Delårsrapport
2025
1. januar
3
0
.
2025
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 2
Hovedpunkter
Omsætning
2,4 mia.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2.
397
2.675
2.625
3.139
2.585
Omsætningen faldt 7%. Begge forretningsen-
heder havde som ventet lavere aktivitet, som
afspejler den aktuelle fasning af ordreporte-
føljen.
Driftsresultat (EBIT)
110 mio.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
110
100
99
142
126
MT Højgaard Danmark konsoliderede indtje-
ningen fra egne projekter, mens bidraget fra
joint ventures faldt. Enemærke & Petersen le-
verede de første, forventede forbedringer af
indtjeningen.
Overskudsgrad
4,6 %
4,9% 4,5% 3,8% 3,7% 4,6%
Q3 Q4 Q1 Q2 Q3
2024 2024 2025 2025 2025
MT Højgaard Danmark opnåede en robust
overskudsgrad på 5,3%. Enemærke & Petersen
hævede sin overskudsgrad til 3,9% i kraft af
bedre eksekvering af projekter.
Ordreindgang
1,8 mia.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
1.
819
2.531
2.593
3.194
1.730
Koncernen vandt endelige, ubetingede ordrer
for 1,8 mia. kr. og øvrige ordrer – bl.a.
udbygningen af Metroen - med en værdi på 1
mia. kr. Disse ordrer vil indgå i ordreindgangen,
når de tildeles endeligt.
Ordrebeholdning
11,0 mia.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
11.
027
11.606
11.750
11.782
11.727
Beholdningen af endelige, ubetingede ordrer
var på 11,0 mia. kr. Dertil kom vundne, men
endnu ikke tildelte ordrer for 6,3 mia. kr.,
fremtidig produktion i byggepartnerskaber
med en skønnet værdi på 4,6 mia. kr. og or-
drer i joint ventures for ca. 0,6 mia. kr.
Forventninger til driftsresultat (EBIT) for 2025
400-450mio.
(2024: DKK 486 mio.)
Forventningerne er uændrede. Indtjeningen på løbende opgaver ventes stort set at blive på samme
niveau som sidste år, mens engangsindtægterne fra især grundsalg ventes at blive væsentligt lavere.
Beløb i mio. kr.
Omsætning og driftsresultat i 3. kvartal
udviklede sig i tråd med de forventninger, MT
Højgaard Holding har meldt ud for hele året.
Nettoresultatet steg, drevet af lavere
finansielle udgifter og mindre tab i de
internationale aktiviteter, som er under
afvikling. Der var stigende pengestrømme fra
driften, og koncernens finansielle stilling blev
forbedret.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 3
Hoved- og nøgletal
Beløb i mio. kr.
Q3
2025
Q3
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Året
2024
Resultatopgørelse
Omsætning
2.397
2.585
7.697
7.543
10.682
Bruttoresultat
169
229
605
569
818
Driftsresultat (EBIT)
110
126
309
345
486
Finansielle poster
-
8
-
17
-
21
-
39
-
28
Periodens resultat af fortsættende aktiviteter
90
91
235
242
357
Periodens resultat af ophørte aktiviteter
-
19
-
32
-
39
-
129
-
168
Periodens resultat
71
59
196
114
189
Balance
Langfristede aktiver
1.111
1.152
1.083
Kortfristede
aktiver
3.592
3.680
3.598
Aktiver i alt
4.703
4.832
4.682
Aktiekapital
156
156
156
Egenkapital
1.156
963
1.037
Langfristede forpligtelser
361
546
562
Kortfristede forpligtelser
3.186
3.323
3.083
Pengestrømme
Pengestrøm fra driften
36
-
119
151
-
216
25
Pengestrøm til investeringer, netto
-
26
-
2
5
-
7
53
Heraf til investeringer i materielle aktiver
-
32
-
8
-
64
-
47
-
66
Pengestrøm fra finansiering
-
117
-
113
-
370
-
217
-
244
-
108
-
235
-
214
-
440
-
165
Beløb i mio. kr.
Q3
2025
Q3
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Året
2024
Øvrige informationer
Ordreindgang
1.819
1.730
6.943
5.764
8.958
Ordrebeholdning, ultimo
11.027
11.727
11.782
Arbejdskapital
-
9
-
347
-
148
Nettorentebærende indestående/gæld (+/
-
)
335
19
304
EBITDA for de seneste 12 måneder
558
570
584
Nettorentebærende gæld relativt til EBITDA
-
0,6
-
0,0
-
0,5
Gennemsnitlig investeret kapital
777
774
669
Gennemsnitligt
antal medarbejdere
3.073
3.006
3.029
gletal, %
Bruttomargin
7,0
8,9
7,9
7,5
7,7
Overskudsgrad
4,6
4,9
4,0
4,6
4,5
Afkast af investeret kapital (ROIC)*
45,1
47,6
56,6
Egenkapitalforrentning (ROE)*
25,6
23,3
20,1
Soliditetsgrad
24,6
19,9
22,2
Soliditetsgrad inkl. ansvarligt lån
24,6
24,9
27,3
Aktierelaterede nøgletal
Ultimo antal aktier, mio. stk.
7,8
7,8
7,8
Resultat pr. aktie (EPS), kr
.
25,4
14,7
24,4
Udvandet
resultat pr. aktie (EPS
-
D), kr
.
25,2
14,6
24,2
Resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr
.
30,4
31,4
46,1
Udvandet resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr
.
30,2
31,1
45,8
Indre værdi pr. aktie, kr
.
148,4
116,3
133,0
Foreslået udbytte per aktie, kr.
-
-
6,5
Markedsværdi ultimo i alt, mio. kr.
3.531
1.402
2.250
* Nøgletal er beregnet på baggrund af resultat for de seneste 12 måneder
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 4
Beretning
Konsolideringen fortsatte planmæssigt i 3. kvartal, hvor
omsætning og driftsresultat som ventet var lidt lavere end
sidste år, mens tabene fra afviklingen af de internationale
aktiviteter blev reduceret yderligere. Der var fornuftig
fremdrift i de strategiske fokusområder, og den samlede
ordreportefølje blev udbygget.
Sammenligningstal for 2024 er angivet i parentes og tilpasset, efter MT
Højgaard Property Development blev konsolideret ind i MT Højgaard Dan-
mark.
Resultater i 3. kvartal
Omsætningen faldt 7% til 2.397 mio. kr. (2024: 2.585 mio. kr.) efter lavere
aktivitet i begge forretningsenheder. Det afspejler den aktuelle fasning af
ordreporteføljen, især i MT Højgaard Danmark, hvor store, flerårige projek-
ter bidrager beskedent til toplinjen i opstartsfasen. 32% af omsætningen
kom fra byggepartnerskaber og samarbejdssager (2024: 28%).
Driftsresultatet (EBIT) faldt 13% til 110 mio. kr. (2024: 126 mio.kr.). Ene-
mærke & Petersens indtjening begyndte at rette sig efter en periode, hvor
en håndfuld udfordrede projekter har overskygget resten af porteføljen.
MT Højgaard Danmarks indtjening var fortsat tilfredsstillende, men faldt
dog på grund af lavere omsætning og et nul-resultat i joint ventures efter
allerede udmeldte nedskrivninger.
Nettoresultatet steg til 71 mio. kr. (2024: 59 mio. kr.) på grund af lavere fi-
nansielle udgifter og mindre tab i de ophørende, internationale aktiviteter.
Strategiske prioriteter
Indsatsen for at forenkle og fokusere koncernen fortsatte i 3. kvartal. I
Grønland er der forhandlinger om salget af Arssarnerit, og målet er uæn-
dret at nå i mål i år og dermed sætte punktum for afviklingen af de interna-
tionale aktiviteter. I Danmark er den trinvise konsolidering af Enemærke &
Petersens aktiviteter i Vestdanmark godt i gang, mens den tidligere annon-
cerede integration af MT Højgaard Property Development i MT Højgaard
Danmark er fuldført.
Ordreindgang
Der var i 3. kvartal en fornuftig tilgang af nye ordrer fra licitationer, part-
nerskaber og samarbejder.
Koncernen vandt endelige, ubetingede nye ordrer for 1,8 mia. kr. (2024: 1,7
mia. kr.). Det var bl.a. renoveringer af almene boliger for Dragør Boligfor-
ening og AAB, et nybyggeri på Sluseholmen for Københavns Kommune i
regi af TRUST II partnerskabet samt de første, mindre deletaper af store in-
frastrukturprojekter for DSB og Metroselskabet. 27% af ordretilgangen kom
fra partnerskaber og samarbejdssager (2024: 18%).
Desuden vandt koncernen andre ordrer for cirka 1 mia. kr., som vil indgå i
ordretilgangen, når de kontraheres endeligt. Det var især udvidelsen af
M4-metrolinjen for Metroselskabet.
Ordrebeholdning
På trods af den stigende ordreindgang i det seneste år faldt værdien af en-
delige, ubetingede ordrer til 11,0 mia. kr. (2024: 11,7 mia. kr.). Heraf kom
32% fra partnerskaber og samarbejdssager (2024: 37%).
Faldet i ordrebogen afspejler to forhold. Dels at der i hele perioden har væ-
ret høj produktion. Dels at en stigende del af de vundne ordrer er flerårige,
faseopdelte projekter, som først indgår i ordrebogen, når de enkelte faser
sættes i gang.
Ud over ordrebeholdningen på 11,0 mia. kr. havde koncernen vundne, men
endnu ikke tildelte ordrer for op til 6,3 mia. kr. (2024: 1,5 mia. kr.). Det er et
nyt centrallager for UNICEF i København, Nyt Psykiatrisk Hospital i Viborg,
infrastrukturprojekter for DSB og Metroselskabet samt andre opgaver for
især offentlige og almene kunder.
Hertil kom fremtidige opgaver i partnerskaber med en skønnet værdi på
4,6 mia. kr. samt ordrer i joint ventures for 0,6 mia. kr.
MT Højgaard Danmark har indgået en aftale om opførelse af DSB’s nye værksted til
førerløse S-tog i Vinge. Samarbejdet bygger videre på andre store DSB-projekter i
Næstved, Brabrand og København.
FOTO: Jasper Carlberg/DSB
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 5
Den samlede ordreportefølje steg dermed til 22,5 mia. kr. (2024: 19,3 mia.
kr.) med en god spredning på segmenter, projektstørrelser og geografi.
Ordreporteføljen indeholder en række flerårige projekter, hvor produktio-
nen er fordelt over en længere periode end tidligere. Derfor er der i begge
forretningsenheder – og især MT Højgaard Danmark – fortsat fokus på at
styrke ordredækningen for 2026-27.
Resultater år til dato
I de første ni måneder konsoliderede MT Højgaard Holding de senere års
resultatmæssige fremgang. Omsætningen steg svagt, mens indtjeningen
fra de løbende, nybygnings-, anlægs- og renoveringsopgaver stort set var
på niveau med sidste år. Derimod faldt engangsindtægterne.
Omsætning
Omsætningen steg år til dato 2% til 7.697 mio. kr. (2024: 7.543 mio. kr.).
Enemærke & Petersen havde 6% vækst, især drevet af opgaver med reno-
vering og anden bygningstransformation. MT Højgaard Danmarks omsæt-
ning faldt 1%, fordi fortsat vækst inden for anlæg og infrastruktur ikke
kunne opveje faldende aktivitet inden for nybyggeri.
Nybyggeri var dog fortsat koncernens største forretningsområde og ud-
gjorde 44% af omsætningen, fulgt af renovering med 31%, anlæg og infra-
struktur med 22% og 3% fra øvrige, dvs. skades- og driftsservice,
rådgivning og projektudvikling. Tallene vidner om en bedre balance mel-
lem de tre store forretningsområder. 34% af omsætningen kom fra part-
nerskaber og samarbejdssager (2024: 38%).
Resultater
Driftsresultatet (EBIT) år til dato blev 309 mio. kr. (345 mio. kr.). Resultatet
var negativt påvirket af resultat af joint ventures samt mindre engangsud-
gifter til organisationsændringer, mens der sidste år modsat var engangs-
indtægter fra forlig af ældre tvistsager, tilbageførsel af hensættelser og
avance fra grundsalg.
MT Højgaard Danmark bidrog med 245 mio. kr. (264 mio. kr.) efter en ge-
nerelt god udvikling i egne projekter, som dog ikke kunne opveje under-
skud i joint ventures og bortfald af engangsindtægter. Enemærke & Peter-
sens driftsresultat på 77 mio. kr. (99 mio. kr.) var påvirket af nedskrivninger
på en håndfuld problemsager, men indtjeningen rettede sig i 3. kvartal, da
effekten fra problemsagerne begyndte at aftage. Risikoen på sagerne vur-
deres at være reduceret væsentligt i det seneste kvartal.
Afkastet af investeret kapital (ROIC) var 45,1% (2024: 47,6%).
De finansielle poster, netto, var -21 mio. kr. (2024: -39 mio. kr.). Koncernen
har i år udnyttet sin robuste finansielle stilling til at indfri et ansvarligt lån
fra Knud Højgaards Fond, og det bidrog til at sænke renteudgifterne. Des-
uden var de finansielle poster sidste år påvirket af en regulering på -16
mio. kr. af forpligtelsen til at købe NemByg.
Resultatet af fortsættende aktiviteter efter skat var med 235 mio. kr. næ-
sten på niveau med sidste år (2024: 242 mio. kr.), mens underskuddet i op-
hørende aktiviteter blev nedbragt markant til -39 mio. kr. (2024: -129 mio.
kr.) efter salg og afvikling af det meste af den internationale forretning.
Dermed steg nettoresultatet til 196 mio. kr. (2024: 114 mio. kr.). Resultatet
forrenter egenkapitalen med 25,6% (2024: 23,3%).
Egenkapital
Egenkapitalen steg til 1.156 mio. kr. mod 1.037 mio. kr. ved årsskiftet og
963 mio. kr. i 3. kvartal 2024. Stigningen skyldes især periodens resultater,
fratrukket udbetalt udbytte. Soliditetsgraden steg til 24,6% mod 22,2% ved
årsskiftet og 19,9% i 3. kvartal 2024.
Pengestrømme og gæld
Pengestrømmene fra driften steg til 151 mio. kr. (2024: -216 mio. kr.), dre-
vet af MT Højgaard Danmark og udviklingen i de ophørende aktiviteter,
mens Enemærke & Petersen først bidrog positivt fra 3. kvartal. Der er sta-
dig fokus på nødvendige forbedringer af arbejdskapitalen i begge forret-
ningsenheder. Pengestrømmene fra investeringer var 5 mio. kr. (2024: -7
mio. kr.). Pengestrømmene fra finansiering var -370 mio. kr. (2024: -217
mio. kr.) efter tilbagebetaling af 240 mio. kr. på et ansvarligt lån fra Knud
Højgaards Fond og udbetaling af 50 mio. kr. i udbytte.
Den nettorentebærende gæld (NIBD) var et indestående på 335 mio. kr.
(2024: 19 mio. kr.).
Kapitalberedskab
Kapitalberedskabet omfatter likvide beholdninger på 557 mio. kr., uudnyt-
tede kreditfaciliteter i banker og en facilitet på 250 mio. kr., som er stillet
til rådighed af Knud Højgaards Fond. Beredskabet rækker til at dække
planlagte aktiviteter, realisere strategiske planer og modstå eventuelle ud-
sving i likviditeten.
Q3 2025 Q3 2024
Beløb i mio. kr. Omsætning
Driftsresultat
(EBIT)
Ordre-
indgang
Ordre-
beholdning Omsætning
Driftsresultat
(EBIT)
Ordre-
indgang
Ordre-
beholdning
MT Højgaard Danmark 1.422 75 790 6.307 1.583 101 994 6.908
Enemærke & Petersen
999
39
1.040
4.800
1.018
35
784
4.875
Øvrige (inklusive elimineringer)
-
24
-
4
-
11
-
80
-
16
-
10
-
48
-
56
MT Højgaard Holding koncernen
2.397
110
1.819
11.027
2.585
126
1.730
11.727
YTD 2025 YTD 2024
MT Højgaard Danmark 4.567 245 4.087 6.307 4.606 264 3.156 6.908
Enemærke & Petersen
3.186
77
2.930
4.800
2.994
99
2.665
4.875
Øvrige (inklusive elimineringer)
-
56
-
13
-
74
-
80
-
57
-
18
-
57
-
56
MT Højgaard Holding koncernen
7.697
309
6.943
11.027
7.543
345
5.764
11.727
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 6
Forventninger
til 2025
Forventningerne til 2025 er uændrede og underbygges af
en høj ordredækning.
Forventningerne til året fastholdes på baggrund af resultaterne i de første
ni måneder og udsigterne for 4. kvartal. 2025 ventes fortsat at blive et år,
hvor MT Højgaard Holding konsoliderer de seneste års fremgang, stabilise-
rer indtjeningen på løbende opgaver samt forenkler og fokuserer koncer-
nen.
Omsætningen ventes at blive 10,0-10,5 mia. kr., mens driftsresultatet
(EBIT) ventes at blive 400-450 mio. kr. Indtjeningen på de løbende opga-
ver inden for anlæg, nybyggeri, renovering og service ventes stort set at
blive på samme niveau som sidste år. Derimod ventes engangsindtæg-
terne at blive væsentligt lavere end sidste år, hvor avancer fra grundsalg
beløb sig til 56 mio. kr. Disse avancer blev primært indtægtsført i 4. kvartal
2024.
MT Højgaard Danmark ventes at bidrage til årets resultat med et lavere –
men fortsat tilfredsstillende – driftsresultat ved lidt mindre omsætning. I
Enemærke & Petersen ventes de iværksatte tiltag for at styrke projektekse-
kveringen og forbedre lønsomheden at føre til et driftsresultat på niveau
med sidste år.
I indtjeningen indgår mindre engangsudgifter til integrationen af MT Høj-
gaard Property Development i MT Højgaard Danmark og samlingen af Ene-
mærke & Petersens aktiviteter i Vestdanmark.
Ved udgangen af september var 98% af årets forventede omsætning på
bygge- og anlægsentrepriser kontraheret. Desuden har koncernen
vundne, men endnu ikke tildelte ordrer for op til 6,3 mia. kr., en lovende
pipeline og en stærk eksponering mod vækstområder i markedet.
Underskuddet fra ophørende aktiviteter ventes at blive væsentligt lavere
end sidste år (2024: -168 mio. kr.) efter salgene af alle aktiviteter i Portugal,
Afrika og Færøerne samt salg og afvikling af de fleste aktiver og aktiviteter
i Grønland.
Med et lavere underskud i ophørende aktiviteter, en uændret skattepro-
cent og uændret til let faldende finansielle poster er der basis for en for-
bedring af nettoresultatet, ligesom det har været tilfældet i årets første ni
måneder.
Der er fortsat fokus på at opnå et fornuftigt afkast af den investerede kapi-
tal, forbedre arbejdskapital og pengestrømme samt øge produktiviteten
på tværs af værdikæden.
Forudsætninger
Der ventes en mindre vækst i den samlede efterspørgsel på anlægs-, re-
noverings- og byggeopgaver. MT Højgaard Holding ser især interes-
sante projektmuligheder inden for anlæg og infrastruktur, klimasikring,
udbygning af energiforsyning samt energirenovering og transformation
af den eksisterende bygningsmasse i alle segmenter, inklusive forsva-
rets bygninger.
Der ventes fornuftig aktivitet inden for erhvervs- og industribyggeri,
men efterspørgslen kan blive påvirket af geopolitisk usikkerhed og told-
krige.
Der ventes fortsat solid interesse fra kunder og rådgivere for projekter
med tidlig involvering, integrerede projektforløb og andre samarbejds-
former samt byggepartnerskaber.
Der ventes en beskeden effekt af eventuelle forskydninger i opstart af
projekter eller forsinkelser på indgåelse af nye kontrakter.
Eventuelle effekter fra køb og salg af virksomheder er ikke indregnet i
forventningerne.
Omsætning
10,0-10,5 mia.
Forventet 2025
Realiseret 2024
10,0-10,5 mia.
10,7 mia.
EBIT
400-450 mio.
Forventet 2025
Realiseret 2024
400-450 m
486 m
Fremadrettede udsagn
Delårsrapporten indeholder udsagn om fremtiden,
herunder forventninger til 2025, der som følge af deres
natur er forbundet med risici og usikkerhedsfaktorer,
hvilket indebærer, at den faktiske udvikling kan afvige fra
det forventede. Der henvises til afsnittet om risikostyring
på side 14-16 i årsrapporten for 2024.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 7
MT Højgaard Danmark
Opstart af nye,
markante projekter
MT Højgaard Danmark havde et produktivt 3. kvartal med
særlig fokus på opstart af flere større projektsamarbejder
og et fortsat arbejde med at styrke ordreindgangen.
Omsætningen i 3. kvartal udgjorde 1.422 mio. kr. (2024:
1.583 mio. kr.). Driftsresultatet var 75 mio. kr. (2024: 101
mio. kr.). For årets første ni måneder blev omsætningen
4.567 mio. kr. (2024: 4.606 mio. kr.), og driftsresultatet
nåede 245 mio. kr. (2024: 264 mio. kr.), hvilket svarer til en
overskudsgrad på 5,4%.
Særlige projekter og indsatser
Aktivitetsniveauet var generelt højt i 3. kvartal inden for MT Højgaard Dan-
marks tre primære forretningsområder: Anlæg og infrastruktur, nybyggeri
og renovering. 3. kvartal var præget af opstart af flere nye projekter, her-
under det nye, store værksted for DSB’s førerløse S-tog i Vinge samt den
indledende planlægning af det nye centrallager for UNICEF i Københavns
Nordhavn. Begge projekter har mange aktører engageret i samarbejdet,
hvor MT Højgaard Danmark kan trække på sine mange erfaringer fra læn-
gerevarende, faseopdelte samarbejdsprojekter.
I september startede MT Højgaard Danmark ligeledes arbejdet på den sid-
ste etape af Omniterminalen i Aarhus Havn - endnu et strategisk vigtigt
vandbygningsprojekt. Udbygningen af Omniterminalen er et led i at vide-
reudvikle Aarhus Havn som et internationalt, logistisk knudepunkt.
I 3. kvartal afleverede MT Højgaard Danmarks entreprenørselskab på Mal-
diverne et stort og vigtigt kystsikringsprojekt på Fuvahmulah, efter mere
end tre års arbejde med 2,6 kilometers massive stensætninger. Erfarin-
gerne fra projektet kan bruges ved nye vandbygningsopgaver.
Ordreindgang og ordrebeholdning
Ordreindgangen i 3. kvartal 2025 var 790 mio. kr. (2024: 994 mio. kr.). Den
kontraherede ordreindgang for årets første ni måneder var 4.087 mio. kr.
(2024: 3.156 mio. kr.). Ordrebeholdningen ultimo 3. kvartal var 6.307 mio.
kr. (2024: 6.908 mio. kr.), og desuden havde MT Højgaard Danmark
vundne ordrer for 5,8 mia. kr., som forventes kontraheret senere.
I slutningen af kvartalet lykkedes det at vinde den kommende udvidelse af
M4-metrolinjen i Københavns Nordhavn, hvor MT Højgaard Danmark bliver
den første danske entreprenør nogensinde til at stå i spidsen for et metro-
byggeri som totalentreprenør. Projektet er et faseopdelt samarbejdspro-
jekt, hvor projektets parter arbejder tæt sammen om at planlægge, hvor-
dan man bedst muligt bygger metroudvidelsen.
Tilbudsaktiviteterne i 3. kvartal var høj ikke mindst inden for renovering- og
på infrastrukturprojekter.
Nye større projekter og aktiviteter
Opførelse af to nye, overjordiske metrostationer som forlængelse af
M4-linjen i ydre Nordhavn i København
Omniterminalen i Aarhus Havn bliver forlænget med 430 meter ny kaj, og uddybet til
en vanddybde på 14 meter.
Omsætning
1,4 mia.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
1.
422
1.575
1.570
1.963
1.583
Driftsresultat (EBIT)
75 mio.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
75
82
88
121
101
Overskudsgrad
5,3 %
6,4% 6,2% 5,6% 5,2% 5,3%
Q3 Q4 Q1 Q2 Q3
2024 2024 202
5
202
5
2025
Ordreindgang
0,8 mia.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
790
1.883
1.414
1.842
994
Ordrebeholdning
6,3 mia.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
6.
307
6.938
6.631
6.786
6.908
Beløb i mio. kr.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 8
Enemærke & Petersen
Øget indtjening
Omsætningen udgjorde 999 mio. kr. (2024: 1.018 mio. kr.)
efter god aktivitet og drift i 3. kvartal, hvor driftsresultatet
blev forbedret til 39 mio. kr. (2024: 35 mio. kr.) svarende til
en overskudsgrad på 3,9% (2024: 3,5%). Omsætningen i de
første ni måneder nåede 3.186 mio. kr. (2024: 2.994 mio.
kr.), mens driftsresultatet var 77 mio. kr. (2024: 99 mio. kr.).
Den forbedrede indtjening i forhold til de forrige kvartaler var drevet af
stabil projekteksekvering og effekten af justeringer på de tidligere omtalte
problemsager, hvor der er blevet skabt fremdrift og indgået enkelte
delaftaler i 3. kvartal. Derudover fortsatte indsatsen for at sikre en god
integration af de jyske aktiviteter efter beslutningen i 2. kvartal om at lade
fremtidige aktiviteter i Enemærke & Petersen i Vestdanmark udføre af
Raunstrup.
Særlige projekter og indsatser
I september monterede Enemærke & Petersen det sidste af 6.739 præfa-
brikerede facadeelementer på Galgebakken i Albertslund, hvor en af lan-
dets mest omfattende helhedsrenoveringer af 688 boliger skrider plan-
mæssigt frem med forventet aflevering medio maj 2026 efter et tæt sam-
arbejde med bygherre.
Enemærke & Petersen afsluttede i 3. kvartal transformation og renovering
af en bevaringsværdig domicilejendom til flerbrugerkontorer på Lyngbyvej
100 på Østerbro, hvor genanvendelse af materialer har været et fokus-
punkt i transformationen.
Derudover afsluttede Enemærke & Petersen opførelsen af Borgring Ople-
velsescenter ved Lellinge. Bygningens facader og centrale ankomstrum er
beklædt med sort, brændt genbrugstræ, der refererer til vikingetidens ma-
terialer og afspejler datidens imprægneringsteknik.
Raunstrup nærmer sig aflevering af en ny administrationsbygning for stål-
virksomheden Palle Iversen A/S i Vejle. Domicilet opføres i to etager og be-
står af tre kerner samlet under én stor, svævende tagskive beklædt med
sortbrunt aluminium.
NemByg har afleveret Børnehuset Kongehøj i Vejen, der rummer både vug-
gestue og børnehave med plads til 140 børn fordelt på ni grupper. Børne-
huset kombinerer funktionalitet, æstetik og miljøhensyn i trygge og inspi-
rerende rammer for børn og personale.
Ordreindgang og ordrebeholdning
Ordreindgangen i 3. kvartal 2025 var 1.040 mio. kr. (2024: 784 mio. kr.) -
en stigning på 33% i forhold til samme kvartal sidste år. Ordrerne omfat-
tede kontrakter inden for både alment boligbyggeri og i partnerskabet
TRUST med Københavns kommune. Ved udgangen af 3. kvartal havde Ene-
mærke & Petersen vundne, men endnu ikke kontraherede ordrer for i alt
490 mio. kr. Ordrebeholdningen ultimo 3. kvartal var 4.800 mio. kr. (2024:
4.875 mio. kr.).
Nye større projekter og aktiviteter
Botilbud Sluseholmen i TRUST II for Byggeri København (E&P)
Renovering af Engparken for Dragør Boligforening (E&P)
”Fælleden som idrætscenter” for Skanderborg Kommune (Raunstrup)
Samarbejde med Netto om et nyt koncept 4.0, der skal afprøves i 4-5
butikker primo 2026, hvorefter 200 butikker potentielt skal ombygges
(Raunstrup)
Omsætning
1,0 mia.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
999
1.119
1.068
1.194
1.018
Driftsresultat (EBIT)
39 mio.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
39
18
20
23
35
Overskudsgrad
3,9 %
3,5% 1,9% 1,9% 1,6% 3,9%
Q3 Q4 Q1 Q2 Q3
2024 2024 202
5
202
5
2025
Ordreindgang
1,0 mia.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
1.
040
711
1.179
1.374
784
Ordrebeholdning
4,8 mia.
2025 Q3
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
4.
800
4.759
5.167
5.056
4.875
Beløb i mio. kr.
NemByg har opført Børnehuset Kongehøj i Vejen
.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 9
Koncernregnskab
1. januar – 30. september 2025
Enemærke & Petersen har opført den karakteristiske museumsbygning på Borgring Oplevelsescenter
ved Lellinge.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 10
Resultatopgørelse
Beløb i mio. kr.




ÅTD

ÅTD

Året

Omsætning 2.397,0 2.585,2 7.696,8 7.542,9 10.682,1
Produktionsomkostninger
-
2.228,5
-
2.356,2
-
7.091,9
-
6.974,4
-
9.864,0
Bruttoresultat
168,5
229,0
604,9
568,5
818,1
Salgsomkostninger
-
27,1
-
29,6
-
94,3
-
92,7
-
125,9
Administrationsomkostninger
-
29,8
-
84,3
-
164,7
-
171,7
-
228,8
Driftsresultat
r resultat af associerede virksomheder og
joint ventures 111,6 115,1 345,9 304,1 463,4
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures
-
1,2
11,3
-
37,2
40,9
22,3

110,4
126,4
308,7
345,0
485,7
Finansielle indtægter
4,1
3,6
13,3
17,2
38,1
Finansielle omkostninger
-
11,8
-
20,1
-
33,9
-
55,7
-
65,7
Resultat af fortsættende aktiviteter r skat
102,7
109,9
288,1
306,5
458,1
Skat af periodens resultat af fortsættende aktiviteter
-
13,2
-
19,1
-
52,8
-
64,1
-
101,6
Periodens resultat af fortsættende aktiviteter
89,5
90,8
235,3
242,4
356,5
Periodens resultat efter skat af ophørte aktiviteter
-
19,0
-
31,6
-
39,0
-
128,8
-
167,7
Periodens resultat
70,5
59,2
196,3
113,6
188,8
Fordeles således:
Aktionærer i MT Højgaard Holding A/S
70,5
59,2
196,3
113,6
188,8
Minoritetsinteresser
-
-
-
-
-
I alt
70,5
59,2
196,3
113,6
188,8
Totalindkomstopgørelse
Beløb i mio. kr.




ÅTD

ÅTD

Året

Periodens resultat 70,5 59,2 196,3 113,6 188,8
Anden totalindkomst
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:
Valutakursreguleringer ved omregning af udenlandske
enheder -0,5 -1,9 8,0 -1,2 1,9
Reklassifikation
af valutakursreguleringer til
resultatopgørelsen i forbindelse med salg, ophørte aktiviteter - - - 7,8 7,8
Anden totalindkomst efter skat
-
0,5
-
1,9
-
8,0
6,6
9,7
Totalindkomst i alt
70,0
57,3
188,3
120,2
198,5
Fordeles således:
Aktionærer i MT Højgaard Holding A/S
70,0
57,3
188,3
120,2
198,5
Minoritetsinteresser
-
-
-
-
-
I alt
70,0
57,3
188,3
120,2
198,5
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 11
Balance
Aktiver
Beløb i mio. kr.






Langfristede aktiver
Immaterielle aktiver
374,6
388,9
385,2
Materielle aktiver
303,2
272,3
281,1
Leasingaktiver
152,0
155,4
150,7
Kapitalandele i associerede virksomheder og joint ventures
11,6
77,4
54,7
Andre kapitalandele
31,6
31,4
31,6
Tilgodehavender
173,3
82,2
77,5
Udskudte
skatteaktiver
64,7
144,5
102,5
Langfristede aktiver i alt
1.111,0
1.152,1
1.083,3
Kortfristede aktiver
Varebeholdninger
228,7
414,3
268,5
Tilgodehavender
2.034,4
1.721,0
1.693,7
Entreprisekontrakter
658,5
717,7
780,6
Selskabsskat
-
9,2
-
Forudbetalte omkostninger
73,0
79,6
31,0
Likvide beholdninger
556,8
496,9
771,2
Kortfristede aktiver fra fortsættende aktiviteter
3.551,4
3.438,7
3.545,0
Aktiver bestemt for salg
40,2
241,0
53,3
Kortfristede aktiver i alt
3.591,6
3.679,7
3.598,3
Aktiver
i alt
4.702,6
4.831,8
4.681,6
Passiver
Beløb i mio. kr.






Egenkapital
Aktiekapital
155,7
155,7
155,7
Reserve for valutakursregulering
-
6,9
-
2,0
1,1
Overført totalindkomst
1.007,2
809,1
880,6
Aktionærernes andel af egenkapitalen
1.156,0
962,8
1.037,4
Minoritetsinteresser
-
-
-
Egenkapital i alt
1.156,0
962,8
1.037,4
Langfristede forpligtelser
Udskudte skatteforpligtelser
31,4
34,1
33,4
Hensatte forpligtelser
142,3
140,1
159,7
Prioritetsgæld
28,0
29,5
29,1
Leasingforpligtelser
142,2
151,2
148,9
Ansvarligt lån
-
160,0
160,0
Andre gældsforpligtelser
17,0
31,3
30,5
Langfristede forpligtelser i alt
360,9
546,2
561,6
Kortfristede forpligtelser
Prioritetsgæld
1,5
1,5
1,5
Leasingforpligtelser
62,2
63,6
60,2
Ansvarligt lån
-
80,0
80,0
Entreprisekontrakter
1.427,7
1.132,4
933,7
Leverandørgæld
1.221,9
1.500,5
1.523,9
Andre gældsforpligtelser
286,8
280,9
233,4
Selskabsskat
17,6
23,6
9,8
Hensatte
forpligtelser
124,9
94,4
142,8
Udskudte indtægter
1,3
4,6
34,7
Kortfristede forpligtelser fra fortsættende aktiviteter
3.143,9
3.181,5
3.020,0
Forpligtelser vedrende aktiver bestemt for salg
41,8
141,3
62,6
Kortfristede
forpligtelser i alt
3.185,7
3.322,8
3.082,6
Forpligtelser i alt
3.546,6
3.869,0
3.644,2
Passiver i alt
4.702,6
4.831,8
4.681,6
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 12
Pengestrømsopgørelse
Beløb i mio. kr.




ÅTD

ÅTD

Året

 110,4 126,4 308,7 345,0 485,7

-
17,9
-
28,1
-
34,7
-
113,3
-
175,7
Regulering for ikke
-
likvide driftsposter mv.
63,2
55,5
170,2
96,6
181,0
Pengestrømme
fra primær drift før ændring i driftskapital
155,7
153,8
444,2
328,3
491,0
Ændringer i driftskapital:
Varebeholdninger
2,8
-
3,0
46,1
7,3
160,7
Tilgodehavender
-
155,9
394,2
-
523,9
224,4
424,1
Igangværende
entreprisekontrakter
242,2
-
495,9
610,5
-
425,9
-
668,9
Leverandørgæld og andre kortfristede forpligtelser
-
201,0
-
155,6
-
394,9
-
299,4
-
347,6
Pengestrømme fra primær drift
43,8
-
106,5
182,0
-
165,3
59,3
Finansielle indbetalinger 4,1 3,6 13,3 17,2 38,1
Finansielle udbetalinger
-
11,9
-
15,5
-
34,2
-
41,5
-
52,0
Betalt selskabsskat
-
0,4
-
0,9
-
10,6
-
26,2
-
20,4
Pengestrømme fra driftsaktivitet
35,6
-
119,3
150,5
-
215,8
25,0
Beløb i mio. kr.




ÅTD

ÅTD

Året

Køb af immaterielle aktiver -0,6 - 0,9 -2,4 -2,7
Køb af materielle aktiver
-
31,9
-
8,0
-
63,5
-
46,9
-
65,7
Salg af materielle aktiver
6,4
9,6
46,3
19,6
69,5
Køb af andre kapitalandele
-
-
4,7
-
-
4,7
-
4,8
Salg af
virksomheder og aktiviteter
-
1,0
7,1
12,7
12,7
Salg af joint ventures
-
-
9,5
-
25,9
Udbytte fra joint ventures
-
-
6,3
15,3
19,2
n til joint ventures
-
0,1
-
-
0,2
-
0,8
-
0,8
Pengestrømme fra investeringsaktivitet
-
26,2
-
2,1
4,6
-
7,2
53,3
Fremmedfinansiering:
Afdrag på gæld til kreditinstitutter
-
0,4
-
1,5
-
6,2
-
2,7
-
8,6
Afdrag på leasinggæld
-
16,5
-
26,7
-
50,1
-
57,6
-
75,0
Afdrag på lån fra nærtstående parter
-
80,0
-
-
240,0
-
80,0
-
80,0
Optagelse
afld til kreditinstitutter
-
-
-
8,8
8,8
Erhvervelse af ikke
-
kontrollerende aktionærers ejerandele
-
-
85,0
-
-
85,0
-
85,0
Aktionærer:
Udbetalt udbytte
-
-
-
50,2
-
-
Køb af egne aktier
-
20,2
-
-
23,0
-
-
3,7
Pengestrømme
fra finansieringsaktivitet
-
117,1
-
113,2
-
369,5
-
216,5
-
243,5
Årets pengestrøm -107,7 -234,6 -214,4 -439,5 -165,2

-

664,5
731,5
771,2
936,4
936,4

-

556,8
496,9
556,8
496,9
771,2
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 13
Egenkapitalopgørelse

Beløb i mio. kr.
Aktie
kapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Overført total-
indkomst
Aktionærernes
andel af egen-
kapitalen
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
 155,7 1,1 880,6 1.037,4 - 1.037,4
Resultat efter skat
-
-
196,3
196,3
-
196,3
Anden totalindkomst:
Valutakursreguleringer, udenlandske virksomheder
-
-
8,0
-
-
8,0
-
-
8,0
Transaktioner med ejere:
Udloddet udbytte
-
-
-
50,6
-
50,6
-
-
50,6
Udbytte, egne aktier
-
-
0,4
0,4
-
0,4
Køb af egne aktier
-
-
-
23,0
-
23,0
-
-
23,0
Aktiebaseret vederlæggelse
-
-
3,5
3,5
-
3,5
Afgang minoritetsaktionærer
-
-
-
-
-
-

-

155,7
-
6,9
1.007,2
1.156,0
-
1.156,0

Aktie
kapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Overført total-
indkomst
Aktionærernes
andel af egen-
kapitalen
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
155,7 -0,8 689,3 844,2 1,3 845,5
-
-
113,6
113,6
-
113,6
-
-
1,2
7,8
6,6
-
6,6
- - - - - -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1,6
-
1,6
-
-
1,6
-
-
-
-
-
1,3
-
1,3
155,7
-
2,0
809,1
962,8
0,0
962,8
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 14
Noter
Note 1 Omsætnings- og segmentoplysninger

Beløb i mio. kr.
MT Højgaard
Danmark
Enemærke &
Petersen Segmenter Øvrige Elimineringer Koncern
Anlæg & Infrastruktur    - - 
Nybyggeri



-
-

Renovering



-
-

Øvrig omsætning



-
-

Omsætning til eksterne kunder



-
-

Intern omsætning mellem segmenterne




-

-
Omsætning i alt




-


Produktionsomkostninger      
Bruttoresultat




-


Afskrivninger
-

-

-

-

-
-

Resultat
af associerede virksomheder og joint ventures
-

-
-

-
-
-





-

-

Aktiver i alt




-


Forpligtelser i alt




-



Anlæg & Infrastruktur    - - 
Nybyggeri



-
-

Renovering



-
-

Øvrig omsætning



-
-

Omsætning
til eksterne kunder



-
-

Intern omsætning mellem segmenterne




-

-
Omsætning i alt




-


Produktionsomkostninger      
Bruttoresultat




-


Afskrivninger
-

-

-

-

-
-

Resultat af associerede virksomheder og joint ventures
-

-
-

-
-
-





-

-

Aktiver i alt




-


Forpligtelser i alt




-



MT Højgaard
Danmark
Enemærke &
Petersen Segmenter Øvrige Elimineringer Koncern
 -  - - 



-
-




-
-




-
-




-
-





-

-




-


     




-


-

-

-

-

-
-


-

-
-




-

-





-






-



 -  - - 



-
-




-
-




-
-




-
-





-

-




-


     




-


-

-

-

-

-
-


-


-
-




-

-





-






-


MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 15
Noter
Note 2 Ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg
Beløb i mio. kr.




ÅTD

ÅTD

Omsætning    
Omkostninger, inklusive nedskrivninger
-

-

-

-


-

-

-

-

Finansielle poster
-

-

-

-

Resultat
r skat
-

-

-

-

Skat af resultat

-

-

-

Resultat efter skat
-

-

-

-

Gevinst/tab ved salg  -  
Skatteeffekt af gevinst/tab

-

-
Periodens
resultat af ophørte aktiviteter i alt
-

-

-

-

Pengestrøm fra driftsaktivitet    
Pengestrøm fra investeringsaktivitet




Pengestrøm fra finansieringsaktivitet
-

-

-

-

Pengestrøm
i alt fra ophørte aktiviteter
-

-


-

Beløb i mio. kr.




Aktiver bestemt for salg
Materielle aktiver


Varebeholdninger


Tilgodehavender


Aktiver bestemt for salg i alt


Kreditinstitutter  
Hensatte forpligtelser


Øvrige forpligtelser


Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg


Note 3 Regulering for ikke-likvide driftsposter mv.
Beløb i mio. kr.




ÅTD

ÅTD

Af- og nedskrivninger    
Hensatte forpligtelser




Resultatandele efter skat i associerede virksomheder og joint
ventures    
Andre
ikke
-
kontante driftsposter, netto

-

-

-

I alt




MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 16
Noter
Note 4
Anvendt regnskabspraksis
Denne delårsrapport omfatter perioden 1. januar til 30. september 2025.
Delårsrapporten aflægges i overensstemmelse med IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber som godkendt af
EU og de danske oplysningskrav for børsnoterede virksomheder.
Anvendt regnskabspraksis er, bortset fra implementeringen af ændrede standarder og fortolkningsbidrag jf.
’Nye standarder’ nedenfor, uændret i forhold til koncernregnskabet for 2024, hvortil der henvises.
Koncernregnskabet for 2024 indeholder en fuld beskrivelse af anvendt regnskabspraksis.
Nye standarder
MT Højgaard Holding A/S har med virkning fra 1. januar 2025 implementeret følgende ændrede standard:
Ændringer til IAS 21 – Valutaomregning
MT Højgaard Holding A/S har implementeret ovenstående ændrede standard, der træder
i kraft i EU for 2025. Den ændrede standard har ikke påvirket indregning og måling i 2025
eller forventes at påvirke koncernen.
Note 5
Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Udarbejdelsen af delårsregnskabet kræver, at ledelsen foretager regnskabsmæssige skøn og vurderinger, som
påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og omkostninger. Fak-
tiske resultater kan afvige fra disse skøn.
De væsentlige skøn, som ledelsen foretager ved anvendelsen af koncernens regnskabspraksis, og den væsent-
lige skønsmæssige usikkerhed forbundet hermed er de samme ved udarbejdelsen af delårsregnskabet som ved
udarbejdelsen af koncernregnskabet for 2024.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q3 2025 17
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrap-
porten for perioden 1. januar-30. september 2025 for MT Højgaard Holding
A/S.
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor,
aflægges i overensstemmelse med IAS 34 Præsentation af delårsregnska-
ber som godkendt af EU og de yderligere oplysningskrav i årsregnskabslo-
ven.
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af
koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. september 2025
samt af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden
1. januar-30. september 2025.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsens beretning indeholder en
retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økono-
miske forhold, periodens resultat og for koncernens finansielle stilling som
helhed og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerheds-faktorer,
som koncernen står over for.
Søborg, 12. november 2025
MT Højgaard Danmark har bore- og skærespecialister ansat både på Sjælland og i Jyl-
land. Her hjælper de med at skære hul gennem vandreservoiret i et vandtårn i Vod-
skov.
Ledelsens påtegning
Direktion
Rasmus Untidt
Administrerende direktør (CEO)
Bestyrelse
Morten Hansen
Formand for bestyrelsen
Knut Akselvoll
Næstformand for bestyrelsen
Christine Thorsen
Pernille Fabricius
Christian Poulsen
Marie Louise Hansen
Lars Tesch Olsen
J
immy Laursen
MT Højgaard Holding A/S
Knud Højgaards Vej 7
DK-2860 borg
CVR 16888419
+45 7012 2400
mthh.dk
DelårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2025-01-012025-09-302024-01-012024-09-30529900V9DJVZE2LVED66Regnskabsklasse D529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember529900V9DJVZE2LVED662025-07-012025-09-30529900V9DJVZE2LVED662024-07-012024-09-30529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-09-30529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31529900V9DJVZE2LVED662025-09-30529900V9DJVZE2LVED662024-09-30529900V9DJVZE2LVED662024-12-31529900V9DJVZE2LVED662025-06-30529900V9DJVZE2LVED662024-06-30529900V9DJVZE2LVED662023-12-31529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662025-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662024-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember2529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember3529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember4529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember5529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember6529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember7529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-09-30cmn:ConsolidatedMember8529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKxbrli:pure