejdelse af ESG-redegørelsen
Ved rapportering af fremadrettede oplysninger i overensstemmelse med
ESRS er ledelsen forpligtet til at udarbejde de fremadrettede oplysninger på
grundlag af oplyste forudsætninger om begivenheder, der kan indtræde i
fremtiden og mulige fremtidige handlinger fra koncernen. De faktiske udfald
bliver formentlig anderledes, idet forventede begivenheder ofte ikke indtræf-
fer som forventet.
Ledelsens ansvar for ESG-redegørelsen
Ledelsen har ansvaret for at designe og implementere en proces til identifi-
kation af de oplysninger, der er rapporteret i ESG-redegørelsen i henhold til
ESRS og for at give oplysning om denne proces i ESG-redegørelsens afsnit
Dobbelt væsentlighedsanalyse, De væsentlige ESG underemner og Interes-
senter i kapitlet Generelle oplysninger, siderne 36-40. Dette ansvar omfatter:
Forståelse af, i hvilken kontekst koncernens aktiviteter og forretningsfor-
bindelser foregår og opnåelse af en forståelse af de interessenter, der
påvirkes heraf
Identifikation af faktiske og potentielle indvirkninger (såvel negative som
positive) i relation til bæredygtighedsforhold samt risici og muligheder,
som har indvirkning på eller må forventes at have indvirkning på kon-
cernens finansielle stilling, regnskabsmæssige resultat, pengestrømme,
adgang til finansiering eller kapitalomkostninger på kort, mellemlang eller
lang sigt
Vurdering af væsentligheden af de identificerede indvirkninger, risici og
muligheder i relation til bæredygtighedsforhold ved at vælge og anvende
passende niveau for væsentlighed
Fastlæggelse af forudsætninger, som er rimelige efter omstændighederne.
Ledelsen har endvidere ansvaret for udarbejdelsen af ESG-redegørelsen i
henhold til årsregnskabslovens § 99 a, herunder:
Overholdelse af ESRS
Udarbejdelse af oplysningerne i ESG-redegørelsen, side 51 samt siderne
136-138 i overensstemmelse med artikel 8 i Taksonomiforordningen
Design, implementering og opretholdelse af den interne kontrol, som
ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde en bæredygtighedsrappor-
tering uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigel-
ser eller fejl
Valg og anvendelse af egnede metoder til bæredygtighedsrapportering
og fastlæggelse af forudsætninger og for at foretage skøn, som er for-
svarlige efter omstændighederne.
133133
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Revisors ansvar for erklæringsopgaven
Det er vores mål at planlægge og udføre erklæringsopgaven med henblik på
at opnå begrænset sikkerhed for, om ESG-redegørelsen er uden væsentlig
fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive
en erklæring med begrænset sikkerhed med vores konklusion. Fejlinforma-
tioner kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som
væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller
samlet har indflydelse på de beslutninger, som brugerne træffer på grundlag
af ESG-redegørelsen i sin helhed.
Som led i en erklæringsopgave med begrænset sikkerhed, der udføres i over-
ensstemmelse med ISAE 3000 (ajourført), foretager vi faglige vurderinger og
opretholder en professionel skepsis under udførelse af opgaven.
Vores ansvar i forhold til processen omfatter:
Opnåelse af en forståelse af processen, men ikke med det formål at
udtrykke en konklusion om processens effektivitet, herunder resultatet af
processen
Overvejelse af, om identificerede oplysninger opfylder de i ESRS gælden-
de krav
Design og udførelse af handlinger til vurdering af, om processen er i
overensstemmelse med koncernens beskrivelse af processen, som oplyst
i afsnittet Dobbelt væsentlighedsanalyse, De væsentlige ESG underemner
og Interessenter i kapitlet Generelle oplysninger, siderne 36-40.
Vores øvrige ansvar i forhold til ESG-redegørelsen omfatter:
Identifikation af oplysninger, hvor det er sandsynligt, at væsentlig fejlinfor-
mation kan opstå som følge af besvigelse eller fejl
Design og udførelse af handlinger målrettet de oplysninger i ESG-re-
degørelsen, hvor det er sandsynligt, at væsentlig fejlinformation kan
opstå. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af
besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl,
idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste
udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.
Sammenfatning af det udførte arbejde
En erklæringsopgave med begrænset sikkerhed omfatter udførelse af hand-
linger for at opnå bevis for ESG-redegørelsen.
Arten, omfanget og den tidsmæssige placering af de valgte handlinger
afhænger af faglige vurderinger, herunder identifikation af oplysninger, hvor
det er sandsynligt, at væsentlig fejlinformation kan opstå i ESG-redegørelsen,
uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begrænset sikkerhed har vi i
relation til processen:
Opnået en forståelse af processen ved at udføre forespørgsler for at
forstå grundlaget for de oplysninger, som ledelsen anvender, og ved at
gennemgå koncernens interne dokumentation af dens proces
Vurderet hvorvidt det bevis, vi har opnået ved hjælp af vores handlinger
i relation til den af koncernen imple-menterede proces, er i overens-
stemmelse med beskrivelsen af processen i afsnittet Dobbelt væsentlig-
heds-analyse, De væsentlige ESG underemner og Interessenter i kapitlet
Generelle oplysninger, siderne 36-40.
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begrænset sikkerhed har vi i
relation til ESG-redegørelsen:
Opnået en forståelse af koncernens rapporteringsproces, der er relevant
for udarbejdelsen af koncernens bæredygtighedsrapportering, herunder
konsolideringsprocesserne, ved at opnå en forståelse af koncernens
kontrolmiljø, processer og informationssystemer, der er relevante for
udarbejdelse af en bæredygtighedsrapportering, men ikke at vurdere ud-
formningen af specifikke kontrolaktiviteter, opnå bevis for implementering
heraf eller teste deres funktionalitet
Vurderet om væsentlige oplysninger, som er identificeret som led i pro-
cessen, er indeholdt i ESG-redegørelsen
Vurderet om opbygning og præsentation af ESG-redegørelsen er i over-
ensstemmelse med ESRS
Foretaget forespørgsler af relevant personale og udført analytiske hand-
linger i relation til udvalgte oplysninger i ESG-redegørelsen
Udført substanshandlinger i relation til udvalgte oplysninger i ESG-rede-
gørelsen
Vurderet metoder, forudsætninger og data for udøvelse af væsentlige
skøn og fremadrettede oplysninger, og hvordan disse metoder blev
anvendt
Opnået en forståelse af processen til identifikation af økonomiske aktivite-
ter omfattet af og i overensstemmelse med EU-taksonomien for omsæt-
ning, CAPEX og OPEX samt de tilhørende oplysninger i ESG redegørelsen
Vurderet processen for overholdelse af taksonomiforordningens krav,
metoder og data for omfattede aktiviteter, vurderet overholdelse af
sociale minimumsgarantier gennem forespørgsler samt udført analytiske
handlinger på oplysninger om økonomiske aktiviteter i overensstemmelse
med EU-taksonomiens.
Evalueret præsentationen og brugen af EU-taksonomiens tabeller i over-
ensstemmelse med relevante krav
Afstemt og sikret konsistens mellem de rapporterede økonomiske aktivi-
teter ifølge EU-taksonomien og de poster, der er rapporteret i koncern-
regnskabet herunder de oplysninger der er givet i tilhørende noter.
Frederiksberg 20. februar 2026
EY Godkendt Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 30 70 02 28
Jan C. Olsen
statsaut. revisor
mne33717
Thomas Bruun Kofoed
Statsaut. revisor
mne28677
134134
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Indhold
136 EU-taksonomi - tabel
139 Tilpasninger i ESG-data
141 ESRS oplysningskrav
142 ESRS oplysningskrav fra anden lovgivning
Andre ESG-oplysninger
Egeparken, Gladsaxe
Enemærke & Petersen står for renovering af
377 almene boliger Egeparken i Gladsaxe.
De gamle Tectum-køkkener fra 1970erne
nedtages og gensælges via Genbyg til
private forbrugere.
135135
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
EU-taksonomi - tabel
Modvirkning af
klimaændringer
Tilpasning til
klimaændringer Vand
Cirkulær
økonomi Forurening Biodiversitet
Muligheds-
skabende
aktivitet
Omstillings-
relateret
aktivitet
Regnskabsår 2025Andel af Aktiviteter, der aktiviteter, der var i overens-var i overens-stemmelse med stemmelse med Andel af klassificerings-klassificerings-Andel af Aktiviteter, aktiviteter, der Opdeling efter miljømål for aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassificeringssystemetsystemet i det systmet i det aktiviteter, der der er i overens-er i overens-Ikkevurderede foregående foregående er omfattet af stemmelse med stemmelse med Andel af mulig-Andel af aktiviteter, der regnskabsår regnskabsår klassificerings-klassificerings-klassificerings-Modvirkning af Tilpasning til Cirkulær hedsskabende omstillings-betragtes som (2024)(2024)KPI I altsystemetsystemetsystemetklimaændringer klimaændringer Vandøkonomi Forurening Biodiversitet aktiviteteraktiviteterikkevæsentlige(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16)% % % % % %Omsætning 10.317 86,5 276,6 2,7 2,7 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,2 0,0 13,5 293,4 2,7CapEx 121,6 65,7 3,86 3,2 3,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,2 0,0 34,3 0,0 0,0OpEx 27,0 0,0 0,00 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 100,0 0,0 0,0
Rapporteret KPI (Omsætning/CapEx/OpEx) OmsætningKPI, der er i Regnskabsår 2025overensstem-KPI, der er om-Andel, der er i melse med fattet af klassifi-overensstem-klassificerings-ceringssystemet KPI, der er i over-melse med systemet (andel (andel af om-ensstemmelse klassificerings-af omsætning, sætning, CapEx med klassifice-systemet, af CapEx og OpEx, Miljømål for aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassificeringssystemetog OpEx, der ringssystemet den andel, som der er i overens-er omfattet af (pengeværdi stemmelse med er omfattet klassificerings-af omsætning/ klassificerings-af klassifice-Økonomiske aktiviteter Kode systemet)CapEx/OpEx)systemet)ringssystemet(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14)% % % % % %CCM 7.1, CCA Opførelse af nye bygninger7.1, CE 3.1 41,9 259,4 2,5 2,5 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 - - 6,0CCM 7.2, CCA Renovering af eksisterende bygninger7.2, CE 3.2 32,6 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 - O 0,0Transmission og distribution CCM 4.9, CCA af elektricitet4.9 0,2 17,2 0,2 0,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 M - 75,0Infrastruktur til vandtransport CCA 6.16 5,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 - - 0,0Infrastrukur til vejtransport og offentlig transport CCA 6.15 6,5 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 - - 0,0Sum af overensstemmelse pr. mål 2,7 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0KPI i alt (Omsætning) 86,5 276,6 2,7 2,7 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 3,1
136136
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
EU-taksonomi - tabel (fortsat)
Rapporteret KPI (Omsætning/CapEx/OpEx) CapExRegnskabsår 2025 KPI, der er i overensstem-melse med KPI, der er om-Andel, der er i klassificerings-fattet af klassifi-overensstem-systemet (andel ceringssystemet KPI, der er i over-melse med af omsætning, (andel af om-ensstemmelse klassificerings-CapEx og OpEx, sætning, CapEx med klassifice-Miljømål for aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassificeringssystemetsystemet, af der er i overens-og OpEx, der ringssystemet den andel, som stemmelse med er omfattet af (pengeværdi Muligheds-Omstillings-er omfattet klassificerings-klassificerings-af omsætning/ Modvirkning af Tilpasning til Cirkulær skabende relateret af klassifice-systemet)Økonomiske aktiviteter Kode systemet)CapEx/OpEx)klimaændringer klimaændringer Vandøkonomi Forurening Biodiversitet aktivitetaktivitet ringssystemet(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14)% % % % % % (M hvor relevant) (O hvor relevant) %CCM 7.1, CCA Opførelse af nye bygninger7.1, CE 3.1 46,4 3,6 3,0 3,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 - - 6,4CCM 7.2, CCA Renovering af eksisterende bygninger7.2, CE 3.2 19,1 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 - O 0,0Transmission og distribution CCM 4.9, CCA af elektricitet4.9 0,3 0,2 0,2 0,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 M - 75,0Sum af overensstemmelse pr. mål 3,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 -KPI i alt (CapEx) 65,7 3,9 3,2 3,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 4,8
137137
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
§ Anvendt regnskabspraksis
EU-taksonomi
Koncernens økonomiske aktiviteter er projektbaserede, og EU-taksonomi-screeningen gennemføres derfor på projektniveau.
EU-aktivitetskategorien (f.eks. Opførelse af nye bygninger (7.1) eller Renovering af eksisterende bygninger (7.2)), sammenholdt med
miljømålet for væsentligt bidrag afgør, om projektet er kvalificeret til screeningen. Hvis et projekt har væsentligt bidrag til miljømålet
klimatilpasning, rapporteres omsætningen som kvalificeret uagtet om der er udarbejdet en klimarisiko- og sårbarhedsvurdering,
hvorimod CapEx ikke kan kvalificeres medmindre der er udarbejdet denne vurdering.
Et projekt vurderes som taksonomi-efterlevende, hvis det opfylder de tekniske screeningskriterier for sin aktivitetskategori og hvis
koncernens arbejde er i overensstemmelse med EU-taksonomiens minimumsgarantier. Vurderingen baseres på dokumentation iht.
koncernens fortolkning af kriterierne, der opdateres løbende med gældende retsakter og branchevejledninger.
Projekternes opgørelse af omsætning og CapEx følger metoderne angivet i bilag I til EU-Kommissionens delegerede forordning
(EU) 2021/2178. Kortlægning af kvalificerede og efterlevende aktiviteter samt allokering af finansielle data sker på baggrund af input
fra koncernens forretningsenheder. Opgørelsen gør brug af muligheden for rapportering i henhold til Kommissionens delegerede
forordning af 4. juli 2025 om ændring af kommissionens delegerede forordning (EU) 2021/2178, (EU) 2021/2139 og (EU) 2023/2486.
Dette inkluderer at op til 10% af koncernens ikke-væsentlige omsætning, CapEx og OpEx kan udelades fra screeningen af kvalifice-
rede og efterlevende aktiviteter. Der er gjort brug af denne mulighed for aktiviteter i de ophørende selskaber, Assarnerit A/S og MT
Højgaard Grønland, samt for aktivitetskategorier med en ikke-væsentlig omsætning. Ikke-væsentlige aktivitetskategorier kommer
fra energi, anlægs- og infrastrukturprojekter, der tidligere har været klassificeret under aktivitetskategorier som bl.a. Infrastruktur til
jernbanetransport (6.14) og Distribution af fjernvarme og køling (4.15) hvor koncernens omsætning er mindre end 10%.
Omsætning
Omsætningen er baseret på tal for årsregnskabets resultatopgørelse, inkl. ophørende aktiviteter. Omsætningen er opgjort på pro-
jektniveau, så projekternes samlede omsætning kan afstemmes med forretningsenhedernes samlede omsætningstal, som fremgår
af koncernens resultatopgørelse (ekskl. ophørende aktiviteter).
For at undgå dobbelttælling er projekterne opgjort med både intern og ekstern omsætning, hvorefter al intern omsætning er frasor-
teret.
De enkelte projekterne kategoriseres derefter som henholdsvis ikke-kvalificerede, kvalificerede eller efterlevende.
Når projekterne er kategoriseret, udarbejdes den endelige opgørelse, hvor der fratrækkes kvalificeret omsætning for ikke-væsentlige
aktiviteter fra ophørende selskaber og ikke-væsentlige aktivitetskategorier.
Den kvalificerede og efterlevende omsætning beregnes som den procentvise andel af den samlede omsætning.
§ Anvendt regnskabspraksis (fortsat)
CapEx
CapEx omfatter faktiske investeringer i materielle og immaterielle aktiver til produktion i regnskabsåret, før afskrivninger, amortiserin-
ger og eventuelle værdiændringer, ekskl. justeringer til dagsværdi.
CapEx inkluderer desuden leasing (IFRS 16) af biler, maskiner, grunde og bygninger til brug i produktionen. Investeringer og lea-
singafgifter kan afstemmes med årsregnskabets note 2.1 (immaterielle aktiver), note 2.2 (materielle aktiver) og note 2.3 (leasing).
Hvor muligt henføres investeringer direkte til et projekt eller en projektgruppe. Hvis dette ikke er muligt, fordeles CapEx efter en
omsætningsnøgle, da investeringerne anvendes på tværs af projekter inden for selskabet. Fordelingen baseres udelukkende på
ekstern omsætning for at undgå dobbelttælling.
CapEx screenes ikke efter aktivitet, men fordeles til de enkelte projekter, hvor projektets klassificering afgør, om investeringen er
ikke-kvalificeret, kvalificeret eller efterlevende. CapEx opgørelsen følger metodikken for omsætning og inkluderes i rapporteringen,
hvis aktiviteten er vurderet væsentlig.
OpEx
OpEx omfatter driftsomkostninger til reparation og vedligehold af materielle aktiver, f.eks. biler og produktionsanlæg, for at sikre
effektiv brug af aktiverne. OpEx udgør en ubetydelig del af koncernens produktionsomkostninger og opgøres på et niveau, hvor di-
rekte afstemning til regnskabet ikke er mulig. For enkelte poster kan skøn anvendes for at fastlægge, hvilke omkostninger der falder
ind under OpEx. Omkostningerne fordeles ikke til projekter, da EU’s delegerede retsakt (Bilag I, pkt. 1.1.3.2) tillader fritagelse, når OpEx
er “ikke-væsentlig”, hvilket gælder for koncernen.
Koncernen har ingen atom- eller fossilgasrelaterede aktiviteter og vurderer derfor disse som ikke-relevante.
Kilder til usikkerhed
Der foreligger en vis usikkerhed i fortolkningen af dokumentationskravene for efterlevelse af de tekniske screeningskriterier.
138138
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Tilpasninger i ESG-data
Tilpasning i scope 1
MT Højgaard Property Development er i regnskabsåret integreret i MT Højgaard Danmark og indgår derfor ikke læn-
gere som selvstændigt segment. Udledningerne fra MT Højgaard Property Development er indregnet i MT Højgaard
Danmarks udledninger, hvilket medfører, at scope 1-udledningerne for MT Højgaard Danmark er justeret fra 10.189
tons til 10.200 tons. Den samlede udledning i scope 1 er uændret sammenlignet med sidste år.
Tilpasning i scope 2
Scope 2-udledningerne for MT Højgaard Danmark (lokationsbaseret) er justeret fra 439 tons til 452 tons som følge
af, at udledningerne fra MT Højgaard Property Development er indregnet i MT Højgaard Danmarks tal, jf. beskrivel-
sen ovenfor. Den samlede udledning i scope 2 er uændret sammenlignet med sidste år.
Tilpasning i scope 3
Kategori 1 – Indkøbte varer og tjenesteydelser
Scope 3-udledninger i kategori 1 er justeret som følge af fejl i det anvendte datagrundlag. Udledningerne for 2024
er korrigeret fra 472.362 tons til 445.277 tons, svarende til en nedjustering på 27.085 tons.
Derudover er scope 3-udledningerne for MT Højgaard Danmark justeret fra 344.476 tons (før øvrige korrektioner) til
i alt 305.647 tons som følge af, at udledningerne fra MT Højgaard Property Development er indregnet i MT Højgaard
Danmarks tal, jf. beskrivelsen ovenfor for 2024. Samt fra 261.861 tons til 266.474 tons for 2023.
Kategori 15 – Investeringer
Udledninger fra investeringer i 2024, er korrigeret fra 34.018 til 5.982, grundet fejl i behandlingen af det underliggen-
de materiale, svarende til en nedjustering på 28.031 ton.
Tilpasning i biogene emissioner
Kilden for de biogene emissionsfaktorer i scope 2 er ændret fra DEFRA til Energinet. Skiftet i datakilde har medført en
korrektion på -140,1 tons, således at de biogene scope 2-emissioner for 2024 er justeret fra 707 tons til 567 tons.
Tilpasning i udledningsintensiteter og andel af primær data
På baggrund af ovenstående korrektioner er både udledningsintensiteter og andelen af primær data justeret. Andelen
Oversigt over tilpasninger Enhed 2024 2023Nøgletal Tilpasset Tidligere Tilpasset TidligereDrivhusgasudledning i koncernen Scope 1, 2 og 3 udledning i koncernen ton COe 476.359 531.4752Scope 3 ton COe 462.086 517.2022Scope 1, 2 og 3 udledning pr selskabMT Højgaard Danmark ton COe 316.298 355.405 273.752 269.104 2UdledningsintensitetScope 3 ton/mio. kr. 42,2 47,2 Andel af primær data % 13,7 12,2Biogene emissionerScope 2 ton COe 567 7072Scope 1MT Højgaard Danmark ton COe 10.200 10.1892MT Højgaard Property Development ton COe 0 112Scope 2 lokationsbaseretMT Højgaard Danmark ton COe 452 4392MT Højgaard Property Development ton COe 0 132Scope 3 MT Højgaard Danmark ton COe 305.647 344.776 266.474 261.8612MT Højgaard Property Development ton COe 0 15.986 0 4.6132
139139
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Tilpasninger i ESG-data (fortsat)
af primær data i Scope 3 er ændret fra 12,1 % til 13,7 %. Den lokationsbaserede udledningsintensitet er justeret fra 48,7
% til 43,68 %, mens den markedsbaserede udledningsintensitet er ændret fra 48,5 % til 43,51 %.
Tilpasninger af øvrige ledelsesniveauer (ledelse og direktion) i moderselskabet
Beregningsgrundlaget for andelen af kvinder i ledelse og direktion er ændret så opgørelsen tager udgangspunkt
i antal ansatte pr. ultimo året frem for et gennemsnit over året. Dette medfører at antallet af kvinder i ledelse kor-
rigeres fra 2 til 3 i 2024 og at det samlede antal ansatte i ledelse er korrigeret fra 5 til 4 i 2023. Andelen af kvinder i
ledelse ændres fra 41% til 50% i 2023 og fra 56% til 75% i 2024. Tilsvarende justeret andelen af kvinder blandt ledelse
og direktion 29% til 33% i 2023 og fra 38% til 50% i 2024.
Tilpasning i ulykkesfrekvens
Ulykkesfrekvensen i MTH Danmark er i 2023 justeret fra 12,6 til 12,4 og i 2024 fra 17,1 til 16,8 som følge af, at MT Høj-
gaard Property Development er indregnet i MT Højgaard Danmarks tal.
Tilpasning i andelen af kvindelige funktionærer
Andelen af kvindelige funktionærer i MT Højgaard Danmark er i 2023 justeret fra 23,9% til 25,0% og i 2024 fra 25,4%
til 25,8% som følge af, at MT Højgaard Property Development er indregnet i MT Højgaard Danmarks tal. Andelen af
kvindelige timelønnede forbliver uændret trods ændringen.
Oversigt over tilpasninger Enhed 2024 2023Nøgletal Tilpasset Tidligere Tilpasset TidligereModerselskabets ledelseAndel af det underepræsenterede køn (kvinder) i ledelse % 75,0 56 ,3 50,0 41,1 Andel af det underepræsenterede køn (kvinder) blandt direktion og ledelse % 50,0 37,5 33,3 29,0 UlykkesfrekvensMT Højgaard Danmark Frekvens 16,8 17,1 12,4 12,6Kvindelige funktionærerMT Højgaard Danmark % 25,8 25,4 25,0 23,9
140140
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
Oplysnings krav Sektion Side
ESRS oplysningskrav
Oplysnings krav SektionSideESRS 2 - Generelle oplysningerBP-1 Grundlag for udarbejdelse42BP-2 Grundlag for udarbejdelse42GOV-1 Governancestruktur / Direktion og bestyrelse68-70GOV-2 Dobbelt væsentlighedsanalyse / Governancestruktur 38, 68GOV-3 Virksomhedsadfærd 65-66GOV-4 Due diligence-proces67GOV-5 Grundlag for udarbejdelse 42Forretningsmodel / Grundlag for udarbejdelse / Dobbelt væsentlig-8, 42, 33, 36, SBM-1hedsanalyse / Sociale data og regnskabspraksis39, 61SBM-2 Interessenters synspunkter og forventninger 40SBM-3 Dobbelt væsentlighedsanalyse 36-37IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse36-38IRO-2 Liste over ESRS oplysningskrav 42, 140-142ESRS E1 - KlimaforandringerE1-GOV-3 Virksomhedsadfærd65-66E1-1 Klimaforandringer44-45, 4836-38, 43, 44-E1-SBM-3 Dobbelt væsentlighedsanalyse / Klima og miljø / Klimaforandringer45, 48E1-IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse / Klimaforandringer36-38, 48E1-2 Politikker41E1-3 Klimaforandringer44-45E1-4 Klimaforandringer / Miljødata og regnskabspraksis44-45, 52-54E1-5 Miljødata og regnskabspraksis54E1-6 Miljødata og regnskabspraksis53ESRS E5 - Cirkulær økonomiE5-IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse36-38E5-1 Politikker41
E5-2 Cirkulær økonomi49-50E5-3 Cirkulær økonomi49E5-4 Cirkulær økonomi / Miljødata og regnskabspraksis49-50, 55E5-5 Cirkulær økonomi / Miljødata og regnskabspraksis49-50, 55ESRS S1 - Egen arbejdsstyrkeS1-SBM-2 Interessenters synspunkter og forventninger 40S1-SBM-3 Dobbelt væsentlighedsanalyse / Sociale oplysninger36-38, 56S1-1 Politikker 41S1-2 Interessenters synspunkter og forventninger 40S1-3 Egen arbejdsstyrke57-60S1-4 Egen arbejdsstyrke57-60S1-5 Egen arbejdsstyrke57-60S1-6 Sociale data og regnskabspraksis 61S1-9 Egen arbejdsstyrke / Sociale data og regnskabspraksis 61S1-13 Egen arbejdsstyrke / Sociale data og regnskabspraksis 60-61S1-14 Egen arbejdsstyrke / Sociale data og regnskabspraksis58, 63S1-16 Sociale data og regnskabspraksis 61S1-17 Sociale data og regnskabspraksis62ESRS G1 - VirksomhedsadfærdG1-GOV-1 Governancestruktur / Direktion og bestyrelse68-70G1-IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse36-38G1-1 Politikker / Virksomhedsadfærd41, 65-66G1-2 Virksomhedsadfærd66Politikker / Virksomhedensadfærd / Governancedata og regnskabs-G1-3praksis41, 66, 75-76G1-4 Governancedata og regnskabspraksis75-76
141141
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
ESRS oplysningskrav fra anden lovgivning
Bench-Reference mark-for-til EU's Oplysningskrav Datapunkt SFDR Pillar 3ordningen klimalov Sektion Side ESRS 2 GOV-1 21(d) x x Direktion og bestyrelse 69-70ESRS 2 GOV-1 21(e) x Direktion og bestyrelse 69-70ESRS 2 GOV-4 30 x Bæredygtigheds due dilligence 67ESRS 2 SBM-1 40(d)(i) x x x Ikke væsentlig n.a. ESRS 2 SBM-1 40(d)(ii) x x Ikke væsentlig n.a. ESRS 2 SBM-1 40(d)(iii) x x Ikke væsentlig n.a. ESRS 2 SBM-1 40(d)(iv) x Ikke væsentlig n.a. ESRS E1-1 14 x Klimaforandringer 44-45ESRS E1-1 16(g) x Klimaforandringer 45ESRS E1-4 34 x x x Klimaforandringer 44-45ESRS E1-5 37 x Miljødata og regnskabspraksis 54ESRS E1-5 38 x Miljødata og regnskabspraksis 54ESRS E1-5 40–43 x Miljødata og regnskabspraksis 54ESRS E1-6 44 x x x Miljødata og regnskabspraksis 53ESRS E1-6 53–55 x x x Miljødata og regnskabspraksis 54ESRS E1-7 56 x Ikke væsentlig n.a. ESRS E1-9 66 x Ikke væsentlig n.a. ESRS E1-9 66(a) x Ikke væsentlig n.a. ESRS E1-9 66(c) x Ikke væsentlig n.a. ESRS E1-9 67(c) x Ikke væsentlig n.a. ESRS E1-9 69 x Ikke væsentlig n.a. ESRS E2-4 28 x Ikke væsentlig n.a. ESRS E3-1 9 x Ikke væsentlig n.a. ESRS E3-1 13 x Ikke væsentlig n.a. ESRS E3-1 14 x Ikke væsentlig n.a. ESRS E3-4 28(c) x Ikke væsentlig n.a. ESRS E3-4 29 x Ikke væsentlig n.a. ESRS 2 IRO-1 (E4) 16(a) x Indfasningskrav n.a. ESRS 2 IRO-1 (E4) 16(b) x Indfasningskrav n.a. ESRS 2 IRO-1 (E4) 16(c) x Indfasningskrav n.a. ESRS E4-2 24(b) x Indfasningskrav n.a. ESRS E4-2 24(c) x Indfasningskrav n.a.
Oplysningskrav Datapunkt SFDR Pillar 3
Bench-
mark-for-
ordningen
Reference
til EU's
klimalov Sektion Side
ESRS E4-2 24(d) x Indfasningskrav n.a. ESRS E5-5 37(d) x Miljødata og regnskabspraksis 55ESRS E5-5 39 x Ikke væsentlig n.a. ESRS 2 SBM-3 (S1) 14(f) x Dobbelt væsentlighedsanalyse 39ESRS 2 SBM-3 (S1) 14(g) x Dobbelt væsentlighedsanalyse 39ESRS S1-1 20 x Politikker 41ESRS S1-1 21 x Politikker 41ESRS S1-1 22 x Politikker 41ESRS S1-1 23 x Politikker 41ESRS S1-3 32(c) x Egen arbejdsstyrke 57ESRS S1-14 88(b)(c) x x Sociale data og regnskabspraksis 63ESRS S1-14 88(e) x Sociale data og regnskabspraksis 63ESRS S1-16 97(a) x x Sociale data og regnskabspraksis 61ESRS S1-16 97(b) x Sociale data og regnskabspraksis 61ESRS S1-17 103(a) x Sociale data og regnskabspraksis 62ESRS S1-17 104(a) x x Sociale data og regnskabspraksis 62ESRS 2 SBM-3 (S2) 11(b) x Indfasningskrav n.a. ESRS S2-1 17 x Indfasningskrav n.a. ESRS S2-1 18 x Indfasningskrav n.a. ESRS S2-1 19 x Indfasningskrav n.a. ESRS S2-1 19 Indfasningskrav n.a. ESRS S2-4 36 x Indfasningskrav n.a. ESRS S3-1 16 x Ikke væsentlig n.a. ESRS S3-1 17 x Ikke væsentlig n.a. ESRS S3-4 36 x Ikke væsentlig n.a. ESRS S4-1 16 x Ikke væsentlig n.a. ESRS S4-1 17 x Ikke væsentlig n.a. ESRS S4-4 35 x Ikke væsentlig n.a. ESRS G1-1 10(b) x Ikke væsentlig n.a. ESRS G1-1 10(d) x Ikke væsentlig n.a. ESRS G1-4 24(a) x x Governancedata og regnskabspraksis 75ESRS G1-4 24(b) x Virksomhedsadfærd 66
142142
MT Højgaard Holding Årsrapport 2025
Overblik Regnskab Yderligere oplysningerStrategi Finansiel redegørelse ESG-redegørelse
MT Højgaard Holding A/S
Knud Højgaards Vej 7
2860 Søborg Danmark
CVR 16888419
ÅrsrapportRevisionspåtegningParsePort XBRL Converter2025-01-012025-12-312024-01-012024-12-31529900V9DJVZE2LVED66Regnskabsklasse DKonklusionGrundlag for konklusion529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31529900V9DJVZE2LVED662025-12-31529900V9DJVZE2LVED662024-12-31529900V9DJVZE2LVED662023-12-31529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember2529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember3529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember4529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember5529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember6529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember7529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember8529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember2529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember2529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure