AutoWallis Nyrt.
Éves jelentés
A 2023. december 31-én végződő üzleti évre
Budapest 2024. április 26. Az AutoWallis Nyrt. (Reuters: AUTW.HU és Bloomberg: AUTOWALL HB,
honlap: www.autowallis.com, a továbbiakban Társaság, AutoWallis Csoport vagy Csoport) a mai napon
közzétette a 2023. évi, 2023. december 31-vel záródó időszakra vonatkozó jelentését. A jelentés a Társaság
vezetése által az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (EU IFRS)
szerint elkészített, 2023. december 31-vel végződő időszakra vonatkozó konszolidált, auditált pénzügyi
kimutatásokat, egyedi, auditált pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő megjegyzéseket, valamint a Társaság
vezetőségi (üzleti) jelentését tartalmazza.
Tartalomjegyzék
AZ IGAZGATÓSÁG ELNÖKÉNEK ÉS A VEZÉRIGAZGATÓ ÜZENETE A RÉSZVÉNYESEKHEZ 01
AZ AUTOWALLIS ÉS AZ AUTOWALLIS CSOPORT VEZETŐSÉGI (ÜZLETI) JELENTÉSE 02
A TÁRSASÁG BEMUTATÁSA 02
A TÁRSASÁG GAZDASÁGI, PIACI KÖRNYEZETE 03
A 2023. ÉV PÉNZÜGYI ÉS MŰKÖDÉSI ÖSSZEFOGLALÓJA 06
TÁRGYIDŐSZAKI ÉS MÉRLEGFORDULÓNAP UTÁNI ESEMÉNYEK 14
AZ AUTOWALLIS CSOPORT STRATÉGIÁJA 17
VÁLLALATIRÁNYÍTÁS 19
FENNTARTHATÓSÁG, KÖRNYEZETVÉDELEM 22
SZOCIÁLIS ÉS FOGLALKOZTATÁSI KÉRDÉSEK, EMBERI JOGOK 23
KOCKÁZATOK, KOCKÁZATKEZELÉS 27
CÉGSTRUKTÚRA, TELEPHELYEK 30
A TÁRSASÁG JEGYZETT TŐKÉJE, RÉSZVÉNYEKRE VONATKOZÓ INFORMÁCIÓK 31
EGYÉB 34
KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK 36
NYILATKOZATOK 124
EGYEDI PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK 125
NYILATKOZATOK 169
Az AutoWallis Csoport idén februárban
ünnepli az 5 éves tőzsdei jubileumát, és
büszkék vagyunk rá, hogy immár az
ötödik rekordévet zártuk 2023-ban.
llner Zsolt
Részvényeseink tőkéje, a hitelezőink
által nyújtott források, vásárlóink és
partnereink bizalma, elégedettsége és
983 munkavállalónk elkötelezettsége és
szakértelme az, ami együtt értéket
teremt.
Ormosy Gábor
│01
AZ IGAZGATÓSÁG ELNÖKÉNEK ÉS A
VEZÉRIGAZGATÓ ÜZENETE A RÉSZVÉNYESEKHEZ
Tisztelt Részvényeseink!
Tisztelt Befektetők!
A közép-kelet-európai régió 16 országban
működő és 23 márkát képviselő társaságunk az
európai piaci átlagot jelentősen meghaladó,
értékesítési darabszámot tekintve 45,3
százalékos növekedést felmutatva több mint 366
milliárd forintos árbevételt ért el.
Az elmúlt év sikere is bizonyítja, hogy a tőzsdére
lépéskor meghirdetett, majd 2021-ben felfelé
frissített növekedési stratégiánk olyannyira
válságálló, hogy több pontját időarányosan újra
túlteljesítettük. Az AutoWallis Csoport tőkeereje,
diverzifikált működése és régiós jelenléte
biztosítja, hogy piaci konszolidátorként stabilan
növekedjen, és az évtized végére a közép-kelet-
európai régió meghatározó autókereskedelmi és
mobilitási szolgáltatójává váljon.
Az újabb rekordteljesítményt úgy értük el tavaly,
hogy eközben felülmúltuk az iparági növekedést.
Árbevételünk közel 36 százalékkal, 366 milliárd
forintra nőtt, melyből Nagykereskedelmi
Üzletágunk 37, Kiskereskedelmi Üzletágunk
pedig közel 34 százalékos növekedéssel vette ki
részét.
Részvényesi szempontból azonban még
fontosabb, hogy mindez a működési eredmény
jelentős növekedése mellett történt. EBITDA-nk
közel 36 százalékkal, 19,7 milliárd forintra bővült,
az előző évi kiemelkedő 16,6 százalékos
fedezettermelő képességét szinten tartva. Az
egy részvényre jutó nyereségünk pedig 11
százalékkal 21,3 forintra emelkedett.
Növekedési stratégiánk fontos, de nem
egyetlen összetevője sikerünknek.
A 2023-es év nemcsak az impozáns számok,
hanem az újabb lezárt, illetve bejelentett
tranzakciók és akvizíciók miatt is fontos volt.
A Nelson Flottalízing tavaly év eleji, majd a
wigo-t (korábban Share Now) Magyarországon
üzemeltető Wallis Autómegosztó augusztusi
akvizíciójának köszönhetően a mobilitási
szolgáltatások gépjármű flottamérete négy és
félszeresére emelkedett. Eközben az ázsiai
márkák térnyerését felismerve az elsők között
léptünk partnerségre olyan kínai márkákkal,
mint a BYD és az MG. Az AutoWallis egyre
erősödő régiós pozícióját jól mutatja, hogy az
árbevétel közel 60 százaléka származik a
nemzetközi piacokról, és az Opel újabb öt évre
meghosszabbította a Csoport
nagykereskedelemi szerződését a közép-kelet-
európai régió négy országában.
Az AutoWallis Csoport elkötelezett a
fenntartható növekedés és működés mellett,
így folytatjuk a felkészülést az EU
Taxonómiának történő megfelelés és az ESG
minősítés megszerzésére. 2024-ben a már
bejelentett akvizíciók erősítik majd
eredményeinket, ugyanakkor a gazdasági
kihívások, környezet arra ösztönöz minket,
hogy az eddigiekhez hasonlóan felelős
konzervatív szemlélettel haladjunk tovább a
növekedési pályán.
Müllner Zsolt
Az igazgatóság elnöke
Ormosy Gábor
vezérigazgató
02
AZ AUTOWALLIS ÉS AZ AUTOWALLIS CSOPORT VEZETŐSÉGI
(ÜZLETI) JELENTÉSE
A TÁRSASÁG BEMUTATÁSA
A Budapesti Értéktőzsde Prémium
kategóriájában jegyzett, részvényeivel a BUX és
BUMIX indexekben jegyzett AutoWallis Nyrt.
(továbbiakban „AutoWallis Nyrt.” vagy
„Társaság”) célja, hogy az évtized végére a
közép-kelet-európai régió meghatározó
autókereskedelmi és mobilitási szolgáltatója
legyen.
A Társaság számára fontos, hogy autóipari
befektetésekre fókuszáló portfólióját
folyamatosan, üzletfejlesztésekkel és akvizíciós
úton szélesítse és klasszikus, konzervatív,
valamint az ESG értékrendnek megfelelő, a
társadalmi és környezeti kihívásokra érzékeny
üzletpolitikát képviselő csoportként működjön.
Működési terület és tevékenységek
Az AutoWallis Csoport
1
a közép-kelet-európai
régió 16 országában (Albánia, Ausztria, Bosznia-
Hercegovina, Bulgária, Görögország,
Csehország, Horvátország, Koszovó,
Lengyelország, Észak-Macedónia,
Magyarország, Montenegró, Románia, Szerbia,
1
Amely jelenti az AutoWallis Nyrt-t és leányvállalatait
egyben, lásd a Cégstruktúra, telephelyek fejezetet
Szlovákia, Szlovénia) gépjármű- és alkatrész kis-
és nagykereskedelemmel, szerviz
szolgáltatásokkal, rövid- és hosszú távú
gépjármű kölcsönzéssel van jelen.
A csoport Nagykereskedelmi üzletága által
képviselt márkák közé tartozik az Alpine, BYD,
Dacia, Isuzu, Jaguar, Land Rover, Renault,
SsangYong, Opel, az MG és Saab alkatrészek
regionális ellátása, míg a Kiskereskedelmi
üzletág által képviselt márkák között
megtalálhatóak a BMW személyautók és
motorkerékpárok, BYD, a Dacia, Isuzu, Jaguar,
KIA, Land Rover, Maserati, MINI, Nissan, Opel,
Peugeot, Renault, SsangYong, Suzuki, Toyota,
wigo, Sixt rent-a-car, JóAutók.hu, továbbá az
AUTO-LICIT.HU
Tőzsdei jelenlét
Az AutoWallis Nyrt. 2019 óta van jelen a
Budapesti Értéktőzsdén. A kezdeti 0,20%-os
súlyhoz képest mára már több mint duplájára
növekedett az AutoWallis részvények súlya a
BUX kosárban, 2023. szeptember 18-tól a
Budapesti Értéktőzsde határozata alapján 0,44
százalékos súllyal szerepelnek az AutoWallis
részvényei az indexben. A Társaság
meghatározó tulajdonosa a Wallis Csoport
hosszú távú, stratégiai befektetésként tekint az
AutoWallis Nyrt.-ben meglévő befektetésére, és
támogatja Társaság régiós növekedési terveit. A
Társaság 2021-ben az elmúlt 10 év legnagyobb,
10 milliárd forint értékű, lakossági jegyzéssel is
járó részvénykibocsátását (SPO) hajtotta végre,
így immáron csaknem 4.000 lakossági
részvényes és a több mint 40 részben külföldi
intézményi befektető támogatja bizalmával a
Társaság növekedési stratégiáját.
03
A TÁRSASÁG GAZDASÁGI, PIACI KÖRNYEZETE
2
GDP alakulása
2023-ban az Európai Unió gazdasági
teljesítménye 0,5%-kal növekedett, míg a
magyar gazdaság teljesítménye 0,8%-kal
csökkent az előző évhez képest. Bár éves
szinten szinte minden tagállam teljesítménye
csökkent, vagy enyhe emelkedést mutatott, a IV.
negyedévben már mutatkozott javulás a GDP
alakulásában: az előző negyedévhez képest több
tagállamban (az AutoWallis Csoport jelentős
piacain) is növekedett a gazdaság teljesítménye,
az Unió egészét tekintve pedig stagnált.
2
A külső gazdasági adatok forrása: https://www.ksh.hu/heti-monitor/index.html
04
Infláció alakulása
2023-ban Európában az infláció és az irányadó
kamatok magasak voltak, beleértve a Csoport
releváns piacait is. Ez, az ellátási láncokban
néhol még meglévő problémák mellett az új és
használt gépkocsik árának növekedését is maga
után vonta.
A magas árak és a kamatkörnyezet 2023. évben
éreztette hatását az elkölthető jövedelem és ezen
belül a gépkocsivásárlási kedv alakulására
(országonként eltérő mértékben, a Társaság
export piacain jellemzően kevésbé), mely a
megrendelések növekedési ütemének
csökkenésében is megmutatkozott. A 2023. év
végétől csökkenő infláció és kamatkörnyezet
pozitív hatása várhatóan 2024-ben fogja
éreztetni a hatását.
A magyarországi fogyasztói árak elmúlt időszaki változását az alábbi grafikon szemlélteti
3
:
3
Forrás: KSH (https://www.ksh.hu/heti-monitor/arak.html)
05
Új személygépkocsi értékesítés
Forrás: ACEA
Az Európai Unióban 2023-ban közel 14%-kal több
személyautót helyeztek forgalomba, elérve ezzel
a 10,5 milliós volument. Az EU összes piacán
növekedés volt tapasztalható, Magyarországot
kivéve (-3.4% csökkenés).
Az AutoWallis Csoport működési régiója és ezáltal
releváns piaca Közép-Kelet-Európa. A Társaság
által megfogalmazott stratégia is e régióra
fókuszál, ebben a sajátos környezetben van
kézzelfogható, hasznosítható tudása és
értékteremtő képessége a Csoport
szakembereinek.
Az AutoWallis Csoport releváns piacain (lásd
fenti táblázat) az új személygépkocsi forgalomba-
helyezések száma 2023-ban az EU piacain
tapasztalható növekedéssel volt összhangban,
11,55%-os növekedés mutatott
4
2022-höz
képest.
Mindezen tendenciákat figyelembe véve az
AutoWallis Csoport által értékesített autók
számában (mind a kiskereskedelmi, mind a
nagykereskedelmi üzletágban) elért jelentős,
előző évhez képesti növekedés kiemelkedő
teljesítményt jelent, és rámutat a Csoport
diverzifikált és hatékony működéséből következő
válságállóságára is.
A piacokon tapasztalható jelentős áremelkedés,
megemelkedett finanszírozási költségek és a
térség általános geopolitikai bizonytalanságai
(orosz-ukrán háború, stb) a következő időszakban
várhatóan az autópiacra továbbra is nyomást
fognak helyezni. E tényezőket a Társaság
folyamatosan nyomon követi, és a ltozásokra
többek között rugalmas és hatékony árazással,
költséggazdálkodással készül reagálni.
4
A Társaság a releváns piac adataihoz a Datahouse által szolgáltatott adatokat (kivéve Lengyelország) használja,
mert azok tartalmaznak az ACEA által nem nyilvántartott országokra (pl. BIH és Szerbia) információkat. A két
adatforrás között lehetnek nem jelentős, a következtetésekre nem lényegi hatással bíró eltérések a mindkét forrás
által követett országok esetében.
2023 2022
Ausztria 239 150 215 047 11,2
Belgium 476 675 366 303 30,1
Bulria 37 724 28 680 31,5
Horvátország 57 694 43 928 31,3
Ciprus 14 740 11 628 26,8
Csehország 221 419 192 084 15,3
nia 172 798 148 282 16,5
Észtország 22 820 20 426 11,7
Finnország 87 502 81 695 7,1
Franciaország 1 774 723 1 529 035 16,1
Németország 2 844 609 2 651 357 7,3
Görögország 134 484 105 283 27,7
Magyarország 107 720 111 524 -3,4
Írország 122 310 105 398 16,0
Olaszország 1 565 331 1 316 926 18,9
Lettország
19 083 16 824 13,4
Litvánia 27 528 25 496 8,0
Luxemburg 49 151 42 094 16,8
Málta 7 200 6 409 12,3
Hollandia 369 791 312 075 18,5
Lengyelország 475 032 419 749 13,2
Portugália 199 623 157 295 26,9
Románia 144 611 129 328 11,8
Szlovákia 88 003 78 841 11,6
Szlovénia 48 809 46 339 5,3
Spanyolország 949 359 813 376 16,7
Svédország 289 827 288 087 0,6
Európiai Unio 10 547 716 9 263 509 13,9
Izland
17 541 16 675 5,2
Norvégia 126 955 174 321 -27,2
Svájc 252 215 225 934 11,6
EFTA 396 711 416 930 -10,4
Egyesült Királyság 1 903 054 1 614 063 17,9
TOTAL (EU + EFTA + Egyesült Királyság) 12 847 481 11 294 502 13,7
JANUARY-DECEMBER
Január - December
Vált. %
V
2023 2022
Bosznia-Hercegovina 10 360 4 318 139,9% 6 042
Horvátország 57 505 44 170 30,2% 13 335
Csehország 221 657 192 259 15,3% 29 398
Magyarország 107 720 111 524 -3,4% -3 804
Románia 142 794 129 484 10,3% 13 310
Szerbia 25 439 22 792 11,6% 2 647
Szlovákia 87 955 78 738 11,7% 9 217
Szlovénia 49 082 46 486 5,6% 2 596
702 512 629 771 11,55% 72 741
Január - December
Vált. %
06
A 2023. ÉV PÉNZÜGYI ÉS MŰKÖDÉSI ÖSSZEFOGLALÓJA
A Csoport pénzügyi teljesítményének elemzése
Adatok ezer forintban (eFt)
2023
2022
vált. %
V
Árbevétel
366 266 781
270 165 925
36%
96 100 856
Nagykereskedelmi üzletág
217 310 298
158 935 920
37%
58 374 378
Kiskereskedelmi üzletág
148 956 483
111 230 005
34%
37 726 478
Lízingkövetelésekből származó kamatbevételek
1 703 348
56 910
2893%
1 646 438
Anyagköltség + Aktivált saját teljesítmények
-7 621 154
-5 843 877
30%
-1 777 277
Igénybevett szolgáltatások
-17 901 973
-12 692 680
41%
-5 209 293
Eladott áruk beszerzési értéke
-305 318 590
-224 919 330
36%
-80 399 260
Személyi jellegű ráfordítások
-14 910 691
-10 931 262
36%
-3 979 429
Értékcsökkenési leírás
-4 452 160
-3 440 160
29%
-1 012 000
Értékesítési eredmény
17 765 561
12 395 526
43%
5 370 035
Egyéb bevételek/ráfordítások
-34 432
-1 023 883
-97%
989 451
Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése
-2 295 155
-386 459
494%
-1 908 696
Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése
-186 677
23 034
-910%
-209 711
Egyéb bevételek és ráfordítások
-2 516 264
-1 387 308
81%
-1 128 956
MŰKÖDÉSI EREDMÉNY – EBIT
15 249 297
11 008 218
39%
4 241 079
Kamatbevételek
1 617 031
896 964
80%
720 067
Kamatráfordítások
-5 087 106
-1 597 483
218%
-3 489 623
Lízingből származó pénzügyi ráfordítás
-1 175 948
-195 064
503%
-980 884
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
-89 450
292 675
-131%
-382 125
Pénzügyi instrumentumok értékkülönbözete
337 759
-433 921
-178%
771 680
Pénzügyi egyéb eredmény, nettó
7 210
27 200
-73%
-19 990
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
-4 390 504
-1 009 629
335%
-3 380 875
Részesedés Társult és közös vezetésű vállalkozás
eredményéből
1 069 947
317 718
237%
752 229
ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY
11 928 740
10 316 307
16%
1 612 433
Adóráfordítás
-2 085 969
-1 692 875
23%
-393 094
NETTÓ EREDMÉNY
9 842 771
8 623 432
14%
1 219 339
Egyéb átfogó eredmény leány átváltásán
-282 213
499 164
-157%
-781 377
TELJES ÁTFOGÓ EREDMÉNY
9 560 558
9 122 596
5%
437 962
EPS (Ft/részvény)
21,32
19,27
11%
2,09
Nettó eszköz kiáramlással soha nem járó tételek
eredményhatása
3 454
63 913
-95%
-60 459
EBITDA
19 704 911
14 512 291
5
36%
5 192 620
Az AutoWallis Csoport árbevétele 2023-ban
meghaladta a 366,2 milliárd Ft-ot, ami több
mint 96,1 milliárd Ft-tal (36%-kal) magasabb
az előző évben elértnél. A magasabb
árbevétel oka az organikus és tranzakcionális
volumennövekedés mellett az időszakban
bekövetkezett jelentős áremelkedés volt.
5
A Csoport 2023. IV. negyedévtől elkülönítetten mutatja be a lízingköveteléseiből származó kamatbevételt, amit
az EBITDA részének tekint. Az elkülönítés hatására az EBITDA értéke újraprezentálásra került, 56 910 eFt-tal
növekedett előző évhez képest.
2023. Üzleti évtől a Csoport elkülönítetten
mutatja be a lízingköveteléseiből származó
kamatbevételt, mely 2022. évihez képest
történt jelentős növekedését a 2023. év
januárjában felvásárolt Nelson flottalízing Kft.
pénzügyi lízingköveteléséből származó
bevételek magyaráznak. Tekintettel arra,
hogy ezen kamatbevételek a
07
flottamenedzsment tevékenység alap
bevételei közé tartoznak, a Csoport ezeket az
EBITDA részének tekinti.
Az anyagköltségek 30%-kal lettek
magasabbak az összehasonlító időszakhoz
képest, amelynek fő oka az inflációs hatások
(rezsiköltség, üzemanyagok, a
szervíztevékenységhez kapcsolódó anyagok
árának jelentős növekedése), valamint
akvizíciós hatás (Avto Aktiv eredménye 2023.
évet már teljes egészében érinti, nem csak
részben)
Az igénybevett szolgáltatások értéke 41%-
kal, közel 17,9 milliárd forintra nőtt az
összehasonlító időszakhoz képest. E
költségnövekedésnek a hajtóereje a
megnövekedett értékesítési volumenekhez
kapcsolódó magasabb volumenű és növekvő
költségű logisztikai, marketing és biztosítási
költségek voltak. Ezen kívül jelentősebb
tételként jelentkezik a 2023. évben Csoportba
került Társaságok (Nelson, Wallis
Autómegosztó Zrt) flottájához kapcsolódó
fenntartási, karbantartási költségek. (+1,2
milliárd Ft)
Az ELÁBÉ növekedése (80,4 milliárd forint,
illetve 36%) elsősorban a gyártói gépkocsi
eladási árak (az AutoWallis beszerzési árak)
növekedéséből származik. Az emelkedés
összhangban van az árbevétel növekedési
ütemével, azaz az AutoWallis Csoportnak a
negatív gazdasági körülmények ellenére
sikerült megtartani fedezet termelési
szintjét 2023-ban (16%). Ez főként annak
köszönhető, hogy a magas inflációs
környezetben is sikeres és hatékony árazási
politikát tudott érvényesíteni a Csoport mind
az új, mind a használt autó beszerzés és
értékesítés területén.
A személyi jellegű ráfordítások 36%-os
emelkedése főként a 2022-ben (Avto Aktiv)
és 2023-ban végrehajtott akvizícióknak
(Nelson, Net Mobilitás Zrt. Wallis
Autómegosztó Zrt.) és ebből következő
átlagos létszám növekedésnek (a Csoport
átlagos létszáma közel 123 fővel, 860 főről
983 főre növekedett 2023-ra), valamint a
munkaerőpiaci ltozások követéséből
eredően végrehajtott béremeléseknek az
eredménye. Az összehasonlításra hatással
van az is, hogy ezen hatások 2022-őt csak
időrészarányosan érintették, g 2023-t
jellemzően teljes egészében.
Az értékcsökkenési leírás 29%-os
növekedése legnagyobbrészt a tárgyév
során a Csoportba került új Társaságok
(Nelson, Wallis Autómegosztó Zrt.)
eszközeire elszámolt értékcsökkenéssel
magyarázható (650 millió Ft)
A nem pénzügyi instrumentumok
értékvesztése jelentős növekedését a
szállítási sérült SsangYong importőri
készletre elszámolt jelentős értékvesztés
okozza (1,4 milliárd Ft). Ezen kívül a
növekedést Opel importőri készletre év végi
értékelés alapján elszámolt előző évhez
képest 400 millió Ft-os többletértékvesztés
okozza.
A működési eredmény (EBIT) mindezek
hatására 15,2 milliárd Ft-ra, 39%-kal nőtt az
időszakban, ami tükrözi az időszak
értékesítési teljesítményét, illetve a
folyamatosan végrehajtott fegyelmezett
árazási politika és költséggazdálkodás
eredményét.
A pénzügyi bevételek és ráfordítások értéke
2023-ban 4,39 milliárd Ft veszteség, mely a
2022-es évhez képest jelentős romlást mutat.
Ennek hajtóereje a jelentősen
megemelkedett kamatkörnyezet miatti, a
normál üzletmenethez kapcsolódó (készlet
és flotta) finanszírozási terhek jelentős
növekedése.
A Csoport teljesítményét legjellemzőbben
bemutató EBITDA 36%-kal, 19,7 milliárd Ft-
ra nőtt a 2022-ben elért 14,5 milliárd forintos
eredményhez képest. A Csoport EBITDA
marginja a fent bemutatott jelentős egyszeri
negatív hatások (értékvesztések) ellenére
2022-es szinten, 5,4%-on maradt.
A Csoport 2023. évi adózás előtti
eredménye 11,9 milliárd forint, ami 16%-
kal több az előző évhez képest. A tárgyévi
adózás előtti eredménybe már beletartozik a
2022-ben felvásárolt RN Hungary Kft. mint
közös vezetésű vállalkozás 1 070 millió
8
forintos, az AutoWallis Csoportra jutó 2023.
évi eredménye.
A Csoport működési eredményének elemzése
Gépjármű értékesítés
Január - December
Vált. %
Megnevezés
2023
2022
Új gépjármű értékesítés összesen
42 850
29 488
+45,3
Gépjármű értékesítés összesen
44 909
31 303
+43.5
A térség autópiaci eredményeivel szemben, a
Csoport kimagasló, mind a releváns piacok
11,6%-os, mind a tágabb európai piac közel
13,9%-os növekedését jelentősen túlteljesítő,
45,3%-os növekedést ért el az új autó
értékesítések területén. E növekedésből az
akvizíciós hatás 26,3%, az organikus hatás pedig
19,1% volt.
A gépjárműgyártási szintek normalizálódása,
valamint a Közép-Kelet európai autópiac
(különösen beleértve a magyar autópiac) várt
javulása bizakodásra ad okot a piac új szinten
való rendeződésére. Továbbra sem kizárható
azonban, hogy egyes márkák - jelenleg nem várt
- nehézségei, illetve a térség makrogazdasági és
az iparág logisztikai kihívásai negatívan
érinthetik a következő időszak várható
értékesítési számait.
Autóipari szolgáltatások
Autóipari szolgáltatások
Január - December
Vált. %
2023
2022
Szerviz órák száma (óra)
179 809
163 862
+9,7%
Átlagos flotta méret - gépjárműkölcsönzés (darab)
3 979
877
+353,7%
Bérleti események száma (darab)
23 733
22 525
+5,4%
Bérleti napok száma (darab)
187 864
211 511
-11,2%
A Csoport összességében az általa nyújtott
szolgáltatások (gépkocsi bérbeadás,
szervizszolgáltatások stb.) minden területén
jelentős növekedést tudott felmutatni az előző év
azonos időszakához képest. Az átlagos
flottaméret növekedés a Nelson flottakezelési
üzletágának felvásárlásával, valamint a Wallis
Autómegosztó Zrt. (Wigo, korábban Sharenow)
csoportba kerülésével magyarázható. A bérleti
események ill. napok száma kizárólag a Csoport
által képviselt rövidtávú autóbérlési szolgáltatást
nyújtó Sixt számait tartalmazzák, ahol a bérleti
események számának 5,4%-os növekedése a
9
bérleti napok számának 11,2%-os és a
flottaméret 11,1%-os csökkenésével párosult.
Tekintettel arra, hogy e szolgáltatások a
kiskereskedelmi szegmensben kerülnek
nyújtásra, a részletek a kiskereskedelmi
szegmens eredményeinél kerülnek ismertetésre.
Szegmensek elemzése
A Csoport a működési, irányítási és döntéshozói
struktúrájával összhangban a pénzügyi és
működési teljesítményét nagykereskedelmi és
kiskereskedelmi szegmensre (üzletágra) bontva
vizsgálja és mutatja be. A vezetőségi jelentésben
való bemutatás során az üzletágak teljesítményét
konszolidált szinten (kiszűrések után), az üzletági
tevékenységeket támogató központi funkciók
költségeinek arányos részét tartalmazóan
mutatjuk be.
Nagykereskedelmi üzletág
A Nagykereskedelmi üzletág keretein belül az
AutoWallis Csoport a közép-kelet-európai
országokban (Albánia, Ausztria, Bosznia-
Hercegovina, Bulgária, Csehország, Észak-
Macedónia, Görögország, Horvátország,
Koszovó, Lengyelország, Magyarország,
Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia, és
Szlovénia) végzi lönböző (Opel, Jaguar, Land
Rover, SsangYong, Isuzu) márkájú új gépjármű-
és (Saab, valamint MG) alkatrész
nagykereskedelmi valamint BYD
nagykereskedelmi szolgáltatói tevékenység
valamelyikét. 2022. negyedik negyedévtől az
AutoWallis Csoport lett a Renault, Dacia és
Alpine márkák magyarországi importőre a
portugál Salvador Caetanoval alapított közös
vállalaton keresztül.
10
Nagykereskedelmi üzletág értékesítési teljesítménye
Nagykereskedelmi üzletág
Január - December
Vált. %
2023
2022
Eladott új gépjárművek száma (darab)
34 943
22 174
+57,6%
* A 2023-as darabszám 9616 db, a 2022-es darabszám 1873 db közös veztésű vállalkozás által értékesített gépjárművet tartalmaz
Az AutoWallis Csoport Nagykereskedelmi
üzletága a tavalyival összehasonlítva +57,6%-
kal növelte az eladásait és összesen 34 943
darab új autót értékesített 2023-ban.
A növekedés egyrészt organikus eredetű
(+22,7%), melynek fő hajtómotorja a Ssangyong
és Opel gépjárművek értékesítése volt. Emellett
akvizíciós hatásként 2023. évi eredményekhez
hozzájárult a Renault, Dacia, Alpine márkák
értékesítése (2023: 9616 db 2022 IV. negyedév:
1873 db).
Nagykereskedelmi üzletág pénzügyi teljesítménye
Nagykereskedelmi üzletág eredménye
Nagykereskedelmi Üzletág (e Ft)
Január - December
Vált. %
2023
2022
Árbevétel
217 310 298
158 935 920
+36,7%
ELÁBÉ
-186 078 540
-136 110 533
+36,7%
Adózás előtti eredmény (JV nélkül)
9 267 814
7 368 604
+25,8%
Adózás előtti eredmény (JV
eredményével)
10 337 761
7 686 321
Fedezet %
14,4%
14,4%
Adózás előtti eredmény/Árbevétel %
(JV nélkül)
4,3%
4,6%
A Nagykereskedelmi üzletág árbevétele 2023.
évben 36,7%-kal, 217,3 milliárd Ft-ra nőtt az
előző év árbevételéhez képest. A növekedés
hajtóereje az eladott új gépjárművek
volumennövekedése, valamint az értékesített
gépjárművek átlagos áremelkedése volt.
Az eladott áruk beszerzési értéke az árbevétel
növekedés szintjével azonos szinten nőtt, így az
üzletág a negatív gazdasági körülmények,
valamint az egyszeri negatív tételek
(értékvesztések) ellenére - 2023-ban meg tudta
őrizni fedezettermelő pességét (14,4%) az
összehasonlító időszakhoz képest
.
A
Nagykereskedelmi üzletág eredménytermelő
képessége a megnövekedett finanszírozási
költségek miatt a 2022-es 4,6%-l 4,3%-ra
csökkent 2023-ben.
11
Kiskereskedelmi és szolgáltatási üzletág
A Kiskereskedelmi üzletág keretein belül az
AutoWallis Csoport új Isuzu, Jaguar, Land Rover,
MINI, Maserati, Opel, KIA, Renault, Dacia,
Nissan, Peugeot, Toyota, Suzuki, BMW
személyautók és motorkerékpárok, valamint
különböző márkájú használt gépjárművek
forgalmazásával van jelen Magyarországon és
Szlovéniában. 2023-ban a Csoport elsők között
nyitotta meg BYD - a világ egyik vezető
elektromos autógyártója - márkakereskedését
Budapesten.
A gépjárműértékesítésen túl az üzletág rövid- és
hosszútávú autóbérlési, autómegosztási, -
szervizelési, flottakezelési és prémium
limuzinszolgáltatási szolgáltatásokat nyújt
ügyfeleinek.
A Kiskereskedelmi üzletág márkakereskedései
az AutoWallis Csoport stratégiájával
összhangban kiemelt fontosságú szerepet
töltenek be az iparági gyakorlatnak megfelelő,
általánosan alacsonyabb eredményességükkel
együtt, mivel az új és használt autó értékesítés
biztosítja a legfontosabb ügyfélkapcsolati
belépőpontot az AutoWallis Csoport
kiemelkedően eredményes szolgáltatási
tevékenységéhez.
Kiskereskedelmi üzletág értékesítési teljesítménye
Gépjármű értékesítés
Eladott gépjárművek száma (darab)
Kiskereskedelmi üzletág
Január - December
Vált. %
2023
2022
Eladott új gépjárművek száma (darab)
7 907
7 314
+8,1%
Eladott használt gépjárművek száma (darab)
2 059
1 815
+13,4%
Gépjármű értékesítés összesen
9 966
9 129
+9,2%
2023-ben a Kiskereskedelmi üzletág a Csoport
környezetében ismertetett piaci tendenciákat
(Magyarország: -3,4%; Szlovénia: +5,6%)
figyelembe véve, összességében bővülést ért
el az új gépjárművek értékesítésében (+8,1%).
Kiemelendő, hogy amíg a magyar piacon 3,4%-
os csökkenés mutatkozott új gépjárművek
regisztrációját tekintve, addig a Csoport a
magyar piacon 2.3%-os bővülést ért el, mely a
Csoport diverzifikált márkaszerkezetéből fakadó
12
erőt és előnyöket mutatja. A növekedés másik
tényezője a szlovén autópiacon elért bővülésnek
köszönhető.
A használt gépjármű-értékesítés
összességében 13,4%-kal, 2059 darabra nőtt a
2022. év azonos időszakhoz képest, mely főleg a
szlovén autópiacon elért többletértékesítéssel
magyarázható.
Autóipari szolgáltatások
Autóipari szolgáltatások
Január - December
Vált. %
2023
2022
Szerviz órák száma (óra)
179 809
163 862
+9,7%
Átlagos flotta méret - gépjárműkölcsönzés
(darab)
3 979
877
+353,7%
Bérleti események száma (darab)
23 733
22 525
+5,4%
Bérleti napok száma (darab)
187 864
211 511
-11,2%
A Csoport az általa nyújtott szolgáltatások
(gépkocsi bérbeadás, szervízszolgáltatások stb.)
minden területén növekedést tudott felmutatni az
előző év azonos időszakához képest. Az átlagos
flottaméret növekedés a Nelson flottakezelési
üzletágának felvásárlásával, valamint a Wallis
Autómegosztó Zrt. (wigo, korábban Sharenow)
csoportba kerülésével magyarázható. A bérleti
események ill. napok száma kizárólag a Csoport
által képviselt rövidtávú autóbérlési szolgáltatást
nyújtó Sixt számait tartalmazzák, ahol a bérleti
események számának 5,4%-os növekedése a
bérleti napok számának 11,2%-os és a
flottaméret 11,1%-os csökkenésével párosult.
A 2023. januárjában a Csoport felvásárolta a
Nelson Csoport flottakezelési üzletágát, mely
hatására az átlagos flottamérete 2023. év végére
2670 db-al növekedett.
2023 szeptemberétől a Csoport részét képezi a
Wallis Autómegosztó Zrt. mely meghatározó
szerepet tölt be a budapesti autómegosztási
piacon. A Társaság 2023. októberétől wigo
néven elindította saját mobilitási
szolgáltatását, mely átlagosan 500 darabos
flottával szolgálja ki ügyfeleit.
Az AutoWallis Csoport szervizszolgáltatást
2023-ben 5 budapesti és 4 vidéki (Iniciál Csoport)
valamint 5 külföldi telephelyen nyújtott.
2023 teljes évére vetítve a szervizórák száma
növekedett (9,7%), és 179 862 órára tt a
2022. azonos időszaki adatokhoz (163 862 óra)
képest.
A szolgáltatások fennakadásmentes
biztosításának érdekében a Csoport kiemelt
figyelmet fordít a meglévő alkalmazottak
megtartására, és folyamatosan dolgozik új
munkaerő toborzásán, illetve bevezeti az
elérhető legújabb technológiai fejlesztéseket.
13
Kiskereskedelmi üzletág pénzügyi teljesítménye
Kiskereskedelmi üzletág eredménye
Kiskereskedelmi Üzletág (e Ft)
Január - December
Vált. %
2023
2022
Árbevétel
148 956 483
111 230 005
+33,9%
ELÁBÉ
-119 240 050
-88 808 797
+34,3%
Adózás előtti eredmény
1 590 980
2 629 986
-39,5%
Fedezet %
19,9%
20,2%
Adózás előtti eredmény / Árbevétel %
1,1%
2,4%
A Kiskereskedelmi és szolgáltatási üzletág
árbevétele 2023-ban 33,9%-kal növekedett az
előző évhez képest (előző évi növekedés 32,3%).
Ez egyrészt a 2023-ban enyhén növekvő
értékesítési volumen mellé társult
áremelkedéseknek (organikus növekedés) volt
köszönhető. Ezen kívül az akvizícióknak
köszönhetően a bérleti szolgáltatások területen
elért növekedés is pozitívan járult hozzá az
üzletág értékesítési teljesítményéhez.
A Kiskereskedelmi üzletág fedezettermelő
képessége lényegesen nem változott 2022-höz
képest (19,9%) az enyhe csökkenés a gyengébb
kereslet hatására bekövetkezett
fedezettcsökkenéssel magyarázható.
Az árbevétel arányos adózás előtti eredmény a
2022-es 2,4%-ról 1,1%-ra csökkent. A
csökkenést főleg a mobilitási szolgáltatásokat
(rent a car és autómegosztó) nyújtó Társaságok
különösen nehéz piaci körülményei indokolták. A
megnövekedett kamat miatt ezen Társaságok
finanszírozási terhei jelentősen megnövekedtek,
valamint az üzemanyagárak növekedése is
negatívan érintette ezen szegments. Ezen
hatások a régió –különösen Magyarország-
kimagaslóan magas inflációs környezetével együtt
a kereslet jelentős csökkenéséhez vezetett. Ezen
Társaságok eredményességét figyelmen kívül,
hagyva az üzletág eredménytermelő
képessége 2% körül alakult.
14
Tárgyidőszaki és mérlegfordulónap utáni események
A 2023. január 1. és 2023. április 5. közötti jelentősebb eseményeket az AutoWallis Csoport 2023. április
28-én közzétett éves jelentése
6
tartalmazza. Emellett a Csoport jelentési és közzétételi
kötelezettségeinek eleget téve a jelentősebb eseményekről és változásokról az MNB, BÉT, valamint
saját honlapján
7
keresztül folyamatosan tájékoztatja a piaci szereplőket.
Jelen éves jelentésben emiatt a jelentés átláthatóságának fenntarthatósága érdekében csak a
legjelentősebb, vagy korábbi jelentésben vagy más közzétételben nem szereplő 2023-es eseményeket
ismertetjük.
Jelentősebb tárgyidőszaki események
a) A Csoport 2023. január 13-án bejelentette,
hogy megvásárolta a jóautók.hu és auto-licit.hu
portálokat működtető Net Mobilitás Zrt.-t
valamint pjárműkereskedelemmel foglalkozó
Logic Car Kft.-t. A Csoport a Társaságokat a
Wallis Asset Management Zrt. mely Társaság
az AutoWallis akkori többségi tulajdonosa volt-
, leányvállalatától, a WAM Immobilia Zrt.-től és
a Car Alliance Kft.-től vásárolta meg. A
Társaságok vételára 800 millió HUF, melyből
320 millió HUF fix vételárrész és további 480
millió HUF pedig bizonyos feltételekhez kötött
változó vételárrész. A vételár teljes egészében
saját részvényekkel kerül kiegyenlítésre.
Az AutoWallis az akvizícióval nyitott az online
értékesítés felé, erősítette a folyamatban lévő
fejlesztési projekteket, kihasználva a
6
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2023.04./AutoWallis_Myrt._eves_jelentes_a_2022.12.31-
en_vegzodo_evre_128882700
7
https://autowallis.com/
Csoporton belüli együttműködési
lehetőségeket. Fontos szempont az is, hogy a
Csoport ezzel reagál az átalakuló disztribúciós
modellek igényeire is.
b) A Csoport 2023. január 27-én A Gazdasági
Versenyhivatal Jóváhagyását követően – zárta
a Nelson Csoport flottakezelési üzletágának
felvásárlását. A Tranzakció eredményeként a
Csoport 100%-os tulajdonrészt szerzett a
Nelson Flottalízing Kft.-ben, illetve az azt
kiszolgáló Nelson Sales Kft.-ben és Nelson
Assistance Kft.-ben. A flottakezelői piacra
történő belépéssel az AutoWallis Csoport újabb
mérföldkőhöz érkezett, és a szolgáltatási,
mobilitási portfóliójának szélesítése irányába
tett nagy lépést. A Tranzakcióval a Csoport
azonnali közel 2,5 százalékos részesedést
szerzett a flottakezelői piacon. A vételár 2,9
15
milliárd forint volt, mely teljes egészében
készpénzben került megfizetésre.
c) A tárgyidőszakban a Csoport egyik Távol-
Keletről érkező gépjármű szállítmányát is (668
db SsangYong márkájú gépjármű) szállító
hajón tengeri szállítás közben tűzeset történt.
A sérült gépjárművek magyarországi
telephelyre történő szállítása megtörtént. A
kárfelmérés és a biztosítóval történő
kárügyintézés a jelen éves jelentés
közzétételének időpontjában folyamatban van.
A gépjárművek és a szállító hajó biztosítással
fedezett, és a jelenleg rendelkezésre ál
információk alapján a vezetőség megítélése
szerint biztonságos fedezetet nyújt a közvetlen
károkra. A gépjárművek előzetes, szakértők
általi kár- és költségbecslése alapján a Csoport
a szükséges mértékű értékvesztést
megképezte a pénzügyi kimutatásokban.
Tekintettel a gépjárművek tengeri szállítás
során történő sérülésére, a Csoport közös
hajókár rendezésében is érintett, ennek
esetleges pénzügyi hatása a jelentés
közzétételének időpontjában információ
hiányában - megbízhatóan nem becsülhető.
d) 2023. augusztusában az AutoWallis Csoport
apport útján megszerezte a Wallis
Autómegosztó Zrt. 100%-os tulajdonrészét. A
tranzakcióval a Csoport az autómegosztási
szolgáltatással tovább bővítette portfólióját a
mobilitási szektorban, melyet 2023 októberétől
saját, Wigo márkanév alatt nyújt ügyfeleinek.
e) 2023. szeptember 29-én a BYD bejelentette,
hogy márkakereskedői szerződést köt a Wallis
Motor Duna Kft.-vel így az AutoWallis Csoport
Magyarországon elsők között kezdte meg a -
konnektorról tölthető autók világelső gyártója -
gépjárműveinek értékesítését.
f) 2023. október 2-án az AutoWallis Distribution
bejelentette, hogy stratégia partnerséget
kötöttek a BYD-vel magyarországi importőri
tevékenységük támogatásáról. a megállapodás
támogatja a BYD-t a magyarországi
terjeszkedési stratégiájában és tovább erősíti
az AutoWallis Csoport pozícióját a vezető
autóipari márkák megbízható partnereként.
16
Mérlegfordulónap utáni események
A jelentősebb mérlegfordulónap utáni események a következők voltak a 2023. évi Évi Jelentés
Igazgatóság általi elfogadásáig:
a) Az AutoWallis Nyrt. főtulajdonosa, a Wallis
Tőkeholding Zrt. 2024. január 26-án 5,7
milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre az
AutoWallis Nyrt-ben. A tőkeemelés keretében
a Wallis Tőkeholding Zrt. az 122,8 forinton
szerez 46.416.938 darab részvényt, melyekre
vonatkozóan 12 hónapos lock upot vállalt. A
tőkeemelés következtében az AutoWallis
Nyrt. alaptőkéje 580.211.725 Ft összeggel
6.743.210.575 Ft összegre emelkedett, a
törzsrészvények darabszáma pedig
493.039.908 darabról 539.456.846 darabra
nőtt.
b) 2024 februárjában az AutoWallis Csoport
újabb öt évvel meghosszabbította Opel
nagykereskedelmi szerződését,
Magyarországon, Bosznia-Hercegovinában,
Horvátországban és Szlovéniában. Az
AutoWallis Csoport mára az Opel legnagyobb
független importőre Európában.
c) Az AutoWallis 2024. március 4-én adásvételi
szerződést kötött a cseh Stratos Auto BMW
üzletágának megvásárlásáról. A
tranzakcióval a Csoport újabb ország
kiskereskedelmi piacára lép be. A
megállapodás értelmében az AutoWallis
három cseh városban jelenik meg, Prágában,
Hradec Královeban és Pardubicében is. A
tranzakció első lépésében az AutoWallis az
üzletágat képviselő NC Auto s.r.o. 80
százalékát vásárolja meg, amit két éven belül
100 százalékra növel.
d) Az Autowallis március 6-án bejelentette, hogy
újabb négy országban, Bosznia-
Hercegovinában, Koszovóban,
Montenegróban és Szerbiában is
megszerezte a SsangYong importőri jogait. A
dél-koreai márkát a magyarral együtt ezzel
már kilenc régiós piacon képviseli kizárólagos
importőrként az AutoWallis.
e) 2024. márciusában az AutoWallis Csoport
megállapodást írt alá a Geely Auto Group által
gyártott Farizon márkájú haszonjárművek
kizárólagos forgalmazásáról 8 közép-kelet-
európai országban (Magyarország mellett
Ausztria, Csehország, Horvátország,
Lengyelország, Románia, Szlovákia és
Szlovénia)
A mérlegfordulónap és ezen éves pénzügyi jelentés publikálása között történt bármely egyéb fontos
eseményről a honlapunkon (https://www.autowallis.com) található információ.
17
AZ AUTOWALLIS CSOPORT STRATÉGIÁJA
Az AutoWallis Csoport széleskörű hazai és
nemzetközi piacokon is jelenlévő kis- és
nagykereskedelmi disztribúciós, valamint
autóipari szolgáltatói tevékenységet folytat. A
Társaság célja, hogy 2030-ra a régió
meghatározó integrátora legyen az autó kis- és
nagykereskedelemben, valamint a mobilitási
szolgáltatásokban.
Ezen megfogalmazott cél mentén az AutoWallis
Csoport 2023-ban is folytatta stratégiáját több
tranzakciót végrehajtva: 2023-ban és az év
januárjában további két tranzakciót is zárt:
felvásárolta a Nelson Csoport flottakezelési
üzletágát, valamint megszerezte a jóautók.hu
valamint autó-licit.hu portálokat működtető Net
Mobilitás Zrt.-t.
Az AutoWallis Csoporthoz került a korábban
ShareNow ügyfélmárka alatt szolgáltató Wallis
Autómegosztó Zrt., amely a harmadik
negyedévtől kezdve új, saját márkás mobilitási
szolgáltatásként wigo néven működik tovább. E
tranzakcióknak és fejlesztéseknek is
köszönhetően az AutoWallis Csoport újra nagy
lépést tett a szolgáltatási portfóliójának és a jövő
online értékesítési csatornáinak kialakítása felé.
Az AutoWallis Csoport nyomon követi és
értelmezi a kínai autógyártók európai
térnyerésére vonatkozó trendeket. E trendekkel
összhangban autókereskedelmi portfólióját kínai
autómárkákkal egészítette ki: Az AW Distribution
Kft. stratégiai megállapodást írt alá a BYD (Build
Your Dreams) magyarországi importőri
tevékenységének támogatásáról, a Wallis Motor
18
Duna Kft. pedig a BYD egyik magyarországi
márkakereskedője lett. Emellett az AW
Distribution Kft. a régió 13 országára kiterjedő
együttműködési szerződést írt alá, amelynek
értelmében az MG márka alkatrész-kereskedelmi
szolgáltatója lesz.
Az autóipari ellátási lánc átalakulása új
kihívásokat jelent, ezért is jelentettek fontos
lépéseket a tavalyi akvizíciók. Az elmúlt évek egy
fontos trendje, miszerint a gyártók az elektromos
átállás okozta nagy beruházási és
költségnyomás miatt a nagykereskedelmi
tevékenységeik értékesítése mellett döntenek,
tovább folytatódik. Ez a jövőben is kiemelt
lehetőséget biztosít nagykereskedelmi jogok
megszerzésére az AutoWallis Csoportnak. A
Csoport jövőképe alapján azok a szereplők
lesznek sikeresek ezen a gyorsan változó piacon,
akik le tudják fedni a gyártás utáni teljes ellátási
láncot, közvetlenül férnek hozzá az ügyfelekhez
széles nagy- és kiskereskedelmi, valamint
szolgáltatási tevékenységeikkel, mindezt fejlett
IT-eszközökkel.
A szigorodó környezetvédelmi szabályozások és
az alternatív hajtásláncok technológiai fejlődése
miatt tőkeintenzív, innovatív és folyamatos
technológiai fejlesztések kényszerében vannak a
gyártók. A digitális értékesítési csatornák
szerepe felértékelődik, azaz a jövőben az online
marketing, az értékesítés és disztribúció erős
digitalizációja és a professzionális
értékesítéstámogatás és szolgáltatás lesz a cél a
direkt értékesítés helyett, emiatt is volt fontos
lépés a Csoport stratégiájának
megvalósításában a JóAutók akvirálása.
Várhatóan növekszik az alternatív mobilitás iránti
igény, de a tulajdonlás a közösségi autózás
mellett döntő fontosságú marad, viszont a vevők
márkahűsége csökken, ezért nyitottabbak
lesznek márkafüggetlen mobilitási
megoldásokra, így egyszerre fontos az
értékesítéstámogatási rendszerek fejlesztése és
az új mobilitási megoldások elindítása.
Az AutoWallis Csoportnak ezért kiemelt célja,
hogy piaci pozíciói tovább erősödjenek évi
néhány akvizícióval, valamint meglévő üzleti
portfóliója fejlesztésével és diverzifikációval. A
Csoport továbbra is a közép-kelet-európai
régióban elindult autópiaci konszolidáció
éllovasa kíván lenni. Ennek érdekében folytatni
tervezi fejlődését a szolgáltatási üzletágakban,
különösen a flottakezelés és a kapcsolódó
mobilitási tevékenységekben és azok
informatikai megoldásaiban. A növekvő méretű
csoportban lönösen fontos a szinergiák
kiaknázása, ezért célunk a vállalati működést
támogató funkciók és egy nemzetközi
menedzsmentcsapat felépítése, mely cél elérése
felé 2023-ban jelentős lépéseket tettünk.
Erős fókuszt kap az AutoWallis stratégiájában a
digitális transzformáció és az adatvagyon
kezelésének képessége, de hangsúlyt fektetünk
a hagyományos üzletágak, azaz az aftersales és
a használt autók értékesítésének fejlesztésére is.
Cél, hogy az AutoWallis Csoport lefedje a teljes
értékláncot, integrálja kereskedelmi és
szolgáltatási portfólióját egységes brandstruktúra
alatt, így kiaknázva a csoporttagok közötti
működési és értékesítési szinergiákat.
Az AutoWallis Csoport építeni kíván a nyilvános
tőkepiaci jelenlét nyújtotta lehetőségekre, így a
kedvező akvizíciós lehetőségek kihasználása
19
érdekében nyitott a nyilvános forrásbevonásra,
részvény- és kötvénykibocsátás révén is.
VÁLLALATIRÁNYÍTÁS
Az AutoWallis Csoport irányítási rendszere
A Társaság a jogszabályi rendelkezéseknek
megfelelően nyilvánosan működő társaságként -
tekintettel arra, hogy az általa kibocsátott
részvények szabályozott piacnak minősülő BÉT-
re kerültek bevezetésre - a Felelős
társaságirányítási jelentésében és
nyilatkozatában mutatja be az önkéntesen vállalt
és a kötelezően alkalmazandó vállalatirányítási
szabályok rendszerét, mely jelentések az éves
beszámoló részeként a BÉT (www.bet.hu) és a
Társaság weblapján (www.autowallis.com)
folyamatosan közvetlenül elérhetőek.
A Társaság teljesíti a Magyarországon érvényes
vállalatirányítási rendszer követelményeit. A
Társaság működése során betartja a
vonatkozó jogszabályokban, felügyeleti
rendelkezésekben és a BÉT szabályzataiban
foglaltakat, valamint törekszik a BÉT
társaságirányítási ajánlásainak való
megfelelésre. A Társaság felépítését és
működési feltételeit a közgyűlés által elfogadott
alapszabály tartalmazza. A Társaság a
vonatkozó közgyűlési határozattal elfogadott
Felelős Társaságirányítási Jelentése szerint jár
el, annak közzétételére minden egyes üzleti évet
bemutató éves jelentést elfogadó rendes
közgyűlést követően határidőben sor kerül.
A Társaság menedzsmentje kialakította a
szükséges folyamatokat, döntési és jóváhagyási
pontokat, amelyek a Csoport üzleti, pénzügyi és
operatív működésének nyomon követéséhez,
ellenőrzéséhez szükségesek.
A fenti folyamatok fontos támogató eszköze az
AutoWallis BI rendszere. Az AutoWallis Csoport
csoportszintű adattárházzal és egyéb
adatmegoldásokkal, valamint üzleti
intelligenciarendszerrel rendelkezik, amivel
egységesen tudja az összes tagvállalatának
pénzügyi, értékesítési, ügyfélszolgálati és egyéb
adatait elemezni és összehasonlítani. Az ehhez
szükséges belső oktatások folyamatosak a
Csoporton belül.
A következő időszakban a Csoport standardizálni
és fejleszteni kívánja informatikai környezetét és
egyes szoftveres megoldásainak integráltságát,
hogy megfeleljen a növekvő csoportméretek, a
szektorra nehezedő innovációs és digitalizációs
kihívások okozta nyomásnak, egyúttal ki tudja
aknázni a Csoporton belüli szinergiákat.
Legfőbb irányító szerv és felügyelő testületek
A Társaság legfőbb irányító szerve az
Igazgatóság. A Társaságnál Felügyelő Bizottság
és Audit Bizottság működik. A legfőbb irányító
szerv és felügyelő testületeinek aktuális
összetétele bármikor elérhető a társaság vagy a
BÉT weblapján:
https://www.bet.hu/oldalak/ceg_adatlap/$iss
uer/3399
https://autowallis.com/vezeto-testuletek/
A vezető tisztségviselők kinevezésére és
elmozdítására vonatkozó, valamint az
Alapszabály módosítására vonatkozó
szabályokat a Társaság Alapszabálya
tartalmazza. Sem a Társaság közgyűlése, sem
Igazgatósága nem hozott összetételének
jövőbeli változásával kapcsolatban döntést a
jelen időszaki jelentés jóváhagyásának napjáig.
20
Igazgatóság
A Társaság ügyvezetését 5 tagú Igazgatóság
látja el. Az Igazgatóság elnökét az Igazgatóság
maga választja a tagjai közül. Az Igazgatóság
hatáskörébe tartozik minden olyan döntés, illetve
intézkedés, amely a Polgári törvénykönyv
(továbbiakban Ptk.)., vagy az alapszabály
valamely rendelkezése alapján nem tartozik a
közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, vagy más
szerv, illetve személy hatáskörébe. Az
Igazgatóság kialakítja és irányítja a Társaság
munkaszervezetét, meghatározza a Társaság
gazdálkodását, gondoskodik az eredményes
gazdálkodásról. A Társaság vezérigazgatója
felett a munkáltatói jogokat az Igazgatóság
elnöke, míg a Társaság egyéb munkavállalói
felett a munkáltatói jogokat a vezérigazgató
gyakorolja. A Társaság leányvállalatainak vezető
tisztségviselői tekintetében a munkáltatói jogokat
az Igazgatóság vezérigazgatói tisztséget betöltő
tagja gyakorolja.
Jelleg
1
Név
Beosztás
Megbízás
kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
IT
Müllner Zsolt
IG elnök
2018.12.17.
IT
Ormosy Gábor
IG tag
2019.04.30.
IT
Székely Gábor
IG tag
2018.12.17.
IT
Andrew John Prest
IG tag
2018.12.17.
IT
Antal Péter
IG tag
2018.12.17.
IT
Dévai Gábor
IG tag
2020.04.30.
2023.07.24.
Felügyelő Bizottság és Audit Bizottság
A Társaságnál jelenleg 4 tagú Felügyelőbizottság működik, melynek tagjait a közgyűlés választja. A
Felügyelőbizottság független tagjai közül 4 tagú Audit Bizottság kerül kijelölésre.
Jelleg
1
Név
Beosztás
Megbízás
kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
FB
ifj. Chikán Attila
FB elnök
2018.12.17.
FB
Ecseri György
FB tag
2018.12.17.
FB
Vitán Gábor
FB tag
2018.12.17.
FB
Buday Bence
FB tag
2020.11.30.
FB
Birkás Petra
FB tag
2022.07.01
2023.05.08
Név
Beosztás
Megbízás
kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
AB
ifj. Chikán Attila
AB elnök
2018.12.17.
AB
Ecseri György
AB tag
2018.12.17.
AB
Vitán Gábor
AB tag
2018.12.17.
AB
Buday Bence
AB tag
2020.11.30.
AB
Birkás Petra
AB tag
2022.07.01
2023.05.08
21
Zöld Finanszírozási Bizottság
Annak érdekében, hogy a bevont zöld forrásokat
a vállalásoknak megfelelően használja fel, és
befektetési döntései meghozatalakor a zöld
szempontok is érvényesüljenek, az AutoWallis
Zöld Finanszírozási Bizottságot hozott létre. A
testület (amelynek tagja Szabó Beatrix, az
ALTEO Nyrt. Fenntarthatósági és EBK
igazgatója, valamint az AutoWallis
Igazgatóságának három tagja, Andrew John
Prest, Antal Péter és Székely Gábor) minden
évben jelentést készít a vállalások teljesüléséről,
a 2022. évi riport elérhetősége a következő:
https://bet.hu/newkibdata/128760995/AutoWa
llis_allocation%20and%20impact%20report_
2022_final-AW06.pdf
Az AutoWallis Csoport Vállalkozás folytatásának keretrendszere
Az AutoWallis Csoport a szokásos tervezési
folyamatának megfelelően elkészítette a 2024-
re, illetve az azt követő 4 éves időszakra
vonatkozó üzleti terveit. Az éves (2024-es) üzleti
tervet a Társaság Igazgatósága jóváhagyta. A
tervek alapján a menedzsment megállapította,
hogy a vállalkozás folytatásának követelménye
teljesül. Az üzleti tervek elfogadása során az
orosz-ukrán háború esetleges hatásai, illetve a
várható általános makrogazdasági körülmények
és tendenciák is figyelembevételre kerültek. Ezek
alapján a menedzsment megerősítette, hogy a
Csoport készpénz egyenértékes tartalékai
elégségesek, üzleti kilátásai pozitívak, így
továbbra sem sérül a vállalkozás folytatásának
követelménye.
22
FENNTARTHATÓSÁG, KÖRNYEZETVÉDELEM
Fenntarthatóság
A Társaság számára különösen fontos, stratégiai
cél az ESG minősítés megszerzése. Ennek
fontos mérföldköveként a Társaság 2023.
október 9-én közzétette második
Fenntarthatósági jelentését. Az ESG iránti
elkötelezettségét erősítik a Társaság
munkatársai, befektetői és ügyfelei, valamint a
tőkepiac szereplői részéről érkező és
tapasztalható elvárások, visszajelzések is.
Ennek érdekében többek között a Társaság
működését, folyamatait és szervezetét
folyamatosan úgy alakítja, hogy az ezen
környezeti, társadalmi és gazdasági felelősség,
szerepvállalás mindennapokban való
megjelenését elősegítse.
Az AutoWallis Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde
(BÉT) Prémium kategóriájában jegyzett vállalatai
közül elsőként dolgozott ki és fogadott el ld
Finanszírozási Keretrendszert, melyet a
Társaság dinamikus vekedésére és a
megváltozott szabályozási környezetre (EU
Taxonómia) tekintettel 2024. folyamán új
hitelesítéssel kíván megerősíteni.
A zöldkötvényekből befolyó 6,6 milliárd forint
összeget az AutoWallis Csoport a
keretrendszerben lefektetett elvek mentén
használja fel, melyben egyebek mellett vállalta,
hogy fejleszti az e-mobilitást, így növeli a
töltőpontok számát, saját flottájában pedig növeli
az elektromos vagy hibrid járművek számát. A
Csoport nem finanszíroz olyan tevékenységeket,
amelyek környezetkárosítással járnának,
etikailag vagy morálisan nem elfogadható
termékek vagy szolgáltatások előállítására
vonatkoznak, vagy azok előállítási módja nem
elfogadható ily módon. Az eddig megvalósult zöld
projektekről és a zöld kötvény forrás
felhasználásáról a Társaság Zöld Finanszírozási
Bizottsága minden évben közzéteszi az
Allokációs és hatás jelentését.
A fenntarthatóság szociális, sokszínűségre és
egyéb aspektusaira vonatkozó információkat a
Szociális és foglalkoztatási kérdések fejezetben
mutatjuk be.
Környezetvédelem
Az AutoWallis Csoport a tevékenysége során
korlátozott mértékben végez környezetre
veszélyes, illetve káros tevékenységet és
kiemelten figyel a környezetvédelemre.
Működése során keletkező veszélyes anyagokat,
hulladékokat (fáradt olaj; olajszűrő; levegőszűrő;
festék, hígító; festékes papír; akkumulátor;
gumiabroncs; szélvédő; fék- és
kuplungalkatrész; műanyag alkatrészek) a
szerződéses partnerei elszállítják. A cégcsoport
járműjavító üzemeiben a környezet védelmére -
a hatályos jogszabályok és szabványok
betartására - kiemelt figyelmet fordít. Vállalataink
munkáját szerződött környezetvédelmi és
veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadók
segítik. Sem a Társaságnak, sem a
leányvállalatoknak nem keletkezett
környezetvédelmi kötelezettsége 2023-ban.
23
Társaság nagy hangsúlyt fektet a
környezetvédelmi jogszabályok változásainak
követésére, az üzemeinek
hulladékgazdálkodással, levegőtisztaság
védelemmel, és ADR (veszélyes áruk
szállításával) összefüggésben felmerülő
nyilvántartásainak naprakészen tartására. Az
üzemekben keletkező hulladékok -
hulladéktípustól függően - annak tárolásra előírt
csomagolóanyagában, szelektált módon
kerülnek tárolásra és az adott hulladékfrakció
szállítására és kezelésére hatósági engedéllyel
rendelkező, szerződött partnerek számára
kerülnek átadásra.
A kezelésre átadott hulladékról, a hulladék
feldolgozó saját telephelyén pontos -
mérlegalapú súly meghatározást végez,
melyről ún. mérlegjegyet állít ki. Az adott
hulladékfrakcióra vonatkozó mérlegjegyek
adatairól éves szinten - göngyölített módon -
adatszolgáltatást küldünk a Környezetvédelmi
Hatóság számára. Ezen adatszolgáltatásainkban
megjelölt információkat - Hatósági ellenőrzést
követően - a Földművelésügyi Minisztérium által
üzemeltetett Országos Környezetvédelmi
Információs Rendszer (OKIR) Elektronikus
Hulladékgazdálkodási Információs
Rendszermoduljában (EHIR) tárolják. Az
AutoWallis Csoport 2023 folyamán teljeskörű
környezetvédelmi belső auditot folytatott le külső
szakértő bevonásával, ezzel is felkészülve a
megújuló hazai környezetvédelmi termékdíj és
kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer
bevezetésével járó kihívásokra, emellett pályázat
útján kiválasztotta a cégcsoport
környezetvédelmi kötelezettségeinek
teljesítéséhez igénybe vett szolgáltatói partnerét
az egységes és megbízható ESG
adatszolgáltatási rendszer erősítése érdekében.
A Társaság Zöld Finanszírozási
Keretrendszerében rögzítette a környezettudatos
vállalásait, beszállítói, partnerei kiválasztásában
fontos szempont a környezettudatos működés
biztosítása és a keletkező hulladékok minél
magasabb arányú újrahasznosítása.
SZOCIÁLIS ÉS FOGLALKOZTATÁSI KÉRDÉSEK, EMBERI JOGOK
Az AutoWallis foglalkoztatáspolitikája
A 2023. évben az AutoWallis által folytatott
foglalkoztatáspolitika a korábbi évekhez
hasonlóan az üzleti vekedéssel arányos
emberi erőforrás-gazdálkodásra, a biztonságos
foglalkoztatásra, a körültekintő kiválasztásra és
versenyképes bérezésre, munkaerő-fejlesztésre
helyezte a hangsúlyt. A tárgyévi
foglalkoztatáspolitikára ugyanakkor jelentős
hatással volt a szakképzett munkaerő hiánya.
Mivel az akvizíciós és organikus növekedés
következtében a Csoport alkalmazotti létszáma
az elmúlt években jelentősen megnövekedett,
megtörtént a Csoport kis- és nagykereskedelmi
szegmentálását célzó szervezetfejlesztés, 2023.
évben megjelent a szervezetben a Csoport HR
funkció és megkezdődött, illetve folytatódott a
társaságok foglalkoztatási gyakorlatának
egységesítése.
Ennek fókusza a szükséges mennyiségű,
minőségű és összetételű munkaerő biztosítása
az üzleti lokhoz, ami elsődlegesen a
munkatársak megtartására, motiválására
törekszik, illetve a szükséges mértékben új
munkavállalók kiválasztására, beillesztésére.
A kiválasztás hatékonyságának növeléséhez
igénybe vesszük a hagyományos és új
technikákat, ahogy a munkaerő-fejlesztés terén
is alkalmazzuk a korábban bevált és új
gyakorlatokat, belső és külső képzéseket.
Elkötelezett, motivált és minőségi munkatársak
biztosításához a munkáltató stabil munkahelyet,
munkakörülményeket, komplex feladatokat és
versenyképes bért nyújt. Ennek biztosításához a
társaságok részt vesznek bérpiaci benchmark
felmérésben, illetve elkezdődött az egységes,
struktúrált fizetési szintek kialakítása is. Ahol
lehetséges, alkalmazzuk az atipikus
foglalkoztatási formákat, és a HR döntések
előkészítésénél figyelembe vesszük a legjobb
gyakorlatokat.
24
A tavalyi évben lebonyolítottuk az AutoWallis
első, nemzetközi sztenderdek szerinti dolgozói
elkötelezettség felmérését, amely a teljes
Csoportra az összes tagvállalatra kiterjedt. A
véleményfelmérés nyomán lokális és
csoportszintű akciók indultak a vezetők
irányításával. Az akciók megvalósítása elindult
2023-ban.
Az AutoWallis Nyrt. tulajdonosa MRP
programot indított az AutoWallis Nyrt. és
leányvállalatai menedzsmentje számára a 2019.
évi féléves beszámoló fordulónapját követően,
amely alapján az MRP szervezet megalapításra
került 2019. szeptemberében.
A 2019. évi sikeres indítást követően az
AutoWallis az MRP program megújításától
döntött annak érdekében, hogy a Csoport
munkavállalóinak és vezetőinek meghatározott
köre hosstávon továbbra is elkötelezett legyen
a Csoport növekedésében, eredményességében
és ezzel az értékteremtésben. Ennek
megfelelően az AutoWallis 2023-ban is
meghirdette a Munkavállalói Résztulajdonosi
Programot, amelynek időtartama 24/36 hónap.
Sokszínűséggel kapcsolatos politika és eredményeinek leírása
A vezetők kinevezésénél elsődleges szempont a
magas szintű vezetői és humán kompetenciák
megléte, a szakmai előélet, üzleti tapasztalat,
ugyanakkor az AutoWallis Csoport elkötelezett a
sokszínűség biztosítása mellett is.
A sokszínűség elvét törekszünk a társaság
valamennyi érdekelt fél (részvényesek, ügyfelek,
foglalkoztatottak, beszállítók) vonatkozásában
érvényesíteni, így az megjelenik az ügyviteli,
ügyvezető és felügyelő testületek esetében is,
úgy a végzettség, szakmai tapasztalat, kultúra,
nyelv, mint a vállalatnál alkalmazásban eltöltött
idő vagy a munkavégzés módja tekintetében. Az
autóipari ágazati sajátosságból fakadóan a női
vezetők száma jelenleg nem tükrözi a
sokszínűségi elvárásokat, azonban a
felsővezetői szinten a nők aránya a 2023-as év
végére elérte a 30%-ra.
A vállalkozás jól felfogott érdeke miszerint a
munkaerő-állomány diverzifikációja mind
szélesebb palettán jelenjen meg az életkorok és
a személyes kompetenciák terén egybevág a
fenti alapelvekkel, ami alapot biztosít a
munkáltató és a munkavállalók sikeres
együttműködéséhez, a hatékony munkához. A
Csoport nyitott llalati kultúrája elősegíti az
egyéni kezdeményezések felkarolását, a vállalati
és egyéni célok érvényesülésének
harmonizálását. Meggyőződésünk, hogy a
pozitív légkör hozzáadott értéket képvisel a felek
együttműködésében, ami új lendületet adhat a
válságkezelésben, az új lehetőségek
kiaknázásában. Mindezt kívánja és erősíti a
Csoport határon túlnyúló akvizíciója is.
A sokszínűség elveit törekszünk megjeleníteni a
Csoport belső és külső kommunikációjában,
elvárásként fogalmazódnak meg a
munkavállalók felé, illetve be nem tartásukat
igyekeznek a társaságok szankcionálni.
A munkáltató az Európai Unió Alapjogi
Chartájának, illetve az egyenlő násmódról és
az esélyegyenlőség előmozdításáról szó
valamint a Munka törvénykönyvében
foglaltaknak megfelelően elutasítja a hátrányos
megkülönböztetés minden formáját, azaz többek
zött a nem, faj, bőrszín, etnikai vagy társadalmi
származás, genetikai tulajdonság, nyelv, vallás
vagy más meggyőződés, politikai vagy más
vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás,
vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, életkor
vagy szexuális irányultság alapján történő
megkülönböztetést, illetve betartja a
munkaviszonnyal, így különösen a munka
díjazásával kapcsolatban az egyenbánásmód
követelményét.
Szociális és foglalkoztatási kérdések, emberi jogok tiszteletben tartása
Az AutoWallis Csoport jelentős erőforrásokat
fordít a környezeti terhelés csökkentésére,
környezetbarát megoldások alkalmazására. Ez a
vonatkozó jogszabályoknak való megfelelés
mellett az üzemeltetés és fejlesztés
környezettudatos menedzselésében nyilvánul
meg.
25
A menedzsment kiemelt figyelmet fordít a
környezetpolitikában foglalt irányelvek
betartására, a csoport minden munkatársával
szemben igyekszünk elvárásként megfogalmazni
a felelős, környezettudatos munkavégzést.
A társaság az elmúlt évben megvizsgálta a
csoportszintű ESG (környezeti fenntarthatósági)
rendszer kialakításának, szervezeti
beágyazásának lehetőségét. Kezdő lépésként
egyes vezetők célkitűzései között már
megjelennek ESG célok, KPI-ok. A
tagvállalatoknál kijelölésre kerültek
környezetvédelmi felelősök, akik kiemelt
figyelmet fordítanak a környezettudatos
beszerzésre, hulladékgazdálkodásra,
működésre.
A csoport tagvállalatai profitorientált
szervezetként alapesetben nem tudnak
érvényesíteni szociális szempontokat,
ugyanakkor az AutoWallis Csoport a
foglalkoztatási gyakorlatában elkötelezett a
szociális szempontok érvényesítésében. A
társaságok tiszteletben tartják az emberi jogokat,
a munkáltató és a munkavállalók kölcsönös
bizalmának fenntartására törekszenek, és a
munkáltató a méltányos mérlegelés alapján
figyelembe veszi a munkavállalók érdekeit.
A csoport a tisztességes foglalkoztatás elvét
követi a vállalkozás és a munkavállalás
szabadságának elve szerint, tekintettel a
munkáltató és a munkavállaló gazdasági és
szociális érdekeire.
Ennek része a szakmai alapú kiválasztás,
beillesztés, felelősség- és hatáskörön, illetve
teljesítményen alapuló ltányos javadalmazás,
a munkáltató kompetencia-, illetve
karrierfejlesztési intézkedései.
A munkáltató tájékoztatja a munkavállalókat
minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy
ezek változásáról, amely a munkaviszony
létesítése, valamint a jogok gyakorlása és a
kötelezettségek teljesítése szempontjából
lényeges.
A környezetvédelemmel, a szociális és foglalkoztatási kérdésekkel, az emberi jogok
tiszteletben tartásával, a korrupció elleni küzdelemmel és a megvesztegetéssel
kapcsolatban követett politikák eredményei
Az autóipar a kapcsolódó disztribúciós
hálózatával és a mobilitási szolgáltatókkal együtt
kiemelten kezeli a környezettudatos, körforgásos
gazdálkodás lehetőségének a megteremtését, a
szabályozói környezet és a végfelhasználók ilyen
irányú elvárása a teljes értékláncra kiterjed.
Biztosítani kell a gyártás, a disztribúció, a
logisztika és a mobilitási szolgáltatások minél
kisebb ökológiai lábnyomát, minimalizálni a káros
környezeti és társadalmi hatásokat. Ennek
megfelelően a vállalatvezetés környezettudatos
növekedési stratégiát vet, elkötelezett a
fenntartható működés mellett, többségében zöld
beruházásokat és finanszírozást választ.
Középtávú cél az ESG minősítés elérése, a
Társaság 2023. októberében közzétette második
Fenntarthatósági (ESG) jelentését.
A Felelős társaságirányítási jelentésben a
csoport beszámol társaságirányítási
gyakorlatáról, érintve az üzleti etika kérdéskörét,
a társaság átlátható működését, a pénzügyi
tervezést és végrehajtását, a vállalat
működésének ellenőrzési mechanizmusait és a
vállalat társadalmi felelősségével kapcsolatos
irányelveket, eljárásmódokat.
A korrupció elleni küzdelemmel és
megvesztegetéssel kapcsolatban elvárás, hogy a
kollégák kerüljenek minden olyan helyzetet,
amelyben jogtalan előny nyújtása vagy akár
annak gyanúja merülhet fel. Munkavállalóink
munkaviszonyuk teljesítése során harmadik
személytől díjazást vagy bármely más juttatást a
munkaviszonyban végzett tevékenységükre
tekintettel nem fogadhatnak el és nem köthetnek
ki. Ilyen aggályok felmerülése esetén, azokat
jelenteni kell a közvetlen vezetőnek, vagy a 2023.
júliusában elindított whistleblowing rendszeren
keresztül.
Az AutoWallis Csoport a törvényi kötelezettséget
megelőzően kialakította a cégcsoport szintű
visszaélés-bejelentési
(https://autowallis.com/visszaelesbejelentes/)
rendszerét, melyben biztosítja az anonim
26
bejelentés lehetőségét is, ezen felül vállalta, hogy
minden jogos, de anonim bejelentést is kivizsgál
független külső kivizsgáló partnerén keresztül,
holott a vonatkozó törvényi előírás ezt nem teszi
kötelezővé. A visszaélés-bejelentési rendszer
kialakítása során kiemelt figyelmet kapott a
megtorlás lehetőségének megakadályozása.
Emberi jogok tiszteletben tartásával,
korrupcióval, megvesztegetéssel kapcsolatos
bejelentés, incidens az üzleti évben nem fordult
elő.
2023-ban létrehoztuk a Compliance funkciót az
AutoWallis Csoportban, amely kulcsfontosságú
az üzleti tevékenységeink jogi és etikai
összhangjának biztosításában, valamint tovább
erősíti a Társaság kockázatkezelési rendszerét.
A 2023-as évben másodszor végeztünk
lényegességi elemzést, melyben a
menedzsment és a munkavállalók közösen
meghatározhatták a lényeges témákat és azok
fontossági sorrendjét. Az elemzés eredménye
alapján meghatározásra kerültek az AutoWallis
Csoport számára meghatározó területek:
Korrupcióellenesség
Oktatás és képzés
Tisztességes és etikus
üzletvitel, versenyellenes
magatartás mellőzése
Energia
Alapvető gazdasági teljesítmény
Ügyfelek adatainak védelme
Foglalkozásegészségügy,
munkahelyi egészség és
biztonság
A fenti témák figyelembevételével kerül
szervezésre a Társaság működése, ezen
területeken határozza meg célkitűzéseit.
.
Magatartási kódex kérdések, kockázatok és kezelésük
Az üzleti kapcsolatok, termékek, szolgáltatások
vonatkozásában a csoport a fentiekhez
hasonlóan törekszik érvényesíteni a
környezetvédelmi, szociális, foglalkoztatási
gyakorlatokat. A beszállítók kiválasztásánál, a
vevői igények jelentkezésénél, a pénzügyi
teljesítés során követett eljárásokat belső
szabályzatok rögzítik.
A kiszervezett tevékenységek terén kiemelt
figyelmet fordítunk a személyes és bizalmas
cégadatok, illetve vagyontárgyak kezelésének
biztonságára. Ugyancsak kiemelten
foglalkoztunk az ellátási lánc zavarainak
elhárításával. Jövőbeni feladatként azonosítottuk
a harmadik felekkel kapcsolatos kockázatkezelés
(TPRM) kialakításának szükségességét.
A felmerülő kockázatokat kockázatértékelés tárja
fel, a belső és külső előírásoknak va
megfelelést a folyamatba épített és belső
ellenőrzés, illetve a döntéshozatali és
beszámoltatási rend kontrollálja.
27
KOCKÁZATOK ÉS KOCKÁZATKEZELÉS
Főbb erőforrások
Az AutoWallis Csoport stabilan működő és az
elmúlt időszakban jelentkező krízisek (pl.:
orosz-ukrán háború) és abból fakadó
makrogazdasági nehézségek ellenére is
készpénzt termelő portfólióval rendelkezik az
autóiparhoz kapcsolódóan elmúlt 30 évben
felépített piacokon.
Az AutoWallis Csoport olyan stabil partnerekkel
működik együtt, mint például a BMW AG, Isuzu
Motors, Jaguar Land Rover Automotive,
Stellantis, KG Mobility, Renault Group, vagy a
BYD Auto, valamint szolgáltatásban a Sixt AG
márka.
Az AutoWallis tulajdonosának
8
, a Wallis
csoportnak 30 éves tapasztalata és képességei
alapján az AutoWallis Csoport képes újabb
márkák és piacok megszerzésére, valamint az
autómobilitáshoz kapcsolódó új tevékenységek
indítására akár akvizíciók, akár új vállalatok
alapítása és a meglévők fejlesztése útján.
Az AutoWallis Csoport célja, hogy rugalmasan,
de konzervatív befektetési üzletpolitikával
alkalmazkodjon a technológiai és az
ügyféligény oldali változásokhoz az
autóiparban, amely az Európai Unió jelenlegi
egyik legmeghatározóbb gazdasági
szegmense.
Az AutoWallis Csoport portfólió szemlélettel
építkezve az autóipar ciklikusságát a piaci
változásokra eltérően reagáló különböző
tevékenységek kombinációjával,
diverzifikációval tudja tompítani.
A mobilitás iparág átalakulása a kockázatok
mellett további lehetőségeket teremt a
fejlődésre, így az elektromos autózás
fejlődése, az önvezető autók megjelenése, a
közösségi autózás erősödése, illetve egyéb
mobilitási igények (carsharing) és
szolgáltatások megjelenése.
Átgondolt autóipari kis- és nagykereskedelmi
portfólió méret és volumen hatékony
gazdálkodás.
Összehangolt finanszírozás és bevétel
struktúra fenntartása.
Az AutoWallis Csoport költséghatékony
üzemeltetést valósít meg.
Főbb kockázatok
Az AutoWallis Csoport főbb kockázatai és az ezekkel kapcsolatos változások, bizonytalanságok az
alábbiak:
9
:
A Társaság tevékenységének sikere
nagymértékben múlik a Társaság által
forgalmazott pkocsi márkák gyártóinak
termelésétől. Emiatt a gyártói termelést
negatívan érintő hatások (nyersanyaghiány,
stb.) a Társaság tevékenységét közvetetten
szintén befolyásolják.
A társaság tevékenységének fontos részét
képezi a pjárművek gyártóktól a
8
Tulajdonosi szerkezetet lásd a Társaság részvényeire
vonatkozó szekcióban.
9
Felhívjuk a figyelmet, hogy jelen jelentés ezen részét
az AutoWallis Csoport a jelen jelentésben is említett
nyilvános részvénykibocsátáshoz közzétett
Társasághoz, illetve onnan a vásárlókhoz való
eljuttatása. Emiatt a Társaság tevékenysége
kitett az iparági és térségi logisztikai
szolgáltatások elérhetőségének. Az ezekben
keletkező esetleges zavarok a Társaság
tevékenységét közvetlenül, akár lényegesen is
befolyásolhatják (hosszabb szállítási idők,
költségingadozások, stb.).
Kibocsátási Tájékoztatónak illetve a jelen éves
jelentésben foglalt éves összevont konszolidált
pénzügyi kimutatásoknak és kiegészítő
megjegyzéseknek a vonatkozó részével együtt
javasolt olvasni.
28
Bár az AutoWallis Csoport üzletfejlesztési
projektjei megvalósításának előkészületei
során gondos kereskedelmi, jogi és
gazdaságossági tervezést végez, mégsem
zárható ki egyes projektek/akvizíciók
elhúzódása vagy ellehetetlenülése. Ezenfelül
a kiemelkedő növekedés következtében
fellépő komplexitás és szervezeti átalakulás is
jelentős többletfeladatot jelent a
menedzsment kontroll és stratégiai iránytartás
tekintetében.
Az AutoWallis Csoport működése,
finanszírozása és eredményessége közvetve
vagy közvetlenül összefügg Magyarország és
a Társaság leányvállalatainak működése
kapcsán érintett országok nemzetgazdasági
folyamatainak alakulásával. Amennyiben a
hazai és az érintett egyéb országok
makrogazdasági helyzetében negatív
változások következnek be, az infláció
tartósan megnövekszik, a gazdasági
növekedés üteme csökken, a külső és belső
egyensúlyi pozíciók romlanak, akkor az
esetlegesen bekövetkező kedvezőtlen
folyamatok hatásától az AutoWallis Csoport
sem függetlenítheti magát.
A Csoport előrejelzései és üzleti tervei
készítése során stabil politikai környezetet
feltételeztünk a Csoport tevékenysége által
lefedett országok és környezetük
tekintetében. Bármilyen, e tekintetben beálló
változás előre nem várt hatással járhat a
Csoport teljesítményére.
A Csoport földrajzi és működésbeli
diverzifikáltságának köszönhetően a Csoport
bevételei és költségei, beruházásai, valamint
finanszírozása több, tagvállalatonként akár az
egyes viszonylatokban eltérő devizában
(jellemzően a lokális devizák és euró)
keletkeznek. Bár az AutoWallis Csoport
vezetése törekszik az árfolyamkockázatok
különböző eljárásokkal való kivédésére
(természetes fedezetek erősítése, árazási
szabályok, fedezeti ügyletek stb.), a
devizakockázat teljesen nem kizárha
(arányos költséggel), illetve a nem
előrelátható, szokásostól eltérő árfolyam
alakulások a tervezett fedezeti ügyleteket
elégtelennek minősíthetik.
Az autóipar mindig is innovatív és folyamatos
technológiai fejlesztésekkel működő iparág
volt, de az utóbbi évtizedben
környezetvédelmi szabályozások szigorítása
és az alternatív hajtásláncok technológiai
fejlődése, valamint a mobilinternet tömeges
terjedése miatt jelentős átalakuláson megy át,
melynek legfőbb hajtóerői az elektrifikáció és
az informatikai fejlesztések (önvezetés és
egyéb szoftverfejlesztési kérdések), amik új
mobilitási megoldásokat is teremthetnek a
jövőben. Ezen technológiai újítások és iparági
újítások nagymértékben befolyásolhatják az
autóipar működését. A technológiai fejlődés
nem csak átalakíthatja azokat a területeket,
ahol az AutoWallis Csoport jelen van, de
egyes esetekben teljesen meg is szüntetheti,
vagy jelentősen csökkentheti egyes
résztevékenységek nagyságát.
A kulcs munkatársak elvesztése vagy
pótlásának nehézsége negatívan érintheti az
AutoWallis üzletmenetét.
Az AutoWallis Csoport működése kapcsán
érintett országokban mutatkozó, dinamikusan
emelkedő munkabér színvonal, valamint a
munkaerőhiány, illetve esetleges hiányos
oktatási / képzési rendszer negatívan érintheti
az AutoWallis Csoport működését.
Az AutoWallis Csoport telephelyeinek
fenntartásán, szervízszolgáltatásain, a
disztribúciós tevékenységéhez kapcsolódó
logisztikai szolgáltatásokon, valamint
gépjármű-bérbeadásra szolgáló flottáján
keresztül kitett az energia- és
energiahordozók árának ingadozására. A
csoport energiahatékonysági beruházások
révén részben kezeli ezen kockázatokat, de
azok teljes mértékű lefedése nem lehetséges,
ezért egy nagymértékű változás, mint pl. az
orosz-ukrán háború következtében kiugró
áremelkedés, jelentős hatással lehet a
Csoport pénzügyi teljesítményére.
Az AutoWallis Csoport üzleti terveit részben
már meglévő üzleti tevékenységeivel és/vagy
új fejlesztések, beruházások,
vállalatfelvásárlások segítségével kívánja
megvalósítani. Bár a tranzakciókat mindig
alapos előkészítő folyamat előzi meg, nem
lehet kizárni, hogy az akvizíciók
megvalósításával összefüggésben olyan
események következnek be a felvásárolt
vállalatokkal kapcsolatban, amelyek negatív
29
hatással lehetnek az AutoWallis Csoport üzleti
tevékenységére és eredményességére.
A SsangYong Motor Company hosszú
reorganizációs folyamat után új tulajdonos
(KG Mobility) részeként működik tovább. Az
AutoWallis vezetése pozitívan értékeli a
változást, továbbra is bízik a márkában, és azt
továbbra is - bár megemelt óvatossággal és
nemzetközi kereskedelmi biztosítékokkal -
egyre növekvő sikerrel forgalmazza, jelenleg
növekvő eladások mellett. Az új tulajdonos
kinyilvánított célja az eddigi tevékenység
továbbvitele és kiterjesztése, az
elektromobilitás erősítése, melyhez egyéb
tevékenységei is szinergikus lehetőségeket
biztosítanak. A fejlesztési és/vagy
kereskedelmi stratégia változása jelentősen
befolyásolhatja a márkával kapcsolatos
tevékenységeink jövőjét.
A 14 autómárkát mörítő Stellantis 2021
második negyedévében felmondta az EU-n
belüli összes márkakereskedői szerződést
(kiskereskedelem), elsősorban a megújuló
iparági szabályozás miatt. Az intézkedés az
AutoWallis saját (Opel) kereskedéseit is érinti,
de a felmondást a Csoport technikainak ítéli
meg a működési területén. Az intézkedés az
AutoWallis 2020-ban 5 évre megkötött
importőri (nagykereskedelem)
megállapodásait nem érinti.
2022 tavaszán jelentkező orosz-ukrán
konfliktusnak rövid távon közvetlenül nincs
hatása a Csoport működésére tekintettel arra,
hogy ezen piacokon nincs jelen a Csoport,
illetve a Csoport mind működési területét,
mind a forgalmazott márkák pozícionálását
tekintve diverzifikált. Ugyanakkor közvetett
hatások már rövid távon is jelentkezhetnek,
például:
o A kialakult helyzet társadalmi hatásai
negatívan befolyásolhatják az autópiacot a
kereslet csökkenésén keresztül.
o A gyártóknál jelentkezhetnek nyersanyag-
és/vagy alkatrész ellátási problémák,
melyek miatt a tervezett autó átadások
kitolódhatnak. Ezek negatívan érinthetik a
Csoport Cash-flowra gyakorolt hatását.
o Makrókörnyezeti mutatók romlása
(infláció, devizaárfolyamok
változékonysága, kamatkörnyezet
változása) negatív hatással lehetnek a
Csoport finanszírozására.
A konfliktus esetleges elhúzódásának hatásait a
jelenlegi információk alapján nehéz
megbecsülni. A menedzsment folyamatosan
figyelemmel kíséri az ebből jelentkező esetleges
kockázatokat, de jelenleg nem tartja indokoltnak
stratégiai céljai és előrejelzései felülvizsgálatát.
A globális szállítmányozási ipar 2023
decembere óta zavarokkal küzd a vörös
tengeri konfliktus miatt. Az akadozó
alkatrészellátás miatt hány autógyártó
részlegesen csökkentette gyártási
kapacitásait (Stellantis, Suzuki), valamint a
távol keletről érkező szállítmányok esetében
az alternatív, biztonságos útvonalak
használata miatt megnövekedett szállítás
költségek és az akár több héttel
megnövekedett szállítási idők negatívan
befolyásolhatják a Csoport üzletmenetét.
Kockázatkezelés
A Társaság menedzsmentje elkötelezett a
megfelelő szintű belső kontroll rendszer
kialakításáért és működtetéséért, amely a
Csoport törvényességi, etikai normáknak és a
felállított politikáknak megfelelő működését
biztosítja, valamint biztosítja a pénzügyi
beszámolók megbízhatóságát, és a működési és
megfelelőségi kockázatok minimalizálását.
A Csoport vállalatirányítási rendszerében
foglaltakon felül a menedzsment a kockázatok
jeleit, azok bekövetkeztének valószínűségét és
az abból fakadó kockázati kitettséget a havi
rendszeres üzleti áttekintéseken folyamatosan
megtárgyalja, figyelemmel kíséri, és dönt a
szükséges intézkedésekről. Ebben a
vállalatirányítási fejezetben ismertetett BI
rendszer is támogatja az adatok összegyűjtése
és feldolgozása révén. Ennek során, többek
30
között, a Társaság a tevékenysége során
felmerülő pénzügyi kockázatokat
szisztematikusan és üzletenként is elemzi. A
vizsgált kockázatok között vannak a piaci
kockázatok (deviza kockázat, valós érték, kamat
kockázat és ár kockázat), hitel kockázat, fizetési
kockázat és cash-flow kockázat. A Csoport
törekvése, hogy minimalizálja ezen kockázatok
potenciális hatását. A Csoport spekulációs céllal
nem bocsátkozik pénzügyi konstrukciókba. Az
AutoWallis Csoport az ár-, hitel-, kamat-,
likviditás- és cash-flow kockázatot (lehetőség
szerint számszerűsítve is) bemutatja az
AutoWallis Csoport konszolidált (összevont)
IFRS pénzügyi kimutatásaiban.
CÉGSTRUKTÚRA, TELEPHELYEK
Az AutoWallis Csoport Társaságainak székhelyei és telephelyei
AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság, székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AW Distribution Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
AW OPL Distribution Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
WAE Hun Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
AW SLO Distribution d.o.o.: székhely: Leskoškova cesta 9E, 1000 Ljubljana
AW CRO Distribution d.o.o.: székhely: 10020 Zagreb, Ulica Damira Tomljanovića Gavrana
15.
AW RO Distribution S.r.l.: székhely: Bucuresti, Sector 1, Str. Fagaras, Nr.9-13, Et.4, Ap.10
Wallis Adria d.o.o.: székhely: 10020 Zagreb, Ulica Damira Tomljanovića - Gavrana 11.
Wallis British Motors Kft.: székhely: 1044 Budapest, Váci út 76-80.
Wallis Motor Duna Autókereskedelmi Kft.: székhely: 1097 Budapest, Könyves Kálmán krt. 5.
Wallis Motor Pest Autókereskedelmi Kft.:
o székhely: 1138 Budapest, Váci út 175.
o telephelyek: 1140 Budapest, Hungária krt.95.; 1143 Budapest, Francia út 38.
Wallis Autókölcsönző Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.: székhely: 1138 Budapest, Váci út 141,
telephely: 1033 Budapest, Kórház utca 6-12
Wallis Autómegosztó Zrt. székhely: 1033 Budapest, Kórház utca 6-12.
Iniciál Autóház Kft:
o székhely: 9028 Győr, Külső Veszprémi utca 6.
o telephely: Győr, Külső Veszprémi utca 5.
ICL Autó Kft.:
o székhely: 9028 Győr, Külső Veszprémi utca 6.;
o telephelyek: 9400 Sopron, Balfi út 162.; 9700 Szombathely, Vásártér u. 3.;
9200 Mosonmagyaróvár, Szekeres Richárd u. 17.
Wallis Kerepesi Kft: székhely: 1106 Budapest, Kerepesi út 85.
K85 Kft: székhely: 1106 Budapest, Kerepesi út 85.
Wallis Motor Ljubljana d.o.o.: székhely: Celovška cesta 182, 1000 Ljubljana
VCT78 Ingatlanhasznosító Kft.: székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AW Csoport Szolgáltató Kft.; székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
DALP Kft.; székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AW Property Kft.; székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AVTO AKTIV SLO d.o.o.; székhely: Celovška cesta 182, 1000 Ljubljana, Szlovénia
Telephelyek:
AVTO AKTIV, KRANJ, Mirka Vadnova 2a, SI-4000 Kranj, Szlovénia
AVTO AKTIV, KOPER, Ankaranska cesta 12, SI-6000 Koper, Szlovénia
AVTO AKTIV, TRZIN, Ljubljanska cesta 24, 1236 Trzin, Szlovénia
AVTO AKTIV, NOVA GORICA, Industrijska cesta 9, 5102 Nova Gorica, Szlovénia
AVTO AKTIV, BTC CITY LJUBLJANA, Latinski trg 5, SI-1000 Ljubljana Szlovénia
AAI PROPERTIES d.o.o.; székhely: 1000 Ljubljana, Celovška cesta 182, Szlovénia
31
C182 LJUBLJANA d.o.o.: Székhely: 1000 Ljubljana, Celovška cesta 182, Szlovénia
Net Mobilitás Zrt.: székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
Logic Car Kft.: székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
Nelson Flottalízing Kft.: székhely: 1061 Budapest, Király utca 38. 1/8
o telephelyek: 8143 Sárszentmihály, Árpád utca 1/A; 8000 Székesfehérvár,
Vörösmarty tér 1., 1095 Budapest, Soroksári út 26.
Nelson Sales Kft.: székhely: 1144 Budapest, Gvadányi utca 61-65.
o telephelyek: 8000 Székesfehérvár, Mártírok útja 78.
Nelson Assistance Kft.: 1144 Budapest, Gvadányi utca 61-65.
o telephelyek: 8143 Sárszentmihály, Árpád utca 1/A., 8000 Székesfehérvár,
Mártírok útja 78.
AW Marketing és IT szolgáltató Kft.: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
Közös vezetésű vállalkozások:
AutoWallis Caetano Zrt.; székhely 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
RN Hungary Kft.: székhely 1138 Budapest, Váci út 140. Telephely: 9027 Győr, Platánfa utca 1.
A TÁRSASÁG JEGYZETT TŐKÉJE, RÉSZVÉNYEKRE VONATKOZÓ INFORMÁCIÓK
A Társaság alaptőkéje, részvényei
Társaság jegyzett tőkéje kizárólag a Budapesti Értéktőzsdére (mint szabályozott piacra) bevezetett “C”
sorozatú részvényekből áll. Ezek darabszáma és össznévértéke a 2023. december 31-i állapot szerint
az alábbi:
Részvénysorozat
Névérték (Ft/db)
Darabszám
Össznévérték (Ft)
„C” sorozat
(törzsrészvény)
12,50 Ft
493 039 908 db
6 162 998 850 Ft
Alaptőke összesen:
6 162 998 850 Ft
Részvényekre vonatkozó információk
Részvényfajta Törzsrészvény
Értékpapír Típus Névre szóló
Értékpapír előállítási módja Dematerializált
Értékpapírkód (ISIN) HU0000164504
Kijelzés módja (Ticker) AUTOWALLIS
Értékpapír névértéke 12,5 HUF
Bevezetett értékpapír mennyisége (db) 493 039 908
Összes névérték 6 162 998 850 HUF
Osztalékjogosultság Teljes évi
Bevezetési Nap 2013. jún. 25.
Első Kereskedési Nap 2013. jún. 25.
Tőzsdei kategória Prémium
Jelentős részesedéssel rendelkező befektetők
32
Az alábbi táblázat tartalmazza a Társaság 5%-nál nagyobb részesedéssel rendelkező tulajdonosait
2023. december 31-i állapotnak megfelelően, a bevezetett sorozatra vonatkozóan:
Név
Papír
megnevezése
(ISIN kód)
Letétkezelő
(igen/nem)
Mennyiség (db)
Részesedés
(%)
Wallis Tőkeholding
Zrt.
HU0000164504
nem
264.956.311 db
53,74%
Wallis Asset
Management Zrt.
HU0000164504
nem
40.056.797 db
8,12%
Széchenyi Alapok
kockázati tőkealap
HU0000164504
nem
40.817.659 db
8,28%
Összesen:
345.830.767 db
70,14%
A részvényekhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek
A Társaság részvényesét a dematerializált,
névre szóló részvényei alapján a törvényben és
a Társaság Alapszabályában szabályozott
tagsági és vagyoni jogok illetik meg.
A Társaság részvényei a részvény névértékétől
függő mértékű szavazati jogot testesítenek meg.
Azonos névértékű részvények azonos szavazati
jogot biztosítanak.
A részvények a Társaság Alapszabályában
foglaltak betartása mellett szabadon
átruházhatók, a Társaság által kibocsátott
részvények átruházását az alapító okirat
(Alapszabály) nem korlátozza. A dematerializált
részvény átruházása az értékpapírszámlán
történő terhelés, illetve jóváírás útján történik.
A névre szóló részvény átruházása a
Társasággal szemben csak akkor hatályos, és a
részvényes a Társasággal szemben részvényesi
jogait csak akkor gyakorolhatja, ha a részvényest
tehát a részvény megszerzőjét a
részvénykönyvbe bejegyezték. A
részvénykönyvben a rölt adatoknak is
megállapíthatóknak kell maradniuk. A
részvényes a részvénykönyvbe betekinthet, és
annak vonatkozó részéről az Igazgatóságtól
(illetve annak megbízottjától) másolatot
igényelhet, amelyet a részvénykönyv vezetője öt
napon belül teljesíteni köteles. Harmadik
személy a részvénykönyvbe betekinthet.
A részvényest a Társaságnak a Ptk. 3:261. § (1)
bekezdése szerint felosztható és a Közgyűlés
által felosztani rendelt eredményéből a
részvényei névértékére jutó arányos hányad
(osztalék) illeti meg. A Társaság az osztalékot
nem pénzbeli juttatás formájában vagy
vegyesen, pénzben és nem pénzbeli juttatás
formájában is teljesítheti. Osztalékra a
részvényes akkor jogosult, ha az
osztalékfizetésről döntő Közgyűlés időpontjában
a részvénykönyvben szerepel. A részvényes
osztalékra csak a már teljesített vagyoni
hozzájárulása arányában jogosult.
Figyelemmel arra, hogy a Társaság
törzsrészvényei a Budapesti Értéktőzsdére
bevezetésre kerültek, az osztalék végleges
mértékét legkésőbb a Budapesti Értéktőzsde Zrt.
bevezetési és forgalomban tartási szabályokról
alkotott szabályzata szerint ex-kupon nap előtt
két tőzsdenappal (a bevezetési és forgalomban
tartási szabályok alkotott szabályzatban
definiáltak szerint) kell nyilvánosságra hozni. Az
ex-kupon nap legkorábban a kupon mértékét
megállapító Közgyűlést, vagy osztalékelőleg
esetén az erről döntő igazgatósági ülést követő
harmadik Tőzsdenap lehet.
A Közgyűlés napirendjére tűzött ügyre
vonatkozóan az Igazgatóság köteles minden
részvényesnek a Közgyűlés napja előtt legalább
nyolc nappal benyújtott írásbeli kérelmére a
szükséges felvilágosítást legkésőbb a
közgyűlés napja előtt 3 nappal - megadni. Az
Igazgatóság csak akkor tagadhatja meg a
felvilágosítást, ha álláspontja szerint az a
Társaság üzleti titkát sértené. Ebben az esetben
is kötelező a felvilágosítás megadása, ha arra a
Közgyűlés határozata kötelezi az Igazgatóságot.
Az üzleti titkot nem tartalmazó felvilágosítás
33
megadása nem korlátozható. A részvényes a
Társaság üzleti könyveibe, illetve egyéb üzleti
irataiba azonban nem tekinthet be.
A részvényes részvényesi jogait képviselő útján
is gyakorolhatja. A Meghatalmazás a soron
következő rendes Közgyűlés, vagy rendkívüli
Közgyűlés bezárásáig hatályos. Könyvvizsgáló
nem lehet meghatalmazott.
A Társaság Igazgatósága (illetve megbízottja) a
névre szóló részvényekkel rendelkező
részvényesekről és részvényesi
meghatalmazottakról részvényfajtánként
részvénykönyvet vezet, amelyben nyilvántartja a
részvényes, részvényesi meghatalmazott nevét
(cégnevét), lakcímét (székhelyét), a részvényes
tulajdonában lévő részvények sorozatát, számát,
névértékét, a részvényes tulajdoni hányadát és a
bejegyzés időpontját
Részvénykibocsátásra és -visszavásárlásra vonatkozó információk
A Társaság Közgyűlése a 13/2023. (IV. 28.)
számú határozatában felhatalmazást adott saját
részvények megszerzésére a következők szerint:
a) Megszerezhető részvények fajtája:
törzsrészvény.
b) Megszerezhető részvények száma: a
részvényfajtában kibocsátott részvény
darabszámát összeszámolva legfeljebb
az alaptőke 25%-ának megfelelő
mennyiségben.
c) Megszerezhető részvények névértéke:
12,5 Ft.
d) Visszterhes megszerzés esetén az
ellenérték legalacsonyabb összege: a
tranzakciót megelőző tőzsdenap záró
árfolyamánál 20%-kal alacsonyabb
árfolyam.
e) Visszterhes megszerzés esetén az
ellenérték legmagasabb összege: a
tranzakciót megelőző tőzsdenap záró
árfolyama 25%-kal magasabb árfolyam.
Az AutoWallis Nyrt. Közgyűlése a 14/2023. (IV.
25.) számú határozatban a Ptk. 3:294. § (1)
bekezdése és az Alapszabály 11.1. pontja alapján
felhatalmazta az Igazgatóságot a Társaság
alaptőkéjének felemelésére a következők szerint:
A legmagasabb összeg, amelyre az
Igazgatóság a Társaság alaptőkéjét
felemelheti: 10 000 000 000 Ft, azaz
tízmilliárd forint.
A Társaság alaptőkéjének felemelése
történhet új törzsrészvények és/vagy
bármely elsőbbségi jogot biztosító
részvényfajta, és/vagy átváltoztatható
kötvények és/vagy átváltozó kötvények,
vagy ezek bármelyikének bármilyen
kombinációban történő forgalomba
hozatalával.
Az Igazgatóság egyúttal felhatalmazást
kap a Ptk. vagy az Alapszabály alapján
fennálló jegyzési elsőbbségi jog
korlátozására vagy kizárására.
Az alaptőke-emelés során kibocsátandó új
törzsrészvényeket az Igazgatóság köteles
bevezetni a tőzsdei forgalomba.
Az alaptőke-emelésre rendelkezésre álló
időtartam: a Társaság 2023. április 28.-i
rendes közgyűlésének napját követő
naptól számított 5 (öt) év. Az alaptőke-
emelésre vonatkozó ezen felhatalmazás
megújítható, valamennyi alaptőke-emelési
esetre és módra és azok bármilyen
kombinációjára vonatkozik, és a fenti
időtartam alatt több alkalommal is
gyakorolható.
Az alaptőke felemelésére vonatkozó
felhatalmazás alapján az Igazgatóság dönt
az alaptőke felemelésével kapcsolatos, a
Ptk. vagy az Alapszabály szerint
egyébként a közgyűlés hatáskörébe
tartozó kérdésekről is.
34
EGYÉB
Kutatás és kísérleti fejlesztés
Az AutoWallis Csoport 2023-ban nem hajtott végre kutatási és fejlesztési tevékenységet.
Lényegi információk
Az Igazgatóság minden lényegi információt, amely tevékenységét a folyamatos elvárt üzemmeneten
kívül lényegesen befolyásolhatja az AutoWallis Nyrt. közzétételi helyein megjelenítette. A
menedzsmentnek nincs tudomása a menedzsment tagokat vagy munkavállalókat érinkártalanítási
megállapodásról.
36
Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
36
37
A pénzügyi kimutatásokban szereplő rövidítések magyarázata:
AB
Audit Bizottság
BÉT
Budapesti Értéktőzsde
BUBOR
Budapest Interbank Offered Rate budapesti bankközi kamatláb
CGU
Pénztermelő egység
EBITDA
a pénzügyi tételektől, adófizetéstől, értékcsökkenéstől tisztított
eredménykategória
eFt
ezer forint
EPS
Egy részvényre jutó eredmény
EUR
euró
FB
Felügyelőbizottság
FVTOCI
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt
FVTPL
A nyereséggel/veszteséggel szemben valós értéken értékelt
HUF
forint
IFRIC/SIC
Értelmezések a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokhoz
IFRS/IAS
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
IG
Igazgatóság
ROU
Használatijog-eszköz (right-of-use asset)
MRP
Munkavállalói Résztulajdonosi Program
A pénzügyi kimutatásokban a zárójelbe tett szám negatív összeget jelöl!
A pénzügyi kimutatásokat alátámasztó megjegyzések adott esetben tartalmazhatnak nem jelentős
kerekítési hibákat.
A pénzügyi kimutatásokban található információk ezer forintban vannak megadva, kivéve, ahol
másképp van jelölve.
38
Tartalomjegyzék
I. Konszolidált pénzügyi kimutatások 40
1. Konszolidált Átfogó Eredménykimutatás 40
2. Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (Mérleg) 41
3. Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás 43
4. Konszolidált Cash-flow Kimutatás 44
Kiegészítő megjegyzések 45
II. A Csoport bemutatása 45
III. Változások a Csoport szerkezetében 47
IV. Lényeges számviteli politikák és azok változásai 47
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás folytatásának elve 47
1.1. Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről 47
1.2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás folytatásának elve 47
1.3. A konszolidáció alapja 48
2. Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai 48
2.1. Prezentálási pénznem 48
2.2. Funkcionális pénznem 48
3. A pénzügyi kimutatások elemei 49
4. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó lényeges számviteli politikák 49
4.1. Árbevétel 49
4.1.1. Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek 49
4.1.2. Bérbeadásból származó bevétel 51
4.2. Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése 52
4.3. nzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége 52
4.4. nzügyi bevételek és ráfordítások 52
4.5. Nyereségadók 53
4.6. Egyéb átfogó eredmény leányvállalat átváltásán 53
4.7. EBITDA alkalmazás és annak fogalma 54
4.8. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) 54
5. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 54
5.1. Ingatlanok, gépek és berendezések 54
5.2. Lízingek 55
5.2.1. A Csoport, mint Lízingbevevő 55
5.2.2. A Csoport, mint Lízingbeadó 56
5.3. Üzleti kombinációk 56
5.4. Immateriális eszközök 58
5.5. Befektetések társult- és közös vállalkozásokban 58
5.6. Készletek 58
5.7. Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek 58
5.8. Saját tőke elemei 61
5.9. Nem ellenőrző részesedés 61
5.10. Tényleges és halasztott nyereségadók 62
5.11. Céltartalékok 62
5.12. Részvényalapú kifizetés 62
5.13. Vevőktől kapott előlegek 63
5.14. Munkavállalói juttatások 63
6. Egyéb számviteli politikai elemek 63
6.1. Szegmensek szerinti jelentés 63
6.2. Cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politika 63
6.3. Számviteli politika változásai 63
6.3.1 Az IFRS standardok 2023. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok
bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásokra 63
6.3.2 Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás alá nem eső standardok 65
V. Jelentős számviteli becslések és megítélések 67
VI. Akvizíciók 68
VII. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 69
1. Árbevétel 69
2. Aktivált saját teljesítmények értéke 71
3. Anyagköltségek 72
4. Igénybevett szolgáltatások értéke 72
5. Eladott áruk beszerzési értéke 72
6. Személyi jellegű ráfordítások 73
7. Értékcsökkenés és amortizáció 73
39
8. Egyéb bevételek és ráfordítások 73
9. Nem pénzügyi eszközök értékvesztése 74
10. Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége 75
11. Kamateredmény (nettó) 76
12. Árfolyamkülönbözetből származó eredmény (nettó) 76
13. Pénzügyi eredmény (nettó) 76
14. Származékos ügyletek valós értékeléséből származó különbözet 76
15. Nyereségadó ráfordítások 77
16. Egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán 79
17. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) 79
18. EBITDA 80
VIII. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 81
1. Ingatlanok, gépek és berendezések 81
2. Lízingbe adott járművek 83
3. Eszközhasználati jog (ROU) 84
4. Goodwill 85
5. Immateriális eszközök 87
6. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban 88
7. Halasztott adó eszközök és kötelezettségek 89
8. Kölcsönkövetelések, Befektetések tőkeinstrumentumokba 89
9. Áruk és egyéb készletek 89
10. Vevőkövetelések, Faktoring követelések 90
11. Aktív időbeli elhatárolások, egyéb követelések, egyéb pénzügyi eszközök és nettó befektetés lízingbe 90
12. Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek 91
13. Saját tőke 92
13.1. Jegyzett tőke 92
13.2. Tőketartalék 93
13.3. Részvényalapú kifizetések tartaléka 93
13.4. Saját részvények 95
13.5. Felhalmozott átváltási különbözet 95
13.6. Eredménytartalék 95
14. Nem ellenőrző részesedés 95
15. Hitelek, kölcsönök és lízingkötelezettségek 96
15.1. Hitelek és kölcsönök összetétele 96
15.2. Kötvénytartozások 97
15.3. Lízingkötelezettségek 99
16. Céltartalékok 100
17. Fordított faktoringból származó kötelezettségek 100
18. Szállítótartozások, vevőktől kapott előlegek 100
19. Nyereségadó követelések, kötelezettségek 101
20. Egyéb hosszú és egyéb rövid lejáratú kamat terhet nem viselő kötelezettségek 101
IX. Kockázatkezeléssel kapcsolatos közzétételek 103
1. Piaci kockázat 104
2. Hitelezési kockázat 105
3. Likviditási kockázat 106
X. Egyéb közzétételek 108
1. Szegmensek szerinti jelentés 108
2. Pénzügyi instrumentumokkal kapcsolatos közzétételek 112
3. Üzleti kombinációkkal kapcsolatos közzétételek 117
4. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek 120
5. Függő kötelezettségek, mérlegen kívüli tételek, pénzügyi garanciák 121
6. Mérlegfordulónap utáni események 121
7. Egyéb információk 122
8. Az IFRS konszolidált beszámoló összeállításáért felelős személy 122
9. A Csoport könyvvizsgálója 122
10. Javasolt osztalék 123
11. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése 123
40
I. Konszolidált pénzügyi kimutatások
1. Konszolidált Átfogó Eredménykimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2023
ezer forint
2022
ezer forint
Árbevétel
VII. 1)
366 266 781
270 165 925
Lízingkövetelésekből származó kamatbevételek
VII. 1)
1 703 348
56 910
Aktivált saját teljesítmények értéke
VII. 2)
252 696
26 189
Anyagköltségek
VII. 3)
(7 873 850)
(5 870 066)
Igénybevett szolgáltatások
VII. 4)
(17 901 973)
(12 692 680)
Eladott áruk beszerzési értéke
VII. 5)
(305 318 590)
(224 919 330)
Személyi jellegű ráfordítások
VII. 6)
(14 910 691)
(10 931 262)
Értékcsökkenés és amortizáció
VII. 7)
(4 452 160)
(3 440 160)
Értékesítési eredmény
17 765 561
12 395 526
Egyéb bevételek
VII. 8)
2 767 417
1 334 849
Egyéb ráfordítások
VII. 8)
(2 801 849)
(2 358 732)
Nem pénzügyi eszközök értékvesztése
VII. 9)
(2 295 155)
(386 459)
Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
VII. 10)
(186 677)
23 034
Működési eredmény
15 249 297
11 008 218
Kamatbevételek effektív kamatláb módszerrel
VII. 11)
1 617 031
896 964
Kamatráfordítások - kivétel lízingkötelezettségek kamatráfordítása
VII. 11)
(5 087 106)
(1 597 483)
Lízingkötelezettségek kamatráfordítása
VII. 11)
(1 175 948)
(195 064)
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
VII. 12)
(89 450)
292 675
Pénzügyi egyéb eredmény, nettó
VII. 13)
7 210
27 200
Származékos ügyletek valós értékeléséből származó különbözet
VII. 14)
337 759
(433 921)
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
(4 390 504)
(1 009 629)
Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből
VIII.6)
1 069 947
317 718
Adózás előtti eredmény
11 928 740
10 316 307
Nyereségadó ráfordítások
VII. 15)
(2 085 969)
(1 692 875)
Nettó eredmény
9 842 771
8 623 432
Anyavállalat tulajdonosaira jutó nettó eredmény
9 730 689
8 299 530
Nem ellenőrző tulajdonosokra jutó nettó eredmény
112 082
323 902
Egyéb átfogó jövedelem, mely a következő időszakokban az eredménybe kerülhet
elszámolásra:
Egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán
VII. 16)
(282 213)
499 164
Egyéb átfogó eredmény, adóhatással
(282 213)
499 164
Teljes átfogó eredmény
9 560 558
9 122 596
Anyavállalat tulajdonosaira jutó teljes átfogó eredmény
9 448 476
8 798 694
Nem ellenőrző tulajdonosokra jutó teljes átfogó eredmény
112 082
323 902
EPS alap (forint/részvény)
VII. 17)
21,32
19,27
EPS higított (forint/részvény)
VII. 17)
21,32
19,27
EBITDA
VII. 18)
19 704 911
14 455 381
41
2. Konszolidált nzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (Mérleg)
Megnevezés
Megjegyzés
2023.12.31
ezer forint
2022.12.31
ezer forint
Eszközök
Befektetett eszközök
Ingatlanok, gépek és berendezések
VIII. 1)
21 885 362
21 000 710
Lízingbe adott járművek
VIII. 2)
2 695 721
2 695 018
Eszközhasználati jogok
VIII. 3)
6 106 448
2 170 017
Goodwill
VIII. 4)
5 460 339
935 202
Immateriális eszközök
VIII. 5)
3 036 629
2 400 725
Befektetések társult és közös vállalkozásokban
VIII. 6)
2 887 665
2 167 718
Halasztott adó eszközök
VIII. 7)
110 801
214 661
Nettó befektetés lízingbe (hosszú lejáratú rész)
VIII. 11)
8 306 725
378 544
Kölcsönkövetelések (hosszú lejáratú)
VIII. 8)
4 567
-
Befektetések tőkeinstrumentumokba
VIII. 8)
2 200
2 200
Befektetett eszközök összesen
50 496 457
31 964 795
Forgóeszközök
Áruk
VIII. 9)
58 384 866
54 998 395
Egyéb készletek
VIII. 9)
139 375
166 102
Vevőkövetelések
VIII. 10)
15 850 510
8 690 787
Faktoring követelések
VIII. 10)
86 513
1 681 843
Nyereségadó követelés
VIII 19)
97 705
65 950
Nettó befektetés lízingbe (rövid lejáratú rész)
VIII. 11)
3 835 513
523 264
Kölcsönkövetelések (rövid lejáratú rész)
VIII. 8)
2 409
-
Aktív időbeli elhatárolások
VIII. 11)
7 288 992
3 486 632
Egyéb követelések
VIII. 11)
2 533 571
15 127 811
Egyéb pénzügyi eszközök
VIII. 11)
135 844
91 657
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
VIII. 12)
13 097 400
16 886 900
Forgóeszközök összesen
101 452 698
101 719 341
Eszközök összesen
151 949 155
133 684 136
42
Megnevezés
Megjegyzés
2023.12.31
ezer forint
2022.12.31
ezer forint
Tőke és kötelezettségek
Jegyzett tőke (jogi anyavállalaté)
VIII. 13)
6 162 999
5 528 613
Tőketartalék
VIII. 13)
20 292 634
16 027 021
Részvény alapú kifizetések tartaléka
VIII. 13)
284 952
108 970
Saját részvények
VIII. 13)
(243 312)
(523 890)
Felhalmozott átváltási különbözet
VIII. 13)
239 027
521 240
Eredménytartalék
VIII. 13)
22 376 739
12 619 089
Anyavállalat tulajdonosaira jutó saját tőke
49 113 039
34 281 043
Nem ellenőrző részesedés
VIII. 14)
995 339
1 184 057
Saját tőke összesen
50 108 378
35 465 100
Kamatterhet viselő hosszú lejáratú kötelezettségek
Hosszú lejáratú kötvénytartozás
VIII. 15)
9 522 466
9 534 861
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök
VIII. 15)
5 659 810
5 841 553
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek
VIII. 15)
9 035 814
1 904 072
Halasztott vételárral kapcsolatos hosszú lejáratú kötelezettség
VIII. 15)
187 495
-
Kamatterhet nem viselő hosszú lejáratú kötelezettségek
Halasztott adó kötelezettségek
VIII. 7)
351 857
343 424
Céltartalékok
VIII. 16)
111 495
93 469
Egyéb hosszú lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek
VIII. 20)
345 119
391 412
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
25 214 056
18 108 791
Kamatterhet viselő rövid lejáratú kötelezettségek
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
VIII. 15)
3 284 356
1 385 474
Készletek finanszírozásához kapcsolódó hitelek
VIII. 15)
8 207 131
4 301 178
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek
VIII. 15)
4 539 962
1 262 030
Fordított faktoringból származó kötelezettségek - kamatozó
állomány
VIII. 17)
11 674 365
27 091 112
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek
VIII. 15)
475 768
288 000
Kamatterhet nem viselő rövid lejáratú kötelezettségek
Vevőktől kapott előlegek
VIII. 18)
3 393 874
8 364 565
Szállítótartozások
VIII. 18)
25 032 638
21 217 697
Fordított faktoringból származó kötelezettségek - nem kamatozó
állomány
VIII. 17)
6 134 239
3 145 524
Nyereségadó kötelezettség
VIII. 19)
779 518
871 478
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
VIII. 20)
2 037 409
1 941 151
Céltartalékok
VIII. 16)
374 700
527 479
Passzív időbeli elhatárolások
VIII. 20)
8 447 382
5 559 906
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek
VIII. 20)
2 245 379
4 154 651
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
76 626 721
80 110 245
Kötelezettségek összesen
101 840 777
98 219 036
Saját tőke és kötelezettségek összesen
151 949 155
133 684 136
043
3. Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás
adatok ezer forintban
Anyavállalat tulajdonosaira jutó saját tőke
Nem
ellenőrző
részesedés
Saját tőke
összesen
Megnevezés
Megjegyzés
Jegyzett tőke
(jogi
anyavállalaté)
Tőketartalék
Részvény alapú
kifizetések
tartaléka
Saját részvények
bekerülési
értéke
Felhalmozott
átváltási
különbözet
Eredménytartalék
Összesen
2022. január 1-én
5 314 797
13 680 790
288 266
(567 954)
22 076
4 493 540
23 231 515
1 040 155
24 271 670
Tárgyévi eredmény
-
-
-
-
-
8 299 530
8 299 530
323 902
8 623 432
Egyéb átfogó eredmény
-
-
-
-
499 164
-
499 164
-
499 164
Részvényalapú kifizetések
VIII. 13)
-
-
(179 296)
502 978
-
(173 981)
149 701
-
149 701
Saját részvények visszavásárlása
VIII. 13)
-
436 113
-
(458 914)
-
-
(22 801)
-
(22 801)
Tőkeemelés
VIII. 13)
213 816
1 516 925
-
-
-
-
1 730 741
-
1 730 741
Leányvállalat megszerzése
VIII. 13)
-
393 193
-
-
-
-
393 193
-
393 193
Kiosztás a nem ellenőrző részesedésnek
VIII. 14)
-
-
-
-
-
-
-
(180 000)
(180 000)
2022. december 31-én
5 528 613
16 027 021
108 970
(523 890)
521 240
12 619 089
34 281 043
1 184 057
35 465 100
Tárgyévi eredmény
-
-
-
-
-
9 730 689
9 730 689
112 082
9 842 771
Egyéb átfogó eredmény
-
-
-
-
(282 213)
-
(282 213)
-
(282 213)
Kiosztás a nem ellenőrző részesedésnek
VIII. 14)
-
-
-
-
-
-
-
(300 800)
(300 800)
Tőkeemelés
VIII. 13)
634 386
4 265 613
-
-
-
-
4 899 999
-
4 899 999
Leányvállalat megszerzése
VIII. 14)
-
-
-
298 434
-
21 566
320 000
-
320 000
Saját részvény visszavásárlása
VIII. 13)
-
-
-
(81 112)
-
-
(81 112)
-
(81 112)
Tárgyidőszaki részvényalapú kifizetések
VIII. 13)
-
-
246 432
-
-
-
246 432
-
246 432
Részvényalapú kifizetések megszüntetése
VIII. 13)
-
-
(70 450)
63 256
-
5 395
(1 799)
-
(1 799)
2023. december 31-én
6 162 999
20 292 634
284 952
(243 312)
239 027
22 376 739
49 113 039
995 339
50 108 378
Az egyéb átfogó eredményben elszámolt tételek a későbbiekben a nettó eredményt fogják érinteni.
44
4. Konszolidált Cash-flow Kimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2023
ezer forint
2022
ezer forint
Adózás előtti eredmény
11 928 740
10 316 307
Kamatbevételek
VII. 11)
(3 320 379)
(953 874)
Kamatráfordítások
VII. 11)
6 263 054
1 597 483
Pénzeszközök árfolyamkülönbözete
VII. 12)
23 790
(10 727)
Értékcsökkenési leírás
VII. 7)
4 452 160
3 437 651
Értékvesztések és várható hitelezési veszteség hatása
VII. 9), VII. 10)
2 481 832
363 425
Céltartalék képzése, feloldása és megszüntetése
VIII. 16)
(146 753)
388 464
Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások
eredményéből
VIII. 6)
(1 069 947)
(317 718)
Egyéb nem pénzmozgással járó tételek
VII. 17)
(556 315)
363 310
Befektetett eszközök eladásának eredménye
VII. 8)
314 231
(78 320)
Részvényalapú kifizetések eredményhatása
VIII. 13)
246 432
149 400
Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow forgótőke
változás nélkül
20 616 845
15 255 401
Készlet állományváltozása
VIII. 9)
(5 545 830)
(29 353 646)
Fordított faktoring miatti korrekció
VIII. 17)
192 031 474
166 493 406
Vevőkövetelés állományváltozása
VIII. 10)
(7 203 524)
(3 360 465)
Egyéb követelés állományváltozása
VIII. 11)
12 923 118
(11 810 995)
Egyéb pénzügyi eszközök állományváltozása
VIII. 11)
180 309
379 968
Vevői előleg állományváltozása
VIII. 18)
(5 015 106)
1 713 433
Szállító állományváltozása
VIII. 18)
3 465 187
5 964 381
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek állományváltozása
VIII. 20)
323 776
177 831
Nettó forgótőke változása
191 159 404
130 203 913
Pénzbevétel kapott kamatokból
3 320 379
953 874
Pénzkiadás fizetett kamatokból
(5 945 523)
(1 609 535)
Nyereségadó kifizetés
(2 317 102)
(1 363 020)
Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow
206 834 003
143 440 633
Ingatlanok, gépek és egyéb berendezések, és immateriális
eszközök beszerzése
VIII. 1)
(8 891 036)
(7 504 319)
Ingatlanok, gépek, egyéb berendezések és immateriális
eszközök értékesítéséből származó pénzbefolyás
VIII. 1)
6 928 024
3 358 355
Leányvállalat megszerzése, megszerzett pénzeszközzel
nettósítva
X.3)
(2 154 247)
(2 112 306)
Közös vezetésű vállalkozás alapítása
VIII.6)
350 000
(1 850 000)
Befektetési tevékenységre felhasznált cash flow
(3 767 259)
(8 108 270)
Tőkeemelésből befolyt összeg
VIII. 13)
-
-
Saját részvény visszavásárlása
VIII. 13)
(81 112)
(458 914)
Nem kontrolláló érdekeltség kiosztás
VIII. 14)
(300 800)
(180 000)
Rövid lejáratú hitel és kölcsön és készletfinanszírozási célú
hitelek állományváltozása
VIII. 15)
3 430 752
2 425 228
Fordított faktoring miatti kötelezettségek kifizetése
VIII. 17)
(204 459 506)
(145 104 070)
Hitelfelvétel
VIII. 15)
4 342 209
3 305 419
Hiteltörlesztése
VIII. 15)
(5 202 349)
(1 635 451)
Lízingtörlesztés
VIII. 15)
(4 562 866)
(1 508 630)
Pénzügyi tevékenységből származó/(felhasznált) cash flow
(206 833 672)
(143 156 418)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek jutó várható
értékvesztés
1 218
1 261
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek árfolyamkülönbözete
(23 790)
10 727
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek (csökkenése) /
növekedése
(3 789 500)
(7 812 067)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek nyitóállomány
VIII .12)
16 886 900
24 698 967
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek záróállomány
13 097 400
16 886 900
45
Kiegészítő megjegyzések
II. A Csoport bemutatása
A Csoport tevékenységének rövid bemutatása
A Csoport jogi anyavállalatának elnevezése AutoWallis Nyilvánosan Működő szvénytársaság (ezt
megelőzően 2018. 12. 17-ig ALTERA Nyrt., a továbbiakban a jogi Anyavállalat) Magyarországon a
Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság által bejegyzett nyilvánosan működő részvénytársaság.
Az Anyavállalat tulajdonosi szerkezetében 2018-ban jelentős változás következett be. A korábbi
tulajdonosok kivonulásával egyidejűleg új meghatározó tulajdonos került a Csoport élére, amely tőkét
emelt a Csoportban és így IFRS-ek szerint definiált fordított akvizíció keretében hozott létre egy új
vállalatcsoportot, amelynek jogi anyavállalata a AutoWallis Nyrt.
Az AutoWallis Csoport a közép-kelet-európai régió 16 országában (Albánia, Ausztria, Bosznia-
Hercegovina, Bulgária, rögország, Csehország, Horvátország, Koszovó, Lengyelország, Észak-
Macedónia, Magyarország, Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia) gépjármű- és
alkatrész kis- és nagykereskedelemmel, szerviz szolgáltatásokkal, rövid- és hosszú távú gépjármű-
kölcsönzéssel van jelen. A Csoport által képviselt márkák közé tartoznak a BMW személyautók és
motorkerékpárok, a Dacia, az Isuzu, a Jaguar, a Land Rover, a Maserati, a MINI, a Nissan, az Opel, a
Peugeot, a Renault, a Ssangyong, a Suzuki, a Toyota, a BYD, a Saab és MG alkatrészek utánpótlása,
míg a Sixt az autókölcsönző, a Nelson a flottakezelő piacon foglal el meghatározó pozíciót. A Csoport
birtokolja a jóautók.hu valamint autolicit.hu oldalakat üzemeltető Net Mobilitiás Zrt.-t.
A Csoporttal, illetve az anyavállalattal kapcsolatos alapvető adatok
A jogi anyavállalat a magyar jog szerint alapított vállalkozás (irányadó jog). A Csoport anyavállalatának
székhelye és egyben ködésének központja: 1055 Budapest, Honvéd utca 20. A Csoport a
konszolidált pénzügyi kimutatásokat a www.autowallis.com honlapon is közzéteszi.
A konszolidált pénzügyi kimutatások aláírására jogosult személyek:
Ormosy Gábor (Lakhely: Budapest)
Müllner Zsolt (Lakhely: Budapest)
A Csoport végső anyavállalata 2023. december 31-én akárcsak az összehasonlító időszak végén – a
WALLIS PORTFOLIÓ Korlátolt Felelősségű Társaság (1055 Budapest, Honvéd utca 20.). E
vállalkozásnak nincs végső anyavállalata, már csak magánszemély tagja van.
Az anyavállalat tulajdonosi szerkezete a december 31-i állapot szerint:
Tulajdonosi részarány
Tulajdonosi részarány
A társaság részvényesei
2023.12.31
2022.12.31
Wallis Asset Management Zrt.
8,12%
59,20%
Wallis Tőkeholding Zrt.
53,74%
0%
Széchenyi Alapok Kockázati Tőkealap (korábban: Kárpát-medencei
Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap)
8,28%
6,77%
Közkézhányad
29,86%
34,03%
100,00%
100,00%
46
A Csoport leányvállalatai és közös vezetésű vállalkozásai
Az AutoWallis Nyrt., mint jogi anyavállalat a következő kontrollált társaságokkal rendelkezik. A
leányvállalatok és közös vezetésű vállalatok bekerülésének jogcímét, tulajdoni részesedés arányát
valamint fő tevékenységét az alábbi táblázatok tartalmazzák.
A Csoportba tartozó leányvállalatok listája:
Társaság neve
Megszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2023
Tulajdonosi
részesedés
2022
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Nyrt.
-
-
-
Vagyonkezelés
HU
HUF
AW Distribution Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW OPL Distribution Kft.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS AUTÓKÖLCSÖNZŐ
Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
WALLIS MOTOR DUNA
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS MOTOR PEST
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis British Motors Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis Kerepesi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WallisMotor Ljubljajna d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
ICL Autók Kft.
Alapítás
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Iniciál Autóház Kft.
Apport
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AVTO AKTIV SLO d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
VCT 78 Kft.
Vásárlás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
K85 Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Csoport Szolgáltató Kft.
Alapítás
100%
100%
Finanszírozás
HU
HUF
DALP Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Property Kft.
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AAI Properties D.o.o
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
Wallis Adria d.o.o
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
EUR
WAE HUN Kft.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW CRO Distribution d.o.o
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
EUR
AW SLO Distribution d.o.o.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
AW RO Distribution S.r.l.
Alapítás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
RO
RON
C182 Razvoj Nepremičnin
Ljubljana d.o.o.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
Wallis Autómegosztó Zrt.
Apport
100%
0%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
Nelson Flottalízing Kft.
Vásárlás
100%
0%
Flottakezelés
HU
HUF
Nelson Sales Kft.
Vásárlás
100%
0%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Nelson Assistance Kft.
Vásárlás
100%
0%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Net Mobilitás Zrt-
Vásárlás
100%
0%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Logic Car Kft.
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW Marketing és IT szolgálató
Kft.
Alapítás
100%
0%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
47
A Csoportba tartozó közös vezetésű vállalatok listája:
Társaság neve
Megszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2023
Tulajdonosi
részesedés
2022
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Caetano
Holding Zrt.
Alapítás
50%
50%
Vagyonkezelés
HU
HUF
RN Hungary Kft.
Vásárlás
50%
50%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
III. Változások a Csoport szerkezetében
A 2023. évben a következő, a Csoport gazdasági tevékenységét támogató és stratégiai, üzleti terveinek
elérését segítő változásokra került sor a Csoport cégstruktúrájában:
2023. január 13-án az AutoWallis Nyrt. megvásárolta a JóAutók.hu és Autó-Licit.hu portálokat
üzemeltető Net Mobilitás Zrt.-t, melyet az AutoWallis többségi tulajdonosának, a WAM Zrt-nek
a leánycégétől a WAM Immobilia Ingatlanhasznosító és Üzemeltető Zrt-l és a Car Alliance
Kft-től szerzett meg. (lásd X.3.1 megjegyzés).
2023. január 27-én lezárult Nelson csoport flottakezelési üzletágának lezárása. Az AutoWallis
Csoport 100%-os tulajdonrészt szerzett a Nelson Flottalízing Kft.-ben, a Nelson Sales Kft.-ben
valamint a Nelson Assistance Kft.-ben (lásd X.3.2 megjegyzés).
2023. július 19-én az AutoWallis Nyrt. megalapította román leányvállalatát az AW RO
Distribution S.r.l.-t
2023. augusztus 14-én lezárult a Wallis Autómegosztó Zrt. 100%-nak megszerzése, melyet az
AutoWallis Nyrt. többségi tulajdonosa, a Wallist Asset Management Zrt. valamint a Széchenyi
Tőke Alap apportált az AutoWallis Nyrt-be. (lásd lásd X.3.3 megjegyzés).
2023. szeptember 14-én az AutoWallis Nyrt. megalapította az AW marketing és IT szolgáltató
Kft.-t. A leányvállalat megalapításának célja az adatkezeléssel kapcsolatos feladatok, központi
marketing és IT fejlesztések, licencek egységes kezelésének elősegítése.
IV. Lényeges számviteli politikák és azok változásai
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás
folytatásának elve
1.1. Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
A menedzsment kijelenti, hogy a konszolidált pénzügyi kimutatások az Európai Un (EU) által
elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készültek. Az IFRS-t a
Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottság (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolás Értelmező
Bizottság (IFRS IC) által megfogalmazott standardok és értelmezések alkotják. A konszolidált pénzügyi
kimutatások megjegyzései a 2000. évi magyar számviteli törvény követelményei szerinti közzétételeket
is tartalmazzák.
1.2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás folytatásának elve
A Csoport jogi Anyavállalata 2017 óta az egyedi pénzügyi kimutatásait az IFRS-ek szerint készíti, míg
a jogi leányvállalatok a pénzügyi kimutatásaikat ettől eltérően a magyar számviteli rendszer (a külföldi
vállalkozások a szlovén, illetve horvát számviteli rendszer) szerint állítják össze és teszik közzé.
A Csoport menedzsmentje megállapítja, hogy a vállalkozás folytatásának követelménye teljesül, vagyis
semmiféle olyan jel nincsen, amely arra utalna, hogy a Csoport a működését belátható időn belül
legalább egy éven belül – megszünteti vagy lényegesen csökkenti.
48
A konszolidált pénzügyi kimutatások közzétételéről a Csoport menedzsmentje gondoskodik, a
vonatkozó szabályok (jogszabályok, tőzsdei rend) szerint.
1.3. A konszolidáció alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatások az AutoWallis Nyrt. és leányvállalatai eszközeit, kötelezettségeit,
saját tőkéjét, bevételeit, ráfordításait és cash flow-it prezentálja, oly módon, mintha azok egyetlen
gazdasági egység pénzügyi kimutatásai lennének. A Csoport nzügyi kimutatásait a menedzsment
készíti el és hagyja jóvá.
Az év folyamán megvásárolt vagy eladott leányvállalatokkal kapcsolatos eredményt a konszolidált
átfogó eredménykimutatás tartalmazza, a kontroll megszerzése vagy a kontroll elvesztés napjáig
számolva – az adott helyzettől függően.
Minden Csoporton belüli tranzakció, egyenleg, bevétel és kiadás teljeskörűen kiszűrésre kerül. A
Csoport a közös vezetésű vállalkozásit tőkemódszerrel konszolidálja. A tőkemódszerrel konszolidált
vállalkozások eredményét a Csoport a részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások
eredményéből soron mutatja ki.
A Csoport a Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet (MRP) felett ellenőrzést gyakorol és
speciális célú gazdasági egységként konszolidálja a Csoport pénzügyi kimutatásaiban.
2. Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai
2.1. Prezentálási pénznem
A Csoport pénzügyi kimutatásai magyar forintban (Ft) készülnek el, amely a Csoport prezentálási
pénzneme és ha más jelölés nem szerepel, az adatok ezer forintban (ezer Ft) szerepelnek a kerekítési
szabályoknak megfelelően.
2.2. Funkcionális pénznem
A pénzügyi kimutatások készítésekor minden társaságnak meg kell határoznia a funkcionális
pénznemét, figyelemmel arra, hogy a társaság elsődleges gazdasági környezete általában az, amiben
elsődlegesen termel, illetve költ pénzt.
A Csoporton belül minden társaság a Forintot (Ft) használja funkcionális pénznemként, kivéve a
következőket:
EUR: Wallis Motor Ljubljana d.o.o, AW SLO Distribution d.o.o., Avto Aktiv SLO d.o.o., AAI Properties
d.o.o, C182 d.o.o, Wallis Adria d.o.o., AW CRO Distribution d.o.o,
RON: AW RO Distribution Srl
Külföldi pénznem átváltása
A Csoport által választott és alkalmazott árfolyam a Magyar Nemzeti Bank (továbbiakban MNB) által
közzétett, hivatalos közép devizaárfolyam.
Konszolidációs lból minden olyan társaság eredménye és pénzügyi helyzete, amelyeknek
funkcionális pénzneme eltér a Csoport prezentálási pénznemétől (Ft), az alábbiak szerint kerül
átszámításra a beszámoló pénznemére:
az eszközöket és kötelezettségeket minden bemutatott pénzügyi helyzetre vonatkokimutatás
esetében a vonatkozó beszámolási időszak végén érvényes záró árfolyamon számítják át;
az egyes eredménykimutatások bevételeit és ráfordításait az adott időszakra vonatkozó MNB
átlagárfolyamon számítják át; a tőkeelemek átszámítása historikus árfolyamon történik, az
összes ebből eredő árfolyam-különbözet az egyéb átfogó jövedelemben halmozott átváltási
korrekcióként kerül elszámolásra.
A Csoport szempontjából lényeges külföldi pénznem az euró, a cseh korona a leányvállalati
befektetések tevékenysége miatt. E devizák árfolyama a beszámolási időszakban a következő volt (egy
pénzegység/forint):
49
2023.12.31
2022.12.31
2023. évi átlag
2022. évi átlag
EUR/HUF
382,78
400,25
381,95
391,33
CZK/HUF
15,48
16,58
15,91
15,93
3. A pénzügyi kimutatások elemei
A Csoport pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magába:
Konszolidált Átfogó Eredménykimutatás;
Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (mérleg);
Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás;
Konszolidált Cash-flow Kimutatás;
Konszolidált kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatásokhoz.
A Csoport úgy döntött, hogy a konszolidált átfogó eredménykimutatást egy önálló kimutatásban
szerepelteti, úgy, hogy az egyéb átfogó eredményhez kapcsolódó tételeket azonos kimutatásban, az
időszak nettó eredmény után jogcímenként jeleníti meg.
A Csoport egyéb átfogó eredménynek tekinti azokat a tételeket, amelyek a nettó eszközöket (vagyis az
eszközök és kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik és ezt a csökkenést sem eszközzel,
sem kötelezettséggel, sem az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem közvetlenül a
saját tőke egy elemét változtatják, a Csoport tágan értelmezett teljesítményével összefüggésben.
4. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó lényeges számviteli politikák
4.1. Árbevétel
A Csoport a tárgyévben az alábbi árbevétel típusokkal rendelkezik:
Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek, melyek az IFRS 15 Vevőkkel kötött
szerződésekből származó bevétel standard szerint kerülnek elszámolásra.
A Csoport a tárgyévben az alábbi termékértékesítéssel és szolgáltatásnyújtással rendelkezik:
Autóértékesítésből származó bevételek mind a belföldi, mind a külföldi (export) piacon
Szerviz, valamint szolgáltatási tevékenységből származó bevétel.
Bérbeadásból származó bevétel, melyet az IFRS 16 Lízingek standard szerint számol el a könyveiben.
Ide tartozik:
Autókölcsönzésből származó bevételek:
o Saját tulajdonú eszközök bérbeadása operatív vagy pénzügyi lízing formájában, annak
függvényében, hogy a bérbeadás célja hosszútávú vagy rövidtávú bérbeadás:
o Bérelt eszközök bérbeadása allízing formájában, melyeket hasonlóan operatív- vagy
pénzügyi lízingként minősít a bérbeadási célnak megfelelően.
4.1.1. Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek
A Csoport az értékesítés nettó árbevételét az IFRS 15 standard előírásainak figyelembevételével
számolja el.
A vevőkkel kötött szerződésekből származó bevétel akkor kerül elszámolásra, amikor az áruk vagy
szolgáltatások feletti ellenőrzést a Csoport átadja a vevőnek olyan összegben, amely tükrözi azt az
ellenértéket, amelyre a Csoport várhatóan jogosult lesz ezen árukért vagy szolgáltatásokért cserébe.
50
Termékértékesítés - nagykereskedelem
Az autóértékesítésből származó árbevétel abban az időpontban kerül megjelenítésre, amikor a Csoport
átadja a termékeket a vevőknek. A termékek mindaddig nem minősülnek átadottnak, amíg azokat a
megadott helyre le nem szállítja a Csoport és azok esetleges megrongálódásával és veszteségével
kapcsolatos kockázatok át nem szállnak a vevőre.
A Csoport mérlegeli, hogy a vevőkkel kötött szerződései tartalmaznak egyéb olyan ígéreteket, melyek
különálló teljesítési kötelmek lehetnek, és amelyekhez a tranzakciós ár egy részét hozzá kell rendelni
(ilyen lehet például a garanciális kötelezettségek vagy vevői hűségprogramok). A Csoport elemezte az
értékesítési szerződéseit és nem azonosított olyan szerződést, amely több teljesítési kötelmet
tartalmaz.
Az autóértékesítés ügyleti árának meghatározásakor a Csoport figyelembe veszi a ltozó ellenérték
és a jelentős finanszírozási komponens (ha van ilyen) hatásait. A Csoport az autókat sok esetben a
vevő továbbértékesített mennyiségéhez kötött engedménnyel értékesíti, ahol az értékesítések az
adásvételi szerződésekben meghatározott áron, a becsült engedmények levonása után kerülnek be a
könyvekbe az értékesítés időpontjában. A Csoport az engedmények értékét a múltbeli tapasztalatok
alapján becsüli meg. A mennyiségi engedmények a várható éves vásárlási mennyiségek és egyéb
minőségi feltételek teljesülése alapján kerülnek meghatározásra.
Az értékesítésből származó bevételek elszámolásakor a pénz időértékével a Csoport nem számol,
mivel az értékesítések a piaci gyakorlatnak megfelelően történnek. A Csoport bizonyos szerződéseknél
a megrendeléskor előleget számít fel, míg a fennmaradó összeg akkor kerül kifizetésre, amikor a
megrendelt termékek leszállításra kerülnek.
Termékértékesítés kiskereskedelem
A Csoport az autók értékesítésével és a szolgáltatásnyújtással foglalkozó kiskereskedelmi hálózatot
működtet. A termékértékesítések abban az időpontban kerülnek megjelenítésre, amikor a Csoport
átadja az autókat a vevőknek.
A Csoport mérlegeli, hogy a vevőkkel kötött szerződései tartalmaznak egyéb olyan ígéreteket, melyek
különálló teljesítési kötelmek lehetnek, és amelyekhez a tranzakciós ár egy részét hozzá kell rendelni
(ilyen lehet például a garanciális kötelezettségek vagy vevői hűségprogramok). A Csoport elemezte az
értékesítési szerződéseit és nem azonosított olyan szerződést, amely több teljesítési kötelmet
tartalmaz.
A Csoport bizonyos esetekben visszavásárlási kötelemmel, meghatározott visszavásárlási árral
értékesít gépjárműveket, ahol a visszavásárlási kötelem vagy automatikusan, vagy a vevő döntése
alapján áll be. A biztos visszavásárlással végződő értékesítéseket a Csoport nem termékértesítésként,
hanem lízingként számolja el és mutatja ki pénzügyi kimutatásaiban, és kötelezettséget jelenít meg a
visszavásárlással kapcsolatban. A csak opciót tartalmazó ügyleteknél a csoport megvizsgálja, hogy a
vevőnek van-e jelentős gazdasági érdeke, illetve ösztönzője arra, hogy éljen a visszavásárlásra
vonatkozó jogával. Amennyiben igen, a tranzakció szintén lízingként kerül elszámolásra és kimutatásra.
Amennyiben nem, a Csoport a tranzakciót visszahozatali jogot tartalmazó termékértékesítésként kezeli.
A Csoport az ügyleti ár meghatározásakor figyelembe veszi a változó ellenérték, jelentős finanszírozási
komponens és a nem pénzbeli ellenérték hatásait. A Csoport az autókat fix ellenérték fejében értékesíti,
a pénz időértékével sem számol, mivel a kiskereskedelmi értékesítéseknél a vevők a megrendeléskor
fizetnek előleget, majd az autó átvételekor rendezik a fennmaradó vételárat és a két időpont között nem
telik el annyi idő, hogy a pénz időértéke materiális lenne.
51
Szolgáltatásnyújtás - kiskereskedelem
A Csoport szerviz tevékenységből származó bevétellel is rendelkezik, ahol a szolgáltatásnyújtás során
felhasznált gyártói alkatrészek a szolgáltatás árába vannak beépítve. A tranzakciós ár minden egyes
teljesítési kötelemre egyedileg kerül allokálásra. A szolgáltatásnyújtás árbevétele akkor kerül
elszámolásra, amikor a Csoport elvégezte a megrendelt szolgáltatást, és a szolgáltatások feletti
ellenőrzést átadja a vevőnek. A szolgáltatásnyújtás esetén a nzügyi rendezés a szolgáltatás
elvégzését követően történik készpénzzel vagy banki átutalással, így a Csoport nem számol a pénz
időértékével. A szolgáltatásnyújtás adott időpontban teljesül, nincsenek olyan szerződések, ahol adott
időtartam alatt kellene figyelembe venni az árbevételt.
4.1.2. Bérbeadásból származó bevétel
A Csoport rendelkezik olyan lízingszerződésekkel, ahol lízingbeadóként jár el és bevételt szerez
azokból. Ilyenek például a saját tulajdonú és a bérelt eszközök bérbeadásából származó bevételek. A
Csoport a lízingeket aszerint sorolja be, hogy a mögöttes eszköz tulajdonlásával járó összes kockázat
és haszon átkerül-e a lízingbevevőre vagy nem. A minősítés eredményeként a lízingek besorolhatóak:
Operatív lízingek
Pénzügyi lízingek közé.
Az, hogy egy lízing operatív vagy pénzügyi lízingnek minősül a Csoport az ügylet tényleges tartalmát,
és nem a szerződés formáját veszi figyelembe. A lízing minősítés feltételei a III.5.2.2 pontban kerülnek
bemutatásra.
a) Saját tulajdonú eszközök bérbeadásából származó bevétel
Operatív lízingekből származó bevétel
A bérbeadásból származó bevételek a lízing futamideje alatt lineárisan kerülnek elszámolásra és az
árbevétel soron kerül kimutatásra.
Pénzügyi lízingekből származó bevétel
A Csoport a pénzügyi lízingek esetén a nettó lízingbefektetésből származó bevételt elkülönítetten, a
lízingkövetelésekből származó kamatbevételek között mutatja ki a lízing futamideje alatt. Az
árbevételben jelenik meg a lízingbeadott eszközök kivezetésekor elszámolt különbözet.
A kezdeti költségek, melyek közvetlenül a lízing megszerzéséhez kapcsolódnak a lízing futamideje alatt
költségként kerülnek elszámolásra a lízingbevétellel azonos alapon. A Csoport ilyen kezdeti költségként
azonosítja az értékesítési jutalékot, melyet az alkalmazottainak fizet minden olyan szerződés után, ahol
rövid- (jellemzően éven belüli) vagy hosszútávú (jellemzően éven túli) bérbeadás valósul meg. A
Csoport döntése szerint a bérbeadásoknál nem aktiválja az értékesítési jutalékok értékét, hanem a
felmerülésük pillanatában az eredményben számolja el költségként.
b) Bérelt eszközök bérbeadásából származó bevétel (allízing)
Az allízing olyan ügylet, amelyben három fél vesz részt: egy lízingbeadó, aki a mögöttes eszköz
tulajdonosa; közvetítő fél, vagy köztes lízingbeadó (a Csoport), aki az eszközt a főlízingbeadótól bérli
és azt tovább lízingbe adja bérlőjének.
Az IFRS 16 szerint a főlízing kötelezettség elszámolása változatlan a közvetítő (Csoport) esetében. Az
eszközhasználati jog elszámolása az allízing besorolásától függ:
ha az allízing pénzügyi lízingnek minősül a közvetítő fél kivezeti a kapcsolódó eszközhasználati
jogot, és lízingkövetelést számol el. Az eszközhasználati jog valamint a lízingkövetelés kezdeti
megjelenítésekor keletkező különbözet árbevétel soron kerül bemutatásra.
52
ha az allízing operatív lízingnek minősül, a közvetítő fél továbbra is eszközhasználati jogot
jelenít meg a könyvekben. Az allízingből származó bevétel annak időtartama alatt kerül
elszámolásra.
4.2. Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése
A Csoport a nem pénzügyi eszközök értékvesztése között számolja el a készletek és tárgyi eszközök
értékvesztését, mely magába foglalja az évközbeni káresemények eredményhatását is.
4.3. Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
A Csoport a pénzügyi eredményben számolja el a pénzügyi instrumentumok várható hitelezési
veszteségét az IFRS 9 standarddal összhangban az alábbi pénzügyi eszközökre:
vevőkövetelések és szerződéses eszközök;
IFRS 16 szerinti lízingkövetelések;
Amortizált bekerülési értéken vagy az átfoeredménnyel szemben valós értéken (FVTOCI)
értékelt egyéb követelések (pl egyéb pénzügyi eszközök);
Nem valós értéken értékelt hitelnyújtási elkötelezettségek és pénzügyi garanciák
Pénzeszközök
A pénzügyi eszköznek nem minősülő követelésekre ECL-t (ún. Expected Credit loss-t) a Csoport nem
képez (pl. előlegek).
Az IFRS 9 a várható hitelezési veszteség modellt vezette be, melynek alapja a várható értékvesztés
meghatározása.
A Csoport él azzal az egyszerűsített módszerrel, amely az egyes pénzügyi eszközök (vevőkövetelések,
lízingkövetelések) kapcsán megengedi, hogy a Csoport élettartam alatti hitelezési veszteséget
számoljon el. Ebben az esetben nincs szükség a hitelkockázat változásának nyomon követésére.
Az egyszerűsített megközelítés használata során az élettartam alatti hitelveszteség megállapításához
a Csoport értékvesztés mátrixot alkalmaz.
A Csoport az egyszerűsített módszer esetén a következő ECL tartományokat alkalmazza:
Késés
ECL %
Kevesebb, mint 90 nap
0,1 0,6%
91 180 nap között
5%
180 360 nap
20%
360 nap fölött
100% vagy
egyedi
A késedelmes napok száma mellett, a vevőkövetelések esetén a makrogazdasági faktorokat is
figyelembe veszi a Csoport, és szükség szerint felülvizsgálja az alkalmazott leírási kulcsokat.
4.4. Pénzügyi bevételek és ráfordítások
Kamatbevételek és kamatráfordítások
A kamatbevételek a pénzügyi bevételek között jelennek meg és időarányosan kerülnek elszámolásra.
A Csoport ide sorolja az adott kölcsönök és hitelek után járó kamatbevételt.
A kamatráfordítások az effektív kamatláb módszer (EIR) segítségével kerülnek kiszámításra (kivéve a
lízingkötelezettséghez kapcsolódó kamatráfordítás) és a pénzügyi ráfordítások között kerülnek
bemutatásra. A Csoport ide sorolja a kapott hitelek és kölcsönök, valamint a kötvénykibocsátás
tárgyidőszakra jutó effektív kamatláb módszerrel számolt kamatráfordítását.
53
Osztalékbevétel
A csoport a pénzügyi bevételek között jeleníti meg az osztalékbevételeket ha azok nem kerülnek
kiszűrésre a konszolidáció során akkor amikor az osztalékot folyósító társaság az osztalékról döntött
és a részvényes jogosulttá válik az osztalékra.
Lízingkötelezettség kamatráfordítása
A Csoport itt jeleníti meg a lízingbevevőként felvett lízingkötelezettség után elszámolt IFRS 16 Lízing
standard szerinti kamatráfordítást. A Csoport a lízingdíjak diszkontálásánál a járulékos kamatlábat
használja, amennyiben az implicit kamatláb nem meghatározható.
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény
A Csoport a devizás tételek árfolyamkülönbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai standard
alapján nem az egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A Csoport ide
sorolja az alábbiakat:
követelések, kötelezettségek kiegyenlítésekor elszámolt árfolyamnyereség /veszteség;
a mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásból adódó nyereség/veszteség:
o devizában nyújtott kölcsönök és hitelek átértékelése;
o vevő- és szállítóállomány átértékelése;
o deviza- és valutakészlet átértékelése;
o egyéb devizás követelések és kötelezettségek.
A Csoport a pénzügyi eredményt nettó módon jeleníti meg az átfogó eredménykimutatásban.
Származékos ügyletek valós értékelésből származó különbözete
A Csoport a derivatíváit eredménnyel szemben valós értéken értékeli összhangban az IFRS 9
standarddal. A fordulónapon nyitott származékos ügyleten elért valós érték különbözetet ezen a soron
mutatja ki. A Csoport a tárgyévben határidős devizaügyleteket (FX forward ügyletek) kötött a
devizaárfolyam-kockázat fedezésére, fedezeti számvitelt nem alkalmaz.
4.5. Nyereségadók
A Csoport nyereségadóként sorol be minden olyan tételt, amely a nyereség egy bizonyos szintjét
adóztatja. Nyereségadóként kerül kimutatásra:
a társasági adó,
a helyi iparűzési adó, és
az innovációs járulék
A nyereségadóktól eltérő adókat a Csoport egyéb ráfordítások között számolja el, valamint egyéb adó-
és járulékkötelezettségek soron mutatja be a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban.
4.6. Egyéb átfogó eredmény leányvállalat átváltásán
A Csoport ezen a soron kizárólag a külföldi leányvállalatok átváltásán keletkező árfolyamkülönbözetet
mutatja ki, amelyet a saját tőkében a Felhalmozott átváltási különbözet soron halmoz.
A Csoport konszolidált beszámolójának készítése során fordulónapon megvizsgálja, hogy a Csoporton
belül nyújtott kölcsönök között van-e olyan, amely megfelel a lföldi érdekeltségbe történt nettó
befektetés fogalmának, illetve az üzleti tervek alapján megvizsgálja a kölcsönt felvevő Társaság
képességét a kölcsön visszafizetésére. Amennyiben a kölcsön visszafizetése nem tervezett, és nem is
valószínű, így a kölcsön nyújtásán keletkezett nem realizált árfolyam nyereséget/veszteséget az egyéb
54
átfogó jövedelem részeként mutatja ki a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaiban, az egyéb átfogó
eredmény leányvállalatok átváltásán soron.
4.7. EBITDA alkalmazás és annak fogalma
Bár az IFRS nem használja az EBITDA fogalmát, a Csoport úgy döntött, hogy ezt a gyakran használt
mutatószámot is alkalmazza, tekintettel a széleskörben jellemző iparági gyakorlatra, illetve arra, hogy a
Csoport meggyőződése, hogy az érték közlése a pénzügyi kimutatások felhasználói számára hasznos,
információtartalommal bír.
Az értelmezhetőség érdekében a számítás módját az alábbiakban rögzítjük:
+/-
Adózás előtti eredmény
X/(X)
-/+
Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások
eredményéből
(X)/X
-/+
Pénzügyi bevételek és ráfordítások eliminálása
(X)/X
-/+
Értékcsökkenés és amortizáció eliminálása
(X)/X
-/+
Nettó eszköz kiáramlással soha nem járó tételek eredményhatása
(X)/X
EBITDA
X/(X)
A Csoport az adózás előtti eredményt a következő tételekkel módosítja:
Pénzügyi bevételek és ráfordítások: az adózás előtti eredményt a Csoport korrigálja a pénzügyi
eredményben szereplő összes tétellel (effektív kamat, árfolyamkülönbség stb.), vagyis a
pénzügyi eredmény hatását teljes egészében semlegesíti a Csoport e mutatószám
kiszámolásakor.
Részedések társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből: az adózás előtti eredményt
a Csoport korrigálja a társult és közös vezetésű vállalkozásokból a Csoportra jutó eredménnyel,
vagyis ennek az eredménynek a hatását semlegesíti a Csoport e mutatószám kiszámolásakor.
Értékcsökkenés és amortizáció: az IAS 16 , IAS 38 és IFRS 16 standardok alá tartoeszközök,
valamint az eszközként a Csoportnál kimutatott, operatív lízingbe adott vagy koncesszióba
adott eszközök értékcsökkenése, amortizációja kiszűrésre kerül a mutatószám számítása során
(azok „visszaadásra” kerülnek). Az ilyen eszközök nem szisztematikus csökkenését
(jellemzően: értékvesztését) hasonlóan az értékcsökkenéshez és amortizációhoz is
visszakorrigálja a Csoport. [Az egyéb eszközök pl. pénzügyi instrumentumok értékvesztését
nem korrigáljuk a mutató számítása során.]
Nettó eszköz kiáramlással nem járó tételek: Ezen a soron jelenik meg a pénzügyi
kimutatásokban megjelenített azon MRP programok eredményhatása, melyek esetén a
Csoportnak nem keletkezik pénzkiadása a részvények megvásárlásához kapcsolódóan.
4.8. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
A Csoport a konszolidált pénzügyi kimutatásaiban bemutatja az alap és higított egy részvényre jutó
nyereséget (EPS mutatót). Az egy részvényre jutó nyereséget a Csoport az IAS 33 előírásai alapján
számolja el.
5. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó számviteli
politikák
5.1. Ingatlanok, gépek és berendezések
Az ingatlanok, gépek, berendezések bekerülési értéken kerülnek értékelésre, csökkentve a halmozott
értékcsökkenéssel és értékvesztéssel.
Az értékcsökkenthető összeg a kezdeti bekerülési érték, csökkentve a maradványértékkel. A Csoport a
maradványértéket akkor határozza meg, ha annak összege jelentős (eléri az eszköz értékének 10%-át,
55
de legalább 2 000 eFt-ot). A maradványérték az eszköz használatból vakivonása után realizálható
bevétellel egyezik meg, csökkentve az értékesítési költségekkel.
Az értékcsökkenést az értékcsökkenthető összegre vetítve kell megállapítani, komponensenként. A
Csoport lineáris értékcsökkenési dszerrel számol. A következő értékcsökkenési kulcsokat
alkalmazza eszközeire:
Eszközcsoport
Értékcsökkenés mértéke
Földterület
nem értékcsökkenthető
Épületek
2 - 5%
Műszaki és egyéb berendezések
14 33%
Lízingbe adott járművek
20 33 %
A Csoport minden mérlegfordulónapon felülvizsgálja az eszközök hasznos élettartamát elemenként és
megállapítja, hogy a hátralévő hasznos élettartam alatt az eszköz hasznosítható, illetve a
maradványérték reális. Amennyiben nem, a Csoport az értékcsökkenthe összeget, illetve a
maradványértéket a jövőre nézve módosítja.
A Csoport minden mérlegfordulónapon megvizsgálja, hogy az ingatlanok gépek berendezések esetén
van-e értékvesztésre utaló jelzés. Amennyiben értékvesztés elszámolása indokolt, úgy az elszámolt
értékvesztést a nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése soron mutatja ki.
A tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevételeket az egyéb bevételek között jeleníti meg a
Csoport, melyből levonásra kerül az eszköz fennmaradó könyv szerinti értéke. A tárgyi eszköz
selejtezéséből származó ráfordítás az egyéb ráfordítások között kerül kimutatásra.
A Csoport azokat a tárgyi eszközöket (járműveket), amelyeket operatív lízing keretében bérbe ad
elkülönítetten mutatja be a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában, mint Lízingbe adott járművek.
Az operatív lízingek elszámolására vonatkozó számviteli politika jelen fejezet 5.2.2 pontjában kerül
bemutatásra.
5.2. Lízingek
5.2.1. A Csoport, mint Lízingbevevő
A Csoport alkalmazza a kisösszegű (nem rövid lejáratú) és rövid lejáratú zingekre vonatkozó
mentesítési lehetőségeket:
A Csoport kisösszegű lízingnek tekinti azokat a lízingeket, amelyben az egyedi mögöttes eszköz
értéke – annak új állapotában nem haladja meg az 1 500 ezer Ft-ot. A Csoport a tárgyévben
rendelkezik kisösszegű lízinggel (nyomtató bérlet például).
A lízing rövidtávú akkor, ha a lízing eredeti időtartama nem haladja meg a tizenkét hónapot,
feltéve, hogy nem tartalmaz vételi opciót. A rövidtávú lízing kapcsán kifizetett összegeket az
eredmény terhére kell elszámolni, lineárisan.
Értékelés
A Csoport, mint lízingbevea kezdőnapon egy eszközhasználati jogot és egy lízing kötelezettséget
jelenít meg a könyveiben.
Ha az implicit kamatláb nem vagy nehezen határozható meg, a Csoport a járulékos vagy ügyleti
kamatlábat használja a zingdíjak diszkontálásánál, amely egy hasonló finanszírozási ügyletben
kerülne felszámításra.
56
Az eszközhasználati jog bekerülési értéke megegyezik a fizetendő lízingdíjak jelenértékével,
csökkentve a kapott lízingösztönzőkkel, és növelve a lízingbevevő kezdeti közvetlen költségeivel. A
lízingkötelezettség kezdeti értéke megegyezik a lízingdíjak diszkontált jelenértékével.
A Csoport a kezdőnap után az eszközhasználati jogot a bekerülési érték modell alkalmazásával értékeli,
csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel és értékvesztés miatti vesztességgel. A Csoport az
értékcsökkenési leírási kulcsokat a mögöttes lízingszerződések időtartamával összhangban határozza
meg, ill. amennyiben határozatlan a lízingszerződés időtartama vagy hosszabbítási opciót tartalmaz,
úgy becslés alapján kerül meghatározásra a hasznos élettartam.
5.2.2. A Csoport, mint Lízingbeadó
A Csoport, mint lízingbeadó a lízingeket operatív vagy pénzügyi lízingként minősíti. Az, hogy egy lízing
pénzügyi vagy operatív lízing-e, az ügylet tényleges tartalmától, és nem a szerződés formájától függ. A
Csoport egy lízinget akkor minősít pénzügyi lízingnek, ha lényegében a mögöttes eszköz
tulajdonlásával járó összes kockázatot és hasznot átadja a lízingbevevőnek, amennyiben ez a feltétel
nem teljesül, úgy a lízinget operatív lízingnek minősíti.
Pénzügyi lízing
A Csoport rendelkezik olyan lízingekkel, melyeket pénzügyi lízingként azonosít (jellemzően hosszútávú
bérbeadás). Ezeknél a lízingeknél a Csoport a kezdőnapon a pénzügyi lízing keretében tartott
eszközöket a mérlegből kivezeti, és ezzel szemben lízingdíjakra vonatkozó követelést jelenít meg (nettó
befektetés a lízingben) a lízingből származó cash-flowk jelenértékével megegyező összegben. A
jelenérték számítása során a lízingbevételhez kapcsolódó implicit kamatlábat használja a Csoport.
A pénzügyi lízing követő értékelésekor a Csoport a havi lízingdíjakkal csökkenti a lízingkövetelését, és
növeli a kamatbevételekkel szemben az implicit kamatláb alapján meghatározott összeggel.
A lízingkövetelésre a Csoport a várható hitelezési veszteséget az egyszerűsített módszer (élettartam
alatti hitelezési veszteség) alapján határozza meg.
Operatív lízing
A Csoport rendelkezik olyan lízingekkel, melyeket operatív lízingként azonosít (jellemzően rövidtávú
bérbeadás, ill. ha a bérbeadás nem felel meg a pénzügyi lízing kritériumainak). A Csoport az operatív
lízingből származó lízingdíjakat lineáris módszerrel jeleníteni meg az átfogó eredménykimutatásban. A
Csoport ezeket az eszközöket lízingbe adott járművek soron továbbra is megjeleníti a pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatásában,
Visszlízing ügyletek
A Csoport rendelkezik visszlízing ügyletekkel, mely keretében egy eszközt elad, majd visszalízingel
(eladó-lízingbevevő pozíció). A Csoport minden ügyletnél vizsgálja azt, hogy az eszköz átadása IFRS
15 standard szerint értékesítésnek minősül vagy sem, azaz a teljesítési kötelem kielégítésekor az
eszköz feletti ellenőrzés átkerül a vevő-lízingbeadóhoz. Amennyiben az eszköz átruházása
értékesítésnek minősül, úgy a Csoport a tranzakciót értékesítésként kezeli az IFRS 15 standardnak
megfelelően. Amennyiben az eszköz átruházásakor az eszköz feletti ellenőrzés nem kerül át a vevő-
lízingbeadóhoz, úgy a Csoport, mint eladó-lízingbevevő az ügyletet finanszírozási ügyletként számolja
el.
5.3. Üzleti kombinációk
Üzleti kombináció elszámolása
57
A megszerzett üzletekre az akvizíciós számvitel módszere kerül alkalmazásra, amely a megszerzéskori
értékviszonyok alapján történik az eszközök és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás
megszerzésének napjára vonatkozó piaci értékének alapul vételével. Az üzleti kombinációk
vonatkozásában a külső tulajdonosok részesedése a Csoport döntése értelmében vagy valós értéken,
vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek valós értékéből a lső tulajdonosokra jutó összeg
értékében kerül meghatározásra. Az év közben megszerzett vagy értékesített társaságok a kontroll
szerzés időpontjától kezdődően, illetve a kontrol vesztés időpontjáig szerepelnek a konszolidált
pénzügyi kimutatásokban.
Az akvizíciót követően a külső tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték, dosítva a
megszerzett társaság tőkéjében bekövetkező változások külső tulajdonosokra jutó összegével.
A leányvállalatokban meglévő részesedésének olyan változásai, amelyek nem eredményezik a kontroll
elvesztését, tőke tranzakcióként kerülnek elszámolásra az eredménytartalékban.
Goodwill
A Csoport a goodwillt az akvizíció időpontjában jeleníti meg, az alábbi (a)-nak (b)t meghaladó összegén
értékelve:
(a) a következők együttes összege:
(i) az átadott ellenérték, a jelen IFRS-nek megfelelően értékelve, amely általában az
akvizíció időpontjára vonatkozó valós értéket követeli meg;
(ii) a felvásároltban fennálló bármely ellenőrzést nem biztosító részesedés összege; és
(iii) a szakaszokban megvalósuló üzleti kombinációban, a felvásárló által a felvásároltban
korábban birtokolt tőkerészesedések akvizíció időpontjára vonatkozó valós értéke.
(b) a megszerzett azonosítható eszközöknek és átvállalt kötelezettségeknek az akvizíció
időpontjára vonatkozó nettó összege.
Amennyiben a fentiekben részletezett (b) összege meghaladja az (a) összegét előnyös vételként kerül
elszámolásra. A negatív goodwill egy összegben az eredménykimutatásban egyéb bevételek soron
kerül bemutatásra.
A goodwill nem kerül amortizálásra, a Csoport minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra uta
jelek, hogy a könyv szerinti érték valószínűleg nem fog megtérülni. Az értékvesztés vizsgálat céljából a
megszerzéskor a keletkező goodwill a kombináció szinergiáiból részesülő jövedelemtermelő
egységekhez vagy azok csoportjaihoz kerül hozzárendelésre, függetlenül attól, hogy vannak-e egyéb,
ezen egységekhez, illetve csoporthoz rendelt eszközei vagy kötelezettségei a Csoportnak.
A Csoport a bekerülést követően a goodwillt értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken tartja
nyilván.
Szakaszokban megvalósuló üzleti kombináció
Abban a helyzetben, ha egy gazdálkodó egység fölött a kontrollt részenként szerzi meg a Csoport,
goodwillt csak egyetlen esetben jelenít meg, mégpedig akkor, amikor a kontrollt a Csoport megszerezte.
Abban a helyzetben, ha a leányvállalat fölötti kontrollt úgy szerzi meg a Csoport, hogy előtte már
rendelkezett befektetéssel az adott entitásban, a kontroll megszerzésének napjára, mint fordulónapra a
befektetést soron kívül eredményen keresztül értékeli és az adott befektetés kontroll megszerzéskori
értéke a Csoportnak a felvásárolt társaságban korábban birtokolt részesedésének az akvizíció
időpontjában érvényes valós értéke lesz, melyet a fizetség részeként vesz figyelembe. Abban a
helyzetben, ha leányvállalatban szerez további részesedést a Csoport, a megszerzett nem kontrolláló
érdekeltség és a fizetség különbözetét, mint saját tőke tranzakció számolja el.
58
5.4. Immateriális eszközök
Az immateriális javak kezdeti értékének meghatározása a tárgyi eszközöknél leírt módon történik.
A Csoport az immateriális eszköz között mutatja ki a vagyoni értékű jogokat, melyek legnagyobbrészt a
megszerzett importőri jogosultságokat jelentik, valamint az akvizíciókor azonosított egyéb immateriális
eszközöket (pl.: ügyfélkapcsolatok). Az amortizációs időszak meghatározásánál a Csoport figyelembe
veszi, hogy van-e olyan szerződéses időtartam, amely korlátozza az eszközök felhasználhatóságát.
Ebben a helyzetben az amortizációs időszak nem lehet hosszabb, mint ez az időszak, azonban rövidebb
lehet. Alaphelyzetben a Csoport a szerződéses időszakot fogadja el hasznos élettartamnak.
A Csoport a szoftvereknél és hasonló immateriális eszközöknél az amortizációt lineáris módszerrel
számolja el. Az alkalmazott amortizációs kulcsok 20-33%. Az immateriális eszközök a bekerülést
követően bekerülési értéken vannak nyilvántartva. A Csoport az immateriális eszközök
maradványértékét ellenkező információ hiányában – nullának tekinti.
5.5. Befektetések társult- és közös vállalkozásokban
Az ilyen befektetéseket a Csoport a tőkemódszer segítségével értékeli. A tőkemódszer alapján a társult
és közös vezetésű vállalkozásban lévő befektetést kezdeti megjelenítéskor bekerülési értéken jeleníti
meg a Csoport, majd a könyv szerinti értéket veli vagy csökkenti az akvizíció óta keletkezett
eredményében való részesedésének elszámolása érdekében.
A fizetett ellenérték meghatározása ugyanolyan módon történik, mint a leányvállalatok esetén. Abban
az esetben, ha a fizetett ellenérték több, mint a csoportra jutó nettó eszközérték valós értéke, a
különbözetet úgy kezeli a Csoport, mint goodwill, azzal, hogy annak értékét nem választja le a
befektetés értékéről. Amennyiben a fizetett ellenérték kevesebb, mint a Csoportra jutó nettó
eszközérték, a különbözet az eredmény javára kerül elszámolásra, hasonlóan a negatív goodwillhoz.
5.6. Készletek
A Csoport a készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül a kisebbiken jeleníti meg
a pénzügyi kimutatásokban.
A Csoport az áruk között tartja nyilván az új és használt gépjárműveket, valamint az alkatrészeket, míg
az egyéb készletek közé sorolja a szervíz anyagkészleteket.
5.7. Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek
Pénzügyi instrumentumok kezdeti megjelenítése és értékelése
A pénzügyi instrumentum kezdeti megjelenítése valós értéken történik. A kezdeti megjelenítéskor
növelik/csökkentik a bekerülési értéket a közvetlenül a vásárláshoz/kibocsátáshoz kapcsolódó
tranzakciós költségek (ha nem az eredménnyel szemben valósan értékelt kategóriába tartozik).
5.7.1. Pénzügyi eszközök – Besorolás
Az IFRS 9 a pénzügyi eszközöket a következő értékelési kategóriákba sorolja:
Eredménnyel szembeni valós érték (FVTPL);
Valós érték az egyéb átfogó jövedelemmel (FVTOCI) szemben; vagy
Amortizált bekerülési érték. (AC)
A kereskedési célú, nyereségszerzés érdekében tartott pénzügyi eszközök és kötelezettségek, illetve a
derivatív instrumentumok az eredménnyel szemben valós értéken értékelt (FVTPL) nzügyi
instrumentumok közé tartoznak.
A Csoport a derivatíváit (FX forward) értékeli valós értéken.
59
Azok az adósságinstrumentumok, amelyek megfelelnek az SPPI tesztnek (vagyis a belőlük származó
cash flow kizárólag kamat és tőketörlesztés), illetve a tartásuk célja a szerződéses cash flowk
beszedése (üzleti modell teszt) az amortizált bekerülési értékén kerülnek értékelésre (AC kategória). Ez
a kategória tartalmazza a vevő- és egyéb követeléseket, a bankközi kihelyezéseket és a
pénzeszközöket.
A Csoport a pénzügyi eszközeit (kivéve derivatívák) amortizált bekerülési értéken értékeli.
A pénzügyi instrumentumok várható hitelezési veszteségének módszertanát lásd a III. 5.9 nzügyi
instrumentumok várható hitelezése pontban.
5.7.2. Pénzügyi kötelezettségek – Besorolás
Az IFRS 9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek a bekerülést követően két értékelési kategóriába
sorolandóak:
Amortizált bekerülési értéken értékelendő (AC)
Eredménnyel szemben valós értéken értékelendő (FVTPL)
A kamatráfordítás az eredménykimutatásban kerül elszámolásra pénzügyi ráfordításként.
A Csoport a pénzügyi kötelezettségeit amortizált bekerülési értéken értékeli kivéve a felvásárláshoz
kapcsolódó függő vételárrészt, mely valós értéken értékelendő.
5.7.3. Egyéb speciális tételek
Faktorált követelések elszámolása (ideértve a nem visszterhes és visszterhes faktoringot)
A nem visszterhes faktoring követelések esetén az engedményező nem vállal semmilyen garanciát a
vevő teljesítményére vonatkozóan. Ilyen tranzakciók során lényegében az összes kockázat és haszon
átadásra kerül harmadik félnek (faktortársaság) és a Csoport kivezeti a könyvekből a faktorált
követelést. Amennyiben valamilyen diszkonton vásárolja meg a harmadik fél az adott követelést, az
ebből származó veszteséget a pénzügyi ráfordítások között számolja el a Csoport az
eredménykimutatásban.
A visszterhes faktoring során első lépésben meg kell vizsgálni, hogy az engedményező megtartja-e a
követelés tulajdonlásából származó lényegi összes kockázatot, illetve hasznot, hogyha ez nem
nyilvánvaló, az ellenőrzés átadását kell megvizsgálni. Amennyiben a Csoportnál marad a
követelésekből származó kockázatok jelentős része, az engedményező nem értékesíti követelését, így
az nem vezethető ki a könyvekből. A Csoportra jellemző visszterhes faktoring megállapodások olyanok,
amelyek kapcsán a kockázatokat a Csoport megtartja. A faktortársaságtól kapott pénzösszeget ilyen
esetben kölcsönként szükséges kezelni és a faktoringhoz kapcsolódó különbözetet kamatként kell
elszámolni arra az időszakra mindaddig, amíg a vevő meg nem fizeti a követelés összegét a
faktortársaságnak.
A Csoport jelenleg rendelkezik nem visszterhes és visszterhes faktoring szerződésekkel is, ezeket a
követeléseket a beszedésre tartott üzleti modellbe sorolja a Csoport, és amortizált bekerülési értéken
értékeli.
Fordított faktoringból származó kötelezettségek, készlet finanszírozáshoz kapcsolódó
kötelezettségek
A Csoport működésében jelentős szerepet játszanak azok az ügyletek, amely során a beszerzett
autókészletből fakadó kötelezettség fizetendő ellenértékét a szállító fordított faktoring keretében
realizálja. Az ügylet lényege, hogy az árubeszerzés ellenértékét közvetlenül nem a Csoport fizeti meg
a szállítónak, hanem egy közreműködő pénzügyi intézmény és e pénzügyi intézmény fogja majd a
Csoporttól a vételárat – későbbi időpontban beszedni. Tekintettel az ilyen ügyletek számosságára és
60
nagyságrendjére a Csoport úgy döntött, hogy az ilyen ügyletekből származó kötelezettségeit a
mérlegben elkülöníti a rövid lejáratú kötelezettségek között (fordított faktoringból származó
kötelezettségek), ezeket nem kölcsönként és nem is szállítóként jeleníti meg. A fenti kötelezettségből a
mérlegben külön prezentálja a Csoport azokat az egyenlegeket, amelyek a szerződés alapján már
kamatoznak és azokat, amelyek még nem viselnek szerződéses kamat terhet, mivel nem olyan korosak,
hogy arra a finanszírozó már kamatot érvényesítsen.
Abban az esetben, ha az ügylethez díj vagy kamat kapcsolódik, azt a pénzügyi ráfordítások között
jeleníti meg a Csoport, mint kamatráfordítás.
A cash flow kimutatásban a fordított faktoring útján finanszírozott készletbeszerzések prezentálására
figyelembe véve az IFRIC legújabb munkaanyagaiban foglalt megfontolásokat a Csoport a következő
számviteli politikát alkotja: a készletek beszerzéséből és a kapcsolódó szállítói kötelezettségek
rendezéséből származó pénzáramokat működési cash flowként jeleníti meg, ha a fordított faktoringból
származó kötelezettséghez kapcsolódó kondíciók lényegében megegyeznek azokkal a kondíciókkal,
amelyeket a beszállító kötne ki. Ha ez a feltétel nem teljesül, akkor a Csoport a fordított faktoring
keretében a közreműködő pénzügyi intézmény részére kifizetett összeget a finanszírozási cash flow
részeként mutatja be, g a működési cash flowban a kapcsolódó készletbeszerzést mint nem
pénzmozgásos tranzakció prezentálja. E nem pénzmozgásos tétel miatti korrekció a Fordított faktoring
miatti korrekció soron jelenik meg a konszolidált cash flow kimutatás működési cash flow részében.
Azokat a tételeket, amikor a finanszírozó nem közvetlenül fizet a szállítónak, hanem ezt a Csoport teszi
meg, nem kezeli fordított faktoringból származó kötelezettségként a Csoport. Ezeket a tételeket külön
soron jeleníti meg a Csoport, mint készletfinanszírozáshoz kapcsolódó kötelezettségek.
Függő ellenérték
A Csoport az akvizíciók során felmerülő függő ellenértéket (vételárat) valós értéken értékeli az akvizíció
időpontjában. Azokat a függő ellenértékeket, amik az IFRS 9 Pénzügyi Instrumentumok standard
hatálya alá tartoznak, valós értéken kell értékelni, amely valós érték különbözetet az eredménnyel
szemben kell elszámolni (FVTPL).
Visszlízing ügyletek
A Csoport a visszlízing ügylet hatálya alá tartozó kapott összegeket pénzügyi kötelezettségként kezeli,
amennyiben az adott ügylet nem minősül értékesítésnek. Az ezzel kapcsolatos kritériumok, részletek a
III.5.2.2 került részletezésre.
5.7.4. Kivezetés
A pénzügyi eszköz kivezetésére akkor kerül sor, amikor a pénzügyi eszközből származó cash-flow-kra
vonatkozó szerződéses jog lejár, vagy a Csoport átruházza a pénzügyi eszköz tulajdonjogával
kapcsolatos összes kockázatot és hasznot (bármilyen jelentős jog megtartása nélkül), és az átadás
megfelel a kivezetés feltételeinek.
A pénzügyi kötelezettség (vagy annak egy része) akkor kerül kivezetésre, amikor a Csoport (mint adós)
eleget tesz a kötelezettségének vagy a kötelezettség egy részének azáltal, hogy kifizeti a hitelezőt,
(pénzeszközzel vagy más pénzügyi eszközökkel).
5.7.5. Valós érték meghatározása
Az IFRS 13 a valós értéket úgy definiálja, mint az az ár, amelyet egy eszköz értékesítésekor kapnának,
illetve egy kötelezettség átruházásakor kifizetnének egy piaci szereplők között létrejött szabályos ügylet
alapján az értékelés időpontjában.
61
A pénzügyi instrumentumok valós értéke a beszámolási időszak végén jegyzett piaci ár, tranzakciós
költségek nélkül. Ha nem áll rendelkezésre jegyzett piaci ár, az instrumentum valós értéke értékelési
modellek vagy diszkontált cash-flow technikák alkalmazásával kerül megállapításra. Diszkontált cash-
flow technikák alkalmazásakor a becsült jövőbeni cash-flow a Csoport gazdasági becslésein alapul, és
a diszkontráta olyan piaci ráta, amely a mérleg fordulónapján egy adott instrumentumra hasonló
feltételek és kikötések mellett érvényes. Értékelési modellek alkalmazásakor az adatok a beszámolási
időszak végén végzett piaci értékeléseken alapulnak.
5.8. Saját tőke elemei
A Csoport a saját tőke részeként az alábbi tételeket szerepelteti a beszámolóban:
Tőkeelem megnevezése
Tőkeelem tartalma
Jegyzett tőke (jogi Anyavállalat)
A jogi anyavállalat jegyzett tőkéjét tartalmazza.
Tőketartalék
A kibocsátott részvényekért a névértékükön felüli befizetések
összessége.
Részvényalapú kifizetések tartaléka
Az MRP programhoz kapcsolódó átadott részvényeknek a
nyújtás időpontjában megállapított valós értéke, mely
szétosztásra kerül a megszolgálási időszakban. Az így
felmerült költség, mint személyi jellegű ráfordítás jelenik meg
az eredményben, a saját tőke elkülönített tartalékával
szemben.
Saját részvények
A saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenértéke,
amely a saját tőkét csökkenti (a névértéket is e sor
tartalmazza, ami nem a jegyzett tőkéből kerül levonásra).
Felhalmozott átváltási különbözet
A leányvállalatok átváltásán keletkező egyéb átfogó
eredményben elszámolt különbözet halmozódik ebben a
tartalékban.
Eredménytartalék
A felhalmozott, de osztalékként ki nem fizetett eredmény (azaz
a halmozott eredmény) összege.
Osztalékfizetés
A Csoport a részvényeseinek fizetendő osztalékot a tőkével szemben elszámolt kötelezettségként
mutatja ki abban az időszakban, amelyben a tulajdonosok az osztalékot jóváhagyták.
5.9. Nem ellenőrző részesedés
A Csoport, mint felvásárló minden egyes üzleti kombinációra nézve az akvizíció időpontjára
vonatkozóan értékeli a felvásárolt társaságban fennálló nem ellenőrző részesedések értékét valós
értéken vagy a meglévő tulajdonosi instrumentumoknak a felvásárolt azonosítható neteszközeinek
megjelenített összegében lévő részesedéseként. A Csoport az utóbbi értékélési módszert lasztja a
62
nem ellenőrző részesedések értékelésére. A veszteséget akkor is a nem ellenőrző részesedésre
allokálja, ha az annak következtében negatív értéket vesz föl.
5.10. Tényleges és halasztott nyereségadók
A tárgyidőszaki nyereségadó ráfordítás a tényleges és a halasztott adót foglalja magában. A
nyereségadó az eredménykimutatásban kerül megjelenítésre, kivéve, ha az egyéb átfogó eredményben
vagy közvetlenül a saját tőkében megjelenített tételekhez kapcsolódik.
A tényleges nyereségadó a mérlegfordulónapon hatályba helyezett adótörvények alapján kerül
kiszámításra. A Csoport a tárgyévi tényleges nyereségadót a rövid lejáratú kötelezettségek vagy
követelések között jelenít meg. A Csoport tényleges nyereségadónak tekinti a társasági adót, helyi
iparűzési adót, valamint az innovációs járulékot.
A halasztott nyereségadó az eszközök és kötelezettségek adóalapja, valamint azok jelen konszolidált
pénzügyi kimutatásban szereplő könyv szerinti értéke közötti átmeneti különbözetek hatásainak
kezelése érdekében kerül megjelenítésre. A halasztott adót a mérleg szerinti módszerrel dolgozza ki a
későbbi kulcsváltozások hatásának figyelembevételével.
A halasztott aeszközök és adókötelezettségek nettósítására akkor van lehetőség, ha a Csoportnak
törvény által biztosított joga van ahhoz, hogy a tényleges adóköveteléseit beszámítsa a tényleges
adókötelezettségeivel szemben.
A Csoport a kiegészítő magyarázatokban kiszámolja az átlagos effektív adókulcsot, és levezeti az
effektív adókulcs és a vonatkozó adókulcs közötti számszaki egyeztetést, közzétéve azt az alapot,
amely alapján a vonatkozó adókulcs(ok) számítása történt.
5.11. Céltartalékok
A Csoport céltartalékként csak olyan meglévő kötelezettséget jelenít meg, amely múltbéli esemény
következtében meglévő kötelme áll fenn, valószínű, hogy a kötelem teljesítéséhez gazdasági hasznokat
megtestesítő erőforrások kiáramlására lesz szükség, valamint a kötelem összege megbízhatóan
becsülhető.
A Csoport a ltartalékot minden egyes beszámolási időszak végén felülvizsgálja, és úgy helyesbíti,
hogy azok a mindenkori legjobb becslést tükrözzék. Ha már nem valószínű, hogy a kötelem
teljesítéséhez gazdasági hasznokat megtestesítő erőforrások kiáramlására lesz szükség, a céltartalékot
feloldja.
5.12. Részvényalapú kifizetés
A Csoport egyes munkavállalói részvényalapú juttatási program keretében részesülnek díjazásban,
MRP program keretében. A program során a munkavállalók tőkeinstrumentumban kiegyenlített
részvényalapú ellenértékre lesznek jogosultak.
A programot a Csoport a nyújtás napjával kezdi el megjeleníteni (grant date). A nyújtás napjának a
Csoport azt a napot tekinti, amikor a lényeges feltételekben a felek megegyeztek, a kiírást a
munkavállalók elfogadják. Tőkeinstrumentumban teljesített részvényalapú kifizetési programból
származó költséget a Csoport munkavállalói részére átadásra kerülő részvények valós értékében
határozza meg a Csoport, melyhez a tőzsdei árfolyamot vette alapul. A juttatás valós értékét a Csoport
a megszolgálási időszakra osztja föl időarányosan.
A megállapított költséget a saját tőke elkülönített elemével szemben kell elszámolni (Részvény alapú
kifizetések tartaléka). E halmozott tartalékot akkor kell megszüntetni, amikor
• a program végével a részvények kiosztásra kerülnek;
• a program végével megállapításra kerül, hogy a feltételek nem teljesülnek.
63
5.13. Vevőktől kapott előlegek
Abban az esetben, amikor a vevő ellenértéket fizet mielőtt a Csoport átruházta volna az árut vagy
szolgáltatást, akkor a Csoport szerződéses kötelezettséget jelenít meg akkor, amikor a pénzügyi
teljesítés megtörténik (vagy amikor a kifizetés esedékes, amelyik hamarabb következik be). Ez a
kötelezettség a Csoport kötelmét jelenti arra, hogy olyan árukat vagy szolgáltatásokat ruházzon át,
amiért a vevő már fizetett.
A Csoport szerződéses kötelezettségnek tekinti az autókra kifizetett vételárelőleget, mely a Vevőktől
kapott előleg soron kerül kimutatásra.
5.14. Munkavállalói juttatások
A Csoport túlnyomórészt rövid távú munkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak. Ezeket akkor
számolja el a Csoport az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
A munkavállalói jutalmat, bónuszt és egyéb, hasonló természetű tételt a Csoport akkor jelenít meg a
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában, ha kötelezettséghez vezet.
6. Egyéb számviteli politikai elemek
6.1. Szegmensek szerinti jelentés
A Csoport szegmensek szerinti jelentésében a következő szegmenseket különbözteti meg:
nagykereskedelmi szegmens;
kiskereskedelmi szegmens.
A szegmens eredményt a Csoport az adózás előtti eredményig kalkulálja és prezentálja. A Csoport
közzéteszi szegmens szerinti megbontásban az eszközöket és kötelezettségeket.
A Csoport a tárgyévben nem azonosított új szegmenst. A szegmenseket a Csoport a kommunikációiban
üzletágként azonosítja.
6.2. Cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politika
A Csoport a cash flow kimutatását az operatív cash-flowig az indirekt módszerre építi. A befektetési és
a finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül.
6.3. Számviteli politika változásai
A Csoport nem ltoztatta meg az alkalmazott számviteli politikáit 2022-ről 2023-ra. Ez alól kivételt
képeznek az új standardok bevezetésével és a korábban nem létező tevékenységekkel kapcsolatos
számviteli politikák alkalmazása.
6.3.1 Az IFRS standardok 2023. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok
bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásokra
IFRS 17: Biztosítási szerződések
A standard 2023. január 1-jén lépett hatályba és az akkor vagy azt követően kezdődő pénzügyi
időszakokra érvényes. Az IFRS 17 egy biztosítási szerződésekre vonatkozó átfogó, új számviteli
szabvány, amely kiterjed a megjelenítésre és értékelésre, bemutatásra és a közzétételre. IFRS 17-
et kell alkalmazni minden kibocsátott biztosítási szerződéstípusra, bizonyos garanciákra, valamint a
diszkrecionális nyereségrészesedéssel bíró pénzügyi instrumentumokra. A Csoport az IFRS 17
hatókörébe tartozó szerződéseket nem bocsát ki; ezért alkalmazása nincs hatással a Csoport
pénzügyi teljesítményére, pénzügyi helyzetére és cash flow-jára.
64
IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és 2. IFRS Gyakorlati állásfoglalás: Számviteli
politikák közzététele (Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől kell alkalmazni. A
módosítások útmutatást adnak a számviteli politika közzétételeihez kapcsolódó lényegességi
megítélések alkalmazásáról. Az IAS 1 módosításai a „jelentős” (significant) számviteli politikák
közzétételére vonatkozó követelményt a „lényeges” (material) számviteli politikák közzétételére
vonatkozó követelménnyel helyettesítik. Az IFRS Gyakorlati állásfoglalás útmutatással és
szemléltető példákkal is kiegészül, hogy segítse a lényegesség fogalmának alkalmazását a
számviteli politika közzétételeivel kapcsolatos döntések meghozatalakor.
A Csoport értékelte a számviteli politikák közzétételét és figyelembe véve a standard módosított
előírásait módosította a számviteli politikák bemutatását a pénzügyi kimutatásokban.
IAS 8 Számviteli politika, a számviteli becslések változásai és hibák: Számviteli becslések
meghatározása (Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, és a
számviteli politikában és a számviteli becslésekben bekövetkező változásokra vonatkoznak,
amelyek az adott időszak kezdetén vagy azt követően következnek be. A módosítások egy új
fogalmat vezetnek be a számviteli becslésekre, amelyeket a pénzügyi kimutatásokban szereplő
olyan monetáris összegekként határoznak meg, amelyek az értékelés bizonytalanságának vannak
kitéve, ha nem a korábbi időszaki hiba javításából származnak. A dosítások azt is tisztázzák,
hogy mit jelentenek a számviteli becslések változásai, és hogy ezek miben lönböznek a számviteli
politikai változásaitól és a hibák javításától.
A módosításoknak nem volt jelentős hatása a Csoport pénzügyi kimutatásaira.
IAS 12 Jövedelemadók: Egyetlen tranzakció kapcsán keletkező halasztott adó követelés és
kötelezettség kezelése (Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni. A
módosítások szűkítik az IAS 12 szerinti kezdeti megjelenítésre vonatkozó kivétel hatályát, és
meghatározzák, hogy a társaságoknak hogyan kell elszámolniuk az egyetlen tranzakcióból
származó eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adót, mint például a lízingek
és a leszerelési kötelezettségek. A dosítások tisztázzák, hogy amennyiben a kötelezettséget
rendező kifizetések adózási szempontból levonhatók, a vonatkozó adójogszabályok
figyelembevételével megítélés kérdése, hogy az ilyen levonások adózási szempontból a
kötelezettséghez vagy a kapcsolódó eszközkomponenshez rendelhetők-e hozzá. A módosítások
értelmében a kezdeti megjelenítésre vonatkozó kivétel nem vonatkozik azokra az ügyletekre,
amelyek a kezdeti megjelenítéskor azonos adóköteles és levonható átmeneti különbözeteket
eredményeznek. Csak akkor alkalmazandó, ha a lízingkövetelés és lízingkötelezettség (vagy
leszerelési kötelezettség és leszerelési eszköz komponens) megjelenítéséből olyan adóköteles és
levonható átmeneti különbözetek keletkeznek, amelyek nem egyenlőek.
A módosításnak nem volt jelentős hatása a Csoport pénzügyi kimutatásaira.
IAS 12 Jövedelemadók: Nemzetközi adóreform sodik pillér modellszabályok
(Módosítások)
A módosítások a kibocsátást követően azonnal hatályba lépnek, de bizonyos közzétételi
követelmények később lépnek hatályba. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet
(OECD) 2021 decemberében tette köz a második pillér modellszabályait, amelyek biztosítják,
hogy a nagy multinacionális vállalatokra legalább 15%-os adókulcs vonatkozzon. 2023. május 23-
án a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) kiadta a Nemzetközi adóreform Második
pillér mintaszabályok IAS 12 standard módosításait. A módosítások kötelező átmeneti kivételt
vezetnek be a második pillér modellszabályainak joghatósági alkalmazásából adódó halasztott adók
65
elszámolása alól, és közzétételi követelményeket masztanak az érintett jogalanyok számára a
második pillér nyereségadóval szembeni potenciális kitettségére vonatkozóan. A módosítások
megkövetelik azokban az időszakokban, amikor a második pillér jogszabályait (lényegében)
törvénybe iktatták, de még nem hatályosak, olyan ismert vagy észszerűen becsülhető információk
közzétételét, amelyek segítenek a pénzügyi kimutatások felhasználóinak megérteni a gazdálkodó
egység második pillér jövedelemadóból eredő kitettségét. E követelmények teljesítése érdekében a
gazdálkodó egységnek kvalitatív és kvantitatív információkat kell köz tennie a második pillér
szerinti jövedelemadónak való kitettségéről a beszámolási időszak végén. A második pillérhez
kapcsolódó jövedelemaráfordítás közzététel és a jogszabály hatálybalépése előtti időszakokra
vonatkozó közzététel a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves beszámolási időszakokra
vonatkozóan kötelező, de nem kötelező a 2023. december 31-én vagy azt megelőzően gződő
évközi időszakokra vonatkozóan.
A Csoport folyamatosan értékeli a fenti módosítások hatását és az IAS 12 előírásainak megfelelően
jár el.
6.3.2 Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás alá nem eső standardok
6.3.2.1 Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak, de az EU befogadta
IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása: A kötelezettségek rövid- vagy hosszú
lejáratúként való besorolása (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől kell alkalmazni, a korai
alkalmazás megengedett, illetve az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen szükséges
alkalmazni. A módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő, a kötelezettségek rövid vagy hosszú
lejáratúként va besorolási alapelveinek tisztázása. A módosítások tisztázzák a teljesítés
elhalasztására vonatkozó jog jelentését, azt a követelményt, hogy ennek a jognak a beszámolási
időszak végén fenn kell állnia, hogy a vezetés szándéka nem befolyásolja a rövid vagy hosszú
lejáratú besorolást, hogy a partner olyan opciói, amelyek a gazdálkodó egység saját
tőkeinstrumentumainak átruházásával történő teljesítést eredményezhetnek, nem befolyásolják a
rövid vagy hoss lejáratú besorolást. A módosítások azt is meghatározzák, hogy csak azok a
kovenánsok befolyásolják a kötelezettség besorolását, amelyeknek a gazdálkodó egységnek a
beszámolási fordulónapon vagy azt megelőzően meg kell felelnie. További közzétételek
szükségesek az olyan hitelszerződésekből eredő hosszú lejáratú kötelezettségek esetében is,
amelyek a beszámolási időszakot követő tizenkét hónapon belül teljesítendő kovenánsnak vannak
alárendelve.
A vezetőség nem élt az előalkalmazás lehetőségével, értékelte a módosítás várható hatását, mely
valószínűleg nem lesz jelentős hatással a Csoport pénzügyi kimutatásaira.
IFRS 16 Lízingek: Lízingkötelezettség a Visszlízing ügyletekben (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a
módosítás korai alkalmazása megengedett. A módosítások célja, hogy fejlessze azokat a
követelményeket, amelyeket az eladó-lízingbevevő alkalmaz a lízingkötelezettség értékelésekor egy
visszlízing ügylet során az IFRS 16 szerint, ugyanakkor nem ltoztatja meg a visszlízing
ügyletekhez nem kapcsolódó lízingek elszámolását. Az eladó-lízingbevevő úgy határozza meg a
„lízingdíjakat” vagy a „felülvizsgált lízingdíjakat”, hogy az eladó-lízingbevevő ne számolja el a
nyereség vagy veszteség azon részét, amely az általa megtartott használati joghoz kapcsolódik.
Ezeknek a követelményeknek az alkalmazása nem akadályozza meg az eladó-lízingbevevőt abban,
hogy a lízingszerződés részleges vagy teljes megszűnésével kapcsolatos nyereséget vagy
veszteséget az eredményben számolja el. Az eladó-lízingbevevő az IAS 8 standarddal összhangban
visszamenőlegesen alkalmazza a módosítást a kezdeti alkalmazás időpontja után kötött visszlízing
66
ügyletekre, ami annak a beszámolási időszaknak a kezdete, amelyben a gazdálkodó egység először
alkalmazta az IFRS 16 standardot.
A vezetőség értékelte a módosítás várható hatását, mely valószínűleg nem lesz jelentős hatással a
Csoport pénzügyi kimutatásaira.
6.3.2.2 Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak és az EU nem fogadta be
IAS 7 Cash-flow kimutatás és IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok közzététele Szállítói
finanszírozási megállapodások (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a
módosítás korai alkalmazása megengedett. A módosítások kiegészítik az IFRS-ben már szereplő
követelményeket, és előírják a gazdálkodó egységnek a szállítói finanszírozási megállapodások
feltételeinek közzétételét. Ezen túlmenően, a gazdálkodó egységeknek a beszámolási időszak
elején és végén közzé kell tenniük a szállítói finanszírozási megállapodás pénzügyi
kötelezettségeinek könyv szerinti értékét és azokat a sorokat, amelyeken ezek a kötelezettségek
bemutatásra kerülnek, valamint azon pénzügyi telezettségek könyv szerinti értékét és sorait,
amelyekre vonatkozóan a finanszírozók már kiegyenlítették a megfelelő szállítói tartozásokat. A
gazdálkodó egységeknek szintén közzé kell tenniük a szállítói finanszírozási megállapodások
pénzügyi kötelezettségei könyv szerinti értékében bekövetkezett nem pénzbeli változás típusát és
hatását is, amelyek megakadályozzák a pénzügyi kötelezettségek könyv szerinti értékének
összehasonlíthatóságát. A módosítások továbbá előírják, hogy a gazdálkodó egység a beszámolási
időszak elején és végén közzétegye a finanszírozókkal szemben fennálló pénzügyi kötelezettségek
és az e megállapodások részét nem képező hasonló szállítói kötelezettségek fizetési határidejét. A
módosításokat az EU még nem fogadta be.
A vezetőség értékelése a standard változást illetően folyamatban van.
IAS 21 Átválási árfolyamok változásainak hatása: Az átválthatóság hiánya (Módosítások)
A módosítások a 2025. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől lépnek hatályba, a korai
alkalmazás megengedett. A módosítások meghatározzák, hogy a gazdálkodó egységnek hogyan
kell értékelnie, hogy egy valuta átváltható-e, és hogyan kell meghatároznia az azonnali átváltási
árfolyamot az átválthatóság hiánya esetén. Egy pénznem akkor tekinthető átválthatónak egy másik
pénznemre, ha a gazdálkodó egység képes a másik pénznemhez olyan időkereten belül hozzájutni,
amely lehetővé teszi a szokásos adminisztratív késedelmet olyan piaci vagy átváltási
mechanizmuson keresztül, amelyben egy csereügylet érvényesíthető jogokat és kötelezettségeket
hoz létre. Ha egy pénznem nem váltható át másik nznemre, a gazdálkoegységnek meg kell
becsülnie az értékelés időpontjában érvényes azonnali árfolyamot. A gazdálkodó egység célja az
azonnali átváltási árfolyam becslése során, hogy tükrözze azt az árfolyamot, amelyen az értékelés
időpontjában szabályos csereügylet zajlana a piaci szereplők között az uralkodó gazdasági feltételek
mellett. A módosítások megjegyzik, hogy a gazdálkodó egység alkalmazhat megfigyelhető
árfolyamot korrekc(„adjustment”) nélkül, vagy más becslési technikát. A módosításokat az EU még
nem fogadta be.
A vezetőség értékelése a standard változást illetően folyamatban van.
Módosítás az IFRS 10 Konszolidált pénzügyi kimutatások és az IAS 28 Társult
vállalkozásokban és közös vállalkozásokban lévő befektetések standardban: Befektető és
annak társult vagy közös vállalkozása közötti eszközök értékesítése vagy átadása
A módosítások az IFRS 10 és az IAS 28 előírásai közötti, a befektető és annak társult vagy közös
vállalkozása közötti eszközértékesítéssel vagy átadással kapcsolatos ismert ellentmondást kezelik.
A módosítások fő következménye, hogy a teljes nyereséget vagy veszteséget el kell számolni, ha
67
egy ügylet egy üzleti tevékenységet érint (függetlenül attól, hogy az egy leányvállalatban van-e vagy
sem). Részleges nyereség vagy veszteség kerül elszámolásra, ha egy ügylet olyan eszközöket érint,
amelyek nem képeznek üzleti tevékenységet, még akkor is, ha ezek az eszközök egy
leányvállalatban vannak. 2015. decemberében az IASB határozatlan időre elhalasztotta e módosítás
hatálybalépésének időpontját a tőkemódszerrel kapcsolatos kutatási projekt eredményéig. A
módosításokat az EU még nem fogadta be.
A vezetőség értékelte a standard ltozást, mely nem lesz hatással a Csoport pénzügyi
kimutatásaira.
A Csoport nem élt az előalkalmazás lehetőségével a fenti releváns módosítások ill. új standardok
esetén, az új standardoknak, módosításoknak várhatóan nem lesz jelentős hatása a Csoport pénzügyi
kimutatásokra.
V. Jelentős számviteli becslések és megítélések
A Csoport értékelte a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítése során alkalmazott becsléseket.
Ezen alkalmazott becslések a releváns kiegészítő megjegyzéseknél a bemutatásra kerülnek. A tárgyévi
kritikus számviteli becslések és megítélések az alábbi pontban kerülnek bemutatásra.
Szállítási sérült gépjárművekhez kapcsolódó jelentős becslések és
megítélések
2023. évben a Csoport egyik távol keletről érkező gépjárműveit szállító hajón tűz ütött ki, mely során a
szállított 668 db (összesen 4,86 milliárd Ft bekerülési értékű) gépjárművek jelentős része sérülést
szenvedett. A gépjárművek biztosítással fedezettek, a kárfelmérés ill. a biztosítóval történő ügyintézés
jelen jelentés időpontjában is folyamatban van. A Csoport az eseménnyel kapcsolatban a következő
jelentős becsléseket, megítéléseket alkalmazta a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítése során:
Gépjárművekre elszámolt értékvesztés
A management a fordulónapon rendelkezésre álló információkat figyelembe véve, valamint jelentős
feltételezéseket alkalmazva állapította meg az értékvesztés értékét. Az értékvesztés kalkulációja során
a gépjárműveket kettő kategóriába sorolta be, gazdaságosan javítható ill. nem javítható gépjárművek
kategóriájába.
A gazdaságosan nem javítható gépjárművek (keletkezett kár a gépjármű értékéhez képest jelentős)
esetén a vezetőség konzervatív feltételezést alkalmazva roncsértéket határozott meg, amely a
gépjárművek eredeti bekerülési értékének átlagosan 5%-a.
A gazdaságosan javítható gépjárművek esetén egyedi értékelést alkalmazott a vezetőség, figyelembe
vette a független szakértők előzetes kárbecslését (mely magába foglalja a cserélendő alkatrészek
értékét, ezek javításának várható munkadíját) ill. a gépjárművek javítás utáni eladhatóságára képzett
átlagos diszkontot, amely jelentős becslésnek minősül. Amennyiben az eladhatóságra képzett diszkont
értéke 10%-kal változik, az 195 millió Ft változást eredményez a gépjárművek megtérülő értékében.
A fenti bemutatott faktorok alapján a Csoport 3,8 milliárd Ft értékben képzett értékvesztést a
gépjárművekre, mely a nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése soron kerül kimutatásra az átfogó
eredménykimutatásban.
Biztosítói követelés
A biztosítási kötvény alapján a biztosítási esemény maximális fedezete a gépjárművek értékének 110%-
a. Figyelembe véve a biztosítási kötvény feltételeit, ill. azt, hogy a biztosító társaság nem jelzett olyan
körülményt, mely alapján kétségessé válna a Csoport biztosítóval szembeni igényének
68
érvényesíthetősége, az értékvesztések ellentételezésére figyelembe véve a bizonytalansági
tényezőket, ill. a biztosítóval törtéfolyamatban lévő kárügyintézést, nem a teljes kárösszegre - 2,4
milliárd Ft aktív időbeli elhatárolást eszközként vett fel a Csoport pénzügyi kimutatásokban a nem
pénzügyi instrumentumok értékvesztésével szemben. Az érték meghatározása során a Csoport
figyelembe vette a kárszakértők (mind a saját, mind a biztosító) felmérésének fordulónapon
rendelkezésre álló eredményeit.
A fent említett értékvesztés, ill. biztosítói követelés közötti különbözet, 1,4 milliárd Ft nem pénzügyi
instrumentumok értékvesztése soron kerül kimutatásra.
Közös hajókárral kapcsolatos jelentős becslések
Tekintettel arra, hogy a káreset tengeri szállítás során történt, így a Csoport érintett ún. ”közös hajókár”
arányos rendezésében is, melyre a biztosítási kötvény is kiterjed. A közös hajókár mértéke függ, a
gépjárműveket szállító hajóban keletkezett kár mértékétől, a hajón szállított – nem a Csoport tulajdonát
képező - további pjárművek értékétől, ill. azokban keletkezett károktól. Amennyiben a hajóban
keletkezett kár olyan mértékű, hogy a biztosítási kötvény fedezete már nem elegendő a károk Csoportra
jutó hányadának rendezésére, úgy a Csoportnak pénzügyi kötelezettsége származhat.
A közös hajókárból adódó, esetlegesen felmerülő kötelezettségről a managementnek a pénzügyi
jelentés időpontjában semmilyen megbízható becslés kialakítására alkalmas információja nincs, ezért
a Csoport az IAS 37.26 előírásai alapján nem számolt el céltartalékot.
Goodwill megtérülésével kapcsolatos jelentős becslések
2023. évben a Csoport akvizíciókon keresztül jelentős goodwillt realizált a könyveiben. Az értékvesztés
teszt során alkalmazott főbb feltételezések a VIII.4. pontban kerülnek bemutatásra.
VI. Akvizíciók
1. Net mobilitás Zrt.
Az Csoport 2023. január 13-án megállapodást írt alá a JóAutók.hu és Autó-Licit.hu portálokat
üzemeltető Net Mobilitás Zrt. akvizíciójáról, melyet az AutoWallis többségi tulajdonosának, a WAM Zrt-
nek a leánycégétől a WAM Immobilia Ingatlanhasznosító és Üzemeltető Zrt-től és a Car Alliance Kft-től
vásárolt meg. Az akvizícióval a Csoport belépett az online értékesítési piacra.
2. Nelson
A Csoport 2022. november 8-án adásvételi szerződést kötött, a Nelson Csoport flottakezelési
üzletágának megvásárlására. Az akvizíció 2023. január 27-én zárult mellyel a Csoport tovább bővítette
szolgáltatási tevékenységét a flottakezelési piacon.
3. Wallis Autómegosztó Zrt.
Az AutoWallis Nyrt. többségi tulajdonosa, a Wallis Asset Managemet Zrt. valamint a kisebbségi
tulajdonosa, a Széchényi Tőke alapok 2023. augusztus 3-án beapportálták a Wallis Autómegosztó Zrt.
100%-os tulajdonrészét az AutoWallis Nyrt.-be. Az tranzakció eredményeként a Csoport tovább
bővítette szolgáltatási tevékenységét a mobilitási piacon, és megszerezte Magyarország egyik
meghatározó autómegosztási szolgáltatást nyújtó Társaságát.
Az akvizíciók üzleti kombinációnak minősülnek, az elszámolásukkal kapcsolatos részletek a X.3.
pontban kerülnek bemutatásra.
69
VII. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó
kiegészítő megjegyzések
Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó közzétételekben az összegek előjele az eredményhatás
előjelének felel meg.
1. Árbevétel
1.1. Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel
Árbevétel megoszlása
A Csoport az árbevétel megoszlását szegmens szerinti bontásban mutatja be áru vagy szolgáltatás
típusonként, kiegészítve az árbevétel országok szerinti megbontásával.
A vevőktől származó árbevételek megoszlása a következők szerint alakult:
Szegmensek
2023.12.31-én végződő évre
Nagykereskedelem
Kiskereskedelem
Összesen
Áru vagy szolgáltatás típusa
Autó és önálló alkatrész értékesítés
216 790 613
125 486 294
342 276 907
Szolgáltatás nyújtás
519 685
23 470 189
23 989 874
Összesen
217 310 298
148 956 483
366 266 781
Országok szerinti megbontás
Magyarország
58 863 068
92 454 976
151 318 044
Szlovénia
23 059 344
33 852 279
56 911 623
Horvátország
41 475 923
390 870
41 866 793
Csehország
35 566 654
1 018 066
36 584 720
Románia
25 602 562
2 286 558
27 889 120
Szlovákia
13 827 627
3 141 730
16 969 357
Szerbia
7 431 169
25 034
7 456 203
Németország
7 644
7 372 107
7 379 751
Bosznia-Hercegovina
5 432 400
-
5 432 400
Albánia
4 486 784
-
4 486 784
Egyéb országok
1 557 123
8 414 863
9 971 986
Összesen
217 310 298
148 956 483
366 266 781
Összehasonlító adatok:
Szegmensek
2022.12.31-én végződő évre
Nagykereskedelem
Kiskereskedelem
Összesen
Áru vagy szolgáltatás típusa
Autó és önálló alkatrész értékesítés
158 848 467
92 335 272
251 183 739
Szolgáltatás nyújtás
87 453
18 894 733
18 982 186
Összesen
158 935 920
111 230 005
270 165 925
Országok szerinti megbontás
Magyarország
56 218 032
78 292 935
134 510 967
Szlovénia
17 257 086
21 001 112
38 258 198
70
Horvátország
36 231 766
875 121
37 106 887
Csehország
16 907 394
793 958
17 701 352
Románia
13 145 667
1 874 142
15 019 809
Szlovákia
7 069 757
2 585 581
9 655 338
Belgium
4 706 864
316 581
5 023 445
Németország
55 534
3 365 173
3 420 707
Bosznia-Hercegovina
3 354 861
-
3 354 861
Albánia
2 489 882
-
2 489 882
Egyéb országok
1 499 077
2 125 402
3 624 479
Összesen
158 935 920
111 230 005
270 165 925
A Csoport nem rendelkezik olyan szerződéssel, ahol a teljesítési kötelem olyan szerződés része lenne,
amelynek eredeti várható időtartama egy év vagy annál több.
Szerződéses és vevő egyenlegek
A Csoport szerződéses egyenlegei között mutatja ki a vevőköveteléseket, szerződéses eszközöket és
kötelezettségeket.
2023.12.31
2022.12.31
Vevőkövetelések
15 850 510
8 690 787
Szerződéses kötelezettségek
3 393 874
8 364 565
A Csoport sem a tárgyévben, sem az összehasonlító időszakban nem mutatott ki szerződéses eszközt.
A szerződéses kötelezettségei között a vevőktől kapott előlegek egyenlegét mutatja ki, melyekhez
kapcsolódó teljesítési kötelmek teljesítése a fordulónapot követően fog megtörténni.
A szerződéses kötelezettségek egyenlegében bekövetkező változás a VIII.18 (Szállítótartozások és
vevőktől kapott előlegek) fejezetben kerül bemutatásra.
1.2. Bérbeadásból származó bevétel
A Csoport mind operatív, mind pénzügyi lízing konstrukcióban is ad bérbe autókat. A Csoport minden
egyes szerződésénél egyedileg értékeli, hogy az pénzügyi vagy operatív lízingnek minősül.
Operatív lízing Csoport, mint bérbeadó
A Csoport bérbeadásból származó bevételt realizál a saját tulajdonú, illetve a bérelt eszközök
kölcsönzéséből mind magán-, mind jogi személyek részére, melyet az árbevétel soron mutat ki. Az
operatív lízing esetében a Csoport nem adja át lényegében az összes kockázatot és hasznot a lízingbe
vevőnek.
adatok ezer Ft-ban
2023
2022
Operatív lízingdíj bevétel
4 912 860
3 806 498
A Csoport fordulónapon érvényben lévő egy éven túli lejáratot tartalmazó - operatív
lízingszerződéseinek lejárati megbontását a következő táblázat tartalmazza:
adatok ezer Ft-ban
2023.12.31
Éven belül esedékes
731 700
1-2 év között esedékes
330 253
71
2-3 év között esedékes
275 451
3-4 év között esedékes
151 949
4-5 év között esedékes
133 677
5 éven túl esedékes
-
Szerződés szerinti, nem diszkontált cash-flowk
1 623 032
A Csoport operatív lízingjei tipikusan nem több, mint 12 hónap közötti lízing futamidővel rendelkeznek.
(jellemzően autómegosztási szolgáltatás, rent a car szolgáltatás). 2022. évben nem volt a Csoportnak
egy évet meghaladó lejáratú operatív lízingszerződése.
Pénzügyi lízing – Csoport, mint bérbeadó
A Csoport pénzügyi lízing konstrukcióban is bérbe ad autókat, melyek futamideje jellemzően több mint
egy évet ölel fel, és a Csoport az eszköz használatából adódó összes kockázatot és hasznot átadja a
lízingbe vevőnek. A Csoport a lízingbeadás eredményét (az eszköz kivezetése és a lízingkövetelés
felvétele közötti lönbözetet) az árbevétel soron mutatja ki, ill. a szerződésmódosítások eredményét
is.
Az alábbi táblázat a lízingkövetelések lejárati elemzését tartalmazza, bemutatva a fordulónap után járó
nem diszkontált lízingfizetéseket.
adatok ezer Ft-ban
2023.12.31
2022.12.31
Éven belül esedékes
5 419 142
575 699
1-2 év között esedékes
4 045 397
219 183
2-3 év között esedékes
3 633 143
136 719
3-4 év között esedékes
1 974 239
59 658
4-5 év között esedékes
502 640
2 804
5 éven túl esedékes
-
-
Szerződés szerinti, nem diszkontált cash-flowk
15 574 561
994 063
Meg nem szolgált pénzügyi bevételek
3 432 323
92 255
Nettó befektetés lízingbe
12 142 238
901 808
A Csoport 2023-l elkülönítetten mutatja ki a nettó lízing befektetéseiből (követeléseiből) származó
kamatbevételeit. Ezen kamatbevételek effektív kamatláb módszerrel kerülnek meghatározásra az
lízingbe vevőkkel kötött szerződéses futamidőre.
A pénzügyi lízingekkel kapcsolatban elszámolt bevételeket a következő táblázat tartalmazza:
adatok ezer Ft-ban
2023
2022
lízingkövetelések után elszámolt kamatbevétel
1 703 348
56 910
Pénzügyi lízingbe adás eredménye
1 359 466
481 307
2. Aktivált saját teljesítmények értéke
A tárgyévben az aktivált saját teljesítmények értéke 252 696 ezer Ft, g az összehasonlító időszakban
26 189 ezer Ft volt. A növekedés a Csoporton belül projektekre aktivált költségekkel magyarázható.
72
3. Anyagköltségek
A Csoport az anyagköltségek között az alábbi költségeket mutatja ki, melyek a tevékenység során
felmerült tételeket foglalják magukba:
Megnevezés
2023
2022
Szerviz anyagköltség
6 668 699
4 965 765
Üzemanyagköltség
484 819
357 517
Közüzemi díjak (energia, víz, gáz)
499 467
349 226
Egyéb
220 865
197 558
Összesen
7 873 850
5 870 066
A Csoport a szerviz anyagköltség soron mutatja ki azoknak az alkatrészeknek a bekerülési értékét,
melyeket a szervíztevékenység során felhasznál. Ezen kívül itt jelenik meg a Csoport által használt
gépjárművek üzemanyag költsége, valamint a rezsiköltségek.
4. Igénybevett szolgáltatások értéke
Az igénybevett szolgáltatások tárgyévi valamint az előző évi alakulását a lenti táblázat mutatja:
2023
2022
Értékesítési, marketing, kommunikációs és PR szolgáltatások
5 797 431
4 118 419
- ebből marketing költségek
5 132 829
3 175 139
Különféle egyéb szolgáltatások
6 750 576
4 424 047
- ebből autókhoz kapcsolódó egyéb szolgáltatások
1 479 972
1 670 960
- ebből tanácsadás
765 134
359 465
- ebből ingatlan üzemeltetési költségek
483 184
341 551
- ebből raktározási költségek
450 690
332 906
- ebből oktatás és továbbképzés
316 745
323 836
- ebből karbantartás
1 517 416
421 085
- ebből egyéb
1 737 435
974 245
Fuvardíj
2 288 378
1 560 364
Számviteli, jogi, tőkepiaci szolgáltatások
740 115
749 457
Bankköltség, biztosítás
1 329 597
1 063 521
Bérleti díjak
519 487
415 983
Adminisztratív szolgáltatások
272 403
206 202
Telekommunikációs szolgáltatások
116 486
94 949
Hatósági díjak
87 500
59 738
Összesen
17 901 973
12 692 680
5. Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értéke a változatlan formában továbbadott készletek értékét, illetve a
közvetlenül továbbadott szolgáltatások, alvállalkozói teljesítményének értékét tartalmazza, amelyet a
Csoport szegmensek szerinti bontásban prezentál, hasonlóan a bevételekhez. A beépített alkatrészeket
az anyagköltségek között kerülnek kimutatásra.
2023
2022
Nagykereskedelem
186 078 540
136 110 533
Kiskereskedelem
119 240 050
88 808 797
Összesen
305 318 590
224 919 330
73
6. Személyi jellegű ráfordítások
A személyi jellegű ráfordítások a bér természetű teleken kívül azokat a tételeket is tartalmazzák,
amelyek a munkaviszonyhoz közvetlenül kapcsolódnak.
2023
2022
Bérköltségek
11 204 998
8 329 331
Bérjárulékok
1 967 407
1 430 052
Cégautó, tiszteletdíj
263 626
34 223
Személyi jellegű egyéb költségek
1 228 228
987 956
MRP költségek
246 432
149 700
Összesen
14 910 691
10 931 262
Az átlagos statisztikai létszám a konszolidált Társaságok esetében 983 főre nőtt a tavalyi 860 fős
átlagról. A bérköltség növekedése a Csoport munkavállalói számának a felvásárolt társaságok (Nelson,
Net Mobilitás Zrt., Wallis Autómegosz Zrt.) munkavállalóinak Csoportba kerüléséből származó
növekedésével gg össze (+81 fő), valamint a tárgyév során végrehajtott bérfejlesztéseknek, egyéb
organikus létszámnövekedéseknek köszönhető.
Az MRP programokhoz kapcsolódó költségek az átadott részvényeknek a nyújtás időpontjára
vonatkozóan megállapított valós értéke a megszolgálási időszakra időarányosan került szétosztásra.
Az így felmerült költség, mint személyi jellegű ráfordítás jelenik meg az eredményben, a saját tőke
elkülönített elemével szemben (Részvényalapú kifizetések tartaléka). Az eredményt ebben az
időszakban 246 432 eFt-tal terhelte a részvényalapú kifizetés (előző év: 149 700 eFt).
7. Értékcsökkenés és amortizáció
A Csoport az értékcsökkenés és amortizáció soron mutatja ki az immateriális javak és tárgyi eszközök
- beleértve az eszközhasználati-jogot amortizációját és értékcsökkenést. Olyan értékcsökkenés,
amelyet eszköz részeként kell megjeleníteni nem volt a tárgyévben, sem az összehasonlító időszakban.
A Csoport az értékcsökkenést lineáris módszerrel számolja el:
2023
2022
Ingatlanok, gépek, berendezések, lízingbe adott járművek értékcsökkenése
2 332 993
1 907 572
Eszközhasználati jog értékcsökkenése
1 104 596
728 204
Immateriális eszközök amortizációja
1 014 571
804 384
Összesen
4 452 160
3 440 160
Az értékcsökkenés növekedésének legfőbb oka a megnövekedett flottaméret (Nelson, Wallis
Autómegosztó) miatti többlet értékcsökkenés. Az immateriális eszközök értékcsökkenési összegének
legjelentősebb része a Csoport által kimutatott importőri jognak az értékcsökkenését tartalmazza.
8. Egyéb bevételek és ráfordítások
8.1. Egyéb bevételek
A Csoport az egyéb bevételek és ráfordítások között jeleníti meg azokat a tételeket, melyek a
tevékenységhez közvetlenül nem kapcsolódnak, így olyan eszközök értékesítésének hozama vagy
ráfordítása, amelyet nem értékesítési céllal szerzett, illetve olyan nyereségek vagy veszteségek,
amelyek nem közvetlenül üzletmenethez kapcsolódnak.
74
2023
2022
Kapott kártérítés
1 014 749
551 665
Elengedett tételek hatása
417
-
Akvizíción keletkezett badwill (VI.2)
273 893
Kapott támogatás
94 061
128 767
Tárgyi eszközök értékesítésének nyeresége
365 892
100 060
Különféle egyéb bevételek
1 018 405
554 357
Egyéb bevételek
2 767 417
1 334 849
8.2. Egyéb ráfordítások
2023
2022
Bírságok, káresemények
311 133
343 710
Céltartalék képzés
234 700
484 567
Adóráfordítások (nem nyereségadó)
1 318 247
607 048
Nem vállalkozás érdekében felmerült költség
11 614
2 573
Tárgyi eszközök értékesítésének vesztesége
51 661
21 740
Különféle egyéb ráfordítások
874 494
899 094
Egyéb ráfordítások
2 801 849
2 358 732
A különféle ráfordítások főként a garanciális elszámolásokhoz kapcsolódó tételeket foglalják magukba.
A Csoport a tárgyi eszközök értékesítésekor nettó módon mutatja ki az értékesítésen keletkezett
nyereséget vagy veszteséget, azaz az értékesítésből származó bevételt nettósítja a kivezetett eszköz
könyv szerinti értékével és az egyéb kapcsolódó ráfordításokkal.
8.3. Az állami támogatások elszámolása
A Csoport a tárgyévben és az előző évben nem részesült állami támogatásban. A korábbi évek
támogatásai halasztott bevételként kerültek elszámolásra, melyet a kapcsolódó eszközök hasznos
élettartama alatt számol el eredményben.
Halasztott bevételek:
2023
2022
Január 1-én
351 075
423 178
Nyitó korrekció
-
(43 601)
Tárgyévben kapott támogatás
-
-
Egyéb növekedés, akvizíció miatt
13 352
-
Nettó eredményben elszámolt
(35 443)
(28 502)
December 31-én
328 984
351 075
Összeg halasztott bevételek között:
ebből hosszú lejáratú rész
292 720
312 518
ebből rövid lejáratú rész
36 264
38 557
A kapott támogatásokhoz nem kapcsolódik teljesítetlen vagy függő feltétel.
9. Nem pénzügyi eszközök értékvesztése
A nem pénzügyi eszközök értékvesztése a készletek, valamint a tárgyi eszközök értékvesztését
tartalmazza:
2023
2022
75
Készletek értékvesztése
2 211 058
202 188
Tárgyi eszközök értékvesztése
84 097
184 271
Összesen
2 295 155
386 459
A tárgyévi készletértékvesztések között jelentős tételként szerepel a szállítási sérült gépjárművekre
elszámolt értékvesztés (1 400 millió Ft) (részleteket lásd: V. jelentős számviteli becslések pont),
valamint importőri és kiskereskedelmi gépjármű készletre elszámolt további készletértékvesztés (811
millió Ft)
10. Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
A Csoport várható hitelezési veszteséget számol el a vevőkövetelésekre, lízingkövetelésekre és egyéb
pénzügyi eszközökre.
2023
2022
Képzett értékvesztés
Vevőkövetelésekre
59 893
50 217
Lízingkövetelésekre
117 079
-
Egyéb követelésekre, bankbetétre
1 147
980
Összesen
178 119
51 197
Értékvesztés visszaírása
Vevőkövetelésekre
4 378
109 464
Lízingkövetelésekre
3 138
-
Egyéb követelésekre, bankbetétre
6 452
14 612
Összesen
13 968
124 076
Értékvesztett instrumentumok leírása
Vevőkövetelésekre
22 526
49 845
Lízingkövetelésekre
-
-
Egyéb követelésekre, bankbetétre
-
Összesen
22 526
49 845
Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
186 677
(23 034)
A Csoport az ECL modellt alkalmazza a várható hitelezési veszteség megállapítására. Az ECL modell
szerint a nem esedékes követelésekre is kell számolni várható hitelezési veszteséget.
A Csoport a vevőköveteléseire, lízingköveteléseire és egyéb követeléseire használja az egyszerűsített
módszert, ahol az élettartami alatti hitelezési veszteséggel számol.
76
11. Kamateredmény (nettó)
A kamatbevételek és kamatráfordítások következőképpen alakultak a tárgyévi ill. az előző üzleti évben:
2023
2022
Effektív kamatláb módszerrel számított kamatbevétel
1 617 031
896 964
Adott hitelek, kölcsönök kamatbevétele
1 535 304
865 600
Egyéb kamatbevétel
81 442
31 364
Értékpapír után kapott kamat
285
-
Összesen
1 617 031
896 964
2023
2022
Effektív kamatláb módszerrel számított kamatráfordítás
5 087 106
1 597 483
Kapott hitelek, kölcsönök kamatráfordítása
3 599 503
1 193 044
Kötvénytartozások kamatráfordítása
275 605
275 948
Kamatráfordítás
1 211 998
128 491
Egyéb kamatráfordítás
1 175 948
195 064
Lízing kötelezettség kamatráfordítása
1 175 948
195 064
Összesen
6 263 054
1 792 547
Nettó eredményhatás
(4 646 023)
(895 583)
12. Árfolyamkülönbözetből származó eredmény (nettó)
A Csoport az árfolyamingadozásból származó eredményt mutatja ki ezen a soron:
2023
2022
Árfolyamnyereség
7 767 023
5 676 916
Árfolyamveszteség
(7 856 473)
(5 384 241)
Összesen
(89 450)
292 675
13. Pénzügyi eredmény (nettó)
A Csoport ezen a soron mutatja ki a Csoport egyéb elszámolásból származó pénzügyi eredményét. A
tárgyévben ennek értéke 7 210 ezer Ft, előző évben 27 200 ezer Ft.
14. Származékos ügyletek valós értékeléséből származó
különbözet
A Csoport a deviza kockázatának mérséklése érdekében származékos ügyleteket köt. Ezen
ügyleteket a Csoport eredménnyel szemben valós értéken értékeli, nem alkalmaz fedezeti
elszámolást. A tárgyévi lezárt származékos ügyletek ill. mérlegfordulónapi értékelés
eredménye 337 759 eFt nyereség (előző év: 433 921 eFt veszteség).
77
15. Nyereségadó ráfordítások
A Csoport a társasági adót (külföldön megfizetett nyereségadót is ideértve), az iparűzési adót
és az innovációs járulékot sorolja a nyereségadó kategóriába.
2023
2022
Tényleges nyereségadó
Tárgyévi társasági adó
1 125 285
902 797
Helyi iparűzési adó
997 121
734 932
Innovációs járulék
56 761
36 618
Összesen
2 179 167
1 674 347
Halasztott adó
Az átmeneti különbözetek növekedése/csökkenése
(93 198)
18 528
Összesen
(93 198)
18 528
Nyereségadó ráfordítás összesen
2 085 969
1 692 875
a) Effektív társasági adókulcs levezetése, tényleges nyereségadó terhelés
Az effektív adókulcs levezetését a következő táblázat tartalmazza:
2023
2022
Adózás előtti nyereség a konszolidált átfogó
eredménykimutatás szerint
11 928 741
10 316 307
Megj
Aktuális adókulcs alapján számított adóráfordítás
(9%)
9,00%
1 073 587
9,00%
928 468
1.
Egyéb nyereségadó ráfordítás (helyi iparűzési adó,
innovációs járulék)
8,83%
1 053 882
7,48%
771 550
2.
Egyéb nyereségadó ráfordítás adóalap csökkentő
hatása
-0,80%
(94 849)
-0,67%
(69 440)
3.
Eltérő adókulcsok hatása
0,24%
28 761
0,15%
15 671
4.
Tőkemódszerrel bevont vállalkozásokból származó
eredmény adóhatása
-0,81%
(96 295)
-0,28%
(28 595)
5.
Le nem vonható költségek hatása
0,19%
22 488
0,00%
0
6.
Fel nem vett halasztott adó eszköz hatása
0,19%
23 176
0,00%
0
7.
Egyéb, egyedileg nem materiális tételek
0,63%
75 220
0,73%
75 221
Nyereségadó ráfordítás összesen
17,49%
2 085 969
16,41%
1 692 876
1. Az egyéb nyereségadók olyan Magyarországon fizetendő helyi és központi adókat tartalmaznak,
amelyeket a Társaságok bizonyos jövedelemre számított eredménye alapján állapítanak meg a
társasági adóalapnál egy lényegesen magasabb adóalapra vetített, de lényegesen alacsonyabb
(maximum 2%-os) adókulccsal. Mivel a levezetés első sora csak a társasági adókulccsal számított
elméleti adó összegét mutatja, a Csoport magyar tagvállalatai esetében a helyi iparűzési adó és
az innovációs járulék további nyereségadó költséget eredményez.
2. A helyi iparűzési adó és az innovációs járulék a társasági adó szempontból levonhatónak
minősülnek, amelynek pozitív hatásait ez a sor jeleníti meg.
3. Ez a sor tartalmazza a leányvállalatok különböző adókulcsainak használatából eredő
adóhatásokat, tekintve, hogy a Csoport tevékenysége révén külföldön is jelen van. A társasági adó
kulcsa a bemutatott években Horvátországban 18%, Szlovéniában 19% és Romániában 16%. Az
adólevezetésnek ezen sora tartalmazza a 9%-os elméleti adókulcs és a tényleges adókulcs közti
különbségek hatását.
78
4. A Csoport ezen a soron mutatja ki a közös vezetésű vállalkozásokból származó eredmény aktuális
adókulcs alapján számított adóráfordítását. Tekintettel arra, hogy a Csoport az adózás előtti
eredményben már szerepelteti a Csoportra jutó saját tőke módszerrel bevont vállalkozások adózott
eredményét.
b) Halasztott adók részletezése
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek keletkezésének forrását az alábbi táblázat szemlélteti. A
halasztott adót a könyv szerinti érték és az adóérték közötti eltérés, elhatárolt veszteségek, valamint
egyéb tételek (pl. fejlesztési tartalék) okozza.
Tárgyév:
Nyitó egyenleg
(nettó)
Eredményben
elszámolt
Záró egyenleg
(nettó)
Halasztott
adó eszköz
Halasztott adó
kötelezettség
2023.01.01
2023.12.31
Ingatlanok, gépek, berendezések,
lízingbe adott járművek
(147 744)
17 276
(130 468)
55 785
(186 253)
Lízingek
48 912
(64 957)
(16 045)
11 330
(27 375)
Immateriális javak
6 038
(102 370)
(96 332)
2 428
(98 760)
Vevőkövetelések, és egyéb
követelések
(68 203)
(74 256)
(142 459)
19 013
(161 472)
Készletek
22 106
16 330
38 436
42 318
(3 882)
Pénzeszközök
471
98
569
569
-
Hitelek, kölcsönök
(3 501)
(1 116)
(4 617)
-
(4 617)
Egyéb kötelezettségek
5 797
(114 441)
(108 644)
14 155
(122 799)
Céltartalékok
47 871
(14 148)
33 723
34 965
(1 242)
Elhatárolt veszteség
4 575
184 794
189 369
189 369
-
Egyéb tételek
(45 086)
40 498
(4 588)
-
(4 588)
Összesen
(128 764)
(112 292)
(241 056)
369 932
(610 988)
Nettózás
-
-
-
(259 131)
259 131
Nettó összesen
(128 764)
(112 292)
(241 056)
110 801
(351 857)
Előző év:
Nyitó
egyenleg
(nettó)
Eredményben
elszámolt
Záró
egyenleg
(nettó)
Halasztott
adó eszköz
Halasztott adó
kötelezettség
2022.01.01
2022.12.31
Ingatlanok, gépek, berendezések,
lízingbe adott járművek
(144 055)
(3 687)
(147 743)
38 959
(186 702)
Lízingek
62 374
(13 462)
48 912
48 912
-
Immateriális javak
10 505
(4 467)
6 038
6 038
-
Vevőkövetelések, és egyéb követelések
(41 380)
(26 825)
(68 204)
21 337
(89 541)
Készletek
7 977
14 129
22 106
25 389
(3 283)
Pénzeszközök
307
165
471
471
-
Hitelek, kölcsönök
(3 622)
121
(3 501)
-
(3 501)
Egyéb kötelezettségek
248
5 549
5 797
17 467
(11 669)
Céltartalékok
17 093
30 778
47 871
51 512
(3 641)
Elhatárolt veszteség
13 564
(8 989)
4 575
4 575
-
Egyéb tételek
(33 325)
(11 760)
(45 086)
-
(45 086)
Összesen
(110 314)
(18 448)
(128 764)
214 660
(343 423)
Az egyes országok adókulcsai különböznek. Minden különbözetet a forrás ország adókulcsával kell
meghatározni. A Csoport által elhatárolt negatív adólapját és azok lejáratát a következő táblázat mutatja:
79
adatok ezer Ft-ban
2023.12.31
lejárat
2022.12.31
lejárat
Elhatárolt negatív társasági adóalap
8 255 376
2024-2028
2 054 178
2023-2027
A növekedés tárgyévben akvirált társaságok elhatárolt negatív adóalapjával magyarázható legnagyobb
részt.
c) Globális minimumadó
A Csoport olyan közép-kelet európai régió országaiban folytatja tevékenységét, amely országokban
jellemzően 15% felett van a jövedelem nyereség adó ráta. A globális minimumavárható hatását a
legfelsőbb anyavállalat (Wallis Portfólió Kft.) szintjéről kell vizsgálni. Tekintettel arra, hogy az új
adószabályok 2024. január 1-től hatályosak, a tárgyévi adóráfordításra nincs hatással.
A Társaság ill. a Csoport alkalmazza az IAS 12 átmeneti rendelkezéseit a halasztott adó elszámolására
vonatkozóan, és akkor számolja el a globális minimumadó miatt esetlegesen felmerülő
adókötelezettséget, amikor az felmerül.
Amennyiben a Csoport alkalmazta volna a globális minimumadó előírásait a 2023. évre vonatkozóan,
várhatóan nem merült volna fel többlet adófizetési kötelezettsége, tekintettel arra, hogy az átlagos
effektív adókulcs a Csoportba tartozó vállalatok esetében magasabb mint 15%.
16. Egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán
A Csoport az egyéb átfoeredményben a külföldi leányvállalatok átváltásán keletkező különbözetet
mutatja ki, amelyet a saját tőkén belül külön soron mutat ki (Felhalmozott átváltási különbözet soron).
Ez a különbözet abból adódik, hogy a Csoportban vannak olyan leányvállalatok, melyek eltérő
funkcionális pénznemmel rendelkeznek. A tárgyévben ennek értéke 282 213 ezer Ft veszteség, míg
előző évben 499 164 ezer Ft nyereség volt. A Csoport a Cash flow kimutatásban ezen különbözeteket
egyéb pénzmozgással nem járó tételek soron mutatja ki.
17. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Mivel a Csoport részvényei nyíltpiaci forgalomban vannak, az EPS mutatót közzéteszi.
Az alábbi táblázat az alap és hígított EPS számításához használt adatokat foglalja össze.
Esemény
2023.üzleti év
Esemény
2022.üzleti év
Január 1-jei részvényszám
442 289 002
Január 1-jei részvényszám
425 183 765
Apport miatti kibocsátás hatása
16 963 317
Kibocsátás hatása
5 623 640
Visszavásárolt saját részvények hatása
-2 930 659
Átlagos részvény darabszám
(alapvetőhöz)
456 321 660
430 807 405
Átlagos részvény darabszám
(hígítotthoz)
456 321 660
430 807 405
Az alap és hígított EPS mutató megegyezik.
2023
2022
Anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény (alap EPS-hez)
9 730 689
8 299 530
Részvények darabszáma (alap EPS-hez)
456 321 660
430 807 405
80
EPS (alapvető, forint/részvény)
21,32
19,27
Anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény (hígított EPS-hez)
9 730 689
8 299 530
Részvények darabszáma (hígított EPS-hez)
456 321 660
430 807 405
EPS (hígított, forint/részvény)
21,32
19,27
A fordulónap és a jelen pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése között nem történt egyéb
törzsrészvényekkel vagy potenciális törzsrészvényekkel kapcsolatos ügylet.
18. EBITDA
A Csoport egy nem IFRS által definiált eredménykategóriát is prezentál, mely döntéshozatal
szempontjából hasznos információtartalommal bír. A számítás menetét a számviteli politikák IV.4.7
pontja tartalmazza.
Az EBITDA levezetése a következő:
2023
2022
Adózás előtti eredmény
11 928 740
10 316 307
(-) Részesedés a társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből
eliminálása
(1 069 947)
(317 718)
Pénzügyi eredmény eliminálása
4 390 504
952 719
Értékcsökkenés és amortizáció eliminálása
4 452 160
3 440 160
IFRS 2 szerinti részvényalapú kifizetések tárgyévi ráfordítás*
3 454
63 913
EBITDA
19 704 911
14 455 381
81
VIII. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz
kapcsolódó kiegészítő megjegyzések
1. Ingatlanok, gépek és berendezések
Ingatlanok, gépek és berendezések egyenlege a 2023. december 31-én végződő üzleti évre
vonatkozóan az alábbiak szerint alakult:
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
19 544 784
5 986 697
25 531 481
Növekedések
646 730
2 203 909
2 850 639
Akvizíció útján megszerzett eszközök
5 268
416 924
422 192
Csökkenések (értékesítések)
-
(1 220 808)
(1 220 808)
Csökkenések (selejtezés)
(3 133)
(61 034)
(64 167)
Átvezetések
-
405 404
405 404
Átértékelési különbözet, egyéb
(253 542)
(22 257)
(275 799)
Záró bruttó érték december 31-én
19 940 107
7 708 835
27 648 942
Halmozott értékcsökkenés
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Nyitó érték január 1-én
1 869 121
2 661 650
4 530 771
Értékcsökkenés (VII.7)
538 732
1 114 285
1 653 017
Akvizíció útján megszerzett eszközök
4 091
105 559
109 650
Értékvesztés (VII.9)
-
Értékvesztés visszaírása (VII.9).
-
(2 969)
(2 969)
Csökkenések (értékesítések)
-
(303 756)
(303 756)
Csökkenések (selejtezés)
(3 133)
(50 469)
(53 602)
Átvezetések, egyéb
(9 718)
(159 813)
(169 531)
Záró érték december 31-én
2 399 093
3 364 487
5 763 580
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
17 541 014
4 344 348
21 885 362
2022. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
12 137 150
4 734 610
16 871 760
Növekedések
9 666 335
1 731 898
11 398 233
Akvizíció útján megszerzett eszközök
-
350 490
350 490
Csökkenések (értékesítések)
-
(820 624)
(820 624)
Csökkenések (selejtezés)
(182 959)
(4 615)
(187 574)
Átvezetések
(2 171 792)
(20 112)
(2 191 904)
82
Átértékelési különbözet, egyéb
96 050
15 050
111 100
Záró bruttó érték december 31-én
19 544 784
5 986 697
25 531 481
Halmozott értékcsökkenés
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Nyitó érték január 1-én
1 283 070
2 211 164
3 494 234
Értékcsökkenés (VII.7)
440 123
748 564
1 188 687
Akvizíció útján megszerzett eszközök
-
-
-
Értékvesztés (VII.9)
-
-
-
Értékvesztés visszaírása (VII.9).
-
(9 666)
(9 666)
Csökkenések (értékesítések)
-
(172 963)
(172 963)
Csökkenések (selejtezés)
(3 817)
(4 581)
(8 398)
Átvezetések, egyéb
149 745
(110 868)
38 877
Záró érték december 31-én
1 869 121
2 661 650
4 530 771
Ingatlanok
Műszaki
Berendezések,
járművek
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
17 675 663
3 325 047
21 000 710
Az ingatlanok között szereplő, önállóan nagy értékű eszköz a VCT78 Kft. könyvében szereplő telek,
illetve a K85 Kft., Wallis British Motors Kft., az Iniciál Kft. cégek könyveiben szereplő telkek,
irodaépületek, szalonok és szervizek. 2023. évben egyedileg jelentős növekedés, mind az ingatlanok,
mind a műszaki berendezések, jáművek esetén nem volt. 2022. évben jelentős összegű növekedés a
Budapest, Váci út 78. szám alatti új Jaguár és Land Rover szalon aktiválása, valamint az apport útján
tárgyévben Csoportba került C182 doo által fenntartott Ljubljanai BMW szalon. A Csoport ingatlanjai
esetében értékvesztésre utaló jelet nem azonosítottunk.
Beruházásokhoz kapcsolódóan aktivált kamatok a következőképpen alakultak:
Hitelfelvételi költségek alakulása:
2023.12.31
2022.12.31
Speciális célú hitelek EIR-vel számolt kamatráfordítása
-
-
Általános célú hitelek aktiválási rátával számolt kamatráfordítása
161 344
32 395
Összesen aktivált időszaki kamat
161 344
32 395
A Csoportnak nincsen jelentős elkötelezettsége arra, hogy új tárgyi eszközt szerezzen be.
Minden eszközt bekerülési érték modell alapján kezel a Csoport.
83
A Csoportnál ingatlanfinanszírozási banki hitelei fedezetéül szolgálnak azon ingatlanok, melyek az adott
finanszírozással érintettek. Ezek időszak végi könyv szerinti értékük a következő:
Könyv szerinti érték 2023.12.31 (ezer Ft)
2023
Bruttó könyv szerinti
érték
Halmozott
értékcsökkenés
Nettó könyv szerinti
érték
Ingatlanok, gépek és berendezések
6 501 643
(893 651)
5 607 992
Könyv szerinti érték 2022.12.31 (ezer Ft)
2022
Bruttó könyv szerinti
érték
Halmozott
értékcsökkenés
Nettó könyv szerinti
érték
Ingatlanok, gépek és berendezések
6 762 250
(928 500)
5 833 750
2. Lízingbe adott járművek
Az operatív lízingbe adott eszközöket külön mutatja ki a Csoport, melyek egyenlege az alábbiak szerint
alakult:
Bruttó érték
2023.12.31
2022.12.31
Nyitó érték január 1-én
3 203 199
3 294 135
Növekedések
6 483 303
2 963 410
Akvizíció útján megszerzett
eszközök
1 558 005
-
Csökkenések (értékesítések)
(6 037 040)
(3 319 014)
Csökkenések (selejtezés)
(27 405)
(52 027)
Átsorolások
(1 803 234)
441 641
Egyéb
(204 582)
(124 946)
Záró érték december 31-én
3 172 246
3 203 199
Halmozott értékcsökkenés
Nyitó érték január 1-én
508 181
466 557
Értékcsökkenés (VII.7)
679 975
718 885
Értékvesztés (VII.9)
-
-
Értékvesztés visszaírása (VII.9).
-
-
Csökkenések (értékesítések)
(2 537 451)
(643 313)
Csökkenések (selejtezés)
(19 378)
(51 594)
Átsorolások
1 705 597
-
Egyéb
139 601
17 646
Záró érték december 31-én
476 525
508 181
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
2 695 721
2 695 018
A lízingbe adott eszközök között szerepelnek azok az autók, amelyeket a Csoport erre szakosodott
tagja tart azért, hogy azokat ügyfeleinek odaadja bérleti díj fejében. Ezek az autók vásárlás útján
kerültek a Csoporthoz. Tekintve a bérleti idő szokásos hosszát, ezek az eszközök a lízingbeadói oldalon
operatív lízingnek minősülnek. Az átsorolások finanszírozási konstrukció vagy a gépjárművek
felhasználási módja miatt következett be. A lízingbe adott járművek esetében nem azonosított a Csoport
értékvesztésre utaló jelzést.
84
3. Eszközhasználati jog (ROU)
A Csoport az ingatlanok, gépek és berendezések sortól elkülönítve mutatja be a lízinghez kapcsolódó
eszközhasználati jogot, melynek egyenlege 2023. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
424 974
3 008 954
3 433 928
Akvizíció miatti növekedés
2 941 300
98 169
3 039 469
Lízingbe vétel
1 605 973
578 249
2 184 222
Allízingbe adás
(1 322 145)
-
(1 322 145)
ROU kivezetése
(53 167)
-
(53 167)
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb átsorolások
985 403
96 847
1 082 250
Záró bruttó érték december 31-én
4 582 338
3 782 219
8 364 557
Halmozott értékcsökkenés
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó érték január 1-én
70 235
1 193 676
1 263 911
Értékcsökkenés
297 673
806 923
1 104 596
ROU kivezetése
(53 167)
-
(53 167)
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb mozgások
124 649
(181 880)
(57 231)
Záró érték december 31-én
439 390
1 818 719
2 258 109
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
4 142 948
1 963 500
6 106 448
2022.12.31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
395 641
5 768 759
6 164 400
Akvizíció miatti növekedés
-
349 462
349 462
Lízingbe vétel
339 007
465 435
804 442
Allízingbe adás
(290 444)
-
(290 444)
ROU kivezetése
(57 109)
(3 612 519)
(3 669 628)
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb mozgások
37 879
37 817
75 696
Záró bruttó érték december 31-én
424 974
3 008 954
3 433 928
Halmozott értékcsökkenés
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó érték január 1-én
351 070
1 219 687
1 570 757
Értékcsökkenés
49 058
679 146
728 204
ROU kivezetése
(104 925)
(436 358)
(541 283)
Csökkenések (kivezetések)
-
-
-
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb mozgások
(224 968)
(268 799)
(493 767)
Záró érték december 31-én
70 235
1 193 676
1 263 911
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
354 739
1 815 278
2 170 017
Az eszközhasználati jog között szerepelnek:
azok az ingatlanok, amelyeket a Csoport bérlet formájában tart és e bérletek megfelelnek az
IFRS 16 lízing fogalmának, illetve
85
azok a kölcsönbeadási céllal megszerzett autók, amelyeket a Csoport maga is bérel, azonban
az IFRS 16 megjelenítési követelményeinek megfelelnek (pl. 12 hónapon túl nyúló szerződés
keretében tart).
2023. évben a legjelentősebb mozgás a Nelson flottakezelő ill. a Wallis Autómegosztó akvizíciója miatt
merült fel. Mivel ezen leányvállalatok jellemzően gépjárművek lízingelésével is finanszírozza a flottáját,
a tárgyévi mozgások is ehhez a két Társasághoz kapcsolódnak.
2022. évben a legjelentősebb mozgás a Wallis Motor Ljubljana által a C182 d.o.o.-tól bérelt
autószalonhoz kapcsolódó ingatlan lízing kivezetése, mely a ROU kivezetése soron jelenik meg.
A lízingekhez kapcsolódóan az eredményben elszámolt tételeket a következő táblázat tartalmazza:
adatok ezer Ft-ban
2023
2022
Lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások
1 175 948
195 064
Használatijog-eszközök allízingjéből származó bevétel
(1 364 729)
(540 339)
Rövid futamidejű lízingekhez kötődő ráfordítások
62 835
66 033
Kisértékű eszközök elszámolt lízingjeihez kötődő ráfordítások
330 452
233 743
4. Goodwill
A mérlegben bemutatott goodwill a következő pénztermelő egységekre kerültek allokálásra:
Pénztermelő egység
2023.12.31
2022.12.31
Wallis Autómegosztó Zrt. tranzakció
4 526 728
-
Egyedileg lényegesnek nem minősülő egységekre allokált goodwill
933 611
935 202
Összesen (értékvesztés előtt)
5 460 339
935 202
A Csoport a goodwillra minden beszámolási időszak végén értékvesztés tesztet végez el. A pénztermelő
egységek megtérülő értéke a várható hasznos élettartam alatt becsült, jóváhagyott üzleti tervvel
alátámasztott jövőbeli pénzáramok figyelembevételével történik, nettó jelenérték kalkuláció alapján
kerül meghatározásra. A főbb feltételezések a nzáramokra, diszkontrátára, valamint a növekedési
ütem változásaira vonatkozik.
A Csoportban 2022. valamint 2023. évi üzleti év végén nem került értékvesztés elszámolásra a
goodwillre.
86
Értékvesztést teszt
Az értékvesztés tesztek során általánosan alkalmazott kulcs feltételezéseket a következő táblázat
tartalmazza
2023.12.31
Diszkont ráta
12,84%
Terminal value növekedési ráta
3%
A diszkontráta az AutoWallis súlyozott átlagos tőkeköltsége mely magába foglalja az iparágra, ill. a
Csoportra jellemző kockázatokat. A terminal value vekedési rátát a management 3%-ban határozat
meg, mely megfelel a hosszú távú inflációs elvárásoknak.
A fordított akvizíció útján keletkezett goodwill megtérülő értékét azon Társaságok pénztermelő
képessége alapján határozza meg a Csoport, melyek a fordított akvizícióhoz kapcsolódtak. (Wallis
Autókölcsönző Kft., Wallis Motor Duna Kft. Wallis Motor Pest Kft. AW Distribution Kft.). A Társaságok
átlagos EBITDA értéke a management becslése alapján nem tér el jelentősen a 2023-as értékektől, a
növekedési ütem átlagosan megegyezik a hosszú távú növekedési ütemmel. A pénztermelő egység
megtérülő értéke sokszorosa a goodwill értékének.
Az AutoWallis Csoport 2023-ban apport útján szerezte meg az autómegosztási szolgáltatásokat
nyújtó Wallis Autómegosz Zrt. 100%-át (lásd VI.3 pont), melyet a Csoport egy pénzterme
egységként kezel az innovatív mobilitási szolgáltatások jövőbeni fejlesztési lehetőségeinek alapjaként.
A Csoportba történő bekerüléssel a Társaságban jelentős átszervezési feladatok történtek, melyek
hosszú távon jelentős költségcsökkentést jelentenek a Társaságnál. A management finanszírozási
költségek (kamatszint) csökkenésével számol az üzleti tervek során. A várhatóan javuló
makrogazdasági környezet, a carsharing szolgáltatások állami támogatása, szélesebb körben történő
elterjedése, valamint a management által tervezett üzletfejlesztési lépések hatására az egy autóra jutó
kihasználtsági adatok jelentős javulásával számol, közel azonos flottaméret mellett. A hosszú távú
növekedési ütemet (5 éven túli időszak) a management egy konzervatívabb megközelítéssel 2,1%-ban
határozta meg. Mindezen hatásokat figyelembe véve a CGU megtérülő értéke 7 447 millió Ft. A Csoport
elvégezte az értékvesztés számítása során alkalmazott főbb feltételezések érzékenység vizsgálatát,
mely a Wallis Autómegosztó Zrt. esetében a következőképpen alakult:
a súlyozott átlagos tőkeköltség 1 százalékpontos növekedése 1 051 millió Ft csökkenést, 1
százalékpontos csökkenése pedig 1 275 millió Ft növekedést okoz a nettó jelenértékben
az EBITDA 10%-os növekedése 1 267 millió Ft növekedést, 10%-os csökkenése pedig 1 267
millió Ft csökkenést okoz a nettó jelenértékben.
87
5. Immateriális eszközök
Az immateriális eszközökkel kapcsolatban a következő mozgások voltak a tárgyév során:
Bruttó érték
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
4 267 485
Növekedések
240 459
Akvizíció útján megszerzett eszközök (V. 1)
1 338 083
Csökkenések (értékesítések)
(1 050)
Csökkenések (selejtezés)
(70 988)
Egyéb növekedés
48 933
Záró bruttó érték december 31-én
5 822 922
Halmozott értékcsökkenés
Összesen
Nyitó érték január 1-én
1 866 760
Értékcsökkenés (VI.7)
1 014 572
Értékvesztés (VI.9)
(8 451)
Csökkenések (értékesítések)
(1 050)
Csökkenések (selejtezés)
(70 988)
Egyéb növekedés
(14 550)
Záró érték december 31-én
2 786 293
Záró nettó érték december 31-én
3 036 629
A tárgyévi növekedések között legjelentősebb telek a Net Mobilitás Zrt., (648 millió Ft) valamint a
Wallis Autómegosztó Zrt. (642 millió Ft) esetén felvett, akvizíció során azonosított immateriális
eszközök.
Előző időszakra vonatkozó összehasonlító adatok:
Bruttó érték
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
4 137 547
Növekedések
115 239
Akvizíció útján megszerzett eszközök (V. 1)
-
Csökkenések (értékesítések)
-
Csökkenések (selejtezés)
(28 111)
Egyéb növekedés
42 810
Záró bruttó érték december 31-én
4 267 485
Halmozott értékcsökkenés
Összesen
Nyitó érték január 1-én
1 090 217
Értékcsökkenés (VI.7)
804 384
Értékvesztés (VI.9)
-
Csökkenések (értékesítések)
-
Csökkenések (selejtezés)
(28 111)
Egyéb növekedés
270
Záró érték december 31-én
1 866 760
Záró nettó érték december 31-én
2 400 725
88
A vagyoni értékű jogok között materiális tétel egy megszerzett importőri jogosultság, amely alapján a
Csoport egyes entitásai kizárólagosan importálhatnak OPEL járműveket bizonyos piacokon
(Magyarország, Szlovénia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina).
6. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban
2023.12.31
2022.12.31
Befektetések közös vezetésű vállalkozásokban
2 887 665
2 167 718
Befektetések társult vállalkozásokban
-
-
Záró érték
2 887 665
2 167 718
A Csoport az AutoWallis Caetano Holding Zrt.-ben lévő részesedését mutatja ki a közös vállalkozások
között, melyben 50%-os tulajdonrésszel rendelkezik, valamint az irányítói jogokat paritásos alapon
gyakorolja a másik befektetővel (lásd: III. megjegyzés). Az AutoWallis Caetano Holding Zrt. 2022. év
során került megalapításra a Renault Hungária Kft. felvásárlása érdekében. A Csoportnak, valamint a
másik befektetőnek a jogszabályi előírásokon túlmenően tulajdonosként nincs elkötelezettsége a
Társasággal szemben.
Mivel az AutoWallis Caetano Holding Zrt. is anyavállalatnak minősül, a Csoport a Társaság konszolidált
pénzügyi kimutatásaiban található főbb összevont információkat teszi közzé, melyet a következő
táblázat tartalmaz.
2023
2022
AutoWallis Csoportra jutó tulajdon %
50%
50%
Befektetett eszközök
4 260 762
4 592 547
Forgóeszközök
19 884 792
17 694 589
- ebből pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
5 375 068
3 603 633
Hosszú lejáratú kötelezettségek
342 206
1 634 156
- ebből hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek (kivéve
szállítói kötelezettségek és céltartalékok)
13 589
-
Rövid lejáratú kötelezettségek
17 700 178
16 218 416
- ebből rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek (kivéve
szállítói kötelezettségek és céltartalékok)
15 769 361
12 826 571
Nettó eszközérték 100%
5 952 248
4 434 564
Csoportra jutó nettó eszközérték 50%
2 976 124
2 217 282
Nem realizált profit kiszűrése (halmozott)
(88 459)
(49 564)
Közös vállalkozásban lévő részesedés könyv
szerinti értéke
1 850 000
1 850 000
Árbevétel
75 053 517
14 252 957
Értékcsökkenés és amortizáció
(765 514)
(175 249)
Kamatbevétel
312 372
18 893
Kamatráfordítás
(52 418)
(22 618)
Jövedelemadó ráfordítás
(652 284)
(52 636)
Teljes átfogó eredmény (100%)
2 217 684
734 564
Teljes átfogó eredmény (50%)
1 108 842
367 282
Nem realizált profit kiszűrése
(38 895)
(49 564)
Csoportra jutó teljes átfogó eredmény
1 069 947
317 718
Kapott osztalék
350 000
-
89
Az AutoWallis Caetano Holding Zrt. nettó eszközértékéből a Csoportra jutó nettó eszközértéknek és
könyv szerinti érték egyeztetése a következő:
Könyv szerinti érték egyeztetése
2023
2022
Nyitó nettó eszközérték
4 434 564
-
Tárgyévi alapítás
-
3 700 000
Tárgyévre jutó nettó eredmény*
2 217 684
734 564
Egyéb átfogó eredmény
-
-
Kifizetett osztalék
(700 000)
-
Záró nettó eszközérték
5 952 248
4 434 564
Csoportra jutó nettó eszközérték %
50%
50%
Csoportra jutó nettó eszközérték (eFt)
2 976 124
2 217 282
Közbenső eredmény kiszűrése (halmozott)
(88 459)
(49 564)
Goodwill
-
-
Könyv szerinti érték
2 887 665
2 167 718
*Az AutoWallis Caetano Csoport nettó eredménye
7. Halasztott adó eszközök és kötelezettségek
A Csoport felveszi azokat a megforduló nyereségadó különbözeteket, amelyek későbbi adófizetést
eredményezhetnek, illetve azokat is, amelyek későbbi adókövetelést eredményezhetnek, ha van
bizonyíték, hogy az később lesz majd olyan adóköteles nyereség, amiből majd levonható lesz. A jelen
környezetben halasztott a csak a társasági adón, illetve külföldi leányvállalatoknál az ottani
nyereségadón tud keletkezni.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek részletesen a VII. 15 b) pontban kerültek bemutatásra
8. Kölcsönkövetelések, Befektetések tőkeinstrumentumokba
A tőkeinstrumentumok között az egyik leányvállalat által tartott két üzletrész szerepel (Wallis Kerepesi
Kft.). E befektetések lött nincs mértékadó befolyása a Csoport egyik tagjának sem. A befektetések
valós értéken szerepelnek a pénzügyi kimutatásokban, mindkét eszköz FVTOCI-n van értékelve. A
befektetések valós értékét a befektetés saját tőkéje alapján határozta meg a Csoport. (2023: 2,200 eFt;
2022: 2,200 eFt).
A kölcsönkövetelések között munkavállalóknak nyújtott kölcsönök vannak elszámolva, melyek
amortizált bekerülési értéken vannak értékelve. (Hosszú lejáratú kölcsönök: 4 567 eFt, 2 409 eFt)
9. Áruk és egyéb készletek
2023.12.31
2022.12.31
Gépjárművek
54 520 388
51 616 392
Alkatrészek
3 802 624
3 300 895
Egyéb áruk
9 275
53 582
Közvetített szolgáltatások
52 579
27 526
Összesen
58 384 866
54 998 395
A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabb értéken szerepelnek.
90
A készletek jelentős része a finanszírozó hitel biztosítékaként szerepel. A készletekre elszámolt
értékvesztések a Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése soron kerül bemutatásra. Nem volt
jelentős értékvesztés visszaírás a tárgyévben. A tárgyidőszak során költségként elszámolt készletek az
anyagköltség ill. az eladott áruk beszerzése soron kerül kimutatásra.
10. Vevőkövetelések, Faktoring követelések
A Csoport az értékesítésből származó követeléseket, valamint az operatív lízingből származó
követeléseket jeleníti meg a vevői követelések között. A vevői követelések értéke a következők szerint
oszlik meg:
2023.12.31
2022.12.31
Követelések devizában
11 496 151
4 240 997
Követelések forintban
4 535 872
4 668 578
Vevőkövetelések összesen
16 032 023
8 909 575
Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés
(181 513)
(218 788)
Vevőkövetelések nettó
15 850 510
8 690 787
A vevőkövetelések nem kamatterhet visekövetelések, és átlagosan 8-90 nap a fizetési határidő. A
követelésekre az értékvesztést a várható hitelezési veszteség modell alapján került elszámolásra. A
vevőkövetelések valós értéke megegyezik a könyv szerinti értékükkel. A Csoport a vevőktől kapott
előlegeket a kötelezettségek között külön - Vevőktől kapott előlegek soron jeleníti meg.
A Csoport által - visszterhes faktoring keretében- faktorált követeléseit 2022-től elkülönítetten mutatja
be a mérlegben, melynek fordulónapi állományát a következő táblázat tartalmazza:
2023.12.31
2022.12.31
Faktoringkövetelések
86 513
1 681 843
11. Aktív időbeli elhatárolások, egyéb követelések, egyéb
pénzügyi eszközök és nettó befektetés lízingbe
Az aktív időbeli elhatárolások, az egyéb követelések és egyéb pénzügyi eszközök között a többi
kategóriába nem tartozó követelések szerepelnek:
2023.12.31
2022.12.31
Aktív időbeli elhatárolások
7 288 992
3 486 632
Bevételek aktív időbeli elhatárolása
3 729 098
1 091 165
Költségek és ráfordítások aktív időbeli elhatárolása
3 559 894
2 395 466
Egyéb követelések
2 533 571
15 127 811
Egyéb adókövetelés
1 379 032
2 183 931
Fizetett előlegek
219 779
11 885 814
Munkavállalókkal szembeni követelések
11 613
14 044
Különféle egyéb követelések
923 147
1 044 022
Egyéb pénzügyi eszközök
135 844
91 657
Összesen
9 958 407
18 706 100
91
A bevételek és költségek aktív időbeli elhatárolása legjelentősebb tételei a gyártótól és vagy importőrtől
adott/kapott bónuszokat tartalmazzák. Ezen kívül 2023. káresemény fedezetére elhatárolt biztosítási
bevétel jelenik meg 1,4 milliárd Ft értékben. (lásd V. bekezdés).
Az egyéb követeléseknél a Csoport az egyéb adóköveteléseket, fizetett előlegeket, munkavállalókkal
szembeni rövid lejáratú követeléseket, valamint a különféle egyéb követeléseket jeleníti meg. A
különféle egyéb követelések elsősorban kereskedelmi bónusz miatti követeléseket tartalmaznak,
amelyeket a nagykereskedők, gyártók adnak a Csoportnak. Ezt a Csoport az ELÁBÉ csökkentő
tételként számolja el az eredményben.
Az egyéb követelések jellemzően nem felelnek meg a pénzügyi instrumentumok definíciójának. Arra a
tételre, amely nem felel meg a pénzügyi instrumentumok fogalmának (pl. időbeli elhatárolás vagy
adókövetelés) nem számolt el a Csoport ECL-t. E tételek valós értéke és könyv szerinti értéke
megközelítőleg azonos.
Az egyéb pénzügyi eszközök mérlegsor legjelentősebb tétele hitelekhez kapcsolódó letét mind a
tárgyévben mind az előző üzleti évben.
Az allízingbe adott eszközökkel kapcsolatos követelések a következőképpen alakultak a tárgyévben:
adatok ezer Ft-ban
2023
2022
Nyitó egyenleg
901 808
714 361
Akvizíció
9 454 068
-
Felvétel
6 321 276
719 252
Kalkulált kamat
1 703 348
56 910
Törlesztés
(5 024 878)
(721 916)
Egyéb változás
(1 213 384)
133 201
Záró egyenleg
12 142 238
901 808
Ebből hosszú lejáratú
8 306 725
378 544
Ebből rövid lejáratú
3 835 513
523 264
A tárgyévben, illetve az előző évben allízingbe adott eszközökkel kapcsolatos követelések lejárat
szerinti állományát a következő táblázat mutatja. A Csoport tárgyévben, illetve előző évben nem számolt
el értékvesztést a lízingköveteléseire.
adatok ezer Ft-ban
2023.12.31
2022.12.31
Nettó befektetés lízingbe (rövid lejáratú rész)
3 835 513
523 264
Nettó befektetés lízingbe (hosszú lejáratú rész) 1-5 év között esedékes
8 306 725
378 544
Nettó befektetés lízingbe (hosszú lejáratú rész) 5 éven túl esedékes
-
-
Összesen
12 142 238
901 808
12. Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
A Csoport a fordulónapon jelentős készpénz állománnyal rendelkezik. A bankbetétek valós értéke
megegyezik a könyv szerinti értékükkel.
92
2023.12.31
2022.12.31
Bankbetétek forintban
7 912 239
9 891 324
Bankbetétek devizában
5 109 029
6 904 806
Készpénz állomány forintban
47 618
54 930
Készpénz állomány valutában
34 380
43 443
Pénzeszközökre elszámolt ECL
(5 866)
(7 603)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
13 097 400
16 886 900
13. Saját tőke
13.1. Jegyzett tőke
A jegyzett tőke a jogi anyavállalat jegyzett tőkéjét és részvénystruktúráját tartalmazza. A részvények
darabszáma és az egyes sorozatok:
Sorozat
C sorozat
Fajta
törzs
2022.01.01
425 183 765
Apport miatti kibocsátás
(C182 - 2022.09.02.)
17 105 237
2022.12.31
442 289 002
Apport miatti kibocsátás
Wallis Autómegosztó Zrt (2023.08.31)
50 750 906
2023.12.31
493 039 908
A részvények névértékékének – így a jegyzett tőke mérlegértékének – alakulása:
Névérték (ezer
HUF)
2022.01.01
-
-
5 314 797
C182 apport 2022.09.02.
213 816
2022.12.31
-
-
5 528 613
Wallis autómegosztó Zrt. apport 2023.08.30
634 386
2023.12.31
6 162 999
A kibocsátott részvényeknek a mérlegfordulónapon csak C sorozata van. A részvények névértéke 12,5
Ft.
2022. július 21-én az AutoWallis Nyrt. akkori többségi tulajdonosa, a Wallist Asset Management Zrt.
leányvállalataként működő Milton-Property Kft. beapportálta a Wallis Motor Ljubljana d.o.o
autókereskedésének és szervíznek helyet adó, az ingatlant tulajdonló C182 Razvoj Nepremičnin
Ljubljana d.o.o Társaságot. A tranzakció eredményeként az AutoWallis Nyrt. 17 105 237 db részvényt
bocsájtott ki 2022.09.02-án, melynek hatására a jegyzett tőke 213 816 eFt-tal növekedett.
2023. augusztus 31-én az AutoWallis Nyrt. egyik tulajdonosa, a Wallis Asset Management Zrt., valamint
a Széchenyi Tőkealapok beapportálta a Wallis Autómegosztó Zrt. 100%-os részesedését az AutoWallis
Nyrt-be. A tranzakció eredményeként az AutoWallis Nyrt. 50 750 906 db részvényt bocsájtott ki
2023.08.30-án, melynek hatására a jegyzett tőke 634 386 eFt-tal növekedett.
93
13.2. Tőketartalék
A tőketartalék kizárólag olyan ázsiót tartalmaz, amely a Csoport létrejötte után keletkezett.
A Tárgyévben a következő tranzakciók módosították a Tőketartalék állományát:
- A Wallis Autómegosztó Zrt. apportja során kibocsátott részvények névértéke és kibocsátási
értéke közötti különbözet 4 265 613 eFt.
A Előző évben a következő tranzakciók módosították a Tőketartalék állományát:
- Az Iniciál Csoport felvásárláshoz kapcsolódó saját részvény visszavásárlási opció a tárgyévben
lehívásra került, így a saját részvény visszavásárlására vonatkozó kötelezettség
megszűnésével a tőketartalék 436 113 eFt-tal növekedett.
- C182 D.o.o. apport elszámolásával kapcsolatban a kibocsátott részvények névértéke és
kibocsátási értéke közötti különbözet 1 516 925 eFt.
- Egyéb változás 393 193 eFt, amely a C182 D.o.o. tranzakció kapcsán növekedett:
o átvett eszközök valós értéke és részesedés értéke közötti különbözet: 287 660 eFt
o kivezetett lízing tőkére gyakorolt hatása: 105 533 eFt
13.3. Részvényalapú kifizetések tartaléka
Az MRP program keretében a Csoport egyes munkavállalói és a Csoporthoz nem tartozó személyek
részesülnek részvényjuttatásban a meghatározott célok elérése esetén. Az MRP szervezet alapítója az
Anyavállalat. Az MRP szervezeten keresztül jelenleg több juttatási program valósul meg. 2023. évben
az MRP 2 program lezárult.
2023. december 31-én a Csoportnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak
folyamatban:
Program elnevezése
MRP 3 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
1 638 650 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
1 638 650 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
101 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
165 504 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2022. május 23.
A megszolgálás időtartama
2 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 4 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
4 868 747 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
4 868 747 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
94 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
457 662 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. április 26.
A megszolgálás időtartama
változó 2/3 év
94
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 5 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
2 608 696 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
2 608 696 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
114 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
297 391 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. december 21.
A megszolgálás időtartama
legalább 24 hónap
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
A 2023.-ban indított MRP 5 program az AutoWallis Csoportnak pénzkiáramlással nem fog járni,
tekintettel arra, hogy a szvényeket a Wallis Asset Management Zrt. bocsátja az MRP szervezet
részére.
2022. december 31-én a Csoportnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak:
Program elnevezése
MRP 2 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
700 000 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
700 000 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
100,6 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
70 450 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2021.április 26.
A megszolgálás időtartama – I. kör
3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 3 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
1 638 650 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott
részvények
1 638 650 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
101 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
165 504 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2022. május 23.
A megszolgálás időtartama
2 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Az MRP juttatási program azon része, amely a Csoport munkavállalóihoz kapcsolódik az alábbi módon
került jelen konszolidált pénzügyi kimutatásban elszámolásra. Az átadott részvényeknek a nyújtás
95
időpontjára vonatkozóan megállapított valós értéke a megszolgálási időszakra időarányosan került
szétosztásra. Az így felmerült költség 246 432 eFt (előző év: 149 400 eFt), mint személyi jellegű
ráfordítás jelenik meg az eredményben, a saját tőke elkülönített elemével szemben (Részvényalapú
kifizetések tartaléka).
13.4. Saját részvények
A Csoport itt jeleníti meg a visszavásárolt saját részvények bekerülési értékét. Ezen a soron a teljes
vételár szerepel, beleértve a visszavásárolt részvény névértékét is (mely nem kerül levonásra a jegyzett
tőkéből).
Az AutoWallis Nyrt-nek, illetve a csoport leányvállalatainak nem volt visszavásárolt saját részvénye a
fordulónapon (előző év: 5 024 784 db, 458 913 eFt).
A Csoport az MRP szervezett úgy mutatja, mintha közvetlenül birtokolná az MRP által tartott
részvényeket és ezért saját részvényként számolja el az MRP-hez kapcsolódó időszak végi 2 607 833
db (előző év: 719 000 db) részvényt a saját tőkében, összesen 243 312 eFt (előző év: 64 976 eFt)
értéken.
13.5. Felhalmozott átváltási különbözet
A felhalmozott átváltási többlet a külföldi vállalkozások forintra számítása során keletkező különbözet
halmozott értéke. A felhalmozott különbözetet majd akkor kell átvezetni a nettó eredménybe, ha a
kapcsolódó leányvállalat kivezetésre került.
13.6. Eredménytartalék
Az eredménytartalék a korábban felhalmozott eredményt tartalmazza, melyet csökkent a kifizetett
osztalékok értéke. A 2023-as üzleti évben nem döntött osztalékról a jogi anyavállalat közgyűlése.
14. Nem ellenőrző részesedés
A nem kontrolláló érdekeltség az Iniciál Autóház Kft. és az ICL Kft. nettó eszközeinek a nem ellenőrző
részesedésére jutó része, melyet a Csoport könyv szerinti értéken jeleníti meg.
Nem ellenőrző részesedésre jutó eredmények
2023.12.31
2022.12.31
Iniciál Autóház Kft. nettó eszközei
1 839 051
1 975 000
Csoport részesedése %
60%
60%
Csoport részesedése a nettó eszközökből
1 014 426
1 086 038
Nem ellenőrző részesedésre jutó nettó eszközök
824 625
888 962
ICL Autó Kft. nettó eszközei
426 785
737 738
Csoport részesedése %
60%
60%
Csoport részesedése a nettó eszközökből
256 071
442 643
Nem ellenőrző részesedésre jutó nettó eszközök
170 714
295 095
Ebből az anyavállalat tulajdonosait illeti
1 270 497
1 528 680
Ebből a nem ellenőrző részesedést illeti
995 339
1 184 057
96
15. Hitelek, kölcsönök és lízingkötelezettségek
A Csoport tevékenysége erőteljesen épül hitelekre és kölcsönökre. A Csoport egyes tagjai a következő
típusú hitelekkel rendelkeznek:
kötvénytartozás: 3%-os névleges kamatozású, jellemzően tevékenységet és ESG („zöld”)
célokat, programokat finanszírozó kötvények;
beruházási hitel: beruházási célt támogató hitel;
folyószámlahitel: az általános napi likviditást biztosító hitel;
készletfinanszírozási hitel: a készletállományt finanszírozza az értékesítés realizálásáig;
fordított faktoring: a szállítók (jellemzően autógyártók) finanszírozására szolgáló finanszírozást
szolgálja
forgóeszköz hitel: a készleteken kívüli forgóeszköz beszerzéseket és rövid távú likviditást
biztosítja
gépjárműfinanszírozási hitel: gépjárműflottát finanszírozó hitel
15.1. Hitelek és kölcsönök összetétele
A hitelek és kölcsönök egyenlege az alábbiak szerint alakul, megkülönböztetve a hosszú és rövid
lejáratú hiteleket:
2023.12.31
2022.12.31
Hosszú lejáratú
Kötvénytartozások
9 522 466
9 534 861
Hitelek és kölcsönök
5 659 810
5 841 553
Beruházási hitel
3 990 276
4 524 013
Hosszú lejáratú összesen
15 182 276
15 376 414
Rövid lejáratú
Kötvénytartozások
288 000
288 000
Hitelek és kölcsönök
29 300 091
35 923 288
Beruházási hitel
453 949
493 929
Készletek finanszírozásához kapcs.
8 207 131
4 301 178
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
17 808 604
30 236 636
Egyéb
2 830 407
891 545
Rövid lejáratú összesen
29 588 091
36 211 288
A Csoport az idegen forrásokat elsősorban abból a szempontból csoportosítja, hogy
az lízingekhez kapcsolódik-e (az IFRS 16 előírásai szerint), vagy
hitelekhez, kölcsönökhöz vagy szállítói faktoringhoz kapcsolódik, illetve
külön kategóriaként jeleníti meg a kötvénytartozásokat.
Továbbá aszerint is csoportosítja az idegen forrásokat, hogy kamatozó-e vagy sem az adott tétel. A
kötelezettségek amortizált bekerülési értéken szerepelnek a könyvekben.
97
15.2. Kötvénytartozások
A Csoport a következő kötvényekkel rendelkezik, melyeket a Növekedési Kötvény Program keretében
bocsátott ki:
1. kötvény
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2030/I.
Kibocsátás dátuma
2020. szeptember 30.
ISIN kód
HU0000359476
Kibocsátott kötvények darabszáma
60
Kibocsátott kötvények névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
3 000 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
futamidő végén, egyösszegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3%
EIR
2,8374%
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel (Ft)
3 041 551 573
A kötvény kalkulált effektív kamatlába amely használatával a kötvényhez köthető cash flow-k nettó
jelenértéke éppen nulla évi 2,8374%. Az effektív kamat tartalmazza a 44 657 eFt névértéken felül
kapott összeget, valamint a kötvényhez közvetlenül kapcsolódó közvetlen költségeket.
A kötvény becsült valós értékének a fordulónapon:
2023.12.31
2022.12.31
Könyv szerinti érték (eFt)
3 091 135
3 095 125
Valós érték különbözet (eFt)
-792 164
-638 742
Bevont forrás valós értéke (eFt)
2 298 971
2 456 383
A kötvények valós értékének meghatározásakor 8,37%-os (előző év:6,58%) kamatot használt, melyet
piaci információk alapján becsült.
A Csoport a bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel használja a kalkulációi során, mely az
amortizált bekerülési értéknek felel meg.
A kötvény egyenlege:
2023
2022
Nyitó egyenleg
3 095 125
3 097 450
Kamat elszámolás korrekció
-
1 555
Kalkulált kamat
86 010
86 120
Törlesztés
(90 000)
(90 000)
Záró egyenleg
3 091 135
3 095 125
ebből rövid lejáratú rész
90 000
90 000
98
2. kötvény (zöld kötvény)
A Csoport az üzleti év során kötvényt bocsátott ki a Növekedési Kötvény Program keretében. A
kibocsátott kötvény a következő kiemelt jellemzőkkel bír:
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény
2031/I.
Kibocsátás dátuma
2021. október 22.
ISIN kód
HU0000360664
Kibocsátott kötvények darabszáma
132
Kibocsátott kötvények névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
6 600 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
5. évtől évi 5 000 000 HUF,
futamidő végén 25 000 000 HUF
egy összegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3,00%
EIR
2,854%
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Bevont forrás csökkentve a közvetlen
költségekkel (Ft)
6 654 849 500
A kötvény kibocsátáshoz kapcsolódó források felhasználására vonatkozó feltételeket (ún. zöld
finanszírozási keretrendszer) a Társaság a honlapján közzéteszi.
A kötvény becsült valós értékének a fordulónapon:
2023.12.31
2022.12.31
Könyv szerinti érték (eFt)
6 719 331
6 727 736
Valós érték különbözet (eFt)
-1 654 482
-1 345 534
Bevont forrás valós értéke (eFt)
5 064 849
5 382 202
A kötvények valós értékének meghatározásakor 8,41%-os (előző év: 6,58%) kamatot használt, melyet
piaci információk alapján becsült.
A Csoport a bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel használja a kalkulációi során, mely az
amortizált bekerülési értéknek felel meg. A kötvény egyenlege:
2023
2022
Nyitó egyenleg
6 727 736
6 737 464
Tranzakciós költségek
-
(1 556)
Kalkulált kamat
189 595
189 828
Törlesztés
(198 000)
(198 000)
Záró egyenleg
6 719 331
6 727 736
ebből rövid lejáratú rész
198 000
198 000
99
A Kötvénytartozások egy éven belül esedékes fizetendő tőketörlesztését, valamint a kamatát a Csoport
az egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek között mutatja ki.
2023
2022
AutoWallis NKP Kötvény 2030/I. kamatkötelezettség
198 000
198 000
AutoWallis NKP Kötvény 2031/I. kamatkötelezettség
90 000
90 000
Halasztott vételárral kapcsolatos rövidlejáratú kötelezettség (Nelson)
187 768
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek
475 768
288 000
15.3. Lízingkötelezettségek
2023.12.31
2022.12.31
Nyitó egyenleg
3 166 102
6 581 909
Akvizíció
8 406 896
-
Visszasorolás
-
-
Felvétel
6 176 961
1 619 217
Törlesztés
(4 562 865)
(1 508 630)
Átsorolás
-
(668 358)
Üzleti kombináció miatti kivezetés
-
(3 198 764)
Egyéb változás
388 682
340 728
Záró egyenleg
13 575 776
3 166 102
2023.12.31
2022.12.31
Lízing kötelezettségek
13 575 776
3 166 102
Ebből hosszú lejáratú
9 035 814
1 904 072
Ebből rövid lejáratú
4 539 962
1 262 030
Záró egyenleg
13 575 776
3 166 102
A Csoport lízing kötelezettségeket mutatja ki, mint lízingbevevő, amely autószalon, szerviz, parkoló és
logisztikai központ, valamint gépjárművek bérleti díjait tartalmazza. A lízing időtartama alatt a Csoport
viseli a lízingelt eszközzel kapcsolatos költségeket, és a lízing időtartamának lejáratát követően a
lízingelt eszközt köteles visszaszolgáltatni a lízingbe adónak.
Nincsenek olyan lényeges jövőbeli, a kötelezettség értékelésénél figyelembe nem vett kockázatok,
amelyeknek a Csoport kitett.
A lízing kötelezettségek kalkulációja során használt járulékos kamat függ a lízingek futam idejétől,
devizájától, konstrukciótól (fix vagy változó kamatozás), valamint a lízingelt eszköztől függően. Az
ingatlanokhoz kapcsolódó lízingdíjak inflációhoz kötöttek, míg a gépjárművekhez kapcsolódó fizetendő
lízingdíjak lehetnek BUBOR, EURIBOR alapúak vagy fixált.
Lízingek lényeges, különleges feltételeket nem tartalmaznak.
100
16. Céltartalékok
A céltartalékok között főként garanciális természetű az IAS 37 standard hatálya alá tartozó
bizonyosságot nyújtó garanciális kötelezettségek szerepelnek, melyek mind szervizelési
szolgáltatáshoz köthetőek. A Csoport nem azonosított egyedileg nagy értékű tételeket.
Garanciális
kötelezettség
Egyéb
céltartalékok
Leszerelési
kötelezettség
Összesen
2022. január 1-én
67 233
131 837
-
199 070
Céltartalék képzés
46 400
429 341
33 879
509 620
Céltartalék feloldás
(77 134)
(9 368)
-
(86 502)
Egyéb változás
-
(362)
(878)
(1 240)
2022. december 31-én
36 499
551 448
33 001
620 948
Céltartalék képzés
-
569 048
-
569 048
Céltartalék feloldás
(29 999)
(669 962)
-
(699 961)
Egyéb változás
(6 500)
4 100
(1 440)
(3 840)
2023. december 31-én
0
454 634
31 561
486 195
ebből hosszú lejáratú rész
-
79 934
31 561
111 495
ebből rövid lejáratú rész
-
374 700
-
374 700
A Csoport múltbeli tapasztalatok, valamint folyamatban lévő, várhatóan felmerülő fizetési
kötelezettségek alapján képez céltartalékot. Ezek a költségek várhatón 1-5 éven belül merülnek fel.
Egyéb ltartalékok között 2023.12.31-én Csoport átszervezéssel kapcsolatos várható ltségekre,
valamint tárgyévben folyamatban lévő (jogi) ügyekből várható jövőbeli kifizetésekre képez céltartalékot.
17. Fordított faktoringból származó kötelezettségek
A Csoport lön mutatja be a kamatozó és nem kamatozó fordított faktoringból származó
kötelezettségeit, melyek egyenlege az alábbiak szerint alakult:
2022.12.31
2022.12.31
Fordított faktoring miatti kötelezettség
Ebből kamatozó állomány
11 674 365
27 091 112
Ebből nem kamatozó állomány
6 134 239
3 145 524
Összesen
17 808 604
30 236 636
18. Szállítótartozások, vevőktől kapott előlegek
A szállítói tartozások a napi működéshez kötődnek és általában maximum 90 napos határidőre
fizetendőek. A megbontás abból a szempontból, hogy kötődik-e a tétel devizához a következő:
2023.12.31
2022.12.31
Szállítótartozások
Forintban
8 457 801
19 846 642
EUR
16 574 837
1 371 055
Összesen
25 032 638
21 217 697
A szállítótartozások valós értéke megközelítőleg megegyezik a könyv szerinti értékkel.
101
A vevőktől kapott előlegek / szerződéses kötelezettségek egyenlegében bekövetkező változást az
alábbi tábla szemlélteti:
Szerződéses kötelezettségek
2022.12.31
2022.12.31
Január 1-én
8 364 565
6 651 132
Állományváltozás
(4 970 691)
1 713 433
December 31-én
3 393 874
8 364 565
19. Nyereségadó követelések, kötelezettségek
A Csoport szempontjából nyereségadó a társasági adó, a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék.
A többi adókötelezettség az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között jelenik meg.
Nyereségadó kötelezettségek
2022.12.31
2022.12.31
Társasági adó
478 554
661 711
Iparűzési adó
188 804
134 386
Innovációs járulék
112 160
75 381
Nyerségadó kötelezettségek összesen
779 518
871 478
A Csoport a tárgyidőszakban kimutat 97 705 eFt nyereségadó követelést is (előző időszak: 65 950 eFt).
20. Egyéb hosszú és egyéb rövid lejáratú kamat terhet nem
viselő kötelezettségek
Az egyéb hosszú lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek között tárgyévben jelentős tétel
mintegy 295 306 eFt (előző év: 341 294 eFt) értékben hosszú lejáratú halasztott bevétel, amely állami
támogatások értékcsökkenéssel arányosan még fel nem oldott része.
Rövid lejáratú kötelezettségek
2023.12.31
2022.12.31
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
2 037 409
1 941 151
Passzív időbeli elhatárolások
8 447 382
5 559 906
Bevételek passzív időbeli elhatárolása
4 065 192
2 449 834
Költségek ráfordítások passzív időbeli elhatárolása
4 382 190
3 110 072
Egyéb kamatterhet nem viselő kötelezettségek
2 245 379
4 154 651
Rövid távú munkavállalói juttatások
647 925
448 549
Egyéb munkavállalói juttatások
3 005
3 348
Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
1 594 449
3 702 754
- ebből gépjárművekre vonatkozó visszavásárlási kötelezettség
385 651
1 225 959
- faktoring kötelezettség
86 513
1 681 843
- egyéb rövid lejáratú kötelezettség
1 122 285
794 952
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
12 730 170
11 655 708
Egyéb adó és járulék kötelezettségek között a Csoport ÁFA, kiskereskedelmi adó, cégautó adó,
valamint a munkabéreket terhelő járulék kötelezettségeket mutatja ki.
A bevételek passzív időbeli elhatárolása legjelentősebb tételei az importőri tevékenységhez kapcsolódó
tárgyévi értékesítései után adandó támogatásokat, bónuszokat tartalmazzák. Költségek passzív időbeli
elhatárolása soron tárgyévi eredményt terhelő még nem számlázott költségek (igénybe vett
szolgáltatások) jelennek meg.
102
A különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között szerepelt, mint jelentős tétel:
- gépjárművekre vonatkozó visszavásárlási kötelezettség. Ezekre a járművekre a Csoport a
gépjármű értékesítési szerződéseiben visszavásárlási kötelezettséget vállalt, és a
visszavásárlás a jövőben valószínű.
- A visszterhes faktoringhoz kapcsolódó kötelezettség 86 513eFt (előző év: 1 681 843 eFt)
- Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között jelentős tétel 2023-ban és 2022-ben sincs, a
növekedés az akvizíciókkal magyarázható.
103
IX. Kockázatkezeléssel kapcsolatos közzétételek
A Csoport a rá bízott vagyon kezelése során úgy jár el, hogy a tulajdonosok számára biztosított legyen
az értékmaximalizálás. Ennek során a következő szempontokat követi:
- törekszik arra, hogy a Csoport folyamatos működése minden körülmények között biztosított
legyen;
- optimális tőke-hitel arány kialakítására törekszik akként, hogy tőkeköltséget megfelelő szinten
tartsa.
A Csoportnak tőkeszerkezete az iparági átlagnak megfelel, számszerűen meghatározott tőke-hitel
arányt mint célt a Csoport nem tűzött ki. A Csoportra vonatkozó jogszabályban meghatározott
minimális jegyzett tőke elvárása 20 000 eFt. Speciális szabályozás nem vonatkozik a tőkéjének
kezelésére. A Csoport nettó adósság állománya a következőképpen alakult:
Megnevezés
2023
2022
Hosszú lejáratú kötvénytartozás
9 522 466
9 534 861
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök
5 659 810
5 841 553
Hosszú lejáratú kötelezettségek lízingekből
9 035 814
1 904 072
Halasztott vételárral kapcsolatos hosszú lejáratú kötelezettség
187 495
Egyéb hosszú lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek
345 119
391 412
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
3 284 356
1 385 474
Készletek finanszírozásához kapcsolódó hitelek
8 207 131
4 301 178
Rövid lejáratú kötelezettségek lízingekből
4 539 962
1 262 030
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
- kamatozó állomány
11 674 365
27 091 112
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek
475 768
288 000
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
- nem kamatozó állomány
6 134 239
3 145 524
Kötelezettségek összesen
59 066 525
55 145 216
- Passzív időbeli elhatárolások
(345 119)
(391 412)
- Opció miatti kötelezettség
-
-
- Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
(13 097 400)
(16 886 900)
Nettó Adósság
45 624 006
37 866 904
A Csoport tevékenységei által az alábbi pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
a) piaci kockázat, amely a következő elemekből áll;
árfolyamkockázat,
kamatkockázat,
b) hitelezési kockázat;
c) likviditási kockázat.
104
1. Piaci kockázat
A kockázatkezelést a központi treasury végzi. A Csoport egyes llalatai szintjén önálló
kockázatkezelési csoport nincsen, ilyen jogcímen jellemzően nem köt ügyleteket.
Árfolyamkockázat annak a kockázata, hogy a devizaárfolyamok változásai miatt a jövőbeli kereskedelmi
tranzakciókból származó cash flowk, illetve a mérlegben megjelenített eszközök és kötelezettségek
valós értéke ingadozni fognak.
A Csoport külföldi devizában is folytat tevékenységet, ami magában hordozza a devizaárfolyamok,
különösen az euró árfolyamának változásából adódó kockázatot. A Csoport devizaváltozásoknak való
kitettsége az összes többi deviza esetében nem jelentős. A lent bemutatott kockázati hatás a vevőkkel,
szállítókkal, fordított faktoring miatti kötelezettségekkel és készletfinanszírozáshoz kapcsolódó
hitelekkel és a lízingkötelezettséggel kapcsolatos.
Az alábbi táblázatok mutatják az EUR árfolyamok lehetséges változásaira vonatkozó érzékenységet,
minden egyéb nyező változatlansága mellett. A Csoport nettó eszköz értékére gyakorolt hatás a
pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós értékében bekövetkezett változások következménye. A
nettó eszközértékre gyakorolt hatás az eredmény változására vezethető vissza.
Változás az
EUR
árfolyamban
Hatás a nettó
eszközállományra
Hatás a nettó
eszközállományra
(%)
2022.12.31
+1%
(212 670)
-0,600%
+5%
(1 063 352)
-2,998%
+10%
(2 126 703)
-5,997%
-1%
212 670
0,600%
-5%
1 063 352
2,998%
-10%
2 126 703
5,997%
2023.12.31
+1%
(333 647)
-0,666%
+5%
(1 668 236)
-3,329%
+10%
(3 336 473)
-6,659%
-1%
333 647
0,666%
-5%
1 668 236
3,329%
-10%
3 336 473
6,659%
A Csoport kamatkockázata a hitelekből és a lízingekből adódik. A Csoport a változó kamatozású hitelek
és lízingek miatt cash flow kamatkockázatnak van kitéve.
Az alábbi táblázat bemutatja a hitelek és kölcsönök érintett részének lehetséges kamatváltozásaira való
érzékenységet. A kölcsönkamatok változásának hatása, más tényezők változatlansága mellett a
Csoport adózás előtti eredményét az alábbiak szerint befolyásolja:
105
Növekedés vagy
csökkenés
Hatás az adózás
előtti
eredményre
Hatás az adózás
előtti
eredményre (%)
2022.12.31
+1%
(1 615)
-0,016%
+5%
(8 073)
-0,078%
+10%
(16 145)
-0,157%
-1%
1 615
0,016%
-5%
8 073
0,078%
-10%
16 145
0,157%
2023.12.31
+1%
(29 037)
-0,243%
+5%
(145 187)
-1,217%
+10%
(290 374)
-2,434%
-1%
29 037
0,243%
-5%
145 187
1,217%
-10%
290 374
2,434%
2. Hitelezési kockázat
Hitelezési kockázat pénzeszközökből és pénzeszköz-egyenértékesekből, származékos pénzügyi
instrumentumokból, bankoknál és pénzintézeteknél elhelyezett betétekből, valamint a kiskereskedelmi
vevőkkel szembeni hitelezési kitettségekből származik, beleértve a kintlévőségeket és azokat a
tranzakciókat, amelyekre a társaság kötelezettséget vállalt. Ha független hitelminősítő nem kerül
bevonásra, a vevő hitelképességét a pénzügyi helyzet, a múltbéli tapasztalatok és az egyéb tényezők
figyelembevételével a Csoport határozza meg. Az egyéni kockázati korlátok belső vagy külső
minősítések alapján, leányvállalati, valamint anyavállalati vezetőség által meghatározott korlátoknak
megfelelően kerülnek megállapításra. A Csoport a hitelkeretek felhasználását rendszeresen
figyelemmel kíséri. A nzügyi instrumentumok esetén eredményben elszámolt értékvesztések
mozgását a következő táblázat tartalmazza:
képzés (visszaírás)
2023
2022
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
(1 740)
(1 260)
Vevőkövetelések
53 323
(52 037)
Egyéb követelések
(3 565)
(12 307)
Nettó befektetés lízingbe (lízingkövetelések)
112 294
0
160 312
(65 604)
A hitelezési kockázat kezelése egyedi társaságok szintjén történik. A helyi társaságok feladata, hogy a
szokásos fizetési és szállítási feltételek felajánlását megelőzően az új ügyfeleikkel kapcsolatban
felmerülő hitelezési kockázatot kezeljék és elemezzék. A követelésekkel kapcsolatosan a kitettség a
teljes követelés egyenleg, amelyet a bankgarancia csökkenthet bizonyos helyzetekben (lásd X.2.
megjegyzést).
106
A pénzügyi instrumentumok esetén elszámolt értékvesztések mozgását a következő táblázat mutatja
2023
Pénz- és
pénzeszköz
egyenértékesek
Vevőkövetelések
Egyéb
követelések
Nettó befektetés
lízingbe
Nyitó egyenleg január 1-jén
7 603
218 788
6 482
-
Képzés (visszaírás)
(1 740)
55 516
(3 565)
113 941
Kivezetés
-
(98 211)
-
(1 647)
Árfolyamkülönbözet
-
(2 193)
-
-
Záró egyenleg december 31-én
5 863
173 899
2 917
112 294
2022
Pénz- és
pénzeszköz
egyenértékesek
Vevőkövetelések
Egyéb követelések
Nyitó egyenleg január 1-jén
8 863
309 780
18 789
Képzés (visszaírás)
(1 260)
(59 247)
(12 307)
Kivezetés
-
(38 955)
-
Árfolyamkülönbözet
-
7 210
-
Záró egyenleg december 31-én
7 603
218 788
6 482
3. Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport nehézségekbe ütközik a pénzeszköz vagy
más pénzügyi eszköz átadásával rendezendő pénzügyi kötelezettségekkel kapcsolatos kötelmek
teljesítése során.
A cash flow előrejelzés mind leányvállalati, mind Csoport szinten is készül, mely során figyelemmel
kíséri a Csoport likviditási követelményeinek teljesítésére vonatkozó gördülő előrejelzéseket a
működéshez szükséges megfelelő pénzeszköz állomány biztosítása érdekében, miközben a le nem
hívott hitelkeretek (lásd X.2.3 megjegyzést) vonatkozásában mindenkor elegendő mozgásteret tart fenn
annak érdekében, hogy a Csoport ne lépje túl hitelkereteit, illetve (adott esetben) teljesíteni tudja a
kötelezettségeit. Ehhez kapcsolódóan a Csoport közzétett egy a kötelezettségek lejárataival
kapcsolatos elemzést (lásd következő megjegyzés).
A fordított faktoringgal kapcsolatos megállapodások likviditási kockázatra és finanszírozási cash flow-
ra gyakorolt hatása jelentős lehet, amennyiben ezen kötelezettségek jelentősek, valamint egy pénzügyi
intézménynél koncentrálódnak, egy beszállítói kör helyett. A Csoport függővé válhat például ezen
megállapodás fizetési feltételeinek módosításától.
A likviditási kockázathoz kapcsolódóan koncentrációs kockázat keletkezhet akkor, ha több szerződő fél
folytat hasonló üzleti tevékenységet ugyanabban a földrajzi régióban, vagy olyan gazdasági
jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek miatt a szerződéses kötelezettségeik teljesítésére való
képességüket a gazdasági, politikai vagy egyéb feltételek változásai hasonlóan érintik. Mindez a
Csoport teljesítményének relatív érzékenységét mutatja az adott iparágat érintő fejleményekre.
A túlzott kockázatkoncentráció elkerülése érdekében a Csoport irányelvei és eljárásai konkrét
iránymutatásokat tartalmaznak, a diverzifikált portfólió fenntartása érdekében. A hitelkockázatok
azonosított koncentrációit ennek megfelelően ellenőrzik és kezelik.
107
3.1 Lejárati elemzés
Az alábbi táblázatok foglalják össze a Csoport pénzügyi kötelezettségeinek lejárati szerkezetét a nem
diszkontált szerződéses kifizetések alapján:
2023. december 31-én
1 és 12 hónap
között
esedékes
1-5 év között
esedékes
5 éven túl
esedékes
Összesen
Hitelek, kölcsönök,
kötvénytartozás
12 708 468
7 097 227
11 253 159
31 058 854
Lízingkötelezettségek
5 074 911
8 849 513
17 770
13 942 194
Szállítótartozások
25 032 638
-
-
25 032 638
Különféle egyéb kötelezettségek
20 295 803
240 000
-
20 535 803
Összesen
63 111 820
16 186 740
11 270 929
90 569 489
2022. december 31-én
1 és 12 hónap
között esedékes
1-5 év között
esedékes
5 éven túl
esedékes
Összesen
Hitelek, kölcsönök,
kötvénytartozás
6 421 520
6 436 996
11 043 332
23 901 848
Lízingkötelezettségek
1 370 668
1 770 309
278 475
3 419 452
Szállítótartozások
21 217 697
-
-
21 217 697
Különféle egyéb kötelezettségek
33 939 391
-
-
33 939 391
Összesen
62 949 276
8 207 305
11 321 807
82 478 388
108
X. Egyéb közzétételek
1. Szegmensek szerinti jelentés
A Csoport szegmensek szerinti jelentését a menedzsment teljesítménymérésének logikája alapján határozta meg. Az egyes szegmensek az üzleti területre
épülnek, a szegmensek egymástól elkülöníthetők, egymásnak értékesítéseket is végeznek (legjelentősebb a nagykereskedelmi szegmens gépjármű
értékesítése a kiskereskedelmi szegmensnek), azonban ezen értékesítések a konszolidáció során kiszűrésre kerülnek. A Csoport a következő szegmenseket
különíti el:
nagykereskedelmi szegmens;
kiskereskedelmi és szolgáltatási szegmens.
A szegmensek eredményét a Csoport menedzsmentje a működési eredmény szintjéig követi elkülönítve.
A Csoport a szegmensekre vonatkozó információkat úgy mutatja be, ahogy azokat az AutoWallis Nyrt. legfőbb működési ntéshozói (a továbbiakban „CODM”)
rendszeresen vizsgálják. A Csoport CODM-ként a vezérigazgatót és az Igazgatóságot azonosította, mivel különböző tényezők mentén felosztva (pl.
összeghatár) ők voltak a felelősek az erőforrások működési szegmensek közötti elosztásáért, és a működési, illetve pénzügyi teljesítmények értékeléséért. A
beszámolóban bemutatott szegmensek bevételei és ráfordításai az adott üzletághoz tartozó konszolidált leányvállalatok számait tartalmazzák, így tartalmaznak
külső ügyfelektől származó és szegmensek közötti bevételeket és ráfordításokat is. Ez utóbbiakat a Társaság a konszolidált levezetésben a kiszűrések részben
különbemutatja.
A fentiek alapján a Csoport 2023-ban a következő bemutatandó működési szegmenseket azonosította:
i) nagykereskedelem,
ii) kiskereskedelem és szolgáltatások.
A jelen kiegészítő megjegyzésben bemutatott információk azokat az információkat tartalmazzák, amelyek a CODM számára rendszeresen rendelkezésre állnak.
Ennek megfelelően a Csoport eszközökre és kötelezettségekre nem mutat be szegmensenkénti részletes megbontást, mivel a CODM azokat nem követi
nyomon rendszeresen szegmensek szintjén.
109
2023. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Nagykereskedelem
szegmens
Kiskereskedelem
szegmens
Szegmensek
összesen
Módosítások és
kiszűrések
Konszolidált
Árbevétel
Külső vevők
217 310 298
148 956 483
366 266 781
0
366 266 781
Szegmensek közötti, és szegmensen belüli
23 618 736
8 622 797
32 241 533
(32 241 533)
0
Árbevétel összesen
240 929 034
157 579 280
398 508 314
(32 241 533)
366 266 781
Bevételek/(ráfordítások)
Anyagköltség
(275 426)
(8 018 372)
(8 293 798)
419 948
(7 873 850)
Igénybevett szolgáltatások
(15 108 072)
(8 764 796)
(23 872 868)
5 970 895
(17 901 973)
Eladott áruk beszerzési értéke
(205 697 614)
(124 788 247)
(330 485 861)
25 167 271
(305 318 590)
Személyi jellegű ráfordítások
(4 767 878)
(10 108 680)
(14 876 558)
(34 133)
(14 910 691)
Értékcsökkenés és amortizáció
(1 586 868)
(2 802 166)
(4 389 034)
(63 126)
(4 452 160)
Goodwill értékvesztés
0
0
0
0
0
Részesedés társult vállalkozás nyereségéből
1 069 947
0
1 069 947
0
1 069 947
Kamatbevételek
1 987 950
2 973 151
4 961 101
(1 640 722)
3 320 379
Kamatráfordítások
(3 012 582)
(4 734 307)
(7 746 889)
1 483 835
(6 263 054)
Szegmens adózás előtti eredmény
10 201 735
824 635
11 026 370
902 373
11 928 743
Szegmens EBITDA
12 467 048
7 325 601
19 792 649
(87 737)
19 704 912
Eszközök összesen
62 354 378
80 305 949
142 660 327
9 288 827
151 949 154
Kötelezettségek összesen
58 770 603
73 664 244
132 434 847
(30 594 072)
101 840 775
Egyéb közzétételek
Befektetések társult vállalkozásba
Befektetések közös vállalkozásba
2 887 665
0
2 887 665
0
2 887 665
110
A Csoport szegmens eredménye 2022. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Nagykereskedelem
szegmens
Kiskereskedelem
szegmens
Szegmensek
összesen
Módosítások és
kiszűrések
Konszolidált
Árbevétel
Külső vevők
158 935 920
111 230 005
270 165 925
0
270 165 925
Szegmensek közötti, és szegmensen belüli
14 180 916
7 552 633
21 733 549
(21 733 549)
0
Árbevétel összesen
173 116 836
118 782 638
291 899 474
(21 733 549)
270 165 925
Bevételek/(ráfordítások)
Anyagköltség
(222 526)
(6 085 540)
(6 308 066)
438 000
(5 870 066)
Igénybevett szolgáltatások
(10 929 859)
(5 626 527)
(16 556 386)
3 863 706
(12 692 680)
Eladott áruk beszerzési értéke
(147 510 315)
(94 550 232)
(242 060 547)
17 141 217
(224 919 330)
Személyi jellegű ráfordítások
(3 434 796)
(7 424 297)
(10 859 093)
(72 169)
(10 931 262)
Értékcsökkenés és amortizáció
(1 323 486)
(2 020 135)
(3 343 621)
(96 539)
(3 440 160)
Goodwill értékvesztés
0
0
0
0
0
Részesedés társult vállalkozás nyereségéből
0
0
0
0
0
Kamatbevételek
1 052 855
865 765
1 918 620
(964 746)
953 874
Kamatráfordítások
(972 929)
(1 785 263)
(2 758 192)
965 645
(1 792 547)
Szegmens adózás előtti eredmény
8 925 838
3 339 130
12 264 967
(1 948 660)
10 316 307
Szegmens EBITDA
9 448 930
5 406 195
14 855 126
(399 744)
14 455 382
Eszközök összesen
95 850 087
83 366 398
179 216 485
(45 532 349)
133 684 136
Kötelezettségek összesen
63 735 821
58 210 797
121 946 618
(23 727 583)
98 219 035
Egyéb közzétételek
Befektetések társult vállalkozásba
Befektetések közös vállalkozásba
2 167 718
0
2 167 718
0
2 167 718
111
A Csoport befektetett eszközeinek országonkénti megbontását a következő táblázat tartalmazza:
2023
2022
Magyarország
44 339 918
25 524 839
Szlovénia
6 001 182
6 360 992
Horvátország
155 357
78 964
Befektetett eszközök összesen
50 496 457
31 964 795
Információ jelentős vevőkről
A Csoportnak nincs olyan külső vevője, amellyel kapcsolatban a konszolidált árbevétel 10%-a feletti
árbevételt realizál.
112
2. Pénzügyi instrumentumokkal kapcsolatos közzétételek
2.1. Pénzügyi instrumentumok besorolása
2023. december 31-én
Eredménnyel
szemben valós
értéken értékelt
Egyéb átfogó
eredménnyel szemben
valós értéken értékelt
Amortizált bekerülési
értéken értékelt pénzügyi
eszközök, pénzügyi
kötelezettségek
Könyv szerinti érték
Valós érték
Pénzügyi eszközök
Befektetések adósságinstrumentumokba
-
-
-
-
-
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
2 200
-
2 200
2 200
Nettó befektetés lízingbe
-
-
12 142 238
12 142 238
12 142 238
Kölcsönkövetelések
-
-
6 976
6 976
6 976
Vevőkövetelések, és faktoring követelések
-
-
15 937 023
15 937 023
15 937 023
Egyéb követelések*
-
-
934 759
934 759
934 759
Egyéb pénzügyi eszközök
27 660
-
108 184
135 844
135 844
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek
-
-
13 097 400
13 097 400
13 097 400
Összesen
27 660
2 200
42 226 580
42 256 440
42 256 440
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvénytartozások
-
-
9 810 466
9 810 466
7 363 820
Hitelek és kölcsönök
-
-
17 151 297
17 151 297
17 151 297
Lízingtartozások
-
-
13 575 776
13 575 776
13 575 776
Szállítótartozások
-
-
25 032 638
25 032 638
25 032 638
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
-
-
17 808 604
17 808 604
17 808 604
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek*
398 173
-
1 571 538
1 969 711
1 969 711
Összesen
398 173
-
84 950 319
85 348 492
82 901 846
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő
egyenlegek
113
2022. december 31-én
Eredménnyel
szemben valós
értéken értékelt
Egyéb átfogó
eredménnyel szemben
valós értéken értékelt
Amortizált bekerülési
értéken értékelt pénzügyi
eszközök, pénzügyi
kötelezettségek
Könyv szerinti érték
Valós érték
Pénzügyi eszközök
Befektetések adósságinstrumentumokba
-
-
-
-
-
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
2 200
-
2 200
2 200
Nettó befektetés lízingbe
-
-
901 808
901 808
901 808
Kölcsönkövetelések
-
-
-
(0)
(0)
Vevőkövetelések, és faktoring követelések
-
-
10 372 630
10 372 630
10 372 630
Egyéb követelések*
-
-
1 058 064
1 058 064
1 058 064
Egyéb pénzügyi eszközök
-
-
91 657
91 657
91 657
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek
-
-
16 886 900
16 886 900
16 886 900
Összesen
-
2 200
29 311 059
29 313 259
29 313 259
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvénytartozások
-
-
9 822 861
9 822 861
7 838 585
Hitelek és kölcsönök
-
-
11 528 205
11 528 205
11 528 205
Lízingtartozások
-
-
3 166 102
3 166 102
3 166 102
Szállítótartozások
-
-
21 217 697
21 217 697
21 217 697
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
-
-
30 236 636
30 236 636
30 236 636
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek*
309 704
-
3 393 050
3 702 754
3 702 754
Összesen
309 704
-
79 364 551
79 674 255
77 689 979
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő
egyenlegek
114
2.2. Valós érték hierarchia
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós érték hierarchiában elfoglalt helye a következők szerint
alakult a bemutatott időszakokban:
2023. december 31-én
1. szint
2. szint
3. szint
Pénzügyi eszközök
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
-
2 200
Egyéb pénzügyi eszközök
-
27 660
-
Összesen
-
27 660
2 200
Pénzügyi kötelezettségek
Egyéb rövid- és hosszú lejáratú kötelezettségek*
-
22 911
375 262
Összesen
-
22 911
375 262
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő egyenlegek
2022. december 31-én
1. szint
2. szint
3. szint
Pénzügyi eszközök
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
-
2 200
Összesen
-
-
2 200
Pénzügyi kötelezettségek
Egyéb rövid- és hosszú lejáratú kötelezettségek*
-
309 704
-
Összesen
-
309 704
-
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő egyenlegek
A derivatív ügyletek esetében a pénzintézet által megadott határidős árfolyamok alapján határozta meg
a Csoport a valós értéket. A Csoport a követelés és kötelezettség jellegű tételeknél a könyv szerinti
értéket tekintette a valós értéknek, mivel nem voltak olyan szerződéses feltételek, amelyek a valós
értéket a könyv szerinti értéktől eltérítenék.
115
2.3. Hitelek és kölcsönök
A szerződéses keretek, illetve egyenlegek alakulása és főbb feltételeik alakulása 2022. december 31-re vonatkozóan a következő:
Hiteltípus
Hitel (keret)
összege (e HUF)
Ügyleti kamat
Lejárat
2023.12.31
egyenleg
(e HUF)
Beruházási projekt hitel
5 575 748
0%-tól 12,85%-ig
2024.12.31 és 2037.09.30 között
4 444 225
Folyószámla hitel (HUF)
2 380 000
1 havi BUBOR + 1%-tól 1,3%-ig
2024.01.31. és 2024.11.09 között
93 140
Folyószámla hitel (EUR)
1 787 583
6 havi EURIBOR + 1%-tól 1 havi EURIBOR + 2,15%-ig
2024.05.15 és 2024.12.22 között
-
Fordított faktoring (HUF)
18 233 000
1 v 3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 1%-2,5%
2024.11.30 és 2024.01.09 között
7 518 491
Fordított faktoring (EUR)
31 005 180
1 v 3 havi EURIBOR + retail forgalomtól függően 1,5%-2,95%
2024.06.28 és 2025.04.28 között
10 290 113
Készletfinanszírozási hitel (HUF)
10 655 000
3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 1%-5%
2024.02.28 és 2027.06.30 között
3 302 201
Készletfinanszírozási hitel (EUR)
25 956 233
1 havi EURIBOR + retail forgalomtól függően 0%-4,45%
2024.06.30 és 2025.05.31 között
4 904 930
Egyéb hitel
4 626 636
0% - 1 havi BUBOR + 2,25%
2024.03.31 és 2037.09.30 között
4 406 800
2022. december 31-re vonatkozóan:
Hiteltípus
Hitel (keret) összege (e
HUF)
Ügyleti kamat
Lejárat
2022.12.31
egyenleg
(e HUF)
Beruházási projekt hitel
6 292 668
0%-tól 18,37%-ig
2023.03.31. és 2037.09.30. között
5 017 943
Folyószámla hitel (HUF)
2 430 000
1 havi BUBOR + 1,00% - tól 1 havi BUBOR + 2,00%
2023.03.26. és 2023.11.10. között
-
Folyószámla hitel (EUR)
1 853 418
6 havi EURIBOR + 1%- tól 1 havi EURIBOR + 2,15%-
ig
2023.05.08. és 2023.12.18. között
-
Fordított faktoring (HUF)
17 089 500
1 v 3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 0%-5%
2022.11.28. és 2023.11.30. között
8 307 690
Fordított faktoring (EUR)
28 831 882
1 havi EURIBOR + 2,0 -tól - 3,2%-ig
2023.03.27. és 2024.04.28. között
21 928 947
Készletfinanszírozási hitel (HUF)
6 224 562
1 v 3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 0%-5%
2022.09.30. és 2026.07.20. között
1 891 718
Készletfinanszírozási hitel (EUR)
5 170 000
1 havi EURIBOR + 1,5% -tól 1 havi EURIBOR +
2,5%-ig
2023.01.31. és 2024.06.28 között
2 409 460
Egyéb hitel
3 914 500
1 havi BUBOR + 2,0%-tól 3 havi BUBOR+1,65%-ig
2023.07.22 és 2099.12.31. között
2 209 084
116
2.4. Fedezettel biztosított kötelezettségek (Bankgaranciák)
A hitelek fedezettel biztosított kötelezettséget (banki- és jelzáloghiteleket) is magukban foglalnak. A
banki hitelek fedezetéül a Csoport tulajdonában lévő adott finanszírozáshoz kapcsolódó ingatlanok,
illetve gépjárművek szolgálnak.
Egyes forgóeszköz finanszírozási hitelekhez kapcsolódóan az adott leányvállalatoknak minimum
tőkemegfelelési, illetve készletforgási mutatókat, mint hitel kovenánsokat tartalmaz a szerződés.
A Csoportra vállalt bankgaranciák amelyek a mérlegben közvetlenül nem jelennek meg a
következők:
Hiteltípus
Keret összege
Deviza
Bankgarancia díj
Bankgarancia (eFt)
1 208 586
HUF
0,21%-tól 1,71%
Bankgarancia (ezer EUR)
146 150
EUR
0,75%-tól 1,35%
2022. december 31-re vonatkozóan:
Hiteltípus
Keret összege
Deviza
Bankgarancia díj
Bankgarancia (eFt)
1 248 586
HUF
0,8%-tól 1,5%
Bankgarancia (EUR)
85 261 361
EUR
fix
117
3. Üzleti kombinációkkal kapcsolatos közzétételek
3.1. Net mobilitás Zrt.
Az Csoport 2023. január 13-án megállapodást írt alá a JóAutók.hu és Autó-Licit.hu portálokat
üzemeltető Net Mobilitás Zrt. akvizíciójáról, melyet az AutoWallis akkori többségi tulajdonosának, a
WAM Zrt-nek a leánycégétől a WAM Immobilia Ingatlanhasznosító és Üzemeltető Zrt-től és a Car
Alliance Kft-től vásárolt meg. A Net Mobilitás Zrt. 100 százalékos üzletrészének fix vételára 320 millió
forint, a változó (earn out) része pedig 480 millió forint. A teljes vételárat az AutoWallis saját részvénnyel
fizeti meg, a fix vételár részt a tranzakció zárásakor, a változó részt pedig a kijelölt üzleti célok elérése
esetén a következő két évben. (az adásvétel során a részvények árfolyama a tranzakció előtti elmúlt 30
naptári nap tőzsdei átlagárfolyamán, 97,93 Ft/részvény áron kerül meghatározásra). A tranzakció
zárása 2023. január 16-án történt meg. A Tranzakció közös irányítás alatt lévő felek között valósult meg,
akvizíciós módszer szerint kerül elszámolásra.
A megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értéke a következőképpen alakul:
adatok ezer Ft-ban
Valós érték
Ingatlanok, gépek, berendezések
1 038
Egyéb immateriális eszközök
659 208
Halasztott adó eszközök
49 634
Áruk
11 319
Vevőkövetelések
14 077
Aktív időbeli elhatárolások
8 459
Egyéb követelések
531
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
(2 225)
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök
(6 688)
Halasztott adó kötelezettségek
(49 802)
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
(162 788)
Szállítótartozások
(20 133)
Jövedelemadó kötelezettség
(1 075)
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
(6 330)
Passzív időbeli elhatárolások
(10 057)
Egyéb kamatterhet nem viselő kötelezettségek
(10 408)
Megszerzett nettó eszközérték
474 760
Vételár (valós értéken)
474 760
Goodwill
-
Az akvizíció után a Net Mobilitás Zrt. és leányvállalata összesen 845 638 eFt árbevételt realizált és
adózott eredmény szinten 215 762 eFt veszteséget ért el 2023. év végéig.
3.2. Nelson
A Csoport 2022. november 8-án adásvételi szerződést kötött a Nelson Csoport flottakezelési
üzletágának megvásárlására. Az akvizícióval a Csoport tovább bővítette szolgáltatási tevékenységét a
flottakezelési piacon. A tranzakció teljes mértékben készpénzben kerül kiegyenlítésre a következő
ütemezéssel:
118
adatok ezer Ft-ban
Valós érték (e Ft)
Készpénzben fizetett vételár
2 579 250
Halasztott vételár I. (2023.05.31-én esedékes)
128 328
Halasztott vételár II. (2024.05.31-én esedékes)
163 295
Összesen
2 870 873
A tranzakció 2023 január 27-én zárult, a megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értéke
következőképpen alakult a tranzakció időpontjára vonatkozóan:
adatok ezer Ft-ban
Valós érték
Ingatlanok, gépek, berendezések
273 151
Lízingbe adott járművek
1 558 005
ROU eszközök
264 064
Immateriális eszközök
47 173
Lízingkövetelések
9 391 968
Halasztott adó eszközök
31 994
Egyéb eszközök
363 698
Vevőkövetelések
24 319
Egyéb követelések
-
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
527 425
Hitelek, kölcsönök
(2 892 296)
Halasztott adó kötelezettségek
(248 965)
Lízingkötelezettségek
(5 562 215)
Egyéb kötelezettségek
(386 187)
Szállítótartozások
(247 370)
Azonosított nettó eszközérték
3 144 764
Vételár
2 870 873
Goodwill (Badwill)
(273 891)
Az akvizíció után 2023. év végéig a Nelson összesen 1 268 329 eFt árbevételt, 1 656 798
lízingkövetelések utáni kamatbevételt realizált és adózott eredmény szinten 114 921 eFt nyereséget ért
el (a realizált badwill-en felül).
3.3. Wallis Autómegosztó Zrt.
Az AutoWallis Nyrt. egyik tulajdonosa, a Wallis Asset Managemet Zrt. valamint a kisebbségi tulajdonosa,
a Széchényi Tőke alapok 2023. augusztus 3-án beapportálták a Wallis Autómegosztó Zrt. 100%-os
tulajdonrészét az AutoWallis Nyrt.-be. Az apport zárási feltételek 2023. augusztus 14-én teljesültek. Az
apport értéke 4,9 milliárd Forintban került meghatározásra, mely során 50.750.906 db 12,5 Ft névértékű
96,55 Ft/db kibocsátási értékű AutoWallis részvény került kibocsátásra. A Tranzakció közös irányítás
alatt lévő felek között valósult meg, akvizíciós módszer szerint kerül elszámolásra.
119
Akvizíció során megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értéke az akvizíció időpontjában:
adatok ezer Ft-ban
Valós érték
Ingatlanok, gépek, berendezések
38 353
ROU eszközök
2 764 682
Immateriális eszközök
642 426
Lízingkövetelések
62 100
Halasztott adó eszközök
77 725
Egyéb eszközök
125 159
Vevőkövetelések
584
Egyéb követelések
80 000
Pénzeszközök és azok
egyenértékesei
7 309
Hitelek, kölcsönök
-
Halasztott adó kötelezettségek
(66 031)
Lízingkötelezettségek
(2 833 957)
Egyéb kötelezettségek
(442 826)
Szállítótartozások
(82 252)
Azonosított nettó eszközérték
373 272
Vételár
4 900 000
Goodwill
4 526 728
Az akvizíció után 2023. év végéig a Társaság összesen 572 191 eFt árbevételt, realizált és adózott
eredmény szinten 967 001 eFt veszteséget ért el. A veszteség mértéke elsősorban jelentős egyszeri
költségeknek volt köszönhető, melyek túlnyomó része az akvizíció utáni márka váltással magyarázható.
120
4. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek
A Csoport kapcsolt feleinek minősülnek a vezető tisztségviselők és a végső anyavállalatot kontrolláló
személy 2022-ben és 2023-ban:
Név
Tisztség
Megjegyzés
Andrew J. Prest
IG tag
Antal Péter
IG tag
Buday Bence
FB és AB tagja
Dévai Gábor
IG tag
2023.07.24-ig
Ecseri György
FB és AB tagja
Karvalits Ferenc
FB és AB tagja
2022.07.01-ig
ifj. Chikán Attila
FB és AB tagja
Birkás Petra
FB és AB tagja
2022.07.01-től
2023.05.08-ig
Müllner Zsolt
IG elnöke
Ormosy Gábor
IG tag, vezérigazgató
Székely Gábor
Befektetési igazgató
Veres Tibor
kontrolláló tulajdonos
Vitán Gábor
FB és AB tagja
A vezető tisztségviselőknek juttatott összegek, javadalmazás:
2023
2022
Tiszteletdíjak összege
26 796
23 762
Munkabérek összege
261 345
273 966
Rövid távú munkavállalói juttatások:
288 141
297 728
Részvényalapú kifizetés (teljesített)
20 924
263 414
Összesen
309 065
561 142
A táblázatban szereplő összegek a beszámolási időszakban a kulcsfontosságú vezetőkhöz kapcsolódó
ráfordításként elszámolt összegek.
A II. megjegyzés részletezi a Csoport struktúrát, beleértve a leányvállalatok adataival.
A következő táblázat tartalmazza a kapcsolt felek között létrejött tranzakciókat:
Tranakciók értéke
Egyenleg Követelés (kötelezettség)
2023
2022
2023.12.31
2022.12.31
Szolgáltatások értékesítése
Anyavállalat részére
260 981
126 438
92 037
-
Leányvállalat részére
-
-
-
-
Közös vezetésű vállalkozás részére
584 182
667 521
1 566 432
822 246
Egyéb kapcsolt fél részére
578 581
1 062 530
47 122
31 217
Szolgáltatások, áruk beszerzése
-
-
-
0
Anyavállalattól
150 757
46 801
(84 285)
-
Leányvállalattól
-
-
-
-
Közös vezetésű vállalkozástól
5 915 668
-
(2 156)
-
Egyéb kapcsoltféltől
187 796
129 377
(7 504)
(11 248)
Egyéb
-osztalék közös vállalkozástól
350 000
-
-
-
*A kapcsolt felekkel fennálló követelések és kötelezettségek a Vevőkövetelések és Szállítótartozások
soron kerül bemutatásra.
121
A kapcsolt felekkel folytatott ügyletek közül a jelentősebb a Wallis Asset Management Zrt-től a Csoport
anyavállalata által relt iroda, valamint ettől a féltől a Csoport üzletviteli, tanácsadási szolgáltatás vesz
igénybe. A Csoport a többségi tulajdonos részére gépjárműkölcsönzési, valamint szerviz szolgáltatást
nyújt. A Csoport a közös vezetésű vállalkozásának (az AutoWallis Caetano Zrt.-nek valamint
leányvállalatának az RN Hungary Kft-nek) nyújtott tanácsadási jellegű szolgáltatást, illetve közös
vezetésű vállalkozástól szerez be gépjárműveket.
5. Függő kötelezettségek, mérlegen kívüli tételek, pénzügyi
garanciák
A Csoportnak nincsenek függő kötelezettségei, mérlegen kívüli tételei.
A Csoport a következő jelentős pénzügyi garanciákat nyújtotta:
Kinek az érdekében?
Téma
AutoWallis Caetano Holding Zrt.
Renault tranzakció halasztott vételárra vonatkozó készfizető
kezesség
C182 d.o.o.
C182 ingatlan hitelre vonatkozó kezességvállalás
Wallis Autómegosztó Zrt.
Banknak nyújtott garancia
Wallis Motor Ljubljana
SKB Bank és SKB Leasing felé nyújtott garanciavállalás
A Csoport a fordulónapon értékelte annak kockázatát, hogy a pénzügyi garancia miatt esetleges
kötelezettsége keletkezhet. Az érintett Társaságok környezete, jövedelemtermelő képessége ill. üzleti
terve alapján annak valószínűsége, hogy a Csoportnak a pénzügyi garanciából kötelezettsége
keletkezik alacsony, ezért nem vett fel ezzel kapcsolatban kötelezettséget a pénzügyi kimutatásaiban.
6. Mérlegfordulónap utáni események
A jelentősebb mérlegfordulónap utáni események a következők voltak a 2023. évi Évi Jelentés
Igazgatóság általi elfogadásáig:
f) Az AutoWallis Nyrt. főtulajdonosa, a Wallis Tőkeholding Zrt. 2024. január 26-án 5,7 milliárd forintos
tőkeemelést hajtott végre az AutoWallis Nyrt-ben. A tőkeemelés keretében a Wallis Tőkeholding Zrt.
az 122,8 forinton szerez 46.416.938 darab részvényt, melyekre vonatkozóan 12 hónapos lock upot
vállalt. A tőkeemelés következtében az AutoWallis Nyrt. alaptőkéje 580.211.725 Ft összeggel
6.743.210.575 Ft összegre emelkedett, a törzsrészvények darabszáma pedig 493.039.908 darabról
539.456.846 darabra nőtt.
g) 2024 februárjában az AutoWallis Csoport újabb öt évvel meghosszabbította Opel nagykereskedelmi
szerződését, Magyarországon, Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és Szlovéniában. Az
AutoWallis Csoport mára az Opel legnagyobb független importőre Európában.
h) Az AutoWallis 2024. március 4-én adásvételi szerződést kötött a cseh Stratos Auto BMW
üzletágának megvásárlásáról. A tranzakcióval a Csoport újabb ország kiskereskedelmi piacára p
be. A megállapodás értelmében az AutoWallis három cseh városban jelenik meg, Prágában, Hradec
Královeban és Pardubicében is. A tranzakció első lépésében az AutoWallis az üzletágat képviselő
NC Auto s.r.o. 80 százalékát vásárolja meg, amit két éven belül 100 százalékra növel.
122
i) Az Autowallis március 6-án bejelentette, hogy újabb négy országban, Bosznia-Hercegovinában,
Koszovóban, Montenegróban és Szerbiában is megszerezte a SsangYong importőri jogait. A l-
koreai márkát a magyarral együtt ezzel már kilenc régiós piacon képviseli kizárólagos importőrként
az AutoWallis.
j) 2024. márciusában az AutoWallis Csoport megállapodást írt alá a Geely Auto Group által gyártott
Farizon márkájú haszonjárművek kizárólagos forgalmazásáról 8 közép-kelet-európai országban
(Magyarország mellett Ausztria, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és
Szlovénia)
7. Egyéb információk
2022 tavaszán jelentkező orosz-ukrán konfliktusnak rövid távon közvetlenül nincs hatása a Csoport
működésére tekintettel arra, hogy ezen piacokon nincs jelen a Csoport, illetve a Csoport mind
működési területét, mind a forgalmazott márkák pozícionálását tekintve diverzifikált. Ugyanakkor
közvetett hatások már rövid távon is jelentkezhetnek, például:
A kialakult helyzet társadalmi hatásai negatívan befolyásolhatják az autópiacot a kereslet
csökkenésén keresztül.
A gyártóknál jelentkezhetnek nyersanyag- és/vagy alkatrész ellátási problémák, melyek
miatt a tervezett autó átadások kitolódhatnak. Ezek negatívan érinthetik a Csoport Cash-
flowra gyakorolt hatását.
Makrókörnyezeti mutatók romlása (infláció, devizaárfolyamok változékonysága,
kamatkörnyezet változása) negatív hatással lehetnek a Csoport finanszírozására.
A konfliktus esetleges elhúzódásának hatásait a jelenlegi információk alapján nehéz megbecsülni.
A menedzsment folyamatosan figyelemmel kíséri az ebből jelentkező esetleges kockázatokat.
8. Az IFRS konszolidált beszámoló összeállításáért felelős
személy
Az IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatások összeállítását a számviteli törvény szerint csak
minősítéssel rendelkező személy végezheti.
Az IFRS minősítéssel rendelkező természetes személy a következő:
A pénzügyi kimutatások elkészítéséért felelős személy neve:
Gausz Balázs
Regisztrációs szám:
209120
regisztrált mérlegképes könyvelő
IFRS minősítéssel
9. A Csoport könyvvizsgálója
Az Anyavállalat és a Csoport amelynek e vállalkozás a jogi anyavállalata könyvvizsgálatát végző
megfelelő minősítéssel rendelkező könyvvizsgáló cég adatai a következők:
Megbízott
PriceWaterhouseCoopers
Könyvvizsgáló Kft (001464)
A megbízott nevében eljáró természetes személy neve
Biczó Péter
Regisztrációs szám:
004957
Könyvvizsgáló
IFRS minősítéssel
123
A Csoport könyvvizsgálója által felszámított díjakat az alábbi táblázat tartalmazza:
2023
2022
1)
Beszámolók könyvvizsgálata
108 400
60 000
2)
Egyéb könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
26 310
22 000
3)
Egyéb nem könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
-
40 800
10. Javasolt osztalék
A Csoport Anyavállalatának Igazgatósága nem javasolja osztalék megállapítását. Az osztalék
megállapításáról és annak mértékéről a Közgyűlés döntött.
11. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése
A konszolidált nzügyi kimutatásokat az AutoWallis Nyrt. igazgatósága 2024. április 4. napján
elfogadta és Közgyűlés elé terjesztésre engedélyezte.
Budapest, 2024. április 4.
Ormosy Gábor
Müllner Zsolt
igazgatóság tagja
igazgatóság tagja
124
NYILATKOZATOK
A jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő megjegyzéseket és vezetőségi (üzleti) jelentést
(összefoglalóan Beszámoló) a Társaság Igazgatósága 2024. április 4-én megtárgyalta és a Közgyűlés
elé terjesztésre engedélyezte. A Közgyűlés a Beszámolót 2024. április 26-án jóváhagyta és közzétételre
engedélyezte.
A Társaság kijelenti, hogy a 2023. évre vonatkozó Összevont (konszolidált) pénzügyi kimutatásai az
Európai Un által elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban, a
Társaság legjobb tudása szerint készült, valós és megbízható képet adnak a Társaság és a
konszolidációba bevont vállalkozások eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint
nyereségéről és veszteségéről.
Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2023. évre vonatkozó vezetőségi (üzleti) jelentése megbízható
képet ad a Társaság és a konszolidációba bevont llalkozások helyzetéről, fejlődéséről és
teljesítményéről, valamint ismerteti a valószínűsíthető főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.
A Társaság kijelenti és felhívja a figyelmet, hogy a jelen összevont pénzügyi kimutatásokat független
könyvvizsgáló auditálta.
Budapest, 2024. április 4.
Ormosy Gábor
Müllner Zsolt
vezérigazgató, igazgatóság tagja
igazgatóság elnőke
AutoWallis Nyrt.
A jelen összevont (konszolidált) éves jelentés a rsaság véleményére és rakozásaira vonatkozó, előretekintő
állításokat, jövőre vonatkozó kijelentéseket is tartalmaz, melyeket a Társaság jóhiszeműen és megalapozottan ad
át. Ezen kijelentések a jelenlegi terveken, várakozásokon és előrejelzéseken alapulnak, és azokat befolyásolhatják
ismert és ismeretlen kockázatok, bizonytalanságok és egyéb tényezők, melyek a Társaság, vagy az iparág konkrét
eredményei, pénzügyi helyzete, teljesítménye vagy elért céljai tekintetében jelentős különbséget
eredményezhetnek az előretekintő állításokban kifejezetten vagy ráutalással leírt eredményekhez, pénzügyi
helyzethez, teljesítményhez vagy kitűzött célokhoz képest.
A Társaság nem vállal kötelezettséget arra vonatkozóan, hogy a kijelentések bármelyikét új információk vagy
jövőbeli események alapján frissítse, módosítsa, és e változtatásokat közzétegye.
E kockázatok, bizonytalanságok és egyéb nyezők tudatában figyelmeztetjük a befektetőket, hogy ne
támaszkodjanak befektetési döntéseik meghozatalakor önmagában csak ezekre az előretekintő állításokra.
125
Egyedi Pénzügyi Kimutatások
│138
125
126
A pénzügyi kimutatásokban szereplő rövidítések magyarázata:
IFRS/IAS
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
IFRIC/SIC
Értelmezések a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokhoz
FVTPL
A nyereséggel/veszteséggel szemben valós értéken értékelt
FVTOCI
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt
AC
Amortizált bekerülési értéken értékelt instrumentum
EPS
Egy részvényre jutó eredmény
CGU
Pénztermelő egység
IG
Igazgatóság
FB
Felügyelőbizottság
AB
Auditbizottság
BÉT
Budapesti Értéktőzsde
PO
Teljesítési kötelem
ROU
Használatijog-eszköz
HUF
Magyar forint
EUR
Euró
A pénzügyi kimutatásokban a zárójelbe tett szám negatív összeget jelöl!
A pénzügyi kimutatásokat alátámasztó megjegyzések adott esetben tartalmazhatnak nem jelentős
kerekítési hibákat.
A pénzügyi kimutatásokban található információk ezer forintban vannak megadva, kivéve, ahol
másképp van jelölve.
127
Tartalomjegyzék
I. Az egyedi pénzügyi kimutatások 129
1. Egyedi átfogó eredménykimutatás 129
2. Egyedi pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás (mérleg) 130
3. Egyedi saját tőke változás kimutatás 131
4. Egyedi cash flow kimutatás 132
Kiegészítő megjegyzések 133
II. A Társaság bemutatása, a pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja 133
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja és a vállalkozás folytatása 133
2. A Társaság tevékenységének rövid bemutatása 134
3. A Társasággal és tulajdonosaival kapcsolatos alapvető adatok 134
4. A Társaság részesedései 134
5. A pénzügyi kimutatások prezentálása 136
III. Lényeges számviteli politikák, a pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja 136
1. A pénzügyi kimutatások részei 136
2. Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 137
2.1 Árbevétel 137
2.2 Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége 137
2.3 Pénzügyi bevételek és ráfordítások 137
2.4 Nyereségadók 138
3. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 138
3.1 Befektetések leányvállalatokban 138
3.2 Befektetések Társult és közös vezetésű vállalkozásokban 139
3.3 Pénzeszközök és azok egyenértékesei 139
3.4 Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek 139
3.5 Munkavállalói juttatások 140
3.6 Részvényalapú kifizetés 140
3.7 Saját tőke 140
4. Egyéb számviteli politikai elemek 141
4.1 A cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politikák 141
4.2 Az idegen pénznemben kifejezett tranzakciók 141
IV. Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások napján még hatályba nem lépett IFRS-ek és
IFRIC-ek várható hatása, korábbi alkalmazások 142
V. Az átfogó eredménykimutatáshoz és mérleghez kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 146
1. Árbevétel 146
2. Anyagköltség 146
3. Igénybevett szolgáltatások 146
4. Személyi jellegű ráfordítások 146
5. Értékcsökkenési leírás 147
6. Egyéb bevételek és ráfordítások 147
7. Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése 147
8. Pénzügyi bevételek és ráfordítások 148
9. Adóráfordítások 149
10. Ingatlanok, gépek és berendezések; immateriális eszközök 150
11. Eszközhasználati jog (ROU) 151
12. Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsön 151
13. Befektetések leányvállalatokba, Befektetések társult és közös vezetésű vállalatokba 153
14. Vevőkövetelések, nyereségadó követelések, egyéb követelések, aktív időbeli elhatárolások 153
15. Rövid lejáratú kölcsönkövetelések 153
16. Pénzeszközök és egyenértékeseik 154
17. Kötvénytartozás 154
18. Lízingkötelezettségek 156
19. Szállítótartozások, jövedelemadó kötelezettség, passzív időbeli elhatárolások, egyéb rövid lejáratú
kötelezettségek 156
20. Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök 156
21. Halasztott adó 157
22. Jegyzett tőke 157
23. Tőketartalék és eredménytartalék 158
24. Részvény alapú kifizetések tartaléka 158
25. Saját részvények bekerülési értéke és tárgyidőszaki változása 160
VI. Egyéb közzétételek 160
128
26. Valós érték hierarchia 160
27. Kockázati közzétételek 161
28. Nettó adósság állomány levezetése 162
29. Jelentős mérlegen kívüli kötelezettségek 162
30. Pénzügyi garanciák 162
31. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek 163
VII. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges feltételezések és becslési
bizonytalanságok 164
VIII. Mérlegfordulónap utáni események 164
IX. A magyar számviteli törvény követelményei szerinti közzétételek 165
1. A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért és az IFRS szerinti beszámoló
elkészítéséért felelős személy 165
2. A Társaság könyvvizsgálója 165
3. Saját tőke megfeleltetés 166
4. Osztalék 167
5. Egyéb információk 168
6. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése 168
129
I. Az egyedi pénzügyi kimutatások
1. Egyedi Átfogó Eredménykimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2023
ezer forint
2022
ezer forint
Árbevétel
V. 1)
1 166 473
175 523
Anyagköltség
V. 2)
(37 014)
(7 924)
Igénybevett szolgáltatások
V. 3)
(919 734)
(486 179)
Eladott áruk beszerzési értéke
V. 1)
(127 087)
(39 493)
Személyi jellegű ráfordítások
V. 4)
(1 315 728)
(694 088)
Értékcsökkenési leírás
V. 5)
(92 718)
(45 125)
Egyéb bevételek
V. 6)
581
556
Egyéb ráfordítások
V. 6)
(180 208)
(81 943)
Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése
V. 7)
(6 468)
(6 781)
Működési eredmény
(1 511 903)
(1 185 454)
Kamatbevételek effektív kamatlábbal számolt
V. 8)
1 919 356
1 030 154
Kamatráfordítások
V. 8)
(619 740)
(420 815)
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
V. 8)
(145 150)
666 876
Osztalékbevétel
V. 8)
7 348 200
1 402 000
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
8 502 666
2 678 215
Adózás előtti eredmény
6 990 763
1 492 761
Adóráfordítás
V. 9)
(25 135)
(7 626)
Nettó eredmény
6 965 628
1 485 135
Egyéb átfogó eredmény
-
-
Teljes átfogó eredmény
6 965 628
1 485 135
130
2. Egyedi Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (Mérleg)
Megnevezés
Megjegyzés
2023.12.31
ezer forint
2022.12.31
ezer forint
Eszközök
Befektetett eszközök
Ingatlanok, gépek, berendezések
V. 10)
251 935
14 861
Eszközhasználati jogok
V. 11)
89 234
68 462
Immateriális eszközök
V. 10)
85 151
11 052
Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsönök
V. 12)
8 911 103
12 785 085
Befektetések leányvállalatokba
V. 13)
34 764 511
24 960 945
Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokba
V. 13)
1 850 000
1 850 000
Halasztott adó követelések
V. 21)
1 685
-
Befektetett eszközök összesen
45 953 619
39 690 405
Forgóeszközök
Vevőkövetelések
V. 14)
1 084 680
92 059
Nyereségadó követelés
V. 14)
3 313
-
Egyéb követelések és pénzügyi eszközök
V. 14)
110 418
89 803
Aktív időbeli elhatárolások
V. 14)
51 061
21 250
Rövid lejáratú kölcsönkövetelések
V. 15)
9 662 958
75 603
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
V. 16)
5 979 721
7 138 701
Forgóeszközök összesen
16 892 151
7 417 416
Eszközök összesen
62 845 770
47 107 822
Tőke és kötelezettségek
Jegyzett tőke
V. 22)
6 162 999
5 528 613
Tőketartalék
V. 23)
32 916 446
28 650 833
Részvényalapú kifizetések tartaléka
V. 24)
284 952
34 061
Saját részvények
V. 25)
(243 312)
(523 890)
Eredménytartalék
V. 23)
9 147 537
2 201 395
Saját tőke összesen
48 268 622
35 891 012
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Kötvénytartozások
V. 17)
9 522 466
9 534 861
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek
V. 18)
16 410
37 167
Halasztott adó kötelezettségek
V. 21)
1 685
-
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
187 495
-
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
9 728 056
9 572 028
Rövid lejáratú kötelezettségek
Kötvénytartozások rövid lejáratú része
V. 17)
288 000
288 000
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
V. 20)
3 497 297
1 011 304
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek
V. 18)
73 574
35 887
Szállítótartozások
V. 19)
267 806
39 859
Jövedelemadó kötelezettség
V. 19)
19 607
5 935
Passzív időbeli elhatárolások
V. 19)
225 976
189 336
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
V. 19)
476 832
74 461
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
4 849 092
1 644 782
Kötelezettségek összesen
14 577 148
11 216 810
Saját tőke és kötelezettségek összesen
62 845 770
47 107 822
131
3. Egyedi Saját Tőke Változás Kimutatás
Tranzakció
adatok ezer forintban
Jegyzett tőke
Tőketartalék
Részvény alapú kifizetések
tartaléka
Saját részvények
Eredménytartalék
Összesen
V. 22)
V. 23)
V. 24)
V. 25)
V. 23)
2022. január 1.
5 314 797
26 697 796
207 539
(64 976)
468 257
32 623 413
2022. év nettó eredménye
-
-
-
-
1 485 135
1 485 135
2022. év egyéb átfogó eredménye
-
-
-
-
-
-
Részvényalapú kifizetések hatása
-
-
(248 002)
-
248 002
-
Részvényalapú kifizetések megszolgálása
-
-
74 524
-
-
74 524
Saját részvény vásárlás
-
-
-
(458 914)
-
(458 914)
Részvénykibocsátás
213 815
1 516 925
-
-
-
1 730 740
Saját részvény visszavásárlási opció értékváltozása
-
436 113
-
-
-
436 113
Kerekítési különbözet
1
(1)
-
-
1
1
2022. december 31.
5 528 613
28 650 833
34 061
(523 890)
2 201 395
35 891 012
2023. év nettó eredménye
-
-
-
-
6 965 628
6 965 628
2023. év egyéb átfogó eredménye
-
-
-
-
-
-
Saját részvénnyel kiegyenlített akvizíció
-
-
-
298 434
21 566
320 000
Részvényalapú kifizetések hatása
-
-
(24 003)
63 256
(41 052)
(1 799)
Részvényalapú kifizetések megszolgálása
-
-
274 894
-
-
274 894
Saját részvény vásárlás
-
-
(81 112)
-
(81 112)
Részvénykibocsátás
634 386
4 265 613
-
-
-
4 899 999
2023. december 31.
6 162 999
32 916 446
284 952
(243 312)
9 147 537
48 268 622
132
4. Egyedi Cash-flow Kimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2023
ezer forint
2022
ezer forint
Adózás előtti eredmény
6 990 763
1 492 762
Kamatbevételek
V. 8)
(1 919 356)
(1 030 154)
Kamatráfordítások
V. 8)
619 740
420 815
Pénzmozgással nem járó tételek:
Pénzeszközök árfolyamkülönbözete
(1 226)
1 401
Értékcsökkenési leírás
V. 5)
92 718
45 125
Céltartalék képzése (-feloldása)
-
-
Elszámolt várható hitelezési veszteség (nettó forgótőkén kívüli)
V. 7)
6 468
6 781
Részvényalapú kifizetések eredményhatása
V. 4)
110 489
74 524
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek
V. 7)
191 986
(299 750)
Az eredmény korrekciói:
Hozamként elszámolt osztalékok
V. 8)
(7 279 199)
(1 402 000)
Követelések állományának csökkenése
V. 14)
(1 046 598)
(7 173)
Szállítók állományának növekedése (csökkenése)
V. 19)
228 209
(110 560)
Egyéb kötelezettségek állománynövekedése
V. 19)
251 283
159 692
(1 754 723)
(648 537)
Kapott kamatok
V. 8)
1 648 890
704 574
Kifizetett kamatok
V. 8)
(558 253)
(421 563)
Kifizetett adó
V. 9)
(14 776)
(1 788)
Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow
(678 862)
(367 314)
Tőkeemelés leányvállalatokban
V. 13)
(1 393 297)
(1 245 125)
Tőkeemelés Közös vezetésű vállalkozásban
V. 13)
-
(1 850 000)
Leányvállalatok megszerzéséért fizetett összegek
V. 13)
(2 714 250)
-
Ingatlanok, gépek, berendezések és immateriális eszközök vásárlása
V. 10)
(328 264)
(39 294)
Ingatlanok, gépek és egyéb berendezések, és immateriális eszközök
értékesítése
V. 10)
(23 052)
-
Leányvállalatnak folyósított kölcsönök
V. 15)
(11 797 940)
(4 108 286)
Leányvállalatok által visszafizetett kölcsönök
V. 15)
6 149 608
824 000
Pénzügyileg rendezett osztalékok
V. 8)
7 139 199
1 327 999
Befektetési tevékenységre felhasznált cash flow
(2 967 996)
(5 090 706)
Saját részvény visszavásárlása
V. 25)
(81 112)
(458 914)
Leányvállalatoktól felvett kölcsönök
V. 20)
3 021 895
1 000 000
Leányvállalattól kapott kölcsönök visszafizetése
V. 20)
(400 000)
(33 210)
Lízingtörlesztések
V. 18)
(54 651)
(27 325)
Pénzügyi tevékenységből származó/(felhasznált) cash flow
2 486 132
480 551
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesekre jutó várható értékvesztés
V. 16)
520
2 240
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek árfolyamkülönbözete
1 226
(1 401)
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek (csökkenése) / növekedése
V. 16)
(1 158 980)
(4 976 630)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek nyitóállomány
7 138 701
12 115 331
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek záróállomány
V. 16)
5 979 721
7 138 701
Az eredményképző és cash flowt érintő tételek a pénzügyi kimutatásokban előjelhelyesen
szerepelnek.
Az egyéb pénzmozgással nem járó tételek között a devizában nyújtott kölcsön
követelések átértékelése szerepel.
133
Kiegészítő megjegyzések
II. A Társaság bemutatása, a pénzügyi kimutatások
elkészítésének az alapja
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja és a
vállalkozás folytatása
Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
A menedzsment kijelenti, hogy az egyedi pénzügyi kimutatások az Európai Unió által elfogadott
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban készültek. A pénzügyi beszámo
magyarázatai a magyar számviteli törvény követelményei szerinti közzétételeket is tartalmazzák. A
pénzügyi kimutatások a vállalkozás folytatásának elvével összhangban készültek.
Az AutoWallis Nyrt., mint anyavállalat összevont (konszolidált) éves beszámolót és összevont
(konszolidált) üzleti jelentést készít. A számvitelről szóló, hatályos 2000. évi C. törvény 10. § (2) bekezdése
értelmében a Társaság a konszolidálási kötelezettségének a nemzetközi számviteli standardok (IFRS-ek)
szerint összeállított beszámoló és igazgatósági jelentés közzétételével tesz eleget.
A pénzügyi kimutatások tartalma
E pénzügyi kimutatások az AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság vagyoni helyzetét,
teljesítményét és pénzügyi helyzetét mutatják be. A Társaság pénzügyi kimutatásait a menedzsment készíti
el és a közgyűlés hagyja jóvá. Ez a pénzügyi kimutatás egyedi pénzügyi kimutatás, tehát kizárólag az
AutoWallis Nyrt. vagyonát és eredményét mutatja be.
A Társaság a pénzügyi kimutatásait és egyéb közzétételeit a www.autowallis.com honlapon, illetve a
székhelyén – 1055 Budapest, Honvéd utca 20. – is megjeleníti.
A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásainak aláírására jogosultak:
Ormosy Gábor (Budapest)
Müllner Zsolt (Budapest)
A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja; az alkalmazott szabályrendszer és
a mögöttes feltételezések, értékelési elvek
A pénzügyi kimutatások az International Accounting Standard Board (IASB) által megalkotott International
Financial Reporting Standard (IFRS) alapján készültek.
A Társaság általában a múltbeli bekerülési érték alapján értékeli eszközeit, kivéve azokat a helyzeteket,
amelynél az IFRS-ek alapján az adott elemet valós értéken kell értékelni. A nzügyi kimutatásokban a
nem amortizált bekerülési értéken szereplő pénzügyi eszközöket kell valós értéken értékelni. A Társaság
nem alkalmazza a valós értéken történő értékelést az eszközei esetében.
134
2. A Társaság tevékenységének rövid bemutatása
A Társaság elnevezése AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (ezt megelőzően 2018.12.17-
ig ALTERA Nyrt., a továbbiakban a Társaság) Magyarországon a Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság által
bejegyzett nyilvánosan működő részvénytársaság.
A Társaság klasszikus holding tevékenységet végez, vagyis a részesedések tartásán, a finanszírozás
szervezésén, a vezetési tevékenységen, valamint a Csoportba tartozó Társaságoknak nyújtott üzletviteli,
tanácsadási szolgáltatáson túlmutatóan egyéb gazdasági tevékenységet nem folytat.
3. A Társasággal és tulajdonosaival kapcsolatos alapvető adatok
A Társaság magyar jog szerint alapított vállalkozás (irányadó jog). A Társaság székhelye és egyben
működésének központja: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
A Társaság többségi tulajdonosa a Wallis Tőkeholding Zrt. (előző év: Wallis Asset Management Zrt.) (1055
Budapest, Honvéd utca 20). A Társaság gső anyavállalata 2023. december 31-én a WALLIS
PORTFOLIÓ Korlátolt Felelősségű Társaság (1055 Budapest, Honvéd utca 20.). E vállalkozásnak már
csak magánszemély tagja van.
A Társaság tulajdonosi szerkezete a december 31-i állapot szerint:
A Társaság részvényesei
Tulajdonosi
részarány
Tulajdonosi
részarány
2023.12.31
2022.12.31
Wallis Asset Management Zrt.
8,12%
59,20%
Wallis Tőkeholding Zrt.
53,74%
0%
Széchenyi Alapok Kockázati Tőkealap (korábban: Kárpát-medencei
Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap)
8,28%
6,77%
Közkézhányad
29,86%
34,03%
100,00%
100,00%
4. A Társaság részesedései
A Társaság, mint jogi anyavállalat a következő társaságokban rendelkezik közvetlen vagy közvetett
részesedéssel. A Társaságokban lévő tulajdonosi részesedés mértékét és a bekerülés jogcímét az alábbi
táblázat tartalmazza.
Társaság neve
Megszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2023
Tulajdonosi
részesedés
2022
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Nyrt.
-
-
-
Vagyonkezelés
HU
HUF
AW Distribution Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW OPL Distribution Kft.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS AUTÓKÖLCSÖNZŐ
Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
WALLIS MOTOR DUNA
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
135
WALLIS MOTOR PEST
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis British Motors Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis Kerepesi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WallisMotor Ljubljajna d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
ICL Autók Kft.
Alapítás
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Iniciál Autóház Kft.
Apport
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AVTO AKTIV SLO d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
VCT 78 Kft.
Vásárlás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
K85 Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Csoport Szolgáltató Kft.
Alapítás
100%
100%
Finanszírozás
HU
HUF
DALP Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Property Kft.
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AAI Properties D.o.o
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
Wallis Adria d.o.o
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
EUR
WAE HUN Kft.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW CRO Distribution d.o.o
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
EUR
AW SLO Distribution d.o.o.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
AW RO Distribution S.r.l.
Alapítás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
RO
RON
C182 Razvoj Nepremičnin
Ljubljana d.o.o.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
Wallis Autómegosztó Zrt.
Apport
100%
0%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
Nelson Flottalízing Kft.
Vásárlás
100%
0%
Flottakezelés
HU
HUF
Nelson Sales Kft.
Vásárlás
100%
0%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Nelson Assistance Kft.
Vásárlás
100%
0%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Net Mobilitás Zrt-
Vásárlás
100%
0%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
Logic Car Kft.
Vásárlás
100%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AW Marketing és IT szolgálató
Kft.
Alapítás
100%
0%
Szolgáltatásnyújtás
HU
HUF
A Csoportba tartozó közös vezetésű vállalatok listája:
Társaság neve
Megszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2023
Tulajdonosi
részesedés
2022
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Caetano Holding
Zrt.
Alapítás
50%
50%
Vagyonkezelés
HU
HUF
RN Hungary Kft.
Vásárlás
50%
50%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
136
5. A pénzügyi kimutatások prezentálása
A Társaság funkcionális pénzneme a magyar forint. A pénzügyi kimutatások forintban készültek
(prezentálás pénzneme) és ha más jelölés nem szerepel, az adatok ezer forintban (eFt) szerepelnek.
A Társaság szempontjából lényeges idegen pénznem az euró a leányvállalati befektetések tevékenysége
miatt. E deviza árfolyama a beszámolási időszakban a következő volt (egy pénzegység/forint, MNB
árfolyamok):
2023.12.31
2023. évi átlag
2022.12.31
2022. évi átlag
EUR/HUF
382,78
381,95
400,25
391,33
A pénzügyi kimutatások egy naptári évet fognak át. A pénzügyi kimutatások fordulónapja minden évben a
naptári év utolsó napja, december 31.
A Társaság az egyedi pénzügyi kimutatásaiban nem tesz közzé szegmensek szerinti jelentést az IFRS 8.4
szakasza alapján. A Csoportra vonatkozó szegmensek szerinti jelentést a konszolidált pénzügyi
kimutatások X.1 pontja tartalmazza.
Az egy részvényre jutó eredmény számítását a Társaság a konszolidált beszámolóban mutatja be a
Csoportra vonatkoztatott nettó eredmény alapján. Az IAS 33 sztenderd előírásai szerint az egyedi IFRS
kimutatás nem tartalmaz EPS adatot. A konszolidált pénzügyi kimutatások átfogó eredménykimutatása és
annak VII.17. pontja tartalmazza az EPS adatokat a konszolidált adatok alapján.
A pénzügyi kimutatások közzétételéről a Társaság menedzsmentje gondoskodik, a vonatkozó
jogszabályok szerint.
III. Lényeges számviteli politikák, a pénzügyi kimutatások
elkészítésének alapja
1. A pénzügyi kimutatások részei
A Társaság pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magába:
átfogó eredménykimutatás;
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás (mérleg);
saját tőke változás kimutatás;
cash-flow kimutatás;
kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatásokhoz.
A Társaság úgy ntött, hogy az átfogó eredménykimutatást egy önálló kimutatásban szerepelteti, úgy,
hogy az egyéb átfogó eredményhez kapcsolódó tételeket azonos kimutatásban, az időszak nettó
eredménye után jogcímenként jeleníti meg.
Egyéb átfogó eredménynek tekintjük azokat a tételeket, amelyek a nettó eszközöket (vagyis az eszközök
és kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik és ezt a csökkenést sem eszközzel, sem
kötelezettséggel, sem az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem közvetlenül a saját tőke
egy elemét változtatják, a Társaság tágan értelmezett teljesítményével összefüggésben.
137
2. Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák
2.1 Árbevétel
A Társaság árbevételként mint holding társaság a vagyonkezeléssel és holding tevékenységgel
kapcsolatos üzletviteli tanácsadási szolgáltatáshoz kötődő tételeket jeleníti meg.
Tekintetbe véve, hogy a Társaság nem végez a vagyonkezelésen, finanszírozásszervezésen és holding
tevékenységen kívül tevékenységet, ezért az IFRS 15 szabályozás nem hordoz komplex megfontolást
igénylő kérdéseket.
2.2 Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
A Társaság a pénzügyi instrumentumok várható hitelezési veszteségét az IFRS 9 standarddal
összhangban számolja el az alábbi pénzügyi eszközökre:
vevőkövetelések és szerződéses eszközök;
IFRS 16 szerinti lízingkövetelések;
Amortizált bekerülési értéken vagy az átfogó eredménnyel szemben valós értéken (FVTOCI)
értékelt egyéb követelések (pl egyéb pénzügyi eszközök);
Nem valós értéken értékelt hitelnyújtási elkötelezettségek és pénzügyi garanciák
Pénzeszközök
Az IFRS 9 a várha hitelezési veszteség modellt vezette be, melynek alapja a várható értékvesztés
meghatározása.
A Társaság él azzal az egyszerűsített módszerrel, amely az egyes pénzügyi eszközök (pl.
vevőkövetelések, pénzeszközök, kölcsönkövetelések) kapcsán megengedi, hogy a Társaság élettartam
alatti hitelezési veszteséget számoljon el. Ebben az esetben nincs szükség a hitelkockázat változásának
nyomon követésére.
Az egyszerűsített megközelítés használata során az élettartam alatti hitelveszteség megállapításához a
Társaság értékvesztés mátrixot alkalmaz.
Késés
ECL %
Kevesebb, mint 90 nap
0,1 0,6%
91 180 nap között
5%
180 360 nap
10%
360 nap fölött
100% vagy egyedi
2.3 Pénzügyi bevételek és ráfordítások
Kamatbevételek és kamatráfordítások
A kamatbevételek a pénzügyi bevételek között jelennek meg, és időarányosan kerülnek elszámolásra. A
Társaság ide sorolja az adott kölcsönök és hitelek után járó kamatbevételt.
A kamatráfordítások az effektív kamatláb módszer (EIR) segítségével kerülnek kiszámításra (kivéve a
lízingkötelezettséghez kapcsolódó kamatráfordítás) és a pénzügyi ráfordítások között kerülnek
bemutatásra. A Társaság ide sorolja a kapott hitelek és kölcsönök, valamint a kötvénykibocsátás
tárgyidőszakra jutó effektív kamatláb módszerrel számolt kamatráfordítását.
138
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény
A Társaság a devizás tételek árfolyamkülönbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai standard
alapján nem az egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A Társaság ide
sorolja az alábbiakat:
követelések, kötelezettségek kiegyenlítésekor elszámolt árfolyamnyereség/veszteség;
a mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásból adódó nyereség/veszteség:
o devizában nyújtott kölcsönök és hitelek átértékelése;
o vevő- és szállítóállomány átértékelése;
o deviza- és valutakészlet átértékelése;
A Társaság a pénzügyi eredményt nettó módon jeleníti meg az átfogó eredménykimutatásban.
A Társaság nem alkalmazza a fedezeti számvitelt.
Osztalékbevétel
A Társaság a pénzügyi bevételek között jeleníti meg az osztalékbevételeket, akkor amikor az osztalékot
folyósító társaság az osztalékról döntött és a részvényes jogosulttá válik a kifizetésre.
2.4 Nyereségadók
Nyereségadóként kerül besorolásra minden olyan tétel, amely a nyereség egy bizonyos szintjét adóztatja.
Nyereségadóként kerül kimutatásra:
a társasági adó,
a helyi iparűzési adó, és
az innovációs járulék
3. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó
számviteli politikák
3.1 Befektetések leányvállalatokban
A Társaság a leányvállalati befektetéseit a költségmodell szerint értékeli. A leányvállalatoktól kapott
osztalékot bevételként (Osztalékbevételek soron) számolja el. A Társaság minden beszámolási időszak
végén vizsgálja, hogy van-e arra utaló jelzés, hogy az adott leányvállalati befektetés értékvesztett lenne. A
vizsgálat során külső és belső információforrások kerülnek értékelésre, például:
- a gazdálkodó egység nettó eszközeinek könyv szerinti értéke magasabb, mint a piaci tőkeértéke
- a piaci kamatlábak vagy más piaci befektetési hozamráták az időszak folyamán növekedtek, és
ezek a növekedések valószínűleg kihatással lesznek az eszköz használati értékének
kiszámításához használt diszkontrátára, és lényegesen csökkenteni fogják az eszköz megtérülő
értékét.
- a gazdálkodó egység nettó eszközeinek könyv szerinti értéke magasabb, mint a piaci tőkeértéke
- belső jelentések arra utaló bizonyítékot szolgáltatnak, hogy az eszköz gazdasági teljesítménye a
vártnál gyengébb, vagy a vártnál gyengébb lesz.
Amennyiben a Társaság értékvesztésre utaló jelet azonosít valamelyik leányvállalati befektetése esetében,
értékvesztés tesztet végez. A leányvállalati befektetéseket jellemzően külön pénztermelő egységnek
(CGU) tekinti. A CGU megtérülő értékére a Társaság diszkontált cash-flow modell alapján becslést készít.
139
Amennyiben a megtérülő értéke alacsonyabb, mint a befektetés könyv szerinti értéke, úgy a leányvállalati
befektetésre a Társaság értékvesztést számol el.
Az értékvesztést ill. a visszaírást a Társaság, külön eredménykimutatás soron mutatja be (Részesedések
értékvesztése).
3.2 Befektetések Társult és közös vezetésű vállalkozásokban
A Társaság a tőkemódszerrel konszolidált llalataiban lévő részesedéseit Befektetések társult és közös
vezetésű vállalkozások között mutatja ki. Az ilyen befektetéseket a Társaság költségmodell szerint értékeli.
A Társaság a társult és közös vezetésű vállalkozások esetében minden beszámolási időszak végén
vizsgálja, hogy van-e arra utaló jel, hogy az adott vállalkozásban lévő befektetés értékvesztett lenne. Ilyen
jel esetén a megtérülő értéket,
vagy az adott vállalkozás jövedelemtermelő képességéből határozza meg
vagy az adott vállalkozás vagyoni pozíciójából kiindulva határozza meg.
Az értékvesztést ill. a visszaírást a Társaság, külön eredménykimutatás mutatja be (Részesedések
értékvesztése).
3.3 Pénzeszközök és azok egyenértékesei
A pénzeszközök a látra szóló betéteket foglalják magukban, valamint a pénztár egyenleget. A
pénzeszközök és pénzegyenértékesek a mérlegben amortizált értéken kerülnek bemutatásra.
3.4 Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek
Besorolás
Azok az adósságinstrumentumok, amelyek megfelelnek az SPPI tesztnek (vagyis a belőlük származó cash
flow kizárólag kamat és tőketörlesztés), illetve a tartásuk célja a szerződéses cash flowk beszedése (üzleti
modell teszt), az amortizált bekerülési érték kategóriába kerülnek (AC kategória). Ez a kategória
tartalmazza a vevő- és egyéb követeléseket, a leányvállalatoknak adott kölcsönöket és a pénzkészleteket.
Az egyéb kötelezettségek közé olyan pénzügyi kötelezettségek tartoznak, amelyek nem lettek besorolva
az eredménnyel szemben valós értéken értékelt instrumentumok közé.
Megjelenítés
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek a kereskedés napján kerülnek a Társaság könyveibe. A pénzügyi
eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek kezdeti értékelése valós értéken történik, hozzászámítva (olyan
tétel esetében, amelyet később nem értékelnek valós értéken, eredménnyel szemben) az olyan tranzakciós
költségeket, amelyek közvetlenül annak megszerzéséhez vagy kibocsátásához kapcsolódnak.
Kivezetés
A pénzügyi eszközök akkor kerülnek kivezetésre, amikor lejárnak a pénzügyi eszközökből eredő cash-flow
megszerzésére irányuló jogok, vagy a Társaság jelentős mértékben átruházza a pénzügyi eszköz
tulajdonjogával kapcsolatos összes kockázatot és hasznot (bármilyen jelentős jog megtartása nélkül).
A pénzügyi kötelezettségek akkor kerülnek kivezetésre, amikor azok megszűnnek vagyis amikor a
szerződésben meghatározott kötelemnek eleget tettek, azt eltörölték, vagy lejár.
Értékelés
Az adósságinstrumentumok várható értékvesztéssel csökkentett értéken vannak kimutatva. A várható
értékvesztés tárgyévi része az eredmény terhére vagy javára kerül elszámolásra.
140
Az adósságinstrumentumként nyilvántartott pénzügyi eszközök és egyéb pénzügyi kötelezettségek
vonatkozásában a nyereség vagy veszteség akkor kerül amortizációs eljárással (adózott eredményként)
elszámolásra az átfogó eredménykimutatásban, amikor a pénzügyi eszközt vagy kötelezettséget kivezetik
vagy értékvesztést számolnak el.
3.5 Munkavállalói juttatások
A Társaság túlnyomórészt rövid távú munkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak. Ezeket akkor
számolja el a Társaság az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
A munkavállalói jutalmakat, bónuszokat és egyéb, hasonló természetű tételeket akkor kell a mérlegben
megjeleníteni, ha kötelezettséghez vezetnek.
3.6 Részvényalapú kifizetés
A Társaság egyes munkavállalói részvényalapú juttatási program keretében részesülnek díjazásban, MRP
program keretében. A program során a munkavállalók tőkeinstrumentumban kiegyenlített részvényalapú
ellenértékre lesznek jogosultak.
A programot a Társaság a nyújtás napjával kezdi el megjeleníteni (grant date). A nyújtás napjának a
Társaság azt a napot tekinti, amikor a lényeges feltételekben a felek megegyeztek, a kiírást a
munkavállalók elfogadják. Tőkeinstrumentumban teljesített részvényalapú kifizetési programból származó
költséget a Csoport munkavállalói részére átadásra kerülő részvények valós értékében határozza meg a
Csoport, melyhez a tőzsdei árfolyamot vette alapul. A juttatás valós értékét a Társaság a megszolgálási
időszakra osztja föl időarányosan.
A megállapított költséget a saját tőke elkülönített elemével szemben kell elszámolni (Részvény alapú
kifizetések tartaléka). E halmozott tartalékot akkor szünteti meg, amikor
• a program végével a részvények kiosztásra kerülnek;
• a program végével megállapításra kerül, hogy a feltételek nem teljesülnek.
A részvényalapú juttatásokat MRP szervezeten keresztül juttatja a Társaság. A Társaság az úgynevezett
kiterjesztett módszert alkalmazza az MRP szervezet megjelenítésére, vagyis úgy mutatja, mintha
közvetlenül birtokolná az MRP által az MRP programokhoz kapcsolódóan tartott részvényeket, és ezért
saját részvényként számolja el azokat a saját tőkében.
3.7 Saját tőke
A Társaság a saját tőke részeként az alábbi tételeket szerepelteti a beszámolóban:
Tőkeelem megnevezése
Tőkeelem tartalma
Jegyzett tőke
A kibocsátott részvények száma szorozva a névértékkel. A tőkeelemből levonásra kerül a
visszavásárolt saját részvények névértéke.
Tőketartalék
A kibocsátott részvényekért a névértékükön felüli befizetések összessége.
Eredménytartalék
A felhalmozott, de osztalékként ki nem fizetett eredmény (azaz a halmozott eredmény) összege.
Részvényalapú kifizetések
tartaléka
A Társaság által munkavállalónak nyújtott részvényalapú kifizetések (MRP) tartaléka.
141
Saját részvény bekerülési
értéke
A saját szvények visszavásárlásáért fizetett ellenértéke, amely a saját két csökkenti (a
névértéket is e sor tartalmazza, az nem a jegyzett tőkéből kerül levonásra).
A Társaság a kiegészítő megjegyzésekben közzéteszi az alábbi részvényekre vonatkozó információkat a
részvénytőke valamennyi osztályára vonatkozóan:
a kibocsátásra engedélyezett részvények számát;
a kibocsátott és teljesen befizetett, valamint a kibocsátott, de még nem teljesen befizetett
részvények számát;
a részvények névértékét;
az időszak elején és végén forgalomban lévő részvények számának egyeztetését;
az adott részvényosztályhoz kapcsolódó jogokat, elsőbbségi jogokat és korlátozásokat, beleértve
az
osztalékfizetéssel és a tőke-visszatérítéssel kapcsolatos korlátozásokat;
a Társaság vagy leányvállalatai, illetve társult vállalkozásai által birtokolt részvényeket;
az opciók és részvényeladásra vonatkozó szerződések alapján történő kibocsátásra fenntartott
részvényeket, beleértve a feltételeket és az összegeket.
A Társaság elkészíti a számviteli törvény által a 114/B. § részeként előírt Saját tőke megfeleltetési táblát.
A saját tőke megfeleltetési tábla tartalmazza az IFRS-ek szerinti saját tőke egyes elemeinek nyitó és záró
adatait, valamint ezekből levezetve az alábbi saját tőke elemek nyitó és záró adatait.
4. Egyéb számviteli politikai elemek
4.1 A cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politikák
A Társaság a cash flow kimutatását az operatív cash-flowig az indirekt módszerre építi. A befektetési és a
finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül.
4.2 Az idegen pénznemben kifejezett tranzakciók
A funkcionális pénznem az a pénznem, amely az adott cég működését leginkább jellemzi. A Társaság
funkcionális pénzneme a magyar forint (HUF).
Egy adott gazdálkodó egységnek csak idegen pénznemen keletkezhet átváltási árfolyamkülönbözete. A
külföldi nzeszközben felmerülő ügyletek a teljesítés napján érvényes, az MNB által meghirdetett
devizaárfolyam alkalmazásával kerülnek forintosításra.
Év közben a realizált árfolyamveszteség/nyereség összegei a teljesítés napján és a pénzügyi teljesítés
napján érvényes árfolyamok különbözetéből adódnak, mely összegeket a pénzügyi műveletek egyéb
bevételei, ráfordításai között mutat ki a Társaság.
Az idegen pénznemben kifejezett monetáris elemeket minden fordulónapon át kell értékelni a fordulónapi
azonnali (spot) árfolyamra. A Társaság a Magyar Nemzeti Bank fordulónapi közzétett árfolyamát
alkalmazza az átváltáskor.
142
IV. Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások
napján még hatályba nem lépett IFRS-ek és IFRIC-ek
várható hatása, korábbi alkalmazások
A Társaság nem változtatta meg az alkalmazott számviteli politikáit 2022-ről 2023-ra. Ez alól kivételt
képeznek az új standardok bevezetésével és a korábban nem létező tevékenységekkel kapcsolatos
számviteli politikák alkalmazása.
Az alkalmazott számviteli politikák összhangban vannak az előző pénzügyi év számviteli politikáival, kivéve
az alábbi IFRS módosításokat, melyeket a Társaság 2023. január 1-étől alkalmaz:
Az IFRS standardok 2023. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok
bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásokra
IFRS 17: Biztosítási szerződések
A standard 2023. január 1-jén lépett hatályba és az akkor vagy azt követően kezdődő pénzügyi
időszakokra érvényes. Az IFRS 17 egy biztosítási szerződésekre vonatkozó átfogó, új számviteli
szabvány, amely kiterjed a megjelenítésre és értékelésre, bemutatásra és a közzétételre. IFRS 17-et
kell alkalmazni minden kibocsátott biztosítási szerződéstípusra, bizonyos garanciákra, valamint a
diszkrecionális nyereségrészesedéssel bíró pénzügyi instrumentumokra. Társaság az IFRS 17
hatókörébe tartozó szerződéseket nem bocsát ki; ezért alkalmazása nincs hatással a Társaság
pénzügyi teljesítményére, pénzügyi helyzetére és cash flow-jára.
IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és 2. IFRS Gyakorlati állásfoglalás: Számviteli politikák
közzététele (Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől kell alkalmazni. A
módosítások útmutatást adnak a számviteli politika közzétételeihez kapcsolódó lényegességi
megítélések alkalmazásáról. Az IAS 1 módosításai a „jelentős” (significant) számviteli politikák
közzétételére vonatkozó követelményt a „lényeges” (material) számviteli politikák közzétételére
vonatkozó követelménnyel helyettesítik. Az IFRS Gyakorlati állásfoglalás útmutatással és szemléltető
példákkal is kiegészül, hogy segítse a lényegesség fogalmának alkalmazását a számviteli politika
közzétételeivel kapcsolatos döntések meghozatalakor.
A Társaság értékelte a számviteli politikák közzétételét és figyelembe véve a standard módosított
előírásait módosította a számviteli politikák bemutatását a pénzügyi kimutatásokban.
IAS 8 Számviteli politika, a számviteli becslések változásai és hibák: Számviteli becslések
meghatározása (Módosítások)
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, és a
számviteli politikában és a számviteli becslésekben bekövetkező változásokra vonatkoznak, amelyek
az adott időszak kezdetén vagy azt követően következnek be. A módosítások egy új fogalmat vezetnek
be a számviteli becslésekre, amelyeket a pénzügyi kimutatásokban szerep olyan monetáris
összegekként határoznak meg, amelyek az értékelés bizonytalanságának vannak kitéve, ha nem a
korábbi időszaki hiba javításából származnak. A módosítások azt is tisztázzák, hogy mit jelentenek a
számviteli becslések változásai, és hogy ezek miben különböznek a számviteli politikai változásaitól és
a hibák javításától.
A módosításoknak nem volt jelentős hatása a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
IAS 12 Jövedelemadók: Egyetlen tranzakció kapcsán keletkező halasztott adó követelés és
kötelezettség kezelése (Módosítások)
143
A módosításokat a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni. A
módosítások szűkítik az IAS 12 szerinti kezdeti megjelenítésre vonatkozó kivétel hatályát, és
meghatározzák, hogy a társaságoknak hogyan kell elszámolniuk az egyetlen tranzakcióból származó
eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adót, mint például a lízingek és a leszerelési
kötelezettségek. A módosítások tisztázzák, hogy amennyiben a kötelezettséget rendező kifizetések
adózási szempontból levonhatók, a vonatkozó adójogszabályok figyelembevételével megítélés
kérdése, hogy az ilyen levonások adózási szempontból a kötelezettséghez vagy a kapcsolódó
eszközkomponenshez rendelhetők-e hozzá. A módosítások értelmében a kezdeti megjelenítésre
vonatkozó kivétel nem vonatkozik azokra az ügyletekre, amelyek a kezdeti megjelenítéskor azonos
adóköteles és levonható átmeneti különbözeteket eredményeznek. Csak akkor alkalmazandó, ha a
lízingkövetelés és lízingkötelezettség (vagy leszerelési kötelezettség és leszerelési eszköz komponens)
megjelenítéséből olyan adóköteles és levonha átmeneti különbözetek keletkeznek, amelyek nem
egyenlőek.
A módosításnak nem volt jelentős hatása a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
IAS 12 Jövedelemadók: Nemzetközi adóreform Második pillér modellszabályok (Módosítások)
A módosítások a kibocsátást követően azonnal hatályba lépnek, de bizonyos közzétételi követelmények
később lépnek hatályba. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2021
decemberében tette közzé a második pillér modellszabályait, amelyek biztosítják, hogy a nagy
multinacionális vállalatokra legalább 15%-os adókulcs vonatkozzon. 2023. május 23-án a Nemzetközi
Számviteli Standard Testület (IASB) kiadta a Nemzetközi adóreform Második pillér mintaszabályok
IAS 12 standard módosításait. A módosítások kötelező átmeneti kivételt vezetnek be a második pillér
modellszabályainak joghatósági alkalmazásából adódó halasztott adók elszámolása alól, és közzétételi
követelményeket támasztanak az érintett jogalanyok számára a második pillér nyereségadóval
szembeni potenciális kitettségére vonatkozóan. A módosítások megkövetelik azokban az
időszakokban, amikor a második pillér jogszabályait (lényegében) törvénybe iktatták, de még nem
hatályosak, olyan ismert vagy észszerűen becsülhető információk közzétételét, amelyek segítenek a
pénzügyi kimutatások felhasználóinak megérteni a gazdálkodó egység második pillér jövedelemadóból
eredő kitettségét. E követelmények teljesítése érdekében a gazdálkodó egységnek kvalitatív és
kvantitatív információkat kell közzé tennie a második pillér szerinti jövedelemadónak való kitettségéről
a beszámolási időszak végén. A második pillérhez kapcsolódó jövedelemadó ráfordítás közzététel és a
jogszabály hatálybalépése előtti időszakokra vonatkozó közzététel a 2023. január 1-jén vagy azt
követően kezdődő éves beszámolási időszakokra vonatkozóan kötelező, de nem kötelező a 2023.
december 31-én vagy azt megelőzően végződő évközi időszakokra vonatkozóan.
A Társaság, ill. a Csoport folyamatosan értékeli a fenti módosítások hatását és az IAS 12 előírásainak
megfelelően jár el.
Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás alá nem eső standardok
B.1) Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak, de az EU befogadta
IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása: A kötelezettségek rövid- vagy hosszú lejáratúként
való besorolása (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől kell alkalmazni, a korai
alkalmazás megengedett, illetve az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen szükséges
alkalmazni. A módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő, a kötelezettségek rövid vagy hosszú
lejáratúként való besorolási alapelveinek tisztázása. A módosítások tisztázzák a teljesítés
elhalasztására vonatkozó jog jelentését, azt a követelményt, hogy ennek a jognak a beszámolási
időszak végén fenn kell állnia, hogy a vezetés szándéka nem befolyásolja a rövid vagy hosszú lejáratú
besorolást, hogy a partner olyan opciói, amelyek a gazdálkodó egység saját tőkeinstrumentumainak
átruházásával történő teljesítést eredményezhetnek, nem befolyásolják a rövid vagy hosszú lejáratú
144
besorolást. A módosítások azt is meghatározzák, hogy csak azok a kovenánsok befolyásolják a
kötelezettség besorolását, amelyeknek a gazdálkodó egységnek a beszámolási fordulónapon vagy azt
megelőzően meg kell felelnie. További közzétételek szükségesek az olyan hitelszerződésekből eredő
hosszú lejáratú kötelezettségek esetében is, amelyek a beszámolási időszakot követő tizenkét hónapon
belül teljesítendő kovenánsnak vannak alárendelve.
A vezetőség nem élt az előalkalmazás lehetőségével, értékelte a módosítás rható hatását, mely
valószínűleg nem lesz jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
IFRS 16 Lízingek: Lízingkötelezettség a Visszlízing ügyletekben (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás
korai alkalmazása megengedett. A módosítások célja, hogy fejlessze azokat a követelményeket,
amelyeket az eladó-lízingbevevő alkalmaz a lízingkötelezettség értékelésekor egy visszlízing ügylet
során az IFRS 16 szerint, ugyanakkor nem változtatja meg a visszlízing ügyletekhez nem kapcsolódó
lízingek elszámolását. Az eladó-lízingbevevő úgy határozza meg a „lízingdíjakat” vagy a „felülvizsgált
lízingdíjakat”, hogy az eladó-lízingbevevő ne számolja el a nyereség vagy veszteség azon részét, amely
az általa megtartott használati joghoz kapcsolódik. Ezeknek a követelményeknek az alkalmazása nem
akadályozza meg az eladó-lízingbevevőt abban, hogy a lízingszerződés szleges vagy teljes
megszűnésével kapcsolatos nyereséget vagy veszteséget az eredményben számolja el. Az eladó-
lízingbevevő az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen alkalmazza a módosítást a kezdeti
alkalmazás időpontja után kötött visszlízing ügyletekre, ami annak a beszámolási időszaknak a kezdete,
amelyben a gazdálkodó egység először alkalmazta az IFRS 16 standardot.
A vezetőség értékelte a módosítás várható hatását, mely valószínűleg nem lesz jelentős hatással a
Társaság pénzügyi kimutatásaira.
B.2) Standardok/módosítások, amelyek még nem hatályosak és az EU nem fogadta be
IAS 7 Cash-flow kimutatás és IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok közzététele Szállítói
finanszírozási megállapodások (Módosítások)
A módosításokat a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás
korai alkalmazása megengedett. A módosítások kiegészítik az IFRS-ben már szereplő
követelményeket, és előírják a gazdálkodó egységnek a szállítói finanszírozási megállapodások
feltételeinek közzétételét. Ezen túlmenően, a gazdálkodó egységeknek a beszámolási időszak elején
és végén közzé kell tenniük a szállítói finanszírozási megállapodás pénzügyi kötelezettségeinek könyv
szerinti értékét és azokat a sorokat, amelyeken ezek a kötelezettségek bemutatásra kerülnek, valamint
azon pénzügyi kötelezettségek könyv szerinti értékét és sorait, amelyekre vonatkozóan a finanszírozók
már kiegyenlítették a megfelelő szállítói tartozásokat. A gazdálkodó egységeknek szintén közzé kell
tenniük a szállítói finanszírozási megállapodások nzügyi kötelezettségei könyv szerinti értékében
bekövetkezett nem pénzbeli változás típusát és hatását is, amelyek megakadályozzák a pénzügyi
kötelezettségek könyv szerinti értékének összehasonlíthatóságát. A módosítások továbbá előírják, hogy
a gazdálkodó egység a beszámolási időszak elején és végén közzétegye a finanszírozókkal szemben
fennálló pénzügyi kötelezettségek és az e megállapodások részét nem képező hasonló szállítói
kötelezettségek fizetési határidejét. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
A vezetőség értékelte a módosítás várható hatását, mely valószínűleg nem lesz jelentős hatással a
Társaság pénzügyi kimutatásaira.
IAS 21 Átválási árfolyamok változásainak hatása: Az átválthatóság hiánya (Módosítások)
A módosítások a 2025. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évtől lépnek hatályba, a korai
alkalmazás megengedett. A módosítások meghatározzák, hogy a gazdálkoegységnek hogyan kell
értékelnie, hogy egy valuta átváltható-e, és hogyan kell meghatároznia az azonnali átváltási árfolyamot
145
az átválthatóság hiánya esetén. Egy pénznem akkor tekinthető átválthatónak egy másik pénznemre, ha
a gazdálkoegység képes a másik pénznemhez olyan időkereten belül hozzájutni, amely lehetővé
teszi a szokásos adminisztratív késedelmet olyan piaci vagy átváltási mechanizmuson keresztül,
amelyben egy csereügylet érvényesíthető jogokat és kötelezettségeket hoz létre. Ha egy pénznem nem
váltható át másik pénznemre, a gazdálkoegységnek meg kell becsülnie az értékelés időpontjában
érvényes azonnali árfolyamot. A gazdálkodó egység célja az azonnali átváltási árfolyam becslése során,
hogy tükrözze azt az árfolyamot, amelyen az értékelés időpontjában szabályos csereügylet zajlana a
piaci szereplők között az uralkodó gazdasági feltételek mellett. A módosítások megjegyzik, hogy a
gazdálkodó egység alkalmazhat megfigyelhető árfolyamot korrekc(„adjustment”) nélkül, vagy más
becslési technikát. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
A vezetőség értékelése a standard változást illetően folyamatban van.
Módosítás az IFRS 10 Konszolidált pénzügyi kimutatások és az IAS 28 Társult vállalkozásokban
és közös vállalkozásokban lévő befektetések standardban: Befektető és annak társult vagy
közös vállalkozása közötti eszközök értékesítése vagy átadása
A módosítások az IFRS 10 és az IAS 28 előírásai közötti, a befektető és annak társult vagy közös
vállalkozása közötti eszközértékesítéssel vagy átadással kapcsolatos ismert ellentmondást kezelik. A
módosítások következménye, hogy a teljes nyereséget vagy veszteséget el kell számolni, ha egy
ügylet egy üzleti tevékenységet érint (függetlenül attól, hogy az egy leányvállalatban van-e vagy sem).
Részleges nyereség vagy veszteség kerül elszámolásra, ha egy ügylet olyan eszközöket érint, amelyek
nem képeznek üzleti tevékenységet, még akkor is, ha ezek az eszközök egy leányvállalatban vannak.
2015. decemberében az IASB határozatlan időre elhalasztotta e módosítás hatálybalépésének
időpontját a tőkemódszerrel kapcsolatos kutatási projekt eredményéig. A módosításokat az EU g
nem fogadta be.
A vezetőség értékelte a standard ltozást, mely nem lesz hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
146
V. Az átfogó eredménykimutatáshoz és mérleghez
kapcsolódó kiegészítő megjegyzések
1. Árbevétel
A Társaság 2023-ban és 2022-ben realizált árbevétele mind üzletviteli tanácsadásból származik. Az
árbevétel jelentős növekedése a Csoportközpont növekedésével, központi funkciók létrehozásával
magyarázható.
2. Anyagköltség
Az anyagköltség tartalma a következő:
2023
2022
Üzemanyagköltség
13 370
6 985
Irodaszer, egyéb anyag
23 644
939
Összesen
37 014
7 924
A Társaság anyagköltsége elsősorban üzemanyagköltséget tartalmaz, illetve irodaszer és éven belül
elhasználódó eszköz beszerzéshez kapcsolódik.
3. Igénybevett szolgáltatások
Az igénybevett szolgáltatások a következő tételeket tartalmazzák:
2023
2022
Számviteli, jogi, tőkepiaci szolgáltatások
224 814
151 949
Bérleti díjak
14 530
5 706
PR, kommunikáció
129 373
35 223
Adminisztratív szolgáltatások
72 042
34 826
Különféle egyéb szolgáltatások
450 427
238 487
Telekommunikációs szolgáltatások
1 736
1 262
Fuvardíjak
58
90
Marketing szolgáltatások
16 307
14 831
Bankköltség, biztosítási díj
10 447
3 805
Összesen
919 734
486 179
Az igénybevett szolgáltatások jelentős növekedését a csoport szinten, 2022-ben megindult (különösen IT
jellegű) projektek indokolták. Ezen kívül a csoport növekedésével összefüggően a jogi, adótanácsadási és
könyvvizsgálati költségek növekedtek.
4. Személyi jellegű ráfordítások
A személyi jellegű ráfordítások között tiszteletdíjak, bérek, azok járulékai és a részvény alapú kifizetések
ráfordításai szerepelnek.
147
A Társaság nem minősíti lízingnek a személyes használatra átadott cégautó bérleti eseményeket. Ezeket
a személyi jellegű egyéb kifizetések között mutatja ki, mint munkavállalóknak adott egyéb juttatás.
A részvény alapú kifizetések soron az MRP programok ráfordítás hatása szerepel.
2023
2022
Bérköltség
970 790
510 261
Bérjárulék
129 542
66 002
Részvény alapú kifizetések ráfordítása
110 489
74 524
Személyi jellegű egyéb kifizetések
104 907
43 301
Összesen
1 315 728
694 088
A Csoport növekedése, valamint a csoport szintű új funkciók megjelenése a Társaság munkavállalói
létszámának emelkedését is eredményezte, mely 2023-ban átlagosan 36 fő (előző év: 14 fő).
5. Értékcsökkenési leírás
Az értékcsökkenési leírás jellemzően irodai bútorok, használati jog eszközök (irodabérlet) és egyéb
eszközök értékcsökkenését tartalmazza mindkettő időszakban, amelyek az adminisztrációt támogatják.
2023
2022
Tárgyi eszközök értékcsökkenése
37 746
20 200
Eszközhasználati jog értékcsökkenése
52 575
24 389
Immateriális eszközök amortizációja
2 397
536
Összesen
92 718
45 125
6. Egyéb bevételek és ráfordítások
2023
2022
Káresemény bevétele
353
556
Egyéb bevételek
228
-
Egyéb bevételek
581
556
2023
2022
Bírságok, káresemények
3 903
341
Le nem vonható áfa
172 684
76 539
Egyéb
3 620
5 063
Egyéb ráfordítások
180 208
81 943
Az egyéb bevételek és ráfordítások tartalmazzák a más kategóriába nem sorolható hozamokat és
ráfordításokat. Ezek közül jelentős tétel a ráfordításként elszámolt le nem vonható áfa.
7. Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése
A Társaság várható hitelezési veszteséget számol el a kölcsönkövetelésekre, vevőkövetelésekre, és egyéb
pénzügyi eszközökre (egyéb követelésekre és pénzeszközökre).
148
2023
2022
Képzett értékvesztés
Kölcsön követelésekre
55 261
12 846
Vevőkövetelésekre
5 774
167
Egyéb követelésekre, bankbetétre
33 224
3 401
Összesen
94 259
16 414
Értékvesztés visszaírása
Kölcsön követelésekre
(49 386)
(4 035)
Vevőkövetelésekre
(4 726)
(142)
Egyéb követelésekre, bankbetétre
(33 679)
(5 455)
Összesen
(87 791)
(9 632)
Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési
vesztesége
6 468
6 781
A Társaság az ECL modellt alkalmazza a várható hitelezési veszteség megállapítására. Az ECL modell
szerint a nem esedékes követelésekre is kell számolni várható hitelezési veszteséget.
A Társaság az egyszerűsített módszert alkalmazza a várható hitelezési veszteségek meghatározásakor.
8. Pénzügyi bevételek és ráfordítások
2023
2022
Kamatbevételek - effektív kamatlábbal
számolt
1 919 356
1 030 154
Kötvénykamat
(275 605)
(275 948)
Egyéb kamatráfordítás
(68 786)
(9 441)
Kölcsönök után fizetett kamat
(272 439)
(133 243)
Lízing kötelezettség kamatráfordítása
(2 910)
(2 183)
Kamatráfordítások
(619 740)
(420 815)
Devizás árfolyamnyereség
57 906
652 199
Devizás árfolyamveszteség
(203 056)
(10 127)
Egyéb pénzügyi nyereség
-
24 804
Árfolyamkülönbözetből származó
eredmény, nettó
(145 150)
666 876
Osztalékbevétel
7 348 200
1 402 000
Nettó eredményhatás
8 502 666
2 678 215
A pénzügyi bevételek között a tárgyévben egyfelől 7 348 200 eFt (előző év:1 402 000 eFt) összegű
leányvállalattól kapott osztalék került kimutatásra, srészt a kamatkörnyezet jelentős emelkedése miatt
növekedtek a kapcsolt vállalkozásoknak kihelyezett kölcsönök utáni kamatbevételek.
Az árfolyamkülönbözetből származó eredmény között jelentős tételek:
- külföldi pénzértékre szóló pénzügyi eszközök és kötelezettségek fordulónapi átértékelése: 195 018
eFt veszteség (előző év: 357 129 eFt nyereség)
- tárgyévben realizált árfolyamnyereségek: 137112 eFt nyereség (előző év: 295 070 eFt)
A pénzügyi ráfordítások között a fizetendő kötvénykamat a jelentős tétel. A kölcsönök után fizetett kamat a
kapcsolt felektől kapott kölcsönök után, valamint a kamatpool miatti fizetett kamatokat tartalmazza.
149
9. Adóráfordítások
Az adóráfordítások között kizárólag iparűzési adó, innovációs járulék, valamint helyi iparűzési adó szerepel
mindkét időszakban (halasztott adó ráfordítás nem került elszámolásra).
Az effektív adó levezetését a következő táblázat tartalmazza:
2023.12.31
2022.12.31
Adózás előtti nyereség az átfogó
eredménykimutatás szerint
6 990 763
1 492 762
Meg
j.
Aktuális adókulcs alapján számított
adóráfordítás (9%)
9,00%
629 169
9,00%
134 349
1.
Egyéb nyereségadó ráfordítás (helyi iparűzési
adó, innovációs járulék)
0,33%
23 054
0,23%
3 359
2.
Egyéb nyereségadó ráfordítás adóalap csökkentő
hatása
(0,03%)
(2 075)
(0,02%)
(302)
3.
Osztalékbevétel adóalap csökkentő hatása
(9,46%)
(661 338)
(8,45%)
(126 180)
4.
Korábbi évek elhatárolt veszteségének adóalap
csökkentő hatása
-
-
(0,29%)
(4 267)
5.
Egyéb, egyedileg nem jelentős tételek
0,52%
36 325
0,04%
668
Nyereségadó ráfordítás összesen
0,36%
25 135
0,51%
7 626
1. Az egyéb nyereségadók olyan Magyarországon fizetendő helyi és központi adókat tartalmaznak,
amelyeket a Társaság bizonyos jövedelemre számított eredménye alapján állapítanak meg a
társasági adóalapnál egy lényegesen magasabb adóalapra vetített, de lényegesen alacsonyabb
(maximum 2%-os) adókulccsal. Mivel a levezetés első sora csak a társasági adókulccsal számított
elméleti adó összegét mutatja, a Társaság a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék további
nyereségadó költséget eredményez.
2. A helyi iparűzési adó és az innovációs járulék a társasági adó szempontból levonhatónak
minősülnek, amelynek pozitív hatásait ez a sor jeleníti meg.
3. A Társaság által tárgyévben kapott osztalékbevételek levonhatónak minősülnek a társasági
adóalapból (mivel ezen bevételek már adózott bevétel).
4. A korábbi évek elhatárolt negatív adóalapjaiból tárgyévben felhasznált összegre jutó társasági adót
csökkentő hatását mutatja ez a sor.
5. Az egyedileg nem jelentős tételek között a Tárgyévben az MRP program adóalap növelő hatása
(9 944 eFt), előző évi nyereségadó korrekció (2 081 eFt) és tárgyévi fel nem halasztott adó
követelés hatása (23 176 eFt) és egyéb nem lényeges adóalapot érintő korrekciók szerepelnek
(1 124 eFt).
Globális minimumadó
A Társaság Magyarországon folytatja tevékenységét, amely 2023. évben, 2024. január 1-i hatállyal
bevezette a globális minimumadó előírásait. A globális minimuma várható hatását a legfelsőbb
anyavállalat (Wallis Portfólió Kft.) szintjéről kell vizsgálni. Tekintettel arra, hogy az új adószabályok 2024.
január 1-től hatályosak, a tárgyévi adóráfordításra nincs hatással.
A Társaság ill. a Csoport alkalmazza az IAS 12 átmeneti rendelkezéseit a halasztott adó elszámolására
vonatkozóan, és akkor számolja el a globális minimumadó miatt esetlegesen felmerülő adókötelezettséget,
amikor az felmerül.
Amennyiben a Társaság alkalmazta volna a globális minimumadó előírásait a 2023. évre vonatkozóan,
várhatóan nem merült volna fel többlet adófizetési kötelezettsége, tekintettel arra, hogy az átlagos effektív
adókulcs a Társaság, ill. a Csoport többi leányvállalata esetében magasabb mint 15%.
150
10. Ingatlanok, gépek és berendezések; immateriális eszközök
A tárgyi eszközök között ingatlanok, berendezések, az immateriális eszközök között pedig IT licenszek
szerepelnek, egyik sem képvisel önállóan jelentős értéket. Eszközbeszerzésre jelentős elkötelezettség
nincs a Társaságnál. 2023-ban a berendezések növekedését jelentős mértékben gépjármű beszerzések
magyarázzák.
A tárgyi eszközök és immateriális eszközök mozgásait a következő tábla szemlélteti:
Bruttó érték
2023. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális javak
Összesen
Nyitó
6 784
32 247
12 717
51 748
Vásárlás
510
274 373
76 496
351 379
Eladás
-
(270)
-
(270)
Záró érték
7 294
306 350
89 213
402 857
Halmozott
értékcsökkenés
2023. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális javak
Összesen
Nyitó
1 310
22 860
1 665
25 835
Terv szerinti
értékcsökkenés
1 478
36 267
2 397
40 142
Eladás
-
(206)
-
(206)
Záró érték
2 788
58 921
4 062
65 771
Nyitó
5 474
9 387
11 052
25 913
Záró
4 506
247 429
85 151
337 086
Az összehasonlító időszak adatai:
Bruttó érték
2022. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális javak
Összesen
Nyitó
5 147
6 178
1 129
12 454
Vásárlás
1 637
26 069
11 588
39 294
Eladás
-
-
-
-
Záró érték
6 784
32 247
12 717
51 748
Halmozott értékcsökkenés
2022. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális javak
Összesen
Nyitó
221
3 749
1 129
5 099
Terv szerinti értékcsökkenés
1 089
19 111
536
20 736
Eladás
-
-
-
-
Záró érték
1 310
22 860
1 665
25 835
Nyitó
4 926
2 429
-
7 355
Záró
5 474
9 387
11 052
25 913
151
11. Eszközhasználati jog (ROU)
A Társaság az ingatlanok, gépek és berendezések sortól elkülönítve mutatja be a lízinghez kapcsolódó
eszközhasználati jogot, melynek egyenlege a 2023. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
2023
2022
Nyitó bruttó érték január 1-én
92 851
-
Lízingbe vétel, akvizíció
66 644
92 851
Allízingbe adás
-
-
ROU kivezetése
-
-
Szerződésmódosítás hatásai
6 704
-
Záró bruttó érték december 31-én
166 199
92 851
Halmozott értékcsökkenés
2023
2022
Nyitó érték január 1-én
24 389
-
Értékcsökkenés
52 576
24 389
ROU kivezetése
-
-
Csökkenések (kivezetések)
-
-
Szerződésmódosítás hatásai
-
-
Záró érték december 31-én
76 965
24 389
2023
2022
Záró nettó érték december 31-én
89 234
68 462
Az eszközhasználati jog soron a Társaság által bérelt iroda kerül kimutatásra, a bérlet a 2022. üzleti évben
indult.
12. Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsön
A leányvállalatoknak nyújtott hosszú lejárató kölcsönök mozgását a következő táblázat szemlélteti
2023
2022
Nyitó egyenleg
12 797 855
7 429 446
Folyósítás
918 720
4 108 286
Visszafizetés
(4 689 608)
(824 000)
Átsorolás hosszú lejáratú kölcsönök közé
-
1 537 914
Kamatkövetelés
49 530
168 405
Devizás átértékelés
(156 502)
377 804
Záró egyenleg
8 919 995
12 797 855
Várható hitelezési veszteség
(8 892)
(12 770)
Záró egyenleg
8 911 103
12 785 085
152
Az egyes kölcsönökhöz kapcsolódó lényeges feltételek 2023.12.31-én.
Feltétel
Feltétel
Feltétel
Adós neve:
AW Csoport Szolgáltató Kft.
AW Csoport Szolgáltató Kft.
Wallis Motor LJ
A kölcsön keretösszege:
3 000 000 000 Ft
5 745 543 800 Ft
650 000 EUR
A kölcsön kamata:
3,5% éves fix kamat
3,5% éves fix kamat
1 havi EURIBOR + 3,55%
A kölcsön lejárata:
2030. április 5.
2031. július 18.
2025. október 31
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben, bármikor
előtörleszthető
Lejáratkor egy összegben, bármikor
előtörleszthető
Lejáratkor egy összegben, bármikor
előtörleszthető
Feltétel
Feltétel
Feltétel
Adós neve:
AAI Properties d.o.o.
Avto Aktiv Slo d.o.o.
AW Property Kft.*
A kölcsön keretösszege:
4 000 000 EUR
4 300 000 EUR
910 000 000 Ft
A kölcsön kamata:
1 havi EURIBOR + 2%
1 havi EURIBOR + 2%
1 havi BUBOR+ 2,25%
A kölcsön lejárata:
2026. december 31.
2026.december 31.
2023. december 31.
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben, bármikor
előtörleszthető
Lejáratkor egy összegben, bármikor
előtörleszthető
Lejáratkor egy összegben, bármikor
előtörleszthető
Feltétel
Feltétel
Feltétel
Feltétel
Adós neve:
VCT 78 Kft.**
NELSON Flottalízing Kft.
AW Csoport Szolgáltató Kft.
Net Mobilitás Zrt.
A kölcsön keretösszege:
850 000 000 Ft
368 632 200 Ft
5 000 000 000 Ft
81 000 000 Ft
A kölcsön kamata:
1 havi BUBOR+ 2,00%
1 havi BUBOR+ 2,00%
3,5% éves fix kamat
1 havi BUBOR+2,25%
A kölcsön lejárata:
2024. június 30.
2027. május 31.
2026. november 30.
2025. május 31.
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben,
bármikor előtörleszthető
Lejáratkor egy összegben,
bármikor előtörleszthető
Lejáratkor egy összegben,
bármikor előtörleszthető
Lejáratkor egy összegben,
bármikor előtörleszthető
*A kölcsön várhatóan tőkésítésre kerül, így a Társaság a hosszú lejáratú kölcsönök között mutatja ki a követelést.
**A kölcsön meghosszabbításra kerül, így hosszú lejáratúként van kimutatva.
153
13. Befektetések leányvállalatokba, Befektetések társult és
közös vezetésű vállalatokba
2023.12.31
2022.12.31
Részesedések leányvállalatokban összesen
34 764 511
24 960 945
Tárgyévben a következő változások történtek:
- leányvállalatok megszerzése akvizíció vagy apport útján: 8 248 862 eFt
- Leányvállalatok alapítása: 53 797 eFt
- Leányvállalatokban történő tőkeemelés: 1 339 500 eFt
- MRP miatti részesedések változása: 164 406 eFt
A 2023. üzleti év végén nem volt arra utaló jelzés, hogy bármely leányvállalat értékvesztett lenne, a
Társaság nem számolt el értékvesztést.
A befektetések Társult és közös vezetésű vállalkozások soron az AutoWallis Caetano Holding Zrt.-ben lévő
50%-os részesedését mutatja ki a Társaság, mely Társaság birtokolja az RN Hungary Kft. 100%-os
részedését. A Társaság a 2022-ben került megalapításra másik befektetővel zösen. A Felek a jogokat
paritásos alapon gyakorolják.
14. Vevőkövetelések, nyereségadó követelések, egyéb
követelések, aktív időbeli elhatárolások
A vevőkövetelésekben a Társaság a leányvállalatainak teljesített üzletviteli tanácsadási szolgáltatások még
nem teljesített ellenértéke szerepel.
A nyereségadó egyenleg teljes egésze ennek megfelelő adókövetelést testesít meg.
Az egyéb követelések legjelentősebb tételei a még ki nem fizetett osztalékkövetelések 69 000 eFt (előző
év: 74 000 eFt) valamint kaucióval kapcsolatos követelés 18 011 eFt (előző év: 6 492 eFt). Az aktív időbeli
elhatárolások 17 037 eFt (előző év: 12 250eFt) értékű árbevétel elhatárolást és 34 024 eFt költség
elhatárolást tartalmaznak. A fenti tételek valós értéke és könyv szerinti értéke azonos.
15. Rövid lejáratú kölcsönkövetelések
A Társaság elsősorban a leányvállalatainak rövid távú, működésüket biztosító kölcsönt folyósít. Év végén
a következő kölcsön egyenlegek szerepelnek a Társaság könyveiben, mely tartalmazza a tőkekövetelést,
valamint a kapcsolódó kamatköveteléseket:
2023.12.31
2022.12.31
VCT78 Kft.
-
14 602
AAI Properties D.o.o
18 134
16 714
AVTO AKTIV SLO d.o.o.
-
19 686
AW Property Kft.
-
24 677
Nelson Flottalízing Kft.
69 026
-
AW Csoport Szolgáltató Kft.
153 081
-
WALLISMOTOR Ljubljana
7 083
-
AW Distribution Kft.
6 324 762
-
Wallis Motor Pest Kft.
2 259 171
-
Wallis Motor Duna Kft.
753 057
-
Wallis Kerepesi Kft.
20 182
-
Net Mobilitás Zrt.
68 134
-
Kapcsolt követelésre elszámolt ECL
(9 673)
(76)
Összesen
9 662 958
75 603
154
16. Pénzeszközök és egyenértékeseik
A pénzeszközök a következő egyenlegekből fakadnak:
2023.12.31
2022.12.31
Készpénz forintban
36
368
Bankszámlák forintban
5 488 448
6 137 638
Bankszámlák devizában
493 929
1 003 908
Várható hitelezési veszteség
(2 692)
(3 214)
Összesen
5 979 721
7 138 701
A fenti tételek valós értéke és könyv szerinti értéke azonos.
17. Kötvénytartozás
A Csoport a következő tvényekkel rendelkezik, melyeket a Növekedési Kötvény Program keretében
bocsátott ki:
1. kötvény
A kibocsátott kötvény a következő kiemelt jellemzőkkel bír:
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2030/I.
Kibocsátás dátuma
2020. szeptember 30.
ISIN kód
HU0000359476
Kibocsátott kötvények darabszáma
60
Kibocsátott kötvények névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
3 000 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
futamidő végén, egyösszegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3,00%
EIR
2,8374%
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel (Ft)
3 041 551 573
A kötvény könyv szerinti értékének alakulása:
2023
2022
Nyitó egyenleg
3 095 125
3 097 450
Kamat elszámolás korrekció
-
1 555
Kalkulált kamat
86 010
86 120
Törlesztés
(90 000)
(90 000)
Záró egyenleg
3 091 135
3 095 125
Ebből rövid lejáratú
90 000
90 000
155
2. kötvény (zöld kötvény)
A kibocsátott kötvény adatai:
Kibocsátott kötvény
elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2031/I.
Kibocsátás dátuma
2021. október 22.
ISIN kód
HU0000360664
Kibocsátott kötvények
darabszáma
132
Kibocsátott kötvények
névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
6 600 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
5. évtől évi 5 000 000 HUF, futamidő végén 25
000 000 HUF egy összegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3,00%
EIR
2,854%
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Bevont forrás csökkentve a
közvetlen költségekkel (Ft)
6 654 849 500
A kötvény kibocsátáshoz kapcsolódó források felhasználására vonatkozó feltételeket (ún. zöld
finanszírozási keretrendszer) a Társaság a honlapján közzéteszi.
A kötvény könyv szerinti értékének alakulása:
2023
2022
Nyitó egyenleg
6 727 736
6 737 464
Kibocsátás során kapott összeg
-
-
Tranzakciós költségek
-
(1 556)
Kalkulált kamat
189 595
189 828
Törlesztés
(198 000)
(198 000)
Záró egyenleg
6 719 331
6 727 736
Ebből rövid lejáratú rész
198 000
198 000
A kötvénytartozások rövid lejáratú részét a Társaság elkülönítve mutatja be a pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatásban.
156
18. Lízingkötelezettségek
2023.12.31
2022.12.31
Nyitó egyenleg
73 054
-
Visszasorolás
-
-
Felvétel
66 644
92 851
Törlesztés
(54 651)
(27 325)
Átsorolás
-
-
Üzleti kombináció miatti
kivezetés
-
-
Egyéb változás
4 937
7 528
Záró egyenleg
89 984
73 054
2023.12.31
2022.12.31
Lízing kötelezettségek
89 984
73 054
Ebből hosszú lejáratú
16 410
37 167
Ebből rövid lejáratú
73 574
35 887
89 984
73 054
A Társaság a hosszú és rövid lízingkötelezettségek soron mutatja ki az iroda bérleti díjait. A lízing
időtartama alatt a Társaság viseli a lízingelt eszközzel kapcsolatos költségeket, és a lízing időtartamának
lejáratát követően a lízingelt eszközt köteles visszaszolgáltatni a lízingbe adónak.
19. Szállítótartozások, jövedelemadó kötelezettség, passzív
időbeli elhatárolások, egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
A szállítói kötelezettségek között az általános működéssel összefüggő szállítói tartozások szerepelnek. A
szállítói tartozás valós értéke nem tér el könyv szerinti értékétől. A jövedelemakötelezettségek között
társasági adó, iparűzési adó és innovációs járulék tartozás szerepel. A passzív időbeli elhatárolások között
legnagyobb részben bónuszok, ill. azok járulékai kerültek elhatárolásra 150 145 eFt értékben (előző év:
158 139 eFt).
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek decemberi bértartozást és adótartozást tartalmaznak. A tételek
között egyedileg nagyértékű nincsen.
20. Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
A Társaság a 2023. üzleti év végén a Wallis British Motorstól kapott rövid lejáratú kölcsönét mutatja ki,
valamint a hozzá kapcsolódó kamatot (összesen 1 007 207 eFt értékben). A kölcsön lejárata: 2024.
december 31., kamata: változó. Ezen kívül a Társaság fordulónapon az AW OPL Distribution Kft.-től kapott
kölcsönét mutatja ki (összesen 2 490 089 eFt). A kölcsön lejárata: 2024. március 31., kamata: változó
A Társaság a 2022. üzleti év végén a Wallis British Motorstól kapott rövid lejáratú kölcsönét mutatja ki,
valamint a hozzá kapcsolódó kamatot. A kölcsön lejárata: 2023. május 31., kamata: változó.
157
21. Halasztott adó
A Társaságnak halasztott adó követelése keletkezik levonható átmeneti különbözetekből, valamint fel nem
használt előző éves veszteségeiből. A Társaság a jövőbeni pénzügyi tervei alapján (a holdingközpont
működési modelljéből adódóan), úgy ítéli meg, a jövőben nem várható olyan adóköteles nyeresége, mellyel
szemben érvényesíteni tudná az elhatárolt veszteségét. Mindezek alapján az azonosított különbözetet,
kizárólag a halasztott adó kötelezettség összegéig jeleníti meg. Az elhatárolt negatív adóalapok összegét,
valamint lejárati táblázatát a következő táblázat mutatja:
2023.12.31
Lejárat
2022.12.31
Lejárat
Elhatárolt negatív adóalap
1 291 809
2024-2028
1 044 926
2023-2027
22. Jegyzett tőke
A Társaság jegyzett tőkéje a tőke mozgástáblában bemutatott módon változott az időszak során. A jegyzett
tőke a következőképpen alakult:
A részvények darabszáma:
Sorozat
C sorozat
Fajta
törzs
2022.01.01
425 183 765
Apport miatti kibocsátás
(C182 - 2022.09.02.)
17 105 237
2022.12.31
442 289 002
Apport miatti kibocsátás
Wallis Autómegosztó Zrt (2023.08.31)
50 750 906
2023.12.31
493 039 908
A jegyzett tőke értékében bekövetkező változások:
Névérték (ezer HUF)
2022.01.01
5 314 797
C182 apport 2022.09.02.
213 816
2022.12.31
5 528 613
Wallis Autómegosztó Zrt. apport 2023.08.31
634 386
2023.12.31
6 162 999
A kibocsátott részvényeknek a mérlegfordulónapon csak C sorozata van. Egy részvény névértéke 12,5 Ft.
2022. július 21-én az AutoWallis Nyrt. akkori többségi tulajdonosa, a Wallist Asset Management Zrt.
leányvállalataként működő Milton-Property Kft. beapportálta a Wallis Motor Ljubljana d.o.o
autókereskedésének és szervíznek helyet adó, az ingatlant tulajdonló C182 Razvoj Nepremičnin Ljubljana
d.o.o Társaságot. A tranzakceredményeként az AutoWallis Nyrt. 17 105 237 db részvényt bocsájtott ki
2022.09.02-án, melynek hatására a jegyzett tőke 213 816 eFt-tal növekedett.
2023. augusztus 31-én az AutoWallis Nyrt. egyik tulajdonosa a Wallis Asset Management Zrt., valamint a
Széchenyi Tőkealapok beapportálta a Wallis Autómegosztó Zrt. 100%-os részesedését az AutoWallis Nyrt-
be. A tranzakció eredményeként az AutoWallis Nyrt. 50 750 906 db részvényt bocsájtott ki 2023.08.31-én,
melynek hatására a jegyzett tőke 634 386 eFt-tal növekedett.
158
23. Tőketartalék és eredménytartalék
A Társaság a tartalékai zött ázsiót és felhalmozott eredményt jelenít meg. Az ázsió kizárólag részvény
kibocsátásához kapcsolódik.
A 2022. évben történt részvénykibocsátás (Lásd előző pont) eredményeként a Társaság tőketartaléka
1 516 925 eFt-tal nőtt. 2023. évben történt apport során történt részvénykibocsátás eredményeként
4 265 613 eFt-tal növekedett a tőketartalék.
Az Eredménytartalékban a tárgyévi ill. a korábbi évek felhalmozott eredménye jelenik meg. Ezen kívül még
a tárgyévben saját részvény tranzakciók (MRP kifizetés) során megjelenő valós érték különbözet került
közvetlenül az eredmény tartalékban elszámolásra.
24. Részvény alapú kifizetések tartaléka
Az MRP program keretében a Társaság egyes munkavállalói és a Csoporthoz nem tartozó személyek
részesülnek részvényjuttatásban a meghatározott célok elérése esetén. Az MRP szervezet alapítója az
Anyavállalat. Az MRP szervezeten keresztül jelenleg több juttatási program valósul meg.
2023. december 31-én a Csoportnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak
folyamatban:
Program elnevezése
MRP 3 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
1 638 650 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
1 638 650 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
101 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
165 504 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2022. május 23.
A megszolgálás időtartama
2 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 4 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
4 868 747 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
4 868 747 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
94 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
457 662 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. április 26.
A megszolgálás időtartama
változó 2/3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
159
Program elnevezése
MRP 5 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
2 608 696 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
2 608 696 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
114 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
297 391 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2023. december 21.
A megszolgálás időtartama
legalább 24 hónap
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
2022. december 31-én a Társaságnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak:
A MRP 2 program főbb jellemzői:
Program elnevezése
MRP 2 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
700 000 db
Ebből AutoWallis munkavállalóknak nyújtott részvények
238 500 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
100,6 forint/darab
A juttatás Társaságra eső teljes értéke a nyújtás napján
24 003 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2021. április 26.
A megszolgálás időtartama – I. kör [700 000 db]
3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
A MRP 3 program főbb jellemzői:
Program elnevezése
MRP 3 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
1 638 650 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
485 320 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
101 forint/darab
A juttatás Társaságra eső teljes értéke a nyújtás napján
46 290 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2022. május 23.
A megszolgálás időtartama
2 év
Megszolgálási feltételek
2023. évi kitűzött EPS és EBITDA cél
alapján
A program típusa
részvényben teljesített
Az MRP juttatási program azon része, amely a Társaság munkavállalóihoz kapcsolódik az alábbi módon
került jelen pénzügyi kimutatásban elszámolásra. Az átadott részvényeknek a nyújtás időpontjára
vonatkozóan megállapított valós értéke a megszolgálási időszakra időarányosan került szétosztásra. Az
így felmerült költség a tárgyévben 110 489 eFt (előző év: 74 524 eFt), mint személyi jellegű ráfordítás
jelenik meg az eredményben, a saját tőke elkülönített elemével szemben (Részvényalapú kifizetések
tartaléka).
160
25. Saját részvények bekerülési értéke és tárgyidőszaki
változása
A Társaság az általa visszavásárolt saját részvényekért fizetett ellenértéket ezen a soron jeleníti meg. A
pozíció a teljes bekerülési értéket tartalmazza (beleértve a névértéket is. A visszavásárolt saját részvények
változását az alábbi táblázat mutatja:
2023. év végén a Társaság 2 607 833 db visszavásárolt saját részvényt mutat ki 243 312 eFt értékben,
melyet teljes egészében az MRP szervezet birtokol.
2022. év végén a Társaság 5 724 784 db visszavásárolt saját részvényt mutat ki a nyveiben (melyből
700 000 db az MRP szervezet részére már korábban átadásra került), összesen 523 890 eFt értékben.
VI. Egyéb közzétételek
26. Valós érték hierarchia
A Társaság a következő pénzügyi instrumentumokat tartja nyilván az egyes fordulónapokon, amelyek mind
az amortizált bekerülési érték modell alá tartoznak:
2023.12.31
2022.12.31
Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsönök
8 911 103
12 785 085
Vevőkövetelések
1 084 680
92 059
Egyéb adott kölcsönök (rövid lejáratú)
9 662 958
75 603
Pénzeszközök és egyenértékeseik
5 979 721
7 138 701
Pénzügyi eszközök
25 638 462
20 091 449
Kötvénytartozás
9 810 466
9 822 861
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
3 497 297
1 011 304
Lízing kötelezettségek
89 984
73 054
Szállítótartozások
267 806
39 859
Halasztott vételár kötelezettség
375 222
-
Pénzügyi kötelezettségek
14 040 775
10 947 078
Az egyes valós értéken értékelt vagyoni elemek becsült értéke a valós érték hierarchia következő szintjein
vannak:
2023. december 31.
1. szint
2. szint
3. szint.
Összesen
Halasztott vételár kötelezettség
-
-
375 222
375 222
Pénzügyi kötelezettségek
-
-
375 222
375 222
2022. évben nem volt valós értéken értékelt pénzügyi instrumentuma a Társaságnak.
A Társaság további pénzügyi instrumentumai amortizált bekerülési érték modell alapján kerültek
értékelésre a bemutatott időszakokban.
161
27. Kockázati közzétételek
A Társaságnak nincsenek külső, ltozó kamatozású forrásai, valamint eltérő devizában külső féllel nem köt ügyletet, így nem azonosított deviza, valamint
kamatkockázatot. A Társaság hitelezési kockázatot alacsonynak minősítette, mivel követelései (beleértve a vevő és kölcsönköveteléseit) kizárólag kapcsolt
felekkel vannak, melyek esetében nem azonosított arra utaló jelzést, hogy ezen követelések nem kerülnek kifizetésre, ill. nem térülnek meg. A pénzügyi
eszközök könyv szerinti értéke a maximális hitelezési kitettséget jelentik. A pénzügyi eszközökre elszámolt értékvesztés az V.7. pontban kerül részletezésre.
A Társaság a kockázati tényezőkkel összefüggésben a lehetséges likviditási kockázatot azonosította, mint közzéteendő tételt.
Az egyes pénzügyi kötelezettségek lejárati besorolását a következő táblázat mutatja be.
2023. december 31-én
Egy éven belül
elérhető/visszafizetendő
elemek
Egy éven túl, de öt éven
belül
elérhető/visszafizetendő
elemek
Öt éven túl
elérhető/visszafizetendő
elemek
Összesen
Kölcsönök, kötvénytartozás
3 827 392
3 072 600
8 156 400
15 056 392
Lízingkötelezettségek
75 476
16 566
-
92 042
Szállítótartozások
267 806
-
-
267 806
Halasztott vételár
188 106
240 000
-
428 106
Összesen
4 358 780
3 329 166
8 156 400
15 844 346
Az összehasonlító időszak adatai.
2022. december 31-én
Egy éven belül
elérhető/visszafizetendő
elemek
Egy éven túl, de öt éven
belül
elérhető/visszafizetendő
elemek
Öt éven túl
elérhető/visszafizetendő
elemek
Összesen
Kölcsönök, kötvénytartozás
288 000
2 452 200
9 064 800
11 805 000
Lízingkötelezettségek
37 879
37 879
-
75 758
Szállítótartozások
39 859
-
-
39 859
Összesen
365 738
2 490 079
9 064 800
11 920 617
A Társaság a hitelezési veszteségeket az IFRS 9 által előírt módszertannal kezeli, tehát a várható
értékvesztés miatti veszteséget az egyes vagyoni elemekre elszámolja.
A pénzügyi instrumentumoknál és a leányvállalatoknál a kitettség lényegében megegyezik az adott
vagyoni elem könyv szerinti értékével. Speciális maximális veszteséget csökkentő garancia soha
nem biztosítja az eszközöket.
28. Nettó adósság állomány levezetése
A Társaság nettó adósságállományát a következő táblázat tartalmazza:
2023
2022
Kötelezettségek összesen
14 577 147
11 216 809
(-) Pénzeszközök
(5 979 721)
(7 138 701)
Nettó adósság
8 597 426
4 078 108
Saját tőke
48 268 623
35 891 012
29. Jelentős mérlegen kívüli kötelezettségek
A Társaságnak nincsenek mérlegen kívüli kötelezettségei a fordulónapon.
30. Pénzügyi garanciák
A Társaság pénzügyi garanciát nyújtott leányvállalatai pénzügyi kötelezettségeire, valamint közös
vezetésű vállalatának tranzakció halasztott vételárának kifizetésére. A
Kinek az érdekében?
Garancia leírása
AutoWallis Caetano Holding Zrt.
Renault tranzakció halasztott vételárra vonatkozó
készfizető kezesség
C182 d.o.o.
Vállalati garancia (Hitelfedezeti érték75% alatt), OTP Bank
és SKB Banka felé
Wallis Autómegosztó Zrt.
TKV és garancia vállalás Merkantil Bank felé (AW Nyrt)
WAMO (600M Ft) és Danubius Apartments (200M Ft)
mögé
Wallis Motor Ljubljana d.o.o.
Komfortlevél SKB Bank és SKB Leasing felé (1,6M EUR)
A Társaság közös vezetésű vállalata (AutoWallis Caetano Holding Zrt) megszerezte a Renault,
Dacia és Alpine márkák importőri jogait birtokló RN Hungary Kft. 100%-os tulajdonrészét. Ennek
az ügyletnek az a sajátossága, hogy a közös vezetésű vállalkozás által fizetett végleges vételár
jövőbeli eseményektől gg. E vételárrészre a Társaság -a másik befektetővel közösen-
készfizető kezességet vállalt. A Társaság fordulónapon értékelte annak kockázatát, hogy a
pénzügyi garancia miatt esetleges kötelezettsége keletkezhet. Az érintett vállalat piaci
környezete, jövedelemtermelő képessége ill. üzleti terve alapján annak valószínűsége, hogy a
Társaságnak a pénzügyi garanciából kötelezettsége keletkezik alacsony, ezért nem vett fel
ezzel kapcsolatban kötelezettséget a pénzügyi kimutatásaiban.
A Társaság kötelezettséget vállalt arra, hogy leányvállalatának (C182 d.o.o.) az OTP Bank
Nyrt.-vel és SKB Banka D.D. Ljubljana-val szemben fennálló kötelezettségét - azok első írásbeli
163
felszólítását követően - 3 napon belül maradéktalanul teljesíti a garantált kötelezettséggel
megegyező összegben.
A Társaság kötelezettséget vállalt arra, hogy minden intézkedést megtesz annak érdekében,
hogy leányvállalata (Wallis Autómegosztó Zrt.) irányítási/pénzügyi/gazdasági helyzete biztos
alapot nyújtson arra, hogy a leányvállalat által Merkantil Bank Zrt.-vel megkötött
szerződésekben vállalt kötelezettségeinek mindenkor eleget tudjon tenni a tartozások
megszűnéséig, továbbá, hogy a tartozás maradéktalan teljesítéséig a Merkantil Bank Zrt.
előzetes írásbeli hozzájárulása nélkül nem változtatja meg a leányvállalat részvényesi
szerkezetét, tulajdonosi struktúráját, a leányvállalatban fennálló tulajdonosi részesedését
biztosító részvényeket nem idegeníti el és nem ruházza át, szavazati jogok gyakorlását nem
engedi át harmadik félnek, nem dönt átalakulásról, tevékenység kiszervezésről, a leányvállalat
eszközeinek apportálásáról vagy befektetéséről, a leányvállalat tulajdonában álló más társaság
alapításáról.
A Társaság kötelezettséget vállalt arra, hogy leányvállalatában (Wallis Motor Ljubljana d.o.o.)
fennálló többségi részesedését fenntartja mindaddig, amíg a leányvállalatnak az SKB Banka és
SKB Leasing felé fennálló kötelezettségei nem teljesülnek.
31. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek
A Társaság a következő tranzakciókat hajtotta végre a kapcsolt feleivel:
adatok ezer Ft-ban
Tranzakciók értéke
Egyenleg
Megj.
2023
2022
2023.12.31
2022.12.31
Szolgáltatások értékesítése
Anyavállalat részére
-
-
-
Leányvállalat részére
VI.1
1 069 259
173 891
986 210
91 825
Közös vezetésű vállalkozás részére
100 463
746
121 955
746
Egyéb kapcsolt fél részére
-
-
-
Szolgáltatások beszerzése
Anyavállalattól
59 643
66 237
36 103
-
Leányvállalattól
102 132
31 884
17 667
2 621
Közös vezetésű vállalkozástól
-
-
-
Egyéb kapcsolt féltől
91 014
41 377
(9 489)
-
Eszközök beszerzése
Leányvállalattól
203 098
-
23 380
-
Egyéb
Leányvállalat részére
- kölcsön nyújtása, kapcsolódó
kamatbevétel
VI.7,
VI.11,
VI.14
828 960
430 634
18 564 923
12 846 832
Leányvállalattól
- kölcsön, kamatráfordítás
270 589
124 178
3 497 297
1 011 304
-osztalék
6 998 200
1 402 000
69 001
74 001
Közös vezetésű vállalkozástól
-osztalék
350 000
-
-
-
164
Vezető tisztségviselők és javadalmazásuk
Az 2022-ben és 2023-ban a következő vezető tisztségviselői voltak a Társaságnak:
Név
Tisztség/Státus
Megjegyzés
Müllner Zsolt
IG elnöke
Ormosy Gábor
IG tag, vezérigazgató
Andrew J. Prest
IG tag
Antal Péter
IG tag
Székely Gábor
IG tag
Dévai Gábor
IG tag
2023.07.24.-ig
Ecseri György
FB és AB tagja
ifj. Chikán Attila
FB és AB tagja
Karvalits Ferenc
FB és AB tagja
2022.07.01-ig
Birkás Petra
FB és AB tagja
2022.07.01-től
2023.05.08-ig
Buday Bence
FB és AB tagja
Vitán Gábor
FB és AB tagja
Veres Tibor
kontrolláló tulajdonos
A tisztségviselőknek nyújtott juttatások a következőek:
2023
2022
Tiszteletdíjak összege
26 796
23 762
Munkabérek összege
261 345
163 323
Rövid távú munkavállalói juttatások:
288 141
187 085
Részvényalapú kifizetések
20 924
238 438
Összesen
309 065
425 523
VII. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott
lényeges feltételezések és becslési bizonytalanságok
A Társaság lényeges feltételezéseket alkalmaz elsősorban nagyságrendje miatt a részesedések
megtérülő értékének meghatározásakor. A megtérülő érték meghatározása üzleti terveken alapuló
diszkontált cash-flow modell alapján történik, amely bemeneti adatai (Cash flow terv, diszkontráta,
növekedési ütem) számos helyzetben feltételezéseken, becsléseken alapulnak. A becslési
bizonytalanságoknak jelentős hatása lehet a részesedések könyv szerinti értékére.
A Társaságnak lényeges kölcsönkövetelései is vannak, amelyek megtérülő értéknek becslése számos
szakmai megítélést igényel. E becslést a várható értékvesztés (ECL) becslésében vette figyelembe. A
nem helyes becslés hatása közvetlenül a nettó eredményben jelentkezik.
VIII. Mérlegfordulónap utáni események
A jelentősebb mérlegfordulónap utáni események a következők:
A Társaság Igazgatósága a 14/2023. (IV.28.) számú közgyűlési határozatban kapott felhatalmazás
alapján 2024. január 26. napján tartott ülésén hozott 1/2024. (I.26.) számú igazgatósági határozattal
döntött arról, hogy a Társaság alaptőkéjét új részvények forgalomba hozatalával, a végleges
165
kötelezettségvállaló nyilatkozat a Társaság rendelkezésére bocsátásának napjával felemeli. A
Társaság az alaptőke-emelés keretében összesen 46.416.938 darab új, részvényenként 12,5 Ft
névértékű, és 122,8 Ft kibocsátási értékű, „C” sorozatú, névre szóló, dematerializált törzsrészvényt
bocsát ki. A kibocsátási érték megegyezik a Társaság részvényeinek 2023. december 27.-étől 2024.
január 25-ig tartó időszak tőzsdei kereskedési napjain a Budapesti Értéktőzsdén folyt
kereskedésére vonatkozó átlagárral. Az alaptőke felemelésére pénzbeli vagyoni hozzájárulás
szolgáltatása ellenében kerül sor.
Az Igazgatóság az alaptőke felemelésére és a kibocsátandó új törzsrészvények teljességének
átvételére a Wallis Tőkeholding Zártkörűen Működő Részvénytársaságot (Cg. 01-10-142206;
székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.; a továbbiakban: „WTH”) jelölte ki, amely erre előzetes
kötelezettségvállaló nyilatkozatot tett.
A fentiek következtében az AutoWallis Nyrt. alaptőkéje 580.211.725 Ft összeggel emelkedik
6.162.998.850 Ft összegről, 6.743.210.575 Ft összegre, a törzsrészvények darabszáma pedig
493.039.908 darabról 539.456.846 darabra emelkedik.
A Társaság 2024. március 4-én adásvételi szerződést kötött a cseh Stratos Auto BMW üzletágának
megvásárlásáról. A tranzakcióval a Csoport újabb ország kiskereskedelmi piacára lép be. A
megállapodás értelmében az AutoWallis három cseh városban jelenik meg: Prágában, Hradec
Královeban és Pardubicében. A tranzakcelső lépésében az AutoWallis az üzletágat képviseNC
Auto s.r.o. 80 százalékát vásárolja meg, amit két éven belül 100 százalékra növel.
IX. A magyar számviteli törvény követelményei szerinti
közzétételek
1. A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok
irányításáért és az IFRS szerinti beszámo elkészítéséért
felelős személy
Az IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatások összeállítását a számviteli törvény szerint
minősítéssel rendelkező számviteli szolgáltató végezheti. A minősítéssel rendelkező természetes
személy a következő:
A pénzügyi kimutatások elkészítéséért felelős személy neve:
Gausz Balázs
Regisztrációs szám:
209120
regisztrált mérlegképes könyvelő
IFRS minősítéssel
2. A Társaság könyvvizsgálója
A Társaság és a Csoport amelynek e vállalkozás a jogi anyavállalata könyvvizsgálatát végző
megfelelő minősítéssel rendelkező könyvvizsgáló cég adatai a következők:
Megbízott
PriceWaterhouseCoopers
Könyvvizsgáló Kft (001464)
A megbízott nevében eljáró természetes személy neve
Biczó Péter
Regisztrációs szám:
004957
Könyvvizsgáló
IFRS minősítéssel
166
Az egyedi és konszolidált pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáért felszámított díjat a 2023. üzleti évre
vonatkozóan az alábbi táblázat mutatja be:
Adatok ezer Ft-ban
2023
2022
Beszámolók könyvvizsgálata
50 900
20 000
Egyéb könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
24 750
22 000
Egyéb nem könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
-
40 000
PwC-nek fizetendő díjak összesen
75 650
82 000
3. Saját tőke megfeleltetés
Saját tőke megfeleltetési tábla készítésének alapja
A magyar számviteli törvény 114/B §-a szerint a pénzügyi kimutatás tartalmazza a magyar Számviteli
törvény szerinti és a fent részletezett elkészítési elvek szerinti saját tőke közötti eltérés levezetését.
Saját tőke egyeztetése
2023.12.31
2022.12.31
IFRS-ek szerinti saját tőke
48 268 623
35 891 012
+
kapott pótbefizetés IFRS-ek szerint kötelezettségként kimutatott összege
-
-
-
adott pótbefizetés IFRS-ek szerint eszközként kimutatott összege
(27 703)
(27 703)
+
tőketartalékba helyezendő átvett pénzeszköz, ha az halasztott bevétel (IFRS)
-
-
+
átvett eszközök értéke, ha az halasztott bevétel (IFRS)
-
-
-
Részvényalapú kifizetések tartaléka
(284 952)
(34 061)
-
tőkeinstrumentumot eredményező tőkeemelés, ha azt a tulajdonosokkal szembeni
követelésként kellett kimutatni (IFRS)
-
-
+
Visszavásárolt saját részvények (IFRS)
243 312
523 890
Saját tőke (egyeztetett)
48 199 280
36 353 138
A leányvállalati osztalékokat figyelembe véve a következő az osztalékfizetési korlát tényleges értéke:
A saját tőke egyes elemei, egyeztetés szerint a
következőképpen alakulnak:
2023.12.31
2022.12.31
IFRS-ek szerinti jegyzett tőke
Létesítő okiratban kimutatott jegyzett tőke
6 162 999
5 528 613
Jegyzett, de be nem fizetett tőke
-
-
Lekötött tartalék
Kapott pótbefizetés
Visszavásárolt saját részvény könyv szerinti értéke
243 312
458 914
Fejlesztési tartalék (adóhatással korrigálva)
-
-
Lekötött tartalék (egyeztetett)
243 312
458 914
Eredménytartalék
IFRS-ek szerinti adózott és ki nem osztott halmozott eredmény a
korábbi évekből
2 201 395
468 257
+/- IFRS-ek szerint a felhalmozott eredmény javára vagy terhére
elszámolt összegek
(19 486)
248 003
- Adott pótbefizetés eszközként kimutatott összege
(27 703)
(27 703)
167
- Fel nem használt fejlesztési tartalék kapcsolódó halasztott
adóval csökkentett összege
-
-
+ Áttérés éve előtti záró eredménytartalék, az áttérési
korrekciókkal korrigálva
-
-
Eredménytartalék (egyeztetett)
2 154 206
755 861
Adózott eredmény
Adózott eredmény, Szt. 114/A.§ 9. pontja
6 965 628
1 485 135
Értékelési tartalék
Egyéb átfogó eredményben elszámolt tételek halmozott összege
-
-
Tőketartalék
Egyeztetett saját tőke
48 199 280
36 353 138
- IFRS-ek szerinti jegyzett tőke
(6 162 999)
(5 528 613)
- Jegyzett, de be nem fizetett tőke
-
-
- Lekötött tartalék
(243 312)
(458 914)
- Eredménytartalék
(2 154 206)
(688 557)
- Adózott eredmény
(6 965 628)
(1 485 135)
- Értékelési tartalék
-
-
Tőketartalék (egyeztetett)
32 673 134
28 191 919
Az egyeztetés eredményképpen létrejött saját tőke:
Egyeztetett saját tőke (Szt. 114/B § szerint)
Jegyzett tőke
6 162 999
5 528 613
Jegyzett, de be nem fizetett tőke
-
-
Tőketartalék
32 673 134
28 191 919
Eredménytartalék
2 154 206
688 557
Lekötött tartalék
243 312
458 914
Értékelési tartalék
-
-
Adózott eredmény
6 965 628
1 485 135
48 199 280
36 353 138
Az osztalékalap meghatározása:
Eredménytartalék (egyeztetett)
2 154 206
688 557
Tárgyévi adózott eredmény
6 965 628
1 485 135
Befektetési célú ingatlanok értéknövekedése (adóhatással
korrigálva)
-
-
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék
9 119 834
2 173 692
Így az osztalékfizetésre rendelkezésre álló források:
2023.12.31
2022.12.31
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék
9 119 834
2 173 692
Fordulónap után kapott, járó osztalék
8 172 000
6 998 200
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló források
17 291 834
9 171 892
4. Osztalék
A Társaság Igazgatósága nem javasolja osztalék fizetését. Az osztalék elfogadásáról a Közgyűlés dönt.
168
5. Egyéb információk
2022 tavaszán jelentkező orosz-ukrán konfliktusnak rövid távon közvetlenül nincs hatása a Társaság,
valamint leányvállalati működésére tekintettel arra, hogy ezen piacokon nincs jelen a Csoport, illetve a
Csoport mind működési területét, mind a forgalmazott márkák pozícionálását tekintve diverzifikált.
Ugyanakkor közvetett hatások már rövid távon is jelentkezhetnek, például:
A kialakult helyzet társadalmi hatásai negatívan befolyásolhatják az autópiacot a kereslet
csökkenésén keresztül.
A gyártóknál jelentkezhetnek nyersanyag- és/vagy alkatrész ellátási problémák, melyek
miatt a tervezett autó átadások kitolódhatnak. Ezek negatívan érinthetik a Csoport Cash-
flowra gyakorolt hatását.
Makrókörnyezeti mutatók romlása (infláció, devizaárfolyamok változékonysága,
kamatkörnyezet változása) negatív hatással lehetnek a Csoport finanszírozására.
A konfliktus esetleges elhúzódásának hatásait a jelenlegi információk alapján nehéz megbecsülni. A
menedzsment folyamatosan figyelemmel kíséri az ebből jelentkező esetleges kockázatokat.
6. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése
Jelen pénzügyi kimutatásokat a Társaság igazgatósága 2024. április 4. napján elfogadta és Közgyűlés
elé terjesztésre engedélyezte.
Budapest, 2024. április 4.
Ormosy Gábor
Müllner Zsolt
vezérigazgató
igazgatóság elnöke
169
NYILATKOZATOK
A jelen egyedi pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő megjegyzéseket és vezetőségi (üzleti) jelentést
(összefoglalóan Beszámoló) a Társaság Igazgatósága 2024. április 4-én megtárgyalta és a Közgyűlés
elé terjesztésre engedélyezte. A Közgyűlés a Beszámolót 2024. április 26-án jóváhagyta és közzétételre
engedélyezte.
A Társaság kijelenti, hogy a 2023. évre vonatkozó egyedi pénzügyi kimutatásai az Európai Unió által
elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban, a Társaság legjobb tudása
szerint készült, valós és megbízható képet adnak a Társaság eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi
helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről.
Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2023. évre vonatkozó vezetőségi (üzleti) jelentése megbízható
képet ad a Társaság helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, valamint ismerteti a valószínűsíthető
főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.
A Társaság kijelenti és felhívja a figyelmet, hogy az egyedi pénzügyi kimutatásokat független
könyvvizsgáló auditálta.
Budapest, 2024. április 4.
Ormosy Gábor
Müllner Zsolt
vezérigazgató
igazgatóság elnöke
AutoWallis Nyrt.
529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31AUT:ReverseAcquisitionReserveMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31AUT:ReverseAcquisitionReserveMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:HUFiso4217:HUFxbrli:shares