529900RK1R6HF8KKOI202023-05-012024-04-30529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30iso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEKxbrli:shares529900RK1R6HF8KKOI202024-04-30529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900RK1R6HF8KKOI202023-05-012024-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202023-05-012024-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900RK1R6HF8KKOI202023-05-012024-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202023-05-012024-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202024-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202024-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202024-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202024-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202024-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
1 MAJ 2023 – 30 APRIL 2024
Års & hållbarhets-
redovisning
2023
2024
2023
2024
Innehåll
01. Introduktion
Æ Om Systemair ............................................................ 3
Æ Året i korthet ............................................................. 4
Æ Vd har ordet .............................................................. 6
Æ Produkter och lösningar ........................................ 8
02. Strategi &
värdeskapande
Æ Mega- och branschtrender .................................. 10
Æ Strategiska prioriteringar ...................................... 12
Æ Finansiella mål ......................................................... 13
Æ Hållbarhetsmål ........................................................ 14
Æ Värdeskapande ....................................................... 16
03. Hållbarhet
Æ Hållbarhet på Systemair ........................................ 18
Æ 10 globala mål ......................................................... 20
Æ Hållbarhetsstrategi ................................................. 22
Æ Ansvarsfullt företagande ....................................... 24
Æ Hållbar arbetsplats ................................................. 26
Æ Hållbar verksamhet ................................................ 28
Æ Hållbara produkter ................................................. 30
04. Marknad
Æ Marknadsöversikt ................................................... 34
Æ Fem skäl att investera ............................................ 35
Æ Marknadsområden ................................................. 36
Æ Verksamhetsområden ........................................... 38
05. Produktion
Æ Produktion och logistik ........................................... 40
Æ Produktutveckling .................................................... 42
Æ Produktionsanläggningar ...................................... 44
06. Aktie & styrning
Æ Aktien och aktieägare ............................................. 46
Æ Bolagsstyrningsrapport ...................................... 50
*)
Æ Bolagsstyrning ......................................................... 56
Æ Riskhantering ........................................................... 60
Æ Förvaltningsberättelse .......................................... 64
07. Finansiella rapporter
Æ Ekonomisk redovisning ........................................... 70
Æ Finansiella noter ...................................................... 78
Æ Revisionsberättelse ............................................... 105
Æ Nyckeltal & definitioner ........................................ 108
08. Hållbarhetsredovisning
Æ Inledning .................................................................. 110
Æ Styrning hållbarhetsarbete ................................. 111
Æ GRI-rapportering .................................................... 115
Æ EU:s taxonomi ........................................................ 126
Æ Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten ................... 133
09. Årsstämman
Æ Årsstämma ............................................................... 134
*) Bolagsstyrningsrapporten är en del av koncernens förvaltningsberättelse.
INTRODUKTION OM SYSTEMAIR
3
Ren och hälsosam
inomhusluft
Systemair erbjuder marknadens bredaste sortiment av energieffektiva
fläktar, ventilationsaggregat samt produkter för luftdistribution,
luftkonditionering och luftridåer för alla typer av lokaler. Våra lösningar
kan anpassas efter behov och är enkla att välja, installera och använda.
Om Systemair
Systemair grundades 1974 av styrelseordföranden Gerald Engström.
Bolaget börsnoterades 2007 och tillhör sedan två år tillbaka Large
Cap-segmentet på Nasdaq Stockholm. Systemair har 26 moderna
och väl investerade produktionsanläggningar som alla präglas av
effektiv, förbättringsinriktad och hållbar produktion. Bolaget har sitt
säte och huvudkontor i Skinnskatteberg i Sverige.
Koncernens 6 600 medarbetare är den drivande kraften bakom
ett 90-tal rörelsedrivande bolag med verksamhet i 51 länder i
Europa, Nordamerika, Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika.
Dess produkter och lösningar marknadsförs under varumärkena
Systemair, Frico, Fantech och Menerga.
Bättre luft för en bättre värld
Systemairs produkter förbättrar människors välbefinnande genom att
skapa hälsosamma inomhusmiljöer med hög luftkvalitet och har en
positiv inverkan inom fem områden:
Hälsa
Effektiva ventilationssystem
skapar ett hälsosamt
inomhusklimat – hemma,
på arbetet och i skolan.
Miljö
Energieffektiva ventilations-
system har lägre energi-
behov och ger därför lägre
koldioxidutsläpp.
Ekonomi
Ventilationssystem
med smart teknik som
energiåtervinning ger lägre
kostnader för uppvärmning
och kylning.
Produktivitet
Fördelarna för hälsa och
produktivitet med ett bra
inomhusklimat är numera
väl etablerade.
Säkerhet
Ventilation är även en
säkerhetsfråga och används
till exempel för att filtrera
föroreningar från fordon i
vägtunnlar och garage samt
suga ut rök från byggnader i
händelse av brand.
4
INTRODUKTION ÅRET I KORTHET
Året i korthet
Ett år av ökad tillväxt och en stark soliditet som bäddar för nya utvecklingsmöjligheter
medan marknaden i stort fortsätter i en positiv riktning.
Nyckeltal 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20
Nettoomsättning % 12 256,6 12 057,9 9 634,5 8 519,2 8 914,9
Tillväxt % 1,6 25,2 13,1 -4,4 7,1
Rörelseresultat Mkr 963,0 1 401,4 769,8 676,7 625,7
Rörelsemarginal % 7,9 11,6 8,0 7,9 7,0
Justerad rörelsemarginal % 8,8 9,2 8,5 8,5 7,4
Vinstmarginal % 7,1 10,7 7,7 6,6 6,1
Justerad vinstmarginal % 8,0 8,3 8,2 7,2 6,4
Avkastning på sysselsatt kapital % 14,2 20,1 14,5 13,1 11,6
Justerad avkastning på sysselsatt kapital Kr 15,6 16,2 15,4 13,2 11,6
Resultat per aktie före utspädning Kr 3,10 5,00 2,61 1,95 1,84
Resultat per aktie efter utspädning Kr 3,10 5,00 2,61 1,95 1,84
Justerat resultat per aktie före utspädning Kr 3,68 3,58 2,86 2,18 1,99
Justerat resultat per aktie efter utspädning Kr 3,68 3,58 2,86 2,41 2,14
Eget kapital per aktie före utspädning Kr 27,14 25,32 18,34 15,89 14,83
Eget kapital per aktie efter utspädning % 27,13 25,31 18,34 15,89 14,83
Soliditet Kr 57,7 54,7 45,5 47,9 43,4
Utdelning per aktie
1)
1,20 1,10 0,90 0,75 -
Antal anställda vid periodens utgång 6 616 6 587 6 660 6 380 6 197
1) Styrelsen föreslår en utdelning om 1,20 kronor (1,10) per aktie vid årsstämman den 29 augusti 2024 i Skinnskatteberg.
Under räkenskapsåret 2021/22 har en aktiesplit med relationen 4:1 genomförts. Jämförelsesiffrorna för tidigare år har justerats.
2 0 00
4 0 00
6 0 00
8 0 00
10 000
12 000
14 000
2023 /242022 /232021 /222020 /212019 /20
- 5
0
5
10
15
20
25
30
2023 /242022 /232021 /222020 /212019 /20
0
5
10
15
20
2023 /242022/232021/222020/212019 /20
0
30 0
60 0
90 0
1 2 00
1 5 00
2023 /242022 /232021 /222020 /212019 /20
0
2
4
6
8
10
0
20 0
40 0
60 0
80 0
1 0 00
1 2 00
2023 /242022 /232021 /222020 /212019 /20
0
20 0
40 0
60 0
80 0
1 0 00
1 2 00
1 4 00
2023 /242022 /232021 /222020 /212019 /20
5
INTRODUKTION ÅRET I KORTHET
Nettoomsättning, Mkr Tillväxt omsättning, % Organisk tillväxt, %
Justerad EBITDA, Mkr Justerat rörelseresultat Mkr/
Justerad rörelsemarginal, %
Kassaflöde från den löpande
verksamheten, Mkr
6
INTRODUKTION VD HAR ORDET
Stabilare marknad med
positiva undertoner
ROLAND KASPER, VD SYSTEMAIR
Vi är glada att rapportera ännu ett framgångsrikt år. Årets höjdpunkter omfattar en tydligt växande
efterfrågan på energieffektiva ventilationslösningar och intressanta investeringar för framtiden
S
ystemair fortsatte att erbjuda marknadens
bredaste sortiment av energieffektiva lösningar
med ett tillskott på fler än 100 produkter. En rad
strategiska investeringar – i våra medarbetare,
anläggningar och på olika tillväxtmarknader –
gjordes också för att stärka vår förmåga att möta framtidens
behov, både vad gäller kapacitet, teknisk kompetens
och produktutbud.
Finansiella framsteg
Vår omsättning var på 12,3 miljarder SEK, en ökning med
1,6 procent jämfört med föregående år, medan justerat
rörelseresultat uppgick till 1 085 miljoner SEK, en minskning
med 25 miljoner SEK från året innan.
Under det kommande året ser vi att marknaden fortsatt
återhämtar sig, därför planerar vi att fortsätta vår utveckling
genom såväl organisk tillväxt som strategiska förvärv. Med
ett operativt kassaflöde på 1 333 miljoner SEK, en soliditet
som översteg 57 procent och en skuldsättningsgrad
som minskade till 0,69 är Systemair redo för
nya affärsmöjligheter.
Expanderad och optimerad produktion
Under året har vi inlett en flytt av hela Menergas produktion
från Tyskland till vår anläggning i Maribor, Slovenien. Flytten
ger oss tillgång till en helt ny och modern produktplattform
och följs av investeringar i vår slovenska maskinpark
och personalstyrka.
För att bibehålla en hög servicegrad bygger vi också ut vår
anläggning i Windischbuch, Tyskland, med 4 500 kvadrat-
meter, vilket förväntas vara klart i oktober 2024. Innan
årsskiftet kommer även vår anläggning i Ukmerge, Litauen,
att bli dubbelt så stor när den expanderas med 16 000
kvadratmeter. Här kan vi framöver, med ökad kapacitet
och tillgång till hög teknisk kompetens, leverera på mer
tekniskt komplexa aggregatlösningar för den europeiska
marknaden. I Indien öppnades i början av året vår tredje
anläggning, vilket gett oss möjlighet att vara del av landets
snabba och intensiva omställning.
Vår produktutveckling fokuserade på effektiviseringar och vi
är stolta över att ha lanserat över 100 nya produkter. Vi har
under året även tillsatt rollen som Vice President Products
and Technologies för att långsiktigt stärka och kontinuerligt
uppdatera våra produkter och utvecklingsprocesser samt
ge oss den flexibilitet som krävs för att möta framtiden.
Dagens moderna och framtidssäkrade produkter kommer
med vissa utmaningar, då de blir alltmer tekniskt komplexa.
Därför fortsätter vi även att utveckla vår serviceorganisation
med kunniga tekniker och visuella verktyg som underlättar
arbetet för konsulter och andra partner.
7
INTRODUKTION VD HAR ORDET
En växande värld av möjligheter
Vi arbetade under året aktivt för att normalisera och minska
våra lagernivåer. I Europa bidrog en växande efterfrågan på
bostadsventilation i renoveringsprojekt och industriventilation
till energiomställande verksamheter, så som batteri- och
solcellsfabriker och e-mobility, till tillväxt.
Fortsatt goda resultat i Nordamerika, trots en inbromsning på
bostadsmarknaden, matchades med investeringar i maskinparken.
Vi ser också större potential på en rad andra marknader, till exempel
i Indien, där vårt bolag utvecklas väldigt starkt. Energieffektivitet och
luftkvalitet kommer att spela en viktig roll i många år framöver.
Energiomställning som global drivkraft
Energiomställningsfrågan kommer att drivas än mer intensivt de
närmaste åren. Allt fler människor flyttar till stadsmiljöer, vilket
kräver energieffektiva lösningar – och ren luft – i allt från tunnlar och
garage till bostäder och kontor. Denna energiomställning, oavsett
om den sker genom uppförande av nya eller renovering av gamla
byggnader, kommer att vara en drivkraft för tillväxt globalt.
Mycket arbete återstår med de gröna initiativ som har 2030 och
2050 som slutdatum, till exempel i Europa där miljontals byggnader
ska energieffektiveras. Många av dessa direktiv tar tid att omsätta i
praktiken, men vi förväntar oss att se ökande aktivitet redan i slutet
av 2024. Det är svårt att avgöra i exakt vilken takt denna omställning
kommer att ske, men vi är väl förberedda tack vare rätt produkter
och rätt kompetens i organisationen.
Vi är framförallt en produktleverantör men det hindrar oss inte från
att utforska hur en cirkulär modell – med service, uppgraderingar
och ersättningar – kan se ut i framtiden. Det här är bara början på
en spännande tillväxtresa.
Roland Kasper
Vd och koncernchef
Efter 50 år av tillväxt
fortsätter vi vår resa.
1,6 %
i ökad omsättning, totalt
12,3 miljarder SEK
1 085miljoner SEK
justerat rörelseresultat
Ren och frisk luft för
en ökad livskvalitet
i vardagen
Energieffektiva
lösningar för mindre
koldioxidutsläpp
8
INTRODUKTION PRODUKTER OCH LÖSNINGAR
PRODUKTER OCH LÖSNINGAR
Bättre luft
varje dag
Bra luftkvalitet bidrar till god hälsa och ökad livskvalitet. Därför ger Systemairs
produkter ett hälsosamt och säkert inomhusklimat där vi befinner oss i vardagen;
i bostäder, kontor, industrier, sjukhus, simhallar, parkeringshus och flygplatser
med mera. Dessutom bidrar de till lägre energianvändning och därigenom lägre
koldioxidutsläpp – bättre för dig och för miljön.
Kontor och offentliga miljöer
Ren luft och behaglig temperatur är viktigt för att må
bra och kunna prestera. I takt med ökad urbanisering
försämras utomhusluften och behovet av att behandla
luften innan den tas in i inomhusmiljön ökar. Våra
luftbehandlingsaggregat skapar ett välavvägt och
energieffektivt inomhusklimat i kontor, shoppingcenter
och andra offentliga miljöer. Dessutom erbjuder vi
brandklassade fläktar, frånluftsfläktar och andra
effektiva systemlösningar.
Industri- och verkstadslokaler
En god luftkvalitet och korrekt temperaturkontroll för olika
arbetsområden och produktionsprocesser bidrar till en
hälsosam arbetsmiljö i både industri- och verkstadslokaler.
Våra luftbehandlingsaggregat fungerar väl i tuffa
förhållanden, vilket ökar arbetsplatsens säkerhet, trivsel
och produktivitet. Under de senaste åren har vi levererat till
flera industriprojekt inom bland annat produktion av elbilar,
batterier och tillverkning av fossilfritt stål.
9
INTRODUKTION PRODUKTER OCH LÖSNINGAR
Infrastruktur och transport
Ventilation är ett viktigt redskap i kampen mot avgaser
och andra föroreningar. Systemairs tunnelfläktar är
pålitliga, säkra att underhålla och uppfyller alla brand-,
säkerhets- och energikrav. Våra brandgasfläktar för
parkeringshus reglerar luftens koldioxidhalter och suger
ut farliga rökgaser under en brand – och sparar energi i
den dagliga driften.
Bostäder
Vi erbjuder kompletta lösningar för bostadsventilation
i allt från villor till större lägenhetskomplex. Våra
bostadsaggregat med balanserad ventilation och
värmeväxlare är tysta, effektiva och tar liten plats.
Alla aggregat kan levereras med avancerade och
uppkopplingsbara styrenheter för att kontrollera
luftflöde och temperatur i olika rum.
Sjukhus
Sjukhus utgör miljöer med extra höga krav på
luftkvalitet, temperatur och hygien. Våra produkter och
lösningar säkerställer en optimal luftkvalitet inomhus
genom en kombination av rätt ventilationssystem,
hygiencertifierade enheter och högeffektiva filter-
lösningar för bland annat operationssalar.
Skolor
Ventilationssystem har blivit allt viktigare i skolor och
offentliga byggnader. Med hjälp av vårt omfattande
produktsortiment kan vi skapa optimala lösningar för
ett hälsosamt inomhusklimat. Bra ventilation bidrar till
elevers och lärares prestations- och inlärningsförmåga
samt till deras välbefinnande.
Hotell- och nöjesbranschen
Frisk luft och ett perfekt tempererat klimat kan lyfta en
upplevelse. Våra tysta, väldesignade och energieffektiva
ventilationslösningar varken syns eller hörs, utan ger
gästerna en så bra och hälsosam upplevelse av sin
vistelse som möjligt.
Datacenter
Luftbehandlingsaggregat och precisionskylningssystem
är avgörande för datacenters driftskostnader. I våra labb
kan enheterna dessutom testas under värmebelastning
och andra utmanande förhållanden. Vårt breda
produktutbud gör att vi kan ge kunder en optimal
och energieffektiv lösning.
10
STRATEGI & VÄRDESKAPANDE MEGA- OCH BRANSCHTRENDER
STRATEGI OCH VÄRDESKAPANDE
Drivkrafter som
ger oss luft under
vingarna
Megatrender som förändrad demografi, hållbarhet
och digital omvandling skapar starka drivkrafter för
att uppnå energieffektivitet och förbättrad luftkvalitet
inomhus genom ventilationslösningar.
Statliga incitament inom
energibesparing och
inomhusklimat
Fokus på luftkvalitet
inomhus
Växande efterfrågan
på datalagring
Konvertering av
uppvärmningskällor som
drivs med fossila bränslen
Efterfrågan på modern
hälso- och sjukvård
Smarta
byggnader
11
STRATEGI & VÄRDESKAPANDE MEGA- OCH BRANSCHTRENDER
Trender som formar
ventilationsbranschens framtid
Megatrenderna leder även till branschspecifika trender
som Systemair tar hänsyn till i strategiska val
och prioriteringar.
Transparens i försörjningskedjan
Ett ärligt, öppet agerande och fullständig spårbarhet i
hela leveranskedjan blir en nödvändighet för att uppfylla
både lagstiftningen och kundernas krav.
Konsolidering av branschen
Produktlösningar, ökade krav på energieffektivitet, enkel
installation och tillförlitlig drift driver på konsolideringen
av ventilationsbranschen.
Automatisering
Avancerade styrsystem med driftskompatibilitet i större
systemlandskap ger ännu större effektivitet och förlänger
produkternas livslängd.
Regionalisering
Kundernas varierande behov kräver regionalt
anpassade erbjudanden med global närvaro för
support och leverans.
Cirkulär ekonomi
Resurseffektivitet och optimering av drift driver en
ökande marknad för service och uppgradering av
installerade produkter.
12
STRATEGI & VÄRDESKAPANDE STRATEGISKA PRIORITERINGAR
Strategiska
prioriteringar
Utveckling av medarbetare
och starka relationer
Vi är en attraktiv arbetsplats med en inkluderande
kultur där medarbetarutveckling och entreprenörsanda
främjas. Detta ger oss förutsättningar att bygga starka
relationer internt och externt med expertis och tillit
som grund.
Attraktivt erbjudande som bygger
på standardiserade plattformar
Vi erbjuder ett brett utbud av kvalitetsprodukter,
baserade på standardiserade plattformar med
energieffektivitet och förbättrad inomhusluftkvalitet
som ledstjärnor. Våra produkter möjliggör uppkopplade
och smarta lösningar.
Effektivt verksamhetsupplägg
med ständiga förbättringar
Vi förbättrar vår lönsamhet genom att dra nytta av
stordriftsfördelar och effektiv produktutveckling med
standardisering som fokus. Vi har en stark lokal närvaro
där beslutsfattandet är decentraliserat. Verksamheten
stärks av gemensamma värderingar, processer
och system.
Hållbar och framtidssäker verksamhet
Vi är framåtblickande för att möta morgondagens
krav. Hållbara produkter, där vi tittar på produktens
hela livscykel för att förbättra resurseffektiviteten och
klimatavtrycket, är en del av detta. Vår serviceverksamhet
ska stärkas för att optimera produkten i drift och verka
för långsiktighet och hållbarhet.
Stark position som drar
nytta av strukturell tillväxt
Vi har en global och diversifierad kundbas. Det ger
oss en stabil och motståndskraftig grund för lönsam
tillväxt och en aktiv förvärvsagenda. Systemair är vårt
huvudvarumärke och andra varumärken används
endast när det finns en tydlig affärsfördel.
1,6
25,2
13,1
- 4,4
7,1
23/2422/2321/2220/2119/20
8,8
9,2
8,58,5
7,4
22/2322/2321/2220/2119/20
57,7
54,7
45,5
47,9
43,4
22/2322/2321/2220/2119/20
13
STRATEGI & VÄRDESKAPANDE FINANSIELLA MÅL
Finansiella mål
Mål
Måluppfyllelse
Kommentarer
Tillväxt
10 %
Den genomsnittliga årliga
omsättningstillväxten över en
konjunkturcykel ska uppgå till
minst 10 procent.
Tillväxt, %
Mål
1,6 %
Målet inkluderar både organisk tillväxt
och förvärv. Den genomsnittliga
omsättningstillväxten de senaste tio åren
har varit 9,0 procent per år. Tillväxten ska
uppnås genom produktutveckling och
ökade marknadsandelar samt breddat
produktsortiment genom förvärv eller
nystartade bolag.
Lönsamhet
10 %
Den genomsnittliga rörelsemarginalen
över en konjunkturcykel ska uppgå till
minst 10 procent.
Justerad rörelsemarginal, %
Mål
8,8 %
De senaste tio åren har rörelse-
marginalen i genomsnitt uppgått till
7,2 procent och till 8,5 procent under de
fem senaste åren. Bolagets bedömning är
att pågående omstruktureringsåtgärder,
befintlig struktur och produktprogram i
övrigt ger goda förutsättningar att
uppnå målet.
Finansiell ställning
30 %
Soliditeten ska inte understiga
30 procent.
Soliditet, %
Mål
57,7 %
Den finansiella ställningen är god och
soliditeten uppgick till 57,7 procent per
den 30 april 2024. Bolaget utvärderar
kontinuerligt möjligheter till strategiska
förvärv och vår finansiella ställning ger
utrymme till fortsatta förvärv
och investeringar.
Aktieutdelning
40 %
Med hänsyn till Systemairs tillväxt-
ambitioner är målet för utdelningen
cirka 40 procent av resultat efter skatt.
Styrelsen föreslår att årsstämman den
29 augusti 2024 beslutar om en utdelning
på 1,20 kr (1,10) per aktie. Totalt ger det
en utdelning om 249,6 Mkr (228,8). Den
föreslagna utdelningen motsvarar
38 procent av koncernens nettoresultat.
14
STRATEGI & VÄRDESKAPANDE HÅLLBARHETSMÅL
Hållbarhetsmål
Mål
Måluppfyllelse
2023/24
Kommentar
100 %
av våra största leverantörer
följer vår leverantörskod
100 (93) procent av Systemairs största
leverantörer har bekräftat att de
följer Systemairs uppförandekod
för leverantörer. Varje år granskas
och justeras vilka som är
största leverantörer.
Systemair strävar efter långsiktiga och
goda relationer med leverantörerna.
Att säkra att våra leverantörer följer
Systemairs leverantörskod är en del
av våra rutiner vid ingång av avtal. I
förekommande fall utför Systemair även
granskningar på plats hos leverantörer.
0
incidenter av mutor
eller korruption
Korruptionsincidenter (antal) 2023/24 2022/23
Antal korruptionsincidenter 0 0
Antal incidenter där anställda
avskedats eller utsatts för annan
disciplinär åtgärd på grund
av korruption 0 0
Antal fall där kontrakt med
samarbetspartners inte förnyats
på grund av korruptions-
överträdelser
0 0
Systemair har nolltolerans mot korruption
och våra medarbetare får inte kräva, erbjuda
eller acceptera mutor eller andra otillåtna
förmåner. För år 2023/24 rapporterades
inga korruptionsincidenter. Samtliga
tjänstemän ska genomgå en obligatorisk
utbildning på ämnet.
-15 %
arbetsrelaterade skador som
leder till sjukfrånvaro
Arbetsrelaterade skador
med sjukfrånvaro 2023/24 2022/23 2021/22
LTIFR 8,7 14,8 17,2
Minskning gentemot
föregående år (%) -41,1 -14,2 -27,9
Under året har vi kraftigt minskat antal
skador med sjukfrånvaro genom ett fokuserat
förbättringsarbete. Systemair har fortsatt
nollvision för skador. Målet mäts enligt LTIFR
(Lost time injury frequency rate).
15
STRATEGI & VÄRDESKAPANDE HÅLLBARHETSMÅL
Mål
Måluppfyllelse
2023/24
Kommentar
25 %
kvinnliga ledare till 2025/26
Kvinnliga ledare (%) 2023/24 2022/23 2021/22
Totalt 23,8 24,4 23,5
Skillnad gentemot
föregående år -0,6 0,9 2,7
Andelen kvinnliga ledare har minskat
något under året. Systemair fortsätter att
arbeta för en ökad andel kvinnliga ledare.
Vi ser mångfald och lika möjligheter
som en styrka och att det gör oss
mer framgångsrika.
50 %
minskade utsläpp inom
scope 1 och 2 till 2030/31
Utsläppsintensitet 2023/24 2022/23 2019/20
Totala utsläpp/KSV
1
(Ton CO
2
e/MKr) 2,12 2,33 3,15
Skillnad gentemot basår (%) -33 -26 0
1)
Kostnad för sålda varor
Systemair har satt målet att minska
utsläpp inom scope 1 och 2 med 50
procent till 2030, med vårt verksamhets-
år 2019/20 som bas. Målet baseras på
utsläppsintensitet, totala utsläpp delat på
kostnad för sålda varor (KSV).
25
TWh på 10 år i minskad
energianvändning från
byggnader till 2030/31
Våra sålda produkter och lösningar i
år minskade energianvändningen från
byggnader med 1,9 TWh, vilket motsvarar
cirka 500 000 ton undvikna CO
2
-utsläpp. På
tre år innebär det sammanlagt 5,7 TWh i
minskad energianvändning från byggnader.
För Systemair är det viktigt att tillhandahålla
lösningar som bidrar till minskad
energianvändning och växthusgasutsläpp
från världens byggnadsbestånd, för att
bidra till en mer hållbar framtid. Vårt mål
är att år 2030/31 ha bidragit med 25 TWh,
ackumulerat under en 10-årsperiod.
16
STRATEGI & VÄRDESKAPANDE VÄRDESKAPANDE
Vårt värde-
skapande
Systemairs affärsmodell bygger på ett
helhetserbjudande centrerat kring hållbara,
högkvalitativa ventilationsprodukter, med ett
extra fokus på standardisering, leveranssäkerhet
och tillgänglighet. Vi sätter kundens behov först
och verkar för att vara ett långsiktigt hållbart och
ansvarsfullt företag i hela värdekedjan.
Fastighetssektorn står för nästan 40 procent av de
globala koldioxidutsläppen. Till största del kommer
dessa från fastighetens drift. Samtidigt visar flertalet
studier att kvaliteten på inomhusluften påverkar vår
hälsa och vårt välmående, inte minst då vi tillbringar i
snitt 90 procent av vår tid inomhus. Systemair lägger
därför stor vikt vid att tillhandahålla energieffektiva
produkter som sänker fastigheters energibehov
(kWh) och samtidigt höjer inomhusluftkvaliteten
(IAQ) – bra för både människan och miljön!
IAQ
Indoor Air Quality (IAQ)
är ett vanligt använt
uttryckt för kvaliteten på
inomhusluften
kWh
Byggnadens energibehov
i kilowattimmar (kWh)
har en direkt koppling till
koldioxidutsläppen
17
VÄRDESKAPANDESTRATEGI & VÄRDESKAPANDE
Leverans Installation
Resurser
Design och
produktutveckling
Våra produkter är utvecklade med
hållbarhet i fokus, vilket innebär att vi
väljer rätt material, skapar energieffektiva
lösningar och förutsättningar för
enkelt underhåll.
Inköp
Ansvarsfulla inköp säkerställs genom
att både ställa krav på och ha ett nära
samarbete med våra leverantörer.
Tillverkning
Systemair fokuserar på säkerhet och
optimerar kontinuerligt försörjnings-
kedjan för att den ska vara effektiv
och pålitlig.
Optimerad resursanvändning
Vi verkar för att alla steg i produktens
livscykel är så resurseffektiva
som möjligt.
Service
Våra produkter ska vara enkla att
underhålla, uppgradera och reparera
för längre livslängd och optimerad drift.
Drift
Våra produkter är driftsäkra och
energieffektiva. De utför ett viktigt
arbete i fastigheter för att minska
energibehovet och samtidigt förbättra
kvaliteten på inomhusluften.
Finansiella resurser
Æ Tillgångar om 9,8 Mdkr
Æ Produktionsrelaterade
investeringar om 386,6
Mkr under året
Æ Utvecklingskostnader
om 240 Mkr under året
Sociala resurser
Æ Kunder i >135 länder
Æ 6 600 medarbetare
Æ 6 000 leverantörer och
underleverantörer
Fysiska resurser
Æ 26 produktions-
anläggningar
Æ 13 tekniska center
Æ Egna bolag i 51 länder
Æ Energianvändning,
67,5 GWh
Æ Inköpt metall, 33 606 ton
Skapat värde
För ägare
Æ Årets resultat med
nettomarginal
5,3 procent
För kunder
Æ Energieffektiva och
högkvalitativa produkter
och lösningar
Æ Hög tillgänglighet och
leveranssäkerhet
Æ Etisk och ansvarsfull
partner
För medarbetare
Æ Goda arbets-
förhållanden och säker
arbetsmiljö
Æ 51 200 utbildnings-
timmar inom produkt-
kunskap, hälsa och
säkerhet, IT samt vår
uppförandekod
För leverantörer och
finansiärer
Æ Punktliga leverantörs-
betalningar
Æ Stabil affärsmodell med
växande volymer
För samhället
Æ Skatteintäkter och
arbetstillfällen
Æ Energieffektiva
produkter som
bidrar till lägre
energianvändning och
därigenom minskade
koldioxidutsläpp
motsvarande cirka
500 000 ton
Æ Produkter som bidrar till
ett förbättrat välmående
genom ett hälsosamt
inomhusklimat
18
HÅLLBARHET HÅLLBARHET PÅ SYSTEMAIR
Hållbarhet på
Systemair
Systemairs hållbarhetsåtagande inkluderar miljömässiga, sociala och
affärsetiska frågor. Vi tror att verkliga framsteg nås genom att varje
funktion inom företaget bygger kunskap och förståelse för sina viktigaste
hållbarhetsfrågor. Vi är stolta över att våra energieffektiva produkter och
lösningar gör verklig skillnad i att minska fastigheters energianvändning
och därmed bidrar till minskade växthusgasutsläpp.
Våra ventilationslösningar gör även en viktig skillnad för inomhusluften. En person
spenderar i snitt 90 procent av sin tid inomhus och andas mellan 10 och 20
kubikmeter luft per dag. Det är därför viktigt att inomhusluften är bra för vår hälsa
och vårt välbefinnande. Detta märks på allt högre krav, understödda av forskning
om vikten av god inomhusluft. Ventilationslösningar behöver leverera god luftkvalitet
samtidigt som de måste vara energieffektiva.
I EU står byggnader för 40 procent av det totala energibehovet, som i sin tur ger
betydande koldioxidutsläpp. Energieffektiv ventilation spelar därför en viktig roll för
en fossilfri framtid. Våra produkters energianvändning är låg i relation till den skillnad
som de gör för byggnadens totala energibehov, eftersom de återvinner
värme och kyla.
Systemair lägger också stor vikt vid miljö- och klimatfrågor i den egna verksamheten
och värdekedjan. Till exempel har vi investerat i flera solcellsanläggningar och arbetat
med att minska utsläppen från tillverkningen av våra produkter. Under året har vi
dessutom tagit fram en standardiserad lösning för att beräkna koldioxidavtrycket för
våra produkter och kan med det även skapa EPD:er*.
* EPD = Environmental Product Declaration.
19
HÅLLBARHET HÅLLBARHET PÅ SYSTEMAIR
Vi ser till hela värdekedjan
Systemairs värdekedja består främst av leverantörer, vår egen verksamhet och de
som köper och använder våra produkter. Det ställs allt högre krav på alla delar av
värdekedjan när det kommer till miljö såväl som sociala och affärsetiska frågor.
Kraven formar marknadens och kundernas framtida behov. Vi arbetar aktivt med
att möta behoven för att vara långsiktigt starka och leva upp till morgondagens krav.
I det här arbetet är resurseffektivitet en viktig del. Vi utmanar allt från materialval,
produktionsmetoder och transportsätt till hur produkten ska användas, underhållas
och optimeras i drift för att minska på de resurser som belastar miljön och klimatet.
Sociala och affärsetiska frågor innefattar både ett ansvarstagande inom vår egen
verksamhet samt gentemot våra kunder, leverantörer och samhället i stort. Till exempel
har vi implementerat en leverantörsportal för att enklare kunna kontrollera att våra
leverantörer bedriver en ansvarsfull verksamhet. En attraktiv arbetsplats ser vi också
som en framgångsfaktor och verkar därför för mångfald, lika möjligheter och inkludering.
Systemair stödjer
UN Global Compact
Systemair respekterar
de 10 principerna om
mänskliga rättigheter,
arbetsrätt, miljö och
antikorruption
26 %
Av vår omsättning
klassas som hållbar
enligt EU:s taxonomi
Energieffektiv ventilation
spelar en viktig roll för
en fossilfri framtid
Lee Morgan,
Group Sustainability Director
20
10 GLOBALA MÅLHÅLLBARHET
10 globala mål
Systemair stödjer Agenda 2030 och bidrar till 10 av FN:s totalt 17 globala mål
för hållbar utveckling. Hållbar utveckling är en drivkraft för oss och vi bidrar till
den genom att fokusera på vår kärnverksamhet och att engagera oss i initiativ
som ger en mer hållbar framtid. Målen återfinns i vår hållbarhetsstrategi och
stärker den breda hållbarhetsagenda som Systemair har.
3 God hälsa och
välbefinnande
Delmål 3.9
Systemair bidrar genom att leverera
energieffektiva ventilationssystem
som ger ren, hälsosam och säker
inomhusluft. Med moderna tekniska
lösningar och högkvalitativa filter
minskar Systemairs produkter
avsevärt luftens möjliga föroreningar.
Dålig luftkvalitet är en betydande
orsak till förtida dödsfall. Systemair är
stolta över att bidra till bättre hälsa
och bättre livskvalitet.
Koppling hållbarhetsstrategi
Hållbara produkter
5 Jämställdhet
Delmål 5.1, 5.5
Systemair bidrar genom att sätta interna
riktlinjer och arbetar aktivt för att främja
jämställdhet.
Vi tror att jämställdhet och mångfald
överlag är en nyckelfaktor för att vi ska
fortsätta växa framgångsrikt. Ett av
Systemairs mål för 2025 är att uppnå
minst 25 procent kvinnliga ledare.
Koppling hållbarhetsstrategi
Hållbar arbetsplats
8 Anständiga arbetsvillkor
och ekonomisk tillväxt
Delmål 8.5, 8.7, 8.8
Systemair bidrar genom att säkerställa
mänskliga och arbetstagares rättigheter
med rutiner och krav på såväl vår egen
verksamhet som våra leverantörer
och partner. Hälsa och säkerhet har
högsta prioritet för Systemair och vi
upprätthåller och förbättrar kontinuerligt
vårt systematiska arbete för att minska
olyckor och skador i vår verksamhet.
Koppling hållbarhetsstrategi
Ansvarsfullt företagande
och Hållbar arbetsplats
7 Hållbar energi för alla
9 Hållbar industri, innovationer
och infrastruktur
11 Hållbara städer och samhällen
Delmål 7.3, 9.4, 11.6
Systemair bidrar med energieffektiva
ventilationssystem som använder mer
hållbara material, designade för en ökad
resurseffektivitet. En betydande del av
dagens koldioxidutsläpp är kopplade till
befintliga fastigheter, varav det i många
fall finns ineffektiv ventilation.
Att även öka vår egen energieffektivitet är
ett av våra fokusområden, vilket bidrar till
minskade koldioxidutsläpp.
Koppling hållbarhetsstrategi
Hållbara produkter
och Hållbar verksamhet
21
HÅLLBARHET 10 GLOBALA MÅL
12 Hållbar konsumtion
och produktion
Delmål 12.3, 12.4, 12.5
Våra produkter är designade med cirku-
laritet i åtanke; för att vara hållbara, lätta
att underhålla och ge en lång livslängd. Vi
strävar efter att använda hållbara material
och komponenter som är möjliga att åter-
vinna eller återanvända. Ett systematiskt
arbete med att minska och återvinna vårt
spill och avfall ökar även vår material-
effektivitet. Farligt avfall samt eventuella
föroreningar hanteras också på ett
ansvarsfullt sätt.
Koppling hållbarhetsstrategi
Hållbar verksamhet
och Hållbara produkter
13 Bekämpa klimat-
förändringarna
Delmål 13.1, 13.2
Systemair bidrar genom att arbeta
systematiskt med att identifiera våra
direkta och indirekta koldioxidutsläpp och
strävar efter att öka energieffektiviteten
och minska koldioxidutsläppen från vår
egen verksamhet och våra produkter.
Vi arbetar med att identifiera klimatrisker
som kan påverka vår verksamhet och på
vilket sätt vi kan hantera dessa för att
minimera påverkan.
Koppling hållbarhetsstrategi
Hållbar verksamhet
och Hållbara produkter
16 Fredliga och inkluderande
samhällen
Delmål 16.5
Systemair bidrar genom att ha noll-
tolerans mot mutor och korruption.
Systemair arbetar proaktivt för att
hantera korruptionsrisker genom
en tydlig policy och utbildning i
ämnet, samt kravställande gentemot
våra leverantörer.
Koppling hållbarhetsstrategi
Ansvarsfullt företagande
17 Genomförande och
globalt partnerskap
Delmål 17.16
Systemair bidrar genom att engagera
sig i globala partnerskap som UN
Global Compact och bransch-
organisationer, för att dela kunskap och
främja hållbar praxis.
Koppling hållbarhetsstrategi
Ansvarsfullt företagande
22
HÅLLBARHET HÅLLBARHETSSTRATEGI
Hållbarhetsstrategi
Ansvarsfullt
företagande
Mål
Æ Noll incidenter av korruption.
Æ Alla våra största leverantörer
har åtagit sig att följa vår
leverantörskod.
Kärnfrågor
Æ Systemair ser till att affärsbeslut
överensstämmer med gällande
lagar och alltid tas på ett etiskt och
ansvarsfullt sätt.
Æ Systemair har nolltolerans mot
mutor och korruption.
Æ Systemair tillämpar hållbarhetskrav
på leverantörer för en ansvarsfull
leverantörskedja med låg risk.
Hållbar
arbetsplats
Mål
Æ Allvarliga skador som leder till
sjukfrånvaro ska minska med
minst 15 procent per år.
Æ Personalomsättning i nivå med
branschsnitt.
Æ Minst 25 procent kvinnliga ledare
senast år 2025/26.
Kärnfrågor
Æ Systemair har en vision om noll
skador och arbetar systematiskt
med att minska antalet arbets-
relaterade skador.
Æ Systemair erbjuder anställda möjlig-
het att växa genom kompetens-
utveckling, kompletterande utbild-
ning och årliga utvecklingssamtal.
Æ Systemair arbetar för en arbetsplats
som är fri från trakasserier, som
har en inkluderande kultur och som
aktivt främjar lika möjligheter och
mångfald.
Systemairs övergripande strategi har brutits ner i en mer specifik
hållbarhetsstrategi. Som grund finns ett hållbarhetsramverk som
definierar Systemairs strategi för att driva rätt utveckling och
förändring. Hållbarhetsramverket består av fyra fokusområden med
utvalda kärnfrågor som baserats på en väsentlighetsanalys.
För styrning och uppföljning har varje kärnfråga en utvecklingsplan och
nyckeltal som rapporteras till ansvarig funktion i ledningen. En viktig bas för vårt
hållbarhetsarbete är vår uppförandekod som fastställer Systemairs ställning i
frågor som rör socialt ansvar, affärsetik, miljö samt hälsa och säkerhet. Varje år
ska alla medarbetare även genomgå en utbildning i uppförandekoden.
Nya krav som påverkar Systemair
Kraven på hållbarhet ökar generellt för företag. Systemair förbereder för att
rapportera enligt EU:s uppdaterade hållbarhetsrapporteringsramverk, CSRD*.
Under året har bland annat en dubbel väsentlighetsanalys (DMA) genomförts.
Systemair följer noggrant utvecklingen för att kunna möta de nya kraven, bland
annat genom medverkan i branschorganisationer. Inom Systemair pågår ett
kontinuerligt arbete med att medvetandegöra och sprida information om vilka
krav och förväntningar som finns för att på bästa sätt kunna möta dem från alla
delar av verksamheten.
* CSRD = Corporate Sustainability Reporting Directive.
23
HÅLLBARHET HÅLLBARHETSSTRATEGI
Verklig skillnad för
minskade utsläpp
Produkter levererade under året beräknas bidra till 1,9 TWh
lägre energianvändning. Det här motsvarar årligen minskade
koldioxidutsläpp på cirka 500 000 ton, vilket är jämförbart
med utsläpp från 280 000 bilar.
1,9 TWh
lägre energianvändning, det
motsvarar 1 900 000 000
kilowattimmar.
Beräknat på sålda ventilationsaggregat med energiåtervinning samt snittutsläpp av CO
2
för
elproduktion i de regioner som produkterna sålts. Utsläppsfaktorer hämtade från Carbon
Footprint (februari 2023). Utsläpp från bil beräknat på årlig körsträcka om 15 000 km och
120g CO
2
/km.
Hållbar
verksamhet
Mål
Æ Halverad utsläppsintensitet inom
scope 1 och 2 år 2030/31, med
2019/20 som basår.
Æ Förbättra energieffektiviteten i vår
produktion med 5 procent per år.
Æ Alla våra produktionsanläggningar
ska vara ISO 14001-certifierade
senast 2030/31.
1
Kärnfrågor
Æ Systemair strävar efter att minska
utsläppen av växthusgaser från
den egna verksamheten samt i
värdekedjan.
Æ Systemair strävar efter att förbättra
energieffektiviteten i våra anlägg-
ningar och verksamheter.
Æ Systemair värnar om miljön och
arbetar för att minimera
vår påverkan.
Hållbara
produkter
Mål
Æ 25 TWh minskad energianvändning
från byggnader, ackumulerat under
en 10-årsperiod.
Kärnfrågor
Æ Systemair tillhandahåller energi-
effektiva lösningar som bidrar till
lägre energibehov och minskade
växthusgasutsläpp från fastigheter.
Æ Systemair bidrar till en bättre
allmänhälsa genom att tillhandahålla
produkter som förbättrar
luft kvaliteten inomhus.
Æ Systemair strävar efter att minska
produkternas negativa miljöpåverkan
genom att använda hållbara material
och designa produkter med
ett livscykelperspektiv.
1
Gäller ej de förvärv som görs från 2027
24
HÅLLBARHET ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Ansvarsfullt
företagande
Systemair har en lång historik av ansvarsfullt företagande
och tar samhällsansvar på de orter där vi är verksamma.
Som beställare och inköpare av material och komponen-
ter har vi ett ansvar att följa upp vår försörjningskedja
såväl som att agera ansvarsfullt i våra egna affärer
gentemot våra kunder och partner.
Våra värderingar
Systemairs grundläggande värderingar – att prioritera, förenkla
och skapa tillit – formar vårt företagsklimat och vägleder oss när vi
fattar beslut, oavsett var i världen vi jobbar. De vägleder oss i hur
vi som medarbetare ska uppträda i vårt dagliga arbete, såväl mot
varandra och våra kunder som mot våra intressenter.
Ansvarsfulla affärer
Vår verksamhet drivs på ett etiskt och ansvarsfullt sätt. Systemair
följer alltid respektive lands lagar och affärsbeslut fattas alltid med
företagets och våra anställdas bästa i åtanke. I de fall interna-
tionella rättigheter har högre krav än lokala regleringar ska de
internationella rättigheterna följas. Vi ser också årligen över och
uppdaterar vår uppförandekod.
Uppförandekoden är baserad på internationella ramverk,
framförallt OECD:s riktlinjer för multinationella företag, FN:s
vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter samt
ILO:s åtta kärnkonventioner.
Så kallad due diligence på mänskliga rättigheter genomförs
inom verksamheten för att minska risken att en rättighet kränks.
I värdekedjan arbetar vi aktivt både i leverantörs- och kundled för
att upprätthålla ansvarsfulla affärer.
Systemair har en specifik policy gällande nolltolerans mot
korruption. Våra medarbetare får inte kräva, erbjuda eller
acceptera
mutor eller andra otillåtna förmåner för att behålla en
kund eller säkra en affär.
Leverantörsansvar
Systemair använder cirka 6 000 leverantörer. Majoriteten av
dessa är europeiska eller nordamerikanska, vilket innebär att
de omfattas av nationella lagar och förordningar som tillser
acceptabla arbetsvillkor. Våra leverantörer utvärderas och
väljs utifrån förmågan att leverera på affärsmässiga grunder
samt att de uppfyller Systemairs leverantörskod med riktlinjer
om arbetarrättigheter, hälsa och säkerhet på arbetsplatsen,
miljökrav samt affärsetik.
För att bli en leverantör till Systemair ska ett självskattnings-
formulär fyllas i. Detta gäller såväl våra största som våra nya
leverantörer. Formuläret omfattar frågor om uppfyllelse av vår
leverantörskod, finansiell stabilitet, produktförsäkringar och
miljökrav på material. Systemair genomför också kontroller på
plats hos leverantörerna, i första hand vid uppstart av ett nytt
samarbete, hos leverantörer av kritisk utrustning eller material,
samt hos leverantörer där vi ser ett behov av förbättring. Under
året har implementeringen av nya processer och system för
leverantörskontroll och uppföljning fortsatt. En del av detta
arbete innefattar så kallad due diligence av mänskliga rättigheter,
där varje leverantör kategoriseras utifrån risk för kränkning,
beroende på vilket land de verkar i, samt storleken på våra
inköpskostnader gentemot dem.
Vi är med och påverkar
Som en ledande aktör i ventilationsbranschen tar vi vårt ansvar
och är med och driver viktiga frågor i flera kanaler. Vi är engage-
rade och väl positionerade inom branschorganisationer runt om i
världen. Vi är även med på nationell nivå i flera länder och bidrar
till utvecklingen.
Samhällsansvar
Goda relationer med omvärlden är avgörande för långsiktig fram-
gång, var än i världen vi är verksamma. Vi strävar efter att förstå
de samhällen och den kultur vi lever och verkar i och är engage-
rade i samhällsaktiviteter som bidrar till ortens utveckling, gynnar
det lokala näringslivet samt stödjer skolor och utbildningar.
100 %
av våra största
leverantörer har
bekräftat att de
uppfyller vår
leverantörskod
97 %
av nya leverantörer
har genomgått vår
kvalificeringsprocess för
ett ansvarfullt inköp
25
HÅLLBARHET ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Världsomfattande
marknad, världs-
omfattande utmaningar
Händelser runtom i världen, har skapat ovisshet under de
senaste åren. Något som fortfarande står säkert är dock att
Systemair kontinuerligt och proaktivt arbetar för att se till att
företagets produkter inte hamnar i fel händer.
Rätt produkter i rätt händer
Systemair erbjuder produkter vars komponenter – till exempel
värmeväxlare och halvledare – även skulle kunna nyttjas för andra
ändamål. Därför följer Systemair sanktioner från amerikanska Office
of Foreign Assets Control (OFAC), FN, EU och Storbritannien.
- Vårt program för sanktionsscreening flaggar automatiskt eventuella
risker baserat på de sanktioner som utfärdats. Sedan görs en
samlad bedömning från fall till fall. Våra försäljningsvillkor har även
en klausul som säkerställer att våra kunder inte re-exporterar
produkter till en sanktionerad tredje part, berättar Lisa Jakobsson,
Trade Compliance Officer på Systemair.
- Det gäller att screena alla kunder
och leverantörer för att minimera
risken att våra produkter hamnar
i fel händer. Ansvarsfull försäljning
är därför en grundläggande
förutsättning för långsiktig framgång,
poängterar Lisa.
Lisa Jakobsson,
Trade Compliance Officer
Globala lösningar för
hållbara affärer
Vi säkerställer att alla samarbetspartners uppfyller
ett växande antal kriterier. På Systemair börjar denna
kvalitetskontroll med företagets policy för ansvarsfulla
inköp, ett dokument med krav som leverantörer måste
uppfylla inom allt från arbetsrättigheter till efterlevnad
och hållbarhet.
Policyer, portal och en pandemi
Policyn blev startskottet för en ny leverantörsportal där
information om alla leverantörer förvaras.
- Tidigare skickades uppgifterna på papper som fördes
över till vårt system. Sedan upprepades processen
vartannat år för att säkerställa att vi hade aktuella
uppgifter från alla leverantörer. Under pandemin
begränsades våra möjligheter att göra platsbesök, så vi
passade på att bygga en lösning som skulle gynna alla. Nu
kan olika bedömningar göras direkt i portalen, förklarar
Veronika Kavcic från Systemairs Strategic Purchasing
Group. Nadine Dötter, hennes medarbetare inom
strategiska inköp, fortsätter:
- Lokala, regionala och globala krav finns återspeglade
i portalen som även har flera inbyggda funktioner. Till
exempel meddelar den oss om en leverantörs ISO-
certifikat är på väg att löpa ut. Dessutom kan vi enkelt
be våra leverantörer om uppdaterad information om
någon ny förordning introduceras på marknaden.
Hållbara inköp
Den nya portalen, där leverantörer fyller i ett själv-
skattningsformulär, spelar en viktig roll i inköpsarbetet
och kontrollerar att alla partners uppfyller
Systemairs leverantörskod.
Till exempel bekräftar man att leverantörer inte använder
sig av konfliktmineraler eller specifika substanser,
vilket minskar risken att man gör affärer med oetiska
leverantörer – men arbetet slutar inte där.
- Dokumentationen är steg ett. Vi gör även revisioner
och följer upp dessa med platsbesök. Nu tar vi
hållbarhetsarbetet ett steg längre genom att kräva att
våra leverantörer har egna processer för hållbara inköp
implementerade, avslutar Veronika.
Nadine Dötter
Strategic Purchasing
Veronika Kavcic,
Strategic Purchasing
26
HÅLLBARHET HÅLLBAR ARBETSPLATS
Hållbar arbetsplats
För Systemairs långsiktiga framgång är det avgörande att attrahera, utveckla och
behålla kompetenta medarbetare. Vi arbetar ständigt med att vara en attraktiv
arbetsgivare. Säkerhet har högsta prioritet på våra arbetsplatser och vi främjar
aktivt vikten av mångfald och en inkluderande kultur.
Goda arbetsförhållanden och säkra arbetsplatser är viktigt, både
för våra anställda och för att vara en attraktiv arbetsgivare. Ingen
ska behöva gå till sin arbetsplats och vara orolig för sin hälsa,
varken fysiskt eller psykiskt. Våld, hot, trakasserier, mobbning
eller liknande kränkningar av medarbetare tolereras inte.
Som en del i arbetet med att vara en attraktiv arbetsgivare
har vi satt mål att hålla personalomsättningen i nivå med
branschsnittet. Utfallet förra året (16,0 procent) var något över
branschsnittet och utfallet för i år (16,4 procent) visar att vi
fortsatt ligger över till följd av att vi har en geografisk etablering
på flera marknader med en högre personalomsättning
under 2023/24.
Ett modernt säkerhetsarbete
För att kunna förebygga risker i arbetsmiljön krävs kunskap.
Genom att dela med oss av kunskap om inträffade olycksfall,
tillbud och risker kan vi förhindra att nya skador inträffar
på andra arbetsplatser. Systemair använder därför TiA, ett
webbaserat informationssystem för rapportering och analys av
riskobservationer, tillbud och arbetsolyckor. Systemet bygger
på ett flöde för hela processen, från inrapporterat ärende via
utredning med riskbedömning och analys om orsak, till
åtgärder och uppföljning.
Prestations- och medarbetarutveckling
Systemairs framgångar har under 50 år byggt på en stark
värdegrund och att medarbetare givits frihet att utveckla och
utvecklas med företaget. Vår syn är att förmågan att attrahera
och behålla medarbetare är en strategisk fråga för att bibehålla
utvecklingstakten. Vi har som mål att alla medarbetare ska ha
ett prestations- och utvecklingssamtal om året. Vi tillämpar
prestationsbaserade bonusprogram samt långsiktiga aktie-
baserade incitamentsprogram på flera roller och nivåer i
företaget och för personer i ledande position. I varje land vi
är verksamma ser vi till att följa den praxis som finns gällande
pension och andra förmåner för att varje anställd ska ha en
rättvis kompensation. Systemair ser även fortbildning som en
nyckelfråga för en konkurrenskraftig verksamhet. Vi har bland
annat ett brett utbud av utbildningar på vår onlineplattform
Systemair Academy samt kan erbjuda internationella
karriärmöjligheter.
Mångfald och jämlikhet
Mångfald och jämlikhet på arbetsplatsen bidrar till att göra
företag mer framgångsrika. Det ger också en mer dynamisk
och utvecklande arbetsmiljö. Vi ser rekryteringen som ett
viktigt verktyg och arbetar med att förbättra chanserna för
ökad mångfald och jämlikhet i den processen. På Systemair
vill vi att alla ska känna sig välkomna, oavsett bakgrund. Det är
kunskap, erfarenhet och prestation i rollen som är avgörande
och ingen särbehandling får ske vad gäller sexuell läggning,
kön, ålder, etnicitet eller religion. Alla medarbetare ska
behandlas med respekt och ingen ska utsättas för mobbning
eller kränkande behandling. Systemair strävar efter att samma
utvecklingsmöjligheter ska finnas oavsett kön eller etnisk
tillhörighet. Som ett globalt företag ser vi mångfald som en
tillgång i våra affärer och projekt runt om i världen.
-41 %
minskning av antal skador
som leder till sjukfrånvaro
23,8 %
av våra ledare är kvinnor
51 200 h
utbildnings- och träningstimmar
genomfördes förra året
27
HÅLLBARHET HÅLLBAR ARBETSPLATS
Ett systematiskt
säkerhetsarbete
Hälsa och säkerhet är en grundpelare i Systemairs
produktionsmodell och har högsta prioritet för Eystein
Mitsem, Group Manufacturing Director på Systemair,
då ingen produktion är helt utan risker.
- För att skydda människor från arbetsrelaterade skador
behövs både ett systematiskt arbetsmiljöarbete och ett starkt
engagemang från ledning och alla medarbetare. Skador,
incidenter och riskobservationer rapporteras löpande i vårt
globala informationssystem som gör att vi kan agera innan
olyckan är framme. Om något inträffar får alla anläggningar en
rapport om detta inom 24 timmar. Detta kompletteras sedan
med årliga säkerhetsplaner och internutbildningar, förklarar
Eystein.
Resultaten talar för sig själva – antalet arbetsskador som lett
till sjukfrånvaro gick ner med 40 procent det senaste året –
men det viktiga arbetet fortsätter.
Sex steg mot säkerhet
- För att öka säkerheten ytterligare har vi identifierat sex
områden som kräver extra insatser, exempelvis information
kring så kallad Bryt & Lås – en nödvändig
säkerhetsprocedur för att förhindra oavsiktlig
aktivering av maskiner och produktionslinjer.
- Målsättningen är att eliminera riskmoment
och tillsammans skapa en stark säkerhets-
kultur, oavsett var man befinner sig i världen,
understryker Eystein.
Eystein Mitsem,
Group Manufacturing Director
Ledarskaps-
utbildning med en
tydlig ambition
- Ledarskap är en avgörande faktor för alla företag
och styr i stor utsträckning en organisations förmåga
att utvecklas. Problemet som många företag har
är att ledarskapet ofta lämnas att tolkas av varje
individ, säger Henrik Rosander, HR-chef på
Systemair Sverige.
Därför kraftsamlade Systemair Sverige under 2022 för att
definiera bolagets grundläggande syn på ledarskap. En
referensgrupp bestående av befintliga chefer och fackliga
parter bidrog till den så kallade Ledarskapsboken, ett
styrdokument om vad ledarskap innebär, men även hur
bolagets strategi ska förverkligas.
- Chefer måste dels driva sin verksamhet i linje med
leverans- och kvalitetskrav, dels få utveckling att hända.
Utbildningsarbetet gör att våra ledare kan identifiera den egna
verksamhetens bidrag till att infria företagets ambitioner.
Framtidens ledare
Systemairs ledarskapsutbildning sker på två fronter; dels
förbereds dagens ledare för framtiden, dels banar man väg
för nästa generation av talanger.
Framtidens Ledare är ett skräddarsytt utvecklingsprogram
där chefer får utveckla sin förmåga att leda och är en
möjlighet att utbyta lärdomar och omsätta bolagets
övergripande strategi i praktiken med kontinuerliga
uppföljningar för att mäta programmets inverkan på
den dagliga verksamheten.
Dessutom driver Systemair ett globalt talangprogram som
heter Polarstar som syftar till att ta vara på och utveckla
talanger. Programmet, vars andra upplaga är planerad till
slutet av 2024, ger 14 talanger från hela världen möjligheten
att accelerera sin utveckling.
- Vi vill vara förberedda på alla tänkbara förändringar.
Polarstar har gett personer nya utvecklingsmöjligheter som
uppstår vid till exempel förändringsinitiativ, förvärv av andra
bolag eller tillfälliga uppdrag, berättar Henrik.
Henrik Rosander,
HR-chef Systemair Sverige
28
HÅLLBARHET HÅLLBAR VERKSAMHET
Hållbar
verksamhet
Hållbarhet är alltmer integrerat i vår dagliga verksamhet,
vi arbetar med ständiga förbättringar för att hela tiden
utmana oss själva att bli ännu bättre. Vi har som mål
att äga våra produktionsanläggningar eftersom det
ger oss större möjligheter att långsiktigt påverka både
arbetsmiljö och miljöprestanda.
Vi minskar stegvis vår egen användning av energi, vatten och
material. Exempelvis genom energieffektiv ventilation med egna
produkter, investeringar i effektiv produktionsutrustning samt i
tillverkningsteknik som minskar materialanvändning.
Totalt är 62 procent av våra anläggningar certifierade enligt
miljöledningssystemet ISO 14001 och ambitionen är att
fortsatt öka detta där vi ser att det gör störst nytta. Senast 2030
ska alla våra tillverkningsanläggningar vara certifierade, med
undantag för dem vi köper från år 2027 då implementeringen
tar tid. Flera av våra tillverkningsanläggningar är toppmoderna,
till exempel är vår anläggning i Indien certifierad enligt LEED
Platinum och den i Turkiet certifierad enligt LEED Gold. LEED
är det globalt mest använda klassificeringssystemet för
gröna byggnader. Anläggningarna har planerats och byggts
för att minimera miljöpåverkan genom hela processen.
Några exempel på lösningar är högeffektiv ventilation,
uppsamling och användning av regnvatten samt energieffektiva
produktionsutrustningar.
Arbete med att minska utsläpp
Systemair har minskat sina utsläpp från den egna verksamheten
(scope 1 och 2) och kommer att arbeta för fortsatta minskningar.
Investeringar i solceller har bidragit till detta, såväl som energi-
effektiviseringar. Arbetet har under året utökats för att
kvantifiera de utsläpp som finns utanför vår verksamhet i andra
delar av värdekedjan (scope 3), för att kunna sätta vetenskapligt
baserade utsläppsmål på både kort (cirka 2030) och lång
sikt (så kallat nettonoll-mål). Systemair har åtagit sig att sätta
vetenskapligt baserade utsläppsmål genom Science Based
Targets initiative (SBTi).
Scope 3 innehåller totalt 15 kategorier längs värdekedjan. Alla
är inte relevanta för Systemair. I den analys som gjorts har det
identifierats att kategorierna inköpt material och användning
av sålda produkter är de två kategorier som står för en
övervägande majoritet av scope 3-utsläppen och där kommer
vi också att arbeta mest med att förstå våra utsläpp bättre. Som
förväntat är våra scope 3-utsläpp betydligt större än scope 1 och
2 tillsammans. I vår spanska tillverkningsanläggning har vi bytt ut
en del av det stål vi köper till ett stål som har ett koldioxidavtryck
som är cirka 70 procent lägre. Det är ett exempel på hur mål i
scope 3 kommer leda till att vi kravställer på inköpt material, och
därmed också på våra leverantörer, för ett lägre koldioxidavtryck.
Den andra scope 3-kategorin är användning av sålda
produkter som ständigt står i centrum i vår produktutveckling
för att minska energianvändningen från våra produkter.
Energianvändningen från våra sålda produkter är relativt stor,
då många används dygnet runt. Det är viktigt att produktens
egen energianvändning jämförs med hur mycket energi den
sparar för en fastighets totala energibehov. Energiåtervinningen
i våra produkter gör en stor skillnad och det syns tydligt när
fastighetens totala uppvärmning, kylning och ventilation
studeras. Utsläpp från elanvändning är högst beroende på
hur elen produceras, vilket också påverkar utsläppen från
användning av sålda produkter, beroende på var i världen de
säljs och vilken typ av elproduktion som finns tillgänglig.
33 %
minskning av utsläpps-
intensitet inom scope 1
och 2, jämfört med basår
2019/20
12,3 %
lägre absolut energi-
användning inom scope
1 och 2 jämfört med
året innan
29
HÅLLBARHET HÅLLBAR VERKSAMHET
Systemair, ett företag
som lever som det lär
- Det kan kännas som ett slitet uttryck,
men vi lever verkligen som vi lär och i ett
produktionstungt företag som Systemair kan rätt
investeringar leda till stora besparingar, säger
Johnny Nielsen, Director Production Development.
Nya maskinparker kommer med samma fördelar som
Systemairs egna produkter; de minimerar förbrukningen och
maximerar effektiviteten. Till exempel kan bolaget nu bättre
kalibrera sin stansprocess med skräddarsydda mått, vilket
minskar vårt plåtspill avsevärt.
Investeringar i lokaler och miljövänliga lösningar
En stor del av Systemairs strategi går ut på att även äga sina
egna produktionsanläggningar – självklart med egentillverkad
ventilation, med energiåtervinning.
- När vi äger våra anläggningar kontrollerar vi kostnaden och
kan snabbare implementera energieffektiva lösningar, från
solceller till automatisk avstängning av tryckluft för att spara på
elförbrukningen. Välisolerade tak minskar även uppvärmnings-
behovet på vintern och skyddar mot solens upphettning under
sommaren, vilket gör stor skillnad i varmare länder
- Många bäckar små-principen fungerar, så vi planerar
att fortsätta optimera alla anläggningar vi äger med
smarta energilösningar och de senaste maskinerna,
avslutar Johnny.
Johnny Nielsen,
Director, Production Development
30
HÅLLBARHET HÅLLBARA PRODUKTER
Hållbara
produkter
Våra produkter bidrar till en bättre allmänhälsa genom att vara en del av ett
ventilationssystem som verkar för bra inomhusklimat. Systemair arbetar aktivt
med att minska den belastning som våra produkter har på miljön.
Hälsosam inomhusluft
Med ett brett produktsortiment skapar vi en optimal lösning som
bidrar till ett bra inomhusklimat i alla miljöer. Vikten av bra och
filtrerad luft inomhus är avgörande för att vi ska må bra. Bra luft
och behaglig temperatur hemma, på kontoret och i skolan gör
att vi mår och presterar bättre. Systemair tillhandahåller även
produkter till mer krävande miljöer som industrier, simhallar och
sjukhus där kraven på inomhusluften är höga.
Energieffektiva produkter
Systemair investerar i produktutveckling för att nya produkter
ska bidra till bättre inomhusluft samtidigt som energibehovet
hålls så lågt som möjligt. Det är flera faktorer som påverkar
energieffektiviteten av produkten och viktigast är hur produkten
fungerar i samspel med annan utrustning i ett system.
Exempelvis lägger vi fokus på regler- och styrteknik för att våra
produkter ska fungera så optimalt som möjligt i en behovsstyrd
ventilation. I flera av våra produkter finns även högeffektiv ener-
giåtervinning som bidrar till ett kraftigt minskat behov av annan
uppvärmning eller kylning, vilket gör att den totala energianvänd-
ningen för fastigheten minskar.
Nya krav innebär allt större fokus på energianvändningen i
ventilationsprodukter. Vi söker hela tiden nya lösningar för att
minska energianvändningen i komponenter och produkter och
anpassar produkterna till de regler som gäller på
respektive marknad.
>100 000 000 m3/h
Hälsosam luft från våra
levererade ventilations-
aggregat i år
1,9 TWh
Minskat energibehov
från fastigheter tack
vare våra levererade
ventilationsaggregat i år
31
HÅLLBARHET HÅLLBARA PRODUKTER
Produktveckling med hållbarhet i fokus
Systemair designar produkter ur ett livscykelperspektiv och vi följer noga utveck-
lingen av de olika krav och rekommendationer som växer fram på området för
hållbara produkter. Ett livscykelperspektiv innebär att ta hänsyn till produktens
hela liv genom dess värdekedja med miljö- och klimataspekter i beaktande.
Exempelvis genom att förenkla underhåll av produkten för att möjliggöra en
ökad livslängd. Vi har en policy för hållbar produktutveckling som specificerar
de riktlinjer som gäller för att uppnå en högre resurseffektivitet under hela
produktens liv.
Ett viktigt styrmedel i vår produktutveckling är förväntningarna som marknaden
har såväl som att möta de krav som ställs i direktiv och förordningar. Vi har
ett stort engagemang i Ecodesign och arbetar med kompetensutveckling
kring frågor som cirkularitet och kommande krav om en produkts miljö- och
klimatavtryck ur ett livscykelperspektiv. I utvecklingen av våra produkter ser vi till
att uppfylla krav inom Ecodesign samt relevanta direktiv om materialkrav som
REACH och RoHS. Under året har vi arbetat vidare med utvecklingen av LCA och
EPD för våra produkter och har nu en process och systemstöd för att skapa
EPD:er. LCA är en metod för att räkna fram produktens miljöpåverkan under
dess olika livscykelstadier, och EPD är en externt verifierad deklaration för dessa
beräkningar. Vi verkar för att det här ska göra verklig skillnad i längden och är
därför aktivt engagerade i utvecklingen av hur framtida marknadskrav ska se ut
för att ge önskad effekt.
En produkts miljöavtryck påverkas även av spill från produktion. I flera av våra
anläggningar, där vi har investerat i coil-anläggningar och gått från formatplåt till
plåt på rulle, har materialanvändningen minskat med i snitt 12 procent. Förutom
att minska spillet ser vi också till att sortera och återvinna avfall i produktionen.
Systemair verkar för att reducera klimatpåverkan från produkter med
värmepumpsteknik genom att välja köldmedel med lägre klimatpåverkan.
Vissa köldmedier bidrar betydande till den globala uppvärmningen. Detta gäller
de köldmedier som har ett högt GWP-värde (global warming potential). Målet är
att utveckla produkter med så lågt GWP som möjligt, utifrån marknadens och
myndigheternas krav.
32
HÅLLBARHET HÅLLBARA PRODUKTER
Det enklaste
sättet att skapa
en säker produkt
är att minska
eventuella risker
redan på förhand
Säkerställande av
produktsäkerheten
Vad är nyckeln till en säker produkt? Full koll på och input
från relevanta direktiv och applicerbara standarder är
en bra start. Strukturerad produktriskhantering genom
utvecklingsfasen och den fortsatta livscykeln är också
centralt. Systemair tar tillvara på insikter från tvärfunktionella
team som utgångspunkt och tillämpar sitt motto ”Simplify”,
ett fokus på användbarhet i både design och dokumentation.
Produktsäkerhet handlar trots allt om att ta fram
lättanvända lösningar.
- Om en produkt är svår att använda är det lätt att göra fel,
påpekar Lena Eklind, Group Technical Director och en av
alla dem som säkerställer att Systemairs produkter är säkra
under alla faser i produktens livscykel.
En kontinuerlig process
- Det enklaste sättet att skapa en säker produkt är att väga
in alla krav i starten av ett utvecklingsprojekt och utvärdera
dessa tillsammans med tvärfunktionella team. På så vis kan
vi göra en riskanalys för hela produktens livscykel och minska
eventuella risker redan på förhand, fortsätter Lena.
I Systemairs fall handlar detta främst om elektrisk och
mekanisk säkerhet i olika miljöer och applikationer,
vilket r egleras i olika direktiv runtom i världen. Arbetet
fortsätter även efter det att en produkt har lanserats
med uppföljningar och förebyggande åtgärder, inklusive
återkoppling från kunder.
- Säkerhet är en kontinuerlig process och finns med i alla
steg i vår produktutveckling, tillägger Lena.
Alla produkter är inte skapta lika
Precis vilka krav som behöver uppfyllas beror på vad man
talar om för produkt och dess avsedda användningsområde.
I riskbedömningen tas allt från produktion till transport och
installation med i beräkningarna.
Många produkter kräver enbart självcertifiering av
kravuppfyllelse medan andra, med högre riskklass, också
kräver godkännande av tredje part. Detta gäller till exempel
Systemairs brandsäkerhetsprodukter som ska fungera under
en viss tid även i 600–700 graders värme.
- Kraven varierar mellan olika
produktkategorier och marknader
men genom att följa direktiv och
de harmoniserade standarderna
blir säkerheten en naturlig del av
processen, oavsett produkt. På
så vis kan vi garantera att våra
produkter uppfyller villkoren för
sin avsedda användning,
avslutar Lena.
Lena Eklind,
Group Technical Director
33
HÅLLBARHET HÅLLBARA PRODUKTER
Minska energiförluster med upp
till 80 % med Fricos luftridåer
I strävan efter energieffektivitet och hållbarhet söker företag ständigt efter lösningar för att
minska energiförbrukningen. En luftridå skapar en luftbarriär mellan kallt och varmt, vilket
skyddar uppvärmda eller luftkonditionerade lokaler och kylrum.
Kristin Törnqvist, tf. produktchef på Frico, berättar att
oberoende tester visar att en korrekt installerad luftridå kan
minska energiförlusterna vid en öppen dörr med upp till 80
procent tack vare dess förmåga att minimera luftutbytet mellan
zoner med olika temperaturer och därigenom minska belast-
ningen på värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem.
Vind, tryckskillnader och obalanserad ventilation är
utmaningar som en luftridå måste kunna hantera för att stora
energibesparingar ska uppnås, framhåller Jonas Pehrsson,
teknisk chef på Frico. Thermozoneteknologin i Fricos luftridåer
optimerar prestandan, minimerar ljudnivån och sparar energi
samt bidrar till ett behagligare inomhusklimat där ljudnivå och
turbulens minskar.
När ett kyl- eller frysrum ska skyddas måste luftridån främst
stoppa värmen från att komma in i lokalen. Fricos luftridåer
sitter idag hos en av världens största detaljhandelskedjor i
Thailand med över 2 000 affärer som ville skydda sina luftkon-
ditionerade lokaler och kylrummen.
- Resultatet i energibesparingar med vår luftridå PAEC
överträffade förväntningarna i många fall, med upp mot 90
procent mindre energiförbrukning per månad jämfört med
konkurrenter, säger Kristin Törnqvist.
- Du får en stor energibesparing i kWh, men ännu mer
intressant blir det när du lägger till andra fördelar som ett
minskat behov av avisning, en lägre skaderisk genom minskad
isbildning och ett minskat behov av underhåll och service. Den
jämnare temperaturkurvan förlänger också hållbarheten på
mat och mediciner, vilket bidrar till den totala besparingen
som görs, berättar Jonas Pehrsson.
- Hur effektiv en luftridå är och hur mycket energi som kan
sparas beror även på våra energieffektiva motorer och vårt
smarta styrsystem FC. Den minskade energiförbrukningen
bidrar dessutom till lägre utsläpp av växthusgaser, vilket blir
allt viktigare för företag världen över, avslutar Kristin.
Kristin Törnqvist,
tf. Produktchef Frico
Jonas Pehrsson,
Teknisk chef Frico
34
MARKNAD MARKNADSÖVERSIKT
MARKNADSÖVERSIKT
Europas ledande leverantör
inom ventilation
Systemair är, tack vare sitt breda produktprogram och starka lokala
närvaro, Europas ledande leverantör av ventilationsprodukter. Vi har sett
en fortsatt god efterfrågan på våra produkter på de flesta marknader
under verksamhetsåret och har dessutom utökat vårt produktutbud
med fler än 100 produkter.
Majoriteten av produktförsäljningen fördelar sig mellan kommersiella byggnader och
bostadshus, liksom mellan nybyggnationer och renoveringar av befintliga byggnader.
Framöver ser vi tecken på en inbromsning av nybyggnationsmarknaden, främst i Europa.
Däremot ser vi en tydlig ökning av renoveringsmarknaden, starkt driven av höjda krav
på energieffektivitet och hållbarhet.
Brett erbjudande och lokal närvaro
Vi ska alltid vara våra kunders främsta produktleverantör. Genom att ha en stark
regional och lokal närvaro på viktiga marknader kan vi hjälpa kunderna oavsett var i
världen de befinner sig. Hög tillgänglighet och leveranssäkerhet för våra produkter
har alltid prioriterats.
Geniox Tera är speciellt utformad för kylning av datacenter och ger låg
energiförbrukning tack vare högeffektiv värmeåtervinning.
35
MARKNAD FEM SKÄL ATT INVESTERA
Fem skäl
att investera
i Systemair
Du som väljer att investera i Systemairs
aktie investerar i Europas största leverantör
av ventilationsprodukter med marknadens
mest kompletta produktprogram. Vi har
en historia av stark tillväxt och fortsätter
att kontinuerligt investera för framtiden.
Marknaden är god och drivs av trender
som energieffektivisering, hållbarhet,
digitalisering och urbanisering. Här är
fem skäl att investera i Systemair:
01
Bransch i
stark tillväxt
Behovet av bostäder och fastigheter växer globalt och därmed
också behovet av god ventilation. Vikten av energieffektivitet
och frisk luft blir allt större. I Europa behöver miljontals
fastigheter renoveras för att de globala klimatmålen ska
kunna uppnås till 2030. EU, USA och även Asien lanserar
omfattande program för att förbättra ventilations- och
uppvärmningseffektiviteten på ett miljöeffektivt sätt med
nya ventilationsaggregat och värmepumpar i bostäder och
offentliga byggnader.
02
Stigande omsättning
och vinst
Systemair har en välbeprövad affärsidé och affärsmodell, vilket
visar sig i en stadigt ökande omsättning och vinst. En stor del
av vinsten investeras framåt i utökad produktionskapacitet,
hållbarhetssatsningar och strategiska förvärv.
03
Marknadsledande
i Europa
Systemair är Europas största leverantör av ventilations-
produkter tack vare sin organiska tillväxt och starka produkt-
utveckling, men även genom förvärv. Marknaden konsoliderar
sig och Systemair arbetar efter en uttalad investerings- och
förvärvsstrategi för fortsatt tillväxt.
04
Hållbarhet driver
utvecklingen
Systemairs ventilationslösningar är energi- och kostnads-
effektiva och minskar utsläppen av koldioxid. Vi driver ett
ansvarsfullt och heltäckande hållbarhetsarbete, stödjer
Agenda 2030 och bidrar aktivt till 10 av FN:s 17 globala mål
för hållbar utveckling. Bolaget har även åtagit sig att sätta
vetenskapligt baserade utsläppsmål genom Science Based
Targets initiative (SBTi).
05
Spridd
risk
Systemair är ett globalt företag med egna säljbolag i 51 länder,
26 produktionsanläggningar och export till fler än 135 länder.
Det gör bolaget mindre utsatt för risker som kan uppstå på
specifika platser eller marknader. Koncernens styrning och
kontroll bidrar till att identifiera och hantera både risker
och möjligheter.
18%
56%
12%
12%
15%
36
MARKNAD MARKNADSOMRÅDEN
Systemairs
marknadsområden
Område
Andel av
omsättning
Tillväxt
Organisk
tillväxt
Norden
-5,7 %
-5,2 %
Västeuropa
-1,6 %
-1,5 %
Östeuropa & OSS
5,0 %
6,1 %
Nordamerika
8,6 %
7,5 %
Mellanöstern, Asien,
Australien och Afrika
14,2 %
31,8 %
- 10
- 5
0
5
10
15
20
23/2422/2321/2220/2119/20
- 5
0
5
10
15
20
25
30
35
40
22/2322/2321/2220/2119 /20
- 25
- 20
- 15
- 10
- 5
0
5
10
15
20
22/2322/2321/2220/2119/20
0
5
10
15
20
25
30
22/2322/2321/2220/2119 /20
0
5
10
15
20
25
30
35
22/2322/2321/2220/2119 /20
37
MARKNAD MARKNADSOMRÅDEN
Nettoomsättning,
tillväxt %
Kommentar
Norden
Norden har under året sett
en tydlig inbromsning på
marknaden för bostads-
ventilation, drivet av en
sjunkande nybyggnation.
Samtidigt har renoveringar
startat avvaktande men
visar ökande trend. Ökade
investeringar inom industri,
energi och logistik har till viss
del kompenserat för detta.
Mot slutet av året har vi
konstaterat tilltagande aktivitet
hos våra kunder, troligtvis
beroende på tydligare
besked om inflation och
ränteutveckling.
Västeuropa
Västeuropa har påverkats
väldigt olika av det rådande
läget. Marknaden är
segmenterad där södra Europa
påverkats något mindre,
medan de stora marknaderna
Tyskland och till viss del
Frankrike har haft utmaningar
jämfört med tidigare. Irland
har visat stabil tillväxt och
Storbritannien har utvecklats
bra. Nederländerna har haft en
svagare utveckling i jämförelse
med sina grannländer, medan
Belgien har visat en mer positiv
marknad under året.
Östeuropa & OSS
Östeuropa och OSS samt
närliggande länder har
drabbats direkt av kriget och
så även deras ekonomi och
investerarnas vilja att satsa på
nya byggprojekt. Vi har därför
under året sett en dämpad
marknad, med en utveckling
mer i linje med föregående
år. För Systemair har ändå
Slovenien och Tjeckien haft
en bättre utveckling, främst
inom luftbehandling och
bostadsventilation.
Nordamerika
Utvecklingen i Nordamerika
har varit fortsatt god.
Marknaderna i USA och i
Kanada har utvecklats väl inom
samtliga våra produktsegment,
delvis tack vare statliga
satsningar på infrastruktur
men även på grund av
ändrade direktiv och en ökad
förståelse om ventilation
och dess hälsoaspekter.
Inte minst har försäljningen
av ventilationsaggregat
för bostäder och skolor
utvecklats väl. Marknaderna i
Centralamerika, där Mexiko är
störst, har under året haft en
stark utveckling.
Mellanöstern, Asien,
Australien och Afrika
Mellanöstern och Asien har
varit starka tillväxtmarknader
för Systemair under året.
I Mellanöstern investeras
intensivt i infrastruktur och
framtida städer. Indien är
ldigt aktiva i energiom-
ställning och förbättrad
infrastruktur. Australien
återhämtade sig svagt efter
en långsam utveckling under
pandemin, medan Nya
Zeeland har kunnat stabilisera
marknaden och ökat sin
försäljning till Systemair. I
Sydafrika levererade vi fortsatt
till Datacentermarknaden som
xer stabilt. Marocco ökade
sin försäljning av ventilations-
och kyllösningar till både den
lokala marknaden och till
export till andra delar
av Afrika.
38
MARKNAD VERKSAMHETSOMRÅDEN
Ett globalt företag
Produktionsanläggningar
Fläktar
Bostads-
ventilation
Ventilations-
aggregat
Luft-
konditionering
Luftridåer och
värmeprodukter
Produkter för
luftdistribution Brandskydd
Garage-
och tunnel-
ventilation Filter
1 Kansas City, USA
2 Tillsonburg, Kanada
3 Bouctouche, Kanada
4 Eidsvoll, Norge
5 Skinnskatteberg, Sverige
6 Hässleholm, Sverige
7 Århus, Danmark
8 Waalwijk, Nederländerna
9 Langenfeld, Tyskland
10 Windischbuch, Tyskland
11 Milano, Italien
12 Fuenlabrada, Spanien
13 Móstoles, Spanien (3 fabriker)
14 Ukmerge, Litauen
15 Pardubice, Tjeckien (2 fabriker)
16 Bratislava, Slovakien
17 Maribor, Slovenien
18 Dilovasi, Turkiet
19 Johannesburg, Sydafrika
20 New Delhi, Indien (2 fabriker)
21 Hyderabad, Indien
22 Kuala Lumpur, Malaysia
4
7
8
9
10
15
16
17
18
19
20
21
22
14
12
13
6
5
1
22
3
11
39
MARKNAD VERKSAMHETSOMRÅDEN
26
produktions-
anläggningar
3
distributions-
centraler
13
tekniska
center
51
länder med egen
säljorganisation
135
export till fler än
135 länder
= Länder med produktion och säljbolag
= Länder med säljbolag
40
PRODUKTION PRODUKTION OCH LOGISTIK
PRODUKTION OCH LOGISTIK
Utmaningar som
leder till utveckling
Ett av Systemairs viktigaste kundlöften är vår höga produkttillgänglighet. Under året har
denna gradvis förbättrats i takt med att de tidigare komponentbristerna har klingat av.
Idag har vi återigen normala leveranstider inom de flesta produktområden.
Systemair är ett globalt företag med kunder i 135 länder,
samtidigt som vi också är ett decentraliserat företag med fokus
på närhet till kunder både geografiskt och tillgänglighetsmässigt.
Vi har lokala säljbolag och ett stort antal egenägda produktions-
anläggningar för att kunna möta de olika marknadernas specifika
behov runt om i världen. Denna kundnära produktion innebär
att vi kan erbjuda rätt produkter och snabba leveranser med
minsta möjliga miljöpåverkan
Geopolitiska utmaningar i försörjningskedjan
Under året har vi aktivt arbetat med att ta ned våra höga
komponentlager som var en följd av tidigare års störningar
i försörjningskedjan, speciellt inom halvledare och andra
elektriska komponenter. Kriget i Ukraina och i Mellanöstern,
samt det generellt fortsatt osäkra omvärldsläget, har fått oss att
se över våra försörjningskedjor och utvärdera våra leverantörer
för att säkerställa att vi har tillgång på komponenter.
Standardisering, automatisering
och medarbetarutveckling
Nyckelorden för produktionseffektivisering är
standardisering och automation, där vi arbetar efter vårt
produktionssystem Systemair Production Model (SPM).
Modellen utgår från det välkända Lean-konceptet med
ordning och reda, standardiserat arbete, daglig styrning och
ständiga förbättringar. Vår produktion handlar främst om
plåtbearbetning och montering. Att klippa, skära, stansa och
bocka plåtar är något som kan automatiseras i hög grad. De
bearbetade plåtdetaljerna monteras bland annat i fläktar och
ventilationsaggregat. Under året har ett flertal investeringar
och projekt för utökad kapacitet och effektivitet genomförts.
Vår främsta prioritet är dock att utveckla medarbetare i hela
organisationen med hjälp av rekrytering, utbildning och att ge
både ledare och medarbetare stort ansvar och befogenheter.
41
PRODUKTION PRODUKTION OCH LOGISTIK
Effektivisering med digitala verktyg
Även monteringen arbetar efter produktionsmodellen SPM med gemensamma,
standardiserade, modulbaserade enheter som tillverkas i flera olika produktions-
anläggningar. Våra moderna plåtbearbetningsmaskiner och robotceller styrs digitalt så att
en ritning kan överföras till maskinen, som i sin tur tillverkar en färdig detalj. I produktionen
används också digitala verktyg som till exempel appar för bland annat produktions- och
kvalitetsuppföljning och digitala arbetsinstruktioner. I vår anläggning i Skinnskatteberg finns
till exempel digitala anslagstavlor som kan visa produktionsdata i realtid. Här visualiseras
allt från avvikelser till KPI:er, något som skapar delaktighet och engagemang hos hela
personalstyrkan och öppnar upp för förbättringar och uppföljningar.
Hållbar produktion och logistik
Investeringar för högre kapacitet och effektivitet i våra 26 produktionsanläggningar går
hand i hand med vårt hållbarhetsarbete. Alla nya maskiner ska vara energieffektiva, ge
lågt materialspill samt vara säkra och ergonomiska för de som handhar dem. Vi har även
fortsatt arbetet med att optimera våra logistikflöden – från leverantörer till fabriker samt
från fabriker till lager och kund – vilket har handlat om utökad planering och kontroll.
Närmare samarbeten med alla intressenter i leverantörskedjan har gett kortare och färre
transporter som minskar kostnader, blir säkrare och ger lägre utsläpp.
Vår kundnära produktion
ger snabba leveranser
med minsta möjliga
miljöpåverkan
42
PRODUKTION PRODUKTUTVECKLING
PRODUKTUTVECKLING
Större produktutbud
och bättre produkter
Under året har vi fortsatt implementera och optimera vår gemensamma
projektmodell SPMM (Systemair Project Management Model) i våra
gruppgemensamma utvecklingsprojekt. Produktutvecklingsmodellen
har stärkt organisationen och kompetensen så att fler och förbättrade
produkter kunnat komma ut på marknaden snabbare.
Värdeskapande produktutveckling
Systemair har utvecklat en gruppgemensam policy för hållbara produkter där
vi tydliggör vår transition mot ett mer cirkulärt synsätt i produktutvecklings-
processen och produktens livstid. Vårt arbete fokuserar på att använda en
mindre mängd material, mer återanvända material, fortsätta vårt fokus på
energieffektivitet, förbättra möjligheterna till service och reparation samt förlänga
produkternas livslängd.
Produktutveckling handlar om att ta fram produkter efter marknadens behov,
men ventilationsbranschen har även en rad regleringar. Vilka krav, värden
och mått gäller för energieffektivitet, CO
2
-avtryck och liknande – och vad
gäller för olika marknader? Systemair har valt att ta en aktiv roll i certifierings-,
standardiserings- och branschorganisationer. Vi tar också ett stort ansvar
för standardiseringen av Environmental Product Declarations (EPDs), viktiga
dokument kring produktens totala CO
2
-utsläpp och som allt fler
kunder efterfrågar.
Systemair har även goda kontakter med nationella och internationella
forskningsinstitut och myndigheter. Under verksamhetsåret har vi fortsatt
med arbetet att certifiera Systemairs laboratorier enligt ISO 17025.
43
PRODUKTION PRODUKTUTVECKLING
Ny teknik för bättre lösningar
Ny teknik möjliggör smartare, mer anpassningsbara och energieffektiva
lösningar, vilket också är vad marknaden efterfrågar. Det krävs en produkt-
utvecklingsprocess på tårna för att fånga in de drivkrafter som påverkar och
driver marknaden, såsom insikter om kundbehov, trender, myndighetskrav
och de möjligheter som skapas genom ny teknik.
Produktutvecklingsmodellen som Systemair arbetar med har bidragit
till att förstärka samarbetet runt plattformarna Geniox, Topvex och
Controls. Accessprojektet i Controls möjliggör uppkopplade produkter,
fjärrövervakning och -kontroll. Systemair Fusion är en produktserie där vi
integrerar olika produkter med hjälp av styrenheten för att kunna erbjuda
verifierade applikationer till våra kunder med kort tid till marknad.
Geniox luftbehandlings-
aggregat erbjuder idealisk
energibesparing och låg
driftskostnad, med lång
livslängd och minsta möjliga
påverkan på miljön.
44
PRODUKTION PRODUKTIONSANLÄGGNINGAR
PRODUKTIONSANLÄGGNINGAR
Egna produktions-
anläggningar
Systemair har som strategi att äga sina produktionsanläggningar.
Totalt uppgår de ägda anläggningarna till 350 000 kvadratmeter
och har ett sammanlagt bokfört värde om 1,3 miljarder kronor.
Ägandet innebär att Systemair kan säkerställa en hållbar och
effektiv produktion. Här följer fyra exempel.
Ukmergė, Litauen
Systemair Litauen har sedan 2005 etablerat sig som
en betydande aktör i regionens ventilationsindustri.
Den moderna fabriken i Ukmergė, med en yta
på över 31 400 m², vittnar om Systemairs starka
engagemang i Litauen. En ny produktionsanläggning
på 15 900 m² stärker Systemairs position på
marknaden än mer. Fabriken är certifierad enligt
ISO 9001 och ISO 14001. Cirka 300 medarbetare
levererar ett brett spektrum av ventilationslösningar
till kunder i hela regionen. Systemair Litauen har
också ett tydligt engagemang för hållbarhet. En plan
för att installera ett 500 kW takmonterat solkraftverk
pågår, vilket kommer att bidra till en betydande
minskning av koldioxidutsläpp.
Systemair Litauens framgångshistoria präglas
av innovation, kvalitet och fokus på hållbarhet.
Med sina moderna anläggningar, engagerade
medarbetare och ambitiösa miljöplaner är Systemair
väl positionerat för att fortsätta vara en ledande
leverantör av ventilationslösningar i regionen.
Kuala Lumpur, Malaysia
Systemair Malaysia etablerades 2008 som ett dotterbolag till
Systemair och driver en 16 000 kvadratmeter stor tillverknings-
och lageranläggning. Anläggningen fungerar som en central
knutpunkt för Sydostasien och säkerställer effektiv leverans
av produkter och tjänster till regionen. Genom att dra nytta
av den växande ekonomin i området är Systemair Malaysia
väl positionerat för att möta konkurrenskraven med sin
ISO-certifierade (TUV SUD 9001:2015) verksamhet och ett
team på 153 anställda. Anläggningen fokuserar på tillverkning
av AMCA-, BSI- och BSRIA-certifierade fläktar, samtidigt som
man prioriterar medarbetarnas välbefinnande och en säker
arbetsmiljö. Företaget är engagerat i socialt ansvar och bidrar
aktivt till branschorganisationer och genomför tekniska
seminarier i hela Sydostasien. Dessutom visar Systemair Malaysia
sitt engagemang för hållbarhet genom att installera solpaneler på
fabrikens tak.
26
produktions-
anläggningar globalt
350 000 m
2
ägda anläggningar
45
PRODUKTION PRODUKTIONSANLÄGGNINGAR
New Delhi, Indien
Systemair har ett väletablerat fotavtryck i Indien med
tre toppmoderna produktionsenheter strategiskt
belägna i Greater Noida och Hyderabad. Med en total
produktionsyta på drygt 20 000 kvadratmeter återspeglar
dessa anläggningar innovation och hållbarhet inom
ventilationsindustrin i regionen. Systemair Indias
huvudkontor i Greater Noida är LEED Platinum-certifierat.
Produktionsanläggningarna i Greater Noida och
Hyderabad är moderna och välinvesterade, med
698 välutbildade medarbetare som har ett starkt
fokus på kvalitet.
I hjärtat av Systemairs verksamhet i Indien finns ett
engagemang för hållbarhet. Genom banbrytande teknik
och framåtblickande metoder producerar Systemair
India luftdistributionsprodukter, luftbehandlingsaggregat,
fläktar och brandsäkerhetsprodukter som inte bara
uppfyller de högsta prestandastandarderna utan också
bidrar till att minska koldioxidutsläppen i miljön.
Fabriken är också utrustad med en forsknings- och
utvecklings- och testanläggning, vilket bidrar till den
höga nivån av perfektion i produktprestanda.
Bouctouche, Kanada
Systemair tillverkar luftbehandlingsaggregat med
värme- och energiåtervinning för bostäder och
lättare kommersiella applikationer i sin anläggning i
Bouctouche i Kanada. Fabriken är positionerad för
att möta den växande efterfrågan på balanserad
ventilation i Nordamerika och omfattar hela spektrumet
av värdeskapande aktiviteter, inklusive plåtformning,
komponenthantering, montering, förpackning och
leverans av färdiga varor. Anläggningen är
12 500 kvadratmeter stor och har ett toppmodernt
laboratorium som är utformat och utrustat för tester i
enlighet med standarderna AHRI 1060 och CSA C439.
Sedan 1999 har fabriken varit certifierad enligt ISO 9001.
Systemair i Bouctouche sysselsätter 196 personer.
Fastigheter, yta m
2
Nordamerika
Bouctouche, Kanada (ägd) 12 500
Tillsonburg, Kanada (ägd) 13 650
Kansas City, USA (ägd) 16 300
Norden
Århus, Danmark (ägd) 23 000
Eidsvoll, Norge (ägd) 5 800
Hässleholm, Sverige (ägd) 10 000
Skinnskatteberg, Sverige (ägd) 52 000
Västeuropa
Milano, Italien (ägd) 19 400
Waalwijk, Nederländerna (ägd) 10 000
Fuenlabrada, Madrid,
Spanien (hyrd) 7 000
Móstoles, Madrid, Spanien (hyrd) 22 000
Langenfeld, Tyskland (hyrd) 4 300
Mülheim An Der Ruhr
Tyskland (ägd) 17 400
Windischbuch, Tyskland (ägd) 23 600
Östeuropa & OSS
Ukmerge, Litauen (ägd) 15 000
Bratislava, Slovakien (ägd) 14 200
Maribor, Slovenien (ägd) 16 700
Pardubice, Tjeckien (hyrd) 13 500
Pardubice, Tjeckien (ägd) 18 000
Dilovasi, Turkiet (ägd) 28 000
Mellanöstern, Asien,
Australien och Afrika
Hyderabad, Indien (hyrd) 3 200
New Delhi, Indien (ägd) 24 800
Kuala Lumpur, Malaysia (ägd) 16 000
Johannesburg, Sydafrika (hyrd) 7 200
46
AKTIE & STYRNING AKTIEN OCH AKTIEÄGARE
Aktien och
aktieägare
Systemairs aktie
Bolagets aktier är sedan den 12 oktober 2007 noterade på Nasdaq OMX Nordiska börs
på Large Cap-listan. Introduktionspriset var 78 kronor per aktie (före split 4:1 under
2021/22), vilket motsvarade ett börsvärde om cirka 4,1 mdr kronor. Börsvärdet den
30 april 2024 var cirka 15,6 (18,5) mdr kronor. Kortnamnet på börsen är SYSR.
Aktiekapital och rösträtt
Aktiekapitalet uppgår till 52,0 Mkr fördelat på 208 000 000 aktier med samma rösträtt.
Kvotvärde är 0,25 krona per aktie.
Kursutveckling
Vid utgången av räkenskapsåret 2023/24 var slutkursen 75,00 kronor, en nedgång med
15,6 procent jämfört med vid räkenskapsårets början. Nedgången var främst orsakad
av försämrade utsikter i byggbranschen till följd av det höga ränteläget. Under nämnda
period ökade OMX Stockholm_PI index med 11,6 procent. Antalet omsatta Systemair-
aktier på NASDAQ OMX Stockholm uppgick till 17 615 329 (24 201 377) vilket motsvarar
en omsättningshastighet på 8,5 (11,6) procent under räkenskapsåret.
Årsstämmans bemyndigande
Årsstämman 2023 beslutade att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen
under tiden fram till nästa årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt, besluta om att öka bolagets aktiekapital genom nyemission av aktier.
Med stöd av bemyndigandet får bolaget emittera upp till högst tio procent av
antalet aktier i bolaget, vid tidpunkten för årsstämman 2023. Emission ska ske på
marknadsmässiga villkor med förbehåll för marknadsmässig emissionsrabatt
i förekommande fall.
maj juni juli aug sep. okt nov dec jan feb mars apr
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Kursutveckling 10 år
Kursutveckling 12 månader
0
7000
14000
21000
28000
35000
0
20
40
60
80
100
120
20 4
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
20 4
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
0
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
0
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
201
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
201
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
201
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
201
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
201
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
201
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
20
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
20
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
20
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
20
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
20
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
20
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
0
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
0
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
0
1000
2000
3000
4000
5000
6000
0
20
40
60
80
100
120
a
maj
a
maj
maj
a
maj
a
maj
a
maj
maj
aj
maj
aj
maj
aj
maj
ma
maj
ma
maj
maj
a
maj
ma
maj
a
maj
maj
aj
maj
ma
maj
aj
maj
maj
a
maj
aj
maj
a
maj
ma
maj
a
maj
aj
maj
a
maj
maj
a
maj
ma
maj
a
maj
maj
aj
maj
a
maj
aj
maj
ma
maj
aj
maj
a
maj
aj
maj
mamma
maj
ma
maj
m
maj
ma
maj
maj
aj
maj
ma
maj
aj
maj
m
maj
aj
maj
ma
maj
aj
maj
maj
a
maj
ma
maj
a
maj
m
maj
a
maj
ma
maj
a
maj
maj
aj
maj
a
maj
aj
maj
ma
maj
aj
maj
a
maj
aj
maj
m
maj
aj
maj
a
maj
aj
maj
ma
maj
aj
maj
a
maj
aj
maj
n
juni
n
juni
jun
juni
jun
juni
juni
n
juni
jun
juni
n
juni
juni
jun
juni
u
juni
jun
juni
juli
l
juli
juli
ui
juli
juli
l
juli
ui
juli
l
juli
ju
juli
ju
juli
juli
ui
juli
ju
juli
ui
juli
g
aug
g
aug
au
gaug
aug
g
aug
au
aug
g
aug
uauu
gugaugug
aug
g
aug
u
aug
g
aug
au
aug
g
aug
u
aug
g
aug
aug
aug
aug
aug
gaugg
aug
g
aug
aug
aug
g
aug
aug
g
aug
au
aug
g
aug
aug
aug
g
aug
au
aug
g
aug
aug
g
aug
u
aug
g
aug
au
aug
g
aug
u
aug
g
aug
aug
aug
g
aug
u
aug
g
aug
au
aug
g
aug
u
aug
g
aug
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
au
aug
au
aug
au
aug
aug
aug
au
aug
aug
g
aug
au
aug
g
aug
aug
aug
g
aug
au
aug
g
aug
au
aug
g
aug
au
aug
g
aug
aug
aug
g
aug
au
aug
g
aug
au
augauaug
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
a
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
a
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
au
aug
aug
aug
ep
pepp
sep.
p
sep.
ep
sep.
p
sep.
sep
sep.
sep
sep.
peppseppepp
sep.
p
sep.
ep
sep.
p
sep.
sep
sep.
p
sep.
ep
sep.
p
sep.
epsepep
sep.
ep
sep.
sep
sep.
ep
sep.
epepepsepepepep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
sep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
peppeppeppseppeppeppepp
sep.
p
sep.
ep
sep.
p
sep.
ep
sep.
p
sep.
ep
sep.
p
sep.
sep
sep.
p
sep.
ep
sep.
p
sep.
ep
sep.
p
sep.
ep
sep.
p
sep.
sep.
ep
sep.
sep
sep.
ep
sep.
s
sep.
ep
sep.
sep
sep.
ep
sep.
sep.
ep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
sep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
s
sep.
ep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
sep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
ep
sep.
sep.
se
sep.
sep.
sep
sep.
se
sep.
sep
sep.
sep.
ep
sep.
sep
sep.
ep
sep.
se
sep.
ep
sep.
sep
sep.
ep
sep.
sep.
se
sep.
s
sep.
se
sep.
sep.
sep
sep.
se
sep.
sep
sep.
s
sep.
sep
sep.
se
sep.
sep
sep.
okt
kt
okt
ot
okt
ot
okt
ot
ktotkt
okt
kt
okt
ot
okt
kt
okt
tkttottktt
okt
t
okt
kt
okt
t
okt
ot
okt
t
okt
kt
okt
t
okt
okt
kt
okt
ok
okt
kt
okt
ktotktokktotkt
okt
kt
okt
ot
okt
kt
okt
ok
okt
kt
okt
ot
okt
kt
okt
tkttottkttoktkttottktt
okt
t
okt
kt
okt
t
okt
ot
okt
t
okt
kt
okt
t
okt
ok
okt
t
okt
kt
okt
t
okt
ot
okt
t
okt
kt
okt
t
okt
ok
okt
ok
okt
otokot
okt
ot
okt
ok
okt
ot
okt
okt
ok
okt
ok
okt
ok
okt
okt
kt
okt
ok
okt
kt
okt
ok
okt
kt
okt
ok
okt
kt
okt
otokotokotokot
okt
ot
okt
ok
okt
ot
okt
ok
okt
ot
okt
ok
okt
ot
okt
ktotktokktotktokktotktokktotkt
okt
kt
okt
ot
okt
kt
okt
ok
okt
kt
okt
ot
okt
kt
okt
ok
okt
kt
okt
ot
okt
kt
okt
ok
okt
kt
okt
ot
okt
kt
okt
k
okkok
ov
nov
ov
nov
n
ovnov
nov
ov
nov
n
nov
ov
nov
nov
ovnovov
nov
ov
nov
nov
nov
ov
nov
onovo
ovoovnovovoov
nov
ov
nov
o
nov
ov
nov
nov
nov
ov
nov
o
nov
ov
nov
novnnov
nov
nov
nov
n
nov
nov
nov
onovononovo
nov
o
nov
nov
nov
o
nov
n
nov
o
nov
nov
nov
o
nov
ovoovnovovoovnovoovnovovoov
nov
ov
nov
o
nov
ov
nov
nov
nov
ov
nov
o
nov
ov
nov
n
nov
ov
nov
o
nov
ov
nov
nov
nov
ov
nov
o
nov
ov
nov
novnnov
nov
nov
nov
n
nov
nov
nov
novnnovnnovnnov
nov
nov
nov
n
nov
nov
nov
n
nov
nov
nov
n
nov
nov
nov
e
de
dec
de
dec
edee
edee
dec
e
dec
de
dec
e
dec
eeedeeee
dec
e
dec
e
dec
e
dec
de
dec
e
dec
e
dec
e
dec
dedede
dec
de
dec
de
dec
de
dec
edeedeedee
dec
e
dec
de
dec
e
dec
de
dec
e
dec
de
dec
e
dec
dedede
dec
de
dec
de
dec
de
dec
dedededededede
dec
de
dec
de
dec
de
dec
de
dec
de
dec
de
dec
de
dec
dedde
dec
de
dec
d
dec
de
dec
dedededdedede
dec
de
dec
de
dec
de
dec
d
dec
de
dec
de
dec
de
dec
d
dedde
dec
de
dec
d
dec
de
dec
deddeddedde
dec
de
dec
d
dec
de
dec
d
dec
de
dec
d
dec
de
dec
ja
jan
ja
jan
ja
jan
ja
jan
jan
n
jan
ja
jan
n
jan
jajaja
jan
ja
jan
ja
jan
ja
jan
jan
n
jan
ja
jan
n
jan
ja
jan
n
jan
ja
jan
n
jan
j
jan
j
jan
eb
bebb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
bebbebbebb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
feb
feb
feb
ebebebfebebebeb
feb
eb
feb
eb
feb
eb
feb
feb
feb
eb
feb
eb
feb
eb
feb
bebbebbebbfebbebbebbebb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
feb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
eb
feb
b
feb
fb
feb
feb
feb
fb
feb
feb
feb
ebfebebfbebfebeb
feb
eb
feb
feb
feb
eb
feb
fb
feb
eb
feb
feb
feb
eb
feb
ebebebfebebebebfbebebebfebebebeb
feb
eb
feb
eb
feb
eb
feb
feb
feb
eb
feb
eb
feb
eb
feb
fb
feb
eb
feb
eb
feb
eb
feb
feb
feb
eb
feb
eb
feb
eb
feb
fbfefb
febfbfebfefebfbfeb
feb
feb
feb
fb
feb
feb
feb
fe
feb
feb
feb
fb
feb
feb
feb
ebfebebfbebfebebfeebfebebfbebfebeb
feb
eb
feb
feb
feb
eb
feb
fb
feb
eb
feb
feb
feb
eb
feb
fe
feb
eb
feb
feb
feb
eb
feb
fb
feb
eb
feb
feb
feb
eb
feb
ma
mars
ma
mars
amaa
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
mamama
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
amaamaamaa
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
ma
mamamamamamama
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
mamama
amaamaamaa
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
maamamamaamamamaamamamaama
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
mamamammamama
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
amaamaamaamamaamaamaa
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
m
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
ma
mars
a
mars
mammammamma
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
mamamammamamammamamammamama
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
ma
mars
ma
mars
ar
maarma
marm
mammaarmamma
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
ar
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
mammammammaarmammammamma
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
ar
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
m
mars
ma
mars
apr
apr
apr
apr
apr
araprar
paprp
apr
p
apr
apr
apr
p
apr
arparaprarpar
apr
ar
apr
p
apr
ar
apr
apr
apr
ar
apr
p
apr
ar
apr
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
apr
ar
apr
apr
apr
ar
apr
a
apr
ar
apr
apr
apr
ar
apr
apr
ar
apr
p
apr
ar
apr
apr
apr
ar
apr
p
apr
ar
apr
a
apr
ar
apr
p
apr
ar
apr
apr
apr
ar
apr
p
apr
ar
apr
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
a
apr
apr
apr
OMX Stockholm PI
OMX Stockholm PI
Omsättning
Omsättning
Omsatt antal aktier, tusental
Omsatt antal aktier, tusental
SEK
SEK
Systemair
Systemair
47
AKTIE & STYRNING AKTIEN OCH AKTIEÄGARE
Aktieägare
De två största delägarna, Färna Invest AB med en ägarandel om
42,8 procent respektive ebm-papst AB med 10,7 procent, har
inte förändrat sina innehav under räkenskapsåret. Övriga större
aktieägare är Swedbank Robur Fonder vars innehav var 7,6 (9,4)
procent, Alecta Tjänstepension, Ömsesidig med 7,5 (6,8) procent
samt Nordea Funds AB med 4,9 (5,0) procent. Antalet aktieägare
fortsätter att öka och uppgick per bokslutsdagen den 30 april
2024 till 8 071 (6 887).
Teckningsoptioner
Den 31 augusti 2023 beslutade årsstämman i Systemair
AB om utställande av teckningsoptioner inom ramen för
incitamentsprogrammet LTIP 2023. Under räkenskapsåret
utfärdade Systemair AB totalt 362 500 teckningsoptioner
avseende Systemairaktier till ledande befattningar inom
bolaget. Överlåtelse av teckningsoptionerna till deltagarna har
gjorts till ett pris motsvarande deras marknadsvärde enligt
extern oberoende värdering med tillämpning av vedertagen
värderingsmodell (Black-Scholes). Programmet löper över fyra
år och sista dag för teckning är 30 september 2027. Under
2021 ställdes även 592 500 teckningsoptioner ut till ledande
befattningshavare inom ramen för LTIP 2021 och under 2022
ställdes 520 740 teckningsoptioner utom inom LTIP 2022. Även
dessa program löper över fyra år och sista dag för teckning är
30 september 2025 respektive 2026. Under året har 24 500
teckningsoptioner återköpts från anställda som avslutat
sin anställning.
Utdelningspolicy och utdelning
Styrelsen föreslår att årsstämman den 29 augusti 2024 beslutar
om en utdelning på 1,20 kronor (1,10). Totalt ger det en
utdelning om 249,6 Mkr (228,8) och att resterande vinstmedel
balanseras i ny räkning. Föreslagen utdelning motsvarar
38 procent (38) av koncernens nettoresultat, vilket är något
under Systemairs finansiella mål att dela ut 40 procent av
nettoresultatet. Antalet utdelningsberättigade aktier uppgår
till 208 000 000.
48
AKTIE & STYRNING AKTIEN OCH AKTIEÄGARE
Ägarkategorier
Finansiella företag 21,69%
Socialförsäkringsfonder 2,2%
Offentlig sektor 0,11%
Intresseorganisationer 0,09%
Övriga svenska juridiska personer 53,91%
Ej kategoriserade juridiska personer 0,01%
Utlandsboende ägare 19,38%
Svenska fysiska personer 2,61%
Aktieägarinformation
Ledningen deltar aktivt vid träffar med analytiker, investerare, övriga aktiesparare och
media. Detta är viktigt för att öka intresset för Systemairaktien och för att ge både nu-
varande och nya aktieägare goda möjligheter att värdera koncernen så rättvisande som
möjligt. Pressmeddelanden publiceras omgående när en för verksamheten väsentlig
händelse inträffat. Dessa arkiveras också på hemsidan sedan börsnoteringen 2007.
Delårsrapporter publiceras också som pressmeddelanden och arkiveras sedan 2007
på hemsidan. Årsbokslut publiceras på hemsidan och är arkiverade där sedan 2005.
På hemsidan finns även finansiella data sedan 2007. Likaså finns där aktiedata sedan
börsnoteringen 2007.
Analytiker
De analytiker som under räkenskapsåret kontinuerligt följt Systemair är följande:
Æ Handelsbanken Capital Markets
Lina Blume, 0730-70 82 49
Æ Nordea Markets
Carl Ragnerstam, 010-156 28 17
Æ DNB Banks ASA
Douglas Lindahl, 08-597 91 202
Æ Redeye
Henrik Alveskog, 08-545 013 45
Æ Carnegie
Anna L. Widström, 073-417 85 34
Æ Jefferies
Adela Dashian, 08-505 246 24
Æ Aktiespararna
Philip Wendt , 0769-42 22 77
Æ Kepler Cheuvreux
Anders Jafs, 08-723 51 71
Aktieägarstruktur
Innehav
antal aktier
Antal
ägare
Antal
aktier
Andel
ägare i %
Marknadsvärde
(KSEK)
1-500 6 017 794 431 0,38% 59 582
501-1 000 791 619 816 0,30% 46 486
1 001- 5000 929 2 027 739 0,97% 152 080
5 001-20 000 200 1 914 686 0,92% 143 601
20 001- 134 202 643 328 97,42% 15 198 250
Summa 8 071 208 000 000 100,00% 15 600 000
De tio största ägarna
Procent Antal aktier
Färna Invest AB 42,83% 89 076 648 *)
ebm-papst AB 10,69% 22 239 080
Swedbank Robur Fonder 7,58% 15 771 198
Alecta Tjanstepension Omsesidigt 7,47% 15 528 048
Nordea Funds AB 4,94% 10 270 444
Didner & Gerge Fonder Aktiebolag 4,27% 8 886 139
The Bank of New York Mellon SA/NV, W8IMY 2,23% 4 633 043
Tredje AP-Fonden 2,20% 4 584 712
Handelsbanken Fonder 1,56% 3 247 764
SEB Investment Management 1,47% 3 064 246
85,24% 177 301 322
Övriga 14,76% 30 698 678
TOTALT 100% 208 000 000
Ägargrupperat enligt Euroclear
*) Styrelseordförande Gerald Engströms helägda privata bolag
Källa: Euroclear AB Aktiebok den 30 april 2024.
49
AKTIE & STYRNING AKTIEN OCH AKTIEÄGARE
Aktiedata
2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 1) 2019/20 1)
Antal aktier per 30/4 208 000 000 208 000 000 208 000 000 52 000 000 52 000 000
Vinst efter skatt per aktie, (SEK) 3,10 5,00 2,61 1,95 1,84
Kassaflöde per aktie, (SEK) 6,41 2,83 1,13 4,78 4,06
Eget kapital per aktie, (SEK) 27,14 25,32 18,34 15,89 14,83
Aktiekurs, bokslutsdagen 75,00 88,90 62,40 63,50 34,55
Högst betalt under året, (SEK) 94,40 93,20 105,50 73,63 47,50
Lägst betalt under året, (SEK) 56,40 46,35 59,63 31,95 25,13
Utdelning per aktie, föreslagen
(SEK)
1,20 1,10 0,90 0,75 -
P/E-tal efter skatt 24,19 17,78 23,91 32,52 18,83
Direktavkastning, (%) 1,60 1,24 1,44 1,18 -
Utdelningsandel, (%) 38,71 22,00 34,48 38,41 -
Antal omsatta aktier 17 615 329 24 172 634 14 750 312 15 388 069 7 331 989
Omsättningshastighet (%) 8,47 11,62 7,09 7,40 3,52
1)
Den 7 september 2021 genomfördes Systemair en aktiesplit, 4:1. Efter aktiespliten har det totala antalet aktier i Systemair ökat
från 52 000 000 aktier till 208 000 000 aktier. Jämförelsesiffrorna för tidigare perioder har justerats.
2)
Styrelsen föreslår en utdelning om 1,20 kronor (1,10) per aktie vid årsstämman i Skinnskatteberg den 29 augusti 2024.
Aktiekapital
År Händelse Kvotvärde Ökning av aktiekapital Totalt aktiekapital Totalt antal aktier
1993/94 Fondemission A-aktier 100 7 000 000 10 000 000 100 000
1994/95 Nyemission A-aktier 100 14 000 000 24 000 000 240 000
1995/96 Fondemission A-aktier 100 26 000 000 50 000 000 500 000
2005/06 Nyemission B-aktier 100 2 000 000 52 000 000 520 000
2006/07 Split 100:1 1 - 52 000 000 52 000 000
2007/08 Omstämpling till aktieslag 1 - 52 000 000 52 000 000
2021/22 Split 4:1 0,25 - 52 000 000 208 000 000
50
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningen i Systemair AB (publ) sker via årsstämman, bolagsordningen, styrelsen
och verkställande direktören i enlighet med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen,
NASDAQ OMX Stockholm regelverk för emittenter och Svensk kod för bolagsstyrning.
Så här styrs Systemair
Revisorer Bolagsstämma
Valberedning
Styrelse
Koncernchef
Business Boards
Dotterbolag
Ersättningsutskottet
Revisionsutskottet
Intern kontrollmiljö
Koncernledning
Tillämpning av Svensk kod för bolagsstyrning
Det är god sed på aktiemarknaden för svenska bolag vars aktie är upptagen till handel
på en reglerad marknad, att tillämpa Koden. Systemair tillämpar Koden utan undantag.
Valberedningen i Systemair utgörs av representanter för tre av de röstmässigt största
aktieägarna. Inför årsstämman 2024 har ebm-papst AB valt att avstå sin plats i
valberedningen. Den fjärde största ägaren Alecta har därför kontaktats.
Valberedningen har utsetts att bestå av nedanstående personer:
Æ Gerald Engström, Färna Invest AB
Æ Lennart Francke, Swedbank Robur Fonder
Æ Magnus Tell, Alecta
Ordförande i valberedningen är Lennart Francke som representerar Swedbank
Robur Fonder som äger 7,5 procent av kapital och röster. Gerald Engström, även
styrelseordförande, representerar det helägda bolaget Färna Invest som äger 42,8
procent av aktiekapital och röster. Alecta Pensionsförsäkring äger 7,6 procent av kapital
och röster och representeras av Magnus Tell.
Aktieägare och aktiekapital
Systemair AB (org.nr. 556160–4108) har sitt säte i Skinnskatteberg, Västmanlands
län, och är sedan 12 oktober 2007 noterade under förkortningen ”SYSR” på Nasdaq
OMX Nordiska börs i Stockholm, listan för stora bolag (Large cap). Systemair AB hade
per bokslutsdagen 8 071 aktieägare. Största enskilda ägare är Färna Invest AB, som
äger 42,8 procent av kapital och röster och kontrolleras till 100 procent av styrelse-
ordförande Gerald Engström. Övriga större aktieägare är ebm-papst AB, Järfälla, helägt
dotterbolag till ebm-papst GmbH, Mulfingen, Tyskland, med 10,7 procent av kapital och
röster samt Swedbank Robur Fonder med 7,6 procent av kapital och röster. Samtliga
aktier har ett kvotvärde om 0,25 kr. Per bokslutsdagen 30 april 2024 uppgick totalt antal
utestående aktier till 208 000 000 av ett och samma aktieslag. Se i övrigt avsnittet om
Aktien, sidan 46.
51
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Styrelsens arbete under året
Återkommande punkter på
styrelsens agenda:
Æ Affärsläget och väsentliga
händelser
Æ Intern ekonomisk
uppföljning – resultat,
likviditet, valutaläget och
finansiering
Æ Extern finansiell
rapportering
(kvartalsrapporter)
Æ Investeringar över 10 Mkr
Æ Förvärv
Æ Organisation och
personal
Æ Policyer
Æ Vd:s redogörelse av
affärsläget
Æ Riskhantering
Æ Hållbarhetsfrågor
Bolagsordningen
Systemair är ett publikt bolag, vars verksamhet bland annat
är att bedriva tillverkning och försäljning av ventilations-,
kyl- och värmeprodukter. Styrelsen ska bestå av lägst tre och
högst åtta ledamöter med högst tre suppleanter. Därutöver
har de fackliga organisationerna, enligt svensk lag, rätt att
utse två ledamöter och två suppleanter. Styrelsen ska ha
sitt säte i Skinnskattebergs kommun, Västmanlands län.
Granskningen av bolagets årsredovisning samt styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning ska utföras av ett
registrerat revisionsbolag eller en revisor, med eller utan
revisorssuppleant. Bolagets räkenskapsår är 1 maj–30 april.
För den kompletta bolagsordningen hänvisas till Systemairs
webbplats: Bolagsstyrning (systemair.com).
Valberedningen
Årsstämman 2023 beslutade att valberedningen ska utgöras av
representanter för de tre största aktieägarna. Avstämningsdag
för fastställande av de största aktieägarna är den 31 januari
2024. Efter samråd mellan bolagets tre största aktieägare har
ebm-papst AB valt att avstå sin plats i valberedningen. Den
fjärde största ägaren Alecta tillfrågades därför om att ingå i
valberedningen. Valberedningen ska lämna förslag till val av
ordförande vid stämman, styrelse och styrelseordförande, val
av revisorer i samråd med revisionsutskottet, förslag till arvode
till styrelseordföranden och övriga styrelseledamöter, förslag till
ersättning för utskottsarbete samt förslag till revisionsarvode.
Förslagen ska beslutas av årsstämman. Valberedningen har
under 2023/24 haft två protokollförda möten. Ingen ersättning
har utgått för medverkan i valberedningen. Valberedning-
ens förslag inför årsstämman 2024 framgår av kallelsen till
stämman publicerad på Systemairs webbplats Hem (systemair.
com). Aktieägare som vill lämna förslag till valberedningen kan
göra detta via e-post till någon av valberedningens ledamöter.
Budget
Under våren tar styrelsen
ställning till koncernens
budget för det kommande året.
Strategi
Styrelsen har under
hösten en fördjupad
strategidiskussion.
Årsbokslut
I juni behandlar styrelsen
det gångna årets bokslut
där även revisor deltar.
Besök hos
dotterbolag
För att fördjupa
förståelsen av
verksamheten.
December
November
Oktober
September
Augusti
Juli
Juni
Maj
April
Mars
Februari
Januari
Valberedningens sammansättning
inför årsstämman 2024
Ledamot Representant för Konakt (e-post)
Gerald Engström Färna Invest AB, samt styrelseordförande gerald.engström@systemair.se
Lennart Francke,
ordförande valberedningen
Swedbank Robur Fonder lennart.francke@swedbankrobur.se
Magnus Tell Alecta magnus.tell@alecta.se
Styrelseledamöternas närvaro och
beroendeställning
Styrelse
Ersättnings-
utskott
Revisions-
utskott Invald år Bolag Ägare
Antal möten 9 1 6
Gerald Engström 9 1 - 1974 Ber. Ber.
Patrik Nolåker 9 1 - 2016 Ober. Ober.
Carina Andersson 9 1 6 2015 Ober. Ober.
Niklas Engström 9 - - 2021 Ber. Ber.
Gunilla Spongh 9 - 6 2019 Ober. Ober.
Åke Henningsson
1) 2)
4 - - 2015 - -
Daniel Wilhelmsson
1) 3)
5 - - 2023 - -
Ricky Sten
1)
9 - - 2014 - -
1)
Arbetstagarrepresentant
2)
Åke Henningsson avgick som styrelseledamot den 31 augusti 2023. Mandatperioden omfattar 4 styrelsemöten.
3)
Daniel Wilhelmsson är medlem i styrelsen sedan den 31 augusti 2023. Mandatperioden omfattar 5 styrelsemöten.
52
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Styrelsen
Mångfaldhetspolicy avseende styrelsens
storlek och sammansättning
Systemairs mångfaldhetspolicy avseende styrelsens storlek och
sammansättning anger att Systemairs styrelse ska ha en storlek och
sammansättning som säkerställer dess förmåga att förvalta bolagets
angelägenheter med integritet och effektivitet. Sammansättningen ska
präglas av mångsidighet och bredd avseende kompetens, erfarenhet och
bakgrund. En jämn könsfördelning ska också eftersträvas. Majoriteten av de
bolagsstämmovalda styrelseledamöterna ska vara oberoende i förhållande
till bolaget och bolagsledningen. Styrelseledamot ska inte utses för längre
tid än till slutet av nästa årsstämma.
Styrelsens sammansättning under räkenskapsåret
Systemairs styrelse bestod fram till årsstämman 2023 av fem stämmovalda
ledamöter; Carina Andersson, Gerald Engström (ordförande), Niklas
Engström, Patrik Nolåker (vice ordförande) och Gunilla Spongh. Vid
årsstämman 2023 omvaldes samtliga ledamöter. Gerald Engström valdes till
styrelsens ordförande och Patrik Nolåker valdes till styrelsens vice ordföran-
de. De anställda har utsett två representanter, Daniel Wilhelmsson, Unionen
och Ricky Sten, IF Metall. En närmare presentation av styrelsens ledamöter
återfinns på sidorna 56–59 i årsredovisningen. Som styrelsens sekreterare
fungerar CFO, Anders Ulff. Som framgår av tabellen är samtliga av stämman
valda styrelseledamöter, utom Gerald Engström och Niklas Engström, obe-
roende i förhållande till bolaget. Ledande befattningshavare deltar vid behov
i styrelsesammanträden som föredragande
Styrelsens arbete
Under verksamhetsåret 2023/24 hade styrelsen åtta sammanträden samt
ett konstituerande möte. Enligt styrelsens arbetsordning ska styrelsen
sammanträda vid minst sex tillfällen under verksamhetsåret. Samtliga beslut
som styrelsen fattat har varit enhälliga och är protokollförda. Styrelsens
arbete styrs av en årligen fastställd skriftlig arbetsordning som reglerar sty-
relsens arbete och dess inbördes arbetsfördelning, inklusive utskottsarbete,
beslutsordningen inom styrelsen och styrelsens mötesordning. Vidare har
verkställande direktören regelbunden kontakt med styrelsens ordförande.
Styrelsen har under året utvärderat sitt arbete och samtliga ledamöter har
deltagit i utvärderingen och framfört synpunkter. Styrelsens ordförande är
ansvarig för utvärderingen.
Ersättningsutskott
Styrelsen har utsett ett ersättningsutskott som består av Carina Andersson
(utskottets ordförande), Gerald Engström och Patrik Nolåker. Utskottets
uppgift är:
Organisation
President & CEO
Roland Kasper
VP Products and
Technologies
Martin Dahlgren
VP Sales
Olle Glassel
VP Global Supply Chain
Anders Gustafsson
VP M&A
Ulrika Hellman
CFO
Anders Ulff
VP Products and
Marketing
Björn-Osvald Skandsen
Business Boards
Dotterbolag
i Norden
Dotterbolag
i Västeuropa
Dotterbolag
i Östeuropa och OSS
Dotterbolag
i Nordamerika
Dotterbolag i
Mellanöstern, Asien,
Australien och Afrika
Centrala supportfunktioner
Æ Redovisning
Æ Produktutveckling
Æ Marknadsföring och
kommunikation
Æ IT
Æ Produktionsstyrning
Æ Inköp
Æ Logistik
Æ Hållbarhet
53
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Æ att för styrelsen bereda frågor rörande ersättning i
form av fast och rörlig lön, pension, avgångsvederlag
samt eventuella övriga ersättningsformer för ledande
befattningshavare
Æ att följa och utvärdera pågående och under året
avslutade program för rörliga ersättningar för ledande
befattningshavare
Æ att följa och utvärdera tillämpningen av riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer.
Utskottets ledamöter utses årligen av styrelsen vid det första
ordinarie styrelsemötet och ska bestå av tre ledamöter. Ingen
ledamot ska delta i frågor som gäller hans eller hennes egen
ersättning. Utskottet har haft ett protokollfört möte under
verksamhetsåret där samtliga ledamöter var närvarande
Revisionsutskott
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som består av
styrelseledamöterna Carina Andersson och Gunilla Spongh
(utskottets ordförande). Utskottet har bland annat i uppgift att:
Æ övervaka bolagets interna kontroll och riskhantering hålla
sig informerad om den externa revisionen
Æ granska och övervaka revisorns opartiskhet och
självständighet
Æ biträda vid upprättandet av förslag till beslut om revisorsval
Æ övervaka den finansiella rapporteringen
Æ diskutera värderingsfrågor som prövning av
nedskrivningsbehov.
Utskottet har haft sex protokollförda möten där även bolagets
CFO, en koncerncontroller samt revisor deltagit. Vid dessa möten
har bland annat behandlats riskbedömning av intern kontroll
och riskhantering avseende den finansiella rapporteringen,
upphandling av revisionstjänster och IT-säkerhet. Rapportering
från utförda internkontroller har lämnats. Mötena har protokoll-
förts och avrapporterats på nästkommande styrelsemöte.
Koncernledning
Koncernchefen Roland Kasper, som också är verkställande
direktör i moderbolaget, ansvarar för den löpande kontrollen
av koncernen. Till honom rapporterar koncernens lednings-
grupp som vid räkenskapsårets utgång bestod av Vice President
Products & Technologies Martin Dahlgren, Vice President
Sales Olle Glassel, Vice President Global Supply Chain Anders
Gustafsson, Vice President M&A Ulrika Hellman, Vice President
Marketing Björn-Osvald Skandsen samt CFO Anders Ulff.
Koncernchefen Roland Kasper leder arbetet i koncernens
ledningsgrupp.
Koncernledningen har löpande möten under året för att gå
igenom resultatet för koncernen och för enskilda dotterbolag,
marknads- och affärsläge samt besluta i strategiska och operati-
va frågor inom ramar som styrelsen fastställt. Ett möte per år är
mer omfattande och då planeras och diskuteras verksamheten
mer ingående och målsättningar på koncernnivå och bolagsnivå
formuleras. Eftersom organisationen inom Systemair präglas
av en rak och enkel kommunikation så är även de informella
löpande kontakterna mellan ledningspersoner en viktig del i styr-
ningen. Kortare avstämningsmöten hålls normalt sett veckovis.
För att stödja ledningsgruppen på koncernnivå finns redovisning
samt en operationell ledningsgrupp med funktionerna produkt-
utveckling, inköp, produktion, IT, logistik, sälj, produktledning,
affärsutveckling, hållbarhet, juridik och kommunikation.
Business boards och dotterbolagens styrning
Systemairkoncernen omfattar 84 rörelsedrivande bolag.
Moderbolag är Systemair AB (org.nr. 556160–4108) som äger
flertalet dotterbolag direkt. Samtliga dotterbolag ägs till
100 procent, förutom Divid AB i Jönköping Sverige som ägs till
60 procent, Systemair HSK i Turkiet som ägs till 90 procent,
Sagicofim SAS i Frankrike som ägs till 79 procent och Frico A/S i
Danmark som ägs till 60 procent.
Verksamheten i dotterbolagen styrs övergripande via så
kallade business boards, som närmast kan beskrivas som
dotterbolagens operativa styrelse. I denna ingår en till två
personer från koncernledningen och/eller annan nyckelperson
från moderbolaget samt dotterbolagets verkställande direktör.
Varje business board formulerar mål och följer upp ekonomiskt
utfall, beslutar i viktigare marknads- och produktfrågor samt är
länken mellan moderbolaget och respektive dotterbolag i olika
organisatoriska frågor. Business board träffas två till fyra gånger
per år. Varje dotterbolag har, om lagen så kräver i respektive
land, även en formell styrelse.
Ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer
Årsstämman 2023 beslutade om riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare. Ersättningen till ledande
befattningshavare ska – utifrån den marknad där bolaget är
verksamt och den miljö respektive befattningshavare är verksam
i – vara konkurrenskraftig och möjliggöra rekrytering av nya
befattningshavare samt motivera ledande befattningshavare
att stanna kvar i bolaget. Med ledande befattningshavare
avses verkställande direktören och övriga medlemmar i
koncernledningen. Ersättningssystemet ska bestå av fast lön och
pension, men kan också omfatta rörlig lön och tjänsteförmåner,
som till exempel förmånsbil. Utöver ovanstående kan särskilda
incitamentsprogram, beslutade av årsstämman, förekomma.
Fast lön och förmåner ska fastställas individuellt utifrån ovan-
stående kriterier och respektive befattningshavares särskilda
kompetens. Rörlig lön baseras på tydligt fastställda och mätbara
kvalitativa och kvantitativa mål med syfte att främja bolagets
strategi, långsiktiga värdeskapande och hållbarhet. Den rörliga
lönen utgår som en andel av den fasta lönen och kan maximalt
uppgå till 40 procent av årslönen för koncernchefen, 25 procent
för övriga ledande befattningshavare och 15 procent för övriga
nyckelpersoner. Ersättning till verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare redovisas i not 11.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
För verkställande direktör gäller en uppsägningstid om
tolv månader vid uppsägning från Bolagets sida och
en uppsägningstid om sex månader vid uppsägning
från verkställande direktörens sida. För övriga ledande
befattningshavare gäller uppsägningstid enligt kollektivavtal eller
som mest tolv månader från bolagets sida och sex månader
från den anställde. Inga avgångsvederlag har avtalats för
verkställande direktören eller annan ledande befattningshavare.
Pensioner
Styrelsens ordförande och styrelsens ledamöter har inga
pensionsförmåner för sina styrelseuppdrag. Pensionsåldern för
samtliga ledande befattningshavare är 65 år. Pensionen ska som
huvudregel vara premiebestämd och inte överstiga 35 procent
av den fasta lönen. Omfattningen av pensionen ska baseras
på samma kriterier som ovan och grundas på den fasta lönen.
Styrelsen ska äga rätt att frångå riktlinjerna om det i enskilda fall
finns särskilda skäl för detta. Under 2023/24 uppgick pensions-
kostnaderna för ledande befattningshavare till totalt 5,9 Mkr.
54
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Årsstämman 2023
Vid årsstämman den 31 augusti 2023 i Skinnskatteberg var 136 röstberättigade aktieägare
närvarande, alternativt insänt giltiga poströster, vilket motsvarade 86 procent av antalet
aktier och röster i bolaget. Gerald Engström, ordförande i Systemair, valdes till stämmans
ordförande. Styrelseordföranden Gerald Engström informerade om styrelsens arbete,
redogjorde för riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare och för arbetet i
styrelsens utskott. Vidare höll koncernchefen Roland Kasper ett anförande om Systemairs
verksamhet under räkenskapsåret 2022/23. Ansvarige revisorn Johan Holmberg föredrog
delar ur revisionsberättelsen. Beslut som fattades vid årsstämman:
Æ Att bevilja styrelsen och verkställande direktören ansvarsfrihet
för det gångna räkenskapsåret.
Æ Att till styrelseledamöter omvälja Gerald Engström, Carina Andersson,
Niklas Engström, Patrik Nolåker och Gunilla Spongh.
Æ Att välja Gerald Engström till styrelsens ordförande och Patrik Nolåker till styrelsens vice
ordförande.
Æ Att styrelsearvodet ska utgå med 830 000 kronor till ordföranden, 560 000 kronor till
vice ordföranden samt 350 000 kronor till var och en av övriga bolagsstämmovalda
l edamöter. Ersättningen till revisionsutskottet utgå med sammanlagt 165 000 kronor,
varav 110 000 kronor till utskottets ordförande och 55 000 kronor till övrig ledamot.
Därutöver ska ersättning till ersättningsutskottet utgå med sammanlagt 50 000 kronor,
varav 30 000 kronor till utskottets ordförande och 20 000 kronor till övrig ledamot.
Æ Att aktieutdelning ska utgå med 1,10 kronor per aktie.
Æ Att valberedningen ska utgöras av de tre största aktieägarna baserat på ägaruppgifterna
per den 31 januari 2024.
Æ Att ställa ut teckningsoptioner inom ramen för incitamentsprogrammet LTIP 2023 till ett
antal personer med ledande befattningar inom bolaget.
Æ Att fram till årsstämman 2024 ge styrelsen bemyndigande att fatta beslut om nyemission
upp till högst tio procent av antalet aktier i bolaget.
Protokollet från årsstämman 2023 finns publicerat på webbplatsen:
https://group.systemair.com/sv/investerare/bolagsstyrning/arsstamma/
Intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen
Styrelsens rapport över intern kontroll
för räkenskapsåret 2023/24
Styrelsen ansvarar enligt Aktiebolagslagen och Svensk kod för
Bolagsstyrning för den interna kontrollen. Denna redogörelse
har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen och beskri-
ver hur den interna kontrollen avseende den finansiella rap-
porteringen är organiserad. Revisionsutskottet har en väsentlig
uppgift i att kvalitetssäkra den finansiella rapporteringen, vilket
omfattar frågor om internkontroll och efterlevnad av regler,
kontroll av rapporterade värden och bedömningar samt övrigt
som kan påverka de finansiella rapporternas kvalitet. Den inter-
na kontrollen har som utgångspunkt den struktur som finns i
ramverket för intern kontroll, den så kallade COSO (Committee
of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission)
modellen.
Kontrollmiljö
Ett effektivt styrelsearbete är grunden för en god intern
kontroll. Kontrollmiljön i Systemair kännetecknas av korta
avstånd mellan koncernledning och de operativa enheterna.
Styrelsen har fastställt ett antal grundläggande dokument för
att skapa och vidmakthålla en väl fungerande kontrollmiljö av
betydelse för den finansiella rapporteringen. Däribland kan
nämnas styrelsens arbetsordning, instruktion för verkställande
direktören, finanspolicy och ekonomimanualer. Instruktioner
och riktlinjer vad gäller den finansiella rapporteringen
upprättas och uppdateras löpande av moderbolagets
controllerorganisation. Inom styrelsen finns ett revisionsutskott
inrättat. Det har till uppgift att säkerställa att fastlagda principer
för den finansiella rapporteringen och interna kontrollen
efterföljs och vidareutvecklas. Vidare upprätthåller utskottet
löpande r elationer med bolagets revisor. Revisionsutskottet
och styrelsen har redovisnings- och revisionsfrågor som
återkommande punkt på agendan vid de fyra möten då
kvartalsrapporterna behandlas.
55
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Riskbedömning
Systemairs styrelse ansvarar för att väsentliga finansiella risker
samt att risker för fel i den finansiella rapporteringen identifieras
och hanteras. Beträffande den finansiella rapporteringen
bedöms riskerna främst ligga i att materiella fel kan uppkomma
i redovisningen av bolagets resultat och ställning. Styrelse och
revisionsutskott samt ledning bedömer löpande rapporteringen
från ett riskperspektiv, där jämförelser av resultat- och
balansposter mot tidigare rapportering och budget är ett viktigt
stöd. Vidare sker fortlöpande riskbedömningar i samband
med strategisk planering, budgetering, prognostisering och
förvärvsaktiviteter.
Kontrollaktiviteter
Väsentliga instruktioner och riktlinjer vad gäller den finansiella
rapporteringen upprättas och uppdateras löpande av koncer-
nens centrala controllerorganisation och finns lätt åtkomliga på
koncernens intranät.
Samtliga bolag i koncernen rapporterar fem arbetsdagar efter
månadens slut i ett gemensamt koncernkonsoliderings- och rap-
porteringssystem, vilket bland annat innebär att avvikelser och
eventuella fel snabbt kan fångas upp och rättas till.
Koncernen omfattade på bokslutsdagen ett 90-tal
dotterbolag som till största delen ägs direkt av moder-
bolaget Systemair AB. Dotterbolagen är juridiska enheter med
egna fullständiga resultat- och balansräkningar. Varje enskilt
dotterbolag rapporterar månadsvis till moderbolaget där
koncernkonsolidering sker.
Centrala controllers har ett direkt uppföljningsansvar för ett
antal bolag, som de löpande följer och analyserar. Genomgång
av utfall mot planer och mål sker kontinuerligt tillsammans
med representanter för dotterbolagen, business boards och
koncernledningen.
Koncernen har för flertalet dotterbolag ett gemensamt
helintegrerat affärssystem som innebär ett mycket effektivt
verktyg för styrning, kontroll och uppföljning. För större beslut
såsom vid förvärv, investeringar och väsentligare avtal så finns
tydliga beslutsordningar och beslutsprocesser. Varje enhet
besöks också normalt regelbundet av representanter från
business boards och koncernledningen, varvid den interna
kontrollen och finansiella rapporteringen utvärderas löpande.
Information och kommunikation
Verkställande Direktör tillsammans med CFO ansvarar för
att all information som publiceras externt, som till exempel
kvartalsrapporter, pressmeddelanden och presentations-
material i samband med analytikermöten, är korrekta och av
god kvalitet. Bolagets revisor har bland annat till uppgift att
granska redovisningsfrågor som är väsentliga för den finansiella
rapporteringen samt redovisa sina iakttagelser för styrelsen.
Styrelsen erhåller månadsvis ett rapportpaket som bland annat
omfattar fullständiga bokslut för varje väsentligt dotterbolag samt
konsoliderat för koncernen. Vidare ingår ett antal nyckeltal och
jämförande parametrar, där periodens utfall ställs mot budget
och utfall föregående år.
Styrelsens arbetsordning reglerar vilka rapporter och vilken
information av finansiell karaktär som löpande och till varje
styrelsemöte ska presenteras.
För att skapa en medvetenhet hos koncernens medarbetare
om policyer och manualer finns information tillgänglig för alla
berörda på koncernens intranät. För att säkerställa att den
externa informationen blir korrekt och fullständig har styrelsen
därtill fastställt en informationspolicy.
Uppföljning
Systemair präglas av enkelhet i den juridiska och operativa
strukturen samt av väl fungerande och inarbetade styr-
och kontrollsystem. Styrelsen och revisionsutskottet samt
koncernledningen följer upp efterlevnaden av antagna policyer
och riktlinjer. Vid varje styrelsemöte behandlas bolagets
finansiella situation och inför publiceringen av kvartalsrapporter
och årsredovisning går styrelsen igenom den finansiella
rapporteringen. Koncernledning och business board går
månadsvis igenom resultatet för varje dotterbolag och diskuterar
avvikelser mot plan med respektive dotterbolags verkställande
direktör.
I de externa revisorernas uppgift ingår att årligen övervaka den
interna kontrollen i koncernföretagen. Revisorerna har l öpande
kontakt och rapporterar direkt till styrelsen. Under året har ett
antal interna granskningar av dotterbolagen genomförts av
controllerorganisationen. Detta arbete följer en standardiserad
modell, där bland annat olika betydelsefulla frågeställningar
kopplade till interna riktlinjer och policyer följs upp.
Arbetsformerna runt den interna granskningen vidareutvecklas
kontinuerligt och en årsplan för granskningsinsatserna finns
fastlagd och behandlas av styrelsen.
Intern revision
Systemair har en enkel operativ struktur med goda
förutsättningar för intern kontroll. Efterlevnaden av bolagets
utarbetade styr- och internkontrollsystem följs regelbundet upp
av koncernens controllers. Till detta kommer också business
boards och koncernledningens löpande uppföljning. Vidare finns
även styrelsens kontroll och uppföljning.
Den löpande dialogen mellan bolaget och de externa revisorerna
samt de kontroller som utförs av ovan nämnda instanser,
bedöms för närvarande vara tillräckliga för att säkerställa att
den interna kontrollen håller en god nivå. Styrelsen utvärderar
årligen behovet av internrevision och har för närvarande kommit
till slutsatsen att en särskild intern granskningsfunktion inte
skulle medföra någon väsentlig fördel. Bedömningen utvärderas
löpande och en omprövning sker på nytt under
räkenskapsåret 2024/25.
56
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNING
57
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNING
Ledningsgrupp
Olle Glassel
Vice President Sales
Utbildning: Ventilationsingenjör,
diplomerad marknadsekonom
Förr: VD Systemair Ltd,
Storbritannien, säljchef för
Systemair i Sverige
Innehav: 52 800 aktier och 28 000
teckningsoptioner
Född: 1966
Anställd sedan: 2002
Roland Kasper
VD och Koncernchef
Utbildning: Dipl. Ing. Energi och
Värmeteknik, Fachhochschule
Giessen, Tyskland
Förr: Marknads- och säljchef
Systemair AB, Produkt och
Marknads ansvar på FläktWoods
AB och ABB Ventilation
Products GmbH
Innehav: 92 800 aktier och 90 000
teckningsoptioner
Född: 1969
Anställd sedan: 2007
Ulrika Hellman
Vice President M&A
Utbildning: Civilingenjör
Handelshög skolan, Stockholm
Förr: Head of M&A and Business
Development, ASSA ABLOY Global
Solutions, Head of M&A AddLife,
Strategy & M&A Sandvik Materials
Technology, Client Executive
Swedbank Large Corporates &
Institutions, Head of TMT- sector
team Swedbank Corporate
Finance, Director Group M&A
Telia Company, Manager KPMG
Corporate Finance, Institutional
Sales and Equity research Swiss
Bank Corporation
Innehav: -
Född: 1969
Anställd sedan: 2024
Anders Gustafsson
Vice President Global Supply Chain
Utbildning: Civilingenjör
Maskinteknik, Linköpings
Tekniska Högskola
Förr: Produktionsdirektör, Atlas
Copco, Secoroc Division, SVP Supp-
ly Operations Konecranes PLC
Innehav: 970 aktier och 57 240
teckningsoptioner
Född: 1964
Anställd sedan: 2022
Martin Dahlgren
Vice President Products and
Technologies
Utbildning: Civilingenjör
Brandteknik, Lunds Tekniska
Universitet; Master of Business
Administration, Wien University of
Economics and Business
Förr: Vice President Global
Operations, Product Management
& Development E&FT, Nederman;
Vice President Business Area
Commercial Ventilation, Swegon;
Vice President Business Area Hard
flooring, Tarkett; Various Manage-
ment roles, IKEA Industry
Innehav: 6 000 aktier och 48 000
teckningsoptioner
Född: 1966
Anställd sedan: 2023
Anders Ulff
CFO
Utbildning: Ekonomie Magister-
examen Uppsala universitet
Förr: Revisor och konsult Ernst
& Young, koncernekonomichef
Systemair
Innehav: 160 000 aktier och
46 000 teckningsoptioner
Född: 1967
Anställd sedan: 1999
Björn-Osvald Skandsen
Vice President Marketing, Director
Frico and MD Systemair AS, Norway
Utbildning: Civilingenjör i
maskinteknik, Norges teknisk-
naturvitenskapelige universitet
och MBA
Förr: Direktör för Teknik och
Marknad på GK Inneklima, Chef
för Teknisk support på Systemair-
koncernen och säljchef för
Systemair i Sverige
Innehav: 3 301 aktier och 72 500
teckningsoptioner
Född: 1973
Anställd sedan: 2018, 2000-2006
58
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNING
59
AKTIE & STYRNING BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning
Niklas Engström
Styrelseledamot
Koncernchef och styrelseledamot
RVM Systems
Utbildning: Civilekonom IBA (International
Business Academy) Stockholms universitet
Förr: Dotterbolagschef samt Affärsutveck-
lingsdirektör Systemair
Innehav: 6 484
Född: 1978
Invald i styrelsen: 2021
Oberoende: Nej
Ricky Sten
Arbetstagarrepresentant
Materialhanterare
Utbildning:
Förr:
Innehav: -
Född: 1968
Invald i styrelsen: 2014
Gerald Engström
Styrelseordförande
Styrelseledamot i Hanza Holding och Blue-
fish Pharmaceuticals AB
Utbildning: Gymnasieingenjör, ekonomi-
studier Stockholms universitet
Förr: Bl.a. VD och Koncernchef i Systemair
AB och VD i Ziehl-ebm AB
Innehav: 89 076 648 (aktierna ägs av Färna
Invest AB)
Född: 1948
Invald i styrelsen: 1974
Oberoende: Nej
Carina Andersson
Styrelseledamot
Styrelseordförande Returpack AB och Car-
bomax AB. Styrelseledamot i Papershell AB
och Detection Technology Oyj.
Utbildning: Bergsingenjör från Kungliga
Tekniska Högskolan, Stockholm (KTH)
Förr: Ledande befattning på Sandvik AB, VD
för Ramnäs Bruk AB och Scana Ramnäs AB
Innehav: 4 000
Född: 1964
Invald i styrelsen: 2015
Oberoende: Ja
Gunilla Spongh
Styrelseledamot
Styrelseordförande i Bluefish Pharmaceu-
ticals. Styrelse ledamot i AQ group, Bygg-
max group, Consivo group, Meds Apotek,
Momentum group, Lernia, ViaCon och
OptiGroup
Utbildning: Civilingenjör Industriell ekono-
mi, Linköpings Tekniska Högskola
Förr: CFO Preem, Chef Internationella Affä-
rer och CFO Mekonomen Group
Innehav: 2 616
Född: 1966
Invald i styrelsen: 2019
Oberoende: Ja
Daniel Wilhelmsson
Arbetstagarrepresentant
Elkonstruktör
Utbildning:
Förr:
Innehav:
Född: 1973
Invald i styrelsen: 2023
Patrik Nolåker
Vice styrelseordförande
Styrelseordförande i Saferoad AS, ViaCon
AB och Fibo AS. Styrelseledamot i iMPREG
och OptiGroup
Utbildning: Gymnasieingenjör, Civileko-
nom, MBA från Maastricht School of
Management
Förr: Koncernchef på Dywidag Systems
International S.a.r.l. och Alimak Hek Group
samt ledande befattningar inom Atlas
Copco och ABB
Innehav: 24 000
Född: 1963
Invald i styrelsen: 2016
Oberoende: Ja
60
AKTIE & STYRNING RISKHANTERING
Riskhantering
Systemairs verksamhet medför risker som i varierande omfattning kan
påverka koncernen negativt. Riskerna kan på kort och lång sikt påverka
möjligheterna att uppnå fastställda mål enligt bolagets affärsplan. Systemair
arbetar med en process för riskhantering där nyckelfunktioner samt koncern-
ledningen involveras för att säkerställa att risker hanteras på rätt sätt.
Nedan presenteras en sammanfattning av
Systemairs risker, tillsammans med de risk-
kontrollåtgärder som görs för att minska ris-
kerna. Risktrenden presenteras och risknivån
på en skala 1 till 10, där 1 är ingen risk och 10
mycket hög. Risknivån är en sammanvägning
av sannolikhet och påverkan. Mer information
om våra risker och vårt riskarbete finns på
sidan 80–81 under not 2. Systemair redovisar
även sina fysiska klimatrelaterade risker i håll-
barhetsredovisningen på sidan 132, som en
del av att vårt pågående arbete att rapportera
enligt TCFD (Taskforce on Climate-related
Financial Disclosure).
Strategiska risker och marknadsrisker
Riskområde/
Risk
Marknad och makro-
ekonomisk utveckling
Handels- och geopolitik Konkurrens Hållbarhetsarbete Produktansvar
Beskrivning
Risken för minskad kundefterfrågan
och negativ makroekonomisk utveckling
och försämrat konjunkturläge. Till
exempel minskad nybyggnation till följd
av höjd räntenivå, aktiemarknadens
utveckling, politiska beslut och liknande.
Risken för minskad kundefterfrågan till
följd av handelspolitiska beslut, tullar
och geopolitisk instabilitet.
Risken för minskad försäljning och
marginal på grund av till exempel ökad
priskonkurrens.
Risken att Systemairs hållbarhetsarbete
inte lever upp till externa förväntningar
samt nuvarande och framtida lagkrav.
Risken för att befintliga och nyutveck-
lade produkter inte lever upp till krav
och specificerad kvalitet, prestanda och
säkerhetsnivå.
Risktrend
och risknivå
Riskkontroll-
åtgärder
Systemair har en global positionering
som ger en bred riskspridning som
minimerar påverkan av enskilda
händelser. Med det nuvarande
makroekonomiska läget har risken
bedömts fortsatt vara hög, men
trenden bedöms minska under
kommande år med indikerade
räntesänkningar. Traditionellt har
renoveringsmarknaden ökat vid ett
försämrat konjunkturläge, Systemair
arbetar även aktivt med att tillvara
den tillväxt som finns på marknader
som fortsatt är starka. Mer långsiktigt
finns det stora satsningar för att
energieffektivisera byggnader i flera
delar av världen, vilket minskar risken
för en stor påverkan av ett försämrat
makroekonomiskt läge.
Risken för geopolitisk instabilitet
bedöms som generellt hög och trenden
har varit ökande. Risken för eventuell
påverkan på Systemair från ytterligare
handelspolitiska beslut bedöms dock
som låg. Befintliga tullar och liknande
är under kontinuerlig bevakning för
att de ska hanteras på rätt sätt. Mer
långsiktigt är Systemair aktiv inom
flera branschorganisationer för att få
tidig information och kunna påverka
framtida beslut.
Med indikerade räntesänkningar
i flera delar av världsekonomin
bedöms risktrenden vara något
avtagande framåt. Systemair har en
försäljnings- och produktstrategi
som bygger på en marknadsposition
i det övre mellansegmentet, där
både produkter, lösningar och lokal
marknadssupport tillför mervärde i
den totala kundprocessen. Produkter
och lösningar utvecklas ständigt för
att skapa värde där de gör skillnad.
Som en del av att utveckla våra sälj-
organisationer implementeras även
en värdebaserad försäljningsstrategi.
Systemairs hållbarhetsstrategi och
prioriteringar har tagits fram utifrån
intressenternas högst rangordnade
hållbarhetsfrågor och framtida
förväntningar. En kontinuerlig dialog
tillsammans med omvärldsbevakning
håller även prioriteringar uppdaterade.
Varje kärnfråga inom hållbarhets-
arbetet är förankrad i ledningsgruppen
för att minska risken att inte nå önskad
framdrift. Under året har en dubbel
väsentlighetsanalys genomförts som en
del av att leva upp till CSRD-ramverket.
Systemair testar och kvalitetssäkrar
samtliga produkter. Bolaget har en
global produktansvarsförsäkring om
200 Mkr. För inköpt material görs
kontinuerligt kvalitetskontroller för att
säkra att vi har rätt ingående material.
Med gemensamma informationssystem
underlättas informationsdelningen
mellan bolag och funktioner inom
koncernen för att senaste information
ska finnas tillgänglig där den behövs.
Kvalitet, prestanda och produkt-
säkerhet har hög prioritet
för Systemair.
6 4 4 3 3
61
AKTIE & STYRNING RISKHANTERING
Affärsetiska risker
Efterlevnad av produktkrav Kommunikation och varumärke Korruption Arbetarrättigheter och
mänskliga rättigheter
Sanktioner
Risken för att Systemair saknar eller tappar
viktiga certifieringar eller avsaknaden av
korrekt dokumentation som leder till mins-
kad försäljning.
Risken för varumärkesskada orsakad av att
produkter inte lever upp till varumärkes-
löftet eller annan kommunikation som kan
skada Systemairs varumärken.
Risken för korruption eller mutor. Sys-
temair verkar i byggnadsbranschen i en
global kontext där risken för korruption är
bedömd som hög i vissa länder.
Risken för kränkning av arbetarrättigheter
eller mänskliga rättigheter. I vissa länder
där Systemair har verksamhet finns det en
generellt högre risk för kränkning av dessa
rättigheter.
Risken för att bryta mot sanktioner genom
att göra affärer med sanktionerade länder,
företag eller personer.
Systemair har sedan flera år tillbaka en
funktion för offentliga angelägenheter
(Public Affairs) som arbetar med att
informera organisationen i tid för
kommande lagar och regler som påverkar
våra produkter. Funktionen arbetar även
aktivt med att påverka kommande lagar
och regler för att gynna hela branschen
och aktörerna i värdekedjan, som baseras
på vår långa erfarenhet och expertis.
Systemair ser en något ökande trend
för nya certifieringar, förordningar samt
överlag ökande dokumentationskrav som
skulle kunna påverka framförallt mindre
aktörer inom branschen medan större
aktörer som Systemair har en tillräcklig
organisation på plats för att hantera
dessa krav.
Majoriteten av Systemairs produkter
bygger på välbeprövad teknik som
kontinuerligt förfinas, vilket minskar
risken att produkter inte lever upp
till varumärkeslöftet. Medarbetare
utbildas kontinuerligt om produkter
och kommunikation av dem, samt att
nya medarbetare får utbildning kring
Systemair som bolag och våra värderingar.
I övrigt arbetar Systemair ständigt med att
upprätthålla en ansvarsfull verksamhet
både internt gentemot medarbetare
och externt ut mot kunder och andra
nyckelintressenter såsom samhället i stort.
Systemair arbetar aktivt med att
minska risken för korruption genom att
bland annat utbilda och kommunicera
uppförandekoden. De finns en specifik
policy för antikorruption och en speci-
fik e-learning på antikorruption som är
obligatorisk för alla tjänstemän.
Systemair står upp för grundläggande
rättigheter och verkar för att kränkning av
mänskliga rättigheter inte ska hända. Detta
sker delvis genom att utbilda och kommu-
nicera vår uppförandekoden. I de länder
där det finns en generellt högre risk för
kränkning av rättigheterna har Systemair
utvecklat en process för att djupare ge-
nomlysa förhållanden för att minska risken
att bryta mot rättigheterna.
Systemair arbetar aktivt med sitt etiska
affärsansvar och för att förhindra brott
mot sanktioner. En policy för ansvarsfulla
affärer finns och uppdateras flera gånger
per år för att säkerställa att Systemair
agerar ansvarsfullt och följer senas-
te informationen om sanktioner. Vid
upprättande av nya affärsrelationer
genomförs även en screening gällande
eventuella sanktioner.
4 5 5 3 4
62
AKTIE & STYRNING RISKHANTERING
Operationella risker
Riskområde/
Risk
Produkttillgänglighet Produktionsanläggningar IT-infrastruktur Kompetensförsörjning Arbetsmiljö
Beskrivning
Risken för material- och komponent-
brist med minskad produkttillgänglig-
het som följd.
Risken för allvarlig produktionsstör-
ning på Systemairs produktionsan-
läggningar.
Risken för allvarliga störningar i kon-
cernens IT-system. Störningar i viktiga
system kan ha stor inverkan på den
dagliga verksamheten.
Risken för att inte ha tillgång till rätt
kompetens på plats och den effekt
som det har på hela verksamheten.
Risken för allvarlig arbetsrelaterad
skada i Systemairs verksamhet.
Risktrend
och risknivå
Riskkontroll-
åtgärder
Risken bedöms som helhet låg
med en oförändrad trend framåt.
Krig och geopolitisk instabilitet gör
att det finns en något ökad risk för
försörjningsproblem för de material
som fraktas via Suezkanalen.
Systemair har visat sig ha en robust
struktur för att hantera risken och
den har förstärkts under senaste år
genom att se över kritiska material,
komponenter och produkter för att
säkra upp tillgänglighet av dem, till
exempel genom att ha avtal med två
leverantörer på samma kritiska vara.
Från ett försäljningsperspektiv arbetar
Systemair aktivt med att sprida infor-
mation om produkttillgänglighet och
eventuella leveransproblem till våra
säljorganisationer för att proaktivt
kunna erbjuda de produkter som
finns tillgängliga i tid och samtidigt
uppfyller kundernas behov.
Det finns flera aspekter som kan
påverka produktionen, såsom
IT-system, medarbetarrelaterade
frågor eller sådant som är utanför vår
kontroll, som naturkatastrofer. För att
minska risken för produktionsstör-
ning arbetas det aktivt med alla tre
aspekter. Utöver det har Systemair ett
försäkringsskydd och katastrofplaner,
såsom krisplan, övningar och
kommunikationsplaner, som upp-
dateras årligen. Brandskyddet utvär-
deras och uppgraderas löpande.
Systemair utför kontinuerlig
förbättring av processer och system
för ökad driftsäkerhet. Under året på-
börjas ett projekt för att flytta affärs-
systemet till en molnbaserad lösning,
vilket kortsiktigt medför en något ökad
risk för IT-störningar men på sikt så
kommer säkerhet och tillgängligheten
att förstärkas. Nödvändiga investe-
ringar i uppgradering av IT-system
genomförs för att det ska vara säkert.
Regelbundna revisioner av IT-system
genomförs av egen personal samt av
externa revisorer och konsulter. Det
genomförs löpande utbildningar inom
IT-säkerhet för att minska risken att
medarbetare blir offer för attacker
som, nätfiske (phishing).
Flertalet tillverkningsanläggningar
inom Systemair ligger en bit utanför
de större städerna där den största de-
len av arbetskraften finns. Systemair
har under året investerat i HR-
relaterade aktiviteter för att fortsatt
vara en attraktiv arbetsgivare såväl
som att genomföra utbildning och trä-
ning inom ledarskap som en del av att
även i framtiden kunna tillhandahålla
en arbetsplats där medarbetare trivs,
kan utvecklas och vill stanna kvar.
I Systemairs tillverkningsanläggningar
och lager inträffar olyckor som
leder till skador, där vi självklart
verkar för en noll-vision. I den dagliga
verksamheten arbetar vi systematiskt
med säkerhet och hälsa för att
proaktivt kunna undvika att en skada
sker. Under året har antalet skador
med sjukfrånvaro drastiskt minskat, till
stor del för att interna processer har
skärpts och fokuset ökat än mer på
arbetsplatssäkerhet.
3 4 5 2 3
63
AKTIE & STYRNING RISKHANTERING
Finansiella risker
Valutarisk – transaktions-
exponering
Valutarisk – omräknings-
exponering
Belånings- och ränterisk Kredit- och likviditetsrisk Företagsförvärv
Betydande handel finns i valutor som
bland andra EUR, vilket innebär en valuta-
exponering.
Utländska tillgångar och skulder omräknas
till svenska kronor vid konsolidering.
Risken att kraftigt förändrade omständig-
heter på bolagsmarknader leder till pro-
blem att teckna nya lån. Kraftigt försämrat
ränteläge kan leda till försämrat resultat
för koncernen.
Risken att en kund inte kan fullfölja sitt
betalningsåtagande.
Vid förvärv finns det en risk relaterad till
värderingen av målen gentemot urvalet.
Att integrera förvärvade verksamheter kan
vara en komplex och krävande process.
Valutasäkring sker periodvis av cirka 50
procent av EUR/SEK-exponeringen. En
intern kvartalsvis process finns etablerad
för att analysera behovet av prisföränd-
ringar mot kunder baserat på förändrade
komponentpriser och valuta.
Finansiering av större investeringar görs
normalt genom upplåning i
motsvarande valuta.
Finansiell riskhantering diskuteras löpan-
de inom revisionsutskottet och styrelsen.
Koncernens finansiering har till största
delen centraliserats till moderbolaget.
Skuldsättningsgraden har under året
reducerats till följd av förbättrat kassaflö-
de. Räntor indikeras sänkas framåt vilket
ytterligare minskar risken.
Strikta kreditpolicyer tillämpas och det
förekommer ingen större koncentration
av kreditrisk. Systemair arbetar aktivt med
att förbättra rutiner och processer för
kreditprövning och betalning. Försälj-
ningen av Systemairs A/C-verksamhet
har minskat risken då verksamheten var
koncentrerad till större projekt i södra
Europa med längre kredittider.
Det finns ingen garanti för att ett förvärv
blir framgångsrikt, även om Systemair
har lång erfarenhet inom området.
Årliga nedskrivningsprövningar görs på
förvärvad goodwill. Om de redovisade
värdena inte bedöms vara motiverade
i sådana tester kan det resultera i en
nedskrivning som påverkar
koncernens resultat.
5 3 4 3 4
64
AKTIE & STYRNING FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Förvaltningsberättelse
Verksamhetsbeskrivning och ekonomisk information
Allmänt
Styrelsen och verkställande direktören för Systemair AB
(publ) organisationsnummer 556160-4108, får härmed avge
årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret
2023/24, bolagets femtioförsta verksamhetsår. Systemair AB
(publ) har sitt säte och huvudkontor i Skinnskatteberg.
Systemair, Frico, Fantech och Menerga är koncernens
huvudsakliga varumärken. Systemair står för ett standardiserat
energieffektivt sortiment av ventilationsprodukter som fläktar,
luftdon och ventilationsaggregat med fokus på att förenkla för
vår kund, installatören.
Frico är specialiserade på luftburna värmesystem av typen
luftridåer, värmefläktar samt strålningsvärmare.
Fantech är ett varumärke som används i Nordamerika.
Produkterna omfattar fläktar och andra ventilationsproduk-
ter samt ventilationsaggregat med värmeåtervinning för
enfamiljshus.
Menergas verksamhet omfattar luftbehandlingsaggregat för
simhallar samt komfort- och processventilation med extra hög
verkningsgrad.
Med produktionsanläggningar i 18 länder och totalt över
350 000 m2 produktions- och lageryta är Systemair en
betydande internationell aktör inom sina produktområden.
Via egna säljbolag marknadsförs Systemairs produkter i
51 länder samt via agenter och distributörer i ytterligare
cirka 80 länder. Koncernens kunder är i huvudsak ventilations-
installatörer och distributörer av ventilations- och elprodukter.
Aktien
Vid räkenskapsårets utgång uppgick aktiekapitalet till 52,0 Mkr
fördelat på 208 000 000 aktier med samma rösträtt. Kvotvärde
är 0,25 kr per aktie. Bolagets aktier är sedan 12 oktober 2007
noterade under förkortningen ”SYSR” på Nasdaq OMX Nordiska
börs på Large Cap-listan. Antalet aktieägare uppgick på
bokslutsdagen till 8 071 stycken..
Styrelse och koncernledning
Systemairs styrelse bestod fram till årsstämman 2023 av fem
stämmovalda ledamöter; Carina Andersson, Gerald Engström
(ordförande), Niklas Engström, Patrik Nolåker (vice ordförande)
och Gunilla Spongh. Vid årsstämman 2023 omvaldes samtliga
sittande ledamöter. Gerald Engström omvaldes till styrelsens
ordförande och Patrik Nolåker omvaldes till vice ordförande.
Koncernens ledningsgrupp består av koncernchefen Roland
Kasper, som också är verkställande direktör i moderbolaget,
Anders Ulff – CFO , Olle Glassel – VP Sales, Anders Gustafsson –
VP Global Supply Chain, Björn-Osvald Skandsen – VP Marketing
& Frico, Ulrika Hellman – VP M&A och Martin Dahlgren – VP
Products & Technology.
Koncernen
Omsättning och resultat
Koncernens omsättning uppgick till 12 257 Mkr (12 058),
vilket är en ökning med 1,6 procent jämfört med föregående
verksamhetsår. Justerat för såväl valutaeffekter som förvärv
och avyttringar ökade nettoomsättningen med 4,1 procent.
Tillväxten relaterad till förvärv och avyttringar var -2,8 procent
och valutaeffekter ökade omsättningen med 0,3 procent
under räkenskapsåret.
Försäljningen i Norden minskade under året med 5,7
procent. Justerat för valutaeffekter och förvärv minskade
försäljningen med 5,2 procent. Den norska marknaden är
den största inom regionen med en försäljning om 776 Mkr.
Försäljningen i Norge minskade under året med 6,0 procent.
Även Finland och Sverige minskade under året, Finland med
5,8 procent och Sverige med 10,1 procent. Den danska
marknaden visade positiv utveckling med totalt 8,7 procent.
I Västeuropa minskade försäljningen med 1,6 procent. Jus-
terat för förvärv och valutapåverkan minskade försäljningen
med 1,5 procent. Den största marknaden inom regionen,
och också totalt sett för hela koncernen, är Tyskland som
minskade med 5,8 procent. Till övriga större marknader
inom Västeuropa som visade god tillväxt under året hör
främst Storbritannien, Portugal, Spanien och Frankrike.
Östeuropa & OSS visade en ökning med 5,0 procent under
året. Polen, Slovenien och Estland visade tillväxt under året
medan Tjeckien och Slovakien minskade. Justerat för valuta-
effekter och förvärv ökade försäljningen med 6,1 procent.
Omsättningen på den nordamerikanska marknaden ökade
med 8,6 procent jämfört med föregående år. Framför allt
den amerikanska marknaden visade tillväxt under räken-
skapsåret medan den kanadensiska marknaden minskade
något. Justerat för valutakurseffekter och förvärv ökade
försäljningen med 7,5 procent.
Försäljningen i Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika
ökade med 14,2 procent under året. Justerat för valuta-
effekter och förvärv ökade försäljningen med 31,8 procent.
En stor del av ökningen beror på ökade priser i Turkiet till
följd av rådande hyperinflation. Undantaget Turkiet var den
organiska tillväxten inom regionen 17,1 procent. Indien och
delar av mellanöstern visade god tillväxt under året
65
AKTIE & STYRNING FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Resultat
Rörelseresultatet för räkenskapsåret uppgick till 963,0 Mkr
(1 401,4). Rörelsemarginalen uppgick till 7,9 procent (11,6).
Justerat rörelseresultat uppgick till 1 085,0 Mkr (1 109,9). Den
justerade rörelsemarginalen uppgick till 8,8 procent (9,2).
Rörelseresultatet inkluderar omstruktureringskostnader för
flytten av Menergas produktion till Slovenien om 125,0 Mkr, en
nedskrivning av goodwill i Menerga Polen om 3,2 Mkr, en
kundförlust i Norge om 5,4 mkr samt positiva justeringar för
hyperinflationsberäkning om 11,6 mkr. Försäljnings- och
administrationskostnaderna uppgick till 3 214,9 Mkr (3 035,2),
en ökning med 179,7 Mkr. Förvärvade företag bidrar med
39,8 Mkr av kostnadsökningen och avyttrade företag ingår i
jämförelsesiffrorna med 131,9 Mkr varför försäljnings- och
administrationskostnaderna i jämförbara enheter har ökat med
271,8 Mkr eller 9,0 procent. Försäljningskostnaderna har belastats
med 13,7 Mkr (14,8) avseende förväntade kundförluster. De
finansiella inkterna uppgår till 9,7 Mkr (2,4) och utgörs av
ränteintäkter. Finansiella kostnader för året uppgår till -108,3 Mkr
(-108,9). Räntekostnader utgör -83,3 Mkr (-66,1). Årets skatte-
kostnad uppgår till –210,6 Mkr (–250,2), vilket motsvarar en
skattebelastning på 21,4 procent (25,0) beräknat på justerat
resultat efter finansiella poster.
Investeringar
Räkenskapsårets totala investeringar, exklusive avyttringar,
uppgick till 448,9 Mkr (812,1). Bruttoinvesteringar, exklusive
avyttringar, i nybyggnationer och maskiner uppgick till 386,6 Mkr
(325,7). Förvärv och tidigare innehållna köpeskillingar uppgick
till 37,7 (449,6). Av- och nedskrivningar av anläggningstillgång-
ar uppgick till 422,1 Mkr (568,3). Föregående år inkluderar
nedskrivningar av den ryska verksamheten om totalt 155,4 Mkr.
Förvärv, avyttringar och etableringar
Den 2 maj 2023 förvärvade Systemairs dotterbolag i Slovenien
samtliga aktier i det slovenska säljbolaget Menerga d.o.o. Bola-
gets omsättning uppgår till cirka 3 miljoner euro med
24 anställda.
Det förvärvade bolagets nettoomsättning från förvärvstidpunkt
till räkenskapsårets utgång uppgår till 35,2 Mkr. Rörelseresulta-
tet för motsvarande period uppgår till 2,6 Mkr. Mer information
avseende förvärv och deras påverkan på koncernens likvida
medel framgår av not 33.
Personal
Medeltalet anställda i koncernen uppgick till 6 453 (6 299). Vid
räkenskapsårets utgång uppgick antalet anställda till 6 616 (6
587), en ökning med 29 anställda jämfört med föregående år.
Förvärvade bolag har tillfört totalt 21 anställda och avyttrade
företag har reducerat antal anställda med 21. Nyanställningar
har främst skett i Indien (107), Kanada (35) och Systemair i
Tyskland (14). Neddragningar av personal har i huvudsak skett
hos Systemair i Litauen (-39), Menerga i Tyskland (-37) samt vid
de tjeckiska bolagen (-31).
2023/24 2022/23
Omsättning - geografisk fördelning maj-apr % av total förändring
Varav
organiskt maj-apr % av total
Norden 2 074,3 17% -5,7% -5,2% 2 199,6 18%
Västeuropa 5 465,3 44% -1,6% -1,5% 5 552,1 46%
Östeuropa & OSS 1 436,3 12% 5,0% 6,1% 1 368,0 12%
Nordamerika 1 457,8 12% 8,6% 7,5% 1 341,8 11%
Mellanöstern, Asien,
Australien och Afrika
1 822,9 15% 14,2% 31,8% 1 596,4 13%
Totalt 12 256,6 100% 1,6% 4,1% 12 057,9 100%
66
AKTIE & STYRNING FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Kassaflöde och finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av
rörelsekapital under året uppgick till 982,3 Mkr (1 222,6). Främst
minskade varulager gör att rörelsekapitalet påverkar kassaflödet
positivt med 350,9 Mkr (-634,9). Kassaflödet från finansierings-
verksamheten uppgick till netto -898,1Mkr (-959,5) till följd av
minskad nettoupplåning. Räntebärande skulder uppgick på
balansdagen omräknat till SEK till totalt 1 462,2 Mkr (1 842,3)
och nettoskuldsättningen vid årets utgång uppgick till
1 070,2 Mkr (1 523,2). Nettoskulden genom EBITDA uppgick till
0,76 (0,76). Nettoskuld genom justerad EBITDA uppgår till
0,69 (1,00). Koncernens soliditet uppgick till 57,7 procent (54,7)
vid utgången av verksamhetsåret. Det av styrelsen antagna
soliditetsmålet om minst 30 procent uppfylls därmed
med god marginal.
Koncernens finanspolicy
Systemair har etablerat dotterföretag med verksamhet i
51 länder och i 18 av dessa länder har vi också egen produktion.
Systemairs produkter säljs i cirka 135 länder världen över.
Koncernens finansiella risktagande styrs av mandat godkända
av Systemair AB:s styrelse. Finansiell förvaltning på övergripande
nivå sker i moderbolaget, som också ansvarar för övervakningen
av överensstämmelse med koncernens finanspolicy. Funktionen
för finansiell förvaltning ska säkerställa att tillgången på kapital
och likviditet är säkrad. Exponeringar mot finansiell risk hålls
inom mandat som styrelsen godkänt. Syftet med koncernens
finanspolicy är att ge tydlig ansvarsfördelning och att fastställa
riktlinjer och regler för vilka finansiella risker som kan accepteras
inom koncernen och hur dessa risker ska hanteras.
All finansieringsverksamhet för koncernen i form av risk och
valutahantering samt upplåning sköts centralt av moderbolaget
i Skinnskatteberg. Koncernens finanspolicy utgör ramverket för
såväl hantering av finansiella risker som för finansiella aktiviteter
i allmänhet. För hantering av betalningar och likvida flöden finns
centrala koncernkontosystem. Systemair AB har beviljat kort- och
långfristiga lån till sina dotterbolag. Värdet av dessa omräknat till
svenska kronor var på balansdagen 1 658,0 Mkr (2 105,8).
Exponering mot Ryssland, Ukraina och Belarus
Vid räkenskapsårets utgång uppgick antalet anställda i Ryssland,
Ukraina och Belarus till 185 personer. Systemairs omsättning i
regionen utgör 1,4 procent av koncernens totala omsättning för
räkenskapsåret.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Systemair utsätts för strategiska, operativa, finansiella och
regelefterlevnadsrisker i sin verksamhet. De strategiska
riskerna är framförallt kopplade minskad omsättning till följd
av makroekonomisk och geopolitisk utveckling. Operativa
riskfaktorer är till exempel störningar i försörjningskedjan och IT
relaterade risker. De finansiella risker som Systemair identifierat
i sin verksamhet omfattar valutarisk, belånings- och ränterisk
samt kredit- och likviditetsrisk samt företagsförvärv. Inom
affärsetiska risker förekommer risker med lägre sannolikhet men
med högre påverkan som till exempel korruption och brott mot
mänskliga rättigheter och arbetsrätt. Systemairs väsentliga risker
och osäkerhetsfaktorer beskrivs närmare i not 2.
Finansiell översikt
Under de senaste tio åren har koncernens omsättningstillväxt i
genomsnitt uppgått till 9,0 procent per år. Den genomsnittliga
årliga rörelsemarginalen (EBIT) under samma period har
uppgått till 7,2 procent men med en positiv utvecklingskurva
under de senaste åren. Den genomsnittliga soliditeten för de
senaste tio åren har uppgått till 46,6 procent. Av koncernens
totala omsättning är 95 procent (94) till kunder utanför Sverige.
Ytterligare information om koncernens finansiella utveckling
finns i den nyckeltalssammanställning som finns efter noterna
till resultat- och balansrapporterna. För fler nyckeltal och
beräkning av dessa hänvisas till sidorna 101–102
och till Systemairs hemsida:
https://group.systemair.com/sv/investerare/ finansiell-information/
Femårsöversikt 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20
Nettoomsättning 12 527 12 058 9 634 8 519 8 915
EBIT 963 1 401 770 677 626
Rörelsemarginal 7,9% 11,6% 8,0% 7,9% 7,0%
Soliditet 58% 55% 46% 48% 43%
Avkastning på sysselsatt kapital 14% 20% 15% 13% 12%
Medeltalet anställda 6 453 6 299 6 358 5 864 5 965
67
AKTIE & STYRNING FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Framtidsutsikter
Systemair har uttalade finansiella mål med en
omsättningstillväxt och ett rörelseresultat om minst
10 procent. Trots de senaste årens pandemi, utmaningar inom
försörjningskedjan samt stoppade leveranser till Ryssland kan
Systemair visa en stark omsättningsökning. Resultatet har
kontinuerligt förbättrats genom riktade åtgärder. Under det
senaste året har avtagande volymer, till följd av en vikande
byggmarknad, lett till en något lägre lönsamhet. Systemair har
en tydlig strategi inom energieffektiv ventilation som talar för
långsiktig god tillväxt och lönsamhet.
Systemair ser fortsatt goda möjligheter till tillväxt då efterfrågan
på energieffektiva ventilationslösningar i byggnader beräknas
öka i synnerhet då åtgärder för att nå framtida klimatmål
konkretiseras. Med 26 välinvesterade produktionsanläggningar i
18 länder och marknadens mest kompletta produktprogram är
Systemair väl rustade för fortsatt tillväxt.
Säsongseffekter
Verksamheten inom Systemair påverkas av säsongsmässiga
svängningar. En högre aktivitet råder normalt under hösten
till följd av att många byggnationer slutförs innan vintern.
Under årets kallare perioder ökar också efterfrågan på
värmeprodukter samtidigt som mönstret är tvärtom för
luftkonditioneringsprodukter. Normalt är det andra kvartalet,
augusti till oktober, det försäljningsmässigt starkaste
för Systemair.
Finansiella mål
Systemair har följande finansiella mål:
Æ Den genomsnittliga årliga omsättningstillväxten över en
konjunkturcykel ska uppgå till minst 10 procent.
Æ Den genomsnittliga rörelsemarginalen över en
konjunkturcykel ska uppgå till minst 10 procent.
Æ Soliditeten ska inte understiga 30 procent.
Æ Utdelningen ska uppgå till cirka 40 procent av resultatet
efter skatt.
Riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare att gälla för tiden från och med årsstämman
2024 föreslås utformas enligt nedan, vilket också i huvudsak
överensstämmer med de riktlinjer som gällt från
föregående årsstämma.
Ersättningen till ledande befattningshavare skall – utifrån den
marknad där bolaget är verksamt och den miljö respektive
befattningshavare är verksam i – vara konkurrenskraftig och
möjliggöra rekrytering av nya befattningshavare samt motivera
ledande befattningshavare att stanna kvar i bolaget. Med
ledande befattningshavare avses verkställande direktören och
övriga medlemmar i koncernledningen.
Ersättningssystemet skall bestå av fast lön och pension,
men kan också omfatta rörlig lön och tjänsteförmåner som
till exempel förmånsbil. Utöver ovanstående kan särskilda
incitamentsprogram, beslutade av årsstämman, förekomma. Fast
lön och förmåner skall fastställas individuellt utifrån ovanstående
kriterier och respektive befattningshavares särskilda kompetens.
Rörlig lön baseras på företagets resultat med syfte att främja
bolagets strategi, långsiktiga värdeskapande och hållbarhet. Den
rörliga lönen utgår som en andel av den fasta lönen och kan
maximalt uppgå till 40 procent av årslönen för koncernchefen,
25 procent för övriga ledande befattningshavare och 15 procent
till övriga nyckelpersoner.
Pensionen ska som huvudregel vara premiebestämd och inte
överstiga 35 procent av löneunderlaget. Omfattningen av
pensionen ska baseras på samma kriterier som ovan. Styrelsen
ska äga rätt att frångå riktlinjerna om det i enskilda fall finns
särskilda skäl för detta.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
För verkställande direktör gäller en uppsägningstid om
tolv månader vid uppsägning från bolagets sida och
en uppsägningstid om sex månader vid uppsägning
från verkställande direktörens sida. För övriga ledande
befattningshavare gäller uppsägningstid enligt kollektivavtal eller
som mest tolv månader från bolagets sida och sex månader
från den anställde. Inga avgångsvederlag har avtalats för
verkställande direktören eller annan ledande befattningshavare.
68
AKTIE & STYRNING FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Aktie- och aktiekursbaserade incitamentsprogram
Den 31 augusti 2023 beslutade årsstämman i Systemair
AB om utställande av teckningsoptioner inom ramen för
incitamentsprogrammet LTIP 2023. Under räkenskapsåret
utfärdade Systemair AB totalt 362 500 teckningsoptioner
avseende Systemairaktier till ledande befattningar inom
bolaget. Överlåtelse av teckningsoptionerna till deltagarna har
gjorts till ett pris motsvarande deras marknadsvärde enligt
extern oberoende värdering med tillämpning av vedertagen
värderingsmodell (Black-Scholes). Programmet löper över fyra
år och sista dag för teckning är 30 september 2027. Under
2021 ställdes även 592 500 teckningsoptioner ut till ledande
befattningshavare inom ramen för LTIP 2021 och under 2022
ställdes 520 740 teckningsoptioner utom inom LTIP 2022. Även
dessa program löper över fyra år och sista dag för teckning är
30 september 2025 respektive 2026. Under året har 24 500
teckningsoptioner återköpts från anställda som avslutat sin
anställning. Teckningskurserna uppgår till 98,20 för LTIP 2021,
58,30 för 2022 och 77,50 för 2023.
Produktutveckling
I Systemair’s affärsidé har produktutveckling en framträdande
roll. Koncernen ska utveckla säkra och pålitliga produkter som
är lätta att använda med lång livslängd. Livslängden är en viktig
parameter både i nyutvecklingsprojekt samt även inom produkt-
vård. Vi har börjat tillhandahålla uppgraderingskit till vissa delar
av vår installerade bas för att förlänga livslängden.
För Systemair är det avgörande att kontinuerligt utveckla
energieffektiva och långsiktigt hållbara ventilationsprodukter
och lösningar som uppfyller marknadens framtida behov
på förbättrat inomhusklimat och ökad säkerhet. Det gäller
att förstå marknadens möjligheter och kundens behov. För
Systemair är det viktigt att utveckla ”rätt” produkt vid ”rätt”
tid på ett effektivt sätt. För att klara detta, har Systemair tagit
fram och implementerat en produktutvecklingsprocess till
stöd för teknikorganisationen som utgörs av 250 tekniker
med spetskompetens inom olika områden. Under det gångna
året har vi fortsatt att vidareutveckla gemensamma arbets-
sätt och ytterligare stärkt vår förmåga att utveckla produkter
genom att samla rätt kompetens, på färre geografiska platser, i
bolagsöverskridande team för ökad effektivitet. Vi fortsätter att
implementera gemensam produktplattformar i flera fabriker och
samarbetar mer mellan disciplinerna utveckling, production, in-
köp och logistik för ökad effektivitet. Årligen investerar Systemair,
genom 23 utvecklingsgrupper i 15 länder varav 13 har tekniska
center för avancerad testning, cirka 455 000 timmar på att
utveckla nya eller förbättrade produkter och tjänster.
Kostnaden för produktutveckling uppgår till cirka 240 Mkr
(240) under 2023/24. Den största delen av kostnaderna avser
personalkostnader redovisade under funktionen Kostnad
sålda varor.
Hållbarhetsarbete
Hållbarhetsfrågor har länge varit en central och naturlig del
inom Systemair. Vikten av bra inomhusluft ökar i betydelse och
samhället är beroende av hälsosam och bra luft genom energi-
och resurseffektiva lösningar för ventilation, värme och kyla. Våra
lösningar spelar en viktig roll i vårt engagemang för att bidra till
en mer hållbar planet. Hållbarhet är en del av vår strategi och
alltmer integrerad i vår verksamhet. Vårt hållbarhetsramverk
fokuserar på fyra områden som bidrar till tio av de globala
hållbarhetsmålen.
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har Systemair upprättat en separat
hållbarhetsrapport för moderbolaget och koncernen som
återfinns på sidorna 18–33, 60–63, 110-111, 114 samt 126-132
i denna årsredovisning och på https://group.systemair.com/sv/
investerare/rapporter-och-presentationer/. Omfattningen av den
fullständiga hållbarhetsredovisningen framgår av GRI-index på
sidorna 124–125.
Kvalitetsledningssystem
Av koncernens samtliga 26 fabriker är 25 stycken certifierade
enligt ISO 9001. Endast en av anläggningarna i Kanada
saknar certifiering.
Miljöledningssystem
Systemair lägger stor vikt vid att strikt följa lagkraven på
miljöområdet. Miljöfrågorna och miljöarbetet är ett prioriterat
område och vi har fokus på att ständigt förbättra metoder
och arbetssätt för att minska miljöbelastningen. Se mer i
Systemairs hållbarhetsrapport på sidorna 18–33. Systemairs
bolag Systemair Sverige AB, VEAB Heat Tech AB i Hässleholm,
Systemair GmbH i Tyskland, Systemair HVAC S.L.U. i Spanien,
Systemair Production a.s. i Slovakien, Recutech s.r.o i Tjeckien,
Systemair UAB i Litauen, Koolair S.L i Spanien, 2VV i Tjeckien,
Systemair HSK i Turkiet, Sagicofim S.p.A. i Italien och Systemair
Pvt Ltd i Indien är certifierade enligt ISO 14001. Systemair anser
att koncernens tillverkningsanläggningar och verksamheter upp-
fyller kraven i alla väsentliga miljölagar och miljöbestämmelser
som bolaget omfattas av.
Moderbolaget
Moderbolagets nettoomsättning för räkenskapsåret var 192,7
Mkr (181,9). Rörelseresultatet uppgick till -202,0 Mkr (-170,3).
Antalet anställda i Moderbolaget uppgick till 67 personer
(63). Moderbolagets huvudsakliga verksamhet består av
koncerninterna tjänster.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens utgång.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står:
Överkursfond 35 206 751 kr
Fond för verkligt värde - 5 167 245 kr
Balanserad vinst 1 733 140 862 kr
Årets vinst 192 522 265 kr
1 955 702 633 kr
Styrelsen föreslår att årsstämman den 29 augusti 2024 beslutar
om en utdelning på 1,20 kr (1,10) per aktie. Totalt ger det en
utdelning om 249,6 Mkr (228,8). Den föreslagna utdelningen
motsvarar 38 procent av koncernens nettoresultat.
69
FINANSIELLA RAPPORTER INNEHÅLL
Finansiella
rapporter
01. Innehåll
Æ Koncernens resultatrapport ................................................................................................................................................................. 70
Æ Koncernens rapport över totalresultatet .................................................................................................................................................70
Æ Koncernens balansrapport ................................................................................................................................................................71
Æ Koncernens förändring av eget kapital ................................................................................................................................................72
Æ Koncernens kassaflödesanalys ................................................................................................................................................................73
Æ Moderbolagets resultaträkning ................................................................................................................................................................74
Æ Moderbolagets rapport över totalresultatet .................................................................................................................................74
Æ Moderbolagets balansräkning ................................................................................................................................................................75
Æ Moderbolagets förändring av eget kapital .................................................................................................................................76
Æ Moderbolagets kassaflödesanalys
.................................................................................................................................................77
02. Noter
Æ Not 1 Redogörelse för redovisnings- och
värderingsprinciper .......................................... 78
Æ Not 2 Risker och riskhantering .................................. 80
Æ Not 3 Rapportering per segment ............................. 81
Æ Not 4 Upplysning för geografiska områden .......... 82
Æ Not 5 Intäkternas fördelning ..................................... 82
Æ Not 6 Kostnadsslagsindelning ................................... 83
Æ Not 7 Arvoden till revisorer ........................................ 83
Æ Not 8 Leasing ................................................................. 83
Æ Not 9 Övriga rörelseintäkter ...................................... 84
Æ Not 10 Övriga rörelsekostnader ................................. 84
Æ Not 11 Anställda och personalkostnader ................. 85
Æ Not 12 Avskrivningar av immateriella
och materiella anläggningstillgångar............. 87
Æ Not 13 Finansiella intäkter ............................................ 87
Æ Not 14 Finansiella kostnader ....................................... 87
Æ Not 15 Skatt på årets resultat ...................................... 87
Æ Not 16 Immateriella och materiella
anläggningstillgångar ....................................... 88
Æ Not 17 Andra långfristiga fordringar .......................... 91
Æ Not 18 Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter ..................................... 91
Æ Not 19 Varulager ............................................................. 91
Æ Not 20 Kundfordringar .................................................. 91
Æ Not 21 Aktiekapital och förslag på utdelning ........... 92
Æ Not 22 Upplåning och
finansiella instrument ...................................... 92
Æ Not 23 Upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter ................................ 95
Æ Not 24 Bokslutsdispositioner, övriga ......................... 95
Æ Not 25 Obeskattade reserver ...................................... 95
Æ Not 26 Avsättningar för pensioner ............................. 96
Æ Not 27 Övriga avsättningar .......................................... 98
Æ Not 28 Resultat från andelar i koncernföretag ....... 98
Æ Not 29 Andelar i koncernföretag ................................ 99
Æ Not 30 Andelar i intresseföretag .............................. 100
Not 31 Jämförelsestörande poster –
justerat rörelseresultat ................................. 100
Æ Not 32 Inflationsjustering Turkiet ............................. 101
Æ Not 33 Förändringar i koncernens
sammansättning – rörelseförvärv,
etableringar och avyttringar ........................ 101
Æ Not 34 Fordringar hos koncernföretag ................... 103
Æ Not 35 Ställda säkerheter .......................................... 103
Æ Not 36 Eventualförpliktelser ...................................... 103
Æ Not 37 Tilläggsinformation till
kassaflödesanalys ........................................... 103
Æ Not 38 Uppgifter om moderbolaget ........................ 103
Æ Not 39 Resultat per aktie ............................................ 103
Æ Not 40 Transaktioner med närstående .................. 103
Æ Not 41 Händelser efter bokslutsårets utgång ....... 103
70
FINANSIELLA RAPPORTER EKONOMISK REDOVISNING
Koncernens
resultatrapport
Mkr, 1 Maj - 30 April
Not
2023/24
2022/23
Nettoomsättning
4, 5
12 256,6
12 057,9
Kostnad för sålda varor
6
-8 042,9
-7 948,5
Bruttoresultat
4 213,7
4 109,4
Övriga rörelseintäkter
9
268,9
704,8
Försäljningskostnader
6
-2 616,7
-2 459,8
Administrationskostnader
6, 7
-598,2
-575,4
Övriga rörelsekostnader
10
-375,9
-419,1
Nettovinst på monetära poster
32
71,2
41,5
Rörelseresultat
6, 8, 11 ,12
963,0
1 401,4
Finansiella intäkter
13
12,3
2,4
Finansiella kostnader
14
-110,9
-108,9
Resultat efter finansiella poster
864,4
1 294,9
Skatt
15
-210,6
-250,2
Årets resultat
653,8
1 044,7
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
645,6
1 039,6
Innehav utan bestämmande inflytande
8,2
5,1
Resultat per aktie före utspädning
39
3,10
5,00
Resultat per aktie efter utspädning
3,10
5,00
Genomsnittligt antal aktier under räkenskapsåret före utspädning
208 000 000
208 000 000
Genomsnittligt antal aktier under räkenskapsåret efter utspädning
208 110 000
208 063 000
1)
1)
1)
1)
1)
Systemair AB har ställt ut 1 451 240 teckningsoptioner till personer med ledande befattningar inom bolaget.
För ytterligare information se not 11.
Koncernens rapport
över totalresultatet
Mkr, 1 Maj - 30 April
Not
2023/24
2022/23
Årets resultat
653,8
1 044,7
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
Poster som har omförts eller senare kan omföras till årets resultat
Omräkningsdifferenser, utlandsverksamheter
43,2
606,0
Poster som inte kan omföras till årets resultat
Förändring av förmånsbaserade pensioner, brutto före skatt
-2,0
0,8
Skatt på förändring förmånsbeskattade pensioner
0,3
-0,5
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
41,5
606,3
Summa totalresultat för året
695,3
1 651,0
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
687,1
1 645,9
Innehav utan bestämmande inflytande
8,2
5,1
71
FINANSIELLA RAPPORTER
EKONOMISK REDOVISNING
Koncernens balansrapport
Mkr
Not
2024-04-30
2023-04-30
TILLGÅNGAR
22
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
4, 16
Goodwill
1 025,8
988,6
Aktiverade utvecklingskostnader
-
0,3
Varumärken, kundrelationer
217,5
232,3
Övriga immateriella tillgångar
70,2
58,7
1 313,5
1 279,9
Materiella anläggningstillgångar
4, 16
Byggnader och mark
1 346,0
1 472,4
Maskiner och andra tekniska anläggningar
553,4
473,0
Inventarier och verktyg
211,7
190,4
Pågående nyanläggningar
242,6
136,1
2 353,7
2 271,9
Nyttjanderättstillgångar
8
373,3
254,1
Finansiella och övriga anläggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav
1,7
1,4
Andelar i intresseföretag
30
28,9
17,3
Uppskjuten skattefordran
15
159,8
146,8
Andra långfristiga fordringar
17
50,2
14,4
240,6
179,9
Summa anläggningstillgångar
4 281,1
3 985,8
Omsättningstillgångar
Varulager
19
Råvaror och förnödenheter
1 004,0
1 224,4
Varor under tillverkning
172,4
188,3
Färdiga varor
947,6
1 046,5
2 124,0
2 459,2
Kundfordringar
20
2 471,1
2 417,0
Skattefordringar
75,8
75,8
Övriga fordringar
250,9
244,8
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18
170,5
106,7
Övriga kortfristiga placeringar
5,0
3,9
2 973,3
2 848,2
Kassa och bank
414,3
339,9
Summa omsättningstillgångar
5 511,6
5 647,3
SUMMA TILLGÅNGAR
9 792,7
9 633,1
Mkr
Not
2024-04-30
2023-04-30
EGET KAPITAL & SKULDER
22
Eget kapital
Aktiekapital
21
52,0
52,0
Övrigt tillskjutet kapital
12,8
10,4
Omräkningsreserv
711,9
668,7
Balanserade vinstmedel inkl årets resultat
4 868,8
4 534,6
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
5 645,5
5 265,7
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
8,3
6,8
Totalt eget kapital
5 653,8
5 272,5
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
22
470,4
516,6
Leasingskuld
22
256,9
155,0
Avsättningar för pensioner
26
27,3
24,7
Avsättningar för uppskjuten skatteskuld
15
98,7
104,5
Övriga avsättningar
27
71,9
83,3
Övriga långfristiga skulder
22
21,6
46,0
Summa långfristiga skulder
946,8
930,1
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
22
609,9
1 066,3
Leasingskuld
22
125,0
104,4
Leverantörsskulder
938,7
1 024,8
Skatteskulder
188,4
161,3
Övriga skulder
625,8
580,7
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
23
704,3
493,0
Summa kortfristiga skulder
3 192,1
3 430,5
Summa skulder
4 138,9
4 360,6
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
9 792,7
9 633,1
Ställda säkerheter
35
Ansvarsförbindelser
72
FINANSIELLA RAPPORTER EKONOMISK REDOVISNING
Koncernens förändring
av eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt Omräknings-Balanserade vinstmedel Innehav utan Summa
Mkr
Aktiekapital
tillskjutet kapitalreservinkl. årets resultatbestämmande inflytande
eget kapital
Eget kapital 30 april 2022
52,0
7,0
62,7
3 693,4
38,4
3 853,5
Utdelningar
-187,2
-1,5
-188,7
Årets resultat
1 039,6
5,1
1 044,7
Andel av förvärv hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
-33,7
-33,7
Emission av teckningsoptioner
3,4
3,4
Omvärdering förvärvsoption
-11,5
-1,5
-13,0
Övrigt totalresultat
606,0
0,3
606,3
Eget kapital 30 april 2023
52,0
10,4
668,7
4 534,6
6,8
5 272,5
Utdelningar
-228,8
-2,0
-230,8
Årets resultat
645,6
8,2
653,8
Emission av teckningsoptioner
2,4
2,4
Omvärdering förvärvsoption
-80,9
-4,7
-85,6
Övrigt totalresultat
43,2
-1,7
41,5
Eget kapital 30 april 2024
52,0
12,8
711,9
4 868,8
8,3
5 653,8
73
FINANSIELLA RAPPORTER
EKONOMISK REDOVISNING
Koncernens
kassaflödesanalys
Mkr, 1 Maj - 30 April
Not
2023/24
2022/23
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
963,0
1 401,4
Erhållen ränta
10,0
2,4
Erlagd ränta
-101,9
-80,1
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet m.m.
37
331,2
113,4
Betald skatt
-220,0
-214,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
982,3
1 222,6
Förändring av rörelsekapital
Varulager
323,7
-308,4
Kortfristiga fordringar
-131,9
-481,8
Leverantörsskulder
-76,7
94,7
Kortfristiga skulder
235,8
60,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 333,2
587,7
Investeringsverksamhet
Förvärv av dotterföretag
33
-37,7
-449,6
Avyttringar av dotterföretag
33
-1,3
1 001,1
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-24,6
-36,8
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-386,6
-325,7
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
60,5
129,6
Kassaflöde från investeringsverksamhet
-389,7
318,6
Finansieringsverksamhet
Upptagna lån
22
141,4
511,4
Amortering av lån
22
-687,1
-1 166,7
Amortering leasingskuld
22
-124,0
-118,9
Utdelning till aktieägare
-230,8
-188,7
Likvid för teckningsoptioner
2,4
3,4
Kassaflöde från finansieringsverksamhet
-898,1
-959,5
Ökning/Minskning av likvida medel
45,4
-53,2
Likvida medel vid årets början
339,9
335,9
Kursdifferens i likvida medel
29,0
57,2
Likvida medel vid årets slut
414,3
339,9
74
FINANSIELLA RAPPORTER EKONOMISK REDOVISNING
Moderbolagets
resultaträkning
Mkr, 1 Maj - 30 April Not 2023/24 2022/23
Nettoomsättning 4 192,7 181,9
Kostnad för sålda varor - -
Bruttoresultat 192,7 181,9
Övriga rörelseintäkter 9 19,1 7,4
Försäljningskostnader -153,6 -95,0
Administrationskostnader 7, 8 -142,9 -159,1
Övriga rörelsekostnader 10 -117,3 -105,5
Rörelseresultat 11, 12 -202,0 -170,3
Resultat från finansiella investeringar
Resultat från andelar i koncernföretag 28 215,6 648,9
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 13 136,5 95,7
Räntekostnader och liknande resultatposter 14 -85,4 -57,9
Resultat efter finansiella poster 64,7 516,4
Bokslutsdispositioner 24 124,3 182,5
Resultat före skatt 189,0 698,9
Skatt på årets resultat 15 3,5 -12,1
Årets resultat 192,5 686,8
Moderbolagets rapport
över totalresultatet
Mkr, 1 Maj - 30 April 2023/24 2022/23
Årets resultat 192,5 686,8
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 0,0 0,0
Summa totalresultat för året 192,5 686,8
75
FINANSIELLA RAPPORTER
EKONOMISK REDOVISNING
Moderbolagets
balansräkning
Mkr Not 2024-04-30 2023-04-30
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 16
Aktiverade utvecklingskostnader - 0,3
Licenser och övriga immateriella anläggningstillgångar 23,6 23,8
23,6 24,1
Materiella anläggningstillgångar 16
Maskiner och andra tekniska anläggningar 1,1 0,6
Inventarier och verktyg 3,1 3,5
Pågående nyanläggningar 21,6 14,7
25,8 18,8
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 29 2 414,8 2 412,8
Andelar i intresseföretag 30 5,9 5,9
Fordringar hos koncernföretag 34 584,1 543,4
Uppskjuten skattefordran 15 20,0 15,0
Andra långfristiga fordringar 17 8,1 8,1
3 032,9 2 985,2
Summa anläggningstillgångar 3 082,3 3 028,1
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 20 0,8 -
Fordringar hos koncernföretag 1 073,8 1 562,4
Skattefordringar 10,7 10,2
Övriga fordringar 84,9 62,8
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 17,6 20,1
1 187,8 1 655,5
Kassa och bank - -
Summa omsättningstillgångar 1 187,8 1 655,5
SUMMA TILLGÅNGAR 4 270,1 4 683,6
Mkr Not 2024-04-30 2023-04-30
EGET KAPITAL & SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 21 52,0 52,0
Reservfond 10,0 10,0
Fond för utvecklingsutgifter - 0,3
62,0 62,3
Fritt eget kapital
Överkursfond 35,2 35,2
Fond för verkligt värde -5,2 -5,2
Balanserat resultat 1 733,3 1 275,0
Årets resultat 192,5 686,8
1 955,8 1 991,8
Summa eget kapital 2 017,8 2 054,1
Obeskattade reserver 25 1,7 0,7
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 22 282,1 339,7
Skulder till koncernföretag 1 424,9 1 240,5
1 707,0 1 580,2
Kortfristiga skulder
Checkräkningskrediter 22 381,4 910,9
Skulder till kreditinstitut 22 47,0 -
Leverantörsskulder 15,0 6,5
Skatteskulder 6,9 5,7
Skulder till koncernföretag 22,5 21,3
Övriga skulder 17,5 60,8
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 53,3 43,4
543,6 1 048,6
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 4 270,1 4 683,6
76
FINANSIELLA RAPPORTER EKONOMISK REDOVISNING
Moderbolagets förändring
av eget kapital
Fritt eget kapital
Mkr Aktiekapital Reservfond
Fond för
utvecklingsutgifter Överkursfond
Fond för
verkligt värde
Balanserade vinstmedel
inkl. årets resultat
Summa
eget kapital
Eget kapital 30 april 2022 52,0 10,0 1,7 35,2 -5,2 1 460,8 1 554,5
Utdelning -187,2 -187,2
Årets resultat 686,8 686,8
Fond för utvecklingsutgifter -1,4 1,4 -
Eget kapital 30 april 2023 52,0 10,0 0,3 35,2 -5,2 1 961,8 2 054,1
Utdelning -228,8 -228,8
Årets resultat 192,5 192,5
Fond för utvecklingsutgifter -0,3 0,3 -
Eget kapital 30 april 2024 52,0 10,0 - 35,2 -5,2 1 925,8 2 017,8
Utbetald utdelning 2023 uppgick till 228,8 Mkr motsvarande 1,10 kr per aktie.
77
FINANSIELLA RAPPORTER
EKONOMISK REDOVISNING
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Mkr, 1 Maj - 30 April Not 2023/24 2022/23
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -202,0 -170,3
Erhållen ränta 103,7 69,0
Erlagd ränta -85,3 -57,9
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet m.m. 37 31,8 111,0
Betald inkomstskatt -0,3 1,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -152,1 -47,2
Förändring av rörelsekapital
Varulager
Kortfristiga fordringar 129,5 -477,5
Leverantörsskulder 9,6 6,4
Kortfristiga skulder 7,3 24,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten -5,7 -493,8
Investeringsverksamhet
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -3,4 -3,6
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -23,0 -9,8
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 4,1 -
Förvärv/kapitaltillskott i dotterföretag -45,1 -467,2
Försäljning av koncernföretag - 956,9
Utdelning på aktier i dotterföretag 454,4 311,5
Erhållna koncernbidrag 183,3 65,0
Kassaflöde från investeringsverksamhet 570,3 852,8
Finansieringsverksamhet
Utdelning till aktieägare -228,8 -187,2
Upptagna lån 184,4 467,7
Amortering av lån -520,2 -639,5
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -564,6 -359,0
Ökning/Minskning av likvida medel 0,0 0,0
Likvida medel vid årets början - -
Likvida medel vid årets slut - -
78
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Noter
NOT 1 | Redogörelse för redovisnings- och
värderingsprinciper
Koncernredovisningen för Systemair AB för det räkenskapsår som slutar den 30
april 2024 har godkänts av styrelsen och verkställande direktören den 4 juli 2024
för publicering och kommer att föreläggas årsstämman 2024 för fastställande.
Moderbolaget är ett svenskt aktiebolag (publ) med säte i Skinnskatteberg, Sverige .
Grunder för upprättandet av redovisningen
Systemairs koncernredovisning baseras på historiska anskaffningsvärden, med
undantag för Finansiella derivatinstrument och Skulder värderade till verkligt värde via
resultaträkningen. Dessa tillgångar och skulder redovisas till verkligt värde. Alla belopp
anges, om inget annat sägs, i miljoner svenska kronor (Mkr). Med resultaträkning menas
antingen koncernens resultatrapport eller moderbolagets resultaträkning.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det innebär att
moderbolaget följer IFRS så långt det är möjligt inom ramen för ÅRL och med hänsyn till
sambandet mellan redovisning och beskattning. På balansdagen omräknas monetära
fordringar och skulder som är uttryckta i annan valuta än SEK till den kurs som då
gäller. Uppkomna kursdifferenser påförs resultaträkningen. I moderbolaget redovisas
obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatt. I koncernredovisningen klassificeras
denna post som uppskjuten skatt respektive eget kapital. Bokslutsdispositioner
redovisas med bruttobelopp i resultaträkningen i moderbolaget. Samtliga erhållna
och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition i resultaträkningen.
Moderbolaget har tidigare tillämpat fem års avskrivning på goodwill. För närvarande
finns ingen goodwill i moderbolaget. Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 Leasingavtal
där alla leasingavtal ska redovisas via balansräkningen. I stället redovisas leasing-
avgifterna i resultaträkning med påverkan på rörelseresultatet.
Ändrade och nya redovisningsprinciper för året
Ett antal nya och ändrade redovisningsstandarder trädde i kraft 1 januari 2023 och
tillämpas av koncernen från och med den 1 maj 2023. De väsentligaste förändringarna
beskrivs i korthet nedan. Förändringarna har inte haft någon inverkan på
redovisade belopp.
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter
Systemair tillämpar från 1 maj 2023 den ändring i IAS 1 som innebär att företag
ska lämna upplysningar om väsentliga redovisningsprinciper snarare än betydande
redovisningsprinciper. Ändringen definierar vad som är väsentlig redovisningsprincip
och hur väsentlig redovisningsinformation identifierats. Ändringen innebär att noten om
koncernens redovisningsprinciper kortats ner .
IAS 12 Inkomstskatter
Uppskjuten skatt ska redovisas på alla temporära skillnader undantaget temporära
skillnader som uppstår vid första redovisningen av en tillgång eller skuld, givet att vissa
villkor är uppfyllda. En ändring i IAS 12 tillämpbar från 2023 tydliggör att detta undantag
inte är tillämpligt vid redovisning av transaktioner som samtidigt ger upphov till både en
tillgång och en skuld, till exempel vid redovisning av nyttjanderättstillgångar och leasings-
kulder. För Systemair har ändringen ingen effekt på de finansiella räkningarna men
innebär en viss utökning av upplysningarna i Not 15 Skatt på årets resultat.
I maj 2023 publicerades ytterligare ändringar i IAS 12 Inkomstskatter. Ändringarna
trädde i kraft retroaktivt från och med 1 januari 2023 och tydliggör att IAS 12 ska
tillämpas på inkomstskatter som bygger på OECD:s modellregler enligt Pelare 2.
Samtidigt infördes ett tillfälligt, obligatoriskt undantag från reglerna om redovisning av
uppskjuten skatt med avseende på sådan skatt. Innebörden är att ett företag varken
får redovisa, eller lämna upplysning om, uppskjutna skattefordringar och uppskjutna
skatteskulder avseende inkomstskatter enligt Pelare 2.
Systemair bedömer i nuläget att inte något koncernföretag träffas av skattelagstiftning
baserad på OECD:s modellregler som har trätt i kraft eller som är beslutade,
eller i praktiken beslutade.
Nya eller ändrade standarder och nya tolkningar
vilka ännu inte trätt i kraft
Inga nya eller ändrade standarder samt tolkningar som har givits ut av International
Accounting Standards Board (IASB) samt IFRS Interpretations Committee (IFRIC) och
som träder i kraft för räkenskapsår som börjar efter 1 januari 2024 har tillämpats
vid upprättandet av denna finansiella rapport. Nya eller ändrade standarder och nya
tolkningar, som ännu inte trätt i kraft per sista december 2023, bedöms utifrån känd
information inte ha väsentlig effekt på koncernens finansiella redovisning.
Uttalande om överensstämmelse med tillämpade regelverk
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting
Standards (IFRS) såsom de är antagna inom EU. Koncernredovisningen är vidare
upprättad i enlighet med svensk lag genom tillämpning av Redovisningsrådets
rekommendation RFR 1 (Kompletterande redovisningsregler för koncerner). Vid
upprättandet av moderbolagets finansiella rapporter har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation, RFR 2 (Redovisning för juridiska personer) tillämpats.
Koncernredovisning
Grunder för konsolidering
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och dess dotterföretag. De finansiella
rapporterna för Moderföretaget och dotterföretagen som tas in i koncernredovisningen
avser samma period och är upprättade enligt de redovisningsprinciper som gäller för
koncernen .
Alla koncerninterna fordringar och skulder, intäkter och kostnader, vinster eller förluster
som uppkommer i transaktioner mellan företag som omfattas av koncernredovisningen
elimineras i sin helhet.
Ett dotterföretag tas med i koncernredovisningen från förvärvstidpunkten, vilken är
den dag då moderföretaget får det bestämmande inflytandet, och ingår i koncern-
redovisningen fram till den dag det bestämmande inflytandet upphör. Normalt erhålls
det bestämmande inflytandet över ett dotterföretag genom innehav av mer än
50 procent av röstberättigande aktier men kan även erhållas på annat sätt,
till exempel genom avtal.
Dotterföretag som förvärvats redovisas i koncernredovisningen enligt förvärvsmetoden.
Detta gäller även direkt förvärvade rörelser. Förvärvsmetoden innebär bland annat att
anskaffningsvärdet för aktierna, eller för den direkt förvärvade rörelsen, fördelas på
förvärvade tillgångar, övertagna åtaganden och skulder vid förvärvstidpunkten på basis
av dessas verkliga värden vid denna tidpunkt. Eventuella tilläggsköpeskillingar värderas
till verkligt värde. Om anskaffningsvärdet överstiger verkligt värde på det förvärvade
bolagets nettotillgångar utgör skillnaden goodwill. Om anskaffningsvärdet understiger
verkligt värde på det förvärvade bolagets nettotillgångar redovisas skillnaden direkt i
resultaträkningen. Transaktionskostnader i samband med förvärv redovisas direkt i årets
resultat som övrig rörelsekostnad. I de fall där en omvärdering sker till verkligt värde av
villkorad köpeskilling redovisas denna i rörelseresultatet . Innehav utan bestämmande
inflytande är den del av resultatet och nettotillgångarna i ett delägt företag som
tillkommer andra ägare.
Innehav utan bestämmande inflytandes andel av resultatet ingår i koncernresultat-
räkningens resultat efter skatt. Andelen av nettotillgångarna ingår i eget kapital i
koncernbalansräkningen men särredovisas skiljt från eget kapital hänförligt till
moderföretagets aktieägare .
Nettoomsättning
Intäktsströmmar
Intäktsströmmarna som finns representerade inom koncernen är relaterade till att
försäljning av ventilations- och värmeprodukter och till mindre del tjänster av typen
installationsarbete och service. Försäljning av produkt (enskild eller integrerad) bedöms
vara ett prestationsåtagande och intäkten redovisas när prestationsåtagandet har
uppfyllts samt kunden fått kontroll över produkten, det vill säga vid en viss tidpunkt
(vanligtvis i samband med fysisk leverans till motpart).
Försäljning sker också i vissa fall i projektorienterad verksamhet. Intäktsredovisningen
sker då i huvudsak över tid, vid respektive delleverans i enlighet med vad som regleras
i kontraktet. Eventuella tjänster såsom installation och service intäktsförs vanligen när
åtagandet slutförts.
Garantier
Vid försäljning av produkter lämnas garantier beroende på produktens karaktär,
beskaffenhet och användningsområde. Lämnade garantivillkor täcker i huvudsak
endast ursprungligt produktfel. Långa garantitider kan förekomma inom enskilda
produktgrupper, men med utgångspunkt i vad garantin täcker samt med krav
på hur produkten ska användas/underhållas ses inte lämnade garantier som
utökade servicegarantier. Därmed redovisas inte lämnade garantier som separata
prestationsåtaganden enligt IFRS 15, utan redovisas i enlighet med IAS 37 Avsättningar,
eventualförpliktelser och eventualtillgångar.
Segmentsrapportering
Koncernen tillverkar och säljer ventilationsprodukter. Systemairs högste verkställande
beslutsfattare, det vill säga VD i moderbolaget tillika koncernchef, styr och leder
verksamheten per legalt bolag. Antalet legala bolag inom Systemair uppgår till cirka
90 och koncernen har därför, enligt IFRS 8, lika många segment. Eftersom det blir
alltför detaljerad information att presentera 90 segment föreslår standarden att
aggregering sker om de ekonomiska egenskaperna är likartade och segmenten liknar
varandra även gällande andra faktorer såsom typen av produkter och typen av kunder.
Systemair aggregerar i de geografiska områdena Europa samt Amerika, Mellanöstern,
Asien, Australien och Afrika. Marknadssegmentet Europa står för den största delen av
Systemairs verksamhet. Totalt består Europa av ett stort antal marknader. De legala
enheterna inom Europa samverkar med varandra vad gäller tillverkning och försäljning.
I allt väsentligt bedömer bolaget också att det föreligger likartade ekonomiska
förhållanden inom området varför sammanslagning av de legala enheterna inom
området skett. Systemair anser att en redovisning för de sammanslagna segmenten
79
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 1, forts.
Europa samt Amerika, Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika dessutom blir mer
överskådlig. Nettoomsättning, Rörelseresultat, Resultat efter finansnetto, Tillgångar,
Investeringar och Avskrivningar redovisas per sammanslaget segment. Basen för
sammanslagningen är dotterbolagens legala hemvist och konsolidering sker enligt
samma principer som för koncernen totalt.
Finansiell rapportering i hyperinflationsekonomier
Sedan den 30 juni 2022 har Turkiets ekonomi ansetts befinna sig i hyperinflation. Som
ett resultat av det har de finansiella rapporterna för Systemairs dotterbolag i Turkiet
justerats för effekterna av inflationen, i enlighet med IAS 29 ”Finansiell rapportering
i hyperinflationsekonomier” med retroaktiv tillämpning från den 1 maj 2022. Detta
innebär att:
Æ Den historiska kostnaden för ickemonetära tillgångar och skulder har justerats för
att spegla förändringar i valutans köpkraft. Omräkningen har gjorts med hjälp av
konsumentprisindex som publicerats av Turkish Statistical Institute.
Æ Resultaträkningens olika poster har justerats med inflationsindex.
Æ Alla komponenter i dotterbolagets finansiella rapporter i koncernredovisningen
har omräknats till balansdagens kurs. Omräkningsdifferenserna till SEK har förts
mot Övrigt totalresultat i enlighet med IAS 21.
Æ Siffrorna för räkenskapsår påbörjade före 1 maj 2022 har inte ändrats.
De sammanlagda effekterna i koncernens finansiella rapporter framgår av not 32.
Nedskrivningar
Löpande under året bedöms om det finns tillgångar som kan ha minskat i värde. Vid en
sådan bedömning beräknas tillgångens återvinningsvärde.
För goodwill, varumärken med obestämbar nyttjandeperiod samt för immateriella till-
gångar som ännu ej är färdiga för användning beräknas återvinningsvärdet även årligen.
Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång,
ska vid prövning av nedskrivningsbehov tillgångarna grupperas till den lägsta nivå där
det går att identifiera väsentliga oberoende kassaflöden (en kassagenererande enhet).
En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade
värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar resultaträkningen.
Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet fördelas i första hand
till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i
enheten .
Beräkning av återvinningsvärdet
Återvinningsvärdet är det högsta av tillgångens nettoförsäljningsvärde och
nyttjandevärde. Nyttjandevärdet är nuvärdet av framtida kassaflöden diskonterade
med räntesats som baseras på riskfri ränta justerad för den risk som är förknippad
med den specifika tillgången. För en tillgång som inte genererar kassaflöden beräknas
återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet till vilken tillgången hör.
Återföring av nedskrivningar
Nedskrivningar återförs om en senare ökning av återvinningsvärdet objektivt
kan hänföras till en händelse som inträffat efter det att nedskrivningen gjordes.
Nedskrivningar på goodwill återförs inte. En nedskrivning återförs endast till den
utsträckning tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade
värde som tillgången skulle ha haft om någon nedskrivning inte hade gjorts .
Finansiella instrument
Systemairs finansiella instrument består av derivat, kundfordringar, likvida medel,
leverantörsskulder, upplupna leverantörskostnader, räntebärande skulder,
förvärvsoptioner och tilläggsköpeskillingar. Skulder till kreditinstitut löper med rörlig
ränta eller i vissa fall med kort bindningstid. Derivat värderas till verkligt värde via
resultaträkningen baserat på indata motsvarande nivå 2 enligt IFRS 13. Förvärvsoptioner
och tilläggsköpeskillingar värderas motsvarande nivå 3 enligt IFRS 13.
Beräkningen av optionen att köpa resterande 10 procent av aktierna i Systemair HSK,
Turkiet, är beroende av förväntat resultat före avskrivningar och skatt (EBITDA) samt
värdeutvecklingen för marken och byggnad där den turkiska produktionsanläggningen
är placerad. En ökning av förväntat resultat efter skatt tillsammans med en värdeökning
på marken innebär en högre skuld för optionen. Inget tak för förväntad skuld är reglerad
i avtalet. En förändring av beräknad skuld förs över koncernens eget kapital. Skulden för
förvärvsoptionen redovisas som Kortfristig skuld, ej räntebärande.
Beräkningen av optionen att köpa resterande 40 procent av aktierna i Frico A/S,
Danmark, är beroende av förväntat rörelseresultat (EBIT) för räkenskapsåren 2023/24
och 2024/25. En ökning av förväntat resultat efter skatt innebär en högre skuld för
optionen. Inget tak för förväntad skuld är reglerad i avtalet. En förändring av beräknad
skuld förs över koncernens eget kapital. Skulden för förvärvsoptionen redovisas som
Långfristig skuld, ej räntebärande i balansräkningen.
Övriga finansiella tillgångar och skulder har korta löptider. Härav bedöms de verkliga
värdena på samtliga finansiella instrument approximativt motsvara bokförda värden.
Systemair har inte nettoredovisat några finansiella tillgångar och skulder .
För mer detaljerad information angående finansiella instrument se not 22.
Leasing
Systemair utvärderar alla nya avtal för att se om de innehåller leasingkomponenter.
Avgörande för om det föreligger ett avtal är rätten till de huvudsakliga ekonomiska
värdena vid användningen av tillgången och rätten att kontrollera användningen av
tillgången samt att leverantören inte har en substantiell utbytesrätt.
Systemair har beslutat att separera icke-leasing komponenter och leasingkomponenter
i avtal hänförliga till byggnader. Utgifter hänförliga till icke-leasingkomponenter
ska kostnadföras. För övriga tillgångsslag skall icke-leasingkomponenter ingå i
beräkningsunderlaget för nyttjanderätt och leasingskuld.
Vid ingången av ett nytt leasingavtal bedöms om Systemair kommer att välja att
förlänga avtalet, köpa de underliggande tillgångarna, eller utnyttja förtidsuppsägning.
I de fall avtalen är öppna, utan definierat slutdatum, kan lokala lagar och regler ge
besittningsskydd för leasetagaren. Det medför att Systemair som leasetagare själv
måste fastställa vilken kontraktslängd som anses rimlig i stället för att ta hänsyn till
uppsägningsklausulen i avtalen. Leasetagaren fastställer kontraktsperioden genom att
bedöma faktorer som till exempel fastighetens betydelse för affärsverksamheten, egna
planerade eller genomförda investeringar i den hyrda fastigheten och marknadsläget
för fastigheten.
När leasingskulden och nyttjanderättens storlek beräknas tillämpas i första hand
den implicita räntan i avtalet. I de fall den inte går att fastställa används i stället
den marginella låneräntan, vilken motsvarar den ränta bolaget skulle erbjudits om
anskaffningen finansierats med lån från ett finansiellt institut. Systemair börjar skriva av
sina nyttjanderätter från kontraktets startdatum och väljer den avskrivningstid som är
kortast av den ekonomiska livslängden eller hyresperioden.
Systemair tillämpar lättnadsregler i samband med leasingredovisning, vilken innebär att
balansräkningen inte kommer återge korttidsleasingavtal (kortare än 12 månader) och
leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde (5 000 USD).
Korttidsavtal och lågvärdesavtal kostnadsförs.
Väsentliga uppskattningar och antaganden
Upprättandet av finansiella rapporter kräver att kvalificerade uppskattningar och
bedömningar görs för redovisningsändamål. Dessutom gör ledningen bedömningar vid
tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. Uppskattningar och bedömningar
kan påverka såväl resultaträkning och balansräkning som tilläggsinformation som
lämnas i de finansiella rapporterna. De uppskattningar och antaganden som skulle
innebära en risk för väsentliga justeringar i redovisade värden under nästkommande
räkenskapsår redovisas nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernledningen genomför varje år en nedskrivningsprövning för goodwill i enlighet
med den redovisningsprincip som redogjorts för ovan. Ett antal uppskattningar
måste genomföras i denna prövning. För mer detaljerad information angående
nedskrivningsprövning av goodwill, se not 16.
Avsättningar för pensioner
Uppskattningar och bedömningar spelar en viktig roll bland annat vid värderingen
av avsättningar för pensioner. Nuvärdesberäkningen av posten bygger på aktuariella
antaganden. Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på
såväl historisk erfarenhet som rimliga förväntningar på framtiden. Beträffande pensions-
förpliktelser baseras nuvärdesberäkningen på antaganden som redovisas i not 26.
Uppskjuten skattefordran
Systemair har skattemässiga underskottsavdrag, vilka främst tillkommit genom förvärv
av bolag där underskott har funnits från bedriven verksamhet, men även i löpande
verksamhet i främst nystartade bolag. Koncernledningen har gjort antaganden och
bedömningar om dessa dotterföretags framtida intjäningsförmåga och utifrån detta
bedömt möjligheterna till framtida kvittning av vinster mot dessa förluster. Om
Systemairs verksamhet framledes inte skulle lyckas generera tillräckliga skattepliktiga
överskott kan bolagets redovisade uppskjutna skattefordringar bli föremål för
nedskrivning. Skattefordringar kan också komma att bli föremål för nedskrivningar för
de fall skattemyndigheterna anser att underskotten inte kan utnyttjas helt eller delvis.
Om inte bolaget kan utnyttja de skattemässiga underskottsavdragen fullt ut kan detta
komma att påverka bolagets resultat och finansiella ställning negativt.
Tvister
Systemair är involverat i tvister och rättsliga förfaranden inom ramen för den löpande
verksamheten. Ledningen rådgör med juridisk expertis i frågor rörande rättstvister
och med andra experter såväl inom som utanför bolaget i frågor rörande den
löpande affärsverksamheten.
Befarade kreditförluster
Bedömningen av befarade kreditförluster hanteras lokalt i varje bolag enligt en lokal
kreditpolicy upprättad enligt en central mall. Utestående kundfordringar bevakas och
rapporteras regelbundet inom varje bolag och inom koncernen. För mer information om
kundfordringar och befarande kreditförluster hänvisas till not 20 Kundfordringar.
80
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 2 | Risker och riskhantering
Systemairs verksamhet medför risker som i varierande omfattning kan påverka koncernen
negativt. Dessa risker kan på kort och lång sikt påverka möjligheterna att uppnå fastställda
mål enligt bolagets affärsplan. Systemair arbetar med en process för riskhantering
där företagsledningen och nyckelfunktioner är involverade för att säkerställa att risker
hanteras på rätt sätt genom att identifiera, utvärdera, minimera och följa upp risker.
Koncernens risksituation uppdateras löpande. Prioritet läggs på de risker som bedöms
kunna ge störst negativ effekt utifrån sannolikhet för inträffande samt tänkbar påverkan
på verksamheten.
Nedanstående tabell beskriver de hypotetiska effekterna på Systemairs rörelseresultat
2023/24 då vissa faktorer förändras. Beräkningarna nedan är hypotetiska och skall inte
tolkas som en indikator på att vissa faktorer är mer eller mindre troliga att förändras
eller, om de förändras, storleken på deras förändring. Verkliga förändringar och deras
påverkan kan bli större eller mindre än vad som anges i nedanstående tabell. Dessutom
är det troligt att faktiska förändringar kommer att påverka flera poster. Försiktighet bör
därför iakttagas i tolkningen av känslighetsanalysen då förändringar i de olika posterna
kan komma att ha motverkande effekt.
Känslighetsanalys avseende effekter på
rörelseresultatet 2023/24
Mkr
2024-04-30
2023-04-30
+/– 5% i försäljningspriser
+/- 613
+/- 603
+/– 5% i materialkostnader
+/- 441
+/- 266
+/– 5% i försäljnings- och
+/- 161
+/- 152
administrationskostnader
+/– 5% i balanskurser,
effekt på nettotillgångar
+/- 158
+/- 130
+/- 5% i valutakurs mellan SEK/EUR
+/- 47
+/- 33
+/- 5% i valutakurs mellan SEK/NOK
+/- 4
+/- 6
+/- 5% i valutakurs mellan SEK/USD
+/- 4
+/- 1
Av Systemairs totala försäljning sker 95 procent (92) i annan valuta än SEK, vilket innebär
att fluktuationer i SEK påverkar koncernens bruttoresultat. Viktiga valutor för Systemair
är EUR, USD och NOK, vilka redovisas ovan. Av tabellen framgår att en förändring av
kursen på euro med +/– 5 procent skulle påverka rörelseresultatet med cirka 47 Mkr
(33) för 2023/24. Denna effekt motverkas till stor del av effekter på finansnettot genom
kursvinster och kursförluster på upplåning i EUR.
Systemairs nettotillgångar i utländsk valuta uppgår till 4 352 Mkr (3 825), där de största
tillgångarna återfinns i EUR, CZK och CAD. En förändring om 5 procent skulle påverka
nettotillgångarna med 158 Mkr (130).
Strategiska risker och marknadsrisker
Marknad och makroekonomisk utveckling
Systemairs produkter används såväl inom nybyggnation som i renovation och
uppgradering av byggnader. Byggbranschen har normalt uppvisat ett cykliskt mönster,
främst inom nybyggnation, medan renovation och uppgradering ofta minskat de cykliska
mönstren. Branschens utveckling är i stor utsträckning påverkad av det allmänna
ekonomiska läget, vilket i sin tur påverkas av exempelvis räntenivå, arbetslöshet,
inflation, politiska beslut, skatter, aktiemarknadens utveckling och andra faktorer.
Systemairs försäljning är också utsatt för säsongsvariationer, då det oftast är lägre
försäljning under juli och december. Förändrade förutsättningar för byggbranschen kan
vara svåra att förutsäga och en avmattning inom byggbranschen på Systemairs marknader
skulle kunna leda till att efterfrågan på bolagets produkter minskar och/eller till att priset
på bolagets produkter faller, vilket kan få negativa effekter på Systemairs verksamhet,
resultat och finansiella ställning.
Handels- och geopolitik
Risken för negativa handelspolitiska beslut, tullar eller geopolitisk instabilitet. Systemair
verkar på en global marknad där det finns geopolitiska risker som kan påverka
verksamheten negativt. Systemair bedriver via dotterbolag eller representationskontor
egen verksamhet i 50-talet länder, varav flera länder är under stark utveckling och
omvandling mot marknadsekonomi. Bolaget är därmed utsatt för sådana risker som
följer av internationell affärsverksamhet såsom handelspolitiska beslut i form av
införande eller utökande av tullar på bolagets marknader, vilket skulle väsentligt kunna
störa bolaget. Därutöver finns det skillnader i regelverk mellan olika länder, begränsat
rättsligt skydd för immateriella rättigheter i vissa länder, olika redovisningsstandarder
och skattesystem, skiftande betalningsvillkor mellan olika länder och risk för politisk
instabilitet. Var och en av ovanstående risker skulle kunna få negativ inverkan på
Systemairs verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Konkurrens
Risken för minskad försäljning och marginal på grund av ökad priskonkurrens från
tillverkare i lågkostnadsländer som rör sig närmare Systemairs huvudmarknad.
Marknaden är fragmenterad och konkurrensutsatt, innebärande att det finns ett
större antal små, lokala företag och ett mindre antal större internationella företag som
är aktiva på Systemairs marknader. I det fall en snabb internationell konsolidering
sker inom ventilationsbranschen och Systemair inte är del av den konsolideringen
finns risk för utslagning. Vissa av Systemairs nuvarande eller framtida konkurrenter
kan ha större resurser än Systemair och kan komma att använda sig av dessa för
att öka sina marknadsandelar genom aggressiva prissättningsstrategier. Detta kan
leda till att Systemair tvingas sänka sina priser för att kunna konkurrera och inte
förlora marknadsandelar. Om Systemair utsätts för ökad priskonkurrens eller förlorar
marknadsandelar kan det få negativ inverkan på bolagets verksamhet, resultat och
finansiella ställning.
Hållbarhetsarbete
Hållbarhet är ett område som ökar alltmer i betydelse. Företag förväntas och
kravsätts genom både lagar och mer specifika marknadskrav inom allt fler
hållbarhetsdimensioner. Det innefattar både sociala och miljömässiga frågor såväl
som övergripande styrning för säkerställandet av en ansvarsfull verksamhet. Det finns
flertalet viktiga intressenter för Systemair i sitt hållbarhetsarbete som påverkas av och
kan påverka viktiga frågor. Eftersom hållbarhet är ett område med stort allmänfokus
samtidigt som det är under stark utveckling finns det risk att Systemairs hållbarhets-
arbete inte lever upp till interna såväl som externa krav och förväntningar, vilket kan få
en negativ inverkan på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Produktansvar
Systemairs kunder förväntar sig normalt ingående information om ventilations-
produkternas prestanda. Vid marknadsföring och försäljning tillhandahåller därför
Systemair detaljerade produktspecifikationer och bolaget genomför kontinuerliga tester
i egna testanläggningar för att försäkra sig om att produkterna möter specifikationerna.
Det kan dock inte uteslutas att produkter som bolaget sålt inte motsvarar produkt-
specifikationerna, vilket kan få till följd att ersättningskrav riktas mot bolaget. Vidare är
bolaget underkastat lagregler om produktansvar som kan, i händelse av person- eller
sakskada, berättiga en skadelidande till ersättning från bolaget. Bolaget har tecknat
en global produktansvarsförsäkring, vilken bedöms av bolaget kunna täcka eventuella
skadeståndsanspråk. Detta kan dock inte garanteras. För de fall ersättningskrav med
framgång riktas mot bolaget som inte täcks av bolagets försäkring, kan det komma att få
negativ inverkan på bolagets resultat, verksamhet och finansiella ställning.
Efterlevnad av produktkrav
Systemair har ett brett produktutbud inom ventilation och tillhörande produkter som
tillhandahålls på flera marknander världen över. Det finns ett flertal förordningar,
direktiv och certifieringar där Systemair löpande övervakar vad respektive produkt har
för efterlevnadskrav. Det kan ändå inte uteslutas att Systemair har risk för att tappa
viktiga certifieringar eller att det saknas annan nödvändig dokumentation, vilket kan
leda till minskad försäljning. Denna risk kan komma att ha negativ påverkan på bolagets
verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Varumärke och kommunikation
Systemair har flera varumärken, varav det huvudsakliga varumärket är Systemair.
Varje varumärke har en varumärkesstrategi och kommunikationsriktlinjer för att
minimera risken av varumärkesskada. Det kan inte uteslutas att varumärkesskada
inträffar, till exempel orsakad av att produkter inte lever upp till varumärkeslöftet eller
annan kommunikation relaterad till Systemairs varumärken och rykte. Eventuell skada
på Systemairs varumärken och rykte kan få negativ inverkan på bolagets resultat,
verksamhet och finansiella ställning.
Operationella risker
Produkttillgänglighet
Risken för material- och komponentbrist till produkter har haft en förhöjd risk senaste
två åren. Pandemin och geopolitiska händelser har satt spår i den globala försörjnings-
kedjan och vissa komponenter och material har förlängda leveranstider. Fläktmotorer
är betydande komponenter, vars leverantörer är strategiskt viktiga för Systemair. Vissa
av Systemairs produkter är utvecklade tillsammans med dessa leverantörer varför
Systemair till viss del är beroende av att dessa tillverkare även fortsättningsvis kan
leverera motorer till bolaget. Leveransproblem från dessa leverantörer skulle därför
kunna störa Systemairs produktion och leda till en negativ inverkan på Systemairs
verksamhet, resultat och finansiella ställning.
En annan viktig komponent i Systemairs produkter är stål i form av plåt, varför bolagets
verksamhet i viss mån påverkas av fluktuationer i stålpriset och eventuella störningar
i stålleveranser. Historiskt har prisökningar kunnat fördelas mellan de olika aktörerna,
men det finns inga garantier för att så kommer att ske även framledes. Om inte
eventuella framtida prisökningar kan fördelas mellan marknadsaktörerna kan det få en
negativ inverkan på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Produktionsanläggningar och distributionscentraler
Systemairs verksamhet är beroende av dess produktionsanläggningar och
distributionscentraler. Om någon av dessa förstörs, stängs eller om utrustningen i
anläggningarna blir allvarligt skadad, kan produktion och distribution av Systemairs
produkter komma att försvåras eller avbrytas under en viss tid. Ett omfattande
och långvarigt driftstopp kan ha stor påverkan på bolagets förmåga att producera
eller distribuera de aktuella produkterna. Systemair har tecknat försäkringar mot
egendomsskada och driftavbrott till de belopp som bolaget anser vara tillräckliga, trots
detta kan det inte garanteras att hela bolagets förlust kommer att ersättas vid eventuella
skador. Skador på produktions- eller distributionsanläggningar kan därför få negativa
effekter på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
IT-infrastruktur
Systemair har en väl utbyggd IT-infrastruktur, där affärssystemet utgör den mest
centrala delen, som är viktig för Systemairs förmåga att leverera produkter till sina
kunder vid utsatt tid och för att hantera kundfordringar och lagernivåer. Svårigheter att
underhålla, skydda, uppgradera och integrera dessa system kan leda till ett försämrat
renommé bland kunder, öka rörelsens kostnader och minska lönsamheten. Dessutom
är dessa system sårbara för bland annat elbrist, systemfel, dataintrång, datavirus och för
fel på nätverken. Om IT-infrastrukturen fallerar kan det komma att få negativ inverkan på
bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Kompetensförsörjning
Systemair är som andra företag beroende av tillgång till rätt och tillräcklig kompetens
för att uppfylla de kort- och långsiktiga förväntningar såväl som att uppfylla företagets
strategi. Konkurrensen för viss kompetens är hård och det påverkar Systemairs
utvecklingshastighet. Systemair arbetar aktivt med att vara en attraktiv arbetsgivare för
att kunna anställa och behålla rätt och tillräcklig kompetens. Det kan inte uteslutas att
rätt och tillräcklig kompetens alltid finns tillgänglig och det kan få negativ inverkan på
bolagets resultat, verksamhet och finansiella ställning.
Arbetsmiljö
Systemair har tillverkning och därför finns det risk för arbetsrelaterad olycka och skada.
Systemair arbetar kontinuerligt med att stärka arbetet och kulturen för att minska
risken för arbetsskada, speciellt de mer allvarliga som leder till sjukfrånvaro. Det kan inte
uteslutas att arbetsskador sker och mer allvarliga kan resultera i en negativ inverkan på
bolagets resultat, verksamhet och finansiella ställning .
81
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 2, forts.
Finansiella risker
Systemairkoncernen utsätts för finansiella risker genom sin internationella
verksamhet och genom sin lånefinansiering. Finansiell risk uppkommer
vid förändringar i valutakurser och räntor som resulterar i variationer i
koncernens kassaflöden och när krediter skall omförhandlas. Finansiell
risk inbegriper även risken att en motpart inte infriar sina åtaganden. Risk-
hanteringen inom koncernen syftar till att begränsa de negativa effekterna
som kan uppkomma på koncernens resultat och kassaflöde. Kontroll och
uppföljning sker löpande av den centrala finansfunktionen men återfinns
även i de större dotterbolagen.
Valutarisk – transaktionsexponering
Vid handel mellan koncernföretag, leverantörer och kunder uppstår en
transaktionsrisk om betalning sker i en annan valuta än koncernföretagets
lokala valuta. Systemairs betydande internationella verksamhet innebär
en omfattande försäljning i olika valutor och därmed valutariskexponering.
Valutarisken är främst gentemot EUR och USD, vilka delvis säkrats enligt
Systemairs valutapolicy. Systemair tillämpar inte säkringsredovisning.
Den främsta valutaexponeringen inom koncernen finns hos de svenska
koncernbolagen. Svenska koncernbolags fakturering har under 2023/24
skett till 42 procent (46) i SEK, till 57 procent (53) i EUR och till 1 procent (1)
i övriga valutor. Utöver det finns valutaexponering även i Systemair HSK i
Turkiet där 72 procent (74) av faktureringen skett i EUR och 26 procent (24)
skett i USD.
Årligen görs en uppskattning av det framtida nettoinflödet av EUR som
kan valutasäkras upp till 50 procent. Kontrakten sträcker sig maximalt 18
månader framåt. På balansdagen fanns terminskontrakt i EUR/SEK inom
koncernen.
Valutarisk – omräkningsexponering
Omräkningsexponering uppstår vid konsolideringen då de utländska
dotterbolagens tillgångar och skulder räknas om till svenska kronor.
Systemair omräknar tillgångar, skulder och eget kapital till vid balansdagen
gällande valutakurser samt resultaträkningarna till räkenskapsårets
medelkurser. Kursdifferenser som uppkommer genom denna metod förs
direkt till övrigt totalresultat. Systemair har valt att delvis valutakurssäkra
omräkningsexponeringen. Detta kan få till följd att valutakurseffekter
uppkommer som påverkar koncernens egna kapital.
Värdet av utländska nettotillgångar på balansdagen uppgick till 4 352 Mkr
(3 825). Större nettotillgångar utgörs av 2 312 Mkr (2 128) i EUR, 331 Mkr
(320) i CZK, 289 Mkr (221) i CAD, 221 Mkr (188) i DKK, 210 Mkr (189) i USD,
189 Mkr (152) i GBP, 150 Mkr (49) i TRY, 147 Mkr (118) i INR, 140 Mkr (138)
i NOK, 130 Mkr (138) i RUB och 119 Mkr (103) i MYR. Valutaeffekten på eget
kapital redovisas som omräkningsdifferens, vilken uppgick till +43,2 Mkr
(+606,0).
Belånings- och ränterisk
Systemair avser att även fortsättningsvis finansiera viss del av verksamheten
genom att ta upp lån från kreditinstitut. Låneavtal innehåller villkor med
sedvanliga restriktioner, så kallade covenants. Denna belåning innebär
vissa risker för bolagets aktieägare. Bland annat kan Systemair, vid kraftigt
förändrade omständigheter på bolagets marknader, få problem att
teckna nya kreditfaciliteter och därmed behöva använda en större del av
kassaflödet för räntebetalning och amortering.
Ränterisk är risken för att förändringar i gällande ränteläge påverkar
koncernen negativt. Systemair är nettolåntagare, nettoskuldsättningen
uppgick vid räkenskapsårets utgång till 1 070,2 Mkr (1 523,2), vilket innebär
att koncernen drabbas negativt av stigande räntor. Räntebärande skulder
uppgick på balansdagen omräknat till SEK till totalt 1 462,2 Mkr (1 842,3).
Enligt Systemairs finanspolicy ska räntebindningstiden för 2023/24 uppgå
till 3–12 månader. En förändring av upplåningsräntan med +/– 1 procent-
enhet skulle påverka koncernens finansnetto med cirka 11 Mkr (15) för den
kommande 12 månaders perioden.
Kredit- och likviditetsrisk
Kreditrisk avser risken att motpart till Systemair inte kan fullfölja
sina betalningsåtaganden, vilket kan leda till en förlust för bolaget.
Kreditbedömningen görs med stöd av den kunskap som bolagets ledning
har om kunden samt vid behov med hjälp av kreditprövningsföretag. Varje
kund har också en kreditgräns och för överskridande av denna fordras
att en ny kreditprövning görs. Likviditetsrisk avser risken för att bolaget på
grund av brist på likvida medel inte kan fullgöra sina ekonomiska åtaganden
eller har minskad möjlighet att bedriva verksamheten på ett effektivt sätt.
Likviditeten påverkas i hög grad av krediter till kunder och krediter från
leverantörer. I takt med att Systemairs verksamhet expanderat på nya
marknader med varierande betalningskultur har kredittiderna ökat något.
Detta har medfört en ökad kostnad för kapitalbindning samt en större
risk för kreditförluster och därmed en större risk för negativ inverkan på
bolagets likviditet och resultat. Systemair har de senaste åren haft en
medveten strategi för att öka andelen långfristiga lån för att därigenom
säkerställa den långfristiga likviditeten i koncernen.
Företagsförvärv
Förvärv av företag kan medföra flera finansiella och operationella risker.
Systemair har under en följd av år genomfört ett betydande antal
företagsförvärv. De förvärvade företagen har integrerats med Systemairs
övriga verksamhet. De förvärv som skett har i vissa fall varit bolag som har
haft operativa och finansiella problem. Systemair har en fortsatt ambition
att expandera genom förvärv och i framtiden kan ytterligare företag, som
kompletterar eller utökar bolagets verksamhet, komma att förvärvas. Det
finns även risk för att integrationen av förvärvade bolag blir mer kostsam
eller tar längre tid än förväntat och att beräknade synergieffekter inte
uppnås som förväntat eller inte uppnås överhuvudtaget. Dessa risker och
andra förvärvsrelaterade risker kan komma att ha negativ påverkan på
bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Affärsetiska risker
Korruption
Risken för korruption eller mutor i strid med internationella lagar är ett
problem för flera framför allt internationella företag, där vetskapen om vad
korruption är kan vara bristfällig bland alla parter involverade beroende på
kunskap samt även lokal kultur och kutym. Systemair verkar i byggnads-
branschen i en global kontext där risken för korruption är bedömd som hög
i vissa länder. Denna risk kan komma att ha negativ påverkan på bolagets
verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Arbetarrättigheter och mänskliga rättigheter
Risken för kränkning av internationella arbetarrättigheter eller mänskliga
rättigheter varierar generellt bland företag beroende på bransch och
geografisk placering. I vissa länder där Systemair har verksamhet finns
det en generellt högre risk för kränkning av dessa rättigheter hänförligt
riskindex som indikerar till exempel landets demokratiska tillstånd och
andra faktorer som visar på hur välutvecklat ett land är i fråga om dessa
rättigheter. Dessa risker kan komma att ha negativ påverkan på bolagets
verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Sanktioner
Systemair har en global verksamhet med försäljning till mer än 135 länder.
Sanktioner har ökat senaste åren och kan gälla länder, företag samt enskil-
da individer. Systemair arbetar aktivt med att ha uppdaterad information
gällande sanktioner i relevanta system och kommunicera internt om vilka
sanktioner som gäller och hur det påverkar vår verksamhet. Det kan ändå
inte helt uteslutas att Systemair omedvetet bryter mot sanktioner, vilket
skulle kunna kan ha en negativ påverkan på bolagets verksamhet, resultat
och finansiella ställning.
Not 3 | Rapportering per segment
Koncernens verksamhet består i huvudsak av tillverkning och försäljning av ventilationsprodukter.
Den interna uppföljningen av verksamheten sker per legalt bolag av Systemairs högsta verkställande
beslutsfattare. Varje legalt bolag är därmed ett rörelsesegment. Om flera länder och marknader har
likartade ekonomiska egenskaper kan dessa slås samman i segmentsredovisningen. Systemair gör
sammanslagningar till segmenten Europa samt till Amerika, Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika.
Marknadssegmentet Europa står för den största delen av Systemairs verksamhet. Totalt består Europa
av ett stort antal marknader. De legala enheterna inom Europa samverkar med varandra vad gäller
tillverkning och försäljning. I allt väsentligt bedömer bolaget också att det föreligger likartade ekonomiska
förhållanden inom området varför sammanslagning av de legala enheterna inom området är motiverat.
Systemair anser att en redovisning för de sammanslagna segmenten dessutom blir mer överskådlig.
Moderbolaget redovisas i ett separat segment, Koncerngemensamt. Basen för sammanslagningen är
dotterbolagens legala hemvist och konsolidering sker enligt samma principer som för koncernen totalt.
Amerika,
Mellan-
östern,
Asien,
Australien Koncern- Elimine-
Koncernen
Europa
och Afrika gemensamt
ringar
Totalt
2023/24
Nettoomsättning,
extern
9 007,5
3 249,1
-
-
12 256,6
Nettoomsättning,
intern
183,8
36,8
192,7
-413,3
-
Rörelseresultat
870,8
293,6
-201,4
-
963,0
Rörelsemarginal, %
9,7
9,0
-
-
7,9
Resultat e. fin. netto
1 067,4
186,2
-389,2
-
864,4
Vinstmarginal, %
11,9
5,7
-
-
7,1
Tillgångar
6 259,3
2 420,6
4 279,7
-3 166,9
9 792,7
Investeringar
-241,0
-79,0
-69,7
-
-389,7
Av- och
332,3
72,5
17,3
-
422,1
nedskrivningar
2022/23
Nettoomsättning,
extern
9 163,2
2 894,7
-
-
12 057,9
Nettoomsättning,
intern
225,4
36,8
181,9
-444,1
-
Rörelseresultat
1 384,7
186,0
-169,3
-
1 401,4
Rörelsemarginal, %
15,1
6,4
-
-
11,6
Resultat e. fin. netto
986,2
102,9
205,8
-
1 294,9
Vinstmarginal, %
10,8
3,6
-
-
10,7
Tillgångar
6 049,5
2 328,2
4 688,4
3 433,0
9 633,1
Investeringar
-146,7
-76,3
541,6
-
318,6
Av- och
479,3
58,3
30,7
-
568,3
nedskrivningar
82
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 4 | Upplysning för geografiska områden
Koncernens verksamhet indelas geografiskt huvudsakligen i Norden, Västeuropa
(exkluderat Norden), Östeuropa och OSS, Nord- och Sydamerika samt Mellanöstern,
Asien, Australien och Afrika.
Region Norden omfattar länderna Danmark, Finland, Färöarna, Grönland, Island,
Norge, Sverige och Åland.
I region Västeuropa ingår Andorra, Belgien, Cypern, Frankrike, Grekland, Irland, Italien,
Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Monaco, Nederländerna, Portugal, San Marino,
Schweiz, Spanien, Storbritannien, Tyskland och Österrike.
Region Östeuropa inklusive OSS består av Albanien, Armenien, Azerbajdzjan, Belarus,
Bosnien och Hercegovina, Bulgarien, Estland, Georgien, Kazakstan, Kosovo, Kroatien,
Kyrgyzstan, Lettland, Litauen, Makedonien, Moldavien, Montenegro, Polen, Rumänien,
Ryssland, Serbien, Slovakien, Slovenien, Tadjikistan, Tjeckien, Turkmenistan, Ukraina,
Ungern och Uzbekistan.
Nord- och Sydamerika avser Brasilien, Bolivia, Chile, Colombia, Costa Rica, Guatemala,
Jamaica, Kanada, Mexiko, Panama, Peru, Puerto Rico, Surinam, USA och Uruguay.
Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika avser Afghanistan, Algeriet, Angola, Australien,
Bahrain, Bangladesh, Benin, Botswana, Brunei, Egypten, Elfenbenskusten, Etiopien,
Filippinerna, Förenade Arabemiraten, Gabon, Ghana, Indien, Indonesien, Irak, Israel,
Japan, Jordanien, Kambodja, Kap Verde, Kenya, Kina, Kongo, Kuwait, Libanon, Malaysia,
Maldiverna, Mali, Marocko, Mauritius, Mongoliet, Namibia, Nepal, Nigeria, Nya Zeeland,
Oman, Pakistan, Qatar, Rwanda, Saudiarabien, Senegal, Seychellerna, Singapore,
Somalia, Sri Lanka, Swaziland, Sydafrika, Sydkorea, Taiwan, Tanzania, Thailand, Tunisien,
Turkiet, Uganda, Vietnam, Zambia och Zimbabwe.
Fördelning av försäljningsintäkter nedan baseras på den geografiska marknad där
kunden finns. Tillgångar och investeringar rapporteras där tillgången finns.
I tabellen nedan redovisas extern nettoomsättning på Systemairs tio största marknader
baserad på kundens hemvist. Systemair har en väldigt bred kundbas med nära 100 000
kunder och ingen enskild kund utgör normalt mer än cirka 1 procent av företagets totala
omsättning, vilket innebär att Systemair har ett begränsat beroende av enskilda kunder.
Nettoomsättning
Anläggningstillgångar
*
)
Geografisk fördelning
Koncernen
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Norge
776,0
825,8
71,3
66,8
Sverige
653,6
727,2
292,9
285,1
Övriga Norden
644,7
646,6
133,6
416,4
Totalt Norden
2 074,3
2 199,6
497,8
768,3
Tyskland
1 445,2
1 592,0
474,3
415,3
Storbritannien
752,7
510,2
102,1
131,3
Frankrike
702,0
835,4
30,8
31,3
Italien
555,7
707,3
236,4
218,8
Spanien
447,5
407,8
374,5
366,7
Övriga Västeuropa
1 562,2
1 499,4
318,4
278,3
Totalt Västeuropa
5 465,3
5 552,1
1 536,5
1 441,7
Östeuropa inkl. OSS
1 436,3
1 368,0
1 010,5
889,6
USA
891,2
785,8
124,4
113,2
Kanada
491,5
495,4
267,1
197,1
Övriga Nord- och
75,1
60,6
0,9
0,5
Sydamerika
Totalt Nord- och
1 457,8
1 341,8
392,4
310,8
Sydamerika
Turkiet
456,9
375,8
267,4
74,4
Övriga Mellanöstern,
Asien, Australien och
1 366,0
1 220,6
335,9
321,1
Afrika
Totalt Mellanöstern,
Asien, Australien och
1 822,9
1 596,4
603,3
395,5
Afrika
12 256,6
12 057,9
4 040,5
3 805,9
*) Anläggningstillgångar avser immateriella och materiella anläggningstillgångar samt
nyttjanderättstillgångar.
Moderbolagets försäljning omfattar uteslutande koncerninterna
tjänster till andra koncernföretag.
Moderbolaget
Fördelning per marknad
Nettoomsättning
2023/24
2022/23
Norden
49,8
49,5
Västeuropa
74,1
69,1
Östeuropa inkl. OSS
30,7
30,4
Nordamerika
15,6
13,8
Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika
22,5
19,1
192,7
181,9
Not 5 | Intäkternas fördelning
Koncernens intäkter genereras i huvudsak av tillverkning och försäljning av ventilations-
produkter samt service av ventilationsprodukter. Totala intäkter för räkenskapsåret
uppgick till 12 256,6 Mkr (12 057,9) varav service av ventilationsprodukter utgjorde 586,0
Mkr (475,2). Tabellen nedan visar intäkternas fördelning per segment.
Amerika,
Mellanöstern,
Asien,
Australien
Koncernen
Europa
och Afrika
Totalt
2023/24
Försäljning av ventilations- och
8 342,3
2 988,8
11 331,1
värmeprodukter, redovisade
vid en viss tidpunkt
Försäljning av ventilations- och
97,4
242,1
339,5
värmeprodukter, redovisade
över tid
Service redovisad vid en viss
294,4
4,5
298,9
tidpunkt
Service redovisad över tid
273,4
13,7
287,1
9 007,5
3 249,1
12 256,6
2022/23
Försäljning av ventilations- och
8 594,0
2 664,2
11 258,2
värmeprodukter, redovisade
vid en viss tidpunkt
Försäljning av ventilations- och
124,2
200,3
324,5
värmeprodukter, redovisade
över tid
Service redovisad vid en
238,8
5,5
244,3
viss tidpunkt
Service redovisad över tid
206,2
24,7
230,9
9 163,2
2 894,7
12 057,9
Koncernen
Kontraktsbalanser
2023/24
2022/23
Avtalstillgångar
14,7
11,3
Avtalsskulder
0,2
0,1
Merparten av koncernens försäljning sker med 30 till 60 dagars betalningsvillkor.
83
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 6 | Kostnadsslagsindelning
Kostnad Försäljnings- Administrations-
sålda varor kostnader
kostnader
Totalt
2023/24
Materialkostnader
-5 391,0
-
-
-5 391,0
Personalkostnader
-1 839,6
-1 453,7
-366,0
-3 659,3
Avskrivningskostnader
-205,2
-159,4
-30,8
-395,4
Övriga kostnader
-607,1
-1 003,6
-201,4
-1 812,1
-8 042,9
-2 616,7
-598,2
-11 257,8
2022/23
Materialkostnader
-5 316,3
-
-
-5 316,3
Personalkostnader
-1 801,1
-1 349,3
-343,0
-3 493,4
Avskrivningskostnader
-200,5
-163,7
-35,0
-399,2
Övriga kostnader
-630,6
-946,8
-197,4
-1 774,8
-7 948,5
-2 459,8
-575,4
-10 983,7
Kostnaden för produktutveckling uppgår till cirka 240 Mkr (240) under 2023/24. Den största delen av kostnaderna avser
personalkostnader redovisade under funktionen Kostnad sålda varor.
Not 7 | Arvoden till revisorer
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
EY
Revisionsuppdraget
-9,8
-9,6
-3,6
-3,3
Revision utöver revisionsuppdraget
-0,1
-0,3
-
-0,3
Totalt EY
-9,9
-9,9
-3,6
-3,6
Övriga
Revisionsuppdraget
-3,7
-3,8
-
-
Revision utöver revisionsuppdraget
-1,0
-0,4
-
-
Skatterådgivning
-3,2
-3,0
-
-
Övriga tjänster
-1,9
-3,1
-
-1,2
Totalt Övriga
-9,8
-10,3
-
-1,2
Totalt
-19,7
-20,2
-3,6
-4,8
Not 8 | Leasing
Koncernens leasingavtal består främst av lagerlokaler, maskiner, inventarier, fordon respektive kontorsbyggnader. Som tillägg till
ovan leasar Systemair totalt fem av sina fabriker varav dessa, specifikt, inhyser fyra enskilda produktionsanläggningar. Generellt är
leasingavtalen stipulerade med en fast hyresperiod. Med tillägg till detta innehåller vissa specifika leasingavtal en option med möjligheten
att förlänga en, tidigare avtalad, leasingperiod. Respektive leasingavtal förhandlas separat och inbegriper olika former av villkor vilka även
innehåller särskilda kovenanter. Leasingavtalens utformning inkluderar såväl en rörlig som fast del (avgift) vilket baseras på kontraktets
avtalade nyttjanderätt samt i kombination med tillägg för värdering av leasingskulden. Med tillägg till ovan inbegriper leasingavtalen
komponenter som är definierade som rent leasingrelaterade samt kan, i särskilda fall, innehålla komponenter som är definierade som icke
leasingrelaterade. Beräkningen av kontraktets avtalade nyttjanderätt respektive leasingskuld tar endast hänsyn till delar vilka är definierade
som leasingrelaterade komponenter.
Årets totala räntekostnader, vilka finns redovisade under avsnittet finansiella kostnader, uppgår till -13,6 Mkr (-7,8). På helårsbasis
redovisades leasingrelaterade av- och nedskrivingar om totalt -122,4 Mkr (-118,6). Kortfristiga respektive leasingrelaterade tillgångar samt
de med ett fördefinierat lågt värde har kostnadsförts med 10,4 Mkr (9,8). Uppskjuten skatt avseende nyttjanderättstillgångar var
vid utgången av året 1,7 Mkr (1,4).
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen Byggnader Personbilar och Övriga nyttjande-
2023/2024 och mark andra fordon rättstillgångar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
415,1
123,0
16,9
Nyupptagen leasing
177,6
66,2
4,6
Lösen av leasing/förfallna och avslutade kontrakt
-95,6
-34,7
-5,3
Omräkningsdifferens
14,3
-0,2
0,4
511,4
154,3
16,6
Ackumulerad avskrivning
Vid årets början
-237,9
-53,0
-10,0
Lösen av leasing
91,8
27,9
5,2
Omräkningsdifferens
-9,2
-1,3
-0,1
Årets avskrivning
-83,6
-34,0
-4,8
-238,9
-60,4
-9,7
Bokfört värde
272,5
93,9
6,9
Koncernen Byggnader Personbilar och Övriga nyttjande-
2022/23 och mark andra fordon rättstillgångar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
359,5
124,3
21,3
Nyupptagen leasing
60,8
39,4
1,4
Lösen av leasing/förfallna och avslutade kontrakt
-33,0
-49,3
-7,2
Omräkningsdifferens
27,8
8,6
1,4
Ackumulerad avskrivning
415,1
123,0
16,9
Vid årets början
-170,0
-58,8
-8,4
Lösen av leasing
29,8
43,8
4,9
Omräkningsdifferens
-17,9
-5,2
-0,5
Årets avskrivning
-79,8
-32,8
-6,0
-237,9
-53,0
-10,0
Bokfört värde
177,2
70,0
6,9
84
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 8, forts.
Koncernen
Avtalade framtida leasingavgifter avseende
kontrakt som förfaller till betalning
2023/24
2022/23
Inom ett år
124,0
106,7
Inom 1 – 2 år
93,0
74,3
Inom 2 – 5 år
135,2
86,8
Längre än 5 år
72,9
10,9
Totalt
425,1
278,7
Koncernen
Leasingskuldens förfallostruktur
2023/24
2022/23
Inom ett år
125,6
106,2
Inom 1 – 2 år
86,9
69,7
Inom 2 – 5 år
111,0
75,4
Längre än 5 år
58,5
8,1
Totalt
382,0
259,4
Operationell leasing i enlighet med RFR 2
Moderbolaget
Bokförda leasingkostnader
2023/24
2022/23
Inom ett år
1,2
2,1
Inom 1 – 2 år
0,8
1,1
Inom 2 – 5 år
0,8
1,0
Totalt
2,8
4,2
Operationell leasing avser främst hyresavtal för kontorsfastigheter samt leasing av förmånsbilar för anställda.
Not 9 | Övriga rörelseintäkter
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Kursvinster av rörelsekaraktär
129,7
109,1
7,3
3,6
Vinst vid försäljning av dotterföretag
-
445,5
-
-
Vinst vid försäljning av materiella anläggningstillgångar
31,3
9,5
-
-
Erhållna statliga stöd
4,7
1,7
-
-
Förändrad pensionsredovisning Norge
-
25,8
-
-
Diverse övriga intäkter
103,2
113,2
11,8
3,8
268,9
704,8
19,1
7,4
Not 10 | Övriga rörelsekostnader
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Kursförluster av rörelsekaraktär
-150,0
-153,0
-6,6
-12,0
Koncerninterna kostnader
-
-
-61,1
-58,7
Förlust vid försäljning av materiella anläggningstillgångar
-2,8
-0,4
-
-
Nedskrivningar av anläggningstillgångar
-8,3
-155,4
-
-
Diverse övriga kostnader
-214,8
-110,3
-49,6
-34,8
-375,9
-419,1
-117,3
-105,5
Diverse övriga kostnader inkluderar omstruktureringskostnader i samband med flytten av
Menergas produktion till Slovenien om 125 Mkr.
85
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 11 | Anställda och personalkostnader
2023/24
2022/23
Medeltal Varav Medeltal Varav
anställda män anställda män
Moderbolaget
63
42
59
40
Dotterbolag i:
Norden
924
746
966
783
Sverige
554
442
588
467
Danmark
187
166
195
174
Finland
19
11
19
12
Norge
164
127
164
130
Västeuropa
2 080
1 608
2 062
1 510
Belgien
44
38
43
34
England
140
110
102
110
Grekland
13
7
12
7
Frankrike
58
41
50
37
Nederländerna
198
148
196
164
Irland
17
16
13
12
Italien
204
137
212
136
Portugal
23
16
22
15
Schweiz
55
45
54
44
Spanien
548
405
519
271
Tyskland
755
624
814
658
Österrike
25
21
25
22
Östeuropa inkl. OSS
1 407
946
1 502
1 017
Azerbajdzjan
9
8
8
7
Belarus
4
-
4
-
Bulgarien
4
2
3
-
Estland
14
8
40
8
Georgien
2
-
2
2
Kazakstan
5
2
5
3
Kroatien
8
7
18
16
Lettland
7
6
8
7
Litauen
267
175
294
188
2023/24
2022/23
Medeltal Varav Medeltal Varav
anställda män anställda män
Östeuropa inkl. OSS
Polen
56
42
56
43
Rumänien
6
4
8
8
Ryssland
191
89
212
120
Serbien
9
5
9
5
Slovakien
263
171
268
172
Slovenien
222
182
196
170
Tjeckien
332
241
362
262
Ukraina
3
-
3
1
Ungern
5
4
6
5
Nord- och Sydamerika
532
336
526
339
Kanada
352
226
352
230
Mexiko
9
4
9
4
Peru
10
-
6
6
USA
161
106
159
99
Mellanöstern, Asien,
Australien och Afrika
1 447
1 187
1 184
1 084
Australien
44
43
58
55
Förenade Arabemiraten
13
11
13
11
Indien
654
667
563
567
Kina
4
4
4
3
Marocko
36
25
32
29
Malaysia
142
100
136
106
Nya Zeeland
16
14
-
-
Saudiarabien
32
28
26
25
Singapore
12
7
11
6
Sydafrika
124
82
94
84
Turkiet
359
199
236
187
Qatar
11
7
11
11
6 453
4 865
6 299
4 773
Koncernen
Moderbolaget
Andelen kvinnor i styrelse
och ledning, %
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Styrelse exklusive
40%
40%
arbetstagarrepresentanter
Koncernledning
14%
0%
Företagsledningar
9%
9%
Löner och ersättningar
Sociala kostnader
Löner, andra ersättningar
och sociala kostnader
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Styrelse och VD
Moderbolaget
8,9
8,0
4,3
3,2
Dotterbolag i Norden
18,6
17,3
6,3
5,8
Västeuropa
64,2
56,1
12,7
11,6
Östeuropa inkl. OSS
25,4
24,6
6,1
6,4
Nord- och Sydamerika
11,4
9,4
1,5
0,7
Övriga värden
17,2
14,5
1,3
1,0
Summa styrelse och VD
145,7
129,9
32,2
28,7
86
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 11, forts.
Koncernens ersättningar till ledande Grundlön/ Rörlig Övriga Pensions-
befattningshavare under året arvode ersättning förmåner
kostnad
Summa
2023/2024
Gerald Engström – Styrelsens ordförande
0,8
0,8
Patrik Nolåker – Styrelsens vice ordförande
0,6
0,6
Carina Andersson – Ledamot
0,4
0,4
Niklas Engström – Ledamot
0,4
0,4
Gunilla Spongh – Ledamot
0,5
0,5
Roland Kasper – Koncernchef
5,3
1,0
0,1
1,5
7,9
Andra ledande befattningshavare 1)
12,6
1,2
0,4
4,4
18,6
Summa
20,6
2,2
0,5
5,9
29,2
1) Avser totalt 7 personer
Koncernens ersättningar till ledande Grundlön/ Rörlig Övriga Pensions-
befattningshavare under året arvode ersättning förmåner
kostnad
Summa
2022/2023
Gerald Engström – Styrelsens ordförande
0,8
0,8
Patrik Nolåker – Styrelsens vice ordförande
0,5
0,5
Carina Andersson – Ledamot
0,4
0,4
Niklas Engström – Ledamot
0,3
0,3
Svein Nilsen – Ledamot
0,1
0,1
Gunilla Spongh – Ledamot
0,4
0,4
Roland Kasper – Koncernchef
4,5
1,5
0,1
0,8
6,9
Andra ledande befattningshavare
10,4
2,0
0,4
3,1
15,9
Summa
17,4
3,5
0,5
3,9
25,3
1)
1)
Avser totalt 5 personer
Arvodet till styrelsen är sammanlagt 2 655 tkr (2 515) och fördelas med 830 tkr (800) till ordföranden, 560 tkr (525) till vice
ordföranden, 350 tkr (330) till var och en av övriga bolagsstämmovalda ledamöter. Därutöver har ersättning utgått till revisionsutskottet
med sammanlagt 165 tkr (150) varav 110 tkr (100) till utskottets ordförande och 55 tkr (50) till övrig ledamot. Ersättning har även utgått
till ersättningsutskottet med 30 tkr (30) till utskottets ordförande och 20 tkr (20) till övrig ledamot.
Löner och ersättningar
Sociala kostnader
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Övriga anställda
Moderbolaget
53,1
49,3
32,3
27,4
Dotterbolag i Norden
542,0
528,0
159,3
145,8
Västeuropa
1 069,5
1 046,2
244,4
304,7
Östeuropa inkl. OSS
382,5
353,2
84,8
79,8
Nord- och Sydamerika
265,5
249,1
50,4
38,5
Övriga världen
178,8
166,2
18,9
16,6
Summa övriga anställda
2 491,4
2 392,0
590,1
612,8
Av de sociala kostnaderna i moderbolaget avsåg 16,6 Mkr (12,1) pensionskostnader, varav pensionskostnader för styrelse och VD
utgjorde 1,5 Mkr (0,8). I övriga koncernföretag var pensionskostnaderna 91,4 Mkr (66,6), varav till styrelser och VD 7,1 Mkr (6,9).
Ersättningspolicy
Styrelsens ordförande och ledamöter erhåller ersättning enligt
årsstämmans beslut. Arvode till arbetstagarrepresentanter utgår
med 30 tkr (30) per år.
Ersättning till verkställande direktören beslutas av styrelsen
efter förslag från ersättningskommittén bestående av Carina
Andersson, Gerald Engström samt Patrik Nolåker. Ersättningar
till andra ledande befattningshavare beslutas av koncernchefen
efter samråd med ersättningskommittén.
Ledande befattningshavare utgörs förutom Koncernchef och
Verkställande Direktör Roland Kasper av Vice President Products
and Technologies Martin Dahlgren, Vice President Sales Olle
Glassel, Vice President Global Supply Chain Anders Gustafsson,
Vice President M&A Ulrika Hellman, Vice President Products and
Marketing Björn-Osvald Skandsen samt CFO Anders Ulff.
Ersättningen till ledande befattningshavare skall – utifrån den
marknad där bolaget är verksamt och den miljö respektive
befattningshavare är verksam i – vara konkurrenskraftig och
möjliggöra rekrytering av nya befattningshavare samt motivera
ledande befattningshavare att stanna kvar i bolaget. Med ledande
befattningshavare avses verkställande direktören och övriga
medlemmar i koncernledningen.
Ersättningssystemet skall bestå av fast lön och pension, men kan
också omfatta rörlig lön och tjänsteförmåner som till exempel
förmånsbil. Utöver ovanstående kan särskilda incitaments-
program, beslutade av årsstämman, förekomma. Fast lön och
förmåner skall fastställas individuellt utifrån ovanstående kriterier
och respektive befattningshavares särskilda kompetens.
Rörlig lön baseras på företagets resultat med syfte att främja
bolagets strategi, långsiktiga värdeskapande och hållbarhet. Den
rörliga lönen utgår som en andel av den fasta lönen och kan
maximalt uppgå till 40 procent av årslönen för koncernchefen,
25 procent för övriga ledande befattningshavare och 15 procent
för övriga nyckelpersoner.
Pensionen ska som huvudregel vara premiebestämd och inte
överstiga 35 procent av den fasta lönen. Omfattningen av
pensionen ska baseras på samma kriterier som ovan och grundas
på den fasta lönen. Styrelsen ska äga rätt att frångå riktlinjerna
om det i enskilda fall finns särskilda skäl för detta.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
För verkställande direktör gäller en uppsägningstid om
tolv månader vid uppsägning från bolagets sida och
en uppsägningstid om sex månader vid uppsägning
från verkställande direktörens sida. För övriga ledande
befattningshavare gäller uppsägningstid enligt kollektivavtal eller
som mest tolv månader från bolagets sida och sex månader från
den anställde. Inga avgångsvederlag har avtalats för verkställande
direktören eller annan ledande befattningshavare.
Aktie- och aktiekursbaserade incitamentsprogram
Den 31 augusti 2023 beslutade årsstämman i Systemair
AB om utställande av teckningsoptioner inom ramen för
incitamentsprogrammet LTIP 2023. Under räkenskapsåret
utfärdade Systemair AB totalt 362 500 teckningsoptioner
avseende Systemairaktier till ledande befattningar inom bolaget.
Överlåtelse av teckningsoptionerna till deltagarna har gjorts
till ett pris motsvarande deras marknadsvärde enligt extern
oberoende värdering med tillämpning av vedertagen värderings-
modell (Black-Scholes). Programmet löper över fyra år och sista
dag för teckning är 30 september 2027. Under 2021 ställdes
även 592 500 teckningsoptioner ut till ledande befattnings-
havare inom ramen för LTIP 2021 och under 2022 ställdes
520 740 teckningsoptioner utom inom LTIP 2022. Även dessa
program löper över fyra år och sista dag för teckning är
30 september 2025 respektive 2026. Under året har
24 500 teckningsoptioner återköpts från anställda som
avslutat sin anställning. Teckningskurserna uppgår till 98,20 för
LTIP 2021, 58,30 för 2022 och 77,50 för 2023 .
87
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 12 | Avskrivningar av immateriella
och materiella anläggningstillgångar
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Aktiverade utvecklingskostnader
0,3
1,8
0,3
1,8
Varumärken, kundrelationer
26,6
43,1
-
-
Övriga immateriella
31,2
30,1
13,5
14,1
anläggningstillgångar
Byggnader och markanläggningar
61,6
60,7
-
-
Maskiner och tekniska anläggningar
113,5
98,7
0,8
2,3
Inventarier och verktyg
58,1
59,9
1,2
1,2
Nyttjanderättstillgångar
122,4
118,6
-
-
413,7
412,9
15,8
19,4
Avskrivningar fördelade
per funktion
Kostnad för sålda varor
213,0
203,8
-
-
Försäljningskostnader
163,3
168,8
8,4
11,9
Administrationskostnader
32,0
35,9
6,7
7,2
Övriga rörelsekostnader
5,4
4,4
0,7
0,3
413,7
412,9
15,8
19,4
Not 13 | Finansiella intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Ränteintäkter externa
12,3
2,4
3,7
0,9
Ränteintäkter koncernbolag
-
-
100,0
68,1
Netto valutakursförändring finansiella
-
-
32,8
26,7
instrument
12,3
2,4
136,5
95,7
Not 14 | Finansiella kostnader
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Räntekostnader externa
-83,3
-66,1
-54,4
-51,2
Räntekostnader koncernbolag
-
-
-30,0
-6,7
Räntekostnad leasing
-13,6
-7,8
-
-
Netto valutakursförändring
-8,8
-30,8
-
-
finansiella instrument
Övriga finansiella kostnader
-5,2
-4,2
-1,0
-
-110,9
-108,9
-85,4
-57,9
Not 15 | Skatt på
årets resultat
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Aktuell skatt
-215,1
-238,0
-1,4
-13,7
Uppskjuten skatt
4,5
-12,2
4,9
1,6
-210,6
-250,2
3,5
-12,1
Koncernens skattekostnad utgör 24,4 procent (19,3) av koncernens resultat före
skatt. Den högre skattebelastningen förklaras av ej aktiverade underskottsavdrag
i bolag som gör förluster. Skattesatsen för moderbolaget har för räkenskapsåret
varit 20,6 procent (20,6).
Vid utgången av räkenskapsåret hade Systemairkoncernen uppskjutna
skattefordringar om 61,5 Mkr (70,7) avseende underskottsavdrag. Uppskjutna
skattefordringar redovisas under förutsättning att det är sannolikt att
underskottsavdrag kan utnyttjas mot framtida skattepliktiga överskott baserat på
bedömning i varje enskilt bolag. Inga tidsbegränsningar i livslängd förekommer för
de underskottsavdrag motsvarande de uppskjutna skattefordringar som aktiverats.
Motsvarande gäller även för de uppskjutna skattefordringar som ej beaktats
på 295 Mkr. Uppskjuten skatt på förluster som ej beaktats avser
främst Tyskland, Australien, Sydafrika och Spanien.
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Resultat före skatt
864,4
1 294,9
189,0
698,9
Skatt enligt gällande skattesats
-179,6
-266,0
-13,3
-106,4
för moderbolaget
Effekt utländska skattesatser
1,9
-
-
-
Ej avdragsgilla kostnader
-12,6
-93,4
-1,9
-0,5
Ej skattepliktiga intäkter
10,5
110,8
-
17,0
Skatteeffekt ej aktiverade
-66,0
-31,1
-
-
underskottsavdrag
Utdelningar från dotterbolag
-
-
93,6
64,2
Justeringar för skatter tidigare år
-3,3
2,8
-
-
Skatteeffekt nedskrivning av
-
-
-
-
fordan i dotterbolag
Övrigt
38,5
26,7
-74,9
13,6
-210,6
-250,2
3,5
-12,1
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Uppskjutna skattefordringar
Materiella anläggningstillgångar
8,1
5,4
-
-
Varulager
35,1
34,5
-
-
Kortfristiga fordringar
6,4
8,3
-
-
Pensionsavsättningar
15,8
17,3
-
-
Underskottsavdrag
61,5
70,7
20,0
15,0
Övrigt
32,9
10,6
-
-
159,8
146,8
20,0
15,0
Uppskjutna skatteskulder
Immateriella anläggningstillgångar
10,1
24,0
-
-
Materiella anläggningstillgångar
41,1
28,0
-
-
Obeskattade reserver
43,1
46,1
-
-
Övrigt
4,4
6,4
-
-
98,7
104,5
-
-
88
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 15, forts.
Förändring av uppskjuten skatt, temporära skillnader och underskottsavdrag
Redovisat Redovisat
Koncernen Ingående balans över resultat- i övrigt Omräknings- Utgående balans
2023/24 1 maj räkningen totalresultat differens 30 april
Anläggningstillgångar
-46,6
4,2
-
-0,8
-43,2
Kortfristiga fordringar
42,8
-1,9
-
0,7
41,6
och skulder
Avsättningar och lång-
fristiga skulder
17,3
-2,3
0,3
0,5
15,8
Obeskattade reserver
-46,1
3,0
-
-
-43,1
Underskottsavdrag
70,7
-10,6
-
1,4
61,5
Övrigt
4,2
25,5
-
-1,2
28,5
42,3
17,9
0,3
0,6
61,1
Ingående Redovisat Redovisat Förvärv/ Omräknings- Utgående
Koncernen balans över resultat- i övrigt avyttring av differens balans
2022/23 1 maj räkningen totalresultat rörelse 30 april
Anläggningstillgångar
-49,5
2,8
-
2,2
-2,1
-46,6
Kortfristiga fordring-
ar och skulder
29,8
9,7
-
3,0
0,3
42,8
Avsättningar och
14,2
3,2
-0,5
-0,2
0,6
17,3
långfristiga skulder
Obeskattade
-19,8
-26,3
-
-
-
-46,1
reserver
Underskottsavdrag
111,9
-44,7
-
-
3,5
70,7
Övrigt
8,5
-1,1
-
-2,0
-1,2
4,2
95,1
-56,4
-0,5
3,0
1,1
42,3
Not 16 | Immateriella och materiella
anläggningstillgångar
Koncernen Goodwill Aktiverade Varumärken, Övriga Byggnader och mark Maskiner och andra Inventarier Pågående
2023/24 utvecklingskostnader kundrelationer immateriella tillgångar tekniska anläggningar och verktyg anläggningar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
1 145,7
13,0
637,7
261,6
2 305,8
1 385,4
671,3
136,1
Anskaffning via företagsförvärv
7,9
-
3,7
-
-
-
0,6
-
Årets anskaffning
-
-
-
24,6
55,3
79,0
41,6
210,7
Försäljning/Utrangering
-
-
-
-0,8
-135,8
-67,3
-49,2
-14,7
Omklassificering
-
-
-
17,6
7,5
107,0
21,7
-153,8
Omräkningsdifferens
35,2
-
19,6
11,7
2,9
105,3
136,1
64,3
1 188,8
13,0
661,0
314,7
2 235,7
1 609,4
822,1
242,6
Ackumulerad avskrivning
Vid årets början
-
-8,8
-405,4
-202,8
-772,1
-890,6
-477,4
-
Försäljning/Utrangering
-
-
-
1,9
39,7
40,3
48,4
-
Omräkningsdifferens
-
-
-11,5
-12,3
-37,6
-71,5
-120,1
-
Årets avskrivning
-
-0,3
-26,6
-31,2
-61,6
-113,5
-58,1
-
-
-9,1
-443,5
-244,4
-831,6
-1 035,3
-607,2
-
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
-157,1
-3,9
-
-0,1
-61,3
-21,8
-3,5
-
Omräkningsdifferens
-2,7
-
-
-
3,2
1,0
0,3
-
Försäljning/Utrangering
-
-
-
-
-
5,2
-
-
Årets nedskrivning
-3,2
-
-
-
-
-5,1
-
-
-163,0
-3,9
-
-0,1
-58,1
-20,7
-3,2
-
Bokfört värde
1 025,8
-
217,5
70,2
1 346,0
553,4
211,7
242,6
89
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 16, forts.
Koncernen Aktiverade Varumärken, Övriga immateriella Maskiner och andra Inventarier Pågående
2022/23
Goodwill
utvecklingskostnader kundrelationer
tillgångar
Byggnader och mark
tekniska anläggningar och verktyg anläggningar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
1 021,3
13,0
492,2
249,2
2 005,1
1 278,9
669,3
125,6
Anskaffning via företagsförvärv
133,2
-
140,4
-
66,6
7,2
3,7
-
Årets anskaffning
-
-
-
23,5
32,2
66,0
77,2
150,3
Försäljning/Utrangering
-169,1
-
-32,2
-26,9
-147,7
-109,8
-141,0
-13,4
Omklassificering
-
-
-
1,2
77,0
53,9
17,8
-149,9
Omräkningsdifferens
160,3
-
37,3
14,6
272,6
89,2
44,3
23,5
1 145,7
13,0
637,7
261,6
2 305,8
1 385,4
671,3
136,1
Ackumulerad avskrivning
Vid årets början
-
-7,0
-353,0
-174,4
-702,5
-838,9
-475,1
-
Försäljning/Utrangering
-
-
15,8
12,9
28,9
94,6
82,5
-
Omklassificering
-
-
-
-
-
-
-
-
Omräkningsdifferens
-
-
-25,1
-11,2
-37,8
-47,6
-24,9
-
Årets avskrivning
-
-1,8
-43,1
-30,1
-60,7
-98,7
-59,9
-
-
-8,8
-405,4
-202,8
-772,1
-890,6
-477,4
-
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
-132,4
-3,9
-
-
-4,7
-
-
-
Omräkningsdifferens
-0,3
-
-
-
15,7
6,1
0,8
-
Försäljning/Utrangering
26,4
-
-
-
-
-
-
-
Årets nedskrivning
-50,8
-
-
-0,1
-72,3
-27,9
-4,3
-
-157,1
-3,9
-
-0,1
-61,3
-21,8
-3,5
-
Bokfört värde
988,6
0,3
232,3
58,7
1 472,4
473,0
190,4
136,1
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill samt varumärken med
obestämbar livslängd
Goodwill har fördelats på kassagenererande enheter, legala enheter, och prövats för
nedskrivningsbehov. De kassagenererande enheternas återvinningsvärde baseras på
nyttjandevärde. Dessa beräkningar utgår från uppskattade kassaflöden baserade på
finansiella planer som godkänts av ledningen och täcker en femårsperiod. Ledningen
har fastställt de finansiella planerna baserat på tidigare resultat, erfarenheter och
förväntningar på marknadsutvecklingen. Planerna inkluderar bland annat antaganden
om produktlanseringar, prisutveckling, försäljningsvolymer, konkurrerande produkter
och kostnadsutveckling. Kassaflödet bortom femårsperioden har antagits ha en årlig
tillväxt motsvarande 2–4 procent per år. Diskonteringsräntan före skatt varierar mellan
de olika kassagenererande enheterna från 13 till 26 procent (13–22).
I tabellen nedan framgår fördelning av goodwill per kassagenererande enhet för
de 10 enskilt största goodwillposterna samt varumärke med obestämbar livslängd,
genomsnittligt estimerad tillväxt och bruttomarginal under prognosperioden samt
diskonteringsränta före skatt för respektive enhet vilka använts vid beräkningar av
nyttjandevärden. Värdet för Systemair HSK i Turkiet är justerat för hyperinflation
enligt IAS 29.
2023/24
Varumärke som
omfattas av Genomsnittligt
Kassagenererande Goodwill nedskrivnings- Genomsnittlig estimerad Diskonterings-
enhet
Land
30 april prövning estimerad tillväxt bruttomarginal ränta före skatt
Systemair HSK
Turkiet
103,9
-
10%
23%
26%
Sagicofim Group
Italien
88,6
32,6
10%
29%
18%
Systemair B.V
Nederländerna
70,9
-
4%
26%
13%
Koolair Group
Spanien
67,0
68,3
2%
28%
16%
Systemair India Pvt LTD
Indien
57,5
-
9%
18%
18%
Group SCS
Storbritannien
46,1
-
8%
25%
15%
Recutech
Tjeckien
37,9
-
17%
25%
13%
Burda WTG
Tyskland
37,3
-
9%
44%
14%
Systemair Italy s.r.l
Italien
34,6
-
9%
33%
18%
Systemair Schweiz AG
Schweiz
34,1
-
7%
46%
13%
Övriga bolag
447,9
-
1 025,8
100,9
90
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 16, forts.
2022/23
Varumärke som
omfattas av Genomsnittligt
Goodwill nedskrivnings- Genomsnittlig estimerad Diskonterings-
Kassagenererande enhet
Land
30 april prövning estimerad tillväxt bruttomarginal ränta före skatt
Systemair HSK
Turkiet
104,2
-
15%
21%
22%
Sagicofim Group
Italien
86,7
32,4
11%
30%
18%
Systemair B.V
Nederländerna
68,3
-
3%
22%
13%
Koolair Group
Spanien
64,6
67,8
0%
25%
16%
Systemair India Pvt LTD
Indien
55,1
-
9%
18%
18%
Group SCS
Storbritannien
42,1
-
10%
25%
14%
Burda WTG
Tyskland
35,9
-
9%
45%
14%
Recutech
Tjeckien
35,5
-
9%
25%
13%
Systemair Italy s.r.l
Italien
33,4
-
10%
31%
18%
Systemair Schweiz AG
Schweiz
32,6
-
5%
46%
13%
Övriga bolag
430,2
988,6
100,2
Återvinningsvärdet för de testade enheterna överstiger
deras redovisade värden och därmed har inga nedskrivningar
redovisats. Men givet den nuvarande makroekonomiska
situationen i Turkiet föreligger dock vissa svårigheter i att
bedöma diskonteringsräntan. I Inden skulle en förändring av
diskonteringsräntan med cirka 1,9 procentenheter indikera ett
nedskrivningsbehov. Känslighetsanalyser har gjorts avseende
estimerad bruttomarginal, tillväxttakt och diskonteringsränta.
Känslighetsanalyserna baseras på en förändring i ett antagande
medan alla andra antaganden hålls konstanta. Systemair har
konstaterat att det finns marginal i beräkningarna för
samtliga enheter.
Aktiverade Maskiner och
Moderbolaget utvecklings-andra tekniska Inventarier Pågående
2023/24
Goodwill
kostnader
Licenser m.m.
anläggningaroch verktyganläggningar
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Vid årets början
0,7
13,0
92,2
11,6
18,7
14,7
Årets anskaffning
-
-
3,4
-
-
23,0
Omklassificering
-
-
9,9
1,3
3,5
-14,7
Försäljning/
-
-
-
-
-2,7
-1,4
utrangering
0,7
13,0
105,5
12,9
19,5
21,6
Ackumulerad
avskrivning
Vid årets början
-0,7
-8,8
-68,4
-11,0
-15,2
-
Årets avskrivning
-0,3
-13,5
-0,8
-1,2
-0,7
-9,1
-81,9
-11,8
-16,4
-
Ackumulerade
nedskrivningar
Vid årets början
-
-3,9
-
-
-
-
Årets nedskrivning
-
-
-
-
-
-
-
-3,9
-
-
-
-
Bokfört värde
-
-
23,6
1,1
3,1
21,6
Aktiverade Maskiner och
Moderbolaget utvecklings-andra tekniska Inventarier Pågående
2022/23
Goodwill
kostnader
Licenser m.m.
anläggningaroch verktyganläggningar
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Vid årets början
0,7
13,0
87,7
11,6
16,1
8,4
Årets anskaffning
-
-
3,6
-
0,3
9,5
Omklassificering
-
-
0,9
-
2,3
-3,2
0,7
13,0
92,2
11,6
18,7
14,7
Ackumulerad
avskrivning
Vid årets början
-0,7
-7,0
-54,3
-8,7
-14,0
-
Årets avskrivning
-
-1,8
-14,1
-2,3
-1,2
-
-0,7
-8,8
-68,4
-11,0
-15,2
-
Ackumulerade
nedskrivningar
Vid årets början
-
-3,9
-
-
-
-
Årets nedskrivning
-
-
-
-
-
-
-
-3,9
-
-
-
-
Bokfört värde
-
0,3
23,8
0,6
3,5
14,7
91
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 17 | Andra långfristiga fordringar
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Ingående balans
14,4
13,1
8,1
7,8
Tillkommande fordran
51,9
4,9
-
-
Reglerade fordringar
-14,5
-3,7
-
-
Nedskrivningar
-0,2
1,6
-0,1
-
Omklassificering
-1,6
-1,9
-
0,3
Omräkningsdifferenser
0,2
0,4
-
-
Utgående balans
50,2
14,4
8,0
8,1
Not 18 | Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Förutbetald hyra
48,6
11,3
-
-
Förutbetalda försäkrings-
premier
11,4
11,2
-
-
Serviceavtal och
22,9
21,5
13,5
14,2
programlicenser
Övrigt
87,6
62,7
4,1
5,9
170,5
106,7
17,6
20,1
Not 19 | Varulager
Direkt materialkostnad under året uppgick till 8 827,8 Mkr (5 579,3). Inkuransreserven
har ökat med 50,8 Mkr. Total inkuransreserv uppgår till 157,5 Mkr (106,7), vilket
motsvarar 6,6 procent (4,0) av lagervärdet före avdrag för inkurans.
Not 20 | Kundfordringar
Åldersanalys av
Koncernen
Moderbolaget
kundfordringar,
inklusive reserv
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Ej förfallna
2 050,0
1 921,9
-
-
< 90 dagar
313,4
383,1
-
-
90-180 dagar
54,5
55,1
-
-
181-360 dagar
24,6
28,3
-
-
> 360 dagar
28,6
28,6
-
-
Totalt
2 471,1
2 417,0
-
-
I enlighet med IFRS 9 tillämpar Systemair en värderingsmetodik vad gäller beräkning
av kreditförlustreserv för kundfordringar som innebär att förväntad kreditförlust under
kundfordringens hela löptid beaktas i beräkningen av kreditförlustreserv. Individuell
värdering av utestående kundfordringar sker dock alltid när så är mer lämpligt.
Modellen med att beräkna förväntade kreditförluster baseras på fem olika nivåer av
förfallodagar, allt från ej förfallna kundfordringar till fordringar med mer än
360 dagars förfall, enligt tabellen ovan. Respektive nivå har en förväntad
kreditförlustgrad, utifrån vilka redovisningsmässiga förlustreserveringar sker om inte en
individuell bedömning indikerar annat. Graderingen av kreditförlust per nivå baseras på
historiska förlustmönster under en femårsperiod justerat för förlustreserveringar som
en individuell framåtblickande bedömning av förändrade betalningsstrukturer utifrån
konjunkturläge, kännedom om kund och marknad till exempel. Kreditförlustgraderna
för de olika kategorierna är per 30 april 2024 i intervallet 0,1-69,8 procent (0,1–71,2).
Systemair tillämpar som regel inte kreditförsäkring, men om så är fallet undantagsvis,
så accepteras en reservering reducerad med försäkrat belopp. En enskild kundfordring
skrivs bort vid den tidpunkt då det inte finns någon rimlig förväntan om reglering
av motparten.
Under räkenskapsåret 2023/24 har resultatet belastats med 13,7 Mkr (14,8) avseende
befarade kundförluster. Avsättning för osäkra kundfordringar i koncernen uppgår till
3,6 procent (3,7) av totala kundfordringar.
Kundkreditrisk hanteras i varje dotterbolag som har upprättad en kreditpolicy enligt
en central mall. Utestående kundfordringar bevakas och rapporteras regelbundet
inom varje bolag och inom koncernen. Systemair har en väldigt bred kundbas med
nära 100 000 kunder och ingen enskild kund utgör normalt mer än cirka 1 procent av
företagets totala omsättning, vilket innebär att Systemair har ett begränsat beroende
av enskilda kunder. Kostnaden för förväntade och konstaterade kundförluster belastar
försäljningsomkostnaderna .
Koncernen
Moderbolaget
Reserv för förväntade
kreditförluster
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Ingående balans
91,7
124,7
0,8
0,8
Avsättning för befarade
30,9
30,7
-
-
förluster
Återfört outnyttjat
-18,3
-34,7
-
-
belopp
Konstaterade förluster
-13,4
-48,6
-
-
Förvärvade avsättningar
0,1
11,7
-
-
Omräkningsdifferens
2,3
7,9
-
-
Utgående balans
93,3
91,7
0,8
0,8
Avsatt reserv för förväntade kreditförluster fördelar sig
enligt följande per ålderskategori
Koncernen
Moderbolaget
Reserv för förväntade
kreditförluster
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Ej förfallna
2,6
1,3
-
-
Förfallna < 90 dagar
9,1
7,3
-
-
Förfallna 90 – 180 dagar
2,9
3,5
-
-
Förfallna 181 – 360 dagar
12,7
8,7
-
-
Förfallna > 360 dagar
66,0
70,9
0,8
0,8
Reserv för förväntade
93,3
91,7
0,8
0,8
kreditförluster, totalt
Koncernen Bruttobelopp Förlustreserv Förväntad
2023/24 kundfordringar förlustrisk, %
Ej förfallna
2 052,5
2,6
0,1%
Förfallna < 90 dagar
322,5
9,1
2,8%
Förfallna 90 – 180 dagar
57,5
2,9
5,1%
Förfallna 181 – 360 dagar
37,3
12,7
34,0%
Förfallna > 360 dagar
94,6
66,0
69,8%
2 564,4
93,3
3,6%
Koncernen Bruttobelopp Förlustreserv Förväntad
2022/23 kundfordringar förlustrisk, %
Ej förfallna
1 923,2
1,3
0,1%
Förfallna < 90 dagar
390,4
7,3
1,9%
Förfallna 90 – 180 dagar
58,6
3,5
6,0%
Förfallna 181 – 360 dagar
37,0
8,7
23,5%
Förfallna > 360 dagar
99,6
70,9
71,2%
2 508,8
91,7
3,7%
92
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 21 | Aktiekapital och förslag på utdelning
Förändring av Aktiekapital, Förändring Förändring Totalt antal
År
Åtgärd
Kvotvärde
aktiekapital, Mkr Mkr A-aktier B-aktier aktier
Öppningsbalanser maj 2007
-
-
52,0
500 000
20 000
520 000
2007/08
Split 100:1
1
-
52,0
50 000 000
2 000 000
52 000 000
2007/08
Omstämpling av aktier till ett aktieslag
1
-
52,0
-50 000 000
-2 000 000
52 000 000
2021/22
Split 4:1
0,25
-
52,0
-
-
208 000 000
Vid årets slut april 2024
0,25
-
52,0
-
-
208 000 000
1)
1) Årsstämman den 25 juni 2007 beslutade att Bolaget endast skall ha ett aktieslag.
Per den 30 april 2024 omfattade det registrerade aktiekapitalet 52 000 000 kronor
uppdelade på 208 000 000 aktier av en och samma serie med en röst per aktie.
Samtliga aktier är fullt betalda.
Kapitalhantering
Styrelsen för Systemair har fastställt en målsättning att soliditeten lägst ska uppgå till
30 procent. För räkenskapsåret 2023/24 uppnåddes en soliditet om 57,7 procent (54,7).
Övriga finansiella covenanter som mäts med anledning av befintliga finansierings-
avtal med Nordea Bank AB och Svenska Handelsbanken AB är räntetäckningsgrad
och nettoskuldsättningsgrad. Målet för räntetäckningsgraden är lägst 3,50 och
under räkenskapsåret mättes räntetäckningsgraden till 14,05 (18,51). Målet för
nettoskuldsättningsgraden är högst 3,50 och under räkenskapsåret 2023/24 mättes
nettoskuldsättningsgraden till 0,76 (0,76). Det kan därmed konstateras att samtliga
covenanter uppnåddes under räkenskapsåret.
Omräkningsreserv
Valutaeffekten på eget kapital redovisas som omräkningsdifferens.
Omräkningsdifferensen uppstår i konsolideringen när de utländska dotterbolagens
nettotillgångar räknas om till svenska kronor. Systemair omräknar tillgångar, skulder
och eget kapital efter vid balansdagen gällande valutakurser samt att omräkna
resultaträkningarna till räkenskapsårets medelkurser. Kursdifferenser som uppkommer
genom denna metod förs direkt till övrigt totalresultat. Omräkningsdifferensen i eget
kapital var för räkenskapsåret 2023/24 +43,2 Mkr (+606,0).
Fond för utvecklingsutgifter – moderbolaget
Vid aktivering av utvecklingsutgifter ska motsvarande belopp som aktiveras föras
över från balanserade vinstmedel till en särskild bunden fond i eget kapital, fond
för utvecklingsutgifter. Fonden ska minskas vid avskrivning, nedskrivning eller
avyttring. Moderbolaget redovisar en fond för utvecklingsutgifter om 0,0 Mkr (0,3) för
räkenskapsåret 2023/24.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står:
Överkursfond
35 206 751 kr
Fond för verkligt värde
- 5 167 245 kr
Balanserad vinst
1 733 140 862 kr
Årets vinst
192 522 265 kr
1 955 702 633 kr
Styrelsen föreslår att årsstämman den 29 augusti 2024 beslutar om en utdelning på
1,20 kronor (1,10) per aktie. Totalt ger det en utdelning om 249,6 Mkr (228,8). Den
föreslagna utdelningen motsvarar 38 procent (38) av koncernens nettoresultat. Antalet
utdelningsberättigade aktier uppgår till 208 000 000 stycken.
Ägarförteckning
Systemairs 10 största ägares aktier enligt Euroclear den 30 april 2024.
Andel i % av
kapital och
Ägare
Antal aktier
röster
Färna Invest AB
89 076 648
42,83%
ebm-papst AB
22 239 080
10,69%
Swedbank Robur Fonder
15 771 198
7,58%
Alecta Tjanstepension Omsesidigt
15 528 048
7,47%
Nordea Funds AB
10 270 444
4,94%
Didner & Gerge Fonder Aktiebolag
8 886 139
4,27%
The Bank of New York Mellon SA/NV, W8IMY
4 633 043
2,23%
Tredje AP-Fonden
4 584 712
2,20%
Handelsbanken Fonder
3 247 764
1,56%
SEB Investment Management
3 064 246
1,47%
Övriga
30 698 678
14,76%
Totalt
208 000 000
100,00%
1)
1)
Färna Invest AB är ett bolag som ägs av Systemairs
styrelseordförande Gerald Engström.
Not 22 | Upplåning och finansiella instrument
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Långfristiga skulder
Banklån mellan ett
382,2
450,8
282,1
339,7
och fem år
Banklån mer än
88,2
65,8
-
-
fem år
470,4
516,6
282,1
339,7
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit
419,3
952,7
381,4
910,9
Kortfristig del av
190,6
113,6
47,0
-
banklån
609,9
1 066,3
428,4
910,9
Total upplåning
1 080,3
1 582,9
710,5
1 250,6
Fördelning mellan
banker
Nordea Bank AB
628,6
840,7
618,3
818,3
Svenska
92,2
432,3
92,2
432,3
Handelsbanken AB
Övriga banker
359,5
309,9
-
-
1 080,3
1 582,9
710,5
1 250,6
93
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 22, forts.
SHB
Nordea
Övriga
Totalt
Lån per valuta
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
EUR
20,9
-16,7
400,5
433,6
122,5
97,7
543,9
514,6
SEK
152,9
436,3
45,7
28,2
-
-
198,6
464,5
USD
-
-
-20,5
123,0
-
-
-20,5
123,0
NOK
-
-
-59,5
-43,5
-
-
-59,5
-43,5
DKK
-
-
-10,2
40,7
-
-
-10,2
40,7
Övriga valutor
-81,6
12,7
272,6
258,7
237,0
212,2
428,0
483,6
Totalt
92,2
432,3
628,6
840,7
359,5
309,9
1 080,3
1 582,9
2023/24
2022/23
Låne- Viktad Låne- Viktad
belopp räntesats belopp räntesats
Långfristiga lån
Koncernen
470,4
3,31%
516,6
3,13%
Moderbolag
282,1
4,90%
339,7
3,74%
Kortfristiga lån
Koncernen
609,9
6,63%
1 066,3
4,93%
Moderbolag
428,4
5,25%
910,9
4,75%
Beviljade externa limiter på checkräkningskrediter uppgick i koncernen till 1 360,6 Mkr
(1 499,3) och i moderbolaget till 1 170,0 Mkr (1 320,0). Outnyttjad checkräkningskredit i
koncernen uppgick till 941,3 Mkr (546,6). Checkräkningskrediten löper med rörlig ränta.
Beviljade RCF facilitet uppgår i moderbolaget till 1 052,6 Mkr (1 039,7). Outnyttjad RCF i
moderbolaget uppgick till 1 052,6 Mkr (1 039,7).
I koncernens finansieringsavtal med Nordea Bank AB och Svenska Handelsbanken AB
så finns finansiella covenanter. Under året finns även nya finansiella covenanter med
EBRD för upplåning hos dotterbolag, Systemair HSK i Turkiet. De nyckeltal som mäts är
räntetäckningsgrad, nettoskuldsättningsgrad samt soliditet, vilka mäts kvartalsvis som
ett rullande 12-månaders värde. Löpande under året uppfyllde koncernen alla gällande
covenantvillkor.
Förändring av skulder i finansieringsverksamheten
Förvärv/ Nyupptagen Omräknings-
Koncernen
2023-04-30
Kassaflöde
Avyttringar Leasing
differenser
2024-04-30
Långfristiga finansiella skulder
516,6
-35,5
-
-
-10,7
470,4
Skuld för leasing
259,4
-124,0
-
241,4
5,1
381,9
Kortfristiga finansiella skulder
113,6
96,1
-
-
-19,1
190,6
Checkräkningskredit
952,7
-581,2
-
-
47,8
419,3
Totala finansiella skulder
1 842,3
-644,6
-
241,4
23,1
1 462,2
Moderbolaget
Långfristiga finansiella skulder
339,7
-57,6
-
-
-
282,1
Kortfristiga finansiella skulder
-
47,0
-
-
-
47,0
Checkräkningskredit
910,9
-529,5
-
-
-
381,4
Totala finansiella skulder
1 250,6
-540,1
-
-
-
710,5
Förvärv/ Nyupptagen Omräknings-
Koncernen
2022-04-30
Kassaflöde
Avyttringar Leasing
differenser
2023-04-30
Långfristiga finansiella skulder
1 066,0
-562,0
-4,6
-
17,2
516,6
Skuld för leasing
273,2
-118,9
10,2
86,9
8,0
259,4
Kortfristiga finansiella skulder
77,9
42,4
-6,2
-
-0,5
113,6
Checkräkningskredit
961,7
-80,5
-
-
71,5
952,7
Totala finansiella skulder
2 378,8
-719,0
-0,6
86,9
96,2
1 842,3
Moderbolaget
Långfristiga finansiella skulder
857,2
-517,5
-
-
-
339,7
Checkräkningskredit
904,3
6,6
-
-
-
910,9
Totala finansiella skulder
1 761,5
-510,9
-
-
-
1 250,6
94
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 22, forts.
Förfallostruktur
Förfallostruktur avseende framtida avtalade räntebetalningar baserat på nuvarande
räntenivåer, amorteringar och övriga finansiella skulder.
2024/25
2025/26
2026/27
2027/28
2028/29
Senare
Räntebetalningar lån
29,6
17,2
14,0
3,2
2,6
5,7
Ränta checkräkningskredit
22,4
Total räntekostnad
52,0
17,2
14,0
3,2
2,6
5,7
Amorteringar
Lån
190,6
83,6
258,8
21,6
18,3
88,1
Rörelsekredit
419,3
Leasingskulder
125,0
84,7
57,8
31,7
20,1
62,6
Långfristiga skulder
16,5
Övriga skulder
1 225,9
Totalt odiskonterade betalningar
1 960,8
184,8
316,6
53,3
38,4
150,7
Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder i koncernen
Värdering till verkligt värde innehåller en värderingshierarki avseende indata till värderingarna. Denna värderingshierarki indelas i tre nivåer,
som överensstämmer med de nivåer som introducerades i IFRS 13 Finansiella instrument: Upplysningar. De tre nivåerna utgörs av:
Nivå 1
: Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder som företaget har tillgång till vid
värderingstidpunkten. Systemair har för närvarande inga finansiella tillgångar eller skulder som värderas enligt nivå 1.
Nivå 2: Andra indata än de noterade priser som ingår i Nivå 1, vilka direkt eller indirekt är observerbara för tillgången eller skulden. Det
kan även avse andra indata än noterade priser som är observerbara för tillgången eller skulden såsom räntenivåer, avkastningskurvor,
volatilitet och multiplar. Terminskontrakt är värderade till marknadsvärde enligt nivå 2, det vill säga verkligt värde fastställt utifrån
värderingstekniker med observerbara marknadsdata, antingen direkt eller indirekt som inte inkluderats i nivå 1 (verkligt värde fastställt
utifrån noterade priser på en aktiv marknad för samma instrument).
Nivå 3: Icke observerbara indata för tillgången eller skulden. På denna nivå beaktas antaganden som marknadsaktörer skulle använda
sig av vid prissättningen av tillgången eller skulden, inkluderat riskantaganden. Beräkningen av optionen att köpa resterande 10 procent
av aktierna i Systemair HSK, Turkiet, är beroende av förväntat resultat före avskrivningar och skatt (EBITDA) samt värdeutvecklingen för
marken och byggnad där den turkiska produktionsanläggningen är placerad. En ökning av förväntat resultat efter skatt tillsammans
med en värdeökning på marken innebär en högre skuld för optionen. Inget tak för förväntad skuld är reglerad i avtalet. En förändring
av beräknad skuld förs över koncernens eget kapital. Under räkenskapsåret har skulden värderats upp med 71,3 Mkr och är nu
värderad till 98,8 Mkr. Skulden för förvärvsoptionen redovisas som Kortfristig skuld, ej räntebärande. Beräkningen av optionen att
köpa resterande 40 procent av aktierna i Frico A/S, Danmark, är beroende av förväntat rörelseresultat (EBIT) för räkenskapsåren
2023/24 och 2024/25. En ökning av förväntat resultat efter skatt innebär en högre skuld för optionen. Inget tak för förväntad skuld är
reglerad i avtalet. En förändring av beräknad skuld förs över koncernens eget kapital. För räkenskapsåret har skulden värderats upp
med 4,9 Mkr och den är nu värderad till 16,5 Mkr. Skulden för förvärvsoptionen redovisas som Långfristiga skulder, ej räntebärande i
balansräkningen.
För samtliga poster, med undantag av upplåning, är det bokförda värdet en approximation av det verkliga värdet, varför dessa poster
inte indelas i nivåer enligt värderingshierarkin. Lån till kreditinstitut löper till största del med rörlig ränta. Bokfört värde på lån bedöms i
allt väsentligt motsvara verkligt värde.
Värdeförändring Systemair
förvärvsoption HSK Frico A/S
2023/24 Turkiet
Danmark
Totalt
Ingående balans
27,5
11,6
39,1
Värdeförändring
81,2
4,5
85,7
Omräknings-
differens
-9,9
0,4
-9,5
Utgående balans
98,8
16,5
115,3
Värdeförändring Systemair
förvärvsoption HSK Frico A/S
2022/23 Turkiet
Danmark
Totalt
Ingående balans
24,9
5,6
30,5
Värdeförändring
7,7
5,5
13,2
Omräknings-
differens
-5,1
0,5
-4,6
Utgående balans
27,5
11,6
39,1
Värderat till
upplupet Värderat till Totala Icke
2023/24 anskaffnings- verkligt värde finansiella finansiella
Tillgångar
Derivat
värde via resultatet tillgångar
tillgångar
Summa
Immateriella anläggnings-
tillgångar
-
-
-
-
1 313,5
1 313,5
Materiella anläggnings-
tillgångar
-
-
-
-
2 353,7
2 353,7
Nyttjanderättstillgångar
-
-
-
-
373,3
373,3
Andelar i intressebolag
-
-
-
-
28,9
28,9
Finansiella placeringar
-
-
1,7
1,7
-
1,7
Långfristiga fordringar
-
8,0
-
8,0
42,2
50,2
Uppskjutna skattefordringar
-
-
-
-
159,8
159,8
Varulager
-
-
-
-
2 124,0
2 124,0
Övriga fordringar
-1,9
2 548,8
-
2 546,9
426,4
2 973,3
Likvida medel
-
414,3
-
414,3
-
414,3
Summa tillgångar
-1,9
2 971,1
1,7
2 970,9
6 821,8
9 792,7
Finansiella Finansiella
skulder skulder
värderade till värderade till
upplupet verkligt värde via Totala
anskaffnings- resultat- finansiella Icke finansiella
Eget kapital och skulder värde räkningen skulder
skulder
Summa
Eget kapital
-
-
-
5 653,8
5 653,8
Avsättningar till pensioner
-
-
-
27,3
27,3
Uppskjutna skatteskulder
-
-
-
98,7
98,7
Övriga avsättningar
-
-
-
71,9
71,9
Övriga långfristiga skulder
-
16,5
16,5
5,1
21,6
Räntebärande skulder
1 080,3
-
1 080,3
-
1 080,3
Leasingskulder
381,9
-
381,9
-
381,9
Övriga skulder
1 127,1
98,8
1 225,9
1 231,3
2 457,2
Summa eget kapital
2 589,3
115,3
2 704,6
7 088,1
9 792,7
och skulder
Förvärvsoption för resterande del i Systemair HSK, Turkiet är redovisad som kortfristig övrig skuld med totalt 98,8 Mkr. Förvärvsoption för
resterande del i Frico A/S, Danmark är redovisad som långsiktig övrig skuld med totalt 16,5 Mkr.
95
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 22, forts.
Värderat till
2022/23 upplupet Värderat till verkligt Totala finansiella Icke finansiella
Tillgångar
Derivat
anskaffningsvärde värde via resultatet tillgångar
tillgångar
Summa
Immateriella anläggningstillgångar
-
-
-
-
1 279,9
1 279,9
Materiella anläggningstillgångar
-
-
-
-
2 271,9
2 271,9
Nyttjanderättstillgångar
254,1
254,1
Andelar i intressebolag
-
-
-
-
17,3
17,3
Finansiella placeringar
-
-
1,4
1,4
-
1,4
Långfristiga fordringar
-
8,1
-
8,1
6,3
14,4
Uppskjutna skattefordringar
-
-
-
-
146,8
146,8
Varulager
-
-
-
-
2 459,2
2 459,2
Övriga fordringar
-2,9
2 495,7
-
2 492,8
355,4
2 848,2
Likvida medel
-
339,9
-
339,9
-
339,9
Summa tillgångar
-2,9
2 843,7
1,4
2 842,2
6 790,9
9 633,1
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderade till Totala
värderade till upplupet verkligt värde via finansiella Icke finansiella
Eget kapital och skulder anskaffningsvärde resultaträkningen skulder
skulder
Summa
Eget kapital
-
-
-
5 272,5
5 272,5
Avsättningar till pensioner
-
-
-
24,7
24,7
Uppskjutna skatteskulder
-
-
-
104,5
104,5
Övriga avsättningar
-
-
-
83,3
83,3
Övriga långfristiga skulder
-
39,1
39,1
6,9
46,0
Räntebärande skulder
1 582,9
-
1 582,9
-
1 582,9
Leasingskulder
259,4
-
259,4
-
259,4
Övriga skulder
1 186,1
-
1 186,1
1 073,3
2 259,8
Summa eget kapital och skulder
3 028,4
39,1
3 067,5
6 565,6
9 633,1
Förvärvsoption för resterande del i Systemair HSK, Turkiet och i Frico A/S, Danmark är
redovisade som långsiktig övrig skuld med totalt 39,1 Mkr.
På balansdagen fanns utelöpande valutaderivat inom koncernen i EUR. Marknadsvärdet
på terminerna uppgår till -1,9 Mkr (-2,9) i moderbolaget. Det sammanlagda säkrade
värdet var i MEUR 13,5 (18,0). Omvärderingen av derivaten belastar
Övriga rörelsekostnader.
Moderbolaget
EUR/SEK
Valutaderivat – säkrade värden MEUR
Förfallodatum
< 1 år
13,5
> 1 år -
Totalt utestående MEUR
Systemair har i sin finanspolicy angivit att upp till 50 procent av det förväntade
nettoinflödet av euro kan valutasäkras. För närvarande har styrelsen beslutat att ingen
regelbunden terminsäkring ska ske. Växling av överskottseuro sker löpande.
Terminskontrakten fanns, vid räkenskapsåret slut, upptagna till 100 procent i
moderbolaget. Terminskontrakten har värderats till verkligt värde. Säkringsredovisning
tillämpas ej. Värdeförändringar redovisas över resultaträkningen. Att sälja valuta på
termin innebär ett bindande avtal där man på förhand fastställer ett lösenpris (kurs) vid
ett visst datum .
Not 23 | Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Löne- och semesterskuld
207,2
193,8
11,3
9,8
Skuld arbetsgivaravgifter
54,0
47,5
6,2
6,1
Provisioner och bonus
43,6
38,2
3,0
4,2
Kundbonus
33,3
29,7
-
-
Garanti och servicearbeten
13,6
9,9
-
-
Revisionsarvoden
7,2
6,5
-
-
Övrigt
345,4
167,4
32,8
23,3
704,3
493,0
53,3
43,4
Not 24 | Bokslutsdispositioner, övriga
Moderbolaget
2023/24
2022/23
Erhållna koncernbidrag
125,3
183,3
Skillnad mellan bokförd avskrivning och
-1,0
-0,8
avskrivning enligt plan
124,3
182,5
Not 25 | Obeskattade reserver
Moderbolaget
2023/24
2022/23
Skillnad mellan bokförd avskrivning och
1,7
0,7
avskrivning enligt plan
1,7
0,7
96
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 26 | Avsättningar för pensioner
Systemair har flera olika planer för ersättning efter avslutad anställning. Planerna
är antingen förmåns- eller avgiftsbestämda, eller en kombination av de båda. En
avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen betalar en
premie till separat juridisk enhet och härefter inte har några ytterligare förpliktelser.
Avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad under den period när de anställda
utför tjänsten ersättningen avser. En förmånsbestämd pensionsplan är en pensionsplan
som anger ett belopp för den pensionsförmån en anställd erhåller efter pensionering.
De förmånsbestämda planerna värderas separat för respektive plan utifrån de
förmåner som intjänats under tidigare och innevarande perioder. Den skuld som
redovisas under rubriken Avsättningar för pensioner avseende förmånsbestämda
pensionsplaner är nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen på balansdagen
minus verkligt värde på förvaltningstillgångarna. Kostnaden för förmånsbestämd
pensionsplan bryts ner i olika kategorier så som kostnad för intjäning, räntekostnad eller
intäkt och omvärderingseffekter. Kostnaden för intjäning rapporteras som en operativ
kostnad och klassificeras som Kostnad för sålda varor, försäljningskostnader eller
administrationskostnader beroende på individens funktion. Räntekostnad eller intäkt
redovisas i finansnettot och omvärderingseffekterna redovisas i totalresultatet.
Pensionsförpliktelserna beräknas årligen med hjälp av oberoende aktuarier som
använder sig av Projected Unit Credit-metoden. Beräkningen grundar sig på aktuariella,
demografiska och finansiella antaganden så som diskonteringsränta, förväntad inflation,
förväntad löneökning och förväntad avkastning på förvaltningstillgångar.
Nedan följer en kort beskrivning av de väsentligaste pensionsplanerna.
Sverige
En del av tjänstemännen i Sverige har en förmånsbestämd pensionsplan, ITP 2.
Planen baseras på slutlön och för full pension krävs 30 års intjänande. ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och familjepension (alternativt
familjepension) tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från
Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som
finaniseras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar
flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2023/24 har bolaget inte haft tillgång till
information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser,
förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att
redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom
en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Premien för
den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är
bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående
tjänstgöringstid. Årets avgifter för förmånsbestämda pensionsförsäkringar som är
tecknade i Alecta uppgår till cirka 7,8 Mkr (7,5). Avgifterna för 2024/25 bedöms ligga i
linje med 2023/24.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar
i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska
metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva
konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 175 procent. Om Alectas
kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 175 procent ska
åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till
normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset
för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd
vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i
form av den kollektiva konsolideringsnivån till 158 procent (172).
Schweiz
Förmånsbestämda planer i Schweiz måste finansieras genom en separat juridiskt
administrativ förvaltad pensionsfond. I detta avseende definierar schweizisk lag endast
en obligatorisk lägstanivå.
Försäkringsplan; företaget är anslutet till en kollektiv stiftelse. Enligt IAS 19 klassificeras
planen som en förmånsbestämd plan men planen har fastställda avgifter. Enligt
schweizisk lag garanterar stiftelsen de intjänade förmånsbelopp som årligen fastställs
för den anställde. Ränta kan komma att läggas till balansen. Vid pensionstillfället
har den anställde rätt att ta ut pensionen som en klumpsumma, en livränta eller en
del som klumpsumma och få resterande del omvandlad till fast livränta enligt de
taxor som fastställs av den kollektiva stiftelsen. Enligt schweizisk lag ska stiftelsen
garantera en lägsta nivå avseende investeringen. I övrigt ansvarar stiftelsen för hur
förvaltartillgångarna investeras.
Italien
Enligt italiensk lag har en anställd, i händelse av uppsägning, rätt till ett avgångsvederlag,
så kallad TFR. I korthet beräknas TFR individuellt genom en del av den anställdes årliga
bruttolön och en skälig omvärdering av det belopp som tjänats in fram till tiden för
uppsägningen. Genom förändringar i italiensk lagstiftning, 1 januari 2007, är alla företag
med mer än 50 anställda skyldiga att betala in den beräknade TRF-skulden till en
kompletterande pensionsfond eller till INPS statlig fond. Alla ersättningar efter avslutad
anställning som ska betalas i framtiden ska betalas via någon av ovannämnda fonder.
Därav klassificeras fonden som en avgiftsbestämd plan i och med lagändringen.
Pensionsskulden per den 30 april 2024 avseende förmånsbestämda pensionsplaner
baserar sig på intjänade belopp i TFR per den 31 december 2006. Det motsvarar det
belopp som företaget måste betala ut när en anställd uppnår pensionsålder eller i
händelse av den anställdes uppsägning.
Frankrike
I Frankrike betalas pension ut till de anställda vid pensionstillfället i enlighet med
gällande kollektivavtal. Planen är förmånsbestämd och baseras på slutlön. Det finns inga
minikrav reglerade.
97
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 26, forts.
Information per land, 30 April 2024
Belopp som ingår i balansräkningen –
för förmånsbestämda Pensionsplaner
Schweiz
Italien
Frankrike
Övriga
Totalt
Nuvärdet av förpliktelser, inklusive löneskatt
35,3
10,6
6,2
4,1
56,2
Verkligt värde på förvaltningstillgångar
-28,8
-
-
-
-28,8
Pensionsavsättning, netto
6,5
10,6
6,2
4,1
27,4
Kostnad redovisad i resultaträkningen
Kostnader avseende tjänstgöring
2,1
-
0,3
1,1
3,5
Lönekostnad
-
-
-0,1
-
-0,1
Räntekostnad / (vinst)
0,1
0,2
0,2
-
0,5
Nettokostnad i resultaträkningen
2,2
0,2
0,4
1,1
3,9
Vägda genomsnittliga durationen för förmånsbestämda förpliktelser i år
16
9
17
-
-
Betydande aktuariella antaganden, vägt genomsnitt, %
Diskonteringsränta
1,50
3,45
3,70
-
-
Förväntad avkastning tillgångar
1,50
-
-
-
-
Förväntad löneökning
1,00
3,00
2,00
-
-
Förväntad inflation
0,50
2,00
2,00
-
-
Information per land, 30 April 2023
Belopp som ingår i balansräkningen –
för förmånsbestämda Pensionsplaner
Schweiz
Italien
Frankrike
Övriga
Totalt
Nuvärdet av förpliktelser, inklusive löneskatt
30,6
10,7
5,9
3,3
50,5
Verkligt värde på förvaltningstillgångar
-25,8
-
-
-
-25,8
Pensionsavsättning, netto
4,8
10,7
5,9
3,3
24,7
Kostnad redovisad i resultaträkningen
Kostnader avseende tjänstgöring
3,0
-
0,1
0,3
3,4
Räntekostnad / (vinst)
0,1
0,1
0,1
-
0,3
Nettokostnad i resultaträkningen
3,1
0,1
0,2
0,3
3,7
Vägda genomsnittliga durationen för förmånsbestämda förpliktelser i år
16
9
17
-
-
Betydande aktuariella antaganden, vägt genomsnitt, %
Diskonteringsränta
2,20
2,99
3,60
-
-
Förväntad avkastning tillgångar
2,20
-
-
-
-
Förväntad löneökning
1,00
3,00
1,50
-
-
Förväntad inflation
0,50
2,00
2,00
-
-
Pensionskostnadernas påverkan på resultatet
2023/24
2022/23
Rörelsens kostnader – förmånsbestämda planer
3,5
3,4
Rörelsens kostnader – avgiftsbestämda planer
102,6
73,5
Summa rörelsens kostnader
106,1
76,9
Räntekostnad – förmånsbestämda planer
0,4
0,4
Kostnad före skatt
106,5
77,3
Avstämning av förändring i nuvärdet av förmånsbestämda
förpliktelser och förvaltningstillgångar
Förmånsbestämda åtaganden
2023/24
2022/23
Förmånsbestämda planer – förpliktelse per den 1 maj
50,5
234,8
Aktuell kostnad
4,5
3,5
Räntekostnad
1,1
0,8
Utbetalda ersättningar
-2,4
-2,9
Aktuariella vinster/förluster (finansiella antaganden)
2,1
-3,7
Aktuariella vinster/förluster (demografiska antaganden)
-0,2
0,3
Aktuariella vinster/förluster
-0,5
-0,3
(erfarenhetsmässiga justeringar)
Avräkning (andra)
-1,1
-
Förändring av pensionsplanen
-
-146,3
Avyttring
-
-37,6
Förvärv
-
6,0
Valutakursdifferenser
2,2
-4,1
Förmånsbestämda planer förpliktelser
56,2
50,5
per den 30 april
Förvaltningstillgångarnas förändring
2023/24
2022/23
Verkligt värde på förvaltningstillgångarna per den 1 maj
25,8
156,1
Medel tillskjutna av arbetsgivare
1,4
1,4
Medel tillskjutna av de anställda
1,4
1,4
Utbetalda ersättningar
-1,0
-2,2
Ränteintäkt
0,6
0,3
Aktuariella vinster/förluster
-
-0,5
Avräkning (andra)
-0,5
-
Förändring av pensionsplanen
-
-123,1
Valutakursdifferenser
1,1
-7,6
Verkligt värde på förvaltningstillgångarna per den
28,8
25,8
30 april
98
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 26, forts.
Känslighetsanalys
Nedanstående tabell visar effekten på värdet av pensionsförpliktelsen baserat på
antagna förändringar.
Förändring Förändring
av antagande Effekt, av antagande Effekt,
(%) Mkr (%) Mkr
Diskonterings-
ränta
+1,0
-3,0
-1,0
3,5
Inflationstakt
+0,5
-1,3
-0,5
1,3
Framtida
+0,5
0,0
-0,5
-0,3
löneökning
Förväntad
+1,0
0,5
-1,0
-0,5
livslängd
Personalom-
sättning
+0,5
0,2
-0,5
-0,3
Känslighetsanalysen utförs genom att ett aktuariellt antagande ändras medan de
andra antagandena hålls oförändrade. Metoden visar skuldens känslighet för ett enskilt
antagande. Detta är en förenklad metod då de aktuariella antagandena vanligtvis är
korrelerade.
Verkligt värde på förvaltningstillgångarna
2023/24
2022/23
Aktier och liknande finansiella instrument
0,4
0,6
Räntebärande papper, m.m.
20,1
17,3
Fastigheter
6,9
7,9
Övriga
1,4
-
Totalt
28,8
25,8
Belopp som redovisas i övrigt totalresultat
2023/24
2022/23
Aktuariella vinster/förluster, brutto
-2,0
0,8
Skatteeffekt
0,3
-0,5
Netto i eget kapital
-1,7
0,3
Not 27 | Övriga avsättningar
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Belopp vid årets ingång
83,3
77,6
-
-
Avsättningar under året
16,5
29,0
-
-
Förvärvade avsättningar
-
22,5
-
-
Ianspråktagande
3,8
-14,1
-
-
under året
Återförda avsättningar
-34,6
-25,3
-
-
Omräkningsdifferenser
2,9
-6,4
-
-
Belopp vid årets
71,9
83,3
-
-
utgång
Avsättningar om totalt 30,9 Mkr (44,0) avser garantikostnader.
Not 28 | Resultat från andelar i koncernföretag
Moderbolaget
2023/24
2022/23
Utdelning från dotterbolag
454,4
311,5
Nedskrivning aktieägartillskott
-219,3
-66,7
Nedskrivning av aktier i dotterföretag
-19,5
-103,1
Återläggning av tidigare nedskrivningar
-
424,9
Realisationsvinst försäljning av dotterföretag
-
82,3
215,6
648,9
99
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 29 | Andelar i koncernföretag
Specifikation av moderbolagets innehav av aktier i koncernföretag.
Kapital- Antal Bokfört
Dotterföretag
Org.nr
Säte
andel i % aktier värde
Systemair Sverige AB
559000-1516
Skinnskatteberg, SE
100
1 000 000
1,0
Divid Holding AB
556714-7581
Jönköping, SE
60
1 000
15,5
Frico AB
556573-3812
Partille, SE
100
50 000
288,5
Kanalfläkt Design Alliuq AB
556823-9577
Skinnskatteberg, SE
100
500
164,6
Kanalfläkt Industrial Service AB
556063-2530
Skinnskatteberg, SE
100
5 000
1,2
Systemair Home AB
556772-1518
Skinnskatteberg, SE
100
1 000
6,0
Servicebolaget i Sverige AB
556601-0566
Hudiksvall, SE
100
1 000
7,4
VEAB Heat Tech AB
556138-3166
Hässleholm, SE
100
3 000
65,6
Pacific Ventilation Pty. LTD
Australien
100
-
0,0
Systemair AB MMC
Azerbajdzjan
100
-
0,1
Systemair NV
Belgien
100
-
27,7
Menerga NV
Belgien
100
-
8,6
Systemair EOOD
Bulgarien
100
-
0,1
Systemair a/s
Danmark
100
10 101
35,1
Frico A/S
Danmark
60
-
4,3
Systemair Trading LLC
Dubai, FAE
100
-
0,0
Systemair AS
Estland
100
3 128
17,3
Systemair Oy
Finland
100
20
0,3
Systemair SAS
Frankrike
100
9 994
6,5
Systemair LLC
Georgien
100
-
0,2
Systemair Hellas S.A.
Grekland
100
15 000
8,7
Systemair Hong Kong Ltd
Hong Kong
100
300
0,2
Systemair India Pvt. Ltd
Indien
100
320 000
161,3
Systemair Ltd
Irland
100
1
0,0
Systemair Italy s.r.l
Italien
100
-
55,2
SagiCofim Spa
Italien
100
200 000
387,2
Systemair Inc.
Kanada
100
44 600
29,6
Systemair TOO
Kazakstan
100
-
2,1
Systemair (Suzhou) Co.Ltd.
Kina
100
-
0,0
Systemair d.o.o
Kroatien
100
-
0,0
Poly-Rek d.o.o.
Kroatien
100
-
0,0
Systemair SIA
Lettland
100
2 500
1,1
Systemair UAB
Litauen
100
500
10,9
UAB Menerga
Litauen
100
-
25,5
Systemair Sdn Bhd
Malaysia
100
1 500 000
20,6
Systemair Maroc SARL
Marocko
100
-
89,7
Systemair Mexico
Mexiko
100
-
3,3
Systemair B.V.
Nederländerna
100
-
119,2
Frico B.V.
Nederländerna
100
40
11,0
Kapital- Antal Bokfört
Dotterföretag
Org.nr
Säte
andel i % aktier värde
Systemair AS
Norge
100
82 000
21,4
Menerga AS
Norge
100
50
20,8
Systemair NZ LTD
Nya Zeeland
100
-
6,3
Systemair Peru SAC.
Peru
100
20 000
3,6
Systemair SA
Polen
100
200
0,9
Systemair SA
Portugal
100
200 000
26,0
Systemair Middle East LLC.
Qatar
100
-
0,4
Systemair Rt
Rumänien
100
1 000
0,0
OOO Systemair
Ryssland
100
-
0,0
LCC Systemair Production
Ryssland
100
-
0,0
Systemair KSA
Saudi Arabien
100
-
8,2
Systemair d.o.o. Beograd
Serbien
100
-
12,4
Systemair Suisse AG
Schweiz
100
250
47,0
Menerga GmbH
Schweiz
100
210
11,7
Systemair (SEA) Pte Ltd
Singapore
100
1 000 000
6,2
Systemair Production a.s.
Slovakien
100
-
68,2
Systemair AS
Slovakien
100
22
0,5
Systemair d.o.o.
Slovenien
100
-
42,9
Systemair HVAC S.L.U.
Spanien
100
-
26,3
Koolair S.L
Spanien
100
-
41,9
Systemair Ltd
Storbritannien
100
1 000 000
32,0
SCS Engineering Ltd
Storbritannien
100
86,7
Systemair (Pty) Ltd
Sydafrika
100
1 000
0,0
Systemair SA
Tjeckien
100
-
21,5
2VV s.r.o
Tjeckien
100
-
110,1
Recutech s.r.l.o
Tjeckien
10
-
4,8
Systemair HSK Hav. Ekip. San.
Turkiet
90
2 150
82,9
ve Tic. Ltd
Systemair GmbH
Tyskland
100
-
10,4
Lautner Enegiespartechnik
Tyskland
100
-
0,0
GmbH
LGB GmbH
Tyskland
100
-
38,9
Menerga GmbH
Tyskland
100
-
0,0
Tekadoor GmbH
Tyskland
100
-
30,5
Systemair TOV
Ukraina
100
-
0,0
Systemair Rt
Ungern
100
2 000
4,5
Systemair Mfg. Inc.
USA
100
500
32,1
Systemair GmbH
Österrike
100
-
39,8
2 414,8
100
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 29, forts.
Specifikation av moderbolagets indirekt ägda dotterföretag.
Indirekt ägda
Moderföretag
Säte
Kapitalandel i %
Divid AB
Divid Holding AB
Jönköping, Sverige
100
Divid Promaster AB
Divid Holding AB
Jönköping, Sverige
100
Kanalfläkt Tekniska AB
Kanalfläkt Industrial Service AB
Skinnskatteberg, Sverige
100
Menerga AB
Kanalfläkt Industrial Service AB
Skinnskatteberg, Sverige
100
Smoke Control Service Ltd
SCS Engineering Ltd
England
100
Frico SAS
Frico AB
Frankrike
100
Sagicofim SAS
Sagicofim Spa
Frankrike
79
ISC Italy
Divid Holding AB
Italien
100
Systemair OOO
UAB Menerga
Kaliningrad
100
Systemair Commercial AHU
Systemair Inc.
Kanada
100
Frico AS
Frico AB
Norge
100
Menerga Polska
Systemair SA
Polen
100
Koolair Fabricacion S.L.U.
Koolair S.L.
Spanien
100
Safeair S.L.
Koolair S.L.
Spanien
100
Metalisteria Medular S.L.
Koolair S.L.
Spanien
100
Recutech s.r.o
2VV s.r.o
Tjeckien
90
Frico GmbH
Frico AB
Tyskland
100
Systemair IOOO
UAB Menerga
Vitryssland
100
Frico GmbH AT
Frico AB
Österrike
100
*)
*) Intressebolaget Effebi Srl i Italien äger 20 procent av Sagicofim SAS i Frankrike.
Specifikation av förändring av koncernföretag
Moderbolaget
2023/24
2022/23
Vid årets början
2 412,8
2 194,4
Årets anskaffningar
7,2
505,8
Årets avyttringar
-15,1
-856,7
Årets nyemissioner
241,7
314,1
Årets nedskrivningar
-231,8
-169,7
Återläggning tidigare nedskrivningar
-
424,9
2 414,8
2 412,8
Not 30 | Andelar i intresseföretag
Koncernen
Moderbolaget
Koncernens andelar
i intresseföretag
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Vid årets början
17,3
7,1
5,9
5,9
Förvärvade andelar i
intresseföretag
-
11,8
-
-
Årets andel i intresse-
företags resultat
11,3
-1,6
-
-
Omräkningsdifferens
0,3
-
-
-
28,9
17,3
5,9
5,9
Rapportperiodens slut för intresseföretaget MR Studios
är den 31 december. Bolaget redovisas med en månads
eftersläpning. Bolaget ägs av Systemair AB.
Rapportperiodens slut för intressebolaget Effebi Srl är
den 31 december. Bolaget redovisar med en månaders
eftersläpning. Bolaget ägs av Sagicofim Spa.
Ingen utdelning har erhållits under räkenskapsåret.
Specifikation av värden och ägd andel
2023/24
Land
Intäkter
Totalresultat
Tillgångar
Skulder
Eget kapital
Ägd andel, %
MR Studios
Tjeckien
11,6
1,0
7,2
0,2
7,0
40,0
Effebi Srl
Italien
95,0
5,6
101,6
36,5
65,1
50,0
2022/23
Land
Intäkter
Totalresultat
Tillgångar
Skulder
Eget kapital
Ägd andel, %
MR Studios
Tjeckien
19,9
1,0
6,7
0,4
6,3
40,0
Effebi Srl
Italien
76,1
-3,2
99,6
42,5
57,1
50,0
Not 31 | Jämförelsestörande poster – justerat rörelseresultat
Koncernen
2023/24
2022/23
Nettoomsättning
-24,7
-26,5
Kostnad för sålda varor
-55,7
-42,7
Övriga rörelseintäkter
-3,7
468,9
Försäljningskostnader
-2,6
2,5
Administrationskostnader
1,0
0,5
Övriga rörelsekostnader
-107,5
-152,7
Nettovinst monetära poster
71,2
41,5
Totalt
-122,0
291,5
Rörelseresultat
963,0
1 401,4
Justerat rörelseresultat
1 085,0
1 109,9
Rörelseresultatet för räkenskapsår 2023/24
inkluderar omstruktureringskostnader för flytten av
Menergas produktion till Slovenien om 125,0 Mkr,
en nedskrivning av goodwill i Menerga Polen om 3,2
Mkr, en kundförlust i Norge om 5,4 mkr samt positiva
justeringar för hyperinflationsberäkning om 11,6 mkr.
Omstruktureringskostnaderna har påverkat Övriga
rörelsekostnader tillsammans med nedskrivningen av
goodwill. Kundförlusten i Norge har påverkat Försäljnings-
kostnaderna. För detaljer av hur hyperinflationsjusteringen
i Turkiet har påverkat resultatet hänvisas till not 32
Inflationsjustering Turkiet.
101
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 32 | Inflationsjustering Turkiet
Sedan den 30 juni 2022 har Turkiets ekonomi ansetts befinna sig i hyperinflation. Som
ett resultat av det har de finansiella rapporterna för Systemairs dotterbolag i Turkiet
justerats för effekterna av inflationen, i enlighet med IAS 29 ”Finansiell rapportering i
hyperinflationsekonomier” med retroaktiv tillämpning från den 1 maj 2022.
Detta innebär att:
Æ Den historiska kostnaden för icke-monetära tillgångar och skulder har justerats
för att spegla förändringar i valutans köpkraft. Omräkningen har gjorts med hjälp
av konsumentprisindex som publicerats av Turkish Statistical Institute.
Æ Resultaträkningens olika poster har justerats med inflationsindex.
Æ Alla komponenter i dotterbolagets finansiella rapporter i
koncernredovisningen har omräknats till balansdagens kurs.
Omräkningsdifferenserna till SEK har förts mot Övrigt totalresultat i
enlighet med IAS 21.
Æ Siffrorna för räkenskapsår påbörjade före 1 maj 2022 har inte ändrats.
De sammanlagda effekterna i koncernens finansiella rapporter
framgår enligt tabellen nedan:
2023/24
2022/23
Nettoomsättning
-24,7
-26,5
Kostnad för sålda varor
-55,7
-42,7
Bruttoresultat
-80,4
-69,2
Övriga rörelseintäkter
-3,7
-2,4
Försäljningskostnader
2,8
2,5
Administrationskostnader
1,0
0,5
Övriga rörelsekostnader
20,7
2,7
Omräkningseffekt 71,2
hyperinflationsberäkning 41,5
Rörelseresultat
11,6
-24,4
Finansnetto
2,2
1,9
Resultat efter finansiella poster
13,8
-22,5
Skatt på periodens resultat
-0,3
-0,2
Periodens resultat
13,5
-22,7
2024-04-30
2023-04-30
TILLGÅNGAR
Goodwill
3,3
94,3
Övriga immateriella
anläggningstillgångar
3,2
1,9
Materiella anläggningstillgångar
-60,9
176,9
Summa anläggningstillgångar
-54,4
273,1
Varulager
4,7
2,0
Kortfristiga fordringar
-
0,1
Summa omsättningstillgångar
4,6
2,1
SUMMA TILLGÅNGAR
-49,7
275,2
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
-57,7
270,8
Kortfristiga skulder, ej räntebärande
7,9
4,4
Summa kortfristiga skulder
7,9
4,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
-49,7
275,2
Not 33 | Förändringar i koncernens sammansättning
– rörelseförvärv, etableringar och avyttringar
Förvärvade bolag
Den 2 maj 2023 förvärvade Systemair samtliga aktier i det slovenska säljbolaget
Menerga d.o.o. Bolagets omsättning uppgår till cirka 3 miljoner euro med 24 anställda.
Köpeskillingen för förvärven kan preliminärt fördelas enligt följande:
2023/24
Mkr
Menerga d.o.o.
Totalt anskaffningsvärde exkl. förvärvskostnader
14,0
Förvärvade tillgångar
Verkligt värde övertagna nettotillgångar
8,2
Goodwill
5,8
Identifierbara nettotillgångar
Varumärken och kundrelationer
2,3
Maskiner och inventarier
0,6
Finansiella och övriga anläggningstillgångar
0,2
Varulager
6,5
Kundfordringar
10,0
Övriga omsättningstillgångar
1,2
Likvida medel
1,8
Räntefria skulder
-0,4
Övriga rörelseskulder
-14,0
8,2
Förvärvet förskottsbetalades i april 2023 .
102
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Not 33, forts.
2022/23 Övrigt
Mkr
Sagicofim
Group SCS
förvärvsrelaterat
Totalt anskaffningsvärde exkl. förvärvskostnader
383,8
84,8
43,2
Förvärvade tillgångar
Verkligt värde övertagna nettotillgångar
303,8
42,4
38,8
Goodwill
80,0
42,4
4,4
Identifierbara nettotillgångar
Varumärken och kundrelationer
121,0
10,3
-
Övriga immateriella tillgångar
2,1
-
-
Byggnader och mark
66,6
-
-
Maskiner och inventarier
10,6
0,3
-
Finansiella och övriga anläggningstillgångar
11,8
-
-
Varulager
58,7
5,4
-
Kundfordringar
133,1
59,5
-
Övriga omsättningstillgångar
15,8
2,2
13,6
Likvida medel
28,2
1,5
-
Minoritetsandel
-1,5
-
36,0
Räntefria skulder
-4,3
-1,1
-
Uppskjuten skatteskuld
-33,6
-2,0
-
Räntebärande skulder
-4,3
-
-
Övriga rörelseskulder
-100,4
-33,7
-
Restultateffekt
-
-
10,8
303,8
42,4
38,8
Förvärvens effekt på kassaflödet
2023/24
2022/23
Köpeskillingar
-14,9
-511,8
Ej utbetald köpeskilling
14,0
38,6
Likvida medel i de förvärvade bolagen
1,8
29,7
Utbetlad köpeskilling avseende tidigare års förvärv
-38,6
-1,6
Transaktionskostnader vid förvärv av dotterbolag
-
-4,5
Förändring av koncernens likvida medel efter förvärven
-37,7
-449,6
Kundrelationer har värderats till det diskonterade nuvärdet av framtida betalningsströmmar. Nyttjandeperioden har bedömts till 5-10 år.
I de fall beslut inte har fattats om utfasning av varumärken väntas de ha en obestämbar livslängd.
Förvärvsgoodwill är hänförlig till de förvärvade bolagens starka marknadspositioner, förväntade synergieffekter som förväntas uppstå
efter förvärvet samt bolagens förväntade framtida intjäningsförmåga.
De förvärvade bolagets nettoomsättning från förvärvstidpunkt till delårsperiodens utgång uppgår till 35,2 Mkr. Rörelseresultatet för
motsvarande period uppgår till 2,6 Mkr.
2023/24
Avyttringen av Well Technology OÜ fördelas enligt följande:
Avyttrade tillgångar och skulder
Övriga immateriella tillgångar
1,9
Maskiner och inventarier
7,9
Finansiella tillgångar
4,1
Varulager
39,7
Övriga omsättningstillgångar
10,7
Likvida medel
1,3
Räntefria skulder
-0,1
Övriga rörelseskulder
-50,9
14,7
Avyttrade bolags effekt på kassaflödet
Likvida medel
-1,3
Förändring av koncernens likvida medel vid försäljning
-1,3
2022/23
Avyttringen av luftkonditioneringsverksamheten fördelas enligt följande:
Avyttrade tillgångar och skulder
Goodwill
138,8
Övriga immateriella tillgångar
29,4
Byggnader och mark
115,3
Maskiner och inventarier
66,4
Finansiella tillgångar
15,5
Varulager
229,9
Kundfordringar
196,8
Övriga omsättningstillgångar
78,6
Likvida medel
30,4
Räntefria skulder
-52,6
Räntebärande skulder
-178,6
Övriga rörelseskulder
-166,4
503,5
Avyttrade bolags effekt på kassaflödet
Köpeskilling
965,1
Försäljningsomkostnader
-8,1
Likvida medel
-30,4
Övertagna interna fordringar och skulder
129,6
Ej erhållen köpeskilling
-55,1
Förändring av koncernens likvida medel vid försäljning
1 001,1
103
FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIELLA NOTER
Not 34 | Fordringar hos koncernföretag
Moderbolaget
Specifikation av förändring av fordringar
hos koncernföretag
2023/24
2022/23
Vid årets början
543,4
531,9
Utlåning
94,8
63,5
Återbetalningar
-70,3
-74,5
Nedskrivningar
-6,3
-7,5
Valutajusteringar
22,6
30,0
584,2
543,4
Not 35 | Ställda säkerheter
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Ställda säkerheter för egna skulder
till kreditinstitut
Företagsinteckningar
190,5
114,6
-
-
Fastighetsinteckningar
304,0
308,7
-
-
Pantsatta nettotillgångar
199,9
187,3
32,1
32,1
/ aktier i dotterbolag
694,4
610,6
32,1
32,1
Ställda säkerheter
fördelade per bank
Nordea Bank AB
307,2
298,3
32,1
32,1
Svenska Handelsbanken AB
28,1
28,1
-
-
Övriga banker
359,1
284,2
-
-
694,4
610,6
32,1
32,1
Pantsatta aktier i dotterbolag består av samtliga aktier i Systemair Mfg Inc, USA. Säkrat
belopp för moderbolaget består av aktiernas bokförda värde. I koncernen motsvarar
värdet eget kapital plus eventuella övervärden. Säkerheterna togs ut i samband med
förvärvet av bolaget.
Not 36 | Eventualförpliktelser
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Borgen för dotterföretag
-
-
673,1
664,3
Borgen och övriga ansvars-
förbindelse
305,3
251,8
136,5
121,3
305,3
251,8
809,6
785,6
r1)
1)
Består till största delen av koncerninterna moderbolagsgarantier samt bankgarantier.
Moderbolaget har ställt ut externa bankgarantier samt interna garantier för dotterbola-
gens räkning till ett belopp av 136,5 Mkr. Dotterbolagen har ställt ut lokala bankgarantier
till ett totalt belopp av 168,7 Mkr.
Not 37 | Tilläggsinformation till kassaflödesanalys
Koncernen
Moderbolaget
2023/24
2022/23
2023/24
2022/23
Justering för poster som inte ingår i
kassaflödet m.m.
Avskrivningar anläggningstillgångar
291,4
294,3
15,8
19,4
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar
122,4
118,6
-
-
Nedskrivningar
8,3
155,4
-
-
Förändringar i avsättningar
-12,6
30,0
-
-
Orealiserade kursvinster och
-28,9
-36,7
16,0
91,6
kursförluster
Avsättningar till pensioner
-0,1
-24,5
-
-
Resultat från avyttring av anläggnings-
tillgångar
-26,3
-454,1
-
-
Övriga poster
-23,0
30,4
-
-
331,2
113,4
31,8
111,0
Not 38 | Uppgifter om moderbolaget
Systemair AB är ett svenskregistrerat publikt aktiebolag med säte i Skinnskatteberg.
Adressen till huvudkontoret är Industrivägen 3, 739 30 Skinnskatteberg. Bolagets
organisationsnummer är 556160-4108. Koncernredovisningen för 2023/24 består av
moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnda Koncernen.
Not 39 | Resultat per aktie
Koncern
2023/24
2022/23
Resultat per aktie före utspädning (kr)
3,10
5,00
Resultat per aktie efter utspädning (kr)
3,10
5,00
Periodens resultat
653,8
1 044,7
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
645,6
1 039,6
aktieägare
Innehav utan bestämmande inflytande
8,2
5,1
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier
208 000 000
208 000 000
före utspädning
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier
208 110 000
208 063 000
efter utspädning
Systemair AB har ställt ut 1 451 240 teckningsoptioner till personer med ledande
befattningar inom bolaget.
Not 40 | Transaktioner med närstående
Systemair AB (publ.) köpte hotell- och konferenstjänster från WG Hotelldrift AB som
ägs av Gerald och Wenche Engström för 3,0 Mkr (1,1).
För transaktioner med ledande befattningshavare hänvisas till not 11.
Moderbolagets inköp från andra koncernföretag uppgick till 139,1 Mkr (104,0).
Moderbolagets försäljning till koncernbolag framgår av not 4. För moderbolagets
fordringar hos koncernföretag hänvisas till not 34. Skulder till koncernföretag
uppgår till 1 447,4 Mkr (1 261,8).
Moderbolagets ränteintäkter från närstående bolag uppgick till 100,0 Mkr (68,1) och
räntekostnader till närstående bolag uppgick till -6,7 Mkr (-).
Not 41 | Händelser efter bokslutsårets utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens utgång.
104
FINANSIELLA RAPPORTER FINANSIELLA NOTER
Försäkran
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen samt hållbarhetsredovisningen har upprättats
i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god
redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt att
koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen
av koncernens och företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Roland Kasper
VD och Koncernchef
Gerald Engström
Styrelseordförande
Patrik Nolåker
Vice Styrelseordförande
Carina Andersson
Styrelseledamot
Niklas Engström
Styrelseledamot
Gunilla Spongh
Styrelseledamot
Ricky Sten
Arbetstagarrepresentant
Daniel Wilhelmsson
Arbetstagarrepresentant
Vår revisionsberättelse har avgivits den dag som framgår av vår
elektroniska underskrift.
Ernst&Young AB
Johan Holmberg
Auktoriserad revisor
105
FINANSIELLA RAPPORTER
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Systemair AB (publ), org nr 556160-4108
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Systemair AB
(publ) för räkenskapsåret 2023-05-01 – 2024-04-30 med undantag för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 50–59. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 64–103 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningsla-
gen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS Redovisningsstandar-
der), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 50–59. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer koncernens balans- och resultatrap-
port samt moderbolagets resultat- och balansräkning.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är
förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moder-
bolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollera-
de företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår profes-
sionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden
ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om
årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder
som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen
och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som
genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår
revisionsberättelse.
Värdering av goodwill och andelar i koncernbolag
Beskrivning av området
Goodwill uppgår till 1 026 MSEK i koncernens balansrapport och andelar i koncernbolag
uppgår till 2415 MSEK i moderbolagets balansräkning per balansdagen. Som framgår
av not 1 och stycket avseende nedskrivningar, prövar bolaget minst årligen, och vid
eventuell indikation på värdenedgång, att redovisade värden på goodwill inte överstiger
återvinningsvärdet. För andelar i koncernbolag bedöms löpande om det finns indika-
tioner på värdenedgång och om så är fallet beräknas tillgångens återvinningsvärde och
ställs i relation till det bokförda värdet. Återvinningsvärde fastställs genom en beräkning
av nyttjandevärdet för respektive kassagenererande enhet, vilket för bolaget sammanfal-
ler med respektive dotterbolag, genom en nuvärdesberäkning av uppskattade framtida
kassaflöden. Som framgår av not 16 har kassaflödena för de finansiella planerna
godkänts av ledningen och omfattar en femårsperiod. Planerna inkluderar bland annat
antaganden om prisutveckling, försäljningsvolymer, och kostnadsutveckling. Vidare
har antaganden gjorts om diskonteringsränta samt tillväxt bortom femårsperioden. I
koncernen har nedskrivning av goodwill gjorts under räkenskapsåret om 3 MSEK vilket
framgår av not 16. I moderbolaget har nedskrivning av andelar i koncernbolag gjorts
under räkenskapsåret om 232 MSEK vilket framgår av not 29.
Till följd av de betydande värdena på goodwill i koncernen, respektive andelar i koncern-
bolag i moderbolaget, samt till följd av de väsentliga antaganden och uppskattningar
som krävs för att beräkna nyttjandevärdet, har vi bedömt att värdering av goodwill och
andelar i koncernbolag är ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för att upprätta nedskrivningstest
samt bolagets rutiner för att identifiera indikationer på värdenedgång av goodwill samt
i andelar i koncernbolag. Vi har granskat hur kassagenererande enheter identifieras,
utvärderat bolagets värderingsmetoder och beräkningsmodeller med stöd från våra
värderingsspecialister samt bedömt rimligheten i gjorda antaganden. Vi har utfört
känslighetsanalyser för förändringar i väsentliga antaganden och genomfört jämförelser
mot historiska utfall samt precision i tidigare gjorda prognoser. Rimligheten i använd
diskonteringsränta och långsiktig tillväxt för respektive enhet har vi utvärderat genom
jämförelser med andra bolag i samma bransch.
Slutligen har vi bedömt huruvida lämnade upplysningar i årsredovisningen är
ändamålsenliga.
106
FINANSIELLA RAPPORTER REVISIONSBERÄTTELSE
Revisionsberättelse, forts.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-49, 60-63 och 108-136. Den andra
informationen består även av ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet
för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information. Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt
ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen
i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slut-
satsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen
och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredo-
visningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksam-
heten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till
att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i
övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och koncern-
redovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåll-
er våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en profes-
sionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
Æ identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredo-
visningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att
utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig
felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som
beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av
intern kontroll.
Æ skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har bety-
delse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
Æ utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimlighe-
ten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och
tillhörande upplysningar.
Æ drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören
använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revi-
sionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets för-
måga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på
upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser
eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
Æ utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i
årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om
årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktio-
nerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
Æ
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella
informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att
göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning
och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla
iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska
krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimli-
gen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden
som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och
som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar
upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning av Systemair AB (publ) för räkenskapsåret
2023-05-01 – 2024-04-30 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberät-
telsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till mo-
derbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning
av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägen-
heter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att
bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgär-
der som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med
lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
Æ företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
Æ på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
107
FINANSIELLA RAPPORTER
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisionsberättelse, forts.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som
utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller för-
summelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Gransk-
ningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grun-
dar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden
och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser
skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för
vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motive-
rade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen
och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för
Systemair AB (publ) för räkenskapsåret 2023-05-01 – 2024-04-30.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendationRevR 18Revisorns granskning
av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnit-
tet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Systemair AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för
vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten
har upprättats i enlighet med 16 kap. 4a § lagen (2007:528) om värdepappersmarkna-
den, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direk-
tören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är
upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå
rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning
som utförs enligtRevR 18och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund
i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1Kvalitetsstyrning för revisionsföretag som utför
revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkande-
uppdrag och näraliggande tjänstersom kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rappor-
ten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av
årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras,
bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar
revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder
som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra
ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprät-
tats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer
med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-,
balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har
märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna
50-59 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Hamngatan 26, 111 47, Stockholm, utsågs till Systemair ABs
(publ) revisor av bolagsstämman den 31 augusti 2023 och har varit bolagets revisor
sedan räkenskapsåret 2005/2006. Systemair blev ett företag av allmänt intresse räken-
skapsåret 2007/2008.
Stockholm den dag som framgår av vår elektroniska underskrift.
Ernst & Young AB
Johan Holmberg
Auktoriserad revisor
108
FINANSIELLA RAPPORTER NYCKELTAL & DEFINITIONER
Nyckeltal och
definitioner
Alternativa nyckeltal
Systemair presenterar, i delårsrapporter och årsredovisning,
nyckeltal som kompletterar de finansiella mått som definieras
enligt IFRS, så kallade alternativa nyckeltal, APM. Bolaget anser
att dessa nyckeltal ger värdefull information till investerare
och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets
prestation, trender, förmåga att återbetala skuld, investera i nya
affärsmöjligheter och återspeglar koncernens förvärvsintensiva
affärsmodell.
Eftersom inte alla företag beräknar finansiella nyckeltal på
samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara. De ska därför inte
ses som en ersättning för nyckeltal som definieras enligt IFRS.
Nedan presenteras definitioner och beräkningar, varav flertalet
är alternativa nyckeltal.
Definitioner av nyckeltal
2023/24
maj-apr
2022/23
maj-apr
2021/22
maj-apr
Antalet anställda
Antalet anställda vid slutet av rapportperioden. Nyanställda, avslutade anställningar,
deltidsanställda respektive betalt övertidsarbete omräknas till heltidstjänster. 6 616 6 587 6 660
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt före minoritetsandel, beräknat på rullande 12-månadersbasis,
dividerat med genomsnittligt eget kapital exkl minoritetsandel.
Resultat efter skatt före minoritetsandel rullande 12, Mkr 653,8 1 044,7 544,3
Genomsnittligt eget kapital, Mkr 5 541,0 4 620,9 3 598,2
Avkastning på eget kapital 11,8% 22,6% 15,1%
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat efter finansiella intäkter, beräknat på rullande 12-månadersbasis,
dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.
Resultat efter finansiella intäkter rullande 12, Mkr 1 028,7 1 479,0 835,6
Genomsnittlig sysselsatt kapital, Mkr 7 254,3 7 355,1 5 754,5
Avkastning på sysselsatt kapital 14,2% 20,1% 14,5%
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar
Rörelseresultat, Mkr 963,0 1 401,4 769,8
Av- och nedskrivningar, Mkr 422,1 568,3 408,4
EBITDA, Mkr 1 385,1 1 969,7 1 178,2
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut
Eget kapital exklusive minoritet, Mkr 5 645,5 5 265,6 3 815,1
Antal aktier, millioner st 208,0 208,0 208,0
Eget kapital per aktie, kr 27,14 25,32 18,34
Kassagenerering
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar rullande 12, Mkr 1 385,1 1 969,7 1 178,2
Ej kassaflödespåverkande avsättningar i rörelsekapitalet rullande 12, Mkr -12,6 30,0 8,1
Förändringar i rörelsekapital rullande 12, Mkr 350,9 -634,9 -714,1
Investeringar i maskiner och inventarier rullande 12, Mkr -386,6 -325,7 -326,4
Summa 1 336,8 1 039,1 145,8
Rörelseresultat rullande 12, Mkr 963,0 1 401,4 769,8
Kassagenerering 138,8% 74,1% 18,9%
109
FINANSIELLA RAPPORTER
NYCKELTAL & DEFINITIONER
2023/24
maj-apr
2022/23
maj-apr
2021/22
maj-apr
Nettoskuld genom justerad EBITDA
Nettoskuld i förhållande till justerat rörelseresultat
före av- och nedskrivningar (justerat EBITDA).
Räntebärande skulder 1 462,2
1 842,3 2 378,6
Likvida medel 414,3
339,9 335,9
Justerad EBITDA 1 510,4
1 498,4 1 178,1
Nettoskuld genom justerad EBITDA 0,69
1,00 1,73
Nettoskuldsättning
Räntebärande skulder + avsättning pensioner reducerat
med likvida medel och kortfristiga placeringar
Räntebärande skulder, Mkr 1 462,2 1 842,2 2 378,9
Avsättningar pensioner, Mkr 27,3 24,7 78,7
Likvidamedel o kortfristiga placeringar, Mkr 419,3 343,7 339,3
Nettoskuldsättning, Mkr 1 070,2 1 523,2 2 118,4
Operativt kassaflöde per aktie
Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med
genomsnittligt antal aktier under perioden.
Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr 1 333,2 587,7 235,2
Antal aktier, millioner st 208,0 208,0 208,0
Operativt kassaflöde per aktie, kr 6,41 2,83 1,13
Organisk tillväxt
Förändring av omsättning i jämförbara enheter efter justering för förvärv och
valutakurseffekter.
Nettoomsättning för jämförbara enheter, Mkr 12 554,5 11 168,8 9 599,8
Föregående års nettoomsättning, Mkr 12 057,9 9 634,5 8 519,2
Organisk tillväxt 4,1% 15,9% 12,7%
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med
genomsnittligt antal aktier under perioden.
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr 645,6 1 039,6 543,9
Antal aktier, miljoner st 208,0 208,0 208,0
Resultat per aktie 3,10 5,00 2,61
Rörelsemarginal
Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.
Rörelseresultat, Mkr 963,0 1 401,4 769,8
Nettoomsättning, Mkr 12 256,6 12 057,9 9 634,5
Rörelsemarginal 7,9% 11,6% 8,0%
Rörelseresultat (EBIT)
Resultat före finansiella poster och skatt, Mkr 963,0 1 401,4 769,8
2023/24
maj-apr
2022/23
maj-apr
2021/22
maj-apr
Soliditet
Justerat eget kapital dividerat med balansomslutningen.
Justerat eget kapital, Mkr 5 653,8 5 272,5 3 853,5
Balansomslutning, Mkr 9 792,7 9 633,1 8 472,4
Solidet 57,7% 54,7% 45,5%
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minus icke räntebärande skulder.
Balansomslutning, Mkr 9 792,7 9 633,1 8 472,4
Icke räntebärande skulder, Mkr 2 661,8 2 472,3 2 197,5
Sysselsatt kapital 7 130,9 7 160,8 6 274,9
Tillväxt
Tillväxten är förändringen av nettoomsättningen i förhållande till föregående
periods nettoomsättning.
Nettoomsättning, Mkr 12 256,6 12 057,9 9 634,5
Föregående års nettoomsättning, Mkr 12 057,9 9 634,5 8 519,2
Tillväxt 1,6% 25,2% 13,1%
Vinstmarginal
Resultat efter finansiella poster dividerat med nettoomsättning
Resultat efter finansiella poster, Mkr 864,4 1 294,9 741,7
Nettoomsättning, Mkr 12 256,6 12 057,9 9 634,5
Vinstmarginal 7,1% 10,7% 7,7%
110
HÅLLBARHETSREDOVISNING INLEDNING
Hållbarhets-
redovisning
Inledning
Systemairs hållbarhetsredovisning publiceras årligen och
är en integrerad del av årsredovisningen. Den visar en
sammanställning av företagets räkenskaper och förvaltning
samt beskriver hur företaget under året har arbetat med de
mest väsentliga hållbarhetsfrågorna. Systemairs fullständiga
hållbarhetsredovisning har inte granskats av Systemairs
revisorer. På sid. 133 framgår revisorns yttrande om att
Systemair upprättat en lagstadgad hållbarhetsrapport.
Omfattningen av Systemairs fullständiga hållbarhets-
redovisningen framgår av GRI-indexet på sid. 124–125 samt
redogörelsen för EU:s Taxonomi på sid. 126–132. Hållbarhets-
redovisningen följer Systemairs räkenskapsår och omfattar
därmed perioden 1 maj 2023 – 30 april 2024. Den föregående
redovisningen publicerades i augusti 2023.
Vid beslut om hållbarhetsredovisningens innehåll har
Systemair utgått från GRI:s principer om väsentlighet,
kommunikation med intressenterna, hållbarhetssammanhang
samt fullständighet. Systemair har påbörjat implementeringen
av EU:s nya lagstiftning om hållbarhetsrapportering,
Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), en dubbel
väsentlighetsanalys har genomförts för att identifiera vilka
hållbarhetsområden som är mest relevanta för företaget. Se
en beskrivning av CSRD och Systemairs dubbla väsentlighets-
analys på sid. 112. Systemairs tidigare väsentlighetsanalys
beskrivs på sid. 114.
Index för hållbarhetsredovisning enligt
årsredovisningslagen
I tabellen nedan finns sidhänvisningar till vilka delar som
utgör Systemairs hållbarhetsredovisning enligt kraven i
årsredovisningslagen.
Område Övergripande Miljö Sociala förhållanden och personal Mänskliga rättigheter Antikorruption
Affärsmodell s. 3, 16-17, 34-35
Policy och dess resultat s. 18-23, 111 s. 18-21, 28-33, 68, 111 s. 18–22, 24-27, 65, 111 s. 18–22, 24–27, 111 s. 20–21, 24, 111
Risker och dess hantering s. 21-22, 24-25, 35, 53, 55, 60-63, 80–81,
111-112, 132
s. 21, 60, 80, 130, 132 s. 22, 26–27, 60–62, 80–81 s. 22, 24–27, 60–62, 80–81 s. 21-22, 24, 61, 81, 116
Mål och resultat s. 14–15, 17, 19, 22–24, 26, 28, 30,
115–123, 126-129
s. 14-15, 17, 19, 23, 28-29, 116-119 s. 14–15, 17, 19, 22, 24, 26, 115–116,
119-123
s. 14, 22, 24, 116, 119-123 s. 14, 22, 116
För Systemairs uppförandekod och policyer se:
https://group.systemair.com/sv/hallbarhet/uppforandekod-policys/
111
HÅLLBARHETSREDOVISNING
STYRNING HÅLLBARHETSARBETE
Styrning hållbarhetsarbete
Koncernledningen äger Systemairs hållbarhetsstrategi och
ansvarar för dess prioriteringar och framsteg för att säkerställa
att insatserna är i linje med Systemairs övergripande strategi
samt intressenternas väsentliga intressen. Hållbarhetschefen
koordinerar, stödjer och utvecklar koncernens hållbarhets-
strategi, mål och planer.
Hållbarhetsstrategin består av fyra fokusområden med
tre kärnfrågor vardera. Kärnfrågorna har alla en ägare i
koncernledningen. För utveckling och framdrift finns en
tilldelad ansvarig som är den som är närmast knuten till
kärnfrågan.
Kärnfrågorna har tillhörande nyckeltal och, i de flesta fall,
ett satt mål för att följa upp var vi står. En utvecklingsplan
uppdateras årligen för att sammanfatta de nyckelaktiviteter
som behövs för framsteg. Detta följs upp regelbundet, där
flera mätvärden samlas in kvartalsvis från varje dotterbolag
vilket skapar en tydlig och frekvent överblick över framstegen.
Den kvartalsvisa och årliga rapporteringen utförs genom
en dedikerad mjukvara för korrekt data och enkelhet att
analysera och bryta ner specifika mätvärden. De kvartalsvisa
och årliga rapporterade uppgifterna återkopplas i en rapport
till varje dotterbolags VD. Systemairs framsteg inom våra
fokusområden rapporteras till styrelsen en gång per år och
varje dotterbolags Business Board gör en genomgång av varje
företags status och framsteg i kärnfrågorna 2-3
gånger per år.
För varje kärnfråga utvecklas, granskas och uppdateras
nödvändiga policyer och riktlinjer årligen för att säkerställa
att vår ståndpunkt i viktiga hållbarhetsfrågor är tydlig i hela
koncernen och sedan kommuniceras genom
nödvändiga kanaler samt görs tillgängliga i Systemairs
globala ledningssystem.
Vår interna kontrollmiljö för hållbarhet omfattar uppföljning
från koncernens hållbarhetsfunktion samt att produktions-
relaterade kärnfrågor följs upp av vår produktionskommitté,
koncernens centrala organisation för produktionsutveckling.
Revisioner omfattar hälsa och säkerhet, miljöfrågor och
energianvändning. Efter varje revision genereras en rapport
som sedan följs upp i företagets ledningsfunktioner. Systemair
analyserar sina risker relaterade till hållbarhetsfrågor minst
en gång per år och det är en del av Systemairs övergripande
riskhanteringsprocess för att säkerställa att risker identifieras,
bedöms och sedan hanteras på ett ansvarsfullt sätt.
Uppförandekod, policyer och visselblåsning
Inom Systemair används bland annat policyer som
ett styrmedel för att införliva företagets värderingar i
verksamheterna runt om i världen. För hållbarhetsarbetet
används Systemairs uppförandekod som en övergripande
policy, som innefattar bland annat social hållbarhet, miljö och
klimat samt affärsetik. Uppförandekoden ses över 1 gång
per år och det är Systemairs styrelse som godkänner den,
alla anställda ska genomgå vår onlineutbildning och i de fall
det inte är möjligt informerats på annat sätt om innehållet i
uppförandekoden.
Utöver företagets uppförandekod finns flera ytterligare
policyer som tillhandahåller mer detaljerad vägledning
inom specifika områden. Inom affärsetik finns en policy för
antikorruption, en för skatt, en för ansvarsfullt inköp samt
en för ansvarsfull försäljning. För hälsa och säkerhet finns
en specifik policy, samt även en för miljö, utsläpp och energi,
och en för att utveckla hållbara produkter. Genom att ha
väldefinierade policyer strävar vi efter att säkerställa att vår
verksamhet bedrivs på ett etiskt och hållbart sätt, samtidigt
som vi minimerar risken för oegentligheter och bidrar till en
positiv påverkan på samhälle och miljö.
Systemair tillhandahåller ett visselblåsningssystem som
erbjuder möjligheten att anonymt rapportera avvikelser
och otillbörligt beteende. Detta system utgör en kanal
för medarbetare att göra anmälningar utan rädsla för
repressalier. Detta system är avsett att främja en kultur av
öppenhet och ansvarsutkrävande inom organisationen.
Anmälningarna tas emot och utreds av en extern part för
att säkerställa objektivitet och oberoende. Ärenden är
sedan rapporterade till revisionsutskottet, tillika Systemairs
visselblåsarkommitté.
Visselblåsarfall 2023/24 2022/23
Inkomna anmälningar 20 7
Kvalificerade visselblåsarärenden 0 1
Ärenden som ledde till disciplinär åtgärd 0 0
Ledningssystem
Som en del i hållbarhetsstyrningen använder Systemair
miljöledningssystemet ISO 14001:2015. 16 av 26 produktions-
anläggningar är ISO 14001 certifierade. Vi har som mål att
alla våra produktionsanläggningar ska vara certifierade
enligt ISO 14001 standarden senast 2030 (med undantag
för de tillverkande företag som förvärvas efter 1 januari
2027). Systemair har TiA systemet för att främja vårt arbete
med en säker arbetsmiljö i alla våra tillverkande enheter,
med undantag för de allra senaste förvärven. 25 utav 26
produktionsanläggningar är även certifierade enligt ISO 9001
standarden för kvalitetsledning.
Hållbarhetslänkade lån
I oktober 2023 länkade Systemair sina kreditfaciliteter hos
Nordea och Handelsbanken om totalt 1,4 miljarder till de
egna hållbarhetsmålen. Räntekostnaderna för lånen justeras
utifrån utfallet för fyra hållbarhetsmål. För 2023/24 uppnådde
Systemair två utav de fyra målen.
Mycket
stor
Väsentlighet – finansiell påverkan på Systemair
Ingen
Ingen Väsentlighet – påverkan på människa och miljö Mycket stor
E4-1
E3-1
E4-2, E4–3, E4-4
E3-2
E1-2
E1-3
E5-1
Väsentligt
Inte väsentligt
E2-1
G1-5
S1-1
S1-2
G1-6
G1-4
G1-3
S4-2
E1-1
E5-2
S1-3
S4-1
S2-1
S2-3
S2-2
S4-3
S3-3
S3-1, S3–2
G1-1
G1-2
E2-2, E2–3, E2-4, E2–5, E2-6
E5-3
E2-7
112
HÅLLBARHETSREDOVISNING
STYRNING HÅLLBARHETSARBETE
CSRD och dubbel väsentlighetsanalys (DMA)
EU har tagit fram en ny rapporteringslag för hållbarhets -
rapportering, Corporate Sustainability Reporting Directive
(CSRD). Systemair har påbörjat implementering av dess olika
delar och kommer framöver att rapportera i enlighet med
den. För att uppfylla CSRD behöver en dubbel väsentlighets-
analys (DMA) genomföras.
DMA:n bestämmer omfattningen av hållbarhets-
rapporteringen, det vill säga vilka områden som ska
rapporteras på i rapporteringsstandarden, European
Sustainability Reporting Standard (ESRS). Begreppet dubbel
väsentlighet kommer från att bedöma både hur företagets
verksamhet påverkar människa och miljö, och hur ett företag
påverkas ekonomiskt av hållbarhetsrelaterade risker
och möjligheter.
Det finns ingen officiell steg-för-steg-guide för hur man
utför en DMA. I CSRD finns förklaringar till vad den ska
innehålla. Ett viktigt syfte är att förstå vad ett företag
strategiskt ska prioritera för en framgångsrik transformation
till en framtida hållbar affärsmodell. Redan befintliga
väsentlighetsbedömningar bör användas som en viktig input
att bygga vidare på, Systemairs tidigare väsentlighetsanalys
presenteras under avsnittet väsentlighetsanalys på sid. 114.
Genomförande dubbel
väsentlighetsanalys (DMA)
Syftet med DMA:n är att fastställa vilka miljömässiga-,
sociala- och bolagsstyrningsfrågor (ESG) som är väsentliga för
Systemair. Det innefattar Systemairs egen verksamhet och
dess värdekedja. Resultatet av DMA:n anger omfattningen
och fokus för Systemairs CSRD-arbete och ESRS-rapportering.
En DMA är iterativ, och behöver uppdateras regelbundet.
Resultatet från Systemairs första DMA kommer att utvecklas
ytterligare under de kommande åren. Hela processen för DMA
förväntas att förnyas vart tredje år.
Systemair har följt en metod som består av 6 steg:
1. Identifiering av intressenter – För att förstå vilka
Systemairs intressenter är och för att fastställa
delaktighet i DMA-processen.
2. Beskrivning av värdekedjan – För att förstå
ESG-egenskaper, beroenden och kopplingarna för
Systemairs värdekedja beskrivs de utifrån sambandet
med Systemairs uppströms och nedströms värdekedja
samt egen verksamhet samt påverkan på lokalsamhällen.
3. Första prioritering av relevanta ESG-aspekter – För att
fokusera utvärderingen på de ämnen som kan vara
väsentliga tas ämnen bort från vidare utvärdering
eftersom de med säkerhet inte är väsentliga
för Systemair.
4. Positiv och negativ påverkan – ESG-aspekterna bedöms
utifrån hur stor deras negativa och positiva påverkan är
på miljö och/eller människa.
5. Risker och möjligheter – ESG-aspekterna bedöms
utifrån de risker och möjligheter Systemair har ur ett
ekonomiskt perspektiv.
6. Validering och förankring – Resultatet av bedömningen av
effekter, risker och möjligheter sammanfattas för
validering och förankring.
Utfall dubbel väsentlighetsanalys
Utfallet från Systemairs första dubbla
väsentlighetsanalys presenteras i en tabell och tillhöran-
de diagram för att visa vilka ämnen som är väsentliga.
Vilka ämnen som är väsentliga överensstämmer väl med
Systemairs nuvarande hållbarhetsstrategi och bekräftar
utfallet från den tidigare väsentlighetsanalysen. Som en
del av metodiken och fortsatt arbete kommer utfallet att
valideras ytterligare med fler intressentgrupper under
kommande år. CSRD kräver generellt mer omfattande
arbete och rapportering inom respektive ämne. För
att implementera nödvändiga policyer, processer och
rapportering har en gap-analys genomförts för att bättre
förstå och prioritera nödvändiga aktiviteter för att
uppfylla CSRD.
113
HÅLLBARHETSREDOVISNING
STYRNING HÅLLBARHETSARBETE
Ämne Delämne Väsentligt? Kommentar
E1 Klimatförändringar
E1-1 Anpassning till klimatförändringar Ja
E1-2 Begränsning av klimatförändringar Ja
E1-3 Energi Ja
E2 Föroreningar
E2-1 Förorening av luft Delvis
Delämnet luftföroreningar och specifikt inomhusluft i nedströms värdekedjan har bedömts som väsentligt. Förore-
ningar har bedömts som väsentliga i värdekedjan uppströms.
E2-2 Förorening av vatten Delvis
E2-3 Förorening av mark Delvis
E2-4 Förorening av levande organismer och livsmedelsresurser Delvis
E2-5 Ämnen som inger betänkligheter Delvis
E2-6 Ämnen som inger mycket stora betänkligheter Delvis
E2-7 Mikroplast Delvis
E3 Vatten och marina resurser
E3-1 Vatten Nej Bedöms som icke väsentligt för Systemair. På grund av tidigare rapportering om vattenuttag från egen verksamhet
kommer denna fortfarande att ingå i rapporteringen, motsvarande GRI 303-3. Potentiella materiella frågor om vatten
avseende värdekedjan uppströms kommer att utredas vidare.
E3-2 Marina resurser Nej
E4 Biologisk mångfald och ekosystem
E4-1 Direkta påverkansfaktorer som leder till förlust av biologisk mångfald Nej
Bedöms som icke väsentligt. Framåt kommer ytterligare bedömningar att genomföras för att bättre förstå ämnet och
möjlig väsentlighet för Systemair och dess värdekedja.
E4-2 Konsekvenser för arters tillstånd Nej
E4-3 Konsekvenser för ekosystems omfattning och tillstånd Nej
E4-4 Konsekvenser för och beroenden av ekosystemtjänster Nej
E5 Cirkulär ekonomi
E5-1 Resursinflöden, inklusive resursanvändning Ja
E5-2 Resursutflöden relaterade till produkter och tjänster Ja
E5-3 Avfall Delvis
Endast avfall från egen verksamhet har bedömts som väsentligt.
S1 Den egna
arbetskraften
S1-1 Arbetsvillkor Delvis
Underdelämnet Balans mellan arbete och privatliv har bedömts som icke väsentligt.
S1-2 Likabehandling och lika möjligheter för alla Ja
S1-3 Andra arbetsrelaterade rättigheter Ja
S2 Arbetskraft i
värdekedjan
S2-1 Arbetsvillkor Delvis
Underdelämnet Balans mellan arbete och privatliv har bedömts som icke väsentligt.
S2-2 Likabehandling och lika möjligheter för alla Nej
S2-3 Andra arbetsrelaterade rättigheter Ja
S3 Berörda samhällen
S3-1 Samhällens ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter Nej
S3-2 Samhällens civila och politiska rättigheter Nej
S3-3 Urfolks rättigheter Nej
S4 Konsumenter och slutanvändare
S4-1 Informationsrelaterade konsekvenser för konsumenter och/eller slutanvändare Delvis
Underdelämnet Tillgång till (kvalitets)information har bedömts som väsentligt.
S4-2 Personlig säkerhet för konsumenter och/eller slutanvändare Delvis
Specifikt produktsäkerhet, en del av underdelämnet Hälsa och säkerhet, har bedömts som väsentligt.
S4-3 Social inkludering för konsumenter och/eller slutanvändare Nej
G1 Affärsetik
G1-1 Företagskultur Ja
G1-2 Skydd för visselblåsare Ja
G1-3 Djurskydd Nej
G1-4 Politiskt engagemang Nej
G1-5 Förvaltning av förbindelser med leverantörer, inklusive betalningsrutiner Ja
G1-6 Korruption och mutor Ja
6 1 5
8
4
2
3
9
10
7
114
HÅLLBARHETSREDOVISNING
STYRNING HÅLLBARHETSARBETE
Väsentlighetsanalys
Systemair har genomfört en väsentlighetsanalys för att
identifiera relevanta hållbarhetsfrågor. Analysen bestod av
fyra moment: en benchmarking och konkurrentutblick för
att identifiera relevanta hållbarhetsfrågor, ett arbetsmöte för
att bedöma Systemairs interna syn på hållbarhetsfrågornas
sociala, miljömässiga och ekonomiska påverkan, intervjuer
och enkätundersökningar, samt ett avslutande arbetsmöte
med ledningsgruppen.
De första två momenten användes för att utveckla ett
frågeformulär som distribuerades till Systemairs intressenter.
Respondenterna fick ranka de hållbarhetsfrågor som de
ansåg ha störst påverkan på beslut och bedömningar som
de gör relaterat till Systemair. Totalt deltog 1 154 personer,
varav 14 kunder, 1 131 anställda och 10 investerare i
enkätundersökningen. Dessutom intervjuades tre
investerare. Intressenternas svar viktades för att
ge en rättvis bild av resultatet.
I det avslutande arbetsmötet med ledningsgruppen vägdes
respondenternas prioritering av hållbarhetsfrågorna mot
Systemairs interna bedömning av hållbarhetsfrågornas
ekonomiska, miljömässiga och sociala påverkan.
Väsentlighetsanalysen genomfördes år 2020 och har setts
över varje år som resulterat i mindre uppdateringar.
Intressentdialog
Systemairs intressenter består huvudsakligen av ägare,
investerare, kunder, medarbetare, leverantörer och
samhället i stort. Vi har en kontinuerlig dialog med våra
intressenter om hållbarhetsfrågor i flera forum samt att
aktieägare även har möjlighet att uttrycka sina åsikter till
ledning och styrelse vid bolagsstämmor. Dialogen leder till
utveckling av hållbarhetsarbetet och dess prioriteringar för
att säkerställa att hållbarhetsstrategin är utformad att möta
de förväntningar och krav som finns från våra intressenter.
I Systemairs dubbla väsentlighetsanalys (DMA) genomfördes
flertalet workshops med interna intressentgrupper för att få
en så heltäckande bild som möjligt. Intervjuer genomfördes
med investerare och vidare kommer fler intressentgrupper
att involveras för att validera och vid behov justera vilka
Systemairs väsentliga frågor är.
Väsentlighetsanalys
Mycket
viktigt
Påverkan på intressenternas
bedömningar och beslut
Viktigt
Viktigt Betydelse för Systemairs ekonomiska,
miljömässiga och sociala påverkan
Mycket viktigt
Æ 1. Affärsetik
Æ 2. Mutor och korruption
Æ 3. Leverantörskontroller
Æ 4. Energieffektiva och
hållbara produkter
Æ 5. Förbättrat inomhusklimat
Æ 6. Energieffektiv verksamhet
Æ 7. Utsläpp
Æ 8. Hälsa och säkerhet
Æ 9. Kompetensutveckling
Æ 10. Mångfald och jämlikhet
115
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-RAPPORTERING
GRI-
rapportering
Systemair rapporterar enligt GRI (Global
Reporting Initiative) dels genom redovisning
i detta stycke för specifika data samt genom
sidhänvisning i GRI-index på sid. 124–125
av årsredovisningen. Genom att använda
GRI-ramverket kan vi mäta och kommunicera
våra ekonomiska, miljömässiga och sociala
prestationer på ett heltäckande sätt. Det
ger oss möjlighet att vara transparenta, följa
upp mål och visa på framsteg för en hållbar
utveckling. GRI-rapportering ger även ett
standardiserat upplägg för att intressenter
enkelt ska kunna hitta den information
som eftersöks.
GRI-rapportering är länkad till vår
hållbarhetsstrategi och de kärnfrågor som
prioriterats för att stärka de mätetal som
används för att följa upp utveckling. Avsteg
och eventuella kommentarer presenteras i
GRI-index på sid. 124–125.
Generella upplysningar
GRI 2-7, 2-8: Anställda och inhyrd personal
Antalet anställda och inhyrd personal på Systemair redovisas baserat
på det faktiska antalet anställda och inte som heltidsekvivalenter (FTE).
Rapporteringen visar aktuell status vid slutet av
varje redovisningsperiod.
Norden Västeuropa Nordamerika Östeuropa och OSS
Mellanöstern, Asien,
Australien och Afrika
Antal anställda
fördelat på region
och anställnings-
form 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22
Fast anställning
(tillsvidare-, deltid-
och provanställning)
1 037 1 057 1 038 2 088 2 116 2 290 572 550 528 1 398 1 497 1 482 1 385 1 275 839
Tidsbegränsad
anställning
10 39 50 38 43 77 0 0 4 19 31 29 0 0 322
Totalt 1 047 1 096 1 088 2 126 2 159 2 367 572 550 532 1 417 1 528 1 511 1 385 1 275 1 161
Män Kvinnor Totalt
Totalt antal anställda fördelat på kön* och region 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22
Norden 779 835 824 268 261 264 1 047 1 096 1 088
Västeuropa 1 650 1 693 1 867 475 466 500 2 126 2 160 2 367
Nordamerika 343 328 321 229 222 211 572 550 532
Östeuropa och OSS 972 1 048 1 021 445 480 490 1 417 1 528 1 511
Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika 1 194 1 107 1 017 191 168 144 1 385 1 275 1 161
Totalt 4 938 5 011 5 050 1 608 1 597 1 609 6 547 6 609 6 659
Män Kvinnor Totalt
Antal anställda fördelat på kön* och anställningsform 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22
Heltid 4 448 4 525 4 522 1 413 1 422 1 400 5 862 5 948 5 922
Deltid 458 397 105 160 150 150 618 547 255
Tidsbegränsad anställning 32 89 423 35 25 59 67 114 482
Totalt 4 938 5 011 5 050 1 608 1 597 1 609 6 547 6 609 6 659
*I regionen Västeuropa finns en medarbetare som inte identifierar sig som specifikt
man eller kvinna, personen är medräknad i det totala antalet anställda.
116
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-RAPPORTERING
GRI 2-27: Efterlevnad av lagar och förordningar
Systemair följer aktuell lagstiftning i de länder där vi har
verksamhet. Information som samlas in och rapporteras
på omfattar både miljömässig och socioekonomisk
lagefterlevnad. På grund av sen skatterapportering blev ett
dotterbolag bötfällt, Systemair har vidtagit åtgärder för att det
inte ska ske igen.
Avvikelser mot lagar och förordningar 2023/24 2022/23 2021/22
Antal fall 1 0 0
Totalt monetärt värde av böter (SEK) 182 290 0 0
Icke-monetära sanktioner 0 0 0
GRI 2-30: Kollektivavtal
Systemair står bakom UN Global Compacts tredje princip: Att
företag ska värna om föreningsfrihet och rätten till kollektiv
förhandling. I de fall där kollektivavtal inte finns så följer
Systemair lokal lagstiftning och anställningsvillkoren finns
beskrivna i medarbetarnas anställningskontrakt. De historiska
siffrorna har justerats för föregående år.
Andel anställda med kollektivavtal 2023/24 2022/23 2021/22
Andel anställda som omfattas av kollektiv-
avtal (%)
34 34 36
Ekonomisk, miljömässig och social påverkan
GRI 201-1: Genererat och distribuerat
direkt ekonomiskt värde (Mkr)
För mer detaljerad information, se den finansiella delen av
årsredovisningen. Systemair strävar efter att betala rätt skatt
i rätt land i enlighet med relevanta lagar och förordningar i
det aktuella landet. Alla gränsöverskridande transaktioner
mellan enheter inom koncernen ska ske i enlighet med
armslängdsprincipen enligt definitionen i OECD:s riktlinjer
för internprissättning och i enlighet med lokala regler och
bestämmelser om internprissättning. Systemair har en
dedikerad policy för skatt.
Genererat och distribuerat direkt
ekonomiskt värde (Mkr) 2023/24 2022/23 2021/22
Direkt skapat ekonomiskt värde
Intäkter 12 597 12 804 9 868
Distribuerat ekonomiskt värde
Driftkostnader 8 224 8 086 6 429
Löner och förmåner till anställda 3 259 3 163 2 657
Betalningar till finansiärer 477 447 196
Skatt 211 250 197
Behållet ekonomiskt värde 425 857 388
GRI 205-1: Verksamheternas korruptionsrisk
Systemair har nolltolerans mot korruption och våra
medarbetare får inte kräva, erbjuda eller acceptera mutor
eller andra otillåtna förmåner för att behålla en kund
eller säkra en affär. För att förhindra korruption inom vår
verksamhet har vi en utbildning som är obligatorisk för
tjänstemän på antikorruption, samt att vår uppförandekod
och separata antikorruptionspolicy beskriver och tydliggör
vad som är olämpligt beteende. Antikorruptionspolicyn
är godkänd av Systemairs VD och ses årligen över för
att upprätthålla uppdaterade och relevanta riktlinjer på
ämnet. En riskbedömning görs centralt som en del av
Systemairs övergripande riskhanteringsprocess en gång
per år där Systemairs verksamheter utvärderas baserat
på landstillhörighet tillsammans med en bedömning från
ledningen. Risk beroende på landstillhörighet baseras på
vedertagna index för korruptionsrisk.
GRI 205-3: Korruptionsincidenter
2023/24 2022/23 2021/22
Antal korruptionsincidenter 0 0 0
Antal incidenter där anställda avskedats
eller utsatts för annan disciplinär åtgärd på
grund av korruption
0 0 0
Antal fall där kontrakt med samarbetspart-
ners inte förnyats på grund av korruptions-
överträdelser
0 0 0
GRI 206-1: Legala fall gällande konkurrens-
begränsande praxis, konkurrenslagstiftning och
dominerande marknadsställning
Systemair deltar inte i priskarteller eller liknande och
konkurrerar på lika villkor. I Systemairs uppförandekod
framgår att varje lands lagar alltid ska följas samt att vi inte
deltar i några konkurrensbegränsande aktiviteter.
2023/24 2022/23 2021/22
Antal fall 0 0 0
117
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-RAPPORTERING
GRI 302-1 & 302-4: Energianvändning (MWh)
och minskning av energianvändning
Systemair strävar efter att minska användningen av fossila energikällor och arbetar
aktivt för att öka energieffektiviteten hos våra verksamheter.
Under 2023/24 har Systemairs elanvändning minskat med 4 100 MWh, ungefär 3 000 MWh av
minskningen kommer från de avyttrade AC bolagen. Resterande bolag har sammanlagt minskat
sin elanvändning med ungefär 1 100 MWh. Även förbrukningen av naturgas har minskat med
5 700 MWh under året. Cirka 3 300 MWh kan härledas till avyttringen av AC bolagen, medan
resterande bolag har minskat förbrukningen med 2 400 MWh. Systemair har som mål att minska
energianvändningen med 5% varje år, för 2023/24 så uppgick minskningen till 12,3%.
Historiska siffror för naturgas och drivmedel fordon har justerats.
Energianvändning i MWh 2023/24 2022/23 2021/22
Naturgas 13 951 19 673 21 441
Eldningsolja 285 323 617
Gasol 780 987 996
Drivmedel fordon 17 064 17 102 16 634
Övrigt 149 120 124
El 31 815 35 911 36 999
Fjärrvärme 5 053 4 642 5 195
Totalt 69 097 78 757 82 005
GRI 303-3: Vattenuttag
Systemairs produktion använder lite vatten i sina processer. Majoriteten av vattnet som används
i våra verksamheter är för hygiensyften så som toaletter, duschar, städning och dricksvatten.
Under innevarande år inkluderar vår rapportering även en redogörelse för vattenförbrukningen
hos dotterbolag som opererar inom områden med vattenstress. För att avgöra om våra
verksamheter är belägna i områden med vattenstress, har vi använt Aqueduct-verktyget,
som tillhandahålls av World Resources Institute.
Vattenuttag i kubikmeter 2023/24 2022/23 2021/22
Kommunalt vatten 61 795 62 346 56 332
Grundvatten från egen brunn 17 928 16 619 N/A
Insamlat regnvatten 20 20 N/A
Totalt 79 743 78 985 56 332
Varav i vattenstressade områden 34 185 30 766 N/A
GRI 304-1: Biologisk mångfald
Systemair bedöms ha liten påverkan på den biologiska mångfalden på grund av typ av
tillverkning och inga produktionsanläggningar finns i eller nära områden som är klassade
som naturkänsliga enligt till exempel Natura 2000. Systemair tar frågan om bevarandet av
den biologiska mångfalden på allvar och arbetar för att vidareutveckla det interna angrepps-
sättet enligt bland annat EU:s strategi för biologisk mångfald 2030. Biologisk mångfald är
avgörande för vår planets hälsa och välbefinnande. En av de främsta anledningarna till att
biologisk mångfald är viktig är dess roll för att upprätthålla ekosystemens funktioner. Ett varierat
ekosystem kan ge oss en mängd ekosystemtjänster, som ren luft och vatten, pollinering av
grödor, naturlig bekämpning av skadedjur och reglering av klimatet.
Systemair har en policy för hållbara produkter som innehåller riktlinjer för att minska eventuella
skadliga ämnen för naturen. I vår policy för miljö, utsläpp och energi finns riktlinjer om att alla
produktionsbolag inom Systemair måste säkerställa att de inte skadar den lokala biologiska
mångfalden. Vi uppmanar våra företag att aktivt engagera sig i lokala initiativ som syftar
till att främja den biologiska mångfalden. Vid etablering av nya byggnader, områden eller
verksamheter krävs en riskbedömning för att bedöma deras potentiella påverkan på miljön
och biologiska mångfalden. 62 procent av Systemairs produktionsanläggningar är ISO 14001
klassade med ett satt mål om att alla produktionsanläggningar ska vara ISO 14001 klassade
senast 2030 (med undantag för de anläggningar som köps efter år 2027, då
implementeringen tar tid).
118
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-RAPPORTERING
GRI 305-1 & 2: Direkta utsläpp av växthusgaser
(scope 1), Indirekta utsläpp av
växthusgaser (scope 2)
Systemair arbetar kontinuerligt för att minska utsläppen,
det görs bland annat genom att köpa utsläppsfri el och
minska användning av fossila bränslen för uppvärmning samt
investeringar i solcellsanläggningar. Våra utsläpp anges i CO
2
ekvivalenter. Vi rapporterar siffror utifrån två olika metoder;
location-based och market-based metoden. Metoderna
är beskrivna i GHG protokollet. Under året så har vi ökat
beviskraven för utsläppsfaktorer från elektricitet för våra
bolag, på grund av det så har våra historiska utsläpp för
elektricitet justerats. Mängden använd naturgas och drivmedel
har justerats under året, vilket innebär att de historiska
siffrorna för utsläpp orsakat av naturgas och drivmedel har
uppdaterats.
Under 2023/24 har utsläppen från Systemairs elanvändning
minskat med 1 100 ton CO
2
e (market-based), ungefär 560 ton
CO
2
e av minskningen kommer från de avyttrade AC-bolagen.
Resterande bolag har sammanlagt minskat utsläppen från
sin elanvändning med ungefär 540 ton CO
2
e. Även utsläppen
från förbrukning av naturgas har minskat med 1 150 ton CO
2
e
under året. Cirka 670 ton CO
2
e kan härledas till avyttringen
av AC bolagen, medan utsläppen från resterande bolag har
minskat med 480 ton CO
2
e.
2023/24 2022/23 2021/22
Utsläpp av CO2e i scope 1 och 2 Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Scope 1
Naturgas 2 818 39% 3 974 48% 4 331 50%
Eldningsolja 76 1% 86 1% 165 2%
Gasol 177 2% 224 3% 226 3%
Drivmedel fordon 4 010 56% 4 019 48% 3 909 45%
Övrigt 58 1% 51 1% 49 1%
Totalt scope 1 7 139 8 354 8 680
Scope 2
El (market-based) 9 614 95% 10 710 96% 10 555 96%
El (location-based) 7 277 94% 7 942 95% 7 877 95%
Fjärrvärme 453 5% (m); 6% (l) 442 4% (m); 5% (l) 451 4% (m); 5% (l)
Totalt scope 2 (market-based) 10 067 11 152 11 006
Totalt scope 2 (location-based) 7 730 8 384 8 328
Totalt scope 1 och 2
(market-based)
17 206 19 506 19 686
Totalt scope 1 och 2
(location-based)
14 869 16 738 17 008
2023/24 2022/23 2021/22
Utsläpp (market-based) Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Scope 1 7 139 41% 8 354 43% 8 680 44%
Scope 2 10 067 59% 11 152 57% 11 006 56%
Totalt scope 1 och 2 17 206 19 506 19 686
2023/24 2022/23 2021/22
Utsläpp (location-based) Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Scope 1 7 139 48% 8 354 50% 8 680 51%
Scope 2 7 730 52% 8 384 50% 8 328 49%
Totalt scope 1 och 2 14 869 16 738 17 008
119
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-RAPPORTERING
Systemair har ett mål att minska sin utsläppsintensitet som
motsvarar de totala utsläppen i scope 1 och 2 i relation till
Kostnad för Sålda Varor (KSV). I detta mätetal tas eventuella
avyttrade verksamheter bort både vad gäller utsläpp och KSV.
På samma sätt läggs eventuella förvärvade verksamheter till.
Detta gäller för alla år som redovisas. Eftersom historiska
utsläpp har uppdaterats påverkar även det de
historiska värdena.
Utsläppsintensitet
(market-based) - KSV*
2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20
Totala utsläpp/KSV (Ton
CO2e/Mkr)
2,12 2,33 2,95 3,19 3,15
Skillnad gentemot basår
(%)
-33% -26% -7% 1% 0%
*KSV står för Kostnad Sålda Varor
Källor för utsläppsfaktorer
Scope 1 - Omfattar utsläpp från inköpt naturgas, eldningsolja, gasol, fordonsbränsle och
övrigt (<1%). Emissionsfaktorer för 2021/22, 2022/23 och 2023/24: DEFRA (2021, 2022,
2023). Emissionsfaktorer för 2019/20 och 2020/21: IPCC (2006).
Scope 2 - Utsläppsfaktorerna för fjärrvärme (2019/20, 2020/21 och 2021/22) har
hämtats från DEFRA (2021), Energiföretagen (2020), Euroheat & Power (2015),
Nis Bertelsen & Brian Vad Mathiesen (2020). För 2022/23 och 2023/24 har
utsläppsfaktorerna för fjärrvärme hämtats från DEFRA (2022/2021). Utsläppsfaktorerna
för el (location-based) har hämtats från AIB (2020), Climate Transparency (2021), Dubai
Electricity & Water Authority (2018), Europe-an Commission (2017), Hong Kong Electric
Company (2019), IFI Dataset of Default Grid Factors v.2.0., Singapore Energy Market
Authority (EMA, 2020), UNFCC (2019, 2021) och US Environmental Protection Agency
eGrid (2018). För 2022/23 och 2023/24 kommer utsläppsfaktorerna från följande
källor: AIB (2021), Climate Transparency (2021), European Commission (2017), Hong
Kong Electric Company, Department of Climate Change, Energy, the Environment and
Water Australia (2022), IFI v2.0, Singapore Energy Market Authority, UNFCC (2021), US
Environmental Protection Agency (2018).
Utsläppsfaktorer för el (market-based): Utsläppsfaktorer enligt certifikat eller annan
bevisföring på utsläpp för köpt el från våra energileverantörer om tillgängligt i annat
fall har följande källor använts: AIB (2020), Climate Transparency (2021), IEA (2019),
European Commission (2017), Hong Kong Electric Company (2019), IGES (2019),
Singapore Energy Market Authority (2020), UNFCC (2021), WECC (2018) och MRO/WECC/
NPCC (2018).
GRI 305-3: Övriga indirekta utsläpp
av växthusgaser (scope 3)
Scope 3 utsläpp är nedan redovisade för Systemairs aktiviteter
uppströms och nedströms. Beräkningarna är baserade på
i första hand aktivitetsbaserad information där information
funnits tillgänglig, i andra hand utgiftsbaserad information
och i tredje hand estimat med hjälp av benchmark och
andra relevanta källor. Utsläppen inom scope 3 är störst
för Användning av sålda produkter samt Inköpta varor och
tjänster. För Användning av sålda produkter beror utsläppen
på vilka utsläppsfaktorer varje land har som produkten
har sålts i, det påverkar utfallet stort, om bara fossilfri el
används som beräkningsbas blir utsläppen noll. Systemair
kommer fortsatt att arbeta vidare med att förstå utsläppen i
värdekedjan för att kunna mäta utsläpp och för att kunna följa
upp att implementerade förbättringar åstadkommer
önskvärd skillnad.
2023/24
Utsläpp (scope 3) Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av total
Aktiviteter uppströms
Inköpta varor och tjänster 423 333 6,6%
Kapitalvaror 9 816 0,2%
Bränsle- och energirelaterade aktiviteter 2 244 0,0%
Transport och distribution 8 107 0,1%
Avfallshantering 888 0,0%
Tjänsteresor 10 925 0,2%
Pendling 6 814 0,1%
Hyrda tillgångar (uppströms) Inte relevant 0,0%
Aktiviteter nedströms
Transport och distribution 6 045 0,1%
Bearbetning av sålda produkter Inte relevant 0,0%
Användning av sålda produkter 5 949 839 92,6%
Avfallshantering av sålda produkter 5 329 0,1%
Uthyrda tillgångar Inte relevant 0,0%
Franchise Inte relevant 0,0%
Investeringar 3 317 0,1%
Totalt 6 426 656 100%
Källor för utsläppsfaktorer
Scope 3: Defra (2023), Circular Ecology (2019), CBAM (2023), EPA (2018, 2019, 2024),
BEIS (2020, 2023), EXIOBASE (2019), Climate TRACE (2021).
GRI 306-3, 4 & 5 (2020) Avfallshantering
Systemair arbetar kontinuerligt för att minska mängden avfall
som uppstår inom verksamheten, avfallet består främst av
metall, plast, kartong och farligt avfall. Vi arbetar för att minska
mängden avfall som skickas till deponi eller förbränning, för
att istället skicka avfallet till återanvändning eller återvinning.
Samtliga bolag inom koncernen måste säkerställa att det
finns både fysiska och administrativa processer på plats för
hantering av avfall. Gällande farligt avfall så arbetar Systemair
med att minska mängden och användningen av material
som kan ge upphov till farligt avfall, genom att istället ersätta
materialet med mer hållbara alternativ.
2023/24 2022/23
Avfall Vikt i ton Andel av
total
Vikt i ton Andel av
total
Återvinning 7 821 68,4% 9 846 71,1%
Återanvändning 141 1,2% 60 0,4%
Annan avfallshantering
Andra återvinnings-
operationer (inklusive
energiåtervinning)
2 175 19,0% 2 322 16,8%
Deponi 471 4,1% 563 4,1%
Incineration utan
energiåtervinning
97 0,8% 231 1,7%
Övrigt 723 6,3% 824 5,9%
Totalt 11 428 100,0% 13 845 100%
2023/24 2022/23
Farligt avfall Vikt i ton Andel av
total
Vikt i ton Andel av
total
Återvinning 10 4,3% 14 5,7%
Återanvändning 19 8,4% 34 13,7%
Annan avfallshantering
Andra återvinnings-
operationer (inklusive
energiåtervinning)
73 32,3% 38 15,5%
Deponi 0 0,0% 7 3,0%
Incineration utan
energiåtervinning
35 15,6% 38 15,3%
Övrigt 89 39,4% 115 46,8%
Totalt 226 100,0% 245 100,0%
GRI 308-1 & 414-1: Andel nya
leverantörer som granskats (%)
Systemair har som mål att granska alla nya leverantörer
för att säkerställa att de lever upp till vår leverantörskod.
Leverantörskoden berör bland annat frågor inom miljö,
arbetsmiljö och mänskliga rättigheter.
Farligt avfall 2023/24 2022/23 2021/22
Miljökriterier 97% 95% 93%
Sociala kriterier 97% 95% 93%
120
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-RAPPORTERING
GRI 401-1: Personalrörelse
För att säkerställa Systemairs framgång på lång sikt är det väsentligt att locka till sig, utveckla
och behålla kompetenta medarbetare. Vi strävar kontinuerligt efter att vara en attraktiv
arbetsgivare. Säkerhet är vår främsta prioritet på alla våra arbetsplatser, och vi arbetar aktivt
med mångfald, likabehandling och en inkluderande arbetskultur på våra arbetsplatser.
Systemair har som mål att ha en personalomsättning som ligger i nivå med branschsnittet.
Utfallet förra året (16,0%) var något över branschsnittet och utfallet för i år (16,4%) visar att vi
fortsatt ligger över till följd av att vi har en geografisk etablering på flera marknader med en
högre personalomsättning under 2023/24.
Män Kvinnor Totalt
Nyanställningar och
personalomsättning
per kön* 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22
Antal nya medarbetare 873 845 868 280 300 385 1 153 1 145 1 253
Nyanställnings-
omsättning
13,3% 12,8% 13,0% 4,3% 4,5% 5,8% 17,6% 17,3% 18,8%
Antal medarbetare
som slutat
827 795 740 244 261 282 1 071 1 056 1 022
Personalomsättning 12,6% 12,0% 11,0% 3,7% 4,0% 4,2% 16,4% 16,0% 15,3%
Nyanställningsomsättning = nya medarbetare / antal anställda
Personalomsättning = medarbetare som slutat / antal anställda
Norden Västeuropa Nordamerika Östeuropa och OSS
Mellanöstern, Asien, Australien och
Afrika
Nyanställningar och personalomsättning
per region
2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22
Antal nya medarbetare 68 176 165 226 192 313 198 195 143 145 258 346 516 324 286
Nyanställningsomsättning 1,0% 2,7% 2,5% 3,5% 2,9% 4,7% 3,0% 3,0% 2,1% 2,2% 3,9% 5,2% 7,9% 4,9% 4,3%
Antal medarbetare
som slutat
88 134 114 229 219 225 208 161 139 235 272 306 311 270 238
Personalomsättning 1,3% 2,0% 1,7% 3,5% 3,3% 3,4% 3,2% 2,4% 2,1% 3,6% 4,1% 4,6% 4,8% 4,1% 3,6%
Nyanställningsomsättning = nya medarbetare / antal anställda
Personalomsättning = medarbetare som slutat / antal anställda
121
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-RAPPORTERING
GRI 403-9 & 10: Arbetsrelaterade skador och ohälsa
För Systemair är det högsta prioritet att upprätthålla goda arbetsförhållanden och säkra
arbetsplatser. Ingen ska behöva känna oro för sin hälsa, varken fysiskt eller psykiskt, när de
går till sin arbetsplats. Vi strävar efter att förebygga olycksfall och minimera sjukfrånvaron.
Våld, hot, trakasserier, mobbning eller någon form av kränkning mot medarbetare tolereras
inte. Systemair har en nollvision för arbetsrelaterade skador och har tillsvidare satt som mål
att minska antal arbetsrelaterade skador som leder tillsjukfrånvaro med 15% år till år beräknat
utifrån LTIFR, utfallet för i år blev -41%. LTIFR står för Lost time injury frequency rate och
Systemair använder en normaliseringsfaktor på 1 000 000 timmar.
2023/24 2022/23 2021/22
Anställda
Antal
Frekvens
(LTIFR) Antal
Frekvens
(LTIFR) Antal
Frekvens
(LTIFR)
Arbetsrelaterade skador 102 8,7 182 14,8 197 17,2
Arbetade timmar 11 700 000 12 300 000 11 423 000
Dödsfall på grund av
arbetsrelaterad ohälsa
eller skada
0 0 0
Antal fall av arbets-
relaterad ohälsa
10 0,9 5,0 0,4 8,0 0,7
2023/24 2022/23 2021/22
Icke-anställda
Antal
Frekvens
(LTIFR) Antal
Frekvens
(LTIFR) Antal
Frekvens
(LTIFR)
Arbetsrelaterade skador 3 3,8 6 18,4 7 23,8
Arbetade timmar 793 000 326 000 294 000
Dödsfall på grund av
arbetsrelaterad ohälsa
eller skada
0 0 0
Antal fall av arbets-
relaterad ohälsa
0 0,0 0 0,0 0 0,0
Systemair rapporterar på genomsnittlig
sjukfrånvaro för att få en bättre indikation
på anställdas hälsostatus och välbefinnande.
Sjukfrånvaron beräknas genom att ta antalet
sjukdagar delat med antalet tillgängliga
arbetsdagar. Sjukfrånvaron i Norden har
justerats för 2022/23 från 5,2% till 5,1%.
Sjukfrånvaro i procent 2023/24 2022/23
Norden 5,1% 5,1%
Västeuropa 5,8% 6,1%
Nord- och Sydamerika 4,1% 4,4%
Östeuropa och OSS 5,1% 5,3%
Mellanöstern, Asien, Australien
och Afrika
0,9% 1%
Totalt 4,2% 4,6%
122
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-RAPPORTERING
GRI 404: Träning och utbildning
Systemair har medarbetarutveckling och kompetensutveckling som ett viktigt fokusområde
för mer inspirerade, motiverade och kunskapsrika medarbetare. Vi har bland annat en
utbildningsplattform som heter Systemair Academy för att tillhandahålla utbildningar inom
ett flertal områden.
GRI 404-1: Genomsnittlig utbildning
i timmar per år och anställd
Män Kvinnor Totalt
Utbildning
uppdelat
på kön* 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22 2023/24 2022/23 2021/22
Totalt antal
timmar
39 740 45 039 38 710 11 418 14 009 14 659 51 218 59 048 53 369
Antal anställda 4 938 5 011 5 050 1 608 1 596 1 609 6 547 6 609 6 659
Antal timmar i
genomsnitt
8,0 9,0 7,7 7,1 8,8 9,1 7,8 8,9 8,0
*En medarbetare identifierar sig inte som specifikt man eller kvinna, personen är medräknad i det totala antalet anställda.
GRI 404-3: Anställda som får regelbunden utvärdering
av sin prestation och karriärutveckling
Vår ambition är att erbjuda alla medarbetare minst ett utvecklingssamtal om året för att
ytterligare främja våra anställdas möjlighet till utveckling.
Andel i procent 2023/24 2022/23 2021/22
Kvinnor 59% 52% 51%
Män 61% 53% 52%
Samtliga anställda 60% 52% 52%
123
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-RAPPORTERING
GRI 405-1: Anställda, åldersfördelning och kön
Vid Systemairs rekryteringsprocesser strävar vi aktivt efter att främja ökad mångfald och
jämlikhet. På Systemair är det viktigt för oss att alla oavsett bakgrund ska känna sig välkomna.
Vid rekryteringar fokuserar vi på kunskap, erfarenhet och egenskaper som avgörande
faktorer, och ingen form av särbehandling får förekomma baserat på sexuell läggning, kön,
ålder, etnicitet eller religion. Styrelsen har även en mångfaldhetspolicy beskriven på sid. 52.
2023/24 2022/23 2021/22
Antal
Andel
kvinnor Antal
Andel
kvinnor Antal
Andel
kvinnor
Styrelse*
30-50 år 1 0% 1 0% 1 0%
Över 50 år 4 50% 4 50% 5 40%
Koncernledning
30-50 år 0 0% 2 0% 2 0%
Över 50 år 6 17% 4 0% 4 0%
Operationell
ledningsgrupp
30-50 år 9 11% 8 25% 7 29%
Över 50 år 10 30% 8 25% 7 43%
Alla medarbetare
Under 30 år 1 192 21% 1 206 22% 1 239 21%
30-50 år 3 432 24% 3 459 24% 3 386 25%
Över 50 år 1 923 27% 1 943 26% 2 034 25%
*Systemairs stämmovalda styrelse består av 5 personer, 3 män och 2 kvinnor. Arbetstagarrepresentanterna är 2 män.
GRI 406-1: Diskrimineringsincidenter
Systemair har nolltolerans mot diskriminering inom vår verksamhet. Alla ska känna sig
välkomna och ha samma möjligheter oavsett bakgrund. Ingen kränkande särbehandling utifrån
de sju diskrimineringsgrunderna – kön, könsidentitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion/
trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning och ålder – får förekomma. Det senaste
året har två fall av diskriminering rapporterats. Systemair har utrett fallen och vidtagit åtgärder.
2023/24 2022/23 2021/22
Antal diskrimineringsfall 2 3 1
124
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
GRI-index
Systemair rapporterar enligt GRI och 2021 års standard enligt nedan index.
GRI Standard Upplysning Avsnitt, sida Avsteg och kommentarer
GRI 2: Generella upplysningar 2021
2-1 Information om organisationen 36-39, 44-49, 64,
78, 85, Not 30 s.100
2-2 Områden som ingår i organisationens hållbarhetsrapportering 78
2-3 Rapporteringsperiod, frekvens och kontakt 110-111 Lee Morgan, Group Sustainability Director: lee.morgan@systemair.com
2-4 Förändringar i tidigare rapporterade upplysningar 116-119, 121 Utsläpp från elanvändning har justerats på grund av ökade beviskrav gällande utsläppscertifikat. Data för
energianvändning har justerats föregående år för naturgas och drivmedel, vilket även påverkat utsläppen från
naturgas och drivmedel. Data för kollektivanslutna medarbetare och sjukfrånvaro har justerats. Beräknings-
metod för scope 3 utsläpp har uppdaterats för 2023/24 och bygger inte på samma metod som 2022/23, som
därför inte tagits med i rapporteringen eftersom åren inte går att jämföra.
2-5 Extern försäkran 110 Systemairs hållbarhetsredovisning är inte externt granskad.
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsrelationer 6-9, 16-17, 22-33,
64-68
2-7 Anställda 115
2-8 Medarbetare som inte är anställda / inhyrd personal 115
2-9 Sammansättning och struktur för styrning 50-59
2-10 Nominering och val av det högsta styrande organet 50-59
2-11 Ordförande för det högsta styrande organet 56-57
2-12 Det högsta styrande organets roll i arbetet med översyn och hantering av påverkan 50-59, 111-114
2-13 Delegering av ansvar för att hantera påverkan 111-114
2-14 Det högsta styrande organets roll i hållbarhetsredovisningen 50-59, 104, 114
2-15 Intressekonflikter 50-59
2-16 Kommunikation av kritiska frågor 50-59
2-17 Samlad kunskap hos det högsta styrande organet 50-59
2-18 Utvärdering av det hösta styrande organets prestation 50-59
2-19 Ersättningspolicyer 86
2-20 Process för att fastställa ersättningar 51-53
2-21 Total årlig ersättningskvot 85-86 Systemair har inte fullt ut kartlagt kompensationsförhållandet i koncernen.
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling 6-7
2-23 Policyåtaganden 111 Se även Systemairs Uppförandekod som finns tillgänglig på https://group.systemair.com/sustainability/code-of-
conduct-and-policies/
2-24 Integrering av policyåtaganden 111
2-25 Processer för att åtgärda negativ påverkan 22-25, 110-114
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering av angelägenheter för organisationen 111 En visselblåsarfunktion finns upprättad där ärenden kan anmälas anonymt och hanteras av en tredje part.
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar 116
2-28 Medlemskap i organisationer 42
2-29 Tillvägagångssätt/metod för involvering av intressenter 110-112, 114 Systemair har identifierat kunder, ägare och investerare samt medarbetare som de viktigaste intressenterna
baserat på hur mycket de påverkas av eller påverkar Systemair.
2-30 Kollektivavtal 116
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor 22, 110-114
3-2 Lista över väsentliga frågor 22-23, 111-114
3-3 Hantering av väsentliga frågor 22-23, 110-114
125
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-INDEX
GRI Standard Upplysning Avsnitt, sida Avsteg och kommentarer
Specifika upplysningar – GRI 200: Ekonomi
GRI 201: Ekonomiskt resultat 2016
201-1 Genererat och distribuerat direkt ekonomiskt värde 116
201-2 Ekonomiska konsekvenser och andra risker och möjligheter som en följd av
klimatförändringar
62, 112-113, 132 Endast risker presenterade. Systemair planerar för att redovisa risker och möjligheter enligt TCFD. I Systemairs
dubbla väsentlighetsanalys så har ett antal risker och möjligheter relaterade till klimatförändingar identifierats.
201-3 Fastställda förmånsplaner och andra pensionsplaner 67-68, not 1 s. 78-
79, not 11 s. 85-86,
not 26 s. 96-98
201-4 Ekonomiskt stöd mottaget från regeringen not 9 s. 84
GRI 205: Anti-korruption 2016
205-1 Verksamheternas korruptionsrisk 116
205-3 Bekräftade korruptionsincidenter och vidtagna åtgärder 116
GRI 206: Konkurrensbegränsande beteende 2016
206-1 Legala fall gällande konkurrensbegränsande praxis, konkurrenslagstiftning och
dominerande marknadsställning
116
Specifika upplysningar – GRI 300: Mijlö
GRI 302: Energi 2016
302-1 Energianvändning inom den egna organisationen 117
302-4 Minskning av energianvändning 117
GRI 303: Vatten och utloppsvatten 2018
303-3 Vattenuttag 117
GRI 304: Biologisk mångfald
304-1 Verksamheternas geografiska placering i eller nära skyddade områden för biologisk
mångfald
117 Ingen av Systemairs produktionsanläggningar ligger i eller nära områden som är skyddade i fråga om biologisk
mångfald. Därför redovisas inte specifik geografisk plats för alla Systemairs verksamheter samt annan platsspe-
cifik information.
GRI 305: Utsläpp 2016
305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (scope 1) 118-119
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 2) 118-119
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 3) 119
GRI 306: Avfall
306-3 Genererat avfall 119 Systemair samlar inte in data gällande avfallets komposition.
306-4 Avfall till återanvändning eller återvinning 119 Systemair samlar inte in data gällande avfallets komposition.
306-5 Annan avfallshantering 119 Systemair samlar inte in data gällande avfallets komposition.
GRI 308: Bedömning av leverantörer utifrån miljökriterier 2016
308-1 Nya leverantörer som granskats enligt miljökriterier 119
Specifika upplysningar – GRI 400: Socialt
GRI 401: Anställning 2016
401-1 Nyanställningar och personalomsättning 120 Systemair samlar inte in data för nyanställda uppdelat på åldersgrupp.
GRI 403: Hälsa och säkerhet 2018
403-9 Arbetsrelaterade skador 121
403-10 Arbetsrelaterad ohälsa 121
GRI 404: Träning och utbildning 2016
404-1 Genomsnittlig utbildning i timmar per år och anställd 122 Systemair samlar inte in data uppdelat på yrkesroll.
404-3 Andel av anställda som får regelbunden utvärdering av sin prestation och
karriärutveckling
122 Systemair samlar inte in data uppdelat på yrkesroll.
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter 2016
405-1 Mångfald i ledningar och bland medarbetare 123 Systemair samlar inte in data uppdelat på yrkesroll.
GRI 406: Icke-diskriminering 2016
406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder 123
GRI 414: Bedömning av leverantörer utifrån sociala kriterier 2016
414-1 Nya leverantörer som granskats enligt sociala kriterier 119
126
HÅLLBARHETSREDOVISNING
EU:S TAXONOMI
EU:s Taxonomi
EU:s Taxonomiförordning består av sex miljömål. Systemair
rapporterar all sin taxonomiomfattade verksamhet inom
första miljömålet, begränsning av klimatförändringar. Utav
resterande miljömål har Systemair ekonomisk verksamhet
inom det andra miljömålet, Anpassning till klimatförändringar,
samt det fjärde miljömålet Cirkulär ekonomi. Bedömningen
är att för Systemair innefattar det första miljömålet de
relevanta ekonomiska verksamheterna som också skulle
vara möjliga att rapportera under miljömål 2 och 4. Eftersom
Systemair har störst aktivitet inom miljömål 1, och för att inte
dubbelrapportera, redogörs därför allt inom miljömål 1.
Taxonomin ska spela en viktig roll för att hjälpa EU att skala
upp hållbara investeringar som en del av att förverkliga
EU:s Green Deal. På så sätt ska det skapas en tydlighet för
investerare att flytta kapital dit det behövs som mest.
Rapporteringen består av ett antal nyckeltal som visar
hur stor del av företagets verksamhet som både omfattas
av taxonomin samt uppfyller taxonomins krav, så kallad
taxonomiförenlig. Dessa två nyckeltal ska redovisas på
omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter. Nyckeltalen
baseras på ett klassificeringssystem innehållande en lista
över miljömässigt hållbara ekonomiska verksamheter. För
Systemair är detta främst förknippat med den ekonomiska
verksamheten 3.5. Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader. I varje ekonomisk verksamhet finns tekniska
kriterier som anger vad som är miljömässigt hållbart och inte.
Hur effektiv ventilation, värme och kyla är spelar en viktig roll
för en fastighets energibehov. Fossila källor används ofta för
att fylla detta energibehov världen över och därför är det
angeläget att få ner energibehovet. EU:s taxonomi brister
i dagsläget på att specificera kriterier på taxonomiförenlig
teknik eller liknande för framförallt större och kommersiella
fastigheter, det finns endast för mindre ventilationsenheter
som är avsedda för bostäder samt för produkter med värme-
pumpsteknik. Likt andra branscher och rapporterande företag
görs därför tolkningar av taxonomins tekniska kriterier för att
få en rättvis bild av vilka, i Systemairs fall, produkter som gör
viktigast skillnad i att minska energibehovet för fastigheter och
därmed bidrar till att begränsa klimatförändringarna.
För att identifiera omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter
har en kartläggning genomförts för att på artikelnivå avgöra
vilka produkter som både omfattas och i vissa fall även är
förenliga, beroende på taxonomins tekniska kriterier och
gjorda tolkningar. De tolkningar som gjorts är följande:
Æ För ventilationsaggregat som inte går under
EU:s energimärkning används Eurovent Certita
Certification. Eurovents certifiering är en vedertagen
branschstandard och den innehåller ett liknande
energiklassificeringssystem som EU:s energimärkning.
Energiklass A+ och A har tolkats uppfylla de
tekniska kriterierna.
Æ För specifikt den nordamerikanska marknaden där
Eurovent certifiering inte har någon tyngd eller större
marknadsrelevans har tekniken energiåtervinning
använts som tolkning för om ventilationsaggregatet
uppfyller de tekniska kriterierna. Energiåtervinning är
en utav de viktigaste teknikerna inom ventilation för att
kraftigt minska den totala energianvändningen för värme
och kyla i fastigheter.
Æ Övriga delar i ett ventilationssystem som har en
täthetsklass, t.ex. ventilationskanaler. De tekniska
kriterierna tolkas uppfyllas om täthetsklassen uppfyller
klass C eller D enligt standard EN 1751.
Systemair säljer även energiåtervinningsutrustning
som separata produkter och för de som har en EPD
(Environmental Product Declaration) har det rapporterats
under den ekonomiska verksamheten 3.6. Tillverkning
av annan koldioxidsnål teknik. Inom den ekonomiska
verksamheten 7.3. Installation, underhåll och reparation av
energieffektiv utrustning har Systemair rapporterat den del
av sin serviceverksamhet som omfattas av taxonomin samt
uppfyller relevanta kriterier.
För att vara förenlig enligt taxonomin krävs förutom
uppfyllande av de tekniska kriterierna även uppfyllande av
kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
och minimiskyddsåtgärder.
Utfall för år 2023/24 och jämförelse
gentemot år 2022/23
Utfall för taxonomiförenlig omsättning för 2023/24 blev 26%
och för år 2022/23 var utfallet 28%. För taxonomiomfattande
omsättning var utfallet 41% respektive 43%. För
kapitalutgifter ökade den taxonomiförenliga andelen
från 16% 2022/23 till 30% 2023/24, taxonomiomfattande
kapitalutgifterna ökade från 22% till 38%. För driftsutgifter var
det taxonomiförenliga utfallet 34% för 2022/23 och 30% för
2023/24, för taxonomiomfattande driftsutgifter var utfallet
47% respektive 46%.
Den taxonomiförenliga omsättningen har minskat med
2% till största del beroende på att försäljningen av
energiåtervinningsutrustning samt bostadsventilation har
minskat under året relativt sett övrig omsättning. Denna
förändring förklarar även skillnaden i taxonomiomfattande
omsättning. För kapitalutgifter förklaras skillnaden med att
inga större rörelseförvärv gjordes under året och då inga
tillkommande kapitalutgifter från det, vilket var fallet för
2022/23. Driftsutgifternas nedgång förklaras till största del
av att den relativa omsättningen för taxonomitillhörande
produkter minskade under året.
Redovisningsprinciper
Redovisningen omfattar alla Systemairs bolag som är hel-
eller majoritetsägda. För mer information om Systemairs
finansiella redovisning se not 1 Redogörelse för redovisnings-
och värderingsprinciper på sid. 78–79.
127
HÅLLBARHETSREDOVISNING
EU:S TAXONOMI
2023/24 Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen (4)
Begränsningar av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och ekosystem (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten och marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av taxonomikraven
(A.2.) omsättning, år 2022/23 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik samt Installation,
underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning.
CCM
3.5.
3.6.
7.3.
3 161 26% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja* Ja* Ja Ja* Ja 28% E
De miljömässigt hållbara (taxonomiför-
enliga) verksamheternas omsättning
(A.1)
3 161 26% 26% - - - - - 28%
Varav möjliggörande verksamheter 3 161 26% 26% - - - - - 28% E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik samt Installation,
underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning.
CCM
3.5.
3.6.
7.3.
1 838 15% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 15%
Omsättningen för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
1 838 15% 15% - - - - - 15%
Totalt (A.1+A.2) 4 999 41% 41% - - - - - 43%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
*För 7.3. är (13), (14) och (16) ej applicerbara för den ekonomiska verksamheten.
Omsättningen för verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
7 257 59%
Totalt (A+B) 12 256 100%
Omsättning
Omsättningen som rapporterats baseras
på den externa nettoomsättningen.
För omsättning i de ekonomiska
verksamheterna 3.5. och 3.6. har enbart
omsättning från produkter använts som
rapporteringsunderlag innebärande att
reservdelar och tillbehör, utöver de som
har en täthetsklass, inte inkluderats.
Produkter som omfattas av taxonomin och
de som uppfyller de tekniska kriterierna har
kartlagts på artikelnivå i Systemairs centrala
affärssystem som används av merparten av
Systemairs bolag, motsvarande cirka
70 procent av den totala externa
omsättningen.
I resterande bolag har produkter identifierats
av expertis inom varje bolag samt baserat
på internförsäljning registrerad i det
centrala affärssystemet. Verksamhet inom
7.3. utgör en mindre andel av den totala
omsättningen, i brist på tillräckligt detaljerade
data har den taxonomiomfattade andelen
och den taxonomiförenliga estimerats
baserad på extern nettoomsättningen
för serviceverksamhet i relation till andel
omfattad och förenlig extern nettoomsättning
i 3.5. för respektive bolag.
Skillnaden mellan taxonomiförenlig och
taxonomiomfattande omsättning förklaras
främst av att vissa produktkonfigurationer
inte kan nå tillräckligt hög energieffektivitets-
klass och samtidigt möta nödvändiga behovs-
specifika krav. Systemair arbetar aktivt med
att minska denna skillnad.
128
HÅLLBARHETSREDOVISNING
EU:S TAXONOMI
Kapitalutgifter
Systemair redovisar sina kapitalutgifter
enligt IFRS, bestående av materiella och
immateriella anläggningstillgångar samt
leasing. För att bedöma taxonomiomfattade
och taxonomiförenliga kapitalutgifter
ska investeringar genomförda under
verksamhetsåret bedömas utifrån ifall de
kan relateras till taxonomiomfattade samt
taxonomiförenliga produkter eller ifall de
omfattas av de ekonomiska verksamheterna
7.3., 7.4., 7.5. eller 7.6.
1
).
Varje bolag har utifrån denna definition och
anpassade instruktioner först identifierat
investeringar genomförda under året som
hör till 7.3., 7.4., 7.5. och 7.6. eftersom de
inte är relaterade till vilka produkter som
säljs. Efter att dessa kapitalutgifter har
särredovisats, har resterande investeringar
bedömts till hur stor grad de kan relateras till
dels taxonomiomfattade produkter och dels
till taxonomiförenliga produkter.
För leasing har av förenklingsskäl varje bolags
taxonomiomfattade omsättningsfördelning
använts som beräkningsnyckel. Hänsyn har
även tagits för eventuella taxonomiomfattade
tillägg i materiella och immateriella tillgångar
som härrör från rörelseförvärv. Goodwill har
ej inkluderats då det inte omfattas av IAS
38 som sätter definitionen för taxonomins
immateriella tillgångar.
1) Enligt Annex 1 i Taxonomiförordningen: 7.3.
Installation, underhåll och reparation av energi-
effektiv utrustning; 7.4. Installation, underhåll och
reparation av laddstationer för elfordon i byggnader
(och parkeringsplatser kopplade till byggnader); 7.5.
Installation, underhåll och reparation av instrument
och utrustning för mätning, reglering och kontroll av
byggnaders energiprestanda; 7.6. Installation, underhåll
och reparation av förnybar energiteknik.
2023/24 Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen (4)
Begränsningar av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och ekosystem (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten och marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av taxonomikraven
(A.2.) omsättning, år 2022/23 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
CCM
3.5.
3.6.
205 29% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja 13% E
Kapitalutgifter relaterade till ekonomiska
verksamheter 7.3., 7.4., 7.5., 7.6.
CCM
7.3.
7.4.
7.5.
7.6.
6 1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL Ja N/A N/A Ja** N/A Ja 3% E
De miljömässigt hållbara (taxonomiför-
enliga) verksamheternas omsättning
(A.1)
211 30% 30% - - - - - 16%
Varav möjliggörande verksamheter 211 30% 30% - - - - - 16% E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
CCM
3.5.
3.6.
48 7% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 5%
Kapitalutgifter relaterade till ekonomiska
verksamheter 7.3., 7.4., 7.5., 7.6.
CCM
7.3.
7.4.
7.5.
7.6.
8 1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 1%
Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
56 8% 8% - - - - - 6%
Totalt (A.1+A.2) 267 38% 38% - - - - - 22%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
**Gäller endast 7.3. som är bedömd som ”Ja” då ingen investering i den ekonomiska verksamheten varit relaterad till byggnadsisolering.
Omsättningen för verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
440 62%
Totalt (A+B) 707 100%
129
HÅLLBARHETSREDOVISNING
EU:S TAXONOMI
Driftsutgifter
Enligt taxonomins definition av driftsutgifter
inkluderas direkta utgifter som relateras till
forskning och utveckling, byggnadsrenovering,
kortsiktiga leasingavtal, underhåll och
reparation samt alla andra direkta utgifter
som rör det dagliga underhållet av materiella
anläggningstillgångar som utförs av företaget
eller en för detta ändamål anlitad tredje part
och som krävs för säkerställandet av dessa
tillgångars fortlöpande och ändamålsenliga
funktion. Denna definition utgör den totala
basen för att beräkna de taxonomiomfattade
och taxonomiförenliga driftsutgifterna.
Varje bolag har utifrån taxonomins
definition och anpassade instruktioner
identifierat och rapporterat dess totala
bas för driftsutgifter. På grund av brist
på tillräckligt detaljerad information, för
att kunna avgöra taxonomiomfattade
och taxonomiförenliga driftsutgifter, har
varje bolags taxonomiomfattade och
taxonomiförenliga omsättningsfördelning
använts som beräkningsnyckel.
2023/24 Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen (4)
Begränsningar av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och ekosystem (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten och marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av taxonomikraven
(A.2.) omsättning, år 2022/23 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik samt Installation,
underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning.
CCM
3.5.
3.6.
7.3.
49 30% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja Ja* Ja* Ja Ja* Ja 34% E
De miljömässigt hållbara (taxonomiför-
enliga) verksamheternas omsättning
(A.1)
49 30% 30% - - - - - 34%
Varav möjliggörande verksamheter 49 30% 30% - - - - - 34% E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik samt Installation,
underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning.
CCM
3.5.
3.6.
7.3.
25 16% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 13%
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
25 16% 16% - - - - - 13%
Totalt (A.1+A.2) 74 46% 46% - - - - - 47%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
*För 7.3. är (13), (14) och (16) ej applicerbara för den ekonomiska verksamheten.
Omsättningen för verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
87 54%
Totalt (A+B) 161 100%
130
HÅLLBARHETSREDOVISNING
EU:S TAXONOMI
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
För att klassas som taxonomiförenlig krävs utöver uppfyllande av de tekniska kriterierna
att den ekonomiska verksamheten inte orsakar något betydande skada inom de andra
miljöområden som finns i taxonomin. Eftersom Systemair enbart rapporterar inom
miljöområde 1 är det område 2 till 6 som presenteras nedan.
2. Anpassning till klimatförändringar (12)
För att inte orsaka någon betydande skada krävs att en utvärdering av fysiska klimatrisker
genomförs på berörd verksamhet. Systemair har genomfört en analys på klimatrelaterade
risker på berörda verksamheter. Se sid. 132, för Klimatrelaterade risker.
3. Vatten och marina resurser (13)
Systemairs tillverkning använder oftast inget vatten och när det används är det mycket
begränsat, den har därmed ingen betydande påverkan. I de områden där det råder en högre
risk för vattenbrist som Systemair verkar i har det genom analysen av klimatrelaterade risker
identifierats var vår verksamhet behöver implementera åtgärder för att minska risken.
4. Cirkulär ekonomi (14)
För att leva upp till kraven inom cirkulär ekonomi har taxonomin brutit ner det i fyra delar.
Æ Den första syftar till att där möjligt återanvända material eller material bestående av
återvunnet material. Systemair har en policy inom vår design och produktutveckling för att
stegvis göra våra produkter mer hållbara. Den innehåller bland annat att materialval ska
utmanas för en högre resurseffektivitet och ett lägre koldioxidavtryck.
Æ Den andra syftar till att där möjligt designa för en längre livslängd, enkelhet att återvinna
och enkel att underhålla. Systemairs policy inom design och produktutveckling innehåller
bland annat att design ska ske med hela produktens livscykel i beaktande, ökad livslängd
och enkelhet att underhålla såväl som att produkten ska kunna tas om hand på bästa sätt
när den är uttjänt.
Æ Den tredje syftar till att där möjligt hantera avfall på ett hållbart sätt under
tillverkningsprocessen. Systemair har en policy för miljö, energi och utsläpp som alla
tillverkningsanläggningar ska följa och den innehåller att avfall ska hanteras på ett
ansvarsfullt sätt och att det som kan återvinnas ska återvinnas.
Æ Den fjärde syftar till att där möjligt ha information och spårbarhet på skadliga ämnen i de
tillverkade produkternas livscykel. Systemair arbetar kontinuerligt med uppföljning för att
minimera risken att något skadligt ämne skulle finns i våra produkter.
131
HÅLLBARHETSREDOVISNING
EU:S TAXONOMI
5. Föroreningar (15)
Systemair har processer på plats och arbetar löpande med att följa upp de ämnen som är
skadliga enligt de EU direktiv och förordningar som finns. Systemair bedömer inte att någon
ekonomisk verksamhet som tolkats som taxonomiförenlig orsakar någon betydande skada.
6. Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Systemair följer de lokala miljölagar och bestämmelser som finns för att nyttja ny mark och
få godkänt av myndigheter att etablera på marken. Ingen av våra tillverkande anläggningar
befinner sig i eller nära ett naturskyddsområde.
Minimiskyddsåtgärder (17)
För att klassas som taxonomiförenlig krävs utöver uppfyllande av de tekniska kriterierna
att den ekonomiska verksamheten överensstämmer med minimiskyddsåtgärderna. De är
tillsvidare uppdelade inom fyra områden som redogörs för till höger:
Æ Mänskliga rättigheter – Systemair stödjer UN Global Compacts 10 principer om mänskliga
rättigheter, arbetsrättigheter, miljö och antikorruption. Dessa 10 principer tillsammans med
OECD:s riktlinjer för multinationella företag (MNE), FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter samt ILO:s åtta grundläggande konventioner utgör en viktig grund för
vad Systemair åtar sig att upprätthålla med ett ansvarsfullt företagande. Det här är en del av
Systemairs uppförandekod.
Æ Korruption – Systemair har nolltolerans mot korruption. Det finns även en dedikerad policy
på antikorruption. Läs mer om vårt antikorruptionsarbete på sid. 116.
Æ Skatt – Systemair strävar efter att betala rätt skatt i rätt land i enlighet med relevanta
lagar och förordningar i det aktuella landet. Alla gränsöverskridande transaktioner mellan
enheter inom koncernen ska ske i enlighet med armslängdsprincipen enligt definitionen i
OECD:s riktlinjer för internprissättning och i enlighet med lokala regler och bestämmelser
om internprissättning. Systemair har en dedikerad policy för skatt.
Æ Konkurrensbegränsande aktiviteter – Systemair följer varje lands lagstiftning om karteller
och konkurrens. Systemair deltar inte i konkurrensbegränsande aktiviteter. Det här är en
del av vår uppförandekod.
132
HÅLLBARHETSREDOVISNING
EU:S TAXONOMI
Klimatrelaterade risker
Klimatförändringar är en pågående global utmaning som har
en djupgående påverkan på vår planet och mänskligheten
som helhet. Genom ökningen av växthusgaser i atmosfä-
ren, framför allt koldioxidutsläpp från mänskliga aktiviteter,
förstärks växthuseffekten och leder till en uppvärmning
av jordens klimat. Denna uppvärmning resulterar i en rad
förändringar, såsom smältande polarisar, stigande havsnivåer,
extrema väderhändelser och förändringar i ekosystemen.
Dessutom ökar risken för naturkatastrofer.
I samband med den dubbla materialitetsanalysen som utförts
enligt CSRD-kraven har Systemair identifierat både möjligheter
och risker associerade med klimatförändringar. Som ett led i
detta arbete kommer Systemair att tillhandahålla rapportering
om klimatrelaterade risker i överensstämmelse med de
etablerade ESRS-standarderna.
För att vara förberedda inför framtiden har Systemair gjort
en analys av de klimatrelaterade risker som vår verksamhet
kommer ställas inför i framtiden. Klimatriskanalysen är för när-
varande begränsad till de tillverkande företag som omfattas av
EU-Taxonomin, som en del i att uppfylla kriterier avseende att
inte orsaka betydande skada (DNSH). I framtiden kommer en
mer utförlig klimatriskanalys göras för alla verksamheter inom
ramen för Task Force on Climate-related Financial Disclosures
(TCFD).
Systemair är för närvarande i processen att utveckla ett
ramverk som ska möjliggöra för företagets olika bolag att
genomföra individuella klimatriskanalyser. Ambitionen är
att dessa analyser ska vara anpassade för att reflektera
varje enskild enhets unika verksamhetsförutsättningar och
geografiska position. Genom detta tillvägagångssätt strävar
Systemair efter att optimera användningen av befintlig lokal
kunskap inom koncernens bolag.
Den genomförda analysen har baserats på IPCC:s ”Shared
Socioeconomic Pathway” (SSP). Två olika scenarier har använts
för att projicera framtida utveckling, ett optimistisk scenario,
SSP 1-2.6, och ett pessimistisk scenario, SSP 5-8.5. SSP 1-2.6
utgår från antagandet att mänskligheten övergår till en mer
hållbar utveckling som tar hänsyn till planetens gränser, vilket
resulterar i minskade koldioxidutsläpp från 2020-talet och når
nettonollutsläpp av koldioxid fram till 2100.
SSP 5-8.5 förutsätter att mänskligheten fortsätter att använda
fossila bränslen för att främja ekonomisk tillväxt och upprätt-
hålla en resurs- och energiintensiv livsstil. I detta scenario
förväntas koldioxidutsläppen öka under århundradet. Den
riskanalys vi har genomfört sträcker sig fram till år 2060 och
tar hänsyn till dessa olika scenarier.
Vi har genomfört en omfattande kartläggning av hur klimat-
förändringarna kommer att påverka de utvalda företagen.
För att genomföra denna analys har vi använt oss av IPCC:s
verktyg ”IPCC WGI Interactive Atlas”. Med hjälp av detta verktyg
har vi först kartlagt den förväntade klimatutvecklingen på kort
sikt (2020-2040) och medellång sikt (2040-2060). Därefter har
vi använt samma verktyg för att bedöma hur risken för olika
fysiska klimatrisker kommer att påverkas. Exempel på fysiska
risker som har undersökts inkluderar torka, översvämningar
och stormar.
För att komplettera IPCC:s data har vi även utnyttjat World
Resources Institutes (WRI) verktyg Aqueduct. Genom att
använda Aqueduct har vi fått en mer detaljerad kartläggning
av de vattenrelaterade risker som våra verksamheter kan
möta i framtiden. Verktyget möjliggör identifiering av specifika
vattenstressrisker för olika grundvattenmagasin samt
översvämningsrisker för floder och havsområden.
Därefter har en riskmatris utarbetats för att kategorisera
riskerna baserat på en skala från väldigt låg till väldigt hög.
Vid kategoriseringen av riskerna har Systemair beaktat både
sannolikheten för händelsernas inträffande samt deras
påverkan på verksamheten om de skulle inträffa. Riskanalysen
har varit inriktad på att bedöma konsekvenserna för vår
egen verksamhet och inte inkluderat bedömningen av hur
klimatförändringar kan påverka vår värdekedja. Detta kommer
att fortsatt undersökas och analyseras framöver.
De främsta identifierade riskerna för Systemair är extrema
temperaturer och översvämningar. För de verksamheter som
innefattar risker som har klassificerats som höga har vi börjat
utveckla planer för att minska sannolikheten att dessa risker
ska inträffa samt för att minska den potentiella påverkan de
kan ha på verksamheten. I enlighet med DNSH-kriterierna
strävar vi efter att säkerställa att våra anpassningsplaner inte
får negativa effekter på andra intressenter i närområdet.
Global Surface Temperature Change
https://climatedata.ca/resource/understanding-shared-socio-
economic-pathways-ssps/
133
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Systemair AB, org.nr 556160-4108
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för räkenskapsåret
1 maj 2023 – 30 april 2024 på sidorna 18-33, 60-63, 110-111, 114 samt 126-132
och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande
om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den dag som framgår av vår elektroniska underskrift.
Ernst & Young AB
Johan Holmberg
Auktoriserad revisor
134
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman
Årsstämman hålls torsdagen den 29 augusti 2024, klockan 15.00 i
Aulan, Systemair Expo, Skinnskatteberg. Visning av Teknikcenter
och produktpresentationer äger rum i anslutning till stämman
med samling kl. 13.00 vid Systemairs Expo, i Skinnskatteberg.
Rätt att delta samt anmälan
För att ha rätt att delta och rösta på stämman behöver du vara
direktregistrerad som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken på avstämningsdagen onsdagen den 21 augusti 2024 samt ha
anmält ditt deltagande på stämman till bolaget senast fredagen den
23 augusti 2024. Om du vill kontrollera att du är direktregistrerad som
aktieägare i aktieboken ber vi dig att kontakta din bank.
Anmälan ska ske antingen via formulär på:
group.systemair.com/sv/registration/, per telefon 0222-440 00 eller via
post till Systemair AB, Receptionen, 739 30 Skinnskatteberg. Vid anmälan
ska namn, person- eller organisationsnummer, adress, telefon, eventuella
biträden (högst två) och antal aktier uppges. Aktieägare, som företräds
genom ombud, ska utfärda daterad fullmakt för ombudet. Fullmaktens
giltighetstid får anges till längst fem år från utfärdandet. Fullmaktsformulär
finns tillgängligt på bolagets webbsida group.systemair.com/sv/ och kan
även beställas genom att kontakta receptionen. Den som företräder
juridisk person ska uppvisa registreringsbevis eller motsvarande handling
som styrker firmateckning. Fullmakter, registreringsbevis och andra
behörighetshandlingar måste vara tillgängliga vid årsstämman, fullmakt
måste uppvisas i original.
Fullständig kallelse
Fullständig kallelse till årsstämma, ekonomisk och övrig information
finns på Systemairs webbplats group.systemair.com/sv.
Kalender
29 augusti 2024 Delårsrapport Q1, 2024/25
4 december 2024 Delårsrapport Q2, 2024/25
6 mars 2025 Delårsrapport Q3, 2024/25
5 juni 2025 Bokslutskommuniké, 2024/25
28 augusti 2025 Delårsrapport Q1, 2025/26
4 december 2025 Delårsrapport Q2, 2025/26
135
Varumärket Systemair omfattar ett brett sortiment av
högkvalitativa ventilationsprodukter som fläktar, produkter
för luftdistribution, produkter för luftkonditionering och
ventilationsaggregat för både komfort- och säkerhets-
ventilation. Systemair har en stark position som en ledande
tillverkare av energieffektiva ventilationsprodukter.
Med varumärket Frico erbjuder Systemair helhets-
lösningar med produkter för luftburen uppvärmning och
vi är marknadsledande inom luftridåer och luftburen
värme i Europa. Frico finns representerat i 70 länder via
dotterbolag eller distributörer. Varumärket står för 80
års samlad erfarenhet av att utveckla produkter som ger
kunderna behagligt inomhusklimat.
Under vårt varumärke Fantech utvecklar, konstruerar
och marknadsför vi ventilationslösningar i Nordamerika.
Produkterna säljs till återförsäljare i USA och Kanada av
egna säljare och agenter. Varumärket Fantech använder
vi för bostadsmarknaden medan varumärket Systemair
används för kommersiella projekt där behovet av
energieffektiva lösningar är stort.
Menerga är ett marknadsledande varumärke i Europa
för ventilationsaggregat inom segmenten simhallar,
precisionsventilation och datacenterkyla. Bolaget
grundades 1980 och produkterna marknadsförs i hela
Europa med Tyskland som största marknad.