1
AUTOWALLIS NYRT
ÉVES JELENTÉS
A 2022. DECEMBER 31-ÉN VÉGZŐDŐ ÉVRE
2023. április 28.
2
Budapest 2023. április 28. Az AutoWallis Nyrt. (Reuters: AUTW.HU és Bloomberg: AUTOWALL HB,
honlap: www.autowallis.hu, a továbbiakban Társaság, AutoWallis Csoport vagy Csoport) a mai napon
közzétette a 2022. évi, 2022. december 31-vel záródó időszakra vonatkozó jelentését. A jelentés a
Társaság vezetése által az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standardok (EU IFRS) szerint elkészített, 2022. december 31-vel végződő időszakra vonatkozó
konszolidált, auditált pénzügyi kimutatásokat, egyedi, auditált pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő
megjegyzéseket, valamint a Társaság vezetőségi (üzleti) jelentését tartalmazza.
TARTALOMJEGYZÉK
AZ ELNÖK ÉS A VEZÉRIGAZGATÓ ÜZENETE A RÉSZVÉNYESEKNEK 3
AZ AUTOWALLIS ÉS AZ AUTOWALLIS CSOPORT VEZETŐSÉGI (ÜZLETI) JELENTÉSE 5
A TÁRSASÁG BEMUTATÁSA 5
A TÁRSASÁG GAZDASÁGI, PIACI KÖRNYEZETE 6
A 2022. ÉV PÉNZÜGYI ÉS MŰKÖDÉSI ÖSSZEFOGLALÓJA 9
TÁRGYIDŐSZAKI ÉS MÉRLEGFORDULÓNAP UTÁNI ESEMÉNYEK 17
AZ AUTOWALLIS CSOPORT CÉLJAI, KILÁTÁSAI ÉS STRATÉGIÁJA 21
VÁLLALATIRÁNYÍTÁS 23
FENNTARTHATÓSÁG, KÖRNYEZETVÉDELEM 26
SZOCIÁLIS ÉS FOGLALKOZTATÁSI KÉRDÉSEK, EMBERI JOGOK 27
KOCKÁZATOK, KOCKÁZATKEZELÉS 31
CÉGSTRUKTÚRA, TELEPHELYEK 35
A TÁRSASÁG JEGYZETT TŐKÉJE, RÉSZVÉNYEKRE VONATKOZÓ INFORMÁCIÓK 36
EGYÉB 39
KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK 40
NYILATKOZATOK 157
EGYEDI PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK 158
NYILATKOZATOK 217
3
AZ ELNÖK ÉS A VEZÉRIGAZGATÓ ÜZENETE A RÉSZVÉNYESEKNEK
Tisztelt Részvényesünk!
Tisztelt Befektetők!
Az AutoWallis Csoport 2019-es tőzsdei
bevezetése óta a negyedik rekordévet zártuk
2022-ben, miközben az üzleti környezet
egyáltalán nem volt kihívásoktól mentes. A
koronavírus-járványt követő globális chiphiány
miatt visszaeső gépjárműkínálat, az ellátási és
logisztikai láncok akadozása, az év elején
kirobbant orosz-ukrán háború és a
következtében felerősödött energiapiaci krízis,
majd rekordokat döntő infláció mind
befolyásolták a ma már 15 országban jelenlevő
Csoportunk gazdálkodását.
Az elmúlt évek ugyanakkor megmutatták, hogy a
tőzsdére lépéskor meghirdetett, majd 2021-ben
felfelé frissített növekedési stratégiánk
olyannyira válságálló, hogy több pontját
időarányosan újra túlteljesítettük. Mára
egyértelmű: az AutoWallis Csoport tőkeereje,
diverzifikált működése és régiós jelenléte
biztosítja, hogy piaci konszolidátorként stabilan
növekedjen, és az évtized végére a közép-kelet-
európai régió meghatározó autókereskedelmi és
mobilitási szolgáltatójává váljon.
Az újabb rekordteljesítményt úgy értük el tavaly,
hogy eközben felülmúltuk az iparági növekedést
is:
Árbevételünk közel 40 százalékkal, 270 milliárd
forintra nőtt. A bővülés elsősorban organikus
volt (tranzakciósan a második negyedévbenr
a szlovén Avto Aktiv, a negyedik negyedévben
pedig már a Renault Hungária eladásai is
növelték a számokat), melyből
Nagykereskedelmi Üzletágunk 43,
Kiskereskedelmi Üzletágunk pedig 32
százalékos növekedéssel vette ki részét.
Részvényesi szempontból azonban még
fontosabb, hogy mindez a működési
hatékonyság jelentős növekedése mellett
történt.
EBITDA marginunk 4-ről 5,4 százalékra,
fedezettermelésünk 14,1-ről 16,7 százalékra
ugrott. EBITDA-nk közel 85 százalékkal, 14,4
milliárd forintra bővült, az egy részvényre jutó
nyereségünk pedig több mint duplázódva 19,21
forint volt.
4
Növekedési stratégiánk fontos, de nem egyetlen
összetevője sikerünknek. Részvényeseink
tőkéje, a hitelezőink által nyújtott források,
vásárlóink és partnereink bizalma,
elégedettsége, valamint közel 1000
munkavállalónk elkötelezettsége és
szakértelme az, ami együtt értéket teremt.
A 2022-es év nemcsak az impozáns számok,
hanem az újabb lezárt, illetve bejelentett
tranzakciók és akvizíciók miatt is fontos volt. A
Renault Hungária felvásárlásának lezárásával
Nagykereskedelmi Üzletágunkat, a flottakezelői
piac 10 legnagyobb szereplője közé tartozó
Nelson és a JóAutók.hu, valamint Autó-Licit.hu
oldalakat üzemeltető Net Mobilitás Zrt. 2023 év
eleji megszerzésével szolgáltatási portfoliónkat
erősítettük. Utóbbival nem csupán az online
értékesítés fe nyitottunk, hanem a Csoport
digitális tudásának alapjait is megerősítettük.
Az AutoWallis Csoport elkötelezett a
fenntartható növekedés és működés mellett, így
elindítottuk a felkészülést az EU Taxonomiának
történő megfelelés és az ESG minősítés
megszerzésére.
2023-ban a már bejelentett akvizíciók erősítik
majd számainkat, ugyanakkor a gazdasági
kihívások, környezet arra ösztönöz minket, hogy
az eddigiekhez hasonlóan felelősen és
szelektíven haladjunk tovább a növekedési
pályán.
Müllner Zsolt
elnök
Ormosy Gábor
vezérigazgató
5
AZ AUTOWALLIS ÉS AZ AUTOWALLIS CSOPORT VEZETŐSÉGI
(ÜZLETI) JELENTÉSE
A TÁRSASÁG BEMUTATÁSA
A Budapesti Értéktőzsde Prémium
kategóriájában jegyzett, részvényeivel a BUX és
BUMIX indexekben jegyzett AutoWallis Nyrt.
(továbbiakban „AutoWallis Nyrt.” vagy
„Társaság”) célja, hogy az évtized végére a
közép-kelet-európai régió meghatározó
autókereskedelmi és mobilitási szolgáltatója
legyen.
A Társaság számára fontos, hogy autóipari
befektetésekre fókuszáló portfólióját
folyamatosan, üzletfejlesztésekkel és akvizíciós
úton szélesítse és klasszikus, konzervatív,
valamint az ESG értékrendnek megfelelő, a
társadalmi és környezeti kihívásokra érzékeny
üzletpolitikát képviselő csoportként működjön.
Működési terület és tevékenységek
Az AutoWallis Csoport
1
a közép-kelet-európai
régió 15 országában (Albánia, Ausztria, Bosznia-
Hercegovina, Bulgária, Csehország,
Horvátország, Koszovó, Lengyelország, Észak-
Macedónia, Magyarország, Montenegró,
Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia)
gépjármű- és alkatrész kis- és
nagykereskedelemmel, szerviz
szolgáltatásokkal, rövid- és hosszú távú
gépjármű kölcsönzéssel van jelen.
1
Amely jelenti az AutoWallis Nyrt-t és leányvállalatait
egyben, lásd a Cégstruktúra, telephelyek fejezetet
A csoport által képviselt márkák közé tartoznak
az Alpine, a BMW személyautók és
motorkerékpárok, a Dacia, az Isuzu, a Jaguar, a
Land Rover, a Maserati, a MINI, a Nissan, az Opel,
a Peugeot, a Renault, a SsangYong, a Suzuki, a
Toyota, a Saab alkatrészek utánpótlása és a Sixt
rent-a-car, melyek közül Magyarországon és
Szlovéniában a BMW, a Jaguar és a Land Rover a
prémium autópiacon, míg a Sixt a magyar
autókölcsönző piacon foglal el domináns
pozíciót.
Tőzsdei jelenlét
Az AutoWallis 2019 óta van jelen a Budapesti
Értéktőzsdén. A kezdeti 0,20%-os súlyhoz képest
mára már több mint duplájára növekedett az
AutoWallis részvények súlya a BUX kosárban,
2022. szeptember 1-től a Budapesti Értéktőzsde
határozata alapján 0,47 százalékos súllyal
szerepelnek az AutoWallis részvényei az
indexben.
Az AutoWallis elkötelezett a fenntartható
működés mellett. Ennek megfelelően a Társaság
volt az első llalat a Budapesti Értéktőzsde
Prémium kategóriájában, mely zöld
finanszírozási keretrendszert állított fel és
bocsátott ki zöld kötvényeket.
A 2022. februárjában ismét, sorban második
alkalommal ismerte el az AutoWallis Nyrt.
teljesítményét a Budapesti Értéktőzsde szakmai
zsűrije „Az év alaptőke-emelése” díjjal azt
követően, hogy minden előzetes várakost
felülmúló sikerrel, az eredeti tervhez képest
jelentős túljegyzéssel zárult 2021.
novemberében az AutoWallis nyilvános,
lakossági körben is meghirdetett összesen végül
10 milliárdos részvénykibocsátása.
6
A TÁRSASÁG GAZDASÁGI, PIACI KÖRNYEZETE
2
GDP alakulása
2022-ben az Európai Unió gazdasági
teljesítménye 3,6%-kal, míg a magyar gazdaság
teljesítménye 4,6%-kal növekedett az előző évhez
képest. Bár éves szinten szinte minden tagállam
teljesítménye növekedett, a IV. negyedévben már
jelentős lassulás mutatkozott a GDP
alakulásában: az előző negyedévhez képest több
tagállamban, köztük Magyarországon és
Csehországban (az AutoWallis Csoport jelentős
piacain) is csökkent a gazdaság teljesítménye, az
Unió egészét tekintve pedig stagnált.
Infláció alakulása
2022-ben világszerte az infláció és az irányadó
kamatok jelentősen emelkedtek, beleértve a
Csoport releváns piacait is. Ez, az ellátási
láncokban még meglévő problémák mellett az új
és használt gépkocsik árának jelentős
növekedését is maga után vonta.
Az árnövekedés és a kamatkörnyezet
emelkedése 2022. év végére már éreztette
2
A külső gazdasági adatok forrása: https://www.ksh.hu/heti-monitor/index.html
hatását az elkölthető jövedelem és ezen belül a
gépkocsivásárlási kedv alakulására
(országonként eltérő mértékben, a Társaság
export piacain jellemzően kevésbé), mely a
megrendelések növekedési ütemének
csökkenésében is megmutatkozott az év végére.
7
A magyarországi fogyasztói árak elmúlt időszakbeni változását az alábbi grafikon szemlélteti
3
:
3
Forrás: KSH (https://www.ksh.hu/heti-monitor/arak.html)
8
Új személygépkocsi értékesítés
Forrás: ACEA
Az Európai Unióban 2022-ben közel 4,6%-kal
kevesebb személyautót helyeztek forgalomba,
amely főleg az év első felében tapasztalható
általános ellátási lánc problémáknak (chip hiány,
alkatrészhiány, stb) köszönhető. Az autópiac az
év második felében rendeződni kezdett,
ugyanakkor az éves 9,3 milliós értékesítési
volumen 1993 óta a legalacsonyabb volt.
Az AutoWallis Csoport ködési régiója és ezáltal
releváns piaca Közép-Kelet-Európa. A Társaság
által megfogalmazott stratégia is e régióra
fókuszál, ebben a sajátos környezetben van
kézzelfogható, hasznosítható tudása és
értékteremtő képessége a Csoport
szakembereinek.
Az AutoWallis Csoport releváns piacain (lásd
fenti táblázat) az új személygépkocsi forgalomba-
helyezések száma 2022-ben az EU piacain
tapasztalható csökkenéssel összhangban 4,2%-
os csökkenést mutatott
4
2021-hez képest.
Mindezen tendenciákat figyelembe ve az
AutoWallis Csoport által értékesített autók
számában (mind a kiskereskedelmi, mind a
nagykereskedelmi üzletágban) elért jelentős,
előző évhez képesti vekedés kiemelkedő
teljesítményt jelent, és rámutat a Csoport
diverzifikált és hatékony működéséből következő
válságállóságára is.
A piacokon tapasztalható jelentős áremelkedés,
megemelkedett finanszírozási költségek és a
térség általános geopolitikai bizonytalanságai
(orosz-ukrán háború, stb) a következő időszakban
várhatóan az autópiacra továbbra is nyomást
fognak helyezni, melyet a Társaság folyamatosan
nyomon követ, és a változásokra többek között
rugalmas és hatékony árazással,
költséggazdálkodással készül reagálni.
4
A Társaság a releváns piac adataihoz a Datahouse által szolgáltatott adatokat (kivéve Lengyelország) használja,
mert azok tartalmaznak az ACEA által nem nyilvántartott országokra (pl. BIH és Szerbia) információkat. A két
adatforrás között lehetnek nem jelentős, a következtetésekre nem lényegi hatással bíró eltérések a mindkét forrás
által követett országok esetében.
2022 2021
Ausztria 215 050 239 803 -10,32 -24 753
Belgium 366 303 383 123 -4,39 -16 820
Bulgária 28 684 24 537 16,90 4 147
Horvátország 42 939 44 915 -4,40 -1 976
Ciprus 11 627 10 624 9,44 1 003
Csehország 192 087 206 876 -7,15 -14 789
Dánia 148 293 185 312 -19,98 -37 019
Észtország 21 571 22 336 -3,42 -765
Finnország 81 698 98 484 -17,04 -16 786
Franciaország 1 529 035 1 659 003 -7,83 -129 968
Németország 2 651 357 2 622 132 1,11 29 225
rögország 105 283 100 911 4,33 4 372
Magyarország 111 524 121 920 -8,53 -10 396
Írország 105 253 104 932 0,31 321
Olaszország 1 316 702 1 458 032 -9,69 -141 330
Lettország
16 713 14 348 16,48 2 365
Litvánia 25 544 31 454 -18,79 -5 910
Luxemburg 42 094 44 372 -5,13 -2 278
Hollandia 312 129 322 318 -3,16 -10 189
Lengyelország 419 749 446 647 -6,02 -26 898
Portguália 156 304 146 637 6,59 9 667
Románia 129 328 121 208 6,70 8 120
Szlovákia 78 841 75 700 4,15 3 141
Szlovénia 46 339 53 988 -14,17 -7 649
Spanyolország 813 396 859 477 -5,36 -46 081
Svédország 288 087 301 006 -4,29 -12 919
Európiai Unio 9 255 930 9 700 095 -4,58 -444 165
EU14 8 130 984 8 525 542 -4,63 -394 558
EU12 1 124 946 1 174 553 -4,22 -49 607
Izland 16 683 12 789 30,45 3 894
Norvégia 174 329 176 276 -1,10 -1 947
Svájc 225 934 238 481 -5,26 -12 547
EFTA 416 946 427 546 -2,48 -10 600
Egyesült Királyság 1 614 063 1 647 181 -2,01 -33 118
TOTAL (EU + EFTA + Egyesült Királyság)
11 286 939 11 774 822 -4,14 -487 883
NYUGAT EURÓPA (EU14
+ EFTA + Egyesült
Királyság)
10 161 993 10 600 269 -4,13 -438 276
Vált.
Január - December
Vált. %
2022 2021
Bosznia-Hercegovina 4 318 7 395 -41,6% -3 077
Horvátország 44 170 46 032 -4,0% -1 862
Csehország 192 259 206 955 -7,1% -14 696
Magyarország 111 524 121 920 -8,5% -10 396
Románia 129 484 121 202 6,8% 8 282
Szerbia 22 792 24 048 -5,2% -1 256
Szlovákia 78 738 75 696 4,0% 3 042
Szlovénia 46 486 54 167 -14,2% -7 681
629 771 657 415 -4,20% -27 644
forrás: Datahouse
Új személygépjárregisztráció országonnt
Január - December
Vált. %
9
A 2022. ÉV PÉNZÜGYI ÉS MŰKÖDÉSI ÖSSZEFOGLALÓJA
A Csoport pénzügyi teljesítményének elemzése
Adatok ezer forintban (eFt)
2022
2021
vált. %
V
Árbevétel
270 165 925
194 956 435
39%
75 209 490
Nagykereskedelmi üzletág
158 935 920
110 864 087
43%
48 071 833
Kiskereskedelmi üzletág
111 230 005
84 092 348
32%
27 137 657
Anyagköltség + Aktivált saját teljesítmények
-5 843 877
-3 764 255
55%
-2 079 622
Igénybevett szolgáltatások
-12 692 680
-9 497 636
34%
-3 195 044
Eladott áruk beszerzési értéke
-224 919 330
-167 486 631
34%
-57 432 699
Személyi jellegű ráfordítások
-10 931 262
-6 985 429
56%
-3 945 833
Értékcsökkenési leírás
-3 440 160
-2 712 690
27%
-727 470
Értékesítési eredmény
12 338 616
4 509 794
174%
7 828 822
Egyéb bevételek/ráfordítások
-1 023 883
628 374
n/a
-1 652 257
Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése
-386 459
-179 606
115%
-206 853
Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése
23 034
-86 074
n/a
109 108
Egyéb bevételek és ráfordítások
-1 387 308
362 694
-483%
-1 750 002
MŰKÖDÉSI EREDMÉNY – EBIT
10 951 308
4 872 488
125%
6 078 821
Kamatbevételek
953 874
156 501
510%
797 373
Kamatráfordítások
-1 597 483
-691 634
131%
-905 849
Lízingből származó pénzügyi ráfordítás
-195 064
-209 158
-7%
14 094
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
292 675
-16 703
n/a
309 378
Pénzügyi instrumentumok értékkülönbözete
-433 921
51 332
n/a
-485 252
Pénzügyi egyéb eredmény, nettó
27 200
2 226
1122%
24 974
Egyebek
0
239
-100%
-239
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
-952 719
-707 197
35%
-245 521
Részesedés Társult és közös vezetésű vállalkozás eredményéből
317 718
0
0%
ADÓZÁS ELŐTTI EREDMÉNY
10 316 307
4 165 290
148%
6 151 018
Adóráfordítás
-1 692 875
-923 171
83%
-769 704
NETTÓ EREDMÉNY
8 623 432
3 242 120
166%
5 381 313
Egyéb átfogó eredmény leány átváltásán
499 164
-18 227
n/a
517 391
TELJES ÁTFOGÓ EREDMÉNY
9 122 596
3 223 893
183%
5 898 704
0%
EPS (Ft/részvény)
19,27
8,95
115%
10,26
Nettó eszköz kiáramlással soha nem járó tételek eredményhatása
63 913
149 591
-57%
-85 678
EBITDA
14 455 381
7 820 843
85%
6 634 538
Az AutoWallis Csoport árbevétele 2022-ben
meghaladta a 270,1 milliárd Ft-ot, ami több
mint 75,2 milliárd Ft-tal (39%-kal) magasabb
az előző évben elértnél. A magasabb
árbevétel oka az organikus és tranzakcionális
volumennövekedés mellett az időszakban
bekövetkezett jelentős áremelkedés volt.
Az anyagköltségek 56%-kal lettek
magasabbak az összehasonlító időszakhoz
képest, amelynek oka az inflációs és egyéb
hatások miatt bekövetkezett jelentős
rezsiköltség növekedés, illetve az egyéb, a
szervíztevékenységhez kapcsolódó anyagok
árának jelentős növekedése voltak.
Az igénybevett szolgáltatások értéke 34%-
kal, közel 12,7 milliárd forintra nőtt az
összehasonlító időszakhoz képest. E
költségnövekedésnek a hajtóereje a
megnövekedett értékesítési volumenekhez
(elsősorban Opel és SsangYong) kapcsolódó
magasabb volumenű és növek költségű
logisztikai tevékenységek voltak.
10
Az ELÁBÉ növekedése (57,4 milliárd forint,
illetve 34%) elsősorban a gyártói gépkocsi
eladási árak (az AutoWallis beszerzési árak)
növekedéséből származik. Ez alatta maradt
az árbevétel növekedésének, melynek
eredményeképpen az AutoWallis Csoport
fedezet termelése 14,1%-ról 16,7%-ra
növekedett 2022-ben. E javulás főként annak
köszönhető, hogy a magas inflációs
környezetben is sikeres és hatékony árazási
politikát tudott érvényesíteni a Csoport mind
az új, mind a használt autó beszerzés és
értékesítés területén.
A személyi jellegű ráfordítások 56%-os
emelkedése főként a 2021-ben és 2022-ben
végrehajtott akvizícióknak és ebből
vetkező átlagos létszám növekedésnek (a
Csoport átlagos tszáma közel 165 fővel,
695 főről 860 főre növekedett 2022-re),
valamint a munkaerőpiaci változások
követéséből eredően végrehajtott
béremeléseknek az eredménye. Az
összehasonlításra hatással van az is, hogy
ezen hatások 2021-et csak időrészarányosan
érintették, míg 2022-t jellemzően teljes
egészében.
Az értékcsökkenési leírás 27%-os
növekedése a gépjárműkölcsönzés felfutása
miatti magasabb flottaméret okozta
növekedés, valamint az új tranzakciók
kapcsán a Csoport portfóliójába került új
eszközökön (elsősorban ingatlanokon,
berendezéseken, gépjárműveken) elszámolt
értékcsökkenésből származik.
A ködési eredmény (EBIT) mindezek
hatására 10,9 milliárd Ft-ra, több mint
duplájára nőtt az időszakban, ami egyszerre
tükrözi az időszak organikus növekedésének
és a 2021-es és 2022-es év akvizícióinak
köszönhető kiemelkedően értékesítési
teljesítményét, illetve a folyamatosan
végrehajtott fegyelmezett árazási politika és
költséggazdálkodás eredményét.
A pénzügyi bevételek és ráfordítások értéke
2022-ben 952,7 millió Ft veszteség, mely a
2021-as évhez képest több mint 245 millió
forintos romlást jelent. Ennek hajtóereje a
megemelkedett kamatkörnyezet miatti, a
normál üzletmenethez kapcsolódó
finanszírozási terhek jelentős növekedése,
valamint az év végi devizás tételek
átértékeléséből származó, nem realizált
árfolyamveszteség voltak.
A Csoport teljesítményét legjellemzőbben
bemutató EBITDA 84,8%-kal, 14,4 milliárd
Ft-ra nőtt a 2021-ben elért 7,8 milliárd
forintos eredményhez képest. A Csoport
EBITDA marginja ennek megfelelően
jelentősen, 4,0%-ról 5,4%-ra nőtt.
A 2022. évi adózás előtti eredménye 10,3
milliárd forint, ami közel két és félszeres
növekedést jelent az előző évhez képest. A
tárgyévi adózás előtti eredménybe már
beletartozik a 2022-ben felvásárolt RN
Hungary Kft. mint közös vezetésű
vállalkozás 318 millió forintos, az
AutoWallis Csoportra jutó negyedik
negyedévi eredménye.
A Csoport teljes átfogó eredménye 9,1
milliárd Ft, 2021 azonos időszaki 3,2 milliárd
Ft-os nyereséghez képest közel
háromszorosára növekedett.
11
A Csoport működési eredményének elemzése
Gépjármű értékesítés
A térség autópiaci eredményeivel szemben, a
chiphiány és egyéb kiváltó okok miatti
kínálatszűkülés és a makrogazdasági környezet
kedvezőtlen alakulása ellenére a Csoport
kimagasló, mind a releváns piacok 4,2%-os,
mind a tágabb európai piac közel 4,6%-os
visszaesését jelentősen túlteljesítő, 25,9%-os
növekedést ért el az új autó értékesítések
területén. E növekedésből az akvizíciós hatás
10,4%, az organikus hatás pedig 15,5% volt.
A korábbi időszakról felhalmozódott
rendelésállomány, valamint a gépjárműgyártási
szintek alacsonyabb szinten való
normalizálódása bizakodásra adnak okot a piac
új szinten való rendeződésére. Továbbra sem
kizárható azonban, hogy egyes márkák - jelenleg
nem várt - nehézségei, illetve a térség és az
iparág logisztikai kihívásai negatívan érinthetik a
következő időszak (6-18 hónap elteltével)
várható értékesítési számait.
Autóipari szolgáltatások
Autóipari szolgáltatások
Január - December
Vált. %
2022
2021
Szerviz órák száma (óra)
163 862
130 375
+25,7%
Átlagos flotta méret - gépjárműkölcsönzés (darab)
877
603
+45,4%
Bérleti események száma (darab)
22 525
15 648
+43,9%
Bérleti napok száma (darab)
211 511
164 132
+28,9%
A Csoport összességében az általa nyújtott
szolgáltatások (gépkocsi bérbeadás,
szervízszolgáltatások, stb) minden területén
jelentős növekedést tudott felmutatni az előző év
azonos időszakához képest. Tekintettel arra,
hogy e szolgáltatások a kiskereskedelmi
szegmensben kerülnek nyújtásra, a részletek a
kiskereskedelmi szegmens eredményeinél
kerülnek ismertetésre.
2022 2021
Új gépjármű értékesítés összesen 29 488 23 421 +25,9%
Gépjármű értékesítés összesen 31 303 25 034 +25,0%
Megnevezés
Január - December
Vált. %
12
Szegmensek elemzése
A Csoport a működési, irányítási és döntéshozói
struktúrájával összhangban a pénzügyi és
működési teljesítményét nagykereskedelmi és
kiskereskedelmi szegmensre (üzletágra) bontva
vizsgálja és mutatja be. A vezetőségi jelentésben
való bemutatás során az üzletágak teljesítményét
konszolidált szinten (kiszűrések után), az üzletági
tevékenységeket támogató központi funkciók
költségeinek arányos részét tartalmazóan
mutatjuk be.
Nagykereskedelmi üzletág
A Nagykereskedelmi üzletág keretein belül az
AutoWallis Csoport a közép-kelet-európai
országokban (Albánia, Ausztria, Bosznia-
Hercegovina, Bulgária, Csehország, Észak-
Macedónia, Horvátország, Koszovó,
Lengyelország, Magyarország, Montenegró,
Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia) végzi
különböző (Opel, Jaguar, Land Rover,
SsangYong, Isuzu és Saab) márkájú új gépjármű-
és alkatrész nagykereskedelmi tevékenység
valamelyikét. 2022. negyedik negyedévtől az
AutoWallis Csoport lett a Renault, Dacia és Alpine
márkák magyarországi importőre a portugál
Salvador Caetanoval alapított közös vállalaton
keresztül.
Nagykereskedelmi üzletág értékesítési teljesítménye
Az AutoWallis Csoport Nagykereskedelmi
üzletága a tavalyival összehasonlítva +34,4%-kal
növelte az eladásait és összesen 22 174 darab új
autót értékesített 2022-ben.
A növekedés ként organikus eredetű (+23%),
melynek fő hajtómotorja a Ssangyong
gépjárművek értékesítése volt. Emellett az év
végi eredményekhez az utolsó negyedévben, a
Eladott újpjárművek száma (darab)
2022 2021
Eladott új gépjárművek száma (darab)
22 174 16 501 +34,4%
* A 2022-es darabszám 1873 db közös veztésű vállalkozás által értékesített gépjárművet tartalmaz
Nagykereskedelmi üzletág
Január - December
Vált. %
13
Társaság portugál partnerével, a Salvador
Caetano Group-pal közösen felvásárolt RN
Hungária Kft. által értékesített Renault, Dacia és
Alpine (1873 db) márkák utolsó negyedéves
számai is hozzájárultak.
Nagykereskedelmi üzletág pénzügyi teljesítménye
Nagykereskedelmi üzletág eredménye
Nagykereskedelmi Üzletág (e Ft)
Január - December
Vált. %
2022
2021
Árbevétel
158 935 920
110 864 087
+43,4%
ELÁBÉ
-136 110 532
-97 451 960
+39,7%
Adózás előtti eredmény (JV nélkül)
7 368 604
3 010 919
+144,7%
Adózás előtti eredmény (JV eredményével)
7 686 321
N/A
Fedezet %
14,4%
12,1%
+19,0%
Adózás előtti eredmény/Árbevétel % (JV nélkül)
4,6%
2,7%
+66,7%
A Nagykereskedelmi üzletág árbevétele 2022.
évben 43,4%-kal, 158,9 milliárd Ft-ra nőtt az előző
év árbevételéhez képest. A növekedés
hajtóereje az eladott új gépjárművek
volumennövekedése, valamint az értékesített
gépjárművek átlagos áremelkedése volt.
Az ELÁBÉ az árbevétel növekedés szintjénél
kisebb ütemben nőtt (39,7%), így az üzletág
tovább tudta növelni a fedezetét az
összehasonlító időszakhoz képest,
köszönhetően elsősorban annak, hogy
a
SsangYong volumennövekedését is
fedezetjavulás mellett sikerült megvalósítani.
A
Nagykereskedelmi üzletág fedezet százaléka így
a 2021-as 12,1%-ról 14,4%-ra nőtt 2022-ben.
14
Kiskereskedelmi üzletág
A Kiskereskedelmi üzletág keretein belül az
AutoWallis Csoport új Isuzu, Jaguar, Land Rover,
MINI, Maserati, Opel, KIA, Renault, Dacia, Nissan,
Peugeot, Toyota, Suzuki, BMW személyautók és
alkatrészek, BMW motorkerékpárok, valamint
különböző márkájú használt gépjárművek
forgalmazásával van jelen Magyarországon és
Szlovéniában.
A gépjárműértékesítésen túl az üzletág rövid- és
hosszútávú autóbérlési, -szervizelési,
flottakezelési és prémium limuzinszolgáltatási
szolgáltatásokat nyújt ügyfeleinek.
A Kiskereskedelmi üzletág márkakereskedései
az AutoWallis Csoport stratégiájával
összhangban kiemelt fontosságú szerepet
képviselnek az iparági gyakorlatnak megfelelő,
általánosan alacsonyabb eredményességükkel
együtt, mivel az új és használt autó értékesítés
biztosítja a legfontosabb ügyfélkapcsolati
belépőpontot az AutoWallis Csoport
kiemelkedően eredményes szolgáltatási
tevékenységének.
Kiskereskedelmi üzletág értékesítési teljesítménye
Gépjármű értékesítés
Eladott gépjárművek száma (darab)
Kiskereskedelmi üzletág
Január - December
Vált. %
2022
2021
Eladott új gépjárművek száma (darab)
7 314
6 920
+5,7%
Eladott használt gépjárművek száma (darab)
1 815
1 613
+12,5%
Gépjármű értékesítés összesen
9 129
8 533
+7,0%
2022-ben a Kiskereskedelmi üzletág a Társaság
piaci környezetében ismertetett piaci
tendenciákat (EU -4,6%, Közép-Kelet Európa -
4,2%) összességében jelentősen túlteljesítő
bővülést ért el az új gépjárművek
értékesítésében (+5,7%). E növekedés
túlnyomórészt az Avto Aktiv felvásárlásnak
köszönhető (+574 új gépjármű, +8,3%), míg az
organikus változás 2,6%-os csökkenés volt, ami
fele a térségben tapasztalható visszaesésnek,
mutatva a Csoport diverzifikált
márkaszerkezetéből fakadó erőt és előnyöket.
A használt gépjárműrtékesítés
összességében 12,5%-kal, 1815 darabra nőtt a
2021. év azonos időszakhoz képest, mely
növekedés lényegében az ismertetett akvizíciós
hatásból származik.
15
Autóipari szolgáltatások
Autóipari szolgáltatások
Január - December
Vált. %
2022
2021
Szerviz órák száma (óra)
163 862
130 375
+25,7%
Átlagos flotta méret - gépjárműkölcsönzés (darab)
877
603
+45,4%
Bérleti események száma (darab)
22 525
15 648
+43,9%
Bérleti napok száma (darab)
211 511
164 132
+28,9%
A 2021. év elején a néhol még fennálló turizmust
korlátozó koronavírus miatti korlátozások
visszafogták az autó bérbeadási terület
lehetőségeit, azonban 2022-ben a korlátozások
megszűnésével és a turizmus fokozatos
növekedésével a bérleti napok száma is jelentős
növekedésnek indult. Emiatt a terület 2022-ben
28,9%-os növekedést ért el a bérleti napok
számában, és 43,9% növekedést a bérleti
események számában a korábbi év azonos
időszakához képest.
Budapesti repülőtérre érkező utasok száma
Január - December
Vált. %
2022
2021
Összesen
6 069 141
2 319 646
+161,6%
Forrás: KSH, 24.2.1.17 jelentés
Az AutoWallis Csoport szerviz szolgáltatást
2022-ben 5 budapesti és 4 vidéki (Iniciál Csoport)
valamint 5 külföldi telephelyen nyújtott.
2022 teljes évére vetítve a szervizórák száma
negyedével növekedett (25,7%), és 163 862 órára
nőtt a 2021. azonos időszaki adatokhoz (130 375
óra) képest. A növekedés főként az Avto Aktiv
tranzakciónak köszönhető (+22,9%), g az
akvizíciók nélküli növekedés 2,8% volt, azaz a
szervízszolgáltatásokat annak ellenére növelni
tudta a csoport, hogy csökkent az értékesített új
autó darabszám a kiskereskedelmi területen
előző évhez képest.
A szolgáltatások fennakadásmentes
biztosításának érdekében a Csoport kiemelt
figyelmet fordít a meglévő alkalmazottak
megtartására, és folyamatosan dolgozunk új
munkaerő toborzásán, illetve bevezetjük az
elérhető legújabb technológiai fejlesztéseket.
16
Kiskereskedelmi üzletág pénzügyi teljesítménye
Kiskereskedelmi üzletág eredménye
Kiskereskedelmi Üzletág (e Ft)
Január - December
Vált. %
2022
2021
Árbevétel
111 230 005
84 092 348
+32,3%
ELÁBÉ
-88 808 797
-70 034 671
+26,8%
Adózás előtti eredmény
2 629 986
1 154 371
+127,8%
Fedezet %
20,2%
16,7%
Adózás előtti eredmény / Árbevétel %
2,4%
1,4%
A Kiskereskedelmi üzletág árbevétele 2022-ben
az előző évhez képest 32,3%-kal nőtt. Ez egyrészt
a 2022-ben enyhén csökkenő értékesítési
volument ellensúlyozó áremelkedéseknek
(organikus növekedés), valamint a tárgyévi (Avto
Aktiv) és a 2021-es tranzakciók 2022-re gyakorolt
teljes éves hatásának köszönhető. Ezen kívül a
gépjárműkölcsönzés területen elért jelentős
növekedés is pozitívan járult hozzá az üzletág
értékesítési teljesítményéhez.
A Kiskereskedelmi üzletág fedezettermelő
képessége szintén tovább javult, és 2022-ben
meghaladta a 20,2%-ot a 2020-as 16,7%-kal
szemben. Ennek hajtóereje a
Nagykereskedelmi üzletágnál már ismertetett
hatékony árazási politika, melynek
eredményeképpen az árbevételeket az üzletág
nagyobb mértékben tudta növelni az ELÁBÉ az
növekedésénél.
Mindezek eredményeként az árbevétel arányos
adózás előtti eredmény a 2021-es 1,4%-ról
jelentősen, közel a duplájára, 2,4%-ra növekedett.
17
TÁRGYIDŐSZAKI ÉS MÉRLEGFORDULÓNAP UTÁNI ESEMÉNYEK
A 2022. január 1. és 2022. április 30. közötti jelentősebb eseményeket az AutoWallis Csoport 2022.
április 29-én közzétett konszolidált éves jelentése
5
tartalmazta. Emellett a Csoport jelentési és
közzétételi kötelezettségeinek eleget téve a jelentősebb eseményekről és változásokról az MNB, BÉT,
valamint saját honlapján
6
keresztül folyamatosan tájékoztatja a piaci szereplőket.
Jelen éves jelentésben emiatt a jelentés átláthatóságának fenntarthatósága érdekében csak a
legjelentősebb, vagy korábbi jelentésben vagy más közzétételben nem szereplő 2022-es eseményeket
ismertetjük.
Jelentősebb tárgyidőszaki események
a) 2022. januárban megnyílt a régió legújabb
Jaguar és Land Rover autókereskedése és
szolgáltató központja, miután sikeresen
megtörtént a Váci út 76-80. alatt található
szalon műszaki átadása. Az AutoWallis által
hazánkban és a régió nyolc másik országában
pviselt két ikonikus brit márka egy olyan több
mint 2 200 négyzetméteres komplexumban
várja az érdeklődőket, melynek kialakítása
során az ügyfelek legmagasabb szintű
kiszolgálása mellett a fenntartható működés is
kiemelt szempont volt.
b) 2022. márciusában a Csoport belépett
SsangYong hazai kiskereskedelmi piacára. A
Csoporthoz tartozó Wallis Motor Pest Kft. Váci
út 175. szám alatt található autószalonjában
Maserati, Isuzu és BMW Premium Selection
mellett a SsangYong teljes modellpalettája is
elérhető az autóvásárlók számára. Az
5
https://bet.hu/site/newkib/hu/2022.04./AutoWallis_Nyrt._eves_jelentes_a_2021._december_31-
re_vegzodo_evre_128716932
6
https://www.autowallis.hu/
AutoWallis mostani lépése jól illeszkedik a
Csoport stratégiájába, melynek célja, hogy a
vállalat az akvizíciók mellett organikusan is
tovább növekedjen, így a már képviselt
márkákat egyre több helyen tegye elérhetővé a
kiskereskedelem terén is a kapcsolódó
szolgáltatásokkal együtt.
c) 2022. április 4-én a Társaság és az Avto Aktiv
Intermercatus d.o.o. között az Avto Aktiv
tevékenységének, ingatlanjainak és egyéb
eszközeinek megvásárlására 2021.
szeptember 9-én kötött üzlet és
eszközvásárlási szerződés teljesült, a
tranzakció zárásra került. Ezen tranzakciók
révén a Társaság szlovén piacon meglévő
tevékenysége több telephelyen történő BMW,
MINI, Toyota és Suzuki értékesítéssel, valamint
az ezen tevékenységek ellátásához szükséges
18
munkavállalókkal, ingatlanokkal, tárgyi
eszközökkel, és egyéb szerződésekkel bővül.
A teljes fizetett vételár 10,6 millió euró, mely
teljes egészében készpénzben került
kiegyenlítésre.
d) Az AutoWallis és a portugál Salvador Caetano
csoport 2022. április 7-én jelentette be, hogy
közösen vásárolják fel a Renault Hungária Kft-
t. A tranzakcióhoz kapcsolódóan a felek
megalapították az AutoWallis Caetano Holding
Zrt.-t, melyet 2022 június 24-én jegyeztek be.
A tranzakció versenyhivatali jóváhagyást
követően 2022. október 4-én zárult, így a
Csoport a portugál Salvador Caetano
Csoporttal közösen megszerezte az RN
Hungary Kft. 100%-os tulajdonrészét,
megszerezve ezzel a Renault, a Dacia és az
Alpine márkák kizárólagos magyar importőri
jogát.
e) 2022 áprilisában a Wallis Autókölcsönző Kft.
bizonyos rendszereit is üzemeltető Sixt SE IT
biztonsági részlege informatikai problémákat,
szabálytalanságokat észlelt, melyekről
bebizonyosodott, hogy az informatikai
rendszert kibertámadás érte. A
válaszintézkedéseket a biztonsági
protokolloknak megfelelően azonnal
végrehajtották. A legtöbb központi Sixt
rendszer (pl. a www.sixt.com) folyamatosan
működött ezen események alatt is, azonban
átmeneti fennakadások, különösen az
ügyfélszolgálati központokban és bizonyos
irodákban rövid távon előfordultak (pl. Sixt
Magyarország elérhetősége online brókeren
keresztül). A problémák 2022 májusában
elhárításra kerültek, és a Sixt SE további
intézkedéseket vezetett be annak érdekében,
hogy a hasonló eseményekkel szemben tovább
fokozza az IT infrastruktúra védettségét.
f) 2022 májusában a Wallis Motor Ljubljana
megnyitotta Ljubljanában Szlovénia egyetlen
Land Rover márkakereskedését, amely
mindkét angol márkának nyújt teljeskörű
szervizszolgáltatást, így a Csoport az ország
kiskereskedelmi autópiacán egyre jelentősebb
szereplővé válik. A magyar csoport tagjai (Avto
Aktiv, Wallis Motor Ljubljana) a brit márkával
együtt már 5 autómárkát értékesítenek 5
szlovén városban.
g) A Társaság, mint az AutoWallis Munkavállalói
Résztulajdonosi Program Szervezet (székhely:
1055 Budapest, Honvéd utca 20.) alapítója,
2022. április 21. napján az AutoWallis
Munkavállalói Résztulajdonosi Program
keretében elfogadta a „2022. évi
Javadalmazási Politika” elnevezésű
dokumentumot.
h) A Társaság 2022. május 27-én bejelentette,
hogy döntött Wallis Motor Ljubljana
autókereskedésnek és szerviznek helyet adó
közel 5 ezer négyzetméteres telek, illetve az ott
elhelyezkedő 5.400 négyzetméteres
kiskereskedelmi ingatlan, 1.800
négyzetméteres raktárterület és 127 parkolót
magába foglaló komplexum apport útján
történő megszerzéséről.
i) A Társaság 2021. augusztus 27-én jelentette
be, hogy a Wallis Autókölcsönző Kft. a
Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér
19
közelében (2220 Vecsés, Széchenyi u. 56.) új
műszaki bázist hoz létre, annak érdekében,
hogy a bérautó szolgáltatások fejlesztése
mellett az AutoWallis Csoport felkészüljön akár
autómegosztók vagy flottakezelők
kiszolgálására is.
A projekt teljes költségvetése 565 millió forint,
melyhez a Külgazdasági és
Külügyminisztérium 282 millió forint összegű
versenyképesség-velő vissza nem térítendő
támogatást nyújt. A projekt 2022 júniusában
befejeződött és az új komplexum átadásra
került.
j) 2022 szeptemberében az AutoWallis
megszerezte a SsangYong gépjárművek
ausztriai kizárólagos importőri jogait, ezzel a
nagykereskedelmi tevékenységet egy újabb
országra terjesztette ki.
k) 2022 novemberében az AutoWallis, élve
szerződésben foglalt vételi jogával, 91,33
forintos árfolyamon, tőzsdén kívüli ügylet
keretében megvásárolta a Taródy Operatív Kft.-
től annak AutoWallis részvénycsomagját, ami a
Társaság teljes részvénymennyiségének 1,14
százaléka. A vásárlás célja az indítandó MRP
programokhoz, illetve esetleges
részvénycserés akvizíciókhoz szükséges
részvénymennyiség biztosítása volt.
l) 2022 novemberében az AutoWallis Csoport
megállapodást kötött a Nelson Csoport
flottakezelési üzletágának felvásárlásáról. Az
akvizícióval az AutoWallis újabb lépést tett a
mobilitási szolgáltatások bővítésének
irányába, összhangban és támogatva a
Csoport növekedési stratégiájának
megvalósítását. A felvásárlás zárására 2023.
januárjában került sor a versenyhivatali
jóváhagyást követően (lásd
mérlegfordulónapon túli események részt).
Mérlegfordulónap utáni események
A jelentősebb mérlegfordulónap utáni események a következők voltak az Éves Jelentés zárásáig:
a) A Csoport 2023. január 13-án bejelentette, hogy
megvásárolta a jóautók.hu és auto-licit.hu
portálokat működtető Net Mobilitás Zrt.-t
valamint gépjárműkereskedelemmel
foglalkozó Logic Car Kft.-t. A Csoport a
Társaságokat a Wallis Asset Management Zrt.
mely Társaság az AutoWallis többségi
tulajdonosa -, leányvállalatától, a WAM
Immobilia Zrt.-től és a Car Alliance Kft.-l
vásárolta meg. A Társaságok telára 800
millió HUF, melyből 320 millió HUF fix
vételárrész és további 480 millió HUF pedig
bizonyos feltételekhez kötött válto
vételárrész. A vételár teljes egészében saját
részvényekkel kerül kiegyenlítésre.
Az AutoWallis az akvizícióval nyit az online
értékesítés felé, erősíti a folyamatban lévő
fejlesztési projekteket, kihasználva a
Csoporton belüli együttműködési
lehetőségeket. Fontos szempont az is, hogy a
Csoport ezzel reagál az átalakuló disztribúciós
modellek igényeire is.
20
b) A Csoport 2023. január 27-én A Gazdasági
Versenyhivatal Jóváhagyását követően zárta
a Nelson Csoport flottakezelési üzletágának
felvásárlását. A Tranzakció eredményeként a
Csoport 100%-os tulajdonrészt szerzett a
Nelson Flottalízing Kft.-ben, illetve az azt
kiszolgáló Nelson Sales Kft.-ben és Nelson
Assistance Kft.-ben. A flottakezelői piacra
történő belépéssel az AutoWallis Csoport
újabb mérföldkőhöz érkezett, és a
szolgáltatási, mobilitási portfóliójának
szélesítése irányába tett nagy lépést. A
Tranzakcióval a Csoport azonnali zel 2,5
százalékos részesedést szerzett a flottakezelői
piacon.
A vételár 2,9 milliárd forint, mely teljes
egészében készpénzben kerül megfizetésre.
A mérlegfordulónap és ezen éves pénzügyi jelentés publikálása között történt bármely egyéb fontos
eseményről a honlapunkon (https://www.autowallis.hu/) található információ.
21
AZ AUTOWALLIS CSOPORT STRATÉGIÁJA
Az AutoWallis Csoport széleskörű hazai és
nemzetközi piacokon is jelenlévő kis- és
nagykereskedelmi disztribúciós, valamint
autóipari szolgáltatói tevékenységet folytat. A
Társaság célja, hogy 2030-ra a régió
meghatározó integrátora legyen az autó kis- és
nagykereskedelemben, valamint a
szolgáltatásokban.
Ezen megfogalmazott cél mentén az AutoWallis
Csoport 2022-ben is folytatta stratégiáját kettő
tranzakciót végrehajtva: 2022 év áprilisában
megszerezte a szlovén Avto Aktiv
autókereskedelmi üzletágát, valamint
megvásárolta az üzletágakhoz kapcsolódó
ingatlanokat. A tranzakcióval a Csoport tovább
növelte részesedését a szlovén autópiacon.
2022. októberében -másik befektetővel közösen-
felvásárolta a Renault, Dacia és Alpine márkák
magyarországi importőri jogát birtokló Renault
Hungáriát, ezzel tovább növelve
nagykereskedelmi üzletágának portfólióját. A
növekedés azonban 2023-ban sem áll meg, és az
év januárjában további két tranzakciót is zárt:
felvásárolta a Nelson Csoport flottakezelési
üzletágát, valamint megszerezte a jóautók.hu
valamint autó-licit.hu portálokat működtető Net
Mobilitás Zrt.-t. E tranzakcióknak is
köszönhetően az AutoWallis Csoport nagy lépést
tett a szolgáltatási portfóliójának és a jövő online
értékesítési csatornáinak kialakítása felé.
Az autóipari ellátási lánc átalakulása új
kihívásokat jelent, ezért is jelentettek fontos
lépéseket a tavalyi akvizíciók. Az elmúlt évek egy
fontos trendje, miszerint a gyártók az elektromos
átállás okozta nagy beruházási és
költségnyomás miatt a nagykereskedelmi
22
tevékenységeik értékesítése mellett döntenek,
tovább folytatódik. Ez a jövőben is kiemelt
lehetőséget biztosít nagykereskedelmi jogok
megszerzésére az AutoWallis Csoportnak. A
Csoport jövőképe alapján azok a szereplők
lesznek sikeresek ezen a gyorsan változó piacon,
akik le tudják fedni a gyártás utáni teljes ellátási
láncot, közvetlenül férnek hozzá az ügyfelekhez
széles nagy- és kiskereskedelmi, valamint
szolgáltatási tevékenységeikkel, mindezt fejlett
IT-eszközökkel.
A szigorodó környezetvédelmi szabályozások és
az alternatív hajtásláncok technológiai fejlődése
miatt tőkeintenzív, innovatív és folyamatos
technológiai fejlesztések kényszerében vannak a
gyártók. A digitális értékesítési csatornák
szerepe felértékelődik, azaz a jövőben az online
marketing, az értékesítés és disztribúció erős
digitalizációja és a professzionális
értékesítéstámogatás és szolgáltatás lesz a cél
a direkt értékesítés helyett, emiatt is volt fontos
lépés a Csoport stratégiájának
megvalósításában a JóAutók akvirálása.
Várhatóan növekszik az alternatív mobilitás iránti
igény, de a tulajdonlás a közösségi autózás
mellett döntő fontosságú marad, viszont a vevők
márkahűsége csökken, ezért nyitottabbak
lesznek márkafüggetlen mobilitási
megoldásokra, így egyszerre fontos az
értékesítéstámogatási rendszerek fejlesztése és
az új mobilitási megoldások elindítása.
Az AutoWallis Csoportnak ezért kiemelt célja,
hogy piaci pozícióját tovább erősítse évi 1-2
akvizícióval, üzletfejlesztéssel és
diverzifikációval. A Csoport továbbra is a zép-
kelet-európai régióban elindult autópiaci
konszolidáció éllovasa szeretne lenni. Ennek
érdekében folytatni szeretné fejlődését a
szolgáltatási üzletágakban, különösen a
flottakezelés és a kapcsolódó mobilitási
tevékenységekben és azok informatikai
megoldásaiban. A növekvő méretű csoportban
különösen fontos a szinergiák kiaknázása, ezért
célunk a vállalati működést támogató funkciók
és egy nemzetközi menedzsmentcsapat
felépítése. Erős fókuszt kap az AutoWallis
stratégiájában a digitális transzformáció és az
adatvagyon kezelésének képessége, de
hangsúlyt fektetünk a hagyományos üzletágak,
azaz az aftersales és a használt autók
értékesítésének fejlesztésére is. Cél, hogy az
AutoWallis Csoport lefedje a teljes értékláncot,
integrálja kereskedelmi és szolgáltatási
portfólióját egységes brandstruktúra alatt, így
kiaknázva a csoporttagok közötti működési és
értékesítési szinergiákat.
Az AutoWallis Csoport építeni kíván a nyilvános
tőkepiaci jelenlét nyújtotta lehetőségekre, így a
kedvező akvizíciós lehetőségek kihasználása
érdekében nyitott a nyilvános forrásbevonásra,
részvény- és kötvénykibocsátás révén is.
23
VÁLLALATIRÁNYÍTÁS
Az AutoWallis Csoport irányítási rendszere
A Társaság a jogszabályi rendelkezéseknek
megfelelően nyilvánosan működő társaságként -
tekintettel arra, hogy az általa kibocsátott
részvények szabályozott piacnak minősülő BÉT-
re kerültek bevezetésre - a Felelős
társaságirányítási jelentésében és
nyilatkozatában mutatja be az önkéntesen vállalt
és a kötelezően alkalmazandó vállalatirányítási
szabályok rendszerét, mely jelentések az éves
beszámoló részeként a BÉT (www.bet.hu) és a
Társaság weblapján (www.autowallis.hu)
folyamatosan közvetlenül elérhetőek, a
www.kozzetetelek.hu weblapon pedig
időrendben kereshető módon teszi azokat közzé.
A Társaság teljesíti a Magyarországon érvényes
vállalatirányítási rendszer követelményeit. A
Társaság működése során betartja a
vonatkozó jogszabályokban, felügyeleti
rendelkezésekben és a BÉT szabályzataiban
foglaltakat, valamint törekszik a BÉT
társaságirányítási ajánlásainak való
megfelelésre. A rsaság felépítését és
működési feltételeit a közgyűlés által elfogadott
alapszabály tartalmazza. A Társaság a
vonatkozó közgyűlési határozattal elfogadott
Felelős Társaságirányítási Jelentése szerint jár
el, annak közzétételére minden egyes üzleti évet
bemutató éves jelentést elfogadó rendes
közgyűlést követően határidőben sor kerül.
A Társaság menedzsmentje kialakította a
szükséges folyamatokat, döntési és jóváhagyási
pontokat, amelyek a Csoport üzleti, pénzügyi és
operatív működésének nyomon követéséhez,
ellenőrzéséhez szükségesek.
A fenti folyamatok fontos támogató eszköze az
AutoWallis BI rendszere. Az AutoWallis Csoport
csoportszintű adattárházzal és egyéb
adatmegoldásokkal, valamint üzleti
intelligenciarendszerrel rendelkezik, amivel
egységesen tudja az összes tagvállalatának
pénzügyi, értékesítési, ügyfélszolgálati és egyéb
adatait elemezni és összehasonlítani. Az ehhez
szükséges belső oktatások folyamatosak a
Csoporton belül.
A következő időszakban a Csoport
standardizálni és fejleszteni kívánja informatikai
környezetét és egyes szoftveres megoldásainak
integráltságát, hogy megfeleljen a növekvő
csoportméretek, a szektorra nehezedő
innovációs és digitalizációs kihívások okozta
nyomásnak, egyúttal ki tudja aknázni a
Csoporton belüli szinergiákat.
Legfőbb irányító szerv és felügyelő testületek
A Társaság legfőbb irányító szerve az
Igazgatóság. A Társaságnál Felügyelő Bizottság
és Audit Bizottság működik. A legfőbb irányító
szerv és felügyelő testületeinek aktuális
összetétele bármikor elérhető a társaság vagy a
BÉT weblapján:
https://bet.hu/oldalak/ceg_adatlap/$issuer/339
9
https://www.autowallis.hu/hu/rolunk/vezeto-
testuletek
A vezető tisztségviselők kinevezésére és
elmozdítására vonatkozó, valamint az
Alapszabály módosítására vonatkozó
szabályokat a Társaság Alapszabálya
tartalmazza. Sem a Társaság közgyűlése, sem
Igazgatósága nem hozott összetételének
jövőbeli változásával kapcsolatban döntést a
jelen időszaki jelentés jóváhagyásának napjáig.
Igazgatóság
A Társaság ügyvezetését 6 tagú Igazgatóság
látja el. Az Igazgatóság elnökét az Igazgatóság
maga választja a tagjai közül. Az Igazgatóság
hatáskörébe tartozik minden olyan döntés, illetve
24
intézkedés, amely a Polgári törvénykönyv
(továbbiakban Ptk.)., vagy az alapszabály
valamely rendelkezése alapján nem tartozik a
közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, vagy más
szerv, illetve személy hatáskörébe. Az
Igazgatóság kialakítja és irányítja a Társaság
munkaszervezetét, meghatározza a Társaság
gazdálkodását, gondoskodik az eredményes
gazdálkodásról. A Társaság vezérigazgatója
felett a munkáltatói jogokat az Igazgatóság
elnöke, míg a Társaság egyéb munkavállalói
felett a munkáltatói jogokat a vezérigazgató
gyakorolja. A Társaság leányvállalatainak vezető
tisztségviselői tekintetében a munkáltatói
jogokat az Igazgatóság vezérigazgatói tisztséget
betöltő tagja gyakorolja.
Jelleg
1
Név
Beosztás
Megbízás
kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
IT
Müllner Zsolt
IG elnök
2018.12.17.
IT
Ormosy Gábor
IG tag
2019.04.30.
IT
Székely Gábor
IG tag
2018.12.17.
IT
Andrew John Prest
IG tag
2018.12.17.
IT
Antal Péter
IG tag
2018.12.17.
IT
Dévai Gábor
IG tag
2020.04.30.
Felügyelő Bizottság és Audit Bizottság
A Társaságnál jelenleg 5 taFelügyelőbizottság
működik, melynek tagjait a közgyűlés választja. A
Felügyelőbizottság független tagjai közül 5 tagú
Audit Bizottság kerül kijelölésre.
Jelleg
1
Név
Beosztás
Megbízás
kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
FB
ifj. Chikán Attila
FB elnök
2018.12.17.
FB
Ecseri György
FB tag
2018.12.17.
FB
Vitán Gábor
FB tag
2018.12.17.
FB
Karvalits Ferenc
FB tag
2020.11.30.
2022.07.01
FB
Buday Bence
FB tag
2020.11.30.
FB
Birkás Petra
FB tag
2022.07.01
Név
Beosztás
Megbízás
kezdete
Megbízás
vége/megszűnése
AB
ifj. Chikán Attila
AB elnök
2018.12.17.
AB
Ecseri György
AB tag
2018.12.17.
AB
Vitán Gábor
AB tag
2018.12.17.
AB
Karvalits Ferenc
AB tag
2020.11.30.
2022.07.01
25
AB
Buday Bence
AB tag
2020.11.30.
AB
Birkás Petra
AB tag
2022.07.01
Zöld Bizottság
Annak érdekében, hogy a bevont forrásokat a
vállalásoknak megfelelően használja fel, és
befektetési döntései meghozatalakor a zöld
szempontok is érvényesüljenek, az AutoWallis
Zöld Bizottságot hozott létre. A testület
(amelynek tagja Szabó Beatrix, az ALTEO Nyrt.
Fenntarthatósági és EBK igazgatója, valamint az
AutoWallis Igazgatóságának három tagja,
Andrew John Prest, Antal Péter és Székely
Gábor) minden évben jelentést készít a vállalások
teljesüléséről, az aktuális riport elérhetősége a
következő:
https://bet.hu/newkibdata/128760995/AutoWal
lis_allocation%20and%20impact%20report_202
2_final-AW06.pdf
Az AutoWallis Csoport Vállalkozás folytatásának keretrendszere
Az AutoWallis Csoport a szokásos tervezési
folyamatának megfelelően elkészítette a 2023-
ra, illetve az azt követő 3 éves időszakra
vonatkozó üzleti terveit. Az éves (2023-as) üzleti
tervet a Társaság Igazgatósága váhagyta. A
tervek alapján a menedzsment megállapította,
hogy a vállalkozás folytatásának követelménye
teljesül. Az üzleti tervek elfogadása során a
COVID-19 koronavírus esetlegesen fennmaradó,
illetve továbbhúzódó hatásai, az orosz-ukrán
háború esetleges hatásai, illetve a várható
általános makrogazdasági körülmények és
tendenciák is figyelembevételre kerültek. Ezek
alapján a menedzsment megerősítette, hogy a
Csoport készpénz egyenértékes tartalékai
elégségesek, üzleti kilátásai pozitívak, így
továbbra sem sérül a vállalkozás folytatásának
követelménye.
26
FENNTARTHATÓSÁG, KÖRNYEZETVÉDELEM
Fenntarthatóság
A Társaság számára különösen fontos, stratégiai
cél az ESG minősítés megszerzése. Ennek fontos
mérföldköveként a Társaság 2023. március 20-
án közzétette az első Fenntarthatósági
jelentését. Az ESG iránti elkötelezettségét
erősítik a Társaság munkatársai, befektetői és
ügyfelei, valamint a tőkepiac szereplői részéről
érkező és tapasztalható elvárások,
visszajelzések is.
Ennek érdekében többek között a Társaság
működését, folyamatait és szervezetét
folyamatosan úgy alakítja, hogy az ezen
környezeti, társadalmi és gazdasági felelősség,
szerepvállalás mindennapokban való
megjelenését elősegítse.
Az AutoWallis Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde
(BÉT) Prémium kategóriájában jegyzett vállalatai
közül elsőként dolgozott ki és fogadott el Zöld
Finanszírozási Keretrendszert, melyet a
Társaság dinamikus növekedésére és a
megváltozott szabályozási környezetre
tekintettel 2023. folyamán új hitelesítéssel kíván
megerősíteni.
A zöldkötvényekből befolyó összeget az
AutoWallis Csoport a keretrendszerben
lefektetett elvek mentén használja fel, melyben
egyebek mellett vállalta, hogy fejleszti az e-
mobilitást, így növeli a töltőpontok számát, saját
flottájában pedig növeli az elektromos vagy
hibrid járművek számát. A Csoport nem
finanszíroz olyan tevékenységeket, amelyek
környezetkárosítással járnának, etikailag vagy
morálisan nem elfogadható termékek vagy
szolgáltatások előállítására vonatkoznak, vagy
azok előállítási módja nem elfogadható ily
módon. Az eddig megvalósult zöld projektekről
és a zöld kötvény forrás felhasználásáról a
Társaság Zöld Bizottsága közzétette az első
Allokációs és hatás jelentését.
A fenntarthatóság szociális, sokszínűségre és
egyéb aspektusaira vonatkozó információkat a
Szociális és foglalkoztatási kérdések fejezetben
mutatjuk be.
Környezetvédelem
Az AutoWallis Csoport a tevékenysége során
csak igen korlátozott mértékben végez
környezetre veszélyes, illetve káros
tevékenységet és kiemelten figyel a
környezetvédelemre. Működése során keletkező
veszélyes anyagokat, hulladékokat (fáradt olaj;
olajszűrő; levegőszűrő; festék, hígító; festékes
papír; akkumulátor; gumiabroncs; szélvédő; fék-
és kuplungalkatrész; anyag alkatrészek) a
szerződéses partnerei elszállítják. A cégcsoport
járműjavító üzemeiben a környezet védelmére - a
hatályos jogszabályok és szabványok
betartására - kiemelt figyelmet fordít. A termelő
üzemeink munkáját, szerződött
27
környezetvédelmi és veszélyes áru szállítási
biztonsági tanácsadók segítik. Sem a
Társaságnak, sem a leányvállalatoknak nem
keletkezett környezetvédelmi kötelezettsége
2022-ben.
Társaság nagy hangsúlyt fektet a
környezetvédelmi jogszabályok változásainak
követésére, az üzemeinek
hulladékgazdálkodással, levegőtisztaság
védelemmel, és ADR (veszélyes áruk
szállításával) összefüggésben felmerü
nyilvántartásainak naprakészen tartására. Az
üzemekben keletkező hulladékok -
hulladéktípustól függően - annak tárolásra előírt
csomagolóanyagában, szelektált módon
kerülnek tárolásra és az adott hulladékfrakció
szállítására és kezelésére hatósági engedéllyel
rendelkező, szerződött partnerek szára
kerülnek átadásra.
A kezelésre átadott hulladékról, a hulladék
feldolgozó saját telephelyén pontos -
mérlegalapú súly meghatározást végez,
melyről ún. mérlegjegyet állít ki. Az adott
hulladékfrakcióra vonatkozó mérlegjegyek
adatairól éves szinten - göngyölített módon -
adatszolgáltatást küldünk a Környezetvédelmi
Hatóság számára. Ezen adatszolgáltatásainkban
megjelölt információkat - Hatósági ellenőrzést
követően - a Földművelésügyi Minisztérium által
üzemeltetett Országos Környezetvédelmi
Információs Rendszer (OKIR) Elektronikus
Hulladékgazdálkodási Információs
Rendszermoduljában (EHIR) tárolják.
A Társaság Zöld Finanszírozási
Keretrendszerében rögzítette a környezettudatos
vállalásait, beszállítói, partnerei kiválasztásában
fontos szempont a környezettudatos működés
biztosítása és a keletkező hulladékok minél
magasabb arányú újrahasznosítása.
SZOCIÁLIS ÉS FOGLALKOZTATÁSI KÉRDÉSEK, EMBERI JOGOK
Az AutoWallis foglalkoztatáspolitikája
A 2022. évben az AutoWallis által folytatott
foglalkoztatáspolitika a korábbi évekhez
hasonlóan az üzleti növekedéssel arányos
emberi erőforrás-gazdálkodásra, a biztonságos
foglalkoztatásra, a körültekintő kiválasztásra és
versenyképes bérezésre, munkaerő-fejlesztésre
helyezte a hangsúlyt. A tárgyévi
foglalkoztatáspolitikára ugyanakkor jelentős
hatással volt a szakképzett munkaerő hiánya.
Mivel az akvizíciós és organikus növekedés
következtében a Csoport alkalmazotti létszáma
az elmúlt években megduplázódott, megtörtént a
Csoport kis- és nagykereskedelmi
szegmentálását célzó szervezetfejlesztés, 2022.
évben megkezdődött, illetve folytatódott a
társaságok foglalkoztatási gyakorlatának
egységesítése.
Ennek fókusza a szükséges mennyiségű,
minőségű és összetételű munkaerő biztosítása
az üzleti célokhoz, ami elsődlegesen a
munkatársak megtartására, motiválására
törekszik, illetve a szükséges mértékben új
munkavállalók kiválasztására, beillesztésére.
A kiválasztás hatékonyságának növeléséhez
igénybe vesszük a hagyományos és új
technikákat, ahogy a munkaerő-fejlesztés terén
is alkalmazzuk a korábban bevált és új
praktikákat, belső és külső képzéseket.
Elkötelezett, motivált és minőségi munkatársak
biztosításához a munkáltastabil munkahelyet,
munkakörülményeket, komplex feladatokat és
versenyképes bért nyújt. Ennek biztosításához a
társaságok részt vesznek bérpiaci benchmark
felmérésben. Ahol lehetséges, alkalmazzuk az
atipikus foglalkoztatási formákat, és a HR
döntések előkészítésénél figyelembe vesszük a
legjobb gyakorlatokat.
2022 februárjában lebonyolítottuk az AutoWallis
első, nemzetközi sztenderdek szerinti dolgozói
elkötelezettség felmérését, amely a teljes
Csoportra az összes tagvállalatra kiterjedt. A
véleményfelmérés nyomán lokális és
28
csoportszintű akciók indultak a vezetők
irányításával.
Az AutoWallis Nyrt. tulajdonosa, a Wallis Asset
Management Zrt. MRP programot indított az
AutoWallis Nyrt. és leányvállalatai
menedzsmentje számára a 2019. évi féléves
beszámoló fordulónapját követően, amely
alapján az MRP szervezet megalapításra került
2019. szeptemberében.
A 2019. évi sikeres indítást követően az
AutoWallis az MRP program megújításától
döntött annak érdekében, hogy a Csoport
munkavállalóinak és vezetőinek meghatározott
köre hosszú távon továbbra is elkötelezett legyen
a Csoport növekedésében, eredményességében
és ezzel az értékteremtésben. Ennek
megfelelően az AutoWallis 2022-ben is
meghirdette a Munkavállalói Résztulajdonosi
Programot, amelynek időtartama 24 hónap.
Sokszínűséggel kapcsolatos politika és eredményeinek leírása
A vezetők kinevezésénél elsődleges szempont a
magas szintű vezetői és humán kompetenciák
megléte, a szakmai előélet, üzleti tapasztalat,
ugyanakkor az AutoWallis Csoport elkötelezett a
sokszínűség biztosítása mellett is.
A sokszínűség elvét rekszünk a társaság
valamennyi érdekelt fél (részvényesek, ügyfelek,
foglalkoztatottak, beszállítók) vonatkozásában
érvényesíteni, így az megjelenik az ügyviteli,
ügyvezető és felügyelő testületek esetében is,
úgy a végzettség, szakmai tapasztalat, kultúra,
nyelv, mint a vállalatnál alkalmazásban eltöltött
idő vagy a munkavégzés módja tekintetében. Az
autóipari ágazati sajátosságból fakadóan a női
vezetők száma jelenleg nem tükrözi a
sokszínűségi elvárásokat.
A llalkozás jól felfogott érdeke miszerint a
munkaerő-állomány diverzifikációja mind
szélesebb palettán jelenjen meg az életkorok és
a személyes kompetenciák terén egybevág a
fenti alapelvekkel, ami alapot biztosít a
munkáltató és a munkavállalók sikeres
együttműködéséhez, a hatékony munkához. A
Csoport nyitott llalati kultúrája elősegíti az
egyéni kezdeményezések felkarolását, a vállalati
és egyéni célok érvényesülésének
harmonizálását. Meggyőződésünk, hogy a
pozitív légkör hozzáadott értéket képvisel a felek
együttműködésében, ami új lendületet adhat a
válságkezelésben, az új lehetőségek
kiaknázásában. Mindezt kívánja és erősíti a
Csoport határon túlnyúló akvizíciója is.
A sokszínűség elveit törekszünk megjeleníteni a
Csoport belső és külső kommunikációjában,
elvárásként fogalmazódnak meg a
munkavállalók felé, illetve be nem tartásukat
igyekeznek a társaságok szankcionálni.
A munkáltató az Európai Unió Alapjogi
Chartájának, illetve az egyenlő bánásmódról és
az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló
valamint a Munka törvénykönyvében
foglaltaknak megfelelően elutasítja a hátrányos
megkülönböztetés minden formáját, azaz többek
között a nem, faj, bőrszín, etnikai vagy társadalmi
származás, genetikai tulajdonság, nyelv, vallás
vagy más meggyőződés, politikai vagy más
vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás,
vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, életkor
vagy szexuális irányultság alapján történő
megkülönböztetést, illetve betartja a
munkaviszonnyal, így különösen a munka
díjazásával kapcsolatban az egyenlő bánásmód
követelményét.
Szociális és foglalkoztatási kérdések, emberi jogok tiszteletben tartása
Az AutoWallis Csoport jelentős erőforrásokat
fordít a környezeti terhelés csökkentésére,
környezetbarát megoldások alkalmazására. Ez a
vonatkozó jogszabályoknak való megfelelés
29
mellett az üzemeltetés és fejlesztés
környezettudatos menedzselésében nyilvánul
meg.
A menedzsment kiemelt figyelmet fordít a
környezetpolitikában foglalt irányelvek
betartására, a csoport minden munkatársával
szemben igyekszünk elvárásként
megfogalmazni a felelős, környezettudatos
munkavégzést.
A társaság az elmúlt évben megvizsgálta a
csoportszintű ESG (környezeti fenntarthatósági)
rendszer kialakításának, szervezeti
beágyazásának lehetőségét. Kezdő lépésként
egyes vezetők célkitűzései között már
megjelennek ESG célok, KPI-ok. A
tagvállalatoknál kijelölésre kerültek
környezetvédelmi felelősök, akik kiemelt
figyelmet fordítanak a környezettudatos
beszerzésre, hulladékgazdálkodásra,
működésre.
A csoport tagvállalatai profitorientált
szervezetként alapesetben nem tudnak
érvényesíteni szociális szempontokat,
ugyanakkor az AutoWallis Csoport a
foglalkoztatási gyakorlatában elkötelezett a
szociális szempontok érvényesítésében. A
társaságok tiszteletben tartják az emberi
jogokat, a munkáltató és a munkavállalók
kölcsönös bizalmának fenntartására
törekszenek, és a munkáltató a ltányos
mérlegelés alapján figyelembe veszi a
munkavállalók érdekeit.
A csoport a tisztességes foglalkoztatás elvét
követi a vállalkozás és a munkavállalás
szabadságának elve szerint, tekintettel a
munkáltató és a munkavállaló gazdasági és
szociális érdekeire.
Ennek része a szakmai alapú kiválasztás,
beillesztés, felelősség- és hatáskörön, illetve
teljesítményen alapuló méltányos javadalmazás,
a munkáltató kompetencia-, illetve
karrierfejlesztési intézkedései.
A munkáltató tájékoztatja a munkavállalókat
minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy
ezek változásáról, amely a munkaviszony
létesítése, valamint a jogok gyakorlása és a
kötelezettségek teljesítése szempontjából
lényeges.
A környezetvédelemmel, a szociális és foglalkoztatási kérdésekkel, az emberi jogok
tiszteletben tartásával, a korrupció elleni küzdelemmel és a megvesztegetéssel
kapcsolatban követett politikák eredményei
Az autóipar a kapcsolódó disztribúciós
hálózatával és a mobilitási szolgáltatókkal együtt
kiemelten kezeli a környezettudatos, körforgásos
gazdálkodás lehetőségének a megteremtését, a
szabályozói környezet és a végfelhasználók ilyen
irányú elvárása a teljes értékláncra kiterjed.
Biztosítani kell a gyártás, a disztribúció, a
logisztika és a mobilitási szolgáltatások minél
kisebb ökológiai lábnyomát, minimalizálni a
káros környezeti és társadalmi hatásokat. Ennek
megfelelően a vállalatvezetés környezettudatos
növekedési stratégiát követ, elkötelezett a
fenntartható működés mellett, többségében zöld
beruházásokat és finanszírozást választ.
Középtávú cél az ESG minősítés elérése, első
fontos állomásként Társaság 2023 első
negyedévében közzétette első Fenntarthatósági
(ESG) jelentését.
A Felelős társaságirányítási jelentésben a
csoport beszámol társaságirányítási
gyakorlatáról, érintve az üzleti etika kérdéskörét,
a társaság átlátható ködését, a pénzügyi
tervezést és végrehajtását, a vállalat
működésének ellenőrzési mechanizmusait és a
vállalat társadalmi felelősségével kapcsolatos
irányelveket, eljárásmódokat.
A korrupció elleni küzdelemmel és
megvesztegetéssel kapcsolatban elvárás, hogy a
kollégák kerüljenek minden olyan helyzetet,
amelyben jogtalan előny nyújtása vagy akár
annak gyanúja merülhet fel. Munkavállalóink
munkaviszonyuk teljesítése során harmadik
személytől díjazást vagy bármely más juttatást a
munkaviszonyban végzett tevékenységükre
tekintettel nem fogadhatnak el és nem köthetnek
ki. Ilyen aggályok felmerülése esetén, azokat
jelenteni kell a közvetlen vezetőnek, és a Csoport
30
vizsgálja whistleblowing (etikai forródrót)
rendszer kialakítását.
A 2022-es évben először végeztünk lényegességi
elemzést, melyben több mint 200 munkavállaló
és vezető jelezte a számára lényeges témákat és
azok fontossági sorrendjét. Az elemzés
eredménye alapján meghatározásra kerültek az
AutoWallis Csoport számára meghatározó
területek:
Tisztességes és etikus üzletvitel,
versenyellenes magatartás mellőzése
Korrupcióellenesség
Energiafogyasztás
Foglalkozásegészségügy, munkahelyi
egészség és biztonság
Fenti témák figyelembevételével kerül
szervezésre a Társaság működése, ezen
területeken határozza meg célkitűzéseit.
Emberi jogok tiszteletben tartásával,
korrupcióval, megvesztegetéssel kapcsolatos
bejelentés, incidens az üzleti évben nem fordult
elő.
Magatartási kódex kérdések, kockázatok és kezelésük
Az üzleti kapcsolatok, termékek, szolgáltatások
vonatkozásában a csoport a fentiekhez
hasonlóan törekszik érvényesíteni a
környezetvédelmi, szociális, foglalkoztatási
gyakorlatokat. A beszállítók kiválasztásánál, a
vevői igények jelentkezésénél, a pénzügyi
teljesítés során követett eljárásokat belső
szabályzatok rögzítik.
A kiszervezett tevékenységek terén kiemelt
figyelmet fordítunk a személyes és bizalmas
cégadatok, illetve vagyontárgyak kezelésének
biztonságára. Ugyancsak kiemelten
foglalkoztunk az ellátási lánc zavarainak
elhárításával. Jövőbeni feladatként
azonosítottuk a harmadik felekkel kapcsolatos
kockázatkezelés (TPRM) kialakításának
szükségességét.
A felmerülő kockázatokat kockázatértékelés
tárja fel, a belső és külső előírásoknak való
megfelelést a folyamatba épített és belső
ellenőrzés, illetve a döntéshozatali és
beszámoltatási rend kontrollálja.
31
KOCKÁZATOK ÉS KOCKÁZATKEZELÉS
Főbb erőforrások
Az AutoWallis Csoport stabilan ködő és az
elmúlt időszakban jelentkező krízisek (Covid-
19 járvány, orosz-ukrán háború, stb) és abból
fakadó makrogazdasági nehézségek ellenére
is készpénzt termelő portfólióval rendelkezik
az autóiparhoz kapcsolódóan elmúlt 30 évben
felépített piacokon.
Az AutoWallis Csoport olyan stabil
partnerekkel működik együtt, mint a BMW,
MINI, Isuzu, Jaguar, Land Rover, Maserati,
OPEL, KIA, Saab, SsangYong, Dacia, Nissan,
Peugeot, Renault, Suzuki, Toyota, és
szolgáltatásban a Sixt márka.
Az AutoWallis tulajdonosának
7
, a Wallis
csoportnak 30 éves tapasztalata és
képességei alapján az AutoWallis Csoport
képes újabb márkák és piacok megszerzésére,
valamint az autómobilitáshoz kapcsolódó új
tevékenységek indítására akár akvizíciók, akár
új vállalatok alapítása és a meglévők
fejlesztése útján.
Az AutoWallis Csoport célja, hogy rugalmasan,
de konzervatív befektetési üzletpolitikával
alkalmazkodjon a technológiai és az
ügyféligény oldali változásokhoz az
autóiparban, amely az Európai Unió jelenlegi
egyik legmeghatározóbb gazdasági
szegmense.
Az AutoWallis Csoport portfólió szemlélettel
építkezve az autóipar ciklikusságát a piaci
változásokra eltérően reagáló különböző
tevékenységek kombinációjával,
diverzifikációval tudja tompítani.
A mobilitás iparág átalakulása a kockázatok
mellett további lehetőségeket teremt a
fejlődésre, így az elektromos autózás fejlődése,
az önvezető autók megjelenése, a közösségi
autózás erősödése, illetve egyéb mobilitási
igények és szolgáltatások megjelenése.
Átgondolt autóipari kis- és nagykereskedelmi
portfólió méret és volumen hatékony
gazdálkodás.
Összehangolt finanszírozás és bevétel
struktúra fenntartása.
Az AutoWallis Csoport költséghatékony
üzemeltetést valósít meg.
Főbb kockázatok
Az AutoWallis Csoport főbb kockázatai és az ezekkel kapcsolatos változások, bizonytalanságok az
alábbiak:
8
:
A 2019. decemberében a kínai Hupej
tartományi Vuhanban megjelent COVID-19
koronavírus nagy hatást gyakorolt az
autóiparra Kínában, sok nagyvállalatnak
szüneteltetnie kellett az autógyártást. A vírus
intenzív globális, ezen belül európai
terjedése, illetve az újabb hullámok átmeneti
negatív hatással voltak a keresletre, illetve
hatással voltak az ellátási láncra is. Az iparág
egészéhez hasonlóan az AutoWallis is kitett
7
Tulajdonosi szerkezetet lásd a Társaság részvényeire
vonatkozó szekcióban.
8
Felhívjuk a figyelmet, hogy jelen jelentés ezen részét
az AutoWallis Csoport a jelen jelentésben is említett
nyilvános részvénykibocsátáshoz közzétett
ehhez hasonló esetleges jövőbeni járványok
hatásának. A Társaság nem azonosított
ezzel kapcsolatban nyeges látható
fenyegetést a jelentés időpontjáig.
A Társaság tevékenységének sikere
nagymértékben múlik a Társaság által
forgalmazott gépkocsi márkák gyártóinak
termelésétől. Emiatt a gyártói termelést
negatívan érintő hatások (nyersanyaghiány,
Kibocsátási Tájékoztatónak illetve a jelen éves
jelentésben foglalt éves összevont konszolidált
pénzügyi kimutatásoknak és kiegészítő
megjegyzéseknek a vonatkozó részével együtt
javasolt olvasni.
32
stb) a Társaság tevékenységét közvetetten
szintén befolyásolják.
A társaság tevékenységének fontos részét
képezi a gépjárművek gyártóktól a
Társasághoz, illetve onnan a vásárlókhoz való
eljuttatása. Emiatt a Társaság tevékenysége
kitett az iparági és térségi logisztikai
szolgáltatások elérhetőségének. Az ezekben
keletkező esetleges zavarok a Társaság
tevékenységét zvetlenül, akár lényegesen is
befolyásolhatják (hosszabb szállítási idők,
költségingadozások, stb).
Bár az AutoWallis Csoport üzletfejlesztési
projektjei megvalósításának előkészületei
során gondos kereskedelmi, jogi és
gazdaságossági tervezést végez, mégsem
zárható ki egyes projektek/akvizíciók
elhúzódása vagy ellehetetlenülése. Ezenfelül
a kiemelkedő növekedés következtében
fellépő komplexitás és szervezeti átalakulás
is jelentős többletfeladatot jelent a
menedzsment kontroll és stratégiai
iránytartás tekintetében.
Az AutoWallis Csoport működése,
finanszírozása és eredményessége közvetve
vagy közvetlenül összefügg Magyarország és
a Társaság leányvállalatainak működése
kapcsán érintett országok nemzetgazdasági
folyamatainak alakulásával. Amennyiben a
hazai és az érintett egyéb országok
makrogazdasági helyzetében negatív
változások következnek be, az inflác
tartósan megnövekszik, a gazdasági
növekedés üteme csökken, a külső és belső
egyensúlyi pozíciók romlanak, akkor az
esetlegesen bekövetke kedvezőtlen
folyamatok hatásától az AutoWallis Csoport
sem függetlenítheti magát.
A Csoport előrejelzései és üzleti tervei
készítése során stabil politikai környezetet
feltételeztünk a Csoport tevékenysége által
lefedett országok és környezetük
tekintetében. Bármilyen, e tekintetben beálló
változás előre nem várt hatással járhat a
Csoport teljesítményére.
A Csoport földrajzi és működésbeli
diverzifikáltságának köszönhetően a Csoport
bevételei és költségei, beruházásai, valamint
finanszírozása több, tagvállalatonként akár az
egyes viszonylatokban eltérő devizában
(jellemzően a lokális devizák és euró)
keletkeznek. Bár az AutoWallis Csoport
vezetése törekszik az árfolyamkockázatok
különböző eljárásokkal való kivédésére
(természetes fedezetek erősítése, árazási
szabályok, fedezeti ügyletek, stb.), a
devizakockázat teljesen nem kizárható
(arányos költséggel), illetve a nem
előrelátható, szokásostól eltérő árfolyam
alakulások a tervezett fedezeti ügyleteket
elégtelennek minősíthetik.
Az autóipar mindig is innovatív és folyamatos
technológiai fejlesztésekkel működő iparág
volt, de az utóbbi évtizedben
környezetvédelmi szabályozások szigorítása
és az alternatív hajtásláncok technológiai
fejlődése, valamint a mobilinternet tömeges
terjedése miatt jelentős átalakuláson megy át,
melynek legfőbb hajtóerői az elektrifikáció és
az informatikai fejlesztések (önvezetés és
egyéb szoftverfejlesztési kérdések), amik új
mobilitási megoldásokat is teremthetnek a
jövőben. Ezen technológiai újítások és iparági
újítások nagymértékben befolyásolhatják az
autóipar működését. A technológiai fejlődés
nem csak átalakíthatja azokat a területeket,
ahol az AutoWallis Csoport jelen van, de egyes
esetekben teljesen meg is szüntetheti, vagy
jelentősen csökkentheti egyes
résztevékenységek nagyságát.
A kulcs munkatársak elvesztése vagy
pótlásának nehézsége negatívan érintheti az
AutoWallis üzletmenetét.
Az AutoWallis Csoport működése kapcsán
érintett országokban mutatkozó, dinamikusan
emelkedő munkabér színvonal, valamint a
munkaerőhiány, illetve esetleges hiányos
oktatási / képzési rendszer negatívan érintheti
az AutoWallis Csoport működését.
Az AutoWallis Csoport telephelyeinek
fenntartásán, szervízszolgáltatásain, a
disztribúciós tevékenységéhez kapcsolódó
logisztikai szolgáltatásokon, valamint
gépjármű-bérbeadásra szolgáló flottáján
keresztül kitett az energia- és
energiahordozók árának ingadozására. A
33
csoport energiahatékonysági beruházások
révén részben kezeli ezen kockázatokat, de
azok teljes mértékű lefedése nem lehetséges,
ezért egy nagymértékű változás, mint pl. az
orosz-ukrán háború következtében kiugró
áremelkedés, jelentős hatással lehet a
Csoport pénzügyi teljesítményére.
Az AutoWallis Csoport üzleti terveit részben
már meglévő üzleti tevékenységeivel és/vagy
új fejlesztések, beruházások,
vállalatfelvásárlások segítségével kívánja
megvalósítani. Bár a tranzakciókat mindig
alapos előkészí folyamat előzi meg, nem
lehet kizárni, hogy az akvizíciók
megvalósításával összefüggésben olyan
események következnek be a felvásárolt
vállalatokkal kapcsolatban, amelyek negatív
hatással lehetnek az AutoWallis Csoport
üzleti tevékenységére és eredményességére.
A SsangYong Motor Company hosszú
reorganizációs folyamat után új tulajdonos
(KG Mobility) részeként működik tovább. Az
AutoWallis vezetése pozitívan értékeli a
változást, továbbra is bízik a márkában, és azt
továbbra is - bár megemelt óvatossággal és
nemzetközi kereskedelmi biztosítékokkal -
egyre növekvő sikerrel forgalmazza, jelenleg
növekvő eladások mellett. Az új tulajdonos
kinyilvánított célja az eddigi tevékenység
továbbvitele és kiterjesztése, az
elektromobilitás erősítése, melyhez egyéb
tevékenységei is szinergikus lehetőségeket
biztosítanak. A fejlesztési és/vagy
kereskedelmi stratégia változása jelentősen
befolyásolhatja a márkával kapcsolatos
tevékenységeink jövőjét.
A 14 autómárkát tömörítő Stellantis 2021
második negyedévében felmondta az EU-n
belüli összes márkakereskedői szerződést
(kiskereskedelem), elsősorban a megújuló
iparági szabályozás miatt. Az intézkedés az
AutoWallis saját (Opel) kereskedéseit is érinti,
de a felmondást a Csoport technikainak ítéli
meg a működési területén. Az intézkedés az
AutoWallis 2020-ban 5 évre megkötött
importőri (nagykereskedelem)
megállapodásait nem érinti.
2022 tavaszán jelentkező orosz-ukrán
konfliktusnak rövid távon közvetlenül nincs
hatása a Csoport működésére tekintettel arra,
hogy ezen piacokon nincs jelen a Csoport,
illetve a Csoport mind működési területét,
mind a forgalmazott márkák pozícionálását
tekintve diverzifikált. Ugyanakkor közvetett
hatások már rövid távon is jelentkezhetnek,
például:
o A kialakult helyzet rsadalmi hatásai
negatívan befolyásolhatják az autópiacot a
kereslet csökkenésén keresztül.
o A gyártóknál jelentkezhetnek nyersanyag-
és/vagy alkatrész ellátási problémák,
melyek miatt a tervezett autó átadások
kitolódhatnak. Ezek negatívan érinthetik a
Csoport Cash-flowra gyakorolt hatását.
o Makrókörnyezeti mutatók romlása
(infláció, devizaárfolyamok
változékonysága, kamatkörnyezet
változása) negatív hatással lehetnek a
Csoport finanszírozására.
A konfliktus esetleges elhúzódásának hatásait a
jelenlegi információk alapján nehéz
megbecsülni. A menedzsment folyamatosan
figyelemmel kíséri az ebből jelentkező esetleges
kockázatokat, de jelenleg nem tartja indokoltnak
stratégiai céljai és előrejelzései felülvizsgálatát.
Kockázatkezelés
A Társaság menedzsmentje elkötelezett a
megfelelő szintű belső kontroll rendszer
kialakításáért és ködtetéséért, amely a
Csoport törvényességi, etikai normáknak és a
felállított politikáknak megfelelő működését
biztosítja, valamint biztosítja a pénzügyi
beszámolók megbízhatóságát, és a működési és
megfelelőségi kockázatok minimalizálását.
A Csoport vállalatirányítási rendszerében
foglaltakon felül a menedzsment a kockázatok
jeleit, azok bekövetkeztének valószínűségét és
az abból fakadó kockázati kitettséget a havi
rendszeres üzleti áttekintéseken folyamatosan
34
megtárgyalja, figyelemmel kíséri, és dönt a
szükséges intézkedésekről. Ebben a
vállalatirányítási fejezetben ismertetett BI
rendszer is támogatja az adatok összegyűjtése
és feldolgozása révén. Ennek során, többek
között, a Társaság a tevékenysége során
felmerülő pénzügyi kockázatokat
szisztematikusan és üzletenként is elemzi. A
vizsgált kockázatok között vannak a piaci
kockázatok (deviza kockázat, valós érték, kamat
kockázat és ár kockázat), hitel kockázat, fizetési
kockázat és cash-flow kockázat. A Csoport
törekvése, hogy minimalizálja ezen kockázatok
potenciális hatását. A Csoport spekulációs céllal
nem bocsátkozik pénzügyi konstrukciókba. Az
AutoWallis Csoport az ár-, hitel-, kamat-,
likviditás- és cash-flow kockázatot (lehetőség
szerint számszerűsítve is) bemutatja az
AutoWallis Csoport konszolidált (összevont)
IFRS pénzügyi kimutatásaiban.
35
CÉGSTRUKTÚRA, TELEPHELYEK
Az AutoWallis Csoport Társaságainak székhelyei és telephelyei
AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság, székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
WAE Autóforgalmazási és Szolgáltató Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
WAE CEE Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
WAE Hun Kft.: székhely: 2040 Budaörs Szabadság utca 117.
WAE S d.o.o.: székhely: Leskoškova cesta 9E, 1000 Ljubljana
WAE C d.o.o.: székhely: 10020 Zagreb, Ulica Damira Tomljanovića – Gavrana 15.
Wallis Adria d.o.o.: székhely: 10020 Zagreb, Ulica Damira Tomljanovića - Gavrana 11.
Wallis British Motors Kft.: székhely: 1044 Budapest, Váci út 76-80.
Wallis Motor Duna Autókereskedelmi Kft.: székhely: 1097 Budapest, Könyves Kálmán krt. 5.
Wallis Motor Pest Autókereskedelmi Kft.:
o székhely: 1138 Budapest, Váci út 175.
o telephelyek: 1140 Budapest, Hungária krt.95.; 1143 Budapest, Francia út 38.
Wallis Autókölcsönző Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.: székhely: 1138 Budapest, Váci út 141,
telephely: 1033 Budapest, Kórház utca 6-12
Iniciál Autóház Kft:
o székhely: 9028 Győr, Külső Veszprémi utca 6.
o telephely: Győr, Külső Veszprémi utca 5.
ICL Autó Kft.:
o székhely: 9028 Győr, Külső Veszprémi utca 6.;
o telephelyek: 9400 Sopron, Balfi út 162.; 9700 Szombathely, Vásártér u. 3.; 9200
Mosonmagyaróvár, Szekeres Richárd u. 17.
Wallis Kerepesi Kft: székhely: 1106 Budapest, Kerepesi út 85.
K85 Kft: székhely: 1106 Budapest, Kerepesi út 85.
Wallis Motor Ljubljana d.o.o.: székhely: Celovška cesta 182, 1000 Ljubljana
VCT78 Ingatlanhasznosító Kft.: székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AW Csoport Szolgáltató Kft.; székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
DALP Kft.; székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AW Property Kft.; székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
AVTO AKTIV SLO d.o.o.; székhely: Celovška cesta 182, 1000 Ljubljana, Szlovénia
Telephelyek:
AVTO AKTIV, KRANJ, Mirka Vadnova 2a, SI-4000 Kranj, Szlovénia
AVTO ACTIVE, KOPER, Ankaranska cesta 12, SI-6000 Koper, Szlovénia
AVTO AKTIV, TRZIN, Ljubljanska cesta 24, 1236 Trzin, Szlovénia
AVTO AKTIV, NOVA GORICA, Industrijska cesta 9, 5102 Nova Gorica, Szlovénia
AVTO AKTIV, BTC CITY LJUBLJANA, Latinski trg 5, SI-1000 Ljubljana Szlovénia
AAI PROPERTIES d.o.o.; székhely: 1000 Ljubljana, Celovška cesta 182, Szlovénia
C182 LJUBLJANA d.o.o.: Székhely: 1000 Ljubljana, Celovška cesta 182, Szlovénia
Közös vezetésű vállalkozások:
AutoWallis Caetano Zrt.; székhely 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
RN Hungary Kft.: székhely 1138 Budapest, Váci út 140. Telephely: 9027 Győr, Platánfa utca 1.
36
A TÁRSASÁG JEGYZETT TŐKÉJE, RÉSZVÉNYEKRE VONATKOZÓ INFORMÁCIÓK
A Társaság alaptőkéje, részvényei
Társaság jegyzett tőkéje kizárólag a Budapesti Értéktőzsdére (mint szabályozott piacra) bevezetett “C”
sorozatú részvényekből áll. Ezek darabszáma és össznévértéke a 2022. december 31-i állapot szerint
az alábbi:
Részvénysorozat
Névérték (Ft/db)
Darabszám
Össznévérték (Ft)
„C” sorozat
(törzsrészvény)
12,50 Ft
442 289 002 db
5 528 612 525 Ft
Alaptőke összesen:
5 528 612 525 Ft
Részvényekre vonatkozó információk
Részvényfajta Törzsrészvény
Értékpapír Típus Névre szóló
Értékpapír előállítási módja Dematerializált
Értékpapírkód (ISIN) HU0000164504
Kijelzés módja (Ticker) AUTOWALLIS
Értékpapír névértéke 12,5 HUF
Bevezetett értékpapír mennyisége (db) 442 289 002
Összes névérték 5 528 612 525 HUF
Osztalékjogosultság Teljes évi
Bevezetési Nap 2013. jún. 25.
Első Kereskedési Nap 2013. jún. 25.
Tőzsdei kategória Prémium
Jelentős részesedéssel rendelkező befektetők
Az alábbi táblázat tartalmazza a Társaság 5%-nál nagyobb részesedéssel rendelkező tulajdonosait
2022. december 31-i állapotnak megfelelően, a bevezetett sorozatra vonatkozóan:
Név
Papír
megnevezése
(ISIN kód)
Letétkezelő
(igen/nem)
Mennyiség (db)
Részesedés (%)
Wallis Asset
Management Zrt.
HU0000164504
nem
261.818.532 db
59,20%
Kárpát-medencei
Vállalkozásfejlesztés
i Kockázati Tőkealap
HU0000164504
nem
29.961.025 db
6,77%
Összesen:
291.779.557 db
65,97%
37
A részvényekhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek
A Társaság részvényesét a dematerializált, névre
szóló részvényei alapján a törvényben és a
Társaság Alapszabályában szabályozott tagsági
és vagyoni jogok illetik meg.
A Társaság részvényei a részvény névértékétől
függő mértékű szavazati jogot testesítenek meg.
Azonos névértékű részvények azonos szavazati
jogot biztosítanak.
A részvények a Társaság Alapszabályában
foglaltak betartása mellett szabadon
átruházhatók, a Társaság által kibocsátott
részvények átruházását az alapító okirat
(Alapszabály) nem korlátozza. A dematerializált
részvény átruházása az értékpapírszámlán
történő terhelés, illetve jóváírás útján történik.
A névre szóló részvény átruházása a Társasággal
szemben csak akkor hatályos, és a részvényes a
Társasággal szemben részvényesi jogait csak
akkor gyakorolhatja, ha a részvényest tehát a
részvény megszerzőjét a részvénykönyvbe
bejegyezték. A részvénykönyvben a törölt
adatoknak is megállapíthatóknak kell maradniuk.
A részvényes a részvénykönyvbe betekinthet, és
annak vonatkozó részéről az Igazgatóságtól
(illetve annak megbízottjától) másolatot
igényelhet, amelyet a
A részvényest a Társaságnak a Ptk. 3:261. § (1)
bekezdése szerint felosztható és a Közgyűlés
által felosztani rendelt eredményéből a
részvényei névértékére jutó arányos hányad
(osztalék) illeti meg. A Társaság az osztalékot
nem pénzbeli juttatás formájában vagy vegyesen,
pénzben és nem pénzbeli juttatás formájában is
teljesítheti. Osztalékra a részvényes akkor
jogosult, ha az osztalékfizetésről döntő
Közgyűlés időpontjában a részvénykönyvben
szerepel. A részvényes osztalékra csak a már
teljesített vagyoni hozzájárulása arányában
jogosult.
Figyelemmel arra, hogy a Társaság
törzsrészvényei a Budapesti Értéktőzsdére
bevezetésre kerültek, az osztalék végleges
mértékét legkésőbb a Budapesti Értéktőzsde Zrt.
bevezetési és forgalomban tartási szabályokról
alkotott szabályzata szerint ex-kupon nap előtt
két tőzsdenappal (a bevezetési és forgalomban
tartási szabályok alkotott szabályzatban
definiáltak szerint) kell nyilvánosságra hozni. Az
ex-kupon nap legkorábban a kupon mértékét
megállapító Közgyűlést, vagy osztalékelőleg
esetén az erről döntő igazgatósági ülést követő
harmadik Tőzsdenap lehet.
A Közgyűlés napirendjére tűzött ügyre
vonatkozóan az Igazgatóság köteles minden
részvényesnek a Közgyűlés napja előtt legalább
nyolc nappal benyújtott írásbeli kérelmére a
szükséges felvilágosítást legkésőbb a
közgyűlés napja előtt 3 nappal - megadni. Az
Igazgatóság csak akkor tagadhatja meg a
felvilágosítást, ha álláspontja szerint az a
Társaság üzleti titkát sértené. Ebben az esetben
is kötelező a felvilágosítás megadása, ha arra a
Közgyűlés határozata kötelezi az Igazgatóságot.
Az üzleti titkot nem tartalmazó felvilágosítás
megadása nem korlátozható. A részvényes a
Társaság üzleti könyveibe, illetve egyéb üzleti
irataiba azonban nem tekinthet be.
A részvényes részvényesi jogait képviselő útján
is gyakorolhatja. A Meghatalmazás a soron
következő rendes zgyűlés, vagy rendkívüli
Közgyűlés bezárásáig hatályos. Könyvvizsgáló
nem lehet meghatalmazott.
A Társaság Igazgatósága (illetve megbízottja) a
névre szóló részvényekkel rendelkező
részvényesekről és részvényesi
meghatalmazottakról részvényfajtánként
részvénykönyvet vezet, amelyben nyilvántartja a
részvényes, részvényesi meghatalmazott nevét
(cégnevét), lakcímét (székhelyét), a részvényes
tulajdonában lévő részvények sorozatát, számát,
névértékét, a részvényes tulajdoni hányadát és a
bejegyzés időpontját.
38
Részvénykibocsátásra és -visszavásárlásra vonatkozó információk
A Társaság Közgyűlése a 11/2022. (IV. 29.)
számú határozatában felhatalmazást adott saját
részvények megszerzésére a következők szerint:
a) Megszerezhető részvények fajtája:
törzsrészvény.
b) Megszerezhető részvények száma: a
részvényfajtában kibocsátott részvény
darabszámát összeszámolva legfeljebb
az alaptőke 25%-ának megfelelő
mennyiségben.
c) Megszerezhető részvények névértéke:
12,5 Ft.
d) Visszterhes megszerzés esetén az
ellenérték legalacsonyabb összege: a
tranzakciót megelőző tőzsdenap záró
árfolyamánál 20%-kal alacsonyabb
árfolyam.
e) Visszterhes megszerzés esetén az
ellenérték legmagasabb összege: a
tranzakciót megelőző tőzsdenap záró
árfolyama 25%-kal magasabb árfolyam.
Az AutoWallis Nyrt. Közgyűlése a 12/2022. (IV.
29.) számú határozatban a Ptk. 3:294. § (1)
bekezdése és az Alapszabály 11.1. pontja alapján
felhatalmazta az Igazgatóságot a Társaság
alaptőkéjének felemelésére a következők szerint:
A legmagasabb összeg, amelyre az
Igazgatóság a Társaság alaptőkéjét
felemelheti: 10 000 000 000 Ft, azaz
tízmilliárd forint.
A Társaság alaptőkéjének felemelése
történhet új törzsrészvények és/vagy
bármely elsőbbségi jogot biztosító
részvényfajta, és/vagy átváltoztatható
kötvények és/vagy átváltozó kötvények,
vagy ezek bármelyikének bármilyen
kombinációban történő forgalomba
hozatalával.
Az Igazgatóság egyúttal felhatalmazást
kap a Ptk. vagy az Alapszabály alapján
fennálló jegyzési elsőbbségi jog
korlátozására vagy kizárására.
Az alaptőke-emelés során kibocsátandó új
törzsrészvényeket az Igazgatóság köteles
bevezetni a tőzsdei forgalomba.
Az alaptőke-emelésre rendelkezésre álló
időtartam: a Társaság 2022. április 29.-i
rendes közgyűlésének napját követő
naptól számított 5 (öt) év.
Az alaptőke-emelésre vonatkozó ezen
felhatalmazás megújítható, valamennyi
alaptőke-emelési esetre és módra és azok
bármilyen kombinációjára vonatkozik, és a
fenti időtartam alatt több alkalommal is
gyakorolható.
Az alaptőke felemelésére vonatkozó
felhatalmazás alapján az Igazgatóság
dönt az alaptőke felemelésével
kapcsolatos, a Ptk. vagy az Alapszabály
szerint egyébként a közgyűlés
hatáskörébe tartozó kérdésekről is.
39
EGYÉB
Kutatás és kísérleti fejlesztés
Az AutoWallis Csoport 2022-ben nem
foglalkozott és nem vett részt kutatási és
fejlesztési tevékenységekben.
Lényegi információk
Az Igazgatóság minden lényegi információt,
amely tevékenységét a folyamatos elvárt
üzemmeneten kívül lényegesen befolyásolhatja
az AutoWallis Nyrt. közzétételi helyein
megjelenítette. A menedzsmentnek nincs
tudomása a menedzsment tagokat vagy
munkavállalókat érintő kártalanítási
megállapodásról.
40
Konszolidált Pénzügyi Kimutatások
Nyilvánosan Működő Részvénytársaságról és leányvállalatairól
a 2022. december 31-én végződő üzleti évről
az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
(IFRS-ek) szerint
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
41
A pénzügyi kimutatásokban szereplő rövidítések magyarázata:
AB
Audit Bizottság
BÉT
Budapesti Értéktőzsde
BUBOR
Budapest Interbank Offered Rate budapesti bankközi kamatláb
CGU
Pénztermelő egység
EBITDA
a pénzügyi tételektől, adófizetéstől, értékcsökkenéstől tisztított
eredménykategória
eFt
ezer forint
e€
ezer euró
EPS
Egy részvényre jutó eredmény
EUR
euró
FB
Felügyelőbizottság
FVTOCI
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt
FVTPL
A nyereséggel/veszteséggel szemben valós értéken értékelt
HUF
forint
IFRIC/SIC
Értelmezések a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokhoz
IFRS/IAS
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
IG
Igazgatóság
HRK
horvát kuna
ROU
Használatijog-eszköz (right-of-use asset)
MRP
Munkavállalói Résztulajdonosi Program
A pénzügyi kimutatásokban a zárójelbe tett szám negatív összeget jelöl!
A pénzügyi kimutatásokat alátámasztó megjegyzések adott esetben tartalmazhatnak nem jelentős
kerekítési hibákat.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
42
Tartalomjegyzék
I. Konszolidált pénzügyi kimutatások 45
1. Konszolidált Átfogó Eredménykimutatás 45
2. Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (Mérleg) 46
3. Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás 48
4. Konszolidált Cash-flow Kimutatás 49
Kiegészítő megjegyzések 50
II. A Csoport bemutatása 50
III. Változások a Csoport szerkezetében 53
IV. A számviteli politika lényeges elemei és azok változásai 53
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás folytatásának elve 53
1.1. Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről 53
1.2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás folytatásának elve 54
1.3. A konszolidáció alapja 54
2. Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai 55
2.1 Prezentálási pénznem 55
2.2 Funkcionális pénznem 55
3. vid és hosszú lejáratú megkülönböztetés 57
4. A pénzügyi kimutatások elemei 57
5. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 58
5.1 Árbevétel 58
5.1.1 Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek 58
5.1.2 Bérbeadásból származó bevétel 61
5.2 Anyagköltségek 63
5.3 Igénybevett szolgáltatások 63
5.4 Eladott áruk beszerzési értéke 63
5.5 Személyi jellegű ráfordítások 63
5.6 Értékcsökkenés és amortizáció 63
5.7 Egyéb bevételek és ráfordítások 64
5.8 Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése 64
5.9 Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége 64
5.10 Pénzügyi bevételek és ráfordítások 65
5.11 Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből 66
5.12 Nyereségadók 67
5.13 Egyéb átfogó eredmény leányvállalat átváltásán 67
5.14 EBITDA alkalmazás és annak fogalma 67
5.15 Egy részvényre jutó eredmény (EPS) 68
6. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 69
6.1 Ingatlanok, gépek és berendezések 69
6.2 Állami támogatások elszámolása 70
6.3 Értékesítési céllal tartott eszközök 71
6.4 Lízingek 71
6.5 Üzleti kombinációk 76
6.6 Immateriális eszközök 79
6.7 Befektetések társult- és közös vállalkozásokban 79
6.8 Készletek 80
6.9 Hitelfelvételi költségek 81
6.10 Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek 82
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
43
6.11 Saját tőke elemei 87
6.12 Nem ellenőrző részesedés 88
6.13 Tényleges és halasztott nyereségadók 89
6.14 Céltartalékok 89
6.15 Részvényalapú kifizetés 91
6.16 Vevőktől kapott előlegek 91
6.17 Munkavállalói juttatások 91
6.18 Értékesítési céllal tartott eszközök és értékesítésre tartott eszközökhöz kapcsolódó
kötelezettségek 92
7. Egyéb számviteli politikai elemek 93
7.1. Szegmensek szerinti jelentés 93
7.2. Cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politika 93
7.3. Számviteli politika változásai, közzétett, de nem hatályos IFRS standardok 93
7.4. Lényegességi küszöbérték és hibák 97
V. Kritikus számviteli becslések és megítélések 99
VI. Akvizíciók 99
VII. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 101
1. Árbevétel 101
1.1. Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel 101
1.2. Bérbeadásból származó bevétel 103
2. Aktivált saját teljesítmények értéke 104
3. Anyagköltségek 104
4. Igénybevett szolgáltatások értéke 104
5. Eladott áruk beszerzési értéke 105
6. Személyi jellegű ráfordítások 105
7. Értékcsökkenés és amortizáció 106
8. Egyéb bevételek és ráfordítások 106
9. Nem pénzügyi eszközök értékvesztése 107
10. Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége 107
11. Kamateredmény (nettó) 108
12. Árfolyamkülönbözetből származó eredmény (nettó) 109
13. Pénzügyi eredmény (nettó) 109
14. Tőkeinstrumentumokból származó eredmény 109
15. Származékos ügyletek valós értékeléséből származó különbözet 109
16. Nyereségadó ráfordítások 109
17. Egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán 111
18. Egy részvényre jutó eredmény (EPS) 112
19. EBITDA 112
VIII. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 113
1. Ingatlanok, gépek és berendezések 113
2. Lízingbe adott járművek 115
3. Eszközhasználati jog (ROU) 115
4. Goodwill 117
5. Immateriális eszközök 118
6. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban 119
7. Halasztott adó eszközök és kötelezettségek 120
8. Befektetések tőke- és adósságinstrumentumokba 120
9. Áruk és egyéb készletek 121
10. Vevőkövetelések, Faktoring követelések 121
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
44
11. Aktív időbeli elhatárolások, egyéb követelések, egyéb pénzügyi eszközök és nettó
befektetés lízingbe 122
12. Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek 123
13. Saját tőke 124
13.1. Jegyzett tőke 124
13.2. Tőketartalék 125
13.3. Részvényalapú kifizetések tartaléka 125
13.4. Saját részvények 127
13.5. Felhalmozott átváltási különbözet 127
13.6. Eredménytartalék 127
14. Nem ellenőrző részesedés 127
15. Hitelek, kölcsönök és lízingkötelezettségek 128
15.1. Hitelek és kölcsönök összetétele 128
15.2. Kötvénytartozások 129
15.3. Lízingkötelezettségek 132
16. Céltartalékok 132
17. Fordított faktoringból származó kötelezettségek 133
18. Szállítótartozások, vevőktől kapott előlegek 134
19. Nyereségadó követelések, kötelezettségek 134
20. Egyéb hosszú és egyéb rövid lejáratú kamat terhet nem viselő kötelezettségek 134
21. Értékesítési céllal tartott eszközök és értékesítési céllal tartott eszközökhöz kapcsolódó
kötelezettségek 135
IX. Kockázatkezeléssel kapcsolatos közzétételek 136
1. Piaci kockázat 137
2. Hitelezési kockázat 138
3. Likviditási kockázat 139
X. Egyéb közzétételek 141
1. Szegmensek szerinti jelentés 141
2. Pénzügyi instrumentumokkal kapcsolatos közzétételek 145
3. Üzleti kombinációkkal kapcsolatos közzétételek 151
4. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek 151
5. Függő kötelezettségek, mérlegen kívüli tételek, pénzügyi garanciák 153
6. Mérlegfordulónap utáni események 153
7. Egyéb információk 154
8. Az IFRS konszolidált beszámoló összeállításáért felelős személy 155
9. A Csoport könyvvizsgálója 155
10. Javasolt osztalék 156
11. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése 156
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
45
I. Konszolidált pénzügyi kimutatások
1. Konszolidált Átfogó Eredménykimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2022
2021
Árbevétel
VII. 1)
270 165 925
194 956 435
Aktivált saját teljesítmények értéke
VII. 2)
26 189
(5 149)
Anyagköltségek
VII. 3)
(5 870 066)
(3 759 106)
Igénybevett szolgáltatások
VII. 4)
(12 692 680)
(9 497 636)
Eladott áruk beszerzési értéke
VII. 5)
(224 919 330)
(167 486 631)
Személyi jellegű ráfordítások
VII. 6)
(10 931 262)
(6 985 429)
Értékcsökkenés és amortizáció
VII. 7)
(3 440 160)
(2 712 690)
Értékesítési eredmény
12 338 616
4 509 794
Egyéb bevételek
VII. 8)
1 334 849
5 271 880
Egyéb ráfordítások
VII. 8)
(2 358 732)
(4 643 506)
Nem pénzügyi eszközök értékvesztése
VII. 9)
(386 459)
(179 606)
Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
VII. 10)
23 034
(86 074)
Működési eredmény
10 951 308
4 872 488
Kamatbevételek effektív kamatláb módszerrel
VII. 11)
953 874
156 501
Kamatráfordítások - kivétel lízingkötelezettségek kamatráfordítása
VII. 11)
(1 597 483)
(691 634)
Lízingkötelezettségek kamatráfordítása
VII. 11)
(195 064)
(209 158)
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
VII. 12)
292 675
(16 703)
Pénzügyi egyéb eredmény, nettó
VII. 13)
27 200
2 226
Tőkeinstrumentumok értékesítésének eredménye
VII. 14)
-
239
Származékos ügyletek valós értékeléséből származó különbözet
VII. 15)
(433 921)
51 332
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
(952 719)
(707 197)
Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből
VIII.6)
317 718
-
Adózás előtti eredmény
10 316 307
4 165 291
Nyereségadó ráfordítások
VII. 16)
(1 692 875)
(923 171)
Nettó eredmény
8 623 432
3 242 120
Anyavállalat tulajdonosaira jutó nettó eredmény
8 299 530
3 099 643
Nem ellenőrző tulajdonosokra jutó nettó eredmény
323 902
142 477
Egyéb átfogó jövedelem, mely a következő időszakokban az
eredménybe kerülhet elszámolásra:
Egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán
VII. 17)
499 164
(18 227)
Egyéb átfogó eredmény, adóhatással
499 164
(18 227)
Teljes átfogó eredmény
9 122 596
3 223 893
Anyavállalat tulajdonosaira jutó teljes átfogó eredmény
8 798 694
3 081 416
Nem ellenőrző tulajdonosokra jutó teljes átfogó eredmény
323 902
142 477
EPS alap (forint/részvény)
VII. 18)
19,27
8,95
EPS higított (forint/részvény)
VII. 18)
19,27
8,95
EBITDA
VII. 19)
14 455 381
7 820 843
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
46
2. Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (Mérleg)
Megnevezés
Megjegyzés
2022.12.31
2021.12.31
Eszközök
Befektetett eszközök
Ingatlanok, gépek és berendezések
VIII. 1)
21 000 710
13 377 526
Lízingbe adott járművek
VIII. 2)
2 695 018
2 827 578
Eszközhasználati jogok
VIII. 3)
2 170 017
4 593 643
Goodwill
VIII. 4)
935 202
898 738
Immateriális eszközök
VIII. 5)
2 400 725
3 047 330
Befektetések társult és közös vállalkozásokban
VIII. 6)
2 167 718
-
Halasztott adó eszközök
VIII. 7)
214 661
67 985
Nettó befektetés lízingbe (hosszú lejáratú rész)
VIII. 11)
378 544
288 975
Befektetések tőkeinstrumentumokba
VIII. 8)
2 200
2 200
Befektetett eszközök összesen
31 964 795
25 103 975
Forgóeszközök
Áruk
VIII. 9)
54 998 395
24 127 997
Egyéb készletek
VIII. 9)
166 102
111 708
Vevőkövetelések
VIII. 10)
8 690 787
5 179 198
Faktoring követelések
VIII. 10)
1 681 843
3 315 735
Nyereségadó követelés
VIII 19)
65 950
48 512
Nettó befektetés lízingbe (rövid lejáratú rész)
VIII. 11)
523 264
425 386
Aktív időbeli elhatárolások
VIII. 11)
3 486 632
3 149 567
Egyéb követelések
VIII. 11)
15 127 811
2 135 230
Egyéb pénzügyi eszközök
VIII. 11)
91 657
70 264
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
VIII. 12)
16 886 900
24 698 967
Forgóeszközök összesen
101 719 341
63 262 564
Értékesítésre tartott eszközök
VIII. 21)
-
610 000
Eszközök összesen
133 684 136
88 976 539
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
47
Megnevezés
Megjegyzés
2022.12.31
2021.12.31
Tőke és kötelezettségek
Jegyzett tőke (jogi anyavállalaté)
VIII. 13)
5 528 613
5 314 797
Tőketartalék
VIII. 13)
16 027 021
13 680 790
Részvény alapú kifizetések tartaléka
VIII. 13)
108 970
288 266
Saját részvények
VIII. 13)
(523 890)
(567 954)
Felhalmozott átváltási különbözet
VIII. 13)
521 240
22 076
Eredménytartalék
VIII. 13)
12 619 089
4 493 540
Anyavállalat tulajdonosaira jutó saját tőke
34 281 043
23 231 515
Nem ellenőrző részesedés
VIII. 14)
1 184 057
1 040 155
Saját tőke összesen
35 465 100
24 271 670
Kamatterhet viselő hosszú lejáratú kötelezettségek
Hosszú lejáratú kötvénytartozás
VIII. 15)
9 534 861
9 546 913
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök
VIII. 15)
5 841 553
2 359 665
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek
VIII. 15)
1 904 072
4 714 662
Kamatterhet nem viselő hosszú lejáratú kötelezettségek
Halasztott adó kötelezettségek
VIII. 7)
343 424
178 299
Céltartalékok
VIII. 16)
93 469
77 206
Egyéb hosszú lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek
VIII. 20)
391 412
451 012
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
18 108 791
17 327 757
Kamatterhet viselő rövid lejáratú kötelezettségek
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
VIII. 15)
1 385 474
252 822
Készletek finanszírozásához kapcsolódó hitelek
VIII. 15)
4 301 178
1 990 875
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek
VIII. 15)
1 262 030
1 867 247
Fordított faktoringból származó kötelezettségek - kamatozó
állomány
VIII. 17)
27 091 112
5 766 791
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek
VIII. 15)
288 000
744 260
Kamatterhet nem viselő rövid lejáratú kötelezettségek
Vevőktől kapott előlegek
VIII. 18)
8 364 565
6 651 132
Szállítótartozások
VIII. 18)
21 217 697
15 253 308
Fordított faktoringból származó kötelezettségek - nem kamatozó
állomány
VIII. 17)
3 145 524
3 080 509
Nyereségadó kötelezettség
VIII. 19)
871 478
554 822
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
VIII. 20)
1 941 151
1 962 639
Céltartalékok
VIII. 16)
527 479
121 864
Passzív időbeli elhatárolások
VIII. 20)
5 559 906
2 158 163
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek
VIII. 20)
4 154 651
6 922 680
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
80 110 245
47 327 112
Értékesítésre tartott eszközökhöz kapcsolódó kötelezettségek
VIII. 21)
-
50 000
Kötelezettségek összesen
98 219 036
64 704 869
Saját tőke és kötelezettségek összesen
133 684 136
88 976 539
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
48
3. Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás
Anyavállalat tulajdonosaira jutó saját tőke
Nem
ellenőrző
részesedés
Saját tőke
összesen
Megnevezés
Megjegyzés
Jegyzett tőke
(jogi
anyavállalaté)
Tőketartalék
Részvény alapú
kifizetések
tartaléka
Saját részvények
bekerülési
értéke
Felhalmozott
átváltási
különbözet
Eredménytartalék
Összesen
2021. január 1-én újramegállapítva
4 053 921
3 363 760
252 423
(1 301 678)
40 303
1 256 667
7 665 396
1 065 678
8 731 074
Tárgyévi teljes eredmény
-
-
-
-
(18 227)
3 099 642
3 081 416
142 477
3 223 893
Részvényalapú kifizetések
VIII. 13)
-
-
35 843
-
-
137 231
173 074
-
173 074
Saját részvények értékesítése
VIII. 13)
-
-
-
733 724
-
-
733 724
-
733 724
Tőkeemelés
VIII. 13)
1 260 876
10 306 305
-
-
-
-
11 567 181
-
11 567 181
Kiosztás a nem ellenőrző részesedésnek
VIII. 14)
-
-
-
-
-
-
-
(168 000)
(168 000)
Részvényopció valós értékének
változása
-
10 725
-
-
-
-
10 725
-
10 725
2021. december 31-én
5 314 797
13 680 790
288 266
(567 954)
22 076
4 493 540
23 231 515
1 040 155
24 271 670
Tárgyévi eredmény
-
-
-
-
-
8 299 530
8 299 530
323 902
8 623 432
Egyéb átfogó eredmény
-
-
-
-
499 164
-
499 164
-
499 164
Részvényalapú kifizetések
VIII. 13)
-
-
(179 296)
502 978
-
(173 981)
149 701
-
149 701
Saját részvények visszavásárlása
VIII. 13)
-
436 113
-
(458 914)
-
-
(22 801)
-
(22 801)
Tőkeemelés
VIII. 13)
213 816
1 516 925
-
-
-
-
1 730 741
-
1 730 741
Leányvállalat megszerzése
VIII. 13)
-
393 193
-
-
-
-
393 193
-
393 193
Kiosztás a nem ellenőrző részesedésnek
VIII. 14)
-
-
-
-
-
-
-
(180 000)
(180 000)
2022. december 31-én
5 528 613
16 027 021
108 970
(523 890)
521 240
12 619 089
34 281 043
1 184 057
35 465 100
Az egyéb átfogó eredményben elszámolt tételek a későbbiekben a nettó eredményt fogják érinteni.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
49
4. Konszolidált Cash-flow Kimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2022
2021
Adózás előtti eredmény
10 316 307
4 165 291
Kamatbevételek
VII. 10)
(953 874)
(156 501)
Kamatráfordítások
VII. 10)
1 597 483
900 791
Pénzeszközök árfolyamkülönbözete
VII. 11)
(10 727)
(15 578)
Értékcsökkenési leírás
VII. 7)
3 437 651
2 712 690
Értékvesztések és várható hitelezési veszteség hatása
VII. 13)
363 425
169 681
Céltartalék képzése, feloldása és megszüntetése
VIII. 15)
388 464
69 607
Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások
eredményéből
VIII.6)
(317 718)
-
Egyéb nem pénzmozgással járó tételek
VII. 17)
363 310
(438 716)
Befektetett eszközök eladásának eredménye
(78 320)
46 215
Részvényalapú kifizetések eredményhatása
VIII. 13)
149 400
173 074
Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow forgótőke
változás nélkül
15 255 401
7 626 554
Készlet állományváltozása
VIII. 9)
(29 353 646)
336 230
Fordított faktoring miatti korrekció
VIII. 17)
166 493 406
88 305 348
Vevőkövetelés állományváltozása
VIII. 10)
(3 360 465)
(647 067)
Egyéb követelés állományváltozása
VIII. 11)
(11 810 995)
(5 085 201)
Határidős ügyletek állományváltozása
VIII. 11)
379 968
2 656
Vevői előleg állományváltozása
VIII. 18)
1 713 433
4 114 516
Szállító állományváltozása
VIII. 18)
5 964 381
3 177 596
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek állományváltozása
VIII. 20)
177 831
4 552 757
Nettó forgótőke változása
130 203 913
94 756 835
Pénzbevétel kapott kamatokból
953 874
152 416
Pénzkiadás fizetett kamatokból
(1 609 535)
(731 512)
Nyereségadó kifizetés
(1 363 020)
(313 863)
Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow
143 440 633
101 490 430
Ingatlanok, gépek és egyéb berendezések, és immateriális
eszközök beszerzése
VIII. 1)
(7 504 319)
(6 069 626)
Ingatlanok, gépek, egyéb berendezések és immateriális
eszközök értékesítéséből származó pénzbefolyás
VIII. 1)
3 358 355
1 628 514
Leányvállalat megszerzése, megszerzett pénzeszközzel
nettósítva
X.3)
(2 112 306)
39 726
Közös vezetésű vállalkozás alapítása
VIII.6)
(1 850 000)
-
Befektetési tevékenységre felhasznált cash flow
(8 108 270)
(4 401 386)
Tőkeemelésből befolyt összeg
VIII. 13)
-
9 824 703
Saját részvény visszavásárlása
VIII. 13)
(458 914)
-
Saját részvény értékesítéséből származó pénzbefolyás
VIII. 13)
-
733 724
Nem kontrolláló érdekeltség kiosztás
VIII. 14)
(180 000)
(168 000)
Rövid lejáratú hitel és kölcsön és készletfinanszírozási célú
hitelek állományváltozása
VIII. 15)
2 425 228
(3 277 719)
Fordított faktoring miatti kötelezettségek kifizetése
(145 104 070)
(87 939 736)
Hitelfelvétel
VIII. 15)
3 305 419
9 124 635
Hiteltörlesztése
VIII. 15)
(1 635 451)
(3 511 882)
Lízingtörlesztés
VIII. 15)
(1 508 630)
(2 265 443)
Pénzügyi tevékenységből származó/(felhasznált) cash flow
(143 156 418)
(77 479 718)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek jutó várható
értékvesztés
1 261
(2 006)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek árfolyamkülönbözete
10 727
15 577
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek (csökkenése) /
növekedése
(7 812 067)
19 622 897
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek nyitóállomány
VIII .12)
24 698 967
5 076 070
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek záróállomány
16 886 900
24 698 967
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
50
Kiegészítő megjegyzések
II. A Csoport bemutatása
A Csoport tevékenységének rövid bemutatása
A Csoport jogi anyavállalatának elnevezése AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (ezt
megelőzően 2018. 12. 17-ig ALTERA Nyrt., a továbbiakban a jogi Anyavállalat) Magyarországon a
Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság által bejegyzett nyilvánosan működő részvénytársaság.
Az Anyavállalat tulajdonosi szerkezetében 2018-ban jelentős változás következett be. A korábbi
tulajdonosok kivonulásával egyidejűleg új meghatározó tulajdonos került a Csoport élére, amely tőkét
emelt a Csoportban és így IFRS-ek szerint definiált fordított akvizíció keretében hozott létre egy új
vállalatcsoportot, amelynek jogi anyavállalata a AutoWallis Nyrt.
A jogi Anyavállalat klasszikus holding tevékenységet végez, vagyis a részesedések tartásán, holding
tevékenységen és finanszírozási tevékenységen kívül egyéb (reál)gazdasági tevékenységet nem folytat.
Az AutoWallis Csoport a közép-kelet-európai régió 14 országában
9
(Albánia, Bosznia-Hercegovina,
Bulgária, Csehország, Horvátország, Koszovó, Lengyelország, Észak-Macedónia, Magyarország,
Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia) gépjármű- és alkatrész kis- és
nagykereskedelemmel, szerviz szolgáltatásokkal, vid- és hosszú távú gépjármű-kölcsönzéssel van
jelen. A Csoport által képviselt márkák közé tartoznak a BMW személyautók és motorkerékpárok, a
Dacia, az Isuzu, a Jaguar, a Land Rover, a Maserati, a MINI, a Nissan, az Opel, a Peugeot, a Renault, a
Ssangyong, a Suzuki, a Toyota, a Saab alkatrészek utánpótlása, míg a Sixt az autókölcsönző piacon foglal
el meghatározó pozíciót.
A Csoporttal, illetve az Anyavállalattal kapcsolatos alapvető adatok
A jogi Anyavállalat a magyar jog szerint alapított vállalkozás (irányadó jog). A Csoport anyavállalatának
székhelye és egyben működésének központja: 1055 Budapest, Honvéd utca 20. A Csoport a
konszolidált pénzügyi kimutatásokat a www.autowallis.hu honlapon is közzéteszi.
A konszolidált pénzügyi kimutatások aláírására jogosult személyek:
Ormosy Gábor (Lakhely: Budapest)
Székely Gábor (Lakhely: Nagykőrös)
A Társaság, így a Csoport többségi tulajdonosa a Wallis Asset Management Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (1055 Budapest, Honvéd utca 20). A Csoport végső anyavállalata 2022. december
31-én akárcsak az összehasonlító időszak végén a WALLIS PORTFOLIÓ Korlátolt Felelősségű
9
2023. január 1-től 15 országban (a SsangYong ausztriai nagykereskedelmi lehetőségének
megindulásával)
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
51
Társaság (1055 Budapest, Honvéd utca 20.). E vállalkozásnak nincs végső anyavállalata, már csak
magánszemély tagja van.
Az Anyavállalat tulajdonosi szerkezete a december 31-i állapot szerint:
Tulajdonosi részarány
Tulajdonosi részarány
A társaság részvényesei
2022.12.31
2021.12.31
Wallis Asset Management Zrt.
59,20%
57,55%
Széchenyi Alapok Kockázati Tőkealap (korábban: Kárpát-medencei
Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap)
6,77%
7,05%
Közkézhányad
34,03%
35,40%
100,00%
100,00%
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
52
A Csoport leányvállalatai és közös vezetésű vállalkozásai
Az AutoWallis Nyrt., mint jogi anyavállalat a következő kontrollált társaságokkal rendelkezik. A
leányvállalatok és zös vezetésű vállalatok bekerülésének jogcímét, tulajdoni részesedés arányát
valamint fő tevékenységét az alábbi táblázatok tartalmazzák.
A Csoportba tartozó leányvállalatok listája:
Társaság neve
Tulajdonszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2022
Tulajdonosi
részesedés
2021
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Nyrt.
-
-
-
Vagyonkezelés
HU
HUF
WAE Autóforgalmazási és
Szolgáltató Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WAE CEE Kft.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS AUTÓKÖLCSÖNZŐ
Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
WALLIS MOTOR DUNA
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS MOTOR PEST
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis British Motors Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis Kerepesi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WallisMotor Ljubljajna d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
ICL Autók Kft.
Alapítás
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Iniciál Autóház Kft.
Apport
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AVTO AKTIV SLO d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
VCT 78 Kft.
Vásárlás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
K85 Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Csoport Szolgáltató Kft.
Alapítás
100%
100%
Finanszírozás
HU
HUF
DALP Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Property Kft.
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AAI Properties D.o.o
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
Wallis Adria d.o.o
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
HRK
WAE HUN Kft.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WAE C. d.o.o.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
HRK
WAE S. d.o.o.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
C182 Razvoj Nepremičnin
Ljubljana d.o.o.
Apport
100%
0%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
53
A Csoportba tartozó közös vezetésű vállalatok listája:
Társaság neve
Tulajdonszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2022
Tulajdonosi
részesedés
2021
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Pénznem
AutoWallis Caetano Holding Zrt.
Alapítás
50%
0%
Vagyonkezelés
HU
HUF
RN Hungary Kft.
Vásárlás
50%
0%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
A Csoport létrejötte még 2018-ban fordított akvizíció útján történt. Ennek oka az, hogy a jogi
felvásárló (az Nyrt.) fölött kontrollt szerzett az a személy, amely az akvizíció során leányvállalattá váló
személyeket az akvizíciót közvetlenül megelőzően kontrollálta (Wallis Asset Management Zrt.). Ennek
folytán a következő szabályrendszer szerint kellett közvetlenül eljárni
IFRS 3.6 és IFRS 3.7,
illetve IFRS 3.B19-27.
III. Változások a Csoport szerkezetében
A 2022. évben a következő, a Csoport gazdasági tevékenységét támogató és stratégiai, üzleti terveinek
elérését segítő változásokra került sor a Csoport cégstruktúrájában:
2022. április 6-án az AutoWallis és a Salvador Caetano Csoport közösen megalapította az
AutoWallis Caetano Holding Zrt.-t, melyet a Csoport közös vezetésű vállalkozásként von be
konszolidációba (lásd VIII.6 megjegyzés).
2022. július 21-én az AutoWallis Nyrt. többségi tulajdonosa, a Wallist Asset Management Zrt.
leányvállalataként működő Milton-Property Kft. beapportálta a Wallis Motor Ljubljana d.o.o
autókereskedésének és szervíznek helyet adó ingatlant tulajdonló C182 Razvoj Nepremičnin
Ljubljana d.o.o Társaságot (lásd VI.2 megjegyzés).
2022. október 3-án az AutoWallis Caetano Holding Zrt. megszerezte a Renault, Dacia és Alpine
márkák importőri jogait birtokló Renault Hungária Kft. 100%-os tulajdonrészét. A Renault
Hungária Kft. ettől a naptól kezdve RN Hungary Kft. néven folytatja a tevékenységét.
IV. A számviteli politika lényeges elemei és azok változásai
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás
folytatásának elve
1.1. Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
A menedzsment kijelenti, hogy a konszolidált pénzügyi kimutatások az Európai Unió (EU) által
elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készültek. Az IFRS-t a
Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottság (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolás Értelmező
Bizottság (IFRS IC) által megfogalmazott standardok és értelmezések alkotják. A konszolidált pénzügyi
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
54
kimutatások megjegyzései a 2000. évi magyar számviteli törvény követelményei szerinti közzétételeket
is tartalmazzák.
1.2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja és a vállalkozás folytatásának elve
A Csoport jogi Anyavállalata 2017 óta az egyedi pénzügyi kimutatásait az IFRS-ek szerint készíti, míg a
jogi leányvállalatok a pénzügyi kimutatásaikat ettől eltérően a magyar számviteli rendszer (a külföldi
vállalkozások a szlovén, illetve horvát számviteli rendszer) szerint állítják össze és teszik közzé.
A Csoport menedzsmentje megállapítja, hogy a vállalkozás folytatásának követelménye teljesül, vagyis
semmiféle olyan jel nincsen, amely arra utalna, hogy a Csoport a működését belátható időn belül
legalább egy éven belül – megszünteti vagy lényegesen csökkenti.
A Csoport bekerülési érték alapján értékeli eszközeit, kivéve azokat a helyzeteket, amelynél az IFRS-ek
alapján az adott eszközt vagy kötelezettséget valós értéken kell értékelni. A pénzügyi kimutatásokban
a nem amortizált bekerülési értéken szereplő pénzügyi eszközöket valós értéken kell értékelni (ezek a
tőkeinstrumentumok és a származékos ügyletekből származó pénzügyi instrumentumok).
A Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásokat készít. A Csoport jogi anyavállalata az AutoWallis Nyrt.
jogi értelemben 2018-ban felvásárolta a Csoporthoz tartozó többi vállalkozást, azonban számviteli
értelemben az ügylet fordított akvizíciónak minősült, mert a tranzakció következtében a Csoport
anyavállalatát kontrolláló személlyé az a személy vált, amely apportálta a részesedéseket.
A konszolidált pénzügyi kimutatások zzétételéről a Csoport menedzsmentje gondoskodik, a
vonatkozó szabályok (jogszabályok, tőzsdei rend) szerint.
1.3. A konszolidáció alapja
A konszolidált pénzügyi kimutatások az AutoWallis Nyrt. és leányvállalatai eszközeit, kötelezettségeit,
saját tőkéjét, bevételeit, ráfordításait és cash flow-it prezentálja, oly módon, mintha azok egyetlen
gazdasági egység pénzügyi kimutatásai lennének. A Csoport pénzügyi kimutatásait a menedzsment
készíti el és hagyja jóvá.
A befektető kizárólag akkor gyakorol ellenőrzést („control”) a befektetést befogadó felett, ha a
befektető az alábbiak mindegyikével rendelkezik:
hatalom/irányítás („power”) a befektetést befogadó felett;
a befektetést befogadóban való részvételéből származó változó hozamoknak („variable
return”) való kitettség vagy ezekkel kapcsolatos jogok; valamint
az a képesség, hogy a befektetést befogadó feletti hatalmát a befektetőt illető hozamok
összegének befolyásolására használja.
Az év folyamán megvásárolt vagy eladott leányvállalatokkal kapcsolatos eredményt a konszolidált
átfogó eredménykimutatás tartalmazza, a kontroll megszerzése vagy a kontroll elvesztés napjáig
számolva – az adott helyzettől függően.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
55
Minden Csoporton belüli tranzakció, egyenleg, bevétel és kiadás teljeskörűen kiszűrésre kerül.
2. Az átváltási árfolyamok változásainak hatásai
2.1 Prezentálási pénznem
A prezentálási pénznem az, amelyben az IFRS-nek megfelelő pénzügyi kimutatások készülnek.
A Csoport pénzügyi kimutatásai magyar forintban (Ft) készülnek el, amely a Csoport prezentálási
pénzneme és ha más jelölés nem szerepel, az adatok ezer forintban (ezer Ft) szerepelnek.
2.2 Funkcionális pénznem
A pénzügyi kimutatások készítésekor minden társaságnak meg kell határoznia a funkcionális
pénznemét, figyelemmel arra, hogy a társaság elsődleges gazdasági környezete általában az, amiben
elsődlegesen termel, illetve költ pénzt.
A gazdálkodó egységeknek a következő tényezőket kell figyelembe vennie a funkcionális pénznem
megállapítása során:
A pénznem, amely elsősorban az áruk és szolgáltatások eladási árait befolyásolja (jellemzően ebben a
pénznemben kerül meghatározásra és elszámolásra az áruk és szolgáltatások eladási árai) annak az
országnak, amelynek versenyereje és szabályozása elsősorban áruinak és szolgáltatásainak értékesítési
árait határozza meg A következő tényezők is bizonyítékot szolgáltathatnak a gazdálkodó egység
funkcionális pénznemére vonatkozóan:
a pénznem, amiben a finanszírozási tevékenységekből (azaz hitelviszonyt megtestesítő és
tőkeinstrumentumok kibocsátásából) származó források befolynak,
• az a pénznem, amelyben a működésből befolyó összegeket tartják.
A részletezett kritériumokat figyelembe véve a Csoporton belül minden társaság a Forintot (Ft)
használja funkcionális pénznemként, kivéve a következőket:
EUR: Wallis Motor Ljubljana d.o.o, WAE S d.o.o., Avto Aktiv SLO d.o.o., AAI Properties d.o.o, C182 d.o.o
HRK: Wallis Adria d.o.o., WAE C d.o.o (2023-tól EUR a funkcionális pénznem)
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
56
Külföldi pénznem átváltása
A Csoport megosztja eszközeit és kötelezettségeit monetáris és nem monetáris eszközökre és
kötelezettségekre. A monetáris tételek azok a tételek, amelyek kiegyenlítése vagy befolyása
pénzmozgással jár, illetve monetáris elemnek minősül maga a pénz. Nem minősülnek monetáris
tételnek azok a követelés-kötelezettség tartalmú tételek, amelyek nem járnak pénzmozgással (ilyenek
például a szolgáltatásokra, készletekre adott előlegek).
A külföldi pénznemben lebonyolított tranzakciókat azok időpontjában érvényes, vagy azt megközelítő
árfolyamon kerülnek átszámításra funkcionális pénznemre. Az ilyen ügyletek elszámolásából, valamint
a monetáris eszközök és kötelezettségek év végén funkcionális pénznemére történő átváltásából
származó árfolyamnyereség és -veszteség az eredménykimutatásban kerül elszámolásra.
A Csoport által választott és alkalmazott árfolyam a Magyar Nemzeti Bank (továbbiakban MNB) által
közzétett, hivatalos közép devizaárfolyam.
Az év végi árfolyamon történő átszámítás nem vonatkozik a bekerülési értéken értékelt nem monetáris
tételekre. A külföldi pénznemben valós értéken értékelt nem monetáris eszközök és kötelezettségek a
valós érték megállapításának időpontjában érvényes devizaárfolyamon kerülnek átszámításra.
A Csoport gazdálkodó egységei közötti kölcsönök és a kapcsolódó árfolyamnyereségek vagy
veszteségek a konszolidáció során kiszűrésre kerülnek. Ha azonban a kölcsön a Csoport különbö
funkcionális pénznemekkel rendelkező társaságai között van, akkor az árfolyamnyereség vagy
-veszteség nem szűrhető ki, és a konszolidált eredményben kerül elszámolásra.
Konszolidációs célból minden olyan társaság eredménye és pénzügyi helyzete, amelyeknek
funkcionális pénzneme eltér a Csoport prezentálási pénznemétől (Ft), az alábbiak szerint kerül
átszámításra a beszámoló pénznemére:
az eszközöket és kötelezettségeket minden bemutatott pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatás esetében a vonatkozó beszámolási időszak végén érvényes záró árfolyamon
számítják át;
az egyes eredménykimutatások bevételeit és ráfordításait az adott időszakra vonatkozó MNB
átlagárfolyamon számítják át; a tőkeelemek átszámítása historikus árfolyamon történik, az
összes ebből eredő árfolyam-különbözet az egyéb átfogó jövedelemben halmozott átváltási
korrekcióként kerül elszámolásra.
A Csoport szempontjából lényeges külföldi pénznem az euró, a cseh korona és a kuna a leányvállalati
befektetések tevékenysége miatt. E devizák árfolyama a beszámolási időszakban a következő volt (egy
pénzegység/forint):
2022.12.31
2021.12.31
2022. évi átlag
2021. évi átlag
EUR/HUF
400,25
369,00
391,33
358,52
CZK/HUF
16,58
14,84
15,93
13,98
HRK/HUF
53,11
49,10
51,94
47,62
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
57
3. Rövid és hosszú lejáratú megkülönböztetés
A Csoport a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban elkülönítetten mutatja be a forgóeszközöket
és befektetett eszközöket, valamint a rövid és hosszú lejáratú kötelezettségeket.
A Csoport forgóeszközként sorol be egy adott eszközt, ha:
várhatóan a szokásos működési ciklus alatt realizálódik, megtérül, vagy
ezen időszak alatt értékesítése, felhasználása megtörténik, vagy
elsősorban kereskedési célra vagy rövidtávra történt a beszerzése, és a mérleg
fordulónapját követő 12 hónapon belül értékesítik, felhasználják, vagy
a készpénz, pénzeszköz-egyenértékes, amelynek felhasználásában a Csoport nincs
korlátozva.
A Csoportnak minden olyan eszközt befektetett eszközként kell besorolnia, amely nem
forgóeszközként kimutatott eszköz.
A Csoport rövid lejáratúként sorol be egy kötelezettséget, ha:
várhatóan a szokásos működési ciklus alatt megtörténik a kiegyenlítés, vagy
elsősorban kereskedési céllal tartják, vagy
teljesítése a mérleg fordulónapját követő 12 hónapon belül megtörténik, vagy
a gazdálkodónak nincs feltétel nélküli joga ahhoz, hogy a fordulónapját követő 12 hónapot
követően rendezze a kötelezettséget.
A Csoportnak minden olyan kötelezettséget hosszú lejáratúként kell besorolnia, amely nem sorolható
a rövid lejáratú kötelezettségek közé.
A Csoport a halasztott adóköveteléseket befektetett eszközként, a halasztott adókötelezettségeket
hosszú lejáratú kötelezettségként mutatja ki.
4. A pénzügyi kimutatások elemei
A Csoport pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magába:
Konszolidált Átfogó Eredménykimutatás;
Konszolidált Pénzügyi Helyzetre Vonatkozó Kimutatás (mérleg);
Konszolidált Saját Tőke Változásaira Vonatkozó Kimutatás;
Konszolidált Cash-flow Kimutatás;
Konszolidált kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatásokhoz.
A Csoport úgy döntött, hogy a konszolidált átfogó eredménykimutatást egy önálló kimutatásban
szerepelteti, úgy, hogy az egyéb átfogó eredményhez kapcsolódó tételeket azonos kimutatásban, az
időszak nettó eredmény után jogcímenként jeleníti meg.
A Csoport egyéb átfogó eredménynek tekinti azokat a tételeket, amelyek a nettó eszközöket (vagyis az
eszközök és kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik és ezt a csökkenést sem eszközzel,
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
58
sem kötelezettséggel, sem az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem zvetlenül a
saját tőke egy elemét változtatják, a Csoport tágan értelmezett teljesítményével összefüggésben. Nem
minősül többek zött egyéb átfogó eredménynek az a tőketranzakció, amely a rendelkezésre
bocsátott tőkét változtatja meg, illetve azok a tranzakciók sem, amelyeket a Csoport a tulajdonossal,
tulajdonosi minőségében végez.
5. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák
5.1 Árbevétel
A Csoport a tárgyévben az alábbi árbevétel típusokkal rendelkezik:
Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek, melyek az IFRS 15 Vevőkkel kötött
szerződésekből származó bevétel standard szerint kerülnek elszámolásra. A Csoport a tárgyévben az
alábbi termékértékesítéssel és szolgáltatásnyújtással rendelkezik:
Autóértékesítésből származó bevételek mind a belföldi, mind a külföldi (export) piacon
Szerviz tevékenységből származó bevétel.
Bérbeadásból származó bevétel, melyet az IFRS 16 Lízingek standard szerint számol el a könyveiben.
Ide tartozik:
Autókölcsönzésből származó bevételek:
o Saját tulajdonú eszközök bérbeadása operatív vagy pénzügyi lízing formájában, annak
függvényében, hogy a bérbeadás célja hosszútávú vagy rövidtávú bérbeadás:
o Bérelt eszközök bérbeadása allízing formájában, melyeket hasonlóan operatív- vagy
pénzügyi lízingként minősít a bérbeadási célnak megfelelően.
5.1.1 Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek
A Csoport az értékesítés nettó árbevételét az IFRS 15 standard előírásainak figyelembevételével
számolja el. A Csoport minden szerződéstípus esetén az árbevétel elszámolásánál figyelembe veszi az
alábbi lépéseket:
1. lépés: beazonosítja a vevőkkel kötött szerződéseket,
2. lépés: beazonosítja a szerződésben szereplő teljesítési kötelmeket,
3. lépés: meghatározza az ügyleti árat,
4. lépés: hozzá allokálja az ügyleti árat a szerződésben szereplő kötelmekhez,
5. lépés: elszámolja a bevételt a teljesítési kötelmek teljesülésével azonos időben.
A vevőkkel kötött szerződésekből származó bevétel akkor kerül elszámolásra, amikor az áruk vagy
szolgáltatások feletti ellenőrzést a Csoport átadja a vevőnek olyan összegben, amely tükrözi azt az
ellenértéket, amelyre a Csoport várhatóan jogosult lesz ezen árukért vagy szolgáltatásokért cserébe.
A Csoport megvizsgálva a jelenlegi vevőkkel kötött szerződéseit, arra a következtetésre jutott, hogy a
vevőknek ígért egyes meghatározott áru vagy szolgáltatások esetében megbízó szerepben jár el.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
59
Garanciális kötelezettségek:
Bizonyosságot nyújtó: A Csoportot jogszabály kötelezi a garancia nyújtására, vagy az iparági
gyakorlattal összhangban nyújt garanciát, így az ígért garancia nem tekinthető különálló
teljesítési kötelemnek, mivel az előírás célja jellemzően az, hogy a vevőt védje a hibás termék
vásárlásától. Amennyiben a vevő nem rendelkezik elkülönült opcióval a garancia
megvásárlására, akkor a Csoport a garanciát az IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és
függő követelések standardnak megfelelően számolja el.
Szolgáltatást nyújtó: Amennyiben a vevő a garancia megvásárlására elkülönült opcióval
rendelkezik (például a garancia ára elkülönülten kerül meghatározásra vagy a garanciáról
elkülönülten tárgyal a vevővel), akkor a garancia különálló szolgáltatásnak tekinthető, mivel a
Csoport a szolgáltatás nyújtását a terméken felül ígéri a vevőnek (ilyen például az, amikor egy
bizonyosságot nyújtó garanciát meghosszabbít a vevő plusz 1 vagy több évre). A Csoport az
ígért garanciát különálló teljesítési kötelemként kezeli. Használva az önálló eladási ár
módszerét a Csoport az ügyleti ár egy részét a garanciális teljesítési kötelemhez allokálja és
szerződéses kötelezettségként jeleníti meg. A szolgáltatást nyújtó garanciákból származó
bevétel a szolgáltatás nyújtásának időtartama alatt kerül elszámolásra.
Termékértékesítés - nagykereskedelem
Az autóértékesítésből származó árbevétel abban az időpontban kerül megjelenítésre, amikor a Csoport
átadja a termékeket a vevőknek. A nagykereskedő teljes mértékben maga dönt arról, hogy milyen
csatornákon keresztül és milyen áron értékesíti a termékeket. A termékek mindaddig nem minősülnek
átadottnak, amíg azokat a megadott helyre le nem szállítja a Csoport és azok esetleges
megrongálódásával és veszteségével kapcsolatos kockázatok át nem szállnak a vevőre.
A Csoport mérlegeli, hogy a vevőkkel kötött szerződései tartalmaznak egyéb olyan ígéreteket, melyek
különálló teljesítési kötelmek lehetnek, és amelyekhez a tranzakciós ár egy részét hozzá kell rendelni
(ilyen lehet például a garanciális kötelezettségek vagy vevői hűségprogramok). A Csoport nem
rendelkezik olyan értékesítési szerződésekkel (pl. csomagszerződések), melyek több teljesítési
kötelmet tartalmaznak.
Az autóértékesítés ügyleti árának meghatározásakor a Csoport figyelembe veszi a változó ellenérték
és a jelentős finanszírozási komponens (ha van ilyen) hatásait. A Csoport az autókat sok esetben a vevő
továbbértékesített mennyiségéhez kötött engedménnyel értékesíti, ahol az értékesítések az adásvételi
szerződésekben meghatározott áron, a becsült engedmények levonása után kerülnek be a könyvekbe
az értékesítés időpontjában. A Csoport az engedmények értékét a múltbeli tapasztalatok alapján
becsüli meg. A mennyiségi engedmények a várható éves vásárlási mennyiségek és egyéb minőségi
feltételek teljesülése alapján kerülnek meghatározásra.
Az értékesítésből származó bevételek elszámolásakor a pénz időértékével a Csoport nem számol, mivel
az értékesítések a piaci gyakorlatnak megfelelően történnek. A Csoport bizonyos szerződéseknél a
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
60
megrendeléskor előleget számít fel, míg a fennmaradó összeg akkor kerül kifizetésre, amikor a
megrendelt termékek leszállításra kerülnek.
Termékértékesítés – kiskereskedelem
A Csoport az autók értékesítésével és a szolgáltatásnyújtással foglalkozó kiskereskedelmi hálózatot
működtet. A termékértékesítések abban az időpontban kerülnek megjelenítésre, amikor a Csoport
átadja az autókat a vevőknek.
A Csoport mérlegeli, hogy a vevőkkel kötött szerződései tartalmaznak egyéb olyan ígéreteket, melyek
különálló teljesítési kötelmek lehetnek, és amelyekhez a tranzakciós ár egy részét hozzá kell rendelni
(ilyen lehet például a garanciális kötelezettségek vagy vevői hűségprogramok). A Csoport arra a
következtetésre jutott, hogy nem rendelkezik olyan értékesítési szerződésekkel (pl.
csomagszerződések), melyek több teljesítési kötelmet tartalmaznak.
A Csoport bizonyos esetekben visszavásárlási kötelemmel, meghatározott visszavásárlási árral
értékesít gépjárműveket, ahol a visszavásárlási kötelem vagy automatikusan, vagy a vevő döntése
alapján áll be. A biztos visszavásárlással végződő értékesítéseket a Csoport nem termékértesítésként,
hanem lízingként számolja el és mutatja ki pénzügyi kimutatásaiban, és kötelezettséget jelenít meg a
visszavásárlással kapcsolatban. A csak opciót tartalmazó ügyleteknél a csoport megvizsgálja, hogy a
vevőnek van-e jelentős gazdasági érdeke, illetve ösztönzője arra, hogy éljen a visszavásárlásra
vonatkozó jogával. Amennyiben igen, a tranzakció szintén lízingként kerül elszámolásra és kimutatásra.
Amennyiben nem, a Csoport a tranzakciót visszahozatali jogot tartalmazó termékértékesítésként
kezeli.
A Csoport az ügyleti ár meghatározásakor figyelembe veszi a változó ellenérték, jelentős finanszírozási
komponens és a nem pénzbeli ellenérték hatásait. A Csoport az autókat fix ellenérték fejében
értékesíti, nem ad mennyiségi kedvezményt a vevőinek és a pénz időértékével sem számol, mivel a
kiskereskedelmi értékesítéseknél a vevők a megrendeléskor fizetnek előleget, majd az autó átvételekor
rendezik a fennmaradó vételárat és a két időpont között nem telik el annyi idő, hogy a pénz időértéke
materiális lenne. Az új autók értékesítésénél a tranzakciós ár meghatározásakor a Csoport figyelembe
veszi a vevőktől kapott használt autók értékét mint nem pénzbeli ellenérték. A Csoport beépíti a
kapott használt autók valós értékét a tranzakciós árba – amit arra az időpontra határoz meg, amikor a
Csoport megszerzi az ellenőrzést az autó felett. Az ilyen módon megszerzett használt autók a
későbbiekben tovább értékesítésre kerülnek.
A kiskereskedelmi értékesítéseknél a vevők általában készpénzzel vagy banki utalással fizetnek mielőtt
átvennék az autót. A Csoportnak nincsenek vevői hűségprogramjai.
Szolgáltatásnyújtás - kiskereskedelem
A Csoport szerviz tevékenységből származó bevétellel is rendelkezik, ahol a szolgáltatásnyújtás során
felhasznált gyártói alkatrészek a szolgáltatás árába vannak beépítve. A Csoport alkatrészeket
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
61
önmagában nem értékesít. A szolgáltatásnyújtás árbevétele akkor kerül elszámolásra, amikor a
Csoport elvégezte a megrendelt szolgáltatást, és a szolgáltatások feletti ellenőrzést átadja a vevőnek.
A szolgáltatásnyújtás esetén a pénzügyi rendezés a szolgáltatás elvégzését követően rténik
készpénzzel vagy banki átutalással, így a Csoport nem számol a pénz időértékével. A szolgáltatásnyújtás
adott időpontban teljesül, nincsenek olyan szerződések, ahol adott időtartam alatt kellene figyelembe
venni az árbevételt.
Szerződéses egyenlegek
a) Vevőkövetelések
A vevőkövetelés a Csoport jogát jelenti ahhoz az ellenértékhez, mely feltétel nélküli és már esedékes
(azaz csak az idő múlása szükséges az ellenérték esedékessége előtt), és az IFRS 9 standard hatálya alá
tartozik.
b) Szerződéses eszközök
A szerződéses eszköz a Csoport ellenértékhez való joga az általa a vevőnek átadott árukért vagy
szolgáltatásokért, ha e jog az idő múlásától eltérő feltételhez kötött (például jövőbeli teljesítéséhez).
A Csoport a tárgyévben nem rendelkezik jelentős szerződéses eszközökkel.
c) Szerződéses kötelezettségek
Ha a vevő ellenértéket fizet ki, mielőtt a Csoport átruházta volna az árut vagy szolgáltatást, a Csoport
szerződéses kötelezettséget jelenít meg akkor, amikor a pénzügyi teljesítés megtörténik (vagy amikor
a kifizetés esedékes, amelyik hamarabb következik be). Ez a kötelezettség a Csoport kötelmét jelenti
arra, hogy olyan árukat vagy szolgáltatásokat ruházzon át, amiért a vevő már fizetett. A Csoport
szerződéses kötelezettségként mutatja ki a vevőktől kapott előlegeket.
d) Szerződés megszerzésének közvetlen költségei
A szerződés megszerzéséhez köthető elkerülhetetlen (inkrementális) költségei eszközként kerülnek
megjelenítésre, amennyiben a szerződés teljesítése során várhatóan megtérülnek. Ez lehet közvetlen
megtérülés (kiszámlázás) vagy zvetett megtérülés (a szerződésben lévő margin része). A Csoportnál
ilyen felmerülő költségek az autó értékesítéséhez kapcsolódó értékesítési jutalékok. Mivel ezen
költségek az autó értékesítésekor kerülnek elszámolásra, azaz egy adott időpontban, így a Csoport nem
aktiválja eszközként az értékesítési jutalékokat, hanem, mint ráfordítás számolja el az eredményben a
felmerülésük pillanatában.
5.1.2 Bérbeadásból származó bevétel
A Csoport rendelkezik olyan lízingszerződésekkel, ahol lízingbeadóként jár el és bevételt szerez
azokból. Ilyenek például a saját tulajdonú és a bérelt eszközök bérbeadásából származó bevételek. A
Csoport a lízingeket aszerint sorolja be, hogy a göttes eszköz tulajdonlásával járó összes kockázat
és haszon átkerül-e a lízingbevevőre vagy nem. A minősítés eredményeként a lízingek besorolhatóak:
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
62
Operatív lízingek
Pénzügyi lízingek
Az, hogy egy lízing operatív vagy pénzügyi lízingnek minősül a Csoport az ügylet tényleges tartalmát,
és nem a szerződés formáját veszi figyelembe. A lízing minősítés feltételei a III. 6.4.b) pontban kerülnek
bemutatásra.
a) Saját tulajdonú eszközök bérbeadásából származó bevétel
Operatív lízingekből származó bevétel
A bérbeadásból származó bevételek elszámolása a lízing futamideje alatt lineárisan kerül elszámolásra
a nettó eredményben (amennyiben jelentős lesz, külön soron mutatja ki a Csoport az IFRS 15 standard
hatálya alá eső árbevételtől).
A Csoport a lízingszerződéseinél vizsgálja azt, hogy a lízingbevevőknek ígért egyes meghatározott áru
vagy szolgáltatások esetén megbízó vagy ügynöki szerepben jár el. Arra a következtetésre jutott, hogy
a nem lízing komponensek esetén (ilyen például a biztosítás) ügynöki szerepben jár el, és jutalékot kap
a biztosítótól a szerződéskötések után. E jutalékot az IFRS 15 szabályai szerint számolja el.
Pénzügyi lízingekből származó bevétel
A Csoport a pénzügyi lízingek esetén a nettó lízingbefektetésből származó bevételt a kamatbevételek
között mutatja ki a lízing futamideje alatt. Az árbevételben jelenik meg a lízingbeadott eszközök
kivezetésekor elszámolt különbözet.
A kezdeti költségek, melyek közvetlenül a lízing megszerzéséhez kapcsolódnak azing futamideje alatt
költségként kerülnek elszámolásra a lízingbevétellel azonos alapon. A Csoport ilyen kezdeti ltségként
azonosítja az értékesítési jutalékot, melyet az alkalmazottainak fizet minden olyan szerződés után, ahol
rövid- (jellemzően éven belüli) vagy hosszútá (jellemzően éven túli) bérbeadás valósul meg. A
Csoport döntése szerint a rövidtávú bérbeadásoknál nem aktiválja az értékesítési jutalékok értékét,
hanem a felmerülésük pillanatában az eredményben számolja el költségként, míg a hosszútávú
bérbeadások esetén az értékesítési jutalékok aktiválásra kerülnek a felmerülésük pillanatában
(pénzügyi lízing követelés kezdeti értékét módosítja), és a lízing futamideje alatt kerülnek elszámolásra
az eredmény terhére.
b) Bérelt eszközök bérbeadásából származó bevétel (allízing)
Az allízing olyan ügylet, amelyben három fél vesz részt: egy lízingbeadó, aki a mögöttes eszköz
tulajdonosa; közvetítő fél, vagy köztes lízingbeadó (a Csoport), aki az eszközt a főlízingbeadótól bérli
és azt tovább lízingbe adja bérlőjének.
Az IFRS 16 szerint a főlízing kötelezettség elszámolása változatlan a zvetítő (Csoport) esetében. Az
eszközhasználati jog elszámolása az allízing besorolásától függ:
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
63
ha az allízing pénzügyi lízingnek minősül a közvetítő fél kivezeti a kapcsolódó eszközhasználati
jogot, és lízingkövetelést számol el.
ha az allízing operatív lízingnek minősül, a közvetítő fél továbbra is eszközhasználati jogot
jelenít meg a könyvekben. Az allízingből származó bevétel annak időtartama alatt kerül
elszámolásra.
5.2 Anyagköltségek
Az anyagköltségek magában foglalják a tevékenység során igénybevett anyagok költségét, beleértve a
szervíz tevékenység során felhasznált és beépített alkatrészeket és egyéb segédanyagokat, az
üzemanyagköltséget, valamint a közüzemi díjakat (energia, víz, gáz stb.).
5.3 Igénybevett szolgáltatások
Az igénybevett szolgáltatások közé sorolandók a tevékenység során igénybe vett szolgáltatások
költségei, beleértve az értékesítési, marketing, kommunikációs és PR szolgáltatások költségei, ügyviteli
szolgáltatások, nyomdai szolgáltatások, kapcsolattartási díjak, fuvardíj, számviteli szolgáltatások,
bérleti díjak (a Csoport itt mutatja ki a kisértékű nem rövid lejáratú, illetve rövid lejáratú - lízingek
miatt elszámolt ráfordításokat), adminisztratív és telekommunikációs szolgáltatások, valamint hatósági
és egyéb különféle szolgáltatások.
5.4 Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értéke a lényegében változatlan formában továbbadott készletek értékét,
illetve a közvetlenül továbbadott szolgáltatások, alvállalkozói teljesítményének értékét tartalmazza,
amelyet a Csoport ugyanolyan logika szerint bont meg, mint ahogyan a bevételeit.
5.5 Személyi jellegű ráfordítások
Bérjellegű költségek: Tartalmazza az időszakot terhelő munkabért, valamint a bér természetű
tételeken kívül azokat a díjakat, melyek a munkaviszonyhoz közvetlenül kapcsolódnak. Magába foglalja
a felsorolt tételekre fizetett járulékokat, valamint a becsült jutalmakat és azok közterheit, illetve a
részvény alapú juttatások ráfordításait is.
Egyéb személyi jellegű költségek: A Csoport ide sorolja azokat a személyi jellegű költségeket, amelyek
nem szerepelnek a bérjellegű költségek között, ilyenek lehetnek a reprezentáció, korengedményes
nyugdíj, természetbeni juttatás, végkielégítés, üzleti célú ajándékok stb.
5.6 Értékcsökkenés és amortizáció
A Csoport az értékcsökkenés és amortizáció soron mutatja ki az ingatlanok, gépek és berendezések
értékcsökkenési, valamint az immateriális eszközük amortizációs leírását az időszak során.
A Csoport ugyanitt mutatja ki a lízing miatt a mérlegben felvett eszközhasználati-jog értékcsökkenését.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
64
5.7 Egyéb bevételek és ráfordítások
A Csoport az egyéb bevételek között jeleníti meg az árbevételként nem besorolható, jellemzően a nem
főtevékenységhez kapcsolódó értékesítések ellenértékét (ilyen például a tárgyi eszközök értékesítése)
és minden olyan bevételt, amelyet nem lehet pénzügyi bevételnek vagy az egyéb átfogó eredményt
növelő tételnek tekinteni vagy nem sorolható egyéb kiemelhető elembe.
A Csoport ide sorolja többek között a tárgyi eszközök eladásából származó nyereséget, kapott
támogatásokat és kártérítéseket, és a különféle egyéb bevételeket. Továbbá a Csoport itt jeleníti meg
az akvizíciók során elszámolt negatív goodwill értéket is.
Az egyéb ráfordítások azokat a ráfordításokat tartalmazzák, amelyek a működéshez közvetve
kapcsolódnak és nem minősülnek pénzügyi ráfordításnak vagy nem az egyéb átfo eredményt
csökkentik. A Csoport ide sorolja többek között a bírságok összegét, a káresemények hatását és a
kártérítéseket, késedelmi kamatokat, az egyéb ráfordításokat érintő témák következtében megképzett
céltartalék miatti ráfordítást, tárgyi eszközök értékesítéséből származó veszteségét, az
önkormányzattal elszámolt adókat, illetékeket, hozzájárulásokat, valamint a különféle egyéb
ráfordításokat.
5.8 Nem pénzügyi instrumentumok értékvesztése
A Csoport a nem pénzügyi eszközök értékvesztése között számolja el a készletek és tárgyi eszközök
értékvesztését, mely magába foglalja az évközbeni káresemények eredményhatását is.
Abban az esetben merülhet fel a tárgyi eszközök és az immateriális javak értékvesztése, ha arra utaló
jelek merülnek fel, hogy az eszköz megtérülő értéke a könyv szerinti érték alá kerülhet. Amennyiben
ilyen eset áll fenn, a bekerülési értéken kezelt eszközök vonatkozásában értékvesztést kell elszámolni
az eredménnyel szemben. A megtérülő érték az eszköz elidegenítési költségekkel csökkentett valós
értéke és annak használati értéke közül a magasabb. A megtérülő érték meghatározása eszközönként
egyedileg történik.
A készletek esetén értékvesztést kell elszámolni az időszak végén, amennyiben a bekerülési érték
jelentősen meghaladja az értékesítési költséggel csökkentett jövőbeni várható eladási árát.
5.9 Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
A Csoport a pénzügyi eredményben számolja el a pénzügyi instrumentumok várható hitelezési
veszteségét az IFRS 9 standarddal összhangban az alábbi pénzügyi eszközökre:
vevőkövetelések és szerződéses eszközök;
IFRS 16 szerinti lízingkövetelések;
Amortizált bekerülési értéken vagy az átfogó eredménnyel szemben valós értéken (FVTOCI)
értékelt egyéb követelések (pl egyéb pénzügyi eszközök);
Nem valós értéken értékelt hitelnyújtási elkötelezettségek és pénzügyi garanciák
Pénzeszközök
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
65
A pénzügyi eszköznek nem minősülő követelésekre ECL-t (ún. Expected Credit loss-t) a Csoport nem
képez (pl. előlegek).
Az IFRS 9 a várható hitelezési veszteség modellt vezette be, melynek alapja a várható értékvesztés
meghatározása.
A Csoport él azzal az egyszerűsített módszerrel, amely az egyes pénzügyi eszközök (vevőkövetelések,
lízingkövetelések) kapcsán megengedi, hogy a Csoport élettartam alatti hitelezési veszteséget
számoljon el. Ebben az esetben nincs szükség a hitelkockázat változásának nyomon követésére.
Az egyszerűsített megközelítés használata során az élettartam alatti hitelveszteség megállapításához a
Csoport értékvesztés mátrixot alkalmaz.
A Csoport az egyszerűsített módszer esetén a következő ECL tartományokat alkalmazza:
Késés
ECL %
Kevesebb, mint 90 nap
0,1 0,6%
91 180 nap között
5%
180 360 nap
10%
360 nap fölött
75% vagy egyedi
A késedelmes napok száma mellett, a vevőkövetelések esetén a makrogazdasági faktorokat is
figyelembe veszi a Csoport, és szükség szerint felülvizsgálja az alkalmazott leírási kulcsokat.
5.10 Pénzügyi bevételek és ráfordítások
Kamatbevételek és kamatráfordítások
A kamatbevételek a pénzügyi bevételek között jelennek meg és időarányosan kerülnek elszámolásra.
A Csoport ide sorolja az adott kölcsönök és hitelek után járó kamatbevételt, valamint a pénzügyi
lízingbe adott eszközök után elszámolt kamatbevételt.
A kamatráfordítások az effektív kamatláb módszer (EIR) segítségével kerülnek kiszámításra (kivéve a
lízingkötelezettséghez kapcsolódó kamatráfordítás) és a pénzügyi ráfordítások között kerülnek
bemutatásra. A Csoport ide sorolja a kapott hitelek és kölcsönök, valamint a kötvénykibocsátás
tárgyidőszakra jutó effektív kamatláb módszerrel számolt kamatráfordítását.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
66
Osztalékbevétel
A csoport a pénzügyi bevételek között jeleníti meg az osztalékbevételeket ha azok nem kerülnek
kiszűrésre a konszolidáció során – akkor amikor az osztalékot folyósító társaság az osztalékról döntött
és a részvényes jogosulttá válik az osztalékra.
Lízingkötelezettség kamatráfordítása
A Csoport itt jeleníti meg a lízingbevevőként felvett lízingkötelezettség után elszámolt IFRS 16 Lízing
standard szerinti kamatráfordítást. A Csoport a lízingdíjak diszkontálásánál a járulékos kamatlábat
használja, amennyiben az implicit kamatláb nem meghatározható.
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény
A Csoport a devizás tételek árfolyamkülönbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai standard
alapján nem az egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A Csoport ide
sorolja az alábbiakat:
követelések, kötelezettségek kiegyenlítésekor elszámolt árfolyamnyereség /veszteség;
a mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásból adódó nyereség/veszteség:
o devizában nyújtott kölcsönök és hitelek átértékelése;
o vevő- és szállítóállomány átértékelése;
o deviza- és valutakészlet átértékelése;
o egyéb devizás követelések és kötelezettségek.
A Csoport a pénzügyi eredményt nettó módon jeleníti meg az átfogó eredménykimutatásban.
Tőkeinstrumentumok értékesítésének eredménye
A Csoport a tőkeinstrumentumait valós értéken értékeli az IFRS 9 standardnak megfelelően. A
tőkeinstrumentumok értékesítéséből származó nyereséget vagy veszteséget, illetve a pénzügyi
instrumentumok között nyilvántartott részesedések után kapott osztalékokat és hasonló tételeket
ezen a soron jeleníti meg.
Származékos ügyletek valós értékelésből származó különbözete
A Csoport a derivatíváit eredménnyel szemben valós értéken értékeli összhangban az IFRS 9
standarddal. A fordulónapon nyitott származékos ügyleten elért valós érték különbözetet ezen a soron
mutatja ki. A Csoport a tárgyévben határidős devizaügyleteket (FX forward ügyletek) kötött a
devizaárfolyam-kockázat fedezésére, fedezeti számvitelt nem alkalmaz.
5.11 Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből
A társult és zös vezetésű vállalkozás bevételeit és ráfordításait nem soronként tartalmazza a
konszolidált átfogó eredménykimutatás. A társult, vagy közös vezetésű vállalkozásokból a Csoportra
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
67
jutó nettó és egyéb átfogó eredményt a konszolidált átfogó eredménykimutatásban a részesedés
társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből soron mutatja ki. A társult, zös vezetésű
vállalkozástól járó osztalékot, mint befektetést csökkentő tétel számolja el a Csoport konszolidált
pénzügyi kimutatásaiban, nem, mint eredményt érintő tételt.
Amennyiben a Csoport és a társult, vagy közös vezetésű vállalkozása tranzakcióba bocsátkozik
egymással, a keletkezett eredmény arányos részét kiszűri a Csoport a konszolidált pénzügyi
kimutatások készítésekor, amennyiben ezt nem teszi lehetetlenné az, hogy a szükséges információt a
Csoport megszerezze (utóbbi esetben a Csoport becsléssel igyekszik meghatározni a szűrendő tételt).
5.12 Nyereségadók
A Csoport nyereségadóként sorol be minden olyan tételt, amely a nyereség egy bizonyos szintjét
adóztatja. Nyereségadóként kerül kimutatásra:
a társasági adó,
a helyi iparűzési adó, és
az innovációs járulék
A nyereségadóktól eltéadókat a Csoport egyéb ráfordítások zött számolja el, valamint egyéb adó-
és járulékkötelezettségek soron mutatja be a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban.
5.13 Egyéb átfogó eredmény leányvállalat átváltásán
A Csoport ezen a soron kizárólag a külföldi leányvállalatok átváltásán keletkező árfolyamkülönbözetet
mutatja ki, amelyet a saját tőkében a Felhalmozott átváltási különbözet soron halmoz.
A Csoport konszolidált beszámolójának készítése során fordulónapon megvizsgálja, hogy a Csoporton
belül nyújtott kölcsönök között van-e olyan, amely megfelel a külföldi érdekeltségbe történt nettó
befektetés fogalmának, illetve az üzleti tervek alapján megvizsgálja a kölcsönt felvevő Társaság
képességét a kölcsön visszafizetésére. Amennyiben a kölcsön visszafizetése nem tervezett, és nem is
valószínű, így a kölcsön nyújtásán keletkezett nem realizált árfolyam nyereséget/veszteséget az egyéb
átfogó jövedelem részeként mutatja ki a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaiban, az egyéb
átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán soron.
5.14 EBITDA alkalmazás és annak fogalma
Bár az IFRS nem használja az EBITDA fogalmát, a Csoport úgy döntött, hogy ezt a gyakran használt
mutatószámot is alkalmazza, tekintettel a széleskörben jellemző iparági gyakorlatra, illetve arra, hogy
a Csoport meggyőződése, hogy az érték közlése a pénzügyi kimutatások felhasználói számára hasznos,
információtartalommal bír.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
68
Az értelmezhetőség érdekében a számítás módját az alábbiakban rögzítjük:
+/-
Adózás előtti eredmény
X/(X)
-/+
Részesedés társult és közös vezetésű vállalkozások
eredményéből
(X)/X
-/+
Pénzügyi bevételek és ráfordítások eliminálása
(X)/X
-/+
Értékcsökkenés és amortizáció eliminálása
(X)/X
-/+
Nettó eszköz kiáramlással soha nem járó tételek eredményhatása
(X)/X
EBITDA
X/(X)
A Csoport az adózás előtti eredményt a következő tételekkel módosítja:
Pénzügyi bevételek és ráfordítások: az adózás előtti eredményt a Csoport korrigálja a pénzügyi
eredményben szereplő összes tétellel (effektív kamat, árfolyamkülönbség stb.), vagyis a
pénzügyi eredmény hatását teljes egészében semlegesíti a Csoport e mutatószám
kiszámolásakor.
Részedések társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből: az adózás előtti eredményt
a Csoport korrigálja a társult és közös vezetésű vállalkozásokból a Csoportra jutó eredménnyel,
vagyis ennek az eredménynek a hatását semlegesíti a Csoport e mutatószám kiszámolásakor.
Értékcsökkenés és amortizáció: az IAS 16 , IAS 38 és IFRS 16 standardok alá tartozó eszközök,
valamint az eszközként a Csoportnál kimutatott, operatív lízingbe adott vagy koncesszióba
adott eszközök értékcsökkenése, amortizációja kiszűrésre kerül a mutatószám számítása során
(azok „visszaadásra” kerülnek). Az ilyen eszközök nem szisztematikus csökkenését (jellemzően:
értékvesztését) hasonlóan az értékcsökkenéshez és amortizációhoz is visszakorrigálja a
Csoport. [Az egyéb eszközök pl. pénzügyi instrumentumok értékvesztését nem korrigáljuk a
mutató számítása során.]
Nettó eszköz kiáramlással nem járó tételek: Ezen a soron jelenik meg a pénzügyi
kimutatásokban megjelenített MRP 1 program eredményhatása.
5.15 Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
A Csoport a konszolidált pénzügyi kimutatásaiban bemutatja az alap és higított egy részvényre jutó
nyereséget (EPS mutatót). Az egy részvényre jutó nyereséget a Csoport úgy számolja ki, hogy az
anyavállalat tulajdonosaira jutó nettó eredményt elosztja az adott évben forgalomban lévő
törzsrészvények átlagos számával. A hígított részvényenkénti eredmény meghatározása a
törzsrészvények mellett a hígulást okozó részvények számának figyelembevételével (ha van ilyen)
történik.
Az EPS számításakor a Társaság a részvényeire vonatkozó eladási opciók vagy egyéb hasonló
instrumentumok (pl. szintetikus forward szerződések), által érintett részvényeket normál
részvényekként kezeli addig az időpontig, amíg az adott instrumentum alapján a részvények fizikailag
visszavásárlásra kerülnek. Ennek alapján az EPS mutató nevezője nem kerül csökkentésre ezen (a
szerződés alapján esetlegesen megvásárlandó) részvények darabszámával.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
69
6. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó
számviteli politikák
6.1 Ingatlanok, gépek és berendezések
Az ingatlanok, gépek és berendezések közé a Csoport csak olyan eszközöket sorol, amelyek termelési
célt vagy adminisztratív célt látnak el és használatba vételüket követően legalább egy évig hasznosítják
az eszközt. Az eszközöket a cél szempontjából a vállalkozás elkülöníti termelő és nem termelő (egyéb)
eszközökre.
A Csoport azokat a tárgyi eszközöket (járműveket), amelyeket operatív lízing keretében bérbe ad
elkülönítetten mutatja be a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában, mint Lízingbe adott
járművek. Az operatív lízingek elszámolására vonatkozó számviteli politika jelen fejezet 6.4. b)
pontjában kerül bemutatásra.
Az eszköz kezdeti könyv szerinti értékébe tartozik minden olyan tétel, amely az adott eszköz
megvásárlásához vagy létrehozásához kapcsolódik, ideértve a hitelfelvételi költségeket (ehhez
kapcsolódó számviteli kezelést lásd a 6.9 A hitelfelvételi költségekkel kapcsolatos számviteli politika
résznél).
Amennyiben egy eszközt élettartamának végén (vagy ha már nem szükséges az adott eszköz, azt
eladják vagy már nem használják) el kell távolítani vagy le kell bontani, akkor ezzel a költséggel az
eszköz kezdeti értékét meg kell növelni és ezzel szemben céltartalékot kell képezni, feltéve, hogy
legalább vélelmezett kötelme van a Csoportnak az eltávolításra vagy bontásra. Az összetartozó
eszközöket csoportosan kell vizsgálni.
A Csoport alkalmazza a komponens számvitelt, mely szerint egy tárgyi eszköz esetében, amely több
jelentősebb részből áll és ezen tételeknek eltérő a hasznos élettartama külön kell értékcsökkenteni.
Az ingatlanok, gépek, berendezések bekerülési értéken kerülnek bemutatásra, csökkentve a halmozott
értékcsökkenéssel és értékvesztéssel.
Az értékcsökkenthető összeg a kezdeti bekerülési érték, csökkentve a maradványértékkel. A Csoport a
maradványértéket akkor határozza meg, ha annak összege jelentős (eléri az eszköz értékének 10%-át,
de legalább 2 000 eFt-ot). A maradványérték az eszköz használatból való kivonása után realizálható
bevétellel egyezik meg, csökkentve az értékesítési költségekkel.
Az értékcsökkenést az értékcsökkenthető összegre vetítve kell megállapítani, komponensenként. A
Csoport lineáris értékcsökkenési módszerrel számol. A következő értékcsökkenési kulcsokat
alkalmazza eszközeire:
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
70
Eszközcsoport
Értékcsökkenés mértéke
Földterület
nem értékcsökkenthető
Épületek
2 - 5%
Műszaki és egyéb berendezések
14 33%
Lízingbe adott járművek
20 33 %
A Csoport minden mérlegfordulónapon felülvizsgálja az eszközök hasznos élettartamát elemenként és
megállapítja, hogy a hátralévő hasznos élettartam alatt az eszköz hasznosítható, illetve a
maradványérték reális. Amennyiben nem, a Csoport az értékcsökkenthető összeget, illetve a
maradványértéket a jövőre nézve módosítja.
Az ingatlanok, gépek és berendezések bekerülési értékét növelik azok a nagyobb (érdemi kiadást
jelentő) javítási munkálatok, amelyek ugyan rendszeresen, de nem évente merülnek fel. A Csoport
ezeket a munkákat az adott eszköz egy komponensének tekinti, és a hasznos élettartamuk igazodik a
beruházások következő (várható) felmerüléséhez. Az eszközök karbantartásához kapcsolódó
költségeket az adott évi eredmény terhére számolja el a Csoport.
A tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevételeket az egyéb bevételek zött jeleníti meg a
Csoport, melyből levonásra kerül az eszköz fennmaradó könyv szerinti értéke. A tárgyi eszköz
selejtezéséből származó ráfordítás az egyéb ráfordítások között kerül kimutatásra.
6.2 Állami támogatások elszámolása
A Csoport az állami támogatásokat nem mutatja ki addig, amíg nincs ésszerű bizonyíték arra, hogy:
A csoport teljesíteni fogja a támogatáshoz kapcsolódó feltételeket
Bizonyos, hogy megkapja a támogatás összegét
Ha a támogatást utólag vissza kell fizetni, akkor ennek világossá válásakor kötelezettséget kell
kimutatni, az eszköz értékének vagy a költségek növelésével.
Amennyiben az állami támogatás terhére előleg kifizetése történik, abban az esetben annak értékét a
kötelezettségek között mutatja ki a Csoport. Ilyen támogatási konstrukció esetében halasztott bevétel
csak abban az esetben mutatható ki, amennyiben a támogatás elszámolása megtörtént.
Eszközhöz kapcsolódó támogatások
Az eszközökhöz kapcsolódó állami támogatásokat pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában
halasztott bevételként kell bemutatni, vagy a támogatással az eszköz könyv szerinti értékét kell
csökkenteni. A Csoport az eszközre kapott támogatást az első módszerrel azaz halasztott bevételként
számolja el. Ez a módszer olyan elhatárolt bevételként (kötelezettséget) mutatja ki a támogatást,
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
71
amelyet szisztematikus módon az eszköz hasznos élettartama alatt az eredményben kerül
elszámolásra.
Jövedelemhez kapcsolódó támogatások
A jövedelemhez kapcsolódó támogatásokat a Csoport a nyereség vagy a veszteség részeként mutathat
ki két módon: vagy elkülönítve olyan általános tétel részeként, mint az egyéb bevételek; vagy levonva
a kapcsolódó ráfordításokból. Amennyiben egy támogatás a ráfordításokhoz kapcsolódik, akkor azt
elsősorban a ráfordítások csökkentésével számolja el a Csoport.
6.3 Értékesítési céllal tartott eszközök
A Csoport a befektetett eszközöket értékesítésre tartottként sorolja be, ha azok könyv szerinti értéke
elsősorban értékesítésből fog megtérülni, nem pedig a folyamatos használatból. Az értékesítésre
tartottnak minősített befektetett eszközök könyv szerinti értékük vagy értékesítési ltségekkel
csökkentett valós értékük zül az alacsonyabbikon kerülnek értékelésre. Az értékesítési költségek
azok a többletköltségek, amelyek közvetlenül egy eszköz elidegenítéséhez tulajdoníthatók, kivéve a
pénzügyi költségeket és a nyereségadó-ráfordítást.
Az értékesítésre tartott besorolás kritériumai akkor tekinthetők teljesítettnek, ha az értékesítés nagyon
valószínű, és az eszköz a jelenlegi állapotában kerül értékesítésre. Az értékesítés befejezéséhez
szükséges intézkedéseknek jelezniük kell, hogy nem valószínű, hogy jelentős változtatásokat hajtanak
végre az értékesítésben, vagy hogy az eladási döntést visszavonják. A vezetőségnek el kell köteleznie
magát az eszköz értékesítésével egy értékesítési tervvel, és az értékesítést a besorolás időpontjától
számított egy éven belül várhatóan meg kell valósítani. Az ilyen besorolá eszközöket rövid
lejáratúként kell külön soron bemutatni.
Az értékesítésre tartott tárgyi eszközökre és immateriális javakra nem számolható el értékcsökkenés.
6.4 Lízingek
Egy szerződés lízingszerződésnek minősül, vagy lízinget tartalmaz, ha egy időszak tekintetében
ellenérték fejében a lízingbeadó átadja a jogot egy azonosított eszköz használatának ellenőrzése felett
a lízingbevevőnek. A használati periódus alatt a lízingbevevő jogosult az eszköz használatából eredő
hasznot beszedni és irányítja az azonosítható eszköz használatát. Továbbá, a Csoport nem minősíti
lízingnek azt a helyzetet, amikor ugyan bérleti megállapodást köt egy eszközre, de nem a Csoport
érdekében kontrollálják a mögöttes eszközt (pl. személyes használatra átadott cégautó, melyeket
például személy jellegű juttatásként kezel).
A Csoport a szerződései tekintetében a lízing azonosítását az alábbi pontok szerint végzi el, és
amennyiben a feltételek teljesülnek, úgy a szerződés lízinget tartalmaz:
Megnézi, hogy a szerződés tartalmaz-e egy azonosított eszközt;
A vevő rendelkezik az eszköz használatából eredő gazdasági hasznok lényegében teljes
mértékű megszerzésének jogával a használati időszak alatt;
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
72
A vevő határozza meg az eszköz használati időszak alatti hasznosításának módját és célját;
A vevőnek joga van az eszköz használati időszak alatti üzemeltetésére.
A Csoport a lízing futamidejét a lízing fel nem mondható időszakaként határozza meg, valamint minden
további olyan időszak, amelyekre vonatkozóan a Csoport, mint lízingbevevő opcióval rendelkezik (pl.
hosszabbítás) és a lízing kezdetekor észszerűen biztos, hogy az opciót lehívja. A lízing futamideje azon
a napon kezdődik, amikor a lízingbeadó használatra átengedi a mögöttes eszközt. A Csoport jellemzően
határozott futamidejű lízingszerződésekkel rendelkezik.
a) A Csoport, mint Lízingbevevő
A Csoport alkalmazza a kisösszegű (nem rövid lejáratú) és rövid lejáratú lízingekre vonatkozó
mentesítési lehetőségeket:
A Csoport kisösszegű lízingnek tekinti azokat a lízingeket, amelyben az egyedi mögöttes eszköz
értéke – annak új állapotában – nem haladja meg az 1 500 ezer Ft-ot. A Csoport a tárgyévben
rendelkezik kisösszegű lízinggel (nyomtató bérlet például).
A lízing rövidtávú akkor, ha a lízing időtartama nem haladja meg a tizenkét hónapot, feltéve,
hogy nem tartalmaz vételi opciót. A rövidtávú lízing kapcsán kifizetett összegeket az eredmény
terhére kell elszámolni, lineárisan.
Kezdeti értékelés
A Csoport, mint lízingbevevő a kezdőnapon egy eszközhasználati jogot és egy zing telezettséget
jelenít meg a könyveiben. Ennek meghatározásához a Csoport:
megállapítja azokat a cash-flowkat, amelyek lízing cash flownak minősülnek (lízingdíjak);
meghatározza a nem garantált maradványértéket;
amennyiben rendelkezésre áll, meghatározza a kezdeti közvetlen költségek értékét.
Tekintettel arra, hogy az implicit kamatláb nem vagy nehezen határozható meg, a Csoport a járulékos
vagy ügyleti kamatlábat használja a lízingdíjak diszkontálásánál, amely egy hasonló finanszírozási
ügyletben kerülne felszámításra.
A lízingdíjak meghatározásakor a Csoport figyelembe veszi a mögöttes eszköz lízingfutamidő alatti
használati jogáért járó, a kezdőnapig ki nem fizetett összegeket, melyek a következő összegekből
állnak, amennyiben ilyen van:
fix díjak csökkentve az esedékes lízingösztönzőkkel: a Csoport megvizsgálva a jelenlegi
lízingszerződéseit, arra a következtetésre jutott, hogy nem rendelkezik lízing ösztönzőkkel.
változó lízingdíjak, amelyek valamely indextől vagy rátától függenek: a Csoport
lízingszerződései tartalmaznak olyan változó lízingdíjakat, melyek egy indextől függenek (CPI);
a lízingbevevő által a maradványérték-garanciák keretében várhatóan kifizetendő összegek;
a vételi opció lehívási ára, ha a lízingbevevő észszerűen biztos abban, hogy lehívja az opciót; és
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
73
a lízing megszüntetése miatti kötbérek, ha a lízing futamideje egy lízingmegszüntetési opció
lízingbevevő általi lehívását is tükrözi.
Az eszközhasználati jog bekerülési értéke megegyezik a fizetendő lízingdíjak jelenértékével, csökkentve
a kapott lízingösztönzőkkel, és növelve a lízingbevevő kezdeti közvetlen költségeivel.
A lízingkötelezettség kezdeti értéke megegyezik a lízingdíjak diszkontált jelenértékével.
Követő értékelés
A Csoport a kezdőnap után az eszközhasználati jogot a bekerülési érték modell alkalmazásával értékeli,
csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel és értékvesztés miatti vesztességgel. A Csoport, mint
lízingbevevő az eszközhasználati jog értékcsökkenésének elszámolásakor az IAS 16 standard
értékcsökkenéssel kapcsolatos követelményeit alkalmazza. Továbbá, az eszközhasználati jogot az IAS
36 szabályai szerint teszteli értékvesztésre.
A Csoport a összhangban a mögöttes lízingszerződések időtartamával - következő értékcsökkenési
leírási kulcsokat alkalmazza az eszközhasználati jogokra:
Eszközcsoport
Értékcsökkenés mértéke
Gépjárművek
20%-50%
Ingatlanok
5% - 50%
A Csoport az eszközhasználati jogot külön soron jeleníti meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatásában.
A Csoport a kezdőnap után a lízingkötelezettséget az alábbiak szerint értékeli:
a könyv szerinti értéknek a lízingkötelezettség kamatát tükröző növelésével
a könyv szerinti értéknek a kifizetett lízingdíjakat tükröző csökkentésével; és
a könyv szerinti értéknek újraértékelés vagy lízingmódosítás vagy a felülvizsgált lényegében fix
lízingdíjak miatti újbóli meghatározásával.
A Csoport a lízingkötelezettségeket a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában megbontja hosszú
lejáratú- és rövid lejáratú lízingkötelezettségekre.
A Csoport, mint lízingbevevő a kezdőnapot követően az eredményben az alábbi tételeket jeleníti meg:
lízingkötelezettség kamatráfordítása;
változó lízingdíjak: amelyeket nem kerülnek figyelembevételre a lízingkötelezettség
értékelésében azon időszak tekintetében, amelyben az említett díjakat kiváltó esemény vagy
körülmény felmerült;
eszközhasználati jog értékcsökkenése.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
74
Lízingkötelezettségek újraértékelése
A standard megkülönböztet kétféle lízingmódosítást: felülvizsgált diszkontráta és felülvizsgált lízingdíj.
A felülvizsgált diszkontráta elszámolásakor, a Csoportnak a lízingkötelezettséget a lízingfutamidő
fennmaradó részére érvényes implicit lízingkamatlábat kell használnia, ha az könnyen
meghatározható, ellenkező esetben pedig az újraértékelés napján érvényes járulékos lízingbevevői
kamatlábat.
A felülvizsgált lízingdíj elszámolásakor, a Csoportnak a lízingkötelezettséget a felülvizsgált lízingdíjak
diszkontálásával újra kell értékelnie, ha a jövőbeli lízingdíjak a meghatározásuk alapját képező index
vagy ráta változása miatt megváltoznak. A Csoport csak akkor értékeli újra a lízingkötelezettségét,
amikor cash flow-i is megváltoznak (vagyis amikor hatályba lép a lízingdíjak módosítása). A Csoportnak
a lízingfutamidő hátralévő részére érvényes felülvizsgált lízingdíjakat a felülvizsgált szerződéses
kifizetések alapján kell meghatároznia. Ebben az esetben a Csoport változatlan diszkontrátát használ,
kivéve, ha a lízingdíjak változása a változó kamatlábak változásából ered. Amennyiben igen, úgy a
Csoportnak a kamatláb változását tükröző felülvizsgált diszkontrátát kell használnia. A Csoport a
lízingdíj újbóli meghatározásának összegét az eszközhasználati jog módosításaként jeleníti meg.
b) A Csoport, mint Lízingbeadó
A lízing minősítése a lízing kezdetekor történik. A lízingminősítés azon alapul, hogy a lízingelt eszköz
tulajdonlásával járó kockázatok és hasznok milyen mértékben tartoznak a lízingbeadóhoz vagy a
lízingbevevőhöz.
A Csoport, mint lízingbeadó a lízingeket operatív vagy pénzügyi lízingként minősíti. Az, hogy egy lízing
pénzügyi vagy operatív lízing-e, az ügylet tényleges tartalmától, és nem a szerződés formájától függ. A
Csoport egy lízinget akkor minősít pénzügyi lízingnek, ha lényegében a mögöttes eszköz tulajdonlásával
járó összes kockázatot és hasznot átadja a lízingbevevőnek, amennyiben ez a feltétel nem teljesül, úgy
a lízinget operatív lízingnek minősíti.
Pénzügyi lízingnek minősül egy eszköz lízingje, ha bármelyik feltétel az alábbiak közül teljesül:
a lízing futamidejének végéig a lízing a tulajdonjogot átadja a lízingbevevőnek;
a lízingbevevőnek opciója van az eszköz megvásárlására olyan áron, amely az opció lehívhatóvá
válásának időpontjában érvényes valós értékhez képest megfelelően alacsony ahhoz, hogy a
lízing kezdetekor ésszerűen biztos legyen, hogy az opciót le fogják hívni;
a lízing futamideje lefedi a lízingelt eszköz gazdasági élettartamának jelentős részét, még akkor
is, ha a tulajdonjog nem száll át;
a kötési napon a lízingdíjak jelenértéke kiteszi legalább a mögöttes eszköz valós értékének
lényegileg az összességét; továbbá
a mögöttes eszköz annyira speciális jellegűek, hogy jelensebb változtatás nélkül csak a
lízingbevevő tudja azokat használni.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
75
Pénzügyi lízing
A Csoport rendelkezik olyan lízingekkel, melyeket pénzügyi lízingként azonosít (jellemzően hosszútávú
bérbeadás). Ezeknél a lízingeknél a Csoport a kezdőnapon a pénzügyi lízing keretében tartott
eszközöket a mérlegből kivezeti, és ezzel szemben lízingdíjakra vonatkozó követelést jelenít meg (nettó
befektetés a lízingben) a lízingből származó cash-flowk jelenértékével megegyező összegben. A
jelenérték számítása során a lízingbevételhez kapcsolódó implicit kamatlábat használja a Csoport.
A Csoport a megkeresi azt a diszkontrátát (implicit kamatlábat), amely alkalmazása a következő
egyenlőséget eredményezi:
lízingdíjak jelenértéke + nem garantált maradványérték
=
mögöttes eszköz valós értéke + lízingbeadó közvetlen ráfordításai.
Az átfoeredménykimutatásban a lízingköveteléssel megegyező összegben árbevételt jelenít meg,
míg a pénzügyi lízing keretében tartott eszköz kivezetéséből származó ráfordítást árbevételt csökkentő
tételként számolja el.
A pénzügyi lízing követő értékelésekor a Csoport a havi lízingdíjakkal csökkenti a lízingkövetelését, és
növeli a kamatbevételekkel szemben az implicit kamatláb alapján meghatározott összeggel.
A lízingkövetelésre a Csoport a várható hitelezési veszteséget az egyszerűsített módszer (élettartam
alatti hitelezési veszteség) alapján határozza meg.
Operatív lízing
A Csoport rendelkezik olyan lízingekkel, melyeket operatív lízingként azonosít (jellemzően rövidtávú
bérbeadás). A Csoport az operatív lízingből származó lízingdíjakat lineáris módszerrel jeleníteni meg az
átfogó eredménykimutatásban. A Csoport a lízingbe adott eszközt továbbra is megjeleníti a pénzügyi
helyzetre vonatkozó kimutatásában és arra a hasznos élettartam alapján értékcsökkenést számol el az
IAS 16 standardnak megfelelően. Amennyiben van, az operatív zinghez kapcsolódó ösztönzőket a
lízing futamideje alatt arányosan számolja el a Csoport az eredményben. A Csoport jelenleg nem
rendelkezik olyan szerződésekkel, ahol lízing ösztönzők vannak.
c) Visszlízing ügyletek
A Csoport rendelkezik visszlízing ügyletekkel, mely keretében egy eszközt elad, majd visszalízingel
(eladó-lízingbevevő pozíció). A Csoport minden ügyletnél vizsgálja azt, hogy az eszköz átadása IFRS 15
standard szerint értékesítésnek minősül vagy sem, azaz a teljesítési kötelem kielégítésekor az eszköz
feletti ellenőrzés átkerül a vevő-lízingbeadóhoz. Amennyiben az eszköz átruházása értékesítésnek
minősül, úgy a Csoport a tranzakciót értékesítésként kezeli az IFRS 15 standardnak megfelelően.
Amennyiben az eszköz átruházásakor az eszköz feletti ellenőrzés nem kerül át a vevő-lízingbeadóhoz,
úgy a Csoport, mint eladó-lízingbevevő az ügyletet finanszírozási ügyletként számolja el.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
76
Ezenkívül a gazdálkodó egységnek figyelembe kell vennie az alábbi kontroll átadására irányuló
indikátorokat, amelyek többek között a következőket foglalják magukban:
a) A társaságnak jelenleg joga van az eszköz ellenértékére ha a vevőnek jelenleg fizetnie kell
egy eszközért, ez azt jelezheti, hogy a vevő megszerezte az eszköz használatának irányítását és
lényegében az összes vele járó hasznot.
b) A vevőnek joga van rendelkezni az eszközzel a jog jelezheti, hogy a szerződésben részt vevő
melyik fél képes irányítani egy eszköz használatát, és lényegében az összes fennmaradó
hasznot megszerezni, vagy korlátozni más jogalanyok hozzáférését. Ezért egy eszköz jogának
átruházása azt jelezheti, hogy az ügyfél megszerezte az eszköz feletti ellenőrzést.
c) A társaság fizikailag átadta az eszközt - előfordulhat azonban, hogy a fizikai birtoklás nem esik
egybe az eszköz feletti ellenőrzéssel. Jellemzően ez azt jelenti, hogy a vevő megszerezte az
eszközt és a vele járó hasznokat. Azonban egyes visszavásárlási megállapodásokban és egyes
konszignációs megállapodásokban a vevő fizikailag birtokolhat egy olyan eszközt, amelyet a
gazdálkodó egység irányít.
d) A vevő viseli az eszköz tulajdonjogával járó jelentős kockázatokat és hasznokat az eszköz
tulajdonjogával járó jelentős kockázatok és hasznok vevőre történő átruházása azt jelezheti,
hogy a vevő megszerezte az eszköz használatának irányítását és lényegében az eszközből
származó összes fennmaradó hasznot. Az ígért eszz tulajdonlásával járó kockázatok és
hasznok értékelésekor azonban a gazdálkodó egységnek ki kell zárnia minden olyan
kockázatot, amely az eszköz átruházására vonatkozó teljesítési kötelezettségen túlmenően
külön teljesítési kötelezettséget eredményez.
e) A vevő elfogadta az eszközt egy eszköz ügyfél általi elfogadása azt jelezheti, hogy képessé
vált az eszköz használatának irányítására és lényegében az összes fennmaradó előny
megszerzésére.
A Csoport a visszlízing ügylet hatálya alá tartozó átruházott eszközt a pénzügyi helyzetre vonatkozó
kimutatásában jeleníti meg (nem kerül kivezetésre), és a kapott összegeket pénzügyi kötelezettségként
számolja el az IFRS 9 standard szerint (6.11 megjegyzés). Ezek a tranzakciók nem minősülnek az IFRS
15 szerint értékesítésnek, így a Csoport nem számol el bevételt.
6.5 Üzleti kombinációk
Üzleti kombináció vagy eszközvásárlás
A Csoport annak eldöntésére, hogy a megszerzett üzletet üzleti kombinációként vagy
eszközvásárlásként számolja el, a következőket veszi figyelembe:
Koncentrációs teszt elvégzése: opcionálisan elvégezheti az úgynevezett valós érték
koncentráció vizsgálatot. Ha a vizsgálat eredménye pozitív, akkor a tevékenység- és
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
77
eszközcsoport nem üzleti tevékenység, további értékelésre nincs szükség. A vizsgálat
eredménye akkor pozitív, amennyiben a megszerzett bruttó eszközök lényegében teljes valós
értéke egyetlen azonosíthaeszközben vagy hasonló azonosítható eszközök egy csoportjában
koncentrálódik.
Amennyiben a valós érték koncentráció vizsgálat eredménye negatív vagy ha a gazdálkodó
egység úgy dönt, hogy nem végzi el a vizsgálatot, akkor a gazdálkodó egységnek végre kell
hajtania az IFRS 3. B8–B12D. bekezdésben meghatározott értékelést, hogy megítélje, hogy a
tranzakció üzleti kombinációnak minősül-e.
Üzleti kombinációnak minősül amennyiben a megszerzett tevékenységek és eszközök olyan
inputot és folyamatokat tartalmaznak, amelyek együttesen hozzájárulnak az outputok
létrehozásához. A megszerzett folyamat akkor tekinthető érdeminek, ha az kritikus az
outputok előállításának folytatásához, és a megszerzett inputok között olyan szervezett
munkaerő van, amely rendelkezik a folyamat végrehajtásához szükséges tudással,
tapasztalattal, vagy jelentősen hozzájárul az outputok előállításának folytatásához, valamint
egyedinek vagy ritkának tekinthető, azaz nem pótolható jelentős költség, erőfeszítés nélkül a
további működés érdekében.
Eszközvásárlás elszámolása
A Csoport megjeleníti a megszerzett egyedileg azonosítható eszközöket (ideértve azokat az
eszközöket, amelyek megfelelnek az immateriális javak fogalmának és megjelenítési kritériumainak, az
IAS 38 Immateriális javak standard szerint) és az átvállalt kötelezettségeket. A csoport bekerülési
értékét az egyedileg azonosítható eszközök és kötelezettségek között azok megvásárlásának
időpontjára vonatkozó, egymáshoz viszonyított valós értéke alapján osztja fel. Egy ilyen ügylet vagy
esemény nem keletkeztet goodwillt vagy negatív goodwillt. Ha így egy eszköz túlértékelt lenne, a
különbözetet az eredmény terhére számolja el.
Üzleti kombináció elszámolása
A megszerzett üzletekre az akvizíciós számvitel módszere kerül alkalmazásra, amely a megszerzéskori
értékviszonyok alapján történik az eszközök és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás
megszerzésének napjára vonatkozó piaci értékének alapul vételével. Az üzleti kombinációk
vonatkozásában a külső tulajdonosok részesedése a Csoport döntése értelmében vagy valós értéken,
vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek valós értékéből a külső tulajdonosokra jutó összeg
értékében kerül meghatározásra. Az év közben megszerzett vagy értékesített társaságok a kontroll
szerzés időpontjától kezdődően, illetve a kontrol vesztés időpontjáig szerepelnek a konszolidált
pénzügyi kimutatásokban.
Az akvizíciót követően a külső tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték, módosítva a
megszerzett társaság tőkéjében bekövetkező változások külső tulajdonosokra jutó összegével.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
78
A leányvállalatokban meglévő részesedésének olyan változásai, amelyek nem eredményezik a kontroll
elvesztését, tőke tranzakcióként kerülnek elszámolásra az eredménytartalékban.
Goodwill
A Csoport a goodwillt az akvizíció időpontjában jeleníti meg, az alábbi (a)-nak (b)t meghaladó összegén
értékelve:
(a) a következők együttes összege:
(i) az átadott ellenérték, a jelen IFRS-nek megfelelően értékelve, amely általában az
akvizíció időpontjára vonatkozó valós értéket követeli meg;
(ii) a felvásároltban fennálló bármely ellenőrzést nem biztosító részesedés összege; és
(iii) a szakaszokban megvalósuló üzleti kombinációban, a felvásárló által a felvásároltban
korábban birtokolt tőkerészesedések akvizíció időpontjára vonatkozó valós értéke.
(b) a megszerzett azonosítható eszközöknek és átvállalt kötelezettségeknek az akvizíció
időpontjára vonatkozó nettó összege.
Amennyiben a fentiekben részletezett (b) összege meghaladja az (a) összegét előnyös vételként kerül
elszámolásra. A negatív goodwill egy összegben az eredménykimutatásban egyéb bevételek soron
kerül bemutatásra.
A goodwill nem kerül amortizálásra, a Csoport minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra utaló
jelek, hogy a könyv szerinti érték valószínűleg nem fog megtérülni. Az értékvesztés vizsgálat céljából a
megszerzéskor a keletkező goodwill a kombináció szinergiáiból részesülő jövedelemtermelő
egységekhez vagy azok csoportjaihoz kerül hozzárendelésre, függetlenül attól, hogy vannak-e egyéb,
ezen egységekhez, illetve csoporthoz rendelt eszközei vagy kötelezettségei a Csoportnak.
A Csoport a bekerülést követően a goodwillt értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken tartja
nyilván.
Szakaszokban megvalósuló üzleti kombináció
Abban a helyzetben, ha egy gazdálkodó egység fölött a kontrollt részenként szerzi meg a Csoport,
goodwillt csak egyetlen esetben jelenít meg, mégpedig akkor, amikor a kontrollt a Csoport
megszerezte. Abban a helyzetben, ha a leányvállalat fölötti kontrollt úgy szerzi meg a Csoport, hogy
előtte már rendelkezett befektetéssel az adott entitásban, a kontroll megszerzésének napjára, mint
fordulónapra a befektetést soron kívül eredményen keresztül értékeli és az adott befektetés
kontroll megszerzéskori értéke a Csoportnak a felvásárolt társaságban korábban birtokolt
részesedésének az akvizíció időpontjában érvényes valós értéke lesz, melyet a fizetség részeként vesz
figyelembe. Abban a helyzetben, ha leányvállalatban szerez további részesedést a Csoport, a
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
79
megszerzett nem kontrolláló érdekeltség és a fizetség különbözetét, mint saját tőke tranzakció
számolja el.
Speciális célú gazdálkodó egységek konszolidációja
A Csoport megalapította az AutoWallis Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP) Szervezetet. A
szervezet létrehozásának a célja a Csoport javadalmazási politikáján alapuló céljainak teljesítése, a
szervezetnek ez az egyetlen releváns tevékenysége. Az anyavállalatnak pessége van az MRP
szervezet befektetőt illehozamok befolyásolására. Mindezek alapján a Csoport ellenőrzést gyakorol
a Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet (MRP) felett és speciális célú gazdasági egységként
konszolidálja a Csoport pénzügyi kimutatásaiban.
6.6 Immateriális eszközök
Az immateriális javak kezdeti értékének meghatározása a tárgyi eszközöknél leírt módon történik.
A Csoport nem rendelkezik olyan immateriális eszközzel, mely határozatlan hasznos élettartammal
rendelkezik.
A Csoport az egyéb immateriális eszköz között mutatja ki a vagyoni értékű jogokat, mely megszerzett
importőri jogosultságokat foglal magába. E kapcsán figyelembe veszi, hogy van-e olyan szerződéses
időtartam, amely korlátozza a jog felhasználhatóságát. Ebben a helyzetben az amortizációs időszak
nem lehet hosszabb, mint ez az időszak, azonban rövidebb lehet. Alaphelyzetben a Csoport a
szerződéses időszakot fogadja el hasznos élettartamnak.
A Csoport a szoftvereknél és hasonló immateriális eszközöknél az amortizációt lineáris módszerrel
számolja el. Az alkalmazott amortizációs kulcsok 20-33%. Az immateriális eszközök a bekerülést
követően bekerülési értéken vannak nyilvántartva. A Csoport az immateriális eszközök
maradványértékét – ellenkező információ hiányában nullának tekinti.
6.7 Befektetések társult- és közös vállalkozásokban
Az ilyen befektetéseket a Csoport a tőkemódszer segítségével értékeli. A tőkemódszer alapján a társult
és közös vezetésű vállalkozásban lévő befektetést kezdeti megjelenítéskor bekerülési értéken jeleníti
meg a Csoport, majd a könyv szerinti értéket veli vagy csökkenti az akvizíció óta keletkezett
eredményében való részesedésének elszámolása érdekében.
A fizetett ellenérték meghatározása ugyanolyan módon történik, mint a leányvállalatok esetén. Abban
az esetben, ha a fizetett ellenérték több, mint a csoportra jutó nettó eszközérték valós értéke, a
különbözetet úgy kezeli a Csoport, mint goodwill, azzal, hogy annak értékét nem választja le a
befektetés értékéről. Amennyiben a fizetett ellenérték kevesebb, mint a Csoportra jutó nettó
eszközérték, a különbözet az eredmény javára kerül elszámolásra, hasonlóan a negatív goodwillhoz.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
80
A társult és közös vezetésű vállalkozás eszközeit és kötelezettségeit nem soronként tartalmazza a
konszolidált pénzügyi kimutatás, hanem egy soron szerepel a társult és közös vezetésű vállalkozásban
lévő részesedés értéke. A vállalkozásokból a Csoportra ju nettó és egyéb átfogó eredményt a
konszolidált átfogó eredménykimutatásban a részesedések társult és közös vezetésű vállalkozások
eredményéből soron mutatja ki. A társult és közös vezetésű vállalkozástól járó osztalékot, mint
befektetést csökkentő tétel számolja el a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaiban, nem, mint
eredményt érintő tételt.
Amennyiben a Csoport és a társult vagy közös vállalkozása tranzakcióba bocsátkozik egymással, a
keletkezett eredmény arányos részét kiszűri a Csoport a konszolidált pénzügyi kimutatások
készítésekor, amennyiben ezt nem teszi lehetetlenné az, hogy a szükséges információt a Csoport
megszerezze (utóbbi esetben a Csoport becsléssel igyekszik meghatározni a szűrendő tételt).
A fenti módszertant kell alkalmazni, amelyek az IFRS 11 szabályai szerint olyan közös szerveződések,
amelyek közös vállalkozásnak minősülnek.
6.8 Készletek
A Csoport a készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül a kisebbiken jeleníti meg
a pénzügyi kimutatásokban. A készletek bekerülési értéke a beszerzés ltségeit és azokat a
költségeket foglalja magában, amelyek a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüléséhez
szükségesek. A vásárolt készletek bekerülési értéke tartalmazza mindazon ráfordításokat, amelyek az
eszköz beszerzése érdekében a raktárra vételig felmerültek és ahhoz egyedileg hozzákapcsolhatók.
A készletek bekerülési értékébe tartoznak a következő tételek:
Vételár
Vételár csökkentve a kapott engedményekkel, beleértve az ún. számlázott, utólag
kapott engedményeket és a rabattot is;
Import vámok;
Egyéb adók, melyeket a gazdálkodó nem igényelhet később vissza;
Szállítási, rakodási, kezelési költségek
Minden egyéb, a beszerzéshez közvetlenül köthető költség
Egyéb költségek
Minden olyan egyéb költség, mely a készletek jelenlegi helyére és állapotba kerülése
kapcsán merül fel
A Csoport nem tekinti a bekerülési érték részeként az alábbi költségeket:
az értékesítési költség;
a raktározási, költségek.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
81
A Csoport az áruk között tartja nyilván az új és használt gépjárműveket, valamint az alkatrészeket, míg
az egyéb készletek közé sorolja a szervíz anyagkészleteket.
A készletekre képzett értékvesztést abban az időszakban kerül ráfordításként elszámolásra, amikor a
veszteség felmerül. A Csoport az értékvesztés visszaírásának összegét a ráfordításként elszámolt
készletérték növeléseként számolja el, azaz a bevételt nettó módon a ráfordítással szemben könyveli.
6.9 Hitelfelvételi költségek
Az IAS 23 szabályainak megfelelően a Csoport a speciális, valamint általános célú hitelfelvétel költségeit
aktiválja minősített eszközökre.
A Csoport egy eszközt (projektet) akkor tekint minősített eszköznek (projektnek), ha olyan eszközről
van szó, amelynek megépítése, elkészítése vagy átalakítása szükségszerűen jelentős időt (jellemzően
több, mint egy évet) vesz igénybe (függetlenül attól, hogy a Csoport vagy külső felek hozzák létre az
eszközt).
Hitelfelvételi költségek lehetnek:
az IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok standardban leírt effektív kamatláb módszerrel számított
kamatráfordítások;
IFRS 16 Lízing standard szerint elszámolt kamatráfordítások;
A Csoport a speciális célú hitelek esetén (ha egy konkrét célhoz rendelik a hitelt), a hitel effektív
kamatlábával számolt kamatráfordítást tekinti az aktiválandó összegnek.
Amennyiben egy gazdálkodó egység általános céllal vesz fel hitelt, és azt egy minősített eszköz
megszerzésére fordítja, a gazdálkodó egységnek az aktiválható hitelfelvételi költségek összegét az
adott eszközzel kapcsolatos kiadásokra alkalmazott aktiválási rátával kell megállapítania. Az aktiválási
rátának a gazdálkodó egység azon hiteleihez kapcsolódó hitelfelvételi ltségek súlyozott átlagának
kell lennie, amelyek az időszakban fennálltak, és amelyek nem kimondottan egy minősített eszköz
megszerzése céljából felvett hitelek. Az időszakban a gazdálkodó egység által aktivált hitelfelvételi
költségek összege nem haladhatja meg az adott időszakban a gazdálkodó egységnél felmerült
hitelfelvételi költségek összegét.
A Csoport a tárgyévben rendelkezik speciális célú és általános célú hitelekkel egyaránt.
A Csoport egy eszköz esetében a hitelfelvételi költségek aktiválását akkor kezdi meg, amikor az
eszközzel kapcsolatos kiadások felmerülnek, illetve egy projekt esetében a fizikai munkálatok
megkezdődnek, vagy amennyiben a tervezési munkát is a Csoport végzi, akkor az engedélyezési eljárás
alá vont terv elkészítése megkezdődött. A Csoport felfüggeszti a hitelfelvételi költségek aktiválását, ha
a munkálatok a technológiailag indokolt időnél hosszabb időre félbeszakadnak. A hitelfelvételi
költségek aktiválása akkor fejeződik be, ha az eszköz elkészült, a projekttel kapcsolatos (fizikai)
munkálatokat befejezték, vagy ha a projekt kapcsán létrehozott eszköz használatban van, használatát
engedélyezték.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
82
6.10 Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek
A Csoport a pénzügyi instrumentumok elszámolására az IFRS 9 előírásait alkalmazza. Pénzügyi
instrumentum minden olyan szerződés, amely az egyik gazdálkodó egységnél pénzügyi eszközt, egy
másik gazdálkodó egységnél pedig pénzügyi kötelezettséget vagy tőkeinstrumentumot keletkeztet.
Pénzügyi eszköz minden olyan eszköz, amely:
a) pénzeszköz,
b) más társaság tőkeinstrumentuma,
c) szerződésen alapuló jog:
(i) járó készpénz vagy egyéb pénzügyi eszköz egy másik gazdálkodó egységtől; vagy
(ii) pénzügyi eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek cseréje egy másik gazdálkodó
szervezettel a Csoport számára potenciálisan kedvező feltételek mellett; vagy
d) olyan szerződés, amely a gazdálkodó egység saját tőkeinstrumentumaiban kerül
kiegyenlítésre, és amely:
(i) olyan nem származékos termék, amelyre vonatkozóan a Csoport köteles vagy lehet, hogy
a gazdálkodó egység változó számú saját tőkeinstrumentumát megkapja; vagy
(ii) olyan származékos termék, amely nem valamely fix összegű pénzeszköznek, vagy egyéb
pénzügyi eszköznek a gazdálkodó egység fix számú saját tőkeinstrumentumára való
cseréjével kerül vagy kerülhet teljesítésre.
Pénzügyi kötelezettség bármely olyan kötelezettség, amely:
a) szerződéses kötelmet keletkeztet:
(i) készpénz vagy egyéb pénzügyi eszköz másik gazdálkodó egység részére történő átadására;
vagy
(ii) pénzügyi eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek másik gazdálkodó egységgel
potenciálisan kedvezőtlen feltételek mellett végzett cseréjére; vagy
b) olyan szerződés, amely a gazdálkodó egység saját tőkeinstrumentumaiban teljesül vagy
teljesíthető, és amely:
(i) olyan nem származékos termék, amelynek alapján a gazdálkodó egység köteles, vagy
kötelezhető saját tőkeinstrumentumai változó darabszámának átadására; vagy
(ii) olyan származékos termék, amely valamely fix összegű pénzeszköznek vagy egyéb
pénzügyi eszköznek a gazdálkodó egység fix számú saját tőkeinstrumentumára való
cseréjétől eltérő módon kerül, vagy kerülhet teljesítésre.
A tőkeinstrumentum bármely szerződés, amely egy gazdálkodó egység összes kötelezettségének a
levonása után a gazdálkodó egység eszközeiben meglévő maradványértéket testesíti meg.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
83
Pénzügyi instrumentumok kezdeti megjelenítése és értékelése
A pénzügyi instrumentum kezdeti megjelenítése valós értéken történik. A kezdeti megjelenítéskor
növelik/csökkentik a bekerülési értéket a közvetlenül a vásárláshoz/kibocsátáshoz kapcsolódó
tranzakciós költségek (ha nem az eredménnyel szemben valósan értékelt kategóriába tartozik).
Amortizált bekerülési értéken történő értékelés mérése
A pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek amortizált bekerülési értéke a pénzügyi eszköz vagy
pénzügyi kötelezettség kezdeti kimutatásakor meghatározott érték csökkentve a tőketörlesztésekkel,
növelve vagy csökkentve az eredeti érték és a lejáratkori érték zötti különbözet effektív kamatláb
módszerrel kiszámolt halmozott amortizációjával, és csökkentve a pénzügyi eszközök értékvesztése
vagy behajthatatlansága miatti leírással.
Az effektív kamatláb az a ráta, amely a becsült jövőbeni készpénzkifizetéseket vagy
készpénzbevételeket a pénzügyi instrumentum várható élettartama során (vagy adott esetben egy
rövidebb időtartam alatt) diszkontálja a pénzügyi eszköz vagy pénzügyi kötelezettség nettó könyv
szerinti értékére. Az effektív kamatláb számításakor a Csoport a pénzügyi eszköz összes szerződéses
feltételének figyelembevételével becsüli a cash-flow-kat, de nem veszi figyelembe a jövőbeni hitelezési
veszteségeket.
6.10.1. Pénzügyi eszközök – Besorolás
Az IFRS 9 a pénzügyi eszközöket a következő értékelési kategóriákba sorolja:
Eredménnyel szembeni valós érték (FVTPL);
Valós érték az egyéb átfogó jövedelemmel (FVTOCI) szemben; vagy
Amortizált bekerülési érték. (AC)
A kereskedési célú, nyereségszerzés érdekében tartott pénzügyi eszközök és kötelezettségek, illetve a
derivatív instrumentumok az eredménnyel szemben valós értéken értékelt (FVTPL) pénzügyi
instrumentumok közé tartoznak.
A Csoport a derivatíváit (FX forward) értékeli valós értéken.
Azok az adósságinstrumentumok, amelyek megfelelnek az SPPI tesztnek (vagyis a belőlük származó
cash flow kizárólag kamat és tőketörlesztés), illetve a tartásuk célja a szerződéses cash flowk beszedése
(üzleti modell teszt) az amortizált bekerülési értékén kerülnek értékelésre (AC kategória). Ez a
kategória tartalmazza a vevő- és egyéb követeléseket, a bankközi kihelyezéseket és a pénzeszközöket.
A Csoport a pénzügyi eszközeit (kivéve derivatívák) amortizált bekerülési értéken értékeli.
Azok az adósságinstrumentumok, amelyek megfelelnek az SPPI tesztnek, de tartásuk célja a
szerződéses cash flowk és az instrumentumok értékesítése az egyéb átfogó eredménnyel szemben
valós értéken értékelt (FVTOCI) instrumentumok közé tartoznak. Az instrumentumok valós értéken
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
84
kerülnek a könyvekbe, a valós érték miatti különbözet az egyéb átfoeredményt érinti, amely a saját
tőke elkülönített tartalékában halmozódik. Az adósságinstrumentumhoz tartozó kamat, várható
hitelezési veszteség, értékesítés eredménye a nettó eredményt érinti. A felhalmozott átértékelési
különbözetet az instrumentum kivezetésekor vissza kell forgatni a nettó eredménybe.
A Csoport a tőkeinstrumentumait az alapján sorolja be, hogy azok kereskedési céllal tartott eszközök
vagy nem. Amennyiben a tőkeinstrumentumok kereskedési célúak, akkora FVTPL kategóriába sorolja,
amennyiben nem a FVTOCI kategóriába kerülnek. A Csoport a tőkeinstrumentumokat valós értéken
értékeli minden fordulónapon (azzal, hogy a bekerülési érték is tekinthető bizonyos esetekben valós
értéknek). A valós értékelésből származó különbözet a FVTPL esetén a nettó eredményt, míg a FVTOCI
esetén az egyéb átfogó eredményt érinti. A tőkeinstrumentumok kivezetésekor a felhalmozott
átértékelési különbözetet nem lehet visszaforgatni a nettó eredménybe, de a felhalmozott tartalék az
eredménytartalékba átvezetésre kerül.
A pénzügyi instrumentumok várható hitelezési veszteségének módszertanát lásd a III. 5.9 Pénzügyi
instrumentumok várható hitelezése pontban.
6.10.2. Pénzügyi kötelezettségek – Besorolás
Az IFRS 9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek a bekerülést követően két értékelési
kategóriába sorolandóak:
Amortizált bekerülési értéken értékelendő (AC)
Eredménnyel szemben valós értéken értékelendő (FVTPL)
Az amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek az effektív kamatláb módszerrel
számított amortizált bekerülési értéken jelennek meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban.
A kamatráfordítás az eredménykimutatásban kerül elszámolásra pénzügyi ráfordításként.
Az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek esetén a pénzügyi
kötelezettségek a beszámolási időszak végén valós értéken vannak kimutatva. Minden nyereséget vagy
veszteséget, mely valósérték különbözetből származik az eredményben kell elszámolni, kivéve a saját
hitelezési kockázat változásából adódó FV változást, mert azt az egyéb átfogó eredményben számolja
el a Csoport.
A Csoport a pénzügyi kötelezettségeit amortizált bekerülési értéken értékeli kivéve a felvásárláshoz
kapcsolódó függő vételárrészt, mely valós értéken értékelendő.
6.10.3. Egyéb speciális tételek
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
A Csoport a pénzeszközök között a látra szóló betéteket mutatja ki. A pénzegyenértékesek között
kerülnek bemutatásra a vásárlástól számított három hónapon belül lejáró likvid befektetések,
amelyeknél elhanyagolható az értékváltozás kockázata. A pénzeszközök és pénzegyenértékesek a
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
85
mérlegben amortizált bekerülési értéken kerülnek bemutatásra. Ebből adódóan a Csoport a pénz- és
pénzeszköz egyenértékesekre várható hitelezési veszteséget számol el.
Faktorált követelések elszámolása (ideértve a nem visszterhes és visszterhes faktoringot)
A nem visszterhes faktoring követelések esetén az engedményező nem vállal semmilyen garanciát a
vevő teljesítményére vonatkozóan. Ilyen tranzakciók során lényegében az összes kockázat és haszon
átadásra kerül harmadik félnek (faktortársaság) és a Csoport kivezeti a könyvekből a faktorált
követelést. Amennyiben valamilyen diszkonton vásárolja meg a harmadik fél az adott követelést, az
ebből származó veszteséget a pénzügyi ráfordítások között számolja el a Csoport az
eredménykimutatásban.
A visszterhes faktoring során első lépésben meg kell vizsgálni, hogy az engedményező megtartja-e a
követelés tulajdonlásából származó lényegi összes kockázatot, illetve hasznot, hogyha ez nem
nyilvánvaló, az ellenőrzés átadását kell megvizsgálni. Amennyiben a Csoportnál marad a
követelésekből származó kockázatok jelentős része, az engedményező nem értékesíti követelését, így
az nem vezethető ki a könyvekből. A Csoportra jellemző visszterhes faktoring megállapodások olyanok,
amelyek kapcsán a kockázatokat a Csoport megtartja. A faktortársaságtól kapott pénzösszeget ilyen
esetben kölcsönként szükséges kezelni és a faktoringhoz kapcsolódó különbözetet kamatként kell
elszámolni arra az időszakra mindaddig, amíg a vevő meg nem fizeti a követelés összegét a
faktortársaságnak.
A Csoport jelenleg rendelkezik nem visszterhes és visszterhes faktoring szerződésekkel is, ezeket a
követeléseket a beszedésre tartott üzleti modellbe sorolja a Csoport, és amortizált bekerülési értéken
értékeli.
Fordított faktoringból származó kötelezettségek, készlet finanszírozáshoz kapcsolódó
kötelezettségek
A Csoport működésében jelentős szerepet játszanak azok az ügyletek, amely során a beszerzett
autókészletből fakadó telezettség fizetendő ellenértékét a szállító fordított faktoring keretében
realizálja. Az ügylet lényege, hogy az árubeszerzés ellenértékét közvetlenül nem a Csoport fizeti meg a
szállítónak, hanem egy zreműködő pénzügyi intézmény és e pénzügyi intézmény fogja majd a
Csoporttól a vételárat – későbbi időpontban – beszedni. Tekintettel az ilyen ügyletek számosságára és
nagyságrendjére a Csoport úgy döntött, hogy az ilyen ügyletekből származó kötelezettségeit a
mérlegben elkülöníti a rövid lejáratú kötelezettségek között (fordított faktoringból származó
kötelezettségek), ezeket nem kölcsönként és nem is szállítóként jeleníti meg. A fenti kötelezettségből
a mérlegben külön prezentálja a Csoport azokat az egyenlegeket, amelyek a szerződés alapján már
kamatoznak és azokat, amelyek még nem viselnek szerződéses kamat terhet, mivel nem olyan korosak,
hogy arra a finanszírozó már kamatot érvényesítsen.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
86
Abban az esetben, ha az ügylethez díj vagy kamat kapcsolódik, azt a pénzügyi ráfordítások között
jeleníti meg a Csoport, mint kamatráfordítás.
A cash flow kimutatásban a fordított faktoring útján finanszírozott készletbeszerzések prezentálására
figyelembe véve az IFRIC legújabb munkaanyagaiban foglalt megfontolásokat a Csoport a következő
számviteli politikát alkotja: a szletek beszerzéséből és a kapcsolódó szállítói kötelezettségek
rendezéséből származó pénzáramokat működési cash flowként jeleníti meg, ha a fordított faktoringból
származó kötelezettséghez kapcsolódó kondíciók lényegében megegyeznek azokkal a kondíciókkal,
amelyeket a beszállító kötne ki. Ha ez a feltétel nem teljesül, akkor a Csoport a fordított faktoring
keretében a közreműködő pénzügyi intézmény részére kifizetett összeget a finanszírozási cash flow
részeként mutatja be, míg a működési cash flowban a kapcsolódó készletbeszerzést mint nem
pénzmozgásos tranzakció prezentálja. E nem pénzmozgásos tétel miatti korrekció a Fordított faktoring
miatti korrekció soron jelenik meg a konszolidált cash flow kimutatás működési cash flow részében.
Azokat a tételeket, amikor a finanszírozó nem közvetlenül fizet a szállítónak, hanem ezt a Csoport teszi
meg, nem kezeli fordított faktoringból származó kötelezettségként a Csoport. Ezeket a tételeket külön
soron jeleníti meg a Csoport, mint készletfinanszírozáshoz kapcsolódó kötelezettségek.
Függő ellenérték
A Csoport az akvizíciók során felmerülő függő ellenértéket (vételárat) valós értéken értékeli az akvizíció
időpontjában. Azokat a ggő ellenértékeket, amik az IFRS 9 Pénzügyi Instrumentumok standard
hatálya alá tartoznak, valós értéken kell értékelni amely valós érték különbözetet az eredménnyel
szemben kell elszámolni (FVTPL).
Visszlízing
A Csoport a visszlízing ügylet hatálya alá tartozó kapott összegeket pénzügyi kötelezettségként kezeli,
amennyiben az adott ügylet nem minősül értékesítésnek. Az ezzel kapcsolatos kritériumok, részletek a
6.4 megjegyzés d) pontjában került részletezésre.
6.10.4. Kivezetés
A pénzügyi eszköz kivezetésére akkor kerül sor, amikor a pénzügyi eszközből származó cash-flow-kra
vonatkozó szerződéses jog lejár, vagy a Csoport átruházza a pénzügyi eszköz tulajdonjogával
kapcsolatos összes kockázatot és hasznot (bármilyen jelentős jog megtartása nélkül), és az átadás
megfelel a kivezetés feltételeinek.
A pénzügyi kötelezettség (vagy annak egy része) akkor kerül kivezetésre, amikor a Csoport (mint adós)
eleget tesz a kötelezettségének vagy a kötelezettség egy részének azáltal, hogy kifizeti a hitelezőt,
(pénzeszközzel vagy más pénzügyi eszközökkel).
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
87
6.10.5. Valós érték meghatározása
Az IFRS 13 a valós értéket úgy definiálja, mint az az ár, amelyet egy eszköz értékesítésekor kapnának,
illetve egy kötelezettség átruházásakor kifizetnének egy piaci szereplők között létrejött szabályos
ügylet alapján az értékelés időpontjában.
A pénzügyi instrumentumok valós értéke a beszámolási időszak végén jegyzett piaci ár, tranzakciós
költségek nélkül. Ha nem áll rendelkezésre jegyzett piaci ár, az instrumentum valós értéke értékelési
modellek vagy diszkontált cash-flow technikák alkalmazásával kerül megállapításra. Diszkontált cash-
flow technikák alkalmazásakor a becsült jövőbeni cash-flow a Csoport gazdasági becslésein alapul, és
a diszkontráta olyan piaci ráta, amely a mérleg fordulónapján egy adott instrumentumra hasonló
feltételek és kikötések mellett érvényes. Értékelési modellek alkalmazásakor az adatok a beszámolási
időszak végén végzett piaci értékeléseken alapulnak.
Az IFRS 13 egy valósérték-hierarchiát állapít meg, amely három szintbe kategorizálja a valós érték
meghatározására használt értékelési módszerek inputjait:
1.szint: Az 1. szintű inputok olyan jegyzett árak azonos eszközök vagy kötelezettségek aktív
piacain (nyilvánosan elérhető), amelyekhez a Csoport az értékelés időpontjában hozzáférhet.
2.szint: A 2. szintben szereplő inputok a jegyzett árakon kívüli, az eszköz vagy kötelezettség
vonatkozásában akár közvetlenül, akár közvetve megfigyelhető inputok.
3. szint: A 3. szintű inputok az eszköz vagy a kötelezettség nem megfigyelhető inputjai. A
tőzsdén nem forgalmazott derivatívák valós értékének becslése azon összegen alapul, amelyet
a Csoport szokásos üzleti feltételek mellett kapna a szerződés beszámolási időszak végén
történő megszűnésekor, figyelemmel az adott piaci viszonyokra és a felek aktuális
hitelképességére.
A Csoport az eszközök és kötelezettségek valós értékét a valósérték-hierarchia 3. szintű inputjai alapján
értékeli.
6.11 Saját tőke elemei
A Csoport a saját tőke részeként az alábbi tételeket szerepelteti a beszámolóban:
Tőkeelem megnevezése
Tőkeelem tartalma
Jegyzett tőke (jogi Anyavállalat)
A jogi anyavállalat jegyzett tőkéjét tartalmazza.
Tőketartalék
A kibocsátott részvényekért a névértékükön felüli befizetések
összessége.
Részvényalapú kifizetések tartaléka
Az MRP programhoz kapcsolódó átadott részvényeknek a
nyújtás időpontjában megállapított valós értéke, mely
szétosztásra kerül a megszolgálási időszakban. Az így
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
88
felmerült költség, mint személyi jellegű ráfordítás jelenik meg
az eredményben, a saját tőke elkülönített tartalékával
szemben.
Saját részvények
A saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenértéke,
amely a saját tőkét csökkenti (a vértéket is e sor
tartalmazza, ami nem a jegyzett tőkéből kerül levonásra).
Felhalmozott átváltási különbözet
A leányvállalatok átváltásán keletkező egyéb átfogó
eredményben elszámolt különbözet halmozódik ebben a
tartalékban.
Eredménytartalék
A felhalmozott, de osztalékként ki nem fizetett eredmény
(azaz a halmozott eredmény) összege.
A Csoport a kiegészítő megjegyzésekben közzéteszi az alábbi részvényekre vonatkozó információkat a
részvénytőke valamennyi osztályára vonatkozóan:
a kibocsátásra engedélyezett részvények számát;
a kibocsátott és teljesen befizetett, valamint a kibocsátott, de még nem teljesen befizetett
részvények számát;
a részvények névértékét;
az időszak elején és végén forgalomban lévő részvények számának egyeztetését;
az adott szvényosztályhoz kapcsolódó jogokat, elsőbbségi jogokat és korlátozásokat,
beleértve az
osztalékfizetéssel és a tőke-visszatérítéssel kapcsolatos korlátozásokat;
a Csoport vagy leányvállalatai, illetve társult vállalkozásai által birtokolt részvényeket;
az opciók és részvényeladásra vonatkozó szerződések alapján történő kibocsátásra fenntartott
részvényeket, beleértve a feltételeket és az összegeket.
Osztalékfizetés
A Csoport a részvényeseinek fizetendő osztalékot a tőkével szemben elszámolt kötelezettségként
mutatja ki abban az időszakban, amelyben a tulajdonosok az osztalékot jóváhagyták.
6.12 Nem ellenőrző részesedés
A Csoport, mint felvásárló minden egyes üzleti kombinációra nézve az akvizíció időpontjára
vonatkozóan értékeli a felvásárolt társaságban fennálló nem ellenőrző részesedések értékét valós
értéken vagy a meglévő tulajdonosi instrumentumoknak a felvásárolt azonosítható nettó eszközeinek
megjelenített összegében lévő részesedéseként. A Csoport az utóbbi értékélési módszert választja a
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
89
nem ellenőrző részesedések értékelésére. A veszteséget akkor is a nem ellenőrző részesedésre
allokálja, ha az annak következtében negatív értéket vesz föl.
6.13 Tényleges és halasztott nyereségadók
A tárgyidőszaki nyereségadó ráfordítás a tényleges és a halasztott adót foglalja magában. A
nyereségadó az eredménykimutatásban kerül megjelenítésre, kivéve, ha az egyéb átfogó
eredményben vagy közvetlenül a saját tőkében megjelenített tételekhez kapcsolódik.
A tényleges nyereségadó a mérlegfordulónapon hatályba helyezett vagy lényegében hatályba
helyezett adótörvények alapján kerül kiszámításra. A Csoport a tárgyévi tényleges nyereségadót a rövid
lejáratú kötelezettségek vagy követelések között jelenít meg. A Csoport tényleges nyereségadónak
tekinti a társasági adót, helyi iparűzési adót, valamint az innovációs járulékot.
A halasztott nyereségadó az eszközök és kötelezettségek adóalapja, valamint azok jelen konszolidált
pénzügyi kimutatásban szereplő könyv szerinti értéke közötti átmeneti különbözetek hatásainak
kezelése érdekében kerül megjelenítésre. A Csoport halasztott adót a hosszú lejáratú kötelezettségek
vagy a befektetett eszközök között mutatja ki. A halasztott adót a mérleg szerinti módszerrel dolgozza
ki a későbbi kulcsváltozások hatásának figyelembevételével. Halasztott nyereségadó-eszköz csak olyan
mértékben kerül megjelenítésre, amilyen mértékben valószínű, hogy a jövőben elegendő olyan
adóköteles nyereség fog rendelkezésre állni, amellyel szemben az átmeneti különbözet felhasználható.
A halasztott adó eszközök és adókötelezettségek nettósítására akkor van lehetőség, ha a Csoportnak
törvény által biztosított joga van ahhoz, hogy a tényleges adóköveteléseit beszámítsa a tényleges
adókötelezettségeivel szemben.
A Csoport a kiegészítő magyarázatokban kiszámolja az átlagos effektív adókulcsot, és levezeti az
effektív adókulcs és a vonatkozó adókulcs közötti számszaki egyeztetést, közzétéve azt az alapot, amely
alapján a vonatkozó adókulcs(ok) számítása történt.
6.14 Céltartalékok
A Csoport céltartalékként csak olyan meglévő kötelezettséget jelenít meg, amely múltbéli esemény
következtében meglévő kötelme áll fenn, valószínű, hogy a kötelem teljesítéséhez gazdasági hasznokat
megtestesítő erőforrások kiáramlására lesz szükség, valamint a kötelem összege megbízhatóan
becsülhető. A Csoport nem képez céltartalékot az alábbiakra:
a jövőbeli működési veszteségekre;
a „biztonsági céllal”, jövőbeli nem látható veszteségek fedezetére;
a leírásokra (pl. követelések, készletek leírására) amelyek az érintett eszköz értékét csökkentik.
A Csoport a céltartalékokat a kötelezettségek zött szerepelteti és megbontja hosszú- és rövid
lejáratú kötelezettségekre. Amennyiben a pénz időértéke egy céltartalék kapcsán jelentősnek minősül,
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
90
akkor a Csoport a várható cash-flowkat diszkontálja. A tárgyév végén a Csoport nem képzett olyan
céltartalékot, ahol a pénz időértéke jelentős lett volna.
A Csoport céltartalékot képez az alábbi esetekben, amennyiben materiálisak:
peres ügyek kapcsán fizetendő kártérítések;
kártalanítás, kompenzáció megállapodás alapján;
garanciális kötelezettségek;
eszköz leszerelési kötelezettségek;
végkielégítések, átszervezések miatti költségek.
Átszervezésre (pl. végkielégítés) akkor szabad céltartalékot képezni, ha az átszervezésről formális terv
készült, amelyet jóváhagytak és azt az érintettek körével közölték. Csak a megszüntetett
tevékenységekkel összefüggő ltségekre képezhető céltartalék. A folytatandó tevékenységekkel
kapcsolatos tételekre nem (pl.: átképzés, áthelyezés költségei).
Ha egy konkrét kötelem kapcsán kell döntést hozni, akkor a céltartalék értéke az egyedileg
legvalószínűbb eset lesz azzal, hogy a többi kimenet hatását is ésszerű keretek között figyelembe kell
venni. Ha egy sokaság kapcsán kell megbecsülni a céltartalék értékét (garancia, sok személyt érintő
kifizetések), akkor a várható kimenetek valós értékét valószínűségekkel súlyozott átlagát kell a
céltartalék értékének tekinteni.
A Csoport a céltartalékot minden egyes beszámolási időszak végén felülvizsgálja, és úgy helyesbíti,
hogy azok a mindenkori legjobb becslést tükrözzék. Ha már nem valószínű, hogy a kötelem
teljesítéséhez gazdasági hasznokat megtestesítő erőforrások kiáramlására lesz szükség, a céltartalékot
feloldja.
Függő kötelezettségek
Amennyiben egy kötelezettség létezése nem dönthető el egyértelműen, akkor a Csoport csak abban
az esetben jelenít meg céltartalékot, ha inkább valószínű a céltartalék létezése, mint nem (valószínű
kötelem). Amennyiben ennél kisebb a valószínűség, akkor függő kötelezettséget tesz közzé (lehetséges
kötelem), melyet nem jelenít meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában, hanem a kiegészí
megjegyzésekben mutat be. A függő kötelezettség az olyan lehetséges kötelem, amely múltbeli
eseményekből származik, és amelynek létezését csak egy vagy több, nem teljesen a Csoport
ellenőrzése alatt álló, bizonytalan jövőbeli esemény bekövetkezése vagy be nem következése erősíti
meg.
Hátrányos szerződések
Abban az esetben, amikor egy olyan szerződést t a Csoport, amelyből származó költségek
meghaladják az abból származó bevételeket, a szerződés nem teljesítésének jogkövetkezményének és
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
91
a szerződés teljesítéséből származó veszteségek közül a kisebbre céltartalékot kell képezzen,
amennyiben materiálisnak tekinthető.
6.15 Részvényalapú kifizetés
A Csoport egyes munkavállalói részvényalapú juttatási program keretében részesülnek díjazásban,
MRP program keretében. A program során a munkavállalók tőkeinstrumentumban kiegyenlített
részvényalapú ellenértékre lesznek jogosultak.
A programot a Csoport a nyújtás napjával kezdi el megjeleníteni (grant date). A nyújtás napjának a
Csoport azt a napot tekinti, amikor a lényeges feltételekben a felek megegyeztek, a kiírást a
munkavállalók elfogadják. Tőkeinstrumentumban teljesített részvényalapú kifizetési programból
származó költséget a Csoport munkavállalói részére átadásra kerülő részvények valós értékében
határozza meg a Csoport, melyhez a tőzsdei árfolyamot vette alapul. A juttatás valós értékét a Csoport
a megszolgálási időszakra osztja föl időarányosan vagy amennyiben más muta alapján reálisabb
képet lehet kapni a költség felmerüléséről, akkor e mutató szerint.
A megállapított költséget a saját tőke elkülönített elemével szemben kell elszámolni (Részvény alapú
kifizetések tartaléka). E halmozott tartalékot akkor kell megszüntetni, amikor
• a program végével a részvények kiosztásra kerülnek;
• a program végével megállapításra kerül, hogy a feltételek nem teljesülnek.
Első esetben a tőkeemelésként kell a felhalmozott egyenleget figyelembe venni, a második esetben
pedig a tartalékot az eredménytartalékkal szemben szünteti meg amikor megszolgálttá válik.
A megjelenített részvényopciók (várható részvényalapú kifizetés) részvényhígításként nem
jelentkeznek a hígított egy részvényre jutó eredmény (hígított EPS) kiszámítása során (további
részletek a VII.18. Egy részvényre jutó eredmény megjegyzésben).
6.16 Vevőktől kapott előlegek
Abban az esetben, amikor a vevő ellenértéket fizet mielőtt a Csoport átruházta volna az árut vagy
szolgáltatást, akkor a Csoport szerződéses kötelezettséget jelenít meg akkor, amikor a pénzügyi
teljesítés megtörténik (vagy amikor a kifizetés esedékes, amelyik hamarabb következik be). Ez a
kötelezettség a Csoport kötelmét jelenti arra, hogy olyan árukat vagy szolgáltatásokat ruházzon át,
amiért a vevő már fizetett.
A Csoport szerződéses kötelezettségnek tekinti az autókra kifizetett vételárelőleget, mely a Vevőktől
kapott előleg soron kerül kimutatásra.
6.17 Munkavállalói juttatások
A Csoport túlnyomórészt rövid távú munkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak. Ezeket akkor
számolja el a Csoport az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
92
A munkavállalói jutalmat, bónuszt és egyéb, hasonló természetű tételt a Csoport akkor jelenít meg a
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában, ha kötelezettséghez vezet, vagyis:
ha szerződéses feltételhez van kötve, és e szerződéses feltétel bekövetkezett (pl.: az adott
árbevétel szintet eléri); ekkor nem a szerződéses feltétel bekövetkezésének megállapítása
időszakában kell elszámolni a tételt, hanem amikor a feltétel teljesült (tehát a munkavállaló a
szolgáltatását nyújtja).
ha nem szerződéses feltétel, hanem vezetői döntés keletkeztet ilyen tételt, akkor azt e döntés
érintett Csoport által ismertté válásakor szabad kimutatni (vélelmezett kötelem).
A Csoport olyan jogi környezetben működik, ahol a munkavállalókat fizetett szabadság illeti meg, a ki
nem vett szabadságot tovább lehet vinni a következő évre. A Csoport az év végén felhalmozódott, ki
nem vett szabadságra kötelezettséget jelenít meg (elhatárolja) a munkavállalói juttatások egyidejű
terhelésével.
6.18 Értékesítési céllal tartott eszközök és értékesítésre tartott eszközökhöz kapcsolódó
kötelezettségek
Abban a helyzetben, ha a Csoport egy jelentősebb értékű befektetett eszközt már nem hasznosít a
továbbiakban, hanem azt el kívánja adni átsorolja az értékesítési céllal tartott eszközök közé. Erre az
átsorolásra akkor kerülhet sor, ha a tranzakció igen valószínű, vagyis a következő feltételek teljesülnek:
a menedzsment elkötelezett a terv mellett;
aktívan keresik a vevőt;
az eladási ár megfelel a piaci valós értéknek;
az értékesítés onnan számítva, hogy az átsorolás megtörtént egy éven belül nagyon
valószínű (kivételekkel).
Az értékesítési céllal tartott eszközöket a Csoport az átsorolás napjától már nem értékcsökkenti vagy
amortizálja. A mérlegfordulónapon ezek az eszközök a könyv szerinti érték és az értékesítési
költségekkel csökkentett valós érték közül a kisebben kerülnek a mérlegbe.
Amennyiben több egymással kapcsolatban lévő eszköz kerül egy tranzakcióban értékesítésre, az
eszközöket, mint értékesítési csoport kell kezelni és azokat együttesen kell a fenti szabályok szerint
kezelni. Ha az értékesítési csoporthoz kötelezettség tartozik vagy az értékesítési céllal tartott eszközzel
együtt kötelezettség átruházására is sor kerül, azt a kötelezettségek zül ki kell emelni és át kell
sorolni az értékesítési céllal tartott eszközökhöz kapcsolódó kötelezettségek zé. A eszközöket és a
kötelezettségeket nem szabad kizárólag e reklasszifikáció miatt nettósítani.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
93
7. Egyéb számviteli politikai elemek
7.1. Szegmensek szerinti jelentés
A Csoport szegmensek szerinti jelentésében a következő szegmenseket különbözteti meg:
nagykereskedelmi szegmens;
kiskereskedelmi szegmens.
A szegmens eredményt a Csoport az adózás előtti eredményig kalkulálja és prezentálja. A Csoport
közzéteszi szegmens szerinti megbontásban az eszközöket és kötelezettségeket.
A Csoport a tárgyévben nem azonosított új szegmenst. A szegmenseket a Csoport a kommunikációiban
üzletágként azonosítja.
7.2. Cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politika
A Csoport a cash flow kimutatását az operatív cash-flowig az indirekt módszerre építi. A befektetési és
a finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül.
7.3. Számviteli politika változásai, közzétett, de nem hatályos IFRS standardok
A Csoport nem változtatta meg az alkalmazott számviteli politikáit 2021-ről 2022-re. Ez alól kivételt
képeznek az új standardok bevezetésével és a korábban nem létező tevékenységekkel kapcsolatos
számviteli politikák alkalmazása.
Az IFRS standardok 2022. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok
bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásokra
IFRS 16 Lízingek – Covid 19-hez kapcsolódó bérleti kedvezmények (Módosítások)
A módosítás 2021. április 1-jén vagy az azt követően induló üzleti évtől lehet alkalmazni, beleértve
a módosítás kibocsátásának időpontjában közzétételre még nem engedélyezett pénzügyi
kimutatásokat is. A módosítás korai alkalmazása megengedett. A Tanács 2021 márciusában
módosította az IFRS 16-ban szereplő gyakorlati megoldás feltételeit, amely megkönnyíti a
lízingbevevők számára a lízingszerződések módosítására vonatkozó IFRS 16 útmutató
alkalmazását a covid-19 világjárvány közvetlen következményeként felmerülő bérleti díj
engedményekre. A módosítást követően, a gyakorlati megoldás mostantól azokra a bérleti díj
engedményekre vonatkozik, amelyek esetében a lízingdíjak csökkentése csak az eredetileg 2022.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
94
június 30-án vagy azt megelőzően esedékes kifizetéseket érinti, feltéve, hogy a gyakorlati
megoldás alkalmazásának egyéb feltételei teljesülnek.
A Csoport nem élt ezzel a lehetőséggel, így nincs hatása a pénzügyi kimutatásaira.
IFRS 3 Üzleti kombinációk; IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések; IAS 37 Céltartalékok,
függő kötelezettségek és függő követelések; valamint az 2018-2020 Éves Felülvizsgálat
(Módosítások)
A dosítások a 2022. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a
módosítás korai alkalmazása megengedett. Az IASB az IFRS standardok szűkkörű dosításait a
következőképpen bocsátotta ki:
IFRS 3 Üzleti kombinációk (Módosítások) az IFRS 3 standardban az IASB Pénzügyi beszámolás
fogalmi keretelvei korábbi verziójára való hivatkozást aktualizálja a 2018-ban kiadott jelenlegi
verzióra anélkül, hogy jelentősen változtatna az üzleti kombinációkra vonatkozó számviteli
követelményeken.
IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések (Módosítások) megtiltja, hogy a társaság az ingatlanok,
gépek és berendezések bekerülési értékéből levonja az olyan termékek értékesítéséből származó
bevételt, amelyek közvetlenül annak tulajdoníthatók, hogy az eszköz az ahhoz szükséges helyre és
állapotba került, hogy képes legyen a vezetés szándékainak megfelelő működésére. Ehelyett a
vállalat az ilyen értékesítési bevételeket és a kapcsolódó költségeket az eredményben számolja el.
IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő eszközök (Módosítások) meghatározza, hogy
a társaság mely ltségeket veheti figyelembe a szerződés teljesítési költségeinek
meghatározásakor annak értékelése céljából, hogy egy szerződés hátrányos-e. A módosítások
tisztázzák, hogy az áruk vagy szolgáltatások nyújtására vonatkozó szerződéshez közvetlenül
kapcsolódó költségek magukban foglalják mind a járulékos költségeket, mind a szerződéses
tevékenységekhez közvetlenül kapcsolódó költségek felosztását.
A 2018-2020-as Éves Felülvizsgálat kisebb módosításokat tesznek az IFRS 1 Nemzetközi Számviteli
Standardok első alkalmazása, IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok, IAS 41 Mezőgazdaság és az
Illusztratív példák az IFRS 16 Lízingek standardhoz kapcsolódóan.
A módosításoknak nem volt jelentős hatása a Csoport pénzügyi beszámolójára.
Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás alá nem eső standardok
IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és IFRS Gyakorlati állásfoglalás 2: Számviteli politikák
közzététele (Módosítások)
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
95
A dosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a
módosítás korai alkalmazása megengedett. A módosítások útmutatást adnak a számviteli politika
közzétételeihez kapcsolódó lényegességi megítélések alkalmazásáról. Az IAS 1 módosításai a
„jelentős” (significant) számviteli politikák közzétételére vonatkozó követelményt a lényeges”
(material) számviteli politikák közzétételére vonatkozó követelménnyel helyettesítik. Az IFRS
Gyakorlati állásfoglalás útmutatással és szemléltető példákkal is kiegészül, hogy segítse a
lényegesség fogalmának alkalmazását a számviteli politika közzétételeivel kapcsolatos döntések
meghozatalakor.
IAS 8 Számviteli politika, a számviteli becslések változásai és hibák: Számviteli becslések
meghatározása (Módosítások)
A módosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, és a
számviteli politikában és a számviteli becslésekben bekövetkező változásokra vonatkoznak,
amelyek az adott időszak kezdetén vagy azt követően következnek be. A módosítás korai
alkalmazása megengedett. A módosítások egy új fogalmat vezetnek be a számviteli becslésekre,
amelyeket a pénzügyi kimutatásokban szereplő olyan monetáris összegként határoznak meg,
amelyek az értékelés bizonytalanságának vannak kitéve, ha nem a korábbi időszaki hiba
javításából származnak. A módosítások azt is tisztázzák, hogy mit jelentenek a számviteli becslések
változásai, és hogy ezek miben különböznek a számviteli politikai változásaitól és a hibák
javításától.
IAS 12 Jövedelemadók: Egyetlen tranzakció kapcsán keletke halasztott a követelés és
kötelezettség kezelése (Módosítások)
A dosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a
módosítás korai alkalmazása megengedett. A dosítások szűkítik az IAS 12 szerinti kezdeti
megjelenítésre vonatkozó kivétel hatályát, és meghatározzák, hogy a társaságoknak hogyan kell
elszámolniuk az egyetlen tranzakcióból származó eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó
halasztott adót, mint például a lízingek és a leszerelési kötelezettségek. A módosítások tisztázzák,
hogy amennyiben a kötelezettséget rendező kifizetések adózási szempontból levonhatók, a
vonatkozó adójogszabályok figyelembevételével megítélés kérdése, hogy az ilyen levonások
adózási szempontból a kötelezettséghez vagy a kapcsolódó eszközkomponenshez rendelhetők-e
hozzá. A módosítások értelmében a kezdeti megjelenítésre vonatkozó kivétel nem vonatkozik
azokra az ügyletekre, amelyek a kezdeti megjelenítéskor azonos adóköteles és levonható
átmeneti különbözeteket eredményeznek. Csak akkor alkalmazandó, ha a lízingkövetelés és
lízingkötelezettség (vagy leszerelési kötelezettség és leszerelési eszköz komponens)
megjelenítéséből olyan adóköteles és levonható átmeneti különbözetek keletkeznek, amelyek
nem egyenlőek.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
96
IFRS 17: Biztosítási szerződések
A standardot 2023. január 1-én vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a korai
alkalmazása megengedett, feltéve, hogy a társaság alkalmazza az IFRS 9 Pénzügyi
instrumentumokra vonatkozó standardot is. A standard egy teljesen új, átfogó elszámolási
keretrendszert ír elő a biztosítási szerződésekre, lefedve ezen szerződések megjelenítését,
értékelését, prezentációját, valamint a közzétételekkel kapcsolatosa követelményeket. Az IFRS
17-et alkalmazni kell minden kibocsátott biztosítási szerződésre, bizonyos garanciákra, valamint
diszkrecionális nyereségrészesedést tartalmazó befektetési szerződésekre.
IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: A kötelezettségek rövid vagy hosszú lejáratúként való
besorolása (Módosítások)
A dosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a
módosítás korai alkalmazása megengedett, és az IAS 8 standarddal összhangban
visszamenőlegesen kell alkalmazni. A módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő, a
kötelezettségek rövid vagy hosszú lejáratúvá minősítésére vonatkozó elvek tisztázása. A
módosítások tisztázzák a teljesítés elhalasztására vonatkozó jog jelentését, azt a követelményt,
hogy e jognak a beszámolási időszak végén fenn kell állnia, hogy a vezetés szándéka nem
befolyásolja a rövid vagy hosszú lejáratú besorolást, hogy a partner olyan opciói, amelyek a
gazdálkodó egység saját tőkeinstrumentumainak átruházásával történő teljesítést
eredményezhetnek, nem befolyásolják a rövid vagy hosszú lejáratú besorolást. A módosítások azt
is meghatározzák, hogy csak azok a kovenánsok befolyásolják a kötelezettség besorolását,
amelyeknek a gazdálkodó egységnek a fordulónapon vagy azt megelőzően kell megfelelnie.
További közzétételek szükségesek az olyan hitelszerződésekből eredő hosszú lejáratú
kötelezettségek esetében is, amelyek a beszámolási időszakot köve tizenkét hónapon belül
teljesítendő kovenánsnak vannak alárendelve. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
IFRS 16 Lízingek: Lízingkötelezettség a Visszlízing ügyletekben (Módosítások)
A dosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a
módosítás korai alkalmazása megengedett. A módosítások célja, hogy fejlessze azokat a
követelményeket, amelyeket az eladó-lízingbevevő alkalmaz a lízingkötelezettség értékelésekor
egy visszlízing ügylet során az IFRS 16 szerint, ugyanakkor nem változtatja meg a visszlízing
ügyletekhez nem kapcsolólízingek elszámolását. Az eladó-lízingbevevő úgy határozza meg a
„lízingdíjakat” vagy a „felülvizsgált lízingdíjakat”, hogy az eladó-lízingbevevő ne számolja el a
nyereség vagy veszteség azon részét, amely az általa megtartott használati joghoz kapcsolódik.
Ezeknek a követelményeknek az alkalmazása nem akadályozza meg az eladó-lízingbevevőt abban,
hogy a lízingszerződés részleges vagy teljes megszűnésével kapcsolatos nyereséget vagy
veszteséget az eredményben számolja el. Az eladó-lízingbevevő az IAS 8 standarddal összhangban
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
97
visszamenőlegesen alkalmazza a módosítást a kezdeti alkalmazás időpontja után tött visszlízing
ügyletekre, ami annak a beszámolási időszaknak a kezdete, amelyben a gazdálkodó egység először
alkalmazta az IFRS 16 standardot. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
Módosítás az IFRS 10 Konszolidált pénzügyi kimutatások és az IAS 28 Társult vállalkozásokban
és közös vállalkozásokban lévő befektetések standardban: Befektető és annak társult vagy
közös vállalkozása közötti eszközök értékesítése vagy átadása
A módosítások az IFRS 10 és az IAS 28 előírásai közötti, a befektető és annak társult vagy zös
vállalkozása közötti eszközértékesítéssel vagy átadással kapcsolatos ismert ellentmondást kezelik.
A módosítások fő következménye, hogy a teljes nyereséget vagy veszteséget el kell számolni, ha
egy ügylet egy üzleti tevékenységet érint (függetlenül attól, hogy az egy leányvállalatban van-e
vagy sem). Részleges nyereség vagy veszteség kerül elszámolásra, ha egy ügylet olyan eszközöket
érint, amelyek nem képeznek üzleti tevékenységet, még akkor is, ha ezek az eszközök egy
leányvállalatban vannak. 2015 decemberében az IASB határozatlan időre elhalasztotta e
módosítás hatálybalépésének időpontját a tőkemódszerrel kapcsolatos kutatási projekt
eredményéig. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
A Csoport nem élt az előalkalmazás lehetőségével a fenti releváns módosítások ill. új standardok
esetén, az új standardoknak, módosításoknak várhatóan nem lesz jelentős hatása a Csoport pénzügyi
kimutatásokra.
7.4. Lényegességi küszöbérték és hibák
Az IFRS szabályai alapján egy tétel akkor számít lényegesnek, ha a tel kihagyása vagy téves
bemutatása képes a felhasználóknak a pénzügyi kimutatások alapján hozott döntéseit befolyásolni.
Hiba merülhet fel a pénzügyi kimutatások egyes elemeinek megjelenítése, értékelése, bemutatása
vagy közzététele kapcsán. A hibák tartalmukban lehetnek kihagyások vagy téves bemutatások a
Csoport egy vagy bb korábbi időszakra vonatkozó pénzügyi kimutatásaiban, amelyek megbízható
információk fel nem használásából, vagy helytelen felhasználásából származnak. Ilyen hibák lehetnek
a matematikai hibák, a számviteli politika alkalmazásában elkövetett hibák, tények figyelmen kívül
hagyása vagy helytelen értelmezése, valamint a csalás hatásai.
A Csoport a tárgyidőszakban feltárt, a tárgyidőszakra vonatkozó esetleges hibákat a pénzügyi
kimutatások közzétételre való jóváhagyását megelőzően javítja.
Amennyiben a lényeges hibák csak valamely későbbi időszakban kerülnek feltárásra, úgy a Csoport a
korábbi időszaki lényeges hibákat visszamenőlegesen javítja az azok felfedezése utáni első,
közzétételre jóváhagyott pénzügyi kimutatásokban:
a korábbi időszakokra vonatkozó összehasonlító adatok újra megállapításával, amelyekben a
hiba felmerült;
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
98
vagy amennyiben a hiba a legkorábbi bemutatott időszak előtt következett be, a legkorábbi
bemutatott időszakra vonatkozóan bemutatott eszközök és telezettségek, valamint a saját
tőke nyitóegyenlegének újra-megállapításával.
A korábbi időszaki hiba kijavítása nem képezi részét azon időszak nyereségének vagy veszteségének,
melyben a hiba feltárása történt.
Amennyiben a Csoport pénzügyi kimutatásainak elemeit visszamenőlegesen újra megállapítja, vagy ha
a pénzügyi kimutatásaiban szereplő elemeket átsorolja, bemutat legalább három pénzügyi helyzetre
vonatkozó kimutatást, legalább kettőt minden egyéb kimutatásból, valamint a kapcsolódó
megjegyzéseket.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
99
V. Kritikus számviteli becslések és megítélések
A Csoport értékelte a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítése során alkalmazott becsléseket.
Ezen alkalmazott becslések a releváns kiegészítő megjegyzéseknél a bemutatásra kerülnek,
ugyanakkor a pénzügyi kimutatásokra gyakorolt hatásukat tekintve egyiket sem minősítette kritikus
számviteli becslésnek.
VI. Akvizíciók
Tárgyévben végrehajtott akvizíciók
1. Avto Aktiv
A Csoport 2022. január 5-én bejelentette, hogy a szlovén versenyhivatal a 2021. december 24-i
határozatában jóváhagyta a Csoport és az Avto Aktiv Intermercatus d.o.o. közötti tranzakciót,
amelynek keretében a Csoport tulajdonába került Szlovénia ezen jelentős autókereskedőjének a
tevékenysége és a kapcsolódó ingatlanjai, eszközei. A Csoport 2022. április 4-én zárta a tranzakciót,
ennek során az AutoWallis Csoport t leányvállalatához, az Avto Aktiv SLO d.o.o-hoz és az AAI
Properties d.o.o.-hoz kerültek eszközök az akvizíció időpontjára vonatkozóan.
Az üzleti kombinációhoz kapcsolódó közzétételeket lásd a X. 3) megjegyzéseknél.
A teljes fizetett vételár 10,56 millió EUR, mely teljes egészében készpénzben került kiegyenlítésre. A
10,56 millió EUR vételárból 4,8 millió EUR eszközvásárláshoz -mely teljes egészében ingatlanokhoz-
kapcsolódik, míg a 5,8 millió EUR az Avto Aktiv autókereskedelmi üzletágának megvásárlásához
kapcsolódik.
Ezen tranzakciók révén a Csoport a szlovén piacon meglévő tevékenysége több telephelyen történő
BMW, Toyota és Suzuki értékesítéssel, valamint az ezen tevékenységek ellátásához szükséges
munkavállalókkal, ingatlanokkal, tárgyi eszközökkel, és egyéb szerződésekkel bővült.
2. C182
A koncentrációs teszt pozitív lett a tranzakció kiértékelése során, ezért eszközvásárlásként jeleníti meg
a Csoport az alábbi akvizíciót:
A Társaság többségi tulajdonosa, a Wallis Asset Management Zrt. egyik leányvállalata, a Milton
Property Kft. nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás formájában a Társaság rendelkezésére bocsátotta és
tulajdonába ruházta a C182 Razvoj Nepremičnin Ljubljana d.o.o. lévő üzletrészének 100%-át. A C182
d.o.o tulajdonolja azt az ingatlant, amelyet a Társaság egyik leányvállalata (Wallis Motor Ljubljana
d.o.o) bérel és kiskereskedelmi tevékenységét a bérleményben folytatja. A tranzakció 2022. július 21-
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
100
én zárult. Tekintettel arra, hogy a vételár teljes egészében részvénnyel került kifizetésre, így az IFRS
2.10 alapján az eszközök és kötelezettségek valós értéken kerültek felvételre az akvizíció időpontjában:
Akvizíció során megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értéke az akvizíció időpontjában:
Valós érték az akvizíció
időpontjában
(E Ft)
Eszközök
Ingatlanok, gépek berendezések
4 510 652
Vevőkövetelések
136 893
Egyéb követelések
178 688
Pénzeszközök
42 312
Eszközök összesen
4 868 545
Kötelezettségek
Hitelek, kölcsönök
2 823 178
Egyéb kötelezettségek
26 967
Kötelezettségek összesen
2 850 145
Azonosítható nettó eszközök valós értéken
2 018 400
Az kibocsátott részvények valós értéke a tranzakció időpontjában 1 730 741 eFt, a keletkezett
különbözet tőketartalékban került elszámolásra a következők szerint:
- átvett eszközök valós értéke és részesedés értéke közötti különbözet: 287 660 eFt
- kivezetett lízing tőkére gyakorolt hatása: 105 533 eFt
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
101
VII. Az átfogó eredménykimutatáshoz kapcsolódó kiegészítő
megjegyzések
Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó közzétételekben az összegek előjele az eredményhatás
előjelének felel meg.
1. Árbevétel
1.1. Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel
Árbevétel megoszlása
A Csoport az árbevétel megoszlását szegmens szerinti bontásban mutatja be áru vagy szolgáltatás
típusonként, kiegészítve az árbevétel országok szerinti megbontásával.
A nagykereskedelem esetén a teljesítési kötelmek teljesítése egy adott időpontban történik, amikor az
autók feletti ellenőrzés átszáll a vevőkre, azaz az autót átvették (ezek lehetnek csoporton vüli
kiskereskedők, és egyéb csoporton kívüli nagykereskedők). A kiskereskedelem esetén hasonlóan a
nagykereskedelemhez egy adott időpontban kerül kielégítésre a teljesítési kötelem, amikor az autók
esetén a termék fölötti ellenőrzés átadásra került, szolgáltatásnyújtás esetén pedig akkor, amikor a
megrendelt szolgáltatás elvégzésre került.
A vevőktől származó árbevételek megbontása az IFRS 15 szerinti elszámolás alapján:
Szegmensek
2022.12.31-én végződő évre
Nagykereskedelem
Kiskereskedelem
Összesen
Áru vagy szolgáltatás típusa
Autó és önálló alkatrész értékesítés
158 848 467
92 335 272
251 183 739
Szolgáltatás nyújtás
87 453
18 894 733
18 982 186
Összesen
158 935 920
111 230 005
270 165 925
Országok szerinti megbontás
Magyarország
56 218 032
78 292 935
134 510 967
Szlovénia
17 257 086
21 001 112
38 258 198
Horvátország
36 231 766
875 121
37 106 887
Csehország
16 907 394
793 958
17 701 352
Románia
13 145 667
1 874 142
15 019 809
Szlovákia
7 069 757
2 585 581
9 655 338
Belgium
4 706 864
316 581
5 023 445
Németország
55 534
3 365 173
3 420 707
Bosznia-Hercegovina
3 354 861
-
3 354 861
Albánia
2 489 882
-
2 489 882
Egyéb országok
1 499 077
2 125 402
3 624 479
Összesen
158 935 920
111 230 005
270 165 925
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
102
Összehasonlító adatok:
Szegmensek
2021.12.31-én végződő évre
Nagykereskedelem
Kiskereskedelem
Összesen
Áru vagy szolgáltatás típusa
Autó és önálló alkatrész értékesítés
110 256 657
70 243 890
180 500 546
Szolgáltatás nyújtás
607 431
13 848 458
14 455 889
Összesen
110 864 087
84 092 348
194 956 435
Országok szerinti megbontás
Magyarország
41 464 733
59 790 207
101 254 940
Szlovénia
12 791 479
5 729 011
18 520 490
Horvátország
27 275 453
122 798
27 398 251
Szerbia
3 997 723
537
3 998 260
Csehország
7 466 262
1 328 611
8 794 873
Szlovákia
3 889 276
3 039 874
6 929 150
Románia
5 043 295
2 831 624
7 874 919
Belgium
38 931
61 755
100 686
Németország
2 577 510
5 297 527
7 875 037
Bosznia-Hercegovina
659 073
18 969
678 042
Albánia
2 180 337
0
2 180 337
Egyéb országok
3 480 016
6 618 688
10 098 703
Összesen
110 864 087
84 092 348
194 956 435
A Csoport nem rendelkezik olyan szerződéssel, ahol a teljesítési kötelem olyan szerződés része lenne,
amelynek eredeti várható időtartama egy év vagy annál több.
Szerződéses és vevő egyenlegek
A Csoport szerződéses egyenlegei között mutatja ki a vevőköveteléseket, szerződéses eszközöket és
kötelezettségeket.
2022.12.31
2021.12.31
Vevőkövetelések
8 690 787
5 179 198
Szerződéses kötelezettségek
8 364 565
6 651 132
A Csoport sem a tárgyévben, sem az összehasonlító időszakban nem mutatott ki szerződéses eszközt.
A szerződéses kötelezettségei között a vevőktől kapott előlegek egyenlegét mutatja ki, melyekhez
kapcsolódó teljesítési kötelmek teljesítése a fordulónapot követően fog megtörténni.
A szerződéses kötelezettségek egyenlegében bekövetkező változás a VIII.18 (Szállítótartozások és
vevőktől kapott előlegek) fejezetben kerül bemutatásra.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
103
1.2. Bérbeadásból származó bevétel
A Csoport mind operatív, mind pénzügyi lízing konstrukcióban is ad bérbe autókat.
A lízingbeadott eszközökben megtartott jogokat és kockázatokat a Csoport úgy kezeli, hogy a maximális
használatot naturália (pl. maximálisan megtehető km) korláttal biztosítja, a túlhasználatot
megfizetteti, illetve a lízingbevevő pénzügyi pozícióját és a lízingdíjak határidőre történő megfizetését
folyamatosan figyelemmel kíséri. A lízingbeadott gépkocsik használatának módja (pl. engedélyezett
földrajzi terület, stb.) a használati engedélyben szintén rögzítésre kerülnek.
Operatív lízing – Csoport, mint bérbeadó
A Csoport bérbeadásból származó bevételt realizál a saját tulajdonú, illetve a bérelt eszközök (autók)
kölcsönzéséből mind magán-, mind jogi személyek részére, melyet az árbevételek között mutat ki.
adatok ezer Ft-ban
2022
2021
Saját tulajdonú eszközök
Lízingdíj bevétel
3 806 498
2 590 558
Bérelt eszközök (allízing)
Lízingdíj bevétel
540 339
273 257
Összesen
4 346 837
2 863 815
A Csoport operatív lízingjei tipikusan nem több, mint 12 hónap közötti lízing futamidővel rendelkeznek.
Ezek a szerződések, a szerződésszegés esetét kivéve, jellemzően nem felmondhatóak. Mivel a lízing
futamidő jellemzően kevesebb, mint egy év, így a lízingdíjakra lejárati elemzése nem értelmezhető, a
Csoport ezt nem végezte el.
Pénzügyi lízing – Csoport, mint bérbeadó
A Csoport pénzügyi lízing konstrukcióban is bérbe ad autókat, melyek futamideje több, mint 1 évet ölel
fel. A fel nem mondható operatív lízingszerződések alapján a jövőbeli minimális bérleti díjak lejárat
szerinti elemzése az alábbiak szerint oszlik meg:
adatok ezer Ft-ban
2022.12.31
2021.12.31
Éven belül esedékes
575 699
482 915
1-2 év között esedékes
219 183
196 956
2-3 év között esedékes
136 719
101 314
3-4 év között esedékes
59 658
42 877
4-5 év között esedékes
2 804
-
5 éven túl esedékes
-
-
Szerződés szerinti, nem diszkontált cash-flowk
994 063
824 062
Meg nem szolgált pénzügyi bevételek
92 255
109 701
Nettó befektetés lízingbe
901 808
714 361
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
104
2. Aktivált saját teljesítmények értéke
A tárgyévben az aktivált saját teljesítmények értéke 26 189 ezer Ft, míg az összehasonlító időszakban
-5 149 ezer Ft volt.
3. Anyagköltségek
A Csoport az anyagköltségek között az alábbi költségeket mutatja ki, melyek a tevékenység során
felmerült tételeket foglalják magukba:
Megnevezés
2022
2021
Szerviz anyagköltség
4 965 765
3 087 387
Üzemanyagköltség
357 517
207 354
Közüzemi díjak (energia, víz, gáz)
349 226
162 738
Egyéb
197 558
301 627
Összesen
5 870 066
3 759 106
A Csoport a szerviz anyagköltség soron mutatja ki azoknak az alkatrészeknek a bekerülési értékét,
melyeket a szervíztevékenység során felhasznál. Ezen kívül itt jelenik meg a Csoport által használt
gépjárművek üzemanyag költsége, valamint a rezsiköltségek.
4. Igénybevett szolgáltatások értéke
2022
2021
Értékesítési, marketing, kommunikációs és PR szolgáltatások
4 118 419
3 259 440
- ebből marketing költségek
3 175 139
2 895 821
Különféle egyéb szolgáltatások
4 424 047
2 631 038
- ebből autókhoz kapcsolódó egyéb szolgáltatások
1 670 960
290 434
- ebből tanácsadás
359 465
3 168
- ebből ingatlan üzemeltetési költségek
341 551
185 802
- ebből raktározási költségek
332 906
497 782
- ebből oktatás és továbbképzés
323 836
178 978
- ebből karbantartás
421 085
370 079
- ebből egyéb
974 245
1 105 195
Fuvardíj
1 560 364
1 347 792
Számviteli, jogi, tőkepiaci szolgáltatások
749 457
789 764
Bankköltség, biztosítás
1 063 521
754 745
Bérleti díjak
415 983
406 651
Adminisztratív szolgáltatások
206 202
172 750
Telekommunikációs szolgáltatások
94 949
83 958
Hatósági díjak
59 738
51 497
Összesen
12 692 680
9 497 636
Az értékesítés, marketing, PR és kommunikációs ltségek főként az új piacok megnyitásával
kapcsolatos költségek miatt merültek fel, legjelentősebb változás a WAE CEE Kft.-ben előző évhez
képest 1,68 mrd HUF-os növekedés. Ezen túlmenően az akvizíciókkal összefüggésben merültek fel
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
105
jelentős többletköltségek, amely szinte minden költségfajta növekedéséhez vezetett. A bérleti díjak
részletes megbontását a Lízingek megjegyzés tartalmazza. (lásd: VIII.3. megjegyzés)
5. Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értéke a változatlan formában továbbadott készletek értékét, illetve a
közvetlenül továbbadott szolgáltatások, alvállalkozói teljesítményének értékét tartalmazza, amelyet a
Csoport szegmensek szerinti bontásban prezentál, hasonlóan a bevételekhez. A beépített
alkatrészeket az anyagltségek között kerülnek kimutatásra.
2022
2021
Nagykereskedelem
136 110 533
97 451 960
Kiskereskedelem
88 808 797
70 034 671
Összesen
224 919 330
167 486 631
6. Személyi jellegű ráfordítások
A személyi jellegű ráfordítások a bér természetű tételeken kívül azokat a tételeket is tartalmazzák,
amelyek a munkaviszonyhoz közvetlenül kapcsolódnak.
2022
2021
Bérköltségek
8 329 331
5 242 498
Bérjárulékok
1 430 052
1 120 025
Cégautó, tiszteletdíj
34 223
14 081
Személyi jellegű egyéb költségek
987 956
435 751
Tőkeinstrumentumban teljesített részvényalapú kifizetési programból származó költségek
149 700
173 074
Összesen
10 931 262
6 985 429
Az átlagos statisztikai létszám a Csoport szintjén 860 főre nőtt a tavalyi 695 fős átlagról. A bérköltség
jelentős növekedése a Csoport munkavállalói számának túlnyomórészt a felvásárolt társaság (Avto
Aktiv) munkavállalóinak Csoportba kerüléséből származó növekedésével függ össze (+104 fő), valamint
a tárgyév során végrehajtott bérfejlesztéseknek köszönhető.
A Csoport az előző évben költségek fedezésére kapott támogatást (ilyen volt például a bértámogatás
és munkavédelmi támogatás), melyeket a személyi jellegű ráfordítások csökkentésével szemben
számolt el (részleteket lásd VII.8. pont). A Csoport a Tárgyévben nem kapott ilyen jellegű támogatást.
Az MRP juttatási program azon része, amely a Csoport munkavállalóihoz kapcsolódik az alábbi módon
került jelen konszolidált pénzügyi kimutatásban elszámolásra. Az átadott részvényeknek a nyújtás
időpontjára vonatkozóan megállapított valós értéke a megszolgálási időszakra időarányosan került
szétosztásra. Az így felmerült költség, mint személyi jellegű ráfordítás jelenik meg az eredményben, a
saját tőke elkülönített elemével szemben (Részvényalapú kifizetések tartaléka). Az eredményt ebben
az időszakban 149 700 eFt-tal terhelte a részvényalapú kifizetés (előző év: 173 073 eFt).
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
106
7. Értékcsökkenés és amortizáció
A Csoport az értékcsökkenés és amortizáció soron mutatja ki az immateriális javak és tárgyi eszközök -
beleértve az eszközhasználati-jogot amortizációját és értékcsökkenést. Olyan értékcsökkenés,
amelyet eszköz részeként kell megjeleníteni nem volt a tárgyévben, sem az összehasonlító időszakban.
A Csoport az értékcsökkenést lineáris módszerrel számolja el:
2022
2021
Tárgyi eszközök értékcsökkenése
1 907 572
1 128 651
ebből operatív lízingbe adott eszközök értékcsökkenése
718 885
349 650
Eszközhasználati jog értékcsökkenése
728 204
813 794
Immateriális eszközök amortizációja
804 384
770 245
Összesen
3 440 160
2 712 690
Az értékcsökkenés növekedésének legfőbb oka a megnövekedett flottaméret miatti többlet
értékcsökkenés. Az immateriális eszközök értékcsökkenési összege a Csoport által kimutatott
importőri jognak az időarányos értékcsökkenését tartalmazza.
8. Egyéb bevételek és ráfordítások
8.1 Egyéb bevételek
A Csoport az egyéb bevételek és ráfordítások között jeleníti meg azokat a tételeket, melyek a
tevékenységhez közvetlenül nem kapcsolódnak, így olyan eszközök értékesítésének hozama vagy
ráfordítása, amelyet nem értékesítési céllal szerzett, illetve olyan nyereségek vagy veszteségek,
amelyek nem közvetlenül üzletmenethez kapcsolódnak.
2022
2021
Kapott kártérítés
551 665
332 725
Elengedett tételek hatása
-
419
Kapott támogatás
128 767
473 542
Tárgyi eszközök értékesítésének nyeresége
100 060
158 479
Különféle egyéb bevételek
554 357
1 236 239
Egyéb bevételek
1 334 849
2 201 404
A kapott támogatások a kiskereskedelmi üzletág importőröktől kapott támogatásait tartalmazzák. A
különféle egyéb bevételek legjelentősebb része a gyári garancia bevételek.
8.2 Egyéb ráfordítások
2022
2021
Bírságok, káresemények
343 710
288 549
Céltartalék képzés
484 567
239 798
Adóráfordítások (nem nyereségadó)
607 048
356 763
Nem vállalkozás érdekében felmerült költség
2 573
-
Tárgyi eszközök értékesítésének vesztesége
21 740
204 694
Különféle egyéb ráfordítások
899 094
483 226
Egyéb ráfordítások
2 358 732
1 573 030
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
107
A különféle ráfordítások főként a garanciális elszámolásokhoz kapcsolódó tételeket foglalják magukba.
A Csoport a tárgyévben eszközhöz kapcsolódó állami támogatást kapott, melyet halasztott bevételként
kezel a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásában (lásd következő pont).
A Csoport a tárgyi eszközök értékesítésekor nettó módon mutatja ki az értékesítésen keletkezett
nyereséget vagy veszteséget, azaz az értékesítésből származó bevételt nettósítja a kivezetett eszköz
könyv szerinti értékével és az egyéb kapcsolódó ráfordításokkal.
8.3 Az állami támogatások elszámolása
A Csoport a tárgyévben nem részesült állami támogatásban. A Csoport előző évi állami támogatásai a
következők:
COVID bértámogatást 20 862 eFt összegben kapott a Csoport, mely az eredmény terhére lett
elszámolva.
A Halasztott bevételként elszámolt támogatások elszámolását az alábbi táblázat mutatja:
Halasztott bevételek:
2022
2021
Január 1-én
423 178
399 109
Nyitó korrekció
(43 601)
Tárgyévben kapott támogatás
-
32 584
Nettó eredményben elszámolt
(28 502)
(8 515)
December 31-én
351 075
423 178
Összeg halasztott bevételek között:
ebből hosszú lejáratú rész
312 518
391 226
ebből rövid lejáratú rész
38 557
31 952
A kapott támogatásokhoz nem kapcsolódik teljesítetlen vagy függő feltétel.
9. Nem pénzügyi eszközök értékvesztése
A nem pénzügyi eszközök értékvesztése a készletek, valamint a tárgyi eszközök értékvesztését
tartalmazza:
2022
2021
Készletek értékvesztése
202 188
157 598
Tárgyi eszközök értékvesztése
184 271
22 008
Összesen
386 459
179 606
10. Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
A Csoport várható hitelezési veszteséget számol el a vevőkövetelésekre, lízingkövetelésekre és egyéb
pénzügyi eszközökre.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
108
2022
2021
Képzett értékvesztés
Vevőkövetelésekre
50 217
115 540
Lízingkövetelésekre
-
-
Egyéb követelésekre, bankbetétre
980
17 960
Összesen
51 197
133 500
Értékvesztés visszaírása
Vevőkövetelésekre
109 464
68 372
Lízingkövetelésekre
-
-
Egyéb követelésekre, bankbetétre
14 612
-
Összesen
124 076
68 372
Értékvesztett instrumentumok leírása
Vevőkövetelésekre
49 845
20 946
Lízingkövetelésekre
-
-
Egyéb követelésekre, bankbetétre
-
-
Összesen
49 845
20 946
Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
(23 034)
86 074
A Csoport az ECL modellt alkalmazza a várható hitelezési veszteség megállapítására. Az ECL modell
szerint a nem esedékes követelésekre is kell számolni várható hitelezési veszteséget. A Csoport a
tárgyévben nem számolt el lízingkövetelésekre értékvesztést, mivel ezen követelések biztosítékkal
fedezettek.
A Csoport a vevőköveteléseire, lízingköveteléseire és egyéb követeléseire használja az egyszerűsített
módszert, ahol az élettartami alatti hitelezési veszteséggel számol.
11. Kamateredmény (nettó)
A kamatbevételek és kamatráfordítások következőképpen alakultak a tárgyévi ill. az előző üzleti évben:
2022
2021
Effektív kamatláb módszerrel számított kamatbevétel
953 874
156 501
Adott hitelek, kölcsönök kamatbevétele
865 600
41 902
Egyéb kamatbevétel
31 364
59 737
Lízingbeadás kamatbevétele
56 910
54 862
Összesen
953 874
156 501
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
109
2022
2021
Effektív kamatláb módszerrel számított kamatráfordítás
1 597 483
691 634
Kapott hitelek, kölcsönök kamatráfordítása
1 193 044
395 891
Kötvénytartozások kamatráfordítása
275 948
166 749
Kamatráfordítás
128 491
128 994
Egyéb kamatráfordítás
195 064
209 158
Lízing kötelezettség kamatráfordítása
195 064
209 158
Összesen
1 792 547
900 792
Nettó eredményhatás
(838 673)
(744 291)
12. Árfolyamkülönbözetből származó eredmény (nettó)
A Csoport az árfolyamingadozásból származó eredményt mutatja ki ezen a soron:
2022
2021
Árfolyamnyereség
5 676 916
2 817 927
Árfolyamveszteség
(5 384 241)
(2 834 630)
Összesen
292 675
(16 703)
13. Pénzügyi eredmény (nettó)
A Csoport ezen a soron mutatja ki a Csoport egyéb elszámolásból származó pénzügyi eredményét. A
tárgyévben ennek értéke 27 200 ezer Ft, előző évben 2 226 ezer Ft.
14. Tőkeinstrumentumokból származó eredmény
A Csoport ezen a soron mutatja ki a tőkeinstrumentumok értékesítéséből származó hozamokat, illetve
a pénzügyi instrumentumok között nyilvántartott részesedések után kapott osztalékokat és hasonló
tételeket. A tárgvben ennek értéke 0 ezer Ft, míg az előző évben 239 ezer Ft volt.
15. Származékos ügyletek valós értékeléséből származó különbözet
A Csoport a deviza kockázatának mérséklése érdekében származékos ügyleteket köt. Ezen ügyleteket
a Csoport eredménnyel szemben valós értéken értékeli, nem alkalmaz fedezeti elszámolást. Az év
végén nyitott ügyletek mérlegfordulónapi értékelésének eredménye 433 921 eFt veszteség (előző év:
51 332 eFt nyereség).
16. Nyereségadó ráfordítások
A Csoport a társasági adót (külföldön megfizetett nyereségadót is ideértve), az iparűzési adót és az
innovációs járulékot sorolja a nyereségadó kategóriába.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
110
2022
2021
Tényleges nyereségadó
Tárgyévi társasági adó
902 797
412 461
Helyi iparűzési adó
734 932
475 151
Innovációs járulék
36 618
28 423
Összesen
1 674 347
916 035
Halasztott adó
Az átmeneti különbözetek növekedése/csökkenése
18 528
7 136
Összesen
18 528
7 136
Nyereségadó ráfordítás összesen
1 692 875
923 171
a) Effektív társasági adókulcs levezetése, tényleges nyereségadó terhelés
Az effektív adókulcs levezetését a következő táblázat tartalmazza:
2022
2021
Adózás előtti nyereség a konszolidált átfo
eredménykimutatás szerint
10 316 307
4 165 290
Megj
.
Aktuális adókulcs alapján számított adóráfordítás (9%)
9,00%
928 468
9,00%
374 876
1.
Egyéb nyereségadó ráfordítás (helyi iparűzési adó, innovációs
járulék)
7,48%
771 550
12,09%
503 574
2.
Egyéb nyereségadó ráfordítás adóalap csökkentő hatása
-0,67%
(69 440)
-1,09%
(45 322)
3.
Eltérő adókulcsok hatása
0,15%
15 671
0,09%
3 641
4.
Tőkemódszerrel bevont vállalkozásokból származó eredmény
adóhatása
-0,28%
(28 595)
0,00%
0
5.
Egyéb, egyedileg nem materiális tételek
0,73%
75 221
2,07%
86 402
Nyereségadó ráfordítás összesen
16,41%
1 692 875
22,16%
923 171
1. Az egyéb nyereségadók olyan Magyarországon fizetendő helyi és központi adókat tartalmaznak,
amelyeket a Társaságok bizonyos jövedelemre számított eredménye alapján állapítanak meg a
társasági adóalapnál egy lényegesen magasabb adóalapra vetített, de lényegesen alacsonyabb
(maximum 2%-os) adókulccsal. Mivel a levezetés első sora csak a társasági adókulccsal számított
elméleti adó összegét mutatja, a Csoport magyar tagvállalatai esetében a helyi iparűzési adó és az
innovációs járulék további nyereségadó költséget eredményez.
2. A helyi iparűzési adó és az innovációs járulék a társasági adó szempontból levonhatónak
minősülnek, amelynek pozitív hatásait ez a sor jeleníti meg.
3. Ez a sor tartalmazza a leányvállalatok különböző adókulcsainak használatából eredő
adóhatásokat, tekintve, hogy a Csoport tevékenysége révén külföldön is jelen van. A társasági adó
kulcsa a bemutatott években Horvátországban 18%, Szlovéniában 19%. Az adólevezetésnek ezen
sora tartalmazza a 9%-os elméleti adókulcs és a tényleges adókulcs közti különbségek hatását.
4. A Csoport ezen a soron mutatja ki a közös vezetésű vállalkozásokból származó eredmény aktuális
adókulcs alapján számított adóráfordítását. Tekintettel arra, hogy a Csoport az adózás előtti
eredményben már szerepelteti a Csoportra jutó saját tőke módszerrel bevont vállalkozások
adózott eredményét.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
111
b) Halasztott adók részletezése
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek keletkezésének forrását az alábbi táblázat szemlélteti. A
halasztott adót a könyv szerinti érték és az adóérték közötti eltérés, elhatárolt veszteségek, valamint
egyéb tételek (pl. fejlesztési tartalék) okozza.
Nyitó
egyenleg
(nettó)
Eredményben
elszámolt
Záró
egyenleg
(nettó)
Halasztott
adó eszköz
Halasztott adó
kötelezettség
2022.01.01
2022.12.31
Ingatlanok, gépek, berendezések, lízingbe adott
járművek
(144 055)
(3 687)
(147 743)
38 959
(186 702)
Lízingek
62 374
(13 462)
48 912
48 912
-
Immateriális javak
10 505
(4 467)
6 038
6 038
-
Vevőkövetelések, és egyéb követelések
(41 380)
(26 825)
(68 204)
21 337
(89 541)
Készletek
7 977
14 129
22 106
25 389
(3 283)
Pénzeszközök
307
165
471
471
-
Hitelek, kölcsönök
(3 622)
121
(3 501)
-
(3 501)
Egyéb kötelezettségek
248
5 549
5 797
17 467
(11 669)
Céltartalékok
17 093
30 778
47 871
51 512
(3 641)
Elhatárolt veszteség
13 564
(8 989)
4 575
4 575
-
Egyéb tételek
(33 325)
(11 760)
(45 086)
-
(45 086)
Összesen
(110 314)
(18 448)
(128 764)
214 660
(343 423)
Az egyes országok adókulcsai különböznek. Minden különbözetet a forrás ország adókulcsával kell
meghatározni. A Csoport által elhatárolt negatív adólapját és azok lejáratát a következő táblázat
mutatja:
adatok ezer Ft-ban
2022.12.31
lejárat
2021.12.31
lejárat
Elhatárolt negatív társasági adóalap
2 054 178
2023-2027
2 098 606
2022-2026
17. Egyéb átfogó eredmény leányvállalatok átváltásán
A Csoport az egyéb átfogó eredményben a külföldi leányvállalatok átváltásán keletkező különbözetet
mutatja ki, amelyet a saját tőkén belül külön soron mutat ki (Felhalmozott átváltási különbözet soron).
Ez a különbözet abból adódik, hogy a Csoportban vannak olyan leányvállalatok, melyek eltérő
funkcionális pénznemmel rendelkeznek. A tárgyévben ennek értéke 499 164 ezer Ft nyereség, míg
előző évben 18 227 ezer Ft veszteség volt. A Csoport a Cash flow kimutatásban ezen különbözeteket
egyéb pénzmozgással nem járó tételek soron mutatja ki.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
112
18. Egy részvényre jutó eredmény (EPS)
Mivel a Csoport részvényei nyíltpiaci forgalomban vannak, az EPS mutatót közzéteszi.
Az alábbi táblázat az alap és hígított EPS számításához használt adatokat foglalja össze.
Esemény
Nap
2022.üzleti év
Esemény
Nap
2021. üzleti év
Január 1-jei részvényszám
245
425 183 765
Január 1-jei részvényszám
96
324 313 680
Kibocsátás – 09.02
120
442 289 002
Kibocsátás - április 6.
223
339 713 680
Kibocsátás után - november
15.
46
425 183 765
Átlagos részvény
darabszám (alapvetőhöz)
365
430 807 405
365
346 434 841
Átlagos részvény
darabszám (higítotthoz)
430 807 405
346 434 841
Az alap és hígított EPS mutató megegyezik.
2022
2021
Anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény (alap EPS-hez)
8 299 530
3 099 643
Részvények darabszáma (alap EPS-hez)
430 807 405
346 434 841
EPS (alapvető, forint/részvény)
19,27
8,95
Anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény (hígított EPS-hez)
8 299 530
3 099 643
Részvények darabszáma (hígított EPS-hez)
430 807 405
346 434 841
EPS (hígított, forint/részvény)
19,27
8,95
A fordulónap és a jelen pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése között nem történt
egyéb törzsrészvényekkel vagy potenciális törzsrészvényekkel kapcsolatos ügylet.
19. EBITDA
A Csoport egy nem IFRS által definiált eredménykategóriát is prezentál, mely döntéshozatal
szempontjából hasznos információtartalommal bír. A számítás menetét a számviteli politikák IV.5.14
pontja tartalmazza.
Az EBITDA levezetése a következő:
2022
2021
Adózás előtti eredmény
10 316 307
4 165 291
Részesedés a társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből eliminálása
317 718
-
Pénzügyi eredmény eliminálása
952 719
(793 271)
Értékcsökkenés és amortizáció eliminálása
3 440 160
2 712 690
IFRS 2 szerinti részvényalapú kifizetések tárgyévi ráfordítás
63 913
149 591
EBITDA
14 455 381
7 820 843
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
113
VIII. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó
kiegészítő megjegyzések
1. Ingatlanok, gépek és berendezések
Ingatlanok, gépek és berendezések egyenlege a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
vonatkozóan az alábbiak szerint alakult:
Ingatlanok
Gépek és
Berendezések
Beruházások
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
9 364 108
4 695 368
2 812 284
16 871 760
Növekedések
9 666 335
1 731 898
-
11 398 233
Akvizíció útján megszerzett eszközök
-
350 490
-
350 490
Csökkenések (értékesítések)
-
(820 624)
-
(820 624)
Csökkenések (selejtezés)
(182 959)
(4 615)
-
(187 574)
Átvezetések
-
(27 948)
(2 163 956)
(2 191 904)
Átértékelési különbözet
108 823
15 050
(12 773)
111 100
Záró bruttó érték december 31-én
18 956 307
5 939 619
635 555
25 531 481
Halmozott értékcsökkenés
Ingatlanok
Gépek és
Berendezések
Beruházások
Összesen
Nyitó érték január 1-én
1 283 070
2 207 304
3 860
3 494 234
Értékcsökkenés (VII.7)
440 123
748 564
-
1 188 687
Értékvesztés (VII.9)
-
-
-
-
Értékvesztés visszaírása (VII.9).
-
(9 666)
-
(9 666)
Csökkenések (értékesítések)
-
(172 963)
-
(172 963)
Csökkenések (selejtezés)
(3 817)
(4 581)
-
(8 398)
Átvezetések, egyéb
149 745
(110 868)
-
38 877
Záró érték december 31-én
1 869 121
2 657 790
3 860
4 530 771
Ingatlanok
Gépek és
Berendezések
Beruházások
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
17 087 186
3 281 829
631 695
21 000 710
2021. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Ingatlanok
Gépek és
Berendezések
Beruházások
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
5 648 408
4 434 502
401 676
10 484 586
Növekedések
1 133 708
866 961
2 305 833
4 306 502
Akvizíció útján megszerzett eszközök
3 575 740
25 836
105 903
3 707 479
Csökkenések (értékesítések)
(209 443)
(890 905)
-
(1 100 348)
Csökkenések (selejtezés)
(1 155)
(82 738)
(1 128)
(85 021)
Átvezetések
(783 150)
341 712
-
(441 438)
Átértékelési különbözet
-
-
-
-
Záró bruttó érték december 31-én
9 364 108
4 695 368
2 812 284
16 871 760
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
114
Halmozott értékcsökkenés
Ingatlanok
Gépek és
berendezések
Beruházások
Összesen
Nyitó érték január 1-én
983 027
1 900 878
-
2 883 905
Értékcsökkenés (VI.7)
185 375
593 627
-
779 002
Akvizíció útján megszerzett eszközök
249 616
16 401
-
266 017
Értékvesztés (VI.9)
-
3 860
3 860
Értékvesztés visszaírása (VI.9).
-
-
-
-
Csökkenések (értékesítések)
(12 332)
(233 463)
-
(245 795)
Csökkenések (selejtezés)
-
(70 139)
-
(70 139)
Átvezetések
(122 616)
-
-
(122 616)
Záró érték december 31-én
1 283 070
2 207 304
3 860
3 494 234
Ingatlanok
Gépek és
berendezések
Beruházások
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
8 081 038
2 488 064
2 808 424
13 377 526
Az ingatlanok között szereplő, önállóan nagy értékű eszköz a VCT78 Kft. könyvében szereplő telek,
illetve a K85 Kft., Wallis British Motors Kft., az Iniciál Kft. cégek könyveiben szereplő telkek,
irodaépületek, szalonok és szervizek. 2022. évben jelentős összegű növekedés a Budapest, Váci út 78.
szám alatti új Jaguár és Land Rover szalon aktiválása, valamint az apport útján tárgyévben Csoportba
került C182 doo által fenntartott Ljubljanai BMW szalon.
Beruházásokhoz kapcsolódóan aktivált kamatok a következőképpen alakultak:
Hitelfelvételi költségek alakulása:
2022.12.31
2021.12.31
Speciális célú hitelek EIR-vel számolt kamatráfordítása
-
-
Általános célú hitelek aktiválási rátával számolt kamatráfordítása
32 395
16 420
Összesen aktivált időszaki kamat
32 395
16 420
A Csoportnak nincsen jelentős elkötelezettsége arra, hogy új tárgyi eszközt szerezzen be.
Minden eszközt bekerülési érték modell alapján kezel a Csoport.
A Csoportnál ingatlanfinanszírozási banki hitelei fedezetéül szolgálnak azon ingatlanok, melyek az
adott finanszírozással érintettek. Ezek időszak végi könyv szerinti értékük a következő:
Könyv szerinti érték a fordulónapon (ezer Ft)
Bruttó könyv szerinti
érték
Halmozott
értékcsökkenés
Nettó könyv szerinti
érték
Ingatlanok, gépek és berendezések
6 762 250
(928 500)
5 833 750
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
115
2. Lízingbe adott járművek
Az operatív lízingbe adott eszközöket külön mutatja ki a Csoport, melyek egyenlege az alábbiak szerint
alakult:
Bruttó érték
2022.12.31
2021.12.31
Nyitó érték január 1-én
3 294 135
2 210 122
Növekedések
2 963 410
1 790 385
Csökkenések (értékesítések)
(3 319 014)
(1 079 959)
Csökkenések (selejtezés)
(52 027)
-
Átvezetések
441 641
373 379
Átértékelési különbözet
-
-
Egyéb
(124 946)
208
Záró érték december 31-én
3 203 199
3 294 135
Halmozott értékcsökkenés
Nyitó érték január 1-én
466 557
376 653
Értékcsökkenés (VII.7)
718 885
349 650
Értékvesztés (VII.9)
-
-
Értékvesztés visszaírása (VII.9).
-
-
Csökkenések (értékesítések)
(643 313)
(259 784)
Csökkenések (selejtezés)
(51 594)
-
Egyéb
17 646
38
Záró érték december 31-én
508 181
466 557
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
2 695 018
2 827 578
A lízingbe adott eszközök között szerepelnek azok az autók, amelyeket a Csoport erre szakosodott tagja
tart azért, hogy azokat ügyfeleinek odaadja bérleti díj fejében. Ezek az autók vásárlás útján kerültek a
Csoporthoz. Tekintve a bérleti idő szokásos hosszát, ezek az eszközök a lízingbeadói oldalon operatív
lízingnek minősülnek.
3. Eszközhasználati jog (ROU)
A Csoport az ingatlanok, gépek és berendezések sortól elkülönítve mutatja be a lízinghez kapcsolódó
eszközhasználati jogot, melynek egyenlege 2022. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
395 641
5 768 759
6 164 400
Akvizíció miatti növekedés
-
349 462
349 462
Lízingbe vétel
339 007
465 435
804 442
Allízingbe adás
(290 444)
-
(290 444)
ROU kivezetése
(57 109)
(3 612 519)
(3 669 628)
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb mozgások
37 879
37 817
75 696
Záró bruttó érték december 31-én
424 974
3 008 954
3 433 928
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
116
Halmozott értékcsökkenés
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó érték január 1-én
351 070
1 219 687
1 570 757
Értékcsökkenés
49 058
679 146
728 204
ROU kivezetése
(104 925)
(436 358)
(541 283)
Csökkenések (kivezetések)
-
-
-
Szerződésmódosítás hatásai, egyéb mozgások
(224 968)
(268 799)
(493 767)
Záró érték december 31-én
70 235
1 193 676
1 263 911
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
354 739
1 815 278
2 170 017
2021.12.31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
922 565
8 066 966
8 989 531
Vásárlás
-
-
-
Lízingbe vétel, akvizíció
306 706
1 029 587
1 336 293
Allízingbe adás
(696 688)
-
(696 688)
ROU kivezetése
(136 942)
(3 193 929)
(3 330 871)
Szerződésmódosítás hatásai
-
(133 865)
(133 865)
Záró bruttó érték december 31-én
395 641
5 768 759
6 164 400
Halmozott értékcsökkenés
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Nyitó érték január 1-én
446 157
885 779
1 331 937
Értékcsökkenés (VI.7)
41 855
771 939
813 794
ROU kivezetése
(136 942)
(447 637)
(584 579)
Csökkenések (kivezetések)
-
-
-
Szerződésmódosítás hatásai
-
9 606
9 606
Záró érték december 31-én
351 070
1 219 687
1 570 757
Járművek
Ingatlanok
Összesen
Záró nettó érték december 31-én
44 571
4 549 072
4 593 643
Az eszközhasználati jog között szerepelnek:
azok az ingatlanok, amelyeket a Csoport bérlet formájában tart és e bérletek megfelelnek az
IFRS 16 lízing fogalmának, illetve
azok a kölcsönbeadási céllal megszerzett autók, amelyeket a Csoport maga is bérel, azonban
az IFRS 16 megjelenítési követelményeinek megfelelnek (pl. 12 hónapon túl nyúló szerződés
keretében tart).
Tárgyévben a legjelentősebb mozgás a Wallis Motor Ljubljana által a C182 d.o.o.-tól bérelt
autószalonhoz kapcsolódó ingatlan zing kivezetése, mely a ROU kivezetése soron jelenik meg.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
117
A lízingekhez kapcsolódóan az eredményben elszámolt tételeket a következő táblázat tartalmazza:
adatok ezer Ft-ban
2022
2021
Lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások
195 064
209 158
Használatijog-eszközök allízingjéből származó bevétel
(540 339)
(273 257)
Rövid futamidejű lízingekhez kötődő ráfordítások
66 033
115 375
Kisértékű eszközök elszámolt lízingjeihez kötődő ráfordítások
233 743
205 154
4. Goodwill
A goodwill mérlegsoron a következő üzleti kombinációk miatti többlet szerepel:
2022.12.31
2021.12.31
Fordított akvizíción realizált goodwill
515 034
515 034
Iniciál Autóház Kft.
383 704
383 704
Avto Aktiv SLO d.o.o.
36 464
-
Összesen
935 202
898 738
Az akvizíciók részleteit a pénzügyi kimutatások VI. fejezete tartalmazza.
A Csoport a goodwillra minden beszámolási időszak végén értékvesztés tesztet végez el. A goodwill
értékvesztés számítását a Csoport az adott (goodwillal érintett) pénztermelő egységre vonatkozó, a
menedzsment legjobb tudását és aktuális várakozásait tükröző, jóváhagyott üzleti terv alapján készülő
diszkontált cash flow modell alapján végzi. Az értékvesztés tesztek alapján számított megtérülő értékek
jelentősen magasabbak voltak mindegyik esetben, mint az eszközök könyv szerinti értéke, így a Csoport
nem számolt el értékvesztést a tárgyévben.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
118
5. Immateriális eszközök
A vagyoni értékű jogokkal kapcsolatban a következő mozgások voltak az tárgyév során:
Bruttó érték
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
4 137 547
Növekedések
115 239
Akvizíció útján megszerzett eszközök (V. 1)
-
Csökkenések (értékesítések)
-
Csökkenések (selejtezés)
(28 111)
Egyéb növekedés
42 810
Záró bruttó érték december 31-én
4 267 485
Halmozott értékcsökkenés
Összesen
Nyitó érték január 1-én
1 090 217
Értékcsökkenés (VI.7)
804 384
Értékvesztés (VI.9)
-
Csökkenések (értékesítések)
-
Csökkenések (selejtezés)
(28 111)
Egyéb növekedés
270
Záró érték december 31-én
1 866 760
Záró nettó érték december 31-én
2 400 725
Előző időszakra vonatkozó összehasonlító adatok:
Bruttó érték
Összesen
Nyitó bruttó érték január 1-én
4 056 021
Növekedések
81 479
Akvizíció útján megszerzett eszközök
-
Csökkenések (értékesítések)
(92)
Egyéb növekedés
139
Záró bruttó érték december 31-én
4 137 547
Halmozott értékcsökkenés
Összesen
Nyitó érték január 1-én
303 057
Értékcsökkenés (VI.7)
770 245
Értékvesztés (VI.9)
16 902
Csökkenések (értékesítések)
(92)
Egyéb növekedés
105
Záró érték december 31-én
1 090 217
Záró nettó érték december 31-én
3 047 330
A vagyoni értékű jogok között materiális tétel egy megszerzett importőri jogosultság, amely alapján a
Csoport egyes entitásai kizárólagosan importálhatnak OPEL járműveket bizonyos piacokon
(Magyarország, Szlovénia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina).
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
119
6. Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban
2022.12.31
2021.12.31
Befektetések közös vezetésű vállalkozásokban
2 167 718
-
Befektetések társult vállalkozásokban
-
-
Záró érték
2 167 718
-
A Csoport az AutoWallis Caetano Holding Zrt.-ben lévő részesedését mutatja ki a közös vállalkozások
között, melyben 50%-os tulajdonrésszel rendelkezik, valamint az irányítói jogokat paritásos alapon
gyakorolja a másik befektetővel (lásd: III. megjegyzés). Az AutoWallis Caetano Holding Zrt. 2022. év
során került megalapításra a Renault Hungária Kft. felvásárlása érdekében. A Csoportnak, valamint a
másik befektetőnek a jogszabályi előírásokon túlmenően tulajdonosként nincs elkötelezettsége a
Társasággal szemben. Az AutoWallis Caetano Csoport 1873 darab autót értékesített.
Mivel az AutoWallis Caetano Holding Zrt. is anyavállalatnak minősül, a Csoport a Társaság konszolidált
pénzügyi kimutatásaiban található főbb összevont információkat teszi közzé, melyet a következő
táblázat tartalmaz.
2022
2021
AutoWallis Csoportra jutó tulajdon %
50%
N/A
Befektetett eszközök
4 592 547
-
Forgóeszközök
17 694 589
-
- ebből pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
3 603 633
-
Hosszú lejáratú kötelezettségek
1 634 156
-
- ebből hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek (kivéve
szállítói kötelezettségek és céltartalékok)
-
-
Rövid lejáratú kötelezettségek
16 218 416
-
- ebből rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek (kivéve
szállítói kötelezettségek és céltartalékok)
12 826 571
-
Nettó eszközérték 100%
4 434 564
-
Csoportra jutó nettó eszközérték 50%
2 217 282
-
Nem realizált profit kiszűrése
(49 564)
-
Goodwill
-
-
Közös vállalkozásban lévő részesedés könyv szerinti értéke
1 850 000
-
Árbevétel
14 252 957
-
Értékcsökkenés és amortizáció
(175 249)
-
Kamatbevétel
18 893
Kamatráfordítás
(22 618)
-
Jövedelemadó ráfordítás
(52 636)
-
Teljes átfogó eredmény (100%)
734 564
-
Teljes átfogó eredmény (50%)
367 282
-
Nem realizált profit kiszűrése
(49 564)
-
Csoportra jutó teljes átfogó eredmény
317 718
-
Kapott osztalék
-
-
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
120
Az AutoWallis Caetano Holding Zrt. nettó eszközértékéből a Csoportra jutó nettó eszközértéknek és
könyv szerinti érték egyeztetése a következő:
Könyv szerinti érték egyeztetése
2022
2021
Nyitó nettó eszközérték
-
-
Tárgyévi alapítás
3 700 000
-
Tárgyévre jutó nettó eredmény*
734 564
-
Egyéb átfogó eredmény
-
-
Kifizetett osztalék
-
-
Záró nettó eszközérték
4 434 564
-
Csoportra jutó nettó eszközérték %
50%
-
Csoportra jutó nettó eszközérték (eFt)
2 217 282
-
Közbenső eredmény kiszűrése
(49 564)
Goodwill
-
-
Könyv szerinti érték
2 167 718
-
*Az AutoWallis Caetano Csoport nettó eredménye
7. Halasztott adó eszközök és kötelezettségek
A Csoport felveszi azokat a megforduló nyereségadó különbözeteket, amelyek későbbi adófizetést
eredményezhetnek, illetve azokat is, amelyek későbbi adókövetelést eredményezhetnek, ha van
bizonyíték, hogy az később lesz majd olyan adóköteles nyereség, amiből majd levonható lesz. A jelen
környezetben halasztott adó csak a társasági adón, illetve külföldi leányvállalatoknál az ottani
nyereségadón tud keletkezni.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek részletesen a VII. 16 b) pontban kerültek bemutatásra
8. Befektetések tőke- és adósságinstrumentumokba
A tőkeinstrumentumok között az egyik leányvállalat által tartott két üzletrész szerepel (Wallis Kerepesi
Kft.). E befektetések lött nincs mértékadó befolyása a Csoport egyik tagjának sem. A befektetések
valós értéken szerepelnek a pénzügyi kimutatásokban, mindkét eszköz FVTOCI-n van értékelvet. A
befektetések valós értékét a befektetés saját tőkéje alapján határozta meg a Csoport.
Az adósságinstrumentumok zött vállalati kölcsönök szerepelnek mind a hosszú, mind a rövid lejáratú
követelések között. A kölcsönök kamatozása megfelel a piaci kamatlábnak és nem volt olyan
tranzakciós vagy egyéb költség, ami miatt az effektív kamatláb eltérne az ügyleti kamatlábtól.
2022.12.31
2021.12.31
Befektetések tőkeinstrumentumokba
2 200
2 200
Befektetések adósságinstrumentumokba
-
-
Hosszú lejáratú rész
-
-
Rövid lejáratú rész
-
-
Összesen
2 200
2 200
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
121
9. Áruk és egyéb készletek
2022.12.31
2021.12.31
Gépjárművek
51 616 392
21 268 651
Alkatrészek
3 300 895
2 737 640
Egyéb áruk
53 582
56 767
Közvetített szolgáltatások
27 526
64 939
Összesen
54 998 395
24 127 997
A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabb értéken szerepelnek.
A készletek jelentős része a finanszírozó hitel biztosítékaként szerepel. A gépjármű készletek jelentős
növekedése, az év végén Európában tapasztalt logisztikai problémák miatt feltorlódott szállítás alatt
lévő készletekkel magyarázható.
10. Vevőkövetelések, Faktoring követelések
A Csoport az értékesítésből származó követeléseket, valamint az operatív lízingből származó
követeléseket jeleníti meg a vevői követelések zött. A vevői követelések értéke a következők szerint
oszlik meg:
2022.12.31
2021.12.31
Követelések devizában
4 240 997
3 006 234
Követelések forintban
4 668 578
2 482 744
Vevőkövetelések összesen
8 909 575
5 488 978
Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés
(218 788)
(309 780)
Vevőkövetelések nettó
8 690 787
5 179 198
A vevőkövetelések nem kamatterhet viselő követelések, és átlagosan 8-60 nap a fizetési határidő.
A követelésekre az értékvesztést a várható hitelezési veszteség modell alapján került elszámolásra. A
vevőkövetelések valós értéke megegyezik a könyv szerinti értékükkel. A Csoport a vevőktől kapott
előlegeket a kötelezettségek között külön - Vevőktől kapott előlegek soron jeleníti meg.
A Csoport által - visszterhes faktoring keretében- faktorált követeléseit 2022-től elkülönítetten mutatja
be a mérlegben, melynek fordulónapi állományát a következő táblázat tartalmazza:
2022.12.31
2021.12.31
Faktoringkövetelések
1 681 843
3 315 735
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
122
11. Aktív időbeli elhatárolások, egyéb követelések, egyéb pénzügyi
eszközök és nettó befektetés lízingbe
Az aktív időbeli elhatárolások, az egyéb vetelések és egyéb pénzügyi eszközök között a többi
kategóriába nem tartozó követelések szerepelnek:
2022.12.31
2021.12.31
Aktív időbeli elhatárolások
3 486 632
3 149 567
Bevételek aktív időbeli elhatárolása
1 091 165
830 644
Költségek és ráfordítások aktív időbeli elhatárolása
2 395 466
2 318 923
Egyéb követelések
15 127 811
2 135 230
Egyéb adókövetelés
2 183 931
1 456 270
Fizetett előlegek
11 885 814
225 539
Munkavállalókkal szembeni követelések
14 044
16 340
Különféle egyéb követelések
1 044 022
437 081
Egyéb pénzügyi eszközök
91 657
70 264
Összesen
18 706 100
5 355 061
A bevételek és költségek aktív időbeli elhatárolása legjelentősebb tételei a gyártótól és vagy
importőrtől adott/kapott bónuszokat tartalmazzák.
Az egyéb követeléseknél a Csoport az egyéb adóköveteléseket, fizetett előlegeket, munkavállalókkal
szembeni rövid lejáratú követeléseket, valamint a különféle egyéb követeléseket jeleníti meg. A
különféle egyéb követelések elsősorban kereskedelmi nusz miatti követeléseket tartalmaznak,
amelyeket a nagykereskedők, gyártók adnak a Csoportnak. Ezt a Csoport az ELÁBÉ csökkentő tételként
számolja el az eredményben.
Az egyéb követelések jellemzően nem felelnek meg a pénzügyi instrumentumok definíciójának. Arra a
tételre, amely nem felel meg a pénzügyi instrumentumok fogalmának (pl. időbeli elhatárolás vagy
adókövetelés) nem számolt el a Csoport ECL-t. E tételek valós értéke és könyv szerinti értéke
megközelítőleg azonos.
Az egyéb pénzügyi eszközök mérlegsoron előző évben le nem zárt devizás derivatíva átértékelési
különbözete szerepel, amelyet az eredménnyel szemben valós értéken értékel a Csoport. Tárgyévi
értéke hitelekhez kapcsolódó letétet tartalmaz.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
123
Az allízingbe adott eszközökkel kapcsolatos követelések a következőképpen alakultak a tárgyévben:
adatok ezer Ft-ban
2022
Nyitó egyenleg
714 361
Felvétel
719 252
Kalkulált kamat
56 910
Törlesztés
(721 916)
Egyéb változás
133 201
Záró egyenleg
901 808
Ebből hosszú lejáratú
378 544
Ebből rövid lejáratú
523 264
A tárgyévben, illetve az előző évben allízingbe adott eszközökkel kapcsolatos követelések lejárat
szerinti állományát a következő táblázat mutatja. A Csoport tárgyévben, illetve előző évben nem
számolt el értékvesztést a lízingköveteléseire.
adatok ezer Ft-ban
2022.12.31
2021.12.31
Nettó befektetés lízingbe (rövid lejáratú rész)
523 264
425 386
Nettó befektetés lízingbe (hosszú lejáratú rész) 1-5 év között esedékes
378 544
288 975
Nettó befektetés lízingbe (hosszú lejáratú rész) 5 éven túl esedékes
-
-
Összesen
901 808
714 361
12. Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
A Csoport a fordulónapon jelentős készpénz állománnyal rendelkezik. A bankbetétek valós értéke
megegyezik a könyv szerinti értékükkel.
2022.12.31
2021.12.31
Bankbetétek forintban
9 891 324
17 756 991
Bankbetétek devizában
6 904 806
6 886 008
Készpénz állomány forintban
54 930
53 747
Készpénz állomány valutában
43 443
11 084
Pénzeszközökre elszámolt ECL
(7 603)
(8 863)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
16 886 900
24 698 967
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
124
13. Saját tőke
13.1. Jegyzett tőke
A jegyzett tőke a jogi anyavállalat jegyzett tőkéjét és részvénystruktúráját tartalmazza. A részvények
darabszáma és az egyes sorozatok:
Sorozat
C sorozat
Fajta
törzs
2021.01.01
-
-
324 313 680
DALP apport 2021. 04. 06.
15 400 000
Tőkeemelés 2021. 11.15.
85 470 085
2021.12.31
-
-
425 183 765
Apport miatti kibocsátás
(C182 - 2022.09.02.)
17 105 237
2022.12.31
-
-
442 289 002
A részvények névértékékének így a jegyzett tőke mérlegértékének – alakulása:
Sorozat
C sorozat
Fajta
törzs
2021.01.01
-
-
4 053 921
DALP apport
192 500
Tőkeemelés 11.15.
1 068 376
2021.12.31
-
-
5 314 797
C182 apport 2022.09.02.
213 816
2022.12.31
-
-
5 528 613
A kibocsátott részvényeknek a mérlegfordulónapon csak C sorozata van.
2021. október 25-én indult el a Csoport nyilvános részvénykibocsátása, amelynek keretén belül, a
2021. október 14-én közzétett tájékoztató alapján 2021. október 25. napján indult a lakossági
értékesítés. 2021. november 11-én a Csoport az új részvények értékesítési árát 117,- Ft / darab
értékben határozta meg. Ebből következően:
(i) az Intézményi Értékesítés eredményeképpen összesen 64 102 564 db részvény került az
intézményi befektetők részére kiosztásra, összesen 7 499 999 988, - Ft kibocsátási
összértékben 117 Ft-os áron; és
(ii) a Lakossági Értékesítés eredményeképpen összesen 21 367 521 db részvény került
lakossági befektetők részére kiosztásra, összesen 2 499 999 957, - Ft kibocsátási összértékben
117 Ft-os áron.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
125
Az új részvényeknek a befektetők értékpapírszámláján történő jóváírására 2021. november 24-i
értéknappal került sor, illetve ezzel egyidejűleg kerültek a részvények bevezetésre a Budapesti
Értéktőzsdére. A részvénykibocsátás eredményeként a Csoport jegyzett tőkéje 1 068 376 eFt-tal nőtt.
2022. július 21-én az AutoWallis Nyrt. többségi tulajdonosa, a Wallist Asset Management Zrt.
leányvállalataként működő Milton-Property Kft. beapportálta a Wallis Motor Ljubljana d.o.o
autókereskedésének és szervíznek helyet adó, az ingatlant tulajdonló C182 Razvoj Nepremičnin
Ljubljana d.o.o Társaságot. A tranzakció eredményeként a Csoport 17 105 237 db részvényt bocsájtott
ki 2022.09.02-án, melynek hatására a jegyzett tőke 213 816 eFt-tal növekedett.
13.2. Tőketartalék
A tőketartalék kizárólag olyan ázsiót tartalmaz, amely a Csoport létrejötte után keletkezett.
A Tárgyévben a következő tranzakciók módosították a Tőketartalék állományát:
- Az Iniciál Csoport felvásárláshoz kapcsolódó saját részvény visszavásárlási opció a tárgyévben
lehívásra került, így a saját részvény visszavásárlására vonatkozó kötelezettség megszűnésével
a tőketartalék 436 113 eFt-tal növekedett.
- C182 D.o.o. apport elszámolásával kapcsolatban a kibocsátott részvények névértéke és
kibocsátási értéke közötti különbözet 1 516 925 eFt.
- Egyéb változás 393 193 eFt, amely a C182 D.o.o. tranzakció kapcsán növekedett:
o átvett eszközök valós értéke és részesedés értéke közötti különbözet: 287 660 eFt
o kivezetett lízing tőkére gyakorolt hatása: 105 533 eFt
13.3. Részvényalapú kifizetések tartaléka
Az MRP program keretében a Csoport egyes munkavállalói és a Csoporthoz nem tartozó személyek
részesülnek részvényjuttatásban a meghatározott célok elérése esetén. Az MRP szervezet alapítója az
Anyavállalat. Az MRP szervezeten keresztül jelenleg több juttatási program valósul meg.
Az MRP 1 program 2022 augusztusában lezárult, melynek keretében az Anyavállalat részvényei
kerültek kiosztásra, amelyeket a Wallis Asset Management Zrt. bocsátott az MRP szervezet részére. A
juttatási program a Csoport nettó eszközeinek összértékére nem gyakorolt hatást és pénzkiáramlást
sem okozott. A program lezárásával 328 696 eFt-tal csökkent a részvényalapú kifizetések tartaléka.
Program elnevezése
MRP 1 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
19 864 829 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
4 511 013 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
111,5 forint/darab
A juttatás Csoportra eső teljes értéke a nyújtás napján
465 926 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2019. augusztus 7.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
126
A megszolgálás időtartama – I. kör [16 584 585 db]
2 év
A megszolgálás időtartama – II. kör [3 280 244 db]
3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése,
saját tőke megcélzott szint felett
tartása
A program típusa
részvényben teljesített
2022. december 31-én a Csoportnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak:
Program elnevezése
MRP 2 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
700 000 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott részvények
700 000 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
100,6 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
70 450 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2021.április 26.
A megszolgálás időtartama – I. kör [700 000 db]
3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Program elnevezése
MRP 3 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
1 638 650 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott
részvények
1 638 650 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
101 forint/darab
A juttatás teljes értéke a nyújtás napján
165 504 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2022. május 23.
A megszolgálás időtartama
2 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
Az MRP juttatási program azon része, amely a Csoport munkavállalóihoz kapcsolódik az alábbi módon
került jelen konszolidált pénzügyi kimutatásban elszámolásra. Az átadott részvényeknek a nyújtás
időpontjára vonatkozóan megállapított valós értéke a megszolgálási időszakra időarányosan került
szétosztásra. Az így felmerült költség 149 400 eFt (előző év: 173 074 eFt), mint személyi jellegű
ráfordítás jelenik meg az eredményben, a saját tőke elkülönített elemével szemben (Részvényalapú
kifizetések tartaléka).
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
127
13.4. Saját részvények
A Csoport itt jeleníti meg a visszavásárolt saját részvények bekerülési értékét. Ezen a soron a teljes
vételár szerepel, beleértve a visszavásárolt részvény névértékét is (mely nem kerül levonásra a jegyzett
tőkéből).
A Csoport 2021. június 30-án 7 889 503 db saját részvényt értékesített a Budapesti Értéktőzsdén
tőzsdei fix ügylet keretében, a Concorde Értékpapír Zrt., mint befektetési szolgáltató
közreműködésével. A tranzakció átlagárfolyama 93 Ft volt, azaz részvényenként 93 Ft átlagáron történt
az értékesítés, összesen 734 millió Ft értékben.
2022-ben, az MRP I lezárásával kifizetésre kerültek a programban résztvevő munkavállalóknak a
megszolgált részvények, mely részvények bekerülési értéke 502 978 eFt volt.
A Csoport 2022. november 3-án lehívta saját részvények visszavásárlására vonatkozó vételi opcióját. A
lehívás eredményeként 5 024 784 db saját részvény került visszavásárlásra a Taródy Operatív Kft-től,
91,33 HUF-os átlagáron, összesen 458 914 eFt értékben.
A Csoport az MRP szervezett úgy mutatja, mintha közvetlenül birtokolná az MRP által tartott
részvényeket és ezért saját részvényként számolja el az MRP-hez kapcsolódó időszak végi 700 000 db
(előző év: 3 980 244 db) részvényt a saját tőkében, összesen 64 976 eFt (előző év: 567 954 eFt) értéken.
13.5. Felhalmozott átváltási különbözet
A felhalmozott átváltási többlet a külföldi vállalkozások forintra számítása során keletkező különbözet
halmozott értéke. A felhalmozott különbözetet majd akkor kell átvezetni a nettó eredménybe, ha a
kapcsolódó leányvállalat kivezetésre került.
13.6. Eredménytartalék
Az eredménytartalék a korábban felhalmozott eredményt tartalmazza, melyet csökkent a kifizetett
osztalékok értéke. A 2022-es üzleti évben nem döntött osztalékról a jogi anyavállalat közgyűlése.
14. Nem ellenőrző részesedés
A nem kontrolláló érdekeltség az Iniciál Autóház Kft. és az ICL Kft. nettó eszközeinek a nem ellenőrző
részesedésére jutó része, melyet a Csoport könyv szerinti értéken jeleníti meg.
Nem ellenőrző részesedésre jutó eredmények
2022.12.31
2021.12.31
Iniciál Autóház Kft. nettó eszközei
1 975 000
2 034 856
Csoport részesedése %
60%
60%
Csoport részesedése a nettó eszközökből
1 086 038
1 111 994
Nem ellenőrző részesedésre jutó nettó eszközök
888 962
922 862
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
128
ICL Autó Kft. nettó eszközei
737 738
293 231
Csoport részesedése %
60%
60%
Csoport részesedése a nettó eszközökből
442 643
175 938
Nem ellenőrző részesedésre jutó nettó eszközök
295 095
117 293
Ebből az anyavállalat tulajdonosait illeti
1 528 680
1 287 932
Ebből a nem ellenőrző részesedést illeti
1 184 057
1 040 155
15. Hitelek, kölcsönök és lízingkötelezettségek
A Csoport tevékenysége erőteljesen épül hitelekre és kölcsönökre. A Csoport egyes tagjai a következő
típusú hitelekkel rendelkeznek:
kötvénytartozás: 3%-os névleges kamatozású, jellemzően tevékenységet és ESG („zöld”)
célokat, programokat finanszírozó kötvények;
beruházási hitel: beruházási célt támogató hitel;
folyószámlahitel: az általános napi likviditást biztosító hitel;
készletfinanszírozási hitel: a készletállományt finanszírozza az értékesítés realizálásáig;
forgóeszköz hitel: a készleteken vüli forgóeszköz beszerzéseket és rövid távú likviditást
biztosítja
Lízingek: tartós eszköz értékét finanszírozza
15.1. Hitelek és kölcsönök összetétele
A hitelek és kölcsönök egyenlege az alábbiak szerint alakul, megkülönböztetve a hosszú és rövid
lejáratú hiteleket:
2022.12.31
2021.12.31
Hosszú lejáratú
Kötvénytartozások
9 534 861
9 546 913
Hitelek és kölcsönök
5 841 553
2 359 665
Beruházási hitel
4 524 013
2 359 665
Hosszú lejáratú összesen
15 376 414
11 906 578
Rövid lejáratú
Kötvénytartozások
288 000
288 000
Hitelek és kölcsönök
35 923 288
11 090 997
Beruházási hitel
493 929
252 822
Készletek finanszírozásához kapcs.
4 301 178
1 990 875
Fordított faktoringból származó kölcsön
30 236 636
8 847 300
Egyéb
891 545
-
Rövid lejáratú összesen
36 211 288
11 378 997
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
129
A Csoport az idegen forrásokat elsősorban abból a szempontból csoportosítja, hogy
az lízingekhez kapcsolódik-e (az IFRS 16 előírásai szerint), vagy
hitelekhez vagy kölcsönökhöz kapcsoldóik, illetve
külön kategóriaként jeleníti meg a kötvénytartozásokat.
Továbbá aszerint is csoportosítja az idegen forrásokat, hogy kamatozó-e vagy sem az adott tétel. A
kötelezettségek amortizált bekerülési értéken szerepelnek a könyvekben.
15.2. Kötvénytartozások
A Csoport a következő kötvényekkel rendelkezik, melyeket a Növekedési Kötvény Program keretében
bocsátott ki:
1. kötvény
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2030/I.
Kibocsátás dátuma
2020. szeptember 30.
ISIN kód
HU0000359476
Kibocsátott kötvények darabszáma
60
Kibocsátott kötvények névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
3 000 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
futamidő végén, egyösszegben
Kötvény lejárata
10 év
EIR
2,8374%
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel (Ft)
3 041 551 573
A kötvény kalkulált effektív kamatlába amely használatával a kötvényhez köthető cash flow-k nettó
jelenértéke éppen nulla évi 2,8374%. Az effektív kamat tartalmazza a 44 657 eFt vértéken felül
kapott összeget, valamint a kötvényhez közvetlenül kapcsolódó közvetlen költségeket.
A kötvény becsült valós értékének a 2022.12.31-én:
Könyv szerinti érték (Ft)
3 095 125 213
Valós érték különbözet (Ft)
-638 741 859
Bevont forrás valós értéke (Ft)
2 456 383 354
A kötvények valós értékének meghatározásakor 6,58%-os kamatot használt, melyet piaci információk
alapján becsült.
A Csoport a bevont forrás csökkentve a közvetlen ltségekkel használja a kalkulációi során, mely az
amortizált bekerülési értéknek felel meg. A kötvény egyenlege:
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
130
2022.
2021.
Nyitó egyenleg
3 097 450
3 103 297
Kibocsátás során kapott összeg
-
-
Kamat elszámolás korrekció
1 555
(3 900)
Kalkulált kamat
86 120
88 053
Törlesztés
(90 000)
(90 000)
Záró egyenleg
3 095 125
3 097 450
ebből rövid lejáratú rész
90 000
-
2. kötvény (zöld kötvény)
A Csoport az üzleti év során kötvényt bocsátott ki a Növekedési Kötvény Program keretében. A
kibocsátott kötvény a következő kiemelt jellemzőkkel bír:
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2031/I.
Kibocsátás dátuma
2021. október 22.
ISIN kód
HU0000360664
Kibocsátott kötvények darabszáma
132
Kibocsátott kötvények névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
6 600 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
5. évtől évi 5 000 000 HUF, futamidő
végén 25 000 000 HUF egy
összegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3,00%
EIR
2,854%
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel (Ft)
6 654 849 500
A kötvény kibocsátáshoz kapcsolódó források felhasználására vonatkozó feltételeket (ún. zöld
finanszírozási keretrendszer) a Társaság a honlapján közzéteszi.
A kötvény becsült valós értékének a 2022.12.31-én:
Könyv szerinti érték (Ft)
6 727 736 142
Valós érték különbözet (Ft)
-1 345 534 012
Bevont forrás valós értéke (Ft)
5 382 202 130
A kötvények valós értékének meghatározásakor 6,58%-os kamatot használt, melyet piaci információk
alapján becsült.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
131
A Csoport a bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel használja a kalkulációi során, mely az
amortizált bekerülési értéknek felel meg. A kötvény egyenlege:
2022.
2021.
Nyitó egyenleg
6 737 464
-
Kibocsátás során kapott összeg
-
6 655 544
Tranzakciós költségek
(1 556)
(694)
Kalkulált kamat
189 828
82 614
Törlesztés
(198 000)
-
Záró egyenleg
6 727 736
6 737 464
ebből rövid lejáratú rész
198 000
-
A Kötvénytartozások egy éven belül esedékes fizetendő tőketörlesztését, valamint a kamatát a Csoport
az egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek között mutatja ki.
2022.
2021.
AutoWallis NKP Kötvény 2030/I. kamatkötelezettség
198 000
198 000
AutoWallis NKP Kötvény 2031/I. kamatkötelezettség
90 000
90 000
Iniciál opció miatti kötelezettség
-
451 475
Egyéb kamatozó kötelezettség
-
4 785
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek
288 000
744 260
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
132
15.3. Lízingkötelezettségek
2022.12.31
2021.12.31
Nyitó egyenleg
6 581 909
8 744 576
Visszasorolás
-
(568 831)
Felvétel
1 619 217
2 327 811
Törlesztés
(1 508 630)
(1 996 995)
Átsorolás
(668 358)
1 224 330
Üzleti kombináció miatti
kivezetés
(3 198 764)
(2 850 753)
Egyéb változás
340 728
(298 229)
Záró egyenleg
3 166 102
6 581 909
2022.12.31
2021.12.31
Lízing kötelezettségek
3 166 102
6 581 909
Ebből hosszú lejáratú
1 904 072
4 714 662
Ebből rövid lejáratú
1 262 030
1 867 247
3 166 102
6 581 909
A Csoport lízing kötelezettségeket mutatja ki, mint lízingbevevő, amely autószalon, szerviz, parkoló és
logisztikai központ,
valamint gépjárművek
bérleti díjait tartalmazza. A lízing időtartama alatt a Csoport
viseli
a
lízingelt
eszközzel
kapcsolatos
költségeket,
és
a
lízing
időtartamának
lejáratát
követően
a
lízingelt eszközt köteles visszaszolgáltatni a lízingbe adónak.
Nincsenek
olyan
lényeges
jövőbeli,
a
kötelezettség
értékelésénél
figyelembe
nem
vett
kockázatok,
amelyeknek
a Csoport kitett.
A
lízing
kötelezettségek
kalkulációja
során
használt
járulékos
kamat
3,73%-
15%,
a
lízingek
futam
idejétől,
devizájától,
valamint
a
lízingelt
eszköztől
függően.
Az
ingatlanokhoz
kapcsolódó
lízingdíjak
inflációhoz
kötöttek,
míg
a
gépjárművekhez
kapcsolódó
fizetendő
lízingdíjak
alapvetően
BUBOR
alapúak.
Lízingek lényeges, különleges feltételeket nem tartalmaznak.
A Csoport nem vett igénybe COVID-19-
hez kapcsolódó bérleti kedvezményt
a tárgyévben.
16.
Céltartalékok
A
céltartalékok
között
főként
garanciális
természe
az
IAS
37
standard
hatálya
alá
tartozó
bizonyosságot
nyújtó
garanciális
kötelezettségek
szerepelnek,
melyek
mind
szervizelési
szolgáltatáshoz köthetőek. A Csoport nem azonosított egyedileg nagy értékű tételeket.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
133
Garanciális
kötelezettség
Egyéb
céltartalékok
Leszerelési
kötelezettség
Összesen
2021. január 1-én
86 023
43 439
-
129 462
Céltartalék képzés
29 929
123 176
-
153 105
Céltartalék feloldás
(48 720)
(34 676)
-
(83 394)
Egyéb változás
(102)
-
(102)
2021. december 31-én
67 233
131 837
-
199 070
Céltartalék képzés
46 400
429 341
33 879
509 620
Céltartalék feloldás
(77 134)
(9 368)
-
(86 502)
Egyéb változás
-
(362)
(878)
(1 240)
2022. december 31-én
36 499
551 448
33 001
620 948
ebből hosszú lejáratú rész
4 422
56 046
33 001
93 469
ebből rövid lejáratú rész
32 077
495 402
-
527 479
A Csoport garanciális kötelezettségekre múltbeli tapasztalatok alapján pez céltartalékot. Ezek a
költségek várhatón 1-5 éven belül merülnek fel. A garanciális céltartalék kiszámításához használt
feltételezések az aktuális értékesítési szinteken és az összes eladott termék jótállási időszaka alapján
rendelkezésre álló aktuális információkon alapulnak. Egyéb céltartalékok között várható gyártói
visszatérítésekre, folyamatban lévő adóvizsgálatok alapján büntetésre, valamint árgaranciával
értékesített autók alapján várható veszteségre képez a Csoport céltartalékot.
17. Fordított faktoringból származó kötelezettségek
A Csoport külön mutatja be a kamatozó és nem kamatozó fordított faktoringból származó
kötelezettségeit, melyek egyenlege az alábbiak szerint alakult:
2022.12.31
2021.12.31
Fordított faktoring miatti kötelezettség
Ebből kamatozó állomány
27 091 112
5 766 791
Ebből nem kamatozó állomány
3 145 524
3 080 509
Összesen
30 236 636
8 847 300
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
134
18. Szállítótartozások, vevőktől kapott előlegek
A szállítói tartozások a napi működéshez kötődnek és általában maximum 90 napos határidőre
fizetendőek. A megbontás abból a szempontból, hogy kötődik-e a tétel devizához a következő:
2022.12.31
2021.12.31
Szállítótartozások
Forintban
19 846 642
14 132 968
EUR
1 371 055
1 120 340
Összesen
21 217 697
15 253 308
A szállítótartozások valós értéke megközelítőleg megegyezik a könyv szerinti értékkel.
A vevőktől kapott előlegek / szerződéses kötelezettségek egyenlegében bekövetkező változást az
alábbi tábla szemlélteti:
Szerződéses kötelezettségek
2022.12.31
2021.12.31
Január 1-én
6 651 132
2 536 615
Állományváltozás
1 713 433
4 114 516
December 31-én
8 364 565
6 651 132
19. Nyereségadó követelések, kötelezettségek
A Csoport szempontjából nyereségadó a társasági adó, a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék. A
többi adókötelezettség az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között jelenik meg.
Nyereségadó kötelezettségek
2022.12.31
2021.12.31
Társasági adó
661 711
248 440
Iparűzési adó
134 386
243 024
Innovációs járulék
75 381
50 209
Egyéb nyereségadók
-
13 149
Nyerségadó kötelezettségek összesen
871 478
554 822
A Csoport a tárgyidőszakban kimutat 65 950 eFt nyereségadó követelést is (előző időszak: 48 512 eFt).
20. Egyéb hosszú és egyéb rövid lejáratú kamat terhet nem viselő
kötelezettségek
Az egyéb hosszú lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek között tárgyévben jelentős tétel
mintegy 269 496 ezer Ft értékben hosszú lejáratú halasztott bevétel, amely állami támogatások
értékcsökkenéssel arányosan még fel nem oldott része.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
135
Rövid lejáratú kötelezettségek
2022.12.31
2021.12.31
Egyéb adó- és járulék kötelezettségek
1 941 151
1 962 639
Passzív időbeli elhatárolások
5 559 906
2 158 163
Bevételek passzív időbeli elhatárolása
2 449 834
1 212 758
Költségek ráfordítások passzív időbeli elhatárolása
3 110 072
945 405
Egyéb kamatterhet nem viselő kötelezettségek
4 154 651
6 922 680
Rövid távú munkavállalói juttatások
448 549
279 608
Egyéb munkavállalói juttatások
3 348
6 036
Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
3 702 754
6 637 036
- ebből gépjárművekre vonatkozó visszavásárlási kötelezettség
1 225 959
817 355
- faktoring kötelezettség
1 681 843
3 315 735
- egyéb rövid lejáratú kötelezettség
794 952
2 503 946
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
11 655 708
11 043 482
Egyéb adó és járulék kötelezettségek között a Csoport ÁFA, kiskereskedelmi adó, cégautó adó, valamint
a munkabéreket terhelő járulék kötelezettségeket mutatja ki.
A bevételek és költségek passzív időbeli elhatárolása legjelentősebb tételei a gyártótól és vagy
importőrtől adott/kapott bónuszokat tartalmazzák. Az egyéb rövid lejáratú telezettségek között
szerepelt, mint jelentős tétel:
- gépjárművekre vonatkozó visszavásárlási kötelezettség. Ezekre a járművekre a Csoport a
gépjármű értékesítési szerződéseiben visszavásárlási kötelezettséget vállalt, és a visszavásárlás
a jövőben valószínű.
- A visszterhes faktoringhoz kapcsolódó kötelezettség 1 681 843 eFt (előző év: 3 315 735 eFt)
- Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között jelentős tétel 2021-ben a WAE CEE Kft. által a
későbbi értékesítések alapján fizetendő az OPEL importőri jog megvásárlásához kapcsolódó
függő vételár (2 010 202 eFt), mely 2022-ben kifizetésre került.
21. Értékesítési céllal tartott eszközök és értékesítési céllal tartott
eszközökhöz kapcsolódó kötelezettségek
A Csoport mivel szükségtelenné vált a működéséhez úgy döntött, hogy egyik leányvállalata
telephelyéül szolgáló ingatlant, mely természetben Biatorbágy Budai út 16. alatt található – értékesíti.
A Csoport ezt az átsorolást 2021. december 30-ával hajtotta végre. Az ingatlan értékcsökkentését a
Csoport abbahagyta és az a könyv szerinti értékén került átsorolásra. Az ingatlannal együtt egy azt
finanszírozó hitel is átruházásra kerül. Ezt a kötelezettségtől elkülönítve jelenítette meg a Csoport. Az
értékesítés 2022 során megtörtént, 2022. december 31-én nincs a Csoportnak értékesítési céllal tartott
eszköze.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
136
IX. Kockázatkezeléssel kapcsolatos közzétételek
A Csoport a rá bízott vagyon kezelése során úgy jár el, hogy a tulajdonosok számára biztosított legyen
az értékmaximalizálás. Ennek során a következő szempontokat követi:
- törekszik arra, hogy a Csoport folyamatos működése minden rülmények között biztosított
legyen;
- optimális tőke-hitel arány kialakítására törekszik akként, hogy tőkeköltséget megfelelő szinten
tartsa.
A Csoportnak tőkeszerkezete az iparági átlagnak megfelel, számszerűen meghatározott tőke-hitel
arányt mint célt a Csoport nem tűzött ki. A Csoportra vonatkozó jogszabályban meghatározott
minimális jegyzett tőke elvárása 20 000 eFt. Speciális szabályozás nem vonatkozik a tőkéjének
kezelésére. A Csoport nettó adósság állománya a következőképpen alakult:
Megnevezés
2022
2021
Hosszú lejáratú kötvénytartozás
9 534 861
9 546 913
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök
5 841 553
2 359 665
Hosszú lejáratú kötelezettségek lízingekből
1 904 072
4 714 662
Egyéb hosszú lejáratú kamatterhet nem viselő kötelezettségek
391 412
451 012
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
1 385 474
252 822
Készletek finanszírozásához kapcsolódó hitelek
4 301 178
1 990 875
Rövid lejáratú kötelezettségek lízingekből
1 262 030
1 867 247
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
- kamatozó állomány
27 091 112
5 766 791
Egyéb rövid lejáratú kamatterhet viselő kötelezettségek
288 000
744 260
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
- nem kamatozó állomány
3 145 524
3 080 509
Kötelezettségek összesen
55 145 216
30 774 756
- Passzív időbeli elhatárolások
(391 412)
(451 012)
- Opció miatti kötelezettség
-
(456 260)
- Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek
(16 886 900)
(24 698 967)
Nettó Adósság
37 866 904
5 168 517
A Csoport tevékenységei által az alábbi pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
a) piaci kockázat, amely a következő elemekből áll;
árfolyamkockázat,
kamatkockázat,
b) hitelezési kockázat;
c) likviditási kockázat.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
137
1. Piaci kockázat
A kockázatkezelést a központi treasury végzi, autonóm módon. A Csoport egyes vállalatai szintjén
önálló kockázatkezelési csoport nincsen, ilyen jogcímen jellemzően nem köt ügyleteket.
Árfolyamkockázat annak a kockázata, hogy a devizaárfolyamok változásai miatt a jövőbeli
kereskedelmi tranzakciókból származó cash flowk, illetve a mérlegben megjelenített eszközök és
kötelezettségek valós értéke ingadozni fognak.
A Csoport külföldi devizában is folytat tevékenységet, ami magában hordozza a devizaárfolyamok,
különösen az euró árfolyamának változásából adódó kockázatot. A Csoport devizaváltozásoknak való
kitettsége az összes többi deviza esetében nem jelentős. A lent bemutatott kockázati hatás a vevőkkel,
szállítókkal, fordított faktoring miatti kötelezettségekkel és készletfinanszírozáshoz kapcsolódó
hitelekkel és a lízingkötelezettséggel kapcsolatos.
Az alábbi táblázatok mutatják az EUR árfolyamok lehetséges változásaira vonatkozó érzékenységet,
minden egyéb tényező változatlansága mellett. A Csoport nettó eszköz értékére gyakorolt hatás a
pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós értékében bekövetkezett változások következménye. A
nettó eszközértékre gyakorolt hatás az eredmény változására vezethető vissza.
Változás az EUR
árfolyamban
Hatás a nettó
eszközállományra
Hatás a nettó
eszközállományra
(%)
2021.12.31
+1%
20 093
0,083%
+5%
100 466
0,415%
+10%
200 932
0,830%
-1%
(20 093)
-0,083%
-5%
(100 466)
-0,415%
-10%
(200 932)
-0,830%
2022.12.31
+1%
(212 670)
-0,600%
+5%
(1 063 352)
-2,998%
+10%
(2 126 703)
-5,997%
-1%
212 670
0,600%
-5%
1 063 352
2,998%
-10%
2 126 703
5,997%
A Csoport kamatkockázata a hitelekből és a lízingekből adódik. A Csoport a változó kamatozású hitelek
miatt cash flow kamatkockázatnak van kitéve.
Az alábbi táblázat bemutatja a hitelek és kölcsönök érintett részének lehetséges kamatváltozásaira
való érzékenységet. A kölcsönkamatok változásának hatása, más tényezők változatlansága mellett a
Csoport adózás előtti eredményét az alábbiak szerint befolyásolja:
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
138
Növekedés vagy
csökkenés
Hatás az adózás
előtti eredményre
Hatás az adózás
előtti
eredményre (%)
2021.12.31
1%
(7 443)
-0,230%
5%
(37 215)
-1,148%
0,1
(74 429)
-2,296%
-1%
7 443
0,230%
-5%
37 215
1,148%
-10%
74 429
2,296%
2022.12.31
1%
(1 615)
-0,016%
5%
(8 073)
-0,078%
0,1
(16 145)
-0,157%
-1%
1 615
0,016%
-5%
8 073
0,078%
-10%
16 145
0,157%
2. Hitelezési kockázat
Hitelezési kockázat pénzeszközökből és pénzeszköz-egyenértékesekből, származékos pénzügyi
instrumentumokból, bankoknál és pénzintézeteknél elhelyezett betétekből, valamint a nagy- és
kiskereskedelmi vevőkkel szembeni hitelezési kitettségekből származik, beleértve a kintlévőségeket és
azokat a tranzakciókat, amelyekre a társaság kötelezettséget vállalt. Ha független hitelminősítő nem
kerül bevonásra, a vevő hitelképességét a pénzügyi helyzet, a múltbéli tapasztalatok és az egyéb
tényezők figyelembevételével a Csoport határozza meg. Az egyéni kockázati korlátok belső vagy külső
minősítések alapján, az igazgatóság által meghatározott korlátoknak megfelelően kerülnek
megállapításra. A Csoport a hitelkeretek felhasználását rendszeresen figyelemmel kíséri. A pénzügyi
instrumentumok esetén elszámolt értékvesztések mozgását a következő táblázat tartalmazza:
2022
Pénz- és pénzeszköz
egyenértékesek
Vevőkövetelések
Egyéb
követelések
Nyitó egyenleg január 1-jén
8 863
309 780
18 789
Képzés (visszaírás)
(1 260)
(59 247)
(12 307)
Kivezetés
-
(38 955)
-
Árfolyamkülönbözet
-
7 210
-
Záró egyenleg december 31-én
7 603
218 788
6 482
2021
Pénz- és pénzeszköz
egyenértékesek
Vevőkövetelések
Egyéb
követelések
Nyitó egyenleg január 1-jén
1 964
282 341
2 837
Képzés (visszaírás)
6 899
27 439
15 952
Kivezetés
-
-
-
Árfolyamkülönbözet
-
-
-
Záró egyenleg december 31-én
8 863
309 780
18 789
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
139
A hitelezési kockázat kezelése egyedi társaságok szintjén történik. A helyi társaságok feladata, hogy a
szokásos fizetési és szállítási feltételek felajánlását megelőzően az új ügyfeleikkel kapcsolatban
felmerülő hitelezési kockázatot kezeljék és elemezzék. A követelésekkel kapcsolatosan a kitettség a
teljes követelés egyenleg, amelyet a bankgarancia csökkenthet bizonyos helyzetekben (lásd X.2.
megjegyzést).
3. Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport nehézségekbe ütközik a pénzeszköz vagy más
pénzügyi eszköz átadásával rendezendő pénzügyi kötelezettségekkel kapcsolatos kötelmek teljesítése
során.
A cash flow előrejelzést a Csoport végzi, mely során figyelemmel kíséri a Csoport likviditási
követelményeinek teljesítésére vonatkozó gördülő előrejelzéseket a működéshez szükséges megfelelő
pénzeszköz állomány biztosítása érdekében, miközben a le nem hívott hitelkeretek (lásd VIII.14
megjegyzést) vonatkozásában mindenkor elegendő mozgásteret tart fenn annak érdekében, hogy a
Csoport ne lépje túl hitelkereteit, illetve (adott esetben) teljesíteni tudja a kötelezettségeit. Ehhez
kapcsolódóan a Csoport közzétett egy a kötelezettségek lejárataival kapcsolatos elemzést (lásd 6.
kiegészítő megjegyzés).
A fordított faktoringgal kapcsolatos megállapodások likviditási kockázatra és finanszírozási cash flow-
ra gyakorolt hatása jelentős lehet, amennyiben ezen kötelezettségek jelentősek, valamint egy pénzügyi
intézménynél koncentrálódnak, egy beszállítói kör helyett. A Csoport függővé válhat például ezen
megállapodás fizetési feltételeinek módosításától.
A likviditási kockázathoz kapcsolódóan koncentrációs kockázat keletkezhet akkor, ha több szerződő fél
folytat hasonló üzleti tevékenységet ugyanabban a földrajzi régióban, vagy olyan gazdasági
jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek miatt a szerződéses kötelezettségeik teljesítésére való
képességüket a gazdasági, politikai vagy egyéb feltételek változásai hasonlóan érintik. Mindez a
Csoport teljesítményének relatív érzékenységét mutatja az adott iparágat érintő fejleményekre.
A túlzott kockázatkoncentráció elkerülése érdekében a Csoport irányelvei és eljárásai konkrét
iránymutatásokat tartalmaznak, a diverzifikált portfólió fenntartása érdekében. A hitelkockázatok
azonosított koncentrációit ennek megfelelően ellenőrzik és kezelik.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
140
3.1 Lejárati elemzés
Az alábbi táblázatok foglalják össze a Csoport pénzügyi kötelezettségeinek lejárati szerkezetét a nem
diszkontált szerződéses kifizetések alapján:
2022. december 31-én
1 és 12 hónap között
esedékes
1-5 év között
esedékes
5 éven túl
esedékes
Összesen
Hitelek, kölcsönök, kötvénytartozás
6 421 520
6 436 996
11 043 332
23 901 848
Lízingkötelezettségek
1 370 668
1 770 309
278 475
3 419 452
Szállítótartozások
21 217 697
-
-
21 217 697
Különféle egyéb kötelezettségek
33 939 391
-
-
33 939 391
Összesen
62 949 276
8 207 305
11 321 807
82 478 388
2021. december 31-én
1 és 12 hónap
között esedékes
1-5 év között
esedékes
5 éven túl
esedékes
Összesen
Hitelek, kölcsönök, kötvénytartozás
2 243 697
1 574 879
10 331 699
14 150 275
Lízingkötelezettségek
1 867 246
3 646 679
1 067 983
6 581 909
Szállítótartozások
15 253 308
-
-
15 253 308
Különféle egyéb kötelezettségek
27 458 039
706 516
-
28 164 555
Összesen
46 822 290
5 928 074
11 399 682
64 150 047
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
141
X. Egyéb közzétételek
1. Szegmensek szerinti jelentés
A Csoport szegmensek szerinti jelentését a menedzsment teljesítménymérésének logikája alapján határozta meg. Az egyes szegmensek az üzleti területre
épülnek, a szegmensek egymástól elkülöníthetők, egymásnak értékesítéseket is végeznek (legjelentősebb a nagykereskedelmi szegmens gépjármű
értékesítése a kiskereskedelmi szegmensnek), azonban ezen értékesítések a konszolidáció során kiszűrésre kerülnek. A Csoport a következő szegmenseket
különíti el:
nagykereskedelmi szegmens;
kiskereskedelmi szegmens.
A szegmensek eredményét a Csoport menedzsmentje a működési eredmény szintjéig követi elkülönítve.
A Csoport a szegmensekre vonatkozó információkat úgy mutatja be, ahogy azokat az AutoWallis Nyrt. legfőbb működési döntéshozói (a továbbiakban „CODM”)
rendszeresen vizsgálják. A Csoport CODM-ként a vezérigazgatót és az Igazgatóságot azonosította, mivel különböző tényezők mentén felosztva (pl. összeghatár)
ők voltak a felelősek az erőforrások működési szegmensek közötti elosztásáért, és a működési, illetve pénzügyi teljesítmények értékeléséért. A beszámolóban
bemutatott szegmensek bevételei és ráfordításai az adott üzletághoz tartozó konszolidált leányvállalatok számait tartalmazzák, így tartalmaznak külső
ügyfelektől származó és szegmensek közötti bevételeket és ráfordításokat is. Ez utóbbiakat a Társaság a konszolidált levezetésben a kiszűrések részben külön
bemutatja.
A fentiek alapján a Csoport 2022-ben a következő bemutatandó működési szegmenseket azonosította: i) nagykereskedelem, ii) kiskereskedelem és
szolgáltatások. A jelen kiegészítő megjegyzésben bemutatott információk azokat az információkat tartalmazzák, amelyek a CODM számára rendszeresen
rendelkezésre állnak. Ennek megfelelően a Csoport eszközökre és kötelezettségekre nem mutat be szegmensenkénti részletes megbontást, mivel a CODM
azokat nem követi nyomon rendszeresen szegmensek szintjén.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
142
A Csoport szegmens eredménye 2022. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Nagykereskedelem
szegmens
Kiskereskedelem
szegmens
Szegmensek összesen
Módosítások és
kiszűrések
Konszolidált
Árbevétel
Külső vevők
158 935 920
111 230 005
270 165 925
0
270 165 925
Szegmensek közötti, és szegmensen belüli
14 180 916
7 552 633
21 733 549
(21 733 549)
0
Árbevétel összesen
173 116 836
118 782 638
291 899 474
(21 733 549)
270 165 925
Bevételek/(ráfordítások)
Anyagköltség
(222 526)
(6 085 540)
(6 308 066)
438 000
(5 870 066)
Igénybevett szolgáltatások
(10 929 859)
(5 626 527)
(16 556 386)
3 863 706
(12 692 680)
Eladott áruk beszerzési értéke
(147 510 315)
(94 550 232)
(242 060 547)
17 141 217
(224 919 330)
Személyi jellegű ráfordítások
(3 434 796)
(7 424 297)
(10 859 093)
(72 169)
(10 931 262)
Értékcsökkenés és amortizáció
(1 323 486)
(2 020 135)
(3 343 621)
(96 539)
(3 440 160)
Goodwill értékvesztés
0
0
0
0
0
Részesedés társult vállalkozás nyereségéből
0
0
0
0
0
Kamatbevételek
1 052 855
865 765
1 918 620
(964 746)
953 874
Kamatráfordítások
(972 929)
(1 785 263)
(2 758 192)
965 645
(1 792 547)
Szegmens adózás előtti eredmény
8 925 838
3 339 130
12 264 967
(1 948 660)
10 316 307
Szegmens EBITDA
9 448 930
5 406 195
14 855 126
(399 744)
14 455 382
Eszközök összesen
95 850 087
83 366 398
179 216 485
(45 532 349)
133 684 136
Kötelezettségek összesen
63 735 821
58 210 797
121 946 618
(23 727 583)
98 219 035
Egyéb közzétételek
Befektetések társult vállalkozásba
Befektetések közös vállalkozásba
2 167 718
0
2 167 718
0
2 167 718
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
143
2021. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Nagykereskedelem
szegmens
Kiskereskedelem
szegmens
Szegmensek
összesen
Módosítások és
kiszűrések
Konszolidált
Árbevétel
Külső vevők
110 864 087
84 092 348
194 956 435
-
194 956 435
Szegmensek közötti, és szegmensen belüli
13 147 256
6 896 816
20 044 072
20 044 072
-
Árbevétel összesen
124 011 343
90 989 164
215 000 507
20 044 072
194 956 435
Bevételek/(ráfordítások)
Anyagköltség
(103 729)
(4 074 004)
(4 177 734)
418 627
(3 759 106)
Igénybevett szolgáltatások
(7 937 752)
(3 983 982)
(11 921 734)
2 424 098
(9 497 636)
Eladott áruk beszerzési értéke
(108 879 007)
(75 857 843)
(184 736 850)
17 250 219
(167 486 631)
Személyi jellegű ráfordítások
(2 319 108)
(4 623 992)
(6 943 100)
(42 330)
(6 985 429)
Értékcsökkenés és amortizáció
(1 222 745)
(1 438 220)
(2 660 965)
(51 726)
(2 712 690)
Goodwill értékvesztés
-
-
-
-
-
Részesedés társult vállalkozás nyereségéből
-
-
-
-
-
Kamatbevételek
224 180
198 021
422 201
(265 700)
156 501
Kamatráfordítások
(391 320)
(564 813)
(956 133)
264 499
(691 634)
Szegmens adózás előtti eredmény
3 212 369
1 641 309
4 853 678
(688 388)
4 165 290
Szegmens EBITDA
4 534 718
3 594 059
8 128 777
(307 935)
7 820 842
Eszközök összesen
64 645 281
61 303 352
125 948 634
(36 972 095)
88 976 539
Kötelezettségek összesen
41 701 252
40 365 083
82 066 336
(17 361 467)
64 704 869
Egyéb közzétételek
Befektetések társult vállalkozásba
-
-
-
-
-
Befektetések közös vállalkozásba
-
-
-
-
-
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
144
A Csoport befektetett eszközeinek országonkénti megbontását a következő táblázat tartalmazza:
2022
2021
Magyarország
25 524 841
21 602 368
Szlovénia
6 360 992
3 398 246
Horvátország
78 964
103 362
Befektetett eszközök összesen
31 964 796
25 103 975
Információ jelentős vevőkről
A Csoportnak nincs olyan külső vevője, amellyel kapcsolatban a konszolidált árbevétel 10%-a feletti árbevételt realizál.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
145
2. Pénzügyi instrumentumokkal kapcsolatos közzétételek
2.1 Pénzügyi instrumentumok besorolása
2022. december 31-én
Eredménnyel szemben
valós értéken értékelt
Egyéb átfogó eredménnyel
szemben valós értéken
értékelt
Amortizált bekerülési
értéken értékelt pénzügyi
eszközök, pénzügyi
kötelezettségek
Könyv szerinti érték
Valós érték
Pénzügyi eszközök
Befektetések adósságinstrumentumokba
-
-
-
-
-
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
2 200
-
2 200
2 200
Nettó befektetés lízingbe
-
-
901 808
901 808
901 808
Kölcsönkövetelések
-
-
-
(0)
(0)
Vevőkövetelések, és faktoring követelések
-
-
10 372 630
10 372 630
10 372 630
Egyéb követelések*
-
-
1 058 064
1 058 064
1 058 064
Egyéb pénzügyi eszközök
-
-
91 657
91 657
91 657
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek
-
-
16 886 900
16 886 900
16 886 900
Összesen
-
2 200
29 311 059
29 313 259
29 313 259
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvénytartozások
-
-
9 822 861
9 822 861
7 838 585
Hitelek és kölcsönök
-
-
11 528 205
11 528 205
11 528 205
Lízingtartozások
-
-
3 166 102
3 166 102
3 166 102
Szállítótartozások
-
-
21 217 697
21 217 697
21 217 697
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
-
-
30 236 636
30 236 636
30 236 636
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek*
309 704
-
3 393 050
3 702 754
3 702 754
Összesen
309 704
-
79 364 551
79 674 255
77 689 979
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő
egyenlegek
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
146
2021. december 31-én
Eredménnyel szemben
valós értéken értékelt
Egyéb átfogó eredménnyel
szemben valós értéken
értékelt
Amortizált bekerülési
értéken értékelt pénzügyi
eszközök, pénzügyi
kötelezettségek
Könyv szerinti érték
Valós érték
Pénzügyi eszközök
Befektetések adósságinstrumentumokba
-
-
-
-
-
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
2 200
-
2 200
2 200
Kölcsönkövetelések
-
-
-
-
-
Vevőkövetelések, és faktoringkövetelések
-
-
8 494 933
8 494 933
8 494 933
Egyéb követelések*
-
-
453 423
453 423
453 423
Egyéb pénzügyi eszközök
-
-
70 264
70 264
70 264
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek
-
-
24 698 967
24 698 967
24 698 967
Összesen
-
2 200
33 717 587
33 719 787
33 719 787
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvénytartozások
-
-
9 546 913
9 546 913
9 546 913
Hitelek és kölcsönök
-
-
4 603 363
4 603 363
4 603 363
Lízingtartozások
-
-
6 581 910
6 581 910
6 581 910
Szállítótartozások
-
-
15 253 308
15 253 308
15 253 308
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
-
-
8 847 301
8 847 301
8 847 301
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek*
-
-
7 381 296
7 381 296
7 381 296
Összesen
-
-
52 214 091
52 214 091
52 214 091
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő egyenlegek
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
147
2.2 Valós érték hierarchia
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós érték hierarchiában elfoglalt helye a következők szerint
alakult a bemutatott időszakokban:
2022. december 31-én
1. szint
2. szint
3. szint
Pénzügyi eszközök
Befektetések adósságinstrumentumokba
-
-
-
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
-
2 200
Nettó befeketetés lízingbe
-
-
901 808
Kölcsönkövetelések
-
-
(0)
Vevőkövetelések és Faktoringkövetelések
-
-
10 372 630
Egyéb követelések*
-
-
1 058 064
Egyéb pénzügyi eszközök
-
-
91 657
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek
98 374
16 788 526
-
Összesen
98 374
16 788 526
12 426 359
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvénytartozások
-
-
9 822 861
Hitelek és kölcsönök
-
-
11 528 205
Lízingtartozások
-
-
3 166 102
Szállítótartozások
-
-
21 217 697
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
-
-
30 236 636
Egyéb rövid- és hosszú lejáratú kötelezettségek*
-
309 704
3 393 050
Összesen
-
309 704
79 364 551
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő
egyenlegek
2021. december 31-én
1. szint
2. szint
3. szint
Pénzügyi eszközök
Befektetések adósságinstrumentumokba
-
-
-
Befektetések tőkeinstrumentumokba
-
-
2 200
Kölcsönkövetelések
-
-
-
Vevőkövetelések és Faktoringkövetelések
-
-
8 494 933
Egyéb követelések*
-
-
453 423
Egyéb pénzügyi eszközök
-
-
70 264
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek
24 698 967
-
-
Összesen
24 698 967
-
9 020 820
Pénzügyi kötelezettségek
Kötvénytartozások
-
-
9 546 913
Hitelek és kölcsönök
-
-
2 612 486
Lízingtartozások
-
-
6 581 909
Szállítótartozások
-
-
15 253 308
Fordított faktoringból származó kötelezettségek
-
-
8 847 300
Egyéb rövid- és hosszú lejáratú kötelezettségek*
-
-
7 381 296
Összesen
-
-
50 223 212
* Csak a pénzügyi instrumentumnak minősülő egyenlegek
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
148
A derivatív ügyletek esetében a pénzintézet által megadott határidős árfolyamok alapján határozta
meg a Csoport a valós értéket, a tőkeinstrumentumok esetében pedig a befektetést élvező cég saját
tőkéjéből indult ki. A Csoport a követelés és kötelezettség jellegű tételeknél a könyv szerinti értéket
tekintette a valós értéknek, mivel nem voltak olyan szerződéses feltételek, amelyek a valós értéket a
könyv szerinti értéktől eltérítenék. A valós értékek meghatározása során a Csoport nem szembesült
komolyabb technikai nehézségekkel.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
149
2.3 Hitelek és kölcsönök
A szerződéses keretek, illetve egyenlegek alakulása és főbb feltételeik alakulása 2022. december 31-re vonatkozóan a következő:
Hiteltípus
Hitel (keret) összege (e HUF)
Ügyleti kamat
Lejárat
2022.12.31 egyenleg
(e HUF)
Beruházási projekt hitel
6 292 668
0%-tól 18,37%-ig
2023.03.31. és 2037.09.30. között
5 017 943
Folyószámla hitel (HUF)
2 430 000
1 havi BUBOR + 1,00% - tól 1 havi BUBOR + 2,00%
2023.03.26. és 2023.11.10. között
-
Folyószámla hitel (EUR)
1 853 418
6 havi EURIBOR + 1%- tól 1 havi EURIBOR + 2,15%-ig
2023.05.08. és 2023.12.18. között
-
Fordított faktoring (HUF)
17 089 500
1 v 3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 0%-5%
2022.11.28. és 2023.11.30. között
8 307 690
Fordított faktoring (EUR)
28 831 882
1 havi EURIBOR + 2,0 -tól - 3,2%-ig
2023.03.27. és 2024.04.28. között
21 928 947
Készletfinanszírozási hitel (HUF)
6 224 562
1 v 3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 0%-5%
2022.09.30. és 2026.07.20. között
1 891 718
Készletfinanszírozási hitel (EUR)
5 170 000
1 havi EURIBOR + 1,5% -tól 1 havi EURIBOR + 2,5%-ig
2023.01.31. és 2024.06.28 között
2 409 460
Egyéb hitel
3 914 500
1 havi BUBOR + 2,0%-tól 3 havi BUBOR+1,65%-ig
2023.07.22 és 2099.12.31. között
2 209 084
2021. december 31-re vonatkozóan:
Hiteltípus
Hitel (keret) összege (e HUF)
Ügyleti kamat
Lejárat
2021.12.31 egyenleg
(e HUF)
Beruházási projekt hitel
3 485 775
0%-tól 4,95%-ig
2021.03.31. és 2026.12.31. között
2 444 790
Folyószámla hitel
2 430 000
1 havi BUBOR + 1,00% - tól 5,5%
2022.02.28. és 2022.12.31. között
-
Folyószámla hitel (EUR)
579 330
6 havi EURIBOR + 1%- tól 1 havi EURIBOR + 2,15%-ig
2022.06.30. és 2022.12.31. között
-
Fordított faktoring
18 634 500
1 v 3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 0%-5%
2021.11.30. és 2022.12.32. között
5 305 708
Fordított faktoring (EUR)
32 213 700
1 havi EURIBOR + 2,0 -tól - 3,2%-ig
2022.06.30. és 2023.02.28. között
3 541 592
Készletfinanszírozási hitel
6 472 000
1 v 3 havi BUBOR + retail forgalomtól függően 0%-5%
2021.03.31. és 2022.03.31. között
1 166 498
Készletfinanszírozási hitel (EUR)
6 531 300
6 havi EURIBOR + 1%
2022.12.22
824 380
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
150
2.4 Fedezettel biztosított kötelezettségek (Bankgaranciák)
A hitelek fedezettel biztosított kötelezettséget (banki- és jelzáloghiteleket) is magukban foglalnak. A banki hitelek fedezetéül a Csoport tulajdonában lévő adott
finanszírozáshoz kapcsolódó ingatlanok, illetve gépjárművek szolgálnak.
Egyes forgóeszköz finanszírozási hitelekhez kapcsolódóan az adott leányvállalatoknak minimum tőkemegfelelési, illetve készletforgási mutatókat, mint hitel
kovenánsokat tartalmaz a szerződés.
A Csoportra vállalt bankgaranciák – amelyek a mérlegben közvetlenül nem jelennek meg – a következők:
Hiteltípus
Keret összege
Deviza
Bankgarancia díj
Bankgarancia
1 248 586 432
HUF
0,8%-tól 1,5%
Bankgarancia (EUR)
85 261 361
EUR
fix
2021. december 31-re vonatkozóan:
Hiteltípus
Keret összege
Deviza
Bankgarancia díj
Bankgarancia
1 231 000 000
HUF
0,8%-tól 1,5%
Bankgarancia (EUR)
142 250 000
EUR
fix
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
151
3. Üzleti kombinációkkal kapcsolatos közzétételek
2022. április 4.-én az AutoWallis Csoport megvásárolta az Avto Aktiv Intermercatius D.o.o ingatlanjait,
valamint autókereskedelmi üzletágát. A tranzakcióval az AutoWallis Csoport tovább növelte üzleti
részesedését a szlovén autópiacon. Ezen tranzakciók révén a Társaság szlovén piacon meglévő
tevékenysége több telephelyen történő BMW, Toyota és Suzuki értékesítéssel, valamint az ezen
tevékenységek ellátásához szükséges munkavállalókkal, ingatlanokkal, tárgyi eszközökkel, és egyéb
szerződésekkel bővül.
A tranzakció teljes egészében kifizetésre került. Az AutoWallis Csoport leányvállalatai, az AAI Property
d.o.o 4,8 millió EUR-t fizetett az ingatlanokért, az Avto Aktiv Slo d.o.o 5,8 millió EUR-t fizetett az
autókereskedelmi üzletág megszerzéséért. Az üzletág megszerzésével kapcsolatban azonosított
eszközöket és kötelezettségeket, valamint elszámolt Goodwillt a következő tábla mutatja be:
ezer HUF*
EUR
Ingatlanok, gépek és berendezések
350 490
950 428
Készletek
1 773 335
4 808 782
Pénzeszközök
395
1 078
Céltartalékok
(33 414)
(91 104)
Megszerzett eszközök valós értéke
2 090 806
5 669 184
Kifizetett ellenérték
2 112 701
5 760 288
Goodwill
21 895
91 104
* tranzakció zárásának napján érvényes HUF/EUR árfolyamon 368,77 HUF/EUR)
Az akvizíció után 2022. év végéig az Avto Aktiv Slo összesen 9 956 118 eFt árbevételt realizált és adózott
eredmény szinten 33 339 eFt veszteséget ért el. Ha az akvizíció 2022. január elsején valósult volna meg,
a management becslése alapján konszolidált árbevétel 274 500 000 eFt lett volna, a konszolidált nettó
eredmény pedig 8 700 000 eFt. A management a becslést az érintett Társaság pénzügyi információinak
arányosításával határozta meg.
4. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek
A Csoport kapcsolt feleinek minősülnek a vezető tisztségviselők és a végső anyavállalatot kontrolláló
személy 2021-ben és 2022-ben:
Név
Tisztség/Státus
Megjegyzés
Andrew J. Prest
IG tag
Antal Péter
IG tag
Buday Bence
FB és AB tagja
Dévai Gábor
IG tag
Ecseri György
FB és AB tagja
ifj. Chikán Attila
FB és AB tagja
Karvalits Ferenc
FB és AB tagja
2022.07.01-ig
Birkás Petra
FB és AB tagja
2022.07.01-től
Müllner Zsolt
IG elnöke
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
152
Ormosy Gábor
IG tag, vezérigazgató
Székely Gábor
Befektetési igazgató
Veres Tibor
kontrolláló tulajdonos
Vitán Gábor
FB és AB tagja
A vezető tisztségviselőknek juttatott összegek, javadalmazás:
2022
2021
Tiszteletdíjak összege
23 762
8 040
Munkabérek összege
273 966
112 113
Rövid távú munkavállalói juttatások:
297 728
120 153
Részvényalapú kifizetés
263 414
119 505
Összesen
561 142
239 658
A táblázatban szereplő összegek a beszámolási időszakban a kulcsfontosságú vezetőkhöz kapcsolódó
ráfordításként elszámolt összegek.
A II. megjegyzés részletezi a Csoport struktúrát, beleértve a leányvállalatok adataival.
A következő táblázat tartalmazza a kapcsolt felek között létrejött tranzakciókat:
Tranzakciók értéke
Egyenleg
2022
2021
2022.12.31
2021.12.31
Szolgáltatások értékesítése
Anyavállalat részére
126 438
12 598
-
-
Leányvállalat részére
-
-
-
Közös vezetésű vállalkozás részére
667 521
-
822 246
-
Egyéb kapcsolt fél részére
1 062 530
991 923
31 217
12 992
Szolgáltatások beszerzése
-
-
-
Anyavállalattól
46 801
16 589
-
8 110
Leányvállalattól
-
-
-
-
Közös vezetésű vállalkozástól
-
-
-
-
Egyéb kapcsoltféltől
129 377
415 742
11 248
4 073
Egyéb
Leányvállalat részére
- kölcsön nyújtása, kapcsolódó kamatbevétel
-
-
-
-
Leányvállalattól
- kölcsön, kamatráfordítás
-
-
-
-
-osztalék
-
-
-
-
*A kapcsolt felekkel fennálló követelések és kötelezettségek a Vevőkövetelések és Szállítótartozások
soron kerül bemutatásra.
A kapcsolt felekkel folytatott ügyletek közül a legjelentősebb a Wallis Autómegosztó Kft.-nek történő
gépjármű értékesítések. Kapcsolt felekkel szembeni adott-kapott hitelek és kölcsönök nincsenek 2021.
és 2022. év végével. A többségi tulajdonostól, a Wallis Asset Management Zrt-től irodát bérel a Csoport
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
153
valamin üzletviteli, tanácsadási szolgáltatás vesz igénybe. A Csoport a többségi tulajdonos részére
gépjárműkölcsönzési, valamint szerviz szolgáltatást nyújt. A Csoport a közös vezetésű vállalkozásának
(az AutoWallis Caetano Zrt.-nek valamint leányvállalatának az RN Hungary Kft-nek) nyújtott
tanácsadási jellegű szolgáltatást.
5. Függő telezettségek, mérlegen kívüli tételek, pénzügyi garanciák
A Csoportnak nincsenek függő kötelezettségei, mérlegen kívüli tételei.
A Csoport a következő jelentős pénzügyi garanciával rendelkezik:
Kinek az érdekében?
Téma
AutoWallis Caetano Holding Zrt.
Renault tranzakció halasztott vételárra vonatkozó
készfizető kezesség
A Csoport közös vezetésű vállalata (AutoWallis Caetano Holding Zrt) megszerezte a Renault, Dacia és
Alpine márkák importőri jogait birtokló RN Hungary Kft. 100%-os tulajdonrészét. Ennek az ügyletnek
az a sajátossága, hogy a közös vezetésű vállalkozás által fizetett végleges vételár jövőbeli eseményektől
függ. E vételárrészre a Csoport anyavállalata -a másik befektetővel közösen- készfizető kezességet
vállalt. A Csoport a fordulónapon értékelte annak kockázatát, hogy a pénzügyi garancia miatt esetleges
kötelezettsége keletkezhet. Az érintett vállalat piaci környezete, jövedelemtermelő képessége ill. üzleti
terve alapján annak valószínűsége, hogy a Csoportnak a pénzügyi garanciából kötelezettsége keletkezik
alacsony, ezért nem vett fel ezzel kapcsolatban kötelezettséget a pénzügyi kimutatásaiban.
6. Mérlegfordulónap utáni események
A jelentősebb mérlegfordulónap utáni események a következők:
Az AutoWallis Csoport 2022. november 10-én bejelentette, hogy felvásárolja a Nelson Csoport
flottakezelési üzletágát. A Tranzakció versenyhivatali jóváhagyást vetően 2023. január 26-án
zárult.
A tranzakció következtében az AutoWallis Csoport megszerezte a Nelson Flottakezelő Kft., Nelson
Sales Kft. és Nelson Asssitance Kft. 100%-os tulajdonrészét. A tranzakcióval az AutoWallis Csoport
tovább bővítette mobilitási szolgáltatásait.
A 2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatások még nem tartalmazzák a tranzakció hatását, a
Csoport 2023. február 1-től konszolidálja a Társaságokat.
A vételár részletezését a következő táblázat tartalmazza:
adatok ezer Ft-ban
Nelson
Flottalízing Kft.
Nelson Sales Kft
Nelson
Assistance Kft.
Készpénzben kifizetett vételár
2 531 250
18 000
30 000
Halasztott vételárrész I
135 000
-
-
Halasztott vételárrész II
200 000
-
-
Teljes vételár
2 866 250
18 000
30 000
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
154
A megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értékének meghatározása a pénzügyi
kimutatások közzétételének napján folyamatban van.
Az akvizícióhoz kapcsolódóan a Csoport 16 millió Ft-ot számolt el az igénybevett szolgáltatások
között.
Az AutoWallis Csoport 2022. szeptember 21-én bejelentette, hogy részvénycserés tranzakció útján
megvásárolja a Csoport többségi tulajdonosától, a Wallis Asset Management Zrt. leányvállalatától,
a jóautók.hu és au-licit.hu portálokat üzemeltető Net Mobilitiás Zrt.-t. A Tranzakció 2023. január
13-án zárult.
A tranzakció következtében az AutoWallis Csoport megszerezte a Net Mobilitás Zrt. valamint Logic
Car Kft. 100%-os tulajdonrészét. A tranzakcióval az AutoWallis Csoport tovább bővítette mobilitási
szolgáltatásait. A Tranzakció közös ellenőrzés alatt álló gazdálkodó egységek között valósult meg,
a vételár a piaci viszonyoknak megfelelően, mint független felek között került meghatározásra.
A vételár részletezését a következő táblázat tartalmazza:
adatok ezer Ft-ban
Részvényben teljesített
vételárrész
320 000
Függő vételár I
240 000
Függő vételár II
240 000
Teljes vételár
800 000
A függő vételárrész kifizetése a Társaságok következő két üzleti évben elért EBITDA és naturáliában
meghatározott üzleti mutatóitól függ. A megszerzett eszközök és kötelezettségek valós értékének
meghatározása a pénzügyi kimutatások közzétételének napján folyamatban van.
Az akvizícióhoz kapcsolódóan a Csoport 7,9 millió Ft-ot számolt el az igénybevett szolgáltatások
között.
7. Egyéb információk
2022 tavaszán jelentkező orosz-ukrán konfliktusnak rövid távon zvetlenül nincs hatása a
Csoport működésére tekintettel arra, hogy ezen piacokon nincs jelen a Csoport, illetve a Csoport
mind működési területét, mind a forgalmazott márkák pozícionálását tekintve diverzifikált.
Ugyanakkor közvetett hatások már rövid távon is jelentkezhetnek, például:
A kialakult helyzet társadalmi hatásai negatívan befolyásolhatják az autópiacot a kereslet
csökkenésén keresztül.
A gyártóknál jelentkezhetnek nyersanyag- és/vagy alkatrész ellátási problémák, melyek
miatt a tervezett autó átadások kitolódhatnak. Ezek negatívan érinthetik a Csoport Cash-
flowra gyakorolt hatását.
Makrókörnyezeti mutatók romlása (infláció, devizaárfolyamok változékonysága,
kamatkörnyezet változása) negatív hatással lehetnek a Csoport finanszírozására.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
155
A konfliktus esetleges elhúzódásának hatásait a jelenlegi információk alapján nehéz megbecsülni.
A menedzsment folyamatosan figyelemmel kíséri az ebből jelentkező esetleges kockázatokat.
A 2019. decemberében a kínai Hupej tartományi Vuhanban megjelent COVID-19 koronavírus nagy
hatást gyakorolt az autóiparra Kínában, sok nagyvállalatnak szüneteltetnie kellett az autógyártást.
A vírus intenzív globális, ezen belül európai terjedése, illetve az újabb hullámok átmeneti negatív
hatással voltak a keresletre, illetve hatással voltak az ellátási láncra is. Az iparág egészéhez
hasonlóan az AutoWallis is kitett ehhez hasonló esetleges jövőbeni járványok hatásának. A
Társaság nem azonosított ezzel kapcsolatban lényeges látható fenyegetést a jelentés időpontjáig.
8. Az IFRS konszolidált beszámoló összeállításáért felelős személy
Az IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatások összeállítását a számviteli törvény szerint csak
minősítéssel rendelkező személy végezheti.
Az IFRS minősítéssel rendelkező természetes személy a következő:
A pénzügyi kimutatások elkészítéséért felelős személy
neve:
Gausz Balázs
Regisztrációs szám:
209120
regisztrált mérlegképes könyvelő
IFRS minősítéssel
9. A Csoport könyvvizsgálója
Az Anyavállalat és a Csoport amelynek e vállalkozás a jogi anyavállalata nyvvizsgálatát végző
megfelelő minősítéssel rendelkező könyvvizsgáló cég adatai a következők:
Megbízott
PriceWaterhouseCoopers
Könyvvizsgáló Kft (001464)
A megbízott nevében eljáró természetes személy neve
Biczó Péter
Regisztrációs szám:
004957
Könyvvizsgáló
IFRS minősítéssel
A Csoport könyvvizsgálója által felszámított díjakat az alábbi táblázat tartalmazza:
2022
2021
1)
Beszámolók könyvvizsgálata
60 000
41 225
2)
Egyéb könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
22 000
33 475
3)
Egyéb nem könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
40 800
4 648
1) A Beszámolók könyvvizsgálati díjából az AutoWallis Nyrt. egyedi és konszolidált
beszámolójának könyvvizsgálati díja 20 000 eFt, magyarországi leányvállalatok éves
beszámolójának könyvvizsgálati díja 40 000 eFt.
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
156
2) Az egyéb könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak között a Csoport a könyvvizsgálathoz kapcsolódó
többlet díjakat mutatja be.
10. Javasolt osztalék
A Csoport Anyavállalatának Igazgatósága nem javasolja osztalék megállapítását. Az osztalék
megállapításáról és annak mértékéről a Közgyűlés döntött.
11. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat a Csoport igazgatósága 2023. április 5. napján közzétételre
engedélyezte.
Budapest, 2023. április 5.
Ormosy Gábor
Székely Gábor
igazgatóság tagja
igazgatóság tagja
AutoWallis Nyrt.
IFRS Konszolidált Pénzügyi Kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok ezer Ft-ban
157
NYILATKOZATOK
A jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő megjegyzéseket és vezetőségi (üzleti) jelentést
(összefoglalóan Beszámoló) a Társaság Igazgatósága 2023. április 5-én megtárgyalta és a Közgyűlés elé
terjesztésre engedélyezte. A Közgyűlés a Beszámolót 2023. április 28-án jóváhagyta és közzétételre
engedélyezte.
A Társaság kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó Összevont (konszolidált) pénzügyi kimutatásai az
Európai Unió által elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban, a
Társaság legjobb tudása szerint készült, valós és megbízható képet adnak a Társaság és a
konszolidációba bevont vállalkozások eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint
nyereségéről és veszteségéről.
Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó vezetőségi (üzleti) jelentése megbízható
képet ad a Társaság és a konszolidációba bevont vállalkozások helyzetéről, fejlődéséről és
teljesítményéről, valamint ismerteti a valószínűsíthető főbb kockázatokat és bizonytalansági
tényezőket.
A Társaság kijelenti és felhívja a figyelmet, hogy a jelen összevont pénzügyi kimutatásokat független
könyvvizsgáló auditálta.
Budapest, 2023. április 28.
Ormosy Gábor
Székely Gábor
vezérigazgató, igazgatóság tagja
igazgatóság tagja
AutoWallis Nyrt.
A jelen összevont (konszolidált) éves jelentés a Társaság véleményére és várakozásaira vonatkozó, előretekintő állításokat,
jövőre vonatkozó kijelentéseket is tartalmaz, melyeket a Társaság jóhiszeműen és megalapozottan ad át. Ezen kijelentések a
jelenlegi terveken, várakozásokon és előrejelzéseken alapulnak, és azokat befolyásolhatják ismert és ismeretlen kockázatok,
bizonytalanságok és egyéb tényezők, melyek a Társaság, vagy az iparág konkrét eredményei, pénzügyi helyzete, teljesítménye
vagy elért céljai tekintetében jelentős különbséget eredményezhetnek az előretekintő állításokban kifejezetten vagy
ráutalással leírt eredményekhez, pénzügyi helyzethez, teljesítményhez vagy kitűzött célokhoz képest.
A Társaság nem vállal kötelezettséget arra vonatkozóan, hogy a kijelentések bármelyikét új információk vagy jövőbeli
események alapján frissítse, módosítsa, és e változtatásokat közzétegye.
E kockázatok, bizonytalanságok és egyéb tényezők tudatában figyelmeztetjük a befektetőket, hogy ne támaszkodjanak
befektetési döntéseik meghozatalakor önmagában csak ezekre az előretekintő állításokra.
158
Egyedi pénzügyi kimutatások
Nyilvánosan Működő Részvénytársaságról
a 2022. december 31-én végződő üzleti évről
az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
(IFRS-ek) szerint
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
159
A pénzügyi kimutatásokban szereplő rövidítések magyarázata:
IFRS/IAS
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
IFRIC/SIC
Értelmezések a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokhoz
FVTPL
A nyereséggel/veszteséggel szemben valós értéken értékelt
FVTOCI
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt
AC
Amortizált bekerülési értéken értékelt instrumentum
EPS
Egy részvényre jutó eredmény
CGU
Pénztermelő egység
IG
Igazgatóság
FB
Felügyelőbizottság
AB
Auditbizottság
BÉT
Budapesti Értéktőzsde
PO
Teljesítési kötelem
ROU
Használatijog-eszköz
HUF
Magyar forint
EUR
Euró
HRK
Horvát kuna
WAM Zrt.
Wallis Asset Management Zrt.
A pénzügyi kimutatásokban a zárójelbe tett szám negatív összeget jelöl!
A pénzügyi kimutatásokat alátámasztó megjegyzések adott esetben tartalmazhatnak nem jelentős
kerekítési hibákat.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
160
Tartalomjegyzék
I. Az egyedi pénzügyi kimutatások 162
1. Egyedi átfogó eredménykimutatás 162
2. Egyedi pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás (mérleg) 163
3. Egyedi saját tőke változás kimutatás 164
4. Egyedi cash flow kimutatás 165
Kiegészítő megjegyzések 167
II. A Társaság bemutatása, a pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja 167
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja és a vállalkozás folytatása 167
2. A Társaság tevékenységének rövid bemutatása 168
3. A Társasággal és tulajdonosaival kapcsolatos alapvető adatok 168
4. A Társaság részesedései 169
5. A pénzügyi kimutatások prezentálásának pénzneme, pontossága 170
III. A számviteli politika meghatározó elemei, a pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja 170
1. A pénzügyi kimutatások részei 170
2. Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 171
2.1 Árbevétel 171
2.2 Anyagköltség 171
2.3 Igénybevett szolgáltatások 171
2.4 Eladott áruk beszerzési értéke 171
2.5 Személyi jellegű ráfordítások 172
2.6 Értékcsökkenés és amortizáció 172
2.7 Egyéb bevételek és ráfordítások 172
2.8 Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége 172
2.9 Pénzügyi bevételek és ráfordítások 173
2.10 Nyereségadók 174
3. A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák 174
3.1 Ingatlanok, gépek és berendezések 174
3.2 Eszközhasználati jogok (lízingek) 175
3.3 Immateriális eszközök 175
3.4 Befektetések leányvállalatokban 176
3.5 Befektetések Társult és közös vezetésű vállalkozásokban 176
3.6 Pénzügyi instrumentumokon kívüli eszközök értékvesztésének elszámolása, CGU-k
azonosítása 177
3.7 Pénzeszközök és azok egyenértékesei 177
3.8 Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek 177
3.9 Céltartalékok 180
3.10 Munkavállalói juttatások 180
3.11 Részvényalapú kifizetés 181
3.12 Saját tőke 182
4. Egyéb számviteli politikai elemek 182
4.1 EPS - Egy részvényre jutó eredmény 182
4.2 Szegmensek szerinti jelentés 182
4.3 A cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politikák 183
4.4 Az idegen pénznemben kifejezett tranzakciók 183
4.5 Lényegesség, hibák és hibahatások 183
IV. Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások napján még hatályba nem lépett IFRS-ek és
IFRIC-ek várható hatása, korábbi alkalmazások 184
V. Újramegállapítások 188
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
161
VI. Az átfogó eredménykimutatáshoz és mérleghez kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 188
1. Árbevétel 188
2. Anyagköltség 188
3. Igénybevett szolgáltatások 188
4. Személyi jellegű ráfordítások 189
5. Értékcsökkenési leírás 189
6. Egyéb bevételek és ráfordítások 189
7. Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése 190
8. Pénzügyi bevételek és ráfordítások 190
9. Adóráfordítások 191
10. Ingatlanok, gépek és berendezések; immateriális eszközök 192
11. Eszközhasználati jog (ROU) 193
12. Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsön 193
13. Befektetések leányvállalatokba, Befektetések társult és közös vezetésű vállalatokba 196
14. Vevőkövetelések, nyereségadó követelések, egyéb követelések, aktív időbeli elhatárolások
196
15. vid lejáratú kölcsönkövetelések 197
16. Pénzeszközök és egyenértékeseik 198
17. tvénytartozás 198
18. Lízingkötelezettségek 200
19. Szállítótartozások, jövedelemadó kötelezettség, passzív időbeli elhatárolások, egyéb rövid
lejáratú kötelezettségek 200
20. Opciós kötelezettség 201
21. vid lejáratú hitelek, kölcsönök 201
22. Halasztott adó 201
23. Jegyzett tőke 202
24. ketartalék és eredménytartalék 203
25. Részvény alapú kifizetések tartaléka 203
26. Saját részvények bekerülési értéke és tárgyidőszaki változása 205
VII. Egyéb közzétételek 206
1. Valós érték hierarchia 206
2. Kockázati közzétételek 207
3. Nettó adósság állomány levezetése 209
4. Jelentős mérlegen kívüli kötelezettségek 209
5. Pénzügyi garanciák 209
6. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek 210
7. Vezető tisztségviselők és javadalmazásuk 210
8. A Társaság kontrolláló vállalkozása által indított MRP program 211
VIII. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges feltételezések és becslési
bizonytalanságok 211
IX. Mérlegfordulónap utáni események 211
X. A magyar számviteli törvény követelményei szerinti közzétételek 212
1. A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért és az IFRS szerinti beszámoló
elkészítéséért felelős személy 212
2. A Társaság könyvvizsgálója 213
3. Saját tőke megfeleltetés 214
4. Osztalék 216
5. Egyéb információk 216
6. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése 216
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
162
I. Az egyedi pénzügyi kimutatások
1. Egyedi átfogó eredménykimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2022
2021
Árbevétel
VI. 1)
175 523
141 111
Anyagköltség
VI. 2)
(7 924)
(2 723)
Igénybevett szolgáltatások
VI. 3)
(486 179)
(366 747)
Eladott áruk beszerzési értéke
VI. 1)
(39 493)
(1 802)
Személyi jellegű ráfordítások
VI. 4)
(694 088)
(388 193)
Értékcsökkenési leírás
VI. 5)
(45 125)
(2 524)
Egyéb bevételek
VI. 6)
556
22 642
Egyéb ráfordítások
VI. 6)
(81 943)
(49 301)
Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése
VI. 7)
(6 781)
(1 576)
Működési eredmény
(1 185 454)
(649 113)
Kamatbevételek effektív kamatlábbal számolt
VI. 8)
1 030 154
180 336
Kamatráfordítások
VI. 8)
(420 815)
(183 593)
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
VI. 8)
666 876
16 224
Osztalékbevétel
VI. 8)
1 402 000
352 000
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
2 678 215
364 967
Adózás előtti eredmény
1 492 761
(284 146)
Adóráfordítás
VI. 9)
(7 626)
(3 458)
Nettó eredmény
1 485 135
(287 604)
Egyéb átfogó eredmény
-
-
Teljes átfogó eredmény
1 485 135
(287 604)
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
163
2. Egyedi pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás (mérleg)
Megnevezés
Megjegyzés
2022.12.31
2021.12.31
Eszközök
Befektetett eszközök
Ingatlanok, gépek, berendezések
VI. 10)
14 861
7 355
Eszközhasználati jogok
VI. 11)
68 462
-
Immateriális eszközök
VI. 10)
11 052
-
Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsönök
VI. 12)
12 785 085
7 426 658
Befektetések leányvállalatokba
VI. 13)
24 960 945
21 985 081
Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokba
VI. 13)
1 850 000
-
Befektetett eszközök összesen
39 690 405
29 419 094
Forgóeszközök
Vevőkövetelések
VI. 14)
92 059
94 679
Nyereségadó követelés
VI. 14)
-
1 854
Egyéb követelések és pénzügyi eszközök
VI. 14)
89 803
1 351
Aktív időbeli elhatárolások
VI. 14)
21 250
30 513
Rövid lejáratú kölcsönkövetelések
VI. 15)
75 603
1 536 666
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
VI. 16)
7 138 701
12 115 331
Forgóeszközök összesen
7 417 416
13 780 394
Eszközök összesen
47 107 822
43 199 488
Tőke és kötelezettségek
Jegyzett tőke
VI. 22)
5 528 613
5 314 797
Tőketartalék
VI. 23)
28 650 833
26 697 796
Részvényalapú kifizetések tartaléka
VI. 24)
34 061
207 539
Saját részvények
VI. 25)
(523 890)
(64 976)
Eredménytartalék
VI. 23)
2 201 395
468 257
Saját tőke összesen
35 891 012
32 623 413
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Kötvénytartozások
VI. 16)
9 534 861
9 546 913
Hosszú lejáratú lízingkötelezettségek
VI. 18)
37 167
-
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen
9 572 028
9 546 913
Rövid lejáratú kötelezettségek
Kötvénytartozások rövid lejáratú része
VI. 17)
288 000
288 000
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
VI. 23)
1 011 304
33 210
Rövid lejáratú lízingkötelezettségek
VI. 18)
35 887
-
Szállítótartozások
VI. 19)
39 859
150 418
Jövedelemadó kötelezettség
VI. 19)
5 935
1 951
Opciós kötelezettség
VI. 20)
-
451 571
Passzív időbeli elhatárolások
VI. 19)
189 336
55 683
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
VI. 19)
74 461
48 329
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen
1 644 782
1 029 162
Kötelezettségek összesen
11 216 810
10 576 075
Saját tőke és kötelezettségek összesen
47 107 822
43 199 488
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
164
3. Egyedi saját tőke változás kimutatás
Tranzakció
Jegyzett tőke
Tőketartalék
Részvény alapú
kifizetések tartaléka
Saját részvények
Eredménytartalék
Összesen
Kiegészítő megjegyzés
VI. 23)
VI. 24)
VI. 25)
VI. 26)
VI. 24)
2021. január 1-én (újramegállapítva)
4 053 921
16 521 644
214 176
(798 700)
618 630
20 609 671
2021. év nettó eredménye
-
-
-
-
(287 604)
(287 604)
2021. egyéb átfogó eredménye
-
-
-
-
-
-
Részvényalapú kifizetések hatása
-
-
130 594
-
-
130 594
Részvényalapú kifizetések megszolgálása
-
-
(137 231)
-
137 231
-
Saját részvény elidegenítése
-
733 724
-
733 724
Tőkeemelés - üzletrész apporttal
192 500
1 409 100
-
-
-
1 601 600
Tőkeemelés - pénzeszközzel
1 068 376
8 756 327
-
-
-
9 824 703
Saját részvény visszavásárlási opció értékváltozása
-
10 725
-
-
-
10 725
2021. december 31.
5 314 797
26 697 796
207 539
(64 976)
468 257
32 623 413
2022. év nettó eredménye
-
-
-
-
1 485 135
1 485 135
2022. év egyéb átfogó eredménye
-
-
-
-
-
-
Részvényalapú kifizetések hatása
-
-
(248 002)
-
248 002
-
Részvényalapú kifizetések megszolgálása
-
-
74 524
-
-
74 524
Saját részvény vásárlás
-
-
-
(458 914)
-
(458 914)
Részvénykibocsátás
213 815
1 516 925
-
-
-
1 730 740
Saját részvény visszavásárlási opció értékváltozása
-
436 113
-
-
-
436 113
Kerekítési különbözet
1
(1)
-
-
1
1
2022. december 31.
5 528 613
28 650 833
34 061
(523 890)
2 201 395
35 891 012
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
165
4. Egyedi cash flow kimutatás
Megnevezés
Megjegyzés
2022
2021
Adózás előtti eredmény
1 492 762
(284 146)
Kamatbevételek
VI. 8)
(1 030 154)
(180 336)
Kamatráfordítások
VI. 8)
420 815
183 593
Pénzmozgással nem járó tételek:
Pénzeszközök árfolyamkülönbözete
1 401
-
Értékcsökkenési leírás
VI. 5)
45 125
2 524
Céltartalék képzése (-feloldása)
-
(18 000)
Elszámolt várható hitelezési veszteség (nettó forgótőkén kívüli)
VI. 7)
6 781
6 714
Részvényalapú kifizetések eredményhatása
VI. 4)
74 524
130 594
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek
VI. 7)
(299 750)
(9 852)
Az eredmény korrekciói:
Hozamként elszámolt osztalékok
VI. 8)
(1 402 000)
(352 000)
Követelések állományának csökkenése
VI. 14)
(7 173)
(28 850)
Szállítók állományának növekedése (csökkenése)
VI. 20)
(110 560)
131 962
Egyéb kötelezettségek állománynövekedése
VI. 20)
159 692
81 693
(648 537)
(336 105)
Kapott kamatok
VI. 8)
704 574
151 074
Kifizetett kamatok
VI. 8)
(421 563)
(102 926)
Kifizetett adó
VI. 9)
(1 788)
(2 156)
Üzleti tevékenységből származó nettó cash flow
(367 314)
(290 113)
Tőkeemelés leányvállalatokban
VI. 13)
(1 245 125)
(541 528)
Tőkeemelés Közös vezetésű vállalkozásban
VI. 13)
(1 850 000)
-
Leányvállalatok megszerzéséért fizetett összegek
VI. 13)
-
(155 248)
Ingatlanok, gépek, berendezések és immateriális eszközök vásárlása
VI. 10)
(39 294)
(8 324)
Leányvállalatnak folyósított kölcsönök
VI. 15)
(4 108 286)
(5 729 438)
Leányvállalatok által visszafizetett kölcsönök
VI. 15)
824 000
42 615
Pénzügyileg rendezett osztalékok
VI. 8)
1 327 999
352 000
Átvállalt kötelezettség kifizetése (leányvállalat)
-
(42 615)
Befektetési tevékenységre felhasznált cash flow
(5 090 706)
(6 082 538)
Saját részvény értékesítés készpénzért
VI. 26)
-
733 724
Saját részvény visszavásárlása
VI. 26)
(458 914)
-
Készpénzes tőkeemelés
VI. 23); VI. 24)
-
9 824 703
Kötvénykibocsátás
VI. 17)
-
6 654 850
Leányvállalatoktól felvett kölcsönök
VI. 21)
1 000 000
33 143
Leányvállalattól kapott kölcsönök visszafizetése
VI. 21)
(33 210)
-
Lízingtörlesztések
VI. 18)
(27 325)
-
Pénzügyi tevékenységből származó/(felhasznált) cash flow
480 551
17 246 420
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek jutó várható értékvesztés
VI. 16)
2 240
(4 893)
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek árfolyamkülönbözete
(1 401)
-
Pénz és pénzeszköz egyenértékesek (csökkenése) / növekedése
VI. 16)
(4 976 630)
10 868 876
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek nyitóállomány
12 115 331
1 246 455
Pénz- és pénzeszköz egyenértékesek záróállomány
VI. 16)
7 138 701
12 115 331
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
166
Az eredményképző és cash flowt érintő tételek a pénzügyi kimutatásokban előjelhelyesen
szerepelnek.
Az egyéb pénzmozgással nem járó tételek között a devizában nyújtott kölcsön követelések
átértékelése szerepel.
A 2021-es adatok az új kimutatás sorok felvétele miatt nem jelentős összegű átsorolásokat
tartalmaznak.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
167
Kiegészítő megjegyzések
II. A Társaság bemutatása, a pénzügyi kimutatások elkészítésének az
alapja
1. A pénzügyi kimutatások elkészítésének az alapja és a vállalkozás
folytatása
Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
A menedzsment kijelenti, hogy az egyedi pénzügyi kimutatások az Európai Unió által elfogadott
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban készültek. A pénzügyi beszámoló
magyarázatai a magyar számviteli törvény követelményei szerinti közzétételeket is tartalmazzák. A
pénzügyi kimutatások a vállalkozás folytatásának elvével összhangban készültek.
Az AutoWallis Nyrt., mint anyavállalat összevont (konszolidált) éves beszámolót és összevont
(konszolidált) üzleti jelentést készít. A számvitelről szóló, hatályos 2000. évi C. törvény 10. § (2) bekezdése
értelmében a Társaság a konszolidálási kötelezettségének a nemzetközi számviteli standardok (IFRS-ek)
szerint összeállított beszámoló és igazgatósági jelentés közzétételével tesz eleget.
A pénzügyi kimutatások tartalma
E pénzügyi kimutatások az AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság vagyoni helyzetét,
teljesítményét és pénzügyi helyzetét mutatják be. A Társaság pénzügyi kimutatásait a menedzsment
készíti el és a zgyűlés hagyja jóvá. Ez a pénzügyi kimutatás egyedi pénzügyi kimutatás, tehát kizárólag
az AutoWallis Nyrt. vagyonát és eredményét mutatja be.
A Társaság a pénzügyi kimutatásait és egyéb közzétételeit a www.autowallis.hu honlapon, illetve a
székhelyén – 1055 Budapest, Honvéd utca 20. – is megjeleníti.
A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásainak aláírására jogosultak:
Ormosy Gábor (Budapest)
Székely Gábor (Nagykőrös)
A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja; az alkalmazott szabályrendszer és a mögöttes
feltételezések, értékelési elvek
A pénzügyi kimutatások az International Accounting Standard Board (IASB) által megalkotott International
Financial Reporting Standard (IFRS) alapján készültek.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
168
A Társaság általában a múltbeli bekerülési érték alapján értékeli eszközeit, kivéve azokat a helyzeteket,
amelynél az IFRS-ek alapján az adott elemet valós értéken kell értékelni. A pénzügyi kimutatásokban a
nem amortizált bekerülési értéken szereplő pénzügyi eszközöket kell valós értéken értékelni. A Társaság
nem alkalmazza a valós értéken történő értékelést az eszközei esetében.
A Társaság először 2017-ben tett közzé az IFRS-ek alapján készülő egyedi pénzügyi kimutatásokat. A
pénzügyi kimutatások kapcsán számviteli politika megváltoztatására nem került sor, e tekintetben az
adatok egymással összehasonlíthatóak.
2. A Társaság tevékenységének rövid bemutatása
A Társaság elnevezése AutoWallis Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (ezt megelőzően 2018.12.17-ig
ALTERA Nyrt., a továbbiakban a Társaság) Magyarországon a Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság által
bejegyzett nyilvánosan működő részvénytársaság.
A Társaság tulajdonosi szerkezetében 2018-ban jelentős változás következett be. A korábbi tulajdonosok
kivonulásával egyidejűleg új többségi tulajdonos került a Társaság élére, amely tőkét emelt a Társaságban
és így IFRS-ek szerint definiált fordított akvizíció keretében hozott létre egy új vállalatcsoportot, amelynek
jogi anyavállalata a Társaság.
A Társaság klasszikus holding tevékenységet végez, vagyis a részesedések tartásán, a finanszírozás
szervezésén, a vezetési tevékenységen, valamint a Csoportba tartozó Társaságoknak nyújtott üzletviteli,
tanácsadási szolgáltatáson túlmutatóan egyéb gazdasági tevékenységet nem folytat.
3. A Társasággal és tulajdonosaival kapcsolatos alapvető adatok
A Társaság magyar jog szerint alapított vállalkozás (irányadó jog). A Társaság székhelye és egyben
működésének központja: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.
A Társaság többségi tulajdonosa a Wallis Asset Management Zártkörűen Működő Részvénytársaság (1055
Budapest, Honvéd utca 20). A Társaság végső anyavállalata 2022. december 31-én a WALLIS PORTFOLIÓ
Korlátolt Felelősségű Társaság (1055 Budapest, Honvéd utca 20.). E vállalkozásnak már csak
magánszemély tagja van.
A Társaság tulajdonosi szerkezete a december 31-i állapot szerint:
A Társaság részvényesei
Tulajdonosi részarány
Tulajdonosi részarány
2022.12.31
2021.12.31
Wallis Asset Management Zrt.
59,20%
57,55%
Széchenyi Alapok Kockázati Tőkealap (korábban: Kárpát-medencei
Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap)
6,77%
7,05%
Közkézhányad
34,03%
35,40%
100,00%
100,00%
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
169
4. A Társaság részesedései
A Társaság, mint jogi anyavállalat a következő társaságokban rendelkezik részesedéssel. A Társaságokban
lévő tulajdonosi részesedés mértékét és a bekerülés jogcímét az alábbi táblázat tartalmazza.
Társaság neve
Tulajdonszerzés
jogcíme
Tulajdonosi
részesedés
2022
Tulajdonosi
részesedés
2021
Fő tevékenység
Bejegyzés
országa
Funkcionális
pénznem
AutoWallis Nyrt.
-
-
-
Vagyonkezelés
HU
HUF
WAE Autóforgalmazási és
Szolgáltató Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WAE CEE Kft.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS AUTÓKÖLCSÖNZŐ
Kereskedelmi és Szolgáltató
Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kölcsönzése
HU
HUF
WALLIS MOTOR DUNA
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WALLIS MOTOR PEST
Autókereskedelmi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis British Motors Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Wallis Kerepesi Kft.
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WallisMotor Ljubljana d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
ICL Autók Kft.
Alapítás
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
Iniciál Autóház Kft.
Apport
60%
60%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
AVTO AKTIV SLO d.o.o.
Alapítás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
VCT 78 Kft.
Vásárlás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
K85 Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Csoport Szolgáltató Kft.
Alapítás
100%
100%
Finanszírozás
HU
HUF
DALP Kft.
Apport
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AW Property Kft.
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
HU
HUF
AAI Properties D.o.o
Alapítás
100%
100%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
Wallis Adria d.o.o
Apport
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
HRK
WAE HUN Kft.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HU
HUF
WAE C. d.o.o.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
HR
HRK
WAE S. d.o.o.
Vásárlás
100%
100%
Személygépjármű
kereskedelem
SLO
EUR
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
170
AutoWallis Caetano Holding
Zrt.
Alapítás
50%
0%
Vagyonkezelés
HU
HUF
C182 Razvoj Nepremičnin
Ljubljana d.o.o
Apport
100%
0%
Ingatlanhasznosítás
SLO
EUR
5. A pénzügyi kimutatások prezentálásának pénzneme, pontossága
A Társaság funkcionális pénzneme a magyar forint. A pénzügyi kimutatások forintban készültek
(prezentálás pénzneme) és ha más jelölés nem szerepel, az adatok ezer forintban (eFt) szerepelnek.
A Társaság szempontjából lényeges idegen pénznem az euró a leányvállalati befektetések tevékenysége
miatt. E deviza árfolyama a beszámolási időszakban a következő volt (egy pénzegység/forint, MNB
árfolyamok):
2022.12.31
2021.12.31
2022. évi átlag
2021. évi átlag
EUR/HUF
400,25
369,00
391,33
358,52
A pénzügyi kimutatások egy naptári évet fognak át. A pénzügyi kimutatások fordulónapja minden évben
a naptári év utolsó napja, december 31.
A pénzügyi kimutatások egy összehasonlító adatot tartalmaznak, kivéve, ha egy időszakot újra meg kell
állapítani vagy számviteli politikát kellett változtatni. Ebben a helyzetben be kell mutatni az összehasonlító
időszak nyitó mérlegérkeit is.
Abban a helyzetben, ha a prezentálás érdekében szükségessé válik az, hogy egy tételt átsoroljanak egy
másik kategóriába (például új pénzügyi kimutatás sor miatt), akkor az előző évi adatokat úgy korrigálja a
Társaság, hogy az összehasonlíthatóság megvalósuljon.
A Társaság az egyedi pénzügyi kimutatásaiban nem tesz közzé szegmensek szerinti jelentést az IFRS 8.4
szakasza alapján. A Társaságnál egyébként mint holding társaságnál nem azonosíthatóak működési
szegmensek. A Csoportra vonatkozó szegmensek szerinti jelentést a konszolidált pénzügyi kimutatások
tartalmazzák. Az EPS (egy részvényre jutó eredmény) mutatót is csak a konszolidált pénzügyi kimutatás
adatai alapján számítja a Társaság és csak ott teszi közzé (IAS 33.4).
A pénzügyi kimutatások közzétételéről a Társaság menedzsmentje gondoskodik, a vonatkozó jogszabályok
szerint.
III. A számviteli politika meghatározó elemei, a pénzügyi kimutatások
elkészítésének alapja
1. A pénzügyi kimutatások részei
A Társaság pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magában (részek):
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
171
átfogó eredménykimutatás;
pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás (mérleg);
saját tőke változás kimutatás;
cash-flow kimutatás;
kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatásokhoz.
A Társaság úgy döntött, hogy az átfogó eredménykimutatást egy önálló kimutatásban szerepelteti, úgy,
hogy az egyéb átfogó eredményhez kapcsolódó tételeket azonos kimutatásban, az időszak nettó
eredménye után jogcímenként jeleníti meg.
Egyéb átfogó eredménynek tekintjük azokat a tételeket, amelyek a nettó eszközöket (vagyis az eszközök
és kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik és ezt a csökkenést sem eszközzel, sem
kötelezettséggel, sem az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem közvetlenül a saját tőke
egy elemét változtatják, a Társaság tágan értelmezett teljesítményével összefüggésben. Nem minősül
többek között egyéb átfogó eredménynek az a tőketranzakció, amely a rendelkezésre bocsátott tőkét
változtatja meg, illetve azok a tranzakciók sem, amelyeket a Társaság a tulajdonossal, tulajdonosi
minőségében végez.
2. Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák
2.1 Árbevétel
A Társaság árbevételként mint holding társaság a vagyonkezeléssel és holding tevékenységgel
kapcsolatos óradíj elszámoláson alapuló, időszakosan elszámolt, üzletviteli tanácsadási szolgáltatáshoz
kötődő tételeket jeleníti meg.
Tekintetbe véve, hogy a Társaság nem végez a vagyonkezelésen, finanszírozásszervezésen és holding
tevékenységen kívül tevékenységet, ezért az IFRS 15 szabályozás nem hordoz komplex megfontolást
igénylő kérdéseket.
2.2 Anyagköltség
Anyagköltségként az üzleti évben felhasznált vásárolt anyagok bekerülési értékét kell kimutatni.
2.3 Igénybevett szolgáltatások
Az igénybevett szolgáltatások értékeként az üzleti évben igénybe vett anyagjellegű és nem anyagjellegű
szolgáltatások bekerülési értékét a számlázott, fizetett, szerződésben meghatározott összegben számolja
el a Társaság.
2.4 Eladott áruk beszerzési értéke
Az eladott áruk beszerzési értéke az üzleti évben - általában - változatlan formában eladott anyagok, áruk
bekerülési értékét foglalja magában. Ezen kívül a Társaság itt mutatja ki a vásárolt, de változatlan
formában továbbértékesített szolgáltatások értékét.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
172
2.5 Személyi jellegű ráfordítások
Bérjellegű költségek: Tartalmazza az időszakot terhelő munkabért, valamint a bér természetű tételeken
kívül azokat a díjakat, melyek a munkaviszonyhoz közvetlenül kapcsolódnak. Magába foglalja a felsorolt
tételekre fizetett járulékokat, valamint a becsült jutalmakat és azok közterheit és a részvény alapú
juttatások ráfordításait is. A Társaság itt mutatja ki az MRP programokhoz kapcsolódó tárgyévet terhelő
költséget.
Egyéb személyi jellegű költségek: A Társaság ide sorolja azokat a személyi jellegű ltségeket, amelyek
nem szerepelnek a bérjellegű költségek zött, ilyenek lehetnek a reprezentáció, korengedményes
nyugdíj, természetbeni juttatás, végkielégítés, üzleti célú ajándékok stb.
2.6 Értékcsökkenés és amortizáció
A Társaság az értékcsökkenés és amortizáció soron mutatja ki az ingatlanok, gépek és berendezések,
valamint az eszközhasználati jogok értékcsökkenését, valamint az immateriális eszközök amortizációs
leírását az időszak során.
2.7 Egyéb bevételek és ráfordítások
Az egyéb bevételek között jeleníti meg a Társaság az árbevételként nem besorolható értékesítések
ellenértékét és minden olyan bevételt, amelyet nem lehet pénzügyi bevételnek vagy az egyéb átfogó
eredményt növelő témának tekinteni, vagy nem sorolt egyéb kiemelhető elembe. Az egyéb ráfordítások
azok a ráfordítások, amelyek a működéshez közvetve kapcsolódnak és nem minősülnek pénzügyi
ráfordításnak vagy nem az egyéb átfogó eredményt csökkentik. Az egyéb bevételeket és az egyéb
ráfordításokat nettó módon jeleníti meg a Társaság az eredménykimutatásában.
2.8 Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
A Társaság a pénzügyi instrumentumok várható hitelezési veszteségét az IFRS 9 standarddal összhangban
számolja el az alábbi pénzügyi eszközökre:
vevőkövetelések és szerződéses eszközök;
IFRS 16 szerinti lízingkövetelések;
Amortizált bekerülési értéken vagy az átfogó eredménnyel szemben valós értéken (FVTOCI)
értékelt egyéb követelések (pl egyéb pénzügyi eszközök);
Nem valós értéken értékelt hitelnyújtási elkötelezettségek és pénzügyi garanciák
Pénzeszközök
Az IFRS 9 a várható hitelezési veszteség modellt vezette be, melynek alapja a várha értékvesztés
meghatározása.
A Társaság él azzal az egyszerűsített módszerrel, amely az egyes pénzügyi eszközök (pl. vevőkövetelések,
pénzeszközök, kölcsönkövetelések) kapcsán megengedi, hogy a Társaság élettartam alatti hitelezési
veszteséget számoljon el. Ebben az esetben nincs szükség a hitelkockázat változásának nyomon
követésére.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
173
Az egyszerűsített megközelítés használata során az élettartam alatti hitelveszteség megállapításához a
Társaság értékvesztés mátrixot alkalmaz.
Késés
ECL %
Kevesebb, mint 90 nap
0,1 0,6%
91 180 nap között
5%
180 360 nap
10%
360 nap fölött
75% vagy egyedi
2.9 Pénzügyi bevételek és ráfordítások
Kamatbevételek és kamatráfordítások
A kamatbevételek a pénzügyi bevételek között jelennek meg, és időarányosan kerülnek elszámolásra. A
Társaság ide sorolja az adott kölcsönök és hitelek után járó kamatbevételt.
A kamatráfordítások az effektív kamatláb módszer (EIR) segítségével kerülnek kiszámításra (kivéve a
lízingkötelezettséghez kapcsolódó kamatráfordítás) és a pénzügyi ráfordítások között kerülnek
bemutatásra. A Társaság ide sorolja a kapott hitelek és kölcsönök, valamint a kötvénykibocsátás
tárgyidőszakra jutó effektív kamatláb módszerrel számolt kamatráfordítását.
A Társaság a kamatráfordítások között jeleníti meg a lízingbevevőként felvett lízingkötelezettség után
elszámolt IFRS 16 Lízing standard szerinti kamatráfordítást. A Társaság a lízingdíjak diszkontálásánál a
járulékos kamatlábat használja, amennyiben az implicit kamatláb nem meghatározható.
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény
A Társaság a devizás tételek árfolyamkülönbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai standard
alapján nem az egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A Társaság ide
sorolja az alábbiakat:
követelések, kötelezettségek kiegyenlítésekor elszámolt árfolyamnyereség/veszteség;
a mérleg fordulónapi átértékelés árfolyamváltozásból adódó nyereség/veszteség:
o devizában nyújtott kölcsönök és hitelek átértékelése;
o vevő- és szállítóállomány átértékelése;
o deviza- és valutakészlet átértékelése;
A Társaság a pénzügyi eredményt nettó módon jeleníti meg az átfogó eredménykimutatásban.
A Társaság nem alkalmazza a fedezeti számvitelt.
Osztalékbevétel
A Társaság a pénzügyi bevételek között jeleníti meg az osztalékbevételeket, akkor amikor az osztalékot
folyósító társaság az osztalékról döntött és a részvényes jogosulttá válik a kifizetésre.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
174
2.10 Nyereségadók
Nyereségadóként kerül besorolásra minden olyan tétel, amely a nyereség egy bizonyos szintjét adóztatja.
Nyereségadóként kerül kimutatásra:
a társasági adó,
a helyi iparűzési adó, és
az innovációs járulék
3. A pénzügyi helyzetre vonatko kimutatáshoz kapcsolódó számviteli
politikák
3.1 Ingatlanok, gépek és berendezések
Az ingatlanok, gépek és berendezések közé a Társaság csak olyan eszközöket sorol, amelyek termelési célt
vagy adminisztratív célt látnak el és használatba vételüket követően legalább egy évig hasznosítják az
eszközt.
A Társaság alkalmazza a komponens számvitelt, mely szerint egy tárgyi eszköz esetében, amely több
jelentősebb részből áll és ezen tételeknek eltérő a hasznos élettartama külön kell értékcsökkenteni.
Az ingatlanok, gépek, berendezések bekerülési értéken kerülnek bemutatásra, csökkentve a halmozott
értékcsökkenéssel és értékvesztéssel.
Az értékcsökkenthető összeg a kezdeti bekerülési érték, csökkentve a maradványértékkel. A Társaság a
maradványértéket akkor határozza meg, ha annak összege jelentős (eléri az eszköz értékének 10%-át, de
legalább 2 000 eFt-ot). A maradványérték az eszköz használatból való kivonása után realizálható bevétellel
egyezik meg, csökkentve az értékesítési költségekkel.
Az értékcsökkenést az értékcsökkenthető összegre vetítve kell megállapítani, komponensenként. A
Társaság lineáris értékcsökkenési módszerrel számol. A következő értékcsökkenési kulcsokat alkalmazza
eszközeire:
Eszközcsoport
Értékcsökkenés mértéke
Földterület
nem értékcsökkenthető
Épületek
1 - 5%
Irodai berendezések
14 33%
A Társaság minden mérlegfordulónapon felülvizsgálja az eszközök hasznos élettartamát elemenként és
megállapítja, hogy a hátralévő hasznos élettartam alatt az eszköz hasznosítható, illetve a maradványérték
reális. Amennyiben nem, a Társaság az értékcsökkenthető összeget, illetve a maradványértéket a jövőre
nézve módosítja.
Az ingatlanok, gépek és berendezések bekerülési értékét növelik azok a nagyobb (érdemi kiadást jelentő)
javítási munkálatok, amelyek ugyan rendszeresen, de nem évente merülnek fel. A Társaság ezeket a
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
175
munkákat az adott eszköz egy komponensének tekinti, és a hasznos élettartamuk igazodik a beruházások
következő (várható) felmerüléséhez.
A tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevételek az egyéb bevételek között jeleníti meg a Társaság,
melyből levonásra kerül az eszköz fennmaradó könyv szerinti értéke. A tárgyi eszköz selejtezéséből
származó ráfordítás az egyéb ráfordítások között kerül kimutatásra.
3.2 Eszközhasználati jogok (lízingek)
Eszközhasználati jogot a Társaság a lízingszerződések alapján azonosított eszközökre mutat ki. Egy
szerződés lízingszerződésnek minősül, vagy lízinget tartalmaz, ha egy időszak tekintetében ellenérték
fejében a lízingbeadó átadja a jogot egy azonosított eszköz használatának ellenőrzése felett a
lízingbevevőnek. A használati periódus alatt a lízingbevevő jogosult az eszköz használatából eredő hasznot
beszedni és irányítja az azonosítható eszköz használatát. Továbbá, a Társaság nem minősíti lízingnek azt a
helyzetet, amikor ugyan bérleti megállapodást köt egy eszközre, de nem a Társaság érdekében
kontrollálják a mögöttes eszközt (pl. személyes használatra átadott cégautó, ezeket a személyi jellegű
ráfordítások között mutatja ki, mint munkavállalóknak adott egyéb juttatás).
A Társaság a szerződései tekintetében a lízing azonosítását az alábbi pontok szerint végzi el, és
amennyiben a feltételek teljesülnek, úgy a szerződés lízinget tartalmaz:
Megnézi, hogy a szerződés tartalmaz egy azonosított eszközt;
A vevő rendelkezik az eszköz használatából eredő gazdasági hasznok lényegében teljes mértékű
megszerzésének jogával a használati időszak alatt;
A vevő határozza meg az eszköz használati időszak alatti hasznosításának módját és célját;
A vevőnek joga van az eszköz használati időszak alatti üzemeltetésére.
A Társaság a lízing futamidejét a lízing fel nem mondható időszakaként határozza meg, valamint minden
további olyan időszak, amelyekre vonatkozóan a Társaság, mint lízingbevevő opcióval rendelkezik (pl.
hosszabbítás) és a lízing kezdetekor észszerűen biztos, hogy az opciót lehívja. A lízing futamideje azon a
napon kezdődik, amikor a lízingbeadó használatra átengedi a mögöttes eszközt. Az eszközhasználati jogok
értékcsökkenése a szerződéses futamidővel összhangban történik.
Eszközcsoport
Értékcsökkenés mértéke
Ingatlanok
39%
A Társaság az ingatlan lízing esetében nem különíti el a nem-lízing komponenseket.
3.3 Immateriális eszközök
Az immateriális javak kezdeti értékének meghatározása a tárgyi eszközöknél leírt módon történik.
A Társaság nem rendelkezik olyan immateriális eszközzel, mely határozatlan hasznos élettartammal
rendelkezik.
A Társaság a szoftvereknél és hasonló immateriális eszközöknél az amortizációt lineáris módszerrel
számolja el. Az alkalmazott amortizációs kulcsok 20-33%. Az immateriális eszközök a bekerülést követően
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
176
bekerülési értéken vannak nyilvántartva. A Társaság az immateriális eszközök maradványértékét
ellentmondó információ hiányában nullának tekinti.
3.4 Befektetések leányvállalatokban
A Társaság a leányvállalati befektetéseit a költségmodell szerint értékeli. A leányvállalatoktól kapott
osztalékot bevételként (Osztalékbevételek soron) számolja el. A Társaság minden beszámolási időszak
végén vizsgálja, hogy van-e arra utaló jelzés, hogy az adott leányvállalati befektetés értékvesztett lenne.
A vizsgálat során külső és belső információforrások kerülnek értékelésre, például:
- a gazdálkodó egység nettó eszközeinek könyv szerinti értéke magasabb, mint a piaci tőkeértéke
- a piaci kamatlábak vagy más piaci befektetési hozamráták az időszak folyamán növekedtek, és
ezek a növekedések valószínűleg kihatással lesznek az eszköz használati értékének kiszámításához
használt diszkontrátára, és lényegesen csökkenteni fogják az eszköz megtérülő értékét.
- a gazdálkodó egység nettó eszközeinek könyv szerinti értéke magasabb, mint a piaci tőkeértéke
- belső jelentések arra utaló bizonyítékot szolgáltatnak, hogy az eszköz gazdasági teljesítménye a
vártnál gyengébb, vagy a vártnál gyengébb lesz.
Amennyiben a Társaság értékvesztésre utaló jelet azonosít valamelyik leányvállalati befektetése
esetében, értékvesztés tesztet végez. A leányvállalati befektetéseket jellemzően külön pénztermelő
egységnek (CGU) tekinti. A CGU megtérülő értékére a Társaság diszkontált cash-flow modell alapján
becslést készít. Amennyiben a megtérülő értéke alacsonyabb, mint a befektetés könyv szerinti értéke, úgy
a leányvállalati befektetésre a Társaság értékvesztést számol el.
Az értékvesztést ill. a visszaírást a Társaság, külön eredménykimutatás soron számolja el (Részesedések
értékvesztése).
3.5 Befektetések Társult és közös vezetésű vállalkozásokban
A Társaság a tőkemódszerrel konszolidált vállalataiban lévő részesedéseit Befektetések társult és közös
vezetésű vállalkozások között mutatja ki. Társult vállalkozásnak tekintendőek azok a vállalkozások,
melyekre a Társaságnak jelentős befolyása van, de nem kontrollál vagy közösen ellenőriz. Közös vezetésű
vállalkozásnak tekintendő az a vállalkozás, melyet a Társaság egy másik vállalkozással közösen, paritásos
alapon ellenőriz. Az ilyen befektetéseket a Társaság költségmodell szerint értékeli. A Társaság a társult és
közös vezetésű vállalkozások esetében minden beszámolási időszak végén vizsgálja, hogy van-e arra utaló
jel, hogy az adott vállalkozásban lévő befektetés értékvesztett lenne. Ilyen jel esetén a megtérülő értéket,
vagy az adott vállalkozás jövedelemtermelő képességéből határozza meg
vagy az adott vállalkozás vagyoni pozíciójából kiindulva határozza meg.
Az értékvesztést ill. a visszaírást a Társaság, külön eredménykimutatás soron számolja el (Részesedések
értékvesztése).
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
177
3.6 Pénzügyi instrumentumokon kívüli eszközök értékvesztésének elszámolása, CGU-k
azonosítása
A Társaság eszközeit értékvesztés szempontjából minden évben teszteli. A tesztelés két lépésből áll. Első
lépésként megvizsgálja, hogy vannak-e olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy az adott eszközök
értékvesztettek. A következő jelek utalhatnak arra, hogy egy adott eszköz értékvesztett:
sérülés;
bevételek visszaesése;
piaci viszonyok kedvezőtlen változása, a kereslet visszaesése;
piaci kamatlábak emelkedése.
Ha van értékvesztésre utaló jel, akkor el kell végezni azt a számítást, amely segítségével megállapítható az
eszköz megtérülő értéke. A megtérülő érték az eszköz értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke
és a folyamatos használatból származó cash-flow jelenértéke közül a nagyobb. Az értékesítési költségeket
pontosabb becslések hiányában – 10%-ban kell megállapítani.
Ha nem lehet megállapítani egy eszközcsoport használati értékét, mert önállóan nem termel cash-flowt
(nem hasznosítható), akkor a tesztelést pénztermelő egységre nézve (CGU) kell elszámolni.
Ha a használati értéket csak CGU-ra nézve lehetett megállapítani és értékvesztést kellett elszámolni, akkor
az értékvesztést a következők szerint kell felosztani:
elsőként a sérült eszközöket kell csökkenteni;
második lépésként a tárgyi eszközökre (PPE) és az immateriális eszközökre kell felosztani az
fennmaradó értékvesztést az értékvesztés előtti könyv szerinti értékük arányában.
Egyik eszköz értéke sem csökkenhet az egyedi értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke alá.
3.7 Pénzeszközök és azok egyenértékesei
A pénzeszközök a látra szóló betéteket foglalják magukban, valamint a pénztár egyenleget. A
pénzeszközök és pénzegyenértékesek a mérlegben amortizált értéken kerülnek bemutatásra.
3.8 Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek
Besorolás
Azok az adósságinstrumentumok, amelyek megfelelnek az SPPI tesztnek (vagyis a belőlük származó cash
flow kizárólag kamat és tőketörlesztés), illetve a tartásuk célja a szerződéses cash flowk beszedése (üzleti
modell teszt), az amortizált bekerülési érték kategóriába kerülnek (AC kategória). Ez a kategória
tartalmazza a vevő- és egyéb követeléseket, a leányvállalatoknak adott kölcsönöket és a pénzkészleteket.
Az egyéb kötelezettségek közé olyan pénzügyi kötelezettségek tartoznak, amelyek nem lettek besorolva
az eredménnyel szemben valós értéken értékelt instrumentumok közé.
Megjelenítés
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek a kereskedés napján kerülnek a Társaság nyveibe. A pénzügyi
eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek kezdeti értékelése valós értéken történik, hozzászámítva (olyan
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
178
tétel esetében, amelyet később nem értékelnek valós értéken, eredménnyel szemben) az olyan
tranzakciós költségeket, amelyek közvetlenül annak megszerzéséhez vagy kibocsátásához kapcsolódnak.
Kivezetés
A pénzügyi eszközök akkor kerülnek kivezetésre, amikor lejárnak a pénzügyi eszközökből eredő cash-flow
megszerzésére irányuló jogok, vagy a Társaság jelentős mértékben átruházza a pénzügyi eszköz
tulajdonjogával kapcsolatos összes kockázatot és hasznot (bármilyen jelentős jog megtartása nélkül).
A pénzügyi kötelezettségek akkor kerülnek kivezetésre, amikor azok megszűnnek vagyis amikor a
szerződésben meghatározott kötelemnek eleget tettek, azt eltörölték, vagy lejár.
Értékelés
Az adósságinstrumentumok várhaértékvesztéssel csökkentett értéken vannak kimutatva. A várható
értékvesztés tárgyévi része az eredmény terhére vagy javára kerül elszámolásra.
Az adósságinstrumentumként nyilvántartott pénzügyi eszközök és egyéb pénzügyi kötelezettségek
vonatkozásában a nyereség vagy veszteség akkor kerül amortizációs eljárással (adózott eredményként)
elszámolásra az átfogó eredménykimutatásban, amikor a pénzügyi eszközt vagy telezettséget kivezetik
vagy értékvesztést számolnak el.
Amortizált bekerülési érték mérése
A pénzügyi eszköz vagy pénzügyi kötelezettség amortizált bekerülési értéke a pénzügyi eszköz vagy
pénzügyi kötelezettség kezdeti kimutatásakor meghatározott értéke csökkentve a ketörlesztésekkel,
növelve vagy csökkentve az eredeti érték és a lejáratkori érték közötti különbözet effektív kamatláb
módszerrel kiszámolt halmozott amortizációjával, és csökkentve a pénzügyi eszközök értékvesztése vagy
behajthatatlansága miatti leírással.
Az effektív kamatláb az a ráta, amely pontosan diszkontálja a becsült jövőbeni készpénz-kifizetéseket vagy
-bevételeket a pénzügyi instrumentum várható élettartama során, vagy adott esetben egy rövidebb
időtartamra a pénzügyi eszköz vagy pénzügyi kötelezettség nettó könyv szerinti értékére. Az effektív
kamatláb számításakor a Társaság a pénzügyi eszköz összes szerződéses feltételének figyelembevételével
becsüli a cash-flow-t, de nem veszi figyelembe a jövőbeni hitelezési veszteségeket.
Pénzügyi eszközök értékvesztése (várható értékvesztés)
Az AC (amortizált bekerülési értéken értékelt) és FVTOCI (egyéb átfo jövedelmen keresztül valós
értéken értékelt) kategóriába tartozó adósságinstrumentumokra várható értékvesztés miatti tartalékot
kell elszámolni. A várható értékvesztés az instrumentum élettartama alatt nem realizálható cash flow
összegével írható le. A várható értékvesztés a következő tényezőkből eredeztethető:
veszteségnek kitett összeg (EAD);
nem-teljesítés esetén realizált veszteség (LGD);
fizetésképtelenné válás valószínűsége (PD) a releváns időszakra nézve.
A pénzügyi eszközök megjelenítésekor a 12 havi várható veszteséget kell kiszámítani, amelyet a 12 havi
PD segítségével kell meghatározni, ami annak valószínűségét jelenti, hogy a partner 12 hónapon belül
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
179
fizetésképtelenné válik (1. szakasz). Az így meghatározott ECL-t az eszköz zvetlen csökkentése nélkül,
kontra aktív tételként kell figyelembe venni (tartalék).
Ha az eszköz hitelminősége romlik, akkor át kell sorolni a 2. szakaszra, melynél már az élettartami
értékvesztésre kell tartalékot pezni, szintén a nettó eredménnyel szemben, az eszköz értékének
közvetlen csökkentése nélkül.
Ha az eszköz értékvesztetté válik, akkor át kell sorolni a 3. szakaszra, amelynél az élettartami veszteség
közvetlenül az eszköz értékét csökkenti.
Ha az eszköz hitelminősége javul, az eszközt a 3. szakaszból a 2. szakaszba, illetve a 2. szakaszból az 1.
szakaszba kell visszasorolni.
Egy eszközt a Társaság nem teljesítőnek tekint, ha a szerződéses cash flowk legalább 90 napot késtek,
azonban piaci információk felhasználásával egyedi mérlegelés alapján korábban is megállapítható az, hogy
az eszköz nem teljesítő.
A Társaság vélelmezi a hitelminőség romlást, ha a szerződéses cash flow több mint 30 napot késik.
A hitelminőség romlásra, illetve az értékvesztésre a következő jelek utalhatnak:
piaci adatok,
gazdasági környezet változása,
külső minősítési adatok,
összehasonlító adatok,
kockázatkezelők megállapításai,
haladék nyújtása adósnak,
fizetési hajlandóság.
Bizonyos kisebb követelés egyenlegek esetén az ECL kollektív alapon kerül meghatározásra. A
vevőkövetelésekre az egyszerűsített ECL modellt kell alkalmazni, ami azt jelenti, hogy rögvest az
élettartami értékvesztést kell elszámolni és nem kell követni a hitelminőség állapotát folyamatosan.
Az egyszerűsített módszer esetén a következő ECL arányt alkalmazza a Társaság:
Késés
ECL %
Kevesebb, mint 90 nap
0,1 0,6%
91 180 nap között
5%
180 360 nap
10%
360 nap fölött
75% vagy egyedi
Amennyiben az ECL nagysága csökken, a csökkenést az eredmény javára kell elszámolni, a megfelelő
ráfordítás csökkentésével.
Az egyszerűsített módszerrel meghatározott értékeket a Társaság folyamatosan felülvizsgálja és a
veszteségarányt a releváns makrogazdasági adatok (különösen GDP alakulása, infláció) és a piaci
információk szerint frissíti. A felülvizsgálatra évente, az év második felében kerül sor, hacsak nem
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
180
azonosítható olyan folyamat, amely azonnali beavatkozást igényel. A veszteségarány módosítást
számviteli becslés változásaként kell elszámolni.
3.9 Céltartalékok
Céltartalékként csak olyan meglévő kötelezettséget szabad megjeleníteni, amely múltbéli eseményen
alapszik, csak összege és ütemezése bizonytalan. Nem lehet olyan kötelezettségre céltartalékot
elszámolni, amely nem jelenben fennálló jogi vagy vélelmezett kötelemmel függ össze.
Ha egy kötelezettség létezése nem dönthető el egyértelműen, akkor csak abban az esetben szabad
céltartalékot megjeleníteni, ha inkább valószínű a céltartalék létezése, mint nem (valószínű kötelem).
Amennyiben ennél kisebb a valószínűség, akkor függő kötelezettséget kell zzétenni (lehetséges
kötelem). Ezt a mérlegben megjeleníteni nem szabad, hanem a kiegészítő megjegyzésekben kell
bemutatni az alakulását.
A céltartalékokat a kötelezettségek között kell szerepeltetni és fel kell osztani hosszú és rövid távú
kötelezettségekre. Ha a pénz időértéke egy céltartalék kapcsán jelentősnek minősül (mert azt sokára kell
megfizetni), akkor a várható cash-flowkat diszkontálni kell.
A céltartalékok között jellemzően a következő esetek szerepelnek:
peres ügyek kapcsán fizetendő kártérítések;
hatóságok által kiszabott büntetések;
kártalanítás, kompenzáció megállapodás alapján;
végkielégítések, átszervezések miatti költségek.
Ha egy konkrét kötelem kapcsán kell döntést hozni, akkor a céltartalék értéke az egyedileg legvalószínűbb
eset lesz azzal, hogy a többi kimenet hatását is ésszerű keretek között figyelembe kell venni.
Átszervezésre (pl. végkielégítés) akkor szabad céltartalékot képezni, ha az átszervezésről formális terv
készült, amelyet jóváhagytak és azt az érintettek körével zölték. Csak a megszüntetett tevékenységekkel
összefüggő költségekre képezhető céltartalék. A folytatandó tevékenységekkel kapcsolatos tételekre nem
(pl.: átképzés, áthelyezés költségei).
Nem szabad céltartalékot képezni:
a jövőbeli működési veszteségekre;
a „biztonsági céllal”, jövőbeli nem látható veszteségek fedezetére;
a leírásokra (pl. követelések, készletek leírására) amelyek az érintett eszköz értékét csökkentik.
3.10 Munkavállalói juttatások
A Társaság túlnyomórészt rövid távú munkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak. Ezeket akkor
számolja el a Társaság az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
A munkavállalói jutalmakat, bónuszokat és egyéb, hasonló természetű tételeket akkor kell a mérlegben
megjeleníteni, ha kötelezettséghez vezetnek, vagyis
ha szerződéses feltételhez vannak kötve, és e szerződéses feltétel bekövetkezett (pl.: az adott
árbevétel szintet elérték); ekkor nem a szerződéses feltétel bekövetkezésének megállapítása
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
181
időszakában kell elszámolni a tételt, hanem amikor a feltétel teljesült (tehát a munkavállaló a
szolgáltatását nyújtja).
ha nem szerződéses feltétel, hanem vezetői döntés keletkeztet ilyen tételt, akkor azt e döntés
érintett Társaság által ismertté válásakor szabad kimutatni (vélelmezett kötelem).
A Társaság olyan jogi környezetben dolgozik, ahol a munkavállalókat fizetett szabadság illeti meg. Ha a
Társaságnál van olyan jogi lehetőség vagy munkavállalói– munkáltatói megállapodás, hogy a ki nem vett
szabadságot tovább lehet vinni a következő évekre, akkor az év végén felhalmozódott, ki nem vett
szabadságra kötelezettséget kell képezni, a munkavállalói juttatások egyidejű terhelésével.
3.11 Részvényalapú kifizetés
A Társaság egyes munkavállalói részvényalapú juttatási program keretében részesülnek díjazásban, MRP
program keretében. A program során a munkavállalók tőkeinstrumentumban kiegyenlített részvényalapú
ellenértékre lesznek jogosultak.
A programot a Társaság a nyújtás napjával kezdi el megjeleníteni (grant date). A nyújtás napjának a
Társaság azt a napot tekinti, amikor a lényeges feltételekben a felek megegyeztek, a kiírást a
munkavállalók elfogadják. Tőkeinstrumentumban teljesített részvényalapú kifizetési programból
származó költséget a Csoport munkavállalói részére átadásra kerülő részvények valós értékében
határozza meg a Csoport, melyhez a tőzsdei árfolyamot vette alapul. A juttatás valós értékét a Társaság a
megszolgálási időszakra osztja föl időarányosan vagy amennyiben más mutató alapján reálisabb képet
lehet kapni a költség felmerüléséről, akkor e mutató szerint.
A megállapított költséget a saját tőke elkülönített elemével szemben kell elszámolni (Részvény alapú
kifizetések tartaléka). E halmozott tartalékot akkor kell megszüntetni, amikor
a program végével a részvények kiosztásra kerülnek;
• a program végével megállapításra kerül, hogy a feltételek nem teljesülnek.
Első esetben a tőkeemelésként kell a felhalmozott egyenleget figyelembe venni, a második esetben pedig
a tartalékot az eredménytartalékkal szemben kell megszüntetni.
A Társaságnak számviteli politika választási lehetősége van:
Kiterjesztett módszer (extension method): Ezen módszer esetén az anyavállalat (AutoWallis Nyrt.)
lényegében ugyanabban a helyzetben van, mintha közvetlenül birtokolta volna a részvényeket, és
ezért saját részvényként számolja el azokat a saját tőkében. Az anyavállalat konszolidált pénzügyi
kimutatása és az egyedi pénzügyi kimutatásai között a kapcsolódó részvényalapú kifizetési
megállapodás tekintetében, nincs ezesetben különbség.
Különálló módszer (separate entity method): ezen módszer esetén csak csoportszinten kerülnek
összevonásra. Ebben a tekintetben az MRP szervezet a munkavállalói juttatási alapba rténő
befektetést eszközként számolja el az egyedi pénzügyi kimutatásaiban.
A részvényalapú juttatásokat MRP szervezeten keresztül juttatja a Társaság. A Társaság az úgynevezett
kiterjesztett módszert alkalmazza az MRP szervezet megjelenítésére, vagyis úgy mutatja, mintha
közvetlenül birtokolná az MRP által az MRP programokhoz kapcsolódóan tartott részvényeket, és ezért
saját részvényként számolja el azokat a saját tőkében.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
182
3.12 Saját tőke
A Társaság a saját tőke részeként az alábbi tételeket szerepelteti a beszámolóban:
Tőkeelem megnevezése
Tőkeelem tartalma
Jegyzett tőke
A kibocsátott részvények száma szorozva a névértékkel. A tőkeelemből levonásra kerül a
visszavásárolt saját részvények névértéke.
Tőketartalék
A kibocsátott részvényekért a névértékükön felüli befizetések összessége.
Eredménytartalék
A felhalmozott, de osztalékként ki nem fizetett eredmény (azaz a halmozott eredmény) összege.
Részvényalapú kifizetések
tartaléka
A Társaság által munkavállalónak nyújtott részvényalapú kifizetések (MRP) tartaléka.
Saját részvény bekerülési
értéke
A saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenértéke, amely a saját tőkét csökkenti (a
névértéket is e sor tartalmazza, az nem a jegyzett tőkéből kerül levonásra).
A Társaság a kiegészítő megjegyzésekben közzéteszi az alábbi részvényekre vonatkozó információkat a
részvénytőke valamennyi osztályára vonatkozóan:
a kibocsátásra engedélyezett részvények számát;
a kibocsátott és teljesen befizetett, valamint a kibocsátott, de még nem teljesen befizetett
részvények számát;
a részvények névértékét;
az időszak elején és végén forgalomban lévő részvények számának egyeztetését;
az adott részvényosztályhoz kapcsolódó jogokat, elsőbbségi jogokat és korlátozásokat, beleértve
az
osztalékfizetéssel és a tőke-visszatérítéssel kapcsolatos korlátozásokat;
a Társaság vagy leányvállalatai, illetve társult vállalkozásai által birtokolt részvényeket;
az opciók és részvényeladásra vonatkozó szerződések alapján történő kibocsátásra fenntartott
részvényeket, beleértve a feltételeket és az összegeket.
A Társaság elkészíti a számviteli törvény által a 114/B. § részeként előírt Saját tőke megfeleltetési táblát.
A saját tőke megfeleltetési tábla tartalmazza az IFRS-ek szerinti saját tőke egyes elemeinek nyitó és záró
adatait, valamint ezekből levezetve az alábbi saját tőke elemek nyitó és záró adatait.
4. Egyéb számviteli politikai elemek
4.1 EPS - Egy részvényre jutó eredmény
Az egy részvényre jutó eredmény számítását a Társaság a konszolidált beszámolóban mutatja be a
Csoportra vonatkoztatott nettó eredmény alapján. Az IAS 33 sztenderd előírásai szerint az egyedi IFRS
kimutatás nem tartalmaz EPS adatot. A konszolidált pénzügyi kimutatások átfogó eredménykimutatása és
annak VII.18. pontja tartalmazza az EPS adatokat a konszolidált adatok alapján.
4.2 Szegmensek szerinti jelentés
Mivel a Társaság mint jogi anyavállalat zzétesz egyidejűleg konszolidált pénzügyi kimutatásokat is,
így a szegmensek szerinti jelentést csak a konszolidált pénzügyi kimutatásokban mutatja be [IFRS 8.4].
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
183
Függetlenül e szabálytól a Társaság megállapította, hogy tekintettel speciális tevékenységére működési
szegmenseket nem tudott azonosítani különálló szinten. A Csoportra vonatkozó szegmensek szerinti
jelentést a konszolidált pénzügyi kimutatások X.1 pontja tartalmazza.
4.3 A cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politikák
A Társaság a cash flow kimutatását az operatív cash-flowig az indirekt módszerre építi. A befektetési és a
finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül.
4.4 Az idegen pénznemben kifejezett tranzakciók
A funkcionális pénznem az a pénznem, amely az adott cég működését leginkább jellemzi. A Társaság
funkcionális pénzneme a magyar forint (HUF).
A döntési pontok a következők:
melyik az a deviza, amelyben az adott cég a bevételeit döntően szerzi;
mi az a pénznem, amiben az adott gazdálkodó költségei felmerülnek;
mi a finanszírozás fő devizaneme.
Ezek a szempontok fontossági sorrendben szerepelnek.
Egy adott gazdálkodó egységnek csak idegen pénznemen keletkezhet átváltási árfolyamkülönbözete. A
külföldi pénzeszközben felmerülő ügyletek a teljesítés napján érvényes, az MNB által meghirdetett
devizaárfolyam alkalmazásával kerülnek forintosításra.
Év közben a realizált árfolyamveszteség/nyereség összegei a teljesítés napján és a pénzügyi teljesítés
napján érvényes árfolyamok különbözetéből adódnak, mely összegeket a pénzügyi műveletek egyéb
bevételei, ráfordításai között mutat ki a Társaság.
A Társaság megosztja eszközeit és kötelezettségeit monetáris és nem monetáris eszközökre. A monetáris
elemek azok az elemek, amelyek kiegyenlítése vagy befolyása pénzmozgással jár, illetve monetáris
elemnek minősül maga a pénz. Nem minősülnek monetáris elemnek azok a követelés-kötelezettség
tartalmú tételek, amelyek nem járnak pénzmozgással (pl.: szolgáltatásokra, készletekre adott előlegek).
Az idegen pénznemben kifejezett monetáris elemeket minden fordulónapon át kell értékelni a
fordulónapi azonnali (spot) árfolyamra. A Társaság a Magyar Nemzeti Bank fordulónapi közzétett
árfolyamát alkalmazza az átváltáskor.
4.5 Lényegesség, hibák és hibahatások
Az IFRS szabályai alapján egy tétel akkor számít lényegesnek, ha a tétel kihagyása vagy téves bemutatása
képes a felhasználóknak a pénzügyi kimutatások alapján hozott döntéseit befolyásolni.
A hibák tartalmukban lehetnek kihagyások vagy téves bemutatások a gazdálkodó egység egy vagy több
korábbi időszakra vonatkozó pénzügyi kimutatásaiban, amelyek megbízható információk fel nem
használásából, vagy helytelen felhasználásából származtak. Ilyen hibák lehetnek a matematikai hibák, a
számviteli politika alkalmazásában elkövetett hibák, nyek figyelmen kívül hagyása vagy helytelen
értelmezése, valamint a csalás hatásai.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
184
A korábbi időszaki hibát visszamenőleges újramegállapítással kell kijavítani, kivéve, ha kivitelezhetetlen
meghatározni a hiba egyes időszakokra vonatkozó hatásait vagy halmozott hatását. Kivitelezhetetlenség
akkor áll fenn, ha a Társaság akkor sem tudja egy hiba kijavítását megtenni vagy egy új szabályt
visszamenőlegesen alkalmazni, miután minden tőle észszerűen elvárhatót megtett a helyes alkalmazás
érdekében. Kivitelezhetetlenség oka lehet pl. az elérhető adatok hiányából fakadó kalkulációs
bizonytalanságok.
IV. Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások napján még
hatályba nem lépett IFRS-ek és IFRIC-ek várható hatása, korábbi
alkalmazások
A Társaság nem változtatta meg az alkalmazott számviteli politikáit 2021-ről 2022-re. Ez alól kivételt
képeznek az új standardok bevezetésével és a korábban nem létező tevékenységekkel kapcsolatos
számviteli politikák alkalmazása.
Számviteli politika változásai, közzétett, de nem hatályos IFRS standardok
Az alkalmazott számviteli politikák összhangban vannak az előző pénzügyi év számviteli politikáival, kivéve
az alábbi IFRS módosításokat, melyeket a Társaság 2022. január 1-étől alkalmaz:
Az IFRS standardok 2022. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok
bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásokra
IFRS 16 Lízingek – Covid 19-hez kapcsolódó bérleti kedvezmények (Módosítások)
A módosítást 2021. április 1-jén vagy az azt követően induló üzleti évtől lehet alkalmazni, beleértve
a módosítás kibocsátásának időpontjában közzétételre még nem engedélyezett pénzügyi
kimutatásokat is. A módosítás korai alkalmazása megengedett. A Tanács 2021 márciusában
módosította az IFRS 16-ban szereplő gyakorlati megoldás feltételeit, amely megkönnyíti a
lízingbevevők számára a lízingszerződések módosítására vonatkozó IFRS 16 útmutató alkalmazását a
Covid-19 világjárvány közvetlen következményeként felmerülő bérleti díj engedményekre. A
módosítást követően, a gyakorlati megoldás mostantól azokra a bérleti díj engedményekre
vonatkozik, amelyek esetében a lízingdíjak csökkentése csak az eredetileg 2022. június 30-án vagy azt
megelőzően esedékes kifizetéseket érinti, feltéve, hogy a gyakorlati megoldás alkalmazásának egyéb
feltételei teljesülnek.
A Társaság nem élt ezzel a lehetőséggel.
IFRS 3 Üzleti kombinációk; IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések; IAS 37 Céltartalékok, függő
kötelezettségek és függő követelések; valamint az 2018-2020 Éves Felülvizsgálat (Módosítások)
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
185
A módosítások a 2022. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás
korai alkalmazása megengedett. Az IASB az IFRS standardok szűkkörű módosításait a
következőképpen bocsátotta ki:
IFRS 3 Üzleti kombinációk (Módosítások) az IFRS 3 standardban az IASB Pénzügyi beszámolás fogalmi
keretelvei korábbi verziójára való hivatkozást aktualizálja a 2018-ban kiadott jelenlegi verzióra
anélkül, hogy jelentősen változtatna az üzleti kombinációkra vonatkozó számviteli követelményeken.
IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések (Módosítások) megtiltja, hogy a társaság az ingatlanok,
gépek és berendezések bekerülési értékéből levonja az olyan termékek értékesítéséből származó
bevételt, amelyek közvetlenül annak tulajdoníthatók, hogy az eszköz az ahhoz szükséges helyre és
állapotba került, hogy pes legyen a vezetés szándékainak megfelelő működésére. Ehelyett a
vállalat az ilyen értékesítési bevételeket és a kapcsolódó költségeket az eredményben számolja el.
IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő eszközök (Módosítások) meghatározza, hogy a
társaság mely költségeket veheti figyelembe a szerződés teljesítési költségeinek meghatározásakor
annak értékelése céljából, hogy egy szerződés hátrányos-e. A dosítások tisztázzák, hogy az áruk
vagy szolgáltatások nyújtására vonatkozó szerződéshez közvetlenül kapcsolódó költségek magukban
foglalják mind a járulékos költségeket, mind a szerződéses tevékenységekhez közvetlenül kapcsolódó
költségek felosztását.
A 2018-2020-as Éves Felülvizsgálat kisebb módosításokat tesznek az IFRS 1 Nemzetközi Számviteli
Standardok első alkalmazása, IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok, IAS 41 Mezőgazdaság és az
Illusztratív példák az IFRS 16 Lízingek standardhoz kapcsolódóan.
A módosításoknak nem volt jelentős hatása a Társaság pénzügyi beszámolójára.
Kibocsátott, de még nem hatályos és korai alkalmazás alá nem eső standardok
IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és IFRS Gyakorlati állásfoglalás 2: Számviteli politikák
közzététele (Módosítások)
A módosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás
korai alkalmazása megengedett. A módosítások útmutatást adnak a számviteli politika
közzétételeihez kapcsolódó lényegességi megítélések alkalmazásáról. Az IAS 1 módosításai a
„jelentős” (significant) számviteli politikák közzétételére vonatkozó követelményt a „lényeges”
(material) számviteli politikák közzétételére vonatkozó követelménnyel helyettesítik. Az IFRS
Gyakorlati állásfoglalás útmutatással és szemléltető példákkal is kiegészül, hogy segítse a lényegesség
fogalmának alkalmazását a számviteli politika közzétételeivel kapcsolatos döntések meghozatalakor.
IAS 8 Számviteli politika, a számviteli becslések változásai és hibák: Számviteli becslések
meghatározása (Módosítások)
A dosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, és a
számviteli politikában és a számviteli becslésekben bekövetkező változásokra vonatkoznak, amelyek
az adott időszak kezdetén vagy azt követően következnek be. A módosítás korai alkalmazása
megengedett. A módosítások egy új fogalmat vezetnek be a számviteli becslésekre, amelyeket a
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
186
pénzügyi kimutatásokban szereplő olyan monetáris összegként határoznak meg, amelyek az
értékelés bizonytalanságának vannak kitéve, ha nem a korábbi időszaki hiba javításából származnak.
A módosítások azt is tisztázzák, hogy mit jelentenek a számviteli becslések változásai, és hogy ezek
miben különböznek a számviteli politikai változásaitól és a hibák javításától.
IAS 12 Jövedelemadók: Egyetlen tranzakció kapcsán keletkező halasztott adó követelés és
kötelezettség kezelése (Módosítások)
A módosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás
korai alkalmazása megengedett. A módosítások szűkítik az IAS 12 szerinti kezdeti megjelenítésre
vonatkozó kivétel hatályát, és meghatározzák, hogy a társaságoknak hogyan kell elszámolniuk az
egyetlen tranzakcióból származó eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adót,
mint például a lízingek és a leszerelési kötelezettségek. A módosítások tisztázzák, hogy amennyiben
a kötelezettséget rendező kifizetések adózási szempontból levonhatók, a vonatkozó adójogszabályok
figyelembevételével megítélés kérdése, hogy az ilyen levonások adózási szempontból a
kötelezettséghez vagy a kapcsolódó eszközkomponenshez rendelhetők-e hozzá. A módosítások
értelmében a kezdeti megjelenítésre vonatkozó kivétel nem vonatkozik azokra az ügyletekre,
amelyek a kezdeti megjelenítéskor azonos adóköteles és levonható átmeneti különbözeteket
eredményeznek. Csak akkor alkalmazandó, ha a lízingkövetelés és lízingkötelezettség (vagy
leszerelési kötelezettség és leszerelési eszköz komponens) megjelenítéséből olyan adóköteles és
levonható átmeneti különbözetek keletkeznek, amelyek nem egyenlőek.
IFRS 17: Biztosítási szerződések
A standardot 2023. január 1-én vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a korai
alkalmazása megengedett, feltéve, hogy a társaság alkalmazza az IFRS 9 Pénzügyi instrumentumokra
vonatkozó standardot is. A standard egy teljesen új, átfogó elszámolási keretrendszert ír elő a
biztosítási szerződésekre, lefedve ezen szerződések megjelenítését, értékelését, prezentációját,
valamint a közzétételekkel kapcsolatosa követelményeket. Az IFRS 17-et alkalmazni kell minden
kibocsátott biztosítási szerződésre, bizonyos garanciákra, valamint diszkrecionális
nyereségrészesedést tartalmazó befektetési szerződésekre.
IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: A kötelezettségek rövid vagy hosszú lejáratúként való
besorolása (Módosítások)
A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás
korai alkalmazása megengedett, és az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen kell
alkalmazni. A módosítások célja az IAS 1 standardban szereplő, a kötelezettségek rövid vagy hosszú
lejáratúvá minősítésére vonatkozó elvek tisztázása. A módosítások tisztázzák a teljesítés
elhalasztására vonatkozó jog jelentését, azt a követelményt, hogy e jognak a beszámolási időszak
végén fenn kell állnia, hogy a vezetés szándéka nem befolyásolja a rövid vagy hosszú lejára
besorolást, hogy a partner olyan opciói, amelyek a gazdálkodó egység saját tőkeinstrumentumainak
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
187
átruházásával történő teljesítést eredményezhetnek, nem befolyásolják a rövid vagy hosszú lejáratú
besorolást. A módosítások azt is meghatározzák, hogy csak azok a kovenánsok befolyásolják a
kötelezettség besorolását, amelyeknek a gazdálkodó egységnek a fordulónapon vagy azt megelőzően
kell megfelelnie. További zzétételek szükségesek az olyan hitelszerződésekből eredő hosszú
lejáratú kötelezettségek esetében is, amelyek a beszámolási időszakot követő tizenkét hónapon belül
teljesítendő kovenánsnak vannak alárendelve. A módosításokat az EU még nem fogadta be.
IFRS 16 Lízingek: Lízingkötelezettség a Visszlízing ügyletekben (Módosítások)
A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően induló üzleti évtől kell alkalmazni, a módosítás
korai alkalmazása megengedett. A módosítások célja, hogy fejlessze azokat a követelményeket,
amelyeket az eladó-lízingbevevő alkalmaz a lízingkötelezettség értékelésekor egy visszlízing ügylet
során az IFRS 16 szerint, ugyanakkor nem változtatja meg a visszlízing ügyletekhez nem kapcsolódó
lízingek elszámolását. Az eladó-lízingbevevő úgy határozza meg a „lízingdíjakat” vagy a „felülvizsgált
lízingdíjakat”, hogy az eladó-lízingbevevő ne számolja el a nyereség vagy veszteség azon részét, amely
az általa megtartott használati joghoz kapcsolódik. Ezeknek a követelményeknek az alkalmazása nem
akadályozza meg az eladó-lízingbevevőt abban, hogy a lízingszerződés részleges vagy teljes
megszűnésével kapcsolatos nyereséget vagy veszteséget az eredményben számolja el. Az eladó-
lízingbevevő az IAS 8 standarddal összhangban visszamenőlegesen alkalmazza a módosítást a kezdeti
alkalmazás időpontja után kötött visszlízing ügyletekre, ami annak a beszámolási időszaknak a
kezdete, amelyben a gazdálkodó egység először alkalmazta az IFRS 16 standardot. A módosításokat
az EU még nem fogadta be.
A Társaság nem élt az előalkalmazás lehetőségével a fenti releváns módosítások ill. új standardok esetén,
az új standardoknak, módosításoknak várhatóan nem lesz jelentős hatása a Csoport pénzügyi
kimutatásokra.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
188
V. Újramegállapítások
A 2022. üzleti évre vonatkozó egyedi pénzügyi kimutatások nem tartalmaznak újramegállapításokat.
VI. Az átfogó eredménykimutatáshoz és mérleghez kapcsolódó
kiegészítő megjegyzések
1. Árbevétel
A Társaság 2022-ben és 2021-ben realizált árbevétele mind üzletviteli tanácsadásból származik.
2. Anyagköltség
Az anyagköltség tartalma a következő:
2022
2021
Üzemanyagköltség
6 985
2 674
Irodaszer, egyéb anyag
939
49
Összesen
7 924
2 723
A Társaság anyagköltsége elsősorban üzemanyagköltséget tartalmaz, illetve irodaszer és éven belül
elhasználódó eszköz beszerzéshez kapcsolódik.
3. Igénybevett szolgáltatások
Az igénybevett szolgáltatások a következő tételeket tartalmazzák:
2022
2021*
Számviteli, jogi, tőkepiaci szolgáltatások
151 949
96 282
Bérleti díjak
5 706
3 680
PR, kommunikáció
35 223
70 891
Adminisztratív szolgáltatások
34 826
13 261
Különféle egyéb szolgáltatások
238 487
175 211
Telekommunikációs szolgáltatások
1 262
752
Fuvardíjak
90
130
Marketing szolgáltatások
14 831
2 600
Bankköltség, biztosítási díj
3 805
3 940
Összesen
486 179
366 747
* újraprezentálva
Az igénybevett szolgáltatások jelentős növekedését a csoport szinten, 2022-ben megindult (különösen IT
jellegű) projektek indokolták. Ezen kívül a csoport növekedésével összefüggően a jogi, adótanácsadási és
könyvvizsgálati költségek növekedtek.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
189
4. Személyi jellegű ráfordítások
A személyi jellegű ráfordítások között tiszteletdíjak, bérek, azok járulékai és a részvény alapú kifizetések
ráfordításai szerepelnek.
A Társaság nem minősíti lízingnek a személyes használatra átadott cégautó bérleti eseményeket. Ezeket a
személyi jellegű egyéb kifizetések között mutatja ki, mint munkavállalóknak adott egyéb juttatás.
A részvény alapú kifizetések pozíción az MRP 1, az MRP 2 és az MRP 3 programok ráfordítás hatása
szerepel.
2022
2021
Bérköltség
510 261
205 984
Bérjárulék
66 002
33 861
Részvény alapú kifizetések ráfordítása
74 524
130 594
Személyi jellegű egyéb kifizetések
43 301
17 754
Összesen
694 088
388 193
A Csoport növekedése az Anyavállalat munkavállalói létszámának emelkedését is eredményezte, mely
2022-ben átlagosan 14 fő (előző év: 9 fő).
5. Értékcsökkenési leírás
Az értékcsökkenési leírás jellemzően irodai bútorok és egyéb eszközök értékcsökkenését tartalmazza
mindkettő időszakban, amelyek az adminisztrációt támogatják, ezen kívül a beszámolási időszakban az
eszközhasználati jog (iroda) értékcsökkenése is ezen a soron kerül kimutatásra. Az értékcsökkenési leírás
az előző időszakban csak a tárgyi eszközökhöz köthető.
2022
2021
Tárgyi eszközök értékcsökkenése
20 200
2 524
Eszközhasználati jog értékcsökkenése
24 389
-
Immateriális eszközök amortizációja
536
-
Összesen
45 125
2 524
6. Egyéb bevételek és ráfordítások
2022
2021
Káresemény bevétele
556
4 642
Céltartalék feloldás
-
18 000
Egyéb bevételek
556
22 642
2022
2021
Bírságok, káresemények
341
175
Le nem vonható áfa
76 539
48 671
Egyéb
5 062
455
Egyéb ráfordítások
81 942
49 301
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
190
Az egyéb bevételek és ráfordítások tartalmazzák a más kategóriába nem sorolható hozamokat és
ráfordításokat. Ezek közül jelentős tétel a ráfordításként elszámolt le nem vonható áfa.
7. Pénzügyi instrumentumok várható értékvesztése
A Társaság várható hitelezési veszteséget számol el a kölcsönkövetelésekre, vevőkövetelésekre, és egyéb
pénzügyi eszközökre (egyéb követelésekre és pénzeszközökre).
2022
2021
Képzett értékvesztés
Kölcsön követelésekre
12 846
4 035
Vevőkövetelésekre
167
142
Egyéb követelésekre, bankbetétre
3 401
5 455
Összesen
16 414
9 632
Értékvesztés visszaírása
Kölcsön követelésekre
(4 035)
(7 359)
Vevőkövetelésekre
(142)
(135)
Egyéb követelésekre, bankbetétre
(5 455)
(563)
Összesen
(9 632)
(8 057)
Pénzügyi instrumentumok várható hitelezési vesztesége
6 781
1 576
A Társaság az ECL modellt alkalmazza a várható hitelezési veszteség megállapítására. Az ECL modell szerint
a nem esedékes követelésekre is kell számolni várható hitelezési veszteséget.
A Társaság az egyszerűsített módszert alkalmazza a várható hitelezési veszteségek meghatározásakor.
8. Pénzügyi bevételek és ráfordítások
2022
2021
Kamatbevételek - effektív kamatlábbal számolt
1 030 154
180 336
Kötvénykamat
(275 948)
(166 749)
Egyéb kamatráfordítás
(9 441)
(15 363)
Kölcsönök után fizetett kamat
(133 243)
(1 481)
Lízing kötelezettség kamatráfordítása
(2 183)
-
Kamatráfordítások
(420 815)
(183 593)
Devizás árfolyamnyereség
652 199
17 162
Devizás árfolyamveszteség
(10 127)
(938)
Egyéb pénzügyi nyereség
24 804
-
Árfolyamkülönbözetből származó eredmény, nettó
666 876
16 224
Osztalékbevétel
1 402 000
352 000
Nettó eredményhatás
2 678 215
364 967
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
191
A pénzügyi bevételek között a tárgyévben egyfelől 1 402 000 eFt összegű leányvállalattól kapott osztalék
került kimutatásra, másrészt a kamatkörnyezet jelentős emelkedése miatt növekedtek a kapcsolt
vállalkozásoknak kihelyezett kölcsönök utáni kamatbevételek.
A Devizás árfolyamnyereségek között jelentős tételek:
- külföldi pénzértékre szóló pénzügyi eszközök és kötelezettségek fordulónapi átértékelése: 357 129
eFt (előző év: 16 793eFT)
- tárgyévben realizált árfolyamnyereségek: 295 070 eFt (előző év: 369 eFt)
A pénzügyi ráfordítások között a fizetendő kötvénykamat a jelentős tétel. A kölcsönök után fizetett kamat
a kapcsolt felektől kapott kölcsönök után, valamint a kamatpool miatti fizetett kamatokat tartalmazza.
9. Adóráfordítások
Az adóráfordítások között kizárólag iparűzési adó, innovációs járulék, valamint helyi iparűzési adó szerepel
mindkét időszakban. A Társaság nem számolt el ráfordítást halasztott adóval kapcsolatban.
Az effektív adó levezetését a következő táblázat tartalmazza:
2022.12.31
2021.12.31
Adózás előtti nyereség az átfogó eredménykimutatás szerint
1 492 762
(284 146)
Megj.
Aktuális adókulcs alapján számított adóráfordítás (9%)
9,00%
134 349
0,00%
-
1.
Egyéb nyereségadó ráfordítás (helyi iparűzési adó, innovációs
járulék)
0,23%
3 359
1,22%
3 458
2.
Egyéb nyereségadó ráfordítás adóalap csökkentő hatása
(0,02%)
(302)
(0,11%)
(311)
3.
Osztalékbevétel adóalap csökkentő hatása
(8,45%)
(126 180)
(11,15%)
(31 680)
4.
Korábbi évek elhatárolt veszteségének adóalap csökkentő
hatása
(0,29%)
(4 267)
0,00%
-
5.
Egyéb, egyedileg nem jelentős tételek
0,04%
668
(11,26%)
31 991
Nyereségadó ráfordítás összesen
0,51%
7 626
(1,22%)
3 458
1. Az egyéb nyereségadók olyan Magyarországon fizetendő helyi és zponti adókat tartalmaznak,
amelyeket a Társaság bizonyos jövedelemre számított eredménye alapján állapítanak meg a
társasági adóalapnál egy lényegesen magasabb adóalapra vetített, de lényegesen alacsonyabb
(maximum 2%-os) adókulccsal. Mivel a levezetés első sora csak a társasági adókulccsal számított
elméleti adó összegét mutatja, a Társaság a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék további
nyereségadó költséget eredményez.
2. A helyi iparűzési adó és az innovációs járulék a társasági adó szempontból levonhatónak
minősülnek, amelynek pozitív hatásait ez a sor jeleníti meg.
3. A Társaság által tárgyévben kapott osztalékbevételek levonhatónak minősülnek a társasági
adóalapból (mivel ezen bevételek már adózott bevétel).
4. A korábbi évek elhatárolt negatív adóalapjaiból tárgyévben felhasznált összegre jutó társasági
adót csökkentő hatását mutatja ez a sor.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
192
10. Ingatlanok, gépek és berendezések; immateriális eszközök
A tárgyi eszközök között ingatlanok, berendezések, az immateriális eszközök között pedig IT licenszek
szerepelnek, egyik sem képvisel önállóan jelentős értéket. Eszközbeszerzésre jelentős elkötelezettség
nincs a Társaságnál.
A tárgyi eszközök és immateriális eszközök mozgásait a következő tábla szemlélteti:
Bruttó érték
2022. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális
javak
Beruházások
Összesen
Nyitó
5 147
6 178
1 129
-
12 454
Vásárlás
1 637
25 906
11 588
163
39 294
Eladás
-
-
-
-
-
Záró érték
6 784
32 084
12 717
163
51 748
Halmozott értékcsökkenés
2022. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Immateriális
javak
Beruházások
Összesen
Nyitó
221
3 749
1 129
-
5 099
Terv szerinti értékcsökkenés
1 089
19 111
536
-
20 736
Eladás
-
-
-
-
-
Záró érték
1 310
22 860
1 665
-
25 835
Nyitó
4 926
2 429
-
-
7 355
Záró
5 474
9 224
11 052
163
25 913
Az összehasonlító időszak adatai:
Bruttó érték
2021. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Összesen
Nyitó
-
3 499
3 499
Vásárlás
5 147
3 178
8 325
Eladás
-
(499)
(499)
Záró érték
5 147
6 178
11 325
Halmozott értékcsökkenés
2021. 12. 31.
Ingatlanok
Berendezések
Összesen
Nyitó
-
1 609
1 609
Terv szerinti értékcsökkenés
221
2 304
2 525
Eladás
-
(164)
(164)
Záró érték
221
3 749
3 970
Nyitó
-
1 890
1 890
Záró
4 926
2 428
7 355
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
193
11. Eszközhasználati jog (ROU)
A Társaság az ingatlanok, gépek és berendezések sortól elkülönítve mutatja be a lízinghez kapcsolódó
eszközhasználati jogot, melynek egyenlege a 2022. december 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan:
Ingatlanok
Nyitó bruttó érték január 1-én
-
Vásárlás
-
Lízingbe vétel, akvizíció
92 851
Allízingbe adás
-
ROU kivezetése
-
Szerződésmódosítás hatásai
-
Záró bruttó érték december 31-én
Halmozott értékcsökkenés
Ingatlanok
Nyitó érték január 1-én
-
Értékcsökkenés
24 389
ROU kivezetése
-
Csökkenések (kivezetések)
-
Szerződésmódosítás hatásai
-
Záró érték december 31-én
Ingatlanok
Záró nettó érték december 31-én
68 462
Az eszközhasználati jog soron a Társaság által bérelt iroda kerül kimutatásra, a bérlet a 2022. üzleti évben
indult.
12. Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsön
A Társaság a hosszú lejáratú adósságinstrumentumok között az AW Csoport Szolgáltató Kft-nek, a Wallis
Motor Ljubljanának, illetve az ICL Autó Kft-nek nyújtott kölcsönöket jeleníti meg, valamint az AW
Csoportszolgáltatónak nyújtott pótbefizetést (2022: 27 703 eFt). A kölcsönnel kapcsolatos mozgások a
következők voltak az év során:
2022
2021
Nyitó egyenleg
7 429 446
2 416 930
Folyósítás
4 108 286
5 010 000
Visszafizetés
(824 000)
-
Átsorolás hosszú lejáratú kölcsönök közé
1 537 914
-
Kamatkövetelés
168 405
-
Devizás átértékelés
377 804
2 516
Záró egyenleg
12 797 855
7 429 446
Várható hitelezési veszteség
(12 770)
(2 787)
Záró egyenleg
12 785 085
7 426 658
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
194
Az egyes kölcsönökhöz kapcsolódó lényeges feltételek:
Tulajdonság
Feltétel
Adós neve:
AW Csoport Szolgáltató Kft.
A kölcsön keretösszege:
3 000 000 000 Ft
A kölcsön kamata:
3,5% éves fix kamat
A kölcsön lejárata:
2030. április 5.
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben, bármikor előtörleszthe
Tulajdonság
Feltétel
Adós neve:
AW Csoport Szolgáltató Kft.
A kölcsön keretösszege:
5 000 000 000 Ft
A kölcsön kamata:
3,5% éves fix kamat
A kölcsön lejárata:
2026. november 30.
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben, bármikor előtörleszthe
Tulajdonság
Feltétel
Adós neve:
Wallis Motor Ljubljana Doo
A kölcsön keretösszege:
650 000 EUR
A kölcsön kamata:
1 havi EURIBOR + 3,55%
A kölcsön lejárata:
2025. október 31
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben, bármikor előtörleszthe
Tulajdonság
Feltétel
Adós neve:
AAI Properties doo
A kölcsön keretösszege:
4 000 000 EUR
A kölcsön kamata:
1 havi EURIBOR + 3,25%
A kölcsön lejárata:
2023. december 31.
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben, bármikor előtörleszthe
A szerződés várhatóan meghosszabbításra kerül, így a Társaság a hosszú lejáratú kölcsönök között mutatja
ki a követelést.
Tulajdonság
Feltétel
Adós neve:
Avto Aktiv Slo
A kölcsön keretösszege:
4 300 000 EUR
A kölcsön kamata:
1 havi EURIBOR + 3,25%
A kölcsön lejárata:
2023. december 31.
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben, bármikor előtörleszthe
A szerződés várhatóan meghosszabbításra kerül, így a Társaság a hosszú lejáratú kölcsönök között mutatja
ki a követelést.
Tulajdonság
Feltétel
Adós neve:
AW Property Kft.
A kölcsön keretösszege:
910 000 000 HUF
A kölcsön kamata:
3,55%
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
195
A kölcsön lejárata:
2023. december 31.
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben, bármikor előtörleszthe
A szerződés várhatóan meghosszabbításra kerül, így a Társaság a hosszú lejáratú kölcsönök között mutatja
ki a követelést.
Tulajdonság
Feltétel
Adós neve:
VCT 78 Kft.
A kölcsön keretösszege:
850 000 000 HUF
A kölcsön kamata:
3,55%
A kölcsön lejárata:
2023. december 31.
Törlesztési feltételek:
Lejáratkor egy összegben, bármikor előtörleszthe
A szerződés várhatóan meghosszabbításra kerül, így a Társaság a hosszú lejáratú kölcsönök között mutatja
ki a követelést.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
196
13. Befektetések leányvállalatokba, Befektetések társult és közös vezetésű
vállalatokba
2022.12.31
2021.12.31
WAE Autóforgalmazási és Szolgáltató Kft.
10 900 000
10 900 000
WALLIS MOTOR DUNA Autókereskedelmi Kft.
1 060 000
1 060 000
WALLIS MOTOR PEST Autókereskedelmi Kft.
2 020 354
2 020 354
WALLIS AUTÓKÖLCSÖNZŐ Kereskedelmi és Szolgáltató
Kft.
2 165 000
2 165 000
ICL Autó Kft.
30 000
30 000
Wallis British Motors Kft.
256 086
256 086
AW Csoport Szolgáltató Kft.
50 000
50 000
WALLISMOTOR Ljubljana
485 166
485 166
Wallis Kerepesi úti Autó Kft.
588 565
588 565
K 85 Ingatlanhasznosító Kft.
495 075
495 075
Iniciál Autóház Kft.
2 027 987
2 027 987
VCT78 Kft.
100 000
100 000
WAE CEE Kft.
50 000
50 000
AW Property Kft.
150 000
150 000
Avto Aktiv d.o.o
891 999
2 624
AAI Properties d.o.o
358 374
2 624
DALP Kft.
1 601 600
1 601 600
C182 Razvoj Nepremičnin Ljubljana d.o.o.
1 730 740
-
Összesen
24 960 946
21 985 081
Tárgyévben a következő tőkeműveleteket hajtotta végre a Társaság:
- keemelés az AAI Propoerties d.o.o (355,7 millió Ft) és Avto Aktiv Slo (889,4 millió Ft) értékben
- C182 Razvoj Nepremičnin Ljubljana d.o.o. részesedés apportálásra került 1 731 millió Ft értékben
A 2022. üzleti év végén nem volt arra utaló jelzés, hogy bármely leányvállalat értékvesztett lenne, a
Társaság nem számolt el értékvesztést.
A befektetések Társult és közös vezetésű vállalkozások soron az AutoWallis Caetano Holding Zrt.-ben lévő
50%-os részesedését mutatja ki a Társaság, mely Társaság birtokolja az RN Hungary Kft. 100%-os
részedését. A Társaság a tárgyévben került megalapításra másik befektetővel közösen. A Felek a
jogokat paritásos alapon gyakorolják.
14. Vevőkövetelések, nyereségadó követelések, egyéb követelések, aktív
időbeli elhatárolások
A vevőkövetelésekben a Társaság a leányvállalatainak teljesített üzletviteli tanácsadási szolgáltatások még
nem teljesített ellenértéke szerepel.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
197
A nyereségadó egyenleg teljes egésze ennek megfelelő adókövetelést testesít meg, tárgyévben nem volt
ilyen jellegű követelése a Társaságnak.
Az egyéb követelések legjelentősebb tételei a még ki nem fizetett osztalékkövetelések (74 millió Ft)
valamint kaucióval kapcsolatos követelés (6,5 millió Ft). Az aktív időbeli elhatárolások 9 millió Ft értékű
árbevétel elhatárolást és 12,25 millió Ft költség elhatárolást tartalmaznak (előző évi bevétel elhatárolás
30,3 millió Ft). A fenti tételek valós értéke és könyv szerinti értéke azonos.
15. Rövid lejáratú kölcsönkövetelések
A Társaság elsősorban a leányvállalatainak rövid távú, működésüket biztosító kölcsönt folyósít. Év végén
a következő kölcsön egyenlegek szerepelnek a Társaság könyveiben, mely tartalmazza a tőkekövetelést,
valamint a kapcsolódó kamatköveteléseket:
2022.12.31
2021.12.31
VCT78 Kft.
14 602
799 914
WAE CEE Kft.
-
738 000
AAI Properties D.o.o
16 714
-
AVTO AKTIV SLO d.o.o.
19 686
-
AW Property Kft.
24 677
-
Kapcsolt követelésre elszámolt ECL
(76)
(1 248)
Összesen
75 603
1 536 666
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
198
16. Pénzeszközök és egyenértékeseik
A pénzeszközök a következő egyenlegekből fakadnak:
2022.12.31
2021.12.31
Készpénz forintban
368
92
Bankszámlák forintban
6 137 638
11 772 517
Bankszámlák devizában
1 003 908
348 176
Várható értékvesztés (1. szakasz)
(3 214)
(5 454)
Összesen
7 138 701
12 115 331
A fenti tételek valós értéke és könyv szerinti értéke azonos.
17. Kötvénytartozás
A Csoport a következő kötvényekkel rendelkezik, melyeket a Növekedési Kötvény Program keretében
bocsátott ki:
1. kötvény
A kibocsátott kötvény a következő kiemelt jellemzőkkel bír:
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2030/I.
Kibocsátás dátuma
2020. szeptember 30.
ISIN kód
HU0000359476
Kibocsátott kötvények darabszáma
60
Kibocsátott kötvények névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
3 000 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
futamidő végén, egyösszegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3,00%
EIR
2,8374%
Bevont forrás összege (Ft)
3 044 657 300
Bevont forrás csökkentve a közvetlen költségekkel (Ft)
3 041 551 573
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
199
A kötvény könyv szerinti értékének alakulása:
2022
2021
Nyitó egyenleg
3 097 450
3 103 297
Tranzakciós költségek
-
-
Kamat elszámolás korrekció
1 555
(3 900)
Kalkulált kamat
86 120
88 053
Törlesztés
(90 000)
(90 000)
Záró egyenleg
3 095 125
3 097 450
Ebből rövid lejáratú
90 000
90 000
2. kötvény (zöld kötvény)
A kibocsátott kötvény adatai:
Kibocsátott kötvény elnevezése
AutoWallis NKP Kötvény 2031/I.
Kibocsátás dátuma
2021. október 22.
ISIN kód
HU0000360664
Kibocsátott kötvények darabszáma
132
Kibocsátott kötvények névértéke
50 000 000
Összes névérték (Ft)
6 600 000 000
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Kamatozás módja
fix
Kamatfizetés gyakorisága
éves
Tőketörlesztés
5. évtől évi 5 000 000 HUF, futamidő végén 25 000
000 HUF egy összegben
Kötvény lejárata
10 év
Névleges kamatláb
3,00%
EIR
2,854%
Bevont forrás összege (Ft)
6 655 543 800
Bevont forrás csökkentve a
közvetlen költségekkel (Ft)
6 654 849 500
A kötvény kibocsátáshoz kapcsolódó források felhasználására vonatkozó feltételeket (ún. zöld
finanszírozási keretrendszer) a Társaság a honlapján közzéteszi.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
200
A kötvény könyv szerinti értékének alakulása:
2022
2021
Nyitó egyenleg
6 737 464
-
Kibocsátás során kapott összeg
-
6 655 544
Tranzakciós költségek
(1 556)
(694)
Kalkulált kamat
189 828
82 614
Törlesztés
(198 000)
-
Záró egyenleg
6 727 736
6 737 464
Ebből rövid lejáratú rész
198 000
198 000
A kötvénytartozások rövid lejáratú részét a Társaság elkülönítve mutatja be a pénzügyi helyzetre
vonatkozó kimutatásban.
18. Lízingkötelezettségek
2022.12.31
Nyitó egyenleg
-
Visszasorolás
-
Felvétel
92 851
Törlesztés
(27 325)
Átsorolás
Üzleti kombináció miatti kivezetés
-
Egyéb változás
7 528
Záró egyenleg
73 054
2022.12.31
Lízing kötelezettségek
73 054
Ebből hosszú lejáratú
37 167
Ebből rövid lejáratú
35 887
73 054
A Társaság a hosszú és rövid lízingkötelezettségek soron mutatja ki az iroda bérleti díjait. A lízing
időtartama alatt a Társaság viseli a lízingelt eszközzel kapcsolatos költségeket, és a lízing időtartamának
lejáratát követően a lízingelt eszközt köteles visszaszolgáltatni a lízingbe adónak.
19. Szállítótartozások, jövedelemadó kötelezettség, passzív időbeli
elhatárolások, egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
A szállítói kötelezettségek között az általános működéssel összefüggő szállítói tartozások szerepelnek. A
szállítói tartozás valós értéke nem tér el könyv szerinti értékétől. A jövedelemadó kötelezettségek között
társasági adó, iparűzési adó és innovációs járulék tartozás szerepel. A passzív időbeli elhatárolások között
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
201
legnagyobb részben bónuszok, ill. azok járulékai kerültek elhatárolásra 158 139 eFt értékben (előző év:
16 700 eFt), a növekedést a Társaságnál megnövekedett munkavállalói létszám okozza.
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek decemberi bértartozást és adótartozást tartalmaznak. A tételek
között egyedileg nagyértékű nincsen.
20. Opciós kötelezettség
A Társaság 2021-ben a saját részvény visszavásárlási kötelezettségének év végi valós értékét jeleníti meg
ezen a mérleg pozíción. Az opciós kötelezettség az Iniciál Autóház Kft akvizícióhoz kapcsolódik, mely 2022-
ben az Társaság által lehívásra került, így 2022. év végén nincs értéke.
21. Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök
A Társaság a 2022. üzleti év végén a Wallis British Motorstól kapott rövid lejáratú kölcsönét mutatja ki,
valamint a hozzá kapcsolódó kamatot. A kölcsön lejárta: 2023. május 31., kamata: változó.
A Társaság 2021-ben rövid lejáratú hitelek, kölcsönök soron az AW Csoportszolgáltatótól 90 ezer EUR
összegű likviditási kölcsön szerepel. A kölcsön lejárta: 2021. december 31., kamata: éves szinten 3,55%.
22. Halasztott adó
A Társaságnak halasztott akövetelése keletkezik levonható átmeneti különbözetekből, valamint fel
nem használt előző éves veszteségeiből (2022: 651 974 eFt ;2021: 669 264 eFt). A Társaság a jövőbeni
pénzügyi tervei alapján (a holdingközpont működési modelljéből adódóan), úgy ítéli meg, a jövőben nem
várható olyan adóköteles nyeresége, mellyel szemben érvényesíteni tudná az elhatárolt veszteségét.
Mindezek alapján az azonosított különbözetet, nem jeleníti meg a halasztott adó eszközt, egyik
időszakban sem. Az elhatárolt negatív adóalapok összegét, valamint lejárati táblázatát a következő
táblázat mutatja:
2022.12.31
Lejárat
2021.12.31
Lejárat
Elhatárolt negatív adóalap
1 044 926
2023-2027
1 090 537
2022-2026
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
202
23. Jegyzett tőke
A Társaság jegyzett tőkéje a ke mozgástáblában bemutatott módon változott az időszak során. A
jegyzett tőke a következőképpen alakult:
A részvények darabszáma:
Sorozat
A sorozat
B sorozat
C sorozat
Fajta
szavazat-
elsőbbségi
osztalék-elsőbbségi
törzs
2020.12.31
-
-
324 313 680
DALP apport 2021.04.06
15 400 000
Tőkeemelés 2021.11.15.
85 470 085
2021.12.31
-
-
425 183 765
C182 apport 2022.09.02.
17 105 237
2022.12.31
-
-
442 289 002
A jegyzett tőke értékében bekövetkező változások:
Sorozat
A sorozat
B sorozat
C sorozat
Fajta
szavazat-elsőbbségi
osztalék-elsőbbségi
törzs
2020.12.31
-
-
4 053 921
DALP apport 2021.04.06
192 500
Tőkeemelés 2021.11.15.
1 068 376
2021.12.31
-
-
5 314 797
C182 apport 2022.09.02.
213 816
2022.12.31
-
-
5 528 613
2021. október 25-én indult el a Társaság nyilvános részvénykibocsátása, amelynek keretén belül, a 2021.
október 14-én közzétett tájékoztató alapján 2021. október 25. napján indult a lakossági értékesítés. 2021.
november 11-én a Társaság az új részvények értékesítési árát 117,- Ft / darab értékben határozta meg.
Ebből következően:
(i) az Intézményi Értékesítés eredményeképpen összesen 64.102.564 db részvény került az intézményi
befektetők részére kiosztásra, összesen 7.499.999.988, - Ft kibocsátási összértékben 117 Ft-os áron; és
(ii) a Lakossági Értékesítés eredményeképpen összesen 21.367.521 db részvény került lakossági
befektetők részére kiosztásra, összesen 2.499.999.957, - Ft kibocsátási összértékben 117 Ft-os áron.
Az új részvényeknek a befektetők értékpapírszámláján történő jóváírására 2021. november 24-i
értéknappal került sor, illetve ezzel egyidejűleg kerültek a részvények bevezetésre a Budapesti
Értéktőzsdére.
A részvénykibocsátás eredményeként a Társaság jegyzett tőkéje 1 068 376 eFt-tal nőtt.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
203
2022-ben a Társaság többségi tulajdonosa, a Wallis Asset Management Zrt. egyik leányvállalata, a Milton
Property Kft. nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás formájában a Társaság rendelkezésére bocsátotta és
tulajdonába ruházta a C182 Razvoj Nepremičnin Ljubljana d.o.o. lévő üzletrészének 100%-át. A tranzakció
2022. július 21-én zárult. Az apport eredményeként kibocsátott 17 105 237 db részvény eredményeként
a jegyzett tőke 213 816 eFt-tal növekedett. Az apport értékének megállapítása független értékbecslés
alapján történt.
24. Tőketartalék és eredménytartalék
A Társaság a tartalékai között ázsiót és felhalmozott eredményt jelenít meg. Az ázsió kizárólag részvény
kibocsátásához kapcsolódik.
A tárgyévben történt szvénykibocsátás (Lásd előző pont) eredményeként a Társaság tőketartaléka
1 516 925 eFt-tal nőtt.
A felhalmozott eredmény kizárólag a nettó eredményt halmozza, az eredménytartalékot az eldöntött
osztalék csökkenti közvetlenül. A Társaságnál nem jelentkezett olyan tétel, amely az egyéb átfogó
eredményt érintené.
25. Részvény alapú kifizetések tartaléka
Az MRP program keretében a Társaság egyes munkavállalói és a Csoporthoz nem tartozó személyek
részesülnek részvényjuttatásban a meghatározott célok elérése esetén. Az MRP szervezet alapítója az
Anyavállalat. Az MRP szervezeten keresztül jelenleg több juttatási program valósul meg.
Az MRP 1 program 2022 augusztusában lezárult, melynek keretében az Anyavállalat részvényei kerültek
kiosztásra, amelyeket a Wallis Asset Management Zrt. bocsátott az MRP szervezet részére. A juttatási
program a Csoport nettó eszközeinek összértékére soha nem gyakorolt hatást és pénzkiáramlást sem
okozott.
Program elnevezése
MRP 1 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
19 864 829db
Ebből AutoWallis munkavállalóknak nyújtott részvények
3 784 615 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
111,5 forint/darab
A juttatás Társaságra eső teljes értéke a nyújtás napján
384 933 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2019. augusztus 7.
A megszolgálás időtartama – I. kör [16 584 585 db]
2 év
A megszolgálás időtartama – II. kör [3 280 244 db]
3 év
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
204
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése,
saját tőke megcélzott szint felett
tartása
A program típusa
részvényben teljesített
2022. december 31-én a Társaságnak a következő részvényalapú kifizetési megállapodásai voltak:
A MRP 2 program főbb jellemzői:
Program elnevezése
MRP 2 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
700 000 db
Ebből AutoWallis munkavállalóknak nyújtott részvények
238 500 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
100,6 forint/darab
A juttatás Társaságra eső teljes értéke a nyújtás napján
24 003 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2021. április 26.
A megszolgálás időtartama I. kör [700 000 db]
3 év
Megszolgálási feltételek
kitűzött eredmény célok elérése
A program típusa
részvényben teljesített
A MRP 3 program főbb jellemzői:
Program elnevezése
MRP 3 program
A program keretében nyújtott részvények összesen
1 638 650 db
Ebből AutoWallis Csoport munkavállalóknak nyújtott
részvények
485 320 db
Egy részvény valós értéke nyújtás napján
101 forint/darab
A juttatás Társaságra eső teljes értéke a nyújtás napján
46 290 eFt
A nyújtás időpontja (grant date)
2022. május 23.
A megszolgálás időtartama
2 év
Megszolgálási feltételek
2023. évi kitűzött EPS és EBITDA
cél alapján
A program típusa
részvényben teljesített
Az MRP juttatási program azon része, amely a Társaság munkavállalóihoz kapcsolódik az alábbi módon
került jelen pénzügyi kimutatásban elszámolásra. Az átadott részvényeknek a nyújtás időpontjára
vonatkozóan megállapított valós értéke a megszolgálási időszakra időarányosan került szétosztásra. Az
így felmerült költség a tárgyévben 74 524 eFt (előző év: 130 594 eFt), mint személyi jellegű ráfordítás
jelenik meg az eredményben, a saját tőke elkülönített elemével szemben (Részvényalapú kifizetések
tartaléka).
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
205
26. Saját részvények bekerülési értéke és tárgyidőszaki változása
A Társaság az általa visszavásárolt saját részvényekért fizetett ellenértéket ezen a soron jeleníti meg. A
pozíció a teljes bekerülési értéket tartalmazza (beleértve a névértéket is). A Társaság egyik leányvállalati
akvizíciója kapcsán vásárolt vissza saját részvényt 2020-ban: a tranzakció sorozat első lépésében a
Társaság apportszerződést tött a DC-INI Vagyonkezelő Kft-vel, az INICIÁL Autóház Kft törzstőkéjének
40%-át megtestesítő üzletrészének megszerzésére. Majd a tranzakció sorozat második lépésében a felek
adásvételi szerződést kötöttek, amely alapján a Társaság megvásárolta– az általa, az apport során
kibocsátott – AutoWallis törzsrészvényt (saját részvényt).
A Társaság 2021. június 30-án 7 889 503 db saját részvényt értékesített a Budapesti Értéktőzsdén tőzsdei
fix ügylet keretében, a Concorde Értékpapír Zrt., mint befektetési szolgáltató közreműködésével. A
tranzakció átlagárfolyama 93 Ft volt, azaz részvényenként 93 Ft átlagáron történt az értékesítés, összesen
733 millió Ft értékben.
A Társaság az MRP szervezetet úgy mutatja ki, mintha közvetlenül birtokolná az MRP által tartott
részvényeket, és ezért saját részvényként számolja el a 2021. tavaszán indított MRP-hez kapcsolódó 700
000 db részvényt a saját tőkében, összesen 64 976 eFt értéken. Ezen részvények az MRP szervezet
tulajdonában voltak 2021.december 31-én és 2022. december 31-én végén.
2022-ben a Társaság lehívta az Iniciál Csoport megvásárlásakor kötött részvényvisszavásárlásra vonatkozó
opciót, és 5 024 784 db részvényt vásárolt vissza 458 914 eFt értékben. 2022. év végén a Társaság
5 724 784 db visszavásárolt saját részvényt mutat ki a könyveiben (melyből 700 000 db az MRP szervezet
részére már korábban átadásra került), összesen 523 890 eFt értékben.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
206
VII. Egyéb közzétételek
1. Valós érték hierarchia
A Társaság a következő pénzügyi instrumentumokat tartja nyilván az egyes fordulónapokon, amelyek
mind az amortizált bekerülési érték modell alá tartoznak:
2022.12.31
2021.12.31
Leányvállalatoknak adott hosszú lejáratú kölcsönök
12 785 085
7 426 658
Vevőkövetelések
92 059
94 679
Egyéb adott kölcsönök (rövid lejáratú)
75 603
1 536 666
Pénzeszközök és egyenértékeseik
7 138 701
12 115 331
Pénzügyi eszközök
20 091 449
21 173 334
Kötvénytartozás
9 822 861
9 546 913
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
1 011 304
33 210
Lízing kötelezettségek
73 054
-
Szállítótartozások
39 859
150 418
Pénzügyi kötelezettségek
10 947 078
9 730 541
Az egyes vagyoni elemek becsült valós értéke a valós érték hierarchia következő szintjein vannak:
2022. december 31.
1. szint
2. szint
3. szint.
Összesen
Leányvállalatoknak adott kölcsönök
9 995 453
9 995 453
Vevőkövetelések
92 059
92 059
Pénzeszközök és egyenértékeseik
368
7 138 333
7 138 701
368
7 138 333
10 087 512
17 226 213
Kötvénytartozás
7 838 585
7 838 585
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
1 011 304
1 011 304
Lízing kötelezettségek
73 054
73 054
Szállítótartozások
39 859
39 859
-
-
8 962 802
8 962 802
Összehasonlító adatok:
2021. december 31.
1. szint
2. szint
3. szint.
Összesen
Adott kölcsönök (hosszú)
7 426 658
7 426 658
Vevőkövetelések
94 679
94 679
Egyéb adott kölcsönök (rövid lejáratú)
1 536 666
1 536 666
Pénzeszközök és egyenértékeseik
12 115 331
12 115 331
Pénzügyi eszközök
-
12 115 331
9 058 003
21 173 334
Kötvénytartozás (3%)
9 546 913
9 546 913
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök
33 210
33 210
Szállítótartozások
150 418
150 418
Pénzügyi kötelezettségek
-
-
9 730 541
9 730 541
A Társaság összes pénzügyi instrumentuma amortizált bekerülési érték modell alapján értékelt minden
bemutatott időszakban.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
207
2. Kockázati közzétételek
A Társaságnak nincsenek külső, változó kamatozású forrásai, valamint eltérő devizában külső féllel nem köt ügyletet, így nem azonosított deviza, valamint
kamatkockázatot. A Társaság hitelezési kockázatot alacsonynak minősítette, mivel követelései (beleértve a vevő és kölcsönköveteléseit) kizárólag kapcsolt
felekkel vannak, melyek esetében nem azonosított arra utaló jelzést, hogy ezen követelések nem kerülnek kifizetésre, ill. nem térülnek meg.
A Társaság a kockázati tényezőkkel összefüggésben a lehetséges likviditási kockázatot azonosította, mint közzéteendő tételt. Az egyes vagyoni elemek
(pénzügyi instrumentumok) likviditási besorolása és a likviditási többlet alakulása a következő:
2022. december 31-én
Egy éven belül
elérhető/visszafizetendő
elemek
Egy éven túl, de öt éven belül
elérhető/visszafizetendő
elemek
Öt éven túl
elérhető/visszafizetendő elemek
Bizonyos helyzetben
elérhető/visszafizetend
ő elemek
Összesen
Adott kölcsönök
75 603
2 131 851
10 653 234
12 860 688
Követelések
181 862
181 862
Pénzeszközök és azok
egyenértékesei
7 138 701
7 138 701
Aktív időbeli elhatárolások
21 250
21 250
Pénzügyi eszközök
7 417 416
2 131 851
10 653 234
-
20 202 501
Hitelek, kölcsönök
1 011 304
1 011 304
Kötvénytartozás
288 000
2 452 200
9 045 000
11 785 200
Lízing kötelezettségek
35 887
37 167
73 054
Céltartalékok
-
Szállítótartozások
39 859
39 859
Különféle egyéb kötelezettségek
80 235
80 235
Passzív időbeli elhatárolások
189 336
189 336
Pénzügyi kötelezettségek
1 644 621
2 489 367
9 045 000
-
13 179 148
Finanszírozási többlet/(hiány)
5 772 635
(357 516)
1 608 234
-
7 023 353
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
208
Az összehasonlító időszak adatai*
2021. december 31-én
Egy éven belül
elérhető/visszafizetendő
elemek
Egy éven túl, de öt éven
belül
elérhető/visszafizetendő
elemek
Öt éven túl
elérhető/visszafizetendő
elemek
Bizonyos helyzetben
elérhető/visszafizetendő
elemek
Összesen
Adott kölcsönök
1 536 666
7 426 658
8 963 324
Követelések
96 030
96 030
Pénzeszközök és azok egyenértékesei
12 115 331
12 115 331
Aktív időbeli elhatárolások
30 513
30 513
Pénzügyi eszközök
13 748 027
30 513
7 426 658
-
21 205 198
Hitelek, kölcsönök
33 210
33 210
Kötvénytartozás
288 000
1 812 000
9 973 200
12 073 200
Céltartalékok
-
Szállítótartozások
150 418
150 418
Különféle egyéb kötelezettségek
501 851
501 851
Passzív időbeli elhatárolások
55 683
55 683
Pénzügyi kötelezettségek
973 479
1 867 683
9 973 200
0
12 814 362
Finanszírozási többlet/(hiány)
12 774 548
-1 837 170
-2 546 542
0
8 390 836
*összehasonlíthatóság miatt korrekcióra kerültek.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
209
A Társaság a hitelezési veszteségeket az IFRS 9 által előírt módszertannal kezeli, tehát a várható
értékvesztés miatti veszteséget az egyes vagyoni elemekre elszámolja.
A pénzügyi instrumentumoknál és a leányvállalatoknál a kitettség lényegében megegyezik az adott
vagyoni elem könyv szerinti értékével. Speciális maximális veszteséget csökkentő garancia soha
nem biztosítja az eszközöket.
3. Nettó adósság állomány levezetése
A Társaság nettó adósságállományát a következő táblázat tartalmazza:
2022
2021
Kötelezettségek összesen
11 216 809
10 576 075
(-) Pénzeszközök
(7 138 701)
(12 115 331)
Nettó adósság
4 078 108
(1 539 256)
Saját tőke
35 891 012
32 623 413
4. Jelentős mérlegen kívüli kötelezettségek
A Társaságnak nincsenek mérlegen kívüli kötelezettségei a fordulónapon.
5. Pénzügyi garanciák
A Társaság a fordulónapon következő jelentős pénzügyi garanciavállalással rendelkezik.
Kinek az érdekében?
Téma
AutoWallis Caetano Holding Zrt.
Renault tranzakció halasztott vételárra vonatkozó
készfizető kezesség
A Társaság közös vezetésű vállalata (AutoWallis Caetano Holding Zrt) megszerezte a Renault,
Dacia és Alpine márkák importőri jogait birtokló RN Hungary Kft. 100%-os tulajdonrészét.
Ennek az ügyletnek az a sajátossága, hogy a közös vezetésű vállalkozás által fizetett végleges
vételár jövőbeli eseményektől függ. E vételárrészre a Társaság -a másik befektetővel közösen-
készfizető kezességet vállalt. A Társaság fordulónapon értékelte annak kockázatát, hogy a
pénzügyi garancia miatt esetleges kötelezettsége keletkezhet. Az érintett vállalat piaci
környezete, jövedelemtermelő képessége ill. üzleti terve alapján annak valószínűsége, hogy a
Társaságnak a pénzügyi garanciából kötelezettsége keletkezik alacsony, ezért nem vett fel
ezzel kapcsolatban kötelezettséget a pénzügyi kimutatásaiban.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
210
6. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek
A Társaság a következő tranzakciókat hajtotta végre a kapcsolt feleivel:
adatok ezer Ft-ban
Tranzakciók értéke
Egyenleg
Megj.
2022
2021
2022.12.31
2021.12.31
Szolgáltatások értékesítése
Anyavállalat részére
-
-
-
-
Leányvállalat részére
VI.1
173 891
141 445
91 825
125 133
Közös vezetésű vállalkozás részére
746
-
746
-
Egyéb kapcsolt fél részére
-
-
-
-
Szolgáltatások beszerzése
Anyavállalattól
66 237
3 616
-
-
Leányvállalattól
31 884
15 238
2 621
2 589
Közös vezetésű vállalkozástól
-
-
-
-
Egyéb kapcsolt féltől
41 377
-
-
-
Egyéb
Leányvállalat részére
- kölcsön nyújtása, kapcsolódó kamatbevétel
VI.7, VI.11,
VI.14
430 634
171 485
12 846 832
8 967 360
Leányvállalattól
- kölcsön, kamatráfordítás
124 178
916
1 011 304
33 210
-osztalék
1 402 000
352 000
74 001
-
Az egyéb kapcsolt féltől beszerzett szolgáltatások között iroda bérleti szolgáltatás jelenik meg 39 518
eFt értékben.
7. Vezető tisztségviselők és javadalmazásuk
Az 2021-ben és 2022-ben a következő vezető tisztségviselői voltak a Társaságnak:
Név
Tisztség/Státus
Megjegyzés
Andrew J. Prest
IG tag
Antal Péter
IG tag
Buday Bence
FB és AB tagja
Dévai Gábor
IG tag
Ecseri György
FB és AB tagja
ifj. Chikán Attila
FB és AB tagja
Karvalits Ferenc
FB és AB tagja
2022.07.01-ig
Birkás Petra
FB és AB tagja
2022.07.01-től
Müllner Zsolt
IG elnöke
Ormosy Gábor
IG tag, vezérigazgató
Székely Gábor
Befektetési igazgató
Veres Tibor
kontrollláló tulajdonos
Vitán Gábor
FB és AB tagja
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
211
A tisztségviselőknek nyújtott juttatások a következőek:
2022
2021
Tiszteletdíjak összege
23 762
8 040
Munkabérek összege
163 323
112 113
Rövid távú munkavállalói juttatások:
187 085
139 693
Részvényalapú kifizetések
238 438
119 505
Összesen
425 523
259 198
8. A Társaság kontrolláló vállalkozása által indított MRP program
A Társaságot kontrolláló vállalkozás MRP (MRP I) programot indított az előző időszakban, amely
keretében a Társaság munkavállalói és vezető tisztségviselői a Társaság törzsrészvényeihez juthatnak
bizonyos célok elérése esetén. Az MRP program terheinek egy részét a Társaság (a Társaság
munkavállalóihoz kapcsolódóan) viseli, annak ráfordításai nála csapódnak le, azokat semmilyen módon
nem terhelheti át, így a Társaság munkavállalóihoz kapcsolódó ráfordításokon kívül, a pénzügyi
kimutatások nem tartalmazhatnak ráfordításokat azzal kapcsolatban. Ez a program 2022. év folyamán
kifutott.
VIII. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges
feltételezések és becslési bizonytalanságok
A Társaság lényeges feltételezéseket alkalmaz elsősorban nagyságrendje miatt a részesedések
megtérülő értékének meghatározásakor. A megtérülő érték meghatározása üzleti terveken alapuló
diszkontált cash-flow modell alapján történik, amely bemeneti adatai (Cash flow terv, diszkontráta,
növekedési ütem) számos helyzetben feltételezéseken, becsléseken alapulnak. A becslési
bizonytalanságoknak jelentős hatása lehet a részesedések könyv szerinti értékére.
A Társaságnak lényeges kölcsönkövetelései is vannak, amelyek megtérülő értéknek becslése számos
szakmai megítélést igényel. E becslést a várható értékvesztés (ECL) becslésében vette figyelembe. A
nem helyes becslés hatása közvetlenül a nettó eredményben jelentkezik.
IX. Mérlegfordulónap utáni események
A jelentősebb mérlegfordulónap utáni események a következők:
Az AutoWallis Csoport 2022. november 10-én bejelentette, hogy felvásárolja a Nelson Csoport
flottakezelési üzletágát. A Tranzakció versenyhivatali jóváhagyást követően 2023. január 26-án
zárult.
A tranzakció következtében az AutoWallis Csoport megszerezte a Nelson Flottakezelő Kft., Nelson
Sales Kft. és Nelson Asssitance Kft. 100%-os tulajdonrészét. A tranzakcióval az AutoWallis Csoport
tovább bővítette mobilitási szolgáltatásait.
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
212
A 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatások még nem tartalmazzák a tranzakció hatását.
A vételár részletezését a következő táblázat tartalmazza:
adatok ezer Ft-ban
Nelson
Flottalízing Kft.
Nelson Sales Kft
Nelson
Assistance Kft.
Készpénzben kifizetett vételár
2 531 250
18 000
30 000
Halasztott vételárrész I
135 000
-
-
Halasztott vételárrész II
200 000
-
-
Teljes vételár
2 866 250
18 000
30 000
Az akvizícióhoz kapcsolódóan a Társaság 16 millió Ft-ot számolt el az igénybevett szolgáltatások
között.
Az AutoWallis Csoport 2022. szeptember 21-én bejelentette, hogy részvénycserés tranzakció útján
megvásárolja a Csoport többségi tulajdonosától, a Wallis Asset Management Zrt. leányvállalatától,
a jóautók.hu és au-licit.hu portálokat üzemeltető Net Mobilitiás Zrt.-t. A Tranzakció 2023. január
13-án zárult.
A tranzakció következtében az AutoWallis Csoport megszerezte a Net Mobilitás Zrt. valamint Logic
Car Kft. 100%-os tulajdonrészét. A tranzakcióval az AutoWallis Csoport tovább bővítette mobilitási
szolgáltatásait. A Tranzakció közös ellenőrzés alatt álló gazdálkodó egységek között valósult meg,
a vételár a piaci viszonyoknak megfelelően, mint független felek között került meghatározásra.
A vételár részletezését a következő táblázat tartalmazza:
adatok ezer Ft-ban
Részvényben teljesített
vételárrész
320 000
Függő vételár I
240 000
Függő vételár II
240 000
Teljes vételár
800 000
A függő vételárrész kifizetése a Társaságok következő két üzleti évben elért EBITDA és naturáliában
meghatározott üzleti mutatóitól függ.
Az akvizícióhoz kapcsolódóan a Társaság 7,9 millió Ft-ot számolt el az igénybevett szolgáltatások
között.
X. A magyar számviteli törvény követelményei szerinti közzétételek
1. A könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításáért és az
IFRS szerinti beszámoló elkészítéséért felelős személy
Az IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatások összeállítását a számviteli törvény szerint
minősítéssel rendelkező számviteli szolgáltató végezheti. A minősítéssel rendelkező természetes
személy a következő:
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
213
A pénzügyi kimutatások elkészítéséért felelős személy
neve:
Gausz Balázs
Regisztrációs szám:
209120
regisztrált mérlegképes könyvelő
IFRS minősítéssel
2. A Társaság könyvvizsgálója
A Társaság és a Csoport amelynek e vállalkozás a jogi anyavállalata könyvvizsgálatát végző
megfelelő minősítéssel rendelkező könyvvizsgáló cég adatai a következők:
Megbízott
PriceWaterhouseCoopers
Könyvvizsgáló Kft (001464)
A megbízott nevében eljáró természetes személy neve
Biczó Péter
Regisztrációs szám:
004957
Könyvvizsgáló
IFRS minősítéssel
Az egyedi és konszolidált pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáért felszámított díjat a 2022. üzleti évre
vonatkozóan az alábbi táblázat mutatja be:
Adatok ezer Ft-ban
2022
2021
Beszámolók könyvvizsgálata
20 000
14 000
Egyéb könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
22 000
33 475
Egyéb nem könyvvizsgálattal kapcsolatos díjak
40 000
4 648
PwC-nek fizetendő díjak összesen
82 000
52 123
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
214
3. Saját tőke megfeleltetés
Saját tőke megfeleltetési tábla készítésének alapja
A magyar számviteli törvény 114/B §-a szerint a pénzügyi kimutatás tartalmazza a magyar Számviteli
törvény szerinti és a fent részletezett elkészítési elvek szerinti saját tőke közötti eltérés levezetését.
Saját tőke egyeztetése
2022.12.31
2021.12.31
IFRS-ek szerinti saját tőke
35 891 012
32 623 413
+
kapott pótbefizetés IFRS-ek szerint kötelezettségként kimutatott összege
-
-
-
adott pótbefizetés IFRS-ek szerint eszközként kimutatott összege
(27 703)
-
+
tőketartalékba helyezendő átvett pénzeszköz, ha az halasztott bevétel (IFRS)
-
-
+
átvett eszközök értéke, ha az halasztott bevétel (IFRS)
-
-
-
Részvényalapú kifizetések tartaléka
(34 061)
-
-
tőkeinstrumentumot eredményező tőkeemelés, ha azt a tulajdonosokkal szembeni
követelésként kellett kimutatni (IFRS)
-
-
+
Visszavásárolt saját részvények (IFRS)
523 890
-
Saját tőke (egyeztetett)
36 353 138
32 623 413
A leányvállalati osztalékokat figyelembe véve a következő az osztalékfizetési korlát tényleges értéke:
A saját tőke egyes elemei, egyeztetés szerint a következőképpen
alakulnak:
2022.12.31
2021.12.31
IFRS-ek szerinti jegyzett tőke
Létesítő okiratban kimutatott jegyzett tőke
5 528 613
5 314 797
Jegyzett, de be nem fizetett tőke
-
-
Lekötött tartalék
Kapott pótbefizetés
Visszavásárolt saját részvény könyv szerinti értéke
458 914
-
Fejlesztési tartalék (adóhatással korrigálva)
-
-
Lekötött tartalék (egyeztetett)
458 914
-
Eredménytartalék
IFRS-ek szerinti adózott és ki nem osztott halmozott eredmény a korábbi
évekből
468 257
618 630
+/- IFRS-ek szerint a felhalmozott eredmény javára vagy terhére elszámolt
összegek
248 003
137 231
- Adott pótbefizetés eszközként kimutatott összege
(27 703)
-
- Fel nem használt fejlesztési tartalék kapcsolódó halasztott adóval
csökkentett összege
-
-
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
215
+ Áttérés éve előtti záró eredménytartalék, az áttérési korrekciókkal
korrigálva
-
-
Eredménytartalék (egyeztetett)
688 557
755 861
Adózott eredmény
Adózott eredmény, Szt. 114/A.§ 9. pontja
1 485 135
(287 604)
Értékelési tartalék
Egyéb átfogó eredményben elszámolt tételek halmozott összege
-
-
Tőketartalék
Egyeztetett saját tőke
36 353 138
32 623 413
- IFRS-ek szerinti jegyzett tőke
(5 528 613)
(5 314 797)
- Jegyzett, de be nem fizetett tőke
-
-
- Lekötött tartalék
(458 914)
-
- Eredménytartalék
(688 557)
(755 861)
- Adózott eredmény
(1 485 135)
287 604
- Értékelési tartalék
-
-
Tőketartalék (egyeztetett)
28 191 919
26 840 358
Az egyeztetés eredményképpen létrejött saját tőke:
Egyeztetett saját tőke (Szt. 114/B § szerint)
Jegyzett tőke
5 528 613
5 314 797
Jegyzett, de be nem fizetett tőke
-
-
Tőketartalék
28 191 919
26 840 358
Eredménytartalék
688 557
755 861
Lekötött tartalék
458 914
-
Értékelési tartalék
-
-
Adózott eredmény
1 485 135
(287 604)
36 353 138
32 623 413
Az osztalékalap meghatározása:
Eredménytartalék (egyeztetett)
688 557
755 861
Tárgyévi adózott eredmény
1 485 135
(287 604)
Befektetési célú ingatlanok értéknövekedése (adóhatással korrigálva)
-
-
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék
2 173 692
468 257
Így az osztalékfizetésre rendelkezésre álló források:
2022.12.31
2021.12.31
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló eredménytartalék
2 173 692
468 257
Fordulónap után kapott, járó osztalék
6 998 200
-
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló források
9 171 892
468 257
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
216
4. Osztalék
A Társaság Igazgatósága nem javasolja osztalék fizetését. Az osztalék elfogadásáról a Közgyűlés dönt.
5. Egyéb információk
2022 tavaszán jelentkező orosz-ukrán konfliktusnak rövid távon közvetlenül nincs hatása a Társaság,
valamint leányvállalati működésére tekintettel arra, hogy ezen piacokon nincs jelen a Csoport, illetve
a Csoport mind működési területét, mind a forgalmazott márkák pozícionálását tekintve diverzifikált.
Ugyanakkor közvetett hatások már rövid távon is jelentkezhetnek, például:
A kialakult helyzet társadalmi hatásai negatívan befolyásolhatják az autópiacot a kereslet
csökkenésén keresztül.
A gyártóknál jelentkezhetnek nyersanyag- és/vagy alkatrész ellátási problémák, melyek
miatt a tervezett autó átadások kitolódhatnak. Ezek negatívan érinthetik a Csoport Cash-
flowra gyakorolt hatását.
Makrókörnyezeti mutatók romlása (infláció, devizaárfolyamok változékonysága,
kamatkörnyezet változása) negatív hatással lehetnek a Csoport finanszírozására.
A konfliktus esetleges elhúzódásának hatásait a jelenlegi információk alapján nehéz megbecsülni. A
menedzsment folyamatosan figyelemmel kíséri az ebből jelentkező esetleges kockázatokat.
6. A pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezése
Ezeket a pénzügyi kimutatásokat a Társaság igazgatósága 2023. április 5. napján közzétételre
engedélyezte.
Budapest, 2023. április 5.
Ormosy Gábor
Székely Gábor
igazgatóság tagja
igazgatóság tagja
AutoWallis Nyrt.
Egyedi pénzügyi kimutatások a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
Adatok eFt-ban
217
NYILATKOZATOK
A jelen egyedi pénzügyi kimutatásokat, kiegészítő megjegyzéseket és vezetőségi (üzleti) jelentést
(összefoglalóan Beszámoló) a Társaság Igazgatósága 2023. április 5-én megtárgyalta és a Közgyűlés elé
terjesztésre engedélyezte. A Közgyűlés a Beszámolót 2023. április 28-án jóváhagyta és közzétételre
engedélyezte.
A Társaság kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó egyedi pénzügyi kimutatásai az Európai Unió által
elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban, a Társaság legjobb tudása
szerint készült, valós és megbízható képet adnak a Társaság eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi
helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről.
Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó vezetőségi (üzleti) jelentése megbízható
képet ad a Társaság helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, valamint ismerteti a valószínűsíthe
főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.
A Társaság kijelenti és felhívja a figyelmet, hogy az egyedi pénzügyi kimutatásokat független
könyvvizsgáló auditálta.
Budapest, 2023. április 28.
Ormosy Gábor
Székely Gábor
vezérigazgató, igazgatóság tagja
igazgatóság tagja
AutoWallis Nyrt.
529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31529900QO6EHRM3EZL0702021-01-012021-12-31529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900QO6EHRM3EZL0702021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31ifrs-full:SharePremiumMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900QO6EHRM3EZL0702021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900QO6EHRM3EZL0702021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900QO6EHRM3EZL0702021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900QO6EHRM3EZL0702021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900QO6EHRM3EZL0702021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900QO6EHRM3EZL0702021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900QO6EHRM3EZL0702021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900QO6EHRM3EZL0702022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900QO6EHRM3EZL0702020-12-31iso4217:HUFiso4217:HUFxbrli:shares