│01
AutoWallis Nyrt.
Éves jelentés
A 2024. december 31-én végződő üzleti évre
02
Budapest 2025. április 25. Az AutoWallis Nyrt. (Reuters: AUTW.HU és Bloomberg: AUTOWALL HB, honlap:
www.autowallis.com, a továbbiakban Társaság, AutoWallis Csoport vagy Csoport) a mai napon közzétette a
2024. évi, 2024. december 31-vel záródó időszakra vonatkozó éves jelentését. A jelentés a Társaság vezetése
által az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (EU IFRS) szerint elkészített,
2024. december 31-vel végződő időszakra vonatkozó konszolidált, auditált pénzügyi kimutatásokat, egyedi, auditált
pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő megjegyzéseket, fenntarthatósági jelentést, valamint a Társaság vezetőségi
(üzleti) jelentését tartalmazza.
Tartalomjegyzék
AZ IGAZGATÓSÁG ELNÖKÉNEK ÉS A VEZÉRIGAZGATÓ ÜZENETE A RÉSZVÉNYESEKHEZ 03
AZ AUTOWALLIS ÉS AZ AUTOWALLIS CSOPORT VEZETŐSÉGI (ÜZLETI) JELENTÉSE 05
A CSOPORT BEMUTATÁSA 05
A CSOPORT GAZDASÁGI, PIACI KÖRNYEZETE 06
A 2024. ÉV PÉNZÜGYI ÉS MŰKÖDÉSI ÖSSZEFOGLALÓJA 08
TÁRGYIDŐSZAKI ÉS MÉRLEGFORDULÓNAP UTÁNI ESEMÉNYEK 16
AZ AUTOWALLIS CSOPORT STRATÉGIÁJA 18
VÁLLALATIRÁNYÍTÁS 21
FENNTARTHATÓSÁG, KÖRNYEZETVÉDELEM 23
KOCKÁZATOK, KOCKÁZATKEZELÉS 23
CÉGSTRUKTÚRA, TELEPHELYEK 25
A TÁRSASÁG JEGYZETT TŐKÉJE, RÉSZVÉNYEKRE VONATKOZÓ INFORMÁCIÓK 27
EGYÉB 29
FENNTARTHATÓSÁGI JELENTÉS 30
KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK 112
NYILATKOZATOK 188
EGYEDI PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK 189
NYILATKOZATOK 230
03
AZ IGAZGATÓSÁG ELNÖKÉNEK ÉS A TÁRSASÁG
VEZÉRIGAZGATÓJÁNAK ÜZENETE A RÉSZVÉNYESEKHEZ
TISZTELT RÉSZVÉNYESEINK!
TISZTELT BEFEKTETŐK!
Örömmel mutatom be
Önöknek vállalatunk
legfrissebb éves
jelentését, amely nem
csupán az elmúlt év
pénzügyi és operatív
teljesítményét tükrözi,
hanem stratégiai irányunk
és hosszú távú
növekedési céljainkat is alátámasztja.
A mögöttünk hagyott esztendő számos kihívást
és lehetőséget tartogatott számunkra. Egy
folyamatosan változó piaci környezetben
bizonyítottuk alkalmazkodóképességünket és
elkötelezettségünket az értékteremtés iránt.
Diverzifikációs stratégiánk gyümölcsözőnek
bizonyult, pénzügyi eredményeink stabil
növekedést mutatnak, miközben továbbra is
fenntartható üzleti modellekbe fektetünk be.
Az AutoWallis az elmúlt években mutatott
kiemelkedő, trendszerű növekedésének
eredményeként nemzetközi csoporttá vált,
bevételeink immáron több mint hatvan százaléka
a külföldi piacokról származik az organikus és
akvizíciós bővülésnek köszönhetően.
A közép-kelet-európai régió meghatározó
integrált autókereskedelmi és mobilitási
szolgáltatójaként 16 országban immár 27 márkát
képviselve az európai és a régiós átlagot
meghaladó értékesítési darabszámot, 8
százalékos értékesítési növekedést felmutatva
több mint 398 milliárd forintos árbevételt értünk
el.
2024-ben ünnepeltük tőzsdére lépésünk 5.
évfordulóját. Sikerességünket mutatja, hogy a
2019-ben meghirdetett növekedési stratégiánkat
a múlt évben immáron második alkalommal
frissítettük, hiszen korábbi céljainkat a kitűzött
határidő elött teljesítettük. A megújított
stratégiánkban a célunk, hogy 2028-ig 750
milliárd forint árbevételt érjünk el, EBITDA
termelésünk megduplázódjon, elérve ezzel a
közel 40 milliárd Ft-ot, míg az adózás előtti
eredményünk várhatóan elérje a 25 milliárd Ft-
ot.
Hálásak vagyunk a befektetőink és
finanszírozóink bizalmáért, akik megfelelő
stabilitást és elegendő forrást biztosítottak a
növekedési stratégiánk megvalósításához.
Köszönjük ügyfeleink bizalmát, akiket
igyekszünk hosszútávú partnerként kiszolgálni.
Mindennapi munkánk során fontos számunkra,
hogy érdemesek legyünk erre a bizalomra, amit
jövőálló értékteremtéssel kívánunk meghálálni.
Müllner Zsolt
Az AutoWallis Csoport Igazgatóságának
elnöke
04
Büszke vagyok rá, hogy
2024-ben változékony
piaci és makrogazdasági
környezetben is stabil
növekedést és
nyereséget értünk el. A
kiváló teljesítmény az
AutoWallis Csoport
2024-ben bemutatott frissített stratégiáján
alapul, melyben az akvizíciós növekedés
mellett fontos szerepe van az organikus
erősödésnek is. Ennek alapját az általunk
képviselt márkák növekedése mellett az év
elején újabb 5 évre megújított, 4 országra szóló
Opel importőrségünk, az újabb 4 piacra
megkötött, immár 9 régiós piacra kiterjedő
Ssangyong (KGM) importőri jogaink és a
márciusban a Geely Csoporttal kötött újabb
importőri megállapodásunk adja a Farizon
márka 8 országban történő forgalmazására.
A növekedést tovább fokozta az év második
felétől a mobilitási szolgáltatásaink területén
végrehajtott cégegyesítés wigo márkanév alatt,
mely tovább növelte a működés
hatékonyságát, és a cseh NC Auto (Stratos)
három BMW márkakereskedésének július
elején lezárt felvásárlása.
Múlt év decemberében az AutoWallis
történetének eddigi legnagyobb felvásárlását
hajtottuk végre, szintén a cseh piacon működő
MILAN KRÁL GROUP 100 százalékának
megszerzésével. A tranzakcióval a cseh BMW
kiskereskedelmi piaci pozíciójának erősítése
mellett újabb márkákkal (Mercedes-Benz,
Ford) és új tevékenységgel (Mercedes-Benz
Truck nagyhaszon-gépjárművek értékesítése,
szervizelése) is bővítettük a portfóliónkat,
tovább növeltük a piaci és márka
diverzifikációnkat. A két csehországi
akvizícióval 60 milliárd forinttal növeltük a
cégcsoport árbevétel termelő képességét és
növeltük eredménytermelő potenciálunkat.
Az AutoWallis Csoport továbbra is elkötelezett
a fenntartható növekedés, különösen az iparági
elektrifikáció mellett, 2024-ben közzétettük a
fenntarthatósági stratégiánkat, s ebben az
évben már a pénzügyi beszámolónk integrált
részeként is bemutatjuk a fenntarthatósági
erőfeszítéseinket és céljainkat.
Valljuk, hogy hosszú távú üzleti célkitűzéseink
nélkülözhetetlen alapfeltétele egyre növekvő
csapatunk kiemelkedő szaktudása és
elkötelezettsége. Büszke vagyok az immár
közel 1500 AutoWallisos kollegám által elért
sikerekre.
Ormosy Gábor
Vezérigazgató
│05
AZ AUTOWALLIS ÉS AZ AUTOWALLIS CSOPORT VEZETŐSÉGI
(ÜZLETI) JELENTÉSE
A CSOPORT BEMUTATÁSA
A Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában
jegyzett, részvényeivel a BUX és BUMIX indexekben
jegyzett AutoWallis Nyrt. (továbbiakban „AutoWallis
Nyrt.” vagy „Társaság”) célja, hogy az évtized végére
a közép-kelet-európai régió meghatározó
autókereskedelmi és mobilitási szolgáltatója legyen.
A Társaság számára fontos, hogy autóipari
befektetésekre fókuszáló portfólióját folyamatosan,
üzletfejlesztésekkel és akvizíciós úton szélesítse és
klasszikus, konzervatív, valamint az ESG
értékrendnek megfelelő, a társadalmi és környezeti
kihívásokra érzékeny üzletpolitikát képviselő
csoportként működjön.
Működési terület és tevékenységek
Az AutoWallis Csoport
1
a közép-kelet-európai régió 16
országában (Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina,
Bulgária, Görögország, Csehország, Horvátország,
Koszovó, Lengyelország, Észak-Macedónia,
Magyarország, Montenegró, Románia, Szerbia,
Szlovákia, Szlovénia) pjármű- és alkatrész kis- és
1
Amely jelenti az AutoWallis Nyrt-t és leányvállalatait
egyben, lásd a Cégstruktúra, telephelyek fejezetet
nagykereskedelemmel, szerviz szolgáltatásokkal,
rövid- és hosszú távú gépjármű kölcsönzéssel van
jelen.
A csoport Nagykereskedelmi üzletága által képviselt
márkák közé tartozik az Alpine, Renault, Dacia,
Farizon, Isuzu, Jaguar, Land Rover, SsangYong, Opel,
az MG és Saab alkatrészek regionális ellátása,
valamint BYD nagykereskedelmi szolgáltatói
tevékenysége, a Kiskereskedelmi üzletág által
képviselt márkák között megtalálhatóak a BMW
személyautók és motorkerékpárok, Mercedes
személyautók és tehergépjárművek, BYD, a Dacia,
Isuzu, Jaguar, KIA, Land Rover, Maserati, MINI,
Nissan, Opel, Peugeot, Renault, SsangYong, Suzuki,
Toyota, Ford, JóAutók.hu, az AUTO-LICIT.HU míg a
Mobilitási szolgáltatások üzletág által képviselt
márkák a wigo carsharing, wigo fleet, valamint a Sixt
rent-a-car.
Tőzsdei jelenlét
Az AutoWallis Nyrt. 2019 óta van jelen a Budapesti
Értéktőzsdén. A kezdeti 0,20%-os súlyhoz képest
mára már több mint duplájára növekedett az
AutoWallis részvények súlya a BUX kosárban, 2023.
szeptember 18-tól a Budapesti Értéktőzsde határozata
alapján 0,44 százalékos súllyal szerepelnek az
AutoWallis részvényei az indexben. A Társaság
meghatározó részvényese a Wallis Csoport hosszú
távú, stratégiai befektetésként tekint az AutoWallis
Nyrt.-ben meglévő befektetésére, és támogatja
Társaság régiós növekedési terveit. A Társaság 2021-
ben az elmúlt 10 év legnagyobb, 10 milliárd forint
értékű, lakossági jegyzéssel is járó
részvénykibocsátását (SPO) hajtotta végre, így
immáron több mint 4.300 lakossági részvényes és a
több mint 40 – részben külföldi – intézményi befektető
támogatja bizalmával a Társaság növekedési
stratégiáját.
06
A CSOPORT GAZDASÁGI, PIACI KÖRNYEZETE
2
GDP alakulása
2024-ben az Európai Unió gazdasági teljesítménye
0,8%-kal növekedett, míg a magyar gazdaság
teljesítménye 0,6%-kal növekedett az előző évhez
képest. Bár éves szinten szinte minden tagállam
teljesítménye hasonlóan alakult, vagy enyhe
emelkedést mutatott, a IV. negyedévben már
mutatkozott javulás a GDP alakulásában: az előző
negyedévhez képest több tagállamban (az AutoWallis
Csoport jelentős piacain) is növekedett a gazdaság
teljesítménye, az Unió egészét tekintve pedig stagnált.
Infláció alakulása
2024-ben Európában az infláció és az irányadó
kamatok mérséklődtek a 2023-as évhez képest,
beleértve a Csoport releváns piacait is. Az inflációs
környezet változása az új és használt gépkocsik
árának növekedésében is megmutatkozott, az ár
növekedés üteme mérséklődött előző év(ek)hez
viszonyítva.
A csökkenő infláció, de különösen a kamatkörnyezet
javulása 2024. évben éreztette hatását az elkölthető
jövedelem és ezen belül a gépkocsivásárlási kedv
alakulására (országonként eltérő mértékben, a
Társaság export piacain jellemzően kevésbé). A
közép-európai piacokon 2024-ben nőtt az újautó-
eladások száma, ugyanakkor az inflációs nyomás
(különösen a magyar piacon), a magasabb járműárak
és a gazdasági bizonytalanságok jelentősen
befolyásolták a fogyasztói magatartást és az általános
piaci teljesítményt. Az autóipar továbbra is megbirkózik
ezekkel a kihívásokkal, a régión belül eltérő
eredményekkel.
2
A külső gazdasági adatok forrása: https://www.ksh.hu/heti-monitor/index.html
07
Új személygépkocsi értékesítés
Január-December
Vált %
Vált.
2024
Ausztria
253 789
6,1%
14 639
Belgium
448 277
-6,0%
-28 398
Bulgária
42 941
13,8%
5 217
Horvátország
65 020
12,7%
7 326
Ciprus
15 057
2,2%
317
Csehország
231 597
4,6%
10 178
Dánia
173 114
0,2%
369
Észtország
25 386
11,2%
2 566
Finnország
74 064
-15,4%
-13 438
Franciaország
1 718 412
-3,2%
-56 310
Németország
2 817 331
-1,0%
-27 278
Görögország
137 075
1,9%
2 591
Magyarország
121 611
12,9%
13 891
Írország
121 196
-1,0%
-1 204
Olaszország
1 559 229
-0,5%
-7 922
Lettország
17 329
-8,4%
-1 599
Litvánia
30 122
8,9%
2 456
Luxemburg
46 659
-5,0%
-2 446
Málta
7 663
3,1%
227
Hollandia
381 227
3,1%
11 596
Lengyelország
551 568
16,1%
76 536
Portugália
209 715
5,1%
10 092
Románia
151 105
5,6%
8 025
Szlovákia
93 409
6,1%
5 406
Szlovénia
53 018
8,4%
4 094
Spanyolország
1 016 885
7,1%
67 523
Svédország
269 582
-7,0%
-20 238
Európiai Unió
10 632 381
0,8%
84 216
Izland
10 233
-41,7%
-7 310
Norvégia
128 687
1,4%
1 734
Svájc
239 535
-5,0%
-12 679
EFTA
378 455
-4,6%
-18 255
Egyesült
Királyság
1 952 778
2,6%
49 724
EU + EFTA + UK
12 963 614
0,9%
115 685
Forrás: ACEA
Az Európai Unióban 2024-ben közel 0,8%-kal több
személyautót helyeztek forgalomba, amely
nagyságrendileg megegyezik az előző évvel. Az EU
egyes piacait megfigyelve vegyes kép volt
tapasztalható, kiugró piacok mellett főleg a fejlettebb,
nyugat-európai gazdaságok esetén csökkenés volt
tapasztalható (Németország, Belgium, Franciaország).
3
A Társaság a releváns piac adataihoz a Datahouse által szolgáltatott
adatokat (kivéve Lengyelország) használja, mert azok tartalmaznak az
ACEA által nem nyilvántartott országokra (pl. BIH és Szerbia)
információkat. A két adatforrás között lehetnek nem jelentős, a
January - December
Vált %
Vált.
2024
2023
Bosznia Hercegovina
10 345
10 360
-0,14%
-15
Horvátország
64 657
57 505
12,44%
7 152
Csehország
231 864
221 657
4,60%
10 207
Magyarország
121 611
107 720
12,90%
13 891
Románia
151 319
142 794
5,97%
8 525
Szerbia
27 872
25 439
9,56%
2 433
Szlovákia
93 419
87 955
6,21%
5 464
Szlovénia
53 112
49 082
8,21%
4 030
754 199
702 512
7,36%
51 687
Forrás: Datahouse
Az AutoWallis Csoport működési régiója és ezáltal
releváns piaca Közép-Kelet-Európa. A Társaság által
megfogalmazott stratégia is e régióra fókuszál, ebben a
sajátos környezetben van kézzelfogható, hasznosítható
tudása és értékteremtő képessége a Csoport
szakembereinek.
Az AutoWallis Csoport legrelevánsabb piacain (lásd
Datahouse adatok) az új személygépkocsi forgalomba-
helyezések száma 2024-ben az EU piacain
tapasztalható növekedést messze meghaladta, 7,36%-
os növekedés mutatott
3
2023-hoz képest.
Mindezen tendenciákat figyelembe véve az AutoWallis
Csoport által értékesített autók számában
(kiskereskedelmi üzletágban) elért jelentős, előző
évhez képesti növekedés kiemelkedő teljesítményt
jelent, és rámutat a Csoport diverzifikált és hatékony
működéséből következő válságállóságára is.
A kelet-közép-európai régió újautó-eladásai 2025-ben
az előrejelzések alapján szerény növekedést fog
mutatni, ami a fokozott villamosításnak és az
autógyártók stratégiai döntéseinek köszönhető. Ezt a
növekedést azonban mérsékelhetik a gazdasági
bizonytalanságok (inflációs környezet, orosz-ukrán
háború) és a szabályozási kihívások (kínai
autógyártókkal szemben bevezetett vámok,
adóváltozások). Az AutoWallis Csoport továbbra is
figyelemmel kíséri a piaci változásokat és diverzifikált
kereskedelmi, üzletági portfólióját kihasználva
alkalmazkodik a piacok tendenciájához.
következtetésekre nem lényegi hatással bíró eltérések a mindkét forrás
által követett országok esetében.
08
A 2024. ÉV PÉNZÜGYI ÉS MŰKÖDÉSI ÖSSZEFOGLALÓJA
A Csoport pénzügyi teljesítményének elemzése
Adatok millió forintban (mFt)
2024
2023
vált. %
V
Árbevétel
398 460
366 267
+8,8%
32 193
Nagykereskedelmi üzletág
218 922
217 268
+0,8%
1 654
Kiskereskedelmi üzletág
171 113
142 818
+19,8%
28 295
Mobilitási szolgáltatások üzletág
8 425
6 181
+36,3%
2 244
Lízingkövetelésekből származó kamatbevételek
1 932
1 703
+13,4%
229
Aktivált saját teljesítmények
118
253
-53,4%
(135)
Anyagköltség
(10 071)
(7 874)
+27,9%
(2 197)
Igénybevett szolgáltatások
(22 832)
(17 902)
+27,5%
(4 930)
Eladott áruk beszerzési értéke
(327 079)
(305 318)
+7,1%
(21 761)
Személyi jellegű ráfordítások
(19 541)
(14 911)
+31,1%
(4 630)
Értékcsökkenési leírás
(5 678)
(4 452)
+27,5%
(1 226)
Értékesítési eredmény
15 309
17 766
-13,8%
(2 457)
Egyéb bevételek/ráfordítások
(1 010)
(35)
+2785,7%
(975)
Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése
169
(2 295)
-107,4%
2 464
Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése
(98)
(187)
-47,6%
89
Egyéb bevételek és ráfordítások
(939)
(2 517)
-62,7%
1 578
MŰKÖDÉSI EREDMÉNY - EBIT
14 370
15 249
-5,8%
(879)
Kamatbevételek
1 114
1 617
-31,1%
(503)
Kamatráfordítások
(4 062)
(5 087)
-20,1%
1 025
Lízingből származó pénzügyi ráfordítás
(1 212)
(1 176)
+3,1%
(36)
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
(1 577)
(89)
+1671,9%
(1 488)
Pénzügyi instrumentumok értékkülönbözete
23
338
-93,2%
(315)
Pénzügyi egyéb eredmény, nettó
3
7
-57,1%
(4)
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
(5 711)
(4 390)
+30,1%
(1 321)
Részesedés Társult és közös vezetésű vállalkozás
eredményéből
438
1 070
-59,1%
(632)
ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY
9 097
11 929
-23,7%
(2 832)
Adóráfordítás
(2 121)
(2 086)
+1,7%
(35)
NETTÓ EREDMÉNY
6 976
9 843
-29,1%
(2 867)
Egyéb átfogó eredmény leány átváltásán
504
(282)
-278,7%
786
TELJES ÁTFOGÓ EREDMÉNY
7 480
9 561
-21,8%
(2 081)
EPS (Ft/részvény)
12,81
21,32
-39,9%
(9)
Nettó eszköz kiáramlással soha nem járó tételek
eredményhatása
(127)
(4)
EBITDA
20 175
19 705
+2,4%
470
Az AutoWallis Csoport árbevétele 2024-ben
meghaladta a 398,4 milliárd Ft-ot, ami 32,2 milliárd
Ft-tal (8,8%-kal) magasabb az előző évben
elértnél. A Csoport árbevétele organikusan 7%-kal
növekedett mely nagyságrendileg megegyezik a
tranzakciós hatásoktól megtisztított
gépjárműértékesítési volumennövekedéssel
(6,5%). A tárgyévben lezárt tranzakciók csak
időarányosan járultak hozzá a növekedéshez, így
még nem gyakoroltak jelentős hatást a Csoport
árbevételre.
Az anyagköltségek 27,9%-kal lettek magasabbak
az összehasonlító időszakhoz képest, amely
egyrészt inflációs hatások (rezsiköltség,
szervíztevékenységhez kapcsolódó anyagok
09
árának növekedése) magyaráznak, emellett az
üzemanyagköltség emelkedése és akvizíciós
hatás is befolyásolt. (NC auto s.r.o 2024. évi
szervízanyag felhasználása)
Az igénybevett szolgáltatások értéke 28%-kal,
4,9 milliárd forinttal nőtt az összehasonlító
időszakhoz képest. E költségnövekedésnek
hajtóereje a megnövekedett értékesítési
volumenekhez kapcsolódó növekvő logisztikai
költségek, piaci folyamatokkal magyarázható
marketing és kommunikációs költség növekedése
(+1,2 milliárd forint) és biztosítási, bank költségek
jelentős növekedése voltak. A növekvő
költségekhez hozzájárultak a tárgyévben lezárult
akvizíciók is (NC Auto s.r.o: +750 millió HUF).
Az ELÁBÉ 7,1%-os növekedése elmaradt az
árbevétel növekedésétől mely az üzletágak (főleg
kiskereskedelmi, nagykereskedelmi) eltérő
teljesítményével magyarázható. A Csoportnak a
bruttó árrés termelési szintjét sikerült tovább
javítani 2024-ben (2024: 17,9% 2023: 16,6%). Ez
egyrészt a mobilitás üzletág által elért előző évhez
viszonyított magasabb árbevétel magyaráz (mely
a tevékenység jellegéből fakadóan magas
fedezettermelő képességgel rendelkezik). A
mobilitás üzletágon kívüli árréstermelő képesség
is tovább javult (2024: 16,4%; 2023: 15,7%),
melyet főleg a nagykereskedelmi üzletág tárgyévi
eredménye magyaráz.
A személyi jellegű ráfordítások 31,1%-os
emelkedése a munkavállaló létszám növekedése
mellett a munkaerőpiaci változások vetéséből
eredően végrehajtott béremeléseknek az
eredménye. Az üzleti év végén a munkavállalói
átlagos létszám a teljeskörűen konszolidált
vállalatok esetében 1 322 volt (előző év: 983). A
tárgyévi akvizíciók hatására a bérköltség közel 1
mrd forinttal vekedett, melyek a tárgyévi
eredményt csak az akvizíció zárásának
időpontjától érintették.
Az értékcsökkenési leírás 27,5%-os növekedése
egyrészt a tárgyév során a Csoportba került új
Társaságok (legjelentősebb részt az NC Auto
s.r.o) eszközeire elszámolt értékcsökkenéssel
magyarázható, másrészt a mobilitási üzletághoz
tartozó carsharing-hez köthető gépjárművek
értékcsökkenése okozott, mely 2023-at csak
részben, míg a 2024-es üzleti évet teljes
egészében érintette (Wallis Autómegosztó Zrt.
2023-as akvizíciója)
A nem pénzügyi instrumentumok
értékvesztését 2023-ban főleg a szállítási sérült
SsangYong gépjárművekre (1,4 milliárd Ft), és
egyéb importőri készletre (400 millió Ft) elszámolt
étékvesztés befolyásolta. A Csoport 2024-ben
ezen szállítási sérült Ssangyong gépjárművek
jelentős részét értékesítette, aminek
eredményeképpen 368 millió Ft értékvesztés
visszaírást számolt el, mely ellensúlyozta a
Csoportban 2024-ben készletekre elszámolt
egyéb leírásokat.
A működési eredmény (EBIT) mindezek
hatására 14,4 milliárd Ft-ra, 5,8%-kal csökkent,
ami bevétel és kismértékű bruttó árrés -
növekedés mellett megnövekedett költségszinttel,
és az előbb említett egyszeri tételek eredményre
gyakorolt hatásával magyarázható.
A pénzügyi bevételek és ráfordítások értéke 2024-
ben 5,7 milliárd Ft veszteség, mely a 2023-as
évhez képest romlást mutat. A kamatkörnyezet
2024-ben tapasztalt javulása, és ezáltal javuló
kamatráfordítás egyenleg mellett a forintárfolyam
tárgyévi folyamatos jelentős romlása negatívan
befolyásolta a pénzügyi műveletek eredményét.
A Csoport teljesítményét legjellemzőbben
bemutató EBITDA meghaladta a 20 milliárd Ft-
ot 2024-ben. A Csoport EBITDA marginja a fent
bemutatott negatív hatások ellenére is 5% felett
maradt. (2024: 5,1%; 2023: 5,4%)
A Csoport 2023. évi adózás előtti eredménye 9,1
milliárd forint, ami 23,7%-kal kevesebb az előző
évhez képest. A Csoport közös vezetésű
vállalkozásai a tárgyévi eredményhez 438 millió
forinttal járultak hozzá (2023: 1 070 millió forint)
10
A Csoport működési eredményének elemzése
Gépjármű értékesítés
Január - December
Vált. %
2024
2023
Új gépjármű értékesítés összesen
45 833
42 850
+7,0%
Gépjármű értékesítés összesen
48 386
44 909
+7,7%
Az AutoWallis Csoport piacait (Magyarország,
Ausztria, Szlovénia, Csehország, Románia, Szlovákia)
tekintve az értékesítési darabszámok a
magyarországi kiugró 12,9%-os mértékű növekedést
kivéve közel azonos mértékben növekedtek, mint
amekkora bővülés az egyes piacokon tapasztalható
volt. Az új autó értékesítés területén a kiskereskedelmi
ill. a nagykereskedelmi üzletág képviselt márkái elté
mértékben teljesítettek.
A Csoport diverzifikált márkaportfóliója, valamint
térség piacain lévő jelenléte garantálja a
kiegyensúlyozott növekedési stratégiát. Továbbra sem
kizárható azonban, hogy egyes márkák - jelenleg nem
várt - nehézségei, illetve a rség makrogazdasági és
az iparág logisztikai kihívásai érinthetik a következő
időszak várható értékesítési számait.
Autóipari szolgáltatások
Autóipari szolgáltatások
Január - December
Vált. %
2024
2023*
Szerviz órák száma (óra)
210 249
179 809
16,9%
Átlagos flotta méret gépjárműkölcsönzés és
flottamenedzsment (darab)
3 830
3 979
-3,7%
Bérleti események száma (darab)
376 225
148 607
153,2%
Bérleti napok száma (darab)
202 805
199 045
1,9%
*Az összehasonlíthatóság érdekében újraprezenálásra kerültek.
A Csoport összességében az általa nyújtott
szolgáltatások (gépkocsi bérbeadás,
szervizszolgáltatások stb.) minden területén
növekedést tudott felmutatni az előző év azonos
időszakához képest. Az átlagos flottaméret csökkenés
a mobilitási üzletág rent a car és car sharing
szolgáltatásához kapcsolódó flottaméret
racionalizálásával magyarázható. A bérleti események
ill. napok száma a Csoport által képviselt rövidtávú
autóbérlési szolgáltatást nyújtó Sixt, és WIGO
carsharing számait tartalmazzák, ahol a bérleti
események számának 153%-os, kimagasló
növekedése elsősorban akvizíciós hatással, a Wallis
Autómegosztó Zrt. megszerzésével magyarázható
(2023. évben a WIGO darabszámai csak négy
hónapra, míg 2024-ben egész évre jelennek meg a
bérleti események számában). A 2024-ben a terület
által elért jelentős hatékonyságjavulást jól tükrözi, hogy
a bérleti napok számának közel 2%-os növekedését
csökkentett flottamérettel sikerült a Csoportnak elérni.
11
Szegmensek elemzése
A Csoport a működési, irányítási és döntéshozói
struktúrájával összhangban a pénzügyi és működési
teljesítményét nagykereskedelmi, kiskereskedelmi
és mobilitási szolgáltatási szegmensre (üzletágra)
bontva vizsgálja és mutatja be. A vezetőségi
jelentésben való bemutatás során az üzletágak
teljesítményét konszolidált szinten (kiszűrések után), az
üzletági tevékenységeket támogató központi funkciók
költségeinek arányos részét tartalmazóan mutatjuk be.
Nagykereskedelmi üzletág
A Nagykereskedelmi Üzletág keretein belül az
AutoWallis Csoport a közép-kelet-európai
országokban (Albánia, Ausztria, Bosznia-
Hercegovina, Bulgária, Csehország, Észak-
Macedónia, Görögország, Horvátország, Koszovó,
Lengyelország, Magyarország, Montenegró, Románia,
Szerbia, Szlovákia, és Szlovénia) végzi különböző
(Opel, Jaguar, Land Rover, SsangYong, Isuzu és
2024-től Farizon) márkájú új személy és
haszongépjárművek, valamint Saab alkatrész
nagykereskedelmi értékesítési tevékenységét, MG
alkatrész logisztikai, valamint BYD nagykereskedelmi
szolgáltatói tevékenység valamelyikét.
Az AutoWallis Csoport a portugál Salvador Caetanoval
alapított közös vállalaton keresztül Renault, Dacia és
Alpine márkák magyarországi importőre.
12
Nagykereskedelmi üzletág értékesítési teljesítménye
Nagykereskedelmi üzletág
Január - December
Vált. %
2024
2023
Eladott új gépjárművek száma (darab)
36 196
34 943
+3,6%
* A 2024-as darabszám 11 011 db, a 2023-es darabszám 9616 db közös vezetésű vállalkozás által értékesített gépjárművet
tartalmaz
Az AutoWallis Csoport Nagykereskedelmi üzletága a
tavalyival összehasonlítva 3,6%-kal növelte az
eladásait és összesen 36 196 darab új autót
értékesített 2024-ben. A képviselt márkák közül a
Renault járult hozzá legnagyobb mértékben a Csoport
bővüléséhez 7.001 eladott gépjárművel, ami 24
százalékkal haladja meg a márka 2023-as számait.
Szintén növekedést mutattak a Jaguar, Land Rover
márkák (+28,6%), valamint az Opel is növelni tudta az
értékesített darabszámait (+3,5%). 2023-as
teljesítményéhez képest elmaradást mutat a
SsangYong (-6,1%), elsősorban a 2023-as
kiemelkedően magas bázishatás miatt. Az üzletág
eladásainak tavalyi első negyedéves, bázishatásra és
egyszeri tételekre (a tengeri szállítás idejének
növekedése) visszavezethető csökkenését az év
további részében az üzletágnak sikerült kompenzálnia,
melynek eredményeképpen a második negyedévtől az
év végéig 3.894 gépjárművel több autót értékesített,
mint 2023 ugyanezen időszakában
Nagykereskedelmi üzletág pénzügyi teljesítménye
Nagykereskedelmi üzletág eredménye
Nagykereskedelmi Üzletág (millió Ft)
Január - December
Vált. %
2024
2023
Árbevétel
218 922
217 268
1%
Bruttó árrés
34 003
31 188
9%
Bruttó árrés %
15,5%
14,4%
8,2%
Adózás előtti eredmény (JV nélkül)
6 944
9 267
-25%
Adózás előtti eredmény (JV eredményével)
7 455
10 337
-28%
Adózás előtti eredmény/Árbevétel % (JV nélkül)
3,2%
4,3%
-26%
EBITDA
11 663
12 066
-3%
EBITDA / Árbevétel % (JV nélkül)
5,3%
5,6%
-4,1%
A Nagykereskedelmi üzletág árbevétele 2024. évben
1%-kal, 218,9 milliárd Ft-ra nőtt az előző év
árbevételéhez képest. A Csoport értékesítési
darabszámai az importőri márkák tekintetében közel
azonosan alakultak, mint előző évben. (a Renault,
Dacia és Alpine márkák értékesítésének árbevétele
nem jelenik meg a Csoport konszolidált árbevételében)
Az eladott áruk beszerzési értéke 1%-kal csökkent,
így az üzletág kis mértékben javítani tudta
árréstermelő képességét, mely 2024-ben 15,5%
(2023: 14,4%)
.
A Nagykereskedelmi üzletág
eredménytermelő képessége jellemzően a
megnövekedett költségek (értékesítéstámogató
marketing kampányok költségei, személyi jellegű
költségek) valamint a kedvezőtlen árfolyamváltozások
miatt a 2023-es 4,3%-ról 3,2%-ra csökkent 2024-
ben.
13
Kiskereskedelmi és szolgáltatási üzletág
A Kiskereskedelmi Üzletág keretein belül az
AutoWallis Csoport új BMW személyautók, BMW
motorkerékpárok, Ford, Isuzu, Jaguar, Land Rover,
MINI, Maserati, Opel, KIA, Renault, Dacia, Mercedes
személygépkocsik és tehergépjárművek, Nissan,
Peugeot, Toyota, Suzuki, BYD, valamint különböző
márkájú használt gépjárművek forgalmazásával és
szervizelésével van jelen Magyarországon,
Csehországban és Szlovéniában. Ezen kívül az
üzletág üzemelteti a joautok.hu és auto-licit.hu
portálokat.
Az üzletág márkakereskedései az AutoWallis Csoport
stratégiájával összhangban kiemelt fontosságú
szerepet képviselnek az iparági gyakorlatnak
megfelelő, általánosan alacsonyabb
eredményességükkel együtt, mivel az új és használt
autó értékesítés biztosítja a legfontosabb
ügyfélkapcsolati belépőpontot az AutoWallis Csoport
kiemelkedően eredményes szolgáltatási
tevékenységének.
2024 júliusában az AutoWallis a Stratos Auto BMW
üzletágának megvásárlásával belépett a cseh
kiskereskedelmi piacra és Prágában, valamint két
további cseh városban vásárolt BMW
márkakereskedéseket. Ezt követően 2024 december
közepén zárta le a Csoport a Milan Kral Group
akvizícióját, mellyel tovább erősítette pozícióját a cseh
piacon egy további BMW márkakereskedéssel,
valamint vítette portfólióját Mercedes-Benz
(személyautók és tehergépjárművek), Ford
márkakereskedésekkel, valamint Opel szervízzel.
Kiskereskedelmi üzletág értékesítési teljesítménye
Gépjármű értékesítés
Eladott gépjárművek száma (darab)
Kiskereskedelmi üzletág
Január - December
Vált. %
2024
2023
Eladott új gépjárművek száma (darab)
9 637
7 907
21,9%
Eladott használt gépjárművek száma (darab)
2 553
2 059
24,0%
Gépjármű értékesítés összesen
12 190
9 966
22,3%
Szerviz órák száma (óra)
210 249
179 809
16,9%
2024-ben a Kiskereskedelmi üzletág a Csoport
környezetében ismertetett piaci tendenciákat
(Magyarország: +12,9%; Szlovénia: +8,4%)
túlteljesítve, organikus bővülést ért el az új
gépjárművek értékesítésében (16%
Magyarországon, és 12% Szlovéniában). A
növekedéshez akvizíciós hatásként hozzájárult a cseh
NC Auto s.r.o felvásárlása, valamint az új budapesti
Renault Dacia szalon (AWSC Retail) megnyitása is.
24%-os bővüléssel (melyből akvizíciós hatás 2,9%) a
használt gépjárművek értékesítésében is sikeres évet
tudhat maga mögött a Csoport. Mindezek mellett az
üzletághoz tartozó szerviz szolgáltatásoknál közel
17%-os bővülés volt tapasztalható (melyből 10,8%
akvizíciós hatás) Ezek eredményeképpen a Csoport
kiskereskedelmi üzletága nagyon erőteljes üzleti
növekedést mutatott fel az időszakban.
14
Kiskereskedelmi üzletág pénzügyi teljesítménye
Kiskereskedelmi üzletág eredménye
Kiskereskedelmi Üzletág (millió Ft)
Január - December
Vált. %
2024
2023
Árbevétel
171 113
142 818
19,8%
Bruttó árrés
30 046
25 509
20,3%
Bruttó árrés %
17,6%
17,9%
17,8%
Adózás előtti eredmény (JV nélkül)
1 797
2 102
-1,7%
Adózás előtti eredmény (JV eredményével)
1 724
2 102
-14,5%
Adózás előtti eredmény/Árbevétel % (JV nélkül)
1,1%
1,5%
-18,0%
EBITDA
4 934
5 302
-6,9%
EBITDA / Árbevétel %
2,9%
3,7%
-22,3%
A Kiskereskedelmi üzletág árbevétele 2024-ben
közel 20%-kal vekedett (melyből akvizíciós hatás
8%), melyet az értékesítési volumen jelentős
növekedése eredményezett, ugyanakkor az év
folyamán újra megjelenő nagyszabású gyári és
importőri akciók és kedvezmények árréscsökkentő
hatása ellensúlyozott. (megfigyelhető volt a piacon a
használt gépjárművek árainak csökkenése is.) A
gépjárműértékesítés mellett a szervizszolgáltatás
területen elért növekedés is pozitívan járult hozzá az
üzletág értékesítési árbevételének alakulásához.
A Kiskereskedelmi üzletág bruttó árréstermelő
képessége az árrések további normalizálódása miatt
kismértékben csökkent 2023-hoz képest.
Az árbevétel arányos adózás előtti eredmény a 2023-
as 1,5%-ról 1,1%-ra csökkent. A finanszírozási
költségek (kamatkörnyezet) csökkenése pozitív hatást
jelentett az üzletág számára, ugyanakkor a csökkenő
árrés mellett megugró költségszint (inflációs
áremelkedések az igénybe vett szolgáltatások
területén, valamint a csoportban végrehajtott
bérfejlesztések hatására megnövekedett személyi
jellegű ráfordítások) miatt az üzletág eredménytermelő
képessége mind EBITDA, mind adózás előtti
eredmény tekintetében csökkent az előző év azonos
időszakához képest.
15
Mobilitási Szolgáltatások Üzletág
Az AutoWallis Csoport a hosszú távú stratégiai céljait
figyelembe ve 2024. január 1-től különálló
üzletágként kezeli Mobilitási Szolgáltatások Üzletágát.
Az üzletág keretein belül a Csoport rövid- és
hosszútávú autóbérlési, flottakezelési és
autómegosztó szolgáltatásokat nyújt ügyfeleinek
Magyarországon. Az üzletág brandjei közé tartozik a
Sixt Rent-a-car, mely prémium autókölcsönzési
szolgáltatásokat nyújt ügyfeleinek, a wigo carsharing,
mely rkanév alatt a Csoport Budapest egyik
meghatározó autómegosztási szolgáltatását nyújtja,
valamint a wigo fleet (korábban: Nelson Flotta), amely
a Csoport országos flottakezelő szolgáltatását fedi.
Mobilitási Szolgáltatások Üzletág értékesítési teljesítménye
Mobilitási szolgáltatások
Január - December
Vált. %
2024
2023
Rövidtávú bérleti események száma (darab)
376 225
148 607
153,2%
Rövidtávú bérleti napok száma (darab)
202 805
199 045
1,9%
Átlagos flotta méret (rövid és hosszú távú -
gépjárműkölcsönzés (darab)
3 830
3 979
-3,7%
A Mobilitási Szolgáltatások Üzletág, köszönhetően
elsősorban a Wallis Autómegosztó Zrt. (wigo
carsharing) tavalyi akvizíciójának, jelentősen,
376.225-re növelte a bérleti események számát. A
Csoport mobilitási szegmensének flottamérete 3,7
százalékkal 3.830 darabra mérséklődött, miközben a
bérleti napok száma 1,9%-kal növekedett, jelentős
működési hatékonyságnövekedést mutatva.
Mobilitás Szolgáltatások Üzletág pénzügyi teljesítménye
Mobilitási Szolgáltatások Üzletág (mFt)*
Január - December
Vált. %
2024
2023
Árbevétel és lízingkövetelések kamatbevétele
10 327
7 856
31,5%
Értékesítési eredmény*
1 265
828
52,8%
Értékesítési eredmény %
15,0%
13,4%
12,1%
Adózás előtti eredmény**
(82)
(511)
-84,0%
Adózás előtti eredmény / Árbevétel és lízingkövetelések
bevétele %
-0,8%
-6,5%
-87,8%
EBITDA**
3 578
2 335
53,2%
EBITDA / Árbevétel+ lízingkövetelések kamatbevétele %
34,6%
29,7%
16,6%
* mobilitási üzletág sajátosságait figyelembe véve a bruttó árrés helyett az értékesítési eredmény kerül bemutatásra, mely a pénzügyi
műveletektől és ráfordításoktól, valamint az egyéb bevételektől, ráfordításoktól, ill. értékvesztésektől megtisztított eredményt jelenti.
** az összehasonlíthatóság miatt nem tartalmazza a Nelson felvásárlás negatív badwill eredményhatását (274 millió Ft nyereség)
Mobilitási Szolgáltatások Üzletág jelenlegi méretét
csak 2023. II. felében érte el (tekintettel arra, hogy a
Nelson flottakezelő csak 2023 februárjától a Csoport
része, ill. a Wallis Autómegosztó Zrt. is csak 2023.
szeptember 1-től a Csoport része). Az üzletág 2024.
január 1-vel vált külön, az előző évben a
kiskereskedelmi és a mobilitási szolgáltatásokat
tartalmazó üzletág pénzügyi kimutatásai más elvek és
részletezettség mellett készültek.
A Mobilitási Szolgáltatások üzletág 2023 évben több
kedvezőtlen külső - tényező hatása miatt vált
veszteségessé. Egyrészről a magyarországi
elszabaduló inflációra a jegybank jelentős
kamatemeléssel válaszolt, mely miatt az egyébként is
finanszírozásra érzékeny üzletág finanszírozási
költségei hirtelen jelentősen megnövekedtek, melyet a
bevételek (különösen a rent-a-car tevékenységet
16
működtető Wallis Autókölcsönző Kft. esetében) nem
azonnal követtek le. Ez különösen az EUR-ban
bonyolított szolgáltatásoknál (mely jelentős a külföldről
érkező turisták miatt) okozott negatív hatást, ugyanis a
magas jegybanki alapkamat miatt a HUF az EUR-val
szemben jelentősen erősebb szinten mozgott az
időszakban. A 2023. január 31-én akvirált Nelson
flottakezelő a negatív hatásokat szintén csak részben
és késéssel tudta ellensúlyozni.
Az üzletág 2024-es időszaki pénzügyi teljesítményét
pozitívan befolyásolta csökkenő inflációs környezet
hatására csökkenésnek indult kamatok, így a
csökkenő finanszírozási költségek, valamint a tavaly
első féléves átlagos forintárfolyamhoz képest
jelentősen magasabb forint/euró árfolyam. Az
organikus hatások mellett a 2023. augusztusában
megszerzett carsharing szolgáltatást nyújtó Wallis
Autómegosztó Zrt. pénzügyi teljesítménye
befolyásolta (akvizíciós hatás) az üzletági eredményt.
Mindent egybevetve a rövid bérbeadási
tevékenység kimagasló, a terveket meghalódó
eredményeket mutatott fel, azonban ezt a
flottamenedzsment megközelítőleg terv szinten
történő teljesítése mellett az autómegosztási
tevékenység tervtől való elmaradása erodálja.
Az üzletágban rejlő szinergia lehetőségek miatt az
üzletág jelentős szerkezeti és szervezeti átalakítási
projektet hajtott végre (Nelson Sales Kft., Nelson
Assistance Kft. és Wallis Autómegosztó Zrt. beolvadt
2024. szeptember 30-án a Nelson Flottalízing Kft.-be),
amely 2024. IV. negyedévétől, illetve a további
időszakokban fogja kifejteni pozitív hatását az üzletág
pénzügyi teljesítményére.
Az üzletág EBITDA termelő képessége, a többi
üzletágakhoz viszonyítva – tevékenységből adódóan -
kifejezetten magas, 34,6% volt az időszakban, mely
mutatja a Csoportban lévő jelentőségét
Tárgyidőszaki és mérlegfordulónap utáni események
A 2024. január 1. és 2024. április 4. közötti jelentősebb eseményeket az AutoWallis Csoport 2024. április 26-én
közzétett éves jelentése
4
tartalmazza. Emellett a Csoport jelentési és közzétételi kötelezettségeinek eleget téve
a jelentősebb eseményekről és változásokról az MNB, BÉT, valamint saját honlapján
5
keresztül folyamatosan
tájékoztatja a piaci szereplőket.
Jelen éves jelentésben emiatt a jelentés átláthatóságának fenntarthatósága érdekében csak a legjelentősebb, vagy
korábbi jelentésben vagy más közzétételben nem szereplő 2023-es eseményeket ismertetjük.
Jelentősebb tárgyidőszaki események
a) Az AutoWallis Nyrt. legnagyobb részvényese,
a Wallis Tőkeholding Zrt. 2024. január 26-án
5,7 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre
az AutoWallis Nyrt-ben. A tőkeemelés
keretében a Wallis Tőkeholding Zrt. 122,8
forinton szerez 46.416.938 darab részvényt,
melyekre vonatkozóan 12 hónapos lock upot
vállalt. A tőkeemelés következtében az
AutoWallis Nyrt. alaptőkéje 580.211.725 Ft
összeggel 6.743.210.575 Ft összegre
emelkedett, a törzsrészvények darabszáma
pedig 493.039.908 darabról 539.456.846
darabra nőtt.
b) 2024 februárjában az AutoWallis Csoport
újabb öt évvel meghosszabbította Opel
nagykereskedelmi szerződését,
Magyarországon, Bosznia-Hercegovinában,
Horvátországban és Szlovéniában. Az
AutoWallis Csoport mára az Opel legnagyobb
független importőre Európában.
4
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2024.04./Eves_Jelentes_129055478
5
https://autowallis.com/
c) Az AutoWallis 2024. március 4-én adásvételi
szerződést kötött a cseh Stratos Auto BMW
üzletágának megvásárlásáról. A
tranzakcióval a Csoport újabb ország
kiskereskedelmi piacára lép be. A
megállapodás értelmében az AutoWallis
három cseh városban jelenik meg, Prágában,
Hradec Královeban és Pardubicében is. A
tranzakció első lépésében az AutoWallis az
üzletágat képviselő NC Auto s.r.o. 80
százalékát vásárolja meg, amit két éven belül
100 százalékra növel. A tranzakció 2024.
július 1-én zárult.
d) Az Autowallis rcius 6-án bejelentette, hogy
újabb négy országban, Bosznia-
Hercegovinában, Koszovóban,
Montenegróban és Szerbiában is
megszerezte a SsangYong importőri jogait. A
dél-koreai márkát a magyarral együtt ezzel
már kilenc régiós piacon képviseli kizárólagos
importőrként az AutoWallis.
17
e) 2024. márciusában az AutoWallis Csoport
megállapodást írt alá a Geely Auto Group
által gyártott Farizon márkájú
haszonjárművek kizárólagos forgalmazásáról
8 közép-kelet-európai országban
(Magyarország mellett Ausztria, Csehország,
Horvátország, Lengyelország, Románia,
Szlovákia és Szlovénia)
f) 2024. május 22-én a Csoport bejelentette,
hogy a Portugál Salvador Caetano Csoporttal
közösen nyitnak Budapesten Renault és
Dacia márkakereskedést. A lépés jól
illeszkedik az AutoWallis stratégiájába,
melynek célja, hogy az organikus növekedés
és akvizíciók mellett üzletfejlesztésekkel is
tovább növekedjen. A márkakereskedés
(AWSC Retail Kft.) 2024. októberében nyitott
meg.
g) Az AutoWallis Nyrt. 2024. december 10.
napján lebonyolításra került jegyzési eljárás
keretében 20.000.000 EUR
össznévértékben, fix kamatozású, 10 éves
futamidejű tvényeket hozott forgalomba. A
kötvénykibocsátásból származó források a
Társaság akvizíciós céljainak
finanszírozására kerülnek felhasználásra.
h) Az AutoWallis Csoport 2024 decemberében
sikeresen lezárta eddigi történetének
legnagyobb felvásárlását az AutoWallis
Csoport, ezzel tovább erősítve cseh
autókiskereskedelmi pozícióját és
meghatározó régiós szerepét. A Csoport egy
lépésben szerezte meg a cseh piacon
működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak
megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL
GROUP 100 százalékát, melynek
köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-
Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-
Benz Truck nagyhaszongépjárművek
értékesítése, szervizelése) is bevont
portfóliójába.
i) Az AutoWallis Csoport 2024 decemberében
közzétette, hogy a portugál Salvador
Caetano Csoporttal közösen megszerezheti
a Nissan importőri jogát Romániában. A
tranzakció zárásához versenyhatósági
jóváhagyás szükséges. Az új vállalat
előreláthatóan 2025. június 1-ével kezdheti
meg működését.
Mérlegfordulónap utáni események
A 2024. évi éves jelentés Igazgatóság általi elfogadásáig a következő jelentős mérlegfordulónap utáni események
történtek:
2025 január 16-én a Wallis Asset Management Zrt.- mint az AutoWallis Nyrt. egyik jelentős tulajdoni hányaddal
jelentkező részvényese 40 726 797 db részvényt értékesített a Wallis Tőkeholding Zrt.-nek, mely tranzakció
után a Wallis Asset Management Zrt-nek nem maradt további részesedése az AutoWallis Nyrt.-ben. Az ügylet
zárása után a Wallis Tőkeholding Zrt. 355 182 013 db részvénnyel rendelkezik az AutoWallis Nyrt-ben. A
tranzakcióban résztvevő Társaságok mind a Wallis Portfólió Kft. közvetlen tulajdonában álló Társaságok,
egymás közötti ügyletük miatt a részvényesi befolyás tekintetében nem következett be érdemi változás.
A mérlegfordulónap és ezen éves pénzügyi jelentés publikálása között történt bármely egyéb fontos eseményről a
honlapunkon (https://www.autowallis.com) található információ.
18
AZ AUTOWALLIS CSOPORT STRATÉGIÁJA
Az AutoWallis Csoport teljeskörű szolgáltatási portfólióval rendelkezik az autó kis- és nagykereskedelem, valamint
a mobilitási megoldások terén Magyarországon, illetve az ország határain átívelően, egyes nemzetközi piacain. A
vállalat célja, hogy 2030-ra a közép- és kelet-európai régió meghatározó integrátorává váljon e három üzleti
területen, kihasználva a piac átalakulásából adódó lehetőségeket.
A globális és európai autóipar 2024-ben is jelentős változásokon ment keresztül: az elektromos járművek terjedése
lassabb ütemben folytatódott, miközben a kínai autógyártók térnyerése fokozódott, és a digitális értékesítési
csatornák egyre meghatározóbb szerepet kaptak. Az AutoWallis Csoport aktívan követi e folyamatokat, amelyekre
stratégiájával is reagál, tovább erősítve piaci pozícióját és megalapozva hosszú növekedését. A vállalat a
2024-es év során számos akvizíciót hajtott végre, új márkákat vezetett be, és folytatta digitális fejlesztéseit, hogy
versenyelőnyét fenntartsa a változó iparági környezetben.
Iparági trendek és piaci környezet
Az autóiparban globális és regionális szinten is jelentős átalakulások történnek, amelyeket elsősorban a
technológiai fejlődés, az uniós és nemzetállami fenntarthatósági törekvések, illetve a geopolitikai átrendeződések
alakítanak. Az AutoWallis Csoport stratégiai tervezése során folyamatosan elemzi e folyamatokat, hogy hatékonyan
alkalmazkodjon a piac változó kihívásaihoz és lehetőségeihez. 2024-ben az iparági trendek közül az alábbiak
bizonyultak leginkább meghatározónak.
Elektromos átállás és alternatív hajtásláncok
Az elektromos járművek (EV) térnyerése tovább
folytatódott, de a korábbi várakozásokkal ellentétben
lassabb ütemben. Az állami támogatások változása, a
töltőhálózat fejlesztésének kihívásai és a magasabb
kiskereskedelmi árak miatt az EV-k piaci
részesedésének növekedése több országban
elmaradt a korábbi prognózisoktól. Ugyanakkor az
alternatív hajtásláncok, például a plug-in hibridek és a
hidrogénalapú technológiák iránti érdeklődés
fennmaradt. Az AutoWallis Csoport figyelemmel kíséri
ezt a folyamatot, és portfólióját úgy alakítja, hogy a
régió különböző piaci igényeire reagálni tudjon.
Kínai gyártók térnyerése és piaci konszolidáció
Az európai autópiacon egyre nagyobb szerepet
kapnak a kínai gyártók, amelyek agresszív árazási
stratégiával és gyors modellbevezetéssel
versenyeznek. A kínai márkák, különösen az
elektromos szegmensben, jelentős piaci részesedést
szereztek, miközben az európai és amerikai gyártók új
stratégiák kidolgozására kényszerültek. A kínai
importőri jogok és partneri megállapodások
megszerzése kiemelt lehetőséget jelenthet az
AutoWallis Csoport számára. Ezzel párhuzamosan a
nyugati márkák hálózati konszolidációja is zajlik, amely
szintén új üzleti lehetőségeket teremthet.
Digitalizáció és omnichannel értékesítés
A hagyományos autókereskedelmi modell fokozatosan
átalakul az online és omnichannel értékesítési
csatornák térnyerésével. Az AutoWallis Csoport ennek
megfelelően fejleszti digitális értékesítési és
ügyfélkapcsolati rendszereit, biztosítva, hogy az
ügyfelei számára stratégiai időtávon egyaránt
elérhetők legyenek az online és a hagyományos
kiskereskedelmi csatornák. A CRM-fejlesztések, az
adatvezérelt döntéshozatal és a digitális ügyfélélmény
javítása mind kulcsszerepet kapnak ebben a
folyamatban.
Mobilitási szolgáltatások és fenntarthatóság
A mobilitási szolgáltatások piaca folyamatos
átalakulás alatt áll, és a hagyományos autótulajdonlás
mellett egyre nagyobb szerephez jutnak az alternatív
megoldások, például az autómegosztás és az
előfizetéses modellek. Bár ezek a szolgáltatások nem
terjedtek el olyan gyorsan, mint korábban az elemzők
várták, a városi közlekedési trendek egyértelműen
ebbe az irányba mutatnak. Az AutoWallis Csoport
folytatja mobilitási megoldásainak fejlesztését, különös
tekintettel a Wigo márkára, amely a vállalat válasza az
új fogyasztói elvárásokra.
19
Stratégiai célok és eredmények
Az AutoWallis Csoport 2024-ben közzétett ötéves stratégiájának fókuszában a duplázás áll, vagyis az, hogy 2028-
ig megkétszerezze legfontosabb teljesítménymutatóit, így például árbevételét, az értékesített járművek számát és
az EBITDA-t is. E l elérése érdekében a Csoportunk szisztematikus munkát végez az organikus növekedés, a
célzott akvizíciókon keresztül folytatott expanzió, valamint a digitalizáció és szolgáltatásfejlesztés terén is. 2024-
ben az AutoWallis számos olyan stratégiai lépést tett, amelyek közvetlenül támogatták ezt a növekedési pályát,
megerősítve a vállalat piaci pozícióját a közép- és kelet-európai régióban.
Digitalizáció és értékesítési csatornák
fejlesztése
A stratégiai célok eléréséhez elengedhetetlen a
hatékonyabb ügyfélkezelés és a digitális értékesítési
csatornák fejlesztése. 2024-ben az AutoWallis Csoprot
tovább folytatta CRM-rendszerfejlesztési projektjeit,
megerősítendő az adatvezérelt döntéshozatalt és az
ügyfélkapcsolati hatékonyságot. Az online értékesítési
csatornák és az omnichannel megoldások erősítése
lehetővé teszi, hogy a vállalat gyorsabban és
célzottabban reagáljon az ügyféligényekre, miközben
növeli a konverziós rátákat.
Az értékesítési stratégia fontos eleme a márkák
digitális jelenlétének fejlesztése, amely lehetővé teszi
az ügyfelek számára, hogy egyszerűbben és
gyorsabban hozzáférjenek az ajánlatokhoz,
finanszírozási lehetőségekhez és kapcsolódó
szolgáltatásokhoz. A vállalat továbbra is kiemelt
figyelmet fordít arra, hogy a fogyasztói elvárások
változásához igazodó megoldásokat kínáljon,
támogatva ezzel a hosszú távú növekedést
20
Mobilitási szolgáltatások és fenntarthatóság
A mobilitási szolgáltatások fejlesztése szintén
hozzájárul az AutoWallis növekedési céljainak
eléréséhez. A Wigo márka bővítése révén a llalat
innovatív megoldásokat kínál a városi mobilitás
területén, reagálva az ügyfelek változó igényeire. Az
autómegosztó és digitális platformok fejlesztése olyan
lehetőségeket teremt, amelyek révén az AutoWallis
nem csupán a járműértékesítésben, de az új mobilitási
trendekben is meghatározó szerepet kíván betölteni a
régióban.
A vállalat fenntarthatósági stratégiája szintén szorosan
összekapcsolódik a növekedési célokkal. A
környezetvédelmi szabályozások és az ügyfelek egyre
növekvő elvárásai miatt az AutoWallis Csoport nagy
hangsúlyt fektet az ESG szempontok érvényesítésére.
A fenntartható mobilitási megoldások, az elektromos
járművek terjedésének támogatása és az
energiahatékony működés mind hozzájárulnak a
hosszú távú versenyképességhez.
Akvizíciók és terjeszkedés
A növekedési stratégia egyik legfontosabb pillére a
célzott akvizíciók és a földrajzi terjeszkedés. 2024-ben
az AutoWallis sikeresen végrehajtotta a MILAN KRÁL
GROUP felvásárlását, amelynek révén a cseh piac
egyik meghatározó szereplőjévé vált, és olyan
prémium márkákkal bővítette portfólióját, mint a
Mercedes-Benz és a Ford. Ez az akvizíció nemcsak az
értékesített járművek számának növekedéséhez járul
hozzá, de a vállalat nyereségességét is erősíti.
Szintén kiemelkedő rföldkő volt a Stratos Auto
BMW üzletágának megszerzése, amely tovább
bővítette az AutoWallis prémium szegmensben
betöltött szerepét. Az AutoWallis ezen lépésekkel
erősítette jelenlétét a közép- és kelet-európai
piacokon, biztosítva a növekedési stratégia egyik
kulcselemét, a volumenbővülést.
A Csoport új márkákkal is bővítette kínálatát. A Geely
Auto Group Farizon márkájának hivatalos
disztribútoraként az AutoWallis belépett az elektromos
haszongépjárművek piacára nyolc közép- és kelet-
európai országban. Ez a lépés nemcsak a
diverzifikációt támogatja, hanem a fenntarthatósági
törekvésekhez is hozzájárul, hiszen a régióban egyre
növekvő kereslet mutatkozik az alternatív hajtású
haszongépjárművek iránt.
A Csoport magyarországi jelenlétét is tovább erősítette
az el Renault és Dacia márkakereskedés
megnyitásával Budapesten, amely újabb lépést
jelentett a kiskereskedelmi hálózat bővítésében és az
értékesítési volumen növelésében.
Pénzügyi stabilitás és növekedés támogatása
A növekedési célok eléréséhez az AutoWallis Csoport
a 2024-es évben is biztosította a szükséges pénzügyi
hátteret. Az év folyamán sikeresen bocsátott ki 20
millió euró értékű kötvényt, amelyet célzottan a
nemzetközi terjeszkedésre és akvizíciókra fordított.
Emellett a vállalat tőkeemelést is végrehajtott, amely
tovább erősítette pénzügyi stabilitását és növekedési
potenciálját. A vállalat pénzügyi stratégiája arra épül,
hogy a szerves növekedést és az akvizíciókat
kiegyensúlyozott módon finanszírozza, ezzel
minimalizálva a kockázatokat és biztosítva a
részvényesi érték növekedését.
21
VÁLLALATIRÁNYÍTÁS
Az AutoWallis Csoport irányítási rendszere
A Társaság a jogszabályi rendelkezéseknek
megfelelően nyilvánosan működő társaságként -
tekintettel arra, hogy az általa kibocsátott részvények
szabályozott piacnak minősülő BÉT-re kerültek
bevezetésre - a Felelős társaságirányítási
jelentésében és nyilatkozatában mutatja be az
önkéntesen vállalt és a kötelezően alkalmazandó
vállalatirányítási szabályok rendszerét, mely
jelentések az éves beszámoló részeként a BÉT
(www.bet.hu) és a Társaság weblapján
(www.autowallis.com) folyamatosan közvetlenül
elérhetőek.
A Társaság teljesíti a Magyarországon érvényes
vállalatirányítási rendszer követelményeit. A Társaság
működése során betartja a vonatkozó
jogszabályokban, felügyeleti rendelkezésekben és a
BÉT szabályzataiban foglaltakat, valamint törekszik a
BÉT társaságirányítási ajánlásainak való
megfelelésre. A Társaság felépítését és működési
feltételeit a közgyűlés által elfogadott alapszabály
tartalmazza. A Társaság a vonatkozó közgyűlési
határozattal elfogadott Felelős Társaságirányítási
Jelentése szerint jár el, annak közzétételére minden
egyes üzleti évet bemutató éves jelentést elfogadó
rendes közgyűlést követően határidőben sor kerül.
A Társaság menedzsmentje kialakította a szükséges
folyamatokat, döntési és váhagyási pontokat,
amelyek a Csoport üzleti, pénzügyi és operatív
működésének nyomon követéséhez, ellenőrzéséhez
szükségesek.
A fenti folyamatok fontos támogató eszköze az
AutoWallis BI rendszere. Az AutoWallis Csoport
csoportszintű adattárházzal és egyéb
adatmegoldásokkal, valamint üzleti
intelligenciarendszerrel rendelkezik, amivel
egységesen tudja az összes tagvállalatának pénzügyi,
értékesítési, ügyfélszolgálati és egyéb adatait
elemezni és összehasonlítani. Az ehhez szükséges
belső oktatások folyamatosak a Csoporton belül.
A vetkező időszakban a Csoport standardizálni és
fejleszteni kívánja informatikai környezetét és egyes
szoftveres megoldásainak integráltságát, hogy
megfeleljen a növekvő csoportméretek, a szektorra
nehezedő innovációs és digitalizációs kihívások
okozta nyomásnak, egyúttal ki tudja aknázni a
Csoporton belüli szinergiákat.
Legfőbb irányító szerv és felügyelő testületek
A Társaság legfőbb irányító szerve az Igazgatóság. A
Társaságnál Felügyelő Bizottság és Audit Bizottság
működik. A legfőbb irányító szerv és felügyelő
testületeinek aktuális összetétele bármikor elérhető a
társaság vagy a BÉT weblapján:
https://www.bet.hu/oldalak/ceg_adatlap/$issuer/3399
https://autowallis.com/vezeto-testuletek/
A vezető tisztségviselők kinevezésére és
elmozdítására vonatkozó, valamint az Alapszabály
módosítására vonatkozó szabályokat a Társaság
Alapszabálya tartalmazza. Sem a Társaság
közgyűlése, sem Igazgatósága nem hozott
összetételének jövőbeli ltozásával kapcsolatban
döntést a jelen időszaki jelentés jóváhagyásának
napjáig.
Igazgatóság
A Társaság ügyvezetését jelenleg 7 tagú Igazgatóság
látja el. Az Igazgatóság elnökét az Igazgatóság maga
választja a tagjai közül. Az Igazgatóság hatáskörébe
tartozik minden olyan döntés, illetve intézkedés, amely
a Polgári rvénykönyv (továbbiakban Ptk.)., vagy az
alapszabály valamely rendelkezése alapján nem
tartozik a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, vagy
más szerv, illetve személy hatáskörébe. Az
Igazgatóság kialakítja és irányítja a Társaság
munkaszervezetét, meghatározza a Társaság
gazdálkodását, gondoskodik az eredményes
gazdálkodásról. A Társaság vezérigazgatója felett a
munkáltatói jogokat az Igazgatóság elnöke, míg a
Társaság egyéb munkavállalói felett a munkáltatói
jogokat a vezérigazgató gyakorolja. A Társaság
leányvállalatainak vezető tisztségviselői tekintetében a
munkáltatói jogokat az Igazgatóság vezérigazgatói
tisztséget betöltő tagja gyakorolja.
Név
Beosztás
Megbízás kezdete
Megbízás megszűnése
Müllner Zsolt
IG elnök
2018.12.17.
Ormosy Gábor
IG tag
2019.04.30.
Vaczlavik Ferenc
IG tag
2024.04.26
22
Név
Beosztás
Megbízás kezdete
Megbízás megszűnése
Veres Tibor
IG tag
2024.04.26
Mező Gyula
IG tag
2024.04.26
Karvalits Ferenc
IG tag
2024.04.26
Buday Bence
IG tag
2024.04.26
Székely Gábor
IG tag
2018.12.17.
2024.04.26
Andrew John Prest
IG tag
2018.12.17.
2024.04.26
Antal Péter
IG tag
2018.12.17.
2024.04.26
Felügyelő Bizottság és Audit Bizottság
A Társaságnál jelenleg 4 tagú Felügyelőbizottság működik, melynek tagjait a közgyűlés választja. A
Felügyelőbizottság független tagjai közül 3 tagú Audit Bizottság kerül kijelölésre.
Név
Beosztás
Megbízás kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
ifj. Chikán Attila
FB elnök
2018.12.17.
Ecseri György
FB tag
2018.12.17.
Deme Géza
FB tag
2024.04.26
Lakatos László Péter
FB tag
2024.04.26
Vitán Gábor
FB tag
2018.12.17.
2024.04.26
Buday Bence
FB tag
2020.11.30.
2024.04.26
Birkás Petra
FB tag
2022.07.01
2023.05.08
Név
Beosztás
Megbízás kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
ifj. Chikán Attila
AB elnök
2018.12.17.
Ecseri György
AB tag
2018.12.17.
Lakatos László Péter
AB tag
2024.04.26
Vitán Gábor
AB tag
2018.12.17.
2024.04.26
Buday Bence
AB tag
2020.11.30.
2024.04.26
Birkás Petra
AB tag
2022.07.01
2023.05.08
Zöld Finanszírozási Bizottság
Annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló zöld
források a zöld keretrendszernek megfelelően
kerüljenek felhasználásra és a befektetési döntések
meghozatalakor a zöld szempontok is megfelelően
érvényesüljenek, az AutoWallis Zöld Finanszírozási
Bizottságot hozott létre. A testület (amelynek tagja
külső szakértőként Szabó Beatrix, az ALTEO Nyrt.
Fenntarthatósági és EBK igazgatója, Bihari Pál és
Antal Péter üzletágvezető, valamint a cégcsoport IR és
ESG igazgatója Székely Gábor) minden évben
jelentést készít a vállalások teljesüléséről. A zöld
allokációs és hatás jelentését az AutoWallis közzéteszi
tőzsdei közzétételként, valamint a
https://autowallis.com/zold-finanszirozas/ oldalon.
A Társaság a 2024. évről készülő Allokációs és hatás
riportját 2025. második félévében fogja közzétenni.
Az AutoWallis Csoport Vállalkozás folytatásának keretrendszere
Az AutoWallis Csoport a szokásos tervezési
folyamatának megfelelően elkészítette a 2025-re,
illetve az azt követő 4 éves időszakra vonatkozó üzleti
terveit. Az éves (2025) üzleti tervet a Társaság
Igazgatósága jóváhagyta. A tervek alapján a
menedzsment megállapította, hogy a vállalkozás
folytatásának követelménye teljesül. Az üzleti tervek
elfogadása során az orosz-ukrán háború esetleges
hatásai, illetve a várható általános makrogazdasági
körülmények és tendenciák is figyelembevételre
kerültek. Ezek alapján a menedzsment megerősítette,
hogy a Csoport készpénz egyenértékes tartalékai
elégségesek, üzleti kilátásai pozitívak, így továbbra
sem sérül a vállalkozás folytatásának követelménye.
23
FENNTARTHATÓSÁG
A Csoport 2024-től a jelentés részeként külön fejezetben mutatja be a Fenntarthatósági jelentését (30.oldal). Az
éves jelentés fenntarthatósági információkról szóló fejezetét - beleértve az EU taxonómiai jelentést és a
fenntarthatósági eredményeket - a PricewaterhouseCoopers Könyvvizsgáló Kft. (továbbiakban PwC) külső
hitelesítéssel látta el.
KOCKÁZATOK ÉS KOCKÁZATKEZELÉS
Főbb erőforrások
Az AutoWallis Csoport stabilan működő és az elmúlt
időszakban jelentkező krízisek (pl.: orosz-ukrán
háború) és abból fakadó makrogazdasági
nehézségek ellenére is készpénzt termelő
portfólióval rendelkezik az autóiparhoz
kapcsolódóan elmúlt 30 évben felépített piacokon.
Az AutoWallis Csoport olyan stabil partnerekkel
működik együtt, mint például a BMW AG, Isuzu
Motors, Jaguar Land Rover Automotive, Stellantis,
KG Mobility, Renault Group, vagy a BYD Auto,
valamint szolgáltatásban a Sixt AG márka.
Az AutoWallis legnagyobb részvényesének
6
, a
Wallis csoportnak 30 éves tapasztalata és
képességei alapján az AutoWallis Csoport képes
újabb márkák és piacok megszerzésére, valamint az
autómobilitáshoz kapcsolódó új tevékenységek
indítására akár akvizíciók, akár új vállalatok
alapítása és a meglévők fejlesztése útján.
Az AutoWallis Csoport célja, hogy rugalmasan, de
konzervatív befektetési üzletpolitikával
alkalmazkodjon a technológiai és az ügyféligény
oldali változásokhoz az autóiparban, amely az
Európai Unió jelenlegi egyik legmeghatározóbb
gazdasági szegmense.
Az AutoWallis Csoport portfólió szemlélettel
építkezve az autóipar ciklikusságát a piaci
változásokra eltérően reagáló különböző
tevékenységek kombinációjával, diverzifikációval
tudja tompítani.
A mobilitás iparág átalakulása a kockázatok mellett
további lehetőségeket teremt a fejlődésre, így az
elektromos autózás fejlődése, az önvezető autók
megjelenése, a közösségi autózás erősödése,
illetve egyéb mobilitási igények (carsharing) és
szolgáltatások megjelenése.
Átgondolt autóipari kis- és nagykereskedelmi,
valamint mobilitási portfólió méret és volumen
hatékony gazdálkodás.
Diverzifikált finanszírozás és bevétel struktúra
fenntartása.
Az AutoWallis Csoport költséghatékony
üzemeltetést valósít meg.
Főbb kockázatok
Az AutoWallis Csoport főbb kockázatai és az ezekkel kapcsolatos változások, bizonytalanságok az alábbiak:
A Társaság tevékenységének sikere
nagymértékben múlik a Társaság által forgalmazott
gépkocsi márkák gyártóinak termelésétől. Emiatt a
gyártói termelést negatívan érintő hatások a
Társaság tevékenységét közvetetten szintén
befolyásolják.
A társaság tevékenységének fontos részét képezi a
gépjárművek gyártóktól a Társasághoz, illetve
onnan a vásárlókhoz való eljuttatása. Emiatt a
Társaság tevékenysége kitett az iparági és térségi
logisztikai szolgáltatások elérhetőségének. Az
ezekben keletke esetleges zavarok a Csoport
tevékenységét közvetlenül, akár lényegesen is
6
Tulajdonosi szerkezetet lásd a Társaság részvényeire
vonatkozó szekcióban.
befolyásolhatják (hosszabb szállítási idők,
költségingadozások stb.).
Bár az AutoWallis Csoport üzletfejlesztési projektjei
megvalósításának előkészületei során gondos
kereskedelmi, jogi és gazdaságossági tervezést
végez, mégsem zárható ki egyes
projektek/akvizíciók elhúzódása vagy
ellehetetlenülése. Ezenfelül a kiemelkedő
növekedés következtében fellépő komplexitás és
szervezeti átalakulás is jelentős többletfeladatot
jelent a menedzsment kontroll és stratégiai
iránytartás tekintetében.
24
Az AutoWallis Csoport működése, finanszírozása
és eredményessége közvetve vagy közvetlenül
összefügg Magyarország és a Csoportba tartozó
leányvállalatok ködése kapcsán érintett
országok nemzetgazdasági folyamatainak
alakulásával. Amennyiben a hazai és az érintett
egyéb országok makrogazdasági helyzetében
negatív változások következnek be, az infláció
tartósan megnövekszik, a gazdasági növekedés
üteme csökken, a külső és belső egyensúlyi
pozíciók romlanak, akkor az esetlegesen
bekövetkező kedvezőtlen folyamatok hatásától az
AutoWallis Csoport sem függetlenítheti magát.
Az AutoWallis Csoport tevékenységével érintett
régió üzleti kilátásaiban, az általános finanszírozási
környezetben, a kamatkörnyezetben, illetve az
általános tőkepiaci hangulatban bekövetkező
negatív változások és kockázatok esetén a
gazdaság hiteleinek refinanszírozása akár csak
jelentősen rosszabb feltételek mellett lenne
lehetséges vagy akár teljes egészében
ellehetetlenülhetne. Ezek a körülmények az
AutoWallis Csoport működésének jövőbeni
finanszírozására és pénzügyi helyzetére is negatív
hatással lehetnek.
A Csoport előrejelzései és üzleti tervei készítése
során stabil politikai környezetet feltételeztünk a
Csoport tevékenysége által lefedett országok és
környezetük tekintetében. Bármilyen, e tekintetben
beálló változás előre nem várt hatással járhat a
Csoport teljesítményére.
A Csoport földrajzi és működésbeli
diverzifikáltságának köszönhetően a Csoport
bevételei és költségei, beruházásai, valamint
finanszírozása több, tagvállalatonként akár az
egyes viszonylatokban elté devizában
(jellemzően a lokális devizák és euró) keletkeznek.
Bár az AutoWallis Csoport vezetése törekszik az
árfolyamkockázatok különböző eljárásokkal való
kivédésére (természetes fedezetek erősítése,
árazási szabályok, fedezeti ügyletek stb.), a
devizakockázat teljesen nem kizárható (arányos
költséggel), illetve a nem előrelátható, szokásostól
eltérő árfolyam alakulások a tervezett fedezeti
ügyleteket elégtelennek minősíthetik.
Az autóipar mindig is innovatív és folyamatos
technológiai fejlesztésekkel működő iparág volt, de
az utóbbi évtizedben környezetvédelmi
szabályozások szigorítása és az alternatív
hajtásláncok technológiai fejlődése, valamint a
mobilinternet tömeges terjedése miatt jelentős
átalakuláson megy át, melynek legfőbb hajtóerői az
elektrifikáció és az informatikai fejlesztések
(önvezetés és egyéb szoftverfejlesztési kérdések),
amik új mobilitási megoldásokat is teremthetnek a
jövőben. Ezen technológiai újítások és iparági
újítások nagymértékben befolyásolhatják az
autóipar működését. A technológiai fejlődés nem
csak átalakíthatja azokat a területeket, ahol az
AutoWallis Csoport jelen van, de egyes esetekben
teljesen meg is szüntetheti, vagy jelentősen
csökkentheti egyes résztevékenységek nagyságát.
A kulcs munkatársak elvesztése vagy pótlásának
nehézsége negatívan érintheti az AutoWallis
üzletmenetét.
Az AutoWallis Csoport működése kapcsán érintett
országokban mutatkozó, dinamikusan emelkedő
munkabér színvonal, valamint a munkaerőhiány,
illetve esetleges hiányos oktatási / képzési
rendszer negatívan érintheti az AutoWallis Csoport
működését.
Az AutoWallis Csoport telephelyeinek
fenntartásán, szervízszolgáltatásain, a
disztribúciós tevékenységéhez kapcsolódó
logisztikai szolgáltatásokon, valamint gépjármű-
bérbeadásra szolgáló flottáján keresztül kitett az
energia- és energiahordozók árának ingadozására.
A csoport energiahatékonysági beruházások révén
részben kezeli ezen kockázatokat, de azok teljes
mértékű lefedése nem lehetséges, ezért egy
nagymértékű változás, mint pl. az orosz-ukrán
háború következtében kiugró áremelkedés,
jelentős hatással lehet a Csoport nzügyi
teljesítményére.
Az AutoWallis Csoport üzleti terveit részben már
meglévő üzleti tevékenységeivel és/vagy új
fejlesztések, beruházások, vállalatfelvásárlások
segítségével kívánja megvalósítani. Bár a
tranzakciókat mindig alapos előkészítő folyamat
előzi meg, nem lehet kizárni, hogy az akvizíciók
megvalósításával összefüggésben olyan
események következnek be a felvásárolt
vállalatokkal kapcsolatban, amelyek negatív
hatással lehetnek az AutoWallis Csoport üzleti
tevékenységére és eredményességére.
A SsangYong Motor Company hosszú
reorganizációs folyamat után új tulajdonos (KG
Mobility) részeként működik tovább. Az AutoWallis
vezetése pozitívan értékeli a változást, továbbra is
bízik a márkában, és azt továbbra is - bár megemelt
óvatossággal és nemzetközi kereskedelmi
biztosítékokkal - egyre növekvő sikerrel
forgalmazza, jelenleg növekvő eladások mellett. Az
új tulajdonos kinyilvánított lja az eddigi
tevékenység továbbvitele és kiterjesztése, az
elektromobilitás erősítése, melyhez egyéb
tevékenységei is szinergikus lehetőségeket
biztosítanak. A fejlesztési és/vagy kereskedelmi
25
stratégia változása jelentősen befolyásolhatja a
márkával kapcsolatos tevékenységeink jövőjét.
A Scope Ratings GmbH, mint az Európai Unióban
székhellyel rendelkező és az Európai Értékpapír-
piaci Hatóság által nyilvántartásba vett
hitelminősítő 2024. július 3. napján közzétette a
hitelminősítések felülvizsgálatának eredményét. A
Csoport hitelminősítése továbbra is „B+”, valamint
a Csoport szenior, nem biztosított adóssága
vonatkozásában is maradt a „B+” hitelminősítés.
Amennyiben a Csoport szenior, nem biztosított
adósságának hitelminősítése a „B+” minősítésről
kedvezőtlenebb minősítésre romlik, úgy a
minősítésromlás azt eredményezheti, hogy a
Csoport jövőbeni finanszírozási lehetősége és
tőkeerőssége gyengül, illetve a finanszírozási
költségek növekedhetnek, amelyek lényeges
hátrányos hatással lehetnek a Csoport pénzügyi
helyzetére. A minősítésromlás a 2020-ban és
2021-ben kibocsátott kötvények idő előtti lejáratát
és a Csoportot terhelő rendkívüli visszaváltási
kötelezettséget is eredményezhet.
A Csoport terjedelmes és egyre növekvő
adatvagyont kezelnek, amely tevékenységgel
szemben a kapcsolódó törvényi és európai uniós
jogi szabályozás rendkívül szigorú
követelményeket támaszt. A Csoport a személyes
adatok védelmét és kezelését a partneri
rendszerek és az AutoWallis Csoport saját
adatvagyonának kezelése körében is a
szabályozásnak megfelelően látja el és megfelelő
belső szabályokat és rendszereket tart fenn. Ennek
ellenére nem zárható ki, hogy emberi mulasztás,
vagy az informatikai rendszer hibája miatt a
Csoport jogszabályi kötelezettségét elmulasztja,
amely hatósági eljárást és szankciókat vonhat
maga után.
Az AutoWallis Csoport tagjainak a tevékenységeik
végzéséhez számos engedélyre (így például
telephely működési engedélyek, szakhatósági
engedélyekre, tevékenységi engedélyre stb.) van
szükségük. Amennyiben ezeket a tanúsítványokat,
minősítéseket és engedélyeket visszavonnák, vagy
nem hosszabbítanák meg, az jelentősen
korlátozhatná az AutoWallis Csoport
tevékenységét, ezért jelentős negatív hatást
gyakorolhat eredményességére.
2022 tavaszán jelentkező orosz-ukrán
konfliktusnak közvetlenül nincs hatása a Csoport
működésére tekintettel arra, hogy ezen piacokon
nincs jelen a Csoport, illetve a Csoport mind
működési területét, mind a forgalmazott márkák
pozícionálását tekintve diverzifikált. Ugyanakkor
közvetett hatások jelentkezhetnek, például:
o A kialakult helyzet társadalmi hatásai negatívan
befolyásolhatják az autópiacot a kereslet
csökkenésén keresztül.
o A gyártóknál jelentkezhetnek nyersanyag-
és/vagy alkatrész ellátási problémák, melyek
miatt a tervezett autó átadások kitolódhatnak.
Ezek negatívan érinthetik a Csoport Cash-
flowra gyakorolt hatását.
o Makrókörnyezeti mutatók romlása (infláció,
devizaárfolyamok változékonysága,
kamatkörnyezet változása) negatív hatással
lehetnek a Csoport finanszírozására.
A konfliktus esetleges elhúzódásának hatásait a
jelenlegi információk alapján nehéz megbecsülni. A
menedzsment folyamatosan figyelemmel kíséri az
ebből jelentkező esetleges kockázatokat, de jelenleg
nem tartja indokoltnak stratégiai céljai és előrejelzései
felülvizsgálatát.
Kockázatkezelés
A Társaság menedzsmentje elkötelezett a megfelelő
szintű belső kontroll rendszer kialakításáért és
működtetéséért, amely a Csoport törvényességi, etikai
normáknak és a felállított politikáknak megfelelő
működését biztosítja, valamint biztosítja a pénzügyi
beszámolók megbízhatóságát, és a működési és
megfelelőségi kockázatok minimalizálását.
A Csoport vállalatirányítási rendszerében foglaltakon
felül a menedzsment a kockázatok jeleit, azok
bekövetkeztének valószínűségét és az abból fakadó
kockázati kitettséget a havi rendszeres üzleti
áttekintéseken folyamatosan megtárgyalja,
figyelemmel kíséri, és dönt a szükséges
intézkedésekről. Ebben a vállalatirányítási fejezetben
ismertetett BI rendszer is mogatja az adatok
összegyűjtése és feldolgozása révén. Ennek során,
többek között, a Társaság a tevékenysége során
felmerülő pénzügyi kockázatokat szisztematikusan és
üzletenként is elemzi. A vizsgált kockázatok között
vannak a piaci kockázatok (deviza kockázat, valós
érték, kamat kockázat és ár kockázat), hitel kockázat,
fizetési kockázat és cash-flow kockázat. A Csoport
törekvése, hogy minimalizálja ezen kockázatok
potenciális hatását. A Csoport spekulációs céllal nem
bocsátkozik pénzügyi konstrukciókba. Az AutoWallis
Csoport az ár-, hitel-, kamat-, likviditás- és cash-flow
kockázatot (lehetőség szerint számszerűsítve is)
bemutatja az AutoWallis Csoport konszolidált
(összevont) IFRS pénzügyi kimutatásaiban.
26
CÉGSTRUKTÚRA, TELEPHELYEK
Az AutoWallis Csoport Társaságainak székhelyei és telephelyei
7
AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság, székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AW Distribution Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
AW OPL Distribution Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
AW FRZ Distribution Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
WAE Hun Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
AW SLO Distribution d.o.o.: székhely: Leskoškova cesta 9E, 1000 Ljubljana
AW CRO Distribution d.o.o.: székhely: 10020 Zagreb, Ulica Damira Tomljanovića Gavrana 15.
AW CZ Distribution s.r.o.: székhely: Pujmanové 1753/10a, Nusle, 140 00 Praha 4
AW RO Distribution S.r.l.: székhely: Bucuresti, Sector 1, Str. Fagaras, Nr.9-13, Et.4, Ap.10
AUTOWALLIS R RO S.r.l.: székhely: Bucuresti, Sector 1, Str. Fagaras, Nr.9-13, Et.4, Ap.10
Wallis Adria d.o.o.: székhely: 10020 Zagreb, Ulica Damira Tomljanovića - Gavrana 11.
Wallis British Motors Kft.: székhely: 1044 Budapest, Váci út 76-80.
Wallis Motor Duna Autókereskedelmi Kft.: székhely: 1097 Budapest, Könyves Kálmán krt. 5.
Wallis Motor Pest Autókereskedelmi Kft.:
o székhely: 1138 Budapest, Váci út 175.
o telephelyek: 1140 Budapest, Hungária krt.95.; 1143 Budapest, Francia út 38.
Wallis Autókölcsönző Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.: székhely: 1138 Budapest, Váci út 141,
telephely: 1033 Budapest, Kórház utca 6-12
Wallis Autómegosztó Zrt. (beolvadással megszűnt 2024.09.30-án)
Iniciál Autóház Kft:
o székhely: 9028 Győr, Külső Veszprémi utca 6.
o telephely: Győr, Külső Veszprémi utca 5.
ICL Autó Kft.:
o székhely: 9028 Győr, Külső Veszprémi utca 6.;
o telephelyek: 9400 Sopron, Balfi út 162.; 9700 Szombathely, Vásártér u. 3.; 9200
Mosonmagyaróvár, Szekeres Richárd u. 17.
Wallis Kerepesi Kft: székhely: 1106 Budapest, Kerepesi út 85.
K85 Kft: székhely: 1106 Budapest, Kerepesi út 85.
Wallis Motor Ljubljana d.o.o.: székhely: Celovška cesta 182, 1000 Ljubljana
VCT78 Ingatlanhasznosító Kft.: székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AW Csoport Szolgáltató Kft.; székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
DALP Kft.; székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AW Property Kft.; székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AVTO AKTIV SLO d.o.o.; székhely: Celovška cesta 182, 1000 Ljubljana, Szlovénia
Telephelyek:
o AVTO AKTIV, KRANJ, Mirka Vadnova 2a, SI-4000 Kranj, Szlovénia
o AVTO AKTIV, KOPER, Ankaranska cesta 12, SI-6000 Koper, Szlovénia
o AVTO AKTIV, TRZIN, Ljubljanska cesta 24, 1236 Trzin, Szlovénia
o AVTO AKTIV, NOVA GORICA, Industrijska cesta 9, 5102 Nova Gorica, Szlovénia
o AVTO AKTIV, BTC CITY LJUBLJANA, Latinski trg 5, SI-1000 Ljubljana Szlovénia
AAI PROPERTIES d.o.o.; székhely: 1000 Ljubljana, Celovška cesta 182, Szlovénia
C182 LJUBLJANA d.o.o.: Székhely: 1000 Ljubljana, Celovška cesta 182, Szlovénia
Net Mobilitás Zrt.: székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
Logic Car Kft.: székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
Nelson Flottalízing Kft.: székhely: 1061 Budapest, Király utca 38. 1/8
o telephelyek: 8143 Sárszentmihály, Árpád utca 1/A; 8000 Székesfehérvár, rösmarty
tér 1., 1095 Budapest, Soroksári út 26.
Nelson Sales Kft. (beolvadással megszűnt 2024.09.30-án)
Nelson Assistance Kft. (beolvadással megszűnt 2024.09.30-án)
AW Marketing és IT szolgáltató Kft.: székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
NC Auto s.r.o.: székhely: Březhradská 195, Březhrad, 503 32 Hradec Králové
7
2024. december 31-i állapot szerint
27
Milan Král a.s.: székhely: Pod Stromovkou 211, 370 01 Litvínovice
MILAN KRÁL HOLDING a.s.: székhely: Pod Stromovkou 211, 370 01 Litvínovice
ACR auto, a.s. székhely: Pod Stromovkou 211, 370 01 Litvínovice
MNC auto a.s. székhely: Pod Stromovkou 211, 370 01 Litvínovice
MK KAR-LAK s.r.o.: székhely: Pod Stromovkou 211, 370 01 Litvínovice
MK správní společnost s.r.o.: székhely: Pod Stromovkou 211, 370 01 Litvínovice
Közös vezetésű vállalkozások:
AutoWallis Caetano Zrt.; székhely 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
RN Hungary Kft.: székhely 1138 Budapest, Váci út 140. Telephely: 9027 Győr, Platánfa utca 1.
AWSC Retail Kft. székhely 1097 Budapest, Fék utca 2-4.
A TÁRSASÁG JEGYZETT TŐKÉJE, RÉSZVÉNYEKRE VONATKOZÓ INFORMÁCIÓK
A Társaság alaptőkéje, részvényei
Társaság jegyzett tőkéje kizárólag a Budapesti Értéktőzsdére (mint szabályozott piacra) bevezetett “C” sorozatú
részvényekből áll. Ezek darabszáma és össznévértéke a 2023. december 31-i állapot szerint az alábbi:
Részvénysorozat
Névérték (Ft/db)
Darabszám
Össznévérték (Ft)
„C” sorozat (törzsrészvény)
12,50 Ft
539 456 846 db
6 743 210 575 Ft
Alaptőke összesen:
6 743 210 575 Ft
Részvényekre vonatkozó információk
Részvényfajta Törzsrészvény
Értékpapír Típus Névre szóló
Értékpapír előállítási módja Dematerializált
Értékpapírkód (ISIN) HU0000164504
Kijelzés módja (Ticker) AUTOWALLIS
Értékpapír névértéke 12,5 HUF
Bevezetett értékpapír mennyisége (db) 539 456 846
Összes névérték 6 743 210 575 HUF
Osztalékjogosultság Teljes évi
Bevezetési Nap 2013. jún. 25.
Első Kereskedési Nap 2013. jún. 25.
Tőzsdei kategória Prémium
Jelentős részesedéssel rendelkező befektetők
Az alábbi táblázat tartalmazza a rsaság 5%-nál nagyobb részesedéssel rendelkező részvényeseit 2024.
december 31-i állapotnak megfelelően, a bevezetett sorozatra vonatkozóan:
Név
Papír megnevezése (ISIN kód)
Letétkezelő
(igen/nem)
Részesedés (%)
Wallis Tőkeholding Zrt.
HU0000164504
nem
58,29%
Wallis Asset Management Zrt.
HU0000164504
nem
7,55%
Széchenyi Alapok kockázati tőkealap
HU0000164504
nem
7,59%
Összesen:
73,43%
28
A részvényekhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek
A Társaság részvényesét a dematerializált, névre
szóló részvényei alapján a törvényben és a rsaság
Alapszabályában szabályozott tagsági és vagyoni
jogok illetik meg.
A részvények a Társaság Alapszabályában foglaltak
betartása mellett szabadon átruházhatók, a
Társaság által kibocsátott részvények átruházását az
alapító okirat (Alapszabály) nem korlátozza. A
dematerializált részvény átruházása az
értékpapírszámlán történő terhelés, illetve jóváírás
útján történik.
A rsaság Igazgatósága (illetve megbízottja) a
névre szóló részvényekkel rendelkező
részvényesekről és részvényesi
meghatalmazottakról részvényfajtánként
részvénykönyvet vezet, amelyben nyilvántartja a
részvényes, részvényesi meghatalmazott nevét
(cégnevét), lakcímét (székhelyét), a részvényes
tulajdonában lévő részvények sorozatát, számát,
névértékét, a részvényes tulajdoni hányadát és a
bejegyzés időpontját.
A vre szóló részvény átruházása a Társasággal
szemben csak akkor hatályos, és a részvényes a
Társasággal szemben részvényesi jogait csak akkor
gyakorolhatja, ha a részvényest tehát a részvény
megszerzőjét a részvénykönyvbe bejegyezték. A
részvénykönyvben a törölt adatoknak is
megállapíthatóknak kell maradniuk. A részvényes a
részvénykönyvbe betekinthet, és annak vonatkozó
részéről az Igazgatóságtól (illetve annak
megbízottjától) másolatot igényelhet, amelyet a
részvénykönyv vezetője öt napon belül teljesíteni
köteles. Harmadik személy a részvénykönyvbe
betekinthet.
A részvényest a Társaságnak a Ptk. 3:261. § (1)
bekezdése szerint felosztható és a Közgyűlés által
felosztani rendelt eredményéből a részvényei
névértékére jutó arányos hányad (osztalék) illeti
meg. A Társaság az osztalékot nem pénzbeli juttatás
formájában vagy vegyesen, pénzben és nem
pénzbeli juttatás formájában is teljesítheti.
Osztalékra a részvényes akkor jogosult, ha az
osztalékfizetésről döntő zgyűlés időpontjában a
részvénykönyvben szerepel. A részvényes
osztalékra csak a már teljesített vagyoni
hozzájárulása arányában jogosult.
Figyelemmel arra, hogy a Társaság törzsrészvényei
a Budapesti Értéktőzsdére bevezetésre kerültek, az
osztalék végleges mértékét legkésőbb a Budapesti
Értéktőzsde Zrt. bevezetési és forgalomban tartási
szabályokról alkotott szabályzata szerint ex-kupon
nap előtt két tőzsdenappal (a bevezetési és
forgalomban tartási szabályok alkotott szabályzatban
definiáltak szerint) kell nyilvánosságra hozni. Az ex-
kupon nap legkorábban a kupon mértékét
megállapító Közgyűlést, vagy osztalékelőleg esetén
az erről döntő igazgatósági ülést követő harmadik
Tőzsdenap lehet.
A Társaság részvényeseit megilleti a Közgyűlésen
való részvétel, a napirendre tűzött téma kapcsán a
felvilágosítás kérésének és a és szavazat
formájában döntéshozatalban való részvétel joga. A
Társaság részvényei a részvény névértékétől függő
mértékű Közgyűlésen leadható szavazati jogot
testesítenek meg. Azonos névértékű részvények
azonos szavazati jogot biztosítanak.
A Közgyűlés napirendjére tűzött ügyre vonatkozóan
az Igazgatóság köteles minden részvényesnek a
Közgyűlés napja előtt legalább nyolc nappal
benyújtott írásbeli kérelmére a szükséges
felvilágosítást legkésőbb a közgyűlés napja előtt 3
nappal megadni. Az Igazgatóság csak akkor
tagadhatja meg a felvilágosítást, ha álláspontja
szerint az a Társaság üzleti titkát sértené. Ebben az
esetben is kötelező a felvilágosítás megadása, ha
arra a zgyűlés határozata kötelezi az
Igazgatóságot. Az üzleti titkot nem tartalmazó
felvilágosítás megadása nem korlátozható. A
részvényes a Társaság üzleti könyveibe, illetve
egyéb üzleti irataiba azonban nem tekinthet be.
Azok a részvényesek, akik a szavazatok legalább
egy (1) százalékával rendelkeznek, - az ok
megjelölésével - írásban kérhetik az Igazgatóságtól,
hogy valamely kérdést tűzzön a közgyűlés
napirendjére. A részvényesek ezen jogukat a
közgyűlés összehívásáról szóló hirdetmény
megjelenésétől számított nyolc napon belül
gyakorolhatják. A szavazatok legalább egy
29
százalékával rendelkező részvényesek írásban, a
közgyűlés összehívásáról szóló hirdetmény
megjelenésétől számított nyolc napon belül, a
napirendi pontokkal összefüggésben határozati
javaslatot is előterjeszthetnek.
A részvényes részvényesi jogait (ideértve a
szavazati jogot is) személyesen vagy képviselő útján
is gyakorolhatja. A Meghatalmazás a soron
következő rendes Közgyűlés, vagy rendkívüli
Közgyűlés bezárásáig hatályos. Nem láthatja el a
részvényes képviseletét az Igazgatóság és a
Felügyelőbizottság tagja, a cégvezető, a Társaság
könyvvizsgálója, valamint a Társaság vezető állású
munkavállalói, kivéve, ha e személyek (kivéve a
könyvvizsgáló) meghatalmazottként minden egyes
határozati javaslatra egyértelmű, a meghatalmazó
részvényes által adott írásbeli szavazási utasítással
rendelkeznek. A meghatalmazást közokirat vagy
teljes bizonyító erejű magánokirat formájában kell a
Társasághoz benyújtani.
Részvénykibocsátásra és -visszavásárlásra vonatkozó információk
A Társaság Közgyűlése a 13/2024. (IV. 26.) számú
határozatában felhatalmazást adott saját részvények
megszerzésére a következők szerint:
a) Megszerezhető részvények fajtája:
törzsrészvény.
b) Megszerezhető részvények száma: a
részvényfajtában kibocsátott szvény
darabszámát összeszámolva legfeljebb az
alaptőke 25%-ának megfelelő mennyiségben.
c) Megszerezhető részvények névértéke: 12,5
Ft.
d) Visszterhes megszerzés esetén az ellenérték
legalacsonyabb összege: a tranzakciót
megelőző tőzsdenap záró árfolyamánál 20%-
kal alacsonyabb árfolyam.
e) Visszterhes megszerzés esetén az ellenérték
legmagasabb összege: a tranzakciót
megelőző tőzsdenap záró árfolyama 25%-kal
magasabb árfolyam.
Az AutoWallis Nyrt. Közgyűlése a 14/2024. (IV. 26.)
számú határozatban a Ptk. 3:294. § (1) bekezdése és
az Alapszabály 11.1. pontja alapján felhatalmazta az
Igazgatóságot a rsaság alaptőkéjének felemelésére
a következők szerint:
A legmagasabb összeg, amelyre az
Igazgatóság a Társaság alaptőkéjét
felemelheti: 10 000 000 000 Ft, azaz tízmilliárd
forint.
A Társaság alaptőkéjének felemelése történhet
új törzsrészvények és/vagy bármely elsőbbségi
jogot biztosító részvényfajta, és/vagy
átváltoztatható kötvények és/vagy átváltozó
kötvények, vagy ezek bármelyikének bármilyen
kombinációban történő forgalomba hozatalával.
Az Igazgatóság egyúttal felhatalmazást kap a
Ptk. vagy az Alapszabály alapján fennálló
jegyzési elsőbbségi jog korlátozására vagy
kizárására.
Az alaptőke-emelés során kibocsátandó új
törzsrészvényeket az Igazgatóság köteles
bevezetni a tőzsdei forgalomba.
Az alaptőke-emelésre rendelkezésre álló
időtartam: a Társaság 2024. április 26.-i rendes
közgyűlésének napját követő naptól számított 5
(öt) év. Az alaptőke-emelésre vonatkozó ezen
felhatalmazás megújítható, valamennyi
alaptőke-emelési esetre és módra és azok
bármilyen kombinációjára vonatkozik, és a fenti
időtartam alatt több alkalommal is gyakorolható.
Az alaptőke felemelésére vonatkozó
felhatalmazás alapján az Igazgatóság dönt az
alaptőke felemelésével kapcsolatos, a Ptk.
vagy az Alapszabály szerint egyébként a
közgyűlés hatáskörébe tartozó kérdésekről is.
EGYÉB
Kutatás és kísérleti fejlesztés
Az AutoWallis Csoport 2024-ben nem hajtott végre kutatási és fejlesztési tevékenységet.
Lényegi információk
Az Igazgatóság minden lényegi információt, amely tevékenységét a folyamatos elvárt üzemmeneten kívül
lényegesen befolyásolhatja az AutoWallis Nyrt. közzétételi helyein megjelenítette. A menedzsmentnek nincs
tudomása a menedzsment tagokat vagy munkavállalókat érintő kártalanítási megállapodásról.
Összevont Fenntarthatósági jelentés
30
31
Tartalomjegyzék
1. Általános információk 32
1.1 A fenntarthatósági jelentés elkészítésének alapelvei 32
1.2 Vállalatirányítás 35
1.3 Stratégia 42
1.4 Hatások, kockázatok és lehetőségek kezelése 49
2. Környezet 53
2.1 Taxonómia jelentés 53
2.2 Éghajlatváltozás 60
2.3 Erőforrás felhasználás és körforgásos gazdaság 77
3. Társadalom 81
3.1 Saját munkae 81
3.2 Az értékláncban dolgozók 91
3.3 Fogyasztók és végfelhasználók 94
4. Vállalatirányítás 97
4.1 Üzleti magatartás 97
32
1. Általános információk
1.1. A fenntarthatósági jelentés elkészítésének alapelvei
1.1.1 A fenntarthatósági nyilatkozatok elkészítésének általános alapja
[BP-1]
A fenntarthatósági jelentés bemutatása
Jelen dokumentum az AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (önálló említése esetén: AutoWallis Nyrt., vagy
AutoWallis) és konszolidált leányvállalatainak (a továbbiakban együttesen: AutoWallis Csoport vagy Csoport) éves, 2024. évi (2024.
január 1. – 2024. december 31.) Integrált Jelentése, amelynek célja a fenntarthatósággal, átláthatósággal kapcsolatos törekvéseink,
illetve konszolidált pénzügyi adataink bemutatása valamennyi érdekelt l számára. A konszolidáció hatóköre megegyezik a pénzügyi
kimutatáséval.
A fenntarthatósági jelentés az Európai Unió Vállalati Fenntarthatósági Jelentési Irányelve (CSRD), valamint a vonatkozó Európai
Fenntarthatósági Jelentési Standardok (ESRS) alapján készült, összhangban az említett irányelvekben és a 2000. évi C törvényben
rögzített fenntarthatósági követelményekkel és nyilatkozatokkal.
A jelentés kidolgozásába bevontuk a fenntarthatósági jelentéstételi munkacsoport tagjait és a szervezet adatpontjainak felelőseit is,
akik ellenőrző feladatokat ttak el. Az elkészült jelentést szakértői és munkacsoporti áttekintést követően Székely Gábor, ESG
igazgató véleményezte végül pedig a végleges dokumentumot a társaság Igazgatósága hagyta jóvá.
Értékláncunk megjelenítése a fenntarthatósági jelentésben
A llalkozás figyelembe vette az upstream és downstream értékláncot hatások, kockázatok és lehetőségek meghatározásakor,
valamint a Scope 3 számítás során. Az értéklánc teljesítményre vonatkozó adatai kapcsán az AutoWallis Csoport elsődleges célja a
2024-es évet bemutató jelentés során a Csoport teljesítmény bemutatásának fejlesztése volt, de azonosította a releváns partnereket,
megkezdte az adatgyűjtés kialakítását és tervezi, hogy legkésőbb 2028-ra a fenntarthatósági jelentésben az upstream és
downstream értéklánc teljesítményét is bemutatja.
Kihagyott információk
Ez az első év, amikor az AutoWallis első körös jelentőként az Európai Fenntarthatósági Jelentési Standardok (ESRS) és a Vállalati
Fenntarthatósági Jelentési Irányelv (CSRD) alapján készíti el fenntarthatósági jelentését. Az ESRS és a CSRD előírásai szerint
lehetőség van bizonyos információk bemutatásának elhagyására.
Fenntarthatósági jelentésünkben nincs olyan téma vagy információ, amelyet érzékeny szellemi tulajdonról, know-how-ról vagy
innovációs eredményekről szóló kivétel miatt nem kívánunk szerepeltetni a jelentésben.
A számviteli törvény 134/J. §-a előírja, hogy a Csoportnak az (EU) 2019/815 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (ESEF-
rendelet) 3. cikkében meghatározott elektronikus beszámolási formátumban (XHTML) kell elkészítenie a konszolidált üzleti jelentést
és az elektronikus beszámolási formátumnak megfelelően meg kell jelölnie azt. Tekintettel arra, hogy a fenntarthatósági jelentésekre
vonatkozó ESEF taxonómia még nem került elfogadásra, a Csoport nem tudta elvégezni a közzétételek megjelölését.
Bár az ESRS előírásai alapján a tagging kötelezettség teljesítése halasztásra került, az AutoWallis a követelmények
figyelembevételével készítette el a jelentést. Ennek megfelelően az alábbi táblázatokban bemutatjuk az érintett közzétételhez tartozó
információkat.
ESRS szerinti fenntarthatósági kérdések eldöntendő formában
BP-1
A vállalkozás nem köteles pénzügyi jelentést készítésére.
nem
Az integrált fenntarthatósági jelentés a 2013/34/EU irányelv 48i. cikke alapján készült.
igen
Éltek azzal a lehetőséggel, hogy kihagyják a szellemi tulajdonra, know-how-ra vagy innovációs
eredményekre vonatkozó konkrét információkat.
nem
Éltek azzal a lehetőséggel, amelyet a tagállam biztosít, hogy kihagyják a közelgő fejlemények vagy
folyamatban lévő tárgyalásokra vonatkozó információk nyilvánosságra hozatalát.
nem
33
1.1.2 Egyedi körülményekre vonatkozó közzétételek
[BP-2]
Információk újraközlése
Az AutoWallis Csoport első alkalommal teszi közzé ESRS szerinti fenntarthatósági jelentését, ennek megfelelően az előző
beszámolási időszakhoz kapcsolódó beszámolási hibák és változások bemutatása a következő beszámolási időszakban lesz
releváns.
Egyéb alkalmazott fenntarthatósági jelentéstételi gyakorlatok
Jelentésünkben nem alkalmaztuk más jelentéstételi sztenderdek gyakorlatait.
Referencia dokumentum használatával teljesített adatközlések
- Konszolidált beszámoló 10.2
A jelentésben szereplő becslések
A jelentés kidolgozása során az ÜHG-kibocsátások kapcsán értéklánc becsléseket végeztünk, amelyeket megfelelő
bizonyosságúnak tartottunk az iparági normák alapján, ezen becslések a nem teljeskörű adatszolgáltatások esetén proxy alapú
megközelítéssel kerültek kiszámításra. A szakértői csapat, amely az ÜHG leltár összeállításáért és felügyeletéért felel, ellenőrizte
ezeket a becsléseket. A részleteket a Scope 3 kibocsátásokról szóló fejezetben ismertetjük bővebben.
Az adatszolgáltatás nehézségekbe ütközött a jelentés E5-5 közzététele esetén, így becslést alkalmaztunk a kommunális és a nem
veszélyes hulladékok mennyiségére vonatkozóan, illetve a nem veszélyes hulladékok égetéssel és lerakással történő
ártalmatlanítása esetén.
Amennyiben tény információ nem állt rendelkezésre, becslést alkalmaztunk az S1-16 közzététel kapcsán az adott leányvállalatban
dolgozó összes alkalmazott (a legjobban fizetett egyén nélkül számított) éves teljes díjazásának mediánjának kiszámításakor.
Időhorizontok
A jelenleg érvényben lévő stratégiai és üzleti terv időhorizontjai nem térnek el az ESRS 1 standardban meghatározott
időhorizontoktól.
C. Melléklet szerinti halasztások alkalmazása
Az AutoWallis Csoport a C. függelékben meghatározott közzétételi követelményekre vonatkozóan az alábbi halasztásokat
alkalmazza:
1. ESRS E1-9: A lényeges fizikai és átállási kockázatokból és az éghajlattal kapcsolatos potenciális lehetőségekből
származó várható pénzügyi hatások
2. ESRS E5-6: Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos hatásokból, kockázatokból és
lehetőségekből származó várható pénzügyi hatások
3. ESRS S1-7: A saját munkaerőn belül nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállalók jellemzői
4. ESRS S1-11: A vállalkozás a fenntarthatósági nyilatkozata elkészítésének első évében elhagyhatja az ESRS S1-11-ben
előírt információkat.
5. ESRS S1-12: Megváltozott munkaképességű munkavállalók százalékos aránya
6. ESRS S1-13: Képzés és készségfejlesztés
7. ESRS S1-15: A munka és a magánélet közötti egyensúly
34
Illetve a C. függelékben meghatározott adatpontokra vonatkozóan az alábbi halasztásokat alkalmazza:
1. ESRS S1-14: A munkával kapcsolatos megbetegedések előfordulása, valamint a sérülések, balesetek, halálesetek és
munkával kapcsolatos megbetegedések miatt elveszített napok száma és a nem alkalmazottként foglalkoztatott
munkavállalókra vonatkozó információk:
S1-14
88 d
A munkával összefüggő, nyilvántartásba veendő megbetegedések száma
S1-14
88 e
a llalkozás alkalmazottai tekintetében a munkával összefüggő balesetekből eredő, munkával
összefüggő sérülések és halálesetek, a munkával összefüggő megbetegedések és a megbetegedésekből
eredő halálesetek miatt kiesett napok száma
S1-14
Az S1-14 közzétételi követelmény alatt található nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállalókra
vonatkozó információk
2. ESRS SBM-3: Az SBM-3. 48. bekezdésének e) pontjában előírt információk (várható pénzügyi hatások):
SBM-3
48 e
A lényeges kockázatoknak és lehetőségeknek a pénzügyi helyzetre, a pénzügyi teljesítményre és a cash
flow-kra gyakorolt rövid, közép- és hosszú távú várható pénzügyi hatásai
A halasztások alkalmazásával biztosítjuk, hogy a releváns adatok minősége, megbízhatósága és összehasonlíthatósága megfeleljen
az ESRS elvárásainak a jövőben. A fentiek alapján folyamatosan dolgozunk az adatszolgáltatási rendszerek fejlesztésén és az
adatgyűjtési kapacitások bővítésén.
ESRS szerinti fenntarthatósági kérdések eldöntendő formában
BP-2
A fenntarthatósági információk elkészítésében és bemutatásában változások következnek be az előző
beszámolási időszak(ok)hoz képest.
Igen
Az European Standardisation System által jóváhagyott európai szabványokra (ISO/IEC vagy
CEN/CENELEC szabványok) támaszkodtak.
Nem
A vállalkozás azonosított lényeges korábbi időszakbeli hibákat.
Nem
35
1.2. Vállalatirányítás
1.2.1 Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe
[GOV-1]
A Csoport ügyvezetésért felelős szerve az Igazgatóság, amelynek feladata a vállalat stratégiai szintű tervezése és irányítása. Az
Igazgatóság tagjait a zgyűlés lasztja meg határozatlan időre, munkájukat a Felügyelő bizottság ellenőrzi a Társaság érdekeinek
biztosítása céljából. Az Igazgatóság rendszeresen ülésezik, 2024-ben 13 alkalommal.
2024
Ügyvezető tagok
8
száma
11
Nem ügyvezető tagok száma
1 325
Összes vezető száma
11
Férfi vezetők száma
11
Férfi vezetők aránya (%)
100%
Női vezetők száma
0
Női vezetők aránya (%)
0%
Vezető testület független tagjainak száma
4
Vezető testület független tagjainak aránya (%)
36%
A jelentésben a vezetők összlétszámába beletartoznak az üzletág- és területvezetők, valamint a funkcionális területek (pl. sales,
marketing) vezetői a központi (HQ), üzletági és leányvállalati szinteken.
Az Igazgatóság felelősségi körébe tartozik a Csoport üzleti stratégiájának kidolgozása, a tagvállalatok tevékenységeinek
összehangolása. Az Igazgatóság dönt a fenntarthatósági stratégiával kapcsolatos kérdésekben, amelyek kezelése során az ESG-
ért felelős igazgató mellett az egyes igazgatósági, felügyelő bizottsági és zöld bizottsági tagok szakértelmére támaszkodnak.
Fenntarthatósági és a vállalkozás ágazatai, termékei és földrajzi helyei tekintetében szakértelemmel rendelkező igazgatósági és
felügyelőbizottsági tagok:
Veres Tibor, igazgatósági tag: Jelenleg a WING Csoport és Graboplast Igazgatóságának, illetve a magyarországi UNICEF
kuratóriumának tagja.
Ormosy Gábor, vezérigazgató: 2004-től a Wallis Autó Holding pénzügyi igazgatójaként, majd vezérigazgatójaként
dolgozott, később a Wallis Csoport pénzügyi igazgatói feladatait is ellátta. A Budapesti Corvinus és a Georgetown
Egyetemen tanult. 2006-ban megalapította és vezette a MAG Zrt.-t, majd vezető szerepet töltött be az MKB Banknál és a
Veolia csoportnál.
Müllner Zsolt, az Igazgatóság elnöke: Közgazdász diplomáját a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen szerezte.
1994 óta a Wallis Csoportnál dolgozik, kezdetben a Wallis Motor ügyvezetőjeként, majd a Wallis Auto Holding elnök-
vezérigazgatójaként. 2007-től a Wallis Asset Management Zrt. vezérigazgatója, emellett több vállalat, köztük a Graboplast
Zrt., a WING Zrt. és a Venturio Zrt. igazgatósági tagja vagy elnöke. Kiemelkedő szerepet vállalt az ALTEO Csoport
megalapításában és az AutoWallis tőzsdei bevezetésében.
Vaczlavik Ferenc, igazgatósági tag: Közgazdász, karrierjét 1998-ban a Magyar Telekomnál kezdte, majd vezető pozíciókat
töltött be belföldön és külföldön. Pénzügyi igazgatóként dolgozott a Liberty Global és az AMC Networks közép-európai
leányvállalatainál. 2021 óta az AutoWallis Nyrt. gazdasági igazgatója.
Mező Gyula, igazgatósági tag: Villamosmérnök és mérnök-közgazdász végzettséggel rendelkezik. Vezetői tapasztalatát a
DuPont, Leo Burnett és Citibank pénzügyi területein szerezte. A Wallis Asset Management gazdasági vezérigazgató-
helyettese, korábban az Alteo Nyrt. igazgatósági elnöke. Jelenleg a Wallis Asset Management vezérigazgatója, több cég
igazgatósági és felügyelőbizottsági tagja.
Karvalits Ferenc, igazgatósági tag: Közgazdász, tanulmányait a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen és a
Columbia Egyetemen végezte. Korábban a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, a CIB Bank társvezérigazgatója és az FHB
8
A Csoport ügyvezetői kifejezés a leányvállalatok ügyvezetőire vonatkozik.
36
Bank elnöke volt. 2013-tól a Wallis Asset Management stratégiai igazgatója, jelenleg stratégiai vezérigazgató-helyettese,
emellett a WING és a Graboplast igazgatósági és felügyelőbizottsági tagja.
Buday Bence, igazgatósági tag: A Budapesti Corvinus Egyetemen és az INSEAD MBA programján gzett. Pályáját a
McKinsey & Company-nál kezdte, majd a Vodafone és a UPC integrációján dolgozott. 2020-2023 között a Wallis
Autómegosztó Zrt. vezérigazgatója, jelenleg a Wallis Asset Management transzformációs igazgatója és vezérigazgató-
helyettese. Igazgatósági tag a WING és a Graboplast Zrt.-nél.
Ifj. Chikán Attila, Felügyelő bizottság elnöke: Energetikai és gazdasági szakember, az ALTEO Nyrt. Vezérigazgatója.
Fenntarthatósági kérdésekben aktív szakember a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH)
szervezet elnöke.
Lakatos László Péter, felügyelőbizottsági tag: A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott számvitel vállalatértékelés
szakon, majd később itt szerzett PhD fokozatot. Ezt követően az ELTE Állam és Jogtudományi karán végzett jogászként.
2002 óta a Budapesti Corvinus Egyetemen tanít, jelenleg az egyetem Számviteli és Jogi Intézetét vezeti. Piaci tapasztalatát
nagyvállalatoknál szerezte, nemzetközi számvitelhez kapcsolódó nagyszabású projekteket vezet 2004 óta. Számos magyar
tőzsdén jegyzett cég könyvvizsgálója, illetve folyamatosan vesz részt tanácsadói oldalon tőkepiaci tranzakciókban, illetve
vezet számviteli rendszer változtatásokat itthon és külföldön. Emellett tőke- és pénzpiaci területen lát el igazságügyi
szakértői feladatokat komplex ügyekben.
Ecsery György, felügyelőbizottsági tag: A több mint 20 éves pénzügyi-és ingatlanszektorban szerzett tapasztalattal
rendelkező szakember a Műszaki Egyetem mérnöki karán diplomázott, majd a Durham University-n (Egyesült Királyság)
kapott MBA képesítést. A Wallis Csoportnál tíz éve dolgozik projektigazgatóként, a csoport több tagjánál board és
felügyelőbizottsági tagként segíti a munkát.
Deme Géza, felügyelőbizottsági tag: Közgazdász diplomáját a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi karán szerezte.
Pályáját 1995-ben a K&H Bankban kezdte, ahol vállalatfinanszírozási területen szerzett gyakorlatot. 2000-ben a
vezérigazgatói-törzs munkatársaként a bank vállalati folyamatainak megújításán dolgozott. 2001-2002 között a Magyar
Factor Zrt-nél vezető manager volt, ezt követően 4 éven át tulajdonos-ügyvezetőként irányított egy
kereskedelemfinanszírozási-, és hitelbiztosítási megoldásokkal foglalkozó, sikeres tanácsadó céget. 2007-től a CIB Faktor
Zrt. vezérigazgató-helyettese, majd elnök-vezérigazgatója volt, 2021-ben a Start Garancia Zrt. vezérigazgatója és
igazgatósági tagja lett. Vezetése alatt épült fel a cég új stratégiát kiszolgáló működése. 2023 februárjától a Széchenyi Alapok
Zrt. vezérigazgatója, áprilistól az Igazgatóság elnöke.
Az Igazgatóság tagjainak fenntarthatósági témákban való felkészültségét a fenntarthatósági témájú fórumok, előadások és oktatások
biztosítják, melyek az aktuális változásokra, lehetőségekre és kockázatokra is kitérnek.
Az AutoWallis Igazgatóságának és Felügyelőbizottságának jelenlegi összetétele alapján a nők aránya 0%, azonban elkötelezettek
vagyunk a sokszínűség erősítése mellett, és törekszünk a diverzitás növelésére.
A vállalat munkájának irányítása a vezérigazgató feladata. A Felügyelő bizottság alá tartozó Audit bizottság tagjait a llalat
Közgyűlése választja a Felügyelő bizottság független tagjai közül a Ptk. előírásainak megfelelően. Az Audit bizottság felelőssége
továbbá a llalat számviteli törvény szerinti integrált jelentésének véleményezése és jóváhagyása, valamint a jelentés
könyvvizsgálatának figyelemmel kísérése.
A Társaság Zöld Bizottsága az Igazgatóság tanácsadó testülete, elsődleges feladata a zöld kötvény forrás felhasználásának a
nyomon követése, csak abban az esetben használható fel a zöld forrás egy adott projektre vagy beruházásra, ha az a Zöld Bizottság
ld projektnek minősíti. Minden évben a ld Bizottság az allokációs és hatás riportban (Zöld jelentés) foglalja össze a zöld források
felhasználását és azok hatásait. A Zöld Bizottság tagjai az IR (Investor Relations) és ESG igazgató Székely Gábor (elnök), az
üzletágak vezetői Antal Péter, Ilyés Péter és Bihari Pál, valamint külső szakértőként Szabó Beatrix az ALTEO Nyrt. Fenntarthatósági
és Egészségvédelem, Biztonságtechnika és Környezetvédelem (EBK) igazgatója. A bizottság általában negyedévente, de minimum
évente egyszer ülésezik.
A Zöld bizottság elnökének felelősségi körébe tartozik a Társaság ESG stratégiájának elkészítése, valamint fenntarthatósági
hatásainak, kockázatainak és lehetőségeinek felügyelete. Az ESG-ért felelős igazgatagja továbbá a vállalat Kockázatkezelési
bizottságának, amely jóváhagyja és beépíti a Társaság kockázatkezelési stratégiájába az azonosított fenntarthatósági hatásokat,
lehetőségeket és kockázatokat. Az ESG-ért felelős igazgató felelőssége továbbá ezen hatások, kockázatok és lehetőségek kezelése
és nyomon követése, amelyről évente legalább egyszer tájékoztatja az Igazgatóságot és a Felügyelő bizottságot.
37
A vállalat biztosítja a munkavállalók képviseletét azáltal, hogy a Felügyelő Bizottság egy tagja külön felhatalmazással rendelkezik a
visszaélés-bejelentő rendszerbe érkező bejelentések kivizsgálására. Ezen tag jogosult a vállalat bármely vezetőjével kapcsolatos
bejelentések független ellenőrzésére, így biztosítva a munkavállalók érdekeinek védelmét és a tisztességes eljárásrend betartását.
A legmagasabb irányítási szervek
1.2.2 A llalkozás ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületei számára szolgáltatott információk
és az általuk kezelt fenntarthatósági kérdések
[GOV-2]
Az ESG-ért felelős igazgató évente egyszer, a Kockázatkezelési Bizottság fél évente beszámol a fenntarthatósággal kapcsolatos
lényeges hatásokról, kockázatokról és lehetőségekről, az ezzel kapcsolatos politikákról, célokról és intézkedésekről, valamint az
átvilágítási folyamatról és annak alkalmazásáról a vezérigazgatónak, az Igazgatóságnak, a vezetőségi tanácsnak (Executive Team),
üzletágvezetőknek, valamint az Ingatlan és gazdálkodási igazgatónak. Az Igazgatóság és a Felügyelő Bizottság évente két
alkalommal megkapja a jelentést a belső ellenőrzési osztálytól és a Kockázatkezelési Bizottság munkájáról. A Kockázatkezelési
Bizottság javaslatokat tesz az Igazgatóság számára a folyamatok, mutatószámok és módszertanok vonatkozásában. Az Igazgatóság
a főbb üzleti döntések meghozatalakor figyelembe veszi az ESG szempontokat, különös tekintettel a 2024-ben elkészült
klímakockázati felmérésre és az átállási tervben és az ESG stratégiában megfogalmazott hosszútávú célokra. Üzleti döntéseink
során kiemelt figyelmet fordítunk az etikai, társadalmi és környezeti kérdésekre, például az elektromos és hibrid autók arányának
növelésére saját flottánkban (autómegosztás, tartós bérlet vagy rent a car tevékenységünknél), valamint az elektromos töltők és
napelemek telepítésére, továbbá a saját vagy bérelt ingatlanok minél magasabb szintű energiahatékonysággal törté
üzemeltetésére és zöld energiafelhasználásra.
Fontos döntés és befektetés volt a 2023-as wigo autómegosztó cég akvizíciója, amelynek során szintén kiemelt szempontként
kezeltük az autómegosztás társadalmi és környezeti hatásait. Egy autómegosztó jármű akár 16 hagyományosan birtokolt autót is
kivált, Euro6-os és elektromos autók révén pedig jelentősen csökkentjük a rosanyag-kibocsátást, összehasonlítva a hazánkban
átlagosan 15,8 éves, hagyományos hajtásláncú autókkal (melyek Euro3-4 motorral rendelkeznek, és kibocsátásuk akár 5-6-szor
nagyobb lehet az Euro6-os motorokéhoz képest). Az átfogó integrációs folyamat során 2024-ben az autómegosztás társadalmi és
környezeti hatásai továbbra is fontos szempontok maradnak. Az integrálási folyamat hatékonyabb flottakezelést és gyorsabb
kiszolgálást eredményezett.
A beszámolási időszak során a vállalat szervei által kezelt fenntarthatósági kérdések
A beszámolási időszak során a vállalat különböző szervei intenzíven foglalkoztak fenntarthatósági kérdésekkel, a saját flottákban
elektromos, vagy kis fogyasztású hibrid gépjárművekre cseréltük a nagyobb fogyasztású, magasabb CO2 kibocsátással üzemelő
eszközöket, több ingatlanunkra napelemeket telepítettünk. A céges autók esetében törekednk arra, hogy minél több munkatársunk
válassza elektromos vagy hibrid hajtásláncú modelleket. Fontos döntés volt, hogy a céges autók esetében az otthon töltést az autók
töltési kimutatása alapján a társaság megtéríti a munkavállalók számára, ezzel is ösztönözve az elektromos vagy tölthető hibrid
modellek választását és kényelmes hétköznapi használatát.
Kockázatkezelési Bizottság
A Kockázatkezelési Bizottság rendszeresen vizsgálta az ESG kérdéseket és kialakította a cégcsoport kockázati mátrixát, amely a
teljeskörű felmérés alapján 192 kockázati elemet azonosított be. Ezeket a kockázatokat az Igazgatóság iránymutatásai alapján
priorizálta és súlyozta, illetve határozta meg a bizottság éves munkaprogramját, annak érdekében, hogy a Csoport pontos pet
kapjon az ESG kockázatok jelentőségéről és ki tudja dolgozni az egyes kockázatok kezelésének a módszertanát.
Audit Bizottság
A nem pénzügyi adatok vonatkozásában az Audit Bizottság aktívan közreműködött a könyvvizsgáló kiválasztásában annak
érdekében, hogy garantálja az adatok hitelessége és megbízhatóságát a fenntarthatósági jelentésben. Emellett feladatai közé
tartozik a számviteli törvény szerinti beszámoló véleményezése, a számviteli törvény szerinti beszámoló könyvvizsgálatának nyomon
követése, javaslattétel a könyvvizsgálóra és díjazására, a nyvvizsgálóval megkötendő szerződés előkészítése, a szerződés
aláírása, a könyvvizsgálóval szembeni szakmai követelmények érvényre juttatása, valamint szükség esetén javaslattétel
38
intézkedések megtételére a Felügyelőbizottság felé. Továbbá feladata a pénzügyi beszámolási rendszer működésének értékelése
és javaslattétel a szükséges intézkedések megtételére, a Felügyelőbizottság munkájának segítése a pénzügyi beszámolási rendszer
megfelelő ellenőrzése érdekében, valamint a belső ellenőrzési és kockázatkezelési rendszer hatékonyságának ellenőrzése.
Executive Team
Az operatív vezetőség a Management meeting során validálta a külső szakértő által készített éghajlati kockázatok felmérésére
vonatkozó szakértői anyagot. Ezzel összefüggésben döntést hozott a Csoport vállalásairól és a 2025-ös bázisév alkalmazásáról is.
A 2025-ös bázisév választását a jelentős akvizíciók és szervezeti változások, valamint az átalakuló fenntarthatósági jelentéstételi és
kibocsátásszámítási gyakorlat indokolja. Ennek értelmében az ESRS szerinti éghajlatváltozás mérséklését célzó átállási tervhez
kapcsolódó vállalásokat a 2025-ös bázisévhez viszonyítva fogjuk meghatározni.
Igazgatóság
Az Igazgatóság rendszeresen foglalkozik a társadalmi szerepvállalás kérdéseivel, melyek kiemelt fontosságúak a vállalat
fenntarthatósági célkitűzéseinek elérése szempontjából, az ESG kockázatok kezelése magas prioritást kapott a kockázatkezelési
bizottság éves munkaterve és a vizsgált kockázati körök ennek megfelelően kerültek meghatározásra.
Új Szabályzatok
2024 folyamán minden lényeges témához kapcsolódóan új szabályzatokat dolgoztunk ki, bbek között az összeférhetetlenségi,
antikorrupciós és az adatvédelmi politika terén. Ezek a szabályzatok közvetlenül hozzájárulnak az etikus vállalati működéshez, a
jogszabályi megfeleléshez és ügyfeleink adatainak védelméhez.
A szabályzatok előkészítését és kidolgozását a Kockázatkezelési Bizottság, a cégcsoport Compliance Officer és a csoportszintű jogi
igazgatóság közreműködésével végezte. Az ESG kérdésekhez kapcsolódó szabályzatokat a vezérigazgató hagyta jóvá határozat
elfogadásával.
Bejelentő rendszer
A tárgyév során a Csoport szintű visszaélés- és az ESG panasz bejelentő rendszerünket felülvizsgáltuk, amely ötletláda vonallal is
ki fog egészülni. A külföldi leányvállalatainkra tekintettel az online bejelentő felületek minden régiónkban érintett nyelvre történő
fordítása folyamatban van, a teljes rendszer 2025 első negyedévében fog megújulni. Az ESG panasz-és visszaélésbejelentő
vonalaink rendszeres felülvizsgálatáért a Kockázatkezelési Bizottság felelt, azok üzemeltetése a vonatkozó belső szabályzatok
szerint történik. A bejelentő rendszerről részletes információkat osztunk meg az S1-3 közzététel alatt.
Városi Mobilitási Szolgáltatások:
2024-ben az AutoWallis Csoport létrehozta az első integrált mobilitási szolgáltatást Magyarországon. Ennek érdekében a Nelson és
a wigo társaságokat működésükben és cégjogilag beolvadásos átalakulással egy cég alá helyeztük, ami lehetővé tette a hatékonyabb
flottakezelést, a szinergiák kihasználását és a változó piaci igények gyorsabb kiszolgálását.
Az integrációval egyidőben flottánk meghatározó részében a hagyományos hajtásláncú autókat hibridekre cseréltük. Az Opel hibridek
bevezetésével a korábbi, városban 10 literes fogyasztású járművek helyett 5 literes fogyasztású modellek kerültek használatba, ami
jelentős üzemanyag-megtakarítást és CO-kibocsátás csökkenést eredményezett, erről további információkat a jelentés E1-6
fejezetében osztunk meg. Ezen intézkedés környezetterhelési szempontból kedvező, különösen a belvárosi környezetben. Az
Executive Committee irányította és hagyta jóvá a folyamathoz kapcsolódó döntéseket.
Adatkezelés és Biztonság:
A Kockázatkezelési Bizottság a beszámolás évében kiemelt figyelmet fordított az adatkezelés egységesítésére a Csoporton belül,
amely csoport szinten 2025 folyamán fog megvalósulni. A csoportszintű rendszer kidolgozásra került, jelenleg a leányvállalatoknál
történő bevezetés van folyamatban.
Ezen a vállalatirányítási lépéseinket nagy vonalakban felsoroló fejezetben leírt intézkedéseink hozzájárulnak a vállalat
fenntarthatósági célkitűzéseinek eléréséhez, biztosítva, hogy minden üzleti ntésünk és aktivitásunk összhangban legyen a
fenntarthatósági céljainkkal.
39
Szervezeti felépítés
1.2.3 A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba
[GOV-3]
Az AutoWallis Nyrt.-ben jelenleg alkalmazott javadalmazási politikánknak megfelelően rögzített és változó, továbbá rövid- és
hosszútávú ösztönzőket működtetünk. Az ösztönzők díjazás formájában jelennek meg társaságunkban, mely díjazás arányban áll
az ellátott feladatokkal, a felelősség mértékével, Csoportunk rendelkezésre álvagyonával, jövedelemtermelő képességével és
nemzetgazdasági súlyával, az értékesítés nettó árbevételével és a foglalkoztatottak létszámával. Az ösztönzők hozzájárulnak
Csoportunk üzleti startégiájához, hosszútávú érdekeihez és a fenntarthatósághoz, a vállalatirányítás átláthatóságának és
elszámoltathatóságának biztosításához. Célunk a meghatározott teljesítménykritériumok alkalmazásával, hogy ösztönözzük az
igazgatókat, hogy döntéseikkel figyelembe vegyék a befektetők, külső- és belső érintettek, tulajdonosok és munkavállalók hosszútávú
érdekeit. Az igazgatósági teljesítményjavadalmazás figyelembe veszi Csoportunk stratégiai céljait és értékeit. Az igazgatói
bónuszkiírások súlyozottan tartalmaznak csoport-, üzletági, tagvállalati továbbá egyéni célokat.
Jelenleg a vezetőség javadalmazása nem függ a vállalkozás fenntarthatósági ljainak és hatásainak teljesítményétől, valamint a
javadalmazási rendszer nem veszi figyelembe az éghajlattal kapcsolatos megfontolásokat a nem pénzügyi teljesítménymutatók
között. Azonban a jövőben tervezzük, hogy a javadalmazási rendszerünkbe beépítjük a fenntarthatósági célok és az éghajlattal
kapcsolatos megfontolások teljesítményének értékelését, ezzel ösztönözve a vezetőséget ezen fontos területeken való aktív
közreműködésre és eredmények elérésére. Jelenleg csak azon vezetőknek és munkatársaknak szerepel az ösztönző rendszerében
fenntarthatósági célok elérése, akik dedikáltan a fenntarthatósággal, annak belső szabályozás és a szükséges mérési rendszer
kialakításával foglalkoznak, vagy az általuk elért célok közvetett módon növelik az üzleti működésünk fenntarthatóságát, erre jó példa
a mobilitási szolgáltatás flottájának a minél hatékonyabb üzemeltetése, alacsonyabb fogyasztású és így kisebb CO
2
kibocsátású
gépjárművek használatba állításával, vagy a zöld finanszírozás, zöld projektekkel kapcsolatos célkitűzések
1.2.4 Nyilatkozat az átvilágításról
[GOV-4]
Az AutoWallis Csoport elkötelezett a fenntarthatóság és a felelős üzleti működés iránt, amelynek érdekében átfogó ESG átvilágítási
folyamatokat épít/épített be vállalatirányítási és működési struktúrájába a saját működésére vonatkozóan.
Nyilatkozat az átvilágításról
a) az átvilágítás beépítése az
irányításba, a stratégiába és
az üzleti modellbe
A fenntarthatósági szempontokat üzleti döntéseink során figyelembe vesszük,
azáltal, hogy a döntések meghozatalához szükséges információk között
szerepeltetjük az ESG megfontolásokat is, biztosítva, hogy ESG kockázatok és
lehetőségek megfelelően integrálásra kerüljenek stratégiánkba. Kiemelt figyelmet
fordítunk az ESG szempontok beépítésére a kockázatkezelési folyamatokba, belső
irányelveinkbe és működési modellünkbe. Ennek egyik fontos forrása az Etikai és
Üzleti Magatartási Kódex.
b) az érintett érdekelt felekkel
való együttműködés az
átvilágítás valamennyi
kulcsfontosságú lépése során
Széleskörű párbeszédet folytatunk érintett feleinkkel beleértve befektetőinket,
partnereinket, ügyfeleinket és munkavállalóinkat –, biztosítva, hogy ESG
szempontból releváns visszajelzéseiket beépítsük döntéshozatali folyamatainkba
a DMA vizsgálat során is, melyről további információt az IRO-1 közzététel alatt
osztunk meg. Ennek egyik eszköze lehet az ESG Panaszbejelentő vonalunk,
amely mind külső mind belső érintettek számára elérhető lesz (Q1 2025).
c) a káros hatások
meghatározása és értékelése
Rendszeres kockázatelemzéseket végzünk ködésünk teljes vertikumában.
Ebben a vizsgálatban az ESG külön kiemelt szerephez jutott és jut majd annak
érdekében, hogy azonosítsuk és számszerűsítsük a környezeti, társadalmi és
vállalatirányítási szempontból releváns negatív hatásokat. Ebben a belső
adatbázisok mellett külső szakértői segítségre is támaszkodunk.
A folyamatról részletes információkat osztunk meg a jelentés GOV-5 közzététele
alatt.
d) az említett ros hatások
kezelésére irányuló
intézkedések meghozatala
A feltárt ESG kockázatok és káros hatások csökkentése érdekében konkrét
intézkedéseket hozunk (’Action Plan’ vagy ’Remediation Plan’), legyen szó
fenntartható beszerzési gyakorlatokról, energiahatékonysági beruházásokról vagy
etikus vállalatirányítási intézkedésekről. Célunk, hogy felelős vállalatként
40
minimalizáljuk környezeti és társadalmi lábnyomunkat. Ezekről részletesebb
információ kerül megosztásra a jelentés E1, S1 és G1 fejezeteiben.
e) ezen erőfeszítések
hatékonyságának nyomon
követése és kommunikáció
Monitorozzuk és mérjük ESG teljesítményünket, és ennek eredményeit átlátható
módon kommunikáljuk éves fenntarthatósági jelentéseinkben, valamint befektetői,
partner és ügyfél tájékoztatásaink során.
1.2.5 Kockázatkezelés és a fenntarthatósággal kapcsolatos beszámolás belső kontrollja
[GOV-5]
A fenntarthatóság iránti elkötelezettség nem csupán llalatunk hosszú távú stratégiájának alapja, hanem működésünk szerves része
is. A fenntarthatósággal összefüggő kockázatok azonosítása, elemzése és kezelése elengedhetetlen annak érdekében, hogy üzleti
tevékenységünk stabil és felelős módon fejlődhessen. Vállalatunk átfogó kockázatkezelési rendszert működtet, amely biztosítja a
fenntarthatósági kihívások proaktív kezelését és az ezekre adott hatékony válaszokat, hozzájárulva hosszú távú sikerünkhöz.
2024-ben befejeztük több belső szabályzat készítését, elfogadását és egységes rendszerbe foglalását, melynek köszönhetően új, a
Csoport konszolidált leányvállalataira
9
érvényes belső szabályozási rendszer lépett életbe. Ez magába foglal egy új, egységes
kockázatkezelési szabályzatot.
Az AutoWallis Csoport vezérigazgatója mellett a Csoport leányvállalati vezetői egyaránt rendszeresen beszámolnak a működésről
és teljesítményéről az igazgatóságnak és az AutoWallis Csoport pénzügyi / kontrolling munkatársainak, a havonta tartott kontrolling
megbeszélésen.
Az AutoWallis Csoport éves jelentéseit a publikálást megelőzően legalább egy héttel az Igazgatóság, az Audit Bizottság, a
Felügyelőbizottság és az Executive Team részére meg kell küldeni. A jelentések közzétételéhez ezen szervek hivatalos jóváhagyása
szükséges. Az ESG elvek mélyebb integrálásának érdekében 2022-ben kinevezésre került új dedikált funkcióként egy ESG igazgató,
Székely Gábor személyében, akinek segítségével az előző években sikeresen zártuk le és tettük elérhetővé ESG jelentéseinket és
készítettük el az ESG stratégiánkat. Az AutoWallis Csoporton belül a különböző környezeti kérdésekkel, mint az energiagazdálkodás,
hulladékgazdálkodás, vízgazdálkodás stb., az ingatlangazdálkodásért felelős igazgató is foglalkozik.
A Csoport menedzsmentje a kockázatok jeleit, bekövetkezésüknek valószínűségét és a kockázati kitettséget theti
rendszerességgel megvitatja és döntést is hoz a szükséges intézkedésekről ezen üzleti áttekintések alkalmával. Teszi mindezt az
Igazgatóság által létrehozott Kockázatkezelési Bizottság munkájának keretében. A Bizottság a 2024-es évben megkezdte a
kockázatok teljeskörű felmérését, amivel a Csoport szembesülhet. 193 azonosított kockázatból 28 elemű rövidített listát készítettünk,
mely kiterjedt az éghajlatváltozás, a növekvő energiaigény és az ellátási kockázatokra is. Olyan területekre szűkítjük a végső
vizsgálati kört, amelyek a legnagyobb hatással lehetnek a csoportunk működésére, és melyek számszerűsíthető formájuk miatt jól
elemezhetőek és kezelésük visszamérhető. A kockázatok azonosítása érdekében kvantitatív (kérdőívek, kontrolling eredmények
értékelése stb.) és kvalitatív (mélyinterjúk, benchmark tanulmányok stb.) eszközöket is használtunk. Az egyes kockázati esetekhez
a bekövetkezés valószínűségét, a bekövetkezés esetén várható hatás mértékét, és a már meglévő kontrollok erősségét értékelve és
pontozva jutottunk el az AutoWallis Csoport Kockázati Térképéhez. A Térkép és így a kockázatkezelési munka végső iterációján az
AutoWallis Csoport folyamatosan dolgozik, az azonosított veszélyekkel szemben akcióterveket dolgoz ki és valósít meg.
Kockázatértékelési folyamatainkat egészíti ki a menedzserszűrés, az új belépők kötelező orvosi alkalmassági vizsgálata (melyet az
AutoWallis Nyrt. 2024. decemberében az irodai munkavállalók esetén is elvégeztetett), a munkahelyi ergonómia és zajszint kontrollja,
valamint a biztonságos munkavégzésre irányuló munkavédelmi tréningjeink. A Csoport az éves teljes kockázatfelmérés részeként
elvégezte a fenntarthatósági kockázatértékelést egyaránt. A feltárt hiányosságok kezelése érdekében a Csoport elkezdte
felülvizsgálni meglévő politikáit és szabályzatait, valamint különös figyelmet fordít arra, hogy az új szabályzatokba az elvárt
kontrollokat beépítse.
A Business Intelligence (BI) rendszerünk kulcsfontosságú szerepet játszik az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) célok
elérésében, különösen az adatvezérelt döntéshozatal és a kockázatkezelési folyamatok támogatásán keresztül.
A rendszer különböző forrásokból belső vállalati rendszerekből, pénzügyi adatokból, piaci elemzésekből gyűjti és integrálja az
adatokat, lehetővé ve az AutoWallis Nyrt. számára az üzletágankénti piaci és pénzügyi kockázatok nyomon követését és
monitorozását.
A BI rendszer fejlett analitikai eszközökkel támogatja a szervezet különböző szereplőit a felelős adatalapú döntéshozatalban. Az
adatok közel valós idejű elemzésének köszönhetően gyorsan tudunk reagálni a piaci és pénzügyi változásokra, ezáltal minimalizálva
a deviza-, ár-, kamat- és egyéb pénzügyi kockázatok potenciális hatását. Ezek az elemzések lehetőséget biztosítanak arra, hogy az
AutoWallis Nyrt. proaktívan kezelje a piaci kockázatokat, biztosítva ezzel a stabil és spekulációmentes működést. Továbbá a BI
rendszer automatizált riportokkal támogatja az IFRS konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítését, lehetőséget adva az ár-, hitel-,
9
A 2024. év végén akvirált vállalatok (MILÁN KRÁL Csoportba tartozó Társaságok) nem tartoznak ezen rendszer hatálya alá.
41
kamat-, likviditás- és cash-flow kockázatok számszerűsítésére. Ez nemcsak a transzparens vállalatirányítást segíti, hanem az ESG
szempontoknak való megfelelést is előmozdítja.
Összességében a BI rendszer nemcsak a nzügyi és piaci kockázatok elemzésére szolgál, hanem aktívan hozzájárul a fenntartható
és felelős vállalatirányításhoz is. A jelenleg alkalmazott belső szabályozás alapján minden olyan téma, mely 50 millió forint feletti, az
üzleti tervben nem szereplő kötelezettségvállalással jár és igazgatósági döntéshez kötött. Ezen felül cég alapítása vagy
megszűntetése, új tevékenység indítása vagy szabályzatok elfogadása az Igazgatóság hatáskörébe tartozik.
Az AutoWallis Csoport nem rendelkezik dedikált belső audit funkcióval, ezt a feladatot egy megbízott külső, független auditor látja el.
Zöld kötvényből származó forrás felhasználása minden esetében a Zöld Bizottság (ZB) pozitív döntése után lehetséges, ennek
hiányában az Igazgatóság sem szabadíthat fel pénzt azokra a projektekre, amiket a ZB nem minősített zöld projektnek. A minősítési
folyamat az AutoWallis Csoport Zöld finanszírozási keretrendszere alapján történik, mely megismerhető vállalatunk honlapján.
42
1.3. Stratégia
1.3.1 Stratégia, üzleti modell és értéklánc
[SBM-1]
Az ESG célkitűzéseinket szorosan összehangoljuk a vállalatunk általános stratégiájával. Fenntarthatósági törekvéseink között
szerepel az elektromos autók arányának velése a kínálatban (ideértve a hibrid meghajtású járműveket is), az e-mobilitás
fejlesztése, melynek része telephelyeinken a töltőpontok számának növelését és saját flottánkban az elektromos vagy hibrid
járművek arányának bővítését jelenti. Célunk, hogy Csoportunk 2028-ra a gió meghatározó integrátora legyen az autó kis- és
nagykereskedelemben, valamint a mobilitási szolgáltatásokban. 2023-ban a Csoport az elsők között nyitotta meg Budapesten a BYD
a globális elektromos autógyártók egyik vezetője – márkakereskedését. Emellett az AutoWallis lett az import cég szolgáltatója, így
a marketing, oktatás és logisztika területén, valamint az egész tevékenység szervezésében támogatja a vállalatot. Az AutoWallis
Csoport célja a teljes értéklánc lefedése, kereskedelmi és szolgáltatási portfóliójának integrálása egy egységes márkastruktúra alatt,
így maximalizálva a csoporttagok közötti működési és értékesítési szinergiák kihasználását. Startégiánk a közép-kelet-európai régiót
fedi le. Az érdekelt felekkel való együttműködés érdekében a kiskereskedelmi egységeknél az adott márkával az ügyvezetők vagy a
kereskedelmi igazgatók, az importált márkáknál a márka menedzserek és az üzletágvezetők tartják a kapcsolatot.
ÉGHAJLATVÁLTOZÁ
S
SAJÁT MUNKAERŐ
FOGYASZTÓK ÉS
VÉGFELHASZNÁLÓK
ÜZLETI
MAGATARTÁS
VÁROSI MOBILITÁSI
SZOLGÁLTATÁSOK
HULLADÉK
Célok a
fenntarthatósá
gi
politika alapján
Elektromobilitás:
alacsony kibocsátású
járművek előnybe
helyezése
Energiabeszerzési
gyakorlatok,
energiafogyasztás:
átfogó vizsgálatot
készítünk épületeink
energetikai állapotáról
és
energiafogyasztásunkr
ól, hogy a lehető
legkorszerűbb és
energiahatékonyabb
épületgépészeti
megoldásokkal
felszerelt szalonokat és
szolgáltató központokat
üzemeltethessünk.
Éghajlati kockázatok
mérséklése és a
környezetbarát
megoldásokra való
átállás, innovatív
mobilitási
szolgáltatások
elérhetővé tétele és
digitális megoldások
alkalmazása.
Munkavállalók
képzése: A kötelező és
választható képzések
mellett (pl. nyelvi
kurzusok) többek között
ESG tréninget is
elérhetővé teszünk
munkavállalóink
számára.
Esélyegyenlőség és
sokszínűség, etikus
munkahely:
Sokszínűséget,
esélyegyelőséget,
egészséget és
biztonságot támogató
munkahely
továbbfejlesztése.
Biztonságos és
munkavállaló-barát
környezet
Nem fellelhető konkrét
célkitűzés.
Társadalmi
kezdeményezések és
helyi közösségek
támogatása
Transzparens
kommunikáció:
Transzparens, átlátható
kommunikációt
biztosítunk
ügyfeleink, partnereink,
részvényeseink és
munkavállalóink felé.
Rendszeres éves
jelentés formájában
közzétesszük
fenntarthatósági
jelentésünket.
Nem fellelhető konkrét
célkitűzés.
Hulladékgazdálkodási
gyakorlatok:
Törekszünk a
keletkezett hulladék
környezeti hatásának
minimalizálására és a
működésünk során
keletkező hulladékok
minél nagyobb arányú
újrahasznosítása.
43
2024 stratégiai
célkitűzések
Energiahatékony
üzemeltetés
fejlesztése, beleértve a
megújuló
energiaforrások minél
nagyobb használatát.
Primer
energiafelhasználás
csökkentése és a zöld
energia részarányának
növelése a felhasznált
energiamixben
A megújuló energia
arányának 30%-ra való
növelése 2031-ig
Éves, ESG-tematikájú
tréningek és
rendszeres telező
munkavállalói
képzések
Csoportszintű,
egységes
teljesítményértékelési
rendszer,
karriertérkép és
ösztönzési
rendszer bevezetése
Munkatársak
megtartása, csoport
szinten bevonzani
megfelelő mennyiségű,
össze-tételű és
minőségű munkaerőt
• Mindig kifogástalan
állapotú, a technikai
újításokat követő autók
rendelkezésre
bocsátása a
ügyfeleink számára
• 2030-ig elérhető,
biztonságos,
megfizethető,
és fenntartható
közlekedési
rendszerekhez való
hozzáférés biztosítása
Az egész vállalatra
kiterjedő
panaszkezelési
rendszer
létrehozása
Csoportszintű
egységes
vállalatirányítási
politikák
elfogadása
Audit-konform, IT
megoldással
támogatott adatgyűjtési
rendszer, ami megfelel
a CSRD és ESG tv.
követelményeinek
Minőségi,
megbízható,
fenntartható és
rugalmas
infrastruktúra
fejlesztése
2030-ig az
infrastruktúra
korszerűsítése, növelve
az
erőforrás-felhasználás
hatékonyságát,
valamint a
tiszta és környezetbarát
technológiák nagyobb
arányú alkalmazását
• Az AutoWallis Csoport
által
megtermelt hulladék
mennyiségét tekintve
nem javasolt külön
stratégiai célkitűzés
meghatározása a
témához
1. Ábra: A fenntarthatósági politikában és ESG stratégiában megfogalmazott célkitűzések összehasonlítása
44
Éghajlatváltozás:
Az AutoWallis Csoport 2023-ban elkötelezte magát amellett, hogy aktív hozzájárulást nyújtson a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Ennek érdekében folyamatosan fejlesztjük az energiahatékony üzemeltetést, és törekszünk a megújuló energiaforrások minél
nagyobb mértékű használatára. Célunk, hogy 2031-ig:
10 000 LED izzót telepítsünk,
a megújuló energia arányát 30%-ra növeljük, valamint minden új kereskedelmi telephelyen naperőművet telepítsünk,
1 000 tonna CO
2
kibocsátást takarítsunk meg.
Saját munkaerő:
Munkatársaink elégedettsége és elköteleződése kiemelten fontos számunkra. Éves, ESG-tematikájú tréningeket és rendszeres
munkavállalói képzéseket tartunk. Hosszú távon fenntartható szervezeti struktúrát kívánunk kialakítani, amely biztosítja az átjárható
karrierutakat, a megfelelő kommunikációt és a munkatársak megtartását. Emellett arra törekszünk, hogy Csoport szinten megfelelő
mennyiségű, összetételű és minőségű munkaerő válasszon bennünket, melyhez a kapcsolódó mutatószámok és célok kidolgozás
alatt állnak.
Fogyasztók és végfelhasználók:
Az AutoWallis Csoport elkötelezett a fogyasztói elégedettség iránt is. Ügyfeleink számára mindig kifogástalan állapotú, autókat
biztosítunk. 2030-ig biztonságos, megfizethető, hozzáférhető és fenntartható közlekedési rendszerek értékesítését tűztük ki
célunknak. Az AutoWallis Csoport elkötelezett amellett, hogy az autóipar vezető márkáival és megoldásaival hosszú távú partnerként
biztosítsa ügyfelei számára a vezetés szabadságát és örömét.
Városi mobilitási szolgáltatások:
Városi mobilitási szolgáltatásaink terén minőségi, megbízható, fenntartható és rugalmas infrastruktúrát fejlesztünk ügyfeleink
számára. A kapcsolódó rendszerek korszerűsítése, az erőforrás-felhasználás hatékonyságának növelése, valamint a tiszta és
környezetbarát technológiák alkalmazása szintén célkitűzésünk 2030-ig. 2031-ig tervezzük 100 elektromos töltőpont telepítését és
250 elektromos jármű üzembe helyezését.
Ezek az intézkedések és fejlesztések bizonyítják az AutoWallis Csoport elkötelezettségét a klímaváltozás elleni küzdelem, a
munkavállalói elégedettség, a fogyasztói minőség, az üzleti struktúra fejlesztése és a fenntartható városi mobilitási infrastruktúra
fejlesztése mellett.
Az AutoWallis üzleti teljesítménye 2024-ben
A régmeghatározó integrált autókereskedelmi és mobilitási szolgáltatójának növekedéséhez az organikus fejlődés mellett a 2024-
es évben lezárt felvásárlások is hozzájárultak, és a régiós vállalat egyre diverzifikáltabb portfóliója biztos alapja a további stabil
növekedésnek.
A kiváló teljesítmény az AutoWallis 2024-ben bemutatott frissített stratégiáján alapul. A 2024-es évben az organikus növekedés
mellett hozzájárult a cseh NC Auto (Stratos) három BMW márkakereskedésének július elején lezárt felvásárlása, valamint a budapesti
Renault és Dacia kereskedések ősszel történt megnyitása és értékesítési adatai, amelyek szintén eredményekkel zártak. A
jelentéstételi évben a cseh MILAN KRÁL GROUP 2024 decemberben lezárt felvásárlása az AutoWallis Csoport termékkínálatát is
bővítette, Csehországban elindult a Mercedes-Benz személygépkocsik és kishaszon gépjárművek, valamint Mercedes-Benz Trucks
nagyhaszon gépjárművek, és a Ford személyautók értékesítése és szervízelése.
AutoWallis Csoport 2024-ben erős évet zárt, miután a cégcsoport által eladott gépjárművek száma 7,7 százalékkal 48.386 darabra
bővült a tavalyi évi eredményekhez képest. A legnagyobb növekedést a Kiskereskedelmi Üzletág érte el, több mint ötödével (+21,9%)
9.637-re növelte újgépjármű-eladásait, míg a használt autók értékesítése ennél is nagyobb mértékben (+24%) 2.553 darabra nőtt.
A Nagykereskedelmi Üzletág 2024-ben 3,6 százalékkal 36.196 darabra növelte értékesítését.
Az AutoWallis Csoport és a jelentés alapját képező tagvállalatok jelenleg hat országban (Magyarország, Szlovénia, Szlovákia,
Románia, Csehország, Horvátország) foglalkoztatnak munkaerőt melyekből a magyarországi jelenlét a legnagyobb, majd ezt követi
Szlovénia.
A Csoport árbevételéről és annak az üzletágak szerinti eloszlásáról bővebb információ a Csoport konszolidált pénzügyi jelentésében
olvasható.
Az AutoWallis Csoport tevékenységei nem érintenek olyan termékeket vagy szolgáltatásokat, amelyekre bizonyos piacokon tilalmak
vonatkoznak. Fosszilis gázokkal összefüggő, taxonómiához igazodó gazdasági tevékenységből származó bevétele nincsen.
Az AutoWallis Csoport záró tszáma 2024.12.31-én 923 volt Magyarország területén, 211 Szlovéniában, 154
Csehországban, 42 fő Horvátországban és Romániában 6 fő.
45
Az AutoWallis Csoport üzleti modellje és értéklánca
2. Ábra: Az AutoWallis Csoport értékláncának áttekintése
A kiskereskedelmi egységek legfőbb beszerzési forrásai a képviselt márkák gépjárműimportőri szervezetei, ezen üzletágunk régiós
szinten nemzetközileg elismert autómárkákat értékesít, a képviselt márkák mellé teljes körű szerviz- és kiegészítő szolgáltatásokat
is nyújt ügyfeleink számára. Értékesítünk új és használt gépjárműveket, valamint motorkerékpárokat és alkatrészeket is.
Kiskereskedelmi üzletágunkban a márkakereskedések mellett egyre nagyobb szerepet kap Mobilitási üzletágunk szolgáltató márkái:
a Sixt rövid- és középtávú autókölcsönzői szolgáltatásai Budapesten két helyszínen, valamint Debrecenben érhetőek el. 2024-ben a
wigo autómegosztó és a Nelson Flottakezelő integrálásával létrehoztunk hazánk első integrált mobilitási szolgáltatóját, amely
autópark kezeléssel, vid távú autókölcsönzéssel (car sharing) és flottakezeléssel foglalkozik. További tevékenyégünk az online
gépjárműértékesítési felületek, a Jóautók.hu és az Auto-Licit.hu üzemeltetése is.
Nagykereskedelmi üzletágunk legfőbb partnerei és beszerzési forrásai az autógyártók, mint például az Opel Automobile GmbH, a
Stellantis Csoport, a SsangYong (új nevén KG Mobility Corporation), a Jaguar Land Rover Limited, a Renault és az MG.
A Csoport célja piaci jelenlétének folyamatos bővítése új márkák felvételével és új piacok meghódításával. Külföldi jelenlétünket jól
mutatja, hogy régiós tevékenységeink mellett vállalatunk kizárólagosan képviseli a Jaguar Land Rover márkákat az Adria-Balkán
régió nyolc országában, és kizárólagos kereskedelmi szolgáltatója vagyunk a MG alkatrészeknek a régiónk 13 országában. Mi
képviseljük a SsangYong márkát Magyarországon, Romániában, Szlovákiában, Csehországban és Ausztriában, és mi látjuk el az
Opel személyautók és haszongépjárművek importőri feladatait Magyarországon, Szlovéniában, Horvátországban és Bosznia-
Hercegovinában. Továbbá, a Farizon márka importőri képviseletét nyolc régiós országban biztosítjuk, és 2022 óta a portugál Salvador
Caetano Group-pal közösen üzemeltetjük a Renault importőri tevékenységét Magyarországon.
A Csoport vállalatirányítási rendszerén túlmenően a menedzsment rendszeresen felülvizsgálja és elemzi a lehetséges kockázatokat,
azok bekövetkezési valószínűségét és az ezekből adódó kockázati kitettséget a havi üzleti áttekintések során. Ezen találkozókon
figyelemmel kísérik a kockázati tényezőket és meghozzák a szükséges intézkedéseket. A vállalatirányítási rendszer részeként
működő üzleti intelligencia (BI) rendszer támogatja az adatok összegyűjtését és elemzését, lehetővé téve a Csoport számára, hogy
a felmerülő pénzügyi kockázatokat rendszeresen és részletesen értékelje. Ezek közé tartoznak a piaci kockázatok (például
devizakockázat, valós érték kockázat, kamatkockázat és árazási kockázat), a hitelkockázat, a fizetési kockázat és a cash-flow
kockázat. A Csoport célja, hogy minimalizálja ezen kockázatok potenciális hatásait.
A 2022 tavaszán kezdődő orosz-ukrán háborúnak rövid távon közvetlen hatása nem volt a Csoport és leányvállalatai működésére,
mivel az érintett országokban nem vagyunk jelen, és a Csoport mind működési területe, mind a forgalmazott márkák pozicionálása
tekintetében diverzifikált. Azonban közvetett hatások rövid távon is jelentkezhetnek, például:
A konfliktus társadalmi hatásai negatívan befolyásolhatják az autópiacot a kereslet csökkenésén keresztül.
A gyártók nyersanyag- és/vagy alkatrészellátási problémákkal szembesülhetnek, amelyek a tervezett autóátadások késését
okozhatják, ezáltal negatívan hatva a Csoport cash-flowjára.
46
A makrogazdasági mutatók romlása (infláció, devizaárfolyamok ingadozása, kamatkörnyezet változása) káros hatással
lehet a Csoport finanszírozási helyzetére.
A konfliktus elhúzódásának hatásait a jelenlegi információk alapján nehéz pontosan megbecsülni. A menedzsment folyamatosan
figyelemmel kíséri az ebből eredő lehetséges kockázatokat.
Az AutoWallis Csoport üzleti modelljének inputjai tulajdonképpen azon gépjárműgyártók, melyek az AutoWallis által forgalmazott
márkákat gyártják. Az AutoWallis ezen inputok összegyűjtésével és biztosításával kapcsolatban elsősorban az érdekelt felekkel
kiépített kapcsolatok jó minőségét, és saját megbízhatóságát igyekszik fenntartani.
Az üzleti modellünk erőssége, hogy az AutoWallis egyaránt tevékenykedik kis- és nagykereskedelemben, továbbá mobilitási
üzletágban is. A befektetők számára felmutatható eredmény, hogy tőzsdei jelenlétünk stabil és megbízható befektetést jelentett 2024-
ben is, részvényeink árfolyama emelkedett a jelentés évében. Terjeszkedésünk az új telephelyek nyitásán keresztül új
munkahelyeket teremt, mely nemcsak a munkavállalókra, de a lokális gazdaságra egyaránt kedvezően hat.
Az AutoWallis Csoport upstream értékláncába a kulcsfontosságú beszállítók tartoznak elsősorban, ezek a gépjárműgyártók és
importőrök, melyektől az AutoWallis Csoport kis- és nagykereskedelmi tevékenysége során beszerzi a forgalmazott gépjárműveket.
A nagykereskedelmi üzletág esetében ilyen az Opel (Stellantis Csoport), SsangYong (új elnevezés: KG Mobility Corporation), Jaguar
Land Rover Limited, Renault, Isuzu és a Farizon. A késztermékek beszerzését a szerződött partnerek (márkakereskedések)
megrendelései alapozzák meg. A nagykereskedelmi üzletág nem végez direkt értékesítést a végfelhasználók számára. A
downstream értékláncot itt a nagykereskedelmi üzletág szerződött logisztikai partnerei alkotják, akik segítségével az AutoWallis
késztermékeit a márkakereskedésekhez eljuttatja. Ide sorolhatóak még azon márkakereskedések, melyek az AutoWallis Csoportot
választják beszállítói partnerüknek. A nagykereskedelmi üzletág beszerzési forgalmának jelentős részét az új autók, gyári alkatrészek
beszerzése, valamint a logisztikai és marketing költségek teszik ki. A kiskereskedelmi egységek legfőbb beszerzési forrásai a
képviselt márkák gépjárműimportőri szervezetei. Ezek a szervezetek azonosíthatók a Csoport upstream értékláncaként. A
downstream értékláncba tartoznak a kiskereskedelmi ügyfelek, vagy azon végfelhasználók, akik a mobilitási szolgáltatásainkat
igénybe veszik.
1.3.2 Az érdekelt felek érdekei és álláspontja
[SBM-2]
Az AutoWallis kiemelt figyelmet fordít az üzleti tevékenysége által érintett érdekelt felek véleményének figyelembevételére és a velük
való kommunikációra. Érintettjeink bevonása a stratégiai célok kialakításában és későbbi felülvizsgálatában is fontos szerepet
játszanak. Ezek konkrét lépéseit, ütemezését azok felmerülésének idejében határozzuk meg. Számos fenntarthatósági
teljesítményhez kapcsolódó elvárás kerül megfogalmazásra érdekelt feleink részéről, kiemelten a befektetők, ügyfelek és a
hatóságok részéről, melyeket igyekszünk a táblázatban bemutatott módszerek révén is megismerni. Így jártunk el a kettős
lényegességi elemzés esetén is, amikor érdekelt feleink álláspontját iparági vizsgálatokkal és szakértők révén jelenítettük meg. A
fenntarthatósági jelentés felhasználói a táblázatban szereplő módon kerültek figyelembevételre.
Az alábbi táblázat bemutatja az általunk azonosított érdekelt feleket kategóriánként, illetve abból a szempontból, hogy milyen
módon tartjuk velük a kapcsolatot, melynek minden esetben a célja a Cégcsoport teljesítményének, megítélésének, hatásainak és
lehetőségeinek jobb megismerése. Ezen érdekelti egyeztetések eredményeit figyelembe vettük a kettős lényegességi vizsgálat
kialakítása során, illetve fontos információforrása az éves ESG feladatok tervezésének.
47
Fő kategória
Kapcsolattartás jelenlegi módja
Az érdekelt felek bevonására jelenleg
alkalmazott módszerek
Befektetők (intézményi,
szakmai, lakossági)
közvetlen
Pl.: éves beszámolók, rendszeres
nyilvános riportok, befektetői napok,
sajtóközlemények, nyilatkozatok,
egyeztetések stb.
AutoWallis Csoport
vezetőség
Közvetlen
Pl.: vezetői meetingek, stratégia alkotás
Saját munkavállalók
közvetlen
Autospoiler (Intranet), email, személyes
és telefonos kommunikáció
Leányvállalatok
Közvetlen
Pl.: éves stratégia-alkotási esemény
Beszállítók, szolgáltatók
közvetlen
Email, telefonos kommunikáció
Ügyfelek
Közvetlen
Folyamatos kapcsolattartás
Kormányzati és felügyeleti
szervek, hatóságok, BÉT
Közvetlen és közvetett
Email, telefonos kommunikáció, MNB
ERA rendszerén keresztül, BÉT
KIBINFO rendszerén
Lakosság/társadalom
Közvetett
Közlemények
Oktatási intézmények
Aktív együttműködések, folyamatos
kapcsolattartás
Pénzintézetek, biztosítók
Közvetlen
Egyeztetések, ajánlatok, riportok,
közlemények, adott bank zárt
rendszerén keresztül
Média
Közvetlen
Interjúk, közlemények, fórumok,
befektetői napok, riportok és beszámolók
Az alábbiakban bemutatjuk az ESRS szerint meghatározott négy érdekelt csoportunkat, amelyek a saját munkavállalók, az
értékláncban dolgozók, az érintett közösségek és a fogyasztók.
S1: Saját munkae
A Csoport számára kiemelten fontos, hogy munkavállalóinak stabil foglalkoztatást, versenyképes juttatásokat, biztonságos
munkakörnyezetet, valamint egyenlő bánásmódot és esélyeket biztosítson, miközben figyelembe veszi érdekeiket. Emellett
különböző módszerekkel törekszünk arra, hogy megismerjük kollégáink véleményét és igényeit, 2024-ben is végeztünk széleskörű
munkavállalói elkötelezettségi felmérés, különböző témákban digitális kérdőívek kiküldésével mértük fel a munkavállalók igényeit. A
bevezetett intézkedések hatékonyságát és a munkatársaink elégedettségét folyamatosan nyomon követjük az erre kialakított
kommunikációs csatornákon keresztül. További információkat osztunk meg az említett elköteleződési kérdőívről az S1-2 közzététel
alatt.
S2: Értékláncban dolgozók
Az AutoWallis partnereivel hosszú távú, stabil üzleti kapcsolatokat épít, amelyeket évekre visszamenő együttműködés jellemez. Ezen
kapcsolatok révén vállalatunk hozzájárul az értékláncában a munkahelyek biztonságának és fenntarthatóságának erősítéséhez.
Jelenleg vállalatunknál nincs érvényben beszállítói etikai kódex, célunk, hogy a következő évben a már kidolgozott szabályzat
cégcsoport szinten elfogadásra és kihirdetésre kerüljön. A külön szabályzat életbelépéséig a cégcsoport etikai kódexében és a
beszerzési szabályzatában megfogalmazott etikai elvárásokat és kikötéseket alkalmazzuk.
S4: Fogyasztók és végfelhasználók
Jelenlegi külső kommunikációnk a fogyasztók, végfelhasználók és a tőkepiac szereplői feelsősorban a cégcsoport és az egyes
márkák, leánycégek saját online felületein, közleményekben, marketing-, IR- és PR-tevékenységeken keresztül valósul meg. Ezek
azonban a csoport eltérő tevékenységi körei, az autómárkák egyedi igényei és a földrajzi sokszínűség miatt viszonylag széttagoltak.
A marketing nemcsak tájékoztatási szerepet tölt be, hanem kiegészítik azok az értékesítési és ügyfélkapcsolati eljárásrendek is,
amelyek a közvetlen ügyfélkapcsolatokat szabályozzák, és amelyeket tagvállalati szinten kezelnek.
48
További érintett feleinkkel való kommunikáció
Az iparági szereplőkkel való kapcsolattartást a lent felsorolt szakmai szervezetek tagságain keresztül biztosítjuk. A médiával és a
szélesebb környezetünkkel való kommunikációban kiemelt szerepet kap honlapunk, social média csatornáink (Facebook és LinkedIn)
és sajtóközleményeink. Az ügyfeleinkkel, üzleti partnereinkkel és beszállítóinkkal kapcsolatos kommunikációt az egyes
leányvállalatainknál erre kijelölt kollégáink végzik.
Szervezetek és egyesületek melyeknek az AutoWallis tagja
Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetsége
Automotive Manufacturers and Importers Association (APIA)
Románia Renault Márkakereskedők Szövetsége
Magyar Opel Márkakereskedők Szövetsége
Vám, Jövedéki és Adóügyi Szolgáltatók Szövetsége
Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete
Automotive Manufacturers and Importers Association
Magyar Autókölcsönző Szövetség
Menedzserek Országos Szövetsége
BMW Kereskedők Európai Szövetsége
BMW Márkakereskedők Országos Szövetsége
Jaguar Land Rover European Dealer Council (JLR EDC)
Szlovén Kereskedelmi és Iparkamara (GZS)
A vezető és felügyelő testületek tájékoztatása
Az érintett érdekelt felek álláspontjáról és érdekeiről, valamint a vállalkozás fenntarthatósággal kapcsolatos hatásairól a Felügyelő
Bizottság és az Igazgatóság tájékoztatása a visszaélés-bejelentő rendszert kezelő belső ellenőr jelentésein keresztül vasul meg.
A belső ellenőr legalább évente jelentést készít és bemutatja azt a testületek számára, biztosítva ezzel a bejelentések
feldolgozásából származó releváns információk elérhetőségét és a szükséges intézkedések megtételének lehetőségét.
1.3.3 Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és
az üzleti modellel
[SBM-3]
Az AutoWallis Csoport a lényegességi vizsgálat során az alábbi táblázatban felsorolt ESRS témaköröket azonosította lényegesként.
Az ezekhez kapcsolódó hatások, kockázatok és lehetőségek részletes ismertetését az IRO-1 fejezet tartalmazza.
A vállalat által tett és tervezett lépéseket beleértve a stratégiai vagy üzleti modellben végrehajtott, illetve tervezett módosításokat
az egyes fejezetekben részletesen bemutatjuk.
Téma
Témakör
Altéma
Hatás
Kockázat
Lehetőség
E1
Éghajlatváltozás
Az éghajlatváltozáshoz való
alkalmazkodás
Az éghajlatváltozás mérséklése
Energia
E5
Körforgásos
gazdaság
Hulladék
S1
Saját munkaerő
Munkafeltételek (saját munkaerő
vonatkozásában)
Egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség
S2
Értékláncban
dolgozók
Munkafeltételek (saját munkaerő
vonatkozásában)
S4
Fogyasztókra
és/vagy a
végfelhasználók
A fogyasztókra és/vagy a
végfelhasználókra gyakorolt,
tájékoztatással kapcsolatos hatások
49
A fogyasztók és/vagy végfelhasználók
személyes biztonsága
G1
Üzleti magatartás
Vállalati kultúra
A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok
kezelése, beleértve a fizetési gyakorlatokat
is
Az AutoWallis Csoport vállalja, hogy a 2025-ös fenntarthatósági jelentésében bemutatja a lényeges hatások és kockázatok vállalati
stratégiából és üzleti modellből való eredetét, valamint az ezekből következő kiigazításokat. Továbbá közzéteszi stratégiájának és
üzleti modelljének rezilienciájára vonatkozó információit, ideértve a minőségi és adott esetben mennyiségi elemzést, az
alkalmazott módszertant és időhorizontokat.
1.4. Hatások, kockázatok és lehetőségek kezelése
1.4.1 A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló
folyamatok leírása
[IRO-1]
Az AutoWallis Csoport lényegességi elemzésének alapját az ESRS szabványban meghatározott módszertan, a dupla materialitás
(kettős lényegesség) vizsgálat képezte, mely szerint két dimenziót kell figyelembe venni: a hatás lényegességet és a pénzügyi
lényegességet. A hatás lényegesség azt vizsgálja, hogy a vállalat működésének milyen pozitív vagy negatív környezeti és társadalmi
hatásai vannak, rövid-, közép-, és hosszútávon. Ugyanakkor, az AutoWallis esetében azonosított témák akkor lényegesek pénzügyi
szempontból, ha azok olyan kockázatokat vagy lehetőségeket teremtenek, amelyek rövid-, zép- vagy hosszútávon jelentősen
befolyásolják a Csoport pénzügyi helyzetét.
Az ESRS szabványban foglalt altémák mentén határoztuk meg az AutoWallis Csoport esetében releváns lényeges témákat. Első
lépésként szakértői konzultációk során kizárásra kerültek azok az altémák, amik a Csoport esetében, mind a saját tevekénységéből
és az AutoWallis értékláncából következtetve nem tekinthetőek lényegesnek.
Ezt követően Csoportunk külső és belső kontextusának szakértői vizsgálatát végeztük el. A belső kontextus megértéséhez az elő
évek pénzügyi és ESG jelentéseinek elemzésével vizsgáltuk az AutoWallis üzleti modelljét, stratégiáit, értékláncát, a környezet és
fenntarthatóság szempontú megközelítéseit, továbbá lefolytattuk értékláncunknak és érdekelt feleinknek beazonosítását. A külső
környezet megértéséhez, melynek során az érdekelt feleink beazonosítása is megtörtént, segítségünkre voltak az online elérhető
médiumok, iparági sztenderdek és a releváns jogszabályi környezet. A vállalat szletes érdekelt felek bevonására irányuló
megközelítésének kialakítása folyamatban van.
Szakértő csapatunkkal ezt követően értéklánc felmérést végeztünk, ahol a termék és szolgáltatás portfóliónk meghatározása mellett
a beszállítóink fontossági sorrendjét is meghatároztuk, ezzel segítve működési kontextusunk feltérképezését.
A Csoport lényeges témáinak szakértői vizsgálatát már az előző, GRI sztenderd alapján készült jelentés alapjául szolgáló dupla
lényegességi vizsgálat során elkészítettük. Először ezen témák szakértői felülvizsgálata történt meg. Az ESRS szabvány
alaptémáinak és egyéb, az AutoWallis működésének és értékláncának átvilágítása alapján azonosított önkéntes máinak vizsgálata
során az ESRS szabványban részletezett értékelési módszertant alkalmazva az egyes altémákat pontozás segítségével értékeltük,
mind a hatás lényegesség és pénzügyi lényegesség figyelembevételével.
A hatás lényegesség kiértékelése esetében a hatás súlyosságát, valószínűségét és időtávját elemeztük. A hatás súlyosság a hatás
mértékét, hatókörét és helyrehozhatatlan jellegét foglalja magába. A hatás mértéke azt mutatja meg, hogy milyen súlyosak a negatív
hatások az emberekre és a környezetre nézve az adott témakörben, vagy mennyire előnyösek a pozitív hatások. A hatókör azt
értékeli, hogy mekkora földrajzi területet foglalnak magukba, vagy mennyi embert érintenek az hatások az adott témakörben. A hatás
helyrehozhatatlan jellege azt mutatja meg, hogy mennyire könnyen hozhatóak helyre a negatív hatások, tehát állítható vissza a
környezet korábbi állapota. A pénzügyi hatás kiértékelése során az alábbi három szempont szerint értékeltünk: nagyságrend,
valószínűség és a hatás időtávja, mely közép-, rövid- és hosszútávú hatásokat foglal magába. Az értékelés eredményeként kialakult
számszaki rangsor képzi a lényeges hatások meghatározásának alapját.
A pénzügyi lényegesség értékelése során két fő szempontot veszünk figyelembe. Az első a pénzügyi hatások potenciális mértéke,
amely ötfokú skálán kerül értékelésre: nagyon jelentős, jelentős, közepes, alacsony és jelentéktelen, az egyes besorolásokhoz
pénzügyi összeget rendeltünk. A második szempont az előfordulás valószínűsége, szintén ötfokú skálán: nagyon valószínű,
valószínű, közepes valószínűség, alacsony valószínűség és nagyon alacsony valószínűség. E szempontok összessége alapján
határozzuk meg, hogy egy fenntarthatósági kérdés milyen mértékben lényeges a vállalat pénzügyi működése szempontjából.
50
Az azonosított hatások, kockázatok és lehetőségek listáját az AutoWallis Kockázatkezelési bizottságának 2024. szeptember 19-i
ülésén hagyta jóvá a testület.
Az eredményül kapott lényeges témákban és az azokat alkotó altémákban határoztuk meg a különböző hatásokat, kockázatokat és
lehetőségeket (Impacts, Risks, Opportunities, IRO). A hatások esetében az AutoWallis által a környezetre és a társadalomra
gyakorolt pozitív és a negatív hatásokat egyaránt figyelembe vettük. Különös figyelmet fordítottunk a saját- és az értékláncunk
munkaerejének emberi jogi vonatkozásaira a felmerülő potenciális hatások részletes vizsgálatával, a biztosított
munkakörülményekkel kapcsolatos hatásokra, továbbá a Csoportunk által végzett tevékenység direkt és indirekt környezeti
hatásaira. Az AutoWallis által forgalmazott termékek és biztosított szolgáltatások a fogyasztókra és gfelhasználókra marginális
hatást gyakorolnak, többféle don. A mobilitási szolgáltatások és a kereskedelmi tevékenységek során a flottában található, illetve
a kereskedelmi egységek által értékesített gépjárművek biztonsági jellemzői jelentősen hozzájárulnak a közlekedésbiztonsághoz,
csökkentve a balesetek kockázatát. Az alkatrészértékesítés és szervizszolgáltatások magas minősége és szakszerűsége biztosítja
a járművek hosszabb élettartamát és üzembiztonságát, ezáltal csökkentve a fogyasztók karbantartási költségeit és a váratlan
meghibásodások esélyét. Emellett a gépjárművek energiahatékonysága nemcsak a végfelhasználók üzemanyag-költségeit
csökkenti, hanem a környezeti terhelést is mérsékli, elősegítve ezzel a fenntartható közlekedést.
A fenntarthatósági hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítása és értékelése része a vállalati kockázatkezelési folyamatnak,
ügyelve arra, hogy az általános kockázati profil és kockázatkezelési folyamatok alapelvei a fenntarthatósági témák értékelése esetén
is érvényesüljenek. A hatások, kockázatok és lehetőségek értékelésében a kockázatkezelésért felelős szakértő kolléga, valamint a
Kockázatkezelési Bizottság is részt vesz. A fenntarthatósági hatások, kockázatok és lehetőségek azonosításának folyamatainkban
való integráltságának további fejlesztése a 2025-ös év feladata. A lényegességi elemzés döntési folyamatokba való beépüléséről
további információt osztunk meg a jelentés GOV-5 közzététele alatt.
Az Igazgatóság határozza meg a Kockázatkezelő Bizottság éves programját és ügyrendjét, amely alapján a Bizottság az adott évben
végzi munkáját. A Kockázatkezelési Bizottság évente legalább kétszer tesz jelentést az Igazgatóság felé, irányítja a kockázatkezelési
folyamatokat, felügyeli a haladást, és jelenti az általa feltárt kockázatokat. Az Igazgatóság ez alapján határozza meg a
munkaprogramját és a szükséges intézkedéseket.
Az első fenntarthatósági jelentésben bemutatásra kerül a lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosításának és
értékelésének folyamata, aminek változása esetén azt a releváns jelentésekben részletesen bemutatjuk majd, kitérve a változások
és módosítások okára, mértékére és időpontjára. A folyamat felülvizsgálatát az AutoWallis Csoport a 2025-ös évben tervezi.
Az elemzésünk során azonosított lényeges témaköröket és az azokhoz kapcsolódó hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket
jelentésünk későbbi szakaszaiban részletesen bemutatjuk.
A lényegességi elemzés eredményeképp azonosított lényeges témák az alábbiak:
Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás
Az éghajlatváltozás mérséklése-
Energia
Hulladék
Munkafeltételek (Saját munkaerő)
Egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség (Saját munkaerő)
Munkafeltételek (Értékláncban dolgozók)
A fogyasztókra és/vagy a végfelhasználókra gyakorolt, tájékoztatással kapcsolatos hatások
A fogyasztók és/vagy végfelhasználók személyes biztonsága
Vállalati kultúra
A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok kezelése, beleértve a fizetési gyakorlatokat is
A lényeges témákban azonosított hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket az alábbi táblázatban foglaltuk össze, figyelembe véve
a hatás előfordulásának helyét.
Lényeges témakör
Besorolás
Előfordulás
helye
Időtáv
Hatás, kockázat vagy lehetőség leírása
Rövidtáv
(0-1 év)
Középtáv
(1-5 év)
Hosszútá
v
(5-25 év)
Az éghajlatváltozáshoz
való alkalmazkodás
Aktuális
kockázat
Saját
működés
x
x
Az éghajlatváltozás miatt növekvő hűtési és fűtési
igények jelentősen velhetik az autókereskedések
üzemeltetési költségeit, különösen, ha nem
használnak megújuló energiaforrásokat.
Az éghajlatváltozás
mérséklése
Aktuális
lehetőség
Saját
működés
x
x
A szabályozási változások és a környezettudatos
vásárlók igényeinek növekedése lehetőséget biztosít
az AutoWallis számára, hogy bővítse elektromobilitási
szolgáltatásaikat. Ez magában foglalja az elektromos
autók és töltők értékesítését, valamint kapcsolódó
51
szolgáltatások nyújtását. Az elektromos járművekre
vonatkozó kormányzati ösztönzők és kedvezmények
növelhetik az értékesítést, mert vonzóbbá teszik az
elektromos autókat a vásárlók számára, ami növeli az
érdeklődést és a keresletet.
Aktuális
negatív
hatás
Saját
működés
x
Az AutoWallis karbonlábnyoma elsősorban a céges
autók üzemanyag-fogyasztásból és a tulajdonolt vagy
bérelt ingatlanok földgázhasználatából ered, valamint
az európai nagykereskedelmi szállítmányozásból
származó CO2-kibocsátások is beletartoznak.
Aktuális
negatív
hatás
Értéklánc
x
A gépjárműgyártás jelentős szén-dioxid-kibocsátással
jár, amelynek legnagyobb hatásai a nyersanyagok
kitermelése, feldolgozása és a gyártási folyamatok
során jelentkeznek. A kibocsátások továbbá az
alkatrészek és járművek szállítása (hajózás és közúti
szállítás) miatt is keletkeznek.
Aktuális
negatív
hatás
Értéklánc
x
x
A fosszilis üzemanyagú járművek üzemeltetése
magas szén-dioxid-kibocsátással jár.
Aktuális
pozitív
hatás
Értéklánc
x
x
x
Elektromos járművek értékesítésével az AutoWallis
hozzájárul az ÜHG-kibocsátások csökkentéséhez,
hiszen az elektromos járművekhez - amennyiben
üzemeltetésük során használt elektromos áram
megújuló energiaforrásokból származik - nem köthető
a szén-dioxid-kibocsátás.
Aktuális
pozitív
hatás
Értéklánc
x
x
x
Az AutoWallis carsharing szolgáltatása csökkenti az
egyéni autótulajdonlás szükségességét, ezáltal
mérsékelve a forgalmat és a szén-dioxid-kibocsátást.
Emellett a carsharing szolgáltatás elősegíti az
elektromos járművek használatát, tovább csökkentve
a környezeti terhelést.
10
Energia
Aktuális
lehetőség
Saját
működés
x
x
x
Az energiahatékonysági fejlesztések és a megújuló
energiaforrások használata hosszú távon csökkentheti
az energiaköltségeket és növelheti a működési
hatékonyságot. Például a napelemek telepítése
csökkentheti a villamosenergia-költségeket, míg a
LED világítás csökkentheti az energiaköltségeket és a
karbantartási igényeket.
Hulladék
Aktuális
negatív
hatás
Értéklánc
x
x
x
Az AutoWallis termékeihez kapcsolódó környezeti
hatás megítélése megjelenik, azonban a
terméktervezésre és anyagfelhasználásra ráhatásuk
nincsen, ez kockázatot jelenthet.
Munkakörülmények
(Saját munkaerő)
Aktuális
kockázat
Saját
működés
x
x
x
A munkavédelmi irányítási rendszer hiánya növelheti
biztonsági szabályok figyelmen kívül hagyását, így a
balesetek számát, amely jogi következményekkel,
peres eljárásokkal és pénzbírságokkal járhat, valamint
negatívan befolyásolja a vállalat hírnevét.
Negatív
aktuális
hatás
Saját
működés
x
x
x
A munkavédelmi irányítási rendszer hiánya növelheti
biztonsági szabályok figyelmen kívül hagyását, így a
balesetek számát, amely jogi következményekkel,
peres eljárásokkal és pénzbírságokkal járhat, valamint
negatívan befolyásolja a vállalat hírnevét.
Egyenlő násmód és
lehetőségek
(Saját munkaerő)
Aktuális
pozitív
hatás
Saját
működés
x
x
x
Az AutoWallis aktívan törekszik a női munkavállalók
arányainak növelésére, melynek segítségével növeli a
munkavállalói sokszínűséget, a kreativitást és egy, a
dolgozók számára vonzóbb munkakörnyezetet teremt,
ami befolyásolja a tehetségek bevonását és
megtartását is.
Aktuális
pozitív
hatás
Saját
működés
x
x
x
Sokszínű, mindenki számára elérhető
képzéspalettával, pozícióspecifikus tréningekkel,
vezetői tréningekkel és rendszeres vizsga-alapú
számonkéréssel, az AutoWallis biztosítja és segíti a
munkavállalók tudásalapú fejlődését. Ez hatást fejt ki
a dolgozók munkamoráljára mely egy vidámabb és
professzionálisabb tudásalapú dolgozói bázist biztosít.
10
Egy autómegosztó jármű akár 16 hagyományosan birtokolt autót is kivált, Euro6-os és elektromos autók révén pedig jelentősen csökkentjük a károsanyag-kibocsátást, összehasonlítva a hazánkban átlagosan 15,8
éves, hagyományos hajtásláncú autókkal (melyek Euro3-4 motorral rendelkeznek, és kibocsátásuk akár 5-6-szor nagyobb lehet az Euro6-os motorokéhoz képest
52
Munkakörülmények
(Értékláncban
dolgozók)
Aktuális
kockázat
Saját
működés
x
x
x
Amennyiben az autóipari értékláncban dolgozók
számára a biztonsági előírások nem megfelelőek, az
értékláncban dolgozók munkahelyi baleseteknek és
sérüléseknek lehetnek kitéve, ami hosszú távon
negatívan befolyásolja az értékláncot.
A fogyasztókra és/vagy
a végfelhasználókra
gyakorolt,
tájékoztatással
kapcsolatos hatások
Aktuális
pozitív
hatás
Saját
működés
x
x
x
Az ügyféladatok biztonságos kezelése, a bizalmas
információk védelme, a fokozott adatvédelmi
intézkedések növelik az AutoWallisba fektetett
ügyfélbizalom mértékét, mely versenyelőnyhöz
segítheti a vállalatot.
A fogyasztókra és/vagy
a végfelhasználókra
gyakorolt,
tájékoztatással
kapcsolatos hatások
Aktuális
pozitív
hatás
Saját
működés
x
x
x
Aktív bevonódás a leányvállalatok átvilágításába,
rendszeres auditok a harmadik fél bevonásával növelik
az átláthatóságot, segítik kiszúrni a potenciális
gyengeségeket és erősségeket, és reziliensebbé
teszik a vállalatot az adatvédelmi problémákkal
szemben.
A fogyasztókra és/vagy
a végfelhasználókra
gyakorolt,
tájékoztatással
kapcsolatos hatások
Aktuális
pozitív
hatás
Saját
működés
x
x
x
Az AutoWallis szolgáltatásaival kapcsolatos
információk elérhetősége, vagy az értékesített
gépjárművekkel kapcsolatos információk a vásárlók
számára való transzparens, őszinte rendelkezésre
bocsájtása átlátható és egyértelmű iránymutatást ad a
végfelhasználók számára, mely társadalmi előnyként
értelmezhető.
A fogyasztókra és/vagy
a végfelhasználókra
gyakorolt,
tájékoztatással
kapcsolatos hatások
Aktuális
pozitív
hatás
Saját
működés
x
x
x
Mindig elérhető, átláthatóan strukturált ügyfélszolgálat
üzemeltetése megalapozza a felhasználói élményt,
mely végsősoron kihat az ügyfélelégedettségre, és
növeli az AutoWallis reputációját, és eladásait.
Fogyasztók és/vagy
végfelhasználók
személyes biztonsága
Aktuális
lehetőség
Saját
működés
x
x
x
A Wigo carsharing esetében kiemelten fontos
figyelembe venni az autómegosztó szolgáltatás
biztonságát, mely kockázatokat rejthet magában. A
modern gépjárművek és a gépjárművek folyamatos
karbantartása elengedhetetlen a felhasználói
biztonság megteremtéséhez, mely segít csökkenteni a
súlyos balesetek számát.
Fogyasztók és/vagy
végfelhasználók
személyes biztonsága
Negatív
aktuális
kockázat
Saját
működés
x
x
x
Az eladott gépjárművek és az autómegosz
szolgáltatás járművei egyaránt szennyeznek, mely a
gumiabroncs kopásából és a káros ÜHG
kibocsájtásból származik. Ezeknek a
szennyezéseknek a végfelhasználókra a helyi
közösségekre gyakorolt hatása számottevő, mely
hosszútávon rontja az emberi egészséget és
megbetegedésekhez vezethet.
Vállalati kultúra
Aktuális
lehetőség
Saját
működés
x
x
x
A vállalati kultúra erősítése javítja a munkavállalói
elégedettséget és elősegíti az innovációt. A
sokszínűségre és befogadásra való fókuszálás
növelheti a márkahűséget és a pozitív piaci megítélést.
Etikai és Üzleti Magatartási Kódex létrehozása, etikus
üzleti kultúra (ún. compliance kultúra) fejlesztése;
Compliance funkció létrehozása, majd kiterjesztése a
teljes AutoWallis Csoportra figyelembevéve a helyi
sajátosságokat; Szabályzatok és folyamatok
megerősítése, megfelelőség (külső és belső
biztosítása), kontrollpontok beépítése; Munkavállalók
oktatása, Kockázatkezelési folyamatok felülvizsgálata
és erősítése; Belső ellenőrzések támogatása (ESG
megközelítés) és IT biztonság megalapozása tovább
erősítheti a pozitív vállalati kultúrát.
A beszállítókkal való
kapcsolat
menedzselése,
kifizetési gyakorlatok
Aktuális
pozitív
hatás
Saját
működés
x
x
x
A beszállítói kapcsolatok erősítése és a tisztességes
fizetési gyakorlatok javíthatják az ellátási lánc
hatékonyságát.
53
2. Környezet
2.1 Taxonómia jelentés
Bevezetés és jogi háttér bemutatása
Az EU Taxonómia rendelet (2020/852) megteremti a jogi keretet annak meghatározásához, hogy egy gazdasági tevékenység
környezeti szempontból fenntarthatónak minősül-e; vagyis egy beruházás környezeti szempontból fenntarthatónak minősül-e. A
rendelet előírja a hatálya alá tartozó pénzügyi és nem-pénzügyi jogalanyok számára, hogy közzétegyék, a jogalany tevékenységei
hogyan és milyen mértékben kapcsolódnak környezeti szempontból fenntartható gazdasági tevékenységekhez.
A rendelet biztosítja az átfogó jogi keretet és átfogó követelményeket, de nem határozza meg a technikai átvilágítási kritériumokat
vagy a közzétételeket. Számos felhatalmazáson alapuló rendelet (a továbbiakban: felhatalmazáson alapuló jogi aktus) kiegészíti a
Taxonómiai Rendeletet, és alapvető információkkal szolgál az abban rögzített elvek alkalmazásához. A felhatalmazáson alapuló jogi
aktusok meghatározzák azokat a kritériumokat, amelyek alapján értékelni kell a gazdálkodó egység gazdasági tevékenységeit (a
továbbiakban: „technikai átvilágítási kritériumok”), valamint a közzétételeket.
A jelentésünkben az alábbiakat vettük figyelembe:
- (EU) 2020/852 rendelet a fenntartható befektetések előmozdítását célzó keret létrehozásáról
- (EU) 2021/2139 felhatalmazáson alapuló jogi aktus (Climate Delegated Act)
- (EU) 2021/2178 felhatalmazáson alapuló jogi aktus (Disclosures Delegated Act)
- (EU) 2022/1214 felhatalmazáson alapuló jogi aktus (Complementary Climate Delegated Act)
- (EU) 2023/2485 felhatalmazáson alapuló jogi aktus (Complementary Climate Delegated Act kiegészítése)
- (EU) 2023/2486 felhatalmazáson alapuló rendelete
Taxonómiához igazítható tevékenységek
Gazdasági tevékenység
Leírás
6.5. Szállítás motorral, személyautóval és könnyű
kereskedelmi járművel (CCM*)
Az AutoWallis Csoporton belül az autókölcsönzéssel
/carsharinggel foglalkozó Társaságok rendelkeznek olyan M1
kategóriába sorolt járművel, melyet üzemeltet és bérbead.
7.2. Meglévő épület felújítása (CCM*/CCA**)
Az AutoWallis Csoport több, saját tulajdonban álló, meglévő
épület felújítását készítette elő, és végeztette el megbízóként.
8.1. Adatfeldolgozási szolgáltatás (CCM*)
A Net Mobilitás Zrt. üzemelteti a Jóautók.hu és auto-licit.hu
internetes platformot.
5.4 Használt cikkek értékesítése (CE***)
Az AutoWallis Csoport egyik fő tevékenységéből adódóan
használtautó értékesítéssel foglalkozik.
*CCM - Az éghajlatváltozás mérséklése
“*CCA -Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás
***CE -A körforgásos gazdaságra való átállás
A fenti tevékenységeket vizsgáltuk tovább az EU Taxonómia szerint meghatározott technikai szűrési kritériumoknak megfelelően:
jelentős hozzájárulás, DNSH (jelentőst károkozás elkerülése) és minimum társadalmi biztosítékok.
Sor
A Nukleáris energiával összefüggő tevékenységek
1
A vállalkozás olyan innovatív villamosenergia-termelő létesítményekre irányuló kutatási, fejlesztési,
demonstrációs és gyakorlati megvalósítási tevékenységet végez, finanszíroz vagy ilyen tevekénységekkel
szembeni kitettségekkel rendelkezik, amelyek nukleáris folyamatokból állítják elő az energiát, és amelyekben a
nukleáris üzemanyagciklusban minimális mennyiségű hulladék képződik.
Nem
2
A vállalkozás olyan, az elérhető legjobb technológiákat alkalmazó új nukleáris létesítmények építését és
biztonságos üzemeltetését vagy e létesítmények biztonsági szempontú korszerűsítését végzi, finanszírozza vagy
ilyen tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik, amelyek célja villamos energia vagy folyamathő
előállítása, ideértve a távfűtés és az ipari folyamatok, például a hidrogénfejlesztés céljára folytatott
energiatermelést is.
Nem
3
A vállalkozás olyan meglévő nukleáris létesítmények építését és biztonságos üzemeltetését vagy e létesítmények
biztonsági szempontú korszerűsítését végzi, finanszírozza vagy ilyen tevekénységekkel szembeni kitettségekkel
rendelkezik, amelyek célja villamos energia vagy folyamathő előállítása az atomenergia segítségével, ideértve a
távfűtés es az ipari folyamatok, például a hidrogénfejlesztés céljára folytatott energiatermelést is.
Nem
54
Sor
A fosszilis eredetű gázokkal összefüggő tevékenységek
4
A vállalkozás olyan villamosenergia-termelő létesítmények építését vagy üzemeltetést végzi, finanszírozza vagy
ilyen tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik, amelyek fosszilis eredetű gáznemű tüzelőanyagok
hasznosításával állítanak elő villamos energiát
Nem
5
A vállalkozás fosszilis eredetű gáznemű tüzelőanyagokat hasznosító kapcsolt hő- vagy hűtésenergia- és
villamosenergia-termelő létesítmények építését, átalakítását és üzemeltetését végzi, finanszírozza vagy ilyen
tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik.
Nem
6
A vállalkozás olyan hőtermelő létesítmények építését, átalakítását vagy üzemeltetését végzi, finanszírozza vagy
ilyen tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik, amelyek fosszilis eredetű gáznemű tüzelőanyagok
hasznosításával állítanak elő hő- vagy hűtési energiát.
Nem
Taxonómiához igazodó tevekénységek vizsgálata
Minimum társadalmi biztosítékok
Csoportszinten vizsgáltuk a meglévő belső előírások és szabályzatok alapján (így pl.: etikai kódex, beszerzési politika stb.), hogy
működésünk illeszkedik-e az OECD
11
és UNGP
12
a témakörrel kapcsolatos iránymutatásaival az alábbi témakörökben:
emberi jogok (beleértve a munkavállalói és fogyasztói jogokat),
adózás,
tisztességes verseny,
vesztegetés és zsarolás.
Fenntarthatósági jelentésünk tartalmazza azokat az emberi és munkavállalói jogokra vonatkozó kitételeket [S1-1], melyeket a
munkahelyi biztonság, egészség, bevonás vagy éppen az edukáció ad. A vizsgálat szempontjából fontos, hogy jelenleg nem jelennek
meg az alábbi témák a belső politikákban, mint az emberkereskedelem, kényszermunka, gyermekmunka, kiszolgáltatottság
kockázatának kitett munkavállalók befogadása.
A kritériumrendszerekre vonatkozóan az AutoWallis csoport etikai és beszerzési szabályzatai állnak rendelkezésre, melyek taglalják
és magába foglalják a fenti területek nagy részét. Fontos azonban kiemelni, hogy ezek jelenleg is felülvizsgálat alatt állnak, hogy
megfeleljenek nem csak a jelenlegi világpiaci helyzetnek, de többek között a fenti MSS kritériumoknak is.
A fentiek alapján a minimum társadalmi biztosítékoknak jelenleg még nem felelünk meg.
Technikai szűrési feltételek
2024-ben elkészültek az épületekre, valamint a főtevékenységre vonatkozó klímakockázati felmérés, mely elősegíti az
éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás igazodási vizsgálatnak történő megfelelést.
Motorkerékpárok, személygépkocsik és könnyű haszongépjárművek által végzett szállítás (CCM)
A vállalat csoportban levő, bérbeadással foglalkozó leányvállalatok rendelkeznek olyan M1 kategóriájú járművekkel, amelyek CO2-
kibocsatasa alacsonyabb, mint 50gCo2/km. Ahogy az [E5-1]-es fejezetben is taglaltuk részletesen: az újrahasznosítási arany 95%,
de az egyes márkák és típusok függvényében változik. Az autógyártóknak és szerződéses partnereiknek szigorú újrahasznosítási,
visszanyerési és ártalmatlanítási célokat kell elérniük - 2006. január 1-től a gépjárművek súlyának 85%-át, 2015-től pedig 95%-át. A
márkák nagykereskedőinek biztosítaniuk kell a forgalmazott márkák roncsautóinak díjmentes átvételét.
Meglévő épületek korszerűsítése (CCM I CCA)
Az AutoWallis csoport a tulajdonában lévő meglévő ingatlanok felújítására vonatkozóan pénzügyi elszámolását is (capex szinten) a
9/2023. (V. 25.) ÉKM rendeletben megfogalmazott definíciók szerint végzi. Az AutoWallis csoport elvégezte a klímakockázat-
elemzést. A kockázatelemzési dokumentum 6.1-es számú melléklete tartalmazza az egyes épületeket, leírásukat. Továbbá tartozik
egy általános kockázat-értékelési, valamint javaslati fejezet, melyben a jövőbeni, AutoWallisra és meglévő állományukra kifejtett
lehetőségeket összegzik. Az épületekre vonatkozóan jellemzően nincs birtokunkban olyan szaki specifikáció, termék adatlap lista,
amely alapján kizárólagosan beazonosíthatóak az egyes szaniterek víz használati mértékét a felújított épületekben. A DNSH-
vizsgálat vizek védelme, szennyezes és körforgásos gazdaságra való átállásra vonatkozó követelményeire vonatkozóan nem áll
jelen pillanatban megfelelő adat rendelkezésre.
11
https://mneguidelines.oecd.org/due-diligence-guidance-for-responsible-business-conduct.htm
12
https://www.ohchr.org/sites/default/files/documents/publications/guidingprinciplesbusinesshr_en.pdf
55
Adatfeldolgozási szolgáltatás (CCM)
Az adatközpontokra vonatkozón a jelentős kontribúciós elvárásokat, valamint a DNSH előírásoknak nem felel meg a végzett
tevékenység: a klíma kockázati elemzés nem terjed ki az infrastruktúrára, valamint bérelt felhőszolgáltatásként a körforgásos
gazdaságra való átállás részét nem relevánsnak ítéltük meg.
Használt cikkek értékesítése (CE)
Használtautó értékesítésünk materiális, itt minden esetben elvégezzük az előzetes átvizsgálást, tisztítást, esetleges szükséges
javítást, az értékesítést megelőzően. Mivel a tevékenység nem jár jelentős vízhasználattal, így a víz és tengeri erőforrások
fenntartható használata és védelme kritériumát nem tartottuk relevánsnak. A környezetszennyezés megelőzése és csökkentése
kritériumait vizsgáltuk, a vonatkozó elsősorban gumiabroncsokra vonatkozó adatgyűjtést fejlesztjük.
KPI-k vizsgálata
Az árbevételhez kapcsolódó KPI-k
Az (EU) 2020/852 rendelet 8. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett árbevételarányt a 2013/34/EU irányelv 2. cikkének 5.
pontjában meghatározott nettó árbevételnek a taxonómiához igazodó gazdasági tevékenységekkel összefüggő termékekből vagy
szolgáltatásokból köztük immateriális javakból származó része (számláló) és a nettó árbevétel (nevező) hányadosaként kell
kiszámítani. Az árbevétel az 1126/2008/EK bizottsági rendelettel elfogadott IAS 1 standard 82. bekezdésének a) pontja alapján
megjelenített bevételeket tartalmazza. A Csoport árbevételének részletes megbontását a Konszolidált pénzügyi kimutatások VII.1.
megjegyzése tartalmaz bővebb információt.
A tőkekiadásokhoz (CAPEX) kapcsolódó KPI-k
Nevező
A nevező a tárgyi eszközök és az immateriális eszközök pénzügyi év során bekövetkezett növekedéseit tartalmazza, az érintett
pénzügyi évre vonatkozó értékcsökkenés, amortizáció és többek között az átértékelésekből és értékvesztésekből eredő
újraértékelések figyelembevétele előtt, továbbá a valós érték változásai nélkül. A nevező a tárgyi eszközök és az immateriális
eszközök üzleti kombinációkból származó növekedéseit is tartalmazza.
A CAPEX az alábbiak alapján elszámolt költségeket tartalmazza:
a)
IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések standard 73. bekezdése e) pontjának i. és iii. alpontja;
b)
IAS 38 Immateriális javak standard 118. bekezdése e) pontjának i. alpontja;
c)
IFRS 16 Lízingek standard 53. bekezdésének h) pontja.
d)
IAS 40 Befektetési célú ingatlan standard 79. bekezdésének d) pontjának i. és ii. alpontja (bekerülésiérték-modell alkalmazása
esetén)
A CAPEX kétszeres beszámításának elkerülése érdekében a csoporton belül végzett CAPEX tételek kiszűrésre kerülnek a nevezőből
illetve biztosítjuk, hogy a kiadásokat egy gazdasági tevekénység alapján soroljuk be, ahelyett, hogy bb tevekénység között
osztanánk fel őket. Az egyes tevékenységekhez kapcsolódó tőkekiadások környezeti célok szerinti megbontására nincs megbízható
kimutatása a Csoportnak, amennyiben több környezeti célt is szolgál.
Számláló
Olyan eszközökhöz kapcsolódó beruházások, és ELÁBÉ, amelyek a taxonómia-igazítható tevékenységekhez kapcsolódnak.
Ezen kívül nincs taxonómia-igazodási transzformációra vonatkozó terve az igazítható tevékenységekre vonatkozóan a Csoportnak.
A Csoportban felmerült tőkekiadások részletezését a Konszolidált nzügyi kimutatások VIII.1.-2. valamint VIII.5. megjegyzése
tartalmaz bővebb információt.
Működési kiadásokhoz (OPEX) kapcsolódó KPI
Nevező
A nevező a Csoportban 2024. évben elszámolt működési kiadásokat tartalmazza (magába foglalja az anyagköltséget, igénybe vett
szolgáltatásokat, eladott áruk beszerzési értékét, személyi jellegű ráfordításokat valamint értékcsökkenési leírást tartalmazza)
56
Számláló
Olyan eszközökhöz és fejlesztésekhez, az épületfelújítási intézkedésekhez, a rövid távú lízinghez, továbbá a karbantartáshoz és
javításhoz kapcsolódó közvetlen és javításhoz kapcsolódó közvetlen, nem tőkésített költségeket tartalmazza, valamint az ingatlanok,
gépek berendezések közé tartozó eszközöknek a vállalkozás vagy kiszervezés esetén, tevékenységeket végző harmadik fél
általi napi szervizelésével kapcsolatos minden olyan egyéb közvetlen kiadást, amely az ilyen eszközök folyamatos tényleges
működésének biztosításához szükséges. A használt cikkek értékesítése esetén a Csoportban eladott használt autók kivezetéskori
könyv szerinti értéke kerül figyelembevételre. Az adatfeldolgozáshoz kapcsolódó költségek magukba foglalják a tevékenység
működtetéséhez szükséges személyi ill. anyagjellegű ráfordításokat. A szállítási tevékenységhez kapcsolódó működési kiadások
tartalmazzák a tevékenységgel szorosan összefüggő anyagjellegű (pl.: üzemanyagköltség, igénybe vett szolgáltatások),
személyjellegű ráfordítások és értékcsökkenési leírást.
R&D egyáltalán nincs jelen, vagy nem materiális ezeknél a tevekénységeknél. Ezen kívül nincs taxonómia igazodási transzformációra
vonatkozó terve az igazítható tevekénységekre vonatkozóan a Csoportnak.
Az igazítható OPEX kétszeres beszámításának elkerülése érdekében biztosítjuk, hogy a kiadásokat egy gazdasági tevekénység
alapján soroljuk be, ahelyett, hogy több tevekénység között osztanánk fel őket.
Árbevétel aránya
CAPEX aránya
Opex aránya
Tevékenység
Taxonómiához
igazítható
célonként
Taxonómiához
igazodó
célonként
Taxonómiához
igazítható
célonként
Taxonómiához
igazodó
célonként
Taxonómiához
igazítható
célonként
Taxonómiához
igazodó
célonként
Az éghajlatváltozáshoz való
alkalmazkodás
0%
0%
0%
0%
0%
0%
Az éghajlatváltozás
mérséklése
1,98%
0%
75,75%
0%
2,16%
0%
A víz és a tenger erőforrások
fenntartható használata és
védelme
0%
0%
0%
0%
0%
0%
Körforgásos gazdaságra való
átállás
4,48%
0%
0%
0%
4,73%
0%
Biológiai sokféleség és
ökoszisztémák védelme és
helyreállítása
0%
0%
0%
0%
0%
0%
A környezetszennyezés
megelőzése és csökkentése
0%
0%
0%
0%
0%
0%
57
Mellékletek
2024-es pénzügyi év Árbevétel
Gazdasági tevékenység (1)
Kód
(2)
Abszolút
bevétel (3)
Bevét
el %
(4)
CCM (5)
CCA
(6)
WTR
(7)
PPC
(8)
CE
(9)
BIO
(10)
CCM
(11)
CCA
(12)
WTR
(13)
PPC
(14)
CE
(15)
BIO
(16)
MSS
(17)
Igazodó
tevékenys
ég aránya
a teljes
bevételhe
z,
FY23 (18)*
E
(20)
T
(21)
Text
millió Ft
%
%
%
%
%
%
%
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
%
E
T
A. TAXONÓMIÁHOZ-IGAZODÓ TEVÉKENYSÉGEK
A.1. Környezeti szempontból fenntartható tevékenységek (Taxonómiához igazodó)
Környezeti szempontból fenntartható tevékenységek bevétele
(Taxonómiához-igazodó) (A.1)
0.00
0,00
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
Y
Y
Y
Y
Y
Y
0%
0%
0%
A.2 Taxonómiához-igazítható, de környezetileg nem fenntartható tevékenységek) (nem Taxonómiához-igazodó
tevékenységek)
Szállítás motorral, személyautóval és könnyű kereskedelmi
járművel
6.5
7 368
2%
2%
Adatfeldolgozás, hosting és kapcsolódó tevékenységek
8.1
344
0%
0%
Használt cikkek értékesítése
5,4
19 082
5%
N/A
Taxonómiához-igazítható, de környezetileg nem fenntartható
tevékenységek árbevétele (Taxonómiához nem-igazodó
tevékenységek) (A.2)
26 794
7%
2%
Összesen (A.1+A.2)
26 794
7%
2%
B. TAXONÓMIÁHOZ NEM-IGAZíTHATÓ TEVÉKENYSÉGEK
Taxonómiához nem igazítható tevékenységek összes bevétele
371 666
93%
Összesen (A+B)
398 460
100%
58
2024-es pénzügyi év CAPEX
Gazdasági tevékenység (1)
Kód
(2)
Abszolút
bevétel (3)
Bevét
el %
(4)
CCM (5)
CCA
(6)
WTR
(7)
PPC
(8)
CE
(9)
BIO
(10)
CCM
(11)
CCA
(12)
WTR
(13)
PPC
(14)
CE
(15)
BIO
(16)
MSS
(17)
Igazodó
tevékenys
ég aránya
a teljes
CAPEX-
hez,
FY23 (18)*
E
(20)
T
(21)
Text
millió Ft
%
%
%
%
%
%
%
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
%
E
T
A. TAXONÓMIÁHOZ-IGAZODÓ TEVÉKENYSÉGEK
A.1. Környezeti szempontból fenntartható tevékenységek (Taxonómiához igazodó)
Környezeti szempontból fenntartható tevékenységek CAPEX-e
(Taxonómiához-igazodó) (A.1)
0.00
0,00
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
Y
Y
Y
Y
Y
Y
0%
0%
0%
A.2 Taxonómiához-igazítható, de környezetileg nem fenntartható tevékenységek) (nem Taxonómiához-igazodó
tevékenységek)
Szállítás motorral, személyautóval és könnyű kereskedelmi
járművel
6.5
11 599
75%
73%
Meglévő épület felújítása
7.2
54
0%
1%
Adatfeldolgozás, hosting és kapcsolódó tevékenységek
8.1
104
1%
1%
Taxonómiához-igazítható, de környezetileg nem fenntartható
tevékenységek árbevétele (Taxonómiához nem-igazodó
tevékenységek) (A.2)
11 757
76%
76%
Összesen (A.1+A.2)
11 757
76%
76%
B. TAXONÓMIÁHOZ NEM-IGAZíTHATÓ TEVÉKENYSÉGEK
Taxonómiához nem igazítható tevékenységek összes bevétele
3 763
24%
Összesen (A+B)
15 520
100%
59
2024-es pénzügyi év OPEX
Gazdasági tevékenység (1)
Kód
(2)
Abszolút
bevétel (3)
Bevét
el %
(4)
CCM (5)
CCA
(6)
WTR
(7)
PPC
(8)
CE
(9)
BIO
(10)
CCM
(11)
CCA
(12)
WTR
(13)
PPC
(14)
CE
(15)
BIO
(16)
MSS
(17)
Igazodó
tevékenys
ég aránya
a teljes
Opexhez
FY23
(18)*
E
(2
0)
T
(21)
Text
millió Ft
%
%
%
%
%
%
%
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
%
E
T
A. TAXONÓMIÁHOZ-IGAZODÓ TEVÉKENYSÉGEK
A.1. Környezeti szempontból fenntartható tevékenységek (Taxonómiához igazodó)
Környezeti szempontból fenntartható tevékenységek operatív
költségei (Taxonómiához-igazodó) (A.1)
0.00
0,00
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
Y
Y
Y
Y
Y
Y
0%
0
%
0%
A.2 Taxonómiához-igazítható, de környezetileg nem fenntartható tevékenységek) (nem Taxonómiához-igazodó tevékenységek)
Szállítás motorral, személyautóval és könnkereskedelmi
járművel
6.5
7 849
2%
2%
Adatfeldolgozás, hosting és kapcsolódó tevékenységek
8.1
479
0%
0%
Használt cikkek értékesítése
5,4
17 388
5%
N/A
Taxonómiához-igazítható, de környezetileg nem fenntartható
tevékenységek árbevétele (Taxonómiához nem-igazodó
tevékenységek) (A.2)
25 716
7%
2%
Összesen (A.1+A.2)
27 394
7%
2%
B. TAXONÓMIÁHOZ NEM-IGAZíTHATÓ TEVÉKENYSÉGEK
Taxonómiához nem igazítható tevékenységek összes bevétele
359 368
93%
Összesen (A+B)
385 084
100%
CCM Éghajlatváltozás mérséklése
E - Lehetővé tévő (támogató) tevékenység
CCA - Alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz
T - Átállási (transitional) tevékenység
WTR - Víz és tengeri erőforrások fenntartható használata és védelme
Y - Igen, taxonómiához-igazítható és taxonómiához-igazodó tevékenység
PPC - A környezetszennyezés megelőzése és csökkentése
N - Nem, taxonómiához-igazítható, de taxonómiához nem-igazodó tevékenység
CE - Körforgásos gazdaságra való átállás
E - Lehetővé tévő (enabling) technológia
BIO - A biológiai sokféleség és az ökoszisztémák védelme és helyreállítása
MSS - Minimum társadalmi biztosítékok
60
2.2 Éghajlatváltozás
2.2.1 A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző
mechanizmusokba
[GOV-3.-E1]
Jelentésünk 1.2.3. fejezetében részletesen beszámolunk a fenntarthatósági szempontok megjelenéséről a vezetők
javadalmazásában.
2.2.2 Az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó átállási terv
[E1-1]
Az AutoWallis csoport a 2024-es üzleti év során nem rendelkezett az éghajlatváltozás rséklését célzó átállási
tervvel, annak kidolgozását a tárgyévben megkezdte és elfogadását a 2025-ös üzleti évben tervezi. Az átállási terv
kidolgozásának részeként az ÜHG kibocsátás bázis is meghatározásra kerül, ez várhatóan a 2025-ös év lesz. A
folyamat során meghatározásra kerülnek a karbonkibocsátás-csökkentési célok a 2030-as és 2050-es céldátumok
vonatkozásában.
A döntés mögött álló okok, hogy a Csoport 2024-es évben történő dinamikus üzleti expanzió során a vállalat
tevékenysége 3+5 új csehországi telephellyel és számos új autómárka bevonásával bővült. Az akvizícióval érintett
kiskereskedelemmel és szerviz tevékenységgel foglalkozó gek ingatlanokkal, technológiai berendezésekkel is
rendelkeznek, amelyek karbonkibocsátási adatai részben a 2025-ös év során kerülnek majd bele a cégcsoport
karbonleltárába.
Mindemellett megtörtént a mobilitási üzletág integrációja, amely jelentős szervezeti és tervezési átalakításokat
igényelt. Ez lehetővé tette a különböző mobilitási szolgáltatások közötti szinergiák kihasználását, amelyek a
karbonkibocsátás csökkentése szempontjából a várakozások szerint jelentősek lehetnek, azonban ezt adatok
szintjén csak a következő években lehet majd alátámasztani. Már a 2024-es adatainkban is látható, hogy a kisebb
flottamérettel több bérleti eseményt tesz lehetővé. A rugalmasan igénybevehető car sharing és autó bérlési
szolgáltatások egy a felhasználó igényeihez sokkal inkább igazítható szolgáltatási portfoliót tesz lehetővé, ami a
városi és hosszabb távokon történő autózási igényekre a leginkább energiahatékony választást teszi lehetővé. Az
ügyfelek edukációja is kiemelt cél a következő évekre, az ügyfelek preferenciájának átalakítása nélkül a cég nem
tud a kibocsátás csökkentési vállalásokat a területen elfogadni.
A szervezeti változások okán szükségessé vált az újonnan megszerzett ingatlanok, technológiai folyamatok és
berendezések részletes energiahatékonysági vizsgálata, amely a 2025. Q1 időszakban megtörténik, valamint az
energiahatékonysági intézkedések és az üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátás csökkentési potenciáljának
meghatározása. Ezek az intézkedések az eddigi vizsgálatok kiegészítéseként szolgálnak, elősegítve egy átfogó
intézkedési terv kidolgozását, amelyet az Igazgatóság később jóváhagyhat.
2.2.3 Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a
stratégiával és az üzleti modellel
[ESRS 2 SBM-3.-E1]
A cégcsoport 2024. második felében az ESG beszámolási folyamatra felkészülés részeként elkészítette az
Éghajlatváltozási kockázati és sérülékenységi vizsgálatot (Climate Risk Assessment, a továbbiakban CRA
dokumentum) egy külső szakértő csapat bevonásával. A meteorológus-klímakutatóból, közlekedés és energetikai
mérnök szakemberekből álló szakmai team a cégcsoport tevékenységeit, ingatlanvagyonát tekintette át azok
földrajzi elhelyezkedése alapján, valamint a felmérés célja volt, hogy az AutoWallis cégcsoport üzleti folyamatai és
ingatlanjai számára az éghajlatváltozásból eredő kockázatokat és sérülékenységi potenciált feltárja, és ezeknek a
kezelésére javaslatokat fogalmazzon meg. A dokumentum közzétételre került a vállalat honlapján, és a következő
linken érhető el:
https://autowallis.com/esg-jelentes/
Az EU 2020/852-es számú, ún. Taxonómia-rendelete alapján készített vizsgálat módszertanát a Magyar
Szabványok között is szereplő MSZ EN ISO 14091 (ISO 14091:2021) szabvány alapján az AutoWallis cégcsoportra
vonatkozóan került kidolgozásra, figyelembe véve a vállalatcsoport adottságait, működési tulajdonságait. Az
61
értékelés a sérülékenységgel, a környezeti hatásokkal és a kockázatfelméréssel kapcsolatos irányelveket foglalja
össze.
A cégcsoport kiskereskedelmi üzletága tekintetében a klímakockázati értékelés során az üzletág által használt
ingatlanok a legérzékenyebbek az éghajlatváltozási kockázatokra, amelyekben autószalonok, részben szervizek
és egyes esetekben festő és fényező részlegek illetve irodák működnek.
A vállalat jelenlegi bérelt ingatlan állománya nem tekinthető olyan hosszútávú vállalásnak, hiszen általában 3-5
éves bérleményi időszakokról beszélhetünk, amely indokolná az ingatlanok érzékenységi vizsgálatba történő
bevonását.
Az értékelésbe a cégcsoport saját tulajdonú ingatlanait vontuk be, mert ezek az ingatlanok hosszú időtávon
kapcsolódnak a cégcsoport működéséhez, így éghajlati kockázatok és az alkalmazkodási stratégia szempontjából
is relevánsak. Tekintettel arra, hogy az ingatlanberuházások legalább 60 éves időtávban gondolkoznak, ezért a
cégcsoport ingatlanokkal kapcsolatos klímakockázatait legalább ilyen időtávon kell vizsgálni.
Az ingatlanokat az alábbi táblázat tartalmazza:
13
Ingatlan címe
Típusa
Építés éve
1.
9028 Győr, Külső
Veszprémi út 1-3.
Parkoló
2005
2.
9028 Győr, Külső
Veszprémi út 5.
Irodaépület
2007
3.
9028 Győr, Külső
Veszprémi út 6.
Bemutatóterem, szerviz
2005
4.
9200 Mosonmagyaróvár
Szekeres R. u 17.
Bemutatóterem, szerviz
2004
5.
9400 Sopron, Balfi út
162.
Bemutatóterem, szerviz
2004
6.
9700 Szombathely,
Vásártér u. 3.
Bemutatóterem, szerviz
2004
7.
2220 Vecsés, Széchenyi
u. 56.
Autókölcsönző
Felújítás
8.
1044 Budapest, Váci út
76-80
Bemutatóterem, szerviz
2021
9.
1106 Budapest, Kerepesi
út 85.
Bemutatóterem, szerviz
1970
10.
1143 Budapest, Hungária
körút 95
Bemutatóterem, szerviz
2016
11.
1117 Budapest, Építész
u. 40-44
Bemutatóterem, szerviz
2026
12.
Ljubljana, Szlovénia
Celovska 182
Bemutatóterem, szerviz
1980
13.
Ljubljana, Szlovénia
Latinski trg 5.
Bemutatóterem, szerviz
2016
14.
Trzin, Szlovénia
Ljublanska cesta 24.
Bemutatóterem, szerviz
15.
Nova Gorica, Szlovénia,
Industrijska cesta 9.
Bemutatóterem, szerviz
Az AutoWallis csoport saját tulajdonú ingatlanainak földrajzi elhelyezkedése alapján három csoportra oszthatók:
budapesti, északnyugat-magyarországi, illetve a szlovéniai ingatlanok.
13
Nem tartalmazza a 2024. év végi Milan Kral akvizíció során megszerzett ingatlanokat.
62
Éghajlattal kapcsolatos lényeges kockázatok
A következő táblázat ismerteti a vállalat által azonosított, éghajlattal kapcsolatos lényeges kockázatokat, illetve,
hogy a jogalany az egyes kockázatokat éghajlattal kapcsolatos fizikai kockázatnak vagy éghajlattal kapcsolatos
átállási kockázatnak tekinti.
Krónikus
jelenségek
Kockázati tényező részletesebb leírása
Milyen típusú
éghajlattal
kapcsolatos
kockázat?
(átállási / fizikai)
Hőstressz
A bemutatótermeket, a szervizelési és autókölcsönzési
folyamatokat ellehetetleníti a magas hőmérséklet.
fizikai
Hőhullám
A tartósan magas hőmérséklet lassítja, vagy ellehetetleníti az
értékesítési, szervizelési, vagy a szolgáltatás nyújtását.
fizikai
Hőhullám
A tartósan magas hőmérsékletet a kritikus folyamatok esetében
aktív hűtőrendszerekkel kénytelen a cégcsoport kezelni.
átállási
Felhőszakadás,
villámárvíz, jégeső
A szabadban tárolt vagy szállítás alatt álló gépjárművek és eszközök
károsodnak, értéküket veszítik, a cégcsoport ingatlanjai
károsodnak.
fizikai
Szélvihar
A szabadban tárolt vagy szállítás alatt álló gépjárművek és eszközök
károsodnak, értéküket veszítik, a cégcsoport ingatlanjai
károsodnak.
fizikai
Erdő és bozóttűz
A szabadban tárolt gépjárművek és eszközök károsodnak, értéküket
veszítik, a cégcsoport ingatlanjai károsodnak.
fizikai
Árvíz
A szabadban tárolt gépjárművek és eszközök károsodnak, értéküket
veszítik, a cégcsoport ingatlanjai károsodnak.
fizikai
A reziliencia elemzés, tehát az éghajlatváltozási kockázatok felmérése a vállalatcsoport saját tulajdonú ingatlanaira,
a nagykereskedelmi szállítás, a kiskereskedelmi tevékenység és mobilitási üzletágra terjedt ki. Habár az adaptív
kapacitás feltárása egyelőre nem teljeskörű a cégcsoportnál, de a kockázatcsökkentési javaslatok az említett
folyamatokat teljes egészében lefedik.
Az elemzés során minden ingatlan esetében egyenként kerültek meghatározásra a lokációspecifikus éghajlati
kockázatok. A nagykereskedelmi tevékenységen belül a tengeri és a szárazföldi szállítási útvonalakat és logisztikai
csomópontok földrajzi elhelyezkedését vizsgáltuk a kockázatok értékelése során, amely részletesebben a Climate
Risk Assessment 1.6. pontjában található. A kiskereskedelmi tevékenység és a mobilitási szolgáltatások esetében
az érintett országok éghajlati kockázatait vizsgáltuk. Az EU Taxonómia rendelet módszertanával feltárt
kockázatokat a várható előfordulási gyakoriság és az üzletmenetre gyakorolt hatásuk alapján osztályoztuk, így
magas, közepes és alacsony kockázatokat azonosítottunk be.
A reziliencia elemzés során a magas és közepes kockázatokra tekintettel dolgoztunk ki a hatásláncon alapuló
kockázatcsökkentési intézkedéseket, amelyek révén az adott kockázattal szembeni ellenállóképesség fokozható.
Az éghajlatváltozási forgatókönyvek módszertanához a széles körben alkalmazott RCP globális forgatókönyveket
vettük a vizsgálataink során alapul, azok közül is egy pesszimista (RCP8.5) és egy mérsékeltebb változatot
(RCP4.5) alkalmaztunk. Mind a két globális forgatókönyvhöz széles körben áll rendelkezésre Kárpát-medence
leskálázás, így Magyarországra és a legtöbb paraméter esetében Szlovéniára is részletes területi felbontású adatok
állnak rendelkezésre a NATÉR adatbázisban. Ezek alapján minden ingatlan esetében egyenként kerültek
meghatározásra a lokációspecifikus éghajlati kockázatok, míg a nagykereskedelmi tevékenységen belül a tengeri
és a szárazföldi szállítási útvonalakat és logisztikai csomópontok földrajzi elhelyezkedését vizsgáltuk a kockázatok
értékelése során. A kiskereskedelmi tevékenység és a mobilitási szolgáltatások esetében az érintett országok
éghajlati kockázatait vizsgáltuk.
63
Az elemzés a 2024-es év második felében készült. Az időintervallumokat tekintettel arra, hogy az elemzés jelentős
részben kuszál a vállalatcsoport ingatlanjaira a XXI. század végéig vizsgáltuk, így a 2070-2100-as
időintervallumot tekintettük az éghajlatváltozási forgatókönyvek vizsgálata során.
A reziliencia elemzés eredményeként a feltárt kockázatokra összesen 15 kockázatcsökkentő intézkedés került
megfogalmazásra, amelyekhez egy intézkedési mátrix is szült. Ez a mátrix az egyes ingatlanokhoz, illetve a
nagykereskedelmi, kiskereskedelmi és mobilitási szolgáltatáshoz is hozzárendeli a reziliencianövelő
intézkedéseket, de egyúttal a priorizáláshoz is támpontot nyújt: magas, közepes vagy alacsony prioritási szinteket
határoz meg.
Kockázatcsökkentési intézkedési mátrix
A táblázatban három fontossági szintet határoztunk meg 1-től 3-ig, ahol az 1 a legkevésbé fontos, a 3 pedig a
legfontosabb intézkedési szintet jelenti. A rózsaszínnel jelölt cellák azt mutatják, hogy az adott intézkedés nem
releváns a vizsgált elemmel kapcsolatban. A függőleges tengelyen a kódokkal jelölt, a cégcsoport által tulajdonolt
ingatlanok és a három üzletág tevékenységéhez kapcsolódó intézkedési javaslatok találhatók.
A megfogalmazott intézkedések vállalatcsoport szinten a következők: Szerkezeti tartósság növelése, megfelelő
anyagok kiválasztása, épületgépészeti felülvizsgálat, korszerű hőszigetelés, vízelvezető rendszer felülvizsgálata,
alternatív szállítmányozás, víztakarékossági utasítás, aktív hűtési rendszerek, passzív hűtési rendszerek,
tűzvédelmi felülvizsgálat, preventív munkautasítások, passzív jégvédelmi rendszerek, adaptív műszakrend,
árvízvédelmi rendszerek, biztosítások. Ezeket részletesen a CRA dokumentum 4.1-es fejezete mutatja be.
A két fő forgatókönyvről általánosságban elmondható, hogy a magasabb sugárzási kényszerrel számoló RCP 8.5-
ös forgatókönyv 2070-2100-ra vonatkozó predikciói tartalmazták a legnagyobb eltérést a referencia időszakhoz
képest. Azonban a csapadékváltozás és csapadékindexek tekintetében előfordultak ellentmondások is, míg egyik
változat csapadékcsökkenést jelez, a másik variáns csapadéknövekedést is mutathat. Ilyenkor az elemzés során
a nagyobb kockázatot hordozó változatot vettük figyelembe, az egyirányú predikció esetén pedig átlagos
változással számoltunk.
64
A vállalat kiemelt figyelmet fordít arra, hogy stratégiáját és üzleti modelljét rövid, közép- és hosszú távon az
éghajlatváltozáshoz igazítsa ideértve a finanszírozáshoz való folyamatos hozzáférés biztosítását megfizethető
tőkeköltség mellett, a meglévő eszközök átcsoportosítását, korszerűsítését vagy leszerelését, a termék- és
szolgáltatási portfólió átrendezését, valamint a munkaerő átképzését –, amelyről jövőre, az átállási terve részeként,
részletesen beszámol a 2025-re vonatkozó jelentésében.
2.2.4 Az éghajlattal kapcsolatos lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek
azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása
[IRO-1.-E1]
10 évnél hosszabb időtávon RCP4.5 és RCP8.5 forgatókönyvek alapján kerültek meghatározásra a kockázatok. A
magas kibocsátást tartalmazó éghajlatváltozási forgatókönyv alapján meghatározott legjelentősebb kockázatot a
hőstressz, a hullámok, illetve a felhőszakadás és az ahhoz kapcsolódó villámárvizek jelentik a vállalatcsoport
műveletei során. A közepes szintű kockázatok vizsgálatánál ezek még kiegészülnek erdő és bozóttüzek, illetve
szélviharhoz kapcsolódó rizikóval. Ezen kockázatokat a vállalat saját tulajdonában lévő ingatlanok, illetve upstream
értéklánc kapcsán vizsgáltuk, amelyek nagy földrajzi területet ölelnek fel tekintettel a kiterjedt tengeri és szárazföldi
szállítási útvonalakra. A downstream vonalon a vállalatcsoportba tartozó kiskereskedelmi cégek földrajzi
elhelyezkedése és a kapcsolódó szárazföldi szállítási útvonalak figyelembevételével kerültek meghatározásra,
ezek közepes szintű kockázatként kerültek beazonosításra: hőstressz, hőhullámok, felhőszakadás, villámárvíz,
illetve folyami árvizek formájában.
A Csoportba tartozó 41 társaság közül 11 gépjármű kiskereskedelemmel és szervizeléssel, 4 gépjármű és alkatrész
nagykereskedelemmel foglalkozik, 2 mobilitási vagy flotta szolgáltatásokkal, 3 holdingközpontként működik a
maradék pedig különböző jellegű szolgáltatásnyújtással (ingatlanbérlet, csoporton belüli szolgáltatások) foglalkozik.
A felsorolt tevékenységekhez kapcsolódóan mind a szállításhoz mind az ingatlanokhoz kapcsoló
energiafogyasztás kapcsán közvetett és közvetlen CO kibocsátás is keletkezik. A közvetett CO kibocsátás esetén
az eladott gépjárművekhez kapcsolódó karbonintenzitás is fontos és felmérendő kibocsátási kategória, amely
folyamat elkezdődött a 2023-as év során, azonban a forgalmazott járművek teljes életciklusra kiterjedő kibocsátás
vizsgálatához még nem állt rendelkezésre elég adat.
A kibocsátásleltár a 2024-es évre vonatkozóan kibővítésre került a Scope 3-as kategóriák vizsgálatával, azonban
minden kategóriára kiterjedő teljes leltár elkészítése 2025-ben vállalható a teljes cégcsoport esetén. Csoportunk
Scope 1, avagy közvetlen kibocsátásába tartozik az üzemanyag fogyasztásból és a tulajdon és bérlemény
ingatlanokban történő földgázfogyasztásból, valamint a tulajdonolt épületek hűtőberendezéseinek tőközeg
pótlásából eredő diffúz üvegházgáz-kibocsátás. Az üzemanyag összesítés tartalmazza a Csoport munkatársainak
céges autó használatára vonatkozó üzemanyagkártya kimutatások alapján a benzin (benzines és hibrid járművek)
és dízel járművek fogyasztását, az üzemanyagkártyákon pontosan nyilvántartott mennyiségadatok alapján
rögzítettük.
Az AutoWallis Csoport közvetett kibocsátásai közé sorolhatók azok a kibocsátások, amelyek a vásárolt
villamosenergia-felhasználásból származnak, ideértve a saját tulajdonú vagy ellenőrzött ingatlanokban használt
villamos energiát is, amelyet például elektromos járművek töltésére kerül felhasználásra. Az épületek villamos
energiafogyasztása rési adatok és számlaadatok alapján került összegyűjtésre. Az elektromos autó ltéseit
külön nyilvántartjuk és adatgyűjtéssel rögzítjük, beleértve a bérbeadott, kölcsönzött és saját autóhasználatra
vonatkozó fogyasztást is.
A vállalat által azonosított éghajlattal kapcsolatos fizikai kockázatok a magas kibocsátást tartalmazó
éghajlatváltozási forgatókönyv alapján meghatározott legjelentősebb kockázatot a hőstressz, a hőhullámok, illetve
a felhőszakadás és az ahhoz kapcsolódó villámárvizek jelentik a vállalatcsoport műveletei során. A közepes szintű
kockázatok vizsgálatánál ezek még kiegészülnek erdő és bozóttüzek, illetve szélviharhoz kapcsolódó rizikóval.
Ezen kockázatokat a vállalat saját tulajdonában lévő ingatlanok, illetve upstream értéklánc kapcsán vizsgáltuk,
amelyek nagy földrajzi területet ölelnek fel tekintettel a kiterjedt tengeri és szárazföldi szállítási útvonalakra. A
folyamat a következő volt:
Az első lépés során meghatározzuk az AutoWallis cégcsoport releváns, a Taxonómia Rendelet alapján
beazonosított gazdasági folyamatainak várható élettartamát, és hozzárendeljük a kockázatértékelés
céljait.
65
A második lépés során beazonosítjuk azokat a potenciálisan releváns éghajlati veszélyeket, amelyekre
elvégeztük a „Climate Delegated Act” 1. mellékletében, az „A” függelék második szakaszában található
éghajlati veszélyekre vonatkozó területi és relevancia szűrést.
A harmadik pésben, az éghajlati kockázatok értékelése során kettéválasztjuk a kockázatokat aszerint,
hogy a gazdasági tevékenység időhorizontja 10 évnél rövidebb vagy hosszabb. A 10 év alatti időtáv
esetében jellemzően az extrapoláció lehetőségével élünk, ahol elérhető ezen az időtávon klimatológiai
előrejelzés, ott pedig azt használjuk. A 10 évnél távolabbi jövőben már az RCP megközelítést alkalmazzuk.
Végül a negyedik lépésben meghatározzuk és értékeljük a megfelelő és hatékony alkalmazkodási
megoldásokat az adott gazdasági tevékenység szempontjából lényeges kockázatok csökkentése
érdekében. Ezek után meghatározzuk a jelenlegi és jövőbeli alkalmazkodási megoldásokban rejlő
kapacitásokat.
A downstream vonalon a vállalatcsoportba tartozó kiskereskedelmi cégek földrajzi elhelyezkedése és a kapcsolódó
szárazföldi szállítási útvonalak figyelembevételével kerültek meghatározásra, ezek zepes szintű kockázatként
kerültek beazonosításra: hőstressz, hőhullámok, felhőszakadás, villámárvíz, illetve folyami árvizek formájában.
A kitettséget és az érzékenységi vizsgálatokat a saját tulajdonú ingatlanokra lebontva vizsgáltuk, emellett a vállalat
upstream és downstream folyamatait is tekintetbe vettük. Ezek ingatlanonként és a beszerzési, illetve
kiskereskedelmi folyamatokat tekintve is eltérőek lehetnek. A legfontosabb beazonosított kitettségek a következők:
humán diszkomfort, vízellátás, hatósági korlátozások, közlekedési és logisztikai zavarok, épületgépészeti
meghibásodások, vízelvezető rendszer adottságai, anyagkifáradás, hőszigetelés elégtelensége, magasabb
hűtésigény, nagyobb karbantartási igény és az épületkárok megjelenése. A vállalatcsoport szempontjából
kritikusnak ítélt érzékeny működési elemek a következők: munkavállalói egészség, gépjárművek és eszközök
épsége, folyamatos üzletmenet, eszközök és alkatrészek élettartama, vízellátó rendszer, energiaellátó rendszer a
szolgáltatás (vagy ingatlan) fizikai hozzáférhetősége. Ezen kitettségi és érzékenységi elemek tételes vizsgálatával,
valamint a figyelembe vett éghajlati forgatókönyvek konkrét földrajzi hatásait együttesen értékelve állapítottuk meg
az eredő kockázatokat. A részletes értékelés a cégcsoportra elvégzett CRA-ban található.
A beazonosított fizikai kockázatok közül a magas és közepes kockázatként jelentkező átállási kockázatokat a
következőkben azonosítottuk: hőstressz és hőhullám, amelyek több ingatlant is érintenek, és amely kockázatok
kezelése részben nagy energiafelhasználású aktív hűtési rendszerek révén valósul meg.
Tekintettel arra, hogy a vállalatcsoport kiskereskedelmi tevékenysége jelenleg bemutatótermekben folyik, a
jelentkező hőstressz és a potenciális hőhullámok kockázatként jelentkeznek-e tevékenységre nézve. Ennek
kezelésére több megoldás is született, amely az átállási kockázatot is kezelni tudja: a passzív hűtési technikák
mellett az értékesítés egyre nagyobb volumene tevődik át elektronikus alapon zajló szerződéskötésre, amelynek
CO-kibocsátása lényegesen alacsonyabb.
A 2024. évi pénzügyi kimutatásokban a Csoport nem mutat be éghajlatváltozással kapcsolatos kritikus
feltételezéseket, mivel ezeknek a hatása megbízhatóan nem becsülhető.
A tervezett és jövőbeni felújítási terveinkben az éghajlatváltozási kockázatelemzés eredményeit figyelembe
vesszük és vettük is. Ide tartozik a klímaberendezések telepítése, napelemek elhelyezése, vízelvezető rendszerek
kialakítása, valamint e-töltők telepítése.
2.2.5 Az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló
politikák
[E1-2]
Az éghajlatváltozás mérséklésével foglalkoznak különböző általános politikáink és szabályzataink, melyek olyan
elemeket tartalmaznak, ami csökkenti a cégcsoport működéséhez kapcsolódó károsanyag kibocsátást: pl. Céges
autó szabályzat - preferált a BEV-ek választása.
Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás megjelenik a vállalati irányelveinkben, ugyanis a megfelelő
munkakörülmények biztosítása során egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a hőség kezelésére tett erőfeszítések,
illetve az energiahatékonyságot fokozó ingatlanfejlesztések.
Szabályzatainkban az energiahatékonyság is megjelenik, a CBA elemzés eredményeként mutatja be a költségek
csökkentését az energia hatékony felhasználása révén. A fűtést egy megfelelő hőszigetelés teheti hatékonyabbá
stb.
66
A megújuló energia hasznosítása az ingatlanok fejlesztése során fókuszba került a napelemek telepítésével.
2.2.6 Az éghajlatváltozásra irányuló politikákhoz kapcsolódó intézkedések és
erőforrások
[E1-3]
A következőkben bemutatjuk az AutoWallis Csoport 2024-es évi és a jövőre tervezett éghajlatváltozás mérséklését
célzó intézkedéseit. Ezek az intézkedések mind a dekarbonizáció, mind az energiatakarékosság terén
elkötelezettségünket tükrözik, és hozzájárulnak a fenntarthatósági célkitűzéseink eléréséhez. Az alábbiakban
részletesen ismertetjük a különféle projektek végrehajtását, azok ljait, pénzügyi vonatkozásait és várható
hatásait.
Iniciál Kft. napelemes fejlesztése
A beszámolási év során az Iniciál Kft. több telephelyén végrehajtott napelemes fejlesztések elköteleződést
jelentenek a dekarbonizáció és éghajlatváltozás mérséklése iránt. Az Iniciál Autóház Kft. négy telephelyén
összesen 234,6 kWp kapacitású napelemek kerültek telepítésre. A fejlesztések 2024 októberében fejeződtek be,
így a valódi üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátás csökkentési eredmények a 2025-ös év termelési és
fogyasztási adataiból lesznek kimutathatók. Az intézkedés célja az onsite előállított megújuló energia termelése és
a hálózatból vételezett villamos energia mennyiségének csökkentése volt. A projekt megvalósításához 36 723 685
Forint + ÁFA összegű CapEx beruházásra volt szükség.
Wallis Motor Ljubljana d.o.o. energiahatékonysági fejlesztése
A Wallis Motor Ljubljana d.o.o. telephelyén végrehajtott szigetelő üvegezéscsere és hőszigetelő nyílászárók
beépítése a telephely hőenergia-veszteségének csökkentésére irányult. Ez a fűtési energiaigényt és a távhő-
fogyasztást hivatott csökkenteni. A fejlesztések a 2024-es év második felében fejeződtek be, ami azt jelenti, hogy
az ÜHG kibocsátás csökkentési hatások a 2025-ös év energiafogyasztási adatai alapján értékelhetők majd. A
projekt megvalósításához 46 916,43 € + ÁFA összegű CapEx beruházásra volt szükség.
AVTO AKTIV SLO d.o.o. világítás korszerűsítése
Az AVTO AKTIV SLO d.o.o. Trzin és Nova Gorica telephelyein teljes világítás korszerűsítés történt LED világítás
beépítésével. A projekt célja a villamosenergia-fogyasztás csökkentése volt. A fejlesztéseket a 2024-es év második
felében hajtották végre, tehát az ÜHG kibocsátás csökkentési eredmények a 2025-ös év energiafogyasztási adatai
alapján értékelhetők majd. A világítás korszerűsítéséhez 109 000 € beruházás volt szükséges.
Wallis Motor Pest Kft. napelemes fejlesztése
A Wallis Motor Pest Kft. telephelyén tervezett napelemes fejlesztés keretében a meglévő napelem rendszer
kibővítése fog megvalósulni 2025-ben. A fejlesztés célja az onsite előállított megújuló energia termelésének
növelése és a hálózatból vételezett villamos energia mennyiségének csökkentése. Az intézkedés végrehajtásához
32 452 292 nettó HUF összegű beruházás szükséges. Az ÜHG kibocsátás csökkentési hatások mérése csak a
fejlesztés befejezése után lesz megvalósítható.
Hőtermelés hőszivattyúval
A jövőre nézve tervezett intézkedések között szerepel az Iniciál Kft. győri telephelyén az onsite előállított hőtermelés
hőszivattyúval, amely a földgáz fogyasztás csökkentését célozza. Az intézkedés végrehajtása az erőforrások
rendelkezésre állásától és elosztásától nem függ.
A felsorolt intézkedések nem kapcsolódnak vállalati politikához, mert az AutoWallis átállási terve kidolgozás alatt
van. Az intézkedések az ESG Stratégia céljaihoz kapcsolódnak. Az intézkedésekhez kapcsolódó várható ÜHG-
kibocsátás csökkentésére vonatkozó előrejelzések és a pontos pénzügyi vonatkozások még nem kerültek
meghatározásra. Az AutoWallis jelenleg nem alkalmaz természetalapú megoldásokat dekarbonizációs
célkitűzéseinek elérése érdekében, azonban a jövőbeni lehetőségek értékelése és mérlegelése folyamatban van.
A felsorolt intézkedésekhez kapcsolódóan különálló tőkekiadás tervezése jelenleg nincs, ugyanakkor ezekhez az
intézkedésekhez kapcsolódó információk nyomon követésre kerülnek a Zöld finanszírozási keretrendszer alapján.
67
2.2.7 Az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással
kapcsolatban meghatározott célok
[E1-4]
Az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának csökkentésére irányuló célkitűzéseket a 2025-ös bázisév adatai
alapján fogjuk meghatározni, amelyeket a következő jelentésben részletezünk majd. Ezek a célkitűzések az
éghajlatváltozás mérséklésére irányuló átállási terv szerves részét képezik. Az AutoWallis 2024-ben nem követte
nyomon kapcsolódó politikájának hatékonyságát a tárgyévben, de a jövőben nagy hangsúlyt fog helyezni erre a
célkitűzésre.
2.2.7 Energiafogyasztás és -szerkezet
Energiatermelés
[E1-5 39.]
Mértékegység
2024
Nem megújuló energiatermelés
MWh
0
Megújuló energiatermelés
MWh
225
Az energiafogyasztás és szerkezet pont keretében összesítésre került a cégcsoport 35 cégének összesített
közvetlen energiafogyasztása földrajzi korlátozás nélkül a 2024-es évre a gépjármű kiskereskedelmi egységek és
szervizek, a nagykereskedelmi üzletág által használt ingatlanok, irodák, raktárak, parkolók energiafogyasztási
adatai és a cégek munkatársai által elhasznált üzemanyag fogyasztás és e-autók töltéséhez felhasznált villamos
energia. Emellett a mobilitási üzletág üzemanyag kártyával biztosított bérlési szolgáltatásaihoz kapcsolódó
üzemanyag felhasználása is az energiafogyasztási adatok részét képezi. Az eltérő számlázási feltételek, és egyedi
Mértékegység
2024
A saját működéshez kapcsolódó teljes
energiafogyasztás
MWh
26 651
Fosszilis forrásokból származó teljes energiafogyasztás
MWh
23 626
A fosszilis források aránya a teljes energiafogyasztásban
%
89%
Nukleáris forrásokból származó teljes energiafogyasztás
MWh
1 583
A nukleáris forrásokból származó energiafogyasztás
aránya a teljes energiafogyasztáson belül
MWh
6%
Megújuló energiaforrásokból származó teljes
energiafogyasztás
MWh
1 008
Megújuló forrásokból származó tüzelőanyag-fogyasztás
MWh
0
Megújuló forrásokból vásárolt vagy beszerzett villamos
energia, hő, gőz és hűtés fogyasztása
MWh
850
Saját termelésű, nem tüzelőanyagként felhasznált
megújuló energia fogyasztása
MWh
158,2
A megújuló energiaforrások aránya a teljes
energiafogyasztásban
%
4%
Nagy éghajlati hatású ágazatokra vonatkozóan[1]
Szénből és széntermékekből származó tüzelőanyag-
fogyasztás
MWh
0
Nyersolajból és kőolajtermékekből származó
tüzelőanyag-fogyasztás
MWh
0
Földgázból származó tüzelőanyag-fogyasztás
MWh
3 664
Egyéb fosszilis forrásokból származó tüzelőanyag-
fogyasztás
MWh
0
Fosszilis forrásokból vásárolt vagy beszerzett villamos
energia, hő, gőz vagy hűtés fogyasztása
MWh
1 734
68
adottságok miatt az adatok cégenként és telephelyenként kerültek összegyűjtésre és feldolgozásra egy külső
energetikai szakértő csapat által. Az energiaszolgáltatók által számlázott mennyiségek mellett, figyelembe véve a
tényleges mérőórákon mért mennyiségeket is, kiegészítésre kerültek az adatok becsült és kalkulált értékekkel is.
Az üzemanyag fogyasztás esetén az üzemanyag szolgáltatói adatok rendelkezésre álltak pontos mennyiségi
adatokkal.
Az éghajlatra nagy hatást gyakorló ágazatokban végzett tevékenységek
energiaintenzitása
Nagy éghajlati hatású ágazatokra vonatkozóan
[E1-5 40.]
Mértékegység
2024
Az éghajlatra nagy hatást gyakorló ágazatokban végzett
tevékenységek energiaintenzitása (nettó bevételre vetített
teljes energiafogyasztás)
MWh/millió HUF
0,034
Az éghajlatra nagy hatást gyakorló ágazatokban végzett
tevékenységek teljes energiafogyasztása
MWh
13 163
Az éghajlatra nagy hatást gyakorló ágazatokban végzett
tevékenységekből származó nettó bevétel
millió HUF
390 035
Az éghajlatra nagymértékben ható ágazatokon kívüli
tevékenységekből származó nettó bevételek
millió HUF
8 425
A cégcsoport tevékenységei közül a gépjármű kis- és nagykereskedelmi és szerviz tevékenységei a nagy éghajlati
hatású tevékenységek között szerepelnek. A cégcsoport ezért kiemelt figyelmet kíván fordítani az ingatlan állomány
energiahatékony üzemeltetésére, a folyamatos monitoringra. A cég gépjármű flottájához kapcsolódó üzemanyag
fogyasztás pontos nyomonkövetése 2023 óta teljeskörűen megtörténik a bevezetett üzemanyagkártya rendszerrel.
Járművek energiafogyasztása (kWh)
Ingatlanok energiafogyasztása (kWh)
Nagykereskedelem
2 646 441,6
26 494
385 242,5
597 623,3
Kiskereskedelem
2 655 406,5
136 417
3 278 636,9
3 436 924,5
Ingatlanok földgáz fogyasztása
14%
Ingatlanok villamos energia
fogyasztása
16%
Járművek üzemanyag fogyasztása
68%
Járművek villamos töltése
2%
Energiafogyasztás megoszlása
Ingatlanok földgáz fogyasztása Ingatlanok villamos energia fogyasztása
Járművek üzemanyag fogyasztása Járművek villamos töltése
69
Mobilitás
12 882 274,4
220 224,4
66 653,3
318 186,2
Összesen
18 184 122,5
383 135,5
3 730 532,6
4 352 734
2.2.8 Az 1., 2., 3. körbe tartozó bruttó és összes ÜHG- kibocsátás
[E1-6]
2024
1. körbe tartozó bruttó ÜHG kibocsátások (tCOe)
6 342
1. körbe tartozó, szabályozott kibocsátáskereskedelmi rendszerekből származó ÜHG-
kibocsátás százalékos aránya
0
2. körbe tartozó, helyi alapú bruttó ÜHG-kibocsátás (tCOe)
1 490
2. körbe tartozó, piaci alapú ÜHG-kibocsátás (tCOe)
1 480
Scope 3 kibocsátások (tCOe)
Összes közvetett bruttó (3. körbe tartozó) ÜHG- kibocsátás (tCOe)
1 757 565
1. Vásárolt áruk és szolgáltatások
268 940
2. Beruházási javak
0
3. Tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységek (az 1. és 2. körön kívül)
1 693
4. Upstream forgalmazás és szállítás
60 317
5. Tevékenységek során keletkezett hulladék
262
6. Üzleti utak
166
7. Munkavállalók ingázása
937
8. Upstream lízingelt eszközök
0
9. Downstream szállítás
2 087
10. Értékesített termékek feldolgozása
0
11. Értékesített termékek felhasználása
1 252 264
12. Értékesített termékek életciklus végi kezelése
134 053
13. Downstream lízingelt eszközök
36 846
14. Franchise-megállapodások
0
15. Beruházások
0
ÜHG-összkibocsátás (helyi alapú) (tCOe)
1 765 397
ÜHG-összkibocsátás (piaci alapú) (tCOe)
1 765 387
1. A cégcsoport 35 leánycége és azok összesen 44 telephelyén elfogyasztott földgáz és távfűtés, valamint a
villamosenergiához kapcsolódó kibocsátások képezték a cégcsoport Scope 1-2 ingatlanok esetén összesített ÜHG
kibocsátásokat. A cégcsoport által használt ingatlanok energiafogyasztásából származó kibocsátások kalkulációja
során nem kerültek szétválasztásra a tulajdonolt és bérleményként használt ingatlanok, a GHG Protocol operatív
kontrol elve alapján a vállalat teljes közvetlen energiafogyasztási és ÜHG kibocsátási adatainak összegyűjtése
valósult meg, földrajzi korlátozás nélkül a 2024-es évre. Nem csupán a koordinációnak helyet adó irodák, de a
cégek tevékenységeinek biztosítását szolgáló ingatlan állomány (parkolók, raktárak, szervizek, szalonok) is a
vizsgálat rgyát képezték. Az eltérő számlázási feltételek, és egyedi adottságok miatt az adatok összegzéséhez
egy ttér kimutatás készült telephelyenkénti és cégenkénti bontásban, amelyben mért, becsült és kalkulált értékek
egészítik ki a számlázott mennyiségeket. A táblázatban a cégenkénti és energianemenkénti összesített adatokat
szerepeltetjük.
2. A Scope 1-2 kibocsátások másik területe a gépjárműflotta üzemanyagfogyasztásából származó kibocsátások.
Az kalkuláció során a tulajdonolt és bérelt gépkocsik üzemanyagkártyás energiafogyasztási adatainak
összegyűjtése valósult meg a 2024-es évre. A fogyasztások összegzése során nem került megkülönböztetésre a
végzett tevékenység jellege, tehát egyaránt tartalmaz az adat a munkavállalók munkábajárására vonatkozó
70
kibocsátásokat, a szolgáltatási tevékenység végzését biztosító céges utazásokat, valamint a szolgáltatás jellegéből
(mobilitás) adódó bérlői fogyasztásokat is, amennyiben azok üzemanyagkártyás szolgáltatásként valósultak meg.
3. A közvetlen kibocsátások harmadik kategóriája a diffúz kibocsátások, tehát az ingatlanok hűtőberendezéseinek
hűtőközegének pótlásából, cseréjéből álló ÜHG kibocsátás, amely 2024-ben 3 telephelyen rtént összesen 129
tCO2eq ÜHG kibocsátást eredményezve.
4. A Scope 2 kibocsátási kategória részeként összegyűjtésre került az e-töltők villamosenergia fogyasztása is,
amelyek az ingatlanok villamos energia fogyasztásán felül kerültek elfogyasztásra, kiküszöbölve ezzel a kettős
elszámolást.
Az AutoWallis Csoport nettó bevételen alapuló ÜHG-intenzitása
Mértékegység
2024
Nettó bevétel
millió HUF
398 460
Az ÜHG-intenzitás kiszámításához
használt nettó árbevétel
millió HUF
398 460
Az ÜHG-intenzitás helyi alapú
COe/millió HUF
4,43
ÜHG-kibocsátás-intenzitás piaci alapú
COe/millió HUF
4,43
Az AutoWallis Csoportban bekövetkezett változások és az értéklánc
Az AutoWallis célja az ÜHG kibocsátási adatok standard és összehasonlítható módszertan szerinti gyűjtése. A
2024. évi adatgyűjtés során a Scope 3 kibocsátási területeken nagy mennyiségű adat került összegyűjtésre,
amelyekkel új területeket, tevékenységekhez kapcsolódó kibocsátási adatokat tudott felmérni a társaság. Ez
lehetővé teszi a részterületek, értéklánc ÜHG kibocsátáshoz történő hozzájárulási arányának pontosabb
feltérképezését, a jövőbeni intézkedési területek beazonosítását.
2024-ben az AutoWallis Csoport jelentős változásokat hajtott végre, amelyek befolyásolták az ÜHG kibocsátási
adatok az előző évekkel való összehasonlíthatóságát. Az adatgyűjtési módszertan és a cégstruktúra
megváltoztatása miatt a 2024. évi ÜHG kibocsátási értékek nem összehasonlíthatóak az előző évek
adatgyűjtésével és korábban publikált kibocsátási adatokkal. Emellett a Csoport cégeinek száma 31-ről 35-re, a
telephelyek száma 44-re emelkedett. Ezzel párhuzamosan az eladási adatok is növekedtek, és idén először az
autó eladásokkal kapcsolatos Scope 3 adatgyűjtés során a használt és új autó eladások adatgyűjtése is megtörtént.
Ez a módszertani változás jelentős Scope 3 kibocsátási mennyiség növekedést eredményezett a 2024-es évben,
részben az adatgyűjtés fejlesztése, részben az eladott autók számának emelkedése miatt.
Az adatgyűjtés terén történt változások közé tartozik a szállítmányozási adatok load faktorral történt pontosítása.
Sc1 -ingatlan
14%
Sc1 -diffúz
2%
Sc1 -üzemanyagkártya
65%
Sc2 -ingatlan
18%
Sc2 -E-töltés
1%
Scope 1-2 kibocsátások megoszlása
71
Az ÜHG-kibocsátás számítási módszertana
Az AutoWallis Csoport ÜHG leltár elkészítése GHG Protocol Corporate Standard módszertanán alapszik, a
kibocsátások kategóriánkénti összesítését a 35 cég esetében végeztük el. Az adatgyűjtés eredményeként elért
adatpontok száma jelentősen növekedett az előző évekhez képest mindhárom kategóriában. A Csoport már évek
óta folytatja az energiafogyasztási adatok, és az évenkénti kibocsátási információk gyűjtését, valamint a beszállítói
adatgyűjtés pontossága és sikeressége is évről évre javul. A módszertan alkalmazása során számításokat és
becsléseket is végeztünk a GHG protocol módszertanához igazodva, azonban költségalapú becsléseket egyik
kategóriában sem alkalmaztunk.
A Global Warming Potential (GWP) értékekre az IPCC AR 6-os jelentését alkalmaztuk a GHG Protokol ajánlása
alapján.
ÜHG kibocsátás számítás fajlagosok
A számítások során alkalmazott ÜHG fajlagosokat tételesen dokumentáljuk és évente felülvizsgálatra kerülnek.
Scope 1
A cégcsoport közvetlen kibocsátási kategóriájában az ingatlanok hűtőberendezésében használt hűtőközeg pótlása,
cseréje, az ingatlanok földgázfelhasználása és a cégcsoport által használt járművek üzemanyag felhasználása
szerepel.
A számításokhoz a földgáz esetén a 9/2023 ÉKM rendelet 7. mellékletben szereplő fajlagost alkalmaztuk. A
járművek üzemanyag felhasználásának ÜHG fajlagosaként az U.S. Environmental Protection Agency (EPA)
összesítését alkalmaztuk. A pótolt és cserélt hűtőközegének ÜHG számításához a GHG Protocol Adipic Acid
Production segédletét használtuk.
Scope 2
A villamos energia kibocsátási kalkulációk esetén a helyi alapú és a piaci alapú metódus segítségével is
kiszámítottuk a Scope 2 kategóriába tartozó ÜHG kibocsátást követve a GHG Protocol Scope 2 útmutatóját. A helyi
alapú kibocsátási kategóriában a https://app.electricitymaps.com/ oldal éves átlagos országonkénti kibocsátás mix
értékeit, míg a piaci alapú kibocsátás kalkulációnál a magyar telephelyek esetén a cégcsoport energia
beszerzésében döntő részt képviselő MVM Next energiaszolgáltató által 2023-ban publikált Energiamix 2023 MVM
Next Energiakereskedelmi Zrt. - Üzleti ügyfelek fajlagos értéket, míg a szlovén és cseh telephelyek esetén a
European Residual Mix | AIB fajlagos értékeit használtuk, szolgáltatói pontos adatszolgáltatás hiányában.
Scope 3
Az alkalmazott módszertan és fajlagosok részletezve a következő fejezetben.
Az AutoWallis cégcsoport ÜHG kibocsátásának összetétele
72
Tekintettel a llalat működési mechanizmusára, az AutoWallis Csoport a Scope 1 és 2 kibocsátások számítása
során az operatív kontroll megközelítést alkalmazta a kontroll alapú megközelítés keretében. 2024 év végén a
Csoport 44 ingatlant használt, beleértve a bérelt és tulajdonolt ingatlanokat, valamint irodákat. Az
energiafogyasztásra vonatkozó rendszeres kontrollt és felügyeletet energiamenedzsment keretében jelenleg 26
jelentősebb ingatlan esetén gyakoroltuk.
2024-ben új adatgyűjtési területként sikerült összegyűjteni a telephelyek és ingatlanok klímaberendezéseinek
hűtőközeg pótlására vonatkozó mennyiségi adatokat. Emellett a Scope 1 és 2 kategóriában begyűjtésre kerültek a
céges autóflotta tankolási és villamos energia töltési adatai. A mobilitási üzletágban, legyen szó a céges
autóflottáról, a carsharingről vagy rbe adott autókról, az üzemanyagkártyákon megjelenő tankolási és villamos
energia töltési mennyiségek szintén a Scope 1-2 kategóriában kerültek nyilvántartásra.
Üzletáganként a 3 kibocsátási kategóriában a következő ÜHG kibocsátási megoszlások láthatóak:
Helyi alapú kibocsátás esetén
Scope1
tCO2eq
Scope2
tCO2eq
Scope3
tCO2eq
Nagykereskedelem
906
188
1 340 782
Kiskereskedelem
1 777
1 139
368 097
Mobilitás
3 659
163
48 686
Összesen
6 342
1 490
1 757 565
Piaci alapú kibocsátás esetén
Scope1
tCO2eq
Scope2
tCO2eq
Scope3
tCO2eq
Nagykereskedelem
906
192
1 340 782
Kiskereskedelem
1 777
1 115
368 097
Mobilitás
3 659
173
48 686
Összesen
6 342
1 480
1 757 565
Az AutoWallis nem rendelkezik biogén CO-kibocsátással és szerződéses eszközökkel.
Scope 3 kibocsátások
A Scope 3 kibocsátások dominálják a cégcsoport teljes kibocsátási portfólióját, annak 99,55%-át adva.
A kategórián belül a legjelentősebb a forgalmazott járművek üzemideje alatti kibocsátás, a gyártásához és a
megsemmisítéséhez kapcsolódó, valamint a nagykereskedelmi üzletág által forgalmazott járművek és alkatrészek
szállításához kapcsolódó ÜHG kibocsátás, amelyek összességében 94,2% arányt képviselnek a teljes ÜHG
kibocsátáson belül.
Sc3 - 1
0 50000 100000 150000 200000 250000 300000 350000
Scope 3 - Upstream kibocsátások megoszlása teljes vállalat
tekintetében
Sc3 - 1 Sc3 - 3 Sc3 - 4 Sc3 - 6 Sc 3 - 7
Sc3 - 3
Sc3 - 4
Sc3 - 7
Sc3 - 6
73
1. Scope 3 Upstream ÜHG kibocsátások
Scope 3 kibocsátási kategóriák
AutoWallis
tCO2eq
scope3.1 - Vásárolt áruk és
szolgáltatások
eladott autók gyártáskori kibocsátása – auto típusonkénti
iparági tanulmányok alapján számított érték (ACEA Report
Vehicles on European Roads 2025. januári tanulmánya
alapján.)
268 940
scope3.2 - Beruházási
javak
A megvásárolt ingatlanok, járművek, berendezések
kibocsátása –az éves üzemeltetési ÜHG kibocsátási
adatokat a Scope 1-2 kategória tartalmazza.
0
scope3.3 - Tüzelőanyaggal és
energia-termeléssel kapcsolatos
kibocsátások
A felhasznált üzemanyagok és földgáz előállításakor és
szállításakor keletkező kibocsátások.
A WTW->TTW és a TTW->WTT tényezőkkel kalkulálva és
az erőművi önfogyasztás/hálózati veszteség hányada a
teljes termelésben a KSH 2023-as adatszolgáltatása
alapján.
1 693
scope3.4 - Forgalmazás és
szállítás
A nagykereskedelmi üzletágban importőri jogokkal
forgalmazott autók és a forgalmazott alkatrészek
szállításához kapcsolódó kibocsátások a DSV, Hellmann,
Milsped Balkan, Milsped Albania, Lagermax szolgáltatói
CO2 kibocsátás adatszolgáltatás alapján nyilvántartva. A
forgalmazott járművek szállítása esetén a szállítójárművek
típusa és becsült fogyasztása (Safety4sea tanulmány), a
megtett km és load factor alapján számított érték.
60 317
scope3.5 - A működés során
keletkezett hulladék
A hulladéklerakón elhelyezett és az égetéssel
megsemmisített hulladékokkal kapcsolatban felmerült
kibocsátás, a keletkezett hulladék mennyiségi adatok
alapján számított érték az IPCC Good Practice Guidance
and Uncertainty Management in National Greenhouse Gas
Inventories alapján.
261
scope3.6 - Üzleti utak
A munkatársak által repülőgéppel megtett üzleti utakhoz
kapcsolódó kibocsátás a km adatok alapján számítva az
ICCT_CO2-commercl-aviation-2018 tanulmány alapján. A
céges autókhoz kapcsolódó üzleti utakat a Scope 1
kategória üzemanyagfogyasztása tartalmazza.
166
scope3.7 - Munkavállalói ingázás
Munkavállalói kérdőíves felmérés alapján ingázáshoz
kapcsolódó kibocsátások 397 fős válaszadói csoportból
számítva a BKK fajlagos számítása alapján.
937
scope3.8 - Bérelt eszközök
A kategória a cégcsoport esetében nem tekinthető
materiálisnak, mert a bérelt eszközök (ingatlanok,
járművek, berendezések) energiafogyasztási adatai
alapján kalkulált éves kibocsátási adatai a leltárban
szerepelnek.
0
74
Scope 3 Downstream ÜHG kibocsátások
Scope 3 kibocsátási kategóriák
AutoWallis
tCO2eq
scope3.9 - Értékesített termékek
szállítása
A cégcsoport által forgalmazott alkatrészek kiszállítása a
viszonteladókhoz, szervizekhez, felhasználókhoz,
szállítást végző cégek ÜHG adatszolgáltatása alapján.
(Hellman, Lagermax)
2 087
scope3.11 Értékesített termékek
használata
A cégcsoport által eladott autók üzemideje
1
alatti ÜHG
kibocsátása autótípusonként gyártói kibocsátási adatok
alapján számított érték. ACEA Report – Vehicles on
European Roads 2025. januári tanulmánya alapján.
1 252 264
scope3.12 Értékesített termékek
semlegesítése
A cégcsoport által eladott autók megsemmisítéskori ÜHG
kibocsátása iparági tanulmány alapján számított érték.
érték ACEA Report – Vehicles on European Roads 2025.
januári tanulmánya alapján.
134 053
scope3.13 Bérbe, lízingbe adott
eszközök
A Mobilitási üzletágban üzemanyagkártya nélkül bérbe
adott járművek (korábbi Nelson flotta) éves
futásteljesítmény és hajtáslánc, típus adatok alapján
kalkulált érték, U.S. Environmental Protection Agency
(EPA) és Comcar tanulmányok felhasználásával.
36 846
scope3.14 Franchise
A Sixt franchise jogokhoz kapcsolódó bérbeadott autók
üzemanyag fogyasztási adatok a Scope 1 kategóriában
megjelennek.
0
1 Az eladott autók életciklus-idejénél 14,6 évvel, éves átlagos autófutásteljesítményénél 12000 km/évvel kalkulálva.
A Scope 3 kibocsátási kategóriáinak elemzése során a vállalat két szempont alapján értékelte az üzleti
folyamatokat. A 2024. október és január 15. közötti időszakban interjúkat és megbeszéléseket folytattunk a csoport
munkatársaival, valamint a már meglévő adatgyűjtés alapján részletesen bemutattuk a kibocsátásleltár adatlapjain
összegyűjtött információkat. Az elemzés során beazonosítottuk a Csoport CO kibocsátással járó tevékenységeit
és folyamatait a Scope 3 kategóriákban. Megvizsgáltuk, hogy az adott kategória CO kibocsátási hatása vagy
várható hatása mennyire jelentős, mennyiben mérhető, és lehetséges-e a hiányzó adatok megalapozott becslése.
Sc3 - 9
Sc3 - 11
Sc3 - 12
Sc3 - 13
0 200000 400000 600000 800000 1000000 1200000 1400000 1600000
Scope 3 - Downstream kibocsátások megoszlása teljes vállalat
tekintetében
Sc3 - 9 Sc3 - 11 Sc3 - 12 Sc3 - 13
75
Scope 3 ÜHG kibocsátási kategória relevancia vizsgálat eredménye
Scope 3 kibocsátási
kategóriák
Mérhetőség,
adatgyűjtés
sikeressége
(1=könnyű -
10=beláthatatlan)
Várható hatás /
kibocsátás
nagysága
(1=jelentős -
10=elenyésző)
1. Vásárolt áruk és
szolgáltatások
6
1
2. Beruházási
javak
5
6
3. Tüzelőanyaggal
és energia-
termeléssel kapcs.
5
9
4. Forgalmazás és
szállítás
4
2
5. A működés során
keletkezett hulladék
2
7
6. Üzleti utak
2
6
7. Munkavállalói
ingázás
1
8
8. Bérelt eszközök
3
6
9. Értékesített
termékek szállítása
4
4
10. Ért. termék
feldolgozásához
kapcs.
2
9
11. Értékesített
termékek használata
8
1
12. Értékesített
termékek
semlegesítése
4
2
13. Bérbe, lízingbe
adott eszközök
7
4
14. Franchise
2
8
15. Befektetések
5
9
A Scope 3 vizsgálati határok kijelölése a leánycégek tevékenységeinek és a kibocsátási kategóriák iparág
specifikus elemzése alapján történt meg. Az elvégzett relevancia vizsgálat során meghatároztuk a nem releváns
és a jelenleg még nem teljeskörűen riportált kibocsátási területeket. Az AutoWallis csoport 3 üzletága esetén a 6-
os érték feletti értékeléseknél a vizsgálat alapján az iparági információk szerint egyik üzletágban sem várható az
adott kibocsátási kategóriában jelentős hatás. Azonban az 5-ös érték alatti értékeléssel rendelkező kategóriák
jelentős vagy nagyon jelentős hatásúnak tekinthetők, így ezekben a kibocsátási kategóriákban az adatok gyűjtése,
a kibocsátási adatok számítása vagy legalább iparági tanulmányok alapján a kibocsátások becslése megtörtént.
A legjelentősebb Scope 3 kibocsátási forrásként az értéklánc mentén keletkező indirekt kibocsátások
azonosíthatók, különösen a beszállítói láncból és a termékek élettartama során felmerülő emissziók. Ezekre kiemelt
figyelmet fordítva valósult meg az adatgyűjtés és elemzés. A többi Scope 3 kategória esetében a cél az volt, hogy
a relevancia vizsgálat eredményei alapján a következő években fokozatosan bővüljön az adatgyűjtés, amennyiben
szükséges, új mérési és riportálási eszközök bevezetésével.
A jelenleg nem, vagy nem teljeskörűen felmért kibocsátási területekre a cégcsoport vállalásokat tett, amely szerint
a 2025 évi karbonleltárban összegyűjtésüket és szerepeltetésüket vállalja:
1. Scope 3/1 Vásárolt áruk és szolgáltatások a kategóriába tartozó jelentős áru és szolgáltatás beszerzések
felmérése és kibocsátás kalkulációjának elvégzése
1. Vásárolt
áruk és
szolgáltatá
sok
2.
Beruházás
i
javak
3.
Tüzelőany
aggal és
energia-
termeléss
el kapcs.
4.
Forgalmaz
ás és
szállítás
5. A
működés
során
keletkezet
t hulladék
6. Üzleti
utak
7.
Munkaváll
alói
ingázás
8. Bérelt
eszközök
9.
Értékesíte
tt
termékek
szállítása
10. Ért.
termék
feldolgozá
sához
kapcs.
11.
Értékesíte
tt
termékek
használata
12.
Értékesíte
tt
termékek
semlegesít
ése
13. Bérbe,
lízingbe
adott
eszközök
14.
Franchise
15.
Befektetés
ek
Scope 3 ÜHG kibocsátási
területek materialisa
Mérhetőség, adatgyűjtés sikeressége (1=könnyű
- 10=beláthatatlan)
Várható hatás / kibocsátás nagysága (1=jelentős
- 10=elenyésző)
76
2. Scope 3/2 Beruházási javak a beruházásként nyilvántartott ingatlanok, járművek, berendezések teljes
életciklus elemzésének elvégzése alapján a kibocsátási kalkuláció elvégzése
3. Scope 3/4 Forgalmazás és szállítás a kiskereskedelmi üzletág szállításhoz kapcsolódó kibocsátásai a
nem importőri jogokkal forgalmazott autómárkák esetén
4. Scope 3/5 A működés során keletkezett hulladék - A működés során keletkezett hulladék teljeskörű
felmérése és az újrafelhasználásra kerülő hulladék áramok összegyűjtése
5. Scope3/14 Franchise - A Sixt autókölcsönzőhöz kapcsolódó kibocsátások teljeskörű felmérése,
kiegészítve az ügyfelek által végzett tankolás, töltés kibocsátási adatainak összegyűjtésével.
Jelentéstételi határok
A jelentési lehatárolások meghatározása alapvető fontosságú a Csoport széndioxid-kibocsátás leltárának pontos
összeállításához, amelynek felülvizsgálata a 2024-es év során történt akvizíciókkal (kivéve Milan Kral Csoport)
bevont társaságok kibocsátásaival kibővítésre került.
A Global Warming Potential (GWP) értékekre az IPCC AR 6-os jelentését alkalmaztuk a GHG Protokol ajánlása
alapján.
Az adatgyűjtés és kalkuláció határainak megállapítása során két fő szempontot vettünk figyelembe.
1.Szervezeti felépítési határok: A lehatárolások az operatív ellenőrzés elve alapján kerültek meghatározásra. Ide
tartoznak a tulajdonban és bérleményben lévő eszközök, járművek, ingatlanok, valamint közös vállalkozások
keretében lévő eszközök használata. A határok megállapításakor figyelembe vettük, hogy a cég milyen mértékben
képes befolyásolni a különböző fogyasztásokat. Az operatív ellenőrzés elve alapján hatása a vállalatnak akkor van,
ha bevétele képződik az adott tevékenységből, például az autóbérbeadási tevékenység esetén. Az ingatlanok és
járművek esetén nem választottuk szét a tulajdonként és a bérleményként használt eszközöket.
2.Működési határok: 2024-ben a társaság 35 leánycégének telephelyei, irodái összesen 5 országban
(Magyarország, Szlovénia, Csehország, Horvátország, Románia) képezték. Összesen 44 telephely és azok
tevékenységei kerültek be a lehatárolásba a nagykereskedelmi, kiskereskedelmi, mobilitási és háttér
tevékenységek figyelembevételével., Horvátország, Románia) képezték.
2.2.9 ÜHG-elnyelések és szén-dioxid-kreditek révén finanszírozott ÜHG-mérséklési
projektek
[E1-7]
Az AutoWallis Csoport tevékenységei során jelenleg nem alkalmaz üvegházhatású gáz (ÜHG) elnyelést, illetve
nem rendelkezik szén-dioxid-kreditek révén finanszírozott ÜHG-mérséklési projektekkel. Ennek megfelelően az
ezekre vonatkozó közzététel jelenleg nem materiális a vállalat számára.
2.2.10 Belső szén-dioxid-árazás
[E1-8]
Scope1
Scope2
Scope3
Össz ÜHG kibocsátás kategóriánkénti megoszlása
Scope1 Scope2 Scope3
77
Az AutoWallis Csoport tevékenysége során nem alkalmaz belső szén-dioxid-árazást.
2.2.11 A lényeges fizikai és átállási kockázatokból, valamint az éghajlattal kapcsolatos
potenciális lehetőségekből eredő várható pénzügyi hatások
[E1-9]
Az ESRS 1 “C.” függeléke alapján, az ESRS E1-9 közzétételi vetelmény adatpontjai esetében az AutoWallis
Csoport eltekinthet a fenntarthatósági nyilatkozata elkészítésének első évében a beszámolástól. Ennek okán, az
AutoWallis Csoport 2026-ban, 2025-ről fog először jelentést tenni ebben a témakörben.
2.3 Erőforrás felhasználás és körforgásos gazdaság
2.3.1 Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos
lényeges hatások, koczatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló
folyamatok bemutatása
[IRO-1.-E5]
Az AutoWallis Csoport 2024-ben a saját műveletei és az upstream és downstream értékláncában jelentkező
tényleges és potenciális hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítása érdekében gzett egy DIRO
14
feltérképezést, melynek folyamata során az érdekelt felek feltérképezésével, média átvilágítással és értéklánc
felméréssel azonosítottuk a hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket. Az azonosítás során, a körforgásos
gazdaság témakörében jelentkező hatások az AutoWallis Csoport tevékenységéből kifolyólag, elsősorban a
downstream értéklánc mentén volt azonosítható.
A hulladék keletkezés szempontjából aggodalomra okot adó hatások lényegében a gépjárművek használata utáni
fázisra jellemző. Az AutoWallisnak nincsen ráhatása a gépjárművek gyártására, azonban partnereinknek és
közvetett beszállítóinknak (gépjárműgyártók) komoly jogszabályi követelményeknek kell megfeleltetni termékeiket.
Ezen jogszabályok kitérnek a körforgásos gazdaságra is, többek között az autóiparban alkalmazandó
újrahasználati és újrahasznosítási részarányok növelésére.
Az azonosított hatások, kockázatok és lehetőségek értékelési folyamata megegyezett a jelen jelentés 1.4.1
fejezetében ismertetettekkel. A témakörben konzultációt nem folytattunk az érintett közösségekkel.
2.3.2 Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos politikák
[E5-1]
Az AutoWallis Csoport üzleti modelljének jellege okán nem rendelkezik szignifikáns ráhatással a másodlagos
erőforrások felhasználásának vekedésére. Ennek oka, hogy tevékenységünk a gépjármű kis- és
nagykereskedelem, ahol a forgalmazott járművek importálási és kiskereskedelmi folyamatait bonyolítjuk le.
Gyártást egyik leányvállalatunk sem végez. Az elmúlt három év során számos energiahatékonyságot javító
beruházást hajtottunk gre, és napelemes rendszert telepítettünk. Ahol műszakilag lehetséges volt, szinte minden
ingatlanunkat felszereltük napelemekkel. Csak olyan márkákkal dolgozunk, amelyek vállalták az uniós
jogszabályokban előírt újrahasznosítási arány teljesítését. A koncessziós hulladékainkat kizárólag a MOHU-val
kötött szerződések értelmében kezelhetjük, míg az egyéb hulladékokat a leányvállalataink és telephelyeink belső
szabályai szerint szelektíven gyűjtjük, amelyeket szerződött partnereink szállítanak el és gondoskodnak azok
14
Az ESRS szerinti kettős lényegességi vizsgálat sze a DIRO feltérképezés, amely a vállalat
fenntarthatósági hatásait, kockázatait, lehetőségeit és függőségeit azonosítja. A D (dependencies) azokra az
ökoszisztéma-szolgáltatásokra és természeti erőforrásokra utal, amelyek szükségesek egy vállalat
működéséhez, például a ritkaföldfémek az akkumulátorgyártáshoz, a víz az autógyártási folyamatokhoz
vagy a fosszilis energiahordozók a beszállítói lánc működéséhez.
78
újrahasznosításáról. Az újrahasznosítási arány 95%, de az egyes rkák és típusok függvényében változik, a
törvényi szabályozásra és arra tekintettel, hogy a flottánkban nincs 5 évnél idősebb gépjármű. Az autógyártóknak
és szerződéses partnereiknek szigorú újrahasznosítási, visszanyerési és ártalmatlanítási célokat kell elérniük -
2006. január 1-től a gépjárművek súlyának 85%-át, 2015-től pedig 95%-át kell újrahasznosítani. A márkák
nagykereskedőinek biztosítaniuk kell a forgalmazott márkák roncsautóinak díjmentes átvételét.
Az AutoWallis saját működésében törekszik a megújulók részarányának növelésére, amennyiben ez technikailag
kivitelezhető az adott lokáción, azonban a termékek gyártása kapcsán nincs ráhatása ezekre a faktorokra.
Minden kiskereskedelmi leányvállalatunk a vonatkozó előírásoknak megfelelően működik és rendelkezik a
hulladékok, különösen a veszélyes hulladékok kezelését szabályozó dokumentumokkal és folyamatleírásokkal.
Kiemelt figyelmet fordítunk az akkumulátorok elkülönített gyűjtésére és tárolására. Az egyes hulladéktípusokat
elkülönítve gyűjtjük és tároljuk, majd átadjuk újrahasznosításra a MOHU-nak és szerződött partnereinknek. Első
forgalmazóként nagykereskedelmi cégünk köteles minden esetben megfizetni az EKR, Energiahatékonysági
Kötelezettségi Rendszerből származó díjat, amely fedezi az általunk forgalmazott termékek (gépjárművek,
alkatrészek) újrahasznosításának költségeit.
A fenntarthatósági stratégiánk részeként célul tűztük ki, hogy a Csoportnál keletkezett hulladékokat a lehető
legmagasabb arányban újrahasznosítsuk. A koncessziós hulladékokat kötelesek vagyunk a MOHU-nak átadni, míg
a nem koncessziós hulladékokat szelektív gyűjtés után adjuk le szerződéses partnereinknek újrahasznosításra.
Mivel az AutoWallis saját működéséből származó hulladék egy részét a koncessziós hulladékok teszik ki, az
újrahasznosítás aránya és módja részben a MOHU-tól függ, így a hazai szabályozási környezet miatt az
újrahasznosítási arány növelésére, kisebb és közvetett a ráhatásunk.
Hulladékhierarchiánk a következő:
I. Megelőzés: Munkafolyamatainkat úgy szervezzük meg, hogy minimalizáljuk a hulladékok keletkezését.
II. Újrahasználatra való előkészítés: Belső előírásaink szerint minden hulladékfrakciót (kivétel a kommunális
hulladék) szelektíven gyűjtünk és hulladéktípusonként adjuk át szerződött partnereinknek.
III. Újrafeldolgozás: A MOHU és partnereink gondoskodnak az újrahasznosítás lehető legmagasabb
arányáról.
IV. Egyéb, például energetikai hasznosítás: A keletkező hulladékok túlnyomó többsége fáradt olaj és egyéb,
égetésre tiltott anyag. Ennek következtében nem áll rendelkezésre olyan hulladék, amelyet legálisan
energiatermelésre lehetne felhasználni.
V. Ártalmatlanítás: A veszélyes hulladékokat a törvényi előírásoknak megfelelően kezeljük, és elszállításra,
ártalmatlanításra vagy megsemmisítésre adjuk át.
Az AutoWallis Csoport fenntarthatósági jelentésében lefektetett alapelvek mentén szervezzük meg hulladékaink
újrahasznosítását. A szolgáltatást gző telephelyeinken (például Wallis Pest és Wallis Duna), ahol
munkavállalóink kezelnek az autók karbantartásához szükséges anyagokat (pl. fékolaj, fáradt olaj) az előírt
működési szabályzatnakmegfelelően kell a munkatársainknak a hulladékot elkülönítve szükséges gyűjteniük. Az
egyes hulladéktípusokat ezt követően a MOHU vagy szerződéses partnereink szállítják el újrahasznosításra.
Jelenleg korlátozott információ áll rendelkezésre az értékláncról, ezért az AutoWallis legfontosabb kapcsolódó
terve, hogy a következő két évben részletes értéklánc kockázatértékelést végezzen. Ennek eredményeként
meghatározzuk a lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek szempontjából vizsgálandó partnerek körét,
valamint megtervezzük a beszállítói és partneri adatgyűjtési folyamatokat. Ezzel megkezdjük az értéklánc
adatainak szisztematikus gyűjtését és elemzését a hatékony döntéshozatal támogatása érdekében. Az értékláncot
teljes mértékben lefedő politikák elkészítésére a folyamatot követően az AutoWallis jelentős hangsúlyt fektet.
Az AutoWallis rendelkezik belső szabályzatokkal, amelyek a körforgásos gazdasághoz kapcsolódó
fenntarthatósági kérdéseket kezelik. Ugyanakkor a vállalat nem rendelkezik önálló körforgásos gazdasághoz
kapcsolódó politikával, és a korábban kifejtett indokok miatt ennek kidolgozását jelenleg nem tervezi.
2.3.3 Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos
intézkedések és erőforrások
[E5-2]
Az AutoWallis Csoport számos erőforrás-hatékonysági intézkedést vezetett be a víztakarékosság érdekében.
Vecsési telephelyünkön, a Sixt rent a car üzletágunkban például víztakarékos technológiával tisztítjuk a
gépjárműveket. Bár üzleti modellünk miatt nincs közvetlen ráhatásunk az általunk forgalmazott gépjárművek
gyártására, olyan partnerekkel dolgozunk együtt, akik biztosítják az elvárt újrahasznosíthatósági szintet. Így a
forgalmazott gépjárművek esetén a gyáraknak meg kell felelniük a 95%-os újrahasznosítási aránynak.
79
Az AutoWallis Csoport nagy hangsúlyt fektet a másodlagos nyersanyagok (újrafeldolgozott anyagok) felhasználási
arányának növelésére is. Ezt olyan partnerekkel érjük el, akik biztosítják az újrahasznosíthatósági szintet. A
körforgásos tervezés alkalmazása során a használtautó forgalmazás kiemelt szerepet játszik, mivel minőségű,
megfelelően karbantartott használt autókkal hozzájárulunk a rforgásos gazdaság hatékonyságához. A
körforgásos tervezés növeli a termékek tartósságát, optimalizálja használatukat, és elősegíti az újrahasználatot,
javítást, felújítást, valamint az alkatrészek újrafelhasználását és újrafeldolgozását.
Szervizeinkben és márkakereskedéseinkben is fontos számunkra, hogy a gépjárművek szakszerű karbantartása
gyári alkatrészekkel történjen, ezzel növelve azok hasznos élettartamát és csökkentve a károsanyag-kibocsátást,
miközben növeljük a közlekedési biztonságot. A hulladékkeletkezés megelőzése érdekében szakembereink
képzése során különös figyelmet fordítunk arra, hogy munkájuk során minél kevesebb hulladék keletkezzen a
szervizekben.
A hulladékgazdálkodás optimalizálása érdekében az AutoWallis Csoport gondosan választja ki partnereit,
különösen a nem a MOHU által kezelt hulladékok esetében. Bár jelenleg nincs intelligens hulladékgyűjtő
rendszerünk, folyamatosan vizsgáljuk annak lehetőségét, hogy mely üzletágunkban és üzleti tevékenységeink
során lehetne ilyet bevezetni.
Az AutoWallis Csoport a fent leírtak szerint üzleti modelljéből kifolyólag nincsen ráhatással a termékek gyártása
során felmerülő anyagfelhasználásra és terméktermelésre, azt kizárólag az autógyártó partner vállalatok
megválasztása révén képes befolyásolni. Ebből kifolyólag a Csoport nem rendelkezik az értékláncából származó
kockázat kezelésére megfelelő intézkedéssel, illetve jelenleg nem tervezi annak kidolgozását, azonban a BP-1
közzététel alatt ismertetettek szerint nagy hangsúlyt fektet a megfelelő, értékláncra is kiterjedő intézkedések
meghatározására.
2.3.4 Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos célok
[E5-3]
Az AutoWallis Csoport általános céljai szorosan kapcsolódnak a körforgásos gazdaság különböző aspektusaihoz,
bár üzleti modellünk miatt nincs közvetlen ráhatásunk az általunk forgalmazott gépjárművek tervezésére és
gyártására. A gyártókat jogszabály kötelezi a megfelelő intézkedések végrehajtására olyan területeken, mint
például a tartósság, szétszerelhetőség, javíthatóság és újrafeldolgozhatóság.
A körforgásos anyagfelhasználási arány növelésére sincs közvetlen ráhatásunk, de folyamatosan figyelemmel
kísérjük partnereink tevékenységét annak biztosítása érdekében, hogy megfeleljenek a törvényi
kötelezettségeiknek és céljaiknak. Tesszük mindezt a meghatározott autógyárakkal és partnerekkel kapcsolatos
közlemények követésével, ESG stratégiájuk vizsgálatával, jelentéseik nyomon követesével. Hasonlóképpen, a
primer nyersanyagok minimálisra csökkentésével kapcsolatos céljainkat is ezen partnereink tevékenységei
befolyásolják. Az AutoWallis saját működésében törekszik a megújulók részarányának növelésére, amennyiben ez
technikailag kivitelezhető az adott lokáción, azonban a termékek gyártása kapcsán nincs ráhatása ezekre a
faktorokra.
Hulladékgazdálkodási gyakorlatok esetén törekszünk a saját működésünk során keletkezett hulladék környezeti
hatásának minimalizálására és minél nagyobb arányú újra hasznosítására, és a hulladékhierarchiának megfelelő
hulladékgazdálkodásra.
Az AutoWallis hulladékgazdálkodási stratégiája és az ehhez kapcsolódó célok kidolgozás alatt vannak, a frissített
ESG stratégia részeként kerül 2025-ben közzétételre, a részletszabályok kidolgozása folyamatban van,
meghatározásuk során nem vettük figyelembe az ökológiai küszöbértéket. A Csoportunk által bemutatott célok
között egyaránt találhatóak önkéntes és kötelező (pl. jogszabályi kötelezettségből fakadó) célok.
2.3.5 Erőforrás-kiáramlások
[E5-5]
Az AutoWallis Csoport tevékenysége gépjármű kis- és nagykereskedelem, továbbá szervizelés, alkatrészek
forgalmazása és mobilitási szolgáltatás üzemeltetése. Mivel a Csoport nem tevékenykedik a gyártásban, ezért
nagymértékű erőforrás-kiáramlás sehol nem jelentkezik. Azonos okból az általunk forgalmazott termékek
tartósságát, javíthatóságát, az anyagok újrahasznosíthatóságát gépjárműgyártó partnereink és az érvényes
jogszabályi környezet határozzák meg, a vállalat kizárólag a partnerei megválasztásával rendelkezik ráhatással
ezen nyezőkre. Az autógyártóknak és szerződéses partnereiknek szigorú újrahasznosítási, visszanyerési és
80
ártalmatlanítási célokat kell elérniük - 2006. január 1-től a gépjárművek súlyának 85%-át, 2015-től pedig 95%-át
kell újrahasznosítaniuk.
A működésünkkel kapcsolatban felmerülő hulladékáramokat az alábbi listán jelöltük:
HAK 080111* festékek
HAK 130205* fáradt olaj
HAK 130502* olaj-víz szeparátorokból származó iszap (autómosókból)
HAK 130508* homokfogóból és olaj-víz szeparátorokból származó hulladékok keveréke (autómosókból)
HAK 140603* oldószerek
HAK 150101 papír és karton
HAK 150106 kevert csomagolás
HAK 150110* veszélyes anyagokat tartalmazó csomagolás
HAK 150111* kiürült hajtógázos palackok
HAK 150202* veszélyes anyagokat tartalmazó elnyelők
HAK 150203 lég- és pollenszűrő
HAK 160103 gumiabroncs
HAK 160107* olajszűrő
HAK 160114* fagyálló folyadék
HAK 160117 fém
HAK 160119 műanyag
HAK 160120 üveg
HAK 160601* ólomsavas akkumulátor
Hulladékáramunkban különböző fémek, nemfém ásványok, műanyagok, textíliák és veszélyes anyagok jelennek
meg.
4. Táblázat: Az AutoWallis Csoport tevékenysége során kibocsátott hulladék összmennyisége [t]
2024
A keletkező hulladék összmennyisége
912
5. Táblázat: Az AutoWallis Csoport tevékenysége során kibocsátott veszélyes hulladék [t]
2024
Újrahasználatra való előkészítés
0
Újrafeldolgozás
0
Egyéb hasznosítási művelet
0
Hulladékégetés
0
Hulladéklerakás
0
Egyéb ártalmatlanítási műveletek
187
6. Táblázat: Az AutoWallis Csoport tevékenysége során kibocsátott nem veszélyes hulladék [t]
2024
Újrahasználatra való előkészítés
0
Újrafeldolgozás
63
Egyéb hasznosítási művelet
0
Hulladékégetés
231
Hulladéklerakás
229
Egyéb ártalmatlanítási műveletek
202
A nem újrafeldolgozott hulladék összmennyisége 849 tonna és Csoportszintű százalékos aránya 93,1%.
Az E5 fejezetben megjelenített adatok egy része a hulladékkezelők által mért, tényleges információk, azonban
becslést alkalmaztunk a kommunális és a nem veszélyes hulladékok mennyiségére vonatkozóan, illetve a nem
veszélyes hulladékok égetéssel és lerakással történő ártalmatlanítása esetén, a BP-2 fejezetben bemutatottak
szerint.
81
2.3.6 Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos
hatásokból, kockázatokból és lehetőségekből eredő várható pénzügyi hatások
[E5-6]
Az ESRS 1 “C.” függeléke alapján, az ESRS E5-6 “Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal
kapcsolatos hatásokból, kockázatokból és lehetőségekből származó várható pénzügyi hatások” közzétételi
követelmény adatpontjai esetében az AutoWallis Csoport eltekinthet a fenntarthatósági nyilatkozata elkészítésének
első évében a beszámolástól. Ennek okán, az AutoWallis Csoport 2026-ban, 2025-ről fog először jelentést tenni
ebben a témakörben.
3. Társadalom
3.1 Saját munkaerő
3.1.1 Az érdekelt felek érdekei és álláspontja
A közzétételi követelményhez tartozó információkat a jelentés SBM-2 közzététele alatt jelenítjük meg.
3.1.2 Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a
stratégiával és az üzleti modellel
[SBM-3.-S1]
Az AutoWallis Csoport saját dolgozóival kapcsolatban azonosított hatásai közé tartozik többek között a biztonságos
munkakörnyezet megteremtése és a balesetek megelőzése, melyet bizonyos leányvállalataink esetében, ahol a
tevékenység indokolttá teszi a jogszabályoknak megfelelően munkavédelmi irányítási rendszer bevezetésével
biztosítunk. Ezen felül a Csoport munkavállalóinak a témában való képzése, biztonságtechnikai tréningek és
számonkérések egyaránt segítik a biztonságos munkakörnyezet és munkakultúra megteremtését.
Az átlátható munkavégzést egy erre fenntartatott munkaidőket kezelő rendszer biztosítja, továbbá a munkavégzés
idejét előre kommunikáljuk a dolgozók felé. A helyi jogszabályok betartásán keresztül biztosítjuk a munkavégzés
idejének lehatárolását. Az AutoWallis hatásai között található továbbá a versenyképes bérezés és elégedettség,
melyet a garantáltan bérminimum feletti fizetések, továbbá a piaci körülmények határoznak meg.
A munkavállalói stabilitás megteremtését az átlátható karrierutak és a folyamatosan elérhető képzések biztosítják.
Az elérhető képzések között találhatóak kötelező képzések is, melyeket minden munkavállalónknak el kell
végeznie, ilyen például az etikai szabályzatra vonatkozó tréningünk. Ilyen képzések segítségével kívánjuk
megteremteni a befogadó, előítéletektől mentes munkakörnyezetet. Ezt támogatja az intranet felületünkön elérhető
Etikai Kódexünk is, melynek kötelező betartása minden dolgozónkra vonatkozik. Csoportunkban anonim visszaélés
bejelentő vonal is elérhető, ahol dolgozóink észrevételeiket jelenthetik.
Csoportunk esetében a saját munkavállalók témakörében azonosított kockázatok közt megtalálható a fluktuáció és
munkaerőhiány, melyet elsősorban a gazdasági ingadozások és a változó piaci igények befolyásolnak. Erre
ráhatásunk csak részben van. Ugyancsak azonosított kockázat a túlmunka, és a kimerültség veszélyei, ennek a
potenciális kockázatnak az elkerülésére a munkabeosztás nyílt kommunikációján keresztül kívánunk hatni. Egy
további, a munkahelyi biztonsággal kapcsolatban azonosított kockázat a munkavédelmi irányítási rendszer
hiányában lép fel, ugyanis a biztonsági előírások és szabályok figyelmen kívül hagyása növeli a balesetek
bekövetkezési valószínűségét és ezáltal a jogi következmények, peres eljárások és nzbírságok számát.
Végsősoron, kockázatként léphet fel a bérek rendezésének hiánya. Csoportunk megelőzheti az ebből fakadó
kockázatokat bérátláthatósági programokkal és a rek felülvizsgálatával, továbbá egyenlő előmeneteli
lehetőségek biztosításával.
Az azonosított lehetőségek között tartjuk számon a tehetségek vonzását, melyet hosszútávú karrierfejlesztési
lehetőségek biztosításán keresztül érjük el. A nyílt kommunikáció és átláthatóság megteremtése, tehát a
rendszeres kommunikáció és párbeszéd segíti a dolgozói elégedettséget, továbbá megteremti az AutoWallis és az
érdekelt felek közötti kiegyensúlyozott kapcsolatot. Lehetőséget jelent a munkavállalói sokszínűség biztosítására,
82
melyet a Csoport az elfogadáson és befogadáson keresztül ér el. Ennek egy szelete az akadálymentes munkahely
biztosítása, melyet a megfelelő irodaépület megválasztásával biztosíthatunk a jövőben a dolgozóink számára. Az
AutoWallis Csoportban elérhető tréningek (beleértve az egészségvédelmi és prevenciós képzéseket) és a fejlődési
lehetőségek folyamatos frissítésén és monitorozásán keresztül növeljük a dolgozóink iparági kihívásokkal
szembeni rezilienciáját, csökkentjük a munkahelyi balesetek számát és biztosítjuk munkavállalóinknak a megfelelő
biztonságot és fluktuáció csökkenését. Stratégiánk és üzleti modellünk részletes minőségi rezilienciaelemzését az
azonosított hatások és kockázatok kezelése, valamint a lényeges lehetőségek kapcsán a következőkben tervezzük
elvégezni.
A vállalkozás lényeges hatásaira, kockázataira és lehetőségeire, valamint azok stratégiával és üzleti modellel való
kölcsönhatására vonatkozó információ a jelentés SBM-3 közzététele alatt található meg.
3.1.3 A saját munkaerővel kapcsolatos politikák
[S1-1]
Az AutoWallis Nyrt. által kiadott, Igazgatósága által jóváhagyott politikáiban és irányelveiben megjelennek az
emberi jogok tiszteletben tartásának követelményei, és a saját munkaerőnkbe tartozó személyek emberi jogainak,
köztük a munkavállalói jogainak tiszteletben tartása egyaránt, mely politikák minden munkavállalónkra érvényesek.
Munkahelyeinken megköveteljük dolgozóinktól a munkahelyi etikai elvek és vállalati értékek figyelembevételét és
betartását. Ilyen vállalati etikai értékek az integritás, a tisztelet és az agilitás, mely értékek mentén kezeljük a
foglalkoztatással felmerülő kockázatokat és lehetőségeket.
A munkavállalói jogok védelmét teljes mértékben biztosítjuk és az esetlegesen felmerülő munka- és emberjogi
áthágások és problémák jelentésére, vagy bármely panasz bejelentésére, továbbá az emberi jogi hatások
korrekciójának érdekében anonim visszaélés bejelentő rendszert üzemeltetünk. Ezen bejelentőrendszeren
keresztül saját munkavállalóink név nélkül tehetnek bejelentést, bármelynemű etikai vagy jogi visszaélés
felismerésének esetében. A bejelentéseket egy független szervezet vizsgálja ki.
Az AutoWallis Nyrt. belső szabályzatai, melyek közt számon tartjuk az Etikai Kódexet, az adatvédelmi szabályzatot
és a bennfentes kereskedelemre vonatkozó előírásokat is, összhangban vannak az üzleti vállalkozások emberi jogi
felelősségre vonatkozó ENSZ irányelvekkel és a nemzetközileg elismert normákkal. Az Etikai Kódexünk
alapelveket rögzít, melyek az emberi jogok delmére, a megkülönböztetés tilalmára, a tisztességes üzleti
gyakorlatra és a munkavállalók méltóságának és jogainak tiszteletben tartására irányulnak. Belső szabályzatainak
egyaránt kitérnek az információk kezelésére, ezek biztosítják az érintettek magánéletének védelmét, összhangban
a GDPR által előírt és az ENSZ irányelvekben foglalt követelményekkel.
Az AutoWallis Nyrt. belső szabályzatában jelenleg nem jelennek meg az alábbi témák, mint az emberkereskedelem,
kényszermunka, gyermekmunka, kiszolgáltatottság kockázatának kitett saját munkavállalók befogadása, azonban
83
fontos megemlíteni, hogy az Etikai Kódex jelenleg is felülvizsgálat alatt van, melynek véglegesítése 2025-re fog
tudni megtörténni.
Hasonlóan, Csoportunk jelenleg nem rendelkezik eljárásokkal, politikákkal az alábbi témákban: képzés és
előmenetel továbbá a felső vezetőség felelőssége az egyenlő bánásmóddal és esélyegyenlőséggel
összefüggésben.
A munkahelyi balesetmegelőzés érdekében azon leányvállalataink esetében, ahol a tevékenységek indokolttá
teszik és ahol a Munkavédelmi Törvénynek megfelelően munkakörnyezet biztonságára vonatkozó előírások vannak
érvényben, ott specifikus munkavédelmi Irányítási rendszert üzemeltetünk, vagy munkavédelmi szabályzatok
szerint dolgozunk. Ezen leányvállalataink az AW SLO Distribution d.o.o., AW CRO Distribution d.o.o., AW RO
Distribution d.o.o., Wallis Adria d.o.o., Wallis British Motors Kft., a Wallis Autókölcsönző Kereskedelmi és
Szolgáltató Kft., az ICL Autó, a Wallis Motor Pest, a Wallis Motor Duna, Wallis Kerepesi,az Iniciál, az RN Hungary,
az AW Distribution Kft és az AW OPL Distribution Kft. Ezeknek a leányvállalatoknak az esetében a szabályzatok
minden alkalmazottra érvényesek. Itt mind tűzvédelmi szabályzat, egyéni védőeszköz juttatási szabályzat és
munkaköri alkalmassági szabályzat érvényben van. Az AutoWallis azonban nem rendelkezik egységes, a Csoport
teljes egészére vonatkozó munkavédelmi irányítási rendszerrel, tekintve, hogy a Csoport jelentős része irodai
munkát végez.
A hátrányos megkülönböztetés elkerülése, a zaklatás felszámolása és az egyenlőség és sokszínűség előre
mozdítása érdekében az AutoWallis Nyrt. és minden leányvállalata az Európai Unió Alapjogi Chartájával és a
Munka rvénykönyvével összhangban fordít figyelmet. A Csoport határozottan elutasít mindenféle hátrányos
megkülönböztetést, beleértve a nem, bőrszín, faji vagy etnikai származás, nyelv, vallás vagy más meggyőződés,
politikai nézet, véleménykülönbözőség, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság,
életkor vagy szexuális irányultság alapján történő megítélést, beskatulyázást. Az ezzel szemben támasztott
alapértékeinket a 2022-ben frissített Etikai Kódexünk alapelvei integrálják.
Szabályzatainkat, politikáinkat és irányelveinket intranet felületünkön keresztül kommunikáljuk munkavállalóink
felé. Intranet felületünk minden dolgozó számára elérhető. Ennek segítségével a releváns dokumentumaink, a
dolgozókra vonatkozó szabályzatok és elvárások bármikor megismerhetőek. Leányvállalataink helyben
használatos kommunikációs csatornák segítségével juttatják a szabályzatokat munkavállalóinknak. A hátrányos
megkülönböztetéssel kapcsolatos politikák és gyakorlatok kapcsán 2024-ben az AutoWallis Nyrt. minden
munkavállalójának és az egész Igazgatóságnak képzéseket tartottunk a témában.
Jelenleg az AutoWallis Nyrt. nem rendelkezik eljárással vagy politikával a fizikai környezet biztosítására a
fogyatékossággal élő munkavállalók, ügyfelek és egyéb látogatók számára. A megfelelő akadálymentes
munkakörnyezet biztosításának érdekében tett lépéseket ezen dokumentum SBM-3.-S közzétételben kifejtettük.
Az AutoWallis, Csoport szinten a munkavállalók belső mozgásaira vonatkozó politikát alkalmaz, ami biztosítja, hogy
a munkavállalók fejlődési lehetőségei, képzései és előléptetési esetei megfelelően szabályozottak legyenek.
A munkavállalók készségfejlesztése is kiemelt szerepet kap, Csoportunk egységesen azon dolgozik, hogy a
dolgozók releváns képzési lehetőségek keretein belül fejleszthessék magukat és készségeiket. Ez hosszútávon
hozzájárul ahhoz, hogy az AutoWallis rugalmasabb és adaptálhatóbb legyen a folyamatosan és gyorsan változó
üzleti környezetben.
3.1.4 A saját munkavállalókkal és a munkavállalói képviselőkkel a hatások terén
folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok
[S1-2]
A saját munkavállalókkal az azonosított hatások terén folytatott együttműködés fenntartásáért a HR felel, melyet
az all staff meetingek formalizálnak. Az AutoSpoiler és a belső kommunikáció közös felelősségi kör alá tartozik a
Csoport marketing és a Csoport HR között.
Az AutoWallis Nyrt. rendelkezik egy belső kommunikációs szabályzattal, mely meghatározza a dolgozók
tájékoztatásának módját és alapszabályait. A létrejött együttműködésben résztvevő érdekelt felek emberi jogainak,
szabad véleménynyilvánításának, békés gyülekezéshez és tiltakozáshoz való jogainak tiszteletben tartását vállalati
értékeink és az azt felsorakoztató Etikai kódexünk garantálja. A különböző szervezeti szinteknek meghatározott
gyakorisággal összdolgozói értekezleteket tartunk, mely megalapozza a dolgozók és a vezetőség közti nyílt
párbeszédet és kommunikációt. Ezek az all staff meetingek három szinten valósulnak meg:
leányvállalati szinten az információáramlás biztosítása és a munkatársak megfelelő tájékoztatása
érdekében fél évente,
84
üzletági szinten ugyancsak fél évente,
csoportszinten pedig évente egyszer.
A csoportszintű all staff megbeszélésen az összes leányvállalat minden tagja jelen van és időt hagyunk a kérdések
feltévésre, vagy viták indukálására, ösztönözve munkavállalóinkat az aktív részvételre. Az általuk felvetett
problémákkal és észrevételekkel foglalkozunk. Emellett a leányvállalatok saját csatornáikon keresztül biztosítják a
lokális munkavállalók tájékoztatását és bevonását.
Az all staff megbeszéléseken felül munkavállalóink észrevételüket jelezhetik, vagy véleményüket megformálhatják
az ebből a célból fenntartott e-mail címen keresztül. Az etikai jellegű problémákat, észrevételeket dolgozóink
közvetlenül jelezhetik felettesüknek, vagy a visszaélés bejelentő rendszerünkön keresztül akár anonim módon is.
Az AutoWallis munkavállalóival való együttműködésének sarokköve a kétévente történő elkötelezettségi felmérés
(Engagement survey), melynek része az elégedettség vizsgálata is. A felmérés eredményét a Csoport HR
igazgatója a Csoport és helyi szintű vezetőkkel együttműködve felhasználja a következő évek HR stratégiájának
kialakítására. A meghozott intézkedéseket a HR kommunikálja a munkavállalók felé az intraneten keresztül és
email-es formában. A következő évben a felmérés megismétlésre kerül azon területekre nézve, melyekre
intézkedéseket hoztak, ezáltal vizsgálva azok eredményességét. A felmérés során a Csoport minden
munkavállalója, regionálisan megosztja tapasztalatait és észrevételeit. A felmérésben való részvétel tagvállalati
szinten elvárás és egyben jogszabályi megfelelés is.
Az AutoSpoiler az AutoWallis csoportszintű intranetes platformja, mely felület a belső kommunikáció elsődleges
eszköze. Részben a Csoportot érintő legfontosabb közlemények és hírek kommunikálásra fenntartott platform, a
változásokat és fejleményeket dolgozóink ezen felületen érik el.
Az AutoWallis Csoport nem kötött együttműködést a munkavállalók képviselőivel, melybe beletartoznak mind a
nemzeti, nemzetközi szakszervezetek, és üzemi tanácsok egyaránt. A továbbiakban az is megállapítható, hogy
Csoportunk nem működik együtt a munkavállalókkal az alábbi témákban: szén-dioxid kibocsátás csökkentésből
adódó hatások, zöldebb és klímasemleges veletekre való átállásból adódó hatások, munkahelyek elvesztéséből
adódó hatások, képzésekből / továbbképzésekből / átképzésből adódó hatások, a nemek közötti és egyenlőségből,
társadalmi igazságosságból adódó hatások és a biztonságból és egészségvédelemből adódó hatások.
Az AutoWallis Csoport jelenleg lépéseket tesz annak érdekében, hogy a marginalizált csoportok érdekeit is
figyelembe vegye a saját munkaerején belül. Ennek érdekében a BI rendszer segítségével zajlik egy
folyamatfejlesztés, ami lehetővé fogja tenni elemzések elkészítését a munkavállalók egyes csoportjaira, így a
hátrányos helyzetben lévőkre is. Az intézkedés 2025-ben fog megvalósulni a Csoport magyarországi telephelyeivel,
illetve tervben van a fejlesztés kiterjesztése a külföldi leányvállalatokra is. A munkavállalóinkkal létrejött
együttműködést nyomon követni az intranet oldaláról elérhető statisztikák alapján lehetséges. A felület statisztikái
közt elérhetőek többek között a megtekintések száma, aktív felhasználók stb. Nagyobb események után, mint a
tőzsdére lépés 5. évfordulója alkalmával rendezett all staff találkozó és rendezvény vagy egyéb menedzsment
konferenciák után felmérések segítségével mérünk vissza.
3.1.5 A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára
az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák
[S1-3]
Az AutoWallis Nyrt. 2023-ban létrehozott egy csoportszintű visszaélésbejelentő rendszert. Ezen nem csak a
munkavállalók, de az ügyfelek és partnerek is jelezni tudják etikus üzletvezetéssel kapcsolatos aggályaikat, vagy
bármilyen compliance jellegű, etikus munkavégzéssel, emberi jogokkal kapcsolatos nem megfelelősséget. Az
etikus viselkedés és versenyellenes magatartás fenntartása Csoportunk számára fontos, melynek felelősségi köre
a kijelölt compliance manager alá tartozik. A visszaélésbejelentő rendszerrel kapcsolatos szabályokat, az
AutoWallis teljes Csoportjára vonatkozó belső szabályzat fekteti le.
A visszaélések bejelentése és kivizsgálása tagvállalatonként történhet, biztosítva a szubszidiaritás elvét. A
bejelentés megtételére lehetőséget biztosítunk az AutoWallis Csoport minden foglalkoztatottjának, olyanoknak is,
akikkel a jogviszony már megszűnt vagy ahol a foglalkoztatási jogviszony létesítésére vonatkozó eljárás
megkezdődött. A bejelentési lehetőség fennáll mindenki számára, aki tulajdonosi részesedéssel bír az AutoWallis
Csoportban, vagy szerződéses alvállalkozója, vállalkozója, beszállítója, üzleti partnere, megbízottja a Csoportnak,
vagy a szerződéslétesítés eljárását megkezdte. Ugyanígy gyakornokokra és önkéntesekre is vonatkozik a
lehetőség, továbbá ezeken a személyeken túl bárki tehet bejelentést. A bejelentés több felületen, írásban és szóban
is megtörténhet:
megadott időben üzemelő telefonvonalon keresztül,
85
írásban a szerződött partner által biztosított szoftveren keresztül, melyet mind az intranet felületen
(AutoSpoiler), mind az AutoWallis Nyrt. weboldaláról, mind minden tagvállalat weblapjáról el lehet érni.
Ezen csatornák rendelkezésre állását az AutoWallis Nyrt. szerződött partnerén, továbbá a rendelkezésre álló belső
szabályzaton keresztül támogatja. Az AutoWallis Nyrt. intranet felületével és weboldalával, a Csoport tagvállalatai
egyénileg fenntartott bejelentőfelületükkel járulnak hozzá a bejelentéstétel lehetőségének megalapozásához. A
kivizsgálást minden olyan esetben egy harmadik fél végzi, ahol azt a nemzeti jogszabályok lehetővé teszik, a
kivizsgálás feltételeit minden esetben az AutoWallis Csoport biztosítja. Ez alól kivételt képez, Bulgária,
Horvátország, Szlovénia és Szlovákia (amennyiben a foglalkoztatottak száma meghaladná a 250 főt), ezeknek az
országoknak az esetében a kivizsgálásokat az erre kijelölt visszaélés-bejelentési biztosok végzik
költséghatékonysági megfontolásból.
A bejelentőnek lehetősége van anonim bejelentést tenni, ebben az esetben ennek szükségességét külön kell
jelezni. A panasztételi mechanizmus az alábbi lépések szerint alakul:
1. Bejelentéstétel: a bejelentő jelenti aggályait az arra fenntartott csatornák valamelyikén.
2. Visszaigazolás: a bejelentést követő 7 napon belül azon kivizsgáló, mely az eljárást lefolytatja,
visszaigazolást küld a bejelentés sikeres megtételéről.
3. Kivizsgálás: a kivizsgáló személye megkezdi a kivizsgálást, mely folyamat során kapcsolatot tart a
bejelentővel, bizonyítékot gyűjt.
4. Eredmény: a lehető leghamarabb, de legfeljebb 30 naptári napon belül a kivizsgálás eredménye
megküldésre kerül a bejelentő számára. Amennyiben a kivizsgálást meg kell hosszabbítani, úgy ennek a
mértéke se lépheti túl a 3 hónapot.
5. Intézkedés: az érintett társaság dönt a szükséges lépések, alkalmazandó intézkedések megtételéről, a
kivizsgáló javaslatai és a kivizsgálás folyamatának eredménye alapján.
A bejelentéstétel folyamatáról és a bejelentéstételi felület elérhetőségéről és használatának módjáról részben a
minden munkavállaló számára elérhető belső szabályzat gondoskodik. Ezen felül minden foglalkoztatottnak
lehetősége van érdeklődni a visszaélés bejelentőrendszerrel kapcsolatban felmerülő működést érintő kérdésekről.
Ezek mellett minden foglalkoztatott számára elérhetőek képzések, melyeket az AutoWallis Nyrt. biztosít. Az oktatás
magába foglalja a rendszer használatának módját, és a bejelentés esetén folytatott eljárást. Az oktatásban való
részvétel minden új belépő számára kötelező jellegű, és minden, a rendszert vagy eljárást érintő változás esetén
az oktatást újból megismételjük. Az oktatásban való részvételről jelenléti ív és értelmi nyilatkozat készül.
A visszaélést bejelentő személy megtorlásának lehetőségét akadályozzuk, a bejelentés a bejelentő kérésére
történhet anonim módon, a bejelentő kilétét a kivizsgálás folyamata során se fedik fel, az ezzel kapcsolatos
szabályzat a belső szabályzatunk részét képezi. Figyelmet fordítunk arra is, hogy a bejelentést tevő közeli
hozzátartozóját, jogi személy bejelentő esetén a személy közvetlen vagy közvetett tulajdonában vagy
érdekeltségében álló szervezetet se érje megtorlás. Az anonimitás mellett, ennek érdekében fenntartott
eljárásmódunk, hogy a kivizsgálásban ggetlen személy jár el, aki mentesül az AutoWallis Csoport érdekeltsége
alól.
A visszaélés bejelentő rendszerhez tartozó statisztikák belső ellenőrünknél vannak. A felvetett és megoldott
problémák nyomon követése, és a csatornák hatékonysága ezeknek a statisztikáknak az elemzésén keresztül
valósul meg.
Az AutoWallis Csoport jelenleg nem rendelkezik folyamattal, amely a munkavállalók bizalmát mérné a visszaélést
bejelentő rendszer iránt, célunk, hogy az erre vonatkozó folyamatot 2026-ig kidolgozzuk.
3.1.6 Intézkedések a saját munkaerőre gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan,
valamint a saját munkaerőhöz kapcsolódó lényeges kockázatok csökkentésére és
lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen
intézkedések hatékonysága
[S1-4]
Annak érdekében, hogy minimalizáljuk a munkahelyi balesetek és betegségek előfordulását, biztonsági tréningeket
és egészségmegőrző kezdeményezéseket vezettünk be. Különösen odafigyelünk a márkaszervizek munkatársaira,
akik fokozottan ki vannak téve az egészségügyi kockázatoknak, mint például a hőmérsékletnek, vegyi anyagoknak
vagy a fizikai megterhelésnek. A bevezetett intézkedések hatásának ellenőrzése érdekében rendszeresen végzünk
értékeléseket, amelyek lehetővé teszik a folyamatok finomítását és az új lehetőségek feltérképezését. Az
értékelések eredményeit megosztjuk az érintett felekkel. Azoknál a leányvállalatainknál, ahol a munkafolyamatok,
86
a környezet és a Munkavédelmi Törvény előírásainak betartása különleges követelményeket támaszt, specifikus
Munkavédelmi Irányítási Rendszereket alkalmazunk: ilyen például a Wallis Motor Pest, Wallis Motor Duna, Iniciál,
RN Hungary, AW Distribution Kft. és AW OPL Distribution Kft. esetében. Ezeknél a leányvállalatoknál a balesetek
kivizsgálása után különféle újrarendezett oktatásokra kerül sor, amelyek célja, hogy a hasonló események a
jövőben elkerülhetők legyenek. Az AutoWallis Csoporton belül minden leányvállalatunk a munkahelyi balesetek
kezelésére vonatkozóan egyedi, előre meghatározott protokollokat követ. Ezek magukban foglalják a balesetek
részletes kivizsgálását és a megállapítások integrálását a működési szabályozásba. Az ilyen vizsgálatokat
általában külső munkavédelmi szakértők végzik, akik a vonatkozó jogszabályokat figyelembe véve biztosítják a
folyamat átláthatóságát és objektivitását.
Dolgozóink belépésükkor, és később évente, vagy a munkakör, vagy a munkaeszköz megváltozása esetén
részesülnek munka- és tűzvédelmi oktatásban, melyet gyakran lsős munkavédelmi szakember tart. Emellett
leányvállalataink egy része munkakör-specifikus képzéseket is alkalmaz, ilyen például a Wallis Motor Pest és Duna
esetén a munkavédelmi képviselőknek nyújtott oktatás, vagy az emelőgépek és teherliftek használatára irányuló
képzések az Iniciálban szerelői munkakört betöltők körében. Célcsoport specifikus pzéseink közé tartozik
továbbá a vezetéstechnikai tréning, mely az RN Hungary dolgozóinak egy lehetőség. Tréningjeink és
továbbképzéseink legtöbbször vizsgával zárulnak.
Az AutoWallis Csoport leányvállalatai különbözőképpen támogatják a munkavállalók munkahelyi egészségét, mely
a különböző szűrővizsgálatoktól kezdve a személyre szabott egészségügyi programokig tartanak. Több Társaság
például hozzáférést nyújt a Medicover magánegészségügyi szolgáltató csomagjaihoz.
A munkahellyel kapcsolatos kockázatok kiküszöbölése érdekében leányvállalataink önállóan koordinált
módszereket alkalmaznak. Ezen folyamatok közé tartoznak a menedzserszűrés, az új belépőket érintő kötelező
orvosi szűrés, munkahelyi ergonómiai megfontolások, a zajszint kontrollja vagy a munkahelyi biztonság
témakörében történő oktatás. A Wallis Motor Pest, Wallis Motor Duna, Iniciál, AW Distribution Kft. és az AW OPL
esetében mátrix módszerekkel mérik fel az esetleges kockázatokat, melyet helyszíni bejárások, dolgozói és
üzemorvosi konzultációk támogatnak. A kockázatbecslési felméréseket munkavédelmi képesítéssel rendelkező
szakértők végzik, támogatói procedúráik közé tartoznak például az éves szűrések. A leányvállalatok a felismert
munkabaleseti kockázatok kezelésére és megelőzésére védőfelszerelést, védőeszközöket biztosítanak. A
munkavállalók bármikor felfüggeszthetik a munkavégzés folyamatát veszélyes helyzetekben, az ilyen incidenseket
jelenthetik a megfelelő munkavédelmi felelős felé.
Az előléptetések és új munkatársak felvételének folyamata szigorúan a szakmai kvalitásokra épül, ahol a döntések
a teljesítmény, humán kompetenciák, szakmai tapasztalat és felelősségi kör figyelembevételével születnek. Az
AutoWallis Csoport célja a sokszínűség és inkluzívitás elősegítése minden tevékenységében, ideértve a belső és
külső kommunikációt is, kiemelten szem előtt tartva a nők szerepének növelését a vezetésben, hogy
felkészülhessen a jövőbeli Európai Uniós jogszabályi ltozásokra. 2024-ben több női kollégát neveztünk ki vezetői
posztokra, köztük HR és marketing vezetőket, valamint a Csoport M&A vezetőjét, így növelve a női vezető állású
munkavállalók számát az AutoWallis Nyrt.-nél. A társaság évente publikálja a Felelős Társaságirányítási Jelentését,
amely részletes tájékoztatást ad a vállalat irányítási gyakorlatairól, átlátható működéséről, pénzügyi tervezéséről,
ellenőrzési folyamatairól, valamint társadalmi felelősségvállalási politikájáról és eljárásairól, ezzel biztosítva a
részvényesek és érdeklődő felek teljes körű informálását.
A hatások korrekciója érdekében Csoportunk visszaélés bejelentő felületet üzemeltet, mely az S1-3 fejezetben már
bemutatásra került. Az AutoWallis kiemelt figyelmet fordít a központi munkavédelmi irányítási rendszer hiányával
kapcsolatos kockázatokra és negatív hatásokra. Jelenleg a munkavédelmi irányítási rendszerek a tagvállalatok
szintjén vannak biztosítva, a törvényi kötelezettségeknek megfelelően. Azonban a Csoport célja, hogy a rendszert
központosítsa és Csoport szintű ellenőrzést is bevezessen. A Csoport figyelembe veszi a vállalat a saját
munkaerőre gyakorolt tényleges és potenciális hatásokat az üzleti kapcsolatok megszüntetésekor.
Az AutoWallis Csoport dolgozóinak elégedettségét, motivációját és a munkaerő megtartását szolgálva, továbbá a
kettős lényegesség során felismert hatások korrekciója érdekében, Csoportunk képzés és oktatásmenedzsmentet
alkalmaz. Oktatási programjainkat állandó fejlesztéssel alkalmazzuk, a képzésekbe való befektetést cégünk
alapstratégiájaként tartjuk számon. Az AutoWallis Csoport lényegességi vizsgálata alapján ugyan a tehetségek
vonzása egy jelentősnek számító altéma, mely potenciális pozitív lehetőségként merül fel, a Csoport ebben a
témakörben jelenleg nem tart fenn politikát.
Annak érdekében, hogy Csoportunk biztosítsa dolgozói számára az átlátható munkaidőt és sikeresen csökkentse
a lmunka kockázatát, több eszközt is számon tart. Az AutoWallisban minden munkavállaló előre megkapja a
beosztását, mely biztosítja a dolgozók tájékoztatását. Ezen felül Csoportunk bevezeti a Nexon munkavállalói
munkakiszolgáló rendszert, mely segíti a beosztásokkal kapcsolatos adminisztrációt, továbbá online elérhető
formában tartalmazza a munkaidőre vonatkozó előírásokat és szabályokat.
87
A versenyképes bérezés fenntartásáért Csoportunk a 2023-as év folyamán és 2024 elején bevezetett egy „grade”
rendszert, mely alapján a bérek piaci alapon kerültek behatárolásra. Ez elősegíti az AutoWallis Csoportot a
tehetségek megtartásában és a dolgozói elégedettség fenntartásában egyaránt. Csoportunk pozitív hatásai között
a munkavállalók szakmai fejlesztése, képzése fontos pontként szerepel. A munkavállalói kompetencia növelésének
érdekében vezetői képzéseket és tréning lehetőségeket biztosítunk, emellett munkaköri telező tréningek
(elsősegély, műszaki betanítások, mérlegképes könyvelői továbbképzések) is alkotják képzésporfóliónkat. A
képzési programok között kiemelkedően lényeges a kötelező értékesítési és szervizterületi képzések. A Wallis
Motor Pest és Duna vezetői készségfejlesztő képzéseket szervez középvezetői szinten. Az AW Distributions Kft.
és az AutoWallis Nyrt. esetében a munkavállalók oktatási igényeinek felmérését követően coaching és mentor
programot biztosít. A Nelson Flottalízing Kft. Excel tanfolyamokat tesz elérhetővé munkavállalói számára. A
kötelező képzéseken felül további képzésekről leányvállalataink egyénileg gondoskodnak, azonban jövőbeli célunk
egy átfogó, Csoport szintű képzési terv kialakítása. Képzéseink hatékonyságát folyamatos felülvizsgálatok keretein
belül elemezzük, hogy később hatékonyságnövelési mechanizmusokat alkalmazhassunk. Ebbe a folyamatba az
érdekelt feleket és a munkavállalókat is bevonjuk. Az intézkedések hatékonyságát az alacsony munkabaleseti ráta
indikálja.
Csoportunk egyik alkalmazói megközelítése a vállalatcsoporton belüli rotáció, melynek célja a munkaerőmegtartás
növelése. Ide soroljuk még a Wallis Motors Pestnél és Dunánál a foglalkoztatás folytonossági kezdeményezésünket
is, miszerint a nyugdíjkorhatárt betöltő dolgozóinknak is lehetőséget biztosítunk a munkavállalás folytatására. Itt a
kisgyermekes szülők számára rugalmas munkavégzési feltételek állnak rendelkezésre. Az AW Distribution Kft. és
az AutoWallis Nyrt. dolgozói számára biztosított a rugalmas munkaidő, home office lehetőség, személyre szabott
karriertervek, önkéntes programok, egészségügyi programok, továbbá a részmunkaidős foglalkoztatás lehetősége.
Az szükséges intézkedések meghozatalához kapcsolódó folyamat az elkötelezettségi felmérésen alapszik. A
felmérés eredményét a Csoport HR igazgatója a Csoport és helyi szintű vezetőkkel együttműködve felhasználja
arra, hogy azonosítsa, hogy milyen intézkedésekre van szükség a munkavállalókat érintő tényleges vagy
potenciális negatív hatások kezelésére, a rdőív eredményeit felhasználva priorizálja az intézkedéseket és
beleépíti a következő évek HR stratégiájába. Az intézkedések hatékonysága nyomon követésre kerül a következő
évben a felmérés által. A tárgyévben nem került végrehajtásra intézkedés, ami a kockázatok csökkentését vagy a
saját munkaerővel kapcsolatos lehetőségek megvalósítását célozta volna.
Az intézkedések nyomon követésére vállalatunk nem használ célértékeket, azok minőségi alapon kerülnek
értékelésre.
A lényeges hatások kezelésére tagvállalati szinten, a Csoport szintjén a bejelentőrendszerre és a megtartásra
egyaránt állnak rendelkezésre elkülönített, tervezett források.
3.1.7 A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához,
valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok
[S1-5]
Az AutoWallis Csoport első éves ESRS szerinti jelentése okán a lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív
hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódóan
eredményorientált célokat fog megfogalmazni 2025 során a 2024 július 24-i elkötelezettségi felmérése alapján,
melynek érdekében a vállalatcsoport Etikai Kódexe jelenleg is felülvizsgálat alatt van, 2025-ben kerül
véglegesítésre. A célok kitűzéséhez és nyomon követéséhez kapcsolódó elkötelezettségi felmérésről további
információkat osztunk meg az S1-2 közzététel alatt.
3.1.8 A vállalkozás alkalmazottainak jellemzői
[S1-6]
Az AutoWallis Csoportban 2024-ben összesen 1 336 munkavállaló dolgozott, melyből 962 férfi és 374
munkavállalót jegyeztünk. A Konszolidált pénzügyi kimutatások VII.6 pontja tartalmaz bővebb információt a 2024.
évben felmerült személyi jellegű ráfordításokról. A Konszolidált pénzügyi kimutatásokban, valamint az itt bemutatott
összlétszám-adatokban lévő eltérés az eltérő számítási módszertannal magyarázható.
88
7. Táblázat: Alkalmazottak összlétszáma és nemek szerinti bontása [fő]
2024
Összlétszám
1 336
Férfi
962
374
A jelentésben a Csoportunkat képező leányvállalataink összesen hat országból működnek. A leányvállalatok közül
a Magyarországon, Csehországban és a Szlovéniában működő leányvállalataink összesítenek országonként több,
mint 50 munkavállalót. 923 fő áll alkalmazásban Magyarországon operáló leányvállalatunk valamelyikében, 154 fő
Csehországban, míg 211 alkalmazottunk Szlovéniában dolgozik.
8. Táblázat: Alkalmazottak összlétszáma országok szerinti bontásban azon országok tekintetében, amelyekben a
vállalkozás legalább 50 alkalmazottal rendelkezik, akik a teljes alkalmazotti létszám legalább 10 %-át teszi ki [fő]
2024
Összlétszám
1336
Magyarország
923
Szlovénia
211
Csehország
154
Egyedileg 50 fő munkavállaló alatti országok
48
A 9. táblázatban található az állandó alkalmazottjaink összlétszáma és nemek szerinti bontása. Ez alapján
megállapítható, hogy állandó alkalmazottjaink arányát 71,6%-ban alkotják férfi, míg 372 fővel és arányaiban 28,4%-
kal nő munkavállalók. Ennek egyik oka, hogy az AutoWallis Csoport a gépjárműiparban működik, mely iparágban
több férfi munkavállaló lelhető fel.
9. Táblázat: Állandó alkalmazottak összlétszáma és nemek szerinti bontása [fő]
2024
Összlétszám
1298
Férfi
929
369
Az AutoWallis foglalkoztatott ideiglenes munkavállalókat is 2024-ben, azonban csekély mennyiségben. Összesen
33 férfi és 5 nő dolgozott ebben a munkarendben a jelentés tárgyi időszakában.
10. Táblázat: Ideiglenes alkalmazottak összlétszáma és nemek szerinti bontása [fő]
2024
Összlétszám
38
Férfi
33
5
2024-ben az AutoWallis-l nem foglalkoztattunk rendelkezésre állási kötelezettséggel rendelkező alkalmazottakat.
A Csoportunkat 2024-ben összesen 192 munkavállaló hagyta el. Az összlétszámmal egybevetve, a fluktuáció
aránya 14% volt.
11. Táblázat: A vállalkozást elhagyó alkalmazottak teljes száma [fő], valamint az alkalmazottak fluktuációjának
aránya a beszámolási időszakban [%]
2024
Vállalkozást elhagyó alkalmazottak teljes száma [fő]
192
Fluktuáció aránya [%]
14%
89
A munkavállalók számára vonatkozó adatok létszámra lettek megjelenítve beszámolási időszak végi
15
adatok
alapján, más külső adatszolgáltatáshoz nem kerülnek felhasználásra, a metrikákat külső testület nem validálta.
3.1.9 A saját munkaerőn belül nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállalók
jellemzői
[S1-7]
Az ESRS 1 “C.” függeléke alapján, az ESRS S1 “S1-7, A saját munkaerőn belül nem alkalmazottként foglalkoztatott
munkavállalók jellemzői” közzétételi követelmény adatpontjai esetében az AutoWallis Csoport eltekinthet a
fenntarthatósági nyilatkozata elkészítésének első évében a beszámolástól. Ennek okán, az AutoWallis Csoport
2026-ban, 2025-ről fog először jelentést tenni ebben a témakörben.
3.1.10 A kollektív tárgyalások általi lefedettség és a szociális párbeszéd
[S1-8]
Cégcsoportunkban 2024-ben a Wallis Motor Ljubljana d.o.o-n és Avto Aktiv Slo d.o.o-n kívül más leányvállalat
esetében nem foglalkoztatott olyan dolgozókat, akik a kollektív tárgyalások nyomán létrejött szerződések hatálya
alá esnek. A két Társaság esetében mindösszesen 198 munkavállaló tartozik kollektív szerződés hatálya alá, amely
a Csoport teljes létszámának 14,8%-a. (ez az arány megegyezik az EGT tagállamban a kollektív szerződések
lefedettségével)
Az AutoWallis az említett két kivételtől eltekintve - nem alkalmaz kollektív szerződést, ezért munkavállalói nem
sorolhatók annak hatálya alá. A munkakörülményeket minden esetben a vonatkozó jogszabályok
figyelembevételével határozzuk meg. A saját munkavállalókat érintő egyéb kérdésekben párbeszédet folytatunk,
többek között az elkötelezettségi felmérésen keresztül.
3.1.11 Sokszínűségi mérőszámok
[S1-9]
Az AutoWallis Nyrt. folyamatosan dolgozik azon, hogy a felsővezetés nemek szerinti eloszlását kiegyenlítse. A
fenntarthatósági jelentésünk tárgyi évében összesen 70 felsővezetőt foglalkoztattunk, melyből 59 férfi és 11 nő. A
nemek arányát tekintve a felsővezetői réteg 84%-a volt férfi és 16%-a volt nő.
12. Táblázat: a felsővezetés összlétszáma, és nemek szerinti bontása [fő] nemek szerinti megoszlása százalékos
arányban [%]
2024
Összlétszám [fő]
70
Férfi
59
11
Arány [%]
Férfi
84
16
15
Kivételt képez két vállalat, melyek a beszámolási időszak átlag munkavállalói létszámát adták meg. Ezen
vállalatok az AVTO AKTIV SLO d.o.o. és a Net Mobilitás Zrt.
90
13. Táblázat: a Csoport munkavállalóinak korösszetétele a megadott korosztályok szerint
2024
<30
307
30-50
780
50<
249
Arány (%)
<30
23%
30-50
58%
50<
19%
3.1.12 Megfelelő bérek
[S1-10]
Az AutoWallis Csoport tagvállalatainak minden munkavállalója az adott foglalkoztatási ország törvényi
keretrendszereit teljesítve megfelelő bérezéshez jut. A hatályos jogszabályoknak megfelelően a Csoport
Magyarországon, Csehországban, Horvátországban, Romániában és Szlovéniában működő tagvállalatainál
minden alkalmazott fizetése eléri az országosan meghatározott minimálbért.
3.1.13 Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok
[S1-14]
Az AutoWallis Csoport munkavállalókat foglalkoztató leányvállalatai
16
egészségvédelmi és biztonságirányítási
rendszert üzemeltetnek. Az AutoWallis saját munkaerejébe tartozó alkalmazottainak 87%-a, míg a nem
alkalmazottként foglalkoztatott 13 munkavállalóból 10, tehát a munkavállalók 77%-a esik egészségvédelmi és
biztonságirányítási rendszer hatálya alá.
14. Táblázat: Az AutoWallis egészségvédelmi és biztonságirányítási rendszerének hatálya alá tartozó személyek
százalékos aránya a saját munkaerőbe tartozó alkalmazottak és a nem alkalmazottként foglalkoztatott
munkavállalók esetében [%]
2024
Arány (saját munkaerőbe tartozó alkalmazottak)
87%
Arány (nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállaló)
77%
Az egészségvédelmi és biztonságirányítási rendszerek hatékonyságáról tesz számot az, hogy 2024-ben a teljes
Csoportban sem a munkavégzéssel összefüggő sérülések, sem a munkavégzéssel összefüggő megbetegedések
miatt nem történt haláleset.
2024-ben a munkával összefüggő, nyilvántartásba veendő balesetek száma, a saját munkaerőbe tartozó
alkalmazottak esetében 9 db volt. A nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállalók esetében nem történt ilyen
baleset.
A Csoportban az egymillió munkaórára vetített balesetek száma kevesebb mint 5 darab, ami elhanyagolható. Az
egészségvédelmi és biztonságirányítási rendszerek jogszabályi követelmények alapján működnek tagvállalati
szinten, Csoport szintű ellenőrzés bevezetését nem tartottuk szükségesnek.
15. Táblázat: A munkával összefüggő, nyilvántartásba veendő balesetek száma [db] és aránya [%]
2024
A munkával összefüggő, nyilvántartásba veendő balesetek száma [db]
Saját munkaerőbe tartozó alkalmazottak
9
16
Kivételt képez ez alól a WAE Hun Kft., AAI PROPERTIES d.o.o., C182 LJUBLJANA d.o.o. a Logic Car Kft., a
VCT78 Kft., a DALP Kft., a K85 Kft., az AW Property Kft., az AW Csoportszolgáltató Kft., AutoWallis Caetano
Holding Zrt.
91
A munkával összefüggő, nyilvántartásba veendő balesetek aránya [-]
Saját munkaerőbe tartozó alkalmazottak
<5
3.1.14 Jövedelmi mérőszámok (bérkülönbség és teljes jövedelem)
[S1-16]
A jövedelmi mérőszámokkal, melyek a nemek közötti bérkülönbséget és a teljes jövedelmet célozzák, kapcsolatos
adatgyűjtés során adataira a lentebbi számadatok esetében becslést alkalmaztunk, melyről további információt
osztunk meg a jelentés BP-2 közzététele alatt.
Az AutoWallis Csoportban, 2024-ben a nemek közötti bérkülönbség a férfi alkalmazottak átlagos bérszintjének
százalékában kifejezve 39% volt.
16. Táblázat: Nemek közötti bérkülönbség, azaz a női és a férfi alkalmazottak átlagos bérszintje közötti
különbség, a férfi alkalmazottak átlagos bérszintjének százalékában kifejezve [%]
2024
Arány
39%
2024
Arány
3.1.15 Incidensek, panaszok, valamint súlyos emberi jogi hatások
[S1-17]
2024-ben Csoportunk mentes volt bármely nemű megkülönböztetéstől. A beszámolási időszakban jelentett
hátrányos megkülönböztetési esetek száma (ideértve a zaklatást és a súlyos emberi jogi incidenseket) nulla volt.
Az AutoWallis saját munkaerejébe tartozó személyek számára az aggályok megfogalmazására fenntartott
csatornákon keresztül nem történt panaszok benyújtása.
A visszaélést bejelentő rendszer szolgáltatója a Whisly, amely egy online elérhető szoftver, amelyet kifejezetten a
visszaélés-bejelentések fogadására és kezelésére fejlesztettek ki. A rendszer lehetővé teszi a bejelentések
bizalmas fogadását, a vizsgálati folyamatok automatikus nyomon követését, valamint a szükséges iratminták
automatikus generálását, ezzel biztosítva a jogszabályi megfelelést és a hatékony ügykezelést A fentebb említett
okokból kifolyólag nem szabtak ki az AutoWallis Csoport leányvállalataira pénzbírságot, szankciót és kártérítést
sem mely összefüggésbe hozható lenne jelentett zaklatással vagy súlyos emberi jogi incidenssel a beszámolási
időszakban.
3.2 Az értékláncban dolgozók
3.2.1 Az érdekelt felek érdekei és álláspontja
[SBM-2.-S2]
A közzétételi követelményhez tartozó információkat a jelentés SBM-2 közzététele alatt jelenítjük meg.
A
legjobban
fizetett
személy
teljes
éves
javadalmazásának
az
összes
alkalmazott
éves
teljes
díjazásának
mediánjához
viszonyított
aránya
12,51
volt.
Az
összes
alkalmazott
éves
teljes
díjazásának
számításakor
a legjobban fizetett személy teljes éves javadalmazását nem vettük figyelembe.
17. Táblázat: Legjobban fizetett személy teljes éves javadalmazásának az összes alkalmazott (a legjobban
fizetett egyén nélkül számított) éves teljes díjazásának mediánjához viszonyított aránya
12,51
92
3.2.2 Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a
stratégiával és az üzleti modellel
[SBM-3.-S2]
Az IRO-1 fejezetben részletesen bemutattuk a folyamatokat és azok eredményét, amelyek segítségével azonosítjuk
és értékeljük az értékláncban dolgozókra gyakorolt lényeges hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket.
E folyamatok célja, hogy azonosítsuk, mely tényleges és potenciális hatások kapcsolódnak stratégiánkhoz és üzleti
modellünkhöz, illetve, hogy ezek a hatások hogyan befolyásolják stratégiánk alakulását és üzleti modellünk
kiigazítását. A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek ezekre vonatkozó részleteit a következő
jelentésünkben fogjuk közzétenni, amely idő alatt a folyamatokat tovább mélyítjük és finomítjuk.
Az AutoWallis Csoport elkötelezett amellett, hogy az értékláncban dolgozókra gyakorolt hatásokat folyamatosan
figyelemmel kísérje, és ezekből fakadó kockázatokat és lehetőségeket integrálja stratégiájába és működésébe.
Ennek érdekében a 2025-ös üzleti évről szójelentésünkben részletes információkat teszünk közzé az azonosított
hatásokra, kockázatokra, lehetőségekre adott vállalati válaszokról.
3.2.3 Az értékláncban dolgozókkal kapcsolatos politikák
[S2-1]
Az AutoWallis Csoportnál az általános munkavállalói jogokat és kötelezettségeket a vállalat belső szabályzatai és
a munkavállalói szerződések határozzák meg, amelyek a teljes munkaerőre vonatkoznak, ezeket közvetetten
törekszünk az értékláncunkban is érvényesíteni.
A Csoport 2025-re vonatkozó vállalása, hogy az értékláncban dolgozókra gyakorolt lényeges hatások, valamint a
lényeges kockázatok és lehetőségek azonosítására, értékelésére és kezelésére Csoport szintű politikát dolgoz ki.
Jelenleg ugyan nem rendelkezünk ilyen politikával, azonban a tervezett szabályzat az ESRS követelményeinek
megfelelően, összhangban lesz az ENSZ üzleti vállalkozások emberi jogi felelősségére vonatkozó irányelveivel, az
ILO alapvető elveiről és jogairól szóló nyilatkozatával, valamint az OECD multinacionális vállalatokra vonatkozó
irányelveivel. Ezen szempontok figyelembevétele mellett a politika a vállalat ESG stratégiája, Etikai Kódexe mentén
kerül kialakításra. Az értéklánccal kapcsolatos bejelentések és egyéb megfontolások megjelenítéséhez szükséges
folyamatok kialakításán az AutoWallis jelenleg dolgozik, ide tartozik az online bejelentőrendszer lefordítása a
külföldi leányvállalatok nyelveire, mely már igazgatósági jóváhagyást kapott. További információt osztunk meg az
értékláncunkkal kapcsolatos adatgyűjtési folyamatok kialakításáról a BP-1 közzététel alatt.
Az új politika biztosítja majd a munkavállalók jogainak tiszteletben tartását, az értéklánc szereplőivel való
együttműködés megerősítését, valamint az emberi jogi hatások korrekcióját lehetővé tevő mechanizmusok
kialakítását. Külön figyelmet fordít az emberkereskedelem, a kényszer- és gyermekmunka elleni fellépésre, továbbá
magában foglalja egy beszállítói magatartási kódex bevezetését a felelős üzleti magatartás érdekében.
3.2.4 Az értékláncban dolgozókkal a hatások terén folytatott együttműködés
érdekében alkalmazott folyamatok
[S2-2]
Az AutoWallis jelenleg nem rendelkezik Csoport szinten meghatározott általános eljárással az értékláncban
dolgozókkal való együttműködésre vonatkozóan, a folyamatok kialakítását legkésőbb 2028-ig tervezi
megvalósítani.
3.2.5 A negatív hatások korrekciójának folyamatai és az értékláncban dolgozók
számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák
[S2-3]
Az AutoWallis Csoport elkötelezett az értékláncában felmerülő ESG kockázatok azonosítása és kezelése iránt,
összhangban a magyar szabályozási előírásokkal
17
. Ennek megfelelően 2025 folyamán részletesen megvizsgálja
17
A 2024. január 1-jén hatályba lépett magyar ESG törvény célja, hogy a vállalatok azonosítsák és kezeljék az értékláncukban
felmerülő ESG kockázatokat. A törvény előírja, hogy az érintett vállalkozásoknak évente ESG beszámolót kell készíteniük az
93
az értékláncát érintő lehetséges ESG kockázatokat és negatív hatásokat, amelyeket az adott év ESG jelentésében
be is fog mutatni.A 2024-es tárgyév során a panaszbejelentő rendszerünket felülvizsgáltuk, hogy a fenntarthatósági
aggályok bejelentésére is alkalmas legyen, illetve, hogy minden érdekelt fél, beleértve az értékláncban dolgozókat
is, hatékonyan hozzáférhessen. A panaszbejelentési csatorna lehetővé teszi, hogy az érintettek közvetlenül
jelezhessék aggályaikat és szükségleteiket a vállalatunk felé, és választ kapjanak ezekre. A rendszer működését
egy független harmadik fél biztosítja, aki felelős a bejelentések pártatlan és alapos kivizsgálásáért.
Ez a csatorna minden leányvállalat weboldalán keresztül elérhető, biztosítva, hogy az értéklánc minden szereplője
hozzáférjen a panaszkezelési mechanizmushoz. Az egyszerű elérhetőség mellett a rendszer átlátható és
biztonságos módot kínál az aggályok jelzésére, növelve a bizalmat és a hatékonyságot az érdekelt felek között.
A beérkező panaszokat és a megoldásukhoz kapcsolódó intézkedéseket rendszeresen gyűjtjük és elemezzük.
Visszaélés bejelentés kapcsán a belső ellenőr követi nyomon az eseteket. Emellett a Whisly rendszer follow-up
képességeit is igénybe vesszük. Minden bejelentés egyedi azonosítóval visszakövethető a bejelentő által, akár
anonim módon is. Az adatokat felhasználjuk a problémák gyökerének azonosítására, valamint arra, hogy
folyamatosan javítsuk a mechanizmus hatékonyságát. Az érintettek visszajelzéseit beépítjük a rendszer
fejlesztésébe, hogy a csatorna valóban az érdekelt felek igényeire szabott, megbízható eszközzé váljon.
Az értéklánc - ahogyan a BP-2 fejezetben jeleztük- nem képezi részletes tartalmát a fenntarthatósági jelentésnek
az első 3 évben, jelenleg az AutoWallis Csoport dolgozik a téma részletes bemutatásán, azonban a kettős
lényegességi vizsgálat során magas szinfelmérésre került az értéklánc. Az elemzésünk során azonosítottuk a
potenciális értékláncban dolgozó érdekelt feleinket. Az érintettek meghatározó sze az értéklánc upstream
szakaszában található, amely magában foglalja az alapanyag előállításához köthető munkavállalókat is. Ide
tartoznak például a bányászati és nyersanyag-kitermelő munkások, alkatrész- és alapanyaggyártó üzemek
dolgozói, elektronikai alkatrészgyártásban tevékenykedők, valamint az autógyári összeszerelő munkások.
Ezáltal biztosítjuk, hogy a csatorna nemcsak megfeleljen a fenntarthatósági elvárásoknak, hanem valóban
hozzájáruljon az értékláncunkban dolgozók érdekeinek védelméhez és szükségleteik figyelembevételéhez.
A szervezetünk rendelkezik politikával a bejelentő személyekkel szembeni megtorlás ellen, mely az autowallis.hu
felületen a visszaélés-bejelentés menüpont alatt elérhető. A tagvállalatok honlapjairól a Csoport weboldalán
található bejelentési eszközre vezet a link. Szabályzatunk és működésünk mindenben megfelel az érvényes
jogszabályoknak, és ez az egész csoportunkra érvényes.
A személyes adatok védelme érdekében a Csoportunk átfogó politikát dolgozott ki a GDPR megfelelés jegyében,
melyet folyamatosan fejlesztünk beleértve tagvállalataink és partnereink adatkezelési módszereit is. Az állandó
kontroll biztosítja az adatvédelmi előírások betartását.
Az AutoWallis Csoport nem méri az értékláncban dolgozók bizalmát a csatornában.
3.2.6 Intézkedések az értékláncban dolgozókra gyakorolt lényeges hatásokra
vonatkozóan, valamint az értékláncban dolgozókhoz kapcsolódó lényeges kockázatok
kezelésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá
ezen intézkedések hatékonysága
[S2-4]
Az AutoWallis Csoport a jelentés tárgyévben nem rendelkezett az értékláncban dolgozókhoz kapcsolódó lényeges
hatások, kockázatok és lehetőségek kezelésére vonatkozó konkrét intézkedésekkel. Azonban a Csoport kiemelt
figyelmet fordít ezen területre, és 2025 folyamán kidolgozza a megfelelő intézkedéseket.
A tárgyévben nem jelentettek súlyos emberi jogi problémákat, incidenseket és kockázatokat az upstream és
downstream értéklánchoz kapcsolódóan.
Jelenleg korlátozott információ áll rendelkezésre az értékláncról, ezért az AutoWallis legfontosabb kapcsolódó
terve, hogy a következő két évben részletes értéklánc kockázatértékelést végezzen. Ennek eredményeként meg
fogjuk határozni a lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek szempontjából vizsgálandó partnerek körét, mely
egy változó kört fog eredményezni, valamint meg fogjuk tervezni a beszállítói és partneri adatgyűjtési folyamatokat.
Ezt követően meg fogjuk kezdeni az értéklánc adatainak szisztematikus gyűjtését és elemzését a hatékony
döntéshozatal támogatása érdekében.
előző évben végzett értéklánc átvilágításról és eredményeiről. Az első körös jelentéstételi kötelezettség a tőzsdén jegyzett
nagyvállalatokat érinti, amelyeknek a 2024-es üzleti évről szóló előauditot 2025. június 30-ig kell benyújtaniuk.
94
3.2.7 A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához,
valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok
[S2-5]
Az AutoWallis Csoport a jelentés tárgyévben nem rendelkezett az értékláncban dolgozókra vonatkozó konkrét
célokkal, mert az értéklánca ilyen szintű vizsgálatát még nem kezdte meg. A jövőben a Csoport kiemelten törekszik
ezen célok meghatározására és megvalósítására, biztosítva ezzel a fenntartható fejlődést és a munkavállalói
elégedettséget. A célok meghatározására vonatkozó akcióterv jelenleg kidolgozás alatt áll.
3.3 Fogyasztók és végfelhasználók
3.3.1 Az érdekelt felek érdekei és álláspontja
[SBM-2.-S4]
A közzétételi követelményhez tartozó információkat a jelentés SBM-2 közzététele alatt jelenítjük meg.
3.3.2 Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a
stratégiával és az üzleti modellel
[SBM-3.-S4]
Az IRO-1 fejezetben részletesen bemutattuk a folyamatokat és azok eredményét, amelyek segítségével azonosítjuk
és értékeljük a fogyasztókra és végfelhasználókra gyakorolt lényeges hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket.
Ezen folyamatok célja, hogy azonosítsuk, mely tényleges és potenciális hatások kapcsolódnak stratégiánkhoz és
üzleti modellünkhöz, illetve, hogy ezek a hatások hogyan befolyásolják stratégiánk alakulását és üzleti modellünk
kiigazítását.
Bár az értékláncra vonatkozó folyamatok jelenleg kidolgozás alatt állnak, a kettős lényegességi elemzés
eredményeként megállapítottuk, hogy az AutoWallis kiskereskedelmi és mobilitási szolgáltatásainak ügyfelei
magánszemélyek és vállalati ügyfelek egyaránt pozitív hatásoknak, illetve kockázatoknak és lehetőségeknek
vannak kitéve fogyasztóként és végfelhasználóként. Ezek a konkrét pozitív hatások közé tartoznak az ügyféladatok
biztonságos kezelése, a bizalmas információk védelme, a fokozott adatvédelmi intézkedések, valamint az
AutoWallis szolgáltatásaival kapcsolatos információk elérhetősége. Az értékesített gépjárművekkel kapcsolatos
információk transzparens és őszinte rendelkezésre bocsátása átlátható és egyértelmű iránymutatást ad a
végfelhasználók számára. Emellett mindig elérhető, átláthatóan strukturált ügyfélszolgálat üzemeltetése
megalapozza a jó felhasználói élményt, ami pozitív hatással van a fogyasztókra és végfelhasználókra.
Lehetőségként az autómegosztó szolgáltatásunk flottájának, a modern gépjárművek folyamatos karbantartását
állapítottuk meg. A folyamatos karbantartás közvetlenül hozzájárul a felhasználói biztonság megteremtéséhez, és
segít csökkenteni a súlyos balesetek számát. A rendszeres karbantartás biztosítja, hogy autóink mindig a legjobb
állapotban legyenek, így a felhasználók minden alkalommal biztonságosan és megbízhatóan közlekedhetnek. Ez
a preventív megközelítés nem csak az egyéni biztonságot növeli, hanem általánosságban javítja a
közlekedésbiztonsági statisztikákat is.
Kockázatként állapítottuk meg, hogy az eladott gépjárművek és az autómegosztó szolgáltatásunk flottája egyaránt
szennyezik a környezetet. Ez a szennyezés többek között a gumiabroncsok kopásából és az üvegházhatású gázok
kibocsátásából ered. Ezek a tényezők befolyásolják a végfelhasználókat és a helyi közösségeket, növelve a
légszennyezettséget és hozzájárulva a globális felmelegedéshez. Ezen kockázatok kezelése és minimálisra
csökkentése érdekében kiemelt figyelmet kell fordítanunk a környezetbarát technológiák és fenntartható
gyakorlatok bevezetésére.
Az elemzés során nem állapítottunk meg olyan negatív hatásokat vagy lényeges kockázatokat, amelyek konkrétan
a fogyasztók vagy végfelhasználók meghatározott csoportjaira vonatkoznának, és amelyek nem érintenék az
összes fogyasztót vagy végfelhasználót. Emellett nem találtunk olyan lehetőségeket sem, amelyek kizárólag
bizonyos csoportok számára lennének relevánsak.
Az AutoWallis nem rendelkezik olyan termékekkel vagy szolgáltatásokkal, melyek természetüknél fogva közvetlenül
károsak az emberekre vagy növelik a krónikus betegségek kockázatát, illetve nem állapítottunk meg olyan
fogyasztói csoportot, akik számára kiemelten fontos a termékkel vagy szolgáltatással kapcsolatos pontos és
hozzáférhető tájékoztatás, annak érdekében, hogy elkerüljék a termék vagy szolgáltatás potenciálisan káros
használatát. Nem állapítottunk meg az egészségre vagy a magánélet védelmére gyakorolt hatásoknak vagy a
marketing- és értékesítési stratégiák hatásainak különösen kiszolgáltatott fogyasztókat vagy végfelhasználókat.
95
A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek részletes információit a következő jelentésünkben fogjuk
közzétenni, amely idő alatt a folyamatokat tovább mélyítjük és finomítjuk.
A vállalkozás elkötelezett amellett, hogy a fogyasztókra és végfelhasználókra gyakorolt hatásokat folyamatosan
figyelemmel kísérje, és ezekből fakadó kockázatokat és lehetőségeket integrálja stratégiájába és működésébe.
Ennek érdekében a következő jelentésünkben részletes információkat teszünk közzé az azonosított hatásokra,
kockázatokra, lehetőségekre adott vállalati válaszokról.
3.3.2 A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal kapcsolatos politikák
[S4-1]
Vállalatunk számára kiemelten fontos ügyfeleink és végfelhasználóink biztonsága, elégedettsége és jogainak
védelme.
Már jelenleg is számos ügyfelekre fókuszáló mechanizmust és folyamatot alkalmazunk (például az elektromos
töltők elérhetőségének elősegítésére vonatkozóan) annak érdekében, hogy biztosítsuk termékeink és
szolgáltatásaink pozitív hatását, valamint kezeljük az esetleges kockázatokat és lehetőségeket, melyekről további
információkat osztunk meg jelentésünkben. Ezen elveket és gyakorlatokat hamarosan egy átfogó vállalati politikába
foglaljuk, amely még nagyobb átláthatóságot és egységességet biztosít majd ezen a területen.
A készülő politika célja, hogy strukturált keretet adjon meglévő elkötelezettségeinknek, és biztosítsa a fogyasztók
és végfelhasználók által tapasztalt lényeges hatások azonosítását, értékelését, kezelését és korrigálását. Emellett
meghatározza a fogyasztói és végfelhasználói kockázatok és lehetőségek kezelésének egységes irányelveit. Első
körös ESRS szerinti jelentéstevő vállalatként az AutoWallisnak még nem állt módjában kidolgozni a sztenderd
követelményeinek megfelelő politikát a fogyasztókkal és végfelhasználókkal kapcsolatban. Ezen politikák
kidolgozását és végrehajtását 2025-re ütemeztük.
Elkötelezettek vagyunk a folyamatos fejlődés és átláthatóság mellett, hogy ügyfeleink bizalommal fordulhassanak
vállalatunkhoz, és biztosak lehessenek abban, hogy érdekeik és biztonságuk elsődleges fontosságúak számunkra.
3.3.3 A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott
együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok
[S4-2]
A fogyasztók tájékoztatása elkülönül a befektetői kommunikációtól. Csoport szinten a jelenlegi külső
kommunikációnk eszközei a marketing és PR tevékenységek. Ezek viszonylag fragmentáltak a Csoport
tevékenységi körei, az autómárkák (OEM-ek) igényei és a ldrajzi tagoltság miatt. A marketing tevékenység
ügyféltájékoztatói funkciójának kiegészítéseként relevánsak még a sales és az ügyfelekkel közvetlen kapcsolatba
kerülő folyamatokat szabályozó eljárásrendek, melyeket tagvállalati szinten tartanak karban.
Nem rendelkezünk jelenleg formális eljárással a fogyasztók és végfelhasználók, valamint képviselőik bevonására
a termékeink és szolgáltatásaink által gyakorolt tényleges és potenciális hatások terén. Azonban elkötelezettek
vagyunk ezen eljárások fejlesztése mellett, és a következő jelentési év során bevezetjük azokat az általános
folyamatokat, amelyek lehetővé teszik a fogyasztók és végfelhasználók, valamint képviselőik hatékony bevonását.
A tervezett eljárás célja annak biztosítása, hogy a vállalat együttműködjön a fogyasztókkal, végfelhasználókkal,
törvényes képviselőikkel vagy hiteles megbízottakkal a termékek és szolgáltatások által gyakorolt tényleges és
potenciális hatások, valamint azok kockázatai és lehetőségei terén. A döntéshozatali folyamatok során figyelembe
kívánjuk venni ezen érintetti csoport szempontjait, hogy azok minden releváns tényezőt figyelembe véve kerüljenek
kezelése és integrálásra.
A vőbeli eljárásunkban részletesen meghatározzuk, hogy hogyan történik a velük kapcsolatos közvetlen
együttműködés, illetve kapcsolattartás.
A mobilitási szolgáltatások üzletágban a Csoport kiemelt figyelmet fordít az ügyfélközpontú működésre. A
carsharing szolgáltatásban regisztrált közel 150 ezer ügyfelünkkel folyamatos és intenzív kommunikációt tartunk
fenn, amely lehetővé teszi számunkra, hogy mélyrehatóan megértsük igényeiket, visszajelzéseiket és elvárásaikat.
96
Az ügyfélkommunikáció során gyűjtött adatok és tapasztalatok kulcsszerepet játszanak a döntéshozatali
folyamatainkban. A kapcsolódó leányvállalatok ezt az információs bázist használják fel a szolgáltatások
fejlesztésére, az üzleti stratégiák alakítására. Így biztosítható, hogy a döntések nem csupán üzleti szempontokat
vesznek figyelembe, hanem maximálisan igazodnak a végfelhasználók elvárásaihoz is.
3.3.4 A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a fogyasztók és a
végfelhasználók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító
csatornák
[S4-3]
A Csoport rendelkezik a fogyasztók és a végfelhasználók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget
biztosító csatornával, melynek pontos leírása megtalálható ezen jelentés 3.2.4 fejezetében.
Az ügyfélszolgálati panaszbejelentéseket közvetlenül a tagvállalatok kezelik.
3.3.5 Intézkedések a fogyasztókra és a végfelhasználókra gyakorolt lényeges
hatásokra vonatkozóan, valamint a fogyasztókhoz és a végfelhasználókhoz
kapcsolódó lényeges kockázatok kezelésére és lényeges lehetőségek kihasználására
irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága
[S4-4]
Az AutoWallis Csoport a jelentés tárgyévben nem rendelkezett az fogyasztókhoz és a végfelhasználókhoz
kapcsolódó lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek kezelésére vonatkozó konkrét intézkedésekkel.
Azonban a Csoport kiemelt figyelmet fordít ezen területre, és elkötelezett amellett, hogy 2025 során a megfelelő
intézkedéseket kidolgozza és bevezesse a szolgáltatásai esetén.
A tárgyévben nem jelentettek súlyos emberi jogi problémákat és incidenseket az fogyasztókhoz és a
végfelhasználókhoz kapcsolódóan.
3.3.6 A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához,
valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok
[S4-5]
Első körös ESRS szerinti jelentéstevő vállalatként az AutoWallisnak még nem állt módjában kidolgozni a sztenderd
követelményeinek megfelelő lokat a fogyasztókkal és gfelhasználókkal kapcsolatban. Azokat 2025-ben
meghatározza.
A vállalatunk által kidolgozás alatt álló fogyasztói és végfelhasználói célkitűzések kialakítása során kiemelt
figyelmet fordítunk a releváns nemzetközi normákra és irányelvekre. Ennek érdekében céljainkat az ENSZ Globális
Megállapodásának elveire építjük, biztosítva a fenntartható és felelős üzleti működést, különös tekintettel a
fogyasztói jogokra és az etikus üzleti gyakorlatokra. Emellett figyelembe vesszük az ENSZ Üzleti és Emberi Jogi
Irányelveit, hogy garantáljuk a fogyasztók és végfelhasználók jogainak tiszteletben tartását, valamint az OECD
multinacionális vállalatokra vonatkozó irányelveit, amelyek támogatják az átlátható, etikus és társadalmilag felelős
működést. Céljaink kialakításánál továbbá az OECD fogyasztóvédelmi irányelvei is iránymutatásként szolgálnak,
különös tekintettel a digitális szolgáltatásokra és az e-kereskedelemre. Az európai jogszabályi megfelelőség
érdekében az EU fogyasztóvédelmi stratégiáját és irányelveit is beépítjük célrendszerünkbe, biztosítva, hogy
vállalatunk megfeleljen a legmagasabb szintű fogyasztóvédelmi és fenntarthatósági követelményeknek.
97
4. Vállalatirányítás
4.1 Üzleti magatartás
4.1.1 Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe
[GOV-1.-G1]
2024-ben az Igazgatóság trehozta a Kockázatkezelési Bizottságot, amelynek feladata a kockázati mátrix
összeállítása és az üzleti magatartással kapcsolatos kérdések, kockázatok vizsgálata, az erre vonatkozó részletes
folyamatleírás megtalálható a GOV-5 közzététel alatt. Az Igazgatóság a kockázat mátrix alapján határozza meg a
Kockázatkezelési bizottság munkarendjét, melybe az ESG kockázatok is szerepelnek. A Kockázatkezelési
Bizottság munkája során rendszeresen jelentéseket készít mind a Felügyelőbizottság, mind az Igazgatóság
számára. Az üzleti magatartásra vonatkozó szabályzatokat és politikákat a vezérigazgató vagy az Igazgatóság
fogadja el.
Az Igazgatóság, a Felügyelőbizottság, az Auditbizottság, valamint a menedzsment tagjai jelentős szakmai
tapasztalattal rendelkeznek a tőzsdei cégek működtetésében. Alapvető elvárás a transzparens működés, valamint
az etikus szakmai és üzleti döntések meghozatala. (lásd: 1.2.1)
4.1.2 A vállalati kultúrára és az üzleti magatartásra vonatkozó politikák, valamint a
vállalati kultúra
[G1-1]
Vállalatunk betartja az Európai Uniós és a hazai jogszabályokat egyaránt, lönösképpen azokat, melyek a
versenyellenes magatartásra és a korrupció elkerülésére vonatkoznak, továbbá olyan belső szabályzatokat
alkalmazunk, mint az Etikai Kódex, a Bennfentes Kereskedelemre és Piacbefolyásolásra vonatkozó irányelvek és
a Kapcsolt Ügyletek belső eljárási rendje. Ezen túlmenően az évente megjelenő Felelős Társaságirányítási
jelentésünkben részletesen beszámolunk a működésünket ellenőrző mechanizmusokról, üzleti etikai eljárásainkról
és átlátható működésünkről, szintúgy az ezzel kapcsolatos gyakorlatokról. Tapasztalataink és teljesítményünk
nyomon követése lehetővé teszi, hogy vállalati kultúránk is lépést tartson a szükséges gyakorlattal, akár új
szabályok, eljárások vagy célkitűzések megállapítás révén.
Mindennemű jogellenes magatartást, mint a korrupciót vagy megvesztegetést, vagy azoknak gyanúját
munkavállalóinknak jelenteni kötelező. Az AutoWallis Csoport etikai kódexe minden munkavállaló számára elérhető
az AutoWallis intranet felületén, és az etikai kódex ismertetése érdekében széleskörű képzéseket tartunk a Csoport
munkavállalói és a vezetőségi tagok számára egyaránt.
A bejelentések megtételének könnyítése érdekében 2023-ban létrehoztunk egy központi, az egész csoportra
kiterjedő visszaélés bejelentő rendszert, amely megfelel az Európai Uniós irányelvnek és a hazai jogszabályi
előírásoknak. A rendszert mind munkavállalóink, ügyfeleink, partnereink, illetve egyéb érdekelt feleink egyaránt
elérik, és bármely az üzleti magatartást érintő aggályaikat itt bejelenthetik. A bejelentőrendszert leányvállalataink
honlapjain és az intraneten keresztül érhetik el dolgozóink és a beérkező bejelentéseket később független
Compliance partnerünk vizsgálja ki. A speciálisabb eseteket egy, az erre a feladatra kijelölt független FB tag
vizsgálja ki. A bejelentések anonimitását is biztosítja rendszerünk, melynek köszönhetően a megtorlás
fenyegetettség teljesen kizárható. Az emberi jogok tiszteletben tartásával, megvesztegetéssel vagy esetleges
korrupcióval terhelt incidenseket minden esetben belső, független ellenőrünk követi és vizsgálja ki. A
panaszbejelentési rendszerünkről további információ érhető el jelen jelentés 3.2.4 fejezetében.
Az AutoWallis Csoport 2024-ben közzétette ESG stratégiáját, melyben bemutatja céljait vállalati kultúrára és üzleti
magatartásra vonatkozóan, azonban a konkrét akciótervek kidolgozása még folyamatban van a jelen jelentés
időpontjában.
Az AutoWallis Csoport vállalati kultúrára és az üzleti magatartásra vonatkoirányelvei, a Megvesztegetés- és
korrupcióellenes politikája 2024-ben kidolgozásra került, célja a korrupció és vesztegetés megelőzése és kezelése
a Csoportnál. A politika biztosítékokat és útmutatásokat nyújt a munkavállalók számára, hogy elkerüljék és kezeljék
a korrupciós cselekményeket. Tartalmazza az ajándékozás és reprezentáció szabályait, a szükséges
98
dokumentációt és a megfigyelési folyamatokat, valamint előírja a rendszeres képzések megszervezését és a
felelősségek egyértelmű azonosítását. A szabályzat 2025-től válik hatályossá és határozatlan időre szól. A politika
hatóköre az AutoWallis Nyrt. és annak mindenkori többségi tulajdonában vagy irányítási kontrollja alá tartozó
tagvállalataira terjed ki. A szabályzat végrehajtásáért és betartásáért a Csoport Compliance vezetője felelős, aki
rendszeres beszámolást nyújt az AutoWallis Igazgatóságának a végzett felügyeleti tevékenységekről és esetleges
szabálysértésekről.
Az alkalmazott sztenderdek között szerepel az alábbi két jogszabály: a 2012. évi I. törvény a munka
törvénykönyvéről (Mt.) és a 2012. évi C. törvény a bünte törvénykönyvről (Btk.). Az érdekelt felek
figyelembevételére is sor került a politika elkészítése és végrehajtása során, az AutoWallis Csoport rendszeres
felméréseket végez az érintett munkakörök esetében a korrupciós kockázatok azonosítására. Az eredményeket
közlik a megfelelésért felelős személlyel, aki ezek alapján állítja össze a munkakörök feladat- és felelősségi
katalógusait.
Az AutoWallis Csoport biztosít mechanizmusokat az illegális vagy a csoport szabályzatával ellentétes magatartások
bejelentésére, vizsgálatára és kezelésére. Az aggályokat mind belső, mind külső érintettek bejelenthetik, például a
visszaélés-bejelentési eszköz segítségével. Az AutoWallis Csoport megelőző intézkedéseket és rendszeres
kockázatértékeléseket végez annak érdekében, hogy azonosítsa és kezelje a korrupciós helyzeteket. A
bejelentéseket az illetékes Csoport Compliance vezető, jogtanácsos és belső ellenőr vizsgálja ki, és szükség esetén
fegyelmi intézkedéseket hoznak. A pénzmosás, compliance és bennfentes kereskedelem témaköreiben
Csoportunk munkavállalóinak képzéseket dolgoztunk ki, mely képzéseken dolgozóink részt vesznek. A képzések
minden, a központban dolgozó munkavállalóra kiterjednek, és lebonyolításukat az erre kijelölt belső ellenőr végzi
évente egy alkalommal. Azon új munkavállalók esetében, akik munkakörükből adódóan korrupciós kockázatnak
lehetnek kitéve, az ESG igazgató a beléptetési folyamat részeként személyes beszélgetés keretében ismerteti a
pozíciójukhoz kapcsolódó lehetséges korrupciós kockázatokat, kiemelve a megelőzés fontosságát és a vállalat
etikai elvárásait. Vállalatunkban fokozott korrupciós és vesztegetési kockázatnak vannak kitéve bizonyos funkciók,
különösen azok, amelyek külső partnerekkel, beszállítókkal, hatóságokkal és ügyfelekkel való kapcsolattartásra
épülnek. Ilyen terület a beszerzés irányítása, ahol a beszállítók kiválasztása, szerződéskötések és
ármegállapodások során fennáll a jogtalan előnyök biztosításának vagy az összeférhetetlenségnek a kockázata.
Hasonlóan kiemelt kockázati terület az értékesítés és disztribúció, ahol a jogtalan kedvezmények, jutalékok vagy
versenyellenes megállapodások veszélye merülhet fel.
A kormányzati és szabályozói kapcsolatok terén az engedélyek, tanúsítványok és megfelelőségi eljárások kapcsán
korrupciós kockázatot jelenthet a hatósági döntések befolyásolására tett kísérlet. A logisztika és vámkezelés
szintén érzékeny terület, ahol az importált és exportált járművek, alkatrészek és nyersanyagok vámkezelése során
jogosulatlan előnyök biztosítása előfordulhat. Emellett a kutatás-fejlesztés és az innovációs együttműködések
során fennállhat a jogosulatlan információmegosztás vagy a belső szabályok megkerülésének kockázata.
A humánerőforrás-menedzsment területén is jelentkezhet korrupciós veszély, például a munkavállalók
kiválasztása, előléptetése és javadalmazása során, ahol a nepotizmus vagy egyéb tisztességtelen befolyásolás
kockázata állhat fenn. Ezen kockázatok minimalizálása érdekében vállalatunk szigorú etikai és ellenőrzési
mechanizmusokat alkalmaz, valamint folyamatosan fejleszti belső kontrollrendszereit a teljes átláthatóság és
megfelelőség biztosítása érdekében.
4.1.3 A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok kezelése
[G1-2]
Az AutoWallis a beszállítóival fenntartott kapcsolatokat átfogóan kezeli, figyelembe véve a közös márkák,
beszállítók, és regionális kapcsolatok hatását a döntéshozatali folyamatok során. Mindezeket a tényezőket
rendszeresen mérlegeljük, és az üzleti döntéseinket az ESG (Environmental, Social, Governance) szempontok
figyelembevételével hozzuk meg, különösen az akvizíciók során.
Beszerzési szabályzatunkban és beszállítói szerződéseinkben rögzítjük a szállítási feltételeket, amelyek
teljesülését követően eleget teszünk fizetési kötelezettségeinknek.
A márkáink képviselői tájékoztatják feletteseiket és az ágazatvezetőt, akik továbbítják az információkat az
Igazgatóság felé. Ez a kommunikációs folyamat lehetővé teszi a megfelelő tájékoztatást és a stratégiai döntések
megalapozottságát, biztosítva az ellátási lánc hatékonyságát és fenntarthatóságát.
A beszerzési szabályzatunknak megfelelően, a szállítókkal való kapcsolattartásra jogosultak egyértelmű
kompetenciákkal rendelkeznek a képviselet vonatkozásában, beleértve az ajánlatkérést, egyeztetést, értékelést és
a döntési folyamatokat. A Cégcsoport szintű közös beszerzési feladatokat az AutoWallis Csoport szintű pénzügyi
igazgatójának közvetlen felügyelete alatt működő beszerzési koordinátor végzi.
99
A beszállító partnereink kiválasztási folyamata során a nyilvánosan elérhető adatok alapján minden esetben
elvégezzük a szolgáltatási és szállítási képességek vizsgálatát. A folyamat szerves részeként (a témakörtől
függően) ellenőrizzük a beszállító vonatkozó engedélyeinek és a szolgáltatás nyújtásához szükséges jogosultságok
érvényességét. Vállalatcsoportunk nem tart fenn olyan beszállítói kapcsolatot, amelynél felmerülhet az alapvető
emberi jogok sérelme, illetve a mindenkori rnyezetvédelmi szabályok be nem tartása a partner szolgáltatás
nyújtása során.
Az AutoWallis a tárgyévben nem rendelkezett a beszállítói átvilágításra vonatkozó vállalati folyamatokkal, illetve a
kkv-k részére történő késedelmes fizetések megelőzésére irányuló politikával, azonban ezeket 2025-ben
kidolgozza, így tovább erősítve a beszállítókkal fenntartott kapcsolataink átláthatóságát és megbízhatóságát.
4.1.4 Fizetési gyakorlat
[G1-6]
18. Táblázat: Az átlagos időtartam, amelyre a vállalkozásnak a számla kifizetéséhez szüksége van a szerződéses
vagy jogszabályban előírt fizetési határidő kezdetének napjától, napokban kifejezve, leányvállalati bontásban
[Nap]
AutoWallis Nyrt
21
AW Distribution Kft.
39
AW OPL Distribution Kft.
53
AW FRZ Distribution Kft.
26
WAE Hun Kft.
13
AW SLO Distribution d.o.o.
15
AW CRO Distribution d.o.o.
19
AW RO Distribution S.r.l.
17
Wallis Adria d.o.o.
9
Wallis British Motors Kft.
17
Wallis Motor Duna Autókereskedelmi Kft.
24
Wallis Motor Pest Autókereskedelmi Kft.
29
Wallis Autókölcsönző Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
17
Iniciál Autóház Kft.
14
ICL Autó Kft.
17
Wallis Kerepesi Kft.
14
K85 Kft.
19
Wallis Motor Ljubljana d.o.o.
16
VCT78 Ingatlanhasznosító Kft.
16
AW Csoport Szolgáltató Kft.
21
DALP Kft.
11
AW Property Kft.
19
AVTO AKTIV SLO d.o.o.
14
AutoWallis Nyrt.
21
AAI PROPERTIES d.o.o.
39
C182 LJUBLJANA d.o.o.
14
Net Mobilitás Zrt.
9
Logic Car Kft.
18
Nelson Flottalízing Kft.
10
AutoWallis R RO s.r.l.
23
AW FRZ Hungary Kft.
26
NC Auto s.r.o
20
AW CZ Distribution s.r.o.
28
AWSC Retail Kft.
15
AW Marketing és IT szolgáltató Kft.
16
AutoWallis Caetano Zrt.
36
RN Hungary Kft.
39
100
A vállalatunk Beszerzési Szabályzata alapján az ajánlott fizetési határidő a számla kézhezvételét követő 30 nap. A
tényleges fizetési határidő azonban a szállító szolgáltatási területétől és a szállítói szerződés feltételeitől függően
változhat, jellemzően 8 és 45 nap között. A számlák kifizetése ezen időszakon belül történik, feltéve, hogy azok
megfelelnek a jogszabályi előírásoknak és a szállítási feltételek teljesültek.
Az AutoWallis általános fizetési feltételeivel összhangban lévő kifizetéseinek
százalékos aránya
66%
Az AutoWallis Csoportban nem volt 2024-ben késedelmes fizetések tekintetében folyamatban lévő jogi eljárás.
101
A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti közzétételi
követelmények
[IRO-2]
Az ESRS közzétételi követelményei a vállalat fenntarthatósági nyilatkozatában
Téma
Oldalszám
1. Az elkészítés alapelvei
BP-1.
A fenntarthatósági jelentés elkészítésének általános alapja
32
BP-2.
Egyedi körülményekre vonatkozó közzétételek
33
2. Irányítás
GOV-1.
GOV-2.
Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe, illetve a
számukra szolgáltatott információk és az általuk kezelt fenntarthatósági
kérdések
35, 37
GOV-3.
A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző
mechanizmusokba
39
GOV-4.
Nyilatkozat az átvilágításról
39
GOV-5.
Kockázatkezelés és a fenntarthatósággal kapcsolatos beszámolás
belső kontrollja
40
3. Stratégia
SBM-1.
Stratégia
42
SBM-2
Az érdekelt felek érdekei és álláspontja
46
SBM-3
Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek
kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel
48
4. Hatás-, kockázat- és lehetőségkezelés
IRO-1
A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és
értékelésére szolgáló eljárások leírása
49
IRO-2.
A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti
közzétételi követelmények
101
A horizontális és tematikus standardokban szereplő, egyéb uniós
jogszabályokból származó adatpontok jegyzéke
101
„E”: Környezeti témák
Téma
Oldalszám
EU Taxonómia jelentés
53
ESRS E2 Éghajlatváltozás
Téma
Oldalszám
Stratégia
ESRS 2
GOV-3.-E1
A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző
mechanizmusokba
39
E1-1
Az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó átállási terv
60
ESRS 2
SBM-3.-E1
Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek
kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel
60
A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése
ESRS 2
IRO-1.-E1
Az éghajlattal kapcsolatos lényeges hatások, kockázatok és
lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása
64
E1-2
Az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra
irányuló politikák
65
102
E1-3
Az éghajlatváltozásra irányuló politikákhoz kapcsolódó intézkedések
és erőforrások
66
Mérőszámok és célok
E1-4
Az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való
alkalmazkodással kapcsolatban meghatározott célok
67
E1-5
Energiafogyasztás és -szerkezet
67
E1-6
Az 1., 2., 3. körbe (Scope 1, Scope 2, Scope 3) tartozó bruttó és
összes ÜHG- kibocsátás
69
E1-7
ÜHG-elnyelések és szén-dioxid-kreditek révén finanszírozott ÜHG-
mérséklési projektek
76
E1-8
Belső szén-dioxid-árazás
76
E1-9
A lényeges fizikai és átállási kockázatokból, valamint az éghajlattal
kapcsolatos potenciális lehetőségekből eredő várható pénzügyi
hatások
77
ESRS E5 - Erőforrás-felhasználás és körforgásos gazdaság
Téma
Oldalszám
A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése
ESRS 2
IRO-1.-E5
Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal
kapcsolatos lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek
azonosítására és értékelésére szolgáló folyamatok bemutatása
77
E5-1
Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal
kapcsolatos politikák
77
E5-2
Az erőforrás-felhasználással és a körforgásos gazdasággal
kapcsolatos intézkedések és erőforrások
78
„S”: Társadalmi témák – Társadalmi felelősségvállalás
ESRS S1 Saját munkaerő
Téma
Oldalszám
Stratégia
ESRS 2
SBM-2.-S1
Az érdekelt felek érdekei és álláspontja
46
ESRS 2
SBM-3.-S1
Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek
kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel
81
A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése
S1-1
A saját munkaerővel kapcsolatos politikák
82
S1-2
A saját munkavállalókkal és a munkavállalói képviselőkkel a hatások
terén való együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok
83
S1-3
A negatív hatások korrekciójának folyamatai és az aggályok
megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák a saját
munkavállalók számára
84
S1-4
Intézkedések a saját munkaerőre gyakorolt lényeges hatásokra
vonatkozóan, valamint a saját munkaerőhöz kapcsolódó lényeges
kockázatok csökkentésére és lényeges lehetőségek kihasználására
irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága
85
Mérőszámok és célok
S1-5
A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások
előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek
kezeléséhez kapcsolódó célok
87
103
S1-6
A vállalkozás alkalmazottainak jellemzői
87
S1-7
A saját munkaerőn belül nem alkalmazottként foglalkoztatott
munkavállalók jellemzői
89
S1-8
A kollektív tárgyalások általi lefedettség és a szociális párbeszéd
89
S1-9
Sokszínűségi mérőszámok
89
S1-10
Megfelelő bérek
90
S1-11
Szociális védelem
-
S1-12
Fogyatékossággal élő személyek
-
S1-13
Képzési és készségfejlesztési mérőszámok
-
S1-14
Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok
90
S1-15
A munka és a magánélet közötti egyensúly mérőszámai
-
S1-16
Jövedelmi mérőszámok (bérkülönbség és teljes jövedelem)
91
S1-17
Incidensek, panaszok, valamint súlyos emberi jogi hatások
91
ESRS S2 Az értékláncban dolgozók
Téma
Oldalszám
Stratégia
[SBM-2.-S2]
Az érdekelt felek érdekei és álláspontja
91
[SBM-3.-S2]
Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek
kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel
92
A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése
S2-1
Az értékláncban dolgozókkal kapcsolatos politikák
92
S2-2
Az értékláncban dolgozókkal a hatások terén folytatott
együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok
92
S2-3
A negatív hatások korrekciójának folyamatai és az értékláncban
dolgozók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget
biztosító csatornák
92
S2-4
Intézkedések az értékláncban dolgozókra gyakorolt lényeges
hatásokra vonatkozóan, valamint az értékláncban dolgozókhoz
kapcsolódó lényeges kockázatok kezelésére és lényeges
lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen
intézkedések hatékonysága
93
Mérőszámok és célok
S2-5
A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások
előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek
kezeléséhez kapcsolódó célok
94
ESRS S4 Fogyasztók és végfelhasználók
Téma
Oldalszám
Stratégia
[SBM-2.-S4]
Az érdekelt felek érdekei és álláspontja
94
[SBM-3.-S4]
Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek
kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel
94
104
A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése
S4-1
A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal kapcsolatos politikák
95
S4-2
A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott
együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok
95
S4-3
A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a fogyasztók és a
végfelhasználók számára az aggályok megfogalmazására
lehetőséget biztosító csatornák
96
S4-4
Intézkedések a fogyasztókra és a végfelhasználókra gyakorolt
lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a fogyasztókhoz és a
végfelhasználókhoz kapcsolódó lényeges kockázatok kezelésére és
lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések,
továbbá ezen intézkedések hatékonysága
96
Mérőszámok és célok
S4-5
A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások
előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek
kezeléséhez kapcsolódó célok
96
ESRS G1 Üzleti magatartás
Téma
Oldalszám
Vállaltirányítás
ESRS 2
GOV-1.-G1
Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe
97
A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése
G1-1
A vállalati kultúrára és az üzleti magatartásra vonatkozó politikák,
valamint a vállalati kultúra
97
G1-2
A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok kezelése
98
Mérőszámok és célok
G1-6
Fizetési gyakorlat
99
A horizontális és tematikus standardokban szereplő, egyéb uniós jogszabályokból
származó adatpontok listája
Közzétételi követelmény
és a kapcsolódó adatpont
Hivatkozás a
fenntarthatóságg
al kapcsolatos
közzétételekről
szóló rendeletre
18
Hivatkozás a 3.
pillérre
19
Hivatkozás a
referenciamutató
król szóló
rendeletre
20
Hivatkozás az
uniós
klímarendelet
re
21
Oldalszám
ESRS 2 GOV-1
Nemek szerinti megoszlás
az igazgatótanácsban
21. bekezdés d) pont
13. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
az (EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló bizottsági
rendelet II.
melléklete
35
18
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2088 rendelete (2019. november 27.) a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről (a fenntartható
finanszírozással kapcsolatos közzétételekről szóló rendelet)
19
Az Európai Parlament és a Tanács 575/2013/EU rendelete (2013. június 26.) a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU
rendelet módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg) (HL L 176., 2013.6.27., 1. o.).
20
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1011 rendelete (2016. június 8.) a pénzügyi eszközökben és pénzügyi ügyletekben referenciamutatóként vagy a befektetési alapok
teljesítményének méréséhez felhasznált indexekről, valamint a 2008/48/EK és a 2014/17/EU irányelv, továbbá az 596/2014/EU rendelet módosításáról (HL L 171., 2016.6.29., 1. o.).
21
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/1119 rendelete (2021. június 30.) a klímasemlegesség elérését célzó keret létrehozásáról és a 401/2009/EK rendelet, valamint az (EU)
2018/1999 rendelet módosításáról (európai klímarendelet) (HL L 243., 2021.7.9., 1. o.).
105
ESRS 2 GOV-1
A 21. bekezdés e)
pontjában említett független
igazgatósági tagok
százalékos aránya
az (EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet II.
melléklete
35
ESRS 2 GOV-4
Átvilágítási nyilatkozat
30. bekezdés
10. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
39
ESRS 2 SBM-1
Részvétel fosszilis
tüzelőanyagokhoz
kapcsolódó
tevékenységekben
40. bekezdés d) pont i.
alpont
4. sz. mutató
az I. melléklet 1.
táblázatában
Az 575/2013/EU
rendelet 449 a.
cikke;
A Bizottság (EU)
2022/2453
végrehajtási
rendelete 1. tábla:
A környezeti
kockázatra
vonatkozó
minőségi
információk és 2.
tábla: A
társadalmi
kockázatra
vonatkozó
minőségi
információk
az (EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet II.
melléklete
54
ESRS 2 SBM-1
Részvétel
vegyi anyagok gyártásához
kapcsolódó
tevékenységekben
40. bekezdés d) pont ii.
alpont
9. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
az (EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló bizottsági
rendelet II.
melléklete”
-
ESRS 2 SBM-1
Részvétel vitatott
fegyverekhez
kapcsolódó
tevékenységekben
40. bekezdés d) pont iii.
alpont
14. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
(EU) 2020/1818
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
az (EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet
12. cikkének (1)
bekezdése, II.
melléklet
-
ESRS 2 SBM-1
Részvétel
dohánytermesztéshez és -
termeléshez kapcsolódó
tevékenységekben
40. bekezdés d) pont iv.
alpont
(EU) 2020/1818
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
az (EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet
12. cikkének (1)
bekezdése, II.
melléklet
-
ESRS E1-1
2050-ig a
klímasemlegességre való
átállásra vonatkozó terv
14. bekezdés
(EU)
2021/1119
rendelet, 2. cik
60
ESRS E1-1
A Párizsi Megállapodáshoz
igazodó
uniós referenciamutatókból
kizárt vállalkozások
449a. cikk
575/2013/EU
rendelet; A
Bizottság (EU)
2022/2453
(EU) 2020/1818
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
12. cikk, (1)
bekezdés, d)–g),
60
106
16. bekezdés g) pont
végrehajtási
rendelete, 1.
tábla: Banki könyv
Az
éghajlatváltozáss
al
kapcsolatos
átállás kockázata:
A kitettségek
hitelminősége
ágazatonként,
kibocsátásmennyi
ség és hátralévő
futamidő szerint
és 12. cikk, (2)
bekezdés.
ESRS E1-4
ÜHG-
kibocsátáscsökkentési
célkitűzés
34. bekezdés
4. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
449a. cikk
575/2013/EU
rendelet; A
Bizottság (EU)
2022/2453
végrehajtási
rendelete, 3.
tábla: Banki könyv
Az
éghajlatváltozáss
al kapcsolatos
átállás kockázata:
Igazodási
mérőszámok
(EU) 2020/1818
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
6. cikk
67
ESRS E1-5
Fosszilis forrásokból
származó
energia felhasználása,
források szerinti bontásban
(csak az éghajlatra jelentős
hatást gyakorló ágazatok)
38. bekezdés
Az I. melléklet 1.
táblázatának 5. sz.
mutatója és 2.
táblázatának 5. sz.
mutatója
67
ESRS E1-5 Energia-
fogyasztás és -szerkezet,
37. bekezdés
5. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
67
ESRS E1-5
Energiaintenzitás a nagy
éghajlati hatással bíró
ágazatokban
folytatott tevékenységekkel
összefüggésben
40–43. bekezdés
6. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
67
ESRS E1-6
1., 2., 3. körbe tartozó bruttó
és összes ÜHG- kibocsátás
44. bekezdés
Az I. melléklet 1.
táblázatának 1. sz.
és 2. sz. mutatója
449a. cikk;
575/2013/EU
rendelet; A
Bizottság (EU)
2022/2453
végrehajtási
rendelete, 1.
tábla: Banki könyv
Az
éghajlatváltozáss
al kapcsolatos
átállás kockázata:
A kitettségek
hitelminősége
ágazatonként,
kibocsátásmennyi
(EU) 2020/1818
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
5. cikk (1)
bekezdés. 6. cikk
és 8. cikk (1)
bekezdés
69
107
ség és hátralévő
futamidő szerint
ESRS E1-6
Bruttó ÜHG-kibocsátás
intenzitása
53–55. bekezdés
3. sz. mutató
az I. melléklet 1.
táblázatában
575/2013/EU
rendelet, 449 a.
cikk; (EU)
2022/2453
bizottsági
végrehajtási
rendelet, 3. tábla:
Banki könyv Az
éghajlatváltozáss
al kapcsolatos
átállás kockázata:
Igazodási
mérőszámok
(EU) 2020/1818
rendelet, 8. cikk (1)
bekezdés
69
ESRS E1-7
ÜHG-elnyelések és szén-
dioxid-kreditek
56. bekezdés
(EU)
2021/1119
rendelet, 2.
cikk (1)
bekezdés
76
ESRS E1-9
A benchmarkportfólió
kitettsége
az éghajlattal kapcsolatos
fizikai
kockázatoknak
66. bekezdés
(EU) 2020/1818
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet, (EU)
2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet
77
ESRS E1-9
A pénzösszegek akut és
krónikus fizikai kockázat
szerinti bontásban, 66.
bekezdés a) pont
ESRS E1-9
Lényeges fizikai
kockázatnak kitett jelentős
eszközök helye
66. bekezdés c) pont
575/2013/EU
rendelet, 449 a.
cikk; (EU)
2022/2453
bizottsági
végrehajtási
rendelet, (46) és
(47)
preambulumbeke
zdés; 5. tábla:
Banki könyv Az
éghajlatváltozáss
al kapcsolatos
fizikai kockázat:
Fizikai
kockázatokkal
szembeni
kitettség.
-
ESRS E1-9. Ingatlanvagyon
könyv szerinti értékének
bontása
energiahatékonysági
osztályok szerint
67. bekezdés c) pont
575/2013/EU
rendelet, 449 a.
cikk; (EU)
2022/2453
bizottsági
végrehajtási
rendelet, (34)
preambulumbeke
zdés; 2. tábla:
Banki könyv Az
éghajlatváltozáss
al kapcsolatos
átállás kockázata:
Ingatlannal
-
108
fedezett hitelek
A biztosíték
energiahatékonys
ága
ESRS E1-9
A portfólió kitettségének
mértéke
az éghajlattal kapcsolatos
lehetőségeknek
69. bekezdés
(EU) 2020/1818
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet
-
ESRS E2-4
Az Európai PRTR-rendelet
(Európai Szennyezőanyag-
kibocsátási és -szállítási
Nyilvántartás) II.
mellékletében felsorolt
minden egyes szennyező
anyag levegőbe, vízbe és
talajba kibocsátott
mennyisége, 28. bekezdés
8. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában, 2. sz.
mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában, 1. sz.
mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában, 3. sz.
mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS E3-1
Víz és tengeri erőforrások,
9. bekezdés
7. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS E3-1
Célzott politika, 13.
bekezdés
8. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS E3-1
Fenntartható óceánok és
tengerek
14. bekezdés
12. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS E3-4
Összes újrahasznosított és
újrafelhasznált víz, 28.
bekezdés c) pont
6.2. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS E3-4
Összes vízfogyasztás saját
tevékenységekből m3-
ben/millió EUR nettó
bevétel
29. bekezdés
6.1. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS 2 IRO 1 E4
16. bekezdés a) pont i.
alpont
7. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
-
ESRS 2 IRO 1 E4
16. bekezdés b) pont
10. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS 2 IRO 1 E4
16. bekezdés c) pont
14. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS E4-2
Fenntartható
földhasználati/mezőgazdas
ági gyakorlatok vagy
politikák
24. bekezdés b) pont
11. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS E4-2
Fenntartható óceáni/tengeri
gyakorlatok vagy politikák
24. bekezdés c) pont
12. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
109
ESRS E4-2
Az erdőirtás kezelésére
irányuló politikák, 24.
bekezdés d) pont
15. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
-
ESRS E5-5
Nem újrafeldolgozott
hulladék, 37. bekezdés d)
pont
13. sz. mutató az I.
melléklet 2.
táblázatában
79
ESRS E5-5
Veszélyes hulladék és
radioaktív hulladék, 39.
bekezdés
9. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
79
ESRS 2 SBM3 S1
Kényszermunka
előfordulásának kockázata,
14. bekezdés f) pont
13. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
-
ESRS 2 SBM3 S1
Gyermekmunka
előfordulásának kockázata
14. bekezdés g) pont
12. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
-
ESRS S1-1
Emberi jogokkal
kapcsolatos politikai
kötelezettségvállalások
20. bekezdés
Az I. melléklet 3.
táblázatának 9. sz.
mutatója és 1.
táblázatának 11.
sz. mutatója
ESRS S1-1
A Nemzetközi Munkaügyi
Szervezet 1–8. számú
alapvető egyezményeiben
tárgyalt kérdésekre
vonatkozó átvilágítási
politikák, 21. bekezdés
(EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet
ESRS S1-1
Az emberkereskedelem
megelőzésére irányuló
eljárások és intézkedések
22. bekezdés
11. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
82
ESRS S1-1
munkabaleset-megelőzési
politika vagy irányítási
rendszer, 23. bekezdés
1. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
86
ESRS S1-3
panasztételi/panaszkezelés
i mechanizmusok, 32.
bekezdés c) pont
5. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
84
ESRS S1-14
A halálesetek száma,
valamint a munkával
kapcsolatos balesetek
száma és aránya, 88.
bekezdés b) és c) pont)
2. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
(EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet
90
ESRS S1-14
Sérülés, baleset, haláleset
vagy betegség miatt kieső
napok száma
88. e) pont
3. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
-
ESRS S1-16
A nemek közötti
kiigazítatlan bérkülönbség
97. a) pont
12. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
(EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet
91
110
ESRS S1-16
Túlzott vezérigazgatói
díjazás aránya
97. b) pont
8. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
91
ESRS S1-17
Hátrányos
megkülönböztetés
előfordulása, 103. a) pont
7. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
91
ESRS S1-17. Az üzleti
vállalkozások emberi jogi
felelősségére vonatkozó
ENSZ-irányelvek és az
OECD figyelmen kívül
hagyása 104. bekezdés a)
pont
Az I. melléklet 1.
táblázatának 10.
sz. mutatója és 3.
táblázatának 14.
sz. mutatója
(EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet, (EU)
2020/1818
felhatalmazáson
alapuló
rendelet,12. cikk
(1) bekezdés
91
ESRS 2 SBM3 S2
Gyermekmunka vagy
kényszermunka jelentős
kockázata az értékláncban,
11. b) pont
Az I. melléklet 3.
táblázatának 12.
sz. és 13. sz.
mutatója
-
ESRS S2-1
Emberi jogokkal
kapcsolatos politikai
kötelezettségvállalások
17. szakasz
Az I. melléklet 3.
táblázatának 9. sz.
mutatója és 1.
táblázatának 11.
sz. mutatója
92
ESRS S2-1 Az értékláncban
dolgozókkal kapcsolatos
politikák
18. szakasz
Az I. melléklet 3.
táblázatának 11.
sz. és 4. sz.
mutatója
92
ESRS S2-1 Az üzleti
vállalkozások emberi jogi
felelősségére vonatkozó
ENSZ-irányelvek és az
OECD-irányelvek figyelmen
kívül hagyása
19. bekezdés
10. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
(EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet, (EU)
2020/1818
felhatalmazáson
alapuló
rendelet,12. cikk
(1) bekezdés
92
ESRS S2-1
A Nemzetközi Munkaügyi
Szervezet 1–8. számú
alapvető egyezményeiben
tárgyalt kérdésekre
vonatkozó átvilágítási
politikák,
19. bekezdés
(EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet
92
ESRS S2-4
Az upstream és
downstream értéklánchoz
kapcsolódó emberi jogi
problémák és incidensek
36. bekezdés
14. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
93
ESRS S3-1
Emberi jogokkal
kapcsolatos politikai
kötelezettségvállalások, 16.
bekezdés
Az I. melléklet 3.
táblázatának 9. sz.
mutatója és 1.
táblázatának 11.
sz. mutatója
-
111
ESRS S3-1
az üzleti vállalkozások
emberi jogi felelősségére
vonatkozó ENSZ-
irányelvek, az ILO elvei
vagy az OECD-irányelvek
figyelmen kívül hagyása
17. szakasz
10. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
(EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet, (EU)
2020/1818
felhatalmazáson
alapuló rendelet
12. cikk (1)
bekezdés
-
ESRS S3-4
Emberi jogi problémák és
incidensek, 36. bekezdés
14. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
-
ESRS S4-1 A fogyasztókra
és végfelhasználókra
vonatkozó politikák, 16.
bekezdés
Az I. melléklet 3.
táblázatának 9. sz.
mutatója és 1.
táblázatának 11.
sz. mutatója
95
ESRS S4-1
Az üzleti vállalkozások
emberi jogi felelősségére
vonatkozó ENSZ-irányelvek
és az OECD-irányelvek
figyelmen kívül hagyása
17. szakasz
10. sz. mutató az I.
melléklet 1.
táblázatában
(EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet, (EU)
2020/1818
felhatalmazáson
alapuló
rendelet,12. cikk
(1) bekezdés
95
ESRS S4-4
Emberi jogi problémák és
incidensek, 35. bekezdés
14. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
96
ESRS G1-1
Az ENSZ Korrupció elleni
Egyezménye, 10. bekezdés
b) pont
15. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
97
ESRS G1-1
A visszaélést bejelentő
személyek védelme
10. bekezdés d) pont
6. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
97
ESRS G1-4
A korrupció és a
vesztegetés elleni
törvények megsértése miatt
kiszabott bírságok, 24.
bekezdés a) pont
17. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
(EU) 2020/1816
felhatalmazáson
alapuló rendelet,
II. melléklet
-
ESRS G1-4
Korrupció- és vesztegetés-
ellenes normák
24. bekezdés b) pont
16. sz. mutató az I.
melléklet 3.
táblázatában
-
Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
112
113
A pénzügyi kimutatásokban szereplő rövidítések magyarázata:
AB
Audit Bizottság
BÉT
Budapesti Értéktőzsde
BUBOR
Budapest Interbank Offered Rate budapesti bankközi kamatláb
CGU
Pénztermelő egység
EBITDA
a pénzügyi tételektől, adófizetéstől, értékcsökkenéstől tisztított eredménykategória
mFt
millió forint
EPS
Egy részvényre jutó eredmény
EUR
euró
FB
Felügyelőbizottság
FVTOCI
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt
FVTPL
A nyereséggel/veszteséggel szemben valós értéken értékelt
HUF
forint
IFRIC/SIC
Értelmezések a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokhoz
IFRS/IAS
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
IG
Igazgatóság
ROU
Használatijog-eszköz (right-of-use asset)
MRP
Munkavállalói Résztulajdonosi Program
A pénzügyi kimutatásokban a zárójelbe tett szám negatív összeget jelöl!
A pénzügyi kimutatásokat alátámasztó megjegyzések adott esetben tartalmazhatnak nem jelentős kerekítési
hibákat.
A pénzügyi kimutatásokban található információk millió forintban vannak megadva, kivéve, ahol másképp van
jelölve.
114
Tartalomjegyzék
I. Konszolidált pénzügyi kimutatások 116
1. Konszolidált Átfogó Eredménykimutatás 116
2. Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (Mérleg) 117
3. Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás 119
4. Konszolidált Cash-flow Kimutatás 120
Kiegészítő megjegyzések 121
II. A Csoport bemutatása 121
III. Változások a Csoport szerkezetében 123
IV. Lényeges számviteli politikák és azok változásai 124
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás folytatásának elve 124
1.1. Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről 124
1.2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás folytatásának elve 124
1.3. A konszolidáció alapja 124
2. Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai 124
2.1. Prezentálási pénznem 124
2.2. Funkcionális pénznem 124
3. A pénzügyi kimutatások elemei 125
4. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó lényeges számviteli politikák 125
4.1. Árbevétel 125
4.1.1. Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek 125
4.1.2. Bérbeadásból származó bevétel 127
4.2. Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése 127
4.3. Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége 127
4.4. Pénzügyi bevételek és ráfordítások 128
4.5. Nyereségadók 129
4.6. Egyéb átfogó eredmény leányvállalat átváltásán 129
4.7. EBITDA alkalmazás és annak fogalma 129
4.8. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) 129
5. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 130
5.1. Ingatlanok, gépek és berendezések 130
5.2. Lízingek 130
5.2.1. A Csoport, mint Lízingbevevő 130
5.2.2. A Csoport, mint Lízingbeadó 131
5.3. Üzleti kombinációk 131
5.4. Immateriális eszközök 131
5.5. Befektetések társult- és közös vállalkozásokban 132
5.6. Készletek 132
5.7. Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek 132
5.7.1. Pénzügyi eszközök – Besorolás 132
5.7.2. Pénzügyi kötelezettségek – Besorolás 132
5.8. Saját tőke elemei 133
5.9. Nem ellenőrző részesedés 134
5.10. Tényleges és halasztott nyereségadók 134
5.11. Céltartalékok 134
5.12. Részvényalapú kifizetések 134
5.13. Vevőktől kapott előlegek 134
5.14. Munkavállalói juttatások 135
6. Egyéb számviteli politikai elemek 135
6.1. Szegmensek szerinti jelentés 135
6.2. Cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politika 135
6.3. Számviteli politika változásai 135
6.3.1 Az IFRS standardok 2024. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok
bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásokra 135
V. Jelentős számviteli becslések és megítélések 138
VI. Akvizíciók 139
VII. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 140
1. Árbevétel 140
1.1. Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel 140
1.2. Bérbeadásból származó bevétel 141
2. Aktivált saját teljesítmények értéke 142
3. Anyagköltségek 142
4. Igénybevett szolgáltatások értéke 143
5. Eladott áruk beszerzési értéke 143
115
6. Személyi jellegű ráfordítások 143
7. Értékcsökkenés és amortizáció 144
8. Egyéb bevételek és ráfordítások 144
9. Nem pénzügyi eszközök értékvesztése 145
10. Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége 145
11. Kamateredmény (nettó) 146
12. Árfolyamkülönbözetből származó eredmény (nettó) 146
13. Pénzügyi eredmény (nettó) 146
14. Származékos ügyletek valós értékeléséből származó különbözet 146
15. Nyereségadó ráfordítások 147
16. Egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán 149
17. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) 149
18. EBITDA 150
VIII. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 150
1. Ingatlanok, gépek és berendezések 150
2. Lízingbe adott járművek 152
3. Eszközhasználati jog (ROU) 152
4. Goodwill 154
5. Immateriális eszközök 155
6. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban 156
7. Halasztott adó eszközök és kötelezettségek 157
8. Kölcsönkövetelések, Befektetések tőkeinstrumentumokba 157
9. Áruk és egyéb készletek 157
10. Vevőkövetelések, Faktoring követelések 158
11. Aktív időbeli elhatárolások, egyéb követelések, egyéb pénzügyi eszközök és nettó befektetés lízingbe 158
12. Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek 159
13. Saját tőke 160
13.1. Jegyzett tőke 160
13.2. Tőketartalék 160
13.3. Részvényalapú kifizetések tartaléka 160
13.4. Saját részvények 162
13.5. Felhalmozott átváltási különbözet 162
13.6. Eredménytartalék 162
14. Nem ellenőrző részesedés 163
15. Hitelek, kölcsönök és lízingkötelezettségek 163
15.1. Hitelek és kölcsönök összetétele 163
15.2. Kötvénytartozások 164
15.3. Lízingkötelezettségek 167
16. Céltartalékok 167
17. Fordított faktoringból származó kötelezettségek 168
18. Szállítótartozások, vevőktől kapott előlegek 168
19. Nyereségadó követelések, kötelezettségek 168
20. Egyéb hosszú és egyéb rövid lejáratú kamat terhet nem viselő kötelezettségek 169
IX. Kockázatkezeléssel kapcsolatos közzétételek 169
1. Piaci kockázat 170
2. Hitelezési kockázat 171
3. Likviditási kockázat 172
X. Egyéb közzétételek 173
1. Szegmensek szerinti jelentés 173
2. Pénzügyi instrumentumokkal kapcsolatos közzétételek 177
3. Üzleti kombinációkkal kapcsolatos közzétételek 181
4. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek 185
5. Függő kötelezettségek, mérlegen kívüli tételek, pénzügyi garanciák 186
6. Mérlegfordulónap utáni események 186
7. Egyéb információk 186
8. Az IFRS konszolidált beszámoló összeállításáért felelős személy 187
9. A Csoport könyvvizsgálója 187
10. Javasolt osztalék 187
11. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése 187
116
I. Konszolidált pénzügyi kimutatások
1. Konszolidált Átfogó Eredménykimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2024
millió forint
2023
millió forint
Árbevétel
VII. 1)
398 460
366 267
Lízingkövetelésekből származó kamatbevételek
VII. 1)
1 932
1 703
Aktivált saját teljesítmények értéke
VII. 2)
118
253
Anyagköltségek
VII. 3)
(10 071)
(7 874)
Igénybe vett szolgáltatások
VII. 4)
(22 832)
(17 902)
Eladott áruk beszerzési értéke
VII. 5)
(327 079)
(305 318)
Személyi jellegű ráfordítások
VII. 6)
(19 541)
(14 911)
Értékcsökkenés és amortizáció
VII. 7)
(5 678)
(4 452)
Értékesítési eredmény
15 309
17 766
Egyéb bevételek
VII. 8)
2 956
2 767
Egyéb ráfordítások
VII. 8)
(3 966)
(2 802)
Nem pénzügyi eszközök értékvesztése
VII. 9)
169
(2 295)
Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
VII. 10)
(98)
(187)
Működési eredmény
14 370
15 249
Kamatbevételek effektív kamatláb módszerrel
VII. 11)
1 114
1 617
Kamatráfordítások - kivétel lízingkötelezettségek kamatráfordítása
VII. 11)
(4 062)
(5 087)
Lízingkötelezettségek kamatráfordítása
VII. 11)
(1 212)
(1 176)
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
VII. 12)
(1 577)
(89)
Pénzügyi egyéb eredmény, nettó
VII. 13)
3
7
Származékos ügyletek valós értékeléséből származó különbözet
VII. 14)
23
338
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
(5 711)
(4 390)
Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből
VIII.6)
438
1 070
Adózás előtti eredmény
9 097
11 929
Nyereségadó ráfordítások
VII. 15)
(2 121)
(2 086)
Nettó eredmény
6 976
9 843
Anyavállalat tulajdonosaira jutó nettó eredmény
6 827
9 731
Nem ellenőrző tulajdonosokra jutó nettó eredmény
149
112
Egyéb átfogó jövedelem, mely a következő időszakokban az eredménybe kerülhet
elszámolásra:
Egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán
VII. 16)
504
(282)
Egyéb átfogó eredmény, adóhatással
504
(282)
Teljes átfogó eredmény
7 480
9 561
Anyavállalat tulajdonosaira jutó teljes átfogó eredmény
7 331
9 449
Nem ellenőrző tulajdonosokra jutó teljes átfogó eredmény
149
112
EPS alap (forint/részvény)
VII. 17)
12,81
21,32
EPS higított (forint/részvény)
VII. 17)
12,81
21,32
EBITDA
VII. 18)
20 175
19 705
117
2. Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2024.12.31
millió forint
2023.12.31
millió forint
Eszközök
Befektetett eszközök
Ingatlanok, gépek és berendezések
VIII. 1)
37 437
21 885
Lízingbe adott járművek
VIII. 2)
2 988
2 696
Eszközhasználati jogok
VIII. 3)
8 363
6 106
Goodwill
VIII. 4)
8 681
5 460
Immateriális eszközök
VIII. 5)
2 937
3 037
Befektetések társult és közös vállalkozásokban
VIII. 6)
2 975
2 888
Halasztott adó eszközök
VIII. 7)
123
111
Nettó befektetés lízingbe (hosszú lejáratú rész)
VIII. 11)
9 601
8 307
Kölcsönkövetelések (hosszú lejáratú)
VIII. 8)
10
5
Befektetések tőkeinstrumentumokba
VIII. 8)
2
2
Befektetett eszközök összesen
73 117
50 497
Forgóeszközök
Áruk
VIII. 9)
69 693
58 385
Egyéb készletek
VIII. 9)
207
139
Vevőkövetelések
VIII. 10)
18 345
15 851
Faktoring követelések
VIII. 10)
-
87
Nyereségadó követelés
VIII 19)
460
98
Nettó befektetés lízingbe (rövid lejáratú rész)
VIII. 11)
4 498
3 836
Kölcsönkövetelések (rövid lejáratú rész)
VIII. 8)
1
2
Aktív időbeli elhatárolások
VIII. 11)
9 173
7 289
Egyéb követelések
VIII. 11)
4 330
2 531
Egyéb pénzügyi eszközök
VIII. 11)
320
136
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
VIII. 12)
24 422
13 097
Forgóeszközök összesen
131 449
101 451
Eszközök összesen
204 566
151 948
118
Megnevezés
Megjegyzés
2024.12.31
millió forint
2023.12.31
millió forint
Tőke és kötelezettségek
Jegyzett tőke (anyavállalaté)
VIII. 13)
6 743
6 163
Tőketartalék
VIII. 13)
25 412
20 293
Részvény alapú kifizetések tartaléka
VIII. 13)
383
285
Saját részvények
VIII. 13)
(598)
(244)
Felhalmozott átváltási különbözet
VIII. 13)
744
239
Eredménytartalék
VIII. 13)
29 219
22 377
Anyavállalat tulajdonosaira jutó saját tőke
61 903
49 113
Nem ellenőrző részesedés
VIII. 14)
992
995
Saját tőke összesen
62 895
50 108
Kamatterhet viselő hosszú lejáratú kötelezettségek
Hosszú lejáratú kötvénytartozás
VIII. 15)
17 839
9 522
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök
VIII. 15)
10 324
5 660
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek
VIII. 15)
10 420
9 036
Halasztott vételárral kapcsolatos hosszú lejáratú kötelezettség
VIII. 15)
-
187
Hosszú lejáratú fordított faktoringból származó kötelezettségek -
kamatozó állomány
VIII. 17)
4 364
-
Kamatterhet nem viselő hosszú lejáratú kötelezettségek
Halasztott adókötelezettségek
VIII. 7)
1 628
352
Céltartalékok
VIII. 16)
133
112
Egyéb hosszú lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek
VIII. 20)
1 214
345
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
45 922
25 214
Kamatterhet viselő rövid lejáratú kötelezettségek
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
VIII. 15)
3 812
3 284
Készletek finanszírozásához kapcsolódó hitelek
VIII. 15)
10 365
8 207
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek
VIII. 15)
7 352
4 540
Fordított faktoringból származó kötelezettségek - kamatozó
állomány
VIII. 17)
22 827
11 674
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek
VIII. 15)
160
476
Kamatterhet nem viselő rövid lejáratú kötelezettségek
Vevőktől kapott előlegek
VIII. 18)
4 691
3 394
Szállítótartozások
VIII. 18)
23 627
25 033
Fordított faktoringból származó kötelezettségek - nem kamatozó
állomány
VIII. 17)
9 278
6 134
Nyereségadó kötelezettség
VIII. 19)
286
780
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
VIII. 20)
3 358
2 037
Céltartalékok
VIII. 16)
406
375
Passzív időbeli elhatárolások
VIII. 20)
7 309
8 447
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek
VIII. 20)
2 278
2 245
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
95 749
76 626
Kötelezettségek összesen
141 671
101 840
Saját tőke és kötelezettségek összesen
204 566
151 948
0119
3. Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás
adatok millió forintban
Anyavállalat tulajdonosaira jutó saját tőke
Nem
ellenőrző
részesedés
Saját tőke
összesen
Megnevezés
Megjegyzés
Jegyzett tőke
(anyavállalaté)
Tőketartalék
Részvény alapú
kifizetések
tartaléka
Saját részvények
bekerülési
értéke
Felhalmozott
átváltási
különbözet
Eredménytartalék
Összesen
2023. január 1-én
5 529
16 027
109
(524)
521
12 619
34 281
1 184
35 465
Tárgyévi eredmény
-
-
-
-
-
9 731
9 731
112
9 843
Egyéb átfogó eredmény
-
-
-
-
(282)
-
(282)
-
(282)
Részvényalapú kifizetések
VIII. 13)
-
-
246
-
-
-
246
-
246
Részvényalapú kifizetések megszüntetése
VIII. 13)
-
-
(70)
63
-
5
(2)
-
(2)
Saját részvények visszavásárlása
VIII. 13)
-
-
-
(81)
-
-
(81)
-
(81)
Tőkeemelés
VIII. 13)
634
4 266
-
-
-
-
4 900
-
4 900
Leányvállalat megszerzése
X.3.4)
-
-
-
298
-
22
320
-
320
Kiosztás a nem ellenőrző részesedésnek
VIII. 14)
-
-
-
-
-
-
-
(301)
(301)
2023. december 31-én
6 163
20 293
285
(244)
239
22 377
49 113
995
50 108
Tárgyévi eredmény
-
-
-
-
-
6 827
6 827
149
6 976
Egyéb átfogó eredmény
-
-
-
-
504
-
504
-
504
Kiosztás a nem ellenőrző részesedésnek
VIII. 14)
-
-
-
-
-
-
-
(152)
(152)
Tőkeemelés
VIII. 13)
580
5 119
-
-
-
-
5 699
-
5 699
Saját részvény visszavásárlása
VIII. 13)
-
-
-
(504)
-
-
(504)
-
(504)
Tárgyidőszaki részvényalapú kifizetések
VIII. 13)
-
-
264
-
-
-
264
-
264
Részvényalapú kifizetések megszüntetése
VIII. 13)
-
-
(166)
150
-
15
(1)
-
(1)
Egyéb
-
-
-
-
1
-
1
-
1
2024. december 31-én
6 743
25 412
383
(598)
744
29 219
61 903
992
62 895
Az egyéb átfogó eredményben elszámolt tételek a későbbiekben a nettó eredményt fogják érinteni.
120
4. Konszolidált Cash-flow Kimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2024
millió forint
2023
millió forint
Adózás előtti eredmény
9 097
11 929
Kamatbevételek
VII. 11)
(3 046)
(3 320)
Kamatráfordítások
VII. 11)
5 275
6 263
Pénzeszközök árfolyamkülönbözete
VII. 12)
31
24
Értékcsökkenési leírás
VII. 7)
5 678
4 452
Értékvesztések és várható hitelezési veszteség hatása
VII. 9), VII. 10)
(71)
2 482
Céltartalék képzése, feloldása és megszüntetése
VIII. 16)
32
(147)
Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások
eredményéből
VIII. 6)
(438)
(1 070)
Egyéb nem pénzmozgással járó tételek
VII. 16)
32
(556)
Befektetett eszközök eladásának eredménye
VII. 8)
(1 044)
314
Részvényalapú kifizetések eredményhatása
VIII. 13)
396
246
Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow forgótőke
változás nélkül
15 942
20 617
Készlet állományváltozása
VIII. 9)
(1 665)
(5 546)
Fordított faktoring miatti korrekció
VIII. 17)
228 598
192 031
Vevőkövetelés állományváltozása
VIII. 10)
(1 649)
(7 203)
Egyéb követelés állományváltozása
VIII. 11)
3 960
12 923
Egyéb pénzügyi eszközök állományváltozása
VIII. 11)
10
180
Vevői előleg állományváltozása
VIII. 18)
431
(5 015)
Szállító állományváltozása
VIII. 18)
(3 387)
3 465
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek állományváltozása
VIII. 20)
(1 032)
324
Nettó forgótőke változása
225 266
191 159
Pénzbevétel kapott kamatokból
3 046
3 320
Pénzkiadás fizetett kamatokból
(5 076)
(5 945)
Nyereségadó kifizetés
(2 983)
(2 317)
Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow
236 195
206 834
Ingatlanok, gépek és egyéb berendezések, és immateriális
eszközök beszerzése
VIII. 1)
(8 436)
(8 891)
Ingatlanok, gépek, egyéb berendezések és immateriális
eszközök értékesítéséből származó pénzbefolyás
VIII. 1)
6 067
6 928
Leányvállalat megszerzése, megszerzett pénzeszközzel
nettósítva
X.3)
(12 637)
(2 154)
Közös vezetésű vállalkozástól kapott osztalék
VIII.6)
350
350
Befektetési tevékenységre felhasznált cash flow
(14 656)
(3 767)
Tőkeemelésből befolyt összeg
VIII. 13)
5 700
-
Saját részvény visszavásárlása
VIII. 13)
(504)
(81)
Nem kontrolláló érdekeltség kiosztás
VIII. 14)
(152)
(301)
Rövid lejáratú hitel és kölcsön és készletfinanszírozási célú
hitelek állományváltozása
VIII. 15)
1 362
3 431
Fordított faktoring miatti kötelezettségek kifizetése
VIII. 17)
(219 029)
(204 460)
Hitelfelvétel
VIII. 15)
23 916
4 342
Hitel törlesztése
VIII. 15)
(13 984)
(5 202)
Lízingtörlesztés
VIII. 15)
(7 488)
(4 563)
Pénzügyi tevékenységből származó/(felhasznált) cash flow
(210 179)
(206 834)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek jutó várható
értékvesztés
(4)
1
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek árfolyamkülönbözete
(31)
(24)
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek (csökkenése) /
növekedése
11 325
(3 790)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek nyitóállomány
VIII .12)
13 097
16 887
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek záróállomány
24 422
13 097
121
Kiegészítő megjegyzések
II. A Csoport bemutatása
A Csoport tevékenységének rövid bemutatása
Az AutoWallis Nyilvánosan ködő Részvénytársaság (ezt megelőzően 2018. 12. 17-ig ALTERA Nyrt., a
továbbiakban az Anyavállalat) Magyarországon a Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság által bejegyzett nyilvánosan
működő részvénytársaság, amely holdingtársaságként irányítja a befolyása alatt álló leányvállalatokat (az
Anyavállalat és leányvállalatai együttesen általános értelemben a továbbiakban Csoport).
Az Anyavállalat tulajdonosi szerkezetében 2018-ban jelentős változás következett be. A korábbi tulajdonosok
kivonulásával egyidejűleg új meghatározó tulajdonos került a Csoport élére, amely tőkét emelt a Csoportban és így
IFRS-ek szerint definiált fordított akvizíció keretében hozott létre egy új vállalatcsoportot.
Az AutoWallis Csoport a közép-kelet-európai régió 16 országában (Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina,
Bulgária, Görögország, Csehország, Horvátország, Koszovó, Lengyelország, Észak-Macedónia, Magyarország,
Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia) gépjármű- és alkatrész kis- és nagykereskedelemmel,
szerviz szolgáltatásokkal, rövid- és hosszú távú gépjármű-kölcsönzéssel van jelen. A Csoport Nagykereskedelmi
üzletága által képviselt márkák közé tartozik az Alpine, a BYD, a Dacia, az Isuzu, a Farizon, a Jaguar, a Land
Rover, az MG, a Saab alkatrészek utánpótlása, a Renault, a SsangYong és az Opel, a Kiskereskedelmi üzletág
által képviselt márkák között megtalálhatóak a BMW személyautók és motorkerékpárok, a BYD, a Dacia, a Ford,
az Isuzu, a Jaguar, a KIA, a Land Rover, a Maserati, a Mercedes, a Mercedes-Benz Truck, a MINI, a Nissan, az
Opel, a Peugeot, a Renault, a SsangYong, a Suzuki, a Toyota, a JóAutók.hu, továbbá az AUTO-LICIT.HU, míg a
Mobilitási Szolgáltatások Üzletág a wigo carsharing, a wigo fleet, a Sixt rent-a-car márkákkal van jelen a magyar
piacon.
A Csoporttal, illetve az Anyavállalattal kapcsolatos alapvető adatok
Az Anyavállalat a magyar jog szerint alapított vállalkozás (irányadó jog). Az Anyavállalat székhelye és egyben
működésének központja: 1055 Budapest, Honvéd utca 20. A Csoport a konszolidált pénzügyi kimutatásokat a
www.autowallis.com honlapon is közzéteszi.
A konszolidált pénzügyi kimutatások aláírására jogosult személyek:
Ormosy Gábor (Lakhely: Budapest)
Müllner Zsolt (Lakhely: Budapest)
A Csoport végső anyavállalata 2024. december 31-én akárcsak az összehasonlító időszak végén a WALLIS
PORTFOLIÓ Korlátolt Felelősségű Társaság (1055 Budapest, Honvéd utca 20.). E vállalkozásnak nincs végső
anyavállalata, már csak magánszemély tagja van.
Az anyavállalat tulajdonosi szerkezete a december 31-i állapot szerint:
Tulajdonosi részarány
Tulajdonosi részarány
A társaság részvényesei
2024.12.31
2023.12.31
Wallis Asset Management Zrt.
7,55%
8,12%
Wallis Tőkeholding Zrt.
58,29%
53,74%
Széchenyi Alapok Kockázati Tőkealap (korábban: Kárpát-medencei
Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap)
7,59%
8,28%
Közkézhányad
26,57%
29,86%
100,00%
100,00%
122
A Csoport leányvállalatai és közös vezetésű vállalkozásai
Az Anyavállalat a következő kontrollált társaságokkal rendelkezik. A leányvállalatok és közös vezetésű vállalatok
bekerülésének jogcímét, tulajdoni részesedés arányát, valamint tevékenységét az alábbi blázatok
tartalmazzák.
A Csoportba tartozó leányvállalatok listája:
Társaság neve
Megszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2024
Tulajdonosi
részesedés
2023
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Nyrt.
-
-
-
Vagyonkezelés
HU
HUF
AW Distribution Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW OPL Distribution Kft.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS AUTÓKÖLCSÖNZŐ
Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
WALLIS MOTOR DUNA
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS MOTOR PEST
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis British Motors Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis Kerepesi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WallisMotor Ljubljajna d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
ICL Autók Kft.
Alapítás
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Iniciál Autóház Kft.
Apport
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AVTO AKTIV SLO d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
VCT 78 Kft.
Vásárlás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
K85 Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Csoport Szolgáltató Kft.
Alapítás
100%
100%
Finanszírozás
HU
HUF
DALP Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Property Kft.
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AAI Properties D.o.o
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
Wallis Adria d.o.o
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
EUR
WAE HUN Kft.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW CRO Distribution d.o.o
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
EUR
AW SLO Distribution d.o.o.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
AutoWallis R RO S.r.l.*
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
RO
RON
C182 Razvoj Nepremičnin
Ljubljana d.o.o.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
Wallis Autómegosztó Zrt.**
Apport
0%
100%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
Nelson Flottalízing Kft.
Vásárlás
100%
100%
Flottakezelés,
személygépjár
kölcsönzése
HU
HUF
Nelson Sales Kft.**
Vásárlás
0%
100%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Nelson Assistance Kft.**
Vásárlás
0%
100%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Net Mobilitás Zrt-
Vásárlás
100%
100%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Logic Car Kft.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW Marketing és IT Szolgálató
Kft.
Alapítás
100%
100%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
123
AW RO Distribution s.r.l.
Alapítás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
RO
RON
AW CZ Distribution s.r.o.
Alapítás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
AW FRZ Disribution Kft.
Alapítás
100%
0%
Tehergépjár
kereskedelem
HU
HUF
NC Auto s.r.o
Vásárlás
80%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
Milan Král Holding a.s.
Vásárlás
100%
0%
Vagyonkezelés
CZ
CZK
Milán Král a.s.
Vásárlás
100%
0%
Személy- és
tehergépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
ACR Auto a.s.
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
MNC Auto a.s.
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
MK KAR-LAK s.r.o
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
MK správni spolecnost s.r.o
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
*2023-ban AW RO Distribution s.r.l. (lásd III. Változások a Csoport szerkezetében)
**2024. október 1-jén beolvadtak a Nelson Flottalízing Kft-be (lásd III. Változások a Csoport szerkezetében)
A Csoportba tartozó közös vezetésű vállalatok listája:
Társaság neve
Megszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2024
Tulajdonosi
részesedés
2023
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Caetano
Holding Zrt.
Alapítás
50%
50%
Vagyonkezelés
HU
HUF
RN Hungary Kft.
Vásárlás
50%
50%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AWSC Retail Kft.
Alapítás
50%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
III. Változások a Csoport szerkezetében
A 2024. évben a következő, a Csoport gazdasági tevékenységét támogató és stratégiai, üzleti terveinek elérését
segítő változásokra került sor a Csoport cégstruktúrájában:
2024. jus 10-én az AutoWallis Nyrt. közös vezetésű vállalata, az AutoWallis Caetano Holding Zrt.
megalapította Renault és Dacia márkák kiskereskedelmének céljával az AWSC Retail Kft.-t.
2024. május 12-én az AutoWallis Nyrt. megalapította második román leányvállalatát az AW RO
Distribution S.r.l.-t. A korábban azonos nevet viselő kiskereskedelmi leányvállalat nevet változtatott
AutoWallis R RO s.r.l.-re.
2024. június 3-án az AutoWallis Nyrt. megalapította Farizon tehergépjárművek nagykereskedelmi
tevékenysége céljából leányvállalatát az AW FRZ Distribution Kft.-t.
2024. július 1-jén lezárult a cseh NC Auto S.r.o-nak a felvásárlása, melynek során az AutoWallis Nyrt 80%-
os tulajdonrészt szerzett a Társaságban. A tranzakciónak köszönhetően a csoport három BMW
márkakereskedésen keresztül belépett a cseh autókiskereskedelmi piacra.
2024. július 3-án az AW Distribution Kft. megalapította cseh nagykereskedelmi leányvállalatát az AW CZ
Distribution s.r.o.-t.
2024. szeptember 30-án a Wallis Autómegosztó Zrt., a Nelson Sales Kft. és a Nelson Assistance Kft.
beolvadt a Nelson Flottalízing Kft.-be.
2024. december 18-án lezárult a cseh Milan Král Csoport megszerzése, mellyel az Autowallis Nyrt. 100%-
os tulajdonrészt szerzett a Milan Král Holding a.s.-ben és ezáltal annak leányvállalataiban: ACR Auto, a.s.,
Milán Král a.s., MK KAR-LAK s.r.o., MK správni spolecnost s.r.o., MNC Auto a.s.. Ezzel a felvásárlással a
csoport tovább erősítette cseh autókiskereskedelmi pozícióját újabb márkák és új tevékenységek
bevonásával portfóliójába.
124
IV.
Lényeges számviteli politikák és azok változásai
1.
A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás
folytatásának elve
1.1.
Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
A
menedzsment
kijelenti,
hogy
a
konszolidált
pénzügyi
kimutatások
az
Európai
Unió
(EU)
által
elfogadott
Nemzetközi
Pénzügyi
Beszámolási
Standardok
(IFRS)
szerint
készültek.
Az
IFRS-t
a
Nemzetközi
Számviteli
Standardok
Bizottság
(IASB)
és
a
Nemzetközi
Pénzügyi
Beszámolás
Értelmező
Bizottság
(IFRS
IC)
által
megfogalmazott standardok és értelmezések alkotják. A konszolidált pénzügyi kimutatások megjegyzései a 2000.
évi magyar számviteli törvény követelményei szerinti közzétételeket is tartalmazzák.
1.2.
A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás folytatásának elve
A Csoport Anyavállalata 2017 óta az egyedi pénzügyi kimutatásait az IFRS-ek szerint készíti, míg a leányvállalatok
a pénzügyi kimutatásaikat ettől eltérően a magyar számviteli rendszer (a külföldi vállalkozások a szlovén, horvát,
cseh és román
számviteli rendszer) szerint állítják össze és teszik közzé.
A Csoport menedzsmentje megállapítja, hogy a vállalkozás folytatásának követelménye teljesül, vagyis semmiféle
olyan jel nincsen, amely arra utalna, hogy a Csoport a működését belátható időn belül
legalább egy éven belül
megszünteti vagy lényegesen csökkenti.
A konszolidált pénzügyi kimutatások közzétételéről a Csoport menedzsmentje gondoskodik, a vonatkozó szabályok
(jogszabályok, tőzsdei rend) szerint.
1.3. A konszolidáció alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatások az AutoWallis
Nyrt. és leányvállalatai eszközeit, kötelezettségeit, saját tőkéjét,
bevételeit, ráfordításait és cash flow-it prezentálja, oly módon, mintha azok egyetlen gazdasági egység pénzügyi
kimutatásai lennének. A Csoport pénzügyi kimutatásait a menedzsment készíti el és hagyja jóvá.
Az
év
folyamán
megvásárolt
vagy
eladott
leányvállalatokkal
kapcsolatos
eredményt
a
konszolidált
átfogó
eredménykimutatás
tartalmazza, a
kontroll megszerzése
vagy a
kontroll
elvesztés
napjáig
számolva
az
adott
helyzettől függően.
Minden Csoporton belüli tranzakció, egyenleg, bevétel és kiadás teljeskörűen kiszűrésre kerül. A Csoport a közös
vezetésű vállalkozásait tőkemódszerrel konszolidálja. A tőkemódszerrel konszolidált vállalkozások eredményét a
Csoport a részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből soron mutatja ki.
A Csoport a Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet (MRP) felett ellenőrzést gyakorol és speciális célú
gazdasági egységként konszolidálja a Csoport pénzügyi kimutatásaiban.
2.
Az
átváltási árfolyamok változásainak hatásai
2.1.
Prezentálási pénznem
A Csoport pénzügyi kimutatásai magyar forintban (Ft) készülnek el, amely a Csoport prezentálási pénzneme és ha
más jelölés nem szerepel, az adatok
millió
forintban (millió
Ft) szerepelnek a kerekítési szabályoknak megfelelően.
2.2.
Funkcionális pénznem
A
pénzügyi
kimutatások
készítésekor
minden
társaságnak
meg
kell
határoznia
a
funkcionális
pénznemét,
figyelemmel arra, hogy a társaság elsődleges gazdasági környezete általában az, amiben elsődlegesen termel,
illetve költ pénzt.
A Csoporton belül minden társaság a
forintot használja funkcionális pénznemként, kivéve a következőket:
EUR: Wallis Motor Ljubljana d.o.o, AW SLO Distribution d.o.o., Avto Aktiv SLO d.o.o., AAI Properties d.o.o, C182
d.o.o, Wallis Adria d.o.o., AW CRO Distribution d.o.o,
RON: AutoWallis R RO s.r.l., AW RO Distribution Srl
CZK: NC Auto S.r.o., AW CZ Distribution s.r.o., Milan Král Holding a.s., ACR Auto, a.s., Milán Král a.s., MK KAR-
LAK s.r.o., MK správni spolecnost s.r.o., MNC Auto a.s.
Külföldi pénznem átváltása
125
A Csoport által választott és alkalmazott árfolyam a Magyar Nemzeti Bank (továbbiakban MNB) által közzétett,
hivatalos közép devizaárfolyam.
Konszolidációs célból minden olyan társaság eredménye és pénzügyi helyzete, amelyeknek funkcionális pénzneme
eltér a Csoport prezentálási pénznemétől (Ft), az alábbiak szerint kerül átszámításra a beszámoló pénznemére:
az eszközöket és kötelezettségeket minden bemutatott pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás esetében
a vonatkozó beszámolási időszak végén érvényes záró árfolyamon számítják át;
az egyes eredménykimutatások bevételeit és ráfordításait az adott időszakra vonatkozó MNB
átlagárfolyamon számítják át; a tőkeelemek átszámítása historikus árfolyamon történik, az összes ebből
eredő árfolyam-különbözet az egyéb átfogó jövedelemben halmozott átváltási korrekcióként kerül
elszámolásra.
A Csoport szempontjából lényeges külföldi pénznem az euró, a cseh korona a leányvállalati befektetések
tevékenysége miatt. E devizák árfolyama a beszámolási időszakban a következő volt (egy pénzegység/forint):
2024.12.31
2023.12.31
2024. évi átlag
2023. évi átlag
EUR/HUF
410,09
382,78
395,20
381,95
CZK/HUF
16,3
15,48
15,73
15,91
3. A pénzügyi kimutatások elemei
A Csoport pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magába:
Konszolidált Átfogó Eredménykimutatás;
Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (mérleg);
Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás;
Konszolidált Cash-flow Kimutatás;
Konszolidált kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatásokhoz.
A Csoport úgy döntött, hogy a konszolidált átfogó eredménykimutatást egy önálló kimutatásban szerepelteti, úgy,
hogy az egyéb átfogó eredményhez kapcsolódó tételeket azonos kimutatásban, az időszak nettó eredmény után
jogcímenként jeleníti meg.
A Csoport egyéb átfogó eredménynek tekinti azokat a tételeket, amelyek a nettó eszközöket (vagyis az eszközök
és kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik és ezt a csökkenést sem eszközzel, sem kötelezettséggel,
sem az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem közvetlenül a saját tőke egy elemét változtatják, a
Csoport tágan értelmezett teljesítményével összefüggésben.
4. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó lényeges számviteli politikák
4.1. Árbevétel
A Csoport a tárgyévben az alábbi árbevétel típusokkal rendelkezik:
Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek, melyek az IFRS 15 Vevőkkel kötött szerződésekből
származó bevétel standard szerint kerülnek elszámolásra.
A Csoport a tárgyévben az alábbi termékértékesítéssel és szolgáltatásnyújtással rendelkezik:
Autóértékesítésből származó bevételek mind a belföldi, mind a külföldi (export) piacon
Szerviz, valamint szolgáltatási tevékenységből származó bevétel.
Bérbeadásból származó bevétel, melyet az IFRS 16 Lízingek standard szerint számol el a könyveiben. Ide
tartozik:
Autókölcsönzésből származó bevételek:
o Saját tulajdonú eszközök bérbeadása operatív vagy pénzügyi lízing formájában
o Bérelt eszközök bérbeadása allízing formájában, melyeket hasonlóan operatív- vagy pénzügyi
lízingként minősít a vevőkkel kötött szerződés tartalmától függően.
4.1.1. Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek
A Csoport az értékesítés nettó árbevételét az IFRS 15 standard előírásainak figyelembevételével számolja el.
126
A vevőkkel kötött szerződésekből származó bevétel akkor kerül elszámolásra, amikor az áruk vagy szolgáltatások
feletti ellenőrzést a Csoport átadja a vevőnek olyan összegben, amely tükrözi azt az ellenértéket, amelyre a Csoport
várhatóan jogosult lesz ezen árukért vagy szolgáltatásokért cserébe.
Termékértékesítés - nagykereskedelem
Az autóértékesítésből származó árbevétel abban az időpontban kerül megjelenítésre, amikor a Csoport átadja a
termékeket a vevőknek. A termékek mindaddig nem minősülnek átadottnak, amíg azokat a megadott helyre le nem
szállítja a Csoport és azok esetleges megrongálódásával és veszteségével kapcsolatos kockázatok át nem szállnak
a vevőre.
A Csoport mérlegeli, hogy a vevőkkel kötött szerződései tartalmaznak egyéb olyan ígéreteket, melyek különálló
teljesítési kötelmek lehetnek, és amelyekhez a tranzakciós ár egy részét hozzá kell rendelni (ilyen lehet például a
garanciális kötelezettségek vagy vevői hűségprogramok). A Csoport elemezte az értékesítési szerződéseit és nem
azonosított olyan szerződést, amely több teljesítési kötelmet tartalmaz.
Az autóértékesítés ügyleti árának meghatározásakor a Csoport figyelembe veszi a változó ellenérték és a jelentős
finanszírozási komponens (ha van ilyen) hatásait. A Csoport az autókat sok esetben a vevő továbbértékesített
mennyiségéhez kötött engedménnyel értékesíti, ahol az értékesítések az adásvételi szerződésekben
meghatározott áron, a becsült engedmények levonása után kerülnek be a könyvekbe az értékesítés időpontjában.
A mennyiségi engedmények a rható éves sárlási mennyiségek és egyéb minőségi feltételek teljesülése alapján
kerülnek meghatározásra.
Az értékesítésből származó bevételek elszámolásakor a pénz időértékével a Csoport nem számol, mivel az
értékesítések a piaci gyakorlatnak megfelelően történnek. A Csoport bizonyos szerződéseknél a megrendeléskor
előleget számít fel, míg a fennmaradó összeg akkor kerül kifizetésre, amikor a megrendelt termékek leszállításra
kerülnek.
Termékértékesítés kiskereskedelem
A Csoport az autók értékesítésével és a szolgáltatásnyújtással foglalkozó kiskereskedelmi lózatot működtet. A
termékértékesítések abban az időpontban kerülnek megjelenítésre, amikor a Csoport átadja az autókat a vevőknek.
A Csoport mérlegeli, hogy a vevőkkel kötött szerződései tartalmaznak egyéb olyan ígéreteket, melyek különálló
teljesítési kötelmek lehetnek, és amelyekhez a tranzakciós ár egy részét hozzá kell rendelni (ilyen lehet például a
garanciális kötelezettségek). A Csoport elemezte az értékesítési szerződéseit és nem azonosított olyan szerződést,
amely több teljesítési kötelmet tartalmaz.
A Csoport bizonyos esetekben visszavásárlási kötelemmel, meghatározott visszavásárlási árral értékesít
gépjárműveket, ahol a visszavásárlási kötelem vagy automatikusan, vagy a vevő döntése alapján áll be. A biztos
visszavásárlással végződő értékesítéseket a Csoport nem termékértékesítésként, hanem lízingként számolja el és
mutatja ki pénzügyi kimutatásaiban, és kötelezettséget jelenít meg a visszavásárlással kapcsolatban. A csak opciót
tartalmazó ügyleteknél a csoport megvizsgálja, hogy a vevőnek van-e jelentős gazdasági érdeke, illetve ösztönzője
arra, hogy éljen a visszavásárlásra vonatkozó jogával. Amennyiben igen, a tranzakció szintén lízingként kerül
elszámolásra és kimutatásra. Amennyiben nem, a Csoport a tranzakciót visszahozatali jogot tartalmazó
termékértékesítésként kezeli.
A Csoport az ügyleti ár meghatározásakor figyelembe veszi a változó ellenérték, jelentős finanszírozási komponens
és a nem pénzbeli ellenérték hatásait. A Csoport az autókat fix ellenérték fejében értékesíti, a pénz időértékével
sem számol, mivel a kiskereskedelmi értékesítéseknél a vevők a megrendeléskor fizetnek előleget, majd az autó
átvételekor rendezik a fennmaradó vételárat és a két időpont között nem telik el annyi idő, hogy a pénz időértéke
materiális lenne.
Szolgáltatásnyújtás - kiskereskedelem
A Csoport szerviz tevékenységből származó bevétellel is rendelkezik, ahol a szolgáltatásnyújtás során felhasznált
gyártói alkatrészek a szolgáltatás árába vannak beépítve. A tranzakciós ár minden egyes teljesítési kötelemre
egyedileg kerül allokálásra. A szolgáltatásnyújtás árbevétele akkor kerül elszámolásra, amikor a Csoport elvégezte
a megrendelt szolgáltatást, és a szolgáltatások feletti ellenőrzést átadja a vevőnek. A szolgáltatásnyújtás esetén a
pénzügyi rendezés a szolgáltatás elvégzését követően történik, így a Csoport nem számol a pénz időértékével. A
127
szolgáltatásnyújtás adott időpontban teljesül, nincsenek olyan szerződések, ahol adott időtartam alatt kellene
figyelembe venni az árbevételt.
4.1.2. Bérbeadásból származó bevétel
A Csoport rendelkezik olyan lízingszerződésekkel, ahol lízingbeadóként jár el és bevételt szerez azokból. Ilyenek
például a saját tulajdonú és a bérelt eszközök bérbeadásából származó bevételek. A Csoport a lízingeket aszerint
sorolja be, hogy a mögöttes eszköz tulajdonlásával járó összes kockázat és haszon átkerül-e a lízingbevevőre vagy
nem. A minősítés eredményeként a lízingek besorolhatóak:
Operatív lízingek
Pénzügyi lízingek közé.
Az, hogy egy lízing operatív vagy pénzügyi lízingnek minősül a Csoport az ügylet tényleges tartalmát, és nem a
szerződés formáját veszi figyelembe.
a) Saját tulajdonú eszközök bérbeadásából származó bevétel
Operatív lízingekből származó bevétel
A bérbeadásból származó bevételek a lízing futamideje alatt lineárisan kerülnek elszámolásra és az
árbevétel soron kerül kimutatásra.
Pénzügyi lízingekből származó bevétel
A Csoport a pénzügyi lízingek esetén a nettó lízingbefektetésből származó bevételt elkülönítetten, a
lízingkövetelésekből származó kamatbevételek között mutatja ki a lízing futamideje alatt. Az árbevétel soron kerül
kimutatásra a lízingbeadott eszközök kivezetésekor elszámolt különbözet.
A Csoport kezdeti költségként azonosítja az értékesítési jutalékot, melyet az alkalmazottainak fizet minden olyan
szerződés után, ahol rövid- (jellemzően éven belüli) vagy hosszútávú (jellemzően éven túli) bérbeadás valósul meg.
A Csoport döntése szerint a bérbeadásoknál nem aktiválja az értékesítési jutalékok értékét, hanem a felmerülésük
pillanatában az eredményben számolja el költségként.
b) Bérelt eszközök bérbeadásából származó bevétel (allízing)
Az allízing olyan ügylet, amelyben három fél vesz részt: egy lízingbeadó, aki a mögöttes eszköz tulajdonosa;
közvetítő fél, vagy köztes lízingbeadó (a Csoport), aki az eszközt a főlízingbeadótól bérli és azt tovább lízingbe adja
bérlőjének.
Az IFRS 16 szerint a főlízing kötelezettség elszámolása változatlan a közvetítő (Csoport) esetében. Az
eszközhasználati jog elszámolása az allízing besorolásától függ:
ha az allízing pénzügyi lízingnek minősül a közvetítő fél kivezeti a kapcsolódó eszközhasználati jogot, és
lízingkövetelést számol el. Az eszközhasználati jog, valamint a lízingkövetelés kezdeti megjelenítésekor
keletkező különbözet árbevétel soron kerül bemutatásra.
ha az allízing operatív lízingnek minősül, a közvetítő fél továbbra is eszközhasználati jogot jelenít meg a
könyvekben. Az allízingből származó bevétel annak időtartama alatt kerül elszámolásra.
4.2. Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése
A Csoport a nem pénzügyi eszközök értékvesztése között számolja el a készletek és tárgyi eszközök
értékvesztését, mely magába foglalja az évközbeni káresemények eredményhatását is.
4.3. Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
A Csoport a pénzügyi eredményben számolja el a pénzügyi instrumentumok várható hitelezési veszteségét az
IFRS 9 standarddal összhangban az alábbi pénzügyi eszközökre:
vevőkövetelések és szerződéses eszközök;
IFRS 16 szerinti lízingkövetelések;
Amortizált bekerülési értéken vagy az átfogó eredménnyel szemben valós értéken (FVTOCI) értékelt
egyéb követelések (pl egyéb pénzügyi eszközök);
Nem valós értéken értékelt hitelnyújtási elkötelezettségek és pénzügyi garanciák
128
Pénzeszközök
A pénzügyi eszköznek nem minősülő követelésekre ECL-t (ún. Expected Credit loss-t) a Csoport nem képez (pl.
előlegek).
Az IFRS 9 a várható hitelezési veszteség modellt vezette be, melynek alapja a várha értékvesztés
meghatározása.
A Csoport él azzal az egyszerűsített módszerrel, amely az egyes pénzügyi eszközök (vevőkövetelések,
lízingkövetelések) kapcsán megengedi, hogy a Csoport élettartam alatti hitelezési veszteséget számoljon el. Ebben
az esetben nincs szükség a hitelkockázat változásának nyomon követésére.
Az egyszerűsített megközelítés használata során az élettartam alatti hitelveszteség megállapításához a Csoport
értékvesztés mátrixot alkalmaz.
A Csoport az egyszerűsített módszer esetén a következő ECL tartományokat alkalmazza:
Késés
ECL %
Kevesebb, mint 90 nap
0,1 0,6%
91 180 nap között
5%
180 360 nap
20%
360 nap fölött
100% vagy egyedi
A késedelmes napok száma mellett, a vevőkövetelések esetén a makrogazdasági faktorokat is figyelembe veszi a
Csoport, és szükség szerint felülvizsgálja az alkalmazott leírási kulcsokat.
4.4. Pénzügyi bevételek és ráfordítások
Kamatbevételek és kamatráfordítások
A kamatbevételek a pénzügyi bevételek között jelennek meg és EIR módszerrel kerülnek elszámolásra. A Csoport
ide sorolja az adott kölcsönök és hitelek után járó kamatbevételt.
A kamatráfordítások az effektív kamatláb módszer (EIR) segítségével kerülnek kiszámításra (kivéve a
lízingkötelezettséghez kapcsolódó kamatráfordítás) és a pénzügyi ráfordítások között kerülnek bemutatásra. A
Csoport ide sorolja a kapott hitelek és kölcsönök, valamint a kötvénykibocsátás tárgyidőszakra jutó effektív
kamatláb módszerrel számolt kamatráfordítását.
Lízingkötelezettség kamatráfordítása
A Csoport itt jeleníti meg a lízingbevevőként felvett lízingkötelezettség után elszámolt IFRS 16 Lízing standard
szerinti kamatráfordítást. A Csoport a lízingdíjak diszkontálásánál a járulékos kamatlábat használja, amennyiben
az implicit kamatláb nem meghatározható.
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény
A Csoport a devizás tételek árfolyamkülönbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai standard alapján nem
az egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A Csoport ide sorolja az alábbiakat:
követelések, kötelezettségek kiegyenlítésekor elszámolt árfolyamnyereség /veszteség;
a mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásból adódó nyereség/veszteség:
o devizában nyújtott kölcsönök és hitelek átértékelése;
o vevő- és szállítóállomány átértékelése;
o deviza- és valutakészlet átértékelése;
o egyéb devizás követelések és kötelezettségek.
A Csoport a pénzügyi eredményt nettó módon jeleníti meg az átfogó eredménykimutatásban.
Származékos ügyletek valós értékelésből származó különbözete
A Csoport a derivatíváit eredménnyel szemben valós értéken értékeli összhangban az IFRS 9 standarddal. A
fordulónapon nyitott származékos ügyleten elért valós érték különbözetet ezen a soron mutatja ki. A Csoport a
tárgyévben határidős devizaügyleteket (FX forward ügyletek) kötött a devizaárfolyam-kockázat fedezésére, fedezeti
számvitelt nem alkalmaz.
129
4.5. Nyereségadók
A Csoport nyereségadóként sorol be minden olyan tételt, amely a nyereség egy bizonyos szintjét adóztatja.
Nyereségadóként kerül kimutatásra:
a társasági adó,
a helyi iparűzési adó, és
az innovációs járulék
A nyereségadóktól eltérő adókat a Csoport egyéb ráfordítások között számolja el, valamint egyéb adó- és
járulékkötelezettségek soron mutatja be a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban.
4.6. Egyéb átfogó eredmény leányvállalat átváltásán
A Csoport ezen a soron kizárólag a külföldi leányvállalatok átváltásán keletkező árfolyamkülönbözetet mutatja ki,
amelyet a saját tőkében a Felhalmozott átváltási különbözet soron halmoz.
A Csoport konszolidált beszámolójának készítése során fordulónapon megvizsgálja, hogy a Csoporton belül
nyújtott kölcsönök között van-e olyan, amely megfelel a külföldi érdekeltségbe történt nettó befektetés fogalmának,
illetve az üzleti tervek alapján megvizsgálja a kölcsönt felvevő Társaság képességét a kölcsön visszafizetésére.
Amennyiben a kölcsön visszafizetése nem tervezett, és nem is valószínű, így a kölcsön nyújtásán keletkezett nem
realizált árfolyam nyereséget/veszteséget az egyéb átfogó jövedelem részeként mutatja ki a Csoport konszolidált
pénzügyi kimutatásaiban, az egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán soron.
4.7. EBITDA alkalmazás és annak fogalma
Bár az IFRS nem használja az EBITDA fogalmát, a Csoport úgy döntött, hogy ezt a gyakran használt mutatószámot
is alkalmazza, tekintettel a széleskörben jellemző iparági gyakorlatra, illetve arra, hogy a Csoport meggyőződése,
hogy az érték közlése a pénzügyi kimutatások felhasználói számára hasznos, információtartalommal bír.
Az értelmezhetőség érdekében a számítás módját az alábbiakban rögzítjük:
+/-
Adózás előtti eredmény
X/(X)
-/+
Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből
(X)/X
-/+
Pénzügyi bevételek és ráfordítások eliminálása
(X)/X
-/+
Értékcsökkenés és amortizáció eliminálása
(X)/X
-/+
Nettó eszköz kiáramlással soha nem járó tételek eredményhatása
(X)/X
EBITDA
X/(X)
A Csoport az adózás előtti eredményt a következő tételekkel módosítja:
Pénzügyi bevételek és fordítások: az adózás előtti eredményt a Csoport korrigálja a pénzügyi
eredményben szereplő összes tétellel (effektív kamat, árfolyamkülönbség stb.), vagyis a pénzügyi
eredmény hatását teljes egészében semlegesíti a Csoport e mutatószám kiszámolásakor.
Részedések társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből: az adózás előtti eredményt a Csoport
korrigálja a rsult és közös vezetésű vállalkozásokból a Csoportra jutó eredménnyel, vagyis ennek az
eredménynek a hatását semlegesíti a Csoport e mutatószám kiszámolásakor.
Értékcsökkenés és amortizáció: az IAS 16, IAS 38 és IFRS 16 standardok alá tartozó eszközök, valamint
az eszközként a Csoportnál kimutatott, operatív lízingbe adott eszközök értékcsökkenése, amortizációja
kiszűrésre kerül a mutatószám számítása során (azok „visszaadásra” kerülnek).
Nettó eszköz kiáramlással nem járó tételek: Ezen a soron jelenik meg a pénzügyi kimutatásokban
megjelenített azon MRP programok eredményhatása, melyek esetén a Csoportnak nem keletkezik
pénzkiadása a részvények megvásárlásához kapcsolódóan.
4.8. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
A Csoport a konszolidált pénzügyi kimutatásaiban bemutatja az alap és higított egy részvényre jutó nyereséget
(EPS mutatót). Az egy részvényre jutó nyereséget a Csoport az IAS 33 előírásai alapján számolja el.
130
5. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó számviteli
politikák
5.1. Ingatlanok, gépek és berendezések
Az ingatlanok, gépek, berendezések bekerülési értéken kerülnek értékelésre, csökkentve a halmozott
értékcsökkenéssel és értékvesztéssel.
Az értékcsökkenthető összeg a kezdeti bekerülési érték, csökkentve a maradványértékkel. A Csoport a
maradványértéket akkor határozza meg, ha annak összege jelentős (eléri az eszköz értékének 10%-át, de legalább
2 millió Ft-ot). A maradványérték az eszköz használatból való kivonása után realizálható bevétellel egyezik meg,
csökkentve az értékesítési költségekkel.
Az értékcsökkenést az értékcsökkenthető összegre vetítve kell megállapítani, komponensenként. A Csoport lineáris
értékcsökkenési módszerrel számol. A következő értékcsökkenési kulcsokat alkalmazza eszközeire:
Eszközcsoport
Értékcsökkenés mértéke
Földterület
nem értékcsökkenthető
Épületek
2 - 5%
Műszaki és egyéb berendezések
14 33%
Lízingbe adott járművek
20 33 %
A Csoport minden mérlegfordulónapon felülvizsgálja az eszközök hasznos élettartamát elemenként és
megállapítja, hogy a hátralévő hasznos élettartam alatt az eszköz hasznosítható, illetve a maradványérték reális.
Amennyiben nem, a Csoport az értékcsökkenthető összeget, illetve a maradványértéket a jövőre nézve módosítja.
A Csoport minden mérlegfordulónapon megvizsgálja, hogy az ingatlanok gépek berendezések esetén van-e
értékvesztésre utaló jelzés. Amennyiben értékvesztés elszámolása indokolt, úgy az elszámolt értékvesztést a nem
pénzügyi instrumentumok értékvesztése soron mutatja ki.
A tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevételeket az egyéb bevételek között jeleníti meg a Csoport, melyből
levonásra kerül az eszköz fennmaradó könyv szerinti értéke. A tárgyi eszköz selejtezéséből származó ráfordítás
az egyéb ráfordítások között kerül kimutatásra.
A Csoport azokat a tárgyi eszközöket (járműveket), amelyeket operatív lízing keretében bérbe ad elkülönítetten
mutatja be a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában, mint Lízingbe adott járművek. A lízingbe adott járművek
bekerülési értéken kerülnek értékelésre, csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel, értékvesztéssel. Az
értékcsökkenési leírási kulcs általában 2-5 év közötti.
Az operatív lízingek elszámolására vonatkozó számviteli politika jelen fejezet 5.2.2 pontjában kerül bemutatásra.
5.2. Lízingek
5.2.1. A Csoport, mint Lízingbevevő
A Csoport alkalmazza a kisösszegű (nem rövid lejáratú) és rövid lejáratú lízingekre vonatkozó mentesítési
lehetőségeket:
A Csoport kisösszegű lízingnek tekinti azokat a lízingeket, amelyben az egyedi mögöttes eszköz értéke –
annak új állapotában nem haladja meg az 1 500 ezer Ft-ot. A Csoport a tárgyévben rendelkezik
kisösszegű lízinggel (nyomtató bérlet például).
A lízing rövidtávú akkor, ha a lízing eredeti időtartama nem haladja meg a tizenkét hónapot, feltéve, hogy
nem tartalmaz vételi opciót. A rövidtávú lízing kapcsán kifizetett összegeket az eredmény terhére kell
elszámolni, lineárisan.
Értékelés
A Csoport a kezdőnap után az eszközhasználati jogot a bekerülési érték modell alkalmazásával értékeli, csökkentve
a halmozott értékcsökkenéssel és értékvesztés miatti vesztességgel. A Csoport az értékcsökkenési leírási
131
kulcsokat a mögöttes lízingszerződések időtartamával összhangban határozza meg, ill. amennyiben határozatlan
a lízingszerződés időtartama vagy hosszabbítási opciót tartalmaz, úgy becslés alapján kerül meghatározásra a
hasznos élettartam.
5.2.2. A Csoport, mint Lízingbeadó
A Csoport, mint lízingbeadó a lízingeket operatív vagy pénzügyi lízingként minősíti.
Pénzügyi lízing
A Csoport rendelkezik olyan lízingekkel, melyeket pénzügyi lízingként azonosít (jellemzően hosszútávú bérbeadás).
Ezeknél a lízingeknél a Csoport a kezdőnapon a pénzügyi lízing keretében tartott eszközöket a mérlegből kivezeti,
és ezzel szemben lízingdíjakra vonatkozó követelést jelenít meg (nettó befektetés a lízingben) a lízingből származó
cash-flowk jelenértékével megegyező összegben. A jelenérték számítása során a lízingbevételhez kapcsolódó
implicit kamatlábat használja a Csoport.
A lízingkövetelésre a Csoport a várható hitelezési veszteséget az egyszerűsített módszer (élettartam alatti
hitelezési veszteség) alapján határozza meg.
Operatív lízing
A Csoport rendelkezik olyan lízingekkel, melyeket operatív lízingként azonosít (jellemzően rövidtávú bérbeadás, ill.
ha a bérbeadás nem felel meg a pénzügyi lízing kritériumainak). A Csoport az operatív lízingből származó
lízingdíjakat lineáris módszerrel jeleníteni meg az átfogó eredménykimutatásban. A Csoport ezeket az eszközöket
lízingbe adott járművek soron továbbra is megjeleníti a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában,
Visszlízing ügyletek
A Csoport rendelkezik visszlízing ügyletekkel, mely keretében egy eszközt elad, majd visszalízingel (eladó-
lízingbevevő pozíció). A Csoport minden ügyletnél vizsgálja azt, hogy az eszköz átadása IFRS 15 standard szerint
értékesítésnek minősül vagy sem.
5.3. Üzleti kombinációk
Üzleti kombináció elszámolása
A megszerzett üzletekre az akvizíciós számvitel módszere kerül alkalmazásra, amely a megszerzéskori
értékviszonyok alapján történik az eszközök és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás megszerzésének
napjára vonatkozó piaci értékének alapulvételével. Az üzleti kombinációk vonatkozásában a külső tulajdonosok
részesedése a Csoport döntése értelmében vagy valós értéken, vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek
valós értékéből a külső tulajdonosokra jutó összeg értékében kerül meghatározásra. Az év közben megszerzett
vagy értékesített társaságok a kontroll szerzés időpontjától kezdődően, illetve a kontrol vesztés időpontjáig
szerepelnek a konszolidált pénzügyi kimutatásokban.
Az akvizíciót követően a külső tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték, módosítva a megszerzett
társaság tőkéjében bekövetkező változások külső tulajdonosokra jutó összegével.
A leányvállalatokban meglévő részesedésének olyan változásai, amelyek nem eredményezik a kontroll elvesztését,
tőke tranzakcióként kerülnek elszámolásra az eredménytartalékban.
5.4. Immateriális eszközök
Az immateriális javak kezdeti értékének meghatározása a tárgyi eszközöknél leírt módon történik.
A Csoport az immateriális eszköz között mutatja ki a vagyoni értékű jogokat, melyek legnagyobbrészt a megszerzett
importőri jogosultságokat jelentik, valamint az akvizíciókor azonosított egyéb immateriális eszközöket (pl.:
ügyfélkapcsolatok). Az amortizációs időszak meghatározásánál a Csoport figyelembe veszi, hogy van-e olyan
szerződéses időtartam, amely korlátozza az eszközök felhasználhatóságát. Ebben a helyzetben az amortizációs
időszak nem lehet hosszabb, mint ez az időszak, azonban rövidebb lehet. Alaphelyzetben a Csoport a szerződéses
időszakot fogadja el hasznos élettartamnak.
A Csoport a szoftvereknél és hasonló immateriális eszközöknél az amortizációt lineáris módszerrel számolja el. Az
alkalmazott amortizációs kulcsok 20-33%. Az immateriális eszközök a bekerülést követően bekerülési értéken
132
vannak nyilvántartva. A Csoport az immateriális eszközök maradványértékét ellenkező információ hiányában
nullának tekinti.
5.5. Befektetések társult- és közös vállalkozásokban
Az ilyen befektetéseket a Csoport a tőkemódszer segítségével értékeli. A tőkemódszer alapján a rsult és közös
vezetésű vállalkozásban lévő befektetést kezdeti megjelenítéskor bekerülési értéken jeleníti meg a Csoport, majd
a könyv szerinti értéket növeli vagy csökkenti az akvizíció óta keletkezett eredményében való részesedésének
elszámolása érdekében.
5.6. Készletek
A Csoport a készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabb értéken jeleníti meg
a pénzügyi kimutatásokban.
A Csoport az áruk között tartja nyilván az új és használt gépjárműveket, valamint az alkatrészeket, míg az egyéb
készletek közé sorolja a szervíz anyagkészleteket.
5.7. Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek
Pénzügyi instrumentumok kezdeti megjelenítése és értékelése
A pénzügyi instrumentum kezdeti megjelenítése valós értéken történik. A kezdeti megjelenítéskor
növelik/csökkentik a bekerülési értéket a közvetlenül a vásárláshoz/kibocsátáshoz kapcsolódó tranzakciós
költségek (ha nem az eredménnyel szemben valósan értékelt kategóriába tartozik).
5.7.1. Pénzügyi eszközök Besorolás
Az IFRS 9 a pénzügyi eszközöket a következő értékelési kategóriákba sorolja:
Eredménnyel szembeni valós érték (FVTPL);
Valós érték az egyéb átfogó jövedelemmel (FVTOCI) szemben; vagy
Amortizált bekerülési érték. (AC)
A kereskedési célú, nyereségszerzés érdekében tartott pénzügyi eszközök és kötelezettségek, illetve a derivatív
instrumentumok az eredménnyel szemben valós értéken értékelt (FVTPL) pénzügyi instrumentumok közé
tartoznak.
A Csoport a derivatíváit (FX forward) értékeli valós értéken.
Azok az adósságinstrumentumok, amelyek megfelelnek az SPPI tesztnek (vagyis a belőlük származó cash flow
kizárólag kamat és tőketörlesztés), illetve a tartásuk célja a szerződéses cash flow-k beszedése zleti modell teszt)
az amortizált bekerülési értékén kerülnek értékelésre (AC kategória). Ez a kategória tartalmazza a vevő- és egyéb
követeléseket, a bankközi kihelyezéseket és a pénzeszközöket.
A Csoport a pénzügyi eszközeit (kivéve derivatívák) amortizált bekerülési értéken értékeli.
A nzügyi instrumentumok várható hitelezési veszteségének módszertanát lásd a III. 5.9 Pénzügyi
instrumentumok várható hitelezése pontban.
5.7.2. Pénzügyi kötelezettségek – Besorolás
Az IFRS 9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek a bekerülést követően két értékelési kategóriába
sorolandóak:
Amortizált bekerülési értéken értékelendő (AC)
Eredménnyel szemben valós értéken értékelendő (FVTPL)
A kamatráfordítás az eredménykimutatásban kerül elszámolásra pénzügyi ráfordításként.
A Csoport a pénzügyi kötelezettségeit amortizált bekerülési értéken értékeli kivéve a felvásárláshoz kapcsolódó
függő vételárrészt, mely valós értéken értékelendő.
5.7.3. Egyéb speciális tételek
Fordított faktoringból származó kötelezettségek, készlet finanszírozáshoz kapcsolódó kötelezettségek
A Csoport működésében jelentős szerepet játszanak azok az ügyletek, amely során a beszerzett autókészletből
fakadó kötelezettség fizetendő ellenértékét a szállító fordított faktoring keretében realizálja. Az ügylet lényege, hogy
133
az árubeszerzés ellenértékét közvetlenül nem a Csoport fizeti meg a szállítónak, hanem egy közreműködő pénzügyi
intézmény és e pénzügyi intézmény fogja majd a Csoporttól a telárat későbbi időpontban beszedni. Tekintettel
az ilyen ügyletek számosságára és nagyságrendjére a Csoport úgy döntött, hogy az ilyen ügyletekből származó
kötelezettségeit a mérlegben elkülöníti a rövid lejáratú kötelezettségek között (fordított faktoringból származó
kötelezettségek), ezeket nem lcsönként és nem is szállítóként jeleníti meg. A fenti kötelezettségből a mérlegben
külön prezentálja a Csoport azokat az egyenlegeket, amelyek a szerződés alapján már kamatoznak és azokat,
amelyek még nem viselnek szerződéses kamat terhet, mivel nem olyan korosak, hogy arra a finanszírozó már
kamatot érvényesítsen.
Abban az esetben, ha az ügylethez díj vagy kamat kapcsolódik, azt a pénzügyi ráfordítások között jeleníti meg a
Csoport, mint kamatráfordítás.
A cash flow kimutatásban a fordított faktoring útján finanszírozott készletbeszerzések prezentálására figyelembe
véve az IFRIC megfontolásokat – a Csoport a következő számviteli politika szerint jár el: a készletek beszerzéséből
és a kapcsolódó szállítói kötelezettségek rendezéséből származó pénzáramokat működési cash flowként jeleníti
meg, ha a fordított faktoringból származó kötelezettséghez kapcsolódó kondíciók lényegében megegyeznek
azokkal a kondíciókkal, amelyeket a beszállító kötne ki. Ha ez a feltétel nem teljesül, akkor a Csoport a fordított
faktoring keretében a közreműködő pénzügyi intézmény részére kifizetett összeget a finanszírozási cash flow
részeként mutatja be, míg a működési cash flowban a kapcsolódó készletbeszerzést mint nem nzmozgásos
tranzakció prezentálja. E nem pénzmozgásos tétel miatti korrekció a Fordított faktoring miatti korrekció soron jelenik
meg a konszolidált cash flow kimutatás működési cash flow részében.
Azokat a tételeket, amikor a finanszírozó nem közvetlenül fizet a szállítónak, hanem ezt a Csoport teszi meg, nem
kezeli fordított faktoringból származó kötelezettségként a Csoport. Ezeket a tételeket külön soron jeleníti meg a
Csoport, mint készletfinanszírozáshoz kapcsolódó kötelezettségek.
Visszlízing ügyletek
A Csoport a visszlízing ügylet hatálya alá tartozó kapott összegeket pénzügyi kötelezettségként kezeli, amennyiben
az adott ügylet nem minősül értékesítésnek. Az ezzel kapcsolatos kritériumok, részletek a IV.5.2.2 került
részletezésre.
5.8. Saját tőke elemei
A Csoport a saját tőke részeként az alábbi tételeket szerepelteti a beszámolóban:
Tőkeelem megnevezése
Tőkeelem tartalma
Jegyzett tőke (Anyavállalat)
Az Anyavállalat jegyzett tőkéjét tartalmazza.
Tőketartalék
A kibocsátott részvényekért a névértékükön felüli befizetések
összessége.
Részvényalapú kifizetések tartaléka
Az MRP programhoz kapcsolódó átadott részvényeknek a nyújtás
időpontjában megállapított valós értéke, mely szétosztásra kerül a
megszolgálási időszakban. Az így felmerült költség, mint személyi
jellegű ráfordítás jelenik meg az eredményben, a saját tőke
elkülönített tartalékával szemben.
Saját részvények
A saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenértéke, amely a
saját tőkét csökkenti (a névértéket is e sor tartalmazza, ami nem a
jegyzett tőkéből kerül levonásra).
Felhalmozott átváltási különbözet
A leányvállalatok átváltásán keletkező egyéb átfogó eredményben
elszámolt – különbözet halmozódik ebben a tartalékban.
Eredménytartalék
A felhalmozott, de osztalékként ki nem fizetett eredmény (azaz a
halmozott eredmény) összege.
Osztalékfizetés
A Csoport a részvényeseinek fizetendő osztalékot a tőkével szemben elszámolt kötelezettségként mutatja ki abban
az időszakban, amelyben a tulajdonosok az osztalékot jóváhagyták.
134
5.9. Nem ellenőrző részesedés
A Csoport, mint felvásárló minden egyes üzleti kombinációra nézve az akvizíció időpontjára vonatkozóan értékeli
a felvásárolt rsaságban fennálló nem ellenőrző részesedések értékét valós értéken vagy a meglévő tulajdonosi
instrumentumoknak a felvásárolt azonosítható nettó eszközeinek megjelenített összegében lévő részesedéseként.
A Csoport az utóbbi értékelési módszert választja a nem ellenőrző részesedések értékelésére. A veszteséget akkor
is a nem ellenőrző részesedésre allokálja, ha az annak következtében negatív értéket vesz föl.
5.10. Tényleges és halasztott nyereségadók
A tárgyidőszaki nyereségadó ráfordítás a tényleges és a halasztott adót foglalja magában. A nyereségadó az
eredménykimutatásban kerül megjelenítésre, kivéve, ha az egyéb átfogó eredményben vagy közvetlenül a saját
tőkében megjelenített tételekhez kapcsolódik.
A tényleges nyereségadó a mérlegfordulónapon hatályba helyezett adótörvények alapján kerül kiszámításra. A
Csoport a tárgyévi tényleges nyereségadót a rövid lejáratú kötelezettségek vagy követelések között jelenít meg. A
Csoport tényleges nyereségadónak tekinti a társasági adót, helyi iparűzési adót, valamint az innovációs járulékot.
A halasztott nyereségadó az eszközök és kötelezettségek adóalapja, valamint azok jelen konszolidált pénzügyi
kimutatásban szereplő könyv szerinti értéke közötti átmeneti különbözetek hatásainak kezelése érdekében kerül
megjelenítésre. A halasztott adót a mérleg szerinti módszerrel dolgozza ki a későbbi kulcsváltozások hatásának
figyelembevételével.
A halasztott adó eszközök és adókötelezettségek nettósítására akkor van lehetőség, ha a Csoportnak törvény által
biztosított joga van ahhoz, hogy a tényleges adóköveteléseit beszámítsa a tényleges adókötelezettségeivel
szemben.
A Csoport a kiegészítő magyarázatokban kiszámolja az átlagos effektív adókulcsot, és levezeti az effektív adókulcs
és a vonatkozó adókulcs közötti számszaki egyeztetést, közzétéve azt az alapot, amely alapján a vonatkozó
adókulcs(ok) számítása történt.
5.11. Céltartalékok
A Csoport céltartalékként csak olyan meglévő kötelezettséget jelenít meg, amely múltbéli esemény következtében
meglévő kötelme áll fenn, valószínű, hogy a kötelem teljesítéséhez gazdasági hasznokat megtestesítő erőforrások
kiáramlására lesz szükség, valamint a kötelem összege megbízhatóan becsülhető.
A Csoport a céltartalékot minden egyes beszámolási időszak végén felülvizsgálja, és úgy helyesbíti, hogy azok a
mindenkori legjobb becslést tükrözzék. Ha már nem valószínű, hogy a kötelem teljesítéséhez gazdasági hasznokat
megtestesítő erőforrások kiáramlására lesz szükség, a céltartalékot feloldja.
5.12. Részvényalapú kifizetések
A Csoport egyes munkavállalói részvényalapú juttatási program keretében részesülnek díjazásban, MRP program
keretében. A program során a munkavállalók tőkeinstrumentumban és pénzeszközben kiegyenlített részvényalapú
juttatásra lesznek jogosultak.
A programot a Csoport a nyújtás napjával kezdi el megjeleníteni (grant date). A nyújtás napjának a Csoport azt a
napot tekinti, amikor a lényeges feltételekben a felek megegyeztek, a kiírást a munkavállalók elfogadják.
Tőkeinstrumentumban teljesített részvényalapú kifizetési programból származó költséget a Csoport munkavállalói
részére átadásra kerülő részvények valós értékében határozza meg a Csoport, melyhez a tőzsdei árfolyamot vette
alapul. A juttatás valós értékét a Csoport a megszolgálási időszakra osztja föl időarányosan.
A megállapított költséget a saját tőke elkülönített elemével szemben kell elszámolni (Részvény alapú kifizetések
tartaléka). E halmozott tartalékot akkor kell megszüntetni, amikor
• a program végével a részvények kiosztásra kerülnek;
• a program végével megállapításra kerül, hogy a feltételek nem teljesülnek.
A pénzeszközben kiegyenlített részvényalapú kifizetéshez kapcsolódó kötelezettséget a Csoport a beszámolási
időszak végén valós értéken értékeli, a valós érték változásait személyi jellegű ráfordításként számolja el.
5.13. Vevőktől kapott előlegek
Abban az esetben, amikor a vevő ellenértéket fizet mielőtt a Csoport átruházta volna az árut vagy szolgáltatást,
akkor a Csoport szerződéses kötelezettséget jelenít meg akkor, amikor a pénzügyi teljesítés megtörténik (vagy
135
amikor a kifizetés esedékes, amelyik hamarabb következik be). Ez a kötelezettség a Csoport kötelmét jelenti arra,
hogy olyan árukat vagy szolgáltatásokat ruházzon át, amiért a vevő már fizetett.
A Csoport szerződéses kötelezettségnek tekinti az autókra kifizetett vételárelőleget, mely a Vevőktől kapott előleg
soron kerül kimutatásra.
5.14. Munkavállalói juttatások
A Csoport túlnyomórészt rövid távú munkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak. Ezeket akkor számolja el
a Csoport az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
A munkavállalói jutalmat, bónuszt és egyéb, hasonló természetű tételt a Csoport akkor jelenít meg a pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatásában, ha kötelezettséghez vezet.
6. Egyéb számviteli politikai elemek
6.1. Szegmensek szerinti jelentés
A Csoport szegmensek szerinti jelentésében a következő szegmenseket különbözteti meg:
nagykereskedelmi szegmens;
kiskereskedelmi szegmens.
mobilitási szolgáltatási szegmens
A szegmens eredményt a Csoport az adózás előtti eredményig kalkulálja és prezentálja. A Csoport közzéteszi
szegmens szerinti megbontásban az eszközöket és kötelezettségeket.
6.2. Cash flow-hoz kapcsolódó általános számviteli politika
A Csoport a cash flow kimutatását az operatív cash-flow-ig az indirekt módszerre építi. A befektetési és a
finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül.
6.3. Számviteli politika változásai
A Csoport nem változtatta meg az alkalmazott számviteli politikáit 2023-ról 2024-re. Ez alól kivételt képeznek az új
standardok bevezetésével és a korábban nem létező tevékenységekkel kapcsolatos számviteli politikák
alkalmazása.
6.3.1 Az IFRS standardok 2024. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok
bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásokra
IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása: A kötelezettségek rövid- vagy hosszú lejáratúként való
besorolása (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén, vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni, az IAS
8 standarddal összhangban visszamenőlegesen. A módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő, a
kötelezettségek rövid vagy hosszú lejáratúként va besorolási alapelveinek tisztázása. A módosítások
tisztázzák a teljesítés elhalasztására vonatkozó jog jelentését, azt a követelményt, hogy ennek a jognak a
beszámolási időszak végén fenn kell állnia. A vezetés szándéka nem befolyásolja a rövid vagy hosszú lejáratú
besorolást. A módosítások értelmében a partner olyan opciói, amelyek a gazdálkodó egység saját
tőkeinstrumentumainak átruházásával történő teljesítést eredményezhetnek, nem befolyásolják a rövid vagy
hosszú lejáratú besorolást. A módosítások azt is meghatározzák, hogy csak azok a kovenánsok befolyásolják
a kötelezettség besorolását, amelyeknek a gazdálkodó egységnek a beszámolási fordulónapon vagy azt
megelőzően meg kell felelnie. További közzétételek szükségesek az olyan hitelszerződésekből eredő hosszú
lejáratú kötelezettségek esetében is, amelyekhez a beszámolási időszakot követő tizenkét hónapon belül
teljesítendő kovenánsok kapcsolódnak.
IFRS 16 Lízingek: Lízingkötelezettség a Visszlízing ügyletekben (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni. A
módosítások célja, hogy javítsa azokat a követelményeket, amelyeket az eladó-lízingbevevő alkalmaz a
lízingkötelezettség értékelésekor egy visszlízing ügylet során az IFRS 16 szerint. A módosítások ugyanakkor
nem változtatják meg a visszlízing ügyletekhez nem kapcsolódó lízingek elszámolását. Az eladó-lízingbevevő
136
úgy határozza meg a „lízingdíjakat” vagy a „felülvizsgált lízingdíjakat”, hogy az eladó-lízingbevevő ne számolja
el a nyereség vagy veszteség azon részét, amely az általa megtartott használati joghoz kapcsolódik. Ezeknek
a követelményeknek az alkalmazása nem akadályozza meg az eladó-lízingbevevőt abban, hogy a
lízingszerződés részleges vagy teljes megszűnésével kapcsolatos nyereséget vagy veszteséget az
eredményben számolja el. Az eladó-lízingbevevő az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen
alkalmazza a dosítást a kezdeti alkalmazás időpontja után kötött visszlízing ügyletekre, ami annak a
beszámolási időszaknak a kezdete, amelyben a gazdálkodó egység először alkalmazta az IFRS 16 standardot.
IAS 7 Cash-flow kimutatás és IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok közzététele Szállítói finanszírozási
megállapodások (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni. A
módosítások kiegészítik az IFRS-ekben már meglévő követelményeket, és előírják a gazdálkodó egységnek a
szállítói finanszírozási megállapodások feltételeinek közzétételét. Ezen túlmenően, a gazdálkodó egységeknek
a beszámolási időszak elejére és végére közzé kell tenniük a szállítói finanszírozási megállapodások pénzügyi
kötelezettségeinek könyv szerinti értékét és azokat a sorokat, amelyeken ezek a kötelezettségek bemutatásra
kerülnek, valamint azon pénzügyi kötelezettségek könyv szerinti értékét és sorait, amelyekre vonatkozóan a
finanszírozók már kiegyenlítették a megfelelő szállítói tartozásokat. A gazdálkodó egységeknek szintén közzé
kell tenniük a szállítói finanszírozási megállapodások pénzügyi kötelezettségei könyv szerinti értékében
bekövetkezett pénzmozgással nem járó változások típusát és hatását is, amelyek akadályozzák a nzügyi
kötelezettségek könyv szerinti értékének összehasonlíthatóságát. A módosítások továbbá előírják, hogy a
gazdálkodó egység a beszámolási időszak elejére és végére sávosan közzétegye a finanszírozókkal szemben
fennálló pénzügyi kötelezettségek és az e megállapodások részét nem képező hasonló szállítói kötelezettségek
fizetési határidejét.
A módosításoknak nem volt hatása a Csoport pénzügyi kimutatásaira.
Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás alá nem eső standardok
Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak, de az EU befogadta
IAS 21 Átváltási árfolyamok változásainak hatása: Az átválthatóság hiánya (Módosítások)
A módosítások a 2025. január 1-jén vagy azt követően kezdődő beszámolási időszaktól lépnek hatályba, a korai
alkalmazás megengedett. A dosítások meghatározzák, hogy a gazdálkodó egységnek hogyan kell azt
értékelnie, hogy egy valuta átváltható-e, és hogyan kell meghatároznia az átváltási árfolyamot az átválthatóság
hiánya esetén. Egy pénznem akkor tekinthető átválthatónak egy másik pénznemre, ha a gazdálkodó egység
képes a másik pénznemhez olyan időkereten belül hozzájutni, amely a szokásos adminisztratív időigényt veszi
figyelembe, és egy olyan piacon vagy átváltási mechanizmuson keresztül, amelyben egy csereügylet
érvényesíthető jogokat és kötelezettségeket hoz létre. Ha egy pénznem nem váltható át másik pénznemre, a
gazdálkodó egységnek meg kell becsülnie az értékelés időpontjára érvényes árfolyamot. A gazdálkodó egység
célja az átváltási árfolyam becslése során, hogy tükrözze azt az árfolyamot, amelyen az értékelés időpontjában
egy szabályos csereügylet zajlana a piaci szereplők között az aktuális gazdasági feltételek mellett. A
módosítások alapján a gazdálkodó egység alkalmazhat megfigyelhető árfolyamot korrekció nélkül, vagy egy
más becslési technikát.
A módosításnak várhatóan nem lesz hatása a Csoport pénzügyi kimutatásaira.
Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak és az EU nem fogadta be
IFRS 9 Pénzügyi Instrumentumok és IFRS 7 Pénzügyi Instrumentumok: Közzétételek Pénzügyi
instrumentumok besorolása és értékelése (Módosítások)
A Módosításokat a 2026. január 1-jén vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni. A
pénzügyi eszközök besorolásához kapcsolódó módosítások korai alkalmazása megengedett, az egyéb
módosítások későbbi alkalmazására vonatkozó választási lehetőséggel. A Módosítások pontosítják, hogy a
pénzügyi kötelezettségek az „elszámolási napon” kerülnek kivezetésre, ha a kötelezettséget teljesítették,
törölték, a kötelezettség lejárt vagy egyéb módon teljesülnek a kivezetés kritériumai. A Módosítások bevezetnek
egy számviteli politika lehetőséget arra, hogy az elektronikus fizetési rendszereken keresztül teljesített
137
kötelezettségeket ki lehessen vezetni az elszámolási nap előtt, specifikus feltételek teljesülése esetén. A
Módosítások útmutatást nyújtanak az ESG-hez kötött feltételekkel vagy egyéb hasonló feltételekkel rendelkező
pénzügyi eszközök szerződéses pénzáramai karakterisztikájának értékeléséhez. A Módosítások tisztázzák a
nem-visszkeresetes (non-recourse) és az összekötött (contractually-linked) instrumentumok kezelését és
további közzétételeket írnak elő az IFRS 7-ben azon pénzügyi eszközökhöz és kötelezettségekhez
kapcsolódóan, melyek függő eseményekhez kötöttek (ideértve az ESG-hez kötött feltételeket is), illetve az
egyéb átfogó eredményen keresztül valósan értékelt tőkeinstrumentumokhoz kapcsolódóan. A dosításokat
az EU még nem fogadta be.
IFRS 9 Pénzügyi Instrumentumok és IFRS 7 Pénzügyi Instrumentumok: Közzétételek Környezeti
feltételektől függő villamosenergiára hivatkozó szerződések (Módosítások)
A Módosításokat a 2026. január 1-jén vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni, a korai
alkalmazásuk megengedett. A módosítások tisztázzák a "saját használatú" típusú megállapodásokra vonatkozó
követelmények alkalmazását, engedélyezik a fedezeti elszámolást, ha a módosítások hatálya alá tartozó
szerződéseket fedezeti eszközként használják, és új közzétételi követelményeket vezetnek be annak
érdekében, hogy a befektetők megértsék ezeknek a szerződéseknek a vállalat pénzügyi teljesítményére és
pénzáramlásaira gyakorolt hatását. A "saját használatú" követelményekre vonatkozó pontosításokat
visszamenőlegesen kell alkalmazni, de a fedezeti elszámolást csak az új fedezeti kapcsolatokra lehet
alkalmazni, amelyeket az első alkalmazás időpontjától vagy azt követően jelölnek meg. A módosításokat az EU
még nem fogadta be.
IFRS 18 Pénzügyi kimutatások prezentálása és közzététele
Az IFRS 18 új követelményeket vezet be az eredménykimutatás bemutatására vonatkozóan. Az IFRS 18 előírja
a gazdálkodó egységnek, hogy az eredménykimutatásban minden bevételét és fordítását az alábbi öt
kategória egyékiébe sorolja: működési, befektetési, finanszírozási, jövedelemadók és megszűnt
tevékenységek. Ezeket a kategóriákat kiegészítik összegző sorok bemutatására vonatkozó előírások a
működési eredményre, az adózási és finanszírozás előtti eredményre és az eredményre.
Az IFRS 18 előírja a vezetőség által meghatározott teljesítménymutatók közzétételét is, amelyek a bevételek
és ráfordítások részösszegei, és új követelményeket tartalmaz a pénzügyi információk összesítésére és
megbontására vonatkozóan, az elsődleges pénzügyi kimutatások és a kiegészítő megjegyzések azonosított
„szerepei” alapján. Emellett egyéb standardok előírásai is módosításra kerültek az IFRS 18 bevezetésének
eredményeként.
Az IFRS 18 2027. január 1-jén vagy azt követően kezdődő beszámolási időszakokra érvényes, de korábbi
alkalmazás megengedett. Az IFRS 18 visszamenőlegesen alkalmazandó. A módosításokat az EU még nem
fogadta be.
IFRS 19 Nyilvános elszámoltathatósággal (public accountablity) nem rendelkező leányvállalatok:
Közzétételek
Az IFRS 19 lehetővé teszi a nyilvános elszámoltathatósággal nem rendelkező leányvállalatoknak, hogy
alkalmazzák a csökkentett közzétételi követelményeket, ha az anyavállalatuk (végső vagy közvetett
anyavállalat) nyilvánosan elérhető konszolidált beszámolót készít az IFRS standardokkal összhangban.
Ezeknek a leányvállalatoknak továbbra is alkalmazniuk kell a többi IFRS standard megjelenítéssel, értékeléssel
és bemutatással kapcsolatos követelményeit. Ellenkező előírás hiányában a követelményeknek megfelelő
gazdálkodóknak, ha választják az IFRS 19 alkalmazását, nem szükséges a többi standardban szereplő
közzétételi követelményeket teljesíteniük. Az IFRS 19 2027. január 1-jén vagy azt követően kezdődő
beszámolási időszakokra érvényes, de korábbi alkalmazás megengedett. A módosításokat az EU még nem
fogadta be.
Az IFRS számviteli standardok éves fejlesztései – 11. kötet
Az IASB éves fejlesztési folyamata az IFRS nem rgős, de szükséges egyértelműsítésekkel és módosításokkal
foglalkozik. 2024. júliusában az IASB kiadta az IFRS számviteli standardok éves fejlesztéseit 11. kötet. A
gazdálkodó egységeknek ezeket a módosításokat a 2026. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves
beszámolási időszakokra kell alkalmazniuk. Az IFRS számviteli standardok éves fejlesztései 11. kötet
tartalmazza az IFRS 1, IFRS 7, IFRS 9, IFRS 10 és IAS 7 módosításait. Ezek a módosítások célja a szövegezés
138
egyértelműsítése, kisebb nem szándékos következmények, figyelmetlenségek vagy a standardok
követelményei közötti ellentmondások kijavítása. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
Az IFRS 10 Konszolidált pénzügyi kimutatások és az IAS 28 Társult vállalkozásokban és közös
vállalkozásokban lévő befektetések standardok módosításai Eszközök értékesítése vagy
hozzájárulásként való teljesítése a befektető és a társult vállalkozása vagy közös vállalkozása között
A módosítások egy elismert ellentmondás feloldását célozzák meg az IFRS 10 és az IAS 28 követelményei
között, az eszközök eladásának vagy hozzájárulásának kezelésében egy befektető és társult vállalkozása vagy
közös vállalkozása között. A módosítások vetkezménye, hogy teljes nyereséget vagy veszteséget kell
megjeleníteni, amikor az ügylet egy üzletet érint (függetlenül attól, hogy az egy leányvállalatban van-e ágyazva
vagy sem). Részleges nyereséget vagy veszteséget kell megjeleníteni, amikor az ügylet olyan eszközöket érint,
amelyek nem alkotnak üzletet, még akkor is, ha ezek az eszközök egy leányvállalatban vannak elhelyezve.
2015. decemberében az IASB határozatlan időre elhalasztotta ennek a módosításnak a hatálybalépését a tőke
módszerrel kapcsolatos kutatási projektjének eredményéig. A módosítást az EU még nem fogadta be.
A módosítások hatásának az elemzése a Csoport managementje által folyamatban van a fordulónapon.
V. Jelentős számviteli becslések és megítélések
A Csoport értékelte a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítése során alkalmazott becsléseket. Ezen
alkalmazott becslések a releváns kiegészítő megjegyzéseknél a bemutatásra kerülnek. A tárgyévi kritikus
számviteli becslések és megítélések az alábbi pontban kerülnek bemutatásra.
Szállítási sérült gépjárművekhez kapcsolódó jelentős becslések és
megítélések
2023. évben a Csoport egyik távol keletről érkező gépjárműveit szállító hajón tűz ütött ki, mely során a szállított 668
db (összesen 4,86 milliárd Ft bekerülési értékű) gépjárművek jelentős része sérülést szenvedett, melyek
biztosítással fedezettek. A sérült gépjárművek jelentős része 2024. év folyamán, valamint a jelen jelentés dátumáig
értékesítésre került, ugyanakkor a biztosítóval történő ügyintézés folyamatban van. A Csoport az eseménnyel
kapcsolatban a következő jelentős becsléseket, megítéléseket alkalmazta a konszolidált pénzügyi kimutatások
elkészítése során:
Gépjárművekre elszámolt értékvesztés
A management a fordulónapon rendelkezésre álló információkat figyelembe véve, valamint jelentős feltételezéseket
alkalmazva állapította meg az értékvesztés értékét. Az értékvesztés kalkulációja során a gépjárműveket kettő
kategóriába sorolta be, gazdaságosan javítható ill. nem javítható gépjárművek kategóriájába.
A Csoport a 2023. évi beszámolóban bemutatott faktorok alapján a Csoport 3,8 milliárd Ft értékben képzett
értékvesztést a gépjárművekre, mely a nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése soron kerül kimutatásra az
átfogó eredménykimutatásban. Tekintettel arra, hogy a Csoport a gépjárművek jelentős részét fordulónap után, de
a jelentés dátumáig értékesítette, a gépjárművek eladási ára alapján 1,1 milliárd Ft értékvesztés visszaírást számolt
el, mely a nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése soron jelenik meg.
Biztosítói követelés
A biztosítási kötvény alapján a biztosítási esemény maximális fedezete a gépjárművek értékének 110%-a.
Figyelembe véve a biztosítási kötvény feltételeit, ill. azt, hogy a biztosító társaság nem jelzett olyan körülményt,
mely alapján kétségessé válna a Csoport biztosítóval szembeni igényének érvényesíthetősége, az értékvesztések
ellentételezésére figyelembe véve a bizonytalansági tényezőket, ill. a biztosítóval történő folyamatban lévő
kárügyintézést, nem a teljes kárösszegre - 2,4 milliárd Ft aktív időbeli elhatárolást eszközként vett fel a Csoport
pénzügyi kimutatásokban a nem pénzügyi instrumentumok értékvesztésével szemben a 2023. évben. A 2024. évi
eseményeket (gépjárművek eladása) figyelembe véve a Csoport újraértékelte a biztosítóval szemben képzett aktív
időbeli elhatárolást, mely 586 millió Ft-tal csökkentésre került a nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése soron
kerül kimutatásra. Tekintettel a folyamatban lévő biztosítási kárügyintézésre a Csoport nem változtatott 2023-hoz
képest a kár várható megtérülésének arányán, továbbra is konzervatív becsléssel élt.
A fent bemutatott események eredményhatása 2024-ben 488 millió Ft nyereség, melyből 368 millió Ft a nem
pénzügyi instrumentumok értékvesztése soron kerül bemutatásra, 120 millió Ft (árfolyamhatás) pedig az
139
árfolyamkülönbözetből származó eredmény soron jelenik meg. (2023-ban bemutatott események hatására 1,4
milliárd Ft értékvesztés került elszámolásra)
Közös hajókárral kapcsolatos jelentős becslések
Tekintettel arra, hogy a káreset tengeri szállítás során történt, így a Csoport érintett ún. ”közös hajókár” arányos
rendezésében is, melyre a biztosítási kötvény is kiterjed. A közös hajókár mértéke függ, a gépjárműveket szállító
hajóban keletkezett kár mértékétől, a hajón szállított nem a Csoport tulajdonát képező - további gépjárművek
értékétől, ill. azokban keletkezett károktól. Amennyiben a hajóban keletkezett kár olyan mértékű, hogy a biztosítási
kötvény fedezete már nem elegendő a károk Csoportra jutó hányadának rendezésére, úgy a Csoportnak pénzügyi
kötelezettsége származhat.
A közös hajókárból adódó, esetlegesen felmerülő kötelezettségről a managementnek a pénzügyi jelentés
időpontjában semmilyen megbízható becslés kialakítására alkalmas információja nincs, ezért a Csoport az IAS
37.26 előírásai alapján nem számolt el céltartalékot.
Goodwill megtérülésével kapcsolatos jelentős becslések
2023. és 2024. évben a Csoport akvizíciókon keresztül jelentős goodwillt realizált a könyveiben. Az értékvesztés
teszt során alkalmazott főbb feltételezések a VIII.4. pontban kerülnek bemutatásra.
VI. Akvizíciók
1. NC Auto S.r.o
A Csoport 2024. július 1-jén lezárta a cseh Stratos Auto BMW üzletágának felvásárlását, az NC Auto S.r.o-ban
szerzett 80%-os tulajdonrészt az AutoWallis Nyrt. és opciós jogot a további 20% megvásárlására. A tranzakciónak
köszönhetően a csoport három BMW márkakereskedéssel belépett a cseh autókiskereskedelmi piacra a
kiskereskedelmi szegmensben.
2. Milan Král Csoport
A Csoport 2024. december 18-án lezárta a cseh Milan Král Csoport akvizícióját, mellyel az Autowallis Nyrt. 100%-
os tulajdonrészt szerzett a Milan Král Holding a.s.-ben és ezáltal annak leányvállalataiban: ACR Auto, a.s., Milán
Král a.s., MK KAR-LAK s.r.o., MK správni spolecnost s.r.o., MNC Auto a.s.. Ezzel a felvásárlással a csoport tovább
erősítette cseh autókiskereskedelmi pozícióját újabb márkák és új tevékenységek bevonásával portfóliójába.
Az akvizíciók üzleti kombinációnak minősülnek, az elszámolásukkal kapcsolatos részletek a X.3. pontban
kerülnek bemutatásra.
140
VII. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó
kiegészítő megjegyzések
Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó közzétételekben az összegek előjele az eredményhatás előjelének felel
meg.
1. Árbevétel
1.1. Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel
Árbevétel megoszlása
A Csoport az árbevétel megoszlását szegmens szerinti bontásban mutatja be áru vagy szolgáltatás típusonként,
kiegészítve az árbevétel országok szerinti megbontásával.
A vevőktől származó árbevételek megoszlása a következők szerint alakult:
Szegmensek
2024.12.31-én végződő évre
Nagykereskedelem
Kiskereskedelem
Mobilitás
Összesen
Áru vagy szolgáltatás típusa
Autó- és önállóalkatrész-értékesítés
217 192
148 983
1 106
367 281
Szolgáltatásnyújtás
1 730
22 130
7 319
31 179
Összesen
218 922
171 113
8 425
398 460
Országok szerinti megbontás
Magyarország
61 166
90 875
8 288
160 329
Szlovénia
17 446
43 917
0
61 363
Horvátország
47 284
851
0
48 135
Csehország
30 962
13 009
8
43 979
Románia
25 325
2 722
0
28 047
Egyéb országok
36 739
19 739
129
56 607
Összesen
218 922
171 113
8 425
398 460
Összehasonlító adatok:
Szegmensek
2023.12.31-én végződő évre
Nagykereskedelem
Kiskereskedelem
Mobilitás
Összesen
Áru vagy szolgáltatás típusa
Autó- és önállóalkatrész-értékesítés
216 747
124 999
330
342 076
Szolgáltatásnyújtás
521
17 819
5 851
24 191
Összesen
217 268
142 818
6 181
366 267
Országok szerinti megbontás
Magyarország
58 785
86 478
6 055
151 318
Szlovénia
23 094
33 817
-
56 911
Horvátország
41 476
391
-
41 867
Csehország
35 567
1 014
4
36 585
Románia
25 603
2 286
-
27 889
Egyéb országok
32 743
18 832
122
51 697
Összesen
217 268
142 818
6 181
366 267
141
A Csoport nem rendelkezik olyan szerződéssel, ahol a teljesítési kötelem olyan szerződés része lenne, amelynek
eredeti várható időtartama egy év vagy annál több.
Szerződéses és vevő egyenlegek
A Csoport szerződéses egyenlegei között mutatja ki a vevőköveteléseket, szerződéses eszközöket és
kötelezettségeket.
2024.12.31
2023.12.31
Vevőkövetelések
18 345
15 851
Szerződéses kötelezettségek
4 691
3 394
A Csoport sem a tárgyévben, sem az összehasonlító időszakban nem mutatott ki szerződéses eszközt. A
szerződéses kötelezettségei között a vevőktől kapott előlegek egyenlegét mutatja ki, melyekhez kapcsolódó
teljesítési kötelmek teljesítése a fordulónapot követően fog megtörténni.
A szerződéses kötelezettségek egyenlegében bekövetkező változás a VIII.18 (Szállítótartozások és vevőktől kapott
előlegek) fejezetben kerül bemutatásra. A szerződéses kötelezettségek a következő időszakban kerülnek
árbevételként elszámolásra.
1.2. Bérbeadásból származó bevétel
A Csoport mind operatív, mind pénzügyi lízing konstrukcióban is ad bérbe autókat. A Csoport minden egyes
szerződésénél egyedileg értékeli, hogy az pénzügyi vagy operatív lízingnek minősül.
Operatív lízing Csoport, mint bérbeadó
A Csoport rbeadásból származó bevételt realizál a saját tulajdonú, illetve a bérelt eszközök kölcsönzéséből mind
magán-, mind jogi személyek részére, melyet az árbevétel soron mutat ki. Az operatív lízing esetében a Csoport
nem adja át lényegében az összes kockázatot és hasznot a lízingbe vevőnek.
adatok millió Ft-ban
2024
2023
Operatív lízingdíj bevétel
7 943
4 913
A Csoport fordulónapon érvényben lévő – egy éven túli lejáratot tartalma- operatív lízingszerződéseinek lejárati
megbontását a következő táblázat tartalmazza:
adatok millió Ft-ban
2024.12.31
2023.12.31
Éven belül esedékes
436
732
1-2 év között esedékes
320
330
2-3 év között esedékes
236
275
3-4 év között esedékes
152
152
4-5 év között esedékes
12
134
5 éven túl esedékes
-
-
Szerződés szerinti, nem diszkontált cash-flow-k
1 156
1 623
A Csoport operatív lízingjei tipikusan nem több, mint 12 hónap közötti lízing futamidővel rendelkeznek. (jellemzően
autómegosztási szolgáltatás, rent a car szolgáltatás).
Pénzügyi lízing – Csoport, mint bérbeadó
A Csoport pénzügyi lízing konstrukcióban is bérbe ad autókat, melyek futamideje jellemzően több mint egy évet
ölel fel, és a Csoport az eszköz használatából adódó összes kockázatot és hasznot átadja a lízingbe vevőnek. A
Csoport a lízingbeadás eredményét (az eszköz kivezetése és a lízingkövetelés felvétele közötti különbözetet) az
árbevétel soron mutatja ki, ill. a szerződésmódosítások eredményét is.
142
Az alábbi táblázat a lízingkövetelések lejárati elemzését tartalmazza, bemutatva a fordulónap után járó nem
diszkontált lízingfizetéseket.
adatok millió Ft-ban
2024.12.31
2023.12.31
Éven belül esedékes
6 111
5 419
1-2 év között esedékes
4 662
4 045
2-3 év között esedékes
3 456
3 633
3-4 év között esedékes
2 093
1 974
4-5 év között esedékes
840
503
5 éven túl esedékes
-
-
Szerződés szerinti, nem diszkontált cash-flow-k
17 162
15 574
Meg nem szolgált pénzügyi bevételek
3 063
3 432
Nettó befektetés lízingbe
14 099
12 142
A pénzügyi lízingekkel kapcsolatban elszámolt bevételeket a következő táblázat tartalmazza:
adatok millió Ft-ban
2024
2023
Lízingkövetelések után elszámolt kamatbevétel
1 932
1 703
Pénzügyi lízingbeadás eredménye
3 384
1 359
2. Aktivált saját teljesítmények értéke
A tárgyévben az aktivált saját teljesítmények értéke 118 millió Ft, míg az összehasonlító időszakban 253 millió Ft
volt. A csökkenés a Csoporton belül projektekre aktivált költségek csökkenésével magyarázható.
3. Anyagköltségek
A Csoport az anyagköltségek között az alábbi költségeket mutatja ki, melyek a tevékenység során felmerült
tételeket foglalják magukba:
Megnevezés
2024
2023
Szerviz anyagköltség
8 574
6 669
Üzemanyagköltség
717
485
Közüzemi díjak (energia, víz, gáz)
555
499
Egyéb
225
221
Összesen
10 071
7 874
A Csoport a szerviz anyagköltség soron mutatja ki azoknak az alkatrészeknek a bekerülési értékét, melyeket a
szerviztevékenység során felhasznál. Ezen kívül itt jelenik meg a Csoport által használt gépjárművek
üzemanyagköltsége, valamint a rezsiköltségek.
143
4. Igénybe vett szolgáltatások értéke
Az igénybe vett szolgáltatások tárgyévi, valamint az előző évi alakulását a lenti táblázat mutatja:
2024
2023
Értékesítési, marketing, kommunikációs és PR szolgáltatások
7 088
5 797
- ebből marketing költségek
5 711
5 133
Különféle egyéb szolgáltatások
8 837
6 752
- ebből autókhoz kapcsolódó egyéb szolgáltatások
1 750
1 480
- ebből tanácsadás
1 346
765
- ebből ingatlan üzemeltetési költségek
469
483
- ebből raktározási költségek
692
451
- ebből oktatás és továbbképzés
433
317
- ebből karbantartás
1 663
1 517
- ebből egyéb
2 483
1 739
Fuvardíj
2 626
2 288
Számviteli, jogi, tőkepiaci szolgáltatások
1 092
740
Bankköltség, biztosítás
2 230
1 330
Bérleti díjak
445
519
Adminisztratív szolgáltatások
242
272
Telekommunikációs szolgáltatások
196
116
Hatósági díjak
76
88
Összesen
22 832
17 902
5. Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értéke a változatlan formában továbbadott készletek értékét, illetve a közvetlenül
továbbadott szolgáltatások, alvállalkozói teljesítményének értékét tartalmazza, amelyet a Csoport szegmensek
szerinti bontásban prezentál, hasonlóan a bevételekhez. A beépített alkatrészeket az anyagköltségek között
kerülnek kimutatásra.
2024
2023
Nagykereskedelem
184 919
186 078
Kiskereskedelem
141 067
117 309
Mobilitás
1 093
1 931
Összesen
327 079
305 318
6. Személyi jellegű ráfordítások
A személyi jellegű ráfordítások a bér természetű tételeken kívül azokat a tételeket is tartalmazzák, amelyek a
munkaviszonyhoz közvetlenül kapcsolódnak.
2024
2023
Bérköltségek
14 510
11 205
Bérjárulékok
2 632
1 967
Cégautó, tiszteletdíj
325
264
Személyi jellegű egyéb költségek
1 678
1 228
MRP költségek
396
247
Összesen
19 541
14 911
Az átlagos létszám a konszolidált Társaságok esetében 1322 főre nőtt a tavalyi 983 fős átlagról. A bérköltség
növekedése a felvásárolt társaságok (NC Auto s.r.o) munkavállalóinak Csoportba kerüléséből származó
növekedésével függ össze (+110 ), az előző évi akvizíciók tárgyévben már teljes egészében érintették az
eredményt (Nelson, Wallis Autómegosztó Zrt. és Net Mobilitás Zrt.), valamint a tárgyév során végrehajtott
bérfejlesztéseknek, egyéb organikus létszámnövekedéseknek köszönhető. (A Milan Kral tranzakció hatására a
144
Csoport létszáma +184 fővel növekedett, ugyanakkor létszámnövekedésnek a személyi jellegű ráfordításokra
gyakorolt hatása elhanyagolható tekintettel arra, hogy az akvizíció 2024. december közepén került lezárásra)
Az MRP programokhoz kapcsolódó költségek az átadott részvényeknek a nyújtás időpontjára vonatkozóan
megállapított valós értéke a megszolgálási időszakra időarányosan került szétosztásra. Az így felmerült költség,
mint személyi jellegű ráfordítás jelenik meg az eredményben, a saját tőke elkülönített elemével szemben
(Részvényalapú kifizetések tartaléka). Az eredményt ebben az időszakban 396 mFt-tal terhelte a részvényalapú
kifizetés (előző év: 247 mFt). (lásd: VIII.13.3 megjegyzés)
7. Értékcsökkenés és amortizáció
A Csoport az értékcsökkenés és amortizáció soron mutatja ki az immateriális javak és tárgyi eszközök - beleértve
az eszközhasználati-jogot amortizációját és értékcsökkenést. Olyan értékcsökkenés, amelyet eszköz részeként
kell megjeleníteni nem volt a tárgyévben, sem az összehasonlító időszakban.
A Csoport az értékcsökkenést lineáris módszerrel számolja el:
2024
2023
Ingatlanok, gépek, berendezések, lízingbe adott járművek értékcsökkenése
2 570
2 333
Eszközhasználati jog értékcsökkenése
2 363
1 105
Immateriális eszközök amortizációja
745
1 014
Összesen
5 678
4 452
Az értékcsökkenés növekedésének legfőbb oka akvizíciós eredetű miatti többlet értékcsökkenés (Nelson
Flottalízing Kft., Wallis Autómegosztó Zrt. flottája 2023 évet csak részben, amíg 2024-et egész évben érintette.
2024. évi NC Auto s.r.o miatt jelentős használati jog eszköz került felvételre). Az immateriális eszközök
értékcsökkenési összegének legjelentősebb része a Csoport által kimutatott importőri jognak az értékcsökkenését
tartalmazza.
8. Egyéb bevételek és ráfordítások
8.1. Egyéb bevételek
A Csoport az egyéb bevételek és ráfordítások között jeleníti meg azokat a tételeket, melyek a tevékenységhez
közvetlenül nem kapcsolódnak, így olyan eszközök értékesítésének hozama vagy ráfordítása, amelyet nem
értékesítési céllal szerzett, illetve olyan nyereségek vagy veszteségek, amelyek nem közvetlenül üzletmenethez
kapcsolódnak.
2024
2023
Kapott kártérítés
1 225
1 015
Akvizíción keletkezett negatív goodwill (VI.2)
-
274
Kapott támogatás
68
94
Tárgyi eszközök értékesítésének nyeresége
452
366
Különféle egyéb bevételek
1 211
1 018
Egyéb bevételek
2 956
2 767
8.2. Egyéb ráfordítások
2024
2023
Bírságok, káresemények
563
311
Céltartalék képzés
168
235
Adóráfordítások (nem nyereségadó)
1 248
1 318
Nem vállalkozás érdekében felmerült költség
40
12
Tárgyi eszközök értékesítésének vesztesége
199
52
145
Különféle egyéb ráfordítások
1 748
874
Egyéb ráfordítások
3 966
2 802
A különféle ráfordítások főként a garanciális elszámolásokhoz kapcsolódó tételeket foglalják magukba.
A Csoport a tárgyi eszközök értékesítésekor nettó módon mutatja ki az értékesítésen keletkezett nyereséget vagy
veszteséget, azaz az értékesítésből származó bevételt nettósítja a kivezetett eszköz könyv szerinti értékével és az
egyéb kapcsolódó ráfordításokkal.
8.3. Az állami támogatások elszámolása
A Csoport a tárgyévben részesült állami támogatásban. A támogatások halasztott bevételként kerültek
elszámolásra, melyet a kapcsolódó eszközök hasznos élettartama alatt számol el eredményben.
Halasztott bevételek:
2024
2023
Január 1-én
329
351
Nyitó korrekció
5
-
Tárgyévben kapott támogatás
117
-
Egyéb növekedés, akvizíció miatt
-
13
Nettó eredményben elszámolt
(72)
(35)
December 31-én
379
329
Összeg halasztott bevételek között:
ebből hosszú lejáratú rész
337
293
ebből rövid lejáratú rész
42
36
A kapott támogatásokhoz nem kapcsolódik teljesítetlen vagy függő feltétel.
9. Nem pénzügyi eszközök értékvesztése
A nem pénzügyi eszközök értékvesztése a készletek, valamint a tárgyi eszközök értékvesztését tartalmazza:
2024
2023
Készletek értékvesztése
(222)
2 211
Tárgyi eszközök értékvesztése
53
84
Összesen
(169)
2 295
A tárgyévi értékvesztéseket ellensúlyozta a szállítási sérült SSangyong gépjárművekre elszámolt értékvesztés
visszaírás. (lásd V. pont). Egyéb egyedileg jelentős értékvesztés elszámolás nem történt 2024-ben.
10. Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
A Csoport várható hitelezési veszteséget számol el a vevőkövetelésekre, lízingkövetelésekre és egyéb pénzügyi
eszközökre.
2024
2023
Képzett értékvesztés
Vevőkövetelésekre
121
60
Lízingkövetelésekre
13
117
Egyéb követelésekre, bankbetétre
6
1
Összesen
140
178
Értékvesztés visszaírása
Vevőkövetelésekre
20
5
Lízingkövetelésekre
65
3
Egyéb követelésekre, bankbetétre
-
6
Összesen
85
14
Értékvesztett instrumentumok leírása
Vevőkövetelésekre
43
23
Lízingkövetelésekre
-
-
Egyéb követelésekre, bankbetétre
-
-
146
Összesen
43
23
Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
98
187
A Csoport az ECL modellt alkalmazza a várható hitelezési veszteség megállapítására. Az ECL modell szerint a
nem esedékes követelésekre is kell számolni várható hitelezési veszteséget.
A Csoport a vevőköveteléseire, lízingköveteléseire és egyéb követeléseire használja az egyszerűsített módszert,
ahol az élettartami alatti hitelezési veszteséggel számol.
11. Kamateredmény (nettó)
A kamatbevételek és kamatráfordítások következőképpen alakultak a tárgyévi ill. az előző üzleti évben:
2024
2023
Effektív kamatláb módszerrel számított kamatbevétel
1 114
1 617
Adott kölcsönök (lekötések) kamatbevétele
1 090
1 535
Egyéb kamatbevétel
24
82
Értékpapír után kapott kamat
-
285
Összesen
1 114
1 617
2024
2023
Effektív kamatláb módszerrel számított kamatráfordítás
4 062
5 087
Kapott hitelek, kölcsönök kamatráfordítása
2 868
3 599
Kötvénytartozások kamatráfordítása
295
276
Kamatráfordítás
900
1 212
Egyéb kamatráfordítás
1 212
1 176
Lízingkötelezettség kamatráfordítása
1 212
1 176
Összesen
5 274
6 263
Nettó eredményhatás
(4 160)
(4 646)
12. Árfolyamkülönbözetből származó eredmény (nettó)
A Csoport az árfolyamingadozásból származó realizált és nem realizált árfolyam eredményt mutatja ki ezen a soron:
2024
2023
Árfolyamnyereség
4 420
7 767
Árfolyamveszteség
(5 997)
(7 856)
Összesen
(1 577)
(89)
13. Pénzügyi egyéb eredmény (nettó)
A Csoport ezen a soron mutatja ki a Csoport egyéb elszámolásból származó pénzügyi eredményét. A tárgyévben
ennek értéke 3 millió Ft, előző évben 7 millió Ft.
14. Származékos ügyletek valós értékeléséből származó különbözet
A Csoport a deviza, kamat kockázatának mérséklése érdekében származékos ügyleteket köt (IRS és deviza
fedezeti). Ezen ügyleteket a Csoport eredménnyel szemben valós értéken értékeli, nem alkalmaz fedezeti
elszámolást. A tárgyévi lezárt származékos ügyletek ill. mérlegfordulónapi értékelés eredménye 23 millió Ft
nyereség (előző év: 338 millió Ft nyereség).
147
15. Nyereségadó ráfordítások
A Csoport a társasági adót (külföldön megfizetett nyereségadót is ideértve), az iparűzési adót és az innovációs
járulékot sorolja a nyereségadó kategóriába.
2024
2023
Tényleges nyereségadó
Tárgyévi társasági adó
883
1 125
Helyi iparűzési adó
1 071
997
Innovációs járulék
176
57
Összesen
2 130
2 179
Halasztott adó
Az átmeneti különbözetek növekedése/csökkenése
(9)
(93)
Összesen
(9)
(93)
Nyereségadó ráfordítás összesen
2 121
2 086
a) Effektív társasági adókulcs levezetése, tényleges nyereségadó terhelés
Az effektív adókulcs levezetését a következő táblázat tartalmazza:
2024
2023
Adózás előtti nyereség a konszolidált átfogó
eredménykimutatás szerint
9 097
11 929
Megj
.
Aktuális adókulcs alapján számított adóráfordítás
(9%)
9,00%
819
9,00%
1 074
1.
Egyéb nyereségadó ráfordítás (helyi iparűzési adó,
innovációs járulék)
13,71%
1 247
8,83%
1 054
2.
Egyéb nyereségadó ráfordítás adóalap csökkentő
hatása
-1,23%
(112)
-0,80%
(95)
3.
Eltérő adókulcsok hatása
0,96%
87
0,24%
29
4.
Tőkemódszerrel bevont vállalkozásokból származó
eredmény adóhatása
-0,43%
(39)
-0,81%
(96)
5.
Le nem vonható költségek hatása
0,59%
54
0,19%
22
6.
Fel nem vett halasztott adó eszköz hatása
0,63%
57
0,19%
23
7.
Egyéb, egyedileg nem materiális tételek
0,09%
8
0,63%
75
Nyereségadó ráfordítás összesen
23,32%
2 121
17,49%
2 086
1. Az egyéb nyereségadók olyan Magyarországon fizetendő helyi és központi adókat tartalmaznak, amelyeket
a Társaságok bizonyos jövedelemre számított eredménye alapján állapítanak meg a társasági adóalapnál
egy nyegesen magasabb adóalapra vetített, de lényegesen alacsonyabb (maximum 2%-os) adókulccsal.
Mivel a levezetés első sora csak a társasági adókulccsal számított elméleti adó összegét mutatja, a Csoport
magyar tagvállalatai esetében a helyi iparűzési adó és az innovációs rulék további nyereségadó költséget
eredményez.
2. A helyi iparűzési adó és az innovációs járulék a társasági adó szempontból levonhatónak minősülnek,
amelynek pozitív hatásait ez a sor jeleníti meg.
3. Ez a sor tartalmazza a leányvállalatok különböző adókulcsainak használatából eredő adóhatásokat, tekintve,
hogy a Csoport tevékenysége révén külföldön is jelen van. A társasági adó kulcsa a bemutatott években
Horvátországban 18%, Szlovéniában 22%, Csehországban 19%, Romániában 16%. Az adólevezetésnek
ezen sora tartalmazza a 9%-os elméleti adókulcs és a tényleges adókulcs közti különbségek hatását.
4. A Csoport ezen a soron mutatja ki a közös vezetésű vállalkozásokból származó eredmény aktuális adókulcs
alapján számított adóráfordítását. Tekintettel arra, hogy a Csoport az adózás előtti eredményben már
szerepelteti a Csoportra jutó saját tőke módszerrel bevont vállalkozások adózott eredményét.
b) Halasztott adók részletezése
148
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek keletkezésének forrását az alábbi blázat szemlélteti. A halasztott
adót a könyv szerinti érték és az adóérték közötti eltérés, elhatárolt veszteségek, valamint egyéb tételek (pl.
fejlesztési tartalék) okozza.
Tárgyév:
Nyitó egyenleg
(nettó)
Eredményben
elszámolt
Záró egyenleg
(nettó)
Halasztott
adó eszköz
Halasztott adó
kötelezettség
2024.01.01
2024.12.31
Ingatlanok, gépek, berendezések,
lízingbe adott járművek
(130)
(1 250)
(1 380)
42
(1 422)
Lízingek
(16)
17
1
1
-
Immateriális javak
(96)
21
(75)
1
(76)
Vevőkövetelések, és egyéb
követelések
(142)
(263)
(405)
33
(438)
Készletek
38
40
78
49
29
Pénzeszközök
1
-
1
1
-
Hitelek, kölcsönök
(5)
1
(4)
-
(4)
Egyéb kötelezettségek
(109)
(1)
(110)
5
(115)
Céltartalékok
34
2
36
34
2
Elhatárolt veszteség
189
164
353
353
-
Egyéb tételek
(5)
5
-
-
-
Összesen
(241)
(1 264)
(1 505)
519
(2 024)
Nettózás
-
-
-
(396)
396
Nettó összesen
(241)
(1 264)
(1 505)
123
(1 628)
Előző év:
Nyitó egyenleg
(nettó)
Eredményben
elszámolt
Záró egyenleg
(nettó)
Halasztott
adó eszköz
Halasztott adó
kötelezettség
2023.01.01
2023.12.31
Ingatlanok, gépek, berendezések,
lízingbe adott járművek
(148)
18
(130)
56
(186)
Lízingek
49
(65)
(16)
11
(27)
Immateriális javak
6
(102)
(96)
3
(99)
Vevőkövetelések, és egyéb
követelések
(68)
(74)
(142)
19
(161)
Készletek
22
16
38
42
(4)
Pénzeszközök
1
-
1
1
-
Hitelek, kölcsönök
(4)
(1)
(5)
-
(5)
Egyéb kötelezettségek
6
(114)
(109)
14
(123)
Céltartalékok
48
(14)
34
35
(1)
Elhatárolt veszteség
4
185
189
189
-
Egyéb tételek
(45)
40
(5)
-
(5)
Összesen
(129)
(112)
(241)
370
(611)
Nettózás
-
-
-
(259)
259
Nettó összesen
(129)
(112)
(241)
111
(352)
Az egyes országok adókulcsai különböznek. Minden különbözetet a forrás ország adókulcsával kell meghatározni.
A Csoport által elhatárolt negatív adólapját és azok lejáratát a következő táblázat mutatja:
149
adatok millió Ft-ban
2024.12.31
2023.12.31
Elhatárolt negatív társasági adóalap
8 844
8 255
A 2024. év végén elhatárolt negatív adóalapok lejáratát a következő táblázat mutatja:
adatok millió Ft-ban
2024.12.31
2025
1 521
2026
1 700
2027
1 122
2028
2 192
2029
1 839
2029+
470
Elhatárolt negatív társasági adóalap
8 844
A Csoport 2024, év végén 517 millió Ft összegben nem vett fel halasztott adó követelést az elhatárolt negatív
adóalapok alapján.
c) Globális minimumadó
A Csoport egy multinacionális vállalatcsoport része, amelynek bevétele meghaladja a 750 millió eurós bevételi
küszöböt. 2024. január 1-től hatályba pett Magyarországon a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő
adókról és egyes adótörvények módosításáról szóló 2023. évi LXXXIV. törvény. A Csoport a nemzetközi
tevékenységének kezdeti szakaszában lévő Csoportnak minősül, és ennek következtében Magyarországra
vonatkozóan nincs kiegészítő adófizetési kötelezettsége. A becslések szerint a Csoport a 2024. december 31-ével
végződő pénzügyi évre képes lesz az Országonkénti (Country-by-Country) jelentéstételen alapuló átmeneti
mentességi szabályt alkalmazni az összes többi joghatóságra, ezért nem számolt el kiegészítő adóráfordítást a
globális minimumadó jogszabály kapcsán. Az IAS 12-vel összhangban a Csoport kivételt alkalmaz a Globális
minimumadóhoz kapcsolódó nyereségadókkal kapcsolatos halasztott adókövetelésekre és -kötelezettségekre
vonatkozó információk megjelenítésére és közzétételére.
16. Egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán
A Csoport az egyéb átfogó eredményben a külföldi leányvállalatok átváltásán keletkező különbözetet mutatja ki,
amelyet a saját tőkén belül külön soron mutat ki (Felhalmozott átváltási különbözet soron). Ez a különbözet abból
adódik, hogy a Csoportban vannak olyan leányvállalatok, melyek eltérő funkcionális pénznemmel rendelkeznek. A
tárgyévben ennek értéke 504 millió Ft nyereség, míg előző évben 282 millió Ft veszteség volt.
17. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Mivel a Csoport részvényei nyíltpiaci forgalomban vannak, az EPS mutatót közzéteszi.
Az alábbi táblázat az alap és hígított EPS számításához használt adatokat foglalja össze.
Esemény
2024. üzleti év
Esemény
2023. üzleti év
Január 1-jei részvényszám
493 039 908
Január 1-jei részvényszám
442 289 002
Apport miatti kibocsátás hatása
46 416 938
Kibocsátás hatása
16 963 317
Visszavásárolt saját részvények hatása
-6 339 949
-2 930 659
Átlagos részvény darabszám
(alapvetőhöz)
533 116 897
456 321 660
Átlagos részvény darabszám
(hígítotthoz)
533 116 897
456 321 660
Az alap és hígított EPS mutató megegyezik.
2024
2023
Anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény (alap EPS-hez)
6 827
9 731
Részvények darabszáma (alap EPS-hez)
533 116 897
456 321 660
EPS (alapvető, forint/részvény)
12,81
21,32
Anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény (hígított EPS-hez)
6 827
9 731
Részvények darabszáma (hígított EPS-hez)
533 116 897
456 321 660
EPS (hígított, forint/részvény)
12,81
21,32
150
A fordulónap és a jelen pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése között nem történt egyéb
törzsrészvényekkel vagy potenciális törzsrészvényekkel kapcsolatos ügylet.
18. EBITDA
A Csoport egy nem IFRS által definiált eredménykategóriát is prezentál, mely döntéshozatal szempontjából
hasznos információtartalommal bír. A számítás menetét a számviteli politikák IV.4.7 pontja tartalmazza.
Az EBITDA levezetése a következő:
2024
2023
Adózás előtti eredmény
9 097
11 929
(-) Részesedés közös vezetésű vállalkozások eredményéből eliminálása
(438)
(1 070)
Pénzügyi eredmény eliminálása
5 711
4 391
Értékcsökkenés és amortizáció eliminálása
5 678
4 452
Nettó eszköz kiáramlással soha nem járó tételek eredményhatása
127
3
EBITDA
20 175
19 705
VIII. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz
kapcsolódó kiegészítő megjegyzések
1. Ingatlanok, gépek és berendezések
Ingatlanok, gépek és berendezések egyenlege a 2024. december 31-én végződő üzleti évre
vonatkozóan az alábbiak szerint alakult:
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
19 940
7 709
27 649
Növekedések
658
2 771
3 429
Akvizíció útján megszerzett eszközök
12 453
3 235
15 688
Csökkenések (értékesítések)
(5)
(3 222)
(3 227)
Csökkenések (selejtezés)
-
(25)
(25)
Átvezetések
-
482
482
Átértékelési különbözet, egyéb
385
(22)
363
Záró bruttó érték december 31-én
35 557
12 339
47 896
Halmozott értékcsökkenés
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Nyitó érték január 1-én
2 399
3 365
5 764
Értékcsökkenés (VII.7)
568
1 296
1 864
Értékvesztés (VII.9)
-
-
-
Értékvesztés visszaírása (VII.9).
-
-
-
Csökkenések (értékesítések)
-
(711)
(711)
Csökkenések (selejtezés)
-
(40)
(40)
Átvezetések, egyéb
30
15
45
Záró érték december 31-én
2 997
3 925
10 459
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
30 434
7 003
37 437
151
2023. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
19 545
5 987
25 532
Növekedések
647
2 204
2 851
Akvizíció útján megszerzett eszközök
5
417
422
Csökkenések (értékesítések)
-
(1 221)
(1 221)
Csökkenések (selejtezés)
(3)
(61)
(64)
Átvezetések
-
405
405
Átértékelési különbözet, egyéb
(254)
(22)
(276)
Záró bruttó érték december 31-én
19 940
7 709
27 649
Halmozott értékcsökkenés
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Nyitó érték január 1-én
1 869
2 662
4 531
Értékcsökkenés (VII.7)
539
1 114
1 653
Akvizíció útján megszerzett eszközök
4
106
110
Értékvesztés (VII.9)
-
Értékvesztés visszaírása (VII.9).
-
(3)
(3)
Csökkenések (értékesítések)
-
(304)
(304)
Csökkenések (selejtezés)
(3)
(50)
(53)
Átvezetések, egyéb
(10)
(160)
(170)
Záró érték december 31-én
2 399
3 365
5 764
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
17 541
4 344
21 885
2024. évben a jelentős összegű növekedés az akvizíció útján csoportba került Milan Král cégek, valamint NC Auto
s.r.o ingatlanjainak, járműveinek és műszaki berendezéseinek köszönhető. 2023. évben egyedileg jelentős
növekedés, mind az ingatlanok, mind a műszaki berendezések, járművek esetén nem volt. A Csoport ingatlanjai
esetében értékvesztésre utaló jelet nem azonosítottunk.
Beruházásokhoz kapcsolódóan aktivált kamatok a következőképpen alakultak:
Hitelfelvételi költségek alakulása:
2024.12.31
2023.12.31
Speciális célú hitelek EIR-vel számolt kamatráfordítása
-
-
Általános célú hitelek aktiválási rátával számolt kamatráfordítása
38
161
Összesen aktivált időszaki kamat
38
161
A Csoportnak nincsen jelentős elkötelezettsége arra, hogy új tárgyi eszközt szerezzen be.
Minden eszközt bekerülési érték modell alapján kezel a Csoport.
A Csoportnál ingatlanfinanszírozási banki hitelei fedezetéül szolgálnak azon ingatlanok, melyek az adott
finanszírozással érintettek. Ezek időszak végi könyv szerinti értékük a következő:
152
Könyv szerinti érték 2024.12.31 (millió Ft)
2024
Bruttó könyv szerinti
érték
Halmozott
értékcsökkenés
Nettó könyv szerinti
érték
Ingatlanok, gépek és berendezések
14 138
(3 064)
11 074
Könyv szerinti érték 2023.12.31 (millió Ft)
2023
Bruttó könyv szerinti
érték
Halmozott
értékcsökkenés
Nettó könyv szerinti
érték
Ingatlanok, gépek és berendezések
6 502
(894)
5 608
2. Lízingbe adott járművek
Az operatív lízingbe adott eszközöket külön mutatja ki a Csoport, melyek egyenlege az alábbiak szerint alakult:
Bruttó érték
2024.12.31
2023.12.31
Nyitó érték január 1-én
3 172
3 203
Növekedések
3 588
6 483
Akvizíció útján megszerzett
eszközök
-
1 558
Csökkenések (értékesítések)
(7 484)
(6 037)
Csökkenések (selejtezés)
-
(27)
Átsorolások
4 272
(1 803)
Egyéb
666
(205)
Záró érték december 31-én
4 214
3 172
Halmozott értékcsökkenés
Nyitó érték január 1-én
476
508
Értékcsökkenés (VII.7)
706
680
Értékvesztés (VII.9)
32
-
Értékvesztés visszaírása (VII.9).
(32)
-
Csökkenések (értékesítések)
(3 165)
(2 538)
Csökkenések (selejtezés)
(32)
(19)
Átsorolások
1 951
1 705
Egyéb
1 290
140
Záró érték december 31-én
1 226
476
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
2 988
2 696
A lízingbe adott eszközök között szerepelnek azok az autók, amelyeket a Csoport erre szakosodott tagja tart azért,
hogy azokat ügyfeleinek odaadja bérleti díj fejében. Ezek az autók vásárlás útján kerültek a Csoporthoz. Tekintve
a bérleti i szokásos hosszát, ezek az eszközök a lízingbeadói oldalon operatív lízingnek minősülnek. Az
átsorolások finanszírozási konstrukció vagy a gépjárművek felhasználási módja miatt következett be. A lízingbe
adott járművek esetében nem azonosított a Csoport értékvesztésre utaló jelzést.
3. Eszközhasználati jog (ROU)
A Csoport az ingatlanok, gépek és berendezések sortól elkülönítve mutatja be a lízinghez kapcsolódó
eszközhasználati jogot, melynek egyenlege 2024. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
153
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
4 582
3 782
8 364
Akvizíció miatti növekedés
-
1 892
1 892
Lízingbe vétel
8 107
639
8 746
Allízingbe adás
(4 616)
-
(4 616)
ROU kivezetése
(66)
-
(66)
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb átsorolások
(2 227)
139
(2 088)
Záró bruttó érték december 31-én
5 780
6 452
12 232
Halmozott értékcsökkenés
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó érték január 1-én
439
1 819
2 258
Értékcsökkenés
1 170
1 198
2 368
ROU kivezetése
(224)
-
(224)
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb mozgások
(286)
(247)
(533)
Záró érték december 31-én
1 099
2 770
3 869
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
4 680
3 682
8 363
2023.12.31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
425
3 009
3 434
Akvizíció miatti növekedés
2 941
98
3 039
Lízingbe vétel
1 606
578
2 184
Allízingbe adás
(1 322)
-
(1 322)
ROU kivezetése
(53)
-
(53)
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb átsorolások
985
97
1 082
Záró bruttó érték december 31-én
4 582
3 782
8 364
Halmozott értékcsökkenés
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó érték január 1-én
70
1 194
1 264
Értékcsökkenés
298
807
1 105
ROU kivezetése
(53)
-
(53)
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb mozgások
124
(182)
(58)
Záró érték december 31-én
439
1 819
2 258
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
4 143
1 963
6 106
Az eszközhasználati jog között szerepelnek:
azok az ingatlanok, amelyeket a Csoport bérlet formájában tart és e bérletek megfelelnek az IFRS 16
lízing fogalmának, illetve
azok a kölcsönbeadási céllal megszerzett autók, amelyeket a Csoport maga is bérel, azonban az IFRS 16
megjelenítési követelményeinek megfelelnek (pl. 12 hónapon túl nyúló szerződés keretében tart).
2023. évben a legjelentősebb mozgás a Nelson Flottakezelő ill. a Wallis Autómegosztó akvizíciója miatt merült fel.
Mivel ezen leányvállalatok jellemzően gépjárművek lízingelésével is finanszírozza a flottáját, a tárgyévi mozgások
is ehhez a két Társasághoz kapcsolódnak.
A lízingekhez kapcsolódóan az eredményben elszámolt tételeket a következő táblázat tartalmazza:
adatok millió Ft-ban
2024
2023
Lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások
1 212
1 176
Használatijog-eszközök allízingjéből származó bevétel
3 384
(1 365)
Rövid futamidejű lízingekhez kötődő ráfordítások
54
63
Kisértékű eszközök elszámolt lízingjeihez kötődő ráfordítások
227
330
154
4. Goodwill
A mérlegben bemutatott goodwill a következő pénztermelő egységekre kerültek allokálásra:
Pénztermelő egység
2024.12.31
2023.12.31
Wallis Autómegosztó Zrt. tranzakció (autómegosztási szolgáltatás)
4 527
4 527
NC Auto S.r.o tranzakció
2 631
-
Egyedileg lényegesnek nem minősülő pénztermelő egységekre allokált goodwill
1 523
933
Összesen (értékvesztés előtt)
8 681
5 460
A Csoport a goodwillra minden beszámolási időszak végén értékvesztés tesztet végez el. A pénztermelő egységek
megtérülő értéke a várható hasznos élettartam alatt becsült, jóváhagyott üzleti tervvel alátámasztott jövőbeli
pénzáramok figyelembevételével történik, nettó jelenérték kalkuláció alapján kerül meghatározásra. A főbb
feltételezések a pénzáramokra, diszkontrátára, valamint a növekedési ütem változásaira vonatkozik.
A Csoportban 2023. valamint 2024. évi üzleti év végén nem került értékvesztés elszámolásra a goodwillre.
Értékvesztést teszt
Az értékvesztés tesztek során általánosan alkalmazott kulcs feltételezéseket a következő táblázat tartalmazza
2024.12.31
2023.12.31
Diszkontráta
9,97%
12,84%
Terminal value növekedési ráta
3%
3%
A diszkontráta az AutoWallis súlyozott átlagos tőkeköltsége mely magába foglalja az iparágra, ill. a Csoportra
jellemző kockázatokat. A terminal value növekedési rátát a management 3%-ban határozta meg (Cseh piacon lévő
CGU esetén 2%-ban), mely megfelel a hosszú távú inflációs elvárásoknak.
Az egyedileg lényegesnek nem minősülő nztermelő egységekre allokált goodwill esetén a Csoport az
értékvesztés teszt alapján nem azonosított értékvesztésre utaló jelzést.
Autómegosztási szolgáltatás CGU
Az AutoWallis Csoport 2023-ban apport útján szerezte meg az autómegosztási szolgáltatásokat nyújtó Wallis
Autómegosztó Zrt. 100%-át (lásd VI.3 pont), melyet a Csoport egy pénztermelő egységként kezel az innovatív
mobilitási szolgáltatások jövőbeni fejlesztési lehetőségeinek alapjaként. A Csoportba történő bekerüléssel a
Társaságban jelentős átszervezés történt, amelyek hosszú távon jelentős költségcsökkentést jelent a rsaságnál.
Az átszervezés egyik mérföldköve volt a rsaság 2024. évben beolvadt a Nelson Flottalízing Kft.-be. A Csoport az
autómegosztási tevékenységet, mint CGU-t elkülönítetten vizsgálja.
A Csoport a tervezés során javuló makrogazdasági környezettel, a carsharing szolgáltatások szélesebb körben
történő elterjedésével számolt, valamint figyelembe vette a management által már megvalósított
költséghatékonyságot célzó üzletfejlesztési lépéseket, a közel azonos flottaméret mellett javuló kihasználtsági
adatokat. A hosszú távú növekedési ütemet (5 éven túli időszak) a management a fent említett általános 3%-ban
(előző év: 2,1%) határozta meg. Mindezen hatásokat figyelembe véve a CGU megtérülő értéke 5 322 millió Ft
(előző év: 7 447 millió Ft). A Csoport elvégezte az értékvesztés számítása során alkalmazott főbb feltételezések
érzékenység vizsgálatát, mely a következőképpen alakult:
a súlyozott átlagos tőkeköltség 1 százalékpontos növekedése 1 119 millió Ft csökkenést, 1
százalékpontos csökkenése pedig 1 498 millió Ft növekedést okoz a nettó jelenértékben
az EBITDA 10%-os növekedése 1 248 millió Ft növekedést, 10%-os csökkenése pedig 1 248 millió Ft
csökkenést okoz a nettó jelenértékben.
155
NC Auto s.r.o
A Társaságot a Csoport 2024 július 1-én akvirálta, melyen 2 631 millió Ft goodwillt realizált. A Csoport az üzleti terv
időszakára vonatkozóan közel azonos eredménnyel és EBITDA-val számolt. A DCF modell elkészítésekor a cseh
piacra jellemző 2%-os hosszú távú növekedési ütemmel és 7,5%-os diszkontrátával számolt. A CGU megtérülő
értéke fordulónapon 9 975 millió Ft.
A Csoport elvégezte az értékvesztés számítása során alkalmazott főbb feltételezések érzékenység vizsgálatát,
mely a következőképpen alakult:
a súlyozott átlagos tőkeköltség 1 százalékpontos növekedése 1 469 millió Ft csökkenést, 1
százalékpontos csökkenése pedig 2 231 millió Ft növekedést okoz a nettó jelenértékben
az EBITDA 10%-os növekedése 1 298 millió Ft növekedést, 10%-os csökkenése pedig 1 294 millió Ft
csökkenést okoz a nettó jelenértékben.
5. Immateriális eszközök
Az immateriális eszközökkel kapcsolatban a következő mozgások voltak a tárgyév során:
Bruttó érték
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
5 823
Amortizáció
617
Akvizíció útján megszerzett eszközök (V. 1)
31
Csökkenések (értékesítések)
(6)
Csökkenések (selejtezés)
(14)
Egyéb növekedés
381
Záró bruttó érték december 31-én
6 832
Halmozott értékcsökkenés
Összesen
Nyitó érték január 1-én
2 786
Amortizáció (VI.7)
745
Értékvesztés (VI.9)
-
Értékvesztés visszaírása (VII.9)
(4)
Csökkenések (értékesítések)
(4)
Csökkenések (selejtezés)
(7)
Egyéb növekedés
379
Záró érték december 31-én
3 895
Záró nettó érték december 31-én
2 937
Előző időszak adatai:
Bruttó érték
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
4 267
Növekedések
241
Akvizíció útján megszerzett eszközök (V. 1)
1 338
Csökkenések (értékesítések)
(1)
Csökkenések (selejtezés)
(71)
Egyéb növekedés
49
Záró bruttó érték december 31-én
5 823
156
Halmozott értékcsökkenés
Összesen
Nyitó érték január 1-én
1 867
Értékcsökkenés (VI.7)
1 015
Értékvesztés (VI.9)
(9)
Csökkenések (értékesítések)
(1)
Csökkenések (selejtezés)
(71)
Egyéb növekedés
(15)
Záró érték december 31-én
2 786
Záró nettó érték december 31-én
3 037
A tárgyévben nem volt jelentős növekedés az immateriális javak esetében. Az előző évi növekedések között
legjelentősebb tételek a Net Mobilitás Zrt., (648 millió Ft) valamint a Wallis Autómegosztó Zrt. (642 millió Ft) esetén
felvett, akvizíció során azonosított immateriális eszközök.
6. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban
2024.12.31
2023.12.31
Befektetések közös vezetésű vállalkozásokban
2 975
2 888
Befektetések társult vállalkozásokban
-
-
Záró érték
2 975
2 888
A Csoport az AutoWallis Caetano Holding Zrt.-ben lévő részesedését mutatja ki a közös vállalkozások között,
melyben 50%-os tulajdonrésszel rendelkezik, valamint az irányítói jogokat paritásos alapon gyakorolja a másik
befektetővel (lásd: III. megjegyzés). A Csoportnak, valamint a másik befektetőnek a jogszabályi előírásokon
túlmenően tulajdonosként nincs elkötelezettsége a Társasággal szemben.
Mivel az AutoWallis Caetano Holding Zrt. is anyavállalatnak minősül, a Csoport a Társaság konszolidált pénzügyi
kimutatásaiban található főbb összevont információkat teszi közzé, melyet a következő táblázat tartalmaz.
2024
2023
AutoWallis Csoportra jutó tulajdon %
50%
50%
Befektetett eszközök
4 289
4 261
Forgóeszközök
27 388
19 885
- ebből pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
4 667
5 375
Hosszú lejáratú kötelezettségek
1 805
342
- ebből hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek (kivéve
szállítói kötelezettségek és céltartalékok)
1 515
14
Rövid lejáratú kötelezettségek
23 839
17 700
- ebből rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek (kivéve
szállítói kötelezettségek és céltartalékok)
22 932
15 769
Nettó eszközérték 100%
6 033
5 952
Csoportra jutó nettó eszközérték 50%
3 017
2 976
Nem realizált profit kiszűrése (halmozott)
(41)
(88)
Közös vállalkozásban lévő részesedés könyv
szerinti értéke
1 850
1 850
Árbevétel
89 693
75 054
Értékcsökkenés és amortizáció
(862)
(766)
Kamatbevétel
127
312
Kamatráfordítás
(629)
(52)
Jövedelemadó ráfordítás
(529)
(652)
157
Teljes átfogó eredmény (100%)
629
2 218
Teljes átfogó eredmény (50%)
315
1 109
Nem realizált profit kiszűrés tárgyévi eredményhatása
48
(39)
Egyéb korrekció
75
Csoportra jutó teljes átfogó eredmény
438
1 070
Kapott osztalék
350
350
Az AutoWallis Caetano Holding Zrt. nettó eszközértékéből a Csoportra jutó nettó eszközértéknek és könyv szerinti
érték egyeztetése a következő:
Könyv szerinti érték egyeztetése
2024
2023
Nyitó nettó eszközérték
5 952
4 434
Előző évek módosítása
152
-
Tárgyévre jutó nettó eredmény*
629
2 218
Kifizetett osztalék
(700)
(700)
Záró nettó eszközérték
6 033
5 952
Csoportra jutó nettó eszközérték %
50%
50%
Csoportra jutó nettó eszközérték
3 017
2 976
Közbenső eredmény kiszűrése (halmozott)
(42)
(88)
Goodwill
-
-
Könyv szerinti érték
2 975
2 888
*Az AutoWallis Caetano Csoport nettó eredménye
7. Halasztott adó eszközök és kötelezettségek
A Csoport felveszi azokat a megforduló nyereségadó különbözeteket, amelyek későbbi adófizetést
eredményezhetnek, illetve azokat is, amelyek későbbi adókövetelést eredményezhetnek, ha van bizonyíték,
hogy az később lesz majd olyan adóköteles nyereség, amiből majd levonható lesz. A jelen környezetben halasztott
adó csak a társasági adón, illetve külföldi leányvállalatoknál az ottani nyereségadón tud keletkezni.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek részletesen a VII. 15 b) pontban kerültek bemutatásra
8. Kölcsönkövetelések, Befektetések tőkeinstrumentumokba
A tőkeinstrumentumok között az egyik leányvállalat által tartott két üzletrész szerepel (Wallis Kerepesi Kft.). E
befektetések fölött nincs mértékadó befolyása a Csoport egyik tagjának sem. A befektetések valós értéken
szerepelnek a pénzügyi kimutatásokban, mindkét eszköz FVTOCI-n van értékelve. A befektetések valós értékét a
befektetés saját tőkéje alapján határozta meg a Csoport. (2024: 2 mFt; 2023: 2 mFt).
A kölcsönkövetelések között főleg munkavállalóknak nyújtott kölcsönök vannak elszámolva, melyek amortizált
bekerülési értéken vannak értékelve. (2024: 10 mFt, 2023: 5 mFt)
9. Áruk és egyéb készletek
2024.12.31
2023.12.31
Bekerülési
érték
Nettó
realizálható
érték
Bekerülési
érték
Nettó
realizálható
érték
Gépjárművek
65 587
63 141
58 498
54 520
Alkatrészek
6 358
6 219
4 268
3 803
Egyéb áruk
12
12
9
9
Közvetített szolgáltatások
321
321
53
53
Áruk összesen
72 278
69 693
62 828
58 385
Egyéb készletek összesen
207
207
142
139
158
A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabb értéken szerepelnek.
A készletek jelentős része a finanszírozó hitel biztosítékaként szerepel. A készletekre elszámolt értékvesztések a
Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése soron kerül bemutatásra. A tárgyidőszak során költségként elszámolt
készletek az anyagköltség ill. az eladott áruk beszerzése soron kerül kimutatásra.
10. Vevőkövetelések, Faktoring követelések
A Csoport az értékesítésből származó követeléseket, valamint az operatív lízingből származó követeléseket jeleníti
meg a vevői követelések között. A vevői követelések értéke a következők szerint oszlik meg:
2024.12.31
2023.12.31
Követelések devizában
13 958
11 496
Követelések forintban
4 725
4 537
Vevőkövetelések összesen
18 683
16 033
Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés
(338)
(182)
Vevőkövetelések nettó
18 345
15 851
A vevőkövetelések nem kamatterhet viselő követelések, és átlagosan 8-90 nap a fizetési határidő. A követelésekre
az értékvesztést a várható hitelezési veszteség modell alapján került elszámolásra. A vevőkövetelések valós értéke
megegyezik a könyv szerinti értékükkel. A Csoport a vevőktől kapott előlegeket a kötelezettségek között külön -
Vevőktől kapott előlegek soron jeleníti meg.
A Csoport által - visszterhes faktoring keretében- faktorált követeléseit 2022-től elkülönítetten mutatja be a
mérlegben, melynek fordulónapi állományát a következő táblázat tartalmazza:
2024.12.31
2023.12.31
Faktoringkövetelések
-
87
11. Aktív időbeli elhatárolások, egyéb követelések, egyéb pénzügyi
eszközök és nettó befektetés lízingbe
Az aktív időbeli elhatárolások, az egyéb követelések és egyéb pénzügyi eszközök között a többi kategóriába nem
tartozó követelések szerepelnek:
2024.12.31
2023.12.31
Aktív időbeli elhatárolások
9 173
7 289
Bevételek aktív időbeli elhatárolása
5 179
3 729
Költségek és ráfordítások aktív időbeli elhatárolása
3 994
3 560
Egyéb követelések
4 330
2 531
Egyéb adókövetelés
1 606
1 379
Fizetett előlegek
548
220
Munkavállalókkal szembeni követelések
15
12
Különféle egyéb követelések
2 161
920
Egyéb pénzügyi eszközök
320
136
Összesen
13 823
9 959
A bevételek és költségek aktív időbeli elhatárolása legjelentősebb tételei a gyártótól és vagy importőrtől adott/kapott
bónuszokat tartalmazzák. Ezen kívül 2023. évi káresemény fedezetére elhatárolt biztosítási bevétel jelenik meg 1,8
milliárd Ft (2023: 2,4 milliárd Ft) értékben. (lásd V. bekezdés).
Az egyéb követeléseknél a Csoport az egyéb adóköveteléseket, fizetett előlegeket, munkavállalókkal szembeni
rövid lejáratú követeléseket, valamint a különféle egyéb követeléseket jeleníti meg. A különféle egyéb követelések
159
elsősorban kereskedelmi bónusz miatti követeléseket tartalmaznak, amelyeket a nagykereskedők, gyártók adnak
a Csoportnak. Ezt a Csoport az ELÁBÉ-t csökkentő tételként számolja el az eredményben.
Az egyéb követelések jellemzően nem felelnek meg a nzügyi instrumentumok definíciójának. Arra a tételre,
amely nem felel meg a pénzügyi instrumentumok fogalmának (pl. időbeli elhatárolás vagy adókövetelés) nem
számolt el a Csoport ECL-t. E tételek valós értéke és könyv szerinti értéke megközelítőleg azonos.
Az egyéb pénzügyi eszközök mérlegsor legjelentősebb tétele hitelekhez kapcsolódó letét mind a tárgyévben mind
az előző üzleti évben.
Az allízingbe adott eszközökkel kapcsolatos követelések a következőképpen alakultak a tárgyévben:
adatok millió Ft-ban
2024
2023
Nyitó egyenleg
12 142
902
Akvizíció
-
9 454
Allízingbe adás
6 743
6 321
Kalkulált kamat
1 932
1 703
Törlesztés
(7 506)
(5 025)
Egyéb változás
788
(1 213)
Záró egyenleg
14 099
12 142
Ebből hosszú lejáratú
9 601
8 307
Ebből rövid lejáratú
4 498
3 835
A tárgyévben, illetve az előző évben allízingbe adott eszközökkel kapcsolatos követelések lejárat szerinti
állományát a következő táblázat mutatja. A Csoport tárgyévben, illetve előző évben nem számolt el értékvesztést
a lízingköveteléseire.
adatok millió Ft-ban
2024.12.31
2023.12.31
Nettó befektetés lízingbe (rövid lejáratú rész)
4 498
3 835
Nettó befektetés lízingbe (hosszú lejáratú rész) 1-2 év között esedékes
9 601
8 307
Nettó befektetés lízingbe (hosszú lejáratú rész) 5 éven túl esedékes
-
-
Összesen
14 099
12 142
12. Pénz- és pénzeszköz-egyenértékesek
A Csoport a fordulónapon jelentős pénzeszköz állománnyal rendelkezik. A bankbetétek valós értéke megegyezik
a könyv szerinti értékükkel.
2024.12.31
2023.12.31
Bankbetétek forintban
7 885
7 912
Bankbetétek devizában
16 377
5 109
Készpénz állomány forintban
54
48
Készpénz állomány valutában
115
34
Pénzeszközökre elszámolt ECL
(9)
(6)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
24 422
13 097
160
13. Saját tőke
13.1. Jegyzett tőke
A jegyzett tőke az Anyavállalat jegyzett tőkéjét és részvénystruktúráját tartalmazza. A részvények darabszáma és
az egyes sorozatok:
Sorozat
C sorozat
Fajta
törzs
2023.01.01
442 289 002
Apport miatti kibocsátás (Wallis Autómegosztó Zrt (2023.08.31))
50 750 906
2023.12.31
493 039 908
Tőkeemelés (2024.01.26)
46 416 938
2024.12.31
539 456 846
A részvények névértékékének – így a jegyzett tőke mérlegértékének – alakulása:
Névérték
(millió HUF)
2023.01.01
-
-
5 529
Wallis Autómegosztó Zrt. apport 2023.08.30
634
2023.12.31
-
-
6 163
Tőkeemelés (2024.01.26)
580
2024.12.31
6 743
A kibocsátott részvényeknek a mérlegfordulónapon csak C sorozata van. A részvények névértéke 12,5 Ft.
- 2023. augusztus 31-én az AutoWallis Nyrt. egyik részvényese, a Wallis Asset Management Zrt., valamint a
Széchenyi Tőkealapok beapportálta a Wallis Autómegosztó Zrt. 100%-os részesedését az AutoWallis Nyrt-be.
A tranzakció eredményeként az AutoWallis Nyrt. 50 750 906 db részvényt bocsájtott ki 2023.08.30-án, melynek
hatására a jegyzett tőke 634 mFt-tal növekedett.
- 2024 január 26-án a Társaság alaptőke-emelés keretében összesen 46.416.938 darab új, szvényenként
12,5 Ft névértékű, és 122,8 Ft kibocsátási értékű, „C” sorozatú, névre szóló, dematerializált törzsrészvényt
bocsátott ki, melyet teljes egészében a Wallis Tőkeholding Zrt. vett át.
13.2. Tőketartalék
A tőketartalék kizárólag olyan ázsiót tartalmaz, amely a Csoport létrejötte után keletkezett.
A Tárgyévben a következő tranzakciók módosították a Tőketartalék állományát:
- A Wallis Autómegosztó Zrt. apportja során kibocsátott részvények névértéke és kibocsátási értéke közötti
különbözet 4 266 mFt.
- 2024. évben tőkeemelés során történt részvénykibocsátás eredményeként 5 120 millió Ft-tal növekedett
a tőketartalék.
13.3. Részvényalapú kifizetések tartaléka
Az MRP program keretében a Csoport egyes munkavállalói és a Csoporthoz nem tartozó személyek részesülnek
részvényjuttatásban a meghatározott célok elérése esetén. Az MRP szervezet alapítója az Anyavállalat. Az MRP
szervezeten keresztül jelenleg több juttatási program valósul meg. 2024. évben az MRP 3 program lezárult.
2024. december 31-én a Csoportnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak folyamatban:
161
Program elnevezése
MRP 4 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
4 868 747 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
4 868 747 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
94 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
458 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. április 26.
A megszolgálás időtartama
változó 2/3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 5 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
2 608 696 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
2 608 696 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
114 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
297 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. december 21.
A megszolgálás időtartama
legalább 24 hónap
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 6 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
2 514 756 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
2 514 756 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
150 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
567 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2024. április 24.
A megszolgálás időtartama
legalább 24 hónap
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
pénzben teljesített
2023. december 31-én a Csoportnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak:
Program elnevezése
MRP 3 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
1 638 650 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
1 638 650 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
101 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
166 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2022. május 23.
A megszolgálás időtartama
2 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 4 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
4 868 747 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
4 868 747 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
94 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
458 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. április 26.
162
A megszolgálás időtartama
változó 2/3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 5 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
2 608 696 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
2 608 696 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
114 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
297 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. december 21.
A megszolgálás időtartama
legalább 24 hónap
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
A 2023.-ban indított MRP 5 program az AutoWallis Csoportnak pénzkiáramlással nem fog járni, tekintettel arra,
hogy a részvényeket a Wallis Tőkeholding Zrt. bocsátja az MRP szervezet részére.
Az MRP juttatási program azon része, amely a Csoport munkavállalóihoz kapcsolódik a következő módon kerül a
konszolidált pénzügyi kimutatásban elszámolásra. Az átadott részvényeknek a nyújtás időpontjára vonatkozóan
megállapított valós értéke a megszolgálási időszakra időarányosan került szétosztásra. Az így felmerült költség
396 mFt (előző év: 246 mFt), mint személyi jellegű ráfordítás jelenik meg az eredményben, a saját tőke elkülönített
elemével (Részvényalapú kifizetések tartaléka), illetve az MRP 6 program esetében kötelezettséggel (Egyéb
hosszú lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek) szemben.
13.4. Saját részvények
A Csoport itt jeleníti meg a visszavásárolt saját részvények bekerülési értékét. Ezen a soron a teljes vételár
szerepel, beleértve a visszavásárolt részvény névértékét is.
2024. év végén a Társaság 4 359 220 db visszavásárolt saját részvényt mutat ki 598 millió Ft értékben, melyet
12 300 db kivételével az MRP szervezet birtokol. 2023. év végén a rsaság 2 607 833 db visszavásárolt saját
részvényt mutat ki 243 millió Ft értékben, melyet teljes egészében az MRP szervezet birtokol.
13.5. Felhalmozott átváltási különbözet
A felhalmozott átváltási többlet a külföldi vállalkozások forintra számítása során keletkező különbözet halmozott
értéke. A felhalmozott különbözetet majd akkor kell átvezetni a nettó eredménybe, ha a kapcsolódó leányvállalat
kivezetésre került.
13.6. Eredménytartalék
Az eredménytartalék a korábban felhalmozott eredményt tartalmazza, melyet csökkent a kifizetett osztalékok
értéke. A 2023-as üzleti évhez kapcsolódóan 2024-ben nem döntött osztalékról az anyavállalat közgyűlése.
163
14. Nem ellenőrző részesedés
A nem kontrolláló érdekeltség az Iniciál Autóház Kft. és az ICL Kft. nettó eszközeinek a nem ellenőrző
részesedésére jutó része, melyet a Csoport könyv szerinti értéken jelenít meg.
Nem ellenőrző részesedésre jutó eredmények
2024.12.31
2023.12.31
Iniciál Autóház Kft. nettó eszközei
1 882
1 839
Csoport részesedése %
60%
60%
Csoport részesedése a nettó eszközökből
1 050
1 015
Nem ellenőrző részesedésre jutó nettó eszközök
832
824
ICL Autó Kft. nettó eszközei
401
427
Csoport részesedése %
60%
60%
Csoport részesedése a nettó eszközökből
241
256
Nem ellenőrző részesedésre jutó nettó eszközök
160
171
Ebből az anyavállalat tulajdonosait illeti
1 291
1 271
Ebből a nem ellenőrző részesedést illeti
992
995
15. Hitelek, kölcsönök, kötvénytartozások és lízingkötelezettségek
A Csoport tevékenysége erőteljesen épül finanszírozási konstrukciókra. A Csoport egyes tagjai a következő típusú
hitelekkel rendelkeznek:
kötvény;
akvizíciós hitel;
beruházási hitel;
folyószámlahitel: (az általános napi likviditást biztosító hitel);
készletfinanszírozási hitel: a készletállományt finanszírozza az értékesítés realizálásáig;
fordított faktoring: a szállítók (jellemzően autógyártók) finanszírozására szolgáló finanszírozást szolgálja
gépjárműfinanszírozási hitel és lízing: gépjárműflottát finanszírozó konstrukciók
15.1. Hitelek és kölcsönök összetétele
A hitelek és kölcsönök egyenlege az alábbiak szerint alakul, megkülönböztetve a hosszú- és rövid lejáratú hiteleket:
2024.12.31
2023.12.31
Hosszú lejáratú
Kötvénytartozások
17 839
9 522
Hitelek és kölcsönök
10 324
5 660
ebből Beruházási, akvizíciós hitel
8 539
3 990
Fordított faktoring
4 364
-
Hosszú lejáratú összesen
32 527
15 182
Rövid lejáratú
Kötvénytartozások
161
288
Hitelek és kölcsönök
14 177
29 300
Beruházási hitel
1 284
454
Készletek finanszírozásához kapcs.
10 365
8 207
Egyéb
2 528
2 830
Fordított faktoring
32 105
17 809
Rövid lejáratú összesen
46 443
47 397
A Csoport az idegen forrásokat elsősorban abból a szempontból csoportosítja, hogy
az lízingekhez kapcsolódik-e (az IFRS 16 előírásai szerint), vagy
hitelekhez, kölcsönökhöz vagy szállítói faktoringhoz kapcsolódik, illetve
164
külön kategóriaként jeleníti meg a kötvénytartozásokat.
Továbbá aszerint is csoportosítja az idegen forrásokat, hogy kamatozó-e vagy sem az adott tétel. A kötelezettségek
amortizált bekerülési értéken szerepelnek a könyvekben.
15.2. Kötvénytartozások
A Csoport a következő kötvényekkel rendelkezik.
1. kötvény
A Növekedési Kötvény Program keretében kibocsátott kötvény a következő kiemelt jellemzőkkel bír:
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2030/I.
Kibocsátás dátuma
2020. szeptember 30.
ISIN kód
HU0000359476
Kibocsátott kötvények darabszáma
60
Kibocsátott kötvények névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
3 000 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
futamidő végén, egy összegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3%
EIR
2,8374%
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel (Ft)
3 041 551 573
A kötvény kalkulált effektív kamatlába amely használatával a kötvényhez köthető cash flow-k nettó jelenértéke
éppen nulla évi 2,8374%. Az effektív kamat tartalmazza a 45 mFt névértéken felül kapott összeget, valamint a
kötvényhez közvetlenül kapcsolódó közvetlen költségeket.
A kötvény becsült valós értéke a fordulónapon:
2024.12.31
2023.12.31
Könyv szerinti érték (mFt)
3 087
3 091
Valós érték különbözet (mFt)
(725)
(792)
Bevont forrás valós értéke (mFt)
2 362
2 299
A kötvények valós értékének meghatározásakor 8,70%-os (előző év: 8,37%) kamatot használt, melyet piaci
információk alapján becsült.
A Csoport a bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel használja a kalkulációi során, mely az amortizált
bekerülési értéknek felel meg.
A kötvény egyenlege:
2024
2023
Nyitó egyenleg
3 091
3 095
Kamat elszámolás korrekció
-
-
Kalkulált kamat
86
86
Törlesztés
(90)
(90)
Záró egyenleg
3 087
3 091
ebből rövid lejáratú rész
61
90
165
2. kötvény (zöld kötvény)
A Növekedési Kötvény Program keretében kibocsátott kötvény a következő kiemelt jellemzőkkel bír:
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény
2031/I.
Kibocsátás dátuma
2021. október 22.
ISIN kód
HU0000360664
Kibocsátott kötvények darabszáma
132
Kibocsátott kötvények névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
6 600 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
5. évtől évi 5 000 000 HUF,
futamidő végén 25 000 000 HUF
egy összegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3,00%
EIR
2,854%
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Bevont forrás csökkentve a közvetlen
költségekkel (Ft)
6 654 849 500
A kötvény kibocsátáshoz kapcsolódó források felhasználására vonatkozó feltételeket (ún. zöld finanszírozási
keretrendszer) a Társaság a honlapján közzéteszi.
A kötvény becsült valós értéke a fordulónapon:
2024.12.31
2023.12.31
Könyv szerinti érték (mFt)
6 711
6 719
Valós érték különbözet (mFt)
(1 529)
(1 654)
Bevont forrás valós értéke (mFt)
5 182
5 065
A kötvények valós értékének meghatározásakor 8,90%-os (előző év: 8,41%) kamatot használt, melyet piaci
információk alapján becsült.
A Csoport a bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel használja a kalkulációi során, mely az amortizált
bekerülési értéknek felel meg. A kötvény egyenlege:
2024
2023
Nyitó egyenleg
6 719
6 727
Tranzakciós költségek
-
-
Kalkulált kamat
190
189
Törlesztés
(198)
(198)
Záró egyenleg
6 711
6 719
ebből rövid lejáratú rész
81
198
166
3. kötvény (kifektetési kötvény)
A kibocsátott kötvény adatai:
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis Kifektetési Kötvény I.
Kibocsátás dátuma
2024. december 12.
ISIN kód
HU0000364526
Kibocsátott kötvények
darabszáma
20
Kibocsátott kötvények
névértéke
1 000 000
Összes névérték (EUR)
20 000 000
Bevont forrás összege (EUR)
20 000 000
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
6. évtől évi 4 000 000 EUR
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
4,45%
EIR
4,484%
Bevont forrás összege (Ft)
8 196 800 000
Bevont forrás csökkentve a
közvetlen költségekkel (F)
8 177 216 521
A Csoport a bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel használja a kalkulációi során, mely az amortizált
bekerülési értéknek felel meg. A kötvény egyenlege:
2024
Nyitó egyenleg
-
Kibocsátás során kapott összeg
8 197
Tranzakciós költségek
(20)
Kalkulált kamat
19
Törlesztés
-
Deviza átértékelési különbözet
5
Záró egyenleg
8 201
ebből rövid lejáratú rész
18
A kötvény valós értéke és könyv szerinti értéke közel azonos.
A Kötvénytartozások egy éven belül esedékes fizetendő tőketörlesztését, valamint a kamatát a Csoport az egyéb
rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek között mutatja ki.
2024
2023
AutoWallis NKP Kötvény 2030/I. kamatkötelezettség
61
90
AutoWallis NKP Kötvény 2031/I. kamatkötelezettség
81
198
AutoWallis Kifektetési kötvény I. kamatkötelezettség
18
-
Halasztott vételárral kapcsolatos rövidlejáratú kötelezettség (Nelson)
188
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek
160
476
167
15.3. zingkötelezettségek
2024.12.31
2023.12.31
Nyitó egyenleg
13 576
3 166
Akvizíció
1 892
8 407
Felvétel
10 235
6 177
Törlesztés
(7 523)
(4 563)
Átsorolás
(137)
-
Egyéb változás
(271)
389
Záró egyenleg
17 772
13 576
2024.12.31
2023.12.31
Lízing kötelezettségek
17 772
13 576
Ebből hosszú lejáratú
10 420
9 036
Ebből rövid lejáratú
7 352
4 540
Záró egyenleg
17 772
13 576
A Csoport lízing kötelezettségeket mutatja ki, mint lízingbevevő, amely autószalon, szerviz, parkoló és logisztikai
központ, valamint gépjárművek bérleti díjait tartalmazza. A lízing időtartama alatt a Csoport viseli a lízingelt
eszközzel kapcsolatos költségeket, és a lízing időtartamának lejáratát követően a lízingelt eszközt köteles
visszaszolgáltatni a lízingbe adónak.
Nincsenek olyan lényeges jövőbeli, a kötelezettség értékelésénél figyelembe nem vett kockázatok, amelyeknek a
Csoport kitett.
A lízing kötelezettségek kalkulációja során használt járulékos kamat függ a lízingek futam idejétől, devizájától,
konstrukciótól (fix vagy változó kamatozás), valamint a lízingelt eszköztől függően. Az ingatlanokhoz kapcsolódó
lízingdíjak inflációhoz kötöttek, míg a gépjárművekhez kapcsolódó fizetendő lízingdíjak lehetnek BUBOR,
EURIBOR alapúak vagy fixált.
Lízingek lényeges, különleges feltételeket nem tartalmaznak.
16. Céltartalékok
A céltartalékok között főként garanciális természetű az IAS 37 standard hatálya alá tartozó bizonyosságot nyújtó
garanciális kötelezettségek szerepelnek, melyek mind szervizelési szolgáltatáshoz köthetőek. A Csoport nem
azonosított egyedileg nagy értékű tételeket.
Garanciális
kötelezettség
Egyéb
céltartalékok
Leszerelési
kötelezettség
Összesen
2023. január 1-én
37
551
33
621
Céltartalék képzés
-
569
-
569
Céltartalék feloldás
(30)
(670)
-
(700)
Egyéb változás
(7)
4
(1)
(4)
2023. december 31-én
-
454
32
486
Céltartalék képzés
22
184
-
206
Céltartalék feloldás
-
(161)
-
(161)
Egyéb változás
-
6
2
8
2024. december 31-én
22
483
34
539
ebből hosszú lejáratú rész
99
34
133
ebből rövid lejáratú rész
22
384
-
406
A Csoport múltbeli tapasztalatok, valamint folyamatban lévő, várhatóan felmerülő fizetési kötelezettségek alapján
képez céltartalékot. Ezek a költségek várhatón 1-5 éven belül merülnek fel. Egyéb céltartalékok között 2024.12.31-
én a Csoport folyamatban lévő (jogi) vagy ügyekből várható jövőbeli kifizetésekre képez céltartalékot.
168
17. Fordított faktoringból származó kötelezettségek
A Csoport külön mutatja be a kamatozó és nem kamatozó fordított faktoringból származó kötelezettségeit, melyek
egyenlege az alábbiak szerint alakult:
2024.12.31
2023.12.31
Fordított faktoring miatti hosszú lejáratú kötelezettség
4 364
-
Ebből kamatozó állomány
4 364
-
Ebből nem kamatozó állomány
-
-
Fordított faktoring miatti rövid lejáratú kötelezettség
32 105
17 808
Ebből kamatozó állomány
22 827
11 674
Ebből nem kamatozó állomány
9 278
6 134
Összesen
36 469
17 808
A csoport a fenti szállítófinanszírozási megállapodásokkal rendelkezik. Ezek a megállapodások szerződéses
feltételektől ggően meghatározott időszak leteltéig kamatmentes kötelezettségek, az időszak lejárta után
kamatozóvá válnak. (lásd: X.2.3 pontban). A Csoport a megállapodáshoz kapcsolódó szállítói kötelezettséget
kivezeti a könyveiből.
18. Szállítótartozások, vevőktől kapott előlegek
A szállítói tartozások a napi ködéshez kötődnek és általában maximum 90 napos határidőre fizetendőek. A
megbontás abból a szempontból, hogy kötődik-e a tétel devizához a következő:
2024.12.31
2023.12.31
Szállítótartozások
Forintban
4 793
8 458
Devizában
18 834
16 575
Összesen
23 627
25 033
A szállítótartozások valós értéke megközelítőleg megegyezik a könyv szerinti értékkel.
A vevőktől kapott előlegek / szerződéses kötelezettségek egyenlegében bekövetkező változást az alábbi tábla
szemlélteti:
Szerződéses kötelezettségek
2024.12.31
2023.12.31
Január 1-én
3 394
8 365
Állományváltozás
1 297
(4 971)
December 31-én
4 691
3 394
Az állományváltozás növekedés 2024-ben főleg az akvizíciókkal magyarázható. (+991 millió Ft)
19. Nyereségadó követelések, kötelezettségek
A Csoport szempontjából nyereségadó a társasági adó, a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék. A többi
adókötelezettség az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között jelenik meg.
Nyereségadó kötelezettségek
2024.12.31
2023.12.31
Társasági adó
108
479
Iparűzési adó
102
189
Innovációs járulék
76
112
Nyereségadó kötelezettségek összesen
286
780
A Csoport a tárgyidőszakban kimutat 460 millió Ft nyereségadó követelést is (előző időszak: 98 millió Ft).
169
20. Egyéb hosszú és egyéb rövid lejáratú kamat terhet nem viselő
kötelezettségek
Hosszú lejáratú kötelezettségek
2024.12.31
2023.12.31
Halasztott bevétel – állami támogatás
333
293
MRP kötelezettség
132
-
Részesedés opció miatti kötelezettség
700
-
Egyéb kamatterhet nem viselő kötelezettség
49
52
Nyerségadó kötelezettségek összesen
1 214
345
A halasztott bevételek állami támogatásokhoz kapcsolódó halasztott bevétel a kapcsolódó eszköz
értékcsökkenésével arányosan kerül feloldásra.
Az MRP kötelezettség soron az MRP VI programhoz kapcsolódó kötelezettség kerül kimutatásra, mivel a program
pénzeszközben teljesített részvényalapú juttatás.
A részesedés opció miatti kötelezettség soron az NC Auto s.r.o akvizíciója során tött opciós kötelezettség kerül
kimutatásra.
Rövid lejáratú kötelezettségek
2024.12.31
2023.12.31
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
3 358
2 037
Passzív időbeli elhatárolások
7 309
8 447
Bevételek passzív időbeli elhatárolása
2 367
4 065
Költségek ráfordítások passzív időbeli elhatárolása
4 942
4 382
Egyéb kamatterhet nem viselő kötelezettségek
2 278
2 245
Rövid távú munkavállalói juttatások
973
648
Egyéb munkavállalói juttatások
4
3
Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
1 301
1 594
- ebből gépjárművekre vonatkozó visszavásárlási kötelezettség
320
386
- faktoring kötelezettség
-
87
- egyéb rövid lejáratú kötelezettség
981
1 122
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
12 945
12 730
Egyéb adó és járulék kötelezettségek között a Csoport ÁFA, kiskereskedelmi adó, cégautó adó, valamint a
munkabéreket terhelő járulék kötelezettségeket mutatja ki.
A bevételek passzív időbeli elhatárolása legjelentősebb tételei az importőri tevékenységhez kapcsolódó tárgyévi
értékesítései után adandó támogatásokat, bónuszokat tartalmazzák. Költségek passzív időbeli elhatárolása soron
tárgyévi eredményt terhelő még nem számlázott költségek (igénybe vett szolgáltatások) jelennek meg.
A különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között szerepelt, mint jelentős tétel:
- gépjárművekre vonatkozó visszavásárlási kötelezettség. Ezekre a járművekre a Csoport a gépjármű
értékesítési szerződéseiben visszavásárlási kötelezettséget vállalt, és a visszavásárlás a jövőben
valószínű.
- Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között jelentős tétel 2024-ben és 2023-ban sincs.
IX. Kockázatkezeléssel kapcsolatos közzétételek
A Csoport a bízott vagyon kezelése során úgy jár el, hogy a tulajdonosok számára biztosított legyen az
értékmaximalizálás. Ennek során a következő szempontokat követi:
- törekszik arra, hogy a Csoport folyamatos működése minden körülmények között biztosított legyen;
- optimális tőke-hitel arány kialakítására törekszik akként, hogy tőkeköltséget megfelelő szinten tartsa.
170
A Csoportnak tőkeszerkezete az iparági átlagnak megfelel, számszerűen meghatározott tőke-hitel arányt mint
célt – a Csoport nem tűzött ki. A Csoport nettó adósság állománya a következőképpen alakult:
Megnevezés
2024
2023
Hosszú lejáratú kötvénytartozás
17 711
9 522
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök
10 324
5 660
Hosszú lejáratú kötelezettségek lízingekből
10 420
9 036
Halasztott vételárral kapcsolatos hosszú lejáratú kötelezettség
-
187
Egyéb hosszú lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek
1 214
345
Hosszú lejáratú fordított faktoringból származó kötelezettségek -
kamatozó állomány
4 364
-
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
3 812
3 284
Készletek finanszírozásához kapcsolódó hitelek
10 365
8 207
Rövid lejáratú kötelezettségek lízingekből
7 352
4 540
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
- kamatozó állomány
22 827
11 674
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek
288
476
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
- nem kamatozó állomány
9 278
6 134
Kötelezettségek összesen
97 955
59 065
- Passzív időbeli elhatárolások
(1 214)
(345)
- Opció miatti kötelezettség
(700)
-
- Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
(24 422)
(13 097)
Nettó Adósság
71 619
45 623
A Csoport tevékenységei által az alábbi pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
a) piaci kockázat, amely a következő elemekből áll;
árfolyamkockázat,
kamatkockázat,
b) hitelezési kockázat;
c) likviditási kockázat.
1. Piaci kockázat
A kockázatkezelést a központi treasury végzi. A Csoport egyes vállalatai szintjén önálló kockázatkezelési csoport
nincsen, ilyen jogcímen jellemzően nem köt ügyleteket.
Árfolyamkockázat annak a kockázata, hogy a devizaárfolyamok változásai miatt a jövőbeli kereskedelmi
tranzakciókból származó cash flow-k, illetve a mérlegben megjelenített eszközök és kötelezettségek valós értéke
ingadozni fognak.
A Csoport külföldi devizában is folytat tevékenységet, ami magában hordozza a devizaárfolyamok, különösen az
euró árfolyamának változásából adódó kockázatot. A Csoport devizaváltozásoknak való kitettsége az összes bbi
deviza esetében nem jelentős. A lent bemutatott kockázati hatás a vevőkkel, szállítókkal, fordított faktoring miatti
kötelezettségekkel és készletfinanszírozáshoz kapcsolódó hitelekkel és a lízingkötelezettséggel kapcsolatos.
Az alábbi táblázatok mutatják az EUR árfolyamok lehetséges ltozásaira vonatkozó érzékenységet, minden egyéb
tényező változatlansága mellett. A Csoport nettó eszköz értékére gyakorolt hatás a pénzügyi eszközök és
kötelezettségek valós értékében bekövetkezett változások következménye. A nettó eszközértékre gyakorolt hatás
az eredmény változására vezethető vissza, a kapcsolódó adóhatás nem jelentős.
171
Változás az EUR
árfolyamban
Hatás a nettó
eszközértékre/Adózás
utáni eredményre
Hatás a nettó
eszközállományra (%)
2023.12.31
+1%
(334)
-0,666%
+5%
(1 668)
-3,329%
+10%
(3 336)
-6,659%
-1%
334
0,666%
-5%
1 668
3,329%
-10%
3 336
6,659%
2024.12.31
+1%
(598)
-0,954%
+5%
(2 990)
-4,768%
+10%
(5 980)
-9,537%
-1%
598
0,954%
-5%
2 990
4,768%
-10%
5 980
9,537%
A Csoport kamatkockázata a hitelekből és a lízingekből adódik. A Csoport a változó kamatozású hitelek és lízingek
miatt cash flow kamatkockázatnak van kitéve.
Az alábbi táblázat bemutatja a hitelek és kölcsönök érintett részének lehetséges kamatváltozásaira való
érzékenységet. A kölcsönkamatok változásának hatása, más tényezők változatlansága mellett a Csoport adózás
előtti eredményét az alábbiak szerint befolyásolja. A nettó eszközértékre gyakorolt hatás az eredmény változására
vezethető vissza. A kapcsolódó adóhatás nem jelentős.
Növekedés vagy
csökkenés
Hatás a nettó
eszközértékre/Adózás
utáni eredményre
Hatás az adózás
előtti
eredményre (%)
2023.12.31
+1%
(29)
-0,243%
+5%
(145)
-1,217%
+10%
(290)
-2,434%
-1%
29
0,243%
-5%
145
1,217%
-10%
290
2,434%
2024.12.31
+1%
(24)
-0,262%
+5%
(119)
-1,308%
+10%
(238)
-2,616%
-1%
24
0,262%
-5%
119
1,308%
-10%
238
2,616%
2. Hitelezési kockázat
Hitelezési kockázat pénzeszközökből és pénzeszköz-egyenértékesekből, származékos pénzügyi
instrumentumokból, bankoknál és pénzintézeteknél elhelyezett betétekből, valamint a kiskereskedelmi vevőkkel
szembeni hitelezési kitettségekből származik, beleértve a kintlévőségeket és azokat a tranzakciókat, amelyekre a
társaság kötelezettséget vállalt. Ha független hitelminősítő nem kerül bevonásra, a vevő hitelképességét a pénzügyi
helyzet, a múltbéli tapasztalatok és az egyéb tényezők figyelembevételével a Csoport határozza meg. Az egyéni
kockázati korlátok belső vagy külső minősítések alapján, leányvállalati, valamint anyavállalati vezetőség által
meghatározott korlátoknak megfelelően kerülnek megállapításra. A Csoport a hitelkeretek felhasználását
rendszeresen figyelemmel kíséri. A pénzügyi instrumentumok esetén eredményben elszámolt értékvesztések
mozgását a következő táblázat tartalmazza:
172
képzés (visszaírás)
2024
2023
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
3
(2)
Vevőkövetelések
142
53
Egyéb követelések
3
(3)
Nettó befektetés lízingbe (lízingkövetelések)
(92)
112
56
160
A hitelezési kockázat kezelése egyedi társaságok szintjén történik. A helyi társaságok feladata, hogy a szokásos
fizetési és szállítási feltételek felajánlását megelőzően az új ügyfeleikkel kapcsolatban felmerülő hitelezési
kockázatot kezeljék és elemezzék. A követelésekkel kapcsolatosan a kitettség a teljes követelés egyenleg, amelyet
a bankgarancia csökkenthet bizonyos helyzetekben (lásd X.2. megjegyzést).
A pénzügyi instrumentumok esetén elszámolt értékvesztések mozgását a következő táblázat mutatja
2024
Pénz- és
pénzeszköz
egyenértékesek
Vevőkövetelések
Egyéb
követelések
Nettó befektetés
lízingbe
Nyitó egyenleg január 1-jén
6
174
3
112
Képzés (visszaírás)
3
141
3
(52)
Kivezetés
-
(16)
-
-
Árfolyamkülönbözet
-
1
-
-
Záró egyenleg december 31-én
9
300
6
60
2023
Pénz- és
pénzeszköz
egyenértékesek
Vevőkövetelések
Egyéb
követelések
Nettó befektetés
lízingbe
Nyitó egyenleg január 1-jén
8
219
6
-
Képzés (visszaírás)
(2)
55
(3)
114
Kivezetés
-
(98)
-
(2)
Árfolyamkülönbözet
-
(2)
-
-
Záró egyenleg december 31-én
6
174
3
112
3. Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport nehézségekbe ütközik a pénzeszköz vagy más pénzügyi
eszköz átadásával rendezendő pénzügyi kötelezettségekkel kapcsolatos kötelmek teljesítése során.
A cash flow előrejelzés mind leányvállalati, mind Csoport szinten is készül, mely során figyelemmel kíséri a Csoport
likviditási követelményeinek teljesítésére vonatkozó gördülő előrejelzéseket a működéshez szükséges megfelelő
pénzeszköz állomány biztosítása érdekében, miközben a le nem hívott hitelkeretek (lásd X.2.3 megjegyzést)
vonatkozásában mindenkor elegendő mozgásteret tart fenn annak érdekében, hogy a Csoport ne lépje l
hitelkereteit, illetve (adott esetben) teljesíteni tudja a kötelezettségeit. Ehhez kapcsolódóan a Csoport közzétett egy
a kötelezettségek lejárataival kapcsolatos elemzést (lásd következő megjegyzés).
A fordított faktoringgal kapcsolatos megállapodások likviditási kockázatra és finanszírozási cash flow-ra gyakorolt
hatása jelentős lehet, amennyiben ezen kötelezettségek jelentősek, valamint egy pénzügyi intézménynél
koncentrálódnak, egy beszállítói kör helyett. A Csoport függővé válhat például ezen megállapodás fizetési
feltételeinek módosításától.
A likviditási kockázathoz kapcsolódóan koncentrációs kockázat keletkezhet akkor, ha több szerződő fél folytat
hasonló üzleti tevékenységet ugyanabban a földrajzi régióban, vagy olyan gazdasági jellemzőkkel rendelkeznek,
amelyek miatt a szerződéses kötelezettségeik teljesítésére való képességüket a gazdasági, politikai vagy egyéb
feltételek változásai hasonlóan érintik. Mindez a Csoport teljesítményének relatív érzékenységét mutatja az adott
iparágat érintő fejleményekre.
173
A túlzott kockázatkoncentráció elkerülése érdekében a Csoport irányelvei és eljárásai konkrét iránymutatásokat
tartalmaznak, a diverzifikált portfólió fenntartása érdekében. A hitelkockázatok azonosított koncentrációit ennek
megfelelően ellenőrzik és kezelik.
3.1 Lejárati elemzés
Az alábbi táblázatok foglalják össze a Csoport pénzügyi telezettségeinek lejárati szerkezetét a nem diszkontált
szerződéses kifizetések alapján:
2024. december 31-én
1 és 12 hónap
között
esedékes
1-5 év között
esedékes
5 éven túl
esedékes
Összesen
Hitelek, kölcsönök,
kötvénytartozás
13 064
17 576
14 990
45 630
Lízingkötelezettségek
6 592
12 024
-
18 616
Szállítótartozások
23 627
-
-
23 627
Különféle egyéb kötelezettségek
33 674
5 427
-
39 101
Összesen
76 957
35 027
14 990
126 974
2023. december 31-én
1 és 12 hónap
között
esedékes
1-5 év között
esedékes
5 éven túl
esedékes
Összesen
Hitelek, kölcsönök,
kötvénytartozás
12 708
7 097
11 253
31 058
Lízingkötelezettségek
5 075
8 849
18
13 942
Szállítótartozások
25 033
-
-
25 033
Különféle egyéb kötelezettségek
20 296
240
-
20 536
Összesen
63 112
16 186
11 271
90 569
X. Egyéb közzétételek
1. Szegmensek szerinti jelentés
A Csoport szegmensek szerinti jelentését a menedzsment teljesítménymérésének logikája alapján határozta meg.
Az egyes szegmensek az üzleti területre épülnek, a szegmensek egymástól elkülöníthetők, egymásnak
értékesítéseket is végeznek, azonban ezen értékesítések a konszolidáció során kiszűrésre kerülnek. A Csoport a
következő szegmenseket különíti el:
nagykereskedelmi szegmens;
kiskereskedelmi szegmens;
mobilitási szolgáltatási szegmens
A szegmensek eredményét a Csoport menedzsmentje a működési eredmény szintjéig követi elkülönítve.
A Csoport a szegmensekre vonatkozó információkat úgy mutatja be, ahogy azokat az AutoWallis Nyrt. legfőbb
működési döntéshozói (a továbbiakban „CODM”) rendszeresen vizsgálják. A Csoport CODM-ként a vezérigazgatót
és az Igazgatóságot azonosította, mivel ők a felelősek az erőforrások működési szegmensek közötti elosztásáért,
és a működési, illetve pénzügyi teljesítmények értékeléséért. A beszámolóban bemutatott szegmensek bevételei
és ráfordításai az adott üzletághoz tartozó konszolidált leányvállalatok számait tartalmazzák, így tartalmaznak külső
ügyfelektől származó és szegmensek közötti bevételeket és ráfordításokat is. Ez utóbbiakat a rsaság a
konszolidált levezetésben a kiszűrések részben külön bemutatja. A szegmensekhez nem rendelhető Társaságok
(pl. holdingközpont) pénzügyi információ ráosztással szerepelnek az egyes működési szegmensek pénzügyi
információiban.
A jelen kiegészítő megjegyzésben bemutatott információk azokat az információkat tartalmazzák, amelyek a CODM
számára rendszeresen rendelkezésre állnak. Ennek megfelelően a Csoport eszközökre és kötelezettségekre nem
mutat be szegmensenkénti részletes megbontást, mivel a CODM azokat nem követi nyomon rendszeresen
szegmensek szintjén.
174
2024. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
adatok millió forintban
Nagykereskedelem
szegmens
Kiskereskedelem
szegmens
Mobilitás
szegmens
Szegmensek
összesen
Módosítások és
kiszűrések
Konszolidált
Árbevétel
Külső vevők
218 922
171 113
8 425
398 460
0
398 460
Szegmensek közötti, és szegmensen belüli
29 465
9 040
1 068
39 573
(39 573)
0
Árbevétel összesen
248 387
180 153
9 493
438 033
(39 573)
398 460
Bevételek/(ráfordítások)
Anyagköltség
(306)
(9 280)
(507)
(10 093)
21
(10 071)
Igénybevett szolgáltatások
(19 129)
(6 163)
(3 639)
(28 931)
6 098
(22 832)
Eladott áruk beszerzési értéke
(209 665)
(147 220)
(1 331)
(358 216)
31 137
(327 079)
Személyi jellegű ráfordítások
(6 327)
(10 921)
(2 436)
(19 685)
144
(19 541)
Értékcsökkenés és amortizáció
(1 433)
(3 029)
(2 254)
(6 716)
1 037
(5 678)
Goodwill értékvesztés
0
0
0
0
0
0
Részesedés társult vállalkozás
nyereségéből
511
(73)
0
438
0
438
Kamatbevételek
1 376
864
2 337
4 578
(1 532)
3 046
Kamatráfordítások
(2 673)
(2 974)
(1 769)
(7 416)
2 142
(5 274)
Szegmens adózás előtti eredmény
7 565
1 366
-84
8 847
249
9 097
Szegmens EBITDA
11 992
6 352
3 458
21 802
-1 627
20 175
Eszközök összesen
68 252
119 573
25 938
213 764
-9 198
204 566
Kötelezettségek összesen
53 553
82 741
23 075
159 370
-17 699
141 671
Egyéb közzétételek
Befektetések társult vállalkozásba
-
-
-
-
-
-
Befektetések közös vállalkozásba
2 972
3
-
2 975
-
2 975
175
A Csoport szegmens eredménye 2023. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
adatok millió forintban
Nagykereskedelem
szegmens
Kiskereskedelem
szegmens
Mobilitás
szegmens
Szegmensek
összesen
Módosítások és
kiszűrések
Konszolidált
Árbevétel
Külső vevők
217 268
142 818
6 182
366 267
0
366 267
Szegmensek közötti, és szegmensen belüli
23 661
8 006
573
32 241
(32 241)
0
Árbevétel összesen
240 929
150 824
6 755
398 508
(32 241)
366 267
Bevételek/(ráfordítások)
Anyagköltség
(275)
(7 722)
(296)
(8 294)
420
(7 874)
Igénybevett szolgáltatások
(15 108)
(6 258)
(2 507)
(23 873)
5 971
(17 902)
Eladott áruk beszerzési értéke
(205 698)
(122 700)
(2 087)
(330 485)
25 167
(305 318)
Személyi jellegű ráfordítások
(4 768)
(8 626)
(1 483)
(14 877)
(34)
(14 911)
Értékcsökkenés és amortizáció
(1 587)
(1 493)
(1 310)
(4 389)
(63)
(4 452)
Goodwill értékvesztés
0
0
0
0
0
0
Részesedés társult vállalkozás nyereségéből
1 070
0
0
1 070
0
1 070
Kamatbevételek
1 988
1 215
1 758
4 961
(1 641)
3 320
Kamatráfordítások
(3 013)
(2 836)
(1 899)
(7 747)
1 484
(6 263)
Szegmens adózás előtti eredmény
10 202
2 041
(1 217)
11 026
902
11 928
Szegmens EBITDA
12 467
5 323
2 004
19 794
(89)
19 705
Eszközök összesen
102 517
82 971
23 603
209 091
(57 143)
151 948
Kötelezettségek összesen
58 771
54 036
19 628
132 435
(30 596)
101 839
Egyéb közzétételek
Befektetések társult vállalkozásba
0
0
0
0
0
0
Befektetések közös vállalkozásba
2 888
0
0
2 888
0
2 888
176
A Csoport befektetett eszközeinek országonkénti megbontását a következő táblázat tartalmazza:
2024
2023
Magyarország
45 100
44 340
Szlovénia
11 027
6 001
Horvátország
59
155
Csehország
16 931
-
Befektetett eszközök összesen
73 117
50 496
Információ jelentős vevőkről
A Csoportnak nincs olyan külső vevője, amellyel kapcsolatban a konszolidált árbevétel 10%-a feletti árbevételt
realizál.
177
2. Pénzügyi instrumentumokkal kapcsolatos közzétételek
2.1. Pénzügyi instrumentumok besorolása
2024. december 31-én
Eredménnyel
szemben valós
értéken értékelt
Egyéb átfogó
eredménnyel szemben
valós értéken értékelt
Amortizált bekerülési
értéken értékelt pénzügyi
eszközök, pénzügyi
kötelezettségek
Könyv szerinti érték
Valós érték
Pénzügyi eszközök
Befektetések adósságinstrumentumokba
-
-
-
-
-
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
2
-
2
2
Nettó befektetés lízingbe
-
-
14 099
14 099
14 099
Kölcsönkövetelések
-
-
11
11
11
Vevőkövetelések, és faktoring követelések
-
-
18 345
18 345
18 345
Egyéb követelések*
-
-
2 175
2 175
2 175
Egyéb pénzügyi eszközök
208
-
112
320
320
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek
-
-
24 422
24 422
24 422
Összesen
208
2
59 165
59 375
59 375
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvénytartozások
-
-
17 999
17 999
15 745
Hitelek és kölcsönök
-
-
24 502
24 502
24 502
Lízingtartozások
-
-
17 771
17 771
17 771
Szállítótartozások
-
-
23 627
23 627
23 627
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
-
-
36 469
36 469
36 469
Egyéb kötelezettségek*
756
-
1 241
1 997
1 997
Összesen
756
-
121 609
122 365
120 111
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő
egyenlegek
178
2023. december 31-én
Eredménnyel
szemben valós
értéken értékelt
Egyéb átfogó
eredménnyel szemben
valós értéken értékelt
Amortizált bekerülési
értéken értékelt pénzügyi
eszközök, pénzügyi
kötelezettségek
Könyv szerinti érték
Valós érték
Pénzügyi eszközök
Befektetések adósságinstrumentumokba
-
-
-
-
-
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
2
-
2
2
Nettó befektetés lízingbe
-
-
12 143
12 143
12 143
Kölcsönkövetelések
-
-
7
7
7
Vevőkövetelések, és faktoring követelések
-
-
15 938
15 938
15 938
Egyéb követelések*
-
-
935
935
935
Egyéb pénzügyi eszközök
28
-
108
136
136
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek
-
-
13 097
13 097
13 097
Összesen
28
2
42 228
42 258
42 258
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvénytartozások
-
-
9 810
9 810
7 364
Hitelek és kölcsönök
-
-
17 151
17 151
17 151
Lízingtartozások
-
-
13 576
13 576
13 576
Szállítótartozások
-
-
25 033
25 033
25 033
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
-
-
17 808
17 808
17 808
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek*
398
-
1 571
1 969
1 969
Összesen
398
-
84 949
85 347
82 901
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő
egyenlegek
179
2.2. Valós érték hierarchia
A valós értéken értékelt pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós érték hierarchiában elfoglalt helye a
következők szerint alakult a bemutatott időszakokban:
2024. december 31-én
1. szint
2. szint
3. szint
Pénzügyi eszközök
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
-
2
Egyéb pénzügyi eszközök
-
208
-
Összesen
-
208
2
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvények
-
-
15 745
Egyéb rövid- és hosszú lejáratú kötelezettségek*
-
56
700
Összesen
-
56
700
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő egyenlegek
2023. december 31-én
1. szint
2. szint
3. szint
Pénzügyi eszközök
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
-
2
Egyéb pénzügyi eszközök
-
28
-
Összesen
-
28
2
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvények
-
-
7 364
Egyéb rövid- és hosszú lejáratú kötelezettségek*
-
23
375
Összesen
-
23
375
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő egyenlegek
A derivatív ügyletek esetében a pénzintézet által megadott határidős árfolyamok alapján határozta meg a Csoport
a valós értéket. A Csoport a követelés és kötelezettség jellegű tételeknél a könyv szerinti értéket tekintette a valós
értéknek, mivel nem voltak olyan szerződéses feltételek, amelyek a valós értéket a könyv szerinti értéktől
eltérítenék. A kötvények valós értékének meghatározásával kapcsolatos részletek az VIII.15.2 alatt kerülnek
bemutatásra.
180
2.3. Hitelek és kölcsönök
A szerződéses keretek, illetve egyenlegek alakulása és főbb feltételeik alakulása 2024. december 31-re vonatkozóan a következő:
Hiteltípus
Hitel (keret)
összege (e
HUF)
Ügyleti kamat
Lejárat
2024.12.31
egyenleg
(m HUF)
Akvizíciós hitel
1 722
piaci
2029.06.29
1 553
Beruházási projekt hitel
11 102
0%-tól 7,31%-ig
2025.08.25 és 2038.06.30 között
8 159
Folyószámla hitel (HUF)
2 580
1 havi BUBOR + 1%-tól 1,25%-ig
2025.06.13 és 2026.01.31 között
737
Folyószámla hitel (EUR)
70
1 havi EURIBOR + 2,15%
2025.06.27
-
Folyószámla hitel (CZK)
978
1 havi PRIBOR + 0,95%
2025.06.30
-
Fordított faktoring (HUF)
12 920
1 v 3 havi BUBOR + 1%-2,5%
2025.01.06 és 2025.12.07 között
7 950
Fordított faktoring (EUR)
37 712
1, 2 vagy 3 havi EURIBOR + 1,45%-4,45%
2025.12.31 és 2026.04.30 között
20 344
Fordított faktoring (CZK)
16 153
3havi PRIBOR + 1%-5%
határozatlan
8 174
Készletfinanszírozási hitel (HUF)
11 475
1 vagy 3 havi BUBOR + 1%-5%
2025.07.12 és 2025.12.07 között
4 462
Készletfinanszírozási hitel (EUR)
23 888
1 vagy 6 havi EURIBOR + 1%-2,5%
2025.05.16 és 2025.12.31 között
5 637
Készletfinanszírozási hitel CZK
929
3havi PRIBOR + 1%-5%
határozatlan
267
Egyéb hitel
7 581
1 vagy 3 havi BUBOR vagy EURIBOR + 1%-2,65%
2026.05.31 és 2027.06.30 között
3 688
2023. december 31-re vonatkozóan:
Hiteltípus
Hitel (keret)
összege (e HUF)
Ügyleti kamat
Lejárat
2023.12.31
egyenleg
(M HUF)
Beruházási projekt hitel
5 575 748
0%-tól 12,85%-ig
2024.12.31 és 2037.09.30 között
4 444
Folyószámla hitel (HUF)
2 380 000
1 havi BUBOR + 1%-tól 1,3%-ig
2024.01.31. és 2024.11.09 között
93
Folyószámla hitel (EUR)
1 787 583
6 havi EURIBOR + 1%-tól 1 havi EURIBOR + 2,15%-ig
2024.05.15 és 2024.12.22 között
-
Fordított faktoring (HUF)
18 233 000
1 v 3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 1%-2,5%
2024.11.30 és 2024.01.09 között
7 518
Fordított faktoring (EUR)
31 005 180
1 v 3 havi EURIBOR + retail forgalomtól függően 1,5%-2,95%
2024.06.28 és 2025.04.28 között
10 290
Készletfinanszírozási hitel (HUF)
10 655 000
3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 1%-5%
2024.02.28 és 2027.06.30 között
3 302
Készletfinanszírozási hitel (EUR)
25 956 233
1 havi EURIBOR + retail forgalomtól függően 0%-4,45%
2024.06.30 és 2025.05.31 között
4 905
Egyéb hitel
4 626 636
0% - 1 havi BUBOR + 2,25%
2024.03.31 és 2037.09.30 között
4 407
181
2.4. Fedezettel biztosított kötelezettségek (Bankgaranciák)
A hitelek fedezettel biztosított kötelezettséget (banki- és jelzáloghiteleket) is magukban foglalnak. A banki hitelek
fedezetéül a Csoport tulajdonában lévő adott finanszírozáshoz kapcsolódó ingatlanok, illetve gépjárművek
szolgálnak.
Egyes forgóeszköz finanszírozási hitelekhez kapcsolódóan az adott leányvállalatoknak minimum tőkemegfelelési,
illetve készletforgási mutatókat, mint hitel kovenánsokat tartalmaz a szerződés.
A Csoportra vállalt bankgaranciák – amelyek a mérlegben közvetlenül nem jelennek meg – a következők:
Hiteltípus
Keret összege
Deviza
Bankgarancia díj
Bankgarancia (millió Ft)
8 019
HUF
0,01%-tól 1,50%
Bankgarancia (millió EUR)
155
EUR
0,08%-tól 1,15%
2023. december 31-re vonatkozóan:
Hiteltípus
Keret összege
Deviza
Bankgarancia díj
Bankgarancia (millió Ft)
1 209
HUF
0,21%-tól 1,71%
Bankgarancia (millió EUR)
146
EUR
0,75%-tól 1,35%
3. Üzleti kombinációkkal kapcsolatos közzétételek
2024. évi üzleti kombinációk
3.1. NC Auto s.r.o
A Csoport 2024. július 1-jén lezárta a cseh NC Auto s.r.o megvásárlását, melynek során az AutoWallis Nyrt 80%-
os tulajdonrészt szerzett. A tranzakciónak köszönhetően a csoport három BMW márkakereskedésen keresztül
belépett a cseh autókiskereskedelmi piacra. Az NC Auto s.r.o 80 százalékos üzletrészének vételára 3 046 millió
forint. A maradék 20 százalékos üzletrész kapcsán a Csoportnak vételi, valamint az eladónak eladási opciója van,
mely 2026-tól lehívható és a Csoport tervei alapján valamelyik fél lehívja a jogot. Az IAS 32 alapján nettó
eszközérték a nem ellenőrző részesedésre nem kerül allokálásra, a teli opció valós értéke, mint vételárrész került
figyelembevételre a Goodwill számítás során.
A megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értéke a következőképpen alakul:
adatok millió Ft-ban
Valós érték
Ingatlanok, gépek, berendezések
1 869
ROU eszközök
1 826
Egyéb immateriális eszközök
22
Áruk
2 659
Vevőkövetelések
380
Aktív időbeli elhatárolások
443
Egyéb követelések
4
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
1 219
Lízingkötelezettségek
(1 826)
Halasztott adó kötelezettségek
(94)
Vevőtől kapott előlegek
(317)
Szállítótartozások
(4 588)
Jövedelemadó kötelezettség
(9)
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
(130)
Passzív időbeli elhatárolások
(239)
Egyéb kamatterhet nem viselő kötelezettségek
(104)
Azonosított nettó eszközérték
1 115
Vételár (valós értéken)
3 046
Halasztott ellenérték (Vételi opció)
700
Goodwill
2 631
A vevőkövetelésekre nem került jelentős értékvesztés elszámolásra. A goodwill a Csoport a cseh kiskereskedelmi
piacon történő megjelenéséhez, valamint csoporton belüli szinergiák várható eléréséhez rendelhető hozzá. A
goodwill összege nem levonható adószempontból.
182
Az akvizíció után a rsaság összesen 10 301 millió Ft árbevételt realizált és adózott eredmény szinten 154 millió
Ft veszteséget ért el 2024. év végéig.
3.2. Milan Král csoport
A Csoport 2024. december 18-án lezárta a cseh Milan Král Csoport akvizícióját, mellyel az Autowallis Nyrt. 100%-
os tulajdonrészt szerzett a Milan Král Holding a.s.-ben és ezáltal annak leányvállalataiban: ACR Auto, a.s., Milan
Král a.s., MK KAR-LAK s.r.o., MK správni spolecnost s.r.o., MNC Auto a.s. Ezzel a felvásárlással a csoport tovább
erősítette cseh autókiskereskedelmi pozícióját újabb márkák és új tevékenységek bevonásával portfóliójába. A
Milan Král Holding a.s. 100 százalékos üzletrészének várható vételára 910 millió CZK (14 851 millió Ft).
A megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értékének meghatározása mérlegkészítéskor folyamatban van,
az előzetes értékelés alapján a következőképpen alakul:
adatok millió Ft-ban
Valós érték
Ingatlanok, gépek, berendezések
13 796
Egyéb immateriális eszközök
9
Kölcsönkövetelések
3
Készletek
6 830
Vevőkövetelések
603
Jövedelemadó követelés
9
Aktív időbeli elhatárolások
730
Egyéb követelések
755
Egyéb pénzügyi eszközök
194
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
4 088
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök
(3 194)
Fordított faktoringból származó hosszú lejáratú
kötelezettségek
(1 718)
Halasztott adó kötelezettségek
(1 178)
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
(477)
Készletek finanszírozásához kapcsolódó hitelek
(266)
Fordított faktoringból származó rövid lejáratú
kötelezettségek
(2 776)
Vevőtől kapott előlegek
(549)
Szállítótartozások
(1 766)
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
(449)
Céltartalékok
(21)
Passzív időbeli elhatárolások
(127)
Egyéb kamatterhet nem viselő kötelezettségek
(232)
Azonosított nettó eszközérték
14 264
Vételár (valós értéken)
14 851
Goodwill
587
A vevőkövetelésekre nem került jelentős értékvesztés elszámolásra. A goodwill a Csoport a cseh kiskereskedelmi
piacon történő megjelenéséhez, valamint csoporton belüli szinergiák várható eléréséhez rendelhető hozzá. A
goodwill összege nem levonható adószempontból.
Az akvizíció után a Milan Král Holding a.s és leányvállalatai összesen 1 274 millió Ft árbevételt realizáltak és adózott
eredmény szinten 46 millió Ft nyereséget értek el 2024. év végéig.
Amennyiben a fenti üzleti kombinációk (NC Auto s.r.o és Milan Král Csoport) 2024. január 1-én valósultak volna
meg, a Csoport árbevétele becslés alapján körülbelül 453 milliárd forint lett volna, az eredménye pedig 9,1 milliárd
forint körül alakult volna.
183
2023. évi üzleti kombinációk
3.3. Nelson
A Csoport 2022. november 8-án adásvételi szerződést kötött a Nelson Csoport flottakezelési üzletágának
megvásárlására. Az akvizícióval a Csoport tovább bővítette szolgáltatási tevékenységét a flottakezelési piacon. A
tranzakció teljes mértékben készpénzben kerül kiegyenlítésre a következő ütemezéssel:
adatok millió Ft-ban
Valós érték (m Ft)
Készpénzben fizetett vételár
2 579
Halasztott vételár I. (2023.05.31-én esedékes)
128
Halasztott vételár II. (2024.05.31-én esedékes)
164
Összesen
2 871
A tranzakció 2023 január 27-én zárult, a megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értéke következőképpen
alakult a tranzakció időpontjára vonatkozóan:
adatok millió Ft-ban
Valós érték
Ingatlanok, gépek, berendezések
273
Lízingbe adott járművek
1 558
ROU eszközök
264
Immateriális eszközök
47
Lízingkövetelések
9 392
Halasztott adó eszközök
32
Egyéb eszközök
364
Vevőkövetelések
24
Egyéb követelések
-
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
527
Hitelek, kölcsönök
(2 892)
Halasztott adó kötelezettségek
(249)
Lízingkötelezettségek
(5 562)
Egyéb kötelezettségek
(386)
Szállítótartozások
(247)
Azonosított nettó eszközérték
3 145
Vételár
2 871
Goodwill (Badwill)
(274)
A vevőkövetelésekre nem került jelentős értékvesztés elszámolásra. Az akvizíció után 2023. év géig a Nelson
összesen 1 268 millió Ft árbevételt, 1 657 millió Ft lízingkövetelések utáni kamatbevételt realizált és adózott
eredmény szinten 115 millió Ft nyereséget ért el (a realizált negatív goodwillen felül).
3.4. Net mobilitás Zrt.
Az Csoport 2023. január 13-án megállapodást írt alá a JóAutók.hu és Autó-Licit.hu portálokat üzemeltető Net
Mobilitás Zrt. akvizíciójáról, melyet az AutoWallis akkori többségi részvényesének, a WAM Zrt-nek a leánycégétől
a WAM Immobilia Ingatlanhasznosító és Üzemeltető Zrt-től és a Car Alliance Kft-től vásárolt meg. A Net Mobilitás
Zrt. 100 százalékos üzletrészének fix vételára 320 millió forint, a változó (earn out) része pedig 480 millió forint. A
teljes vételárat az AutoWallis saját részvénnyel fizeti meg, a fix vételár részt a tranzakció zárásakor, a változó részt
pedig a kijelölt üzleti célok elérése esetén a következő két évben. (az adásvétel során a részvények árfolyama a
tranzakció előtti elmúlt 30 naptári nap tőzsdei átlagárfolyamán, 97,93 Ft/részvény áron kerül meghatározásra). A
tranzakció rása 2023. január 16-án történt meg. A Tranzakció közös irányítás alatt lévő felek között valósult meg,
akvizíciós módszer szerint kerül elszámolásra.
A megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értéke a következőképpen alakul:
adatok millió Ft-ban
Valós érték
Ingatlanok, gépek, berendezések
1
Egyéb immateriális eszközök
659
Halasztott adó eszközök
50
Áruk
11
Vevőkövetelések
14
Aktív időbeli elhatárolások
8
Egyéb követelések
1
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
(2)
184
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök
(7)
Halasztott adó kötelezettségek
(50)
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
(163)
Szállítótartozások
(20)
Jövedelemadó kötelezettség
(1)
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
(6)
Passzív időbeli elhatárolások
(10)
Egyéb kamatterhet nem viselő kötelezettségek
(11)
Azonosított nettó eszközérték
474
Vételár (valós értéken)
474
Goodwill
-
A vevőkövetelésekre nem került jelentős értékvesztés elszámolásra. Az akvizíció után a Net Mobilitás Zrt. és
leányvállalata összesen 846 millió Ft árbevételt realizált és adózott eredmény szinten 216 millió Ft veszteséget ért
el 2023. év végéig.
3.5. Wallis Autómegosztó Zrt.
Az AutoWallis Nyrt. egyik részvényese, a Wallis Asset Managemet Zrt., valamint a kisebbségi részvényese, a
Széchényi Tőke alapok 2023. augusztus 3-án beapportálták a Wallis Autómegosztó Zrt. 100%-os tulajdonrészét
az AutoWallis Nyrt.-be. Az apport zárási feltételek 2023. augusztus 14-én teljesültek. Az apport értéke 4,9 milliárd
Forintban került meghatározásra, mely során 50.750.906 db 12,5 Ft névértékű 96,55 Ft/db kibocsátási értékű
AutoWallis részvény került kibocsátásra. A Tranzakció közös irányítás alatt lévő felek között valósult meg, akvizíciós
módszer szerint kerül elszámolásra.
Akvizíció során megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értéke az akvizíció időpontjában:
adatok millió Ft-ban
Valós érték
Ingatlanok, gépek, berendezések
38
ROU eszközök
2 765
Immateriális eszközök
642
Lízingkövetelések
62
Halasztott adó eszközök
78
Egyéb eszközök
125
Vevőkövetelések
1
Egyéb követelések
80
Pénzeszközök és azok
egyenértékesei
7
Hitelek, kölcsönök
-
Halasztott adó kötelezettségek
(66)
Lízingkötelezettségek
(2 834)
Egyéb kötelezettségek
(443)
Szállítótartozások
(82)
Azonosított nettó eszközérték
373
Vételár
4 900
Goodwill
4 527
A vevőkövetelésekre nem került jelentős értékvesztés elszámolásra. Az akvizíció után 2023. év végéig a Társaság
összesen 572 millió Ft árbevételt, realizált és adózott eredmény szinten 967 millió Ft veszteséget ért el. A veszteség
mértéke elsősorban jelentős egyszeri költségeknek volt köszönhető, melyek túlnyomó része az akvizíció utáni
márka váltással magyarázható.
Előző évi akvizíciók esetén a goodwill a mobilitási piacon történő terjeszkedéshez kapcsolódik, valamint csoporton
belüli szinergiák várható eléréséhez rendelhető hozzá. A goodwill nem írható le adó szempontjából.
185
4. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek
A Csoport kapcsolt feleinek minősülnek a vezető tisztségviselők és a végső anyavállalatot kontrolláló személy 2023-
ban és 2024-ben:
Név
Beosztás
Megbízás kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
Müllner Zsolt
IG elnök
2018.12.17.
Ormosy Gábor
IG tag
2019.04.30.
Vaczlavik Ferenc
IG tag
2024.04.26
Veres Tibor
IG tag, kontrolláló
tulajdonos
2024.04.26
Mező Gyula
IG tag
2024.04.26
Karvalits Ferenc
IG tag
2024.04.26
Buday Bence
IG tag
2024.04.26
Székely Gábor
IG tag
2018.12.17.
2024.04.26
Andrew John Prest
IG tag
2018.12.17.
2024.04.26
Antal Péter
IG tag
2018.12.17.
2024.04.26
A vezető tisztségviselőknek juttatott összegek, javadalmazás:
2024
2023
Tiszteletdíjak összege
30
27
Munkabérek összege
262
261
Rövid távú munkavállalói juttatások:
292
288
Részvényalapú kifizetés (teljesített)
32
21
Összesen
324
309
A táblázatban szereplő összegek a beszámolási időszakban a kulcsfontosságú vezetőkhöz kapcsolódó
ráfordításként elszámolt összegek, a részvényalapú kifizetések esetén a megkapott részvények megszolgáláskori
valós értékét tartalmazza.
A II. megjegyzés részletezi a Csoport struktúrát, beleértve a leányvállalatok adataival.
A következő táblázat tartalmazza a kapcsolt felek között létrejött tranzakciókat:
Tranzakciók értéke
Egyenleg Követelés (kötelezettség)
2024
2023
2024.12.31
2023.12.31
Szolgáltatások értékesítése
Anyavállalat részére
-
261
-
92
Leányvállalat részére
-
-
-
-
Közös vezetésű vállalkozás részére
483
584
930
1 566
Egyéb kapcsolt fél részére
326
579
37
47
Szolgáltatások, áruk beszerzése
-
-
-
-
Anyavállalattól
27
151
-
(84)
Leányvállalattól
-
-
-
-
Közös vezetésű vállalkozástól
10 159
5 916
(3)
(2)
Egyéb kapcsolt féltől
293
188
(4)
(8)
Egyéb
-osztalék közös vállalkozástól
350
350
-
-
*A kapcsolt felekkel fennálló követelések és kötelezettségek a Vevőkövetelések és Szállítótartozások soron kerül
bemutatásra.
A kapcsolt felekkel folytatott ügyletek közül a jelentősebb a Wallis Asset Management Zrt-től a Csoport
anyavállalata által bérelt iroda, valamint ettől a féltől a Csoport üzletviteli, tanácsadási szolgáltatás vesz igénybe. A
Csoport a közös vezetésű vállalkozásának (az AutoWallis Caetano Zrt-nek valamint leányvállalatának az RN
186
Hungary Kft-nek) nyújtott tanácsadási jellegű szolgáltatást, illetve közös vezetésű vállalkozástól szerez be
gépjárműveket.
5. Függő kötelezettségek, mérlegen kívüli tételek, pénzügyi
garanciák
A Csoportnak nincsenek függő kötelezettségei, mérlegen kívüli tételei.
A Csoport a következő jelentős pénzügyi garanciákat nyújtotta:
Kinek az érdekében?
Téma
Érték
Lejárat
AutoWallis Caetano
Holding Zrt.
Renault tranzakció halasztott vételárra vonatkozó
készfizető kezesség
700 mFt
kötelezettség
teljesítésekor
C182 Ljubljana d.o.o.
Vállalati garancia az OTP Bank Nyrt. és OTP Banka d.d.,
mint kedvezményezettek / egyetemleges jogosultak
javára
5,5 mEUR
2036
WallisMotor Ljubljana
d.o.o. és Avto Aktiv
SLO d.o.o.
Komfort levél az OTP Banka d.d. javára
5,2 mEUR
kapcsolódó
finanszírozási
szerződés végéig
AW FRZ Distribution
Kft.
Vállalati garancia a Citibank Europe plc. Magyarországi
Fióktelepe javára
19,5 mEUR
kapcsolódó
finanszírozási
szerződés végéig
WallisMotor Ljubljana
d.o.o. és Avto Aktiv
SLO d.o.o.
Komfort levél a BMW Austria Bank GmbH javára
14 mEUR
kapcsolódó
finanszírozási
szerződés végéig
Wallis Motor Pest Kft.
és Wallis Motor Duna
Kft.
Komfort levél a BMW Austria Bank GmbH javára
10,8 mrd HUF
kapcsolódó
finanszírozási
szerződés végéig
NCA Auto s.r.o.
Komfort levél a BMW Austria Bank GmbH javára
440 mCZK
kapcsolódó
finanszírozási
szerződés végéig
A Csoport a fordulónapon értékelte annak kockázatát, hogy a pénzügyi garancia miatt esetleges kötelezettsége
keletkezhet. Az érintett Társaságok környezete, jövedelemtermelő képessége ill. üzleti terve alapján annak
valószínűsége, hogy a Csoportnak a pénzügyi garanciából kötelezettsége keletkezik alacsony, ezért nem vett fel
ezzel kapcsolatban kötelezettséget a pénzügyi kimutatásaiban.
6. Mérlegfordulónap utáni események
A mérleg fordulónapja után az alábbi lényeges esemény a Csoport üzletmenetében:
2025 január 16-én a Wallis Asset Management Zrt.- mint az AutoWallis Nyrt. egyik jelentős tulajdoni
hányaddal jelentkező részvényese 40 726 797 db részvényt értékesített a Wallis Tőkeholding Zrt.-nek,
mely tranzakció után a Wallis Asset Management Zrt-nek nem maradt további részesedése az AutoWallis
Nyrt.-ben. Az ügylet zárása után a Wallis Tőkeholding Zrt. 355 182 013 db részvénnyel rendelkezik az
AutoWallis Nyrt-ben. A tranzakcióban résztvevő Társaságok mind a Wallis Portfólió Kft. közvetlen
tulajdonában álló társaságok, tényleges tulajdonos személyében nem következett be változás.
7. Egyéb információk
2022 tavaszán jelentkező orosz-ukrán konfliktusnak közvetlenül nincs hatása a Csoport működésére tekintettel
arra, hogy ezen piacokon nincs jelen a Csoport, illetve a Csoport mind működési területét, mind a forgalmazott
márkák pozícionálását tekintve diverzifikált. Ugyanakkor közvetett hatások jelentkezhetnek, például:
187
A kialakult helyzet társadalmi hatásai negatívan befolyásolhatják az autópiacot a kereslet
csökkenésén keresztül.
A gyártóknál jelentkezhetnek nyersanyag- és/vagy alkatrész ellátási problémák, melyek miatt a
tervezett autó átadások kitolódhatnak. Ezek negatívan érinthetik a Csoport Cash-flowra gyakorolt
hatását.
Makrókörnyezeti mutatók romlása (infláció, devizaárfolyamok változékonysága, kamatkörnyezet
változása) negatív hatással lehetnek a Csoport finanszírozására.
A konfliktus esetleges elhúzódásának hatásait a jelenlegi információk alapján nehéz megbecsülni. A menedzsment
folyamatosan figyelemmel kíséri az ebből jelentkező esetleges kockázatokat.
8. Az IFRS konszolidált beszámoló összeállításáért felelős személy
Az IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatások összeállítását a számviteli törvény szerint csak minősítéssel
rendelkező személy végezheti.
Az IFRS minősítéssel rendelkező természetes személy a következő:
A pénzügyi kimutatások elkészítéséért felelős személy neve:
Gausz Balázs
Regisztrációs szám:
209120
regisztrált mérlegképes könyvelő
IFRS minősítéssel
9. A Csoport könyvvizsgálója
Az Anyavállalat és a Csoport amelynek e vállalkozás az Anyavállalata könyvvizsgálatát végző megfelelő
minősítéssel rendelkező könyvvizsgáló cég adatai a következők:
Megbízott
PriceWaterhouseCoopers
Könyvvizsgáló Kft (001464)
A megbízott nevében eljáró természetes személy neve
Biczó Péter
Regisztrációs szám:
004957
Könyvvizsgáló
IFRS minősítéssel
A Csoport könyvvizsgálója által felszámított díjakat az alábbi táblázat tartalmazza:
adatok millió Ft-ban
2024
2023
1)
Beszámolók könyvvizsgálata
154
108
2)
Egyéb könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
-
26
3)
Egyéb nem könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
8
-
10. Javasolt osztalék
A Csoport Anyavállalatának Igazgatósága nem javasolja osztalék megállapítását. Az osztalék megállapításáról és
annak mértékéről a Közgyűlés döntött.
11. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat az AutoWallis Nyrt. igazgatósága 2025. április 2. napján elfogadta és
Közgyűlés elé terjesztésre engedélyezte.
Budapest, 2025. április 2.
Ormosy Gábor
Müllner Zsolt
igazgatóság tagja
igazgatóság tagja
188
NYILATKOZATOK
A jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő megjegyzéseket és vezetőségi (üzleti) jelentést
(összefoglalóan Beszámoló) a Társaság Igazgatósága 2025. április 2-án megtárgyalta és a Közgyűlés elé
terjesztésre engedélyezte. A Közgyűlés a Beszámolót 2025. április 25-én jóváhagyta és közzétételre engedélyezte.
A Társaság kijelenti, hogy a 2024. évre vonatkozó Összevont (konszolidált) pénzügyi kimutatásai az Európai Unió
által elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban, a Társaság legjobb tudása szerint
készült, valós és megbízható képet adnak a Társaság és a konszolidációba bevont vállalkozások eszközeiről,
kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről.
Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2024. évre vonatkozó vezetőségi (üzleti) jelentése megbízható képet ad a
Társaság és a konszolidációba bevont vállalkozások helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, valamint ismerteti
a valószínűsíthető főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.
A rsaság kijelenti és felhívja a figyelmet, hogy a jelen összevont pénzügyi kimutatásokat független könyvvizsgáló
auditálta.
Budapest, 2025. április 2.
Ormosy Gábor
Müllner Zsolt
vezérigazgató, igazgatóság tagja
igazgatóság elnőke
AutoWallis Nyrt.
189
Egyedi Pénzügyi Kimutatások
189
190
A pénzügyi kimutatásokban szereplő rövidítések magyarázata:
IFRS/IAS
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
IFRIC/SIC
Értelmezések a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokhoz
FVTPL
A nyereséggel/veszteséggel szemben valós értéken értékelt
FVTOCI
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt
AC
Amortizált bekerülési értéken értékelt instrumentum
EPS
Egy részvényre jutó eredmény
CGU
Pénztermelő egység
IG
Igazgatóság
FB
Felügyelőbizottság
AB
Auditbizottság
BÉT
Budapesti Értéktőzsde
PO
Teljesítési kötelem
ROU
Használatijog-eszköz
HUF
Magyar forint
EUR
Euró
A pénzügyi kimutatásokban a zárójelbe tett szám negatív összeget jelöl!
A pénzügyi kimutatásokat alátámasztó megjegyzések adott esetben tartalmazhatnak nem jelentős
kerekítési hibákat.
A pénzügyi kimutatásokban található információk millió forintban vannak megadva, kivéve, ahol
másképp van jelölve.
191
Tartalomjegyzék
I. Az egyedi pénzügyi kimutatások 193
1. Egyedi Átfogó Eredménykimutatás 193
2. Egyedi Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás 194
3. Egyedi Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás 195
4. Egyedi Cash-flow Kimutatás 196
Kiegészítő megjegyzések 197
II. A Társaság bemutatása, a pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja 197
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja és a vállalkozás folytatása 197
2. A Társaság tevékenységének rövid bemutatása 197
3. A Társasággal és tulajdonosaival kapcsolatos alapvető adatok 198
4. A Társaság részesedései 198
5. A pénzügyi kimutatások prezentálása 199
III. nyeges számviteli politikák, a pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja 200
1. A pénzügyi kimutatások részei 200
2. Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 201
2.1 Árbevétel 201
2.2 Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége 201
2.3 Pénzügyi bevételek és ráfordítások 201
2.4 Nyereségadók 202
3. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 202
3.1 Befektetések leányvállalatokban 202
3.2 Befektetések Társult és közös vezetésű vállalkozásokban 202
3.3 Pénzeszközök és azok egyenértékesei 203
3.4 Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek 203
3.5 Munkavállalói juttatások 203
3.6 Részvényalapú kifizetés 203
3.7 Saját tőke 204
4. Egyéb számviteli politikai elemek 205
4.1 A cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politikák 205
IV. Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások napján még hatályba nem lépett IFRS-ek és IFRIC-ek
várható hatása, korábbi alkalmazások 205
V. Az átfogó eredménykimutatáshoz és mérleghez kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 208
1. Árbevétel 208
2. Anyagköltség 208
3. Igénybevett szolgáltatások 208
4. Személyi jellegű ráfordítások 208
5. Értékcsökkenési leírás 209
6. Egyéb bevételek és ráfordítások 209
7. Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése 209
8. Pénzügyi bevételek és ráfordítások 210
9. Adóráfordítások 210
10. Ingatlanok, gépek és berendezések; immateriális eszközök 212
11. Eszközhasználati jog (ROU) 213
12. Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsön 213
13. Befektetések leányvállalatokba, Befektetések társult és közös vezetésű vállalatokba 214
14. Vevőkövetelések, nyereségadó követelések, egyéb követelések, aktív időbeli elhatárolások 214
15. Rövid lejáratú kölcsönkövetelések 214
16. Pénzeszközök és egyenértékeseik 215
17. Jegyzett tőke 215
18. Tőketartalék és eredménytartalék 215
19. Részvény alapú kifizetések tartaléka 216
20. Saját részvények bekerülési értéke és tárgyidőszaki változása 217
21. Kötvénytartozás 218
22. Lízingkötelezettségek 220
23. Szállítótartozások, jövedelemadó kötelezettség, passzív időbeli elhatárolások, egyéb rövid lejáratú
kötelezettségek 221
24. Kapott hitelek, kölcsönök 221
25. Halasztott adó 221
VI. Egyéb közzétételek 222
26. Valós érték hierarchia 222
27. Kockázati közzétételek 223
192
28. Nettó adósság állomány levezetése 223
29. Jelentős mérlegen kívüli kötelezettségek 224
30. Pénzügyi garanciák 224
31. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek 224
VII. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges feltételezések és becslési bizonytalanságok 225
VIII. Mérlegfordulónap utáni események 226
IX. A magyar számviteli törvény követelményei szerinti közzétételek 226
1. A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért és az IFRS szerinti beszámoló
elkészítéséért felelős személy 226
2. A Társaság könyvvizsgálója 226
3. Saját tőke megfeleltetés 227
4. Osztalék 228
5. Egyéb információk 228
6. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése 229
193
I. Az egyedi pénzügyi kimutatások
1. Egyedi Átfogó Eredménykimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2024
millió forint
2023
millió forint
Árbevétel
V. 1)
2 204
1 166
Anyagköltség
V. 2)
(36)
(37)
Igénybevett szolgáltatások
V. 3)
(1 414)
(920)
Eladott áruk beszerzési értéke
V. 1)
(485)
(127)
Személyi jellegű ráfordítások
V. 4)
(2 581)
(1 316)
Értékcsökkenési leírás
V. 5)
(201)
(93)
Egyéb bevételek
V. 6)
205
1
Egyéb ráfordítások
V. 6)
(129)
(180)
Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése
V. 7)
(289)
(6)
Működési eredmény
(2 726)
(1 512)
Kamatbevételek effektív kamatlábbal számolt
V. 8)
1 739
1 920
Kamatráfordítások
V. 8)
(495)
(620)
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
V. 8)
754
(145)
Osztalékbevétel
V. 8)
8 522
7 348
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
10 520
8 503
Adózás előtti eredmény
7 794
6 991
Adóráfordítás
V. 9)
(45)
(25)
Nettó eredmény
7 749
6 966
Egyéb átfogó eredmény
-
-
Teljes átfogó eredmény
7 749
6 966
194
2. Egyedi Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2024.12.31
millió forint
2023.12.31
millió forint
Eszközök
Befektetett eszközök
Ingatlanok, gépek, berendezések
V. 10)
314
252
Eszközhasználati jogok
V. 11)
95
89
Immateriális eszközök
V. 10)
39
85
Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsönök
V. 12)
9 347
8 911
Befektetések leányvállalatokba
V. 13)
55 159
34 765
Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokba
V. 13)
1 850
1 850
Halasztott adó követelések
V. 21)
1
2
Befektetett eszközök összesen
66 805
45 954
Forgóeszközök
Vevőkövetelések
V. 14)
1 380
1 085
Nyereségadó követelés
V. 14)
-
3
Egyéb követelések és pénzügyi eszközök
V. 14)
313
110
Aktív időbeli elhatárolások
V. 14)
130
51
Rövid lejáratú kölcsönkövetelések
V. 15)
9 877
9 663
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
V. 16)
5 628
5 980
Forgóeszközök összesen
17 328
16 892
Eszközök összesen
84 133
62 846
Tőke és kötelezettségek
Jegyzett tőke
V. 17)
6 743
6 163
Tőketartalék
V. 18)
38 036
32 916
Részvényalapú kifizetések tartaléka
V. 19)
383
285
Saját részvények
V. 20)
(598)
(243)
Eredménytartalék
V. 18)
16 913
9 148
Saját tőke összesen
61 477
48 269
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Kötvénytartozások
V. 21)
17 839
9 522
Hosszú lejáratú hitelek
V. 24)
1 208
-
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek
V. 22)
-
16
Halasztott adó kötelezettségek
V. 25)
1
2
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
895
188
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
19 943
9 728
Rövid lejáratú kötelezettségek
Kötvénytartozások rövid lejáratú része
V. 21)
160
288
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
V. 24)
894
3 497
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek
V. 22)
59
73
Szállítótartozások
V. 23)
236
268
Jövedelemadó kötelezettség
V. 23)
15
20
Passzív időbeli elhatárolások
V. 23)
446
226
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
V. 23)
903
477
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
2 713
4 849
Kötelezettségek összesen
22 656
14 577
Saját tőke és kötelezettségek összesen
84 133
62 846
195
3. Egyedi Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás
Tranzakció
adatok millió forintban
Jegyzett tőke
Tőketartalék
Részvény alapú kifizetések
tartaléka
Saját részvények
Eredménytartalék
Összesen
V. 17)
V. 18)
V. 19)
V. 20)
V. 18)
2023. január 1.
5 529
28 651
34
(524)
2 201
35 891
2023. év nettó eredménye
-
-
-
-
6 966
6 966
2023. év egyéb átfogó eredménye
-
-
-
-
-
-
Saját részvénnyel kiegyenlített akvizíció
-
-
-
299
21
320
Részvényalapú kifizetések hatása
-
-
(24)
63
(41)
(2)
Részvényalapú kifizetések megszolgálása
-
-
275
-
-
275
Saját részvény vásárlás
-
-
-
(81)
-
(81)
Részvénykibocsátás
634
4 266
-
-
-
4 900
Egyéb korrekció
-
(1)
-
-
1
-
2023. december 31.
6 163
32 916
285
(243)
9 148
48 269
2023. év nettó eredménye
-
-
-
-
7 749
7 749
2023. év egyéb átfogó eredménye
-
-
-
-
-
-
Saját részvénnyel kiegyenlített akvizíció
-
-
-
-
-
-
Részvényalapú kifizetések hatása
-
-
(166)
149
16
(1)
Részvényalapú kifizetések megszolgálása
-
-
264
-
-
264
Saját részvény vásárlás
-
-
(504)
-
(504)
Részvénykibocsátás
580
5 120
-
-
-
5 700
2024. december 31.
6 743
38 036
383
(598)
16 913
61 477
196
4. Egyedi Cash-flow Kimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2024
millió forint
2023
millió forint
Adózás előtti eredmény
7 794
6 991
Kamatbevételek
V. 8)
(1 739)
(1 920)
Kamatráfordítások
V. 8)
495
620
Pénzmozgással nem járó tételek:
Pénzeszközök árfolyamkülönbözete
3
(1)
Értékcsökkenési leírás
V. 5)
201
93
Céltartalék képzése (-feloldása)
-
-
Elszámolt várható hitelezési veszteség (nettó forgótőkén kívüli)
V. 7)
289
7
Részvényalapú kifizetések eredményhatása
V. 4)
264
110
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek
V. 7)
7
192
Az eredmény korrekciói:
Hozamként elszámolt osztalékok
V. 8)
(8 522)
(7 279)
Vevőkövetelések, egyéb eszközök állományváltozása
V. 14)
(1 260)
(1 047)
Szállítók állományának növekedése (csökkenése)
V. 23)
(32)
228
Egyéb kötelezettségek állománynövekedése
V. 23)
131
251
(2 369)
(1 755)
Kapott kamatok
V. 8)
1 435
1 649
Kifizetett kamatok
V. 8)
(489)
(558)
Kifizetett adó
V. 9)
(47)
(15)
Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow
(1 470)
(679)
Tőkeemelés leányvállalatokban
V. 13)
(1 096)
(1 393)
Tőkeemelés Közös vezetésű vállalkozásban
V. 13)
-
-
Leányvállalatok megszerzéséért fizetett összegek
V. 13)
(17 961)
(2 714)
Ingatlanok, gépek, berendezések és immateriális eszközök vásárlása
V. 10)
(96)
(328)
Ingatlanok, gépek és egyéb berendezések, és immateriális eszközök
értékesítése
V. 10)
1
(23)
Leányvállalatnak folyósított kölcsönök
V. 15)
(3 730)
(11 798)
Leányvállalatok által visszafizetett kölcsönök
V. 15)
4 953
6 149
Pénzügyileg rendezett osztalékok
V. 8)
6 672
7 139
Befektetési tevékenységre felhasznált cash flow
(11 257)
(2 968)
Saját részvény visszavásárlása
V. 20)
(504)
(81)
Tőkeemelés
V. 17)
5 700
-
Kötvénykibocsátás
V. 21)
8 197
-
Leányvállalatoktól felvett kölcsönök
V. 24)
-
3 022
Leányvállalattól kapott kölcsönök visszafizetése
V. 24)
(2 415)
(400)
Hitel felvétel
V. 24)
1 652
-
Hitel visszafizetés
V. 24)
(82)
-
Lízingtörlesztések
V. 22)
(170)
(55)
Pénzügyi tevékenységből származó/(felhasznált) cash flow
12 378
2 486
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesekre jutó várható értékvesztés
V. 16)
-
1
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek árfolyamkülönbözete
(3)
1
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek (csökkenése) / növekedése
V. 16)
(352)
(1 159)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek nyitóállomány
5 980
7 139
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek záróállomány
V. 16)
5 628
5 980
Az egyéb pénzmozgással nem járó tételek között a devizás követelések és kötelezettségek
átértékelése szerepel.
197
Kiegészítő megjegyzések
II. A Társaság bemutatása, a pénzügyi kimutatások
elkészítésének az alapja
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja és a
vállalkozás folytatása
Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
A menedzsment kijelenti, hogy az egyedi pénzügyi kimutatások az Európai Unió (EU) által elfogadott Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készültek. Az IFRS-t a Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottság
(IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolás Értelmező Bizottság (IFRS IC) által megfogalmazott standardok és
értelmezések alkotják. Az egyedi pénzügyi kimutatások megjegyzései a 2000. évi magyar számviteli törvény
követelményei szerinti közzétételeket is tartalmazzák.
Az AutoWallis Nyrt., mint anyavállalat összevont (konszolidált) éves beszámolót és összevont (konszolidált) üzleti
jelentést készít. A számvitelről szóló, hatályos 2000. évi C. törvény 10. § (2) bekezdése értelmében a Társaság a
konszolidálási kötelezettségének a nemzetközi számviteli standardok (IFRS-ek) szerint összeállított beszámolóval tesz
eleget.
A pénzügyi kimutatások tartalma
E pénzügyi kimutatások az AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság vagyoni helyzetét, teljesítményét és
pénzügyi helyzetét mutatják be. A Társaság pénzügyi kimutatásait a menedzsment készíti el és a közgyűlés hagyja
jóvá.
A Társaság a pénzügyi kimutatásait és egyéb közzétételeit a www.autowallis.com honlapon, illetve a székhelyén
1055 Budapest, Honvéd utca 20. – is megjeleníti.
A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásainak aláírására jogosultak:
Ormosy Gábor (Budapest)
Müllner Zsolt (Budapest)
A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja; az alkalmazott szabályrendszer és
a mögöttes feltételezések, értékelési elvek
A pénzügyi kimutatások az Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottság (IASB) által megalkotott Nemzetközi Pénzügyi
Beszámolási Standardok (IFRS) alapján készültek.
A Társaság általában a múltbeli bekerülési érték alapján értékeli eszközeit, kivéve azokat a helyzeteket, amelynél az
IFRS-ek alapján az adott elemet valós értéken kell értékelni.
2. A Társaság tevékenységének rövid bemutatása
A Társaság elnevezése AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (ezt megelőzően 2018.12.17-ig ALTERA
Nyrt., a továbbiakban a Társaság) Magyarországon a Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság által bejegyzett nyilvánosan
működő részvénytársaság.
A Társaság klasszikus holding tevékenységet végez, vagyis a részesedések tartásán, a finanszírozás szervezésén, a
vezetési tevékenységen, valamint a Csoportba tartozó Társaságoknak nyújtott üzletviteli, tanácsadási szolgáltatáson
túlmutatóan egyéb gazdasági tevékenységet nem folytat.
198
3. A Társasággal és tulajdonosaival kapcsolatos alapvető adatok
A rsaság magyar jog szerint alapított vállalkozás (irányadó jog). A Társaság székhelye és egyben működésének
központja: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
A Társaság többségi tulajdonosa a Wallis Tőkeholding Zrt. (1055 Budapest, Honvéd utca 20). A Társaság végső
anyavállalata 2024. december 31-én a WALLIS PORTFOLIÓ Korlátolt Felelősségű Társaság (1055 Budapest, Honvéd
utca 20.). E vállalkozásnak már csak magánszemély tagja van.
A Társaság tulajdonosi szerkezete a december 31-i állapot szerint:
A Társaság részvényesei
Tulajdonosi
részarány
Tulajdonosi
részarány
2024.12.31
2023.12.31
Wallis Asset Management Zrt.
7,55%
8,12%
Wallis Tőkeholding Zrt.
58,29%
53,74%
Széchenyi Alapok Kockázati Tőkealap (korábban: Kárpát-medencei
Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap)
7,59%
8,28%
Közkézhányad
26,57%
29,86%
100,00%
100,00%
4. A Társaság részesedései
A Társaság, mint anyavállalat a következő társaságokban rendelkezik közvetlen vagy közvetett részesedéssel. A
Társaságokban lévő tulajdonosi részesedés mértékét és a bekerülés jogcímét az alábbi táblázat tartalmazza.
Társaság neve
Megszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2024
Tulajdonosi
részesedés
2023
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Nyrt.
-
-
-
Vagyonkezelés
HU
HUF
AW Distribution Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW OPL Distribution Kft.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS AUTÓKÖLCSÖNZŐ
Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
WALLIS MOTOR DUNA
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS MOTOR PEST
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis British Motors Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis Kerepesi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WallisMotor Ljubljajna d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
ICL Autók Kft.
Alapítás
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Iniciál Autóház Kft.
Apport
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AVTO AKTIV SLO d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
VCT 78 Kft.
Vásárlás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
K85 Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Csoport Szolgáltató Kft.
Alapítás
100%
100%
Finanszírozás
HU
HUF
DALP Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Property Kft.
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AAI Properties D.o.o
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
199
Wallis Adria d.o.o
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
EUR
WAE HUN Kft.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW CRO Distribution d.o.o
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
EUR
AW SLO Distribution d.o.o.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
AutoWallis R RO S.r.l.*
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
RO
RON
C182 Razvoj Nepremičnin
Ljubljana d.o.o.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
Wallis Autómegosztó Zrt.**
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
Nelson Flottalízing Kft.
Vásárlás
100%
100%
Flottakezelés,
személygépjár
kölcsönzése
HU
HUF
Nelson Sales Kft.**
Vásárlás
100%
100%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Nelson Assistance Kft.**
Vásárlás
100%
100%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Net Mobilitás Zrt-
Vásárlás
100%
100%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Logic Car Kft.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW Marketing és IT szolgálató
Kft.
Alapítás
100%
100%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
AW RO Distribution s.r.l.
Alapítás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
RO
RON
AW CZ Distribution s.r.o.
Alapítás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
AW FRZ Distribution Kft.
Alapítás
100%
0%
Tehergépjár
kereskedelem
HU
HUF
NC Auto s.r.o
Vásárlás
80%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
Milan Král Holding a.s.
Vásárlás
100%
0%
Vagyonkezelés
CZ
CZK
Milán Král a.s.
Vásárlás
100%
0%
Személy- és
tehergépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
ACR Auto a.s.
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
MNC Auto a.s.
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
MK KAR-LAK s.r.o
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
MK správni spolecnost s.r.o
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
CZ
CZK
*2023-ban AW RO Distribution s.r.l., 2024-ben nevet változtatott AutoWallis R RO s.r.l.-re
**2024. szeptember 30-án beolvadtak a Nelson Flottalízing Kft-be
A Csoportba tartozó közös vezetésű vállalatok listája:
Társaság neve
Megszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2024
Tulajdonosi
részesedés
2023
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Caetano Holding
Zrt.
Alapítás
50%
50%
Vagyonkezelés
HU
HUF
RN Hungary Kft.
Vásárlás
50%
50%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AWSC Retail Kft.
Alapítás
50%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
5. A pénzügyi kimutatások prezentálása
A rsaság funkcionális pénzneme a magyar forint. A nzügyi kimutatások forintban készültek (prezentálás
pénzneme) és ha más jelölés nem szerepel, az adatok millió forintban (mFt) szerepelnek.
200
A Társaság szempontjából lényeges idegen pénznem az euró a leányvállalati befektetések tevékenysége miatt. E
deviza árfolyama a beszámolási időszakban a következő volt (egy pénzegység/forint, MNB árfolyamok):
2024.12.31
2024. évi átlag
2023.12.31
2023. évi átlag
EUR/HUF
410,09
395,20
382,78
381,95
Egy adott gazdálkodó egységnek csak idegen pénznemen keletkezik átváltási árfolyamkülönbözete. A külföldi
pénzeszközben felmerülő ügyletek a teljesítés napján érvényes, az MNB által meghirdetett devizaárfolyam
alkalmazásával kerülnek forintosításra.
Év közben a realizált árfolyamveszteség/nyereség összegei a teljesítés napján és a pénzügyi teljesítés napján
érvényes árfolyamok különbözetéből adódnak, mely összegeket az árfolyamkülönbözetből származó eredmény soron
mutatja ki a Társaság.
Az idegen pénznemben kifejezett monetáris elemeket minden fordulónapon át kell értékelni a fordulónapi azonnali
(spot) árfolyamra. A Társaság a Magyar Nemzeti Bank fordulónapi közzétett árfolyamát alkalmazza az átváltáskor.
A pénzügyi kimutatások egy naptári évet fognak át. A pénzügyi kimutatások fordulónapja minden évben a naptári év
utolsó napja, december 31.
A Társaság az egyedi pénzügyi kimutatásaiban nem tesz közzé szegmensek szerinti jelentést az IFRS 8.4 szakasza
alapján. A Csoportra vonatkozó szegmensek szerinti jelentést a konszolidált pénzügyi kimutatások X.1 pontja
tartalmazza.
Az egy részvényre jutó eredmény számítását a Társaság a konszolidált beszámolóban mutatja be a Csoportra
vonatkoztatott nettó eredmény alapján. Az IAS 33 sztenderd előírásai szerint az egyedi IFRS kimutatás nem tartalmaz
EPS adatot. A konszolidált pénzügyi kimutatások átfogó eredménykimutatása és annak VII.17. pontja tartalmazza az
EPS adatokat a konszolidált adatok alapján.
A pénzügyi kimutatások közzétételéről a Társaság menedzsmentje gondoskodik, a vonatkozó jogszabályok szerint.
III. Lényeges számviteli politikák, a pénzügyi kimutatások
elkészítésének alapja
1. A pénzügyi kimutatások részei
A Társaság pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magába:
átfogó eredménykimutatás;
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás (mérleg);
saját tőke változásaira vonatkozó kimutatás;
cash-flow kimutatás;
kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatásokhoz.
A Társaság úgy döntött, hogy az átfogó eredménykimutatást egy önálló kimutatásban szerepelteti, úgy, hogy az egyéb
átfogó eredményhez kapcsolódó tételeket azonos kimutatásban, az időszak nettó eredménye után jogcímenként
jeleníti meg.
Egyéb átfogó eredménynek tekintjük azokat a tételeket, amelyek a nettó eszközöket (vagyis az eszközök és
kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik és ezt a csökkenést sem eszközzel, sem kötelezettséggel, sem
az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem közvetlenül a saját tőke egy elemét változtatják, a Társaság
tágan értelmezett teljesítményével összefüggésben.
201
2. Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák
2.1 Árbevétel
A Társaság árbevételként mint holding társaság a vagyonkezeléssel és holding tevékenységgel kapcsolatos
üzletviteli tanácsadási szolgáltatáshoz kötődő teleket jeleníti meg. A szolgáltatási díjbevétel a kapcsolódó időszak
alatt input módszerrel kerül elszámolásra.
Tekintetbe ve, hogy a Társaság nem végez a vagyonkezelésen, finanszírozásszervezésen és holding
tevékenységen kívül tevékenységet, ezért az IFRS 15 szabályozás nem hordoz komplex megfontolást igénylő
kérdéseket.
2.2 Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
A Társaság a pénzügyi instrumentumok várható hitelezési veszteségét az IFRS 9 standarddal összhangban számolja
el az alábbi pénzügyi eszközökre:
vevőkövetelések és szerződéses eszközök;
IFRS 16 szerinti lízingkövetelések;
Amortizált bekerülési értéken vagy az átfogó eredménnyel szemben valós értéken (FVTOCI) értékelt egyéb
követelések (pl egyéb pénzügyi eszközök);
Nem valós értéken értékelt hitelnyújtási elkötelezettségek és pénzügyi garanciák
Pénzeszközök
Az IFRS 9 a várható hitelezési veszteség modellt vezette be, melynek alapja a várható értékvesztés meghatározása.
A rsaság él azzal az egyszerűsített módszerrel, amely az egyes pénzügyi eszközök (pl. vevőkövetelések,
pénzeszközök, kölcsönkövetelések) kapcsán megengedi, hogy a rsaság élettartam alatti hitelezési veszteséget
számoljon el. Ebben az esetben nincs szükség a hitelkockázat változásának nyomon követésére.
Az egyszerűsített megközelítés használata során az élettartam alatti hitelveszteség megállapításához a Társaság
értékvesztés mátrixot alkalmaz.
Késés
ECL %
Kevesebb, mint 90 nap
0,1 0,6%
91 180 nap között
5%
180 360 nap
20%
360 nap fölött
100% vagy egyedi
2.3 Pénzügyi bevételek és ráfordítások
Kamatbevételek és kamatráfordítások
A kamatbevételek a pénzügyi bevételek között jelennek meg, és effektív kamatláb módszerrel kerülnek elszámolásra.
A Társaság ide sorolja az adott kölcsönök és hitelek után járó kamatbevételt.
A kamatráfordítások az effektív kamatláb módszer (EIR) segítségével kerülnek kiszámításra (kivéve a
lízingkötelezettséghez kapcsolódó kamatráfordítás) és a pénzügyi ráfordítások között kerülnek bemutatásra. A
Társaság ide sorolja a kapott hitelek és kölcsönök, valamint a kötvénykibocsátás tárgyidőszakra jutó effektív kamatláb
módszerrel számolt kamatráfordítását.
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény
A Társaság a devizás tételek árfolyamkülönbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai standard alapján nem
az egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A Társaság ide sorolja az alábbiakat:
követelések, kötelezettségek kiegyenlítésekor elszámolt árfolyamnyereség/veszteség;
a mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásból adódó nyereség/veszteség:
o devizában nyújtott kölcsönök és hitelek átértékelése;
o vevő- és szállítóállomány átértékelése;
202
o deviza- és valutakészlet átértékelése;
A Társaság a pénzügyi eredményt nettó módon jeleníti meg az átfogó eredménykimutatásban.
A Társaság nem alkalmazza a fedezeti számvitelt.
Osztalékbevételek
A Társaság a pénzügyi bevételek között jeleníti meg az osztalékbevételeket, akkor amikor az osztalékot folyósító
társaság az osztalékról döntött és a részvényes jogosulttá válik a kifizetésre.
2.4 Nyereségadók
Nyereségadóként kerül besorolásra minden olyan tétel, amely a nyereség egy bizonyos szintjét adóztatja.
Nyereségadóként kerül kimutatásra:
a társasági adó,
a helyi iparűzési adó, és
az innovációs járulék
A nyereségadóktól eltérő adókat a Társaság az egyéb ráfordítások között számolja el, valamint egyéb rövid lejáratú
kötelezettségek soron mutatja be a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban.
3. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó
számviteli politikák
3.1 Befektetések leányvállalatokban
A Társaság a leányvállalati befektetéseit a költségmodell szerint értékeli. A leányvállalatoktól kapott osztalékot
bevételként (Osztalékbevételek soron) számolja el. A Társaság minden beszámolási időszak végén vizsgálja, hogy
van-e arra utaló jelzés, hogy az adott leányvállalati befektetés értékvesztett lenne. A vizsgálat során külső és belső
információforrások kerülnek értékelésre, például:
- a gazdálkodó egység nettó eszközeinek könyv szerinti értéke magasabb, mint a piaci tőkeértéke
- a piaci kamatlábak vagy más piaci befektetési hozamráták az időszak folyamán növekedtek, és ezek a
növekedések valószínűleg kihatással lesznek az eszköz használati értékének kiszámításához használt
diszkontrátára, és lényegesen csökkenteni fogják az eszköz megtérülő értékét.
- a gazdálkodó egység nettó eszközeinek könyv szerinti értéke magasabb, mint a piaci tőkeértéke
- belső jelentések arra utaló bizonyítékot szolgáltatnak, hogy az eszköz gazdasági teljesítménye a vártnál
gyengébb, vagy a vártnál gyengébb lesz.
Amennyiben a Társaság értékvesztésre utaló jelet azonosít valamelyik leányvállalati befektetése esetében,
értékvesztés tesztet végez. A leányvállalati befektetéseket jellemzően külön pénztermelő egységnek (CGU) tekinti. A
CGU megtérülő értékére a Társaság diszkontált cash-flow modell alapján becslést készít. Amennyiben a megtérülő
értéke alacsonyabb, mint a befektetés könyv szerinti értéke, úgy a leányvállalati befektetésre a Társaság értékvesztést
számol el.
Az értékvesztést ill. a visszaírást a Társaság, külön eredménykimutatás soron mutatja be (Részesedések
értékvesztése).
3.2 Befektetések Társult és közös vezetésű vállalkozásokban
A Társaság a tőkemódszerrel konszolidált vállalataiban lévő részesedéseit Befektetések rsult és közös vezetésű
vállalkozások között mutatja ki. Az ilyen befektetéseket a Társaság költségmodell szerint értékeli. A Társaság a társult
és közös vezetésű vállalkozások esetében minden beszámolási időszak végén vizsgálja, hogy van-e arra utaló jel,
hogy az adott vállalkozásban lévő befektetés értékvesztett lenne. Ilyen jel esetén a megtérülő értéket,
vagy az adott vállalkozás jövedelemtermelő képességéből határozza meg
203
vagy az adott vállalkozás vagyoni pozíciójából kiindulva határozza meg.
Az értékvesztést ill. a visszaírást a Társaság, külön eredménykimutatás mutatja be (Részesedések értékvesztése).
3.3 Pénzeszközök és azok egyenértékesei
A pénzeszközök a látra szóló betéteket foglalják magukban, valamint a pénztár egyenleget. A pénzeszközök és
pénzegyenértékesek a mérlegben amortizált értéken kerülnek bemutatásra.
3.4 Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek
Besorolás
Azok az adósságinstrumentumok, amelyek megfelelnek az SPPI tesztnek (vagyis a belőlük származó cash flow
kizárólag kamat és tőketörlesztés), illetve a tartásuk célja a szerződéses cash flowk beszedése (üzleti modell teszt),
az amortizált bekerülési érték kategóriába kerülnek (AC kategória). Ez a kategória tartalmazza a vevő- és egyéb
követeléseket, a leányvállalatoknak adott kölcsönöket és a pénzkészleteket.
Az egyéb kötelezettségek közé olyan pénzügyi kötelezettségek tartoznak, amelyek nem lettek besorolva az
eredménnyel szemben valós értéken értékelt instrumentumok közé.
Megjelenítés
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek a kereskedés napján kerülnek a Társaság könyveibe. A pénzügyi eszközök
vagy pénzügyi kötelezettségek kezdeti értékelése valós értéken történik, hozzászámítva (olyan tel esetében, amelyet
később nem értékelnek valós értéken, eredménnyel szemben) az olyan tranzakciós költségeket, amelyek közvetlenül
annak megszerzéséhez vagy kibocsátásához kapcsolódnak.
Kivezetés
A pénzügyi eszközök akkor kerülnek kivezetésre, amikor lejárnak a pénzügyi eszközökből eredő cash-flow
megszerzésére irányuló jogok, vagy a Társaság jelentős mértékben átruházza a pénzügyi eszköz tulajdonjogával
kapcsolatos összes kockázatot és hasznot (bármilyen jelentős jog megtartása nélkül).
A nzügyi kötelezettségek akkor kerülnek kivezetésre, amikor azok megszűnnek vagyis amikor a szerződésben
meghatározott kötelemnek eleget tettek, azt eltörölték, vagy lejár.
Értékelés
Az adósságinstrumentumok várhaértékvesztéssel csökkentett értéken vannak kimutatva. A várható értékvesztés
tárgyévi része az eredmény terhére vagy javára kerül elszámolásra.
Az adósságinstrumentumként nyilvántartott pénzügyi eszközök és egyéb pénzügyi kötelezettségek vonatkozásában a
nyereség vagy veszteség akkor kerül amortizációs eljárással (adózott eredményként) elszámolásra az átfogó
eredménykimutatásban, amikor a pénzügyi eszközt vagy kötelezettséget kivezetik vagy értékvesztést számolnak el.
3.5 Munkavállalói juttatások
A Társaság túlnyomórészt rövid távú munkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak. Ezeket akkor számolja el a
Társaság az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
A munkavállalói jutalmakat, bónuszokat és egyéb, hasonló természetű tételeket akkor kell a mérlegben megjeleníteni,
ha kötelezettséghez vezetnek.
3.6 Részvényalapú kifizetés
A Társaság egyes munkavállalói részvényalapú juttatási program keretében részesülnek díjazásban, MRP program
keretében. A program során a munkavállalók tőkeinstrumentumban kiegyenlített részvényalapú ellenértékre lesznek
jogosultak.
A programot a Társaság a nyújtás napjával kezdi el megjeleníteni (grant date). A nyújtás napjának a rsaság azt a
napot tekinti, amikor a lényeges feltételekben a felek megegyeztek, a kiírást a munkavállalók elfogadják.
Tőkeinstrumentumban teljesített részvényalapú kifizetési programból származó költséget a Csoport munkavállalói
204
részére átadásra kerülő részvények valós értékében határozza meg a Csoport, melyhez a tőzsdei árfolyamot vette
alapul. A juttatás valós értékét a Társaság a megszolgálási időszakra osztja föl időarányosan.
A megállapított költséget a saját tőke elkülönített elemével szemben kell elszámolni (Részvény alapú kifizetések
tartaléka). E halmozott tartalékot akkor szünteti meg, amikor
• a program végével a részvények kiosztásra kerülnek;
• a program végével megállapításra kerül, hogy a feltételek nem teljesülnek.
A részvényalapú juttatásokat MRP szervezeten keresztül juttatja a Társaság. A Társaság az úgynevezett kiterjesztett
módszert alkalmazza az MRP szervezet megjelenítésére, vagyis úgy mutatja, mintha közvetlenül birtokolná az MRP
által az MRP programokhoz kapcsolódóan tartott részvényeket, és ezért saját részvényként számolja el azokat a saját
tőkében.
3.7 Saját tőke
A Társaság a saját tőke részeként az alábbi tételeket szerepelteti a beszámolóban:
Tőkeelem megnevezése
Tőkeelem tartalma
Jegyzett tőke
A kibocsátott részvények száma szorozva a névértékkel. A tőkeelemből levonásra kerül a
visszavásárolt saját részvények névértéke.
Tőketartalék
A kibocsátott részvényekért a névértékükön felüli befizetések összessége.
Eredménytartalék
A felhalmozott, de osztalékként ki nem fizetett eredmény (azaz a halmozott eredmény) összege.
Részvényalapú kifizetések
tartaléka
A Társaság által munkavállalónak nyújtott részvényalapú kifizetések (MRP) tartaléka.
Saját részvény bekerülési
értéke
A saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenértéke, amely a saját tőkét csökkenti (a
névértéket is e sor tartalmazza, az nem a jegyzett tőkéből kerül levonásra).
A Társaság a kiegészítő megjegyzésekben közzéteszi az alábbi részvényekre vonatkozó információkat a részvénytőke
valamennyi osztályára vonatkozóan:
a kibocsátásra engedélyezett részvények számát;
a kibocsátott és teljesen befizetett, valamint a kibocsátott, de még nem teljesen befizetett részvények számát;
a részvények névértékét;
az időszak elején és végén forgalomban lévő részvények számának egyeztetését;
az adott részvényosztályhoz kapcsolódó jogokat, elsőbbségi jogokat és korlátozásokat, beleértve az
osztalékfizetéssel és a tőke-visszatérítéssel kapcsolatos korlátozásokat;
a Társaság vagy leányvállalatai, illetve társult vállalkozásai által birtokolt részvényeket;
az opciók és részvényeladásra vonatkozó szerződések alapján történő kibocsátásra fenntartott részvényeket,
beleértve a feltételeket és az összegeket.
205
A Társaság elkészíti a számviteli törvény által a 114/B. § részeként előírt Saját tőke megfeleltetési táblát. A saját tőke
megfeleltetési tábla tartalmazza az IFRS-ek szerinti saját tőke egyes elemeinek nyitó és záró adatait, valamint ezekből
levezetve az alábbi saját tőke elemek nyitó és záró adatait.
4. Egyéb számviteli politikai elemek
4.1 A cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politikák
A Társaság a cash flow kimutatását az operatív cash-flowig az indirekt módszerre építi. A befektetési és a
finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül.
IV. Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások
napján még hatályba nem lépett IFRS-ek és IFRIC-ek
várható hatása, korábbi alkalmazások
A rsaság nem változtatta meg az alkalmazott számviteli politikáit 2023-ról 2024-re. Ez alól kivételt képeznek az új
standardok bevezetésével és a korábban nem létező tevékenységekkel kapcsolatos számviteli politikák alkalmazása.
Az alkalmazott számviteli politikák összhangban vannak az előző pénzügyi év számviteli politikáival, kivéve az alábbi
IFRS módosításokat, melyeket a Társaság 2024. január 1-étől alkalmaz:
Az IFRS standardok 2024. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok
bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásokra
IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása: A kötelezettségek rövid- vagy hosszú lejáratúként való
besorolása (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-n, vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni, az IAS 8
standarddal összhangban visszamenőlegesen. A módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő, a
kötelezettségek rövid vagy hosszú lejáratúként vabesorolási alapelveinek tisztázása. A módosítások tisztázzák
a teljesítés elhalasztására vonatkozó jog jelentését, azt a követelményt, hogy ennek a jognak a beszámolási
időszak végén fenn kell állnia. A vezetés szándéka nem befolyásolja a rövid vagy hosszú lejáratú besorolást. A
módosítások értelmében a partner olyan opciói, amelyek a gazdálkodó egység saját tőkeinstrumentumainak
átruházásával történő teljesítést eredményezhetnek, nem befolyásolják a rövid vagy hosszú lejáratú besorolást. A
módosítások azt is meghatározzák, hogy csak azok a kovenánsok befolyásolják a kötelezettség besorolását,
amelyeknek a gazdálkodó egységnek a beszámolási fordulónapon vagy azt megelőzően meg kell felelnie. További
közzétételek szükségesek az olyan hitelszerződésekből eredő hosszú lejáratú kötelezettségek esetében is,
amelyekhez a beszámolási időszakot követő tizenkét hónapon belül teljesítendő kovenánsok kapcsolódnak.
IFRS 16 Lízingek: Lízingkötelezettség a Visszlízing ügyletekben (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni. A
módosítások célja, hogy javítsa azokat a követelményeket, amelyeket az eladó-lízingbevevő alkalmaz a
lízingkötelezettség értékelésekor egy visszlízing ügylet során az IFRS 16 szerint. A módosítások ugyanakkor nem
változtatják meg a visszlízing ügyletekhez nem kapcsolódó lízingek elszámolását. Az eladó-lízingbevevő úgy
határozza meg a „lízingdíjakat” vagy a „felülvizsgált lízingdíjakat”, hogy az eladó-lízingbevevő ne számolja el a
nyereség vagy veszteség azon részét, amely az általa megtartott használati joghoz kapcsolódik. Ezeknek a
követelményeknek az alkalmazása nem akadályozza meg az eladó-lízingbevevőt abban, hogy a lízingszerződés
részleges vagy teljes megszűnésével kapcsolatos nyereséget vagy veszteséget az eredményben számolja el. Az
eladó-lízingbevevő az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen alkalmazza a módosítást a kezdeti
alkalmazás időpontja után kötött visszlízing ügyletekre, ami annak a beszámolási időszaknak a kezdete, amelyben
a gazdálkodó egység először alkalmazta az IFRS 16 standardot.
IAS 7 Cash-flow kimutatás és IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok közzététele Szállítói finanszírozási
megállapodások (Módosítások)
206
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni. A
módosítások kiegészítik az IFRS-ekben már meglévő követelményeket, és előírják a gazdálkodó egységnek a
szállítói finanszírozási megállapodások feltételeinek közzétételét. Ezen túlmenően, a gazdálkodó egységeknek a
beszámolási időszak elejére és végére közzé kell tenniük a szállítói finanszírozási megállapodások pénzügyi
kötelezettségeinek könyv szerinti értékét és azokat a sorokat, amelyeken ezek a kötelezettségek bemutatásra
kerülnek, valamint azon pénzügyi kötelezettségek könyv szerinti értékét és sorait, amelyekre vonatkozóan a
finanszírozók már kiegyenlítették a megfelelő szállítói tartozásokat. A gazdálkodó egységeknek szintén közzé kell
tenniük a szállítói finanszírozási megállapodások pénzügyi kötelezettségei könyv szerinti értékében bekövetkezett
pénzmozgással nem járó változások típusát és hatását is, amelyek akadályozzák a pénzügyi kötelezettségek könyv
szerinti értékének összehasonlíthatóságát. A módosítások továbbá előírják, hogy a gazdálkodó egység a
beszámolási időszak elejére és végére sávosan közzétegye a finanszírozókkal szemben fennálló pénzügyi
kötelezettségek és az e megállapodások részét nem képező hasonló szállítói kötelezettségek fizetési határidejét.
A módosításoknak nem volt hatása a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás alá nem eső standardok
Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak, de az EU befogadta
IAS 21 Átválási árfolyamok változásainak hatása: Az átválthatóság hiánya (Módosítások)
A módosítások a 2025. január 1-jén vagy azt követően kezdődő beszámolási időszaktól lépnek hatályba, a korai
alkalmazás megengedett. A módosítások meghatározzák, hogy a gazdálkodó egységnek hogyan kell azt
értékelnie, hogy egy valuta átváltható-e, és hogyan kell meghatároznia az átváltási árfolyamot az átválthatóság
hiánya esetén. Egy pénznem akkor tekinthető átválthatónak egy másik pénznemre, ha a gazdálkodó egység képes
a sik pénznemhez olyan időkereten belül hozzájutni, amely a szokásos adminisztratív időigényt veszi
figyelembe, és egy olyan piacon vagy átváltási mechanizmuson keresztül, amelyben egy csereügylet
érvényesíthető jogokat és kötelezettségeket hoz létre. Ha egy pénznem nem váltható át másik pénznemre, a
gazdálkodó egységnek meg kell becsülnie az értékelés időpontjára érvényes árfolyamot. A gazdálkodó egység
célja az átváltási árfolyam becslése során, hogy tükrözze azt az árfolyamot, amelyen az értékelés időpontjában egy
szabályos csereügylet zajlana a piaci szereplők között az aktuális gazdasági feltételek mellett. A módosítások
alapján a gazdálkodó egység alkalmazhat megfigyelhető árfolyamot korrekció nélkül, vagy egy más becslési
technikát.
A módosításnak nem lesz hatása a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak és az EU nem fogadta be
IFRS 9 Pénzügyi Instrumentumok és IFRS 7 nzügyi Instrumentumok: Közzétételek Pénzügyi
instrumentumok besorolása és értékelése (Módosítások)
A Módosításokat a 2026. január 1-jén vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni. A pénzügyi
eszközök besorolásához kapcsolódó dosítások korai alkalmazása megengedett, az egyéb módosítások későbbi
alkalmazására vonatkozó választási lehetőséggel. A Módosítások pontosítják, hogy a pénzügyi kötelezettségek az
„elszámolási napon” kerülnek kivezetésre, ha a kötelezettséget teljesítették, törölték, a kötelezettség lejárt vagy
egyéb módon teljesülnek a kivezetés kritériumai. A Módosítások bevezetnek egy számviteli politika lehetőséget
arra, hogy az elektronikus fizetési rendszereken keresztül teljesített kötelezettségeket ki lehessen vezetni az
elszámolási nap előtt, specifikus feltételek teljesülése esetén. A Módosítások útmutatást nyújtanak az ESG-hez
kötött feltételekkel vagy egyéb hasonló feltételekkel rendelkező pénzügyi eszközök szerződéses pénzáramai
karakterisztikájának értékeléséhez. A Módosítások tisztázzák a nem-visszkeresetes (non-recourse) és az
összekötött (contractually-linked) instrumentumok kezelését és további közzétételeket írnak elő az IFRS 7-ben
azon pénzügyi eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódóan, melyek függő eseményekhez kötöttek (ideértve
az ESG-hez kötött feltételeket is), illetve az egyéb átfogó eredményen keresztül valósan értékelt
tőkeinstrumentumokhoz kapcsolódóan. A Módosításokat az EU még nem fogadta be.
IFRS 9 Pénzügyi Instrumentumok és IFRS 7 Pénzügyi Instrumentumok: Közzétételek Környezeti
feltételektől függő villamosenergiára hivatkozó szerződések (Módosítások)
207
A dosításokat a 2026. január 1-jén vagy azt követően induló beszámolási időszakra kell alkalmazni, a korai
alkalmazásuk megengedett. A módosítások tisztázzák a "saját használatú" típusú megállapodásokra vonatkozó
követelmények alkalmazását, engedélyezik a fedezeti elszámolást, ha a módosítások hatálya alá tartozó
szerződéseket fedezeti eszközként használják, és új közzétételi követelményeket vezetnek be annak érdekében,
hogy a befektetők megértsék ezeknek a szerződéseknek a vállalat pénzügyi teljesítményére és pénzáramlásaira
gyakorolt hatását. A "saját használatú" követelményekre vonatkozó pontosításokat visszamenőlegesen kell
alkalmazni, de a fedezeti elszámolást csak az új fedezeti kapcsolatokra lehet alkalmazni, amelyeket az első
alkalmazás időpontjától vagy azt követően jelölnek meg. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
IFRS 18 Pénzügyi kimutatások prezentálása és közzététele
Az IFRS 18 új követelményeket vezet be az eredménykimutatás bemutatására vonatkozóan. Az IFRS 18 előírja a
gazdálkodó egységnek, hogy az eredménykimutatásban minden bevételét és ráfordítását az alábbi öt kategória
egyékiébe sorolja: működési, befektetési, finanszírozási, jövedelemadók és megszűnt tevékenységek. Ezeket a
kategóriákat kiegészítik összegző sorok bemutatására vonatkozó előírások a működési eredményre, az adózási és
finanszírozás előtti eredményre és az eredményre.
Az IFRS 18 előírja a vezetőség által meghatározott teljesítménymutatók közzétételét is, amelyek a bevételek és
ráfordítások részösszegei, és új követelményeket tartalmaz a pénzügyi információk összesítésére és
megbontására vonatkozóan, az elsődleges pénzügyi kimutatások és a kiegészítő megjegyzések azonosított
„szerepei” alapján. Emellett egyéb standardok előírásai is módosításra kerültek az IFRS 18 bevezetésének
eredményeként.
Az IFRS 18 2027. január 1-jén vagy azt követően kezdődő beszámolási időszakokra érvényes, de korábbi
alkalmazás megengedett. Az IFRS 18 visszamenőlegesen alkalmazandó. A módosításokat az EU még nem
fogadta be.
IFRS 19 Nyilvános elszámoltathatósággal (public accountablity) nem rendelkező leányvállalatok:
Közzétételek
Az IFRS 19 lehetővé teszi a nyilvános elszámoltathatósággal nem rendelkező leányvállalatoknak, hogy
alkalmazzák a csökkentett közzétételi követelményeket, ha az anyavállalatuk (végső vagy közvetett anyavállalat)
nyilvánosan elérhető konszolidált beszámolót készít az IFRS standardokkal összhangban. Ezeknek a
leányvállalatoknak továbbra is alkalmazniuk kell a többi IFRS standard megjelenítéssel, értékeléssel és
bemutatással kapcsolatos követelményeit. Ellenkező előírás hiányában a követelményeknek megfelelő
gazdálkodóknak, ha választják az IFRS 19 alkalmazását, nem szükséges a többi standardban szereplő közzétételi
követelményeket teljesíteniük. Az IFRS 19 2027. január 1-jén vagy azt követően kezdődő beszámolási időszakokra
érvényes, de korábbi alkalmazás megengedett. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
Az IFRS számviteli standardok éves fejlesztései – 11. kötet
Az IASB éves fejlesztési folyamata az IFRS nem rgős, de szükséges egyértelműsítésekkel és módosításokkal
foglalkozik. 2024. júliusában az IASB kiadta az IFRS számviteli standardok éves fejlesztéseit 11. kötet. A
gazdálkodó egységeknek ezeket a módosításokat a 2026. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves
beszámolási időszakokra kell alkalmazniuk. Az IFRS számviteli standardok éves fejlesztései – 11. kötet tartalmazza
az IFRS 1, IFRS 7, IFRS 9, IFRS 10 és IAS 7 módosításait. Ezek a módosítások célja a szövegezés
egyértelműsítése, kisebb nem szándékos következmények, figyelmetlenségek vagy a standardok követelményei
közötti ellentmondások kijavítása. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
Az IFRS 10 Konszolidált nzügyi kimutatások és az IAS 28 rsult vállalkozásokban és közös
vállalkozásokban lévő befektetések standardok módosításai Eszközök értékesítése vagy
hozzájárulásként való teljesítése a befektető és a társult vállalkozása vagy közös vállalkozása között
A módosítások egy elismert ellentmondás feloldását célozzák meg az IFRS 10 és az IAS 28 követelményei között,
az eszközök eladásának vagy hozzájárulásának kezelésében egy befektető és társult vállalkozása vagy közös
vállalkozása között. Adosítások fő következménye, hogy teljes nyereséget vagy veszteséget kell megjeleníteni,
amikor az ügylet egy üzletet érint (függetlenül attól, hogy az egy leányvállalatban van-e ágyazva vagy sem).
Részleges nyereséget vagy veszteséget kell megjeleníteni, amikor az ügylet olyan eszközöket érint, amelyek nem
alkotnak üzletet, még akkor is, ha ezek az eszközök egy leányvállalatban vannak elhelyezve. 2015. decemberében
az IASB határozatlan időre elhalasztotta ennek a módosításnak a hatálybalépését a tőke módszerrel kapcsolatos
kutatási projektjének eredményéig. A módosítást az EU még nem fogadta be.
208
A módosításoknak nem lesz jelentős hatása a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
V. Az átfogó eredménykimutatáshoz és mérleghez
kapcsolódó kiegészítő megjegyzések
1. Árbevétel
A Társaság 2024-ben és 2023-ban realizált árbevétele mind üzletviteli tanácsadásból származik. Az árbevétel jelentős
növekedése a Csoportközpont növekedésével, központi funkciók létrehozásával magyarázható. A vevőkövetelések a
V.14 megjegyzésben kerül bemutatásra.
2. Anyagköltség
Az anyagköltség tartalma a következő:
2024
2023
Üzemanyagköltség
28
13
Irodaszer, egyéb anyag
8
24
Összesen
36
37
A Társaság anyagköltsége elsősorban üzemanyagköltséget tartalmaz, illetve irodaszer és éven belül elhasználódó
eszköz beszerzéshez kapcsolódik.
3. Igénybevett szolgáltatások
Az igénybevett szolgáltatások a következő tételeket tartalmazzák:
2024
2023
Számviteli, jogi, tőkepiaci szolgáltatások
398
225
Bérleti díjak
16
15
PR, kommunikáció
83
129
Adminisztratív szolgáltatások
119
72
Különféle egyéb szolgáltatások
718
450
Telekommunikációs szolgáltatások
4
2
Marketing szolgáltatások
33
16
Bankköltség, biztosítási díj
43
11
Összesen
1 414
920
Az igénybevett szolgáltatások növekedését egyrészt az akvizíciók következtében megnövekedett jogi és tanácsadási
költségek növekedése magyaráz, srészt a Csoportközpont növekedésével, projektekkel kapcsolatban felmerült
általános költségnövekedés.
4. Személyi jellegű ráfordítások
A személyi jellegű ráfordítások között tiszteletdíjak, bérek, azok járulékai és a részvény alapú kifizetések ráfordításai
szerepelnek.
A Társaság nem minősíti lízingnek a személyes használatra átadott cégautó bérleti eseményeket. Ezeket a személyi
jellegű egyéb kifizetések között mutatja ki, mint munkavállalóknak adott egyéb juttatás.
A részvény alapú kifizetések soron az MRP programok ráfordítás hatása szerepel.
2024
2023
Bérköltség
1 727
971
209
Bérjárulék
257
130
Részvény alapú kifizetések ráfordítása
259
110
Személyi jellegű egyéb kifizetések
338
105
Összesen
2 581
1 316
A Csoport növekedése, valamint a csoport szintű új funkciók megjelenése a Társaság munkavállalói létszámának
emelkedését is eredményezte, mely 2024-ben átlagosan 60 fő (előző év: 36 fő).
5. Értékcsökkenési leírás
Az értékcsökkenési leírás jellemzően irodai bútorok, használati jog eszközök (irodabérlet) és egyéb eszközök
értékcsökkenését tartalmazza mindkettő időszakban, amelyek az adminisztrációt támogatják. A Társaság az
ingatlanokat, peket, berendezéseket bekerülési érték modell alapján értékeli, az értékcsökkenés lineárisan kerül
elszámolásra.
2024
2023
Tárgyi eszközök értékcsökkenése
69
38
Eszközhasználati jog értékcsökkenése
122
53
Immateriális eszközök amortizációja
10
2
Összesen
201
93
6. Egyéb bevételek és ráfordítások
2024
2023
Káresemény bevétele
2
1
Egyéb bevételek
203
-
Egyéb bevételek
205
1
2024
2023
Bírságok, káresemények
-
4
Le nem vonható áfa
116
173
Egyéb
13
3
Egyéb ráfordítások
129
180
Az egyéb bevételek és ráfordítások tartalmazzák a más kategóriába nem sorolható hozamokat és ráfordításokat. Ezek
közül jelentős tétel a ráfordításként elszámolt le nem vonható áfa. Egyéb bevételek között került elszámolásra a Net
Mobilitás Zrt. akvizíciójával kapcsolatos halasztott vételár kivezetése.
7. Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése
A Társaság várható hitelezési veszteséget számol el a kölcsönkövetelésekre, vevőkövetelésekre, és egyéb pénzügyi
eszközökre (egyéb követelésekre és pénzeszközökre).
2024
2023
Képzett értékvesztés
Kölcsön követelésekre
70
55
Vevőkövetelésekre
60
6
Egyéb követelésekre, bankbetétre
23
33
210
Összesen
153
94
Értékvesztés visszaírása
Kölcsön követelésekre
(86)
(49)
Vevőkövetelésekre
(35)
(5)
Egyéb követelésekre, bankbetétre
(21)
(34)
Összesen
(142)
(88)
Értékvesztett instrumentumok leírása
Vevőkövetelésekre
279
-
Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési
vesztesége
289
6
A Társaság az ECL modellt alkalmazza a várható hitelezési veszteség megállapítására. Az ECL modell szerint a nem
esedékes követelésekre is kell számolni várható hitelezési veszteséget. A Társaság 279 millió forintértékben engedett
el vevőkövetelést egy kapcsolt vállalkozásával szemben.
A Társaság az egyszerűsített módszert alkalmazza a várható hitelezési veszteségek meghatározásakor.
8. Pénzügyi bevételek és ráfordítások
2024
2023
Kamatbevételek - effektív kamatlábbal
számolt
1 739
1 920
Kötvénykamat
(295)
(276)
Egyéb kamatráfordítás
(38)
(69)
Kölcsönök után fizetett kamat
(158)
(272)
Lízing kötelezettség kamatráfordítása
(4)
(3)
Kamatráfordítások
(495)
(620)
Devizás árfolyamnyereség
860
58
Devizás árfolyamveszteség
(106)
(203)
Árfolyamkülönbözetből származó
eredmény, nettó
754
(145)
Osztalékbevétel
8 522
7 348
Nettó eredményhatás
10 520
8 503
A pénzügyi bevételek között a tárgyévben egyfelől 8 522 millió Ft (előző év: 7 348 millió Ft) összegű leányvállalattól
kapott osztalék került kimutatásra. A kamatkörnyezet előző évhez viszonyított csökkenése, valamint a
kölcsönkövetelések állományában bekövetkezett változások miatt csökkentek a kapcsolt vállalkozásoknak kihelyezett
kölcsönök utáni kamatbevételek, valamint a lekötött betétek után járó kamatok.
Az árfolyamkülönbözetből származó eredmény között jelentős tételek:
- külföldi pénzértékre szóló pénzügyi eszközök és kötelezettségek fordulónapi átértékelése: 253 millió Ft nyereség
(előző év: 195 millió Ft veszteség)
- tárgyévben realizált árfolyamnyereségek: 599 millió Ft nyereség (előző év: 54 millió Ft nyereség)
A pénzügyi ráfordítások között a fizetendő tvénykamat a jelentős tétel. A kölcsönök után fizetett kamat a kapcsolt
felektől kapott kölcsönök után, valamint a kamatpool miatti fizetett kamatokat tartalmazza.
9. Adóráfordítások
Az adóráfordítások között kizárólag iparűzési adó, innovációs járulék, valamint helyi iparűzési adó szerepel mindkét
időszakban (halasztott adó ráfordítás nem került elszámolásra).
211
Az effektív adó levezetését a következő táblázat tartalmazza:
2024.12.31
2023.12.31
Adózás előtti nyereség az átfogó
eredménykimutatás szerint
7 794
6 991
Megj.
Aktuális adókulcs alapján számított
adóráfordítás (9%)
9,00%
701
9,00%
629
1.
Egyéb nyereségadó ráfordítás (helyi iparűzési
adó, innovációs járulék)
0,50%
39
0,33%
23
2.
Egyéb nyereségadó ráfordítás adóalap
csökkentő hatása
(0,04%)
(3)
(0,03%)
(2)
3.
Osztalékbevétel adóalap csökkentő hatása
(9,84%)
(767)
(9,46%)
(661)
4.
Egyéb, egyedileg nem jelentős tételek
0,96%
75
0,52%
36
Nyereségadó ráfordítás összesen
0,58%
45
0,36%
25
1. Az egyéb nyereségadók olyan Magyarországon fizetendő helyi és központi adókat tartalmaznak, amelyeket
a Társaság bizonyos jövedelemre számított eredménye alapján állapítanak meg a rsasági adóalapnál egy
lényegesen magasabb adóalapra vetített, de lényegesen alacsonyabb (maximum 2%-os) adókulccsal. Mivel
a levezetés első sora csak a társasági adókulccsal számított elméleti adó összegét mutatja, a Társaság a
helyi iparűzési adó és az innovációs járulék további nyereségadó költséget eredményez.
2. A helyi iparűzési adó és az innovációs járulék a társasági a szempontból levonhatónak minősülnek,
amelynek pozitív hatásait ez a sor jeleníti meg.
3. A Társaság által rgyévben kapott osztalékbevételek levonhatónak minősülnek a társasági adóalapból (mivel
ezen bevételek már adózott bevétel).
4. Az egyedileg nem jelentős tételek között a Tárgyévben az MRP program adóalap növelő hatása (2024: 23
mFt 2023: 10 mFt), előző évi nyereségadó korrekció (2024: 7 mFt 2023: 2 mFt), elengedett követelések
adóalapot növelő hatása (2024: 25 mFt) és egyéb egyedileg nem jelentős tételek.
Globális minimumadó
A Társaság egy multinacionális vállalatcsoport része, amelynek bevétele meghaladja a 750 millió eurós bevételi
küszöböt. 2024. január 1-től hatályba lépett Magyarországon a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő
adókról és egyes adótörvények módosításáról szóló 2023. évi LXXXIV. törvény. A Csoport a nemzetközi
tevékenységének kezdeti szakaszában lévő Csoportnak minősül, és ennek következtében Magyarországra
vonatkozóan nincs kiegészítő adófizetési telezettsége. A becslések szerint a Csoport a 2024. december 31-ével
végződő pénzügyi évre képes lesz az Országonkénti (Country-by-Country) jelentéstételen alapuló átmeneti
mentességi szabályt alkalmazni az összes többi joghatóságra, ezért nem számolt el kiegészítő adóráfordítást a globális
minimumadó jogszabály kapcsán. Az IAS 12-vel összhangban a Csoport kivételt alkalmaz a Globális minimumadóhoz
kapcsolódó nyereségadókkal kapcsolatos halasztott adókövetelésekre és -kötelezettségekre vonatkozó információk
megjelenítésére és közzétételére.
212
10. Ingatlanok, gépek és berendezések; immateriális eszközök
A rgyi eszközök között ingatlanok, berendezések, az immateriális eszközök között pedig IT licenszek szerepelnek,
egyik sem képvisel önállóan jelentős értéket. Eszközbeszerzésre jelentős elkötelezettség nincs a Társaságnál. 2023-
ban a berendezések növekedését jelentős mértékben gépjármű beszerzések magyarázzák.
A tárgyi eszközök és immateriális eszközök mozgásait a következő tábla szemlélteti:
Bruttó érték
2024. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális javak
Összesen
Nyitó
8
306
89
403
Vásárlás
102
30
1
133
Eladás
-
(1)
-
(1)
Selejtezés
-
-
(37)
(37)
Záró érték
110
335
53
498
Halmozott
értékcsökkenés
2024. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális javak
Összesen
Nyitó
3
59
4
66
Terv szerinti
értékcsökkenés
6
63
10
79
Eladás
-
-
-
-
Záró érték
9
122
14
145
Nyitó
5
247
85
337
Záró
101
213
39
353
Az összehasonlító időszak adatai:
Bruttó érték
2023. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális javak
Összesen
Nyitó
7
32
13
52
Vásárlás
1
274
76
351
Eladás
-
-
-
-
Záró érték
8
306
89
403
Halmozott
értékcsökkenés
2023. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális javak
Összesen
Nyitó
1
23
2
26
Terv szerinti
értékcsökkenés
2
36
2
40
Záró érték
3
59
4
66
Nyitó
6
9
11
26
Záró
5
247
85
337
213
11. Eszközhasználati jog (ROU)
A Társaság az ingatlanok, gépek és berendezések sortól elkülönítve mutatja be a lízinghez kapcsolódó
eszközhasználati jogot, melynek egyenlege a 2024. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
2024
2023
Nyitó bruttó érték január 1-én
166
93
Lízingbe vétel
35
66
Szerződésmódosítás hatásai
93
7
Záró bruttó érték december 31-én
294
166
Halmozott értékcsökkenés
2024
2023
Nyitó érték január 1-én
77
24
Értékcsökkenés
122
53
Záró érték december 31-én
199
77
2024
2023
Záró nettó érték december 31-én
95
89
Az eszközhasználati jog soron a Társaság által bérelt iroda kerül kimutatásra, a bérlet a 2022. üzleti évben indult.
12. Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsön
A leányvállalatoknak nyújtott hosszú lejárató kölcsönök mozgását a következő táblázat szemlélteti
2024
2023
Nyitó egyenleg
8 920
12 798
Folyósítás
915
919
Visszafizetés
(990)
(4 690)
Átsorolás hosszú lejáratú kölcsönök közé
246
-
Kamatkövetelés
-
50
Devizás átértékelés
259
(157)
Záró egyenleg
9 350
8 920
Várható hitelezési veszteség
(3)
(9)
Záró egyenleg
9 347
8 911
214
A kölcsönszerződésekhez kapcsolódó lényeges feltételek 2024.12.31-én aggregáltan a következők:
Kölcsön(ök)
keretösszege
Követelés összege
fordulónapon
(tőkerész)
kamat
lejárat
törlesztési feltételek
7 064 485 392 Ft*
3 137 383 323 Ft
3%-3,5%
2025.12.31-
2031.07.18
Lejáratkor egy
összegben, bármikor
előtörleszthető
23 108 337 EUR
22 508 337 EUR
1 havi EURIBOR +
2,00%
2025.02.28 -
2026.12.31
Lejáratkor egy
összegben, bármikor
előtörleszthető
3 000 000 000 Ft
796 340 051 Ft
3,5% éves fix kamat
2030.04.05
Lejáratkor egy
összegben, bármikor
előtörleszthető
81 000 000 Ft
81 000 000 Ft
1 havi BUBOR + 2,25%
2025.05.31
Lejáratkor egy
összegben, bármikor
előtörleszthető
6 372 632 200 Ft
5 054 346 340 Ft
1 havi BUBOR + 2%
2025.02.28 -
2027.05.31
Lejáratkor egy
összegben, bármikor
előtörleszthető
* zöld finanszírozási keretrendszerben meghatározott célokra nyújtott kölcsönök
13. Befektetések leányvállalatokba, Befektetések társult és közös
vezetésű vállalatokba
2024.12.31
2023.12.31
Részesedések leányvállalatokban összesen
55 159
34 765
Tárgyévben a következő változások történtek:
- leányvállalatok megszerzése akvizíció vagy apport útján: 19 178millió Ft
- Leányvállalatok alapítása: 64 millió Ft
- Leányvállalatokban történő tőkeemelés: 1 096 millió Ft
- MRP miatti részesedések változása: 136 millió Ft
A 2024. üzleti év végén nem volt arra utaló jelzés, hogy bármely leányvállalat értékvesztett lenne, a rsaság nem
számolt el értékvesztést.
A befektetések rsult és közös vezetésű vállalkozások soron az AutoWallis Caetano Holding Zrt.-ben lévő 50%-os
részesedését mutatja ki a Társaság, mely Társaság birtokolja az RN Hungary Kft. és az AWSC Retail Kft. 100%-os
részedését. A Társaság a 2022-ben került megalapításra – másik befektetővel – közösen. A Felek a jogokat paritásos
alapon gyakorolják.
14. Vevőkövetelések, nyereségadó követelések, egyéb
követelések, aktív időbeli elhatárolások
A vevőkövetelésekben a Társaság a leányvállalatainak teljesített üzletviteli tanácsadási szolgáltatások, valamint
továbbszámlázott szolgáltatások még nem teljesített ellenértéke szerepel.
A nyereségadó egyenleg teljes egésze ennek megfelelő adókövetelést testesít meg.
Az egyéb követelések legjelentősebb telei, a még ki nem fizetett osztalékkövetelések 270 millió Ft (előző év: 69 millió
Ft) valamint kaucióval kapcsolatos követelés 28 millió Ft (előző év: 18 millió Ft). Az aktív időbeli elhatárolások 63 millió
Ft (előző év: 17 millió Ft) értékű árbevétel elhatárolást és 67 millió Ft (előző év: 34 mill Ft) költség elhatárolást
tartalmaznak. A fenti tételek valós értéke és könyv szerinti értéke azonos.
15. Rövid lejáratú kölcsönkövetelések
A rsaság a leányvállalatainak rövid távú, működésüket biztosító kölcsönt folyósít, ezen a soron az egy éven belül
visszafizetendő tőke valamint fordulónapig felhalmozott, nem fizetett kamatkövetelés kerül bemutatásra. A kölcsönök
fő feltételeit a V.12 megjegyzés tartalmazza.
215
16. Pénzeszközök és egyenértékeseik
A pénzeszközök a következő egyenlegekből fakadnak. A tételek valós értéke és könyv szerinti értéke azonos.
2024.12.31
2023.12.31
Készpénz forintban
-
-
Bankszámlák forintban
4 643
5 489
Bankszámlák devizában
988
494
Várható hitelezési veszteség
(3)
(3)
Összesen
5 628
5 980
17. Jegyzett tőke
A rsaság jegyzett tőkéje a tőke mozgástáblában bemutatott módon változott az időszak során. A jegyzett tőke a
következőképpen alakult:
A részvények darabszáma:
Sorozat
C sorozat
Fajta
törzs
2023.01.01
442 289 002
Apport miatti kibocsátás
Wallis Autómegosztó Zrt (2023.08.31)
50 750 906
2023.12.31
493 039 908
Tőkeemelés (2024.01.26)
46 416 938
2024.12.31
539 456 846
A jegyzett tőke értékében bekövetkező változások:
Névérték (millió HUF)
2023.01.01
5 529
Wallis Autómegosztó Zrt. apport 2023.08.31
634
2023.12.31
6 163
Tőkeemelés (2024.01.26)
580
2024.12.31
6 743
A kibocsátott részvényeknek a mérlegfordulónapon csak C sorozata van. Egy részvény névértéke 12,5 Ft.
2023. augusztus 31-én az AutoWallis Nyrt. egyik tulajdonosa a Wallis Asset Management Zrt., valamint a Széchenyi
Tőkealapok beapportálta a Wallis Autómegosztó Zrt. 100%-os részesedését az AutoWallis Nyrt-be. A tranzakció
eredményeként az AutoWallis Nyrt. 50 750 906 db részvényt bocsájtott ki 2023.08.31-én, melynek hatására a jegyzett
tőke 634 millió Ft-tal növekedett.
2024 január 26-án a Társaság alaptőke-emelés keretében összesen 46.416.938 darab új, részvényenként 12,5 Ft
névértékű, és 122,8 Ft kibocsátási értékű, „C” sorozatú, névre szóló, dematerializált törzsrészvényt bocsátott ki, melyet
teljes egészében a Wallis Tőkeholding Zrt. vett át.
18. Tőketartalék és eredménytartalék
A rsaság a tartalékai között ázsiót és felhalmozott eredményt jelenít meg. Az ázsió kizárólag részvény
kibocsátásához kapcsolódik.
216
2023. évben történt apport során rtént részvénykibocsátás eredményeként 4 266 millió Ft-tal növekedett a
tőketartalék.
2024. évben keemelés során történt részvénykibocsátás eredményeként 5 120 millió Ft-tal növekedett a tőketartalék.
Az Eredménytartalékban a tárgyévi ill. a korábbi évek felhalmozott eredménye jelenik meg. Ezen vül még a
tárgyévben saját részvény tranzakciók (MRP kifizetés) során megjelenő valós érték különbözet került közvetlenül az
eredmény tartalékban elszámolásra.
19. Részvény alapú kifizetések tartaléka
Az MRP program keretében a Társaság egyes munkavállalói és a Csoporthoz nem tartozó személyek részesülnek
részvényjuttatásban a meghatározott célok elérése esetén. Az MRP szervezet alapítója a Társaság. Az MRP
szervezeten keresztül jelenleg több juttatási program valósul meg.
2024. december 31-én a Csoportnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak folyamatban:
Program elnevezése
MRP 4 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
4 868 747 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
4 868 747 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
94 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
458 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. április 26.
A megszolgálás időtartama
változó 2/3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 5 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
2 608 696 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
2 608 696 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
114 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
297 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. december 21.
A megszolgálás időtartama
legalább 24 hónap
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 6 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
2 514 756 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
2 514 756 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
150 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
567 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2024. április 24.
A megszolgálás időtartama
legalább 24 hónap
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
pénzben teljesített
217
2023. december 31-én a Társaságnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak:
Program elnevezése
MRP 3 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
1 638 650 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
1 638 650 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
101 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
166 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2022. május 23.
A megszolgálás időtartama
2 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 4 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
4 868 747 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
4 868 747 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
94 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
458 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. április 26.
A megszolgálás időtartama
változó 2/3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 5 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
2 608 696 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
2 608 696 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
114 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
297 millió Ft
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. december 21.
A megszolgálás időtartama
legalább 24 hónap
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Az MRP juttatási program azon része, amely a Társaság munkavállalóihoz kapcsolódik az alábbi módon került jelen
pénzügyi kimutatásban elszámolásra. Az átadott részvényeknek a nyújtás időpontjára vonatkozóan megállapított valós
értéke a megszolgálási időszakra időarányosan került szétosztásra. Az így felmerült költség a rgyévben 259 millió Ft
(előző év: 110 millió Ft), mint személyi jellegű fordítás jelenik meg a Társaság eredményében. A saját tőkén belül
elkülönített részvényalapú kifizetések tartaléka tartalmazza a nem a rsaság munkavállalónak nyújtott, de a Tásaság
által teljesítendő részvényalapú kifizetések tartalékát is. Az MRP 6 program esetében a személyi jellegű fordítások
kötelezettséggel (Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek) szemben kerül elszámolásra.
20. Saját részvények bekerülési értéke és tárgyidőszaki változása
A Társaság az általa visszavásárolt saját részvényekért fizetett ellenértéket ezen a soron jeleníti meg. A pozíció a teljes
bekerülési értéket tartalmazza (beleértve a névértéket is).
2024. év végén a Társaság 4 359 220 db visszavásárolt saját részvényt mutat ki 598 millió Ft értékben, melyet 12 300
db kivételével az MRP szervezet birtokol.2023. év végén a Társaság 2 607 833 db visszavásárolt saját részvényt mutat
ki 243 millió Ft értékben, melyet teljes egészében az MRP szervezet birtokol.
218
21. Kötvénytartozás
A Csoport a következő kötvényekkel rendelkezik.
1. kötvény
A Növekedési Kötvény Program keretében kibocsátott kötvény a következő kiemelt jellemzőkkel bír:
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2030/I.
Kibocsátás dátuma
2020. szeptember 30.
ISIN kód
HU0000359476
Kibocsátott kötvények darabszáma
60
Kibocsátott kötvények névértéke (Ft)
50 000 000
Összes névérték (Ft)
3 000 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
futamidő végén, egyösszegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3,00%
EIR
2,8374%
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel (Ft)
3 041 551 573
A kötvény kalkulált effektív kamatlába amely használatával a kötvényhez köthető cash flow-k nettó jelenértéke éppen
nulla évi 2,8374%. Az effektív kamat tartalmazza a 45 mFt névértéken felül kapott összeget, valamint a kötvényhez
közvetlenül kapcsolódó közvetlen költségeket.
A kötvény becsült valós értéke a fordulónapon:
2024.12.31
2023.12.31
Könyv szerinti érték (mFt)
3 087
3 091
Valós érték különbözet (mFt)
(725)
(792)
Bevont forrás valós értéke (mFt)
2 362
2 299
A kötvények valós értékének meghatározásakor 8,70%-os (előző év:8,37%) kamatot használt, melyet piaci információk
alapján becsült.
A Csoport a bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel használja a kalkulációi során, mely az amortizált
bekerülési értéknek felel meg.
A kötvény könyv szerinti értékének alakulása:
2024
2023
Nyitó egyenleg
3 091
3 095
Kamat elszámolás korrekció
-
-
Kalkulált kamat
86
86
Törlesztés
(90)
(90)
Záró egyenleg
3 087
3 091
Ebből rövid lejáratú
61
90
219
2. kötvény (zöld kötvény)
A kibocsátott kötvény adatai:
Kibocsátott kötvény
elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2031/I.
Kibocsátás dátuma
2021. október 22.
ISIN kód
HU0000360664
Kibocsátott kötvények
darabszáma
132
Kibocsátott kötvények
névértéke (Ft)
50 000 000
Összes névérték (Ft)
6 600 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
5. évtől évi 5 000 000 HUF, futamidő végén 25
000 000 HUF egy összegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3,00%
EIR
2,854%
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Bevont forrás csökkentve a
közvetlen költségekkel (Ft)
6 654 849 500
A kötvény kibocsátáshoz kapcsolódó források felhasználására vonatkozó feltételeket (ún. zöld finanszírozási
keretrendszer) a Társaság a honlapján közzéteszi.
A kötvény becsült valós értéke a fordulónapon:
2024.12.31
2023.12.31
Könyv szerinti érték (mFt)
6 711
6 719
Valós érték különbözet (mFt)
(1 529)
(1 654)
Bevont forrás valós értéke (mFt)
5 182
5 065
A kötvények valós értékének meghatározásakor 8,90%-os (előző év: 8,41%) kamatot használt, melyet piaci
információk alapján becsült.
A Csoport a bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel használja a kalkulációi során, mely az amortizált
bekerülési értéknek felel meg. A kötvény egyenlege:
A kötvény könyv szerinti értékének alakulása:
2024
2023
Nyitó egyenleg
6 719
6 728
Kalkulált kamat
190
189
Törlesztés
(198)
(198)
Záró egyenleg
6 711
6 719
Ebből rövid lejáratú rész
81
198
220
3. kötvény (kifektetési kötvény)
A kibocsátott kötvény adatai:
Kibocsátott kötvény
elnevezése
AutoWallis Kifektetési Kötvény I.
Kibocsátás dátuma
2024. december 12.
ISIN kód
HU0000364526
Kibocsátott kötvények
darabszáma
20
Kibocsátott kötvények
névértéke (EUR)
1 000 000
Összes névérték (EUR)
20 000 000
Bevont forrás összege (EUR)
20 000 000
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
6. évtől évi 4 000 000 EUR
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
4,45%
EIR
4,484%
Bevont forrás összege (Ft)
8 196 800 000
Bevont forrás csökkentve a
közvetlen költségekkel (Ft)
8 177 216 521
A kötvény könyv szerinti értékének alakulása:
2024
Nyitó egyenleg
-
Kibocsátás során kapott összeg
8 197
Tranzakciós költségek
(20)
Kalkulált kamat
19
Törlesztés
-
Deviza átértékelési különbözet
5
Záró egyenleg
8 201
Ebből rövid lejáratú rész
18
A kötvény valós értéke és könyv szerinti értéke közel azonos.
A kötvénytartozások rövid lejáratú részét a Társaság elkülönítve mutatja be a pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatásban.
22. Lízingkötelezettségek
2024.12.31
2023.12.31
Nyitó egyenleg
90
73
Felvétel
35
67
Törlesztés
(170)
(55)
Egyéb változás
104
5
Záró egyenleg
59
90
221
2024.12.31
2023.12.31
Lízing kötelezettségek
59
90
Ebből hosszú lejáratú
-
16
Ebből rövid lejáratú
59
74
59
90
A Társaság a hosszú és rövid lízingkötelezettségek soron mutatja ki az iroda bérleti díjait. A lízing időtartama alatt a
Társaság viseli a lízingelt eszközzel kapcsolatos költségeket, és a lízing időtartamának lejáratát követően a lízingelt
eszközt köteles visszaszolgáltatni a lízingbe adónak.
23. Szállítótartozások, jövedelemadó kötelezettség, passzív
időbeli elhatárolások, egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
A szállítói kötelezettségek között az általános működéssel összefüggő szállítói tartozások szerepelnek. A szállítói
tartozás valós értéke nem tér el könyv szerinti értékétől. A jövedelemadó kötelezettségek között társasági adó,
iparűzési adó és innovációs járulék tartozás szerepel. A passzív időbeli elhatárolások között legnagyobb részben
bónuszok, ill. azok járulékai 196 millió Ft értékben (előző év: 134 millió Ft), valamint M&A tanácsadás 165 millió Ft
értékben került elhatárolásra.
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek decemberi bértartozást és adótartozást tartalmaznak. Ezen kívül itt kerül
bemutatásra a Milan Kral csoport megvásárlásához kapcsolódó halasztott vételár fizetési kötelezettség (580 millió Ft).
24. Kapott hitelek, kölcsönök
A hosszú lejáratú hitelek között a Társaság a pénzintézettől felvett hitelének egy éven túl esedékes részét mutatja ki.
(1 208 millió Ft)
A Társaság a 2024. üzleti év végén a Wallis British Motorstól kapott rövid lejáratú kölcsönét mutatja ki 550 millió Ft
értékben. A kölcsön lejárata: 2025. május 31., kamata: változó. Ezen kívül a Társaság itt mutatja ki pénzintézettől
felvett hitelének egy éven belül esedékes részét. (344 millió Ft).
A Társaság a 2023. üzleti év végén a Wallis British Motorstól kapott rövid lejáratú kölcsönét mutatja ki, valamint a
hozzá kapcsolódó kamatot sszesen 1 007 millió Ft értékben). A kölcsön lejárata: 2024. december 31., kamata:
változó. Ezen kívül a rsaság fordulónapon az AW OPL Distribution Kft.-től kapott kölcsönét mutatja ki (összesen
2 490 millió Ft). (A kölcsön lejárata: 2024. március 31.)
25. Halasztott adó
A Társaságnak halasztott adó követelése keletkezik levonható átmeneti különbözetekből, valamint fel nem használt
előző éves veszteségeiből. A Társaság a jövőbeni nzügyi tervei alapján (a holdingközpont működési modelljéből
adódóan), úgy ítéli meg, a jövőben nem várható olyan adóköteles nyeresége, mellyel szemben érvényesíteni tudná az
elhatárolt veszteségét. Mindezek alapján az azonosított különbözetet, kizárólag a halasztott adó kötelezettség
összegéig jeleníti meg. Az elhatárolt negatív adóalapok összegét, valamint lejárati táblázatát a következő táblázat
mutatja:
2024.12.31
Lejárat
2023.12.31
Lejárat
Elhatárolt negatív adóalap
1 419
2025-2029
1 292
2024-202
222
VI. Egyéb közzétételek
26. Valós érték hierarchia
A Társaság a következő pénzügyi instrumentumokat tartja nyilván az egyes fordulónapokon:
2024.12.31
2023.12.31
Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsönök
8 696
8 911
Vevőkövetelések
1 380
1 084
Egyéb adott kölcsönök (rövid lejáratú)
9 877
9 663
Pénzeszközök és egyenértékeseik
5 628
5 980
Pénzügyi eszközök
25 581
25 638
Kötvénytartozás
17 999
9 810
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
894
3 497
Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök
1 208
-
Lízing kötelezettségek
59
90
Szállítótartozások
236
268
Halasztott vételár kötelezettség
-
375
Opcióskötelezettség
700
-
Pénzügyi kötelezettségek
21 096
14 041
Az egyes valós értéken értékelt vagyoni elemek becsült értéke a valós érték hierarchia következő szintjein vannak:
2024. december 31.
1. szint
2. szint
3. szint.
Összesen
Opciós kötelezettség
-
-
700
700
Halasztott vételár kötelezettség
-
-
-
-
Pénzügyi kötelezettségek
-
-
700
700
2023. évben a Társaságnak az alábbi valós értéken értékelt pénzügyi instrumentumai voltak:
2023. december 31.
1. szint
2. szint
3. szint.
Összesen
Halasztott vételár kötelezettség
-
-
375
375
Pénzügyi kötelezettségek
-
-
375
375
A Társaság további pénzügy instrumentumai amortizált bekerülési érték modell alapján kerültek értékelésre a
bemutatott időszakokban. A kötvényeken kívül, az egyéb nem valósértéken értékelt eszközök és kötelezettségek valós
értéke és könyv szerinti értéke közel azonos.
223
27. Kockázati közzétételek
A Társaságnak nincsenek külső, változó kamatozású forrásai, valamint eltérő devizában külső féllel nem köt
ügyletet, így nem azonosított deviza, valamint kamatkockázatot. A Társaság hitelezési kockázatot alacsonynak
minősítette, mivel követelései (beleértve a vevő és kölcsönköveteléseit) kizárólag kapcsolt felekkel vannak, melyek
esetében nem azonosított arra utaló jelzést, hogy ezen követelések nem kerülnek kifizetésre, ill. nem rülnek meg.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális hitelezési kitettséget jelentik. A pénzügyi eszközökre
elszámolt értékvesztés az V.7. pontban kerül részletezésre.
A Társaság a kockázati tényezőkkel összefüggésben a lehetséges likviditási kockázatot azonosította, mint
közzéteendő tételt.
Az egyes pénzügyi kötelezettségek lejárati besorolását a következő táblázat mutatja be.
2024. december 31-
én
Egy éven belül
elérhető/visszafizet
endő elemek
Egy éven túl, de öt
éven belül
elérhető/visszafizet
endő elemek
Öt éven túl
elérhető/visszafizeten
dő elemek
Összesen
Kölcsönök,
kötvénytartozás
1 603
8 508
14 559
24 670
Lízingkötelezettségek
59
-
-
59
Szállítótartozások
236
-
-
236
Opciós kötelezettség
-
820
-
820
Összesen
1 898
9 328
14 559
25 785
Az összehasonlító időszak adatai.
2023. december 31-
én
Egy éven belül
elérhető/visszafizet
endő elemek
Egy éven túl, de öt
éven belül
elérhető/visszafizet
endő elemek
Öt éven túl
elérhető/visszafizeten
dő elemek
Összesen
Kölcsönök,
kötvénytartozás
3 827
3 073
8 156
15 056
Lízingkötelezettségek
76
16
-
92
Szállítótartozások
268
-
-
268
Halasztott vételár
188
240
-
428
Összesen
4 359
3 329
8 156
15 844
A Társaság a hitelezési veszteségeket az IFRS 9 által előírt módszertannal kezeli, tehát a várható értékvesztés
miatti veszteséget az egyes vagyoni elemekre elszámolja.
A pénzügyi instrumentumoknál és a leányvállalatoknál a kitettség lényegében megegyezik az adott vagyoni elem
könyv szerinti értékével. Speciális maximális veszteséget csökkentő garancia soha nem biztosítja az
eszközöket.
28. Nettó adósság állomány levezetése
A Társaság nettó adósságállományát a következő táblázat tartalmazza:
2024
2023
Kötelezettségek összesen
22 076
14 577
(-) Pénzeszközök
(5 628)
(5 980)
Nettó adósság
16 448
8 597
Saját tőke
61 477
48 269
224
29. Jelentős mérlegen kívüli kötelezettségek
A Társaságnak nincsenek mérlegen kívüli kötelezettségei a fordulónapon.
30. Pénzügyi garanciák
A Társaság pénzügyi garanciát nyújtott leányvállalatai pénzügyi kötelezettségeire, valamint közös vezetésű
vállalatának tranzakció halasztott vételárának kifizetésére. A nyújtott garanciák összefoglalóját a következő táblázat
tartalmazza. A Társaság értékelése szerint a garanciák lehívásának valószínűsége alacsony.
Kinek az érdekében?
Garancia leírása
Kitettség
AutoWallis Caetano
Holding Zrt.
Renault tranzakció halasztott vételárra vonatkozó
készfizető kezesség
700 mFt
C182 Ljubljana d.o.o.
Vállalati garancia az OTP Bank Nyrt. és OTP
Banka d.d., mint
kedvezményezettek/egyetemleges jogosultak
javára
5,5 mEUR
WallisMotor Ljubljana
d.o.o. és Avto Aktiv SLO
d.o.o.
Komfort levél az OTP Banka d.d. javára
5,2 mEUR
AW FRZ Distribution Kft.
Vállalati garancia a Citibank Europe plc.
Magyarországi Fióktelepe javára
19,5 mEUR
WallisMotor Ljubljana
d.o.o. és Avto Aktiv SLO
d.o.o.
Komfort levél a BMW Austria Bank GmbH javára
14 mEUR
Wallis Motor Pest Kft. és
Wallis Motor Duna Kft.
10,8 mrd HUF
NCA Auto s.r.o.
440 mCZK
31. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek
A Társaság a következő tranzakciókat hajtotta végre a kapcsolt feleivel:
adatok millió Ft-ban
Tranzakciók értéke
Egyenleg
Megj.
2024
2023
2024.12.31
2023.12.31
Szolgáltatások értékesítése
Anyavállalat részére
-
-
-
Leányvállalat részére
VI.1
1 732
1 069
1 328
986
Közös vezetésű vállalkozás részére
178
100
243
122
Egyéb kapcsolt fél részére
-
-
-
Szolgáltatások beszerzése
Anyavállalattól
16
60
-
36
Leányvállalattól
226
102
17
18
Közös vezetésű vállalkozástól
-
-
1
-
Egyéb kapcsolt féltől
204
91
-
(9)
Eszközök beszerzése
Leányvállalattól
24
203
-
23
Egyéb
225
Leányvállalat részére
- kölcsön nyújtása, kapcsolódó
kamatbevétel
VI.7,
VI.11,
VI.14
1 010
829
18 576
18 565
- pótbefizetés
-
-
651
-
Leányvállalattól
- kölcsön, kamatráfordítás
158
271
550
3 497
-osztalék
8 144
6 998
270
69
Közös vezetésű vállalkozástól
-osztalék
350
350
-
-
Vezető tisztségviselők és javadalmazásuk
A Csoport kapcsolt feleinek minősülnek a vezető tisztségviselők és a végső anyavállalatot kontrolláló személy 2023-
ban és 2024-ben
Név
Beosztás
Megbízás kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
Müllner Zsolt
IG elnök
2018.12.17.
Ormosy Gábor
IG tag
2019.04.30.
Vaczlavik Ferenc
IG tag
2024.04.26
Veres Tibor
IG tag, kontrolláló
tulajdonos
2024.04.26
Mező Gyula
IG tag
2024.04.26
Karvalits Ferenc
IG tag
2024.04.26
Buday Bence
IG tag
2024.04.26
Székely Gábor
IG tag
2018.12.17.
2024.04.26
Andrew John Prest
IG tag
2018.12.17.
2024.04.26
Antal Péter
IG tag
2018.12.17.
2024.04.26
Az 2023-ban és 2024-ben a vezető tisztségviselők (igazgatósági, audit bizottsági, valamint felügyelőbizottsági
tagok) a következő juttatásokban részesültek.
2024
2023
Tiszteletdíjak összege
30
27
Munkabérek összege
262
261
Rövid távú munkavállalói juttatások:
292
288
Részvényalapú kifizetések
32
21
Összesen
324
309
VII. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott
lényeges feltételezések és becslési bizonytalanságok
A Társaság lényeges feltételezéseket alkalmaz elsősorban nagyságrendje miatt a részesedések megtérülő
értékének meghatározásakor. A megtérülő érték meghatározása üzleti terveken alapuló diszkontált cash-flow
modell alapján történik, amely bemeneti adatai (Cash flow terv, diszkontráta, növekedési ütem) számos helyzetben
feltételezéseken, becsléseken alapulnak. A becslési bizonytalanságoknak jelentős hatása lehet a részesedések
könyv szerinti értékére.
226
VIII. Mérlegfordulónap utáni események
A mérleg fordulónapja után az alábbi lényeges esemény a Társaság üzletmenetében:
2025 január 16-én a Wallis Asset Management Zrt.- mint az AutoWallis Nyrt. egyik jelentős részesedéssel
bíró részvényese 40 726 797 db részvényt értékesített a Wallis Tőkeholding Zrt.-nek, mely tranzakció
után a Wallis Asset Management Zrt-nek nem maradt további részesedése az AutoWallis Nyrt.-ben. Az
ügylet zárása után a Wallis Tőkeholding Zrt. 355 182 013 db részvénnyel rendelkezik az AutoWallis Nyrt-
ben. A tranzakcióban résztvevő Társaságok mind a Wallis Portfólió Kft. közvetlen tulajdonában álló
Társaságok, a tényleges tulajdonos személyében nem következett be változás.
IX. A magyar számviteli törvény követelményei szerinti
közzétételek
1. A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok
irányításáért és az IFRS szerinti beszámoló elkészítéséért
felelős személy
Az IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatások összeállítását a számviteli törvény szerint minősítéssel
rendelkező számviteli szolgáltató végezheti. A minősítéssel rendelkező természetes személy a következő:
A pénzügyi kimutatások elkészítéséért felelős személy neve:
Gausz Balázs
Regisztrációs szám:
209120
regisztrált mérlegképes könyvelő
IFRS minősítéssel
2. A Társaság könyvvizsgálója
A rsaság és a Csoport amelynek a Társaság az anyavállalata – könyvvizsgálatát végző megfelelő minősítéssel
rendelkező könyvvizsgáló cég adatai a következők:
Megbízott
PriceWaterhouseCoopers
Könyvvizsgáló Kft (001464)
A megbízott nevében eljáró természetes személy neve
Biczó Péter
Regisztrációs szám:
004957
Könyvvizsgáló
IFRS minősítéssel
Az egyedi és konszolidált pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáért felszámított díjat a 2024. üzleti évre
vonatkozóan az alábbi táblázat mutatja be:
Adatok millió Ft-ban
2024
2023
Beszámolók könyvvizsgálata
83
51
Egyéb könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
-
25
Egyéb nem könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
8
-
PwC-nek fizetendő díjak összesen
91
76
227
3. Saját tőke megfeleltetés
Saját tőke megfeleltetési tábla készítésének alapja
A magyar számviteli törvény 114/B §-a szerint a pénzügyi kimutatás tartalmazza a magyar Számviteli törvény
szerinti és a fent részletezett elkészítési elvek szerinti saját tőke közötti eltérés levezetését.
Saját tőke egyeztetése
2024.12.31
2023.12.31
IFRS-ek szerinti saját tőke
61 477
48 269
+
kapott pótbefizetés IFRS-ek szerint kötelezettségként kimutatott összege
-
-
-
adott pótbefizetés IFRS-ek szerint eszközként kimutatott összege
(651)
(28)
+
tőketartalékba helyezendő átvett pénzeszköz, ha az halasztott bevétel (IFRS)
-
-
+
átvett eszközök értéke, ha az halasztott bevétel (IFRS)
-
-
-
Részvényalapú kifizetések tartaléka
(383)
(285)
-
tőkeinstrumentumot eredményező tőkeemelés, ha azt a tulajdonosokkal szembeni
követelésként kellett kimutatni (IFRS)
-
-
+
Visszavásárolt saját részvények (IFRS)
598
243
Saját tőke (egyeztetett)
61 041
48 199
A leányvállalati osztalékokat figyelembe véve a következő az osztalékfizetési korlát tényleges értéke:
A saját tőke egyes elemei, egyeztetés szerint a következőképpen alakulnak:
2024.12.31
2023.12.31
IFRS-ek szerinti jegyzett tőke
Létesítő okiratban kimutatott jegyzett tőke
6 743
6 163
Jegyzett, de be nem fizetett tőke
-
-
Lekötött tartalék
Kapott pótbefizetés
Visszavásárolt saját részvény könyv szerinti értéke
598
243
Fejlesztési tartalék (adóhatással korrigálva)
-
-
Lekötött tartalék (egyeztetett)
598
243
Eredménytartalék
IFRS-ek szerinti adózott és ki nem osztott halmozott eredmény a korábbi évekből
9 148
2 201
+/- IFRS-ek szerint a felhalmozott eredmény javára vagy terhére elszámolt
összegek
16
(19)
- Adott pótbefizetés eszközként kimutatott összege
(651)
(28)
- Fel nem használt fejlesztési tartalék kapcsolódó halasztott adóval csökkentett
összege
-
-
+ Áttérés éve előtti záró eredménytartalék, az áttérési korrekciókkal korrigálva
-
-
Eredménytartalék (egyeztetett)
8 513
2 154
Adózott eredmény
Adózott eredmény, Szt. 114/A.§ 9. pontja
7 749
6 966
Értékelési tartalék
Egyéb átfogó eredményben elszámolt tételek halmozott összege
-
-
Tőketartalék
228
Egyeztetett saját tőke
61 041
48 199
- IFRS-ek szerinti jegyzett tőke
(6 743)
(6 163)
- Jegyzett, de be nem fizetett tőke
-
-
- Lekötött tartalék
(598)
(243)
- Eredménytartalék
(8 513)
(2 154)
- Adózott eredmény
(7 749)
(6 966)
- Értékelési tartalék
-
-
Tőketartalék (egyeztetett)
37 438
32 673
Az egyeztetés eredményképpen létrejött saját tőke:
Egyeztetett saját tőke (Szt. 114/B § szerint)
Jegyzett tőke
6 743
6 163
Jegyzett, de be nem fizetett tőke
-
-
Tőketartalék
37 438
32 673
Eredménytartalék
8 513
2 154
Lekötött tartalék
598
243
Értékelési tartalék
-
-
Adózott eredmény
7 749
6 966
61 041
48 199
Az osztalékalap meghatározása:
Eredménytartalék (egyeztetett)
8 513
2 154
Tárgyévi adózott eredmény
7 749
6 966
Befektetési célú ingatlanok értéknövekedése (adóhatással
korrigálva)
-
-
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék
16 262
9 120
Így az osztalékfizetésre rendelkezésre álló források:
2024.12.31
2023.12.31
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék
16 262
9 120
Fordulónap után kapott, járó osztalék
8 172
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló források
17 292
4. Osztalék
A Társaság Igazgatósága nem javasolja osztalék fizetését. Az osztalék elfogadásáról a Közgyűlés dönt.
5. Egyéb információk
2022 tavaszán jelentkező orosz-ukrán konfliktusnak közvetlenül nincs hatása a Társaság, valamint leányvállalatai
működésére tekintettel arra, hogy ezen piacokon nincs jelen a Csoport, illetve a Csoport mind működési területét,
mind a forgalmazott rkák pozícionálását tekintve diverzifikált. Ugyanakkor közvetett hatások jelentkezhetnek,
például:
A kialakult helyzet társadalmi hatásai negatívan befolyásolhatják az autópiacot a kereslet
csökkenésén keresztül.
A gyártóknál jelentkezhetnek nyersanyag- és/vagy alkatrész ellátási problémák, melyek miatt a
tervezett autó átadások kitolódhatnak. Ezek negatívan érinthetik a Csoport Cash-flowra gyakorolt
hatását.
Makrókörnyezeti mutatók romlása (infláció, devizaárfolyamok változékonysága, kamatkörnyezet
változása) negatív hatással lehetnek a Csoport finanszírozására.
6 451
22 713
229
A konfliktus esetleges elhúzódásának hatásait a jelenlegi információk alapján nehéz megbecsülni. A menedzsment
folyamatosan figyelemmel kíséri az ebből jelentkező esetleges kockázatokat.
6. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése
Jelen pénzügyi kimutatásokat a Társaság igazgatósága 2025. április 2. napján elfogadta és Közgyűlés elé
terjesztésre engedélyezte.
Budapest, 2025. április 2.
Ormosy Gábor
Müllner Zsolt
vezérigazgató
igazgatóság elnöke
230
NYILATKOZATOK
A jelen egyedi pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő megjegyzéseket és vezetőségi (üzleti) jelentést (összefoglalóan
Beszámoló) a Társaság Igazgatósága 2025. április 2-án megtárgyalta és a Közgyűlés elé terjesztésre
engedélyezte. A Közgyűlés a Beszámolót 2025. április 25-én jóváhagyta és közzétételre engedélyezte.
A Társaság kijelenti, hogy a 2024. évre vonatkozó egyedi pénzügyi kimutatásai az Európai Unió által elfogadott
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban, a Társaság legjobb tudása szerint készült, valós
és megbízható képet adnak a Társaság eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint
nyereségéről és veszteségéről.
Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2024. évre vonatkozó vezetőségi (üzleti) jelentése megbízható képet ad a
Társaság helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, valamint ismerteti a valószínűsíthető főbb kockázatokat és
bizonytalansági tényezőket.
A Társaság kijelenti és felhívja a figyelmet, hogy az egyedi pénzügyi kimutatásokat független könyvvizsgáló
ellenőrizte.
Budapest, 2025. április 2.
Ormosy Gábor
Müllner Zsolt
vezérigazgató
igazgatóság elnöke
AutoWallis Nyrt.
529900QO6EHRM3EZL0702024-01-012024-12-31529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31529900QO6EHRM3EZL0702024-12-31529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31529900QO6EHRM3EZL0702024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702024-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:HUFiso4217:HUFxbrli:shares