Q1
Delårsrapport
2025
1. januar – 31. marts 2025
Hovedpunkter
MT Højgaard Holding konsoliderede den
positive udvikling i 1. kvartal 2025, hvor
koncernen som ventet skabte god fremgang
i omsætningen og løftede indtjeningen fra de
løbende aktiviteter, mens engangsindtægterne
var lavere. Afviklingen af den internationale
forretning forløber planmæssigt, og forvent-
ningerne til 2025 fastholdes.
(2024: DKK 486 mio.)
Koncernen forventer fortsat en omsætning
i niveauet 10,0-10,5 mia. kr. med et driftsresultat
(EBIT) på 400-450 mio. kr. i 2025.
400-450 mio.
Forventninger til driftsresultat (EBIT) for 2025
I 1. kvartal steg omsætningen 14% efter høj
aktivitet og vækst i både MT Højgaard Danmark
og Enemærke & Petersen.
2,6 mia.
Omsætning
2,6 mia.
Ordreindgang
Ordreindgangen blev fordoblet til 2,6 mia. kr.
i kvartalet med stærke bidrag fra begge for-
retningsenheder og på tværs af strategiske
fokusområder.
11,8 mia.
Ordrebeholdning
Ordrebeholdningen var fortsat solid og udgjorde
11,8 mia. kr. Derudover havde koncernen vundne,
men ikke tildelte ordrer for 0,5 mia. kr., fremtidig
produktion i byggepartnerskaber og ramme-
aftaler med en skønnet værdi på 5,1 mia. kr.
samt ordrer i joint ventures for ca. 0,8 mia. kr.
Koncernens overskudsgrad på 3,8% var positivt
påvirket af udviklingen i MT Højgaard Danmark,
mens en håndfuld projekter i Enemærke &
Petersen havde en negativ effekt.
3,8 %
Overskudsgrad
Indtjeningen steg med 5% til 99 mio. kr.
efter fremgang i MT Højgaard Danmark
samt lavere bidrag fra Enemærke & Petersen
og engangs indtægter.
99 mio.
Driftsresultat (EBIT)
2024 Q2
2024 Q3
2024 Q4
2025 Q1
2024 Q1
2.665
2.585
3.139
2.625
2.293
4,9% 3,8%4,5%4,7%4,1%
Q1
2024
Q2
2024
Q3
2024
Q4
2024
Q1
2025
Beløb i mio. kr.
2024 Q2
2024 Q3
2024 Q4
2025 Q1
2024 Q1
124
126
142
99
94
2024 Q2
2024 Q3
2024 Q4
2025 Q1
2024 Q1
2.780
1.730
3.194
2.593
1.254
2024 Q2
2024 Q3
2024 Q4
2025 Q1
2024 Q1
12.581
11.727
11.782
11.750
12.466
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 2
Hoved- og nøgletal
Beløb i mio. kr.
Q1
2025
Q1
2024
Året
2024
Resultatopgørelse
Omsætning 2.625 2.293 10.682
Bruttoresultat 212 162 818
Driftresultat (EBIT) 99 94 486
Finansielle poster -8 -4 -28
Periodens resultat af fortsættende aktiviteter 71 71 357
Periodens resultat af ophørte aktiviteter -13 -68 -168
Periodens resultat 58 3 189
Balance
Langfristede aktiver 1.034 1.151 1.083
Kortfristede aktiver 3.327 4.195 3.598
Aktiver i alt 4.361 5.346 4.682
Aktiekapital 156 156 156
Egenkapital 1.041 846 1.037
Langfristede forpligtelser 461 623 562
Kortfristede forpligtelser 2.860 3.878 3.083
Pengestrømme
Pengestrøm fra driften 39 -45 25
Pengestrøm til investeringer, netto 43 17 53
Heraf til investeringer i materielle aktiver -16 -12 -66
Pengestrøm fra finansiering -155 -88 -244
Pengestrøm i alt -73 -115 -165
Beløb i mio. kr.
Q1
2025
Q1
2024
Året
2024
Øvrige informationer
Ordreindgang 2.593 1.254 8.958
Ordrebeholdning, ultimo 11.750 12.466 11.782
Arbejdskapital -106 -650 -148
Nettorentebærende indestående/gæld (+/-) 318 207 304
EBITDA for de seneste 12 måneder 592 530 584
Nettorentebærende gæld relativt til EBITDA -0,5 -0,4 -0,5
Gennemsnitlig investeret kapital 728 622 669
Gennemsnitligt antal medarbejdere 3.067 3.011 3.029
Nøgletal, %
Bruttomargin 8,1 7,1 7,7
Overskudsgrad 3,8 4,1 4,5
Afkast af investeret kapital (ROIC)* 52,5 53,6 56,6
Egenkapitalforrentning (ROE)* 25,9 11,5 20,1
Soliditetsgrad 23,9 15,8 22,2
Soliditetsgrad inkl. ansvarligt lån 27,5 20,3 27,3
Aktierelaterede nøgletal
Ultimo antal aktier, mio. stk. 7,8 7,8 7,8
Resultat pr. aktie (EPS), kr. 7,5 0,3 24,4
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D), kr. 7,5 0,3 24,2
Resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr. 9,2 9,2 46,1
Udvandet resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie, kr. 9,1 9,1 45,8
Indre værdi pr. aktie, kr. 133,6 108,6 133,0
Foreslået udbytte per aktie, kr. - - 6,5
Markedsværdi ultimo i alt, mio. kr. 1.892 1.589 2.250
* Nøgletal er beregnet på baggrund af resultat for de seneste 12 måneder
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 3
Beretning
Forretningsenhederne skabte god fremgang i 1. kvartal
2025, hvor indtjeningen fra de løbende aktiviteter steg.
Koncernen konsoliderede den positive udvikling, ned-
bragte tabet fra afviklingen af de internationale aktiviteter
og sikrede fremdrift på tværs af strategiske fokusområder.
Sammenligningstal for 1. kvartal 2024 er angivet i parentes og tilrettet
efter konsolidering af den tidligere forretningsenhed MT Højgaard Property
Development i MT Højgaard Danmark.
Strategiske prioriteter
Der var fortsat fremdrift for de strategiske prioriteter i 1. kvartal 2025, hvor MT
Højgaard Holding tog yderligere skridt for at forenkle og fokusere koncernen,
afvikle de internationale aktiviteter og understøtte fortsat stabilitet og frem-
gang i den danske forretning.
Aktiviteterne i MT Højgaard Property Development blev per 18. marts 2025
overført til og integreret i MT Højgaard Danmark, hvilket styrker MT Højgaard
Danmarks kompetencer og position inden for udvikling af større projekter.
MT Højgaard Danmark viderefører udviklingen af bolig-, erhvervs- og by-
delsprojekter med et skærpet fokus på investeringer sammen med kunder
i projekter med korte tidshorisonter og klare exit-planer. Alle nuværende
udviklingsprojekter og projekter i Offentligt-Privat Partnerskab videreføres.
8 medarbejdere fratræder som følge af ændringerne, der fra 2026 ventes
at reducere de faste omkostninger med ca. 11 mio. kr. årligt.
Indsatsen for at effektivisere og forenkle driften samt øge lønsomheden i
Enemærke & Petersen fortsatte i kvartalet og førte i begyndelsen af maj til
en beslutning om, at fremtidige aktiviteter i Vestdanmark udføres i datter-
selskabet Raunstrup.
Afviklingen af den internationale forretning fortsatte i kvartalet og gav et
provenu på 43 mio. kr. fra salg og overdragelser af betonelementfabrikken
i Nuuk, entreprisekontrakter og anlægsaktiver. Tabene ved afviklingen blev
reduceret efter det seneste års frasalg, og det er uændret målet at sælge
de sidste internationale aktiviteter i 2025, det vil sige Arssarnerits forretning
i Nuuk-området samt andre, mindre grønlandske aktiver.
Ordreindgang
Forretningsenhederne kontraherede i kvartalet nye ordrer og ekstraarbejder
for 2,6 mia. kr. mod 1,3 mia. kr. i 1. kvartal sidste år. Det var fjerde kvartal i
træk med stigende ordreindgang og med en god fordeling på ordretyper,
-størrelse og geografi.
Den største ordre var Enemærke & Petersens renovering af Egeparken 1 og
2 for Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe til ca. 450 mio. kr. MT Højgaard
Danmark fik bl.a. tildelt ordren på at opføre et nyt domicil i fem etager til
Grundfos i Bjerringbro. Byggeriet indledes i 1. kvartal 2025 og afleveres i
2. kvartal 2027.
MT Højgaard Danmark vandt også totalentreprisen på Sofielund Plejecenter
for Svendborg Kommune og Fyns Almennyttige Boligselskab. Centret med
48 demensvenlige plejeboliger ventes at åbne i 2. kvartal 2027.
I 1. kvartal 2025 kom 26% af ordreindtaget fra byggepartnerskaber og andre
samarbejder (2024: 26%). Desuden indgik Enemærke & Petersen og partnere
i TRUST II en indledende aftale med Københavns Kommune om at fastlæg-
ge en tids- og handlingsplan for færdiggørelsen af Arena Skole og Fritid i
Ørestaden. Projektet har stået stille, siden kommunen og den tidligere
entreprenør indstillede samarbejdet.
Forretningsenhederne fastholdt en forsigtig og selektiv tilgang til nye pro-
jekter, og dækningsgraderne og risikoprofilen på koncernens nye ordrer var
fortsat balancerede. Forretningsenhederne vandt i kvartalet også flere ordrer,
som ventes at blive underskrevet og endeligt kontraheret senere i år.
Ordrebeholdning
De endelige, ubetingede ordrer havde ved udgangen af kvartalet en værdi
på 11,8 mia. kr. (2024: 12,5 mia. kr.). Ordrebogen var bredt fordelt på seg-
menter, projektstørrelser og geografi, og 37% (2024: 41%) vedrørte projekter
fra byggepartnerskaber og andre samarbejdsformer.
NemByg har stået for udvidelsen af produktionen hos Cocio Chokolademælk A/S.
Projektet fulgte efter et andet byggeri for Arla Foods ved mejeriet i Esbjerg.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 4
Ud over ordrebeholdningen på 11,8 mia. kr. havde koncernen vundne, men
endnu ikke tildelte ordrer med en værdi på 0,5 mia. kr., (2024: 1,4 mia. kr.).
Det var blandt andet MT Højgaard Danmarks renovering af AAB’s afdeling på
Stærevej i Københavns Nordvestkvarter med en kontraktsum på 225 mio. kr.,
der ventes at blive endeligt kontraheret i år. Hertil kom ordrer i joint ventures
med en værdi på ca. 0,8 mia. kr. samt fremtidige opgaver i byggepartner-
skaber med en skønnet værdi på ca. 5,1 mia. kr.
Den samlede ordreportefølje på ca. 18,0 mia. kr. (2024: 20,1 mia. kr.) udgør
i underkanten af to gange årets forventede omsætning, hvilket fortsat
sikrer en betydelig robusthed over for udsving i marked og efterspørgsel.
Omsætning
Omsætningen i kvartalet steg 14% til 2.625 mio. kr. (2024: 2.293 mio. kr.)
med stærke bidrag fra både MT Højgaard Danmark og Enemærke & Petersen,
der løftede omsætningen med henholdsvis 14% og 13% i 1. kvartal 2025.
Der var i kvartalet god fremgang inden for koncernens strategiske fokus-
områder. Omsætningen fra anlæg- og infrastrukturopgaver steg således
43% til 487 mio. kr. (2024: 340 mio. kr.), ekskl. projekter i joint ventures.
Desuden steg bidraget fra strategiske byggepartnerskaber og projekter
i andre samarbejdsformer med 16% til 945 mio. kr. (2024: 811 mio. kr.), sva-
rende til 36% af omsætningen (2024: 35%).
Resultater
Driftsresultatet (EBIT) var 99 mio. kr. (2024: 94 mio. kr.) svarende til en
overskudsgrad på 3,8% (2024: 4,1%). Udviklingen var drevet af indtjenings-
fremgang i MT Højgaard Danmark, der øgede overskudsgraden til 5,6% som
følge af høj kapacitetsudnyttelse og opskrivninger på enkelte projekter, der
mere end opvejede regulering på joint ventures. Enemærke & Petersens
overskudsgrad faldt til 1,9% efter justeringer foretaget i 2024 som følge af
udfordringer på en håndfuld projekter.
Den samlede indtjening på de løbende projekter steg i 1. kvartal 2025, mens
der var et væsentligt fald i engangsindtægterne i forhold til 1. kvartal 2024,
hvor tilbageførsel af hensættelser og forlig af ældre tvistsager påvirkede
positivt. Efter indgåelsen af forlig i tvisten vedrørende Niels Bohr Instituttet
i København sidst i 2024 er MT Højgaard Holdings vurdering af de to større
tvistsager – Nyt Aalborg Universitetshospital og Regionshospitalet Gødstrup
– uændret.
Afkastet af investeret kapital (ROIC) var 52% (2024: 54%).
De finansielle poster, netto udgjorde -8 mio. kr. (2024: -4 mio. kr.) efter lavere
renteindtægter på indestående og fra debitorer.
Resultatet af fortsættende aktiviteter efter skat var uændret 71 mio. kr. (2024:
71 mio. kr.). Resultatet af ophørende aktiviteter blev forbedret til -13 mio. kr.
(2024: -68 mio. kr.) efter det seneste års salg og afvikling af internationale
aktiviteter.
Periodens resultat blev forbedret til 58 mio. kr. (2024: 3 mio. kr.). Resultatet
forrenter egenkapitalen med 25,9% (2024: 11,5%).
Egenkapital
Egenkapitalen voksede til 1.041 mio. kr. mod 1.037 mio. kr. ved årsskiftet
og 846 mio. kr. ved udgangen af 1. kvartal 2024. Stigningen skyldes især
periodens resultater, fratrukket det udbetalte udbytte for 2024.
Soliditetsgraden steg til 23,9% mod 22,2% ved årsskiftet og 15,8% ved ud-
gangen af 1. kvartal 2024. Medregnet et ansvarligt lån fra Knud Højgaards
Fond var soliditeten 27,5%. MT Højgaard Holding har siden 2023 afdraget
240 mio. kr. på lånet fra fonden som led i en planlagt afvikling frem til marts
2027. Ved udgangen af 1. kvartal udestod der 160 mio. kr. på lånet.
Pengestrømme og gæld
Pengestrømmene fra driften var 39 mio. kr. (2024: -45 mio. kr.). Udviklingen
skyldtes især forbedring af driftsresultat før resultat af joint ventures og
forbedring af pengestrømme fra ophørende aktiviteter samt ændringer i
arbejdskapitalen. Arbejdskapitalen var -106 mio. kr., en tilbagegang på 42
mio. kr. siden årsskiftet. Udviklingen var især drevet af højere betalinger til
leverandører, men også lavere tilgodehavender.
Pengestrømmene til investeringer, netto var 43 mio. kr. (2024: 17 mio. kr.).
Stigningen skyldtes især provenu fra salg af internationale aktiver og aktivi-
teter, som opvejede et lavere udbytte fra joint ventures. Pengestrømmene
fra finansiering var -155 mio. kr. (2024: -88 mio. kr.). Heri indgår et afdrag
på 80 mio. kr. på det ansvarlige lån fra Knud Højgaards Fond og udbytte
på 50 mio. kr. samt 16 mio. kr. i afdrag på leasinggæld.
Den nettorentebærende gæld (NIBD) var et indestående på 318 mio. kr., en
forbedring på 111 mio. kr. fra 1. kvartal 2024 og på 14 mio. kr. siden årsskiftet.
Kapitalberedskab
Ud over de likvide beholdninger på 698 mio. kr. ultimo kvartalet har koncer-
nen uudnyttede kreditfaciliteter i banker og en facilitet på 150 mio. kr., som
er stillet til rådighed af Knud Højgaards Fond. Bestyrelsen vurderer, at kapital-
beredskabet er tilstrækkeligt til at dække de planlagte aktiviteter, realisere
de strategiske planer og modstå eventuelle udsving i likviditeten.
Q1 2025 Q1 2024
Beløb i mio. kr. Omsætning
Driftsresultat
(EBIT)
Ordre-
indgang
Ordre-
beholdning Omsætning
Driftsresultat
(EBIT)
Ordre -
indgang
Ordre-
beholdning
MT Højgaard Danmark 1.570 88 1.414 6.631 1.373 69 529 7.513
Enemærke & Petersen 1.068 20 1.179 5.167 946 23 725 4.985
Øvrige (inklusive elimineringer) -13 -9 0 -48 -26 2 0 -32
MT Højgaard Holding koncernen 2.625 99 2.593 11.750 2.293 94 1.254 12.466
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 5
Forventninger
til 2025
Forventningerne til 2025 er uændrede. 2025 ventes at
blive et år med stabil indtjening fra løbende opgaver,
understøttet af en solid ordrebeholdning, en god pipeline
og en stærk eksponering mod vækstområder.
Omsætningen ventes fortsat at blive i niveauet 10,0-10,5 mia. kr. efter et
godt 1. kvartal med høj aktivitet.
Driftsresultatet (EBIT) ventes fortsat at udgøre 400-450 mio. kr. Mens ind-
tjeningen på de løbende bygge-, renoverings-, anlægs- og serviceopgaver
stort set ventes at blive på samme niveau som sidste år, ventes engangs-
indtægterne at blive væsentligt lavere end i 2024, hvor avancer fra grund salg
beløb sig til 56 mio. kr.
MT Højgaard Danmark ventes at bidrage med et lavere – og fortsat til-
fredsstillende – driftsresultat efter et marginalt fald i omsætningen. Mindre
engangsudgifter til integrationen af MT Højgaard Property Development
er indeholdt i denne forventning. Enemærke & Petersen ventes at forbedre
driftsresultatet, om end de iværksatte tiltag for at styrke projekteksekvering
og forbedre lønsomhed først får fuld effekt i løbet af et par år.
85% af årets forventede omsætning på bygge- og anlægsentrepriser var
kontraheret ved udgangen af marts. Forventningerne er dermed yderligere
underbygget i forhold til årsskiftet, hvor ordredækningen var 77%. Desuden
har koncernen vundne, men endnu ikke tildelte ordrer på 0,5 mia. kr., som
ventes at blive kontraheret i år, samt en lovende pipeline og en stærk eks-
ponering mod de områder i markedet, hvor der ventes at opstå interessante
projektmuligheder.
Underskuddet fra ophørende aktiviteter ventes fortsat at blive væsentligt
lavere end sidste år (2024: -168 mio. kr.) efter salg af alle aktiviteter i Portugal,
Afrika og Færøerne samt salg eller afvikling af de fleste aktiviteter og aktiver
i Grønland.
Med forventninger om et lavere underskud i ophørende aktiviteter, en uæn-
dret skatteprocent og stort set uændrede finansielle poster er der basis for,
at en større del af årets driftsresultat finder vej til bundlinjen, ligesom det var
tilfældet i 1. kvartal.
Der vil fortsat i 2025 være fokus på at opnå et fornuftigt afkast af den inves-
terede kapital, forbedre arbejdskapital og pengestrømme samt øge produk-
tiviteten på tværs af værdikæden, fra afgivelse af tilbud til aflevering af de
færdige projekter.
Forudsætninger
Eventuelle effekter fra køb og salg af virksomheder indgår ikke i forvent-
ningerne.
Der kan opstå forskydninger i opstart af projekter eller forsinkelser
på indgåelse af nye kontrakter, men effekten heraf antages at være
begrænset.
Der ventes fortsat solid interesse for byggepartnerskaber, integrerede
projektforløb og andre samarbejdsformer fra kunder og rådgivere.
Der ventes en mindre vækst i den samlede efterspørgsel på anlægs-,
renoverings- og byggeopgaver. Der ventes især interessante projekt-
muligheder inden for områder som anlæg og infrastruktur,
klimasikring, udbygning af energiforsyning samt energirenovering og
transformation af den eksisterende bygningsmasse i alle segmenter,
inklusive forsvarets bygninger.
Der ventes fornuftig aktivitet inden for erhvervs- og industribyggeri,
drevet især af den farmaceutiske industri, om end kundernes efter-
spørgsel kan blive påvirket af stigende geopolitisk usikkerhed og
afledte effekter af global handelskrig efter USAs indførelse af told.
Ved yderligere, mindre nedsættelser af styringsrenten ventes nybyg geriet
af boliger gradvist at udvikle sig positivt, særligt for velbeliggende
projekter i de store byer.
Fremadrettede udsagn
Delårsrapporten indeholder udsagn om fremtiden,
herunder forventninger til 2025, der som følge af deres
natur er forbundet med risici og usikkerhedsfaktorer,
hvilket indebærer, at den faktiske udvikling kan afvige fra
det forventede. Der henvises til afsnittet om risikostyring
på side 14-16 i årsrapporten for 2024.
10,0-10,5 mia.
400-450 mio.
Omsætning
EBIT
Beløb i DKK
Realiseret 2024
10,0-10,5 mia.
10,7 mia.
Forventet 2025
Realiseret 2024
400-450 mio.
486 mio.
Forventet 2025
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 6
Solid start på året
MT Højgaard Danmark fik en god start på året med
fortsat høj aktivitet i både produktion og tilbudsgivning.
Omsætningen i 1. kvartal udgjorde 1.570 mio. kr.
(2024: 1.373 mio. kr.). Driftsresultatet var tilfredsstillende
og steg til 88 mio. kr. (2024: 69 mio. kr.).
Resultatet var drevet af høj effektivitet, god kapacitetsudnyttelse og opskriv-
ninger på enkelte projekter, der samlet set mere end opvejede en regulering
på joint ventures.
Særlige projekter og indsatser
I årets første kvartal indgik MT Højgaard Danmark en kontrakt med Grundfos
omkring etablering af et nyt domicil i Bjerringbro. Det nye, markante domicil
opføres som en rund bygning i fem etager, som vil kunne huse cirka 660
medarbejdere. Ambitionen er at skabe en bygning med så lavt et klimaaftryk
som muligt med de tilgængelige teknologier og materialer, der findes på
markedet i dag. Det er planen, at det nye hovedkontor skal certificeres til
DGNB Platin og samtidig opfylde kravene i LEED Platin.
I 1. kvartal blev alle aktiviteter i selskabet MT Højgaard Property Development
A/S overført til MT Højgaard Danmark. Rapporteringen for MT Højgaard
Danmark inkluderer således nu også aktiviteterne i MT Højgaard Property
Development, og sammenligningstal er tilpasset. Projektudvikling og drift af
projekter i Offentligt-Privat Partnerskab (OPP) bliver et vigtigt forretningsom-
råde i MT Højgaard Danmark og supplerer de nuværende aktiviteter inden for
nybyggeri, renovering samt anlæg og infrastruktur. MT Højgaard Danmark
ser gode muligheder i projektudvikling og OPP som forretningsområder, der
kan blive endnu stærkere i tæt samspil med de eksisterende kompetencer i
organisationen. Der er således fokus på integration og optimal udnyttelse af
synergier og samdriftsfordele til gavn for både kunder og medarbejdere.
Ordreindgang og ordrebeholdning
Ordreindgangen i årets første tre måneder var 1.414 mio. kr. (2024: 529 mio. kr.).
Ordrerne fordelte sig godt mellem alle forretnings områder og med større
opgaver for flere private bygherrer. Der er fortsat mange tilbudsmuligheder
inden for nybyggeri, renovering samt anlæg og infrastruktur, og den høje
tilbudsaktivitet forventes at fortsætte i de kommende kvartaler. Ordrebehold-
ningen udgjorde 6.631 mio. kr. ved udgangen af 1. kvartal (2024: 7.513 mio. kr.).
Nye større projekter og aktiviteter
Sofielund Plejecenter, demensplejecenter i Svendborg
Nyt domicil til Grundfos i Bjerringbro
Ny ovnlinje til Vestforbrændingen
Ombygning af Topdanmark Forsikrings hovedkontor
Renovering af moler og kaj på Christiansø
Opførelse af broer på E45 motorvejen mellem Vejle og Skanderborg
MT Højgaard Danmark
MT Højgaard Danmark udfører flere anlægsprojekter ved E45-motorvejen,
hvor de blandt andet bygger nye motorvejsbroer.
Omsætning
Driftsresultat (EBIT)
Overskudsgrad
Ordreindgang
5,6%
6,2%6,4%5,7%5,0%
Q1
2024
Q2
2024
Q3
2024
Q4
2024
Q1
2025
2024 Q2 1.650
2024 Q3 1.583
2024 Q4 1.963
1.5702025 Q1
2024 Q1 1.373
Beløb i mio. kr.
1,6 mia.
88 mio.
5,6 %
1,4 mia.
6,6 mia.
2024 Q2 94
2024 Q3 101
2024 Q4 121
882025 Q1
2024 Q1 69
2024 Q2 1.633
2024 Q3 994
2024 Q4 1.842
1.4142025 Q1
2024 Q1 529
Ordrebeholdning
2024 Q2 7.496
2024 Q3 6.908
2024 Q4 6.786
6.6312025 Q1
2024 Q1 7.513
MT Højgaard Holding Interim report Q1 2025 7
Det lavere driftsresultat skyldtes primært effekten af de projektjusteringer,
der blev foretaget i 2024. Enemærke & Petersen fortsætter indsatsen med at
forbedre projekt eksekveringen og løfte lønsomheden ved at sikre ensartede
og effektive processer. I begyndelsen af maj blev det besluttet at udføre
fremtidige aktiviteter i Vestdanmark i datterselskabet Raunstrup for at opnå
synergier og skabe de bedste rammer for gennemførelsen af de udfordrede
projekter og udviklingen af Enemærke & Petersen.
Særlige projekter og indsatser
Enemærke & Petersen har i regi af Byggepartnerskabet &os afsluttet et
større renoveringsprojekt på 314 almene boliger i Fortunen Øst i Lyngby.
Renoveringen har skabt et sundere og mere behageligt boligmiljø ved at
sanere vinduer, døre og altaner for PCB.
Enemærke & Petersen har ligeledes afsluttet projektet Sjællandsk Muld,
der har omfattet byggemodning og opførelse af 32 en-familieboliger
med fælleshus samt byggemodning af tre selvbyggergrunde i udkanten
af Hvalsø by. Husene er opført i træ, hvor gamle og moderne byggemetoder
er kombi neret for at skabe et socialt og regenerativt bofællesskab.
NemByg har i Esbjerg stået for udvidelsen af produktionsfaciliteterne for
det Arla-ejede Cocio Chokolademælk A/S. Projektet har omfattet to nye
bygninger på i alt 2.100 kvadratmeter samt seks nye tanke til opbevaring
af mælk til produktionen. Raunstrup har netop afsluttet en større tømrerf-
agentreprise i forbindelse med opførelsen af et nyt domicil på 40.000 kvad-
ratmeter for FTZ i Rørup på Fyn. Domicilet indeholder administration, FTZ
Akademi og en logistik bygning. Byggeriet DGNB Guld certificeres.
Ordreindgang og ordrebeholdning
Ordreindgangen i 1. kvartal 2025 var på 1.179 mio. kr. (2024: 725 mio. kr.),
hvilket svarer til en stigning på 62% i forhold til samme kvartal sidste år og
udgør en tilfredsstillende start på 2025. Mens ordreindgangen i forrige kvar-
tal primært var drevet af ordrer fra byggepartnerskaber, kom størstedelen
af ordrerne i dette kvartal fra almene kunder, hvilket bekræfter Enemærke
& Petersens stærke position på dette marked.
Ordrebeholdningen ultimo 1. kvartal var 5.167 mio. kr. (2024: 4.985 mio. kr.)
efter en solid ordreindgang de seneste to kvartaler.
Nye større projekter og aktiviteter
Renovering af almene boliger i Egeparken 1 og 2 for Arbejdernes
Bolig selskab i Gladsaxe (E&P)
Helhedsrenovering af Enebærhegnet i Greve for Boligselskabet
Syd-Bo i Byggepartnerskabet &os (E&P)
Opførelse af ny daginstitution ”Månestrålen” i Tingbjerg for Byggeri
København i TRUST partnerskabet (E&P)
Opførelse af en ny bygning og en tilbygning til Varde Kultur- og
Musikhus for Varde Kommune (NemByg)
Rammeaftale med Copenhagen Airport vedr. almindelige drifts-
og vedligeholdelsesopgaver inden for følgende fag: tømrer, murer,
maler, glarmester og handyman (Raunstrup)
Enemærke & Petersen har udført byggemodning og opført boliger i bofællesskabet
Sjællandsk Muld i Hvalsø.
Højt aktivitetsniveau
1. kvartal var præget af et højt aktivitetsniveau. Omsætningen
steg med 13% og udgjorde 1.068 mio. kr. (2024: 946 mio. kr.),
mens driftsresultatet faldt til 20 mio. kr. (2024: 23 mio. kr.).
Enemærke & Petersen
1,2 mia.
5,2 mia.
1,9%
1,9%3,5%3,9%2,5%
Q1
2024
Q2
2024
Q3
2024
Q4
2024
Q1
2025
1,1 mia.
20 mio.
2024 Q2 1.030
2024 Q3 1.018
2024 Q4 1.194
1.0682025 Q1
2024 Q1 946
2024 Q2 40
2024 Q3 35
2024 Q4 23
202025 Q1
2024 Q1 23
2024 Q2 1.156
2024 Q3 784
2024 Q4 1.374
1.1792025 Q1
2024 Q1 725
2024 Q2 5.109
2024 Q3 4.875
2024 Q4 5.056
5.1672025 Q1
2024 Q1 4.985
1,9 %
Beløb i mio. kr.
Omsætning
Driftsresultat (EBIT)
Overskudsgrad
Ordreindgang
Ordrebeholdning
Foto: Pernille Greve
8MT Højgaard Holding Interim report Q1 2025
I januar underskrev Grundfos og MT Højgaard Danmark en ubetinget kontrakt
på opførelsen af Grundfos koncernens nye domicil i Bjerringbro.
Koncernregnskab
1. januar – 31. marts 2025
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 9
Resultatopgørelse Totalindkomstopgørelse
Beløb i mio. kr.
Q1
2025
Q1
2024
Året
2024
Omsætning 2.624,8 2.293,0 10.682,1
Produktionsomkostninger -2.412,6 -2.131,2 -9.864,0
Bruttoresultat 212,2 161,8 818,1
Salgsomkostninger -32,7 -30,1 -125,9
Administrationsomkostninger -60,4 -52,9 -228,8
Driftsresultat før resultat af associerede virksomheder
og joint ventures 119,1 78,8 463,4
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures -20,6 15,4 22,3
Driftsresultat (EBIT) 98,5 94,2 485,7
Finansielle indtægter 3,4 8,3 38,1
Finansielle omkostninger -10,9 -12,0 -65,7
Resultat af fortsættende aktiviteter før skat 91,0 90,5 458,1
Skat af periodens resultat af fortsættende aktiviteter -19,8 -19,5 -101,6
Periodens resultat af fortsættende aktiviteter 71,2 71,0 356,5
Periodens resultat efter skat af ophørte aktiviteter -13,1 -68,4 -167,7
Periodens resultat 58,1 2,6 188,8
Fordeles således:
Aktionærer i MT Højgaard Holding A/S 58,1 2,6 188,8
Minoritetsinteresser - - -
I alt 58,1 2,6 188,8
Beløb i mio. kr.
Q1
2025
Q1
2024
Året
2024
Periodens resultat 58,1 2,6 188,8
Anden totalindkomst
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:
Valutakursreguleringer ved omregning af udenlandske
enheder -1,7 0,8 1,9
Reklassifikation af valutakursreguleringer til resultat-
opgørelsen i forbindelse med salg, ophørte aktiviteter - - 7,8
Anden totalindkomst efter skat -1,7 0,8 9,7
Totalindkomst i alt 56,4 3,4 198,5
Fordeles således:
Aktionærer i MT Højgaard Holding A/S 56,4 3,4 198,5
Minoritetsinteresser - - -
I alt 56,4 3,4 198,5
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 10
Balance
Aktiver
Beløb i mio. kr.
31/03
2025
31/03
2024
31/12
2024
Langfristede aktiver
Immaterielle aktiver 381,6 395,5 385,2
Materielle aktiver 283,9 253,7 281,1
Leasingaktiver 153,4 150,1 150,7
Kapitalandele i associerede virksomheder og joint ventures 29,7 53,3 54,7
Andre kapitalandele 31,6 26,9 31,6
Tilgodehavender 68,8 85,4 77,5
Udskudte skatteaktiver 84,7 186,0 102,5
Langfristede aktiver i alt 1.033,7 1.150,9 1.083,3
Kortfristede aktiver
Varebeholdninger 227,5 421,9 268,5
Tilgodehavender 1.588,2 2.105,8 1.693,7
Entreprisekontrakter 687,7 518,6 780,6
Forudbetalte omkostninger 81,6 32,5 31,0
Likvide beholdninger 697,8 821,3 771,2
Kortfristede aktiver fra fortsættende aktiviteter 3.282,8 3.900,1 3.545,0
Aktiver bestemt for salg 44,6 294,7 53,3
Kortfristede aktiver i alt 3.327,4 4.194,8 3.598,3
Aktiver i alt 4.361,1 5.345,7 4.681,6
Passiver
Beløb i mio. kr.
31/03
2025
31/03
2024
31/12
2024
Egenkapital
Aktiekapital 155,7 155,7 155,7
Reserve for valutakursregulering -0,6 - 1,1
Overført totalindkomst 885,5 689,8 880,6
Aktionærernes andel af egenkapitalen 1.040,6 845,5 1.037,4
Minoritetsinteresser - - -
Egenkapital i alt 1.040,6 845,5 1.037,4
Langfristede forpligtelser
Udskudte skatteforpligtelser 33,1 35,4 33,4
Hensatte forpligtelser 142,8 150,9 159,7
Prioritetsgæld 28,8 30,3 29,1
Leasingforpligtelser 147,2 154,3 148,9
Ansvarligt lån 80,0 160,0 160,0
Andre gældsforpligtelser 29,1 91,7 30,5
Langfristede forpligtelser i alt 461,0 622,6 561,6
Kortfristede forpligtelser
Prioritetsgæld 1,5 1,5 1,5
Leasingforpligtelser 62,4 61,2 60,2
Ansvarligt lån 80,0 80,0 80,0
Entreprisekontrakter 870,4 1.546,1 933,7
Leverandørgæld 1.361,2 1.488,6 1.523,9
Andre gældsforpligtelser 274,1 399,8 233,4
Selskabsskat 2,0 16,0 9,8
Hensatte forpligtelser 154,6 110,9 142,8
Udskudte indtægter 1,2 2,0 34,7
Kortfristede forpligtelser fra fortsættende aktiviteter 2.807,4 3.706,1 3.020,0
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg 52,1 171,5 62,6
Kortfristede forpligtelser i alt 2.859,5 3.877,6 3.082,6
Forpligtelser i alt 3.320,5 4.500,2 3.644,2
Passiver i alt 4.361,1 5.345,7 4.681,6
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 11
Pengestrømsopgørelse
Beløb i mio. kr.
Q1
2025
Q1
2024
Året
2024
Driftsresultat (EBIT) 98,5 94,2 485,7
Driftsresultat (EBIT) af ophørte aktiviteter -10,9 -68,1 -175,7
Regulering for ikke-likvide driftsposter mv. 75,7 7,3 181,0
Pengestrømme fra primær drift før ændring i
driftskapital 163,3 33,4 491,0
Ændringer i driftskapital:
Varebeholdninger 41,2 -0,6 160,7
Tilgodehavender 26,7 -102,1 424,1
Igangværende entreprisekontrakter 26,6 174,2 -668,9
Leverandørgæld og andre kortfristede forpligtelser -200,2 -123,7 -347,6
Pengestrømme fra primær drift 57,6 -18,8 59,3
Finansielle indbetalinger 3,4 8,3 38,1
Finansielle udbetalinger -11,2 -12,5 -52,0
Betalt selskabsskat -11,2 -21,5 -20,4
Pengestrømme fra driftsaktivitet 38,6 -44,5 25,0
Beløb i mio. kr.
Q1
2025
Q1
2024
Året
2024
Køb af immaterielle aktiver -0,2 -1,2 -2,7
Køb af materielle aktiver -15,9 -11,5 -65,7
Salg af materielle aktiver 38,0 5,0 69,5
Køb af andre kapitalandele - - -4,8
Salg af virksomheder og aktiviteter 7,1 11,7 12,7
Salg af joint ventures 9,5 - 25,9
Udbytte fra joint ventures 4,4 13,9 19,2
Lån til joint ventures -0,1 -0,6 -0,8
Pengestrømme fra investeringsaktivitet 42,8 17,3 53,3
Fremmedfinansiering:
Afdrag på gæld til kreditinstitutter -5,4 -0,8 -8,6
Afdrag på leasinggæld -16,4 -15,0 -75,0
Afdrag på lån fra nærtstående parter -80,0 -80,0 -80,0
Optagelse af gæld til kreditinstitutter - 7,9 8,8
Erhvervelse af ikke-kontrollerende aktionærers ejerandele - - -85,0
Aktionærer:
Udbetalt udbytte -50,2 - -
Køb af egne aktier -2,8 - -3,7
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet -154,8 -87,9 -243,5
Årets pengestrøm -73,4 -115,1 -165,2
Likvide beholdninger 01-01 771,2 936,4 936,4
Likvide beholdninger 31-03 697,8 821,3 771,2
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 12
Egenkapitalopgørelse
2025
Beløb i mio. kr. Aktie kapital
Reserve
for valutakurs-
regulering
Overført
totalindkomst
Aktionærernes
andel af
egenkapitalen
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
Egenkapital 1. januar 155,7 1,1 880,6 1.037,4 - 1.037,4
Resultat efter skat - - 58,1 58,1 - 58,1
Anden totalindkomst:
Valutakursreguleringer, udenlandske virksomheder - -1,7 - -1,7 - -1,7
Transaktioner med ejere:
Udloddet udbytte - - -50,6 -50,6 - -50,6
Udbytte, egne aktier - - 0,4 0,4 - 0,4
Køb af egne aktier - - -2,8 -2,8 - -2,8
Aktiebaseret veder læggelse - - -0,2 -0,2 - -0,2
Afgang minoritets aktionærer - - - - - -
Egenkapital 31-03 155,7 -0,6 885,5 1.040,6 - 1.040,6
2024
Aktie kapital
Reserve
for valutakurs-
regulering
Overført
totalindkomst
Aktionærernes
andel af
egenkapitalen
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
155,7 -0,8 689,3 844,2 1,3 845,5
- - 2,6 2,6 - 2,6
- 0,8 - 0,8 - 0,8
- - - - - -
- - - - - -
- - - - - -
- - -2,1 -2,1 - -2,1
- - - - -1,3 -1,3
155,7 - 689,8 845,5 - 845,5
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 13
Note 1 Omsætnings- og segmentoplysninger
Q1 2025
Beløb i mio. kr.
MT Højgaard
Danmark
Enemærke &
Petersen Segmenter Øvrige Elimineringer Koncern
Anlæg og Infrastruktur 484,9 2,4 487,3 - - 487,3
Nybyggeri 922,6 322,7 1.245,3 - - 1.245,3
Renovering 110,0 695,7 805,7 - - 805,7
Øvrig omsætning 51,8 34,7 86,5 - - 86,5
Omsætning til eksterne kunder 1.569,3 1.055,5 2.624,8 - - 2.624,8
Intern omsætning mellem segmenterne 0,2 12,7 12,9 24,8 -37,7 -
Omsætning i alt 1.569,5 1.068,2 2.637,7 24,8 -37,7 2.624,8
Produktionsomkostninger -1.412,4 -1.010,0 -2.422,4 -2,0 11,8 -2.412,6
Bruttoresultat 157,1 58,2 215,3 22,8 -25,9 212,2
Afskrivninger -13,0 -9,6 -22,6 -4,4 - -27,0
Resultat af associerede virksomheder og joint ventures -20,6 - -20,6 - - -20,6
Driftsresultat (EBIT) 87,8 19,5 107,3 -8,8 - 98,5
Aktiver i alt 3.482,1 1.835,9 5.318,0 -956,9 -1.597,8 4.361,1
Forpligtelser i alt 2.067,7 1.213,6 3.281,3 1.637,0 -1.597,8 3.320,5
Q1 2024
MT Højgaard
Danmark
Enemærke &
Petersen Segmenter Øvrige Elimineringer Koncern
340,4 - 340,4 - - 340,4
878,1 283,1 1.161,2 - - 1.161,2
129,3 608,8 738,1 - - 738,1
24,2 29,1 53,3 - - 53,3
1.372,0 921,0 2.293,0 - - 2.293,0
0,5 24,5 25,0 25,1 -50,2 -
1.372,5 945,5 2.318,0 25,1 -50,2 2.293,0
-1.270,7 -880,8 -2.151,5 -3,9 24,3 -2.131,2
101,8 64,7 166,5 21,2 -25,9 161,8
-8,4 -9,0 -17,4 -6,1 - -23,5
15,9 -0,5 15,4 - - 15,4
68,6 23,4 92,0 2,2 - 94,2
4.123,6 2.077,0 6.200,6 -854,9 -1.996,8 5.345,7
2.884,8 1.492,8 4.377,6 2.119,4 -1.996,8 4.500,2
Noter
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 14
Note 2 Ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg
Beløb i mio. kr.
Q1
2025
Q1
2024
Omsætning 24,8 84,1
Omkostninger, inklusive nedskrivninger -35,7 -152,2
Driftsresultat (EBIT) -10,9 -68,1
Finansielle poster -0,3 -0,5
Resultat før skat -11,2 -68,6
Skat af resultat -0,3 0,2
Resultat efter skat -11,5 -68,4
Gevinst/tab ved salg -0,9 -
Skatteeffekt af gevinst/tab -0,7 -
Periodens resultat af ophørte aktiviteter i alt -13,1 -68,4
Pengestrøm fra driftsaktivitet -16,8 2,4
Pengestrøm fra investeringsaktivitet 52,1 12,3
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet -6,6 4,0
Pengestrøm i alt fra ophørte aktiviteter 28,7 18,7
Note 3 Regulering for ikke-likvide driftsposter mv.
Beløb i mio. kr.
Q1
2025
Q1
2024
Af- og nedskrivninger 28,4 23,5
Hensatte forpligtelser 28,3 -2,8
Resultatandele efter skat i associerede virksomheder og joint ventures 20,6 -12,1
Andre ikke-kontante driftsposter, netto -1,6 -1,3
Regulering for ikke-likvide driftsposter mv. i alt 75,7 7,3
Noter
Beløb i mio. kr.
31/3
2025
31/3
2024
Aktiver bestemt for salg
Materielle aktiver 19,7 90,5
Finansielle aktiver - 42,1
Varebeholdninger 6,1 14,1
Tilgodehavender 18,8 148,0
Aktiver bestemt for salg i alt 44,6 294,7
Kreditinstitutter 14,6 39,5
Hensatte forpligtelser 15,3 40,4
Øvrige forpligtelser 22,2 91,6
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg 52,1 171,5
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 15
Noter
Note 4 Anvendt regnskabspraksis
Denne delårsrapport omfatter perioden 1. januar til 31. marts 2025.
Delårsrapporten aflægges i overensstemmelse med IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber
som godkendt af EU og de danske oplysningskrav for børsnoterede virksomheder.
Anvendt regnskabspraksis er, bortset fra implementeringen af ændrede standarder og fortolknings-
bidrag jf. ’Nye standarder’ nedenfor, uændret i forhold til koncernregnskabet for 2024, hvortil der
henvises.
Koncernregnskabet for 2024 indeholder en fuld beskrivelse af anvendt regnskabspraksis.
Nye standarder
MT Højgaard Holding A/S har med virkning fra 1. januar 2025 implementeret følgende
ændrede standard:
Ændringer til IAS 21 – Valutaomregning
MT Højgaard Holding A/S har implementeret ovenstående ændrede standard, der træder
i kraft i EU for 2025. Den ændrede standard har ikke påvirket indregning og måling i 2025
eller forventes at påvirke koncernen.
Note 5 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Udarbejdelsen af delårsregnskabet kræver, at ledelsen foretager regnskabsmæssige skøn og
vurderinger, som påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser,
indtægter og omkostninger. Faktiske resultater kan afvige fra disse skøn.
De væsentlige skøn, som ledelsen foretager ved anvendelsen af koncernens regnskabspraksis,
og den væsentlige skønsmæssige usikkerhed forbundet hermed er de samme ved udarbejdelsen
af delårsregnskabet som ved udarbejdelsen af koncernregnskabet for 2024.
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 16
Ledelsens påtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrap-
porten for perioden 1. januar-31. marts 2025 for MT Højgaard Holding A/S.
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor,
aflægges i overensstemmelse med IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber
som godkendt af EU og de yderligere oplysningskrav i årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af
koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. marts 2025 samt
af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden
1. januar-31. marts 2025.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsens beretning indeholder en
retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økono-
miske forhold, periodens resultat og for koncernens finansielle stilling
som helhed og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerheds-
faktorer, som koncernen står over for.
MT Højgaard Danmarks arbejder på Rønne Havn skrider planmæssigt fremad.
Her på billedet udfører mandskab og maskiner forankringsarbejder.
Projektet afleveres i slutningen af året.
Rasmus Unitdt
Administrerende direktør (CEO)
Morten Hansen
Formand for bestyrelsen
Anders Lindberg
Janda Campos
Lars Tesch Olsen
Knut Akselvoll
Næstformand for bestyrelsen
Christine Thorsen
Pernille Fabricius
Jimmy Laursen
Søborg, 9. maj 2025
Direktion
Bestyrelse
MT Højgaard Holding Delårsrapport Q1 2025 17
MT Højgaard Holding A/S
Knud Højgaards Vej 7
2860 Søborg
CVR 16888419
+45 7012 2400
mthh.dk
DelårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2025-01-012025-03-312024-01-012024-03-31529900V9DJVZE2LVED66Regnskabsklasse D529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-03-31529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31529900V9DJVZE2LVED662025-03-31529900V9DJVZE2LVED662024-03-31529900V9DJVZE2LVED662024-12-31529900V9DJVZE2LVED662023-12-31529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662025-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662025-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662025-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662025-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662024-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662024-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662024-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662024-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900V9DJVZE2LVED662023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662024-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember1529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember2529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember3529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember4529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember5529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember6529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember7529900V9DJVZE2LVED662025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember8529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-03-31cmn:ConsolidatedMember529900V9DJVZE2LVED662024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKxbrli:pure