529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30iso4217:SEK529900RK1R6HF8KKOI202021-05-012022-04-30iso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30529900RK1R6HF8KKOI202021-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202021-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202021-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202021-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202021-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900RK1R6HF8KKOI202021-04-30529900RK1R6HF8KKOI202021-05-012022-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202021-05-012022-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900RK1R6HF8KKOI202021-05-012022-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202021-05-012022-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202022-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202022-05-012023-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900RK1R6HF8KKOI202023-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
2022
2023
Års- och hållbarhetsredovisning
1 maj 2022 – 30 april 2023
Innehåll
Ren och hälsosam inomhusluft – med lägre energiförbrukning
01 Året i korthet
02 Vd har ordet
04 Produkter och lösningar
06 Strategi och värdeskapande
14 Marknadsöversikt
18 Produktion och logistik
20 Produktutveckling
22 Produktionsanläggningar
24 Hållbarhet
38 Aktien
40 Riskhantering
Systemair utvecklar, tillverkar och marknadsför energieffektiva
och högkvalitativa ventilationsprodukter. Koncernen har verk-
samhet i fler än 50 länder i Europa, Nordamerika, Mellanöstern,
Asien, Australien och Afrika.
Företaget grundades 1974 av styrelseordföranden Gerald
Engström och noterades på börsen 2007. Sedan januari 2022
tillhör bolaget Large Cap-segmentet på Nasdaq Stockholm.
Bolaget har sitt säte och huvudkontor i Skinnskatteberg i
Sverige.
Vad vi gör
Systemair erbjuder marknadens bredaste sortiment av
energi effektiva fläktar, ventilationsaggregat, produkter för luft-
distribution, luftkonditionering och luftridåer för alla typer av
lokaler. Vi hjälper våra kunder att kombinera dessa till lösningar
anpassade efter de behov som finns. Våra produkter är energi-
effektiva, robusta, enkla att välja, installera och använda.
Koncernen omfattar ett 90-tal rörelsedrivande bolag med
6 600 medarbetare som tillsammans arbetar för att Systemair
ska vara den ledande aktören inom den globala ventilations-
industrin. Systemair har 26 moderna och välinvesterade
produktionsanläggningar som alla präglas av effektiv,
förbättringsinriktad och hållbar produktion.
Koncernens produkter och lösningar marknadsförs under
varumärkena Systemair, Frico, Fantech och Menerga.
Syftet med ventilation
Systemairs produkter är utformade för att förbättra människors
välbefinnande genom att skapa hälsosamma inomhusmiljöer
med hög luftkvalitet. Produkterna fyller flera viktiga funktioner.
Hälsa Effektiva ventilationssystem skapar ett hälsosamt
inomhusklimat genom att ventilera ut oren luft och ersätta
den med frisk och ren luft. Detta är särskilt viktigt eftersom
vi tillbringar en större del av vår tid inomhus – hemma,
arbetet eller i skolan.
Miljö Energieffektiva ventilationssystem har lägre energi-
behov och det ger mindre koldioxidutsläpp.
Ekonomi Ventilationssystem med smart teknik som energi-
återvinning ger lägre kostnader för uppvärmning och kylning.
Produktivitet Effektiva ventilationssystem hjälper oss att
prestera bättre. Fördelarna för hälsa och produktivitet med
ett bra inomhusklimat är numera väl etablerade.
Säkerhet I många tillämpningar är effektiva ventilations-
system en säkerhetsfråga. I vägtunnlar och garage behövs
till exempel effektiv ventilation för att filtrera föroreningar
från fordon. Lika viktigt är det att suga ut rök från byggnader
i händelse av brand.
42 Bolagsstyrning
52 Förvaltningsberättelse
58 Finansiella rapporter
98 Revisionsberättelse
101 Nyckeltal och definitioner
103 Hållbarhetsredovisning
114 GRI-index
116 EU:s taxonomi
122 Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
123 Årsstämman
Omslagsbilden visar delar av
ett kolfilter till luftbehandlings-
aggregatet Geniox VOClean,
avsett för köksmiljöer.
2022
2023
Års- och hållbarhetsredovisning
1 maj 2022 – 30 april 2023
Det bästa året hittills
Nyckeltal 2022/23 2021/22
2)
2020/21
2)
2019/20
2)
2018/19
2)
Nettoomsättning, Mkr 12 057,9 9 634,5 8 519,2 8 914,9 8326,5
Tillväxt, % 25,2 13,1 -4,4 7,1 14
Rörelseresultat, Mkr 1 401,4 769,8 676,7 625,7 528,1
Rörelsemarginal, % 11,6 8,0 7,9 7,0 6,3
Justerad rörelsemarginal, % 9,2 8,5 8,5 7,4 6,3
Vinstmarginal, % 10,7 7,7 6,6 6,1 5,5
Justerad vinstmarginal, % 8,3 8,2 7,2 6,4 5,5
Avkastning på sysselsatt kapital, % 20,1 14,5 13,1 11,6 11,3
Justerad avkastning på sysselsatt kapital, % 16,2 15,4 13,2 11,6 11,3
Resultat per aktie, Kr 5,00 2,61 1,95 1,84 1,55
Justerat resultat per aktie, Kr 3,58 2,86 2,18 1,99 1,55
Eget kapital per aktie, Kr 25,32 18,34 15,89 14,83 13,65
Soliditet, % 54,7 45,5 47,9 43,4 41,7
Utdelning per aktie, Kr 1,10 0,90 0,75 - 0,50
Antal anställda vid periodens utgång 6 587 6 660 6 380 6 197 6 016
1)
Styrelsen föreslår en utdelning om 1,10 kronor (0,90) per aktie vid årsstämman den 31 augusti 2023 i Skinnskatteberg.
2)
Under räkenskapsåret 2021/22 har en aktiesplit med relationen 4:1 genomförts. Jämförelsesiffrorna för föregående år har justerats.
Justerade värden om 291,5 Mkr beror främst på avyttringen av den kommersiella luftkonditioneringsverksamheten till Panasonic och situationen i Ryssland.
Kassaflöde från den löpande
verksamheten, Mkr
Organisk tillväxt, %Nettoomsättning, Mkr
Justerad EBITDA, Mkr
Tillväxt omsättning, %
Justerat rörelseresultat Mkr/
Justerad rörelsemarginal, %
0
200
400
600
800
1000
22/2321/2220/2119/2018/19
0
5
10
15
20
22/2321/2220/2119/2018/19
0
2000
4000
6000
8000
10000
22/2321/2220/2119/2018/19
-5
0
5
10
15
20
22/2321/2220/2119/2018/19
0
300
600
900
1200
22/2321/2220/2119/2018/19
0
200
400
600
800
1000
22/2321/2220/2119/2018/19
0
2
4
6
8
När vi summerar året kan vi konstatera att vi skapat Systemairs bästa år hittills
ur ett finansiellt perspektiv. Detta är framför allt drivet av god tillväxt och
genomförda effektiviseringsåtgärder.
SYSTEMAIR 2022/231
ÅRET I KORTHET
Fortsatt tillväxt
Det har varit ett historiskt år på mer än ett sätt. Oro har på flera håll satt agendan,
men världen har också öppnat upp igen efter pandemin. För vår del har det inneburit
att vi äntligen kunnat träffa våra kunder igen, och även knyta nya kontakter.
Något som syns i resultatet – trots komponentbrist och det ryska angreppet på
Ukraina har vi lyckats öka såväl vår försäljning som vår vinst.
Fokus på kunden
Att få återse våra kunder och stifta bekantskap med nya är en
av de saker som präglat vårt år allra mest. Här sticker förstås
återkomsten av ISH-mässan i Tyskland ut lite extra, med sina
drygt 150 000 besökare. Parallellt har vi jobbat hårt med vårt
serviceerbjudande och har numera åtta aktiva länder med egna
serviceorganisationer.
Strategiska beslut
Under det gångna året har vi också uppdaterat vår affärsstrategi.
Som ett led i strategin har vi valt att avyttra våra luftkonditione-
ringsfabriker med tillhörande säljorganisationer, i Frankrike och
Italien. Men vi kommer fortfarande att erbjuda våra kunder
samma produktutbud med bland annat värmepumpar, även
om vi inte längre tillverkar alla produkter själva. Sammantaget
är det här strategiska val som gjort det möjligt för oss att
fokusera mer på vår kärnverksamhet – ventilation.
God luftkvalitet och hållbara ventilationslösningar är idag
självklara krav i såväl nya som befintliga byggnader. I större
utsträckning än någonsin tidigare ser man sambanden mellan
välmående och effektivitet – och balanserad ventilation.
Och tunga drivkrafter som EU:s Green Deal och diverse nord-
amerikanska investeringsprogram är ytterligare indikationer
på hur viktig del ventilationen är av energiomställningen. Vi ser
även en stark utveckling inom vården, där lärdomar från
pandemin permanent förändrat vikten av god ventilation.
Ett starkare och bredare erbjudande
Som ett steg mot våra strategiska målsättningar, slutförde vi
förvärvet av det internationella filtrerings- och luftdistributions-
företaget SagiCofim under året. Förvärvet är en viktig pusselbit
för vårt erbjudande mot hälsovårds- och läke medelsbranschen.
2
VD HAR ORDET
SYSTEMAIR 2022/23
Under våren förvärvade vi även Group SCS i Storbritannien,
en produktleverantör inom brandgasevakuering för bostäder
och kommersiella byggnader. Det här är ett segment styrt av
lagar och teknikkrav, varför Group SCS produkter ger oss en
viktig fot in i de systemlösningar och styrsystem för rökgas-
kontroll som finns i flerfamiljshusen på de brittiska och
europeiska marknaderna.
Hållbarhet från grunden
Vi kan inte sammanfatta ett år utan att nämna hållbarhet.
För oss är hållbarhet inte bara någonting att sträva efter, det
är en av själva grundpelarna i vårt företag. Det betyder att vi
utvecklar, producerar och säljer hållbara produkter, men det
innebär också att vi tar ansvar i varje steg av värdekedjan.
Som att helhjärtat stödja FN:s initiativ Global Compact.
Ukraina
Den ryska invasionen av Ukraina är oerhört tragisk, med
konsekvenser som fortfarande är svåra att både förstå och
överblicka. För oss på Systemair har kriget inneburit att vi
valt att avsluta våra leveranser till Ryssland.
Framtidstro
Trots utmaningar i form av viss fortsatt komponentbrist och en
hög inflation, ser vi en långsiktigt stark marknad i framtiden.
Högre krav och lagförslag om snabbare energiomställning på
flera av de globala marknaderna gör att efterfrågan på våra
produkter kommer att öka, även om den kortsiktigt rör sig
alltmer från nybyggnationer till renoveringar.
Efterdyningarna från pandemin har också bidragit till att driva
efterfrågan på ett mer hälsosamt inomhusklimat, och de till-
tagande elpriserna har flyttat behoven av energieffektiva och
smarta ventilationslösningar högre upp på agendan. Under året
har vi haft en fortsatt stark tillväxt med en ökad försäljning på
25,2 procent till 12 058 miljoner kronor, samt ett rörelseresultat
som gått från 770 miljoner kronor till 1 401 miljoner kronor.
Även om det fortfarande finns pågående störningar i leverans-
kedjan, har vi tillförsikt i att det finns en god efterfrågan på
marknaden och att vi kan förse våra kunder med högkvalitativa
och energi effektiva produkter.
Vi är väl positionerade och hoppfulla inför framtiden och ser
fram emot att fortsätta vårt uppdrag att förbättra inomhus-
klimatet och bidra till en mer hållbar framtid.
Roland Kasper
Vd och koncernchef
» I grund och botten handlar vårt
arbete om att skapa bättre luftkvalitet
med lägre energianvändning «
3
VD HAR ORDET
SYSTEMAIR 2022/23
Systemair bidrar till ett hälsosamt, komfortabelt och säkert inomhusklimat
på de flesta platser där människor befinner sig dagligen – i bostäder, kontor,
industrier, sjukhus, simhallar, parkeringshus och flygplatser med mera.
Vi gör det med kunskap om att bra luftkvalitet bidrar till god hälsa och ökad
livskvalitet. Vi gör det baserat på vår kunskap och våra produkter för att
bidra till lägre energianvändning och därigenom lägre koldioxidutsläpp.
ttre luft –
överallt
PRODUKTER OCH LÖSNINGAR
4SYSTEMAIR 2021/22
Kontor och offentliga miljöer
Ren luft och behaglig temperatur är viktigt för att må bra
och kunna prestera . Våra luftbehandlingsaggregat skapar
större kontor, shoppingcenter och andra offentliga miljöer. För
specifika kundkrav och önskemål har vi även brandklassade
fläktar, frånluftsfläktar och andra anpassade systemlösningar.
Industri- och verkstadslokaler
våra luftbehandlingsaggregat är tillförlitliga och högeffektiva
fungerar de väl i tuffa förhållanden. En god luftkvalitet och
korrekt temperaturkontroll för olika arbetsområden och
produktionsprocesser bidrar till en god och hälsosam arbets-
miljö i industrilokaler. Vilket i sin tur ökar säkerheten, trivseln
och produktiviteten.
Infrastruktur och transport
I dessa miljöer gäller det att ha en bra ventilation för att få
bort avgaser och andra föroreningar. Effektiv rökutsugning är
grundläggande säkerhetskrav i tunnlar. Systemairs tunnelfläktar
är pålitliga och säkra att underhålla och uppfyller alla brand-
säkerhets- och energikrav. I parkeringshus uppfyller våra
brandgasfläktar strikta krav på kontroll av koldioxid och suger
ut farliga rökgaser under en brand, samtidigt som de ger
energibesparingar i den dagliga driften.
Bostäder
Systemair erbjuder kompletta lösningar för bostadsventilation,
oavsett om det gäller villor, flerfamiljshus eller större lägenhets-
komplex. Våra luft behandlingsaggregat med balanserad
ventilation och värmeväxlare är idealiska för bostäder då de
tar upp liten yta och är tysta och effektiva. Alla aggregat
levereras som standard med avancerade och uppkopplingsbara
styrenheter för att kontrollera luftfuktighet och temperatur
i olika rum.
Sjukhus
Sjukhus utgör miljöer med extra höga krav på luftkvalitet,
temperatur och hygien. Med hjälp av våra produkter och
lösningar kan en optimal luftkvalitet inomhus säkerställas
genom en kombination av rätt ventilationssystem, hygien-
certifierade enheter och högeffektiva filter.
Skolor
I offentliga lokaler, som exempelvis skolor, har vikten av
effektiva och pålitliga ventilationssystem blivit allt viktigare.
Här hjälper vårt omfattande produktsortiment till att skapa
optimala lösningar för ett hälsosamt inomhus klimat som bidrar
till elevers och lärares prestationsförmåga och välbefinnande.
Hotell- och nöjesbranschen
Frisk luft och ett perfekt tempererat klimat förstärker upplevelsen
för era gäster. Tysta, väldesignade och energi effektiva ventila-
tionslösningar ska inte synas eller höras, utan bara ge gästerna
en så bra upplevelse av sin vistelse som möjligt.
Datacenter
Datacenters driftskostnader består till stor del av kostnader för
kontinuerlig kylning och ventilation. Därför blir det avgörande
med en energi- och kostnadseffektiv kylning, vilket är just
vad våra driftsäkra luftbehandlingsaggregat och precisions-
kylningssystem levererar. God produktkännedom, brett
produkt utbud och god kundförståelse bidrar till att vi kan ge
varje kund sin optimala och energieffektiva lösning.
PRODUKTER OCH LÖSNINGAR
5 SYSTEMAIR 2021/22
Trender och drivkrafter ger vår
verksamhet stark medvind …
… och formar framtiden för vår bransch.
Cirkulär ekonomi
Industriaktörerna förväntas ta ett större
ansvar för sina erbjudanden och sin verk-
samhet, vilket gör cirkularitet till både
en förutsättning för och en möjlighet till
att göra affärer.
Transparens i försörjningskedjan
Att agera ärligt och öppet och möjliggöra
fullständig spårbarhet i hela leveranskedjan
blir en nödvändighet för att uppfylla både
kundernas krav och lagstiftningen.
Konsolidering av branschen
Smarta produktlösningar för att uppnå
maximal energieffektivitet, enkel installation
och tillförlitlig drift driver på konsolideringen
av ventilationsbranschen.
Megatrender som förändrad demografi, hållbarhet, digital omvandling och geopolitiska förändringar
skapar starka drivkrafter för att uppnå energieffektivitet och förbättrad luftkvalitet inomhus genom
effektiva ventilationslösningar.
Megatrenderna påverkar ventilationsbranschen och resulterar i branschspecifika trender som Systemair tar
hänsyn till i strategiska val och som vägleder oss i våra strategiska prioriteringar.
Automatisering
Avancerade styrsystem med drifts-
kompatibilitet i större systemlandskap
ger ytterligare effektivitetsvinster och
förlänger produkternas livsngd.
Regionalisering
Kundernas varierande behov kräver
regionalt anpassade erbjudanden med
global närvaro för support och leverans.
Statliga klimatincitament
DRIVKRAFTER
INDUSTRITRENDER
Konvertering av
uppvärmningskällor som
drivs med fossila bränslen
Fokus på luftkvalitet
inomhus
Efterfrågan på modern
hälso- och sjukvård
Växande efterfrågan
på datalagring
Smarta byggnader
SYSTEMAIR 2022/23 6
STRATEGI OCH VÄRDESKAPANDE
Systemairs uppdrag är att skapa bättre luft varje dag världen över. Genom energieffektiva
och hållbara produkter minskar vi energibehovet och därmed även koldioxidutsläppen.
Vi ska tillhandahålla en attraktiv arbetsplats med en
inkluderande kultur där medarbetarutveckling och
entreprenörsanda främjas. Den här styrkan ger oss
förutsättningar att bygga starka relationer internt
och externt med expertis och tillit som grund.
Vi tillhandahåller ett brett utbud av kvalitetsprodukter,
baserade på standardiserade plattformar med energi-
effektivitet och förbättrad inomhusluftkvalitet som
ledstjärnor. Våra produkter ska möjliggöra uppkopplade
och smarta lösningar.
Vi ska förbättra vår lönsamhet genom att dra nytta av
stordriftsfördelar samt en effektiv produktutveckling
som har standardisering i fokus. Vi har stark lokal närvaro
där beslutsfattandet är decentraliserat för agilitet och
samtidigt stärkt av gemensamma processer.
Vi är framåtblickande för att kunna möta morgondagens
krav. Hållbara produkter är en del av det, där vi tittar
produktens hela livscykel för att förbättra resurseffektiviteten
och klimatavtrycket. Vår serviceverksamhet ska förstärkas
då den spelar en viktig roll i att optimera produkten i drift.
Överlag står Systemair för långsiktighet och ska verka för
det genom hållbara och ansvarsfulla beslut.
Vi ska fortsatt upprätthålla en global och diversifierad
kundbas. Det ger oss en stabil grund för lönsam tillväxt
genom organiska investeringar och en aktiv förvärvsagenda.
Systemair är vårt huvudvarumärke och andra varumärken
används endast när det finns en tydlig affärsfördel.
Strategiska prioriteringar
Utveckla medarbetare
och starka relationer
Attraktivt erbjudande
som bygger på
standardiserade
plattformar
Effektivt verksamhets-
upplägg med ständiga
förbättringar
Hållbar och
framtidssäker
verksamhet
Stark position
som drar nytta av
strukturell tillväxt
SYSTEMAIR 2022/237
STRATEGI OCH VÄRDESKAPANDE
Finansiella mål
Mål Måluppfyllelse 2022/23 Kommentar
Tillväxt
10 %
Den genomsnittliga
årliga omsättnings-
tillväxten över en kon-
junkturcykel ska uppgå
till minst 10 procent.
Mål
Tillväxt, %
22/2321/2220/2119/2018/19
14,0
25,2
%
13,1
25,2
7,1
4,4
Målet inkluderar både organisk till-
växt och förvärv. Den genomsnittliga
omsättningstillväxten de senaste
tio åren har varit 10,5 procent per år.
Tillväxten ska uppnås genom
produktutveckling och ökade
marknadsandelar samt breddat
produktsortiment genom förvärv
eller nystartade bolag.
Lönsamhet
10 %
Den genomsnittliga
rörelsemarginalen
över en konjunkturcykel
ska uppgå till minst
10 procent.
Mål
Rörelsemarginal, %
22/2321/2220/2119/2018/19
7,0
7,9 8,0
9,2
9,2
%
6,3
De senaste tio åren har rörelse-
marginalen i genomsnitt uppgått
till 7,0 procent, och till 8,2 procent
under de fem senaste åren.
Bolagets bedömning är att pågå-
ende omstruktureringsåtgärder,
befintlig struktur och produkt-
program i övrigt ger goda
förutsättningar att uppnå målet.
Finansiell
ställning
30 %
Soliditeten ska inte
understiga 30 procent.
Mål
Soliditet, %
22/2321/2220/2119/2018/19
43,4
45,5
54,7
54,7
%
41,7
47,9
Den finansiella ställningen är
god och soliditeten uppgick till
54,7 procent per den 30 april 2023.
Bolaget utvärderar kontinuerligt
möjligheter till strategiska förvärv
och vår finansiella ställning ger
utrymme till fortsatta förvärv och
investeringar.
Aktie-
utdelning
40 %
Med hänsyn till
Systemairs tillväxt-
ambitioner är målet
för utdelningen cirka
40 procent av resultatet
efter skatt.
Styrelsen föreslår en utdelning om 1,10 kronor (0,90) per aktie vid
årsstämman den 31 augusti 2023 i Skinnskatteberg. Detta motsvarar
38 (34) procent av koncernens nettoresultat, justerat för realisations-
vinsten från försäljningen av luftkonditioneringsverksamheten
om +445,5 Mkr.
SYSTEMAIR 2022/23 8
STRATEGI OCH VÄRDESKAPANDE
Hållbarhetsmål
Mål Måluppfyllelse 2022/23 Kommentar
100 %
av våra största
leverantörer följer
vår leverantörskod
93 (94) procent av Systemairs största
leverantörer har bekräftat att de följer
Systemairs uppförandekod för leverantörer.
Varje år granskas och justeras vilka som är
största leverantörer.
Systemair strävar efter långsiktiga och goda
relationer med leverantörerna. Att säkra att våra
leverantörer följer Systemairs leverantörskod är
en del av våra rutiner vid ingång av avtal. I före-
kommande fall utför Systemair även gransk-
ningar på plats hos leverantörer.
0
incidenter av mutor
eller korruption
Korruptionsincidenter (antal) 2022/23 2021/22
Antal korruptionsincidenter 0 0
Antal incidenter där anställda avskedats
eller utsatts för annan disciplinär åtgärd
på grund av korruption 0 0
Antal fall där kontrakt med samarbets-
partners inte förnyats på grund av
korruptionsöverträdelser 0 0
Systemair har nolltolerans mot korruption och
våra medarbetare får inte kräva, erbjuda eller
acceptera mutor eller andra otillåtna förmåner.
För år 2022/23 rapporterades inga korruptions-
incidenter. Samtliga tjänstemän ska genomgå en
obligatorisk utbildning på ämnet.
-15 %
arbetsrelaterade
skador som leder
till sjukfrånvaro
Arbetsrelaterade skador med
sjukfrånvaro 2022/23 2021/22 2020/21
LTIFR 14,8 17,2 23,9
Minskning gentemot
föregående år (%) -14,2 -27,9
Systemair har fortsatt nollvision för skador
och har under året satt ett tydligare mål för
just arbetsrelaterade skador som leder till sjuk-
frånvaro. Målet är att minska dessa mer allvarliga
skador med 15 procent varje år, mätt enligt LTIFR
(Lost time injury frequency rate).
25 %
kvinnliga ledare till
2025/26
Kvinnliga ledare (%) 2022/23 2021/22 2020/21
Totalt 24,4 23,5 20,8
Skillnad gentemot
föregående år 0,9 2,7
Mångfald och jämlikhet bidrar till att göra
företag mer framgångsrika och ger en mer
dynamisk och utvecklande arbetsmiljö.
Systemair har under året fortsatt att förbättra
andelen kvinnliga ledare.
50 %
Minskade utsläpp inom
scope 1 och 2 till 2030/31
Utsläppsintensitet 2022/23 2021/22 2020/21
Totala utsläpp/KSV
1)
(Ton CO
2
e/MKr) 2,70 2,81 3,16
Skillnad gentemot basår (%) –33 –13 -3
1)
Kostnad för sålda varor
Systemair har satt målet att minska utsläpp
inom scope 1 och 2 med 50 procent till 2030,
med vårt verksamhetsår 2019/2020 som bas.
Målet baseras på utsläppsintensitet, totala
utsläpp delat på kostnad för sålda varor (KSV).
25
TWh på 10 år
Minskad energi-
användning från
byggnader till 2030/31
Våra sålda produkter och lösningar i år
minskade energianvändningen från
byggnader med 1,9 TWh, vilket motsvarar
cirka 500 000 ton undvikna CO
2
-utsläpp.
Tillsammans med förra året ger det 3,8 TWh i
minskad energianvändning från byggnader.
För Systemair är det viktigt att tillhandahålla
lösningar som bidrar till minskad energianvändning
och växthusgasutsläpp från världens byggnads -
bestånd, för att bidra till en mer hållbar framtid.
Vårt mål är att år 2030/31 ha bidragit med
25 TWh, ackumulerat under en 10-årsperiod.
SYSTEMAIR 2022/239
STRATEGI OCH VÄRDESKAPANDE
Vårt värdeskapande
Systemair har en affärsmodell som bygger på ett helhets erbjudande inom
ventilation där hållbara produkter och lösningar med hög kvalitet står i
centrum, med ett extra fokus på standardisering, leveranssäkerhet och
tillgänglighet. Vi sätter kundens behov först och verkar för att vara ett
långsiktigt hållbart och ansvarsfullt företag i hela värdekedjan.
Fastighetssektorn står för nästan 40 procent av de globala
koldioxidutsläppen. Till största del kommer dessa från fastig-
hetens drift. Samtidigt visar flertalet studier att kvaliteten på
inomhusluften påverkar vår hälsa och vårt välmående, inte
minst med tanke på att vi i snitt spenderar 90 procent av
vår tid inomhus. Systemair lägger därför stor vikt vid
att tillhandahålla energi effektiva produkter som sänker
fastigheters energibehov (kWh) och samtidigt höjer
inomhusluftkvaliteten (IAQ) – det skapar värde för både
människan och vår planet!
(Indoor Air
Quality)
IAQ
kWh
(CO
2
)
SYSTEMAIR 2022/23 10
STRATEGI OCH VÄRDESKAPANDE
Systemairs produkter är utvecklade med hållbarhet
i fokus. Det innebär bland annat att vi väljer rätt
material, skapar energieffektiva lösningar och
förutsättningar för enkelt underhåll.
Hållbara inköp säkerställs genom att både ställa krav
på och ha ett nära samarbete med våra leverantörer.
I vår tillverkning är säkerheten i fokus och vi arbetar
ständigt med att optimera försörjningskedjan för att
den ska vara effektiv och pålitlig.
Våra produkter är driftsäkra och energieffektiva. De utför
ett viktigt arbete i fastigheter för att minska energibehovet
och samtidigt förbättra kvaliteten på inomhusluften.
Våra produkter ska vara enkla att underhålla, uppgradera
och reparera för längre livslängd och optimerad drift.
Systemair ser till hela produktens livscykel, där vi
verkar för att alla steg i produktens liv är så resurs-
effektiva som möjligt.
Design och
produktutveckling
Effektiv
resursanvändning
Inköp Service
Drift
Tillverkning
Leverans Installation
Skapat värde
För ägare
Årets resultat med nettomarginal
8,7 procent
För kunder
Energieffektiva och högkvalitativa
produkter och lösningar
Hög tillgänglighet och leveranssäkerhet
Etisk och ansvarsfull partner
För medarbetare
Goda arbetsförhållanden och säker
arbetsmiljö
59 000 utbildningstimmar inom
produktkunskap, hälsa och säkerhet,
IT samt vår uppförandekod
För leverantörer och finansiärer
Punktliga leverantörsbetalningar
Stabil affärsmodell med växande
volymer
För samhället
Skatteintäkter och arbetstillfällen
Energieffektiva produkter som
bidrar till lägre energi användning
och därigenom minskade koldioxid -
utsläpp motsvarande cirka 500 000 ton
Produkter som bidrar till ett förbättrat
välmående genom ett hälsosamt
inomhusklimat
Finansiella resurser
Tillgångar om 10 Mdkr
Produktionsrelaterade
investeringar om 325,7 Mkr
under året
Utvecklingskostnader om 240 Mkr
under året
Sociala resurser
Kunder i > 135 länder
6 600 medarbetare
6 000 leverantörer och
underleverantörer
Fysiska resurser
26 produktionsanläggningar
13 tekniska center
Egna bolag i 51 länder
Energianvändning, 78,3 GWh
Inköpt metall, 37 659 ton
Resurser
SYSTEMAIR 2022/2311
STRATEGI OCH VÄRDESKAPANDE
Välpositionerad på
marknaden
Som Europas ledande leverantör av ventilationsprodukter med marknadens bredaste
produktprogram och med en stark lokal närvaro har Systemair en gynnsam position på
marknaden. Under året har vi haft en fortsatt hög efterfrågan på våra produkter på de
flesta marknader. Förvärv och avyttringar har genomförts för att skapa ett större
fokus på kärnverksamheten ventilation, samtidigt som produktprogrammet
utökats med filter och brandgasevakueringsprodukter.
Den mesta produktförsäljningen fördelar sig mellan kommersiella
byggnader och bostadshus, liksom mellan nybyggnationer och
renoveringar av befintliga byggnader. Framöver ser vi tecken på
en inbromsning av nybyggnations marknaden, främst i Europa.
Däremot tror vi på och är förberedda inför en tydlig ökning av
renoveringsmarknaden, som drivs starkt av högre krav
energi effektivitet och hållbarhet.
Brett erbjudande och lokal närvaro
Genom att ha en stark regional och lokal närvaro på viktiga
marknader kan vi hjälpa kunderna oavsett var i världen de
befinner sig. Vi ska vara kundernas främsta produktleverantör.
Hög tillgänglighet och leveranssäkerhet för våra produkter har
alltid prioriterats. Så även framöver, då vi har en hög leverans-
säkerhet trots en begränsad global komponentbrist och ökade
transportkostnader.
Förvärv och avyttringar
Under verksamhetsåret slutfördes förvärvet av SagiCofim
S.p.A. som bland annat producerar luftfilter och don. SagiCofims
produktion av luftfilter utökar Systemairs produktprogram.
Vidare avyttrades bolagets luftkonditioneringsverksamhet
till Panasonic. Systemair har sedan 2019 samarbetat med
Panasonic inom kommersiell luftkonditionering och beslutet
om en avyttring grundar sig i viljan attfokusera på kärn verk-
samheten ventilation. De italienska bolagen Systemair S.r.l.
och Tecnair LV S.p.A. arbetar inom området kylprodukter
– precisionskyla såldes i affären med Panasonic. Även luft-
konditioneringsverksamheten (försäljning) i Systemair GmbH
i Tyskland samt luftkonditioneringsverksamheten (tillverkning)
i Systemair AC SAS i Frankrike ingick i affären.
I mars offentliggjordes förvärvet av brittiska Group SCS, som är
en leverantör av produkter för brandgasevakuering för bostäder
och kommersiella byggnader i Storbritannien. Förvärvet är ett
bra komplement till bolagets brandsäkerhetserbjudande och
ger Systemair tillgång till system för rökgaskontroll för fler-
familjshus. Det kommer att ytterligare stärka positionen inom
bostadssegmentet, som är ett av Systemairs strategiska
tillväxtområden.
12
STRATEGI OCH VÄRDESKAPANDE
SYSTEMAIR 2022/23
Systemair har en välbeprövad affärsidé och affärsmodell,
vilket visar sig i en stadigt ökande omsättning och vinst.
En stor del av vinsten investeras framåt i produktions-
utveckling, hållbarhetsåtgärder och strategiska förvärv.
Fem skäl att investera
i Systemair
Du som väljer att investera i Systemairs aktie investerar i Europas största
leverantör av ventilationsprodukter med marknadens mest kompletta
produktprogram. Vi har en historia av stark tillväxt, och fortsätter att
kontinuerligt investera för framtiden. Marknaden är god och drivs av trender
som energieffektivisering, hållbarhet, digitalisering och urbanisering.
Behovet av bostäder och fastigheter växer globalt och
därmed också behovet av god ventilation. Vikten av
energieffektivitet och frisk luft blir allt större. I Europa
behöver 30 miljoner fastigheter renoveras för att de
globala klimatmålen ska kunna uppnås till 2030. EU,
USA och även Asien lanserar omfattande program för att
förbättra ventilations- och uppvärmningseffektiviteten
på ett miljöeffektivt sätt (läs: nya ventilationsaggregat
och värmepumpar) i bostäder och offentliga byggnader.
Bransch i
stark tillväxt
1
Stigande omsättning
och vinst
2
Marknadsledande
i Europa
3
Hållbarhet driver
utvecklingen
4
Spridd
risk
5
Systemair är Europas största leverantör av ventilations-
produkter. Denna position har nåtts både genom organisk
tillväxt och en stark produktutveckling, men även genom
förvärv. Marknaden konsoliderar sig och Systemair arbetar
efter en uttalad investerings- och förvärvsstrategi för
fortsatt tillväxt.
God ventilation förbättrar inomhusluften, vilket är positivt
för hälsa och produktivitet, samtidigt som det är energi-
och kostnadseffektivt och minskar utsläppen av koldioxid.
Utöver den viktiga skillnad våra produkter gör driver vi ett
ansvarsfullt och heltäckande hållbarhets arbete. Systemair
stödjer Agenda 2030 och bidrar aktivt till 10 av FN:s 17
globala mål för hållbar utveckling. Bolaget har även åtagit
sig att sätta vetenskapligt baserade utsläppsmål genom
Science Based Targets initiative (SBTi).
Systemair är ett globalt företag med egna säljbolag
i 51 länder, 26 produktionsanläggningar och export
till fler än 135 länder. Det gör bolaget mindre utsatt
för risker som kan uppstå på specifika platser eller
marknader. Koncernens styrning och kontroll bidrar till
att identifiera och hantera både risker och möjligheter.
13
STRATEGI OCH VÄRDESKAPANDE
SYSTEMAIR 2022/23
Systemairs
marknadsområden
Tillväxt Organisk tillväxt
Norden
Andel av omsättningOmråde
16,5 % 13,1 %
Västeuropa
36,3% 19,7%
Östeuropa
& OSS
-3,1% -11,6%
Nordamerika
27,9% 12,5%
Mellanöstern,
Asien,
Australien
och Afrika
31,8% 42,6%
18 %
46%
12%
11%
13%
SYSTEMAIR 2022/23 14
MARKNADSÖVERSIKT
Systemairs
marknadsområden
Nettoomsättning, tillväxt % Kommentar
Länderna i Norden har även under detta år gått starkt
med stabila marknadsförutsättningar inom Systemairs
områden. I samtliga länder – Danmark, Norge, Finland
och Sverige – har Systemair mött en god efterfrågan.
Precis som i övriga världen har även de nordiska
länderna påverkats av en oro över ekonomin, och den
finska marknaden har påverkats mest av Rysslands krig
i Ukraina.
-20
-10
0
10
20
22/2321/2220/2119/2018/1917/18
Länderna i Västeuropa har presterat bra under
året, men påverkats olika hårt av en ansträngd
ekonomi med höga energipriser, räntor och inflation.
Marknaden är segmenterad där södra Europa
påverkats av ekonomisk oro, medan de stora
marknaderna Tyskland och Frankrike har haft
fortsatt god efterfrågan. Irland har visat mycket god
tillväxt och Storbritannien har gått bra trots Brexit.
Nederländerna har haft en svagare utveckling i
jämförelse med sina grannländer, med en ökad oro
på fastighetsmarknaden.
-20
0
10
20
30
40
22/2321/2220/2119/2018/1917/18
Östeuropa och OSS var naturligtvis den region där
försäljningen drabbades hårdast av Rysslands invasion
av Ukraina. Alla leveranser till Ryssland och Belarus
stoppades redan i mars 2022. Även om närliggande
länder inte drabbats direkt av kriget så påverkades
ekonomin och investerarnas vilja att satsa på
nya byggprojekt.
-20
-10
0
10
20
22/2321/2220/2119/2018/1917/18
Utvecklingen i Nordamerika har varit fortsatt väldigt
positiv. Marknaderna i USA och i Kanada har gått
för högtryck inom samtliga våra produktsegment,
delvis tack vare statliga satsningar på infrastruktur.
Inte minst har försäljningen av ventilationsaggregat
för bostäder och skolor utvecklats väl. Marknaderna
i Centralamerika, där Mexiko är störst, har klarat sig
förhållandevis bra.
-20
-10
0
10
20
30
22/2321/2220/2119/2018/1917/18
Trots den superhöga inflationen i Turkiet har Systemair
kunnat leverera bland annat kylning till datacenter till
ett stort antal länder. I Asien har marknaden överlag
varit stabil, och Indien har utmärkt sig med flera stora
ordrar, och där satsar man nu på ytterligare en
fabrik. I Sydafrika är Systemair marknadsledande
inom kylning av datacenter, vilket gjort att vi där
klarat oss bättre.
-20
-10
0
10
20
30
22/2321/2220/2119/2018/1917/18
SYSTEMAIR 2022/2315
MARKNADSÖVERSIKT
1
2
3
Ett globalt företag
1 Kansas City, USA
2 Tillsonburg, Kanada
3 Bouctouche, Kanada
4 Eidsvoll, Norge
5 Skinnskatteberg, Sverige
6 Hässleholm, Sverige
7 Århus, Danmark
8 Waalwijk, Nederländerna
9 Mülheim An Der Ruhr, Tyskland
10 Langenfeld, Tyskland
11 Windischbuch, Tyskland
12 Milano, Italien (2 fabriker)
13 Fuenlabrada, Spanien
14 Móstoles, Spanien
15 Ukmerge, Litauen
16 Pardubice, Tjeckien (2 fabriker)
17 Bratislava, Slovakien
18 Maribor, Slovenien
19 Dilovasi, Turkiet
20 Johannesburg, Sydafrika
21 New Delhi, Indien
22 Hyderabad, Indien
23 Kuala Lumpur, Malaysia
24 Moskva, Ryssland
Fläktar
Bostadsventilation
Ventilationsaggregat
Luftkonditionering
Luftridåer och värmeprodukter
Produkter för luftdistribution
Brandskydd
Garage- och tunnelventilation
Filter
Produktområden
Produktionsanläggningar
SYSTEMAIR 2022/23 16
MARKNADSÖVERSIKT
20
22
21
23
4
5
6
15
7
8
12
18
19
17
16
13
14
10
9
11
Länder med produktion och säljbolag
Länder med säljbolag
26 Produktionsanläggningar
13 Tekniska center i 10 länder
3 Distributionscentraler
51 länder med egen säljorganisation
Export till fler än 135 länder
24
SYSTEMAIR 2022/2317
MARKNADSÖVERSIKT
Hög
produkttillgänglighet
trots utmaningar
Ett av Systemairs viktigaste kundlöften är den höga produkttillgängligheten.
Under året har denna konkurrensfördel utmanats av höjda leveranskostnader,
komponentbrist och förlängda leveranstider, men vi har ändå kunnat
producera och leverera fler produkter än någonsin tidigare.
Systemair är ett globalt företag med kunder i fler än 130 länder,
samtidigt som vi också är ett decentraliserat företag med fokus
på närhet till kunder både geografiskt och tillgänglighetsmässigt.
För att kunna möta de olika marknadernas specifika behov och
förutsättningar på bästa sätt har vi inte bara lokala säljbolag,
utan även ett stort antal egenägda produktionsanläggningar
runt om i världen. Kundnära produktion innebär att vi kan
erbjuda rätt produkter till respektive marknad, med snabba
leveranser och med minsta möjliga miljöpåverkan.
Goda relationer
Pandemin, Rysslands attack på Ukraina och en allmän
komponentbrist har bidragit till att flera av våra leverantörer
inte kunnat leverera vissa produkter och komponenter till oss
som tidigare. Men tack vare en ökad produktionseffektivitet,
flexibla arbetssätt och inte minst goda samarbeten i hela leve-
ranskedjan med utvalda leverantörer, installatörer, distributörer
och konsulter, har vi kunnat lösa leverans problemen på bästa
sätt. Utmaningarna har drivit på effektivitetsförbättringar, vilket
gjort att kundernas efterfrågan på våra produkter har kunnat
tillgodosetts. Under året har vi producerat och levererat fler
produkter än någonsin tidigare.
Standardisering, automation och
utveckling av våra medarbetare
Nyckelorden för produktionseffektivisering är standardisering
och automation, där vi arbetar efter vårt produktionssystem
Systemair Production Model (SPM). Modellen utgår från det
välkända Lean-konceptet med ordning och reda, standardiserat
arbete, daglig styrning och ständiga förbättringar.
Produktionen i våra anläggningar handlar främst om plåtbear-
betning och montering, och att klippa, skära, stansa och bocka
plåtar är något som kan automatiseras i hög grad. De bearbe-
tade plåtdetaljerna monteras bland annat i fläktar och aggregat,
och under året har ett flertal investeringar och projekt för utökad
kapacitet och effektivitet genomförts. Viktigast i arbetet är dock
att utveckla våra medarbetare i hela organisationen. Vi har
stort fokus på rekrytering, utbildning och att ge både ledare
och medarbetare stort ansvar och befogenheter.
Digitalt är effektivare
Även monteringen arbetar efter produktionsmodellen SPM,
med gemensamma, standardiserade, modulbaserade enheter
som tillverkas i flera olika produktionsanläggningar. De moderna
plåtbearbetningsmaskinerna och robotcellerna styrs digitalt så
att en ritning kan överföras till maskinen, som i sin tur tillverkar
en färdig detalj.
I produktionen används även digitala verktyg så som appar för
bland annat scanning, produktions- och kvalitetsuppföljning
och digitala arbetsinstruktioner. I vår fabrik i Skinns katte berg
används digitala anslagstavlor som kan visualisera exempelvis
produktionsdata i realtid. Visualiseringen ger en bild av läget
som inbjuder till förbättringar och uppföljningar. Det aktuella
läget i utvecklingsprojekt, KPI:er, avvikelser med mera,
visualiseras. Något som skapar delaktighet och engagemang
hos hela personalen.
Hållbar produktion och logistik
Som tidigare nämnts har komponentbrist och leveranser varit
en utmaning under året, men det har också varit en drivkraft
för förbättringar. Investeringar för högre kapacitet och
SYSTEMAIR 2022/23 18
PRODUKTION OCH LOGISTIK
Hög
produkttillgänglighet
trots utmaningar
effektivitet i våra 26 produktionsanläggningar går hand i hand
med vårt hållbarhetsarbete. Investeringar i nya maskiner ska
vara energieffektiva, ge lågt materialspill, vara säkra och
ergonomiska för de som handhar dem.
Detsamma gäller logistiken. Förändringsarbetet för optimerade
logistikflöden från leverantörer till fabriker samt ut från fabriker
till lager och kund, har handlat om utökad planering och kontroll.
Närmare samarbeten med alla intressenter i leverantörskedjan
har gett kortare och färre transporter som minskar kostnader,
blir säkrare och ger lägre utsläpp.
»Komponentbrist
och sena leveranser har
varit en utmaning, men
också en drivkraft för
förbättringar«
SYSTEMAIR 2022/2319
PRODUKTION OCH LOGISTIK
Fler och bättre
produkter
Sedan en tid tillbaka arbetar Systemair efter en standardiserad och koncerngemensam
produktutvecklingsprocess. Under året har vi fortsatt implementera och optimera r
gemensamma projektmodell SPMM (Systemair Project Management Model) i våra
gruppgemensamma utvecklingsprojekt. Med denna produkt utvecklingsmodell har
organisationen och kompetensen stärkts så att fler och förbättrade produkter kunnat
komma ut på marknaden snabbare.
Systemair har utvecklat en gruppgemensam policy för hållbara
produkter där vi tydliggör vår transition mot ett mer cirkulärt
synsätt i vår produktutvecklingsprocess och vidare under hela
produktens livstid, inklusive slutfasen. Det handlar om att gå
mot att använda en mindre mängd material, mer återanvända
material, fortsätta vårt stora fokus på energieffektivitet, förbättra
möjligheterna till service och reparation samt förlänga livstiden
för produkterna.
Produktutveckling handlar om att ta fram produkter efter
marknadens behov. Men det är inte alltid enbart marknaden
som styr, eftersom ventilationsbranschen är reglerad. Vilka krav,
värden och mått gäller för energieffektivitet, CO
2
-avtryck, och
liknande – och vad gäller för olika marknader? Som tillverkare
och leverantör till en global marknad har Systemair valt att
ta en aktiv roll i certifierings-, standardiserings- och bransch-
organisationer. Under året har bolaget bland annat varit med
och återstartat intresseorganisationerna AMCA International
och Eurovent Asia. Systemair tar också ett stort ansvar för
standardiseringen när det kommer till Environmental Product
Declarations (EPDs), viktiga dokument kring produktens totala
CO
2
-utsläpp och som många kunder efterfrågar alltmer.
Systemair har även goda kontakter med nationella och
internationella forskningsinstitut och myndigheter, och
under verksamhetsåret har vi börjat certifiera Systemairs
laboratorier enligt ISO 17025.
Ny teknik ger bättre lösningar
Ny teknik möjliggör smartare, mer anpassningsbara och
energieffektiva lösningar, vilket också är vad marknaden
efterfrågar. Det krävs en produktutvecklingsprocess på
tårna för att fånga in de drivkrafter som påverkar och
driver marknaden, såsom insikter om kundbehov, trender,
myndighetskrav och de möjligheter som skapas genom
ny teknik.
Produktutvecklingsmodellen som Systemair arbetar med
har bidragit till att förstärka samarbetet runt plattformarna
Geniox, Topvex och Controls. Accessprojektet i Controls
möjliggör uppkopplade produkter, fjärrövervakning och
-kontroll. Systemair Fusion är en produktserie där vi
integrerar olika produkter med hjälp av styrenheten för att
kunna erbjuda verifierade applikationer till våra kunder med
kort tid till marknad.
»Vi har börjat
certifiera våra
laboratorier enligt
ISO 17025 för att
stärka vårt sätt
att arbeta«
SYSTEMAIR 2022/23 20
PRODUKTUTVECKLING
Smart med moduler
Det moduluppbyggda Geniox-aggregatet är ett bra
exempel på Systemairs produktutveckling. Geniox är en
standardiserad produkt, men samtidigt moduluppbyggd
så att kunden kan få sin bästa lösning beroende på vilka
moduler som plockas in i aggregatet. Plattformen gör att
man exempelvis kan sätta in större värmeväxlare som ger
bättre effekt, utan att man behöver välja en större storlek
på hela enheten.
Rikard Lindbom är produktområdeschef för energi-
återvinning på Systemair: ”Som svar på marknadens
krav har vi utvecklat nya Geniox-modeller med större
ECO-värmeväxlarenheter.
”I stället för att välja en större Geniox-enhet kan
ventilationsentreprenörer och konsulter helt enkelt välja en
storlek större värmeåtervinningssektion, förklarar Rikard.
”Värmeåtervinningsdelen är enhetens mittdel och en ökning
av storleken har endast en marginell effekt på enhetens
totala mått och fotavtryck. Alla andra komponenter,
såsom fläktar och filter, förblir desamma.”
Balanserad ventilation med RAVcontrol
Ett annat utvecklingsexempel och även en ”smart home”-
lösning är den balanserade ventilationen med RAVcontrol
(Room Air Volume control) som är ett samarbete mellan
Systemair Tyskland och företaget eQ-3. Här använder
man en metod för bostadsventilation där varje rum har
individuella frånluftsventiler med givare och spjäll
kopplade till ett aggregat och kontrollsystem. Tilluften
leds in i bostaden via ett centralt beläget rum (till exempel
hall, trapp eller entré).
Ett spjäll med flera olika sensorer (till exempel CO
2
,
temperatur, fuktighet) i varje rum reglerar luftflödet enligt
behovet för stunden. När någon duschar i badrummet ökar
luftfuktigheten, spjället öppnas upp och luftflödet ökar i
just badrummet för att hålla luftfuktigheten enligt det
fördefinierade värdet. När det nås, går spjället åter igen.
Om flera personer samlas i vardagsrummet och CO
2
-
halten stiger ökar luftflödet och den ”begagnade” luften
ventileras ut. När CO
2
-halten sjunkit till fördefinierad nivå,
minskar luftflödet automatiskt igen.
Detta ger en bättre luftkvalitet samtidigt som energi, kol-
dioxidutsläpp och pengar kan sparas. Denna ventilations-
teknik kan appliceras på alla slags fastigheter, men är i
sitt första steg anpassat till bostäder.
SYSTEMAIR 2022/2321
PRODUKTUTVECKLING
Egna produktions-
anläggningar
Systemair äger gärna sina produktionsanläggningar. Totalt uppgår de ägda
anläggningarna till 330 000 kvadratmeter och har ett sammanlagt bokfört värde
om 1,5 miljarder kronor. Ägandet innebär att man kan säkerställa en hållbar och
effektiv produktion. Här följer exempel från fyra länder.
Skinnskatteberg, Sverige
I Skinnskatteberg finns två produktionsanläggningar,
ett distributionscenter samt koncernens huvudkontor.
Totalt rör det sig om 52 000 kvadratmeter. Här produceras
fläktar, luftridåer och värmeprodukter samt luftbehandlings-
aggregat, och produktionen täcker hela förädlingskedjan
– plåtbearbetning, lackering, komponenthantering och
montering. Anläggningarna är välinvesterade och ligger
långt fram gällande automatisering och arbetsmiljö för
medarbetarna. Produktionen präglas av en utvecklings-
orienterad miljö med skickliga medarbetare. Byggnaden
i Långviken på 30 000 kvadratmeter uppvärms helt av
sjövärme med hjälp av värmepumpar och anläggningen
i Klockargården värms upp av restprodukter från det
närbelagda sågverket. Systemair Sverige har totalt
469 anställda.
Århus, Danmark
Århus har tillverkat luftbehandlingsaggregat sedan mitten
av 1960-talet. I fabriken finns en högt automatiserad
plåttillverkning samt monterings- och värmepumps-
tillverkning. År 2022 uppgraderades plåttillverkningen
med en ny toppmodern produktionslinje, vilket ökade
dess effektivitet samtidigt som elförbrukningen minskade
med 30 procent. Hela produktionsanläggningen omfattar
23 000 kvadratmeter. Systemair Danmark har totalt
196 anställda.
SYSTEMAIR 2022/23 22
PRODUKTIONSANLÄGGNINGAR
Maribor, Slovenien
I Maribor finns produktionsanläggning, distributions-
center och kontor med en total yta på 16 700 kvadrat-
meter. Här produceras rökgasfläktar, industriella
luftridåer och luftbehandlingsaggregat. Anläggningen
har hög automatiseringsgrad och är välutvecklad vad
gäller arbetsmiljön för de anställda. Produktionen är
certifierad enligt ISO 9001:2015 med välutbildad
personal som är engagerad i att säkerställa högsta
kvalitetsstandard. Systemair Slovenien har totalt
191 anställda.
New Delhi, Indien
I Indien tillverkar Systemair luftbehandlingsaggregat,
luftdistributionsprodukter, fläktar och brandsäkerhets-
produkter. En produktionsanläggning ligger i Hyderabad,
och idag två i Greater Noida nära New Delhi, vilka
tillsammans omfattar cirka 25 000 kvadratmeter.
De är moderna, välinvesterade anläggningar med stort
fokus på kvalitet och flexibilitet. Huvudanläggningen i
Greater Noida är LEED Platinum-certifierad och har ett
avancerat ventilationssystem som avsevärt minskar
energi förbrukningen. Erfaren och högkvalificerad
personal, inklusive en lokal forsknings- och utvecklings-
enhet, säkerställer en hög nivå i organisationen.
Systemair Indien har totalt 591 anställda.
Nordamerika
Bouctouche, Kanada (ägd) 12 500
Tillsonburg, Kanada (ägd) 11 800
Kansas City, USA (ägd) 16 300
Norden
Århus, Danmark (ägd) 23 000
Eidsvoll, Norge (ägd) 5 800
Hässleholm, Sverige (ägd) 10 000
Skinnskatteberg, Sverige (ägd) 52 000
Västeuropa
Milano, Italien (ägd) 19 400
Waalwijk, Nederländerna (ägd) 10 000
Fuenlabrada, Madrid, Spanien (hyrd) 7 000
Móstoles, Madrid, Spanien (hyrd) 22 000
Langenfeld, Tyskland (hyrd) 4 300
Mülheim An Der Ruhr, Tyskland (ägd) 17 400
Windischbuch, Tyskland (ägd) 23 600
Östeuropa & OSS
Ukmerge, Litauen (ägd) 15 000
Bratislava, Slovakien (ägd) 14 200
Maribor, Slovenien (ägd) 16 700
Pardubice, Tjeckien (hyrd) 13 500
Pardubice, Tjeckien (ägd) 18 000
Dilovasi, Turkiet (ägd) 28 000
Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika
Hyderabad, Indien (hyrd) 3 200
New Delhi, Indien (ägd) 24 800
Kuala Lumpur, Malaysia (ägd) 16 000
Johannesburg, Sydafrika (hyrd) 7 200
Fastigheter, yta m
2
SYSTEMAIR 2022/2323
PRODUKTIONSANLÄGGNINGAR
Hållbarhet på Systemair
Systemairs hållbarhetsåtagande inkluderar miljömässiga, sociala och affärsetiska frågor.
Hållbarhetsarbetet är en alltmer integrerad del av vårt företag, vi tror på att verkliga
framsteg inom hållbarhet nås genom att varje funktion bygger kunskap och förståelse för
sina viktigaste hållbarhetsfrågor. Vi är stolta över att flera av våra energieffektiva produkter
och lösningar gör verklig skillnad i att minska fastigheters energianvändning och därmed
bidrar till minskade växthusgasutsläpp.
Våra ventilationslösningar gör även en viktig skillnad för inom hus-
luften. En person spenderar i snitt 90 procent av sin tid inomhus
och andas mellan 10 och 20 kubikmeter luft per dag. Det är därför
viktigt att inomhusluften är bra för vår hälsa och vårt välbefinnande.
Det här visas genom alltmer ökande krav, som understöds av
forskning om hur viktig kvaliteten på inomhusluften är för oss.
Ventilationslösningar behöver alltså uppfylla kraven för att uppnå
god luftkvalitet samtidigt som de måste vara energieffektiva.
Systemair lägger även stor vikt vid att arbeta med miljö- och
klimatfrågor i den egna verksamheten. Till exempel har vi under
året investerat i tre solcellsanläggningar för att minska utsläppen
från elproduktion samt lokalt minska belastningen på elnätet.
Systemair har även åtagit sig att sätta vetenskapligt baserade
utsläppsmål (SBTi).
För de affärsetiska och sociala frågorna innefattar vårt arbete både
ett ansvarstagande inom vår egen verksamhet samt gentemot
våra kunder, leverantörer och samhället i stort. Till exempel har vi
flertalet lokala samhällsengagemang och arbetar aktivt med att
stärka våra arbetssätt för att minska risken att vi på något sätt är
inblandade i kränkning av mänskliga rättigheter. En hållbar och
attraktiv arbetsplats ser vi också som en framgångsfaktor och vi
satsar därför på våra medarbetare och verkar för en arbetsplats
byggd på mångfald, lika möjligheter och inkludering.
Vi tänker på hela värdekedjan
På samma sätt som att våra ventilationslösningar är en del av en
fastighet så är vårt företag en del av en värdekedja där vi verkar
för att generera värde på ett hållbart sätt. Vi arbetar ständigt
två horisonter – en kort och en lång. Kortsiktigt är vi kund-
fokuserade för att kunna tillhandahålla det som kunden
efterfrågar på ett effektivt och hållbart sätt. Långsiktigt stärker
vi vår verksamhet och utvecklar våra produkter för att möta
morgondagens krav och kundbehov.
I det här arbetet är resurseffektivitet en viktig del där vi utmanar
allt ifrån materialval, produktionsmetoder och transportsätt till
hur produkten ska användas, underhållas och optimeras i drift
för att minimera de resurser som belastar miljön och klimatet.
Under året har vi till exempel tagit fram tydligare riktlinjer för
hur design och produktutveckling ska bidra till detta ändamål.
Hållbar produktutveckling och hur en produkt designas kan
påverka upp till 80 procent av produktens totala klimatavtryck.
Det är samtidigt viktigt att påpeka att våra produkters egna
klimatavtryck i sammanhanget ofta är små i relation till den
skillnad de gör för fastighetens totala energianvändning, bland
annat genom återvinning av värme och kyla.
SYSTEMAIR 2022/23 24
HÅLLBARHET
Systemair stödjer UN Global Compact
Systemair har åtagit sig att aktivt främja och
respektera de 10 principerna om mänskliga
rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption.
Systemair stödjer Agenda 2030 och bidrar till 10 av FN:s totalt 17 globala mål för hållbar utveckling. Hållbar utveckling är
en drivkraft för oss och vi bidrar till den genom att fokusera på vår kärnverksamhet och att engagera oss i initiativ som ger
en mer hållbar framtid. Målen återfinns i vår hållbarhetsstrategi och stärker den breda hållbarhetsagenda som Systemair har.
Läs mer om varje mål och hur Systemair bidrar på https://group.systemair.com/
Systemair bidrar genom att leverera energieffektiva
ventilationssystem som ger ren, hälsosam och
säker inomhusluft. Med moderna tekniska lösningar
och högkvalitativa filter minskar Systemairs
produkter avsevärt luftens eventuella föroreningar.
Dålig luftkvalitet är en betydande orsak till förtida
dödsfall. Systemair är stolta över att bidra till bättre
hälsa och bättre livskvalitet.
av vår omsättning klassas som hållbar
enligt EU:s taxonomi
28 %
Delmål
3.9
Hållbara
produkter
Koppling
hållbarhetsstrategi
Ansvarsfullt
företagande
och Hållbar
arbetsplats
Ansvarsfullt
företagande
Ansvarsfullt
företagande
Hållbara
produkter
och Hållbar
verksamhet
Hållbar
verksamhet
och Hållbara
produkter
Hållbar
verksamhet
och Hållbara
produkter
10 globala mål
Delmål
5.1, 5.5
Systemair bidrar genom att sätta interna riktlinjer
och arbetar aktivt för att främja jämställdhet.
Vi tror att jämställdhet och mångfald överlag är
en nyckelfaktor för att vi ska fortsätta växa.
Ett av Systemairs mål för 2025 är att uppnå
minst 25 procent kvinnliga chefer.
Delmål
13.1, 13.2
Systemair bidrar genom att arbeta systematiskt
med att identifiera våra direkta och indirekta
koldioxidutsläpp och strävar efter att öka energi-
effektiviteten och minska koldioxidutsläppen från
vår egen verksamhet och våra produkter.
Vi arbetar med att identifiera klimatrisker som
kan påverka vår verksamhet och på vilket sätt vi
kan hantera dessa för att minimera påverkan.
Delmål
16.5
Systemair bidrar genom att ha nolltolerans mot
mutor och korruption. Systemair arbetar proaktivt
för att hantera korruptionsrisker genom en tydlig
policy och utbildning i ämnet.
Delmål
17.16
Systemair bidrar genom att engagera sig i globala
partnerskap som UN Global Compact och
branschorganisationer, för att dela kunskap och
främja hållbar praxis.
Delmål
8.5, 8.7,
8.8
Systemair bidrar genom att säkerställa mänskliga
och arbetstagares rättigheter med rutiner och
krav på såväl vår egen verksamhet som våra
leverantörer och partners.
Hälsa och säkerhet har högsta prioritet för
Systemair och vi upprätthåller och förbättrar
kontinuerligt vårt systematiska arbete för att
minska olyckor och skador i vår verksamhet.
Delmål
7.3, 9.4,
11.6
Systemair bidrar genom att tillhandahålla
energieffektiva ventilationssystem som
använder hållbara material designade med
ett livscykel perspektiv för en ökad resurs-
effektivitet. En betydande del av dagens
koldioxidutsläpp är kopplade till det befintliga
fastighetsbeståndet, varav det i många fall finns
ineffektiv ventilation.
Att även öka vår egen energieffektivitet är en
del av våra prioriterade fokusområden och bidrar
till minskade koldioxidutsläpp.
Delmål
12.3, 12.4,
12.5
Systemair bidrar på flera sätt, exempelvis genom
att tillhandahålla lösningar som skyddar kylkedjan
och minskar matsvinnet. Ett systematiskt arbete
med att minska vårt spill och avfall ökar vår
materialeffektivitet. Vi försöker återvinna så
mycket som möjligt av vårt spill. Farligt avfall samt
eventuella luft-, mark- och vattenföroreningar
hanteras på ett ansvarsfullt sätt.
Våra produkter är designade med ett livscykel-
perspektiv och cirkularitet i åtanke. De är designade
för att vara hållbara och lätta att underhålla och
på så sätt ge en lång livslängd. Vi strävar efter att
använda hållbara material och komponenter som
är möjliga att återvinna eller återanvända.
Hållbar
arbetsplats
SYSTEMAIR 2022/2325
HÅLLBARHET
För styrning och uppföljning har varje kärnfråga en utvecklings-
plan och nyckeltal som rapporteras direkt till ansvarig funktion
i ledningen. En viktig bas för vårt hållbarhetsarbete är vår upp-
förande kod som fastställer Systemairs ställning i frågor som rör
socialt ansvar, affärsetik, miljö samt hälsa och säkerhet. Denna
finns tillgänglig för alla medarbetare. Varje år ska alla med-
arbetare även genomgå en utbildning i uppförandekoden.
Omvärldsförändringar som påverkar Systemair
Under senare år har kraven på hållbarhet ökat för företag.
Kommande år väntas även ökade krav inom sociala frågor
samt på vilket ansvar företag behöver ta i sin värdekedja.
Från rapporteringsår 2024/25 kommer Systemair att behöva
rapportera enligt EU:s uppdaterade hållbarhetsrapporterings-
ramverk, CSRD. Systemair följer noggrant utvecklingen för
att kunna möta de nya kraven. Vi är även med och bidrar i
dialogen om hur de ökade kraven ska fungera och efterlevas,
bland annat genom medverkan i branschorganisationer. Inom
Systemair pågår ett kontinuerligt arbete med att medvetande-
göra och sprida information om vilka krav och förväntningar
som finns för att på bästa sätt kunna möta dem från alla delar
av verksamheten.
Hållbarhetsstrategi
Mål
Noll incidenter av korruption.
Alla våra största leverantörer har åtagit sig att följa
vår leverantörskod senast år 2025/26.
Kärnfrågor
Systemair ser till att affärsbeslut överensstämmer
med gällande lagar och alltid tas på ett etiskt och
ansvarsfullt sätt.
Systemair har nolltolerans mot mutor och korruption.
Systemair tillämpar hållbarhetskrav på leverantörer
för en ansvarsfull leverantörskedja med låg risk.
Mål
Allvarliga skador som leder till sjukfrånvaro ska
minska med minst 15 procent per år.
Personalomsättning i nivå med branschsnitt.
Minst 25 procent kvinnliga ledare senast år 2025/26.
Kärnfrågor
Systemair har en vision om noll skador och
arbetar systematiskt med att minska antalet
arbetsrelaterade skador.
Systemair erbjuder anställda möjlighet att växa
genom kompetensutveckling, kompletterande
utbildning och årliga utvecklingssamtal.
Systemair arbetar för en arbetsplats som är fri från
trakasserier, som har en inkluderande kultur och
som aktivt främjar lika möjligheter och mångfald.
Ansvarsfullt
företagande
Hållbar
arbetsplats
Systemairs hållbarhetsarbete utvecklas ständigt. Som grund finns vårt
hållbarhetsramverk som definierar vår hållbarhetsstrategi för att driva utveckling
och förändring. Där är även styrning, uppföljning och rapportering viktiga delar.
Hållbarhetsramverket består av fyra fokusområden med utvalda kärnfrågor som
baserats på en väsentlighetsanalys.
SYSTEMAIR 2022/23 26
HÅLLBARHET
Mål
Halverad utsläppsintensitet inom scope 1 och 2
år 2030/31, med 2019/20 som basår.
Alla våra produktionsanläggningar ska vara
ISO-14001 certifierade senast 2030/31.
1
Kärnfrågor
Systemair strävar efter att minska utsläppen av
växthusgaser från den egna verksamheten samt
i värdekedjan.
Systemair strävar efter att förbättra energi-
effektiviteten i våra anläggningar och verksamheter.
Systemair värnar om miljön och arbetar för att
minimera vår påverkan.
Mål
25 TWh minskad energianvändning från
byggnader, ackumulerat under en 10-årsperiod.
Kärnfrågor
Systemair tillhandahåller energieffektiva lösningar
som bidrar till lägre energibehov och minskade
växthusgasut släpp från fastigheter.
Systemair bidrar till en bättre allmänhälsa genom
att tillhandahålla lösningar som förbättrar
luftkvaliteten inom hus.
Systemair strävar efter att minska produkternas
negativa miljöpåverkan genom att använda hållbara
material och designa med ett livscykelperspektiv.
Hållbar
verksamhet
Hållbara
produkter
Beräknat på sålda ventilationsaggregat med energiåtervinning samt snittutsläpp av
CO
2
för elproduktion i de regioner som produkterna sålts. Utsläppsfaktorer hämtade
från Carbon Footprint ( februari 2023). Utsläpp från bil beräknat på årlig körsträcka om
15 000 km och 120g CO
2
/km.
1
Gäller ej de förvärv som görs från 2027
Produkter levererade under året
uppskattas bidra till 1,9 TWh
lägre energianvändning.
Det här motsvarar årligen
minskade koldioxidutsläpp
cirka 500 000 ton, vilket
är jämförbart med utsläpp
från 275 000 bilar.
Verklig skillnad för
minskade utsläpp
från Carbon Footprint ( februari 2023). Utsläpp från bil beräknat på årlig körsträcka om
Produkter levererade under året
Produkter levererade under året
SYSTEMAIR 2022/2327
HÅLLBARHET
Ansvarsfullt företagande
Våra värderingar
Systemairs grundläggande värderingar – att prioritera, förenkla
och skapa tillit – formar vårt företagsklimat och vägleder oss
när vi fattar beslut, oavsett var i världen vi jobbar. De vägleder
oss i hur vi som medarbetare ska uppträda i vårt dagliga arbete,
såväl mot varandra och våra kunder som mot våra intressenter.
Ansvarsfulla affärer
På Systemair driver vi vår verksamhet på ett etiskt och
ansvarsfullt sätt. Systemair ska alltid följa respektive lands lagar
och våra affärsbeslut ska alltid fattas med företagets och våra
anställdas bästa i åtanke. I de fall internationella rättigheter har
högre krav än lokala ska de internationella rättigheterna följas.
Vi ser årligen över vår uppförandekod och uppdaterar den.
I år förtydligade vi bland annat kopplingen till OECD:s riktlinjer
för multinationella företag, FN:s vägledande principer för före-
tag och mänskliga rättigheter samt ILO:s åtta kärnkonventioner.
Så kallad due diligence på mänskliga rättigheter har förstärkts
vår egna verksamhet för att minska risken att en rättighet
kränks. Framåt i värdekedjan har arbetet förstärkts med en
policy på sanktioner och affärer med kunder som befinner sig
i länder som av EU klassats som högriskländer.
Systemair har en specifik policy gällande antikorruption med
noll tolerans mot korruption och våra medarbetare får inte
kräva, erbjuda eller acceptera mutor eller andra otillåtna
förmåner för att behålla en kund eller säkra en affär.
Systemair har en lång historik av ansvarsfullt företagande och tar samhällsansvar
på de orter vi är verksamma. Som beställare och inköpare av material och komponenter
har vi ett ansvar att följa upp vår försörjningskedja såväl som att agera ansvarsfullt i våra
egna affärer gentemot våra kunder och partners.
Framtidens ingenjörer
Ansvarsfullt företagande kan ta sig många olika uttryck. Och
det behöver inte enbart handla om kunder, leverantörer och
de anställda. Det kan även handla om framtidens ventilations-
experter. Systemair tar ett samhällsansvar genom att delta i
två lokala initiativ, Tekniksprånget och det lokala samarbetet
med Klockarbergsskolan i Skinnskatteberg.
Praktik genom Tekniksprånget
Systemair har ett par samarbeten med skolan på olika nivåer.
Tekniksprånget är ett praktikprogram där ungdomar mellan 18 och
21 år som tagit examen från gymnasiet med en naturvetenskaplig
eller teknisk utbildning, kan prova på ingenjörs yrket genom en
fyra månaders betald praktikperiod på ett teknikföretag. Många
stora välkända teknikföretag såsom ABB, Volvo, Sandvik är med
– liksom Systemair.
Sofia Rask, VD för Systemair Sverige, konstaterar att vi har haft
många praktikanter hos oss genom åren varav några har stannat
medan några har fortsatt sina studier. Exempel på specifika praktik-
platser är som testlabbassistent och assistent till vår designavdelning.
– De praktikanter vi haft har varit duktiga och uppskattade, säger
Sofia. För oss är det bra att få kontakt med teknikintresserade
ungdomar, samtidigt som vi får bra hjälp av våra praktikanter.
Arbetet som praktikanterna gör betyder något för oss och vi
försöker alltid ge praktikanterna meningsfulla uppgifter så att
de får chansen att verkligen testa teknikyrket.
Nyfikenhet hos årskurs 8
Systemair har även ett samarbete med Klockarbergsskolan i
Skinnskatteberg och dess elever i årskurs 8.
- Vi har två klasser per termin som en dag i veckan förlägger
sina lektioner i teknik och fysik till våra lokaler, berättar Sofia.
Ibland har de vanliga teoretiska lektioner hos oss, men eleverna
brukar också få prova på att modellera i datorerna, och skriva ut
vår 3D-skrivare, vilket brukar vara populärt. Det handlar om
att väcka nyfikenhet, menar Sofia. Vi vill visa vilka yrken som
finns hos oss, vad vi gör, och även vad många av elevernas
föräldrar gör. Systemair betyder mycket för Skinnskatteberg,
men jag brukar också säga att Skinnskatteberg betyder mycket
för Systemair. Där vi verkar vill vi ta ett samhällsansvar, och vårt
engagemang bidrar till en mentalitet och lojalitet som bygger
och utvecklar både företaget och samhället.
På bilden ser vi Elmin Ljeskovica, Ida Andersson, Sól Lija Aronsdottir
och Atle Tougaard Benzler.
SYSTEMAIR 2022/23 28
HÅLLBARHET
95 %
93 %
av nya leverantörer har genomgått vår
kvalificeringsprocess för ett ansvarfullt inköp
av våra största leverantörer har bekräftat
att de uppfyller vår leverantörskod
Medarbetarinitiativ för stöd till krigs- och jordbävningsoffer
Rysslands anfallskrig mot Ukraina är inne på sitt andra år, och i
februari 2023 drabbades södra Turkiet och delar av Syrien av
kraftiga jordbävningar. Dessa tragiska händelser har skapat stora
hjälpbehov, och fått många medarbetare inom Systemair att
engagera sig.
I februari 2022 attackerade Ryssland Ukraina, vilket snabbt
skapade stora flyktingströmmar och ett stort behov av humanitär
hjälp. Många ukrainare flydde till grannlandet Polen utan att
kunna få med sig några ägodelar.
– Hjälpbehovet blev snabbt akut, säger Marcin Moczydlowski,
VD för Systemair Polen. Många kollegor inom Systemair hörde
av sig till oss och ville hjälpa till. Det dröjde inte länge förrän det
också kom hjälpsändningar med förnödenheter, mat och
kläder, från många länder. De första två lastbilarna kom från
Sverige, organiserat av Systemairs medarbetare.
På kort tid mottog Systemair Polen fler än 140 pallar med
donationer till ukrainska flyktingar från kollegor i Sverige, England,
Belgien, Tyskland, Frankrike, Irland, Portugal, med flera länder.
Jordbävningen i Turkiet
I februari 2023 drabbades södra Turkiet och delar av norra
Syrien av två kraftiga jordbävningar. Ett stort antal människor
omkom och många blev också hemlösa när husen rasade ihop.
Även här blev hjälpbehovet snabbt akut. Och även här har
insamlingar gjorts bland Systemairs medarbetare i olika länder
för att hjälpa till.
Leverantörsansvar
Systemair använder cirka 6 000 leverantörer. Majoriteten av
dessa är europeiska eller nordamerikanska, vilket innebär
att de omfattas av nationella lagar och förordningar som tillser
acceptabla arbetsvillkor. Systemairs leverantörer utvärderas och
väljs utifrån förmågan att leverera på affärsmässiga grunder
samt att de behöver leva upp till Systemairs leverantörskod
innehållande riktlinjer om arbetarrättigheter, hälsa och säkerhet
på arbetsplatsen, miljökrav samt affärsetik.
Såväl våra största leverantörer som våra nya leverantörer ska
alla fylla i ett självskattningsformulär för att vara kvalificerade
att arbeta med Systemair. Formuläret omfattar frågor om
uppfyllelse av Systemairs leverantörskod, finansiell stabilitet,
produktförsäkringar och miljökrav på material. Systemair
genomför också kontroller på plats hos leverantörerna, i första
hand vid uppstart av ett nytt samarbete, hos leverantörer av
kritisk utrustning eller material, samt hos leverantörer där vi
ser ett behov av förbättring. Under året har nya processer och
system börjat implementeras för att arbeta mer systematiskt
med leverantörs kontroll och uppföljning. En del av detta inne-
fattar så kallad due diligence av mänskliga rättigheter, där varje
leverantör kategoriseras utifrån risk för kränkning, beroende på
vilket land de verkar i, samt storleken på våra inköps kostnader
gentemot dem.
Vi är med och påverkar
Som en ledande aktör i ventilationsbranschen tar vi vårt
ansvar och är med och driver viktiga frågor i flera kanaler. Vi är
engagerade och väl positionerade inom branschorganisationer
runt om i världen. Vi är även med på nationell nivå i flera länder
och bidrar till utvecklingen.
Samhällsansvar
Goda relationer med omvärlden är avgörande för långsiktig
framgång, var i världen vi än är verksamma. Vi strävar efter
att förstå de samhällen och den kultur vi lever och verkar i
och är engagerade i samhällsaktiviteter som bidrar till ortens
utveckling, gynnar det lokala näringslivet och stödjer skolor
och utbildningar.
Bild från uppsamling Systemair Polen.
SYSTEMAIR 2022/2329
HÅLLBARHET
För Systemairs långsiktiga framgång är det avgörande att attrahera, utveckla och
behålla kompetenta medarbetare. Vi arbetar ständigt med att vara en attraktiv
arbetsgivare. Säkerhet har högsta prioritet på våra arbetsplatser och vi främjar
aktivt vikten av mångfald och en inkluderande kultur.
Goda arbetsförhållanden och säkra arbetsplatser är viktigt, både
för våra anställda och för att vara en attraktiv arbetsgivare . Ingen
ska behöva gå till sin arbetsplats och vara orolig för sin hälsa,
varken fysiskt eller psykiskt. Våld, hot, trakasserier, mobbning
eller liknande kränkningar av medarbetare tolereras inte.
Som en del i arbetet med att vara en attraktiv arbetsgivare har
vi satt mål att hålla personalomsättningen i nivå med bransch-
snittet. Utfallet förra året (15,3 procent) var något över bransch-
snittet och utfallet för i år (16,0 procent) visar att vi fortsatt ligger
över till följd av att vi har en geografisk etablering på flera
marknader med en högre personalomsättning under 2022/23.
Ett modernt säkerhetsarbete
För att kunna förebygga risker i arbetsmiljön krävs kunskap.
Genom att dela med oss av kunskap om inträffade olycksfall,
tillbud och risker kan vi förhindra att nya skador inträffar
andra arbetsplatser. Systemair använder därför TiA, ett web-
baserat informationssystem för rapportering och analys av
riskobservationer, tillbud och arbetsolyckor. Systemet bygger
på ett flöde för hela processen, från inrapporterat ärende via
utredning med riskbedömning och analys om orsak, till
åtgärder och uppföljning.
Introduktion och utbildning
I takt med att Systemair växer med fler anställda och fler företag,
så ökar också behovet för de anställda att enkelt hitta och lära
sig om företagets kultur, utvecklingsmöjligheter, utbildnings-
program, regler och policyer.
Då Systemair består av många företag, är det viktigt att snabbt
hitta information, dokument och personer inom koncernen.
Vissa av våra lokala företag har sina egna introduktionsprogram
för nya medarbetare, vilket är bra, men det är också nödvändigt
att inkludera viktiga delar som är gemensamma för hela
koncernen.
Därför har Systemair under det senaste året börjat utveckla
en central introduktionsprocess för nya medarbetare och för
anställda i förvärvade företag. Processen omfattar utbildning i
företagets företagsprofil, kultur, verktyg, processer och grund-
läggande teknisk kunskap. Processen kommer också att ge dem
som är nya hos Systemair en förståelse för företagets produkter
och lösningar, tillverkningsanläggningar och de marknader där
vi är verksamma. Det som tidigare gjordes på olika sätt på olika
ställen har nu en gemensam och strukturerad process.
Vi vill att nya medarbetare på Systemair ska känna sig
välkomna och få bra information för en bra start, säger Kirsten
Vreede, processledare för onboarding. Vi som arbetar med
detta har utvecklat en process som ”tar de nyanställda i
handen under deras första dagar och veckor.
Processen tjänar även som en röd tråd som kompletteras av
funktionsrelaterad utbildning. För detta ändamål använder
Systemair en plattform för utbildning, Systemair Academy.
– Detta kommer att underlätta för respektive HR-avdelning
eller chef, och i slutändan kommer befintliga anställda att
dra nytta av detta, tillägger Kirsten Vreede.
Katja Klein är ansvarig för e-lärande och Systemair Academy.
– En onboardingprocess för nya medarbetare på grupp-
nivå är en stor fördel för Systemair. Att utnyttja stordrifts-
fördelar ligger i vårt DNA, och det är precis vad vi gör här.
Det gläder mig också att detta ytterligare kommer att
främja användningen och acceptansen av vår digitala
lärplattform – Systemair Academy – som alla har arbetat
med, så att säga, från den allra första Systemair-timmen.
Hållbar arbetsplats
Katja Klein, Process Leader
Academy and e-learning
Kirsten Vreede,
Process Leader Onboarding
SYSTEMAIR 2022/23 30
HÅLLBARHET
Medarbetarutveckling
Att attrahera, utveckla och behålla kompetenta medarbetare är
viktigt för Systemairs långsiktiga framgång. Kompetensutveckling
är ett fokusområde för att ständigt förbättra verksamheten och
produkterna, öka medarbetarnas kompetens inför mötet med
kunden och behålla försprånget mot konkurrenterna. Genom ett
brett utbud på vår onlineplattform Systemair Academy blir det
enklare att ta till sig ny kunskap var man än befinner sig inom
Systemair. Vi arbetarlöpande med att förstå vilka värden som
medarbetare värdesätter som extra viktiga idag och i framtiden.
Det arbetet ser vi som en viktig del i att utveckla den starka
grund som finns och bidrar till ett attraktivt och välmående
företag. Vi har som mål att alla medarbetare ska ha ett utvecklings-
samtal om året. Det är alltid närmaste chef tillsammans med
medarbetaren som ansvarar för att kompetensutveckling sker
i samklang med bolagets långsiktiga strategi. Det finns till
exempel goda karriärmöjligheter för medarbetare som vill få
internationell erfarenhet och ansvar inom Systemairkoncernen.
Mångfald och jämlikhet
Forskning visar att mångfald och jämlikhet på arbetsplatsen
bidrar till att göra företag mer framgångsrika. Det ger också en
mer dynamisk och utvecklande arbetsmiljö. Vi ser rekryteringen
som en viktig del och arbetar med att öka chanserna för ökad
mångfald och jämlikhet i den processen. På Systemair vill vi att
alla ska känna sig välkomna, oavsett bakgrund. Det är kunskap,
erfarenhet och prestation i rollen som är avgörande och ingen
särbehandling får ske vad gäller sexuell läggning, kön, ålder,
etnicitet eller religion. Alla medarbetare ska behandlas med
respekt och ingen ska utsättas för mobbning eller kränkande
behandling. För att höja medvetenheten bland våra med-
arbetare planeras utbildningar om bland annat så kallade
omedvetna fördomar. Systemair strävar efter att samma
utvecklings möjligheter ska finnas oavsett kön eller etnisk
tillhörighet. Vi är ett globalt företag där mångfald är en
tillgång i våra affärer och projekt runt om i världen.
Det ska vara tryggt och säkert att arbeta på Systemair
På Systemair ser vi ständigt över
hur vi kan förbättra vårt säkerhets-
arbete. Vi arbetar systematiskt med
ett gemensamt rapporteringssystem
för att stärka vårt fokus på säkerhet.
Alla tillverkningsanläggningar har
tagit fram en plan för arbetssäkerhet
2023/24 med målsättningar och
aktiviteter. Vi arbetar också med ett
antal fokusområden som ”Critical 6”
där vi identifierar de farligaste riskerna,
personlig säkerhetsutrustning,
systemet 5S, risk observationer
och kultur förändringar. Allt med
målet att uppnå noll olyckor. Som
exempel har vi tagit fram en ny
guide för besökare i vår danska
till verkningsanläggning i Århus.
Den bidrar till en mer säker och
lyckad visning på vår anläggning.
24,4 %
av våra
ledare är
kvinnor
59 000 h
utbildnings- och träningstimmar
genomfördes förra året
-14 %
minskning av antal skador som
leder till sjukfrånvaro
SYSTEMAIR 2022/2331
HÅLLBARHET
Hållbarhetsarbetet är alltmer integrerat i vår dagliga verksamhet, vi arbetar med
ständiga förbättringar för att hela tiden utmana oss själva och bli ännu bättre.
Vi har som mål att äga våra produktionsanläggningar eftersom det ger oss större
möjligheter att långsiktigt påverka både arbetsmiljö och miljöprestanda.
Vi minskar stegvis vår egen användning av energi, vatten
och material, exempelvis genom högeffektiv ventilation och
luftkonditionering med egna produkter, investeringar i effektiv
produktionsutrustning samt investeringar i tillverkningsteknik
som minskar materialanvändning.
Totalt är 43 procent av våra anläggningar certifierade enligt
miljö lednings systemet ISO 14001 och ambitionen är att fort satt
öka detta där vi ser att det gör störst nytta. Senast 2030 ska alla
våra tillverkningsanläggningar vara certifierade, med undantag
för dem vi köper från år 2027 då implementeringen tar tid.
Flera av våra tillverkningsanläggningar är toppmoderna, till
exempel är vår anläggning i Indien certifierad enligt LEED Platinum
och den i Turkiet certifierad enligt LEED Gold. LEED är det globalt
mest använda klassificeringssystemet för gröna byggnader.
Anläggningarna har planerats och byggts för att minimera
miljöpåverkan genom hela produktionskedjan. Några exempel
på lösningar är högeffektiv luftkonditionering med Systemairs
egna produkter, uppsamling och användning av vatten samt
regnvatten och energieffektiva produktionsutrustningar.
Arbete med att minska utsläpp
Systemair fortsätter minska sina utsläpp från den egna
verksamheten (scope 1 och 2) och kommer att arbeta för
fortsatta minskningar. Investeringar i solceller under året har
bidragit till detta, såväl som energieffektiviseringar. Arbetet
utökas allteftersom med att kartlägga och förstå de utsläpp
som finns utanför vår verksamhet i andra delar av värdekedjan
(scope 3), för att kunna sätta vetenskapligt baserade mål på
både kort (cirka 2030) och lång sikt (så kallat nettonoll-mål).
Scope 3 innehåller totalt 15 kategorier, varav 8 uppåt och 7 nedåt i
värdekedjan. Alla är inte relevanta för Systemair. I den översyn
som gjorts har det identifierats att kategorierna inköpt material
och användning av sålda produkter är de två kategorier som
står för en övervägande majoritet av scope 3-utsläppen och
där kommer vi också att arbeta mest med att förstå våra utsläpp
bättre. Totalt sett är våra scope 3-utsläpp mycket större än
scope 1 och 2 tillsammans. Att sätta mål för scope 3 kommer
till exempel leda till att vi kravställerinköpt material, och
därmed också på våra leverantörer, för ett lägre koldioxid-
avtryck. I vår spanska tillverknings anläggning har det här redan
börjat genom att vi bytt ut en del av det stål vi köper till ett stål
som har ett koldioxidavtryck som är cirka 70 procent lägre.
Den andra scope 3-kategorin är användning av sålda produkter
och står ständigt i centrum i vår produktutveckling för att minska
energianvändningen från våra produkter. Energi användningen
från våra sålda produkter är stor, då många används dygnet
runt, men det måttet ska dock alltid jämföras med den totala
energi-användningen som fastigheten har. Energiåtervinningen
i våra produkter gör en stor skillnad och det syns tydligt när
fastighetens totala uppvärmning, kylning och ventilation studeras
och syns därför inte på ventilationsproduktens egna energi-
användning. Utsläpp från elanvändning är högst, beroende på
hur elen produceras, vilket också påverkar utsläppen från
användning av sålda produkter, beroende på var i världen de
säljs och vilken typ av elproduktion som finns tillgänglig.
Hållbar verksamhet
Vetenskapligt baserade utsläppsmål
Systemair har höjt sin ambition i det pågående arbetet att minska
koldioxidutsläppen från den egna verksamheten såväl som i
värdekedjan. Det innebär ett åtagande att sätta vetenskapligt
baserade mål genom Science Based Targets initiative (SBTi).
”För att kunna sätta mål enligt science-based targets krävs
det att vi har förståelse och underlag för utsläpp inom scope
1, 2 och 3, om scope 3 står för minst 40 procent av de totala
utsläppen. För vår del innebär det att scope 3 behöver vara
med. Vi har bra koll på våra scope 1- och 2-utsläpp, men största
delen av våra utsläpp ligger i scope 3 och därför har vi arbetat
mer med dessa och kommer fortsatt att göra så för att förstå
utsläppen tillräckligt väl för att kunna sätta mål och såklart
även minska dem. Det är en ambitiös uppgift för ett bolag
med ett av de bredaste sortimenten inom ventilation då
utsläppen från inköpta varor och material är en av våra
allra största kategorier inom scope 3. Vi ser fram emot
att förstå denna data än bättre tillsammans
med de andra mest relevanta
kategorierna inom scope 3.
Lee Morgan
Global Hållbarhetschef
SYSTEMAIR 2022/23 32
HÅLLBARHET
Solcellsinvesteringar minskar både koldioxidutsläpp och kostnader
Att investera i solpaneler visar inte bara att Systemair satsar
på hållbarhet, utan de stigande energipriserna har också gjort
det alltmer ekonomiskt fördelaktigt. Systemairs företag i bland
annat Turkiet, Tyskland och Slovakien har nyligen investerat
i solenergi.
2 200 solpaneler i Turkiet
Systemair i Turkiet har nyligen färdigställt installationen av
2 200 solpaneler på taket till den turkiska fabriken i Dilovasi.
Vi är mycket stolta och glada över denna investering,
säger Ayşegül Eroğlu, vice vd Systemair i Turkiet. Det är
en investering i hållbarhet, men också en investering för att
sänka kostnaderna. Enligt den ackrediterade programvaran och
meteorologiska data i den region där fabriken är belägen kommer
solkraftverket att producera hela 1 400–1 500 MWh per år.
– Eftersom fabrikens elförbrukning uppgick till cirka 1 000 MWh
förra året kommer investeringen inte bara att minska elräk-
ningarna, utan Systemair kommer också att få betalt för den
extra el som produceras och överförs till elnätet. Beroende på
elkostnaderna kommer det att ta cirka 2–3 år att få avkastning
på investeringen.
628 000 kWh/år i Tyskland
På Systemair Windischbuchs anläggning har ett nytt solcells-
system installerats. Solpanelerna täcker en yta på 3 163 m
2
och beräknas producera 628 000 kWh per år.
Av dessa kommer cirka 414 000 att användas för eget bruk
och resten kommer att säljas till elnätet, säger Peter Dörzbacher,
Senior Technical Advisor på Systemair i Tyskland. Den totala
årliga elförbrukningen i Windischbuch är 1 200 000 kWh,
vilket innebär att solpanelerna kommer att stå för cirka en
tredjedel av förbrukningen.
Ett viktigt skäl till att installera solpaneler är att solenergi
minskar CO
2
-utsläppen. Installationen beräknas minska
utsläppen med nästan 377 ton.
Vi uppskattar också de ekonomiska besparingar som
investeringen medför, säger Peter Dörzbacher. Vi har beräknat
att investeringen betalar sig på cirka fem år. Solpanelerna är
inte bara positiva för miljön, de kommer också att påverka vår
ekonomi positivt och minska våra kostnader.
1 110 solpaneler i Slovakien
Även i Slovakien har solpaneler installerats på taket till
produktionsanläggningen i Kalinkovo utanför Bratislava.
Taket har fått 1 110 solpaneler, 555 optimerare och 4 växel-
riktare. Den årliga kapaciteten är cirka 486 MWh, vilket mot-
svarar 26 procent av produktionsanläggningens elförbrukning.
Det motsvarar också 54 ton minskade koldioxidutsläpp
(eller 2 950 planterade träd). Det förväntas gå snabbt att få
avkastning på investeringen.
Vi har gjort den här investeringen av flera skäl, säger
Maroš Chlebo på Systemair i Kalinkovo. Först och främst
visar det tydligt att vi värnar om hållbarhet. Vi planerar att
presentera en översikt över hela systemet i receptionen till
vår kontorsbyggnad, så att besökarna kan se att vi gör något
för att minska CO
2
-avtrycket. Om det faktiska energipriset
inte sjunker för mycket återbetalar sig hela investeringen
på mindre än tre år. Det innebär att vi på kort tid kommer att
kunna göra betydande besparingar.
33 %
5,4 %
minskning av utsläppsintensitet inom scope 1
och 2, jämfört med basår 2019/20
lägre absolut energianvändning inom
scope 1 och 2 jämfört med året innan
SYSTEMAIR 2022/2333
HÅLLBARHET
Vi är stolta över att våra energieffektiva produkter bidrar till att minska koldioxidutsläpp
från världens fastigheter och därmed mildrar klimatförändringarna. Produkterna bidrar
även till en bättre allmänhälsa genom att vara en del av ett ventilationssystem som
verkar för bra inomhusklimat. Systemair arbetar även aktivt med att minska den
belastning som våra produkter har på miljön.
Hälsosam inomhusluft
Med ett brett produktsortiment skapar vi en optimal lösning
som bidrar till ett bra inomhusklimat i alla miljöer. Filtrerad luft
inomhus är viktigt för att vi ska må bra. Bra luft och behaglig
temperatur på kontoret och i skolan gör att vi mår och presterar
bättre. På industrier ska stora ytor både ventileras och värmas
upp eller kylas ner. Våra aggregat evakuerar förorenad luft och
ser till att arbetsytorna och produktionsprocesserna blir rätt
tempererade. I parkeringshus är bra ventilation en säkerhets-
fråga. Vårt system med brandgasfläktar möter höga krav på
koldioxidstyrning och på evakuering av farliga rökgaser i
händelse av brand.
Energieffektiva produkter
Systemair investerar i vår produktutveckling för att nya
produkter ska bidra till bättre inomhusluft samtidigt som
energibehovet hålls så låg som möjligt. Det är flera faktorer
somverkar energieffektiviteten av produkten och viktigast
är hur produkten fungerar i samspel med annan utrustning
för ventilation, värme och kyla.
Energiåtervinning
En betydande del av de totala CO
2
-utsläppen kommer från
fastigheter samt den el- och värmeproduktion som förser dem.
Beräkningar visar att hela 40 procent av de totala utsläppen
kan kopplas direkt eller indirekt till fastigheter. Det innebär
att om energibehovet i byggnader kan minskas så minskas
också de globala CO
2
-utsläppen, samtidigt som det blir mer
kostnadseffektivt.
I Europa finns det fler än 30 miljoner fastigheter som behöver
renoveras för att bli mer energieffektiva och på så sätt bidra
till att uppfylla de globala klimatmålen. Systemairs ingenjörer
arbetar dagligen med att utveckla alltmer energieffektiva
ventilationsprodukter och -lösningar. Många av dessa har
en energiåtervinningsfunktion, där energi i form av värme
(eller kyla) tas till vara och återanvänds i ett kretslopp. Detta
minskar drastiskt behovet av extra värme eller kyla, som
ofta är det som står för den största delen av fastighetens
energianvändning.
Så här fungerar det
I en ventilationsanläggning tas frisk luft utifrån in i en
byggnad samtidigt som man ventilerar ut byggnadens
uppvärmda frånluft. Principen är att ta till vara eller återvinna
värmen i en byggnads frånluft innan den släpps ut. Med en
värmeåtervinnare värmer man den kalla tilluften med värmen
från byggnadens frånluft när den ventileras ut. På vintern
återvinner man värmen i byggnaden för att värma tilluften,
på sommaren kan man använda värmeåtervinnaren för att
kyla tilluften och byggnaden på ett energieffektivt sätt.
Systemairs luftbehandlingsaggregat kan fås med roterande
värmeväxlare, motströms- eller korsströmsväxlare och även
vätskekopplad värmeåtervinning. För efterbehandling av tilluft
finns vattenvärmebatterier eller elvärme och/eller kylbatterier.
Med ett avancerat styrsystem kan man snabbt och enkelt över-
vaka och ytterligare optimera inomhusklimatet. Styr systemet
kan användas för så kallad behovsstyrd ventilation, vilket
innebär att ventilationen automatiskt anpassas efter behovet,
luftflödet minskas när ingen är i bostaden eller på kontoret, och
ökar när det behövs. All energi i en ventilations anläggning kan
inte återvinnas, men Systemair har produkter som kan återvinna
ända upp till 92 procent av energin från ventilationen.
På så sätt kan ett energieffektivt, modernt ventilationssystem
med energiåtervinning och behovsstyrd ventilation drastiskt
minska energibehovet och därmed också koldioxidutsläppen
från världens fastigheter.
Hållbara produkter
SYSTEMAIR 2022/23 34
HÅLLBARHET
Exempelvis lägger vi ett extra fokus på regler- och styrteknik
för att våra produkter ska fungera så optimalt som möjligt i en
behovsstyrd ventilation. I flera av våra produkter finns även
högeffektiv energiåtervinning som bidrar till ett kraftigt minskat
behov av annan uppvärmning eller kylning, vilket gör att den
totala energianvändningen för fastigheten minskar.
Nya krav innebär allt större fokus på energianvändningen i
ventilationsprodukter. Vi söker hela tiden nya lösningar för att
minska energianvändningen i komponenter och produkter och
anpassar produkterna till de regler som gäller på respektive
marknad.
Produktveckling med hållbarhet i fokus
Systemair strävar efter att designa produkter ur ett livscykel-
perspektiv och vi följer noga utvecklingen av de olika krav och
rekommendationer som växer fram på området för hållbara
produkter. Ett livscykelperspektiv innebär att ta hänsyn
till produktens hela liv genom dess värdekedja med miljö-
och klimataspekter i beaktande. Exempelvis genom att
förenkla underhåll av produkten för att möjliggöra en ökad
livslängd. Under året har vi utvecklat en specifik policy för
hållbar produktutveckling för att förstärka de riktlinjer som
gäller för att uppnå en högre resurseffektivitet under hela
produktens liv.
Ett viktigt styrmedel i vår produktutveckling är förväntningarna
som marknaden har såväl som att möta de krav som ställs i
direktiv och förordningar. Vi har ett stort engagemang i
Ecodesign och arbetar med kompetensutveckling kring frågor
som cirkularitet och kommande krav om en produkts miljö-
och klimatavtryck ur ett livscykelperspektiv. I utvecklingen av
våra produkter ser vi till att uppfylla krav inom Ecodesign samt
relevanta direktiv om materialkrav som REACH och RoHS.
Koldioxidsnålare stål i Geniox
Systemair i Spanien har kommit överens med sin sl-
leverantör om att köpa ”grönare stål. Stålet har 70 procent
lägre koldioxidavtryck än ”vanligt” stål, och som ett första
steg har Systemair i Spanien börjat beställa Magnelis-
belagt stål för vår produktion av Geniox-enheter. Systemair i
Spanien är redan starkt engagerade i klimatarbetet och vi vill
positionera oss som en tillverkare som ligger i framkant av
utvecklingen. Stålet i våra produkter utgör en stor del av den
färdiga produktens vikt, och därför har stål med ett lägre
koldioxid avtryck en relativt stor inverkan på minskningen
av produktens totala koldioxidavtryck.
Vi tror att det här är framtiden, säger produktionschefen
Alberto Solar. Förr eller senare kommer alla att vilja ha det här
stålet, och vi vill gärna vara först och skapa en bra relation
med vår leverantör och på vår marknad. Vår första beställning
av stål i en viss tjocklek är bara första steget. Det ”grönare
stålet är dyrare än vanligt stål, men vi anser att den här typen
av initiativ inte bara ligger i linje med våra hållbarhetsmål när
det gäller att minska koldioxidutsläppen, utan också behövs
för att uppfylla kraven i EU-direktivet de kommande åren.
I princip säljer stålproducenterna slut på hela sina lager av
detta stål, så det är viktigt att vi hoppar på tåget nu.
>100 000 000 m
3
/h
1,9 TWh
hälsosam luft från våra levererade
ventilationsaggregat i år
minskat energibehov från fastigheter tack vare
våra levererade ventilationsaggregat i år
SYSTEMAIR 2022/2335
HÅLLBARHET
Under året har vi tillsatt ny kompetens och satsat mer på
utvecklingen av LCA och EPD för våra produkter. LCA är en
metod för att räkna fram produktens miljöpåverkan under
dess olika livscykelstadier, och EPD är en externt verifierad
deklaration för dessa beräkningar. Vi verkar för att det här ska
göra verklig skillnad i längden och är därför aktivt engagerade
i utvecklingen av hur framtida marknadskrav ska se ut för att
ge önskad effekt.
Vår verksamhet i Turkiet har ett extra fokus på utveckling av
aggregat för datacenter och där har vi ett samarbete med
ett universitet i Istanbul. Det har bland annat lett till att vi
kan beräkna miljöavtrycket och genomföra en LCA för våra
kylaggregat som används i datacenter. Samarbetet med
universitetet har under året fördjupats och det har exempelvis
lett till en publicerad vetenskaplig artikel i Elsevier på ämnet
som studerar vilken skillnad olika produktionssätt har för
påverkan på produktens miljöavtryck.
En produkts miljöavtryck påverkas även av spill från
produktion. I flera av våra fabriker har vi investerat i coil-
anläggningar, där vi gått från formatplåt till plåt på rulle,
materialanvändningen minskade med i snitt 12 procent.
Förutom att minska spillet ser vi också till att sortera och
återvinna avfall i produktionen.
Systemair verkar för att reducera klimatpåverkan från produkter
med värmepumpsteknik genom att välja köldmedel med lägre
klimatpåverkan. Vissa köldmedier bidrar betydande till den
globala uppvärmningen. Detta gäller de köldmedier som har
ett högt GWP-värde (global warming potential). Målet är att
kunna tillhandahålla köldmedier med så lågt GWP som
möjligt, utifrån vad marknaden är mogen för.
SYSTEMAIR 2022/23 36
HÅLLBARHET
Politik, lagstiftning, certifieringar och standarder påverkar i allt högre grad vår
bransch, våra företag och vår globala verksamhet. På Systemair har vi en
särskild avdelning för Public Affairs. Den fungerar som en pålitlig partner för
beslutsfattare och branschorganisationer, och driver på utvecklingen av regelverk
och viktiga frågor.
Pandemin och de pågående geopolitiska händelserna har
påskyndat initiativen för hållbarhet och luftkvalitet i hela världen,
särskilt i EU. Det har resulterat i att lagstiftningen utvecklas
snabbare än någonsin, vilket innebär både möjligheter och
utmaningar.
Möjligheter tack vare striktare byggnormer, strängare minimi-
standarder för energieffektivitet och kvalitet på inomhusluften
samt ökade krav på miljöprestanda för produkter – vilket i slut-
ändan ökar efterfrågan på ventilationslösningar av hög kvalitet.
EU:s ekodesigndirektiv kommer till exempel att övergå till för-
ordningen om ekodesign för hållbara produkter. Den nuvarande
lagstiftningen har främst fokuserat på energieffektivitet, men i
den kommande lagen läggs ytterligare fokus på produkternas
livscykel och omfattar frågor som materialeffektivitet, åter-
vinningsbarhet och digital styrning. Liknande åtgärder pågår
på Systemairs marknader i andra delar av världen, dock i något
mindre utsträckning.
Även om sådana initiativ i slutändan syftar till att minska bygg-
naders koldioxidavtryck och energiförbrukning samt bidra till
hälsosammare inomhusmiljöer, innebär de också flera utma-
ningar. För oss tillverkare ökar den byråkratiska bördan, ibland
ställs orealistiska krav och de nationella systemen kan vara
motsägelsefulla. Att säkerställa harmoniserade standarder,
lagstiftning och certifieringskrav runt om i världen och minska
handelshinder är därför grundläggande för vår Public Affairs-
verksamhet. Detsamma gäller arbetet med att se till att den
industriella verkligheten återspeglas i alla politiska åtgärder.
Många hållbarhetsåtgärder kräver också att våra slutanvändare
investerar i ny teknik, vilket ökar deras finansiella åtaganden.
För att underlätta omställningen lanserar myndigheter över
hela världen därför omfattande subventionsprogram. Ett av
många initiativ är Inflation Reduction Act i USA som avsatt
50 miljarder US-dollar enbart till byggsektorn för projekt som
syftar till att förbättra energiförbrukningen och kvaliteten på
inomhusluften, och som använder byggmaterial eller bygg-
processer med låga utsläpp
1
. Tyskland, som är en annan av
Systemairs huvudmarknader, har ett starkt stöd för energi-
effektiva renoveringar av byggnader. I Tyskland kom det
under 2021 in fler än 330 000 finansieringsansökningar,
varav finansiering på 5,3 miljarder euro beviljades, och under
2022 ökade denna siffra till 776 000 ansökningar om samman-
lagt 10,3 miljarder euro
2
. Ur ett totalekonomiskt perspektiv
har renovering av byggnader därför en betydande ekonomisk
potential. Varje euro i stöd gav i själva verket upphov till
ytterligare 30 euro i investeringar.
3
Vårt globala Public Affairs-nätverk samarbetar med intressenter
för att säkerställa att samma krav på ventilation och kvalitet
på inomhusluft ställs i alla subventionssystem. Det gör vi
genom att aktivt delta i mer än 50 branschorganisationer
samt certifierings- och forskningsorganisationer världen över.
I många av dessa har Systemairkollegor tagit på sig ledarroller,
till exempel ordförandeskapet för Eurovent, Europas största
branschorganisation för HVACR, Home Ventilating Institute of
North America (HVI) och Air Movement and Controls Association
(AMCA), en av de mest välrenommerade internationella
organisationerna inom industrin för luftrörelser och luftreglering.
Det är några exempel på vad vi gör för att driva på en förändring
och göra skillnad.
Morten Schmelzer
Head of Group Public Affairs
Driva på förändring och göra skillnad
1
U.S. Green Building Council, 2022
2
Federal Office for Economic Affairs and Export Control, 2022
3
Adler, Mertz, & Sperber, 2022
SYSTEMAIR 2022/2337
HÅLLBARHET
0
1000
2000
3000
4000
5000
6000
aprmarfebjan
2023
decnovoktsepaugjuljunmaj
2022
0
20
40
60
80
100
120
SEK Omsatt antal aktier, tusental
0
7000
14000
21000
28000
35000
20232022202120202019201820172016201520142013
0
20
40
60
80
100
SEK Omsatt antal aktier, tusental
Aktien och aktieägare
Systemairs aktie
Bolagets aktier är noterade under förkortningen ”SYSR på Nasdaq
OMX Nordiska börs i Stockholm sedan 12 oktober 2007. Från
och med den 3 januari 2022 flyttades Systemair från listan för
medelstora bolag till storbolagslistan (Large Cap). Introduktions-
priset 2007 var 78 kronor per aktie, vilket motsvarade ett börs-
värde om cirka 4,1 mdr kronor. Börsvärdet den 30 april 2023 var
cirka 18,5 (13,0) mdr kronor. Den 17 januari 2023 höll Systemair
kapitalmarknadsdag i Skinnskatteberg. Där presenterades
Systemair och strategin framåt med fokus på hållbarhet,
finansiell utveckling, tillväxt och lönsamhet.
Aktiekapital och rösträtt
Aktiekapitalet uppgår till 52,0 Mkr fördelat på 208 000 000 aktier
med samma rösträtt. Kvotvärde är 0,25 krona per aktie.
Kursutveckling
Vid utgången av räkenskapsåret 2022/23 var slutkursen
88,90 kronor, en uppgång med 42,5 procent jämfört med vid
räkenskapsårets början. Under nämnda period ökade OMX
Stockholm_PI index med 1,5 procent. Antalet omsatta Systemair-
aktier på NASDAQ OMX Stockholm uppgick till 24 172 634
(14 750 312), vilket motsvarar en omsättningshastighet på
11,6 (7,1) procent under räkenskapsåret.
Årsstämmans bemyndigande
Årsstämman 2022 beslutade att bemyndiga styrelsen att, vid
ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma,
med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt,
besluta om att öka bolagets aktiekapital genom nyemission av
aktier. Med stöd av bemyndigandet får bolaget emittera upp till
högst 10 procent av antalet aktier i bolaget, vid tidpunkten för
årsstämman 2022. Emission ska ske på marknadsmässiga
villkor med förbehåll för marknadsmässig emissionsrabatt i
förekommande fall.
Aktieägare
De två största delägarna, Färna Invest AB med en ägarandel
om 42,8 procent respektive ebm-papst AB med 10,7 procent,
har inte förändrat sina innehav under räkenskapsåret. Övriga
större aktieägare är Swedbank Robur Fonder vars innehav
var 9,4 (9,8) procent, Alecta Tjänstepension, Ömsesidig
med 6,8 (5,5) procent samt Nordea Investment Funds med
5,0 (4,5) procent. Antalet aktieägare per bokslutsdagen den
30 april 2023 uppgick till 6 887 (5 487).
Teckningsoptioner
Den 25 augusti 2022 beslutade årsstämman i Systemair AB om
utställande av teckningsoptioner inom ramen för incitaments-
programmet LTIP 2022. Under räkenskapsåret utfärdade
Systemair AB totalt 520 740 teckningsoptioner avseende
Systemair-aktier till ledande befattningar inom bolaget. Över-
låtelse av teckningsoptionerna till deltagarna görs till ett pris
motsvarande deras marknadsvärde enligt extern oberoende
värdering med tillämpning av vedertagen värderingsmodell
(Black-Scholes). Programmet löper över fyra år från och med
24 september 2022 och sista dag för teckning är 30 september
2026. Under 2021 ställdes även 591 000 teckningsoptioner ut
till ledande befattningshavare inom ramen för LTIP 2021 och
sista dag för teckning i detta program är 30 september 2025.
Utdelningspolicy och utdelning
Styrelsen föreslår att årsstämman den 31 augusti 2023 beslutar
om en utdelning på 1,10 kr (0,90) per aktie. Totalt ger det en
utdelning om 228,8 Mkr (187,2). Den föreslagna utdelningen
motsvarar 38 procent (34) av koncernens nettoresultat justerat
för realisationsvinsten från försäljningen av luftkonditionerings-
verksamheten om +445,5 Mkr.
Systemair
OMX Stockholm PI
Omsättning
Systemair
OMX Stockholm PI
Omsättning
Kursutveckling 10 år Kursutveckling 12 månader
SYSTEMAIR 2022/23 38
AKTIEN
Analytiker
De analytiker som under räkenskapsåret
kontinuerligt följt Systemair är följande:
Handelsbanken Capital Markets
Anna L. Widström, 08-701 13 01
Nordea Markets
Carl Ragnerstam, 010-156 28 17
DNB Banks ASA
Douglas Lindahl, 08-597 91 202
Redeye
Henrik Alveskog, 08-545 013 45
Erik Penser Bank
Hjalmar Jernström, 08-463 80 95
Jefferies
Adela Dashian, +46 (0)8 505 246 24
Aktiespararna
Philip Wendt , +46 (0)769 42 22 77
Kepler Cheuvreux
Anders Jafs, +46 (0)8 723 51 71
Aktieägarstruktur
Innehav antal aktier Antal ägare Antal aktier
Andel ägare,
%
Marknadsvärde,
KSEK
1-500 5 054 678 530 0,33 % 60 321
501-1 000 711 554 216 0,27 % 49 270
1 001- 5000 810 1 793 105 0,86 % 159 407
5 001-20 000 181 1 723 439 0,83 % 153 214
20 001- 131 203 250 710 97,72 % 18 068 988
Summa 6 887 208 000 000 100,00 % 18 491 200
De tio största ägarna
Andel, % Antal aktier
Färna Invest AB
1)
42,82 % 89 056 648
ebm-papst AB 10,69 % 22 239 080
Swedbank Robur Fonder 9,44 % 19 627 650
Alecta Pensionsförsäkring, Ömsesidig 6,85 % 14 255 048
Nordea Investment Funds 4,98 % 10 348 348
Didner & Gerge Fonder Aktiebolag 4,26 % 8 870 977
Tredje AP-Fonden 2,58 % 5 371 736
The Bank of New York Mellon SA/NV, W8IMY 2,19 % 4 546 128
Handelsbanken Fonder 1,93 % 4 016 652
SEB Investment Management 1,52 % 3 162 571
87,26 % 181 494 838
Övriga 12,74 % 26 505 162
TOTALT 100 % 208 000 000
Ägargrupperat enligt Euroclear.
1)
Styrelseordförande Gerald Engströms helägda privata bolag.
Källa: Euroclear AB Aktiebok den 29 april 2023.
Aktiedata
2022/23 2021/22 2020/21
1)
2019/20
1)
2018/19
1)
Antal aktier per 30/4 208 000 000 208 000 000 52 000 000 52 000 000 52 000 000
Vinst efter skatt per aktie, SEK 5,00 2,61 1,95 1,84 1,55
Kassaflöde per aktie, SEK 2,83 1,13 4,78 4,06 1,86
Eget kapital per aktie, SEK 25,32 18,34 15,89 14,83 13,65
Aktiekurs, bokslutsdagen 88,90 62,40 63,50 34,55 28,75
Högst betalt under året, SEK) 93,20 105,50 73,63 47,50 30,20
Lägst betalt under året, SEK) 46,35 59,63 31,95 25,13 21,03
Utdelning per aktie, föreslagen, SEK 1,10 0,90 0,75 - 0,50
P/E-tal efter skatt 17,78 23,91 32,52 18,83 18,61
Direktavkastning, % 1,24 1,44 1,18 - 1,74
Utdelningsandel, % 18,00 34,48 38,41 - 32,36
Antal omsatta aktier 24 172 634 14 750 312 15 388 069 7 331 989 3 771 714
Omsättningshastighet, % 11,62 7,09 7,40 3,52 1,81
1)
Den 7 september 2021 genomförde Systemair en aktiesplit, 4:1. Efter aktiespliten har det totala antalet aktier i
Systemair ökat från 52 000 000 aktier till 208 000 000 aktier. Jämförelsesiffrorna för tidigare perioder har justerats.
2)
Styrelsen föreslår en utdelning om 1,10 kronor (0,90) per aktie vid årsstämman i Skinnskatteberg den 31 augusti 2023.
Aktiekapital
År Händelse Kvotvärde
Ökning av
aktiekapital Totalt aktier
Totalt
antal aktier
1993/94 Fondemission A-aktier 100 7 000 000 10 000 000 100 000
1994/95 Nyemission A-aktier 100 14 000 000 24 000 000 240 000
1995/96 Fondemission A-aktier 100 26 000 000 50 000 000 500 000
2005/06 Nyemission B-aktier 100 2 000 000 52 000 000 520 000
2006/07 Split 100:1 1 - 52 000 000 52 000 000
2007/08 Omstämpling till aktieslag 1 - 52 000 000 52 000 000
2021/22 Split 4:1 0,25 - 52 000 000 208 000 000
Aktieägarinformation
Ledningen deltar aktivt vid träffar med
analytiker, investerare, övriga aktie-
sparare och media. Detta är viktigt för
att öka intresset för Systemair-aktien
och för att ge både nuvarande och nya
aktieägare goda möjligheter att värdera
koncernen så rättvist som möjligt. Press-
meddelanden publiceras omgående när
en för verksamheten väsentlig händelse
inträffat. Dessa arkiveras också på
hemsidan sedan börsnoteringen 2007.
Delårsrapporter publiceras också som
pressmeddelanden och arkiveras sedan
2007 på hemsidan. Årsbokslut publiceras
på hemsidan och är arkiverade där sedan
2010. På hemsidan finns även finansiella
data sedan 2007. Likaså finns där aktie-
data sedan börs noteringen 2007.
Finansiella företag 29,97 %
Socialförsäkringsfonder 2,58 %
Offentlig sektor 0,09 %
Intresseorganisationer 0,09 %
Övriga svenska juridiska personer 53,84 %
Ej kategoriserade juridiska personer 0,01 %
Utlandsboende ägare 11,09 %
Svenska fysiska personer 2,33 %
Ägarkategorier
SYSTEMAIR 2022/2339
AKTIEN
Riskhantering
Systemairs verksamhet medför risker som i varierande omfattning kan påverka koncernen
negativt. Riskerna kan på kort och lång sikt påverka möjligheterna att uppnå fastställda mål
enligt bolagets affärsplan. Systemair arbetar med en process för riskhantering där nyckel-
funktioner samt koncernledningen involveras för att säkerställa att risker hanteras på rätt sätt.
Nedan presenteras en sammanfattning av Systemairs risker,
tillsammans med de riskkontrollåtgärder som görs för att
minska riskerna. Trenden för varje risk är en bedömning av
om risknivån för Systemair ökar, minskar eller är oförändrad.
Mer information om våra risker och vårt riskarbete finns på
sidan 73–75 under not 2. Systemair redovisar även sina
fysiska klimatrelaterade risker i hållbarhetsredovisningen
på sidan 121, som en del av att vårt pågående arbete
att rapportera enligt TCFD (Taskforce on Climate-related
Financial Disclosure).
Riskområde/Risk Beskrivning Risktrend Riskkontrollåtgärder
Strategiska risker och marknadsrisker
Marknad och makro-
ekonomisk utveckling
Risken för minskad kundefterfrågan och
negativ makroekonomisk utveckling och
försämrat konjunkturläge. Till exempel
minskad nybyggnation till följd av höjd
räntenivå, aktiemarknadens utveckling,
politiska beslut och liknande.
Systemair har en global positionering som ger en bred riskspridning som minimerar
påverkan av enskilda händelser. Givet det makroekonomiska läget har risken bedömts
öka under senaste och kommande år. Traditionellt har renoveringsmarknaden ökat vid
ett försämrat konjunkturläge. Dessutom finns det stora satsningar för att energieffektivisera
byggnader i flera delar av världen, vilket minskar risken för en stor påverkan av ett
ytterligare försämrat makroekonomiskt läge. Processer finns på plats för att minimera
risken till följd av förändringar i försörjningskedjan, såsom prisjusteringar på grund av
ökande inköps- och tillverkningskostnader.
Handels- och geopolitik Risken för negativa handelspolitiska
beslut, tullar eller sanktioner. Systemair
verkar på en global marknad där det
finns geopolitiska risker som kan
påverka verksamheten negativt.
Befintliga sanktioner, tullar och liknande är under kontinuerlig bevakning för att de
ska hanteras på rätt sätt. Specifikt för sanktioner finns en policy för att säkerställa att
Systemair agerar ansvarsfullt. Eventuell påverkan från ytterligare handelsrestriktioner
på grund av geopolitisk utveckling bedöms som låg. Mer långsiktigt är Systemair aktiv
inom de flesta branschorganisationer där man är etablerad för att få tidig information
och påverka framtida beslut.
Konkurrens Risken för minskad försäljning och
marginal på grund av till exempel ökad
priskonkurrens.
Systemair har en försäljnings- och produktstrategi som bygger på en marknadsposition
i det övre mellansegmentet, där både produkter, lösningar och lokal marknadssupport
tillför mervärde i den totala kundprocessen. Produkter och lösningar utvecklas ständigt
för att skapa värde där de gör skillnad. Som en del av att utveckla våra säljorganisationer
implementeras även en värdebaserad försäljningsstrategi.
Hållbarhet Risken att Systemairs hållbarhetsarbete
inte lever upp till externa förväntningar
samt nuvarande och framtida lagkrav.
Systemairs hållbarhetsstrategi och prioriteringar har tagits fram utifrån intressenternas
högst rangordnade hållbarhetsfrågor och framtida förväntningar. En kontinuerlig dialog
tillsammans med omvärldsbevakning håller även prioriteringar uppdaterade. Varje
kärnfråga inom hållbarhetsarbetet är förankrad i ledningsgruppen för att minska risken
av att inte nå önskad framdrift.
Produktansvar Risken för att befintliga och nyutvecklade
produkter inte lever upp till krav och
specificerad kvalitet, prestanda och
säkerhetsnivå.
Systemair testar och kvalitetssäkrar samtliga produkter. Bolaget har en global produkt-
ansvarsförsäkring om 200 Mkr. För inköpt material görs kontinuerligt kvalitetskontroller
för att säkra att vi har rätt ingående material. Med gemensamma informationssystem
underlättas informationsdelningen mellan bolag och funktioner inom koncernen för att
senaste information ska finnas tillgänglig där den behövs.
Kommunikation
och varumärke
Risken för varumärkesskada orsakad
av att produkter inte lever upp till
varumärkes ftet eller annan
kommunikation som kan skada
Systemairs varumärken.
Majoriteten av Systemairs produkter bygger på välbeprövad teknik som kontinuerligt
förfinas, vilket minskar risken att produkter inte lever upp till varumärkeslöftet. Under året
har riktlinjer för kommunikation uppdaterats för att minska risken att kommunicera
budskap som inte går i linje med företaget och våra varumärken. Medarbetare utbildas
kontinuerligt om produkter och kommunikation av dem, samt att nya medarbetare får
utbildning kring Systemair som bolag och våra värderingar. I övrigt arbetar Systemair
ständigt med att upprätthålla en ansvarsfull verksamhet både internt gentemot med-
arbetare och externt ut mot kunder och andra nyckelintressenter såsom samhället i stort.
Operationella risker
Produkt-
tillgänglighet
Risken för material- och komponentbrist
med minskad produkttillgänglighet som
följd.
Överlag minskar risken då både effekter från pandemin och utmaningar i försörjningskedjan
minskat betydligt. Systemair har visat sig ha en robust struktur för att hantera risken och
den har förstärkts under senaste år genom att se över kritiska material, komponenter och
produkter för att säkra upp tillgänglighet av dem, till exempel genom att ha avtal med två
leverantörer på samma kritiska vara. Från ett försäljningsperspektiv arbetar Systemair aktivt
med att sprida information om produkttillgänglighet och eventuella leveransproblem till våra
säljorganisationer för att proaktivt kunna erbjuda de produkter som finns tillgängliga i tid och
samtidigt uppfyller kundernas behov.
SYSTEMAIR 2022/23 40
RISKHANTERING
Riskområde/Risk Beskrivning Risktrend Riskkontrollåtgärder
Operationella risker
Produktions-
anläggningar
Risken för allvarlig produktions -
störning på Systemairs produktions-
anläggningar.
Det finns flera aspekter som kan påverka produktionen, såsom IT-system, medarbetarrelaterade
eller sådant som är utanför vår kontroll, som naturkatastrofer. För att minska risken för produktions-
störning arbetas det aktivt med alla tre aspekter. Utöver det har Systemair ett försäkringsskydd och
katastrofplaner, såsom krisplan, övningar och kommunikationsplaner, som uppdateras årligen.
Brandskyddet utvärderas och uppgraderas löpande.
IT-infrastruktur Risken för allvarliga störningar i
koncernens IT-system. Störningar i
viktiga system kan ha stor inverkan
på den dagliga verksamheten.
Kontinuerlig förbättring av processer och system för ökad driftsäkerhet. Systemair ser till att göra
nödvändiga investeringar i uppgradering av IT-system för att det ska vara säkert. Regelbundna
revisioner av IT-system genomförs av egen personal samt av externa revisorer och konsulter.
Under året har även flertalet e-learning-utbildningar genomförts inom relevanta områden för att
minska risken att medarbetare blir offer för attacker som, nätfiske (phishing).
Kompetens-
försörjning
Risken för att inte ha tillgång till rätt
kompetens på plats och den effekt
som det har på hela verksamheten.
Flertalet tillverkningsanläggningar inom Systemair ligger en bit utanför de större städerna där den
största delen av arbetskraften finns. Systemair har under senaste året investerat och kommer framöver
att investera än mer i HR-relaterade aktiviteter för att fortsatt vara en attraktiv arbetsgivare såväl som
att genomföra utbildning och träning inom ledarskap som en del av att även i framtiden kunna
tillhandahålla en arbetsplats där medarbetare trivs, kan utvecklas och vill stanna kvar.
Arbetsmiljö Risken för allvarlig arbetsrelaterad
skada i Systemairs verksamhet.
I Systemairs tillverkningsanläggningar och lager inträffar olyckor som leder till skador, där vi självklart
verkar för en noll-vision. I den dagliga verksamheten arbetar vi systematiskt med säkerhet och hälsa
för att proaktivt kunna undvika att en skada sker.
Finansiella risker
Valutarisk –
transaktions-
exponering
Betydande handel finns i valutor
som bland andra EUR, vilket innebär
en valutaexponering.
Valutasäkring sker periodvis av cirka 50 procent av EUR/SEK-exponeringen. En intern kvartalsvis
process finns etablerad för att analysera behovet av prisförändringar mot kunder baserat på
förändrade komponentpriser och valuta. I samband med de senaste årens leveransstörningar
komponenter samt inflationsutveckling har löptiderna för lämnade offerter samt prisjusterings-
möjligheter i ingångna avtal setts över och kortats ned.
Valutarisk –
omräknings-
exponering
Utländska tillgångar och skulder
omräknas till svenska kronor vid
konsolidering.
Finansiering av större investeringar görs normalt genom upplåning i motsvarande valuta.
Belånings- och
ränterisk
Risken att kraftigt förändrade omstän-
digheter på bolagsmarknader leder till
problem att teckna nya lån. Kraftigt
försämrat ränteläge kan leda till
försämrat resultat för koncernen.
Finansiell riskhantering diskuteras löpande inom revisionsutskottet och styrelsen. Koncernens
finansiering har till största delen centraliserats till moderbolaget. Skuldsättningsgraden har under
senare delen av året reducerats till följd av förbättrat kassaflöde samt avyttring av A/C-verksamheten,
vilket lett till att flera utestående lån amorterats ned.
Kredit- och
likviditetsrisk
Risken att en kund inte kan fullfölja
sitt betalningsåtagande.
Strikta kreditpolicyer tillämpas och det förekommer ingen större koncentration av kreditrisk.
Systemair arbetar aktivt med att förbättra rutiner och processer för kreditprövning och betalning.
Försäljningen av Systemairs A/C-division minskade risken under året då verksamheten var
koncentrerad till större projekt i södra Europa med längre kredittider.
Företags-
förvärv
Vid förvärv finns det en risk relaterad
till värderingen av målen gentemot
urvalet. Att integrera förvärvade
verksamheter kan vara en komplex
och krävande process.
Det finns ingen garanti för att ett förvärv blir framgångsrikt, även om Systemair har lång erfarenhet
inom området. Årliga nedskrivningsprövningar görs på förvärvad goodwill. Om de redovisade värdena
inte bedöms vara motiverade i sådana tester kan det resultera i en nedskrivning som påverkar
koncernens resultat. Ytterligare aktiviteter för att minska risken har införts under året, diskonterat
kassaflöde i utvärderingsmodellen samt en jämförelseanalys gentemot tidigare förvärv av liknande
bolag. Förvärvsprocessen har även förstärkts med en bredare kontroll av förvärvsobjektets
hållbarhetsarbete.
Regulatoriska och affärsetiska risker
Korruption Risken för korruption eller mutor.
Systemair verkar i byggnadsbranschen
i en global kontext där risken för
korruption är bedömd som hög i vissa
länder.
Systemair arbetar aktivt med sitt etiska affärsansvar genom att bland annat utbilda och
kommunicera uppförandekoden. De finns en specifik policy för antikorruption och en specifik
e-learning på antikorruption som är obligatorisk för alla tjänstemän.
Arbetar-
rättigheter och
mänskliga
rättigheter
Risken för kränkning av arbetarrättig-
heter eller mänskliga rättigheter. I vissa
länder där Systemair har verksamhet
finns det en generellt högre risk för
kränkning av dessa rättigheter.
Systemair arbetar aktivt med sitt etiska affärsansvar genom att bland annat utbilda och kommunicera
uppförandekoden. I de länder där det finns en generellt högre risk för kränkning av rättigheterna har
Systemair utvecklat en process för att djupare genomlysa förhållanden för att minska risken att bryta
mot rättigheterna.
Efterlevnad av
produktkrav
Risken för att Systemair tappar viktiga
certifieringar eller avsaknaden av
korrekt dokumentation som leder till
minskad försäljning.
Systemair har sedan flera år tillbaka en funktion för offentliga angelägenheter (Public Affairs) som
arbetar med att informera organisationen i tid för kommande lagar och regler som påverkar våra
produkter. Funktionen arbetar även aktivt med att påverka kommande lagar och regler för att gynna
hela branschen och aktörerna i värdekedjan, som baseras på vår långa erfarenhet och expertis. Under
året har nya processer och verktyg implementerats för att hantera krav på dokumentation på produkter
och den information som behövs för det.
SYSTEMAIR 2022/2341
RISKHANTERING
Så här styrs Systemair
Bolagsstyrnings
rapport
Bolagsstyrningen i Systemair AB (publ) sker via årsstämman, bolagsordningen, styrelsen
och verkställande direktören i enlighet med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen,
NASDAQ OMX Stockholm regelverk för emittenter och Svensk kod för bolagsstyrning.
Tillämpning av Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”)
Det är god sed på aktiemarknaden för svenska bolag vars
aktie är upptagen till handel på en reglerad marknad, att
tillämpa Koden. Systemair tillämpar Koden utan undantag.
Valberedningen i Systemair utgörs av representanter för tre
av de röstmässigt största aktieägarna. Inför årsstämman 2023
har ebm-papst AB valt att avstå sin plats i valberedningen.
Den fjärde största ägaren Alecta har därför kontaktats.
Valberedningen har utsetts att bestå av nedanstående personer:
Gerald Engström, Färna Invest AB
Lennart Francke, Swedbank Robur Fonder
William McKechnie, Alecta
Ordförande i valberedningen är Lennart Francke som represen-
terar Swedbank Robur Fonder som äger 9,4 procent av kapital
och röster. Gerald Engström, även styrelseordförande, represen-
terar det helägda bolaget Färna Invest som äger 42,8 procent av
aktiekapital och röster. Alecta Pensionsförsäkring ömsesidigt
äger 6,8 procent av kapital och röster och representeras av
William McKechnie.
Aktieägare och aktiekapital
Systemair AB (org.nr. 556160–4108) har sitt säte i Skinn skatte-
berg, Västmanlands län, och är sedan 12 oktober 2007 noterade
under förkortningen ”SYSR” på Nasdaq OMX Nordiska börs i
Stockholm, listan för stora bolag (Large cap). Kortnamnet är
SYSR. Systemair AB hade per bokslutsdagen 6 887 aktieägare.
Största enskilda ägare är Färna Invest AB, som äger 42,8 procent
av kapital och röster och kontrolleras till 100 procent av styrelse-
ordförande Gerald Engström. Övriga större aktieägare är ebm-
papst AB, Järfälla, helägt dotterbolag till ebm-papst GmbH,
Mulfingen, Tyskland, med 10,7 procent av kapital och röster
samt Swedbank Robur Fonder med 9,4 procent av kapital och
röster. Samtliga aktier har ett kvotvärde om 0,25 kr. Per boksluts-
dagen 30 april 2023 uppgick totalt antal utestående aktier till
208 000 000 av ett och samma aktieslag. Se i övrigt avsnittet
om Aktien, sidan 38.
Ersättnings utskottet
Revisionsutskottet
Intern kontrollmiljö
Revisorer Bolags stämma Val beredning
Koncernchef
Business Boards
Dotter bolag
Koncernledning
Styrelse
SYSTEMAIR 2022/23 42
BOLAGSSTYRNING
Bolagsordningen
Systemair är ett publikt bolag, vars verksamhet bland annat är
att bedriva tillverkning och försäljning av ventilations-, kyl- och
värmeprodukter. Styrelsen ska bestå av lägst tre och högst åtta
ledamöter med högst tre suppleanter. Därutöver har de fackliga
organisationerna, enligt svensk lag, rätt att utse två ledamöter
och två suppleanter. Styrelsen ska ha sitt säte i Skinnskattebergs
kommun, Västmanlands län. Granskningen av bolagets årsredo-
visning samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
ska utföras av ett registrerat revisionsbolag eller en revisor, med
eller utan revisorssuppleant. Bolagets räkenskapsår ska vara
1 maj–30 april. För den kompletta bolagsordningen hänvisas till
Systemairs webbplats: https://group.systemair.com/sv/
investerare/bolagsstyrning/
Valberedningen
Årsstämman 2022 beslutade att valberedningen ska utgöras av
representanter för de tre största aktieägarna. Avstämningsdag
för fastställande av de största aktieägarna är den 31 januari
2023. Efter samråd mellan bolagets tre största aktieägare har
ebm-papst AB valt att avstå sin plats i valberedningen. Den
fjärde största ägaren Alecta tillfrågades därför om att ingå i
valberedningen. Valberedningen ska lämna förslag till val av
ordförande vid stämman, styrelse och styrelseordförande, val av
revisorer i samråd med revisionsutskottet, förslag till arvode till
styrelseordföranden och övriga styrelseledamöter, förslag till
ersättning för utskottsarbete samt förslag till revisionsarvode.
Förslagen ska beslutas av årsstämman. Valberedningen har
under 2022/23 haft två protokollförda möten. Ingen ersättning
har utgått för medverkan i valberedningen. Valberedningens
förslag inför årsstämman 2023 framgår av kallelsen till stämman
publicerad på Systemairs webbplats group.systemair.com.
Aktieägare som vill lämna förslag till valberedningen kan göra
detta via e-post till någon av valberedningens ledamöter.
Styrelsen
Mångfaldhetspolicy avseende styrelsens
storlek och sammansättning
Systemairs mångfaldhetspolicy avseende styrelsens storlek och
sammansättning anger att Systemairs styrelse ska ha en storlek
och sammansättning som säkerställer dess förmåga att förvalta
bolagets angelägenheter med integritet och effektivitet.
Sammansättningen ska präglas av mångsidighet och bredd
avseende kompetens, erfarenhet och bakgrund. En jämn köns-
Styrelsens arbete
under året
Återkommande punkter på styrelsens agenda:
Affärsläget och väsentliga händelser
Intern ekonomisk uppföljning – resultat, likviditet,
valutaläget och finansiering
Extern finansiell rapportering (kvartals rapporter)
Investeringar över 10 Mkr
Förvärv
Organisation och personal
Policyer
Vd:s redogörelse av affärsläget
Budget
Under våren tar styrelsen ställning till koncer-
nens budget för det kommande året.
Årsbokslut
I juni behandlar styrelsen
det gångna årets bokslut
där även revisor deltar.
Strategi
Styrelsen har under hösten en
fördjupad strategidiskussion.
Besök hos dotterbolag
För att fördjupa förståelsen av
verksamheten.
JANUARI FEBRUARI MARS APRIL MAJ JUNI JULI AUGUSTI SEPTEMBER OKTOBER NOVEMBER DECEMBER
Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2023
Ledamot Representant för Kontakt (e-post)
Gerald Engström Färna Invest AB, samt styrelseordförande gerald.engström@systemair.se
Lennart Francke, ordförande valberedningen Swedbank Robur Fonder lennart.francke@swedbankrobur.se
William McKechnie Alecta william.mckechnie@alecta.se
Styrelseledamöternas närvaro och beroendeställning
Styrelse Ersättningsutskott Revisionsutskott Invald år
Beroende/Oberoende
Bolag Ägare
Antal möten 9 1 5
Gerald Engström 9 1 - 1974 Ber. Ber.
Patrik Nolåker 9 1 - 2016 Ober. Ober.
Carina Andersson 9 1 5 2015 Ober. Ober.
Niklas Engström 9 - - 2021 Ber. Ber.
Svein Nilsen
2)
4 - - 2016 Ober. Ober.
Gunilla Spongh 8 - 5 2019 Ober. Ober.
Åke Henningsson
1)
9 - - 2015
Ricky Sten
1)
9 - - 2014
1)
Arbetstagarrepresentant.
2)
Svein Nilsen avgick som styrelseledamot den 25 augusti 2022. Mandatperioden omfattar 4 styrelsemöten. .
SYSTEMAIR 2022/2343
BOLAGSSTYRNING
Organisation
fördelning ska också eftersträvas. Majoriteten av de
bolagsstämmovalda styrelseledamöterna ska vara oberoende
i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Styrelseledamot
ska inte utses för längre tid än till slutet av nästa årsstämma.
Styrelsens sammansättning under räkenskapsåret
Systemairs styrelse bestod fram till årsstämman 2022 av sex
stämmovalda ledamöter; Carina Andersson, Gerald Engström
(ordförande), Niklas Engström, Patrik Nolåker, Svein Nilsen
och Gunilla Spongh. Vid årsstämman 2022 omvaldes Carina
Andersson, Gerald Engström, Niklas Engström, Patrik Nolåker
och Gunilla Spongh. Svein Nilsen avböjde omval. Gerald
Engström valdes till styrelsens ordförande och Patrik Nolåker
valdes till styrelsens vice ordförande. De anställda har utsett
två representanter, Åke Henningsson, Unionen och Ricky Sten,
IF Metall. En närmare presentation av styrelsens ledamöter
återfinns på sidorna 48–49 i årsredovisningen. Som styrelsens
sekreterare fungerar CFO, Anders Ulff. Som framgår av tabellen
är samtliga av stämman valda styrelseledamöter, utom
Gerald Engström och Niklas Engström, oberoende i förhållande
till bolaget. Ledande befattningshavare deltar vid behov i
styrelsesammanträden som föredragande.
Styrelsens arbete
Under verksamhetsåret 2022/23 hade styrelsen åtta samman-
träden samt ett konstituerande möte. Enligt styrelsens arbets-
ordning ska styrelsen sammanträda vid minst sex tillfällen under
verksamhetsåret. Samtliga beslut som styrelsen fattat har varit
enhälliga och är protokollförda. Styrelsens arbete styrs av en
årligen fastställd skriftlig arbetsordning som reglerar styrelsens
arbete och dess inbördes arbetsfördelning, inklusive utskotts-
arbete, beslutsordningen inom styrelsen och styrelsens mötes-
ordning. Vidare har verkställande direktören regelbunden kontakt
med styrelsens ordförande. Styrelsen har under året utvärderat
sitt arbete och samtliga ledamöter har deltagit i utvärderingen
och framfört synpunkter. Styrelsens ordförande är ansvarig för
utvärderingen.
Ersättningsutskott
Styrelsen har utsett ett ersättningsutskott som består av
Carina Andersson (utskottets ordförande), Gerald Engström
och Patrik Nolåker. Utskottets uppgift är
att för styrelsen bereda frågor rörande ersättning i form av
fast och rörlig lön, pension, avgångsvederlag samt eventuella
övriga ersättningsformer för ledande befattningshavare
att följa och utvärdera pågående och under året avslutade
program för rörliga ersättningar för ledande
befattningshavare
att följa och utvärdera tillämpningen av riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare samt gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer.
Utskottets ledamöter utses årligen av styrelsen vid det första
ordinarie styrelsemötet och ska bestå av tre ledamöter. Ingen
ledamot ska delta i frågor som gäller hans eller hennes egen
ersättning. Utskottet har haft ett protokollfört möte under
verksamhetsåret där samtliga ledamöter var närvarande.
Revisionsutskott
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som består av styrelse-
ledamöterna Carina Andersson och Gunilla Spongh (utskottets
ordförande). Utskottet har bland annat i uppgift att
övervaka bolagets interna kontroll och riskhantering
Business Boards
Dotter bolag i
Norden
Dotter bolag i
Västeuropa
Dotter bolag i
Östeuropa och OSS
Dotter bolag i
Nordamerika
Dotterbolag i
Mellanöstern, Asien,
Australien och Afrika
President & CEO
Roland Kasper
VP Sales
Olle Glassel
CFO
Anders Ulff
Centrala supportfunktioner
Redovisning
Produktutveckling
Marknadsföring och kommunikation
IT
Produktionsstyrning
Inköp
Logistik
Hållbarhet
VP Global
Supply Chain
Anders
Gustafsson
VP Products
and Marketing
Björn-Osvald
Skandsen
VP M&A
Janni Weber
SYSTEMAIR 2022/23 44
BOLAGSSTYRNING
hålla sig informerad om den externa revisionen
granska och övervaka revisorns opartiskhet och
självständighet
biträda vid upprättandet av förslag till beslut om revisorsval
övervaka den finansiella rapporteringen
diskutera värderingsfrågor som prövning av
nedskrivningsbehov.
Utskottet har haft fem protokollförda möten där även
bolagets CFO, en koncerncontroller samt revisor deltagit.
Vid dessa möten har bland annat behandlats riskbedömning
av intern kontroll och riskhantering avseende den finansiella
rapporte-ringen, upphandling av revisionstjänster och
IT-säkerhet. Rapportering från utförda internkontroller har
lämnats. Mötena har protokollförts och avrapporterats på
nästkommande styrelsemöte.
Koncernledning
Koncernchefen Roland Kasper, som också är verkställande
direktör i moderbolaget, ansvarar för den löpande kontrollen
av koncernen. Till honom rapporterar koncernens lednings-
grupp som vid räkenskapsårets utgång bestod av Vice President
Sales Olle Glassel, Vice President Global Supply Chain Anders
Gustafsson, Vice President Products and Marketing Björn-Osvald
Skandsen, CFO Anders Ulff samt Vice President M&A Janni Weber.
Koncernchefen Roland Kasper leder arbetet i koncernens
ledningsgrupp.
Koncernledningen har löpande möten under året för att gå
igenom resultatet för koncernen och för enskilda dotterbolag,
marknads- och affärsläge samt besluta i strategiska och opera-
tiva frågor inom ramar som styrelsen fastställt. Ett möte per år är
mer omfattande och då planeras och diskuteras verksamheten
mer ingående och målsättningar på koncernnivå och bolagsnivå
formuleras. Eftersom organisationen inom Systemair präglas av
en rak och enkel kommunikation så är även de informella löpande
kontakterna mellan ledningspersoner en viktig del i styrningen.
Kortare avstämningsmöten hålls normalt sett veckovis. För att
stödja ledningsgruppen på koncernnivå finns redovisning samt
en operationell ledningsgrupp med funktionerna produkt-
utveckling, inköp, produktion, IT, logistik, sälj, produktledning,
affärsutveckling, hållbarhet och kommunikation.
Business boards och dotterbolagens styrning
Systemairkoncernen omfattar 86 rörelsedrivande bolag.
Moderbolag är Systemair AB (org.nr. 556160–4108) som
äger flertalet dotterbolag direkt. Samtliga dotterbolag ägs till
100 procent, förutom Divid AB i Jönköping Sverige som ägs till
60 procent, Systemair HSK i Turkiet som ägs till 90 procent
och Frico A/S i Danmark som ägs till 60 procent.
Verksamheten i dotterbolagen styrs övergripande via så
kallade business boards, som närmast kan beskrivas som
dotterbolagens operativa styrelse. I denna ingår en till två
personer från koncernledningen och/eller annan nyckelperson
från moderbolaget samt dotterbolagets verkställande direktör.
Varje business board formulerar mål och följer upp ekonomiskt
utfall, beslutar i viktigare marknads- och produktfrågor samt är
länken mellan moderbolaget och respektive dotterbolag i olika
organisatoriska frågor. Business board träffas två till fyra gånger
per år. Varje dotterbolag har, om lagen så kräver i respektive
land, även en formell styrelse.
Ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer
Årsstämman 2022 beslutade om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Ersättningen till ledande befattnings-
havare ska – utifrån den marknad där bolaget är verksamt och
den miljö respektive befattningshavare är verksam i – vara
konkurrenskraftig och möjliggöra rekrytering av nya befattnings-
havare samt motivera ledande befattningshavare att stanna
kvar i bolaget. Med ledande befattningshavare avses verk-
ställande direktören och övriga medlemmar i koncernledningen.
Ersättningssystemet ska bestå av fast lön och pension, men kan
också omfatta rörlig lön och tjänsteförmåner, som till exempel
förmånsbil. Utöver ovanstående kan särskilda incitaments-
program, beslutade av årsstämman, förekomma. Fast lön och
förmåner ska fastställas individuellt utifrån ovanstående kriterier
och respektive befattningshavares särskilda kompetens. Rörlig
lön baseras på resultat i förhållande till individuellt tydligt fast-
ställda och mätbara kvalitativa och kvantitativa mål med syfte
att främja bolagets strategi, långsiktiga värdeskapande och
hållbarhet. Den rörliga lönen utgår som en andel av den fasta
lönen och kan maximalt uppgå till 40 procent av årslönen för
koncernchefen, 25 procent för övriga ledande befattnings-
havare och 15 procent för övriga nyckelpersoner. Ersättning
till verk ställande direktör och övriga ledande befattningshavare
redovisas i not 11.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
För verkställande direktör gäller en uppsägningstid om tolv
månader vid uppsägning från Bolagets sida och en uppsägningstid
om sex månader vid uppsägning från verkställande direktörens
sida. För övriga ledande befattningshavare gäller uppsägningstid
enligt kollektivavtal eller som mest tolv månader från bolagets
sida och sex månader från den anställde. Inga avgångsvederlag
har avtalats för verkställande direktören eller annan ledande
befattningshavare.
Pensioner
Styrelsens ordförande och styrelsens ledamöter har inga
pensions förmåner för sina styrelseuppdrag. Pensionsåldern
för samtliga ledande befattningshavare är 65 år. Pensionen
ska som huvudregel vara premiebestämd och inte överstiga
35 procent av den fasta lönen. Omfattningen av pensionen
ska baseras på samma kriterier som ovan och grundas på den
fasta lönen. Styrelsen ska äga rätt att frångå riktlinjerna om det
i enskilda fall finns särskilda skäl för detta. Under 2022/23
uppgick pensionskostnaderna för ledande befattningshavare
till totalt 3,9 Mkr.
SYSTEMAIR 2022/2345
BOLAGSSTYRNING
Årsstämman 2022
Vid årsstämman den 25 augusti 2022 i Skinnskatteberg
var 104 röstberättigade aktieägare närvarande, alterna-
tivt insänt giltiga poströster, vilket motsvarade 90 procent
av antalet aktier och röster i bolaget. Gerald Engström,
ordförande i Systemair, valdes till stämmans ordförande.
Styrelseordföranden Gerald Engström informerade om
styrelsens arbete, redogjorde för riktlinjerna för ersätt-
ning till ledande befattningshavare och för arbetet i
styrelsens utskott. Vidare höll koncernchefen Roland
Kasper ett anförande om Systemairs verksamhet under
räkenskapsåret 2021/22. Ansvarige revisorn Johan
Holmberg föredrog delar ur revisionsberättelsen.
Beslut som fattades vid årsstämman:
Att bevilja styrelsen och verkställande direktören
ansvarsfrihet för det gångna räkenskapsåret.
Att till styrelseledamöter omvälja Gerald Engström,
Carina Andersson, Niklas Engström, Patrik Nolåker
och Gunilla Spongh. Svein Nilsen avböjde omval.
Att välja Gerald Engström till styrelsens ordförande
och Patrik Nolåker till styrelsens vice ordförande.
Att styrelsearvodet ska utgå med 800 000 kronor till
ordföranden, 525 000 kronor till vice ordföranden samt
330 000 kronor till var och en av övriga bolagsstämmo-
valda ledamöter. Ersättningen till revisionsutskottet utgå
med sammanlagt 150 000 kronor, varav 100 000 kronor
till utskottets ordförande och 50 000 kronor till övrig
ledamot. Därutöver ska ersättning till ersättnings-
utskottet utgå med sammanlagt 50 000 kronor, varav
30 000 kronor till utskottets ordförande och 20 000 kronor
till övrig ledamot.
Att aktieutdelning ska utgå med 0,90 kronor per aktie.
Att valberedningen ska utgöras av de tre största
aktie ägarna baserat på ägaruppgifterna per den
31 januari 2023.
Att ställa ut teckningsoptioner inom ramen för
incitamentsprogrammet LTIP 2022 till ett antal
personer med ledande befattningar inom bolaget.
Att fram till årsstämman 2023 ge styrelsen
bemyndigande att fatta beslut om nyemission upp
till högst tio procent av antalet aktier i bolaget.
Protokollet från årsstämman 2021 finns publicerat på webbplatsen: https://group.systemair.com/sv/investerare/bolagsstyrning/arsstamma/
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen
Styrelsens rapport över intern kontroll
för räkenskapsåret 2022/23
Styrelsen ansvarar enligt Aktiebolagslagen och Svensk kod för
Bolagsstyrning för den interna kontrollen. Denna redogörelse
har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen och beskriver
hur den interna kontrollen avseende den finansiella rapporte-
ringen är organiserad. Revisionsutskottet har en väsentlig
uppgift i att kvalitetssäkra den finansiella rapporteringen,
vilket omfattar frågor om internkontroll och efterlevnad av
regler, kontroll av rapporterade värden och bedömningar samt
övrigt som kan påverka de finansiella rapporternas kvalitet.
Den interna kontrollen har som utgångspunkt den struktur
som finns i ramverket för intern kontroll, den så kallade COSO
(Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway
Commission) modellen.
Kontrollmiljö
Ett effektivt styrelsearbete är grunden för en god intern
kontroll. Kontrollmiljön i Systemair kännetecknas av korta
avstånd mellan koncernledning och de operativa enheterna.
Styrelsen har fastställt ett antal grundläggande dokument
för att skapa och vidmakthålla en väl fungerande kontrollmiljö
av betydelse för den finansiella rapporteringen. Däribland kan
nämnas styrelsens arbetsordning, instruktion för verkställande
direktören, finanspolicy och ekonomimanualer. Instruktioner
och riktlinjer vad gäller den finansiella rapporteringen upprättas
och upp dateras löpande av moderbolagets controllerorganisation.
Inom styrelsen finns ett revisionsutskott inrättat. Det har till
uppgift att säkerställa att fastlagda principer för den finansiella
rapporteringen och interna kontrollen efterföljs och vidare-
utvecklas. Vidare upprätthåller utskottet löpande relationer
med bolagets revisor. Revisionsutskottet och styrelsen har
redovisnings- och revisionsfrågor som återkommande
punkt på agendan vid de fyra möten då kvartalsrapporterna
behandlas.
Riskbedömning
Systemairs styrelse ansvarar för att väsentliga finansiella risker
samt att risker för fel i den finansiella rapporteringen identifie-
ras och hanteras. Beträffande den finansiella rapporteringen
SYSTEMAIR 2022/23 46
BOLAGSSTYRNING
bedöms riskerna främst ligga i att materiella fel kan uppkomma
i redovisningen av bolagets resultat och ställning. Styrelse och
revisionsutskott samt ledning bedömer löpande rapporteringen
från ett riskperspektiv, där jämförelser av resultat- och balans-
poster mot tidigare rapportering och budget är ett viktigt stöd.
Vidare sker fortlöpande riskbedömningar i samband med
strategisk planering, budgetering, prognostisering och
förvärvsaktiviteter.
Kontrollaktiviteter
Väsentliga instruktioner och riktlinjer vad gäller den finansiella
rapporteringen upprättas och uppdateras löpande av koncernens
centrala controllerorganisation och finns lätt åtkomliga på
koncernens intranät.
Samtliga bolag i koncernen rapporterar fem arbetsdagar efter
månadens slut i ett gemensamt koncernkonsoliderings- och
rapporteringssystem, vilket bland annat innebär att avvikelser
och eventuella fel snabbt kan fångas upp och rättas till.
Koncernen omfattade på bokslutsdagen ett 90-tal dotterbolag
som till största delen ägs direkt av moderbolaget Systemair AB.
Dotterbolagen är juridiska enheter med egna fullständiga resultat-
och balansräkningar. Varje enskilt dotterbolag rapporterar
månadsvis till moderbolaget där koncernkonsolidering sker.
Centrala controllers har ett direkt uppföljningsansvar för ett
antal bolag, som de löpande följer och analyserar. Genomgång
av utfall mot planer och mål sker kontinuerligt tillsammans
med representanter för dotterbolagen, business boards och
koncernledningen.
Koncernen har för flertalet dotterbolag ett gemensamt
helintegrerat affärssystem som innebär ett mycket effektivt
verktyg för styrning, kontroll och uppföljning. För större beslut
såsom vid förvärv, investeringar och väsentligare avtal så finns
tydliga beslutsordningar och beslutsprocesser.
Varje enhet besöks också normalt regelbundet av representanter
från business boards och koncernledningen, varvid den interna
kontrollen och finansiella rapporteringen utvärderas löpande.
Information och kommunikation
Verkställande Direktör tillsammans med CFO ansvarar för
att all information som publiceras externt, som till exempel
kvartalsrapporter, pressmeddelanden och presentations-
material i samband med analytikermöten, är korrekta och av
god kvalitet. Bolagets revisor har bland annat till uppgift att
granska redovisningsfrågor som är väsentliga för den finansiella
rapporteringen samt redovisa sina iakttagelser för styrelsen.
Styrelsen erhåller månadsvis ett rapportpaket som bland annat
omfattar fullständiga bokslut för varje väsentligt dotterbolag
samt konsoliderat för koncernen. Vidare ingår ett antal nyckel-
tal och jämförande parametrar, där periodens utfall ställs mot
budget och utfall föregående år.
Styrelsens arbetsordning reglerar vilka rapporter och vilken
information av finansiell karaktär som löpande och till varje
styrelsemöte ska presenteras.
För att skapa en medvetenhet hos koncernens medarbetare
om policyer och manualer finns information tillgänglig för alla
berörda på koncernens intranät. För att säkerställa att den
externa informationen blir korrekt och fullständig har styrelsen
därtill fastställt en informationspolicy.
Uppföljning
Systemair präglas av enkelhet i den juridiska och operativa
strukturen samt av väl fungerande och inarbetade styr-
och kontrollsystem. Styrelsen och revisionsutskottet samt
koncernledningen följer upp efterlevnaden av antagna
policyer och riktlinjer. Vid varje styrelsemöte behandlas
bolagets finansiella situation och inför publiceringen av
kvartalsrapporter och årsredovisning går styrelsen igenom
den finansiella rapporteringen. Koncernledning och business
board går månadsvis igenom resultatet för varje dotterbolag
och diskuterar avvikelser mot plan med respektive dotter-
bolags verkställande direktör.
I de externa revisorernas uppgift ingår att årligen övervaka den
interna kontrollen i koncernföretagen. Revisorerna har löpande
kontakt och rapporterar direkt till styrelsen. Under året har ett
antal interna granskningar av dotterbolagen genomförts av
controllerorganisationen. Detta arbete följer en standardiserad
modell, där bland annat olika betydelsefulla frågeställningar
kopplade till interna riktlinjer och policyer följs upp.
Arbetsformerna runt den interna granskningen vidareutvecklas
kontinuerligt och en årsplan för granskningsinsatserna finns
fastlagd och behandlas av styrelsen.
Intern revision
Systemair har en enkel operativ struktur med goda förutsätt-
ningar för intern kontroll. Efterlevnaden av bolagets utarbe-
tade styr- och internkontrollsystem följs regelbundet upp av
koncernens controllers. Till detta kommer också business
boards och koncernledningens löpande uppföljning. Vidare
finns även styrelsens kontroll och uppföljning.
Den löpande dialogen mellan bolaget och de externa revisorerna
samt de kontroller som utförs av ovan nämnda instanser, bedöms
för närvarande vara tillräckliga för att säkerställa att den interna
kontrollen håller en god nivå. Styrelsen utvärderar årligen
behovet av internrevision och har för närvarande kommit till
slutsatsen att en särskild intern granskningsfunktion inte skulle
medföra någon väsentlig fördel. Bedömningen utvärderas
löpande och en omprövning sker på nytt under räkenskaps -
året 2023/24.
SYSTEMAIR 2022/2347
BOLAGSSTYRNING
Styrelse
Åke Henningsson
Arbetstagarrepresentant
Nuvarande tjänst: Teknisk rådgivare
Innehav: 1 600 aktier
Född: 1957
Invald: 2015
Gunilla Spongh
Styrelseledamot
Styrelseordförande i Bluefish
Pharmaceuticals. Styrelseledamot i
AQ group, Byggmax group, Consivo
group, Meds Apotek, Momentum
group, Lernia, ViaCon och OptiGroup
Utbildning: Civilingenjör Industriell
ekonomi, Linköpings Tekniska
Högskola
Tidigare: CFO Preem,
Chef Internationella Affärer och
CFO Mekonomen Group
Innehav: 2 616
Född: 1966
Invald i styrelsen: 2019
Oberoende: Ja
Niklas Engström
Styrelseledamot
Koncernchef och styrelseledamot
RVM Systems
Utbildning: Civilekonom IBA
(International Business Academy)
Stockholms universitet
Tidigare: Dotterbolagschef samt
Affärsutvecklingsdirektör Systemair
Innehav: 6 484
Född: 1978
Invald: 2021
Oberoende: Nej
Ricky Sten
Arbetstagarrepresentant
Nuvarande tjänst: Materialhanterare
Innehav: –
Född: 1968
Invald: 2014
Övre raden Nedre raden
SYSTEMAIR 2022/23 48
BOLAGSSTYRNING
Patrik Nolåker
Vice Styrelseordförande
Styrelseordförande i Saferoad AS,
ViaCon AB och Fibo AS.
Styrelseledamot i iMPREG och
OptiGroup
Utbildning: Gymnasieingenjör,
Civilekonom, MBA från Maastricht
School of Management
Tidigare: Koncernchef på Dywidag
Systems International S.a.r.l. och
Alimak Hek Group samt ledande
befattningar inom Atlas Copco
och ABB
Innehav: 16 000
Född: 1963
Invald: 2016
Oberoende: Ja
Gerald Engström
Styrelseordförande
Styrelseledamot i Hanza Holding och
Bluefish Pharmaceuticals
Utbildning: Gymnasieingenjör,
ekonomistudier Stockholms
universitet
Tidigare: Bland annat VD och
Koncernchef i Systemair AB och
VD i Ziehl-ebm AB
Innehav: 89 056 648 (aktierna ägs
av Färna Invest AB)
Född: 1948
Invald: 1974
Oberoende: Nej
Carina Andersson
Styrelseledamot
Styrelseordförande Returpack AB och
Carbomax AB. Styrelseledamot i
Papershell AB och Detection
Technology Oyj
Utbildning: Bergsingenjör från KTH
Tidigare: Ledande befattning på
Sandvik AB, VD för Ramnäs Bruk AB
och Scana Ramnäs AB
Innehav: 4 000
Född: 1964
Invald: 2015
Oberoende: Ja
Övre raden Nedre raden
SYSTEMAIR 2022/2349
BOLAGSSTYRNING
Ledningsgrupp
Bjørn-Osvald Skandsen
Vice President Products and
Marketing, Director Frico and MD
Systemair AS, Norway
Utbildning: Civilingenjör i
maskinteknik, Norges teknisk-
naturvitenskapelige universitet och
en MBA i varumärkeshantering,
Norges Handelshögskola
Tidigare: Direktör för Teknik och
Marknad på GK Inneklima, Chef för
Teknisk support på Systemair-
koncernen och säljchef för Systemair
i Sverige
Innehav: 3 301 aktier och 40 000
teckningsoptioner
Född: 1973
Anställd sedan: 2018, 2000–2006
Olle Glassel
Vice President Sales
Utbildning: Ventilationsingenjör,
diplomerad marknadsekonom
Tidigare: VD Systemair Ltd,
Storbritannien, säljchef för Systemair
i Sverige
Innehav: 52 800 aktier och 28 000
teckningsoptioner
Född: 1966
Anställd sedan: 2002
Janni Weber
Vice President M&A
Utbildning: Civilingenjör,
Farkostteknik, Kungliga Tekniska
Högskolan, Stockholm
Tidigare: Vice President M&A, Chef för
affärsutveckling och företagsförvärv,
Global produktchef, Projektledare på
AB Sandvik Coromant and Sandvik
Machining Solutions
Innehav: 6 000 teckningsoptioner
Född: 1983
Anställd sedan: 2022
SYSTEMAIR 2022/23 50
BOLAGSSTYRNING
Anders Gustafsson
Vice President Global Supply Chain
Utbildning: Civilingenjör
Maskinteknik, Linköpings Tekniska
Högskola
Tidigare: Produktionsdirektör, Atlas
Copco, Secoroc Division, SVP Supply
Operations Konecranes PLC
Innehav: 970 aktier och 15 000
teckningsoptioner
Född: 1964
Anställd sedan: 2022
Roland Kasper
VD och Koncernchef
Utbildning: Dipl. Ing. Energi och
Värmeteknik, Fachhochschule
Giessen, Tyskland
Tidigare: Marknads- och säljchef
Systemair AB, Produkt och Marknads
ansvar på FläktWoods AB och ABB
Ventilation Products GmbH
Innehav: 92 800 aktier och 40 000
teckningsoptioner
Född: 1969
Anställd sedan: 2007
Anders Ulff
CFO
Utbildning: Ekonomie Magister-
examen Uppsala universitet
Tidigare: Revisor och konsult
Ernst & Young, koncernekonomichef
Systemair
Innehav: 158 000 aktier och 28 000
teckningsoptioner
Född: 1967
Anställd sedan: 1999
SYSTEMAIR 2022/2351
BOLAGSSTYRNING
Förvaltningsberättelse
VERKSAMHETSBESKRIVNING OCH EKONOMISK INFORMATION
Allmänt
Styrelsen och verkställande direktören för Systemair AB (publ)
organisationsnummer 556160-4108, får härmed avge års-
redovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret
2022/23, bolagets femtionde verksamhetsår. Systemair AB
(publ) har sitt säte och huvudkontor i Skinnskatteberg.
Systemair, Frico, Fantech och Menerga är koncernens varu-
märken. Systemair står för ett standardiserat energieffektivt
sortiment av ventilationsprodukter som fläktar, luftdon,
ventilations- och kylaggregat med fokus på att förenkla för
installatören.
Frico är specialiserade på luftburna uppvärmningssystem
av typen luftridåer, värmefläktar samt strålningsvärmare.
Fantech är ett varumärke som används i Nordamerika.
Produkterna omfattar fläktar och andra ventilationsprodukter
samt värmeåtervinningsaggregat för enfamiljshus.
Menergas verksamhet omfattar luftbehandlingsaggregat för
simhallar samt komfort- och processventilation med extra
hög verkningsgrad. Med produktionsanläggningar i 18 länder
(Sverige, Danmark, Norge, Italien, Nederländerna, Spanien,
Tyskland, Litauen, Ryssland, Slovakien, Slovenien, Tjeckien,
Kanada, USA, Indien, Malaysia, Sydafrika och Turkiet) och totalt
över 350 000 m
2
produktions- och lageryta är Systemair en
betydande internationell aktör inom sina produktområden. Via
egna säljbolag marknadsförs Systemairs produkter i 51 länder
samt via agenter och distributörer i ytterligare cirka 80 länder.
Koncernens kunder är i huvudsak ventilationsinstallatörer och
distributörer av ventilations- och elprodukter.
Aktien
Vid räkenskapsårets utgång uppgick aktiekapitalet till 52,0 Mkr
fördelat på 208 000 000 aktier med samma rösträtt. Kvot-
värde är 0,25 kr per aktie. Bolagets aktier är sedan 12 oktober
2007 noterade under förkortningen ”SYSR” på Nasdaq OMX
Nordiska börs i Stockholm. Från och med den 3 januari 2022
flyttades Systemair från listan för medelstora bolag till Large
Cap-segment. Revideringen baserades på att det genomsnitt-
liga börsvärdet i november 2021 översteg 1 miljard euro.
Antalet aktieägare uppgick på bokslutsdagen till 6 887 stycken.
Ändringar av styrelse
Systemairs styrelse bestod fram till årsstämman 2022 av sex
stämmovalda ledamöter; Carina Andersson, Gerald Engström
(ordförande), Niklas Engström, Patrik Nolåker, Svein Nilsen
och Gunilla Spongh. Vid årsstämman 2022 omvaldes Carina
Andersson, Gerald Engström (ordförande), Niklas Engström,
Patrik Nolåker och Gunilla Spongh. Svein Nilsen avböjde omval.
Gerald Engström omvaldes till styrelsens ordförande och
Patrik Nolåker omvaldes till vice ordförande.
Koncernen
Omsättning och resultat
Koncernens omsättning uppgick till 12 058 Mkr (9 634), vilket
är en ökning med 25,2 procent jämfört med föregående verk-
samhetsår. Den organiska tillväxten uppgick till 15,9 procent.
Förvärvade bolag bidrog med 4,1 procent eller 395 Mkr.
Valutakurseffekten vid omräkning av utländska dotterbolag
påverkade omsättningsutvecklingen positivt med 5,2 procent.
Försäljningen i Norden ökade under året med 16,5 procent.
Justerat för valutaeffekter och förvärv ökade försäljningen
med 13,1 procent. Den norska marknaden är den största inom
regionen med en försäljning om 826 Mkr. Försäljningen i Norge
ökade under året med 7,1 procent. Även Finland, Danmark och
Sverige ökade under året, Finland med 21,8 procent, Danmark
med 20,9 procent och Sverige med 17,4 procent.
I Västeuropa ökade försäljningen med 36,3 procent. Justerat
för förvärv och valutapåverkan ökade försäljningen med
19,7 procent. Den största marknaden inom regionen, och också
totalt sett för hela koncernen, är Tyskland som ökade med
32,3 procent. Samtliga större marknader inom Västeuropa visade
god tillväxt under året, främst Frankrike, Italien, Storbritannien,
Nederländerna och Spanien.
Marknaden i Östeuropa & OSS visade en minskning med
3,1 procent under året. Försäljningen inom regionen uppgick
till 1 368,0 Mkr (1 411,6). Justerat för valutakurseffekter och
förvärv minskade försäljningen inom regionen med 11,6 procent
under året. Anledningen är främst stoppade leveranser till
Ryssland. Försäljningen i Ryssland under året utgjorde 1,4 procent
(4,3) av koncernens totala försäljning. Tillväxten exklusive
Ryssland uppgick till 20,1 procent. Andra större marknader inom
regionen visade god tillväxt som Tjeckien, Polen och Slovenien.
Omsättningen på den nordamerikanska marknaden ökade
med 27,9 procent jämfört med föregående år. Försäljningen
uppgick till 1 341,8 Mkr (1 049,5) och både den kanadensiska
och den amerikanska försäljningen ökade. Justerat för
valutakurseffekter och förvärv ökade försäljningen med
12,5 procent.
52SYSTEMAIR 2022/23
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
2022/23 2021/22
Omsättning – geografisk fördelning maj–apr % av total förändring
Varav
organiskt maj–apr % av total
Norden 2 199,6 18 % 16,5 % 13,1 % 1 888,8 20 %
Västeuropa 5 552,1 46 % 36,3 % 19,7 % 4 073,8 42 %
Östeuropa & OSS 1 368,0 12 % -3,1 % -11,6 % 1 411,6 15 %
Nordamerika 1 341,8 11 % 27,9 % 12,5 % 1 049,5 11 %
Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika 1 596,4 13 % 31,8 % 42,6 % 1 210,8 12 %
Totalt 12 057,9 100 % 25,2 % 15,9 % 9 634,5 100 %
Försäljningen i Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika ökade
med 31,8 procent under året. Justerat för valutakurseffekter
och förvärv ökande omsättningen med 42,6 procent. Större
marknader för Systemair inom regionen utgörs av Turkiet,
Indien och Marocko.
Resultat
Rörelseresultatet för räkenskapsåret från maj 2022 till och med
april 2023 uppgick till 1 401,4 Mkr (769,8). Rörelsemarginalen
uppgick till 11,6 procent (8,0). Justerat rörelseresultat uppgick
till 1 109,9 Mkr (821,1). Den justerade rörelsemarginalen upp-
gick till 9,2 procent (8,5). Rörelseresultatet har påverkats av
realisationsvinst vid försäljning av luftkonditioneringsverksam-
heten om +445,5 Mkr, justeringar efter hyperinflationsberäkning
i Turkiet om totalt -24,4 Mkr, nedskrivning av främst den ryska
verksamheten om -155,4 Mkr samt intäkt från förändrad
pensionsredovisning i Norge om +25,8 Mkr. Försäljnings- och
administrationskostnaderna uppgick till 3 035,2 Mkr (2 515,1),
en ökning med 520,1 Mkr. Förvärvade och avyttrade företag
ingår med 137,7 Mkr av kostnaderna för året varför försäljnings-
och administrationskostnaderna i jämförbara enheter har ökat
med 382,4 Mkr eller 15,2 procent. Försäljnings kostnaderna har
belastats med 14,8 Mkr (21,6) avseende bedömda kundförluster.
De finansiella intäkterna uppgår till 2,4 Mkr (3,7) och utgörs av
ränteintäkter. Finansiella kostnader för året uppgår till -108,9 Mkr
(–31,8). Ränt e kostnader utgör -66,1 Mkr (–28,3). Årets skatte-
kostnad uppgår till –250,2 Mkr (–197,4), vilket motsvarar en
skattebelastning på 25,0 procent (24,9) beräknat på justerat
resultat efter finansiella poster.
Investeringar
Räkenskapsårets totala investeringar, exklusive avyttringar,
uppgick till 812,1 Mkr (540,1). Bruttoinvesteringar, exklusive
avyttringar, i nybyggnationer och maskiner uppgick till 325,7 Mkr
(326,4). Förvärv och tidigare innehållna köpeskillingar uppgick
till 449,6 (197,5). Av- och nedskrivningar av anläggnings-
tillgångar uppgick till 568,3 Mkr (408,4) varav 155,4 Mkr
avser nedskrivningar.
Förvärv, avyttringar och etableringar
Den 14 juni 2022 förvärvade Systemair samtliga aktier i det
italienska bolaget SagiCofim S.p.A. Bolaget är en betydande
leverantör med lång erfarenhet inom filtrering och luftdistribution.
I bolagets helägda produktionsanläggning i Cernusco sul Naviglio
i Milano, tillverkas högeffektiva luftfilter av HEPA och ULPA klass.
I Sondrio äger bolaget 50 procent av EFFEBI SRL som tillverkar
produkter för luftdistribution. Den italienska marknaden utgör
cirka 75 procent av bolagens omsättning, resterande går på
export främst inom Europa. Bolagens konsoliderade omsättning
under 2021 uppgick till cirka 36 miljoner euro med ett EBITDA
resultat på 4,0 miljoner euro. Bolagen har cirka 200 anställda.
Den överenskomna köpeskillingen uppgår till 33,6 miljoner
euro på skuldfri bas.
Den 28 februari 2023 slutförde Systemair avyttringen av luft -
konditioneringsverksamheten till ett bolagsvärde om 100 miljoner
euro på kassa- och skuldfri bas. Avtalet omfattar samtliga aktier i
Systemair S.r.l. och Tecnair S.p.A. i Italien, Systemair AC SAS i
Frankrike samt anställda inom luftkonditioneringsverksamheten
i Systemair GmbH i Tyskland. Luftkonditioneringsverksamhetens
omsättning för rullande tolv månader, 1 augusti 2021–31 juli
2022, uppgick till 69 miljoner euro med en vinstmarginal som
ligger under Systemairs ABs genomsnittliga vinstmarginal.
Luftkonditioneringsverksamheten inom Systemair sysselsätter
cirka 400 heltidsanställda. Försäljningen har medfört en
realisationsvinst om 445,5 Mkr i koncernen. Realisations-
vinsten redovisas under Övriga rörelseintäkter i koncernens
resultatrapport.
Den 15 mars 2023 förvärvade Systemair UK-baserade SCS
Engineering Ltd, och dess dotterbolag Smoke Control Services
Ltd, tillsammans Group SCS. Group SCS är en ledande leveran-
tör inom produkter för brandgasevakuering för bostäder och
kommersiella byggnader i Storbritannien. Med huvudkontor
i Cardiff, monteringsfabrik i Dorset och kontor i London och
Portsmouth, sysselsätter koncernen 57 heltidstjänster och
hade intäkter på cirka 12 MGBP under 2022.
53 SYSTEMAIR 2022/23
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Om de förvärvade bolagen hade konsoliderats samt de avyttrade
bolagen avyttrats från och med den 1 maj 2022 skulle nettoo-
msättningen för räkenskapsåret maj 2022 till och med april 2023
ha uppgått till cirka 11 707,6 Mkr. Rörelseresultatet för samma
period skulle ha uppgått till cirka 1 403,6 Mkr inklusive engångs-
poster. Mer information avseende förvärv och deras påverkan på
koncernens likvida medel framgår av not 33.
Personal
Medeltalet anställda i koncernen uppgick till 6 296 (6 358). Vid
periodens utgång uppgick antalet anställda till 6 587 (6 660),
en minskning med 73 anställda jämfört med föregående år.
Förvärvade bolag har tillfört totalt 228 anställda och avyttrade
företag har reducerat antal anställda med 364. Nyanställningar
har skett i Tjeckien (61), Indien (45), Slovenien (29), Malaysia (25),
Kanada (21), USA (20) och Litauen (14). Neddragningar av
personal har skett i Ryssland (-73) och Menerga i Tyskland (-26).
Kassaflöde och finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av
rörelsekapital under perioden uppgick till 1 222,6 Mkr (949,3)
där ökningen jämfört med året före främst beror på ett högre
rörelseresultat. Främst ökade varulager, till följd av problem i
försörjningskedjan, och kundfordringar gör att rörelsekapitalet
påverkar kassaflödet negativt med 634,9 Mkr (-714,1).
Kassa flödet från finansieringsverksamheten uppgick till netto
-959,5 Mkr (+274,9) till följd av amortering av lån. Ränte-
bärande skulder uppgick på balansdagen omräknat till SEK till
totalt 1 842,3 Mkr (2 378,8) och nettoskuldsättningen vid årets
utgång uppgick till 1 523,2 Mkr (2 378,8). Köpeskillingen från
försäljningen av luftkonditioneringsverksamheten har gått
till att amortera ner skulder. Koncernens soliditet uppgick till
54,7 procent (45,5) vid utgången av verksamhetsåret. Det
av styrelsen antagna soliditetsmålet om minst 30 procent
uppfylls därmed med god marginal.
Koncernens finanspolicy
Systemair har etablerat dotterföretag med verksamhet i 51
länder och i 18 av dessa länder har vi också egen produktion.
Systemairs produkter säljs i cirka 135 länder över världen.
Koncernens finansiella risktagande styrs av mandat godkända
av Systemair ABs styrelse. Finansiell förvaltning på övergripande
nivå sker i moderbolaget, som också ansvarar för övervakningen
av överensstämmelse med koncernens finanspolicy. Funktionen
för finansiell förvaltning ska säkerställa att tillgången på kapital
och likviditet är säkrad. Exponeringar mot finansiell risk hålls
inom mandat som styrelsen godkänt.
Syftet med koncernens finanspolicy är att ge tydlig ansvars-
fördelning och att fastställa riktlinjer och regler för vilka
finansiella risker som kan accepteras inom koncernen och
hur dessa risker ska hanteras.
All finansieringsverksamhet för koncernen i form av risk och
valutahantering samt upplåning sköts centralt av moderbolaget
i Skinnskatteberg. Koncernens finanspolicy utgör ramverket för
såväl hantering av finansiella risker som för finansiella aktiviteter
i allmänhet. För hantering av betalningar och likvida flöden
finns centrala koncernkontosystem. Systemair AB har beviljat
kort- och långfristiga lån till sina dotterbolag. Värdet av dessa
omräknat till svenska kronor var på balansdagen 2 105,8 Mkr
(1 886,0).
Exponering mot Ryssland, Ukraina och Belarus
Vid räkenskapsårets utgång uppgick antalet anställda i
Ryssland, Ukraina och Belarus till 198 personer. Systemairs
omsättning i regionen utgör 1,4 procent av koncernens totala
omsättning för räkenskapsåret.
Under räkenskapsåret har en nedskrivning av goodwill och
materiella anläggningstillgångar avseende den ryska verk-
samheten gjorts om totalt 153,1 Mkr. I Ryssland har vi vid årets
utgång 12 lokala säljkontor med tillhörande lager. I Moskva
finns en produktionsanläggning med tillhörande mark som
efter nedskrivning är bokförd till 55,0 Mkr. Goodwill och övriga
anläggningstillgångar är fullt nedskrivna. Rörelsekapital främst i
varulager samt kassa uppgår till 94,3 Mkr. För närvarande är
det inte möjligt att föra ut dessa pengar ur Ryssland. Bolagets
kostnader har löpande anpassats efter den vikande
försäljningsvolymen.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Systemair utsätts för strategiska, operativa, finansiella och
regelefterlevnadsrisker i sin verksamhet. De strategiska
riskerna är framförallt kopplade minskad omsättning till följd
av makroekonomisk och geopolitisk utveckling. Operativa
riskfaktorer är till exempel störningar i försörjningskedjan och IT
relaterade risker. De finansiella risker som Systemair identifierat
i sin verksamhet omfattar valutarisk, belånings- och ränterisk
samt kredit- och likviditetsrisk. Inom regelefterlevnad före-
kommer risker med lägre sannolikhet men med högre påverkan
som t ex korruption och brott mot mänskliga rättigheter och
arbetsrätt. Systemairs väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
beskrivs närmare i not 2.
54SYSTEMAIR 2022/23
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Femårsöversikt 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20 2018/19
Nettoomsättning 12 058 9 634 8 519 8 915 8 326
EBIT 1 401 770 677 626 528
Rörelsemarginal 11,6 % 8,0 % 7,9 % 7,0 % 6,3 %
Soliditet 55 % 46 % 48 % 43 % 42 %
Avkastning på sysselsatt kapital 20 % 15 % 13 % 12 % 11 %
Medeltalet anställda 6 299 6 358 5 864 5 965 5 672
Finansiell översikt
Under de senaste tio åren har koncernens omsättningstillväxt i
genomsnitt uppgått till 10,5 procent per år. Den genomsnittliga
årliga rörelsemarginalen (EBIT) under samma period har upp-
gått till 7,0 procent men med en positiv utvecklingskurva. Den
genomsnittliga soliditeten för de senaste tio åren har uppgått
till 45,6 procent. Av koncernens totala omsättning är 94 procent
(94) till kunder utanför Sverige. Ytterligare information om
koncernens finansiella utveckling finns i den nyckeltalssamman-
ställning som finns efter noterna till resultat- och balansrappor-
terna. För fler nyckeltal och beräkning av dessa hänvisas
till sidorna 101–102 och till Systemairs hemsida:
https://group.systemair.com/sv/investerare/finansiell-
information/finansiella-data/
Framtidsutsikter
Systemair har uttalade finansiella mål med en omsättnings-
tillväxt och ett rörelseresultat om minst 10 procent. Trots de
senaste årens pandemi, utmaningar inom försörjningskedjan
samt stoppade leveranser till Ryssland kan Systemair visa en
stark omsättningsökning. Resultatet har kontinuerligt förbätt-
rats genom riktade åtgärder och överstiger för första gången
milstolpen 1 miljard efter skatt. Systemair har en tydlig strategi
inom energieffektiv ventilation som talar för långsiktig god
tillväxt och lönsamhet.
Orderingången är något avtagande men Systemair ser
fortsatt goda möjligheter till tillväxt på flera marknader.
Med 26 välinvesterade produktionsanläggningar i 18 länder
och marknadens mest kompletta produktprogram är
Systemair väl rustade för fortsatt tillväxt.
Säsongseffekter
Verksamheten inom Systemair påverkas av säsongsmässiga
svängningar. En högre aktivitet råder normalt under hösten till
följd av att många byggnationer slutförs innan vintern. Under
årets kallare perioder ökar också efterfrågan på värmeprodukter
samtidigt som mönstret är tvärtom för
luftkonditionerings produkter. Normalt är det andra kvartalet,
augusti till oktober, det försäljningsmässigt starkaste för
Systemair.
Finansiella mål
Systemair har följande finansiella mål:
Den genomsnittliga årliga omsättningstillväxten över en
konjunkturcykel ska uppgå till minst 10 procent.
Den genomsnittliga rörelsemarginalen över en konjunktur-
cykel ska uppgå till minst 10 procent.
Soliditeten ska inte understiga 30 procent.
Utdelningen ska uppgå till cirka 40 procent av resultatet
efter skatt.
Riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare att gälla för tiden från och med årsstämman
2023 föreslås utformas enligt nedan, vilket också överens-
stämmer med de riktlinjer som gällt från föregående
årsstämma.
Ersättningen till ledande befattningshavare skall – utifrån den
marknad där bolaget är verksamt och den miljö respektive
befattningshavare är verksam i – vara konkurrenskraftig och
möjliggöra rekrytering av nya befattningshavare samt motivera
ledande befattningshavare att stanna kvar i bolaget. Med
ledande befattningshavare avses verkställande direktören och
övriga medlemmar i koncernledningen.
Ersättningssystemet skall bestå av fast lön och pension,
men kan också omfatta rörlig lön och tjänsteförmåner som
till exempel förmånsbil. Utöver ovanstående kan särskilda
incitamentsprogram, beslutade av årsstämman, förekomma.
Fast lön och förmåner skall fastställas individuellt utifrån
55 SYSTEMAIR 2022/23
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ovanstående kriterier och respektive befattningshavares
särskilda kompetens.
Rörlig lön baseras på företagets resultat med syfte att främja
bolagets strategi, långsiktiga värdeskapande och hållbarhet.
Den rörliga lönen utgår som en andel av den fasta lönen och
kan maximalt uppgå till 40 procent av årslönen för koncern-
chefen, 25 procent för övriga ledande befattningshavare och
15 procent för övriga nyckelpersoner.
Pensionen ska som huvudregel vara premiebestämd och inte
överstiga 35 procent av den fasta lönen. Omfattningen av
pensionen ska baseras på samma kriterier som ovan och
grundas på den fasta lönen. Styrelsen ska äga rätt att frångå
riktlinjerna om det i enskilda fall finns särskilda skäl för detta.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
För verkställande direktör gäller en uppsägningstid om tolv
månader vid uppsägning från bolagets sida och en uppsägnings -
tid om sex månader vid uppsägning från verkställande direktörens
sida. För övriga ledande befattningshavare gäller uppsägnings-
tid enligt kollektivavtal eller som mest tolv månader från bolagets
sida och sex månader från den anställde. Inga avgångsvederlag
har avtalats för verkställande direktören eller annan ledande
befattningshavare.
Aktie- och aktiekursbaserade incitamentsprogram
Den 25 augusti 2022 beslutade årsstämman i Systemair AB om
utställande av teckningsoptioner inom ramen för incitaments-
programmet LTIP 2022. Under räkenskapsåret utfärdade
Systemair AB totalt 520 740 teckningsoptioner avseende
Systemairaktier till ledande befattningar inom bolaget.
Överlåtelse av teckningsoptionerna till deltagarna görs till ett
pris motsvarande deras marknadsvärde enligt extern oberoende
värdering med tillämpning av vedertagen värderingsmodell
(Black-Scholes). Programmet löper över fyra år och sista dag
för teckning är 30 september 2026. Under 2021 ställdes även
591 000 teckningsoptioner ut till ledande befattnings havare
inom ramen för LTIP 2021. Även detta program löper över
fyra år och sista dag för teckning är 30 september 2025.
Produktutveckling
I Systemair’s affärsidé har produktutveckling en framträdande
roll. Koncernen ska utveckla högkvalitativa och pålitliga produkter
med lång livslängd.
För Systemair är det avgörande att kontinuerligt utveckla
energi effektiva och långsiktigt hållbara ventilationsprodukter
och lösningar som uppfyller marknadens framtida behov
förbättrat inomhusklimat och ökad säkerhet. Det gäller att
förstå marknadens möjligheter och kundens behov. För Systemair
är det viktigt att utveckla ”rätt” produkt vid ”rätt” tid på ett
effektivt sätt. För att klara detta, har Systemair tagit fram och
implementerat en produktutvecklingsprocess till stöd för teknik-
organisationen som utgörs av 250 tekniker med spetskompetens
inom olika områden. Under det gångna året har vi fortsatt att
vidare utveckla gemensamma arbetssätt och ytterligare stärkt
vår förmåga att utveckla produkter genom att samla rätt
kompetens, på färre geografiska platser, i bolagsöverskridande
team för ökad effektivitet. Årligen investerar Systemair, genom
22 utvecklings grupper i 18 länder varav 15 har tekniska center
för avancerad testning, cirka 455 000 timmar på att utveckla
nya eller förbättrade produkter och tjänster.
Kostnaden för produktutveckling uppgår till cirka 240 Mkr
(220) under 2022/23. Den största delen av kostnaderna
avser personalkostnader redovisade under funktionen
Kostnad sålda varor.
Hållbarhetsarbete
Hållbarhetsfrågor har länge varit en central och naturlig del
inom Systemair. Vikten av bra inomhusluft ökar i betydelse och
samhället är beroende av hälsosam och bra luft genom energi-
och resurseffektiva lösningar för ventilation, värme och kyla.
Våra lösningar spelar en viktig roll i vårt engagemang för att
bidra till en mer hållbar planet. Hållbarhet är en del av vår strategi
och alltmer integrerad i vår verksamhet. Vårt hållbarhets ram verk
fokuserar på fyra områden som bidrar till tio av de globala
hållbarhetsmålen.
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har Systemair upprättat en
separat hållbarhetsrapport för moderbolaget och koncernen
som återfinns på sidorna 24–37, 40–41 samt 103-122 i denna
årsredovisning och på https://group.systemair.com/sv/
investerare/rapporter-och-presentationer/. Omfattningen av
den fullständiga hållbarhetsredovisningen framgår av GRI-index
på sidorna 114–116.
Kvalitetsledningssystem
Av koncernens samtliga 26 fabriker är 24 stycken cerifierade
enligt ISO 9001. Endast fabriken i Ryssland samt en av fabrikerna
i Kanada saknar certifiering.
56SYSTEMAIR 2022/23
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Miljöledningssystem
Systemair lägger stor vikt vid att strikt följa lagkraven på
miljöområdet. Miljöfrågorna och miljöarbetet är ett prioriterat
område och vi har fokus på att ständigt förbättra metoder
och arbetssätt för att minska miljöbelastningen. Se mer i
Systemairs hållbarhetsrapport på sidorna 24–37. Systemairs
bolag Systemair Sverige AB, VEAB Heat Tech AB i Hässleholm,
Systemair GmbH i Tyskland, Systemair HVAC i Spanien,
Systemair Production a.s. i Slovakien, Recutech s.r.o i Tjeckien,
Systemair UAB i Litauen, Poly-REK i Kroatien, 2VV i Tjeckien,
Systemair HSK i Turkiet, Sagicofim S.p.A. i Italien och Systemair
Pvt Ltd i Indien är certifierade enligt ISO 14001. Systemair
anser att bolagets tillverkningsanläggningar och verksamheter
uppfyller kraven i alla väsentliga miljölagar och miljöbestämmelser
som bolaget omfattas av.
Moderbolaget
Moderbolagets nettoomsättning för räkenskapsåret var 181,9
Mkr (149,1). Rörelseresultatet uppgick till -170,3 Mkr (-118,1).
Moderbolagets finansnetto påverkas av en nedskrivning av
aktier i dotterföretag om totalt 95,9 Mkr relaterat till aktierna i
Systemair i Ryssland. Därutöver har även en återläggning av
tidigare nedskrivningar gjorts avseende aktierna i Systemair AC
SAS i Frankrike och Systemair S.r.l. i Italien om totalt 424,9 Mkr
tillsammans med beräknat realisationsresultat om +82,3 Mkr.
Antalet anställda i Moderbolaget uppgick till 63 personer (68).
Moderbolagets huvudsakliga verksamhet består av koncern-
interna tjänster.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens utgång.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står:
Överkursfond 35 206 751 kr
Fond för verkligt värde - 5 167 245 kr
Balanserad vinst 1 274 938 256
Årets vinst 686 755 351
1 991 733 113
Styrelsen föreslår att årsstämman den 31 augusti 2023 beslutar
om en utdelning på 1,10 kr (0,90) per aktie. Totalt ger det en
utdelning om 228,8 Mkr (187,2). Den föreslagna utdelningen
motsvarar 38 procent (34) av koncernens nettoresultat justerat
för realisationsvinsten från försäljningen av luftkonditionerings-
verksamheten om +445,5 Mkr.
57 SYSTEMAIR 2022/23
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
57 SYSTEMAIR 2022/23
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Innehåll
Finansiella rapporter
Koncernens resultatrapport 59
Koncernens rapport över totalresultatet 59
Koncernens balansrapport 60
Koncernens förändring av eget kapital 62
Koncernens kassaflödesanalys 63
Moderbolagets resultaträkning 64
Moderbolagets rapport över totalresultatet 64
Moderbolagets balansräkning 65
Moderbolagets förändring av eget kapital 67
Moderbolagets kassaflödesanalys 68
Not 1 Redogörelse för redovisnings-
och värderingsprinciper
69
Not 2 Risker och riskhantering 73
Not 3 Rapportering per segment 75
Not 4 Upplysning för geografiska områden 75
Not 5 Intäkternas fördelning 76
Not 6 Kostnadsslagsindelning 76
Not 7 Arvoden till revisorer 76
Not 8 Leasing 76
Not 9 Övriga rörelseintäkter 77
Not 10 Övriga rörelsekostnader 77
Not 11 Anställda och personalkostnader 78
Not 12 Avskrivningar av immateriella och
materiella anläggningstillgångar
79
Not 13 Finansiella intäkter 79
Not 14 Finansiella kostnader 79
Not 15 Skatt på årets resultat 80
Not 16 Immateriella och materiella
anläggningstillgångar
81
Not 17 Andra långfristiga fordringar 84
Not 18 Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
84
Not 19 Varulager 84
Not 20 Kundfordringar 84
Not 21 Aktiekapital och förslag på utdelning 85
Not 22 Upplåning och finansiella instrument 85
Not 23 Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
88
Not 24 Bokslutsdispositioner, övriga 88
Not 25 Obeskattade reserver 88
Not 26 Avsättningar för pensioner 89
Not 27 Övriga avsättningar 91
Not 28 Resultat från andelar i koncernföretag 91
Not 29 Andelar i koncernföretag 91
Not 30 Andelar i intresseföretag 93
Not 31 Jämförelsestörande poster
– justerat rörelseresultat
93
Not 32 Inflationsjustering Turkiet 93
Not 33 Förändringar i koncernens sammansättning –
rörelseförvärv, etableringar och avyttringar
94
Not 34 Fordringar hos koncernföretag 96
Not 35 Ställda säkerheter 96
Not 36 Eventualförpliktelser 96
Not 37 Tilläggsinformation till kassaflödesanalys 96
Not 38 Uppgifter om moderbolaget 96
Not 39 Resultat per aktie 96
Not 40 Transaktioner med närstående 97
Not 41 Händelser efter bokslutsårets utgång 97
Revisionsberättelse 98
Nyckeltal och definitioner 101
58SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
58SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens resultatrapport
Koncernens rapport över totalresultatet
Mkr, 1 maj – 30 april Not 2022/23 2021/22
Nettoomsättning 4, 5 12 057,9 9 634,5
Kostnad för sålda varor 6 -7 948,5 -6 315,6
Bruttoresultat 4 109,4 3 318,9
Övriga rörelseintäkter 9 704,8 233,5
Försäljningskostnader 6 -2 459,8 -2 077,5
Administrationskostnader 6, 7 -575,4 -437,6
Övriga rörelsekostnader 10 -419,1 -267,5
Nettovinst på monetära poster 32 41,5 -
Rörelseresultat 6, 8, 11 ,12 1 401,4 769,8
Finansiella intäkter 13 2,4 3,7
Finansiella kostnader 14 -108,9 -31,8
Resultat efter finansiella poster 1 294,9 741,7
Skatt 15 -250,2 -197,4
Årets resultat 1 044,7 544,3
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 1 039,6 543,9
Innehav utan bestämmande inflytande 5,1 0,4
Resultat per aktie före utspädning
1)
39 5,00 2,61
Resultat per aktie efter utspädning
1)
5,00 2,61
Genomsnittligt antal aktier under räkenskapsåret före utspädning
1)
208 000 000 208 000 000
Genomsnittligt antal aktier under räkenskapsåret efter utspädning
1)
208 063 000 208 000 000
1)
Systemair AB har ställt ut 1 111 740 teckningsoptioner till personer med ledande befattningar inom bolaget.
Mkr, 1 maj – 30 april 2022/23 2021/22
Årets resultat 1 044,7 544,3
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
Poster som har omförts eller senare kan omföras till årets resultat
Omräkningsdifferenser, utlandsverksamheter 606,0 119,1
Poster som inte kan omföras till årets resultat
Förändring av förmånsbaserade pensioner, brutto före skatt 0,8 7,1
Skatt på förändring förmånsbeskattade pensioner -0,5 -1,1
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 606,3 125,1
Summa totalresultat för året 1 651,0 669,4
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 1 645,9 669,0
Innehav utan bestämmande inflytande 5,1 0,4
59
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
59 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens balansrapport
Mkr Not 2023-04-30 2022-04-30
TILLGÅNGAR 22
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 4, 16
Goodwill 988,6 888,9
Aktiverade utvecklingskostnader 0,3 2,1
Varumärken, kundrelationer 232,3 139,2
Övriga immateriella tillgångar 58,7 74,8
1 279,9 1 105,0
Materiella anläggningstillgångar 4, 16
Byggnader och mark 1 472,4 1 297,9
Maskiner och andra tekniska anläggningar 473,0 440,0
Inventarier och verktyg 190,4 194,2
Pågående nyanläggningar 136,1 125,6
2 271,9 2 057,7
Nyttjanderättstillgångar 8 254,1 267,9
Finansiella och övriga anläggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1,4 1,4
Andelar i intresseföretag 30 17,3 7,1
Uppskjuten skattefordran 15 146,8 172,0
Andra långfristiga fordringar 17 14,4 13,1
179,9 193,6
Summa anläggningstillgångar 3 985,8 3 624,2
Omsättningstillgångar
Varulager 19
Råvaror och förnödenheter 1 224,4 1 219,5
Varor under tillverkning 188,3 167,0
Färdiga varor 1 046,5 838,4
2 459,2 2 224,9
Kundfordringar 20 2 417,0 1 975,4
Skattefordringar 75,8 81,2
Övriga fordringar 244,8 131,9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 106,7 95,5
Övriga kortfristiga placeringar 3,9 3,4
2 848,2 2 287,4
Kassa och bank 339,9 335,9
Summa omsättningstillgångar 5 647,3 4 848,2
SUMMA TILLGÅNGAR 9 633,1 8 472,4
60
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
60SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Mkr Not 2023-04-30 2022-04-30
EGET KAPITAL & SKULDER 22
Eget kapital
Aktiekapital 21 52,0 52,0
Övrigt tillskjutet kapital 10,4 7,0
Omräkningsreserv 668,7 62,7
Balanserade vinstmedel inkl årets resultat 4 534,6 3 693,4
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 5 265,7 3 815,1
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 6,8 38,4
Totalt eget kapital 5 272,5 3 853,5
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 22 516,6 1 066,0
Leasingskuld 22 155,0 164,8
Avsättningar för pensioner 26 24,7 78,7
Avsättningar för uppskjuten skatteskuld 15 104,5 76,9
Övriga avsättningar 27 83,3 77,6
Övriga långfristiga skulder 22 46,0 42,5
Summa långfristiga skulder 930,1 1 506,5
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 22 1 066,3 1 039,6
Leasingskuld 22 104,4 108,4
Leverantörsskulder 1 024,8 983,4
Skatteskulder 161,3 144,6
Övriga skulder 580,7 445,9
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 493,0 390,5
Summa kortfristiga skulder 3 430,5 3 112,4
Summa skulder 4 360,6 4 618,9
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 9 633,1 8 472,4
Ställda säkerheter 35
Koncernens balansrapport, forts.
61
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
61 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens förändring av eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräknings -
reserv
Balanserade
vinstmedel inkl.
årets resultat
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget kapital
Eget kapital 30 april 2021 52,0 2,2 -56,4 3 307,2 25,1 3 330,1
Utdelningar -156,0 -1,8 -157,8
Årets resultat 543,9 0,4 544,3
Andel av förvärv hänförligt till innehav utan
bestämmande inflytande 12,3 12,3
Emmission av teckningsoptioner 4,8 4,8
Omvärdering förvärvsoption -7,7 2,4 -5,3
Övrigt totalresultat 119,1 6,0 125,1
Eget kapital 30 april 2022 52,0 7,0 62,7 3 693,4 38,4 3 853,5
Utdelningar -187,2 -1,5 -188,7
Årets resultat 1 039,6 5,1 1 044,7
Andel av förvärv hänförligt till innehav
utan bestämmande inflytande -33,7 -33,7
Emmission av teckningsoptioner 3,4 3,4
Omvärdering förvärvsoption -11,5 -1,5 -13,0
Övrigt totalresultat 606,0 0,3 606,3
Eget kapital 30 april 2023 52,0 10,4 668,7 4 534,6 6,8 5 272,5
62
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
62SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens kassaflödesanalys
Mkr, 1 maj – 30 april Not 2022/23 2021/22
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 1 401,4 769,8
Erhållen ränta 2,4 3,1
Erlagd ränta -80,1 -30,7
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet m.m. 37 113,4 354,5
Betald skatt -214,5 -147,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 1 222,6 949,3
Förändring av rörelsekapital
Varulager -308,4 -695,8
Kortfristiga fordringar -481,8 -251,7
Leverantörsskulder 94,7 238,0
Kortfristiga skulder 60,6 -4,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten 587,7 235,2
Investeringsverksamhet
Förvärv av dotterföretag 33 -449,6 -197,5
Avyttringar av dotterföretag 33 1 001,1 -1,5
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -36,8 -16,3
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -325,7 -326,4
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 129,6 25,8
Kassaflöde från investeringsverksamhet 318,6 -515,9
Finansieringsverksamhet
Upptagna lån 22 511,4 731,2
Amortering av lån 22 -1 166,7 -188,1
Amortering leasingskuld 22 -118,9 -115,2
Utdelning till aktieägare -188,7 -157,8
Likvid för teckningsoptioner 3,4 4,8
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -959,5 274,9
Ökning/Minskning av likvida medel -53,2 -5,8
Likvida medel vid årets början 335,9 319,1
Kursdifferens i likvida medel 57,2 22,6
Likvida medel vid årets slut 339,9 335,9
63
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
63 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets rapport över totalresultatet
Mkr, 1 maj – 30 april Not 2022/23 2021/22
Nettoomsättning 4 181,9 149,1
Kostnad för sålda varor - -
Bruttoresultat 181,9 149,1
Övriga rörelseintäkter 9 7,4 11,0
Försäljningskostnader -95,0 -88,2
Administrationskostnader 7, 8 -159,1 -109,2
Övriga rörelsekostnader 10 -105,5 -80,8
Rörelseresultat 11, 12 -170,3 -118,1
Resultat från finansiella investeringar
Resultat från andelar i koncernföretag 28 648,9 -35,9
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 13 95,7 59,3
Räntekostnader och liknande resultatposter 14 -57,9 -11,3
Resultat efter finansiella poster 516,4 -106,0
Bokslutsdispositioner 24 182,5 65,9
Resultat före skatt 698,9 -40,1
Skatt på årets resultat 15 -12,1 -1,0
Årets resultat 686,8 -41,1
Mkr, 1 maj – 30 april 2022/23 2021/22
Årets resultat 686,8 -41,1
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 0,0 0,0
Summa totalresultat för året 686,8 -41,1
64
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
64SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets balansräkning
Mkr Not 2023-04-30 2022-04-30
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 16
Aktiverade utvecklingskostnader 0,3 2,1
Licenser och övriga immateriella anläggningstillgångar 23,8 33,4
24,1 35,5
Materiella anläggningstillgångar 16
Maskiner och andra tekniska anläggningar 0,6 2,9
Inventarier och verktyg 3,5 2,1
Pågående nyanläggningar 14,7 8,4
18,8 13,4
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 29 2 412,8 2 194,4
Andelar i intresseföretag 30 5,9 5,9
Fordringar hos koncernföretag 34 543,4 531,9
Uppskjuten skattefordran 15 15,0 26,8
Andra långfristiga fordringar 17 8,1 7,8
2 985,2 2 766,8
Summa anläggningstillgångar 3 028,1 2 815,7
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 20 - 4,3
Fordringar hos koncernföretag 1 562,4 1 354,1
Skattefordringar 10,2 8,4
Övriga fordringar 62,8 6,2
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 20,1 19,9
1 655,5 1 392,9
Kassa och bank - -
Summa omsättningstillgångar 1 655,5 1 392,9
SUMMA TILLGÅNGAR 4 683,6 4 208,6
65
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
65 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets balansräkning, forts.
Mkr Not 2023-04-30 2022-04-30
EGET KAPITAL & SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 21 52,0 52,0
Reservfond 10,0 10,0
Fond för utvecklingsutgifter 0,3 1,7
62,3 63,7
Fritt eget kapital
Överkursfond 35,2 35,2
Fond för verkligt värde -5,2 -5,2
Balanserat resultat 1 275,0 1 501,9
Årets resultat 686,8 -41,1
1 991,8 1 490,8
Summa eget kapital 2 054,1 1 554,5
Obeskattade reserver 25 0,7 -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 22 339,7 857,2
Uppskjuten skatteskuld 15 - 1,0
Skulder till koncernföretag 1 240,5 845,7
1 580,2 1 703,9
Kortfristiga skulder
Checkräkningskrediter 22 910,9 904,3
Leverantörsskulder 6,5 7,5
Skatteskulder 5,7 3,5
Skulder till koncernföretag 21,3 13,8
Övriga skulder 60,8 1,8
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 43,4 19,3
1 048,6 950,2
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 683,6 4 208,6
66
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
66SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets förändring av eget kapital
Fritt eget kapital
Mkr
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Fond för
utvecklings -
utgifter
Överkurs-
fond
Fond för
verkligt värde
Balanserade
vinstmedel inkl.
årets resultat
Summa
eget kapital
Eget kapital 30 april 2021 52,0 10,0 3,1 35,2 -5,2 1 656,5 1 751,6
Utdelning -156,0 -156,0
Årets resultat -41,1 -41,1
Fond för utvecklingsutgifter -1,4 1,4 -
Eget kapital 30 april 2022 52,0 10,0 1,7 35,2 -5,2 1 460,8 1 554,5
Utdelning -187,2 -187,2
Årets resultat 686,8 686,8
Fond för utvecklingsutgifter -1,4 1,4 -
Eget kapital 30 april 2023 52,0 10,0 0,3 35,2 -5,2 1 961,8 2 054,1
Utbetald utdelning 2022 uppgick till 187,2 Mkr motsvarande 0,90 kr per aktie.
67 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
67 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets kassaflödesanalys
Mkr, 1 maj – 30 april Not 2022/23 2021/22
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -170,3 -118,1
Erhållen ränta 69,0 30,5
Erlagd ränta -57,9 -11,3
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet m m 37 111,0 22,6
Betald inkomstskatt 1,0 -1,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -47,2 -77,3
Förändring av rörelsekapital
Kortfristiga fordringar -477,5 -414,1
Leverantörsskulder 6,4 0,1
Kortfristiga skulder 24,5 -4,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten -493,8 -496,0
Investeringsverksamhet
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -3,6 -
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -9,8 -8,0
Förvärv/kapitaltillskott i dotterföretag -467,2 -194,7
Försäljning av koncernföretag 956,9 -
Utdelning på aktier i dotterföretag 311,5 299,2
Erhållna koncernbidrag 65,0 -
Kassaflöde från investeringsverksamhet 852,8 96,5
Finansieringsverksamhet
Utdelning till aktieägare -187,2 -156,0
Upptagna lån 467,7 581,7
Amortering av lån -639,5 -26,2
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -359,0 399,5
Ökning/Minskning av likvida medel 0,0 0,0
Likvida medel vid årets början
Likvida medel vid årets slut
68
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
68SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Noter
Not 1 Redogörelse för redovisnings- och värderingsprinciper
Koncernredovisningen för Systemair AB för det räkenskapsår som slutar den
30 april 2023 har godkänts av styrelsen och verkställande direktören den 4 juli
2023 för publicering och kommer att föreläggas årsstämman 2023 för fastställande.
Moderbolaget är ett svenskt aktiebolag (publ) med säte i Skinnskatteberg, Sverige.
Grunder för upprättandet av redovisningen
Systemairs koncernredovisning baseras på historiska anskaffningsvärden, med
undantag för Finansiella derivatinstrument och Skulder värderade till verkligt
värde via resultaträkningen. Dessa tillgångar och skulder redovisas till verkligt
värde. Alla belopp anges, om inget annat sägs, i miljoner svenska kronor (Mkr).
Med resultaträkning menas antingen koncernens resultatrapport eller moder-
bolagets resultaträkning.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det innebär att moder-
bolaget följer IFRS så långt det är möjligt inom ramen för ÅRL och med hänsyn till
sambandet mellan redovisning och beskattning. På balansdagen omräknas monetära
fordringar och skulder som är uttryckta i annan valuta än SEK till den kurs som då
gäller. Uppkomna kursdifferenser påförs resultaträkningen. I moderbolaget redovisas
obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatt. I koncernredovisningen klassificeras
denna post som uppskjuten skatt respektive eget kapital. Bokslutsdispositioner redo-
visas med bruttobelopp i resultaträkningen i moderbolaget. Samtliga erhållna och
lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition i resultaträkningen.
Moderbolaget har tidigare tillämpat fem års avskrivning på goodwill. För närvarande
finns ingen goodwill i moderbolaget. Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 Leasing-
avtal där alla leasingavtal ska redovisas via balansräkningen. Istället redovisas
leasingavgifterna i resultaträkning med påverkan på rörelseresultatet.
Ändrade och nya redovisningsprinciper för året
Inga av de nya eller omarbetade standarder, tolkningar och förbättringar som
antagits av EU under 2022 har haft någon väsentlig effekt på koncernen.
IAS 29 ”Finansiell rapportering i hyperinflationsekonomier”
Sedan den 30 juni 2022 har Turkiets ekonomi ansetts befinna sig i hyperinflation.
Som ett resultat av det har de finansiella rapporterna för Systemairs dotterbolag
i Turkiet justerats för effekterna av inflationen, i enlighet med IAS 29 ”Finansiell
rapportering i hyperinflationsekonomier” med retroaktiv tillämpning från den
1 maj 2022. Detta innebär att:
Den historiska kostnaden för ickemonetära tillgångar och skulder har justerats
för att spegla förändringar i valutans köpkraft. Omräkningen har gjorts med
hjälp av konsumentprisindex som publicerats av Turkish Statistical Institute.
Resultaträkningens olika poster har justerats med inflationsindex.
Alla komponenter i dotterbolagets finansiella rapporter i koncernredovisningen
har omräknats till balansdagens kurs. Omräkningsdifferenserna till SEK har
förts mot Övrigt totalresultat i enlighet med IAS 21.
Siffrorna för räkenskapsår påbörjade före 1 maj 2022 har inte ändrats.
De sammanlagda effekterna i koncernens finansiella rapporter framgår av not 32.
Nya eller ändrade standarder och nya tolkningar vilka ännu inte trätt ikraft
Inga nya eller ändrade standarder samt tolkningar som har givits ut av International
Accounting Standards Board (IASB) samt IFRS Interpretations Committee (IFRIC)
och som träder i kraft för räkenskapsår som börjar efter 1 januari 2023 har
tillämpats vid upprättandet av denna finansiella rapport. Nya eller ändrade stan-
darder och nya tolkningar, som ännu inte trätt i kraft per sista december 2022,
bedöms utifrån känd information inte ha väsentlig effekt på koncernens
finansiella redovisning.
Uttalande om överensstämmelse med tillämpade regelverk
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting
Standards (IFRS) såsom de är antagna inom EU. Koncernredovisningen är vidare
upprättad i enlighet med svensk lag genom tillämpning av Redovisningsrådets
rekommendation RFR 1 (Kompletterande redovisningsregler för koncerner).
Vid upprättandet av moderbolagets finansiella rapporter har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation, RFR 2 (Redovisning för juridiska personer) tillämpats.
Koncernredovisning
Grunder för konsolidering
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och dess dotterföretag. De
finansiella rapporterna för Moderföretaget och dotterföretagen som tas in i
koncern redovisningen avser samma period och är upprättade enligt de
redovisnings principer som gäller för koncernen .
Alla koncerninterna fordringar och skulder, intäkter och kostnader, vinster
eller förluster som uppkommer i transaktioner mellan företag som omfattas
av koncernredovisningen elimineras i sin helhet.
Ett dotterföretag tas med i koncernredovisningen från förvärvstidpunkten,
vilken är den dag då moderföretaget får det bestämmande inflytandet, och ingår
i koncernredovisningen fram till den dag det bestämmande inflytandet upphör.
Normalt erhålls det bestämmande inflytandet över ett dotterföretag genom
innehav av mer än 50 procent av röstberättigande aktier men kan även erhållas
på annat sätt till exempel genom avtal.
Dotterföretag som förvärvats redovisas i koncernredovisningen enligt förvärvs-
metoden. Detta gäller även direkt förvärvade rörelser. Förvärvsmetoden innebär
bland annat att anskaffningsvärdet för aktierna, eller för den direkt förvärvade
rörelsen, fördelas på förvärvade tillgångar, övertagna åtaganden och skulder
vid förvärvstidpunkten på basis av dessas verkliga värden vid denna tidpunkt.
Eventuella tilläggsköpeskillingar värderas till verkligt värde. Om anskaffnings-
värdet överstiger verkligt värde på det förvärvade bolagets nettotillgångar utgör
skillnaden goodwill. Om anskaffningsvärdet understiger verkligt värde på det för-
värvade bolagets nettotillgångar redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen.
Transaktionskostnader i samband med förvärv redovisas direkt i årets resultat
som övrig rörelsekostnad. I de fall där en omvärdering sker till verkligt värde av
villkorad köpeskilling redovisas denna i rörelseresultatet . Innehav utan bestäm-
mande inflytande är den del av resultatet och nettotillgångarna i ett delägt
företag som tillkommer andra ägare.
Innehav utan bestämmande inflytandes andel av resultatet ingår i koncernresultat-
räkningens resultat efter skatt. Andelen av nettotillgångarna ingår i eget kapital i
koncernbalansräkningen men särredovisas skiljt från eget kapital hänförligt till
moderföretagets aktieägare.
Investeringar i intresseföretag
Ett intressebolag är en enhet i vilken koncernen har betydande inflytande och som
inte är ett joint venture. Ett betydande inflytande föreligger normalt vid ett aktie-
innehav som representerar mellan 20 och 50 procent av röstetalet. Innehav i
intressebolag redovisas i enlighet med kapitalandelsmetoden. Den innebär att det
i koncernen redovisade värdet på aktierna i intresseföretagen motsvaras av kon-
cernens andel i intresseföretagens egna kapital samt koncernmässig goodwill och
andra eventuella kvarvarande värdejusteringar vid förvärvet. Goodwill och andra
värdejusteringar vid förvärvet beräknas på samma sätt som vid rörelseförvärv
vilket beskrivs ovan. I koncernens resultaträkning, i finansnettot, redovisas som
Andelar av intresseföretags resultat” koncernens andel av intresseföretagets
redovisade resultat efter skatt, i förekommande fall justerat för eventuella
avskrivningar, nedskrivningar eller upplösningar av värdejusteringar . Erhållna
utdelningar från intresseföretaget minskar investeringens redovisade värde.
Innehav i intresseföretag redovisas i moderbolagets balansräkning enligt
anskaffningsvärdemetoden.
Omräkning av utländska verksamheter
En utländsk verksamhet är en verksamhet som bedrivs i en ekonomisk miljö som
har en annan valuta (den funktionella valutan) än koncernens rapportvaluta, som
är SEK. Tillgångar, inklusive goodwill och andra övervärden, och skulder i sådana
verksamheter omräknas till rapportvalutan till balansdagens kurs. De utländska
verksamheternas resultaträkningar omräknas med ett vägt genomsnitt av årets
valutakurser. De valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningen redovisas
direkt i övrigt totalresultat. Vid avyttring av en utländsk självständig verksamhet
redovisas de ackumulerade kursdifferenserna i resultaträkningen tillsammans
med vinsten eller förlusten vid avyttringen .
69
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
69 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Omräkning av fordringar och skulder i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta värderas till den kurs som gäller på transaktionsda-
gen. På balansdagen omräknas monetära fordringar och skulder som är uttryckta i
utländska valutor till den kurs som då gäller. Alla kursdifferenser påförs resultat-
räkningen med undantag för kursdifferenser på lån i utländsk valuta som tagits för
att skydda nettoinvesteringar i utländska verksamheter samt fordringar på dotter-
bolag för vilken reglering inte är planerad eller troligen inte kommer att ske inom
överskådlig framtid. Kursdifferenser på sådana lån respektive fordringar redovisas
i övrigt totalresultat under rubrikerna säkring av nettotillgångar i utlandsverksam-
het respektive omräkningsdifferenser och omförs till resultaträkningen i samband
med en eventuell framtida avyttring av den utländska verksamheten. Inga valuta-
kurseffekter avseende lån som ses som nettoinvestering i dotterbolag har redo-
visats i räkenskapsårets totalresultat.
Nettoomsättning
Nettoomsättning redovisas till verkligt värde av erhållen ersättning eller den
ersättning som kommer att erhållas för sålda varor och tjänster inom koncernens
ordinarie verksamhet. Intäkten redovisas vid den tidpunkt när kontroll över de
produkter och tjänster som levererats övergått till motpart i enlighet med avtal.
Redovisade intäkter avspeglar då förväntad ersättning i samband med fullgörandet
av kontraktuella åtaganden mot kund och motsvarar den ersättning som
koncernen bedöms vara berättigad till.
Intäktsströmmar
Intäktsströmmarna som finns representerade inom koncernen är relaterade till att
försäljning av ventilations- och värmeprodukter och till mindre del tjänster av typen
installationsarbete och service. Försäljning av produkt (enskild eller integrerad)
bedöms vara ett prestationsåtagande och intäkten redovisas när prestations-
åtagandet har uppfyllts samt kunden fått kontroll över produkten, det vill säga
vid en viss tidpunkt (vanligtvis i samband med fysisk leverans till motpart).
Försäljning sker också i vissa fall i projektorienterad verksamhet. Intäktsredovisningen
sker då i huvudsak över tid, vid respektive delleverans i enlighet med vad som
regleras i kontraktet och då kunden fått kontroll över produkten. Eventuella tjänster
såsom installation och service intäktsförs vanligen när åtagandet slutförts.
Garantier
Vid försäljning av produkter lämnas garantier beroende på produktens karaktär,
beskaffenhet och användningsområde. Lämnade garantivillkor täcker i huvudsak
endast ursprungligt produktfel. Långa garantitider kan förekomma inom enskilda
produktgrupper, men med utgångspunkt i vad garantin täcker samt med krav på
hur produkten ska användas/underhållas ses inte lämnade garantier som utökade
servicegarantier. Därmed redovisas inte lämnade garantier som separata presta-
tionsåtaganden enligt IFRS 15, utan redovisas i enlighet med IAS 37 Avsättningar,
eventualförpliktelser och eventualtillgångar.
Segmentsrapportering
Koncernen tillverkar och säljer ventilationsprodukter. Systemairs högste verk-
ställande beslutsfattare, det vill säga VD i moderbolaget tillika koncernchef, styr
och leder verksamheten per legalt bolag. Antalet legala bolag inom Systemair
uppgår till cirka 90 stycken och koncernen har därför, enligt IFRS 8 lika många seg-
ment. Eftersom det blir alltför detaljerad information att presentera 90 segment
föreslår standarden att aggregering sker om de ekonomiska egenskaperna är lik-
artade och segmenten liknar varandra även gällande andra faktorer såsom typen
av produkter och typen av kunder. Systemair aggregerar i de geografiska områdena
Europa samt Amerika, Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika. Marknadsseg-
mentet Europa står för den största delen av Systemairs verksamhet. Totalt består
Europa av ett stort antal marknader. De legala enheterna inom Europa samverkar
med varandra vad gäller tillverkning och försäljning. I allt väsentligt bedömer bolaget
också att det föreligger likartade ekonomiska förhållanden inom området varför
sammanslagning av de legala enheterna inom området skett. Systemair anser att
en redovisning för de sammanslagna segmenten Europa samt Amerika, Mellan-
östern, Asien, Australien och Afrika dessutom blir mer överskådlig. Nettoomsättning,
Rörelseresultat, Resultat efter finansnetto, Tillgångar, Investeringar och Avskriv-
ningar redovisas per sammanslaget segment. Basen för sammanslagningen är
dotterbolagens legala hemvist och konsolidering sker enligt samma principer som
för koncernen totalt.
Materiella och immateriella anläggningstillgångar
Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffnings -
värde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Avskrivning sker linjärt över nyttjandeperioden till bedömt restvärde. Mark och
goodwill skrivs inte av.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Egenutvecklade tillgångar 3 – 5 år
Varumärken, kundrelationer m.m. 3 – 10 år
Byggnader 25 – 50 år
Maskiner och tekniska anläggningar 5 – 15 år
Inventarier och verktyg 3 – 5 år
I de fall beslut inte har fattats om utfasning av varumärken väntas de ha en
obestämbar livslängd.
Forskning och utveckling
Utvecklingsutgifter tas upp som en immateriell anläggningstillgång endast om
följande kriterier är uppfyllda: Det finns ett väl avgränsat utvecklingsprojekt
med konkreta planer för hur och när tillgången skall användas i verksamheten,
utgifterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt och tillgången bedöms ge upphov
till framtida ekonomiska fördelar, det bedöms tekniskt möjligt att genomföra
projektet och koncernen bedöms ha de resurser som krävs för att slutföra
utvecklingen. I anskaffningsvärdet för den immateriella tillgången ingår förutom
medarbetarkostnader och direkta inköp även andel av indirekta kostnader som
kan hänföras till tillgången. Övriga utvecklingsutgifter kostnadsförs i takt med att
de uppstår. Avskrivningstiden bedöms till 3–5 år.
Nedskrivningar
Löpande under året bedöms om det finns tillgångar som kan ha minskat i värde.
Vid en sådan bedömning beräknas tillgångens återvinningsvärde.
För goodwill, varumärken med obestämbar nyttjandeperiod samt för immateriella
tillgångar som ännu ej är färdiga för användning beräknas återvinningsvärdet
även årligen.
Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild
tillgång, ska vid prövning av nedskrivningsbehov tillgångarna grupperas till den lägsta
nivå där det går att identifiera väsentliga oberoende kassaflöden (en kassagene-
rerande enhet). En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassa genererande
enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar
resultaträkningen.
Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet fördelas i
första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga
tillgångar som ingår i enheten .
Beräkning av återvinningsvärdet
Återvinningsvärdet är det högsta av tillgångens nettoförsäljningsvärde och nyttjande-
värde. Nyttjandevärdet är nuvärdet av framtida kassaflöden diskonterade med ränte-
sats som baseras på riskfri ränta justerad för den risk som är förknippad med den
specifika tillgången. För en tillgång som inte genererar kassaflöden beräknas
återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet till vilken tillgången hör.
Återföring av nedskrivningar
Nedskrivningar återförs om en senare ökning av återvinningsvärdet objektivt kan
hänföras till en händelse som inträffat efter det att nedskrivningen gjordes. Nedskriv-
ningar på goodwill återförs inte. En nedskrivning återförs endast till den utsträckning
tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde
som tillgången skulle ha haft om någon nedskrivning inte hade gjorts.
Varulager
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljnings-
värdet för råvaror och inköpta färdigvaror samt till tillverkningskostnad för produ-
cerade varor. Anskaffningsvärdet beräknas enligt senaste inköpspris och inkluderar
utgifter som uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem
till deras nuvarande plats och skick. Anskaffningsvärdet för färdiga varor och varor
under tillverkning består av råmaterial, direkt lön, andra direkta kostnader och
hänförbara indirekta tillverkningskostnader (baserade på normal tillverknings-
kapacitet). Nettoförsäljningsvärdet motsvarar det uppskattade försäljningspriset
vid normala förhållanden, med avdrag för kostnader som krävs för att genomföra
försäljningen. Avdrag har gjorts för inkurans med erforderligt belopp. Prissätt-
ningen vid leveranser mellan koncernföretagen sker till marknadspriser. Intern-
vinster i koncernföretagens varulager elimineras i koncernredovisningen. Dessa
elimineringar påverkar rörelseresultatet.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på tillgångssidan
likvida medel, kundfordringar, finansiella placeringar, långfristiga fordringar, derivat
samt övriga fordringar. I Systemairs fall är derivaten inte klassificerade som säkrings-
instrument. På skuldsidan återfinns leverantörsskulder, låneskulder, övriga skulder
>> Not 1, forts.
70
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
70SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
>> Not 1, forts.
samt förvärvsoption för resterande 10 procent av aktierna i Systemair HSK, Turkiet och
resterande 40 procent av aktierna i Frico A/S, Danmark.
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar och skulder redovisas på affärsdagen.
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapporten över finansiell ställning
när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. Den finansiella till-
gången tas bort från rapporten över finansiell ställning när rätten att erhålla kassa-
flöden från tillgången löper ut eller överförs till annan part genom att alla risker
och förmåner förknippade med tillgången har överförts till den andra parten.
En finansiell skuld tas bort från rapporten över finansiell ställning när åtagandet
uppfyllts, upphävts eller löpt ut. Vad gäller kundfordringar specifikt tas dessa upp i
rapport över finansiell ställning när faktura har skickats. Skuld tas upp när motparten
har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura
ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
Finansiella instrument redovisas initialt till ett anskaffningsvärde motsvarande
instrumentets verkliga värde vid tidpunkten för anskaffning med tillägg för trans-
aktionskostnader för alla finansiella instrument förutom de finansiella instrument
som tillhör kategorin finansiell tillgång vilka redovisas till verkligt värde via resultatet
där transaktionskostnader redovisas direkt i resultaträkningen. Efterföljande värdering
av instrumentet är beroende på dess karaktär och klassificering.
Klassificering av finansiella tillgångar och skulder
Klassificering av finansiella tillgångar beror på syftet med innehavet av den
finansiella tillgången samt den finansiella tillgångens kontraktsenliga kassaflöden.
Finansiella tillgångar klassificeras utifrån följande kategorier:
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde
via resultatet.
Upplupet anskaffningsvärde
Upplupet anskaffningsvärde innebär det belopp som tillgången eller skulden
ursprungligen redovisades till med avdrag för amorteringar och nedskrivningar
samt tillägg för periodisering av den initiala skillnaden mellan anskaffningsvärde
och förväntat belopp att erhålla på förfallodagen.
Tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde är instrument
som innehas med syfte att inkassera/reglera avtalsenliga kassaflöden, att de
avtalade villkoren delger tidpunkt för förväntat kassaflöde från underliggande
instrument och betalningarna endast består av kapitalbelopp samt eventuell
ränte komponent. Tillgångarna uppstår som ett led i att likvida medel erläggs till
motpart eller som en följd av att koncernen i sin operativa verksamhet förser kund
med avtalade varor eller tjänster. Fastställda eller fastställbara betalningsströmmar
föreligger för fordringarna, de är inte föremål för handel på en aktiv marknad och
syftet med dem är att inneha för att insamla kassaflöden.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Tillgångar som inte uppfyller kraven för att redovisas till upplupet anskaffnings-
värde värderas till verkligt värde över resultaträkningen. För Systemair är det
huvudsakligen derivattillgångar som inte används i säkringsredovisning och
därmed redovisas via resultaträkningen till verkligt värde .
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen omfattar
i huvudsak optionsskulderna för köp av resterande 10 procent av aktierna i
Systemair HSK, Turkiet samt resterande 40 procent av aktierna i Frico A/S,
Danmark. Förändringen i verkligt värde för förvärvsoptionerna redovisas över
eget kapital medan förändringen i övriga finasiella skulder inom denna kategori
redovisas över resultaträkningen. Skuld för förvärvsoptionerna redovisas som
Övriga långfristiga skulder i balansräkningen.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
För redovisade finansiella tillgångar finns förväntade förlustreserver, vilka reducerar
respektive tillgångs värde. Förlustreserverna värderas vid varje balansdag och då
till ett belopp som motsvarar de förväntade kreditförlusterna för tillgångarnas
återstående löptid. För värdering av kundfordringar, se vidare not 20.
Värdering av förväntade kreditförluster har till syfte att återspegla ett objektivt och
sannolikhetsvägt belopp, pengars tidsvärde, rimliga och verifierbara uppgifter för
tidigare händelser, nuvarande förhållande och prognoser för framtida ekonomiska
förutsättningar. I enlighet med IFRS 9 tillämpar Systemair en värderingsmetodik vad
gäller beräkning av kreditförlustreserv för kundfordringar som innebär att förväntad
kreditförlust under kundfordringens hela löptid beaktas i beräkningen av kreditförlust-
reserv. Individuell värdering av utestående kundfordringar sker dock alltid när så är
mer lämpligt. Modellen med att beräkna förväntade kreditförluster baseras på fem
olika nivåer av förfallodagar, allt från ej förfallna kundfordringar till fordringar med
mer än 360 dagars förfall. Respektive nivå har en förväntad kreditförlustgrad,
utifrån vilka redovisningsmässiga förlustreserveringar sker om inte en individuell
bedömning indikerar annat. Graderingen av kreditförlust per nivå baseras på
historiska förlustmönster under en femårsperiod justerat för förlustreserveringar
som en individuell framåtblickande bedömning av förändrade betalningsstrukturer
utifrån konjunkturläge, kännedom om kund och kännedom om marknad.
Andra finansiella skulder
I denna kategori redovisas räntebärande och ej räntebärande finansiella skulder som
inte innehas för handelsändamål. Värdering görs till upplupet anskaffningsvärde.
Långfristiga skulder har en återstående löptid överstigande ett år, medan skulder
med kortare löptid redovisas som kortfristiga. Leverantörsskulder har kort förväntad
löptid och värderas därför till nominellt belopp utan diskontering.
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa- och banktillgodohavanden samt kortfristiga placeringar
med hög likviditet vilka snabbt kan omvandlas till ett känt belopp och som är
utsatta för en obetydlig risk för värdefluktuationer.
Avsättningar
Avsättningar redovisas i balansräkningen när koncernen har en förpliktelse (legal eller
informell) på grund av en inträffad händelse och då det är sannolikt att ett utflöde av
resurser som är förknippade med ekonomiska fördelar kommer att krävas för att upp-
fylla förpliktelsen och beloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Om koncernen
räknar med att erhålla en gottgörelse motsvarande en avsättning som gjorts, till
exempel genom ett försäkringsavtal, redovisas gottgörelsen som en tillgång i balans-
räkningen när det är i det närmaste säkert att gottgörelsen kommer att erhållas. Om
effekten av tidsvärdet för den framtida betalningen bedöms som väsentlig fastställs
avsättningens värde genom att den förväntade framtida utbetalningen nuvärdes-
beräknas med en diskonteringsfaktor före skatt som avspeglar marknadens aktuella
värdering av tidsvärdet och de eventuella risker som hänförs till förpliktelsen. Den
successiva ökning av det avsatta beloppet som nuvärdesberäkningen medför
redovisas som en räntekostnad i resultaträkningen.
Ersättningar till anställda
Pensioner och övriga utfästelser om förmåner efter avslutad anställning
Systemair har flera olika planer för ersättning efter avslutad anställning. Planerna är
antingen förmåns- eller avgiftsbestämda. En förmånsbestämd pensionsplan är en
pensionsplan som anger ett belopp för den pensionsförmån en anställd erhåller
efter pensionering. En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken
koncernen betalar fasta avgifter till en separat juridisk enhet. Avgiftsbestämda planer
redovisas som en kostnad under den period när de anställda utför tjänsten ersättningen
avser. De förmånsbestämda planerna värderas separat för respektive plan utifrån
de förmåner som intjänats under tidigare och innevarande perioder. Den skuld som
redovisas under rubriken Avsättningar för pensioner avseende förmåns bestämda
pensions planer är nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen på balansdagen
minus verkligt värde på förvaltningstillgångarna.
Koncernens förpliktelser avseende övriga förmånsbestämda pensionsplaner
beräknas separat för varje plan enligt den så kallade Projected Unit Credit Method.
Den innebär att förpliktelsen beräknas som nuvärdet av de beräknade framtida
pensionsutbetalningarna. Den på så sätt beräknade förpliktelsen jämförs med
verkligt värde på förvaltningstillgångar som tryggar utfästelsen. Skillnadsbeloppet
redovisas som skuld/tillgång. Beräkningen av de framtida utbetalningarna baseras
på aktuariella antaganden som innefattar bland annat antaganden om livslängd,
framtida lönehöjningar, personalomsättning och faktorer som har betydelse för
val av diskonteringsränta.
Aktuariella vinster och förluster som uppstår från erfarenhetsbaserade justeringar
och förändringar i aktuariella antaganden redovisas direkt i övrigt totalresultat
med beaktande av löneskatt och uppskjuten skatt.
Pensionskostnader avseende tjänstgöring under innevarande och tidigare
perioder redovisas direkt i resultaträkningen. För avgiftsbestämda pensionsplaner
betalar koncernen avgifter till offentligt eller privat administrerade pensions-
försäkringsplaner på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har
inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Resultatet
belastas i takt med att förmånerna intjänas .
71
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
71 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
>> Not 1, forts.
Aktierelaterade ersättningar
Avtal om aktierelaterade ersättningar finns ej inom koncernen .
Leasing
Systemair utvärderar alla nya avtal för att se om de innehåller leasingkomponenter.
Avgörande för om det föreligger ett avtal är rätten till de huvudsakliga ekonomiska
värdena vid användningen av tillgången och rätten att kontrollera användningen
av tillgången samt att leverantören inte har en substantiell utbytesrätt.
Systemair har beslutat att separera icke-leasing komponenter och leasing-
komponenter i avtal hänförliga till byggnader. Utgifter hänförliga till icke-leasing-
komponenter ska kostnadsföras. För övriga tillgångsslag skall icke-leasing-
komponenter ingå i beräkningsunderlaget för nyttjanderätt och leasingskuld.
Vid ingången av ett nytt leasingavtal bedöms om Systemair kommer att välja att
förlänga avtalet, köpa de underliggande tillgångarna, eller utnyttja förtidsuppsägning.
I de fall avtalen är öppna, utan definierat slutdatum, kan lokala lagar och regler ge
besittningsskydd för leasetagaren. Det medför att Systemair som leasetagare själv
måste fastställa vilken kontraktslängd som anses rimlig istället för att ta hänsyn
till uppsägningsklausulen i avtalen. Leasetagaren fastställer kontraktsperioden
genom att bedöma faktorer som till exempel fastighetens betydelse för affärs-
verksamheten, egna planerade eller genomförda investeringar i den hyrda
fastigheten och marknadsläget för fastigheten.
När leasingskulden och nyttjanderättens storlek beräknas tillämpas i första hand
den implicita räntan i avtalet. I de fall den inte går att fastställa används i stället
den marginella låneräntan, vilken motsvarar den ränta bolaget skulle erbjudits om
anskaffningen finansierats med lån från ett finansiellt institut. Systemair börjar
skriva av sina nyttjanderätter från kontraktets startdatum och väljer den avskriv-
ningstid som är kortast av den ekonomiska livslängden eller hyresperioden.
Systemair tillämpar lättnadsregler i samband med leasingredovisning, vilken
innebär att balansräkningen inte kommer återge korttidsleasingavtal (kortare
än 12 månader) och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett
mindre värde (5 000 USD). Korttidsavtal och lågvärdesavtal kostnadsförs.
Lånekostnader
Lånekostnader belastar resultatet för den period till vilken de hänför sig. Kostnad
som uppkommer vid upptagande av lån fördelas över lånets löptid på basis av
den redovisade skulden.
Inkomstskatt
Inkomstskatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter
redovisas i resultaträkningen då den avser resultaträkningens poster och i övrigt
totalresultat då den underliggande transaktionen redovisas i övrigt totalresultat.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med
tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per
balansdagen. Häri inkluderas även eventuella justeringar av aktuell skatt
hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt redovisas i enlighet med balansräkningsmetoden, innebärande
att uppskjuten skatt beräknas för på balansdagens samtliga identifierade temporära
skillnader, det vill säga mellan å ena sidan tillgångarnas eller skuldernas skatte-
mässiga värden och å andra sidan deras redovisade värden. Uppskjuten skatte-
fordran redovisas i balansräkningen även för ej utnyttjade underskottsavdrag.
Uppskjuten skatteskuld redovisas dock inte i balansräkningen för skattepliktiga
temporära skillnader avseende goodwill. Uppskjuten skatt redovisas inte heller
då den temporära skillnaden hänför sig till investeringar i dotterbolag och intresse -
företag då koncernen har ett bestämmande inflytande över när återföringen av
den temporära skillnaden skall ske och det är sannolikt att den temporära
skillnaden inte kommer att återföras under överskådlig framtid.
Uppskjutna skattefordringar redovisas endast i den utsträckning det är sannolikt
att framtida skattepliktiga vinster kommer att finnas tillgängliga och mot vilka de
temporära skillnaderna eller outnyttjade underskottsavdragen kan komma att
utnyttjas. De uppskjutna skattefordringarnas redovisade värden prövas vid varje
balansdag och minskas i den utsträckning som det inte längre är sannolikt att
tillräckligt stor beskattningsbar vinst kommer att finnas tillgänglig för att utnyttja
hela eller delar av de uppskjutna skattefordringarna.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder beräknas med hjälp av de skatte-
satser som förväntas gälla för den period då fordringarna avräknas eller skulderna
regleras, baserat på den skattesatsen (och den skattelagstiftning) som föreligger
eller i praktiken föreligger på balansdagen. Uppskjutna skattefordringar och
skatteskulder nettoredovisas i balansräkningen under förutsättning att skatt e-
betalningen kommer att ske med nettobeloppet.
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld.
I koncernredovisningen har obeskattade reserver uppdelats i två delar, dels upp-
skjuten skatteskuld vilken redovisas som avsättning, dels en eget kapitalandel.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen visar in- och utbetalningar. Indirekt metod har använts för
den löpande verksamheten. Som likvida medel klassificeras, förutom kassa- och
banktillgodohavanden, kortfristiga likvida placeringar med en ursprunglig löptid
understigande tre månader.
Statliga stöd
Statliga stöd redovisas när det föreligger rimlig säkerhet att företaget kommer att
uppfylla de villkor som är förknippade med bidraget och att bidraget kommer att
erhållas. Koncernen har tidigare erhållit tre typer av statliga stöd; statliga bidrag,
lån som kan efterskänkas samt bidrag relaterade till tillgångar.
Systemair har erhållit statligt stöd i Australien relaterat till Covid-19, uppgående
till 0,3 Mkr. Bidraget är redovisat som övriga rörelseintäkter.
Systemair har erhållit bidrag för produktutveckling i Nederländerna om 0,8 Mkr (0,8)
och i Tjeckien om 0,4 Mkr (0,4). Bidragen är redovisade som övriga rörelseintäkter.
I Slovakien har man erhållit energistöd om 0,8 Mkr. Stödet är redovisat som övriga
rörelseintäkter.
Systemair har erhållit stöd för utbildning och övriga personalsatsningar i Singapore,
0,1 Mkr, Tjeckien, 0,1 Mkr, och Hong Kong, 0,1 Mkr. Stöden är rapporterade som
övriga rörelse intäkter.
I Litauen har man erhållit investeringsbidrag. Bidraget innebär en skattereduktion
på totalt 0,1 Mkr.
Väsentliga uppskattningar och antaganden
Upprättandet av finansiella rapporter kräver att kvalificerade uppskattningar och
bedömningar görs för redovisningsändamål. Dessutom gör ledningen bedömningar
vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. Uppskattningar och
bedömningar kan påverka såväl resultaträkning och balansräkning som tilläggs-
information som lämnas i de finansiella rapporterna. De uppskattningar och
antaganden som skulle innebära en risk för väsentliga justeringar i redovisade
värden under nästkommande räkenskapsår redovisas nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernledningen genomför varje år en nedskrivningsprövning för goodwill i
enlighet med den redovisningsprincip som redogjorts för ovan. Ett antal upp-
skattningar måste genomföras i denna prövning. För mer detaljerad information
angående nedskrivningsprövning av goodwill se not 16.
Avsättningar för pensioner
Uppskattningar och bedömningar spelar en viktig roll bland annat vid värderingen
av avsättningar för pensioner. Nuvärdesberäkningen av posten bygger på aktuariella
antaganden. Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på
såväl historisk erfarenhet som rimliga förväntningar på framtiden. Beträffande
pensionsförpliktelser baseras nuvärdesberäkningen på antaganden som redovisas
i not 26.
Uppskjuten skattefordran
Systemair har skattemässiga underskottsavdrag, vilka främst tillkommit genom
förvärv av bolag där underskott har funnits från bedriven verksamhet, men även
i löpande verksamhet i främst nystartade bolag. Koncernledningen har gjort
antaganden och bedömningar om dessa dotterföretags framtida intjänings-
förmåga och utifrån detta bedömt möjligheterna till framtida kvittning av vinster
mot dessa förluster. Om Systemairs verksamhet framledes inte skulle lyckas
generera tillräckliga skattepliktiga överskott kan bolagets redovisade uppskjutna
skattefordringar bli föremål för nedskrivning. Skattefordringar kan också komma
att bli föremål för nedskrivningar för de fall skattemyndigheterna anser att
underskotten inte kan utnyttjas helt eller delvis. Om inte bolaget kan utnyttja
de skattemässiga underskottsavdragen fullt ut kan detta komma att påverka
bolagets resultat och finansiella ställning negativt.
72
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
72SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Tvister
Systemair är involverat i tvister och rättsliga förfaranden inom ramen för den
löpande verksamheten. Ledningen rådgör med juridisk expertis i frågor rörande
rättstvister och med andra experter såväl inom som utanför bolaget i frågor
rörande den löpande affärsverksamheten.
Den 11 januari 2021 blev Systemair anmälda till svenska nationella kontaktpunkten
(NKP) av ett turkiskt fack som ansåg att Systemairs turkiska dotterbolag bryter
mot arbetarrättigheten facklig frihet. NKP är inte ett rättsligt organ och kan därför
inte utdöma åtgärder, de kan enbart medla och ge rekommendationer. Systemair
har naturligtvis deltagit i medlingen och samarbetat fullständigt i NKP:s process.
Efter att NKP i slutet av 2022 avlämnade rekommendationer har Systemair vidtagit
riktade åtgärder. Bland annat har en due diligence genomförts av en oberoende
part och interna policys och processer för att upprätthålla ett ansvarfullt företagande
har förstärkts. Systemair stödjer UN Global Compact och dess 10 principer och har
alltid verkat för att ta mänskliga rättigheter och arbetarrättigheter på största allvar,
friheten att ansluta sig fackligt är en utav dem. Efter rekommendationen från
NKP har Systemairs uppförandekod förtydligats med bland annat en hänvisning
till OECDs riktlinjer för multinationella företag samt att Systemairs interna due
diligence process förstärkts.
Enligt bästa bedömning är i övrigt varken moderbolaget eller något dotterföretag
för närvarande involverat i något rättsligt förfarande eller skiljeförfarande som
bedöms komma att ha någon väsentlig negativ effekt på verksamheten, den
finansiella ställningen eller resultatet av verksamheten.
Befarade kreditförluster
Bedömningen av befarade kreditförluster hanteras lokalt i varje bolag enligt en
lokal kreditpolicy upprättad enligt en central mall. Utestående kundfordringar
bevakas och rapporteras regelbundet inom varje bolag och inom koncernen.
För mer information om kundfordringar och befarande kreditförluster hänvisas
till not 20 Kundfordringar .
Not 2 Risker och riskhantering
Systemairs verksamhet medför risker som i varierande omfattning kan påverka
koncernen negativt. Dessa risker kan på kort och lång sikt påverka möjligheterna
att uppnå fastställda mål enligt bolagets affärsplan. Systemair arbetar med en
process för riskhantering där företagsledningen och nyckelfunktioner är involverade
för att säkerställa att risker hanteras på rätt sätt genom att identifiera, utvärdera,
minimera och följa upp risker. Koncernens risksituation uppdateras löpande. Prioritet
läggs på de risker som bedöms kunna ge mest negativ effekt utifrån sannolikhet
för inträffande samt tänkbar påverkan på verksamheten.
Nedanstående tabell beskriver de hypotetiska effekterna på Systemairs rörelse-
resultat 2022/23 då vissa faktorer förändras. Beräkningarna nedan är hypotetiska
och skall inte tolkas som en indikator på att vissa faktorer är mer eller mindre
troliga att förändras eller, om de förändras, storleken på deras förändring. Verkliga
förändringar och deras påverkan kan bli större eller mindre än vad som anges i
nedanstående tabell. Dessutom är det troligt att faktiska förändringar kommer att
påverka flera poster. Försiktighet bör därför iakttagas i tolkningen av känslighets-
analysen då förändringar i de olika posterna kan komma att ha motverkande effekt.
Känslighetsanalys avseende effekter på rörelseresultatet 2022/23
Mkr 2023-04-30 2022-04-30
+/– 5 % i försäljningspriser +/- 603 +/- 482
+/– 5 % i materialkostnader +/- 266 +/- 201
+/– 5 % i försäljnings- och administrationskostnader +/- 152 +/- 126
+/– 5 % i balanskurser, effekt på nettotillgångar +/- 130 +/- 98
+/– 5 % i valutakurs mellan SEK/EUR +/- 33 +/- 48
+/– 5 % i valutakurs mellan SEK/NOK +/- 6 +/- 4
+/– 5 % i valutakurs mellan SEK/RUB +/- 1 +/- 3
+/– 5 % i valutakurs mellan SEK/USD +/- 1 +/- 0
Av Systemairs totala försäljning sker 92 procent (92) i annan valuta än SEK, vilket
innebär att fluktuationer i SEK påverkar koncernens bruttoresultat. Viktiga valutor
för Systemair är EUR, USD, RUB och NOK, vilka redovisas ovan. Av tabellen framgår
att en förändring av kursen på euro med +/– 5 procent skulle påverka rörelseresultatet
med cirka 33 Mkr (48) för 2022/23. Denna effekt motverkas till stor del av effekter
på finansnettot genom kursvinster och kursförluster på upplåning i EUR.
Systemairs nettotillgångar i utländsk valuta uppgår till 3 825 Mkr (2 943), där de
största tillgångarna återfinns i EUR, CZK och CAD. En förändring om 5 procent
skulle påverka nettotillgångarna med 130 Mkr (98).
Strategiska risker och marknadsrisker
Marknad och makroekonomisk utveckling
Systemairs produkter används såväl inom nybyggnation som i renovation och
uppgradering av byggnader. Byggbranschen har normalt uppvisat ett cykliskt
mönster, främst inom nybyggnation, medan renovation och uppgradering ofta
minskat de cykliska mönstren. Branschens utveckling är i stor utsträckning
påverkad av det allmänna ekonomiska läget, vilket i sin tur påverkas av exempel-
vis räntenivå, arbetslöshet, inflation, politiska beslut, skatter, aktiemarknadens
utveckling och andra faktorer. Systemairs försäljning är också utsatt för säsongs-
variationer, då det oftast är lägre försäljning under juli och december. Förändrade
förutsättningar för byggbranschen kan vara svåra att förutsäga och en avmattning
inom byggbranschen på Systemairs marknader skulle kunna leda till att efter-
frågan på bolagets produkter minskar och/eller till att priset på bolagets produkter
faller, vilket kan få negativa effekter på Systemairs verksamhet, resultat och
finansiella ställning.
Handels- och geopolitik
Risken för negativa handelspolitiska beslut, tullar eller sanktioner. Systemair verkar
en global marknad där det finns geopolitiska risker som kan påverka verksamheten
negativt. Systemair bedriver via dotterbolag eller representationskontor egen verk-
samhet i 50-talet länder, varav flera länder är under stark utveckling och omvandling
mot marknadsekonomi. Bolaget är därmed utsatt för sådana risker som följer av inter-
nationell affärsverksamhet såsom handelspolitiska beslut i form av införande eller
utökande av tullar på bolagets marknader, vilket skulle väsentligt kunna störa bolaget.
Därutöver finns det skillnader i regelverk mellan olika länder, begränsat rättsligt skydd
för immateriella rättigheter i vissa länder, olika redovisningsstandarder och skatte -
s ystem, skiftande betalningsvillkor mellan olika länder och risk för politisk instabilitet.
Var och en av ovanstående risker skulle kunna få negativ inverkan på Systemairs
verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Konkurrens
Risken för minskad försäljning och marginal på grund av ökad priskonkurrens från
tillverkare i lågkostnadsländer som rör sig närmare Systemairs huvudmarknad.
Marknaden är fragmenterad och konkurrensutsatt, innebärande att det finns ett
större antal små, lokala företag och ett mindre antal större internationella företag
som är aktiva på Systemairs marknader. I det fall en snabb internationell konsolidering
sker inom ventilationsbranschen och Systemair inte är del av den konsolideringen
finns risk för utslagning. Vissa av Systemairs nuvarande eller framtida konkurrenter
kan ha större resurser än Systemair och kan komma att använda sig av dessa för
att öka sina marknadsandelar genom aggressiva prissättningsstrategier. Detta kan
leda till att Systemair tvingas sänka sina priser för att kunna konkurrera och inte
förlora marknadsandelar. Om Systemair utsätts för ökad priskonkurrens eller förlorar
marknadsandelar kan det få negativ inverkan på bolagets verksamhet, resultat
och finansiella ställning.
Hållbarhet
Hållbarhet är ett område som ökar allt mer i betydelse. Företag förväntas och
kravsätts genom både lagar och mer specifika marknadskrav inom allt fler håll-
barhetsdimensioner. Det innefattar både sociala och miljömässiga frågor såväl
som övergripande styrning för säkerställandet av en ansvarsfull verksamhet.
Det finns flertalet viktiga intressenter för Systemair i sitt hållbarhetsarbete som
påverkas av och kan påverka viktiga frågor. Eftersom hållbarhet är ett område
med stort allmän fokus samtidigt som det är under stark utveckling finns det risk
att Systemairs hållbarhetsarbete inte lever upp till interna såväl som externa krav
och förväntningar vilket kan få en negativ inverkan på bolagets verksamhet,
resultat och finansiella ställning.
Produktansvar
Systemairs kunder förväntar sig normalt ingående information om ventilations-
produkternas prestanda. Vid marknadsföring och försäljning tillhandahåller därför
Systemair detaljerade produktspecifikationer och bolaget genomför kontinuerliga
tester i egna testanläggningar för att försäkra sig om att produkterna möter
specifikationerna. Det kan dock inte uteslutas att produkter som bolaget sålt inte
motsvarar produktspecifikationerna, vilket kan få till följd att ersättningskrav riktas
mot bolaget. Vidare är bolaget underkastat lagregler om produktansvar som kan, i
händelse av person- eller sakskada, berättiga en skadelidande till ersättning från
bolaget. Bolaget har tecknat en global produktansvarsförsäkring, vilken bedöms
av bolaget kunna täcka eventuella skadeståndsanspråk. Detta kan dock inte
garanteras. För de fall ersättningskrav med framgång riktas mot bolaget som inte
täcks av bolagets försäkring, kan det komma att få negativ inverkan på bolagets
resultat, verksamhet och finansiella ställning.
73
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
73 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Varumärke och kommunikation
Systemair har flera varumärken, varav det huvudsakliga varumärket är Systemair.
Varje varumärke har en varumärkesstrategi och kommunikationsriktlinjer för att
minimera risken av varumärkesskada. Det kan inte uteslutas att varumärkesskada
inträffar, till exempel orsakad av att produkter inte lever upp till varumärkeslöftet
eller annan kommunikation relaterad till Systemairs varumärken och rykte.
Eventuell skada på Systemairs varumärken och rykte kan få negativ inverkan
på bolagets resultat, verksamhet och finansiella ställning.
Operationella risker
Produkttillgänglighet
Risken för material- och komponentbrist till produkter har haft en förhöjd risk
senaste två åren. Pandemin och geopolitiska händelser har satt spår i den globala
försörjningskedjan och vissa komponenter och material har förlängda leverans-
tider. Fläktmotorer är betydande komponenter, vars leverantörer är strategiskt
viktiga för Systemair. Vissa av Systemairs produkter är utvecklade tillsammans
med dessa leverantörer varför Systemair till viss del är beroende av att dessa till-
verkare även fortsättningsvis kan leverera motorer till bolaget. Leveransproblem
från dessa leverantörer skulle därför kunna störa Systemairs produktion och leda
till en negativ inverkan på Systemairs verksamhet, resultat och finansiella ställning.
En annan viktig komponent i Systemairs produkter är stål i form av plåt, varför
bolagets verksamhet i viss mån påverkas av fluktuationer i stålpriset och eventuella
störningar i stålleveranser. Historiskt har prisökningar kunnat fördelas mellan de
olika aktörerna, men det finns inga garantier för att så kommer att ske även fram-
ledes. Om inte eventuella framtida prisökningar kan fördelas mellan marknads-
aktörerna kan det få en negativ inverkan på bolagets verksamhet, resultat och
finansiella ställning.
Produktionsanläggningar och distributionscentraler
Systemairs verksamhet är beroende av dess produktionsanläggningar och
distributionscentraler. Om någon av dessa förstörs, stängs eller om utrustningen
i anläggningarna blir allvarligt skadad, kan produktion och distribution av Systemairs
produkter komma att försvåras eller avbrytas under en viss tid. Ett omfattande
och långvarigt driftstopp kan ha stor påverkan på bolagets förmåga att producera
eller distribuera de aktuella produkterna. Systemair har tecknat försäkringar mot
egendomsskada och driftavbrott till de belopp som bolaget anser vara tillräckliga,
trots detta kan det inte garanteras att hela bolagets förlust kommer att ersättas
vid eventuella skador. Skador på produktions- eller distributionsanläggningar kan
därför få negativa effekter på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
IT-infrastruktur
Systemair har en väl utbyggd IT-infrastruktur, där affärssystemet utgör den mest cen-
trala delen, som är viktig för Systemairs förmåga att leverera produkter till sina kunder
vid utsatt tid och för att hantera kundfordringar och lagernivåer. Svårigheter att under-
hålla, skydda, uppgradera och integrera dessa system kan leda till ett försämrat
renommé bland kunder, öka rörelsens kostnader och minska lönsamheten. Dessutom
är dessa system sårbara för bland annat elbrist, systemfel, dataintrång, datavirus och
för fel på nätverken. Om IT-infrastrukturen fallerar kan det komma att få negativ inver-
kan på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Kompetensförsörjning
Systemair är som andra företag beroende av tillgång till rätt och tillräcklig kompetens
för att uppfylla de kort- och långsiktiga förvätningar såväl som att uppfylla företagets
strategi. Konkurrensen för viss kompetens är hård och det påverkar Systemairs
utvecklingshastighet. Systemair arbetar aktivt med att vara en attraktiv arbetsgivare
för att kunna anställa och behålla rätt och tillräcklig kompetens. Det kan inte uteslutas
att rätt och tillräcklig kompetens alltid finns tillgänglig och det kan få negativ inverkan
på bolagets resultat, verksamhet och finansiella ställning.
Finansiella risker
Systemairkoncernen utsätts för finansiella risker genom sin internationella verk-
samhet och genom sin lånefinansiering. Finansiell risk uppkommer vid förändringar i
valutakurser och räntor som resulterar i variationer i koncernens kassaflöden och
när krediter skall omförhandlas. Finansiell risk inbegriper även risken att en motpart
inte infriar sina åtaganden. Riskhanteringen inom koncernen syftar till att begränsa
de negativa effekterna som kan uppkomma på koncernens resultat och kassaflöde.
Kontroll och uppföljning sker löpande av den centrala finansfunktionen men åter-
finns även i de större dotterbolagen.
Valutarisk – transaktionsexponering
Vid handel mellan koncernföretag, leverantörer och kunder uppstår en transak-
tionsrisk om betalning sker i en annan valuta än koncernföretagets lokala valuta.
Systemairs betydande internationella verksamhet innebär en omfattande försäljning
i olika valutor och därmed valutariskexponering. Valutarisken är främst
gentemot EUR och USD, vilka delvis säkrats enligt Systemairs valutapolicy.
Systemair tilllämpar inte säkringsredovisning.
Den främsta valutaexponeringen inom koncernen finns hos de svenska koncern-
bolagen. Svenska koncernbolags fakturering har under 2022/23 skett till 46 procent
(46) i SEK, till 53 procent (53) i EUR och till 1 procent (1) i övriga valutor. Utöver
det finns valutaexponering även i Systemair HSK i Turkiet där 74 procent (76) av
faktureringen skett i EUR och 24 procent (20) skett i USD.
Årligen görs en uppskattning av det framtida nettoinflödet av EUR som kan
valuta säkras upp till 50 procent. Kontrakten sträcker sig maximalt 18 månader
framåt. På balansdagen fanns terminskontrakt i EUR/SEK inom koncernen.
Valutarisk – omräkningsexponering
Omräkningsexponering uppstår vid konsolideringen då de utländska dotterbolagens
tillgångar och skulder räknas om till svenska kronor. Systemair omräknar tillgångar,
skulder och eget kapital till vid balansdagen gällande valutakurser samt resultat-
räkningarna till räkenskapsårets medelkurser. Kursdifferenser som uppkommer
genom denna metod förs direkt till övrigt totalresultat. Systemair har valt att
delvis valutakurssäkra omräkningsexponeringen. Detta kan få till följd att
valutakurseffekter uppkommer som påverkar koncernens egna kapital.
Värdet av utländska nettotillgångar på balansdagen uppgick till 3 825 Mkr (2 943).
Större nettotillgångar utgörs av 2 128 Mkr (1 538) i EUR, 320 Mkr (220) i CZK,
221 Mkr (170) i CAD, 189 Mkr (187) i USD, 138 Mkr (173) i RUB, 188 Mkr (164)
i DKK, 138 Mkr (127) i NOK, 118 Mkr (98) i INR, 103 Mkr (90) i MYR, 152 Mkr
(83) i GBP och 49 Mkr (23) i TRY. Valutaeffekten på eget kapital redovisas som
omräkningsdifferens, vilken uppgick till +606,0 Mkr (+119,1).
Belånings- och ränterisk
Systemair avser att även fortsättningsvis finansiera viss del av verksamheten genom
att ta upp lån från kreditinstitut. Låneavtal innehåller villkor med sedvanliga restriktioner,
så kallade covenants. Denna belåning innebär vissa risker för bolagets aktieägare.
Bland annat kan Systemair, vid kraftigt förändrade omständigheter på bolagets
marknader, få problem att teckna nya kreditfaciliteter och därmed behöva använda
en större del av kassaflödet för räntebetalning och amortering.
Ränterisk är risken för att förändringar i gällande ränteläge påverkar koncernen
negativt. Systemair är nettolåntagare, nettoskuldsättningen uppgick vid räken-
skapsårets utgång till 1 523,2 Mkr (2 118,4), vilket innebär att koncernen drabbas
negativt av stigande räntor. Räntebärande skulder uppgick på balansdagen
omräknat till SEK till totalt 1 842,3 Mkr (2 378,8). Enligt Systemairs finanspolicy
ska räntebindningstiden för 2022/23 uppgå till 3–12 månader. En förändring av
upplåningsräntan med +/– 1 procentenhet skulle påverka koncernens finansnetto
med cirka 15 Mkr (21) för den kommande 12 månaders perioden.
Kredit- och likviditetsrisk
Kreditrisk avser risken att motpart till Systemair inte kan fullfölja sina betalnings-
åtaganden, vilket kan leda till en förlust för bolaget. Kreditbedömningen görs med
stöd av den kunskap som bolagets ledning har om kunden samt vid behov med
hjälp av kreditprövningsföretag. Varje kund har också en kreditgräns och för
överskridande av denna fordras att en ny kreditprövning görs. Likviditetsrisk avser
risken för att bolaget på grund av brist på likvida medel inte kan fullgöra sina eko-
nomiska åtaganden eller har minskad möjlighet att bedriva verksamheten på ett
effektivt sätt. Likviditeten påverkas i stor grad av krediter till kunder och krediter
från leverantörer. I takt med att Systemairs verksamhet expanderat på nya mark-
nader med varierande betalningskultur har kredittiderna ökat något. Detta har
medfört en ökad kostnad för kapitalbindning samt en större risk för kreditförluster
och därmed en större risk för negativ inverkan på bolagets likviditet och resultat.
Systemair har de senaste åren haft en medveten strategi för att öka andelen lång-
fristiga lån för att därigenom säkerställa den långfristiga likviditeten i koncernen .
Företagsförvärv
Förvärv av företag kan medföra flera finansiella och operationella risker. Systemair
har under en följd av år genomfört ett betydande antal företagsförvärv. De förvärvade
företagen har integrerats med Systemairs övriga verksamhet. De förvärv som
skett har i vissa fall varit bolag som har haft operativa och finansiella problem.
Systemair har en fortsatt ambition att expandera genom förvärv och i framtiden
kan ytterligare företag, som kompletterar eller utökar bolagets verksamhet,
komma att förvärvas. Det finns även risk för att integrationen av förvärvade bolag
blir mer kostsam eller tar längre tid än förväntat och att beräknade synergieffekter
inte uppnås som förväntat eller inte uppnås överhuvudtaget. Dessa risker och
andra förvärvsrelaterade risker kan komma att ha negativ påverkan på bolagets
verksamhet, resultat och finansiella ställning.
>> Not 2, forts.
74
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
74SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Regulatoriska och affärsetiska risker
Korruption
Risken för korruption eller mutor i strid med internationella lagar är ett problem för
flera framför allt internationella företag, där vetskapen om vad korruption är kan
vara bristfällig bland alla parter involverade beroende på kunskap samt även lokal
kultur och kutym. Systemair verkar i byggnadsbranschen i en global kontext där
risken för korruption är bedömd som hög i vissa länder. Denna risk kan komma att
ha negativ påverkan på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Arbetarrättigheter och mänskliga rättigheter
Risken för kränkning av internationella arbetarrättigheter eller mänskliga rättig heter
varierar generellt bland företag beroende på bransch och geografisk placering.
I vissa länder där Systemair har verksamhet finns det en generellt högre risk för
kränkning av dessa rättigheter hänförligt riskindex som indikerar till exempel
landets demokratiska tillstånd och andra faktorer som visar på hur välutvecklat
ett land är i fråga om dessa rättigheter. Dessa risker kan komma att ha negativ
påverkan på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Efterlevnad av produktkrav
Systemair har ett brett produktutbud inom ventilation och tillhörande produkter
som tillhandahålls på flera marknander världen över. Det finns ett flertal förord-
ningar, direktiv och certifieringar där Systemair löpande övervakar vad respektive
produkt har för efterlevnadskrav. Det kan ändå inte att uteslutas att Systemair har
risk för att tappa viktiga certifieringar eller att det saknas annan nödvändig doku-
mentation, vilket kan leda till minskad försäljning. Denna risk kan komma att ha
negativ påverkan på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning .
Not 3 Rapportering per segment
Koncernens verksamhet består i huvudsak av tillverkning och försäljning av venti-
lationsprodukter. Den interna uppföljningen av verksamheten sker per legalt bolag
av Systemairs högsta verkställande beslutsfattare. Varje legalt bolag är därmed ett
rörelsesegment. Om flera länder och marknader har likartade ekonomiska egen-
skaper kan dessa slås samman i segmentsredovisningen. Systemair gör samman-
slagningar till segmenten Europa samt till Amerika, Mellanöstern, Asien, Australien
och Afrika. Marknadssegmentet Europa står för den största delen av Systemairs
verksamhet. Totalt består Europa av ett stort antal marknader. De legala enheterna
inom Europa samverkar med varandra vad gäller tillverkning och försäljning. I allt
väsentligt bedömer bolaget också att det föreligger likartade ekonomiska förhål-
landen inom området varför sammanslagning av de legala enheterna inom området
är motiverat. Systemair anser att en redovisning för de sammanslagna segmenten
dessutom blir mer överskådlig. Moderbolaget redovisas i ett separat segment,
Koncerngemensamt. Basen för sammanslagningen är dotterbolagens legala
hemvist och konsolidering sker enligt samma principer som för koncernen totalt.
Koncernen Europa
Amerika,
Mellanöstern,
Asien,
Australien
och Afrika
Koncern-
gemen-
samt
Elimine-
ringar Totalt
2022/23
Nettoomsättning, extern 9 163,2 2 894,7 - - 12 057,9
Nettoomsättning, intern 225,4 36,8 181,9 -444,1 -
Rörelseresultat 1 384,7 186,0 -169,3 - 1 401,4
Rörelsemarginal, % 15,1 6,4 - - 11,6
Resultat e. fin. netto 986,2 102,9 205,8 - 1 294,9
Vinstmarginal, % 10,8 3,6 - - 10,7
Tillgångar 6 049,5 2 328,2 4 688,4 3 433,0 9 633,1
Investeringar -146,7 -76,3 541,6 - 318,6
Av- och nedskrivningar 479,3 58,3 30,7 - 568,3
2021/22
Nettoomsättning, extern 7 385,0 2 249,5 - - 9 634,5
Nettoomsättning, intern 209,3 13,7 149,1 -372,1 -
Rörelseresultat 773,9 114,2 -118,3 - 769,8
Rörelsemarginal, % 10,5 5,1 - - 8,0
Resultat e. fin. netto 905,2 241,9 -405,4 - 741,7
Vinstmarginal, % 12,3 10,8 - - 7,7
Tillgångar 5 387,1 1 694,6 4 218,8 -2 828,1 8 472,4
Investeringar -294,5 -48,9 -172,5 - -515,9
Av- och nedskrivningar 335,4 52,3 20,7 - 408,4
Not 4 Upplysning för geografiska områden
Koncernens verksamhet indelas geografiskt huvudsakligen i Norden, Västeuropa
(exkluderat Norden), Östeuropa och OSS, Nord- och Sydamerika samt Mellanöstern,
Asien, Australien och Afrika.
Region Norden omfattar länderna Danmark, Finland, Färöarna, Grönland, Island,
Norge, Sverige och Åland. I region Västeuropa ingår Andorra, Belgien, Cypern,
Frankrike, Grekland, Irland, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Monaco,
Nederländerna, Portugal, San Marino, Schweiz, Spanien, Storbritannien,
Tyskland och Österrike.
Region Östeuropa inklusive OSS består av Albanien, Armenien, Azerbajdzjan,
Belarus, Bosnien och Hercegovina, Bulgarien, Estland, Georgien, Kazakstan,
Kosovo, Kroatien, Kyrgyzstan, Lettland, Litauen, Makedonien, Moldavien,
Montenegro, Polen, Rumänien, Ryssland, Serbien, Slovakien, Slovenien,
Tadjikistan, Tjeckien, Turkmenistan, Ukraina, Ungern och Uzbekistan.
Nord- och Sydamerika avser Brasilien, Chile, Colombia, Costa Rica, Guatemala,
Honduras, Jamaica, Kanada, Kuba, Mexiko, Panama, Paraguay, Peru, Puerto Rico,
Surinam och USA.
Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika avser Afghanistan, Algeriet, Angola,
Australien, Bahrain, Bangladesh, Benin, Botswana, Brunei, Burma, Egypten,
Elfenbenskusten, Etiopien, Filippinerna, Förenade Arabemiraten, Gabon, Ghana,
Indien, Indonesien, Irak, Iran, Israel, Japan, Jordanien, Kambodja, Kamerun,
Kap Verde, Kenya, Kina, Kongo, Kuwait, Libanon, Madagaskar, Malaysia, Mali,
Marocko, Mauritius, Mongoliet, Mocambique, Namibia, Nigeria, Nya Zeeland,
Oman, Pakistan, Qatar, Rwanda, Saudiarabien, Senegal, Singapore, Somalia,
Sudan, Swaziland, Sydafrika, Sydkorea, Taiwan, Tanzania, Thailand, Tunisien,
Turkiet, Vietnam, Yemen, Zambia och Zimbabwe.
Fördelning av försäljningsintäkter nedan baseras på den geografiska marknad
där kunden finns. Tillgångar och investeringar rapporteras där tillgången finns.
I tabellen nedan redovisas extern nettoomsättning på Systemairs tio största
marknader baserad på kundens hemvist. Systemair har en väldigt bred kundbas
med nära 100 000 kunder och ingen enskild kund utgör normalt mer än cirka
1 procent av företagets totala omsättning, vilket innebär att Systemair har ett
begränsat beroende av enskilda kunder.
Geografisk fördelning
Koncernen
Nettoomsättning
Anläggningstill-
gångar
1)
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Norge 825,8 770,8 66,8 73,4
Sverige 727,2 616,1 285,1 295,8
Övriga Norden 646,6 501,9 416,4 135,4
Totalt Norden 2 199,6 1 888,8 768,3 504,6
Tyskland 1 592,0 1 206,4 415,3 401,8
Frankrike 835,4 666,1 31,3 125,7
Italien 707,3 310,2 366,7 280,6
Storbritannien 510,2 427,1 131,3 43,8
Nederländerna 438,2 369,7 102,5 122,9
Spanien 407,8 319,9 218,8 204,3
Övriga Västeuropa 1 061,2 874,4 175,8 165,8
Totalt Västeuropa 5 552,1 4 073,8 1 441,7 1 344,9
Övriga Östeuropa inkl. OSS 1 368,0 1 411,6 889,6 925,2
Totalt Östeuropa inkl. OSS 1 368,0 1 411,6 889,6 925,2
USA 785,8 570,8 113,2 82,2
Kanada 495,4 400,0 197,1 207,0
Övriga Nord- och Sydamerika 60,6 78,7 0,5 1,6
Totalt Nord- och Sydamerika 1 341,8 1 049,5 310,8 290,8
Mellanöstern, Asien, Australien
och Afrika 1 596,4 1 210,8 395,5 364,9
12 057,9 9 634,5 3 805,9 3 430,6
1)
Anläggningstillgångar avser immateriella och materiella anläggningstillgångar samt
nyttjanderättstillgångar.
75 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
75 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets försäljning omfattar uteslutande koncerninterna tjänster
till andra koncernföretag.
Fördelning per marknad
Nettoomsättning
Moderbolaget
2022/23 2021/22
Norden 49,5 42,1
Västeuropa 69,1 58,4
Östeuropa inkl. OSS 30,4 23,6
Nordamerika 13,8 11,1
Mellanöstern, Asien, Australien och Afrika 19,1 13,9
181,9 149,1
Not 5 Intäkternas fördelning
Koncernens intäkter genereras i huvudsak av tillverkning och försäljning av
ventilationsprodukter samt service av ventilationsprodukter. Totala intäkter för
räkenskapsåret uppgick till 12 057,9 Mkr (9 634,5) varav service av ventilations-
produkter utgjorde 475,2 Mkr (362,9). Tabellen nedan visar intäkternas fördelning
per segment.
Koncernen Europa
Amerika,
Mellanöstern,
Asien, Austra-
lien och Afrika Totalt
2022/23
Försäljning av ventilations- och
värmeprodukter, redovisade vid
en viss tidpunkt 8 594,0 2 664,2 11 258,2
Försäljning av ventilations- och
värmeprodukter, redovisade över tid 124,2 200,3 324,5
Service redovisad vid en viss tidpunkt 238,8 5,5 244,3
Service redovisad över tid 206,2 24,7 230,9
9 163,2 2 894,7 12 057,9
2021/22
Försäljning av ventilations- och
värmeprodukter, redovisade vid en
viss tidpunkt 6 883,8 2 024,2 8 908,0
Försäljning av ventilations- och
värmeprodukter, redovisade över tid 158,4 205,2 363,6
Service redovisad vid en viss tidpunkt 179,2 3,1 182,3
Service redovisad över tid 163,6 17,0 180,6
7 385,0 2 249,5 9 634,5
Koncernen
Kontraktsbalanser 2022/23 2021/22
Avtalstillgångar 11,3 3,0
Avtalsskulder 0,1 0,8
Merparten av koncernens försäljning sker med 30 till 60 dagars betalningsvillkor.
>> Not 4, forts.
Not 6 Kostnadsslagsindelning
Kostnad
sålda varor
Försäljnings-
kostnader
Administra-
tionskostnader Totalt
2022/23
Materialkostnader -5 316,3 -5 316,3
Personalkostnader -1 801,1 -1 349,3 -343,0 -3 493,4
Avskrivningskostnader -200,5 -163,7 -35,0 -399,2
Övriga kostnader -630,6 -946,8 -197,4 -1 774,8
-7 948,5 -2 459,8 -575,4 -10 983,7
2021/22
Materialkostnader -4 028,5 - - -4 028,5
Personalkostnader -1 500,4 -1 196,1 -272,8 -2 969,3
Avskrivningskostnader -176,5 -150,0 -32,2 -358,7
Övriga kostnader -610,2 -731,4 -132,6 -1 474,2
-6 315,6 -2 077,5 -437,6 -8 830,7
Kostnaden för produktutveckling uppgår till cirka 240 Mkr (220) under 2022/23.
Den största delen av kostnaderna avser personalkostnader redovisade under
funktionen Kostnad sålda varor.
Not 7 Arvoden till revisorer
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
EY
Revisionsuppdraget -9,6 -7,4 -3,3 -2,0
Revision utöver revisions-
uppdraget -0,3 -0,1 -0,3 -
Totalt EY -9,9 -7,5 -3,6 -2,0
Övriga
Revisionsuppdraget -3,8 -3,9
Revision utöver revisions-
uppdraget -0,4 -0,4
Skatterådgivning -3,0 -2,7
Övriga tjänster -3,1 -1,9 -1,2
Totalt Övriga -10,3 -8,9 -1,2
Totalt -20,2 -16,4 -4,8 -2,0
Not 8 Leasing
Koncernens leasinavtal består främst av lagerlokaler, maskiner, inventarier, fordon
respektive kontorsbyggnader. Som tillägg till ovan leasar Systemair totalt fem av
sina fabriker varav dessa, specifikt, inhyser fyra enskilda produktionsanläggningar.
Generellt är leasingavtalen stipulerade med en fast hyresperiod. Med tillägg till
detta innehåller vissa specifika leasinaavtal en option med möjligheten att förlänga
en, tidigare avtalad, leasingperiod. Respektive leasingavtal förhandlas separat
och inbegriper olika former av villkor vilka även innehåller särskilda kovenanter.
Leasing avtalens utformning inkluderar såväl en rörlig som fast del (avgift) vilket
baseras på kontraktets avtalade nyttjanderätt samt i kombination med tillägg
för värdering av leasingskulden. Med tillägg till ovan inbegriper leasingavalen
komponenter som är definerade som rent leasingrelaterade, samt kan i särkilda
fall, innehålla komponenter som är definerade som icke leasingrelaterade.
Beräkningen av kontraktets avtalade nyttjanderätt respektive leasingskuld tar
endast hänsyn till delar vilka är definerade som leasingrelaterade komponenter.
Årets totala räntekostnader, vilka finns redovisade under avsnittet finansiella
kostnader, uppgår till -7,8 Mkr (-7,9). På helårsbasis redovisades leasingrelaterade
av- och nedskrivingar om totalt -118,6 Mkr (-114,6). Kortfristiga respektive leasing-
relaterade tillgångar samt de med ett fördefinierat lågt värde har kostnadsförts
med 9,8 Mkr (7,2) .
76
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
76SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen
2022/23
Byggnader
och mark
Personbilar
och andra
fordon
Övriga
nyttjanderätts-
tillgångar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 359,5 124,3 21,3
Nyupptagen leasing 60,8 39,4 1,4
Lösen av leasing/förfallna och avslu-
tade kontrakt -33,0 -49,3 -7,2
Omräkningsdifferens 27,8 8,6 1,4
415,1 123,0 16,9
Ackumulerad avskrivning
Vid årets början -170,0 -58,8 -8,4
Lösen av leasing 29,8 43,8 4,9
Omräkningsdifferens -17,9 -5,2 -0,5
Årets avskrivning -79,8 -32,8 -6,0
-237,9 -53,0 -10,0
Bokfört värde 177,2 70,0 6,9
Koncernen
2021/22
Byggnader
och mark
Personbilar
och andra
fordon
Övriga
nyttjanderätts-
tillgångar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 342,5 117,2 13,5
Nyupptagen leasing 42,8 35,6 10,7
Lösen av leasing/förfallna och avslu-
tade kontrakt -39,3 -29,8 -3,3
Omräkningsdifferens 13,5 1,3 0,4
359,5 124,3 21,3
Ackumulerad avskrivning
Vid årets början -113,7 -47,4 -4,8
Lösen av leasing 26,9 23,0 1,3
Omräkningsdifferens -6,9 -0,7 -0,3
Årets avskrivning -76,3 -33,7 -4,6
-170,0 -58,8 -8,4
Bokfört värde 189,5 65,5 12,9
Avtalade framtida leasingavgifter avseende kontrakt
som förfaller till betalning
Koncernen
2022/23 2021/22
Inom ett år 106,7 108,5
Inom 1 – 2 år 74,3 75,5
Inom 2 – 5 år 86,8 97,6
Längre än 5 år 10,9 4,7
Totalt 278,7 286,3
Koncernen
Leasingskuldens förfallostruktur 2022/23 2021/22
Inom ett år 106,2 108,2
Inom 1 – 2 år 69,7 73,1
Inom 2 – 5 år 75,4 87,7
Längre än 5 år 8,1 4,2
Totalt 259,4 273,2
Operationell leasing i enlighet med RFR 2
Moderbolaget
Bokförda leasingkostnader 2022/23 2021/22
Inom ett år 2,1 2,9
Inom 1 – 2 år 1,1 0,9
Inom 2 – 5 år 1,0 0,8
Totalt 4,2 4,6
Operationell leasing avser främst hyresavtal för kontorsfastigheter samt leasing
av förmånsbilar för anställda.
Not 9 Övriga rörelseintäkter
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Kursvinster av rörelsekaraktär 109,1 149,7 3,6 7,1
Vinst vid försäljning av dotter-
företag 445,5 - - -
Vinst vid försäljning av materi-
ella anläggningstillgångar 9,5 3,2 - -
Erhållna statliga stöd 1,7 7,5 - -
Förändrad pensionsredovis-
ning Norge 25,8 - - -
Diverse övriga intäkter 113,2 73,1 3,8 3,9
704,8 233,5 7,4 11,0
Not 10 Övriga rörelsekostnader
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Kursförluster av rörelsekaraktär -153,0 -127,8 -12,0 -1,6
Koncerninterna kostnader - - -58,7 -49,1
Förlust vid försäljning av dot-
terföretag - -22,5 - -
Förlust vid försäljning av mate-
riella anläggningstillgångar -0,4 -4,9 - -
Nedskrivninar av anläggnings-
tillgångar -155,4 -38,6 - -
Diverse övriga kostnader -110,3 -73,7 -34,8 -30,1
-419,1 -267,5 -105,5 -80,8
77
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
77 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Not 11 Anställda och personalkostnader
2022/23 2021/22
Medeltal
anställda
Varav
män
Medeltal
anställda
Varav
män
Moderbolaget 59 40 64 42
Dotterbolag i:
Norden 966 783 945 786
Sverige 588 467 568 467
Danmark 195 174 195 177
Finland 19 12 19 11
Norge 164 130 163 131
Västeuropa 2 062 1 510 2 246 1 785
Belgien 43 34 40 30
England 102 110 84 65
Grekland 12 7 11 4
Frankrike 50 37 252 188
Nederländerna 196 164 196 176
Irland 13 12 11 10
Italien 212 136 171 124
Portugal 22 15 23 16
Schweiz 54 44 53 43
Spanien 519 271 522 409
Tyskland 814 658 858 698
Österrike 25 22 25 22
Östeuropa inkl. OSS 1 502 1 017 1 517 1 042
Azerbajdzjan 8 7 8 7
Belarus 4 - 6 1
Bulgarien 3 - - -
Estland 40 8 52 41
Georgien 2 2 2 2
Kazakstan 5 3 6 3
Kroatien 18 16 19 15
Lettland 8 7 8 7
Litauen 294 188 303 190
Polen 56 43 56 43
Rumänien 8 8 8 7
Ryssland 212 120 289 177
Serbien 9 5 9 5
Slovakien 268 172 269 168
Slovenien 196 170 173 151
Tjeckien 362 262 300 219
Ukraina 3 1 3 1
Ungern 6 5 6 5
Nord- och Sydamerika 526 339 487 315
Chile - - 4 3
Kanada 352 230 324 201
Mexiko 9 4 4 2
Peru 6 6 6 6
USA 159 99 149 103
Mellanöstern, Asien, Austra-
lien och Afrika 1 184 1 084 1 099 1 041
Australien 58 55 55 47
Förenade Arabemiraten 13 11 13 12
Indien 563 567 486 525
Kina 4 3 4 3
Marocko 32 29 30 31
Malaysia 136 106 107 83
Saudiarabien 26 25 22 22
Singapore 11 6 11 6
Sydafrika 94 84 119 98
Turkiet 236 187 240 203
Qatar 11 11 12 11
6 299 4 773 6 358 5 011
Andelen kvinnor i styrelse
och ledning, %
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Styrelse exklusive arbetstagar-
representanter 40 % 33 %
Koncernledning 0 % 0 %
Företagsledningar 9 % 10 %
Löner, andra ersättningar
och sociala kostnader
Löner och ersättningar Sociala kostnader
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Styrelse och VD
Moderbolaget 8,0 8,4 3,2 3,4
Dotterbolag i Norden 17,3 14,4 5,8 5,5
Västeuropa 56,1 46,1 11,6 9,2
Östeuropa inkl. OSS 24,6 20,3 6,4 4,9
Nord- och Sydamerika 9,4 4,9 0,7 0,9
Övriga värden 14,5 11,9 1,0 1,9
Summa styrelse och VD 129,9 106,0 28,7 25,8
Koncernens ersättningar till
ledande befattningshavare
under året
Grund-
lön/
Arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
för måner
Pensions-
kostnad Summa
2022/23
Gerald Engström – Styrelsens
ordförande 0,8 0,8
Patrik Nolåker – Styrelsens
vice ordförande 0,5 0,5
Carina Andersson – Ledamot 0,4 0,4
Niklas Engström – Ledamot 0,3 0,3
Svein Nilsen – Ledamot 0,1 0,1
Gunilla Spongh – Ledamot 0,4 0,4
Roland Kasper – Koncernchef 4,5 1,5 0,1 0,8 6,9
Andra ledande
befattningshavare
1
) 10,4 2,0 0,4 3,1 15,9
Summa 17,4 3,5 0,5 3,9 25,3
1)
Avser totalt 5 personer
Koncernens ersättningar till
ledande befattningshavare
under året
Grund-
lön/
Arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
för måner
Pensions-
kostnad Summa
2021/22
Gerald Engström – Styrelsens
ordförande 0,8 - - - 0,8
Patrik Nolåker – Styrelsens
vice ordförande 0,5 - - - 0,5
Carina Andersson – Ledamot 0,4 - - - 0,4
Niklas Engström – Ledamot 0,3 - - - 0,3
Svein Nilsen – Ledamot 0,3 - - - 0,3
Gunilla Spongh – Ledamot 0,4 - - - 0,4
Roland Kasper – Koncernchef 4,3 0,7 - 0,8 5,8
Andra ledande
befattningshavare
1)
12,7 1,2 0,7 3,7 18,3
Summa 19,7 1,9 0,7 4,5 26,8
1)
Avser totalt 9 personer
Arvodet till styrelsen är sammanlagt 2 515 tkr (2 710) och fördelas med 800 tkr
(750) till ordföranden, 525 tkr (500) till vice ordföranden, 330 tkr (315) till var och
en av övriga bolagsstämmovalda ledamöter. Därutöver har ersättning utgått till
revisionsutskottet med sammanlagt 150 tkr (150) varav 100 tkr (100) till utskot-
tets ordförande och 50 tkr (50) till övrig ledamot. Ersättning har även utgått till
ersättningsutskottet med 30 tkr (30) till utskottets ordförande och 20 tkr (20) till
övrig ledamot .
78
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
78SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Löner, andra ersättningar och
sociala kostnader
Löner och ersättningar Sociala kostnader
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Övriga anställda
Moderbolaget 49,3 47,9 27,4 26,6
Dotterbolag i Norden 528,0 479,7 145,8 138,5
Västeuropa 1 046,2 880,3 304,7 256,9
Östeuropa inkl. OSS 353,2 282,4 79,8 64,2
Nord- och Sydamerika 249,1 166,2 38,5 40,8
Övriga världen 166,2 131,6 16,6 10,0
Summa övriga anställda 2 392,0 1 988,1 612,8 537,0
Av de sociala kostnaderna i moderbolaget avsåg 12,1 Mkr (11,7) pensionskostnader,
varav pensionskostnader för styrelse och VD utgjorde 0,8 Mkr (0,8). I övriga
koncernföretag var pensionskostnaderna 66,6 Mkr (62,7), varav till styrelser och
VD 6,9 Mkr (7,1).
Ersättningspolicy
Styrelsens ordförande och ledamöter erhåller ersättning enligt årsstämmans
beslut. Arvode till arbetstagarrepresentanter utgår med 30 tkr (30) per år.
Ersättning till verkställande direktören beslutas av styrelsen efter förslag från
ersättningskommittén bestående av Carina Andersson, Gerald Engström samt
Patrik Nolåker. Ersättningar till andra ledande befattningshavare beslutas av
koncernchefen efter samråd med ersättningskommittén.
Ledande befattningshavare utgörs förutom Koncernchef och Verkställande
Direktör Roland Kasper av Vice President Sales Olle Glassel, Vice President Global
Supply Chain Anders Gustafsson, Vice President Products and Marketing Björn-
Osvald Skandsen, CFO Anders Ulff samt Vice President M&A Janni Weber.
Ersättningen till ledande befattningshavare skall – utifrån den marknad där
bolaget är verksamt och den miljö respektive befattningshavare är verksam i
– vara konkurrenskraftig och möjliggöra rekrytering av nya befattningshavare
samt motivera ledande befattningshavare att stanna kvar i bolaget. Med ledande
befattningshavare avses verkställande direktören och övriga medlemmar i
koncernledningen.
Ersättningssystemet skall bestå av fast lön och pension, men kan också omfatta
rörlig lön och tjänsteförmåner som till exempel förmånsbil. Utöver ovanstående
kan särskilda incitamentsprogram, beslutade av årsstämman, förekomma. Fast
lön och förmåner skall fastställas individuellt utifrån ovanstående kriterier och
respektive befattningshavares särskilda kompetens.
Rörlig lön baseras på företagets resultat med syfte att främja bolagets strategi,
långsiktiga värdeskapande och hållbarhet. Den rörliga lönen utgår som en
andel av den fasta lönen och kan maximalt uppgå till 40 procent av årslönen för
koncernchefen, 25 procent för övriga ledande befattningshavare och 15 procent
för övriga nyckelpersoner.
Pensionen ska som huvudregel vara premiebestämd och inte överstiga 35 procent
av den fasta lönen. Omfattningen av pensionen ska baseras på samma kriterier
som ovan och grundas på den fasta lönen. Styrelsen ska äga rätt att frångå
rikt linjerna om det i enskilda fall finns särskilda skäl för detta.
Uppsägningsstid och avgångsvederlag
För verkställande direktör gäller en uppsägningstid om tolv månader vid uppsägning
från bolagets sida och en uppsägningstid om sex månader vid uppsägning från
verkställande direktörens sida. För övriga ledande befattningshavare gäller upp-
sägningstid enligt kollektivavtal eller som mest tolv månader från bolagets sida
och sex månader från den anställde. Inga avgångsvederlag har avtalats för
verkställande direktören eller annan ledande befattningshavare.
Aktie- och aktiekursbaserade incitamentsprogram
Den 25 augusti 2022 beslutade årsstämman i Systemair AB om utställande av
teckningsoptioner inom ramen för incitamentsprogrammet LTIP 2022. Under
delårsperioden utfärdade Systemair AB totalt 520 740 teckningsptioner avseende
Systemairaktier till ledande befattningar inom bolaget. Överlåtelse av tecknings-
optionerna till deltagarna görs till ett pris motsvarande deras marknadsvärde
enligt extern oberoende värdering med tillämpning av vedertagen värderings-
modell (Black-Scholes). I programmets första del ger varje teckningsoption rätt till
nyteckning av en aktie i bolaget till en kurs om 58,30 kr. Programmet löper över
fyra år från och med 24 september 2022 och sista dag för teckning är 30 september
2026. Under 2021 ställdes även 591 000 teckningsoptioner ut till ledande befatt-
ningshavare inom ramen för LTIP 2021.
>> Not 11, forts.
Not 12 Avskrivningar av immateriella och
materiella anläggningstillgångar
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Aktiverade utvecklingskostnader 1,8 1,9 1,8 1,9
Varumärken, kundrelationer 43,1 37,8 - -
Övriga immateriella anlägg-
ningstillgångar 30,1 22,8 14,1 11,9
Byggnader och marka
nläggningar 60,7 50,5 - -
Maskiner och tekniska
anläggningar 98,7 89,9 2,3 2,4
Inventarier och verktyg 59,9 52,2 1,2 1,8
Nyttjanderättstillgångar 118,6 114,6 - -
412,9 369,7 19,4 18,0
Avskrivningar fördelade
per funktion
Kostnad för sålda varor 203,8 179,1 - -
Försäljningskostnader 168,8 154,7 11,9 11,4
Administrationskostnader 35,9 32,9 7,2 6,3
Övriga rörelsekostnader 4,4 3,0 0,3 0,3
412,9 369,7 19,4 18,0
Not 13 Finansiella intäkter
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Ränteintäkter externa 2,4 3,7 0,9 -
Ränteintäkter närstående före-
tag - - 68,1 30,5
Netto valutakursförändring
finansiella instrument - - 26,7 28,8
2,4 3,7 95,7 59,3
Not 14 Finansiella kostnader
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Räntekostnader externa -66,1 -20,4 -51,2 -11,3
Räntekostnader närstående
företag - - -6,7 -
Räntekostnad leasing -7,8 -7,9 - -
Netto valutakursförändring
finansiella instrument -30,8 -0,9 - -
Övriga finansiella kostnader -4,2 -2,6 - -
-108,9 -31,8 -57,9 -11,3
79
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
79 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Not 15 Skatt på årets resultat
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Aktuell skatt -238,0 -180,2 -13,7 -1,9
Uppskjuten skatt -12,2 -17,2 1,6 0,9
-250,2 -197,4 -12,1 -1,0
Koncernens skattekostnad utgör 19,3 procent (26,6) av koncernens resultat
före skatt. Den lägre skattebelastningen är en följd av utnyttjade förlustavdrag
i enheter som tidigare varit förlustbringande. Skattesatsen för moderbolaget
har för räkenskapsåret varit 20,6 procent (20,6).
Vid utgången av räkenskapsåret hade Systemairkoncernen uppskjutna skatte-
fordringar om 70,7 Mkr (112,0) avseende underskottsavdrag. Uppskjutna skatte-
fordringar redovisas under förutsättning att det är sannolikt att underskottsavdrag
kan utnyttjas mot framtida skattepliktiga överskott baserat på bedömning i varje
enskilt bolag. Inga tidsbegränsningar i livslängd förekommer för de underskotts-
avdrag motsvarande de uppskjutna skattefordringar som aktiverats. Motsvarande
gäller även för de uppskjutna skattefordringar som ej beaktats på 230,0 Mkr.
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Resultat före skatt 1 294,9 741,7 698,9 -40,1
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget -266,0 -152,8 -106,4 8,3
Effekt utländska skattesatser - -1,1
Ej avdragsgilla kostnader -93,4 -24,3 -0,5 -0,6
Ej skattepliktiga intäkter 110,8 8,5 17,0 -
Skatteeffekt ej aktiverade
underskottsavdrag -31,1 -32,0 - -
Utdelningar från dotterbolag - - 64,2 61,6
Justeringar för skatter tidigare
år 2,8 6,7 - -
Skatteeffekt nedskrivning av
fordan i dotterbolag - - - -69,0
Övrigt 26,7 -2,4 13,6 -1,3
-250,2 -197,4 -12,1 -1,0
Förändring av uppskjuten skatt, temporära skillnader och underskottsavdrag
Koncernen 2022/23
Ingående balans
1 maj
Redo visat över
resultat räkningen
Redovisat i övrigt
total resultat
Förvärv/avyttring
av rörelse
Omräknings-
differens
Utgående balans
30 april
Anläggningstillgångar -49,5 2,8 - 2,2 -2,1 -46,6
Kortfristiga fordringar och skulder 29,8 9,7 - 3,0 0,3 42,8
Avsättningar och långfristiga skulder 14,2 3,2 -0,5 -0,2 0,6 17,3
Obeskattade reserver -19,8 -26,3 - - - -46,1
Underskottsavdrag 111,9 -44,7 - - 3,5 70,7
Övrigt 8,5 -1,1 - -2,0 -1,2 4,2
95,1 -56,4 -0,5 3,0 1,1 42,3
Koncernen 2021/22
Ingående balans
1 maj
Redo visat över
resultat räkningen
Redovisat i övrigt
total resultat
Förvärv/avyttring
av rörelse
Omräknings-
differens
Utgående balans
30 april
Anläggningstillgångar -43,1 -3,4 - -0,7 -2,3 -49,5
Kortfristiga fordringar och skulder 25,6 3,5 - - 0,7 29,8
Avsättningar och långfristiga skulder 13,2 1,2 -1,1 - 0,9 14,2
Obeskattade reserver -23,3 4,2 - - -0,7 -19,8
Underskottsavdrag 145,0 -34,5 - - 1,4 111,9
Övrigt 1,4 8,1 - - -1,0 8,5
118,8 -20,9 -1,1 -0,7 -1,0 95,1
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Uppskjutna skattefordringar
Materiella anläggningstillgångar 5,4 3,0 - -
Varulager 34,5 26,6 - -
Kortfristiga fordringar 8,3 3,2 - -
Pensionsavsättningar 17,3 14,2 - -
Underskottsavdrag 70,7 111,9 15,0 26,8
Övrigt 10,6 13,1 - -
146,8 172,0 15,0 26,8
Uppskjutna skatteskulder
Immateriella anläggningstill-
gångar 24,0 26,4 - -
Materiella anläggningstillgångar 28,0 26,1 - -
Obeskattade reserver 46,1 19,8 - -
Övrigt 6,4 4,6 - 1,0
104,5 76,9 - 1,0
80
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
80SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Not 16 Immateriella och materiella anläggningstillgångar
Koncernen 2022/23 Goodwill
Aktiverade
utvecklings-
kostnader
Varumärken,
kundrelationer
Övriga
immateriella
tillgångar
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier
och verktyg
Pågående
anläggningar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 1 021,3 13,0 492,2 249,2 2 005,1 1 278,9 669,3 125,6
Anskaffning via företagsförvärv 133,2 - 140,4 - 66,6 7,2 3,7
Årets anskaffning - - - 23,5 32,2 66,0 77,2 150,3
Försäljning/Utrangering -169,1 - -32,2 -26,9 -147,7 -109,8 -141,0 -13,4
Omklassificering - - - 1,2 77,0 53,9 17,8 -149,9
Omräkningsdifferens 160,3 - 37,3 14,6 272,6 89,2 44,3 23,5
1 145,7 13,0 637,7 261,6 2 305,8 1 385,4 671,3 136,1
Ackumulerad avskrivning
Vid årets början - -7,0 -353,0 -174,4 -702,5 -838,9 -475,1 -
Försäljning/Utrangering - - 15,8 12,9 28,9 94,6 82,5 -
Omklassificering - - - - - - - -
Omräkningsdifferens - - -25,1 -11,2 -37,8 -47,6 -24,9 -
Årets avskrivning - -1,8 -43,1 -30,1 -60,7 -98,7 -59,9 -
- -8,8 -405,4 -202,8 -772,1 -890,6 -477,4 -
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -132,4 -3,9 - - -4,7 - - -
Omräkningsdifferens -0,3 - - - 15,7 6,1 0,8 -
Försäljning/Utrangering 26,4 - - - - - - -
Årets nedskrivning -50,8 - - -0,1 -72,3 -27,9 -4,3 -
-157,1 -3,9 - -0,1 -61,3 -21,8 -3,5 -
Bokfört värde 988,6 0,3 232,3 58,7 1 472,4 473,0 190,4 -
Koncernen 2021/22 Goodwill
Aktiverade
utvecklings-
kostnader
Varumärken,
kundrelationer
Övriga
immateriella
tillgångar
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier
och verktyg
Pågående
anläggningar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 837,6 13,0 439,1 228,1 1 777,3 1 125,7 586,8 159,6
Anskaffning via företagsförvärv 160,2 - 37,1 - 40,1 21,8 68,0 -
Årets anskaffning - - - 16,3 7,5 84,0 0,7 234,2
Försäljning/Utrangering -12,2 - - -8,2 -17,6 -38,6 -27,5 -1,0
Omklassificering - - - 11,3 145,2 62,2 29,1 -247,8
Omräkningsdifferens 35,7 - 16,0 1,7 52,6 23,8 12,2 -19,4
1 021,3 13,0 492,2 249,2 2 005,1 1 278,9 669,3 125,6
Ackumulerad avskrivning
Vid årets början - -5,1 -302,4 -158,1 -640,4 -755,1 -438,8 -
Försäljning/Utrangering - - - 7,7 2,3 31,6 26,1 -
Omklassificering - - - 0,6 - -0,4 -0,2 -
Omräkningsdifferens - - -12,8 -1,8 -13,9 -25,1 -10,0 -
Årets avskrivning - -1,9 -37,8 -22,8 -50,5 -89,9 -52,2 -
- -7,0 -353,0 -174,4 -702,5 -838,9 -475,1 -
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -102,0 -3,9 - - -4,3 - - -
Omräkningsdifferens -4,5 - - - -0,4 - - -
Försäljning/utrangering 12,7 - - - - - - -
Årets nedskrivning -38,6 - - - - - - -
-132,4 -3,9 - - -4,7 - - -
Bokfört värde 888,9 2,1 139,2 74,8 1 297,9 440,0 194,2 125,6
81
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
81 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill samt
varumärken med obestämbar livslängd
Goodwill har fördelats på kassagenererande enheter, legala enheter, och prövats
för nedskrivningsbehov. De kassagenererande enheternas återvinningsvärde
baseras på nyttjandevärde. Dessa beräkningar utgår från uppskattade kassaflö-
den baserade på finansiella planer som godkänts av ledningen och täcker en fem-
årsperiod. Ledningen har fastställt de finansiella planerna baserat på tidigare
resultat, erfarenheter och förväntningar på marknadsutvecklingen. Planerna
inkluderar bland annat antaganden om produktlanseringar, prisutveckling, försälj-
ningsvolymer, konkurrerande produkter och kostnadsutveckling. Kassaflödet
bortom femårsperioden har antagits ha en årlig tillväxt motsvarande 2–4 procent
per år. Diskonteringsräntan före skatt varierar mellan de olika kassagenererande
enheterna från 13 till 22 procent (9–30).
I tabellen nedan framgår fördelning av goodwill per kassagenererande enhet för
de 10 enskilt största goodwillposterna samt varumärke med obestämbar livs-
längd, genomsnittligt estimerad tillväxt och bruttomarginal under prognosperio-
den samt diskonteringsränta före skatt för respektive enhet vilka använts vid
beräkningar av nyttjandevärden. Värdet för Systemair HSK i Turkiet är justerat för
hyperinflation enligt IAS 29.
2022/23
Kassagenererande enhet Land
Goodwill 30 april
Varumärke som
omfattas av
nedskrivningsprövning
Genom snittligt
estimerad
tillväxt
Genomsnittligt
estimerad
bruttomarginal
Diskonteringsränta
före skatt
Systemair HSK Turkiet 104,2 - 15 % 21 % 22 %
Sagicofim Group Italien 86,7 32,4 11 % 30 % 18 %
Systemair B.V Nederländerna 68,3 - 3 % 22 % 13 %
Koolair Group Spanien 64,6 67,8 0 % 25 % 16 %
Systemair India Pvt LTD Indien 55,1 - 9 % 18 % 18 %
Group SCS Storbritannien 42,1 - 10 % 25 % 14 %
Burda WTG Tyskland 35,9 - 9 % 45 % 14 %
Recutech Tjeckien 35,5 - 9 % 25 % 13 %
Systemair Italy s.r.l Italien 33,4 - 10 % 31 % 18 %
Systemair Schweiz AG Schweiz 32,6 - 5 % 46 % 13 %
Övriga bolag 430,2
988,6 100,2
2021/22
Kassagenererande enhet Land
Goodwill 30 april
Varumärke som
omfattas av
nedskrivningsprövning
Genom snittligt
estimerad
tillväxt
Genomsnittligt
estimerad
bruttomarginal
Diskonteringsränta
före skatt
Tecnair S.p.A Italien 113,2 10 % 30 % 13 %
Systemair B.V Nederländerna 62,2 5 % 22 % 9 %
Koolair Group Spanien 58,8 59,9 0 % 25 % 12 %
Systemair India Pvt LTD Indien 56,0 9 % 17 % 13 %
LLC Systemair Ryssland 40,5 6 % 34 % 30 %
Burda WTG Tyskland 32,7 7 % 36 % 10 %
Recutech Tjeckien 30,9 14 % 25 % 10 %
Systemair Italy s.r.l Italien 30,4 6 % 31 % 13 %
Systemair Schweiz AG Schweiz 28,6 5 % 45 % 10 %
Systemair Inc. Kanada 27,2 9 % 22 % 11 %
Övriga bolag 408,4
888,9 59,9
>> Not 16, forts.
Återvinningsvärdet för de testade enheterna överstiger deras redovisade värden
och därmed har inga nedskrivningar redovisats. Men givet den nuvarande makro-
ekonomiska situationen i Turkiet föreligger dock vissa svårigheter i att bedöma
diskonteringsräntan. En förändring av diskonteringsränta med cirka 2,5 procent-
enheter skulle indikera ett nedskrivningsbehov. Återvinningsvärdet för övriga
testade enheterna överstiger deras redovisade värden och därmed har inga
ytterligare nedskrivningar redovisats. Känslighetsanalyser har gjorts avseende
estimerad bruttomarginal, tillväxttakt och diskonteringsränta. Känslighets-
analyserna baseras på en förändring i ett antagande medan alla andra antaganden
hålls konstanta. Systemair har konstaterat att det finns marginal i beräkningarna
för samtliga enheter.
82
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
82SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolaget 2022/23 Goodwill
Aktiverade
utvecklings kostnader Licenser m.m.
Maskiner och andra
tekniska anläggningar
Inventarier
och verktyg
Pågående
anläggningar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 0,7 13,0 87,7 11,6 16,1 8,4
Årets anskaffning - - 3,6 - 0,3 9,5
Omklassificering - - 0,9 - 2,3 -3,2
0,7 13,0 92,2 11,6 18,7 14,7
Ackumulerad avskrivning
Vid årets början -0,7 -7,0 -54,3 -8,7 -14,0 -
Årets avskrivning - -1,8 -14,1 -2,3 -1,2 -
-0,7 -8,8 -68,4 -11,0 -15,2 -
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början - -3,9 - - - -
Årets nedskrivning - - - - - -
- -3,9 - - - -
Bokfört värde - 0,3 23,8 0,6 3,5 14,7
Moderbolaget 2021/22 Goodwill
Aktiverade
utvecklings kostnader Licenser m.m.
Maskiner och andra
tekniska anläggningar
Inventarier
och verktyg
Pågående
anläggningar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 0,7 13,0 76,5 11,6 16,1 11,6
Årets anskaffning - - - - - 8,0
Omklassificering - - 11,2 - - -11,2
0,7 13,0 87,7 11,6 16,1 8,4
Ackumulerad avskrivning
Vid årets början -0,7 -5,1 -42,4 -6,3 -12,2 -
Årets avskrivning - -1,9 -11,9 -2,4 -1,8 -
-0,7 -7,0 -54,3 -8,7 -14,0 -
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början - -3,9 - - - -
Årets nedskrivning - - - - - -
- -3,9 - - - -
Bokfört värde - 2,1 33,4 2,9 2,1 8,4
>> Not 16, forts.
83
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
83 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Not 17 Andra långfristiga fordringar
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Ingående balans 13,1 15,1 7,8 8,1
Tillkommande fordran 4,9 2,1 - -
Reglerade fordringar -3,7 -0,8 - -0,8
Nedskrivningar 1,6 -2,4 - 0,5
Omklassificering -1,9 -1,1 0,3 -
Omräkningsdifferenser 0,4 0,2 - -
Utgående balans 14,4 13,1 8,1 7,8
Not 18 Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Förutbetald hyra 11,3 8,1 - -
Förutbetalda försäkrings-
premier 11,2 8,5 - -
Serviceavtal och
programlicenser 21,5 17,5 14,2 12,4
Övrigt 62,7 61,4 5,9 7,5
106,7 95,5 20,1 19,9
Not 19 Varulager
Direkt materialkostnad under året uppgick till 5 579,3 Mkr (4 028,4). Inkuran s-
reserven har ökat med 14,3 Mkr. Total inkuransreserv uppgår till 106,7 Mkr (92,4),
vilket motsvarar 4,0 procent (3,8) av lagervärdet före avdrag för inkurans.
Not 20 Kundfordringar
Åldersanalys av kundford-
ringar, inklusive reserv
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Ej förfallna 1 921,9 1 596,3 - 4,3
< 90 dagar 383,1 286,6 - -
90-180 dagar 55,1 48,8 - -
181-360 dagar 28,3 25,0 - -
> 360 dagar 28,6 18,7 - -
Totalt 2 417,0 1 975,4 - 4,3
I enlighet med IFRS 9 tillämpar Systemair en värderingsmetodik vad gäller
beräkning av kreditförlustreserv för kundfordringar som innebär att förväntad
kreditförlust under kundfordringens hela löptid beaktas i beräkningen av kredit-
förlustreserv. Individuell värdering av utestående kundfordringar sker dock alltid
när så är mer lämpligt.
Modellen med att beräkna förväntade kreditförluster baseras på fem olika
nivåer av förfallodagar, allt från ej förfallna kundfordringar till fordringar med
mer än 360 dagars förfall, enligt tabellen ovan. Respektive nivå har en förväntad
kreditförlustgrad, utifrån vilka redovisningsmässiga förlustreserveringar sker om
inte en individuell bedömning indikerar annat. Graderingen av kreditförlust per
nivå baseras på historiska förlustmönster under en femårsperiod justerat för
förlustreserveringar som en individuell framåtblickande bedömning av förändrade
betalningsstrukturer utifrån konjunkturläge, kännedom om kund och marknad till
exempel. Kreditförlustgraderna för de olika kategorierna är per 30 april 2023 i
intervallet 0,1–71,2 procent (0,0–85,5). Systemair tillämpar som regel inte kredit-
försäkring, men om så är fallet undantagsvis, så accepteras en reservering reducerad
med försäkrat belopp. En enskild kundfordring skrivs bort vid den tidpunkt då det
inte finns någon rimlig förväntan om reglering av motparten.
Under räkenskapsåret 2022/23 har resultatet belastats med 14,8 Mkr (21,6)
avseende befarade kundförluster. Avsättning för osäkra kundfordringar i koncernen
uppgår till 3,7 procent (5,9) av totala kundfordringar.
Kundkreditrisk hanteras i varje dotterbolag som har upprättad en kreditpolicy
enligt en central mall. Utestående kundfordringar bevakas och rapporteras
regelbundet inom varje bolag och inom koncernen. Systemair har en väldigt bred
kundbas med nära 100 000 kunder och ingen enskild kund utgör normalt mer än
cirka 1 procent av företagets totala omsättning, vilket innebär att Systemair har
ett begränsat beroende av enskilda kunder. Kostnaden för förväntade och
konstaterade kundförluster belastar försäljningsomkostnaderna .
Reserv för förväntade
kreditförluster
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Ingående balans 124,7 109,4 0,8 -
Avsättning för befarade förlus-
ter 30,7 26,1 - 0,8
Återfört outnyttjat belopp -34,7 -8,0 - -
Konstaterade förluster -48,6 -10,8 - -
Förvärvade avsättningar 11,7 3,3 - -
Omräkningsdifferens 7,9 4,7 - -
Utgående balans 91,7 124,7 0,8 0,8
Avsatt reserv för förväntade kreditförluster fördelar sig enligt följande per
ålderskategori.
Reserv för förväntade
kreditförluster
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Ej förfallna 1,3 0,4 - -
Förfallna < 90 dagar 7,3 2,4 - -
Förfallna 90–180 dagar 3,5 3,2 - -
Förfallna 181–360 dagar 8,7 8,5 - -
Förfallna > 360 dagar 70,9 110,2 0,8 0,8
Reserv för förväntade
kreditförluster, totalt 91,7 124,7 0,8 0,8
Koncernen 2022/23
Bruttobelopp
kundford-
ringar Förlustreserv
Förväntad
förlustrisk, %
Ej förfallna 1 923,2 1,3 0,1 %
Förfallna < 90 dagar 390,4 7,3 1,9 %
Förfallna 90 – 180 dagar 58,6 3,5 6,0 %
Förfallna 181 – 360 dagar 37,0 8,7 23,5 %
Förfallna > 360 dagar 99,6 70,9 71,2 %
2 508,8 91,7 3,7 %
Koncernen 2021/22
Bruttobelopp
kundford-
ringar Förlustreserv
Förväntad
förlustrisk, %
Ej förfallna 1 596,7 0,4 0,0 %
Förfallna < 90 dagar 289,0 2,4 0,8 %
Förfallna 90–180 dagar 52,0 3,2 6,2 %
Förfallna 181–360 dagar 33,5 8,5 25,3 %
Förfallna > 360 dagar 128,9 110,2 85,5 %
2 100,1 124,7 5,9 %
84
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
84SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Not 21 Aktiekapital och förslag på utdelning
År Åtgärd Kvotvärde
Förändring av
aktiekapital, Mkr
Aktiekapital,
Mkr
Förändring
A-aktier
Förändring
B-aktier
Totalt
antal aktier
Öppningsbalanser maj 2007 52,0 500 000 20 000 520 000
2007/08 Split 100:1 1 52,0 50 000 000 2 000 000 52 000 000
2007/08 Omstämpling av aktier till ett aktieslag
1)
1 52,0 –50 000 000 –2 000 000 52 000 000
2021/22 Split 4:1 0,25 52,0 208 000 000
Vid årets slut april 2022 0,25 52,0 208 000 000
1)
Årsstämman den 25 juni 2007 beslutade att Bolaget endast skall ha ett aktieslag.
Per den 30 april 2023 omfattade det registrerade aktiekapitalet 52 000 000 kronor
uppdelade på 208 000 000 aktier av en och samma serie med en röst per aktie.
Samtliga aktier är fullt betalda.
Kapitalhantering
Styrelsen för Systemair har fastställt en målsättning att soliditeten lägst ska uppgå
till 30 procent. Den 30 april 2023 uppnåddes en soliditet om 54,7 procent (45,5).
Övriga finansiella covenanter som mäts med anledning av befintliga finansierings-
avtal med Nordea Bank AB och Svenska Handelsban-ken AB är räntetäcknings-
grad och nettoskuldsättningsgrad. Målet för räntetäckningsgraden är lägst 3,50
och under räkenskapsåret mättes räntetäckningsgraden till 18,51 (41,89). Målet
för nettoskuldsättningsgraden är högst 3,50 och under räkenskapsåret 2022/23
mättes nettoskuldsättningsgraden till 0,76 (1,73). Det kan därmed konstateras att
samtliga covenanter uppnåddes under räkenskapsåret.
Omräkningsreserv
Valutaeffekten på eget kapital redovisas som omräkningsdifferens. Omräknings-
differensen uppstår i konsolideringen när de utländska dotterbolagens netto-
tillgångar räknas om till svenska kronor. Systemair omräknar tillgångar, skulder
och eget kapital efter vid balansdagen gällande valutakurser samt att omräkna
resultat räkningarna till räkenskapsårets medelkurser. Kursdifferenser som upp-
kommer genom denna metod förs direkt till övrigt totalresultat. Omräknings-
differensen i eget kapital var för räkenskapsåret 2022/23 +606,0 Mkr (+119,1).
Fond för utvecklingsutgifter – moderbolaget
Vid aktivering av utvecklingsutgifter ska motsvarande belopp som aktiveras föras
över från balanserade vinstmedel till en särskild bunden fond i eget kapital, fond
för utvecklingsutgifter. Fonden ska minskas vid avskrivning, nedskrivning eller
avyttring. Moderbolaget redovisar en fond för utvecklingsutgifter om 0,3 Mkr
(2,1) för räkenskapsåret 2022/23.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står:
Överkursfond 35 206 751 kr
Fond för verkligt värde - 5 167 245 kr
Balanserad vinst 1 274 938 256
Årets vinst 686 755 351
1 991 733 113
Styrelsen föreslår att årsstämman den 31 augusti 2023 beslutar om en utdelning
på 1,10 kronor (0,90) per aktie. Totalt ger det en utdelning om 228,8 Mkr (187,2).
Den föreslagna utdelningen motsvarar 38 procent (34) av koncernens netto-
resultat justerat för realisationsvinsten från försäljningen av luftkonditionerings-
verksamheten om +445,5 Mkr. Antalet utdelningsberättigade aktier uppgår till
208 000 000 stycken.
Ägarförteckning
Systemairs 10 största ägares aktier enligt Euroclear den 30 april 2023.
Ägare Antal aktier
Andel i % av
kapital och röster
Färna Invest AB
1)
89 056 648 42,82 %
ebm-papst AB 22 239 080 10,69 %
Swedbank Robur Fonder 19 627 650 9,44 %
Alecta Tjanstepension Omsesidigt 14 255 048 6,85 %
Nordea Investment Funds 10 348 348 4,98 %
Didner & Gerge Fonder Aktiebolag 8 870 977 4,26 %
Tredje AP-Fonden 5 371 736 2,58 %
The Bank of New York Mellon SA/NV, W8IMY 4 546 128 2,19 %
Handelsbanken Fonder 4 016 652 1,93 %
SEB Investment Management 3 162 571 1,52 %
Övriga 26 505 162 12,74 %
Totalt 208 000 000 100,00 %
1)
Färna Invest AB är ett bolag som ägs av Systemairs styrelseordförande Gerald Engström.
Not 22 Upplåning och finansiella instrument
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Långfristiga skulder
Banklån mellan ett och fem år 450,8 974,3 339,7 857,2
Banklån mer än fem år 65,8 91,7 - -
516,6 1 066,0 339,7 857,2
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit 952,7 961,7 910,9 904,3
Kortfristig del av banklån 113,6 77,9 - -
1 066,3 1 039,6 910,9 904,3
Total upplåning 1 582,9 2 105,6 1 250,6 1 761,5
Fördelning mellan banker
Nordea Bank AB 840,7 866,4 818,3 841,4
Svenska Handelsbanken AB 432,3 920,1 432,3 920,1
Övriga banker 309,9 319,1 - -
1 582,9 2 105,6 1 250,6 1 761,5
85
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
85 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
SHB Nordea Övriga Totalt
Lån per valuta 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
EUR -16,7 452,0 433,6 297,2 97,7 116,3 514,6 865,5
SEK 436,3 474,8 28,2 339,9 - - 464,5 814,7
USD - - 123,0 67,9 - - 123,0 67,9
NOK - - -43,5 -80,8 - - -43,5 -80,8
DKK - - 40,7 35,7 - - 40,7 35,7
Övriga valutor 12,7 -6,7 258,7 206,5 212,2 202,8 483,6 402,6
Totalt 432,3 920,1 840,7 866,4 309,9 319,1 1 582,9 2 105,6
2022/23 2021/22
Låne-
belopp Viktad räntesats
Låne-
belopp Viktad räntesats
Långfristiga lån
Koncernen 516,6 3,13 % 1 066,0 1,03 %
Moderbolag 339,7 3,74 % 857,2 0,76 %
Kortfristiga lån
Koncernen 1 066,3 4,93 % 1 039,6 1,56 %
Moderbolag 910,9 4,75 % 904,3 1,11 %
Beviljade externa limiter på checkräkningskrediter uppgick i koncernen till 1 499,3 Mkr
(1 301,3) och i moderbolaget till 1 320,0 Mkr (1 170,0). Outnyttjad check räknings-
kredit i koncernen uppgick till 546,6 Mkr (339,6). Checkräkningskrediten löper med
rörlig ränta. Beviljade RCF facilitet uppgår i moderbolaget till 1 039,7 Mkr (1 009,3).
Outnyttjad RCF i moderbolaget uppgick till 1 039,7 Mkr (461,4).
I koncernens finansieringsavtal med Nordea Bank AB och Svenska Handelsbanken
AB så finns finansiella covenanter. Under året finns även nya finansiella covenanter
med EBRD för upplåning hos dotterbolag, Systemair HSK i Turkiet. De nyckeltal som
mäts är räntetäckningsgrad, nettoskuldsättningsgrad samt soliditet, vilka mäts
kvartalsvis som ett rullande 12-månaders värde. Löpande under året uppfyllde
koncernen alla gällande covenantvillkor.
>> Not 22, forts.
Förändring av skulder i finansieringsverksamheten
2022-04-30 Kassaflöde
Förvärv/
Avyttringar
Nyupptagen
leasing
Omräknings-
differenser 2023-04-30
Långfristiga finansiella skulder 1 066,0 -562,0 -4,6 - 17,2 516,6
Skuld för leasing 273,2 -118,9 10,2 86,9 8,0 259,4
Kortfristiga finansiella skulder 77,9 42,4 -6,2 - -0,5 113,6
Checkräkningskredit 961,7 -80,5 - - 71,5 952,7
Totala finansiella skulder 2 378,8 -719,0 -0,6 86,9 96,2 1 842,3
Moderbolaget
Långfristiga finansiella skulder 857,2 -517,5 - - - 339,7
Checkräkningskredit 904,3 6,6 - - - 910,9
Totala finansiella skulder 1 761,5 -510,9 - - - 1 250,6
2021-04-30 Kassaflöde
Nyupptagen
leasing
Omräknings-
differenser 2022-04-30
Koncernen
Långfristiga finansiella skulder 847,1 195,6 - 23,3 1 066,0
Skuld för leasing 311,6 -114,6 68,0 8,2 273,2
Kortfristiga finansiella skulder 122,8 -28,4 - -16,5 77,9
Checkräkningskredit 505,6 404,8 - 51,3 961,7
Totala finansiella skulder 1 787,1 457,4 68,0 66,3 2 378,8
Moderbolaget
Långfristiga finansiella skulder 693,1 164,1 - - 857,2
Kortfristiga finansiella skulder 50,8 -50,8 - - -
Checkräkningskredit 477,3 427,0 - - 904,3
Totala finansiella skulder 1 221,2 540,3 - - 1 761,5
Förfallostruktur
Förfallostruktur avseende framtida avtalade räntebetalningar baserat på nuvarande räntenivåer, amorteringar och övriga finansiella skulder.
2023/24 2024/25 2025/26 2026/27 2027/28 Senare
Räntebetalningar lån 19,4 15,7 2,5 2,0 1,3 3,5
Ränta checkräkningskredit 47,0
Total räntekostnad 66,4 15,7 2,5 2,0 1,3 3,5
Amorteringar
Lån 113,6 383,9 23,5 23,7 19,6 65,8
Rörelsekredit 952,7 - - - - -
Leasingskulder 104,4 68,4 44,2 22,5 5,5 14,4
Långfristiga skulder - - 39,1 - - -
Övriga skulder 1 220,0 - - - - -
Totalt odiskonterade betalningar 2 390,7 452,3 106,8 46,2 25,1 80,2
86
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
86SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
>> Not 22, forts.
2022/23
Tillgångar
Derivat
Värderat till upplupet
anskaffningsvärde
Värderat till verkligt
värde via resultatet
Totala finansiella
tillgångar
Icke finansiella
tillgångar Summa
Immateriella anläggningstillgångar - - - - 1 279,9 1 279,9
Materiella anläggningstillgångar - - - - 2 271,9 2 271,9
Nyttjanderättstillgångar - - - - 254,1 254,1
Andelar i intressebolag - - - - 17,3 17,3
Finansiella placeringar - - 1,4 1,4 - 1,4
Långfristiga fordringar - 8,1 - 8,1 6,3 14,4
Uppskjutna skattefordringar - - - - 146,8 146,8
Varulager - - - - 2 459,2 2 459,2
Övriga fordringar -2,9 2 495,7 - 2 492,8 355,4 2 848,2
Likvida medel - 339,9 - 339,9 - 339,9
Summa tillgångar -2,9 2 843,7 1,4 2 842,2 6 790,9 9 633,1
Eget kapital och skulder
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultaträkningen
Totala finansiella
skulder
Icke finansiella
skulder Summa
Eget kapital - - - 5 272,5 5 272,5
Avsättningar till pensioner - - - 24,7 24,7
Uppskjutna skatteskulder - - - 104,5 104,5
Övriga avsättningar - - - 83,3 83,3
Övriga långfristiga skulder - 39,1 39,1 6,9 46,0
Räntebärande skulder 1 528,9 - 1 582,9 - 1 582,9
Leasingskulder 259,4 - 259,4 - 259,4
Övriga skulder 1 186,1 - 1 186,1 1 073,7 2 259,8
Summa eget kapital och skulder 3 028,4 39,1 3 067,5 6 565,6 9 633,1
Förvärvsoption för resterande del i Systemair HSK, Turkiet och i Frico A/S, Danmark är redovisade som långsiktig övrig skuld med totalt 39,1 Mkr .
Klassificering och kategorisering av finansiella
tillgångar och skulder i koncernen
Värdering till verkligt värde innehåller en värderingshierarki avseende indata till
värderingarna. Denna värderingshierarki indelas i tre nivåer, som överensstämmer
med de nivåer som introducerades i IFRS 13 Finansiella instrument: Upplysningar.
De tre nivåerna utgörs av:
Nivå 1: Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tilgångar eller
skulder som företaget har tillgång till vid värderingstidpunkten. Systemair har för
närvarande inga finansiella tillgångar eller skulder som värderas enligt nivå 1.
Nivå 2: Andra indata än de noterade priser som ingår i Nivå 1, vilka direkt eller
indirekt är observerbara för tillgången eller skulden. Det kan även avse andra
indata än noterade priser som är observerbara för tillgången eller skulden såsom
räntenivåer, avkastningskurvor, volatilitet och multiplar. Terminskontrakt är värderade
till marknadsvärde enligt nivå 2, det vill säga verkligt värde fastställt utifrån värde-
ringstekniker med observerbara marknadsdata, antingen direkt eller indirekt som
inte inkluderats i nivå 1 (verkligt värde fastställt utifrån noterade priser på en aktiv
marknad för samma instrument).
Nivå 3: Icke observerbara indata för tillgången eller skulden. På denna nivå beaktas
antaganden som marknadsaktörer skulle använda sig av vid prissättningen av
tillgången eller skulden, inkluderat riskantaganden. Beräkningen av optionen att
köpa resterande 10 procent av aktierna i Systemair HSK, Turkiet, är beroende av
förväntat resultat före avskrivningar och skatt (EBITDA) för räkenskapsåren fram
till 2024/25, samt värdeutvecklingen för marken där den turkiska produktions-
anläggningen är placerad. En ökning av förväntat resultat efter skatt tillsammans
med en värdeökning på marken innebär en högre skuld för optionen. Inget tak för
förväntad skuld är reglerad i avtalet. En förändring av beräknad skuld förs över
koncernens eget kapital. Under räkenskapsåret har skulden värderats upp med
7,7 Mkr och är nu värderad till 27,5 Mkr. Beräkningen av optionen att köpa resterande
40 procent av aktierna i Frico A/S, Danmark, är beroende av förväntat rörelse-
resultat (EBIT) för räkenskapsåren 2023/24 och 2024/25. En ökning av förväntat
resultat efter skatt innebär en högre skuld för optionen. Inget tak för förväntad
skuld är reglerad i avtalet. En förändring av beräknad skuld förs över koncernens
eget kapital. För räkenskapsåret har skulden värderats upp med 5,5 Mkr och den
är nu värderad till 11,6 Mkr. Skuld för förvärvsoptionerna redovisas som Långfristiga
skulder, ej räntebärande i balansräkningen.
För samtliga poster, med undantag av upplåning, är det bokförda värdet en
approximation av det verkliga värdet, varför dessa poster inte indelas i nivåer
enligt värderingshierarkin. Lån till kreditinstitut löper till största del med rörlig
ränta. Bokfört värde på lån bedöms i allt väsentligt motsvara verkligt värde.
Värdeförändring förvärvsoption
2022/23
Systemair
HSK Turkiet
Frico A/S
Danmark Totalt
Ingående balans 24,9 5,6 30,5
Värdeförändring 7,7 5,5 13,2
Omräkningsdifferens -5,1 0,5 -4,6
Utgående balans 27,5 11,6 39,1
Värdeförändring förvärvsoption
2021/22
Systemair
HSK Turkiet
Frico A/S
Danmark Totalt
Ingående balans 35,7 2,0 37,7
Värdeförändring 1,7 3,6 5,3
Omräkningsdifferens –12,5 –12,5
Utgående balans 24,9 5,6 30,5
87
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
87 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
>> Not 22, forts.
2021/22
Tillgångar
Derivat
Värderat till upplupet
anskaffningsvärde
Värderat till verkligt
värde via resultatet
Totala finansiella
tillgångar
Icke finansiella
tillgångar Summa
Immateriella anläggningstillgångar - - - - 1 105,0 1 105,0
Materiella anläggningstillgångar - - - - 2 057,7 2 057,7
Nyttjanderättstillgångar 267,9 267,9
Andelar i intressebolag - - - - 7,1 7,1
Finansiella placeringar - - 1,4 1,4 - 1,4
Långfristiga fordringar - 7,8 - 7,8 5,3 13,1
Uppskjutna skattefordringar - - - - 172,0 172,0
Varulager - - - - 2 224,9 2 224,9
Övriga fordringar 4,2 2 052,4 - 2 056,6 230,8 2 287,4
Likvida medel - 335,9 - 335,9 - 335,9
Summa tillgångar 4,2 2 396,1 1,4 2 401,7 6 070,7 8 472,4
Eget kapital och skulder
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultaträkningen
Totala finansiella
skulder
Icke finansiella
skulder Summa
Eget kapital - - - 3 853,5 3 853,5
Avsättningar till pensioner - - - 78,7 78,7
Uppskjutna skatteskulder - - - 76,9 76,9
Övriga avsättningar - - - 77,6 77,6
Övriga långfristiga skulder - 30,5 30,5 12,0 42,5
Räntebärande skulder 2 105,6 - 2 105,6 - 2 105,6
Leasingskulder 273,2 - 273,2 - 273,2
Övriga skulder 1 128,0 - 1 128,0 836,4 1 964,4
Summa eget kapital och skulder 3 506,8 30,5 3 537,3 4 935,2 8 472,4
Förvärvsoption för resterande del i Systemair HSK, Turkiet och i Frico A/S, Danmark är redovisade som långsiktig övrig skuld med totalt 30,5 Mkr .
På balansdagen fanns utelöpande valutaderivat inom koncernen i EUR.
Marknadsvärdet på terminerna uppgår till -2,9 Mkr (4,7) i moder-bolaget.
Det sammanlagda säkrade värdet var i MEUR 18,0 (12,0). Omvärderingen
av derivaten belastar Övriga rörelsekostnader.
Valutaderivat – säkrade värden
Moderbolaget
EUR/SEK
MEUR
Förfallodatum
< 1 år 18,0
> 1 år -
Totalt utestående MEUR 18,0
Systemair har i sin finanspolicy angivit att upp till 50 procent av det förväntade
nettoinflödet av euro kan valutasäkras. För närvarande har styrelsen beslutat att
ingen regelbunden terminsäkring ska ske. Växling av överskottseuro sker löpande.
Terminskontrakten fanns, vid räkenskapsåret slut, upptagna till 100 procent i
moderbolaget. Terminskontrakten har värderats till verkligt värde. Säkringsr-
edovisning tillämpas ej. Värdeförändringar redovisas över resultaträkningen.
Att sälja valuta på termin innebär ett bindande avtal där man på förhand
fastställer ett lösenpris (kurs) vid ett visst datum .
Not 23 Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Löne- och semesterskuld 193,8 168,4 9,8 9,9
Skuld arbetsgivaravgifter 47,5 42,3 6,1 5,0
Provisioner och bonus 38,2 27,3 4,2 1,3
Kundbonus 29,7 17,5 - -
Garanti och servicearbeten 9,9 7,4 - -
Revisionsarvoden 6,5 4,1 - -
Övrigt 167,4 123,5 23,3 3,1
493,0 390,5 43,4 19,3
Not 24 Bokslutsdispositioner, övriga
Moderbolaget
2022/23 2021/22
Erhållna koncernbidrag 183,3 65,0
Skillnad mellan bokförd avskrivning och avskrivning
enligt plan -0,8 0,9
182,5 65,9
Not 25 Obeskattade reserver
Moderbolaget
2022/23 2021/22
Skillnad mellan bokförd avskrivning och avskrivning
enligt plan 0,7 -
0,7 -
88
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
88SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Not 26 Avsättningar för pensioner
Systemair har flera olika planer för ersättning efter avslutad anställning. Planerna
är antingen förmåns- eller avgiftsbestämda, eller en kombination av de båda. En
avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen betalar
en premie till separat juridisk enhet och härefter inte har några ytterligare förpliktelser.
Avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad under den period när de
anställda utför tjänsten ersättningen avser. En förmånsbestämd pensionsplan är
en pensionsplan som anger ett belopp för den pensionsförmån en anställd erhåller
efter pensionering. De förmånsbestämda planerna värderas separat för respektive
plan utifrån de förmåner som intjänats under tidigare och innevarande perioder.
Den skuld som redovisas under rubriken Avsättningar för pensioner avseende
förmånsbestämda pensionsplaner är nuvärdet av den förmånsbestämda förplik-
telsen på balansdagen minus verkligt värde på förvaltningstillgångarna. Kostnaden
för förmånsbestämd pensionsplan bryts ner i olika kategorier så som kostnad för
intjäning, räntekostnad eller intäkt och omvärderingseffekter. Kostnaden för intjäning
rapporteras som en operativ kostnad och klassificeras som Kostnad för sålda varor,
försäljningskostnader eller administrationskostnader beroende på individens
funktion. Räntekostnad eller intäkt redovisas i finansnettot och omvärderings-
effekterna redovisas i totalresultatet.
Pensionsförpliktelserna beräknas årligen med hjälp av oberoende aktuarier
som använder sig av Projected Unit Credit-metoden. Beräkningen grundar sig på
aktuariella, demografiska och finansiella antaganden så som diskonteringsränta,
förväntad inflation, förväntad löneökning och förväntad avkastning på förvaltnings-
tillgångar.
Nedan följer en kort beskrivning av de väsentligaste pensionsplanerna.
Sverige
En del av tjänstemännen i Sverige har en förmånsbestämd pensionsplan, ITP 2.
Planen baseras på slutlön och för full pension krävs 30 års intjänande. ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och familjepension (alternativt
familjepension) tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från
Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2
som finaniseras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2022/23 har bolaget inte haft
tillgång till information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens
förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte
varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som
tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt
beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och
förväntad återstående tjänstgöringstid. Årets avgifter för förmånsbestämda
pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till cirka 7,5 Mkr (8,0).
Avgifterna för 2023/24 bedöms ligga i linje med 2022/23.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas till-
gångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkrings-
tekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och
175 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent
eller överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar
för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering
kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av
befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premie-
reduktioner. Vid utgången av 2022 uppgick Alectas överskott i form av den
kollektiva konsolideringsnivån till 172 procent (172).
Norge
Bolaget har under verksamhetsåret ändrat sin pensionsplan till en avgiftsbestämd
plan. Detta resulterade i en återföring av det tidigare tilldelade åtagandet på 25,8 Mkr,
vilket ingår i lönekostnaderna. Det finns ingen ytterligare pensionsskuld kvar i
balansräkningen vid räkenskapsårets utgång.
Schweiz
Förmånsbestämda planer i Schweiz måste finansieras genom en separat juridiskt
administrativ förvaltad pensionsfond. I detta avseende definierar schweizisk lag
endast en obligatorisk lägstanivå.
Försäkringsplan; företaget är anslutet till en kollektiv stiftelse. Enligt IAS 19 klassi-
ficeras planen som en förmånsbestämd plan men planen har fastställda avgifter.
Enligt schweizisk lag garanterar stiftelsen de intjänade förmånsbelopp som årligen
fastställs för den anställde. Ränta kan komma att läggas till balansen. Vid pensions-
tillfället har den anställde rätt att ta ut pensionen som en klumpsumma, en livränta
eller en del som klumpsumma och få resterande del omvandlad till fast livränta
enligt de taxor som fastställs av den kollektiva stiftelsen. Enligt schweizisk lag
ska stiftelsen garantera en lägsta nivå avseende investeringen. I övrigt ansvarar
stiftelsen för hur förvaltartillgångarna investeras.
Italien
Enligt italiensk lag har en anställd, i händelse av uppsägning, rätt till ett avgångs-
vederlag, så kallad TFR. I korthet beräknas TFR individuellt genom en del av den
anställdes årliga bruttolön och en skälig omvärdering av det belopp som tjänats
in fram till tiden för uppsägningen. Genom förändringar i italiensk lagstiftning,
1 januari 2007, är alla företag med mer än 50 anställda skyldiga att betala in den
beräknade TRF-skulden till en kompletterande pensionsfond eller till INPS statlig
fond. Alla ersättningar efter avslutad anställning som ska betalas i framtiden ska
betalas via någon av ovannämnda fonder. Därav klassificeras fonden som en
avgiftsbestämd plan i och med lagändringen.
Pensionsskulden per den 30 april 2023 avseende förmånsbestämda pensions-
planer baserar sig på intjänade belopp i TFR per den 31 december 2006. Det
motsvarar det belopp som företaget måste betala ut när en anställd uppnår
pensionsålder eller i händelse av den anställdes uppsägning.
Frankrike
I Frankrike betalas pension ut till de anställda vid pensionstillfället i enlighet
med gällande kollektivavtal. Planen är förmånsbestämd och baseras på slutlön.
Det finns inga minikrav reglerade.
.
89
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
89 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Information per land, 30 april 2023
Belopp som ingår i balansräkningen – för förmånsbestämda pensionsplaner Schweiz Italien Frankrike Övriga Totalt
Nuvärdet av förpliktelser, inklusive löneskatt 30,6 10,7 5,9 3,3 50,5
Verkligt värde på förvaltningstillgångar -25,8 - - - -25,8
Pensionsavsättning, netto 4,8 10,7 5,9 3,3 24,7
Kostnad redovisad i resultaträkningen
Kostnader avseende tjänstgöring 3,0 - 0,1 0,3 3,4
Räntekostnad / (vinst) 0,1 0,1 0,1 - 0,3
Nettokostnad i resultaträkningen 3,1 0,1 0,2 0,3 3,7
Vägda genomsnittliga durationen för förmånsbestämda förpliktelser i år 16 17 9 - -
Betydande aktuariella antaganden, vägt genomsnitt, %
Diskonteringsränta 2,20 2,99 3,60 - -
Förväntad avkastning tillgångar 2,20 - - - -
Förväntad löneökning 1,00 3,00 1,50 - -
Förväntad inflation 0,50 2,00 2,00 - -
Information per land, 30 april 2022
Belopp som ingår i balansräkningen – för förmånsbestämda pensionsplaner Norge Schweiz Italien Frankrike Övriga Totalt
Nuvärdet av förpliktelser, inklusive löneskatt 159,0 28,8 24,2 19,7 3,1 234,8
Verkligt värde på förvaltningstillgångar –133,8 –22,3 –156,1
Pensionsavsättning, netto 25,2 6,5 24,2 19,7 3,1 78,7
Kostnad redovisad i resultaträkningen
Kostnader avseende tjänstgöring 8,5 –1,1 1,3 0,4 9,1
Inkomstskatt 1,4 5,2 6,6
Räntekostnad / (vinst) 0,7 0,3 0,3 1,3
Administrationskostnad 0,3 0,3
Nettokostnad i resultaträkningen 10,9 4,1 0,3 1,6 0,4 17,3
Vägda genomsnittliga durationen för förmånsbestämda förpliktelser i år 21 16 17 9 8
Betydande aktuariella antaganden, vägt genomsnitt, %
Diskonteringsränta 1,90 1,30 2,02 1,50 0,75
Förväntad avkastning tillgångar 1,90 1,30
Förväntad löneökning 2,50 0,50 2,00 1,50 0,50
Förväntad inflation 2,50 0,50 2,00 1,50 0,50
Pensionskostnadernas påverkan på resultatet
2022/23 2021/22
Rörelsens kostnader – förmånsbestämda planer 3,4 16,0
Rörelsens kostnader – avgiftsbestämda planer 73,5 69,6
Summa rörelsens kostnader 76,9 85,6
Räntekostnad – förmånsbestämda planer 0,4 1,3
Kostnad före skatt 77,3 86,9
Avstämning av förändring i nuvärdet av förmånsbestämda
förpliktelser och förvaltningstillgångar
Förmånsbestämda åtaganden 2022/23 2021/22
Förmånsbestämda planer – förpliktelse per den 1 maj 234,8 228,0
Aktuell kostnad 3,5 15,7
Räntekostnad 0,8 3,3
Utbetalda ersättningar -2,9 -12,8
Aktuariella vinster/förluster (finansiella antaganden) -3,7 -4,5
Aktuariella vinster/förluster (demografiska antaganden) 0,3 -0,1
Aktuariella vinster/förluster (erfarenhetsmässiga
justeringar) -0,3 -3,7
Avräkning (andra) - -6,6
Förändring av pensionsplanen -146,3 -
Avyttring -37,6 -
Förvärv 6,0 7,4
Valutakursdifferenser -4,1 8,1
Förmånsbestämda planer förpliktelser per den 30 april 50,5 234,8
Förvaltningstillgångarnas förändring 2022/23 2021/22
Verkligt värde på förvaltningstillgångarna per den 1 maj 156,1 153,1
Medel tillskjutna av arbetsgivare 1,4 11,3
Medel tillskjutna av de anställda 1,4 1,2
Utbetalda ersättningar -2,2 -9,8
Ränteintäkt 0,3 2,0
Aktuariella vinster/förluster -0,5 -1,1
Avräkning (andra) - -6,6
Förändring av pensionsplanen -123,1 -
Valutakursdifferenser -7,6 6,0
Verkligt värde på förvaltningstillgångarna per den 30 april 25,8 156,1
>> Not 26, forts.
90
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
90SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Känslighetsanalys
Nedanstående tabell visar effekten på värdet av pensionsförpliktelsen baserat på
antagna förändringar.
Förändring av
antagande, %
Effekt,
Mkr
Förändring av
antagande, %
Effekt,
Mkr
Diskonteringsränta +1,0 -2,8 -1,0 2,7
Inflationstakt +0,5 -0,8 -0,5 1,1
Framtida löneökning +0,5 0,3 -0,5 -
Förväntad livslängd +1,0 1,1 -1,0 -1,2
Personalomsättning +0,5 -0,2 -0,5 0,5
Känslighetsanalysen utförs genom att ett aktuariellt antagande ändras medan de
andra antagandena hålls oförändrade. Metoden visar skuldens känslighet för ett
enskilt antagande. Detta är en förenklad metod då de aktuariella antagandena
vanligtvis är korrelerade.
Verkligt värde på förvaltningstillgångarna
2022/23 2021/22
Aktier och liknande finansiella instrument 0,6 22,3
Räntebärande papper, m.m. 17,3 112,7
Fastigheter 7,9 19,4
Övriga - 1,7
Totalt 25,8 156,1
Belopp som redovisas i övrigt totalresultat
2022/23 2021/22
Aktuariella vinster/förluster, brutto 0,8 7,1
Skatteeffekt -0,5 -1,1
Netto i eget kapital 0,3 6,0
Not 27 Övriga avsättningar
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Belopp vid årets ingång 77,6 65,7
Avsättningar under året 29,0 14,7
Förvärvade avsättningar 22,5 9,0
Ianspråktagande under året -14,1 -7,5
Återförda avsättningar -25,3 -6,6
Omräkningsdifferenser -6,4 2,3
Belopp vid årets utgång 83,3 77,6
Avsättningar om totalt 40,2 Mkr (44,0) avser garantikostnader
Not 28 Resultat från andelar i koncernföretag
Moderbolaget
2022/23 2021/22
Utdelning från dotterbolag 311,5 299,2
Nedskrivning aktieägartillskott -66,7 -185,2
Nedskrivning av aktier i dotterföretag -103,1 -149,9
Återläggning av tidigare nedskrivningar 424,9 -
Realisationsvinst försäljning av dotterföretag 82,3 -
648,9 -35,9
>> Not 26, forts.
Not 29 Andelar i koncernföretag
Specifikation av moderbolagets innehav av aktier i koncernföretag
Dotterföretag Org.nr Säte Kapitalandel i % Antal aktier Bokfört värde
Systemair Sverige AB 559000-1516 Skinnskatteberg, SE 100 1 000 000 1,0
Divid Holding AB 556714-7581 Jönköping, SE 60 1 000 15,5
Frico AB 556573-3812 Partille, SE 100 50 000 288,5
Kanalfläkt Design Alliuq AB 556823-9577 Ängelholm, SE 100 500 164,6
Kanalfläkt Industrial Service AB 556063-2530 Skinnskatteberg, SE 100 5 000 1,2
Systemair Home AB 556772-1518 Skinnskatteberg, SE 100 1 000 6,0
Servicebolaget i Sverige AB 556601-0566 Hudiksvall, SE 100 1 000 7,4
VEAB Heat Tech AB 556138-3166 Hässleholm, SE 100 3 000 65,6
Pacific Ventilation Pty. LTD Australien 100 - 0,0
Systemair AB MMC Azerbajdzjan 100 - 0,1
Systemair NV Belgien 100 - 27,7
Menerga NV Belgien 100 - 8,6
Systemair EOOD Bulgarien 100 - 0,1
Systemair a/s Danmark 100 10 101 35,1
Frico A/S Danmark 60 - 4,3
Systemair Trading LLC Dubai, FAE 100 - 0,0
Systemair AS Estland 100 3 128 17,3
Well Technology OÜ Estland 100 - 20,4
Systemair Oy Finland 100 20 0,3
Systemair SAS Frankrike 100 9 994 6,5
Systemair LLC Georgien 100 - 0,2
Systemair Hellas S.A. Grekland 100 15 000 8,7
Systemair Hong Kong Ltd Hong Kong 100 300 0,2
Systemair India Pvt. Ltd Indien 100 320 000 161,3
Systemair Ltd Irland 100 1 0,0
Systemair Italy s.r.l Italien 100 - 55,2
SagiCofim Spa Italien 100 200 000 387,2
Systemair Inc. Kanada 100 44 600 29,6
Systemair TOO Kazakstan 100 - 2,1
91
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
91 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
>> Not 29, forts.
Dotterföretag Org.nr Säte Kapitalandel i % Antal aktier Bokfört värde
Systemair (Suzhou) Co.Ltd. Kina 100 - 0,0
Systemair d.o.o Kroatien 100 - 0,0
Poly-Rek d.o.o. Kroatien 100 - 3,2
Systemair SIA Lettland 100 2 500 1,1
Systemair UAB Litauen 100 500 10,9
UAB Menerga Litauen 100 - 25,5
Systemair Sdn Bhd Malaysia 100 1 500 000 20,6
Systemair Maroc SARL Marocko 100 - 65,8
Systemair Mexico Mexiko 100 - 3,3
Systemair B.V. Nederländerna 100 - 119,2
Frico B.V. Nederländerna 100 40 11,0
Systemair AS Norge 100 82 000 21,4
Menerga AS Norge 100 50 20,8
Systemair Peru SAC. Peru 100 20 000 3,6
Systemair SA Polen 100 200 0,9
Systemair SA Portugal 100 200 000 26,0
Systemair Middle East LLC. Qatar 100 - 0,4
Systemair Rt Rumänien 100 1 000 0,0
OOO Systemair Ryssland 100 - 0,0
LCC Systemair Production Ryssland 100 - 0,0
Systemair KSA Saudi Arabien 100 - 2,7
Systemair d.o.o. Beograd Serbien 100 - 12,4
Systemair Suisse AG Schweiz 100 250 47,0
Menerga GmbH Schweiz 100 210 11,7
Systemair (SEA) Pte Ltd Singapore 100 1 000 000 6,2
Systemair Production a.s. Slovakien 100 - 68,2
Systemair AS Slovakien 100 22 0,5
Systemair d.o.o. Slovenien 100 - 42,9
Systemair HVAC S.L.U. Spanien 100 - 26,3
Koolair S.L Spanien 100 - 41,9
Systemair Ltd Storbritannien 100 1 000 000 32,0
SCS Engineering Ltd Storbritannien 100 85,8
Systemair (Pty) Ltd Sydafrika 100 1 000 11,0
Systemair SA Tjeckien 100 - 21,5
2VV s.r.o Tjeckien 100 - 110,1
Recutech s.r.l.o Tjeckien 10 - 4,8
Systemair HSK Hav. Ekip. San.ve Tic. Ltd Turkiet 90 2 150 82,9
Systemair GmbH Tyskland 100 - 10,4
Lautner Enegiespartechnik GmbH Tyskland 100 - 0,0
LGB GmbH Tyskland 100 - 38,9
Menerga GmbH Tyskland 100 - 0,0
Tekadoor GmbH Tyskland 100 - 30,5
Systemair TOV Ukraina 100 - 0,0
Systemair Rt Ungern 100 2 000 4,5
Systemair Mfg. Inc. USA 100 500 32,1
Systemair GmbH Österrike 100 - 39,8
2 412,8
Specifikation av moderbolagets indirekt ägda dotterföretag
Indirekt ägda Moderföretag te
Kapital-
andel i
%
Divid AB Divid Holding AB Jönköping, Sverige 100
Divid Promaster AB Divid Holding AB Jönköping, Sverige 100
Kanalfläkt Tekniska AB Kanalfläkt Industrial
Service AB
Skinnskatteberg,
Sverige 100
Menerga AB Kanalfläkt Industrial
Service AB
Skinnskatteberg,
Sverige 100
Smoke Control Service Ltd SCS Engineering Ltd England 100
Systemair WT End. Hav. Coz
San. Ve Tic. A.S Well Technology OÜ Estland 30
Indirekt ägda Moderföretag te
Kapital-
andel i
%
Frico SAS Frico AB Frankrike 100
Sagicofim SAS Sagicofim Spa Frankrike 69*)
ISC Italy Divid Holding AB Italien 100
Systemair OOO UAB Menerga Kaliningrad 100
Systemair Commercial AHU Systemair Inc. Kanada 100
Frico AS Frico AB Norge 100
Menerga Polska Systemair SA Polen 100
Koolair Fabricacion S.L.U. Koolair S.L. Spanien 100
Safeair S.L. Koolair S.L. Spanien 100
92
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
92SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Not 30 Andelar i intresseföretag
Koncernens andelar i
intresse företag
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Vid årets början 7,1 25,8 5,9 5,9
Förvärvade andelar i intresse-
företag 11,8 - - -
Årets omklassificering - -18,5 - -
Årets andel i intresseföretags
resultat -1,6 -0,2 - -
17,3 7,1 5,9 5,9
Specifikation av värden och ägd andel
2022/23 Land Intäkter Totalresultat Tillgångar Skulder Eget kapital Ägd andel, %
MR Studios Tjeckien 19,9 1,0 6,7 0,4 6,3 40,0
Effebi Srl Italien 76,1 -3,2 99,6 42,5 57,1 50,0
2021/22 Land Intäkter Totalresultat Tillgångar Skulder Eget kapital Ägd andel, %
MR Studios Tjeckien 9,8 2,1 5,8 0,2 5,6 40,0
>> Not 29, forts.
Rapportperiodens slut för intresseföretaget MR Studios är den 31 december.
Bolaget redovisas med en månads eftersläpning. Bolaget ägs av Systemair AB.
Rapportperiodens slut för intressebolaget Effebi Srl är den 31 december.
Bolaget redovisar med en månaders eftersläpning. Bolaget ägs av Sagicofim Spa.
Ingen utdelning har erhållits under räkenskapsåret.
Not 31 Jämförelsestörande poster
– justerat rörelseresultat
Koncernen
2022/23 2021/22
Nettoomsättning -26,5 -
Kostnad för sålda varor -42,7 -
Övriga rörelseintäkter 468,9 9,8
Försäljningskostnader 2,5 -
Administrationskostnader 0,5 -
Övriga rörelsekostnader -152,7 -61,1
Nettovinst monetära poster 41,5 -
Totalt 291,5 -51,3
Rörelseresultat 1 401,4 769,8
Justerat rörelseresultat 1 109,9 821,1
Rörelseresultatet för räkenskapsår 2022/23 har påverkats av realisationsvinst vid
försäljning av luftkonditioneringsverksamheten om +445,5 Mkr, justeringar efter
hyperinflationsberäkning i Turkiet om totalt -24,4 Mkr, nedskrivning av främst den
ryska verksamheten om -155,4 Mkr samt intäkt från förändrad pensionsredo v isning i
Norge om +25,8 Mkr. Realisationsvinsten från försäljningen av luftkonditionerings-
verksamheten har påverkat Övriga rörelseintäkter tillsammans med pensions-
justeringen i Norge. Nedskrivningarna av anläggningstillgångarna har påverkat
Övriga rörelsekostnader. För detaljer av hur hyperinflationsjusteringen i Turkiet
har påverkat resultatet hänvisas till not 32 Inflationsjustering Turkiet.
Indirekt ägda Moderföretag te
Kapital-
andel i
%
Metalisteria Medular S.L. Koolair S.L. Spanien 100
Recutech s.r.o 2VV s.r.o Tjeckien 90
Systemair WT End. Hav. Coz
San. Ve Tic. A.S
Systemair HSK Hav.
Ekip. San.ve Tic. Ltd Turkiet 70
Frico GmbH Frico AB Tyskland 100
Systemair IOOO UAB Menerga Vitryssland 100
Frico GmbH AT Frico AB Österrike 100
*) Intressebolaget Effebi Srl i Italien äger ytterligare 20 procent av Sagicofim SAS i
Frankrike.
Specifikation av förändring av koncernföretag
Moderbolaget
2022/23 2021/22
Vid årets början 2 194,4 2 149,6
Årets anskaffningar 505,8 194,7
Årets avyttringar -856,7 -
Årets nyemissioner 314,1 185,2
Årets nedskrivningar -169,7 -335,1
Återläggning tidigare nedskrivningar 424,9 -
2 412,8 2 194,4
Not 32 Inflationsjustering Turkiet
Sedan den 30 juni 2022 har Turkiets ekonomi ansetts befinna sig i hyperinflation.
Som ett resultat av det har de finansiella rapporterna för Systemairs dotterbolag i
Turkiet justerats för effekterna av inflationen, i enlighet med IAS 29 ”Finansiell
rapportering i hyperinflat-ionsekonomier” med retroaktiv tillämpning från den
1 maj 2022. Detta innebär att:
Den historiska kostnaden för icke-monetära tillgångar och skulder har justerats
för att spegla förändringar i valutans köpkraft. Omräkningen har gjorts med
hjälp av konsumentprisindex som publicerats av Turkish Statistical Institute.
Resultaträkningens olika poster har justerats med inflationsindex.
Alla komponenter i dotterbolagets finansiella rapporter i koncernredovisningen
har omräknats till balansdagens kurs. Omräknings-differenserna till SEK har
förts mot Övrigt totalresultat i enlighet med IAS 21.
Siffrorna för räkenskapsår påbörjade före 1 maj 2022 har inte ändrats.
De sammanlagda effekterna i koncernens finansiella rapporter framgår enligt
tabellen på nästa uppslag:
93
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
93 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Not 33 Förändringar i koncernens sammansättning – rörelseförvärv, etableringar och avyttringar
Förvärvade bolag
Den 14 juni 2022 förvärvade Systemair samtliga aktier i det italienska bolaget
SagiCofim S.p.A. Bolaget är en betydande leverantör med lång erfarenhet inom
filtrering och luftdistribution. I bolagets helägda produktionsanläggning i Cernusco
sul Naviglio i Milano, tillverkas högeffektiva luftfilter av HEPA och ULPA klass. I Sondrio
äger bolaget 50 procent av EFFEBI SRL som tillverkar produkter för luftdistribution.
Den italienska marknaden utgör cirka 75 procent av bolagens omsättning, resterande
går på export främst inom Europa. Bolagens konsoliderade omsättning under
2021 uppgick till cirka 36 MEUR med ett EBITDA resultat på 4,0 MEUR. Bolagen
har cirka 200 anställda. Den överenskomna köpeskillingen uppgår till 33,6 MEUR
på skuldfri bas.
Den 28 februari 2023 slutförde Systemair avtalet med Panasonic Corporations
Heating & Ventilation A/C Company med avsikt att avyttra Systemairs luftkondi-
tioneringsverksamhet till ett bolagsvärde om 100 miljoner euro på kassa- och
skuldfri bas. Avtalet omfattar samtliga aktier i Systemair S.r.l. och Tecnair S.p.A. i
Italien, Systemair AC SAS i Frankrike samt anställda inom luftkonditionerings -
verksamheten i Systemair GmbH i Tyskland. Luftkonditioneringsverksamhetens
omsättning för rullande tolv månader, 1 augusti 2021–31 juli 2022, uppgick till
69 MEUR med en vinstmarginal som ligger under Systemairs ABs genomsnittliga
vinstmarginal. Luftkonditioneringsverksamheten inom Systemair sysselsätter
cirka 400 heltidsanställda. Försäljningen har medfört en realisationsvinst om
445,5 Mkr i koncernen. Realisationsvinsten redovisas under Övriga rörelse -
intäkter i koncernens resultatrapport.
Den 15 mars 2023 förvärvade Systemair samtliga aktier i det brittiska bolaget
SCS Engineering Ltd, och dess dotterbolag Smoke Control Services Ltd, tillsammans
Group SCS. Group SCS är en ledande leverantör inom produkter för brandgas-
evakuering för bostäder och kommersiella byggnader i Storbritannien. Med
huvudkontor i Cardiff, monteringsfabrik i Dorset och kontor i London och
Portsmouth, sysselsätter koncernen 57 heltidstjänster och hade intäkter på
cirka 12 MGBP under 2022.
Om de förvärvade bolagen hade konsoliderats samt de avyttrade bolagen
avyttrats från och med den 1 maj 2022 skulle nettoomsättningen för räkenskaps-
året maj 2022 till och med april 2023 ha uppgått till cirka 11 707,6 Mkr. Rörelse-
resultatet för samma period skulle ha uppgått till cirka 1 403,6 Mkr inklusive
engångsposter.
Köpeskillingen för förvärven kan preliminärt fördelas enligt följande :
2022/23
Nettoomsättning -26,5
Kostnad för sålda varor -42,7
Bruttoresultat -69,2
Övriga rörelseintäkter -2,4
Försäljningskostnader 2,5
Administrationskostnader 0,5
Övriga rörelsekostnader 2,7
Omräkningseffekt hyperinflationsberäkning 41,5
Rörelseresultat -24,4
Finansnetto 1,9
Resultat efter finansiella poster -22,5
Skatt på periodens resultat -0,2
Periodens resultat -22,7
2023-04-30
TILLGÅNGAR
Goodwill 94,3
Övriga immateriella anläggningstillgångar 1,9
Materiella anläggningstillgångar 176,9
Summa anläggningstillgångar 273,1
Varulager 2,0
Kortfristiga fordringar 0,1
Summa omsättningstillgångar 2,1
SUMMA TILLGÅNGAR 275,2
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Övrigt totalresultat hyperinflationsberäkning 292,6
Eget kapital -21,8
Kortfristiga skulder, ej räntebärande 4,4
Summa kortfristiga skulder 4,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 275,2
2022/23
Mkr Sagicofim Group SCS
Övrigt
förvärvsrelaterat
Totalt anskaffningsvärde exkl. förvärvskostnader 383,8 84,8 43,2
Förvärvade tillgångar
Verkligt värde övertagna nettotillgångar 303,8 42,4 38,8
Goodwill 80,0 42,4 4,4
Identifierbara nettotillgångar
Varumärken och kundrelationer 121,0 10,3 -
Övriga immateriella tillgångar 2,1 - -
Byggnader och mark 66,6 - -
Maskiner och inventarier 10,6 0,3 -
Finansiella och övriga anläggningstillgångar 11,8 - -
Varulager 58,7 5,4 -
Kundfordringar 133,1 59,5 -
Övriga omsättningstillgångar 15,8 2,2 13,6
Likvida medel 28,2 1,5 -
Minoritetsandel -1,5 - 36,0
Räntefria skulder -4,3 -1,1 -
Uppskjuten skatteskuld -33,6 -2,0 -
Räntebärande skulder -4,3 - -
Övriga rörelseskulder -100,4 -33,7 -
Restultateffekt - - 10,8
303,8 42,4 38,8
>> Not 32, forts.
94
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
94SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
2021/22
Mkr Ravenscroft NZ Burda WTG
Well
Technology ISC Italy Tecnair Totalt
Totalt anskaffningsvärde exkl. förvärvskostnader 1,6 56,6 20,3 15,8 172,2 266,5
Förvärvade tillgångar
Verkligt värde övertagna nettotillgångar 1,0 24,5 18,6 3,9 55,3 103,6
Goodwill 0,6 32,1 1,7 11,6 116,9 162,9
Identifierbara nettotillgångar
Varumärken och kundrelationer 15,3 5,2 17,0 37,5
Övriga immateriella tillgångar 0,2 0,1 10,3 10,6
Byggnader och mark 39,5 39,5
Maskiner och inventarier 0,2 0,1 20,3 0,1 1,7 22,4
Finansiella och övriga anläggningstillgångar 0,2 0,2
Uppskjuten skattefordran 2,1 2,1
Varulager 0,6 7,8 9,2 0,9 31,6 50,1
Kundfordringar 3,3 1,4 1,2 31,4 37,3
Övriga omsättningstillgångar 0,7 0,6 0,1 2,4 3,8
Likvida medel 9,1 7,5 1,2 23,0 40,8
Minoritetsandel –12,4 –12,4
Räntefria skulder –0,4 –8,7 –9,1
Uppskjuten skatteskuld –4,3 –1,5 –4,1 –9,9
Räntebärande skulder –0,9 –21,7 –22,6
Övriga rörelseskulder –6,3 –26,0 –3,0 –51,4 –86,7
1,0 24,5 18,6 3,9 55,3 103,6
Tidigare värdering av 49,9 % Burda 18,5
Värdeförändring 9,8
Förvärv resterande 50,1 % Burda 28,3
56,6
>> Not 33, forts.
Förvärvens effekt på kassaflödet 2022/23 2021/22
Köpeskillingar -511,8 -266,5
Ej utbetald köpeskilling 38,6 1,6
Omvärderingseffekt Burda - 28,1
Likvida medel i de förvärvade bolagen 29,7 40,8
Utbetlad köpeskilling avseende tidigare års förvärv -1,6 -
Transaktionskostnader vid förvärv av dotterbolag -4,5 -1,5
Förändring av koncernens likvida medel efter förvärven -449,6 -197,5
Kundrelationer har värderats till det diskonterade nuvärdet av framtida betalnings-
strömmar. Nyttjandeperioden har bedömts till 5-10 år. I de fall beslut inte har
fattats om utfasning av varumärken väntas de ha en obestämbar livslängd.
Förvärvsgoodwill är hänförlig till de förvärvade bolagens starka marknadspositioner,
förväntade synergieffekter som förväntas uppstå efter förvärvet samt bolagens
förväntade framtida intjäningsförmåga.
De förvärvade bolagens nettoomsättning från förvärvstidpunkt till räkenskapsårets
utgång uppgår till 418,4 Mkr. Rörelseresultatet för motsvarande period uppgår till
22,1 Mkr.
Avyttrade bolag
2022/23
Avyttringen av luftkonditioneringsverksamheten fördelas enligt följande:
Avyttrade tillgångar och skulder Totalt
Goodwill 138,8
Övriga immateriella tillgångar 29,4
Byggnader och mark 115,3
Maskiner och inventarier 66,4
Finansiella tillgångar 15,5
Varulager 229,9
Kundfordringar 196,8
Övriga omsättningstillgångar 78,6
Likvida medel 30,4
Räntefria skulder -52,6
Räntebärande skulder -178,6
Övriga rörelseskulder -166,4
503,5
Avyttrade bolags effekt på kassaflödet
Köpeskilling 965,1
Försäljningsomkostnader -8,1
Likvida medel -30,4
Övertagna interna fordringar och skulder 129,6
Ej erhållen köpeskilling -55,1
Förändring av koncernens likvida medel vid försäljning 1 001,1
2021/22
Avyttringen av aktierna i Systemair Traydus i Brasilien fördelas enligt följande:
Avyttrade tillgångar och skulder Totalt
Immateriella tillgångar 0,3
Byggnader och mark 1,2
Maskiner och inventarier 1,6
Uppskjuten skattefordran 0,5
Varulager 13,1
Kundfordringar 6,3
Övriga omsättningstillgångar 4,7
Likvida medel 1,5
Räntebärande skulder –0,9
Övriga rörelseskulder –5,8
22,5
Avyttrade bolags effekt på kassaflödet
Köpeskilling 0,0
Likvida medel –1,5
Förändring av koncernens likvida medel vid försäljning –1,5
95
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
95 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Not 34 Fordringar hos koncernföretag
Moderbolaget
Specifikation av förändring av fordringar hos koncern-
företag 2022/23 2021/22
Vid årets början 531,9 577,4
Utlåning 63,5 105,7
Återbetalningar -74,5 -79,7
Nedskrivningar -7,5 -93,7
Omklassificeringar - 1,3
Valutajusteringar 30,0 20,9
543,4 531,9
Not 35 Ställda säkerheter
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Ställda säkerheter för egna
skulder till kreditinstitut
Företagsinteckningar 114,6 113,8 - -
Fastighetsinteckningar 308,7 305,0 - -
Pantsatta aktier i dotterbolag 187,3 191,2 32,1 32,1
610,6 610,0 32,1 32,1
Ställda säkerheter fördelade
per bank
Nordea Bank AB 298,3 297,9 32,1 32,1
Svenska Handelsbanken AB 28,1 28,1 - -
Övriga banker 284,2 284,0 - -
610,6 610,0 32,1 32,1
Pantsatta aktier i dotterbolag består av samtliga aktier i Systemair Mfg Inc, USA.
Säkrat belopp för moderbolaget består av aktiernas bokförda värde. I koncernen
motsvarar värdet eget kapital plus eventuella övervärden. Säkerheterna togs ut i
samband med förvärven av bolaget.
Not 36 Eventualförpliktelser
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Borgen för dotterföretag - - 664,3 588,3
Borgen och övriga
ansvars förbindelser
1)
251,8 216,9 121,3 119,8
251,8 216,9 785,6 708,1
1)
Består till största delen av koncerninterna moderbolagsgarantier samt bankgarantier.
Moderbolaget har ställt ut externa bankgarantier samt interna garantier för
dotterbolagens räkning till ett belopp av 121,3 Mkr. Dotterbolagen har ställt ut
lokala bankgarantier till ett totalt belopp av 130,5 Mkr.
Not 37 Tilläggsinformation till kassaflödesanalys
Koncernen Moderbolaget
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Justering för poster som inte
ingår i kassaflödet m.m.
Avskrivningar
anläggnings tillgångar 294,3 255,2 19,4 18,0
Avskrivningar
nyttjanderättstillgångar 118,6 114,6 - -
Nedskrivningar 155,4 38,6 - -
Förändringar i avsättningar 30,0 8,1 - -
Orealiserade kursvinster
och kursförluster -36,7 -78,9 91,6 4,6
Avsättningar till pensioner -24,5 0,3 - -
Resultat från avyttring av
anläggningstillgångar -454,1 24,8 - -
Övriga poster 30,4 -8,1 - -
113,4 354,5 111,0 22,6
Not 38 Uppgifter om moderbolaget
Systemair AB är ett svenskregistrerat publikt aktiebolag med säte i Skinnskatte-
berg. Adressen till huvudkontoret är Industrivägen 3, 739 30 Skinnskatteberg.
Bolagets organisationsnummer är 556160-4108. Koncernredovisningen för
2022/23 består av moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans
benämnda Koncernen.
Not 39 Resultat per aktie
Koncern 2022/23 2021/22
Resultat per aktie före utspädning (kr) 5,00 2,61
Resultat per aktie efter utspädning (kr) 5,00 2,61
Periodens resultat 1 044,7 544,3
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare 1 039,6 543,9
Innehav utan bestämmande inflytande 5,1 0,4
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier
före utspädning 208 000 000 208 000 000
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier
efter utspädning 208 063 000 208 000 000
Systemair AB har ställt ut 1 111 740 teckningsoptioner till personer med ledande
befattningar inom bolaget.
96
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
96SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen samt hållbarhetsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS,
sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt att koncernförvaltnings-
berättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Skinnskatteberg, 4 juli 2023
Roland Kasper
VD och Koncernchef
Gerald Engström
Styrelseordförande
Patrik Nolåker
Vice Styrelseordförande
Carina Andersson
Styrelseledamot
Niklas Engström
Styrelseledamot
Gunilla Spongh
Styrelseledamot
Ricky Sten
Arbetstagarrepresentant
Åke Henningsson
Arbetstagarrepresentant
Vår revisionsberättelse beträffande denna årsredovisning har avgivits den dag som framgår av vår elektroniska underskrift.
Ernst & Young AB
Johan Holmberg
Auktoriserad revisor
Not 40 Transaktioner med närstående
Systemair AB (publ.) köpte hotell- och konferenstjänster från WG Hotelldrift AB
som ägs av Gerald och Wenche Engström för 1,1 Mkr (0,7).
För transaktioner med ledande befattningshavare hänvisas till not 11.
Moderbolagets inköp från andra koncernföretag uppgick till 104,0 Mkr (67,3).
Moderbolagets försäljning till koncernbolag framgår av not 4. För moderbolagets
fordringar hos koncernföretag hänvisas till not 34. Skulder till koncernföretag
uppgår till 1 261,8 Mkr (859,5).
Not 41 Händelser efter bokslutsårets utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens utgång.
97
SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
97 SYSTEMAIR 2022/23
FINANSIELLA RAPPORTER
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Systemair AB (publ), org nr 556160-4108
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Systemair AB (publ) för räkenskapsåret 1 maj 2022 – 30 april 2023 med undantag
för bolagsstyrnings-rapporten på sidorna 42–51 Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 52–97 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredo-
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moder-
bolagets finansiella ställning per den 30 april 2023 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 30 april 2023 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 42–51.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer koncernens balans- och
resultatrapport samt moderbolagets resultat- och balansräkning.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats
till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i före-
kommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genom-
fördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår
rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes
revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga
fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och
de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden som
framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Värdering av goodwill och andelar i koncernbolag
Beskrivning av området
Goodwill uppgår till 989 MSEK i koncernens balansrapport och andelar i koncern-
bolag uppgår till 2 413 MSEK i moderbolagets balansräkning per balansdagen.
Som framgår av not 1 och stycket avseende nedskrivningar, prövar bolaget minst
årligen, och vid eventuell indikation på värdenedgång, att redovisade värden på
goodwill inte överstiger återvinningsvärdet. För andelar i koncernbolag bedöms
löpande om det finns indikationer på värdenedgång och om så är fallet beräknas
tillgångens återvinningsvärde och ställs i relation till det bokförda värdet. Åter-
vinningsvärde fastställs genom en beräkning av nyttjandevärdet för respektive
kassa genererande enhet, vilket för bolaget sammanfaller med respektive dotter-
bolag, genom en nuvärdesberäkning av uppskattade framtida kassaflöden. Som
framgår av not 16 har kassaflödena för de finansiella planerna godkänts av ledningen
och omfattar en femårsperiod. Planerna inkluderar bland annat antaganden om
prisutveckling, försäljningsvolymer, och kostnadsutveckling. Vidare har antaganden
gjorts om diskonteringsränta samt tillväxt bortom femårsperioden. I koncernen
har nedskrivning av goodwill gjorts under räkenskapsåret om 51 MSEK vilket
framgår av not 16. I moderbolaget har nedskrivning av andelar i koncernbolag
gjorts under räkenskapsåret om 170 MSEK vilket framgår av not 29.
Till följd av de betydande värdena på goodwill i koncernen, respektive andelar
i koncernbolag i moderbolaget, samt till följd av de väsentliga antaganden och
uppskattningar som krävs för att beräkna nyttjandevärdet, har vi bedömt att
värdering av goodwill och andelar i koncernbolag är ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för att upprätta nedskrivningstest
samt bolagets rutiner för att identifiera indikationer på värdenedgång av goodwill
samt i andelar i koncernbolag. Vi har granskat hur kassagenererande enheter
identifieras, utvärderat bolagets värderingsmetoder och beräkningsmodeller med
stöd från våra värderingsspecialister samt bedömt rimligheten i gjorda antaganden.
Vi har utfört känslighetsanalyser för förändringar i väsentliga antaganden och
genomfört jämförelser mot historiska utfall samt precision i tidigare gjorda prognoser.
Rimligheten i använd diskonteringsränta och långsiktig tillväxt för respektive
enhet har vi utvärderat genom jämförelser med andra bolag i samma bransch.
Slutligen har vi bedömt huruvida lämnade upplysningar i årsredovisningen är
ändamålsenliga.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–41 och 101–124. Den andra
informationen består även av ersättningsrapporten som vi inhämtade före
datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande d
irektören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är
det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
98
SYSTEMAIR 2022/23
REVISIONSBERÄTTELSE
98SYSTEMAIR 2022/23
REVISIONSBERÄTTELSE
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredo-
visningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så
som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för
den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredo-
visning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen
och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten
eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisions-
berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredo-
visningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att
utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig
felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i
maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har
betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga
med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten
i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören
använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser
sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det
finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga
osäker hetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera
uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser
baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisions-
berättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag
inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i års-
redovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om
årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande trans-
aktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finan-
siella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för
att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styr-
ning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga
för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning
och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelse-
fulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i
den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhål-
landen som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder
som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga
felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning av Systemair AB (publ) för räkenskaps-
året 1 maj 2022 – 30 april 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltnings-
berättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning
av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
99
SYSTEMAIR 2022/23
REVISIONSBERÄTTELSE
99 SYSTEMAIR 2022/23
REVISIONSBERÄTTELSE
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av
säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision
som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande
granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt
ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Systemair AB (publ) för räkenskapsåret 1 maj
2022 – 30 april 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Systemair
AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund
för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt
är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som
utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt
system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-
rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som
ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna
riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständig-
heterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten
upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna
42-51 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 §
andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar samt i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Hamngatan 26, 111 47, Stockholm, utsågs till Systemair ABs
(publ) revisor av bolagsstämman den 25 augusti 2022 och har varit bolagets
revisor sedan räkenskapsåret 2005/2006. Systemair blev ett företag av allmänt
intresse räkenskapsåret 2007/2008.
Stockholm den dag som framgår av vår elektroniska underskrift.
Ernst & Young AB
Johan Holmberg
Auktoriserad revisor
>> Revisionsberättelse, forts.
100
SYSTEMAIR 2022/23
REVISIONSBERÄTTELSE
100SYSTEMAIR 2022/23
REVISIONSBERÄTTELSE
Alternativa nyckeltal
Systemair presenterar, i delårsrapporter och årsredovisning, nyckeltal som
kompletterar de finansiella mått som definieras enligt IFRS, så kallade alternativa
nyckeltal, APM. Bolaget anser att dessa nyckeltal ger värdefull information till
investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation,
trender, förmåga att återbetala skuld, investera i nya affärsmöjligheter och
återspeglar koncernens förvärvsintensiva affärsmodell.
Eftersom inte alla företag beräknar finansiella nyckeltal på samma sätt, är dessa
inte alltid jämförbara. De ska därför inte ses som en ersättning för nyckeltal som
definieras enligt IFRS. Nedan presenteras definitioner och beräkningar, varav
flertalet är alternativa nyckeltal
Definitioner av nyckeltal
2022/23
maj–apr
2021/22
maj–apr
2020/21
maj–apr
Antalet anställda
Antalet anställda vid slutet av
rapportperioden. Nyanställda, avslutade
anställningar, deltidsanställda respektive
betalt övertidsarbete omräknas till
heltidstjänster. 6 587 6 660 6 380
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt före minoritetsandel,
beräknat på rullande 12-månadersbasis,
dividerat med genomsnittligt eget kapital
exkl minoritetsandel.
Resultat efter skatt före minoritetsandel
rullande 12, Mkr 1 044,7 544,3 410,6
Genomsnittligt eget kapital, Mkr 4 620,9 3 598,2 3 166,3
Avkastning på eget kapital 22,6 % 15,1 % 13,0 %
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat efter finansiella intäkter, beräknat
på rullande 12-månadersbasis, dividerat
med genomsnittligt sysselsatt kapital.
Resultat efter finansiella intäkter rullande 12,
Mkr 1 479,0 835,6 673,7
Genomsnittlig sysselsatt kapital, Mkr 7 355,1 5 754,5 5 134,9
Avkastning på sysselsatt kapital 20,1 % 14,5 % 13,1 %
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar
Rörelseresultat, Mkr 1 401,4 769,8 676,7
Av- och nedskrivningar, Mkr 568,3 408,4 399,8
EBITDA, Mkr 1 969,7 1 178,2 1 076,5
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier vid
periodens slut
Eget kapital exklusive minoritet, Mkr 5 265,6 3 815,1 3 305,0
Antal aktier, millioner st 208,0 208,0 208,0
Eget kapital per aktie, kr 25,32 18,34 15,89
Kassagenerering
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar
rullande 12, Mkr 1 969,7 1 178,2 1 076,5
Ej kassaflödespåverkande avsättningar i
rörelsekapitalet rullande 12, Mkr 30,0 8,1 1,2
Förändringar i rörelsekapital rullande 12, Mkr -634,9 –714,1 135,9
Investeringar i maskiner och inventarier
rullande 12, Mkr -325,7 –326,4 –432,9
Summa 1 039,1 145,8 780,7
Rörelsersultat rullande 12, Mkr 1 401,4 769,8 676,7
Kassagenerering 74,1 % 18,9 % 115,4 %
2022/23
maj–apr
2021/22
maj–apr
2020/21
maj–apr
Nettoskuldsättning
Räntebärande skulder + avsättning pensioner
reducerat med likvida medel och kortfristiga
placeringar
Räntebärande skulder, Mkr 1 842,2 2 378,9 1 787,1
Avsättningar pensioner, Mkr 24,7 78,7 74,9
Likvidamedel o kortfristiga placeringar, Mkr 343,7 339,3 321,7
Nettoskuldsättning, Mkr 1 523,2 2 118,4 1 540,3
Operativt kassaflöde per aktie
Periodens kassaflöde från den löpande
verksamheten dividerat med genomsnittligt
antal aktier under perioden.
Periodens kassaflöde från den löpande
verksamheten, Mkr 587,7 235,2 993,9
Antal aktier, millioner st 208,0 208,0 208,0
Operativt kassaflöde per aktie, kr 2,83 1,13 4,78
Organisk tillväxt
Förändring av omsättning i jämförbara
enheter efter justering för förvärv och
valutakurseffekter.
Nettoomsättning för jämförbara enheter, Mkr 11 168,8 9 599,8 9 101,0
Föregående års nettoomsättning, Mkr 9 634,5 8 519,2 8 914,9
Organisk tillväxt 15,9 % 12,7 % 2,1 %
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare dividerat med
genomsnittligt antal aktier under perioden.
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, Mkr 1 039,6 543,9 406,2
Antal aktier, millioner st 208,0 208,0 208,0
Resultat per aktie 5,00 2,61 1,95
Rörelsemarginal
Rörelseresultat dividerat med
nettoomsättning.
Rörelseresultat, Mkr 1 401,4 769,8 676,7
Nettoomsättning, Mkr 12 057,9 9 634,5 8 519,2
Rörelsemarginal 11,6 % 8,0 % 7,9 %
Rörelseresultat (EBIT)
Resultat före finansiella poster och skatt, Mkr 1 401,4 769,8 676,7
Soliditet
Justerat eget kapital dividerat med
balansomslutningen.
Justerat eget kapital, Mkr 5 272,5 3 853,5 3 330,1
Balansomslutning, Mkr 9 633,1 8 472,4 6 955,5
Solidet 54,7 % 45,5 % 47,9 %
Nyckeltal och definitioner
101 SYSTEMAIR 2022/23
NYCKELTAL OCH DEFINITIONER
101 SYSTEMAIR 2022/23
NYCKELTAL OCH DEFINITIONER
2022/23
maj–apr
2021/22
maj–apr
2020/21
maj–apr
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minus icke räntebärande
skulder.
Balansomslutning, Mkr 9 633,1 8 472,4 6 955,5
Icke räntebärande skulder, Mkr 2 472,3 2 197,5 1 795,6
Sysselsatt kapital 7 160,8 6 274,9 5 159,9
Tillväxt
Tillväxten är förändringen av
nettoomsättningen i förhållande till
föregående periods nettoomsättning.
Nettoomsättning, Mkr 12 057,9 9 634,5 8 519,2
Föregående års nettoomsättning, Mkr 9 634,5 8 519,2 8 914,9
Tillväxt 25,2 % 13,1 % –4,4 %
Vinstmarginal
Resultat efter finansiella poster dividerat
med nettoomsättning
Resultat efter finansiella poster, Mkr 1 294,9 741,7 564,0
Nettoomsättning, Mkr 12 057,9 9 634,5 8 519,2
Vinstmarginal 10,7 % 7,7 % 6,6 %
102
SYSTEMAIR 2022/23
NYCKELTAL OCH DEFINITIONER
102SYSTEMAIR 2022/23
NYCKELTAL OCH DEFINITIONER
Inledning
Systemairs hållbarhetsredovisning publiceras årligen och är en
integrerad del av årsredovisningen. Den visar en sammanställning
av företagets räkenskaper och förvaltning samt beskriver hur
företaget under året har arbetat med de mest väsentliga håll-
barhetsfrågorna. Vid beslut om hållbarhetsredovisningens
innehåll har Systemair utgått från GRI:s principer om väsentlighet,
kommunikation med intressenterna, hållbarhetssammanhang
samt fullständighet. Systemairs väsentlighetsanalys beskrivs
på sid. 105. Hållbarhetsredovisningen utgör också Systemairs
lagstadgade hållbarhetsrapport i enlighet med kraven i års-
redovisningslagen. Omfattningen av hållbarhetsredovisningen
framgår av GRI-indexet på sid. 114-115 samt redogörelsen för
EU:s Taxonomi på sid. 116-121.
Hållbarhetsredovisningen har inte granskats av Systemairs
revisorer. Vi utvärderar löpande behovet av denna typ av
granskning men har i nuläget inte tagit något beslut om
att förändra nuvarande metod. På sid. 122 framgår det
att revisorerna konstaterat att Systemair upprättat en lag-
stadgad hållbarhetsrapport. Hållbarhetsredovisningen följer
Systemairs räkenskapsår och omfattar därmed perioden
1 maj 2022 – 30 april 2023. Den föregående redovisningen
publicerades i augusti 2022.
Index för hållbarhetsredovisning enligt årsredovisningslagen
I tabellen nedan finns sidhänvisningar till vilka delar som
utgör Systemairs hållbarhetsredovisning enligt kraven i
årsredovisningslagen.
Hållbarhets-
redovisning
Område Övergripande Miljö
Sociala förhållanden
och personal Mänskliga rättigheter Antikorruption
Affärsmodell
Omslagets insida,
s. 10-13
Policy och dess resultat
s. 24-27, 104,
Uppförandekod
s. 24-26, 32-37, 57
Uppförandekod,
Miljö- utsläpp och
energipolicy
s. 24-31, 54
Uppförandekod
s. 24-26, 28-31,
Uppförandekod
s. 25, 28, Uppförandekod,
antikorruptionspolicy
Risker och dess hantering
s. 13, 30-31,
40-41, 73-75, 121
s. 40-41,
73-75, 121
s. 25, 30-31,
40-41, 73-75
s. 25, 30-31, 40-41 ,
73-75
s. 25, 30-31, 40-41 ,
73-75
Mål och resultat
s. 9, 11, 25-27, 29-31,
33, 106-113
s. 9, 25-27,
106-113
s. 9, 25-27, 29-31,
106-113 s. 9, 25-27, 106-113 s. 9, 25-27, 107
För Systemairs uppförandekod samt miljö-, utsläpps- och energipolicy, se:
https://group.systemair.com/sv/hallbarhet/uppforandekod-policys/
103
SYSTEMAIR 2022/23
HÅLLBARHETSREDOVISNING
103 SYSTEMAIR 2022/23
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Styrning hållbarhetsarbete
Koncernledningen äger Systemairs hållbarhetsstrategi och
ansvarar för dess prioriteringar och framsteg för att säkerställa
att insatserna är i linje med Systemairs övergripande strategi
samt intressenternas väsentliga intressen. Hållbarhetschefen
koordinerar, stödjer och utvecklar koncernens hållbarhets-
strategi, mål och planer.
Hållbarhetsstrategin består av fyra fokusområden med tre
kärnfrågor vardera. Kärnfrågorna har alla en ägare i koncern-
ledningen. För utveckling och framdrift finns en tilldelad ansvarig
som är den som är närmast knuten till kärnfrågan.
Kärnfrågorna har tillhörande nyckeltal och, i de flesta fall, ett
satt mål för att följa upp var vi står. En utvecklingsplan upp-
dateras årligen för att sammanfatta de nyckelaktiviteter som
behövs för framsteg. Detta följs upp regelbundet, där flera
mätvärden samlas in kvartalsvis från varje dotterbolag vilket
skapar en tydlig och frekvent överblick över framstegen. Den
kvartalsvisa och årliga rapporteringen utförs genom en dedikerad
mjukvara för korrekt data och enkelhet att analysera och bryta
ner specifika mätvärden. De kvartalsvisa och årliga rapporterade
uppgifterna återkopplas i en rapport till varje dotterbolags VD.
Systemairs framsteg inom våra fokusområden rapporteras till
styrelsen minst en gång per år och varje dotterbolags Business
Board gör en genomgång av varje företags status och framsteg
i kärnfrågorna 2-3 gånger per år.
För varje kärnfråga utvecklas, granskas och uppdateras nöd-
vändiga policyer och riktlinjer minst årligen för att säkerställa
att vår ståndpunkt i viktiga hållbarhetsfrågor är tydlig i hela
koncernen och sedan kommuniceras genom nödvändiga kanaler
samt görs tillgängliga i Systemairs globala ledningssystem.
Vår interna kontrollmiljö för hållbarhet omfattar uppföljning från
koncernens hållbarhetsfunktion samt att produktionsrelaterade
kärnfrågor följs upp av vår produktionskommitté, koncernens
centrala organisation för produktionsutveckling. Revisioner
omfattar hälsa och säkerhet, miljöfrågor och energianvändning.
Efter varje revision genereras en rapport som sedan följs upp i
företagets ledningsfunktioner. Systemair analyserar sina risker
relaterade till hållbarhetsfrågor minst en gång per år och det är
en del av Systemairs övergripande riskhanteringsprocess för att
säkerställa att risker identifieras, bedöms och sedan hanteras
på ett ansvarsfullt sätt.
Uppförandekod, policyer och visselblåsning
Inom Systemair används bland annat policyer som ett styr-
medel för att införliva företagets värderingar i verksamheterna
runt om i världen. För hållbarhetsarbetet används Systemairs
uppförandekod som en övergripande policy, som innefattar
bland annat social hållbarhet, miljö och klimat samt affärsetik.
Våra medarbetare ska i sin yrkesroll agera i enlighet med upp-
förandekoden. Uppförandekoden ses över minst 1 gång per år
och det är Systemairs styrelse som godkänner den, alla
anställda ska genomgå vår online-utbildning och i de fall det
inte ärjligt informerats på annat sätt om innehållet i
uppförandekoden.
Utöver företagets uppförandekod finns flera ytterligare policyer
som tillhandahåller mer detaljerad vägledning inom specifika
områden. Dessa policyer är en antikorruptionspolicy, en skatte-
policy, en sanktionspolicy samt en policy för miljö, energi och
utsläpp. Dessa syftar till att etablera tydliga riktlinjer och upp-
förande för att främja ansvarsfullt beteende och efterlevnad
av lagar och regler inom respektive område. Genom att ha
väl definierade policyer strävar vi efter att säkerställa att vår
verksamhet bedrivs på ett etiskt och hållbart sätt, samtidigt
som vi minimerar risken för oegentligheter och bidrar till en
positiv påverkan på samhälle och miljö.
Systemair tillhandahåller ett visselblåsningssystem som erbjuder
möjligheten att anonymt rapportera avvikelser och otillbörligt
beteende. Detta system utgör en kanal för medarbetare att göra
anmälningar utan rädsla för repressalier. Anmälningarna tas
emot och utreds av en extern part för att säkerställa objektivi-
tet och oberoende. Detta system är avsett att främja en kultur
av öppenhet och ansvarsutkrävande inom organisationen.
104SYSTEMAIR 2022/23
HÅLLBARHETSREDOVISNING
104SYSTEMAIR 2022/23
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Väsentlighetsanalys
Systemair har genomfört en väsentlighetsanalys för att
identifiera relevanta hållbarhetsfrågor. Analysen bestod av
fyra moment: en benchmarking och konkurrentutblick för att
identifiera relevanta hållbarhetsfrågor, ett arbetsmöte för att
bedöma Systemairs interna syn på hållbarhetsfrågornas sociala,
miljömässiga och ekonomiska påverkan, intervjuer och enkät-
undersökningar, samt ett avslutande arbetsmöte med
ledningsgruppen.
De första två momenten användes för att utveckla ett
fråge formulär som distribuerades till Systemairs intressenter.
Respondenterna fick ranka de hållbarhetsfrågor som de ansåg
ha störst påverkan på beslut och bedömningar som de gör
relaterat till Systemair. Totalt deltog 1 154 personer, varav
14 kunder, 1 131 anställda och 10 investerare i enkät under-
sökningen. Dessutom intervjuades tre investerare. Intressenternas
svar viktades för att ge en rättvis bild av resultatet.
I det avslutande arbetsmötet med ledningsgruppen vägdes
respondenternas prioritering av hållbarhetsfrågorna mot
Systemairs interna bedömning av hållbarhetsfrågornas
ekonomiska, miljömässiga och sociala påverkan. Väsentlighets-
analysen genomfördes år 2020 och en översyn har breddat punkt
7. Utsläpp från transporter till 7. Utsläpp överlag samt att punkt
4 förtydligats till 4. Energieffektiva och hållbara produkter.
1. Affärsetik
2. Mutor och korruption
3. Leverantörskontroller
4. Energieffektiva och
hållbara produkter
5. Förbättrat inomhusklimat
6. Energieffektiv verksamhet
7. Utsläpp överlag
8. Hälsa och säkerhet
9. Kompetensutveckling
10. Mångfald och jämlikhet
Väsentlighetsanalys
Betydelse för Systemairs ekonomiska,
miljömässiga och sociala påverkan
6
2
5
1
8
4
3
7
9
10
Påverkan på intressenternas
bedömningar och beslut
Mycket
viktigt
Viktigt
Mycket viktigtViktigt
Intressentdialog
Systemairs intressenter består huvudsakligen av ägare,
investerare, kunder, medarbetare, leverantörer och samhället
i stort. Vi har en kontinuerlig dialog med våra intressenter om
hållbarhetsfrågor i flera forum samt att aktieägare även har
möjlighet att uttrycka sina åsikter till ledning och styrelse vid
bolagsstämmor. Dialogen leder till utveckling av hållbarhets-
arbetet och dess prioriteringar för att säkerställa att hållbarhets-
strategin är utformad att möta de förväntningar och krav som
finns från våra intressenter.
Ledningssystem
Som en del i hållbarhetsstyrningen använder Systemair mil-
ledningssystemet ISO 14001:2015. 12 av 26 produktions -
anläggningar är ISO 14001 certifierade. Vi har som mål att
alla våra produktionsanläggningar ska vara certifierade enligt
ISO 14001 standarden senast 2030 (med undantag för de
tillverkande företag som förvärvas efter 1 januari 2027).
Systemair har TiA systemet för att främja vårt arbete med
en säker arbetsmiljö i alla våra tillverkande enheter, med
undantag för de allra senaste förvärven. 24 av 26 av produktions-
anläggningar är även certifierade enligt ISO 9001 standarden
för kvalitetsledning.
105 SYSTEMAIR 2022/23
HÅLLBARHETSREDOVISNING
105 SYSTEMAIR 2022/23
HÅLLBARHETSREDOVISNING
GRI-rapportering
Systemair rapporterar enligt GRI (Global Reporting Initiative)
dels genom redovisning i detta stycke för specifika data samt
genom sidhänvisning i GRI-index på sid. 114-115 i årsredo-
visningen. Genom att använda GRI-ramverket kan vi mäta
och kommunicera våra ekonomiska, miljömässiga och sociala
prestationer på ett heltäckande sätt. Det ger oss möjlighet att
vara transparenta, följa upp mål och visa på framsteg för en
hållbar utveckling. GRI-rapportering ger även ett standardiserat
upplägg för att intressenter enkelt ska kunna hitta den information
som eftersöks.
GRI-rapportering är länkad till vår hållbarhetsstrategi och
de kärnfrågor som prioriterats för att stärka de mätetal som
används för att följa upp utveckling.
Det senaste året har GRI ramverket uppdaterats till GRI 2021.
Allmänna upplysningar rapporteras nu under GRI 2 istället
för GRI 100. Vissa upplysningar har sammanförts till en GRI-
upplysning, medan andra upplysningar kan ha blivit uppdelade
i flera upplysningar jämfört med tidigare. Avsteg och eventuella
kommentarer presenteras i GRI-index på sid. 114-115.
GENERELLA UPPLYSNINGAR
GRI 2-7, 2-8: Anställda och inhyrd personal
Antalet anställda och inhyrd personal på Systemair redovisas
baserat på det faktiska antalet anställda och inte som heltids-
ekvivalenter (FTE), och detta rapporteras som en ögonblicks-
bild vid slutet av redovisningsperioden.
Norden Västeuropa Nordamerika Östeuropa och OSS Övriga
Antal anställda fördelat på region
och anställningsform 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Fast anställning
(tillsvidare-, deltid- och provanställning) 1 057 1 038 2 115 2 290 550 528 1 497 1 482 1 275 839
Tidsbegränsad anställning 39 50 43 77 0 4 31 29 0 322
Totalt 1 096 1 088 2 158 2 367 550 532 1 528 1 511 1 275 1 161
Män Kvinnor Totalt
Totalt antal anställda fördelat på kön
*
och region 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Norden 835 824 261 264 1 096 1 088
Västeuropa 1 692 1 867 465 500 2 158 2 367
Nordamerika 328 321 222 211 550 532
Östeuropa och OSS 1 048 1 021 480 490 1 528 1 511
Övriga 1 107 1 017 168 144 1 275 1 161
Totalt 5 010 5 050 1 596 1 609 6 607 6 659
*
I regionen Västeuropa finns en medarbetare som inte identifierar sig som specifikt man eller kvinna,
personen är medräknad i det totala antalet anställda.
Män Kvinnor Totalt
Antal anställda fördelat på kön
*
och anställningsform 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Heltid 4 524 4 522 1 422 1 400 5 947 5 922
Deltid 397 105 150 150 547 255
Tidsbegränsad anställning 89 423 24 59 113 482
Totalt 5 010 5 050 1 596 1 609 6 607 6 659
*
En medarbetare som inte identifierar sig som specifikt man eller kvinna
är medräknad i det totala antalet anställda.
106SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
106SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
GRI 2-27: Efterlevnad av lagar och förordningar
Systemair följer aktuell lagstiftning i de länder där vi har
verksamhet. Information som samlas in och rapporteras på
omfattar både miljömässig och socioekonomisk lagefterlevnad.
Avvikelser mot lagar och förordningar 2022/23 2021/22
Antal fall 0 0
Totalt monetärt värde av böter (SEK) 0 0
Icke-monetära sanktioner 0 0
Totalt 0 0
GRI 2-30: Kollektivavtal
Systemair står bakom UN Global Compacts tredje princip:
Att företag ska värna om föreningsfrihet och rätten till kollektiv
förhandling. I de fall där kollektivavtal inte finns så följer Systemair
lokal lagstiftning och anställningsvillkoren finns beskrivna i
medarbetarnas anställningskontrakt. Siffror har uppdaterats
för föregående år på grund av justering i rapportering för ett
av våra bolag. De avyttrade A/C verksamheterna hade en hög
andel anställda med kollektivavtal varför det totala mätetalet
gått ner jämfört föregående år.
Andel anställda med kollektivavtal 2022/23 2021/22
Andel anställda som omfattas av kollektivavtal (%) 38 40
EKONOMISK, MILJÖMÄSSIG OCH SOCIAL PÅVERKAN
GRI 201-1: Genererat och distribuerat
direkt ekonomiskt värde (Mkr)
För mer detaljerad information, se den finansiella delen av
årsredovisningen. Systemair strävar efter att betala rätt skatt i
rätt land i enlighet med relevanta lagar och förordningar i det
aktuella landet. Alla gränsöverskridande transaktioner mellan
enheter inom koncernen ska ske i enlighet med armslängds-
principen enligt definitionen i OECD:s riktlinjer för internpris-
sättning och i enlighet med lokala regler och bestämmelser om
internprissättning. Systemair har en dedikerad policy för skatt.
Genererat och distribuerat direkt
ekonomiskt värde (Mkr) 2022/23 2021/22
Direkt skapat ekonomiskt värde
Intäkter 12 763 9 868
Distribuerat ekonomiskt värde
Driftskostnader 8 759 6 876
Löner och förmåner till anställda 2 522 2 094
Betalningar till finansiärer 187 156
Skatt 250 197
Totalt 1 045 545
GRI 205-1: Verksamheternas korruptionsrisk
Systemair har nolltolerans mot korruption och våra medarbetare
får inte kräva, erbjuda eller acceptera mutor eller andra otillåtna
förmåner för att behålla en kund eller säkra en affär. För att
förhindra korruption inom vår verksamhet har vi en utbildning
som är obligatorisk för tjänstemän på antikorruption, samt att
vår uppförandekod och separata antikorruptionspolicy beskriver
och tydliggör vad som är olämpligt beteende. Antikorruptions-
policyn är godkänd av Systemairs VD och ses årligen över för
att upprätthålla uppdaterade och relevanta riktlinjer på ämnet.
En riskbedömning görs centralt som en del av Systemairs över-
gripande riskhanteringsprocess en gång per år där Systemairs
verksamheter utvärderas baserat på lands till hörighet tillsammans
med en bedömning från ledningen. Risk beroende på lands-
tillhörighet baseras på vedertagna index för korruptionsrisk.
GRI 205-3: Korruptionsincidenter
2022/23 2021/22
Antal korruptionsincidenter 0 0
Antal incidenter där anställda avskedats eller utsatts
för annan disciplinär åtgärd på grund av korruption 0 0
Antal fall där kontrakt med samarbetspartners inte
förnyats på grund av korruptionsöverträdelser 0 0
GRI 206-1: Legala fall gällande konkurrensbegränsande
praxis, konkurrenslagstiftning och dominerande
marknadsställning
Systemair deltar inte i priskarteller eller liknande och konkurrerar
på lika villkor. I Systemairs uppförandekod framgår att varje
lands lagar alltid ska följas samt att vi inte deltar i några
konkurrensbegränsande aktiviteter.
2022/23 2021/22
Antal fall 0 0
GRI 302-1 & 302-4: Energianvändning (MWh)
och minskning av energianvändning
Systemair strävar efter att minska användningen av fossila
energikällor och arbetar aktivt för att öka energieffektiviteten
hos våra verksamheter. Vi installerar solceller på ett flertal
av våra anläggningar och arbetar strategiskt med att köpa
utsläppsfri el där det är möjligt.
Energianvändning i MWh 2022/23 2021/22
Naturgas 18 837 21 554
Eldningsolja 323 617
Gasol 985 996
Drivmedel fordon 17 088 16 633
Övrigt 120 124
El 35 607 36 869
Fjärrvärme 4 642 5 195
Totalt 77 602 81 988
107
SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
107 SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
GRI 303-3: Vattenuttag
Systemairs produktion använder lite vatten i sina processer.
Majoriteten av vattnet som används i våra verksamheter är för
hygiensyften så som toaletter, duschar, städning och dricksvatten.
En kartläggning av vilka bolag som ligger i vattenstressade
områden pågår, eftersom informationen är ofullständig rappor-
terar Systemair inte vattenuttag för vattenstressade områden.
Kartläggningen beräknas vara klar inför nästa årsredovisning
och Systemair kan då redovisa vattenuttaget separat för
vattenstressade områden.
Vattenuttag (m
3
) 2022/23 2021/22
Kommunalt vatten 62 346 56 332
Grundvatten från egen brunn 16 619 N/A
*
Insamlat regnvatten 20 N/A
*
Totalt 78 985 56 332
*Data rapporterades ej och är inte känd.
GRI 304-1: Biologisk mångfald
Systemair bedöms ha liten påverkan på den biologiska mång-
falden på grund av typ av tillverkning och har inga produktions-
anläggningar i eller nära områden som är klassade som natur-
känsliga enligt till exempel Natura 2000. Systemair tar frågan
om bevarandet av den biologiska mångfalden på allvar och
arbetar för att vidareutveckla det interna angreppssättet enligt
bland annat EU:s strategi för biologisk mångfald 2030. Biologisk
mångfald är avgörande för vår planets hälsa och välbefinnande.
En av de främsta anledningarna till att biologisk mångfald är
viktig är dess roll för att upprätthålla ekosystemens funktioner.
Ett varierat ekosystem kan ge oss en mängd ekosystemtjänster,
som ren luft och vatten, pollinering av grödor, naturlig bekämpning
av skadedjur och reglering av klimatet.
Systemair har en policy för hållbara produkter som innehåller
riktlinjer för att minska eventuella skadliga ämnen för naturen.
I vår policy för miljö, utsläpp och energi finns riktlinjer om att
alla produktionsbolag inom Systemair måste säkerställa att de
inte skadar den lokala biologiska mångfalden. Vi uppmanar
våra företag att aktivt engagera sig i lokala initiativ som syftar
till att främja den biologiska mångfalden. Vid etablering av nya
byggnader, områden eller verksamheter krävs en riskbedömning
för att bedöma deras potentiella påverkan på miljön och biologiska
mångfalden. 46 procent av Systemairs produktionsanläggningar
är ISO 14001 klassade med ett satt mål om att alla produktions-
anläggningar ska vara ISO 14001 klassade senast 2030 (med
undantag för de anläggningar som köps efter år 2027, då
implementeringen tar tid).
108SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
108SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
GRI 305-1 & 2: Direkta utsläpp av växthusgaser (scope 1),
Indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 2)
Systemair arbetar kontinuerligt för att minska utsläppen,
det görs bland annat genom att köpa utsläppsfri el och
minska användning av fossila bränslen för uppvärmning samt
investeringar i solcellsanläggningar. Våra utsläpp anges i CO
2
ekvivalenter. Under året har vi kompletterat tidigare data för
utsläpp orsakade av köpt el, vi rapporterar nu siffror utifrån
två olika metoder; location-based och market-based metoden.
Metoderna är beskrivna i GHG-protokollet.
2022/23 2021/22 2020/21
Utsläpp av CO2e i scope 1 och 2
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
scope (%)
Scope 1
Naturgas 3 805 47 % 4 564 51 % 4 355 51 %
Eldningsolja 86 1 % 165 2 % 199 2 %
Gasol 223 3 % 224 3 % 152 2 %
Drivmedel fordon 4 016 49 % 3 881 44 % 3 833 45 %
Övrigt 51 1 % 49 1 % 55 1 %
Totalt scope 1 8 181 8 882 8 594
Scope 2
El (market-based) 9 177 95 % 9 543 95 % 9 926 93 %
El (location-based) 7 942 95 % 8 199 95 % 7 761 91 %
Fjärrvärme 443 5 % (m); 5 % (l) 452 5 % (m); 5 % (l) 752 7 % (m); 9 % (l)
Totalt scope 2 (market-based) 9 620 9 994 10 677
Totalt scope 2 (location-based) 8 385 8 651 8 513
Totalt scope 1 och 2 (market-based) 17 801 18 877 19 271
Totalt scope 1 och 2 location-based) 16 566 17 534 17 107
2022/23 2021/22 2020/21
Utsläpp (market-based)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
totala scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
totala scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
totala scope (%)
Scope 1 8 181 46 % 8 882 47 % 8 594 45 %
Scope 2 9 620 54 % 9 994 53 % 10 677 55 %
Totalt scope 1 och 2 17 801 18 877 19 271
2022/23 2021/22 2020/21
Utsläpp (location-based)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
totala scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
totala scope (%)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
totala scope (%)
Scope 1 8 181 49 % 8 882 51 % 8 594 50 %
Scope 2 8 385 51 % 8 651 49 % 8 513 50 %
Totalt scope 1 och 2 16 566 17 534 17 107
109
SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
109 SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
Systemair har ett mål att minska sin utsläppsintensitet som är
de totala utsläppen i scope 1 och 2 i relation till Kostnad för
Sålda Varor (KSV). I detta mätetal tas eventuella avyttrade
verksamheter bort både vad gäller utsläpp och KSV. På samma
sätt läggs eventuella förvärvade verksamheter till. Detta gäller
för alla år som redovisas. Tidigare har målet inte baserats på
market-based metoden och därför är siffror uppdaterade för
alla redovisade år jämfört föregående års rapportering.
Utsläppsintensitet
(market-based) 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20
Totala utsläpp/KSV
(Ton CO
2
e/Mkr) 2,17 2,81 3,16 3,25
Skillnad gentemot
basår (%) -33 % -13 % -3 % 0 %
KSV står för Kostnad Sålda Varor.
Källor för utsläppsfaktorer
Scope 1
Omfattar utsläpp från inköpt naturgas, eldningsolja, gasol, fordonsbränsle och
övrigt (<1 %). Emissionsfaktorer för 2021/22 och 2022/23: DEFRA (2021).
Emissionsfaktorer för 2020/21: IPCC (2006).
Scope 2
Utsläppsfaktorerna för fjärrvärme (2020/21 och 2021/22) har hämtats från
DEFRA (2021), Energiföretagen (2020), Euroheat & Power (2015), Nis Bertelsen
& Brian Vad Mathiesen (2020). För 2022/23 har utsläppsfaktorerna för fjärrvärme
hämtats från DEFRA (2022/2021).
Utsläppsfaktorerna för el (location-based) för har hämtats från AIB (2020),
Climate Transparency (2021), Dubai Electricity & Water Authority (2018),
European Commission (2017), Hong Kong Electric Company (2019), IFI Dataset of
Default Grid Factors v.2.0., Singapore Energy Market Authority (EMA, 2020),
UNFCC (2019, 2021) och US Environmental Protection Agency eGrid (2018). För
2022/23 kommer utsläppsfaktorerna från följande källor: AIB (2021), Climate
Transparency (2021), European Commission (2017), Hong Kong Electric Company,
Department of Climate Change, Energy, the Environment and Water Australia
(2022), IFI v2.0, Singapore Energy Market Authority, UNFCC (2021),
US Environmental Protection Agency (2018).
Utsläppsfaktorer för el (market-based): Utsläppsfaktorer enligt certifikat eller
annan bevisföring på utsläpp för köpt el från våra energileverantörer om tillgäng-
ligt i annat fall har följande källor använts för 2020/21 och 2021/22: AIB (2020),
Climate Transparency (2021), IEA (2019), European Commission (2017), Hong
Kong Electric Company (2019), IGES (2019), Singapore Energy Market Authority
(2020), UNFCC (2021), WECC (2018) och MRO/WECC/NPCC (2018). För 2022/23
har utsläppsfaktorerna hämtats från: AIB (2021), Climate Transparency (2021),
Hong Kong Electric Company, Climate Active (2021), IFI v2.0, IGES (2019),
Singapore Energy Market Authority, UNFCC (2021) och MRO/WECC/NPCC (2018).
GRI 305-3: Övriga indirekta utsläpp
av växthusgaser (scope 3)
Scope 3 utsläpp är nedan redovisade för Systemairs aktiviteter
uppströms och nedströms. Beräkningarna är baserade på i första
hand aktivitetsbaserad information där information funnits till-
gänglig, i andra hand utgiftsbaserad information och i tredje hand
estimat med hjälp av benchmark och andra relevanta källor. Ut -
släppen inom scope 3 är störst för Användning av sålda produkter
samt Inköpta varor och tjänster. Systemair kommer fortsatt att
arbeta vidare med att få mer detaljerad information för att bättre
kunna mäta utsläpp och för att kunna följa upp att implementerade
förbättringar åstadkommer önskvärd skillnad.
2022/23
Utsläpp (scope 3)
Utsläpp
(ton CO2e)
Andel av
total
Aktiviteter uppströms
Inköpta varor och tjänster 470 375 34 %
Kapitalvaror 20 952 1 %
Bränsle- och energirelaterade aktiviteter 3 969 0 %
Transport och distribution 17 250 1 %
Avfallshantering 1 553 0 %
Tjänsteresor 4 331 0 %
Pendling 6 077 0 %
Hyrda tillgångar
Inte
relevant
*
0 %
Aktiviteter nedströms
Användning av sålda produkter 858 706 61 %
Andra aktiviteter nedströms 18 493 1 %
Totalt 1 401 706 100 %
*
Utsläpp för hyrda tillgångar rapporteras inom scope 1 och 2.
Källor för utsläppsfaktorer
Scope 3
Quantis, nShift, DEFRA (2021), AIB (2021), Climate Transparency (2021),
European Commission (2017), Hong Kong Electric Company, Department of
Climate Change, Energy, the Environment and Water Australia (2022), IFI v2.0,
Singapore Energy Market Authority, UNFCC (2021), US Environmental Protection
Agency (2018).
110
SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
110SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
GRI 306-3, 4 & 5 (2020) Avfallshantering
Systemair har börjat rapportera mängd avfall från detta
räkenskapsår. Det innebär att mängd avfall från tidigare år
inte finns med i rapporteringen.
Systemair arbetar kontinuerligt för att minska mängden avfall
som uppstår inom verksamheten, avfallet består främst av
metall, plast, kartong och farligt avfall. Vi arbetar för att minska
mängden avfall som skickas till deponi eller förbränning, för
att istället skicka avfallet till återanvändning eller återvinning.
Samtliga bolag inom koncernen måste säkerställa att det finns
både fysiska och administrativa processer på plats för hantering
av avfall. Gällande farligt avfall så arbetar Systemair med att
minska mängden och användningen av material som kan ge
upphov till farligt avfall, genom att istället ersätta materialet
med mer hållbara alternativ.
2022/23
Avfall Vikt i ton
Andel av
total
Återvinning 9 846 71 %
Återanvändning 60 0 %
Annan avfallshantering
Andra återvinningsoperationer
(inklusive energiåtervinning) 2 322 17 %
Deponi 563 4 %
Incineration utan energiåtervinning 231 2 %
Övrigt 824 6 %
Totalt 13 845 100 %
2022/23
Farligt avfall Vikt i ton
Andel av
total
Återvinning 14 6 %
Återanvändning 34 14 %
Annan avfallshantering
Andra återvinningsoperationer
(inklusive energiåtervinning) 38 15 %
Deponi 7 3 %
Incineration utan energiåtervinning 38 15 %
Övrigt 115 47 %
Totalt 245 100 %
GRI 308-1 & 414-1: Andel nya
leverantörer som granskats (%)
Systemair har som mål att granska alla nya leverantörer
för att säkerställa att de lever upp till vår leverantörskod.
Leverantörs koden berör bland annat frågor inom miljö,
arbetsmiljö och mänskliga rättigheter.
2022/23 2021/22
Miljökriterier 95 % 93 %
Sociala kriterier 95 % 93 %
111
SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
111 SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
GRI 401-1: Personalrörelse
För att säkerställa Systemairs framgång på lång sikt är det väsentligt att locka till sig, utveckla och behålla kompetenta
medarbetare. Vi strävar kontinuerligt efter att vara en attraktiv arbetsgivare. Säkerhet är vår främsta prioritet på alla våra
arbetsplatser, och vi arbetar aktivt med mångfald, likabehandling och en inkluderande arbetskultur ra arbetsplatser.
Systemair har som mål att ha en personalomsättning som ligger i nivå med branschsnittet. Systemair har mål att ha en
personalomsättning i nivå med branschsnittet. Utfallet förra året (15,3 %) vargot över branschsnittet och utfallet för
i år (16,0 %) visar att vi fortsatt ligger över till följd av att vi har en geografisk etablering på flera marknader med en högre
personalomsättning under 2022/23.
GRI 403-9 & 10: Arbetsrelaterade skador och ohälsa
För Systemair är det högsta prioritet att upprätthålla goda
arbetsförhållanden och säkra arbetsplatser. Ingen ska behöva
känna oro för sin hälsa, varken fysiskt eller psykiskt, när de går
till sin arbetsplats. Vi strävar efter att förebygga olycksfall och
minimera sjukfrånvaron. Våld, hot, trakasserier, mobbning eller
någon form av kränkning mot medarbetare tolereras inte.
Systemair har en nollvision för arbetsrelaterade skador och
har tillsvidare satt som mål att minska antal arbetsrelaterade
skador som leder tillsjukfrånvaro med 15 % år till år beräknat
utifrån LTIFR, utfallet för i år blev -14 %. LTIFR står för Lost time
injury frequency rate och Systemair använder en normaliserings-
faktor på 1 000 000 timmar.
2022/23 2021/22
Anställda Antal
Frekvens
(LTIFR) Antal
Frekvens
(LTIFR)
Arbetsrelaterade skador 182 14,8 197 17,2
Arbetade timmar 12 300 000 11 423 000
Dödsfall på grund av arbets-
relaterad ohälsa eller skada 0 0
Antal fall av arbetsrelaterad
ohälsa 5 0,4 8 0,7
Män Kvinnor Totalt
Nyanställningar och
personalomsättning per kön
*
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Antal nya medarbetare 845 868 300 385 1 145 1 253
Nyanställningsomsättning 12,8 % 13,0 % 4,5 % 5,8 % 17,3 % 18,8 %
Antal medarbetare som slutat 795 740 261 282 1 056 1 022
Personalomsättning 12,0 % 11,0 % 4,0 % 4,2 % 16,0 % 15,3 %
*
En medarbetare identifierar sig inte som specifikt man eller kvinna, personen är medräknad i det totala antalet anställda.
Nyanställningsomsättning = nya medarbetare / antal anställda
Personalomsättning = medarbetare som slutat / antal anställda
Norden Västeuropa Nordamerika Östeuropa och OSS Övriga
Nyanställningar och
personalomsättning per region 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Andel nya medarbetare 176 165 192 313 195 143 258 346 324 286
Nyanställningsomsättning 2,7 % 2,5 % 2,9 % 4,7 % 3,0 % 2,1 % 3,9 % 5,2 % 4,9 % 4,3 %
Antal medarbetare som slutat 134 114 219 225 161 139 272 306 270 238
Personalomsättning 2,0 % 1,7 % 3,3 % 3,4 % 2,4 % 2,1 % 4,1 % 4,6 % 4,1 % 3,6 %
Nyanställningsomsättning = nya medarbetare / antal anställda
Personalomsättning = medarbetare som slutat / antal anställda
2022/23 2021/22
Icke-anställda Antal
Frekvens
(LTIFR) Antal
Frekvens
(LTIFR)
Arbetsrelaterade skador 6 18,4 7 23,8
Arbetade timmar 326 000 294 000
Dödsfall på grund av arbets-
relaterad ohälsa eller skada 0 0
Antal fall av arbetsrelaterad
ohälsa 0 0,0 0 0,0
Systemair har börjat rapportera på genomsnittlig sjukfrånvaro
från detta räkenskapsår för att få en bättre indikation på
anställdas hälsostatus och välbefinnande. Sjukfrånvaron
beräknas genom att ta antalet sjukdagar delat med antalet
tillgängliga arbetsdagar.
Sjukfrånvaro i procent 2022/23
Norden 5,2 %
Västeuropa 6,1 %
Nordamerika 4,4 %
Östeuropa och OSS 5,3 %
Övriga 1,0 %
Totalt 4,6 %
112
SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
112SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
GRI 404: Träning och utbildning
Systemair har medarbetarutveckling och kompetensutveckling
som ett viktigt fokusområde för mer inspirerade, motiverade
och kunskapsrika medarbetare. Vi har bland annat en utbildnings-
plattform som heter Systemair Academy för att tillhandahålla
utbildningar inom ett flertal områden.
GRI 404-1: Genomsnittlig utbildning
i timmar per år och anställd
GRI 404-3: Anställda som får regelbunden utvärdering
av sin prestation och karriärutveckling
Vår ambition är att erbjuda alla medarbetare minst ett
utvecklingssamtal om året för att ytterligare främja våra
anställdas möjlighet till utveckling.
Andel i procent 2022/23 2021/22
Kvinnor 52 % 51 %
Män 53 % 52 %
Samtliga anställda 52 % 52 %
GRI 405-1: Anställda, åldersfördelning och kön
Vid Systemairs rekryteringsprocesser strävar vi aktivt efter att
främja ökad mångfald och jämlikhet. På Systemair är det viktigt
för oss att alla oavsett bakgrund ska känna sig välkomna. Vid
rekryteringar fokuserar vi på kunskap, erfarenhet och egenskaper
som avgörande faktorer, och ingen form av särbehandling får
förekomma baserat på sexuell läggning, kön, ålder, etnicitet
eller religion. Styrelsen har även en mångfaldhetspolicy beskriven
på sid. 43.
2022/23 2021/22
Anställda Antal
Andel
kvinnor Antal
Andel
kvinnor
Styrelse
*
30–50 år 1 0 % 1 0 %
Över 50 år 4 50 % 5 40 %
Koncernledning
30–50 år 2 0 % 2 0 %
Över 50 år 4 0 % 4 0 %
Operationell ledningsgrupp
30-50 år 8 25 % 7 29 %
Över 50 år 8 25 % 7 43 %
Alla medarbetare
Under 30 år 1 206 22 % 1 239 21 %
30–50 år 3 459 24 % 3 386 25 %
Över 50 år 1 942 26 % 2 034 25 %
*Systemairs stämmovalda styrelse består av 5 personer, 3 män och 2 kvinnor.
Arbetstagarrepresentanterna är 2 män.
GRI 406-1: Diskrimineringsincidenter
Systemair har nolltolerans mot diskriminering inom vår verk-
samhet. Alla ska känna sig välkomna och ha samma möjligheter
oavsett bakgrund. Ingen kränkande särbehandling utifrån de
sju diskrimineringsgrunderna – kön, könsidentitet eller uttryck,
etnisk tillhörighet, religion/trosuppfattning, funktionsnedsättning,
sexuell läggning och ålder – får förekomma.
2022/23 2021/22
Antal diskrimineringsfall 3 1
Under året har tre fall av diskriminering rapporterats. Två av fallen har behandlats
och är avklarade. Det tredje fallet är pågående och under utredning.
Män Kvinnor Totalt
Utbildning uppdelat per kön
*
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Totalt antal timmar 45 039 38 710 14 009 14 659 59 064 53 369
Antal anställda 5 010 5 050 1 596 1 609 6 607 6 659
Antal timmar i genomsnitt 9,0 7,7 8,8 9,1 8,9 8,0
*En medarbetare identifierar sig inte som specifikt man eller kvinna, personen är medräknad i det totala antalet anställda.
113 SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
113 SYSTEMAIR 2022/23
GRI-RAPPORTERING
GRI-index
Systemair rapporterar enligt GRI och 2021 års standard enligt nedan index.
GRI Standard / Upplysning Avsnitt, sida Avsteg och kommentarer
GRI 2: GENERELLA UPPLYSNINGAR 2021
2-1 Information om organisationen
14-17, 22-23, 38-39, 52, 69, 78,
Not 30 – s.93
2-2 Områden som ingår i organisationens
hållbarhetsrapportering
69
2-3 Rapporteringsperiod, frekvens och kontakt
103-104
Lee Morgan, Group Sustainability Director:
lee.morgan@systemair.com
2-4 Förändringar i tidigare rapporterade upplysningar
107, 109-110
Utsläpp från elanvändning har vidareutvecklats med data uppdelad
på insamlingsmetod (location-based och market-based).
Data för energianvändning har justerats föregående år för
Naturgas. Data för anställda har justerats samt procent för
kollektivanslutna medarbetare.
2-5 Extern försäkran
103
Systemairs hållbarhetsredovisning är inte externt granskad.
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsrelationer
Ren och hälsosam inomhusluft
- insida omslag, 2-5, 10-11, 14-17,
26-29, 52-57, 75, 78, 93, 106,
Våra varumärken – baksida
2-7 Anställda
106
2-8 Medarbetare som inte är anställda / inhyrd
personal
106
2-9 Sammansättning och struktur för styrning
42-49
2-10 Nominering och val av det högsta styrande organet
42-49
2-11 Ordförande för det högsta styrande organet
48-49
2-12 Det högsta styrande organets roll i arbetet med
översyn och hantering av påverkan
42-49, 104-105
2-13 Delegering av ansvar för att hantera påverkan
104-105
2-14 Det högsta styrande organets roll i
hållbarhetsredovisningen
42-49, 97, 104
2-15 Intressekonflikter
42-49
2-16 Kommunikation av kritiska frågor
42-49
2-17 Samlad kunskap hos det högsta styrande organet
42-49
2-18 Utvärdering av det hösta styrande organets
prestation
42-49
2-19 Ersättningspolicyer
Not 11 s. 79
2-20 Process för att fastställa ersättningar
43-46
2-21 Total årlig ersättningskvot
78-79
Systemair har inte fullt ut kartlagt kompensations förhållandet i
koncernen.
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling
2-3
2-23 Policyåtaganden
104
Se även Systemairs Uppförandekod som finns tillgänglig på
https://group.systemair.com/sustainability/
code-of-conduct-and-policies/
2-24 Integrering av policyåtaganden
30, 104
2-25 Processer för att åtgärda negativ påverkan
103-105, 26-29
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering av
angelägenheter för organisationen
104
En visselblåsarfunktion finns upprättad där ärenden kan
anmälas anonymt och hanteras av en tredje part.
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar
107
2-28 Medlemskap i organisationer
20
2-29 Tillvägagångssätt/metod för involvering av
intressenter
103-105
Systemair har identifierat kunder, ägare och investerare samt
medarbetare som de viktigaste intressenterna baserat på hur
mycket de påverkas av eller påverkar Systemair.
2-30 Kollektivavtal
107
GRI 3: VÄSENTLIGA FRÅGOR 2021
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor
26, 103-105
3-2 Lista över väsentliga frågor
26-27, 104-105
3-3 Hantering av väsentliga frågor
26-27, 103-105
SPECIFIKA UPPLYSNINGAR – GRI 200: EKONOMI
GRI 201: Ekonomiskt resultat 2016
201-1 Genererat och distribuerat direkt ekonomiskt värde
107
201-2 Ekonomiska konsekvenser och andra risker och
möjligheter som en följd av klimatförändringar
41, 121
Endast risker presenterade. Systemair planerar för att
redovisa risker och möjligheter enligt TCFD.
201-3 Fastställda förmånsplaner och andra
pensionsplaner
55-56, Not 1 s. 71-72,
Not 11 s. 78-79, Not 26 s. 89-91
114SYSTEMAIR 2022/23
GRI-INDEX
114SYSTEMAIR 2022/23
GRI-INDEX
GRI Standard / Upplysning Avsnitt, sida Avsteg och kommentarer
201-4 Ekonomiskt stöd mottaget från regeringen
72
GRI 205: Anti-korruption 2016
205-1 Verksamheternas korruptionsrisk
107
205-3 Bekräftade korruptionsincidenter och vidtagna
åtgärder
107
GRI 206: Konkurrensbegränsande beteende 2016
206-1 Legala fall gällande konkurrensbegränsande praxis,
konkurrenslagstiftning och dominerande
marknadsställning
107
SPECIFIKA UPPLYSNINGAR – GRI 300: MIJLÖ
GRI 302: Energi 2016
302-1 Energianvändning inom den egna organisationen
107
302-4 Minskning av energianvändning
107
GRI 303: Vatten och utloppsvatten 2018
303-3 Vattenuttag
108
Data gällande vattenuttag i områden med vattenstress är
otillgänglig, kartläggning av vattenstressade områden pågår.
GRI 304: Biologisk mångfald 2016
304-1 Verksamheternas geografiska placering i eller nära
skyddade områden för biologisk mångfald
108
Ingen av Systemairs produktionsanläggningar ligger i eller
nära områden som är skyddade i fråga om biologisk mångfald.
Därför redovisas inte specifik geografisk plats för alla Systemairs
verksamheter samt annan platsspecifik information.
GRI 305: Utsläpp 2016
305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (scope 1)
109-110
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 2)
109-110
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 3)
110
GRI 306: Avfall 2020
306-3 Genererat avfall
111
Systemair samlar inte in data gällande avfallets komposition.
306-4 Avfall till återanvändning eller återvinning
111
Systemair samlar inte in data gällande avfallets komposition.
306-5 Annan avfallshantering
111
Systemair samlar inte in data gällande avfallets komposition.
GRI 308: Bedömning av leverantörer utifrån miljökriterier 2016
308-1 Nya leverantörer som granskats enligt miljökriterier
111
SPECIFIKA UPPLYSNINGAR – GRI 400: SOCIALT
GRI 401: Anställning 2016
401-1 Nyanställningar och personalomsättning
112
Systemair samlar inte in data för nyanställda uppdelat
på åldersgrupp.
GRI 403: Hälsa och säkerhet 2018
403-9 Arbetsrelaterade skador
112
403-10 Arbetsrelaterad ohälsa
112
GRI 404: Träning och utbildning 2016
404-1 Genomsnittlig utbildning i timmar per år och
anställd
113
Systemair samlar inte in data uppdelat på yrkesroll.
404-3 Andel av anställda som får regelbunden
utvärdering av sin prestation och karriärutveckling
113
Systemair samlar inte in data uppdelat på yrkesroll.
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter 2016
405-1 Mångfald i ledningar och bland medarbetare
113
Systemair samlar inte in data uppdelat på yrkesroll.
GRI 406: Icke-diskriminering 2016
406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder
113
GRI 414: Bedömning av leverantörer utifrån sociala kriterier 2016
414-1 Nya leverantörer som granskats enligt sociala
kriterier
111
115 SYSTEMAIR 2022/23
GRI-INDEX
115 SYSTEMAIR 2022/23
GRI-INDEX
EU:s Taxonomi
EU:s Taxonomiförordning består hittills av två miljömål. Det
första miljömålet har syftet att begränsa klimatförändringarna,
och det andra syftar till anpassningar på grund av klimatföränd-
ringarna. Systemair rapporterar all sin taxonomiomfattade
verksamhet inom första miljömålet, eventuell taxonomi -
o mfattade del i andra miljömålet skulle innefatta samma
produkter och därför ett överlapp i rapporteringen som inte är
tillåtet. Taxonomin ska spela en viktig roll för att hjälpa EU att
skala upp hållbara investeringar som en del av att förverkliga
EU:s Green Deal. På så sätt ska det skapas en tydlighet för
investerare att flytta kapital dit det behövs som mest.
Rapporteringen består av ett antal nyckeltal som visar hur stor
del av företagets verksamhet som både omfattas av taxonomin
samt uppfyller taxonomins krav, så kallad taxonomiförenlig.
Dessa två nyckeltal ska redovisas på omsättning, kapitalutgifter
och driftsutgifter. Nyckeltalen baseras på ett klassificerings-
system innehållande en lista över miljömässigt hållbara ekono-
miska verksamheter. För Systemair är detta främst förknippat
med den ekonomiska verksamheten 3.5. Tillverkning av energi-
effektiv utrustning för byggnader. I varje ekonomisk verksamhet
finns tekniska kriterier som anger vad som är miljömässigt
hållbart och inte.
Hur effektiv ventilation, värme och kyla är spelar en viktig roll
för en fastighets energibehov. Fossila källor används ofta för att
fylla detta energibehov världen över och därför är det angeläget
att få ner energibehovet. EU:s taxonomi brister i dagsläget på
att specificera kriterier på taxonomiförenlig teknik eller liknande
för framförallt större och kommersiella fastigheter, det finns
endast för mindre ventilationsenheter som är avsedda för
bostäder samt för aggregat med värmepumpsteknik. Likt andra
branscher och rapporterande företag görs därför tolkningar av
taxonomins tekniska kriterier för att få en rättvis bild av vilka, i
Systemairs fall, produkter som gör viktigast skillnad i att minska
energibehovet för fastigheter och därmed bidrar till att mildra
klimatförändringarna.
För att identifiera omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter
har en kartläggning genomförts för att på artikelnivå avgöra
vilka produkter som både omfattas och i vissa fall även är
förenliga, beroende på taxonomins tekniska kriterier och
gjorda tolkningar. De tolkningar som gjorts är följande:
För ventilationsaggregat som inte går under EU:s energi-
märkning används Eurovent Certita Certification. Eurovents
certifiering är en vedertagen branschstandard och den
innehåller ett liknande energiklassificeringssystem som
EU:s energimärkning. Energiklass A+ och A har tolkats
uppfylla de tekniska kriterierna.
För specifikt den nordamerikanska marknaden där Eurovent
certifiering inte har någon tyngd eller större marknadsrelevans
har tekniken energiåtervinning använts som tolkning för
om ventilationsaggregatet uppfyller de tekniska kriterierna.
Energiåtervinning är en utav de viktigaste teknikerna
inom ventilation för att kraftigt minska den totala energi-
användningen för värme och kyla i fastigheter.
Övriga delar i ett ventilationssystem som har en täthetsklass,
t.ex. ventilationskanaler. De tekniska kriterierna tolkas
uppfyllas om täthetsklassen uppfyller klass C eller D enligt
standard EN 1751.
Systemair säljer även energiåtervinningsutrustning som
separata produkter och för de som har en EPD (Environmental
Product Declaration) har det rapporterats under den ekonomiska
verksamheten 3.6. Tillverkning av annan koldioxidsnål teknik.
Inom den ekonomiska verksamheten 7.3. Installation, under-
håll och reparation av energieffektiv utrustning har Systemair
rapporterat den del av sin serviceverksamhet som omfattas av
taxonomin samt är relevanta kriterier.
För att vara förenlig enligt taxonomin krävs förutom uppfyllande
av de tekniska kriterierna även uppfyllande av kriterier avseende
att inte orsaka betydande skada (DNSH) och minimi skyddsåtgärder.
Redovisningsprinciper
Redovisningen omfattar alla Systemairs bolag som är hel- eller
majoritetsägda. För mer information om Systemairs finansiella
redovisning se not 1 Redogörelse för redovisnings- och värde-
ringsprinciper på sid. 69-73.
116SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
116SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
Omsättning
Omsättningen som rapporterats baseras på den externa
nettoomsättningen. För omsättning i de ekonomiska
verksamheterna 3.5. och 3.6. har enbart omsättning från
produkter använts som rapporteringsunderlag innebärande
att reservdelar och tillbehör, utöver de som har en täthets-
klass, inte inkluderats.
Produkter som omfattas av taxonomin och de som uppfyller
de tekniska kriterierna har kartlagts på artikelnivå i Systemairs
centrala affärssystem som används av merparten av Systemairs
bolag, motsvarande cirka 70 procent av den totala externa
omsättningen. I resterande bolag har produkter identifierats av
expertis inom varje bolag samt baserat på internförsäljning
registrerad i det centrala affärssystemet. Verksamhet inom 7.3.
utgör en mindre andel av den totala omsättningen, i brist på
tillräckligt detaljerade data har den taxonomiomfattade andelen
och den taxonomiförenliga estimerats baserad på extern netto-
omsättningen för serviceverksamhet i relation till andel omfattad
och förenlig extern nettoomsättning i 3.5. för respektive bolag.
Omsättning Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/koder (2)
Absolut omsättning (3)
Andel av omsättningen (4)
Begränsningar av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel av
omsättningen, år 2022/23 (18)
Kategori (möjliggörande
verksamhet eller) (20)
Kategori (omställnings-
verksamhet) (21)
MSEK % % % % % % %
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej %
Möjlig-
görande
Omställ-
ning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik samt Installation,
underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning.
3.5.
3.6.
7.3. 3 346 28 28 - - Ja Ja
*
Ja
*
Ja Ja
*
Ja 28
Möjlig-
görande
N/A
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1) 3 346 28 28 - 28
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik samt Installation,
underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning.
3.5.
3.6.
7.3. 1 865 15
Omsättningen för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 1 865 15
Totalt (A.1+A.2) 5 211 43 28
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen för verksamheter
som inte omfattas av taxonomin (B) 6 846 57
*
För 7.3. är (13), (14) och (16) ej applicerbara för den ekonomiska verksamheten.
Totalt (A+B) 12 057 100
117
SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
117 SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
Kapitalutgifter
Systemair redovisar sina kapitalutgifter enligt IFRS, bestående av
materiella och immateriella anläggningstillgångar samt leasing.
För att bedöma taxonomiomfattade och taxonomiförenliga kapi-
talutgifter ska investeringar genomförda under verksamhetsåret
bedömas utifrån ifall de kan relateras till taxonomiomfattade
samt taxonomiförenliga produkter eller ifall de omfattas av de
ekonomiska verksamheterna 7.3., 7.4., 7.5. eller 7.6
1
.
Varje bolag har utifrån denna definition och anpassade instruktioner
först identifierat investeringar genomförda under året som hör
till 7.3., 7.4., 7.5. och 7.6. eftersom de inte är relaterade till vilka
produkter som säljs. Efter att dessa kapitalutgifter har särredovisats
har resterande investeringar bedömts till hur stor grad de kan
relateras till dels taxonomiomfattade produkter och dels till
taxonomiförenliga produkter. För leasing har av förenklingsskäl
varje bolags taxonomiomfattade omsättningsfördelning använts
som beräkningsnyckel. Hänsyn har även tagits för eventuella
taxonomi omfattade tillägg i materiella och immateriella tillgångar
som härrör från rörelseförvärv. Systemair har gjort förvärv under
året som inneburit ett tillskott av kapitalutgifter motsvarande 29 %
av de kapitalutgifter som är inkluderade i denna redo visning, dessa
har ej bedömts i taxonomirapporteringen, vilket sänker andelen
redovisade taxonomiomfattade och taxonomiförenliga kapital-
utgifter. Goodwill har ej inkluderats då det inte omfattas av IAS 38
som sätter definitionen för taxonomins immateriella tillgångar.
1) Enligt Annex 1 i Taxonomiförordningen: 7.3. Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning;
7.4. Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i byggnader (och parkeringsplatser kopplade till byggnader);
7.5. Installation, underhåll och reparation av instrument och utrustning för mätning, reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda;
7.6. Installation, underhåll och reparation av förnybar energiteknik.
Kapitalutgifter Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter (4)
Begränsningar av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel av
kapitalutgifter, år 2022/23 (18)
Kategori (möjliggörande
verksamhet eller) (20)
Kategori (omställnings-
verksamhet) (21)
MSEK % % % % % % %
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej %
Möjlig-
görande
Omställ-
ning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
3.5.
3.6. 76 13 13 - - Ja Ja Ja Ja Ja Ja 13
Möjlig-
görande
N/A
Kapitalutgifter relaterade till ekonomiska
verksamheter 7.3., 7.4., 7.5., 7.6.
7.3.
7.4.
7.5.
7.6. 20 3 3 - - Ja N/A N/A Ja
**
N/A Ja 3
Möjlig-
görande
N/A
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheternas
kapitalutgifter (A.1) 96 16 16 - 16
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
3.5.
3.6. 26 5
Kapitalutgifter relaterade till ekonomiska
verksamheter 7.3., 7.4., 7.5., 7.6.
7.3.
7.4.
7.5.
7.6. 7 1
Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 33 6
Totalt (A.1+A.2) 129 22 16
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter
som inte omfattas av taxonomin (B) 467 78
**
Endast aktuell för 7.3. som är bedömd som ”Ja” då ingen investering i den
ekonomiska verksamheten varit relaterad till byggnadsisolering.
Totalt (A+B) 596 100
118
SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
118SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
Driftsutgifter
Enligt taxonomins definition av driftsutgifter inkluderas direkta
utgifter som relateras till forskning och utveckling, byggnads-
renovering, kortsiktiga leasingavtal, underhåll och reparation
samt alla andra direkta utgifter som rör det dagliga underhållet
av materiella anläggningstillgångar som utförs av företaget eller
en för detta ändamål anlitad tredje part och som krävs för säker-
ställandet av dessa tillgångars fortlöpande och ändamålsenliga
funktion. Denna definition utgör den totala basen för att beräkna
de taxonomiomfattade och taxonomiförenliga driftsutgifterna.
Varje bolag har utifrån taxonomins definition och anpassade
instruktioner identifierat och rapporterat dess totala bas för
driftsutgifter. På grund av brist på tillräckligt detaljerad informa-
tion, för att i detalj avgöra taxonomiomfattade och taxonomi-
förenliga driftsutgifter, har varje bolags taxonomiomfattade och
taxonomiförenliga omsättningsfördelning använts som
beräkningsnyckel.
Driftsutgifter Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter (4)
Begränsningar av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel av
driftsutgifter, år 2022/23 (18)
Kategori (möjliggörande
verksamhet eller) (20)
Kategori (omställnings-
verksamhet) (21)
MSEK % % % % % % %
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej %
Möjlig-
görande
Omställ-
ning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik samt Installation,
underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning.
3.5.
3.6.
7.3. 49 34 33 - - Ja Ja
*
Ja
*
Ja Ja
*
Ja 34
Möjlig-
görande
N/A
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheternas
driftsutgifter (A.1) 49 34 33 - 34
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader och tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik samt Installation,
underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning.
3.5.
3.6.
7.3. 18 13
Driftsutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 18 13
Totalt (A.1+A.2) 67 47 34
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen för verksamheter
som inte omfattas av taxonomin (B) 77 53
*
För 7.3. är (13), (14) och (16) ej applicerbara för den ekonomiska verksamheten.
Totalt (A+B) 144 100
119
SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
119 SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
För att klassas som taxonomiförenlig krävs utöver uppfyllande
av de tekniska kriterierna att den ekonomiska verksamheten
inte orsakar något betydande skada inom de andra miljö-
områden som finns i taxonomin. Eftersom Systemair enbart
rapporterar inom miljöområde 1 är det område 2 till 6 som
presenteras nedan.
2. Anpassning till klimatförändringar (12)
För att inte orsaka någon betydande skada krävs att en utvärde-
ring av fysiska klimatrisker genomförs på berörd verksamhet.
Systemair har genomfört en analys på klimatrelaterade risker
berörda verksamheter. Se sid. 121, för Klimatrelaterade risker.
3. Vatten och marina resurser (13)
Systemairs tillverkning använder oftast inget vatten och när
det används är det mycket begränsat, den har därmed ingen
betydande påverkan. I de områden där det råder en högre risk
för vattenbrist som Systemair verkar i har det genom analysen
av klimatrelaterade risker identifierats var vår verksamhet
behöver implementera åtgärder för att minska risken.
4. Cirkulär ekonomi (14)
För att leva upp till kraven inom cirkulär ekonomi har taxonomin
brutit ner det i fyra delar.
Den första syftar till att därjligt återanvända material
eller material bestående av återvunnet material. Systemair
har en policy inom vår design och produktutveckling för att
stegvis göra våra produkter mer hållbara. Den innehåller
bland annat att materialval ska utmanas för en högre
resurseffektivitet och ett lägre koldioxidavtryck.
Den andra syftar till att där möjligt designa för en längre
livslängd, enkelhet att återvinna och enkel att underhålla.
Systemairs policy inom design och produktutveckling inne-
håller bland annat att design ska ske med hela produktens
livscykel i beaktande, ökad livslängd och enkelhet att under-
hålla såväl som att produkten ska kunna tas om hand på
bästa sätt när den är uttjänt.
Den tredje syftar till att där möjligt hantera avfall på ett
hållbart sätt under tillverkningsprocessen. Systemair har en
policy för miljö, energi och utsläpp som alla tillverknings-
anläggningar ska följa och den innehåller att avfall ska
hanteras på ett ansvarsfullt sätt och att det som kan
återvinnas ska återvinnas.
Den fjärde syftar till att därjligt ha information och
spårbarhet på skadliga ämnen i de tillverkade produkternas
livscykel. Systemair arbetar kontinuerligt med uppföljning för
att minimera risken att något skadligt ämne finns i våra
produkter.
5. Föroreningar (15)
Systemair har processer på plats och arbetar löpande med att
följa upp de ämnen som är skadliga enligt de EU direktiv och
förordningar som finns. Systemair bedömer inte att någon
ekonomisk verksamhet som tolkats som taxonomiförenlig
orsakar någon betydande skada.
6. Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Systemair följder de lokala miljölagar och bestämmelser som
finns för att nyttja ny mark och få godkänt av myndigheter att
etablera på marken. Ingen av våra tillverkande anläggningar
befinner sig i eller nära ett naturskyddsområde.
Minimiskyddsåtgärder (17)
För att klassas som taxonomiförenlig krävs utöver uppfyllande
av de tekniska kriterierna att den ekonomiska verksamheten
överensstämmer med minimiskyddsåtgärderna. De är tillsvidare
uppdelade inom fyra områden som redogörs för nedan:
Mänskliga rättigheter – Systemair stödjer UN Global
Compacts 10 principer om mänskliga rättigheter, arbets-
rättigheter, miljö och antikorruption. Dessa 10 principer
tillsammans med OECD:s riktlinjer för multinationella företag
(MNE), FN:s vägledande principer för företag och mänskliga
rättigheter samt ILO:s åtta grundläggande konventioner utgör
en viktig grund för vad Systemair åtar sig att upprätthålla
med ett ansvarsfullt företagande. Det här är en del av
Systemairs uppförandekod.
Korruption – Systemair har nolltolerans mot korruption.
Det finns även en dedikerad policy på antikorruption.
Läs mer om vårt antikorruptionsarbete på sid. 107.
Skatt – Systemair strävar efter att betala rätt skatt i rätt land i
enlighet med relevanta lagar och förordningar i det aktuella
landet. Alla gränsöverskridande transaktioner mellan enheter
inom koncernen ska ske i enlighet med armslängdsprincipen
enligt definitionen i OECD:s riktlinjer för internprissättning
och i enlighet med lokala regler och bestämmelser om intern-
prissättning. Systemair har en dedikerad policy för skatt.
Konkurrensbegränsande aktiviteter – Systemair följer varje
lands lagstiftning om karteller och konkurrens. Systemair
deltar inte i konkurrensbegränsande aktiviteter. Det här är
en del av vår uppförandekod.
120SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
120SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
Klimatrelaterade risker
Klimatförändringar är en pågående global utmaning som har
en djupgående påverkan på vår planet och mänskligheten som
helhet. Genom ökningen av växthusgaser i atmosfären, framför
allt koldioxidutsläpp från mänskliga aktiviteter, förstärks växt-
huseffekten och leder till en uppvärmning av jordens klimat.
Denna uppvärmning resulterar i en rad förändringar, såsom
smältande polarisar, stigande havsnivåer, extrema väder-
händelser och förändringar i ekosystemen. Dessutom ökar
risken för naturkatastrofer.
För att vara förberedda inför framtiden har Systemair gjort
en analys av de klimatrelaterade risker som vår verksamhet
kommer ställas inför i framtiden. Klimatriskanalysen är för
närvarande begränsad till de tillverkande företag som omfattas
av EU-Taxonomin, som en del i att uppfylla kriterier avseende
att inte orsaka betydande skada (DNSH). I framtiden kommer
en mer utförlig klimatriskanalys göras för alla verksamheter
inom ramen för Task Force on Climate-related Financial
Disclosures (TCFD).
Den genomförda analysen har baserats på IPCC:s ”Shared
Socioeconomic Pathway” (SSP). Två olika scenarier har använts
för att projicera framtida utveckling, ett optimistisk scenario, SSP
1-2.6, och ett pessimistisk scenario, SSP 5-8.5. SSP 1-2.6 utgår
från antagandet att mänskligheten övergår till en mer hållbar
utveckling som tar hänsyn till planetens gränser, vilket resulterar
i minskade koldioxidutsläpp från 2020-talet och når netto-
nollutsläpp av koldioxid fram till 2100.
SSP 5-8.5 förutsätter att mänskligheten fortsätter att använda
fossila bränslen för att främja ekonomisk tillväxt och upprätthålla
en resurs- och energiintensiv livsstil. I detta scenario förväntas
koldioxidutsläppen öka under århundradet. Den riskanalys vi har
genomfört sträcker sig fram till år 2060 och tar hänsyn till dessa
olika scenarier.
Global Surface Temperature Change
Vi har genomfört en omfattande kartläggning av hur klimat-
förändringarna kommer att påverka de utvalda företagen. För
att genomföra denna analys har vi använt oss av IPCC:s verktyg
”IPCC WGI Interactive Atlas”. Med hjälp av detta verktyg har vi
först kartlagt den förväntade klimatutvecklingen på kort sikt
(2020-2040) och medellång sikt (2040-2060). Därefter har vi
använt samma verktyg för att bedöma hur risken för olika fysiska
klimatrisker kommer att påverkas. Exempel på fysiska risker som
har undersökts inkluderar torka, översvämningar och stormar.
För att komplettera IPCC:s data har vi även utnyttjat World
Resources Institutes (WRI) verktyg Aqueduct. Genom att använda
Aqueduct har vi fått en mer detaljerad kartläggning av de vatten-
relaterade risker som våra verksamheter kan möta i framtiden.
Verktyget möjliggör identifiering av specifika vatte n stressrisker
för olika grundvattenmagasin samt översvämningsrisker för floder
och havsområden.
Därefter har en riskmatris utarbetats för att kategorisera riskerna
baserat på en skala från väldigt låg till väldigt hög. Vid kategori-
seringen av riskerna har Systemair beaktat både sannolikheten
för händelsernas inträffande samt deras påverkan på verksam-
heten om de skulle inträffa. Riskanalysen har varit inriktad på att
bedöma konsekvenserna för vår egen verksamhet och inte
inkluderat bedömningen av hur klimatförändringar kan påverka
vår värdekedja. Detta kommer att fortsatt undersökas och
analyseras framöver.
De främsta identifierade riskerna för Systemair är extrema
temperaturer och översvämningar. För de verksamheter som
innefattar risker som har klassificerats som höga har vi börjat
utveckla planer för att minska sannolikheten att dessa risker ska
inträffa samt för att minska den potentiella påverkan de kan ha
verksamheten. I enlighet med DNSH-kriterierna strävar vi
efter att säkerställa att våra anpassningsplaner inte får negativa
effekter på andra intressenter i närområdet.
https://climatedata.ca/resource/understanding-shared-socio-economic-pathways-ssps/
2000
Past Future SSP1-2.6
SSP2-4.5
SSP5-8.5
1950 2050 2100
0
+1
+2
+3
+4
+5
o
C
121 SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
121 SYSTEMAIR 2022/23
EU:S TAXONOMI
Till bolagsstämman i Systemair AB, org.nr 556160-4108
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för räkenskapsåret
1 maj 2022 – 30 april 2023 på sidorna 24-37, 40-41, 103–105 och 116-121 för
att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om
den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhets-
rapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den dag som framgår av vår elektroniska underskrift.
Ernst & Young AB
Johan Holmberg
Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
122SYSTEMAIR 2022/23
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
122SYSTEMAIR 2022/23
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Årsstämman
Årsstämma i Systemair hålls torsdagen den
31 augusti 2023, klockan 15.00 i Aulan,
Systemair Expo, i Skinnskatteberg.
Fabriksvisning för dem som så önskar, äger
rum i anslutning till stämman med samling
kl. 13.00 vid Systemair Expo på Näsvägen 3,
Skinnskatteberg.
Rätt att delta samt anmälan
Rätt att delta i stämman har den som är registrerad som
aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken på
avstämningsdagen onsdagen den 23 augusti 2023 och har
anmält sitt deltagande i stämman till bolaget senast onsdagen
den 25 augusti 2023 kl. 15.00.
Anmälan ska ske antingen via formulär på: group.systemair.
com/sv/registration/, per telefon 0222-440 00 eller via post
till Systemair AB, Receptionen, 739 30 Skinnskatteberg. Vid
anmälan ska namn, person- eller organisationsnummer, adress,
telefon, eventuella biträden (högst två) och antal aktier uppges.
Observera även att eventuellt deltagande i fabriksvisningen
bör anmälas samtidigt. Aktieägare, som företräds genom
ombud, ska utfärda daterad fullmakt för ombudet. Fullmaktens
giltighetstid får anges till längst fem år från utfärdandet.
Fullmaktsformulär finns tillgängligt på bolagets webbsida
group.systemair.com/sv/ och kan även beställas genom att
kontakta receptionen. Den som företräder juridisk person ska
uppvisa registreringsbevis eller motsvarande handling som
styrker firmateckning. Fullmakter, registreringsbevis och andra
behörighetshandlingar måste vara tillgängliga vid årsstämman,
och bör, för att underlätta inpasseringen vid stämman, vara
bolaget tillhanda senast onsdagen den 23 augusti 2023.
Fullmakt måste uppvisas i original.
Den som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att
ha rätt att delta i stämman, genom förvaltarens försorg låta
inregistrera aktierna i sitt eget namn, så att vederbörande
är registrerad i aktieboken på avstämningsdagen onsdagen
den 23 augusti 2023. Sådan registrering kan vara tillfällig.
Det innebär att aktieägaren måste underrätta sin förvaltare
i god tid före nämnda datum.
Fullständig kallelse
Fullständig kallelse till årsstämma, ekonomisk och övrig infor-
mation finns på Systemairs webbplats group.systemair.com/sv.
Kalender
31 augusti 2023 Delårsrapport Q1 (maj–juli 2023/24)
7 december 2023 Delårsrapport Q2 (augusti–oktober 2023/24)
5 mars 2024 Delårsrapport Q3 (novemberjanuari 2023/24)
4 juni 2024 Delårsrapport Q4 (februari–april 2023/24)
29 augusti 2024 Årsstämma, samtidigt publiceras Q1 2024/25
123
SYSTEMAIR 2022/23
ÅRSSTÄMMAN
Systemair AB
Industrivägen 3
739 30 Skinnskatteberg
Tel 0222-440 00
mailbox@systemair.se
www.systemair.com
Varumärket Systemair omfattar ett brett sortiment av högkvalitativa
ventilations produkter som fläktar, produkter för luftdistribution, produkter för
luftkonditionering och ventilationsaggregat för både komfort- och säkerhets-
ventilation. Systemair har en stark position som en ledande tillverkare av
energieffektiva ventilationsprodukter.
Med varumärket Frico erbjuder Systemair helhetslösningar med produkter
för luftburen uppvärmning och vi är marknads ledande inom luftridåer och
luftburen värme i Europa. Frico finns representerat i 70 länder via dotterbolag
eller distributörer. Varumärket står för 80 års samlad erfarenhet av att
utveckla produkter som ger kunderna behagligt inomhusklimat.
Under vårt varumärke Fantech utvecklar, kon struerar och marknadsför vi
ventilations lösningar i Nordamerika. Produkterna säljs till återförsäljare i USA
och Kanada av egna säljare och agenter. Varumärket Fantech använder vi för
bostads marknaden medan varumärket Systemair används för kommersiella
projekt där behovet av energi effektiva lösningar är stort.
Menerga är ett marknadsledande varumärke i Europa för ventilationsaggregat
inom segmenten simhallar, precisionsventilation och datacenterkyla. Bolaget
grundades 1980 och produkterna marknadsförs i hela Europa med Tyskland
som största marknad.
Systemair AB juni 2023 E8299 Produktion: Systemair i samarbete med Haus. Foto: Andreas Lundberg, Systemair.