529900UXKCCC7E845C20 2023-01-01 2023-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2023-01-01 529900UXKCCC7E845C20 2023-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2022-01-01 2022-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2022-01-01 529900UXKCCC7E845C20 2022-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2021-01-01 2021-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2021-01-01 529900UXKCCC7E845C20 2021-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-01-01 2023-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900UXKCCC7E845C20 2023-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900UXKCCC7E845C20 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900UXKCCC7E845C20 2021-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 529900UXKCCC7E845C20 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900UXKCCC7E845C20 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900UXKCCC7E845C20 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900UXKCCC7E845C20 2021-12-31 529900UXKCCC7E845C20 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 529900UXKCCC7E845C20 2022-01-01 2022-12-31 iso4217:HUF iso4217:HUF xbrli:shares
ÉVES
JELENTÉS
GLOSTER
Infokommunikációs Nyrt.
és leányvállalatai
20
(Gloster Csoport)
23
TARTALOM
I. RÉSZ - VEZETŐSÉGI JELENTÉS
1 VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ 6
1.1 A GLOSTER CSOPORT VÍZIÓJA 6
1.2 A GLOSTER CSOPORT STRATÉGIÁJA 6
1.3 GLOSTER CSOPORT ÖSSZEFOGLALÓ PÉNZÜGYI EREDMÉNYEI 7
1.4 A 2023. ÉV LEGFONTOSABB ESEMÉNYEI A GLOSTER CSOPORT ÉLETÉBEN 8
1.5 A TÁRSASÁG ADATAI 15
1.6 RÉSZVÉNYINFORMÁCIÓK 16
1.7 ÁRFOLYAM ALAKULÁSA 16
1.8 A GLOSTER CSOPORT SZERVEZETI ÖSSZETÉTELE 18
1.9 ÜZLETÁGAK (SZEGMENSEK) BEMUTATÁSA 18
1.9.1 RENDSZERINTEGRÁCIÓS ÜZLETÁG 19
1.9.2 CLOUD ÜZLETÁG 19
1.9.3 NEMZETKÖZI SZOFTVERFEJLESZTÉSI ÜZLETÁG 19
2 VÁLLALATIRÁNYÍTÁS 21
2.1 IGAZGATÓSÁG 21
2.4 SZERVEZETI JELLEMZŐK: LÉTSZÁM, VÁLLALATI ÉRTÉKEK, FEJLŐDÉSI LEHETŐSÉGEK 23
3 TÁRSADALMI FELELŐSSÉGVÁLLALÁS 25
3.1 TÁMOGATOTT ALAPÍTVÁNYOK ÉS TÁRSADALMI SZERVEZETEK 25
4 FŐBB KOCKÁZATI TÉNYEZŐK ÉS AZOK KEZELÉSE 26
A KIBOCSÁTÓ PÉNZÜGYI HELYZETÉVEL KAPCSOLATOS KOCKÁZATOK 29
ÁLTALÁNOS GAZDASÁGI, JOGI KOCKÁZATOK 30
5 A GLOSTER CSOPORT 2023. ÉVI KÖZZÉTÉTELEI 36
6 NYILATKOZAT 40
II. RÉSZ - GLOSTER INFOKOMMUNIKÁCIÓS NYRT. KONSZOLIDÁLT ÉVES PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK 41
III. RÉSZ - A GLOSTER INFOKOMMUNIKÁCIÓS NYRT. MAGYAR SZÁMVITELI SZABÁLYOK SZERINTI 94
ÖSSZEÁLLÍTOTT EGYEDI ÉVES BESZÁMOLÓJA
TISZTELT RÉSZVÉNYESEK!
A 2023-as évben is makrogazdasági ellenszélben kel- lett
teljesíteni a Társaságnak. Negatívan hatott az orosz-
ukrán háború, a nyersanyagárak és az energiaárak emel-
kedése, a világgazdaság lassulása, a forint árfolyamának
változásai. A hazai csúcsinfláció munkaerőpiacra gyako-
rolt hatásaként az árak és a technológiai szektorban kü-
lönösen a munkabérek soha nem tapasztalt mértékben
nőttek 2023-ban.
Mindezek ellenére a cégcsoport gazdasági helyzete stabil, megfelelő humán és infrastrukturális erőforrásokkal rendelkezik
ahhoz, hogy teljesíteni tudja ügyfelei, befektetői egyre növekvő igényeit.
Dacára a rendkívül kedvezőtlen gazdasági helyzetnek, a Gloster Csoport a 2023-as évben is stabilan tudta teljesíteni, bizo-
nyos mutatókban pedig túlteljesítette a 2026-os növekedési stratégiája időarányos részét:
+75%-kal, 10,3 milliárd forintra azaz 11 számjegyűre növekedett a 2023-as árbevétel. Ez minden eddigi
rekordot megdönt és jól mutatja: ütemesen halad a társasság a 2026-ra kitűzött céljai felé. Az IFRS szabályok szerint
(a P92 2023-as árbevételét arányosan figyelembe véve) ez a növekedés +52%, ami közel 9 milliárd forint árbevételt
jelent.
+29%-kal 976 millió forintra növekedett a korrigált EBITDA a 2022-es korrigált EBITDA-hoz képest, ami azt mutatja,
hogy az operáció továbbra is jól teljesít, de még van tér a növekedésre. Az IFRS szabályok szerint az EBITDA 730
millió forint, ami +5%-os, azaz 32 millió forintos növekedést jelent.
az IFRS szerinti adózott eredmény egyszeri hatások (cégek akvirálása, IFRS átállás és a tőzsdei kategória váltás) miatt
71 millió forinttal csökkent.
+130%-kal 4,6 milliárd forintra növekedett a korrigált export árbevétel, melynek része a 2023-ban sikeresen zárt P92
akvizíció is. Így a korrigált árbevételből már 45% az export. Az IFRS szerinti export ár- bevétel közel 3,5 mlliárd forint
volt, ami közel 39%-os arányt jelent
61,1%-on áll a rendszeres árbevételek aránya a korrigált árbevételhez képest, nettó értéken ez is növekedett,
de az arány a Rendszerintegrációs üzletág egyszeri projektjei miatt enyhén csökkent. Ez az arány az IFRS szerint
57,6%-on áll.
Szeretném megköszönni a munkájukat, az együttműködésüket mindazoknak, akik hozzájárultak a Gloster Csoport 2023-as
évének kiemelkedő eredményeihez: befektetőknek, részvényeseknek, ügyfeleknek, technológiai partnereknek, alvállalko-
zóknak, és nem utolsó sorban a Gloster Csoport valamennyi munkavállalójának és a menedzsmentnek.
Közösen egy olyan Glostert építünk, ami nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő, világsiker lesz!
Szekeres Viktor
Alapító, az Igazgatóság elnöke
Ezen jelentés a Budapesti Értéktőzsde által előírt általános üzletszabályzatára figyelemmel a számvitelről szóló 2000. évi
C. törvényben (a továbbiakban: Számviteli tv.) és a nemzetközi számviteli standardok (IFRS) által meghatározott számviteli
elveknek megfelelően készült. A dokumentum célja, hogy tájékoztasson az adott éves időszakban történt eseményekről,
változásokról és tendenciákról.
JELENTÉSTÉTELI IDŐSZAK 2023. január 1. és 2023. december 31. közötti időszak
LEGUTÓBBI JELENTÉS DÁTUMA 2023.05.16.
JELENTÉSTÉTELI CIKLUS 2020 óta éves jelentéstételi ciklusban teszi közzé a Budapesti Értéktőzsde által előírt üzletszabálynak megfelelően az éves tájékoztatás jellegű jelentését.
A JELENTÉS JELLEGE A jelentés a Gloster Csoport összes funkcionális területére kiterjed.
I. RÉSZ
VEZETŐSÉGI
JELENTÉS
1 VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ
1.1 A GLOSTER CSOPORT VÍZIÓJA
A Gloster Csoport a Gloster Infokommunikációs Nyrt. (a továbbiakban: Gloster, Társaság, Vállalat, Kibocsátó) és leányvál-
lalatai együttesen - a hazai tőzsde befektetői szemléletű, nemzetközi IT specialistája. A Társaság a hagyományos informati-
kai gyökerek megtartása mellett saját útját járva, erős tőzsdei háttérrel kíván meghatározó szereplővé válni az egyedi üzleti
és ipari szoftverfejlesztő cégek európai piacán.
A cég víziójának és stratégiájának fenntarthatóságát az elmúlt években elért eredményei is bizonyítjáka céljaiként megha-
tározott mérföldköveket teljesítette. Ezt jól példázza, hogy széles spektrumú informatikai szolgáltatóként intenzív akvizíciós
stratégiájának és erős tőzsdei jelenlétének köszönhetően amellett, hogy a magyar piacon tovább terjeszkedett, a legna-
gyobb német autóipari gyártócégek közvetlen beszállítójává is vált.
1.2 A GLOSTER CSOPORT STRATÉGIÁJA
A Gloster Csoport célja, hogy kiemelkedő digitális szolgáltatási képességét, sikeres akvizíciós stratégiáját és erős tőzsdei
hátterét felhasználva váljon európai szinten jegyzett szereplővé. A vállalat ezen törekvését 2026-ra vonatkozó stratégiá-
jának megfelelően egyrészt meglévő kompetenciáinak megerősítésével és bővítésével, másrészt meglévő szolgáltatási
portfóliójának folyamatos hangolásával és fejlesztésével teljesíti.
A Vállalat víziója egy olyan informatikai szolgáltatói ökoszisztéma létrehozása, amelyben nemzetközi szinten: a DACH ré-
gióban, az Egyesült Királyságban és Írországban, valamint a Skandináv régióban az IT szolgáltatókkal szemben támasztott
elvárásoknak minél jobban meg tudjon felelni. Ez a szemlélet irányítja a cég expanziós stratégiáját, amelynek eredményeként
a Gloster Csoport 2023-ban a P92 akvizíciójával egy londoni és palo alto-i székhelyekkel egyaránt rendelkező, így az angol
és USA piacokon aktív magyar cégben szerzett többségi tulajdonrészt.
A Gloster Csoport az elmúlt évek organikus fejlődésének eredményeként 2023. elejére széles informatikai szolgáltatási
portfólióval rendelkező középvállalattá vált. A vállalat legprosperálóbb részlege a Nemzetközi Szoftverfejlesztési Üzletág,
amelyben 2023. végére már 5 magyarországi, egy német, egy angliai és egy egyesült államokbeli irodával és több mint 180
fős csapattal fejlesztenek és üzemeltetnek szoftveres megoldásokat elsősorban a nyugat európai piacon tevékenykedő
ügyfeleiknek.
A Gloster Csoport dinamikus bővülésével párhuzamosan a leányvállalatok számára biztosított központi támogató funkciók
bővítése és továbbfejlesztése is kiemelt szerepet kapott 2023-ban. Az év végére a cégcsoport sikeresen vezetett be
a pénzügyre, a HR-re, a marketingre és kommunikációra, valamint az IT-re vonatkozó központi szolgáltatásokat.
Új és hatékony menedzsment fórumokat is kialakított a Gloster Csoport, ahol a központi funkciók felelősei és a leányvállala-
tok vezetői közösen egyeztetik a Gloster Csoport működését fejlesztő projektportfóliót és a kereskedelmi folyamatokban
kialakítható szinergiákat.
1.3 GLOSTER CSOPORT ÖSSZEFOGLALÓ PÉNZÜGYI
EREDMÉNYEI
A Gloster Csoport konszolidált pénzügyi eredményeit a 2022. és 2023. évekre vonatkozó összesített és részletező adatok
alapján mutatjuk be.
A 2022-es év adatai a Gloster Infokommunikációs Nyrt., a Cableline Technologies Kft., a Gloster Networks Kft., a Gloster
IT Security Kft., a Gloster Telekom Kft., a Gloster Cloud Zrt. és a Gloster-Minero IT Hungary Kft., az FF Next Technologies
Kft. konszolidált adatait tartalmazza.
A 2023-as év adatai a Gloster Infokommunikációs Nyrt., a Cableline Technologies Kft., a Gloster Networks Kft., a Gloster IT
Security Kft., a Gloster Telekom Kft., a Gloster Cloud Zrt., a Gloster-Minero IT Hungary Kft., az FF Next Technologies Kft.,
és a G-Plus Consulting GmbH, Gloster - P92 Informatikai Kft., P92 UK Ltd., P92 US Inc. konszolidált adatait tartalmazza.
A felsorolt leányvállalatok teljeskörű bevonással kerülnek bemutatásra a konszolidált adatokban.
A tulajdoni részesedés alapján a Gloster-Minero IT Hungary Kft. -ben, a G-Plus Consulting GmbH-ban és a Gloster-P92
Informatikai Kft.-ben 51%-os, az FF Next Technologies Kft.-ben 54,71%, a többi leányvállalatban pedig 100%-os tulajdon-
résszel rendelkezik a Gloster Infokommunikációs Nyrt.
A Társaság az alábbi táblázatban bemutatja a 2022-re és 2023-ra vonatkozó korrigált árbevétel és EBITDA adatait, mely az
IFRS alkalmazása miatti főbb különbségeket tartalmazza, amelyek a következők:
a P92, mint új leányvállalat konszolidációba történő bevonása az IFRS-ek szerint csak a megszerzés napjától (2023.
július 31.) történhet meg, míg egyébként amennyiben az adásvételi szerződés így rendelkezik a teljes 2023-as év
forgalmi adatai összesítésre kerülhetnének, ezért a P92 2023/1-7 hónapokra vonatkozó adatait korrekcióként
mutatjuk be
az alapítás átszervezés költségei az IFRS szerint nem aktiválhatóak, teljes mértékben az adott évet terhelik
korábban a fizetendő KIVA összege az eredménykimutatásban az Adófizetési kötelezettség soron került bemutatásra,
míg az IFRS szerint ezt a Személyi jellegű ráfordítások között kell kimutatni
Megnevezés 2022 2023 változás 2023/2022 % 2022 2023 változás 2023/2022 %
IFRS IFRS IFRS IFRS korrigált* korrigált** korrigált korrigált
Értékesítés nettó árbevétele (mFt) 5 908 8 995 3 087 +52% 5 908 10 319 4 411 +75%
ebből: belföldi 3 889 5 510 1 621 +42% 3 889 5 670 1 781 +46%
ebből: külföldi 2 019 3 485 1 466 +73% 2 019 4 649 2 630 +130%
ebből: rendszeres 3 855 5 180 1 325 +34% 3 855 6 302 2 447 +63%
EBITDA 698 730 32 +5% 759 976 217 +29%
Adózott eredmény 376 305 -71 -19%
EBITDA / Árbevétel % 11,8% 8,1% 12,8% 9,5%
Export árbevétel aránya 34,2% 38,7% 34,2% 45,0%
Rendszeres árbevétel 65,2% 57,6% 65,2% 61,1%
Konszolidált számok, millió forintban
* Korrekciós tényezők 2022: alapítás-átszervezés 4.000 eFt; KIVA átsorolás bérköltségre 56.683 eFt
** Korrekciós tényezők 2023: alapítás-átszervezés 28.850 eFt; KIVA átsorolás bérköltségre 109.574 eFt, P92 teljes 2023-as évre számolva
Üzletágak árbevétele
Nettó árbevétel üzletág szerint 2022 2023 2023 korrigált** változás 2023/2022 % változás korrigált** 2023/2022 % korrigált
Rendszerintegrációs üzletág 2 601 4 070 4 070 1 469 +56% 1 469 +56%
Cloud üzletág 1 342 1 596 1 596 254 +19% 254 +19%
Nemzetközi szoftverfejlesz- tési üzletág 1 965 3 329 4 653 1 364 +69% 2 688 +137%
Összesen 5 908 8 995 10 319 3 087 +52% 4 411 +75%
Konszolidált számok, millió forintban
** P92 teljes 2023-as évre számolva
1.4 A 2023. ÉV LEGFONTOSABB ESEMÉNYEI A GLOSTER
CSOPORT ÉLETÉBEN
2023. január 18-án adta ki a Társaság a 2022Q4 Nyitott rendelésállomány riportját. Eszerint Csoport szinten
1530 millió forint értékű nyitott rendelésállománnyal kezdte meg a 2023-as üzleti évet a Gloster. Ez az összeg több
mint duplája a 2021. év végi állománynak és kétszáz millió forinttal haladja meg az eddigi rekordnak számító 2022.
harmadik negyedévi mutatót. A Társaság nyitott rendelésállománya (order backlog) 228%-ra, a 2021.Q4-es 670 millió
forinthoz képest 2022.Q4-ben 1530 millió forintra nőtt.
2023. január 30. napján a Társaság kérelme alapján a Budapest Környéki Törvényszék Cégbírósága Cg. 13-10-
042012/81. számú végzésével elrendelte, hogy a Társaság Igazgatóságának 1/2022. (XII.8.), valamint 1/2022. (XII.13.)
számú döntésével elhatározott, új részvények forgalomba hozatalával végrehajtott alaptőke-emelések amelyek a
G-Plus GmbH, valamint a Lanoga Kft. akvizíciójához kapcsolódtak - a közhiteles cégnyilvántartásba bejegyzésre ke-
rüljenek. A Társaság az apporttal, valamint pénzbeli hozzájárulással történő alaptőke-emeléseket követően összesen
179.445.540 Ft (azaz százhetvenkilencmillió-négyszáznegyvenötezer-ötszáznegyven forint) összegű alaptőkével
folytatja működését, a Gloster törzsrészvények mennyisége 17.944.554 darabra (azaz tizenhétmillió-kilencszáznegy-
vennégyezer-ötszázötvennégy darabra) emelkedett.
2023. február 20. napjával a Társaság 596.963 darab, egyenként 10 forint névértékű, 5.969.630 forint össznévértékű
dematerializált, névre szóló törzsrészvényét (ISIN-azonosító: HU0000189600) a KELER Zrt. rábocsátási eljárás kere-
tében megkeletkeztette, a Budapesti Értéktőzsde Zrt. pedig 10/Xtend/2023. számú határozata szerint 2023. február
20. napjával a tőzsdei kereskedésbe bevezette azokat és az Értékpapírlista adatait módosította. (Bevezetett értékpa-
pír mennyisége: 17.944554)
2023. március 20. napján a Társaság tájékoztatást adott ki: 2023. március 17-én megtartott taggyűlésen a Minero IT
Hungary Kft. tulajdonosai egyhangú döntéssel, 2023. május 1. napjával Gloster-Minero IT Hungary Kft.-re változtatták
a vállalat korábbi nevét. A névváltoztatás célja, hogy a cégcsoport legnagyobb társaságát egységesen a Gloster már-
ka avonják be és ezzel is erősítsék piaci pozícióját.
2023. április 11-én Gloster bejelentette, hogy a Digitális Kormányzati Ügynökség Zrt. („DKÜ”) által a „Meglévő IBM
licencek terméktámogatása - ISUP22” tárgyában meghirdetett keretmegállapodás megkötésére irányuló közbeszer-
zési eljárás során a Gloster 100 %-os tulajdonú leányvállalata, a Gloster Networks Kft. (székhelye: 2142 Nagytarcsa,
Csonka János utca 1/A A/2. ép.; cégjegyzékszáma: 13-09-203488, a továbbiakban: Networks) konzorciumi tagként
nyertes ajánlatot tett. A keretmegállapodás keretösszege mindösszesen nettó 15 314 000 000 Ft, időtartama pedig a
hatálybalépéstől számított legfeljebb 24 hónapig tart. A keretmegállapodás nem biztosít automatikus megrendelése-
ket, az érintett szervezetek igényei alapján az egyes konkrét beszerzések újra versenyeztetésre kerülnek a keretmeg-
állapodásban résztvevő konzorciumok között.
2023. április 13-án adta ki a Társaság a 2023Q1 Nyitott rendelésállomány riportját. Ez alapján Csoport szinten 1.320
millió forint értékű nyitott első negyedéves rendelésállománnyal zárta a Gloster 2023 első negyedévét. A negyedévi
rekord összeg 60%-kal magasabb, mint a 2022. első negyedévi állomány volt és mintegy 500 millió forinttal haladja
meg a tavalyi év hasonló időszakának mutatóját. Az első negyedéves rendelésállományok átlagos növekedési üteme
2020-2023 között a piacon kimagasló 198%, melyet a korábbi évek bázishatása is segít. A Társaság nyitott rendelé-
sállománya (order backlog) 160%-ra, a 2022.Q1-es 823 millió forinthoz képest, 2023.Q1-ben 1.320 millió forintra
nőtt.
2023. április 17-én a Gloster tájékoztatást tett közzé, amely szerint hivatalosan is megkezdte a felkészülést a BÉT Stan-
dard kategóriájába kerüléséhez. A Társaság célja, hogy 2023. őszétől több hazai és külföldi intézményi és kisbefektető
számára legyen elérhető a hazai tőzsde nemzetközi informatikai növekedési sztorija. A felkészülés keretében a Gloster
az értékpapírokra vonatkozó nyilvános ajánlattételkor vagy értékpapíroknak a szabályozott piacra történő beveze-
tésekor közzéteendő tájékoztatóról és a 2003/71/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2017/1129 az Európai
Parlament és a Tanács (EU) rendelete („Prospektus Rendelet” vagy „(EU) 2017/1129 rendelet”) és a tőkepiacról szóló
2001. évi CXX. törvény („Tpt.”) alapján Tájékoztatót készít, melyhez a felügyeleti jogokat gyakorló intézmény, a Magyar
Nemzeti Bank jóváhagyása szükséges, annak elfogadása a kategória-váltás egyik feltétele. A Tájékoztató publikálása
egy jó alkalom volt a Gloster számára, hogy ismét részletesen bemutatkozzon a Befektetőinek. Gazdálkodási adatait
három évre visszamenőleg (2020, 2021, 2022) immáron nem a magyar szabványok szerint, hanem nemzetközi IFRS
szabványnak megfelelően mutatta be. Számos, a Gloster Csoport működésével kapcsolatos befektetői tudnivaló is
bemutatásra került a publikálásra kerülő Tájékoztatóban.
A Társaság 2023. május 16-án tartotta éves rendes közgyűlését, amelyen elfogadásra került a Társaság 2022. évi be-
számolója és éves jelentése, valamint az ehhez kapcsolódó dokumentumok, határozatok. Megválasztották a Társaság
új könyvvizsgálóját (INTERAUDITOR Consulting Kft.; személyében felelős könyvvizsgáló: Móri Ferencné) és új igazga-
tósági tagját (Oszlánszki Péter), továbbá döntött a Közgyűlés a Társaság Budapesti Értéktőzsde Standard szabályo-
zott piacra történő belépéséről.
2023. június 1-től a Társaság az eddigi 5 helyett 3 nagyobb (Rendszerintegráció, Cloud, Nemzetközi szoftverfejlesztés)
üzletággal folytatta működését. Rendszerintegrációs Üzletágvezetőnek Kiss Tibor, Cloud Üzletág élére Bene Tamás,
míg a Nemzetközi szoftverfejlesztési Üzletág vezetésével Murvai Attila került kinevezésre.
2023. június 9-én a Gloster Infokommunikációs Nyrt. 94%-os többségi tulajdon megszerzéséről szóló üzletrész
adásvételi szerződést írt aa Szilikon-völgyben és Londonban is aktív, 120 fős nemzetközi szoftverfejlesztő cégben,
a P92 IT Solutions Kft.-ben. Ezzel egy 30 éves múltra visszatekintő, Kaliforniában és az Egyesült Királyságban is saját
leányvállalatokkal rendelkező, pénzügyileg stabil társaság erősíti tovább a Gloster tőzsdei sztoriját. Az akvizíciónak
köszönhetően a Gloster Csoport konszolidált árbevétele (magyar szabvány szerint) várhatóan mintegy harmadával,
EBITDA-ja közel a felével növekedhet, az exportarány már az idei év végén meghaladhatja a management előzetes
2025-ös várakozásait.
2023. július 5-én közleményben tájékoztatta a Társaság a Befektetőket arról, kérelmére a Budapest Környéki Tör-
vényszék Cégbírósága Cg.13-10-042012/89. számú végzésével elrendelte, hogy a Társaság rendes Közgyűlésének
13/2023. (05.16.) számú, továbbá 15/2023.(05.16.) számú döntésének megfelelően a közhiteles cégnyilvántartásba
bejegyzésre kerüljön 2023. május 16. napjával kezdődő hatállyal:
a Társaság könyvvizsgálójaként az INTERAUDITOR Consulting Korlátolt Felelősségű Társaság - időközben cég-
névváltozás következtében CMT Consulting Korlátolt Felelősségű Társaság - (Cg.01-09-388885; székhely:
1074 Budapest, Vörösmarty utca 16-18. A. ép. Fsz. 1F. ajtó; a könyvvizsgálatért személyében is felelős személy:
Móri Ferencné (an.: Kovács Anna), 1163 Budapest, Somoskő utca 10.);
a Társaság Igazgatóságának új tagja: önálló aláírási jogosultsággal Oszlánszki Péter (an.: Hajdu Ilona; lakcíme:
1095 Budapest, Mester u. 73. 1.), valamint
Rendszerintegrációs Üzletágvezetőként önálló aláírási jogosultsággal Kiss Tibor (an.: Kiss Ilona; lakcíme: 2230
Gyömrő, Állomás utca 42.).
2023. július 11-én tette közzé a Társaság a 2023Q2 nyitott rendelésállomány riportját, amely szerint ismét növekvő,
nettó 1410 millió forintos csoport szintű negyedéves nyitott rendelésállománnyal zárta 2023. második negyedévét a
Társaságcsoport. Ez az összeg 28%-kal, azaz több mint 300 millió forinttal magasabb, mint a 2022. második negyed-
évi állomány volt. A Társaság nyitott rendelésállománya (order backlog) 128%-ra, a 2022.Q2-es 1100 millió forinthoz
képest 2023Q2-ben 1410 millió forintra nőtt. A második negyedéves rendelésállományok átlagos növekedési üteme
(CAGR) 2020-2023 között 127%.
Az Equilor Befektetési Zrt. 2023. július 17-én reagált a Társaság 2023Q2 nyitott rendelés riportjára. Az Equilor rövid
elemzése szerint a rendelésállomány növekedése egyre kisebb kilengésekkel képezi le a Gloster növekedési pályáját.
A megrendelések számának emelkedésével, és a szolgáltatások térnyerésével a megrendelések teljesítésének üte-
mezése kiegyenlítettebbé válik, és egyre hangsúlyosabbá válnak a hosszú távú megrendelések. A 2023-as számok
hátterében már egy méretesebb, de továbbra is jelentős ütemben növekvő vállalatot láthatunk. A részvényre adott
céláron az Equilor nem változtatott: továbbra is 1396 forinton tartja a célárat, Tartás’ ajánlás mellett.
2023. július 23-án a Társaság közzétette a Fenntarthatósági jelentését és stratégiáját. A Gloster célja, hogy környezet-
barát, fenntartható módon működjön. Nagytarcsai székhelye, irodái a fenntarthatósági szempontok figyelembevéte-
lével kerültek kialakításra: hőszivattyús fűtés, napelemes rendszer, okosiroda megoldások, elektromosautó töltésére
alkalmas töltőoszlopok lettek kialakítva. A munkatársak kizárólag újrahasznosított papír termékeket használnak és a
hulladék gyűjtése is szelektíven történik.
A Társaság számára fontos, hogy működése az ügyfelei és a munkavállalói felé is átlátható legyen, a munkavállalók és
az ügyfelek elégedettsége mérésével is igyekszik biztosítani az ügyfelek és a munkavállalók elégedettségét. A Gloster
számára fontos, hogy érvényesüljön a munka-magánélet egyensúlya, ami a munkavállalók megtartását is segíti, vala-
mint támogatja a helyi közösségeket és civil szervezeteket (pl. Hálózati Tudás Terjesztéséért Programiroda Alapítvány,
Gyömrői Árvácskák Állatotthon, Battonyai Állatmentők Alapítvány, Szent Márton Waldorf Általános Iskola).
2023. augusztus 3-án tette közzé a Társaság, hogy a kitűzött határidőn belül, sikeresen lezárta története eddigi
legnagyobb akvizícióját. A P92 IT Solutions Kft. a közlemény szerint Gloster-P92 néven működik tovább, miközben
a társaság vezetése nem változik. Az akvizícióval a Gloster Csoport közvetlen képviseletet szerzett a Szilícium-völgy-
ben, valamint Londonban is, miközben árbevétele a várakozások szerint egyharmadával bővül, az exportarány pedig
az ügylet lezárásának köszönhetően már a 2023. év végén meghaladhatja a management 2025-ös stratégiájában
megfogalmazott várakozásait.
2023. augusztus 14-én a Társaság Igazgatóságának határozata alapján a P92 IT Solutions Kft. tulajdonosa, több ma-
gánbefektető és a Társaság MRP Szervezete (a továbbiakban: Befektetők) az aláírt előzetes kötelezettségvállaló nyi-
latkozatuk alapján a Társaság Közgyűlésének 20/2023 (05. 16). számú határozata szerinti felhatalmazásra tekintettel
zártkörű tőkeemelésben vettek részt. Az Igazgatóság határozatában a Társaság alaptőkéjének feltételes a tőke-
emelési eljárás eredményétől függő megemeléséről döntött, melyet az Igazgatóság a végleges kötelezettségvál-
lalási nyilatkozatok Befektetők általi leadását és a jegyzésre kerülő részvények ellenértékének megfizetését követően
újabb döntésével véglegesített. A tőkeemelés keretében a pénzbeli hozzájárulás ellenértékeként a Társaság össze-
sen 231.886 darab 230.447.628 Ft összkibocsátási értékű, új dematerializált GLOSTER törzsrészvényt (ISIN-azono-
sító: HU0000189600) bocsátott ki, 993,8 Ft/darab részvény átlagáron. Az új részvényhez fűződő részvényesi jogok
megegyeznek a Társaság tőkeemelése előtt kibocsátott azonos részvénysorozatú részvényeihez fűződő részvényesi
jogokkal. Tekintettel arra, hogy a Gloster üzleti folyamatai megkívánták, hogy a tőkebevonást a Társaság a lehető
leggyorsabban eszközölje és az elsőbbségi joggyakorlás pedig ebben a folyamatban akár egy hónapos késedelmet is
jelenthetne, az Igazgatóság határozatával kizárta a Gloster Befektetőkön kívüli részvényeseinek jegyzési és új részvé-
nyek átvételére vonatkozó elsőbbségi jogát.
2023. augusztus 18-án a Társaság arról adott tájékoztatást, hogy a Gloster MRP szervezete is végleges kötelezettség-
vállalási nyilatkozatot tett a tőkeemelési eljárás során, melynek keretében 39.486 db Gloster Infokommunikációs Nyrt.
törzsrészvényt 1.013 HUF/ db kibocsátási áron, mindösszesen tehát 39.999.318 HUF összkibocsátási áron jegyzett.
2023. szeptember 6-án döntött a Gloster Igazgatósága a tőkeemelés zárásáról, mivel a Befektetők a végleges kötele-
zettségvállalási nyilatkozataiknak megfelelően az előírt határidőben befizették teljes vagyoni hozzájárulásukat a Kibo-
csátó által meghatározott ügyfélszámlára. A tőkeemelés eredményét a Kibocsátó Igazgatósága határozatával végle-
gesítette, így ennek keretében a Társaság alaptőkéje a lezárult jegyzés alapján 2.318.860, - Ft összeggel, 179.445.540,
- Ft-ról 181.764.400, - Ft-ra emelkedtek, a törzsrészvények mennyisége pedig 17.944.554 darabról 18.176.440 darabra
növekedett. A forgalomba hozatalra az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2017. június 14-i (EU) 2017/1129 REN-
DELETE („Prospektus Rendelet”) 2. cikk d) pontjának megfelelő értékpapírra vonatkozó nyilvános ajánlattétel útján
került sor, amely mentesült a tájékoztató készítési és közzétételi kötelezettség alól, mivel az ajánlattétel a Prospektus
Rendelet 1. cikk (4) bekezdés b) pontjának megfelelően százötvennél kevesebb, minősített befektetőnek nem mi-
nősülő magánszemély befektető részére történt. A tőkeemelés eredményeként a Társaság 230.447.628, - forint friss
működő tőkét vont be, amelyből 228.128.768, - forint összeget tőketartalékba helyezett és 2025-ig tartó stratégiájá-
nak részeként - nagy növekedés előtt álló felhős és szoftverfejlesztő cégek felvásárlására fordítja. A fenti tőkeemelés
cégbírósági bejegyzéséről a Társaság a 2023. szeptember 29-i közleményében tájékoztatta a Befektetőket.
2023. október 6-án az Equilor rövid elemzést adott ki a Társaság 2023 féléves jelentésére reagálva. Az Equilor elem-
zése szerint a félév során akvirált P92 IT Solutions Kft. hozzájárulását figyelembe véve, az informatikai megrendelések
trendszerű második féléves növekedésével 2023-ban a Gloster árbevétele felülteljesítheti az Equilor 2023-ra vonat-
kozó várakozásait. 2023. első félévében az árbevétel éves összehasonlításban organikusan 24 százalékkal emelkedett, a
nemzetközi szoftverfejlesztési üzletágat erősítő P92 akvizícióval együtt viszont már 70 százalékos növekedéssel 4
433 millió forint árbevételt ért el a Gloster Csoport. Ezzel a Társaság meghaladja a 2025-ös stratégiai terv elérésé-
hez szükséges árbevétel-növekedési ütemet főként a nemzetközi szoftverfejlesztésnek köszönhetően, ami abban
is megmutatkozik, hogy a 2025-re kitűzött 30-40 százalékos export arány célt már sikerült túlteljesíteni (a P92-vel
együtt 45,5 százaléknál jár a Gloster). A rendszeres árbevétel meghatározó súlya (73%, összesen 3 240 millió forint)
jelzi, hogy az üzleti modell stabil, főként hosszú távú együttműködésekre épül. A részvényre adott céláron az Equilor
nem változtatott: továbbra is 1396 forinton tartja a célárat, ’Tartás’ ajánlás mellett.
2023. október 6-án az Equilor rövid elemzést adott ki a Társaság 2023 féléves jelentésére reagálva. Az Equilor elem-
zése szerint a félév során akvirált P92 IT Solutions Kft. hozzájárulását figyelembe véve, az informatikai megrendelések
trendszerű második féléves növekedésével 2023-ban a Gloster árbevétele felülteljesítheti az Equilor 2023-ra vonat-
kozó várakozásait. 2023 első félévében az árbevétel éves összehasonlításban organikusan 24 százalékkal emelkedett,
a nemzetközi szoftverfejlesztési üzletágat erősítő P92 akvizícióval együtt viszont már 70 százalékos növekedéssel 4
433 millió forint árbevételt ért el a Gloster Csoport. Ezzel a Társaság meghaladja a 2025-ös stratégiai terv elérésé-
hez szükséges árbevétel-növekedési ütemet főként a nemzetközi szoftverfejlesztésnek köszönhetően, ami abban
is megmutatkozik, hogy a 2025-re kitűzött 30-40 százalékos export arány célt már sikerült túlteljesíteni (a P92-vel
együtt 45,5 százaléknál jár a Gloster). A rendszeres árbevétel meghatározó súlya (73%, összesen 3 240 millió forint)
jelzi, hogy az üzleti modell stabil, főként hosszú távú együttműködésekre épül. A részvényre adott céláron az Equilor
nem változtatott: továbbra is 1396 forinton tartja a célárat, ’Tartás’ ajánlás mellett.
2023. október 12-én kiadott riportja szerint 1 519 millió forint értékű nyitott rendelésállománnyal zárta 2023. harmadik
negyedévét a Gloster, ami 17%-kal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakát. Jelentős, átlag +127%-os (CAGR) a
harmadik negyedéves rendelésállomány növekedési üteme 2020 óta.
A Társaság 231.886 darab, egyenként 10 forint névértékű, 2.318.860 forint össznévértékű dematerializált, névre szó-
törzsrészvényét (ISIN-azonosító: HU0000173901) a KELER Zrt. rábocsátási eljárás keretében megkeletkeztette, a
Budapesti Értéktőzsde Zrt. pedig 41/Xtend/2023. számú határozatával 2023. október 25. napjával a tőzsdei kereske-
désbe bevezette azokat és az Értékpapírlista adatait ennek megfelelően módosította, a részvények mennyisége ezzel
17.944.554 darabról 18.176.440 darabra emelkedett.
2023. november 9-én kiadott tájékoztatás szerint a Gloster Csoport a piacvezető export szoftverfejlesztést szolgál-
tató cég a Heal Partners legnagyobb hazai tulajdonú IT cégeket bemutató listáján. A tanácsadó cég az általa összeál-
lított rangsorban az árbevételi rangsor mellett külön listát készített a felhőalapú szolgáltatásokat, a szoftverfejlesztési
szolgáltatást nyújtó és a saját termékkel rendelkező tech cégekről is, melyen a Gloster Csoport kiemelkedő helyen
szerepel. A Gloster beleértve a Gloster-P92 Informatikai Kft.- t is a 2022-es adatok alapján a magyar tulajdonú
IT vállalatok között a tizenkettedik legmagasabb árbevétellel büszkélkedhet. A hazai felhő piacot listázó elemző cikk
szerint a Gloster Csoport által tulajdonolt Gloster Cloud Zrt. a negyedik helyet foglalja el a felhőszolgáltatásokat nyúj-
magyar cégek között. Az elemzés alapján a Gloster Csoport a magyar szoftverfejlesztő vállalatok között az ötödik
legnagyobb szereplő. A hazai szoftverfejlesztők között a Gloster birtokolja a legnagyobb export árbevételt, amely
egyértelműen vezető pozícióját mutatja a hazai nearshoring piacon. A Heal Partners kutatása elérhető az alábbi címen:
https://healce.com/mars-hasab/it-szolgaltatasok-magasan-szarnyal-a-felhos-technologia/
2023. november 22. napján megalakult a Társaság tizenegyedik új 100 százalékos tulajdonú leányvállalata, a Gloster
Software Zrt.
2023. november 27-én tette közzé a Társaság, hogy évi 200 millió forintos vállalatfejlesztési programot indított és a
jövő működését alapjaiban meghatározó, nagyívű működésfejlesztő projektek elfogadásáról döntött a Gloster Igaz-
gatósága. A Gloster Level UP kétéves, komplex vállalatfejlesztési program célja, hogy a Társaság az elmúlt években
felvásárolt cégek és az anyavállalat közötti szinergiákból származó előnyöket mélyebben kiaknázza, tovább fokozza a
működési integrációt és egy új, hatékonyabb, eredményesebb nagyvállalati operációt hozzon létre. A 2024. januárban
startoló intézkedéssorozattól jelentős, a 2022. évi eredmény mintegy felét kitevő évi 200 millió forintos eredmény-ja-
vulással kalkulál a Társaság Igazgatósága. A döntés értelmében a felvásárlásokról sokkal inkább a belső működés
programszerű javítása kerül a menedzsment fókuszába. A Gloster Level UP vállalatfejlesztési program keretében négy
terület pénzügy és adó, operáció és beszerzés, belföldi értékesítés és a belföldi szervezet kerülnek átalakításra. Az
Igazgatóság célja a program beindításával a belső működés hatékonyabbá tétele, a cégérték további növelése általi
részvényesi értékteremtés. A Gloster Level UP program keretében jelentős mértékben bővül a pénzügyi terület, el-
indul a Gloster Központi Treasury. Ennek az új részlegnek a fő célja az lesz, hogy komplex cash-pool menedzsmentet
végezzen a teljes cégcsoport számára. Emellett feladata lesz a külső finanszírozási költségek csökkentése, a cég-
csoporton belüli finanszírozás szigorú kezelése, a devizapozíciók csoportos szintű fedezése, valamint a szabad likvid
pénzeszközök hozamának maximális kihasználása. Az Igazgatóság jelentős növekedést vár az intézkedés hatására az
eredménykimutatás pénzügyi során. A Gloster Csoport három külföldi országban is saját leányvállalattal rendelkezik:
az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Németországban. Számos a jogszabályi rendelkezéseknek meg-
felelő, elérhető adótervezési lehetőség került azonosításra és a Társaság nemzetközi adótanácsadó cég bevonásával
vizsgálja azok jogszerű használatát. Az intézkedéstől az adózott eredmény jelentős növekedését várja az Igazgatóság.
Az operáció és beszerzés terén is konkrét integrációs tervekkel vág bele a következő két évbe a Gloster a 2024. no-
vember 27-i közleménye szerint. Az Igazgatóság a vállalatfejlesztési program keretében átszervezi a vállalat belső
működését, optimalizálja a leányvállalatok és az üzletágak közötti működést. A Gloster Level Up projektek része lesz
néhány alapvető költség optimalizáló projekt is, mint például a felvásárolt cégek mobiltelefonjainak közös flottába
szervezése, a gépjármű és üzemanyag flotta összevonása, valamint a bérelt irodák méreteinek és számának raciona-
lizálása is. Az informatikai rendszer egységesítése is a tervezett intézkedések között szerepel, ami együtt jár a felhő
alapú vállalatirányítási rendszer, dokumentumkezelő rendszer, ügyfélkapcsolat-kezelő (CRM) rendszer és egy webes
ügyfélportál bevezetésével. Az intézkedések a vállalat napi működését nagymértékben fogják javítani, jelentősen
csökkentik az informatikai üzemeltetési költségeket és felgyorsítják az információáramlást. 2024. első negyedévtől
kezdve a belső elszámolásokat egy saját fejlesztésű pénzügyi rendszer támogatja, amely kifejezetten a leányvállalatok
közötti tranzakciók hatékonyabb nyomon követesére és elszámolására szolgál. Ezáltal a belső pénzügyi folyamatok
is még gördülékenyebbek és az eddiginél is átláthatóbbak lesznek. További integrációs lépéseket tervez a menedzs-
ment: 2025-től az évi több, mint 10 000 bejelentést kezelő ITSM (Information Technology Service Management)
rendszereit egységesíti. A lépés célja a többszáz külföldi és belföldi ügyfél egységes rendszerből történő magasabb
színvonalú kiszolgálása. Ez a nagyszabású fejlesztés is azt célozza, hogy a vállalat belső működése még hatékonyab-
és eredményesebbé váljon a jövőben. Az operációs és beszerzési intézkedések végrehajtásától az EBITDA és az
EBITDA margin% kimutatható növekedését várja a Gloster Igazgatósága. A tájékoztatás szerint a Gloster a Level UP
program keretében 2024. januárjától összevonja a Rendszerintegrációs és a Felhő üzletág értékesítési csapatait. Az
összevonás eredményeként egy létszámában és erőforrásaiban kibővített, közös értékesítési csapat jön létre, amely
egyszerre viszi piacra mindkét üzletág kínálatát. Az új közös értékesítési csapat tervszámaiban egyaránt szerepelnek
mindkét üzletág termekéi és szolgáltatásai. Ezzel a stratégiai változtatással a Gloster a korábbi időszakban alkalmazott
keresztértékesítést váltja fel egy közös, egységes értékesítési modellel. Ez a lépés nagyban hozzájárul a cégcsoport
hatékonyabb és egységesebb piaci jelenlétéhez a jövőben. Az Igazgatóság várakozása szerint az intézkedés hatására
növekedni fognak a 2022-ben 87,4 %-ban rendszeres árbevételt hozó Felhő üzletág értékesítési számai, EBITDA-ja.
A külföldi értékesítés fejlesztésétől önálló stratégiát tesz közzé a közeljövőben a Gloster Igazgatósága. A hatékonyabb
országhatáron belüli működés érdekében a Gloster racionalizálja a belföldi piacra fókuszáló Rendszerintegrációs és
Felhő üzletágai költségstruktúráját és egységes irányítás avonja azokat. Ennek keretében a Társaság Igazgatósá-
ga 2024. január 1-jétől személyi változásokat is hajt végre. A korábbi Rendszerintegrációs üzletágvezetőt, Kiss Tibort,
a Gloster belföldi operatív igazgatójává nevezte ki az Igazgatóság. 2024. elejétől Dávid Zsolt a belföldi értékesítési
vezető pozícióját tölti be, míg Éberling Gergelyt belföldi szolgáltatási vezetőnek nevezte ki az Igazgatóság. 2024. ele-
jével a Rendszerintegrációs üzletág új vezetőjévé Kazai Krisztiánt nevezte ki a Társaság legfőbb döntéshozó testülete,
aki korábban az üzletág értékesítési vezetője volt. A Felhő üzletágat változatlanul Bene Tamás vezeti. Ezek a lépések is
hozzájárulnak a Gloster belső működésének optimalizálásához és hatékonyabbá tételéhez. A vállalat vezetése az egy-
séges irányítástól a belföldi működési költségek optimalizálását és a két üzletiág közötti belső működési hatékonyság
nagyságrendi javulását várja.
2023. november 28-án az Erste rövid elemzést adott ki a Gloster Level Up Programra reagálva. Az Erste által megfo-
galmazott vélemény szerint úgy látják új szakaszba lép a Gloster. 10 akvizícióval a háta mögött a közeljövőben inkább
a belső folyamatok fejlesztésére fog koncentrálni, és azon fog dolgozni, hogy az akvirált cégeket egy hatékonyabb,
a szinergiákat jobban kihasználó vállalatcsoporttá alakítsa. Egyúttal úgy vélik, hogy a további új cégek akvizíciója hát-
térbe szorulhat a stratégiában. Ez megfelel alapmodellüknek, melyben egy akvizícióval számoltak, amit azóta (2023-
ban) már végre is hajtott a Gloster. Örvendetesnek tartják a bejelentett intézkedéseket, főleg, hogy a féléves ered-
mény némileg csalódást okozott számukra, és jelentős költségnyomást láttak a társaságnál. Úgy ítélik meg, hogy a
most elindított program segíthet a költségek lefaragásában és a jövedelmezőség javításában, egyúttal szükségesnek
is érzik őket, hogy eredmény várakozásaik elérhetőek legyenek.
2023. november 29-én az Equilor tette közzé rövid reakcióját a Gloster LEVEL Up programmal kapcsolatban, aszerint
a meghirdetett program a Gloster stratégiájához illeszkedő következetes és logikus lépés, amivel a társaság jobban
kihasználhatja a rendelkezésre álló szinergiákat, és közelebb kerülhet a 2025-re kitűzött tervszámokhoz. Mindezek
alapján továbbra is megalapozottnak látják a korábban modellezett 1 396 forintos célárat.
2023. november 30-án tette közzé a Társaság, hogy nagyértékű, egymilliárd forint összeget meghaladó értékű meg-
bízást nyert el a Sony Music Entertainment-től. A fejlesztési megbízás a Sony Music-kal fennálló hosszú távú, sike-
res együttműködés újabb mérföldkövét jelenti. A megbízás keretében a megbízó három szoftverfejlesztési projekt
megvalósítására szavazott bizalmat a világhírű szórakoztató-ipari cégnek évek óta sikeresen fejlesztő Gloster-P92
Informatikai Kft-nek. A kifejlesztésre kerülő alkalmazások a speciális zeneipari felhasználói igényeket teljes mértékben
kielégítő, a legújabb technológiai trendeknek megfelelő megoldásokat fognak nyújtani. Ez a megbízás nemcsak a
Gloster Infokommunikációs Nyrt. számára jelent jelentős előrelépést, hanem tovább erősíti pozícióját a nemzetközi
piacon is.
2023. december 5-én a Gloster Infokommunikációs Nyrt. leányvállalata, a Gloster Networks Kft. jelentős raktárdig-
italizációs projektet nyert el egy neves globális multinacionális gyártócég hazai képviseletétől. A projekt keretében a
Gloster önműködő targonca-robotok telepítését végzi el a gyártó vállalat raktáraiban, amely drámai mértékben
csökkenti a szükséges emberi munkát, növeli a munkahelyi biztonságot és jelentős mértékben automatizálja a raktári
műveleteket. A Gloster által szállított speciális, önműködő raktári robotok legfőbb célja, hogy a korábban ember által
vezetett targoncát váltsa ki a nap 0-24 órájában működő intelligens szenzorokkal, algoritmusokkal és mesterséges
intelligencia segítségével önálló döntéshozásra képes robotokkal. A hidraulikus raklapemelő kinézetű robotok alkalma-
zása nemcsak az anyagmozgatást gyorsítja, hanem a rugalmasságot és hatékonyságot is növeli a raktári operációkban.
A projekt keretében a Társaság hosszú évek óta sikeres partnerével, az ALEF Distribution HU Kft-vel működik együtt.
A megvalósítandó projekt egyik különlegessége abban rejlik, hogy a telepítendő robotok egy új, ún. AMR technológiát
képviselnek. Az Autonóm Mobil Robotok (AMR-ek) képesek alkalmazkodni fejlett navigációs képességeik réven -
a gyakran változó raktári környezethez és önálló döntéseket hozni arról, hogyan kerüljék ki az esetlegesen felmerülő
akadályokat. Ez jelentős előnyt jelent a hagyományos Automatizált Vezetett Járművekkel (AGV) szemben, amelyek
csak előre meghatározott útvonalakon tudnak mozogni. Az automatán működő targonca-robotok lehetővé teszik
a Gloster Networks Kft. multinacionális ügyfelei számára, hogy egyszerre csökkentse raktárai emberi munka-
erő-igényeit és növelje a munkahelyi biztonságot, mivel a fejlett AMR technológia alkalmazása bizonyítottan csökkenti
az olyan balesetek kockázatát is, ahol az emberi és gépi munkavégzés találkozik. Ez a projekt nem csak a cég számára
jelent fontos mérföldkövet, hanem hozzájárul a magyarországi logisztikai és gyártási szektor fejlődéséhez is, miközben
elősegíti a munkahelyi biztonság növelését.
2023. december 5-én a Gloster közzétette 2024. január 4. napján 11:00 órára szóló közgyűlési meghívóját, amelyen
egyetlen napirendi pontként a Társaság Alapszabályának módosítása szerepelt és amely a Társaságnak a BÉT stan-
dard szabályozott piacra lépésére figyelemmel az Alapszabálynak a BÉT Általános Üzletszabályzata 17.1.9. pontjával
történő összehangolása miatt vált szükségessé.
2023. december 7-én a Társaságnak a Gloster- Lanoga Kft.-ben lévő tulajdonrészéből 45%-ot kitevő üzletrészt an-
nak korábbi tulajdonosa visszavásárolta. A tranzakció ellenértékének kiegyenlítése Gloster törzsrészvényekkel (ISIN:
HU0000189600) történt. A tranzakciót követően a Társaság a Gloster-Lanoga Kft.-ben 15 %-os üzletrésszel rendel-
kezik, ezért azt a továbbiakban a konszolidációból kiveszi. A tranzakció csekély mértékű, a Gloster- Lanoga Kft. pénz-
ügyi mutatói kevesebb, mint 1%-át képezték a Gloster Infokommunikációs Nyrt. konszolidált pénzügyi mutatóinak. A
Gloster a tranzakcióval 2023. december 7-én 47.716 db saját részvényt szerzett tőzsdén kívüli jogügylet keretében
1059 Ft/db átlagáron. A tranzakciót követően a Társaság saját részvény állománya 47.716 db.
2023. december 11-én a Gloster arról adott hírt, hogy globális csontvelő donor és őssejt nyilvántartó rendszert fej-
leszt a Gloster a Német Vöröskeresztnek 250 ezer euróért. A Gloster Infokommunikációs Nyrt. leányvállalatai a Glos-
ter-Minero IT Kft. és az FF Next Technologies Kft. együttműködési megállapodást kötöttek a Német Vöröskereszttel,
melynek keretében egy speciális, a szigorú német egészségügyi követelményeknek megfelelő szoftvert fejlesztenek
a cég szakemberei. A projekt célja a Vöröskereszt igényeire szabott digitális platform megalkotása, amely a csontvelő
donorok és az általuk adományozott őssejtek genetikai adatainak forradalmi, újszerű elektronikus nyilvántartását teszi
lehetővé. A rendszer kritikus szerepet fog játszani a csontvelőátültetések sikerességében, amelyek kulcsfontosságúak
olyan súlyos betegségek kezeléshez szükségesek, mint a leukémia. A Gloster által fejlesztendő rendszer lehetővé teszi
a donorok adatainak hatékony kezelését, beleértvé az egyedi genetikai HLA-karakterisztikai információkat és az ős-
sejtek eredetét. A rendszer különös figyelmet fordít a csontvelő-átültetésekhez szükséges őssejtek pontos és bizton-
ságos nyilvántartására, biztosítva ezzel a transzplantációk magasabb sikerességi arányát. A projekt célja emellett, egy
új globálisan elérhető, uniformizált adminisztratív webes felület és az ehhez tartozó backend infrastruktúra elkészítése,
ami összeköti az eddig szeparáltan működő donor központokat és azok felhasználóinak adatait, figyelembe véve a né-
met egészségügy szabályozásait és adatvédelmi irányleveit. A projekt elnyerésében különösen nagy jelentősége volt
annak, hogy a Gloster felkészült szakemberei végeztek a német önkéntes véradói rendszer és a COVID nyilvántartó
rendszerek fejlesztéseit is. A csontvelő-átültetés egy életmentő eljárás, amely során egészséges őssejteket juttatnak
a beteg szervezetébe, hogy helyreállítsák a károsodott vagy beteg csontvelőt. Ez a folyamat kulcsfontosságú sze-
repet játszik számos betegség, többek között a leukémia, az aplasztikus anémia, a Hodgkin-limfóma és más súlyos
betegségek kezelésében. A Gloster szakemberei által létrehozandó alkalmazás ezen betegségek elleni küzdelemben
jelent áttörést, járul hozzá a társadalom egészségének javításához. Ez az innováció nemcsak a Német Vöröskereszt
számára jelent majd jelentős digitalizációs előrelépést, hanem a Gloster számára is fontos mérföldkő a nemzetközi
piacokon való terjeszkedése útján.
2023.december 19-én az Erste Befektetési Zrt. felülvizsgálta a Gloster célárát és a korábbi 1.130 forintról 1.183 forintra
emelte azt, ajánlásukat pedig vételre módosították a korábbi tartásról. Az Erste vállalatelemzése szerint a 2023-ban
bejelentett tranzakció pozitív hatásaként az árbevételi várakozásukat megemelték, azonban a korábbinál kisebb mar-
zsokkal kalkulálnak, mivel úgy látják, hogy a költségnövekedés erodálja azt. A következő évekre hasonló EBITDA-val
számolnak, mint korábban, ennek oka, hogy a P92 akvizíciója nagyobb, mint amivel előző modellükben számoltak, és
ennek a nagyobb akvizíciónak az árbevételre gyakorolt pozitív hatása ellensúlyozza a marzs csökkenését. A súlyo-
zott tőkeköltség jelentősen csökkent, köszönhetően a kockázatmentes hozamok csökkenésének, és az explicit peri-
ódusban a sajáttőke arány csökkenése miatt is. A Gloster új vállalati életszakaszba lépett. Eddig az akvizíciók álltak a
stratégia fókuszában, a jövőben viszont a belső folyamatok racionalizálására, a hatékonyságnövelésre helyeződhet a
hangsúly -áll az Erste elemzésében.
1.5 A TÁRSASÁG ADATAI
Általános adatok
Cégjegyzékszám 13-10-042012
Cégforma részvénytársaság
Statisztikai számjel 27294260-4741-114-
13
Adószám 27294260-2-13
Közösségi adószám HU27294260
Elnevezés Gloster Infokommunikációs Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Rövidített elnevezés Gloster Infokommunikációs Nyrt.
Idegen nyelvű elnevezés Gloster Infocommunications Public Company Limited by Shares
Székhely 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2. ép.
Főtevékenység 4741’08 Számítógép, periféria, szoftver kiskereskedelme
Elektronikus elérhetőségek Kézbesítési cím: info@gloster.hu
Honlap: http://www.gloster.hu
Elérhetőség Postacím: 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A. A/2. ép.
Telefon: +36-1-456-8010
Fax: +36-1-700-2711
Befektetői kapcsolattartó dr. Bassola Eszter
e-mail: bassola.eszter@gloster.hu
telefon: +36-20-296-2075
Könyvvizsgáló CMT Consulting Korlátolt Felelősségű Társaság
HU-1074 Budapest, Vörösmarty utca 16-18. A. ép. Fsz. 1F. ajtó
A könyvvizsgáló részéről a könyvvizsgálat elvégzéséért személyében felelős kijelölt kamarai
tag könyvvizsgáló: Móri Ferencné
Telephely: 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/3. ép.
Fióktelepek HU-6300 Kalocsa, 2938/3.
HU-3252 Erdőkövesd, Hunyadi János út 7.
6000 Kecskemét, Izsáki út 5.
4025 Debrecen, Piac utca 77. II. em. 15. ajtó
6721 Szeged, Tisza Lajos körút 17.
7622 Pécs, Zsinkó István utca 11.
A Társaság szerepel a NAV köztartozásmentes adózói adatbázisában, valamint Megbízható adózó minősítésű.
1.6 RÉSZVÉNYINFORMÁCIÓK
A társaság alaptőkéje, részvényei:
Részvénysorozat Névérték (Ft/db) Mennyiség (db) Össznévérték (Ft)
„A“ sorozat Gloster törzsrészvény ISIN: HU0000189600 10 18 176 440 181 764 400
Alaptőke összesen: 18 176 440 181 764 400
5%-ot meghaladó tulajdoni hányaddal rendelkező részvénytulajdonosok a bevezetett sorozatra vonatkozóan:
Részvényes neve Tulajdoni hányada (%) Birtokolt részvény mennyisége (db)
Szekeres Viktor Vagyonkezelő Alapítvány 55,07 10 009 014
Széchenyi Alapok Kockázati Tőkealap 19,45 3 535 477
Közkézhányad 25,48 4 631 949
Az illetékes cégbíróság által bejegyzett, 2023. december 31-i állapotnak megfelelő adatok
A közkézhányad meghatározásánál nem kerültek figyelembevételre azon tulajdonosok, akiknek a teljes értékpapír-állomány
legalább 5%-a tulajdonában van, valamint a letétkezelők birtokában lévő értékpapír-állomány azon része, amelyről a letétke-
zelő rendelkezésre álló igazolása alapján megállapítható, hogy a teljes értékpapír állomány legalább 5%-át kitevő értékpapír
mennyiség van az adott személy tulajdonában.
1.7 A GLOSTER RÉSZVÉNYEK ÁRFOLYAMÁNAK ALAKULÁSA
A Gloster Nyrt. részvényeivel a tőzsdei kereskedés 2020. június 9-én indult meg a Budapesti Értéktőzsde Xtend kategóriá-
jában, az első kereskedési nap záró árfolyama 215 Ft/db volt (a 2021-es felosztási lépéseket megelőzően ez 2150 forintnak
felel meg). Az alábbi adatok és táblázatok forrás a Budapesti Értéktőzsde nyilvánosan elérhető adatai (www.bet.hu)
2023. január 2-án 1.025 forintos nyitóárral indult az év és január 18-án érte el a GLOSTER papír az éves maximumát 1.120
forinttal. Végül 960 forinton zárta 2023. decemberét. 2023-ban az átlagos záróár 995 forint volt, a forgalommal súlyozott
átlagár 992 forint. A kereskedési napok 43%-án volt 1.000 forintnál magasabb a záróára. Mindezek az adatok azt mutatják,
hogy dacára a rendkívül kedvezőtlen világgazdasági helyzetnek, a Gloster részvény stabilizálni tudta az értékét az 1.000
forint körüli tartományban.
2023-ben a legnagyobb forgalmat 2023. október 2-án bonyolították a Gloster értékpapírjaival, ezen a napon 34.550 darab
részvénye cserélt gazdát, összesen több, mint 33 millió forint értékben. A teljes év során 1296 kötéssel 293.438 darab Gloster
részvény cserélt gazdát, több mint 291 millió forint értékben.
A 2020 júniusi tőzsdei bevezetéstől 2023. december 31-ig terjedő időszakban a Gloster árfolyama 215 forintról 960 forintra
(447%-ra) emelkedett.
Két elemző cég foglalkozik a GLOSTER részvény szakértői véleményezésével:
Az Erste Group a 2023. december 19-i elemzésében vételre módosította az ajánlását a korábbi tartásról és 1.130
forintról 1.183 forintra emelte a célárat a Gloster részvénynél.
Az Equilor 2023. november 29-i elemzésében tartásra javasolja a papírt és továbbra is 1396 forintos célárat
határozott meg.
Nincs olyan a Társaság által kibocsátott értékpapír, amely tőzsdei kereskedelme engedélyezett az Európai Unió valamely
tagállamának elismert piacán, illetve olyan értékpapír sem, amelyek tőzsdei kereskedelme nem engedélyezett az Európai
Unió valamely tagállamának elismert (szabályozott) piacán (tőzsdéjén), a Társaság nem korlátozza a jegyzett tőkét meg-
testesítő kibocsátott részesedései átruházását sem. Nincsenek olyan befektetői a Társaságnak, akik jelentős közvetlen vagy
közvetett részesedéssel rendelkeznek a Társaság saját tőkéjében, nincsenek a Társaság által különleges irányítási jogokat
megtestesítő részvények sem.
A Társaság rendelkezik Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezettel, amelynek vezetését a vonatkozó jogszabá-
lyoknak megfelelően megbízott látja el.
A Társaság nem korlátozza a kibocsátott részvényekhez kapcsolódó szavazati jogokat, nincsenek a tulajdonosok között
olyan megállapodások, amelyek a kibocsátott részesedések, illetve a szavazati jogok átruházásának korlátozását eredmé-
nyezhetik.
A Glosternek nincs olyan lényeges megállapodása, amely egy nyilvános vételi ajánlatot követően az irányításában bekövet-
kezett változás miatt lép hatályba, módosul vagy szűnik meg.
1.8 A GLOSTER CSOPORT SZERVEZETI ÖSSZETÉTELE
A Gloster Csoport tagjai 2023. január 1. napján: Gloster Infokommunikációs Nyrt., Gloster Networks Kft., Gloster IT Security
Kft., Cableline Technologies Kft., Gloster Telekom Kft., Gloster Cloud Zrt., Gloster-Minero IT Hungary Kft., FF Next
Technologies Kft., Gloster-Lanoga Kft., G-Plus Consulting GmbH.
A Gloster Csoport tagjai 2023. december 31. napján: Gloster Infokommunikációs Nyrt., Gloster Networks Kft., Gloster IT
Security Kft., Cableline Technologies Kft., Gloster Telekom Kft., Gloster Cloud Zrt., Gloster-Minero IT Hungary Kft., FF Next
Technologies Kft., G-Plus Consulting GmbH, Gloster-P92 Informatikai Kft., P92 UK Ltd., P92 US Ltd.
1.9 ÜZLETÁGAK (SZEGMENSEK) BEMUTATÁSA
A Társaság célja, hogy az organikus növekedés mellett akvizíciókkal realizálja a stratégiájában megfogalmazott dinamikus
növekedési céljait.
A Gloster Csoport 2023. júniusa óta a korábbi öt helyett három üzletági szervezettel működik, ezzel erősítve tovább a Tár-
saság belső integrációját, illetve áramvonalasítva a működési struktúrát. A három üzletágat a Rendszerintegráció, a Cloud és
a Nemzetközi szoftverfejlesztés alkotja.
A Gloster üzleti területei az IT szektor széles skáláját fedik le: ideértve a hálózati infrastruktúrát, a hálózatbiztonságot,
a csúcstechnológiás monitorozó és együttműködési megoldásokat, valamint a felhőalapú szolgáltatásokat és a nemzetközi,
nagyvállalati ügyfelek számára készült egyedi szoftvereket is.
1.9.1. RENDSZERINTEGRÁCIÓS ÜZLETÁG
A Rendszerintegrációs üzletág a hálózati és IT infrastruktúra, a kibervédelmi és az intelligens épületeket célzó tevé-
kenységek összevonásával jött létre.
A Gloster Rendszerintegrációs üzletágán keresztül hagyományosan magas kitettséggel rendelkezik a hardveres ága-
zatokban, ahol az ellátási láncok helyreállásával párhuzamosan a chip- és egyéb alapanyaghiány folyamatos csökke-
nése tapasztalható. Ezáltal rövidülnek a szállítási idők és gyorsabban zárulhatnak a nyitott megrendelések 2023-ban,
megfelelően a korábbi várakozásoknak.
Stratégiai cél, hogy a rendszerintegrációs üzletág szakmai és gyártói kompetenciáját bővítse, hogy a Gloster Cso-
port ügyfelei számára a lehető legmodernebb és legjobb technológiát tudja biztosítani. A kiberbiztonság területén
célkitűzés az adatbiztonság szolgáltatásként való értékesítése a piacon - nem csak, mint hardware eszköz - mivel így
rugalmas, egyedi és testre szabható megoldások alakíthatóak ki.
1.9.2. CLOUD ÜZLETÁG
A Cloud üzletág a vállalat személyre szabott, előfizetői felhő szolgáltatásokat, speciális felhő technológiai mérnöki
tudást igénylő kompetenciáit tömöríti magában. A Cloud üzletág a jellemző előfizetői szerződéses modell miatt
hozzájárul a rendszeres bevételek kiszámítható növekedéséhez.
Az üzletág olyan kompetenciákkal rendelkezik, amely szinergiát alkot más üzletági szolgáltatásokkal is, ezáltal olyan
értéknövelt értékesítési csomagok alakíthatóak ki, amelyek nem csak az ügyféligények magas szintű kielégítésben, de
a dinamikus bevételnövekedésben is fontos szerepet játszanak.
A Cloud üzletág tevékenységében meghatározó a Microsoft szolgáltatások ügyféloldali kiépítése. Az üzletág szakem-
berei mindenre kiterjedő megoldást biztosítanak az infrastruktúra migráció (IaaS), adatbázis migráció (DBaaS), web-
szolgáltatások (PaaS), konténerizáció (AKS) vagy éppen a Desktop infrastruktúra (AVD, CloudPC) területén, minden
iparág számára. Azure, Microsoft 365 és Dynamics rendszerek megtervezésével, felhő alapú szolgáltatásokra épülő
munkakörnyezet kialakításával és üzembehelyezésével foglalkozik, valamint támogatják ügyfeleiket ezek működteté-
sében. Széleskörű tapasztalatokkal és szaktudással rendelkezik az Azure-alapú virtuális számítógépek telepítésében,
biztonságos és optimális üzemeltetésében a kis- és középvállalati, valamint a nagyvállalati szegmensben egyaránt.
1.9.3. NEMZETKÖZI SZOFTVERFEJLESZTÉSI ÜZLETÁG
A Gloster Nemzetközi szoftverfejlesztési üzletága 2023-ban a legjelentősebb a Csoporton belül létszámbeli méretét
és - a P92 Kft. akvizícióját követően - árbevételét tekintve is. Az üzletág olyan szoftvermegoldásokat és fejlesztői
kapacitást kínál, amelyeket több mint 150 szakember segítségével közép-és nagyvállalatok egyedi igényeire szabva
értékesít a vállalat külföldi és magyarországi piacokon.
A 2023. júniusában bejelentett P92 felvásárlási tranzakciónak köszönhetően a Gloster Infokommunikációs Nyrt. a leg-
nagyobb hazai tulajdonú, szoftverfejlesztési szolgáltatást exportáló magyar vállalattá nőtte ki magát1. Megrendelői
oldalon a korábbi, hagyományosan erős ágazatok (mint autóipar, egészségügy, pénzügyi szektor) mellett a szolgáltató
és szórakoztatóipari ügyfelekkel vált még szélesebbé és diverzebbé a Gloster ügyfélporfóliója.
A szoftverfejlesztési üzletág 2023. évi fókuszában, a cégcsoport stratégiai célkitűzéseinek részeként - a meglévő pia-
cok és ügyfelek megtartása mellett - a nemzetközi értékesítési lehetőségek fejlesztése volt. Az üzletág németországi
kirendeltsége mellett a P92 IT Solutions Kft. akvirálásának eredményeként immár az egyesült királyságbeli és egyesült
államokbeli kirendeltséggel is rendelkezik.
1 Forrás: https://healce.com/mars-hasab/it-szolgaltatasok-magasan-szarnyal-a-felhos-technologia/
Üzletágak árbevételének aránya eseti és rendszeres bontásban (adatok mFt-ban)
Árbevétel üzletágan- ként 2022 2023 2023 P92 2023/01-07-tel együtt
eseti rendsze- res összesen eseti rendsze- res összesen változás eseti rendsze- res összesen változás
Rendsze- rintegráció üzletág 697 (65,2%) 1 904 (34,8) 2 601 3 032 (74,5%) 038 (25,5%) 1 4 070 1 469 (+56,5%) 3 032 (74,5%) 1 038 (25,5%) 4 070 1 469 (+56,5%)
Cloud üzletág 171 (12,7%) 1 171 (87,3%) 342 1142 (8,9%) 1 454 (91,1%) 596 1254 (+18,9%) 142 (8,9%) 1 454 (91,1%) 1 596 254 (+18,9%)
Nemzetkö- zi szoftver- fejlesztési üzletág 185 (9,4%) 780 (90,6%) 1 965 1 641 (19,3%) 2 688 (80,7%) 3 329 1 364 (+69,4%) 844 (18,1%) 3 809 (81,9%) 4 653 2 688 (+136,8%)
Összesen 2 052 (34,8%) 3 855 (65,2%) 5 908 3 815 (42,4%) 5 180 (57,6%) 8 995 3 087 (+52,3%) 4 017 (38,9%) 6 302 (61,1%) 10 319 4 411 (+74,7%)
Üzletágak projekt alapú (eseti) és rendszeres bevételeinek aránya a cégcsoport teljes árbevételeihez képest
Árbevétel arány / üzletág 2022 2023 2023 P92 teljes év
eseti % rendszeres % összesen % eseti % rendszeres % összesen % eseti % rendszeres % összesen %
Rendszerinteg- ráció üzletág 82,7% 23,5% 44,0% 79,5% 20,0% 45,2% 75,5% 16,5% 39,4%
Cloud üzletág 8,3% 30,4% 22,7% 3,7% 28,1% 17,7% 3,5% 23,1% 15,5%
Nemzetközi szoftverfejlesz- tési üzletág 9,0% 46,2% 33,3% 16,8% 51,9% 37,0% 21,0% 60,4% 45,1%
Összesen 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0%
2 VÁLLALATIRÁNYÍTÁS
A Társaságnak nincsenek kötelezően alkalmazandó, illetve önkéntesen alkalmazott külön kialakított vállalatirányítási szabály-
rendszerei, vállalaton belüli sokszínűséget támogató politikája azonban ennek elfogadását a gyakorlatában a Társaság
követi -, belső ellenőrzési és kockázatkezelési rendszere kialakítását pedig a Gloster megkezdte. A Társaság még nem ren-
delkezik külön kockázatkezelési politikával.
A Társaság elkészítette a vállalatirányítási nyilatkozatát felelős társaságirányítási jelentését - és ezt a vonatkozó szabályo-
zás által előírt közzétételi helyeken közzé is teszi.
2.1 IGAZGATÓSÁG
A Gloster Csoport Igazgatóságának legfontosabb feladatai a részvényesek hosszútávú érdekeinek biztosítása, a vállalati
stratégia kialakításának és végrehajtásának nyomon követése, illetve a csoport szintű éves üzleti célok elérése.
A Társaság ügyvezető szerve az Igazgatóság. Az Igazgatóság tagjai e tevékenységük során a Társaság érdekeinek megfe-
lelően kötelesek eljárni. Az Igazgatóság legalább három (3) tagból áll, tagjait és első elnökét a közgyűlés választja, további
elnökét viszont maga választja tagjai közül.
Az Igazgatósági tagság a Közgyűlés által kinevezett személy általi elfogadásával jön létre, az Igazgatóság tagjai a Társaság
vezető tisztségviselői. Az Igazgatóság tagjának megbízatása az alábbi esetekben szűnik meg:
a Közgyűlés általi visszahívással;
határozott ielteltével (határozott időre történő kinevezés esetén);
megszüntető feltétel bekövetkezésével (megszüntető feltételhez kötött kinevezés esetén);
lemondással;
elhalálozással;
a tag cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával;
a taggal szembeni kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkeztével.
Az Igazgatóság hatáskörébe tartozik minden olyan kérdés eldöntése, amely nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatásköré-
be, illetőleg amelyek eldöntését a jogszabályok és az Alapszabály az Igazgatóság hatáskörébe utalják, így különösen:
a Társaság ügyvezetésének ellátása;
a Társaság részvénykönyvének vezetése vagy annak céljából megbízás adása (a megbízás tényét és a megbízott sze-
mélyi adatait közzé kell tenni);
vezérigazgató és vezérigazgató-helyettes(ek) kinevezése és felettük a munkáltatói jogok gyakorlása, ellenőrzése, va-
lamint díjazásuk megállapítása a Közgyűlés által meghatározott irányelvek alapján;
ügyek meghatározott csoportjaira nézve a Társaság munkavállalói részére cégjegyzési jogosultság adása, megvonása;
a Társaság üzleti könyveinek szabályszerű vezetése, különösen pedig a Társaság számviteli törvény szerinti beszámo-
lójának és a vélemény felhasználására vonatkozó javaslatának az elkészítése, Közgyűlés elé előterjesztése;
a Társaság éves és hosszú távú (pénzügyi, fejlesztési és üzleti) programjainak, az éves pénzügyi, fejlesztési és üzleti
terveknek és üzletpolitikai koncepcióknak az előkészítése, illetőleg azok végrehajtásának ellenőrzése;
a Közgyűlés összehívása és szervezése, a közgyűlési döntést igénylő kérdésekben előzetes állásfoglalás kialakítása,
javaslatok előterjesztése;
a Társaság könyvvizsgálójának megválasztására vonatkozó határozati javaslat előterjesztése;
a Társaság társaságirányítási gyakorlatát bemutató, a Budapesti Értéktőzsde szereplői számára előírt módon elkészí-
tett jelentés előterjesztése az éves rendes Közgyűlés eterjesztése, valamint az egyéb hatóságok és egyéb szervek
felé előírt kötelező jelentések teljesítése;
saját részvény megszerzése a Közgyűlés felhatalmazása alapján vagy a Társaságot megillető követelés kiegyenlítését
célzó bírósági eljárás keretében vagy átalakulás során;
a felelős társaságirányítási jelentés Közgyűlés elé terjesztése, továbbá az időszakos (éves közgyűlési és negyedéves
felügyelőbizottsági) jelentések elkészítése;
döntés mindazokban a kérdésekben, amelyet a jogszabály, a Közgyűlés vagy az Alapszabály nem utal a Közgyűlés
hatáskörébe,
döntés hitel felvételéről, garancia vagy bármely egyéb pénzügyi kötelezettség vállalásáról, még abban az esetben is,
ha az a Társaság szokásos pénzügyi tevékenységétől vagy üzletmenetétől eltér;
kötelező jelentések és szabályzatok előkészítése a közgyűlés részére (ideértve különösen a javadalmazási politikát és
a javadalmazási jelentést), vagy elfogadása,
az Igazgatóság belátása szerint vonhat az Igazgatóság hatáskörébe munkaszervezeten belüli kérdéseket, amennyiben
azok nem tartoznak más szervek fenntartott hatáskörébe.
2.2 AZ IGAZGATÓSÁG TAGJAI
SZEKERES VIKTOR GAYER ATTILA JÁRDÁN TAMÁS OSZLÁNSZKI PÉTER LÓDI KATALIN SUM VIKTOR
igazgatóság elnöke, igazgatósági igazgatósági tag, igazgatósági tag, igazgatósági tag, igazgatósági tag,
alapító tag stratégiai igazgató humán eroforrás kommunikációs pénzügyi igazgató
tulajdonos igazgató igazgató
2.3 FELÜGYELŐBIZOTTSÁG, AUDITBIZOTTSÁG
Felügyelőbizottság tagjai:
Dr. Balásfalvi-Kiss András, ELNÖK
Dr. Zanathy László
Várhelyi Veszna Virág
Vincze Andrea
Auditbizottság tagjai:
Dr. Balásfalvi-Kiss András, ELNÖK
Vincze Andrea
Dr. Zanathy László
A vezető tisztségviselők kinevezésére és elmozdítására, valamint az alapszabály módosítására a Ptk., valamint annak alapján
a Társaság Alapszabályának rendelkezései irányadóak. A vezető tisztségviselőknek nincs részvénykibocsátásra és -vissza-
vásárlásra vonatkozó jogköre.
2.4 SZERVEZETI JELLEMZŐK: LÉTSZÁM, VÁLLALATI
ÉRTÉKEK, FEJLŐDÉSI LEHETŐSÉGEK
Szervezeti létszám
A Gloster szervezete öt évnyi intenzív, alapvetően akvizíciókkal megvalósított növekedést követően stabilan 200 fő körüli
számot mutatott 2023. első félévében. Ehhez a létszámhoz csatlakozott a 2023. júniusában aláírt szerződés alapján a P92 IT
Solutions Kft. csapata, melynek integrációja a 2023-24-es időszak kiemelt feladata.
A Társaság és vezető tisztségviselője, illetve munkavállalója között nincs olyan megállapodás, amely kártalanítást ír earra
az esetre, ha a vezető tisztségviselő lemond, vagy a munkavállaló felmond, ha a vezető tisztségviselő vagy a munkavállaló
jogviszonyát jogellenesen megszüntetik, vagy a jogviszony nyilvános vételi ajánlat miatt szűnik meg.
Szervezeti létszám területi és üzletág szerinti bontásban 2023.12.31-én2
Szervezeti adatok
Terület vagy üzletág Létszám 2021.12.31. Szervezeti arány (%) Létszám 2022.12.31. Szervezeti arány (%) Létszám 2023.12.31. Szervezeti arány (%) FTE 2023.12.31. FTE arány %
Munkavállalók
Központi Támogató Területek 29 21,6% 16 8,0% 10 3,6% 7,0 3,3%
Rendszerintegrációs Üzletág 22 16,4% 46 23,1% 63 23% 61,9 29,0%
Cloud üzletág 10 7,5% 13 6,5% 14 5,1% 13,45 6,3%
Nemzetközi Szoftverfejlesztési üzletág 45 33,6% 94 47,2% 136 49,6% 130,87 61,4%
Összesen: 106 79,1% 169 84,9% 223 81,4% 213,22 100%
Munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban foglalkoztatottak
Gloster Csoport 28 20,9% 30 15,0% 51 18,6%
Gloster Csoport összesen 134 100% 199 100% 274 100%
300
Gloster csoport FTE, munkavállalói létszám
2 74
213,2
199
134
53 15 1,7
43,5 10 1,2
250
és egyéb jogviszonyban foglalkoztatottak
számának alakulása
200
2020-2023
150
FTE 100
Létszám 50
Létszám egyéb jogviszonnyal
0
2020 2021 2022 2023
2 Igazgatóság, Felügyelő és Auditbizottság nélküli számadatok
Magyarázat:
Munkaviszonyban foglalkoztatottak: legalább heti 10 óra munkaidőben foglalkoztatott, munkaviszonyban álló aktív mun-
kavállalók létszáma.
Munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony: megbízási jogviszonyban vagy iskolaszövetkezeti tagként foglalkoztatott,
személyes közreműködést végző munkatársak az Igazgatóság, Auditbizottság és Felügyelőbizottság tagjai nélkül.
A Rendszerintegrációs üzletág létszámadatai a korábbi, 2022. évre vonatkozó jelentésben még megbontva kerültek kimu-
tatásra az alábbiak szerint: Kereskedelem és Beszerzés terület, Networking és IT Infrastruktúra üzletág, Kibervédelmi és
Intelligens épületek üzletágak.
Az FTE (full time employee) számítás során a heti 40 óra munkaidőben, alkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott munka-
vállalókat tekintettük 1 FTE-nek.
Belső stabilitás és szervezetfejlesztés a növekedés támogatására
A szervezeti és HR stratégia célja, hogy megfelelően képzett és motivált szakemberek közösségét hozza létre úgy, hogy
közben egy dinamikusan változó, folyamatosan formálódó szervezet kell képes legyen megvalósítani az intenzív növekedési
stratégiát. Az üzleti stratégiával összhangban ezért kiemelten fontos szervezeti célként tekint a vállalat:
az akvizíciókkal a csoporthoz érkező cégek munkavállalóinak integrálására;
tapasztalt szakemberek megtalálására és velük szaktudás és kompetenciák bevonzására;
utánpótlás képzésre és a nagyobb szervezet adta belső karrierlehetőségek kialakítására;
a technológiai és innovációs fejlődés adta lehetőségek szervezeti és üzleti alkalmazására;
a meglévő szakember megtartására és a közösség folyamatos építése.
Az üzleti szaktudás és technológiai minőség fejlesztése mellett a Gloster Csoport tudatosan foglalkozik a dolgozói elége-
dettség növelésével, a szervezeti kultúra fejlesztésével, így támogatva humánpolitikai oldalról az üzleti célok megvalósu-
lását. Családbarát munkahelyként rugalmas munkavégzést kínál a kollégáknak, a legkisebb családtagoknak pedig évente
gyerektábort is szervez. A vállalatcsoport támogatja a megváltozott munkaképességűek, a diákok és a kisgyermekes anyák
munkába állását, munkába való visszatérését.
Szervezeti és egyéni értékek mentén továbbra is megoldásfókuszú gondolkodásmód, az egyéni fejlődés támogatása, a
csoport-és csapat szintű együttműködés jelenti a Gloster kultúrájának alappilléreit.
3 TÁRSADALMI FELELŐSSÉGVÁLLALÁS
A Gloster Csoport fontosnak tartja, hogy támogassa azokat a társadalmi kezdeményezéseket, amelyek a fenntartha-
tóságot, a környezet védelmét, az etikus üzleti gyakorlatot, az oktatást vagy a rászorulókat támogatják.
A nagytarcsai központ már 2014-ben úgy került megtervezésre, hogy környezetbarát módon működhessen, a léte-
sítményt pedig a mai napig folyamatosan fejleszti a Vállalat. Ennek köszönhetően az épület ma már hőszivattyús fű-
téssel, napelemes rendszerrel és okosiroda-megoldásokkal van felszerelve, emellett a Társaság elektromos autókhoz
használható töltőoszlopot is telepített.
A cég mindennapi életében is fontos szerepet játszik a zöld gondolkodás: az irodákban szelektív hulladékgyűjtés tör-
ténik és a Gloster Csoport kizárólag újrahasznosított papírtermékeket használ.
A közvetlen fenntarthatósági törekvések mellett a társadalmi célú tevékenységgel is igyekszik a Vállalat előremutató
célokat támogatni. Ennek megfelelően sportszerekkel Szegeden, Budapesten és Nagytarcsán is ruhagyűjtést szerve-
zett társadalmi szervezetek részére.
3.1 TÁMOGATOTT ALAPÍTVÁNYOK ÉS TÁRSADALMI
SZERVEZETEK
Hálózati Tudás Terjesztéséért Programiroda Alapítvány
Gyömrői Árvácskák Állatotthon
Battonyai Állatmentők Alapítványa
Magyar Vöröskereszt
4
FŐBB KOCKÁZATI TÉNYEZŐK
ÉS AZOK KEZELÉSE
4.1 SZAKEMBERHIÁNY KOCKÁZATA
Figyelembe véve az elmúlt évek adatait és a várható trendeket, az informatikai szektorban („IT szektor”) jelentős keres-
leti igény és versenyhelyzet tapasztalható a munkaerőpiacon. A szakemberhiány kockázata, az iparág többi szereplőjéhez
hasonlóan a Társaságot is érinti. A kockázat csökkentése érdekében a Gloster az alkalmazottai számára igyekszik karrierle-
hetőséget biztosítani, valamint a Vállalat menedzsmentje hangsúlyt fektet arra, hogy olyan vállalati kultúra és munkahelyi
légkör alakuljon ki, ami megtartja és motiválja a szakembereket, valamint, hogy egyéni fejlődési és képzési lehetőségeket is
biztosítson a munkatársaknak. Továbbá a Gloster olyan magyarországi vidéki városokban nyitott és tervez irodákat nyitni,
ahol magas színvonalú, felsőfokú informatikai képzés is zajlik. Ennek célja, hogy a Társaságnak közvetlenül legyen lehetősége
megszólítani a munkaerőpiacra lépő évfolyamok legtehetségesebb diákjait. A szakemberhiány a Cégcsoport eredményes-
ségére, valamint a növekedésére hátrányosan hathat.
Kockázati szint: magas
4.2 HOLDINGSZERŰ MŰKÖDÉSBŐL EREDŐ KOCKÁZAT
A Gloster holdingtársaságként működik, teljesítménye a leányvállalatok teljesítményétől függ. A Társaság teljesítési képes-
ségére negatívan hathat, ha a leányvállalatok teljesítménye romlik.
Kockázati szint: közepes
4.3 A NÖVEKEDÉSBŐL, KOMPLEXITÁSBÓL EREDŐ
KOCKÁZAT
A Gloster Csoport kivételesen intenzív növekedést valósított meg az elmúlt három évben. A szervezet, a tevékenységek,
a megvalósított projektek, a leányvállalatok akvizíciói és az ezek eredményeként jelentkező árbevétel operatív szinten nö-
velték a komplexitást, amivel a Társaság menedzsmentjének és munkatársainak szembe kell nézni. A teljes Gloster Csoport
egységes, korszerű vállalatirányítási rendszert vezetett be, a Cégcsoport egésze szintjén egységes elvek és folyamat men-
tén történik a kontrolling. A Társaság szervezeti struktúrája és a vállalati folyamatok is a skálázhatóság figyelembevételével
kerültek kialakításra. Az adatalapú döntéshozatal érdekében korszerű, BI (azaz üzleti intelligencia) alapú riporting rendszer
fejlesztése van folyamatban. A Társaság továbbra is jelentős erőforrásokat szán a menedzsment-képességek fejlesztésére,
mindezeknek köszönhetően a működése átlátható. Ugyanakkor nem zárható ki annak a kockázata, hogy a további gyors
növekedés miatt a Gloster üzletmenetében fennakadások alakuljanak ki, amelyek a hatékony, folyamatos üzletmenetét aka-
dályozzák, ezzel hátrányosan befolyásolva a Társaság eredményességét.
Kockázati szint: közepes
4.4 CHIPHIÁNY ÉS NYERSANYAGHIÁNY KOCKÁZATA
A megelőző üzleti év (2022) adatait és várható hatásait tekintve, az informatikai szektorban (de más iparági gyártóknál is)
nyersanyaghiány tapasztalható. A nyersanyaghiány érezhető szállítási késedelmet jelent, ami az informatikai projektek telje-
sítési idejét néhány hónapról 6-10 hónapra is növelheti. A Gloster nagy hangsúlyt fektet a szolgáltatások megerősítésére és
ezek hatékony értékesítésére, valamint a felhő-alapú megoldások értékesítésére, annak érdekében, hogy az esetlegesen
kialakuló eszközhiány a Társaság árbevételében ne jelentkezzen jelentősen. Ugyanakkor nem zárható ki teljes mértékben
annak a kockázata, hogy a nyersanyaghiány, különösen a chiphiány a Gloster által vállalt projektek megvalósíthatóságát is
negatívan befolyásolja, ami végső soron eredményességét is hátrányosan érintheti.
Kockázati szint: közepes
4.5 A TECHNOLÓGIA VÁLTOZÁSÁBÓL EREDŐ KOCKÁZAT
A Gloster az IT szektorban folytat üzleti tevékenységet, ami különösen dinamikusan fejlődő, innovatív és versengő iparág.
A szolgáltatók a szolgáltatás minőségével, a szolgáltatás árával és az új technológiák nyújtásával is versenyeznek. Az ipar-
ágra jellemző, hogy egy adott technológiai megoldás rövid ialatt elavulttá válhat. A Társaság a technológiai változásokat
igyekszik a működésébe beépíteni, és azokat folyamatosan lekövetni. Ugyanakkor nem zárható ki annak a kockázata, hogy a
Gloster nem lesz képes minden esetben lépést tartani a technológiai változásokkal, ami a nyújtott szolgáltatásai és értékesí-
tett termékei árának csökkenéséhez, és végső soron a Vállalat pénzügyi eredményei csökkenéséhez vezethet.
Kockázati szint: közepes
4.6 INFORMATIKAI RENDSZEREK MŰKÖDÉSÉBŐL EREDŐ
KOCKÁZAT
A Gloster és leányvállalatai informatikai rendszereket használnak. Előfordulhat, hogy a Társaság vagy a leányvállalatok in-
formatikai rendszerei nem megfelelően működnek. Ha az informatikai rendszerek biztonságos működése nem folyamatos
és megbízható, az jelentősen hátrányos következményekkel járhat a Társaság folyamatos üzletmenetére, ami végső soron
negatívan hathat a Cégcsoport tevékenységére és eredményességére.
Kockázati szint: közepes
4.7 AZ ÜGYVEZETÉS LEGFONTOSABB TAGJAINAK ELVESZTÉSE
A Gloster teljesítménye és sikeressége nagymértékben függ a vezetők és kulcsfontosságú alkalmazottak tapasztalatától és
rendelkezésre állásától. A vezetők és kulcsfontosságú alkalmazottak távozása negatívan befolyásolhatja a Társaság műkö-
dését és eredményességét.
Kockázati szint: alacsony
4.8 TOVÁBBI AKVIZÍCIÓK MEGVALÓSÍTHATÓSÁGÁNAK
KOCKÁZATA
A Gloster növekedési stratégiájának kulcsa az akvizíciós stratégia. A vállalatok akvizíciója ugyanakkor jelentős kockázatokkal
járhat, mivel az akvizíció előkészítése és végrehajtása elvonja a menedzsment figyelmét és az erőforrásokat az alaptevékeny-
ségtől, az akvizíció vételára esetlegesen túl nagy pénzügyi megterhelést jelent, a felvásárolt vállalkozás esetlegesen nem telje-
síti az elvárt eredményeket, vagy az akvizíció lezárását követően derül fény olyan rejtett kötelezettségekre, amelyek a Társaság
részére jelentős terheket jelentenek. A Gloster a felvásárolt vállalkozásokat a Cégcsoportba integrálja, ugyanakkor nem zárható
ki annak a kockázata, hogy az integrációs folyamat nem, vagy csak lassan teljesül. További kockázatot jelent, ha a felvásárolt
vállalkozást a szakértelemmel rendelkező kulcsszakemberek elhagyják. A Gloster igyekszik ezeket a kockázatokat csökkente-
ni, azzal, hogy alapító részvényese, Szekeres Viktor (Alapító”) függetlenítette magát a napi operatív tevékenységektől, és
elsősorban az akvizíciós tárgyalásokra és az akvizíciós folyamatokra fókuszál. Az egyes akvizíciók finanszírozása egyedi pro-
jektfinanszírozási módszerrel történik, így az üzleti terv beruházási és OPEX (operational expenditure, azaz üzleti működési)
költségeit nem befolyásolja. A Gloster a céltársaságokat egyedi megtérülési- és kockázatértékelés szerint elemzi, melynek
része a vételár mértékének a gazdálkodására gyakorolt hatáselemzése is. A céltársaságok alapos jogi, pénzügyi, és működési
átvilágításon mennek keresztül a tranzakciót megelőzően. A Gloster egyidőben legfeljebb 2-3 akvizícióval, illetve integrációval
foglalkozik. A Társaság figyelemmel van arra is, hogy a tranzakciós szerződések megfelelő garanciákat tartalmazzanak a felvá-
sárolt vállalkozás jövőbeni teljesítményére (pl. earn-out rendszer alkalmazása, azaz a vételár egy részletének kifizetése jövőbe-
ni pénzügyi teljesítményhez kötött), a kulcsszakemberek megtartására, valamint az eladók részéről szavatosságvállalásokat a
fel nem tárt kötelezettségekre. Az egyes felvásárlások során elsődleges szempont, hogy a céltársaság működési érettség és
szervezeti kultúra szempontjából illeszkedjen a Társaság meglévő szolgáltatási portfóliójába, illetve csak pozitív eredményes-
ség mellett működő cégek kerüljenek be a Gloster Csoportba. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy egy akvizíció során a Társaság
nem tudja valamennyi lehetséges kockázatot kezelni, ami a Gloster eredményességét negatívan befolyásolhatja.
Kockázati szint: alacsony
4.9 A VÁLLALATSTRATÉGIÁJÁNAK VÁLTOZÁSÁBÓL
EREDŐ KOCKÁZAT
A Gloster növekedési stratégiájának alapja a vállalatfelvásárlás. A külső gazdasági feltételek (pl. jelentős és hosszan elhú-
zódó gazdasági recesszió, az európai vagy hazai szabályozási környezet megváltozása, finanszírozási lehetőségek meg-
szűnése) kedvezőtlen változásai előidézhetnek olyan helyzetet, ami miatt a Társasága vállalatfelvásárlási stratégiáját nem
tudja megvalósítani és folytatni, ezért a stratégia módosítása válik szükségessé. Ez végső soron hátrányosan befolyásolja
a Gloster növekedési céljait, ami az eredményességére is negatívan hathat.
Kockázati szint: alacsony
4.10 A TÁRSASÁGRA VONATKOZÓ SZABÁLYOZÁS
ALAKULÁSÁBÓL EREDŐ KOCKÁZAT
A Gloster tevékenységéhez kapcsolódó piac (informatikai piac) nem minősül szabályozottnak. A Társaság tevékenységére
ezért elsősorban a Ptk., valamint a kapcsolódó jogszabályok irányadóak. A Gloster Csoport vevői között ugyanakkor van-
nak olyan szereplők, akik szabályozott pl. pénzügyi piac folytatják üzleti tevékenységüket. A vevői igények kielégítése
érdekében ezért a Társaság a szolgáltatások nyújtása során figyelemmel kell, hogy legyen a vevőkre vonatkozó szabályozói
elvárásokra is. Ha a Gloster Csoport vevője a DORA rendelet, (azaz a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciájáról,
valamint az 1060/2009/EK, a 648/2012/EU, a 600/2014/EU, a 909/2014/EU és az (EU) 2016/1011 rendelet módosításáról
szóló az Európai Parlament és a Tanács 2022/2554 (EU) rendelete) hatálya atartozik, akkor a Társaság esetén is felmerül-
het, hogy meg kell felelnie a 2025. január 17. napjától alkalmazandó DORA rendelet előírásainak. A mesterséges intelligencia
jövőbeli szabályozása szintén kihathat a Cégcsoport tevékenységére. Az IT szektort érintő szabályozás esetleges szigoro-
dása a Glosterre hátrányosan hathat, többletkötelezettségekkel járhat és megköveteli az alkalmazkodást, és végső soron
negatívan befolyásolhatja a Társaság eredményességét.
Kockázati szint: alacsony
4.11 GDPR KOCKÁZATA
A Társaság a GDPR rendelkezéseinek betartásával működik. A Gloster minden szükséges intézkedést megtesz annak ér-
dekében, hogy a személyes adatokat megfelelő jogalap alapján, a GDPR rendelkezései szerint kezelje, valamint adattováb-
bításra is csak a GDPR-ban foglalt feltételek betartásával kerüljön sor. A legnagyobb körültekintés mellett sem zárható ki
ugyanakkor annak a kockázata, hogy az illetékes hatóság azt állapítja meg, hogy a Gloster adatkezelése nem felelt meg tel-
jeskörűen a jogszabályi előírásoknak. Az adatkezelési szabályok megszegésének megállapítása hátrányosan befolyásolhatja a
Társaság megítélését, illetve az emiatt kiszabható bírság negatívan befolyásolhatja a pénzügyi eredményeit.
Kockázati szint: alacsony
4.12 VEVŐK ELVESZTÉSÉVEL, NEMFIZETÉSÉVEL
KAPCSOLATOS KOCKÁZAT
A Gloster Csoport vevőállománya diverzifikált, az árbevétel jelentős része nem kisszámú vevői kör megrendeléseiből szár-
mazik, továbbá mivel a vevők különböző iparágakban működnek, ezért a Gloster nincs kitéve egyetlen iparág teljesítményé-
nek vagy megrendelőinek. A 2022-es üzleti évben a Társaság árbevételének 70%-a belföldi vevőknek szóló értékesítés-
ből, 30%-a külföldi vevőknek szóló értékesítésből származott. A külföldi értékesítésből származó bevétel a Társaság három
legnagyobb vevőjétől származik. A három legnagyobb vevő elvesztése a Gloster eredményeire negatív hatást gyakorolna,
ezért a Cégcsoport törekszik arra, hogy az árbevételében a külföldi értékesítésből származó árbevételek arányát növelje.
Ugyanakkor nem zárható ki annak a kockázata, hogy a Gloster vevőinek szélesebb körében lép fel finanszírozási probléma,
vagy egyéb okból kifolyólag elveszti a vevői szélesebb körét, ami negatívan hathat eredményességére.
Kockázati szint: alacsony
4.13 PEREK ÉS HATÓSÁGI ELJÁRÁSOK
Bár a Társaság nem fél olyan jogi eljárásban, amely lényeges negatív hatással lehet a pénzügyi helyzetére, nem tudja
garantálni, hogy bármilyen, a jövőben esetlegesen megindításra kerülő jogi eljárás eredménye ne lehetne negatív hatással
a pénzügyi helyzetére, üzleti hírnevére.
Kockázati szint: alacsony
4.14 CSŐD- ÉS FELSZÁMOLÁSI ELJÁRÁS KOCKÁZATA
Amennyiben a bíróság csődeljárást rendel el a Társasággal szemben, úgy a Cégcsoportot fizetési haladék illeti meg. Ameny-
nyiben a Gloster csőd- vagy felszámolási eljárás akerülne, az a Részvények árfolyamára jelentősen hátrányos hatást gya-
korolna.
Kockázati szint: alacsony
A KIBOCSÁTÓ PÉNZÜGYI HELYZETÉVEL KAPCSOLATOS KOCKÁZATOK
4.15 INFLÁCIÓ KOCKÁZATA
A gazdasági növekedés lassulása mellett az infláció mértéke jelentősen növekedett, ami a magyar gazdaság számára jelen-
tős teher. Mivel a Gloster Csoport elsősorban a magyarországi munkaerőpiacon van jelen, az inflációt a bérköltség növe-
kedése kapcsán is tapasztalja. A Társaság az inflációból eredő költségnövekedést igyekszik a vevőire áthárítani. A Gloster
a rövidtávú, projektalapú szerződései esetén lényegében azonnal képes a költségek áthárítására, ugyanakkor a hosszútávú
szolgáltatási szerződések esetén az inflációból eredő költségnövekedést csak időben elhúzódóan, hosszabb ialatt tudja
áthárítani. A Gloster az új szerződések megkötése során is törekszik az inflációból eredő költségeket beépíteni a szolgáltatá-
sai árába. A Társaság a magyarországi piacra történő szolgáltatásnyújtás szolgáltatási díját évente emeli a hazai infláció mér-
tékével. A Gloster nemzetközi szoftverfejlesztési üzletága az euró inflációból eredő költségnövekedést igyekszik átterhelni
a devizában meghatározott szolgáltatási díjain keresztül. Ugyanakkor nem zárható ki annak a kockázata, hogy a Cégcsoport
nem, vagy csak hosszabb ialatt tudja az inflációból eredő költségnövekedést a vevőire áthárítani, ami hátrányosan befo-
lyásolhatja üzleti eredményeit.
Kockázati szint: magas
4.16 DEVIZAÁRFOLYAM VÁLTOZÁSÁBÓL EREDŐ KOCKÁZAT
A Gloster bevételei euroban és forintban is keletkeznek. A Társaság törekszik arra, hogy a forint árfolyamának euróval
szembeni gyengülése esetén az euróban keletkező költségek növekedését kompenzálja a devizában keletkező bevételek
hatása. A forinterősödés árbevételre gyakorolt negatív hatását a Társaság 2024-től határidős és fedezeti ügyletekkel kezdte el
kezelni. A Társaságnál nincs raktár-készletezés, ezért ebből eredő árfolyamveszteség sem jelentkezik. Nem zárható ki
ugyanakkor annak a kockázata, hogy a Gloster nem lesz képes minden esetben kivédeni a forinterősödésből eredő
árbevétel csökkenést, ami a pénzügyi eredményeire negatívan hathat.
Kockázati szint: közepes
4.17 A HITELKAMATOK NÖVEKEDÉSÉNEK KOCKÁZATA
A hitelkamatok növekedése a Gloster meglévő, fennálló finanszírozásaira nincs hatással. A Társaság üzleti stratégiájának
kulcseleme ugyanakkor a vállalatfelvásárlás, ami jelentős finanszírozási igénnyel jár. Az akvizíciók finanszírozásának forrását
banki hitelek, illetve tőkebevonás biztosítják. A Társaság 2022-ig államilag támogatott, forintalapú hiteleket vett igénybe,
2023-tól pedig euró alapú hitelekkel kívánja finanszírozni az euró árbevétellel rendelkező céltársaságok felvásárlását. 2022-
ben a Cégcsoport az általános banki gyakorlat által vállalható hitelkeretnek, amely általában a vállalat EBITDA értékének
300%-át jelenti, csak egy részét hívta le (a hosszúlejáratú kötelezettségek maximuma az EBITDA érték 122% volt a Társaság
esetén), azaz a Gloster ügyel a hosszúlejáratú hitelállomány és a saját tőke arányára. A Társaság figyelemmel kíséri és (ipará-
gi gyakorlat, ill. banki gyakorlat szerint) tartható szinten tartja az eladósodottság mértékét, tehát kerüli a túlzott eladósodott-
ságot, de ha jó üzleti lehetőség adódik, akkor a későbbiekben is tervez banki hitelt felvenni. A Társaság rendelkezik elérhető
hitelkerettel, valamint az elmúlt 3 évben több sikeres tőkebevonást is megvalósított, amivel további finanszírozáshoz jutott.
Ugyanakkor nem zárható ki annak a kockázata, hogy a jövőben nem, vagy csak lényegesen kedvezőtlenebb feltételekkel jut
finanszírozáshoz.
Kockázati szint: közepes
4.18 REFINANSZÍROZÁSSAL KAPCSOLATOS KOCKÁZATOK
A Gloster Csoport nem rendelkezik jelentős eszközállománnyal, ezért az eszközök amortizációja eredményeként fellépő
refinanszírozási igény nem jelentős. A refinanszírozás kockázata a Társaság esetén a leányvállalatok szintjén, rövidlejáratú
hiteleknél, pl. a folyószámlahiteleknél jelentkezik, mivel a leányvállalatok az újabb rövidlejáratú hiteleket a kamatemelések
következtében magasabb kamaton tudják csak igénybe venni.
Kockázati szint: alacsony
4.19 OSZTALÉKFIZETÉS KOCKÁZATA
A Társaság akkor sem garantálja, hogy a részvényese(i) számára osztalékfizetésre sor kerül, ha az osztalékfizetés jogszabályi
feltételei fennállnak. Az osztalékfizetésről való döntés a mindenkori Közgyűlés hatáskörébe tartozik, amely bármikor dönthet
úgy, hogy a Társaság nem fizet osztalékot, hanem eredményét fejlesztésre, hiteltörlesztésre vagy egyéb célra használja fel.
Kockázati szint: alacsony.
ÁLTALÁNOS GAZDASÁGI, JOGI KOCKÁZATOK
4.20 A GLOBÁLIS RECESSZIÓ ÉS MAKROGAZDASÁGI
TÉNYEZŐKBŐL EREDŐ KOCKÁZAT
Világgazdasági és a világpolitikai helyzet rendkívül komplex. A globális nyersanyaghiány, az ellátási láncok akadozása, az
orosz-ukrán háború, a nyersanyagárak és energiaárak ugrásszerű emelkedése, az elsősorban Európát érintő földgáz és kőo-
laj ellátási problémák, valamint a világgazdaság lassulása súlyos terhet jelentett a gazdasági szereplőknek. A COVID-19 pan-
démia, vagy más, újabb világjárvány ismét negatívan hathat a makrogazdasági környezetre. A globális recesszió kockázata, a
beszerzési láncok fennakadása, a nyersanyaghiány kockázata a Gloster Csoport hálózati üzletágát érintheti az esetlegesen
kialakuló chiphiány miatt, amely azonban a csak az egyik üzletága a Cégcsoportnak. A globális recesszió kockázatát a Tár-
saság azzal igyekszik csökkenteni, hogy az ügyfeleivel igyekszik hosszú távú szolgáltatásnyújtásra vonatkozó szerződéseket
kötni, amivel a szolgáltatásokból származó és ezért a szolgáltatásnyújtás ideje alatt folyamatosan keletkező árbevétele ará-
nyát növeli, ami pénzügyi stabilitást biztosít.
Kockázati szint: magas
4.21 VERSENYHELYZETBŐL EREDŐ KOCKÁZAT
A Társaság tevékenységét az IT szektorban végzi, ahol a Gloster jelentős versennyel néz szembe. Az informatikai piacra
jellemző, hogy a szolgáltatók a szolgáltatás minőségével, árával és az új technológiákkal is versenyeznek. Az informatikai
iparágra jellemző, hogy könnyen másolható iparág. Ha a Gloster nem képes a szolgáltatásai értékesítésének volumenét a
versenytársak által kínált árakon nyereségesen fenntartani, illetve növelni, illetve az új technológiákkal lépést tartani, az ked-
vezőtlenül befolyásolhatja a Társaság piaci helyzetét és szélsőséges esetben kiszorulhat egyes piacokról.
Kockázati szint: közepes.
4.22 NEMZETKÖZI TENDENCIÁK HATÁSA ÉS ORSZÁGKOCKÁZAT
A magyar részvénypiac relatív kis mérete és nyitottsága miatt követi a nemzetközi, különösképpen az európai részvénypi-
aci tendenciákat. Emiatt a nemzetközi tendenciák is jelentős hatást gyakorolhatnak a részvények tőzsdei teljesítményére.
Szintén hatással lehet a részvények árfolyamára a magyar országkockázat befektetői megítélése, hitelminősítői besorolása.
Kockázati szint: közepes.
4.23 JOGRENDSZERBŐL EREDŐ KOCKÁZATOK
Magyarországon, ahol a Társaság a tevékenységét jelenleg kifejti, a közvélekedés és a jogalkalmazói tapasztalatok szerint
a jogszabályok meglehetősen gyakran változnak, a hatóságok, bíróságok döntései esetenként egymásnak ellentmondó-
ak, következetlenek, nehezen értelmezhetőek. A kormány az általa az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető töme- ges
megbetegedést okozó SARS-CoV-2 koronavírus világjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok
egészségének és életének megóvása érdekében, továbbá az Ukrajna területén fennálló háborús konfliktusra, illetve hu-
manitárius katasztrófára, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása érdekében Magyarország egész
területére kihirdetett veszélyhelyzetre tekintettel egyes, a gazdaságot érintő kérdéseket huzamosabb ideje rendelet útján
szabályozza. A jogszabályok sok esetben az elvárható előkészítés, társadalmi gazdasági hatásvizsgálat nélkül, rendkívül
rövid felkészülési időt biztosítva lépnek hatályba. Ezen körülmények megnehezíthetik, hogy a Társaság a jogszabályokat
teljeskörűen és naprakészen megismerje és maradéktalanul alkalmazza, teljes mértékig a jogszabályoknak megfelelően vé-
gezze tevékenységét, illetve a Gloster Csoportot az eredményességet is érintő peres, nemperes, hatósági és egyéb jogi
jellegű kockázatoknak tehetik ki.
Kockázati szint: alacsony.
4.24 ADÓSZABÁLYOK VÁLTOZÁSA
A részvényeken elért árfolyamnyereség, a részvények utáni osztalék- és más esetleges jövedelem, valamint a részvényeket
érintő tranzakciók adózásával kapcsolatos, hatályos jogszabályok a jövőben változhatnak, akár a befektetők számára hátrá-
nyosan is.
Kockázati szint: alacsony.
4.25 PANDÉMIA (COVID-19 VÍRUS OKOZTA, VAGY MÁS
JÁRVÁNY) HATÁSA
A koronavírus-járvány a gazdasági élet összes szereplőjére komplex (elsősorban negatív) hatást gyakorol. Az esetleges
megbetegedések negatív hatással lehetnek a Társaság és a leányvállalatok munkavállalóira, munkafolyamataira, a folya-
matban lévő projektek ütemezésére. Bár a Gloster tevékenységét nem a járványhelyzetnek közvetlenül kitett iparágakban
végzi, az áttételes gazdasági hatások elérhetik a Társaságot is. A koronavírus-járvány, vagy a jövőben esetlegesen fellépő
más világjárványok, és az amiatt elrendelt hatósági intézkedések, az ezekből eredő recesszió és kedvezőtlen munkaerőpiaci
folyamatok (így különösen a munkahelyek veszélybe kerülése, illetve jelentős számú munkavállalói csoportok állástalanná
válása) jelentős hátrányos hatással lehetnek a gazdaságra, az ellátási láncokban fennakadásokat idézhetnek elő, és növelhe-
tik a nyersanyaghiány előfordulásának lehetőségét.
Kockázati szint: alacsony.
4.26 AZ OROSZ-UKRÁN HÁBORÚ KOCKÁZATA
A Gloster tevékenységét, működését, gazdálkodását, likviditási és tőkehelyzetét az orosz-ukrán háború jelenleg közvetlenül
nem érinti. Az EU és az Amerikai Egyesült Államok által alkalmazott szankciók sem a Társaságra, sem a szerződéses part-
nereire nincsenek közvetlen hatással. A háború ugyanakkor hátrányos hatással lehet az ellátási láncokra, fennakadásokat,
késedelmet okozva, ami, ha a Cégcsoport vevőit érinti, akkor az végső soron a Gloster oldalán a megrendelések számának
csökkenésében mutatkozhat meg. Nem zárható ki azonban annak a kockázata, hogy a jövőben az orosz-ukrán háború, illet-
ve a háború miatt alkalmazott szankciók a Társaság, vagy a szerződéses partnerei működését negatívan érintik, ami hátrá-
nyos hatást gyakorolhat a Gloster gazdálkodására, illetve a részvények árfolyamára.
Kockázati szint: alacsony.
4.27 KOCKÁZATKEZELÉS
A Csoport eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, értékpapírok, vevői és egyéb követelések, valamint egyéb eszközök
kivéve az adókat. A Csoport forrásai közé tartoznak a hitelek és kölcsönök, szállítói és egyéb kötelezettségek, kivéve az
adókat és pénzügyi kötelezettségek valós értéken történő átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget. Az
Igazgatóság általános felelősséget visel a Csoport létrehozása, felügyelete és kockázatkezelése terén. A Csoport kocká-
zat menedzsment politikájának célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a kockázatokat, amelyekkel szembesül a Csoport,
valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrolokat, és hogy felügyelje a kockázatokat. A kockázat menedzsment politika és
rendszer felülvizsgálatra kerül, hogy tükrözhesse a megváltozott piaci körülményeket és a Csoport tevékenységeit.
Tőkemenedzsment
A Csoport politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és hitelezői bizalom a jövőben
fenntartsa a jövőbeni fejlődését a Csoportnak. Az Igazgatóság igyekszik fenntartani azt a politikát, hogy kölcsönadásokból
eredő magasabb kitettséget csak magasabb hozam mellett vállal, az erős tőkepozíció által nyújtott előnyök és a biztonság
alapján.
Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit,
amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Csoport számára. Pénzügyi eszközök, amelyek hitelezési kockázatok-
nak vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid távú kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és
egyéb követelések. A Csoport folyamatosan monitorozza kintlévőségeit és minősíti partnereit, ezzel csökkentve a hitelezési
kockázatot.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatják. Az alábbi táblázat a Csoport maximá-
lis hitelkockázati kitettségét mutatja 2022. és 2023. december 31- én (adatok eFt-ban).
Vevőkövetelések 2023. december 31. 2022. december 31.
2.106.387 1.267.792
Egyéb követelések 428.911 241.443
Egyéb éven túli eszközök 24.816 -
Értékpapírok 200 200
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek 1.135.475 1.146.050
Összesen 3.695.789 2.655.485
Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Csoport nem tudja pénzügyi kötelmeit esedékességkor teljesíteni. A Csoport
likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire lehetséges, mindig megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei
esedékességkor történő teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények között anélkül, hogy elfogadhatatlan
vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Csoport hírnevét. Az adatok eFt-ban vannak feltüntetve
2023. december 31. 1 éven belül esedékes 2-5 éven belül esedékes 5 éven túl esedékes Összesen
Vevőkövetelések 2.106.387 2.106.387
Egyéb követelések 428.911 428.911
Értékpapírok 200 200
Tényleges jövedelemadó követelések 1.674 1.674
Pénzügyi eszközök 2.537.172 - - 2.537.172
Hosszú lejáratú hitelek 811.418 811.418
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek 152.679 152.679
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 789.637 789.637
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek 21.831 21.831
Szállítói kötelezettségek 1.340.702 1.340.702
Egyéb kötelezettségek 1.670.403 1.670.403
Tényleges jövedelemadó kötelezettségek 2.364 2.364
Pénzügyi kötelezettségek 3.824.937 964.097 - 4.789.034
Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok, kamatlábak és a befektetési alapokba
történő befektetések árai, változása befolyásolni fogja a Csoport eredményét vagy pénzügyi instrumentumokban lévő be-
fektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci kockázatnak való kitettségek kezelése és ellenőrzése elfo-
gadható keretek között, a haszon optimalizálása mellett.
Érzékenységi elemzés
A Csoport megállapította, hogy eredménye alapvetően két pénzügyi természetű kulcsváltozótól függ lényegesen, a kamat-
kockázattól és az árfolyamkockázattól és ezen két kulcsváltozóra elvégezte az érzékenységi vizsgálatot.
A kamatkockázatok csökkentését elsősorban a szabad pénzeszközök lekötésével igyekszik a Csoport biztosítani. Az árfo-
lyamkockázat a Rendszerintegráció szegmensben elenyésző, mivel jellemzően ugyanabban a devizában értékesít, mint ami-
lyen devizában végzi a beszerzéseit. A Cloud és a Szoftverfejlesztési szegmens esetében a bevételek egy része különböző
devizákban keletkezik, míg a költségeik jelentősebb része forintban merül fel. Ennek eredménye, hogy a Társaság deviza
kitettséggel rendelkezik, melynek hatását az érzékenység vizsgálatban mutatja be.
Kamat érzékenységi vizsgálat eredménye (a kamatváltozás százalékában, adatok eFt-ban):
Tényleges kamatokkal 2023.12.31. 2022.12.31.
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -49 257 -29 271
Adózás előtti eredmény 389 001 425 631
1% Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -49 750 -29 564
Adózás előtti eredmény 388 508 425 338
Adózás előtti eredmény változása -493 -293
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,127% -0,069%
5% Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -51 720 -30 735
Adózás előtti eredmény 386 538 424 167
Adózás előtti eredmény változása -2 463 -1 464
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,633% -0,344%
10% Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -54 183 -32 198
Adózás előtti eredmény 384 075 422 704
Adózás előtti eredmény változása -4 926 -2 927
Adózás előtti eredmény változása (%) -1,266% -0,688%
-1% Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -48 765 -28 978
Adózás előtti eredmény 389 494 425 924
Adózás előtti eredmény változása 493 293
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,127% 0,069%
-5% Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -46 795 -27 807
Adózás előtti eredmény 391 464 427 095
Adózás előtti eredmény változása 2 463 1 464
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,633% 0,344%
-10% Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -44 332 -26 344
Adózás előtti eredmény 393 927 428 558
Adózás előtti eredmény változása 4 926 2 927
Árfolyam érzékenységi vizsgálat eredménye (az árfolyamváltozás százalékában százalékában, adatok eFt-ban):
Árfolyam 2023.12.31. 2022.12.31
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -14 693 -77 431
Adózás előtti eredmény 389 001 425 631
1% Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -14 840 -78 205
Adózás előtti eredmény 388 854 424 857
Adózás előtti eredmény változása -147 -774
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,038% -0,182%
5% Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -15 428 -81 303
Adózás előtti eredmény 388 266 421 759
Adózás előtti eredmény változása -735 -3 872
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,189% -0,910%
10% Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -16 162 -85 174
Adózás előtti eredmény 387 532 417 888
Adózás előtti eredmény változása -1 469 -7 743
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,378% -1,819%
-1% Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -14 546 -76 657
Adózás előtti eredmény 389 148 426 405
Adózás előtti eredmény változása 147 774
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,038% 0,182%
-5% Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -13 958 -73 559
Adózás előtti eredmény 389 736 429 503
Adózás előtti eredmény változása 735 3 872
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,189% 0,910%
-10% Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -13 224 -69 688
Adózás előtti eredmény 390 470 433 374
Adózás előtti eredmény változása 1 469 7 743
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,378% 1,819%
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
35
5
A GLOSTER CSOPORT
2023. ÉVI KÖZZÉTÉTELEI
2023.01.18. Gloster 2022Q4 Order Backlog https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/25382-Gloster_2022Q4-Order-Backlog.pdf
2023.01.26. 2022 előzetes eredményvárakozás https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/penzugyi-jelentesek/2022-eves-penzugyi-jelentések/25473-2022_elozetes_eredmeny_varakozas_javitott.pdf
2023.01.27. Előzetes eredmények pontosítás https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/25471-2022.-evi-elozetes-eredmenyek-pontositas.pdf
2023.01.27. Vezetővel szoros kapcsolatban álló jogi személy jogügylete https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/25474-Vezeto-tisztsegviselovel-szoros-kapcsolatban-allo-jogi-szemely-jogugy- lete-20230127.pdf
2023.01.30. Változások cégbírósági bejegyzése https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/25485-Rendkivuli-tajekoztatas_-valtozasok-cegbirosagi-bejegyzese.pdf
2023.01.31. Alaptőke nagysága, szavazati jogok https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/25499-Tajekoztatas-alaptoke-nagysaga_szavazati-jogok20230131.pdf
2023.02.18. Rendkívüli tájékoztatás: BÉT határozat tőkeemelés https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/25758-Rendkivuli-tajekoztatas-BET-hatarozat-tokeemeles.pdf
2023.02.20. Vezető tisztségviselő jogügylete https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/25773-Vezeto-tisztsegviselo-es-vezeto-tisztsegviselovel-szoros-kapcsolat- ban-allo-szemely-jogugylete-20230220.pdf
2023.02.22. Erste elemzés Gloster https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/25803-Erste-elemzes-Gloster_20230222.pdf
2023.02.28. Alaptőke nagysága, szavazati jogok https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/25881-Tajekoztatas-alaptoke-nagysaga_szavazati-jogok20230228.pdf
2023.03.20. Gloster Minero névváltoztatás https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/26089-Rendkivuli-tajekoztatas_-Gloster-Minero-nevvaltoztatas_.pdf
2023.03.31. Alaptőke nagysága, szavazati jogok https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/26213-Tajekoztatas-alaptoke-nagysaga_szavazati-jogok20230331.pdf
2023.04.04. Együttműködesi lehetősegeket vizsgál a Gloster és az EU Solar https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/26236-Rendkivuli-tajekoztatas_-Egyuttmukodesi-lehetosegeket-vizsgal-a-Glos- ter-es-az-EU-Solar-.pdf
2023.04.11. Gloster rendkívüli tájékoztatás nyertes ajánlatról https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/26295-Gloster_rendkivuli-tajekoztatas-nyertes-ajanlatrol.pdf
2023.04.13. 2023Q1 Order Backlog 60 százalékot növekedett a Gloster nyitott rendelésállománya https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/26325-2023Q1-Order-Backlog_60-szazalekot-novekedett-a-Gloster-nyitott-rende-lesallomanya.pdf
2023.04.16. Gloster KGY meghívó https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/kozgyulesi_informaciok/26389-Gloster-KGY-meghivo-20230516.pdf
2023.04.17. Egyéb tájékoztatás: Megkezdte a Gloster a felkészülést a BET Standard kategóriájába kerülésehez https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/26390-Egyeb-tajekoztatas_Megkezdte-a-Gloster-a-felkeszulest-a-BET-Standard-ka- tegoriajaba-kerulesehez.pdf
2023.04.18. Egységes szerkezetbe foglalt alapszabály https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/alapinformaciok/alapszabaly/26401-Egyseges-szerkezetbe-foglalt-alapszabaly-20230221.pdf
2023.04.24. Rendkívüli tájékoztatás: Online eredményhívást tart a Gloster https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/tarsasagi-esemenyek/26405-Rendkivuli-tajekoztatas_-Online-eredmenyhivast-tart-a-Gloster.pdf
2023.04.24. Befektetői prezentáció https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/alapinformaciok/befektetoi-prezentacio/26473-2023-befektetoi-prezentacio.pdf
2023.04.26. Megerősítette célárát az ERSTE, ajánlása továbbra is tartás https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/26491-Megerositette-celarat-az-ERSTE-ajanlasa-tovabbra-is-tartas_20230426.pdf
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
36
2023.04.30. Tájékoztatás alaptőke nagysága szavazati jogok https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/26546-Tajekoztatas-alaptoke-nagysaga_szavazati-jogok20230430.pdf
2023.05.03. Egyéb tájékoztatás: Equilor elemzés https://gloster.hu/befektetoknek/kozlemenyek/018d2942-392d-7636-87a4-ad5bf08d841f
2023.05.12. Egyéb tájékoztatás: Meghívó Személyes részvényesi találkozó https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/26693-Egyeb-tajekoztatas_-Meghivo_Szemelyes-reszvenyesi-talalkozo.pdf
2023.05.16. Közgyűlési határozatok https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/kozgyulesi_informaciok/26739-Kozgyulesi-hatarozatok-20230516.pdf
2023.05.31. Tájékoztatás alaptőke nagysága szavazati jogok https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/26896-Tajekoztatas-alaptoke-nagysaga_szavazati-jogok20230531.pdf
2023.06.05. Rendkívüli tájékoztatás: Egyszerűbb átláthatóbb üzletági struktúra és új vezetők a Gloster Csoportban https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/26934-Rendkivuli-tajekoztatas_Egyszerubb-atlathatobb-uzletagi-struktu-ra-es-uj-vezetok-a-Gloster-Csoportban.pdf
2023.06.09. Rendkívüli tájékoztatás: A New York-i Sony Music szoftverbeszállítójával bővül a Gloster Csoport https://gloster.hu/befektetoknek/kozlemenyek/018d2942-3926-7c24-938a-8207ae442389
2023.06.12. Erste: A vártnál gyorsabban növekedhet a Gloster a P92 felvásárlásával https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/27031-Erste-A-vartnal-gyorsabban-novekedhet-a-Gloster-a-P92-felvasaralasaval.pdf
2023.06.15. Egyéb tájékoztatás: Equilor elemzés https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetelek/egyeb-tajekoztatas/Gloster-Infokommunikacios-Nyrt-P92-akvizicio-65cb8a364f8f4.pdf
2023.06.28. Vezető tisztségviselő jogügylete https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/27267-Vezeto-tisztsegviselo-jogugylete-20230628.pdf
2023.06.30. Tájékoztatás alaptőke nagysága szavazati jogok https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/27294-Tajekoztatas-alaptoke-nagysaga_szavazati-jogok20230630.pdf
2023.07.05. Rendkívüli tájékoztatás: Változások cégbírósági bejegyzése https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/27322-Rendkivuli-tajekoztatas_-valtozasok-cegbirosagi-bejegyzese_0705.pdf
2023.07.11. Gloster 2023Q2 Order Blacklog https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/27365-gloster_2023Q2-Order-Backlog.pdf
2023.07.17. Equilor: Méretesebb, de jelentős ütemben növekvő vállalat a Gloster https://gloster.hu/befektetoknek/kozlemenyek/018d2942-3922-77e2-98f1-94ac5f33bf1a
2023.07.17. Stabilan növekszik a rendelésállomány https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/27428-Gloster-Infokommunikacios-Nyrt--2023q2-rendelesallomany.pdf
2023.07.23. Fenntarthatósági jelentés és stratégia https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/27468-Gloster-Fenntarthatosagi-jelentes-es-Strategia-2023.pdf
2023.07.31. Tájékoztatás a Gloster Infokommunikációs Nyilvánosan Működő Részvénytársaság alaptőkéjének nagyságáról és a részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok számáról https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/27505-Tajekoztatas-alaptoke-nagysaga_szavazati-jogok20230731.pdf
2023.08.03. Rendkívüli tájékoztatás - Tizedik akvizícióját is sikeresen zárta a Gloster https://gloster.hu/befektetoknek/kozlemenyek/018d2942-3921-70a0-ab4e-ca7563cd7e83
2023.08.14. 230 milliós tőkeemelés a Glosternél https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/27641-230-millios-tokeemeles-a-Glosternel.pdf
2023.08.18. Gloster MRP jogügylete https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/27682-Gloster-MRP-jogugylete-20230818.pdf
2023.08.31. Tájékoztatás a Gloster infokommunikációs Nyrt. alaptőkéjének nagyságáról és a részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok számáról https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/27830-Tajekoztatas-alaptoke-nagysaga_szavazati-jogok20230831.pdf
2023.09.06. Tőkeemelés zárásáról döntött a Gloster igazgatósága https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/27904-Tokeemeles-zarasarol-dontott-a-Gloster-igazgatosaga.pdf
2023.09.29. Gloster befektetői prezentáció 2023H1 https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/penzugyi-jelentesek/2023-eves-penzugyi-jelentesek/28354-Gloster_befektetoi_prezentacio_2023H1.pdf
2023.09.29. Rendkívüli tájékoztatás tőkeemelés cégbírósági bejegyzéséről https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/28180-Rendkivuli-tajekoztatas-tokeemeles-cegbirosagi-bejegyzeserol.pdf
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
37
2023.09.29. Tájékoztatás a Gloster Infokommunikációs Nyrt. alaptőkéjének nagyságáról és a részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok számáról https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/28186-Tajekoztatas-szavazati-jogok-alaptoke-20230929.pdf
2023.10.02. Rendkívüli tájékoztatás vezető tisztségviselő tranzakciójáról https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/28206-Rendkivuli-tajekoztatas-vezeto-tisztsegviselo-tranzakciojarol.pdf
2023.10.06. Egyéb tájékoztatás EQUILOR elemzéséről https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/28253-Egyeb-tajekoztatas-EQUILOR-elemzeserol.pdf
2023.10.12. Gloster Order Backlog 2023Q3 https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/28349-Gloster-Order-Backlog_2023Q3.pdf
2023.10.16. Gloster Infokommunikációs Nyrt. 2023Q3 rendelésállomány https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetelek/egyeb-tajekoztatas/Gloster-Infokommunikacios-Nyrt-2023q3-rendelesallomany-Equilor-65cb89cbd3da4.pdf
2023.10.24. Rendkívüli tájékoztatás részvények Xtend bevezetéséről https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/28567-Rendkivuli-tajekoztatas-reszvenyek-Xtend-bevezeteserol.pdf
2023.10.29. Egységes szerkezetbe foglalt alapszabály - tőkeemelés https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/alapinformaciok/alapszabaly/28641-Egyseges-szerkezetbe-foglalt-alapszabaly-20230906-tokeemeles.pdf
2023.10.31. Tájékoztatás a Gloster Infokommunikációs Nyrt. alaptőkéjének nagyságáról és a részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok számáról https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/28671-Tajekoztatas-szavazati-jogok-alaptoke-20231031.pdf
2023.11.09. Élbolyban a Gloster a hazai IT cégek toplistáján https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/28759-Elbolyban-a-Gloster-a-hazai-IT-cegek-toplistajan.pdf
2023.11.20. Konszolidált éves pénzügyi kimutatások https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/penzugyi-jelentesek/2022-eves-penzugyi-jelentesek/28898-Gloster-konsz-besz-2022---IFRS.pdf
2023.11.20. Éves pénzügyi jelentések 2020 https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/penzugyi-jelentesek/2020-eves-penzugyi-jelentesek/28906-CEGINFO_EB20200101-20201231_P92_IT_Sol.pdf
2023.11.20. Éves pénzügyi jelentések 2021 https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/penzugyi-jelentesek/2021-eves-penzugyi-jelentesek/28908-CEGINFO_EB20210101-20211231_P92_IT_Sol.pdf
2023.11.20. Éves pénzügyi jelentések 2022 https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/penzugyi-jelentesek/2022-eves-penzugyi-jelentesek/28910-CEGINFO_EB20220101-20221231_P92_IT_Sol.pdf
2023.11.23. Rendkívüli tájékoztatás Gloster Software Zrt. megalakulásáról https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/28959-Rendkivuli-tajekoztatas-Gloster-Software-Zrt.-megalakulasarol.pdf
2023.11.27. Rendkívüli tájékoztatás - Évi 200 milliós vállalatfejlesztési program indul a Glosterben https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/28982-Rendkivuli-tajekoztatas_-Evi-200-millios-vallalatfejlesztesi-program-in- dul-a-Glosterben.pdf
2023.11.28. Egyéb tájékoztatás - Gloster Level-Up Erste elemzés https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/29000-Egyeb-tajekoztatas-Gloster-Level-Up-Erste-elemzes.pdf
2023.11.29. Level-Up 2023 https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/29026-Gloster-Infokommunikacios-Nyrt---2023_LevelUp_2023_11.pdf
2023.11.29. Equilor: felvásárlások után integráció https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/29028-Gloster-Infokommunikacios-Nyrt---2023_LevelUp_2023_11.pdf
2023.11.30. Nagyértékű projektet nyert el a Sony Music-tól a Gloster https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/29043-Nagyerteku-projektet-nyert-el-a-Sony-Music-tol-a-Gloster.pdf
2023.11.30. Tájékoztatás a Gloster Infokommunikációs Nyrt. alaptőkéjének nagyságáról és a részvényekhez kapcsolódó szavazati jogok számáról https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/alaptoke-nagysaga-szavazati-jogok/29081-Tajekoztatas-szavazati-jogok-alaptoke-20231130.pdf
2023.12.01. Erste: Nagyértékű megrendelést nyert el a Gloster https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/egyeb-tajekoztatas/29090-Egyeb-tajekoztatas-Erste-elemzes--Sony-Music-megbizas.pdf
2023.12.05. Robotok a Raktárban https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/29147-Robotok-a-Raktarban.pdf
2023.12.05. Meghívó - Közgyűlés https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/kozgyulesi_informaciok/29156-Meghivo-Kozgyules-20240104.pdf
2023.12.07. Rendkívüli tájékoztatás leányvállalat tulajdoni részesedésének adásvételéről https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/29189-Rendkivuli-tajekoztatas-leanyvallalat-tulajdoni-reszesedesenek-adasvetelerol.pdf
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
38
2023.12.11. Magyar innováció forradalmasítja az őssejt donációkat https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/29215-Rendkivuli-tajekoztatas---Magyar-innovacio-forradalmasitja-az-os- sejt-donaciokat.pdf
2023.12.13. Közgyűlési előterjesztések - határozati javaslatok https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/kozgyulesi_informaciok/29256-Kozgyulesi-eloterjesztesek-hatarozati-javaslatok.pdf
2023.12.19. Vételen az Erste-nél a Gloster https://gloster.hu/uploads/befektetoknek/kozzetetel/rendkivuli_tajekoztatasok/29342-Rendkivuli-tajekoztatas---Vetelen-az-Erste-nel-a-Gloster.pdf
2023.12.30. Tájékoztatás - szavazati jogok, alaptőke nagysága https://gloster.hu/befektetoknek/kozlemenyek/018d2942-390d-797f-9e32-dc0200ab402a
6NYILATKOZAT
A Gloster Infokommunikációs Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2. ép.,
cégjegyzékszám: 13-10-042012, cégjegyzékét a Budapest Környéki Törvényszék Cégbírósága vezeti, a továbbiakban:
„Társaság”), hogy 2023. évről az alkalmazható számviteli előírások alapján a Társaság legjobb tudása szerint elkészített Éves
jelentés
A jelen egyedi és konszolidált pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő megjegyzéseket és vezetőségi (üzleti) jelentést
(összefoglalóan Éves jelentés) a Társaság Igazgatósága 2024. április 24-én megtárgyalta és a Közgyűlés eterjesztés-
re engedélyezte.
A Társaság kijelenti, hogy a 2023. évre vonatkozó egyedi és konszolidált pénzügyi kimutatásai a magyar számviteli tör-
vénnyel és az Európai Unió által elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban, a Társaság
legjobb tudása szerint készült, valós és megbízható képet adnak a Társaság eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi
helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről. Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2023. évre vonatkozó veze-
tőségi (üzleti) jelentése megbízható képet ad a Társaság helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, valamint ismer-
teti a valószínűsíthető főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.
A Társaság kijelenti és felhívja a figyelmet, hogy a pénzügyi kimutatásokat független könyvvizsgáló auditálta.
Nagytarcsa, 2024. április 24.
Szekeres Viktor
az Igazgatóság elnöke
Gloster Infokommunikációs Nyrt.
II. RÉSZ
GLOSTER INFOKOMMUNIKÁCIÓS NYRT.
KONSZOLIDÁLT ÉVES PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK
NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI BESZÁMOLÓKÉSZÍTÉSI
STANDARDOK SZERINT
2023. DECEMBER 31.
TARTALOM
1 KONSZOLIDÁLT MÉRLEG 44
2 KONSZOLIDÁLT ÁTFOGÓ EREDMÉNYKIMUTATÁS 46
3 KONSZOLIDÁLT SAJÁT TŐKE VÁLTOZÁS KIMUTATÁSA 47
4 KONSZOLIDÁLT CASH FLOW KIMUTATÁS 48
5 KIEGÉSZÍTŐ MEGJEGYZÉSEK A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ 49
5.1 ÁLTALÁNOS RÉSZ 49
5.1.1 A VÁLLALKOZÁS BEMUTATÁSA 49
5.1.2 A PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK ÖSSZEÁLLÍTÁSÁNAK ALAPJA 49
5.2 SZÁMVITELI POLITIKA 50
5.2.1 A SZÁMVITELI POLITIKA LÉNYEGES ELEMEI 50
5.2.1.1 A PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK PREZENTÁLÁSÁVAL KAPCSOLATOS DÖNTÉSEK 50
5.2.1.2 A KONSZOLIDÁCIÓ ALAPJA 51
5.2.1.3 ÜZLETI KOMBINÁCIÓK 52
5.2.1.4 BESZÁMOLÁSI PÉNZNEM ÉS DEVIZA EGYENLEGEK 54
5.2.1.5 ÁRBEVÉTEL 54
5.2.1.6 INGATLANOK, GÉPEK, BERENDEZÉSEK 55
5.2.1.7 NEM PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK ÉRTÉKVESZTÉSE 56
5.2.1.8 IMMATERIÁLIS JAVAK 56
5.2.1.9 KÉSZLETEK 56
5.2.1.10 KÖVETELÉSEK 56
5.2.1.11 PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK 57
5.2.1.12 PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK ÉRTÉKVESZTÉSE 58
5.2.1.13 PÉNZÜGYI KÖTELEZETTSÉGEK 58
5.2.1.14 CÉLTARTALÉKOK 59
5.2.1.15 TÁRSASÁGI ADÓ 59
5.2.1.16 LÍZING 60
5.2.1.17 EREDMÉNYKIMUTATÁS SORAIHOZ KAPCSOLÓDÓ SZÁMVITELI POLITIKA 60
5.2.1.18 MÉRLEGEN KÍVÜLI TÉTELEK 61
5.2.1.19 OSZTALÉK 61
5.2.1.20 ÁLLAMI TÁMOGATÁSOK 61
5.2.1.21 FORDULÓNAP UTÁNI ESEMÉNYEK 61
5.2.1.22 VALÓS ÉRTÉK HIERARCHIA 61
5.2.1.23 EGY RÉSZVÉNYRE JUTÓ EREDMÉNY 61
5.2.1.24 VISSZAVÁSÁROLT SAJÁT RÉSZVÉNYEK 62
5.2.1.25 CASH FLOWHOZ KAPCSOLÓDÓ ÁLTALÁNOS SZÁMVITELI POLITIKA 62
5.2.2 A SZÁMVITELI POLITIKA VÁLTOZÁSAI 62
5.2.3 BIZONYTALANSÁGI TÉNYEZŐK 64
5.2.3.1 GOODWILL ÉRTÉKVESZTÉSE 65
5.2.3.2 ÉRTÉKCSÖKKENÉS 65
5.2.4 AZ ÜZLETI KOMBINÁCIÓ RÉSZLETEI, A KONSZOLIDÁCIÓS KÖRBE VONT VÁLLALKOZÁSOK 65
5.2.4.1 2023 ÉVI ÜZLETI KOMBINÁCIÓK 66
5.2.4.2 2022 ÉVI ÜZLETI KOMBINÁCIÓK 67
5.3 IMMATERIÁLIS JAVAK 68
5.4 INGATLANOK, GÉPEK ÉS BERENDEZÉSEK 69
1 KONSZOLIDÁLT MÉRLEG
adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve
ESZKÖZÖK Melléklet 2023.12.31. 2022.12.31.
Éven túli eszközök
Immateriális eszközök 3 277.926324.222
Ingatlanok, gépek és berendezések 4 655.219577.728
Halasztott adó követelések 5 1.7370
Eszköz használati jog 6 184.585255.746
Egyéb éven túli eszközök 7 24.8160
Goodwill 8 3.012.7471.979.157
Éven túli eszközök összesen 4.157.0303.136.853
Forgóeszközök
Készletek 9 644.723361.790
Vevőkövetelések 10 2.106.3871.267.792
Egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások 11 521.158334.067
Tényleges jövedelemadó követelések 12 1.6743.263
Értékpapírok 13 200200
Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek 14 1.135.4751.146.050
Forgóeszközök összesen 4.409.6173.113.162
Eszközök összesen 8.566.6476.250.015
A 49-92. oldalakon közölt mellékletek a konszolidált beszámoló elválaszthatatlan részei.
adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve
FORRÁSOK Melléklet 2023.12.31. 2022.12.31.
Saját tőke
Jegyzett tőke 15 181.764179.446
Visszavásárolt saját részvény 15 -322.031-231.501
Tőketartalék 15 2.830.5932.602.464
Eredménytartalék 15 422.711299.231
Anyavállalatra jutó saját tőke összesen 3.113.0372.849.640
Nem ellenőrzésre jogosító részesedés 16 408.465463.891
Saját tőke összesen: 3.521.5023.313.531
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Hosszú lejáratú hitelek 17 811.418941.977
Halasztott adó kötelezettségek 5 2.426332
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek 18 152.679118.446
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen 966.5231.060.755
Rövid lejáratú kötelezettségek
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 19 789.637455.858
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek 18 21.83142.933
Szállítói kötelezettségek 20 1.340.702673.283
Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások 21 1.924.088685.124
Tényleges jövedelemadó kötelezettségek 12 2.36418.531
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen 4.078.6221.875.729
Kötelezettségek és saját tőke összesen 8.566.6476.250.015
A 49-92. oldalakon közölt mellékletek a konszolidált beszámoló elválaszthatatlan részei.
2 KONSZOLIDÁLT ÁTFOGÓ EREDMÉNYKIMUTATÁS
adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve
Melléklet 2023 2022
Értékesítés nettó árbevétele 22 8.994.8105.907.829
Egyéb működési bevétel 23 218.824133.328
Bevételek összesen 9.213.6346.041.157
Anyagköltségek 24 77.77617.589
Eladott áruk és szolgáltatások 25 3.854.5432.507.649
Igénybevett szolgáltatások 26 1.908.9861.079.779
Személyi jellegű ráfordítások 27 2.523.5171.639.261
Értékcsökkenés és amortizáció 3, 4, 7 297.725266.099
Egyéb működési ráfordítások 28 119.18298.990
Működési költségek 8.781.7295.609.367
Működési eredmény 431.905431.790
Pénzügyi bevételek 29 165.693125.893
Pénzügyi ráfordítások 30 208.597132.052
Pénzügyi eredmény -42.904-6.159
Adózás előtti eredmény 389.001425.631
Jövedelemadók 31 84.37649.896
Adózott eredmény 304.625375.735
Egyéb átfogó jövedelem 00
Teljes átfogó jövedelem 304.625375.735
Ebből:
Anyavállalatra jutó rész 123.480139.779
Külső tulajdonosra jutó rész 181.145235.956
EPS alap (Ft) 32 6,968,19
EPS hígított (Ft) 32 6,968,19
A 49-92. oldalakon közölt mellékletek a konszolidált beszámoló elválaszthatatlan részei.
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
46
3
KONSZOLIDÁLT SAJÁT TŐKE
VÁLTOZÁS KIMUTATÁSA
adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve
Jegyzett tőke Vissza- vásárolt saját rész- vények Tőke- tartalék Ered- mény- tartalék Anyaválla- latra jutó saját tőke összesen Nem ellenőrzésre jogosító részesedés Saját tőke ösz- szesen
Egyenleg 2022. december 31-én 179.446-231.5012.602.464299.2312.849.640463.8913.313.531
Tőkeemelés 15 2.3180228.1290230.4470230.447
Leányvállalat megszerzése (P92 csoport) 15 0000076.16176.161
Leányvállalat értékesítése (Lanoga) 15 00000-31.898-31.898
Saját részvény vásárlás 15 0-90.53000-90.5300-90.530
Osztalék 00000-280.834-280.834
Teljes átfogó jövedelem 000123.480123.480181.145304.625
Egyenleg 2023. december 31-én 181.764-322.0312.830.593422.7113.113.037408.4653.521.502
A 49-92. oldalakon közölt mellékletek a konszolidált beszámoló elválaszthatatlan részei.
Jegyzett tőke Vissza- vásárolt saját rész- vények Tőke- tartalék Ered- ménytar- talék Anyaválla- latra jutó saját tőke összesen Nem ellenőrzésre jogosító részesedés Saját tőke összesen
Egyenleg 2021. december 31-én 169.74701.620.712488.8082.279.267475.7272.754.994
Tőkeemelés 15 9.6990981.7520991.4510991.451
Leányvállalat megszerzése (FF.next, Lanoga, G-Plus) 15 00000150.371150.371
Saját részvény vásárlás 15 0-231.50100-231.5010-231.501
Tranzakció nem ellenőrző része- sedéssel kontroll megtartása mel- lett 15 000-125.244-125.244-27.734-152.978
Osztalék 000-204.112-204.112-370.429-574.541
Teljes átfogó jövedelem 000139.779139.779235.956375.735
Egyenleg 2022. december 31-én 179.446-231.5012.602.464299.2312.849.640463.8913.313.531
A 49-92. oldalakon közölt mellékletek a konszolidált beszámoló elválaszthatatlan részei.
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
47
4 KONSZOLIDÁLT CASH FLOW KIMUTATÁS
adatok ezer forintban, kivéve ha másképp van feltüntetve
2023 2022
Működési tevékenységből származó cash flow
Adózás előtti eredmény 389.001425.631
Korrekciók:
Tárgyévi értékcsökkenés 3,4,7 297.725266.099
Értékvesztés 10 -2.0920
Fizetett kamat 30 56.98433.340
Kapott kamat 29 -10.426-5.825
Működő tőke változásai
Vevő és egyéb követelések változása 10,11 -429.441-166.218
Egyéb forgóeszközök változása 9,12 -282.933-263.538
Szállítók változása 20 667.419-105.683
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek változása 21,12 -21.256-515.901
Fizetett nyereségadó 31 -98.597-56.822
Működési tevékenységből származó nettó cash flow 566.384-388.917
Befektetési tevékenységből származó cash flow
Tárgyi eszközök és immateriális javak (beszerzése) 3,4 -258.050-684.767
Befektetett pénzügyi eszközök értékesítése 13 2912.453
Kapott kamatok 31 10.4265.825
Részesedés megszerzése 4, 8 -331.050-535.575
Befektetési tevékenységből származó nettó cash flow -578.383-1.212.064
Finanszírozási tevékenységből származó cash flow
Hitel felvétel 17,18,19 647.5831.265.059
Hitel visszafizetés 17,18,19 -498.791-498.791
Tőkeemelés 15 190.448991.451
Saját részvény értékesítés bevétele 15 00
Saját részvény vásárlás 15 0-231.501
Osztalékfizetés 15 -280.832-574.541
Fizetett kamatok 30 -56.984-33.340
Finanszírozási tevékenységből származó nettó cash flow 1.424918.337
Árfolyamváltozás hatása 00
Készpénz és készpénzjellegű tételek nettó változása -10.575-682.644
Készpénz és készpénzjellegű tételek év eleji egyenlege 14 1.146.0501.828.694
Készpénz és készpénzjellegű tételek év végi egyenlege 14 1.135.4751.146.050
A 49-92. oldalakon közölt mellékletek a konszolidált beszámoló elválaszthatatlan részei.
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
48
5
KIEGÉSZÍTŐ MEGJEGYZÉSEK
A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ
5.1 ÁLTALÁNOS RÉSZ
5.1.1 A VÁLLALKOZÁS BEMUTATÁSA
A Gloster Infokommunikációs Kft-t 2003. november 24-én alapították. A Társaságot 01-09-721771 szám alatt jegyezték be
a Fővárosi Bíróságon 2004. január 9. napján. A Gloster Infokommunikációs Kft. 2020. január 31. napján átalakulással meg-
szűnt, teljes jogutódlással Gloster Infokommunikációs Zrt-vé alakult át, melynek cégjegyzékszáma: 13-10-042012. Az átala-
kulást a cégbíróság bejegyezte.
2020.04.20-tól a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacára bevezetett Nyilvánosan Működő Részvénytársaságként működik,
Gloster Infokommunikációs Nyrt. (továbbiakban Társaság, illetve leányvállalataival együttesen “Csoport”) néven. 2024.
január 26-án a Csoport részvényeit a Standard kategóriában jegyzik. A Gloster Infokommunikációs Nyrt. 5% fölötti tulajdo-
nosai 2023. december 31-én:
Tulajdonos neve Szavazati és tulajdoni hányad (%)
Szekeres Viktor Vagyonkezelő Alapítvány 55,07%
Széchenyi Alapok Kockázati Tőkealap 19,45%
Közkézhányad 25,48%
Összesen 100,00%
A Társaság fő tevékenysége számítógép, szoftver kiskereskedelem.
A Társaság székhelye: Magyarország, 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A. A/2. épület
A Társaság nevében vagy egyéb azonosító adataiban a megelőző beszámolási időszak vége óta változás nem történt. A
Csoport weboldala: www.gloster.hu.
A Társaság értékpapírjainak kereskedelmét az MNB 2024. január 26-ától engedélyezte a BÉT standard kategóriájában.
A Társaság emiatt különálló kimutatásai kapcsán 2025. január 1-jétől köteles IFRS szerinti pénzügyi kimutatásokat készíteni.
A Társaság a 2023. évi beszámoló fordulónapján fentiek miatt nem minősült közérdeklődésre számot tartónak. A Társaság
a 2023. évi jogszabályi kötelezettségen alapuló konszolidált beszámolóját a számviteli törvény adta lehetőség alapján
IFRS-ek szerint készítette el.
A Társaság a konszolidált beszámoló szempontjából nem minősül első áttérőnek, mivel korábban a kibocsátási tájékoztató
céljára - 2022.december 31-i fordulónappal elkészítette és közzétette IFRS-eknek megfelelő konszolidált pénzügyi kimu-
tatásait.
5.1.2 A PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK ÖSSZEÁLLÍTÁSÁNAK ALAPJA
i) Elfogadás és nyilatkozat a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelőségről
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2024. április 24-én fogadta el. A konszolidált pénzügyi kimutatások
a Nemzetközi Pénzügyi Számviteli Sztenderdek szerint, az Európai Unió (EU) Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirde-
tett és beiktatott standardok alapján készültek. Az IFRS-t a Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottsága (IASB) és a Nem-
zetközi Pénzügyi Beszámolás Értelmező Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott, standardok és értelmezések alkotják.
A konszolidált pénzügyi kimutatások magyar forintban, ezer forintra kerekítve kerültek bemutatásra, ha nincs ettől eltérő
jelzés.
ii) A beszámoló készítésének alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatások a 2023. december 31-éig kibocsátott és hatályos standardok és IFRIC értelmezések
szerint készültek.
A pénzügyi év megegyezik a naptári évvel.
iii) Az értékelés alapja
Az IFRS-eknek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a menedzsment szakmai meg-
ítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek hatással vannak az alkalmazott számviteli politikákra, valamint
az eszközök és kötelezettségek, bevételek és költségek beszámolóban szereplő összegére. A becslések és a kapcsolódó
feltételezések múltbeli tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az adott körülmények között éssze-
rűnek tekinthetők, és amelyek eredménye képezi azon eszközök és kötelezettségek könyv szerinti értéke becslésének
alapját, amelyek egyéb forrásokból nem határozhatók meg egyértelműen. A tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a
becslésektől.
A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A számviteli becslések módosítása a becslés
módosításának időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás csak az adott évet érinti, illetve a módosítás időszakában
és a jövőbeli időszakokban, ha a módosítás mind a jelenlegi, mind a jövőbeni éveket érinti.
5.2 SZÁMVITELI POLITIKA
Az alábbiakban kerülnek bemutatásra a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítése során alkalmazott jelentősebb szám-
viteli politikák. A számviteli politikák következetesen kerültek alkalmazásra a jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokban
szereplő időszakokra vonatkozóan. A pénzügyi beszámoló összeállítása során alkalmazott legfontosabb számviteli elvek a
következők:
5.2.1 A SZÁMVITELI POLITIKA LÉNYEGES ELEMEI
A pénzügyi kimutatások prezentálása
A Csoport az ellenőrzése alatt álló vállalkozásokról és az anyavállalatról együttesen konszolidált pénzügyi kimutatásokat tesz
közzé (továbbiakban: pénzügyi kimutatások). A Csoport pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magában:
konszolidált mérleg;
konszolidált átfogó eredménykimutatás;
konszolidált saját tőke-változás kimutatás;
konszolidált cash-flow kimutatás;
kiegészítő megjegyzések a konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz
5.2.1.1 A PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK PREZENTÁLÁSÁVAL KAPCSOLATOS DÖNTÉSEK
A Csoport úgy döntött, hogy az átfogó eredménykimutatást egy önálló kimutatásban szerepelteti úgy, hogy az egyéb át-
fogó eredményhez kapcsolódó tételeket azonos kimutatásban az időszak nettó nyeresége (vesztesége) után jeleníti meg.
A Csoport az IFRS szerinti konszolidált pénzügyi kimutatását legutóbbi alkalommal a 2022-es üzleti évre készítette el
a 2021-es összehasonlító adatokkal. A konszolidált pénzügyi kimutatásokat magyar forintban teszi közzé a Csoport, mely
a prezentálás pénzneme. A prezentálás ezer forintban történik. A konszolidált pénzügyi kimutatások egy naptári évet fognak
át. A konszolidált pénzügyi kimutatások fordulónapja minden évben a naptári év utolsó napja december 31.
A Csoport a tőzsdei előírásoknak megfelelően félévente készít évközi pénzügyi kimutatásokat. Az évközi pénzügyi kimu-
tatásokra az IAS 34 szabályait kell alkalmazni azok nem tartalmaznak minden IAS 1 által megkövetelt közzétételt, illetve az
adatokat tömörített formában tartalmazzák.
A konszolidált pénzügyi kimutatások egy összehasonlító adatot tartalmaznak kivéve, ha egy időszakot újra meg kell állapí-
tani vagy számviteli politikát kellett változtatni. Ebben a helyzetben a Csoport bemutatja az összehasonlító időszak nyitó
mérlegértékeit is. Abban az esetben, ha a prezentálás érdekében szükségessé válik, hogy egy tételt átsoroljanak egy másik
kategóriába (például új pénzügyi kimutatás sor miatt) akkor az előző évi adatokat úgy korrigálja a Csoport, hogy az összeha-
sonlíthatóság megvalósuljon. A Csoport a pénzügyi kimutatásokat kiegészítő megjegyzésekben a működési szegmensek-
kel kapcsolatos információkat is közzé kell tegyen. A működési szegmensek meghatározása az igazgatósági tagok stratégiai
elvárásainak megfelelően történik.
5.2.1.2 A KONSZOLIDÁCIÓ ALAPJA
Leányvállalatok
A konszolidált éves beszámoló az Gloster Infokommunikációs Nyrt.-t, illetve az ellenőrzése alatt álló leányvállalatokat fog-
lalja magában. Ellenőrzésről általában akkor beszélünk, ha a Csoport közvetve vagy közvetlenül birtokolja az adott társaság
szavazati jogainak több, mint 50%-át, és a társaság pénzügyi és operatív tevékenységébe történő befolyás révén előnyöket
élvez annak tevékenységéből.
A Csoport akkor gyakorol ellenőrzést egy befektetést befogadó felett, ha a befektetést befogadóban való részvételéből
származóan változó hozamoknak van kitéve, illetve azokra vonatkozó jogokkal rendelkezik és a befektetést befogadó felett
gyakorolt hatalma útján képes befolyásolni ezeket a hozamokat.
Ennek megfelelően a Csoport akkor és csak akkor gyakorol ellenőrzést a befektetést befogadó felett, ha a befektető az
alábbiak mindegyikével rendelkezik:
hatalom a befektetést befogadó felett;
a befektetést befogadóban való részvételéből származó változó hozamoknak való
kitettség vagy azokra vonatkozó jogok; és
az a képesség hogy a befektetést befogadó feletti hatalmát a befektetőt illető hozamok összegének befolyásolására
használja.
A megszerzett üzletrészekre az akvizíciós számvitel módszere kerül alkalmazásra, amely a megszerzéskori értékviszonyok
alapján történik az eszközök és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás megszerzésének napjára vonatkozó piaci
értékének alapul vételével. Az akvizíció költsége az ellenérték, valamint a nem irányító részesedéseknek a megszerzett üz-
letben meglevő részesedésének összege. Az év közben megszerzett vagy értékesített társaságok a tranzakció időpontjától
kezdődően, illetve a tranzakció időpontjáig szerepelnek a konszolidált pénzügyi kimutatásokban.
A konszolidációba bevont társaságok közötti tranzakciók, egyenlegek és eredmények, valamint a nem realizált eredmények
kiszűrésre kerülnek, kivéve, ha az ilyen veszteségek a kapcsolódó eszközök értékvesztésére utalnak. A konszolidált éves
beszámoló készítése során a hasonló tranzakciókat és eseményeket egységes számviteli elveket követve rögzítik.
A nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosokra etőke- és eredményrész a mérlegben és az eredménykimutatásban külön
soron jelenik meg. Az üzleti kombinációk vonatkozásában a nem ellenőrzésre jogosító részesedések vagy valós értéken,
vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek valós értékéből a nem irányító tulajdonosokra jutó összeg értékében kerül-
nek meghatározásra. Az értékelés módjának kiválasztása minden üzleti kombináció vonatkozásában egyedileg történik. Az
akvizíciót követően a nem irányító tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték, módosítva a megszerzett társaság
tőkéjében bekövetkező változások nem irányító tulajdonosokra jutó összegével. Az időszaki összes átfogó jövedelemből
abban az esetben is részesülnek a nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosok, ha ez részesedésük negatív egyenlegéhez vezet.
A Csoport leányvállalatokban meglevő részesedésének olyan változásai, amelyek nem eredményezik a kontroll elvesztését,
tőke tranzakcióként kerülnek elszámolásra. A Csoport, valamint a nem ellenőrzésre jogosító tulajdonosok részesedése kerül
módosításra úgy, hogy azok tükrözzék a leányvállalatokban meglevő részesedéseik változását. A nem ellenőrzésre jogosító
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
51
tulajdonosok részesedését módosító összeg, valamint a kapott vagy fizetett ellenérték különbsége a tőkében kerül elszá-
molásra, mint a társaság tulajdonosaira jutó érték.
Közös vállalkozások és társult vállalkozások
A közös vállalkozás olyan szerződésen alapuló megállapodás, amelyben két vagy több fél (vállalkozók) közös irányítás alatt
álló gazdasági tevékenységet folytatnak. Közös irányítás akkor valósul meg, amikor a tevékenységhez kapcsolódó stratégiai,
pénzügyi és operatív döntések a vállalkozók egyhangú beleegyezését követelik meg. A közös vezetésű vállalkozás olyan vál-
lalkozás, amely egy gazdasági tevékenységet folytató társaság, partnerség vagy más jogi személy létrehozásával jár, ame-
lyet a Csoport a többi vállalkozóval közösen irányít.
A társult vállalkozás olyan társaság, amelynek pénzügyi és működési politikáira a Csoport jelentős befolyást képes gyakorol-
ni, de amely nem leányvállalat vagy közös vezetésű vállalkozás.
A Csoport közös és társult vállalkozásokban lévő befektetései az equity módszer alkalmazásával kerülnek kimutatásra. Az
equity módszer alapján a közös és a társult vállalkozásokban meglevő befektetés a mérlegben a vállalkozás nettó eszkö-
zértékének megszerzést követő, Csoportra jutó változásával növelt bekerülési értéken kerül kimutatásra. A vállalkozáshoz
kapcsolódó goodwill a befektetés könyv szerinti értékének része, és nem kerül amortizálásra. Az eredménykimutatás a vál-
lalkozás működéséből származó eredményének a Csoportra jutó részét tartalmazza. Ha a vállalkozás saját tőkéjével szem-
ben elszámolt változás történik, a Csoport szintén elszámolja a rá jutó részt, és ahol ez értelmezhető kimutatja a saját
tőke változásaként.
A közös és a társult vállalkozások beszámolási időpontjai megegyeznek a Csoportéval, és a vállalkozások számviteli politikája
megfelel a Csoport által hasonló tranzakcióknál, hasonló körülmények között alkalmazottal.
A közös és a társult vállalkozásokban levő befektetések a mérleg fordulónapján értékvesztésre utaló objektív bizonyítékok
megállapítása céljából felülvizsgálatra kerülnek. Amennyiben van ilyen bizonyíték, meghatározásra kerül a befektetés rea-
lizálható értéke és az elszámolandó értékvesztés. A korábbi években elszámolt veszteségek okának mérlegelése alapján
kerül meghatározásra, hogy a veszteségek visszafordításra kerülhetnek-e.
Egy közös vagy társult vállalkozásban meglévő jelentős befolyás megszűnése esetén a Csoport a megmaradó részesedést
átértékeli, és valós értéken veszi fel. A társult vállalkozás könyv szerinti értékének, valamint a megmaradó részesedés valós
értéke és az értékesítés ellenértéke összegének különbsége az eredményben kerül elszámolásra.
2023. és 2022. december 31-én a Csoport nem rendelkezik közös vagy társult vállalkozásokban való befektetésekkel.
5.2.1.3 ÜZLETI KOMBINÁCIÓK
Üzleti kombináció vagy eszközvásárlás
A Csoport annak eldöntésére, hogy a megszerzett üzletet üzleti kombinációként vagy eszközvásárlásként számolja el a kö-
vetkezőket veszi figyelembe:
Koncentrációstesztelvégzése:opcionálisanelvégezhetiazúgynevezettvalósértékkoncentrációvizsgálatot.Haavizsgálat
eredménye pozitív, akkor a tevékenység- és eszközcsoport nem üzleti tevékenység, további értékelésre nincs szükség.
A vizsgálat eredménye akkor pozitív, amennyiben a megszerzett bruttó eszközök lényegében teljes valós értéke
egyetlen azonosítható eszközben vagy hasonló azonosítható eszközök egy csoportjában koncentrálódik.
Amennyiben a valós érték koncentráció vizsgálat eredménye negatív vagy ha a gazdálkodó egység úgy dönt, hogy
nem végzi el a vizsgálatot, akkor a gazdálkodó egységnek végre kell hajtania az IFRS 3. B8–B12D. bekezdésben meg-
határozott értékelést, hogy megítélje, hogy a tranzakció üzleti kombinációnak minősül-e.
Üzleti kombinációnak minősül amennyiben a megszerzett tevékenységek és eszközök olyan inputot és folyamatokat
tartalmaznak, amelyek együttesen hozzájárulnak az outputok létrehozásához. A megszerzett folyamat akkor tekint-
hető érdeminek, ha az kritikus az outputok előállításának folytatásához, és a megszerzett inputok között olyan szerve-
zett munkaerő van, amely rendelkezik a folyamat végrehajtásához szükséges tudással, tapasztalattal, vagy jelentősen
hozzájárul az outputok előállításának folytatásához, valamint egyedinek vagy ritkának tekinthető, azaz nem pótolható
jelentős költség, erőfeszítés nélkül a további működés érdekében.
Üzleti kombináció elszámolása
A megszerzett üzletekre az akvizíciós számvitel módszere kerül alkalmazásra, amely a megszerzéskori értékviszonyok alap-
ján történik az eszközök és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás megszerzésének napjára vonatkozó piaci értéké-
nek alapul vételével. Az üzleti kombinációk vonatkozásában a külső tulajdonosok részesedése a Csoport döntése értelmé-
ben vagy valós értéken, vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek valós értékéből a külső tulajdonosokra jutó összeg
értékében kerül meghatározásra. Az év közben megszerzett vagy értékesített társaságok a kontroll szerzés időpontjától
kezdődően, illetve a kontrol vesztés időpontjáig szerepelnek a konszolidált pénzügyi kimutatásokban.
Az akvizíciót követően a külső tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték módosítva a megszerzett társaság tő-
kéjében bekövetkező változások külső tulajdonosokra jutó összegével. A leányvállalatokban meglévő részesedésének olyan
változásai, amelyek nem eredményezik a kontroll elvesztését tőke tranzakcióként kerülnek elszámolásra az eredménytarta-
lékban.
Goodwill
A Csoport a goodwillt az akvizíció időpontjában jeleníti meg az alábbi (a)-nak (b)t meghaladó összegén értékelve:
(a) a következők együttes összege:
(i) az átadott ellenérték a jelen IFRS-nek megfelelően értékelve, amely általában az akvizíció időpontjára vonatkozó
valós értéket követeli meg;
(ii) a felvásároltban fennálló bármely ellenőrzést nem biztosító részesedés összege; és
(iii) a szakaszokban megvalósuló üzleti kombinációban a felvásárló által a felvásároltban korábban birtokolt tőkerészese-
dések akvizíció időpontjára vonatkozó valós értéke.
(b) a megszerzett azonosítható eszközöknek és átvállalt kötelezettségeknek az akvizíció időpontjára vonatkozó nettó
összege.
Amennyiben a fentiekben részletezett (b) összege meghaladja az (a) összegét előnyös vételként kerül elszámolásra. A ne-
gatív goodwill egy összegben az eredménykimutatásban kerül bemutatásra.
A goodwill nem kerül amortizálásra a Csoport minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra utaló jelek, hogy a könyv
szerinti érték valószínűleg nem fog megtérülni. Az értékvesztés vizsgálat céljából a megszerzéskor a keletkező goodwill a
kombináció szinergiáiból részesülő jövedelemtermelő egységekhez vagy azok csoportjaihoz kerül hozzárendelésre füg-
getlenül attól, hogy vannak-e egyéb ezen egységekhez, illetve csoporthoz rendelt eszközei vagy kötelezettségei a Cso-
portnak.
A Csoport a bekerülést követően a goodwillt értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken tartja nyilván.
Szakaszokban megvalósuló üzleti kombináció
Abban az esetben, ha egy gazdálkodó egység fölött a kontrollt részenként szerzi meg a Csoport goodwillt csak egyetlen
esetben jelenít meg mégpedig akkor amikor a kontrollt a Csoport megszerezte. Abban az esetben, ha a leányvállalat fölötti
kontrollt úgy szerzi meg a Csoport, hogy előtte már rendelkezett befektetéssel az adott entitásban a kontroll megszerzé-
sének napjára mint fordulónapra a befektetést értékeli és az adott befektetés kontroll megszerzéskori értéke a Csoportnak
a felvásárolt társaságban korábban birtokolt részesedésének az akvizíció időpontjában érvényes valós értéke lesz melyet az
ellenérték részeként vesz figyelembe. Abban az esetben, ha leányvállalatban szerez további részesedést a Csoport a meg-
szerzett nem kontrolláló érdekeltség és az ellenérték különbözetét, mint saját tőke tranzakció számolja el.
Eszközvásárlás elszámolása
A Csoport megjeleníti a megszerzett egyedileg azonosítható eszközöket (ideértve azokat az eszközöket, amelyek meg-
felelnek az immateriális javak fogalmának és megjelenítési kritériumainak, az IAS 38 Immateriális javak standard szerint) és
az átvállalt kötelezettségeket. A csoport bekerülési értékét, mely magába foglalja a tranzakcióhoz közvetlenül kapcsolódó
költségeket az egyedileg azonosítható eszközök és kötelezettségek között azok megvásárlásának időpontjára vonatkozó,
egymáshoz viszonyított valós értéke alapján osztja fel a Csoport, így megállapítva az egyedi tranzakciós értékeket. A függő
vételár vásárláskori valós értéke és a tranzakció közvetlen költségei a bekerülési érték részét képezik. A felosztást követően,
minden egyes megszerzett egyedileg azonosítható eszközre és átvállalt kötelezettségre alkalmazza a vonatkozó IFRS-ek
kezdeti értékelési követelményeit. A Csoport elszámol minden különbséget az eszközök vagy kötelezettségek kezdeti ér-
tékelése szerinti összeg és a felosztás alapján megállapított egyedi tranzakciós értéke között, a vonatkozó követelményeket
alkalmazva. Egy ilyen ügylet vagy esemény nem keletkeztet goodwillt vagy negatív goodwillt. Ha így egy eszköz túlértékelt
lenne, a különbözetet az eredmény terhére számolja el. Az eszközvásárlás során halasztott aelszámolására nem kerül sor.
5.2.1.4 BESZÁMOLÁSI PÉNZNEM ÉS DEVIZA EGYENLEGEK
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel az anyavállalat funkcionális, valamint a
Csoport beszámolási pénzneme a magyar forint.
A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának napján érvényes árfolyamon
voltak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló követelések és kötelezettségek a mérleg-fordulónapi árfolyamon
lettek forintra átszámítva, nem tekintve, hogy az eszköz megtérülése kétesnek minősült. A keletkező árfolyam differenciák
az eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek, illetve ráfordítások között kerülnek kimutatásra.
A pénzügyi kimutatások magyar forintban (HUF) készültek, a legközelebbi ezerre kerekítve, kivéve ahol ettől eltérően meg-
jelölésre került. A konszolidált pénzügyi kimutatások magyar forintban készültek, amely a Csoport prezentálási pénzneme.
A külföldi pénznemben történő ügyletek a funkcionális pénznemben - a külföldi pénznemben lévő összegre a beszámoló
pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási árfolyamát alkalmazva vannak elszámolva.
Az átfogó jövedelemkimutatásban azokat az árfolyam-különbözeteket, amelyek monetáris tételek rendezésekor, az idő-
szak során történt kezdeti megjelenítéskor vagy a megelőző pénzügyi kimutatásokban alkalmazott árfolyamtól eltérő ár-
folyam használatból eredően keletkeznek, bevételként vagy ráfordításként vannak kimutatva abban az időszakban, amikor
keletkeztek. A külföldi pénznemben meghatározott monetáris eszközöket és kötelezettséget a funkcionális pénznemnek
a beszámolási időszak végén érvényes árfolyamán számítják át. A valós értéken értékelt külföldi pénznemben meghatáro-
zott tételeket a valós érték meghatározásának időpontjában érvényes árfolyamon számítják át. Az árfolyamkülönbözetek a
pénzügyi műveletek bevételei vagy ráfordításai soron kerülnek kimutatásra.
5.2.1.5 ÁRBEVÉTEL
Az értékesítési tranzakciók árbevétele a szállítási szerződések kondícióinak megfelelő teljesítésekor jelenik meg. Az árbe-
vétel nem tartalmazza az általános forgalmi adót. Valamennyi bevétel és ráfordítás az összemérés elve alapján a megfelelő
időszakban kerül elszámolásra.
A társaságok a vevőknek átadott áruk vagy nyújtott szolgáltatások összegének megfelelően ismerik el bevételeiket, mely
tükrözi azt az ellenszolgáltatást (vagyis fizetést), melyre a társaság az adott árukért vagy szolgáltatásokért cserébe vár-
hatóan jogosult lesz. A bevétel olyan összegben kerül elszámolásra, amely azt az ellenértéket tükrözi, amelyre a Csoport
várhatóan jogosult lesz a termékekért vagy szolgáltatásokért cserébe. Árbevétel abban az esetben kerül elismerésre, ha
valószínűsíthető a tranzakcióval összefüggő gazdasági előny társaság általi realizálása, valamint annak összege megfelelően
mérhető. Az árbevétel akkor kerül elszámolásra, amikor az áruk és a szolgáltatások feletti ellenőrzés átszáll a vevőre.
Az árbevétel elszámolása: Az árbevételt akkor lehet elszámolni amikor a megvásárolt eszköz vagy szolgáltatás feletti kontroll
átszáll az eladótól a vevőre. Ez történhet egy meghatározott időtartam alatt vagy egy konkrét időpontban. A kontroll át-
szállása akkor történik meg, ha annak révén a vevő képes irányítani az eszköz használatát és jogosult az eszközből származó
hasznok szedésére.
Teljesítési kötelezettségek
A szerződés megkötésekor a Csoportnak be kell azonosítania, hogy mely áruk vagy szolgáltatások nyújtását ígérte a vevő
részére, azaz milyen teljesítési kötelezettséget vállalt. A Csoport akkor számolhatja el a bevétel, amikor a teljesítési köte-
lezettségeinek eleget tett, azzal, hogy leszállította az ígért árut, vagy elvégezte az ígért szolgáltatást. Teljesítésről akkor
beszélhetünk, ha a vevő megszerezte az eszköz (szolgáltatás) felett az ellenőrzést, melynek jelei:
A Csoportnak már meglévő joga van megkapni az eszköz ellenértékét,
A vevőre átszállt a tulajdonosi jogcím,
A Csoport átadta az eszközt fizikailag,
A vevőnek jelentős kockázata és haszonhúzó képessége van az eszköz birtoklásából,
A vevő elfogadta az eszközt.
Tranzakciós ár meghatározása
Amikor a szerződés teljesítése megtörténik, akkor a Csoportnak el kell számolnia a teljesítéshez kapcsolódó bevételt, amely
nem más, mint a teljesítési kötelezettséghez rendelt tranzakciós ár. A tranzakciós ár az az összeg, amelyet a Csoport vár-
hatóan megkap az áruk és szolgáltatások értékesítéséért cserébe. A tranzakciós ár meghatározásánál figyelembe vételre
kerültek a változó ellenérték elemei (rabattok, engedmények) összegei is. A változó ellenérték becslésére várható érték
került számításra, amelyet a Csoport valószínűségi tényezőkkel súlyozott.
Osztalék- és kamatbevételek
A befektetésekből származó osztalék akkor kerül elszámolásra, amikor a tulajdonosnak a kifizetéshez való joga megnyílik
(feltéve, hogy valószínűsíthető, hogy a hasznok be fognak folyni a Csoporthoz, és a bevétel összege megbízhatóan mér-
hető).
Egyéb pénzügyi eszközökön realizált bevételek
Egy pénzügyi eszközből származó kamatbevétel akkor kerül elszámolásra, amikor valószínűsíthető, hogy a gazdasági hasz-
nok be fognak folyni a Csoporthoz, és a bevétel összege megbízhatóan mérhető. A kamatbevétel időarányosan kerül
megjelenítésre a fennálló tőkeösszeg figyelembe vételével a vonatkozó effektív kamatlábbal, amely az a kamatláb, amely
a pénzügyi eszköz várható élettartamára becsült jövőbeli készpénz-bevételeket pontosan az adott eszköz kezdeti megjele-
nítésekor rögzített nettó nyilvántartási értékére diszkontálja.
5.2.1.6 INGATLANOK, GÉPEK, BERENDEZÉSEK
A tárgyi eszközök halmozott értékcsökkenéssel csökkentett bekerülési értéken kerülnek bemutatásra. A halmozott érték-
csökkenés magában foglalja az eszköz folyamatos használatával, működtetésével kapcsolatban felmerült terv szerinti ér-
tékcsökkenés, valamint az eszköz nem várt, rendkívüli esemény miatt bekövetkezett jelentős mértékű megrongálódása,
sérülése miatt elszámolt értékvesztés elszámolt költségeit.
A tárgyi eszközök bekerülési értékének része az eszköz beszerzési költsége, saját vállalkozásban végzett beruházás esetén
a felmerült anyag- és bérjellegű költségek és egyéb közvetlen költségek. A tárgyi eszköz beruházáshoz felvett hitel után
elszámolt kamat az eszköz bekerülési értékét növeli az eszköz rendeltetésének megfelelő állapotba kerüléséig.
A tárgyi eszközök könyv szerinti értéke meghatározott időközönként felülvizsgálatra kerül, annak érdekében, hogy megál-
lapítsák, hogy a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz valós, piaci értékét, mivel ez esetben értékvesztés elszá-
molása szükséges az eszköz valós, piaci értékéig. Az eszköz valós, piaci értéke az értékesítési ár, illetve az eszköz használati
értéke közül a magasabb. A használati érték az eszköz által generált jövőbeni pénzáramlások diszkontált értéke.
A diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábat tartalmazza, figyelembe véve a pénz időértékét és az eszközhöz kap-
csolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az eszközhöz önállóan nem rendelhető jövőbeni pénzáramlás,
akkor azon egység pénzáramlását kell alapul venni, amely egységnek része az eszköz. Az így meghatározott értékvesztés
az eredménykimutatásban jelenik meg.
A tárgyi eszközök javítási, karbantartási költsége és tartalék-alkatrészek pótlása a karbantartási kiadásokat terhelik. Az ér-
téknövelő beruházások és a felújítások aktiválásra kerülnek. Eladott eszközök bekerülési értéke és halmozott értékcsökke-
nése kivezetésre kerül. Minden ilyen módon keletkező esetleges nyereség, vagy veszteség része a tárgyévi eredménynek.
A Társaság eszközeinek értékét az eszközök hasznos élettartama alatt lineáris módszerrel írja le.
Az élettartam eszközcsoportonként a következő:
Épületek 17-50 év
Gépek, berendezések 3-7 év
A hasznos élettartamok és az értékcsökkenési módszerek legalább évente felülvizsgálatra kerülnek az adott eszköz által
nyújtott tényleges gazdasági haszon alapján. Szükség esetén a módosítás a tárgyévi eredménnyel szemben kerül elszámo-
lásra.
5.2.1.7 NEM PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK ÉRTÉKVESZTÉSE
A Csoport minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében történt-e értékvesztésre utaló vál-
tozás. Amennyiben ilyen változás történt, a Csoport megbecsüli az eszköz várható megtérülő értékét. Egy eszköz, vagy
pénztermelő egység várható megtérülő értéke az értékesítési költségekkel csökkentett valós érték és a használati érték
közül a magasabb. A Csoport az eredmény terhére értékvesztést számol el, ha az eszköz várható megtérülési értéke alacso-
nyabb, mint a könyv szerinti értéke. A Csoport szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow tervek megfelelő
diszkontálása alapján készíti.
5.2.1.8 IMMATERIÁLIS JAVAK
Az egyedileg beszerzett immateriális javak beszerzési áron, az üzleti kombináció során megszerzett immateriális javak pedig
valós értéken kerülnek felvételre a megszerzés időpontjában. A könyvekbe való felvételre abban az esetben kerül sor, ha
az eszköz használata bizonyíthatóan jövőbeli gazdasági javak beáramlását eredményezi, és annak költsége egyértelműen
meghatározható.
A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell irányadó. Ezen eszközök élettarta-
ma véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú eszközök amortizációja lineáris módszerrel történik az élettar-
tamra vonatkozó legjobb becslés alapján. Az amortizációs időszak és az amortizáció módszere évente felülvizsgálatra kerül
a pénzügyi év végén. A saját előállítású immateriális javak, a fejlesztési költségek kivételével nem kerülnek aktiválásra, hanem
felmerülésük évében elszámolásra kerülnek az eredménnyel szemben. Az immateriális javak évente felülvizsgálatra kerülnek
értékvesztés szempontjából egyedileg, vagy a jövedelemtermelő egység szintjén.
A védjegyek, licencek, iparjogvédelem aejavak és szoftverek beszerzési költségei aktiválásra kerülnek és lineáris mód-
szer szerint íródnak le a becsült hasznos élettartamuk alatt:
Vagyoni értékű és egyéb jogok, valamint szoftverek 3-6 év
5.2.1.9 KÉSZLETEK
A készletek a felesleges, illetve az elfekvő készletekre képzett értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken vagy a nettó
realizálható értéken szerepelnek attól függően, melyik az alacsonyabb. A készletértéket a tényleges bekerülési értéken ha-
tározzák meg.
5.2.1.10 KÖVETELÉSEK
A követelések a becsült veszteségekre képzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett nominális értéken szere-
pelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kinnlevőségek teljes körű felülvizsgálata alapján becslés készült a kétes kö-
vetelésekre vonatkozóan.
5.2.1.11 PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK
Az IFRS 9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést követően
amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel szem-
ben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL).
A Csoport pénzügyi eszközei a kezdeti értékeléskor kerülnek besorolásra azok jellegének és céljának megfelelően. A pénz-
ügyi eszköz kategóriájának meghatározásához először azt kell tisztázni, hogy a pénzügyi eszköz adósságinstrumentum vagy
tőkebefektetés-e. Tőkebefektetéseket eredménnyel szemben valós értéken kell értékelni, mindazonáltal a gazdálkodó be-
kerüléskor dönthet úgy, hogy a nem kereskedési céllal tartott tőkebefektetéseket az egyéb átfogó eredménnyel szemben
értékeli valósan. Amennyiben a pénzügyi eszköz adósságinstrumentum, a besorolás meghatározásakor az alábbi pontokat
kell figyelembe venni.
Amortizált bekerülési érték
Azokat a pénzügyi eszközöket kell amortizál bekerülési értéken értékelni, amelyeket olyan üzleti modell alapján tartják,
amelynek célja pénzügyi eszközök szerződéses cash flow-k beszedése érdekében történő tartása és a pénzügyi eszköz
szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan cash flow-kat eredményeznek, amelyek kizárólag a tőke és a kint
levő tőkeösszeg után járó kamat kifizetései.
Valós érték egyéb átfogó eredménnyel szemben
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valósan értékelt eszközök azok a pénzügyi eszközök, amelyeket olyan üzleti modell
alapján tartják, amely szerződéses cash flow-k beszedésével és a pénzügyi eszközök eladásával éri el célját és a pénzügyi
eszköz szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan cash flow-kat eredményeznek, amelyek kizárólag a tőke
és a kint levő tőkeösszeg után járó kamat kifizetései.
Valós érték eredménnyel szemben
Eredménnyel szemben valósan értékelt pénzügyi eszközök kategóriájába azok a pénzügyi eszközök tartoznak, amelyek
nem tartoznak a fenti két pénzügyi eszköz kategória egyikébe sem, vagy kezdeti megjelenítéskor eredménnyel szemben
valós értéken értékeltnek lettek megjelölve.
Az SPPI követelmény teljesülésekor a Csoport a pénzügyi eszköz denominált pénznemében azt vizsgálja, hogy a szerződés-
ből eredő pénzáramok konzisztensek-e az alapvető kölcsönmegállapodásokkal.
Annak megítéléséhez, hogy a szerződéses pénzáramok kizárólag tőkét és kamatot tartalmaznak-e, a Csoport megvizsgálja
a pénzügyi instrumentum szerződéses feltételeit. A vizsgálat arra is kitér, hogy a pénzügyi eszköz tartalmaz-e olyan szer-
ződéses feltételeket, melyek hatására a szerződéses pénzáramok összege vagy időzítése úgy változzon, hogy a pénzügyi
eszköz már nem felel meg az SPPI követelménynek.
Minden egyéb adósságinstrumentumot eredményen keresztül valós értéken kell értékelni (FVTPL).
Minden tőkeinstrumentumot valós értéken kell értékelni a mérlegben és a valós érték változás hatását közvetlenül az ered-
mény kimutatásban kell elszámolni, kivéve azon tőkeinstrumentumok esetén, ahol a gazdálkodó az Egyéb átfogó jövedelem
opciót (FVOCI) választotta. A Csoport nem élt a FVOCI opcióval.
A pénzügyi eszközöket és a pénzügyi kötelezettségeket a Csoport akkor és csak akkor számolja el egymással szemben és
jeleníti meg ezek nettó összegét a mérlegben, ha a Társaságnak törvényesen érvényesíthető joga van az összegek beszá-
mítására és szándéka, hogy ezeket nettósítva érvényesítse, vagy egyidőben realizálja az eszközt és teljesítse a kötelezett-
séget.
5.2.1.12 PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK ÉRTÉKVESZTÉSE
Az IFRS 9 értékvesztés modellje a várható veszteség elvén alapul. Az értékvesztést az amortizált bekerülési értéken és az
egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközökre kell alkalmazni. Az értékvesztés mérésé-
nél a Csoport az alábbi két módszert alkalmazza:
12 hónap várható hitelezési veszteség (várható hitelveszteségek, amelyek a pénzügyi instrumentum nem-fizetésével
kapcsolatos események eredményeképpen következnek be a fordulónapot követő 12 hónapban), vagy
a futamidő alatt várható hitelezési veszteség, súlyozva a nem fizetés valószínűségével (várható hitelveszteségek,
amelyek a pénzügyi instrumentum nem-fizetésével kapcsolatos események eredményeképpen következnek be
a pénzügyi instrumentum futamideje alatt.)
Teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteséggel akkor kell számolni, ha a pénzügyi eszköz hitelkockázata a forduló-
napon jelentősen megemelkedett az eszköz bekerülése óta. A 12 hónapra várható hitelezési veszteséggel akkor számol
a Csoport, ha ilyen nem történt. A pénzügyi eszközök hitelkockázatának változása nem jelentősnek értékelhető, ha az esz-
köz hitelminősége alacsony besorolású a fordulónapon.
Amennyiben egy vevőkövetelés behajthatatlannak minősíthető, akkor a követelés összege leírásra kerül az eredménnyel
szemben. (Behajthatatlan követelés a számvitelről szóló 2000. évi C törvény 3. § (4) bekezdés 10. pontja szerinti követelés).
Vevőkövetelések
A Csoport vevőkövetelésekből származó követeléseinek értékvesztését egyedi módon értékeli és vizsgálja. Az értékelés
során figyelembe veszi és megbecsüli a követelésből várható jövőbeni pénzáramok összegét, időzítését és valószínűségét,
valamint a potenciálisan várható egyéb megtérüléseket.
A gazdálkodó egyszerűsített (simplified) gyakorlati megközelítést alkalmazza a várható hitelveszteségek becslésére, ha
azok követik a standard elveit. A vevőkövetelések értékelésre tapasztalati úton figyelembe véve a jövőre vonatkozó vá-
rakozásokat korosító táblázatok alkalmazása megfelelő lehet, ahol megadott százalékokban határozzák meg a vesztesé-
gek mértékét a lejárati csoportoktól függően. Amennyiben várható hitelezési veszteség nagysága csökken a csökkenést az
eredmény javára kell elszámolni a megfelelő ráfordítás csökkentésével.
5.2.1.13 PÉNZÜGYI KÖTELEZETTSÉGEK
A Csoport konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi kötelezettségeket tartalmazza: szál-
lítók és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek, kölcsönök, hitelek, banki folyószámlahitelek és határidős ügyletek. Ezek meg-
jelenítését és értékelését a konszolidált beszámolóban a kiegészítő melléklet ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak
szerint:
A Csoport minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel. Hitelek esetén még azokat a
tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül a pénzügyi kötelezettség megszerzésének tulajdoníthatók.
Az IFRS 9 hatálya atartozó pénzügyi kötelezettségek két értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést követően amor-
tizált költségen értékelendők, illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben
(FVPL). Az egyes pénzügyi kötelezettségek besorolását a Csoport azok megszerzésekor határozza meg.
A kölcsönök és hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken jelennek meg a pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez kapcsolódó nyereségek és veszteségek a jövedelemre
vonatkozó kimutatásban kerülnek elszámolásra az effektív kamatláb módszer segítségével számított amortizáció során, va-
lamint a pénzügyi kötelezettség kivezetésekor. Az amortizáció a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerül elszámolásra
pénzügyi ráfordításként.
5.2.1.14 CÉLTARTALÉKOK
A Csoport céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy vélelmezett) kötelmek után,
amelyeket a Csoportnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, és ha a kötelem összege megbízhatóan mérhető.
A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérlegfordulónapon szükséges ráfordításra vonat-
kozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző kockázatokat és bizonytalanságokat. Amennyiben a céltartalék
értékeléséhez a meglévő kötelem rendezéséhez várhatóan szükséges cash-flow-t használják, a céltartalék könyv szerinti
értéke ezen cash-flow-k jelenértéke.
Amennyiben a céltartalék rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét vagy annak egészét egy másik fél várhatóan
megtéríti, a követelést eszközként akkor van kimutatva, ha lényegileg biztos, hogy a gazdálkodó egység megkapja a térítést
és a követelés összege megbízhatóan mérhető.
A hátrányos szerződésekből fakadó meglévő kötelmek céltartalékként vannak kimutatva. A Csoport akkor minősít hátrá-
nyosnak egy szerződést, ha a szerződés alapján fennálló kötelmek teljesítésének elkerülhetetlen költségei meghaladják
a szerződés alapján várhatóan befolyó gazdasági hasznokat.
Átszervezési céltartalék akkor kerül kimutatásra, amennyiben a Csoport elkészített egy, az átszervezésre vonatkozó, részle-
tes, formális tervet és a terv végrehajtásának megkezdésével vagy a terv főbb jellemzőinek az érintettek számára történő
bejelentésével jogos várakozást ébresztett az érintettekben arra, hogy végre fogja hajtani az átszervezést. Az átszervezési
céltartalék csak az átszervezéssel kapcsolatban felmerülő közvetlen ráfordításokat foglalja magában, melyek szükségszerű-
en együtt járnak az átszervezéssel és nem kapcsolódnak a gazdálkodó egység folytatódó tevékenységéhez.
5.2.1.15 TÁRSASÁGI ADÓ
A társasági adó mértéke a társasági és osztalékadóról szóló törvény alapján meghatározott adófizetési kötelezettségen ala-
pul, amely a halasztott adóval kerül módosításra. A társasági adófizetési kötelezettség tárgyévi és halasztott adóelemeket
tartalmaz.
A folyó évi adófizetési kötelezettség a tárgyévi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra. Az adózandó nyereség
eltér a konszolidált beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot nem képző nyereségek és vesztesé-
gek, illetve az olyan tételek miatt, melyek más évek adózandó nyereségében kerülnek figyelembe vételre. A Csoport folyó
adófizetési kötelezettsége a mérleg fordulónapjáig hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű a
hatályba lépéssel) adókulcs alapján kerül meghatározásra. A halasztott aszámítása a kötelezettség módszer szerint kerül
kiszámításra.
Halasztott adó azokban az esetekben keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban történő, illetve az adótörvény
szerinti elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adókövetelés és kötelezettség megállapítása azon évek adó-
köteles bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérés várhatóan
megtérül. A halasztott adókötelezettség és követelés mértéke tükrözi a Csoportnak a mérleg fordulónapján fennálló, az
adóeszközök és kötelezettségek realizálódásának módjára vonatkozó becslését.
Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a továbbvihető adókedvezmények és negatív adóalap vonatkozásá-
ban csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Csoport a jövőbeni tevékenysége során adóalapot képző
nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott adóeszköz érvényesíthető.
Minden mérleg fordulónapon a Csoport számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott adóeszközöket, valamint az
elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe fel nem vett követelések azon részét állományba veszi,
amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel ellentétesen olyan mértékben csökken-
ti a Csoport halasztott adó követelését, amely összeg megtérülésének fedezetére, várhatóan adózott nyereség nem fog
rendelkezésre állni.
A tárgyévi és halasztott aközvetlenül a saját tőkével szemben kerül elszámolásra, amennyiben olyan tételekre vonatkozik.
A halasztott aeszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van lehetőség, ha a társa-
ságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal szemben fennálló tényleges adóköveteléseit és
kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa, valamint a Csoportnak szándékában áll ezen eszközök és kötelezettségek
nettó elszámolása.
5.2.1.16 LÍZING
Az IFRS 16 lízing standard szerint a lízingbevevőnek párhuzamosan meg kell jelenítenie és számszerűsítenie mérleg oldalon
egy eszközhasználati jogot és forrás oldalon egy ahhoz kapcsolódó kötelezettséget. Az eszközhasználati jog kezelése az
egyéb nem pénzügyi eszközökhöz hasonlóan történik, és aszerint kerül elszámolásra értékcsökkenésük is. A lízing köte-
lezettség kezdeti értékelése a lízingfizetések jelenértékén történik a lízing futamideje alatt, mely jelenértéket az implicit
kamatláb segítségével kell kiszámolni, ha ez a kamatláb pontosan meghatározható. Ha ez a kamatláb nem, vagy nehezen
meghatározható, a lízingbevevő ez esetben használhatja a járulékos hitelfelvételi kamatlábat a diszkontáláshoz.
A Csoport a rövid távú és a kisértékű lízingek tekintetében él a standard által biztosított mentesítéssel.
5.2.1.17 EREDMÉNYKIMUTATÁS SORAIHOZ KAPCSOLÓDÓ SZÁMVITELI POLITIKA
Anyagjellegű ráfordítások
A Csoport tevékenysége során a szolgáltatásnyújtás és termékértékesítés érdekében felmerült anyagjellegű költségeket
sorolja ide, amely tartalmazza a vásárolt és felhasznált anyagok értékét az igénybe vett szolgáltatások és egyéb szolgálta-
tások értékét.
Személyi jellegű ráfordítások
Bérjellegű költségek: Tartalmazza az időszakot terhelő munkabért, valamint a bér természetű tételeken kívül azokat a díjakat
melyek a munkaviszonyhoz közvetlenül kapcsolódónak. Magába foglalja a felsorolt tételekre fizetett járulékokat, valamint
a becsült jutalmakat és azok közterheit.
Egyéb személyi jellegű költségek: A Csoport ide sorolja azokat a személyi jellegű költségeket, amelyek nem szerepelnek
a bérjellegű költségek között ilyenek lehetnek a reprezentáció korengedményes nyugdíj természetbeni juttatás végkielégí-
tés üzleti célú ajándékok stb.
Értékcsökkenés és amortizáció
A Csoport az értékcsökkenés és amortizáció soron mutatja ki az ingatlanok gépek és berendezések értékcsökkenési, vala-
mint az immateriális eszközük amortizációs leírását az időszak során. A Csoport ugyanitt mutatja ki a lízing miatt a mérlegben
felvett eszköz használati jog értékcsökkenését.
Egyéb bevételek és ráfordítások
A Csoport az egyéb bevételek között jeleníti meg az árbevételként nem besorolható jellemzően a nem a főtevékenységhez
kapcsolódó értékesítések ellenértékét (ilyen például a tárgyi eszközök értékesítése) és minden olyan bevételt, amelyet nem
lehet pénzügyi bevételnek vagy az egyéb átfogó eredményt növelő tételnek tekinteni vagy nem sorolt egyéb kiemelhető
elembe. A Csoport ide sorolja többek között a tárgyi eszközök eladásából származó nyereséget kapott támogatásokat és
kártérítéseket és különféle egyéb bevételeket.
Az egyéb ráfordítások azokat a ráfordításokat tartalmazzák, amelyek a működéshez közvetve kapcsolódnak és nem mi-
nősülnek pénzügyi ráfordításnak vagy nem az egyéb átfogó eredményt csökkentik. A Csoport ide sorolja többek között
a bírságok összegét a káresemények hatását és a kártérítéseket késedelmi kamatokat, a megképzett céltartalék miatti rá-
fordítást, a tárgyi eszközök értékesítéséből származó veszteségét, az önkormányzattal elszámolt adókat, illetékeket, hozzá-
járulásokat, valamint a különféle egyéb ráfordításokat.
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
A Csoport a kamatráfordításokat és a devizás tételek árfolyamkülönbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai stan-
dard alapján nem az egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg.
5.2.1.18 MÉRLEGEN KÍVÜLI TÉTELEK
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek a konszolidált éves beszámoló részét képző mérlegben és eredmény-
kimutatásban, hacsak nem üzleti kombinációk során szerezték. A kiegészítő mellékletben kerülnek bemutatásra, kivéve, ha
a gazdasági hasznot megtestesítő források kiáramlásának esélye távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem sze-
repelnek a konszolidált éves beszámoló részét képező mérlegben és eredménykimutatásban, de amennyiben gazdasági
hasznok beáramlása valószínűsíthető, a kiegészítő mellékletben kimutatásra kerülnek.
5.2.1.19 OSZTALÉK
Az osztalékot abban az évben számolja el a Társaság, amikor azt a tulajdonosok jóváhagyják.
5.2.1.20 ÁLLAMI TÁMOGATÁSOK
Állami támogatások akkor kerülnek elszámolásra, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be fog folyni és a támoga-
tás folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás költség ellentételezésére szolgál, akkor a jövedelemre
vonatkozó kimutatás javára abban az időszakban kell elszámolni, amikor az ellentételezésre kerülő költség felmerül (egyéb
bevételek között). Amikor a támogatás eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor halasztott bevételként kerül elszámolásra és
a kapcsolódó eszköz hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben kerül az eredmény javára elszámolásra.
5.2.1.21 FORDULÓNAP UTÁNI ESEMÉNYEK
Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos információt biztosítanak a Csoport
beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről (módosító tételek), bemutatásra kerültek a beszámolóban. Azon
beszámolási időszak utáni események, amelyek nem módosítják a beszámoló adatait, a kiegészítő mellékletben kerülnek
bemutatásra, amennyiben lényegesek.
5.2.1.22 VALÓS ÉRTÉK HIERARCHIA
A valós értéken értékelt pénzügyi instrumentumokat egy háromszintű valós érték hierarchiába kell besorolni a közzététel
céljából. A hierarchián belüli szintek a valós érték megállapítása során használt inputok jelentőségét tükrözik. A Csoport
a valós értékre vonatkozóan a 3. szintű értékelést használja.
5.2.1.23 EGY RÉSZVÉNYRE JUTÓ EREDMÉNY
A részvényenkénti hozam értéke úgy kerül kiszámításra, hogy a Csoport részvényeseire jutó éves eredményt elosztjuk az
adott évben forgalomban lévő törzsrészvények súlyozott átlagos számával. A hígított részvényenkénti hozamot a törzs-
részvények mellett a hígulást okozó részvényopciók súlyozott átlagos számának figyelembevételével számítja ki a Csoport.
5.2.1.24 VISSZAVÁSÁROLT SAJÁT RÉSZVÉNYEK
A visszavásárolt saját részvények a saját tőkéből kerülnek levonásra. A névérték és a bekerülési érték közötti különbözet
értékesítéskor közvetlenül az eredménytartalékban kerül elszámolásra.
5.2.1.25 CASH FLOWHOZ KAPCSOLÓDÓ ÁLTALÁNOS SZÁMVITELI POLITIKA
A Csoport a cash flow kimutatását az operatív cash-flowig az indirekt módszerre építi. A befektetési és a finanszírozási cash
flow direkt módszerrel készül. A folyószámlahiteleket pénzeszköz egyenértékesnek kell tekinteni ellenkező bizonyításáig.
5.2.2 A SZÁMVITELI POLITIKA VÁLTOZÁSAI
A Csoport a 2023. december 31-én végződött beszámolási időszakra vonatkozóan a hatályba lépett összes standard és
értelmezés rendelkezésével összhangban állította össze a beszámolóját.
Meglévő, a Csoport pénzügyi kimutatásának összeállítása szempontjából releváns standardok értelmezései és új standar-
dok, amelyeket a Csoport alkalmaz:
IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és 2. IFRS Gyakorlati állásfoglalás: Számviteli politikák közzététele
(Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől kell alkalmazni. A módosítások útmutatást
adnak a számviteli politika közzétételeihez kapcsolódó lényegességi megítélések alkalmazásáról. Az IAS 1 módosításai
a „jelentős” (significant) számviteli politikák közzétételére vonatkozó követelményt a „lényeges” (material) számviteli po-
litikák közzétételére vonatkozó követelménnyel helyettesítik. Az IFRS Gyakorlati állásfoglalás útmutatással és szemléltető
példákkal is kiegészül, hogy segítse a lényegesség fogalmának alkalmazását a számviteli politika közzétételeivel kapcsolatos
döntések meghozatalakor. A Csoport értékelte a számviteli politikák közzétételét és ennek megfelelően készítette el tárgy-
évi konszolidált beszámolóját.
IAS 8 Számviteli politika, a számviteli becslések változásai és hibák: Számviteli becslések meghatározása
(Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, és a számviteli politikában és
a számviteli becslésekben bekövetkező változásokra vonatkoznak, amelyek az adott időszak kezdetén vagy azt követően
következnek be. A módosítások egy új fogalmat vezetnek be a számviteli becslésekre, amelyeket a pénzügyi kimutatások-
ban szereplő olyan monetáris összegekként határoznak meg, amelyek az értékelés bizonytalanságának vannak kitéve, ha
nem a korábbi időszaki hiba javításából származnak. A módosítások azt is tisztázzák, hogy mit jelentenek a számviteli becslé-
sek változásai, és hogy ezek miben különböznek a számviteli politikai változásaitól és a hibák javításától. A módosítások nem
voltak jelentős hatással a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.
IAS 12 Jövedelemadók: Egyetlen tranzakció kapcsán keletkező halasztott akövetelés és kötelezettség kezelése
(Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni. A módosítások szűkítik az IAS 12
szerinti kezdeti megjelenítésre vonatkozó kivétel hatályát, és meghatározzák, hogy a Csoportoknak hogyan kell elszámol-
niuk az egyetlen tranzakcióból származó eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adót, mint például a
lízingek és a leszerelési kötelezettségek. A módosítások tisztázzák, hogy amennyiben a kötelezettséget rendező kifizetések
adózási szempontból levonhatók, a vonatkozó adójogszabályok figyelembevételével megítélés kérdése, hogy az ilyen le-
vonások adózási szempontból a kötelezettséghez vagy a kapcsolódó eszközkomponenshez rendelhetők-e hozzá. A mó-
dosítások értelmében a kezdeti megjelenítésre vonatkozó kivétel nem vonatkozik azokra az ügyletekre, amelyek a kezdeti
megjelenítéskor azonos adóköteles és levonható átmeneti különbözeteket eredményeznek. Csak akkor alkalmazandó, ha
a lízingkövetelés és lízingkötelezettség (vagy leszerelési kötelezettség és leszerelési eszköz komponens) megjelenítéséből
olyan adóköteles és levonható átmeneti különbözetek keletkeznek, amelyek nem egyenlőek. A módosítások nem voltak
hatással a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.
IAS 12 Jövedelemadók: Nemzetközi adóreform Második pillér modellszabályok (Módosítások)
A módosítások a kibocsátást követően azonnal hatályba lépnek, de bizonyos közzétételi követelmények később lépnek ha-
tályba. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2021 decemberében tette közzé a második pillér
modellszabályait, amelyek biztosítják, hogy a nagy multinacionális vállalatokra legalább 15%-os adókulcs vonatkozzon. 2023.
május 23-án a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) kiadta a Nemzetközi adóreform Második pillér mintasza-
bályok IAS 12 standard módosításait. A módosítások kötelező átmeneti kivételt vezetnek be a második pillér modellsza-
bályainak joghatósági alkalmazásából adódó halasztott adók elszámolása alól, és közzétételi követelményeket támasztanak
az érintett jogalanyok számára a második pillér nyereségadóval szembeni potenciális kitettségére vonatkozóan. A módo-
sítások megkövetelik azokban az időszakokban, amikor a második pillér jogszabályait (lényegében) törvénybe iktatták, de
még nem hatályosak, olyan ismert vagy észszerűen becsülhető információk közzétételét, amelyek segítenek a pénzügyi
kimutatások felhasználóinak megérteni a gazdálkodó egység második pillér jövedelemadóból eredő kitettségét. E követel-
mények teljesítése érdekében a gazdálkodó egységnek kvalitatív és kvantitatív információkat kell közzé tennie a második
pillér szerinti jövedelemadónak való kitettségéről a beszámolási időszak végén. A második pillérhez kapcsolódó jövedelem-
adó ráfordítás közzététel és a jogszabály hatálybalépése előtti időszakokra vonatkozó közzététel a 2023. január 1-jén vagy
azt követően kezdődő éves beszámolási időszakokra vonatkozóan kötelező, de nem kötelező a 2023. december 31-én vagy
azt megelőzően végződő évközi időszakokra vonatkozóan. A módosítások előreláthatóan nem lesznek hatással a Csoport
konszolidált pénzügyi kimutatásaira.
Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás anem estandardok
1) Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak, de az EU befogadta
IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása: A kötelezettségek rövid- vagy hosszú lejáratúként való besoro-
lása (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől kell alkalmazni, a korai alkalmazás meg-
engedett, illetve az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen szükséges alkalmazni. A módosítások célja
az IAS 1 standardban szereplő, a kötelezettségek rövid vagy hosszú lejáratúként való besorolási alapelveinek tisztá-
zása. A módosítások tisztázzák a teljesítés elhalasztására vonatkozó jog jelentését, azt a követelményt, hogy ennek
a jognak a beszámolási időszak végén fenn kell állnia, hogy a vezetés szándéka nem befolyásolja a rövid vagy hosszú
lejáratú besorolást, hogy a partner olyan opciói, amelyek a gazdálkodó egység saját tőkeinstrumentumainak átruhá-
zásával történő teljesítést eredményezhetnek, nem befolyásolják a rövid vagy hosszú lejáratú besorolást. A módo-
sítások azt is meghatározzák, hogy csak azok a kovenánsok befolyásolják a kötelezettség besorolását, amelyeknek
a gazdálkodó egységnek a beszámolási fordulónapon vagy azt megelőzően meg kell felelnie. További közzétételek
szükségesek az olyan hitelszerződésekből eredő hosszú lejáratú kötelezettségek esetében is, amelyek a beszámo-
lási időszakot követő tizenkét hónapon belül teljesítendő kovenánsnak vannak alárendelve. A vezetőség értékelte a
standard alkalmazásának várható hatását, és az nem jelentős.
IFRS 16 Lízingek: Lízingkötelezettség a Visszlízing ügyletekben (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás korai alkal-
mazása megengedett. A módosítások célja, hogy fejlessze azokat a követelményeket, amelyeket az eladó-lízing-
bevevő alkalmaz a lízingkötelezettség értékelésekor egy visszlízing ügylet során az IFRS 16 szerint, ugyanakkor nem
változtatja meg a visszlízing ügyletekhez nem kapcsolódó lízingek elszámolását. Az eladó-lízingbevevő úgy hatá-
rozza meg a lízingdíjakat” vagy a felülvizsgált lízingdíjakat”, hogy az eladó-lízingbevevő ne számolja el a nyereség
vagy veszteség azon részét, amely az általa megtartott használati joghoz kapcsolódik. Ezeknek a követelményeknek
az alkalmazása nem akadályozza meg az eladó-lízingbevevőt abban, hogy a lízingszerződés részleges vagy teljes
megszűnésével kapcsolatos nyereséget vagy veszteséget az eredményben számolja el. Az eladó-lízingbevevő az
IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen alkalmazza a módosítást a kezdeti alkalmazás időpontja után
kötött visszlízing ügyletekre, ami annak a beszámolási időszaknak a kezdete, amelyben a gazdálkodó egység először
alkalmazta az IFRS 16 standardot.
A vezetőség értékelte a standard lehetséges alkalmazását, és annak várhatóan nincsen hatása a konszolidált beszá-
molóra.
2) Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak és az EU nem fogadta be
IAS 7 Cash-flow kimutatás és IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok közzététele Szállítói finanszírozási megálla-
podások (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás korai alkalma-
zása megengedett. A módosítások kiegészítik az IFRS-ben már szereplő követelményeket, és előírják a gazdálkodó
egységnek a szállítói finanszírozási megállapodások feltételeinek közzétételét. Ezen túlmenően, a gazdálkodó egy-
ségeknek a beszámolási időszak elején és végén közzé kell tenniük a szállítói finanszírozási megállapodás pénzügyi
kötelezettségeinek könyv szerinti értékét és azokat a sorokat, amelyeken ezek a kötelezettségek bemutatásra kerül-
nek, valamint azon pénzügyi kötelezettségek könyv szerinti értékét és sorait, amelyekre vonatkozóan a finanszírozók
már kiegyenlítették a megfelelő szállítói tartozásokat. A gazdálkodó egységeknek szintén közzé kell tenniük a szállítói
finanszírozási megállapodások pénzügyi kötelezettségei könyv szerinti értékében bekövetkezett nem pénzbeli vál-
tozás típusát és hatását is, amelyek megakadályozzák a pénzügyi kötelezettségek könyv szerinti értékének összeha-
sonlíthatóságát. A módosítások továbbá előírják, hogy a gazdálkodó egység a beszámolási időszak elején és végén
közzétegye a finanszírozókkal szemben fennálló pénzügyi kötelezettségek és az e megállapodások részét nem ké-
pező hasonló szállítói kötelezettségek fizetési határidejét. A módosításokat az EU még nem fogadta be. A vezetőség
értékelte a standard lehetséges alkalmazását, és annak várhatóan nincsen hatása a konszolidált beszámolóra.
IAS 21 Átváltási árfolyamok változásainak hatása: Az átválthatóság hiánya (Módosítások)
A módosítások a 2025. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől lépnek hatályba, a korai alkalmazás meg-
engedett. A módosítások meghatározzák, hogy a gazdálkodó egységnek hogyan kell értékelnie, hogy egy valuta
átváltható-e, és hogyan kell meghatároznia az azonnali átváltási árfolyamot az átválthatóság hiánya esetén. Egy
pénznem akkor tekinthető átválthatónak egy másik pénznemre, ha a gazdálkodó egység képes a másik pénznemhez
olyan időkereten belül hozzájutni, amely lehetővé teszi a szokásos adminisztratív késedelmet olyan piaci vagy átvál-
tási mechanizmuson keresztül, amelyben egy csereügylet érvényesíthető jogokat és kötelezettségeket hoz létre.
Ha egy pénznem nem váltható át másik pénznemre, a gazdálkodó egységnek meg kell becsülnie az értékelés idő-
pontjában érvényes azonnali árfolyamot. A gazdálkodó egység célja az azonnali átváltási árfolyam becslése során,
hogy tükrözze azt az árfolyamot, amelyen az értékelés időpontjában szabályos csereügylet zajlana a piaci szereplők
között az uralkodó gazdasági feltételek mellett. A módosítások megjegyzik, hogy a gazdálkodó egység alkalmazhat
megfigyelhető árfolyamot korrekció („adjustment”) nélkül, vagy más becslési technikát. A módosításokat az EU még
nem fogadta be. A vezetőség értékelte a standard lehetséges alkalmazását, és annak várhatóan nincsen hatása a
konszolidált beszámolóra.
2023-ban a Csoport alkalmazza az összes, 2023. január 1-jével hatályos IFRS standardot, módosításokat és értelme-
zéseket, amelyek a Csoport működése szempontjából relevánsak.
5.2.3 BIZONYTALANSÁGI TÉNYEZŐK
A 2.1. pontban ismertetett számviteli politika alkalmazásakor becsléseket és feltételezéseket szükséges alkalmazni egyes
eszközök és kötelezettségek adott időpontra vonatkozó értékének meghatározásakor, melyek más forrásból egyértelműen
nem meghatározhatók. A becslési folyamat a legutolsó rendelkezésre álló információn alapuló döntéseket és releváns té-
nyezőket tartalmazza. Ezek a jelentős becslések és feltételezések befolyásolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített
eszközök és kötelezettségek, bevételek és ráfordítások értékét és a függő eszközök és kötelezettségek kiegészítő mellék-
letben történő bemutatását. A tényleges eredmények eltérhetnek a becsült adatoktól.
A becslések folyamatosan aktualizálásra kerülnek. A számviteli becslésekben bekövetkező változás időszakában veendő
figyelembe, ha a változás csak az adott időszakot érinti, illetve a változás időszakában és a jövőbeni időszakokban, amennyi-
ben mindkét időszakot érintő változásokról van szó.
A becslési bizonytalanság és a számviteli politika terén hozott kritikus döntések fő területei, amelyek a legjelentősebb hatást
gyakorolják a konszolidált pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre, az alábbiak:
5.2.3.1 GOODWILL ÉRTÉKVESZTÉSE
A jelentős számviteli elvek 2.1.6. pontjában leírtaknak megfelelően a Csoport évente teszteli, hogy a goodwill tekintetében
történt-e értékvesztés. A pénztermelő egységek megtérülési értéke a használati érték kalkuláció alapján került meghatá-
rozásra. Ezen kalkulációkhoz elengedhetetlen a becslések alkalmazása. A goodwill értékvesztésének meghatározásához
szükséges azon pénztermelő egységek használati értékének a becslése, amelyekhez a goodwillt rendelték hozzá. A hasz-
nálati érték kiszámításához elengedhetetlen, hogy a vezetőség megbecsülje a pénztermelő egység jövőben várható cash
flow-ját és a megfelelő diszkontrátát, mivel csak ezekből számítható ki a jelenérték.
5.2.3.2 ÉRTÉKCSÖKKENÉS
Az ingatlanok, gépek és berendezések, az eszköz használati jog, valamint az immateriális eszközök nyilvántartása bekerülési
értéken történik, leírásukra pedig lineárisan, hasznos élettartamuk alatt kerül sor. A Csoport a 2022. december 31-ével vég-
ződő évre 266.099 eFt, míg a 2023. december 31-ével végződő évre 297.725 eFt értékcsökkenési és amortizációs ráfordí-
tást mutatott ki. Az eszközök hasznos élettartamának meghatározása a hasonló eszközökre vonatkozó korábbi tapasztala-
tok, valamint a várható technológiai fejlődés és tágabb gazdasági vagy iparági tényezőkben bekövetkező változások alapján
történik. A becsült hasznos élettartamok felülvizsgálatára évente kerül sor.
5.2.4 AZ ÜZLETI KOMBINÁCIÓ RÉSZLETEI, A KONSZOLIDÁCIÓS KÖRBE
VONT VÁLLALKOZÁSOK
2022. és 2023. december 31-én a Csoport a következő leányvállalatokkal rendelkezett:
Leányvállalat neve Anyavállalat 2023 2022 Elsődleges vállalkozási hely
Cableline Technologies Kft. Gloster Networks Kft. 100% 100% Magyarország
Gloster Networks Kft. Gloster Infokommunikációs Nyrt. 100% 100% Magyarország
Gloster Security Kft. Gloster Infokommunikációs Nyrt. 100% 100% Magyarország
Gloster Telekom Kft. Gloster Networks Kft. 100% 100% Magyarország
Gloster Cloud Zrt. Gloster Infokommunikációs Nyrt. 100% 100% Magyarország
Minero IT Hungary Kft. Gloster Infokommunikációs Nyrt. 51% 51% Magyarország
FF.Next Kft. Gloster Infokommunikációs Nyrt. 54,7% 54,7% Magyarország
Gloster-Lanoga Kft. Gloster Infokommunikációs Nyrt. 15% 60% Magyarország
G-Plus Consulting Gmbh Gloster Infokommunikációs Nyrt. 51% 51% Németország
Gloster Software Zrt. Gloster Infokommunikációs Nyrt. 100% - Magyarország
P92 Kft. Gloster Infokommunikációs Nyrt. 51% - Magyarország
P92 UK P92 Kft. 51% - Anglia
P92 US P92 Kft. 51% - USA
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
65
5.2.4.1 2023 ÉVI ÜZLETI KOMBINÁCIÓK
2023 során a Csoport megszerezte a P92 Kft. és leányvállalatai feletti ellenőrzést. Az eszközökkel együtt megszerzésre
kerültek a meglévő menedzsment funkciók és a kapcsolódó folyamatok, emiatt a Csoport a tranzakciókat megvizsgálta és
üzleti kombinációként azonosította.
A felvásárolt társaságokért adott ellenérték összege 1.103.500 eFt (pénzben 331.050 eFt kifizetve 2023. december 31-ig),
a fizetett nettó pénzáram összege 331.050 eFt.
A Csoport a társaságok megszerzésével további portfólió bővítést és piaci részesedések növelését célozta meg. A Csoport
a társaságok megszerzésekor a nettó eszközöket valós értékre számította át, a nem ellenőrző részesedéseket a nettó esz-
közök valós értékéből számította ki.
Megnevezés P92 Kft. P92 UK P92 US
Akvizíció napja 2023.07.31. 2023.07.31. 2023.07.31.
Bevonás napja 2023.07.31. 2023.07.31. 2023.07.31.
Bekerülés módja vásárlás vásárlás vásárlás
Vételár 1.103.500 24.233 3.464
Nettó eszköz könyv szerinti 144.888 5.078 5.464
Valós érték / IFRS korrekciók
Valós / IFRS nettó eszközérték 144.888 5.078 5.464
Ebből:
Befektetett eszközök 406.107 229 -
Pénzeszközök - - -
Készletek 29.443 - -
Követelések és aktív elhatárolás 473.289 134.560 11.120
Hosszú lejáratú kötelezettségek -67.559 - -
Rövid lejáratú kötelezettségek -696.392 -129.711 -5.656
Goodwill 1.029.607 21.644 678
Nem ellenőrző részesedés 70.995 2.488 2.677
5.2.4.2 2022 ÉVI ÜZLETI KOMBINÁCIÓK
2022 során a Csoport megszerezte az FF.Next Kft, a Lanoga Kft és a G-Plus Gmbh társaságokban való üzletrészek feletti
ellenőrzést. Az eszközökkel együtt megszerzésre kerültek a meglévő menedzsment funkciók és a kapcsolódó folyamatok,
emiatt a Csoport a tranzakciókat megvizsgálta és üzleti kombinációként azonosította.
A felvásárolt társaságokért adott ellenérték összege 807.692 eFt, a fizetett nettó pénzáram összege 535.575 eFt.
A Csoport a társaságok megszerzésével további portfólió bővítést és piaci részesedések növelését célozta meg. A Csoport
a társaságok megszerzésekor a nettó eszközöket valós értékre számította át, a nem ellenőrző részesedéseket a nettó esz-
közök valós értékéből számította ki.
2022 során a Csoport megszerezte a Gloster Cloud Kft. 100%-os tulajdonjogát. Mivel a leányvállalat felett a kontroll már
2021 során is megvolt, így a tranzakció tőketulajdonossal folytatott tranzakcióként került elszámolásra a saját tőkén belül,
125.244 eFt összegben.
Megnevezés Gloster Cloud Kft. Gloster Minero Kft. FF.next Kft. Lanoga Kft. G-Plus Consulting Gmbh
Akvizíció napja 2021.05.03 2021.10.28 2022.05.26 2022.12.22 2022.12.08
Bevonás napja 2021.05.03 2021.10.31 2022.05.31 2022.12.31 2022.12.31
Bekerülés módja vásárlás vásárlás vásárlás vásárlás vásárlás
Vételár 339 807 1 027 970 159 352 79 265 569 075
Nettó eszköz könyv szerinti 69 289 757 758 174 974 101 545 62 224
Valós érték / IFRS korrekciók
Valós / IFRS nettó eszközérték 69 289 757 758 174 974 101 545 62 224
Ebből:
Befektetett eszközök 13 388 45 175 128 252 145 642 150 085
Pénzeszközök 250 548 641 773 11 102 119 129 141 886
Készletek - - - - -
Követelések és aktív elhatárolás 135 838 478 198 137 829 9 793 186 691
Hosszú lejáratú kötelezettségek -16 -66 726 -17 384 -21 307 -111 916
Rövid lejáratú kötelezettségek -330 469 -340 662 -84 825 -151 712 -304 522
Goodwill 291 305 641 513 63 641 18 338 537 341
Nem ellenőrző részesedés 20 787 371 301 79 263 40 618 30 490
5.3 IMMATERIÁLIS JAVAK
adatok eFt-ban Bruttó érték Szellemi termékek Vagyoni értékű jogok Összesen
2022. január 1-jén 397.918 53.375 451.293
Növekedés és átsorolás 75.989 25.796 101.785
Konszolidációs kör változása 230.266 230.266
Csökkenés és átsorolás -115 -115
2022. december 31-én 704.173 79.056 783.229
Növekedés és átsorolás 44.143 36.125 80.268
Konszolidációs kör változása -115.484 -115.484
Csökkenés és átsorolás -9.237 -36 -9.273
2023. december 31-én 623.595 115.145 738.740
Halmozott értékcsökkenés
2022. január 1-jén 291.469 29.652 321.121
Éves leírás 52.589 10.139 62.728
Konszolidációs kör változása 73.275 73.275
Csökkenés és átsorolás -1.883 -1.883
2022. december 31-én 417.333 41.674 459.007
Éves leírás 36.414 8.638 45.052
Konszolidációs kör változása -36.459 -36.459
Csökkenés és átsorolás -9.235 2.449 -6.786
2023. december 31-én 408.053 52.761 460.814
Nettó könyv szerinti érték
2022. január 1-jén 106.449 23.723 130.172
2022. december 31-én 286.840 37.382 324.222
2023. december 31-én 215.542 62.384 277.926
5.4 INGATLANOK, GÉPEK ÉS BERENDEZÉSEK
adatok eFt-ban Bruttó érték Ingatlanok Gépek és berendezések Befejezetlen beruházások Összesen
2022. január 1-jén 272.631 939.408 - 1.212.039
Növekedés és átsorolás 18.724 155.120 144.344 318.188
Konszolidációs kör változása 53.122 36.535 89.657
Csökkenés és átsorolás -11.572 -136.206 -147.778
2022. december 31-én 344.477 1.119.491 8.138 1.472.106
Növekedés és átsorolás 83.825 189.351 25.364 298.540
Konszolidációs kör változása -61.122 57.931 -842 -4.033
Csökkenés és átsorolás -30.143 -660 -30.803
2023. december 31-én 367.180 1.336.630 32.000 1.735.810
Halmozott értékcsökkenés
2022. január 1-jén 38.140 667.361 - 705.501
Éves leírás 8.712 155.129 163.841
Konszolidációs kör változása 7.485 30.932 38.417
Csökkenés és átsorolás -13.381 -13.381
2022. december 31-én 54.337 840.041 - 894.378
Éves leírás 10.215 192.383 202.598
Konszolidációs kör változása -7.485 30.795 23.310
Csökkenés és átsorolás -39.695 -39.695
2023. december 31-én 57.067 1.023.524 - 1.080.591
Nettó könyv szerinti érték
2021. január 1-jén 234.491 272.047 - 506.538
2021. december 31-én 290.140 279.450 8.138 577.728
2022. december 31-én 310.113 313.106 32.000 655.219
5.5 HALASZTOTT ADÓ KÖVETELÉSEK ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
A halasztott aszámítása során a Csoport az adózás szempontjából figyelembe vehető értéket hasonlítja össze a könyv
szerinti értékkel eszközönként és kötelezettségenként. Ha a különbözet átmeneti különbség, azaz belátható időn belül az
eltérés kiegyenlítődik, akkor előjelének megfelelően halasztott akötelezettséget vagy eszközt vesz fel. Az eszköz felvé-
telekor a megtérülést külön vizsgálja a Csoport.
A halasztott adót a Csoport 9% adókulccsal számolja, mivel az adott eszközök és kötelezettségek tényleges adókká olyan
időszakokban válnak, amikor az adókulcs várhatóan változatlan marad.
Az eszközöket a menedzsment által elkészített adóstratégia támasztja alá, amely bizonyítja, hogy az eszköz megtérül.
A következő levonható és adóköteles adókülönbözetet okozó eltérések azonosítására került sor:
Értékcsökkenés 2023 2022
-4.530 -
IFRS módosítások 6.267 -
Halasztott adókövetelés összesen 1.737 -
Értékcsökkenés 2023 2022
2.426 332
IFRS módosítások - -
Halasztott adókötelezettség összesen 2.426 332
5.6 ESZKÖZ HASZNÁLATI JOG
adatok eFt-ban Bruttó érték Összesen
2022. január 1-jén 133.038
Növekedés és átsorolás Konszolidációs kör változása Csökkenés és átsorolás 192.957
2022. december 31-én 325.995
Növekedés és átsorolás 34.666
Konszolidációs kör változása
Csökkenés és átsorolás -108.945
2023. december 31-én 251.716
Halmozott értékcsökkenés
2022. január 1-jén 30.720
Éves leírás Konszolidációs kör változása Csökkenés 39.530
2022. december 31-én 70.249
Éves leírás 50.075
Konszolidációs kör változása
Csökkenés -53.193
2023. december 31-én 67.131
Nettó könyv szerinti érték
2022. január 1-jén 102.318
2022. december 31-én 255.746
2023. december 31-én 184.585
A Csoport a mögöttes eszközök (gépkocsik) és ingatlan lízingfutamideje alatti használatára vonatkozó jogát megtestesítő
eszközöket mutatja itt ki.
5.7 EGYÉB ÉVEN TÚLI ESZKÖZÖK
Lanoga Kft. 15%-os részesedés 2023. december 31. 2022. december 31.
24.816 -
Összesen 24.816 -
5.8 GOODWILL
A Társaságnál a következő leányvállalatokon került goodwill kimutatásra:
Társaság neve 2023. december 31. 2022. december 31.
Gloster Networks Kft. rendszerintegráció szegmens 299.335 299.335
Gloster Security Kft. rendszerintegráció szegmens 115.441 115.441
Gloster Telekom Kft. rendszerintegráció szegmens 12.243 12.243
Gloster Cloud Zrt. Cloud szegmens 291.305 291.305
Minero IT Hungary Kft. nemzetközi szoftverfejlesztés szegmens 641.513 641.513
FF.next Kft. nemzetközi szoftverfejlesztés szegmens 63.641 63.641
Lanoga Kft. nemzetközi szoftverfejlesztés szegmens - 18.338
G-Plus Consulting Gmbh nemzetközi szoftverfejlesztés szegmens 537.340 537.340
P92 Csoport. nemzetközi szoftverfejlesztés szegmens 1.051.929 -
Goodwill összesen 3.012.747 1.979.157
A goodwillra egyik évben sem került értékvesztés elszámolásra, értékvesztésre utaló jel nem merült fel, a jövőbeni pénzára-
mok diszkontált jelenértéke alapján a megtérülő érték magasabb. A Csoport a goodwill értékvesztést jövőbeni üzleti tervek
alapján készítette el, melyet súlyozott tőkeköltséggel diszkontált.
A Társaság a DCF-modellt a 2023-as és megelőző évek tény adatain alapulva készítette el. A tény adatokból kiindulva a
piaci várakozásoknál konzervatívabb növekedéssel számol az egyes leányvállalatok esetében, az alkalmazott növekedési
ráta 5-10% között van mindhárom szegmens esetében, a piaci várakozások ezeken a piacokon 25-40% közötti növekedést
is várnak (forrás: Gloster befektetési prezentáció 2024 tavasz, www.statista.com).
A költségek növekedése esetében éves 6%-ról 3,5%-ra fokozatosan csökkenő inflációs mértékkel számol, valamint a bérek
növekedése esetén az infláció fölötti 4% növekedéssel, ugyanakkor éves szinten 1-2% hatékonyság növekedést és költség-
csökkentést is figyelembe vesz a modellben. A Társaság ezekkel a felsorolt feltételezésekkel számítja ki az egyes leányvál-
lalatok készpénztermelő képességét és várható pénzáramát, korrigálva az anyavállalatból arányosan viselt központi költsé-
gekkel, valamint az egyes leányvállalati üzletrészek megszerzése miatti hiteltörlesztésekkel (pénzkiáramlásokkal).
A tervidőszakon túli időszakra alkalmazott növekedési ráta 4% volt minden leányvállalat esetében, amely konzervatív becs-
lés az informatikai piac Gloster csoport által lefedett területeire (felhő szolgáltatások, felhő alapú fejlesztések, IT biztonság
földi és felhő alapú rendszerekben, nemzetközi szoftverfejlesztés multinacionális vállalatok részére, mesterséges intelligen-
cia alkalmazása, stb) vonatkozóan.
A kapott pénzáramok diszkontálásához 6,2%-os kockázatmentes hozamrátával, 7,5%-os részvénykockázati prémiummal,
valamint 12,2% WACC értékkel számolt a Társaság.
5.9 KÉSZLETEK
Anyagok 2023. december 31. 2022. december 31.
30.170 35.124
Áruk 614.553 326.666
Összesen 644.723 361.790
5.10 VEVŐKÖVETELÉSEK
Vevőkövetelések 2023. december 31. 2022. december 31.
2.114.827 1.278.324
Vevőkövetelések értékvesztése -8.440 -10.532
Összesen 2.106.387 1.267.792
Értékvesztés mozgása
Nyitó értékvesztés 2022. január 1-jén -
Értékvesztés képzése 10.532
Záró értékvesztés 2022. december 31-én 10.532
Értékvesztés feloldása -2.092
Záró értékvesztés 2023. december 31-én 8.440
A Csoport nem számolt hitelezési veszteséggel, mert az elmúlt évek tapasztalatai alapján nem volt hitelezési vesztesége
és a Társaság nem rendelkezik jelentős késedelmes állománnyal sem.
5.11 EGYÉB KÖVETELÉSEK ÉS AKTÍV IDŐBELI ELHATÁROLÁSOK
2023. december 31. 2022. december 31.
Kaució 21.012 20.880
Adott előlegek 24.924 11.051
Adókövetelések 130.414 147.417
Adott kölcsönök 19.245 18.562
Munkavállalókkal szembeni követelések 1.000 -
Pályázati követelések - 15.524
Vevői garanciális visszatartások - 14.346
Egyéb követelés 202.218 13.663
Kapcsolt követelések 30.098 -
Bevételek aktív időbeli elhatárolása 69.286 55.385
Költségek aktív időbeli elhatárolása 22.961 37.239
Összesen 521.158 334.067
Az egyéb követelésekben lévő 155 milliós követelés összege 2024 áprilisáig befolyt, így az egyéb pénzügyi eszközök
kockázata nem jelentős, ezért nincsen jelentős hitelezési veszteség.
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
73
5.12 TÉNYLEGES JÖVEDELEMADÓ KÖVETELÉSEK ÉS
KÖTELEZETTSÉGEK
2023. december 31. 2022. december 31.
Jövedelemadó követelések 1.674 3.263
Jövedelemadó kötelezettségek 2.364 18.531
5.13 ÉRTÉKPAPÍROK
2023. december 31. 2022. december 31.
Eladásra vásárolt rövid távú értékpapírok 200 200
Összesen 200 200
5.14 PÉNZESZKÖZÖK ÉS PÉNZESZKÖZ-EGYENÉRTÉKESEK
2023. december 31. 2022. december 31.
Pénztárak 5.291 5.656
Bankszámla 1.130.184 1.140.394
Összesen 1.135.475 1.146.050
A Csoport a pénzeszközök között tartja nyilván a készpénzt, a bankszámlán lévő pénzeszközöket, valamint a 3 hónapon be-
lüli lejárattal rendelkező lekötött betéteket, értékpapírokat. A Csoport nem számolt hitelezési veszteséggel, mert kizárólag
olyan pénzintézeteknél tartja a pénzeszközeit, amelyeknél nem várható hitelezési veszteség.
5.15 SAJÁT TŐKE
A Társaság jegyzett tőkéje 181.764 eFt jegyzett tőkét és 2.830.593 eFt tőketartalékot tartalmaz 2023. december 31-én,
melynek teljes összege pénzbeli törzsbetét.
A Társaság alaptőkéje 181.764.400 Ft, mely 18.176.440 darab, 10 Ft névértékű, azonos jogokat biztosító névre szóló, dema-
terializált törzsrészvényből áll. A részvények szabadon átruházhatóak, a kibocsátott részesedések átruházása nincs korlá-
tozva. Különleges irányítási jogokat megtestesítő részesedések nincsenek, a szavazati jogok nem kerültek korlátozásra.
A Társaság részvényei 2020. január 31-én kerültek a Budapesti Értéktőzsdén bevezetésre, 2024. január 26-a óta a standard
piacon.
A Társaság 2023. során visszavásárolt 39.486 db saját részvényt, valamint értékesítette a Gloster-Lanoga Kft. 45%-os üz-
letrészét, melynek ellenértéke 47.716 db saját részvény volt.
A Társaság 2022. április 29-én visszavásárolt 230.120 db saját részvényt melyet a jövőben Munkavállalói részvényprogram
keretében juttat a dolgozók számára. 2022. december 31-én az MRP programokban szereplő juttatási összegek becsült
értéke nulla.
2022 során a Csoport egyik leányvállalata a Minero IT Hungary Kft. osztalékot fizetett, melyet nem a fordulónapi tulajdoni
hányadok alapján fizetett, hanem a megszerzés előtti tulajdoni hányad alapján. Az ebből keletkező különbözetet a Csoport
az eredménytartalék terhére számolta el 204.112 eFt összegben.
A Gloster MRP Szervezeten keresztül történő javadalmazás feltételeit az MRP Javadalmazási Politika 1-3. mellékletei rögzítik.
2023. és 2022. december 31-én az MRP programokban szereplő juttatási összegek becsült értéke nulla, mivel az eredmé-
nyességi feltételek várhatóan nem teljesülnek a Társaság becslése szerint.
5.16 NEM ELLENŐRZŐ RÉSZESEDÉSEK
A nem ellenőrző részesedések a következő társaságokban voltak:
2023. december 31. 2022. december 31.
Minero IT Hungary Kft. 232.236 314.627
FF.next Kft. 44.374 78.157
Lanoga Kft. - 40.618
G-Plus Consulting Gmbh 34.294 30.490
P92 Kft. 75.732 0
P92 UK 13.452 0
P92 US 8.377 0
Összesen 408.465 463.891
A leányvállalatok főbb adatai 2023. december 31-én:
Cableline Techno- logies Kft. Gloster Networks Kft. Gloster Security Kft. Gloster Telekom Kft. Gloster Cloud Kft. Minero IT Hungary Kft. FF.next Kft. G-Plus Con- sulting Gmbh P92 Kft. P92 UK P92 US
Befekte- tett eszközök 9.937 134.046 1.909 40.173 39.728 134.155 124.596 188.069 197
Forgó- eszközök 143.220 1.403.875 1.833 10.476 556.645 799.447 85.312 339.802 1.034.504 264.508 18.941
Saját tőke -35.274 394.231 1.264 10.035 132.856 473.952 97.955 69.988 375.003 27.453 17.096
Hosszú lejáratú kötele- zettség 20.447 54 12.877 18.439 91.287 42.265
Rövid lejáratú kötele- zettség 188.431 1.123.243 569 2.296 451.085 365.223 103.073 303.125 805.305 237.252 1.845
Árbevétel 242.638 3.698.901 9.233 1.635.545 1.728.508 321.317 987.352 1.118.694 429.772 93.391
Adózott ered- mény -14.080 229.207 -1.919 -1.137 86.459 311.857 -49.577 59.982 230.115 22.374 11.633
A P92 Kft, a P92 UK és a P92 US árbevétele és az adózott eredménye csak a megszerzés óta realizált eredményeket tartal-
mazza.
A leányvállalatok főbb adatai 2022. december 31-én:
Cableline Technologi- es Kft. Gloster Networks Kft. Gloster Se- curity Kft. Gloster Te- lekom Kft. Gloster Cloud Kft. Minero IT Hungary Kft. FF.next Kft. Lanoga Kft. G-Plus Consulting Gmbh
Befektetett eszközök 18.674 50.104 917 3.699 37.721 39.083 123.175 145.642 150.085
Forgóesz- közök 107.194 444.162 83.662 10.009 545.052 933.661 148.931 128.922 328.577
Saját tőke -21.194 170.024 23.183 11.172 216.398 642.095 172.532 101.545 62.224
Hosszú lejáratú kötelezett- ség - 2.860 - 8 11.616 44.019 17.384 21.307 111.916
Rövid lejá- ratú kötelezett- ség 147.062 321.382 61.396 2.528 354.759 286.630 82.190 151.712 304.522
Árbevétel 220.987 878.402 340.461 10.383 1.374.187 1.737.989 255.677
Adózott eredmény -11.456 9.858 6.614 51 157.005 483.801 -2.442
Az FF.next kft., a Lanoga Kft. és a G-Plus Consulting Gmbh árbevétele és az adózott eredménye csak a megszerzés óta
realizált eredményeket tartalmazza.
5.17 HOSSZÚ LEJÁRATÚ HITELEK
2023. december 31. 2022. december 31.
CIB Bank 641.031 840.201
Magyar Fejlesztési Bank Zrt. 16.667 43.740
Eximbank 130.494 -
Erste Bank 23.226 -
Commerzbank - 58.036
Összesen 811.418 941.977
A törlesztési terv a következő: 2025 Törlesztési terv
299.257
2026 209.061
2027 156.037
2028 139.558
2029 -7.506
Összesen 811.418
A Csoport a hiteleinek egy részét 0,5%-os támogatott kamattal kapja. Így a hitelek valós értéke jelentősen eltér a könyv
szerinti értéküktől. A hitelek valós értékét a 35. pontban mutatja be a Társaság. A hitelekhez kapcsolódó összes feltételnek
a Csoport a fordulónapokon megfelelt.
5.18 LÍZINGKÖTELEZETTSÉGEK
2023. december 31. 2022. december 31.
Lízingek éven túli része 21.831 58.439
Lízingek éven belüli része 152.679 31.663
Összesen 174.510 90.102
A Csoport autókhoz és ingatlanhoz kapcsolódó lízinggel rendelkezik.
A törlesztési terv a következő: 2024 Törlesztési terv
29.143
2025 44.224
2026 46.314
2027 39.025
2028 21.228
Minimális lízingfizetések bruttó összege összesen 179.934
Kamat -5.424
Diszkontált lízingdíjak összesen: 174.510
A hitel fedezetét a lízingelt eszközökre terhelt zálogjog biztosítja. A lízingelt eszközökhöz nem kapcsolódik vételi opció, illet-
ve semmilyen korlátozás a használatukat illetően.
5.19 RÖVID LEJÁRATÚ HITELEK
2023. december 31. 2022. december 31.
CIB Bank 172.390 435.781
Magyar Fejlesztési Bank Zrt. 61.584 19.337
Eximbank 384.463 -
Commerzbank - 740
Erste Bank 171.200 -
Összesen 789.637 455.858
5.20 SZÁLLÍTÓI KÖTELEZETTSÉGEK
Szállítók 2023. december 31. 2022. december 31.
1.340.702 673.283
Összesen 1.340.702 673.283
A szállítók egyenlege az újonnan akvirált leányvállalatoknak köszönhetően jelentősen növekedett.
5.21 EGYÉB KÖTELEZETTSÉGEK ÉS PASSZÍV IDŐBELI
ELHATÁROLÁSOK
Garanciális visszatartási kötelezettség 2023. december 31. 2022. december 31.
- 6.232
Vevőktől kapott előlegek - 27.305
Adókötelezettség 375.503 264.156
Jövedelemtartozás 148.293 121.107
Pályázatra kapott előleg - 44.773
Költségek passzív időbeli elhatárolása 183.609 23.998
Kapott támogatások 70.076 117.328
Vételárkötelezettség 1.041.350 -
Egyéb 105.225 80.225
Összesen 1.924.088 685.124
5.22 ÁRBEVÉTEL
Áruértékesítés, szoftverfejlesztés 2023 2022
3.136.811 1.403.523
Szolgáltatásnyújtás 3.252.597 2.478.588
Licensz értékesítés 640.377 461.321
Garancia értékesítés 311.480 190.210
Cloud 1.653.545 1.374.187
Összesen 8.994.810 5.907.829
A szolgáltatásnyújtásból, Cloud értékesítésből származó bevétel időtartam alatti, míg az áruértékesítés, licensz és a garancia
értékesítés árbevétele egy időpontban történő értékesítésből keletkezik..
5.23 EGYÉB MŰKÖDÉSI BEVÉTELEK
Tárgyi eszköz értékesítés nyeresége 2023 2022
291 39
Kapott támogatások 55.789 51.142
Kapott bírság, késedelmi kamat 626 3.731
Kapott visszatérítések - 68.180
Egyéb 162.118 10.236
Összesen 218.824 133.328
5.24 ANYAGKÖLTSÉGEK
Nyomtatvány, irodaszer 2023 2022
1.043 539
Energiaköltségek 14.127 7.635
Tisztítószer 165 711
Szerelési anyagok -
Üzemanyag 34.105 8.704
Egyéb 28.336 -
Összesen 77.776 17.589
5.25 ELADOTT ÁRUK ÉS SZOLGÁLTATÁSOK
Eladott áruk beszerzési értéke 2023 2022
3.467.769 1.599.979
Eladott szolgáltatások beszerzési értéke 386.774 907.670
Összesen 3.854.543 2.507.649
5.26 IGÉNYBEVETT SZOLGÁLTATÁSOK
Bérleti díjak és karbantartási költségek 2023 2022
69.525 17.252
Hirdetés, reklám 74.093 152.076
Szakértői díjak 262.030 197.140
Alvállalkozók 1.072.960 506.759
Oktatási és továbbképzési költségek 14.046 17.145
Telefon és internet 10.628 5.667
Könyvelési díjak 40.590 22.042
Iskolaszövetkezeti munka 85.139 57.925
Könyvvizsgálat 26.913 12.169
Ügyvédi költségek, jogi tanácsadás 32.852 20.837
Számítástechnikai költségek - 27.566
Bankköltségek 39.492 30.666
Biztosítási díjak 21.823 11.405
Hatósági díjak 1.736 1.130
Egyéb 157.159 -
Összesen 1.908.986 1.079.779
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
79
5.27 SZEMÉLYI JELLEGŰ RÁFORDÍTÁSOK
Bérköltség 2023 2022
2.166.572 1.380.996
Egyéb személyi jellegű juttatások 136.400 83.793
Járulékok 220.545 174.472
Összesen 2.523.517 1.639.261
Átlagos statisztikai létszám 217 152
5.28 EGYÉB MŰKÖDÉSI RÁFORDÍTÁSOK
Tárgyi eszköz vesztesége 2023 2022
2.016 16
Behajthatatlan követelések leírása és értékvesztés 4.824 6.352
Bírság, kötbér 10.743 7.026
Egyéb adók 35.639 17.310
Iparűzési adó 60.439 29.565
Támogatás 4.738 3.381
Egyéb 783 35.340
Összesen 119.182 98.990
5.29 PÉNZÜGYI MŰVELETEK BEVÉTELEI
Kapott kamatok 2023 2022
10.687 5.825
Árfolyamnyereség 155.006 120.068
Összesen 165.693 125.893
5.30 PÉNZÜGYI MŰVELETEK RÁFORDÍTÁSAI
Fizetett kamatok 2023 2022
56.984 33.340
Árfolyamveszteség 148.914 96.956
Lízingkamat 2.699 1.756
Összesen 208.597 132.052
5.31 JÖVEDELEMADÓK
A jövedelemadókhoz kapcsolódó ráfordítások a következőekből tevődnek össze:
Társasági adó 2023 2022
84.019 49.907
Halasztott adó 357 -11
Jövedelemadók összesen 84.376 49.896
Az adó levezetése a következő volt:
Adózás előtti eredmény 2023 2022
389.001 425.631
Aktuális adókulcs alapján számított adófizetési kötelezettség 9% 35.010 38.307
Állandó különbségek 49.366 11.589
Jövedelemadók összesen 84.376 49.896
5.32 SZEGMENSINFORMÁCIÓK
A Csoport működése szempontjából a stratégiai döntéseket az Igazgatóság tagjai hozzák, így a szegmensek megállapítása
szempontjából a nekik készített kimutatásokat vette alapul a menedzsment e pénzügyi kimutatás összeállítása során.
2023.12.31 Szegmensek Kiszűrések Konszoli- dált FS
Rendsze- rintegrá- ció Cloud Nemzetközi SW fejlesz- tés Holding
Immateriális javak 23 992 2 463 141 439 110 032 0 277 926
Ingatlanok, gépek és berende- zések 68 919 16 642 192 100 377 558 0 655 219
Egyéb szegmenshez nem allo- kálható eszközök 2 039 601 869 018 4 989 945 2 675 333 -2 940 395 7 633 502
Eszközök összesen 2 132 512 888 123 5 323 484 3 162 923 -2 940 395 8 566 647
Kötelezettségek összesen 5 045 145 5 045 145
Értékesítés nettó árbevétele harmadik felekkel szemben 3 947 686 1 595 665 3 329 505 0 121 954 8 994 810
Értékesítés nettó árbevétele szegmensek között 2 010 539 57 880 826 366 -46 855 -2 941 640 0
Értékesítés nettó árbevétele összesen 5 958 225 1 653 545 4 155 871 46 855 -2 819 686 8 994 810
Közvetlen költségek -3 416 277 -1 124 822 -1 496 920 -5 377 2 188 853 -3 854 543
Bruttó fedezet 2 541 948 528 723 2 658 951 41 478 -630 833 5 140 267
Értékcsökkenés és értékvesztés -50 776 -10 945 -98 652 -137 352 0 -297 725
Közvetett működési költségek és egyéb bevétel -2 395 107 -441 740 -1 982 558 -255 930 664 698 -4 410 637
Működési eredmény (EBIT) 96 065 76 038 577 741 -351 804 33 865 431 905
2022.12.31 Szegmensek Kiszűré- sek Kon-szolidált FS
Rendsze- rintegrá- ció Cloud Nemzetközi SW fejlesztés Holding
Immateriális javak 23 909 3 143 176 042 121 128 0 324 222
Ingatlanok, gépek és berendezések 17 813 18 179 131 858 409 878 0 577 728
Egyéb módon szegmenshez allokált eszközök 1 103 718 852 756 2 951 009 2 391 388 -1 950 806 5 348 065
Eszközök összesen 1 145 440 874 078 3 258 909 2 922 394 -1 950 806 6 250 015
Kötelezettségek összesen 2 936 484 2 936 484
Értékesítés nettó árbevétele harmadik felekkel szemben 2 600 356 1 342 219 1 965 254 0 0 5 907 829
Értékesítés nettó árbevétele szegmensek között 576 756 31 968 28 412 101 722 -738 858 0
Értékesítés nettó árbevétele összesen 3 177 112 1 374 187 1 993 666 101 722 -738 858 5 907 829
Közvetlen költségek -1 495 332 -979 209 -439 558 0 406 450 -2 507 649
Bruttó fedezet 1 681 780 394 978 1 554 108 101 722 -332 408 3 400 180
Értékcsökkenés és értékvesztés -34 501 -8 978 -51 414 -171 206 0 -266 099
Közvetett működési költségek és egyéb bevétel -1 467 974 -264 880 -1 066 731 -234 680 331 974 -2 702 291
Működési eredmény (EBIT) 179 305 121 120 435 963 -304 164 -434 431 790
5.33 EGY RÉSZVÉNYRE JUTÓ EREDMÉNY
Az alap részvényenkénti nyereség számításakor a részvényeseknek kiosztható adózás utáni eredményt kell figyelembe ven-
ni, valamint a kibocsátott törzsrészvények éves átlagos számát, amely nem tartalmazza a saját részvényeket.
2023. december 31. 2022. december 31.
Részvényeseknek kiosztható adózás utáni eredmény (eFt) 123.480 139.779
Kibocsátott törzsrészvények súlyozott átlagos száma (alap, db) 17.906.834 17.076.446
Kibocsátott törzsrészvények súlyozott átlagos száma (hígított, db) 17.906.834 17.076.446
Egy részvényre jutó eredmény (alap) (Ft) 6,96 8,19
Egy részvényre jutó eredmény (hígított) (Ft) 6,96 8,19
5.34 KOCKÁZATKEZELÉS
A Csoport eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, értékpapírok, vevői és egyéb követelések, valamint egyéb eszközök
kivéve az adókat. A Csoport forrásai közé tartoznak a hitelek és kölcsönök, szállítói és egyéb kötelezettségek, kivéve az
adókat és pénzügyi kötelezettségek valós értéken történő átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.
A Csoport a következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
hitelkockázat
likviditási kockázat
piaci kockázat
Ez a fejezet bemutatja a Csoport fenti kockázatait, a Csoport célkitűzéseit, politikáit, folyamatok mérését és kockázat ke-
zelését, valamint a Csoport menedzsment tőkéjét. Az Igazgatóság általános felelősséget visel a Csoport létrehozása, fel-
ügyelete és kockázatkezelése terén. A Csoport kockázat menedzsment politikájának célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azo-
kat a kockázatokat, amelyekkel szembesül a Csoport, valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrolokat, és hogy felügyelje
a kockázatokat. A kockázat menedzsment politika és rendszer felülvizsgálatra kerül, hogy tükrözhesse a megváltozott piaci
körülményeket és a Csoport tevékenységeit.
Tőkemenedzsment
A Csoport politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és hitelezői bizalom a jövőben
fenntartsa a jövőbeni fejlődését a Csoportnak. Az Igazgatóság igyekszik fenntartani azt a politikát, hogy kölcsönadásokból ere-
magasabb kitettséget csak magasabb hozam mellett vállal, az erős tőkepozíció által nyújtott előnyök és a biztonság alapján.
A Csoport tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Csoport saját tőkéjéből áll (ez utóbbi a jegyzett tőkét, a tarta-
lékokat és a nem ellenőrző tulajdonosok részesedését foglalja magában).
Melléklet 2023.12.31. 2022.12.31.
Saját tőke
Jegyzett tőke 15 181.764 179.446
Visszavásárolt saját részvények 15 -322.031 -231.501
Tőketartalék 15 2.830.593 2.602.464
Eredménytartalék 15 422.711 299.231
Anyavállalatra jutó saját tőke összesen 3.113.037 2.849.640
Nem ellenőrzésre jogosító részesedés 16 408.465 463.891
Saját tőke összesen: 3.521.502 3.313.531
A Csoport a tőke kezelése során igyekszik biztosítani, hogy a Csoport tagjai folytatni tudják tevékenységüket és egyúttal
maximalizálják a tulajdonosok számára a megtérülést a kölcsöntőke és a saját tőke optimális egyensúlyozásával, valamint az
optimális tőkestruktúra megtartását a tőkeköltségek csökkentése érdekében. A Csoport azt is figyeli, hogy tagvállalatainak
tőkeszerkezete megfelel-e a helyi törvényi előírásoknak.
A Társaság tőke kockázata 2022-ben és 2023-ban sem jelentős, mivel a jellemzően saját forrásból finanszírozza a tevékenységét.
Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit,
amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Csoport számára. Pénzügyi eszközök, amelyek hitelezési kockázatok-
nak vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid távú kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és
egyéb követelések. A Csoport folyamatosan monitorolja kintlévőségeit és minősíti partnereit, ezzel csökkentve a hitelezési
kockázatot.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatják. Az alábbi táblázat a Csoport maximá-
lis hitelkockázati kitettségét mutatja 2022. és 2023. december 31-én.
2023. december 31. 2022. december 31.
Vevőkövetelések 2.106.387 1.267.792
Egyéb követelések 428.911 241.443
Egyéb éven túli eszközök 24.816 -
Értékpapírok 200 200
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek 1.135.475 1.146.050
Összesen 3.695.789 2.655.485
Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Csoport nem tudja pénzügyi kötelmeit esedékességkor teljesíteni. A Csoport
likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire lehetséges, mindig megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei
esedékességkor történő teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények között anélkül, hogy elfogadhatatlan
vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Csoport hírnevét.
2023. december 31. 1 éven belül esedékes 2-5 éven belül esedékes 5 éven túl esedékes Összesen
Vevőkövetelések 2.106.387 2.106.387
Egyéb követelések 428.911 428.911
Értékpapírok 200 200
Tényleges jövedelemadó követelések 1.674 1.674
Pénzügyi eszközök 2.537.172 - - 2.537.172
Hosszú lejáratú hitelek 811.418 811.418
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek 152.679 152.679
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 789.637 789.637
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek 21.831 21.831
Szállítói kötelezettségek 1.340.702 1.340.702
Egyéb kötelezettségek 1.670.403 1.670.403
Tényleges jövedelemadó kötelezettségek 2.364 2.364
Pénzügyi kötelezettségek 3.824.937 964.097 - 4.789.034
2022. december 31. 1 éven belül esedékes 2-5 éven belül esedékes 5 éven túl esedékes Összesen
Vevőkövetelések 1.267.792 1.267.792
Egyéb követelések 241.443 241.443
Értékpapírok 200 200
Tényleges jövedelemadó követelések 3.263 3.263
Pénzügyi eszközök 1.512.698 - - 1.512.698
Hosszú lejáratú hitelek 941.977 941.977
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek 118.446 118.446
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 455.858 455.858
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek 42.933 42.933
Szállítói kötelezettségek 673.283 673.283
Egyéb kötelezettségek 543.798 543.798
Tényleges jövedelemadó kötelezettségek 18.531 18.531
Pénzügyi kötelezettségek 1.734.403 1.060.423 - 2.794.826
Piaci kockázat
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok, kamatlábak és a befektetési alapokba
történő befektetések árai, változása befolyásolni fogja a Csoport eredményét vagy pénzügyi instrumentumokban lévő be-
fektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci kockázatnak való kitettségek kezelése és ellenőrzése elfo-
gadható keretek között, a haszon optimalizálása mellett.
Érzékenységi elemzés
A Csoport megállapította, hogy eredménye alapvetően két pénzügyi természetű kulcsváltozótól függ lényegesen, a kamat-
kockázattól és az árfolyamkockázattól és ezen két kulcsváltozóra elvégezte az érzékenységi vizsgálatot.
A kamatkockázatok csökkentését elsősorban a szabad pénzeszközök lekötésével igyekszik a Csoport biztosítani. Az
árfolyamkockázat a Rendszerintegráció szegmensben elenyésző, mivel jellemzően ugyanabban a devizában értékesít, mint
amilyen devizában végzi a beszerzéseit. A Cloud és a Szoftverfejlesztési szegmens esetében a bevételek egy része
különböző devizákban keletkezik, míg a költségeik jelentősebb része forintban merül fel. Ennek eredménye, hogy a Társaság
deviza kitettséggel rendelkezik, melynek hatását az érzékenység vizsgálatban mutatja be.
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
87
Kamat érzékenységi vizsgálat eredménye (a kamatváltozás százalékában):
Tényleges kamatokkal Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 2023.12.31 2022.12.31
438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -49 257 -29 271
Adózás előtti eredmény 389 001 425 631
1%
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -49 750 -29 564
Adózás előtti eredmény 388 508 425 338
Adózás előtti eredmény változása -493 -293
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,127% -0,069%
5%
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -51 720 -30 735
Adózás előtti eredmény 386 538 424 167
Adózás előtti eredmény változása -2 463 -1 464
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,633% -0,344%
10%
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -54 183 -32 198
Adózás előtti eredmény 384 075 422 704
Adózás előtti eredmény változása -4 926 -2 927
Adózás előtti eredmény változása (%) -1,266% -0,688%
-1%
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -48 765 -28 978
Adózás előtti eredmény 389 494 425 924
Adózás előtti eredmény változása 493 293
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,127% 0,069%
-5%
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -46 795 -27 807
Adózás előtti eredmény 391 464 427 095
Adózás előtti eredmény változása 2 463 1 464
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,633% 0,344%
-10%
Adózás előtti eredmény - kamatráfordítás nélkül 438 258 454 902
Nettó kamatbevétel -44 332 -26 344
Adózás előtti eredmény 393 927 428 558
Adózás előtti eredmény változása 4 926 2 927
Adózás előtti eredmény változása (%) 1,266% 0,688%
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
88
Árfolyam érzékenységi vizsgálat eredménye (az árfolyamváltozás százalékában):
Árfolyam Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 2023.12.31. 2022.12.31
403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -14 693 -77 431
Adózás előtti eredmény 389 001 425 631
1%
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -14 840 -78 205
Adózás előtti eredmény 388 854 424 857
Adózás előtti eredmény változása -147 -774
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,038% -0,182%
5%
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -15 428 -81 303
Adózás előtti eredmény 388 266 421 759
Adózás előtti eredmény változása -735 -3 872
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,189% -0,910%
10%
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -16 162 -85 174
Adózás előtti eredmény 387 532 417 888
Adózás előtti eredmény változása -1 469 -7 743
Adózás előtti eredmény változása (%) -0,378% -1,819%
-1%
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -14 546 -76 657
Adózás előtti eredmény 389 148 426 405
Adózás előtti eredmény változása 147 774
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,038% 0,182%
-5%
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -13 958 -73 559
Adózás előtti eredmény 389 736 429 503
Adózás előtti eredmény változása 735 3 872
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,189% 0,910%
-10%
Adózás előtti eredmény - árfolyamhatás nélkül 403 694 503 062
Nettó árfolyamhatás -13 224 -69 688
Adózás előtti eredmény 390 470 433 374
Adózás előtti eredmény változása 1 469 7 743
Adózás előtti eredmény változása (%) 0,378% 1,819%
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
89
5.35 PÉNZÜGYI INSTRUMENTUMOK
2023. december 31. Könyv szerinti érték Valós érték
Pénzügyi eszközök
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott pénzügyi eszközök
Vevőkövetelések 2.106.387 2.106.387
Kapcsolt követelések 30.098 30.098
Egyéb pénzügyi eszközök 66.181 66.181
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek 1.135.475 1.135.475
Valós értéken nyilvántartott pénzügyi eszközök
Kereskedési célú értékpapírok 200 200
Egyéb éven túli eszközök 24.816 24.816
Pénzügyi kötelezettségek
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott kötelezettségek
Hosszú lejáratú hitelek 811.418 648.601
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek 152.679 152.679
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök 789.637 789.637
Lízing rövid lejáratú része 21.831 21.831
Egyéb pénzügyi kötelezettségek 1.259.719 1.259.719
Szállítói kötelezettségek 1.340.702 1.340.702
2022. december 31. Könyv szerinti érték Valós érték
Pénzügyi eszközök
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott pénzügyi eszközök
Vevőkövetelések 1.267.792 1.267.792
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek 1.146.050 1.146.050
Egyéb pénzügyi eszközök 80.363 80.363
Valós értéken nyilvántartott pénzügyi eszközök
Kereskedési célú értékpapírok 200 200
Pénzügyi kötelezettségek
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott kötelezettségek
Hosszú lejáratú hitelek 941.977 758.091
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek 118.446 118.446
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök 455.858 455.858
Lízing rövid lejáratú része 42.933 42.933
Egyéb pénzügyi kötelezettségek 316.745 316.745
Szállítói kötelezettségek 673.283 673.283
A valós érték 3. szintje szerint került értékelésre. A könyv szerinti értékek a valós értékek ésszerű közelítését adják. Kivéve
a hitelek esetében, ahol a Csoport kedvezményes kamatozású hiteleinek esetében a valós érték a fordulónapi piaci kamatok
alkalmazásával került bemutatásra.
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
90
5.36 FINANSZÍROZÁSI TEVÉKENYSÉGHEZ
KAPCSOLÓDÓ KÖTELEZETTSÉGEK VÁLTOZÁSAI
2023. január 1. Pénzmozgást nem jelentő változás Pénzáramok Pénz- kiáramlás 2023. december 31.
Bankhitelek és lízingköte- lezettségek rövid 498.791 811.468 -498.791 811.468
Bankhitelek és lízingköte- lezettség hosszú 1.060.423 -743.909 647.583 964.097
Összesen 1.559.214 67.559 647.583 -498.791 1.775.565
2022. január 1. Pénzmozgást nem jelentő változás Pénzáramok Pénz- kiáramlás 2022. december 31.
Bankhitelek és lízingköte- lezettségek rövid 329.405 498.791 -329.405 498.791
Bankhitelek és lízingköte- lezettség hosszú 463.541 -498.791 1.096.673 1.060.423
Összesen 792.946 - 1.096.673 -329.405 1.559.214
5.37 IGAZGATÓSÁG ÉS FELÜGYELŐ BIZOTTSÁG
JAVADALMAZÁSA
Az Igazgatóság javadalmazása 2023-ban összesen 79.085 eFt, 2022-ben 171.664 eFt bér jellegű juttatásban részesültek.
A Felügyelő Bizottság és az Auditbizottság tagjai 2023-ban összesen 7.680 eFt, 2022-ben 7.680 eFt javadalmazásban
részesültek.
5.38 KAPCSOLT FELEKKEL FOLYTATOTT TRANZAKCIÓK
A konszolidált vállalatokkal folytatott tranzakciók kiszűrésre kerültek.
A következő kapcsolt felekkel folytatott a Csoport tranzakciókat:
Partner Vevő forgalom Szállító forgalom
Dicomlab Dental Kutatás-Fejlesztési Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 23 0
Inversum Hungary Kft. 2.292 0
Moti Ware Kft. 0 27.400
RAINFOREST CONSULTING Tanácsadó Kft. 0 8.904
SVP Consulting Kft. 0 19.270
VeresFin Kft. 0 18.815
VV IMMO PROPERTY Ingatlanforgalmazó-, és Hasznosító Kft. 669 3.341
2.984 77.730
A konszolidációba be nem vont, de kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók a releváns mérlegsorokra vonatkozó jegyzetek-
ben bemutatásra kerülnek amennyiben voltak.
5.39 A BESZÁMOLÓ KÖNYVVIZSGÁLATTAL TÖRTÉNŐ
ELLENŐRZÉSE, KÖNYVVIZSGÁLÓ DÍJAZÁSA
A Társaság könyvvizsgálatát ellátó társaság és személyében felelős könyvvizsgálót a Társaság taggyűlése választja meg.
A Társaság közgyűlése által a 2023. évi gazdálkodási adatok ellenőrzésével megbízott könyvvizsgáló: CMT Consulting Kft.
A könyvvizsgáló díjazása az egyedi és konszolidált beszámolókra együttesen 14.500 eFt+ ÁFA volt.
Egyéb bizonyosságot nyújtó szolgáltatásokat, adótanácsadói szolgáltatásokat, valamint nem a könyvvizsgálat körébe tarto-
szolgáltatásokat a Társaság számára a könyvvizsgáló nem végzett.
5.40 FÜGGŐ KÖTELEZETTSÉGEK ÉS KÖVETELÉSEK
Az Anyavállalat készfizető kezességet vállalt a leányvállalatok hitelkeretéért, valamint a leányvállalatok készfizető kezességet
vállaltak az Anyavállalat hiteleiért. A Csoport ezen kívül nem rendelkezik függő követelésekkel, függő kötelezettségekkel
2023. és 2022. december 31-én.
5.41 BESZÁMOLÓT KÉSZÍTŐ SZEMÉLY
A Csoport a magyar számviteli törvény által összeállított beszámolók IFRS sztenderdeknek való megfeleltetése érdekében
IFRS regisztrációval rendelkező számviteli szakértőt bízott meg. Az IFRS beszámoló elkészítéséért személyében felelős:
Rózsa Ildikó (regisztrációs szám: 207258). Az IFRS beszámoló elkészítésével megbízott szakértő megbízása kizárólag a Ma-
gyar számviteli előírások és a IFRS előírások közötti eltérések beazonosítására, illetve a hatályos EU által befogadott IFRS-ek
előírásainak megfelelő konszolidált beszámoló elkészítésére terjedt ki.
5.42 MÉRLEGFORDULÓNAP UTÁNI ESEMÉNYEK
Magyarországon a koronavírus járvány, az ukrán háború és a gázai konfliktus következtében előre nem várt és nem model-
lezhető rendkívüli események következtek be, és következhetnek be a közeljövőben. A nem várt események a magyar gaz-
daság valamennyi szereplőjét érinthetik. A Társaság vezetése és a tulajdonos ugyanakkor eltökélt aziránt, hogy a Társaság
folytassa vállalkozási tevékenységét, az ehhez szükséges esetleges intézkedéseket biztosítani fogja, ezért a konszolidált
éves beszámoló a vállalkozás folytatásának feltételezésével készült.
5.43 A KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK
KÖZZÉTÉTELRE ENGEDÉLYEZÉSE
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat a Csoport anyavállalatának Igazgatósága 2024. április 24-én tartott ülésén megvitatta
és ebben a formában a tájékoztatóban való bemutatásra engedélyezte.
5.44 NYILATKOZAT
A Kibocsátó kijelenti, hogy a jelen konszolidált beszámoló megbízhatóan mutatja be a Társaság fejlődését és teljesítmé-
nyét, adatai és állításai a valóságnak megfelelnek, és nem hallgatnak el olyan tényt, ami a Kibocsátó helyzetének megítélése
szempontjából jelentős. A Tpt. 57. §. (1) bekezdése alapján a szabályozott információk nyilvánosságra hozatalának elmaradá-
sával, illetve félrevezető tartalmával okozott kár megtérítéséért a Kibocsátó felel. Jelen, a 2023. december 31-i konszolidált
éves beszámoló számszaki adataiért, valamint az elemzések és következtetések tartalmi valóságáért felelősséget vállalok.
A konszolidált beszámoló aláírására jogosult személyek:
………………………………………
Szekeres Viktor
az Igazgatóság elnöke
Nagytarcsa, 2024. április 24.
III. RÉSZ
A GLOSTER INFOKOMMUNIKÁCIÓS NYRT.
MAGYAR SZÁMVITELI SZABÁLYOK SZERINTI
ÖSSZEÁLLÍTOTT EGYEDI ÉVES BESZÁMOLÓJA
2 7 2 9 4 2 6 0 - 4 7 4 1 - 1 1 4 - 1 3
Statisztikai számjel
1 3 - 1 0 - 0 4 2 0 1 2
Cégjegyzék száma
Gloster Infokommunikációs Nyrt 2142
Nagytarcsa, Csonka János u. 1/a A/2
2023. évi
ÉVES BESZÁMOLÓ
1 EGYEDI BESZÁMOLÓ
1.1 MÉRLEG - ESZKÖZÖK „A” VÁLTOZAT
(ADATOK EFT-BAN)
Srsz. A tétel megnevezése 2022. december 31. Előző év(ek) módosításai 2023. december 31.
A BEFEKTETETT ESZKÖZÖK 3 757 425 0 4 772 040
I. IMMATERIÁLIS JAVAK 165 842 0 166 081
1. Alapítás-átszervezés aktivált értéke 44 714 56 049
2. Kísérleti fejlesztés aktivált értéke
3. Vagyoni értékű jogok 13 473 8 949
4. Szellemi termékek 107 655 101 083
5. Üzleti vagy cégérték
6. Immateriális javakra adott előlegek
7. Immateriális javak értékhelyesbítése
II. TÁRGYI ESZKÖZÖK 430 548 0 388 832
1. Ingatlanok és a kapcsolódó vagyoni értéku jogok 227 290 257 545
2. Muszaki berendezések, gépek, jármuvek 76 264 29 132
3. Egyéb berendezések, felszerelések, jármuvek 119 994 95 155
4. Tenyészállatok
5. Beruházások, felújítások 7 000 7 000
6. Beruházásokra adott elolegek
7. Tárgyi eszközök értékhelyesbítése
III. BEFEKTETETT PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK 3 161 035 0 4 217 127
1. Tartós részesedés kapcsolt vállalkozásban 2 928 935 3 925 211
2. Tartósan adott kölcsön kapcsolt vállalkozásban
3. Tartós jelentős tulajonosi részesedés
4. Tartósan adott kölcsön egyéb részesedési viszonyban álló vállalkozásban
5. Egyéb tartós részesedés 232 100 291 916
6. Tartósan adott kölcsön egyéb részesedési viszonyban álló vállalkozásban
7. Egyéb tartósan adott kölcsön
8. Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapír
9. Befektetett pénzügyi eszközök értékhelyesbítése
10. Befektetett pénzügyi eszközök értékelési különbözete
B FORGÓESZKÖZÖK 1 044 318 0 1 513 269
I. KÉSZLETEK 287 333 0 97 320
1. Anyagok
2. Befejezetlen termelés és félkész termékek
3. Növendék-, hízó- és egyéb állatok
4. Késztermékek
5. Áruk 287 333 97 320
6. Készletekre adott előlegek
II. KÖVETELÉSEK 731 359 0 586 082
1. Követelések áruszállításból és szolgáltatásokból (vevők) 475 618 237 593
2. Követelések kapcsolt vállalkozással szemben 155 939 206 266
3. Követelések jelentős tulajdoni részesedési viszonyban lévő vállalkozással szemben
4. Követelések egyéb részesedési viszonyban lévő vállalkozással szemben 13 080
5. Váltókövetelések
6. Egyéb követelések 99 802 129 143
7. Követelések értékelési különbözete
8. Származékos ügyletek pozitív értékelési különbözete
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
95
Srsz. A tétel megnevezése 2022. december 31. Előző év(ek) módosításai 2023. december 31.
III. ÉRTÉKPAPÍROK 200 0 50 731
1. Részesedés kapcsolt vállalkozásban
2. Jelentős tulajdoni részesedés
3. Egyéb részesedés
4. Saját részvények, saját üzletrészek 50 531
5. Forgatási célú hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok 200 200
6. Értékpapírok értékelési különbözete
IV. PÉNZESZKÖZÖK 25 426 0 779 136
1. Pénztár, csekkek 1 081 251
2. Bankbetétek 24 345 778 885
C AKTÍV IDŐBELI ELHATÁROLÁSOK 124 466 0 5 356
1. Bevételek aktív időbeli elhatárolása 118 482 1 267
2. Költségek, ráfordítások aktív időbeli elhatárolása 5 984 4 089
3. Halasztott ráfordítások
ESZKÖZÖK (AKTÍVÁK) ÖSSZESEN 4 926 209 0 6 290 665
1.2 MÉRLEG - FORRÁSOK „A” VÁLTOZAT
(ADATOK EFT-BAN)
Srsz. A tétel megnevezése 2022. december 31. Előző év(ek) módosításai 2023. december 31.
D SAJÁT TŐKE 3 163 779 0 3 304 748
I. JEGYZETT TőKE 179 446 181 764
Ebből: visszavásárolt tulajdoni részesedés névértéken
II. JEGYZETT, DE MÉG BE NEM FIZETETT TőKE
III. TőKETARTALÉK 2 602 464 2 830 593
IV. EREDMÉNYTARTALÉK 333 462 275 289
V. LEKÖTÖTT TARTALÉK 40 716 106 580
VI. ÉRTÉKELÉSI TARTALÉK
1. Értékhelyesbítés értékelési tartaléka
2. Valós értékelés értékelési tartaléka
VII. ADÓZOTT EREDMÉNY 7 691 (89 478)
E CÉLTARTALÉKOK 0 0 0
1. Céltartalék a várható kötelezettségekre
2. Céltartalék a jövőbeni költségekre
3. Egyéb céltartalék
F KÖTELEZETTSÉGEK 1 667 318 0 2 907 513
I. HÁTRASOROLT KÖTELEZETTSÉGEK 0 0 0
1. Hátrasorolt kötelezettségek kapcsolt vállalkozással szemben
2. Hátrasorolt kötelezettségek jelentős tulajdoni részesedési viszonyban lévő vállalkozással szemben
3. Hátrasorolt kötelezettségek egyéb részesedési viszonyban lévő vállalko- zással szemben
4. Hátrasorolt kötelezettségek egyéb gazdálkodóval szemben
II. HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK 829 318 0 776 381
1. Hosszú lejáratra kapott kölcsönök
2. Átváltoztatható kötvények
3. Tartozások kötvénykibocsátásból
4. Beruházási és fejlesztési hitelek 818 894 641 032
5. Egyéb hosszú lejáratú hitelek 130 493
6. Tartós kötelezettségek kapcsolt vállalkozással szemben Tartós kötelezettségek jelentős tulajdoni részesedési viszonyban lévő vállalkozással szemben
7.
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
96
Srsz. A tétel megnevezése 2022. december 31. Előző év(ek) módosításai 2023. december 31.
8. Tartós kötelezettségek egyéb részesedési viszonyban lévő vállalkozással szemben
9. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 10 424 4 856
III. RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK 838 000 0 2 131 132
1. Rövid lejáratú kölcsönök
Ebből: az átváltoztatható és átváltozó kötvények
2. Rövid lejáratú hitelek 377 576 259 370
3. Vevőtől kapott előlegek
4. Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók) 143 598 50 423
5. Váltótartozások
6. Rövid lejáratú kötelezettségek kapcsolt vállalkozással szemben 224 574 1 023 646
7. Rövid lejáratú kötelezettségek jelentős tulajdoni részesedési viszonyban lévő vállalkozással szemben
8. Rövid lejáratú kötelezettségek egyéb részesedési viszonyban lévő vállal- kozással szemben
9. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 92 252 797 693
10. Kötelezettségek értékelési különbözete
11. Származékos ügyletek negatív értékelési különbözete
G PASSZÍV IDŐBELI ELHATÁROLÁSOK 95 112 0 78 404
1. Bevételek passzív időbeli elhatárolása 88 826
2. Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása 6 286 22 993
3. Halasztott bevételek 55 411
FORRÁSOK (PASSZÍVÁK) ÖSSZESEN 4 926 209 0 6 290 665
1.3 EGYEDI EREDMÉNYKIMUTATÁS
(ADATOK EFT-BAN)
Srsz. A tétel megnevezése 2022. december 31. Előző év(ek) módosításai 2023. december 31.
01. Belföldi értékesítés nettó árbevétele 1 806 948 2 006 239
02. Export értésítés nettó árbevétele 21 653
I. ÉRTÉKESITÉS NETTÓ ÁRBEVÉTELE 1 828 601 0 2 006 239
03. Saját termelésű készletek állományváltozása
04. Saját előállítású eszközök aktivált értéke 13 200
II. AKTIVÁLT SAJÁT TELJESÍTMÉNYEK ÉRTÉKE 13 200 0 0
III. EGYÉB BEVÉTELEK 43 523 54 866
Ebből: visszaírt értékvesztés 0 0
05. Anyagköltség 24 224 10 091
06. Igénybe vett szolgáltatások értéke 607 636 875 981
07. Egyéb szolgáltatások értéke 18 280 16 510
08. Eladott áruk beszerzési értéke 778 378 1 371 725
09. Eladott (közvetített) szolgáltatások értéke 2 837 5 377
IV. ANYAGJELLEGŰ RÁFORDÍTÁSOK 1 431 355 0 2 279 684
10. Bérköltség 381 712 70 874
11. Személyi jellegű egyéb kifizetések 56 970 58 396
12. V. Bérjárulékok SZEMÉLYI JELLEGŰ RÁFORDÍTÁSOK 56 250 494 932 0 16 204 145 474
VI. ÉRTÉKCSÖKKENÉSI LEÍRÁS 171 235 152 245
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023
97
Srsz. A tétel megnevezése 2022. december 31. Előző év(ek) módosításai 2023. december 31.
VII. EGYÉB RÁFORDÍTÁSOK 23 124 12 930
Ebből: értékvesztés 4 595 2 186
A ÜZEMI (ÜZLETI) TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE (235 322) 0 (529 228)
13. Kapott (járó) osztalék és részesedés 272 136 472 424
Ebből: kapcsolt vállalkozástól kapott 459 344
14. Részesedésekből származó bevételek, árfolyamnyereségek
Ebből: kapcsolt vállalkozástól kapott
15. Befektetett pénzügyi eszközökből (értékpapírokból, kölcsönökből) származó bevételek, árfolyamnyereségek 880
Ebből: kapcsolt vállalkozástól kapott
16. Egyéb kapott (járó) kamatok és kamatjellegű bevételek 4 793 7 329
Ebből: kapcsolt vállalkozástól kapott
17. Pénzügyi műveletek egyéb bevételei 14 186 5 710
Ebből: értékrlési különbözet
VIII. PÉNZÜGYI MŰVELETEK BEVÉTELEI 291 995 0 485 463
18. Részesedésekből származó ráfordítások, árfolyamveszteségek
Ebből: kapcsolt vállalkozástól kapott
19. Befektetett pénzügyi eszközökből (értékpapírokból, kölcsönökből) származó ráfordítások, árfolyamveszteségek 8 918
Ebből: kapcsolt vállalkozástól kapott
20. Fizetendő (fizetett) kamatok és kamatjellegű ráfordítások 24 463 25 505
Ebből: kapcsolt vállalkozástól kapott
21. Részesedések, értékpapírok, tartósan adott kölcsönök, bankbetétek értékvesztése
22. Pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai 24 519 11 290
Ebből: értékelési különbözet
IX. PÉNZÜGYI MŰVELETEK RÁFORDÍTÁSAI 48 982 0 45 713
B PÉNZÜGYI MŰVELETEK EREDMÉNYE 243 013 0 439 750
C ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY 7 691 0 (89 478)
X. ADÓFIZETÉSI KÖTELEZETTSÉG
D ADÓZOTT EREDMÉNY 7 691 0 (89 478)
2 KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET
Társaság neve: GLOSTER Infokommunikációs Nyrt
Adószám: 27294260-2-13
Közösségi adószám: HU27294260
KSH szám: 27294260-4741-114-13
Cégjegyzék szám: 13-10-042012
KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET
a 2023. január 1. 2023. december 31. közötti időszakra vonatkozó
egyedi beszámolóhoz
Fordulónap: 2023.december 31.
Beszámolási időszak: 2023. január 1. 2023. december 31.
Nagytarcsa, 2024. április 24.
..................................................................
Szekeres Viktor
az Igazgatóság elnöke
ÁLTALÁNOS RÉSZ
A Gloster Infokommunikációs Kft-t a Magyar Köztársaság törvényei alapján, 2003. november 24. napi keltezésű társasági
szerződéssel alapították. A Társaságot 01-09-721771 szám alatt jegyezték be a Fővárosi Bíróságon 2004. január 9. napján.
A Gloster Infokommunikációs Kft. 2020. január 31. napján átalakulással megszűnt, teljes jogutódlással Gloster Infokommuni-
kációs Zrt-vé alakult át, melynek cégjegyzékszáma: 13-10-042012. Az átalakulást a cégbíróság bejegyezte. Majd 2020.04.20-
tól Nyilvánosan Működő Részvénytársaságként működik, Gloster Infokommunikációs Nyrt (továbbiakban Társaság) néven.
A Társaság főtevékenysége: 4741’08 Számítógép, periféria, szoftver kiskereskedelme
A Társaság székhelye: 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2. ép.
A Társaság telephelye: 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/3. ép.
A Társaság fióktelepei: 6300 Kalocsa, hrsz. 2938/3
3252 Erdőkövesd, Hunyadi János út 7.
4025 Debrecen, Piac utca 77 II/15
6000 Kecskemét, Izsáki út 5.
6721 Szeged, Tisza Lajos krt 17.
7622 Pécs, Zsinkó István utca 11.
A Társaság törzstőkéje: 2023. december 31. napján: 181.764.400 Ft.
Az alábbi táblázat mutatja be a Társaság leányvállalatai és az egyéb részes viszonyban lévő vállalkozások főbb adatait:
Cégnév Székhely Tul. hányad Megjegyzés
Leányvállalat
Gloster Networks Kft. 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2 ép 100%
Gloster-Minero IT Hungary Kft. 1095 Budapest, Tinódi utca 1-3 fszt 6. 51%
Gloster Cloud Zrt. 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2 ép 100%
FF Next Technologies Kft. 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2 ép 54,7%
G-Plus GmbH 85077 Manching, Manchinger Stase 20 51%
Gloster-P92 Informatikai Kft. 1038 Budapest, Fürdő utca 2. 51%
P92 UK Ltd. 8a Wingbury Courtyard, Wingrave, Buckinghamshire HP22 4LW 51% 100% P92 HU tulajdon
P92 US Inc. 850 NEW BURTON ROAD SUITE 201, DOVER, Kent, DE, 19904 51% 100% P92 HU tulajdon
Cableline Technologies Kft. 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2 ép 100% 100% Networks tulajdon
Gloster Telekom Távközlési Kft. 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2 ép 100% 100% Networks tulajdon
Gloster IT Security Kft. 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2 ép 100%
Gloster Software Zrt. 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 1/A A/2 ép 100%
Egyéb részesedési viszonyban lévő vállalat
Gloster-Lanoga Kft. 6413 Kunfehértó, Móra Ferenc utca 11. 15%
Az alábbi táblázat mutatja be a Társaság leányvállalatai és az egyéb részes viszonyban lévő vállakozások Saját tőke adatait:
Cégnév Jegyzett tőke Tartalékok Utolsó üzleti év adózott eredmény Saját tőke deviza Tul. hányad
Leányvállalat
Gloster Networks Kft. 3.000 162.025 229.206 394.231 eHUF 100%
Gloster-Minero IT Hungary Kft. 5.000 157.374 318.817 481.191 eHUF 51%
Gloster Cloud Zrt. 45.000 1.564 86.292 132.856 eHUF 100%
FF Next Technologies Kft. 4.545 142.986 -49.576 97.955 eHUF 54,7%
G-Plus GmbH 25.000 0 157.835 182.835 EUR 51%
Gloster-P92 Informatikai Kft. 10.000 0 367.375 377.375 eHUF 51%
P92 UK Ltd. 100 11.759 50.507 62.366 GBP 51%
P92 US Inc. 10.000 5.775 33.572 49.347 USD 51%
Cableline Technologies Kft. 3.000 -24.092 -14.182 -35.274 eHUF 100%
Gloster Telekom Távközlési Kft. 3.000 8.180 -1.091 10.089 eHUF 100%
Gloster IT Security Kft. 3.000 183 -1.919 1.264 eHUF 100%
Gloster Software Zrt. 5.000 0 0 5.000 eHUF 100%
Egyéb részesedési viszonyban lévő vállalat
Gloster-Lanoga Kft.* 3.000 76.663 21.882 101.545 eHUF 15%
*2022-es adat
A Társaság képviseleti joggal rendelkező vezetői:
Szekeres Viktor (1146 Budapest, Dózsa György út 9. I/3) igazgatóság elnöke - önálló képviseleti joggal
Kiss Tibor (2230 Gyömrő, Állomás utca 42) belföldi operatív igazgató - önálló képviseleti joggal
Lódi Katalin (2141 Csömör, Szőlő utca 12) igazgatósági tag - önálló képviseleti joggal
Sum Viktor (2112 Veresegyház, Bihari János utca 8/c) igazgatósági tag - önálló képviseleti joggal
Oszlánszki Péter (1095 Budapest, Mester utca 73/1) igazgatósági tag - önálló képviseleti joggal
A Társaság vezető tisztségviselőinek javadalmazását a Társaág által készítéett tőzsdei Éves jelentés részeként, az annak
részét képező Javadalmazási jelentésben teszi közzé.
A Társaság a 2023-as év során a vezető tisztségviselői, az FB és AB tagja részére nem folyósított előleget, hitelt, és nem
vállalt a garanciát a nevükben. A Társaságnak nem áll fel korábbi vezető tisztségviselőivel vagy az FB és AB korábbi tagjaival
szemben nyugdíjfizetési kötelezettsége.
A röid lejáratú kölcsönökön belül a vezető tisztségviselőkkel szemben fennálló követelésből Szekeres Viktor 14.375 eFt tő-
ketartozás és 15.722 eFt kamat, Kiss Tibor 13.000 eFt tőketartozás és 6.245 eFt kamat.
A Társaság könyvvizsgálója a CMT Consulting Kft ( székhely: 1074 Budapest, Vörösmarty u 16-18. A ép fsz 1/F MKVK
szám:004408), Móri Ferencné könyvvizsgáló (kamarai tagsági szám: 003356). A könyvvizsgálat díja: 14.500.000,- Ft +
ÁFA.
Az éves beszámoló összeállítója Friedrich Zita (lakcím: 2112 Veresegyház, Bihari János út 8/C., regisztrációs száma: 155253)
SZÁMVITEL
A gazdasági év: 2023. január 1. 2023. december 31-ig. A mérlegkészítés időpontja a tárgyidőszakot követő február 15.
A Társaság által alkalmazott értékelési eljárások összhangban állnak a mindenkor hatályos számviteli törvénnyel. A Társaság
valuta, deviza készleteit, követeléseit és kötelezettségeit a mérleg fordulónapon érvényes MNB középárfolyamon értékeli
(az alkalmazott árfolyamok: 382,78 HUF/EUR; 346,44 HUF/USD).
A Társaság a 2000. évi C. Tv. szerinti éves beszámolót készít. Az eredménykimutatás összeállítása összköltség eljárással.
A Társaság mint anyavállalat IFRS-ek szerinti konszolidált éves beszámolót is készít, melyet a Budapesti Értéktőzsde honlap-
ján (www.bet.hu), saját honlapján (www.gloster.hu) közzétesz.
A Társaság értékpapírjait 2020. június 9. napja óta a BÉT Xtend piacán jegyezték, majd 2024. január 27. napjától a Társaság a
BÉT standard kategóriájába lépett. A Társaság a 2023. évi beszámoló fordulónapján nem minősült közérdeklődésre számot
tartó szervezetnek. A számviteli tv. 114/C. § (9) bekezdése alapján, mivel a Társaság értékpapírjainak kereskedelmét a BÉT
szabályozott piacán 2024. év során engedélyezték, a Társaság 2025. január 1. napjától (elsőként a 2024-es évre vonatkozó-
an) köteles jogszabályi kötelezettségen alapuló éves egyedi beszámolóját az IFRS-ek szerint elkészíteni. A 2023-as év kap-
csán jogszabályi kötelezettségen alapuló konszolidált beszámolóját a számviteli törvény adta lehetőség alapján IFRS-ek
szerint készítette el.
A könyvvezetést számítógépen végzik. A gépi könyvelés a lekönyvelt anyagot teljeskörűen kimutatja. A bizonylatok szabály-
szerü referenciázással és magyarázatokkal vannak ellátva, és rendszerezetten kerülnek lefűzésre.
A Társaság az éves beszámoló összeállítása során nem tér el a számviteli alapelvektől.
A Társaság kivételes nagyságúnak tekinti azt a bevételt, ami meghaladja az éves árbevétel 50%-át, valamint kivételes nagy-
ságúnak tekinti azt a költséget vagy ráfordítást, ami az adott típusú költségen vagy ráfordíáson belül meghaladja az adott
típus 50%-át és összege nagyonbb mint 200 millió forint.
A Társaság amortizációs politikája: az immateriális javakra, a számítástechnikai eszközökre, az irodai és irányítási, igazgatási
berendezésekre a maradványérték nulla. A személygépkocsik esetében a maradványérték a leírási i(5 év) végén várható
piaci érték. Értékcsökkenést az üzembe helyezés napjától a nullára írás, illetve a kivezetés napjáig számol el. A Társaság a 200
eFt alatti egyedi beszerzési értékű tárgyi eszközök beszerzési költségét egy összegben értékcsökkenésként számolja el.
TÁJÉKOZTATÓ RÉSZ
A foglalkoztatottak átlagos létszáma 12 fő. A bérköltség a 70.874 eFt, a bérjárulékok 16.204 eFt, a személyi jellegű egyéb
kifizetések 58.396 eFt.
SPECIFIKUS RÉSZ
Mérleghez kapcsolódó kiegészítések
Befektetett eszközök mozgásai:
Megnevezés Nyitó eFt Növekedés eFt Csökkenés eFt Záró eFt
Alapítás-átszervezés aktivált értéke
Bruttó 87.575 28.850 116.425
ÉCS 42.861 17.515 60.376
Nettó 44.714 11.335 0 56.049
Kísérleti fejlesztés akt.értéke
Bruttó 11.949 11.949 0
ÉCS 11.949 11.949 0
Nettó 0 0 0 0
Vagyoni értékű jogok
Bruttó 45.749 1.545 20.924 26.370
ÉCS 32.276 6.069 20.924 17.421
Nettó 13.473 -4.524 0 8.949
Szellemi termékek
Bruttó 277.622 26.956 113.523 191.055
ÉCS 169.967 33.528 113.523 89.972
Nettó 107.655 -6.572 0 101.083
Ingatlanok
Bruttó 271.504 38.375 309.879
ÉCS 44.214 8.120 52.334
Nettó 227.290 30.255 0 257.545
Műszaki ber, gépek, járművek
Bruttó 556.633 301.748 254.885
ÉCS 480.369 47,132 301.748 225.753
Nettó 76.264 -47.132 0 29.132
Egyéb ber, gépek, járművek
Bruttó 339.854 20.750 155.806 204.798
ÉCS 219.860 39.881 150.098 109.643
Nettó 119.994 -19.131 5.708 95.155
Befejezetlen beruházás 7.000 59.125 59.125 7.000
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023 103
A Társaság a tárgyi eszközöket beszerzési értéken aktiválja. A beszerzési érték magába foglalja a vételárat, valamint a be-
szerzés mellékköltségeit, mint például a szállítási és felszerelési költségek, hatósági illeték, hatósági díj.
A tárgyi eszközök és immateriális javak értékcsökkenésének meghatározása a szokásos hasznos élettartam alapján számí-
tott terv szerinti leírási kulcsok alkalmazásával lineárisan történik. A vagyoni értékű jogok és szellemi termékek nullára írási
ideje 5 év. Az ingatlanokon végzett beruházások leírási kulcsa 2%, a személygépkocsié 20%, az irodai felszereléseké 33%,
az irodai bútoroké 14,5%. A 200 eFt egyedi beszerzési érték alatti tárgyi eszközöket használatba vételkor értékcsökkenési
leírásként egy összegben elszámoljuk.
Az újonnan beszerzett, előállított, korábban még használatban nem vett az 1996. LXXXI Társasági adóról szóló törvény IV.
melléklete szerinti 33 v 14,5%-os kulccsal leírható tárgyi eszközök tekintetében az 50%-os értékcsökkenési leírást érvénye-
síti a Társaság az eszközök egyedi elbírálása alapján.
A 2023-as évben elszámolt terv szerinti értékcsökkenés 152.245 eFt, melyből a beszerzéskor egy összegben elszámot ér-
tékcsökkenés 3.380 eFt.
Befektetett pénzügyi eszközök
2023.12.31. 4.217.127 eFt
2022.12.31. 3.161.035 eFt
Melyből a tartós befektetés kapcsolt vállalkozásokban 3.925.211 eFt, a többi egyéb tartós részedés.
A Befektetett pénzügyi eszközökre értékvesztés nem került elszámolásra.
Készletek
2023.12.31. 97.320 eFt
2022.12.31. 287.333 eFt
A Társaság a készleteit FIFO értékelési módszerrel tarta nyilván.
Követelések
2023.12.31. 586.082 eFt
2022.12.31. 731.359 eFt
A követelések összetétele:
Vevőkövetelés 237.593 eFt
Követelés kapcsolt váll.szemben 206.266 eFt
Követelés egyéb rész. visz. lévő váll. szemben 13.080 eFt
Egyéb követelések 129.143 eFt
A Társaság a vevőkövetelésit egyedileg értékeléssel értékeli és szerepelteti az éves beszámolóban.
A vevőkövetelések között a belföldi követelés 239.213 eFt, melyhez 1.621 eFt értékben 100%-os értékvesztés kapcsolódik.
A külföldi vevőkövetelés 1.141 eFt, melyre teljes egészében értékvesztést számolt el a Társaság.
A leányvállalatokkal szembeni kölcsön követelés összege 137.927 eFt, az üzletrész értékesítéshez kapcsolódó követelés
32.959 eFt, a leányvállalatokkal szembeni cash-pool rendszer miatti követelés 35.021 eFt, míg a vevőkövetelés velük szem-
ben 358 eFt. A Követelés egyéb részesedési viszonyban lévő vállalkozással szemben a még ki nem fizetett osztalékkövete-
lés 13.080 eFt összegben.
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023 104
Az egyéb követelések között a még be nem folyt pályázati támogatások (13.677 eFt), a rövid lejáratú kölcsönök (27.375 eFt)
és kamatai (21.967 eFt), az adott előlegek és kauciók (18.497 eFt), az eltérő időszakot érintő áfa miatti követelések (11.630
eFt), göngyölített visszaigényelhető áfa (13.930 eFt) valamint egyéb adótúlfiztések szerepelnek.
Értékpapírok
2023.12.31. 50.731 eFt
2022.12.31. 200 eFt
Az értékpapírok között 50.531 eFt értékben visszavásárolt saját részvény (47.716 db törzsrészvény, 477.160 Ft névérték,
jegyzett tőkéhez viszonyított aránya 0,26%) és 200 eFt értékben forgatási céllal vásárolt egyéb részvény szerepel. A saját
részvények a Gloster-Lanoga Kft üzletrészének részbeni értékesítése során kapott ellenértékként került a Társaság tulajdo-
nába.
Az Értékpapírokra értékvesztés nem került elszámolásra.
Pénzeszközök
2023.12.31. 779.136 eFt
2022.12.31. 25.426 eFt
A készpénzállomány (251 eFt) egyező a pénztárkönyv zárókészletével és a leltárral.
A Gloster Csoport 2023 végén elindította a csoportszintű cash-pool szolgáltatás igénybevételét. A cash-pool működési
sajátossága miatt a HUF és EUR pénzállomány a pool-manager (Gloster Infokommunikációs Nyrt.) számláján kerül minden
nap összegyűjtésre, mely azt eredményezi, hogy a cash-pool tagok záró bankszámla egyenlege ezen devizák tekintetében
a mérlegükben nulla lesz, míg az érintett összegek technikailag a tagok a Követelés v kötelezettség kapcsolt vállalkozással
szemben soron kerülnek kimutatásra (a pool-managerrel szemben), míg a pool-manager ezt a Kapcsolt vállalkozással szem-
beni kötelezettség v követelés soron mutatja ki a saját beszámolójában.
Aktív időbeli elhatárolások
2023.12.31. 5.356 eFt
2022.12.31. 124.466 eFt
Az aktív időbeli elhatárolásokból 1.267 eFt az elhatárolt bevétel és 4.089 eFt az elhatárolt költség.
2022-ben a Társaságnál a csoportszintű költségmegosztás kiszámítása elhúzódott, ezért a számlázás csak 2023 márciu-
sában történt meg és ezért elhatárolással került figyelembe vételre a 2022-es beszámolóban, így 2022-ben az elhatárolás
értéke jelentősen magasabb volt. 2023-ban az elszámolás már folyamatos volt a cégcsoporton belül, így év végén nem volt
szükség elhatárolásra.
Bevétel AIE 2023. decemberi havidíj 2024-ben számlázva 193
2024-ben beérkező gyártói visszatérítés mely 2023-ra vonatkozik 1.074
összesen: 1.267
Ktg, ráfordítás AIE Szoftverek és egyén online előfizetések 2024-es díjai 1.850
Biztosítási díjak 2024-es része (vagyon, felelősség, GFB, CASCO) 1.545
Egyéb működési költségek 2024-es része 694
összesen: 4.089
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023 105
Jegyzett tőke
2023.12.31. 181.764 eFt
2022.12.31. 179.446 eFt
A jegyzett tőke összege egyező a Cégbíróságon bejegyzett törzstőkével. A Társaság 2023-ban egy alkalommal zártkörű
tőkeemelést hajtott végre 230.448 eFt értékben, melyből 2.319 eFt a jegyzett tőkét, 228.129 eFt a tőketartalékot növelte.
A Társaság, mint nyilvános részvénytársaság az alábbi részvénysorozatokkal rendelkezik:
Részvénysorozat Névérték (Ft/db) Mennyiség (db) Össznévérték (Ft)
A“sorozat GLOSTER törzsrészvény ISIN: HU0000189600 10 18.176.440 181.764.400
Alaptőke összesen: - 18.176.440 181.764.400
A Társaság a 2023-as üzleti évben zártkörű keemeléssel megemelte alaptőkéjét az alábbiak szerint:
Tranzakció Névérték (Ft/db) Mennyiség (db) Össznévérték (Ft)
Nyitó érték 10 17.944.554 179.445.540
Tőkeemelés 10 231.886 2.318.860
Alaptőke összesen: - 18.176.440 181.764.400
A Társasági többségi és jelentős befolyással rendelkező részvényesei az alábbiak:
Részvényes neve Tulajdoni hányad (%) Birtokolt részvény (db)
Szekeres Viktor Vagyonkezelő Alapítvány 55,07 10.009.014
Széchenyi Alapok Kockázati Tőkealap 19,45 3.535.477
Közkézhányad 25,48 4.631.949
A szavazati arány megegyezik a Tulajdoni hányaddal.
Tőketartalék 2023.12.31. 2.830.593 eFt
2022.12.31. 2.602.464 eFt
Eredménytartalék 2023.12.31. 275.289 eFt
2022.12.31. 333.462 eFt
Eredménytartalék levezetése: nyitó egyenleg 333.462 eFt; 2022. évi eredmény 7.691 eFt; lekötött tart.képzése 83.381
eFt; saját részvény 50.531 eFt; alapítás, átsz. 32.850 eFt; lekötött tart.feloldása 17.517 eFt, alapítás, átsz. écs 17.517 eFt, záró
egyenleg 275.289 eFt.
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023 106
Lekötött tartalék
2023.12.31. 106.580 eFt
2022.12.31. 40.716 eFt
A lekötött tartalékból 50.531 eFft a megszerzett saját részvények miatt képzett lekötés és az Alapítás-átszervezés aktivált
értéke miatt képzett tartalék, melynek összege 56.049 eFt.
Adózott eredmény
2023.12.31. -89.478 eFt
2022.12.31. 7.691 eFt
Hosszú lejáratú kötelezettségek
2023.12.31. 776.381 eFt
2022.12.31. 829.318 eFt
Hosszú lejáratú kötelezettségek soron a Cib beruházási és fejlesztési hitelei (641.032 eFt), az Eximbank által nyújtott hosszú
lejáratú hitel (130.493 eFt) és a gépkocsi lízingek éven túl esedékes törlesztő összege (4.856 eFt) szerepel.
Rövid lejáratú kötelezettségek
2023.12.31. 2.131.132 eFt
2022.12.31. 838.000 eFt
A rövid lejáratú kötelezettségek összetétele:
Rövid lejáratú kötelezettség kapcsolt váll.szemben 1.023.646 eFt
Rövid lejáratú hitel 259.370 eFt
Szállítói tartozások 50.423 eFt
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 797.693 eFt
A kapcsolt vállalkozásokkal szembeni rövid lejáratú kötelezettség soron a leányvállalatokkal szembeni szállítói kötelezettség
484.345 eFt, és a cash-pool rendszer miatt a leányvállalatokkal szembeni kötelezettség pedig 539.301 eFt.
Az egyéb kötelezettségek soron az üzletrész vásárláshoz kapcsolódó kötelezettségek (772.450 eFt), a decemberi bér és
járulékai (12.546 eFt), az eltérő időszakot érintő fizetendő áfa (4.094 eFt) valamint egyéb adófizetési kötelezetségek sze-
repelnek.
Passzív időbeli elhatárolások
2023.12.31. 78.404 eFt
eFt
eFt
GLOSTER
CSOPORT
ÉVES
JELENTÉS
2023
107
A passzív időbeli elhatárolás soron a beruházási támogatások halasztott bevétele (55.411 eFt), míg a ráfordítások aktív idő- beli elhatárolása soron a 2024-ben számlázott, de 2023-as évet érintő költségek szerepelnek.
Bevétel PIE
GINOP-1.2.2-15 pályázat ÉCS arányos elhatárolása 7.353
GINOP-1.2.2-16 pályázat ÉCS arányos elhatárolása 7.985
KMOP-1.5.3 pályázat ÉCS arányos elhatárolása 12.818
VEKOP-1.2.1-16 pályázat ÉCS arányos elhatárolása 4.576
BÉT - Xtend bevezetés pályázat ÉCS arányos elhatárolása 9.686
VEKOP-1.2.6-20 pályázat ÉCS arányos elhatárolása 12.993
összesen: 55.411
Ktg, ráfordítás PIE
2023-as jutalmak 3.017
Audit és zárási költségek 2023-ra 17.100
Előjegyzett fizetendő kamatok 1.920
Áramdíj 2023-ra 956
összesen: 22.993
A 2022-es beszámolóban tévesen került besorolásra a Bevételek passzív időbeli elhatárolása sorra 88.826 eFt, helyesen a
Halasztott bevételek soron kellett volna szerepeltetni. Az átsorolásnak a Társaság pénzügyi helyzetére érdemi hatása nincs.
Mérlegen kívüli kötelezettségek
A Társaság, mint anyavállalat kézfizető kezességvállalással biztosítja az alábbi leányvállalati hiteleket:
Gloster Networks Kft. 200.000 EUR lejárat: 2025.04.05 készfizető kezesség a Garantiqa Hitelgarancia Zrt 50%-os kezességvállalása mellett
Gloster Cloud Zrt. 200.000 EUR lejárat: 2025.05.23 készfizető kezesség a Garantiqa Hitelgarancia Zrt 50%-os kezességvállalása mellett
Gloster-Minero Kft. 375.000 EUR lejárat: 2025.04.04 készfizető kezesség a Garantiqa Hitelgarancia Zrt 50%-os kezességvállalása mellett
A Társaság által nyújtott biztosítékok:
Biztosíték szerződés száma Biztosíték típusa Keretösszeg Ranghely
ZK-093914 követelésen alapított zálogjog 600 000 000 HUF 2.
ZK-097826 Körülírással meghatározott vagyontárgyakat terhelő jelzálogjog 1 000 000 000 HUF 4.
ZK-097827 követelésen alapított zálogjog 1 000 000 000 HUF 4.
ZK-093915 Körülírással meghatározott vagyontárgyakat terhelő jelzálogjog 600 000 000 HUF 2.
ZK-097135 Körülírással meghatározott vagyontárgyakat terhelő jelzálogjog 250 000 000 HUF 3.
ZK-093325 Körülírással meghatározott vagyontárgyakat terhelő jelzálogjog 650 000 000 HUF 1.
ZK-093357 óvadéki számla 2 500 000 000 HUF -
ZK-097134 követelésen alapított zálogjog 250 000 000 HUF 3.
ZK-093326 követelésen alapított zálogjog 650 000 000 HUF 1.
ZK-093356 óvadéki számla 2 500 000 000 HUF -
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023 108
A Társaság által nyújtott fedezetek:
Fedezett üzlet / hitel Fedezet típusa
G3M-10166414, G3Z-10086530, G4D-10117889, G4O-10128987, T8S10117889 001, T8S10128987 001, T8S10128987-001X Óvadéki számla
G3M-10166414, G3Z-10086530,.G4D-10117889, G4D-10128987, T8S10117889 001, T8S10128987 001, T8S10128987-001X Állami felülgarantálás
0002CB3CY5504, 0002CB3CY5514, G3M-10166414, G3Z-10086530, G4O-10117889, G4D-10128987, T8S10117889 001, T8S10128987 001, T8S10128987-001X Kezesség
G4D-10117889, T8S10117889 001 OTC részvény
G3M-10166414, G3Z-10086530, G4D-10117889, G4D-10128987, T8S10117889 001, T8S10128987 001, T8S10128987-001X Ingóságra alapított zálogjog, árufedezet, kéziz.
G3Z-10086530, G4D-10128987, T8S10128987 001, T8S10128987-001X Jelzálogjog üzletré- szen
G3M-10166414, G3Z-10086530, G4D-10117889, G4D-10128987, T8S10117889 001, T8S10128987 001, T8S10128987-001X Zálogjog követelésen
EREDMÉNYKIMUTATÁSHOZ KAPCSOLÓDÓ KIEGÉSZÍTÉSEK
Értékesítés nettó árbevétele
2023.12.31 2.006.239 eFt
2022.12.31 1.828.601 eFt
Az árbevétel teljes egészében belföldi értékesítés, melyből az áruértékesítés bevétele 1.377.298 eFt, a szolgáltatásnyújtás
bevétele pedig 628.941 eFt. A bevételből 230.733 eFt származik a leányvállalatoktól.
Egyéb bevételek
2023.12.31 54.866 eFt
2022.12.31 43.523 eFt
Melyből a költségek ellentételezésre kapott támogatás 46.916 eFt, gyártóktól kapott visszatérítés 7.516 eFt a káresemény-
nyel kapcsolatosan a biztosító által fizetett kártérítés 142 eFt a többit pedig az értékesített tárgyi eszközök bevétele
A bevételek között 2023-ban kivételes nagyságú nem volt.
Anyagjellegű ráfordítások
2023.12.31 2.279.684 eFt
2022.12.31 1.431.355 eFt
Anyagköltség 10.091 eFt
Igénybe vett szolgáltatások értéke 875.981 eFt
Egyéb szolgáltatások értéke 16.510 eFt
Eladott áruk beszerzési értéke 1.371.725 eFt
Eladott (közvetített ) szolg. értéke 5.377 eFt
Anyagjellegű ráfordítások 2.279.684 eFt
Az igénybevett szolgáltatások főbb elemei: alvállakozói díjak 602.443 eFt; bérleti és hozzáférési díjak 38.782 eFt; marketing
és kommunikáció 66.449 eFt; szakértői díjak 86.819 eFt.
Személyjellegű ráfordítások
2023.12.31 145.474 eFt
2022.12.31 494.932 eFt
Bérköltség 70.874 eFt; Személyi jellegű egyéb kifizetések 58.396 eFt; Bérjárulékok (szochó) 16.204 eFt, Személyjellegű
ráfordítások 145.474 eFt.
A személyi jellegű ráfordítások kizárólag szellemi foglalkoztatott dolgozókhoz kapcsolódik.
Értékcsökkenési leírás:
2023.12.31 152.245 eFt
2022.12.31 171.235 eFt
Melyből a beszerzéskor egy összegben elszámolt értékcsökkenés 3.380 eFt.
Egyéb ráfordítások:
2023.12.31 12.930 eFt
2022.12.31 23.124 eFt
Az egyéb ráfordítások között a vevőkkel kapcsolatosan elszámolt értékvesztések (2.186 eFt), a fizetett adók (2.366 eFt), a
tárgyi eszköz értékesítés nyeresége (2.000 eFt), a fizetett bírságok, késedelmi kamatok (1.620 eFt), az adott támogatások
(4.000 eFt) valamint a le nem voható áfa összege szerepelnek.
Pénzügyi műveletek bevételei: 485.463 eFt
2023.12.31 485.463 eFt
2022.12.31 291.995 eFt
A pénzügyi műveletek bevételei között a kapott osztalékok (472.424 eFt), a kapott kamatok (7.329 eFt) valamint a deviza
és valutakészletek forintra történő átváltásának árfolyamnyeresége (5.007 eFt) és a külföldi pénzértékre szóló eszközök és
kötelezettségek pénzügyileg rendezett szerepelnek.
Pénzügyi műveletek ráfordításai:
2023.12.31 45.713 eFt
2022.12.31 48.982 eFt
A pénzügyi műveletek ráfordítása között a fizetendő kamatok (25.505 eFt), a befektetett eszközök értékesítésének árfo-
lyamvesztesége (8.918 eFt) valamint a deviza és valutakészletek forintra történő átváltásának árfolyamvesztesége (5.059
eFt) és a külföldi pénzértékre szóló eszközök és kötelezettségek pénzügyileg rendezett és nem rendezett árfolyamveszte-
ségei szerepelnek.
A 2023-as évben a Társaságnál a számviteli politikában meghatározott kivételes nagyságú vagy előfordulású bevételek,
költségek és ráfordítások nem fordultak elő.
A költségek és ráfordítások között 2023-ban kivételes nagyságú nem volt.
Társasági alevezetése:
Adózás előtti eredmény: -89.478 eFt
2023.12.31 -89.478 eFt
2022.12.31 7.691 eFt
Adóalap növelő tételek: 162.209 eFt
Ebből ÉCS számviteli törvény szerint 152.245 eFt; Kivezetett eszközök könyv sz. értéke 5.709 eFt; Vevő értékvesztése
2.186 eFt; Vállalkozási tev.-t nem szolg. ráfordítás 2.055 eFt; Kivetett bírság, késedelmi kamat 14 eFt.
Adóalap csökkentő tételek: 737.809 eFt
Ebből ÉCS adótörvény szerint 139.351 eFt; Kivezetett eszközök könyv sz. értéke 124.734 eFt; Kapott osztalék 472.724 eFt;
Alapítványi támogatáshoz kapcs 1.000 eFt.
Adóalap: -665.078 eFt
Adó: 0 eFt
Adózott eredmény:
2023.12.31 -89.478 eFt
2022.12.31 7.691 eFt
A Társaság osztalék fizetését nem tervezi.
Fordulónap utáni események
A Társaság elvégezte a post-covid helyzet, az orosz-ukrán háború, a gázai konfliktus, az infláció, az energiaválság, és az ener-
gia infláció, valamint a gazdasági visszaesés hatásának áttekintését a Társaság működésére és eredményességére, melynek
eredménye megállapította, hogy az említett hatások közvetettem a Társaság és a leányvállalatai ügyfelei gazdasági helyze-
tén keresztül ideiglenesen mérsékelt vagy alacsony hatással vannak a Társaság pénzügyi helyzetése. A társaság felmérte és
elkészítette az arra vonatkozó becsléseket, hogy fennáll-e lényeges bizonytalanság a vállalkozás folytatására való képesség
tekintetében, és megállapította, hogy lényeges bizonytalanság nem áll fenn, a fennálló kockázat a normál üzleti kockázatok
szintjén kezelhetők. A Társaság a konszolidált éves jelentésében részletesen elemzi az egyes kockázatok hatását.
A vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetet bemutató mutatószámok
Bázis időszak
Tárgy időszak
Index
179,51
110,68
0,62
55,71
90,35
1,62
52,70
87,98
1,67
64,22
52,53
0,82
124,62
71,01
0,57
90,33
66,44
0,74
0,24
-2,71
N/É
0,43
-4,46
N/É
0,16
-1,42
N/É
Saját tőke aránya
(Saját tőke/Idegen tőke)*100
Tőkefeszültségi mutató
(Idegen tőke/Saját tőke)*100
Eladósodottsági mutató
(Kötelezettségek/Saját tőke)*100
Tőkeerősség
(Saját tőke/Mérlegfőösszeg)*100
Likviditási mutató
(Forgóeszközök/R. lej kötelezettségek)*100
Likviditási gyorsráta
(Forgóeszközök-Készletek/R. lej. kötelezettségek)*100
Tőkearányos jövedelmezőség
(Adózott eredmény/Saját tőke)*100
Árbevételarányos jövedelmezőség
(Adózott eredmény/Nettó árbevétel)*100
Eszközarányos jövedelmezőség
(Adózott eredmény/Eszközök összesen)
Cash flow kimutatás
Adatok eFt-ban 2022. december 31. 2023. december 31.
I. Működési cash flow -403 517 1 364 070
(1-13. sorok)
1a. Adózás előtti eredmény + 7 691 -89 478
ebből: működésre kapott, pénzügyileg rendezett támogatás, 0 13 500
1b. Korrekciók az adózás előtti eredményben + -270 704 -505 880
1b/1.devizás pénzeszköz átértékelése miatt korrekció 1 432 -40
1b/2 fejlesztési céllal véglegesen kapott pénzeszközök 0 -33 416
1b/3 kapott osztalék miatti korrekció -272 136 -472 424
1. Korrigált adózás előtti eredmény (1a+1b) + -263 013 -595 358
2. Elszámolt amortizáció + 171 235 152 245
3. Elszámolt értékvesztés és visszaírás + 4 595 2 186
4. Céltartalék képzés és felhasználás különbözete + 0 0
5. Befektetett eszközök értékesítésének eredménye + -25 8 627
6. Szállítói kötelezettség változása + -380 849 -93 175
7. Egyéb rövid lejáratú kötelezettség változása + 231 609 1 504 570
GLOSTER CSOPORT ÉVES JELENTÉS 2023 112
8. Passzív időbeli elhatárolások változása + -36 883 -16 708
9. Vevőkövetelés változása + 150 962 235 839
10. Forgóeszközök (vevőkövetelés és pénzeszköz nélkül) változása + -224 514 46 734
11. Aktív időbeli elhatárolások változása + -56 634 119 110
12. Fizetett adó (nyereség után) - 0 0
13. Fizetett osztalék, részesedés - 0 0
II. Befektetési cash flow -1 759 661 -703 064
(14-18. sorok)
14. Befektetett eszközök beszerzése - -2 031 836 -1 262 977
15. Befektetett eszközök eladása + 39 87 489
16. Hosszú lejáratra nyújtott kölcsönök és elhelyezett bankbetétek törlesztése, megszüntetése, beváltása + 0 0
17. Hosszú lejáratra nyújtott kölcsönök és elhelyezett bankbetétek - 0 0
18. Kapott osztalék, részesedés + 272 136 472 424
III. Finanszírozási cash flow 1 546 631 92 664
(19-26. sorok)
19. Részvénykibocsátás, tőkebevonás (tőkeemelés) bevétele + 991 451 2 318
20. Kötvény és hitelviszonyt megtestesítő értékpapír kibocsátásának bevétele + 0 0
21. Hitel és kölcsön felvétele + 851 217 242 473
22. Véglegesen kapott pénzeszköz + 0 261 545
23. Részvénybevonás, tőkekivonás (tőkeleszállítás) - 0 0
24. Kötvény és hitelviszonyt megtestesítő értékpapír visszafizetése - 0 0
25. Hitel és kölcsön törlesztése, visszafizetése - -296 037 -413 672
26. Véglegesen átadott pénzeszköz - 0 0
IV. Pénzeszközök változása (I+II+III. sorok) + -616 547 753 670
27. Devizás pénzeszközök átértékelése + -1 432 40
V. Pénzeszközök mérleg szerinti változása (IV+27. sorok) + -617 979 753 710
Nagytarcsa, 2024. április 24.
3 NYILATKOZAT
A Kibocsátó kijelenti, hogy a Beszámoló megbízhatóan mutatja be a Társaság fejlődését és teljesítményét, adatai és állításai
a valóságnak megfelelnek, és nem hallgatnak el olyan tényt, ami a Kibocsátó helyzetének megítélése szempontjából jelen-
tős. A Tpt. 57. §. (1) bekezdése alapján a szabályozott információk nyilvánosságra hozatalának elmaradásával, illetve félre-
vezető tartalmával okozott kár megtérítéséért a Kibocsátó felel. Jelen, a 2023. december 31-i éves beszámoló számszaki
adataiért, valamint az elemzések és következtetések tartalmi valóságáért felelősséget vállalok.
Az egyedi beszámoló aláírására jogosult személyek:
Nagytarcsa, 2024. április 24.
Szekeres Viktor
az Igazgatóság elnöke