Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 3 | ||
| Rörelsens kostnader | |||
Råvaror och förnödenheter | – | – | |
Övriga externa kostnader | 6 | – | – |
Personalkostnader | 5 | – | – |
Övriga rörelseintäkter | 2 | ||
Övriga rörelsekostnader | 2 | – | – |
Resultat vid avyttring | |||
EBITDA | |||
Avskrivningar exkl. förvärvade övervärden | 10, 11, 12 | – | – |
EBITA | |||
Avskrivningar hänförliga till förvärvade övervärden | 10, 11 | – | – |
Rörelseresultat | |||
| Finansiella intäkter och kostnader | |||
Finansiella intäkter | 7 | ||
Finansiella kostnader | 7 | – | – |
Resultat före skatt | |||
Skatt | 8 | – | – |
Årets resultat | |||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per stamaktie före och efter utspädning, kronor | 9 |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen | |||
Årets omräkningsdifferenser | 22 | – | |
Summa | – | ||
Årets övrigt totalresultat | – | ||
Årets summa totalresultat | |||
| Årets summa totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 10 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 11 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 12 | ||
Övriga långfristiga finansiella tillgångar | 13 | ||
Andra aktier och andelar | 13 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 8 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 14 | ||
Kundfordringar | 22 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga kortfristiga fordringar | |||
Derivatinstrument | 22 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | ||
Likvida medel | 22 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 1, 16 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Andra reserver | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 17, 22 | ||
Långfristiga leaseskulder | 12, 17, 22 | ||
Långfristiga ej räntebärande skulder | 22 | ||
Pensionsåtaganden | |||
Garantiåtaganden och övriga avsättningar | 19, 20 | ||
Uppskjutna skatter | 8 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 17, 22 | ||
Kortfristiga leaseskulder | 12, 17, 22 | ||
Förskott från kunder | 19 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Derivatinstrument | 22 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | ||
Övriga kortfristiga skulder | |||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder | |||
| Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 23. |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | |||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | |||
Avskrivningar och nedskrivningar av anläggningstillgångar | |||
Realisationsresultat vid försäljning av anläggningstillgångar | – | – | |
Orealiserade kursdifferenser | – | ||
Orealiserade valutaderivat | |||
Resultat vid avyttring av verksamheter och koncernföretag | – | ||
Omvärdering av tilläggsköpeskilling | |||
Återläggning av finansiella poster | |||
Övriga avsättningar | – | ||
Totala justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Erlagd ränta exkl. leaseränta | – | – | |
Erlagd leaseränta | – | – | |
Erhållen ränta | |||
Betald inkomstskatt | – | – | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapitalet | |||
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet | |||
Förändring av varulager | – | ||
Förändring av rörelsefordringar | |||
Förändring av rörelseskulder | – | ||
Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar | 3, 10, 11 | – | – |
Sålda materiella och immateriella anläggningstillgångar | 10, 11 | ||
Rörelseförvärv | 4 | – | – |
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar | – | ||
Avyttrade finansiella anläggningstillgångar | |||
Avyttrade verksamheter och koncernföretag | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Utdelning preferensaktier | – | – | |
Utdelning stamaktier | – | – | |
| Förvärv och avyttringar av aktier i koncernföretag innehållna av ägare utan | |||
bestämmande inflytande | – | – | |
Amortering av leaseskulder | – | – | |
Lösen av pensionsskuld | – | ||
Upptagande av lån | 18 | ||
Amortering av lån | 18 | – | – |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | ||
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferenser i likvida medel | – | ||
Likvida medel vid årets slut |
| Rapport över förändringar i koncernens eget kapital | ||||||
| Övrigt | Balanserad | Innehav utan | Summa | |||
| Aktie- | tillskjutet | Omräknings- | vinst inkl. | bestämmande | eget | |
| Mkr | kapital | kapital | reserv | årets resultat | inflytande | kapital |
Ingående balans 2023-01-01 | ||||||
Årets resultat | – | – | – | |||
Övrigt totalresultat | – | – | – | – | ||
Summa totalresultat | – | |||||
Utdelning | – | – | – | – | – | – |
Utgivande av teckningsoptioner | – | – | – | |||
| Omvärdering av skuld för utfärdad | ||||||
| säljoption till innehav utan | ||||||
bestämmande inflytande | – | – | – | – | – | – |
Övriga transaktioner med ägare | – | – | – | – | – | |
Utgående balans 2023-12-31 | ||||||
| Övrigt | Balanserad | Innehav utan | Summa | |||
| Aktie- | tillskjutet | Omräknings- | vinst inkl. | bestämmande | eget | |
| Mkr | kapital | kapital | reserv | årets resultat | inflytande | kapital |
Ingående balans 2024-01-01 | ||||||
Årets resultat | – | – | – | |||
Övrigt totalresultat | – | – | ||||
Summa totalresultat | ||||||
Utdelning | – | – | – | – | – | |
Utgivande av teckningsoptioner | – | – | – | |||
| Omvärdering av skuld för utfärdad | ||||||
| säljoption till innehav utan | ||||||
bestämmande inflytande | – | – | – | – | – | – |
Utgående balans 2024-12-31 |
2024 | 2023 | |||
| Balans- | Genom- | Balans- | Genom- | |
| dags- | snitts- | dags- | snitts- | |
| kurs | kurs | kurs | kurs | |
EUR | 11,459 | 11,432 | 11,096 | 11,477 |
NOK | 0,972 | 0,983 | 0,987 | 1,005 |
USD | 11,030 | 10,561 | 10,042 | 10,613 |
| Antal år | |
Patent | 5 |
Varumärken | 10–20 |
Teknologi | 3–10 |
Kundrelationer | 10–20 |
Kunddatabaser | 5 |
Aktiverade utvecklingskostnader | 3–7 |
| Antal år | |
Byggnader | 20–50 |
Maskiner och inventarier | 3–10 |
Övriga rörelseintäkter | 2024 | 2023 |
| Resultat vid försäljning av maskiner | ||
och inventarier | 6 | 4 |
| Garantiersättning hänförligt till | ||
tidigare år | 6 | – |
Försäkringsersättning | 4 | 2 |
| Erhållet statligt bidrag hänförligt till | ||
tidigare år | 4 | – |
Omvärdering tilläggsköpeskilling | 0 | 3 |
Valutakurseffekter | 6 | 2 |
Skrot/emballage/cement | 0 | 0 |
Övrigt | 9 | 2 |
37 | 12 |
Övriga rörelsekostnader | 2024 | 2023 |
| Resultat vid försäljning av maskiner | ||
och inventarier | –2 | 0 |
Valutakurseffekter | –9 | –8 |
Omvärdering tilläggsköpeskilling | –2 | – |
Övrigt | –3 | –4 |
–17 | –11 |
2024 | 2023 | |||||
| Extern netto- | Intern netto- | Netto- | Extern netto- | Intern netto- | Netto- | |
Nettoomsättning 1) | omsättning | omsättning | omsättning | omsättning | omsättning | omsättning |
Salix Group | 3 585 | 4 | 3 588 | 3 397 | 5 | 3 402 |
Ettiketto Group | 935 | 1 | 936 | 858 | 1 | 859 |
Industri | 3 347 | 0 | 3 347 | 3 541 | – | 3 541 |
Intern eliminering | –5 | –5 | –6 | –6 | ||
7 866 | 0 | 7 866 | 7 796 | 0 | 7 796 |
| Totala intäkter | |||||||
| Varu- | från avtal | Uthyrning av | |||||
| Nettoomsättning¹⁾ | försäljning | Tjänster | Övrigt | med kunder | maskiner | Övrigt | Totalt |
Salix Group | 3 561 | 13 | 9 | 3 583 | – | 2 | 3 585 |
Ettiketto Group | 919 | 15 | 0 | 935 | – | – | 935 |
Industri | 2 636 | 627 | – | 3 262 | 77 | 7 | 3 347 |
7 116 | 655 | 9 | 7 780 | 77 | 9 | 7 866 |
| Totala intäkter | |||||||
| Varu- | från avtal | Uthyrning av | |||||
| Nettoomsättning¹⁾ | försäljning | Tjänster | Övrigt | med kunder | maskiner | Övrigt | Totalt |
Salix Group | 3 371 | 21 | 4 | 3 395 | – | 2 | 3 397 |
Ettiketto Group | 850 | 9 | – | 858 | – | – | 858 |
Industri | 2 892 | 569 | 5 | 3 466 | 67 | 7 | 3 541 |
7 112 | 598 | 9 | 7 719 | 67 | 9 | 7 796 |
Intäktskategorier | Prestationsåtagande | Betalning |
Varuförsäljning | Vid viss tidpunkt gäller för affärsområdena Salix Group, | Betalning sker i vissa fall direkt |
| Ettiketto Group och Industri d.v.s. när kunden erhållit varan | men som längst på 30 dagar. | |
| alternativt kontrollen över varan. Inom Ettiketto Group och | ||
| Industri uppfylls en del av åtagandena över tid, vartefter | ||
| åtagandet utförs. Rörlig ersättning såsom rabatter hanteras | ||
| som en intäkts reduktion och värderas enligt en bedömning | ||
| av ledningen. Inom affärsområde Industri finns | ||
| prestationsåtaganden för Garantier som sker över tid. | ||
Tjänster | Tjänsterna finns till största del inom Industri där åtagandet | Betalning sker genom i vissa fall förskott |
| sker vid en viss tidpunkt då kunden fått tjänsten utförd. Inom | men som längst på 30 dagar. | |
| Industri återfinns också tjänster där prestationen sker vid en | ||
| viss tidpunkt. | ||
| Uthyrning av | Dessa finns inom affärsområde Industri och här sker | Betalning sker genom i vissa fall förskott |
| maskiner | åtagandet över tid, vartefter åtagandet utförs. | men som längst på 30 dagar. |
Nettoomsättning per land¹⁾²⁾ | 2024 | 2023 |
5 687 | 5 545 | |
Norge | 674 | 723 |
Finland | 536 | 652 |
Kina | 57 | 165 |
Spanien | 228 | 115 |
Tyskland | 151 | 103 |
Polen | 26 | 102 |
Storbritannien | 110 | 96 |
Danmark | 100 | 78 |
Ungern | 32 | 48 |
Lettland | 34 | 39 |
USA | 41 | 37 |
Ukraina | 38 | 29 |
Frankrike | 28 | 14 |
Estland | 12 | 13 |
Österrike | 24 | 10 |
Litauen | 8 | 9 |
Kenya | – | 8 |
Hong Kong | 7 | 6 |
Rumänien | 1 | 4 |
Mexico | 74 | – |
7 866 | 7 796 |
Anläggningstillgångar per land¹⁾ | 2024 | 2023 |
Sverige | 3 124 | 2 912 |
Norge | 408 | 424 |
Finland | 181 | 188 |
Spanien | 152 | 150 |
Storbritannien | 17 | 18 |
USA | 6 | 8 |
Tyskland | 13 | 5 |
Lettland | 0 | 2 |
Kina | 2 | 1 |
Litauen | 0 | 1 |
Kenya | – | 1 |
Danmark | 283 | 0 |
Ungern | 0 | 0 |
Ukraina | 0 | 0 |
Estland | 0 | 0 |
Frankrike | 5 | 0 |
Polen | 2 | 0 |
Österrike | 0 | 0 |
Rumänien | 1 | 0 |
4 195 | 3 712 |
EBITA¹⁾ | 2024 | 2023 |
Salix Group | 273 | 269 |
Ettiketto Group | 200 | 159 |
Industri | 240 | 385 |
Jämförelsestörande poster²⁾ | –3 | –23 |
Centrala kostnader | –53 | –53 |
Summa EBITA | 658 | 737 |
| Avskrivningar hänförliga till | ||
förvärvade övervärden | –120 | –97 |
Finansnetto | –169 | –157 |
Resultat före skatt | 369 | 483 |
Skatt | –86 | –115 |
Årets resultat | 283 | 368 |
Rörelseresultat¹⁾ | 2024 | 2023 |
Salix Group | 238 | 250 |
Ettiketto Group | 180 | 138 |
Industri | 176 | 327 |
Jämförelsestörande poster²⁾ | –3 | –23 |
Centrala kostnader | –53 | –53 |
Summa EBIT | 538 | 640 |
Avskrivningar¹⁾ | 2024 | 2023 |
Salix Group | 132 | 106 |
Ettiketto Group | 65 | 65 |
Industri | 202 | 189 |
Moderbolaget / Övriga | 4 | 3 |
403 | 363 |
2024 | 2023 | |||
| Total | Varav immateriella och | Total | Varav immateriella och | |
| Tillgångar¹⁾ | Tillgångar | materiella tillgångar | Tillgångar | materiella tillgångar |
Salix Group | 3 996 | 1 985 | 2 932 | 1 457 |
Ettiketto Group | 935 | 500 | 835 | 502 |
Industri | 3 498 | 1 707 | 3 481 | 1 747 |
Ofördelade tillgångar | –979 | 3 | –696 | 6 |
7 451 | 4 195 | 6 552 | 3 712 |
Skulder¹⁾ | 2024 | 2023 |
Salix Group | 2 928 | 1 874 |
Ettiketto Group | 796 | 640 |
Industri | 3 082 | 3 169 |
Ofördelade skulder | –1 570 | –1 337 |
5 236 | 4 346 |
Anskaffningsvärde för immateriella och materiella investeringar¹⁾ | 2024 | 2023 |
Salix Group | 15 | 12 |
Ettiketto Group | 50 | 25 |
Industri | 48 | 67 |
113 | 104 |
Förvärvens påverkan på balansräkningen (Mkr) | Totalt |
Immateriella tillgångar | 395 |
Materiella tillgångar | 3 |
Nyttjanderättstillgångar | 35 |
Uppskjuten skattefordran | 3 |
Varulager | 152 |
Kundfordringar | 109 |
Övriga fordringar | 4 |
Likvida medel | 102 |
Uppskjuten skatteskuld och andra avsättningar | –94 |
Långfristiga räntebärande skulder | –8 |
Långfristiga leaseskulder | –29 |
Kortfristiga leaseskulder | –6 |
Kortfristiga skulder | –110 |
Nettotillgångar | 556 |
Goodwill | 169 |
Köpeskilling för aktier | 725 |
Köpeskilling för aktier | 725 |
| Netto av uppskjuten tilläggsköpeskilling i årets | |
| förvärv samt reglerade tilläggsköpeskillingar | |
hänförligt till tidigare förvärv | 13 |
Avgår förskottsbetald köpeskilling | 0 |
| Avgår Likvida medel i förvärvade bolag vid | |
förvärvstillfället | –102 |
| Påverkan på koncernens likvida medel vid | |
förvärvstillfället | 636 |
| Förvärvens påverkan på | Nettoomsättning | EBITDA | EBITA | EBIT |
| resultaträkningen (Mkr) | Helår 2024 | Helår 2024 | Helår 2024 | Helår 2024 |
Salix Group | 403 | 52 | 47 | 31 |
Ettiketto Group | 1 | 0 | 0 | 0 |
Industri | – | – | – | – |
Volatikoncernen | 404 | 52 | 47 | 31 |
Förvärvens påverkan på balansräkningen (Mkr) | Totalt |
Immateriella tillgångar | 78 |
Materiella tillgångar | 31 |
Nyttjanderättstillgångar | 13 |
Uppskjuten skattefordran | 4 |
Varulager | 95 |
Kundfordringar | 26 |
Övriga fordringar | 9 |
Likvida medel | 46 |
Uppskjuten skatteskuld och andra avsättningar | –17 |
Långfristiga räntebärande skulder | –19 |
Långfristiga leaseskulder | –10 |
Kortfristiga räntebärande skulder | –7 |
Kortfristiga leaseskulder | –3 |
Kortfristiga skulder | –57 |
Nettotillgångar | 189 |
Goodwill | 109 |
Köpeskilling för aktier | 298 |
Köpeskilling för aktier | –298 |
Avgår Uppskjuten rörlig köpeskilling | 29 |
| Avgår Likvida medel i förvärvade bolag vid | |
förvärvstillfället | 46 |
| Påverkan på koncernens likvida medel vid | |
förvärvstillfället | –223 |
| Förvärvens påverkan på | Nettoomsättning | EBITDA | EBITA | EBIT |
| resultaträkningen (Mkr) | Helår 2023 | Helår 2023 | Helår 2023 | Helår 2023 |
Salix Group | 54 | 5 | 5 | 2 |
Ettiketto Group | – | – | – | – |
Industri | 88 | 19 | 16 | 15 |
Volatikoncernen | 142 | 23 | 20 | 16 |
2024 | 2023 | |||||
Medelantal anställda fulltidsekvivalenter per bolag | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Volati huvudkontor | 7 | 8 | 15 | 7 | 9 | 16 |
| Industri | ||||||
Volati Industri AB | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Corroventa | ||||||
Corroventa England | 4 | 0 | 4 | 4 | 0 | 4 |
Corroventa Frankrike | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 | 2 |
Corroventa Norge | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
Corroventa Polen | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
Corroventa Sverige | 31 | 11 | 41 | 29 | 10 | 38 |
Corroventa Tyskland | 13 | 2 | 15 | 12 | 2 | 14 |
Corroventa Österrike | 3 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 |
| Ettiketto Group | ||||||
Beneli AB | 20 | 11 | 31 | 19 | 13 | 32 |
Etiprint Aktiebolag¹⁾ | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
Ettiketto AB | 172 | 64 | 236 | 124 | 53 | 177 |
Ettiketto Trondheim AS | 17 | 13 | 30 | 24 | 15 | 39 |
Ettiketto Produktion Malmö AB | 0 | 0 | 0 | 25 | 8 | 33 |
Jigraf AB | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 |
| Salix Group | ||||||
Beslag Design i Båstad AB²⁾ | 18 | 18 | 36 | – | – | – |
Duschprodukter Sweden AB | 10 | 5 | 15 | 11 | 4 | 15 |
Duschy Marketing OU | 2 | 2 | 4 | 4 | 2 | 6 |
Gunnar Eiklid AS | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 7 |
Habo Danmark A/S | 5 | 1 | 6 | 5 | 1 | 6 |
Habo Finland OY | 4 | 2 | 6 | 4 | 2 | 6 |
Habo Gruppen AB | 20 | 17 | 37 | 21 | 20 | 40 |
Habo Norge AS | 8 | 6 | 14 | 9 | 6 | 15 |
Heco Nordiska AB | 22 | 34 | 56 | 21 | 34 | 55 |
Kellfri AB | 40 | 18 | 59 | 35 | 20 | 55 |
Kellfri Aps | 2 | 1 | 3 | 2 | 1 | 3 |
Kellfri Oy | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 |
Miljöcenter AS³⁾ | 1 | 0 | 1 | – | – | – |
Miljöcenter i Malmö AB | 11 | 12 | 23 | 13 | 12 | 25 |
Nibu AS | 13 | 10 | 23 | 14 | 7 | 21 |
Pisla Oy | 35 | 31 | 66 | 46 | 40 | 86 |
Salix Business Partner AB | 82 | 16 | 98 | 80 | 13 | 93 |
Salix Bygg och Emballagelösningar AB | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 |
Salix Group AB | 2 | 4 | 6 | 2 | 3 | 5 |
Salix Hem & Beslag AB | 2 | 2 | 4 | 2 | 1 | 3 |
2024 | 2023 | |||||
Medelantal anställda fulltidsekvivalenter per bolag | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Salix Home & Fittings OY | 3 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 |
Salix Järn & Bygg AB | 2 | 1 | 3 | 1 | 1 | 2 |
Shanghai Salix Trading Co Ltd | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
SIA Duschy Marketing | 1 | 2 | 3 | 4 | 2 | 6 |
Skandinavisk Beslagkompani AB | 5 | 4 | 9 | 5 | 5 | 10 |
Sørbø Industribeslag AS | 39 | 6 | 45 | 34 | 4 | 38 |
TECCA AB | 10 | 15 | 25 | 11 | 15 | 26 |
T-Emballage AB | 21 | 8 | 29 | 16 | 9 | 25 |
Thomée Gruppen AB | 17 | 14 | 31 | 19 | 17 | 36 |
Timberman A/S⁴⁾ | 10 | 7 | 17 | – | – | – |
Timberman AB⁴⁾ | 1 | 0 | 1 | – | – | – |
Trejon Försäljnings AB⁵⁾ | 17 | 5 | 22 | – | – | – |
UAB Duschy | 2 | 1 | 3 | 5 | 1 | 6 |
Väggmaterial i Sverige AB | 6 | 4 | 10 | 7 | 3 | 10 |
| Scanmast | ||||||
Scanmast AB | 66 | 16 | 82 | 72 | 13 | 85 |
Scanmast AS | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Scanmast OY | 4 | 0 | 4 | 0 | 3 | 3 |
MAFI Group AB | 6 | 1 | 7 | 6 | 1 | 7 |
MAFI AB | 17 | 3 | 20 | 18 | 3 | 21 |
MAFI East Africa | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 7 |
MAFI India Ltd⁶⁾ | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
MAFI Shanghai Trading Ltd | 2 | 2 | 4 | 2 | 2 | 4 |
MAFI US Inc | 2 | 3 | 5 | 3 | 4 | 7 |
Volati Communication Holding AB | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
| S:t Eriks | ||||||
Byggsystem Direkt AB | 11 | 2 | 13 | 14 | 2 | 16 |
Gunnar Prefab AB⁷⁾ | 20 | 1 | 21 | 12 | 2 | 14 |
MEAG VA-System AB | 0 | 0 | 0 | 12 | 1 | 13 |
Nordskiffer AB | 5 | 1 | 6 | 3 | 2 | 5 |
S:t Eriks AB | 361 | 64 | 425 | 381 | 67 | 448 |
Stenentreprenader i Hessleholm AB | 16 | 2 | 18 | 14 | 3 | 17 |
Vinninga Cementvarufabrik AB | 36 | 3 | 39 | 42 | 4 | 46 |
| Tornum Group | ||||||
Apisa S.L. | 36 | 5 | 41 | 33 | 4 | 37 |
JPT Industria Oy | 25 | 3 | 28 | 28 | 3 | 31 |
SIMEZA⁸⁾ | 37 | 5 | 43 | 41 | 5 | 46 |
Terästorni Oy | 44 | 3 | 47 | 44 | 3 | 47 |
Tornum Group AB | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
Tornum Lettland | 7 | 1 | 8 | 7 | 1 | 8 |
Tornum Ltd⁹⁾ | 15 | 3 | 18 | 15 | 4 | 19 |
2024 | 2023 | |||||
Medelantal anställda fulltidsekvivalenter per bolag | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Tornum Polen | 5 | 2 | 7 | 4 | 2 | 6 |
Tornum Rumänien | 6 | 0 | 6 | 7 | 0 | 7 |
Tornum Sverige | 62 | 8 | 70 | 50 | 10 | 60 |
Tornum Ukraina | 9 | 2 | 11 | 9 | 2 | 11 |
Tornum Ungern | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
1 489 | 489 | 1 978 | 1 465 | 477 | 1 942 |
2024 | 2023 | |||||
Medelantal anställda fulltidsekvivalenter per land | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Danmark | 17 | 9 | 26 | 7 | 2 | 9 |
England | 19 | 3 | 22 | 19 | 4 | 23 |
Estland | 2 | 2 | 4 | 4 | 2 | 6 |
Finland | 118 | 39 | 157 | 127 | 51 | 178 |
Frankrike | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 | 2 |
Indien | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
Kenya | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 7 |
Norge | 81 | 35 | 116 | 89 | 33 | 122 |
Lettland | 8 | 3 | 11 | 11 | 3 | 14 |
Litauen | 2 | 1 | 3 | 5 | 1 | 6 |
Polen | 7 | 2 | 9 | 5 | 2 | 7 |
Rumänien | 6 | 0 | 6 | 7 | 0 | 7 |
Shanghai | 2 | 4 | 6 | 2 | 2 | 4 |
Spanien | 73 | 10 | 83 | 74 | 9 | 83 |
Sverige | 1 121 | 375 | 1 495 | 1 080 | 359 | 1 438 |
Tyskland | 13 | 2 | 15 | 12 | 2 | 14 |
USA | 2 | 3 | 5 | 3 | 4 | 7 |
Ukraina | 9 | 2 | 11 | 9 | 2 | 11 |
Ungern | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
Österrike | 3 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 |
1 489 | 489 | 1 978 | 1 465 | 477 | 1 942 |
| Fördelning ledande befattningshavare | 2024 | 2023 | ||
| på balansdagen i % | Män | Kvinnor | Män | Kvinnor |
Styrelseledamöter i Volati AB | 57% | 43% | 57% | 43% |
Andra personer i företagets ledning inklusive vd | 80% | 20% | 100% | 0% |
Löner och andra ersättningar | 2024 | 2023 |
Styrelse och vd, Sverige | 6 | 6 |
Övriga anställda, Sverige | 724 | 724 |
Övriga anställda, utanför Sverige | 333 | 255 |
1 063 | 985 | |
Varav tantiem styrelse och vd | – | – |
Sociala kostnader | 2024 | 2023 |
Sociala kostnader enligt lag och avtal | 311 | 271 |
Pensionskostnader för styrelse och vd | 0 | 0 |
Övriga pensionskostnader | 110 | 106 |
422 | 377 |
| Övriga | Pensions- | ||||
Volatis styrelse 2024, Mkr | Lön | Ersättning | förmåner | kostnad | Totalt |
Patrik Wahlén, styrelsens ordförande | – | 0,550 | – | – | 0,550 |
Karl Perlhagen | – | 0,250 | – | – | 0,250 |
Björn Garat | – | 0,300 | – | – | 0,300 |
Anna-Karin Celsing | – | 0,250 | – | – | 0,250 |
Maria Edsman | – | 0,250 | – | – | 0,250 |
Christina Tillman | – | 0,250 | – | – | 0,250 |
Magnus Sundström | – | 0,325 | – | – | 0,325 |
| Rörlig | Övriga | Pensions- | |||
Volatis ledande befattningshavare 2024, Mkr | Grundlön | ersättning | förmåner | kostnad | Totalt |
Andreas Stenbäck, vd¹⁾ | 4,2 | – | 0,0 | 0,4 | 4,6 |
Övriga ledande befattningshavare (4)²⁾ | 13,8 | – | 0,1 | 0,9 | 14,7 |
| Övriga | Pensions- | ||||
Volatis styrelse 2023, Mkr | Lön | Ersättning | förmåner | kostnad | Totalt |
Patrik Wahlén, styrelsens ordförande | – | 0,550 | – | – | 0,550 |
Karl Perlhagen¹⁾ | – | 0,125 | – | – | 0,125 |
Björn Garat | – | 0,300 | – | – | 0,300 |
Anna-Karin Celsing | – | 0,250 | – | – | 0,250 |
Louise Nicolin²⁾ | – | 0,125 | – | – | 0,125 |
Maria Edsman²⁾ | – | 0,125 | – | – | 0,125 |
Christina Tillman | – | 0,250 | – | – | 0,250 |
Magnus Sundström | – | 0,325 | – | – | 0,325 |
| Rörlig | Övriga | Pensions- | |||
Volatis ledande befattningshavare 2023, Mkr | Grundlön | ersättning | förmåner | kostnad | Totalt |
Andreas Stenbäck, vd³⁾ | 3,6 | – | 0,0 | 0,4 | 4,0 |
Övriga ledande befattningshavare (4)⁴⁾ | 12,3 | – | 0,0 | 1,4 | 13,7 |
Teckningsoptionsprogram | 2024 | 2023 |
Per 1 januari | 230 157 | 130 059 |
Tilldelade under året | 338 408 | 100 098 |
Inlösta under året | – | – |
Förverkade under året | – | – |
Per 31 december | 568 565 | 230 157 |
| Teckningsoptioner | ||||
| Tilldelningstidpunkt | Förfallodag | Lösenpris | 2024 | 2023 |
april 2022 | 27 juli 2026 | 187,64 | 130 059 | 130 059 |
april 2023 | 26 juli 2027 | 124,97 | 100 098 | 100 098 |
april 2024 | 25 maj 2028 | 148,75 | 338 408 | |
568 565 | 230 157 |
Teckningsoptionsprogram | 2024 | 2023 |
Per 1 januari | 1 429 539 | 1 429 539 |
Tilldelade under året | 241 692 | |
Inlösta under året | – | – |
Förverkade under året | – | – |
Per 31 december | 1 671 231 | 1 429 539 |
| Teckningsoptioner | ||||
| Tilldelningstidpunkt | Förfallodag | Lösenpris | 2024 | 2023 |
april 2021 | 27 juli 2026 | 37,00 | 831 863 | 831 863 |
april 2022 | 26 juli 2027 | 39,10 | 597 676 | 597 676 |
april 2024 | 25 maj 2028 | 40,87 | 241 692 | |
1 671 231 | 1 429 539 |
2024 | 2023 | |
| KPMG | ||
Revisionsuppdrag | 9 | – |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdraget | 0 | – |
Skatterådgivning | 0 | – |
| Ernst & Young AB | ||
Revisionsuppdrag | 1 | 10 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdraget | – | 1 |
Skatterådgivning | 0 | – |
Övriga tjänster | 1 | – |
12 | 11 | |
Övriga revisorer | 2024 | 2023 |
Revisionsuppdrag | 2 | 2 |
Skatterådgivning | 0 | 0 |
Övriga tjänster | 1 | 0 |
3 | 2 |
Finansiella intäkter | 2024 | 2023 |
| Ränteintäkter på | ||
banktillgodohavanden¹⁾ | 3 | 4 |
Valutakursvinster | 35 | 46 |
Övriga finansiella intäkter | 2 | 2 |
40 | 51 |
Finansiella kostnader | 2024 | 2023 |
Räntekostnader på lån¹⁾ | –123 | –104 |
Räntekostnader på leasekontrakt | –35 | –33 |
Räntekostnader på derivatkontrakt | 0 | –1 |
| Diskonteringseffekt | ||
tilläggsköpeskilling | –4 | –4 |
Valutakursförluster | –32 | –55 |
Övriga finansiella kostnader²⁾ | –15 | –12 |
–209 | –208 |
2024 | 2023 | |
Aktuell skattekostnad | –100 | –117 |
Uppskjuten skatt | 13 | 2 |
Årets skattekostnad | –86 | –115 |
2024 | 2023 | |||
Avstämning effektiv skatt | Mkr | % | Mkr | % |
Resultat före skatt | 369 | – | 483 | – |
Skatt enligt gällande skattesats | –76 | 20,6% | –99 | 20,6% |
Skatt enligt andra skattesatser | –5 | 1,2% | 1 | –0,2% |
Ej avdragsgilla kostnader | –4 | 1,2% | –6 | 1,3% |
Ej skattepliktiga intäkter | 1 | –0,3% | 3 | –0,7% |
Skatt schablonränta periodiseringsfond | –4 | 1,0% | –2 | 0,5% |
Förändring av underskott | – | – | –1 | 0,3% |
Skatt hänförlig till tidigare år | 3 | –0,7% | –6 | 1,2% |
Övrigt | –2 | 0,4% | –2 | 0,5% |
Redovisad effektiv skatt | –86 | 23,4% | –115 | 23,8% |
Uppskjuten skatt | 2024 | 2023 |
Materiella och immateriella anläggningstillgångar | 23 | 18 |
Lager | –2 | –3 |
Kundfordringar | 1 | –1 |
Obeskattade reserver | –12 | –12 |
Outnyttjade underskott från tidigare år | 5 | 4 |
Övriga temporära skillnader | –1 | 0 |
Uppskjuten skatt hänförlig till tidigare år | –1 | –5 |
Årets uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 13 | 2 |
Uppskjuten skattefordran | 2024 | 2023 |
Materiella och immateriella anläggningstillgångar | 13 | 12 |
Varulager | 7 | 6 |
Outnyttjade underskott från tidigare år | 14 | 12 |
Kundfordringar | 3 | 3 |
Övriga temporära skillnader | 9 | 9 |
45 | 43 |
Uppskjuten skatteskuld | 2024 | 2023 |
Materiella och immateriella anläggningstillgångar | 263 | 197 |
Obeskattade reserver | 174 | 163 |
Övriga temporära skillnader | 11 | 9 |
448 | 370 |
2024 | 2023 | |
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare | 273 | 356 |
Avdrag för utdelning preferensaktie | 64 | 64 |
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare justerat för utdelning preferensaktie | 209 | 292 |
Utestående antal stamaktier | 79 406 571 | 79 406 571 |
Genomsnittligt antal stamaktier | 79 406 571 | 79 406 571 |
Resultat per aktie före och efter utspädning | 2,63 | 3,68 |
| Kapitaliserade | |||||
| Patent/ | Varumärken/ | utvecklings- | |||
Anskaffningsvärden | Goodwill | Teknologi | Övrigt | kostnader | Totalt |
Per 1 januari 2023 | 1 814 | 17 | 1 076 | 104 | 3 010 |
Investeringar | – | – | – | 23 | 23 |
Rörelseförvärv | 109 | – | 75 | 3 | 187 |
Avyttringar | – | – | –1 | 0 | –1 |
Omklassificeringar | 0 | 0 | 0 | 11 | 11 |
Omräkningsdifferenser | –24 | 0 | –3 | 0 | –27 |
Per 1 januari 2024 | 1 899 | 17 | 1 147 | 139 | 3 202 |
Investeringar | – | – | – | 20 | 20 |
Rörelseförvärv | 163 | – | 418 | – | 582 |
Avyttringar | – | 0 | 0 | –1 | –1 |
Omklassificeringar | – | – | – | 1 | 1 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 |
Per 31 december 2024 | 2 062 | 17 | 1 568 | 160 | 3 807 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
Per 1 januari 2023 | –106 | –14 | –185 | –60 | –364 |
Årets avskrivningar/nedskrivningar | – | –1 | –93 | –11 | –106 |
Avyttringar | – | – | 1 | 0 | 1 |
Omklassificeringar | 4 | 0 | 1 | –10 | –5 |
Omräkningsdifferenser | – | – | – | – | – |
Per 1 januari 2024 | –102 | –15 | –276 | –81 | –474 |
Årets avskrivningar/nedskrivningar | 0 | –1 | –117 | –17 | –134 |
Rörelseförvärv | –11 | – | – | – | –11 |
Avyttringar | – | 0 | – | 0 | 1 |
Omklassificeringar | 2 | –2 | 0 | ||
Omräkningsdifferenser | 0 | – | –1 | 0 | 0 |
Per 31 december 2024 | –112 | –14 | –394 | –99 | –618 |
| Bokfört värde | |||||
2023-12-31 | 1 797 | 2 | 871 | 59 | 2 728 |
2024-12-31 | 1 950 | 3 | 1 174 | 62 | 3 189 |
2024 | 2023 | |||
| Fördelning av koncernens goodwill och varumärken med | ||||
obestämbar nyttjandetid | Goodwill | Varumärken | Goodwill | Varumärken |
Tornum Group | 144 | – | 160 | – |
Corroventa | 84 | – | 84 | – |
Ettiketto Group | 232 | 5 | 233 | 5 |
S:t Eriks | 274 | 32 | 274 | 32 |
Scanmast | 140 | – | 140 | – |
Salix Group | 1 076 | 101 | 906 | 101 |
Summa | 1 950 | 139 | 1 797 | 138 |
Anskaffningsvärden | Byggnader och mark | Maskiner och inventarier | Totalt |
Per 1 januari 2023 | 174 | 476 | 650 |
Investeringar | 2 | 79 | 81 |
Rörelseförvärv | – | 31 | 31 |
Avslutade kontrakt | –1 | –38 | –39 |
Omräkningsdifferenser | 0 | –4 | –4 |
Omklassificeringar | 25 | 145 | 170 |
Per 1 januari 2024 | 199 | 688 | 887 |
Investeringar | 2 | 80 | 82 |
Rörelseförvärv | 11 | 6 | 16 |
Avslutade kontrakt | 0 | –61 | –62 |
Omräkningsdifferenser | 1 | 3 | 3 |
Omklassificeringar | 0 | –1 | 0 |
Avyttrade verksamheter | – | 0 | 0 |
Per 31 december 2024 | 212 | 715 | 927 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||
Per 1 januari 2023 | –19 | –248 | –267 |
Årets avskrivningar | –7 | –66 | –71 |
Försäljningar/Utrangeringar | 1 | 34 | 35 |
Omklassificeringar | –21 | –152 | –173 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 3 | 3 |
Per 1 januari 2024 | –47 | –428 | –475 |
Årets avskrivningar | –7 | –70 | –77 |
Försäljningar/Utrangeringar | 0 | 59 | 59 |
Omklassificeringar | – | –1 | –1 |
Omräkningsdifferenser | 0 | –1 | –1 |
Avyttrade verksamheter | – | 0 | 0 |
Per 31 december 2024 | –54 | –441 | –495 |
| Bokfört värde | |||
2023-12-31 | 152 | 260 | 412 |
2024-12-31 | 159 | 273 | 432 |
Anskaffningsvärden | Lokaler och lager | Bilar, truckar och maskiner | Totalt |
Per 1 januari 2023 | 856 | 157 | 1 012 |
Investeringar | 70 | 60 | 131 |
Rörelseförvärv | 12 | 1 | 13 |
Avslutade kontrakt | –50 | –34 | –84 |
Omklassificeringar | -35 | 60 | 22 |
Omräkningsdifferenser | –7 | –2 | –9 |
Per 1 januari 2024 | 842 | 243 | 1 085 |
Investeringar | 98 | 67 | 165 |
Rörelseförvärv | 31 | 4 | 35 |
Avslutade kontrakt | –59 | –61 | –120 |
Omklassificeringar | 16 | –16 | 0 |
Omräkningsdifferenser | 2 | 1 | 2 |
Avyttrad verksamhet | – | –1 | –1 |
Per 31 december 2024 | 930 | 236 | 1 166 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||
Per 1 januari 2023 | –367 | –65 | –432 |
Årets avskrivningar | –90 | –54 | –144 |
Avslutade kontrakt | 39 | 37 | 77 |
Omklassificeringar | 24 | -43 | –19 |
Omräkningsdifferenser | 3 | 2 | 5 |
Per 1 januari 2024 | –391 | –123 | –514 |
Årets avskrivningar | –123 | –71 | –194 |
Avslutade kontrakt | 57 | 58 | 114 |
Omklassificeringar | –1 | 1 | 0 |
Omräkningsdifferenser | –1 | 0 | –1 |
Avyttrad verksamhet | – | 2 | 2 |
Per 31 december 2024 | –459 | –133 | –592 |
| Bokfört värde | |||
2023-12-31 | 451 | 120 | 571 |
2024-12-31 | 471 | 104 | 574 |
Belopp redovisade i resultatet | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | –194 | –184 |
Räntekostnader för leasingskulder | –35 | –33 |
| Kostnader hänförliga till | ||
korttidsleasingavtal | –3 | –3 |
| Kostnader hänförliga till leasingavtal | ||
av lågt värde | –5 | –4 |
Total resultateffekt | –237 | –225 |
Kassaflöde från leasingavtal | 2024 | 2023 |
Betald leasingränta | –35 | –33 |
Amortering av leasingskuld | –194 | –182 |
| Betalda avgifter hänförliga till | ||
korttidskontrakt | –3 | –3 |
| Betalda avgifter hänförliga till | ||
kontrakt av lågt värde | –4 | –3 |
Totalt kassaflöde | –235 | –222 |
Andra aktier och andelar | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 2 | 2 |
Omklassificering | – | 0 |
2 | 2 |
Övriga långfristiga finansiella tillgångar | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 4 | 8 |
Investeringar | 9 | 1 |
Omklassificering | – | –5 |
Avyttringar | –8 | – |
Omräkningseffekt | 0 | 0 |
4 | 4 |
2024 | 2023 | |
Råvaror och förnödenheter | 131 | 158 |
Varor under tillverkning | 20 | 11 |
Färdiga varor och handelsvaror | 1 276 | 1 162 |
Pågående arbete för annans räkning | 29 | 31 |
Förskott till leverantörer | 105 | 28 |
1 561 | 1 391 |
2024 | 2023 | |
Upplupen leverantörsbonus | 34 | 35 |
| Upplupna intäkter från projekt | ||
periodiserade över tid | 54 | 119 |
Förutbetald kostnad såld vara | 4 | 7 |
Förutbetald hyra | 6 | 8 |
Förutbetald försäkring | 7 | 8 |
Övriga förutbetalda kostnader | 34 | 29 |
Övriga upplupna intäkter | 11 | 7 |
150 | 213 |
Aktieslag | Antal | Rösträtt per aktie | Antal röster | Andel av kapital | Andel av röster |
Stamaktier | 79 406 571 | 1,0 | 79 406 571,0 | 98,0% | 99,80% |
Preferensaktier | 1 603 774 | 0,1 | 160 377,4 | 2,0% | 0,20% |
Summa | 81 010 345 | – | 79 566 948,4 | 100,0% | 100,0% |
Stamaktier | Preferensaktier | |
| Antal utestående aktier vid | ||
periodens början | 79 406 571 | 1 603 774 |
| Antal utestående aktier | ||
vid periodens slut | 79 406 571 | 1 603 774 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Omräkningsreserv | ||
Ingående omräkningsreserv | 24 | 61 |
Årets omräkningseffekt | 4 | -37 |
Utgående omräkningsreserv | 28 | 24 |
Långfristiga lån | 2024 | 2023 |
Leaseskulder | 402 | 426 |
Skulder till kreditinstitut | 2 350 | 1 721 |
2 753 | 2 146 |
Kortfristiga lån | 2024 | 2023 |
Checkräkningskredit | – | – |
Skulder till kreditinstitut | 7 | 16 |
Leasingskuld | 185 | 159 |
191 | 175 |
2024 | 2023 | |
Per 31 december | 2 553 | 2 626 |
| Ej likvida förändringar | ||
Rörelseförvärv | 18 | 55 |
Lån i avyttrade bolag | – | – |
Leaseskulder i förvärvade bolag | 35 | 13 |
Leaseskulder i avyttrade bolag | –1 | – |
Omvärdering | 63 | 42 |
Omräkningsdifferens | 2 | –7 |
Ej likvid förändring av leaseskuld | 161 | 166 |
Övriga ej likvida förändringar | –27 | –47 |
| Likvida förändringar | ||
Upptagande av lån | 635 | 70 |
Amorteringar av lån | –24 | –141 |
Amorteringar av leaseskulder | –194 | –182 |
Reglering av säljoptionsskuld | –16 | –42 |
Per 31 december | 3 206 | 2 553 |
Avtalstillgångar | Avtalsskulder | ||||
| Intäkter periodi- | Förskott | Förskott | Summa | Avsättningar | |
| serade över tid | från kund - | från kund - | förskott | utökade | |
| 2024 | från projekt¹⁾ | kortfristiga 1) | långfristiga 1) | från kund | garantier |
Ingående balans 2024-01-01 | 118 | 152 | 7 | 159 | 4 |
Fakturerade projekt | –95 | ||||
Årets upparbetade projekt | 28 | –98 | 2 | –96 | |
Förvärv | – | 20 | – | 20 | – |
Omräkningsdifferens | 2 | 2 | – | 2 | – |
Omklassificering | 1 | – | – | – | – |
Förskott för ännu ej upparbetad tid | 55 | – | 55 | ||
| Förändring via totalresultatet/intäktsförda | |||||
via totalresultatet | – | ||||
Årets avsättning | –2 | ||||
Utgående balans 2024-12-31 | 54 | 131 | 9 | 140 | 2 |
| Tidpunkt för intäktsföring av avtalsskulder | |||||
Inom 1 år | 131 | 131 | 2 | ||
Inom 1–2 år | 4 | 4 | – | ||
Inom 2–5 år | 3 | 3 | – | ||
Senare än 5 år | 2 | 2 | – | ||
131 | 9 | 140 | 2 | ||
| Avtalsskulder intäktsförda under året som | |||||
| inkluderades i ingående balans | |||||
Ingående avtalsskulder | 152 | 7 | 159 | 4 | |
varav intäktsförda under året | 46 | – | 46 | 2 |
Avtalstillgångar | Avtalsskulder | ||||
| Intäkter periodi- | Förskott | Förskott | Summa | Avsättningar | |
| serade över tid | från kund - | från kund - | förskott | utökade | |
| 2023 | från projekt¹⁾ | kortfristiga 1) | långfristiga 1) | från kund | garantier |
Ingående balans 2023-01-01 | 84 | 142 | – | 142 | 4 |
Fakturerade projekt | –87 | ||||
Årets upparbetade projekt | 119 | –72 | 7 | –65 | |
Förvärv | 0 | 0 | – | 0 | – |
Omräkningsdifferens | 2 | 4 | – | 4 | – |
Omklassificering | – | – | – | – | – |
Förskott för ännu ej upparbetad tid | 79 | – | 79 | ||
| Förändring via totalresultatet/intäktsförda | |||||
via totalresultatet | – | ||||
Årets avsättning | 0 | ||||
Utgående balans 2023-12-31 | 118 | 152 | 7 | 159 | 4 |
| Tidpunkt för intäktsföring av avtalsskulder | |||||
Inom 1 år | 152 | 152 | 2 | ||
Inom 1–2 år | 1 | 1 | 2 | ||
Inom 2–5 år | 3 | 3 | – | ||
Senare än 5 år | 2 | 2 | – | ||
152 | 7 | 159 | 4 | ||
| Avtalsskulder intäktsförda under året som | |||||
| inkluderades i ingående balans | |||||
Ingående avtalsskulder | 142 | – | 142 | 4 | |
varav intäktsförda under året | 120 | – | 120 | 2 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans 1 januari | 17 | 15 |
| Garantiavsättningar i förvärvade | ||
bolag | 5 | – |
Garantiavsättningar | 3 | 5 |
Ianspråktagna avsättningar | –1 | 0 |
Återförda ej utnyttjade avsättningar | –2 | –3 |
Omräkningsdifferens | 0 | 0 |
Utgående balans 31 december | 21 | 17 |
Upplupna kostnader | 2024 | 2023 |
Upplupna personalkostnader | 218 | 200 |
Upplupen kundbonus | 95 | 95 |
Upplupna räntekostnader | 18 | 18 |
Periodiserade hyresrabatter | 9 | 12 |
Upplupna kostnader såld vara | 22 | 20 |
Lokalomkostnader | 4 | 2 |
Upplupna revisionskostnader | 8 | 5 |
Övrigt | 38 | 36 |
Upplupna kostnader | 410 | 389 |
Förutbetalda intäkter | 9 | 2 |
Summa | 419 | 391 |
| Nettovalutaexponering av tillgångar | Valutaexponering | |
| och skulder avseende större valutor | 2024 | 2023 |
USD | –58 | –1 |
NOK | 37 | 34 |
PLN | 35 | 32 |
EUR | –58 | –11 |
| Omräkningsexponering på eget kapital | Valutaexponering | |
| i balansräkningen avseende större | ||
| valutor, Mkr | 2024 | 2023 |
NOK | 555 | 538 |
EUR | 415 | 415 |
DKK | 186 | – |
| Omräkningsexponering i resultat- | Valutaexponering | |
| räkningen avseende större valutor, Mkr | 2024 | 2023 |
NOK | –5 | –5 |
EUR | –4 | –6 |
USD | –3 | 0 |
2024 | 2023 | |||||
Inom ett år | 1–5 år | >5 år | Inom ett år | 1–5 år | >5 år | |
| Tillgångar | ||||||
Likvida medel | 317 | – | – | 96 | – | – |
Kundfordringar | 992 | – | – | 916 | – | – |
Andra aktier och andelar | 2 | – | – | 2 | – | – |
Övriga långfristiga finansiella tillgångar | – | 0 | 4 | 0 | 0 | 4 |
Derivat | 0 | – | – | – | – | – |
| Skulder | ||||||
Lån till kreditinstitut¹⁾ | –116 | –2 490 | – | –113 | –1 850 | – |
Checkräkningskredit | –1 | –1 | – | –1 | –1 | – |
Tilläggsköpeskillingar | –25 | –21 | – | –27 | –31 | – |
Säljoptioner | –216 | – | – | –174 | – | – |
Leaseskulder | –174 | –406 | –80 | –191 | –425 | –74 |
Derivat | – | – | – | 1 | – | – |
Övriga kortfristiga skulder | –16²⁾ | – | – | –16³⁾ | – | – |
Leverantörsskulder | –747 | – | – | –577 | – | – |
Netto | 17 | –2 919 | –76 | –85 | –2 307 | –70 |
2024 | 2023 | |||||
| Klassi- | Redovisat | Verkligt | Klassi- | Redovisat | Verkligt | |
| ficering¹⁾ | värde | värde | ficering¹⁾ | värde | värde | |
| Finansiella tillgångar | ||||||
Andra aktier och andelar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Övriga långfristiga finansiella tillgångar | 1,2 | 4 | 4 | 1,2 | 4 | 4 |
Derivatinstrument – innehav för handel | 2 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella skulder | ||||||
Lån från kreditinstitut | 4 | 2 357 | 2 357 | 4 | 1 744 | 1 744 |
Derivatinstrument – innehav för handel | 5 | – | – | 5 | 1 | 1 |
Tilläggsköpeskillingar | 5 | 46 | 46 | 5 | 58 | 58 |
Säljoptioner | 6 | 216 | 216 | 6 | 174 | 174 |
Övriga kortfristiga skulder | 4 | 16 | 16 | 4 | 16 | 16 |
2024 | 2023 | |||||||
| Redo- | Ej | Redo- | Ej | |||||
| visade | Noterade | Observerbar | observerbar | visade | Noterade | Observerbar | observerbar | |
| värden | priser | data | data | värden | priser | data | data | |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |||
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Andra aktier och andelar | 2 | – | – | 2 | 2 | – | – | 2 |
Derivatinstrument | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella skulder | ||||||||
Derivatinstrument | – | – | – | – | 1 | 1 | – | – |
Säljoptioner | 216 | – | – | 216 | 174 | – | – | 174 |
Tilläggsköpeskillingar¹⁾ | 46 | – | – | 46 | 58 | – | – | 58 |
Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | ||
Andra aktier och andelar | Säljoptioner | Tilläggsköpeskillingar | |
Balans per 1 jan 2023 | 2 | –169 | –78 |
Tillkommande genom förvärv | – | – | –29 |
Kontant reglerade | – | 42 | 50 |
Värdeförändring via årets resultat | – | – | –2 |
Värdeförändring redovisad i eget kapital | – | –40 | – |
Omklassificering | 0 | –7 | – |
Balans per 31 dec 2023 | 2 | –174 | –58 |
Balans per 1 jan 2024 | 2 | –174 | –58 |
Tillkommande genom förvärv | – | – | –10 |
Kontant reglerade | – | 16 | 23 |
Värdeförändring via årets resultat | – | – | –6 |
Värdeförändring redovisad i eget kapital | – | –58 | – |
Omklassificering | 0 | – | – |
Övriga förändringar | – | – | 5 |
Balans per 31 dec 2024 | 2 | –216 | –46 |
31 december 2024 | 31 december 2023 | |||||
| Positivt | Negativt | Nominellt | Positivt | Negativt | Nominellt | |
| Instrument | marknadsvärde | marknadsvärde | värde | marknadsvärde | marknadsvärde | värde |
Valutaderivat | 0 | – | 59 | – | 1 | 7 |
Summa | 0 | – | 59 | – | 1 | 7 |
2024 | 2023 | |
Kundfordringar | 1 011 | 928 |
Reservering för förväntade kreditförluster | –19 | –12 |
992 | 916 |
2024 | 2023 | |||||
Förfalloanalys | Nominellt | Nedskrivning | Bokfört värde | Nominellt | Nedskrivning | Bokfört värde |
| Ej förfallna | ||||||
kundfordringar | 859 | –2 | 858 | 772 | 0 | 772 |
| Förfallna mindre än | ||||||
3 månader | 119 | –2 | 117 | 130 | –1 | 129 |
| Förfallna över | ||||||
3 månader | 33 | –15 | 18 | 26 | –11 | 15 |
Summa | 1 011 | –19 | 992 | 928 | –12 | 916 |
| Årets förändring i reserv för förväntade | ||
kreditförluster | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 12 | 15 |
Förvärv och avyttringar | 1 | 1 |
Konstaterade förluster | –2 | –3 |
Återförda outnyttjade belopp | –2 | –6 |
| Reservering för förväntade | ||
kreditförluster | 10 | 5 |
Valutaeffekt | 0 | 0 |
Utgående balans | 19 | 12 |
Kundfordringar per valuta | 2024 | 2023 |
SEK | 634 | 610 |
EUR | 181 | 165 |
NOK | 90 | 96 |
DKK | 46 | 14 |
USD | 21 | 8 |
GBP | 13 | 16 |
PLN | 12 | 3 |
Andra valutor | 14 | 15 |
1 011 | 928 |
Ställda säkerheter | 2024 | 2023 |
Företagsinteckningar | 20 | 20 |
Utställda bankgarantier | 146 | 119 |
Övrigt ställda garantier | 14 | 18 |
180 | 157 |
Eventualförpliktelser | 2024 | 2023 |
Tullgarantier | 4 | 4 |
4 | 4 |
Dotterföretag, org.nr., säte | Antal | Andel |
| Corroventa | ||
Volati Luftbehandling Holding AB, 559046-2239, Bankeryd | 960 | 96% |
Volati Luftbehandling AB, 556717-4122, Bankeryd | 1 000 | 100% |
Corroventa Avfuktning AB, 556393-4669, Bankeryd | 1 000 | 100% |
Corroventa Entfeuchtung GmbH, Willich, Tyskland | – | 100% |
Corroventa Entfeuchtung GmbH, Wien, Österrike | – | 100% |
Corroventa Ltd, Manchester, Storbritannien | 50 000 | 100% |
Corroventa Finland Oy Ab, Esbo, Finland | 100 | 100% |
Corroventa Avfuktning Norge AS, Oslo, Norge | – | 100% |
Corroventa Déshumidification S.A., Paris, Frankrike | – | 100% |
Corroventa Osuszanie Sp.z.o.o, Polen | 250 | 100% |
Ventotech AB, 556699-5485, Bankeryd | 142 513 | 100% |
| Ettiketto Group | ||
Volati 1 Holding AB, 559026-2282, Stockholm | 480 | 96% |
Ettiketto Group AB, 556656-4786, Stockholm | 6 096 991 | 100% |
Ettiketto AB, 556195-2465, Malmö | 10 000 | 100% |
Ettiketto Fastighets AB, 556186-7804, Åtvidaberg | 30 000 | 100% |
Beneli AB, 556913-9719, Helsingborg | 50 000 | 100% |
Ettiketto Produktion Malmö AB, 556233-1883, Burlöv | 5 000 | 100% |
Ettiketto Trondheim AS, 968 808 257, Trondheim | 560 | 100% |
Etiprint Aktiebolag, 556389-8104, Malmö | 1 000 | 100% |
Jägersro Fastighets AB, 559414-0781, Malmö | 500 | 100% |
Ettiketto Holding Germany GmbH, HRB 18452 Cottbus | 25 000 | 100% |
| Salix Group | ||
Salix Group AB, 559016-1500, Malmö | 97 443 441 | 97,4% |
Habo Gruppen AB, 556199-2149, Habo | 25 000 | 100% |
Habo Danmark A/S, 10367484, Hinnerup, Danmark | 10 000 | 100% |
Habo Finland Oy, 1524026-9, Vanda, Finland | 5 000 | 100% |
Habo Norge AS, 979 746 881, Trondheim, Norge | 4 416 016 | 100% |
Pisla Group Oy, 3122950-2, Helsingfors, Finland | 100 | 100% |
Pisla Oy, 2659337-7, Viitasaari, Finland | 2 000 | 100% |
Sörbö Industribeslag AS, 998 327 865, Trondheim, Norge | 333 984 | 100% |
Salix Industri AS, 927 396 823, Trondheim, Norge | 3 000 | 100% |
Dotterföretag, org.nr., säte | Antal | Andel |
Miljöcenter i Malmö AB, 556424-9018, Arlöv | 2 000 | 100% |
Miljöcenter Green Technology Hong Kong Limited, 2234277, Hong Kong | 100 | 100% |
Salix Lantbruk, Skog och Entreprenad AB, 556795-4325, Skara | 1 000 | 100% |
Kellfri AB, 556471-9101, Skara | 10 000 | 100% |
Oy Kellfri AB, 20299787-6, Helsingfors, Finland | 1 000 | 100% |
Kellfri Aps, 29404569, Fredericia, Danmark | 1 000 | 100% |
Salix Bygg och Emballagelösningar AB, 556251-0999, Malmö | 10 000 | 100% |
TECCA AB, 556191-0737, Vetlanda | 10 000 | 100% |
T-Emballage AB, 556497-9986, Vetlanda | 2 000 | 100% |
Väggmaterial Sverige AB, 556597-3996, Kungsbacka | 1 000 | 100% |
Salix Järn och Byggg, 559233-6753, Malmö | 1 000 | 100% |
Thomée Gruppen AB, 556014-1896, Malmö | 12 000 | 100% |
Heco Nordiska AB, 556370-9954, Hillerstorp | 8 000 | 100% |
Salix Business Partner AB, 556805-9090, Malmö | 1 000 | 100% |
Salix Hem och Beslag AB, 559267-3536, Habo | 25 000 | 100% |
Duschprodukter Sweden AB, 559171-8274, Göteborg | 1 000 | 100% |
SIA Duschy Marketing, 40003368826, Riga, Lettland | 100 | 100% |
UAB Duschy, 300604740, Kaunas, Litauen | 400 | 100% |
Arrow Norge AS, 968942332, Viken, Norge | 1 000 | 100% |
Salix Forbruksvaror Industri AS, 984 698 569, Tiller, Norge | 50 000 | 100% |
Nibu AS, 924 748 842, Asker, Norge | 250 | 100% |
Skandinavisk Beslagskompani AB, 556598-6618, Stockholm | 3 000 | 100% |
Miljöcenter AS, 932 524 686, Skien, Norge | 3 000 | 100% |
Trejon Försäljnings AB, 556684-5391, Umeå | 1 000 | 100% |
Beslag Design AS, 912327906, Norge | 100 | 100% |
BeslagOnline i Båstad AB, 559023-4430, Båstad, Sverige | 50 000 | 100% |
Beslag Design i Båstad AB, 556166-4409, Båstad, Sverige | 2 000 | 100% |
Timberman Denmark AS, 25776380, Hadsund, Danmark | 4 387 000 | 100% |
Timberman Golv AB, 559102-7221, Sverige | 1 000 | 100% |
Timberman Holding ApS, Hadsund, Danmark | 40 000 | 90% |
| S:t Eriks | ||
Volati Infrastruktur AB, 559162-9612, Stockholm | 997 | 99,7% |
Stenentreprenader i Hessleholm AB, 556509-4702, Hässleholm | 5 000 | 100% |
S:t Eriks Group AB, 556993-9829, Staffanstorp | 782 500 | 100% |
S:t Eriks Holding AB, 556793-4970, Staffanstorp | 1 000 000 | 100% |
S:t Eriks AB, 556203-4750, Staffanstorp | 22 222 | 100% |
NoFo2 AB, 556777-2255, Staffanstorp | 100 000 | 100% |
NoFo3 AB, 556777-6736, Staffanstorp | 100 000 | 100% |
S:t Eriks Norge AS, 990918635, Slattum, Norge | 1 000 | 100% |
Vinninga Cementvarufabrik AB, 556693-3957, Vinninga | 300 | 100% |
Nordskiffer AB, 556443-1103, Höganäs | 1 000 | 100% |
Håle Stenbrott AB, 556949-2068. Staffanstorp | 500 | 100% |
S:t Eriks Blommedal, 559245-5504, Staffanstorp | 250 | 100% |
S:t Eriks Stenåsen AB, 559300-7262, Staffanstorp | 25 000 | 100% |
Byggsystem Direkt Sverige AB, 556674-6417, Laholm | 6 000 | 100% |
Betong Direkt Sverige AB, 556737-7295, Laholm | 1 000 | 100% |
MEAG VA-system AB, 556166-1454, Västerås | 50 000 | 100% |
Gunnar Prefab AB, 556265-6677, Rättvik | 1 000 | 100% |
SGs Blockbrytning AB, 559460-0644, Staffanstorp | 250 | 100% |
Dotterföretag, org.nr., säte | Antal | Andel | |
| Tornum Group | |||
Tornum Group AB,559214-8638, Kvänum | 500 | 100% | |
Volati Agri AB, 556744-8955, Kvänum | 1 000 | 100% | |
Tornum AB, 556552-1399, Kvänum | 1 000 | 100% | |
Tornum Polska Sp. z.o.o., 7752500766, Kutno, Polen | 100 | 100% | |
Tornum Kft., 01-09-880602, Debrecen, Ungern | 100 | 100% | |
SIA Tornum, 40203393692, | Akācijas, Lettland | 5 000 | 100% |
Tornum S.R.L., 24851384, Bukarest, Rumänien | 100 | 100% | |
OOO Tornum, 1123444005640, | Volgograd, Ryssland | 100 | 100% |
Tornum LLC, 38908992, Kiev, Ukraina | 100 | 100% | |
JPT Industria Oy , 2161684-0, Iljmajoki, Finland | 30 | 100% | |
Apisa, B22005524, Huesca,Spanien | 69 602 | 100% | |
Tornum Asia Co., Ltd., 0105559188441, Bangkok, Thailand | – | 100% | |
Volati Agri 1 AB, 559372-3918, Kvänum | 920 | 92% | |
Terästorni OY, 2012386-8, Lappenranta, Finland | 1 000 | 100% | |
SIMEZA SLU, B50035294, Zaragosa, Spanien | 10 000 | 100% | |
Tornum LTD, 03703617, Great Britain | 8 | 100% | |
| Volati Communication | |||
Volati Communication Holding AB, 559322-1640, Mora | 7 964 466 688 | 99,6% | |
Scanmast AB, 556775-5938, Mora | 120 000 | 100% | |
Scanmast AS, 915 115 829, Österås, Norge | 100 | 100% | |
Scanmast Oy, 3256147-8, Helsingfors, Finland | 1 000 | 100% | |
MAFI Group AB, 556679-4417, Mora | 2 165 | 100% | |
MAFI US Inc,7331918, Lewisville, USA | 1 000 | 100% | |
MAFI AB, 556441-9140, Mora | 1 000 | 100% | |
MAFI Shanghai Trading Ltd, 91310115MA1K4E7P69, Shanghai, Kina | – | 100% | |
MAFI Norge AS, 998531713, Oslo, Norge | 1 000 | 100% | |
MAFI Mexico, MFI2202171M5, Guadalajara, Mexico | 10 000 | 100% | |
MAFI India Ltd, U26109HR2023FTC113905, HARYANA, Indien | 1 730 000 | 100 % | |
| Övriga | |||
LHJHA Förvaltning AB, 556722-1410, Stockholm | 300 000 | 100% | |
Oxid Finans AB, 556683-6812, Stockholm | 1 000 | 100% | |
Piplöken 3 AB, 556714-0123, Stockholm | 1 000 | 100% | |
Volati 2 AB, 556809-7975, Stockholm | 1 051 854 | 100% | |
Volati Angelo AB, 556151-8258, Stockholm | 5 000 | 100% | |
Volati Bok Holding AB, 559233-6746, Stockholm | 1 000 | 100% | |
Volati Finans AB, 556762-3334, Stockholm | 1 000 | 100% | |
Volati Industri AB, 556880-6235, Stockholm | 500 | 100% | |
Volati Italiano AB, 556345-3108, Stockholm | 100 000 | 100% | |
Volati Konsument AB, 556947-0064, Stockholm | 1 000 | 100% | |
Volati Ostran AB, 556036-8101, Stockholm | 25 000 | 100% | |
Volati Tako AB 556495-9327, Stockholm | 5 000 | 100% | |
| Innehav utan | ||
| bestämmande inflytande, % | ||
Per 31 december | 2024 | 2023 |
Salix Group AB | 2,6 | 2,5 |
Timberman Holding ApS | 10,0 | – |
Volati 1 Holding AB | 4,0 | 4,0 |
Volati Industri AB | – | – |
Volati Luftbehandling AB | 4,0 | 6,0 |
Volati Agri 1 AB | 6,0 | 8,0 |
Tornum Group AB | – | 6,0 |
Volati Communication AB | 0,4 | 0,3 |
Volati Infrastruktur AB | 0,3 | 0,3 |
| Icke-IFRS nyckeltal | ||
och resultatmått | Beskrivning | Motivering |
EBITDA | Avser rörelseresultatet före avskrivningar och | EBITDA används tillsammans med EBITA |
| nedskrivningar. | för att tydliggöra resultatet före effekter | |
| från avskrivningar och ned skriv ningar | ||
| samt avskrivningar på förvärvs relaterade | ||
| immateriella tillgångar, detta för att ge en | ||
| bild av vinst genererad av den löpande | ||
| verksamheten. | ||
| Jämförelsestörande | Transaktionsrelaterade kostnader, omstrukturerings- | Jämförelsestörande poster representerar |
| poster | kostnader, omvärderingar av köpeskillingar, realisations- | intäkter och kostnader som inte är |
| resultat vid försäljning av verksamheter och anläggnings- | hänförliga till den underliggande | |
| tillgångar, samt övriga poster som stör jämförelsen | prestationen i verksamheten. | |
| över tid. | ||
Justerad EBITDA | Beräknas som EBITDA exklusive IFRS 16 operationell | Justerad EBITDA ger ledningen och |
| lease justeringar för de senaste tolv månaderna per | investerare en bild av storleken på | |
| aktuell bokslutstidpunkt för de bolag som ingick i | verksamheterna som ingår i koncernen | |
| koncernen vid bokslutsdagen, som om de varit ägda | vid bokslutsdagen då denna är rensad för | |
| under senaste tolvmånaders perioden justerad för | poster som ej är direkt hänförliga till den | |
| jämförelsestörande poster såsom transaktionsrelaterade | löpande verksamheten. Nyckeltalet | |
| kostnader, omstrukturerings kostnader, omvärderingar | används även i våra covenant beräkningar | |
| av tilläggs köpeskillingar, realisationsresultat vid | till bank. | |
| försäljning av verksamheter och anläggningstillgångar | ||
| samt andra poster som stör jämförelsen över tid. | ||
EBITA | Avser rörelseresultat före avskrivningar hänförliga till | EBITA ger tillsammans med EBITDA en |
| förvärvade materiella och immateriella övervärden och | bild av vinst genererad av den löpande | |
| nedskrivningar. | verksamheten. | |
| EBITA exkl. | Beräknas som EBITA justerad för transaktionsrelaterade | Nyckeltalet används av ledningen vid |
| jämförelsestörande | kostnader, omstruktureringskostnader, omvärderingar | övervakning av den underliggande |
| poster | av köpeskillingar, realisationsresultat vid försäljning av | resultattillväxten för koncernen. |
| verksamheter och anläggningstillgångar, samt övriga | ||
| poster som stör jämförelsen över tid. | ||
| EBITA-tillväxt per | Beräknas som EBITA dividerat med antal utestående | Nyckeltalet används för att åskådliggöra |
| stamaktie | stamaktier vid periodens utgång jämfört med | vinst per stamaktie genererad av den |
| motsvarande period föregående år. | löpande verksamheten. | |
| Organisk netto- | Beräknas som nettoomsättning, justerat för förvärvad | Nyckeltalet används av ledningen vid |
| omsättningstillväxt | och avyttrad nettoomsättning samt valutaeffekter, | övervakning av den underliggande |
| under perioden, jämfört med nettoomsättning | nettoomsättningstillväxten i nuvarande | |
| motsvarande period föregående år som om | verksamheter. | |
| verksamheterna varit ägda under motsvarande tid i | ||
| jämförelseperioden som de ingår med i legal | ||
| konsolidering innevarande period. |
| Icke-IFRS nyckeltal | ||
och resultatmått | Beskrivning | Motivering |
| Organisk EBITA- | Beräknas som EBITA, exkl. jämförelsestörande poster, | Nyckeltalet används av ledningen vid |
| tillväxt | justerat för totalt förvärvad och avyttrad EBITA och | övervakning av den underliggande |
| valutaeffekter, under perioden jämfört med EBITA exkl. | resultattillväxten i nuvarande | |
| jämförelsestörande poster motsvarande period | verksamheter. | |
| föregående år, som om verksamheterna varit ägda under | ||
| motsvarande tid i jämförelseperioden som de ingår med i | ||
| legal konsolidering innevarande period. | ||
| Avkastning på eget | Periodens resultat (inklusive innehav utan bestämmande | Visar avkastningen som genererats på det |
| kapital | inflytandes andel) dividerat med genomsnittligt eget | totala kapital som aktieägarna har |
| kapital för de senaste fyra kvartalen (inklusive innehav | investerat i bolaget. | |
| utan bestämmande inflytandes andel). | ||
| Avkastning på | Periodens resultat (inklusive innehav utan bestämmande | Visar den underliggande avkastningen |
| justerat eget kapital | inflytandes andel) minus preferensutdelning dividerat | som genererats på det stamaktiekapital |
| med genomsnittligt eget kapital för de senaste fyra | som stamaktieägarna har investerat i | |
| kvartalen (inklusive innehav utan bestämmande | bolaget. | |
| inflytandes andel) minus preferensaktiekapital. | ||
| Avkastning på | Rörelseresultat före avskrivningar hänförliga till | Visar avkastningen som affärsområdet |
| sysselsatt kapital | förvärvade övervärden och nedskrivningar exklusive | respektive koncernen genererat på det |
| (ROCE exkl. GW) | jämförelsestörande poster för de senaste tolv | sysselsatta kapitalet utan hänsyn till |
| månaderna dividerat med genomsnittligt sysselsatt | förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | |
| kapital för de senaste tolv månaderna. | med obestämbar nyttjandetid. | |
| Avkastning på | Rörelseresultat före avskrivningar hänförliga till för- | Visar avkastningen som affärsområdet |
| sysselsatt kapital | värvade övervärden och nedskrivningar exklusive | respektive koncernen genererat på det |
| inkl. goodwill | jämförelse störande poster för de senaste tolv mån- | sysselsatta kapitalet. |
| (ROCE inkl. GW) | aderna dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital | |
| inklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar med | ||
| obestämbar nyttjandetid för de senaste tolv månaderna. | ||
Soliditet | Eget kapital (inklusive innehav utan bestämmande | Nyckeltalet kan användas för bedömning |
| inflytandes andel) i procent av balansomslutningen. | av finansiell risk. | |
| Kassaflödes- | Beräknas som operativt kassaflöde för de senaste tolv | Kassaflödesgenerering används av |
| generering | månaderna dividerat med EBITDA exklusive IFRS 16 | ledningen för att följa hur effektivt |
| operationell lease. | Bolaget hanterar rörelsekapital och | |
| löpande investeringar. | ||
Operativt kassaflöde | Beräknas som EBITDA exklusive IFRS 16 operationell | Det operativa kassaflödet används av |
| lease justerat för ej likvida poster minus nettot av | ledningen för att följa kassaflödet som | |
| investeringar i och sålda materiella och immateriella | den löpande verksamheten genererar. | |
| anläggningstillgångar samt justering för kassaflöde från | ||
| förändring av rörelsekapital exklusive IFRS 16 | ||
| operationell lease. | ||
| Nettoskuld/Justerad | Nettoskuld exklusive IFRS 16 operationell lease | Nyckeltalet kan användas för bedömning |
| EBITDA | justeringar vid periodens utgång i förhållande till | av finansiell risk. |
| Justerad EBITDA för perioden. |
Jämförelsestörande poster, Mkr | Helår 2024 | Helår 2023 |
Transaktionskostnader | –7 | –4 |
Omstruktureringskostnader | – | –22 |
Omvärdering tilläggsköpeskilling | –2 | 2 |
Realisationsresultat från avyttring verksamheter och anläggningstillgångar | 0 | 5 |
Nedskrivningar av tillgångar i Ukraina och Ryssland | – | 1 |
Övriga intäkter och kostnader av engångsnatur | 6 | –4 |
Jämförelsestörande poster | –3 | –23 |
Justerad EBITDA, Mkr | Helår 2024 | Helår 2023 |
EBITDA | 941 | 1 003 |
Återlägg av IFRS16 effekt | –190 | –179 |
Förvärvade bolag | 70 | 25 |
Återlägg av jämförelsestörande poster | 3 | 23 |
Justerad EBITDA | 824 | 872 |
Beräkning av organisk tillväxt i nettoomsättning, % | Helår 2024 | Helår 2023 |
Nettoomsättning | 7 866 | 7 796 |
Total förvärvad/avyttrad nettoomsättning | –617 | –360 |
Valutaeffekt | 21 | –54 |
Jämförelsetal mot föregående år | 7 270 | 7 382 |
Organisk tillväxt i nettoomsättning, % | –7 | –5 |
Beräkning av organisk tillväxt i EBITA,% | Helår 2024 | Helår 2023 |
EBITA | 658 | 737 |
Justering för jämförelsestörande poster | 3 | 23 |
EBITA exkl. jämförelsestörande poster | 661 | 760 |
Total förvärvad/avyttrad EBITA | –60 | –55 |
Valutaeffekt | 0 | –5 |
Jämförelsetal mot föregående år | 601 | 699 |
Organisk tillväxt i EBITA, % | –21 | –5 |
Beräkning av EBITA-tillväxt per stamaktie,% | Helår 2024 | Helår 2023 |
EBITA | 658 | 737 |
Antal utestående stamaktier vid periodens utgång | 79 406 571 | 79 406 571 |
EBITA per stamaktie, kr | 8,29 | 9,28 |
EBITA per stamaktie för motsvarande period föregående år | 9,28 | 8,94 |
EBITA-tillväxt per stamaktie, % | –11 | 4 |
Resultat per stamaktie före och efter utspädning | Helår 2024 | Helår 2023 |
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets ägare | 273 | 356 |
Avdrag för utdelning preferensaktie | 64 | 64 |
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets ägare, justerat för preferensutdelning | 209 | 292 |
Genomsnittligt antal stamaktier | 79 406 571 | 79 406 571 |
Resultat per stamaktie, kr | 2,63 | 3,68 |
Beräkning av avkastning på eget kapital | Helår 2024 | Helår 2023 |
(A) Årets resultat, rullande 12 månader inklusive innehav utan bestämmande inflytande | 283 | 368 |
Justering för preferensutdelning, inklusive upplupen men ännu ej utdelad | –64 | –64 |
(B) Årets resultat, justerat | 218 | 304 |
(C) Genomsnittligt totalt EK | 2 186 | 2 181 |
(D) Genomsnittligt justerat EK | 1 358 | 1 353 |
(A/C) Avkastning på totalt EK, % | 13 | 17 |
(B/D) Avkastning på justerat EK, % | 16 | 22 |
Beräkning av soliditet | Helår 2024 | Helår 2023 |
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande | 2 215 | 2 206 |
Balansomslutning | 7 451 | 6 552 |
Soliditet, % | 30 | 34 |
Beräkning av operativt kassaflöde och kassaflödesgenerering | Helår 2024 | Helår 2023 |
EBITDA | 941 | 1 003 |
Återlägg IFRS 16 effekt | –190 | –179 |
(A) EBITDA exkl. IFRS16 effekt | 751 | 824 |
(B) justering för ej likvida poster | –7 | –8 |
Förändring av rörelsekapital | 142 | 117 |
Nettoinvesteringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar | –107 | –96 |
(C) Operativt kassaflöde | 779 | 836 |
(C/A) Kassaflödesgenerering, % | 104 | 102 |
Beräkning av nettoskuldsättning /Justerad EBITDA, ggr | Helår 2024 | Helår 2023 |
| Nettoskuldsättning | ||
Likvida medel och övriga räntebärande tillgångar | –322 | –100 |
Långfristiga räntebärande skulder | 2 396 | 1 774 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 31 | 39 |
Nettoskuldsättning | 2 105 | 1 713 |
Justerad EBITDA | 824 | 872 |
Nettoskuldsättning/Justerad EBITDA, ggr | 2,6 | 2,0 |
| Ettiketto | Centrala | ||||||
ROCE %, beräknad per sista december 2024 | Salix Group | Group | Industri | kostnader | Volati KC | ||
| ¹⁾ | EBITA R12 | 273 | 200 | 240 | –53 | 661 | |
| Sysselsatt kapital per sista december 2024 | |||||||
Immateriella anläggningstillgångar | 1 694 | 364 | 1 148 | 3 189 | |||
Justering för GW, patent/teknologi, varumärken | –1 682 | –357 | –1 105 | –3 127 | |||
Materiella anläggningstillgångar | 42 | 96 | 294 | 432 | |||
Nyttjanderättstillgångar | 248 | 57 | 266 | 574 | |||
Rörelsefordringar | 1 396 | 243 | 1 142 | 2 784 | |||
Rörelseskulder | –649 | –139 | –626 | –1 422 | |||
Sysselsatt kapital per sista december 2024 | 1 050 | 264 | 1 119 | 2 429 | |||
| Justering till genomsnittligt sysselsatt kapital för | |||||||
de senaste 12 månaderna | 77 | –8 | 82 | 140 | |||
| ¹⁾ Genomsnittligt sysselsatt kapital för | |||||||
de senaste 12 månaderna | 1 126 | 256 | 1 200 | 2 569 | |||
| ROCE exkl. GW | ¹⁾ / ²⁾, % | 24 | 78 | 20 | 26 | ||
| ³⁾ Genomsnittligt sysselsatt kapital för de senaste 12 | |||||||
| månaderna inkl. GW och övriga immateriella tillgångar med | |||||||
obestämbar nyttjandetid | 2 242 | 494 | 1 877 | 4 512 | |||
ROCE inkl. GW ¹⁾ / ³⁾, % | 12 | 41 | 13 | 15 |
| Ettiketto | Centrala | ||||||
ROCE %, beräknad per sista december 2023 | Salix Group | Group | Industri | kostnader | Volati KC | ||
| ¹⁾ | EBITA R12 | 269 | 159 | 385 | –53 | 760 | |
| Sysselsatt kapital per sista december 2023 | |||||||
Immateriella anläggningstillgångar | 1 176 | 377 | 1 193 | 2 728 | |||
Justering för GW, patent/teknologi, varumärken | –1 167 | –374 | –1 146 | –2 670 | |||
Materiella anläggningstillgångar | 46 | 64 | 302 | 412 | |||
Nyttjanderättstillgångar | 235 | 78 | 252 | 571 | |||
Rörelsefordringar | 1 164 | 202 | 1 225 | 2 592 | |||
Rörelseskulder | –503 | –108 | –632 | –1 250 | |||
Sysselsatt kapital per sista december 2023 | 951 | 239 | 1 195 | 2 384 | |||
| Justering till genomsnittligt sysselsatt kapital för | |||||||
de senaste 12 månaderna | 139 | –1 | –64 | 75 | |||
| ¹⁾ Genomsnittligt sysselsatt kapital för | |||||||
de senaste 12 månaderna | 1 090 | 238 | 1 131 | 2 459 | |||
| ROCE exkl. GW | ¹⁾ / ²⁾, % | 25 | 67 | 34 | 31 | ||
| ³⁾ Genomsnittligt sysselsatt kapital för de senaste 12 | |||||||
| månaderna inkl. GW och övriga immateriella tillgångar med | |||||||
obestämbar nyttjandetid | 2 100 | 476 | 1 747 | 4 286 | |||
ROCE inkl. GW ¹⁾ / ³⁾, % | 13 | 33 | 22 | 18 |