iso4217:RON 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-01-01 2021-12-31 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-01-01 2020-12-31 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-12-31 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-12-31 529900PP6DJPAPNUUJ51 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2019-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2019-12-31 ifrs-full:Equity 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:Equity 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-12-31 ifrs-full:Equity 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:Equity 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 529900PP6DJPAPNUUJ51 2021-12-31 ifrs-full:Equity 529900PP6DJPAPNUUJ51 2020-12-31 529900PP6DJPAPNUUJ51 2019-12-31

ALUMIL ROM INDUSTRY S.A.

SITUATII FINANCIARE INDIVIDUALE

Intocmite in conformitate cu

Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016

31 DECEMBRIE 2021

CUPRINS

Raportul anual al administratorului

3-17

Declaratia Consiliului de Administratie

18

Raportul Auditorului Financiar

19-23

Situatia rezultatului global

24

Situatia pozitiei financiare

25

Situatia modificarii capitalurilor proprii

26

Situatia fluxurilor de numerar

27

Note la situatiile financiare

28–65

RAPORT ANUAL

AL ADMINISTRATORULUI

PRIVIND EXERCITIUL FINANCIAR 2021

Denumirea entitatii emitente: S.C. ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. Sediul social: Bucuresti, Sos. Bucuresti Ploiesti nr. 42-44, Sector 1 Numarul de telefon: 021 424 34 56, fax: 021 423 39 32

Codul unic de inregistrare la Oficiul Registrului Comertului RO10042631

Numar de ordine in Registrul Comertului: J40/8540/1997

Capital social subscris si varsat 6.250.000 RON

Cadrul legal privind intocmirea situatiilor financiare anuale

S.C. ALUMIL ROM INDUSTRY S.A., cu sediul social in Bucuresti, Sos. Bucuresti Ploiesti nr. 42-44, Complex Baneasa Business & Technology Park, sector 1, este societate pe actiuni si functioneaza in conformitate cu prevederile Legii 31/1991 a societatilor comerciale republicata cu modificarile ulterioare.

Capitalul social al Societatii este integral privat.

Incepand cu anul 2012 Societatea intocmeste situatii financiare anuale individuale conforme cu Standardele internationale de raportare financiara, aprobate prin OMFP nr. 2844/2016 cu modificarile si completarile ulterioare.

1. Analiza activitatii societatii comerciale

1.1 Descrierea activitatii de baza a societatii comerciale

a) Prezentarea companiei

ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. este o filiala a companiei ALUMIL ALUMINIUM INDUSTRY S.A., care este un grup industrial de nivel european implicat in industria de extrudare a aluminiului.

ALUMIL ALUMINIUM INDUSTRY S.A. este unul din liderii europeni in materie de extrudare aluminiu, avand unitati de productie foarte avansate din punct de vedere tehnologic, fiind una din fabricile de varf care se ocupa cu sisteme de profile din aluminiu pentru constructii, acoperind toate tipurile de aplicatii cunoscute in acest domeniu.

b) Filialele companiei

ALUMİL EGE ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET ANONİM SİRKETİ, cu sediul social in Turcia, Fatih Mah., 1188 Sokak, No.13/B Gaziemir /IZMIR, a fost infiintata si inregistrata in Turcia, la Biroul Fiscal Gaziemir la data de 16 septembrie 2015 cu numarul 0680907038 si la Camera de Comert Izmir cu numarul: 183607 ca o societate pe actiuni, persoana juridica turca, cu durata de functionare nelimitata, infiintata si functionand in conformitate cu Codul Comercial Turc. Societatea a fost infiintata de catre SC ALUMIL ROM INDUSTRY SA, in calitate de actionar unic. Capitalul societatii la data infiintarii a fost de 50.000 lire turcesti, divizat in 50 actiuni in valoare de 1.000 lire turcesti fiecare. La data de 16 noiembrie 2015 SC ALUMIL ROM INDUTRY SA a cesionat 60% din actiunile detinute la ALUMİL EGE ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET S.A., catre societatea ALUMIL INTERNATIONAL AG Elvetia, structura capitalului social in urma acestei cesiuni prezentandu-se astfel: 20 actiuni SC ALUMIL ROM INDUSTRY SA adica 40% din capitalul social echivalentul a 20.000 lire turcesti si 30 actiuni societatea ALUMIL INTERNATIONAL AG Elvetia, adica 60% din capitalul social, echivalentul a 30.000 lire turcesti. In luna decembrie 2015, s-a stabilit majorarea capitalului social al societatii ALUMİL EGE ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET ANONİM SİRKETİ, la valoarea totala de 950.000 lire turcesti, reprezentand 950 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire turcesti fiecare, din care ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. detine 40%, respectiv 380 actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire turcesti fiecare.

1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

In luna aprilie 2016, s-a stabilit majorarea capitalului social al societatii ALUMİL EGE ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET ANONİM SİRKETİ, la valoarea totala de 1.900.000 lire turcesti, reprezentand 1.900 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire turcesti fiecare, din care ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. detine 40%, respectiv 760 actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire turcesti fiecare. In luna octombrie 2019, s-a stabilit majorarea capitalului social al societatii ALUMİL EGE ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET ANONİM SİRKETİ, la valoarea totala de 4.900.000 lire turcesti, reprezentand 4.900 actiuni cu valoare nominala de

1.000 lire turcesti fiecare, din care ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. detine 40%, respectiv 1.960 actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire turcesti fiecare.

ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, cu sediul in Egipt, Cairo, a fost infintata si inregistrata in Egipt la data de 20.03.2016, conform certificatului de înființare a societatii pe actiuni numarul 1375/20.03.2016 emis de Autoritatea Generala de Investirii si Zone Libere, ca o societate pe actiuni pe o durata de 25 de ani. Capitalul societatii la data infiintarii a fost de 1.000.000 lire egiptene, divizat in 1000 actiuni in valoare de 1.000 lire egiptene fiecare. Structura capitalului social la data înființării este urmatoarea: Alumil International AG Elvetia 59%, Alumil Rom Industry SA Romania 40% si Alumil MISR for Trading Egipt 1%. In noiembrie 2016 s-a stabilit prima majorare de capital social al societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, la valoarea de 16.000.000 lire

egiptene reprezentand 16.000 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv 6.400 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare. In decembrie 2016 s-a stabilit a doua majorare de capital social al societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, astfel capitalul societatii ajunge la valoarea de

30.000.000 lire egiptene reprezentand 30.000 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv 12.000 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare.

In februarie 2019 s-a stabilit a treia majorare de capital social al societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, cu suma totala de 20.600.000 EGP, din care contributia societatii este de 8.240.000 EGP. Majorarea se efectueaza etapizat, astfel la data de 31.12.2019, capitalul societatii a ajuns la valoarea de 33.000.000 lire egiptene reprezentand 33.000 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv 13.200 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare.

In iulie 2020 s-a efectuat a patra majorare de capital social al societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, cu suma totala de 3.000.000 EGP, din care contributia societatii este de 1.200.000 EGP. Majorarea se efectueaza etapizat, astfel la data de 31.12.2020 capitalul societatii a ajuns la valoarea de 36.000.000 lire egiptene reprezentand 36.000 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv 14.400 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare.

In anul 2021 s-au efectuat 3 majorari succesive de capital social al societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, cu suma totala de 14.600.000 EGP, din care contributia societatii este de 5.840.000 EGP. Astfel la data de 31.12.2021 capitalul societatii a ajuns la valoarea de

50.600.000 lire egiptene reprezentand 50.600 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv 20.240 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare.

c) Activitati principale

Alumil Rom Industry S.A. produce si comercializeaza o gama variata de sisteme de profile din aluminiu (sisteme glisante, batante, de compartimentare), accesorii aferente acestor sisteme, masini-unelte si scule specializate utilizate in tamplaria din aluminiu, usi de interior si panouri ornamentale din aluminiu. Principalele activitati ale Alumil Rom Industry S.A. sunt cele de productie ale profilelor de aluminiu, mai exact procesarea profilelor prin montarea barierei termice si vopsire in camp electrostatic, cat si comercializarea unei largi game de profile, accesorii, panouri compozite (J-Bond), folii policarbonat etc.

1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

Activitatea de procesare

S.C. ALUMIL ROM INDUSTRY S.A., a derulat, incepand cu data de 18.05.2011, proiectul “Investitie eco eficienta si inovativaintr-o fabrica moderna de prelucrare a aluminiului“, co-finantat prin Fondul European de Dezvoltare Regionala, in baza contractului de finantare incheiat cu Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri, in calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operational Sectorial “Cresterea Competitivitatii Economice”.Obiectivul proiectului a fost cresterea productivitatii societatii, prin crearea unei unitati moderne, eco-eficiente de producere si prelucrare a profilelor de aluminiu.

Proiectul, implementat in localitatea Filipestii de Padure, sat Minieri nr. 149, Jud. Prahova,a fost finalizat in iulie 2013, si a avut ca rezultat construirea unei hale de productie de 8.835 mp si achizitionarea de 11 echipamente performante de ultima generatie, fiind create peste 45 de noi locuri de munca.

Astfel S.C. ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. a pus in functiune o noua instalatie moderna de:

  • vopsire orizontala cu doua cabine de vopsire automata, capabila sa vopseasca profile din aluminiu in toata gama de culori RAL. ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. vopseste aproximativ 1.450 de tipuri de profile din aluminiu in circa 200 de nuante RAL;

  • vopsire imitatie de lemn, cu o tehnologie bazata pe film pretiparit, pentru decorarea profilelor, panourilor si accesorilor de aluminiu utilizand film pre-imprimat prin metoda de sublimare;

  • productie bariera termica cu o capacitate de 150 profile/ora.

De asemenea, instalatia este prevazuta cu echipamente pentru aplicarea unor benzi autocolante pe profilele din aluminiu, cu scopul protejarii suprafetelor vopsite.

O pondere mica in procesul de productie o are curbarea profilelor, operatie ce se desfasoara exclusiv la cererea clientilor.

Linia de procesare (vopsire) este compusa din:

  • Linie (bai) de tratare chimica pentru rezistenta la coroziunea filiforma cu statie de epurare a apelor reziduale;

  • Linia de pregatire cadre;

  • Instalatia de vopsire in camp electrostatic;

  • Cuptor de polimerizare;

  • Instalatia de vopsire imitatie de lemn;

  • Linia de productie bariera termica;

  • Linia de ambalare profile.

Facilitatile de productie si de depozitare sunt dotate cu:

  • instalatie apa potabila, rezervoare apa potabila si apa demineralizata;

  • instalatie apa deionizata;

  • statie epurare (reducere-oxidare, neutralizare, floculare, decantare, filtru presa);

  • retea canalizare menajera si pluviala proprie;

  • centrala termica proprie (combustibil: gaze naturale);

  • compresoare aer;

  • hidrofor;

  • post trafo 10/0.4 KV.

d) Produse

Alumil Rom Industry ofera o gama foarte variata de profile si accesorii din aluminiu cat si utilaje pentru procesarea profilelor de aluminiu.

1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

Principalele categorii de produse ale Alumil Rom Industry sunt:

  • Profile aluminiu

  • Accesorii pentru profile din aluminiu

  • Sisteme din aluminiu pentru exterior (garduri, balustrade, pergole)

  • J-Bond / Panouri ornamentale de exterior

  • Policarbonat

  • Materiale compozite din WPC

Profilele de aluminiu se grupeaza pe urmatoarele categorii de sisteme:

I. Sisteme ferestre/usi batante

a. Fara rupere termica : COMFORT M940, COMFORT M9400, COMFORT M15000

b. Cu rupere termica: SMARTIA M9660, SMARTIA M11000, SMARTIA S67, SUPREME S77, SUPREME SD77, SUPREME S91, SUPREME SD95

II. Sisteme ferestre/usi glisante

a. Glisante fara rupere termica: COMFORT M900, COMFORT M9000, SMARTIA M12500, SMARTIA M14500

b. Glisante cu rupere termica: SMARTIA S350, SMARTIA S560, SMARTIA S560LT, SUPREME S650, SUPREME S700

III. Sisteme pereti cortina

SMARTIA M1, SMARTIA M7, SMARTIA M6, SMARTIA M50, SMARTIA M65, SMARTIA M78

IV. Sisteme speciale

Sistemele speciale sunt in principal sisteme pentru compartimentare interioara (P100 si P200 Office), sisteme de protectie solara (M5600 Solar Protection), luminatoare (M9850 Skylight, M10800 Skylight Alutherm), sisteme de protectie impotriva insectelor, sisteme de pergola fixa si bioclimatica (PG120F, PG120P si PG160P), sisteme de balustrade (M8200, M8250, M8100), sisteme de imprejmuiri (FC10, FC60 si FC80) si sisteme de placari (M7000 Cladding).

e) Managementul calitatii si certificari

ALUMIL ROM INDUSTRY, pentru activitățile desfășurate în Romania, are implementat si menține un sistem de management integrat calitate, mediu, sănătate si securitate în muncă în conformitate cu condițiile din standardele: SR EN ISO 9001:2015, SR EN ISO 14001:2015 si SR ISO 45001:2018, sistem de management integrat care este proiectat pentru îmbunătățirea continuă a performanței, luând în considerare necesitățile societății și ale tuturor părților interesate. Certificarea sistemului de management integrat calitate, mediu, sănătate si securitate în muncă s-a efectuat de către SRAC CERT, organism de certificare roman cu cea mai mare recunoaștere a mărcii si certificatelor ca urmare a parteneriatului cu IQNet (The International Certification Network) si a acreditarii RENAR - organism semnatar EA-MLA (acord european de recunoaștere a certificării).

Alumil Rom Industry a obținut licența de utilizare a etichetelor QUALICOAT SEASIDE, din anul 2009, iar certificatul emis se reînnoiește în fiecare an de Comitetul de Certificare al Aluminium Association of Greece,de asemenea organism de certificare a proceselor de vopsire si controlul producției.

Obținerea licenței QUALICOT SEASIDE demonstrează ca ALUMIL ROM INDUSTRY îndeplinește cerințele pentru realizarea proceselor de producție si are echipamentele necesare, materialele de acoperire cerute prin specificația tehnica si standardele specifice, obținând produse finite corespunzătoare calitativ.

Toate cerințele din specificația QUALICOAT actualizata trebuie sa fie îndeplinite pentru ca o eticheta de calitate sa poată fi acordată si menținută.

1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

1.1.1. Elemente de evaluare generala pentru anul 2021

Indicatori

UM

2021

2020

a)

Profit net

RON

6.021.429

3.672.503

b)

Cifra de afaceri

RON

90.812.876

72.915.369

c)

Exporturi

RON

1.323.802

2.673.946

d)

Numerar si echivalente de numerar

RON

5.068.890

7.162.375

1.1.2. Capacitatea de depozitare

ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. dispune de o suprafata totala de depozitare de 26.201 de metri patrati. Situatia capacitatilor de depozitare ale Societatii reiese din urmatoarea situatie:

Locatia

Suprafata

(mp)

Suprafata

teren (mp)

Total

(mp)

Tip

1

Baia Mare

381

-

381

Inchiriat

2

Brasov

450

-

450

Inchiriat

3

Bucharest

1.109

-

1.109

Inchiriat

4

Cluj

1.086

-

1.086

Inchiriat

5

Galati

620

-

620

Proprietate

6

Iasi

969

-

969

Inchiriat

7

Pitesti

320

-

320

Inchiriat

8

Slatina

500

-

500

Inchiriat

9

Timisoara

288

192

480

Inchiriat

10

Filipestii de Padure

8.135

41.868

50.003

Proprietate

11

Filipestii de Padure

9.262

9.840

19.102

Proprietate

12

Filipestii de Padure

3.081

8.915

11.996

Proprietate

Total

26.201

60.815

87.16

1.1.3. Produse noi introduse in 2021

Alumil Rom Industry este preocupata in mod continuu de satisfactia clientilor, iar raspunsul la nevoile mereu in schimbare, se concretizeaza in dezvoltarea de noi solutii tehnice pentru imbunatatirea calitatii, confortului si sigurantei. Sistemele se proiecteaza, se dezvolta si se testeaza in cadrul Departamentului de Cercetare & Dezvoltare al grupului Alumil din Grecia si apoi se certifica de catre institutii de certificare recunoscute international, cum ar fi IFT ROSENHEIM din Germania, CSTB – Franta, BaUTG – Belgia, INTERTEK - SUA.

-

1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

In ultimii ani, Alumil Rom Industry a introdus pe piata din Romania o serie de sisteme noi, premium:

I. Gama SUPREME:

SF85 Structural – sistem de usi pliante de ultima generatie, care permite realizarea de tipologii ample cu dimensiuni maxime de 1.5x4 metri, integrand tipologii cu geam lipit structural si solutii de colt liber;

SD115PIVOT - sistem dedicat realizarii usilor pivotante de acces cu caracteristici exceptionale de securitate, etanseitate si izolare termica, permitand realizarea de usi in simplu sau dublu canat cu dimensiuni de pina la 3 metri inaltime si 2 metri latime

II. Gama SMARTIA:

M78 Element - sistem de perete cortina de tip Unitized, care permite minimizarea timpului necesar instalarii fatadelor datorita executiei complete a elementelor vitrate in atelier si montarii in santier al modulelor prefabricate;

M35 – sistem de perete cortina ultraslim cu dimensiunea vizibila a suprafetelor din aluminiu de doar 35 mm, permitand realizarea de suprafete de perete cortina cu un design minimalist, vizibilitate generoasa si maximizarea eficientei iluminatului natural;

FC10 – sistem de imprejmuiri din aluminiu cu amplasarea lamelelor in plan vertical;

FC80 – sistem complet de garduri si porti din aluminiu, ce permite realizarea de tipologii complexe, integrand materiale diverse de finisaj precum lamele din aluminiu, profile din materiale composite, sticla, inox, table perforate, raspunzand astfel celor mai exigente solutii de design modern, minimalist;

S450 – un nou sistem de tamplarie glisanta si liftant-glisanta destinat constructiilor cu dimensiuni medii, cu performante termice de top

Totodata au fost completate cu solutii noi urmatoarele sisteme comercializate de ALUMIL:

PG120F – sistem de pergole fixe a fost completat cu tipologia PG120 KOS, aceasta reprezentand o solutie avansata de pergole fixe etanse la apa;

PG120P– sisteme de pergole bioclimatice, au fost completate cu noi solutii de iluminat si noi sisteme de glisante de sticla;

M8200 GLASS RAILINGS – sistem de balustrade Premium, care a fost completat cu 3 noi solutii de profile tip F care permit realizarea balustradelor de sticla cu o inaltime de pina la 1,6 metri, fiind certificate pentru incarcari extreme;

SUPREME S650 – sistem de usi glisante minimaliste, a fost completat cu tipologia S650 ECLIPSE care permite uniformizarea pardoselii peste sinele de glisare inferioara, unificand spatiul interior cu cel exterior.

S350 – sistem glisant cu rupere de punte termica, a fost completat cu tipologiile S350LT, asigurand un design minimalist fara periclitarea proprietatilor izolante

M9660 - sistem de tamplarie batanta termoizolanta, a fost completat cu tipologiile M9660Phos - solutii de block system (cercevea ascunsa) si au fost dezvoltate 3 variante constructive functie de coeficientul de izolare termica asigurata: Standard, Advanced si HI.

1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

1.1.4. Evaluarea activitatii de aprovizionare

Principalul furnizor al Alumil Rom Industry S.A. este Alumil Aluminium Industry S.A. Grecia atat pentru profile procesate cat si pentru cele neprocesate. Avantajele competitive ale companiei constau in oferirea de produse cu o calitate, design si functionalitate de cel mai inalt nivel, precum si in faptul ca are acces la preturi de achizitie avantajoase datorita relatiei cu compania mama din Grecia.

Pretul profilelor din aluminiu este puternic influentat de pretul aluminiului pe piata internationala, mai precis la Bursa de Metale din Londra (London Metal Exchange). Pe parcursul anului 2021, prețul aluminiului la Bursa de Metale de la Londra (LME) a avut o evolutie ascendenta, atingand noi maxime istorice. In debutul anului cotatiile s-au situat in jurul pragului de 2.000 USD/tona, crescand constant pana aproape de pragul de 3.200 USD/tona in luna Octombrie, sub impactul cererii constant mai mare decat oferta. Spre finalul anului cotatia aluminiului se situa in jurul valorii de 2.800 USD/tona.

Evolutia cotatiei aluminiului la Bursa de Metale din Londra, Ian-Dec 2021

-

Sursa: LME.com 

1.1.5 Evaluarea activitatii de vanzare

a) Descrierea evolutiei vanzarilor si perspectivele pe termen lung

In anul 2021, din totalul cifrei de afaceri de 90.812.876 RON (2020: 72.915.369 RON), exporturile catre companiile din cadrul Grupului au reprezentat doar 1.323.802 RON (2020: 2.673.946 RON) . Astfel CA realizata pe piata interna a inregistrat o crestere de 27,4 %, de la valoarea de 70.241.423 RON, in 2020, la 89.489.074 RON in 2021.

2021

2020

Vanzari (RON)

90.812.876

72.915.369

Variatie fata de anul precedent

24,5 %

8,4 %

Sursa: Raportari Management Alumil situatii financiare

1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

In anul 2021 aproximativ 98,5 % din cifra de afaceri a fost realizata pe piata interna, diferenta de 1,5 % reprezentand exporturi catre Alumil Industry S.R.L. din Republica Moldova, catre compania mama, Alumil Aluminium Industry S.A. din Grecia, si alte societati.

b) Descrierea situatiei concurentiale si a cotei de piata

Piata profilelor pentru tamplaria cu geam termoizolant din Romania este dominata de profilele confectionate din PVC (~ 75% din valoare) si cele din aluminiu (peste 20%), conform studiilor de piata realizate in ultimii ani. Celelalte tipuri de profile (lemn, otel si aluminiu cu lemn) inregistreaza ponderi nesemnificative in totalul achizitiilor cumuland sub 5% din piata.

Piata nationala al sistemelor din aluminiu pentru aplicatii arhitecturale este una cu un grad de concentratie destul de ridicat, primii 5 concurenti detinand peste ¾ atat ca volum cat si ca valoare. Cele 25% cota de piata ramase sunt disputate de un numar de 15 companii, care detin cote cuprinse intre 1 si 5%.

Compania Alumil estimeaza ca in cursul anului 2021 si-a mentinut pozitia de lider de piata cu o cota estimata de aproximativ 25-28%, aceasta variind intre 35% pe zona de retail si 20% pe zona de proiecte de mari dimensiuni

c) Descrierea oricarei dependente semnificative fata de un singur client sau fata de un grup de clienti

Numarul total de clienti s-a situat in ultimii ani in intervalul 2.500-3.000, acestia fiind in principal firme de tamplarie din aluminiu si PVC. In anul 2020, primii 10 clienti aveau o pondere de 25,9 % din total vanzari, pondere ce s-a pastrat constanta in 2021, primii zece clienti reprezentand aproximativ 25,3 % din total vanzari. Pastrarea unui procent cat mai scazut se datoreaza faptului ca societatea a incercat in permanenta evitarea unei dependente semnificativa fata de un client sau grup de clienti.

1.1.6 Evaluarea aspectelor legate de angajatii societatii

In anul 2021, numarul mediu de salariati a fost de 149 inregistrand o scadere de 3,87 % comparativ cu anul 2020 (155).

Daca in decembrie 2020 numarul angajatilor era de 162, in decembrie 2021 numarul angajatilor a scazut, ajungand la 154. Scaderea numarului de angajati se datoreaza masurilor de optimizare a activitatii in anumite departamente .

Evolutia numarului mediu de salariati:

2021

2020

Numar mediu de personal

149

155

Procent de modificare in cursul perioadei

-3,87%

-0,60%

Sursa: Raportari pentru Management.

1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

1.1.7 Evaluarea aspectelor legate de impactul activitatii de baza asupra mediului inconjurator

ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. detine:

- Autorizatie de mediu Nr. PH-124 din 07.12.2018,emisa de Agentia pentru Protectia Mediului Prahova, valabila pe toata perioada in care Alumil Rom Industry SA obtine viza anuala. APM Prahova a emis Decizia 2092 din 10.11.2021 prin care se aplica viza pentru perioada 07.12.2021 07.12.2022;

- Autorizatiede gospodarire a apelor modificatoare nr. 183 din 07.10.2021,cu valabilitate pana pe 25.09.2022 emisa de Administratia Nationala “Apele Romane”, unitatea S.G.A. Prahova, pentru modificarea Autorizatiei de gospodarire a apelor nr. 150 din 25.09.2020, privind alimentarea cu apa si evacuarea apelor uzate.

1.1.8 Evaluarea activitatii de cercetare si dezvoltare

Majoritatea activitatilor de cercetare dezvoltare se desfasoara la nivelul grupului, in cadrul departamentului specializat al companiei mama din Grecia. In cadrul operatiunilor din Romania exista un departament de cercetare-dezvoltare si unul de suport tehnic pentru proiectele realizate cu profile Alumil. Aceste departamente isi desfasoara activitatea in stransa legatura cu departamentul de cercetare dezvoltare de la nivelul grupului, echipele lucrand impreuna pentru dezvoltarea de noi serii de profile si imbunatatirea celor existente, pentru a raspunde cerintelor clientilor.

1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

1.1.9 Evaluarea activitatii ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. privind managementul riscului

Expunerea Societatii fata de:

i) Riscul de pret - Alumil Rom Industry S.A. are o politica comerciala flexibila putandu-se adapta eventualelor fluctuatii de preturi, cu atat mai mult cu cat fluctuatiile pretului aluminiului la nivel international afecteaza deopotriva toti participantii la piata. Faptul ca Alumil Rom face parte dintr- un grup cu o mare putere de achizitie si prelucrare de aluminiu pe piata internationala constituie un avantaj in acest sens.

ii) Riscul de dobanda – Expunerea Societatii la riscul modificarilor ratei dobanzii se refera in principal la imprumuturile purtatoare de dobanda variabila pe care Societatea le are contractate. La sfarsitul anului 2021 soldul creditelor pe termen scurt contractate de companie a fost 2.231.732 RON (2020: 0 RON), iar a creditelor pe termen lung si mediu 0 RON (2020: 0 RON). Avand un grad de indatorare scazut, riscul de dobanda este de asemenea la un nivel redus.

iii) Riscul de credit - Societatea desfasoara relatii comerciale numai cu terti recunoscuti, care justifica finantarea pe credit. Politica Societatii este ca toti clientii care doresc sa desfasoare relatii comerciale in conditii de creditare fac obiectul procedurilor de verificare. Mai mult decat atat, soldurile de creante sunt monitorizate permanent, avand ca rezultat o reducere a riscului aparitiei unor creante neincasabile.

iv) Riscul de lichiditate / cash-flow - O mare parte din vanzarile companiei presupun incasari in numerar sau creditarea clientilor pe o perioada de la cateva zile la cateva saptamani. Acestea, impreuna cu creditele pentru capital circulant asigura nevoile curente de lichiditati ale Societatii. In ultimii ani creditele pentru capital circulant au fost foarte putin utilizate, Societatea fiind in postura de a-si finanta activitatile prin fonduri proprii. In aceste conditii Societatea se confrunta cu un risc de lichiditate extrem de redus.


1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

1.1.10 Elemente de perspectiva privind activitatea ALUMIL ROM INDUSTRY S.A.

Alumil Rom Industry S.A. produce si ofera potentialilor clienti din Romania profile de aluminiu la standarde internationale, cu calitati fizice si mecanice excelente, asigurand totodata asistenta si consultanta in legatura cu toate aspectele tehnice ale produselor.

Obiectivele principale ale Alumil Rom Industry S.A. sunt de a se mentine lider de piata in domeniul productiei si comercializarii profilelor de aluminiu din Romania si de a se concentra atat pe oferirea de produse inovatoare, certificate international, cat si din punct de vedere comercial pe imbunatatirea si extinderea retelei comerciale. Cresterea cotei de piata si imbunatatirea profitabilitatii sunt obiectivele anilor urmatori. Pe langa profilele de aluminiu, compania ofera o gama larga de produse din domeniu cum ar fi panouri ornamentale de exterior, sisteme de protectie solara, usi de interior, pergole , paneluri ornamentale si accesorii, un obiectiv important fiind cresterea cotei de piata pe segmentele mai sus mentionate. Toate aceste obiective se bazeaza pe viziunea Alumil Rom Industry S.A. si a companiei mama din Grecia de a se mentine lider pe pietele din sud-estul Europei si de a se extinde pe alte piete.

Pentru atingerea obiectivelor in urmatorii ani, Alumil Rom Industry S.A. se va concentra pe cresterea calitatii serviciilor oferite clientilor, o promptitudine sporita in onorarea comenzilor si ameliorarea timpilor de livrare. Aceste elemente strategice au constituit o prioritate in ultimii ani, urmand ca prin imbunatatirea proceselor existente in anii urmatori sa obtinem noi rezultate in aceste directii. O etapa importanta in acest sens este investitia de la Filipestii de Padure, o investitie de nivel european cu echipamente de o eficienta ridicata finalizata in iulie 2013. O noua etapa in acest sens este regandirea retelei nationale de distributie prin crearea unor Hub-uri regionale care ofera o flexibilitate sporita in derularea operatiunilor la nivel zonal. Astfel in 2020 au fost inaugurate Hub-urile regionale la Cluj si Iasi, fiind complet operationale si deservind din punct de vedere comercial si logistic zonele vest si est.

Un factor important al succesului Alumil Rom Industry S.A. il reprezinta experienta de mai bine de 30 de ani a companiei mama din Grecia in domeniul extrudarii aluminiului, cercetarii si dezvoltarii continue de noi produse si tehnologii, precum si prezenta dinamica pe pietele internationale. Alumil este recunoscut in Europa ca unul dintre cei mai importanti furnizori de sisteme de profile pentru toate aplicatiile arhitecturale cunoscute (usi, ferestre, fatade, luminatoare, compartimentari interioare), proiectate, dezvoltate si testate de catre Departamentul de Dezvoltare-Cercetare al companiei si certificate de catre institutul international IFT Rosenheim din Germania, autoritate mondiala in domeniu.

1.1.11 Patrimoniul Companiei

Terenuri si cladiri

In ceea ce priveste bunurile imobile din patrimoniul Alumil Rom Industry S.A., acestea reprezinta terenuri situate in intravilanul localitatilor dar si in extravilanul acestora, precum si de constructii, parte din acestea asigurand realizarea obiectului de activitate al companiei.

Alumil Rom Industry detine terenul de 50.000 de mp aflat in Filipestii de Padure achizitionat in 2008 de la subsidiara S.C. Alumil Extrusion S.R.L., si pe care s-a dat in folosinta imobilul in suprafata totala de 8.835 mp si terenul de 19.102 mp achizitionat la Filipestii de Padure in 2009.

In decembrie 2010 Alumil Rom Industry S.A. a achizitionat la Filipestii de Padure o hala cu o suprafata construita de 2.955,86 mp si terenul aferent acesteia de 11.996 mp.

In iulie 2013 a fost finalizata constructia noii Hale de productie si depozitare din cadrul proiectului derulat prin POSCCE, in suprafata de 8.835 mp, situata in Filipestii de Padure sat Minieri, in care isi desfasoara in prezent activitatea de productie.


1. Analiza activitatii societatii comerciale (continuare)

Utilaje si instalatii

Tabelul urmator prezinta situatia utilajelor, instalatiilor si a altor active importante ale Societatii. Cel mai important bun mobil al Societatii este instalatia de vopsire pusa in functiune in 2013. La cele prezentate se adauga diverse alte masini si utilaje de mai mica valoare.

Categorie

Descriere

Data achizitiei

Valoare de achizitie (RON)

Utilaj

INSTALATIE DE VOPSIRE ELECTROSTATICA POSCCE 154271

25-Jun-2013

2.251.811

Utilaj

LINIE DE PRODUCTIE BARIERE TERMICE POSCCE 154271/18.05.2011

10-Jul-2013

1.485.683

Utilaj

INSTALATIE DE VOPS ELECTROS.PT IMITATIE LEMN POSCCE 154271

25-Jun-2013

1.015.542

Utilaj

STATIE EPURARE FILIPESTI POSCCE 154271/18.05.2011

12-Jul-2013

744.703

Utilaj

SISTEM AUTOMAT DE TRATARE A APEI PRIN FILTRARE SI DEMINERALIZARE

10-Dec-2013

383.690

Utilaj

SISTEM AUTOMAT DE DEPOZITARE PE RAFTURI POSCCE

154271/18.05.2011

15-Jul-2013

342.886

Utilaj

POD RULANT MONOGRINDA POSCCE 154271/18.05.2011

1-Jun-2013

308.270

Utilaj

POD RULANT MONOGRINDA POSCCE 154271/18.05.2011

1-Jun-2013

308.270

Utilaj

UTILAJ DE RIDICARE IN 4 DIRECTII/SERIE 21719 POSCCE 154271/18.05.2011

17-Jun-2013

221.091

Utilaj

UTILAJ DE RIDICARE IN 4 DIRECTII/SERIE 21720 POSCCE 154271/18.05.2011

17-Jun-2013

221.091

Utilaj

SIST ELECTRIC SI PNEUMATIC PT INST DE VOPS

ELECTROSTATICA POSCCE 154271

14-Jun-2013

126.464

Utilaj

SISTEM DE RIDICARE A PALETILOR/COSURILOR POSCCE 154271

10-Jul-2013

122.769

In anul 2021 au fost amenajari de spatii depozite si birouri in valoare de 49.000 RON, s-au achizitionat utilaje in valoare de 142.333 RON, mijloace de transport in valoare de 197.190 RON si echipamente IT in valoare de 94.369 RON.

2. Piata valorilor mobiliare emise de societate

2.1 Pietele pe care se negociaza valorile mobiliare emise de societate

Actiunile societatii ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. se tranzactioneaza pe piata administrata de Bursa de Valori Bucuresti la categoria Standard, sectiunea Titluri de Capital, iar registrul actionarilor este administrat de Depozitarul Central SA Bucuresti. 

2.2 Politica de dividende

Tabelul urmator prezinta situatia dividendelor propuse de Consiliul de Administratie pentru anii 2021 si 2020.

2021

2020

Rezultatul reportat

1.175.459

940.456

Rezultatul reportat din adoptarea pentru prima data a IAS 29

6.458.159

6.458.159

Profit net

6.021.429

3.672.503

Dividende propuse

6.000.000

3.437.500

Grad de distribuire profit/rezultat reportat

43,94%

31,04%

Sursa: Compania.

* Pentru 2021 propunerea de repartizare a profitului, urmeaza a fi supusa aprobarii AGA din 27.04.2022.

3. Conducerea societatii comerciale

3.1 Administratorii societatii

Componenta actuala a Consiliului de Administratie al Companiei este urmatoarea:

Nr.

Nume

Calitate

Data

Numirii

Data expirarii mandatului

1.

Michail Sotiriou

Presedinte CA

28.04.2018

27.04.2022

2.

Georgios Mylonas

Vice Presedinte CA

28.04.2018

27.04.2022

3.

Evangelia Mylona

Membru CA

28.04.2018

27.04.2022

4.

Marius Ionita

Membru CA/Director General

28.04.2018

27.04.2022

5.

Georgios Doukidis

Membru CA

28.04.2018

27.04.2022

a) Orice acord, intelegere sau legatura de familie intre administratori si o alta persoana datorita careia a fost numit administrator

Doamna Evangelia Mylona este sora Domnului Georgios Mylonas, Presedintele Consiliului de Administratie al societatatii – mama, ALUMIL ALUMINIUM INDUSTRY S.A. GRECIA.

b) Participarea administratorilor la capitalul S.C. ALUMIL ROM INDUSTRY S.A.

Nr.

Nume

Calitate

Nr. actiuni detinute

% inainte de IPO

% dupa IPO

1.

Michail Sotiriou

Presedinte CA

7.485.150

29,94%

23,95%

2.

Georgios Mylonas

Vice Presedinte CA

5.000

0,02%

0,02%

3.

Evangelia Mylona

Membru CA

5.000

0,02%

0,02%

4.

Marius Ionita

Membru CA/Director General

600

0,00%

0,00%

5.

Georgios Doukidis

Membru CA

-

-

-

3.2 Membrii conducerii executive a S.C. ALUMIL ROM INDUSTRY S.A.

Executarea operatiunilor zilnice ale Companiei este incredintata urmatorilor directorilor, angajati ai Companiei:

(a) Ionita Marius – Director General

(b) Duca Vitalie – Director Comercial

(c) Balasca Ciprian – Director Financiar

Participarea conducerii executive la capitalul societatii comerciale:

Nr.

Nume

Calitate

Nr. actiuni detinute

1.

Ciprian Balasca

Director Financiar

1.000

2.

Marius Ionita

Director General

600

3.

Vitalie Duca

Director Comercial

600

3. Conducerea societatii comerciale (continuare)

3.3 Informatii privind relatiile cu partile afiliate, filialele si entitatile asociate

Detalii cu privire la societati inrudite si societati – fiica sunt urmatoarele:

Numele entitatii

Natura operatiilor cu Societatea

Tara de Origine

Alumil EGE SA

Asociat – Alumil Rom Industry (40,00%)

Turcia

Alumil MISR for Aluminium and Industry SA

Asociat – Alumil Rom Industry (40,00%)

Egipt

Alumil Aluminium Industry SA

Societatea – mama si principalul furnizor de semifabricate

Grecia

Alumil Industry SRL

Filiala a Societatii – mama, Alumil Mylonas (70,00%)

Moldova

Alumil Bulgaria

Filiala a Societatii – mama, Alumil Mylonas (99,98%)

Bulgaria

Alumil Albania Shpk

Filiala a Societatii – Alumil Group LTD Cyprus (99,23 %)

Albania

Alumil Zagreb DOO

Filiala a Societatii – BH Aluminium DOO Bosnia (100 %)

Croatia

BH Aluminium DOO

Filiala a Societatii – ALPRO Vlasenica AD (100 %)

Bosnia

BMP Hellas SA

Filiala a Societatii – LMG Europian Twchnologies LTD Cipru

(70,074%)

Grecia

Reprezinta de asemenea parti afiliate persoanele fizice prezentate la punctele 3.1 a, 3.1 b, si 3.2.

3.4 Controlul intern al Societatii cuprinde urmatoarele componente principale:

- O definire clara a responsabilitatilor;

- Proceduri de lucru;

- Codul de conduita;

- Difuzarea interna de informatii pertinente;

- Analiza principalelor riscuri si proceduri de gestionare a acestor riscuri;

- Activitati corespunzatoare de control, pentru fiecare proces;

- Contract externalizat pentru efectuarea auditului intern.

Controlul vizeaza aplicarea normelor si procedurilor de control intern, la toate nivelele ierarhice si functionale: aprobare, autorizare, verificare, evaluarea performantelor operationale, securizarea activelor, separarea functiilor.

Controlul intern contabil si financiar este un element major al controlului intern si principalele elemente de formalizare a sa, se refera la:

- Existenta unui manual de politici contabile, precum si a procedurilor de aplicare a controalelor aferente;

- Cunoasterea evolutiei legislatiei contabile si fiscale;

- Efectuarea de controale specifice asupra punctelor sensibile;

- Identificarea si tratarea corespunzatoare a anomaliilor;

- Adaptarea programelor informatice la nevoile entitatii;

- Asigurarea exactitatii si exhaustivitatii inregistrarilor contabile;

- Respectarea caracteristicilor calitative ale informatiilor cuprinse in situatiile financiare.

3.5 Competenta AGA si drepturi actionari

Competenta AGA si drepturile actionarilor sunt in conformitate cu legislatia nationala.


4. Informare cu privire la Planul Continuităţii Afacerii în contextul COVID-19

În contextul prelungirii stării de alerta pe perioada anului 2021, Alumil a revizuit Planul de Continuitate a Afacerii în sensul identificarii si gestionarii riscurilor pe care pandemia COVID-19 l-ar putea aduce in activitatea societatii.

Principalele preocupari ale echipei de management in aceasta perioada au fost in primul rand legate de:

- Siguranta intregii echipe Alumil, a familiilor angajatilor, a clientilor si colaboratorilor societatii.

- Asigurarea continuitatii activitatii in toate departamentele, fara intreruperi.

Măsurile de prevenire a răspândirii COVID-19 s-au aplicat gradual în cadrul societatii, fiind introduse încă din prima parte a anului 2020, fiind in mare parte mentinute si chiar intensificate pe parcursul anului 2021.

Principalele riscuri identificate vizează dificultăţi temporare în aprovizionarea societăţii, în livrari intra- comunitare, în asigurarea optimă a personalului direct şi indirect productiv al societăţii şi în impredictibilitatea reglementărilor legale cu impact temporar asupra activităţii economice la nivel naţional.

Pentru a diminua efectele negative asupra activităţii Societăţii a potenţialelor riscuri, s-au stabilit si implementat urmatoarele masuri:

· Asigurarea de mijloace de protecţie şi prevenire pentru menţinerea stării de sănătate a personalului

· Achiziţionarea de termometre pentru verificarea zilnică a personalului fabricii de la Filipestii de Padure, in vederea depistarii persoanelor cu potentiale simptome de infectare cu Covid-19

· Demararea unui program de telemunca pentru personalul din sediul central din Bucuresti

· Campanii intensive de informare în scopul conştientizării regulilor de igienă ce trebuie implementate şi respectate în vederea prevenirii contractării virusului, de către întreg personalul

· Limitarea calatoriilor in strainatate in interes de serviciu pentru personalul societatii

· Sistarea organizarii si participarii la activitati ce implica adunari de persoane in afara companiei (simpozioane, training-uri etc) si directionarea acestora catre mediul on-line

· Implementarea măsurilor de informare de către întreg personalul a oricăror simptome de boala

· Cresterea stocului de siguranta pentru anumite materii prime şi consumabile pentru productie

· Asigurarea unei comunicări eficiente cu furnizorii din lanţul de aprovizionare în vederea asigurării măsurilor de prevenire a disfunctionalităţilor în lantul de furnizare, legate atât de activitatea de furnizare propriu-zisă cât şi de eventuale probleme de transport si tranzitare transfrontaliera

· Teleconferinte si comunicare frecventa si eficienta cu managerii si personalul din reteaua de distributie in vederea asigurarii unui flux rapid de informatii si a unor decizii operative prompte.

Până la data emiterii prezentei informări, activitatea comercială a societăţii nu a fost afectată de răspândirea COVID-19, iar conducerea societăţii este angajată în implementarea deplină şi fără excepţii a celor mai bune practici şi politici de management astfel încât să se asigure continuitatea activităţii economice atât în interesul investitorilor dar şi în strictă conformitate cu orice măsuri dispuse de autorităţile competente.

5. Situatia financiar-contabila

Activul si pasivul in perioada 2021 - 2020

RON

Elemente de bilant

2021

2020

Active imobilizate

34.560.921

37.663.549

Necorporale

165.582

102.296

Corporale

19.421.153

20.491.188

Aferente dreptului de utilizare ce decurge din contracte de leasing

4.515.446

5.902.686

Financiare

7.304.797

5.778.143

Imprumuturi acordate partilor afiliate

2.778.647

4.869.400

Impozit amanat

375.296

519.836

Active circulante

38.914.012

31.606.953

Stocuri

20.948.046

12.529.594

Creante

12.897.076

11.914.984

Casa si conturi la banci

5.068.890

7.162.375

TOTAL ACTIV

73.474.933

69.270.502

Capitaluri proprii

57.163.765

54.579.836

Datorii pe termen lung

6.285.822

7.922.272

Datorii curente

10.025.346

6.768.394

TOTAL PASIV

73.474.933

69.270.502

Contul de profit si pierdere 2021 – 2020

RON

2021

2020

Venituri din vanzari

90.812.876

72.915.369

Costul vanzarilor

(59.964.140)

(48.463.781)

Marja bruta

30.848.736

24.451.588

Alte venituri operationale

1.074.870

1.544.324

Cheltuieli de vanzare si distributie

(18.068.452)

(15.177.430)

Cheltuieli administrative

(6.440.358)

(5.671.847)

Profit operational

7.414.796

5.146.635

Venituri din dobanzi si asimilate

150.679

18.663

Cheltuieli cu dobanzile

(256.265)

(365.378)

Castig / (pierdere) din diferente de curs valutar

167.777

(135.266)

Profit inainte de impozitare

7.476.987

4.664.654

Cheltuiala cu impozitul pe profit curent

(1.311.018)

(647.405)

Impozit pe profit amanat

(144.540)

(344.746)

Profitul net al anului

6.021.429

3.672.503

Castig pe actiune

0,1927

0,1175

Presedinte CA

Director General

Michail Sotiriou

Marius Ionita

Declaratie a Consiliului de Administratie

al Societatii ALUMIL ROM INDUSTRY

Consiliul de Administratie al Societatii ALUMIL ROM INDUSTRY declara prin prezenta ca isi asuma raspunderea pentru intocmirea Situatiilor Financiare anuale la data de 31 decembrie 2021.

Consiliul de Administratie al Societatii ALUMIL ROM INDUSTRY confirma,in ceea ce priveste Situatiile Financiare anuale la data de 31 decembrie 2021, urmatoarele:

a) Situatiile Financiare anuale sunt intocmite in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara, asa cum au fost adoptate de Uniunea Europeana;

b) Politicile contabile utilizate la intocmirea Situatiile Financiare anuale sunt in conformitate cu reglementarile contabile aplicate;

c) Situatiile Financiare anuale ofera o imagine fidela a pozitiei financiare, performantei financiare si a celorlalte informatii referitoare la activitatea desfasurata;

d) Societatea isi desfasoara activitatea in conditii de continuitate.

Prezenta declaratie este in conformitate cu prevederile art. 30 din Legea Contabilitatii nr. 82/1991 republicata.

PRESEDINTELE CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE,

Sotiriou Michail

RAPORTUL AUDITORULUI INDEPENDENT

Catre actionarii Alumil Rom Industry S.A.

Raport cu privire la auditul situatiilor financiare individuale

Opinia

1. Am auditat situatiile financiare individuale anexate ale societatii Alumil Rom Industry S.A. (“Societatea”) care cuprind situatia pozitiei financiare la data de 31 decembrie 2021, situatia rezultatului global, situatia modificarilor capitalului propriu si situatia fluxurilor de trezorerie pentru exercitiul financiar incheiat la aceasta data si un sumar al politicilor contabile semnificative si alte note explicative.

2. Situatiile financiare individuale mentionate mai sus se identifica astfel:

· Activ net /Total capitaluri: 51.163.765 RON

· Rezultatul net al exercitiului financiar (profit): 6.021.429 RON

3. In opinia noastra, situatiile financiare individuale anexate ofera o imagine fidela si justa a pozitiei financiare a Societatii la data de 31 decembrie 2021 precum si a performantei financiare si a fluxurilor de trezorerie pentru exercitiul financiar incheiat la aceasta data, in conformitate cu Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara, cu modificarile si clarificarile ulterioare.

Baza pentru opinie

4. Am desfasurat auditul nostru in conformitate cu Standardele Internationale de Audit (“ISA”). Responsabilitatile noastre in baza acestor standarde sunt descrise detaliat in sectiunea “Responsabilitatile auditorului intr-un audit al situatiilor financiare” din raportul nostru.

Suntem independenti fata de Societate, conform Codului Etic al Profesionistilor Contabili emis de Consiliul pentru Standarde Internationale de Etica pentru Contabili (codul IESBA), conform cerintelor etice care sunt relevante pentru auditul situatiilor financiare in Romania, si ne-am indeplinit responsabilitatile etice conform acestor cerinte si conform Codului IESBA.

Consideram ca probele de audit pe care le-am obtinut sunt suficiente si adecvate pentru a furniza o baza pentru opinia noasta.

Aspecte cheie ale auditului

5. Aspectele cheie de audit sunt acele aspecte care, in baza rationamentului nostru profesional, au avut cea mai mare importanta pentru auditul situatiilor financiare individuale ale perioadei curente. Aceste aspecte au fost abordate in contextul auditului situatiilor financiare individuale in ansamblu si in formarea opiniei noastre asupra acestora si nu oferim o opinie separata cu privire la aceste aspecte cheie. Pentru fiecare aspect cheie identificat, am prezentat o descriere a modului de abordare a acestuia in cursul auditului nostru.

Creante

Acesta reprezinta un aspect cheie de audit, datorita semnificatiei soldului creantelor comerciale (care reprezinta 31,3% din total active circulante) si a incertitudinilor privind estimarile pentru determinarea ajustarii de depreciere.

La data de 31 decembrie 2021 Societatea are creante in valoare de 15.909.214 RON (inainte de ajustarea de depreciere de 3.712.146 RON). Identificarea si determinarea ajustarii de depreciere a creantelor necesita efectuarea unor estimari si judecati de catre management, reprezentand un proces cu un grad ridicat de incertitudine. Principalii factori luati in considerare de management in evaluarea nivelului ajustarii de depreciere includ: vechimea creantelor, locatia clientului, existenta unor litigii / dispute, istoricul recent al incasarilor de la client si orice alte informatii disponibile despre bonitatea clientilor.

Informatiile cu privire la ajustarea de depreciere a creantelor sunt prezentate de Societate in Nota 13 la situatiile financiare individuale.

Descrierea raspunsului auditorului

Procedurile noastre de audit s-au axat pe:

· evaluarea ipotezelor considerate de managementul Societatii (de exemplu legat de soldurile semnificative pentru care au fost constituite ajustari de depreciere sau legat de creante cu scadenta depasita pentru care nu au fost constituite ajustari de depreciere);

· intelegerea rationamentului folosit de management in identificarea si evaluarea ajustarilor de depreciere;

· obtinerea de probe de audit coroborative (de exemplu testarea incasarilor ulterioare de la cienti, analiza istoricului de incasari al clientilor, analiza evolutiei in timp a ajustarilor de depreciere si corelatia acestora cu soldul clientilor si datele estimate de incasare, corespondenta cu avocatii care reprezinta Societatea in disputele cu clientii, masurile luate de management pentru recuperarea creantelor cu scadenta depasita, urmarirea respectarii procedurilor interne cu privire la limita de credit acordata clientilor).

Am avut in vedere de asemenea consecventa aplicarii politicii de recunoastere a ajustarilor de valoare comparativ cu perioadele precedente. In mod specific am avut in vedere valoarea ajustarilor de depreciere constituite in perioadele precedente si utilizate in perioada curenta (prin inregistrarea in rezultatul perioadei a pierderilor din creante), precum si a celor reluate la venituri ca urmare a incasarilor din cursul perioadei curente.

Am evaluat si masura in care informatiile prezentate de Societate in situatiile financiare individuale cu privire la ajustarile de valoare sunt adecvate.

Alte informatii

6. Administratorii sunt responsabili pentru intocmirea si prezentarea altor informatii. Acele alte informatii cuprind Raportul Administratorilor, dar nu cuprind situatiile financiare individuale si raportul auditorului cu privire la acestea.

Opinia noastra cu privire la situatiile financiare individuale nu acopera si aceste alte informatii si cu exceptia cazului in care se mentioneaza explicit in raportul nostru, nu exprimam nici un fel de concluzie de asigurare cu privire la acestea.

In legatura cu auditul situatiilor financiare individuale pentru exercitiul financiar incheiat la 31 decembrie 2021, responsabilitatea noastra este sa citim acele alte informatii si, in acest demers, sa apreciem daca acele alte informatii sunt semnificativ inconsecvente cu situatiile financiare individuale, sau cu alte cunostinte pe care noi le-am obtinut in timpul auditului, sau daca ele par a fi denaturate semnificativ. Nu avem nimic de raportat in acest sens.

Responsabilitatile conducerii si ale persoanelor insarcinate cu guvernanta pentru situatiile financiare individuale

7. Conducerea Societatii este responsabila de intocmirea si prezentarea fidela a situatiilor financiare individuale in conformitate cu Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara, cu modificarile si clarificarile ulterioare, si pentru acel control intern pe care conducerea il considera necesar pentru a permite intocmirea de situatii financiare individuale care sunt lipsite de denaturari semnificative, cauzate fie de frauda, fie de eroare.

8. In intocmirea situatiilor financiare individuale, conducerea este responsabila pentru evaluarea capacitatii Societatii de a-si continua activitatea, pentru prezentarea, daca este cazul, a aspectelor referitoare la continuitatea activitatii si pentru utilizarea contabilitatii pe baza continuitatii activitatii, cu exceptia cazului in care conducerea fie intentioneaza sa lichideze Sopcietatea sau sa opreasca operatiunile, fie nu are nicio alta alternativa realista in afara acestora.

9. Persoanele insarcinate cu guvernanta sunt responsabile pentru supravegherea procesului de raportare financiara a Societatii.

Responsabilitatile auditorului intr-un audit al situatiilor financiare

10. Obiectivele nostre constau in obtinerea unei asigurari rezonabile privind masura in care situatiile financiare individuale, in ansamblu, sunt lipsite de denaturari semnificative, cauzate fie de frauda, fie de eroare, precum si in emiterea unui raport al auditorului care include opinia noastra.

Asigurarea rezonabila reprezinta un nivel ridicat de asigurare, dar nu este o garantie a faptului ca un audit desfasurat in conformitate cu ISA va detecta intotdeauna o denaturare semnificativa, daca aceasta exista.

Denaturarile pot fi cauzate fie de frauda, fie de eroare si sunt considerate semnificative daca se poate preconiza, in mod rezonabil, ca acestea, individual sau cumulat, vor influenta deciziile economice ale utilizatorilor, luate in baza acestor situatii financiare individuale.

11. Ca parte a unui audit in conformitate cu ISA, exercitam rationamentul profesional si mentinem scepticismul profesional pe parcursul auditului. De asemenea:

· Identificam si evaluam riscurile de denaturare semnificativa a situatiilor financiare individuale, cauzate fie de frauda, fie de eroare, proiectam si executam proceduri de audit ca raspuns la respectivele riscuri si obtinem probe de audit suficiente si adecvate pentru a furniza o baza pentru opinia noastra. Riscul de nedetectare a unei denaturari semnificative cauzate de frauda este mai ridicat decat cel de nedetectare a unei denaturari semnificative cauzate de eroare, deoarece frauda poate presupune intelegeri secrete, fals, omisiuni intentionate, declaratii false si evitarea controlului intern.

· Intelegem controlul intern relevant pentru audit, in vederea proiectarii de proceduri de audit adecvate circumstantelor, dar fara a avea scopul de a exprima o opinie asupra eficacitatii controlului intern al Societatii.

· Evaluam gradul de adecvare a politicilor contabile utilizate si caracterul rezonabil al estimarilor contabile si al prezentarilor aferente de informatii realizate de catre conducere.

· Formulam o concluzie cu privire la gradul de adecvare a utilizarii de catre conducere a contabilitatii pe baza continuitatii activitatii si determinam, pe baza probelor de audit obtinute, daca exista o incertitudine semnificativa cu privire la evenimente sau conditii care ar putea genera indoieli semnificative privind capacitatea Societatii de a-si continua activitatea. In cazul in care concluzionam ca exista o incertitudine semnificativa, trebuie sa atragem atentia in raportul auditorului asupra prezentarilor aferente din situatiile financiare individuale sau, in cazul in care aceste prezentari sunt neadecvate, sa ne modificam opinia. Concluziile noastre se bazeaza pe probele de audit obtinute pana la data raportului auditorului. Cu toate acestea, evenimente sau conditii viitoare pot determina Societatea sa nu isi mai desfasoare activitatea in baza principiului continuitatii activitatii.


· Evaluam prezentarea, structura si continutul situatiilor financiare individuale, inclusiv al prezentarilor de informatii, si masura in care situatiile financiare individuale reflecta tranzactiile si evenimentele intr-o maniera care sa rezulte intr-o prezentare fidela.

12. Comunicam persoanelor responsabile cu guvernanta, printre alte aspecte, aria planificata si programarea in timp a auditului, precum si principalele constatari ale auditului, inclusiv orice deficiente semnificative ale controlului intern, pe care le identificam pe parcursul auditului.

13. De asemenea, furnizam persoanelor responsabile cu guvernanta o declaratie cu privire la conformitatea noastra cu cerintele etice privind independenta si le comunicam toate relatiile si alte aspecte care pot fi considerate, in mod rezonabil, ca ar putea sa ne afecteze independenta si, unde este cazul, masurile de siguranta aferente.

14. Dintre aspectele pe care le comunicam persoanelor responsabile cu guvernanta, stabilim acele aspecte care au avut o mai mare importanta in cadrul auditului asupra situatiilor financiare individuale din perioada curenta si, prin urmare, reprezinta aspecte cheie de audit. Descriem aceste aspecte in raportul nostru de audit, cu exceptia cazului in care legislatia sau reglementarile impiedica prezentarea publica a aspectului respectiv sau a cazului in care, in circumstante extrem de rare, consideram ca un aspect nu ar trebui comunicat in raportul nostru deoarece se preconizeaza in mod rezonabil ca beneficiile interesului public sa fie depasite de consecintele negative ale acestei comunicari.

Raport cu privire la alte dispozitii legale si de reglementare – Raportul Administratorilor

15. Pe langa responsabilitatile noastre de raportare conform ISA si descrise in sectiunea “Alte informatii”, referitor la Raportul Administratorilor, am citit acest raport si raportam urmatoarele:

· in Raportul Administratorilor nu am identificat informatii care sa nu fie consecvente, in toate aspectele semnificative, cu informatiile prezentate in situatiile financiare individuale la 31 decembrie 2021 anexate;

· Raportul Administratorilor, identificat mai sus, include, in toate aspectele semnificative, informatiile cerute de Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara, cu modificarile si clarificarile ulterioare, Anexa 1, punctele 15-19;

· pe baza cunostintelor si intelegerii noastre dobandite in cursul auditului situatiilor financiare individuale pentru exercitiul financiar incheiat la data de 31 decembrie 2020 cu privire la Societate si la mediul acesteia, nu am identificat informatii prezentate in Raportul Administratorilor care sa fie eronate semnificativ.

Raport cu privire la raportarea in formatul European electronic unic (ESEF) prevazut la art. 153 din Legii nr. 24/2017 si a Regulamentului A.S.F. nr. 7/2021

16. Am obtinut de la Societate raportarea ESEF si am verificat faptul ca etichetarile XBRL corespund cu cele din taxonomia IFRS ESEF pentru anul 2021 disponibila pe site-ulwww.ifrs.org.

17. Conform procedurilor efectuate mentionate mai sus cu privire la etichetarea XBRL a Situatiei pozitiei financiare la 31 decembrie 2021, respectiv Situatiei rezultatului global, Situatiei modificarilor capitalurilor proprii si Situatiei fluxurilor de numerar pentru exercitiul financiar incheiat la aceeasi data, nu am observat nimic ce ar putea sa ne determine sa consideram ca acestea sunt in neconcordanta cu cele cele din taxonomia IFRS ESEF pentru anul 2021.


Mihaela Manea Partner

Inregistratla Autoritatea pentru Supravegherea Publica a Activitatii de Audit Statutar

cunr. AF 155

-

Inregistratla Camera Auditorilor Financiari din Romania cu nr. 155/15.10.2000

In numele

AccordserveAdvisory SRL

Inregistratla Autoritatea pentru Supravegherea Publica a Activitatii de Audit Statutar cu nr. FA 110

-

Inregistratla Camera Auditorilor Financiari din Romania cu nr. 110/28.11.2001

Bucuresti, Romania

23 martie 2022


Note20212020
Venituri nete2390.812.87672.915.369
Costul vanzarilor24(59.964.140)(48.463.781)
Marja bruta30.848.73624.451.588
Alte venituri operationale231.074.8701.544.324
Cheltuieli de vanzare si distributie25(17.721.264)(15.177.430)
Cheltuieli administrative26(6.440.358)(5.671.847)
Profit operational7.761.9845.146.635
Venituri din dobanzi150.67918.663
Cheltuieli cu dobanzile28(256.265)(365.378)
Castig / (pierdere) din diferente de curs valutar167.777(135.266)
Profit inainte de impozitare7.824.1754.664.654
Cheltuiala cu impozitul pe profit curent21(1.310.947)(647.405)
Impozit pe profit amanat21(183.485)(344.746)
Profitul net al anului6.329.7433.672.503
Alte elemente ale rezultatului global--
Rezultatul global al anului6.329.7433.672.503
Castig pe actiune0,20260,1175


Marius Ionita

Director General

Ciprian Balasca

Director Financiar

Note31 decembrie 202131 decembrie 2020
Active imobilizate
Imobilizări necorporale8165.582102.296
Imobilizări corporale719.421.15320.491.188
Active aferente dreptului de utilizare din contracte de leasing94.515.4465.902.686
Actiuni detinute la entitatile afiliate107.136.5645.546.195
Imprumuturi acordate partilor afiliate322.778.6474.869.400
Creante imobilizate11168.233231.948
Impozit amanat21336.351519.836
Total active imobilizate34.521.97637.663.549
Active circulante
Stocuri1220.948.04612.529.594
Creanțe1312.544.7849.979.643
Alte creante si cheltuieli efectuate in avans14700.0081.935.341
Numerar si echivalente de numerar155.068.8907.162.375
Total active circulante39.261.72831.606.953
TOTAL ACTIVE73.783.70469.270.502
DATORII SI CAPITALURI PROPRII
Capitaluri proprii
Capital1610.337.67610.337.676
Prime de emisiune26.693.39626.693.396
Rezultat reportat13.963.36111.071.118
Rezerve6.477.6466.477.646
Total capitaluri proprii57.472.07954.579.836
Datorii pe termen lung
Imprumuturi pe termen lung18--
Subventii pentru investitii193.677.8134.044.466
Datorii ce decurg din contracte de leasing202.608.0093.877.806
Impozit pe profit amanat21--
Total datorii pe termen lung6.285.8227.922.272
Datorii curente
Furnizori si alte datorii225.665.8544.482.881
Datorii ce decurg din contracte de leasing202.062.3112.132.244
Imprumuturi pe termen scurt182.231.732-
Impozit pe profit curent de plata2165.906153.269
Total datorii curente10.025.8036.768.394
TOTAL DATORII SI CAPITALURI PROPRII73.783.70469.270.502

Aceste situatii financiare impreuna cu notele explicative au fost aprobate de Consiliul de Administratie si semnate in numele acestuia la data de 23 martie 2022.

Marius Ionita

Director General

Ciprian Balasca

Director Financiar

CapitalPrime de emisiuneRezerveRezultat reportatTotal capitaluri proprii
1 ianuarie 202010.337.67626.693.3966.477.64610.398.61553.907.333
Dividende distribuite---(3.000.000)(3.000.000)
Profit anului 2020---3.672.5033.672.503
31 decembrie 202010.337.67626.693.3966.477.64611.071.11854.579.836
Dividende distribuite---(3.437.500)(3.437.500)
Profit anului 2021---6.329.7436.329.743
31 decembrie 202110.337.67626.693.3966.477.64613.963.36157.472.079

Rezervele legale ale societatii, constituite conform prevederilor Legii Societatilor Comerciale, sunt in suma de 1.250.000 RON la data de 31 decembrie 2021 (31 decembrie 2020: 1.250.000 RON).

Rezerva legala este creata in conformitate cu prevederile Legii Societatilor Comerciale, conform careia 5% din profitul contabil anual este transferat in cadrul rezervelor legale pana cand soldul acestora atinge 20% din capitalul social al Societatii. Daca aceasta rezerva este utilizata integral sau partial pentru acoperirea pierderilor sau pentru distribuirea sub orice forma (precum emiterea de noi actiuni conform Legii Societatilor Comerciale), aceasta devine taxabila.


20212020
Fluxuri de trezorerie din activitati de exploatare
Profit inainte de impozitare7.824.1754.664.654
Ajustări pentru elemente nemonetare:
Cheltuieli cu amortizarea 7, 8, 94.298.6964.707.650
Constituiri/ (Reversari) provizioane clienti incerti si stocuri(2.337.090)(3.751.077)
Constituiri/(Reversari) de provizioane, net-(97.293)
(Profit)/ Pierdere din vanzarea imobilizarilor corporale(157.376)(43.463)
Venituri din reluarea subventiilor pentru investitii(366.653)(370.795)
(Venituri) / Cheltuieli cu dobanzile – net199.329306.092
Profit operational inainte de alte modificari in capitalul circulant9.461.0815.415.768
(Cresteri) / Descresteri creante comerciale si alte creante264.1256.386.551
(Cresteri) / Descresteri de stocuri(7.748.658)1.071.772
Cresteri / (Descresteri) de furnizori si alte datorii1.208.0361.720.798
Numerar net dupa modificarile capitalului circulant3.184.58414.594.889
Impozitul pe profit platit(1.398.310)(748.950)
Dobanzi platite(200.954)(310.553)
Numerar net generat din / (utilizat in) activitati de exploatare1.585.32013.535.386
Fluxuri de trezorerie din activitatea de investitii
Achizitii de imobilizari corporale si necorporale si financiare 7, 8, 10(2.567.348)(909.071)
Dobanzi incasate150.6794.460
(Cresteri) /Descresteri din numerar si imprumuturi acordate altor parti2.227.833(4.869.400)
Numerar net generat din / (utilizat in) activitati de investitii(188.836)(5.774.011)
Fluxuri de trezorerie din activitatile de finantare
Dividende platite(3.437.500)(3.000.000)
Imprumuturi primite 182.231.732-
Rambursari de imprumuturi 18-(1.933.333)
Plati aferente datoriilor ce decurg din contracte de leasing(2.284.201)(2.926.522)
Numerarul net (utilizat in) activitatile de finantare(3.489.969)(7.859.855)
Crestere/(Descrestere) neta de numerar si echivalente de numerar(2.093.485)(98.480)
Numerar si echivalente de numerar la inceputul perioadei7.162.3757.260.855
Numerar si echivalente de numerar la sfarsitul perioadei5.068.8907.162.375

1.INFORMATII GENERALE

ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. este osocietate comerciala romaneasca, cu capital privat, cu sediul inBucuresti, Sos. Bucuresti Ploiesti nr. 42-44, Complex Baneasa Business Technology Park, sector 1,Romania, cu o retea nationala de distributie prin depozitele din Bucuresti, Baia-Mare, Brasov, Cluj-Napoca,Galati, Iasi, Pitesti, Slatina, Targu-Mures, Timisoara, Filipestii de Padure. Alumil Rom Industry este o societate comerciala pe actiuni. Actiunile Societatii sunt listate la Bursa de Valori Bucuresti incepand din luna mai 2007.

Societatea ALUMIL ROM INDUSTRY SA este membra a unui grup industrial multinational european implicat in industria extrudarii aluminiului. Parintele direct si ultim al Societatii esteALUMIL ALUMINIUM INDUSTRY S.A., societate cu denumirea comercialaALUMIL S.A., infiintata in 1988, inregistrata in Kilkis, Grecia, 611 00.

Obiectul principal de activitate al Societatii

ALUMIL ROM INDUSTRY S.A.comercializeaza profile de aluminiu si accesorii, echipamente pentru tamplarie din aluminiu, usi interioare si panouri de aluminiu.


Continuitateaactivitatii

Situatiile financiare au fost intocmite presupunand ca Societatea isi va continua activitatea fara modificari importante in viitorul previzibil.

2.MEDIUL OPERATIONAL

In ultimii ani Romania a inregistrat schimbari politice si economice substantiale. Romania este o piata cu infrastructura de afaceri in dezvoltare. Operatiunile desfasurate in Romania implica riscuri. Dinamica privind mediul politic, legislativ si fiscal, pot afecta semnificativ abilitatea Societatii de a-si desfasura activitatea comerciala, nefiind posibila estimarea modificarilor ce pot apare sau efectul acestora asupra conditiilor financiare sau a rezultatelor operationale viitoare ale Societatii.

3.BAZELE INTOCMIRII SITUATIILOR FINANCIARE

Situatiile financiare individuale ale Societatii au fost intocmite in conformitate cu prevederile Ordinului Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016, pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara, aplicabile societatilor comerciale ale caror valori mobiliare sunt admise la tranzactionare pe o piata reglementata, cu modificarile si clarificarile ulterioare. Aceste prevederi corespund cerintelor Standardelor Internationale de Raportare Financiara (IFRS-uri), adoptate de catre Uniunea Europeana (UE), cu exceptia IAS 21 Efectele modificarii cursurilor de schimb valutar, in privinta monedei functionale. In scopul intocmirii acestor situatii financiare in conformitate cu cerintele legislative din Romania, moneda functionala a Societatii este considerata a fi RON („leu romanesc”).

Pentru toate perioadele de pana la si inclusiv anul incheiat la 31 decembrie 2011, Societatea a pregatit situatiile financiare in conformitate cu principiile contabile general acceptate locale (OMF 3055/2009, cu modificarile ulterioare). Incepand cu anul incheiat la 31 decembrie 2012 Societatea intocmeste situatii financiare individuale in conformitate cu IFRS.

Situatiile financiare sunt prezentate in lei si toate valorile sunt rotunjite pana la cel mai apropiat leu, daca nu se specifica altfel. Situatiile financiare au fost intocmite pe baza costurilor istorice.

Societatea a intocmit in perioada 2007 – 2017 si situatii financiare consolidate conform IFRS adoptate de catre UE, care sunt disponibile pe website-ul Societatii www.alumil.com/ro.

4. MODIFICARI ALE POLITICILOR CONTABILE SI INFORMATILOR DE FURNIZAT

Politicile contabile adoptate sunt consecvente cu cele din exercitiul financiar anterior, cu exceptia urmatoarelor IFRS-uri modificate, care au fost adoptate de Societate la 1 ianuarie 2021:

  • Reforma ratei dobanzii de referinta – Faza 2 – modificari la IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 si IFRS 16

Modificarile intra in vigoare pentru perioadeleanuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2021.

Modificarile prevad scutiri temporare care abordeaza efectele raportarii financiare in situatia in carerata de referinta a dobanzii existente se inlocuieste cu o rata a dobanzii alternativa aproape fara risc.

Modificarilesunt obligatorii, aplicarea anticipata fiind permisa.

Chardaca aplicarea este retroactiva, entitatii nu i se solicita sa retrateze perioadele anterioare.

Conducerea a efectuat o evaluare a efectelor modificarilor si considera ca acestea au impact limitat in situatiile financiare.

  • Concesii legate de COVID-19 dupa 30 iunie 2021 – Modificare la IFRS 16

Modificarile intra in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 aprilie 2021, aplicareafiind retroactiva.

In martie 2021, IASB a modificat conditiile procedurii practice din IFRS 16 pentru a oferi scutirelocatarului de la aplicarea ghidului IFRS 16 privind modificarile contractelor de leasing la concesiile de chirie care apar ca o consecinta directa a pandemiei COVID-19.

Ca si aplicatie practica, locatarul poate alege sa nu considere ca o concesie de chirie primita de lalocator datorita pandemiei COVID-19 este o modificare a leasingului.

Ca urmare a modificarilor, procedura practica se aplica acum concesiior de chirie pentru care oricereducere in platile de chirie afecteaza doar platile datorate initial la sau inainte de 30 iunie 2022, daca celelalte conditii perntru aplicare procedurii practice sunt indeplinite.

Conducerea a efectuat o evaluare a efectelor modificarilor si considera ca acestea au impact limitat in situatiile financiare.

Standarde emise, dar care nu sunt inca in vigoare si nu au fost adoptate timpuriu

  • Cadrul conceptual – Modificari la IFRS 3

Modificarile intra in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022.Modificarile adauga o exceptie la principiul recunoasterii din IFRS 3 pentru a evita problema castigurilor sau pierderilor potentiale din „ziua 2” rezultate din datorii si datorii contingente care ar fi in cadrul domeniului de aplicare al IAS 37 Provizioane,Datorii Contingente si Active Contingente saual IFRIC 21 Taxe,daca sunt suportate separat.

Inacelasi timp, modificarile adauga un nou paragraf la IFRS 3 pentru a clarifica faptul ca activele contingente nu se califica pentru recunoastere la data achizitiei.

Conducerea nu a efectuat inca o evaluare a efectelor modificarilor asupra situatiilor financiare.

  • Imobilizari corporale: Venituri inainte de utilizarea prevazuta – Modificari la IAS 16

Modificarile intra in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022. Acesteainterzic entitatilor sa deduca din costul unui element de imobilizari corporale, orice venituri din vanzarea elementelor generatein timpul aducerii acelei imobilizari la locul si in starea necesara pentru a fi capabil sa functioneze in maniera intentionata de management. In schimb, entitatea recunoaste veniturile din vanzarea unor asemenea elemente, si costurile producerii acestor elemente, in contul de profit sau pierdere.

Conducerea nu a efectuat inca o evaluare a efectelor modificarilor asupra situatiilor financiare.


4. MODIFICARI ALE POLITICILOR CONTABILE SI INFORMATILOR DE FURNIZAT (continuare)

  • Contracte oneroase – Costurile indeplinirii contractului – Modificare la IAS 37

Modificarile intra in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022.Modificarile aplica o „abordare directa a costurilor”. Costurile care se refera direct la un contract de furnizare de bunuri sau servicii includ atat costuri incrementale (ex. costuri directe cu personalul si materialele) cat si o alocare a costurilor legate direct de activitatile contractuale (ex. amortizarea echipamentelor utilizate la realizarea contractului precum si costurile administrarii si supervizarii contractului). Cheltuielile generale si administrative nu se refera direct la contract si sunt excluse daca nu sunt explicit facturabile partenerului contractual.

Conducerea nu a efectuat inca o evaluare a efectelor modificarilor asupra situatiilor financiare.

  • IFRS 17 Contracte de asigurari

Standardul intra in vigoare pentru perioadeleanuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023, inlocuind IFRS 4 Contracte de asigurari. Este un nou standard contabil cuprinzator, acoperind recunoasterea,evaluarea si prezentarea. IFRS 17 se aplica tuturor tipurilor de contracte de asigurari (de viata sau nu, asigurari directe sau reasigurari).

Oentitate poate sa aleaga una din urmatoarele alternative:

- Abordarearetrospectiva modificata

- Abordareavalorii juste 

Aplicareaanticipata este permisa, cerandu-se prezentarea de comparative.

Conducerea nu a efectuat inca o evaluare a efectelor modificarilor asupra situatiilor financiare.

  • Clasificarea Datoriilor drept Curente si Necurente – Modificari la IAS 1

Modificarile intra in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023. Au fostmodificate paragrafele 69 – 76 ale IAS 1 Prezentarea Situatiilor Financiare pentru a se specificacerintele pentru clasificarea datoriilor drept curente sau necurente.

Conducerea nu a efectuat inca o evaluare a efectelor modificarilor asupra situatiilor financiare.

  • Prezentarea Politicilor Contabile – Modificari la IAS 1 si IFRS Practice Statement 2

Modificarile intra in vigoare pentru perioadeleanuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023. Aplicarea anticipata este permisa atat timp cat acest fapt este prezentat.

Modificarileintentioneaza sa ajute entitatile sa prezinte politicile contabile intr-o maniera mai folositoare prin:

- Inlocuirea cerinteipentru companii sa-si prezinte politicile contabile „semnificative” cu cerinta de a- si prezenta politicile contabile „materiale” 

Si

- Adaugareade indrumari cu privire la modul in care entitatile aplica conceptul de materialitate in luarea deciziilor cu privire la prezentarea politicilor contabile

Conducerea nu a efectuat inca o evaluare a efectelor modificarilor asupra situatiilor financiare.

  • Definitia Estimarilor – Modificari la IAS 8

Modificarile intra in vigoare pentru perioadeleanuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023.

In februarie 2021, Bordul a emis modificarile la IAS 8 in care se introduce o noua definitie a “estimarilor contabile”.

Modificarile clarifica distinctia dintre schimbarile estimari contabile si schimbarile de politici contabile si corectarea erorilor. Deasemenea, clarifica cum utilizeaza entitatile tehnici de masurare si datele de intrare pentru a produce estimarile contabile.

Conducerea nu a efectuat inca o evaluare a efectelor modificarilor asupra situatiilor financiare.

4. MODIFICARI ALE POLITICILOR CONTABILE SI INFORMATILOR DE FURNIZAT (continuare)

  • Impozit amanat referitor la Active si Datorii rezultand dintr-o tranzactie singulara – Modificari la IAS 12

Modificarile intra in vigoare pentru perioadeleanuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023.

In mai 2021, Bordul a emis modificarile la IAS 12, care restrang scopul exceptiei de la recunoastrea initiala din IAS 12, in asa fel incat aceasta nu se mai aplica tranzactiilor care genereaza diferente temporare taxabile si deductibile egale.

Conducerea nu a efectuat inca o evaluare a efectelor modificarilor asupra situatiilor financiare.

  • IASB a emis Imbunatatirile Anuale ale IFRS – Ciclul 2018 – 2020, care reprezinta o colectie de modificari ale IFRS: 

- IFRS 1 Adoptarea pentru prima data a Standardelor Internationale de Raportare Financiara – Filiala ca adoptator pentru prima data – modificarile permit filialei care alege sa aplica paragraful D16(a) al IFRS 1 sa masoare diferentele de translatare cumulative folosind sumele raportate de societatea mama, bazate pe data tranzitiei la IFRS a societatii mama. Aceasta modificare se aplica si unui asociat sau asociat in participatiune care alege sa aplice paragraful D16(a) al IFRS 1. Modificarile intra in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022 si aplicarea anticipata este permisa; 

- IFRS 9 Instrumente Financiare Comisioane in „testul de 10%”pentru derecunoastrea datoriilor financiare – Modificarile clarifica faptul ce comisioane pot fi incluse de entitate cand aceasta evalueaza daca termenii unei datorii financiare noi sau modificate sunt semnificativ diferiti de termenii datoriei financiare initiale. Aceste comisioane le includ numai pe acelea platite sau primite atat de imprumutat, cat si de imprumutator in numele celuilalt. Modificarile intra in vigoare pentru perioadeleanuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022 si aplicarea anticipata este permisa; 

- Exemple ilustrative care insotesc IFRS 16 Leasing Stimulente de leasing – Modificarile exclud ilustrarea platilor de la locator referitoare la imbunatatiri locative in Exemplul ilustrativ 13 care insoteste IFRS 16. Se exclude astfel potentiala confuzie referitoare la stimulentele de leasing cand se aplica IFRS 16; 

- IAS 41 Agricultura Impozitarea pentru evaluarea la valoare justa – Modificarile elimina cerintele din paragraful 22 al IAS 41 ca entitatile sa excluda fluxurile de numerar din impozitare cand evalueaza la valoarea justa activele care intra in sfera IAS 41. Modificarile intra in vigoare pentru perioadeleanualeincepand la sau dupa 1 ianuarie 2022 si aplicarea anticipata este permisa.

Conducerea nu a efectuat inca o evaluare a efectelor modificarilor asupra situatiile financiare.

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE

Politicile contabile semnificative adoptate pentru intocmirea situatiilor financiare sunt urmatoarele:

a) Estimari si ipoteze

Intocmirea situatiilor financiare in conformitate cu IFRS presupune ca management-ul sa faca estimari si ipoteze care afecteaza valorile raportate ale activelor si pasivelor, ale activelor si pasivelor contingente la data situatiilor financiare, precum si valorile raportate ale veniturilor si cheltuielilor inregistrate in cursul perioadei de raportare. Rezultatele reale pot fi diferite de aceste estimari. Estimarile sunt revizuite periodic si daca sunt necesare ajustari, acestea sunt raportate in contul de profit si pierdere al perioadei in care devin cunoscute.

Incertitudinile legate de aceste estimari si ipoteze pot determina ajustari semnificative in viitor ale valorilor prezentate in situatiile financiare.

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)

a) Estimari si ipoteze (continuare)

Societatea face estimari cu privire la capacitatea de a incasa facturile cu scadenta depasita si constituie provizioane pentru acea parte a creantelor pentru care incasarea devine incerta. Provizioane specifice sunt constituite pentru clientii impotriva carora au fost deschise proceduri legale, indiferent de vechimea lor. Pentru facturile cu vechime mai mare de un an, societatea constituie provizioane la 100%. In determinarea acestui procent, Societatea analizeaza istoricul de incasari si conditiile economice actuale. In eventualitatea in care informatiile recente indica ca fiind necesara ajustarea provizionului, Societatea va inregistra o ajustare a acestuia in perioada in care au fost identificate conditiile care au dus la actualizarea provizionului. Intrucat Societatea nu poate prevedea modificarile in stabilitatea financiara viitoare a clientilor, exista posibilitatea ca in viitor sa fie necesara constituirea de provizioane suplimentare.

b) Actiuni detinute la entitatile afiliate

Investitiile detinute in entitatile afiliate sunt prezentate in situatiile financiare individuale ale Societatii la cost, minus eventualele pierderi de valoare. Dividendele de primit de la entitatile afiliate sunt recunoscute atunci cand este stabilit dreptul Societatii de a primi plata. Pierderile de valoare identificate sunt recunoscute in contul de profit si pierdere (Nota 5f).

c) Imobilizari corporale

Imobilizarile corporale sunt evaluate la cost, ajustat pentru efectul hiperinflatiei pana la data de 31 decembrie 2003.

Costul initial al imobilizarilor corporale cuprinde costul de achizitie, inclusiv taxe vamale de import, taxe de achizitie nerecuperabile si orice alte costuri necesare aducerii activului in conditii de functionare si in locul in care se intentioneaza a se utiliza.

Cheltuielile aparute dupa punerea in functiune a imobilizarilor corporale, cum ar fi reparatii si intretinere, sunt in mod normal inregistrate in situatia rezultatului global in perioada in care apar. In situatii in care poate fi clar demonstrat ca respectiva cheltuiala a generat cresterea beneficiilor economice viitoare ce se asteapta a fi obtinute prin utilizarea activului peste standardele de performanta estimate initial, cheltuiala se capitalizeaza ca un cost aditional al imobilizarii corporale.

Amortizarea se calculeaza pe baza metodei liniare, utilizandu-se duratele de viata economica estimate de management si considerate reprezentative din punctul de vedere al utilizarii de catre Societate a beneficiilor economice generate de active. Costurile ulterioare de imbunatatire sunt capitalizate si amortizate pe perioada de viata ramasa a activului. Nu se calculeaza amortizare pentru terenuri.

Duratele de viata estimate sunt dupa cum urmeaza:

Categorie

Durata de viata (ani)

Cladiri si constructii speciale

20 – 60

Echipamente si masini 

5 – 15

Autovehicule

4 – 6

Mobila

3 – 15

Duratele de viata estimate si metoda de amortizare sunt revizuite periodic pentru a se asigura ca acestea sunt in concordanta cu evolutia estimata a beneficiilor economice generate de imobilizarile corporale.

Managementul Societatii evalueaza anual daca exista indicii ale deprecierii valorii nete a activelor. In cazul in care exista indicii, Societatea estimeaza valoarea recuperabila a activului si, daca este cazul, inregistreaza cheltuieli cu deprecierea pentru diferenta dintre valoarea recuperabila si valoarea contabila neta.

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)

c) Imobilizari corporale (continuare)

Imobilizarile corporale sunt eliminate din bilant in momentul iesirii activului din patrimoniu sau atunci cand nu se mai asteapta beneficii din utilizarea activului. Pierderile sau castigurile din casarea/vanzarea activelor imobilizate sunt recunoscute in situatia rezultatului global. 

d) Costurile indatorarii

Costurile indatorarii care sunt atribuibile direct achizitiei, constructiei sau productiei unui activ care implica in mod necesar o perioada substantiala de timp pentru a fi gata in vederea utilizarii sale prestabilite sau in vederea vanzarii sunt capitalizate ca parte din costul acelui activ. Toate celelalte costuri ale indatorarii sunt trecute pe cheltuieli in perioada in care intervin. Costurile indatorarii reprezinta dobanzile si alte costuri suportate de o entitate pentru imprumutarea de fonduri. 

e) Imobilizari necorporale

Imobilizarile necorporale sunt evaluate la cost si sunt amortizate folosind metoda liniara pe o perioada de 3 – 5 ani. 

f) Reducerea valorii activelor non-financiare

Conform IAS 36 Deprecierea activelor, valoarea imobilizarilor corporale, necorporale si a activelor financiare este revizuita anual pentru a identifica circumstantele care indica deprecierea acestora.Ori de cate ori valoarea neta a activului depaseste valoarea sa recuperabila, se recunoaste pierderea de valoare in situatia rezultatului global pentru imobilizarile corporale si necorporale.

Valoarea recuperabila este cea mai mare dintre valoarea justa minus costurile generate de vanzare al activului si valoarea de utilizare.

Valoarea justa reprezinta pretul care ar fi incasat pentru vanzarea unui activ sau platit pentru transferul unei datorii intr-o tranzactie reglementataintre participantii de pe piata, la data evaluarii, iar Valoarea de utilizare reprezinta valoarea actualizata a fluxurilor de trezorerie viitoare preconizate sa se obtina de la un activ sau de la o unitate generatoare de numerar.

Valorile recuperabile sunt estimate pentru active individuale sau, daca acest lucru nu este posibil, pentru unitati generatoare de fluxuri de trezorerie. Anularea pierderilor de valoare recunoscute in anii precedenti poate avea loc atunci cand exista indicii ca pierderea de valoare inregistrata pentru acel activ nu mai exista sau s-a diminuat, anularea se inregistreaza ca venit.

g) Active financiare

In conformitate cu IFRS 9 Instrumente Financiare, cand Societatea recunoaste initial un activ financiar, il clasifica conform modelului de afaceri pentru gestionarea activului si a caracteristicilor fluxului de numerar contractual al activului, dupa cum urmeaza:

  • Cost amortizat – un activ financiar este evaluat la cost amortizat daca ambele conditii urmatoare sunt indeplinite:

- Activul este detinut in cadrul unui model de afaceri al carui obiectiv este sa sa detina active in vederea colectarii fluxurilor de numerar contractuale; si

- Termenii contractuali ai activului financiar genereaza la date specifice fluxuri de numerar care sunt exclusiv plati de principal si dobanda aferenta principalului neachitat.

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)

g) Active financiare (continuare)

  • Valoare justa prin alte venituri – activele financiare sunt clasificate si evaluate la valoare justa prin veniturile globale daca sunt detinute in cadrul unui model de afaceri al carui obiectiv este realizat atat prin colectarea fluxurilor de numerar contractuale, cat si prin vanzarea activelor financiare;

  • Valoare justa prin profit si pierdere – orice active financiare care nu sunt detinute in cadrul unuia din cele doua modele de afaceri mentionate anterior sunt evaluate la valoare justa prin profit si pierdere. 

Numai atunci cand cand o entitate isi modifica modelul de gestionare a activelor financiare trebuie sa reclasifice toate activele financiare afectate.

Creantele si imprumuturile sunte cele mai relevante pentru Societate. Creantele si imprumuturile reprezinta instrumente financiare non – derivative cu plati fixe determinabile care nu sunt cotate pe o piata activa. Dupa recunoasterea initiala, aceste active financiare sunt recunoscute la cost amortizat folosind metoda dobanzii efective. Costul amortizat se calculeaza luand in calcul orice discount, prima sau costuri de achizitie care compun rata de dobanda efectiva. Amortizarea pe baza dobanzii efective este inclusa in contul de profit si pierdere in rezultatul financiar. Pierderile rezultate din depreciere sunt recunoscute in contul de profit si pierdere in rezultatul financiar, in cazul imprumuturilor si in alte cheltuieli de exploatare in cazul creantelor.

Activele financiare, altele decat cele la FVTPL, sunt evaluate pentru indicatori de depreciere la sfarsitul fiecarei perioade de raportare. 

Activele financiare sunt considerate depreciate atunci cand exista dovezi obiective ca, in urma unuia sau a mai multor evenimente care au avut loc dupa recunoasterea initiala a activului financiar, fluxurile de numerar viitoare estimate ale investitiei au fost afectate.

Dovezile obiective de depreciere ar putea include: 

  • Dificultate financiara semnificativa a emitentului sau a partenerului; sau

  • Incalcarea contractului, precum neindeplinirea obligatiilor financiare sau abaterea de la platile de dobanda sau principal; sau

  • Devine probabil ca debitorul va intra in insolventa sau reorganizare financiara; sau

  • Disparitia unei piete active pentru activul financiar din cauza dificultatilor financiare.

Pentru anumite categorii de active financiare, precum creante comerciale, activele care sunt evaluate ca nefiind depreciate individual sunt, in plus, evaluate pentru depreciere colectiv. Dovada obiectiva de depreciere a unui portofoliu de creante ar putea include experienta trecuta a Companiei in colectarea platilor, o crestere in numarul de plati intarziate in portofoliu peste perioada medie de credit, precum si schimbarile perceptibile in conditiile economice nationale sau locale care se coreleaza cu neindeplinirea obligatiilor financiare privind creantele.

Valoarea contabila a activului financiar este diminuata prin pierdere din depreciere direct pentru toate activele financiare, cu exceptia creantelor comerciale, unde valoarea contabila este diminuata prin utilizarea unui cont de ajustare pentru depreciere. Recuperarile urmatoare de valori anulate anterior sunt creditate la contul de ajustare pentru depreciere. Modificarile in valoarea contabila a contului de ajustare pentru depreciere sunt recunoscute in profit sau pierdere.

Deprecierea activelor financiare se recunoaste in etape:

Etapa 1 – de indata ce instrumentul financiar este generat sau achizitionat, pierderile preconizate pentru12 luni sunt recunoscute in contul de profit si pierdere si se stabileste o ajustare pentru depreciere. Aceasta serveste ca o aproximare a asteptarilor initiale privind pierderea. Pentru activele financiare, venitul din dobanzi se calculeaza la valoarea contabila bruta(e.g.fara deducerea pierderilor estimate);

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)

g) Active financiare (continuare)

Etapa 2 – daca riscul de credit creste semnificativ si nu este considerat scazut, pierderile preconizate pentru intreaga durata de viata sunt recunoscute in contul de profit si pierdere. Calcularea veniturilor din dobanzi se face la fel ca pentru Etapa 1;

Etapa 3 – daca riscul de credit al activului financiar creste pana in punctul in care acesta este considerat permanent depreciat, veniturile din dobanzi se calculeaza pe baza costului amortizat (e.g. valoarea contabila bruta minus ajustarea pentru depreciere). Activele financiare in aceasat etapa sunt in general evaluate individual. Pierderile preconizate pentru intreaga durata de viata sunt recunoscute pentru aceste active financiare.

Derecunoasterea activelor financiare are loc daca drepturile de a primi fluxuri de numerar din activ au expirat sau Societatea a transferat drepturile de a primi fluxurile de numerar din activ (direct sau printr-un angajament „pass-through”). Societatea nu are active financiare la valoarea justa in contul de profit si pierdere sau active financiare disponibile pentru vanzare.

h) Datoriile financiare

In conformitate cu IFRS 9 Instrumente Financiare, datoriile financiare ale Societatii sunt evaluate la cost amortizat, cu exceptia datoriilor financiare prin profit si pierdere. Asemenea datorii includ derivativele (altele decat derivativele care sunt contracte de garantie financiara sau sunt instrumente de hedging efective), alte datorii detinute pentru activitati comerciale, si datorii pe care entitatea le desemneaza a fi evaluate la valoare justa prin profit si pierdere (vezi optiunea de „valoare justa” de mai jos). Dupa recunoasterea initiala, entitatea nu poate reclasifica nici o datorie financiara.

Optiunea valorii juste

Entitatea poate, in momentul recunoasterii initiale, sa desemneze irevocabil un activ financiar sau o datorie financiara care altfel ar fi evaluata la cost amortizat sau la valoare justa prin alte venituri sa fie evaluata la valoarea justa prin profit si pierdere daca procedend in acest fel ar elimina sau ar reduce semnificativ incoerente de evaluare sau recunoastere (uneori denumite ca o „nepotrivire contabila”) sau rezulta in orice alt mod in informatii mai relevante.

Datoriile financiare ale Societatii se clasifica in urmatoarele categorii: imprumuturi, datorii comerciale si alte datorii. Aceste datorii financiare sunt recunoscute initial la valoarea justa, net de costurile de tranzactie direct atribuibile si sunt evaluate ulterior la cost amortizat pe baza metodei ratei de dobanda efective.

Castigurile si pierderile sunt recunoscute in situatia rezultatului global la derecunoasterea datoriilor, ca si prin procesul de amortizare.

Derecunoasterea datoriilor financiare are loc daca obligatia este indeplinita, anulata sau expira.

Activele si datoriile financiare sunt compensate numai daca Societatea detine un drept aplicabil prin lege de a compensa si are intentia fie sa deconteze pe baza neta, fie sa realizeze activul si sa lichideze datoria simultan.

i) Tranzactii in valuta

Moneda functionala si moneda de prezentare: situatiile financiare ale Societatii sunt pregatite utilizand moneda mediului economic in care opereaza. Moneda functionala si de prezentare a situatiilor financiare este leul (“RON”).

Tranzactiile in valuta sunt convertite in RON aplicand cursul de schimb de la data tranzactiei. Activele si pasivele monetare exprimate in valuta sunt reevaluate in RON la cursul de schimb de la data bilantului. Pierderile si castigurile din diferente de curs valutar, realizate sau nerealizate, sunt inregistrate in situatia rezultatului global. Cursurile de schimb RON/USD si RON/EUR la 31 decembrie 2021 si 2020 sunt urmatoarele:

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)

i) Tranzactii in valuta (continuare)

Valuta

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

RON/EUR

4,9481

4,8694

RON/USD

4,3707

3,9660

j) Stocuri

Stocurile sunt evaluate la valoarea cea mai mica dintre valoarea realizabila neta si costul de achizitie, folosindu-se metoda costului mediu ponderat.

Valoarea realizabila neta este pretul de vanzare estimat a se obtine in conditii normale, mai putin costurile de finalizare si costurile estimate necesare pentru efectuarea vanzarii. Daca este necesar, se inregistreaza reduceri de valoare pentru stocuri in exces, invechite sau deteriorate.

k) Creante

Creantele sunt initial inregistrate la valoarea justa a contraprestatieide primit si ulterior se evalueaza la cost amortizat, dupa ajustarilepentru depreciere, estimate pe baza unor factori relevanti pentru colectibilitatea lor. Dovezile de depreciere cuprind indicii ca un debitor sau un grup de debitori intampina dificultati financiare semnificative, imposibilitate de plata sau nerespectarea datoriilor de plata, probabilitatea ca acestia vor intra in faliment sau alt proces de reorganizare financiara. Pierderile reale pot varia fata de estimarile curente.

l) Numerar si echivalente de numerar

Numerarul include banii din casierie si din conturile bancare. Echivalentele de numerar sunt investitii pe termen scurt, foarte lichide, care pot fi repede transformate intr-o suma de bani cunoscuta, avand perioada originala de maturitate de maximum trei luni si care au un risc nesemnificativ de modificare a valorii.

m) Datorii

Datoriile sunt initial inregistrate la valoarea justa a consideratiei de platit si ulterior se evalueaza la cost amortizat, si includ sume de plata, facturate sau nu, pentru bunuri, lucrari si servicii.

n) Imprumuturi

Societatea isi clasifica imprumuturile pe termen scurt si pe termen lung, in functie de maturitatea specificata in contractul de credit.

Imprumuturile sunt initial recunoscute la valoarea tragerilor neta de costul tranzactiei. Ulterior, ele sunt reflectate la costul amortizat, utilizandu-se metoda ratei dobanzii efective, diferenta dintre valoarea tragerilor si valoarea de rambursat fiind recunoscuta in profitul net al perioadei pe toata durata imprumutului. Costul tranzactiei include comisioane si onorarii platite agentilor, brokerilor sau dealerilor.

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)

o) Subventii guvernamentale

Subventiile guvernamentale sunt recunoscute atunci cand exista siguranta rezonabila ca subventia va fi primita si toate conditiile aferente vor fi indeplinite. Cand subventia se refera la un element de cheltuiala, aceasta este recunoscuta ca venit pe perioada necesara pentru corelarea, pe o baza sistematica, a subventiei cu costurile pe care trebuie sa le compenseze. Cand subventia se refera la un activ, aceasta este recunoscuta ca venit amanat si reluata la venituri in sume egale pe durata de viata preconizata a activului aferent.

Cand creditele sau forme similare de asistenta sunt furnizate de guvern sau institutii similare la o rata a dobanzii inferioara ratei aplicabile pe piata, efectul acestei dobanzi favorabile este considerat subventie guvernamentala suplimentara.

p) Beneficii ale salariatilor

Beneficii pe termen scurt:

Beneficiile pe termen scurt ale salariatilor includ salariile si contributiile la asigurarile sociale. Ele se recunosc ca o cheltuiala cand sunt prestate serviciile.

Beneficii post angajare – plan de pensii:

Atat Societatea, cat si salariatii sai au obligatia legala de a plati lunar contributii (incluse in contributiile la asigurarile sociale) la Fondul National de Pensii, administrat de Asigurarile Sociale ale Statului Roman si respectiv de fonduri de pensii private (incepand cu anul 2008). Drept urmare, Societatea nu are nici o obligatie legala sa plateasca in viitor alte sume in afara de aceste contributii aferente pensiilor. Daca Societatea inceteaza a mai angaja membri ai planului Asigurarilor Sociale ale Statului Roman, ea nu va avea nici o obligatie sa plateasca beneficiile obtinute de angajatii sai in anii precedenti. Contributiile Societatii la planul de pensii sunt inregistrate in situatia rezultatului global in anul la care se refera.

Beneficii compensatorii:

Asa cum este stipulat de legislatia romaneasca, Societatea plateste indemnizatii compensatorii in cazul reducerii fortei de munca, legata sau nu de o reorganizare. Cheltuielile cu aceste indemnizatii sunt recunoscute in momentul in care management-ul se decide sa adopte un plan care va determina plati viitoare de indemnizatii compensatorii si pana la data bilantului fie incepe sa implementeze planul de restructurare, fie comunica informatii despre planul de restructurare celor afectati de acesta, intr-o maniera suficient de clara pentru a se genera asteptari valide ca Societatii va realiza restructurarea.

q) Impozit pe profit

Impozitul aplicat profitului sau pierderilor anului cuprinde impozitul curent si impozitul amanat. Activele si datoriile pentru impozitul pe profit curent pentru perioada curenta si cele anterioare sunt recunoscute la valoarea ce se asteapta sa fie rambursata de catre sau platita catre autoritatile fiscale.

Impozitul pe profit curent se calculeaza in conformitate cu legislatia fiscala in vigoare in Romania si se bazeaza pe rezultatele raportate in situatia rezultatului global al Societatii intocmit in conformitate cu standardele locale de contabilitate, dupa ajustari facute in scopuri fiscale. Impozitul pe profit curent se aplica la profitul contabil, ajustat conform legislatiei fiscale, la o rata de 16% (2020: 16%). Pierderile fiscale se pot reporta pe o perioada de sapte ani.

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)

q) Impozit pe profit (continuare)

Impozitul pe profit amanat reflecta efectul fiscal al diferentelor temporare dintre valoarea contabila a activelor si pasivelor utilizata in scopul raportarii financiare si valorile fiscale utilizate in scopul calcularii impozitului pe profit curent. Impozitul pe profit amanat de recuperat sau de plata se determina utilizand rata de impozitare care se asteapta a fi aplicabila in anul in care diferentele temporare vor fi recuperate sau decontate. Evaluarea impozitului pe profit amanat de plata sau de recuperat reflecta consecintele fiscale care vor rezulta din modul in care Societatea se asteapta sa realizeze sau sa deconteze valoarea contabila a activelor si pasivelor sale la data bilantului.

Activele si datoriile din impozitul amanat sunt recunoscute indiferent de momentul in care este probabil ca diferentele temporare sa se realizeze. Activele si datoriile din impozitul amanat nu sunt actualizate. Activele din impozitul amanat sunt recunoscute in momentul in care este probabil ca vor exista in viitor suficiente profituri impozabile in raport cu care sa poata fi utilizat impozitul amanat. Datoriile din impozitul amanat sunt recunoscute pentru toate diferentele temporare impozabile.

r) Taxa pe valoarea adaugata (TVA)

Veniturile, cheltuielile, activele si datoriile sunt recunoscute la valoarea neta de TVA, cu exceptiile urmatoare:

  • In cazul in care TVA-ul aferent unei achizitii de bunuri sau servicii nu este recuperat de la autoritatea de impozitare, este recunoscut ca parte din costul de achizitie al bunului ori ca parte a cheltuielilor, dupa caz.

  • Creantele si datoriile care sunt declarate cu valoarea TVA inclus.

Suma neta a TVA de recuperat sau de plata, de la/catre autoritatea de impozitare este inclusa ca parte a creantelor sau datoriilor in bilant.

s) Recunoasterea veniturilor

Venitul este recunoscut conform IFRS 15 Venituri din contractele cu clientii, care stabileste un model in cinci etape care se aplica pentru veniturile provenind dintr-un contract incheiat cu un client (cu exceptii limitate), indiferent de tipul tranzactiei sau de industrie.

Vanzarile, care exclud taxele si discount-urile, sunt recunoscute cand are loc livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor si cand s-a realizat transferul riscurilor si beneficiilor legate de proprietatea bunurilor, de obicei la livrarea acestora.

Veniturile din dobanzi sunt recunoscute cand dobanda devine exigibila (folosindu-se rata efectiva a dobanzii, care este acea rata care egalizeaza fluxurile de numerar viitoare estimate pe durata de viata a instrumentului financiar cu valoarea contabila neta a activului financiar).

Veniturile din dividende sunt recunoscute atunci cand se stabileste dreptul Societatii de a primi plata.

t) Valoarea justa a instrumentelor financiare

Societatea evalueaza instrumentele financiare la valoarea justa la data bilantului. Prezentarile legate de valoarea justa a instrumentelor financiare evaluate la valoarea justa sunt prezentate in Nota 17. Valoarea justa este pretul pe care societatea l-ar primi pentru vanzarea unui activ sau pentru a transfera o datorie in cadrul unei tranzactii intre doi participanti la piata la data masurarii. Determinarea valorii juste este bazata pe ipoteza ca tranzactia de a vinde activul sau transfera datoria are loc: 

- Pe piata principala a activelor si datoriilor, sau

- In lipsa unei piete principale, pe piata cea mai avantajoasa pentru acel active sau datorie

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)

t) Valoarea justa a instrumentelor financiare

Valoarea justa a unui active sau a unei datorii este determinata pe baza ipotezelor pe care participantii la piata le-ar folosi, presupunand ca participantii la piata vor actiona in cel mai bun interes economic al lor.

Toate activele si datoriile pentru care este determinata sau prezentata valoarea justa in situatiile financiare, sunt incadrate in ierarhia valorii juste, prezentate in continuare, pe baza input-ului cel mai redus care este semnificativ pentru determinarea valorii juste:

- Nivelul 1 — Preturi de piata neajustate pentru active dau datorii similare

- Nivelul 2 — Tehnici de evaluare pentru care valoarea cea mai mica a input-ului, semnificativa pentru valoarea justa, este direct sau indirect observabila

- Nivelul 3 — Tehnici de evaluare pentru care valoarea cea mai mica a input-ului semnificativ nu este observabil

Pentru active si datorii recunoscute in situatiile financiare la valoarea justa pe o baza recurenta, Societatea determina daca au aparut transferuri intre categorii de ierarhie prin evaluarea incadrarii la sfarsitul fiecarei perioade de raportare. In vederea prezentarii valorii juste, societatea a determinat clase de active si datorii pe baza naturii, caracteristicilor si riscurilor activelor si datoriilor precum si a ierarhiei valorii juste, dupa cum este prezentat mai sus.

u) Provizioane

Un provizion este recunoscut atunci cand, si numai atunci cand Societatea are o obligatie curenta (legala sau implicita) ca rezultat al unui eveniment trecut si daca este probabil (exista mai multe sanse de a se realiza decat de a nu se realiza) ca o iesire de resurse incorporand beneficii economice va fi necesara pentru decontarea obligatiei, si se poate face o estimare rezonabila a valorii obligatiei. Provizioanele sunt revizuite la incheierea fiecarui exercitiu financiar si ajustate pentru a reflecta cea mai buna estimare curenta. Cand efectul valorii in timp a banilor este semnificativ, valoarea provizionului este valoarea actualizata a cheltuielilor necesare pentru decontarea obligatiei.

v) Datorii sau active contingente

Datoriile contingente nu sunt recunoscute in situatiile financiare. Ele sunt prezentate in note, cu exceptia situatiei in care posibilitatea unei iesiri de resurse incorporand beneficii economice este foarte mica.

Un activ contingent nu este recunoscut in situatiile financiare, ci prezentat in note atunci cand o intrare de beneficii economice este probabila.

w) Evenimente ulterioare

Evenimentele ulterioare datei bilantului sunt acele evenimente, atat favorabile cat si nefavorabile, care au loc intre data bilantului si data la care situatiile financiare sunt autorizate pentru emitere.

Evenimentele ulterioare datei bilantului care furnizeaza informatii suplimentare despre pozitia Societatii la data bilantului sunt evenimente ulterioare care conduc la ajustarea situatiilor financiare.

Evenimentele ulterioare datei bilantului care ofera indicatii despre conditiile aparute ulterior datei bilantului, nu conduc la ajustarea situatiilor financiare si sunt prezentate in note in cazul in cazul in care sunt semnificative.

5. SUMARUL POLITICILOR CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)

x) Parti afiliate

O parte este considerata afiliata atunci cand prin proprietate, drepturi contractuale, relatii familiale sau oricare alt mod are puterea de a controla direct sau indirect sau de a influenta semnificativ cealalta parte. Partile afiliate includ de asemenea persoane fizice cum ar fi principalii proprietari, management si membri ai Consiliului de Administratie, precum si familiile acestora.

6. RAPORTAREA PE SEGMENTE

Alumil Rom Industry ofera o gama foarte variata de profile si accesorii din aluminiu cat si utilaje pentru procesarea profilelor de aluminiu. Societatea are un singur segment de activitate conform cerintelor IFRS 8.

Prezentarea valorica a vanzarilor pe principalele categorii de produse este urmatoarea:

Categorie produse

2021

2020

Profile

63.264.973

48.767.448

Accesorii

26.122.184

21.288.410

Paneluri compozite din aluminiu

418.208

588.927

Sisteme pentru automatizari

640.002

399.726

Servicii vopsire, deseuri si altele

367.509

1.870.858

Total

90.812.876

72.915.369

Structura valorica a vanzarilor pe piata interna, respectiv externa, este urmatoarea:

Piata

2021

2020

Interna

89.489.074

70.241.423

Externa

1.323.802

2.673.946

Total

90.812.876

72.915.369

7. IMOBILIZARI CORPORALE – NET

La 31 decembrie 2021 si 2020 imobilizarile corporale – net, sunt urmatoarele:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Terenuri si cladiri

14.997.284

15.697.220

Echipamente si autovehicule

3.575.203

4.241.162

Mobilier

538.065

548.830

Avansuri si imobilizari corporale in curs

310.601

3.976

Total imobilizari corporale

19.421.153

20.491.188

Evolutia imobilizarilor corporale de la 31 decembrie 2020 la 31 decembrie 2021 este urmatoarea:

Terenuri si Cladiri

Echipamente si Autovehicule

Mobilier

Avansuri si

imobilizari

corporale in curs

Total

Cost

01.01.2020

20.380.258

20.938.738

2.279.029

-

43.598.025

Intrari 2020

-

265.616

121.976

157.962

545.554

Iesiri 2020

(48.667)

(566.514)

-

-

(615.181)

Transferuri 2020

26.566

78.964

48.456

(153.986)

-

31.12.2020

20.358.157

20.716.804

2.449.461

3.976

43.528.398

Intrari 2021

49.000

339.523

94.369

321.244

804.136

Iesiri 2021

(81.242)

(12.970)

-

(94.212)

Transferuri 2021

-

14.619

(14.619)

-

31.12.2021

20.407.157

20.975.085

2.545.479

310.601

44.238.322

Amortizarea cumulata

01.01.2020

3.912.097

15.838.407

1.787.135

-

21.537.639

Cheltuiala anului 2020

764.792

1.066.170

113.496

-

1.944.458

Amortizare cumulata

aferenta iesirilor 2020

(15.952)

(428.935)

-

-

(444.887)

31.12.2020

4.660.937

16.475.642

1.900.631

-

23.037.210

Cheltuiala anului 2021

748.936

972.633

119.753

-

1.841.322

Amortizare cumulata

aferenta iesirilor 2021

(48.393)

(12.970)

-

(61.363)

31.12.2021

5.409.873

17.399.882

2.007.414

-

24.817.169

Valoare ramasa

31.12.2020

15.697.220

4.241.162

548.830

3.976

20.491.188

31.12.2021

14.997.284

3.575.203

538.065

310.601

19.421.153

La data de 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020 Conducerea Societatii a verificat daca exista indicii ale deprecierii activelor si a concluzionat ca nu exista asemenea indicii, din surse externe sau interne.

7. IMOBILIZARI CORPORALE – NET (continuare)

Costurile indatorarii capitalizate

Societatea a semnat in mai 2011 contractul de finantare cu Autoritatea de Management din cadrul Ministerului Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri in cadrul programului „Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice”. Proiectul a avut o durata de implementare de 26 de luni, si a constat in constructia cladirii halei industriale si a corpului de birouri, precum si achizitia de utilaje si echipamente de ultima generatie. Principalele echipamente achizitionate prin proiect sunt: linie de productie profile cu bariera termica, instalatie de vopsire electrostatica pentru imitatie lemn, instalatie de vopsire orizontalain camp electrostatic, statie de epurare, sistem de alimentare si ridicare a paletilor, poduri rulante, sistem automat de depozitare pe rafturi, etc.

Proiectul s-a finalizat in iulie 2013, valoarea investitiei fara TVA la data de 31 decembrie 2013 fiind de

20.085.466 RON, din care finantare nerambursabila 5.963.721 RON. Constructia a fost parțial finantata printr-un contract de finantare „Facilitate de investitii” incheiat in anul 2012 cu Millenium Bank. Prin urmare in anii 2021 si 2020 nu s-au capitalizat dobanzi. Valoarea neamortizata a investitiei la 31 decembrie 2021 este de 12.364.868 RON (31.12.2020: 13.287.171 RON). Detalii privind mijloacele fixe ipotecate se regasesc in Nota 18. Valoarea neta a activelor imobilizate constituite drept garantii la 31 decembrie 2021 este de 10.096.088 RON (31.12.2020: 10.585.178 RON).

Valoarea bruta a mijloacelor fixe complet amortizate 31 decembrie 2021 este de 18.891.973 RON (31 decembrie 2020: 18.459.735 RON).

8. IMOBILIZARI NECORPORALE – NET

La 31 decembrie 2021 si 2020 imobilizarile necorporale includ:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Software

165.582

102.296

Avansuri si imobilizari necorporale in curs

-

-

Total imobilizari necorporale

165.582

102.296

Licentele software folosite de Societate sunt Oracle Standard, Windows XP si Bitdefender.

8. IMOBILIZARI NECORPORALE – NET (continuare)

Evolutia imobilizarilor necorporale de-a lungul perioadei este urmatoarea:

Software

Alte imobilizari

necorporale

Avansuri si

imobilizari

necorporale in

curs

Total

Cost

01.01.2020

5.822.373

-

-

5.822.373

Intrari 2020

58.426

-

-

58.426

Iesiri 2020

-

-

-

-

Transferuri 2020

-

-

-

-

31.12.2020

5.880.799

-

-

5.880.799

Intrari 2021

157.545

-

1.252

158.797

Iesiri 2021

(430)

-

-

(430)

Transferuri 2021

-

-

-

-

31.12.2021

6.037.914

-

1.252

6.039.166

Amortizarea cumulata

01.01.2020

5.717.783

-

-

5.717.783

Cheltuiala anului 2020

60.720

-

-

60.720

Iesiri 2020

-

-

-

-

31.12.2020

5.778.503

-

-

5.778.503

Cheltuiala anului 2021

95.511

-

-

95.511

Iesiri 2021

(430)

-

-

(430)

31.12.2021

5.873.584

-

-

5.873.584

Valoare ramasa

31.12.2020

102.296

-

-

102.296

31.12.2021

164.330

-

1.252

165.582

In cursul anului au fost achizitionate licente software: Windows XP.

La data de 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020 nu au fost identificate indicii cu privire la deprecierea imobilizarilor necorporale. 

9. ACTIVE AFERENTE DREPTULUI DE UTILIZARE CE DECURGE DIN CONTRACTE DE LEASING – NET

La 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020 activele aferente dreptului de utilizare includ:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Cladiri

3.767.741

4.801.196

Autovehicule

747.705

1.101.490

Total active aferente dreptului de utilizare

4.515.446

5.902.686

9. ACTIVE AFERENTE DREPTULUI DE UTILIZARE CE DECURGE DIN CONTRACTE DE LEASING – NET (continuare)

Evolutia activelor aferente dreptului de utilizare de-a lungul perioadei este urmatoarea:

Terenuri si

cladiri

Echipamente si

Autovehicule

Mobilier

Total

Cost

01.01.2020

5.424.566

207.178

-

5.631.744

Intrari 2020

2.961.386

1.370.276

-

4.331.662

Iesiri 2020

(454.095)

-

-

(454.095)

Diferente de curs 2020

(22.004)

-

-

(22.004)

31.12.2020

7.909.853

1.577.454

-

9.487.307

Intrari 2021

472.638

-

-

472.638

Modificari 2021

438.729

35.482

474.211

Iesiri 2021

(510.668)

(63.252)

-

(573.920)

Diferente de curs 2021

116.704

25.144

-

141.848

31.12.2021

8.427.256

1.574.828

-

10.002.084

Amortizarea cumulata

01.01.2020

1.040.966

41.436

-

1.082.402

Cheltuiala anului 2020

2.267.945

434.528

-

2.702.473

Iesiri 2020

(201.124)

-

-

(201.124)

Diferente de curs 2020

870

-

-

870

31.12.2020

3.108.657

475.964

-

3.584.621

Cheltuiala anului 2021

1.957.041

404.824

-

2.361.865

Iesiri 2021

(459.616)

(63.252)

-

(522.868)

Diferente de curs 2021

53.433

9.587

-

63.020

31.12.2021

4.659.515

827.123

-

5.486.638

Valoare ramasa

31.12.2020

4.801.196

1.101.490

-

5.902.686

31.12.2021

3.767.741

747.705

-

4.515.446

10. ACTIUNI DETINUTE LA ENTITATILE AFILIATE

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Actiuni detinute la Alumil EGE SA Turcia

1.970.482

1.970.482

Actiuni detinute la Alumil MISR Egipt

5.166.082

3.575.713

Ajustari pentru depreciere

-

-

Total actiuni detinute la entitatile afiliate

7.136.564

5.546.195

Societatea a participat in anul 2015 la infintarea ALUMİL EGE ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET ANONİM SİRKETİ („ALUMIL EGE”) cu sediul social in Turcia cu un aport in numerar echivalent in RON la data subscrierii in valoare de 538.890 RON echivalentul a 380.000 lire turcesti. La 31.12.2016, in urma majorarii de capital social, Societatea a subscris suma de 1.107.152 RON, echivalentul a 760.000 lire turcesti, reprezentand 40% din actiunile ALUMIL EGE. In luna octombrie 2019, s-a stabilit majorarea capitalului social al societatii ALUMİL EGE ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET ANONİM SİRKETİ, la valoarea totala de 4.900.000 lire turcesti, reprezentand 4.900 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire turcesti fiecare, din care ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. detine 40%, respectiv 1.960 actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire turcesti fiecare.

10. ACTIUNI DETINUTE LA ENTITATILE AFILIATE (continuare)

La 31 decembrie 2021, activul net la ALUMİL EGE este de 10.730.139 RON, echivalentul a 33.034.409 lire turcesti (2020: 7.929.260 RON, echivalentul a 14.839.639 lire turcesti). In cadrul activitatii economice din anul 2021, cifra de afaceri a societatii a fost de 50.621.873 lire turcesti, echivalentul a 16.442.847 RON (2020: 30.181.629 lire turcesti, echivalentul a 16.126.940 RON), realizand un profit net in valoare 5.794.206 lire turcesti, echivalentul a 1.882.057 RON (2020: 2.655.941 lire turcesti, echivalentul a 1.419.148 RON).

Societatea a participat in anul 2016 la infintarea ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, cu sediul in Egipt, Cairo, cu un aport in numerar echivalent in RON la data subscrierii in valoare de 178.640 RON, echivalentul a 400.000 lire egiptene, reprezentand 40% din actiunile ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC.

In noiembrie 2016 s-a stabilit prima majorare de capital social al societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, la valoarea de 16.000.000 lire egiptene reprezentand 16.000 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv

6.400 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare.

In decembrie 2016 s-a stabilit a doua majorare de capital socialal societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, astfel capitalul societatii ajunge la valoarea de

30.000.000 lire egiptene reprezentand 30.000 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv 12.000 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, echivalentul in RON in valoare de 2.947.320 RON.

In februarie 2019 s-a stabilit a treia majorare de capital social al societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, cu suma totala de 20.600.000 EGP, din care contributia societatii este de 8.240.000 EGP. Majorarea se efectueaza etapizat, astfel la data de 31.12.2019, capitalul societatii a ajuns la valoarea de 33.000.000 lire egiptene reprezentand 33.000 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv 13.200 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare.

In iulie 2020 s-a efectuat a patra majorare de capital social al societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, cu suma totala de 3.000.000 EGP, din care contributia societatii este de 1.200.000 EGP. Majorarea se efectueaza etapizat, astfel la data de 31.12.2020 capitalul societatii a ajuns la valoarea de 36.000.000 lire egiptene reprezentand 36.000 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv 14.400 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare.

In anul 2021 s-au efectuat 3 majorari succesive de capital social al societatii ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC, cu suma totala de 14.600.000 EGP, din care contributia societatii este de 5.840.000 EGP. Astfel la data de 31.12.2021 capitalul societatii a ajuns la valoarea de

50.600.000 lire egiptene reprezentand 50.600 actiuni cu valoare nominala de 1.000 lire egiptene fiecare, din care Alumil Rom Industry detine 40%, respectiv 20.240 de actiuni la valoarea nominala de 1.000 lire egiptene fiecare.

Societatea nu a desfasurat activitate comerciala in cursul exercitiilor financiare 2020 si 2021 singurele tranzactii fiind cele legate de infiintarea acesteia.

11. CREANTE IMOBILIZATE

La 31 decembrie 2021 si 2020, creantele imobilizate sunt urmatoarele:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Garantii pentru chirii

163.910

151.049

Alte creante imobilizate

4.323

80.899

Total creante imobilizate

168.233

231.948

La 31 decembrie 2021 creantele imobilizate constau in principal in garantii pentru locatiile luate cu chirie: 163.910 RON (31 decembrie 2020: 151.049 RON), si alte garantii: 4.323 RON (31 decembrie 2020: 80.899 RON).

12. STOCURI

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Materii prime si materiale la cost si piese de schimb

6.030.871

3.043.578

Produse finite si marfuri la cost

16.422.599

11.666.319

Productia in curs de executie

5.471

386

Ajustari de depreciere

(1.510.895)

(2.180.689)

Total stocuri, net

20.948.046

12.529.594

Politica Societatii de evaluare a stocurilor stipuleaza ca pentru stocurile care pot fi restituite furnizorilor nu se constituie provizioane. Pentru elementele care nu sunt returnabile se constituie provizioane pe baza politicilor contabile descrise in Nota 5. Valoarea stocurilor neutilizabile sau depreciate este ajustata la nivelul valorii recuperabile din deseurile de aluminiu. Valoarea stocurilor recunoscute ca cheltuiala in cursul anului 2021 este de 58.592.928 RON (2020: 44.384.738 RON), fiind incluse in situatia rezultatului global, in costul vanzarilor (iar in cadrul acestora, in costul stocurilor).

Societatea a constituit provizioane pentru deprecierea stocurilor de marfa astfel:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Sold la 31 decembrie

2.180.689

2.130.100

Provizioane constituite in an

-

282.395

Provizioane reversate in an

(669.794)

(231.806)

Sold la 31 decembrie

1.510.895

2.180.689

Valoarea provizioanelor constituite sau reversate este inclusa in situatia rezultatului global in „costul vanzarilor”.

La 31 decembrie 2021, valoarea stocurilor ipotecate, ca parte a creditului pe termen scurt contractat de la Banca Transilvania S.A. (Nota 18) pentru o perioada de 1 an, este in valoare de 20.948.046 RON (2020:

12.529.594 RON).

13. CREANTE

La 31 decembrie 2021 si 2020, creantele constau in urmatoarele:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Creante de la clienti care nu au depasit scadenta

12.109.953

9.094.075

Creante care au depasit scadenta dar nu sunt provizionate

87.115

885.568

Creante care au depasit scadenta si sunt provizionate

3.712.146

5.033.084

Provizioane

(3.712.146)

(5.033.084)

Total creante 

12.197.068

9.979.643

La data de 31 Decembrie 2021, in cadrul Creantelot provizionate a fost inclusa si suma de 347.716 RON (2020: 0 RON), reprezentans provizioane calculate conform IFRS 9.

La 31 decembrie 2021 si 2020, situatia pe vechimi a creantelor care au depasit scadenta dar nu sunt provizionate este urmatoarea:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Scadenta depasita de la 1 la 60 zile

5.057

3.990

Scadenta depasita de la 61 la 180 zile

4.145

61.364

Scadenta depasita cu mai mult de 180 zile

77.913

820.214

Total creante cu scadenta depasita

87.115

885.568

Politica comerciala a Societatii permite creditarea clientilor pe o perioada de la 0 la 180 zile si impune constituirea de ajustari de depreciere in baza vechimii creantelor la data bilantului si a unor factori specifici ai colectabilitatii creantelor de la anumiti clienti. In determinarea recuperabilitatii unei creante, Societatea analizeaza bonitatea clientului, istoricul de incasari si conditiile economice actuale. In eventualitatea in care informatiile recente indica ca fiind necesara actualizarea ajustarii de depreciere, Societatea va inregistra modificarea acestuia in perioada in care au fost identificate conditiile care au dus la actualizarea provizionului. Intrucat Societatea nu poate prevedea modificarile in stabilitatea financiara viitoare a clientilor, exista posibilitatea ca in viitor sa fie necesara constituirea unor ajustari de depreciere suplimentare.

Societatea a constituit ajustari pentru deprecierea creantelor clienti astfel:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Sold la 31 decembrie

5.033.084

8.164.405

Provizioane constituite in an (IAS 39)

701.271

127.432

Provizioane constituite in an (IFRS 9)

347.716

-

Provizioane reversate in an (IAS 39)

(2.369.925)

(3.258.753)

Sold la 31 decembrie

3.712.146 

5.033.084

Ajustarile reversate in anul 2021 reprezinta sume reversate in urma incasarii unor creante in valoare de

192.236 RON (2020: 338.727 RON) si sume reversate in urma scoaterii din gestiunea unor creante in valoare de 2.177.689 RON (2020: 2.920.026 RON).Valoarea ajustarilor de depreciere constituite sau reversate, precum si a creantelor scoase din gestiune, este inclusa in situatia rezultatului global in linia

„cheltuieli de vanzare si distributie”.

La 31 decembrie 2021, valoarea creantelor ipotecate, ca parte a creditului pe termen scurt contractat de la Banca Transilvania S.A. (Nota 18) pentru o perioada de 1 an, este in valoare de 12.109.953 RON (2020:

9.094.075 RON).

Detalii despre soldurile creantelor de la societatile afiliate sunt prezentate in Nota 32.

14. ALTE CREANTE SI CHELTUIELI EFECTUATE IN AVANS

La 31 decembrie 2021 si 2020, alte creante si cheltuielile efectuate in avans sunt dupa cum urmeaza:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020 

Impozite si taxe platite in plus

122.536

186.406

Debitori diversi din avansuri de trezorerie si alte valori

64.785

67.180

Debitori diversi

55.228

1.526.740

Provizioane pentru debitori diversi si alte creante

(81.263)

(79.905)

Avansuri platite furnizorilor

283.724

43.961

Cheltuieli efectuate in avans

247.758

189.022

Alte creante

7.240

1.937

Total alte creante si cheltuieli efectuate in avans

700.008

1.935.341

Detalii despre soldurile creantelor de la societatile afiliate sunt prezentate in Nota 32.

In data de 07.02.2019, in baza hotararii Consiliului de Administratie din 01.02.2019, s-a efectuat plata sumei de 409.583,50 EUR, echivalentul a 8.240.000 EGP la data platii, reprezentand aport in numerar la majorarea capitalului social al Subsidiarei ALUMIL MISR FOR ALUMINIUM AND ACCESORIES INDUSTRY JSC EGIPT. Deoarece majorarea capitalului social s-a efectueaza etapizat, la data de 31.12.2021, din totalul de 8.240.000 EGP transferat, suma de 0 EGP (2020: 5.840.000 EGP), echivalentul a 0 RON (2020: 1.473.412 RON), pentru care nu s-a definitivat majorarea de capital social, a fost inclusa in cadrul debitorilor diversi.

In cadrul avansurilor platite catre furnizori, la data de 31.12.2021, a fost inclusa suma de 51.417 EUR, echivalentul sumei de 254.418 RON, suma platita in avans catre ALUMIL SA Grecia, in baza contractului cadru de colaborare, avans stins prin achizitiile din luna ianuarie 2022.

Societatea a constituit provizioane pentru deprecierea creantelor aferente debitorilor diversi astfel:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Sold la 31 decembrie

79.905

750.250

Provizioane constituite in an

2.678

40.388

Provizioane reversate in an

(1.320)

(710.733)

Sold la 31 decembrie

81.263

79.905

Valoarea provizioanelor constituite si reversate este inclusa in situatia rezultatului global in linia „cheltuieli administrative”.

15. NUMERAR SI ECHIVALENTE DE NUMERAR

La 31 decembrie 2021 si 2020, disponibilitatile banesti si echivalentele constau in urmatoarele:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Conturi bancare in RON

2.428.107

3.650.112

Conturi bancare in valuta

2.611.998

3.497.941

Depozite pe termen scurt

-

-

Casa in RON

26.634

13.799

Casa in valuta

2.151

523

Echivalente numerar

-

-

Total numerar si echivalente de numerar

5.068.890

7.162.375

Detalii privind restrictiile asupra conturilor de disponibilitati banesti sunt prezentate in Nota 18.

16. CAPITAL SOCIAL

Structura actionariatului la data de 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020 se prezinta astfel:

Actionar

% de

Participare

Nr. Actiuni

Valoare

restatata

Valoare

Istorica

Alumil Mylonas S.A.

55,90%

17.470.150

5.778.760

3.493.750

Sotiriou Michail

23,95%

7.485.150

2.475.873

1.496.875

Milonas George

0,02%

5.000

2.068

1.250

Milona Evangelina

0,02%

5.000

2.068

1.250

Korda Despina

0,02%

5.000

2.068

1.250

Altii

20,09%

6.279.700

2.076.839

1.255.625

Total capital social

100,00%

31.250.000

10.337.676

6.250.000

Actiunile Societatii au o valoare nominala de 0,2 RON / actiune. Incepand din aprilie 2007, actiunile Societatii sunt tranzactionate pe Bursa de Valori Bucuresti.

17. INSTRUMENTE FINANCIARE SI MANAGEMENTUL RISCULUI

a) Riscul ratei dobanzii

Riscul dobanzii este riscul ca rata dobanzii sa fluctueze in timp. Societatea are imprumuturi pe termen scurt si lung, care poarta dobanzi la o rata variabila, ceea ce expune Societatea la riscuri de trezorerie.

Tabelul urmator demonstreaza senzitivitatea variatiei de rata a dobanzii, toate celelalte variabile mentinandu-se constante, cu impact in profitul brut:

Efectul in profitul inainte de

Crestere /

impozitare

2021

(Descrestere)

RON

EUR

EUR

1%

(22.317)

(4.510)

EUR

(1)%

22.317

4.510

RON

1%

-

-

RON

(1)%

-

-

Efectul in profitul inainte de

Crestere /

impozitare

2020

(Descrestere)

RON

EUR

EUR

1%

-

-

EUR

(1)%

-

-

RON

1%

-

-

RON

(1)%

-

-

b) Riscul de schimb valutar

Moneda functionala a Societatii este RON, in timp ce imprumuturile si majoritatea datoriilor comerciale sunt exprimate in valuta (EUR). Drept urmare, Societatea poate fi afectata de fluctuatiile cursurilor valutare. Societatea nu foloseste instrumente derivate de acoperire a riscului valutar.

Tabelul urmator demonstreaza senzitivitatea variatiei de ratelor de schimb valutar (EUR vs RON) toate celelalte variabile mentinandu-se constante, cu impact in profitul brut:

Efectul in profitul inainte de

Crestere /

impozitare

2021

(Descrestere)

RON

EUR

EUR

5%

50.595

10.225

EUR

(5)%

(50.595)

(10.225)

Efectul in profitul inainte de

Crestere /

impozitare

2020

(Descrestere)

RON

EUR

EUR

5%

267.548

54.945

EUR

(5)%

(267.548)

(54.945)

17. INSTRUMENTE FINANCIARE SI MANAGEMENTUL RISCULUI (continuare)

Tabelele urmatoare prezinta soldurile in devize si moneda functionala la data de 31 decembrie 2021 si o analiza de senzitivitate a evolutiei diferentelor de curs valutar: 

Active

USD

EUR

RON

Active monetare imobilizate:

Clienti si alte creante

-

-

375.233

Actiuni detinute la entitatile afilate

-

-

-

Creante imobilizate

-

-

168.233

Active monetare curente:

Clienti si alte creante

-

221.497

11.801.083

Numerar si echivalente de numerar

554

527.825

2.454.741

Total active monetare

554

749.322

14.799.290

Datorii

USD

EUR

RON

Datorii monetare pe termen lung:

Imprumuturi

-

-

-

Furnizori si alte datorii

-

-

6.285.822

Datorii monetare pe termen scurt:

Imprumuturi

-

451.028

-

Furnizori si alte datorii

-

94.281

7.327.105

Total datorii monetare

-

549.309

13.613.927

Denumire indicator

USD

EUR

RON

Pozitia neta, in moneda originara

554

204.013

1.186.363

Ratele de schimb

4.3707

4.9481

1

Pozitia neta, in moneda functionala

2.420

1.009.481

1.186.363

Variatia rezonabila posibila in ratele de schimb (+), %

5%

5%

0%

Efect in situatia rezultatului global, in moneda functionala

121

50.474

-

Variatia rezonabila posibila in ratele de schimb (-), %

-5%

-5%

0%

Efect in situatia rezultatului global, in moneda functionala

(121)

(50.474)

-

Efect in situatia rezultatului global, in moneda functionala,

pentru fiecare moneda

USD

121

(121)

EUR

50.474

(50.474)

RON

-

-

Total

50.595

(50.595)

c. Riscul de credit

Expunerea maxima a Societatii la riscul de credit este reflectata de valoarea creantelor de la clienti si a altor active curente, net de provizioane pentru pierdere de valoare recunoscute la data bilantului, asa cum sunt prezentate in notele aferente (13 si 14). In ceea ce priveste expunerea fata de institutiile financiare prin conturile curente si depozitele la banci (Nota 15), Societatea monitorizeaza indeaproape situatia financiara a bancilor la care are conturi si pana la data aprobarii acestor situatii financiare nu a identificat nici un indicator de deteriorare a situatiei financiare a acestor banci.

Numarul total de clienti s-a situat in ultimii ani in intervalul 2.500-3.000, acestia fiind in principal firme de tamplarie din aluminiu si PVC. In anul 2020, primii 10 clienti aveau o pondere de 25,9 % din total vanzari, pondere ce s-a pastrat constanta in 2021, primii zece clienti reprezentand aproximativ 25,3 % din total vanzari. Pastrarea unui procent cat mai scazut se datoreaza faptului ca societatea a incercat in permanenta evitarea unei dependente semnificativa fata de un client sau grup de clienti.

17. INSTRUMENTE FINANCIARE SI MANAGEMENTUL RISCULUI (continuare)

d) Riscul de lichiditate

Riscul de lichiditate rezulta din posibilitatea neincasarii creantelor fata de Societate in termeni comerciali normali, in potentiale probleme de recuperare a creantelor imobilizate si in fluxuri de numerar operationale negative. Pentru a controla acest risc, Societatea evalueaza periodic solvabilitatea financiara a clientilor sai.

Politica Societatii este de a mentine suficiente lichiditati pentru a onora obligatiile ajunse la scadenta. Mai jos sunt prezentate informatii despre datoriile Societatii la data de 31 decembrie 2021 si 2020 in baza platilor viitoare neactualizate (inclusiv dobanzi viitoare).

La 31 decembrie 2021

Imprumuturi

Furnizori si alte

Solduri

Imprumuturi

pe termen

societati

pe termen

scurt

datorii

afiliate

lung

Total

Plati in termen mai mic de

3 luni

2.231.732

5.494.209

237.094

-

7.963.035

Plati intre 3 si 12 luni

-

2.062.312

-

-

2.062.312

Plati intre 1 si 5 ani

-

2.608.009

-

-

2.608.009

Total

2.231.732

10.164.530

237.094

-

12.633.356

La 31 decembrie 2020

Imprumuturi

Solduri

Imprumuturi

pe termen

Furnizori si alte

societati

pe termen

scurt

datorii

afiliate

lung

Total

Plati in termen mai mic de

3 luni

-

4.363.701

272.451

-

4.636.152

Plati intre 3 si 12 luni

-

2.132.244

-

-

2.132.244

Plati intre 1 si 5 ani

-

3.877.806

-

-

3.877.806

Total

-

10.373.751

272.451

-

10.646.202

e) Valoarea justa a instrumentelor financiare

Cea mai buna estimare a valorii juste este valoarea de piata pe o piata activa. Daca piata pentru instrumente financiare nu este activa, Societatea stabileste valoarea justa prin utilizarea tehnicilor de evaluare. Tehnicile de evaluare includ folosirea tranzactiilor intre parti aflate in cunostinta de cauza, desfasurate prin vointa partilor in conditii obiective, daca exista, prin referirea la alt instrument similar, analiza fluxurilor de numerar actualizate.

La 31 decembrie 2021 si 2020, valorile contabile ale instrumentelor financiare erau aproximativ egale cu valorile lor juste la aceleasi date.

17. INSTRUMENTE FINANCIARE SI MANAGEMENTUL RISCULUI (continuare)

f) Managementul capitalului

Capitalurile proprii includ actiuni ordinare, capitaluri atribuibile actionarilor.

Obiectivul principal al Societatii privind managementul capitalului este asigurarea si mentinerea unui credit rating favorabil si a unor indicatori de capital performanti.

Din punct de vedere al ratei indatorarii, Societatea si-a propus sa nu depaseasca 50%.

31 decembrie

31 decembrie

2021

2020

Total imprumuturi

2.231.732

-

Fara: Numerar si echivalente de numerar

(5.068.890)

(7.162.375)

Datorii/(Active) nete

(2.837.158)

(7.162.375)

Capitaluri proprii

57.163.765

54.579.836

TOTAL CAPITAL ANGAJAT

54.326.607

47.417.461

Rata indatorarii

-5,22%

-15,10%

18. IMPRUMUTURI

Imprumuturi pe termen scurt

La 31 decembrie 2021, societatea Alumil Rom Industry S.A. are urmatoarele facilitati de credit acordate de bancile comerciale locale:

Tip

Data

Rata

Dobanda

Sold

Descriere

imprumut

contract

Scadenta

dobanzii

Moneda

Principal

31/12/2021

31/12/2021

B.

Transilvania

Facilitati pe

termen

scurt

14.03.2014

06.04.2022

EURIBOR

3m + 2,5%

EUR 

2.000.000

-

451.028*

OTP Bank

Facilitati pe

termen

scurt

13.03.2014

17.03.2022

ROBOR 3m + 2,3%

RON

3.000.000

* Echivalent 2.231.732 RON

Societatea a constituit in favoarea Bancii Transilvania urmatoarele garantii:

  • ipoteca mobiliara asupra stocurilor de materii prime, de produse in curs de fabricatie si de produse finite ale Societatii;

  • ipoteca mobiliara asupra conturilor Societatii deschise la Banca Transilvania S.A.;

  • ipoteca asupra tuturor creantelor (comerciale) prezente si viitoare ale Societatii;

  • ipoteca asupra tuturor creantelor aferente contractelor de asigurare incheiate in vederea asigurarii bunurilor ce fac obiectul garantiilor aferente contractului de credit incheiat cu Banca Transilvania S.A.;

  • scrisoare de garantie corporativa (Corporate Guarantee) emisa de catre Alumil Industria Aluminiului SA, Grecia.

18. IMPRUMUTURI (continuare)

Societatea a constituit in favoarea OTP urmatoarele garantii:

  • ipoteca de rang 1 asupra terenului si a halei de productie din Filipestii de Padure;

  • ipoteca asupra conturilor Societatii deschise la OTP Bank S.A., atat conturi curente, cat si conturi de ddepozit;

  • ipoteca mobiliara asupra creantelor banesti platite in temeiul tuturor politelor de asigurare incheiate de imprumutat in legatura cu prezentul contract de credit.

La 31 decembrie 2020, societatea Alumil Rom Industry S.A. are urmatoarele facilitati de credit acordate de bancile comerciale locale:

Tip

Data

Rata

Dobanda

Sold

Descriere

imprumut

contract

Scadenta

dobanzii

Moneda

Principal

31/12/2020

31/12/2020

B.

Transilvania

Facilitati pe

termen

scurt

14.03.2014

07.04.2021

EURIBOR

3m + 2,5%

EUR 

2.000.000

-

OTP Bank

Facilitati pe termen

scurt

13.03.2014

18.03.2021

ROBOR 3m

+ 2,3%

RON

3.000.000

-

-

Imprumuturi pe termen lung

Facilitatea de investitii acordata de OTP Bank a fost integral rambursata la 31.12.2020. 

19. SUBVENTII PENTRU INVESTITII

Evolutia subventiilor pentru investitii de la 31 decembrie 2021 si 2020 este urmatoarea:

2021

2020

La 1 ianuarie

4.044.466

4.415.261

Subventii recunoscute in an

-

-

Amortizare in contul de profit si pierdere in an

(366.653)

(370.795)

Sold la 31 decembrie

3.677.813

4.044.466

Portiunea pe termen scurt

360.153

366.533

Portiunea pe termen lung

3.317.660

3.677.933

Prin contractul de finantare POSCCE 154271/18.05.2011, Societatea si-a asumat indeplinirea urmatorilor indicatori:

Indicatorii de rezultat

Valoarea de referinta

stabilita

Valoarea indicatorului

stabilita in contract

Denumire indicator

Valoric

UM

Cantitate

Cresterea cifrei de afaceri fata de bilantul anului 2013 (%)

71.164.470

%

49%

Numarul locurilor de munca create

N/A

Nr.

45

Numarul locurilor de munca mentinute (existente la data

semnarii contractului)

166

Nr.

166

Cresterea exportului fata de bilantul anului 2013 (%)*

3.523.005

%

100%

19. SUBVENTII PENTRU INVESTITII (continuare)

Prin contractul de finantare mai sus mentionat, Societatea s-a aflat in perioada de monitorizare timp de 5 ani de la data finalizarii implementarii, respectiv 2018.

In anul 2019, perioada de durabilitate a proiectului s-a finalizat si in urma analizarii datelor si informatiilor prezentate in Raportul de Durabilitate, precum si in baza concluziilor misiunii de monitorizare, proiectul a fost inchis fara corectii financiare.

20. DATORII CE DECURG DIN CONTRACTE DE LEASING

La 31 decembrie 2021 datoriile ce decurg din contracte de leasing sunt:

31 decembrie

31 decembrie

2021

2020

Pe termen lung

2.608.009

3.877.806

Curente

2.062.311

2.132.244

Total datorii ce decurg din contracte de leasing

4.670.320

6.010.050

Analiza maturitatii datoriilor ce decurg din contracte de leasing

31 decembrie

31 decembrie

2021

2020

Pana intr-un an

2.062.311

2.132.244

Intre unul si cinci ani

2.608.009

3.877.806

Peste cinci ani

-

-

Total datorii ce decurg din contracte de leasing

4.670.320

6.010.050

21. IMPOZITUL PE PROFIT

Impozitul pe profit curent al Societatii se determina pe baza profitului statutar, ajustat cu cheltuielile nedeductibile si cu veniturile neimpozabile, la o cota de 16% pentru 2021 si 2020.

Pentru anii 2021 si 2020 impozitul pe profit este format din:

2021

2020

Cheltuiala cu impozitul pe profit curent

1.311.018

647.405

Cheltuiala / (creditul) cu impozitul pe profit amanat

144.540

344.746

Total impozit pe profit

1.455.558

992.151

Reconcilierea numerica intre cheltuiala cu impozitul pe profit si rezultatul inmultirii rezultatului contabil cu procentul de impozitare in vigoare este prezentata mai jos:

2021

2020

Rezultatul inainte de impozitare – profit / (pierdere)

7.476.987

4.664.654

Impozit pe profit 16%

1.196.318

746.345

Efectul cheltuielilor nedeductibile

259.240

245.806

Total cheltuiala/ (venit) cu impozitul pe profit

1.445.558

992.151

Procentul efectiv de impozit pe profit

19.47%

21.26%

21. IMPOZITUL PE PROFIT (continuare)

Componentele semnificative ale impozitului pe profit amanat de plata inclus in situatiile financiare, la o cota de 16%, sunt urmatoarele:

2021

2020

Diferente

Impozit pe profit

Diferente

Impozit pe profit

temporare

amanat activ /

temporare

amanat activ /

cumulate

(datorie)

cumulate

(datorie)

Active imobilizate

(252.906)

(40.465)

(274.180)

(43.869)

Provizioane creante

2.598.503

415.761

3.523.158

563.705

Total

2.345.597

375.296

3.248.978

519.836

Modificarile impozitului amanat au fost dupa cum urmeaza:

Impozit pe profit amanat efect in

Impozit pe profit amanat efect in

situatia pozitiei financiare

situatia rezultatului global

2021

2020

2021

2020

Active imobilizate

40.465

43.869

(3.404)

(5.962)

Provizioane creante

(415.761)

(563.705)

147.944

530.708

Total

(375.296)

(519.836)

144.540

344.746

22. FURNIZORI SI ALTE DATORII

Furnizorii si alte datorii la 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020 sunt dupa cum urmeaza:

31 decembrie

31 decembrie

2021

2020

Furnizori

1.499.883

1.113.176

Avansuri de la clienti

1.519.478

878.532

Salarii

281.984

279.501

Impozite si taxe datorate in legatura cu salariile

273.345

372.818

TVA de plata

438.405

409.217

Dividende de plata

722.978

709.624

Datorii fata de societatile afiliate

237.094

272.451

Alte datorii in legatura cu salariatii

682.214

442.002

Altele

9.945

5.560

Total furnizori si alte datorii

5.665.326

4.482.881

Detalii despre soldurile datoriilor fata de societatile afiliate sunt prezentate in Nota 32.

23. VENITURI OPERATIONALE

Veniturile operationale pentru anii incheiati la 31 decembrie 2021 si 2020 sunt urmatoarele:

2021

2020

Venituri din vanzari

91.740.308

74.171.971

Reduceri comerciale acordate

(927.432)

(1.256.602)

Total venituri din vanzari

90.812.876

72.915.369

Alte venituri operationale

1.074.870

1.544.324

Total venituri operationale

91.887.746

74.459.693

Alte venituri operationale sunt formate din:

2021

2020

Subventii primite

366.653

370.796

Venituri din vanzarea activelor

157.376

707.222

Altele

550.841

466.306

Total alte venituri operationale

1.074.870

1.544.324


Dupa cum este prezentat in Nota 17 c), Societatea nu are nici un client cu o pondere mai mare de 10% din vanzari sau din sold la 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020.

Veniturile operationale din subventii primite reprezinta finantarea virata la venituri pentru cheltuielile efectuate in anul 2021 si reluarea la venituri pe parcursul duratei de viata a contravalorii finantarilor primite in baza contractelor de finantare, astfel: 

2021

2020

Venituri din reluarea subventiilor pentru investitii

Prima de casare auto

6.500

6.500

Finantare POSDRU 125/5.1/S/129742

41.998

45.992

Finantare POSCCE 154271/18.05.2011

308.718

308.718

Finantare POSDRU /106/5.1/G/76086

9.437

9.586

Total venituri operationale din subventii primite

366.653

370.796

24. COSTUL VANZARILOR

Costul vanzarilor pentru anii incheiati la 31 decembrie 2021 si 2020 este dupa cum urmeaza:

2021

2020

Costul stocurilor

56.520.113

44.295.659

Salarii

1.843.393

1.696.632

Contributii salariale

99.443

99.171

Amortizare si provizioane

756.874

687.451

Utilitati

693.288

613.442

Alte cheltuieli incluse in costul vanzarilor

51.029

1.071.426

Total costul vanzarilor

59.964.140

48.463.781

In anii 2021 si 2020, in cadrul categoriei Alte cheltuieli incluse in costul vanzarilor, au fost incluse cheltuielile de management, asigurare, paza, impozite si taxe precum si cheltuielile cu materialele consumabile aferente activitatii de productie de la Filipestii de Padure.

25. CHELTUIELI DE VANZARE SI DISTRIBUTIE

Pentru anii 2021 si 2020 cheltuielile de vanzare si distributie erau formate din:

2021

2020

Salarii

8.182.141

7.422.690

Contributii salariale

329.400

303.934

Amortizare si provizioane

2.230.829

2.395.487

Chirii

83.932

66.898

Cheltuieli de reclama si publicitate

764.892

573.552

Asigurari

45.320

48.313

Alte taxe si impozite

329.469

178.412

Cheltuieli de transport

1.297.322

1.100.433

Utilitati

228.472

202.263

Altele cheltuieli de vanzare si distributie

4.576.675

2.885.448

Total cheltuieli de vanzare si distributie

18.068.452

15.177.430

In anul 2021, in cadrul Alte cheltuieli de vanzare si distributie, au fost incluse cheltuielile de management, paza, cheltuielile cu materialele consumabile, precum si valoarea provizioanelor pentru clienti constituite in 2021 in valoare de 701.271 RON (2020: 127.432 RON) conform IAS 39 si 347.716 RON (2020: 0 RON) calculate conform IFRS 9 . Detalii despre provizioanele pentru clienti si debitori diversi sunt prezentate in Notele 13 si 14.

26. CHELTUIELI ADMINISTRATIVE

Pentru anii 2021 si 2020 cheltuielile administrative erau formate din:

2021

2020

Amortizare

1.310.993

1.392.905

Salarii

2.590.904

2.540.621

Contributii salariale

80.944

73.706

Alte servicii de la terti

1.164.204

562.743

Chirii

16.160

20.241

Asigurari

1.334

1.703

Taxe si impozite

12.239

176.198

Utilitati

38.210

24.166

Alte cheltuieli administrative

1.225.370

879.564

Total cheltuieli administrative

6.440.358

5.671.847

In anii 2021 si 2020, in cadrul Alte cheltuieli administrative, au fost incluse cheltuielile de management, audit si paza.

27. CHELTUIELI CU AMORTIZAREA

Pentru anii 2021 si 2020 cheltuielile cu amortizarea sunt formate din:

2021

2020

Amortizarea imobilizarilor corporale

1.841.322

1.944.458

Amortizarea imobilizarilor necorporale

95.511

60.720

Amortizarea activelor aferente drepturilor de utilizare ce decurg din

2.361.865

2.702.473

contracte de leasing

Total cheltuieli cu amortizarea

4.298.698

4.707.651

28. CHELTUIELI CU DOBANZILE

Pentru anii 2021 si 2020 cheltuielile cu dobanzile sunt formate din:

2021

2020

Dobanzi aferente imprumuturilor bancare

45.149

78.356

Dobanzi aferente datoriilor ce decurg din contracte de leasing

155.805

232.196

Alte cheltuieli financiare

55.311

54.826

Total cheltuieli cu dobanzile

256.265

365.378

29. CHELTUIELI SALARIALE

Pentru anii 2021 si 2020 cheltuielile salariale erau formate din:

2021

2020

Salarii brute aferente exercitiului

12.763.138

11.671.153

Cheltuieli cu asigurarile sociale

Cheltuieli cu asigurarile sociale de sanatate

Cheltuieli cu contributia pentru protectia sociala a somerilor Cheltuieli cu contributia asiguratorie pentru munca

61.632

-

-

164.285

53.512

-

-

160.950

Alte contributii

283.870

262.348

Total cheltuieli salariale

13.272.925

12.147.963

30. ANGAJATI, ADMINISTRATORI SI DIRECTORI

Structura angajatilor la 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020 este urmatoarea:

2021

2020

Productie

40

43

Vanzari & marketing

97

101

Administratie

17

18

Total angajati

154

162

Detalii despre componenta Consiliului de Administratie si directorii executivi sunt prezentate in Nota 32.

Societatea nu are nici o datorie fata de administratori sau directori in perioada analizata. Nu au existat avansuri sau imprumuturi acordate administratorilor sau directorilor.

31. DIVIDENDE DECLARATE

2021

2020

Dividende declarate in cursul anului

6,000,000

3.437.500

In cadrul AGA din 23.04.2021 s-a aprobat repartizarea de dividende din profitul anului 2020 si rezultatul reportat, in valoare de 3.437.500 RON.

Propunerea Consiliului de Administratie de repartizare a profitului anului 2021 urmeaza a fi supusa aprobarii AGA din 27.04.2022.

32. PARTI AFILIATE

a) Principalele parti afiliate si o scurta descriere a activitatii acestora si a tranzactiilor majore cu Societatea in anii 2021 si 2020 sunt prezentate in tabelul de mai jos:

Numele entitatii

Natura operatiilor cu Societatea

Tara de Origine

Alumil EGE SA

Asociat – Alumil Rom Industry (40,00%)

Turcia

Alumil MISR for Aluminium and Industry SA

Asociat – Alumil Rom Industry (40,00%)

Egipt

Alumil Aluminium Industry SA

Societatea – mama si principalul furnizor de semifabricate

Grecia

Alumil Industry SRL

Filiala a Societatii – mama, Alumil Mylonas (70,00%)

Moldova

Alumil Bulgaria

Filiala a Societatii – mama, Alumil Mylonas (99,98%)

Bulgaria

Alumil Albania Shpk

Filiala a Societatii – Alumil Group LTD Cyprus (99,23 %)

Albania

Alumil Zagreb DOO

Filiala a Societatii – BH Aluminium DOO Bosnia (100 %)

Croatia

BH Aluminium DOO

Filiala a Societatii – ALPRO Vlasenica AD (100 %)

Bosnia

BMP Hellas SA

Filiala a Societatii – LMG Europian Twchnologies LTD Cipru (70,074%)

Grecia

Creantele de la partile afiliate sunt urmatoarele:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Clienti

Alumil Industry (Chisinau)

502.961

687.870

Alumil Aluminium Industry (Grecia)

216.548

520.116

Total

719.509

1.207.986

Datoriile catre parti afiliate sunt urmatoarele:

31 decembrie

2021 

31 decembrie

2020

Alumil Aluminium Industry (Grecia)

-

272.451

Alumil Albania Shpk

GA Plastics

237.094

-

-

-

Total

237.094

272.451

In cadrul avansurilor platite catre furnizori, la data de 31.12.2021, a fost inclusa suma de 51.417 EUR, echivalentul sumei de 254.418 RON, suma platita in avans catre ALUMIL SA Grecia, in baza contractului cadru de colaborare, avans stins prin achizitiile din luna ianuarie 2022.

Societatea a avut urmatoarele tranzactii cu partile afiliate:

2021

Achizitii de

materiale si

Achizitii de

Vanzari

marfuri

mijloace fixe

Altele

Alumil Aluminium Industry (Grecia)

528.298

54.188.954

293.906

1.623.077

Alumil Industry (Chisinau)

746.003

-

-

-

Alumil Albania Shpk

-

4.624.765

-

-

Alumil Bulgaria SRL

-

-

-

-

1.274.301

58.813.719

293.906

1.623.077

32. PARTI AFILIATE (continuare)

2020

Achizitii de

materiale si

Achizitii de

Vanzari

marfuri

mijloace fixe

Altele

Alumil Aluminium Industry (Grecia)

1.176.136

37.712.229

27.477

1.483.062

Alumil Industry (Chisinau)

1.482.139

145.407

-

-

Alumil Albania Shpk

-

330.554

-

-

Alumil Bulgaria SRL

927

625

-

-

2.659.202

38.188.815

27.477

1.483.062

b) Componenta actuala a Consiliului de Administratie al Societatii este urmatoarea:

Data

Data expirarii

Nr.

Nume

Calitate

Numirii

Mandatului

1.

Michail Sotiriou

Presedinte CA

28.04.2018

27.04.2022

2.

Georgios Mylonas

Vice Presedinte CA

28.04.2018

27.04.2022

3.

Evangelia Mylona

Membru CA

28.04.2018

27.04.2022

4.

Marius Ionita

Membru CA/Director General

28.04.2018

27.04.2022

5.

Georgios Doukidis

Membru CA

28.04.2018

27.04.2022

Doamna Evangelia Mylona este sora Domnului Georgios Mylonas, Presedintele Consiliului de Administratie al societatii – mama Alumil Milonas Industria Aluminiului SA Grecia.

Participarea administratorilor la capitalul Societatii mama este urmatoarea:

Nr. actiuni

% inainte de

% dupa

Nr.

Nume

Calitate

detinute

IPO

IPO

1.

Michail Sotiriou

Presedinte CA

7.485.150

29,94%

23,95%

2.

Georgios Mylonas

Vice Presedinte CA

5.000

0,02%

0,02%

3.

Evangelia Mylona

Membru CA

5.000

0,02%

0,02%

4.

Marius Ionita

Membru CA/Director General

600

0.00%

0.00%

5.

Georgios Doukidis

Membru CA

-

-

-

c) Executarea operatiunilor zilnice ale Alumil Rom Industry S.A. este incredintata urmatorilor directori:

  • Ionita Marius – Director General

  • Duca Vitalie – Director Comercial

  • Balasca Ciprian – Director Financiar

Participarea conducerii executive la capitalul Societatii comerciale la data de 31 decembrie 2021 este urmatoarea:

Nr. actiuni

Nr.

Nume

Calitate

detinute

1.

Ciprian Balasca

Director Financiar

1.000

2.

Marius Ionita

Director General

600

3.

Vitalie Duca

Director Comercial

600

In anul 2021, cheltuiala cu remunerarea conducerii executive si a administratorilor a fost in valoare de 1.714.850 RON (2020: 1.677.185 RON).

32. PARTI AFILIATE (continuare)

d) Conditiile si termenele tranzactiilor cu partile afiliate:

Soldurile restante sunt negarantate, nu sunt purtatoare de dobanda, iar decontarile au loc in numerar. Nu s-au instituit garantii si nici nu s-au primit garantii pentru creantele sau datoriile partilor afiliate. 

33. PROVIZIOANE, EVENIMENTE CONTINGENTE SI ANGAJAMENTE

Societatea nu a inregistrat provizioane la data de 31 decembrie 2021 si 2020.

Sistemul fiscal din Romania este in curs de consolidare si armonizare cu legislatia europeana, putand exista interpretari diferite ale autoritatilor in legatura cu legislatia fiscala, care pot da nastere la impozite, taxe si penalitati suplimentare. In cazul in care autoritatile statului descopera incalcari ale prevederilor legale din Romania acestea pot determina dupa caz: confiscarea sumelor in cauza, impunerea obligatiilor fiscale suplimentare, aplicarea unor amenzi, aplicarea unor majorari de intarziere (aplicate la sumele de plata efectiv ramase). Prin urmare, sanctiunile fiscale rezultate din incalcari ale prevederilor legale pot ajunge la sume importante de platit catre Stat.

Societatea considera ca si-a inregistrat si prezentat in situatiile financiare toate obligatiile fiscale. In Romania exercitiul fiscal ramane deschis pentru verificari o perioada de 5 ani.

S.C. ALUMIL ROM INDUSTRY S.A., a derulat, incepand cu data de 18.05.2011, proiectul “Investitie eco eficienta si inovativaintr-o fabrica moderna de prelucrare a aluminiului“, co-finantat prin Fondul European de Dezvoltare Regionala, in baza contractului de finantare incheiat cu Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri, in calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operational Sectorial “Cresterea Competitivitatii Economice”.Obiectivul proiectului a fostcresterea productivitatii societatii, prin crearea unei unitati moderne, eco-eficiente de producere si prelucrare a profilelor de aluminiu.Proiectul, implementat in localitatea Filipestii de Padure, sat Minieri nr. 149, Jud. Prahova,a fost finalizat in iulie 2013, si a avut ca rezultat construirea unei hale de productie de 8.835 mp si achizitionarea de 11 echipamente performante de ultima generatie, fiind create peste 45 de noi locuri de munca.

Prin contractul de finantare mai sus mentionat, Societatea s-a aflat in perioada de monitorizare timp de 5 ani de la data finalizarii implementarii, respectiv 2018.

In anul 2019, perioada de durabilitate a proiectului s-a finalizat si in urma analizarii datelor si informatiilor prezentate in Raportul de Durabilitate, precum si in baza concluziilor misiunii de monitorizare, proiectul a fost inchis fara corectii financiare.

Societatea nu are angajamente pentru achizitii de imobilizari corporale si necorporale la data de 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020.

Societatea este parte in cadrul unor contracte de leasing operational pentru autoturisme, cu durata intre 1 si 4 ani.

Platile minime in cadrul contractelor de leasing operational, sunt dupa cum urmeaza:

31 decembrie

31 decembrie

2021

2020

Intr-un an

408.807

402.613

Intre unu si doi ani

366.961

393.077

Intre doi si trei ani

13.092

368.047

Intre trei si patru ani

-

19.986

Total

788.860

1.183.723

33. PROVIZIOANE, EVENIMENTE CONTINGENTE SI ANGAJAMENTE (continuare)

Societatea este parte in cadrul unor contracte de chirie pentru spatii comericale si depozite, cu durata intre 1 si 3 ani. Societatea are optiunea, in cadrul unor contracte, pentru prelungrea contractului de inchiriere cu inca 1 an.

Platile minime in cadrul contractelor de chirie pentru spatii comerciale, sunt dupa cum urmeaza:

31 decembrie

2021

31 decembrie

2020

Intr-un an

970.978

1.190.508

Intre unu si cinci ani

920.020

970.249

Total

1.890.998

2.160.757

Incepand cu anul 2019, Societatea aplica IFRS 16 privind contractele de leasing (Nota 9). Acest Standard evalueaza toate angajamentele de leasing (financiar sau operational), ca o conferire a dreptului de folosinta asupra bunurilor inchiriate, cu exceptia celor de valoare mica sau care sunt inchiriate pe o perioada egala sau mai mica de 12 luni, in schimbul unor plati ulterioare.

34. EVENIMENTE ULTERIOARE 

  • In martie 2022 s-a semnat un act aditional de prelungire tehnica a creditului pe termen scurt de la OTP Bank , pentru o perioada de 2 luni, urmand ca in luna mai sa se semneze actul aditional de prelungire pentru o perioada de 12 luni, pentru suma de 3.000.000 RON in vederea finantarii activitatii curente (Dobanda: ROBOR 3 luni + 2,3).

Rambursarea imprumutului este garantata de catre Societate dupa cum urmeaza:

a) ipoteca de rang 1 asupra halei si a terenului din Filipestii de Padure si cesiunea politei de asigurare;

b) ipoteca asupra conturilor Societatii deschise la Banca Millennium S.A., atat conturi curente, cat si conturi de depozit;

c) ipoteca mobiliara asupra creantelor banesti platite in temeiul tuturor politelor de asigurare incheiate de imprumutat in legatura cu prezentul contract de credit.

  • In aprilie 2022 urmeaza sa se semneze actul aditional de prelungire a creditului pe termen scurt cu Banca Transilvania S.A., pentru o perioada de 1 an, pentru suma de 2.000.000 EUR pentru capital de lucru si plafon de emitere scrisori de garantie si acreditive in vederea finantarii activitatii curente (EURIBOR 3 luni + 2,5 %).

Rambursarea imprumutului este garantata de catre Societate dupa cum urmeaza:

a) ipoteca mobiliara asupra stocurilor de materii prime, de produse in curs de fabricatie si de produse finite ale Societatii;

b) ipoteca mobiliara asupra conturilor Societatii deschise la Banca Transilvania S.A.;

c) ipoteca asupra tuturor creantelor (comerciale) prezente si viitoare ale Societatii;

34. EVENIMENTE ULTERIOARE (CONTINUARE)

a) ipoteca asupra tuturor creantelor aferente contractelor de asigurare incheiate in vederea asigurarii bunurilor ce fac obiectul garantiilor aferente contractului de credit ce se va incheia cu Banca Transilvania S.A.;

b) Scrisoare de garantie corporativa (Corporate Guarantee) emisa de catre Alumil Industria Aluminiului SA, Grecia, intr-o forma acceptata de Banca

Aceste situatii financiare impreuna cu notele explicative au fost aprobate de Consiliul de Administratie si semnate in numele acestuia la data de 23 martie 2022.

Marius Ionita

Director General 

Ciprian Balasca

Director Financiar