Q2
Delårsrapport
2025
1. januar 30. juni 2025
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 2
Hovedpunkter
Omsætning
2,7mia.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
2.675
2.625
3.139
2.585
2.665
Driftsresultat (EBIT)
100mio.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
100
99
142
126
124
Overskudsgrad
3,7%
4,7% 4,9% 4,5% 3,8% 3,7%
Q2 Q3 Q4 Q1 Q2
2024 2024 2024 2025 2025
Ordreindgang
2,5mia.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
2.531
2.593
3.194
1.730
2.780
Ordrebeholdning
11,6mia.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
11.606
11.750
11.782
11.727
12.581
Forventninger til driftsresultat (EBIT) for 2025
400-450mio.
(2024: DKK 486 mio.)
Forventningerne er uændrede. Indtjeningenløbende opgaver ventes stort set at blive på samme
niveau som sidste år, mens engangsindtægterne fra især grundsalg ventes at blive væsentligt lavere.
Beløb i mio. kr.
2. kvartal var præget af stabil høj produktion
og et betydeligt indtag af nye ordrer, hvoraf
flere ventes endeligt kontraheret i 2. halvår.
Omsætning og driftsresultat udviklede sig i
tråd med de udmeldte forventninger til året,
mens kvartalets resultat steg efter afviklingen
af tabsgivende internationale aktiviteter.
Pengestrømmene fra driften blev forbedret.
Forventningerne til året er uændrede.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 3
Hoved- og gletal
Beløb i mio. kr.
Q2
2025
Q2
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Året
2024
Resultatopgørelse
Omsætning
2.675
2.665
5.300
4.958
10.682
Bruttoresultat
224
178
436
340
818
Driftsresultat (EBIT)
100
124
198
219
486
Finansielle poster
-5
-18
-13
-22
-28
Periodens resultat af fortsættende aktiviteter
75
81
146
152
357
Periodens resultat af ophørte aktiviteter
-7
-29
-20
-97
-168
Periodens resultat
68
52
126
54
189
Balance
Langfristede aktiver
1.022
1.185
1.083
Kortfristede aktiver
3.651
4.278
3.598
Aktiver i alt
4.673
5.463
4.682
Aktiekapital
156
156
156
Egenkapital
1.105
906
1.037
Langfristede forpligtelser
442
611
562
Kortfristede forpligtelser
3.127
3.947
3.083
Pengestrømme
Pengestrøm fra driften
76
-52
115
-97
25
Pengestrøm til investeringer, netto
-12
-22
31
-5
53
Heraf til investeringer i materielle aktiver
-16
-27
-32
-39
-66
Pengestrøm fra finansiering
-98
-15
-252
-103
-244
Pengestrøm i alt
-33
-90
-107
-205
-165
Beløb i mio. kr.
Q2
2025
Q2
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Året
2024
Øvrige informationer
Ordreindgang
2.531
2.780
5.124
4.034
8.958
Ordrebeholdning, ultimo
11.606
12.581
11.782
Arbejdskapital
-97
-499
-148
Nettorentebærende indestående/gæld (+/-)
372
87
304
EBITDA for de seneste 12 måneder
571
568
584
Nettorentebærende gæld relativt til EBITDA
-0,7
-0,2
-0,5
Gennemsnitlig investeret kapital
733
712
669
Gennemsnitligt antal medarbejdere
3.026
2.959
3.029
gletal, %
Bruttomargin
8,4
6,7
8,2
6,8
7,7
Overskudsgrad
3,7
4,7
3,7
4,4
4,5
Afkast af investeret kapital (ROIC)*
49,5
51,3
56,6
Egenkapitalforrentning (ROE)*
25,9
13,6
20,1
Soliditetsgrad
23,6
16,6
22,2
Soliditetsgrad inkl. ansvarligt lån
25,3
21,0
27,3
Aktierelateredegletal
Ultimo antal aktier, mio. stk.
7,8
7,8
7,8
Resultat pr. aktie (EPS), kr.
16,2
7,0
24,4
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D), kr.
16,2
7,0
24,2
Resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr.
18,8
19,6
46,1
Udvandet resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr.
18,7
19,5
45,8
Indre værdi pr. aktie, kr.
141,8
116,3
133,0
Foreslået udbytte per aktie, kr.
-
-
6,5
Markedsværdi ultimo i alt, mio. kr.
2.780
1.402
2.250
* Nøgletal er beregnet på baggrund af resultat for de seneste 12 måneder
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 4
Beretning
Omsætning og driftsresultat i 2. kvartal var i tråd med de
udmeldte forventninger til året. Tabene fra afviklingen af de
internationale aktiviteter blev reduceret yderligere, og der
var fornuftig fremdrift inden for de strategiske
fokusområder.
Sammenligningstal for 2024 er angivet i parentes og tilrettet efter konsolide-
ringen af den tidligere forretningsenhed MT Højgaard Property Development i
MT Højgaard Danmark.
Resultater i 2. kvartal
Omsætningen var stabil med 2.675 mio. kr. (2024: 2.665 mio. kr.). Enemærke
& Petersen noterede sig for 9% vækst, mens MT Højgaard Danmark omsæt-
ning faldt 4% efter visse forskydninger mellem kvartalerne, fordi der i 1. kvar-
tal var hurtigere fremdriftflere projekter end ventet.
Driftsresultatet (EBIT) blev 100 mio. kr. (2024: 124 mio. kr.). Der var en god
udvikling i MT Højgaards Danmarks projekter, mens Enemærke & Petersens
resultater var belastet af en håndfuld kendte problemsager. Indtjeningen
blev også påvirket af en nedskrivning på joint ventures samt en styrkelse af
MT Højgaard Danmarks organisation for at sikre kapacitet til at håndtere det
stigende forretningsomfang.
Periodens resultat steg til 68 mio. kr. (2024: 52 mio. kr.) somlge af afviklin-
gen af den tabsgivende internationale forretning. Pengestrømmene fra drif-
ten steg til 76 mio. kr. (-52 mio. kr.), drevet af forbedringer i MT Højgaard
Danmark.
Strategiske prioriteter
Arbejdet med at forenkle og fokusere koncernen fortsatte i 2. kvartal, hvor
Enemærke & Petersen indledte en sammenlægning af sine aktiviteter i Vest-
danmark for at forbedre lønsomheden og få et stærkere markedsaftryk.
Sammenlægningen vil ske gradvist.
Den tidligere udmeldte integration af MT Property Development i MT Høj-
gaard Danmark er fuldført, og fordelene ved at kombinere udviklende og ud-
førende kompetencer blev demonstreret af ordren på en ny kontorejendom
Trælastholmen i København. MT Højgaard Danmarks projektudviklere har
stået for grundkøb, udvikling og salg af projektet, som forretningsenheden
opfører i totalentreprise.
Arbejdet for at sælge de sidste aktiver i Grønland skrider planmæssigt frem.
Det er uændret målet at sætte punktum for afviklingen af den internationale
forretning i år.
Ordreindgang
Koncernen vandt i 2. kvartal nye ordrer med en værdi på op til 8,1 mia. kr.,
hvilket er et højt niveau for et enkelt kvartal. Heraf indgår endelige, ubetin-
gede ordrer for 2,5 mia. kr. i 2. kvartal (2024: 2,8 mia. kr.), mens resten vil
indgå i ordreindgangen fremover, når ordrerne tildeles endeligt.
Der var en god spredning i de nye ordrer med opgaver i alle de tre store for-
retningsområder anlæg og infrastruktur, nybyggeri og renovering. Opga-
verne blev vundet gennem både licitationer, partnerskaber, forskellige sam-
arbejdsformer og med afsæt i egen projektudvikling.
De største endelige ordrer i kvartalet var renoveringerne af boligafdelingerne
Præstevangen i Viby for Boligforeningen Århus Omegn og Egeparken for Ar-
bejdernes Boligselskab i Gladsaxe, opførelsen af førnævnte kontorejendom
Trælastholmen for Urban Partners/Nrep, etableringen af en ny højspæn-
dingsstation i Høje-Taastrup for Energinet og anlægget af en containerkaj for
Aarhus Havn.
Desuden vandt koncernen i kvartalet ordrer med en værdi på op til 5,6 mia.
kr., som ikke var underskrevet og tildelt ved kvartalets afslutning. Det var to
renoveringer for almene boligselskaber, opførelsen af et nyt psykiatrisk hos-
pital i Viborg for Region Midtjylland en samarbejdssag med åben kalkula-
tion og opførelsen af et centrallager til FN’s børnefond UNICEF i Køben-
havn et projekt til en værdi på 1,66 mia. kr. med forventet byggestart i
2025. Desuden blev der indgået en betinget, faseopdelt kontrakt med DSB
om at opføre et nyt togværksted, administrationsfaciliteter og sporanlæg i
Vinge. Kontrakten har en forventet værdi på 1,95 mia. kr. med mulige tilvalg
op til 900 mio. kr.
Enemærke & Petersen har opført 101 almene familie- og ungdomsboliger på Ørnegårds-
vej i Gentofte. Foto: Pernille Greve
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 5
Ordreportefølje
Ultimo juni var værdien af de endelige, ubetingede ordrer 11,6 mia. kr. (2024:
12,6 mia. kr.). Det afspejler, at konstant høj produktion i det seneste år har
opvejet den stigende ordreindgang i perioden. Ordrebogen var bredt for-
delt på forretningsområder, projektstørrelser og geografi, og 33% (2024:
37%) vedrørte partnerskaber og andre samarbejdssager.
Ud over ordrebeholdningen på 11,6 mia. kr. havde koncernen vundne, men
endnu ikke tildelte ordrer med en værdi på 5,8 mia. kr. (2024: 0,9 mia. kr.).
Det var bl.a. de førnævnte projekter for DSB og UNICEF, Nyt Psykiatrisk Hos-
pital i Viborg samt flere renoveringsopgaver for almene boligselskaber.
Hertil kom fremtidige opgaver i partnerskaber med en skønnet værdi på 4,9
mia. kr. samt ordrer i joint ventures for 0,7 mia. kr.
Den samlede ordreportefølje var dermed 23 mia. kr. (2024: ca. 20 mia. kr.).
Porteføljen sikrer en betydelig robusthed over for eventuelle udsving i mar-
ked og efterspørgsel.
Resultater i 1. halvår
MT Højgaard Holding konsoliderede de senere års positive udvikling i 1.
halvår 2025. Omsætningen steg, mens indtjeningende løbende anlægs-,
nybygnings- og renoveringsopgaver stort set var på niveau med sidste år.
Derimod var der et væsentligt fald i engangsindtægterne i forhold til sidste
år, hvor tilbageførsel af hensættelser og forlig af ældre tvistsager bidrog po-
sitivt i 1. kvartal.
Omsætning
Omsætningen voksede med 7% til 5.300 mio. kr. (2024: 4.958 mio. kr.), dre-
vet af 11% vækst i Enemærke & Petersen, mens MT Højgaard Danmarks om-
sætning steg 4%.
Omsætningen inden for anlæg og infrastruktur steg 48% og udgjorde 20% af
koncernens omsætning (2024: 14%). Der var også tocifret vækst inden for re-
novering, som stod for 31% af koncernens omsætning (2024: 30%), mens
45% kom fra nybyggeri (2024: 53%), og 4% (2024: 3%) fra øvrige, som bl.a.
omfatter skadesservice og driftsservice, rådgivning og projektudvikling.
Forskydningerne afspejler dels efterspørgslen i markedet, dels den fortsatte
udbygning af aktiviteterne inden for anlæg og infrastruktur. Udbygningen
sikrer en stærkere eksponering mod et markedsområde i vækst og giver
også en bedre balance mellem de tre store forretningsområder.
tværs af koncernen kom 35% af omsætningen fra partnerskaber og sa-
marbejdssager (2024: 43%). Faldet vidner især om, at et par større samar-
bejdssager nærmer sig afslutningen.
Resultater
Bruttomarginen steg 1,4 procentpoint til 8,2%. MT Højgaard Danmark bidrog
positivt med opskrivninger på projekter, som udvikler sig bedre end ventet,
hvorimod Enemærke & Petersens margin faldt efter nedskrivninger på en
ndfuld tidligere omtalte problemsager. Det er stadig forventningen, at
Enemærke & Petersens margin vil begynde at rette sig i løbet af 2. halvår, når
effekten fra problemsagerne begynder at aftage, og andre projekter får
større vægt i porteføljen.
De samlede salgs- og administrationsomkostninger steg 35% til 202 mio. kr.
(2024: 151 mio. kr.), hvilket svarer til 3,8% af omsætningen (2024: 3,0%). Stig-
ningen skyldes især, at MT Højgaard Danmark har styrket sin organisation for
at have kapacitet til at håndtere en planlagt vækst i aktiviteterne.
Trods disse investeringer i fremtidig vækst steg driftsresultatet før andel af
joint ventures til 234 mio. kr. (2024: 189 mio. kr.). Som følge af et underskud i
joint ventures faldt koncernens driftsresultatet (EBIT) til 198 mio. kr. (2024:
219 mio. kr.).
I resultatet indgår mindre engangsudgifter til udmeldte organisationsæn-
dringer. Forlig af ældre tvistsager havde ingen nævneværdig effekt på drifts-
resultatet.
Afkastet af investeret kapital (ROIC) var med 50% på niveau med sidste
år som følge af stabiliseringen af både indtjening og investeret kapital.
De finansielle poster, netto, udgjorde -13 mio. kr. (2024: -22 mio. kr.). Fal-
det afspejler især sidste års regulering på 11 mio. kr. af forpligtelsen til at
købe de sidste aktier i NemByg.
Dermed blev resultatet af fortsættende aktiviteter efter skat 146 mio. kr.
(2024: 152 mio. kr.).
Resultatet af ophørende aktiviteter blev nedbragt til -20 mio. kr. (2024: -
97 mio. kr.) efter afviklingen af det meste af den tabsgivende internatio-
nale forretning. Det bidrog til, at periodens resultat blev mere end for-
doblet til 126 mio. kr. (2024: 54 mio. kr.).
Q2 2025
Q2 2024
Beløb i mio. kr.
Omsætning
Driftsresultat
(EBIT)
Ordre-
indgang
Ordre-
beholdning
Omsætning
Driftsresultat
(EBIT)
Ordre-
indgang
Ordre-
beholdning
MT Højgaard Danmark
1.575
82
1.883
6.938
1.650
94
1.633
7.496
Enemærke & Petersen
1.119
18
711
4.759
1.030
40
1.156
5.109
Øvrige (inklusive elimineringer)
-19
-
-63
-91
-15
-10
-9
-24
MT Højgaard Holding koncernen
2.675
100
2.531
11.606
2.665
124
2.780
12.581
ÅTD 2025
ÅTD 2024
MT Højgaard Danmark
3.145
170
3.297
6.938
3.023
163
2.162
7.496
Enemærke & Petersen
2.187
38
1.890
4.759
1.976
63
1.881
5.109
Øvrige (inklusive elimineringer)
-32
-10
-63
-91
-41
-7
-9
-24
MT Højgaard Holding koncernen
5.300
198
5.124
11.606
4.958
219
4.034
12.581
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 6
Egenkapital
Egenkapitalen var ved halvåret 1.105 mio. kr. mod 1.037 mio. kr. ved årsskif-
tet og 906 mio. kr. i 1. halvår 2024. Stigningen skyldtes især periodens resul-
tater, fratrukket det udbetalte udbytte for 2024.
Soliditetsgraden var 23,6% mod 22,2% ved årsskiftet og 16,6% i 1. halvår
2024. Medregnet et ansvarligt lån fra Knud Højgaards Fond var soliditeten
25,3%. Som følge af koncernens gode likviditet blev der i 2. kvartal ekstraor-
dinært afdraget 80 mio. kr. på det ansvarlige lån i tillæg til det ordinære af-
drag på 80 mio. kr. i 1. kvartal. Der udestår nu kun 80 mio. kr. pånet, som
oprindelig var på 400 mio. kr. Afviklingen vil bidrage til at sænke de finan-
sielle udgifter.
Pengestrømme og gæld
Pengestrømmene fra driften var 115 mio. kr. (2024: -97 mio. kr.). Forbedrin-
gen 212 mio. kr. skyldtes især ændret arbejdskapital og højere driftsresul-
tat før joint ventures i MT Højgaard Danmark samt bedre pengestrømme fra
de ophørende, internationale aktiviteter.
Pengestrømmene til investeringer, netto, var 31 mio. kr. (2024: -5 mio. kr.).
Ændringen skyldtes provenu fra salg af internationale aktiver og aktiviteter,
som opvejede et lavere udbytte fra joint ventures. Pengestrømmene fra fi-
nansiering steg til -252 mio. kr. (2024: -103 mio. kr.). Stigningen skyldtes især
det ekstraordinære afdrag på 80 mio. kr. på det ansvarlige lån fra Knud Høj-
gaards Fond samt det udbetalte udbytte på 50 mio. kr.
Den nettorentebærende gæld (NIBD) var et indestående på 372 mio. kr. NIBD
er forbedret med 68 mio. kr. siden årsskiftet og 285 mio. kr. siden 1. halvår
2024.
Kapitalberedskab
Bestyrelsen vurderer, at koncernens kapitalberedskab fortsat er tilstrækkeligt
til at dække planlagte aktiviteter, realisere strategiske planer og modstå
eventuelle udsving i likviditeten. Beredskabet omfatter likvide beholdninger
665 mio. kr., uudnyttede kreditfaciliteter i banker samt en facilitet på 200
mio. kr., som er stillet til rådighed af Knud Højgaards Fond.
I juli afleverede MT Højgaard Danmark eltogsvækstedet i Næstved til DSB.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 7
Forventninger
til 2025
Forventningerne til 2025 er uændrede og underbygges af en
høj ordredækning på 94%.
MT Højgaard Holding fastholder de udmeldte forventninger på baggrund af
resultaterne i 1. halvår og udsigterne for 2. halvår. Fokus i 2025 er dermed
uændretat konsolidere de seneste års fremgang, stabilisere indtjeningen
løbende opgaver og tage skridt til at forenkle og fokusere koncernen.
Omsætningen ventes fortsat at blive i niveauet 10,0-10,5 mia. kr., mens
driftsresultatet (EBIT) uændret ventes at blive 400-450 mio. kr. Indtjeningen
de løbende opgaver inden for anlæg og infrastruktur, nybyggeri, renove-
ring og øvrige ventes stort set at blive på samme niveau som sidste år, mens
engangsindtægterne ventes at blive væsentligt lavere end i 2024, hvor avan-
cer fra grundsalg beløb sig til 56 mio. kr.
MT Højgaard Danmark ventes at bidrage med et lavere men fortsat tilfreds-
stillende driftsresultat efter et marginalt fald i årets omsætning. Enemærke
& Petersen ventes at forbedre driftsresultatet i takt med, at de iværksatte til-
tag for at styrke projekteksekveringen og forbedre lønsomheden begynder
at få effekt i 2. halvår. Tiltagene får dog først fuld effekt i løbet af et par år.
I forventningerne indgår mindre engangsudgifter til integrationen af MT Høj-
gaard Property Development i MT Højgaard Danmark og sammenlægningen
af Enemærke & Petersens aktiviteter i Vestdanmark.
Ved udgangen af halvåret var 94% af årets forventede omsætning på bygge-
og anlægsentrepriser kontraheret. Forventningerne er dermed yderligere ro-
bustgjort i forhold til 1. kvartal, hvor ordredækningen var 85%, mens ordre-
dækningen ved årsskiftet var 77%. Desuden har koncernen vundne, men
endnu ikke tildelte ordrer på 5,8 mia. kr., hvoraf en del ventes at blive kontra-
heret og igangsat i 2. halvår, samt en lovende pipeline og en stærk ekspone-
ring mod vækstområder i markedet.
Underskuddet fra ophørende aktiviteter ventes fortsat at blive væsentligt la-
vere end sidste år (2024: -168 mio. kr.) efter salgene af alle aktiviteter i Portu-
gal, Afrika og Færøerne samt salg og afvikling af de fleste aktiviteter og akti-
ver i Grønland.
Med et forventet lavere underskud i ophørende aktiviteter, en uændret skat-
teprocent og stort set uændrede finansielle poster er der uændret basis for
et bedre nettoresultat i året, ligesom det var tilfældet i 1. halvår.
Der vil i 2025 fortsat være fokus at opnå et fornuftigt afkast af den inve-
sterede kapital, forbedre arbejdskapital og pengestrømme samt øge produk-
tiviteten på tværs af værdikæden, lige fra afgivelse af tilbud til aflevering af
de færdige projekter.
Forudsætninger
Der ventes en mindre vækst i markedets samlede efterspørgsel på an-
lægs-, renoverings- og byggeopgaver. MT Højgaard Holding ser ir inte-
ressante projektmuligheder inden for anlæg og infrastruktur, klimasikring,
udbygning af energiforsyning samt energirenovering og transformation
af den eksisterende bygningsmasse i alle segmenter, inklusive forsvarets
bygninger.
Der ventes fornuftig aktivitet inden for erhvervs- og industribyggeri, især
drevet af den farmaceutiske industri, om end efterspørgslen kan blive på-
virket af stigende geopolitisk usikkerhed og afledte effekter af handels-
krige efter USA’s indførelse af told.
De mindre nedsættelser af styringsrenten ventes gradvist at føre til større
interesse for nybyggeri af boliger, især velbeliggende projekter i de store
byer.
Der ventes fortsat solid interesse fra kunder og rådgivere for projekter
med tidlig involvering, integrerede projektforløb og andre samarbejdsfor-
mer samt byggepartnerskaber.
Der ventes en beskeden effekt af eventuelle forskydninger i opstart af
projekter eller forsinkelserindgåelse af nye kontrakter.
Eventuelle effekter fra køb og salg af virksomheder er ikke indregnet i for-
ventningerne.
Omsætning
10,0-10,5 mia.
Forventet 2025
Realiseret 2024
10,0-10,5 mia.
10,7 mia.
EBIT
400-450mio.
Forventet 2025
Realiseret 2024
400-450 m
486 m
Beløb i DKK
Fremadrettede udsagn
Delårsrapporten indeholder udsagn om fremtiden, herunder
forventninger til 2025, der som følge af deres natur er forbun-
det med risici og usikkerhedsfaktorer, hvilket indebærer, at
den faktiske udvikling kan afvige fra det forventede. Der hen-
vises til afsnittet om risikostyring på side 14-16 i årsrapporten
for 2024.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 8
MT Højgaard Danmark
Produktivt 2. kvartal
MT Højgaard Danmark kom godt igennem første halvår, der
bar præg af travlhed med fokus på produktion og fortsat
styrkelse af ordreindgangen. Omsætningen i 2. kvartal
udgjorde 1.575 mio. kr. (2024: 1.650 mio. kr.). Driftsresultatet
var 82 mio. kr. (2024: 94 mio. kr.). For 1. halvår blev
omsætningen 3.145 mio. kr. (2024: 3.023 mio. kr.), og
driftsresultatet nåede 170 mio. kr. (2024: 163 mio. kr.), hvilket
svarer til en tilfredsstillende overskudsgrad på 5,4%.
rlige projekter og indsatser
I slutningen af 2. kvartal færdiggjorde MT Højgaard Danmark det andet
større DSB-værksted - denne gang i Næstved - hvor to et halvt års arbejde nu
er afsluttet til tiden og inden for aftalt økonomi. Totalentreprisen er udført i
tæt samarbejde med DSB og indeholder knap 18.000 m² fordelt på hoved-
værksted med administration, hjulafdrejningsbygning, servicebygning samt
6.500 meter opstillingsspor. Det tredje værksted for DSB i Aarhus er under
rdiggørelse, mens samarbejdet med DSB fortsætter i nordsjællandske
Vinge, hvor MT Højgaard Danmark sammen med Artelia, Holm & Grut arki-
tekter, M.J. Eriksson, Siemens, Systra og Thing Brandt Landskab skal projek-
tere og bygge et nyt værksted til de kommende førerløse tog.
I første halvår har MT Højgaard Danmark påbegyndt udarbejdelsen af en af-
løser for Momentum 25 strategien. Den nye strategiplan bygger videre
den positive udvikling, der er skabt de seneste tre år med fokus på tre strate-
giske mærkesager: samarbejde, faglighed og en fælles kultur. Den nye stra-
tegiplan har fokus på at kunne udnytte de markedsmæssige tendenser og
muligheder, som MT Højgaard Danmark ser i de nærmeste år.
Ordreindgang og ordrebeholdning
Ordreindgangen i 2. kvartal 2025 var solid og landede på 1.883 mio. kr.
(2024: 1.633 mio. kr.), og inden udgangen af kvartalet vandt MT Højgaard
Danmark flere nye projekter, som forventes kontraheret i 2. halvår.
Ordreindgangen i årets første seks måneder var 3.297 mio. kr. (2024: 2.162
mio. kr.). Ordrerne fordelte sig godt mellem alle forretningsområder og med
flere større opgaver, herunder den til dato største renoveringsopgave for MT
Højgaard Danmark - renovering af 667 almene boliger i Præstevangen afd. 1
for Boligforeningen Århus Omegn med en entreprisesum528 mio. kr.
Overordnet opleves der skærpet konkurrence i markedet, særligt inden for
renovering og infrastrukturprojekter, hvorfor ordreindgangen i halvåret og
især i 2. kvartal anses for at være tilfredsstillende og et udtryk for konkurren-
cedygtighed. Ordrebeholdningen ultimo 2. kvartal var 6.938 mio. kr. (2024:
7.496 mio. kr.), en fremgang i forhold til udgangen af 1. kvartal.
Nye større projekter og aktiviteter
Etablering af etape 2 af Omniterminalen Aarhus Havn
Betinget kontrakt opførelse af et nyt værksted for førerløse tog i Vinge
for DSB
Bygninger og terrænarbejder til ny transformerstation for Energinet
Nyt kontorbyggeri i Københavns Nordhavn i samarbejde med Nrep
Renovering af Præstevangen afd. 1 for Boligforeningen Århus Omegn
Totalentrepriseopførelse af Ny Psykiatri i Viborg for Region Midtjylland
Vundet betinget faseopdelt udbud på opførsel af nyt verdenslager for
UNICEF ibenhavns Nordhavn
MT Højgaard Danmark afleverede i foråret den første bygning til Forsvarets
Efterretningstjenestes nye hovedkvarter i København.
Omsætning
1,6mia.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
1.575
1.570
1.963
1.583
1.650
Driftsresultat (EBIT)
82mio.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
82
88
121
101
94
Overskudsgrad
5,2%
5,7% 6,4% 6,2% 5,6% 5,2%
Q2 Q3 Q4 Q1 Q2
2024 2024 2024 2025 2025
Ordreindgang
1,9mia.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
1.883
1.414
1.842
994
1.633
Ordrebeholdning
6,9mia.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
6.938
6.631
6.786
6.908
7.496
Beløb i mio. kr.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 9
Enemærke & Petersen
God aktivitet i
2. kvartal
Omsætningen i 2. kvartal udgjorde 1.119 mio. kr. (2024: 1.030
mio. kr.), en vækst på 9% i forhold til samme periode sidste
år og indikerer et fortsat højt aktivitetsniveau. Driftsresultatet
i 2. kvartal blev 18 mio. kr. (2024: 40 mio. kr.). Omsætningen
i 1. halvår nåede 2.187 mio. kr. (2024: 1.976 mio. kr.), mens
driftsresultatet var 38 mio. kr. (2024: 63 mio. kr.).
Det lavere driftsresultat skyldtes primært effekten af de projektjusteringer,
der blev foretaget på en håndfuld kendte problemsager. Enemærke & Peter-
sen fortsætter indsatsen med at forbedre projekteksekveringen og løfte løn-
somheden ved at sikre ensartede og effektive processer. Som led i dette
blev det i 2. kvartal besluttet at samle de jyske aktiviteter, så fremtidige akti-
viteter for Enemærke og Petersen i Vestdanmark bliver udført af Raunstrup.
Ændringen påvirker ikke igangværende projekter.
rlige projekter og indsatser
Enemærke & Petersen afsluttede i 2. kvartal renoveringen af Åhaven i
Odense, omfattende en helhedsplan samt opførelse af 363 almene række-
huse efter nedrivning af den eksisterende bebyggelse. Boligerne blev gen-
opført på de eksisterende punktfundamenter, og som en del af projektet
blev der bygget et nyt fælleshus. Projektet forventes DGNB Sølv-certificeret i
2025. Enemærke & Petersen har desuden afsluttet opførelsen af 101 almene
familie- og ungdomsboliger i fem etager på Ørnegårdsvej i Gentofte. Boli-
gerne er opført i fire længer omkring et lukket gårdrum med grønne arealer
og legepladser.
NemByg afholdt i juni rejsegildeSydjyllands Efterskole ved Bramming,
hvor renovering og ombygning af en gammel skolehal til nye undervisnings-
lokaler og elevværelser er i gang. Raunstrup afleverede i 2. kvartal ombyg-
ningen af Tetra Paks hovedkontor i Aarhus. Ombygningen er udført i etaper,
mens bygningen samtidig har fungeret som kontor for Tetra Pak, og der har
fra både bygherrens og Raunstrups side været et stort fokus på arbejdsmil
i processen.
Ordreindgang og ordrebeholdning
Ordreindgangen i 2. kvartal 2025 var 711 mio. kr. (2024: 1.156mio. kr.), et fald
38% i forhold til samme kvartal sidste år. Ordrerne omfatter kontrakter in-
den for både alment boligbyggeri og i partnerskabet Trust. Ved udgangen af
2. kvartal er der tilgået vundne, men endnu ikke kontraherede ordrer på i alt
656 mio. kr. Ordrebeholdningen ultimo 2. kvartal var 4.759 mio. kr. (2024:
5.109 mio. kr.).
Nye større projekter og aktiviteter
Renovering af Guldberg Skole etape 2, Trust II (E&P)
Renovering af Haragergård almene boliger i Helsinge for Domea (E&P)
Renovering af Gefionsparken i Helsingør for Boliggården (E&P)
Ni rammeaftaler for bygningsservice, bl.a. Bruuns Galleri, FTZ, Fit Zone og
Topdanmark (Raunstrup)
Renovering af køkken og bad i 55 almene boliger i Møllevænget/Storgår-
den for Randers Bolig (Raunstrup)
Renovering af 40 almene boliger for Boligforeningen Kronjylland i Ran-
ders (Raunstrup).
Opførelse af endnu en transformatorstation for ELNET Fyn (Raunstrup)
Raunstrup har udført ombygning af Tetra Paks hovedkontor i Aarhus.
Omsætning
1,1mia.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
1.119
1.068
1.194
1.018
1.030
Driftsresultat (EBIT)
18mio.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
18
20
23
35
40
Overskudsgrad
1,6%
3,9% 3,5% 1,9% 1,9% 1,6%
Q2 Q3 Q4 Q1 Q2
2024 2024 2024 2025 2025
Ordreindgang
0,7mia.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
711
1.179
1.374
784
1.156
Ordrebeholdning
4,8mia.
2025 Q2
2025 Q1
2024 Q4
2024 Q3
2024 Q2
4.759
5.167
5.056
4.875
5.109
Beløb i mio. kr.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 10
ESG
I 1. halvår 2025 har koncernen arbejdet på at integrere ESG i
kerneforretningen og afstemme koncernens indsatser med
markedets efterspørgsel, så strategier omsættes til konkrete,
operationelle tiltag gennem hele byggeprocessen fra
planlægning til aflevering.
ESG som værdiskaber i forretningen
Koncernen oplever en stigende efterspørgsel efter løsninger, der bidrager til
den grønne omstilling og højere social ansvarlighed. I første halvår af 2025
blev der derfor taget vigtige skridt mod at styrke arbejdet med ESG som en
integreret del af forretningen og dermed opfylde markedets stigende krav til
ansvarlighed og transparens.
Arbejdet med at styrke og forankre bæredygtighed i koncernen fortsætter
med skærpet fokus på tværs af selskaber, funktioner og forretningsområder.
Med udgangspunkt i kundernes prioriteter og koncernens dobbelt væsent-
lighedsanalyse er der skabt en tydelig sammenhæng mellem de områder,
hvor selskabernes aktiviteter har størst påvirkning og risiko og de indsat-
ser, der kan skabe størst værdi for både forretningen og det omkringlig-
gende samfund.
ESG tætterebyggepladsen
En vigtig prioritet i 2025 er at bringe ESG-arbejdet tæt på driften og sikre, at
bæredygtighed integreres som en naturlig og operationel del af de eksiste-
rende processer på byggepladsen. ESG-arbejdet skal være meningsfuldt i
praksis, skalerbart og forankret byggepladserne,projekterne helt kon-
kret afspejler og opfylder kunders og samarbejdspartneres forventninger og
samtidig opleves som en naturlig del af de daglige processer og beslutnin-
ger.
Den 1. juli 2025 trådte nye klimakrav for byggeri i kraft, som indfører en la-
vere grænseværdi for byggeriets samlede klimapåvirkning. Som noget nyt
omfatter kravene også en fast grænseværdi for udledninger fra transport og
selve byggeprocessen. De skærpede krav medfører øgede krav til dokumen-
tation og stiller større forventninger til målrettet reduktion af CO₂-udlednin-
ger i udførelsesfasen. På de enkelte byggepladser arbejdes der derfor med
operationelle målsætninger og handlingsplaner inden for blandt andet CO₂-
reduktion, affaldshåndtering og materialegenanvendelse.
Enemærke & Petersen arbejder målrettet på at forbedre affaldssorteringen
og mindske transportudledningerne. På projektet ’Topstykket’ er en genan-
vendelsesgrad på 80% opnået gennem målrettet planlægning og klar kom-
munikation fra byggeledelsen trods pladsudfordringer, hvor det kun var mu-
ligt at opstille tre containere på byggepladsen samtidigt. Hos MT Højgaard
Danmark er der øget fokus på ressourceeffektivitet, særligt gennem et nyt
koncept til måling og reduktion af energiforbruget på byggepladser. På ud-
valgte projekter er der indført smartstyring af elforbruget i skurbyerne, hvil-
ket allerede har resulteret i energibesparelser på omkring 30 %.
Sideløbende understøtter ESG-indsatsen et sundt og sikkert arbejdsmiljø på
byggepladsen. Der arbejdes med en mere aktiv og systematisk opfølgning
arbejdsmiljøet på den enkelte byggeplads, så risici håndteres tidligt, og
indsatserne målrettes de konkrete forhold og behov.
Samarbejde om ESG i værdikæden
Implementeringen af ESG-målsætninger og overholdelsen af nye regulatori-
ske krav forudsætter et tæt og styrket samarbejde mellem alle aktører og fa-
ser i byggeriets værdikæde. Det er essentielt at stille de rette krav allerede i
de tidlige projektfaser for at sikre, at de bliver efterlevet i udførelsen. I forbin-
delse med de nye klimakrav til byggeprocessen samarbejdes der derfor tæt
med affaldsoperatører og aftagere af genbrugsmaterialer, herunder GenByg,
for at optimere udnyttelsen af affaldsressourcer. Samtidig arbejdes der mål-
rettet på byggepladserne for at reducere spild og minimere materialeforbru-
get, hvilket stiller øgede krav til samarbejdet med underentreprenører om
dokumentation af materialer, affaldshåndtering og byggeprocesser.
Koncernen deltager aktivt i et branchesamarbejde om at udvikle et fælles
rammeværktøj, der skal sikre en ensartet og skalerbar tilgang til socialt an-
svar i værdikæden. Målet er at skabe bedre overblik, tydeliggøre ansvar og
sikre ordentlige arbejdsforhold hos underentreprenører og leverandører,
hvilket i sidste ende kommer kunder, medarbejdere og samarbejdspartnere
til gode. Samarbejde på tværs af byggeriets værdikæde er derfor afgørende
ikke blot for at sikre overholdelse af lovgivning, men også for at drive byg-
geriet mod en mere bæredygtig omstilling.
I samarbejde med Genbyg har Enemærke & Petersen udviklet Genbyg-containeren til
systematisk indsamling af rest- og overskudsmateriale fra byggeprojekter. Generatio-
nernes Hus i Ørestaden, hvor Enemærke & Petersen opfører almene boliger, er et af de
rste projekter, hvor containeren anvendes. Planen er at opstille containeren på flere
byggeprojekter i den kommende tid.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 11
ESG-resultater i 1. halvår 2025
Trods det høje aktivitetsniveau i 1. halvår 2025 oplevede koncernen et fald i
de udledningsintensitet og affaldsmængde samt en øget recirkuleringsan-
del sammenholdt med 1. halvår 2024. Den gennemsnitlige fuldtidsarbejds-
styrke blev reduceret efter afviklingen af de internationale aktiviteter og or-
ganisatoriske ændringer i 1. halvår 2025. I samme periode viste både ande-
len af kvinder i koncernen samt ulykkesfrekvensen en positiv udvikling.
Udledning af drivhusgasser i egen drift (scope 1 og 2)
Drivhusgasudledningen i koncernens egen drift (scope 1 og 2) faldt i 1. halvår
0,1 % til 7.078 ton CO
2
e (2024: 7.086 ton CO
2
e), drevet af et fald i scope 1 og
en mindre stigning i scope 2.
Faldet i scope 1-udledninger blev bl.a. drevet af Enemærke & Petersens ind-
sats for at reducere og elektrificere bilflåden samtidig med øget brug af
elektrisk materiel på byggepladserne. Det har medført lavere dieselforbrug
og dermed en reduktion i CO₂-udledningen fra transport og maskiner. Mod-
sat påvirkede opstarten af anlægsprojektet E45 motorvejen et højere diesel-
forbrug i MT Højgaard Danmark.
Stigningen i scope 2-udledninger skyldtes primært kystbeskyttelsesprojektet
Maldiverne. I MT Højgaard Danmark blev elforbruget i skurbyerne optime-
ret gennem smart styring, hvilket reducerede de energirelaterede udlednin-
ger i den danske forretning og medvirkede til at begrænse stigningens sam-
lede omfang.
Udledningsintensiteten faldt til 1,3 ton CO₂e pr. mio. kr. i omsætning (2024:
1,4 ton CO
2
e). Udviklingen understøtter koncernens ambition om at reducere
de samlede scope 1 og 2 udledninger med 12% i 2025 sammenlignet med
2023 svarende til en samlet udledning på 10.453 ton CO
2
e ved årets ud-
gang. Der er fortsat behov for yderligere reduktioner i 2. halvår for at nå må-
let.
Affald
Den samlede affaldsmængde i koncernen faldt med 23% i 1. halvår 2025. Ud-
viklingen skyldtes primært, at mængden af betonaffald blev reduceret som
følge af, at flere store nybyggeriprojekter blev afsluttet i 2024, herunder
Bygning 313 DTU Lyngby Campus og Kløverskolen i Gellerup. Recirkule-
ringsandelen var ved halvåret 60,6% mod 62,3% ved årsskiftet og 59,5% i 1.
halvår 2024. Udviklingen siden årsskiftet skyldtes især aktiviteter hos Ene-
mærke & Petersen, hvor en større andel af affaldet i første halvår 2025 kom
fra renoveringsprojekter med materialer, der enten indeholdt farlige stoffer
eller ikke kunne genanvendes eller genbruges.
Udviklingen understreger behovet for en intensiveret indsats i 2. halvår for at
koncernens mål om, at 75% af alt affald skal recirkuleres i 2025. Det kræ-
ver blandt andet en styrket sorteringsindsats og øget samarbejde med af-
faldsoperatører og leverandører omkring takeback-løsninger og genanven-
delsesmuligheder.
Diversitet og inklusion
Andelen af kvinder i koncernen steg med 0,9 procentpoint til 12,1%. Den po-
sitive udvikling gjorde sig gældendetværs af selskaberne og gjaldt både
timelønnede og funktionærer, hvor andelen steg som et resultat af aktivite-
ter for at øge diversiteten. Særligt Enemærke & Petersen bidrog til udviklin-
gen med en stigning 2 procentpoint som resultat af målrettede indsatser
for at tiltrække flere kvinder til lærlingepladser og fremme et inkluderende
arbejdsmiljø med fokus på øget mangfoldighed.
Med koncernens målsætninger om henholdsvis 5% kvinder i timelønnede
stillinger og 30% kvinder i funktionærstillinger forbliver arbejdet med diversi-
tet et fokusområde.
Arbejdsmiljø
Ulykkesfrekvensen i koncernen faldt i 1. halvår 2025 til 16,4 mod 19,7 i
samme periode sidste år. Faldet var drevet af færre arbejdsulykker med fra-
vær i Enemærke & Petersen. Udviklingen skyldes blandt andet, at sikkerhed i
stigende grad indgår som en fast del af opfølgningen på byggepladserne
samt øgede krav til ansvar og ledelse på området.
Der er fortsat et stykke vej til koncernens målsætning om en ulykkesfrekvens
maksimalt 8 i 2025. Udviklingen peger i den rigtige retning, men det kræ-
ver et vedvarende og langsigtet arbejde med fokus på at styrke sikkerheds-
kulturen på tværs af projekter og organisationer for at nå målet.
ESG-nøgletal
Enhed
2025 ÅTD
2024 ÅTD
2024 året
Klima og miljø
Scope 1 udledning af drivhusgasser
Ton CO
2
e
6.586
6.614
13.298
Scope 2 lokationsbaseret udledning af drivhusgasser
Ton CO
2
e
492
472
975
Scope 1 og 2 udledningsintensitet
Ton CO
2
e/mDKK
1,3
1,4
1,3
Affaldsmængde*
Ton
5.063
6.213
12.454
Recirkuleret affald*
%
60,6
59,5
62,3
Social
Gennemsnitlig fuldtidsarbejdsstyrke
FTE
3.103
3.308
3.298
Kvinder i koncernen
%
12,1
11,2
11,3
Kvinder i timelønnede stillinger
%
3,1
2,8
2,9
Kvinder i funktionærstillinger
%
25,1
24,2
24,4
Arbejdsulykker med fravær
Antal
46
59
111
Ulykkesfrekvens
Frekvens
16,4
19,7
18,9
* Data indeholder ikke leverandører uden for koncernaftale. Sammenligningstallene er tilpasset.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 12
Koncernregnskab
1. januar 30. juni 2025
MT Højgaard Danmark har transformeret det tidligere psykiatriske hospital i Risskov til 231 almene boliger Bindesbøll
Byen. Projektet er nu blandt de seks nominerede til Renoverprisen 2025.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 13
Resultatopgørelse
Beløb i mio. kr.
Q2
2025
Q2
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Året
2024
Omsætning
2.675,0
2.664,7
5.299,8
4.957,7
10.682,1
Produktionsomkostninger
-2.450,8
-2.487,0
-4.863,4
-4.618,2
-9.864,0
Bruttoresultat
224,2
177,7
436,4
339,5
818,1
Salgsomkostninger
-34,5
-33,0
-67,2
-63,1
-125,9
Administrationsomkostninger
-74,5
-34,5
-134,9
-87,4
-228,8
Driftsresultat før resultat af associerede virksomheder og
joint ventures
115,2
110,2
234,3
189,0
463,4
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures
-15,4
14,2
-36,0
29,6
22,3
Driftsresultat (EBIT)
99,8
124,4
198,3
218,6
485,7
Finansielle indtægter
5,8
5,3
9,2
13,6
38,1
Finansielle omkostninger
-11,2
-23,6
-22,1
-35,6
-65,7
Resultat af fortsættende aktiviteter før skat
94,4
106,1
185,4
196,6
458,1
Skat af periodens resultat af fortsættende aktiviteter
-19,8
-25,5
-39,6
-45,0
-101,6
Periodens resultat af fortsættende aktiviteter
74,6
80,6
145,8
151,6
356,5
Periodens resultat efter skat af ophørte aktiviteter
-6,9
-28,8
-20,0
-97,2
-167,7
Periodens resultat
67,7
51,8
125,8
54,4
188,8
Fordeles således:
Aktionærer i MT Højgaard Holding A/S
67,7
51,8
125,8
54,4
188,8
Minoritetsinteresser
-
-
-
-
-
I alt
67,7
51,8
125,8
54,4
188,8
Totalindkomstopgørelse
Beløb i mio. kr.
Q2
2025
Q2
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Året
2024
Periodens resultat
67,7
51,8
125,8
54,4
188,8
Anden totalindkomst
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:
Valutakursreguleringer ved omregning af udenlandske
enheder
-5,8
-0,1
-7,5
0,7
1,9
Reklassifikation af valutakursreguleringer til
resultatopgørelsen i forbindelse med salg, ophørte aktiviteter
-
7,8
-
7,8
7,8
Anden totalindkomst efter skat
-5,8
7,7
-7,5
8,5
9,7
Totalindkomst i alt
61,9
59,5
118,3
62,9
198,5
Fordeles således:
Aktionærer i MT Højgaard Holding A/S
61,9
59,5
118,3
62,9
198,5
Minoritetsinteresser
-
-
-
-
-
I alt
61,9
59,5
118,3
62,9
198,5
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 14
Balance
Aktiver
30/06
2025
30/06
2024
31/12
2024
Langfristede aktiver
Immaterielle aktiver
377,9
393,0
385,2
Materielle aktiver
285,3
273,5
281,1
Leasingaktiver
143,2
156,1
150,7
Kapitalandele i associerede virksomheder og joint ventures
12,3
66,0
54,7
Andre kapitalandele
31,6
26,8
31,6
Tilgodehavender
103,8
84,0
77,5
Udskudte skatteaktiver
67,8
185,4
102,5
Langfristede aktiver i alt
1.021,9
1.184,8
1.083,3
Kortfristede aktiver
Varebeholdninger
231,4
410,9
268,5
Tilgodehavender
1.944,6
2.160,7
1.693,7
Entreprisekontrakter
682,4
647,9
780,6
Forudbetalte omkostninger
80,3
65,8
31,0
Likvide beholdninger
664,5
731,5
771,2
Kortfristede aktiver fra fortsættende aktiviteter
3.603,2
4.016,8
3.545,0
Aktiver bestemt for salg
48,1
261,6
53,3
Kortfristede aktiver i alt
3.651,3
4.278,4
3.598,3
Aktiver i alt
4.673,2
5.463,2
4.681,6
Passiver
Beløb i mio. kr.
30/06
2025
30/06
2024
31/12
2024
Egenkapital
Aktiekapital
155,7
155,7
155,7
Reserve for valutakursregulering
-6,4
-0,1
1,1
Overført totalindkomst
955,2
749,9
880,6
Aktionærernes andel af egenkapitalen
1.104,5
905,5
1.037,4
Minoritetsinteresser
-
-
-
Egenkapital i alt
1.104,5
905,5
1.037,4
Langfristede forpligtelser
Udskudte skatteforpligtelser
32,1
34,7
33,4
Hensatte forpligtelser
140,7
138,3
159,7
Prioritetsgæld
28,4
29,9
29,1
Leasingforpligtelser
136,5
154,6
148,9
Ansvarligt lån
80,0
160,0
160,0
Andre gældsforpligtelser
24,3
93,0
30,5
Langfristede forpligtelser i alt
442,0
610,5
561,6
Kortfristede forpligtelser
Prioritetsgæld
1,5
1,5
1,5
Leasingforpligtelser
61,5
63,3
60,2
Ansvarligt lån
-
80,0
80,0
Entreprisekontrakter
1.208,8
1.582,6
933,7
Leverandørgæld
1.346,1
1.536,0
1.523,9
Andre gældsforpligtelser
331,1
383,5
233,4
Selskabsskat
8,8
37,7
9,8
Hensatte forpligtelser
119,6
103,3
142,8
Udskudte indtægter
6,0
2,3
34,7
Kortfristede forpligtelser fra fortsættende aktiviteter
3.083,4
3.790,2
3.020,0
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg
43,3
157,0
62,6
Kortfristede forpligtelser i alt
3.126,7
3.947,2
3.082,6
Forpligtelser i alt
3.568,7
4.557,7
3.644,2
Passiver i alt
4.673,2
5.463,2
4.681,6
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 15
Pengestrømsopgørelse
Beløb i mio. kr.
Q2
2025
Q2
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Året
2024
Driftsresultat (EBIT)
99,8
124,4
198,3
218,6
485,7
Driftsresultat (EBIT) af ophørte aktiviteter
-5,9
-20,1
-16,8
-85,2
-175,7
Regulering for ikke-likvide driftsposter mv.
31,3
33,8
107,0
41,1
181,0
Pengestrømme fra primær drift før ændring i
driftskapital
125,2
138,1
288,5
174,5
491,0
Ændringer i driftskapital:
Varebeholdninger
2,1
10,9
43,3
10,3
160,7
Tilgodehavender
-394,7
-64,7
-368,0
-169,8
424,1
Igangværende entreprisekontrakter
341,7
-104,2
368,3
70,0
-668,9
Leverandørgæld og andre kortfristede forpligtelser
6,3
-20,1
-193,9
-143,8
-347,6
Pengestrømme fra primær drift
80,6
-40,0
138,2
-58,8
59,3
Finansielle indbetalinger
5,8
5,3
9,2
13,6
38,1
Finansielle udbetalinger
-11,1
-13,5
-22,3
-26,0
-52,0
Betalt selskabsskat
1,0
-3,8
-10,2
-25,3
-20,4
Pengestrømme fra driftsaktivitet
76,3
-52,0
114,9
-96,5
25,0
Beløb i mio. kr.
Q2
2025
Q2
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Året
2024
Køb af immaterielle aktiver
-0,1
-1,2
-0,3
-2,4
-2,7
Køb af materielle aktiver
-15,7
-27,4
-31,6
-38,9
-65,7
Salg af materielle aktiver
1,9
5,0
39,9
10,0
69,5
Køb af andre kapitalandele
-
-
-
-
-4,8
Salg af virksomheder og aktiviteter
-
-
7,1
11,7
12,7
Salg af joint ventures
-
-
9,5
-
25,9
Udbytte fra joint ventures
1,9
1,4
6,3
15,3
19,2
Lån til joint ventures
-
-0,2
-0,1
-0,8
-0,8
Pengestrømme fra investeringsaktivitet
-12,0
-22,4
30,8
-5,1
53,3
Fremmedfinansiering:
Afdrag på gæld til kreditinstitutter
-0,4
-0,4
-5,8
-1,2
-8,6
Afdrag på leasinggæld
-17,2
-15,9
-33,6
-30,9
-75,0
Afdrag på lån fra nærtstående parter
-80,0
-
-160,0
-80,0
-80,0
Optagelse af gæld til kreditinstitutter
-
0,9
-
8,8
8,8
Erhvervelse af ikke-kontrollerende aktionærers ejerandele
-
-
-
-
-85,0
Aktionærer:
Udbetalt udbytte
-
-
-50,2
-
-
Køb af egne aktier
-
-
-2,8
-
-3,7
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet
-97,6
-15,4
-252,4
-103,3
-243,5
Årets pengestrøm
-33,3
-89,8
-106,7
-204,9
-165,2
Likvide beholdninger 01-01
697,8
821,3
771,2
936,4
936,4
Likvide beholdninger 30-06
664,5
731,5
664,5
731,5
771,2
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 16
Egenkapitalopgørelse
2025
Beløb i mio. kr.
Aktie
kapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Overført total-
indkomst
Aktionærernes
andel af egen-
kapitalen
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
Egenkapital 1. januar
155,7
1,1
880,6
1.037,4
-
1.037,4
Resultat efter skat
-
-
125,8
125,8
-
125,8
Anden totalindkomst:
Valutakursreguleringer, udenlandske virksomheder
-
-7,5
-
-7,5
-
-7,5
Transaktioner med ejere:
Udloddet udbytte
-
-
-50,6
-50,6
-
-50,6
Udbytte, egne aktier
-
-
0,4
0,4
-
0,4
Køb af egne aktier
-
-
-2,8
-2,8
-
-2,8
Aktiebaseret vederlæggelse
-
-
1,8
1,8
-
1,8
Afgang minoritetsaktionærer
-
-
-
-
-
-
Egenkapital 30-06
155,7
-6,4
955,2
1.104,5
-
1.104,5
2024
Aktie
kapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Overført total-
indkomst
Aktionærernes
andel af egen-
kapitalen
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
155,7
-0,8
689,3
844,2
1,3
845,5
-
-
54,4
54,4
-
54,4
-
0,7
7,8
8,5
-
8,5
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-1,6
-1,6
-
-1,6
-
-
-
-
-1,3
-1,3
155,7
-0,1
749,9
905,5
-
905,5
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 17
Noter
Note 1 Omsætnings- og segmentoplysninger
Q2 2025
Beløb i mio. kr.
MT Højgaard
Danmark
Enemærke &
Petersen
Segmenter
Øvrige
Elimineringer
Koncern
Anlæg og Infrastruktur
562,4
6,6
569,0
-
-
569,0
Nybyggeri
793,3
338,8
1.132,1
-
-
1.132,1
Renovering
126,0
720,9
846,9
-
-
846,9
Øvrig omsætning
93,4
33,6
127,0
-
-
127,0
Omsætning til eksterne kunder
1.575,1
1.099,9
2.675,0
-
-
2.675,0
Intern omsætning mellem segmenterne
0,6
19,0
19,6
24,1
-43,7
-
Omsætning i alt
1.575,7
1.118,9
2.694,6
24,1
-43,7
2.675,0
Produktionsomkostninger
-1.423,2
-1.058,8
-2.482,0
-2,3
33,5
-2.450,8
Bruttoresultat
152,5
60,1
212,6
21,8
-10,2
224,2
Afskrivninger
-13,3
-9,5
-22,8
-4,4
-
-27,2
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures
-15,4
-
-15,4
-
-
-15,4
Driftsresultat (EBIT)
81,7
18,6
100,3
-0,5
-
99,8
Aktiver i alt
3.710,3
1.924,4
5.634,7
693,5
-1.655,0
4.673,2
Forpligtelser i alt
2.362,0
1.337,8
3.699,8
1.523,9
-1.655,0
3.568,7
YTD 2025
Anlæg og Infrastruktur
1.047,3
9,0
1.056,3
-
-
1.056,3
Nybyggeri
1.715,9
661,5
2.377,4
-
-
2.377,4
Renovering
236,0
1.416,6
1.652,6
-
-
1.652,6
Øvrig omsætning
145,2
68,3
213,5
-
-
213,5
Omsætning til eksterne kunder
3.144,4
2.155,4
5.299,8
-
-
5.299,8
Intern omsætning mellem segmenterne
0,8
31,7
32,5
48,9
-81,4
-
Omsætning i alt
3.145,2
2.187,1
5.332,3
48,9
-81,4
5.299,8
Produktionsomkostninger
-2.835,6
-2.068,8
-4.904,4
-4,3
45,3
-4.863,4
Bruttoresultat
309,6
118,3
427,9
44,6
-36,1
436,4
Afskrivninger
-26,3
-19,1
-45,4
-8,8
-
-54,2
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures
-36,0
-
-36,0
-
-
-36,0
Driftsresultat (EBIT)
169,5
38,1
207,6
-9,3
-
198,3
Aktiver i alt
3.710,3
1.924,4
5.634,7
693,5
-1.655,0
4.673,2
Forpligtelser i alt
2.362,0
1.337,8
3.699,8
1.523,9
-1.655,0
3.568,7
Q2 2004
MT Højgaard
Danmark
Enemærke &
Petersen
Segmenter
Øvrige
Elimineringer
Koncern
373,4
-
373,4
-
-
373,4
1.083,9
373,7
1.457,6
-
-
1.457,6
140,4
608,8
749,2
-
-
749,2
52,0
32,5
84,5
-
-
84,5
1.649,7
1.015,0
2.664,7
-
-
2.664,7
0,6
15,6
16,2
23,4
-39,6
-
1.650,3
1.030,6
2.680,9
23,4
-39,6
2.664,7
-1.543,7
-953,7
-2.497,4
-2,1
12,5
-2.487,0
106,6
76,9
183,5
21,3
-27,1
177,7
-9,6
-9,4
-19,0
-4,4
-
-23,4
14,2
-
14,2
-
-
14,2
94,4
40,0
134,4
-10,0
-
124,4
4.257,8
2.103,5
6.361,3
974,3
-1.872,4
5.463,2
2.944,1
1.538,7
4.482,8
1.947,3
-1.872,4
4.557,7
YTD 2024
713,8
-
713,8
-
-
713,8
1.962,0
656,8
2.618,8
-
-
2.618,8
269,7
1.217,6
1.487,3
-
-
1.487,3
76,2
61,6
137,8
-
-
137,8
3.021,7
1.936,0
4.957,7
-
-
4.957,7
1,1
40,1
41,2
48,6
-89,8
-
3.022,8
1.976,1
4.998,9
48,6
-89,8
4.957,7
-2.814,4
-1.834,5
-4.648,9
-6,1
36,8
-4.618,2
208,4
141,6
350,0
42,5
-53,0
339,5
-18,0
-18,4
-36,4
-10,5
-
-46,9
30,1
-0,5
29,6
-
-
29,6
163,0
63,4
226,4
-7,8
-
218,6
4.257,8
2.103,5
6.361,3
974,3
-1.872,4
5.463,2
2.944,1
1.538,7
4.482,8
1.947,3
-1.872,4
4.557,7
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 18
Noter
Note 2 Ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg
Beløb i mio. kr.
Q2
2025
Q2
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Omsætning
23,5
88,3
48,3
172,4
Omkostninger, inklusive nedskrivninger
-29,4
-108,4
-65,1
-257,6
Driftsresultat (EBIT)
-5,9
-20,1
-16,8
-85,2
Finansielle poster
-0,1
-1,4
-0,4
-1,9
Resultat før skat
-6,0
-21,5
-17,2
-87,1
Skat af resultat
-4,8
0,1
-5,1
0,3
Resultat efter skat
-10,8
-21,4
-22,3
-86,8
Gevinst/tab ved salg
1,0
-7,4
0,1
-10,4
Skatteeffekt af gevinst/tab
2,9
-
2,2
-
Periodens resultat af ophørte aktiviteter i alt
-6,9
-28,8
-20,0
-97,2
Pengestrøm fra driftsaktivitet
-13,2
-94,1
-30,0
-91,7
Pengestrøm fra investeringsaktivitet
1,9
3,0
54,0
15,3
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet
-
-3,1
-6,6
0,9
Pengestrøm i alt fra ophørte aktiviteter
-11,3
-94,2
17,4
-75,5
Beløb i mio. kr.
30/06
2025
30/06
2024
Aktiver bestemt for salg
Materielle aktiver
19,1
87,9
Finansielle aktiver
-
4,4
Varebeholdninger
6,0
14,2
Tilgodehavender
21,3
155,0
Likvide beholdninger
1,7
0,1
Aktiver bestemt for salg i alt
48,1
261,6
Kreditinstitutter
15,1
34,8
Hensatte forpligtelser
11,5
31,8
Øvrige forpligtelser
16,7
90,4
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg
43,3
157,0
Note 3 Regulering for ikke-likvide driftsposter mv.
Beløb i mio. kr.
Q2
2025
Q2
2024
ÅTD
2025
ÅTD
2024
Af- og nedskrivninger
28,8
23,4
57,2
46,9
Hensatte forpligtelser
-9,0
16,1
19,3
13,3
Resultatandele efter skat i associerede virksomheder og joint
ventures
15,4
-11,8
36,0
-23,9
Andre ikke-kontante driftsposter, netto
-3,9
6,1
-5,5
4,8
I alt
31,3
33,8
107,0
41,1
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 19
Noter
Note 4 Anvendt regnskabspraksis
Denne delårsrapport omfatter perioden 1. januar til 30. juni 2025.
Delårsrapporten aflægges i overensstemmelse med IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber som godkendt af EU
og de danske oplysningskrav for børsnoterede virksomheder.
Anvendt regnskabspraksis er, bortset fra implementeringen af ændrede standarder og fortolkningsbidrag jf. ’Nye
standarder’ nedenfor, uændret i forhold til koncernregnskabet for 2024, hvortil der henvises.
Koncernregnskabet for 2024 indeholder en fuld beskrivelse af anvendt regnskabspraksis.
Nye standarder
MT Højgaard Holding A/S har med virkning fra 1. januar 2025 implementeret følgende ændrede standard:
Ændringer til IAS 21 Valutaomregning
MT Højgaard Holding A/S har implementeret ovenstående ændrede standard, der træder i kraft i EU for 2025. Den
ændrede standard har ikke påvirket indregning og måling i 2025 eller forventes at påvirke koncernen.
Note 5 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Udarbejdelsen af delårsregnskabet kræver, at ledelsen foretager regnskabsmæssige skøn og vurderinger, som på-
virker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og omkostninger. Faktiske
resultater kan afvige fra disse skøn.
De væsentlige skøn, som ledelsen foretager ved anvendelsen af koncernens regnskabspraksis, og den væsentlige
skønsmæssige usikkerhed forbundet hermed er de samme ved udarbejdelsen af delårsregnskabet som ved udar-
bejdelsen af koncernregnskabet for 2024.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q2 2025 20
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrappor-
ten for perioden 1. januar-30. juni 2025 for MT Højgaard Holding A/S.
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor,
aflægges i overensstemmelse med IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber
som godkendt af EU og de yderligere oplysningskrav i årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af
koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2025 samt
af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden
1. januar-30. juni 2025.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsens beretning indeholder en
retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomi-
ske forhold, periodens resultat og for koncernens finansielle stilling
som helhed og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfakto-
rer, som koncernen står over for.
Søborg, 19. august 2025
MT Højgaard Danmark har afleveret udskolingen på Kløverskolen i Gellerup. Her er trap-
perne udført af genbrugsgulv fra de omkringliggende blokke, som blev revet ned, og nu
er med til at skabe en forbindelse til områdets historie.
Ledelsens tegning
Direktion
Rasmus Untidt
Administrerende direktør (CEO)
Bestyrelse
Morten Hansen
Formand for bestyrelsen
Knut Akselvoll
Næstformand for bestyrelsen
Christine Thorsen
Pernille Fabricius
Christian Poulsen
Marie Louise Hansen
Lars Tesch Olsen
Jimmy Laursen
MT Højgaard Holding A/S
Knud Højgaards Vej 7
DK-2860 Søborg
CVR 16888419
+45 7012 2400
mthh.dk
HalvårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2025-01-012025-06-302024-01-012024-06-30529900V9DJVZE2LVED66Regnskabsklasse D529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember529900V9DJVZE2LVED662025-04-012025-06-30529900V9DJVZE2LVED662024-04-012024-06-30529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-06-30529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31529900V9DJVZE2LVED662025-06-30529900V9DJVZE2LVED662024-06-30529900V9DJVZE2LVED662024-12-31529900V9DJVZE2LVED662025-03-31529900V9DJVZE2LVED662024-03-31529900V9DJVZE2LVED662023-12-31529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662025-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662024-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember2529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember3529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember4529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember5529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember6529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember7529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember8529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-06-30cmn:ConsolidatedMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKxbrli:pure