MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT ÉVES JELENTÉS 2022.
MASTERPLAST NYILVÁNOSAN MŰKÖDŐ RÉSZVÉNYTÁRSASÁG 2022. ÉVI ÉVES JELENTÉS
AZ ELNÖK ÜZENETE A RÉSZVÉNYESEKHEZ Tisztelettel köszöntöm részvényeseinket! Rendkívül mozgalmas és változásokkal teli év van mögöttünk, ami szép sikere- ket és komoly kihívásokat is hozott számunkra. Nagyon erős kettősség jelle- mezte a 2022-es évet. A vállalat története során példátlan az a gyors külső kör- nyezeti változás, amely alatt jelentősen romlottak a gazdasági kilátások, mar- kánsan megváltozott a vállalatok működési környezete és rövidtávon kedvezőt- len irányban módosultak az építőipari szegmens üzleti lehetőségei. A Masterplast azonban mindeközben is folyamatosan haladt a saját útján, je- lentős előrelépést tettünk és teszünk a hosszútávú jövőkép megvalósítása felé. Számos külső tényező és a nagy projektekben elért haladás is arra ad okot, hogy összességében pozitívnak lássuk a vállalat kilátásait. A gazdaságban a hőszige- telési szegmens lehet az egyik leginkább perspektivikus ágazat, miután az euró- pai energiapolitika változásai után az EU a stratégiai célok között jelölte meg az épületek energia fogyasztásának drasztikus csökkentését, amelyhez a REPo- werEU programja fogja biztosítani a forrásokat az Európai Unió országaiban. Az utóbbi években mintegy 50 millió euró értékben indítottunk el gyártásfej- lesztési beruházásokat, amelyek közül több jelentős terméktípus gyártása is termőre fordult. Az üvegszövet és diffúziós tetőfólia gyártásban immár európai szinten is a jelentős exportőrök közé tartozunk, míg 2023-ban a következő 3 új üzem elindításával a hőszigetelőanyag gyártási kapacitásaink is nagyságrendekkel bővülnek. A szigetelés jövőjére építünk és intenzív fejlesztésben gondolkodunk, ez indokolta belépésünket az ásványi hőszi- getelő anyagok gyártásának piacára. Komoly fegyvertényként értékeljük, hogy az általánosan negatív tőzsdei hangulat ellenére is bizalmat kapott víziónk a befektetőktől és elkezdhettük a következő szintlépés megalapozá- sát. Víziónk szerint az évtized második felére a Masterplast lehet az egyetlen olyan hőszigetelőanyag gyártó a kelet-közép-európai régióban, amely mind a műanyag, mind az ásványi szigetelőanyagok terén jelentős gyártói és piaci pozíciókkal rendelkezik. Mindemellett fontos feladatunk a moduláris épületelemgyártó üzletág és az egészségipari divízióban lévő potenciál kiaknázása, amely még a befektetési fázisban van, de a jövőben hozzáad- hatnak a Masterplast eredményességéhez. Jövőépítési terveink megvalósításában új partnerekkel erősödtünk. Büszkék vagyunk rá, hogy a Market Zrt. és a KÉSZ Csoport személyében a magyar építőipar két meghatározó kivitelező-gyártó vállalatával is stratégiai együtt- működést indítottunk. Ha a jövőről beszélünk, akkor fontos megemlíteni a fenntarthatósági és ESG szempontok érvényesülését. Mind a beruházásainknál, mind a napi működésünkben, és mind a piaci jelenlétünkben megje- lenik a tudatos energia és hulladékgazdálkodás, a körforgásos szemlélet és a zöld kultúra fejlődése. Meg akarjuk őrizni a többszörösen díjnyertes Hungarocell Zöld Programmal megalapozott pozíciónkat és további zöld üzlet- fejlesztési programok elindításán dolgozunk. A vállalat eredményessége terén is megvannak a pozitívumok. Fennállásunk 25. évében sikerült először átlépni a 200 millió eurós árbevételt, miközben a nehezebb környezetben is megközelítettük az előző rekordévben elért nyereségességet úgy, hogy a számunkra legfontosabb hőszigetelőanyag értékesítésben erőteljes növekedést ér- tünk el. A következő időszakban azonban a vállalat alacsonyabb jövedelmezőségű működésével kell számolnunk, ami a középtávú eredményterveinket is átírja. Most a legfontosabb a bizalom és az összetartás, ezért erre szólítok mindenkit. A befektetői értékteremtés jegyében határozott célunk, hogy néhány éves távlatban valamennyi be- fektetőnk, így a részvénykibocsátás során csatlakozott új részvényesi kör is jelentős értéknövekedést tudjon re- alizálni befektetési döntésével. Munkatársaimmal ezen dolgozunk, akiknek ezúton is szeretném kifejezni köszö- netemet és hálámat. Biztos vagyok benne, hogy odaadó munkánk újabb sikerekben fog testet ölteni és – az ere- detileg tervezettnél hosszabb és rögösebb úton, de elérjük a kitűzött céljainkat. Tibor Dávid az Igazgatótanács elnöke
A MASTERPLAST CSOPORT BEMUTATÁSA Az 1997-ben alapított Masterplast fő tevékenységi köre az építőipari szigetelőanyagok és szigetelő rendszerek, valamint egészségügyi textíliák és higiéniai termékek gyártása és értékesítése. A magyarországi központú nem- zetközi cégcsoport 10 európai országban működtet saját tulajdonú leányvállalatot, ahol 7 telephelyen több kü- lönböző gyártóegységet üzemeltet. A Csoport építőipari termékeivel a homlokzati hőszigetelő rendszer, hő-, hang- és vízszigetelés, tetőfedés, valamint a szárazépítészet területén, higiéniai termékeivel pedig az egészség- iparban van jelen. Nemzetközi és hazai gyártóbázisai biztosítják a versenyképességet ahhoz, hogy a csoport ter- mékei leányvállalatain és partnerein keresztül jussanak el az európai és egyes Európán kívüli piacokra. A Master- plast a fenntarthatóság, energiahatékonyság és környezetvédelem szempontjait mind belső folyamataiban, mind pedig termékei gyártásában és fejlesztésében kiemelten fontosnak tartja. 2022. december 31-én a Társaság leányvállalataiban az alábbi tulajdonrészekkel rendelkezett: Társaság neve Cégbejegyzés helye Tulajdonosi hányad Szavazati arány Masterplast Hungária Kft. Magyarország 100% 100% Masterplast International Kft. Magyarország 100% 100% Masterplast Medical Kft. Magyarország 100% 100% Masterplast Modulhouse Kft. Magyarország 100% 100% MasterFoam Kft. Magyarország 100% 100% Masterplast YU D.o.o. Szerbia 100% 100% Masterplast Sp zoo Lengyelország 80,04% 80,04% Master Plast S.r.o. Szlovákia 100% 100% Masterplast Romania S.R.L. Románia 100% 100% MasterPlast TOV Ukrajna 80% 80% Masterplast d.o.o. Horvátország 100% 100% Masterplast D.O.O. (1) Észak-Macedónia 100% 100% MP Green Invest Ukrajna 100% 100% Masterplast Nonwoven GmbH Németország 100% 100% Fidelis Bau Kft. Magyarország 100% 100% Masterplast Italia Srl. Olaszország 51% 51% Közvetett kapcsolat: Masterplast Proizvodnja D.o.o. Szerbia 100% 100% A Csoport társult vállalkozása: Masterprofilt Kft. Magyarország 20% 20% T-CELL Plasztik Kft. Magyarország 24% 24% Master Modul Kft. Magyarország 25% 25% MASTERWOOL MW-1 d.o.o. Szerbia 51% 50% Forrás: a Társaság vezetői információs rendszeréből származó adatok Hőszigetelő anyagok olaszországi kereskedelmére 2022. április 12-én létrejött a MASTERPLAST ITALIA SRL Olasz- országban, a Társaság 51%-os tulajdonlásával. A Társaság a MASTERPLAST ITALIA SRL vállalatban EPS alapú hő- szigetelőanyag gyártási beruházási projektet is indított. Kőzetgyapot gyártás tevékenység elindítása céljából a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. megalapításra került Szerbiá- ban, azonban beruházási tevékenység és operáció ezen gazdasági szervezet keretein belül még nem zajlott. A MASTERPLAST Nyrt. 2023. március 21-én üzletrész átruházási szerződést kötött a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. jegyzett tőkéjének 49%-át képező üzletrész megvásárlására. Az üzletrész átruházás eredményeként a MASTER- PLAST Nyrt. a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. 100%-os részesedéssel rendelkező, egyedüli tagjává válik. Masterplast D.O.O. korábban külső tulajdonban levő 10%-os üzletrészének megvásárlásával 2022. december 22. hatállyal a Társaság konszolidált tulajdoni hányada 90%-ról 100%-ra változott.
Erősen indult az év a Masterplast számára, az orosz-ukrán háború majd a globális energia válság ellenére ked- vező iparági tendenciák érvényesültek az építőiparban az év első felében, a világszerte magasra kúszó infláció és emelkedett kamatlábak hatására a harmadik negyedévre jelentősen romlott az iparág helyzete. Éves szin- ten a Társaság árbevétele 5%-kal bővült és átlépte a 200 millió eurót az építőipari szegmens erős, egészségipari termékeladások visszaesését is kompenzáló teljesítményének köszönhetően. Az egészségügyi termékek rész- arányának csökkenése és megnövekedett gyártási (jellemzően energia) költségek hatására csökkent a keres- kedelmi árrése, ennek ellenére a Társaság éves EBITDA-ja meghaladta a 20 millió eurót (20 592 ezer euró, 10,2% EBITDA hányad). A Vállalat számára kedvező devizamozgások javították a Csoport pénzügyi eredmé- nyét. Mindezeknek köszönhetően összesített 15 700 ezer eurós adózott nyeresége mindössze 2%-kal maradt el az egy évvel korábbi rekord nyereségességű bázistól. A tárgyévben a Társaság 9,2 milliárd forint (22 359 ezer euró) értékben piaci tőkebevonást valósított meg beruházási terveinek megvalósítása érdekében. Ugyan az építőipari recesszió rövid távon a Vállalat számára is egy visszafogottabb teljesítményű periódust eredménye- zett a tárgyév végétől, az energiatudatos, és így válságálló hőszigetelő iparágban való működés közép és hosz- szú távon biztosítja a kitűzött növekedési célok elérését. ÖSSZEFOGLALÓ A 2022 februárjában kitörő orosz-ukrán háború, majd az ezt követően fellépő energiaválság felerősítette a korábbi, covid19 elleni járványügyi intézkedések hatásaként kialakult ellátási nehézségeket és tovább nö- velte az árakat. Ezek a hatások az év első felévben több piacon is az előrehozott vásárlások által serkentőleg hatottak az iparági keresletre, az építőipart és a szigetelési piacot továbbra is erősítették az energiahaté- konysági és klímavédelmi célok, illetve ezek érdekében nyújtott állami támogatások és programok. A fent említett folyamatok eredményeként világszerte magasra kúszó infláció és emelkedett kamatlábak a harma- dik negyedévtől hatottak érezhetően az építőipari keresletre. Az új építések piaca európai szinten látványo- san csökkent, viszont az épületek energiahatékonyságának javítására irányuló felújítási szegmensben nem jelentkezett visszaesés. Jelentősen befolyásolta az építőipari piac működését az utolsó negyedévben bekö- vetkező alapanyag-ár korrekció. A kereslet lassulásával az alapanyag - műanyag, acél és üvegszál - árak csök- kenése is megindult, ami a korábbi áruhiányos időszakban előnyt jelentő magas készletszintek leépítésére ösztönözte a szereplőket, túlkínálatot és árversenyt eredményezve ezzel. A Csoport 2022-es összesített éves forgalma 201 780 ezer euró volt, ami 5%-kal magasabb a bázis időszak értékénél. Különösképpen a felújítási piachoz kapcsolódó homlokzati termékcsoportnak köszönhetően je- lentősen nőtt az alaptevékenység, azaz az építőipari szegmens árbevétele, ami kompenzálta a bázisévet je- lentősen erősítő egészségügyi termékeladások visszaesését. A legnagyobb hányadot képviselő (52%), nagy- részt saját gyártott termékeket magába foglaló homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoport forgalma 38%-kal volt magasabb az előző évinél, a hő-, hang- és vízszigetelő anyagok termékcsoport árbevétele 13%- kal bővült. A bázis év szintjén teljesített a Vállalat szárazépítészeti rendszerek és az építőipari kiegészítők termékcsoportban, ugyanakkor a tetőfóliák és tető elemek (-11%) illetve az egészségügyi termékeket is ma- gába foglaló iparági alkalmazások (-42%) árbevétele csökkent a 2022-es évben az bázishoz képest. A legnagyobb súlyú magyar piacon csak építőipari termékcsoportokra fókuszálva 37%-os bővülést mutatott a szegmens, az ipari alkalmazások gyengébb teljesítménye miatt összességében 2%-kal növekedett a Társa- ság magyarországi forgalma 2022-ben a bázishoz képest. Kimagaslóan, 51%-kal bővült a Társaság forgalma a leányvállalati jelenléttel 2022-től immár külön piacként kimutatott Olaszországban, de az export (2%), ro- mán (16%), lengyel (13%), szerb (12%), szlovák (16%) és horvát (17%) piacok esetében is magasabban zárt az árbevétel az egy évvel korábbinál. Kis mértékben csökkent az árbevétel Németországban (-5%) és Észak- Macedóniában (-3%), a háborúval sújtott Ukrajnában pedig 29%-kal esett vissza. A kereskedelmi árréstömeg és a forgalomra vetített árrés is mérséklődött 2022-ben a bázisidőszakhoz ké- pest. A magasabb fedezetű egészségügyi termékek részarányának csökkenése, illetve az év során megnöve- kedett gyártási (jellemzően energia) költségek negatívan hatottak az árrésre. A második félévtől végbemenő ármechanizmusok során kialakult helyzetben a vállalat korábban, magasabb áron beszerzett készleteinek hatásaként tovább gyengült a kereskedelmi marzs.
Növekedett a szerbiai EPS gyártás kibocsátása az előző évhez képest, a hálós élvédő gyár kapacitáskihasz- náltsága a bázisévi szinten alakult. Emelkedett a szerb üvegszövet gyár kibocsátása is, ahol a beruházások révén növekedtek a termelési kapacitások. A Csoport káli központú habfólia üzeméből a Társaság szeptem- berben értékesítette habfólia gyártó berendezéseit, és folyamatban van az új EPS üzem kialakítása a telep- helyen. Csökkent az ascherslebeni flízgyártó egység kibocsátása a tavalyi bázishoz képest. Növekedett a gyár- tási tevékenység a sárszentmihályi központi telephelyen, ahol a flízgyártó egységben egyre növekvő mérték- ben kötik le a kapacitásokat a vevői rendelések, az egészségügyi késztermék részlegben pedig termékfejlesz- tések folytak a vevői igények minél szélesebb körű kiszolgálása érdekében. A saját termelésű készletek állományváltozását is figyelembe véve a Társaság anyagok és igénybevett szol- gáltatások költségei összességében 10%-kal a bázis szintje felett alakultak. Nagyrészt a szerb gyáregység létszámbővülésének, illetve a bérszínvonal piaci trendekkel összehangolt eme- lésének tulajdoníthatóan 26%-kal növekedtek a személyi jellegű ráfordítások 2022-ben a bázisidőszakkal ösz- szehasonlítva. 2022. december végével 1 499 főt alkalmazott a Csoport, szemben a bázisidőszak végi 1 379 fős állományával. Nagyrészt a központi telephelyen létesített gyáregységek működéséből adódóan 20%-kal növekedett a Cso- port elszámolt amortizációja. A magyar és szerb telephelyen történő beruházásokhoz kapcsolódóan az el- számolt amortizációval arányosan sor került a kapott támogatások elszámolására. Az egyéb működési eredmények soron 3 524 ezer euró nyereséget számolt el a Társaság szemben a bázis időszak 4 442 ezer eurós veszteségével, ahol a különbözetet a kapott támogatások értékcsökkenéssel ará- nyos feloldása és az értekesített, felhasznált készletek értékvesztésének visszaírása magyarázza. A háborús helyzetre való tekintettel a vártnál kedvezőbb fizetési fegyelem és a biztonságos készletkezelés okán a Vál- lalat ukrán kinnlevőségeire és készleteire nem képzett a szokásos üzletmenetre érvényes politikája szerint elszámolt értéken felül további értékvesztést. Mindezek eredményeképpen a Társaság EBITDA-ja 2022-ben 20 593 ezer euró (10,2 % EBITDA hányad) volt a bázis időszak 22 831 ezer eurós (11,9 % EBITDA hányad) értékével összehasonlítva, míg az üzleti tevékeny- ség eredménye 15 130 ezer euró volt 2022-ben, a bázis időszaki 18 275 ezer euróval szemben. Növekedett a Társaság kamatbevétele, ugyanakkor a beruházások finanszírozására eszközölt kötvénykibo- csátások és hitelfelvétel következtében emelkedtek a Vállalat kamatráfordításai 2022-ben a bázishoz képest. A kedvező árfolyamhatásoknak tulajdoníthatóan a pénzügyi műveletek egyéb eredményeként 3 937 ezer euró nyereség került elszámolásra a bázisidőszak 1 136 ezer euró nyereségével szemben. A pénzügyi eredményeket is figyelembe véve a Csoport adózott eredménye 2022-ben 15 700 ezer euró nye- reség volt, szemben a bázisidőszak 16 070 ezer euró nyereségével. Az átadott és folyamatban levő beruházások miatt a befektetett eszközök értéke 2022. december végével 112 332 ezer eurót mutatott, ami 21 330 ezer euróval magasabb a bázisidőszak fordulónapi állományánál. A stabil ellátási lánc biztosítása érdekében felépített magas készletállomány értéke 2022. december végével 59 939 ezer euró volt, ami 12 851 ezer euróval magasabb a bázisidőszak zárókészleténél. A többlet növeke- dés tartalmazza a saját gyártásokhoz kapcsolódó készletezések, illetve a vásárolt készletek mennyiségének és árának növekedését. A készletszint optimalizálására bevezetett intézkedések hatása a következő idősza- kokban várható. A Társaság vevőállománya a bázisidőszaknál magasabb forgalmi teljesítmény mellett 2022. december végé- vel 17 465 ezer euró volt, összességében 3 546 ezer euróval, 17% -kal alacsonyabb a 2021-es bázisnál A Csoport pénzeszközállománya 25 882 ezer euró volt 2022. december végén, ami 10 500 ezer euróval ma- gasabb a bázis időszak végi állománynál. Az utolsó negyedévben a Társaság 9,2 milliárd forint (29 032 ezer euró) értékben piaci tőkebevonást valósított meg, elsősorban ásványgyapot gyártásfejlesztési terveinek fi- nanszírozására. A 2022 októberében megvalósított tőkeemelés eredményeként a Vállalat saját tőkéjének értéke 2022. dec- ember 31-én 80 601 ezer eurót mutatott, ami 32 237 ezer euróval magasabb az egy évvel korábbi értékénél. A beruházások és a saját gyártások magasabb forgótőke igényének finanszírozására bevont alacsony kama- tozású banki forrásokkal összesen 21 683 ezer euróval növekedett a Vállalat hitelállománya.
KÜLSŐ GAZDASÁGI, IPARÁGI ÉS PIACI KÖRNYEZET BEMUTATÁSA A Masterplast fő tevékenységét alkotó szigetelő- és más építőanyagok gyártását és értékesítését jelentős mér- tékben befolyásolja a külső gazdasági, iparági környezet alakulása. Az építőanyagok és kiegészítő termékek for- galma elsősorban az új épületek piacához köthető, míg a szigetelőanyagok (elsősorban hőszigetelés) forgalma mind az új építésű ingatlanok, mind pedig a felújítási piachoz kapcsolódik. A 2022 februárjában kitörő orosz-ukrán háború, majd az ezt követően fellépő energiaválság felerősítette a ko- rábbi, covid19 elleni járványügyi intézkedések hatásaként kialakult ellátási nehézségeket és tovább növelte az árakat. Ezek a hatások az év első felévben több piacon is az előrehozott vásárlások által serkentőleg hatottak az iparági keresletre, az építőipart és a szigetelési piacot továbbra is erősítették az energiahatékonysági és klímavé- delmi célok, illetve ezek érdekében nyújtott állami támogatások és programok. A fent említett folyamatok ered- ményeként világszerte magasra kúszó infláció és emelkedett kamatlábak a harmadik negyedévtől hatottak érez- hetően az építőipari keresletre. Az új építések piaca európai szinten látványosan csökkent, viszont az épületek energiahatékonyságának javítására irányuló felújítási szegmensben nem jelentkezett visszaesés. Jelentősen be- folyásolta az építőipari piac működését az utolsó negyedévben bekövetkező alapanyag-ár korrekció. A kereslet lassulásával az alapanyag - műanyag, acél és üvegszál - árak csökkenése is megindult, ami a korábbi áruhiányos időszakban előnyt jelentő magas készletszintek leépítésére ösztönözte a szereplőket, túlkínálatot és árversenyt eredményezve ezzel. A piacok szempontjából legnagyobb súlyú Magyarországon a KSH adatai szerint az építőipari termelés volumene éves szinten 3%-kal növekedett. Az iparági kereslet alakulásában az előző évekhez hasonlóan továbbra is nagy szerepet játszott az állam tárgyév végén záruló otthonfelújítási támogatása, illetve az augusztusban bejelentett rezsicsökkentést megváltoztató szabályozásai is táplálták a szigetelőanyagok iránti keresletet. Ugyanakkor Ma- gyarországon az infláció mértéke és az irányadó kamat messze a legmagasabb az EU országokat tekintve, miként a forint 2022. évi gyengülése is kiugró volt. Az előrejelzett adatok szerint Románia GDP -je 4,9%-kal növekedett 2022-ben, ami kedvezőbb az eddig közölt várakozásokhoz képest, viszont az éves inflációs ráta magas szintet ért el, decemberben 16,4% -on állt meg. Az építőipari termelés 13%-kal növekedett 2022-ben, ami a nem lakóépületi szegmensnek köszönhető leginkább. Ugyanakkor az építési engedélyek száma 7%-kal csökkent az előző évhez képest az Eurostat adatai szerint. Álta- lánosan nagy bizonytalanság és kiszámíthatatlanság jellemezte a romániai építkezési piacot a magas árak és a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt, továbbá az ágazat jelentős munkaerőhiánnyal is küzdött az év során. Becslések szerint Szerbiában 2022-ben a bruttó hazai termék (GDP) alakulása alapján a teljes gazdasági aktivitás 2,3 százalékos növekedést ért el 2021-hez képest, miközben a becsült éves infláció 15,1%. Az építési munkák értéke 2022-ben 11,8% -kal csökkent az előző évhez képest. A kiadott építési engedélyek száma az utolsó hóna- pokban folyamatosan csökkent, novemberben 16%-kal alakult a bázis szint alatt. A 2022 február vége óta háborúval sújtott Ukrajnában előrejelzések szerint 30,4%-kal csökkent az ország GDP-je 2022-ben. Az építőipar, az ingatlanpiac és a gazdaság több ágazatára is nyomást gyakorol az országban lévő ha- diállapot. A statisztikai adatok alapján 2022 novemberére 16 800 lakóház és 126 700 magánház lett rommá a háború miatt, becslések szerint 52,5 milliárd dollár kárt okozott Ukrajnának. A 2021-es adatokhoz képest az első három negyedévben az új házak építése a felére csökkent. Az ukrán állam lakásvásárlást támogató programmal segíti az otthon nélkül maradt állampolgárokat. Németország GDP-je 1,8% -kal nőtt 2022-ben. Az Ukrajnában zajló háború, a nemzetközi beszállítási problémák, a kamatkörnyezet változása és az infláció a németországi építési konjunktúrára is negatívan hatott, egyre jellem- zőbbé váltak a lemondások a lakásépítéseket illetően. Az Eurostat adatai szerint az építőipari termelés 1,5%-kal, a kiadott építési engedélyek száma 7%-kal csökkent 2022-ben az előző évhez képest. Lengyelországban nehéz helyzetben volt az építőipar, az infláció és az építőanyagok árának emelkedése egyér- telműen visszafogták a lakásvásárlásokat és a befektetői kedvet. A kiadott építési engedélyek száma 13%-kal csökkent az 2021-hez képest. A keletről érkező munkaerő érkezése és egyes építőipari alapanyagok behozatala is nehezített volt a harci cselekmények okán, amelyek mind közvetlen hatással vannak a lengyel építőipari sze- replők működésére. Mindennek ellenére az építőipari kibocsátás 8% -kal növekedett éves szinten a bázishoz ké- pest.
Szlovákiában az építőipari kibocsátás összességében stagnált 2022-ben az előző évhez viszonyítva, a kiadott épí- tési engedélyek száma pedig 16% -kal esett vissza. A szlovák piacon erőteljes túlkínálat és ennek hatására árver- seny jelentkezett a harmadik negyedévtől, az iparági szereplők lényegesen kevesebb megkeresést tapasztalnak árajánlatok terén. Várják a kormányzat által ígért ösztönző program elindulását, ami segíthetne a kialakult hely- zeten. A kormány által elfogadott, jelenleg pályázati szakaszban lévő zöld program keretében a tervek szerint 560 millió euróból 30 000 energiafaló régi építésű ház felújítását támogatnák. Horvátországban az előzetes adatok szerint 6%-kal növekedett a GDP, ugyanakkor az inflációs ráta a legmaga- sabbak között szerepel az EU tagállamok között. Az építőipari munkálatok volumene és a kiadott engedélyek száma is növekedtek az előző évhez képest. A folyamatosan stabil lakóingatlan-kereslet, infrastrukturális beru- házások (EU-forrásokból finanszírozva), valamint a földrengés sújtotta területek szükséges újjáépítése erősítik és táplálják keresletet. Az alábbi táblázat az EUROSTAT statisztikája alapján százalékosan foglalja össze a GDP növekedés, az építőipari kibocsátás, kiadott lakásépítési engedélyek számának országonkénti alakulását az előző évhez viszonyítva. GDP növekedés (folyó áron) % Építőipari kibocsátás változása (előző évhez képest) % Kiadott építési engedélyek számá- nak változása (előző évhez képest) % Ország 2021 2022 2021 2022 2021 2022 Németország 2,6 1,8 -1,6 -1,5 3,9 -7,1 Horvátország 13,1 6,3 9,3 4,7 19,1 12,9 Olaszország 7 3,7 25,1 12,6 21,9 n/a Magyarország 7,1 4,6 11,9 3,3 36 20 Lengyelország 6,8 4,9 1,5 8,2 23,9 -12,7 Románia 5,8 4,8 -1 13,3 12,5 -7,4 Szlovákia 3 1,7 -1,9 -0,4 20,3 -16,2 Észak-Makedónia 3,9 2,1 -11,4 -11,9 92,3 -41,4 Szerbia 7,5 2,3 16,5 -12,5 17,6 n/a EU (27 tagállam) 5,4 3,5 5,5 2,7 16 n/a Forrás: EUROSTAT: Building permits - annual data [STS_COBP_A__custom_5562514]; Production in construction - annual data [STS_COPR_A__custom_5561911]; Real GDP growth rate - volume [TEC00115] TERMÉKCSOPORTOK HELYZETE Fő termékcsoportok szerinti árbevétel (ezer euró) 2022. 2021. Változás % (A) (B) (A/B-1) Homlokzati hőszigetelő rendszer 106 626 77 007 38% Tetőfóliák és tető elemek 26 293 29 652 -11% Szárazépítészeti rendszer 18 232 17 969 1% Hő-, hang-, és vízszigetelő anyagok 19 214 17 019 13% Építőipari kiegészítő termékek 5 900 5 824 1% Ipari alkalmazások 25 515 44 018 -42% Nettó árbevétel 201 780 191 489 5% Fő termékcsoportok százalékos hozzájárulása a teljes forgalomhoz Homlokzati hőszigetelő rendszer 52% 41% Tetőfóliák és tető elemek 13% 15% Szárazépítészeti rendszer 9% 9% Hő-, hang-, és vízszigetelő anyagok 10% 9% Építőipari kiegészítő termékek 3% 3% Ipari alkalmazások 13% 23% Nettó árbevétel 100% 100% Forrás: a Társaság vezetői információs rendszeréből származó auditált adatok
A Csoport árbevétele 2022-ben 5%-kal, 201 780 ezer euróra növekedett. Különösképpen a felújítási piachoz kap- csolódó homlokzati termékcsoportnak köszönhetően jelentősen nőtt az alaptevékenység, azaz az építőipari szeg- mens árbevétele, ami kompenzálta a bázisévet jelentősen erősítő egészségügyi termékeladások visszaesését. A Csoport árbevételén belül továbbra is a homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoport adta a legnagyobb hányadot (52%), ahol a forgalom 38%-kal volt magasabb az előző évinél. A termékcsoporton belül a saját gyártású EPS termékek és az üvegszövet forgalma emelkedett jelentősen, de cikkcsoport kiegészítő termékei (ragasztók, profilok) is növekedéssel járultak hozzá az eredményhez. A területi adatok alapján, Ukrajnát kivéve bővült a termékcsoport árbevétele a Vállalat minden piacán. Ezek közül az olasz, szlovák, lengyel, magyar vállalatokban történő másfélszeres értékesítési teljesítmények voltak a legkiemelkedőbbek. A tetőfóliák és tető elemek forgalma 11%-ot csökkent a 2021-es bázishoz képest. A termékcsoporton belül csak a tetőkiegészítők forgalma növekedett. A piacokat tovább vizsgálva a horvát, román, szerb, szlovák piacokon növekedett, a többi piac esetében csökkent vagy stagnált a termékcsoport árbevétele. A szárazépítészeti rendszerek területén a Csoport forgalma a tárgyévben stagnált a 2021-es bázishoz képest. A gipszkarton profilok árbevétele csökkent, de a gipszkarton lemezek értékesítése növekedést hozott. A piacok többségén csökkent a termékcsoport forgalma, kivéve a magyar, horvát piacokat és az Export területeket. A hő-, hang- és vízszigetelő anyagok termékcsoportban 13%-kal zárt magasabban a Csoport forgalma a 2021-es bázisnál. Az üveg-és kőzetgyapot és az XPS termékek árbevétele mellett a habfólia értékesítés is növekedést mu- tatott. Piacokat tekintve a román, szlovák forgalom stagnált, továbbá Lengyelország, Szerbia és Ukrajna kivételé- vel a Csoport forgalma növekedett. Az építőipari kiegészítő termékek piacán a Csoport forgalma stagnált 2022-ben a bázissal összevetve. Lengyelor- szágban, Szlovákiában, Németországban és Ukrajnában elmaradt a forgalom az egy évvel korábbitól, azonban a Csoport többi piacán a fogalom növekedett. Az ipari alkalmazások termékcsoport esetében 42% -kal esett vissza a forgalom a 2021-es bázishoz képest, amely mögött főként az egészégügyi termék eladás, ezen belül a magyar egészségügy felé történő védőruha értékesítés csökkenése áll. Csökkent a szintén itt kimutatott csomagolóipari termékek és a nem stratégiai alapanyag-keres- kedelem forgalma is.
A FORGALOM ALAKULÁSA ORSZÁGONKÉNT Az országonkénti árbevétel-bontás kimutatás azon országokban realizált árbevételt mutatja, ahol a Masterplast saját leányvállalattal rendelkezik, függetlenül attól, hogy melyik leányvállalata értékesített az adott ország terü- letén. A leányvállalattal nem rendelkező országokban történő értékesítés Exportként kerül kimutatásra. Árbevétel országok szerint (ezer euró) 2022. 2021. Változás % (A) (B) (A/B-1) Magyarország 89 601 87 516 2% Export 18 462 18 088 2% Románia 16 883 14 603 16% Németország 14 379 15 201 -5% Olaszország 13 580 9 022 51% Lengyelország 13 495 11 901 13% Szerbia 13 351 11 890 12% Szlovákia 8 101 6 974 16% Ukrajna 7 458 10 446 -29% Horvátország 4 598 3 922 17% Észak-Macedónia 1 872 1 926 -3% Nettó árbevétel 201 780 191 489 5% Az országok százalékos hozzájárulása a teljes forgalomhoz Magyarország 44% 46% Export 9% 9% Románia 8% 8% Németország 7% 8% Olaszország 7% 5% Lengyelország 7% 6% Szerbia 7% 6% Szlovákia 4% 4% Ukrajna 4% 5% Horvátország 2% 2% Észak-Macedónia 1% 1% Nettó árbevétel 100% 100% Forrás: a Társaság vezetői információs rendszeréből származó auditált adatok A Csoport forgalma a legnagyobb súlyú magyar piacon 2022-ben 2%-kal növekedett a bázis évhez képest. Az év végéig lehívható, felújításokat ösztönző kormányzati támogatásnak is köszönhetően összességében 37% -kal bő- vült a Társaság árbevétele a magyar piacon az építőipari szegmensben. Szignifikánsan növekedett a homlokzati termékcsoport valamint a hő-,hang-, vízszigetelő anyagok forgalma, a többi építőipari termékcsoportban kisebb mértékben bővült az árbevétel. Ugyanakkor az ipari alkalmazások termékcsoportban szereplő egészségügyi ter- mékek eladása nagymértékben visszaesett. Az Export területeken éves szinten 2%-kal nőtt a forgalom. Számottevően növekedett a homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoportba tartozó saját gyártású üvegszövet háló és az ipari alkalmazások termékcsoportban helyet foglaló saját gyártású egészségügyi termékek forgalma, és ugyancsak jól teljesítettek a szárazépítészeti rendszer elemei, a hő-, hang-, és vízszigetelő anyagok termékcsoportok is a 2021-es bázisévhez képest. A tetőfó- liák és tető elemek árbevétele ugyanakkor jelentősen csökkent az erős bázishoz képest. Szignifikánsan növelte árbevételét a Masterplast az a francia, portugál, görög területeken, egyes célországokban viszont visszaesett a forgalom – pl. Csehországban, Finnországban, Egyesült Királyság területén - az egy évvel korábbihoz képest. A Csoport szintén nagysúlyú román piacán összesítve 16%-os volt a forgalom bővülése. Elsősorban a hőszigetelő rendszer termékcsoporthoz tartozó saját gyártású üvegszövetháló, valamint a tetőfóliák és tető elemek forgalma növekedett 2022-ben a bázishoz viszonyítva, de jól teljesítettek az építőipari kiegészítő termékek is.
A hő-, hang-, és vízszigetelő anyagok esetében stagnált, a szárazépítészeti rendszerek termékcsoportban pedig csökkent az árbevétel a bázishoz képest. A német piacon 5%-kal csökkent a forgalom 2022-ben a tavalyi évhez viszonyítva. Jelentősen csökkentek a saját gyártású egészségügyi alapanyag és tetőfólia eladások, a homlokzati termékcsoport árbevétele viszont szignifi- kánsan növekedett a német piacon a tárgyévben. A leányvállalati jelenléttel 2022 második negyedévétől immár külön piacként kimutatott Olaszországban 51%-kal növekedett a forgalom tavalyi évhez képest, ahol az olasz állam szigeteléshez kötött adóvisszatérítési akciója az idei év első feléig erőteljesen serkentette a keresletet. A homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoport képezi az árbevétel túlnyomó észét az olasz piacon. A lengyel piacon 13%-kal bővült a Csoport árbevétele a 2021-es bázishoz képest. Az árbevétel a saját gyártású üvegszövet termékek eladásának köszönhetően a homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoportban nőtt, a többi termékcsoport árbevétele csökkent a 2021-es bázis évhez képest. Szerbiában 2022-ben 12%-kal bővült a Csoport értékesítése a bázissal összevetve. Leginkább a homlokzati hőszi- getelő rendszer termékcsoportban a homlokzati profilok, üvegszövet és az EPS értékesítés nőtt, de jól teljesítet- tek a tetőfóliák és tetőelemek és az építőipari kiegészítőtermékek termékcsoportok is. A többi termékcsoport árbevétele csökkent. Ukrajnában a háborús helyzet következtében 29%-kal maradt el a forgalom a 2021-es bázisidőszakitól. Tekintve, hogy az eladási tevékenység a háborúval sújtott régiókban erősen korlátozott, az árbevétel kiesés minden ter- mékcsoportot érintett. Az ország nyugati területein ugyanakkor továbbra is jól alakult az értékesítési teljesít- mény, ennek köszönhetően az elmaradás felzárkózó tendenciát mutatott évközben. Szlovákiában 16%-os forgalmi növekedést ért el a Csoport a tárgyévben. Szignifikánsan növekedett az árbevétel a homlokzati hőszigetelő rendszer, az ipari alkalmazások termékcsoportokban, míg a szárazépítészeti és az épí- tőipari kiegészítő termékek termékcsoportok esetében visszaesett a forgalom. Horvátországban 17%-kal emelkedett a Csoport forgalma a 2021-es évhez képest. Az építőipari kiegészítő termé- kek és az ipari alkalmazások termékcsoportok forgalma növekedett a legnagyobb mértékben. A szárazépítészeti rendszerek kivételével mindegyik termékcsoport árbevétele nőtt. A legkisebb forgalmi részaránnyal bíró Észak-Macedóniában 2%-kal csökkent a forgalom 2022-ben a bázishoz képest. Ezen a piacon a hő-, hang-, és vízszigetelő termékcsoport teljesített a legjobban, de az építőipari kiegé- szítő termékek is szépen növekedtek. A homlokzati hőszigetelő rendszer eleminek forgalma kis mértékben nőtt, a fennmaradó két termékcsoportban csökkent az árbevétel.
PÉNZÜGYI ELEMZÉS A következő táblázat a Masterplast konszolidált, auditált eredmény-kimutatását tartalmazza összköltség típusú eredmény-kimutatás formátumnak megfelelően ezer euróban. Eredménykimutatás (ezer euró) 2022. december 31. 2021. december 31. Változás Változás % (A) (B) (A-B) (A/B-1) Értékesítés árbevétele 201 780 191 489 10 292 5% Anyagok és igénybevett szolgáltatások -170 965 -146 994 -23 971 16% Személyi jellegű ráfordítások -26 977 -21 395 -5 582 26% Értékcsökkenési leírás, amortizáció és értékvesztés -5 463 -4 556 -908 20% Saját termelésű készletek állományváltozása 13 231 4 173 9 057 217% Egyéb működési bevételek (ráfordítások) 3 524 -4 442 7 966 -179% ÜZLETI TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE 15 130 18 275 -3 146 -17% Kamatbevétel 1 058 351 707 202% Kamatköltség -2 511 -1 451 -1 060 73% Pénzügyi műveletek egyéb (ráfordításai) bevételei 3 937 1 136 2 801 247% Pénzügyi eredmény 2 484 35 2 448 6982% ADÓZOTT EREDMÉNY 15 700 16 070 -370 -2% EBITDA 20 593 22 831 EBITDA hányad 10,2% 11,9% Egy részvényre jutó eredmény (EPS) (EUR) 1,05 1,10 Egy részvényre jutó higított eredmény (higított EPS) (EUR) 1,05 1,10 Forrás: a Társaság IFRS szerinti, konszolidált, auditált beszámolója A MASTERPLAST CSOPORT EREDMÉNYEINEK ALAKULÁSA A Csoport 2022-es összesített éves forgalma 201 780 ezer euró volt, ami 5%-kal magasabb a bázis időszak érté- kénél. Különösképpen a felújítási piachoz kapcsolódó homlokzati termékcsoportnak köszönhetően jelentősen nőtt az alaptevékenység, azaz az építőipari szegmens árbevétele, ami kompenzálta a bázisévet jelentősen erősítő egészségügyi termékeladások visszaesését. A kereskedelmi árréstömeg és a forgalomra vetített árrés is mérséklődött 2022-ben a bázisidőszakhoz képest. A magasabb fedezetű egészségügyi termékek részarányának csökkenése, illetve az év során megnövekedett gyár- tási (jellemzően energia) költségek negatívan hatottak az árrésre. A második félévtől végbemenő ármechanizmu- sok során kialakult helyzetben a vállalat korábban, magasabb áron beszerzett készleteinek hatásaként tovább gyengült a kereskedelmi marzs. A Csoport kereskedelmi árréstömege az építőipari szegmensben a piacok több- ségén növekedett, az egészségipari termékek esetében jelentősen csökkent. Növekedett a szerbiai EPS gyártás kibocsátása az előző évhez képest, a hálós élvédő gyár kapacitáskihasználtsága a bázisévi szinten alakult. Emelkedett a szerb üvegszövet gyár kibocsátása is, ahol a beruházások révén növeked- tek a termelési kapacitások. A Csoport káli központú habfólia üzeméből a Társaság szeptemberben értékesítette habfólia gyártó berendezéseit, és folyamatban van az új EPS üzem kialakítása a telephelyen. Csökkent az aschers- lebeni flízgyártó egység kibocsátása a tavalyi bázishoz képest. Növekedett a gyártási tevékenység a sárszentmi- hályi központi telephelyen, ahol a flízgyártó egységben egyre növekvő mértékben kötik le a kapacitásokat a vevői rendelések, az egészségügyi késztermék részlegben pedig termékfejlesztések folytak a vevői igények minél szé- lesebb körű kiszolgálása érdekében. A saját termelésű készletek állományváltozását is figyelembe véve a Társaság anyagok és igénybevett szolgálta- tások költségei összességében 10%-kal a bázis szintje felett alakultak. Az emelkedő gyártási tevékenységnek, va-
lamint a fentebb említett iparági és világgazdasági folyamatok következtében kialakult árviszonyoknak tulajdo- níthatóan növekedtek a Csoport gyártási alap- és egyéb anyag, energia valamint üzemanyag költségei. A Társaság igénybevett szolgáltatásainak értéke összeségében csökkent a 2022-es évben a bázisidőszakkal összehasonlítva, melyen belül nőttek a karbantartási és javítási költségek, míg idegen szállítási költségei csökkentek. Nagyrészt a szerb gyáregység létszámbővülésének, illetve a bérszínvonal piaci trendekkel összehangolt emelésé- nek tulajdoníthatóan 26%-kal növekedtek a személyi jellegű ráfordítások 2022-ben a bázisidőszakkal összeha- sonlítva. 2022. december végével 1 499 főt alkalmazott a Csoport, szemben a bázisidőszak végi 1 379 fős állomá- nyával. Nagyrészt a központi telephelyen létesített gyáregységek működéséből adódóan 20%-kal növekedett a Csoport elszámolt amortizációja. A magyar és szerb telephelyen történő beruházásokhoz kapcsolódóan az elszámolt amortizációval arányosan sor került a kapott támogatások elszámolására. Az egyéb működési eredmények soron 3 524 ezer euró nyereséget számolt el a Társaság szemben a bázis időszak 4 442 ezer eurós veszteségével, ahol a különbözetet a kapott támogatások értékcsökkenéssel arányos feloldása és az értekesített, felhasznált készletek értékvesztésének visszaírása magyarázza. A háborús helyzetre való tekin- tettel a vártnál kedvezőbb fizetési fegyelem és a biztonságos készletkezelés okán a Vállalat ukrán kinnlevőségeire és készleteire nem képzett a szokásos üzletmenetre érvényes politikája szerint elszámolt értéken felül további értékvesztést. Mindezek eredményeképpen a Társaság EBITDA-ja 2022-ben 20 593 ezer euró (10,2 % EBITDA hányad) volt a bázis időszak 22 831 ezer eurós (11,9 % EBITDA hányad) értékével összehasonlítva, míg az üzleti tevékenység eredménye 15 130 ezer euró volt 2022-ben, a bázis időszaki 18 275 ezer euróval szemben. Növekedett a Társaság kamatbevétele, ugyanakkor a beruházások finanszírozására eszközölt kötvénykibocsátá- sok és hitelfelvétel következtében emelkedtek a Vállalat kamatráfordításai 2022-ben a bázishoz képest. A kamat- eredmény 353 ezer euró veszteséget jelentett a bázissal összehasonlítva. A pénzügyi műveletek egyéb bevételei/ráfordításai döntő részben az árfolyameredményeket tartalmazza. A Cso- port többségében euróban és amerikai dollárban szerzi be termékei jelentős részét, melyeket helyi devizában értékesít, ezért a devizák árfolyammozgása befolyásolja a Csoport eredményét. Az országok többségének devi- zája az euróhoz kötött, így az EUR/USD mozgása hatással van – dollár alapú beszerzéseknél – az árfolyam ered- ményekre. A társaság az év végével EUR/HUF árfolyam biztosítási ügyletekkel is rendelkezett, melyek átértéke- lései is megjelentek a Csoport pénzügyi eredményében. A kedvező árfolyamhatásoknak tulajdoníthatóan a pénzügyi műveletek egyéb eredményeként 3 937 ezer euró nyereség került elszámolásra a bázisidőszak 1 136 ezer euró nyereségével szemben. A pénzügyi eredményeket is figyelembe véve a Csoport adózott eredménye 2022-ben 15 700 ezer euró nyereség volt, szemben a bázisidőszak 16 070 ezer euró nyereségével. VAGYONI HELYZET BEMUTATÁSA A Csoport eszközállománya 2022. december 31-én 228 574 ezer euró volt, ami 49 401 ezer euróval mutatott magasabb értéket a bázisidőszak számainál. Az átadott és folyamatban levő beruházások miatt a befektetett eszközök értéke 2022. december végével 112 332 ezer eurót mutatott, ami 21 330 ezer euróval magasabb a bázisidőszak fordulónapi állományánál. A Cégcso- port beruházásra, valamint egyéb eszközpótlásokra összesen 27 310 ezer euró értékben költött a tárgyévben. A stabil ellátási lánc biztosítása érdekében felépített magas készletállomány értéke 2022. december végével 59 939 ezer euró volt, ami 12 851 ezer euróval magasabb a bázisidőszak zárókészleténél. A többlet növekedés tar- talmazza a saját gyártásokhoz kapcsolódó készletezések, illetve a vásárolt készletek mennyiségének és árának növekedését. A készletszint optimalizálására bevezetett intézkedések hatása a következő időszakokban várható. A Társaság vevőállománya a bázisidőszaknál magasabb forgalmi teljesítmény mellett 2022. december végével 17 465 ezer euró volt, összességében 3 546 ezer euróval, 17% -kal alacsonyabb a 2021-es bázisnál. A Csoport pénzeszközállománya 25 882 ezer euró volt 2022. december végén, ami 10 500 ezer euróval magasabb a bázis időszak végi állománynál. Az utolsó negyedévben a Társaság 9,2 milliárd forint (22 359 ezer euró) értékben piaci tőkebevonást valósított meg, elsősorban ásványgyapot gyártásfejlesztési terveinek finanszírozására.
A 2022 októberében megvalósított tőkeemelés eredményeként a Vállalat saját tőkéjének értéke 2022. decem- ber 31-én 80 601 ezer eurót mutatott, ami 32 237 ezer euróval magasabb az egy évvel korábbi értékénél. A Csoport kötvényekkel kapcsolatos forint kötelezettsége a mérlegben nominálisan nem változott. A beruházá- sok és a saját gyártások magasabb forgótőke igényének finanszírozására bevont alacsony kamatozású banki for- rásokkal összesen 21 683 ezer euróval növekedett a Vállalat hitelállománya. A Csoport szállító állománya 16 533 ezer eurón zárt a tavaly év végi 16 790 ezer eurós értékhez képest. A beru- házásokhoz kapcsolódó, eredménnyel szemben még el nem számolt támogatásokat tartalmazó a halasztott be- vételek értéke és az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek egyenlege nem változott számottevően. Forrás: a Társaság IFRS szerinti, konszolidált, auditált beszámolója A Masterplast Nyrt. Igazgatótanács tagjai 2022. december 31-én: Tibor Dávid – elnök Ács Balázs – alelnök Dezse Margaret – független tag Dirk Theuns – független tag Fazekas Bálint – független tag Az Audit bizottság tagjai: Dezse Margaret Dirk Theuns Fazekas Bálint
NYILATKOZAT A MASTERPLAST Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (8143 Sárszentmihály, Árpád u. 1/A; a továbbiakban: „Társaság”) kijelenti, hogy az alkalmazható számviteli előírások alapján, a Társaság legjobb tudomása szerint el- készített anyavállalati és összevont (konszolidált) éves beszámoló valós és megbízható képet ad a kibocsátó és a konszolidációba bevont vállalkozásai eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről, továbbá az anyavállalati és összevont (konszolidált) vezetőségi jelentés megbízható képet ad a kibocsátó és a konszolidációba bevont vállalkozásai helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket. Sárszentmihály, 2023. április 27. Nádasi Róbert Vezérigazgató
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓ a 2022. december 31-ével végződő évre a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint (ahogyan azokat az EU befogadta) Sárszentmihály, 2023. április 27.
TARTALOMJEGYZÉK Elsődleges kimutatások: Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás ....................................................................................................... 3 Konszolidált eredménykimutatás ....................................................................................................................................... 4 Konszolidált átfogó jövedelemkimutatás ........................................................................................................................... 5 Konszolidált kimutatás a saját tőke változásairól ............................................................................................................... 6 Konszolidált cash flow kimutatás........................................................................................................................................ 7 Kiegészítő melléklet és egyéb információk: Általános tájékoztatás ........................................................................................................................................................ 8 Számviteli politika ............................................................................................................................................................. 11 Kritikus számviteli feltételezések és becslések ................................................................................................................. 24 Immateriális javak, ingatlanok, gépek, berendezések és befejezetlen beruházások ........................................................ 26 Lízing keretében átvett eszközök .................................................................................................................................... 29 Részesedések társult vállalkozásban .............................................................................................................................. 30 Készletek ......................................................................................................................................................................... 31 Vevők .............................................................................................................................................................................. 32 Egyéb forgóeszközök ...................................................................................................................................................... 33 Pénzeszközök .................................................................................................................................................................. 33 Hosszú és rövid lejáratú hitelek ...................................................................................................................................... 34 Tartozások kötvénykibocsátásból és CCIRS fedezeti ügylet ............................................................................................ 36 Halasztott bevételek ....................................................................................................................................................... 38 Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek ........................................................................................................................... 39 Céltartalékok .................................................................................................................................................................. 39 Szállítók........................................................................................................................................................................... 39 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek.............................................................................................................................. 39 Anyagok és igénybe vett szolgáltatások ......................................................................................................................... 40 Személyi jellegű ráfordítások .......................................................................................................................................... 40 Egyéb bevételek, ráfordítások eredménye ..................................................................................................................... 40 Egyéb pénzügyi műveletek eredménye és valós értékelés ............................................................................................. 40 Adók................................................................................................................................................................................ 43 Részvényekre eső eredmény .......................................................................................................................................... 45 Szegmensek .................................................................................................................................................................... 46 Az árbevétel országonkénti bontásban (ezer euró): ....................................................................................................... 48 A befektetett eszközök országonkénti bontásban (ezer euró): ...................................................................................... 48 Tranzakciók kapcsolt felekkel ......................................................................................................................................... 49 Tőkeemelés..................................................................................................................................................................... 49 Leányvállalati tulajdonrészek változása .......................................................................................................................... 49 Külső (kisebbségi) tulajdonosok részesedése ................................................................................................................. 50 Kockázatok kezelése ....................................................................................................................................................... 51 Kutatási és kísérleti fejlesztési tevékenység ................................................................................................................... 54 Függő kötelezettségek és kötelezettségvállalások ......................................................................................................... 55 A Csoport ellen indított peres, illetve nem peres eljárások ............................................................................................ 57 Masterplast Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet bemutatása ................................................................ 58 Orosz - Ukrán háború hatásai ......................................................................................................................................... 59 Mérleg fordulónap utáni események ............................................................................................................................. 60 Jövőre vonatkozó megállapítások ................................................................................................................................... 60 Felelősségvállaló nyilatkozat .......................................................................................................................................... 60 A konszolidált éves beszámoló jóváhagyása ................................................................................................................... 61
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI HELYZETRE VONATKOZÓ KIMUTATÁS A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 3 Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás Mérlegtétel Jegyzet 2022. december 31. 2021. december 31. BEFEKTETETT ESZKÖZÖK Tárgyi eszközök 9,31 109 530 317 89 624 060 Immateriális javak 9,31 196 832 151 193 Befektetések társult vállalkozásokban 11,31 2 084 481 553 064 Halasztott adó-eszközök 27 395 844 673 888 Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi eszközök - 125 000 0 Befektetett eszközök 112 332 474 91 002 205 FORGÓESZKÖZÖK Készletek 12 59 939 360 47 088 375 Vevők 13 17 464 704 21 011 189 Adókövetelés 27 2 325 031 1 926 172 Egyéb pénzügyi követelések 26 274 515 74 612 Egyéb forgóeszközök 14 10 356 212 2 689 135 Pénzeszközök 15 25 882 135 15 381 844 Forgóeszközök 116 241 957 88 171 327 ESZKÖZÖK ÖSSZESEN 228 574 431 179 173 532 SAJÁT TŐKE Jegyzett tőke 4,33 6 049 289 5 503 939 Tartalékok 4,33 60 122 809 28 605 647 Visszavásárolt saját részvény 4 -1 951 014 -2 252 298 Anyavállalat részesedése az eredményből 2,4 15 691 150 15 860 834 Anyavállalati részvényesekre jutó saját tőke 4 79 912 234 47 718 122 Külső tulajdonosok részesedése 35 688 850 646 123 Saját tőke 80 601 084 48 364 245 HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK Hosszú lejáratú hitelek 16 14 680 082 4 152 415 Tartozások kötvénykibocsátásból 17 48 663 832 56 835 587 Halasztott adókötelezettség 27 751 881 502 356 Halasztott bevételek 18 30 158 650 29 923 217 Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 10,19 386 799 650 857 Hosszú lejáratú kötelezettségek 94 641 244 92 064 432 RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK Rövid lejáratú hitelek 16 17 218 410 6 063 072 Tartozások kötvénykibocsátásból rövid lejáratú része 17 3 744 294 0 Szállítók 21 16 533 308 16 789 726 Rövid lejáratú Lízing kötelezettségek 10 250 252 299 158 Egyéb pénzügyi kötelezettségek 17 5 566 386 4 299 706 Adókötelezettség 27 1 612 834 3 262 781 Halasztott bevételek rövid lejáratú része 18 2 784 959 2 784 959 Céltartalékok 20 582 921 567 263 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 22 5 038 739 4 678 190 Rövid lejáratú kötelezettségek 53 332 103 38 744 855 KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN 147 973 347 130 809 287 FORRÁSOK ÖSSZESEN 228 574 431 179 173 532
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT EREDMÉNYKIMUTATÁS A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 4 Konszolidált eredménykimutatás Eredménykategória Jegyzet 2022. évi 2021. évi Értékesítés árbevétele 30 201 780 346 191 488 699 Anyagok és igénybevett szolgáltatások 23 -170 965 354 -146 994 145 Személyi jellegű ráfordítások 24 -26 976 927 -21 394 758 Értékcsökkenési leírás, amortizáció és értékvesztés 9 -5 463 106 -4 555 524 Saját termelésű készletek állományváltozása - 13 230 592 4 173 225 Egyéb működési bevételek (ráfordítások) 25 3 524 104 -4 442 263 ÜZLETI TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE 15 129 655 18 275 234 Kamatbevétel - 1 057 695 350 605 Kamatköltség - -2 511 228 -1 451 272 Pénzügyi műveletek egyéb (ráfordításai) bevételei 26 3 937 059 1 135 735 Pénzügyi eredmény 2 483 526 35 068 Részesedés társult vállalatok eredményéből 11 325 081 258 632 ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY 17 938 262 18 568 934 Nyereségadó 27 -2 238 051 -2 498 569 ADÓZOTT EREDMÉNY 15 700 211 16 070 365 Anyavállalati részvényesek részesedése 4 15 691 150 15 860 834 Külső tulajdonosok részesedése 35 9 061 209 531 Egy részvényre jutó eredmény (EPS) 28 1,05 1,10 Egy részvényre jutó higított eredmény (higított EPS) 28 1,05 1,10
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT ÁTFOGÓ JÖVEDELEMKIMUTATÁS A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 5 Konszolidált átfogó jövedelemkimutatás Átfogó jövedelem elemei 2022. évi 2021. évi Adózott eredmény 15 700 211 16 070 365 Átváltási különbözet* -2 195 311 -315 974 CCIRS ügylethez kapcsolódó átfogó jövedelem** -172 612 -1 639 417 Az anyavállalat részesedése a társult vállalkozások értékének változásából * -37 510 -4 366 Egyéb átfogó jövedelem -2 405 433 -1 959 757 Átfogó jövedelem 13 294 778 14 110 608 Anyavállalati részvényesek részesedése 13 285 841 13 912 880 Külső tulajdonosok részesedése 8 937 197 728 * Későbbi időszakokban az anyavállalatra vonatkozó összeg nem kerül elszámolásra az eredménykimutatásban, a leányvállalatokra vonatkozó átvezetésre kerül. **Későbbi időszakokban az anyavállalatra vonatkozó összeg nem kerül elszámolásra az eredménykimutatásban
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT KIMUTATÁS A SAJÁT TŐKE VÁLTOZÁSAIRÓL A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 6 Konszolidált kimutatás a saját tőke változásairól Tőkeelemek Jegyzet Jegyzett tőke Saját részvények Tőketartalék Eredmény- tartalék Átváltási tartalék Tartalékok összesen Anyavállalati részesedés az eredményből Anyavállalati rész- vényesekre jutó saját tőke Külső tulajdonosok részesedése Saját tőke összesen 2021. január 1. - 5 503 939 -138 422 8 062 732 27 634 477 -11 860 594 23 836 615 5 767 984 34 970 116 1 899 176 36 869 292 Adózott eredmény 3 0 0 0 0 0 0 15 860 834 15 860 834 209 531 16 070 365 CCIRS ügylethez kapcsolódó átfogó jövedelem 17 0 0 0 0 -1 639 417 -1 639 417 0 -1 639 417 0 -1 639 417 Kisebbségi tulajdonosok részére osztalék 35 0 0 0 0 0 0 0 0 -617 719 -617 719 MRP részvény alapú kifizetés 40 0 -134 455 0 0 0 0 0 -134 455 0 -134 455 Egyéb átfogó jövedelem 4 0 0 0 0 -308 537 -308 537 0 -308 537 -11 803 -320 340 Előző évi adózott eredmény átvezetése 4 0 0 0 5 767 984 0 5 767 984 -5 767 984 0 0 0 Visszavásárolt saját részvények - 0 -1 979 421 0 0 0 0 0 -1 979 421 0 -1 979 421 Fizetett osztalék - 0 0 0 -1 715 493 0 -1 715 493 0 -1 715 493 0 -1 715 493 Masterplast Nonwoven GmbH részesedés kivásárlás 34 0 0 0 2 791 000 0 2 791 000 0 2 791 000 -833 062 1 957 938 Egyéb - 0 0 0 -126 505 0 -126 505 0 -126 505 0 -126 505 2021.december 31. - 5 503 939 -2 252 298 8 062 732 34 351 463 -13 808 548 28 605 647 15 860 834 47 718 122 646 123 48 364 245 2022. január 1. - 5 503 939 -2 252 298 8 062 732 34 351 463 -13 808 548 28 605 647 15 860 834 47 718 122 646 123 48 364 245 Adózott eredmény 3 0 0 0 0 0 0 15 691 150 15 691 150 9 061 15 700 211 Tőkeemelés, részvénykibocsátás 33 545 350 0 21 305 135 0 0 21 305 135 0 21 850 485 0 21 850 485 CCIRS ügylethez kapcsolódó átfogó jövedelem 17 0 0 0 0 -172 612 -172 612 0 -172 612 0 -172 612 Kisebbségi tulajdonosok részére osztalék 35 0 0 0 0 0 0 0 0 -45 248 -45 248 MRP részvény alapú kifizetés miatti változás 40 0 -6 299 0 -1 053 408 0 -1 053 408 0 -1 059 707 0 -1 059 707 Egyéb átfogó jövedelem 4 0 0 0 0 -2 232 697 -2 232 697 0 -2 232 697 78 914 -2 153 783 Előző évi adózott eredmény átvezetése 4 0 0 0 15 860 834 0 15 860 834 -15 860 834 0 0 0 Visszavásárolt saját részvények* - 0 307 583 0 0 0 0 0 307 583 0 307 583 Fizetett osztalék - 0 0 0 -2 118 532 0 -2 118 532 0 -2 118 532 0 -2 118 532 Egyéb - 0 0 0 0 -71 558 -71 558 0 -71 558 0 -71 558 2022.december 31. - 6 049 289 -1 951 014 29 367 867 47 040 357 -16 285 415 60 122 809 15 691 150 79 912 234 688 850 80 601 084 * A Társaság által 2022.12.31-én összesen birtokolt visszavásárolt saját részvény 275 454 db, amely értéke 2 105 163 EUR.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT CASH-FLOW KIMUTATÁS A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 7 Konszolidált cash flow kimutatás Cash-flow elemek 2022. évi 2021. évi ÜZLETI TEVÉKENYSÉG Adózás előtti eredmény 17 938 262 18 568 934 Értékcsökkenési leírás, amortizáció és tárgyi eszközök értékvesztése 5 463 106 4 555 524 Elszámolt értékvesztés (és értékvesztés feloldása) -2 934 264 4 019 645 Készletek hiánya és selejtezése 1 010 900 745 314 Céltartalékok (feloldása) képzése 15 658 250 097 Tárgyi eszközök, immateriális javak értékesítésének (nyeresége) -1 321 490 -16 963 Kamatköltség 2 511 228 1 451 272 Kamatbevétel -1 057 695 -350 605 Társult vállalkozásokból származó (nyereség) veszteség -325 081 -258 632 Nem realizált (árfolyamnyereség) árfolyamveszteség -2 613 719 -1 354 023 Működőtőke változásai Vevőkövetelések állományváltozása 3 525 890 -4 586 129 Készletek állományváltozása -10 907 025 -26 439 520 Egyéb forgóeszközök állományváltozása -8 390 839 -2 294 767 Szállítók állományváltozása -256 418 3 483 459 Egyéb kötelezettségek állományváltozása -6 528 245 1 708 029 Fizetett nyereségadó -2 769 653 -921 161 Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow -6 639 385 -1 439 526 BEFEKTETÉSI TEVÉKENYSÉG Tárgyi eszközök, immateriális javak beszerzése -27 310 338 -45 867 343 Tárgyi eszközök, immateriális javak értékesítéséből származó jövedelem 1 360 787 114 082 Leányvállalati részesedés vásárlás -2 521 034 -1 500 000 Kapott kamat 1 057 695 350 605 Befektetési tevékenységből származó nettó cash flow -27 412 890 -46 902 656 PÉNZÜGYI TEVÉKENYSÉG Tőkeemelés, részvénykibocsátás bevétele 21 850 485 0 Visszavásárolt saját részvény -1 120 079 0 Hitelfelvétel 22 982 779 2 535 631 Hiteltörlesztés -1 299 710 -2 159 261 Kötvénykibocsátás 0 24 063 787 Kapott támogatás 3 545 763 8 579 069 Fizetett osztalék -2 163 780 -2 333 212 Fizetett kamat -2 511 228 -1 451 272 Pénzügyi tevékenységből származó nettó cash flow 41 284 230 29 234 742 Pénzeszközök növekedése (csökkenése) 7 231 955 -19 107 440 Pénzeszközök az év elején 15 381 844 33 266 652 Pénzeszközök árfolyamkülönbözete 3 268 336 1 222 632 Pénzeszközök az év végén 25 882 135 15 381 844
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 8 Általános tájékoztatás A Masterplast Csoport anyavállalata, amely konszolidált beszámoló készítésére kötelezett a Masterplast Nyilvá- nosan Működő Részvénytársaság (cégjegyzékszáma: 07-10-001342, adószáma: 13805300-4-07). Az anyavállalat székhelye Magyarországon, 8143. Sárszentmihály, Árpád u. 1/a. alatt van. Internetes honlapjának címe, melyen részletes információk elérhetők a www.masterplastgroup.com. Főtevékenység: Vagyonkezelés (holding) tevékenység, amely leányvállalatok építőanyag gyártási és nagykeres- kedelmi tevékenységét fogja össze. A Masterplast Nyilvánosan Működő Részvénytársaság („Masterplast Nyrt.” vagy „Társaság”) leányvállalataival és társult vállalataival együtt alkotja a Masterplast Csoportot (a „Csoport” vagy „Masterplast”). A Társaság 2006. szeptember 29-én alakult meg a jogelőd Masterplast Műanyagipari és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társa- ság kedvezményezett átalakulásával. A jogelőd társaság 1997-ben kezdte meg működését magyar tulajdonú Kft- ként. 2011. április 20-án nyilvánosan működő részvénytársasággá alakult át, melynek cégbírósági bejegyzése megtörtént. 2011. november 29-én a részvények technikai bevezetése a Budapesti Értéktőzsdére megtörtént. A Társaság pénzügyi (üzleti) éve a január 1-től december 31-ig tartó időszakra vonatkozik. A Csoport dolgozóinak átlagos állományi létszáma 2022-ben 1 516 fő (2021: 1 228 fő). Csoport szinten számítva a 2022. év könyvvizsgálati díja: 169 922 EUR (2021: 145 875 EUR). Az részvénykibocsátás évközi audit review díja (ISRE 2410 standard alapján) 58 580 EUR. Részvényinformációk: Az anyavállalat alaptőkéje: 1 685 063 100,-Ft (2021: 1 460 127 900,-Ft). Az éves beszámolóban az anyavállalat jegyzett tőkéje az eredeti bekerülési értéken számított euró összegben szerepel 6 049 289 EUR (2021: 5 503 939 EUR) értékben. Az alaptőke részvények szerinti megoszlása: 16 850 631 db egyenként 100,-Ft névértékű névre szóló törzsrészvény (2021: 14 601 279 db egyenként 100,-Ft névértékű névre szóló törzsrészvény). Részvények típusa: névre szóló, dematerializált Részvények ISIN kódjai: HU0000093943 A tulajdonosi összetétel a következő: Tulajdonos neve 2022 2021 Tibor Dávid 454 805 700 Ft 454 805 700 Ft Ács Balázs 387 725 900 Ft 387 725 900 Ft LPH Kft., SOH Kft. 0 Ft 79 886 900 Ft Nádasi Róbert 10 562 000 Ft 6 779 900 Ft Több kisebbségi tulajdonos 804 424 100 Ft 497 446 400 Ft Visszavásárolt részvények 27 545 400 Ft 33 483 100 Ft Összesen: 1 685 063 100 Ft 1 460 127 900 Ft (6 049 289 EUR) (5 503 939 EUR)
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 9 A szavazati arányok a következőképpen alakulnak: Tulajdonos neve 2022 2021 - Tibor Dávid 4 548 057 4 548 057 szavazat Ács Balázs 3 877 259 3 877 259 szavazat LPH Kft., SOH Kft. 0 798 869 szavazat Nádasi Róbert 105 620 67 799 szavazat Több kisebbségi tulajdonos 8 044 241 4 974 464 szavazat Összesen 16 575 177 14 266 448 szavazat A Társaság ügyvezető szerve az 5 tagú Igazgató Tanács. Az Igazgató Tanács, illetve annak független tagjaiból ala- kult Audit Bizottság, mint egységes irányítási rendszert megvalósító testület, egységesen látja el az Igazgatóság és a Felügyelőbizottság a törvények alapján meghatározott feladatait. Az Igazgató Tanács hatáskörébe tartozik minden olyan kérdés eldöntése, amely nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, illetőleg amelyek el- döntését a jogszabályok és az Alapszabály az Igazgató Tanács hatáskörébe utalják. Az Igazgató Tanács tagjai: Tibor Dávid – elnök Ács Balázs – alelnök Dezse Margaret – független tag Dirk Theuns – független tag Fazekas Bálint – független tag Sinkó Ottó – független tag - megbízása 2022.04.30 -án megszűnt Név Beosztás Igazgatósági tagság kezdete Megbízás vége Igazgatótanács tagként eltöltött idő Részvénytulajdon (db) Tibor Dávid Igazgatótanács elnöke 2008.04.03. 2023.04.30. hozzávetőlegesen 15 év 4 548 057 Ács Balázs Igazgatótanács alelnöke 2008.04.03. 2023.04.30. hozzávetőlegesen 15 év 3 877 259 Dirk Theuns Igazgatótanácsi tag 2014.05.01. 2023.04.30. hozzávetőlegesen 9 év - Dezse Margaret Igazgatótanácsi tag 2020.05.01. 2023.04.30. hozzávetőlegesen 3 év 1 300 Fazekas Bálint Igazgatótanácsi tag 2022.05.01. 2023.04.30 hozzávetőlegesen 1 év 1 145 Az Audit Bizottság tagjai: Dezse Margaret Dirk Theuns Fazekas Bálint
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 10 A cégcsoport tevékenysége: A Masterplast Közép-Kelet-Európa egyik vezető szigetelőanyagot és más építőipari termékeket értékesítő és gyártó multinacionális Csoportja. A Csoport komplex szolgáltatási csomagot kínál, amelynek alapja az erős kont- roll a gyártás felett, valamint a több ezer kereskedelmi partner rövid határidejű, pontos, szükség esetén akár kis tételű kiszolgálása saját tulajdonban lévő logisztikai háttérrel. A Csoport termékkínálatában mind a magas minőségű, prémium kategóriás, mind az alacsonyabb minőségű, ol- csóbb, ún. „hobbi” kategóriás termékek helyet kaptak. Szolgáltatásaival elsősorban kis- és közepes méretű épí- tőanyag-kereskedőket céloz meg. 2020-tól a Csoport egészségügyi textíliák (védőruházat) és higiéniai termékek értékesítésével és gyártásával bővítette ki tevékenyégét. A Csoport két fő tevékenysége: szigetelőanyag és más építőipari, illetve egészségügyi termék értékesítés, és szigetelőanyag és más építőipari, illetve egészségügyi termék gyártás. Szigetelőanyag és más építőipari termékek, egészségipari textíliák értékesítés: A Csoport alapítása óta foglalkozik építőanyag értékesítéssel, az egészségügyi textíliák bevezetése a portfólióba pedig covid 19 járvány globális megjelenéséhez köthető. A Csoport leányvállalatai – elsősorban a gyártó, beszállító, illetve az értékesítő vállalatok – kereskednek egymás- sal is a központ által meghatározott szabályok és belső elszámolási rendszer szerint. Szigetelőanyag és más építőipari, termékek egészségipari textíliák gyártása: A cégcsoport az általa forgalmazott termékek jelentős részét saját üzemeiben, valamint bérgyártói konstrukció- ban állítja elő. A fő célja saját gyártás keretében azon termékek előállítása, amelyek stratégiai jelentőségűek a termékportfólióban, vagy beszerzésük más forrásból nem biztosítható állandó, megbízható minőségben és mennyiségben, vagy a Csoport számára rendelkezésre álló eszközökkel a piacinál kedvezőbb feltételekkel előállíthatóak. Értékesített termékek: A Csoport szigetelőanyagot és más építőipari termékeket értékesít leányvállalatin keresztül Közép-Kelet-Európá- ban, export tevékenységén keresztül pedig Európa szerte; energiatakarékosságot támogató és költséghatékony megoldásokat kínál hő-, hang- és vízszigetelés, illetve tetőfedés és szárazépítészet területén. A Csoport értékesítésén belül a nem saját márkás (jellemzően fejlett piaci) gyártók termékeinek aránya folyama- tosan csökken. A Csoport az alábbi 6 fő termékcsoportban kínál termékeket és megoldásokat: homlokzati hőszigetelő rendszer tetőfóliák és tető elemek szárazépítészeti rendszerek hő-, hang- és vízszigetelő anyagok építőipari kiegészítő termékek ipari alkalmazások
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 11 Számviteli politika A beszámoló készítés alapja A Masterplast Csoport konszolidált éves beszámolója az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Be- számolási Standardokkal (IFRS) összhangban készült. Minden, a Nemzetközi Számviteli Standard Bizottság (IASB) által kiadott, a konszolidált éves beszámoló készítésének időpontjában hatályos és a Masterplast Csoportra is releváns IFRS szabályt befogadott az EU. Így a konszolidált éves beszámoló az IASB által kiadott IFRS elvekkel is összhangban van, valamint a magyar számviteli törvény konszolidált beszámolóra vonatkozó előírásainak is ele- get tesz, mely utóbbi az EU által befogadott IFRS szabályokra hivatkozik. Változások a számviteli politikában A tárgyévben alkalmazott új és módosult standardok és értelmezések A Csoport/Társaság által 2022. január 1-jével átvett, alább ismertetett, módosított IFRS standardok kivételével, az éves beszámoló elkészítéséhez alkalmazott számviteli politikák megegyeznek az előző évben alkalmazottakkal: A jelen beszámolási időszaktól hatályba lépő, az IASB által közzétett és az EU által elfogadott új és módosított standardok és értelmezések: Az IFRS 3, IAS 16, IAS 37 standardok módosításai- az IFRS-ek továbbfejlesztése 2018-2020 projekt kere- tében -, 2020. május 14-én kibocsátva, hatályba lép 2022. január 1-ével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban. A változások elsősorban a standardok szövegezését pontosítják. Az IASB által kibocsátott és az EU által befogadott, de még nem hatályos új és módosított standardok és értel- mezések: AZ IAS 1 A Pénzügyi kimutatások prezentálása esetén 2021. február 12-én került kiadásra a számviteli politikák bemutatásával kapcsolatos módosítás és ezzel egyidőben az IFRS Gyakorlati állasfoglalás 2 is kiegészítésre került. Ezen változások 2023. január elsejétől lesznek hatályosak IAS 8 Számviteli politikák, becslésekben bekövetkezetett változások és hibák standard kapcsán a szám- viteli becslések fogalmában történt módosítás, mely 2021. február 12-én került kiadásra, és 2023. január elsejétől lesz hatályos; IFRS 17 Biztosítási szerződések hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő be- számolási időszakokban, IFRS 17 módosítása az első alkalmazással kapcsolatban és az IFRS 9 – összehasonlító információk módo- sítása, mely 2021 december 9-én került kiadásra és az IFRS 17 kezdeti alkalmazásakor bemutatott pénz- ügyi eszközökre vonatkozó összehasonlító információkkal kapcsolatos átmeneti lehetőséget tartalmaz IAS 12 Jövedelemadók standard módosításai: Egy tranzakcióból származó eszközök és kötelezettségek halasztott adó hatása, mely 2021 május 7-én került kibocsájtásra és 2023 január 1-től hatályos Az IASB által kibocsátott és az EU által nem elfogadott standardok és értelmezések IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása standard módosításai: Kötelezettségek rövid vagy hosszú lejáratú besorolása 2020. január 23-án kibocsátva, hatályba lép 2024 január 1-ével, illetve az azt köve- tően kezdődő beszámolási időszakokban. IFRS 16 módosítása, mely pontosítja a lízing kötelezettség mérését visszlízing esetén, melyet 2022 Szept- ember 22-én bocsájtottak ki és 2024 január 1-ével lép hatályba. A fent említett standardok és módosítások várhatóan nem lesznek jelentős hatással a Csoport konszolidált ered- ményére, pénzügyi helyzetére és pénzügyi kimutatásaira.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 12 Konszolidált éves beszámoló Leányvállalatok konszolidációja A konszolidált éves beszámoló a Masterplast Nyrt.-t, illetve az ellenőrzése alatt álló leányvállalatokat foglalja magában. Ellenőrzésről általában akkor beszélünk, ha a Csoport a befektetéséből származóan változó hozamok- nak van kitéve, illetve azokkal kapcsolatban jogokkal rendelkezik, és a befektetés tárgyát képező gazdálkodó egy- ség irányítása révén képes befolyásolni ezen hozamokat. Irányítás akkor áll fenn, ha a befektetőt meglévő jogai képessé teszik a befektetés tárgyát képező gazdálkodó egység lényeges tevékenységeinek befolyásolására. Lé- nyeges tevékenységek azok, melyek meghatározzák a befektetés tárgyát képező gazdálkodó egység hozamait. A Masterplast Csoport tagjai a konszolidált pénzügyi kimutatás alapját képező egyedi éves pénzügyi kimutatáso- kat a székhelyük szerinti országokban érvényes számvitelről szóló törvények előírásainak megfelelően készítik. E törvények egyes előírásai eltérnek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokban (IFRS) foglaltaktól, melyek a konszolidáció során módosításra kerülnek. A konszolidált pénzügyi kimutatás a Masterplast Nyrt. és leányvállalatai éves pénzügyi kimutatásainak a Csopor- ton belüli egyenlegek (beleértve a közbenső eredményt is) kiszűrése utáni tételeit tartalmazza. A konszolidációba a Társaság összes leányvállalata bevonásra került, az év folyamán megszerzett vagy értékesí- tett leányvállalatok eredményét a megszerzés időpontjától, vagy az értékesítés időpontjáig tartalmazza. A konszolidált éves beszámoló az IFRS-ben alkalmazott értékelési és jelentési elveknek megfelelően készült, aho- gyan azokat az EU befogadta. A konszolidált éves beszámoló az eredeti bekerülési érték elvének alkalmazásával készült. A konszolidációba bevont leányvállalatok köre a következő: (1) Masterplast D.O.O. korábban külső tulajdonban levő 10%-os üzletrészének megvásárlásával 2022. december 22. hatállyal a Társaság konszolidált tulajdoni hányada 90%-ról 100%-ra változott. (2) Az hőszigetelő anyagok olaszországi kereskedelmére 2022. április 12-én létrejött a MASTERPLAST ITALIA SRL Olaszországban, a Társaság 51%-os tulajdonlásával. A Társaság a MASTERPLAST ITALIA SRL vállalatban EPS alapú hőszigetelőanyag gyártási beruházási projektet is indított. Leányvállalat neve Cégbejegyzés helye Fő tevékenysége Adószám Tulajdonosi há- nyad % Szavazati arány (%) 2022 2021 2022 2021 Masterplast Hungária Kft. Magyarország Építőanyag nagykereskedelem 25562675-2-07 100% 100% 100% 100% Masterplast International Kft. Magyarország Építőanyag nagykereskedelem 25563243-2-07 100% 100% 100% 100% Masterplast Medical Kft. Magyarország Egészségügyi alapanyag- és késztermék gyártás 14025477-4-07 100% 100% 100% 100% Masterplast Modulhouse Kft. Magyarország Lakó- és nem lakó épület építése 25562709-2-07 100% 100% 100% 100% MasterFoam Kft. Magyarország Fólia gyártás 13297590-4-07 100% 100% 100% 100% Masterplast YU D.o.o. Szerbia Építőanyag nagykereskedelem 100838195 100% 100% 100% 100% EPS és üvegszövet gyártás Masterplast Sp zoo Lengyelország Építőanyag nagykereskedelem PL7772708671 80,04% 80,04% 80,04% 80,04% Master Plast S.r.o. Szlovákia Építőanyag nagykereskedelem SK2020213030 100% 100% 100% 100% Masterplast Romania S.R.L. Románia Építőanyag nagykereskedelem R13718003 100% 100% 100% 100% MasterPlast TOV Ukrajna Építőanyag nagykereskedelem 33438138 80% 80% 80% 80% Masterplast d.o.o. Horvátország Építőanyag nagykereskedelem 39216004867 100% 100% 100% 100% Masterplast D.O.O. (1) Észak-Macedó- nia Építőanyag nagykereskedelem 4012002113867 100% 90% 100% 90% MP Green Invest Ukrajna Vagyonkezelés 38243479 100% 100% 100% 100% Masterplast Nonwoven GmbH Németország Flíz és többrétegű membrán gyártás DE815873693 100% 100% 100% 100% Fidelis Bau Kft. Magyarország Thermobeton gyártás 12790818-2-07 100% 100% 100% 100% Masterplast Proizvodnja D.o.o. Szerbia XPS gyártás 112172219 100% 100% 0% 0% Masterplast Italia Srl. (2) Olaszország Építőanyag nagykereskedelem IT02970280356 51% 0% 51% 0%
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 13 Közvetett tulajdonlás esetén a táblázatban a konszolidálásnál figyelembe vett, számított tulajdoni arányokat sze- repelteti a Csoport. A külső tulajdonosokra eső tőke- és eredményrész a mérlegben és az eredménykimutatásban külön soron jelenik meg. Üzleti kombinációk esetében a külső tulajdonosok részesedése vagy valós értéken, vagy a megszerzett vál- lalat nettó eszközeinek valós értékéből a külső tulajdonosokra jutó összeg értékében kerül meghatározásra. Az akvizíciót követően a külső tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték, módosítva a megszerzett vállalat tőkéjében bekövetkező változások külső tulajdonosokra jutó összegével. Az időszaki összes átfogó jövedelemből abban az esetben is részesülnek a külső tulajdonosok, ha ez részesedésük negatív egyenlegéhez vezet. A Csoport leányvállalatokban meglevő részesedésének olyan változásai, amelyek nem eredményezik a kontroll elvesztését, tőke tranzakcióként kerülnek elszámolásra. A Csoport, valamint a külső tulajdonosok részesedése kerül módosításra úgy, hogy azok tükrözzék a leányvállalatokban meglevő részesedéseik változását. A külső tu- lajdonosok részesedését módosító összeg, valamint a kapott vagy fizetett ellenérték különbsége a tőkében kerül elszámolásra, mint a Társaság tulajdonosaira jutó érték. Társult vállalatok konszolidációja A társult vállalkozás olyan társaság, amelynek pénzügyi és működési politikáira a Csoport jelentős befolyást képes gyakorolni, de amely nem leányvállalat vagy közös vezetésű vállalkozás. A Csoport társult vállalkozásokban lévő befektetései az equity módszer alkalmazásával kerülnek kimutatásra. Az equity módszer alapján a társult vállal- kozásokban meglevő befektetés a mérlegben a társult vállalkozás nettó eszközértékének megszerzést követő, Csoportra jutó változásával növelt bekerülési értéken kerül kimutatásra. A társult vállalkozáshoz kapcsolódó go- odwill a befektetés könyv szerinti értékének része, és nem kerül amortizálásra. Az eredménykimutatás a társult vállalkozás működéséből származó eredményének a Csoportra jutó részét tartalmazza. Ha a társult vállalkozás saját tőkéjével szemben elszámolt változás történik, a Csoport szintén elszámolja a rá jutó részt, és – ahol ez értelmezhető – kimutatja a saját tőke változásaként. A Csoport és a társult vállalkozás között történt tranzakciók nyeresége vagy vesztesége a társult vállalkozásban lévő tulajdoni hányad mértékéig kerül kiszűrésre. A Csoport társult vállalkozásai: Társult vállalat neve Cégbejegyzés helye Fő tevékenysége Adószám Tulajdonosi hányad (%) Szavazati arány (%) 2022 2021 2022 2021 MasterProfil Kft. Magyarország Profil gyártás 13874656-4-07 20% 20% 20% 20% T-CELL Kft. (1) Magyarország EPS gyártás 24648378-2-09 24% 24% 24% 24% Master Modul Kft. (2) Magyarország Moduláris épületek gyártása 29207079-2-20 25% 25% 25% 25% MASTERWOOL MW-1 d.o.o. (3) Szerbia Kőzetgyapot gyártás 112807408 51% 0% 50% 0% (1) A Masterplast Nyrt. 2022.09.14-én a vételi opciót szerzett a fennmaradó üzletrészre, amellyel T-CELL Kft. 100%-os tulajdonosává válhat. A vételi opció a T-CELL Kft. 2022-es éves auditált beszámolójának közzétételétől, legkésőbb 2023.05.31. napjától terjedő 3 éves időszakra érvényes. (2) A MASTERPLAST Nyrt. 2023.02.15-én az üzletrész átruházás következtében a Master Modul Kft-ben a továbbiakban részesedéssel nem rendelkezik, a Master Modul Kft-ben tervezett tevékenységet a MASTERPLAST Modulhouse Kft. valósítja meg. (3) Kőzetgyapot gyártás tevékenység elindítása céljából a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. megalapításra került Szerbiában, azonban beruházási tevékenység és ope- ráció ezen gazdasági szervezet keretein belül még nem zajlott és társtulajdonossal közös kontrollja van a Masterplast Nyrt-nek. Devizaműveletek Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel az anyavállalat funkcionális pénzneme a forint (HUF), a Csoport beszámolási pénzneme az euró (EUR). A konszolidált pénzügyi kimutatásoknál használt euró választását befolyásolták a cégcsoport kiterjedt nemzet- közi gazdasági kapcsolatai, valamint a pénzügyi kimutatást használók köre, mivel a konszolidált éves beszámoló nemzetközi értelmezését megkönnyíti az euró alkalmazása. A Csoport tagjainak pénzügyi beszámolóiban az adatok az adott társaság elsődleges működési környezetének pénznemében (’funkcionális pénznem’) szerepelnek, az alábbiak szerint:
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 14 Leányvállalat neve Ország 2022 2021 Masterplast Nyrt. Magyarország HUF HUF Masterplast Hungária Kft. Magyarország HUF HUF Masterplast International Kft. Magyarország EUR EUR Masterplast Medical Kft. (1) Magyarország EUR HUF Masterplast Modulhouse Kft. Magyarország HUF HUF MasterFoam Kft. Magyarország HUF HUF Masterplast YU D.o.o. Szerbia RSD RSD Masterplast Sp zoo Lengyelország PLN PLN Master Plast S.r.o. Szlovákia EUR EUR Masterplast Romania S.R.L. Románia RON RON MasterPlast TOV Ukrajna UAH UAH Masterplast d.o.o. (2) Horvátország HRK HRK Masterplast D.O.O. Észak-Macedónia MKD MKD MP Green Invest Ukrajna UAH UAH Masterplast Nonwoven GmbH Németország EUR EUR Fidelis Bau Kft. Magyarország HUF HUF Masterplast Proizvodnja D.o.o. Szerbia RSD RSD Masterplast Italia Srl. Olaszország EUR - (1) Masterplast Medical Kft. könyvvezetés pénzneme 2022. január 1-től EUR-ra változott (2) A Masterplast D.o.o hivatalos pénzneme 2023. január 1-től EUR-ra változik. A devizaműveletek a tranzakció napján érvényes árfolyamon kerülnek átszámításra a funkcionális pénznemre. Az ilyen tranzakciók elszámolásakor keletkező, illetve a devizában nyilvántartott pénzügyi eszközök és kötelezett- ségek év végén esedékes átértékeléséből származó árfolyamveszteség és árfolyamnyereség az eredménykimu- tatásban (pénzügyi eredmény) kerül elszámolásra. A Csoport azon tagvállalatainak, amelyek a jelentés pénznemétől eltérő funkcionális pénznemmel rendelkeznek, eredménykimutatásai és mérlegei az alábbi módon kerül átváltásra a jelentés pénznemére: az eszközök és kötelezettségek az adott mérlegfordulónapon érvényes záróárfolyamon kerülnek átváltásra; az eredménykimutatás tételei havi átlagárfolyamon kerülnek átváltásra; minden árfolyamváltozásból adódó különbözet a konszolidált egyéb átfogó jövedelem-kimutatásban (hal- mozott átváltási különbözetként) kerül elszámolásra. A Csoport tagjai közül egyik vállalat sem működik hiperinflációs gazdasági környezetben. Immateriális javak Az immateriális javakat megszerzéskor bekerülési költségen értékeli a Csoport. Az immateriális javakat akkor mutatja ki, ha valószínű, hogy az eszközhöz kapcsolódó jövőbeli gazdasági hasznok befolynak, és az eszköz költ- sége megbízhatóan megállapítható. Az immateriális javakat bekerülési értéken, a halmozott amortizáció és az esetleges halmozott értékvesztés levonásával tartja nyilván. Az immateriális javak amortizációját lineáris mód- szerrel, a hasznos élettartamra vonatkozó legjobb becslés alapján állapítja meg. Az amortizációs időszak és az amortizációs módszer felülvizsgálatára évente a pénzügyi év végén kerül sor. Az éves amortizációs kulcs mértéke 10-33%, amelyet lineárisan számol el a Csoport. Ingatlanok, gépek és berendezések Az ingatlanok, gépek és berendezések a halmozott értékcsökkenéssel és értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken kerülnek kimutatásra. Értékesítéskor vagy egyéb jogcímen történő állomány csökkenéskor az eszközök bruttó értéke, halmozott értékcsökkenése és halmozott értékvesztése, ha van, kivezetésre kerül a könyvekből, a
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 15 felmerülő nyereség vagy veszteség az eredmény kimutatásban kerül elszámolásra. Az üzembe helyezést köve- tően felmerülő költségek, mint a karbantartás vagy javítás az eredmény terhére kerülnek elszámolásra a felme- rülésükkel egy időben. A Csoport földterület esetében értékcsökkenést nem számol el. Az értékcsökkenés elszámolása lineáris módszerrel történik komponens megközelítéssel, a hasznos élettartam figyelembevételével. Az alkalmazott leírási kulcsok a következők: Ingatlanok 2% - 8% Gépek, berendezések 6% - 33% A bérelt berendezéseken végzett felújítások aktivált értékének az értékcsökkenése a várható hasznos élettartam és a bérleti időszak közül a rövidebb alapján történik. A hasznos élettartamok és az értékcsökkenési módszerek legalább évente felülvizsgálatra kerülnek az adott esz- köz által nyújtott tényleges gazdasági haszon megfelelő tükröztetése érdekében. A jelentősebb értékű eszközök maradványértékének meghatározása a Csoport műszaki igazgatójának felmérése és becslése alapján történik, a maradványértékek felülvizsgálatára évente sor kerül. Eszközök értékvesztése Az amortizáció vagy értékcsökkenés tárgyát képező eszközök értékét minden olyan alkalommal felülvizsgálja a Csoport, amikor az események vagy a körülmények változásai azt jelzik, hogy a könyv szerinti érték nem fog megtérülni. Az értékvesztés miatti veszteség az az összeg, amennyivel az eszköz könyv szerinti értéke magasabb, mint annak megtérülési értéke. A megtérülési érték az eszköz értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke és használati értéke közül a magasabb. Az értékvesztés felmérése céljából az eszközök csoportosítása azokon a legalacsonyabb szinteken történik, ahol elkülönített cash flow-k azonosíthatók (pénztermelő egységek). Az ér- tékvesztés miatti veszteség utólagos visszaírásakor az eszköz (pénztermelő egység) könyv szerinti értékét a meg- térülő összegére növeli, úgy, hogy a megnövelt könyv szerinti érték nem haladhatja meg azt a könyv szerinti értéket, amelyet akkor határozott volna meg, ha az előző években az eszközre (pénztermelő egységre) értékvesz- tés miatti veszteséget nem számolt volna el. A Csoport legkisebb pénztermelő egységként az egyedi, önállóan működő leányvállalatokat határozza meg. Készletek A mérlegben a készleteket bekerülési értéken, illetve az elszámolt értékvesztéssel csökkentett, az értékvesztés visszaírt összegével növelt, könyv szerinti értéken mutatja ki a Csoport. Vásárolt készleteknél (anyag, áru) bekerülési érték a beszerzési értékek alapján számított időszaki (negyedéven- ként számított) átlagár módszer szerint meghatározott bekerülési érték. Saját termelésű készleteknél előállítási költség az időszaki (negyedévenként számított) átlagár módszer szerint meghatározott előállítási költség, amely az anyagköltséget, a közvetlen bérköltséget és az üzemi általános költ- ségek arányos részét foglalja magában. A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabb értéken kerülnek bemutatásra. A nettó realizálható érték a rendes üzletmenet alapján becsült értékesítési ár és (a saját termelésű készleteknél) az elkészülésig még várhatóan felmerülő költségek, valamint a becsült értékesítési költségek különbségeként ke- rül meghatározásra.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 16 Befektetések és egyéb pénzügyi eszközök Pénzügyi eszközök besorolása A Társaság az IFRS 9 követelményeivel összhangban akkor, és csak akkor jelenít meg egy pénzügyi eszközt a pénz- ügyi helyzetére vonatkozó kimutatásában, amikor annak szerződéses feltételei rá vonatkozóvá válnak. Az IFRS 9 szerint a pénzügyi eszközöket kezdeti megjelenítésükkor a Társaság az alábbi három kategóriába sorolja be asze- rint, hogy a továbbiakban milyen módszerrel fogja őket értékelni: amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi eszközök az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök. A pénzügyi eszközök e három kategóriába való kezdeti megjelenítéskori besorolása az adott pénzügyi eszköz mögötti szerződésből eredő pénzáramának jellemzői, illetve a Társaság pénzügyi eszközök kezelésére alkalma- zott üzleti modellje alapján történik. A Társaság pénzügyi eszközök kezelésére vonatkozó üzleti modellje arra vonatkozik, hogy a Társaság az adott pénzügyi eszközből származó pénzáramhoz, milyen módon kíván hozzájutni. Nevezetesen, hogy kizárólag az adott pénzügyi eszköz szerződéses feltételeiből fakadó pénzáramot (tőke, kamat) kívánja begyűjteni, vagy az adott pénzügyi eszköz későbbi eladásán keresztül, vagy esetleg e két lehetőség kom- binálásával szeretne az adott eszközhöz kapcsolható pénzáramhoz jutni. A Társaság a pénzügyi eszközt amortizált bekerülési értéken értékeli, ha mindkét alábbi feltétel teljesül: a pénzügyi eszközt abból a célból tartja a Társaság, hogy a pénzügyi eszköz szerződéses pénzáramát be- szedje a pénzügyi eszköz szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan pénzáramokat eredményez- nek, amelyek kizárólag a tőke és a kint levő tőkeösszeg után járó kamat kifizetései. A Társaság megítélése alapján az IFRS 9 alá eső eszközöknél a várható értékvesztés hatása nem jelentős. A Társaság a pénzügyi eszközt az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékeli, ha mindkét alábbi feltétel teljesül: a pénzügyi eszközt abból a célból tartja a Társaság, hogy a pénzügyi eszköz szerződéses pénzáramát be- szedje, illetve, amennyiben kedvező alkalom nyílik rá, akkor eladja a pénzügyi eszközt a pénzügyi eszköz szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan pénzáramokat eredményez- nek, amelyek kizárólag a tőke és a kint levő tőkeösszeg után járó kamat kifizetései A Társaság a pénzügyi eszközt az eredménnyel szemben valós értéken értékeli, kivéve, ha azt – a fent felsorolt követelményeknek való megfelelés alapján - amortizált bekerülési értéken, vagy az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékeli. Mindazonáltal a kezdeti megjelenítéskor a gazdálkodó egység visszavonhatatla- nul dönthet amellett, hogy az egyébként az eredménnyel szemben valós értéken értékelt egyes tőkeinstrumen- tumokba történő befektetés valós értékének későbbi változásait az egyéb átfogó jövedelemben mutatja be. Pénzügyi ezközök értékelése A kezdeti megjelenítéskor a pénzügyi eszközöket – a jelentős finanszírozási komponenst nem tartalmazó vevő- követelések kivételével - a Társaság valós értékükön értékeli, a valós értéket növelve vagy csökkentve – ameny- nyiben a pénzügyi eszköz nem az eredménnyel szemben valós értéken értékelt – azon tranzakciós költségekkel, amelyek közvetlenül a pénzügyi eszköz megszerzésének tulajdoníthatók. A jelentős finanszírozási komponenst nem tartalmazó vevőköveteléseket kezdeti megjelenítésükkor az IFRS 15 standard szerint meghatározott ügyleti áron értékeli a Társaság.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 17 Pénzügyi ezközök értékvesztése A kamatozó hiteleket és kölcsönöket kezdetben valós értéken, a diszkontokkal és az elszámolható tranzakciós költségekkel csökkentve jeleníti meg a Társaság. A kezdeti megjelenítést követően a kamatozó hiteleket és köl- csönöket amortizált bekerülési értéken mutatja be az effektív kamatláb módszerrel. Az amortizált bekerülési ér- ték magában foglalja a folyósítási költségeket, az esetleges kamatkedvezményeket és az előtörlesztéshez kap- csolódó díjakat. A deviza átértékelésből adódó nyereséget vagy veszteséget, amely akkor keletkezhet, amikor a kötelezettséget kivezetik vagy leírják, az eredménnyel szemben számolja el a Társaság. A Társaság a várható hitelezési veszteségre értékvesztést számol el az amortizált bekerülési értéken értékelt, valamint az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközökre. A Társaság minden beszámolási fordulónapon értékeli, hogy az adott pénzügyi eszköz hitelkockázata jelentősen nőtt-e a kezdeti megjelenítés óta és ennek függvényében a várható – 12. havi, vagy élettartamra vonatkoztatva számolt - hitele- zési veszteséggel megegyező mértékben értékvesztést számol el. Adott kölcsönök Az adott kölcsönöket lejáratuktól függően az egyéb hosszú lejáratú pénzügyi eszközök, vagy az egyéb forgóesz- közök között tartja nyilván a Társaság. Kezdeti megjelenítésükkor a kölcsön folyósítási költségével csökkentett valós értéken, majd az effektív kamatláb figyelembevételével amortizált bekerülési értéken számolja el őket a Társaság. Az amortizált bekerülési érték tartalmazza a folyósítás költségét, az esetleges kedvezményeket és a rendezéskori térítés értékét. Az adott kölcsönök értékvesztését, leírását, illetve a felmerült árfolyamkülönböze- teket az eredménnyel szemben számolja el a Társaság. Az adott kölcsönöket korábban az IAS 39 elszámolás sze- rint is amortizált bekerülési értéken értékelte a Társaság, ezért a 2018. január 1-i IFRS 9 -re való áttérés az adott kölcsönök elszámolt könyv szerinti értékében jelentős változást nem okozott. Az adott kölcsönöket üzleti modell alapján, valamint szerződéses feltételekből fakadó pénzáramok alapján elvég- zett tesztekkel értékelte a Társaság, ennek eredményeképpen az adott kölcsönöket amortizált bekerülési értéken tartja nyilván. Vevőkövetelések A vevőkövetelések a Társaság azon követeléseit képviselik, amelyek neki feltétel nélkül járnak az IFRS 15 szerint elszámolt szolgáltatásnyújtás, illetve termékértékesítés ellenértékeként, és amelyek kifizetése kizárólag az idő múlásával válik esedékessé. A Társaság vevőkövetelései jelentős finanszírozási komponenst nem tartalmaznak. A jelentős finanszírozási komponenst nem tartalmazó vevőköveteléseket kezdeti megjelenítésükkor az IFRS 15 standard szerint meghatározott ügyleti áron értékeli a Társaság, a későbbiekben pedig amortizált bekerülési ér- téken, az effektív kamatláb módszerének alkalmazásával és az értékvesztés levonásával mutatja be a Társaság. A vevőkövetelések esetében értékvesztés megállapítására akkor kerül sor, ha a fordulónapi értékelés során a Társaság úgy értékeli, hogy a vevőkövetelésekkel kapcsolatos hitelkockázat jelentősen megnőtt, mivel objektív bizonyosság van arra, hogy a Társaság nem lesz képes behajtani minden, a mögöttes megállapodás szerint ese- dékes összeget. Az adós jelentős pénzügyi nehézségei, az adós csődjének vagy pénzügyi átszervezésének valószí- nűsége, fizetési késedelem vagy nemfizetés, valamint az előzőekben történt behajtások arra vonatkozó jelzések- nek tekinthetők, hogy a vevőkövetelésnél értékvesztés történhetett. A hitelkockázat növekedése függvényében a Társaság a várható – 12. havi, vagy élettartamra vonatkoztatva számolt - hitelezési veszteséggel megegyező mértékben értékvesztést számol el. A Csoport az egyszerűsített értékvesztés számítás megközelítését alkalmazza az IFRS 9 B5.5.35 alapján. Pénzeszközök és pénz-egyenértékesek A pénzeszközök a készpénzt és bankbetéteket foglalják magukban. A pénz-egyenértékesek olyan rövid távú, a beszerzéstől számított három hónapnál nem hosszabb lejáratú, magas likviditású befektetési formák, amelyek minimális értékváltozási kockázatot hordoznak és azonnal pénzeszközökre konvertálhatók. Befektetések A befektetések értékelése egyéb átfogó jövedelmet nem érint, az eredménnyel szemben kerül elszámolásra.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 18 Származékos pénzügyi instrumentumok A Csoport származékos pénzügyi instrumentumokat, például forward devizaszerződéseket vagy kamatláb swap- okat használ a kamatlábak és az árfolyamok változásából eredő kockázatok kezelésére. Ezek a származékos pénz- ügyi instrumentumok a szerződéskötés napján fennálló valós értéken kerülnek felvételre, és a következő idősza- kokban átértékelésre kerülnek. A származékos ügyletek pénzügyi eszközként kerülnek elszámolásra, ha valós ér- tékük pozitív, illetve kötelezettségként, amennyiben valós értékük negatív. A fedezeti ügyletnek nem minősülő származékos ügyletek valós értékének változásából eredő bevételek és ráfordítások a tárgyévi eredményben ke- rülnek elszámolásra, a pénzügyi műveletek bevételei vagy ráfordításai között. Az év végi valós érték meghatáro- zása során a származékos pénzügyi instrumentumok esetében a Csoport szerződéses partnere kalkulációt készít a napi árfolyam ingadozása és a szerződéses feltételek alapján, így számítja ki az ügyletek valós értékét. Visszavásárolt saját részvények A saját részvények a saját tőkét csökkentő tételként kerülnek elszámolásra. Jegyzett tőke és tartalékok A jegyzett tőke és az eredménytartalék eredeti bekerülési értéken szerepelnek az éves beszámolóban. A kelet- kező árfolyam különbözet a saját tőkén belül az átváltási tartalékban kerül elszámolásra. A konszolidált éves beszámolóban szereplő tartalékok értéke nem azonos a tulajdonosoknak kifizethető tartalé- kok összegével. Az osztalék mértékének meghatározására a Masterplast Nyrt. egyedi, IFRS szerint készített éves beszámolója szolgál. Átváltási tartalék Az átváltási tartalék azon vállalatok konszolidációja során keletkező átváltási különbözeteket tartalmazza, ahol a funkcionális pénznem eltér a Csoport beszámolási pénznemétől (euró). Az olyan monetáris eszköz kapcsán ke- letkező átváltási különbözet, amely tartalmilag a Csoport külföldi vállalataiba történő befektetésének részét ké- pezi, a konszolidált éves pénzügyi kimutatásban a befektetés megszüntetéséig a saját tőke elemeként kerül ki- mutatásra. Amikor a kapcsolódó eszközök kivezetésre kerülnek, a felhalmozott átváltási tartalék ugyanabban az időszakban kerül elszámolásra bevételként vagy ráfordításként (az eredménykimutatásban), amikor az értékesített eszkö- zökből származó nyereség vagy veszteség. Pénzügyi kötelezettségek A Csoport az IFRS 9 követelményeivel összhangban valamennyi pénzügyi kötelezettséget amortizált bekerülési értéken mutat ki, kivéve az alábbiakat: az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek. Ezeket a kötelezettségeket, köztük a kötelezettségnek minősülő származékos instrumentumokat, a későbbiekben valós értéken kell értékelni az olyan pénzügyi kötelezettségek, amelyek akkor keletkeznek, amikor egy pénzügyi eszköz átadása nem felel meg a kivezetés feltételeinek, vagy amikor a folytatódó részvételi megközelítés alkalmazandó. pénzügyi garanciaszerződések. A kezdeti megjelenítést követően az ilyen szerződést a következők közül a magasabb értéken kell értékelni o az elszámolt veszteség összege o a kezdetben megjelenített összeg, csökkentve a jövedelem halmozott összegével, amikor alkal- mazandó
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 19 elkötelezettségek a piaci kamatlábnál alacsonyabb kamatláb melletti hitelnyújtásra. Az ilyen elkötele- zettséget a későbbiekben a következők közül a magasabb értéken kell értékelni: o az elszámolt veszteség összege o a kezdetben megjelenített összeg, csökkentve a jövedelem halmozott összegével, amikor alkal- mazandó felvásárló által megjelenített függő ellenérték az IFRS 3 Üzleti kombinációk standard hatókörébe tartozó üzleti kombinációban. Az ilyen függő ellenértéket a későbbiekben valós értéken kell értékelni, a válto- zásokat az eredményben elszámolva. A Csoport továbbá a kezdeti megjelenítéskor visszavonhatatlanul az eredménnyel szemben valós értéken érté- keltként jelölhet meg egy pénzügyi kötelezettséget, ha ez relevánsabb információkat eredményez az alábbiak valamelyike miatt: megszüntet vagy lényegesen csökkent valamely értékelési vagy megjelenítési inkonzisztenciát, amely ellenkező esetben előállt volna amiatt, hogy az eszközök vagy kötelezettségek értékelése, vagy az azo- kon képződött nyereség vagy veszteség megjelenítése eltérő alapokon történik a pénzügyi kötelezettségek egy csoportjának vagy a pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek egy csoportjának kezelése, valamint teljesítményének értékelése valós érték alapon, egy dokumentált koc- kázatkezelési vagy befektetési stratégiával összhangban történik, és a csoportra vonatkozó információ- kat a gazdálkodó egységen belül ezen az alapon adják meg a gazdálkodó egység kulcspozícióban lévő vezetői. Szállítói és egyéb kötelezettségek A szállítókat és egyéb kötelezettségeket (beleértve az elhatárolásokat) bekerüléskor valós értéken jeleníti meg a Csoport, és a későbbi időszakokban az effektív kamatláb módszerével meghatározott amortizált bekerülési érté- ken mutatja be. A szállítói és egyéb kötelezettségek könyv szerinti értéke azok rövid lejárata miatt megközelíti, és így jól reprezentálja a valós értéküket. Céltartalékok Céltartalék képzésre kerül sor, amennyiben a Csoportnak egy korábbi esemény folytán – törvényből eredő vagy szerződéses alapon adódó – kötelezettsége keletkezik és valószínűsíthető, hogy a kötelezettség teljesítéséhez gazdasági hasznot jelentő eszközök kiáramlására lesz szükség, továbbá, ha megbízható becslés készíthető a kö- telezettség összegéről. A Csoport többek között a következőkre képez céltartalékot: bírságokra és büntetőkamatokra minden olyan esetben, ha ezek jogilag követelhetőek, illetve a hatóságok felé fizetési kötelezettségeket jelentenek. a leépített munkavállalókkal kapcsolatban várható költségekre minden olyan esetben, ahol a kapcsolódó döntés már a mérleg fordulónapja előtt megszületett és az érintettekkel kommunikálva lett. peres ügyek miatt az olyan esetekre, amelyek harmadik felek által támasztott követelések már folyamatban lévő bírósági eljárási szakaszban vannak, továbbá már elegendő információval rendelkezik a megbízható becslés elvégzéséhez, hogy ebből várhatóan fizetési kötelezettség keletkezik. Munkavállalói juttatások Társaság az IAS 19 standardot alkalmazza a munkavállalói juttatások elszámolására. A munkavállalói juttatás a társaság által a munkavállalók által elvégzett szolgálatért adott ellenérték minden formája nemcsak pénzbeli, hanem természetbeni adott juttatások. A munkavállalói juttatások csoportosítása: Rövid lejáratú munkavállalói juttatások: olyan (a végkielégítéstől eltérő) munkavállalói juttatások, amelyek teljes mértékben esedékessé válnak annak az időszaknak a lezárását követő tizenkét hónapon belül, amelyben a mun- kavállaló a kapcsolódó munkát elvégezte.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 20 Munkaviszony megszűnése utáni juttatások: olyan formális vagy nem formális megállapodások alapján nyújtott (a végkielégítéstől eltérő) munkavállalói juttatások, amelyek a munkaviszony befejezése után járnak. Végkielégítések: olyan munkavállalói juttatások, amelyek fizetendővé válhatnak a társaság munkavállalói mun- kaviszonyának a szokásos nyugdíjazási időpont előtti megszüntetésére vonatkozó döntése miatt vagy a munka- vállalónak az önkéntes felmondásnak az ezen juttatásokért cserébe történő elfogadására vonatkozó döntése mi- att. A Csoport saját, külön nyugdíjrendszert nem tart fent, s így – amennyiben ezen alapok eszközei nem nyújtanának fedezetet a munkavállalók korábban, illetve a jelen időszakban letöltött szolgálati ideje alapján járó kedvez- ményre - további járulékbefizetésre sem jogilag, sem peres úton nem kötelezhető. A Masterplast Nyrt. 2016. december 14-én alapította a MASTERPLAST Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezetét. A Masterplast Nyrt. (Alapító) az MRP szervezetet azért hozta létre, hogy társaság vezetőinek (Résztvevők) a Mas- terplast üzleti céljaihoz kapcsolódó, ösztönző javadalmazásokat hatékonyan lebonyolítsa. Az MRP szervezetet az IFRS 2 alapján a Társaság kiterjesztéseként 100%-ban tartja nyilván a könyvei-ben, mivel a javadalmazási politikán keresztül meghatározza az MRP szervezet működését. Mivel a juttatás tőkeinstrumentumban kiegyenlített részvényalapú kifizetési ügyletnek minősül (share based payment), így az IFRS 2 standard előírásai alapján történik az értékelése és elszámolása. Üzleti tevékenység eredménye Az üzleti tevékenység eredménye a működési költségekkel csökkentett árbevételt és az egyéb bevételt (ráfordí- tást) tartalmazza. Lízingek Annak meghatározása, hogy egy megállapodás lízing-e, illetve tartalmaz-e lízinget a megállapodás kezdetén, attól függ, hogy a megállapodás egy meghatározott eszköz használatáról vagy használati jogáról szól. A minősítés meg- változtatására csak a következő esetekben kerülhet sor: a) változás történik a szerződéses feltételekben, kivéve a megállapodás megújítását vagy meghosszabbítá- sát; b) a megállapodás megújításra vagy meghosszabbításra kerül, kivéve, ha a megújítás vagy meghosszabbí- tás az eredeti megállapodásban is benne foglaltatott; c) változás történik annak meghatározásában, hogy a megállapodás teljesítése egy meghatározott eszköz- től függ; vagy d) az eszközben jelentős változás történik. Amennyiben a megállapodás tartalma újraértékelésre kerül, a lízing elszámolás abban az időpontban kezdődik el vagy szűnik meg, amikor az újraértékelés történik az (a), (c) vagy (d) esetben, illetve a (b) esetben a megújítás vagy meghosszabbítás időpontjában.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 21 A Csoport, mint lízingbevevő: A Csoport a 2019. január 1-én kezdődő üzleti évében alkalmazta először az IFRS 16 Lízingek számviteli sztender- det. A Csoport szerződéskötéskor megvizsgálja, hogy a szerződés lízing szerződés-e, vagy tartalmaz-e lízing elemet. Vagyis, a szerződés biztosít-e jogot egy azonosított eszköz egy adott ideig tartó ellenérték ellenében történő felhasználására és ellenőrzésére. A Csoport az összes lízingre egységes megjelenítési és értékelési megközelítést alkalmaz, kivéve a rövid lejáratú és a kis értékű eszközök lízingjét. A Csoport a fizetendő lízingdíjakat lízing köte- lezettségként és az mögöttes eszköz használatának értékét használatijog eszközként jeleníti meg. A Csoport a használatijog eszközt a lízing kezdetének dátumán jeleníti meg a könyveiben (azaz azon a napon, amikor a mögöttes eszköz készen áll a használatra). A használatijog eszközöket bekerülési értéken jeleníti meg, csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel és az elszámolt értékvesztéssel, valamint módosítva a lízingkötele- zettség újraértékeléséből következő változással. A használatijog eszköz bekerülési értéke tartalmazza a felvett lízingkötelezettség értékét, a kezdetkor felmerült közvetlen költségeket, valamint a kezdő időpontban vagy azt megelőzően fizetett lízingdíjakat, és levonva a kapott lízingösztönzőket. A használatijog eszközökre lineárisan számolja el az értékcsökkenést a lízing időtartamával párhuzamosan. A lízingkötelezettség bekerülési értéke a lízingszerződés időtartama alatt fizetendő lízingdíjak összegének a lízing kezdetének napjára számított jelenértéke. A lízingdíj tartalmazza a fix lízingdíjakat (beleértve a lényegileg fix lí- zingdíjakat) levonva a kapott lízingösztönzőket, az indextől vagy a kamatlábtól függő változó lízingdíjakat, vala- mint a maradványérték-garanciák alapján várhatóan fizetendő összegeket. A lízingdíjak tartalmazzák a vételi op- ció lehívási árát, amennyiben észszerűen valószínű az opció lehívása, valamint a lízing megszüntetése kapcsán fizetendő díjakat, amennyiben a lízing futamideje az felmondási opció lehívásának figyelembevételével lett meg- határozva. A nem indextől, vagy kamatlábtól függő változó lízingdíjak abban az időszakban kerülnek elszámolásra (kivéve, ha készletek előállításával kapcsolatban merültek fel), amikor a fizetést kiváltó esemény bekövetkezett, vagy körülmény teljesült. A lízingkötelezettség jelenértékének kiszámítása során a Csoport a lízing kezdetének napján érvényes inkremen- tális kamatlábával számol, mivel a lízingbe beépített kamatláb nem határozható meg könnyen. A lízing kezdeté- nek napját követően a kötelezettség összegét növeli az elszámolt kamat, míg a teljesített lízingdíjak csökkentik. Ezeken kívül a lízingkötelezettséget újraértékeljük változás esetén, ha változik a lízing futamideje, vagy a lízingdíj (pl.: egy index, vagy egy kamatláb változása miatt megváltozik a jövőben fizetendő lízingdíjak mértéke), vagy megváltozik a mögöttes eszköz megvásárlására vonatkozó opció lehívásának a megítélése. A Csoport lízing kötelezettségeit a lejáratuktól függően mutatjuk be a Hosszú lejáratú kötelezettségek és a Rövid lejáratú kötelezettségek között. A Csoport valamennyi lízing szerződése esetén alkalmazza a Rövid lejáratú lízingek kivételét függetlenül attól, hogy a mögöttes eszköz melyik használatijog eszköz kategóriába tartozik (azok a lízingek, melyek futamideje 12 hónap, vagy ennél kevesebb a lízing kezdő napjától számítva, és nem tartalmaznak vásárlási opciót). A Csoport szintén alkalmazza a kis értékű eszközökre vonatkozó kivételt a kis értékű lízingelt eszközei esetén. A rövid lejáratú lízingek és a kis értékű lízingek költségként kerülnek elszámolásra lineárisan a lízing futamideje alatt. Osztalék A Társaság részvényeseinek fizetendő osztalékot a tőkével szemben elszámolt kötelezettségként mutatjuk ki ab- ban az időszakban, amelyben a tulajdonosok az osztalékot jóváhagyták. Állami támogatások Az állami támogatások valós értéken kerülnek elszámolásra, ha megfelelően bizonyított, hogy a Csoport meg- kapja a támogatást, és valamennyi kapcsolódó követelménynek megfelel. A ráfordításhoz kapcsolódó állami tá- mogatást azokra az időszakokra számolja el a Csoport, amelyekben azok a költségek felmerültek, amelyeket az kompenzálni hivatott. Az eszközhöz kapcsolódó állami támogatást halasztott bevételként mutatja ki, és az eszköz élettartama alatt ará- nyosan oldja fel az eredménnyel szemben.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 22 Bevételek elszámolása A bevételeket addig a mértékig számolja el a Csoport, ameddig valószínűsíthető, hogy a gazdasági hasznok a Csoporthoz befolynak és a bevétel nagysága megbízhatóan meghatározható. A bevételek értékelése a kapott ellenérték valós értékén történik, amibe az adott árengedmények, adott rabattok és az értékesítést terhelő adók és illetékek, mint bevétel csökkentő tételek kerülnek elszámolásra. Az árbevétel összege az értékesítéshez kapcsolódó adók és engedmények nélkül kerül elszámolásra akkor, amikor a javak átadása, illetve a szolgáltatás nyújtása megtörténik, valamint a kockázatok és hasznok átszállnak. Árbevétel elszámolásra akkor kerül sor, amikor az IFRS 15 standard Vevői szerződések előírása szerinti öt feltétel mindegyike teljesül. A kamatbevételek megjelenítése időarányosan történik, tükrözve a kapcsolódó eszköz tényleges hozamát. Azon származékos eszközök valós értékében bekövetkező változások, amelyek nem felelnek meg a fedezeti ügyletként történő elszámolás követelményeinek, azon időszak eredményében kerülnek elismerésre, amikor a változás vég- bement. Kutatási költségek A kutatás költségeit a Csoport felmerülésükkor költségként számolja el. A felmerült kutatási költségeket 37. jegy- zet tartalmazza. Hitelfelvételi költségek A minősített eszközök bekerülési értékének részét képezik azon hitelköltségek, amelyek az eszköz beszerzéséhez, építéséhez vagy termeléséhez közvetlenül hozzárendelhetők. Az egyéb hitelköltségeket az eredménykimutatás- ban számolja el a Csoport. A hitelköltségek kamatot és más olyan finanszírozási költségeket tartalmaznak, me- lyeket a Csoport a hitelek kapcsán fizet. A befektetésekkel kapcsolatos hitelfelvételi költségek az IAS 23 standard alapján nem az eredménnyel szemben, hanem a befektetések bekerülési értékében kerülnek elszámolásra. A hitelfelvételi költségek aktiválási időszaka az eszköz üzembe helyezésének időpontjáig tart. A hitelfelvételi költ- ségek a kamatokat, valamint a finanszírozáshoz kapcsolódó egyéb költségeket foglalják magukban, beleértve a beruházás finanszírozásához felvett devizahiteleken keletkezett árfolyam különbözetnek a kamatköltségeket he- lyettesítő részét is. Az aktiválható hitelköltség az adott időszak általános hitelfelvételi költségének súlyozott át- laga. Azt az eszközt nevezi a Csoport minősített eszköznek, amelynek használatba helyezése jelentős (jellemzően 6 hónapnál hosszabb) időt vesz igénybe. Nyereségadók Tárgyévi adó: A társasági adót az illetékes adóhatóságnak kell fizetni. Az adófizetés alapja az adózó vállalat számviteli profitjá- nak adóalap-csökkentő és adóalap-növelő tételeivel korrigált adózás előtti eredménye. Az egyéb nyereségadó kategóriába tartoznak bizonyos helyi (iparűzési adó) adónemek, amelyeket Magyarorszá- gon a vállalatok bizonyos nettó módon számolt eredményére vetnek ki. Halasztott adó: A halasztott adókat a mérlegkötelezettség módszerét alkalmazva az eszközök és kötelezettségek konszolidált éves beszámolóban szereplő könyv szerinti értéke és a társasági adózás céljából kimutatott összegek között fenn- álló átmeneti különbségekre képezi a Csoport. Halasztott adót nem számol el abban az esetben, ha egy eszközt vagy kötelezettséget először ismer el a könyvekben egy olyan – nem akvizíciós – tranzakció keretében, amely nincs hatással sem a számviteli, sem az adózandó eredményre. A halasztott adókövetelés és adókötelezettség megállapítása azon évek adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az idő- beli különbség miatti eltérés várhatóan megtérül. A halasztott adókötelezettség és adókövetelés mértéke tükrözi a Csoportnak a mérleg fordulónapján fennálló, az adóeszközök és kötelezettségek realizálásának módjára vonat- kozó becslését.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 23 Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a tovább vihető adókedvezmények és negatív adóalap vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Csoport a jövőbeni tevékenysége során adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott adóeszköz érvényesíthető, kivéve az alábbi eseteket: Amikor a levonható időbeli eltéréshez kapcsolódó halasztott adó eszköz olyan, nem üzleti kombinációból származó eszköz vagy kötelezettség felvételéből keletkezik, amely a tranzakció időpontjában nem érinti sem a számviteli eredményt, sem az adóalapot; illetve Leányvállalatokba, társult és közös vezetésű vállalkozásokba történő befektetésekhez kapcsolódó levon- ható időbeli eltérések esetében halasztott adó eszköz csak olyan mértékig vehető fel, ameddig valószínű- síthető, hogy az előre látható jövőben az időbeli eltérések megfordulnak, és elegendő adóalapot képező nyereség áll rendelkezésre, amellyel szemben az időbeli eltérések érvényesíthetők lesznek. Halasztott adó kötelezettség kerül felvételre valamennyi adóalapot képező időbeli eltérés vonatkozásában, ki- véve az alábbi eseteket: Amikor a halasztott adó kötelezettség goodwill, vagy olyan, nem üzleti kombinációból származó eszköz vagy kötelezettség felvételéből keletkezik, amely a tranzakció időpontjában nem érinti sem a számviteli ered- ményt, sem az adóalapot; illetve Leányvállalatokba, társult és közös vezetésű vállalkozásokba történő befektetésekhez kapcsolódó adóala- pot képező időbeli eltérések esetében, ahol azok megfordulásának időpontja a Csoport által irányítható, és valószínű, hogy az előre látható jövőben az időbeli eltérések nem fordulnak meg. Minden mérleg fordulónapon a Csoport számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott adóeszközöket, va- lamint az elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban a mérlegbe fel nem vett követelések azon részét állományba veszi, amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel el- lentétesen olyan mértékben csökkenti a Csoport halasztott adó követelését, amely összeg megtérülésének fede- zetére várhatóan adózott nyereség nem fog rendelkezésre állni. A tárgyévi és halasztott adó közvetlenül a saját tőkével szemben kerül elszámolásra, amennyiben olyan tételekre vonatkozik, amelyeket ugyanabban, vagy egy másik időszakban szintén a saját tőkével szemben számoltak el, beleértve a tartalékok nyitó értékének a számviteli politika visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező módosításait is. Egy részvényre jutó eredmény számítása Az egy részvényre jutó eredmény alapértékének kiszámításánál a törzsrészvények tulajdonosaira jutó, adott idő- szaki nyereség a forgalomban lévő törzsrészvények számának az adott időszakra vonatkozó súlyozott átlagának elosztásával történik. Az egy részvényre jutó eredmény hígított értékének kiszámítása összhangban van az egy részvényre jutó ered- mény alapértékének kiszámításával, miközben az időszak folyamán forgalomban lévő összes hígító potenciális törzsrészvény hatását figyelembe veszi: A törzsrészvények tulajdonosaira jutó, adott időszaki nyereséget növeljük azoknak az osztalékoknak és kamatoknak az adózás utáni összegével, amelyek az adott időszakban a hígító potenciális törzsrészvé- nyekkel kapcsolatban kerültek elszámolásra, és módosítjuk a bevételek vagy a ráfordítások minden egyéb olyan változásával, amely a hígító potenciális törzsrészvények átváltásából származott volna A forgalomban lévő törzsrészvények számának súlyozott átlagát növelik azoknak a további törzsrészvé- nyek számának a súlyozott átlagával, amelyek – az összes hígító potenciális törzsrészvény átváltását fel- tételezve – forgalomban lettek volna A hígított részvényenkénti eredményt a törzsrészvények mellett a hígulást okozó részvényopciók súlyo- zott átlagos számának figyelembevételével (ha van ilyen) számítja ki.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 24 Függő kötelezettségek A függő kötelezettségek nem szerepelnek a konszolidált éves beszámoló részét képező mérlegben és eredmény kimutatásban, hacsak nem üzleti kombinációk során szerezték. Ezek a kiegészítő mellékletben kerülnek bemuta- tásra, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő források kiáramlásának esélye távoli, minimális. A függő kö- vetelések nem szerepelnek a konszolidált éves beszámoló részét képző mérlegben és eredmény kimutatásban, de amennyiben gazdasági hasznok beáramlása valószínűsíthető, a kiegészítő mellékletben bemutatásra kerülnek. Kapcsolt felek Az IAS 24 előírja, hogy a gazdálkodó szervezet pénzügyi kimutatásai tartalmazzák azokat a közzétételeket, ame- lyek szükségesek ahhoz, hogy felhívják a figyelmet annak lehetőségére, hogy a társaság pénzügyi helyzetére és eredményére a kapcsolt felek létezése, és a velük folytatott ügyletek, valamint a velük szemben fennálló nyitott egyenlegek hatással lehettek. Szegmens jelentés Üzleti szempontból a Csoport két fő szegmensre osztható: Értékesítés és Gyártás. Ezen üzleti szegmensek szerinti bontás alapján készíti el a Csoport a szegmens információit a menedzsment számára. A menedzsment felelős az üzleti erőforrások szegmensek részére való hozzárendeléséért, illetve a teljesítmények számonkéréséért. Cash flow kimutatás A cash flow kimutatás célja, hogy a befektetők üzleti döntéseinek alátámasztásához a pénzügyi kimutatások ré- szeként információval szolgáljon a vállalkozás pénzeszköz és pénzeszköz-egyenértékes megtermelésére való ké- pességéről, illetve arról, hogy ezeket a vállalkozás mire használta fel. A pénzeszköz fogalma az IAS 7 Cash flow-k kimutatása standard szerint a pénztári készpénzállományt, valamint a látra szóló betéteket foglalja magában, míg pénzeszközegyenértékesnek tekinti a rövid távú, magas likviditású és könnyen meghatározott pénzösszegre váltható befektetéseket, melyek elhanyagolható értékváltozási kocká- zattal bírnak. A cash flow kimutatás az időszaki pénzmozgásokat részletezi működési, befektetési és finanszírozási tevékeny- ségek szerinti bontásban. A Társaság a cash flow kimutatását indirekt módszerrel készíti el. Kritikus számviteli feltételezések és becslések A vezetés becsléseket és feltételezéseket fogalmaz meg a jövőre vonatkozóan. A számviteli becslések ritkán egyeznek meg a tényleges eredményekkel. A korábbi tapasztalatokon és más tényezőkön – ideértve a jövőbeli eseményekkel kapcsolatos, adott körülmények között észszerűnek vélt várakozásokat is – alapuló becsléseket és döntéseket folyamatosan felülvizsgálja a Csoport. Az alábbiakban azon becsléseket és feltételezéseket foglalja össze, amelyeknél jelentős a kockázata annak, hogy lényeges eltérést eredményeznek az eszközök és kötelezett- ségek értékében. Megfelelő mértékű adóalapot képező nyereség realizálása, amellyel szemben a halasztott adóeszköz ér- vényesíthető Halasztott adókövetelés csak akkor vehető fel, ha valószínűsíthető, hogy a Csoport a jövőbeni tevékenysége so- rán adóalapot képező nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott adóeszköz érvényesíthető. Jelentős fel- tételezések szükségesek a menedzsment részéről a felvehető halasztott adóeszközök vonatkozásában, a jövőben – az adótervezési stratégia fényében– felmerülő adóalapot képező nyereség időpontjáról és összegéről. Követelések értékvesztése A Csoport a kétes követelések értékvesztését a vevők nem fizetéséből, illetve fizetésképtelenségéből adódó be- csült veszteség mértéke alapján határozza meg. Ennek során figyelembe veszi a vevők korosságát, a peresített követeléseket, illetve a korábbi tapasztalatok alapján a vevők fizetési hajlandóságát. A Csoport ezeket a tételeket, minden év végén egyedileg megvizsgálja, és a szükséges nagyságú értékvesztés elszámolásával a várható megté- rülés nagyságára korrigálja a könyvekben szereplő értéket.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 25 A pénztermelő egységek meghatározása A Csoport a legkisebb pénztermelő egységként az egyedi, önállóan működő leányvállalatokat határozza meg. Ezt magyarázza az a tény, hogy többségük alaptevékenysége nagykereskedelem, különféle országokban működnek így a teljesítmények teljes vizsgálatával az információk könnyebben összehasonlíthatóak, a piaci érzékenység, igényváltozás jobban kimutatható. Ebben a struktúrában készíti a Csoport az elemzéseit, ami alapján hozza meg stratégiai döntéseit. Mivel a pénztermelő egységek ilyen módon történő meghatározása nagy részben becslésen alapul, a tényleges értékvesztés mértéke jelentősen eltérhet a becslés eredményeképpen kapott értéktől. Céltartalékok A céltartalék képzés általában nagymértékben szubjektív megítélést igényel, különösen jogviták esetében. Ha egy kedvezőtlen hatású esemény bekövetkezését egy múltbeli esemény eredményeként értékeljük, és ha a be- következés valószínűsége ötven százaléknál nagyobb, a kötelezettség teljes összegére a Csoport tartalékot képez. A tárgyi eszközök értékvesztésének meghatározása Az értékvesztés kalkuláció a jövedelemtermelő egységek realizálható értéke, tehát azok értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke, illetve használati értéke alapján történik. Az értékesítési költségekkel csökkentett valós érték az ukrán beruházás esetében a jelenlegi politikai helyzet mi- att jelentős becsléseket tartalmaz az értékesítési árakkal kapcsolatban. A használati érték meghatározása a diszkontált várható pénzáramok alapján történik. A legfontosabb változók a pénzáramok meghatározása során a diszkontráták, a maradványérték, a pénzáramokban figyelembe vett perió- dus hossza, valamint a bejövő és kimenő pénzáramok összegének megállapításához tett becslések és feltétele- zések, beleértve a termékárakra, működési költségekre, a jövőbeli termelési összetételre, valamint a jövőbeli keresletre vonatkozó előrejelzéseket. Mivel ezen pénzáramok minden egyes befektetett eszköz esetében a me- nedzsment jövőre vonatkozó becsléseit tükrözik, így ezen becslések megnövekedett bizonytalanságnak vannak kitéve a gazdasági visszaesés következtében, amely a közép-kelet-európai régióban tapasztalható, ahol a Csoport tevékenységet folytat. CCIRS A Társaság a fedezeti hatékonyság alapján a CCIRS ügyletet esetében az IFRS 9 standard szerinti hedge elszámo- lást alkalmazza. A Társaság az ügylet devizaárfolyamok változásából keletkező hatásokat közvetlenül az ered- ményben, míg a hozamgörbékből eredő változásokat az egyéb átfogó jövedelemben számolja el.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 26 Immateriális javak, ingatlanok, gépek, berendezések és befejezetlen beruházások 2021 Immateriális javak Ingatlanok Gépek, berendezések Befejezetlen beruházás Tárgyi eszközök Összesen Nyitó bruttó érték 763 318 23 456 578 31 339 078 9 409 743 64 205 399 64 968 717 Növekedés 30 535 12 751 494 33 085 314 0 45 836 808 45 867 343 Csökkenés -22 661 -37 994 -794 172 -261 844 -1 094 010 -1 116 671 Átsorolás 0 0 0 0 0 0 Átváltási különbözet -5 531 -139 579 -11 296 -41 660 -192 535 -198 066 Záró bruttó érték 765 661 36 030 499 63 618 924 9 106 239 108 755 662 109 521 323 Nyitó halmozott értékcsökke- nés és értékvesztés 586 649 5 310 093 9 976 655 14 392 15 301 140 15 887 789 Növekedés 59 989 735 033 3 760 502 0 4 495 535 4 555 524 Csökkenés -22 661 -5 584 -623 074 0 -628 658 -651 319 Átsorolás 0 0 0 0 0 0 Átváltási különbözet -9 509 -44 490 6 298 1 777 -36 415 -45 924 Záró halmozott értékcsökkenés és értékvesztés 614 468 5 995 052 13 120 381 16 169 19 131 602 19 746 070 Nyitó nettó érték 176 669 18 146 485 21 362 423 9 395 351 48 904 259 49 080 928 Záró nettó érték 151 193 30 035 447 50 498 543 9 090 070 89 624 060 89 775 253 A Masterplast Csoportnak nincs meghatározatlan élettartammal rendelkező eszköze az immateriális javak között. A bruttó érték növekedéseként 2022 és 2021 során finanszírozási költség nem került aktiválásra. 2022 Immateriális javak Ingatlanok Gépek, berendezések Befejezetlen beruházás Tárgyi eszközök Összesen Nyitó bruttó érték 765 661 36 030 499 63 618 924 9 106 239 108 755 662 109 521 323 Növekedés 104 019 2 220 421 5 973 387 27 206 319 35 400 127 35 504 146 Csökkenés -19 795 -176 277 -1 386 896 -8 193 808 -9 756 981 -9 776 776 Átsorolás 0 0 0 0 0 0 Átváltási különbözet -40 516 -561 435 -636 555 -153 901 -1 351 891 -1 392 407 Záró bruttó érték 809 369 37 513 208 67 568 860 27 964 849 133 046 917 133 856 286 Nyitó halmozott értékcsökke- nés és értékvesztés 614 468 5 995 052 13 120 381 16 169 19 131 602 19 746 070 Növekedés 231 355 795 671 4 436 080 0 5 231 751 5 463 106 Csökkenés -197 448 -8 946 -326 548 0 -335 494 -532 942 Átsorolás 0 0 0 0 0 0 Átváltási különbözet -35 838 -170 865 -337 061 -3 333 -511 259 -547 097 Záró halmozott értékcsökkenés és értékvesztés 612 537 6 610 912 16 892 852 12 836 23 516 600 24 129 137 Nyitó nettó érték 151 193 30 035 447 50 498 543 9 090 070 89 624 060 89 775 253 Záró nettó érték 196 832 30 902 296 50 676 008 27 952 013 109 530 317 109 727 149
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 27 A banki hiteleink fedezetének egy részét a korábbi években a Masterplast Nyrt., Masterplast Medical Kft., Mas- terplast Hungária Kft. és Masterplast International Kft. tárgyi eszközeinek záró állománya képviselte. A 2021-es üzleti évben a banki hitelfeltételek újratárgyalását követően a fedezetkén kizárólag a Masterplast Nyrt. ingatlanjai lettek bevonva, melyek összesített könyv szerinti értéke: Eszközök záró állománya 2022 2021 Masterplast Nyrt. ingatlanok könyv szerinti értéke 5 527 956 4 613 547 A Társaság az 2016. üzleti év első negyedévében döntött az ukrajnai beruházás leállításáról és a korábban be- szerzett eszközök és gépek értékesítéséről. A piaci árak meghatározása miatt az eszközök valós értékét újra vizs- gálta a Társaság. A 2020. üzleti évben az ingatlanon kívüli eszközökre (a pénzeszközök kivételével) 100% érték- vesztést számolt el a Társaság, amelyet 2022-ben sem módosított. 2022-ben a Társaság kimenekítette a háborús területekről készleteit, amelyekhez az ingatlant hasznosította raktárként. Az ingatlan forgalmi értéke a 2022-ben aktualizált értékbecslés alapján 13,5 millió UAH, ugyanakkor a Társaság az ingatlan könyv szerinti értékét nem módosította előző évhez képest és 12 millió UAH-ban határozta meg. A bekerülési érték és a könyv szerinti érték közti különbözet a Társaság megítélése alapján nem jelentős, az összeg értékvesztésként van elszámolva. A beruházáshoz vásárolt ingatlan bérbeadási lehetőségeit jelenleg is vizsgálja a Társaság, az ingatlant nem minő- sítette értékesítésre tartott befektetett eszköznek, mivel annak értékesítése nem szerepel a Társaság tervei kö- zött. Az ukrajnai beruházás könyv szerinti értéke 2022. december 31-én 12 millió UAH (316 ezer EUR) volt, alábbi kategóriák szerint: Eszközcsoport Beruházás értéke UAH Beruházás értéke EUR Ingatlanok 12 326 964 316 474 Gépek berendezések 0 0 Egyéb 0 0 Összesen 12 326 964 316 474 Az ukrajnai beruházás könyv szerinti értéke 2021. december 31-én 12 millió UAH (388 ezer EUR) volt, alábbi kategóriák szerint: Eszközcsoport Beruházás értéke UAH Beruházás értéke EUR Ingatlanok 12 326 964 388 065 Gépek berendezések 0 0 Egyéb 0 0 Összesen 12 326 964 388 065 Használati érték: Cash flow alapú megtérülés számítás – FCFF modell A beruházás leállításából adódóan a Társaság a cash-flow alapú megtérülés számítást nem látja indokoltnak. Értékesítési költségekkel csökkentett valós érték: A valós érték hierarchia alapján az értékelés Level 2-be sorolandó. A fent bemutatott eszközállomány értékelésére a Társaság külső szakértő segítségével összehasonlító árak alap- ján meghatározta az eszközök értékesítési költségekkel csökkentett piaci értékét és az így elszámolt értékvesz- tést, melyet az alábbi táblázatok mutatnak be.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 28 A Társaság 7 371 180 UAH (189 243 EUR) értékvesztést mutat ki a mérlegben az ukrán beruházásra a 2022-es üzleti év végén az alábbi bontásban: UAH-ban: Eszközcsoport Eszközérték Becsült piaci érték Értékvesztés Átlagos leírás % Ingatlanok 12 326 964 13 586 000 0 0,0% Gépek berendezések 3 796 860 0 3 796 860 100,0% Egyéb 3 609 013 34 693 3 574 320 99,0% Összesen 19 732 837 13 620 693 7 371 180 37,4% EUR-ban: Eszközcsoport Eszközérték Becsült piaci érték Értékvesztés Átlagos leírás % Ingatlanok 316 474 348 797 0 0,0% Gépek berendezések 97 478 0 97 478 100,0% Egyéb 92 655 891 91 765 99,0% Összesen 506 607 349 688 189 243 37,4% Az értékvesztés összege a mérlegben a „Tárgyi eszközök” és „Egyéb forgóeszközök” állományát csökkenti teljes összegével (2021. évi záró árfolyamon: 238 ezer euró). Az ukrán beruházás 2021-es beszámolóban szereplő adatai: A Társaság 7 796 454 UAH (252 128 EUR) értékvesztést mutat ki a mérlegben az ukrán beruházásra a 2021-es üzleti év végén az alábbi bontásban: UAH-ban: Eszközcsoport Eszközérték Becsült piaci érték Értékvesztés Átlagos leírás % Ingatlanok 12 326 964 12 100 000 326 964 2,7% Gépek berendezések 3 776 243 0 3 776 243 100,0% Egyéb 3 727 940 34 693 3 693 247 99,1% Összesen 19 831 147 12 134 693 7 796 454 39,3% EUR-ban: Eszközcsoport Eszközérték Becsült piaci érték Értékvesztés Átlagos leírás % Ingatlanok 398 639 391 300 10 574 2,7% Gépek berendezések 122 119 0 122 119 100,0% Egyéb 120 557 1 122 119 435 99,1% Összesen 641 315 392 422 252 128 39,3% Az értékvesztés összege a mérlegben a „Tárgyi eszközök” és „Egyéb forgóeszközök” állományát csökkenti teljes összegével (2020. évi záró árfolyamon: 225 ezer euró).
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 29 Lízing keretében átvett eszközök A tárgyi eszközök tartalmazzák azon eszközöket, amelyeket lízing keretében vásárolt meg a Csoport. A Csoport különböző tárgyi eszközöket vett át lízing keretében, amelyek értéke a következőképpen alakult: Lízingelt eszközök értékei 2022 2021 Bruttó érték 2 020 027 2 216 140 Halmozott értékcsökkenés 1 074 319 946 334 945 709 Nettó érték 945 709 1 269 806 Az alábbi tábla mutatja a lízingkötelezettségek értékét és mozgását a 2022. december 31-re végződő évben: Lízing mozgástábla 2022 2022. január 01-én (első alkalmazás) 757 140 Növekedés 65 960 Elszámolt kamat -46 715 Kifizetések -236 683 Lízing kötelezettség átértékelése -50 764 2022. december 31-én 488 938 Rövid lejáratú lízing kötelezettségek 250 252 Hosszú lejáratú lízing kötelezettségek 238 686 A lízing keretében átvett eszközökhöz kapcsolódó fizetési kötelezettségek a következőképpen alakulnak: Lízing kötelezettségek 2022 2021 Éven belül esedékes 250 252 299 158 2-5 év között esedékes 238 686 457 982 Nettó érték 488 938 757 140 A minimális lízing kifizetések jelenértéke a következőképpen alakul: Minimális lízing kifizetések 2022 2021 1 éven belül esedékes lízing törlesztő rész 271 118 325 775 2-5 éven belül esedékes lízing törlesztő rész 248 231 495 672 Minimális lízing kifizetések 519 350 821 447 Finanszírozási költségek -30 412 -64 307 Nettó érték 488 938 757 140 A Csoportnak nincs lehetősége megújítani lízingjeit, a futamidő végén a lízingelt eszköz a lízingbe vevő tulajdo- nába kerül.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 30 Részesedések társult vállalkozásban Masterprofil Kft. A Masterplast Nyrt. 2013. november 30-án 95%-ról 20%-ra csökkentette a Masterprofil Kft-ben lévő tulajdonré- szét, így a korábban leányvállalatként a konszolidációba bevont vállalat a Csoport társult vállalatává vált. T-Cell Plasztik Kft. A Társaság 2019. június 3-án 24%-os tulajdonrészt szerzett a T-CELL Plasztik Korlátolt Felelősségű Társaságban. A szerzett részesedés vételára 99 840 ezer HUF (273 437 EUR), amely teljes egészében kifizetésre került. A T-CELL Plasztik Kft. fő tevékenysége a polisztirol gyártás, Magyarországon két üzemében – Hajdúszoboszlón és Zalaeger- szegen. Master Modul Kft. A Társaság 25%-os tulajdoni arányával 2021. 04. 12-én létrejött a Master Modul Kft. A társaság moduláris épüle- tek gyártására alakult, 3 millió Ft törzstőkével. A MASTERPLAST Nyrt. 2023.02.15-től üzletrész átruházás követ- keztében a Master Modul Kft-ben a továbbiakban részesedéssel nem rendelkezik, a Master Modul Kft-ben ter- vezett tevékenységet a MASTERPLAST Modulhouse Kft. valósítja meg. MASTERWOOL MW-1 d.o.o. A kőzetgyapot gyártás tevékenység elindítása céljából 2022.01.27-én Szerbiában megalapított MASTERWOOL MW-1 d.o.o.-ban a Társaság tulajdoni hányada 51%, szavazati aránya pedig 50%. A MASTERPLAST Nyrt. 2023. március 21-én üzletrész átruházási szerződést kötött a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. jegyzett tőkéjének 49%-át képező üzletrész megvásárlására. Az üzletrész átruházás eredményeként a MASTERPLAST Nyrt. a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. 100%-os részesedéssel rendelkező, egyedüli tagjává válik. A Társult vállalkozások konszolidálása részesedés értékelés (equity módszer) alapján történik az eredménnyel szemben. Részesedés társult vállalkozások eredményéből 2022 Nyitó 553 064 Részesedés társult vállalkozások eredményéből 325 081 Növekedés 1 243 846 Átfogó jövedelem -37 510 Záró* 2 084 481 *Nem tartalmaz megszűnt tevékenységből származó eredményt. Részesedés társult vállalkozások eredményéből 2021 Nyitó 298 798 Részesedés társult vállalkozások eredményéből 258 632 Növekedés 0 Átfogó jövedelem -4 366 Záró* 553 064 *Nem tartalmaz megszűnt tevékenységből származó eredményt.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 31 Készletek Készlet típusa 2022 2021 Bekerülési érték Bekerülési érték Bekerülési érték Bekerülési érték Elszámolt értékvesztés Mérlegérték Késztermékek 7 773 795 0 7 773 795 5 284 636 0 5 284 636 Befejezetlen és félkész termékek 3 817 156 0 3 817 156 2 047 159 0 2 047 159 Alap, segéd és üzemanyagok 8 607 228 0 8 607 228 7 740 263 0 7 740 263 Kereskedelmi áruk 40 100 296 -359 116 39 741 181 35 806 772 -3 790 455 32 016 317 Összesen 60 298 475 -359 116 59 939 360 50 878 830 -3 790 455 47 088 375 2022. évben készleteinkre elszámolt értékvesztés és visszaírás az alábbiak szerint alakult: Készlet értékvesztés 2022 EUR Nyitó 3 790 455 Átszámítási különbözet -541 Elszámolt értékvesztés 229 409 Visszaírt értékvesztés -3 660 207 Záró 359 116 2021. évben készleteinkre elszámolt értékvesztés és visszaírás az alábbiak szerint alakult: Készlet értékvesztés 2021 EUR Nyitó 359 897 Átszámítási különbözet 96 Elszámolt értékvesztés 3 961 557 Visszaírt értékvesztés -531 095 Záró 3 790 455 A 2022-es évben a Társaság leányvállalatinál történ felülvizsgálatok és értékelések alapján az elszámolt érték- vesztés összege 3 431 ezer EUR-val csökkent az előző évhez viszonyítva. Az értékesített készlet (áruk és saját előállítású készlet) elszámolt önköltsége: Értékesítés önköltsége 2022 2021 Értékesítés önköltsége 160 488 092 141 926 672 A banki hitelek fedezetének egy részét a Masterplast Nyrt., Masterplast Medical Kft., Masterplast Hungária Kft, Masterplast International Kft. és Masterfoam Kft. készleteinek záró állománya képviseli, melyeknek értéke: Készletek záróállománya 2022 2021 Készletek záróállománya 19 295 032 18 725 791
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 32 Vevők Vevők 2022 2021 Vevőkövetelések 18 213 085 21 895 895 Kétes követelésekre képzett értékvesztés -748 381 -884 706 Összesen 17 464 704 21 011 189 A vevői követelések átlagos fizetési határideje 42 nap (2021-ben: 40 nap). A vevői követelések esetében a nincs jelentős mértékű koncentráció. 2022. évben a vevőkre elszámolt értékvesztés és visszaírás az alábbiak szerint alakult: Vevő értékvesztés Nyitó értékvesztés Átszámítási különbözet Elszámolt értékvesztés Visszaírt értékvesztés Záró értékvesztés Vevő értékvesztés 884 706 1 552 219 991 -357 868 748 381 Összesen 884 706 1 552 219 991 -357 868 748 381 2021. évben a vevőkre elszámolt értékvesztés és visszaírás az alábbiak szerint alakult: Vevő értékvesztés Nyitó értékvesztés Átszámítási különbözet Elszámolt értékvesztés Visszaírt értékvesztés Záró értékvesztés Vevő értékvesztés 828 706 9 144 289 382 -242 526 884 706 Összesen 828 706 9 144 289 382 -242 526 884 706 A vevői követelések lejárati szerkezete a következő: Vevő korosítás 2022 2021 Bekerülési érték Nyilvántartott értékvesztés Mérlegérték Bekerülési érték Nyilvántartott értékvesztés Mérlegérték Nem esedékes 11 875 384 11 875 384 15 318 984 0 15 318 984 0-60 napja esedékes 3 759 943 3 759 943 4 051 723 0 4 051 723 61-90 napja esedékes 303 697 303 697 1 070 630 0 1 070 630 91-180 napja esedékes 475 811 65 762 410 049 702 469 192 418 510 051 181-360 napja esedékes 1 113 400 92 154 1 021 246 92 594 32 793 59 801 360 napon túl esedékes 684 850 590 465 94 385 659 495 659 495 0 Összesen 18 213 085 748 381 17 464 704 21 895 895 884 706 21 011 189
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 33 Egyéb forgóeszközök Egyéb forgóeszközök 2022 2021 Adott előlegek 7 153 523 521 477 Váltó követelések és csekkek 219 285 233 094 Egyéb követelések 1 560 413 1 059 857 Beszállítói bónusz 726 322 522 750 Egyéb követelésre elszámolt értékvesztés -327 806 -358 932 Bevételek aktív időbeli elhatárolása 135 131 33 195 Költségek, ráfordítások aktív időbeli elhatárolása 389 657 460 892 Adott kölcsönök 499 688 216 802 Összesen 10 356 212 2 689 135 Pénzeszközök Pénzeszközök 2022 2021 Készpénz 42 283 46 050 Bankbetétek 25 839 853 15 335 794 Összesen 25 882 135 15 381 844 A Csoport 2022. december 31-én és 2021. december 31-én nem likvid pénzeszközökkel nem rendelkezik.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 34 Hosszú és rövid lejáratú hitelek Banktól felvett rövid és hosszú lejáratú hitelek részletezése 2022 Leányvállalat neve Hitel azonosító Hitel fajtája Folyósítási pénznem Kamat % Kamatel- számolás időszaka Fennálló hiteltartozás összege EUR Törlesztés 1 éven belül esedékes ösz- szege Törlesztés 2-5 éven belül esedékes összege Törlesztés 5 éven túl esedékes összege Biztosítékok Masterplast YU D.o.o. 00-421-1700025.1 beruházási hitel RSD 2W REPO + 3,33% havi 1 463 392 566 422 896 970 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast YU D.o.o. 00-421-0611706.8 beruházási hitel EUR 3M EURIBOR + 2,10% havi 2 692 168 358 956 2 333 212 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast YU D.o.o. 00-422-0013391 forgóeszköz hitel RSD 3M EURIBOR +2,50% havi 1 000 000 1 000 000 0 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast YU D.o.o. 00-429-0300071.0 forgóeszköz hitel RSD 3M EURIBOR + 2,70% havi 1 700 000 1 700 000 0 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast Italy 994205096 MPS SACE beruházási hitel EUR 6 M EURIBOR + 1,6 havi 1 450 000 0 800 000 650 000 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast International TCF-R-80/2022 forgóeszköz hitel EUR 1,85% p.a. havi 9 999 900 0 9 999 900 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast International R-9/2021 forgóeszköz hitel EUR 3M EURIBOR + 1,2% havi 10 000 000 10 000 000 0 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Beruházási és forgóeszköz hitelek összesen 28 305 460 13 625 378 14 030 082 650 000 Masterplast Romania 56 (OVD) folyószámlahitel RON ROBOR 1M + 1% havi 3 593 032 3 593 032 0 0 jelzálog Masterplast s.r.o. - folyószámlahitel EUR 1,6% p.a. + 1M EURIBOR havi 0 0 0 0 jelzálog Folyószámla hitelek összesen 3 593 032 3 593 032 0 0 Hitelek összesen 31 898 492 17 218 410 14 030 082 650 000 (1) A 2022.12.31-én a bankok által előírt csoport szintű kovenánsok minden esetben teljesültek. A biztosítékkal fedezett hitelek meghatározott beruházási projektekhez lettek igénybe véve, melyekre a biztosítékot a finanszírozott eszközök jelentik. A Csoport hitel kitettsége kettő bankhoz kapcsolódik.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 35 Banktól felvett rövid és hosszú lejáratú hitelek részletezése 2021 Leányvállalat neve Hitel azonosító Hitel fajtája Folyósítási pénznem Kamat % Kamatel- számolás időszaka Fennálló hiteltartozás összege EUR Törlesztés 1 éven belül ese- dékes összege Törlesztés 2-5 éven belül esedékes ösz- szege Törlesztés 5 éven túl esedé- kes összege Biztosítékok Masterplast YU D.o.o. 00-421-1700025.1 beruházási hitel RSD 2W REPO + 3,33% havi 2 030 535 570 290 1 460 245 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast YU D.o.o. 00-421-0611706.8 beruházási hitel EUR 3M EURIBOR + 2,10% havi 2 692 170 0 2 512 690 179 480 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast YU D.o.o. 00-422-0013391 forgóeszköz hitel RSD 3M EURIBOR +2,50% havi 1 000 000 1 000 000 0 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast YU D.o.o. 00-429-0300071.0 forgóeszköz hitel RSD 3M EURIBOR + 2,10% havi 1 700 000 1 700 000 0 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Masterplast YU D.o.o. 00-422-0004844 forgóeszköz hitel RSD 3M EURIBOR + 2,10% havi 400 000 400 000 0 0 váltó + jelzálog + MP NYRT kezes Beruházási és forgóeszköz hitelek összesen 7 822 705 3 670 290 3 972 935 179 480 Masterplast Romania 56 (OVD) folyószámlahitel RON ROBOR 1M + 1% havi 2 058 211 2 058 211 0 0 jelzálog Masterplast s.r.o. - folyószámlahitel EUR 1,6% p.a. + 1M EURIBOR havi 334 571 334 571 0 0 jelzálog Folyószámla hitelek összesen 2 392 782 2 392 782 0 0 Hitelek összesen 10 215 487 6 063 072 3 972 935 179 480 (1) A 2021.12.31-én a bankok által előírt csoport szintű kovenánsok minden esetben teljesültek. A biztosítékkal fedezett hitelek meghatározott beruházási projektekhez lettek igénybe véve, melyekre a biztosítékot a finanszírozott eszközök jelentik. A Csoport hitel kitettsége kettő bankhoz kapcsolódik.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 36 Tartozások kötvénykibocsátásból és CCIRS fedezeti ügylet Tartozások kötvénykibocsátásból A Csoport a 2019., 2020. és a 2021. évben is részt vett az MNB által meghirdetett növekedési kötvényprogram- ban, melynek keretében a Masterplast Nyrt. 6 – 6 - 9 Mrd forint névértékű (2021.12.31. mérlegértéken 56,8 millió EUR) kötvényt bocsátott ki. A 2019. évi kibocsátásból bevont forrást a finanszírozás átstrukturálására for- dította, ezzel hosszú távú, alacsony kamatozású (1,08% EUR alapon) forrást biztosít a további növekedéshez. A forintban kibocsátott kötvényekből befolyt pénzösszeget euró alapú anyavállalati hitelként folyósította a leány- vállalatai részére, melyek egészét a társaságok a meglévő hiteleik refinanszírozására fordították. Ennek eredmé- nyeképpen a rövid és hosszú lejáratú hitelek összege csökkent, valamint a csökkenés mértékével egyező összeg- gel növekedett Csoport kötvényekkel kapcsolatos kötelezettsége a mérlegben. Az eltérő devizában nyilvántartott tranzakcióból eredő árfolyamhatások, valamint a kamatköltségek optimalizálása érdekében a Társaság 2019. üz- leti év decemberében egy CCIRS fedezeti ügyletet kötött, melynek hatására az elkövetkező években a Társaság jelenlegi finanszírozási struktúrája alapján számított kamatköltségek csökkenni fognak. A 2020. és 2021. évben kibocsátott kötvényből befolyt összeget a Csoport teljes egészében a már folyamatban lévő, valamint a jövőbeni beruházásainak finanszírozására fordítja. A Társaság mindhárom kötvénye az amortizált értéken került bemutatásra beszámolóban (a névérték és az amor- tizált bekerülési érték minimális különbsége nem materiális). Kötvény megnevezése MASTERPLAST 2026/I HUF MASTERPLAST 2027/I HUF MASTERPLAST 2031/I HUF Kibocsátás napja 2019.12.06 2020.12.21 2021.08.25 Lejárat napja 2026.12.06 2027.12.21 2031.08.25 Bevezetés napja 2020.02.18 2021.02.19 2021.10.01 Névérték (HUF) 50 000 000 50 000 000 50 000 000 Kibocsátott darabszám 120 120 180 Futamidő (év) 7 7 10 Kamatozás fajtája fix fix fix Kamat mértéke 2,00% 2,10% 2,90% Kamatfizetés napja Évente, december 6-án Évente, december 21-én Évente, augusztus 25-én Tőketörlesztés 4-7 év között egyenlő részletben amortizálódó 4-7 év között egyenlő részletben amortizálódó 6-10 év között egyenlő rész- letben amortizálódó MASTERPLAST 2026/I HUF HUF EUR 2022 2021 2021 2021 Kibocsátott kötvény teljes névértéke 6 000 000 000 6 000 000 000 14 990 631 16 260 163 Amortizált bekerülési érték 5 994 884 694 5 994 614 130 14 977 851 16 245 628 Valós érték 4 809 125 440 5 427 017 076 12 015 304 14 707 363 Fennálló kötelezettség 6 000 000 000 6 000 000 000 14 990 631 16 260 163 MASTERPLAST 2027/I HUF HUF EUR 2022 2021 2022 2021 Kibocsátott kötvény teljes névértéke 6 000 000 000 6 000 000 000 14 990 631 16 260 163 Amortizált bekerülési érték 5 978 858 122 5 974 683 738 14 937 809 16 191 555 Valós érték 4 485 308 003 5 293 580 214 11 206 266 14 345 746 Fennálló kötelezettség 6 000 000 000 6 000 000 000 14 990 631 16 260 163
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 37 MASTERPLAST 2031/I HUF HUF EUR 2022 2021 2022 2021 Kibocsátott kötvény teljes névértéke 9 000 000 000 9 000 000 000 22 485 946 24 390 244 Amortizált bekerülési érték 9 002 609 701 9 003 011 190 22 492 466 24 398 404 Valós érték 6 885 433 583 9 091 558 651 17 202 832 24 638 370 Fennálló kötelezettség 9 000 000 000 9 000 000 000 22 485 946 24 390 244 CCIRS fedezeti ügylet A 2019. évi kötvénykibocsátás alapvető célja volt a Csoport finanszírozási struktúrájának átalakítása. Ennek fo- lyományaként a Társaság a kötvénykibocsátásból bevont forintban denominált forrás teljes összegét (6 mrd HUF) euróra váltotta, majd kihelyezte leányvállalataihoz, ahol az euró alapú hiteltartozásai refinanszírozására fordí- totta. A Masterplast Nyrt. forintban vezeti a könyveit, így EUR/HUF árfolyamváltozás kitettségének mérséklése, valamint a piacinál kedvezőbb kamatszint elérése érdekében kötötte meg a CCIRS ügyletet. Az ügylet egy deviza valamint egy kamatcsere ügyletből áll, amely elválaszthatatlan kapcsolatban van a kötvény- kibocsátással, és 1:1 fedezetet biztosít a teljes tőke és kamatfizetésre. A CCIRS ügylet és a kötvény pénzáramai időben és összegben összhangban vannak, ebből adódóan az alaptermék értékében bekövetkezett változást a fedezeti ügylet (árfolyam és kamat tekintetében is) teljes mértékben kom- penzálja. A Társaság a CCIRS ügyletet a Raiffeisen Banknál kötötte. A Bank hitelbesorolása a hitelezési kockázatot nem befolyásolja. Az ügylet értékelését a Raiffeisen Bank Zrt. végzi piaci adatok alapján, melyre legalább havonta egy- szer, a hónap utolsó napján kerül sor. A fentiek alapján a Társaság megvizsgálta a fedezeti hatékonyságot a CCIRS ügyletet esetében és 100% hatékony- ságúnak ítélte, ezért az IFRS 9 standard szerinti hedge elszámolást alkalmazza. A Társaság az ügylet devizaárfo- lyamok változásából keletkező hatásokat közvetlenül az eredményben, míg a hozamgörbékből eredő változáso- kat az egyéb átfogó jövedelemben számolja el. A Társaság CCIRS ügyletekhez kapcsolódó a portfólióállomány 2022.12.31-én 2 224 737 618 HUF (5 558 370 EUR) veszteség egyenleg. Ebből tárgyévben elszámolt eredménykimutatásban elszámolt hatás 572 074 639 HUF (1 429 293 EUR), korábbi években eredménykimutatásba elszámolt hatás 737 255 538 (1 829 495 EUR), egyéb átfogó jövedelemként elszámolt teljes összeg 920 407 442 HUF (2 299 581 EUR). A tranzakció részletei a következők: MASTERPLAST 2026/I HUF Kötési nap 2019.12.16 Lejárat napja 2026.12.07 Végrehajtás helyszíne OTC Fix kamatot fizető fél Raiffeisen Bank Zrt. Összeg 6 022 801 800 HUF Fix kamatláb 1,9264% p.a. Vonatkozó kamat összege 113 184 119 HUF Fix kamatot fizető fél Masterplast Nyrt. Összeg 18 306 388 EUR Fix kamatláb 1,08% p.a. Vonatkozó kamat összege 196 061 EUR
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 38 Halasztott bevételek A halasztott bevételek között szerepelnek azok a pályázat útján elnyert támogatási összegek arányos részei, me- lyek vissza nem térítendő támogatásként funkcionálnak, amennyiben a vállalt feltételek teljesülnek. Támogatás azonosító száma Támogatás megnevezése Támogatásban részesülő cég megnevezése 2022 2021 SZVP-2003-6-03-08-1 Hálózatépítés "Master"-fokon Masterplast Nyrt. Masterplast Medical Kft. 27 463 31 423 GVOP-1.1.2-2004-11- 0003/5.0 Közép-Kelet európai regionális vállalatközpont: "Master"képző; a MASTER3AS központ - Ter- mék, Szolgáltatás, Oktatás "Mester" szinten Masterplast Nyrt. Masterplast Medical Kft. 192 650 214 918 GOP-1.3.3.09-2010-0013 "Új típusú építőipari és csomagolóiparirészegy- ségek kifejlesztése a MASTERFOAM Kft-nél, a beszállítói státusz megerősítésére" Masterfoam Kft. 6 321 10 778 GVOP-1.1.1-05/1.-2005- 11-0010/5.0 "MasterFoam Kft habosított fóliagyártó üzemé- nek fejlesztése, a Heves megyei Kálon" Masterfoam Kft. 0 12 953 NGM/34052-6/2017 Nagyvállalati Beruházási Támogatás Masterfoam Kft. 426 440 502 812 Állami támogatás Üvegszövet gyár Masterplast YU D.o.o. 4 512 641 5 238 010 GINOP-2.1.1-15-2016- 00767 Új kedvező tulajdonságú szél és légzáró diffúziós tetőfólia termék fejlesztése, a Masterplast Kft- nél Masterplast Medical Kft. 49 192 70 401 GOP-1.3.1-11/A-2011- 0084 Magasépületek energetikai korszerűsítése és az ehhez kapcsolódó tűzvédelmi megfelelőség fej- lesztése a MASTERPLAST Kft-nél Masterplast Medical Kft. 27 791 28 396 PM/15207-9/2020 COVID-19 szempontjából releváns termékek előállítása - Kutatás-fejlesztés Masterplast Medical Kft. 17 863 856 19 799 185 PM/2093-10/2021 Egészségipari egyéni védőeszközök késztermék gyártási kapacitásának megteremtése Sárszent- mihályon Masterplast Medical Kft. 5 238 554 5 616 918 HIPA VNT2020-1-0634 Versenyképesség növelő támogatás Masterplast Medical Kft. 682 895 765 333 NTP2020-000356/2 Új gyártókapacitás létrehozása a termelési kapa- citás és a piacok biztonságos ellátása érdekében Masterplast Proizvodnja D.o.o. 3 553 497 0 PM/326-9/2020 Hatékony diffúziós tetőfólia gyártás megvalósí- tása Masterplast Medical Kft. 362 309 417 049 Összesen: 32 943 609 32 708 176 Rövid lejáratú rész: 2 784 959 2 784 959 Hosszú lejáratú rész: 30 158 650 29 923 217 A halasztott bevételekkel kapcsolatos függő kötelezettségek és kötelezettségvállalások a 38. jegyzetben kerültek bemutatásra.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 39 Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 2022 2021 Lízing kötelezettségek hosszú lejáratú része (lásd 11-es jegyzet) 238 686 457 982 Egyéb hosszú lejáratú kötelezettség 148 113 192 875 Összesen 386 799 650 857 Céltartalékok 2022 Nyitó Átváltási különbözet Tárgyévi képzés Tárgyévi felhasználás Tárgyévi feloldás Záró érték Fel nem használt szabadság 197 519 -2 240 126 508 50 112 2 935 268 740 Bónusz 113 568 15 44 935 122 670 0 35 848 Jutalék 68 026 -2 104 46 448 36 025 24 850 51 495 Garanciális kötelezettség 42 800 0 25 000 0 0 67 800 Egyéb 145 350 237 61 992 48 541 0 159 038 Összesen 567 263 -4 092 304 883 257 348 27 785 582 921 2021 Nyitó Átváltási különbözet Tárgyévi képzés Tárgyévi felhasználás Tárgyévi feloldás Záró érték Fel nem használt szabadság 109 554 16 152 619 46 855 17 815 197 519 Bónusz 11 867 -226 113 568 11 641 0 113 568 Jutalék 49 728 -208 62 979 23 215 21 258 68 026 Garanciális kötelezettség 43 000 0 0 0 200 42 800 Egyéb 103 017 -1 029 99 495 56 133 0 145 350 Összesen 317 166 -1 447 428 661 137 844 39 273 567 263 Szállítók A szállítói kötelezettségek lejárati szerkezete a következő: Szállítók 2022 2021 Nem esedékes 12 513 523 16 281 772 0-60 napja esedékes 3 916 074 304 159 61-90 napja esedékes 1 003 656 91-180 napja esedékes 55 373 5 077 180 napon túl esedékes 47 335 198 062 Összesen 16 533 308 16 789 726 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 2022 2021 Kapott előlegek 64 416 115 390 Dolgozókkal szembeni kötelezettség 1 253 022 1 219 187 Egyéb rövid lejáratú kötelezettség 692 008 507 473 Vevőknek fizetendő bónusz 2 156 037 1 657 287 Elhatárolt fizetendő kamatráfordítás 272 479 295 330 Bevételek passzív időbeli elhatárolása 5 546 157 483 Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása 595 231 726 040 Összesen 5 038 739 4 678 190
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 40 Anyagok és igénybe vett szolgáltatások Anyagok és igénybe vett szolgáltatások 2022 2021 Anyagköltség 90 175 362 64 255 590 Igénybe vett szolgáltatások 9 418 045 14 577 729 Eladott áruk beszerzési értéke 71 493 480 68 280 480 Pénzügyi rendezéshez kapcsolódó kapott engedmény (skontó) -99 636 -117 132 Utólag kapott engedmény -21 896 -2 521 Összesen 170 965 354 146 994 145 Személyi jellegű ráfordítások Személyi jellegű ráfordítások 2022 2021 Bérköltség 21 404 638 17 111 727 Személyi jellegű egyéb kifizetések 2 120 375 1 339 668 Bérjárulékok 3 451 914 2 943 363 Összesen 26 976 927 21 394 758 Egyéb bevételek, ráfordítások eredménye Egyéb bevételek, ráfordítások 2022 2021 Tárgyi eszközök értékesítésének eredménye 1 321 490 16 963 Leltárhiány, selejt -1 010 900 -745 314 Készletekre, vevőkre és egyéb követelésekre visszaírt és (elszámolt) értékvesztés 3 078 297 -3 793 831 Adók, illetékek -305 581 -196 654 Hitelezési veszteség -144 033 -225 813 Pályázati bevételek (elhatárolt bevétel feloldás) 2 269 240 1 460 322 Céltartalék -56 975 -168 614 Fizetett késedelmi kamat 98 533 -260 803 Egyéb -1 725 967 -528 519 Összesen 3 524 104 -4 442 263 Egyéb pénzügyi műveletek eredménye és valós értékelés Egyéb pénzügyi műveletek 2022 2021 Árfolyam nyereség (veszteség) 2 669 204 1 322 263 Derivatív ügyletek elszámolt eredménye és valós értékének módosítása 1 267 855 -186 528 Összesen 3 937 059 1 135 735
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 41 A Csoport a következő nyitott derivatív ügyletekkel rendelkezett (kötési árfolyamon) 2022. és 2021. év végén. Megnevezés Lejárat / lezá- rás dátuma Devizanem Érték Valós érték 2022 Valós érték 2021 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,606 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6861 EUR/PLN árfolyamon ) 26/01/2022 PLN 210 875 0 -784 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,606 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,7058 EUR/PLN árfolyamon ) 26/01/2022 PLN 225 878 0 -1 042 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,606 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,7004 EUR/PLN árfolyamon ) 26/01/2022 PLN 188 016 0 -821 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,606 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6996 EUR/PLN árfolyamon ) 26/01/2022 PLN 234 980 0 -1 018 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6123 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6999 EUR/PLN árfolyamon ) 08/02/2022 PLN 258 495 0 -1 048 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6122 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6833 EUR/PLN árfolyamon ) 08/02/2022 PLN 280 998 0 -927 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6122 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6813 USD/PLN árfolyamon ) 08/02/2022 PLN 234 065 0 -751 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6121 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6395 EUR/PLN árfolyamon ) 08/02/2022 PLN 162 383 0 -208 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6122 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6428 EUR/PLN árfolyamon ) 08/02/2022 PLN 208 926 0 -300 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6121 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6325 EUR/PLN árfolyamon ) 08/02/2022 PLN 185 300 0 -177 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6188 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6417 EUR/PLN árfolyamon ) 22/02/2022 PLN 171 743 0 -184 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6187 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6272 EUR/PLN árfolyamon ) 22/02/2022 PLN 138 816 0 -55 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6189 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6689 EUR/PLN árfolyamon ) 22/02/2022 PLN 186 756 0 -435 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6188 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6468 EUR/PLN árfolyamon ) 22/02/2022 PLN 162 638 0 -213 Határidős euró vétel lengyel zlotyért 4,6188 EUR/PLN árfolyamon (kötési árolyamon 4,6452 EUR/PLN árfolyamon ) 22/02/2022 PLN 167 227 0 -207 Határidős euró vétel magyar forintért 370,2099 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 370,95 EUR/HUF árfolyamon ) 31/03/2022 HUF 1 112 850 000 0 6 017 Határidős euró vétel magyar forintért 370,2099 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 374,3 EUR/HUF árfolyamon ) 31/03/2022 HUF 374 300 000 0 11 084 Határidős euró vétel magyar forintért 370,2099 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 375,95 EUR/HUF árfolyamon ) 31/03/2022 HUF 375 950 000 0 15 556 Határidős euró vétel magyar forintért 370,2099 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 367,7 EUR/HUF árfolyamon ) 31/03/2022 HUF -1 838 500 000 0 34 010 Határidős euró vétel magyar forintért 370,2099 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 371,14 EUR/HUF árfolyamon ) 31/03/2022 HUF 371 140 000 0 1 977 Határidős USD vétel euróért -1,13486617198498 EUR/USD árfolyamon (kötési árolyamon 1,14009999518878 EUR/USD árfolyamon ) 28/02/2022 EUR 1 300 000 0 5 968 Határidős euró vétel magyar forintért 394,068556 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 444,6 EUR/HUF árfolyamon ) 21/07/2023 HUF 444 600 000 37 471 0 Határidős euró vétel magyar forintért 394,068556 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 451,8 EUR/HUF árfolyamon ) 21/07/2023 HUF 225 900 000 27 011 0 Határidős euró vétel magyar forintért 394,068556 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 459,7 EUR/HUF árfolyamon ) 21/07/2023 HUF 229 850 000 36 091 0 Határidős euró vétel magyar forintért 394,068556 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 461,45 EUR/HUF árfolyamon ) 31/07/2023 HUF 230 725 000 36 479 0 Határidős euró vétel magyar forintért 394,068556 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 463,15 EUR/HUF árfolyamon ) 31/07/2023 HUF 231 575 000 46 067 0 Határidős euró vétel magyar forintért 394,068556 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 470,75 EUR/HUF árfolyamon ) 31/08/2023 HUF 235 375 000 42 109 0 Határidős euró vétel magyar forintért 394,068556 EUR/HUF árfolyamon (kötési árolyamon 477,1 EUR/HUF árfolyamon ) 31/08/2023 HUF 238 550 000 49 287 0 EUR/HUF deviza csereügylet 400,25 árfolyamon (kötési árfolyamon: 329 HUF/EUR árfolyamon) 16/12/2026 HUF 6 022 801 800 -5 566 386 -4 291 536 Összesen -5 291 871 -4 225 094 Ebből egyéb pénzügyi követelés 274 515 74 612 Ebből egyéb pénzügyi (kötelezettség) -5 566 386 -4 299 706 A derivatív ügyletek értékelését 2022-ben és 2021-ben a Csoport szerződéses partnere végezte el a fordulónapon fennálló aktuális piaci viszonyokkal számolva.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 42 Valós érték hierarchia 2022 2021 2. szint Valós érték összesen 2. szint Valós érték összesen Pénzügyi eszközök Deviza származékos ügyletek 274 515 274 515 74 612 74 612 Összesen 274 515 274 515 74 612 74 612 Pénzügyi kötelezettségek Deviza származékos ügyletek 5 566 386 5 566 386 4 299 706 4 299 706 Összesen 5 566 386 5 566 386 4 299 706 4 299 706 A Csoport pénzügyi instrumentumai könyv szerinti értéken és valós értéken a következők 2022. és 2021. év vé- gén: Valós értékelés Könyv szerinti érték Valós érték 2022.12.31 2021.12.31 2022.12.31 2021.12.31 Vevők 17 464 704 21 011 189 17 464 704 21 011 189 Adókövetelés 2 325 031 1 926 172 2 325 031 1 926 172 Egyéb pénzügyi követelések 274 515 74 612 274 515 74 612 Pénzeszközök 25 882 135 15 381 844 25 882 135 15 381 844 Összesen 45 946 385 38 393 817 45 946 385 38 393 817 Hosszú lejáratú hitelek 14 680 082 4 152 415 14 680 082 4 152 415 Tartozások kötvénykibocsátásból 48 663 832 56 835 587 40 424 402 53 691 479 Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 386 799 650 857 386 799 650 857 Adókötelezettségek 1 612 834 3 262 781 1 612 834 3 262 781 Rövid lejáratú hitelek 17 218 410 6 063 072 17 218 410 6 063 072 Szállítók 16 533 308 16 789 726 16 533 308 16 789 726 Rövid lejáratú lízing kötelezettségek 250 252 299 158 250 252 299 158 Egyéb pénzügyi kötelezettségek 5 566 386 4 299 706 5 566 386 4 299 706 Összesen 104 911 903 92 353 302 96 672 473 89 209 194 A rövidlejáratú követelések és kötelezettségek 1 évnél rövidebb futamidejű instrumentumok, melyeknek gyors, rövid távú realizálása várható, így a könyvszerinti értékük közelíti a valós piaci értéket. A Csoport rövid lejáratú hitelei referencia kamathoz kötöttek, így a rövid távú realizálásán túl az esetleges ka- matlábváltozás is tükröződik a könyvszerinti értékben. A pénzügyi eszközök várható hitelezési vesztesége feltételezésen alapul, a veszteségek mértékének és a nemtel- jesítés kockázatának figyelembevételével. Az értékvesztések mértékének meghatározásához a Csoport minden esetben a saját becsléseit és feltételezéseit használja, továbbá támaszkodik múlt béli adatokra és jövőbeni becs- lésekre. A Csoport hosszúlejáratú hiteleinek döntő része szintén változó kamatozású hitel, ezért a piaci változásokat fo- lyamatosan követi a kamatláb változása. Figyelembe véve a Csoport iparági és kockázati pozícióját a Csoport úgy ítéli meg, hogy nem változik a kockázati besorolás a hitelek futamideje alatt, így az effektív kamatláb a referencia kamatszint változásán keresztül tükröződik. Ezek alapján mutatta be a Csoport úgy, hogy a hosszú lejáratú hitelei könyvszerinti értéke megegyezik a valós értékkel.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 43 Az egyéb hosszúlejáratú kötelezettségeknél lízing kötelezettséget mutat ki a Csoport, melyek ugyanolyan kondí- ciókkal bírnak, mint a hosszúlejáratú hitelek (változó referencia kamatláb). Így az egyéb hosszúlejáratú kötele- zettségek könyvszerinti értéke megegyezik a valós értékkel. Diszkontálatlan cash-flow 2022 1 éven belül fizetendő 2-5 éven belül fizetendő 5 éven túl fizetendő Teljes hitelállomány 17 218 410 14 030 082 650 000 Teljes hitelállomány kamatai 1 212 937 2 149 205 28 158 Diszkontálatlan cash-flow 18 431 347 16 179 287 678 158 Diszkontálatlan cash-flow 2021 1 éven belül fizetendő 2-5 éven belül fizetendő 5 éven túl fizetendő Teljes hitelállomány 6 063 072 3 972 935 179 480 Teljes hitelállomány kamatai 331 999 686 342 4 796 Diszkontálatlan cash-flow 6 395 071 4 659 277 184 276 Adók Az adókövetelés és adókötelezettség a következőképpen alakul: Adókövetelés és adókötelezettség 2022 2021 Adókövetelés 2 325 031 1 926 172 Adókötelezettség -1 612 834 -3 262 781 Összesen 712 197 -1 336 609 A nyereségadó a 2022. és 2021. december 31-én végződő évekre az alábbi elemekből áll: Nyereségadó 2022 2021 Tárgyévi nyereségadó 1 965 897 2 117 003 Halasztott nyereségadó 272 154 381 566 Összesen 2 238 051 2 498 569 A Csoportot az adóhatóság rendszeresen ellenőrzi. Mivel az egyes tranzakciókra vonatkozó adótörvények és elő- írások alkalmazása többféleképpen értelmezhető, a pénzügyi kimutatásban kimutatott összegek a későbbiekben az adóhatóság végső döntésének tükrében változhatnak.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 44 A Csoport átlagos adókulcsa az elmúlt két évben az alábbiak szerint alakult: Átlagos adókulcs 2022 2021 Átlagos adókulcs 13,9% 13,3% A halasztott adó év végi egyenlege a következő tételeket tartalmazza: Halasztott adó év végi egyenlege 2022 2021 Tárgyi eszközök -603 215 -319 339 Készlet 7 947 509 094 Céltartalék 85 309 113 765 Követelések 136 261 160 441 Konszolidáció miatti halasztott adó módosítások 77 940 0 Egyéb -60 279 -292 429 Halasztott adó nettó záró állománya -356 037 171 532 Ebből halasztott adó követelés 395 844 673 888 Ebből halaszott adó (kötelezettség) -751 881 -502 356 A Csoport átlag adókulccsal számított és a tényleges adókötelezettség közötti különbség bemutatása: Számított és a tényleges adókötelezettség közötti különbség levezetése 2022 2021 Adózás előtti eredmény a konszolidált eredménykimutatás szerint 17 938 262 18 568 934 Aktuális átlag adókulcs - központ országa szerint 9,0% 9,0% Aktuális központ országa szerint adókulcs alapján számított adófizetési kötelezettség 1 614 444 1 671 204 Eltérő adókulcsok hatása - központ országa szerint 875 736 796 007 Aktuális átlag adókulcs 13,9% 13,3% Aktuális adókulcs alapján számított adófizetési kötelezettség 2 490 180 2 467 211 Meg nem forduló eltérések 199 659 249 607 Eltérő adókulcsok hatása -750 917 -577 027 Helyi iparűzési adó, Innovációs járulék átsorolása -103 970 131 241 Halasztott adóeszközök és kötelezettségek átértékelése 173 524 5 718 Egyéb -19 092 221 819 Eltérések összesen -252 129 31 358 Tényleges társasági adóráfordítás összesen 2 238 051 2 498 569 Tényleges adókulcs 12,5% 13,5% A halasztott adó számításnál figyelembe nem vett elhatárolt veszteségek összege és felhasználhatóságuk a kö- vetkező: Figyelembe nem vett elhatárolt veszteségek 2022 2021 Felhasználhatóság Masterfoam Kft. 296 612 306 577 keletkezésétől 5. évig használható fel Összesen 296 612 306 577
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 45 Részvényekre eső eredmény EPS mutató 2022 2021 Részvényesek között felosztható eredmény 15 691 150 15 860 834 Év során forgalomban lévő részvények súlyozott átlaga (db) 14 874 208 14 398 805 Egy részvényre jutó eredmény 1,05 1,10 Hígított EPS mutató 2022 2021 Részvényesek között felosztható eredmény 15 691 150 15 860 834 Év során forgalomban lévő részvények súlyozott átlaga (db) 14 874 330 14 399 257 Egy részvényre jutó higított eredmény 1,05 1,10* *2022-ben megvalósított tőkekibocsátás következtében, az összehasonlíthatóság érdekében a 2021-es higított EPS mutató a 2022-es év so- rán forgalomban lévő részvények súlyozott átlag db számával kalkulálva 1,07. A 2022-es évhez kapcsolódó MRP juttatás éves átlagos részvény darabszámának hígító hatása miatt (mivel azok várhatóan növelik a forgalomban lévő törzsrészvények súlyozott átlagát) a hígított EPS mutatónál bemutatott átlagos részvény darabszám minimálisan növekedett. Az EPS mutatót az átlagos darabszám minimális mennyi- sége nem befolyásolta.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 46 Szegmensek A Csoport működését figyelembe véve, üzleti szegmensként a gyártási és a kereskedelmi értékesítési tevékeny- séget mutatja be a Csoport. A Csoport tevékenységét két szegmensre osztja: Gyártásra és Értékesítésre. A Gyártás szegmens üvegszövetet, tetőfóliát, gipszkarton profilokat, hálós élvédőket, isofoam-ot, EPS-t, egész- ségipari textíliát ad át az Értékesítési szegmensnek. A belső átadási árak aktuális (beszerzési) piaci áron alapulnak. Az eredmények az adott szegmenshez tartozó, teljeskörűen konszolidált leányvállalatok eredményeit is tartalmazzák. 2022 Értékesítés Gyártás Fel nem osztott költségek Szegmensek közti kiszűrés Konszolidált Külső árbevétel 201 421 385 0 358 961 0 201 780 346 Szegmensek közti árbevétel 120 226 238 2 272 821 -122 499 059 0 Anyagok és igénybevett szolgáltatások -186 708 984 -105 516 120 -1 239 309 122 499 059 -170 965 354 Személyi jellegű ráfordítások -11 543 685 -12 776 545 -2 656 697 0 -26 976 927 Értékcsökkenési leírás és amortizáció -3 119 980 -1 939 799 -403 327 0 -5 463 106 Saját termelésű készletek állományváltozása 9 845 132 2 330 228 1 055 232 0 13 230 592 Egyéb működési bevételek (ráfordítások) 2 566 537 1 574 878 -617 311 0 3 524 104 EBITDA 15 580 385 5 838 679 -826 303 0 20 592 761 EBITDA % 7,7% 4,9% -31,4% 0 10,2% ÜZLETI TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE 12 460 405 3 898 880 -1 229 630 0 15 129 655 ÜZLETI TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE % 6,2% 3,2% -46,7% 0 7,5% Kamatbevétel -584 372 12 633 1 629 434 0 1 057 695 Kamatköltség 172 343 -691 108 -1 992 463 0 -2 511 228 Pénzügyi műveletek egyéb bevételei (ráfordításai) 983 718 42 161 2 911 180 0 3 937 059 Pénzügyi eredmény 571 689 -636 314 2 548 151 0 2 483 526 Részesedés társult vállalatok eredményéből 0 0 325 081 0 325 081 ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY 13 032 094 3 262 566 1 643 602 0 17 938 262 Nyereségadó -2 209 679 57 572 -85 944 0 -2 238 051 ADÓZOTT EREDMÉNY 10 822 415 3 320 138 1 557 658 0 15 700 211 ESZKÖZÖK Tárgyi eszközök 52 800 015 47 506 196 9 224 106 0 109 530 317 Készletek 45 861 245 13 305 332 772 783 0 59 939 360 Vevők 17 093 675 87 622 283 407 0 17 464 704 KÖTELEZETTSÉGEK Hosszú lejáratú hitelek 9 999 900 4 680 182 0 0 14 680 082 Halasztott bevételek 24 224 598 8 498 897 220 114 0 32 943 609 Rövid lejáratú hitelek/OVD 18 925 480 -1 707 070 0 0 17 218 410 Szállítók 13 111 443 3 052 018 369 847 0 16 533 308
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 47 2021 Értékesítés Gyártás Fel nem osztott költségek Szegmensek közti kiszűrés Konszolidált Külső árbevétel 191 252 987 0 235 712 0 191 488 699 Szegmensek közti árbevétel 89 635 115 1 893 915 -91 529 030 0 Anyagok és igénybevett szolgáltatások -168 839 033 -68 534 015 -1 150 127 91 529 030 -146 994 145 Személyi jellegű ráfordítások -8 317 760 -11 967 191 -1 109 807 0 -21 394 758 Értékcsökkenési leírás és amortizáció -1 093 124 -3 143 549 -318 851 0 -4 555 524 Saját termelésű készletek állományváltozása 905 406 3 267 819 0 0 4 173 225 Egyéb működési bevételek (ráfordítások) -2 642 508 -1 257 771 -541 984 0 -4 442 263 EBITDA 12 359 092 11 143 957 -672 291 0 22 830 758 EBITDA % 6,5% 12,4% -31,6% 0,0% 11,9% ÜZLETI TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE 11 265 968 8 000 408 -991 142 0 18 275 234 ÜZLETI TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE % 5,9% 8,9% -46,5% 0,0% 9,5% Kamatbevétel -547 820 3 813 894 612 0 350 605 Kamatköltség 130 009 -398 329 -1 182 952 0 -1 451 272 Pénzügyi műveletek egyéb bevételei (ráfordításai) 312 343 -65 439 888 831 0 1 135 735 Pénzügyi eredmény -105 468 -459 955 600 491 0 35 068 Részesedés társult vállalatok eredményéből 0 0 258 632 0 258 632 ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY 11 160 500 7 540 453 -132 019 0 18 568 934 Nyereségadó -1 329 124 -770 875 -398 570 0 -2 498 569 ADÓZOTT EREDMÉNY 9 831 376 6 769 578 -530 589 0 16 070 365 ESZKÖZÖK Tárgyi eszközök 15 075 117 68 410 355 6 138 588 0 89 624 060 Készletek 35 896 969 11 185 408 5 998 0 47 088 375 Vevők 20 206 730 699 176 105 283 0 21 011 189 KÖTELEZETTSÉGEK Hosszú lejáratú hitelek 0 4 152 415 0 0 4 152 415 Halasztott bevételek 0 32 461 849 246 327 0 32 708 176 Rövid lejáratú hitelek/OVD 2 015 716 4 047 357 0 0 6 063 072 Szállítók 14 912 983 1 637 651 239 092 0 16 789 726
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 48 Az árbevétel országonkénti bontásban (ezer euró): Árbevétel országonként 2022 2021 Magyarország 89 601 87 516 Export 18 462 27 110 Németország 16 883 15 201 Románia 14 379 14 603 Lengyelország 13 580 11 901 Szerbia 13 495 11 890 Olaszország 13 351 0 Ukrajna 8 101 10 446 Szlovákia 7 458 6 974 Horvátország 4 598 3 922 Észak-Macedónia 1 872 1 926 Összesen 201 780 191 489 Az országonkénti árbevétel-bontás kimutatás azon országokban realizált árbevételt mutatja, ahol a Masterplast saját leányvállalattal rendelkezik, függetlenül attól, hogy melyik leányvállalata értékesített az adott ország terü- letén. A leányvállalattal nem rendelkező országokban történő értékesítés Exportként kerül kimutatásra. A befektetett eszközök országonkénti bontásban (ezer euró): 2022 Összesen Ingatlanok, gépek, berendezések Immateriális javak Részesedések társult vállalkozásban Befektetett pénzügyi eszközök Magyarország 56 095 53 770 116 2 084 125 Németország 9 717 9 679 38 0 0 Románia 3 200 3 194 6 0 0 Szerbia 40 094 40 065 29 0 0 Horvátország 394 394 0 0 0 Ukrajna 699 693 6 0 0 Szlovákia 350 350 0 0 0 Lengyelország 387 387 0 0 0 Észak-Macedónia 307 305 2 0 0 Olaszország 694 694 0 0 0 Összesen 111 937 109 531 197 2 084 125 2021 Összesen Ingatlanok, gépek, berendezések Immateriális javak Részesedések társult vállalkozásban Befektetett pénzügyi eszközök Magyarország 46 768 46 135 80 553 0 Németország 8 758 8 715 43 0 0 Románia 3 249 3 244 5 0 0 Szerbia 29 044 29 031 13 0 0 Horvátország 401 401 0 0 0 Ukrajna 965 957 8 0 0 Szlovákia 415 415 0 0 0 Lengyelország 407 407 0 0 0 Észak-Macedónia 321 319 2 0 0 Összesen 90 328 89 624 151 553 0
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 49 Tranzakciók kapcsolt felekkel A kapcsolt vállalkozásokkal folytatott ügyletek piaci alapon jönnek létre. A kapcsolt felek közötti ügyletek során alkalmazott ár megfelel a jogszabályokban lefektetett elvek szerinti szokásos piaci árnak, továbbá az árképzés megfelel az imént hivatkozott jogszabály, a dokumentáció szabályairól szóló rendeletben foglaltak szakmai hát- teréül tekintendő OECD Irányelveknek, konkrét esetben az alkalmazott „arm’s length” irányelvnek. Szolgáltatások igénybevétele kapcsolt felektől Tibor Dávid 100%-os tulajdonában van az Essence Invest Kft., Tibor Di Transilvania Srl, valamint Ács Balázzsal együtt tulajdonukban van a Primolnvest Kft. (névváltozás előtt Fóliatex Kft.) és az AMZSAB Kft.-ben. Tibor Dávid vezető tisztségviselői pozíciót tölt be a Minifoci Kft-ben és CyBERG Corp Nyrt-ben. Ács Balázs 100%-os tulajdoná- ban van a Firmum Capital Zrt. A Csoport ezen kapcsolt vállalkozásokkal bonyolított vevői forgalma 2022. évben és 2021. évben is 0 EUR, szállítói forgalma a Minifoci Kft-vel volt 2022-ben 0 EUR és 2021-ben 9 945 EUR. A Minifoci Kft részére sporttámogatásként 2022-ben 87 445 EUR és 2021-ben 40 650 EUR került kifizetésre. A Csoport kiemelt vezetői feladataikat alkalmazotti jogviszonyban végzik. A 2022-es évben részükre kifizetett rövid lejáratú juttatások összege 2 360 256 EUR, ezen a címen 2021-ben 1 503 775 EUR került kifizetésre. A vezető tisztségviselők részére nem történt kölcsön kiutalás 2022-ben és 2021-ben. Az igazgatótanácsi tagok részére 2022-ben kifizetett tiszteletdíj összege 20 327 EUR, 2021-ben kifizetett összege 22 829 EUR volt. Tőkeemelés A Társaság 1/2022. (10.17.) számú igazgatótanácsi határozata szerinti, új törzsrészvények nyilvános forgalomba hozatalával, pénzbeli hozzájárulás ellenében megvalósuló alaptőke-emelés keretében kibocsátásra kerülő 2 249 352 darab, egyenként 100 HUF névértékű és 4 100 HUF kibocsátási értékű, a korábbiakban kibocsátott törzsrész- vényekkel mindenben megegyező jogokat biztosító, névre szóló dematerializált előállítású új törzsrészvény el- lenértéke, 9 222 343 200 HUF (22 359 364 EUR) 2022. október 20. napjáig hiánytalanul megfizetésre került, az alaptőke-emelés feltételei megvalósultak. A felemelt alaptőke összege 1 685 063 100 HUF (6 049 289 EUR), a módosított Alapszabály kelte 2022. október 20. A 2021. üzleti évben nem történt tőkeemelés a Társaságnál. Leányvállalati tulajdonrészek változása Leányvállalati tulajdonrészek csökkenése 2022. évben: Nem történt. Leányvállalati tulajdonrészek csökkenése 2021. évben: Nem történt. Leányvállalati tulajdonrészek növekedése 2022. évben: Masterplast Italia Srl. Az hőszigetelő anyagok olaszországi kereskedelmére 2022. április 12-én létrejött a MASTERPLAST ITALIA SRL Olaszországban, a Társaság 51%-os tulajdonlásával. A Társaság a MASTERPLAST ITALIA SRL vállalatban EPS alapú hőszigetelőanyag gyártási beruházási projektet is indított. MASTER-WOOL MW-1 d.o.o. A kőzetgyapot gyártás tevékenység elindítása céljából 2022.01.27-én Szerbiában megalapított MASTER-WOOL MW-1 d.o.o.-ban a Masterplast Nyrt. tulajdoni hányada 51%, szavazati aránya pedig 50%. Beruházási tevékeny- ség és operáció ezen gazdasági szervezet keretein belül még nem zajlott
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 50 Leányvállalati tulajdonrészek növekedése 2021. évben: Master Modul Kft. A Társaság 25%-os tulajdoni arányával 2021. 04. 12-én létrejött a Master Modul Kft. Az új társaság moduláris épületek gyártására alakult, 3 millió Ft törzstőkével. Masterplast Proizvodnja DOO A Masterplast Medical Kft. megalapította a szabadkai székhelyű Masterplast Proizvodnja DOO-t, amiben a Ma- gyar Állam által támogatott projekt keretében XPS alapú hőszigetelőanyag gyártására 3600 négyzetméter alap- területű üzem létesül, amely tervezetten éves 200 ezer köbméteres kapacitással rendelkezik majd. Az üzemhez a megfelelő méretű raktározási képesség kialakítása érdekében egy 2000 négyzetméteres raktárcsarnok, és egy közel 6000 négyzetméteres szabadtéri raktár megépítése is kapcsolódik, továbbá a munkaerő és minőségellen- őrző labor számára egy 400 négyzetméteres irodaépület épül. A Projekt értéke 5,05 milliárd forint, amelynek finanszírozását a Társaság saját forrásból és a Külgazdasági és Külügyminisztérium HEPA programjának keretében nyújtott 50 százalékos mértékű, vissza nem térítendő állami támogatásból valósítja meg. Az új üzemben a terme- lés várhatóan a 2023. év elejétől indulhat meg. A Külgazdasági és Külügyminisztérium a támogatásról (NTP 2020- 000356/2 támogatás) szóló szerződést 2021. június 25. napján kötötte meg a MASTERPLAST Kft-vel (2021.07.30- tól Masterplast Medical Kft). Masterplast Nonwoven GmbH A Társaság 2021. október 20. napján kötött adásvételi szerződéssel megvásárolta a Hartmut Layer kizárólagos tulajdonában lévő BÜMO-Schrauben GmbH-tól a Masterplast Nonwoven GmbH 50%-os üzletrészét, ezzel a Le- ányvállalat 100%-ban a Társaság tulajdonába került. Az üzletrész adásvételre az eredetileg tervezettnél koráb- ban, a 2023. évre ütemezett kivásárlási opció feltételeinek módosításával, a Társaság számára kedvezőbb felté- telekkel került sor, a kisvásárlás értéke 1,5 millió EUR volt. Az ügylet finanszírozását a Növekedési Kötvény Prog- ram kereteiben bevont forrásból fedezi a Társaság. 2020-ban a megvásárolt tárgyi eszközök szerződés szerinti vételára 6,2m EUR, ugyanakkor a valós érték megál- lapítása folyamatban volt, melyre a menedzsment szakértőket kért fel. Az eszközök valós értéke a 2020-as üzleti érvet érintő beszámoló lezárásáig nagy biztonsággal megbecsülhető volt, ugyanakkor az értékbecslés hivatalos lezárásáig a Társaság élt az IFRS 3 (üzleti kombinációk) standard 45. szakaszának lehetőségével, melynek értel- mében az értékelésre az akvizíció dátumától számított egy év állt rendelkezésre. 2021-ben lezárult az értékbecs- lés melynek eredményeképpen az eszközök valós értéke 4,3 millió EUR-val növekedett. Külső (kisebbségi) tulajdonosok részesedése Külső tulajdonosok részesedése Részesedés mértéke Részesedés összege 2022 2021 2022 2021 Masterplast Sp zoo 19,96% 19,96% 331 985 236 655 MasterPlast TOV 20,00% 20,00% 196 949 283 989 Masterplast D.O.O. 10,00% 10,00% 129 497 124 468 Masterplast Italia Srl. 49,00% 0% 30 419 0 MASTERWOOL MW-1 d.o.o. 49,00% 0% 0 0 Összesen - - 688 850 645 112
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 51 Kockázatok kezelése Pénzügyi kockázatok kezelése Teljes hitelezési kockázat A Csoport számos ügyfélnek szállít termékeket vagy nyújt szolgáltatásokat. Figyelembe véve a szerződési volu- meneket és a vevők hitelképességét nem áll fent jelentős hitelkockázat. A Csoport nemzetközi kinnlevőség keze- lési szabályzatának megfelelően a leányvállalatoknál működtetett ellenőrzési folyamat biztosítja, hogy csak meg- felelő pénzügyi háttérrel rendelkező ügyfelek részére történhet értékesítés, csökkentve ezzel a Csoport hitelezési kockázatát. A hitelkockázat által érintett lehetséges legnagyobb összeg a pénzügyi eszközök mérlegértéke, beleértve a mér- legben szereplő, értékvesztéssel csökkentett ügyleteket. Kamatkockázat A Csoport vezetése a változó kamatozású hitelekből eredő kamatkockázatot nem ítéli meg jelentős kockázati tényezőként, mivel a pénzügyi válság hatására banki intézkedések során megváltozott kamatmértékek nem kép- viselnek akkora nagyságrendet, mely nem lenne kigazdálkodható az üzleti tevékenységünk nyereségéből. A kamatváltozás érzékenységvizsgálata és az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása: Kamatkockázat 2022 2021 Kamatok + 1 % pontos növekedése esetén Pénzügyi tevékenység eredménye 2 483 526 35 068 Kamat növekedése -318 985 -102 155 Korrigált Pénzügyi tevékenység eredménye 2 164 541 -67 087 Adózás előtti eredmény 17 938 262 18 568 934 Kamat növekedése -318 985 -102 155 Korrigált adózás előtti eredmény 17 619 277 18 466 779 Kamatok + 1 % pontos csökkenése esetén Pénzügyi tevékenység eredménye 2 483 526 35 068 Kamatok csökkenése 318 985 102 155 Korrigált Pénzügyi tevékenység eredménye 2 802 511 137 223 Adózás előtti eredmény 17 938 262 18 568 934 Kamat csökkenése 318 985 102 155 Korrigált adózás előtti eredmény 18 257 247 18 671 089
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 52 A hitelekhez kapcsolódó EUR/HUF és EUR/RSD árfolyamváltozás kitettség érzékenységvizsgálata és az adózás előtti eredményre gyakorolt hatása (az árfolyamkockázat kalkulációja az EUR-os hitelállományra vetítve törté- nik): Árfolyamkockázat 2022 2021 Az EUR/HUF, EUR/RSD, EUR/RON árfolyamok 3 %-os erősödése esetén Pénzügyi tevékenység eredménye 2 483 526 35 068 Árfolyam növekedésének hatása 313 458 296 427 Korrigált Pénzügyi tevékenység eredménye 2 796 984 331 495 Adózás előtti eredmény 17 938 262 18 568 934 Árfolyam növekedésének hatása 313 458 296 427 Korrigált adózás előtti eredmény 18 251 720 18 865 361 Az EUR/HUF, EUR/RSD, EUR/RON árfolyamok 3 %-os gyengülése esetén Pénzügyi tevékenység eredménye 2 483 526 35 068 Árfolyam csökkenésének hatása -313 458 -296 427 Korrigált Pénzügyi tevékenység eredménye 2 170 068 -261 359 Adózás előtti eredmény 17 938 262 18 568 934 Árfolyam csökkenésének hatása -313 458 -296 427 Korrigált adózás előtti eredmény 17 624 804 18 272 507 Likviditási kockázat A Csoport likviditási politikája előírja, hogy biztosítani kell a Pénzügyi Stratégia megvalósításához elegendő pénz- eszközt, lehívható hitelkeret rendelkezésre állását. A Csoport 2022. december 31-én mintegy 49,7 millió EUR hitelkerettel rendelkezett, mely magában foglalja a rövid és hosszú lejáratú, valamint az akkreditív és garancia hitelkereteket. A hitelkereteken felül a Növekedési Kötvényprogram keretében kibocsátott 21 mrd HUF (2022.12.31-i mérlegértéken 52,5 millió EUR) névértékű köt- vény nagyobb rugalmasságot biztosít a Csoport működéshez, mivel a rövid távú, valamint a magas finanszírozási költséggel felvett beruházási hiteleket a Társaság hosszú futamidejű, kedvező kamatozású finanszírozással vál- totta ki, valamint forrást biztosít a Csoport beruházásaihoz. A rendelkezésre álló hitellehetőségek megfelelő fizetőképességet és pénzügyi stabilitást biztosítanak a Csoport stratégiai céljainak megvalósításához. A Raiffeisen bank által nyújtott hitelek csoport szinten kerülnek elbírálásra, mely magában foglalja a leányválla- latok teljesítéséhez kötött értékelések kockázatát. A leányvállalatok működésük önálló finanszírozásához a hazai bankjuktól is vesznek fel beruházási, ill. forgóeszköz finanszírozási hiteleket.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 53 A következő táblázat a Csoport pénzügyi kötelezettségeit tartalmazza lejárat szerinti bontásban 2022. és 2021. december 31-én a szerződés szerinti kifizetések nem diszkontált értéke alapján. 2022 1 éven belül esedékes 2-5 éven belül esedékes 5 éven túl esedékes Összesen Pénzügyi lízing kötelezettségek 271 118 248 231 0 519 349 Banki hitelek 17 218 410 14 030 082 650 000 31 898 492 Tartosátok kötvénykibocsátásból 3 744 294 30 669 056 17 994 776 52 408 126 Szállítók és egyéb kötelezettségek 21 720 160 0 0 21 720 160 Összesen 42 953 982 44 947 369 18 644 776 106 546 127 2021 1 éven belül esedékes 2-5 éven belül esedékes 5 éven túl esedékes Összesen Lízing kötelezettségek 325 775 495 672 0 821 447 Banki hitelek 6 063 072 3 972 935 179 480 10 215 487 Tartozások kötvénykibocsátásból 0 28 389 294 28 446 293 56 835 587 Szállítók és egyéb kötelezettségek 21 660 791 0 0 21 660 791 Összesen 28 049 638 32 857 901 28 625 773 89 533 312 A kovenánsok nem teljesülése is kockázatot jelent a Csoport meglévő hiteleinek, kereteinek meghosszabbítása tekintetében. Az alábbi táblázat mutatja be a csoportszintű banki kovenánsok előírt mértékét, valamint teljesí- tésük 2022. december 31-i alakulását. Mutató megnevezése és számítása Előírt Teljesített Előírt Teljesített 2022 2021 net debt/EBITDA ≤3,25 2,87 ≤3,5 2,30 A Csoport 2022.12.31-én minden előírt mutatónak megfelelt. Földrajzi terület kockázata A Csoportot képező leányvállalatok fekvése többségében Közép-Európa területén helyezkedik el, de van leány- vállalata Ukrajnában is. Ez a viszonylagos szétszórtság mégsem jelent akkora kockázatot, mivel a leányvállalatok működésének kontrolljának biztosítása és fokozása érdekében a Csoport területi csoportokat (régiókat hozott létre), melynek irányítását, felügyeletét erre szakosodott régióvezetésre bízta. Ország kockázat A Csoport tevékenysége és eredményessége kitett a közép-, délkelet és kelet-európai országok politikai, makro- gazdasági, és államháztartás pénzügyi helyzetének alakulásának. A politikai és makrogazdasági környezet esetle- ges változása negatívan hathat a Csoport tevékenységére, eredménytermelő képességének alakulására. Az ukrán politikai helyzet bizonytalanságával kapcsolatos eszköz értékvesztéseket a 9. jegyzetben ismertettük. Árfolyamkockázat A Masterplast termékeinek nagy részét USD és euró bázison szerzi be és leányvállalatai saját országainak devizá- jában értékesíti, mely devizakitettséget eredményez a Csoport számára. Mivel a Csoport ország-portfoliója több- ségének (kivéve Ukrajna) devizája euróhoz kötött, ezért a helyi devizák az euróhoz történő mozgása, valamint az USD relációban beszerzett termékek esetében az EUR/USD alakulása befolyásolja a kereskedelmi tevékenység árfolyam hatását. Az árfolyamkockázatot a Masterplast központilag csoportszinten, ill. az anyavállalat gazdasági igazgatójának ko- ordinálása mellett leányvállalati szinten kezeli. Az éves pénzügyi tervezés részeként kerül meghatározásra az op- timális fedezeti stratégia, melyet jóváhagyás után a Csoport végrehajt. A fedezeti ügyletek az év végén nyitott
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 54 pozíciói és azok valós értéke, valamint az egyéb pénzügyi instrumentumok valós értéke a 26-es számú jegyzetben kerül bemutatásra. A magyarországi szervezetek euróban folyósított forgóeszköz-, a szerbiai leányvállalat euró alapú beruházási- hitellel is rendelkeznek. Adókockázat A Csoport a változó törvényi szabályozók módosulásait folyamatosan figyeli, nyomon követi, és amennyiben a Csoportot érintő szabályzóváltozás lép életbe, azonnal meghozza a megfelelő intézkedéseket, kialakítja – módo- sítja – az eljárási rendet, így a management által azonosított jelentős adókockázatok, melyekről a vezetésnek tudomása lenne, nincsenek. Tőkekockázatok kezelése Osztalékfizetési politika: Amennyiben a Csoport nem talál a növekedéséhez szükséges beruházási és akvi- zíciós célpontokat, megfelelő eredményesség és működő tőke biztosítása mellett osztalékot is fizethet a tulajdonosoknak. Az osztalék mértéke a tárgyévi adózott eredmény maximum 50%-a. Tőkeemelés: A Masterplast 2018-ban emelt tőkét, s későbbi stratégiai terveinek megvalósításához a jövő- ben tőkeemelés formájában is biztosíthat forrást. A Csoport – egyedi eseteket kivéve- a leányvállalatoknál nem tervez tulajdonosi hozzájárulással tőkét emelni, a saját tőke növelését az előző évek eredményéből finanszírozza. Optimális tőkeszerkezet: A 2012-ben megvalósult tőkeemeléssel a Csoport saját-idegen tőkearánya jelen- tősen javult, melyet a likviditási kockázat csökkentésére– kiszámíthatatlan pénzpiacok – a jövőben is fenn kíván tartani. Működőképesség biztosítása: A Csoport a hatékony pénzügyi működőképességének biztosítására, folyama- tosan törekszik a beszállítóival a követendő szerződések, ügyletek fizetési határidejének kitolására, hosz- szabbítására, mellyel a vevői fizetési késedelmeit kívánja ellensúlyozni. Kutatási és kísérleti fejlesztési tevékenység A felmerült költségek alakulása: Kutatási és fejlesztési költségek 2022 2021 Kutatási és fejlesztési költségek 279 543 361 735 2022-ben és 2021-ben a COVID-19 szempontjából releváns termékek előállításához kutatási és fejlesztési költsé- gek merültek a Masterplast Medical Kft.-ben - kapcsolódó kutatás és fejlesztési támogatás (PM152079/2020).
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 55 Függő kötelezettségek és kötelezettségvállalások A még le nem járt futó pályázatok, és a hozzájuk tartozó kötelezettségek – 2022 Támogatás azonosító száma Támogatás megnevezése Támogatásban részesülő cég megnevezése Összeg Elszámolás metódusa Támogatás forrása Visszafi- zetendő összeg Megvalósított létesítmény Vállalások Fenntartási időszak vége GOP-1.3.1-11/A-2011- 0084 Magas épületek energetikai korszerűítése és az ehhez kapcsolódó tűzvédelmi megfe- lelőség fejlesztése a Masterplast Kft-nél Masterplast Medical Kft. 106 037 2011.12.09 2012.08.15 2014.07.30 85 % Európai Unió Európai Regionális Fej- lesztési Alapjából, 15 % Magyar Köztársa- ság központi költségvetéséből. 106 037 Van 2010. évi létszám megőrzése a projekt befejezését követő 2 teljes üz- leti évben. 2010. évi árbevétel növelése a támogatás legalább 30%-val. amit az 5 éves fenntartási időszak alatt bármikor teljesíthet a pályázó. 2019.12.31 GINOP-2.1.1-15-2016- 00767 Új kedvező tulajdonságú szél és légzáró dif- fúziós tetőfólia termék fejlesztése, a Masterplast Kft-nél Masterplast Medical Kft. 137 285 2017.04.18 2018.09.12 2019.08.21 Európai Unió Európai Regionális Fejlesz- tési Alapjából és A Magyar Köztársaság központi költségvetéséből. 137 285 Van A projekt keretében kifejlesztett eljárás/termék árbevétele a fejlesz- tést befejezését követő 2 egymást követő üzleti évben kell teljesülnie legkésőbb 2020.12.31-ig. mértéke a támogatás 30.8%-a. 2024.12.31 PM/326-9/2020 Hatékony diffúziós tetőfólia gyártás megva- lósítása Masterplast Medical Kft. 384 487 2020.12.30 100% hazai forrás 384 487 Van Létszámfenntartás (71,22 fő) és bérköltség növekedés vállalása a 2021-2026 évekre 2026.12.31 VNT2020-1-0634 Versenyképesség növelő támogatás Masterplast Medical Kft. 705 579 2020.07.23 100% hazai forrás 705 579 Van Létszámfenntartás (76 fő) 2021.06.30 PM/15207-9/2020 COVID-19 szempontjából releváns termé- kek előállítása Masterplast Medical Kft. 18 290 863 2020.12.29 100% hazai forrás 18 290 863 Van Létszámfenntartás (78,3 fő), valamint a létrehozott kapacitások fenn- tartása. 2024.12.31 PM/15207-9/2020 COVID-19 szempontjából releváns termé- kek előállítása - Kutatás-fejlesztés Masterplast Medical Kft. 459 259 2020.12.29 100% hazai forrás 459 259 Van Létszámfenntartás (78,3 fő), valamint a létrehozott kapacitások fenn- tartása. 2025.12.31 PM/2093-10/2021 Egészségipari egyéni védőeszközök készter- mék gyártási kapacitásának megteremtése Sárszentmihályon Masterplast Medical Kft. 5 178 371 2021.04.21 100% hazai forrás 5 178 371 Van Létszámfenntartás (80,5 fő), valamint a létrehozott kapacitások fenn- tartása. 2025.12.31 NGM/34052-6/2017 Jelentős vállalat fejlesztés megvalósítása a Mastefroam Kft-nél Masterfoam Kft. 627 117 2018.04.30 2018.10.31 100% hazai forrás 627 117 Van Összesen 21 új munkahely létesítése a 2019 és 2020-as üzleti évben, valamint bérköltség növekmény vállalása a bázis időszakhoz (2016) ké- pest. 2024.10.31 05 No. 401 5329/2015-1 Gyártásfejlesztés Masterplast YU D.o.o. 2 000 000 2015. 2016. 2017. Szerb Állam 2 000 000 Van Létszámfenntartás (205fő) 2023.02.28 KK-H-02/2017-I-7-0005 Gyártásfejlesztés Masterplast YU D.o.o. 2 478 470 2018. Prosperitati Alapítványon keresztül a Ma- gyar állam 2 478 470 Van Gazdasági tevékenység fenntartása 7 évig, 105 új alkalmazott határo- zatlan időre, akik átlag keresete 75%-a a székhely szerinti gazdasági szektorban meghatározott átlagkeresetnek. 10 új beszállítóval kell szerződést kötni. 2024.12.31 SZ-H-04/2019-III-1-0002 Gyártásfejlesztés Masterplast YU D.o.o. 3 000 000 2021. Prosperitati Alapítványon keresztül a Ma- gyar állam 3 000 000 van Gazdasági tevékenység fenntartása a beruházás megvalósításától szá- mított 5 év 2027.06.30 NTP2020-000356/2 Új gyártókapacitás létrehozása a termelési kapacitás és a piacok biztonságos ellátása érdekében Kedvezményezett: Master- plast Medical Kft. 6 308 047 I Előleg: 2022.01.18. II. I. időközi elszámolás el- fogadását követően, 2023.04.21 (tervezett dátum) Külgazdasági és Külügyminisztérium Támogató: HEPA Exportfejlesztési Ügy- nökség Zrt. 0 Folyamatban Záró beszámoló elfogadásától számított 5 évig köteles fenntartani a pályázat keretében beszerzett eszközöket + Fenntartás alatt a Támo- gatás 30%-a osztalékként befizetendő A beszámoló elfogadásá- tól számított 5 év Tervezetten: 2023.12.31. A GVOP-től kapott támogatások esetében a jegybanki alapkamat kétszeresével kell visszafizetni a fenti az összegeket a szerződésben foglaltak nem teljesülése esetén. A szerződésben foglaltak a tárgyévben teljesültek és a vezetőség megítélése alapján a jövőben is teljesülni fognak.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 56 A még le nem járt futó pályázatok, és a hozzájuk tartozó kötelezettségek – 2021 Támogatás azonosító száma Támogatás megnevezése Támogatásban részesülő cég megnevezése Összeg Elszámolás metódusa Támogatás forrása Visszafize- tendő összeg Megvalósított létesítmény Vállalások Fenntartási időszak vége GINOP-2.1.1-15-2016- 00767 Új kedvező tulajdonságú szél és légzáró diffúziós tető- fólia termék fejlesztése, a Masterplast Kft-nél Masterplast Medical Kft. 148 911 2017.04.18 2018.09.12 2019.08.21 Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapjá- ból és A Magyar Köztársaság központi költségveté- séből. 148 911 Van A projekt keretében kifejlesztett eljárás/termék árbevétele a fej- lesztést befejezését követő 2 egymást követő üzleti évben kell teljesülnie legkésőbb 2020.12.31-ig. mértéke a támogatás 30.8%-a. 2024.12.31 PM/326-9/2020 Hatékony diffúziós tetőfólia gyártás megvalósítása Masterplast Medical Kft. 417 049 2020.12.30 100% hazai forrás 417 049 Van Létszámfenntartás (71,22 fő) és bérköltség növekedés vállalása a 2021-2026 évekre 2026.12.31 PM/15207-9/2020 COVID-19 szempontjából releváns termékek előállí- tása Masterplast Medical Kft. 19 839 886 2020.12.29 100% hazai forrás 19 839 886 Van Létszámfenntartás (78,3 fő), valamint a létrehozott kapacitások fenntartása. 2024.12.31 PM/15207-9/2020 COVID-19 szempontjából releváns termékek előállí- tása - Kutatás-fejlesztés Masterplast Medical Kft. 498 153 2020.12.29 100% hazai forrás 498 153 Van Létszámfenntartás (78,3 fő), valamint a létrehozott kapacitások fenntartása. 2025.12.31 PM/2093-10/2021 Egészségipari egyéni védőeszközök késztermék gyár- tási kapacitásának megteremtése Sárszentmihályon Masterplast Medical Kft. 5 616 918 2021.04.21 100% hazai forrás 5 616 918 Van Létszámfenntartás (80,5 fő), valamint a létrehozott kapacitások fenntartása. 2025.12.31 NGM/34052-6/2017 Jelentős vállalat fejlesztés megvalósítása a Mas- tefroam Kft-nél Masterfoam Kft. 680 227 2018.04.30 2018.10.31 100% hazai forrás 680 227 Van Összesen 21 új munkahely létesítése a 2019 és 2020-as üzleti év- ben, valamint bérköltség növekmény vállalása a bázis időszakhoz (2016) képest. 2023.10.31 05 No. 401-5329/2015-1 Gyártásfejlesztés Masterplast YU D.o.o. 2 000 000 2015. 2016. 2017. Szerb Állam 2 000 000 Van Létszámfenntartás (205fő) 2018-2022 üzleti évekre vonatkozóan 2022.12.31 KK-H-02/2017-I-7-0005 Gyártásfejlesztés Masterplast YU D.o.o. 2 472 995 2018. Szerb Állam 2 472 995 Van Gazdasági tevékenység fenntartása 7 évig, 105 új alkalmazott ha- tározatlan időre, akik átlag keresete 75%-a a székhely szerinti gazdasági szektorban meghatározott átlagkeresetnek. 10 új be- szállítóval kell szerződést kötni. 2024.12.31 SZ-H-04/2019-III-1-0002 Gyártásfejlesztés Masterplast YU D.o.o. 3 000 000 2021. Prosperitati Alapítványon keresztül a Magyar ál- lam 3 000 000 van Gazdasági tevékenység fenntartása a beruházás megvalósításá- tól számított 5 év 2027.06.30 A GVOP-től kapott támogatások esetében a jegybanki alapkamat kétszeresével kell visszafizetni a fenti az összegeket a szerződésben foglaltak nem teljesülése esetén. A szerződésben foglaltak a tárgyévben teljesültek és a vezetőség megítélése alapján a jövőben is teljesülni fognak.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 57 Mérlegen kívüli tételek és bankgaranciák A Csoport tagjai bankgarancia keretszerződést kötöttek. A felhasznált bankgaranciák különböző pályázatokhoz, leányvállalatoknak nyújtott viszont garanciákhoz kapcsolódnak. A fennálló bankgaranciák részletezése a követ- kező: Leányvállalat neve Garancia típusa 2022 2021 Masterfoam Kft. Vám 24 984 27 100 Masterfoam Kft. Pályázati garancia 627 117 680 227 Masterplast Romania Bankgarancia 251 860 251 825 Masterplast Romania Bankgarancia 80 171 80 160 Masterplast YU D.o.o. Bankgarancia 2 000 000 2 000 000 Masterplast YU D.o.o. Bankgarancia 0 330 000 Masterplast YU D.o.o. Bankgarancia 85 235 2 069 056 Masterpalst International Kft.* Keretgarancia 0 13 178 780 Masterplast Proizvodnja DOO Subotica Váltó 6 308 047 6 842 264 Összesen 9 377 414 25 459 412 * A Társaság részére keretgaranciát ad a bank a távol-keleti beszállítók kapcsán. A Csoport ellen indított peres, illetve nem peres eljárások A romániai adóhatóság a Társaság romániai leányvállalata beszállítóit érintő, antidömping alá eső termékek im- portjához kapcsolódó feltételezett adótartozás miatti vizsgálatot a MASTERPLAST Romania S.R.L.-re is kiterjesz- tette, majd a nyomozóhatóság a MASTERPLAST Romania S.R.L.-t és két vezető tisztségviselőjét meggyanúsította. Az eljárás idejére 2 011 428 euró (9 951 341 RON) keretösszeg erejéig történő esetleges jövőbeli végrehajtás biztosítékául a MASTERPLAST Romania S.R.L. tulajdonában álló romániai ingatlanokra lefoglalást és elidegenítési tilalmat rendelt el. Az intézkedés a MASTERPLAST Romania S.R.L. működését, gazdasági tevékenységét nem érinti, nem korlátozza. A határozat ellen a vállalat jogorvoslattal élt, a jogorvoslati eljárás jelenleg is folyamatban van. A lezajlott adó- vizsgálat eredményeképpen a romániai adóhatóság határozatában összesen 251 860 euró (1 246 053 RON) ÁFA, valamint 80 171 euró (396 638 RON) késedelmi kamat befizetési kötelezettséget állapított meg az ellenőrzött 2014.01.01.-2016.08.31. időszakra vonatkozóan. A vállalat az esetleges kötelezettség fedezetére bankgaranciát nyújtott be. A romániai adóhatóság a Társaság romániai leányvállalatánál indított transzferár vizsgálat keretében a 2014- 2018-as üzleti évekre vonatkozóan 468 484 euró (2 318 107 RON) adóhiányt állapított meg. A Társaság a megál- lapítás ellen szakértők bevonásával fellebbezett, az eljárás jelenleg is folyamatban van. A későbbi lehetséges adóbírság elkerülés érdekében a Társaság a 2020-as évben a teljes összeget megfizette az adóhatóság felé, az eredménykimutatásban az „Egyéb működési bevételek (ráfordítások)” soron szerepeltette. A Társaság és leányvállalatai ellen a 2022-as üzleti évben 7 peres, illetve nem peres eljárása volt folyamatban összesen körülbelül 1 315 ezer EUR ügyértékben, amely tartalmazza az előzőekben már említett romániai leány- vállalathoz kapcsolódó ügyértéket is. A Csoport álláspontja szerint a fenti eljárások a Csoport pénzügyi helyzetére vagy eredményére jelentős hatást várhatóan nem gyakorolnak. A Csoport által indított peres, illetve nem peres eljárások: A Társaság és leányvállalatainak hozzávetőlegesen 56, a Csoport által indított jogi eljárása van folyamatban ösz- szesen körülbelül 605 ezer EUR ügyértékben. A Csoport a fenti ügyekre megfelelő mértékű tartalékot képzett, ezért álláspontja szerint a fenti eljárások a Cso- port pénzügyi helyzetére vagy eredményére jelentős negatív hatást várhatóan nem gyakorolnak. Az ügyek eset- leges sikeres zárása a Csoport eredményére pozitív hatással lehet.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 58 Masterplast Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet bemutatása A Masterplast Nyrt. 2016. december 14-én alapította a MASTERPLAST Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezetét. Az MRP szervezet székhelye: 1062 Budapest, Andrássy út 100. A Masterplast Nyrt. (Alapító) az MRP szervezetet azért hozta létre, hogy társaság vezetőinek (Résztvevők) a Mas- terplast üzleti céljaihoz kapcsolódó, ösztönző javadalmazásokat hatékonyan lebonyolítsa. Az MRP szervezetet az IFRS 2 alapján a Társaság kiterjesztéseként 100%-ban tartja nyilván a könyveiben, mivel a javadalmazási politikán keresztül meghatározza az MRP szervezet működését. Mivel a juttatás tőkeinstrumentumban kiegyenlített részvényalapú kifizetési ügyletnek minősül (share based payment), így az IFRS 2 standard előírásai alapján történik az értékelése és elszámolása. Az MRP Résztvevői a 2021/2022-es programhoz kapcsolódóan a Masterplast Nyrt. és az általa kontrolált, 100%- os tulajdonú Masterplast Medical Kft., Masterplast Hungária Kft., Masterplast International Kft. és Masterfoam Kft. munkavállalói, akikre kiterjed a vállalat Javadalmazási Politikáinak a hatálya. A Társaság a fent nevezett vál- lalatok azon vezetőit vonta be a Résztvevők körébe, akiknek legnagyobb ráhatásuk volt a Javadalmazási Politi- kákban megfogalmazott vállalati üzleti célok megvalósítására. A Résztvevők az Alapító nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként juttatott Masterplast részvények és pénzügyi eszközök ellenében szereztek tagi részesedést az MRP szervezetben. A 2022-as évhez kapcsolódó részvényalapú 2021-2022-es programot a Társaság 2021. április 07-án indította. Az opció valós értékének meghatározása a Black Scholes modell alapján a nyújtás időpontjában történik. Az MRP szervezet a mérlegfordulónapon rendelkezik az MRP juttatáshoz köthető teljes részvény darabszámmal melyet a (2022-es évhez kapcsolódó nagy biztonsággal megbecsült részvény alapú juttatások értékével csökken- tett) visszavásárolt saját részvényként mutat ki a saját tőkében az „MRP részvény alapú kifizetés” soron. A juttatás teljes összege IFRS 2 standard alapján lett értékelve az eredménnyel szemben, a későbbiekben minden az MRP juttatáshoz köthető saját részvényekkel kapcsolatos tranzakció a tőkében kerül elszámolásra. A juttatás nyújtásának időpontja (grant date) az a nap, amikor a javadalmazási politika aláírásra került, jelen esetben (a 2022/2022-es programhoz kapcsolódóan 2021. április 06.). A megszolgálási időszak a program indítá- sát követő második év, azaz 2022. A részvény alapú kifizetés elszámolása a 2021/2022-es program vonatkozásában az alábbi értékek figyelembe- vételével történt: MRP 2021/2022 Grant date - 2021. április 07. Részvények valós értéke a grant date napján HUF/db 2 620 Várhatóan lehívásra kerülő részvény db 21 072 Várhatóan lehívásra kerülő opciós érték (valós érték) EUR 137 935 A nem a 2022-es évhez kapcsolódó (LTI) program elszámolása és várható kifizetése az alábbiak szerint alakul: LTI programok elszámolása 2022 LTI 2020 LTI 2021 Grant date - 2019.06.14 2020. április 23. Részvény darabszám db 14 850 8 564 Részvények valós értéke a grant date napján HUF/db 616 483 Opciós ár HUF/db 100 100 Várhatóan lehívásra kerülő opciós érték (valós érték) EUR 22 855 10 335
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 59 Az MRP javadalmazási politikában előírt (nem a 2022. év konszolidált EBIT-hez köthető) mutatók teljesülései a következőképpen alakultak: Előírt mutatók megnevezése Teljesülés % Konszolidált adózott eredmény növekedés az előző évhez képest 97,7% Konszolidált adózott eredmény növekedés a stratégiai tervhez képest 95,2% A következő mutatók teljesülése estén a juttatás előfeltétele, hogy 2022. évi konszolidált beszámolóban szereplő árbevétel meghaladja a 2020. évit. Előírt mutatók megnevezése Teljesülés % Group forgalom növekedés 2020-hoz képes 164,5% Konszolidált EBIT növekedése az előző évhez képest 82,8% Masterfoam Kft korrigált adózás előtti eredmény növekedése 0% Export profit center korrigált EBITDA növekedés az előző évhez képest 107,8% Masterplast Hungária Kft. profit center korrigált EBITDA növekedés az előző évhez képest 136,7% HQ profit center korrigált EBITDA növekedés az előző évhez képest 144,3% Az egyes vállalatokban lévő várható bruttó (valós értékű) kifizetések a 2021/2022-es programhoz kapcsolódóan a következőképpen alakulnak: Leányvállalat neve 2022 2021 Masterplast Nyrt. 28 920 95 634 Masterfoam Kft. 0 0 Masterplast International Kft. 6 042 25 239 Masterplast Hungária Kft. 9 524 33 026 Masterplast Medical Kft. 0 20 138 Összesen 44 486 174 037 Mivel az Társaság és az MRP szervezet 2 éves programokat indít, így a 2022. évben elindult a 2022/2023-es java- dalmazási program. A megszolgálási időszak a program indítását követő második év, azaz 2023, így ezen program elindítása a 2022. évi konszolidált beszámolóra nincs hatással. Orosz - Ukrán háború hatásai A 2022 februárjában kirobbanó orosz-ukrán háború következményeként a Masterplast átmenetileg leállította ukrajnai működését, majd az eszközök és erőforrások biztonságba helyezését követően, a háborúval nem sújtott területeken idővel sikeresen folytatta az operációt. Ennek a Cégcsoport jövedelmezőségére potenciálisan gyako- rolt hatását – a területi érintettség részarányából kifolyólag marginálisnak tekinti. Közép- és hosszútávon, a Mas- terplast, mint az ukrán piacon régóta jelen levő építőanyag-, szigetelőanyag-gyártó számára Ukrajna újjáépítés- ében rejlő üzleti potenciál ellensúlyozhatja a háború időszaka alatt kieső jövedelmeket. A háborús helyzetre való tekintettel a fizetési fegyelem sikeres fenntartása (előre fizetés) és a biztonságos (kimenekített készletek) kész- letkezelés okán a Vállalat ukrán kinnlevőségeire és készleteire nem képzett a szokásos üzletmenetre érvényes politikája szerint elszámolt értéken felül további értékvesztést. A Masterplastnak nincs orosz kitettsége, sem az alapanyag beszerzésben, sem a vevői oldalon, így az Oroszor- szágra és Fehéroroszországra kivetett szankciók nem jelentenek közvetlen veszélyt a Csoport számára. A háború közvetett hatásai ugyanakkor fennakadásokat okoznak a beszállítói láncok működésében, ami további alapanyag drágulást és ellátási nehézségeket jelent a gazdasági szereplők számára. Vállalat e nehézségek enyhítése érdek- ében stratégiai készletekkel és diverzifikált beszállítói portfóliójával biztosítja az üzletfolytonosságot és a magas szolgáltatási színvonal fenntartását.
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 60 Mérleg fordulónap utáni események A cégcsoportban az anyavállalati felsővezetés, valamint a leányvállalati vezetők részére az előző gazdasági évben elért egyéni eredményeik után megjelölt prémium elhatárolásként szerepel a beszámolóban, kifizetésére még nem került sor. 2023.01.18-án a Társaság adásvételi szerződést kötött a PIMCO Kft. 100%-os üzletrészének megvásárlására. A PIMCO Kft. Szerencsen 4,3 hektáros gyárépítésre előkészített iparterülettel, valamint egy előrehaladott előkészí- tettségű 14,1 milliárd HUF (34 978 139 EUR) értékű üveggyapot gyártási beruházási projekttel rendelkezik, amely megvalósítására 40 százalékos, 5,645 milliárd forint összegű vissza nem térítendő állami támogatást biztosít a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság. Az akvizíció kedvező fel- tételeinek köszönhetően a beruházás magasfokú előkészítettsége jelentős. A 11 500 négyzetméter nagyságú új üzem évente mintegy 20 ezer tonna üveggyapot hőszigetelőanyag gyártására lesz képes. A beruházási projekt fedezetéül a 2022 októberében gyártásfejlesztések finanszírozása céljából lebonyolított tőkebevonásból rendel- kezésre álló forrás szolgál. 2023.01.31-én a Társaság stratégiai együttműködési megállapodást kötött a KÉSZ Holding Zrt-vel a MASTERPLAST Modulhouse Kft. által gyártásra kerülő moduláris épületek acél vázrendszerének közös továbbfejlesztésére. A stratégiai együttműködési megállapodás alapján a közös fejlesztés és hasznosítás a Társaság moduláris épület- elem gyártó üzletágához kapcsolódik, melynek a keretében a KÉSZ Holding Zrt., illetve az együttműködésben való részvételre kijelölt kapcsolt vállalkozásai részben az acélszerkezetek beszállítójaként, részben a közösen kifejlesz- tett vázzal készülő modulok vásárlóiként támogathatják a Társaság céljait. Az együttműködés sikerességéhez a KÉSZ Holding Zrt. évtizedes acélszerkezet gyártási tapasztalatát, kapacitását, míg a Masterplast hőszigetelőanyag gyártási tudását, épületenergetikai szakértelmét és a moduláris épületelemek tervezésében és gyártásában elért know-how-t biztosítja. 2023.02.15-én a Társaság üzletrész átruházási szerződést kötött a Master Modul Kft. -ben meglévő, a Master Modul Kft. jegyzett tőkéjének 25%-át képező, 750 000 HUF (1 873 EUR) névértékű üzletrész eladására. A Vállalat az üzletrész átruházás következtében a Master Modul Kft-ben a továbbiakban részesedéssel nem rendelkezik, a Master Modul Kft-ben tervezett tevékenységet a MASTERPLAST Modulhouse Kft. valósítja meg. A MASTERPLAST Nyrt. 2023.03.21-én üzletrész átruházási szerződést kötött a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. jegy- zett tőkéjének 49%-át képező üzletrész megvásárlására. Az üzletrész átruházás eredményeként a MASTERPLAST Nyrt. a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. 100%-os részesedéssel rendelkező, egyedüli tagjává válik. A Társaság 2023.03.16-án üzletrész átruházási szerződést kötött a MASTERPLAST Italia S.r.l.-ben meglévő, a MAS- TERPLAST Italia S.r.l. jegyzett tőkéjének 44,5%-át képező, 89 000 EUR névértékű üzletrész megvásárlására. Az üzletrész átruházás eredményeként a MASTERPLAST Nyrt. a MASTERPLAST Italia S.r.l. 95,5%-os részesedéssel rendelkező tagjává válik. A 2022. üzleti évhez kapcsolódóan közgyűlés által elfogadott osztalék fizethető ki, amelyet osztalékfizetésre a közgyűlés jóváhagyása után kerülhet sor a Masterplast Nyrt. hatályos alapszabályában foglaltaknak megfelelően. Jövőre vonatkozó megállapítások Az Éves jelentés jövőre vonatkozó megállapításokat is tartalmaz. Ezen megállapítások a jelenlegi terveken, becs- léseken és előrejelzéseken alapulnak, ezért nem lenne helyes ezen megállapításokra a kellő mértéket meghaladó módon támaszkodni. A jövőre vonatkozó megállapítások kockázatot és bizonytalanságot hordoznak. A Társaság felhívja a figyelmet arra, hogy számos olyan fontos tényező van, amelynek hatására a tényleges eredmények lényegesen eltérhetnek a jövőre vonatkozó megállapításokban foglaltaktól. A becslések és a feltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A számviteli becslések módosítása a becs- lés módosításának időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás csak az adott évet érinti, illetve a módosítás időszakában és a későbbi időszakokban, ha a módosítás mind a jelenlegi, mind a későbbi éveket érinti. Felelősségvállaló nyilatkozat Az alkalmazott számviteli előírások alapján, a Társaság legjobb tudása szerint elkészített Konszolidált éves beszá- moló valós és megbízható képet ad a Masterplast Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozásai eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről valamint eredményéről, továbbá az Üzleti jelentés megbízható képet ad
MASTERPLAST NYRT. KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET A KONSZOLIDÁLT ÉVES BESZÁMOLÓHOZ A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) A kiegészítő melléklet a konszolidált éves beszámoló szerves részét képezi. 61 a Masterplast Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozásai helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismer- tetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket. A konszolidált éves beszámoló jóváhagyása A Masterplast Nyrt. 2022. december 31-én végződő évre vonatkozó konszolidált éves beszámolóját az Igazgató- tanács 2023. április 27-i határozatában elfogadta és engedélyezte a közzétételt. A közgyűlés jogosult a konszoli- dált éves beszámoló módosítására.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 62 MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE 2022
Cégjegyzékszám: 07-10-001342 Adószám: 13805300-4-07 Vállalkozás megnevezése: Masterplast Nyrt. Vállalkozás címe: 8143 Sárszentmihály, Árpád u. 1/a. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉS Az üzleti év: 2022.01.01. – 2022.12.31. Sárszentmihály, 2023. április 27. ………………………………….. Vezérigazgató
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 2 Tartalomjegyzék Bevezetés ............................................................................................................................................................................... 3 Tulajdonviszonyok .................................................................................................................................................................. 3 Szavazati jogok és szavazás .................................................................................................................................................... 4 Saját részvények adatai .......................................................................................................................................................... 4 Igazgatótanács ........................................................................................................................................................................ 4 Audit Bizottság ....................................................................................................................................................................... 4 A vezető tisztségviselők kinevezésére és elmozdítására, valamint az alapszabály módosítására vonatkozó szabályok ........ 5 A vezető tisztségviselők hatásköre ......................................................................................................................................... 5 Közgyűlés ................................................................................................................................................................................ 5 Masterplast Csoport tevékenysége és üzleti modellje, leányvállalatok ................................................................................. 6 Terjeszkedési terv ................................................................................................................................................................... 9 Makrogazdasági folyamatok hatása a Cégcsoport tevékenységére ....................................................................................... 9 Tevékenységből származó teljesítmények alakulása ............................................................................................................ 11 A forgalom termékcsoportok szerinti bemutatása ............................................................................................................... 11 A forgalom országonkénti alakulása ..................................................................................................................................... 13 A Masterplast konszolidált eredményének alakulása........................................................................................................... 15 A Csoport vagyoni helyzetének bemutatása ........................................................................................................................ 17 Pénzügyi és egyéb gazdálkodási mutatók............................................................................................................................. 18 Kutatás és kísérleti fejlesztési tevékenység .......................................................................................................................... 19 Környezetvédelem ................................................................................................................................................................ 20 Energiaválság és a hőszigetelés ............................................................................................................................................ 21 Energiafelhasználás .............................................................................................................................................................. 21 Hulladékgazdálkodás ............................................................................................................................................................ 21 Rövid távú tervek bemutatása .............................................................................................................................................. 22 Hosszú távú stratégia bemutatása ....................................................................................................................................... 23 Kockázatkezelési politika bemutatása .................................................................................................................................. 25 Etikai normák ........................................................................................................................................................................ 26 Munkaerő menedzsment ..................................................................................................................................................... 27 Esélyegyenlőségi Irányelv ..................................................................................................................................................... 27 Emberi jogok tiszteletben tartása ......................................................................................................................................... 27 Telephely bemutatása .......................................................................................................................................................... 28 Vezetési és szervezeti intézkedések a mérleg fordulónapja után ........................................................................................ 28 Társadalmi felelősségvállalás................................................................................................................................................ 29 Felelős vállalatirányítás ........................................................................................................................................................ 29 Vállalatirányítási nyilatkozat ................................................................................................................................................. 30 A Masterplast Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet bemutatása ................................................................... 33 Mérleg fordulónap utáni események ................................................................................................................................... 33 Jövőre vonatkozó megállapítások......................................................................................................................................... 34 Összegzés.............................................................................................................................................................................. 34
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 3 Bevezetés Az üzleti jelentés a Cégcsoport eredményeinek elemzését, valamint minden olyan további információt tartalmaz, mely a működés megítéléséhez szükséges, így többek között a várható fejlődés irányát a felmerülő kockázatokkal együtt, a vezetőség bemutatását, a kutatási-fejlesztési tevékenységet, társadalmi felelősségvállalást. Tulajdonviszonyok Magánszemélyek által alapított gazdasági társaság, amit magánszemély tulajdonosai kereskedelmi céllal hoztak létre 1997-ben. Az alaptőke részvények szerinti megoszlása: 16 850 635 db egyenként 100,-Ft névértékű névre szóló törzsrészvény. A részvények előállítási módja: dematerializált részvény. ISIN azonosító: HU0000093943 Tulajdonos neve 2022 2021 Tibor Dávid 454 805 700 Ft 454 805 700 Ft Ács Balázs 387 725 900 Ft 387 725 900 Ft LPH Kft., SOH Kft. 0 Ft 79 886 900 Ft Nádasi Róbert 10 562 000 Ft 6 779 900 Ft Több kisebbségi tulajdonos 804 424 100 Ft 497 446 400 Ft Visszavásárolt részvények 27 545 400 Ft 33 483 100 Ft Összesen: 1 685 063 100 Ft 1 460 127 900 Ft (6 049 289 EUR) (5 503 939 EUR) Forrás: a Társaság vezetői információs rendszeréből származó adatok 2011. év elején a Társaság döntött a tőzsdére lépés és a Csoport középtávú terveinek megvalósításához tervezett tőkepiaci tőkebevonás koncepciójáról, valamint a nyilvánosan működő részvénytársasággá alakulásáról. Ennek megfelelően 2011. április 20-án a nyílt részvénytársasággá alakulás bejegyzése, majd 2011. november 29- én a technikai bevezetés a Budapesti Értéktőzsdére megtörtént. 2012-ben két tranzakcióval részvénykibocsátás- sal járó, 6,1 millió euró tőkebevonást végzett a Társaság, ami kiszélesítette tulajdonosi szerkezetét. 2022 októ- berében törzsrészvények nyilvános forgalomba hozatalával további 22,4 millió euró tőkebevonást eszközölt.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 4 Szavazati jogok és szavazás Minden törzsrészvény tulajdonosa egy szavazatra jogosult. Csak a részvénykönyvbe - a Közgyűlést megelőzően - bejegyzésre került részvénytulajdonosok jogosultak a közgyűlésen szavazati joggal részt venni. A Közgyűlés a határozatait egyszerű szavazattöbbséggel hozza, kivéve ahol Gazdasági Társaságokról szóló törvény a döntést a leadott szavazatok legalább háromnegyedes többségéhez köti. Amennyiben a Közgyűlés úgy határoz, hogy az Igazgatótanács valamely kérdésben hozott döntését megváltoz- tatja, akkor az eredeti határozatot módosító határozat csak abban az esetben érvényes, ha a jelenlévő részvé- nyesek ezt elfogadják. Saját részvények adatai A Cégcsoport a mérleg fordulónapján 275 454 db visszavásárolt dematerializált saját részvénnyel rendelkezett. Igazgatótanács A közgyűlés hatáskörébe tartozó ügyeket kivéve – a Társaság végső döntéshozó testülete. Tevékenységét a Tár- saság Alapszabálya, a közgyűlés határozatai és a mindenkor hatályos jogszabályok szerint végzi. Az Alapszabály értelmében, az Igazgatótanács öt tagból áll, akiket az éves rendes Közgyűlés választott meg. 2022. december 31-én az Igazgatótanács tagjai: Tibor Dávid – elnök Ács Balázs – alelnök Dezse Margaret – független tag Dirk Theuns – független tag Fazekas Bálint – független tag Audit Bizottság A Közgyűlés az Igazgatótanács független tagjai közül a Társasági és a Tőkepiaci törvényben meghatározott hatás- körök ellátására háromtagú Audit Bizottságot hozott létre. Az Audit Bizottság tagjai: Dezse Margaret Dirk Theuns Fazekas Bálint Az Audit Bizottság hatáskörébe tartozik: a számviteli törvény szerinti beszámoló véleményezése; javaslattétel a könyvvizsgáló személyére és díjazására; a Könyvvizsgálóval megkötendő szerződés előkészítése, az alapszabály felhatalmazása alapján a rész- vénytársaság képviseletében a szerződés aláírása; a Könyvvizsgálóval szembeni szakmai követelmények és összeférhetetlenségi előírások érvényre jutta- tásának figyelemmel kísérése, a Könyvvizsgálóval való együttműködéssel kapcsolatos teendők ellátása, valamint - szükség esetén - az Igazgatótanács számára intézkedések megtételére való javaslattétel; a pénzügyi beszámolási rendszer működésének értékelése és javaslattétel a szükséges intézkedések megtételére; az Igazgatótanács munkájának segítése a pénzügyi beszámolási rendszer megfelelő ellenőrzése érdeké- ben; a belső audit munkájának felügyelete, irányítása.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 5 A vezető tisztségviselők kinevezésére és elmozdítására, valamint az alapszabály módosítására vonatkozó sza- bályok A MASTERPLAST Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (székhely: 8143 Sárszentmihály, Árpád u. 1/A.; cégjegy- zékét vezeti a Székesfehérvári Törvényszék Cégbírósága, cégjegyzékszám: 07-10-001342; a továbbiakban: „Tár- saság”) Igazgatótanácsa – a továbbiakban: „Igazgatótanács” – a Társaság ügyvezető szerve. Az Igazgatótanács öt tagból áll. Az Igazgatótanács tagjait a Közgyűlés választja. Az Igazgatótanács tagjai tisztségüket – a Társasággal kötött megállapodás szerint – megbízási jogviszonyban látják el. Az Igazgatótanács testületként jár el, feladatait állandó jelleggel vagy eseti döntések alapján tagjai között megoszthatja. Az Igazgatótanács, mint egységes irányítási rendszert megvalósító testület, egységesen látja el az igazgatóság és a felügyelőbizottság Ptk.-ban meghatározott feladatait. Az Igazgatótanács tagjai többségének független személy- nek kell lennie. Az Igazgatótanács tagjai vezető tisztségviselőnek minősülnek. Az Igazgatótanács elnökét és alelnökét az Igazgatótanács választja az Igazgatótanács megbízatásával megegyező időtartamra. Az Igazgatótanács tagja csak olyan személy lehet, aki megfelel a hatályos jogszabályokban és az Alapszabályban meghatározott feltételeknek, akit a Közgyűlés megválasztott, és aki e megbízatását írásos nyilatkozatával elfo- gadta. Az Igazgatótanács tagjai a Társaság ügyvezetését az ilyen tisztséget betöltő személyektől általában elvárható gon- dossággal, a Társaság érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek ellátni. Az Igazgatótanácsi tagság megszűnik a megbízatási időszak lejártával, a Társaság közgyűlése általi visszahívással, lemondással, a törvényben meghatározott kizáró ok bekövetkeztével vagy a tag elhalálozásával. Abban az esetben, ha az Igazgatótanács tagja olyan okról szerez tudomást, ami alapján a megbízatását a továb- biakban nem tudja betölteni (például jogszabályi kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkezte vagy egyéb elfoglaltság miatti időhiány), úgy erről az Igazgatótanács elnökét köteles haladéktalanul tájékoztatni, illetve le- mondását benyújtani. A Közgyűlés a részvénytársaság legfőbb szerve, amely a részvényesek összességéből á1l. Amennyiben a Ptk. vagy jelen Alapszabály másként nem rendelkezik, a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik a döntés - ha a törvény eltérően nem rendelkezik - az Alapszabály megállapításáról és módosításáról. Az Igazgatótanács hatáskörébe tartozik A Társaság nevének, székhelyének, telephelyének, fióktelepének, tevé- kenységi körének (a főtevékenység kivételével) módosítása és ezzel összefüggésben az Alapszabály módosítása. A vezető tisztségviselők hatásköre Az Igazgatótanács hatáskörébe tartozik a döntés saját részvény megszerzéséről a törvényben és az Alapszabály- ban rögzített feltételek fennállása esetén, valamint döntés az Nyrt. saját részvényeinek átruházásáról és megter- heléséről. Közgyűlés A Társaság legfőbb szerve a közgyűlés, amely a részvényesek összességéből áll. Az éves rendes közgyűlés hatás- körébe tartozik többek között az éves pénzügyi beszámolók elfogadására és az adózott eredmény felhasználására vonatkozó döntés, az Igazgatóság megválasztása, illetve visszahívása, könyvvizsgáló választása, az Alapszabály módosítása, továbbá minden olyan döntés, amely a Társaság alaptőkéjére materiális hatással van, és amelyet jogszabály vagy az Alapszabály a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe utal.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 6 Masterplast Csoport tevékenysége és üzleti modellje, leányvállalatok A Masterplast leányvállalataival 10 európai országban biztosítja a közvetlen piaci jelenlétet és export part- nerein keresztül az európai országok többségében jelen van. Meghatározó pozícióval rendelkezik a homlokzati hőszigetelő, magastető szigetelő és szárazépítészeti rend- szerelemek piacán, higiéniai termékeinkkel pedig az egészségiparban is növekvő jelenléttel bír. Termékhátterét a Magyarországon, Szerbiában és Németországban működő, ISO és TÜV minősítéssel ren- delkező gyártóbázisain folytatott termeléssel és stratégiai gyártói együttműködésekkel biztosítja. Kiépített vevőközpontú értékesítési rendszerével, a gyártott és forgalmazott termékek minőségének folya- matos ellenőrzésével, stabil termékellátási háttérrel és rugalmas logisztikai megoldásokkal, versenyképes üzleti szolgáltatásokat biztosít partnerei számára. A stabil ellátási lánc, a már megvalósított és a folyamatban lévő gyártó- és fejlesztő beruházások, az erős pénzügyi háttér, és nem utolsó sorban az agilis szervezeti kultúra biztos alapot nyújtanak a további és fenn- tartható növekedéséhez. Masterplast Csoporthoz tartozó társaságok tevékenységének bemutatása: Társaság neve Tevékenység Leírás Masterplast Romania S.R.L., Ro- mánia (100%-os tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem Az egész országot lefedő partnerkörrel rendelkezik, a Csoport teljes termék- palettáját forgalmazza. Az értékesítési tevékenysége regionálisan szervezett, a vevők kiszolgálása két saját tulajdonú munkapontról (Nagyvárad és Buka- rest) történik, nagymértékben saját logisztikai eszközökkel. Masterplast YU D.o.o., Szerbia (100%-os tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem, EPS és üvegszövet gyártás A Csoport legnagyobb létszámú leányvállalata, fő tevékenysége a szerb piac kiszolgálása, a környező országokba (Albánia, Bosznia-Hercegovina, Monte- negró és Koszovó) irányuló export biztosítása, valamint EPS szigetelőanyag, üvegszövet és hálós élvédő termékek gyártása. A szerbiai piacot a szabadkai saját tulajdonú munkapontról, teljes termék-szortimenttel szolgálja ki. Az EPS gyártás elsősorban a szerb, a horvát és a magyar piacokra biztosít ter- mékeket, míg a hálós élvédő és az üvegszövet gyár termékek célpiacai elsősor- ban az Európai Uniós országok. A szerbiai értékesítés logisztikai szolgáltatását a társaság nagyrészt saját flottájával végzi. Masterplast s.r.o., Szlovákia (100%-os tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem Saját tulajdonú diószegi központjából és egy eperjesi bérelt munkapontról szolgálja ki teljes termékválasztékkal szlovákiai partnereit és export tevékeny- séget bonyolít Csehország déli, Szlovákiához közel eső régióiba. Masterplast d.o.o., Horvátország (100%-os tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem A horvát piacot Dályokról a Csoport teljes termékkínálatával szolgálja ki, rész- ben saját logisztikai eszközeivel. MasterPlast TOV, Ukrajna (80%-os tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem Folyamatosan növekvő partnerszám mellett 5 munkapontról szolgálja ki az uk- rán piacot. A vállalat központja Ungváron található, logisztikai flottája saját tu- lajdonában van. Masterplast Sp. z.o.o., Lengyelor- szág (80,04%-os tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem A térség legnagyobb építőipari piacán egy munkapontról értékesít az egész or- szágot lefedve. A vállalat központja Rokietnica-ban (Poznan mellett) található, partnerei kiszolgálásához részben saját logisztikai hátterét, illetve külső logisz- tikai szolgáltatót vesz igénybe. Masterfoam Kft., Magyarország (100%-os tulajdonrész) Fóliagyártás Fő tevékenysége polietilén habfólia termékek gyártása, melyek építőipari és csomagolóipari felhasználásra alkalmasak. A társaság a szigetelőiparra fóku- szálva, megszüntetve a habfólia gyártást, EPS szigetelőanyag gyártás indításá- ról döntött. A gépek telepítése 2022 év végével kezdődött, a társaság tervei alapján 2023 II. negyedévében megindulhat a termelés.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 7 Masterplast Medical Kft., Magyarország (100%-os tulajdonrész) Egészségügyi alap- anyag- és késztermék gyártás A társaság korábbi cégneve Masterplast Gyártó és Kereskedelmi Kft., a válto- zás időpontja: 2021. július 30. A Masterplast Csoport egészségügyi üzletága az egészségipari textíliák és késztermékek gyártására specializálódott. Az egész- ségipar igényeit egyrétegű nem szőtt (nonwoven) flíz alapanyagok széles ská- lájával, valamint filmmel kombinált, többrétegű nem szőtt textíliákkal, és az ezekből gyártott késztermékekkel tudja magas minőségben kiszolgálni. A vál- lalat más iparágak (építőipar, agrárium, autóipar, bútoripar stb.) számára is gyárt egy- vagy többrétegű ipari fóliákat. A legmodernebb gyártási technológia és nagyfokú automatizáltság mellett biztosítja az állandó magas minőséget. Masterplast D.O.O., Észak-Macedónia (100%-os tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem Saját ingatlanon, saját logisztikai flottával, egy munkapontról szolgálja ki a ve- vőit. Green MP Invest, Ukrajna (100% tulajdonrész) Vagyonkezelő A Masterplast Nyrt. 2012-ben döntött az ukrajnai EPS beruházás elindításáról, melyet a kialakult politikai és piaci helyzet függvényében 2013-ban fel is füg- gesztett, majd ezt követően 2016-ban döntött a beruházás leállításáról, vala- mint a beszerzett eszközök értékesítéséről. A Green MP Invest működése ha- tározatlan időre fel lett függesztve, a társaság további hasznosítása vizsgálat alatt van. Masterplast Hungária Kft., Ma- gyarország (100%-os tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem A Csoport legnagyobb forgalmú leányvállalata, fő tevékenysége a magyaror- szági piac ellátása és kiszolgálása. Nagyszámú partnerkapcsolatán keresztül a teljes országot kereskedelmileg lefedi, és a csoport teljes termékpalettáját for- galmazza. A magyarországi értékesítés biztos kiszolgálásához megfelelő mé- retű raktárkészletet tart fenn, biztosítva ezzel a folyamatos, zavartalan ugyan- akkor gazdaságos partnerkiszolgálást. Telephelye Sárszentmihályon található, partnerei kiszolgálásának meghatározó részét saját logisztikai flottájával végzi. Masterplast Modulhouse Kft. Ma- gyarország (100% tulajdonrész) Lakó- és nem lakó épü- let építése A moduláris építés során magas belső készültségi szintű épületegységek ipari körülmények között kerülnek legyártásra. A leányvállalat célja, hogy minél ko- rábban meghatározó szereplővé váljon ezen a gyorsan formálódó piacon a ma- gyarországi moduláris építészet generálkivitelezőinek kiemelt partnereként. Ezért egy megfelelő üzemméretű, hatékony gyártásra alkalmas üzemet létesí- tett Magyarországon. A Masterplast célja, hogy építőanyaggyártóból épület- rendszergyártóvá váljon és moduláris megoldást nyújtson a kivitelezőknek. Masterplast International Kft., Ma- gyarország (100%-os tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem Fő tevékenysége az export partnerek kiszolgálása, valamint a Csoport leány- vállalatainak áruellátása. A társaság Európa szinte minden országában rendel- kezik értékesítési partnerekkel, termékköre elsősorban homlokzati hőszige- telő rendszer elemek és tetőfóliák. A partnerek kiszolgálását jellemzően ide- gen flottával végzi. Ezen a vállalaton keresztül történik a kapcsolt leányvállalatok áruellátása, ami a Sárszentmihályon található központi telephelyről történik. Masterplast Nonwoven GmbH, Németország (100% tulajdonrész) Flíz és többrétegű membrán gyártás Nem szőtt ipari textíliák gyártására specializálódott. Egyrétegű nem szőtt flíz alapanyagok, két- és háromrétegű, szabályozható páraáteresztő fóliabevonat- tal ellátott nem szőtt textíliák, valamint speciális termékek fejlesztésével szá- mos ipari szegmens igényeit képes magas minőségben kielégíteni. Fidelis Bau Kft., Magyarország (100% tulajdonrész) Thermobeton gyártás Az újrahasznosított alapanyagból előállított hőszigetelő könnyűbeton, a „Thermobeton” gyártója. A Masterplast „Hungarocell Zöld Program” néven a hazai építőiparban első- ként indította el körforgásos gazdálkodási rendszerét. Az egyedülálló program lényege, hogy a Masterplast az általa értékesített Hungarocell polisztirol és XPS termékek felhasználása során keletkező fel nem használt vágott anyago- kat visszagyűjti, amit a Fidelis BAU Kft. feldolgoz és újból hőszigetelő anyagot állít elő belőle.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 8 Masterplast Italia Srl., Olaszország (51% tulajdonrész) Építőanyag nagykeres- kedelem A társaság 51%-os tulajdoni arányával 2022. április 13-án létrejött a MASTER- PLAST ITALIA SRL Olaszországban, Reggio Emilia tartományban. A leányvállalat társalapítói a helyi építőanyag piacon széleskörű tapasztalattal és kiterjedt üz- leti kapcsolatokkal rendelkező magánszemélyek. Az új társaság hőszigetelő anyagok olaszországi kereskedelmére alakult. A társaság az olaszországi keres- kedelmi leányvállalat indítását követően gyártás megkezdését is tervezi. Az új polisztirol hőszigetelőanyag gyártó üzem Észak-Olaszországban, Reggio Emilia megyében, Calerno városában létesül és már 2023-ban megkezdheti a kibo- csátást. Masterplast Proizvodnja D.o.o., Szerbia (100% tulajdonrész) XPS gyártás A Csoport második szerbiai leányvállalata, melyben zöldmezős beruházás ke- retében XPS szigetelőanyag gyártás fog megvalósulni. A beruházás 2021. har- madik negyedévében kezdődött, a próbagyártás befejezését követően az üzemszerű gyártás 2023. második negyedévében indul. Masterprofil Kft., Magyarország (20% tulajdonrész) Profil gyártás A társaság a Csoport káli telephelyén végez gipszkarton profil gyártási tevé- kenységet, mellyel a Csoport Leányvállalatait látja el termékkel. T-CELL Plasztik Kft., Magyarország (24% tulajdonrész) EPS gyártás A T-CELL Plasztik Kft. fő tevékenysége a polisztirol gyártás, Magyarországon két üzemében – Hajdúszoboszlón és Zalaegerszegen – gyárt EPS szigetelőanya- got. Termékei főként a magyar piacon kerülnek értékesítésre, ahol több, mint 10%- os piaci részesedéssel rendelkezik. MASTERWOOL MW-1 d.o.o., Szer- bia (51% tulajdonrész) Kőzetgyapot gyártás A vállalat kőzetgyapot gyártására alapított cég, amely jelenleg tevékenységet nem végez. Forrás: a Társaság vezetői információs rendszeréből származó adatok Hőszigetelő anyagok olaszországi kereskedelmére 2022. április 12-én létrejött a MASTERPLAST ITALIA SRL Olaszországban, a Társaság 51%-os tulajdonlásával. A Társaság a MASTERPLAST ITALIA SRL vállalatban EPS alapú hőszigetelőanyag gyártási beruházási projektet is indított. Kőzetgyapot gyártás tevékenység elindítása céljából a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. megalapításra került Szerbiá- ban, azonban beruházási tevékenység és operáció ezen gazdasági szervezet keretein belül még nem zajlott. A MASTERPLAST Nyrt. 2023. március 21-én üzletrész átruházási szerződést kötött a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. jegyzett tőkéjének 49%-át képező üzletrész megvásárlására. Az üzletrész átruházás eredményeként a MASTER- PLAST Nyrt. a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. 100%-os részesedéssel rendelkező, egyedüli tagjává válik. Masterplast D.O.O. korábban külső tulajdonban levő 10%-os üzletrészének megvásárlásával 2022. decem- ber 22. hatállyal a Társaság konszolidált tulajdoni hányada 90%-ról 100%-ra változott.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 9 Terjeszkedési terv A Társaság célja a dinamikus növekedési ütem fenntartása, melyet akvizíciós alapokon történő terjeszkedéssel, zöldmezős beruházásokkal és organikus fejlődéseken keresztül tervez megvalósítani. Földrajzilag az Európai Unió országai és Szerbia lehet a növekedés színtere. A Társaság kiemelt figyelmet fordít a lehetséges akvizíciós célpontok felkutatására, ahol mind belső, mind külső erőforrások bevonásával törekszik a megfelelő piaci potenciállal rendelkező vállalatok megtalálására. A cél, hogy a cégfelvásárlások támogassák a Vállalat fejlődését, sikeres működését és szinergiát hozzanak. A Vállalat forgalmi és eredmény növekedését az építőipar, egészségipar, moduláris építészet, valamint az ipari értékesítés piacán tervezi megvalósítani. A Csoport az utóbbi években összesen több, mint 50 millió euró értékben valósított meg gyártásfejlesztő beru- házásokat. Jelentősen növelte kapacitásait az üvegszövet és diffúziós tetőfólia gyártásban, mellyel a legmagasabb minőségi igényű, prémium kategóriás termékek piacát képes kiszolgálni a Cégcsoport. A 2023-ban induló további három üzemével – egy XPS és két EPS gyáregységgel - hőszigetelőanyag gyártási kapacitásai is nagyságrendekkel bővülnek, ez által lehetőség nyílik további térnyerésre a nyugat-európai piacokon is. Az energiaválság kezelésé- ben az épületek felújítása és energetikai korszerűsítése felértékelődött, ami biztosítja a kereslet növekedését a szigetelőanyagokra. Erre építve a Masterplast 9,22 milliárd forint értékű sikeres tőzsdei tőkebevonást követően 2022 végén elindította kőzet- és üveggyapot gyártásfejlesztési beruházásait is. A társaság víziója szerint az évtized második felére a Masterplast lehet az egyetlen olyan hőszigetelőanyag gyártó a kelet-közép-európai régióban, amely mind a műanyag, mind az ásványi szigetelőanyagok terén jelentős gyártói és piaci pozíciókkal rendelkezik. A moduláris épületelemgyártó üzletágban a 2023-as évben valósulhat meg a piacra lépés. A moduláris üzletág és az egészségipari divízióban lévő potenciál kiaknázása a következő években tovább növelheti a Masterplast ered- ményességét és az üzleti diverzifikáció révén a válságálló képességét is. Makrogazdasági folyamatok hatása a Cégcsoport tevékenységére A Masterplast fő tevékenységét alkotó szigetelő- és más építőanyagok gyártását és értékesítését jelentős mér- tékben befolyásolja a külső gazdasági, iparági környezet alakulása. Az építőanyagok és kiegészítő termékek for- galma elsősorban az új épületek piacához köthető, míg a szigetelőanyagok (elsősorban hőszigetelés) forgalma mind az új építésű ingatlanok, mind pedig a felújítási piachoz kapcsolódik. A 2022 februárjában kitörő orosz-ukrán háború, majd az ezt követően fellépő energiaválság felerősítette a ko- rábbi, covid19 elleni járványügyi intézkedések hatásaként kialakult ellátási nehézségeket és tovább növelte az árakat. Ezek a hatások az év első felévben több piacon is az előrehozott vásárlások által serkentőleg hatottak az iparági keresletre, az építőipart és a szigetelési piacot továbbra is erősítették az energiahatékonysági és klímavé- delmi célok, illetve ezek érdekében nyújtott állami támogatások és programok. A fent említett folyamatok ered- ményeként világszerte magasra kúszó infláció és emelkedett kamatlábak a harmadik negyedévtől hatottak érez- hetően az építőipari keresletre. Az új építések piaca európai szinten látványosan csökkent, viszont az épületek energiahatékonyságának javítására irányuló felújítási szegmensben nem jelentkezett visszaesés. Jelentősen be- folyásolta az építőipari piac működését az utolsó negyedévben bekövetkező alapanyag-ár korrekció. A kereslet lassulásával az alapanyag - műanyag, acél és üvegszál - árak csökkenése is megindult, ami a korábbi áruhiányos időszakban előnyt jelentő magas készletszintek leépítésére ösztönözte a szereplőket, túlkínálatot és árversenyt eredményezve ezzel. A piacok szempontjából legnagyobb súlyú Magyarországon a KSH adatai szerint az építőipari termelés volumene éves szinten 3%-kal növekedett. Az iparági kereslet alakulásában az előző évekhez hasonlóan továbbra is nagy szerepet játszott az állam tárgyév végén záruló otthonfelújítási támogatása, illetve az augusztusban bejelentett rezsicsökkentést megváltoztató szabályozásai is táplálták a szigetelőanyagok iránti keresletet. Ugyanakkor Ma- gyarországon az infláció mértéke és az irányadó kamat messze a legmagasabb az EU országokat tekintve, miként a forint 2022. évi gyengülése is kiugró volt. Az előrejelzett adatok szerint Románia GDP -je 4,9%-kal növekedett 2022-ben, ami kedvezőbb az eddig közölt várakozásokhoz képest, viszont az éves inflációs ráta magas szintet ért el, decemberben 16,4% -on állt meg. Az építőipari termelés 13%-kal növekedett 2022-ben, ami a nem lakóépületi szegmensnek köszönhető leginkább. Ugyanakkor az építési engedélyek száma 7%-kal csökkent az előző évhez képest az Eurostat adatai szerint. Álta- lánosan nagy bizonytalanság és kiszámíthatatlanság jellemezte a romániai építkezési piacot a magas árak és a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt, továbbá az ágazat jelentős munkaerőhiánnyal is küzdött az év során. Becslések szerint Szerbiában 2022-ben a bruttó hazai termék (GDP) alakulása alapján a teljes gazdasági aktivitás 2,3 százalékos növekedést ért el 2021-hez képest, miközben a becsült éves infláció 15,1%. Az építési munkák
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 10 értéke 2022-ben 11,8% -kal csökkent az előző évhez képest. A kiadott építési engedélyek száma az utolsó hóna- pokban folyamatosan csökkent, novemberben 16%-kal alakult a bázis szint alatt. A 2022 február vége óta háborúval sújtott Ukrajnában előrejelzések szerint 30,4%-kal csökkent az ország GDP-je 2022-ben. Az építőipar, az ingatlanpiac és a gazdaság több ágazatára is nyomást gyakorol az országban lévő ha- diállapot. A statisztikai adatok alapján 2022 novemberére 16 800 lakóház és 126 700 magánház lett rommá a háború miatt, becslések szerint 52,5 milliárd dollár kárt okozott Ukrajnának. A 2021-es adatokhoz képest az első három negyedévben az új házak építése a felére csökkent. Az ukrán állam lakásvásárlást támogató programmal segíti az otthon nélkül maradt állampolgárokat. Németország GDP-je 1,8% -kal nőtt 2022-ben. Az Ukrajnában zajló háború, a nemzetközi beszállítási problémák, a kamatkörnyezet változása és az infláció a németországi építési konjunktúrára is negatívan hatott, egyre jellem- zőbbé váltak a lemondások a lakásépítéseket illetően. Az Eurostat adatai szerint az építőipari termelés 1,5%-kal, a kiadott építési engedélyek száma 7%-kal csökkent 2022-ben az előző évhez képest. Lengyelországban nehéz helyzetben volt az építőipar, az infláció és az építőanyagok árának emelkedése egyér- telműen visszafogták a lakásvásárlásokat és a befektetői kedvet. A kiadott építési engedélyek száma 13%-kal csökkent az 2021-hez képest. A keletről érkező munkaerő érkezése és egyes építőipari alapanyagok behozatala is nehezített volt a harci cselekmények okán, amelyek mind közvetlen hatással vannak a lengyel építőipari sze- replők működésére. Mindennek ellenére az építőipari kibocsátás 8% -kal növekedett éves szinten a bázishoz ké- pest. Szlovákiában az építőipari kibocsátás összességében stagnált 2022-ben az előző évhez viszonyítva, a kiadott épí- tési engedélyek száma pedig 16% -kal esett vissza. A szlovák piacon erőteljes túlkínálat és ennek hatására árver- seny jelentkezett a harmadik negyedévtől, az iparági szereplők lényegesen kevesebb megkeresést tapasztalnak árajánlatok terén. Várják a kormányzat által ígért ösztönző program elindulását, ami segíthetne a kialakult hely- zeten. A kormány által elfogadott, jelenleg pályázati szakaszban lévő zöld program keretében a tervek szerint 560 millió euróból 30 000 energiafaló régi építésű ház felújítását támogatnák. Horvátországban az előzetes adatok szerint 6%-kal növekedett a GDP, ugyanakkor az inflációs ráta a legmaga- sabbak között szerepel az EU tagállamok között. Az építőipari munkálatok volumene és a kiadott engedélyek száma is növekedtek az előző évhez képest. A folyamatosan stabil lakóingatlan-kereslet, infrastrukturális beru- házások (EU-forrásokból finanszírozva), valamint a földrengés sújtotta területek szükséges újjáépítése erősítik és táplálják keresletet.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 11 Az alábbi táblázat az EUROSTAT statisztikája alapján százalékosan foglalja össze a GDP növekedés, az építőipari kibocsátás, kiadott lakásépítési engedélyek számának országonkénti alakulását az előző évhez viszonyítva. GDP növekedés (folyó áron) % Építőipari kibocsátás változása (előző évhez képest) % Kiadott építési engedélyek számá- nak változása (előző évhez képest) % Ország 2021 2022 2021 2022 2021 2022 Németország 2,6 1,8 -1,6 -1,5 3,9 -7,1 Horvátország 13,1 6,3 9,3 4,7 19,1 12,9 Olaszország 7 3,7 25,1 12,6 21,9 n/a Magyarország 7,1 4,6 11,9 3,3 36 20 Lengyelország 6,8 4,9 1,5 8,2 23,9 -12,7 Románia 5,8 4,8 -1 13,3 12,5 -7,4 Szlovákia 3 1,7 -1,9 -0,4 20,3 -16,2 Észak-Makedónia 3,9 2,1 -11,4 -11,9 92,3 -41,4 Szerbia 7,5 2,3 16,5 -12,5 17,6 n/a EU (27 tagállam) 5,4 3,5 5,5 2,7 16 n/a Forrás: EUROSTAT: Building permits - annual data [STS_COBP_A__custom_5562514]; Production in construction - annual data [STS_COPR_A__custom_5561911]; Real GDP growth rate - volume [TEC00115] Tevékenységből származó teljesítmények alakulása A forgalom termékcsoportok szerinti bemutatása Fő termékcsoportok szerinti árbevétel (ezer euró) 2022. 2021. Változás % (A) (B) (A/B-1) Homlokzati hőszigetelő rendszer 106 626 77 007 38% Tetőfóliák és tető elemek 26 293 29 652 -11% Szárazépítészeti rendszer 18 232 17 969 1% Hő-, hang-, és vízszigetelő anyagok 19 214 17 019 13% Építőipari kiegészítő termékek 5 900 5 824 1% Ipari alkalmazások 25 515 44 018 -42% Nettó árbevétel 201 780 191 489 5% Fő termékcsoportok százalékos hozzájárulása a teljes forgalomhoz Homlokzati hőszigetelő rendszer 52% 41% Tetőfóliák és tető elemek 13% 15% Szárazépítészeti rendszer 9% 9% Hő-, hang-, és vízszigetelő anyagok 10% 9% Építőipari kiegészítő termékek 3% 3% Ipari alkalmazások 13% 23% Nettó árbevétel 100% 100% Forrás: a Csoport vezetői információs rendszeréből származó adatok A Csoport árbevétele 2022-ben 5%-kal, 201 780 ezer euróra növekedett. Különösképpen a felújítási piachoz kap- csolódó homlokzati termékcsoportnak köszönhetően jelentősen nőtt az alaptevékenység, azaz az építőipari szeg- mens árbevétele, ami kompenzálta a bázisévet jelentősen erősítő egészségügyi termékeladások visszaesését.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 12 A Csoport árbevételén belül továbbra is a homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoport adta a legnagyobb hányadot (52%), ahol a forgalom 38%-kal volt magasabb az előző évinél. A termékcsoporton belül a saját gyártású EPS termékek és az üvegszövet forgalma emelkedett jelentősen, de cikkcsoport kiegészítő termékei (ragasztók, profilok) is növekedéssel járultak hozzá az eredményhez. A területi adatok alapján, Ukrajnát kivéve bővült a termékcsoport árbevétele a Vállalat minden piacán. Ezek közül az olasz, szlovák, lengyel, magyar piacokon tör- ténő másfélszeres értékesítési teljesítmények voltak a legkiemelkedőbbek. A tetőfóliák és tető elemek forgalma 11%-ot csökkent a 2021-es bázishoz képest. A termékcsoporton belül csak a tetőkiegészítők forgalma növekedett. A piacokat tovább vizsgálva a horvát, román, szerb, szlovák piacokon növekedett, a többi piac esetében csökkent vagy stagnált a termékcsoport árbevétele. A szárazépítészeti rendszerek területén a Csoport forgalma a tárgyévben stagnált a 2021-es bázishoz képest. A gipszkarton profilok árbevétele csökkent, de a gipszkarton lemezek értékesítése növekedést hozott. A piacok többségén csökkent a termékcsoport forgalma, kivéve a magyar, horvát piacokat és az Export területeket. A hő-, hang- és vízszigetelő anyagok termékcsoportban 13%-kal zárt magasabban a Csoport forgalma a 2021-es bázisnál. Az üveg-és kőzetgyapot és az XPS termékek árbevétele mellett a habfólia értékesítés is növekedést mu- tatott. Piacokat tekintve a román, szlovák forgalom stagnált, továbbá Lengyelország, Szerbia és Ukrajna kivételé- vel a Csoport forgalma növekedett. Az építőipari kiegészítő termékek piacán a Csoport forgalma stagnált 2022-ben a bázissal összevetve. Lengyelor- szágban, Szlovákiában, Németországban és Ukrajnában elmaradt a forgalom az egy évvel korábbitól, azonban a Csoport többi piacán a fogalom növekedett. Az ipari alkalmazások termékcsoport esetében 42% -kal esett vissza a forgalom a 2021-es bázishoz képest, amely mögött főként az egészégügyi termék eladás, ezen belül a magyar egészségügy felé történő védőruha értékesítés csökkenése áll. Csökkent a szintén itt kimutatott csomagolóipari termékek és a nem stratégiai alapanyag-keres- kedelem forgalma is.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 13 A forgalom országonkénti alakulása Az országonkénti árbevétel-bontás kimutatás azon országokban realizált árbevételt mutatja, ahol a Masterplast saját leányvállalattal rendelkezik, függetlenül attól, hogy melyik leányvállalata értékesített az adott ország terü- letén. A leányvállalattal nem rendelkező országokban történő értékesítés Exportként kerül kimutatásra. Árbevétel országok szerint (ezer euró) 2022. 2021. Változás % (A) (B) (A/B-1) Magyarország 89 601 87 516 2% Export 18 462 18 088 2% Románia 16 883 14 603 16% Németország 14 379 15 201 -5% Olaszország 13 580 9 022 51% Lengyelország 13 495 11 901 13% Szerbia 13 351 11 890 12% Szlovákia 8 101 6 974 16% Ukrajna 7 458 10 446 -29% Horvátország 4 598 3 922 17% Észak-Macedónia 1 872 1 926 -3% Nettó árbevétel 201 780 191 489 5% Az országok százalékos hozzájárulása a teljes forgalomhoz Magyarország 44% 46% Export 9% 9% Románia 8% 8% Németország 7% 8% Olaszország 7% 5% Lengyelország 7% 6% Szerbia 7% 6% Szlovákia 4% 4% Ukrajna 4% 5% Horvátország 2% 2% Észak-Macedónia 1% 1% Nettó árbevétel 100% 100% Forrás: a Csoport vezetői információs rendszeréből származó adatok A Csoport forgalma a legnagyobb súlyú magyar piacon 2022-ben 2%-kal növekedett a bázis évhez képest. Az év végéig lehívható, felújításokat ösztönző kormányzati támogatásnak is köszönhetően összességében 37% -kal bő- vült a Társaság árbevétele a magyar piacon az építőipari szegmensben. Szignifikánsan növekedett a homlokzati termékcsoport valamint a hő-,hang-, vízszigetelő anyagok forgalma, a többi építőipari termékcsoportban kisebb mértékben bővült az árbevétel. Ugyanakkor az ipari alkalmazások termékcsoportban szereplő egészségügyi ter- mékek eladása nagymértékben visszaesett. Az Export területeken éves szinten 2%-kal nőtt a forgalom. Számottevően növekedett a homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoportba tartozó saját gyártású üvegszövet háló és az ipari alkalmazások termékcsoportban helyet foglaló saját gyártású egészségügyi termékek forgalma, és ugyancsak jól teljesítettek a szárazépítészeti rendszer elemei, a hő-, hang-, és vízszigetelő anyagok termékcsoportok is a 2021-es bázisévhez képest. A tetőfó- liák és tető elemek árbevétele ugyanakkor jelentősen csökkent az erős bázishoz képest. Szignifikánsan növelte árbevételét a Masterplast az a francia, portugál, görög területeken, egyes célországokban viszont visszaesett a forgalom – pl. Csehországban, Finnországban, Egyesült Királyság területén - az egy évvel korábbihoz képest.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 14 A Csoport szintén nagysúlyú román piacán összesítve 16%-os volt a forgalom bővülése. Elsősorban a hőszigetelő rendszer termékcsoporthoz tartozó saját gyártású üvegszövetháló, valamint a tetőfóliák és tető elemek forgalma növekedett 2022-ben a bázishoz viszonyítva, de jól teljesítettek az építőipari kiegészítő termékek is. A hő-, hang-, és vízszigetelő anyagok esetében stagnált, a szárazépítészeti rendszerek termékcsoportban pedig csökkent az árbevétel a bázishoz képest. A német piacon 5%-kal csökkent a forgalom 2022-ben a tavalyi évhez viszonyítva. Jelentősen csökkentek a saját gyártású egészségügyi alapanyag és tetőfólia eladások, a homlokzati termékcsoport árbevétele viszont szignifi- kánsan növekedett a német piacon a tárgyévben. A leányvállalati jelenléttel 2022 második negyedévétől immár külön piacként kimutatott Olaszországban 51%-kal növekedett a forgalom tavalyi évhez képest, ahol az olasz állam szigeteléshez kötött adóvisszatérítési akciója az idei év első feléig erőteljesen serkentette a keresletet. A homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoport képezi az árbevétel túlnyomó észét az olasz piacon. A lengyel piacon 13%-kal bővült a Csoport árbevétele a 2021-es bázishoz képest. Az árbevétel a saját gyártású üvegszövet termékek eladásának köszönhetően a homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoportban nőtt, a többi termékcsoport árbevétele csökkent a 2021-es bázis évhez képest. Szerbiában 2022-ben 12%-kal bővült a Csoport értékesítése a bázissal összevetve. Leginkább a homlokzati hőszi- getelő rendszer termékcsoportban a homlokzati profilok, üvegszövet és az EPS értékesítés nőtt, de jól teljesítet- tek a tetőfóliák és tetőelemek és az építőipari kiegészítőtermékek termékcsoportok is. A többi termékcsoport árbevétele csökkent. Ukrajnában a háborús helyzet következtében 29%-kal maradt el a forgalom a 2021-es bázisidőszakitól. Tekintve, hogy az eladási tevékenység a háborúval sújtott régiókban erősen korlátozott, az árbevétel kiesés minden ter- mékcsoportot érintett. Az ország nyugati területein ugyanakkor továbbra is jól alakult az értékesítési teljesít- mény, ennek köszönhetően az elmaradás felzárkózó tendenciát mutatott évközben. Szlovákiában 16%-os forgalmi növekedést ért el a Csoport a tárgyévben. Szignifikánsan növekedett az árbevétel a homlokzati hőszigetelő rendszer, az ipari alkalmazások termékcsoportokban, míg a szárazépítészeti és az épí- tőipari kiegészítő termékek termékcsoportok esetében visszaesett a forgalom. Horvátországban 17%-kal emelkedett a Csoport forgalma a 2021-es évhez képest. Az építőipari kiegészítő termé- kek és az ipari alkalmazások termékcsoportok forgalma növekedett a legnagyobb mértékben. A szárazépítészeti rendszerek kivételével mindegyik termékcsoport árbevétele nőtt. A legkisebb forgalmi részaránnyal bíró Észak-Macedóniában 2%-kal csökkent a forgalom 2022-ben a bázishoz képest. Ezen a piacon a hő-, hang-, és vízszigetelő termékcsoport teljesített a legjobban, de az építőipari kiegé- szítő termékek is szépen növekedtek. A homlokzati hőszigetelő rendszer eleminek forgalma kis mértékben nőtt, a fennmaradó két termékcsoportban csökkent az árbevétel.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 15 A Masterplast konszolidált eredményének alakulása A következő táblázat a Masterplast konszolidált, auditált eredmény-kimutatását tartalmazza összköltség típusú eredmény-kimutatás formátumnak megfelelően, ezer euróban. Eredménykimutatás (ezer euró) 2022. december 31. 2021. december 31. Változás Változás % (A) (B) (A-B) (A/B-1) Értékesítés árbevétele 201 780 191 489 10 292 5% Anyagok és igénybevett szolgáltatások -170 965 -146 994 -23 971 16% Személyi jellegű ráfordítások -26 977 -21 395 -5 582 26% Értékcsökkenési leírás, amortizáció és értékvesztés -5 463 -4 556 -908 20% Saját termelésű készletek állományváltozása 13 231 4 173 9 057 217% Egyéb működési bevételek (ráfordítások) 3 524 -4 442 7 966 -179% ÜZLETI TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE 15 130 18 275 -3 146 -17% Kamatbevétel 1 058 351 707 202% Kamatköltség -2 511 -1 451 -1 060 73% Pénzügyi műveletek egyéb (ráfordításai) bevételei 3 937 1 136 2 801 247% Pénzügyi eredmény 2 484 35 2 448 6982% Részesedés társult vállalatok eredményéből 325 259 66 26% ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY 17 938 18 569 -631 -3% Nyereségadó -2 238 -2 499 261 -10% ADÓZOTT EREDMÉNY 15 700 16 070 -370 -2% EBITDA 20 593 22 831 EBITDA hányad 10,2% 11,9% Egy részvényre jutó eredmény (EPS) (EUR) 1,05 1,1 Egy részvényre jutó higított eredmény (higított EPS) (EUR) 1,05 1,1 Forrás: a Csoport IFRS szerinti, konszolidált, 2022. december 31-i auditált és 2021. december 31-i auditált beszámolói A Csoport 2022-es összesített éves forgalma 201 780 ezer euró volt, ami 5%-kal magasabb a bázis időszak érté- kénél. Különösképpen a felújítási piachoz kapcsolódó homlokzati termékcsoportnak köszönhetően jelentősen nőtt az alaptevékenység, azaz az építőipari szegmens árbevétele, ami kompenzálta a bázisévet jelentősen erősítő egészségügyi termékeladások visszaesését. A kereskedelmi árréstömeg és a forgalomra vetített árrés is mérséklődött 2022-ben a bázisidőszakhoz képest. A magasabb fedezetű egészségügyi termékek részarányának csökkenése, illetve az év során megnövekedett gyár- tási (jellemzően energia) költségek negatívan hatottak az árrésre. A második félévtől végbemenő ármechanizmu- sok során kialakult helyzetben a vállalat korábban, magasabb áron beszerzett készleteinek hatásaként tovább gyengült a kereskedelmi marzs. A Csoport kereskedelmi árréstömege az építőipari szegmensben a piacok több- ségén növekedett, az egészségipari termékek esetében jelentősen csökkent. Növekedett a szerbiai EPS gyártás kibocsátása az előző évhez képest, a hálós élvédő gyár kapacitáskihasználtsága a bázisévi szinten alakult. Emelkedett a szerb üvegszövet gyár kibocsátása is, ahol a beruházások révén növeked- tek a termelési kapacitások. A Csoport káli központú habfólia üzeméből a Társaság szeptemberben értékesítette habfólia gyártó berendezéseit, és folyamatban van az új EPS üzem kialakítása a telephelyen. Csökkent az aschers- lebeni flízgyártó egység kibocsátása a tavalyi bázishoz képest. Növekedett a gyártási tevékenység a sárszentmi- hályi központi telephelyen, ahol a flízgyártó egységben egyre növekvő mértékben kötik le a kapacitásokat a vevői rendelések, az egészségügyi késztermék részlegben pedig termékfejlesztések folytak a vevői igények minél szé- lesebb körű kiszolgálása érdekében.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 16 A saját termelésű készletek állományváltozását is figyelembe véve a Társaság anyagok és igénybevett szolgálta- tások költségei összességében 10%-kal a bázis szintje felett alakultak. Az emelkedő gyártási tevékenységnek, va- lamint a fentebb említett iparági és világgazdasági folyamatok következtében kialakult árviszonyoknak tulajdo- níthatóan növekedtek a Csoport gyártási alap- és egyéb anyag, energia valamint üzemanyag költségei. A Társaság igénybevett szolgáltatásainak értéke összeségében csökkent a 2022-es évben a bázisidőszakkal összehasonlítva, melyen belül nőttek a karbantartási és javítási költségek, míg idegen szállítási költségei csökkentek. Nagyrészt a szerb gyáregység létszámbővülésének, illetve a bérszínvonal piaci trendekkel összehangolt emelésé- nek tulajdoníthatóan 26%-kal növekedtek a személyi jellegű ráfordítások 2022-ben a bázisidőszakkal összeha- sonlítva. 2022. december végével 1 499 főt alkalmazott a Csoport, szemben a bázisidőszak végi 1 379 fős állomá- nyával. Nagyrészt a központi telephelyen létesített gyáregységek működéséből adódóan 20%-kal növekedett a Csoport elszámolt amortizációja. A magyar és szerb telephelyen történő beruházásokhoz kapcsolódóan az elszámolt amortizációval arányosan sor került a kapott támogatások elszámolására. Az egyéb működési eredmények soron 3 524 ezer euró nyereséget számolt el a Társaság szemben a bázis időszak 4 442 ezer eurós veszteségével, ahol a különbözetet a kapott támogatások értékcsökkenéssel arányos feloldása és az értekesített, felhasznált készletek értékvesztésének visszaírása magyarázza. A háborús helyzetre való tekin- tettel a vártnál kedvezőbb fizetési fegyelem és a biztonságos készletkezelés okán a Vállalat ukrán kinnlevőségeire és készleteire nem képzett a szokásos üzletmenetre érvényes politikája szerint elszámolt értéken felül további értékvesztést. Mindezek eredményeképpen a Társaság EBITDA-ja 2022-ben 20 593 ezer euró (10,2 % EBITDA hányad) volt a bázis időszak 22 831 ezer eurós (11,9 % EBITDA hányad) értékével összehasonlítva, míg az üzleti tevékenység eredménye 15 130 ezer euró volt 2022-ben, a bázis időszaki 18 275 ezer euróval szemben. Növekedett a Társaság kamatbevétele, ugyanakkor a beruházások finanszírozására eszközölt kötvénykibocsátá- sok és hitelfelvétel következtében emelkedtek a Vállalat kamatráfordításai 2022-ben a bázishoz képest. A kamat- eredmény 353 ezer euró veszteséget jelentett a bázissal összehasonlítva. A pénzügyi műveletek egyéb bevételei/ráfordításai döntő részben az árfolyameredményeket tartalmazza. A Cso- port többségében euróban és amerikai dollárban szerzi be termékei jelentős részét, melyeket helyi devizában értékesít, ezért a devizák árfolyammozgása befolyásolja a Csoport eredményét. Az országok többségének devi- zája az euróhoz kötött, így az EUR/USD mozgása hatással van – dollár alapú beszerzéseknél – az árfolyam ered- ményekre. A társaság az év végével EUR/HUF árfolyam biztosítási ügyletekkel is rendelkezett, melyek átértéke- lései is megjelentek a Csoport pénzügyi eredményében. A kedvező árfolyamhatásoknak tulajdoníthatóan a pénzügyi műveletek egyéb eredményeként 3 937 ezer euró nyereség került elszámolásra a bázisidőszak 1 136 ezer euró nyereségével szemben. A pénzügyi eredményeket is figyelembe véve a Csoport adózott eredménye 2022-ben 15 700 ezer euró nyereség volt, szemben a bázisidőszak 16 070 ezer euró nyereségével.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 17 A Csoport vagyoni helyzetének bemutatása Mérlegtétel (ezer euró) 2022. december 31. 2021. december 31. Változás Változás % (A) (B) (A-B) (A/B-1) BEFEKTETETT ESZKÖZÖK Tárgyi eszközök 109 530 89 624 19 906 22% Immateriális javak 197 151 46 30% Befektetések társult vállalkozásokban 2 084 553 1 531 277% Halasztott adó-eszközök 396 674 -278 -41% Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi eszközök 125 0 125 Befektetett eszközök 112 332 91 002 21 330 23% FORGÓESZKÖZÖK Készletek 59 939 47 088 12 851 27% Vevők 17 465 21 011 -3 546 -17% Adókövetelés 2 325 1 926 399 21% Egyéb pénzügyi követelések 275 75 200 268% Egyéb forgóeszközök 10 356 2 689 7 667 285% Pénzeszközök 25 882 15 382 10 500 68% Forgóeszközök 116 242 88 171 28 071 32% ESZKÖZÖK ÖSSZESEN 228 574 179 174 49 401 28% SAJÁT TŐKE Jegyzett tőke 6 049 5 504 545 10% Tartalékok 60 123 28 606 31 517 110% Visszavásárolt saját részvény -1 951 -2 252 301 -13% Anyavállalat részesedése az eredményből 15 691 15 861 -170 -1% Anyavállalati részvényesekre jutó saját tőke 79 912 47 718 32 194 67% Külső tulajdonosok részesedése 689 646 43 7% Saját tőke 80 601 48 364 32 237 67% HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK Hosszú lejáratú hitelek 14 680 4 152 10 528 254% Tartozás kötvénykibocsátásból 48 664 56 836 -8 172 -14% Halasztott adókötelezettség 752 502 250 50% Halasztott bevételek 30 159 29 923 235 1% Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 387 651 -264 -41% Hosszú lejáratú kötelezettségek 94 641 92 064 2 577 3% RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK Rövid lejáratú hitelek 17 218 6 063 11 155 184% Tartozások kötvénykibocsátásból rövid lejáratú része 3 744 0 3 744 Szállítók 16 533 16 790 -256 -2% Rövid lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek 250 299 -49 -16% Egyéb pénzügyi kötelezettségek 5 566 4 300 1 267 29% Adókötelezettség 1 613 3 263 -1 650 -51% Halasztott bevételek rövid lejáratú része 2 785 2 785 0 0% Céltartalékok 583 567 16 3% Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 5 039 4 678 361 8% Rövid lejáratú kötelezettségek 53 332 38 745 14 587 38% KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN 147 973 130 809 17 164 13% FORRÁSOK ÖSSZESEN 228 574 179 174 49 401 28% Forrás: a Csoport IFRS szerinti, konszolidált, 2022. december 31-i auditált és 2021. december 31-i auditált beszámolói
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 18 A Csoport eszközállománya 2022. december 31-én 228 574 ezer euró volt, ami 49 401 ezer euróval mutatott magasabb értéket a bázisidőszak számainál. Az átadott és folyamatban levő beruházások miatt a befektetett eszközök értéke 2022. december végével 112 332 ezer eurót mutatott, ami 21 330 ezer euróval magasabb a bázisidőszak fordulónapi állományánál. A Cég- csoport beruházásra, valamint egyéb eszközpótlásokra összesen 27 310 ezer euró értékben költött a tárgyévben. A stabil ellátási lánc biztosítása érdekében felépített magas készletállomány értéke 2022. december végével 59 939 ezer euró volt, ami 12 851 ezer euróval magasabb a bázisidőszak zárókészleténél. A többlet növekedés tar- talmazza a saját gyártásokhoz kapcsolódó készletezések, illetve a vásárolt készletek mennyiségének és árának növekedését. A készletszint optimalizálására bevezetett intézkedések hatása a következő időszakokban várható. A Társaság vevőállománya a bázisidőszaknál magasabb forgalmi teljesítmény mellett 2022. december végével 17 465 ezer euró volt, összességében 3 546 ezer euróval, 17% -kal alacsonyabb a 2021-es bázisnál. A Csoport pénzeszközállománya 25 882 ezer euró volt 2022. december végén, ami 10 500 ezer euróval magasabb a bázis időszak végi állománynál. Az utolsó negyedévben a Társaság 9,22 milliárd forint (22 359 ezer euró) érték- ben piaci tőkebevonást valósított meg, elsősorban ásványgyapot gyártásfejlesztési terveinek finanszírozására. A 2022 októberében megvalósított tőkeemelés eredményeként a Vállalat saját tőkéjének értéke 2022. december 31-én 80 601 ezer eurót mutatott, ami 32 237 ezer euróval magasabb az egy évvel korábbi értékénél. A Csoport kötvényekkel kapcsolatos forint kötelezettsége a mérlegben nominálisan nem változott. A beruházá- sok és a saját gyártások magasabb forgótőke igényének finanszírozására bevont alacsony kamatozású banki for- rásokkal összesen 21 683 ezer euróval növekedett a Vállalat hitelállománya. A Csoport szállító állománya 16 533 ezer eurón zárt a tavaly év végi 16 790 ezer eurós értékhez képest. A beru- házásokhoz kapcsolódó, eredménnyel szemben még el nem számolt támogatásokat tartalmazó a halasztott be- vételek értéke és az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek egyenlege nem változott számottevően. Pénzügyi és egyéb gazdálkodási mutatók Pénzügyi és egyéb gazdálkodási mutatók 2022. 2021. Forgóeszköz fedezeti mutató 2,18 2,28 Kamat fedezettségi mutató 8,2 15,7 Vevő forgási sebesség nap 31 40 Szállító forgási sebesség nap 35 41 Készlet forgási sebesség nap 107 89 EBITDA hányad % 10,2 11,9 Adóssághányad % 65 73 Forrás: a Csoport vezetői információs rendszeréből származó adatok
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 19 Kutatás és kísérleti fejlesztési tevékenység A Masterplast innovációs munkája a gazdasági tevékenység hatékonyságának, jövedelmezőségének javítására irányuló azon műszaki, szervezési, gazdálkodási, kereskedelmi műveletek összessége, amelyek eredményeként új vagy lényegesen módosított termék jön létre és új piaci termékbevezetésére kerül sor. Ezen tevékenység a Masterplastnál főleg a kísérleti fejlesztésekre koncentrál (akár technológia is), mely új termékek, eljárások és szolgáltatások tervezését, gyártását célozza, de magában foglalja az értékesítésre nem kerülő prototípusok gyár- tását, illetve alternatív alapanyagok tesztelését is, melyek azonban nem eredményeznek új terméket. A Polisztirol szigetelőanyag gyártás fejlesztési tevékenységének legjelentősebb eredménye, hogy 2022-ben mind- három gyártói telephelyen megszerzésre került a CAM CERTIFICATE, mely auditáltan igazolja a visszadolgozott másodlagos nyersanyag 10 %-ban történő felhasználását (az olaszországi vevők részére elengedhetetlen), illetve kifejlesztésre és bevezetésre került a rakatolásos csomagolási megoldás (hot-melt ragasztórendszerrel fixált lá- bakon álló és egybecsomagolt rakomány), mely főleg a magyarországi vevők részére fontos és új szolgáltatás. Ezen fejlesztés eredményeként csökkent a szállító gépjárművek megrakásának és lepakolásának időigénye, ah- hoz kevesebb élőmunka szükséges, így a fejlesztés megvalósítása mind a vállalat, mind a vevők részére költség- hatékonysággal jár. Továbbá az év során több alternatív EPS alapanyag tesztelése is megvalósult, melyek bár nem jártak új termék kifejlesztésével, de a költséghatékonyságot és a minőség javítását célozták. A kísérleti gyártások eredményeként a minősített beszállítók és alapanyagok listája bővült, mely hozzájárul a vállalat jövőbeni rugal- masságához és az ellátásbiztonság növeléséhez. Az üvegszövet gyártásban a 2022-es évben a hatékonyság növelés, illetve a kibocsátás maximalizás volt a fő fó- kusz. Ennek eredményéül több új gép került a termelésbe. Beszerzésre kerültek olyan európai gépek, melyeknek használatával a magasabb minőségi igényszintű üvegszövet piacok is elérhetők. Ezek a fejlesztések nem csak a mennyiséget, de a minőségi szintet is emelik, vagyis az osztályos kibocsátás jelentősen csökkent. A második fél- évben a hálós élvédő gyártásban is bevezetésre került egy új technológia, mely szintén magasabb szintre emeli a késztermék minőségét, mindamellett, hogy sokkal költséghatékonyabbá teszi a gyártást. 2022-es év elején be- vezetésre került egy saját fejlesztésű gyártáskövető program, mely a gyártási adatok rögzítését segíti, illetve egy hatékonyabb, átláthatóbb, és környezetbarátabb működést eredményez. A Masterplast Medical gyártásában 2022-ben sikeresen kialakításra került a teljes egészségügyi szegmenst lefedő széles körű, nem szőtt textília portfólió. A termékportfólióban elvégzett fejlesztések biztosítják az állami és ma- gán egészségügyi intézmények részére a textil termékek kiváltását és ezzel a nozokomiális fertőzések jelentős csökkentését, növelik a betegek és az egészségügyi dolgozók komfortérzetét. A nomál flíz és egyedi alapanyaggal (Linopore) ágynemű és lepedő szettek (normál, vízhatlan, erősített - mozgató) valamennyi felhasználási területre és méretszortimentben elérhetőek, a két típusú, három méretű inkontinenciás betétek, a beteg és orvos/ápoló ruházati kínálat mind az ambuláns, mind a fekvőbeteg ellátást kiszolgálja. A vállalat kiemelt célja a folyamatosan fenntartható gyártás, amelynek értelmében a késztermékgyártás során keletkezett hulladék már 100%-ban újra- hasznosításra kerül. A jövőbeni fejlesztések a teljes termék újrahasznosítást célozzák, amely a jövőbeni verseny- képességet fokozza. A Nonwoven divízió, vagyis a Masterplast Nonwoven GmbH és a Masterplast Medical félkészterméket gyártó része a tavalyi évben véglegesítette az új tetőfólia termékcsaládot és megkezdte annak bevezetését a leányvál- lalati piacokra. Ezzel párhuzamosan speciális tetőfóliák kifejlesztése is elindult, melyek a jelenlegi iparági szten- derdeket meghaladó hő-, szél- és UV állóságot biztosítanak. Emellett sikeresen tesztelésre került több új nyers- anyagkombináció, melyek növelik a gyártási hatékonyságot, és az önköltség további optimalizálásához vezetnek. Mindkét gyártóhelyen sikerült előre lépni a „zero waste” gyártásban, azaz már majdnem az összes gyártási mel- léktermék reciklálásra és a regranulátum újra felhasználásra kerül. Fentiek mellett új gravírozású hőkötést bizto- sító lamináló hengerek tervezése is történt, melyek segítségével a nagyobb egységtömegű késztermékek telje- sítménye tovább növelhető. A moduláris építészet területén, a Masterplast Modulhouse Kft 2022-ben kezdte a fejlesztési munkát, mely ese- tében cél egy acél 3D moduláris építési rendszer létrehozása. A Masterplast moduláris építési rendszere 95%-os készültségi szint feletti üzemi előregyártást fog lehetővé tenni, ezzel minimalizálva az építéshelyi munkákat. Jel- lemzője a magas minőségű gyártás, melynek sorozatgyártás az alapja típustervekkel. 2022-ben a fejlesztés az acél vázszerkezet, annak korrózióvédelme, a födémek és az építőelem készlet kialakítására irányult sok gyakorlati tesztsorozattal. Az év végén kiszállításra és telepítésre került az első pilot épület, egy 5 modulos iroda egység. A fejlesztési folyamat következő feladata az építési rendszer minősítése, a típustervek elkészítése és 2-3 pilot pro-
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 20 jekt elkészítése. Várhatóan a konzervatív építőipar elkezd változni, a jövőben az üzemi előregyártás felértékelő- dik, melynek legmagasabb szintjét képviseli a 3D moduláris építés, melyben a Masterplast a régióban úttörő szerepet vállal és a dinamikusan fejlődő piacon meghatározó szereplővé kíván válni. Környezetvédelem A vállalat elkötelezett a környezetvédelmet támogató újítások-, valamint a környezetet károsító tevékenységek megakadályozása-, a környezetvédelemi biztonság megteremtése iránt, és törekszik arra, hogy felelősséget vál- laljon az egyre súlyosbodó környezeti problémák megoldásában. Ennek megfelelően mind az operatív, mind a stratégiai döntéshozatalban, valamint a kereskedelempolitikában is kiemelt szerep jut a környezetvédelmi elő- írások és törvényi szabályozások betartásának, illetve a környezettudatos új technológiák lehetőség szerinti fel- használásának. Mindezek nemcsak a Masterplast hatékony energiafelhasználást biztosító építőipari termékstruktúrájának, be- szerzési forrásai, gyártási technológiája kialakításakor, de munkatársai napi munkavégzése során is kiemelt jelen- tőséggel bírnak. Minden munkavállalótól elvárja a környezettudatos munkavégzést, szem előtt tartva a szükséges - elégséges energiafelhasználást, a keletkezett hulladékok előírásszerű kezelését, illetve bármely, a környezetre ható tevékenység hosszú távú hatását. Cégcsoportunk működési területe, értékesítési, logisztikai és gyártási üzemei nem minősülnek veszélyes techno- lógiának a környezetre, nem kiemelt kockázatú tevékenységek. Mindezek ellenére a Csoport tagjai felelős vállal- kozásokként betartják a vonatkozó környezetvédelmi előírásokat, illetve számos területen - költségeket jelentő- sen nem növelve – igyekszik előremutató módon gondolkodni és működni. Telephelyein tudatos hulladékgazdál- kodást végez, szelektív hulladékgyűjtéssel és házon belüli újra felhasználásával. A Cégcsoport életében a 2022-es év környezetvédelmi szempontból nagy lendületet vett állandó környezetvé- delmi mérnök telephelyi jelenlétével. A környezetvédelmi szemléletformálásoknak köszönhetően a cégcsoport tagjai, munkavállalói még inkább felelősséget vállalnak a környezet fenntarthatóságáért és elkötelezettek a kör- nyezetvédelem területén. Ennek kapcsán számos integrált környezetvédelmi célokat vezetett be a szervezet. A hulladék és károsanyag kibocsátások és a fajlagos energiafelhasználás csökkentése a Vállalat célja közé tartozik. Hulladékgazdálkodás rendszerezett, folyamatos. Hulladékait HAK kód szerint elkülönítetten gyűjti a telephelyen. 2022-ben az irodaépületeken belül is elindult a szelektív hulladékgyűjtés. A reciklálógép használatával jelentős maradék flíz anyagot tud újra körforgásba hozni, ugyanis a gép segítségével a flízből ismét granulátumot előállít elő, ami a gyártás során felhasználható, ezzel is csökkenti a hulladékkeletkezést. Továbbá 2022-ben is sikeresen folytatta a körforgásos gazdálkodását a polisztirol visszagyűjtés rendszerének működtetésén keresztül (Hunga- rocell Zöld Program), amiért 2022-ben Fenntartható jövőért díj elismerést kapott, az Üzleti megoldás – Körforgá- sos Gazdaság kategóriában. 2022-ben zajkibocsátásra vonatkozó méréseket végeztek a telephelyen, melyet folyamatosan monitorozásra ke- rül. A vizsgálati eredmények és a vonatkozó határértékek összevetése alapján megállapítható, hogy a kibocsátott zajszint nagysága kielégíti az előírt követelményeket, ezért a Cégcsoport telephelyén a zajkibocsátás minősítése megfelelő, határérték alatti. Sárszentmihályi telephelyen 9 db légszennyező pontforrás található a Masterplast Medical területén. Ezeket jog- szabályban meghatározott időközönként akkreditált laboratóriummal méreti, s eredményeit a hatóság részére megküldi a Vállalat. A mérések alapján határérték túllépés nem történt, a P1-P9 jelű helyhez kötött légszennyező pontforrás üzemszerű működtetésével okozott környezetterhelés minimális, megfelel a környezetvédelmi elő- írásoknak. A központi telephelyen folytatott tevékenység során az elérhető legjobb technika elve alapján törek- szik az adott műszaki és gazdasági körülmények között megvalósítható leghatékonyabb eljárások alkalmazására, a legkíméletesebb környezet-igénybevétellel járó, anyag- és energiatakarékos technológiákra. Az új pontforrá- sokhoz tartozó berendezések megfelelnek az elérhető legjobb technikának. A rendszerek hatékony működését a rendszeres ellenőrzések és karbantartások szolgálják. További cél volt 2022-re vonatkozóan a Környezetközpontú Irányítási Rendszer bevezetése a sárszentmihályi te- lephelyen. Ezeket sikeresen teljesítette a Vállalat. Takarékosan használja fel a beérkező nyersanyagokat és az energiát, emellett nagy hangsúlyt fektet a hulladékok, a zaj, a szennyvíz, illetve az egyéb kibocsátások minimali- zálása érdekében. Számos környezetvédelmi témájú programon vesz részt, ahol a jó gyakorlatokat igyekszik beépíteni a Cégcsoport működésébe. Csatlakozott a KÖVET Egyesülethez (Egyesület a Fenntartható Gazdaságért), és aktívan részt kíván venni e szervezet által szervezett programokon.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 21 Energiaválság és a hőszigetelés Magyarországon az épületállomány 80 százaléka gyengén vagy sehogy sem szigetelt, és a hőszigetelő anyag helyi, illetve regionális gyártásának sincsen alternatívája. Az energiaválság, a háztartási energia árának változása, illetve az energiapiac jövőjével kapcsolatos bizonytalanságok arra ösztönzik az embereket, hogy valamilyen módon csökkentsék az energiafelhasználásukat. A GKI és a Masterplast 2022 decemberében folytatott közös reprezen- tatív kutatása alapján minden nyolcadik család tervez energiamegtakarítást célzó korszerűsítést (hőszigetelést, nyílászáró-cserét, új fűtési megoldás beépítését) a következő egy évben. Az energiaválság tehát megerősítette, hogy óriási szükség van a régióban hőszigetelő anyagokra és azok gyártására is és a hőszigetelő termék iránti igény várhatóan gyengébb piaci környezetben is jelentős marad. A minél hatékonyabb és kevesebb energiafogyasztás egyik fontos lépése a hőszigetelés, hiszen ezzel lehet a leg- többet spórolni. A Masterplast éppen erre a helyzetre nyújt megoldást. A homlokzati szigetelőanyagokat megfelelően használva a bevitt/készítéshez használt energia ~150-200-szorosát tudja megtakarítani élettartama során. Energiafelhasználás A Társaság számos leányvállalata érvényes ISO 50001 szabvány tanúsítvánnyal rendelkezik. A szabvány iránymu- tatást ad ahhoz, hogy a Cégcsoport energiateljesítményét folyamatosan fejlessze, beleértve az energiahatékony- ságot, az energiabiztonságot, a felhasználást és fogyasztást. További cél, hogy az energiafelhasználás mértékét és ezáltal az energiaköltségeinket csökkentse a, emellett az üvegházhatású gázok kibocsátásának mennyiségét is redukálja a Csoport. A Masterplast az energiát különböző formában használja, gyártási folyamata során legnagyobb mértékben villa- mos energiaként. Energiafelhasználás történik a kereskedelmi szolgáltatás során a saját gépkocsipark üzemelte- tésével üzemanyag formájában. 2022. évben indult az első pilot napelem telepítése 29 629,28 kWh kapacitással. Energiamagtakarítás tekintetében 2022-ben pilot projektként almérők kerültek telepítésre a nagyobb fogyasz- tóknál, így a megtakarítás tekintetében ezeknek az adataiból kalkulálhatók a változók. Hulladékgazdálkodás A Masterplast Csoport 4 országban több mint 10 helyszínen végez gyártói tevékenységet. Ezeken a gyártói pon- tokon képződik a Csoport hulladékmennyiségének közel 100%-a. Felelős vállalatként átfogó hulladékgazdálko- dási programunk keretében törekszünk az egyes helyszíneken keletkező hulladék adott gyártásban történő hasz- nosítására. Amennyiben ez nem megoldható, professzionális vállalatokkal együtt dolgozva végeztetjük a hulladék újrahasznosítását vagy kezelését. Képződő hulladékainkat csoportszinten monitorozzuk. Folyamatosan törekszünk a hulladékok elkülönített, faj- tánkénti gyűjtésére. A megelőzés elvét szem előtt tartva nagy hangsúlyt fektetünk a keletkezés csökkentésére. Figyelünk arra, hogy az általunk termelt hulladékok hasznosítása és ártalmatlanítása a legközelebbi, arra alkalmas és engedéllyel rendelkező létesítményben kerüljön sor. Cégcsoport szinten törekszünk arra, hogy az általunk elő- állított termékek életciklusát vizsgáljuk és megtervezzük a termék élettartamát, újrafelhasználhatóságát és ártal- matlanítását. Környezetvédelmi oktatások során valamennyi munkatársunk felé megfogalmazzuk elvárásként, hogy minden- napi tevékenységük során a lehető legkevesebb hulladékot termeljék, emellett legyenek elkötelezettek a hulla- dékok fajtánkénti gyűjtése iránt, és maradéktalanul tartsák be az erre vonatkozó irányelveinket. A termékeink gyártásához felhasznált anyagok típusa és mennyisége jelzi a vállalat természeti erőforrásoktól való függőségét, és kiaknázásukra gyakorolt közvetett hatását. A Masterplast ugyanakkor folyamatos intézkedéseket vezet be annak érdekében, hogy hozzájáruljon az erőforrások megőrzéséhez újrahasznosítással, újrafelhaszná- lással és visszanyeréssel. Gyártási folyamatunk során keletkező hulladék 95%-a visszaforgatható vagy újrahasznosítható. Hungarocell Zöld Program név alatt visszagyűjtjük és újrahasznosítjuk az általunk forgalmazott szigetelőanyag (EPS és XPS) vágási hulladékot.Az egészségügyi ágazatban az egyszer használatos egészségipari termékek alapanyaga fosszilis, azon-
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 22 ban teljes életciklus alatti terméklábnyom – lepedők, védőruhák vegyszeres, illetve 90 Celsius fokon való tisztítá- sához, valamint a fertőzések további csökkentéséhez – támogatva a legmagasabb szintű újrahasznosítást – ez a kívánatos és jelenleg megkerülhetetlen út. Az alapanyag mellett keletkező maradékanyag kezelésére újrahasznosító extruder gépsort telepítettünk, amivel a tiszta PE habfólia hulladék 100%-ban történő visszaforgatására történik a saját termelési folyamatunkba, teljes értékű késztermék előállításához. Hulladékkezelő beszállítóink tevékenységüket a szükséges engedélyek birtokában végzik. A részükre átadott hul- ladékaink kezelését telephelyi bejárások alkalmával ellenőrizzük. A veszélyes és nem veszélyes hulladékokkal kapcsolatos nyilvántartásunkat a jogszabályi elvárásoknak megfelelően végezzük, így a hulladékok mennyiségeit pontosan nyomon tudjuk követni. Valamennyi hulladékfajta kezelése külső helyszínen történik. A hulladékkal kapcsolatos adatok gyűjtését jogszabályi előírásoknak megfelelően végezzük. Társaságunk növekedése miatt a keletkező hulladékok mennyisége lényegesen változott az előző évhez képest, melyek az új beruházásoknak köszönhetők. A telephelyen keletkező veszélyes hulladékokat maradéktalanul begyűjtésre adtuk át a megfelelő engedélyekkel rendelkező szerződött partnerünknek. A telephelyen keletkező nem veszélyes hulladékokat maradéktalanul ad- tuk át a megfelelő engedélyekkel rendelkező szerződött partnerünknek. A telephelyeken keletkező veszélyes és nem veszélyes hulladékokat újrahasznosításra adjuk át szerződött partnerünknek. A vállalat a környezettudatos- ság jegyében a hulladékkezelés területén alkalmaz célgépeket, mint PE hulladék aprító, kompaktáló - akár 1:50 tömörítési arány - és bálázó. Rövid távú tervek bemutatása A kedvezőtlen makrokörnyezet, a növekvő infláció és az emelkedő kamatok hatására az építőipar a recesszió útjára lépett. A finanszírozás megdrágulása visszaveti a befektetéseket, így további lassulás várható az új épüle- tek piacán. Ugyanakkor kedvezőek a kilátások a felújítási szegmensben. Az energiaválság kezelésében az épületek felújítása és energetikai korszerűsítése felértékelődött, az EU és a tagországok kormányai erőteljes épületener- getikai támogatási programokat vetítettek előre Európában. Mindez a romló gazdasági környezet és recesszió közepette is biztosíthatja a kereslet növekedését a szigetelőanyagokra. Ugyan az építőipari recesszió rövid távon a Vállalat számára is egy visszafogottabb teljesítményű periódust ered- ményezhet, a válságálló iparágban való működés közép és hosszú távon biztosítja a kitűzött növekedési célok elérését. A megváltozott piaci körülményekre reagálva a Vállalat fókuszába a készletszintek optimalizálása, a mű- ködési és gyártási hatékonyság növelése, valamint a tudatos energiamenedzsment került, mindemellett folytatja a növekedési pályát megalapozó intenzív beruházási stratégia megvalósítását. A hőszigetelőanyag-piacon a korábbi beruházások hatásai már a 2023-as évtől jelentkezhetnek, a magyar és olasz EPS, valamint a szerb XPS gyártás fejlesztések termőre fordulásával lehetőség nyílik további térnyerésre a nyugat- európai piacokon is. A növekedési és beruházási stratégiával összhangban a jelenleg résztulajdonban levő zala- egerszegi és hajdúszoboszlói EPS gyáregységek fennmaradó üzletrészére szerzett a Társaság vételi opciót 2022 harmadik negyedévben, amellyel a T-CELL Kft. 100%-os tulajdonosává válhat. A vételi opció a T-CELL Kft. 2022- es éves auditált beszámolójának közzétételétől, legkésőbb 2023. május 31. napjától terjedő 3 éves időszakra érvényes. A Masterplast 2022 októberében 9,22 milliárd forint értékű sikeres tőzsdei tőkebevonást hajtott végre azzal a céllal, hogy a friss forrást elsősorban ásványgyapot gyártásfejlesztések finanszírozására fordítsa. A Társaság ás- ványgyapot gyártásfejlesztési beruházásai immár mindkét célzott termékszegmensben a megvalósítás fázisába lépett: a kőzetgyapot gyártás a Market Építő Zrt-vel 2022 decemberében kötött, kőzetgyapot hőszigetelőanyag gyárak létesítésére irányuló stratégiai megállapodás elindításával, az üveggyapot gyártás pedig 2023 januárjában történt akvizícióval, amellyel egy előrehaladott fázisú, 14,1 milliárd forint értékű, 40%-os állami fejlesztési támo- gatással is finanszírozott üveggyapot beruházási projektre tett szert a magyarországi Szerencs területén. A moduláris üzletágban a 2023-as évben valósulhat meg a piacra lépés. Ennek előkészítéseként a tárgyév utolsó negyedévében sikeresen telepítésre került az első moduláris irodaház. Továbbá, 2023 januárjában a Társaság stratégiai együttműködési megállapodást kötött a KÉSZ Holding Zrt-vel. Az együttműködés keretében az évtize- des acélszerkezet gyártási tapasztalattal rendelkező KÉSZ Holding Zrt. részben az acélszerkezetek fejlesztőjeként
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 23 és beszállítójaként, részben a közösen kifejlesztett vázzal készülő modulok vásárlójaként támogatja a Társaság céljait. A Masterplast Ukrajnában gondoskodott az eszközök és erőforrások biztonságba helyezéséről, és a háborúval nem sújtott területeken jelenleg is működteti leányvállalatát. Közép- és hosszútávon, a Masterplast, mint az uk- rán piacon régóta jelen levő építőanyag-, szigetelőanyag-gyártó számára Ukrajna újjáépítésében rejlő üzleti po- tenciál ellensúlyozhatja a háború időszaka alatt kieső jövedelmeket. A stabil ellátási lánc, a már megvalósított és a folyamatban lévő gyártó- és fejlesztő beruházások, az erős pénzügyi háttér, az agilis szervezeti kultúra biztos alapot nyújtanak a Vállalat további és fenntartható növekedéséhez. Hosszú távú stratégia bemutatása A Cégcsoport 2019. év végén készítette el 2030-ig szóló vízióját. A vízió alapján a Társaság minden év végén kitűzi a következő stratégiai periódus végéig a sarokpontokat, majd frissíti a fő irányokat. A Vállalat jövőképében két fő irányt fogalmazott meg, az alábbiak szerint: - Meghatározó környezettudatos európai gyártóként hozzájárulunk energiahatékony épületek építéséhez. - Egészségügyi gyártóként modern higiéniai termékekkel és megoldásokkal szolgáljuk az egészséges társadal- mat. A Társaság célja a dinamikus növekedési ütem fenntartása, melyet akvizíciós alapokon történő terjeszkedéssel, zöldmezős beruházásokkal és organikus fejlődéseken keresztül tervez megvalósítani. Földrajzilag az Európai Unió országai és Szerbia lehet a növekedés színtere. A Társaság kiemelt figyelmet fordít a lehetséges akvizíciós célpontok felkutatására, ahol mind belső, mind külső erőforrások bevonásával törekszik a megfelelő piaci potenciállal rendelkező vállalatok megtalálására. A cél, hogy a cégfelvásárlások támogassák a Vállalat fejlődését, sikeres működését és szinergiát hozzanak. A Vállalat forgalmi és eredmény növekedését az építőipar, egészségipar, moduláris építészet, valamint az ipari értékesítés piacán tervezi megvalósítani. Az építőiparban a Vállalat az elkövetkező időszakban kedvező trendekre számít az építőipari szigetelés piacain, mind az új építéseket, mind pedig a használt ingatlanokat illetően. Ezt egyrészt a szigorodó energetikai szabályo- zók és a növekvő energiaköltségek támogatják, másrészt az állami ösztönzők is pozitívan hathatnak a keresletre. A Masterplast csoport disztribútor leányvállalatai építőanyag kereskedőket, beszerzési társaságokat és barkácsá- ruház láncokat szolgálnak ki. Országonként eltérő az építőanyag kereskedelmi szektor felépítése, ezért minden piacon olyan egyedi értékesítési politikát kell kidolgozni, amely a legmagasabb piaci részesedést és eredményes- séget biztosítja. A leányvállalattal nem rendelkező piacok kiszolgálása export osztályokon keresztül történik, amit export értékesítésként mutat ki a Vállalat. A cél, hogy az adott piacon erős lokális stratégiai partnerek képviseljék a Masterplast termékeit. Az export tevékenység fejlődése biztosítja az üvegszövet és tetőfólia piaci pozíció erő- sítését, és ezen szegmensekben az Európai Unió országaiban megcélzott piaci részesedés növelését. A széles szortiment és a fejlődő gyártói háttér biztosítja a növekvő versenyképességet. A partnerek számára értéket első- sorban az ellátásbiztonság, a stabil minőség, a termékekhez tartozó tanúsítványok, valamint ár-érték arány je- lentenek. Az építőiparon belül a szigetelőipar a Vállalat fejlődésének fő fókuszterülete marad. A Társaság ezen a területen tervezi szélesíteni gyártói portfólióját azon termékkörökben, melyek értékesítésében már jelentősebb piaci ré- szesedéssel bír, azonban nem rendelkezik saját gyártással. A jövőben olyan hőszigetelő anyagok gyártását tervezi a Társaság, amelyek a jövő építési technológiáiban is szerepet kapnak. A szigetelőipar tekintetében is felértéke- lődik az újrahasznosíthatóság szerepe. A Társaság jelenleg is Hungarocell Zöld Program név alatt visszagyűjti és újrahasznosítja az általa forgalmazott szigetelőanyag (EPS és XPS) vágási nyesedéket. A Vállalat a jövőben olyan szigetelőrendszereket tervez fejleszteni zöld típusú termékportfólióját bővítve, amelyek hosszútávon lehetővé teszik a szigetelőanyagok lebontását, visszagyűjtését és újrahasznosítását. A cégcsoport a gyártási és értékesítési képességeit is tovább kívánja fejleszteni, hogy az megfeleljen a piaci és a szabályozói oldal növekvő jövőbeli ener- getikai elvárásainak. Gyártói- és üzleti folyamatait is újraszervezi a Vállalat, ahol előtérbe kerül a hulladék és károsanyag kibocsátás-, a fajlagos energiafelhasználás csökkentése, valamint a növekvő részarányú megújuló energiaforrások használata. A jövőbeli gyártói és értékesítési beruházásokban, fejlesztésekben fontos szem- ponttá válik az automatizálás és a robotizálás. A széles bázisú, sok lábon álló beszállítói kapcsolatok hatékony kiaknázása biztosítja a növekvő gyártói és értékesítési igények zavartalan kiszolgálását.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 24 Új szereplőként a Társaság célja az egészségügyi üzletág kialakítása és felfuttatása, mind az alapanyag, mind a késztermék tekintetében. A Társaság tervezi a magyarországi higiéniai textil alapanyag kibocsátás gyors felfutta- tását. A védőruházatból, lepedőkből és egészségügyi inkontinencia termékekből álló késztermék portfóliójával tervezi a Vállalat kielégíteni a hazai és nemzetközi igényeket. Cél a széleskörű piac- és termékismeret megszer- zésével a hatékony piaci jelenlét megteremtése és az értékesítési lánc mielőbbi felépítése. A gyártóegységek kedvező földrajzi elhelyezkedése segítheti a potenciális partnerek, piacok felkutatását, az üzleti lehetőségek ma- ximalizálását. A Társaság forgalmát saját, Masterplast Medical márkanevű termékek értékesítésével, valamint beszállítói partnerségen keresztül tervezi bővíteni. A Masterplast kiemelt célja, hogy az egészségipari termékek visszagyűjtésére és újrahasznosítására megoldást találjon. A moduláris építkezés térnyerését a megfelelő szakemberek hiánya, a növekvő munkadíjak, valamint a kiszámít- hatóság igénye támogatja. A megrendelői oldal is egyre nyitottabb a nem hagyományos építési megoldásokra, a jövő generációjának az épület funkcionális használati értéke, fenntarthatósága és az újrahasznosíthatósága a meghatározó, nem pedig az építőanyagok típusa és az építés módja. A moduláris építés során magas belső ké- szültségi szintű épületegységek kerülnek legyártásra ipari körülmények között. A moduláris építés előnyei első- sorban a nagy volumenű gyártásnál jelentkeznek, ahol a típustervek és megoldások használatával lecsökken a fajlagos tervezési költség, az üzemi termeléssel optimalizálhatók a termelési folyamatok, valamint tipizált anyag- használat miatt kedvezőbbé válik a beszerzés. A Vállalat célja, hogy minél korábban meghatározó szereplővé váljon ezen a gyorsan formálódó piacon a magyarországi moduláris építészet generálkivitelezőinek kiemelt part- nereként. A Társaság folyamatosan vizsgálja az ipari gyártásra alkalmas termékportfólióját. Hangsúlyt fektet arra, hogy gyártói tapasztalatát más iparági termékek fejlesztésében és gyártásában is hasznosítsa. Az akvizíció által a cso- portba került ascherslebeni gyár nem-szőtt textília termékei alkalmasak a filtráció, bútor-, ruha- és csomagoló- ipar, valamint az agrárium számára. Az üvegszövet felhasználásával kompozit anyagok készülhetnek, a műanyag termékeket erősítő szövetek az autó- és hajóiparban, az építőipari kompozit anyagok a homlokzati burkolati rendszerekben és az építőlapokban használhatók. A Vállalat szervezeti és humán stratégiája keretein belül megfogalmazta, hogy sikeres egy vállalat a gyorsan vál- tozó környezetben akkor lehet, ha változtatási és adaptálási képessége felgyorsul, agilitása növekszik. Cél a kulcs- pozíciókan a tehetségsűrűség növelése, az adott munkakörökhöz a legtehetségesebb, legmotiváltabb, kimagasló teljesítményt nyújtó munkatársak alkalmazása. Minél szerethetőbb, rugalmas munkahely kialakítása, a munka- vállalói márka erősítése, bevonzó és megtartó képességének fokozása. Digitalizációs és online stratégiában a Társaság kiemelt hangsúlyt fektet a web-alapú értékesítés támogatására, illetve tervezi üzleti folyamatainak az átalakítását és digitalizálását is, mely gyorsabb, hatékonyabb, kevesebb emberi beavatkozást igénylő munkavégzést tesz lehetővé. A Társaság kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a vállalati kultúra minden eleme eljusson, ismert és elfogadott legyen a Masterplast csoport minden munkavállalója számára. A felsővezetés célja, hogy hitelesen, példamutató magatartással, a kollégák folyamatos bevonásával erősítse ezt a kultúrát.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 25 Kockázatkezelési politika bemutatása Teljes hitel kockázat A Csoport számos ügyfélnek szállít termékeket vagy nyújt szolgáltatásokat. Figyelembe véve a szerződési volumeneket és a vevők hitelképességét nem áll fent jelentős hitelkockázat. A Csoport nemzetközi kinnle- vőség kezelési szabályzatának megfelelően a leányvállalatoknál működtetett ellenőrzési folyamat bizto- sítja, hogy csak megfelelő pénzügyi háttérrel rendelkező ügyfelek részére történhet értékesítés, csökkentve ezzel a Csoport hitelezési kockázatát. A Társaság bankja által nyújtott hitelek Csoport szinten kerülnek elbírálásra, mely magában foglalja a leány- vállalatok teljesítéséhez kötött értékelések kockázatát. A leányvállalatok működésük önálló finanszírozásá- hoz a hazai bankjuktól is vesznek fel beruházási, ill. forgóeszköz finanszírozási hiteleket. A hitelkockázat által érintett lehetséges legnagyobb összeg a pénzügyi eszközök mérlegértéke, beleértve a mérlegben szereplő, értékvesztéssel csökkentett ügyleteket. Kamatkockázat A Csoport vezetése a változó kamatozású hitelekből eredő kamatkockázatot nem ítéli meg jelentős kockázati tényezőként, mivel a pénzügyi válság hatására banki intézkedések során megváltozott kamatmértékek nem kép- viselnek akkora nagyságrendet, mely nem lenne kigazdálkodható az üzleti tevékenységünk nyereségéből. Likviditás kockázat A Csoport likviditási politikája előírja, hogy biztosítani kell a Pénzügyi Stratégia megvalósításához elegendő pénz- eszköz rendelkezésre állását. A Csoport 2022. december 31-én mintegy 48,7 millió EUR kibocsátott kötvénnyel rendelkezett. Az MNB által indított kötvényprogram keretében kibocsátott kötvényekkel a Csoport megfelelő fizetőképességet és pénzügyi rugalmasságot biztosít a Csoport stratégiai céljainak megvalósításához. Földrajzi terület kockázata A Csoportot képező leányvállalatok fekvése többségében Közép-Európa területén helyezkedik el, de vannak le- ányvállalatai Ukrajnában is. Ez a viszonylagos szétszórtság mégsem jelent akkora kockázatot, mivel a leányválla- latok működésének kontrolljának biztosítása és fokozása érdekében a Csoport területi csoportokat (régiókat ho- zott létre), melynek irányítását, felügyeletét erre szakosodott régióvezetésre bízta. Ország kockázat A Csoport tevékenysége és eredményessége kitett a kelet-közép-, délkelet és kelet-európai országok politikai, makrogazdasági, és államháztartás pénzügyi helyzetének alakulásának. A politikai és makrogazdasági környezet esetleges változása negatívan hathat a Csoport tevékenységére, eredménytermelő képességének alakulására. Árfolyamkockázat A Masterplast termékeit többnyire USD és euró bázison szerzi be és leányvállalatai saját országainak devi- zájában értékesíti, mely devizakitettséget eredményez a Csoport számára. Mivel a Csoport ország-portfoli- ója többségének (kivéve Ukrajna) devizája euróhoz kötött, ezért a helyi devizák euróhoz történő mozgása, valamint az USD relációban beszerzett termékek esetében az EUR/USD alakulása befolyásolja a kereske- delmi tevékenység árfolyam hatását. Az árfolyamkockázatot a Masterplast központilag csoportszinten, ill. az anyavállalat gazdasági igazgatójá- nak koordinálása mellett leányvállalati szinten kezeli. Az éves pénzügyi tervezés részeként kerül meghatá- rozásra az optimális fedezeti stratégia, melyet jóváhagyás után a Csoport végrehajt. A magyarországi szervezetek euróban folyósított forgóeszköz-, a szerbiai leányvállalat euró alapú beruhá- zási-hitellel is rendelkeznek.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 26 Adókockázat A Csoport a változó törvényi szabályozók módosulásait folyamatosan figyeli, nyomon követi, és amennyiben a Csoportot érintő szabályzóváltozás lép életbe, azonnal meghozza a megfelelő intézkedéseket, kialakítja – módo- sítja – az eljárási rendet, így a management által azonosított jelentős adókockázatok, melyekről a vezetésnek tudomása lenne, nincsenek. Tőkekockázatok kezelése Osztalékfizetési politika Amennyiben a Csoport nem talál a növekedéséhez szükséges beruházási és akvizíciós célpontokat, egyedi Igazgatótanácsi döntés alapján –megfelelő eredményesség mellett- osztalékot is fizethet a tulaj- donosoknak. Tőkeemelés A Masterplast 2022-ben tőkeemelést valósított meg. A későbbi stratégiai terveinek megvalósításához a jövőben további tőkeemelés formájában is biztosíthat forrást a Társaság. A Csoport – egyedi eseteket kivéve – a leányvállalatoknál nem tervez tulajdonosi hozzájárulással tőkét emelni, a saját tőke növelését az előző évek eredményéből finanszírozza. Optimális tőkeszerkezet A 2022-ben megvalósult tőkeemeléssel a Csoport saját-idegen tőkearánya jelentősen javult, melyet a likviditási kockázat csökkentésére– kiszámíthatatlan pénzpiacok – a jövőben is fenn kíván tartani. Működőképesség biztosítása A Csoport a hatékony pénzügyi működőképességének biztosítására folyamatosan törekszik a beszállító- ival a követendő szerződések, ügyletek fizetési határidejének kitolására, hosszabbítására, mellyel a ve- vői fizetési késedelmeit kívánja ellensúlyozni. Etikai normák A Csoport különös figyelmet fordít az emberi jogok tiszteletben tartására, a korrupció elleni küzdelemre és a megvesztegetés megakadályozására. A Csoport Etikai kódexet alkalmaz, melynek hatálya kiterjed az aláb- biakra: Az ügyfelekkel kapcsolatban, egyebek mellett, az információk védelmére, a tisztességes üzletvitel sza- bályozására, az érdekkonfliktusok kezelésére, az üzleti ajándékok, reprezentáció, és a vendéglátás sza- bályozására, a megvesztegetés és korrupció tilalmára. A Csoport, illetve leányvállalatai alkalmazottjaival kapcsolatban, a kommunikációra, a vezetőkkel való kapcsolattartásra, a diszkrimináció tilalmára, a munkavégzés alatti elvárásokra, az értékek védelmére, és a munkaegészségügy és munkabiztonság kérdéseire, illetve az egészségvédelemre. A Társaság részvényesei kapcsán, egyebek mellett a bennfentes kereskedelem tilalmára, a Csoport tu- lajdonát képező bizalmas, védett információk kezelésére, a vállalati tulajdon, vagyon és a szellemi tu- lajdon védelmére. A Csoport és a társadalom viszonylatában a közéleti szerepvállalásra, a gyermek és kényszermunka ti- lalmára, a társadalmi felelősségvállalásra és a környezettudatosság kérdéseire. Az Etikai Kódex rendezi a fentiekkel kapcsolatos személyes felelősséget. Szabályozza a vezetőkkel kapcso- latos további elvárásokat és a bejelentési kötelezettséget a szabályzat megszegése esetére, továbbá az eti- kai vétség és törvénysértés szankcionálását. A Kódex szintén rendezi a szabályok betartásának ellenőrzé- sét. A fentieken túl, a Csoportnál belső audit rendszer működik. A belső auditor kiemelten vizsgálja az emberi jogok tiszteletben tartását, a korrupció elleni küzdelemmel és a megvesztegetés megakadályozásával kap- csolatos kockázatok felmerülését. Az esetleges visszaélések, illetve szabályszegések a belső auditor felé anonim módon jelezhetők a munkavállalók, illetve egyéb érintettek által. A belső auditor a munkájáról az ügyvezetéstől független Audit Bizottságnak számol be.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 27 Munkaerő menedzsment A Masterplast csoportszintű humánerőforrás menedzsmentje és stratégiai célkitűzései a gyorsan változó világunkban végbemenő változásokra reagál. Filozófiánk szerint akkor lehetünk sikeresek, ha változtatási és adaptálási képességünk felgyorsul és agilitásunk növekszik. Stratégiai céljaink eléréséhez nemzetközi ta- pasztalattal rendelkező menedzsment bővítése, valamint a szervezet integráló képességének fejlesztése éppen ezért kulcsfontosságú. További kiemelt humánerőforrás menedzsment vállalásunk a munkavállalók- ban rejlő potenciál feltérképezése, a cég számára kiemelten fontos tehetséges munkatársak teljesítményé- nek elismerése, megtartása és folyamatos motiválása, beleértve készségeik és kompetenciáik továbbfej- lesztését. A szervezet versenyképességéhez szükséges a fiatal munkaerő beáramlásának folyamatos bizto- sítása. Cél a kulcspozíciókban a tehetségsűrűség növelése, az adott munkakörökhöz a legrátermettebb, legtehet- ségesebb, legmotiváltabb, kimagasló teljesítményt nyújtó munkatársak alkalmazása. A munkavállalói bázis szélesítése érdekében bővíteni kívánjuk együttműködésünket közép- és felsőfokú oktatási intézményekkel, szakmai gyakorlatokra és gyakornoki programokra alapozva. Célunk, hogy minél szerethetőbb, rugalmas munkahelyet alakítsunk ki és munkavállalói márkánkat erősít- sük, annak bevonzó és megtartó képességét fokozzuk. Kiemelt figyelmet fordítunk vonzó munkarend és munkakörnyezet kialakítására és fenntartására, dolgozóink fejlesztésére, valamint teret kívánunk nyújtani szakmai önmegvalósításukra. A fenti csoportszintű célok megvalósítását a Masterplast belső szervezetfejlesztési vezetője is maximálisan támogatja. A vállalati stratégia sikerének kulcsa annak széles körű kommunikációja, megértése és képvise- lete, amely elősegíti a munkatársak elköteleződését. Programjainkban, HR akcióinkban tudatosan megjelennek fenntarthatósággal kapcsolatos témák és ese- mények. Esélyegyenlőségi Irányelv A Masterplast Esélyegyenlőségi Irányelvének megfelelően kiemelt figyelmet fordít az országonként is eltérő kulturális és szociális környezet, valamint munkavállalók különbözőségére. Nagy hangsúlyt helyez a diszkri- minációmentességre, valamint az esélyegyenlőségre és az egyenlő bánásmód biztosítására. Emberi jogok tiszteletben tartása Vállalatcsoportunk tiszteletben tartja az alapvető emberi jogokat. Minden egyes munkavállalónkra kötelező az Etikai Kódex elfogadása és annak évenkénti megújítása.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 28 Telephely bemutatása A Masterplast Nyrt sárszentmihályi telephelye 2022-ben további építési ipari területtel bővült. A terület nyolc különálló helyrajzi számon van nyilvántartva a Földhivatal adatbázisában. Az egyenként átlagban 10.300 m2-es ingatlanok a művelésből ki lettek vonva és belterületbe lettek csatolva. A HÉSZ szerint, GIP 1-es egyéb Ipari építési övezetbe tartoznak. Az összesen 85.852 m2 terület körbe lett kerítve és folyamatban van a 104/12-es Hrsz.-ú központi telephelyhez történő hozzácsatolása. Az új ingatlanon kialakításra került egy 4.500 m2 alapterületű te- hergépjármű parkoló, illetve egy 2500 m2-es térkövezett személygépkocsi parkoló. A parkoló területén átadásra került a Masterplast Modulhouse Kft első moduláris elemekből épült irodaépülete, ami a legmodernebb épület- automatizálási eszközökkel lett felszerelve. Az irodaépület alapterülete 102,58 m2. A Központi telephelyen kivi- telezésre került a két hosszanti oldalán nyitott, 1279 m2 alapterületű raktárcsarnok. Az épületre jogerős haszná- latbavételi engedélyt szereztünk. 2022-es évben Sárszentmihályon kettő raktárcsarnok került átalakításra, teljes felújításra. Figyelembe véve az energia menedzsment iránymutatásait a felújításnál a fenntarthatóságot szem előtt tartva a hőszigetelést PIR szendvicspanellel, a fűtésrendszert hőszivattyús energiatakarékos thermoventilá- torokkal, míg a világítás LED technológiával került kialakításra. Kálon a Társaság épületállománya nem változott. A Cégcsoport saját tulajdonú telephelyein 445 ezer m2 telek, közel 6 ezer m2 iroda, 28 ezer m2 gyártócsarnok, 66 ezer m2 alapterületű raktár, 112 ezer m2 parkoló és út található. A telephelyek épületeinek, közműveinek és térkövezett területeinek karbantartása, műszaki színvonalának fenn- tartása folyamatos. A telephelyen korábban a Masterplast Nyrt -ben Masterplast Hungária Kft-ben, Masterplast International Kft- ben és a Masterplast Medical Kft-ben bevezetésre került ISO 9001:2015 minőségirányítási rendszerszabvány, az ISO 14001:2015 Környezetközpontú irányítási rendszerszabvány. és az ISO 50001:2019 Energiairányítási rend- szerszabvány melyek 2022-ben sikeresen meg lettek újítva. Továbbá bevezetésre került valamennyi központi le- ányvállalatunknál az ISO 45001:2018 Munkahelyi Egészségvédelem és Biztonság (OH&S) Irányítási rendszer. A Masterplast Modulhouse Kft-ben 2022.december közepén sikeresen vezettük be a Német TÜV. tanúsítása mel- lett a teljes integrált ISO 9001:2015 ISO 14001:2015, ISO 45001:2018 és 50001:2019-es Irányítási rendszerszab- ványokat, elősegítve ezzel a gyártóegység szabályozott működését. Vezetési és szervezeti intézkedések a mérleg fordulónapja után A Társaság a 2022-es évben kiemelt figyelmet fordított a szervezeti kultúra további erősítésére. Folytatódtak a Masterplast vállalati értékek elmélyítése céljából az egész szervezetre kiterjedő workshop sorozatok, a felhatal- mazó működési kultúra kiteljesedését, megszilárdulását támogató tréningek és workshopok. A vállalat stratégi- ájának megvalósítása, az operatív működés megerősítése, illetve a felhatalmazó működési kultúra kiteljesedése érdekében 2023-ban a felsővezetői működési rendszer átalakításra kerül. A felsővezetés tagjai között jól definiált munkamegosztás jön létre, a Vállalat működése szempontjából kiemelt területeket irányítva (kereskedelem, gyártás, operatív-és gazdasági működés) működési kiválóságban nagy előrelépést tehet a Masterplast a 2023-as évben. A Vállalat szervezetét érintő mérlegfordulónap utáni átalakulásokról a „Mérleg fordulónap utáni események” bekezdésben kerül kifejtésre.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 29 Társadalmi felelősségvállalás A Masterplast ars poeticája szerint csak egy sikeres vállalat engedheti meg magának mások segítését. Ennek megfelelően a Csoport szinte megalakulása óta támogatja környezetét. Annak érdekében, hogy a segítség mindig megfelelő helyre és a kellő időben jusson el, mindez pedig átlátható módon történjen, a Masterplast társadalmi felelősségvállalási programját körültekintően megfogalmazott elvek alapján valósítja meg. Ennek megfelelően a csoport adományozási tevékenységében szigorú etikai normákat kö- vet, és ezt elvárja az összes munkavállalójától is. A támogatási döntések szakmai, stratégiai és etikai irányelvek alapján születnek. A vállalat igyekszik úgy alakítani adományozási stratégiáját, hogy az a társadalom egésze és a Masterplast csoport számára egyaránt az értékteremtés érdekeit szolgálja. A társaság adományozási gyakorlatában kiemelt figyelmet fordít a gyermekek jólétét támogató programokra, illetve teljes élethez való hozzásegítésükre. Emellett a gyermekek szemléletformálása is fontos a Masterplast számára, ezért támogatja az olyan programokat, amelyekben iskolák számára szerveznek, illetve dolgoznak ki speciális pedagógusok számára tartott elsősegélynyújtó-életmentő protokoll oktatások vagy a gyerekek bevoná- sával zajló faültetési és madármentési programokat, amelyek a fenntartható fejlődésre és a környezet megóvá- sára buzdítják a résztvevőket. A cégcsoport szívesen támogatja a helyi közösségek egészségügyi sportra való ne- veléséhez kötődő kezdeményezéseket, illetve az egészséges életmód népszerűsítését. A Cégcsoport kiemelten fontosnak tartja, hogy ne csak munkáltatóként vegyen részt szűkebb környezete gazda- sági, társadalmi életében, hanem támogatóként segítse a társadalmi szerepvállalást magukra vállaló alapítvá- nyok, egyesületek munkáját. A Masterplast 2015 óta támogatója, 2020-tól kezdődően pedig főtámogatója a Ma- gyar Gyermekmentő Alapítványnak. A Vállalat célzott pénzadományokkal, széles körű marketing támogatással és az alapítvány építkezési munkálatainak szakmai és terméktámogatásával nyújt segítséget az alapítvány mun- kájához. A Társaság aktív tagja a KÉPES program támogatói csoportjának, amelyet 2013-ban hívtak életre székesfehérvári cégek, illetve Székesfehérvár Önkormányzata. A KÉPES, azaz a Közösségi Értékteremtő Program - „Együtt Székes- fehérvárért!” elnevezésű kezdeményezés célja, hogy a vállalati szféra és az önkormányzat összefogásában olyan megoldásra váró feladatok valósuljanak meg, melyek maradandó értéket teremtenek a helyi közösség számára. A Masterplast anyagi, szakértői és termék támogatást is biztosít a program projektjei számára, valamint a vállalat munkatársi csapata önkéntes munkával veszi ki a részét a feladatokból. A vállalat fő tevékenysége, az épületek energiahatékonyságának javítása révén szorosan kapcsolódik a klímavé- delmi célok eléréséhez, a fenntartható jövő megteremtéséhez. A Masterplast számára kiemelten fontos a zöld gondolkodás átültetése az építőipari gyakorlatba, ezért 2020-ban életre hívta a „Hungarocell Zöld Program” kez- deményezését, amivel a magyar építőiparban elsőként valósított meg körforgás gazdálkodási modellt. A program célja, hogy a vállalat által értékesített szigetelőanyagok felhasználása során keletkező maradékból ne keletkezzen környezetterhelő hulladék, hanem egy újrahasznosítási folyamat révén, szigetelőanyagként szülessen újjá, amely a teljes életciklusában csökkenti az épületek energiaigényét és karbon lábnyomát. Felelős vállalatirányítás Az alkalmazott számviteli előírások alapján elkészített Konszolidált éves beszámoló valós és megbízható képet ad a Masterplast Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozásai eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzeté- ről, valamint eredményéről, továbbá az Üzleti jelentés megbízható képet ad a Masterplast Nyrt. és a konszolidá- cióba bevont vállalkozásai helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bi- zonytalansági tényezőket. Minden erőfeszítést megtesz a Csoport annak érdekében, hogy a jogszabályi és hatósági előírásoknak megfele- lően, az etikus üzleti magatartás követelményeit szem előtt tartva működjön. Ennek megfelelően a Csoport ki- emelt figyelmet fordít a BÉT felelős társaság-irányítási ajánlásaira a mindennapi működésben és szabályozásban. A szabályzások elérhetőek a https://www.masterplastgroup.com/document_folder/tarsasagiranyitasi-doku- mentumok/ weboldalon.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 30 Vállalatirányítási nyilatkozat A MASTERPLAST Nyrt. részvényeinek piaca a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), ennek megfelelően a Társaság a Ma- gyarországon kialakított vállalatirányítási alapelveket és a kapcsolódó kötelező jogszabályi előírásokat tartja szem előtt. A MASTERPLAST Nyrt. irányítja a Masterplast Csoportot. A Csoport a Masterplast Nyrt. anyavállalatból, valamint a 16 konszolidációs körbe tartozó gazdasági társaságból és négy társult vállalkozásból áll. A Társaság nagy hang- súlyt fektet a felelős társaságirányítási ajánlások és irányelvek implementálására, a Társaság és leányvállalatai által alkotott cégcsoport szervezetének, adottságainak figyelembevételével. A Társaság menedzsmentje az Igaz- gatótanács iránymutatása mellett folyamatosan fejleszti működési és ellenőrzési gyakorlatát. A MASTERPLAST Nyrt. társaságirányítási gyakorlata összhangban van a Budapesti Értéktőzsde követelményeivel és a jelenleg érvényes tőkepiaci szabályozással. Emellett a Társaság rendszeresen felülvizsgálja az általa alkalma- zott elveket, hogy ezen a területen is megfeleljen a folytonosan fejlődő legjobb nemzetközi gyakorlatoknak. A Masterplast a fenntarthatóság, energiahatékonyság és környezetvédelem szempontjait mind belső folyamata- iban, mind pedig termékei gyártásában és fejlesztésében kiemelten fontosnak tartja. A MASTERPLAST Nyrt. szervei: Közgyűlés, Igazgatótanács, Audit Bizottság, Menedzsment és Vezérigazgató. A Közgyűlés a Társaság legfőbb szerve, mely a részvényesek összességéből áll. A Közgyűlés, mint a Társaság leg- főbb döntéshozó szerve lehetővé teszi a részvényesei számára, hogy a működéssel kapcsolatosan kiemelt jelen- tőséggel bíró kérdésekben a Részvényesek döntéseket hozzanak, társaságirányítási intézkedéseket határozzanak el, valamint gyakorolják ellenőrzési jogukat. A Közgyűlés összehívásával, lebonyolításával, a részvényesek jogai- val, kötelezettségeivel, valamint a részvényesi jogok gyakorlásának módjával kapcsolatos szabályokat részletesen a Társaság Alapszabálya tartalmazza, mely megtekinthető a Társaság, valamint a Budapesti Értéktőzsde honlap- ján. A Társaság ügyvezető szerve az 5 tagú Igazgatótanács. Az Igazgatótanács mint testület jár el, felelőssége magában foglalja a jogi személy irányításával kapcsolatos döntéseket, hatáskörébe tartozik minden olyan kérdés eldön- tése, amely nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, illetőleg amelyek eldöntését a jogszabályok és az Alapszabály az Igazgatótanács hatáskörébe utalják. Az Igazgatótanács működésének szabályait, feladat- és hatás- körét részletesen a Társaság Alapszabályának VIII. pontja, valamint az Igazgatótanács ügyrendje tartalmazza, amely megtekinthető a Társaság honlapján. A Társaság Igazgatótanácsa folyamatosan figyelemmel kíséri a Tár- saság működését, folyamatos tájékoztatást kap a Társaság működéséről a menedzsmenttől és a vezérigazgatótól. A Társaság operatív tevékenységének irányítását az Igazgatótanács által megválasztott, munkaviszonyban álló vezérigazgató végzi. A vezérigazgató felett a munkáltatói jogokat az Igazgatótanács gyakorolja. A Társaság alkal- mazottai felett a munkáltatói jogokat a vezérigazgató gyakorolja, az Igazgatótanács elnöke, alelnöke felett – meg- választásuk és visszahívásuk kivételével – a munkáltatói jogokat az Igazgatótanács gyakorolja. Az öt tagú Igazgatótanács a Masterplast Nyrt. ügyvezető szerve. Hatáskörét és feladatait az Igazgatótanácsi ügy- rend tartalmazza, mely megtekinthető a Társaság honlapján. Az Igazgatótanács független tagjai a Társaság mun- kaszerveztének napi tevékenységében nem vesznek részt. A MASTERPLAST Nyrt. Igazgatótanácsának elnökét és alelnökét az Igazgatótanács választja meg az Igazgatóság tagjainak megbízatásával megegyező időtartamra. A Társaság Igazgatótanácsának tagjai 2022. április 30-ig: Tibor Dávid elnök (nem független) Ács Balázs alelnök (nem független) Dirk Theuns (független) Dezse Margaret Elizabeth (független) Sinkó Ottó (független) A Társaság Igazgatótanácsának tagjai 2022. május 1-től: Tibor Dávid elnök (nem független) Ács Balázs alelnök (nem független) Dirk Theuns (független) Dezse Margaret Elizabeth (független) Fazekas Bálint (független)
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 31 A Társaságnál három tagú audit Bizottság működik, melynek tagjait a Közgyűlés az Igazgatótanács független tagjai közül, az igazgatótanácsi tagságukkal azonos időtartamra választja meg. Az Audit Bizottság elnökét tagjai közül választja, határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza. 2022-es évben Dezse Margaret Elizabeth töltötte be ezt a pozíciót. Az Audit Bizottság tagjai 2022. április 30-ig: Dezse Margaret Elizabeth elnök (független) Dirk Theuns (független) Sinkó Ottó (független) Az Audit Bizottság tagjai 2022. május 1-től: Dezse Margaret Elizabeth elnök (független) Dirk Theuns (független) Fazekas Bálint (független) Az Igazgatótanács és az Audit Bizottság tagjainak bemutatása megtekinthető a Társaság honlapján. A Masterplast Csoport vezetését – az Alapszabály, a közgyűlési és igazgatótanácsi határozatok, továbbá a Mas- terplast Nyrt. Szervezeti és Működési Szabályzatának keretei között – a Masterplast Nyrt. menedzsmentje látja el. A menedzsment tagjainak egyes vállalatirányítási szakterületekhez kapcsolódó feladat- és felelősségmegosz- tását a Masterplast Nyrt. Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza. A Menedzsment tagjainak szakmai pályafutása, bemutatása megtekinthető a Társaság honlapján. A Menedzsment tagjai: Tibor Dávid elnök Ács Balázs alelnök Nádasi Róbert vezérigazgató Mindazon ügyekben, amelyeket törvény vagy az Alapszabály nem utal a Közgyűlés, illetve az Igazgatótanács ki- zárólagos hatáskörébe, a döntés joga a menedzsmentet illeti meg. A Társaság napi operatív munkáját és munkaszervezetét, a Társaság tevékenységéhez szükséges feltételek bizto- sítását a vezérigazgató irányítja és ellenőrzi a jogszabályok, a Közgyűlés és az Igazgatótanács határozatai által meghatározott keretek között. A vezérigazgató nem tagja az Igazgatótanácsnak, annak ülésein, mint állandó meg- hívott vesz részt. A Társaság alkalmazottai felett a munkáltatói jogokat a vezérigazgató gyakorolja. Szakmai pá- lyafutása, bemutatása megtekinthető a Társaság honlapján. Az Igazgatótanács 2022. évben 100%-os részvételi arány mellett 6 ülést, 80%-os részvételi arány mellett 1 ülést tartott. A jelenlét személyesen vagy elektronikus hírközközkő eszköz útján valósult meg. A Társaságnál Felügyelőbizottság nem működik. Az Audit Bizottság 100%-os részvételi arány mellett 2 ülést, 66,66% részvételi arány mellett 1 ülést tartott 2022. évben. A jelenlét személyesen vagy elektronikus hírközközkő eszköz útján valósult meg. Az Igazgatótanács, mint testület működik és hoz határozatokat. A Társaság tőzsdére lépésekor ügyrendben ha- tározta meg saját működését, amelyet legutóbb 2019. márciusában frissített a legjobb gyakorlat fenntartása ér- dekében. Az ügyrend tartalmazza: az Igazgatótanács feladat- és hatáskörét, az Igazgatótanács elnökének és alelnökének főbb feladatait, az Igazgatótanácsi ülések rendjét és előkészítését, a döntéshozatali rendszert, a döntések végrehajtásá- nak ellenőrzését, az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályokat. Az Igazgatótanács a működési hatékonyságának fokozása érdekében, figyelembe véve a Társaság méretét, fel- építését, illetve a hatékonyságot, valamint a döntések szakmai megalapozottságát bizottságokat nem működtet, a vonatkozó funkciókat az Igazgatótanács tagjai formális testület nélkül látják el. Az Igazgatótanács 2022. évben az Audit Bizottság javaslatával ellentétes döntést nem hozott. A Társaságnál Felügyelőbizottság nem működik. Az Audit Bizottság feladatait, hatáskörét a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, valamint a Társaság Alapszabálya alapján látta el. Az Audit Bizottság ügyrendje megtekinthető a Társaság honlapján.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 32 Az Audit Bizottság hatáskörébe tartozik az Igazgatótanács segítése a pénzügyi beszámolórendszer ellenőrzésé- ben, a könyvvizsgáló kiválasztásában és a könyvvizsgálóval való együttműködésben. Az Audit Bizottság tagjai az Igazgatótanácsi tiszteletdíjukon felül további díjazásban nem részesülnek. Az Igazgatótanács és az Audit Bizottság tagjai rendelkeznek a feladatok ellátásához szükséges szakértelemmel, az aktuális tárgyhoz kapcsolódó háttérrel és tapasztalattal bírnak. A tagok bemutatása megtekinthető a Társaság honlapján. A belső audit működése 2008-ban kezdődött meg a Társaságnál. Működésének célja a jelenlegi és a jövőbeni üzleti tevékenységekben rejlő különféle kockázatok felmérése, a feltárt hiányosságok akcióterveinek ellenőrzése. A belső audit fő feladata az anyavállalat és minden leányvállalat szabályszerű, hatékony, megbízható működésé- nek ellenőrzése, a belső kontroll rendszerek folyamatos felülvizsgálata és értékelése. A belső audit javaslataival támogatja a hiányosságok, a szabálytalanságok, a hibák és a helytelen intézkedések időbeni kijavítását, azok meg- előzését. A Társaságnál a belső kontroll funkciót Csemák Katalin belső auditor látja el. Vizsgálatainak eredményéről beszá- mol az Audit Bizottságnak, valamint a Társaság menedzsmentjének. Az ellenőrzések végrehajtása az adott évre meghatározott belső audit terv alapján történik, amelyet a Vezérigaz- gató egyetértése mellett az Audit Bizottság hagy jóvá. A 2022. év auditját a Társaság könyvvizsgálója, a MAZARS Könyvszakértő és Tanácsadói Korlátolt Felelősségű Társaság (1139 Budapest, Fiastyúk utca 4-8. 2. em., Cg. 01-09-078412, kamarai nyilvántartási szám: 000220, sze- mélyében felelős könyvvizsgáló kamarai nyilvántartási száma: 007145) végezte el. A MASTERPLAST Nyrt. kiemelt figyelmet fordít a tőzsdei jelenlétéhez kapcsolódó nyilvánosságra hozatali szabá- lyok meghatározására, ezen keresztül a hatályos jogszabályoknak való megfelelésre, a nyilvánosság információk- kal kapcsolatos elvárásaira, a transzparencia alapelvének történő megfelelésre. A nyilvánosságra hozatali szabá- lyokat, a rendszer működését belső szabályzat határozza meg. A Társaság, mint szabályozott piacra, a Budapesti Értéktőzsdére bevezetett részvények kibocsátója, közérdeklő- désre számot tartó kibocsátónak minősül. A Társaság pontos elérhetőségei (postai cím, telefonszám, telefax- szám, e-mail cím) a Társaság honlapján (www.masterplastgroup.com) kerülnek feltüntetésre. A Társaság a közzétételei során a hatályos jogszabályok és a tőzsdei szabályok alapján jár el. A Társaság a szabá- lyozott információkat köteles közzétenni. Szabályozott információ: a rendszeres és a rendkívüli tájékoztatás kö- rébe tartozó, a befolyásszerzéssel kapcsolatos, továbbá a bennfentes információk. A Társaság, mint a Budapesti Értéktőzsde Részvények Prémium kategóriába sorolt kibocsátója közzétételeit ma- gyar és angol nyelven teljesíti. A Társaság a nyilvánosságot rendszeresen tájékoztatja vagyoni, jövedelmi helyzetének, működésének főbb ada- tairól. A Társaság a közzététellel egyidejűleg köteles a Felügyeletet tájékoztatni és gondoskodik arról, hogy az egyes tájékoztatások legalább tíz évig nyilvánosan hozzáférhetők maradjanak. A részvényesekkel történő kapcsolattartás hivatalos csatornái a rendszeres tájékoztatások: az éves jelentés, a féléves jelentés és a negyedéves eredmények, valamint a rendkívüli tájékoztatások. Emellett a részvényesek tájékozta- tást kapnak az üzletmenetről, az eredményekről és a stratégiáról az éves rendes Közgyűlésen, valamint az éves Befektetői találkozón. A vállalat mindig különös figyelmet fordít arra, hogy a legjobb gyakorlatnak megfelelően széleskörű információkat biztosítson a tőkepiac részére. A nyilvános közlemények nyilvánosságra hozatalához felhasználásra kerülő kommunikációs eszközök: a BÉT honlapja a KIBINFO kliens rendszeren keresztül (www.bet.hu), a Felügyelet által működtetett információtárolási rendszer (www.kozzetetelek.mnb.hu), legalább egy, a befektetők számára hozzáférhető, honlappal rendelkező média szerkesztősége, a Társaság honlapja (www.masterplastgroup.com). A részvényesek pozíciójának erősítése és annak biztosítása érdekében, hogy a vállalati és a befektetői döntések a vállalatok hosszú távú stabilitását szolgálják (2017. május 17-i 2017/828 európai parlamenti és tanácsi irányelv (SRD 2)) indította el KELER Zrt. 2020. szeptember 3-án új rendszerét (un. CAPS rendszer), melyben a Társaság meghatározott társasági eseményeket köteles rögzíteni. A MASTERPLAST Nyrt. elkötelezett a nyilvános kereskedelemben forgó értékpapírok tisztességes kereskedelme mellett. Ennek biztosítása érdekében a Társaság elkészítette a bennfentes kereskedelemre vonatkozó irányelveit belső szabályzat formájában, azt rendszeresen munkavállalói és az érintettek számára oktatja.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 33 Az érintettekkel szembeni elvárás, hogy bennfentes információ birtokában a vállalat részvényeit vagy egyéb pénzügyi eszközeit sem közvetve, sem közvetlenül, saját vagy harmadik személy javára ne szerezzék meg vagy idegenítsék el, a fenti pénz- ügyi eszközre szóló megbízást ne vonjanak vissza és ne módosítsanak, ne adjanak erre irányuló utasítást vagy megbízást, harmadik személyt erre ne bírjanak rá és ne tanácsolják vagy fogadják el a fenti pénz- ügyi eszközökkel kapcsolatos döntéseket; ne adjanak ki bennfentes információt, kivéve, ha erre írásos felhatalmazásuk van; még a Társaság munkavállalóinak körén belül is legyenek óvatosak a bennfentes információk megosztá- sával, információkat csak engedély birtokában és a munkavégzéshez szükséges mértékben adjanak át, megvédjék a bennfentes információkat azok véletlenszerű nyilvánosságra kerülésétől. A Közgyűlés a Társaság legfőbb szerve, mely a részvényesek összességéből áll. A Társaság működésének legfőbb kontrollját jelentő Közgyűlés lebonyolítását egy erre kialakított menetrend sze- rint, a határidők pontos betartásával készíti, biztosítva azt, hogy minden szükséges információ időben rendelke- zésre álljon a döntések meghozatalához. Az Igazgatótanács minden tervezett napirendi pont kapcsán kialakítja álláspontját, ezzel is elősegítve a részvényesi döntések megalapozását. A Közgyűlés napirendjén szereplő előterjesztéseket, határozati javaslatokat a Társaság legkésőbb a Közgyűlést megelőző 21. napon a Társaság honlapján (www.masterplastgroup.com), valamint az Alapszabály 14.1. pontja szerinti további hirdetményi felületeken (www.bet.hu; www.kozzetetelek.mnb.hu) elektronikus úton közzéteszi. Egyebekben a Közgyűlésre a Társaság Alapszabályának VII. fejezetében foglaltak irányadók. A Közgyűlés összehí- vásával, lebonyolításával, a részvényesek jogaival, kötelezettségeivel, valamint a részvényesi jogok gyakorlásának módjával kapcsolatos szabályokat részletesen a Társaság Alapszabálya tartalmazza, mely megtekinthető a Társa- ság, valamint a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A Masterplast Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet bemutatása A Masterplast Nyrt. 2016. december 14-én alapította a MASTERPLAST Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezetét. Az MRP szervezet székhelye: 1013 Budapest, Pauler utca 11. A Masterplast Nyrt. (Alapító) az MRP szervezetet azért hozta létre, hogy Társaság vezetőinek (Résztvevők) a Mas- terplast üzleti céljaihoz kapcsolódó, ösztönző javadalmazásokat hatékonyan lebonyolítsa. Az MRP Résztvevői 2022-ben a Masterplast Nyrt. és az általa kontrolált, 100%-os tulajdonú Masterplast Medical Kft., Masterplast Hungária Kft., Masterplast International Kft. és Masterfoam Kft. munkavállalói voltak, akikre kiterjedt a Társaság Javadalmazási Politikáinak a hatálya. A Masterplast a fent nevezett vállalatok azon vezetőit vonta be a Résztvevők körébe, akiknek legnagyobb ráhatásuk volt a Javadalmazási Politikákban megfogalmazott vállalati üzleti célok megvalósítására. Mérleg fordulónap utáni események 2023. január 18-án a Társaság adásvételi szerződést kötött a PIMCO Kft. 100%-os üzletrészének megvásárlására. A PIMCO Kft. Szerencsen 4,3 hektáros gyárépítésre előkészített iparterülettel, valamint egy előrehaladott előké- szítettségű 14,1 milliárd forint (34 978 139 euró) értékű üveggyapot gyártási beruházási projekttel rendelkezik, amely megvalósítására 40 százalékos, 5,645 milliárd forint összegű vissza nem térítendő állami támogatást biz- tosít a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság. Az akvizíció ked- vező feltételeinek köszönhetően a beruházás magasfokú előkészítettsége jelentős. A 11 500 négyzetméter nagy- ságú új üzem évente mintegy 20 ezer tonna üveggyapot hőszigetelőanyag gyártására lesz képes. A beruházási projekt fedezetéül a 2022 októberében gyártásfejlesztések finanszírozása céljából lebonyolított 9,2 milliárd forint értékű tőzsdei tőkebevonásból rendelkezésre álló forrás szolgál. 2023. január 31-én a Társaság stratégiai együttműködési megállapodást kötött a KÉSZ Holding Zrt-vel a MASTER- PLAST Modulhouse Kft. által gyártásra kerülő moduláris épületek acél vázrendszerének közös továbbfejleszté- sére. A stratégiai együttműködési megállapodás alapján a közös fejlesztés és hasznosítás a Társaság moduláris épületelem gyártó üzletágához kapcsolódik, melynek a keretében a KÉSZ Holding Zrt., illetve az együttműködés- ben való részvételre kijelölt kapcsolt vállalkozásai részben az acélszerkezetek beszállítójaként, részben a közösen kifejlesztett vázzal készülő modulok vásárlóiként támogathatják a Társaság céljait. Az együttműködés sikeressé- géhez a KÉSZ Holding Zrt. évtizedes acélszerkezet gyártási tapasztalatát, kapacitását, míg a Masterplast hőszige- telőanyag gyártási tudását, épületenergetikai szakértelmét és a moduláris épületelemek tervezésében és gyár- tásában elért know-how-t biztosítja.
MASTERPLAST NYRT. KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI ÉS ÜZLETI JELENTÉSE A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE (minden összeg EUR-ban, ha másképp nem jeleztük) 34 2023. február 15-én a Társaság üzletrész átruházási szerződést kötött a Master Modul Kft. -ben meglévő, a Mas- ter Modul Kft. jegyzett tőkéjének 25%-át képező, 750 000 forint (1 873 euró) névértékű üzletrész eladására. A Vállalat az üzletrész átruházás következtében a Master Modul Kft-ben a továbbiakban részesedéssel nem ren- delkezik, a Master Modul Kft-ben tervezett tevékenységet a MASTERPLAST Modulhouse Kft. valósítja meg. A MASTERPLAST Nyrt. 2023. március 21-én üzletrész átruházási szerződést kötött a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. jegyzett tőkéjének 49%-át képező üzletrész megvásárlására. Az üzletrész átruházás eredményeként a MASTER- PLAST Nyrt. a MASTERWOOL MW-1 d.o.o. 100%-os részesedéssel rendelkező, egyedüli tagjává válik. A Társaság 2023. március 16-án üzletrész átruházási szerződést kötött a MASTERPLAST Italia S.r.l.-ben meglévő, a MASTERPLAST Italia S.r.l. jegyzett tőkéjének 44,5%-át képező, 89 000 euró névértékű üzletrész megvásárlására. Az üzletrész átruházás eredményeként a MASTERPLAST Nyrt. a MASTERPLAST Italia S.r.l. 95,5%-os részesedéssel rendelkező tagjává válik. Jövőre vonatkozó megállapítások Az Éves jelentés jövőre vonatkozó megállapításokat is tartalmaz. Ezen megállapítások a jelenlegi terveken, becs- léseken és előrejelzéseken alapulnak, ezért nem lenne helyes ezen megállapításokra a kellő mértéket meghaladó módon támaszkodni. A jövőre vonatkozó megállapítások kockázatot és bizonytalanságot hordoznak. A Cégcso- port felhívja a figyelmet arra, hogy számos olyan fontos tényező van, amelynek hatására a tényleges eredmények lényegesen eltérhetnek a jövőre vonatkozó megállapításokban foglaltaktól. Összegzés Erősen indult az év a Masterplast számára, az orosz-ukrán háború majd a globális energia válság ellenére kedvező iparági tendenciák érvényesültek az építőiparban az év első felében, a világszerte magasra kúszó infláció és emel- kedett kamatlábak hatására a harmadik negyedévre jelentősen romlott az iparág helyzete. Éves szinten a Társa- ság árbevétele 5%-kal bővült és átlépte a 200 millió eurót az építőipari szegmens erős, egészségipari termékel- adások visszaesését is kompenzáló teljesítményének köszönhetően. Az egészségügyi termékek részarányának csökkenése és megnövekedett gyártási (jellemzően energia) költségek hatására csökkent a kereskedelmi árrése, ennek ellenére a Társaság éves EBITDA-ja meghaladta a 20 millió eurót (20 593 ezer euró, 10,1% EBITDA hányad). A Vállalat számára kedvező devizamozgások javították a Csoport pénzügyi eredményét. Mindezeknek köszönhe- tően összesített 15 700 ezer eurós adózott nyeresége mindössze 2%-kal maradt el az egy évvel korábbi rekord nyereségességű bázistól. A tárgyévben a Társaság 9,22 milliárd forint (22 359 ezer euró) értékben piaci tőkebe- vonást valósított meg beruházási terveinek megvalósítása érdekében. Ugyan az építőipari recesszió rövid távon a Vállalat számára is egy visszafogottabb teljesítményű periódust eredményezett a tárgyév végétől, az energia- tudatos, és így válságálló hőszigetelő iparágban való működés közép és hosszú távon biztosítja a kitűzött növe- kedési célok elérését