| Koncernens resultaträkning | |||
Mkr | Not | 2023 | 2022 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 3 | ||
| Rörelsens kostnader | |||
Råvaror och förnödenheter | – | – | |
Övriga externa kostnader | 6 | – | – |
Personalkostnader | 5 | – | – |
Övriga rörelseintäkter | 2 | ||
Övriga rörelsekostnader | 2 | – | – |
Resultat vid avyttring | |||
EBITDA | |||
Avskrivningar exkl. förvärvade övervärden | 10, 11, 12 | – | – |
EBITA | |||
Avskrivningar hänförliga till förvärvade övervärden | 10, 11 | – | – |
Rörelseresultat | |||
| Finansiella intäkter och kostnader | |||
Finansiella intäkter | 7 | ||
Finansiella kostnader | 7 | – | – |
Resultat före skatt | |||
Skatt | 8 | – | – |
Årets resultat | |||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per stamaktie före och efter utspädning, kronor | 9 | ||
| Koncernens rapport över totalresultat | |||
Mkr | Not | 2023 | 2022 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen | |||
Årets omräkningsdifferenser | 21 | – | |
Summa | – | ||
Årets övrigt totalresultat | – | ||
Årets summa totalresultat | |||
| Årets summa totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Rapport över finansiell ställning för koncernen | |||
Mkr | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 10 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 11 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 12 | ||
Övriga långfristiga finansiella tillgångar | 13 | ||
Andra aktier och andelar | 13 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 8 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 14 | ||
Kundfordringar | 21 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga kortfristiga fordringar | |||
Derivatinstrument | 21 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | ||
Likvida medel | 21 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 1 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Andra reserver | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 16, 21 | ||
Långfristiga leaseskulder | 12, 16, 21 | ||
Långfristiga ej räntebärande skulder | 21 | ||
Pensionsåtaganden | |||
Garantiåtaganden och övriga avsättningar | 18, 19 | ||
Uppskjutna skatter | 8 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 16, 21 | ||
Kortfristiga leaseskulder | 12, 16, 21 | ||
Förskott från kunder | 18 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Derivatinstrument | 21 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | ||
Övriga kortfristiga skulder | |||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder | |||
| Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 22. | |||
| Koncernens kassaflödesanalys | |||
Mkr | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | |||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | |||
Avskrivningar och nedskrivningar av anläggningstillgångar | |||
Realisationsresultat vid försäljning av anläggningstillgångar | – | – | |
Orealiserade kursdifferenser | – | ||
Orealiserade valutaderivat | |||
Resultat vid avyttring av verksamheter och koncernföretag | – | – | |
Omvärdering av tilläggsköpeskilling | |||
Återläggning av finansiella poster | |||
Övriga avsättningar | – | ||
Totala justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Erlagd ränta exkl. leaseränta | – | – | |
Erlagd leaseränta | – | – | |
Erhållen ränta | |||
Betald inkomstskatt | – | – | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapitalet | |||
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet | |||
Förändring av varulager | – | ||
Förändring av rörelsefordringar | – | ||
Förändring av rörelseskulder | – | ||
Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar | 3, 10, 11 | – | – |
Sålda materiella och immateriella anläggningstillgångar | 10, 11 | ||
Rörelseförvärv | 4 | – | – |
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar | |||
Avyttrade verksamheter och koncernföretag | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Utdelning preferensaktier | – | – | |
Utdelning stamaktier | – | – | |
Transaktioner med ägare | – | – | |
Amortering av leaseskulder | – | – | |
Lösen av pensionsskuld | – | ||
Upptagande av lån | 17 | ||
Amortering av lån | 17 | – | – |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | ||
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferenser i likvida medel | – | ||
Likvida medel vid årets slut | |||
| Rapport över förändringar i koncernens eget kapital | ||||||
| Övrigt | Balanserad | Innehav utan | Summa | |||
| Aktie- | tillskjutet | Andra | vinst inkl. | bestämmande | eget | |
| Mkr | kapital | kapital | reserver | årets resultat | inflytande | kapital |
Ingående balans 2022-01-01 | – | |||||
Årets resultat | – | – | – | |||
Övrigt totalresultat | – | – | ||||
Summa totalresultat | ||||||
Utdelning | – | – | – | – | – | – |
Teckningsoptioner | – | – | – | |||
| Omvärdering av innehav utan | ||||||
bestämmande inflytande | – | – | – | – | – | – |
Övriga transaktioner med ägare | – | – | – | – | ||
Utgående balans 2022-12-31 | ||||||
| Övrigt | Balanserad | Innehav utan | Summa | |||
| Aktie- | tillskjutet | Andra | vinst inkl. | bestämmande | eget | |
| Mkr | kapital | kapital | reserver | årets resultat | inflytande | kapital |
Ingående balans 2023-01-01 | ||||||
Årets resultat | – | – | – | |||
Övrigt totalresultat | – | – | - | - | ||
Summa totalresultat | - | |||||
Utdelning | – | – | – | – | – | – |
Teckningsoptioner | – | – | – | |||
| Omvärdering av innehav utan | ||||||
bestämmande inflytande | – | – | – | – | – | – |
Övriga transaktioner med ägare | – | – | – | - | - | |
Utgående balans 2023-12-31 | ||||||
| Volati årsredovisning 2023 | ||||||
| Antal år | |
Patent | 5 |
Varumärken | 10–20 |
Teknologi | 3–10 |
Kundrelationer | 10–20 |
Kunddatabaser | 5 |
Aktiverade utvecklingskostnader | 3–7 |
| Antal år | |
Byggnader | 20–50 |
Maskiner och inventarier | 3–10 |
Övriga rörelseintäkter | 2023 | 2022 |
| Resultat vid försäljning av maskiner | ||
och inventarier | 4 | 8 |
Fora återbetalning | 0 | 1 |
Försäkringsersättning | 2 | 2 |
Hyresintäkter | - | 1 |
Omvärdering tilläggsköpeskilling | 1 | 7 |
Valutakurseffekter | 2 | 9 |
Skrot/emballage/cement | 0 | 3 |
Betalning underleverantörer | - | 3 |
Övrigt | 2 | 3 |
10 | 37 |
Övriga rörelsekostnader | 2023 | 2022 |
| Resultat vid försäljning av maskiner | ||
och inventarier | 0 | –2 |
Valutakurseffekter | –8 | –11 |
Omvärdering tilläggsköpeskilling | –2 | –11 |
Övrigt | –4 | –3 |
–13 | –27 |
2023 | 2022 | |||||
| Extern netto- | Intern netto- | Netto- | Extern netto- | Intern netto- | Netto- | |
| Nettoomsättning | omsättning | omsättning | omsättning | omsättning | omsättning | omsättning |
Salix Group | 3 397 | 5 | 3 402 | 3 593 | 5 | 3 598 |
Ettiketto Group | 858 | 1 | 859 | 878 | 1 | 879 |
Industri | 3 541 | – | 3 541 | 3 280 | – | 3 280 |
Intern eliminering | –6 | –6 | –6 | –6 | ||
7 796 | 0 | 7 796 | 7 751 | 0 | 7 751 |
| Totala intäkter | |||||||
| Varu- | från avtal | Uthyrning av | |||||
| Nettoomsättning¹⁾ | försäljning | Tjänster | Övrigt | med kunder | maskiner | Övrigt | Totalt |
Salix Group | 3 371 | 21 | 4 | 3 395 | – | 2 | 3 397 |
Ettiketto Group | 850 | 9 | – | 858 | – | – | 858 |
Industri | 2 892 | 569 | 5 | 3 466 | 67 | 7 | 3 541 |
7 112 | 598 | 9 | 7 719 | 67 | 9 | 7 796 | |
| Totala intäkter | |||||||
| Varu- | från avtal | Uthyrning av | |||||
| Nettoomsättning¹⁾ | försäljning | Tjänster | Övrigt | med kunder | maskiner | Övrigt | Totalt |
Salix Group | 3 563 | 19 | 9 | 3 591 | – | 1 | 3 593 |
Ettiketto Group | 873 | 5 | – | 878 | – | – | 878 |
Industri | 2 937 | 311 | 0 | 3 247 | 31 | 2 | 3 280 |
7 373 | 336 | 9 | 7 717 | 31 | 3 | 7 751 | |
Intäktskategorier | Prestationsåtagande | Betalning |
Varuförsäljning | Vid viss tidpunkt gäller för affärsområdena Salix Group och | Betalning sker i vissa fall direkt |
| Industri d.v.s. när kunden erhållit varan alternativt kontrollen | men som längst på 30 dagar. | |
| över varan. Inom industri uppfylls en del av åtagandena över | ||
| tid, vartefter åtagandet utförs. Rörlig ersättning såsom | ||
| rabatter hanteras som en intäkts reduktion och värderas | ||
| enligt en bedömning av ledningen. Inom affärsområde | ||
| Industri finns prestationsåtaganden för Garantier som sker | ||
| över tid. | ||
Tjänster | Tjänsterna finns till största del inom Industri där åtagandet | Betalning sker genom i vissa fall förskott |
| sker vid en viss tidpunkt då kunden fått tjänsten utförd. Inom | men som längst på 30 dagar. | |
| Industri återfinns också tjänster där prestationen sker vid en | ||
| viss tidpunkt. | ||
| Uthyrning av | Dessa finns inom affärsområde Industri och här sker | Betalning sker genom i vissa fall förskott |
| maskiner | åtagandet över tid, vartefter åtagandet utförs. | men som längst på 30 dagar. |
Nettoomsättning per land¹⁾²⁾ | 2023 | 2022 |
5 545 | 5 654 | |
Norge | 723 | 760 |
Finland | 652 | 601 |
Spanien | 115 | 137 |
Kina | 165 | 125 |
USA | 37 | 91 |
Tyskland | 103 | 82 |
Ungern | 48 | 75 |
Danmark | 78 | 66 |
Lettland | 39 | 33 |
Storbritannien | 96 | 29 |
Ukraina | 29 | 22 |
Estland | 13 | 13 |
Frankrike | 14 | 12 |
Kenya | 8 | 11 |
Polen | 102 | 11 |
Hong Kong | 6 | 9 |
Österrike | 10 | 9 |
Litauen | 9 | 7 |
Ryssland | - | 4 |
Rumänien | 4 | 1 |
7 796 | 7 751 |
Anläggningstillgångar per land¹⁾ | 2023 | 2022 |
Sverige | 2 912 | 2 863 |
Norge | 424 | 475 |
Finland | 188 | 194 |
Spanien | 150 | 53 |
Kina | 1 | 3 |
USA | 8 | 9 |
Tyskland | 5 | 4 |
Ungern | 0 | 0 |
Danmark | 0 | 1 |
Lettland | 2 | 2 |
Storbritannien | 18 | 1 |
Ukraina | 0 | 1 |
Estland | 0 | 1 |
Frankrike | 0 | 1 |
Kenya | 1 | 0 |
Polen | 0 | 0 |
Hong Kong | - | - |
Österrike | 0 | 0 |
Litauen | 1 | 1 |
Ryssland | - | - |
Rumänien | 0 | 1 |
3 712 | 3 609 |
EBITA¹⁾ | 2023 | 2022 |
Salix Group | 269 | 296 |
Ettiketto Group | 159 | 137 |
Industri | 385 | 358 |
Jämförelsestörande poster²⁾ | –27 | –28 |
Centrala kostnader | –53 | –54 |
Summa EBITA | 733 | 710 |
| Avskrivningar hänförliga till | ||
förvärvade övervärden | –97 | –85 |
Finansnetto | –153 | –72 |
Resultat före skatt | 483 | 553 |
Skatt | –115 | –119 |
Årets resultat | 368 | 433 |
2023 | 2022 | |
Salix Group | 250 | 280 |
Ettiketto Group | 138 | 116 |
Industri | 327 | 310 |
Jämförelsestörande poster²⁾ | –27 | –28 |
Centrala kostnader | –53 | –54 |
Summa EBIT | 636 | 624 |
Avskrivningar¹⁾ | 2023 | 2022 |
Salix Group | 106 | 95 |
Ettiketto Group | 65 | 63 |
Industri | 189 | 171 |
Moderbolaget / Övriga | 3 | 3 |
363 | 332 |
2023 | 2022 | |||
| Total | Varav immateriella och | Total | Varav immateriella och | |
| Tillgångar¹⁾ | Tillgångar | materiella tillgångar | Tillgångar | materiella tillgångar |
Salix Group | 2 932 | 1 176 | 3 095 | 1 165 |
Ettiketto Group | 835 | 360 | 880 | 382 |
Industri | 3 469 | 1 193 | 3 211 | 1 098 |
Ofördelade tillgångar | –696 | – | –500 | – |
6 539 | 2 728 | 6 686 | 2 646 |
Skulder¹⁾ | 2023 | 2022 |
Salix Group | 1 874 | 2 197 |
Ettiketto Group | 640 | 731 |
Industri | 3 157 | 3 077 |
Ofördelade skulder | –1 338 | –1 455 |
4 334 | 4 550 |
Anskaffningsvärde för immateriella och materiella investeringar¹⁾ | 2023 | 2022 |
Salix Group | 12 | 13 |
Ettiketto Group | 25 | 19 |
Industri | 67 | 54 |
104 | 87 |
Förvärvens påverkan på balansräkningen (Mkr) | Totalt |
Immateriella tillgångar | 78 |
Materiella tillgångar | 31 |
Nyttjanderättstillgångar | 13 |
Uppskjuten skattefordran | 4 |
Varulager | 95 |
Kundfordringar | 26 |
Övriga fordringar | 9 |
Likvida medel | 46 |
Uppskjuten skatteskuld och andra avsättningar | –17 |
Långfristiga räntebärande skulder | –19 |
Långfristiga leaseskulder | –10 |
Kortfristiga räntebärande skulder | –7 |
Kortfristiga leaseskulder | –3 |
Kortfristiga skulder | –57 |
Nettotillgångar | 189 |
Goodwill | 109 |
Köpeskilling för aktier | 298 |
Köpeskilling för aktier | –298 |
Avgår Uppskjuten rörlig köpeskilling | 29 |
| Avgår Likvida medel i förvärvade bolag vid | |
förvärvstillfället | 46 |
| Påverkan på koncernens likvida medel vid | |
förvärvstillfället | –223 |
| Förvärvens påverkan på | Nettoomsättning | EBITDA | EBITA | EBIT |
| resultaträkningen (Mkr) | Helår 2023 | Helår 2023 | Helår 2023 | Helår 2023 |
Salix Group | 54 | 5 | 5 | 2 |
Ettiketto Group | - | - | - | - |
Industri | 88 | 19 | 16 | 15 |
Volati koncernen | 142 | 23 | 20 | 16 |
Förvärvens påverkan på balansräkningen (Mkr) | Totalt |
Immateriella tillgångar | 290 |
Materiella tillgångar | 111 |
Uppskjuten skattefordran | 2 |
Varulager | 107 |
Kundfordringar | 66 |
Övriga fordringar | 36 |
Likvida medel | 86 |
Uppskjuten skatteskuld och andra avsättningar | –61 |
Långfristiga räntebärande skulder | –64 |
Kortfristiga räntebärande skulder | –63 |
Kortfristiga skulder | –118 |
Nettotillgångar | 394 |
Goodwill | 222 |
Köpeskilling för aktier | 616 |
Köpeskilling för aktier | –616 |
| Tillkommer Återbetalda skulder i samband med | |
förvärvstillfället | –8 |
Avgår Uppskjuten rörlig köpeskilling | 63 |
| Avgår Likvida medel i förvärvade bolag vid | |
förvärvstillfället | 86 |
| Påverkan på koncernens likvida medel vid | |
förvärvstillfället | –475 |
2023 | 2022 | |||||
Medelantal anställda fulltidsekvivalenter per bolag | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Volati huvudkontor | 7 | 9 | 16 | 7 | 8 | 15 |
| Industri | ||||||
Volati Industri AB | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Corroventa | ||||||
Corroventa England | 4 | 0 | 4 | 4 | 0 | 4 |
Corroventa Frankrike | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |
Corroventa Norge | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
Corroventa Polen | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
Corroventa Sverige | 29 | 10 | 38 | 26 | 8 | 33 |
Corroventa Tyskland | 12 | 2 | 14 | 13 | 2 | 15 |
Corroventa Österrike | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
| Ettiketto Group | ||||||
Beneli AB | 19 | 13 | 32 | 18 | 14 | 32 |
Ettiketto AB | 124 | 53 | 177 | 123 | 44 | 167 |
Ettiketto Trondheim AS | 24 | 15 | 39 | 26 | 17 | 43 |
Ettiketto Produktion Malmö AB | 25 | 8 | 33 | 25 | 11 | 36 |
Jigraf AB | 2 | 2 | 5 | 8 | 4 | 12 |
Märkas AB | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 8 |
| Salix Group | ||||||
Duschprodukter Sweden AB | 11 | 4 | 15 | 9 | 6 | 15 |
Duschy Marketing OU | 4 | 2 | 6 | 4 | 2 | 6 |
Gunnar Eiklid AS¹⁾ | 6 | 1 | 7 | 6 | 1 | 7 |
Habo Danmark A/S | 5 | 1 | 6 | 6 | 1 | 7 |
Habo Finland OY | 4 | 2 | 6 | 4 | 2 | 6 |
Habo Gruppen AB | 21 | 20 | 40 | 21 | 17 | 38 |
Habo Norge AS | 9 | 6 | 15 | 9 | 6 | 15 |
Heco Nordiska AB | 21 | 34 | 55 | 22 | 38 | 60 |
Kellfri AB | 35 | 20 | 55 | 39 | 19 | 57 |
Kellfri Aps | 2 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 |
Kellfri Oy | 3 | 0 | 3 | 5 | 0 | 5 |
Miljöcenter i Malmö AB | 13 | 12 | 25 | 11 | 12 | 23 |
| Förvärvens påverkan på | Nettoomsättning | EBITDA | EBITA | EBIT |
| resultaträkningen (Mkr) | Helår 2022 | Helår 2022 | Helår 2022 | Helår 2022 |
Salix Group | 127 | 25 | 21 | 20 |
Ettiketto Group | 134 | 8 | –2 | –5 |
Industri | 511 | 124 | 111 | 94 |
Volati koncernen | 772 | 158 | 130 | 109 |
2023 | 2022 | |||||
Medelantal anställda fulltidsekvivalenter per bolag | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Nibu AS²⁾ | 14 | 7 | 21 | 14 | 10 | 24 |
Skandinavisk Beslagkompani AB²⁾ | 5 | 5 | 10 | 6 | 3 | 8 |
Pisla Group OY | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
Pisla Oy | 46 | 40 | 86 | 48 | 50 | 98 |
Salix Järn & Bygg AB | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |
Salix Hem & Beslag AB | 2 | 1 | 3 | 2 | 0 | 2 |
Salix Business Partner AB | 80 | 13 | 93 | 93 | 13 | 106 |
Salix Group AB | 2 | 3 | 5 | 3 | 4 | 6 |
Salix Bygg och Emballagelösningar AB | 3 | 0 | 3 | 2 | 1 | 3 |
SIA Duschy Marketing | 4 | 2 | 6 | 4 | 3 | 7 |
Sørbø Industribeslag AS | 34 | 4 | 38 | 35 | 4 | 39 |
Swekip Sweden AB | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 |
TECCA AB | 11 | 15 | 26 | 12 | 16 | 28 |
T-Emballage Förpackning AB | 16 | 9 | 25 | 13 | 8 | 21 |
Thomée Gruppen AB | 19 | 17 | 39 | 18 | 15 | 33 |
UAB Duschy | 5 | 1 | 6 | 5 | 2 | 7 |
Väggmaterial i Sverige AB | 7 | 3 | 10 | 7 | 1 | 8 |
| Scanmast | ||||||
Scanhold AB | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Scanmast AB | 72 | 13 | 85 | 58 | 8 | 66 |
Scanmast AS | 0 | 0 | 0 | 16 | 1 | 17 |
Scanmast OY³⁾ | 0 | 3 | 3 | 3 | 0 | 3 |
MAFI Group AB⁴⁾ | 6 | 1 | 7 | 4 | 1 | 5 |
MAFI AB⁵⁾ | 18 | 3 | 21 | 10 | 2 | 12 |
MAFI East Africa⁴⁾ | 6 | 1 | 7 | 4 | 0 | 4 |
MAFI India Ltd¹⁾ | 1 | 0 | 1 | – | – | – |
MAFI Shanghai Trading Ltd⁴⁾ | 2 | 2 | 4 | 2 | 2 | 4 |
MAFI US Inc⁴⁾ | 3 | 4 | 7 | 5 | 4 | 9 |
Volati Communication Holding AB | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| S:t Eriks | ||||||
Byggsystem Direkt AB | 14 | 2 | 16 | 16 | 2 | 18 |
Gunnar Prefab AB⁶⁾ | 12 | 2 | 14 | – | – | – |
MEAG VA-System AB | 12 | 1 | 13 | 70 | 11 | 81 |
Nordskiffer AB | 3 | 2 | 5 | 3 | 2 | 5 |
S:t Eriks AB | 381 | 67 | 448 | 327 | 58 | 385 |
Stenentreprenader i Hessleholm AB | 14 | 3 | 17 | 12 | 3 | 15 |
Vinninga Cementvarufabrik AB | 42 | 4 | 46 | 50 | 3 | 53 |
| Tornum Group | ||||||
Apisa S.L. | 33 | 4 | 37 | 37 | 3 | 40 |
JPT Industria Oy | 28 | 3 | 31 | 30 | 3 | 33 |
Lidköpings Plåtteknik AB | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 5 |
SIMEZA⁷⁾ | 41 | 5 | 46 | – | – | – |
Terästorni Oy⁸⁾ | 44 | 3 | 47 | 39 | 3 | 42 |
Tornum Lettland⁹⁾ | 7 | 1 | 8 | 4 | 1 | 5 |
Tornum Ltd¹⁰⁾ | 15 | 4 | 19 | – | – | – |
Tornum Polen | 4 | 2 | 6 | 4 | 2 | 5 |
Tornum Rumänien | 7 | 0 | 7 | 6 | 0 | 6 |
2023 | 2022 | |||||
Medelantal anställda fulltidsekvivalenter per bolag | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Tornum Ryssland | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | |
Tornum Sverige | 50 | 10 | 60 | 56 | 10 | 66 |
Tornum Ukraina | 9 | 2 | 11 | 8 | 9 | |
Tornum Ungern | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
1 465 | 477 | 1 942 | 1 436 | 465 | 1 901 |
2023 | 2022 | |||||
Medelantal anställda fulltidsekvivalenter per land | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Danmark | 7 | 2 | 9 | 6 | 1 | 7 |
England | 19 | 4 | 23 | 4 | 0 | 4 |
Estland | 4 | 2 | 6 | 4 | 2 | 6 |
Finland | 127 | 51 | 178 | 131 | 58 | 189 |
Frankrike | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |
Indien | 1 | 0 | 1 | – | – | – |
Kenya | 6 | 1 | 7 | 4 | 0 | 4 |
Norge | 89 | 33 | 122 | 108 | 39 | 147 |
Lettland | 11 | 3 | 14 | 8 | 4 | 12 |
Litauen | 5 | 1 | 6 | 5 | 2 | 7 |
Polen | 5 | 2 | 7 | 5 | 2 | 6 |
Rumänien | 7 | 0 | 7 | 6 | 0 | 6 |
Ryssland | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 |
Shanghai | 2 | 2 | 4 | 2 | 2 | 4 |
Spanien | 74 | 9 | 83 | 37 | 3 | 40 |
1 080 | 359 | 1 438 | 1 084 | 346 | 1 429 | |
Tyskland | 12 | 2 | 14 | 13 | 2 | 15 |
USA | 3 | 4 | 7 | 4 | 3 | 7 |
Ukraina | 9 | 2 | 11 | 8 | 1 | 9 |
Ungern | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
Österrike | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
1 465 | 477 | 1 942 | 1 436 | 465 | 1 901 |
| Fördelning ledande befattningshavare | 2023 | 2022 | ||
| på balansdagen i % | Män | Kvinnor | Män | Kvinnor |
Styrelseledamöter i Volati AB | 57% | 43% | 57% | 43% |
Andra personer i företagets ledning inklusive vd | 100% | 0% | 100% | 0% |
Löner och andra ersättningar | 2023 | 2022 |
Styrelse och vd, Sverige | 6 | 5 |
Övriga anställda, Sverige | 724 | 679 |
Övriga anställda, utanför Sverige | 255 | 253 |
985 | 937 | |
| Varav tantiem styrelse och vd – – |
Sociala kostnader | 2023 | 2022 |
Sociala kostnader enligt lag och avtal | 296 | 260 |
Pensionskostnader för styrelse och vd | 0 | 0 |
Övriga pensionskostnader | 81 | 85 |
377 | 345 |
Teckningsoptionsprogram | 2023 | 2022 |
Per 1 januari | 130 059 | - |
Tilldelade under året | 100 098 | 130 059 |
Inlösta under året | - | - |
Förverkade under året | - | - |
Per 31 december | 230 157 | 130 059 |
| Teckningsoptioner | ||||
| Tilldelningstidpunkt | Förfallodag | Lösenpris | 2023 | 2022 |
april 2022 | 27 juli 2026 | 187,64 | 130 059 | 130 059 |
april 2023 | 26 juli 2027 | 124,97 | 100 098 | |
230 157 | 130 059 | |||
Ernst & Young AB | 2023 | 2022 |
Revisionsuppdrag | 10 | 10 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdraget | 1 | 2 |
Skatterådgivning | – | – |
10 | 11 |
Övriga revisorer | 2023 | 2022 |
Revisionsuppdrag | 2 | 2 |
Skatterådgivning | 0 | 0 |
Övriga tjänster | 0 | 0 |
2 | 2 |
Finansiella intäkter | 2023 | 2022 |
| Ränteintäkter på | ||
banktillgodohavanden¹⁾ | 4 | 3 |
Valutakursvinster | 46 | 42 |
Övriga finansiella intäkter | 2 | 1 |
51 | 46 |
Finansiella kostnader | 2023 | 2022 |
Räntekostnader på lån¹⁾ | –104 | –43 |
Räntekostnader på leasekontrakt | –33 | –30 |
Räntekostnader på derivatkontrakt | –1 | 0 |
Valutakursförluster | –55 | –31 |
Övriga finansiella kostnader²⁾ | –12 | –12 |
–204 | –117 |
2023 | 2022 | |
Aktuell skattekostnad | –117 | –117 |
Uppskjuten skatt | 2 | –3 |
Årets skattekostnad | –115 | –119 |
2023 | 2022 | |||
Avstämning effektiv skatt | Mkr | % | Mkr | % |
Resultat före skatt | 483 | – | 553 | – |
Skatt enligt gällande skattesats | –99 | 20,6% | –114 | 20,6% |
Skatt enligt andra skattesatser | 1 | –0,2% | 1 | 0,2% |
Ej avdragsgilla kostnader | –6 | 1,3% | –7 | 1,3% |
Ej skattepliktiga intäkter | 3 | –0,7% | 2 | –0,3% |
Skatt schablonränta periodiseringsfond | –2 | 0,5% | –1 | 0,1% |
Förändring av underskott | –1 | 0,3% | –1 | 0,1% |
Skatt hänförlig till tidigare år | –6 | 1,2% | 1 | –0,1% |
Övrigt | –2 | 0,5% | –1 | 0,1% |
Redovisad effektiv skatt | –115 | 23,5% | –119 | 22,1% |
Uppskjuten skatt | 2023 | 2022 |
Materiella och immateriella anläggningstillgångar | 18 | 15 |
Lager | -3 | 2 |
Kundfordringar | -1 | 1 |
Obeskattade reserver | –12 | –23 |
Outnyttjade underskott från tidigare år | 4 | 4 |
Övriga temporära skillnader | 0 | –2 |
Uppskjuten skatt hänförlig till tidigare år | –5 | 1 |
Årets uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 2 | –3 |
Uppskjuten skattefordran | 2023 | 2022 |
Materiella och immateriella anläggningstillgångar | 12 | 11 |
Varulager | 6 | 7 |
Outnyttjade underskott från tidigare år | 12 | 15 |
Kundfordringar | 3 | 5 |
Övriga temporära skillnader | 9 | 4 |
43 | 43 |
Uppskjuten skatteskuld | 2023 | 2022 |
Materiella och immateriella anläggningstillgångar | 197 | 196 |
Obeskattade reserver | 163 | 153 |
Övriga temporära skillnader | 9 | 10 |
370 | 359 |
2023 | 2022 | |
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare | 356 | 417 |
Avdrag för utdelning preferensaktie | 64 | 64 |
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare justerat för utdelning preferensaktie | 292 | 352 |
Utestående antal stamaktier | 79 406 571 | 79 406 571 |
Genomsnittligt antal stamaktier | 79 406 571 | 79 406 571 |
Resultat per aktie före och efter utspädning | 3,68 | 4,44 |
Resultat per preferensaktie före och efter utspädning | 40,00 | 40,00 |
Utestående preferensaktier | 1 603 774 | 1 603 774 |
| NOT 10 | Immateriella anläggningstillgångar | |||||
| Kapitaliserade | |||||
| Patent/ | Varumärken/ | utvecklings- | |||
Anskaffningsvärden | Goodwill | Teknologi | Övrigt | kostnader | Totalt |
Per 1 januari 2022 | 1 577 | 15 | 782 | 92 | 2 466 |
Investeringar | – | 1 | – | 16 | 17 |
Rörelseförvärv | 223 | – | 282 | 8 | 512 |
Avyttringar | – | – | – | –11 | –11 |
Omklassificeringar | – | 1 | 0 | –2 | –1 |
Omräkningsdifferenser | 14 | 0 | 12 | 0 | 27 |
Per 1 januari 2023 | 1 814 | 17 | 1 076 | 104 | 3 010 |
Investeringar | – | 1 | – | 23 | 23 |
Rörelseförvärv | 109 | – | 75 | 3 | 187 |
Avyttringar | – | – | -1 | 0 | -1 |
Omklassificeringar | – | – | – | 1 | 1 |
Omräkningsdifferenser | -24 | 0 | -3 | 0 | 27 |
Per 31 december 2023 | 1 899 | 17 | 1 147 | 129 | 3192 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
Per 1 januari 2022 | –103 | –13 | –103 | –60 | –279 |
Årets avskrivningar/nedskrivningar | – | –1 | –81 | –11 | –93 |
Avyttringar | – | – | – | 11 | 11 |
Omräkningsdifferenser | –2 | 0 | –1 | 0 | –4 |
Per 1 januari 2023 | –106 | –14 | –185 | –60 | –364 |
Årets avskrivningar/nedskrivningar | – | –1 | –93 | –11 | –106 |
Avyttringar | – | – | 1 | 0 | 1 |
Omräkningsdifferenser | 4 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Per 31 december 2023 | –101 | –15 | –276 | –71 | –463 |
| Bokfört värde | |||||
2022-12-31 | 1 708 | 3 | 891 | 44 | 2 646 |
2023-12-31 | 1 797 | 2 | 870 | 59 | 2 729 |
2023 | 2022 | |||
| Övriga | Övriga | |||
| Fördelning av koncernens goodwill och övriga | immateriella | immateriella | ||
immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandetid | Goodwill | tillgångar | Goodwill | tillgångar |
Tornum Group | 160 | – | 103 | – |
Corroventa | 84 | – | 84 | – |
Ettiketto Group | 233 | 5 | 234 | 5 |
S:t Eriks | 274 | 32 | 234 | 32 |
Scanmast | 140 | – | 140 | – |
Salix Group | 906 | 101 | 913 | 101 |
Summa | 1 797 | 138 | 1 708 | 138 |
| NOT 11 | Materiella anläggningstillgångar | |||
Anskaffningsvärden | Byggnader och mark | Maskiner och inventarier | Totalt |
Per 1 januari 2022 | 197 | 515 | 712 |
Investeringar | 4 | 66 | 70 |
Rörelseförvärv | – | 29 | 29 |
Avslutade kontrakt | – | –136 | –136 |
Omräkningsdifferenser | 1 | 4 | 6 |
Omklassificeringar | 0 | –3 | –3 |
Avyttrade verksamheter | –28 | –1 | –28 |
Per 1 januari 2023 | 174 | 476 | 650 |
Investeringar | 2 | 79 | 81 |
Rörelseförvärv | – | 31 | 31 |
Avslutade kontrakt | -1 | –38 | –39 |
Omräkningsdifferenser | 0 | -4 | -4 |
Omklassificeringar | 4 | 4 | 7 |
Per 31 december 2023 | 178 | 547 | 725 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||
Per 1 januari 2022 | –26 | –318 | –344 |
Årets avskrivningar | –7 | –64 | –71 |
Försäljningar/Utrangeringar | – | 134 | 134 |
Omklassificeringar | – | 1 | 1 |
Omräkningsdifferenser | 0 | –1 | –1 |
Avyttrade verksamheter | 15 | 0 | 15 |
Per 1 januari 2023 | –19 | –248 | –267 |
Årets avskrivningar | –7 | –66 | –73 |
Försäljningar/Utrangeringar | 1 | 35 | 35 |
Omklassificeringar | 0 | -10 | -11 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 3 | 3 |
Per 31 december 2023 | –26 | –287 | –312 |
| Bokfört värde | |||
2022-12-31 | 155 | 227 | 383 |
2023-12-31 | 152 | 260 | 312 |
Anskaffningsvärden | Lokaler och lager | Bilar, truckar och maskiner | Totalt |
Per 1 januari 2022 | 704 | 189 | 893 |
Investeringar | 59 | 56 | 115 |
Rörelseförvärv | 58 | 24 | 82 |
Avslutade kontrakt | –32 | –56 | –88 |
Omklassificeringar | 61 | –58 | 3 |
Omräkningsdifferenser | 5 | 3 | 8 |
Per 1 januari 2023 | 856 | 157 | 1 012 |
Investeringar | 70 | 60 | 131 |
Rörelseförvärv | 12 | 1 | 13 |
Avslutade kontrakt | –50 | –34 | –84 |
Omklassificeringar | 26 | –4 | 22 |
Omräkningsdifferenser | –7 | –2 | –9 |
Per 31 december 2023 | 906 | 178 | 1 085 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||
Per 1 januari 2022 | –237 | –99 | –336 |
Årets avskrivningar | –114 | –54 | –168 |
Avslutade kontrakt | 24 | 52 | 76 |
Omklassificeringar | –37 | 36 | –1 |
Omräkningsdifferenser | –3 | 0 | –3 |
Per 1 januari 2023 | –367 | –65 | –432 |
Årets avskrivningar | –90 | –54 | –144 |
Avslutade kontrakt | 39 | 37 | 77 |
Omklassificeringar | –25 | 6 | -19 |
Omräkningsdifferenser | 3 | 2 | 5 |
Per 31 december 2023 | –440 | –74 | –514 |
| Bokfört värde | |||
2022-12-31 | 488 | 92 | 580 |
2023-12-31 | 466 | 104 | 571 |
Belopp redovisade i resultatet | 2023 | 2022 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | –184 | –168 |
Räntekostnader för leasingskulder | –33 | –30 |
| Kostnader hänförliga till | ||
korttidsleasingavtal | –3 | –4 |
| Kostnader hänförliga till leasingavtal | ||
av lågt värde | –4 | –4 |
| Kostnader hänförliga till | ||
omsättningshyra som inte inkluderas i värderingen av leasingskulden | - | –1 |
| Intäkter från vidareuthyrning av | ||
nyttjanderättigheter | - | 0 |
Total resultateffekt | –225 | –207 |
| Kassaflöde från leasingavtal 2023 2022 | ||
Betald leasingränta | –33 | –30 |
Amortering av leasingskuld | –182 | –171 |
| Betalda avgifter hänförliga till | ||
korttidskontrakt | –3 | –4 |
| Betalda avgifter hänförliga till | ||
kontrakt av lågt värde | –3 | –3 |
| Betalda avgifter hänförliga till | ||
Variabla leasingavgifter | - | 0 |
Totalt kassaflöde | –222 | –208 |
Andra aktier och andelar | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 2 | 2 |
Investeringar | – | – |
Värdeförändringar via total resultat | – | 0 |
Omklassificering | 0 | – |
2 | 2 |
Övriga långfristiga finansiella tillgångar | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 8 | 8 |
Investeringar | 1 | 1 |
Omklassificering | –5 | – |
Omräkningseffekt | 0 | 0 |
4 | 8 |
2023 | 2022 | |
Råvaror och förnödenheter | 158 | 150 |
Varor under tillverkning | 11 | 7 |
Färdiga varor och handelsvaror | 1 162 | 1 261 |
Pågående arbete för annans räkning | 31 | 17 |
Förskott till leverantörer | 28 | 39 |
1 391 | 1 474 |
2023 | 2022 | |
Upplupen leverantörsbonus | 35 | 31 |
| Upplupna intäkter från projekt | ||
periodiserade över tid | 119 | 70 |
Förutbetald kostnad såld vara | 7 | 4 |
Förutbetald hyra | 8 | 5 |
Förutbetald försäkring | 8 | 7 |
Övriga förutbetalda kostnader | 29 | 27 |
Övriga interimsfordringar | 7 | 6 |
213 | 150 |
Avtalstillgångar | Avtalsskulder | ||
| Intäkter periodiserade | Förskott från | Avsättningar för | |
| över tid från projekt | kunder¹⁾ | utökade garantier | |
Ingående balans 2022-01-01 | 43 | 57 | 4 |
Fakturerade projekt | –41 | ||
Årets upparbetade projekt | 61 | 34 | |
Förvärv | 20 | 14 | - |
Omräkningsdifferens | 1 | 2 | - |
Förskott för ännu ej upparbetad tid | 34 | ||
| Förändring via totalresultatet/intäktsförda via | |||
totalresultatet | - | ||
Årets avsättning | 0 | ||
Utgående balans 2022-12-31 | 84 | 142 | 4 |
| Tidpunkt för intäktsföring av avtalsskulder | |||
Inom 1 år | 127 | 2 | |
Inom 1–2 år | 1 | 2 | |
Inom 2–5 år | 3 | - | |
Senare än 5 år | 11 | - | |
142 | 4 | ||
| Avtalsskulder intäktsförda under året som | |||
| inkluderades i ingående balans | |||
Ingående avtalsskulder | 57 | 4 | |
| varav intäktsförda under året 49 2 | |||
2023 | 2022 | |
| Utgående balans 31 december | ||
föregående år | 15 | 17 |
Garantiavsättningar | 5 | 6 |
Ianspråktagna avsättningar | 0 | –4 |
Återförda ej utnyttjade avsättningar | –3 | –4 |
Omräkningsdifferens | 0 | 0 |
Utgående balans 31 december | 17 | 15 |
Upplupna kostnader | 2023 | 2022 |
Upplupna personalkostnader | 200 | 216 |
Upplupen kundbonus | 95 | 107 |
Upplupna räntekostnader | 18 | 8 |
Periodiserade hyresrabatter | 12 | 14 |
Upplupna kostnader såld vara | 20 | 19 |
Lokalomkostnader | 2 | 3 |
Upplupna revisionskostnader | 5 | 5 |
Övrigt | 36 | 25 |
Förutbetalda kostnader | 389 | 397 |
Föutbetalda intäkter | 2 | 1 |
Summa | 391 | 398 |
| Nettovalutaexponering av tillgångar | Valutaexponering | |
| och skulder avseende större valutor | 2023 | 2022 |
USD | –1 | –4 |
NOK | 34 | 49 |
PLN | 32 | 17 |
EUR | –11 | 53 |
| Omräkningsexponering på eget kapital | Valutaexponering | |
| i balansräkningen avseende större | ||
| valutor, Mkr | 2023 | 2022 |
NOK | 538 | 517 |
EUR | 415 | 292 |
GBP | 39 | 7 |
| Tabellen nedan visar effekterna på koncernens | ||
| Kapitalrisk | ||
2023 | 2022 | |||||
Inom ett år | 1–5 år | >5 år | Inom ett år | 1–5 år | >5 år | |
| Tillgångar | ||||||
Likvida medel | 96 | – | – | 227 | – | – |
Kundfordringar | 916 | – | – | 1 073 | – | – |
Andra aktier och andelar | 2 | – | – | 2 | – | – |
Övriga långfristiga finansiella tillgångar | 0 | 0 | 4 | 5 | 0 | 3 |
Derivat | – | – | – | 0 | – | – |
| Skulder | ||||||
Lån till kreditinstitut¹⁾ | –113 | –1 850 | – | –1 689 | –6 | – |
Checkräkningskredit | –1 | -1 | – | –2 | 0 | – |
Tilläggsköpeskillingar | –27 | -31 | – | –55 | – | – |
Säljoptioner | –174 | – | – | –169 | – | – |
Leaseskulder | –191 | –425 | –74 | –186 | –432 | –81 |
Derivat | 1 | – | – | – | – | – |
Övriga kortfristiga skulder | –16²⁾ | – | – | –16³⁾ | – | – |
Leverantörsskulder | –577 | – | – | –690 | – | – |
Netto | –85 | –2 307 | –70 | –1 500 | –439 | –78 |
2023 | 2022 | |||||
| Klassi- | Redovisat | Verkligt | Klassi- | Redovisat | Verkligt | |
| ficering¹⁾ | värde | värde | ficering¹⁾ | värde | värde | |
| Finansiella tillgångar | ||||||
Andra aktier och andelar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Övriga långfristiga finansiella tillgångar | 1,2 | 4 | 4 | 1,2 | 8 | 8 |
Derivatinstrument – innehav för handel | 2 | - | - | 2 | 0 | 0 |
| Finansiella skulder | ||||||
Lån från kreditinstitut | 4 | 1 744 | 1 744 | 4 | 1 785 | 1 785 |
Derivatinstrument – innehav för handel | 5 | 1 | 1 | 5 | – | – |
Tilläggsköpeskillingar | 5 | 58 | 58 | 5 | 78 | 78 |
Säljoptioner | 6 | 174 | 174 | 6 | 169 | 169 |
Övriga kortfristiga skulder | 4 | 16 | 16 | 4 | 16 | 16 |
2023 | 2022 | |||||||
| Redo- | Ej | Redo- | Ej | |||||
| visade | Noterade | Observerbar | observerbar | visade | Noterade | Observerbar | observerbar | |
| värden | priser | data | data | värden | priser | data | data | |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |||
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Andra aktier och andelar | 2 | – | – | 2 | 2 | – | – | 2 |
Derivatinstrument | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella skulder | ||||||||
Derivatinstrument | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
Säljoptioner | 174 | – | – | 174 | 169 | – | – | 169 |
Tilläggsköpeskillingar¹⁾ | 58 | – | – | 58 | 78 | – | – | 78 |
Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | ||
Andra aktier och andelar | Säljoptioner | Tilläggsköpeskillingar | |
Balans per 1 jan 2022 | 2 | –280 | –24 |
Tillkommande genom förvärv | – | – | –63 |
Kontant reglerade | – | 129 | 13 |
Värdeförändring via total resultat | 0 | – | –3 |
Värdeförändring redovisad i eget kapital | – | –18 | – |
Investeringar | – | – | – |
Balans per 31 dec 2022 | 2 | –169 | –78 |
Balans per 1 jan 2023 | 2 | –169 | –78 |
Tillkommande genom förvärv | – | – | –29 |
Kontant reglerade | – | 42 | 50 |
Värdeförändring via total resultat | – | – | –2 |
Värdeförändring redovisad i eget kapital | – | –40 | – |
Omklassificering | 0 | –7 | – |
Balans per 31 dec 2023 | 2 | –174 | –58 |
31 december 2023 | 31 december 2022 | |||||
| Positivt | Negativt | Nominellt | Positivt | Negativt | Nominellt | |
| Instrument | marknadsvärde | marknadsvärde | värde | marknadsvärde | marknadsvärde | värde |
Valutaderivat | – | 1 | 7 | 0 | – | 26 |
Summa | – | 1 | 7 | 0 | – | 26 |
2023 | 2022 | |
Kundfordringar | 928 | 1 088 |
Reservering för förväntade kreditförluster | –12 | –15 |
916 | 1 073 |
2023 | 2022 | |||||
Förfalloanalys | Nominellt | Nedskrivning | Bokfört värde | Nominellt | Nedskrivning | Bokfört värde |
| Ej förfallna | ||||||
kundfordringar | 772 | 0 | 772 | 911 | –1 | 910 |
| Förfallna mindre än | ||||||
3 månader | 130 | –1 | 129 | 133 | –1 | 132 |
| Förfallna över | ||||||
3 månader | 26 | –11 | 15 | 45 | –12 | 32 |
Summa | 928 | –12 | 916 | 1 088 | –15 | 1 073 |
| Årets förändring i reserv för förväntade | ||
kreditförluster | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 15 | 12 |
Förvärv och avyttringar | 1 | 0 |
Konstaterade förluster | –3 | –1 |
Återförda outnyttjade belopp | –6 | –1 |
| Reservering för förväntade | ||
kreditförluster | 5 | 3 |
Valutaeffekt | 0 | 0 |
Utgående balans | 12 | 15 |
Kundfordringar per valuta | 2023 | 2022 |
SEK | 610 | 653 |
EUR | 165 | 213 |
NOK | 96 | 105 |
USD | 8 | 78 |
GBP | 16 | 17 |
DKK | 14 | 14 |
PLN | 3 | 3 |
Andra valutor | 15 | 5 |
928 | 1 088 |
Ställda säkerheter | 2023 | 2022 |
Fastighetsinteckningar | – | – |
Företagsinteckningar | 20 | 78 |
Moderbolagsgaranti | 47 | – |
Utställda bankgarantier | 119 | 110 |
Övrigt ställda garantier | 18 | 10 |
204 | 198 |
Eventualförpliktelser | 2023 | 2022 |
Tullgarantier | 4 | 4 |
4 | 4 |
Dotterföretag, org.nr., säte | Antal | Andel |
| Corroventa | ||
Volati Luftbehandling Holding AB, 559046-2239, Bankeryd | 940 | 94% |
Volati Luftbehandling AB, 556717-4122, Bankeryd | 1 000 | 100% |
Corroventa Avfuktning AB, 556393-4669, Bankeryd | 1 000 | 100% |
Corroventa Entfeuchtung GmbH, Willich, Tyskland | – | 100% |
Corroventa Entfeuchtung GmbH, Wien, Österrike | – | 100% |
Corroventa Ltd, Manchester, Storbritannien | 50 000 | 100% |
Corroventa Finland Oy Ab, Esbo, Finland | 100 | 100% |
Corroventa Avfuktning Norge AS, Oslo, Norge | – | 100% |
Corroventa Déshumidification S.A., Paris, Frankrike | – | 100% |
Corroventa Osuszanie Sp.z.o.o, Polen | 250 | 100% |
Ventotech AB, 556699-5485, Bankeryd | 142 513 | 100% |
| Ettiketto Group | ||
Volati 1 Holding AB, 559026-2282, Stockholm | 480 | 96% |
Ettiketto Group AB, 556656-4786, Stockholm | 6 096 991 | 100% |
Ettiketto AB, 556195-2465, Malmö | 10 000 | 100% |
Ettiketto Åtvidaberg AB, 556533-7473, Åtvidaberg | 35 520 | 100% |
Ettiketto Fastighets AB, 556186-7804, Åtvidaberg | 30 000 | 100% |
Beneli AB, 556913-9719, Helsingborg | 50 000 | 100% |
Jigraf AB, 556205-4071, Landskrona | 1 000 | 100% |
Ettiketto Produktion Malmö AB, 556233-1883, Burlöv | 5 000 | 100% |
Ettiketto Trondheim AS, 968 808 257, Trondheim | 560 | 100% |
| Salix Group | ||
Salix Group AB, 559016-1500, Malmö | 97 531 303 | 97,5% |
Habo Gruppen AB, 556199-2149, Habo | 25 000 | 100% |
Habo Danmark A/S, 10367484, Hinnerup, Danmark | 10 000 | 100% |
Habo Finland Oy, 1524026-9, Vanda, Finland | 5 000 | 100% |
Habo Norge AS, 979 746 881, Trondheim, Norge | 4 416 016 | 100% |
Pisla Group Oy, 3122950-2, Helsingfors, Finland | 100 | 100% |
Pisla Oy, 2659337-7, Viitasaari, Finland | 2 000 | 100% |
Sörbö Industribeslag AS, 998 327 865, Trondheim, Norge | 333 984 | 100% |
Gunnar Eiklid AS, 966 896 531, Oslo, Norge | 100 | 100% |
Salix Industri AS, 927 396 823, Trondheim, Norge | 3 000 | 100% |
Miljöcenter i Malmö AB, 556424-9018, Arlöv | 2 000 | 100% |
Miljöcenter Green Technology Hong Kong Limited, 2234277, Hong Kong | 100 | 100% |
Salix Lantbruk, Skog och Trädgård AB, 556795-4325, Skara | 1 000 | 100% |
Kellfri AB, 556471-9101, Skara | 10 000 | 100% |
Oy Kellfri AB, 20299787-6, Helsingfors, Finland | 1 000 | 100% |
Kellfri Aps, 29404569, Fredericia, Danmark | 125 | 100% |
Salix Bygg och Emballagelösningar AB, 556251-0999, Malmö | 10 000 | 100% |
TECCA AB, 556191-0737, Vetlanda | 10 000 | 100% |
T-Emballage AB, 556497-9986, Vetlanda | 2 000 | 100% |
Väggmaterial Sverige AB, 556597-3996, Kungsbacka | 1 000 | 100% |
Salix Järn och Byggg, 559233-6753, Malmö | 1 000 | 100% |
Thomée Gruppen AB, 556014-1896, Malmö | 12 000 | 100% |
Heco Nordiska AB, 556370-9954, Hillerstorp | 8 000 | 100% |
Salix Business Partner AB, 556805-9090, Malmö | 1 000 | 100% |
Dotterföretag, org.nr., säte | Antal | Andel | |
Salix Hem och Beslag AB, 559267-3536, Habo | 25 000 | 100% | |
Duschprodukter Sweden AB, 559171-8274, Göteborg | 1 000 | 100% | |
SIA Duschy Marketing, 40003368826, Riga, Lettland | 100 | 100% | |
UAB Duschy, 300604740, | Kaunas, Litauen | 400 | 100% |
Arrow Norge AS, 968942332, Viken, Norge | 1 000 | 100% | |
Norholding Invest AS, 984 698 569, Asker, Norge | 50 000 | 100% | |
Nibu AS, 924 748 842, Asker, Norge | 250 | 100% | |
Skandinavisk Beslagskompani AB 556598-6618, Stockholm | 3 000 | 100% | |
| S:t Eriks | |||
Volati Infrastruktur AB, 559162-9612, Stockholm | 997 | 99,7% | |
Stenentreprenader i Hessleholm AB, 556509-4702, Hässleholm | 5 000 | 100% | |
S:t Eriks Group AB, 556993-9829, Staffanstorp | 782 500 | 100% | |
S:t Eriks Holding AB, 556793-4970, Staffanstorp | 1 000 000 | 100% | |
S:t Eriks AB, 556203-4750, Staffanstorp | 22 222 | 100% | |
NoFo2 AB, 556777-2255, Staffanstorp | 100 000 | 100% | |
NoFo3 AB, 556777-6736, Staffanstorp | 100 000 | 100% | |
S:t Eriks Norge AS, 990918635, Slattum, Norge | 1 000 | 100% | |
Vinninga Cementvarufabrik AB, 556693-3957, Vinninga | 300 | 100% | |
Nordskiffer AB, 556443-1103, Höganäs | 1 000 | 100% | |
Håle Stenbrott AB, 556949-2068. Staffanstorp | 500 | 100% | |
S:t Eriks Blommedal, 559245-5504, Staffanstorp | 250 | 100% | |
S:t Eriks Stenåsen AB, 559300-7262, Staffanstorp | 25 000 | 100% | |
Byggsystem Direkt Sverige AB, 556674-6417, Laholm | 6 000 | 100% | |
Betong Direkt Sverige AB, 556737-7295, Laholm | 1 000 | 100% | |
MEAG VA-system AB, 556166-1454, Västerås | 50 000 | 100% | |
Gunnar Prefab AB, 556265-6677, Rättvik | 1 000 | 100% | |
| Tornum Group | |||
Volati Agri Holding AB,559214-8638, Kvänum | 470 | 94% | |
Volati Agri AB, 556744-8955, Kvänum | 1 000 | 100% | |
Tornum AB, 556552-1399, Kvänum | 1 000 | 100% | |
Tornum Polska Sp. z.o.o., 7752500766, Kutno, Polen | 100 | 100% | |
Tornum Kft., 01-09-880602, Debrecen, Ungern | 100 | 100% | |
SIA Tornum, 40203393692, | Akācijas, Lettland | 5 000 | 100% |
Tornum S.R.L., 24851384, Bukarest, Rumänien | 100 | 100% | |
OOO Tornum, 1123444005640, | Volgograd, Ryssland | 100 | 100% |
Tornum LLC, 38908992, | Kiev, Ukraina | 100 | 100% |
JPT Industria Oy , 2161684-0, Iljmajoki, Finland | 30 | 100% | |
Apisa, B22005524, Huesca,Spanien | 69 602 | 100% | |
Equisa B48155907, | Huesca, Spanien | 1 000 | 100% |
Tornum Asia Co., Ltd., 0105559188441, Bangkok, Thailand | – | 100% | |
Volati Agri 1 AB, 559372-3918, Kvänum | 920 | 92% | |
Terästorni OY, 2012386-8, Lappenranta, Finland | 1 000 | 100% | |
SIMEZA SLU, B50035294, Zaragosa, Spanien | 10 000 | 100% | |
Tornum LTD, 03703617, Volati Communication | Great Britain | 8 | 100% |
Volati Communication Holding AB, 559322-1640, Mora | 7 977 600 | 99,7% | |
Scanhold AB, 556932-4725, Mora | 102 686 | 100% | |
Scanmast AB, 556775-5938, Mora | 120 000 | 100% |
Dotterföretag, org.nr., säte | Antal | Andel |
Scanmast AS, 915 115 829, Österås | 100 | 100% |
Scanmast Oy, 3256147-8, Helsingfors, Finland | 1 000 | 100% |
MAFI Group AB, 556679-4417, Mora | 2 165 | 100% |
MAFI US Inc,7331918, Lewisville, USA | 1 000 | 100% |
MAFI AB, 556441-9140, Mora | 1 000 | 100% |
MAFI Shanghai Trading Ltd, 91310115MA1K4E7P69, Shanghai, Kina | – | 100% |
MAFI Norge AS, 998531713, Oslo, Norge | 1 000 | 100% |
MAFI East Africa Ltd, PVT-LRU2J5E, Nairobi, Kenya | 1 000 | 100% |
MAFI Mexico, MFI2202171M5, Guadalajara, Mexico | 10 000 | 100% |
MAFI India Ltd, U26109HR2023FTC113905, HARYANA, Indien | 1 730 000 | 100 % |
| Övriga | ||
LHJHA Förvaltning AB, 556722-1410, Stockholm | 300 000 | 100% |
Oxid Finans AB, 556683-6812, Stockholm | 1 000 | 100% |
Piplöken 3 AB, 556714-0123, Stockholm | 1 000 | 100% |
Volati 2 AB, 556809-7975, Stockholm | 1 051 854 | 100% |
Volati Angelo AB, 556151-8258, Stockholm | 5 000 | 100% |
Volati Bok Holding AB, 559233-6746, Stockholm | 1 000 | 100% |
Volati Finans AB, 556762-3334, Stockholm | 1 000 | 100% |
Volati Industri AB, 556880-6235, Stockholm | 500 | 100% |
Volati Italiano AB, 556345-3108, Stockholm | 100 000 | 100% |
Volati Konsument AB, 556947-0064, Stockholm | 1 000 | 100% |
Volati Ostran AB, 556036-8101, Stockholm | 25 000 | 100% |
Volati Tako AB 556495-9327, Stockholm | 5 000 | 100% |
| Innehav utan | ||
| bestämmande inflytande, % | ||
Per 31 december | 2023 | 2022 |
Salix Group AB | 2,5 | 2,5 |
Volati 1 Holding AB | 4,0 | 4,0 |
Volati Industri AB | - | 2,0 |
Volati Luftbehandling AB | 6,0 | 4,0 |
Volati Agri 1 AB | 8,0 | 8,0 |
Volati Agri Holding AB | 6,0 | - |
Volati Communication AB | 0,3 | - |
Volati Infrastruktur AB | 0,3 | 2,0 |
| Icke-IFRS nyckeltal | ||
och resultatmått | Beskrivning | Motivering |
EBITDA | Avser rörelseresultatet före avskrivningar och | EBITDA används tillsammans med EBITA |
| nedskrivningar. | för att tydliggöra resultatet före effekter | |
| från avskrivningar och ned skriv ningar | ||
| samt avskrivningar på förvärvs relaterade | ||
| immateriella tillgångar, detta för att ge en | ||
| bild av vinst genererad av den löpande | ||
| verksamheten. | ||
| Jämförelsestörande | Transaktionsrelaterade kostnader, omstrukturerings- | Jämförelsestörande poster representerar |
| poster | kostnader, omvärderingar av köpeskillingar, realisations- | intäkter och kostnader som inte är |
| resultat vid försäljning av verksamheter och anläggnings- | hänförliga till den underliggande | |
| tillgångar, samt övriga intäkter och kostnader som | prestationen i verksamheten. | |
| betraktas att vara av engångsnatur. | ||
Justerad EBITDA | Beräknas som EBITDA exklusive IFRS 16 justeringar för | Justerad EBITDA ger ledningen och |
| de senaste tolv månaderna per aktuell bokslutstidpunkt | investerare en bild av storleken på | |
| för de bolag som ingick i koncernen vid bokslutsdagen, | verksamheterna som ingår i koncernen | |
| som om de varit ägda under senaste tolvmånaders- | vid bokslutsdagen då denna är rensad för | |
| perioden justerad för jämförelsestörande poster såsom | poster som ej är direkt hänförliga till den | |
| transaktionsrelaterade kostnader, omstrukturerings- | löpande verksamheten. Nyckeltalet | |
| kostnader, omvärderingar av tilläggs köpeskillingar, | används även i våra covenant beräkningar | |
| realisationsresultat vid försäljning av verksamheter och | till bank. | |
| anläggningstillgångar samt andra intäkter och kostnader | ||
| som betraktas att vara av engångsnatur. | ||
| Icke-IFRS nyckeltal | ||
och resultatmått | Beskrivning | Motivering |
EBITA | Avser rörelseresultat före avskrivningar hänförliga till | EBITA ger tillsammans med EBITDA en |
| förvärvade materiella och immateriella övervärden och | bild av vinst genererad av den löpande | |
| nedskrivningar. | verksamheten. | |
| EBITA exkl. | Beräknas som EBITA justerad för transaktionsrelaterade | Nyckeltalet används av ledningen vid |
| jämförelsestörande | kostnader, omstruktureringskostnader, omvärderingar | övervakning av den underliggande |
| poster | av köpeskillingar, realisationsresultat vid försäljning av | resultattillväxten för koncernen. |
| verksamheter och anläggningstillgångar, samt övriga | ||
| intäkter och kostnader som betraktas att vara av | ||
| engångsnatur. | ||
| EBITA-tillväxt per | Beräknas som EBITA dividerat med antal utestående | Nyckeltalet används för att åskådliggöra |
| stamaktie | stamaktier vid periodens utgång jämfört med | vinst per stamaktie genererad av den |
| motsvarande period föregående år. | löpande verksamheten. | |
| Organisk netto- | Beräknas som nettoomsättning, justerat för förvärvad | Nyckeltalet används av ledningen vid |
| omsättningstillväxt | och avyttrad nettoomsättning samt valutaeffekter, | övervakning av den underliggande |
| under perioden, jämfört med nettoomsättning | nettoomsättningstillväxten i nuvarande | |
| motsvarande period föregående år som om | verksamheter. | |
| verksamheterna varit ägda under motsvarande tid i | ||
| jämförelseperioden som de ingår med i legal | ||
| konsolidering innevarande period. | ||
| Organisk EBITA- | Beräknas som EBITA, exkl. jämförelsestörande poster, | Nyckeltalet används av ledningen vid |
| tillväxt | justerat för totalt förvärvad och avyttrad EBITA och | övervakning av den underliggande |
| valutaeffekter, under perioden jämfört med EBITA exkl. | resultattillväxten i nuvarande | |
| jämförelsestörande poster motsvarande period | verksamheter. | |
| föregående år, som om verksamheterna varit ägda under | ||
| motsvarande tid i jämförelseperioden som de ingår med i | ||
| legal konsolidering innevarande period. | ||
| Avkastning på eget | Periodens resultat (inklusive innehav utan bestämmande | Visar avkastningen som genererats på det |
| kapital | inflytandes andel) dividerat med genomsnittligt eget | totala kapital som aktieägarna har |
| kapital för de senaste fyra kvartalen (inklusive innehav | investerat i bolaget. | |
| utan bestämmande inflytandes andel). | ||
| Avkastning på | Periodens resultat (inklusive innehav utan bestämmande | Visar den underliggande avkastningen |
| justerat eget kapital | inflytandes andel) minus preferensutdelning dividerat | som genererats på det stamaktiekapital |
| med genomsnittligt eget kapital för de senaste fyra | som stamaktieägarna har investerat i | |
| kvartalen (inklusive innehav utan bestämmande | bolaget. | |
| inflytandes andel) minus preferensaktiekapital. | ||
| Avkastning på | Rörelseresultat före avskrivningar hänförliga till | Visar avkastningen som affärsområdet |
| sysselsatt kapital | förvärvade övervärden och nedskrivningar exklusive | respektive koncernen genererat på det |
| (ROCE exkl. GW) | jämförelsestörande poster för de senaste tolv | sysselsatta kapitalet utan hänsyn till |
| månaderna dividerat med genomsnittligt sysselsatt | förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | |
| kapital för de senaste tolv månaderna. | med obestämbar nyttjandetid. | |
| Avkastning på | Rörelseresultat före avskrivningar hänförliga till för- | Visar avkastningen som affärsområdet |
| sysselsatt kapital | värvade övervärden och nedskrivningar exklusive | respektive koncernen genererat på det |
| inkl. goodwill | jämförelse störande poster för de senaste tolv mån- | sysselsatta kapitalet. |
| (ROCE inkl GW) | aderna dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital | |
| inklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar med | ||
| obestämbar nyttjandetid för de senaste tolv månaderna. | ||
Soliditet | Eget kapital (inklusive innehav utan bestämmande | Nyckeltalet kan användas för bedömning |
| inflytandes andel) i procent av balansomslutningen. | av finansiell risk. | |
| Kassaflödes- | Beräknas som operativt kassaflöde för de senaste tolv | Kassaflödesgenerering används av |
| generering | månaderna dividerat med EBITDA exklusive IFRS 16. | ledningen för att följa hur effektivt |
| Bolaget hanterar rörelsekapital och | ||
| löpande investeringar. | ||
Operativt kassaflöde | Beräknas som EBITDA exklusive IFRS 16 justerat för ej | Det operativa kassaflödet används av |
| likvida poster minus nettot av investeringar i och sålda | ledningen för att följa kassaflödet som | |
| materiella och immateriella anläggningstillgångar samt | den löpande verksamheten genererar. | |
| justering för kassaflöde från förändring av rörelsekapital | ||
| exklusive IFRS 16. | ||
| Nettoskuld/Justerad | Nettoskuld exklusive IFRS 16 justeringar vid periodens | Nyckeltalet kan användas för bedömning |
| EBITDA | utgång i förhållande till Justerad EBITDA för perioden. | av finansiell risk. |
Jämförelsestörande poster, Mkr | Helår 2023 | Helår 2022 |
Transaktionskostnader | –4 | –12 |
Omstruktureringskostnader | –22 | –1 |
Omvärdering tilläggsköpeskilling | –2 | –8 |
Realisationsresultat från avyttring verksamheter och anläggningstillgångar | 5 | 3 |
Nedskrivningar av tillgångar i Ukraina och Ryssland | 1 | –4 |
Övriga intäkter och kostnader av engångsnatur | –4 | –6 |
Jämförelsestörande poster | –27 | –28 |
Justerad EBITDA, Mkr | Helår 2023 | Helår 2022 |
EBITDA | 999 | 956 |
Återlägg av IFRS16 effekt | –179 | –164 |
Förvärvade bolag | 25 | 39 |
Återlägg av jämförelsestörande poster | 27 | 28 |
Justerad EBITDA | 872 | 859 |
Beräkning av organisk tillväxt i nettoomsättning, % | Helår 2023 | Helår 2022 |
Nettoomsättning | 7 796 | 7 751 |
Total förvärvad/avyttrad nettoomsättning | –360 | –1 163 |
Valutaeffekt | –54 | –102 |
Jämförelsetal mot föregående år | 7 382 | 6 486 |
Organisk tillväxt i nettoomsättning, % | –5 | 3 |
Beräkning av organisk tillväxt i EBITA,% | Helår 2023 | Helår 2022 |
EBITA | 733 | 710 |
Justering för jämförelsestörande poster | 27 | 28 |
EBITA exkl. jämförelsestörande poster | 760 | 737 |
Total förvärvad/avyttrad EBITA | –55 | –112 |
Valutaeffekt | –5 | –8 |
Jämförelsetal mot föregående år | 699 | 617 |
Organisk tillväxt i EBITA, % | –5 | –8 |
Beräkning av EBITA-tillväxt per stamaktie,% | Helår 2023 | Helår 2022 |
EBITA | 733 | 710 |
Antal utestående stamaktier vid periodens utgång | 79 406 571 | 79 406 571 |
EBITA per stamaktie, kr | 9,23 | 8,94 |
EBITA per stamaktie för motsvarande period föregående år | 8,94 | 8,36 |
EBITA-tillväxt per stamaktie, % | 3 | 7 |
Resultat per stamaktie före och efter utspädning | Helår 2023 | Helår 2022 |
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets ägare | 356 | 417 |
Avdrag för utdelning preferensaktie | 64 | 64 |
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets ägare, justerat för preferensutdelning | 292 | 352 |
Genomsnittligt antal stamaktier | 79 406 571 | 79 406 571 |
Resultat per stamaktie, kr | 3,68 | 4,44 |
Beräkning av avkastning på eget kapital | Helår 2023 | Helår 2022 |
(A) Årets resultat, rullande 12 månader inklusive innehav utan bestämmande inflytande | 368 | 433 |
Justering för preferensutdelning, inklusive upplupen men ännu ej utdelad | –64 | –64 |
(B) Årets resultat, justerat | 304 | 369 |
(C) Genomsnittligt totalt EK | 2 181 | 1 992 |
(D) Genomsnittligt justerat EK | 1 353 | 1 164 |
(A/C) Avkastning på totalt EK, % | 17 | 22 |
(B/D) Avkastning på justerat EK, % | 22 | 32 |
Beräkning av soliditet | Helår 2023 | Helår 2022 |
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande | 2 206 | 2 136 |
Balansomslutning | 6 552 | 6 686 |
Soliditet, % | 34 | 32 |
Beräkning av operativt kassaflöde och kassaflödesgenerering | Helår 2023 | Helår 2022 |
EBITDA | 999 | 956 |
Återlägg IFRS 16 effekt | –179 | –164 |
(A) EBITDA exkl IFRS16 effekt | 820 | 792 |
(B) justering för ej likvida poster | –4 | –7 |
Förändring av rörelsekapital | 117 | –274 |
Nettoinvesteringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar | –96 | –79 |
(C) Operativt kassaflöde | 836 | 431 |
(C/A) Kassaflödesgenerering, % | 102 | 54 |
Beräkning av nettoskuldsättning / Justerad EBITDA, ggr | Helår 2023 | Helår 2022 |
| Nettoskuldsättning | ||
Likvida medel och övriga räntebärande tillgångar | –100 | –231 |
Långfristiga räntebärande skulder | 1 774 | 61 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 39 | 1 801 |
Nettoskuldsättning | 1 713 | 1 632 |
Justerad EBITDA | 872 | 859 |
Nettoskuldsättning/Justerad EBITDA, ggr | 2,0 | 1,9 |
| Ettiketto | Centrala | ||||||
ROCE %, beräknad per sista december 2023 | Salix Group | Group | Industri | kostnader | Volati KC | ||
| ¹⁾ | EBITA R12 | 269 | 159 | 385 | -53 | 760 | |
| Sysselsatt kapital per sista december 2023 | |||||||
Immateriella anläggningstillgångar | 1 176 | 377 | 1 193 | 2 728 | |||
Justering för GW, patent/teknologi, varumärken | –1 167 | –374 | –1 146 | -2 670 | |||
Materiella anläggningstillgångar | 46 | 64 | 302 | 412 | |||
Nyttjanderättstillgångar | 235 | 78 | 252 | 571 | |||
Rörelsefordringar | 1 164 | 202 | 1 225 | 2 592 | |||
Rörelseskulder | –503 | –108 | –632 | -1 250 | |||
Sysselsatt kapital per sista december 2023 | 951 | 239 | 1 195 | 2 384 | |||
| Justering till genomsnittligt sysselsatt kapital för | |||||||
de senaste 12 månaderna | 139 | –1 | –64 | 75 | |||
| ¹⁾ Genomsnittligt sysselsatt kapital för | |||||||
de senaste 12 månaderna | 1 090 | 238 | 1 131 | 2 459 | |||
| ROCE exkl. GW | ¹⁾ / ²⁾, % | 25 | 67 | 34 | 31 | ||
| ³⁾ Genomsnittligt sysselsatt kapital för de senaste 12 | |||||||
| månaderna inkl. GW och övriga immateriella tillgångar med | |||||||
obestämbar nyttjandetid | 2 100 | 476 | 1 747 | 4 286 | |||
ROCE inkl. GW ¹⁾ / ³⁾, % | 13 | 33 | 22 | 18 | |||
| Ettiketto | Centrala | |||||
ROCE %, beräknad per sista december 2022 | Salix Group | Group | Industri | kostnader | Volati KC | |
| ¹⁾ | EBITA R12 | 296 | 137 | 358 | –54 | 737 |
| Sysselsatt kapital per sista december 2022 | ||||||
Immateriella anläggningstillgångar | 1 165 | 399 | 1 081 | 2 646 | ||
Justering för GW, patent/teknologi, varumärken | –1 159 | –397 | –1 046 | –2 602 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 51 | 58 | 273 | 383 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 251 | 72 | 248 | 580 | ||
Rörelsefordringar | 1 354 | 233 | 1 181 | 2 770 | ||
Rörelseskulder | –572 | –125 | –675 | –1 380 | ||
Sysselsatt kapital per sista december 2022 | 1 091 | 240 | 1 062 | 2 397 | ||
| Justering till genomsnittligt sysselsatt kapital för | ||||||
de senaste 12 månaderna | 55 | –1 | –23 | 24 | ||
| ²⁾ Genomsnittligt sysselsatt kapital för | ||||||
de senaste 12 månaderna | 1 146 | 240 | 1 039 | 2 421 | ||
| ROCE exkl. GW | ¹⁾ / ²⁾, % | 26 | 57 | 34 | 30 | |
| ³⁾ | Genomsnittligt sysselsatt kapital för de senaste 12 | |||||
| månaderna inkl. GW och övriga immateriella tillgångar med | ||||||
obestämbar nyttjandetid | 2 113 | 496 | 1 599 | 4 160 | ||
ROCE inkl. GW ¹⁾ / ³⁾, % | 14 | 28 | 22 | 18 | ||