Alteo Nyrt. és konszolidálásba bevont leányvállalatai
konszolidált pénzügyi kimutatás az IFRS-ek szerint
1
ALTEO Nyrt.
konszolidált és egyedi
Pénzügyi kimutatásai és Éves Jelentése
a 2022.
pénzügyi évre
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
2. oldal
Konszolidált pénzügyi kimutatások
ALTEO Energiaszolgáltató
Nyilvánosan Működő Részvénytársaságról
és konszolidálásba bevont leányvállalatairól
a 2022. december 31-én végződő
üzleti évre
az Európai Unió által befogadott
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
3. oldal
Tartalomjegyzék
I. A pénzügyi kimutatások számszaki részei
10
II. Általános információk, számviteli politika
15
III. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges becslések és a
bizonytalanságok egyéb forrásai
51
IV. Az eredménykimutatáshoz és a mérleghez tartozó kiegészítő megjegyzések
78
V. Egyéb információk
127
A pénzügyi kimutatások 128. oldalból állnak.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
4. oldal
Tartalom
Konszolidált pénzügyi kimutatások ....................................................................................................... 2
I. A pénzügyi kimutatások számszaki részei ................................................................................. 10
II. Általános információk, a számviteli politikák meghatározó elemei, a pénzügyi kimutatások
elkészítésének alapja ............................................................................................................................. 15
II.1 Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről ....................................................................... 15
II.2 Az ALTEO Csoport tevékenységének bemutatása ................................................................. 15
II.3 Az ALTEO Csoport .................................................................................................................. 16
II.4 A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja ..................................................................... 20
II.5 A számviteli politikák lényeges elemei .................................................................................. 22
III. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges becslések és a bizonytalanságok
egyéb forrásai ........................................................................................................................................ 51
III.1 Jelentős számviteli feltételezések és becslések .................................................................... 51
III.2 Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások napján még hatályba nem lépett IFRS-
ek és IFRIC-ek várható hatása, korábbi alkalmazások ....................................................................... 54
III.3 Kockázati mátrix .................................................................................................................... 55
III.3.1 Jogrendszerből eredő kockázatok ............................................................................................. 56
III.3.2 Makrogazdasági tényezők ......................................................................................................... 56
III.3.3 Adózás ....................................................................................................................................... 57
III.3.4 Veszélyhelyzet Magyarországon ............................................................................................... 57
III.3.5 Energia-veszélyhelyzet .............................................................................................................. 57
III.3.6 Az Egyesült Királyság Európai Unióból történő kilépésével (Brexit) kapcsolatos kockázatok ... 57
III.3.7 Energiapiaci szabályozás ........................................................................................................... 58
III.3.8 Hatósági árak ............................................................................................................................. 58
III.3.9 A villamosenergia kiegyenlítő szabályozási rendszer kockázatok ............................................. 58
III.3.10 Hálózati csatlakozási szabályok változása ................................................................................. 58
III.3.11 Állami támogatások ................................................................................................................... 59
III.3.12 CO2 kibocsátás piac, CO2 kvóta allokációs rendszer és CO2 kvóta árak ................................... 59
III.3.13 Technológiai változások ............................................................................................................ 59
III.3.14 Versenyhelyzet .......................................................................................................................... 60
III.3.15 Finanszírozási kockázat.............................................................................................................. 60
III.3.16 Devizaárfolyamok változása ...................................................................................................... 61
III.3.17 Nemzetközi piaci események belföldi kereskedelemre gyakorolt hatása ................................ 61
III.3.18 A földgáz és a villamos energia, illetve a hő ára közötti árrés alakulásának kockázata ............ 61
III.3.19 Környezetvédelmi szabályozás .................................................................................................. 62
III.3.20 A COVID-19 vírus terjedésével kapcsolatos kockázatok ............................................................ 62
III.3.21 Munkaerő-állomány megbetegedése ....................................................................................... 62
III.3.22 Háborús kockázatok .................................................................................................................. 62
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
5. oldal
III.3.23 Szabályozási Központ működéséből eredő kockázatok ............................................................ 63
III.3.24 Politikai kockázat ....................................................................................................................... 63
III.3.25 Időjárástól függő energiatermelés ............................................................................................ 63
III.3.26 Az időjárás hatása a hőfelhasználásra ....................................................................................... 64
III.3.27 A növekedés kockázatai ............................................................................................................ 64
III.3.28 Akvizíciók, projekt- és vállalatfelvásárlások kockázatai ............................................................ 64
III.3.29 Erőmű projektfejlesztési és zöldmezős beruházással kapcsolatos kockázatok ........................ 65
III.3.30 Nagyméretű, egyedi projektek .................................................................................................. 65
III.3.31 Energiakereskedelem kockázatai .............................................................................................. 65
III.3.32 Üzemeltetési kockázatok ........................................................................................................... 66
III.3.33 Tüzelőanyag-kockázatok ........................................................................................................... 67
III.3.34 Fennálló adósság megújítása, illetve refinanszírozása .............................................................. 67
III.3.35 Informatikai rendszerek ............................................................................................................ 67
III.3.36 Nagykereskedelmi partnerkockázat .......................................................................................... 67
III.3.37 Külső beszállítóktól való függőség ............................................................................................. 68
III.3.38 Vevőkockázat ............................................................................................................................. 68
III.3.39 Új erőművi technológiák bevezetésének és használatának kockázata ..................................... 68
III.3.40 Kulcsfontosságú vezetők és alkalmazottak távozásának kockázata.......................................... 68
III.3.41 Hatósági döntések ..................................................................................................................... 68
III.3.42 Kulcsfontosságú engedélyek és minősítések............................................................................. 69
III.3.43 A saját mérlegkör működtetéséhez kapcsolódó kötelezettségek esetleges nem teljesítésének
kockázata ............................................................................................................................................... 69
III.3.44 MTM Üzletághoz kapcsolódó kockázatok ................................................................................. 69
III.3.45 Egyes termelőeszközökre vonatkozó vételi jogok ..................................................................... 70
III.3.46 Tulajdonosi Csoporthoz fűződő üzleti kapcsolatok ................................................................... 70
III.3.47 Tényleges vállalatcsoporttá minősítés kockázata ..................................................................... 70
III.3.48 Adózás ....................................................................................................................................... 71
III.3.49 Környezetvédelmi kockázat ....................................................................................................... 71
III.3.50 Csőd- és felszámolási eljárás kockázata .................................................................................... 71
III.3.51 Konszolidált és IFRS beszámolók adatainak az MSZSZ szerinti beszámolók adataitól való esetleges
eltérése .................................................................................................................................................. 72
III.3.52 Új földrajzi piacokra való belépés kockázata ............................................................................. 72
III.4 Pénzügyi kockázatok és azok kezelése .................................................................................. 72
III.4.1 Behajtási kockázat és annak kezelése ....................................................................................... 72
III.4.2 Likviditási kockázat és annak kezelése ...................................................................................... 74
III.4.3 Kamatkockázat és annak kezelése............................................................................................. 75
III.4.4 Deviza kockázat és annak elemzése .......................................................................................... 75
III.4.5 Energiatermék árváltozás kockázata és annak kezelése ........................................................... 76
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
6. oldal
III.4.6 Hedge kapcsolatok bemutatása - fedezet és fedezeti politika célkitűzései és eljárásrendje.... 76
III.4.7 A tőke kezelése .......................................................................................................................... 76
IV. Az eredménykimutatáshoz és az átfogó eredményhez kapcsolódó kiegészítő megjegyzések . 78
IV.1 Árbevétel ............................................................................................................................... 78
IV.2 Anyagjellegű ráfordítások ...................................................................................................... 80
IV.3 Személyi jellegű ráfordítások ................................................................................................ 80
IV.4 Egyéb bevételek ráfordítások, nettó ..................................................................................... 81
IV.5 Aktivált saját teljesítmények ................................................................................................. 82
IV.6 Pénzügyi bevételek, ráfordítások, nettó ............................................................................... 82
IV.7 Adók ....................................................................................................................................... 83
IV.7.1 Adók az eredményben – adó ráfordítások típusai .................................................................... 83
IV.7.1 Nyereségadók a mérlegben ....................................................................................................... 83
IV.7.2 Adózási információk .................................................................................................................. 84
IV.7.3 Adók az eredményben – nyerségadó számítások ..................................................................... 85
IV.7.4 Nyereségadótól eltérő adókra vonatkozó információk ............................................................. 86
IV.8 Halasztott adók ...................................................................................................................... 86
IV.9 Tárgyi eszközök és immateriális eszközök ............................................................................. 88
IV.9.1 Az eszközök mozgástáblája ....................................................................................................... 88
IV.9.2 Eszközök értékelése ................................................................................................................... 88
IV.9.3 Tárgyidőszaki értékcsökkenés és amortizáció ........................................................................... 89
IV.9.4 Eszköz típusok............................................................................................................................ 89
IV.10 Lízing eszközök ...................................................................................................................... 92
IV.10.1 Pénzügyi lízing (a Csoport, mint Lízingbe adó) .......................................................................... 92
IV.10.2 Operatív lízingek ........................................................................................................................ 93
IV.11 Adott kölcsönök, letétek ....................................................................................................... 93
IV.12 Tartós részesedés kapcsolt vállalkozásban ........................................................................... 93
IV.13 Készletek ................................................................................................................................ 94
IV.14 Vevőkövetelések ................................................................................................................... 94
IV.15 Kibocsátási jogok ................................................................................................................... 95
IV.16 Egyéb pénzügyi eszközök ...................................................................................................... 96
IV.17 Egyéb követelések és időbeli elhatárolások .......................................................................... 97
IV.18 Pénzeszközök és egyenértékeseik ......................................................................................... 97
IV.19 Várható veszteség modell (ECL) alkalmazása a pénzügyi eszközökre ................................... 97
IV.20 Tőke ....................................................................................................................................... 99
IV.21 Tartozások kötvénykibocsátásból ....................................................................................... 104
IV.22 Hitelek ................................................................................................................................. 105
IV.23 Lízing kötelezettségek ......................................................................................................... 107
IV.24 Céltartalékok ....................................................................................................................... 108
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
7. oldal
IV.25 Halasztott bevételek ............................................................................................................ 108
IV.26 Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek ............................................................................... 110
IV.27 Kapott előlegek .................................................................................................................... 110
IV.28 Szállítói tartozások ............................................................................................................... 111
IV.29 Egyéb pénzügyi kötelezettségek ......................................................................................... 111
IV.30 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások ........................................... 112
IV.31 Projekt fejlesztési szerződések elszámolása IFRS15 alapján ............................................... 112
IV.32 Társaságok felvásárlásával kapcsolatos prezentációk ......................................................... 113
IV.33 EBITDA ................................................................................................................................. 114
IV.34 Egy részvényre jutó eredmény (EPS) számítása .................................................................. 114
IV.35 Részvény alapú és részvényben teljesített juttatási programok bemutatása ..................... 115
IV.36 Pénzügyi kötelezettségek és kondíciók ............................................................................... 120
IV.37 Szegmensek ......................................................................................................................... 121
IV.38 Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek ......................................................................... 121
IV.39 Függő kötelezettségek, garanciák, kezességvállalások ....................................................... 124
IV.40 Valós értékeléssel kapcsolatos közzétételek ....................................................................... 125
V. Egyéb információk ................................................................................................................... 127
V.1 Más gazdálkodó egységben lévő érdekeltségek miatti közzétételek.................................. 127
V.2 Mérlegfordulónap utáni lényegesebb események .............................................................. 127
V.3 A Könyvvizsgáló személye, díjazása és a nem könyvvizsgálati szolgáltatások .................... 128
V.4 A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése ......................................................... 128
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
8. oldal
A pénzügyi kimutatásokban szereplő rövidítések magyarázata:
Rövidítés
Magyarázat
ARO
Rekultiválás IAS16 szerint
BÉT
Budapesti Értéktőzsde
BUBOR
Budapest Interbank Offered Rate - Budapesti bankközi hitelkamatláb
CGU
Pénztermelő egység
EFt
Ezer forint
EKR
Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer a 2015. évi LVII törvény (Ehat tv.) 12/A
pontja szerint
EPS
Egy részvényre jutó eredmény
EUA
Allokált CO
2
kibocsátási jogok
FB
Felügyelőbizottság
FVTPL
A nyereséggel/veszteséggel szemben valós értéken értékelt
GET
2008. évi XL. törvény a földgázellátásról
HAS
Magyar Számviteli Standardok
HUDEX
Magyar derivatív energiatőzsde. A HUDEX-et a HUPX Zrt., alapította annak érdekében,
hogy megfeleljen az új jogszabályi rendelkezésnek, amely szerint a HUPX és a CEEGEX
határidős platformjain forgalmazott gáz és villamos energia származtatott termékeit
pénzügyi eszközöknek kell tekinteni.
HUPX
Áramtőzsde, által szervezett villamosenergia-piac - a szervezett villamosenergia-piaci
engedélyes (HUPX Zrt.) által működtetett, a regionális villamosenergia-forgalmat
elősegítő kereskedési rendszer
IFRS
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
IFRIC/SIC
Értelmezések a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokhoz
IG
Igazgatóság
KELER
Központi Értéktár Zártkörűen Működő Részvénytársaság
KÁT
A VET, a VET Vhr. és a megújuló energiaforrásból vagy hulladékból nyert energiával
termelt villamos energia, valamint a kapcsoltan termelt villamos energia kötelező
átvételéről és átvételi áráról szóló 389/2007. (XII.23.) Korm. rendelet szabályain alapuló
villamos energia átvételi rendszer
MAVIR
A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zártkörűen Működő
Részvénytársaság
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
9. oldal
MEKH
A Magyar Energetikai és Közmű- szabályozási Hivatal (korábbi elnevezése: Magyar
Energia Hivatal)
METÁR
Megújuló- és alternatív energiaforrásokból előállított - és villamos energia kötelező
átvételi rendszer
MRP
Munkavállalói Résztulajdonosi Program
NKP
Növekedési Kötvényprogram – a Magyar Nemzeti Bank kötvényprogramja
O&M
Üzemeltetési és karbantartási szerződés
PM
Pénzügyminisztérium
Társaság
ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
TPT
A tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény
VET
2007. évi LXXXVI. törvény a villamos energiáról
ESEF INFORMÁCIÓK
Rövidítés
Magyarázat
Székhely
1033 Magyarország, Budapest, Kórház utca 6-12
Társasági
forma
Nyílt részvénytársaság
Ország
Magyarország
Központi
iroda
1033 Magyarország, Budapest, Kórház utca 6-12
Tevékenység
hely
1033 Magyarország, Budapest, Kórház utca 6-12
Iparág
Energetika
Konszolidáló
vállalat
Alteo Nyrt
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
10. oldal
I. A PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK SZÁMSZAKI RÉSZEI
2022. évi konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatás
és kimutatás a 2022. évi konszolidált egyéb átfogó eredményről
I.1. Átfogó eredmény
I.2. Egyéb átfogó eredmény
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan része.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások IV-V. fejezeteire utalnak.
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
1. 103 027 053 44 249 448
2.
(70 448 829) (25 624 444)
3.
(5 951 649) (4 192 237)
9.
(3 527 162) (3 936 669)
4.
(6 764 862) (1 795 605)
5. 358 915 242 826
Működési Eredmény 16 693 466 8 943 319
6.
3 010 721 384 928
6.
(3 947 452) (2 255 979)
6. (936 731) (1 871 051)
Adózás előtti eredmény 15 756 735 7 072 268
7. (2 913 444) (1 214 818)
Nettó eredmény 12 843 291 5 857 450
20.
12 887 893 5 855 184
20. (44 602) 2 266
Egyszvényre jutó eredmény (Ft/részvény) alapértéke 34. 653,61 309,96
Egyszvényre jutó eredmény (Ft/részvény) hígított értéke 34. 653,40 302,03
33. 20 220 628 12 879 988
Egyéb Átfogó Eredmény
(A zárójel negatív számot jelöl)
Megj.
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
Egyéb átfogó eredmény (nyerega hasa után)
(3 237 186) 4 906 630
Cash flow hedge egyéb átfogó eredmény hatása
20.4
1 892 853 5 605 251
Cash flow hedge lezárása miatt átsorolás eredménybe
20.4
(5 130 039) (698 621)
Ebből az anyavállalat tulajdonosait illeti:
20.4
(3 237 186) 4 906 630
Ebből a nem kontrolláló érdekeltséget illeti:
20.4 - -
Átfogó eredmény
9 606 105 10 764 080
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
11. oldal
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
2022. december 31. napjára
I.3. Mérleg- Eszközök
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan része.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások IV-V. fejezeteire utalnak.
mérleg folytatás ld. következő oldalt
rleg - Eszközök
(A zárójel a negatív számot jelöli.)
Megj.
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Befektetett eszközök
34 941 457 31 370 772
Ingatlanok, gépek és berendezések 9.
27 843 737 25 738 088
Egyéb immateriális eszközök 9.
2 417 675 2 516 820
Üzemeltetési szerződések 9.
925 860 1 052 216
Használati jogok 9.
2 016 580 1 766 502
Goodwill 9.
735 913 -
Halasztott adó eszközök 8.
31 990 71 395
Tartósan adott letét, kölcsön 11.
969 602 225 651
Tartós részesedés társult vállalkozásban 12.
100 100
Forgóeszközök és
értékesítési céllal tartott eszközök
Készletek 13.
1 779 133 1 076 779
Vevőkövetesek 14.
24 562 537 4 425 345
Kibocsátási jogok 15.
1 521 340 2 395 525
Egyéb pénzügyi eszközök 16.
8 500 254 8 627 136
Egyéb követelések és időbeli elhatárolások 17.
12 057 221 9 155 718
Nyereségadó követelések 7.
193 124 30 220
Pénzeszközök és egyertékeseik 18.
16 465 328 3 679 253
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN 100 020 394 60 760 748
65 078 937
29 389 976
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
12. oldal
Konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
2022. december 31. napjára
I.4. Mérleg- Saját tőke és kötelezettségek
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan része.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások IV-V. fejezeteire utalnak.
rleg-Források
(A zárójel a negatív számot jelöli.)
Megj.
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Sat tőke
26 687 862 19 009 318
Anyavállalat tulajdonosaira jutó saját tőke 26 602 913 18 999 287
Jegyzett tőke 20.1
249 066 242 235
Ázstartalékok 20.2
6 573 148 5 375 369
szvény alapú kifizetések tartaléka 20.3
(1 459 544) (206 875)
Hedge ügyletek tartaléka 20.4
2 069 245 5 306 431
Eredménytartalék 20.5
19 170 998 8 282 127
Nem kontrolláló érdekeltség
20.6
84 949 10 031
Hosszú leratú kötelezettgek 26 716 632 24 490 928
Tartozások kötvénykibocsátásból 21.
12 658 274 12 658 274
Hosslejáratú hitelek és kölcsönök 22.
6 670 051 6 583 098
Pénzügyi lízing tartozások 23.
1 848 597 1 687 704
Halasztott adó kötelezettségek 8.
2 248 154 1 487 761
ltartalékok 24.
1 247 765 944 136
Halasztott bevételek 25.
805 775 593 865
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 26.
1 238 016 536 090
Rövid lejáratú kötelezettségek 46 615 900 17 260 502
Rövid lejáratú kötvénytartozások 21.
- 2 312 138
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 22.
7 185 732 419 778
Rövid lejáratú pénzügyi lízing tartozások 23.
391 600 237 744
Kapott Előlegek 27.
1 499 254 8 989
Szállítótartozások 28.
11 282 617 4 546 498
Egyéb pénzügyi kötelezettségek 29.
324 160 -
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli
elhatárolások
30.
24 885 619 9 328 196
Nyereségadó kötelezettségek 7.
1 046 918 407 159
SAJÁT TŐKE és KÖTELEZETTGEK ÖSSZESEN 100 020 394 60 760 748
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált Éves jelentése és Pénzügyi kimutatásai Adatok Ezer forintban
13. oldal
Konszolidált cash flow-kimutatás 2022. évre
I.5. Cash flow-kimutatás
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan része.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások IV-V. fejezeteire utalnak.
Cash-flow
(A zárójel negatív számot jelöl)
Megj.
2022.12.31
ezer Ft
2021.12.31
ezer Ft
Adózás előtti eredmény 15 756 735 7 072 268
(Kamatbevételek) és kamatráfordítások nettó eredménye 6. 1 047 392 971 977
Értékcsökkenés 9. 3 527 162 3 936 669
Értékvesztések elszámolása eredményben 4. 354 801 132 601
Termelő és egyéb berendezések selejtezése 4. 2 298 12 612
Céltartalékok képzése (feloldása) 24. 265 959 93 643
Leszeresi költségre képzett céltartalék képzése és (feloldása) - IAS 16
24. (229 103) (54 180)
Halasztott bevételek növekedése (csökkenése)
25. 211 910 157 001
Egyéb átfogó eredmény hatása 20.4 (3 739 230) 4 682 760
szvény alapú kifizetések költsége 20.3 830 840 261 275
Halasztott adók változása 7. 1 107 592 197 356
Nyereségadók eredményhatása 7. (2 913 444) (1 214 818)
Üzleti tevékenység nettó pénzáramlása forgótőke változás nélkül 16 222 912 16 249 164
Készletek változása 13. (552 051) (634 157)
Kibocsátási jogok állományváltozása 15. 874 185 (1 552 037)
Vevők, egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások változása 14. (22 793 522) (6 597 459)
Egyéb pénzügyi eszközök változása 16. 126 882 (6 831 154)
Szállítói tartozások, egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások változása 28. 21 380 533 6 784 178
Kapott előlegek (végeleges elszámolása -) 27. 1 490 265 (37 511)
Üzleti tevékenység pénzáramlása, (pénzfelhasználása) 16 749 204 7 381 024
Betétek és befektetések kapott kamatai 6. 533 791 41 355
Termelő és egyéb berendezések, immateriális javak vásárlása 9. (3 598 491) (3 534 766)
Vállalkozások megszerzésére fordított összeg (nettó) 32. (505 930) -
Termelő és egyéb berendezések, immateriális javak értékesítésének pénzbevétele 9. 3 268 8 870
Lizing eszközök változása 10. - 128 949
Tartósan adott kölcsön, letét - kihelyezése 11. (744 309) (131 395)
Befektesi tevékenység pénzárama ( pénz kiáramlás) (4 311 671) (3 486 987)
Kötvények és hitelek fizetett kamatai 21.,6. (895 240) (770 035)
Hitelek és kölcsönök, pénzügyi kötelezettségek,
lízingtartozások felvétele, visszafizetése
22. 5 639 348 (2 361 869)
Kötvények visszafizetése 21. (2 343 630) -
Tőkeemelés, saját részvény vásárlás 20.1 1 133 865 -
Saját részvény tranzakciók, IFRS2 ügyletek összevont pénzmozgása 20.3 (1 434 680) (93 382)
Osztalékfizetés 20.5 (1 933 001) (455 275)
Finanszírozási tevékenység pénzáramlása 166 662 (3 680 561)
nzeszközök állományváltozása 12 604 195 213 476
Nyitó pénzeszközök és egyenértékesei 18. 3 679 253 3 455 045
Átváltási különbözet pénzen 181 880 10 732
Záró pénzeszközök és egyenértékesei 18. 16 465 328 3 679 253
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
14. oldal
Konszolidált saját tőke változás kimutatás
a 2022. december 31-én végződő időszakra
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan része.
A zárójel a negatív számot jelöli.
A Jegyzett tőke értéke eltér a cégbíróságon bejegyzett értéktől. Az eltéréseket az Egyedi pénzügyi kimutatások 21. kiegészítő megjegyzése mutatja be.
Adatok E Ft-ban Jegyzett tőke
Ázsió
tartalékok
Hedge
ügyletek
tartaléka
Eredménytartalék
Anyavállalat
tulajdonosaira
jutó saját tőke
Nem
kontrolláló
érdekeltség
Saját tőke
összesen
I. II.
Ref* 20.1 20.2 20.4 20.5 20.6
2021.01.01 232 972 4 962 084 62 819 - 399 801 2 882 216 8 539 892 7 765 8 547 657
Dolgozói részvény jutalom teljesítése részvénnyel 48 4 252 4 300 4 300
Saját részvény vásárlása (3 118) (290 601) (293 719) (293 719)
Osztalék fizetés (455 275) (455 275) (455 275)
Munkavállalói Résztulajdonosi Program teljesítése 7 221 267 160 274 381 274 381
Munkavállalói Résztulajdonosi Program opció értéke 62 819 (62 819) - -
MRP-nek átadott saját részvény 5 112 (5 112) - - -
MRP-nek átadott pénzeszköz (100 000) (100 000) (100 000)
Nem kontrollált MRP részesedés 575 020 (575 020) - -
MRP-vel szemben fennálló követelés 6 618 6 618 6 618
Részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben 261 274 261 274 261 274
Átvezetés tőkeelemek között (106 871) 106 871 - -
Kerekítési különbözet összevont értéke 2 2 2
Átfogó eredmény 4 906 630 5 855 184 10 761 814 2 266 10 764 080
2021.12.31 242 235 5 375 369 (206 875) - 5 306 431 8 282 127 18 999 287 10 031 19 009 318
Dolgozói részvény jutalom teljesítése részvénnyel 16 2 645 2 661 2 661
keemelés zártkörű kibocsátás útján 6 815 1 129 927 1 136 742 1 136 742
Osztalék fizetés (jóváhagyás) (1 996 146) (1 996 146) (1 996 146)
Munkavállalói Résztulajdonosi Programmal (MRP)
kapcsolatos tőkemozgások
MRP-nek átadott pénzeszköz I. (300 000) (300 000) (300 000)
MRP-nek átadott pénzeszköz II. (1 136 742) (1 136 742) (1 136 742)
MRP-vel szemben fennálló követelés 2 063 (2 874) (811) (811)
MRP-nek kifizetett osztalék 63 145 63 145 63 145
Részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben 184 073 184 073 184 073
Fe-Group Zrt akvizívió
Nem kontrolláló észesedés saját tőkéje - 119 520 119 520
Kerekítési különbözet összevont értéke (1) (2) (3) - (3)
Átfogó eredmény (3 237 186) 12 887 893 9 650 707 (44 602) 9 606 105
2022.12.31 249 066 6 573 148 (322 802) (1 136 742) 2 069 245 19 170 998 26 602 913 84 949 26 687 862
*Ref az egyes note-okhoz.
szvény alapú kifizetések
tartaléka
20.3
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
15. oldal
II. ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK, A SZÁMVITELI POLITIKÁK MEGHATÁROZÓ ELEMEI, A PÉNZÜGYI
KIMUTATÁSOK ELKÉSZÍTÉSÉNEK ALAPJA
II.1 Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
A menedzsment kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó konszolidált pénzügyi kimutatások az Európai
Unió által elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal összhangban a menedzsment
legjobb tudása szerint szültek, valós és megbízható képet adnak a Csoport, mint kibocsátó
eszközeiről, kötelezettségeiről pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről. Továbbá
a menedzsment kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó konszolidált Pénzügyi kimutatásai megbízható
képet adnak a kibocsátó helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, valamint ismertetik a főbb
kockázatokat és bizonytalansági tényezőket. A vezetőség e nyilatkozatát felelőssége tudatában tette
meg.
II.2 Az ALTEO Csoport tevékenységének bemutatása
A 2008-ban alapított ALTEO Csoport ma már Magyarország elismert komplex energetikai szolgáltatója.
A 2010-ben a Budapesti Értéktőzsde parkettjére lépett vállalat részvényeit 2018 óta a BÉT Prémium
kategóriájában jegyzik, de vállalati kötvényei révén is a magyar tőzsde tagja.
A vállalatcsoport hazai tulajdonban lévő, modern szemléletet pviselő energetikai szolgáltató és
kereskedő konszern. Üzleti tevékenysége kiterjed a megújuló és a földgáz energiahordozókon alapuló
energiatermelésre, az energiakereskedelemre, valamint a vállalatok számára történő, személyre
szabott energetikai szolgáltatásokra, fejlesztésekre és karbantartásra.
A vállalatcsoport kiemelt feladatának tekinti a megújuló alapú villamosenergia-termelés hazai
terjesztését. Ennek megfelelően olyan energiatermelői portfólió fejlesztésére törekszünk, amely
egyensúlyban tartja az alternatív és megújuló energiaforrásokra való támaszkodást és a szénhidrogén-
tüzelésű kis energiatermelő rendszereket is, emellett preferálja a kogenerációs technológiákat, mellyel
a hatékonyság tovább növelhető. Olyan ügyfélközpontú, megbízható és rugalmas energiakereskedő
üzletágat építünk, amellyel segítjük kis-, közép- és nagyvállalati ügyfeleink hatékony
energiagazdálkodását, ezzel csökkentve a környezetterhelést és a jelentkező költségeket.
Stratégiai céljaink szorosan kapcsolódnak értékeinkhez. Portfóliónk kialakításakor törekedtünk arra,
hogy több lábon álló meghatározó energetikai szolgáltatóvá váljunk, amit az energia nagy- és
kiskereskedelem, a decentralizált energiatermelés és a hatékony energiagazdálkodás optimális
alkalmazásával kívánunk elérni. Ezzel biztosítjuk ügyfeleink és partnereink számára a legmagasabb
minőségű és leginnovatívabb szolgáltatásokat, részvényeseinknek pedig a megfelelő hozamot.
Az utóbbi években megváltozta a globális energiapiaci trendek: kiemelt fontosságúvá vált a
dekarbonizáció, folytatódott a decentralizálódás az energiatermelésben, sorra jelennek meg az
innovatív technológiák az energiaiparban a digitalizáció nyomán. Az ALTEO nem csak versenyképes
szerelő kíván lenni, hanem az egyik hazai éllovasa is az energetikai piac átalakulásának.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
16. oldal
A 2022. évi eredmények visszaigazolták az ALTEO stratégiáját és az elmúlt időszak sikeres
befektetéseit. Az ALTEO profitabilitására a COVID járvány más pro-ciklikusabb ágazatokhoz pest csak
mérsékelten hatott köszönhetően a cég által foganatosított kockázatkezelési intézkedéseknek,
valamint annak, hogy a járványból fakadó negatív hatásokat is messze túlszárnyalta az egyéb
tevékenységeken elért kiváló eredmény.
A Hő- és villamosenergia-termelést irányító szabályozási zpont kimagasló eredményességére
pozitívan hatott az erőművi portfólió gázmotoros kapacitásainak 18 MW-tal történt 2020. évi bővítése.
2021-ben a világpiacon jelentős mértékű áremelkedés következett be, amely a Csoport
eredményességére is hatással volt. A Kiskereskedelmi szegmens kiemelkedő, rekord eredménnyel zárt,
amelyben szerepet játszott a világpiaci árak emelkedése.
A 2022 folyamán elért eredmények, bár részben egyszerinek tekinthetőek, visszajelzések az ALTEO
menedzsmentje számára, és azt igazolják, hogy a korábban prezentált, majd 2022 elején felülvizsgált
stratégiája eredményes. Stratégiánkban továbbra is kiemelt szerepet kap a környezeti és társadalmi
fenntarthatóság.
II.3 Az ALTEO Csoport
II.3.1 Csoport tagjai, csoport struktúra
A Csoport az ALTEO Nyrt.-ből (Anyavállalat) és a leányvállalatokból áll. A Csoportba tartozik minden
olyan vállalkozás, amely felett az Anyavállalat közvetlen vagy közvetett módon kontrollt gyakorol. A
Csoportban a kontroll a tulajdonosi részesedés alapján áll fenn.
A Csoport Anyavállalata az ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaság, amely a
magyar jog, mint irányadó jog szerint alapított (2008. április 28.) vállalkozás. 2010. szeptember 6-tól a
részvények bevezetésre kerültek a Budapesti Értéktőzsdére.
A Társaság nyilvánosan kibocsátott részvényeit a Budapesti Értéktőzsdén jegyzik, a részvények záró
árfolyama 2022. utolsó kereskedési napján (december 30-án) 3 200 Ft volt, 2022. éves forgalma
2.386.394 db volt 6.111 millió Ft értékben.
ALTEO Nyrt. székhelye és egyben működésének központja: 1033 Budapest, Kórház utca 6-12.
Az Anyavállalat bejegyzett főtevékenysége: Mérnöki tevékenység, Műszaki tanácsadás (TEÁOR 7112).
Az ALTEO Nyrt. többségi tulajdonosa a Wallis Asset Management Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (1055 Budapest, Honvéd utca 20., Cg.: 01-10-046529).
Csoport végső anyavállalata 2022. december 31-én a WALLIS PORTFOLIÓ Korlátolt Felelősségű
Társaság (1055 Budapest, Honvéd utca 20., Cg.: 01-09-925865). E vállalkozásnak már csak
magánszemély tagja van.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
17. oldal
Az Anyavállalat Nyrt. tulajdonosi szerkezete a 2022. december 31-i részvénykönyv szerint:
Az ALTEO Csoport felépítése és szerkezete a mérlegforduló napon, amely vállalkozások közti
tárgyidőszakot érintő forgalmi adatok és tárgyidőszakot záró mérleg egyenlegek kiszűrésre kerültek:
2022 2021 2022 2021
Wallis Asset Management Zrt. és
leányvállalatai
128 475 153 436 51,57% 63,32%
MOL RES Investments Zrt által vezetett
konzorcium
24 888 - 9,99% -
ALTEO MRP szervezet 14 478 5 967 5,81% 2,46%
Az Igazgatóság, a Felügyelőbizottság és a fel
vezetés tagjai
11 429 11 564 4,59% 4,77%
Saját részvény 78 94 0,03% 0,04%
Közkézhányad 69 795 71 269 28,01% 29,41%
ÖSSZESEN 249 143 242 329 100,00% 100,00%
A Társaság jelenlegi részvényesei a 2022.12.30-
i részvénykönyv alapján
Névérték (E Ft)
Tulajdonosi részarány (%)
Energiaszolgáltatások
Energia
kereskedelem
Alte-A Kft 100% Alteo-Depónia Kft Energigas Kft
Tisza-WTP Kft 100% 100% 1%
Alteo-Go Kft 100 %
Domaszék 2MW Kft 100% Monsolar Kft 100%
Alteo Energiaszolgáltató Nyrt
Alteo Energiakereskedő
Zrt 100%
Sinergy
Enerigakereskedő Kft
100%
Euro-Green Energy Kft 100% Sunteo Kft 100%
Pannon Szélerőmű Kft 100%
FE-Group Invest Zrt 75,1%
Sinergy Energiaszolgáltató,
Beruházó és Tanácsadó Kft 100%
ECO-FIRST Kft 66,67%
Energiatermelés és Szabályozási központ
Alteo-Therm Kft 100%
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
18. oldal
Leányvállalatok közzététele
Saját tőke
összege
(HAS)
Árbevétel
összege
(HAS)
2022.12.31 2021.12.31 2022.12.31 2022.12.31
ALTEO EnergiaszolgáltaNyrt. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. Mérnökségi szolgáltatás N/A N/A N/A N/A N/A N/A
ALTE-A Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. vagyonkezes 2011.08.02 Alapítás 100% 100% 10 308 -
ALTEO Energiakereskedő Zrt. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamos energia és gázkereskedelem 2011.12.05 Alapítás 100% 100% 381 077 26 736 197
ALTEO-DEPÓNIA Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés 2008.10.01 Alapítás 100% 100% 128 083 285 101
Alteo-Go Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés, e-mobilitás szolgáltatás 2015.05.04 Vásárlás 100% 100% 6 215 183 545
Domaszék 2MW Naperőmű Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés (szélerőmű) 2017.12.04 Vásárlás 100% 100% 40 903 108 147
ECO First Kft. 3 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. nem veszélyes hulladék kezelése, ártalmatlanítása 2019.06.25 Vásárlás 66,67% 66,67% 61 328 422 312
Edelyn Solar Kft 5 2183 Galgamácsa, Kiskút utca 11. üzletviteli, egyéb vezesi tanácsadás 2022.07.21 Vásárlás 100% N/A 1 493 -
Euro Green Energy Kft. 1 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termes (szélerőmű) 2019.05.28 Vásárlás 100% 100% 2 061 085 2 347 073
FE-Group Zrt 4 1101 Budapest, Sírkert utca 2-4 hulladék-nagykereskedelem, újrahasznosítás 2022.09.09 Vásárlás 75,10% N/A 377 789 3 880 648
ALTEO-THERM Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. hőenergia-termelés, villamosenergia-termelés 2009.12.31 Vásárlás 100% 100% 3 485 759 52 349 030
Monsolar Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés (naperőmű) 2017.11.06 Vásárlás 100% 100% 46 784 228 412
Pannon Szélerőmű Kft 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés (szélerőmű) 2020.10.14 Vásárlás 100% 100% 1 453 900 1 040 236
Sinergy Energiakereskedő Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-kereskedelem 2015.05.04 Vásárlás 100% 100% 596 829 56 600 995
Sinergy Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés (vízerőmű) 2015.05.04 Vásárlás 100% 100% 563 472 555 200
SUNTEO Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés (naperőmű) 2013.01.30 Alapítás 100% 100% 282 122 795 796
Tisza-WTP Kft. 2 3580 Tiszaújros, Ipartelep 2069/3. zkezes, sótalanvíz előállítás 2015.05.04 Vásárlás 100% 100% 101 735 1 756 936
Befolyás mértéke
Csoportba tartozó vállalatok Neve
Megj.
Jogcím
Tulajdon-
szerzés
napja
Tevékenység
Székhelye
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
19. oldal
1
Beolvadás dátuma 2022.06.30. Beolvadó társaságok: e-Wind Kft., Hidrogáz Kft., Kazinc-BioEnergy Kft.,
Tisza-Bioterm Kft., Tisza-BioEnergy Kft.; Windeo Kft.
2
100%-os részesedés, lízing eszközként bemutatott gazdálkodások
3
Az Eco-First Kft.-ben a Csoportnak 66,67%-os részesedése van, így a Csoport részesedése az Eco-First
Kft. nettó eszközeiből 66,67%, azzal, hogy a kontroll a cég kapcsán a Csoportnál van.
4
A FE-Group Invest Zrt.-ben a Csoportnak 75,1%-os részesedése van, így a Csoport részesedése a FE-
Group Invest Zrt. nettó eszközeiből 75,1%, azzal, hogy a kontroll a cég kapcsán a Csoportnál van
Akvizíció dátuma: 2022.09.09. Az akvizícióval a Csoporthoz került a Fe-Group Invest Zrt. 100%-os
leányválllalata, a Minaqua Kft, amely 2023.01.01-én beolvadt anyavállalatába.
5.
Edelyn Solar Kft 100%-os üzletrészének megvásárlása 2022.07.21.
A Csoport leányvállalataira a magyar jog az irányadó. A leányvállalatok a magyar szabályok alapján
adóznak.
A Csoport leányvállalatait egyéb társaságok is konszolidációba vonják.
év
Tagvállalat
Bevonó vállalat
2022
Tisza WTP Kft.
Mol Petrolkémia Zrt. 100 %-os részesedés
II.3.2 Akvizíciók és részesedés értékesítések
év
Tagvállalat
Részesedés változás
2021
BC-Therm Kft.
100%-os üzletrész értékesítés
2022
Edelyn Solar Kft
100 %-os üzletrész vásárlás
2022
FE-Group Invest Zrt.
75,1%-os részesedés vásárlás
II.3.3 Átalakulások
2022. 06. 30. Szél alapú energiatermeléssel foglalkozó leányvállalatok egyesülése”
Az ALTEO Nyrt. a 2017. november 8-án megtartott rendkívüli közgyűlésén meghirdetett, az Alteo
Csoport cégstruktúrájának egyszerűsítését célzó folyamat újabb lépéseként a társaság döntött a szeles
villamosenergia-termelő leányvállalatainak beolvadással történő egyesüléséről. Az egyesülés során
- az Euro-Green Energy Kft.-be beolvadt:
az e-Wind Kft.
a Hidrogáz Kft.
a Kazinc-BioEnergy Kft.
a Tisza-BioEnergy Kft.
a Tisza-Bioterm Kft.
a Windeo Kft.
A beolvadással történő egyesülések 2022. június 30. -ával zárultak.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
20. oldal
II.4 A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja
Jelen pénzügyi kimutatások az ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaságnak,
mint anyavállalatnak és a konszolidálásba bevont vállalkozásainak (együttesen: Csoport) pénzügyi
pozícióját, teljesítményét és pénzügyi helyzetét mutatják be. A Csoport először 2010-ben tett közzé az
IFRS-ek alapján készülő konszolidált pénzügyi kimutatásokat.
A pénzügyi kimutatások az International Accounting Standard Board (IASB) által megalkotott
International Financial Reporting Standard (IFRS) alapján készültek. Az IFRS-eket úgy alkalmazta a
Csoport, ahogyan azokat az Európai Unió befogadta. Ahol egyes szabályokra az IFRS nem ad részletes
iránymutatást, de a számviteli törvény tartalmaz szabályt, ott a számviteli törvény előírásait kell
alkalmazni. A fentieken túl a Csoport a nyilvánosan forgalomba hozott értékpapírokkal kapcsolatos
tájékoztatási kötelezettség részletes szabályairól szóló 24/2008. (VIII.15.) PM rendelet szabályainak
figyelembevételével készíti el a pénzügyi kimutatásokat.
Jelen pénzügyi kimutatások tartalmazzák az összehasonlítható periódus adatait. A beszámolóban
szereplő összehasonlító adatok a beszámolási időszaki adatokkal azonos elvek alapján készültek.
II.4.1 A vállalkozás folytatásának követelménye
Az Anyavállalat menedzsmentnek nincs tudomása olyan információról vagy adatról, amely arra utalna,
hogy a Csoport a működését belátható időn belül a fordulónaptól számított egy éven belül
megszüntet vagy lényegesen csökkentené.
II.4.2 A pénzügyi kimutatások elkészítése elfogadása és közzététele
A Csoport pénzügyi kimutatásait és a kapcsolódó üzleti jelentést az Igazgatóság megbízásából az ALTEO
Nyrt. menedzsmentje készíti el. Az elkészült pénzügyi kimutatásokat és az üzleti jelentést a
Felügyelőbizottság véleményezése után az Igazgatóság teszi közzé és terjeszti a közgyűlés elé.
A Csoport a nzügyi kimutatásokat a közzétételi helyein teszi köz.
II.4.3 A Csoport közzétételi helyei
www.alteo.hu
e-beszamolo.im.gov.hu
www.kozzetetelek.mnb.hu
www.bet.hu
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
21. oldal
A konszolidált éves beszámoló aláírására együttesen jogosultak:
Chikán Attila László (1144 Budapest, Gvadányi utca 15. 8. ép. B. lház. fszt. 2.) igazgatósági tag,
vezérigazgató
Bodnár Zoltán (2045 Törökbálint, Honfoglalás utca 12.) gazdasági vezérigazgató-helyettes
jogosultak.
A 2000. évi C. törvény 88. § (9) bekezdése értelmében a nyvviteli feladatok irányításáért, vezetéséért
megbízott személy:
Lénárt Anita Magdolna (regisztrációs száma: 186427).
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
22. oldal
II.5 A számviteli politikák lényeges elemei
II.5.1 A pénzügyi kimutatások prezentálása
A Csoport az ellenőrzése alatt álló vállalkozásokról és az anyavállalatról együttesen konszolidált
pénzügyi kimutatásokat tesz közzé (továbbiakban: pénzügyi kimutatások). A Csoport pénzügyi
kimutatásai a következőket foglalják magukban (részek):
konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatás
konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
A Csoport úgy döntött, hogy a jövedelemre vonatkozó kimutatást és az egyéb átfogó eredményről
szóló kimutatásokat külön mutatja be.
kimutatás a konszolidált egyéb átfogó eredményről
Egyéb átfogó eredménynek tekintjük azokat a tételeket, amelyek a nettó eszközöket (vagyis az
eszközök és kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik, és ezt a csökkenést sem eszközzel,
sem kötelezettséggel, sem az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem zvetlenül a
saját tőke egy elemét változtatják, a Csoport tágan értelmezett teljesítményével összefüggésben. Nem
minősül többek között egyéb átfogó eredménynek az a tőketranzakció, amely a rendelkezésre
bocsátott tőkét változtatja meg, illetve azok a tranzakciók sem, amelyeket a Csoport a tulajdonossal,
tulajdonosi minőségében végez.
konszolidált saját tőke-változás kimutatás
konszolidált cash flow-kimutatás
kiegészítő megjegyzések a konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz
Vezetőségi jelentés
A pénzügyi kimutatásokkal összefüggően, de elkülönült dokumentumként a Csoport
elkészíti a nyilvánosan forgalomba hozott értékpapírokkal kapcsolatos tájékoztatási
kötelezettség előírásai szerinti Vezetőségi jelentést.
II.5.2 A pénzügyi kimutatások prezentálásának pénzneme, pontossága, időszaka
A Csoport beszámolója és üzleti évének periódusa naptári év
Jelentés fordulónapja december 31.
Jelentést tevő Csoport funkcionális pénzneme: a magyar forint.
Jelentés prezentálási pénzneme: magyar forint.
Jelölés: Ft, HUF, amennyien más jelölés nem szerepel, az adatok ezer forintban (eFt)
szerepelnek.
A Csoport szempontjából lényeges idegen pénznem az euró. Árfolyamok:
Pénznem 2022.12.31
2022 átlag
2021.12.31
2021 átlag
euró (EUR) 400,25 391,33 369,00 358,53
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
23. oldal
II.5.3 A prezentálással kapcsolatos döntések
Változások az összehasonlító adatokban
A Csoport az IFRS szerinti konszolidált pénzügyi kimutatását előzőleg a 2021-es üzleti évre készítette
el. A konszolidált pénzügyi kimutatások egy összehasonlító adatot tartalmaznak, kivéve, ha egy
időszakot újra meg kell állapítani vagy számviteli politikát kellett változtatni. Ebben a helyzetben a
Csoport bemutatja az összehasonlító időszak nyitó mérlegértékeit is.
Amennyiben a prezentálás érdekében szükségessé válik az, hogy egy tételt átsoroljanak egy másik
kategóriába (például új pénzügyi kimutatás sor miatt), akkor az előző évi adatokat úgy korrigálja a
Csoport, hogy az összehasonlíthatóság megvalósuljon.
A 2022. évre vonatkozó beszámoló készítésekor az összehasonlító adatokban nem történt változás.
A Csoport szerkezetének megállapítása
(i) Leányvállalatok
A Csoport a konszolidálást 2014-től az IFRS 10 szabályai szerint végzi el. A Csoport minden pénzügyi
kimutatás előtt ellenőrzi, hogy
a Csoportba eddig tartozó egységek fölött továbbra is van-e kontrollja;
nincs-e olyan új gazdálkodó egység, amely fölött a kontroll fennáll.
Ha a kontroll megállapításra kerül, akkor azt az egységet jogi formájától függetlenül konszolidálja
(teljes konszolidálás). A konszolidálást a felvásárlási módszer (acquisition method) alapján kell
végrehajtani.
A Csoport a kontrollálási képesség alatt az IFRS 10 hatálybalépését követően azt érti, hogy irányítani
képes a leányvállalatot (hatalma van fölötte) és a változó hozadéknak kitett, illetve a keletkezett
változó hozadék végső sorsát meg tudja határozni. E kontroll mértékének meghatározásakor azokat a
jelenleg gyakorolható vagy szavazati joggá alakítható jogokat vette a Csoport figyelembe, melyek 2022.
december 31-ével léteztek és tartalmi jellegűek voltak (tehát kontrollt ténylegesen biztosították, illetve
nem voltak olyan korlátok, amelyek e jogokkal való tényleges fellépést korlátoznák).
Az irányítási képességet (hatalmat) a Csoport a következő helyzetek fennállása vagy annak ellenkezője
alapján állapítja meg. A tényezőket összességükben kell megítélni, nem egy-egy elszigetelt tényező
alapján:
A Csoport bármely tagja vagy a Csoport együttesen birtokolja a szavazó részvények vagy a
törzsbetétek 50%-át és még egy szavazatot és nincs olyan kifejezett megállapodás, amely a
szavazásnál kötné a Csoportot. A nem 100%-ban birtokolt, leányvállalatnak minősülő
gazdálkodó egység más gazdálkodó egységben birtokolt részesedését teljes egészében be kell
számítani a teljes részesedés megállapításakor (unoka és e szint alatti vállalkozások).
Ha a Csoport valamely tagja gyakorolja a vezető tisztségviselők kinevezésének jogát (a vezető
tisztségviselők: az ügyvezetők, illetve az igazgatóság tagjai és a vezérigazgató).
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
24. oldal
Ha van olyan megállapodás, amely alapján egyértelműen bizonyítható, hogy a Csoport egyedül
képes a lényeges döntéseket meghozni egy adott gazdálkodó kapcsán.
Ha van olyan gazdálkodó, amelynek eszközeit, kapacitását a Csoport teljes egészében leköti,
és ez a kapacitás lekötés tudatosan történik. Nem kell feltételezni a kontrollt, ha ez a helyzet
nem a Csoport tudatos döntései kapcsán állt elő.
Az irányítási képességet nem állapítja meg a Csoport, ha egy vállalkozásban 50% fölötti részesedéssel
rendelkezik az Anyavállalat, de az adott vállalkozás eszközeit valakinek konkrét útmutatása szerint és
érdekében működteti, illetve akkor sem, ha e vállalkozás eszközeinek kapacitását valaki más teljes
egészében leköti. E gazdálkodók net eszközeit elsősorban úgy kezeli a Csoport, mintha azokat
másnak lízingbe adná (IFRS 16), vagyis e vállalkozások konszolidálására nem kerül sor.
A kontrollálási képességet nem állapítja meg a Csoport, ha arra kizárólag valaki nevében kerül sor
akként, hogy a kontrollálónak (látszólagos anyának) nincs kockázata a kontrollálttal kapcsolatosan.
Nem mentesíti a bevonás alól a Csoport azokat a gazdálkodó egységeket, amelyek jelentéktelen súlyt
képviselnek, és nem mentesíthetőek azok a leányvállalatok sem, amelyek a Csoport profiljától eltérő
tevékenységet folytatnak.
A leányvállalatok pénzügyi kimutatásainak fordulónapja azonos volt az anyavállalat fordulónapjával,
illetve a leányvállalatnál alkalmazott számviteli politika megegyezett az anyavállalat számviteli
politikájával. Az újonnan belépett gazdálkodó egységek számviteli politikáinak a Csoportra vonatkozó
számviteli politikákkal való összhangba hozása és az újonnan megjelenő tevékenységekkel, számviteli
jelenségekkel kapcsolatos számviteli politikák megalkotása megtörtént.
(ii) Társult vállalkozások
A társult vállalkozásokat a Csoport az úgynevezett tőke módszer (továbbiakban: equity módszer)
alapján jeleníti meg. Az első megjelenítéskor a Csoport a részesedésért fizetett ellenértéket jeleníti
meg, mint kezdeti érték. Ha a részesedésért fizetett összeg meghaladja a nettó eszközök valós értékét,
akkor ezt a különbözetet a goodwill módjára kezeli a felvásárló azzal, hogy a különbözet értékét nem
külön soron jeleníti meg a mérlegben, hanem a részesedés értékén marad az összeg. Amennyiben a
különbözet negatív, akkor azt a Csoport mint negatív goodwill azonnal az eredmény javára
számolják el.
A követő értékelés során a tárgyévi átfogó eredmény arányos részt a Csoport megjeleníti, mint a
részesedés értékének növekedése vagy csökkenése. A változás hatását az eredménykimutatás külön
során (részesedés társult vállalkozás eredményéből) jeleníti meg a Csoport annak a résznek az erejéig,
amely a nettó eredményből származik. A társult vállalkozás nettó eszközeinek egyéb átfogó
eredménnyel szemben történő változását a Csoport az egyéb átfogó eredményben jeleníti meg,
szintén külön soron (részesedés társult vállalkozás egyéb átfogó eredményéből).
Ha a részesedés értéke az év végi értékelés során negatívvá válna, akkor a Csoport csak akkor jelenít
meg ebből a helyzetből származó kötelezettséget, ha jogi vagy vélelmezett kötelme van arra nézve,
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
25. oldal
hogy a telezettségét teljesítse. Ha ilyen kötelem nincs, akkor csak közzéteszi a meg nem jelenített
veszteség értékét.
A mérlegben a Csoport és a társult vállalkozás közötti egyenleget nem kell kiszűrni, de az (átfogó)
eredményre hatással vő, a Társult vállalkozásban elszámolt profitnak a Csoportra jutó arányos részét
ki kell szűrni. A befektetés megszerzésekor keletkező goodwillt a Csoport nem választja külön a
részesedéstől, azt azzal egy soron kell megjeleníteni.
Szegmensek meghatározása
A Csoport a pénzügyi kimutatásokat kiegészítő megjegyzésekben a működési szegmensekkel
kapcsolatos információkat tesz zzé. A működési szegmensek meghatározása a stratégiai
elvárásoknak megfelelően történik.
(iii) Tevékenység alapú szegmensek
Az ALTEO Csoport tevékenysége az alábbi fő csoportokba (szegmensekbe) sorolható:
Szegmens elnevezés
Szegmens Tevékenység
Energiakereskedelem
Villamosenergia- és gázkiskereskedelmi tevékenységek
Megújuló alapú energiatermelés
(korábban „Támogatott
Villamosenergia-termelés – „KÁT”)
Megújuló nap-, szél-, vízerőmű energia termelése.
(korábban: Támogatott KÁT és METÁR rendszerbe
termelő (megújuló energiát hasznosító) erőművek
villamos energia termelése.)
- és villamosenergia termelés és
menedzsment
(korábban: Piaci Hő- és
villamosenergia-termelés)
Szabályozott Hő és villamosenergia termelés.
(korábban: Piaci alapú - és villamos energia termelése
beleértve a Szabályozó Központi portfólió
teljesítményét.)
Energetikai vállalkozás és
szolgáltatások
Energiatermelő eszközök üzemeltetése, karbantartása
és építési szerelési tevékenység.
Egyéb
Külön szegmens alá nem sorolt tevékenységek és a
központi adminisztráció.
A szegmens képzésének az alapelve az eltérő kockázatok és az eltérő üzleti modellek szerinti szegmens
egységek képzése.
Ezeket a tevékenységi köröket követik figyelemmel a stratégiai és operatív döntéseket meghozó
vezetők. Az egyes szegmensek tartalmát és megnevezését a Csoport vezetősége folyamatosan
figyelemmel kíséri és szükség esetén pontosítja. Mivel a vezetőség az eszközök és források
szegmenshez rendelését nem vizsgálja, így azok szegmens szintű megosztása nem kerül közzétételre.
(iv) Földrajzi szegmens
A Csoport tevékenysége kizárólag Magyarországra korlátozódik, az ország területére képzett regionális
szegmensek kialakítását a menedzsment nem tartotta szükségesnek.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
26. oldal
II.5.4 A konszolidáció végrehajtásának elvi szabályai
Az üzleti kombinációk kezelése
Üzleti kombinációnak minősül az a helyzet, amikor a Csoport egy új társaság fölött kontrollt szerez és
az akvizíció célja a felvásárolt üzleti tevékenységének a megszerzése volt, és nem csak a felvásárolt
gazdálkodó eszközeinek megszerzésére irányult a tranzakció. A kontroll megszerzését attól a naptól
kell megállapítani, amely nappal a leányvállalattá minősítéshez szükséges bármely helyzet teljesült.
Az üzleti kombináció napjára meg kell határozni a goodwill/negatív goodwill értékét. Ez a részesedésért
átadott eszközök valós értékének (ellenérték) és a megszerzett nettó eszközök valós értékének a
különbözete (arányosan). Az ellenérték meghatározása során a korábbi részesedés értékét figyelembe
kell venni.
Az ellenértékbe bele kell számítani:
a megfizetett vagy járó pénzt;
a kombináció kapcsán a felvásárló által kibocsátott részvények valós értékét (a valós érték a
kibocsátás napján érvényes részvényárból származtatandó);
az átadott egyéb eszközök valós értékét (csökkentve az esetleg átadott kötelezettségekkel);
a függő ellenértékek valós értékét, vagyis az ellenértéknek azt a részét, amelyet bizonyos
jövőbeli események bekövetkezésekor (be nem következésekor) kell átadni vagy jár vissza.
Ha a függő ellenérték becsült értékétől a ténylegesen átadott (visszakapott) érték eltér, akkor ezt a
különbözetet az eredmény terhére vagy javára számolja el a Csoport abban az időszakban, amikor a
különbözet értéke számíthatóvá vált.
Megszerzett nettó eszközök meghatározása
Az üzleti kombináció keretében megszerzett eszközöket és kötelezettségeket az üzleti kombináció
napján érvényes valós értéken kell értékelni. A valós érték meghatározásának alapelveit a valós
értékről szóló fejezet tartalmazza. Az értékelés során fel kell venni a mérlegbe azokat az eszközöket és
kötelezettségeket is, amelyek nem szerepelnek a felvásárolt gazdálkodó egyedi pénzügyi
kimutatásaiban, de a megjelenítésüket a standardok előírják. Különösen ide tartoznak a felvásárolt
gazdálkodónál meglévő belső előállítású immateriális eszközök, illetve a kötelezettségek zött meg
kell jeleníteni – valós értéken – azokat a függő kötelezettségeket, amelyek a felvásároltat terhelték az
üzleti kombináció napján, függetlenül attól, hogy az IAS 37 szerint ezek nem jeleníthetőek meg
kötelezettségként az egyedi pénzügyi kimutatásokban.
Goodwill
A megszerzett leányvállalatért adott ellenérték (ellenőrzés költsége) és a megszerzett nettó eszközt
goodwillként, nem amortizálható immateriális eszközként jeleníti meg a Csoport, ha ez a különbözet
pozitív. Ha a goodwill negatív összegű, akkor a következőképpen kell eljárni:
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
27. oldal
az első számítás elvégzésétől eltérő szervezet, vagy ha ilyen nincs, akkor a szervezeten belül
egy új személy újra meghatározza a goodwillt (elvégzi a számításokat és áttekinti az értékelést,
különös tekintettel a kötelezettségek alul- és az eszközök felülértékelésére) és ha szükséges,
akkor módosításokat hajt végre;
ha a számítás eredménye továbbra is negatív szám, akkor ezt a különbözetet egy összegben az
eredmény javára kell elszámolni, mint a Csoport szempontjából „előnyös akvizíción” (bargain
purchase) elért eredményt; ez az eredmény a felvásárló társaság tulajdonosait illeti.
Az értékelési időszak
A megszerzett eszközök valós értékének meghatározása hosszabb időt vehet igénybe. Az IFRS 3
szabályaival összhangban a Csoport a megszerzett nettó eszközök értékét – és ennek következtében a
keletkező goodwillt vagy negatív goodwillt az akvizíciótól számított egy éven belül véglegesíti
(értékelési időszak). Az értékelési időszakban kibocsátott pénzügyi kimutatásokban a nettó eszközök
és a goodwill (negatív goodwill) értékét a Csoport a kibocsátáskori legjobb becslése szerinti értéken
szerepelteti, azonban ez a becslés az értékelési időszak alatt változhat. Ezeket a változtatásokat
összhangban az IFRS 3 szabályaival nem hibajavításként, hanem értékelési időszak szerinti
módosításként kezeli a Csoport. Tárgyévben nem rtént ilyen jellegű változás. Az akvizíciók további
részleteit a IV.32 megjegyzés tartalmazza.
A goodwill értékvesztése
A Csoport akkor jelenít meg goodwillt, ha üzleti kombinációban felvásárlóként vesz részt, és a kontroll
megszerzése érdekében átadott eszközök értéke (ideértve a korábbi tulajdonosoktól átvállalt
kötelezettségek értékét is) meghaladja a felvásárolt csoportra jutó nettó eszközeinek valós értékét. Ezt
a goodwillt pénztermelő egységhez (Cash Generating Unit - CGU) rendeli a Csoport, és minden évben
teszteli, hogy megállapítsa, nem értékvesztett-e a goodwill. A goodwill értékvesztési tesztje során a
CGU megtérülő értékét kell a CGU könyv szerinti értékéhez viszonyítani. Ha a megtérülő érték kisebb,
mint a CGU könyv szerinti értéke, akkor hacsak nincs egyértelműen sérült eszköz elsőként a
goodwillt kell leírni. A goodwillt később visszaírni nem szabad. A CGU megtérülő értéke a használati
értéke és az értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke közül a nagyobb.
A nem kontrolláló/ellenőrző érdekeltség (NKÉ) kezelése
A nem kontrollált érdekeltségek nettó eszközeit (eszközeit és kötelezettségeit) az Anyavállalat
ugyanúgy teljes egészében megjeleníti. A konszolidált saját tőkének azonban csak a megszerzés utáni
és Csoportra jutó részét jeleníti meg anyavállalatra jutó saját tőkeként a Csoport.
A leányvállalati nettó eszközök nem kontrolláló részesedésre jutó értékét elkülönítve egyetlen soron
jeleníti meg a Csoport nem kontrolláló érdekeltség néven. A nem kontrolláló érdekeltség a saját tőke
nem anyavállalat tulajdonosaira jutó – része.
A nem kontrolláló érdekeltséget a Csoport a nettó eszközök arányában jeleníti meg (könyv szerinti
értéken) az egyes fordulónapokon, azt nem értékeli valós értékre az egyes üzleti periódusok végén.
Változások a Csoport szerkezetében (korábban meglévő részesedésekkel kapcsolatosan)
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
28. oldal
Ha a Csoport egy leányvállalati részesedéséből értékesít, akkor a következők szerint kell eljárni:
ha a kontroll megmarad (továbbra is leányvállalat), akkor a nem kontrolláló érdekeltség
változás és az eladási ár (kompenzáció) különbségét a tőkével szemben kell elszámolni
(eredmény nem keletkezik), a tőkeváltozás kimutatásban pedig elkülönítve, mint tulajdonosi
tranzakció kell megjeleníteni;
ha a kontroll elvész, akkor a kivezetett nettó eszközök és az eladási ár (kompenzáció)
különbözetét a konszolidált kimutatásban eredményként kell kimutatni. Az esetlegesen
megmaradó részesedést a kontroll elvesztésének napján érvényes valós értéken kell értékelni
és megjeleníteni, mint társult vállalkozás vagy pénzügyi instrumentum.
Ha egy olyan gazdálkodó egységben szerez további részesedést a Csoport, amelyben korábban is
részesedése volt, akkor
ha a részesedés növekedésével még nem ér el kontrollt, akkor pénzügyi instrumentumként
vagy társult vállalatként kezeli az adott gazdálkodó egységben lévő részesedését a
továbbiakban is;
ha a részesedés növekedésével az adott tranzakcióval éri el a kontrollt, akkor az IFRS 3
szabályait erre a lépésre alkalmazza, megkezdi az adott gazdálkodó egység eszközeinek és
kötelezettségeinek a konszolidálását és a standard iránymutatásai szerint megjeleníti a
goodwillt vagy a negatív goodwillt;
ha egy részesedés nagyságának növelése akként történik, hogy az adott részesedés mögött
álló gazdálkodó egységet már a növekedés előtt is kontrollálta a Csoport, akkor a nem
kontrolláló érdekeltség értékét csökkenti a Csoport és az e csökkenés és a kapott ellenérték
közötti különbözetet a saját tőke terhére, illetve javára kell elszámolni közvetlenül, mint
tulajdonosi tranzakciót; ezeken az ügyleteken nem keletkezik eredmény és nem változtatja
meg a goodwill (negatív goodwill) értékét sem.
II.5.5 Tranzakciók a tulajdonosokkal
Az Anyavállalat részvényeseivel végrehajtott olyan tranzakciókon, amelyeknek a másik résztvevője a
Csoport, eredmény vagy átfogó eredmény nem keletkezhet. Ezt a szabályt azokra a tranzakciókra kell
alkalmazni, amikor a tranzakció szereplői tagi jogviszonyukra tekintettel rtak el vagy a tagi
jogviszonyra figyelemmel állapították meg a tranzakció feltételeit. Az ilyen tételeket közvetlenül a
tőkével szemben kell elszámolni, mint osztalékfizetés vagy pótlólagos tőke-hozzájárulás (tulajdonosi
tranzakció megnevezéssel).
A fentieken túl a Tulajdonosi tranzakciók között mutatja ki a Csoport az apport útján megszerzett
tulajdonrész esetében a nem kontrolláló érdekeltségek között kimutatott részesedés értékének és a
tőkeemelés értékének a különbözetét.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
29. oldal
II.5.6 Osztalék
Az Anyavállalat éves rendes közgyűlésén osztalék kifizetéséről dönthet. Az osztalék fizetése kizárólag
a Társaság 12,5 Ft névértékű, névre szóló, „A” sorozatú, dematerializált úton előállított,
HU0000155726ISIN azonosító alatt nyilvántartott törzsrészvényei után történik ide nem értve a
Csoport tulajdonában álló sajátrészvényeket, továbbá a Ptk. 3:298. § (3) bekezdés alapján osztalékra
nem jogosító egyéb részvényeket.
II.5.7 Az eredménykimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák
Árbevételek
A Csoport az IFRS 15 szabályainak megfelelően számolta el árbevételét.
Az IFRS 15 olyan bevételekre hozott létre egy egységes modellt, amelyek szerződésekből fakadnak. A
standard egységes, öt lépéses modell segítségével határozza meg azt, hogy mikor és mekkora
összegben kell a bevételeket megjeleníteni. Ez a standard explicit elvárásokat fogalmaz arra a
helyzetre, ha több elemet egyszerre ruháznak át a vevőre. Az IFRS 15 a bevétel elszámolásának
időzítésére két módszert ismer: az adott időpontban és az adott idő alatt elszámolt bevételt. Az IFRS
15 standard azzal kapcsolatosan is elvi szabályokat hoz létre, hogy mi történjen a szerződés
megszerzésével és – máshol ki nem mutatott nyújtásával kapcsolatos költségekkel. A standard nem
tartalmaz bevétel elszámolási szabályokat a pénzügyi instrumentumokra, azokat az IFRS 9 rendezi.
Az IFRS 15 standard szerint az árbevétel elemei a teljesítési kötelmek megszűnésével összhangban
számolandók el. A teljesítési kötelmek tekinthetők megszűntnek, amikor a gazdálkodó az áru vagy
szolgáltatás feletti irányítást átadja a vevőnek. A bevételeket akkor kell elszámolni, ha azokat a
Társaság realizálta azaz, ha a szerződéseknek megfelelően teljesített vevői részére és a követelés
pénzügyi rendezése (a tranzakcióval összefüggő gazdasági előny társaság általi realizálása) valószínű,
valamint annak és a kapcsolódó költségeknek az összege megfelelően (megbízhatóan) mérhető.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
30. oldal
Az árbevételből kizárt más nevében beszedett és „továbbítandó” tételek
A Csoport a más nevében beszedett és „továbbítandó” tételeket az árbevétel részeként nem jeleníti
meg, mert ezen tételek felett a kontroll nincs a Csoportnál. A Csoport ilyen tételként azonosította az
alábbiakat:
Vevői szerződések
A vevői szerződések kapcsán a Csoport alkalmazta a standard szerinti 5 lépcsős modellt. Az érvényes
szerződések többségénél a teljesítés időpontja a kiszámlázás periódusától nem válik el, ezért a
bevételek realizálása sem válik el a tényleges kiszámlázástól. Azon szerződések tekintetében, ahol
egyszerre több elem kerül egyszerre vagy időben elszámolt bevételként átruházásra a vevőre, ott a
Csoport a bevétel realizálását szerződéses elemekre vagy időszakokra való allokálását a mögöttes
gazdasági tartalom figyelembevételével teszi meg. Az alábbi szerződések vagy szerződési elemek
minősülnek ilyennek:
Megnevezés
Tétel tartalma
Általános Forgalmi Adó
2007. évi CXXVII. törvény szerinti Általános forgalmi a
Energiaadó
2003. évi LXXXVIII. törvény - az energiaadóról – szerinti adó
Jövedéki adó
2016. évi LXVIII. törvény - a jövedéki adóról – szerinti adó
Villamos energia
rendszerhasználati díjak
A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 142. § (1)
bekezdés c) pontja szerinti elosztási díjak:
az elosztói alapdíj, az elosztói teljesítménydíj, az elosztói forgalmi díj,
az elosztói meddő energia díj, az elosztói veszteség díj és az elosztói
menetrend kiegyensúlyozási díj.
Pénzeszközök
A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 147. § szerinti
pénzeszközök:
Szénipari szerkezetátalakítás támogatására fizetendő díj,
Kedvezményes árú villamos energia támogatására fizetendő díj,
Kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díj.
MSZKSZ díj
A Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség Közgyűlésének 2/2016.
(XII. 16.) számú határozata alapján, a behozott kőolaj és
kőolajtermékek biztonsági készletezéséről szóló 2013. évi XXIII.
törvény 40.§ (2) bekezdésében, valamint a földgáz biztonsági
készletezéséről szóló 2006. évi XXVI. törvény 8.§ (1) és (2)
bekezdéseiben előírtak szerint, a kőolajtermékek és a földgáz után
fizetendő tagi hozzájárulás
Harmadik fél számára
ügynöki státuszban
beszerzett, változatlan
formában továbbított
termékek, szolgáltatások
Ha egy adott beszerzés (szolgáltatás vagy termék) továbbadása a
Csoport részéről azonos formában, változatlan összegben történik és
ezzel kapcsolatos gyakorlati kockázat nem merül fel a Csoport
részéről, akkor a tovább értékesítés „ügynöki struktúrában“ történik
és a tétel nem része az árbevételének.
Jellemzően ilyen ügyletek lehetnek a Távhőszolgáltatás keretében
továbbszámlázott vízdíj.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
31. oldal
Építési-szerelési vállalkozói szerződések: Az építési-szerelési fővállalkozói szerződések
esetében az árbevétel elszámolása az adott projekt készültségi fokának figyelembevételével
történik. A készültségi fok meghatározása a ténylegesen felmerült költségeknek az összes
tervezett költséghez mért arányában kerül meghatározásra. Ha a teljes projekt kapcsán
veszteség várható, akkor a várt veszteséget azonnal el kell számolni. Az elszámolt bevételekkel
kapcsolatos összes becslést az adott pillanatában hozzáférhető összes információ
figyelembevételével kell elkészíteni. Ha egy adott projekt során a tervezett (várható) haszon
mértéke megváltozik, akkor az az elszámolt bevételek dosítását vonja maga után. Ha egy
adott projekten várhatóan veszteség keletkezik, akkor a veszteség teljes mértékű elszámolása
abban a legkorábbi periódusban szükséges, amikor az arra vonatkozó információ először
elérhető. Az elszámolt bevételekkel kapcsolatos becslés az aktuális jelentés kiadásának
pillanatában hozzáférhető összes információ figyelembevételével kell, hogy elkészüljön.
Átalánydíjas üzemeltetési és karbantartási szerződések nagyjavítási komponense (jelenleg
csak Csoporton belüli szerződések esetén releváns): Egyes erőművi berendezések (pl.
gázturbinák, gázmotorok stb.) megfelelő üzemeltetése előírja meghatározott időközönként
un. nagyjavítások végrehajtását. Ha egy külső fél számára nyújtott üzemeltetési és
karbantartási szerződés tartalmaz ilyen időszakos elemet, akkor a kapcsolódó árbevétel
mértékét el kell különíteni és a vonatkozó költségekkel szemben kell realizálni azokat.
Energiakiskereskedelmi szerződések ’take or pay’ komponense: Egyes energiakereskedelmi
szerződések tartalmazhatnak olyan előírást, hogy a lekötött energia mennyiségének el nem
fogyasztása esetén is a fogyasztónak meg kell fizetnie a szerződött összeget. Ha megbízhatóan
feltételezhető, hogy a Csoport jogosult ilyen jogcímen bevételre és a bevétel realizálható
(kikényszeríthető), akkor azt a bevételt el kell számolni. A Csoport esetében a piaci
tapasztalatok szerint nincs ilyen realizálható bevétel.
A Csoport vezetésének a megítélése szerint az alábbi szerződések esetében nem térnek el a
kiszámlázott összegtől az elszámolandó bevételek:
Energia kiskereskedelmi ügyletek: A számlázás (elszámoló számla) a tényleges fogyasztás
alapján történik.
Energia nagykereskedelmi ügyletek: Az elszámolás a szerződéses feltételek szerint történik.
Energetikai szabályozás, energiatermelés: Az elszámolás a tényleges termelés alapján rténik.
Open book alapú elszámolások: Az elszámolás az adott időszakra a felek által elfogadott
költség elemek alapján történik.
A Csoport a vevői szerződéseit a kiskereskedelmi üzletág kivételével – egyedileg értékeli és vizsgálja.
A portfólió módszer a szerződések egyedisége miatt nem alkalmazható a szerződési állományra vagy
bármilyen részére.
Ha egy szerződés vagy szerződéses elem olyan jelentős piaci gyakorlatnál kedvezőbb finanszírozási
elemet tartalmaz, ahol a fizetési halasztás meghaladja az egy évet, akkor ott a finanszírozási
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
32. oldal
komponens elkülönített kimutatása szükséges. Ilyen esetben a számlázott ellenérték jelenértéke
mutatható csak ki bevételként.
Ha egy hosszú távú szerződés kapcsán olyan a szerződéshez közvetlenül kapcsolódó költségek
merülnek fel, amelyek megtérülése a szerződés által a teljes szerződéses időtartam alatt biztosított,
akkor azok szerződéshez kapcsolódó eszközként kerülnek kimutatásra és a szerződés időtartalma alatt
kerülnek amortizálásra. Ilyen elemek lehetnek különféle jogi, közvetítői és sikerdíjak.
A Csoport a főtevékenységéhez szorosan kapcsolódó lízing bevételeit árbevételként mutatja ki.
A működéshez kapcsolódó ráfordítások
Az összköltség eljárás bemutatási elveinek megfelelően a nem pénzügyi jellegű ráfordításokat a
következő kategóriákba kell besorolni:
anyagjellegű ráfordítások;
személyi jellegű ráfordítások;
értékcsökkenés és amortizáció;
Ha egy adott tranzakció egy adott IFRS hatókörébe tartozik, akkor annak a standardnak
megfelelően kerül elszámolásra.
Saját termelésű eszközök állományváltozása
A Csoport ipari berendezéseket és létesítményeket, irányítástechnikai eszközöket fejleszt, amely
fejlesztések saját termelésű eszközökként kerülnek bemutatásra.
Saját termelésű készletek állományváltozása
A Csoport által harmadik félnek fejlesztett ipari berendezések és létesítmények előállításához allokált
ráfordítások készletként kerülnek bemutatásra azok átadásáig. A Csoport által előállított és
Villamos energia szempontjából a készletre vétel nem értelmezhető.
Egyéb bevételek és ráfordítások
Az egyéb bevételek között jeleníti meg a Csoport az árbevételként nem besorolható értékesítések
ellenértékét és minden olyan bevételt, amelyet nem lehet pénzügyi bevételnek vagy az egyéb átfogó
eredményt növelő témának tekinteni. Az egyéb ráfordítások azok a ráfordítások, amelyek a
működéshez közvetve kapcsolódnak és nem minősülnek pénzügyi ráfordításnak vagy nem az egyéb
átfogó eredményt csökkentik. Az egyéb bevételeket és az egyéb ráfordításokat nettó módon jeleníti
meg a Csoport az eredménykimutatásában.
Üvegház hatású gázok kibocsátási joga / CO
2
Kvóta értékesítés bevétele
A Csoport jogosult arra, hogy az EUA kvótáit (kibocsátási jogok) bizonyos feltételek mellett
értékesítse. Az értékesítés eredményét az egyéb bevételek között mutatja be.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
33. oldal
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
A Csoport a pénzügyi bevételeit és ráfordításait az IFRS 9 szabályozásának megfelelően számolta el.
A konszolidálás során ki nem szűrt osztalékbevételeket és kamatbevételeket pénzügyi bevételként kell
kimutatni. A kamatbevételeket időarányosan kell elszámolni, az osztalékbevételeket pedig akkor
szabad kimutatni, ha az osztalékról az azt folyósító társaság érvényesen döntött. A kamatráfordításokat
az effektív kamatláb módszer segítségével kell kiszámítani és a pénzügyi ráfordítások kategóriába
sorolni. A Csoport a devizás tételek árfolyamkülönbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai
standard alapján nem az egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A
pénzügyi eredményt az eredménykimutatásban nettó módon mutatja be a Csoport.
Jövedelemadó ráfordítások
Nyereségadóként kerül kimutatásra:
a társasági adó, (1996. évi LXXXI. törvény - a társasági adóról és az osztalékadóról)
az energiaellátók jövedelemadója, (2008. évi LXVII. törvény a távhőszolgáltatás
versenyképesebbé tételéről)
a helyi iparűzési adó, (1990. évi C. törvény a helyi adókról)
az innovációs járulék, (2014. évi LXXVI. törvény a tudományos kutatásról, fejlesztésről és az
innovációról)
Nettósítás
A Csoport a pénzügyi kimutatásokban az IFRS tételes előírásain túlmenően akkor jeleníti meg egy
tranzakció hatását nettó módon, ha a tranzakció természete az ilyen kimutatást megköveteli és az
üzleti tevékenység szempontjából az adott tétel nem releváns (pl. használt eszköz értékesítés az üzleti
tevékenységen kívül).
EBITDA alkalmazása az ALTEO Csoportban
A Csoport vezetése az eredmények értékeléséhez közli a Csoport által meghatározott tartalmú EBITDA
értéket. Az EBITDA számítás módját az alábbiakban rögzítjük:
EBITDA = Nettó eredmény növelve és csökkente az
alábbiakkal:
+ Pénzügyi eredmény
+ Jövedelemadók,
+ Értékcsökkenés, amortizáció,
+ Eszközök értékvesztése
ahol a Csoport a nettó eredményt a következő tételekkel módosítja:
Pénzügyi eredmény: a nettó eredményt a Csoport korrigálja a pénzügyi eredményben szerepelő összes
tétellel (effektív kamat, árfolyamkülönbség stb.), vagyis a pénzügyi eredmény hatását teljes egészében
semlegesíti a Csoport e mutatószám kiszámolásakor.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
34. oldal
Jövedelemadók: a nettó eredményben szereplő nyereségadókat (a tényleges és a halasztott adót is)
semlegesíti a Csoport a mutatószám kiszámolásakor.
Értékcsökkenés és amortizáció: az IAS 16, IAS 40 és IAS 38 alá tartozó eszközök, valamint az eszközként
a Csoportnál kimutatott, operatív lízingbe adott vagy koncesszióba adott eszközök értékcsökkenése,
amortizációja kiszűrésre kerül a mutatószám számítása során (azok „visszaadásrakerülnek). Az ilyen
eszközök nem szisztematikus csökkenését (jellemzően: értékvesztését) hasonlóan az
értékcsökkenéshez és amortizációhoz is visszakorrigálja a Csoport. (Az egyéb eszközök pl. pénzügyi
instrumentumok értékvesztését nem korrigáljuk a mutató számítsa során.)
EPS - részvényeseket megillető egy részvényre jutó eredmény
Az egy részvényre jutó eredmény számításánál az „Anyavállalat tulajdonosaira jutó nettó eredmény
kerül felosztásra a forgalomban lévő részvényekre. A higított EPS mutató számításánál az összes hígító
tényezőt (pl. visszavásárolt részvények, kiadott opciók stb.) figyelembe kell venni.
II.5.8 A mérleghez kapcsolódó számviteli politikák, az eszközök és kötelezettségek
megjelenítése és értékelése
Ingatlanok, gépek és berendezések
Az ingatlanok, gépek és berendezek (PPE) közé a Csoport csak olyan eszközöket sorol, amelyek
termelési célt vagy adminisztratív célt látnak el és használatba vételüket követően legalább egy évig
hasznosítják az eszközt. Az eszközöket a cél szempontjából a vállalkozás elkülöníti termelő és nem
termelő (egyéb) eszközökre.
Az eszköz kezdeti könyv szerinti értékébe tartozik minden olyan tétel, amely az adott eszköz
megvásárlásához vagy létrehozásához kapcsolódik, hozzá véve a hitelfelvételi költségeket (lásd
részletesen: hitelfelvételi költségekkel kapcsolatos számviteli politika).
Ha egy eszközt élettartamának végén (vagy ha már nem szükséges az adott eszköz, azt eladják vagy
már nem használják) el kell távolítani vagy le kell bontani, akkor ezzel a költséggel az eszköz kezdeti
értékét meg kell növelni (eszköz lebontási kötelezettség – Asset Retirement Obligation, ARO) és ezzel
szemben céltartalékot kell képezni, feltéve, hogy legalább vélelmezett kötelme van a Csoportnak az
eltávolításra. Nem kerül megképzésre az ARO, ha a leszerelés becsült költsége nem jelentős, azaz 500
eFt alatt marad. Az összetartozó eszközöket csoportosan szükséges vizsgálni és ha egy összetartozó
eszközcsoport leszerelési költsége együttesen jelentős, akkor az ARO megképzése az eszközcsoportra
nem elhagyható.
A Csoport százalékos együttható segítségével becsüli az ARO-t, melynek az összege 0-10% között
alakul. A diszkontáláshoz 8,57%-os rátát alkalmazott a Csoport 2022-ben.
A diszkontált kötelezettséget évről-évre növelni kell, figyelembe véve az idő múlását (a diszkont
lebontása) és a sőbbi változásokat a lebontási költségek becslésében. A diszkont lebontásából
származó kötelezettség növekedését kamatráfordításként kell elszámolni.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
35. oldal
A Csoport komponens megközelítést alkalmazza, vagyis elsősorban a termelő eszközöknél
különválasztja a fizikailag egységes eszközön belüli azonos hasznos élettartamú főbb részeket.
A tárgyi eszközöket a költségmodell szabályai szerint kell értékelni a bekerülést követően (kezdeti
érték, csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel és a halmozott értékvesztéssel).
Az értékcsökkenthető összeg a kezdeti bekerülési érték, csökkentve a maradványértékkel. A
maradványértéket akkor kell meghatározni, ha annak összege jelentős. A maradványérték az eszköz
használatból való kivonása után realizálható bevétellel egyezik meg, csökkentve az értékesítési
költségekkel.
Az értékcsökkenést az értékcsökkenthető összegre vetítve kell megállapítani, komponensenként.
A Csoport az erőművi berendezések esetén működési üzemóra, a többi eszköz esetén lineáris
értékcsökkenési módszerrel számol. A következő értékcsökkenési kulcsokat alkalmazza eszközeire:
Eszközcsoport
Értékcsökkenés mértéke
Földterület
nem értékcsökkenthető
Épületek
1 - 6%
Erőművi berendezések
1 20% / vagy teljesítmény arányosan
Hulladékhasznosító berendezések
1-20%
Nem termelő gépek
14 33%
Irodai berendezések
14 50%
Az eszközök hasznos élettartamát elemenként felül kell vizsgálni és megállapítani, hogy a hátralévő
hasznos élettartam alatt az eszköz hasznosítható-e, illetve a maradványérték reális-e. Ha nem, akkor
az értékcsökkenthető összeget, illetve a maradványértéket a jövőre nézve módosítani kell.
A tárgyi eszköz értékét növelik azok a nagyobb (érdemi kiadást jelentő) javítási munkák, amelyek ugyan
rendszeresen, de nem évente merülnek fel. Ezeket a munkákat az adott eszköz egy komponensének
tekinti a Csoport, a hasznos élettartamuk igazodik e beruházások következő (várható) felmerüléséhez.
Egy tárgyi eszköz értékesítéséből származó bevételt egyéb tételként kell megjeleníteni, amelyből le kell
vonni az eszköz fennmaradó könyv szerinti értékét. A tárgyi eszköz selejtezéséből származó ráfordítást
is az egyéb tételek között kell kimutatni. Ebben az esetben nem keletkezik bevétel, csak ráfordítás.
Tárgyi eszközök bemutatása ld. alább IV.9 Tárgyi eszközök és immateriális eszközök című fejezetet.
Befektetési célú ingatlanra vonatkozó számviteli politika ismertetése
A Csoportnak nincs befektetési célú ingatlanja.
Egyéb immateriális eszközök és goodwill
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
36. oldal
A Csoport az immateriális eszközök közül megállapítja, hogy léteznek-e olyanok, amelyek határozatlan
élettartamúak. A goodwillt a határozatlan élettartamú eszközök közé kell sorolni, ilyen tétel a
konszolidáláson keletkezik.
A Csoport először a 2017. évben végzett olyan fejlesztési tevékenységet, amely olyan egyéb
immateriális eszköz előállítására vonatkozik, amely megfelel az IAS 38 megjelenítési
követelményeinek. A Csoport vezetésének megítélése szerint a fejlesztési tevékenység
eredményeképp előreláthatólag előállhat olyan know-how, amely bevételt generálhat. A fejlesztési
projekt során felmerült költségek az immateriális javak zött kerülnek kimutatásra. Ha a fejlesztés
eredményeként nem állítható elő olyan eszköz, amelyik megfelelne az IAS 38 vonatkozó
követelményeinek, akkor értékvesztés elszámolása szükséges.
Az immateriális javak kezdeti értékének meghatározása a tárgyi eszközöknél leírt módon történik.
A határozatlan élettarta immateriális javakat értékcsökkenteni nem szabad, ehelyett minden
időszakban (vagy amikor jelzés van azonnal) értékvesztési teszt alá kell őket vonni (lásd
értékvesztések).
A többi immateriális eszköz kapcsán figyelembe kell venni, hogy van-e olyan szerződéses időtartam,
amely korlátozza e jog felhasználhatóságát. Ebben a helyzetben az értékcsökkenési időszak nem lehet
hosszabb, mint ez az időszak, azonban rövidebb lehet. Alaphelyzetben a szerződéses időszakot kell
elfogadni a hasznos élettartamnak.
A szoftvereknél és hasonló immateriális eszközöknél 20-33% amortizációs kulcsot kell alkalmazni. Az
immateriális eszközök bekerülést követő értékelésére egységesen a költségmodellt kell alkalmazni. Az
immateriális eszközök maradványértékét – ellenkező bizonyításáig nullának kell tekinteni.
A Csoport a felvásárolt KÁT engedélyes termelők KÁT jogosultságát eszközként azonosította. A KÁT
engedélyeket termelés arányosan írja le a KÁT engedély lejártának végéig. A KÁT engedély arra ad
lehetőséget a Csoportnak, hogy bizonyos termeléseit az államnak eladja, az állam pedig köteles azt
átvenni, garantált áron. Saját fejlesztésű projekthez kapcsolódó KÁT engedély nem mutatható ki
értékkel.
Üzemeltetési Szerződések (IFRIC 12)
IFRIC 12 standard szerinti koncessziós eszközök elszámolása: A Csoport kazincbarcikai, tiszaújvárosi,
ózdi és Budapest Füredi utcai fűtőerőműveinek konszolidációba bevonásától szolgáltatási ellátásra
kötelezett jogi személlyel kötött Távhőtermelő, beruházási és Hosszútávú Hőszolgáltatási Szerződések
a IFRIC 12 standard szerinti kerülnek bemutatásra. A felvásárlás időpontjában a vételár allokáció során
a koncessziós eszközökhöz nem került érték hozzárendelésre. A bevételek elszámolása a standard
szerinti „Immateriális javak” modell alapján történik. A Csoport az elszámolást a Hosszútávú
Hőszolgáltatási Szerződések lejárata figyelembevételével állapította meg, amely lejárat fennállása
rendszeresen mérlegkészítéskor ellenőrzésre kerül. Amennyiben szerződésmeghosszabbítási esemény
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
37. oldal
áll be, az a Csoport által elvégzett beruházások és koncessziós szerződés értékét növeli. A koncessziós
szerződés amortizációja időarányos, a szerződés élettartamának megfelelően.
Használati jogok, lízingek (IFRS 16)
A lízingek olyan szerződéses megállapodások, amelyben az eszköz tulajdonosa a fizetések sorozatáért
átengedi az adott eszköz használati jogát.
IFRS 16 “Lízingek” standard 2019. január 1-jével lépett hatályba. A Csoport alkalmazza az IFRS 16
standard-ban biztosított megjelenítési kivételeket a rövid futamidejű lízingek és a kis értékű (5.000
USD értékhatár alatti) eszközök esetében. Nem kerül használati jog eszköz és a kapcsolódó
kötelezettség felvételre azoknál a lízing szerződéseknél, ahol a határozatlan futamidő és a kapcsolódó
szerződéses felmondási kondíciók, illetve a fix összegű díjelem hiánya nem teszi lehetővé ilyen
megállapítását.
El kell különíteni a lízing komponenst az olyan komplex vevői vagy szállítói szerződések esetében, ahol
a szerződés elkülönült elemei között az egyik szerződéses elem teljesíti a standard feltételeit.
Egy lízing kezdeti megjelenítésénél a használati jog és a kötelem értékének a megállapítása esetén a
piaci kamatláb meghatározásakor az ALTEO Csoport létező összehasonlító adatait kell alkalmazni.
Amennyiben ilyen nem található az MNB által közzétett statisztikákat kell figyelembe venni. A
használati jog eszköz amortizációját, a lízing futamidejével azonos hasznos élettartam
figyelembevételével állapítja meg.
A Csoport a 12 hónapnál hosszabb futamidejű és nagy értékű szerződések esetében a használati jog
eszköz bekerülési értékét a hátralévő lízingfutamidő során esedékes kifizetések diszkontált
jelenértékében határozta meg. A Társaság a piaci kamatláb meghatározásakor az MNB által közzétett
statisztikákat használta fel.
Lízingek, illetve azok a megállapodások, amelyek lízingnek minősülnek
A Csoportnak vannak olyan eszközei, eszközcsoportjai, amelyek használatát szerződéses
megállapodás alapján átengedi más felek részére úgy, hogy az adott eszköz vagy eszközcsoport fölötti
kontrollt is egyidejűleg átadja. Utóbbi azt jelenti, hogy az adott eszköz vagy eszközcsoport
teljes teljesítményét leköti a másik fél;
az outputjait lényegében teljeskörűen megszerzi a másik fél;
ahhoz fizikai hozzáférése van a másik félnek;
és a Csoport lényegében nem képes ezen a helyzeten változtatni vagy bármely változtatás
közgazdaságilag teljesen irracionális lenne.
A fenti helyzetben az IFRS 16 (korábban IAS 17 és az IFRIC 4) előírásai szerint a Csoport a szerződés
mögött lévő eszközt nem, mint saját tárgyi eszköz jeleníti meg, hanem a szerződést a jogi forma
ellenére – lízingnek tekinti, ahol – ebben az esetben mint lízingbeadó lép föl.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
38. oldal
Olyan helyzetekben, ahol az adott eszközcsoport külön jogi személybe szervezték, a leányvállalatot
nem konszolidálja (így nem az egyes eszközöket és kötelezettségeket jeleníti meg), hanem az adott
rendszert lízingszerződésként kezeli.
Ha a Csoport lízingbeadóként lép föl, akkor
megjeleníti az ebből származó követelését (amely elsőként a jövőbeli pénzáramok jelenértéke)
a későbbi pénzáramokat lízingbe foglalt implicit kamatláb segítségével felosztja
tőketörlesztésre és hozamra (előbbi az eszközt csökkenti, utóbbi az eredményt érinti);
és ha szükséges, akkor elvégzi a megmaradó eszköz devizás átértékelését az IAS 21
szabályainak megfelelően.
A lízingen keletkező hozamot a Csoport – tartalmának megfelelően – mint árbevétel jeleníti meg.
A hitelfelvételi költségekkel kapcsolatos politika
Az IAS 23 szabályainak megfelelően a gazdálkodó egység akkor aktiválja a hitelfelvétel költségeit, ha
minősített eszközhöz hasznosítja a hitelt. A dedikált hitelek esetében (ha egy konkrét célhoz rendelik
a hitelt), a hitel effektív kamatlábának segítségével kell meghatározni az aktiválandó összeget.
Általános célú hitelek esetében az aktiválási rátát meg kell állapítani. Az aktiválási ráta az általános célú
hitelek effektív kamatlábának a kifizetés ideje óta eltelt idővel, vagy ha az később van, akkor az
aktiválás megkezdésének ideje óta eltelt idővel és a kifizetés összegével súlyozott átlaga.
Egy eszközt (projektet) akkor kell minősített eszköznek (projektnek) tekinteni, ha:
beruházási szerződésről van szó (amely hosszabb, mint hat hónap);
olyan eszközről van szó, amelynek megépítése, elkészítése vagy átalakítása tovább tart, mint
fél év (függetlenül attól, hogy a Csoport vagy külső felek hozzák létre az eszközt).
A megítélés során nem számít, hogy az adott eszköznek mekkora az értéke.
A hitelfelvételi költségek aktiválását akkor kell megkezdeni, ha az eszköz megszerzésére, a projekt
megvalósítására visszavonhatatlan elkötelezettség van vagy az valószínűsíthető. Egy eszköz esetében
ez az az időpont, amikor az eszközzel kapcsolatos kiadások felmerülnek, illetve egy projekt esetében a
fizikai munkálatok megkezdése, vagy ha a tervezési munkát is a Csoport végzi, akkor az engedélyezési
eljárás alá vont terv elkészítésének a megkezdése.
Fel kell függeszteni a hitelfelvételi költségek aktiválását, ha a munkálatok a technológiailag indokolt
időnél hosszabb időre félbeszakadnak.
Be kell fejezni a hitelfelvételi költségek aktiválását, ha az eszköz elkészült, a projekttel kapcsolatos
(fizikai) munkálatokat befejezték, vagy ha az korábban van, a projekt kapcsán létrehozott eszköz
használatban van, használatát engedélyezték.
A Csoport az aktiválható hitelfelvételi költségek összegének meghatározására alkalmazott aktiválási
rátát az aktiválás évében a IV.9.6 pontban teszi közzé.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
39. oldal
Állami támogatások elszámolása
A támogatásokat - szabály szerint bevételként számolja el a Csoport. A bevételt el kell osztani
azokra az időszakokra, amely idő alatt az eszköz használatára sor kerül. Az eredmény javára ki nem
mutatható rész a kötelezettségek között kerül megjelenítésre, mint halasztott bevétel. Az eredmény
javára elszámolandó tétel – ha megvalósítható – levonásra kerül a kapcsolódó ráfordításból.
Amennyiben egy támogatás a ráfordításokhoz kapcsolódik, akkor azt elsősorban a ráfordítások
csökkentésével számolják el. Ha ez nem lehetséges, akkor egyéb bevételként jelenítik meg.
A támogatásokat akkor szabad elszámolni,
ha lényegében biztos, hogy a támogatáshoz kötött feltételeket a Csoport teljesíti, és
bizonyos, hogy megkapják a támogatást.
Ha a támogatást utólag vissza kell fizetni, akkor ennek világossá válásakor kötelezettséget kell
kimutatni, az eszköz értékének vagy a költségeknek növelésével.
Amennyiben az állami támogatás terhére előleg kifizetése történik, abban az esetben azt a
kötelezettségek között szükséges kimutatni. Ilyen támogatási konstrukció esetében halasztott bevétel
csak abban az esetben mutatható ki, amennyiben a támogatási elszámolás megtörtént.
A Csoport az ingyenesen kapott eszközöket összhangban a fenti elvvel kimutatja eszközei között
akként, hogy az eszközzel szemben egy halasztott bevételt (kötelezettséget) vesz l (az államtól térítés
nélkül kapott kibocsátási kvóták így az eszközök között valós értékükön szerepelnek).
Értékesítési céllal tartott eszközök és megszűnő tevékenységek
Értékesítésre tartott eszközök közé kell sorolni azokat a befektetett eszközöket, amelyek értéke már
nem folyamatos használat, hanem egy közeli értékesítési tranzakció keretében térül majd meg.
Értékesítési céllal tartottak azok az úgynevezett elidegenítési csoportok is, amelyek olyan eszközöket
és hozzájuk szorosan kapcsolódó kötelezettségeket tartalmaznak, amelyektől a későbbiekben egy
tranzakció keretében válnak meg várhatóan (pl. egy értékesítésre szánt leányvállalat).
E besorolás akkor alkalmazható, ha nagyon valószínű, hogy a szóban forgó értékesítés a minősítéstől
számított egy éven belül megtörténik, és az eszköz vagy a Csoport jelenlegi formájában készen is áll az
értékesítésre, az értékesítés érdekében szükséges tevékenységek folynak és az eszközt, elidegenítési
Csoportot ésszerű áron kínálják.
Az értékesítési céllal tartott eszközöket a Csoport elkülönítve mutatja be mérlegben, értékét nem
számítja hozzá sem a befektetett eszközök, sem a forgóeszközök kategóriához. Ezeket az eszközöket a
Csoport nem értékcsökkenti és a fordulónapi aktualizált bekerülési érték és az értékesítési költségekkel
csökkentett valós érték közül az alacsonyabbon értékeli. A keletkező különbözetet az eredmény
terhére számolja el a Csoport.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
40. oldal
Ha később mivel a besoroláshoz kapcsolódó feltételek már nem teljesülnek az eszközt vissza kell
sorolni a befektetett eszközök közé, akkor az eszköz átsorolás utáni értéke az el nem számolt
értékcsökkenéssel helyesbített érték és a megtérülő érték zül az alacsonyabb. A keletkező
különbözet az eredményt érinti.
A Csoport a standard előírásainak megfelelően elkülönítve mutatja be a megszűnő tevékenységeit,
amennyiben az jelentős mértékű. Nem minősül megszűnő tevékenységnek amennyiben egy adott
tevékenység jogi formája kerül megváltoztatásra, de a mögöttes gazdasági tartalom lényegesen nem
változik (pl. korábban „távhőellátói engedélyesi tevékenység” keretében értékesített hőmennyiség
„távhőtermelői engedélyesi tevékenység” keretében kerül értékesítésre).
Készletek
A készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül a kisebb értékben kell megjeleníteni
a pénzügyi kimutatásokban. A készletek között meg kell különböztetni a várhatóan egy éven belül és
az egy éven túl megtérülőket. A fűtőanyagoknál azt kell feltételezni, hogy azok éven belül használódnak
el. A Csoport a készlet záróértékét az átlagos bekerülési ltség alapján határozza meg és minden olyan
költséget hozzászámít a készlet értékéhez, amelyet a készlet szándékolt módú és helyen történő
hasznosítása megkövetel.
Kibocsátási jogok
Üvegházhatású gázok kibocsátási joga
A Nemzeti Kiosztási Lista alapján allokált kibocsátási egységeket (EUA) a Csoport a Forgóeszközök és
értékelési céllal tartott eszközök között számolja el. A kibocsátási egységek kezdeti bekerülési
értékének meghatározásakor a jóváírás napján érvényes árfolyam kerül figyelembevételre. A
kibocsátási egységek amortizálására a felhasználás időpontjában (az üzemeltetői számla terhelésekor)
a hitelesített kibocsátási érték alapján történik.
A visszaadási kötelezettség teljesítésére tartott értékeket a Csoport rövid lejárató eszközök közt tartja
nyilván. Az éven belül visszaadandó és ingyenese kapott értékeket a Társaság bekerülési értéken
mutatja be.
Amennyiben a Társaság kereskedési céllal tart vagy befektetési céllal tart kibocsátási eszközöket akkor
azokat fordulónapon értékvesztési teszt alá veti a Csoport. A kibocsátási egységek tekintetében az
értékvesztési tesztet a Csoport minden naptári év végén elvégzi.
A kibocsátási jogokkal való kereskedés szabályozott piacon történik. A Csoport az ingyenesen kapott
eszközeivel aktívan nem vesz részt a piaci kereskedelemben, ugyanakkor a felmerülő kvóta többlet
szükségeket a piacon szerzi be.
Energiahatékonysági kötelezési rendszerhez kapcsolódó jogok
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
41. oldal
Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII törvény (Ehat tv.) rendelkezési alapján 2021. január 1-
től a végfelhasználónál energiamegtakarítást eredményező programok bevezetésére kötelezettek -
többek között - a villamosenergia-kereskedő engedélyesek. A kötelezett fél az energiamegtakarítási
kötelezettségét akár saját tevékenységi körében, akár tevékenységi körén kívül eső más szektorban
végrehajtott energiahatékonysági beruházással vagy energiahatékonyság-javító intézkedéssel,
valamint más kötelezett felek, kötelezett félnek nem minősülő energiahatékonysági szolgáltatók vagy
egyéb harmadik személyek által megvalósított hitelesített energiamegtakarítással is teljesítheti.
A más kötelezett által teljesített energiamegtakarítás mennyiségét (GJ) a Társaságcsoport a Készletek
között tartja nyilván bekerülési értéken.
Pénzügyi instrumentumokon kívüli eszközök értékvesztésének elszámolása, CGU-k azonosítása
A Csoport eszközeit, pénztermelő egységeit értékvesztés szempontjából minden évben teszteli.
A Csoport pénztermelő egységeit az alábbiakban határozza meg:
- Rendszerszintű Szolgáltatások Eszközcsoport: a legjelentősebb, a Csoport több jogi entitását
(Alteo-Therm Kft, Sinergy Energiakereskedő Kft, Alteo Nyrt egyes eszközei) is magában foglaló
CGU az ASZK alá tartozó földgázból t és villamosenergiát előállító erőművi berendezések
összessége.
- Megújuló energia termelőeszközök telephelyenként (Sunteo Kft, Domaszék 2MW Erőmű Kft,
Pannon Szélerőmű Kft, Monsolar Kft, Euro-Green Energy Kft telephelyei)
- Szervetlen hulladék menedzsment üzletág (Fe-Group Zrt)
- Elektro-mobilitás üzletág (Alte-Go Kft)
- Jelentős eszközállománnyal nem rendelkező üzletágak:
o Kiskereskedelem (Alteo Energiakereskedő Zrt)
o Megújuló termelés-menedzsment (Sinergy Energiakereskedő Kft részeként)
o Külső üzemeltetés (Alteo Nyrt egyes eszközei)
o Külső karbantartás (Alteo Nyrt egyes eszközei)
o Projekt kivitelezések (Alteo Nyrt egyes eszközei)
A tesztelés két lépésből áll. Első lépésként megvizsgálja, hogy vannak-e olyan jelek, amelyek arra
utalnak, hogy az adott eszközök értékvesztettek. A következő jelek utalhatnak arra, hogy egy adott
eszköz értékvesztett:
sérülés;
bevételek visszaesése;
piaci viszonyok kedvezőtlen változása, a kereslet visszaesése;
piaci kamatlábak emelkedése.
Ha jel mutatkozik arra, hogy egy eszköz értékvesztett, akkor el kell végezni azt a számítást, amely
segítségével megállapítható az eszköz megtérülő értéke (második lépés). A megtérülő érték az eszköz
értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke és a folyamatos használatból származó cash-flow
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
42. oldal
jelenértéke közül a nagyobb. Az értékesítési költségeket – pontosabb becslések hiányában – 10%-ban
kell megállapítani.
Ha nem lehet megállapítani egy eszközcsoport használati értékét, mert önállóan nem termel cash-
flowt (nem hasznosítható), akkor a tesztelést pénztermelő egységre nézve (CGU) kell elszámolni.
Ha a használati értéket csak CGU-ra nézve lehetett megállapítani és értékvesztést kellett elszámolni,
akkor az értékvesztést a következők szerint kell felosztani:
elsőként a sérült eszközöket kell csökkenteni;
második lépésként a goodwillt kell csökkenteni;
harmadik lépésként a tárgyi eszközökre (PPE) és az immateriális eszközökre kell felosztani az
fennmaradó értékvesztést az értékvesztés előtti könyv szerinti értékük arányában.
Egyik eszköz értéke sem csökkenhet az egyedi értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke alá.
A korábbi akvizíciók során keletkezett goodwill értékét a Csoport minden fordulónapon teszteli
értékvesztés szempontjából függetlenül a jelzésektől, ahogyan azt az IAS 36 előírja. A korábbi akvizíciók
során keletkezett goodwill már mind értékvesztésre került.
Céltartalékok
Céltartalékként csak olyan meglévő kötelezettséget szabad megjeleníteni, amely múltbéli eseményen
alapszik, csak összege és ütemezése bizonytalan. Nem lehet olyan kötelezettségre céltartalékot
elszámolni, amely nem jelenben fennálló jogi vagy vélelmezett kötelemmel függ össze.
Ha egy kötelezettség létezése nem dönthető el egyértelműen, akkor csak abban az esetben szabad
céltartalékot megjeleníteni, ha inkább valószínű a céltartalék létezése, mint nem (valószínű kötelem).
Amennyiben ennél kisebb a valószínűség, akkor függő kötelezettséget kell közzétenni (lehetséges
kötelem). Ezt a mérlegben megjeleníteni nem szabad, hanem a kiegészítő megjegyzésekben kell
bemutatni az alakulását.
A céltartalékokat a kötelezettségek között kell szerepeltetni és föl kell osztani hosszú és rövid távú
kötelezettségekre. Ha a pénz időértéke egy céltartalék kapcsán jelentősnek minősül (mert azt sokára
kell megfizetni), akkor a várható cash-flowkat diszkontálni kell. A pénz időértékét akkor kell jelentősnek
tekinteni, ha 3 év múlva vagy annál később is jelentkeznek cash-flowk.
A céltartalékok között jellemzően a következő esetek szerepelnek:
peres ügyek kapcsán fizetendő kártérítések;
kártalanítás, kompenzáció megállapodás alapján;
garanciális kötelezettségek;
eszköz leszerelési kötelezettségek;
végkielégítések, átszervezések miatti költségek;
kvótával nem fedezett CO
2
kibocsájtási pozíció után.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
43. oldal
Ha egy konkrét kötelem kapcsán kell döntést hozni, akkor a céltartalék értéke az egyedileg
legvalószínűbb eset lesz azzal, hogy a többi kimenet hatását is ésszerű keretek között figyelembe kell
venni. Ha egy sokaság kapcsán kell megbecsülni a céltartalék értékét (garancia, sok személyt érintő
kifizetések), akkor a várható kimenetek valós értékét valószínűségekkel súlyozott átlagát kell a
céltartalék értékének tekinteni.
Ha egy olyan szerződést kötött a Csoport, amelyből származó költségek meghaladják az abból
származó bevételeket, akkor a szerződés nem teljesítésének jogkövetkezményének és a szerződés
teljesítéséből származó veszteségek közül a kisebbre céltartalékot kell képezni (terhes szerződések).
Átszervezésre (pl. végkielégítés) akkor szabad céltartalékot képezni, ha az átszervezésről formális terv
készült, amelyet jóváhagytak és azt az érintettek körével közölték. Csak a megszüntetett
tevékenységekkel összefüggő ltségekre képezhető céltartalék. A folytatandó tevékenységekkel
kapcsolatos tételekre nem (pl.: átképzés, áthelyezés költségei).
ALTEO Nyrt. által leányvállalatok ügyfelei vagy bankjai részére nyújtott garancia a céltartalékok
mérlegelési eljárásai alá tartoznak.
Nem szabad céltartalékot képezni:
a jövőbeli működési veszteségekre;
a „biztonsági céllal”, jövőbeli nem látható veszteségek fedezetére;
a leírásokra (pl. követelések, készletek leírására), amelyek az érintett eszköz értékét
csökkentik.
Amennyiben az időszak végén fennál olyan CO
2
kibocsátási pozíció, ami kvótával nem fedezett, akkor
a jövőbeni kötelezettségre céltartalékot kell képezni. A céltartalék összegének a meghatározását a
kibocsátási egység időszak végi piaci árának figyelembevételével szükséges elvégezni.
Munkavállalói juttatások
A Csoport túlnyomórészt rövid támunkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak. Ezeket akkor
számolja el a Csoport az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
A munkavállalói jutalmakat, bónuszokat és egyéb, hasonló természetű tételeket akkor kell a mérlegben
megjeleníteni, ha kötelezettséghez vezetnek, vagyis
ha szerződéses feltételhez vannak kötve, és e szerződéses feltétel bekövetkezett (pl.: az adott
árbevétel szintet elérték); ekkor nem a szerződéses feltétel bekövetkezésének megállapítása
időszakában kell elszámolni a tételt, hanem amikor a feltétel teljesült (tehát a munkavállaló a
szolgáltatását nyújtja).
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
44. oldal
ha nem szerződéses feltétel, hanem vezetői döntés keletkeztet ilyen tételt, akkor azt e döntés
érintett csoport által ismertté válásakor szabad kimutatni (vélelmezett kötelem).
A Csoport kizárólag jogszabály által előírt vagy saját magára nézve vállalat biztosítási hozzájárulási
rendszerű nyugdíjprogramban vesz részt, amelyet a kifizetett munkabérrel összefüggésben kell
megállapítani, így annak elszámolása a munkabérrel együtt történik.
A Csoport olyan jogi környezetben dolgozik, ahol a munkavállalókat fizetett szabadság illeti meg. Ha a
Csoport bármely tagjában van olyan jogi lehetőség vagy munkavállalói– munkáltatói megállapodás,
hogy a ki nem vett szabadságot tovább lehet vinni a következő évekre, akkor az év végén
felhalmozódott, ki nem vett szabadságra kötelezettséget kell képezni, a munkavállalói juttatások
egyidejű terhelésével.
Pénzügyi instrumentumok
A pénzügyi instrumentumok olyan szerződések, amelyek az egyik félnél pénzügyi eszközhöz, míg a
másik félnél pénzügyi kötelezettséghez vagy tőkeinstrumentumhoz vezetnek. A pénzügyi
instrumentumok vagy pénzügyi eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek vagy tőkeinstrumentumok.
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek
A pénzügyi eszközöket a Csoport a következő csoportokba sorolja be:
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
Hitelviszonyt megtestesítő
Tőke instrumentum
Derivatíva
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
A pénzeszközök közé tartozik a házipénztár, a bankban elhelyezett pénz- amennyiben a Csoport
rendelkezési joga korlátlan - és minden más olyan, nagymértékben likvid betét és értékpapír, amelynek
eredeti lejárata nem haladja meg a három hónapot, a folyószámlahiteleket pénzeszköz
egyenértékesnek kell tekinteni, ellenkező bizonyításáig. Ide tartozik egy más vállalkozás
tőkeinstrumentuma, azok a szerződéses jogok, amelyek a jövőben cash-flowkra jogosítják a Csoportot
és azok is, amelyek pénzügyi instrumentumok cseréjére jogosítanak potenciálisan kedvező feltételek
mellett. A Csoport befektetési politikája szerint nem vásárol rövid távú nyereség elérése céljából
beszerzett instrumentumokat.
A korlátozás alatt álló pénzeszközök (bankszámlapénz, letét) egyéb pénzügyi eszközök között kerül
kimutatásra.
Hitelviszonyt megtestesítő eszközök esetében:
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
45. oldal
Kölcsönök és vetelések: azok a pénzügyi eszközök kerülnek ebbe a kategóriába, amelyek
meghatározott (de legalább meghatározható) cash-flowra jogosítanak, nem jegyzik azokat aktív piacon
és nem sorolták azokat be a másik három kategória valamelyikébe. A Csoport jellemzően a következő
ebbe a kategóriába tartozó tételekkel rendelkezik:
Adott kölcsönök és letétek
Vevőkövetelések
Adott előlegek
Egyéb követelések
Ezeket az eszközöket a Csoport nem kereskedési céllal tartja, nem célja ezen instrumentumokkal rövid
távú nyereség elérése. Ezeknek az eszközöknek a bekerülése valós értéken történik, a követő
értékelése pedig amortizált bekerülési értéken. Az eszközök értelése egyedi szinten történik, jelenleg
a Csoportnak nincsenek olyan tömeges számossággal bíró vagy hasonló jellegű eszközei, amelyekkel
szemben a portfólió módszer alkalmazható lenne.
Tőke instrumentumok közé tartoznak a részesedések egyéb vállalatokban
Ezeket az eszközöket a Csoport nem kereskedési céllal tartja, nem célja ezen instrumentumokkal rövid
távú nyereség elérése. Ezeknek az eszközöknek a felvétele bekerülése értéken, a követő értékelése
pedig az eredménnyel szemben valós értéken történik. A Csoport évente elvégzi a szükséges
értékvesztési teszteket, amelynek alapját az elfogadott üzleti tervek és hosszú távú feltételezések
szolgálnak. A részesedés könyv szerinti értéke nem tér el jelentősen a valós értékétől
Derivatívák közé tartoznak azok az instrumentumok, amelyek értéke egy mögöttes változó
értékváltozásának függvénye, a kezdeti befektetési igényük elenyésző és a rendezésük a jövőben
történik. A Csoport derivatívái jellemzően származékos ügyletek.
Amennyiben a fedezeti számviteli szabályok teljesülnek, akkor a valós értékelés alapján az Egyéb
átfogó eredményben kerülnek megjelenítésre.
A pénzügyi kötelezettségeket a következő csoportokba kell besorolni:
Nyereséggel vagy veszteséggel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek: a
kereskedési céllal beszerzett származékos és határidős ügyleteket sorolja ide a Csoport. A Csoport
jellemzően nem bocsátkozik ilyen tranzakcióba. Amennyiben a fedezeti számvitel szabályai
érvényesülnek, a kamatcsere ügyletek és deviza határidős ügyletek értékelése az Egyéb átfogó
eredménnyel szemben kerül elszámolásra.
Egyéb pénzügyi kötelezettségek: minden egyéb pénzügyi kötelezettség ebbe a kategóriába kerül.
Jellemző elemei:
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
46. oldal
szállítói tartozások,
hitel, kölcsön és lizingtartozások
kötvénytartozások,
vevői előlegek.
A saját tőkeinstrumentumok közé azokat a kibocsátott papírokat sorolja a Csoport, amely a Csoport
reziduális vagyonában testesít meg érdekeltséget és visszafizetési kötelezettség hozzá nem
kapcsolódik.
A Csoport a pénzügyi eszköz és kötelezettség instrumentumaival kapcsolatban a kezdeti értékelés
részeként elvégzi az instrumentum besorolását. A pénzügyi eszköz és kötelezettség instrumentumait
amortizált bekerülési értéken értékeli. A tranzakciós költségeket a Csoport aktiválja.
A pénzügyi instrumentumok követő értékelésének a szabályai amortizált bekerülési értéken történő
értékelés esetén:
Kamatterhet nem viselő/kamatjövedelmet nem hozó tételek
Ezen eszközök első értéke valós értékük. A valós érték a jövőbeli várható cash-flowk jelenértéke. Ha a
pénz időértéke jelentős, akkor diszkontálni kell a tételt. Ezeket az eszközöket az időszak végén
amortizált bekerülési értéken kell figyelembe venni.
A követelések értékét akkor kell leírással csökkenteni, ha a fizetési határidőt több mint 180 nappal
meghaladóan nem rendeződtek pénzügyileg vagy egyéb olyan jel áll rendelkezésre a mérleg
fordulónapján, amely az értékvesztést indokolja. Olyan követelés, amely egy éven túli fizetési
késedelemben van csak akkor szerepelhet értékkel a pénzügyi kimutatásokban, ha a fizetési
halasztásról/átütemezésről megállapodás született és az adós szolgáltatott biztosítékot. Az
adókövetelésekre ezt a szabályt nem kell alkalmazni. Statisztikai módszerek segítségével kollektív
módon is meg lehet határozni az egyedileg nem jelentős értékű eszközökhöz kapcsolódó értékvesztés
összegét, ha a portfólióban hasonló elemek vannak.
A kötelezettségek esetén a késedelemmel kapcsolatos szabályokat értelemszerűen nem kell
alkalmazni. Azért nem szabad átsorolni valamit hosszú lejáratú kötelezettségbe, mert a Csoport a
fizetési kötelezettségét nem teljesíti. Átsorolásra csak visszavonhatatlan szerződéses megállapodás
adhat alapot. A kérésre visszafizetendő (lejárattal nem rendelkező) tételeket rövid lejáratúként kell
besorolni.
Kamatterhet viselő/kamatjövedelmet hozó tételek
Ezeket a tételeket amortizált bekerülési költségen kell figyelembe venni. Az amortizált bekerülési
költség számításának elvi szabályai a következők: a Csoportnak meg kell határoznia az adott
hitellel/követeléssel kapcsolatos cash-flowkat. Ezekbe a cash-flowkba a tőke- és kamatmozgásokon
kívül bele kell számítani minden egyéb, az adott pénzmozgással közvetlenül kapcsolatos tételt (pl.:
folyósítási jutalék, szerződéskötési díj, szerződés közjegyzői hitelesítési díj stb.), majd meg kell
határozni, hogy melyik az a kamatláb (effektív kamatláb), amely alkalmazása esetén a cash-flowk nettó
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
47. oldal
jelenértéke nulla lesz. Az időszaki kamatterhet ezen effektív kamatláb segítségével kell meghatározni.
Változó kamatozású instrumentum esetén a kamatláb változása csak időben előre vehető figyelembe.
Ha ilyen eszközre értékvesztést kell elszámolni (követelés), akkor az effektív kamatlábat a Csoport az
utolsó érvényes kamatlábon tartja.
A Csoport nyilvánosan tvényeket is kibocsát tevékenysége finanszírozására. A kötvények miatti
kötelezettséget az effektív kamatláb módszer alapján jeleníti meg, vagyis az összes kötvényhez
kapcsolódó cash-flowból kiindulva határozza meg az effektív kamatlábat. A „kamatmentes” kötvények
esetén (zero coupon bond) kamatként a kibocsátási és a visszavásárlási ár közötti különbözetet tekinti.
A Csoport akkor vezeti ki a pénzügyi eszközöket nyilvántartásaiból, ha lényegében minden eszközhöz
kapcsolódó kockázatot és jogot véglegesen átad másik gazdálkodónak, a kötelezettséget visszafizették
vagy az lejárt.
A pénzügyi kötelezettségek kivezetésére azok teljesítésekor (például megfizetésekor) kerül sor, vagy
ha azok egyéb ok folytán már nem teljesítendőek (például lejárnak, kimerülnek).
Valós érték meghatározása
Az IFRS 13 a valós értéket úgy definiálja, mint az az ár, amelyet egy eszköz értékesítésekor kapnának,
illetve egy kötelezettség átruházásakor kifizetnének egy piaci szereplők között létrejött szabályos
ügylet alapján az értékelés időpontjában.
A pénzügyi instrumentumok valós értéke a beszámolási időszak végén jegyzett piaci ár, tranzakciós
költségek nélkül. Ha nem áll rendelkezésre jegyzett piaci ár, az instrumentum valós értéke értékelési
modellek vagy diszkontált cash-flow technikák alkalmazásával kerül megállapításra. Diszkontált cash-
flow technikák alkalmazásakor a becsült jövőbeni cash-flow a Csoport gazdasági becslésein alapul, és
a diszkontráta olyan piaci ráta, amely a mérleg fordulónapján egy adott instrumentumra hasonló
feltételek és kikötések mellett érvényes. Értékelési modellek alkalmazásakor az adatok a beszámolási
időszak végén végzett piaci értékeléseken alapulnak.
Az IFRS 13 egy valósérték-hierarchiát állapít meg, amely három szintbe kategorizálja a valós érték
meghatározására használt értékelési módszerek inputjait:
- 1.szint: Az 1. szintű inputok olyan jegyzett árak azonos eszközök vagy kötelezettségek aktív
piacain (nyilvánosan elérhető), amelyekhez a Csoport az értékelés időpontjában hozzáférhet.
- 2.szint: A 2. szintben szereplő inputok a jegyzett árakon kívüli, az eszköz vagy kötelezettség
vonatkozásában akár közvetlenül, akár közvetve megfigyelhető inputok.
- 3. szint: A 3. szintű inputok az eszköz vagy a kötelezettség nem megfigyelhető inputjai. A
tőzsdén nem forgalmazott derivatívák valós értékének becslése azon összegen alapul, amelyet
a Csoport szokásos üzleti feltételek mellett kapna a szerződés beszámolási időszak végén
történő megszűnésekor, figyelemmel az adott piaci viszonyokra és a felek aktuális
hitelképességére.
A Csoport az eszközök és kötelezettségek valós értékét a valósérték-hierarchia 3. szintű inputjai alapján
értékeli.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
48. oldal
Várható értékvesztés (ECL) modell
Az IFRS 9 bevezette a várható értékvesztés modellt. Az objektív alapokra helyezkedő, felmerült (már
megtörtént) értékvesztéssel szemben a várható értékvesztés a meghatározás alapja. A várható
értékvesztés modell az értékvesztések elszámolásának (bekövetkezésének) idejét időben közelebb
hozza. Az elfogadott modellben szerepel az egyszerűsített módszer, amely egyes pénzügyi eszközök
(pl. vevőkövetelések, illetve ehhez hasonló instrumentumok) kapcsán megengedi, hogy a komplex
szabályokat helyett mást alkalmazzon a gazdálkodó.
A várható hitelezési veszteség modell (ECL) alkalmazása a tapasztalati nemfizetések függvényében
történik. A villamos energia kiskereskedelmi üzletággal kapcsolatos értékvesztések mértéke alacsony
az elmúlt évek során kialakított követeléskezelési folyamatoknak köszönhetően. A Csoport a bevételeit
szegmentálta és ez alapján vizsgálta a kiszámlázások megtérülését.
Tárgyévben a társaság felülvizsgálta a modell kapcsán az alkalmazandó rátákat és publikusan elérhető
adatbázisok alapján határozta meg az ECL összegét. A részletes bemutatások a IV.18. pontban
találhatók.
Fedezeti számvitel (Hedge accounting)
A Csoport alkalmazza az IFRS 9 standardban szereplő fedezeti számviteli szabályokat.
(i) Fedezeti ügyletek
A cash flow fedezeti ügyletek esetében az IFRS 9 standard alkalmazása szerint a fedezeti célokat
teljesítő fedezeti instrumentumokon keletkezett fordulónapi valós érték különbözetet az egyéb átfogó
eredményben mutatjuk be a saját tőke hedge tartalék soron. A cash-flow hedge tartalék megfelelő
részét a fedezett cash flow (pl. kamat) bekövetkezésekor, vagy amikor a hedge nem teljesíti a Csoport
fedezeti célkitűzéskét az eredménykimutatásba visszavezeti.
Ahhoz, hogy a fedezeti számvitel szabályait alkalmazni lehessen, az érintett tranzakció formális
megjelölése szükséges, illetve annak mérlegelése, hogy a hedge hatékony. A hatékonyság akkor és
addig áll fenn, ameddig biztosított, hogy a fedezeti instrumentum és a fedezett tétel változása miatti
összevont hatás a Csoport célkitűzése szerinti sávba esik.
Részvény alapú kifizetések
A Csoport meghatározott vezető munkavállalóit MRP szervezet keretében részvényopciós juttatással
motiválja. Az adott részvénypociók belső értékét az IFRS 2 standard előírásainak megfelelően a
megszolgálási periódus alatt költségként kell elszámolni a személyi jellegű ráfordítások terhére.
A Csoport vezetői döntés alapján Részvényt juttat azon munkavállalóinak, akik a Csoport elismerési
rendszere alapján jogosultságot szereztek. A jutalomként adott összeg a javadalmazás megnyílásakor
kerül eredményben elszámolásra. A juttatás később kerül részvényekben kiadásra. A juttatás
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
49. oldal
pénzösszegének részvényekre váltása a részvények piaci értékét alapul véve a szvények juttatásának
napján történik.
Tényleges és halasztott nyereségadó
A Csoport minden, az adott tagra vonatkozó adószabályok szerint számítja ki a tárgyévi tényleges
nyereségadót, amelyet a rövid lejáratú kötelezettségek (esetleg vetelések) között jelenít meg.
Emellett minden gazdálkodóra megbecsüli a halasztott adót is, amely a hosszú lejáratú kötelezettségek
vagy a befektetett eszközök között szerepel. A halasztott adót a mérleg szerinti módszerrel dolgozza
ki. A halasztott adó eszközt csak akkor mutatja ki, ha bizonyítani lehet, hogy az adott tétel realizálható
(megfordul). A halasztott adó meghatározása a várható megforduláskor érvényes kulcson történik.
Valós értéken történő értékelésre vonatkozó számviteli politika ismertetése
A valós értéken történő értékelési eseteket az II.5.8 előző pontjaiban részletesen ismertetjük. Az alábbi
eszközök és források esetében merülhet fel valós értéken történő bemutatási eljárás:
- értékesítésre tartott eszközök, megszűnt tevékenységek
- kereskedési / értékesítési célú pénzügyi instrumentumok
- üzleti kombináció keretében megszerzett eszközök
- pénzügyi instrumentumokon kívüli eszközök (CGU)
- származékos ügyleteket (derivatívák)
Eszközök értékvesztésére vonatkozó számviteli politika ismertetése
Az eszközök értékvesztésére vonatkozó eseteket az II.5.8 előző pontjaiban részletesen ismertetjük. Az
alábbi eszközök és források esetében merülhet fel értékvesztés elszámolása:
- goodwill
- ingatlanok, gépek és berendezések
- egyéb immateriális eszközök
- készletek, kibocsátási jogok
- követelések és pénzügyi instrumentumok
- CGU-k
II.5.9 A cash flowhoz kapcsolódó általános számviteli politikák
A Csoport a cash flow kimutatását az operatív cash-flowig az indirekt módszerre építi. A befektetési és
a finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül. A folyószámlahiteleket pénzeszköz
egyenértékesnek kell tekinteni, ellenkező bizonyításáig.
Az idegen pénznem
Az idegen pénznemben kifejezett tranzakciók
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
50. oldal
A Csoport a konszolidált pénzügyi kimutatásait forintban prezentálja. A Csoporton belül minden
gazdálkodó egység megállapítja, hogy mi a funkcionális pénzneme. A funkcionális pénznem az a
pénznem, amely az adott cég működését leginkább jellemzi.
A döntési pontok a következők:
melyik az a deviza, amelyben az adott cég a bevételeit döntően szerzi;
mi az a pénznem, amiben az adott gazdálkodó költségei felmerülnek;
mi a finanszírozás fő devizaneme.
Ezek a szempontok fontossági sorrendben szerepelnek.
Egy adott gazdálkodó egységnek csak idegen pénznemen keletkezhet átváltási árfolyamkülönbözete.
A Csoport minden gazdálkodó egysége megosztja eszközeit és kötelezettségeit monetáris és nem
monetáris eszközökre. A monetáris elemek azok az elemek, amelyek kiegyenlítése vagy befolyása
pénzmozgással jár, illetve monetáris elemnek minősül maga a pénz. Nem minősülnek monetáris
elemnek azok a követelés-kötelezettség tartalmú tételek, amelyek nem járnak pénzmozgással (pl.:
szolgáltatásokra, készletekre adott előlegek).
Az idegen pénznemben kifejezett monetáris elemeket minden fordulónapon át kell értékelni a
fordulónapi azonnali (spot) árfolyamra. Minden gazdálkodó egység a Magyar Nemzeti Bank
fordulónapi közzé tett árfolyamát alkalmazza az átváltáskor.
Lényegesség, hibák és hibahatások
Az IFRS szabályai alapján egy tétel akkor számít lényegesnek, ha a tétel kihagyása vagy téves
bemutatása képes a felhasználóknak a pénzügyi kimutatások alapján hozott döntéseit befolyásolni. A
lényegesség tekintetében a társaság a Számvitelről szóló 2000. évi C rvényben definiált jelentős
összegű hiba értékhatárát alkalmazza.
Minden esetben lényeges egy tétel, ha a hiba feltárásának évében az ellenőrzések soron - ugyanazon
évet érintő–n - megállapított hibák, hibahatások eredményt, saját tőkét növelő-csökkentő értékének
együttes (előjeltől független) összege meghaladja az ellenőrzött üzleti év mérlegfőösszegének 2
százalékát. Amennyiben a mérlegfőösszeg 2%-a meghaladja a 150 M Ft-ot, akkor a lényegesség határa
150 M Ft. Ugyanakkor a Társaság vezetősége fenntartja magának a jogot, hogy a kihagyás vagy téves
bemutatás mértékének és jellegének adott körülmények közötti megítélésétől függően egy kisebb
mértékű tételt is jelentősnek minősítsen. Egy tétel megítélésnél az adott tétel nagysága és jellege, vagy
a kettő kombinációja a döntő tényező.
A hibák tartalmukban lehetnek kihagyások vagy téves bemutatások a gazdálkodó egység egy vagy több
korábbi időszakra vonatkozó pénzügyi kimutatásaiban, amelyek olyan megbízható információk fel nem
használásából, vagy helytelen felhasználásából származtak. Ilyen hibák lehetnek a matematikai hibák,
a számviteli politika alkalmazásában elkövetett hibák, nyek figyelmen kívül hagyása vagy helytelen
értelmezése, valamint a csalás hatásai.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
51. oldal
A korábbi időszaki hibát visszamenőleges újramegállapítással kell kijavítani, kivéve, ha kivitelezhetetlen
meghatározni a hiba egyes időszakokra vonatkozó hatásait vagy halmozott hatását.
Kivitelezhetetlenség akkor áll fent, ha a Társaság akkor sem tudja egy hiba kijavítását megtenni vagy
egy új szabályt visszamenőlegesen alkalmazni, miután minden tőle ésszerűen elvárhatót megtett a
helyes alkalmazás érdekében. Kivitelezhetetlenség oka lehet pl. az elérhető adatok hiányából fakadó
kalkulációs bizonytalanságok.
III. A PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK ELKÉSZÍTÉSEKOR ALKALMAZOTT LÉNYEGES BECSLÉSEK ÉS A
BIZONYTALANSÁGOK EGYÉB FORRÁSAI
III.1 Jelentős számviteli feltételezések és becslések
A számviteli becslések változása valamely eszköz vagy kötelezettség könyv szerinti értékének, vagy az
eszköz időszaki felhasználása összegének módosítása, amely az eszközök és kötelezettségek jelenlegi
helyzetének értékelése, valamint az azokhoz kapcsolódó várható jövőbeni hasznok és kötelmek
mérlegelése alapján történik. A számviteli becslések változásait valamely új információ vagy új
fejlemény okozza, így ennek megfelelően azok nem minősülnek hibajavításnak. A számviteli becslések
változásának hatása azt a beszámolót érinti, amely beszámoló készítésekor a becslés a jövőre
vonatkozóan elkészült (visszamenőleges hatása nincs).
A Csoport általában a múltbeli bekerülési érték alapján értékeli eszközeit, kivéve azokat a helyzeteket,
amelyeknél az IFRS-ek alapján az adott elemet valós értéken kell értékelni. A pénzügyi kimutatásokban
a kereskedési célú pénzügyi instrumentumokat, a származékos ügyleteket (derivatívák) és bizonyos
helyzetekben az értékesítési céllal tartott eszközöket kellett valós értéken értékelni.
A Csoport pénzügyi kimutatásai elkészítése során a következő témák kapcsán készített jelentős
becsléseket, amelyek így bizonytalanságok forrása.
Tárgyi eszközök értékcsökkenésével kapcsolatos becslések (pl. hasznos élettartam)
A tárgyi eszközök hasznos élettartama, maradványértéke és a kapcsolódó leszerelési kötelem
becsléssel határozható meg. A tárgyi eszközök magas értéke miatt e becslések kis változása is jelentős
hatással járhat. Az üzleti kombináció keretében megszerzett eszközök valós értékének meghatározása
diszkontált cash-flow alapon történik, amely több, komplex feltételezést igényel. A megbecsült értékek
későbbi változása az eredményre közvetlen hatással lehet.
Jelentős eszközértéket képviselnek az egy korábbi üzleti kombináció kapcsán megjelenített engedélyek
(KÁT). Ez az engedély lehetővé teszi, hogy bizonyos megtermelt energiákat a Csoport az államnak
értékesítsen. Az átvétel ugyan garantált, de a hozzá kapcsolódó árak változhatnak, illetve az ilyen
engedélyek meghosszabbítására, a támasztott feltételekre a Csoportnak semmiféle ráhatása nincs. Az
engedélyek értékelése a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján történt, de a fenti bizonytalanságok
hatására az változhat.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
52. oldal
A Csoport vezetése becsléseket alkalmaz a pénzügyi kimutatások elkészítésekor. A becslések minden
esetben az adott időpontban hozzáférhető legjobb információk alapján történnek.
Becsléssel kerülnek meghatározásra az alábbi jelentősebb tételek:
Akvizíciók esetében a vételár allokálása eszközökre. A vételár felosztásával kapcsolatos becslés az
értékelési időszak egy éve alatt változhat, amennyiben új információ derül ki.
Az Erőművi berendezések hasznos élettartama a jelenlegi piaci és szabályozási környezet
figyelembevételével került meghatározásra. Ezen tényezők esetleges negatív megváltozása
értékvesztés alapját képezheti.
Az eszközök leszerelési kötelezettségéből fakadó céltartalék meghatározásánál is a jelenlegi piaci és
szabályozási környezet alapján vettük figyelembe.
Az építési szerelési projektek kapcsán elszámolt bevételek és eredmények a jelenlegi körülmények
alapján kerültek meghatározásra.
A felvett halasztott adó eszközök megtérülése a jelenlegi piaci környezet és adójogi
szabályozás alapján került a könyvekbe. Bármelyik tényező változása módosíthatja a valós
megtérülést.
Céltartalékok képzésével kapcsolatos becslések (pl. kalkuláció módszertana, céltartalék
képzési indikátorok)
Készletek és követelések értékelésével kapcsolatos becslések A vevői értékvesztések
számszerűsítése során a menedzsment megítélése kulcsfontosságú, eredményre közvetlenül
ható döntés.
Valós értékkel kapcsolatos becslések
Feltételes vételárból fakadó kötelem esetében az alkalmazott menedzsment becslések befolyásolják a
kötelem nagyságát.
A eszközök és kötelezettségek a mérlegben Jelentős elhatárolt veszteség miatti halasztott adó
eszköz került felvételre, amely megtérülését a Csoport tervei alátámasztják, de a jogszabályi környezet
változása ennek az eszköznek az értékét jelentősen megváltoztathatja.
Számviteli becslések felülvizsgálatra okot adó változások, megfigyelések:
Jogszabályokban bekövetkezett változások
Gazdasági környezetben bekövetkezett változások
Társaságok működésében, folyamataiban bekövetkezett változások
A diszkontáláshoz használt kamatlábat nem lehetett konkrét piaci adatok alapján származtatni, ezért
alternatív módszerekkel kell dolgozni.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
53. oldal
A Csoport számos vagyoni eleme értékvesztés szempontjából CGU szintjén tesztelhető. A CGU-k
kialakítása komplex szakmai megítélést igényel. Emellett a CGU megtérülő értékének meghatározása
során a Csoport menedzsmentje jövőre vonatkozó előrejelzésekre kell támaszkodjon, amely
természeténél fogva bizonytalan. A megtérülő érték becslése a pénzügyi kimutatás szintjén is jelentős
összegeket érint.
A Csoport eredménye erőteljesen függ az energiahordozók világpiaci árától és áttételesen az euró
árfolyamától, amelyben ezeknek a termékeknek az árát kifejezik. Az erőművek földgáz beszerzéseit a
működési pénznemtől eltérő deviza alapon bonyolítja. A Csoport a devizás kitettség kezelésére
határidős ügyleteket köt. Hasonlóan fedezeti ügyletekkel védekezik a Csoport magának az
energiahordozónak a piaci árváltozása ellen.
A villamosenergia-kereskedelem beszerzései is döntő többségében euró alapúak, míg vevői
szerződései többségében forintban köttetnek. A devizakitettség kezelésére a Csoport fedezeti
ügyleteket köt, illetve ahol lehetséges, devizaárfolyam indexált vevői árképleteket alkalmaz.
Az ALTEO Csoport erőművi egységei:
fűtőerőművek (Alteo-Therm Kft.),
szélerőművek (EGE Kft. Pannon Szélerőmű Kft.),
vízerőművek (Sinergy Kft.)
naperőművek (Domaszék 2MW Naperőmű Kft., Monsolar Kft. Sunteo Kft.)
A megújuló energiaforrást biztosító erőművek energiatermelése időjárásfüggő, ezért az időjárás
bizonyos elemeinek változása (napsütés, szélerősség, hőmérséklet, vízhozam) is jelentős hatással lehet
az adott egységek eredményességére.
A Csoport egyes vállalkozásai megjelennek a távhőtermelési piacon.
A Csoport egyes erőműveinek kapacitásának nagy részét egy-két vevő köti le. Azok az erőművek,
amelyeknél nem kötöttek a vevők hosszú távú ellátási szerződést kockázatot hordoznak a vevő
esetleges kiesése miatt.
A Csoport működése és eredményessége függ a piac központi (állami) szabályozásától, különösen az
állam által alkalmazott adóztatási politikától.
A Csoport a működésével kapcsolatos kockázatokat a III.3. és a III.4. kiegészítő megjegyzésekben
mutatja be részletesen.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
54. oldal
III.2 Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások napján még hatályba nem
lépett IFRS-ek és IFRIC-ek várható hatása, korábbi alkalmazások
A Csoport korábbi számviteli politikái az előző időszak óta a felsoroltakon kívül nem változtak.
Új számviteli politikák 2022. január 1-től
A következő standardok és értelmezések (ideértve azok módosításait is) hatályosulnak 2022. üzleti
év során
A jelen beszámolási időszaktól hatályba lépő, az IASB által közzétett és az EU által elfogadott új és
módosított standardok és értelmezések:
Az IASB által kibocsátott és az EU által elfogadott, de még nem hatályos új és módosított standardok
és értelmezések
Ezen pénzügyi kimutatások jóváhagyásának időpontjában a következő, az IASB által kibocsátott és az
EU által elfogadott standardok, valamint meglévő standardok és értelmezések módosításai kerültek
közzétételre hatályba lépés nélkül.
Ezen módosítások, új standardok és értelmezések implementációja nem befolyásolná számottevően a
Társaság pénzügyi kimutatásait.
Az EU által elfogadott IFRS-ek jelenleg nem különböznek jelentősen a Nemzetközi Számviteli Standard
Testület (IASB) által elfogadott rendeletektől, kivéve az alábbi új standardokat, a meglévő standardok
módosításait és új értelmezéseket, amelyeket az EU-ban még nem fogadtak be a pénzügyi kimutatások
közzétételének napjával.
Ezek a módosítások, új standardok és értelmezések implementációja nem befolyásolná számottevően
a Csoport pénzügyi kimutatásait.
Új és módosított standardok - 2022.01.01-től kezdődő üzleti évekre:
EU
befogas
ALTEO Csoport
Az IFRS éves fejlesztései: 2018–2020-as ciklus jóváhagyva nincs
A pénzügyi beszámolás fogalmi kerete (az IFRS 3 standard módosításai) jóváhagyva nincs
IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések (Módosítás – Terhes
szerződések – A szerződés teljesítésének költsége)
jóváhagyva
nincs
IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések (Módosítás – A rendeltetésszerű használat előtti
bevételek)
jóváhagyva
nincs
2022.01.01
2022.01.01
2022.01.01
Hatályba lépés
2022.01.01
Későbbi üzleti évekre vonatkozó alkalmazás:
EU
befogas
ALTEO Csoport
IFRS 17 Biztosítási szerződések (kibocsátva 2017. május 18-án, az EU befogadta az új standarot) jóváhagyva nem lesz hatással
Lényeges számviteli politikai információk közzététele IAS1 és IAS 8 módosítása és IFRS Pracitec
Statement 2
jóváhagyva
nem lesz hatással
Számviteli becslések fogalmának definiálása IAS 8 módosítása jóváhagyva nem lesz hatással
IAS 12 Jövedelemadók standart módosítása jóváhagyva nem lesz hatással
IFRS 16 Lízingek standard (Módosítás – Kötelezettség visszlízingben) jóváhagyva nem lesz hatással
IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása (Módosítás – A kötelezettségek rövid vagy hoss
lejáratúként való besorolása)
jóváhagyva
nem lesz hatással
IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása standard (Módosítás – Rövid lejáratú kötelezettségek
a Covenants-szal)
jóváhagyva
nem lesz hatással
2024.01.01
2024.01.01
2024.01.01
2023.01.01
2023.01.01
Hatályba lépés
2023.01.01
2023.01.01
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
55. oldal
III.3 Kockázati mátrix
A Csoport vezetése számba vette az előfordulásuk valószínűsége és negatív hatásuk várható nagysága
alapján értékelte az ALTEO Csoporthoz, továbbá a Társaság által kibocsátott értékpapírokhoz
kapcsolódó specifikus kockázati tényezőket, valamint a megalapozott befektetői döntés meghozatala
szempontjából felmerülő esetleges kockázatokat. Jelen Pénzügyi Kimutatások kizárólag a Társaság
értékelése alapján lényegesnek ítélt kockázati tényezőket tartalmazzák. A lényegességi értékelés
eredményét a Társaság kvalitatív skála alkalmazásával, „alacsony”, „közepes” vagy „magas” kockázati
szint valamelyikének az egyes kockázati tényezőknél rténő feltűntetésével adja meg. A kockázati
tényezők lényegességük alapján kerültek sorrendbe rendezésre kategóriájukon belül.
Kockázati kategóriák:
A/ Makrogazdasági és jogrendszerből fakadó kockázatok
B/ Piacra és az iparágra jellemző kockázatok
pus sorszám Kockázat 2022 2021 változás
A 1 Jogrendszerből eredő kockázatok magas magas nincs
A 2 Makrogazdasági tényezők közepes közepes nincs
A 3 Adózás magas közepes igen
A 4 Az Egyesül Királyság Európai Unióból történő kilépésével (Brexit) kapcsolatos kockázatok nincs alacsony igen
A 5
Veszélyhelyzet Magyarországon
magas n/a igen
A 6 Energia-veszélyhelyzet magas n/a igen
pus sorszám Kockázat 2022 2021 változás
B 7 Energiapiaci szabályozás magas magas nincs
B 8 Hatósági árak magas magas nincs
B 9 A villamosenergia kiegyenlítő szabályozási rendszer kockázatok magas magas nincs
B 10 Hálózati csatlakozási szabályok változása magas n/a igen
B 11 Állami támogatások magas magas nincs
B 12 CO2 kibocsátás piac, CO2 kvóta allokációs rendszer és CO2 kvóta árak közepes közepes nincs
B 13 Technológiai változások közepes közepes nincs
B 14 Versenyhelyzet közepes közepes nincs
B 15 Finanszírozási kockázat magas zepes igen
B 16 Devizaárfolyamok változása közepes alacsony igen
B 17 Nemzetközi piaci események belföldi kereskedelemre gyakorolt hatása közepes közepes nincs
B 18 A földgáz és a villamos energia, illetve a hő ára közötti árrés alakulásának kockázata közepes közepes nincs
B 19 Környezetvédelmi szabályozás közepes közepes nincs
B 20 A COVID-19 vírus terjedésével kapcsolatos kockázatok közepes magas igen
B 21 Munkaerő-állomány megbetegedése alacsony n/a igen
B 22 Háborús kockázatok közepes magas igen
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
56. oldal
C/ Az ALTEO Csoportra jellemző kockázatok:
Változások típusa:
Szöveg és megfogalmazás aktualizálása, illetve pontosítása a lenti pontokban.
A kockázatok kvantitatív hatását a III.3.16 és III.4.6 pontban mutatjuk be.
A, Makrogazdasági és a jogrendszerből fakadó kockázati tényezők
III.3.1 Jogrendszerből eredő kockázatok
Magyarországon, ahol az ALTEO Csoport tevékenységét jelenleg kifejti, valamint a Társaság egyes
stratégiai célországaiban a jogrendszer relatív fejletlennek tekinthető. Ezekben az országokban az
általános közvélekedés szerint a jogszabályok meglehetősen gyakran változnak, a hatóságok, bíróságok
döntései esetenként egymásnak ellentmondóak, következetlenek, nehezen értelmezhetőek. Ezen
körülmények megnehezíthetik, hogy a Társaság a jogszabályoknak teljes mértékig megfelelően
végezze tevékenységét, illetve a Társaságot az eredményességet is érintő választottbírósági, peres,
nemperes, illetve egyéb jogi jellegű kockázatoknak tehetik ki.
III.3.2 Makrogazdasági tényezők
Az ALTEO Csoport tevékenysége és eredményessége kitett Magyarország és az Európai Unió országai
makrogazdasági helyzete alakulásának, különösen a gazdasági növekedés és az ipari termelés, valamint
az államháztartás pénzügyi helyzete alakulásának. A makrogazdasági környezet esetleges kedvezőtlen
alakulása negatívan hathat az ALTEO Csoport egyes tevékenységeinek jövedelmezőségére.
pus sorszám Kockázat 2022 2021 változás
C 23 Szabályozási Központ működéséből eredő kockázatok magas magas nincs
C 24 Politikai kockázat magas zepes igen
C 25 Időjárástól való függőség magas magas nincs
C 26 Az időjárás hatása a hőfelhasználásra magas n/a igen
C 27 A növekedés kockázatai magas zepes igen
C 28 Akvizíciók, projekt- és vállalatfelvásárlások kockázatai zepes közepes nincs
C 29 Erő projektfejlesztési és zöldmezős beruházással kapcsolatos kockázatok közepes közepes nincs
C 30 Nagyméretű, egyedi projektek közepes közepes nincs
C 31 Energiakereskedelem kockázatai magas zepes igen
C 32 Üzemeltetési kockázatok közepes közepes nincs
C 33 Tüzelőanyag-kockázat közepes közepes nincs
C 34 Fennálló adósság megújítása, illetve refinanszírozása közepes zepes nincs
C 35 Informatikai rendszerek közepes zepes nincs
C 36 Nagykereskedelmi partnerkockázat közepes közepes nincs
C 37 Külső beszállítóktól való függőség közepes közepes nincs
C 38 Vevőkockázat közepes közepes nincs
C 39 Kulcsfontossá vezetők és alkalmazottak távozásának kockázata közepes zepes nincs
C 40 Új erőművi technológiák bevezetésének és használatának kockázata közepes közepes nincs
C 41 Hatósági kockázat alacsony alacsony nincs
C 42 Kulcsfontossá engedélyek és minősítések alacsony alacsony nincs
C 43 A saját mérlegkör működtetéséhez kapcsolódó kötelezettségek esetleges nem teljesítésének kockázata alacsony alacsony nincs
C 44 MTM Üzletághoz kapcsolódó kockázatok közepes n/a igen
C 45 Egyes termelőeszközökre vonatkozó vételi jogok alacsony alacsony nincs
C 46 Tulajdonosi Csoporthoz fűződő üzleti kapcsolatok alacsony alacsony nincs
C 47 Tényleges vállalatcsoporttá minősítés kockázata alacsony alacsony nincs
C 48 Adózás alacsony alacsony nincs
C 49 Környezetvédelmi kockázat alacsony alacsony nincs
C 50 Csőd- és felszámolási eljárás kockázata alacsony alacsony nincs
C 51 Konszolidált és IFRS beszámolók adatainak az MSZSZ szerinti beszámolók adataitól való esetleges eltérése alacsony alacsony nincs
C 52 Új földrajzi piacokra való belépés kockázata alacsony alacsony nincs
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
57. oldal
III.3.3 Adózás
Az ALTEO Csoportra vonatkozó jelenlegi adózási, járulék- és illetékfizetési szabályok a jövőben
változhatnak, így különösen nem kizárható, hogy az energiatermelőkre és energiakereskedőkre
kivetett különadó mértéke növekedhet, valamint a villamosenergia-szektorban működő
vállalkozásokat hátrányosan érintő újabb adók kerülhetnek kivetésre, növelve ezzel az ALTEO Csoport
adóterhelését. A vonatkozó adószabályok gyakran és nagymértékben, akár visszaható hatállyal is
módosulhatnak, amelynek az ALTEO Csoport árbevételére és eredményességére is hatása lehet.
III.3.4 Veszélyhelyzet Magyarországon
Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel,
valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása érdekében Magyarország egész
területére a Kormány veszélyhelyzetet hirdetett ki 2022. május 25. napi hatállyal. Nem ismert, hogy az
Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktus mikor ér véget, és az emiatt bevezetett veszélyhelyzet
meddig áll majd fent Magyarországon.
A különleges jogrend időszakában a magyar Kormány meghatározott körben az Országgyűlés
törvényalkotási hatáskörét átvéve, rendeletekkel kormányozhat, egyes törvények alkalmazását
felfüggesztheti vagy módosíthatja, ezért a jogszabályi környezet gyakran és kevésbé kiszámítható
módon változhat. Az energetikai ágazat, amelyben az ALTEO Csoport is tevékenykedik, stratégiai
jelentőségűnek minősül, és ezért különösen kitett lehet a veszélyhelyzeti jogalkotás miatti
bizonytalanságoknak, és adott esetben a magyar kormány az ALTEO Csoportot felügyelete alá is
vonhatja, ezzel átvéve az ALTEO legfőbb döntéshozó szervének hatásköreit. Az ilyen veszélyhelyzeti
változások, bizonytalanságok és intézkedések hatással lehetnek az ALTEO Csoport működésére,
árbevételére és eredményességére.
III.3.5 Energia-veszélyhelyzet
Az Európai Unió több országa a földgázellátás-biztonsági vészhelyzeti tervek szerinti első (korai
előrejelzési) vagy második (riasztási) szintű válsághelyzetet hirdetett 2022. első félévében, és a magyar
kormány is energia-veszélyhelyzetet hirdetett 2022. július 15. napján elsősorban az orosz-ukrán
háború és annak következményei miatt fellépő európai energiahordozó hiány miatt.
Az energia-veszélyhelyzet és annak esetleges fokozódása miatt a normális piaci működéstől eltérő
folyamatok indulhatnak meg, és korlátozásokra, állami beavatkozásokra kerülhet sor az energia
szektorban. Ezek a folyamatok és beavatkozások hátrányosan befolyásolhatják az ALTEO Csoport
működését és eredményességét.
III.3.6 Az Egyesült Királyság Európai Unióból történő kilépésével (Brexit) kapcsolatos
kockázatok
A kockázatot a Társaság a működésében nem tarja relevánsnak. A kockázat további körülírását és
további megfigyelését megszüntette
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
58. oldal
B, A piacra és az iparágra jellemző kockázatok
III.3.7 Energiapiaci szabályozás
Az ALTEO Csoport működése és eredményessége nagymértékben függ Magyarország és az Európai
Unió energiapiaci szabályzásától és az ilyen szabályok alkalmazásától, ideértve különösen a villamos
energia termelésére, a villamosenergia-kereskedelemre, a villamosenergia-ipari rendszerszintű
szolgáltatások piacára, a megújuló energiaforrások hasznosítására, a kogenerációs erőművekben
előállított villamos energiára és hőre, a távhőtermelésre és távhőszolgáltatásra, a földgáz-
kereskedelemre, valamint a kibocsátási egységek kiosztására és kereskedelmére vonatkozó
jogszabályokat, hatósági és bírósági gyakorlatot, a magyar és nemzetközi üzemi, kereskedelmi és
működési szabályzatokat és más vonatkozó szabályokat.
III.3.8 Hatósági árak
Az ALTEO Csoport egyes tagjai olyan tevékenységet végeznek, amelynek árát jogszabályok vagy
valamely hatóság (ideértve különösen a MEKH-et, a minisztériumokat és önkormányzatokat) határozza
meg vagy maximalizálja. Az ilyen jogszabályban rögzített vagy hatóság által meghatározott árak,
továbbá a hatósági árszabályozás tárgyi hatályának változásai jelentősen befolyásolhatják a Társaság,
illetve az egyes Leányvállalatok eredményességét és versenyképességét.
III.3.9 A villamosenergia kiegyenlítő szabályozási rendszer kockázatok
A földgáztüzelésű erőművek pénzügyi helyzetét jelentősen befolyásolja a villamosenergia-rendszer
kiegyenlítő szabályozási tartalék kapacitás és energia piacainak árképzése és hozzáférhetősége.
Amennyiben ezen piacok hozzáférhetősége az ALTEO Csoport kereskedelmi érdekkörébe tartozó
termelő egységek vonatkozásában bármilyen okból ideértve a piaci árak jelentős esésére
visszavezethető szolgáltatási volumen csökkenést korlátozottá válik, az negatív hatással lehet az
ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és eredményességére. Tekintve, hogy az ALTEO Csoport nem
csak, mint a szolgáltatást nyújtó, hanem mint szolgáltatást igénybe vevő is jelen van a kiegyenlí
energia piacokon, így ezen piacok árképzésének változása jelentős hatással lehet a Társaság pénzügyi
eredménytermelő képességére.
III.3.10 Hálózati csatlakozási szabályok változása
A földgáztüzelésű erőművek pénzügyi helyzetét jelentősen befolyásolja a villamosenergia-rendszer
kiegyenlítő szabályozási tartalék kapacitás és energia piacainak árképzése és hozzáférhetősége.
Amennyiben ezen piacok hozzáférhetősége az ALTEO Csoport kereskedelmi érdekkörébe tartozó
termelő egységek vonatkozásában bármilyen okból ideértve a piaci árak jelentős esésére
visszavezethető szolgáltatási volumen csökkenést korlátozottá válik, az negatív hatással lehet az
ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és eredményességére. Tekintve, hogy az ALTEO Csoport nem
csak, mint a szolgáltatást nyújtó, hanem mint szolgáltatást igénybe vevő is jelen van a kiegyenlí
energia piacokon, így ezen piacok árképzésének változása jelentős hatással lehet a Társaság pénzügyi
eredménytermelő képességére.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
59. oldal
III.3.11 Állami támogatások
Az ALTEO Csoport működése és eredményessége függhet a Magyarországon és az Európai Unió
országaiban a megújuló energiaforrások és a kapcsoltan termelt energia hasznosítására, valamint a
beruházásra és működésre vonatkozó állami támogatások mértékétől, illetve az állami támogatások
jövőbeni alakulásától.
Az Európai Bizottság új iránymutatást adott ki a 2022. január 27-től kezdve odaítélt vagy odaítélni
szándékozott valamennyi, éghajlat-, környezetvédelem- és energiaügyi, bejelentésköteles támogatás
összeegyeztethetőségének értékelésére (CEEAG). A Bizottság a CEEAG-ban azt javasolja, hogy az EU
tagállamok 2023. december 31-ig úgy módosítsák meglévő környezetvédelmi és energetikai
támogatási programjaikat, hogy azok a CEEAG-nak megfeleljenek. Az állami támogatási rendszerek,
különösképp a KÁT és a METÁR szabályozás változása vagy a vonatkozó támogatások esetleges
megszűnése jelentősen befolyásolhatják a Társaság működését, eredményességét, piaci pozícióját és
versenyképességét
III.3.12 CO2 kibocsátás piac, CO2 kvóta allokációs rendszer és CO2 kvóta árak
2021. január 1. napjától megkezdődött az EU ETS negyedik kereskedési időszaka (2021-2030). Ebben
az időszakban is a kibocsátók a térítésmentesen kapott kibocsátási egységmennyiség mellett, kizárólag
árverések, aukciók útján vagy másodlagos kereskedelmi csatornákon keresztül juthatnak kibocsátási
egységekhez. Az ALTEO Csoport érintett létesítményei számára a 2021-2030. közötti időszakban évről-
évre csökkenő mennyiségű térítésmentes kibocsátási egység kerül majd kiosztásra a Technológiai és
Ipari Minisztérium által közzétett és az Európai Bizottság által jóváhagyott Nemzeti Végrehajtási
Intézkedés alapján. A harmadik kereskedési időszakhoz képest jelentős változás, hogy a negyedik
kereskedési időszakban az adott évre vonatkozó terítésmentes kiosztást jelentős mértékben
meghatározza a létesítmények évenként hitelesíten tevékenységi szintje, és annak változásai. A
tevékenységi szint bázisidőszakhoz viszonyított 15%-os eltérése esetén, az előre meghatározott
kvótamennyiségek kiigazítása, és az Európai Bizottság általi jóváhagyása szükséges annak érdekében,
hogy a kiosztás jobban lekövesse a létesítmények valós tevékenységét.
A kitűzött klímapolitikai célok elérése érdekében történő jogi környezeti, és allokációs rendszerbeli
szabályok változásai, valamint a kibocsátási egységek árának változása jelentős mértékben
befolyásolhatja az ALTEO Csoport működési költségeit és gazdasági eredményeit.
III.3.13 Technológiai változások
A technológiai újítások nagymértékben növelhetik az energiaipar hatékonyságát, különösen a
megújuló energiatermelés területén. A technológiai fejlődés nem csak átalakíthatja az ALTEO Csoport
által használt technológiákat, de bizonyos esetekben teljesen meg is szüntetheti azok alkalmazását.
Amennyiben olyan megoldások, technológiák kerülnek előtérbe, amelyekben az ALTEO Csoport nem
rendelkezik megfelelő tapasztalatokkal, vagy amelyekhez nincs hozzáférési lehetősége (szabadalmi
védettség miatt vagy egyéb okból), akkor az az ALTEO Csoport piacvesztéséhez, árbevételének és
jövedelmezőségének csökkenéséhez vezethet. Nem garantálható, hogy az ALTEO Csoport mindig a
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
60. oldal
leghatékonyabb technológiát tudja kiválasztani, beszerezni és a legeredményesebben tudja
működtetni.
III.3.14 Versenyhelyzet
Az ALTEO Csoport egyes piacain számos, Európában és Magyarországon is jelentős pozíciókkal és
tapasztalatokkal, fejlett technológiával, jelentős kapacitásokkal és pénzügyi erővel rendelkező
társaságok, köztük állami vagy önkormányzati tulajdonban és irányítás alatt lévő társaságok is
versenyeznek, valamint szállhatnak versenybe a vőben az ALTEO Csoporttal. A jövőben esetleg
megerősödő verseny számottevő, előre nem látható fejlesztéseket, befektetéseket tehet szükségessé,
továbbá negatív hatással lehet az ALTEO Csoport szolgáltatásainak áraira vagy növelheti a Csoport
költségeit, amelyek negatív hatással lehetnek az ALTEO Csoport konszolidált szinten mért
eredményességére.
III.3.15 Finanszírozási kockázat
Az energetikai beruházások és fejlesztések előkészítése és megvalósítása tőkeigényes tevékenység,
amely jelentős finanszírozást igényel. Bizonyos tényezők (ideértve az általános gazdasági környezetet,
a hitelpiacokat, a banki kamatlábakat és a devizaárfolyamokat) változása az ALTEO Csoport
finanszírozási igényét és/vagy finanszírozás költségeit növelhetik, megszerzését és visszafizetését
megnehezíthetik, késleltethetik vagy akár ellehetetleníthetik, ideértve a jelen Információs Összeállítás
időpontjában már létrejött finanszírozásokat is.
Az ALTEO Csoport bankhitelei változó kamatlábúak és olyan referencia kamatokhoz kötődnek, mint
például a BUBOR. A kamatlábaknak az ALTEO Csoport számára kedvezőtlen változása negatív hatással
lehet az ALTEO Csoport eredményességére. A kamatkockázat mérséklésére az ALTEO Csoport
kamatfedezeti (IRS) ügyleteket köt. Ezen ügyletek az adott gazdasági környezet és hitelkondíciók
megvizsgálása után kerülnek megkötésre. Az ügyletekkel lehet mérsékelni a kockázatot, azonban teljes
mértékben nem tudja az ALTEO Csoport eliminálni a változó kamatozásból fakadó negatív
kockázatokat.
Az ALTEO jelenlegi kötvényadóssága teljes egészében forintban denominált, fix éves kamatozású
kötvényekből áll.
Az energiaárak növekedése és egyre nagyobb volatilitása miatt a határidős termékek kötésével és
fenntartásával kapcsolatban megnőnek az azokhoz kapcsolódó letét és bankgarancia nyújtási
kötelezettségek. Emellett a sokkal rövidebb szállítói fizetési határidőkben ill. a magasabb fajlagos
árakból fakadó magasabb vevőállományban megtestesülő késve fizetések miatt megnövekedhet az
ALTEO Csoport tagjainak működőtőke finanszírozási igénye. Ezen okokból az ALTEO Csoport
pénzeszközállományának a korábbi évekhez képest jóval nagyobb hányadát kell a megnövekedett
letéti és bankgarancia, valamint működőtőke igények finanszírozására fordítani, ami pénzt vonhat el
az amúgy vonzó befektetési lehetőségektől. Ezen finanszírozási igények időfaktora bizonytalan, nem
megjósolható a fennállásuk kezdete és a vége sem.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
61. oldal
III.3.16 Devizaárfolyamok változása
Az ALTEO Csoport árbevételének azon része, amely forintban képződik, és a kiadási oldalon
devizabevétellel nem fedezett, devizában teljesítendő, vagy devizaárfolyamtól függő tétel állott a
Csoportnak a forint és a deviza árváltozásának következtében nyeresége vagy veszteség képződhet.
Ennek következtében az ALTEO Csoport számára kedvezőtlen árfolyamváltozás negatív hatással lehet
az ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és eredményességére. Ezen kitettségét az ALTEO Csoport az
említett tételekre vonatkozó fedezeti ügyletek kötése révén kezeli, azonban az ebből fakadó
kockázatokat teljes mértékben így sem lehet kizárni.
A Csoport követelés és kötelezettségállományának devizakitettsége alapján az árfolyamváltozás
kvantitatív hatását a lenti táblázat tartalmazza:
III.3.17 Nemzetközi piaci események belföldi kereskedelemre gyakorolt hatása
A magyarországi energiaárakat jelentősen befolyásolják a külföldi tőzsdéken kialakuló piaci árak,
amelyek jelentős mértékben Magyarországon kívüli gazdasági folyamatok és kereslet-kínálati
viszonyok eredményeképpen alakulnak ki. Az energiaárak jelentős volatilitása arra késztetheti a piaci
szereplőket, hogy a kockázati kitettségüket csökkentsék, így kedvezőtlenebb feltételek alakulhatnak ki
az ALTEO Csoport számára, ami negatív hatással lehet az ALTEO Csoport eredményességére.
III.3.18 A földgáz és a villamos energia, illetve a ára közötti árrés alakulásának
kockázata
A ldgáztüzelésű erőművek pénzügyi helyzetét jelentősen befolyásolja a földgáz (beszerzési) ára,
illetve az értékesített villamos energia és/vagy ára közötti különbség (árrés) alakulása. Amennyiben
ez az árrés jelentősen csökkenne, az negatív hatással lehet az ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és
eredményességére.
Pénzügyi instrumentum EUR
Árfolyam 5%-os változásának
hatása (eFt)
Eszközök:
Tartósan adott let, kölcsön 1 770 118 35 424
Vevőkövetelések 4 062 080 81 292
Egyéb pénzügyi eszközök 4 715 370 94 366
Egyéb követelések és időbeli elhatárolások 11 279 366 225 728
Pénzeszközök és egyertékeseik 11 085 610 221 851
Források:
Pénzügyi lízing tartozások (755 901) (15 127)
Kapott Előlegek (3 498 896) (70 022)
Szállítótartozások (7 174 646) (143 583)
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek (255 000) (5 103)
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
62. oldal
III.3.19 Környezetvédelmi szabályozás
Az ALTEO Csoportra vonatkozó környezetvédelmi szabályozásnak az ALTEO Csoport számára esetleg
kedvezőtlen változása többletköltségekkel vagy többlet beruházás-követelményekkel terhelheti az
ALTEO Csoportot.
III.3.20 A COVID-19 vírus terjedésével kapcsolatos kockázatok
Az ALTEO Csoportnak árbevétellel járó tevékenysége, illetve működését érdemben befolyásoló
szolgáltatások körében legjobb tudomása szerint nincsenek olyan közvetlen ügyfelei vagy beszállítói,
amelyek olyan országból származnak, amelyek a COVID-19 vírus miatt - jelen Alap Információs
Összeállítás közzétételének napján - karantén alatt állnak. A COVID-19 vírus azonban érintheti azokat
a piacokat, ahol az ALTEO Csoport is aktív, ily módon közvetetten kihathat az ALTEO Csoport
működésére, eredményességére. Annak a lehetősége nem adott az ALTEO Csoport vezetősége
számára, hogy a teljes ellátási láncban felmérje a COVID-19 vírus terjedésének lehetséges
kimeneteleiből fakadó, a Társaságot közvetett módon érintő kockázatokat.
Az ALTEO Csoport közvetlen személyi állományát, illetve az egyes folyamatban lévő projektekbe
bevont alvállalkozói, beszállítói körének munkaerő állományát érintheti a COVID-19 vírus terjedése és
annak során meghozott, illetve meghozatalra kerülő intézkedések. Az esetleges megbetegedések
negatív hatással lehetnek az ALTEO Csoport munkafolyamataira, a folyamatban lévő projektek
ütemezésére, továbbá hátrányos munkaerőpiaci következményekkel járhatnak. A Magyarországon
bevezetett veszélyhelyzet negatív hatással lehet az ALTEO Csoport vevőinek, felhasználóinak
eredményességére, fizetőképességére, valamint energiaigényük, beruházási hajlandóságuk
csökkenését eredményezheti, ami az ALTEO Csoport eredményeire is hátrányos hatást gyakorolhat. Az
ALTEO Csoport a munkavállalók egészségvédelme kapcsán felmerülő kockázatok kezelése érdekében
Pandémiás Irányító Testületet állított fel, Pandémiás Tervet fogadott el.
Az ALTEO Csoport vezetősége folyamatosan figyelemmel kíséri a COVID-19 vírussal kapcsolatos
eseményeket, és felkészült a szükséges intézkedések megételére. Ugyanakkor a COVID-19 vírus és
pandémia hatásai kiszámíthatatlanok és tovagyűrűzőek lehetnek, és így az ALTEO Csoport
felkészültsége ellenére negatív hatással lehetnek az ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és
eredményességére.
III.3.21 Munkaerő-állomány megbetegedése
A COVID-19-en túl fennáll a kockázata annak, hogy az ALTEO Csoport közvetlen személyi állományát,
illetve az egyes folyamatban lévő projektekbe bevont alvállalkozói, beszállítói körének munkaerő
állományát érintheti egy fertőző vírus, baktérium, gomba, élősködő vagy sugárzás által okozott
betegség, amely negatív hatással lehet az ALTEO Csoport munkafolyamataira, a folyamatban lévő
projektek ütemezésére, továbbá hátrányos munkaerőpiaci következményekkel járhat.
III.3.22 Háborús kockázatok
A jelenleg zajló orosz-ukrán háború, és általánosságban más háborúk és fegyveres konfliktusok
megzavarhatják az ellátási láncokat, hatással lehetnek a beszerzési árakra, késlekedést vagy teljes
ellehetetlenülést okozhatnak a beruházások megvalósításában és hátrányosan befolyásolhatják a
munkaerőpiaci folyamatokat. Ezen nyezők változása többletköltségekkel, többlet beruházás-
követelményekkel vagy a beruházás meghiúsulásával terhelhetik az ALTEO Csoportot és időbeli
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
63. oldal
lefolyásuk bizonytalan, nem jelezhető előre. Ezért a háborúk és fegyveres konfliktusok negatív hatással
lehetnek az ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és eredményességére.
C, Az ALTEO Csoportra jellemző kockázatok
III.3.23 Szabályozási Központ működéséből eredő kockázatok
Az ALTEO Szabályozási Központ, és az ehhez csatlakozott, azaz az ALTEO Csoport kereskedelmi
érdekkörébe tartozó termelő egységek jövedelem termelő képessége nagymértékben függ a
villamosenergia-rendszer kiegyenlítő szabályozási tartalék kapacitás és energia piacok mindenkori
hozzáférhetőségétől és árképzésétől. Amennyiben ezen piacok hozzáférhetősége az ALTEO
Szabályozási Központ vonatkozásában bármilyen okból ideértve a piaci árak jelentős esésére vagy
szabályozói változásra visszavezethető szolgáltatási volumen csökkenést korlátozottá válik, az
jelentős negatív hatással lehet az ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és eredményességére.
III.3.24 Politikai kockázat
Az ALTEO Csoport szolgáltatásainak egy részét önkormányzati, illetve az önkormányzat vagy bizonyos
állami szervek befolyása alatt lévő intézmények részére nyújtja, továbbá az ALTEO Csoport egyes tagjai
és projektjei működésére az ilyen intézményekkel kötött megállapodások jelentős hatással vannak. Az
ilyen intézmények lött befolyással rendelkező szervek szerződéses megfontolásai eltérhetnek egy
racionális, profitorientált piaci szereplő megfontolásaitól, ami a szerződések teljesítése tekintetében
kockázatot jelent. Ilyen kockázat elsősorban a távhőtermelési tevékenységet is végző ALTEO-Therm
soproni, kazincbarcikai, tiszaújvárosi és zuglói telephelyén végzett távhőtermelési tevékenységgel
kapcsolatban állhat fenn.
A politikai kockázatok körébe sorolható események bekövetkezése hátrányos hatással járhat az ALTEO
Csoport annak kitett Leányvállalatai számára, összességében az ALTEO Csoport üzleti
eredményességére.
III.3.25 Időjárástól függő energiatermelés
Az ALTEO Csoport energiatermelésének egy része (például szélerőművek, naperőművek, vízerőművek)
és egyes vevők energiaigénye (például hőigények) időjárásfüggő, ezért az időjárás változása jelentős
hatással lehet az ALTEO Csoport eredményességére. Az időjárásfüggő energiatermelés esetében az
átlagos éves termelésben nem várható jelentős változás, de éven belül, vagy egyes évek között
lehetnek eltérések. Az időjárásfüggő energiaigény-változás esetében akár hosszabb változási trendek
is kialakulhatnak (például egyre enyhébb telek).
Az időjárásfüggő energiatermelés során a Társaság meteorológiai előrejelzésekre támaszkodva jelzi
előre (menetrendezi) a termelhető villamos energia mennyiségét. Amennyiben az időjárás nem az
előrejelzéseknek megfelelően alakul, úgy a megtermelt villamosenergia-mennyiség is változik a
tervekhez (Day-Ahead vagy Intra-Day menetrendekhez) képest, ami számottevő vesztességet okozhat
az ALTEO Csoportnak. Lsd. még A villamosenergia kiegyenlítő szabályozási rendszer kockázatok.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
64. oldal
A Társaság stratégiája, hogy időjárásfüggő, megúju energiatermelési projekteket továbbra is
fejlesszen, ami az időjárástól való függést a jövőben fokozhatja.
III.3.26 Az időjárás hatása a hőfelhasználásra
Az ALTEO Csoport egyes Leányvállalatai hő és távhő termelésével és értékesítésével foglalkoznak. A
és távhő vevőinek igényeit jelentősen befolyásolhatja az időjárás és a külső hőmérséklet. Egyes, a
Leányvállalatok által kötött hőszolgáltatási és távhő értékesítési megállapodásokban nincs rögzítve
kötelező minimális átvételi mennyiség. Ezekben az esetekben az időjárásnak a tervezettől eltérő
alakulása kihatással lehet a - és távhő-értékesítésből származó bevételekre, és az ALTEO Csoport
által kötött fedezeti ügyletek megfelelőségére. Ebből következően pedig az időjárás hőfelhasználásra
gyakorolt hatása hátrányosan befolyásolhatja az ALTEO Csoport üzleti tevékenységét és
eredményességét.
III.3.27 A növekedés kockázatai
Az ALTEO Csoport üzleti növekedési szakaszban van, amely együtt jár a munkavállalók létszámának, a
létesítmények és eszközök számának és értékének a növekedésével. Az ALTEO Csoport további
növekedést tervez, mind új üzleti mind új földrajzi területeken. Nem garantálható, hogy a Társaság
stratégiája sikeres lesz, és hogy a Társaság képes lesz a növekedést hatékonyan és eredményesen
kezelni.
A Társaság a Leányvállalatai közreműködésével a jelen Információs Összeállításban foglaltak szerint
jelenleg is több projekt megvalósítását készíti elő. Ezen projektek megvalósítása, a Társaság szándékán
túlmenően, számos egyéb külső tényezőtől függ. Nem garantálható, hogy ezek a projektek ténylegesen
megvalósulnak, illetve a jelen Információs Összeállításban foglaltak szerint valósulnak meg, továbbá
más jövőbeli projektek megvalósítása akár meg is előzheti vagy helyettesítheti a jelen Információs
Összeállítás időpontjában ismert projekteket.
A növekedéssel járó lehetséges kockázati események valamelyikének bekövetkezte esetén a Társaság
növekedése stagnálhat, vagy akár veszteséges működést is eredményezhet.
III.3.28 Akvizíciók, projekt- és vállalatfelvásárlások kockázatai
Az ALTEO Csoport üzleti terveit részben már meglévő projektek akvizíciója és/vagy vállalatfelvásárlások
segítségével kívánja megvalósítani. Bár az akvizíciókat mindig a célpont alapos átvilágítása előzi meg,
nem lehet kizárni, hogy az akvizíciók megvalósításával összefüggésben olyan pénzügyi, jogi vagy
műszaki események következnek be a felvásárolt projekttel vagy vállalattal kapcsolatban, amelyek
negatív hatással lehetnek az ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és eredményességére.
Az akvizíciós stratégiával járó lehetséges kockázati események valamelyikének bekövetkezte esetén a
Társaság növekedése stagnálhat, vagy akár veszteséges működést is eredményezhet.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
65. oldal
III.3.29 Erőmű projektfejlesztési és zöldmezős beruházással kapcsolatos kockázatok
Az ALTEO Csoport üzleti terveiben fontos szerepet játszik zöldmezős energetikai beruházások
engedélyeztetése és kivitelezése. Bár az ALTEO Csoport a projektek megvalósításának előkészületei
során gondos műszaki, jogi és gazdaságossági tervezést végez, mégsem zárható ki egyes projektek
engedélyezésének elhúzódása vagy ellehetetlenülése. A kivitelezés időszakában az ALTEO Csoport
törekszik arra, hogy megfelelő garanciákkal és referenciával rendelkező - és alvállalkozókkal
szerződjön, mégsem zárható ki vitás esetek bekövetkezte ebben a szakaszban.
A zöldmezős beruházásokkal, erőművi projektfejlesztésekkel járó lehetséges kockázati események
valamelyikének bekövetkezte esetén az ALTEO Csoport növekedése stagnálhat, vagy akár veszteséges
működést is eredményezhet.
III.3.30 Nagyméretű, egyedi projektek
Az iparág sajátosságainak megfelelően az ALTEO Csoport árbevételének jelentős része származik
nagyméretű, egyedi projektekből. Ennek következtében kevés számú projekt kivitelezése vagy meg
nem valósulása is jelentős hatással lehet a Társaság jövőbeli árbevételére és eredményességére. Ezen
nagyméretű projektek gyakran hosszú (akár több éves) lefolyásúak, számottevő erőforrás tartós
lekötését igénylik és számos esetben alvállalkozók bevonásával valósulnak meg. Egy-egy ilyen
nagyméretű beruházás esetleges sikertelen vagy veszteséges megvalósítása jelentős negatív hatással
lehet az ALTEO Csoport eredményességére.
III.3.31 Energiakereskedelem kockázatai
A villamosenergia- és földgázpiaci kereslet alakulása jelentősen befolyásolhatja az ALTEO Csoport
bevételeit, eredményességét és stratégiai terjeszkedési terveit.
Az ALTEO Csoport energiakereskedelmi tevékenysége során a portfoliótervezés a fogyasztók
adatszolgáltatása és a saját kalkulációja alapján készül. Tervezési hiba vagy a helytelen adatszolgáltatás
nem megfelelő beszerzési stratégiát eredményezhet, amelynek utólagos korrekciója veszteségeket
okozhat az ALTEO Csoportnak.
Az éves fogyasztói igényeket a Társaság törekszik 100%-ban lefedezni, rövidebb időszakokban azonban
a természetes szezonalitás miatt lehetnek nyitott pozíciók, amelyek zárása elsősorban az azonnali
(spot) és a kiegyenlítő energia piacon történik. A spot és kiegyenlítő energia piacokon kialakuló árak
előre nem tervezhetőek, azok változása befolyásolhatja az ALTEO Csoport eredményességét.
A földgáz és villamosenergia-mennyiségek lekötése elsősorban alacsony kockázatú nagykereskedelmi
partnereken keresztül, kisebb mértékben tőzsdén történik. Az üzletkötés folyamatos, ezért a termékek
árai napi szinten változnak tekintettel arra, hogy tőzsdei termék kereskedése folyamatos. A napok
közötti akár jelentősebb ármozgások a hosszabb ajánlattartású fogyasztói ajánlatadások esetén
kockázatot jelenthetnek, mely kockázatokat a Társaság indikatív ajánlatok kiadásával (kereskedő
számára nem kötelező ajánlat), minimalizálja. Bár az ALTEO Csoport kiskereskedelmi tevékenységét az
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
66. oldal
Igazgatóság által elfogadott kockázatkezelési eljárás alapján végzi, egy esetleges téves üzletkötés az
ALTEO Csoport eredményességére jelentős negatív hatással lehet.
Az ALTEO Szabályozási Központ, és az ehhez csatlakozott, azaz az ALTEO Csoport kereskedelmi
érdekkörébe tartozó termelő egységek jövedelem termelő képessége jelentősen kitett a különböző
határidős és azonnali piacokon való kereskedésnek. A tervezett -, és villamosenergia-értékesítéshez
tartozó villamosenergia-pozíciók fedezése a nagykereskedelmi piacokon, míg a pozíciók rövidtávú
korrekciója, valamint bizonyos szerződéses villamos energia értékesítési kötelezettségek az azonnali
piacokon (HUPX DAM és IDM) rténnek meg. Amennyiben a felvenni és ezt fedezni kívánt villamos
energia termelési pozíciók hibásan kerülnek meghatározásra, úgy ennek korrekciója a piaci
árkörnyezet változása vetkeztében befolyásolhatja az ALTEO Csoport eredményességét. Továbbá az
azonnali piacokhoz való hozzáférés elvesztése - a nem megfelelően menedzselt biztosítéki igények
következtében - ugyancsak jelentős hatással lehet az ALTEO Csoport pénzügyi eredményére.
Az ALTEO Csoport rendelkezik olyan stratégiai tüzelőanyag beszerzési szerződéssel, amelyben a
pénzügyi biztosíték összegének mértéke nagy mértékben kitett az adott tüzelőanyag piaci
árváltozásának. Amennyiben az árváltozás kedvezőtlen irányba megy végbe, úgy addicionális fedezet
biztosítása válhat szükségessé, amely az ALTEO Csoport pénzügyi helyzetére negatív hatással lehet.
III.3.32 Üzemeltetési kockázatok
Az ALTEO Csoport gazdasági teljesítménye függ a projektek megfelelő működésétől, amit számos
tényező befolyásolhat, így többek között az alábbiak:
általános és nem előre jelezhető karbantartási vagy felújítási költségek;
üzemszünet vagy leállás az eszközök meghibásodása miatt;
katasztrófa esetek (tűz, árvíz, földrengés, vihar és más természeti esemény);
működési paraméterek változása;
üzemeltetési költségek változása;
esetleges, termelés során bekövetkezett hibák; és
külső üzemeltetőktől való függőség.
Az ALTEO Csoport energiatermelő Leányvállalatai - a Pannon Szélerőmű Kft. kivételével - rendelkeznek
géptörés és üzemszünet, valamint egyes természeti csapások esetére szóló „all risk” jellegű
vagyonbiztosításokkal, amelyek fedezetet nyújtanak az ilyen okokra visszavezethető károkra, valamint
rendelkeznek az energiatermelő tevékenységgel harmadik személynek okozott károkra fedezetet
nyújtó felelősségbiztosításokkal is. Nem kizárt azonban, hogy a káresemény részben vagy egészben
kívül esik a biztosító által vállalt kockázati körön, így a kárt a biztosított mint károsult, illetve károkozó
maga lesz köteles viselni.
Az üzemeltetési kockázatok valamelyikének bekövetkezte jelentős negatív hatással lehet az ALTEO
Csoport megítélésére, üzleti eredményességére.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
67. oldal
III.3.33 Tüzelőanyag-kockázatok
Az ALTEO Csoport által felhasznált stratégiai tüzelőanyagok ára a piaci folyamatoknak megfelelően
alakul. Nem zárha ki, hogy az ALTEO Csoport által beszerzett tüzelőanyagok ára a jövőben
számottevően növekszik, ami negatívan befolyásolhatja az eredményességét.
Az ALTEO Csoport szénhidrogén-tüzelésű erőművei számára kulcsfontosságú üzemanyagokat
(elsősorban földgázt) külső beszállítóktól szerzi be. Az ALTEO Csoport földgáz szállítási megállapodásai
az iparágban kialakult gyakorlatot követik. Ennek ellenére nem garantálható, hogy az erőművek
tüzeléséhez szükséges üzemanyag minden esetben rendelkezésre fog állni, különösen nem tervezhető,
külső események esetén. Az ALTEO Csoport földgáz szállítási megállapodásai szintén az iparágban
kialakult gyakorlattal összhangban azok időtartamára bizonyos toleranciasávval átvételi (ún. „take-
or-pay”) kötelezettséget tartalmazhatnak. Nem zárható ki, hogy a földgázfogyasztás jelentős
csökkenése esetén az ALTEO Csoportnak az át nem vett földgáz után kötbérfizetési kötelezettsége
keletkezzen, ami negatív hatással jár az ALTEO Csoport üzleti eredményességére nézve.
III.3.34 Fennálló adósság megújítása, illetve refinanszírozása
Az ALTEO Csoport a finanszírozási szükségleteit a pénzügyi intézményektől felvett hiteleken kívül
részben az ALTEO által zártkörűen, illetve nyilvánosan forgalomba hozott kötvények útján biztosítja.
Az ALTEO Csoport a jelen Információs Összeállítás napján 12.400 millió forint névértékű
kötvényállománnyal rendelkezik.
Az ALTEO Csoport üzleti kilátásaiban, az általános finanszírozási környezetben, a kamatkörnyezetben,
illetve az általános tőkepiaci hangulatban bekövetkező negatív változások és kockázatok esetén a
kötvényadósság megújítása, illetve az ALTEO Csoport fennálló hiteleinek refinanszírozása csak akár
jelentősebb rosszabb feltételek mellett lenne lehetséges vagy akár teljes egészében ellehetetlenülne.
Ezek a körülmények az ALTEO Csoport működésének jövőbeni finanszírozására és pénzügyi helyzetére
negatív hatással lehetnek.
III.3.35 Informatikai rendszerek
Az ALTEO Csoport tevékenysége (különösen az erőművek irányítása) informatikai rendszerektől függ.
Előfordulhat, hogy az ALTEO Csoport informatikai rendszereinek nem megfelelő működése vagy
biztonsága jelentősen hátrányos következményekkel jár az ALTEO Csoport tevékenységére és
eredményességére.
III.3.36 Nagykereskedelmi partnerkockázat
Nagykereskedelmi adásvétel esetén, amennyiben a partner nem szállítja vagy nem veszi át a szerződött
energiamennyiséget, vagy nem tud fizetni a szállított energiáért, akkor a meghiúsult ügyletek rövid-
vagy hosszútávon veszteséget eredményezhetnek a Társaság számára. Ugyan az ALTEO Csoport
gondosan megválogatja partnereit, de azok teljesítésének esetleges elmaradása negatív hatást
gyakorolna az ALTEO Csoport eredményességére.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
68. oldal
III.3.37 Külső beszállítóktól való függőség
Az energetikai beruházások megvalósítása során az ALTEO Csoport nagymértékben függ egyes
berendezések szállítóitól, gyártóitól, valamint kivitelezőktől és alvállalkozóktól, ami hatással lehet a
beruházások megvalósítására. Az ALTEO Csoport nem minden esetben rendelkezik teljes ellenőrzéssel
a berendezések, felszerelések és anyagok fölött. Ha a gyártók, szállítók bármilyen ok miatt nem
képesek megfelelő időben, áron és minőségben szállítani az ALTEO Csoport által megrendelt
eszközöket, az a beruházások megvalósításának csúszását és többletköltségeket okozhat, ami negatív
hatással járhat az ALTEO Csoport eredményességére nézve.
III.3.38 Vevőkockázat
Az ALTEO Csoport árbevételének jelentős része származik kevés számú, de jelentős értékben vásárló
vevőktől. Ennek következtében kevés számú vevői szerződés megszerzése vagy elvesztése is jelentős
hatással lehet a Társaság jövőbeli árbevételére és eredményességére.
Meghatározó vevői következtében az ALTEO Csoport kitett az ügyfelek nemfizetéséből származó
kockázatnak. Amennyiben az ALTEO Csoport valamelyik jelentős vevője nem vagy késedelmesen fizet,
akkor az jelentős veszteséget okozhat az ALTEO Csoport számára.
Az ALTEO Csoport határozott idejű szerződésekkel rendelkezik meghatározó vevőivel, szállítóival és
finanszírozóival. Nem garantálható, hogy ezen szerződések lejártát követően a felek meg tudnak
állapodni a szerződések meghosszabbításáról. Határozott idejű szerződések esetében sem zárható ki,
hogy azok nem várt, rendkívüli esetben a határozott idő lejárata előtt megszűnnek.
Az ALTEO Csoport villamos energiát értékesít és távhőszolgáltatást nyújt bizonyos közintézményi
felhasználók számára. E felhasználók kérelmére a releváns Leányvállalat köteles meghatározott
időszakra fizetési késedelem miatt történő felmondás alóli mentességet (moratóriumot) biztosítani a
jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén. A moratórium miatt felmerült költségeket
a releváns Leányvállalat köteles viselni.
III.3.39 Új erőművi technológiák bevezetésének és használatának kockázata
Az ALTEO Csoport üzleti terveivel összhangban bevezethet a portfolióba olyan technológiákat, amelyek
az erőművi portfoliójában eddig nem szerepeltek. Bár az ALTEO Csoport csak kipróbált, referenciákkal
bíró technológiákat valósít meg, a technológia előre jelzettől gyengébb működése veszteséget okozhat
az ALTEO Csoport számára.
III.3.40 Kulcsfontosságú vezetők és alkalmazottak távozásának kockázata
Az ALTEO Csoport teljesítménye és sikeressége nagymértékben függ vezetői és kulcsfontosságú
alkalmazottai tapasztalatától és rendelkezésre állásától. A vezetők és kulcsfontosságú alkalmazottak
távozása negatívan befolyásolhatja az ALTEO Csoport működését és eredményességét.
III.3.41 Hatósági döntések
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
69. oldal
Az adóhatóságon kívül számos más hatóság, így többek között az MNB és a MEKH is jogosult az ALTEO
Csoport szabályoknak megfelelő működését ellenőrizni. Az ALTEO Csoport minden tőle elvárhatót
elkövet a jogszabályi és hatósági előírásoknak megfelelő működés biztosítása érdekében. Azonban
nem zárható ki, hogy egy jövőbeli hatósági vizsgálat során az ALTEO Csoportnak számottevő kiadást
jelentő megállapítások történnek, vagy az eljáró hatóságok az ALTEO Csoport egyes társaságait
bizonyos szankciókkal (például bírság, a működés felfüggesztése vagy a működéshez szükséges
engedély visszavonása) sújtják, ami negatív hatással járhat a Társaság megítélésére, üzleti
eredményességére.
III.3.42 Kulcsfontosságú engedélyek és minősítések
Az ALTEO Csoport tagjainak tevékenységei végzéséhez számos engedélyre (például villamosenergia-
kereskedelmi engedélyre, fölgáz-kereskedelmi engedélyre, kiserőművi összevont engedélyre,
távhőtermelői engedélyre, KÁT engedélyre, valamint rnyezetvédelmi és vízjogi engedélyekre) van
szükségük. Amennyiben ezeket a tanúsítványokat, minősítéseket és engedélyeket visszavonnák, vagy
nem hosszabbítanák meg, ez jelentősen korlátozhatja az ALTEO Csoport tevékenységét, ezért jelentős
negatív hatást gyakorolhat eredményességére.
III.3.43 A saját mérlegkör működtetéséhez kapcsolódó kötelezettségek esetleges nem
teljesítésének kockázata
Az ALTEO Csoport egyes Leányvállalatai villamosenergia-kereskedelmi tevékenysége részeként saját
mérlegkört az ALTEO Csoport egyes Leányvállalataival szerződéses kapcsolatban álló
villamosenergia-felhasználók és villamosenergia-termelők tagságával működő elszámolási
szerveződést működtetnek, és teljesítik ezzel kapcsolatos, jogszabályban és a villamosenergia-ellátási
szabályzatokban rögzített feladataikat. Az ALTEO Csoport egyes Leányvállalatai saját maguk
rendelkeznek a mérlegkör működtetésével kapcsolatos valamennyi engedéllyel és pénzügyi
biztosítékkal, illetve eszközzel és erőforrással, azonban ezek meghibásodása, vagy esetleges hiánya
esetén elképzelhető, hogy nem tudnak eleget tenni mérlegkör-felelősi kötelezettségének, mely
esetben az ezzel kapcsolatos károkat, bírságokat viselniük kellene.
Az ALTEO Csoport egyes Leányvállalatai mérlegköri együttműködést tartanak fenn több mérlegkör-
felelőssel. Amennyiben ezek a mérlegkör-felelősök tevékenységüket felfüggesztik vagy megszüntetik,
az általuk végzett feladatok átvétele jelentős költségekkel járhat az ALTEO Csoport részére, illetve
amennyiben a mérlegkör-felelősök által elvégzett feladatok átvétele nem oldható meg azonnal
problémamentesen, akár jelentős összegű pótdíjfizetési kötelezettséggel járhat.
III.3.44 MTM Üzletághoz kapcsolódó kockázatok
Az MTM Üzletág kapcsán jellemzően rövidebb (~1év) időtartamú szerződések kerülnek megkötésre.
Ezen üzletági tevékenység keretében az ALTEO Csoport bizonyos Leányvállalata menetrendezési-
csoportképviselői feladatokat is ellát, amelynek keretében felelős a menetrendek határidőben és
jogszabályoknak, illetve egyéb szabályzatoknak megfelelő módon történő benyújtásáért. Amennyiben
ezen menetrendek eltérnek a tényleges termelési profiltól, akkor az kiegyenlítő energia költséget
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
70. oldal
keletkeztet az ALTEO Csoport számára. Ezen költségek csökkenthetik az MTM Üzletág
nyereségességét, amely akár veszteségbe is fordulhat.
III.3.45 Egyes termelőeszközökre vonatkozó vételi jogok
Az ALTEO Csoport egyes termelőeszközeire vonatkozóan harmadik felek vételi joggal rendelkeznek.
Amennyiben ezen eszközök esetében nem történik szerződésmódosítás vagy nem kerül új szolgáltatási
szerződés aláírásra, akkor ezek az eszközök az értékesítés időpontját követően már nem járulnak hozzá
a Társaság árbevételéhez és eredményéhez. Emellett bizonyos esetekben az értékesítésből vesztesége
származhat a Társaságnak. A Társaság üzleti terveiben e szerződések lejártával, a termelőeszközök
tulajdonjogának elvesztésével számol, az esetleges szerződéshosszabbítás, vagy a tulajdonjog
megtartása, kedvezőbb értékesítése a tervekhez képest többlet eredménnyel jár.
Az ALTEO-Therm Kft. jogelődei és a kazincbarcikai, az ózdi és a tiszaújvárosi önkormányzatok között
létrejött beruházási és hosszú távú hőszolgáltatási szerződések alapján az önkormányzatok jogosultak
a fűtőerőműveket a szerződés lejártakor azok számviteli nyilvántartás szerinti értékén megvásárolni. A
tiszaújvárosi szerződés 2035-ig, a kazincbarcikai szerződés 2032-ig, az ózdi szerződés pedig 2030-ig
került meghosszabbításra. A MOL Petrolkémia Zrt. és a Sinergy között a Tisza-WTP üzletrészére
vonatkozó vételi jogi szerződés alapján a MOL Petrolkémia Zrt. egyoldalú nyilatkozattal legkésőbb
2027. június 30. napjáig jogosult megvásárolni a Tisza-WTP üzletrészét a szerződésben meghatározott
módszertan szerint számított vételár ellenében.
Az ALTEO-Therm jogelődje a Zugló-Therm és a FŐTÁV Zrt. között létrejött hosszú távú hővásárlási-
hőeladási szerződés, valamint az azzal egy időben megkötött vételi jogot alapító szerződés alapján a
szerződés lejártakor (várhatóan 2030. május 31.), vagy a Zugló-Therm felmondása esetén a FŐTÁV Zrt.
a Zugló-Therm által létesített gázmotoros blokk fűtőerőművet 1 EUR összegért jogosult saját
hatáskörben meghozott döntése szerint megvásárolni. Amennyiben a FŐTÁV Zrt. vételi jogával nem él,
és a felek a fűtőerőmű sorsáról megállapodni nem tudnak, úgy az ALTEO-Therm köteles azt saját
költségén elbontani, és az általa e célból használt ingatlan eredeti állapotát helyreállítani.
III.3.46 Tulajdonosi Csoporthoz fűződő üzleti kapcsolatok
Az ALTEO Csoport a Tulajdonosi Csoport része, és számos üzleti kapcsolat van a két csoport között. Az
ALTEO Csoport árbevételének és igénybe vett szolgáltatásainak egy része a Tulajdonosi Csoporttól
származik. Nem garantálható, hogy a Társaság vagy ezen vállalkozások tulajdonosi struktúrájának
esetleges jövőbeli változása esetén az ALTEO Csoport viszonya ezen vállalkozásokkal változatlan
marad. Ezen vevői, finanszírozási és szállítói kapcsolatok esetleges felbomlása negatív hatással lehet
az ALTEO Csoport eredményességére, illetve korlátozhatja a jövőbeli finanszírozási lehetőségeit.
III.3.47 Tényleges vállalatcsoporttá minősítés kockázata
Az ALTEO Csoport számos Leányvállalatot foglal magában. Az ALTEO Csoport esetében az egységes
üzletpolitika, illetve egyes Leányvállalatok esetében más feltételek fennállásának hiányában uralmi
szerződés megkötésére nem került sor és az ALTEO Csoport nem minősül elismert vállalatcsoportnak.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
71. oldal
Ugyanakkor nem lehet kizárni, hogy egy jogilag érdekelt személy kérelmére a bíróság kötelezi az ALTEO
Csoport tagvállalatait az uralmi szerződés megkötésére és a vállalatcsoport bírósági nyilvántartásba
vételének kezdeményezésére, illetve bírósági nyilvántartás hiányában is tényleges vállalatcsoportnak
minősíti az ALTEO Csoportot. Ilyen esetben egy Leányvállalat esetleges felszámolása esetén a Társaság
helytállni lenne köteles a ki nem elégített hitelezők követeléseiért, kivéve, ha bizonyítja, hogy a
fizetésképtelenség nem a vállalatcsoport egységes üzletpolitikája következtében állt be.
III.3.48 Adózás
Az ALTEO Csoport minden tőle elvárhatót elkövet a szabályos működés biztosítása érdekében, azonban
nem zárható ki, hogy egy jövőbeli adóvizsgálat eredményeként a Társaságnak vagy a
Leányvállalatoknak számottevő kiadást jelentő adófizetési kötelezettsége keletkezik. A Csoportnál a
NAV 2022-ben lefolytatott vizsgálatainak megállapításai nem eredményeztek említésre érdemes
módosulásokat a Társaság adópozícióiban, a megállapítások alapján rótt kötelezettségeket a
Tárasaság maradéktalanul teljesítette.
Egyes akvizíciós szerződésekben az ALTEO Csoporttal eladóként szerződő felek teljes körű, az adójogi
elévüléssel egyező időtartamra szóló szavatosságot vállaltak a céltársaságok ALTEO Csoportba
kerülését megelőző időszakok adótartozásainak megtérítése tekintetében. Mindezek mellett sem
garantálható azonban, hogy az eladói szavatossággal érintett esetleges megtérítési igények az
eladókkal szemben teljes mértékben érvényesíthetők, ami az ALTEO Csoport számára veszteséget
eredményezhet.
III.3.49 Környezetvédelmi kockázat
Az ALTEO Csoport társaságai tevékenységük során olyan anyagokat használnak, illetve olyan
technológiát alkalmaznak, amelyek rendeltetésellenes, a jogszabályoknak vagy a vonatkozó
engedélyeknek meg nem felelő használata a rnyezetet szennyezhetik. Az ALTEO Csoport tagjai
rendelkeznek a szükséges környezetvédelmi engedélyekkel, szabályzatokkal, szakértő személyzetük
pedig a tevékenység által megkívánt fokozott gondossággal látja el munkáját. Azonban előfordulhat
olyan rendkívüli esemény, amely az érintett társaság környezeti kármentesítési kötelezettségét
vonhatja maga után, vagy bírság kiszabásához, illetve az érintett társasággal szemben követelések
érvényesítéséhez vezethet. Előfordulhat, hogy az ALTEO Csoport biztosításai nem, vagy nem
teljeskörűen fedezik az ilyen eseményekből eredő károkat és költségeket, ami az ALTEO Csoport
számára veszteséget eredményezhet.
III.3.50 Csőd- és felszámolási eljárás kockázata
Amennyiben a bíróság csődeljárást rendel el a Társasággal szemben, úgy a Társaságot fizetési haladék
illeti meg. A Cstv. 10. § (4) bekezdés szerint a csődeljárásra vonatkozó végzés közzétételét követő 120.
napot követő sodik munkanap 0 óráig tart a fizetési haladék. Bizonyos feltételekkel a fizetési
haladék meghosszabbítható a csődeljárás kezdő időpontjától számított legfeljebb 365 napig.
Felszámolási eljárás esetén a Kötvény tulajdonosok Kötvényeken alapuló követelési a Cstv. 57. §
pontja szerint egyéb követelésként kerülhetnek kielégítésre. Amennyiben a Társaság csőd- vagy
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
72. oldal
felszámolási eljárás alá kerülne, az a Kötvények árfolyamára, illetve azok maradéktalan
visszafizetésének valószínűségére jelentősen hátrányos hatást gyakorolna.
III.3.51 Konszolidált és IFRS beszámolók adatainak az MSZSZ szerinti beszámolók
adataitól való esetleges eltérése
A Társaság és mindenkori Leányvállalatai az egyes pénzügyi évek tekintetében egyedi, MSZSZ szerinti
beszámolót készítenek. A Társaság azonban a 2010. pénzügyi évtől kezdve IFRS sztenderdek szerinti
konszolidált beszámolót is készít. A Társaság továbbá 2017-től kezdődően az egyedi beszámolóját is az
IFRS szerint készíti el. A leányvállalati és a Társaság MSZSZ szerint elkészített beszámolói HAS szerint
készített beszámolók és a konszolidált beszámolóban érvényes értékelési és bemutatási elvek eltérnek.
A számviteli rendszerek közti eltérések miatt a MSZSZ egyedi beszámolók egyszerű összesítése és az
IFRS konszolidált beszámoló egymástól független és önálló információ tartalommal bírnak.
III.3.52 Új földrajzi piacokra való belépés kockázata
Az ALTEO Csoport akvizíciókat és zöldmezős beruházásokat valósíthat meg külföldön is, ezért a
megcélzott országokban a makrogazdasági, üzleti, szabályozási és/vagy jogi környezet esetleges
kedvezőtlen változása negatív hatással lehet az akvizíciók során megvásárolt, vagy zöldmezős
beruházás révén megvalósított projektek pénzügyi teljesítményére és így az ALTEO Csoport
eredményességére.
III.4 Pénzügyi kockázatok és azok kezelése
A III.3. pont szerinti kockázati felsorolásokon túl a Csoport jelen pontban a tárgyidőszakra bemutatja
pénzügyi eszközök és követelésekkel összefüggő kockázatainak jellegét, kezelését és elemzi a kockázat
kezelési célkitűzéseit.
III.4.1 Behajtási kockázat és annak kezelése
Az érvényben lévő politika és eljárások célja megteremteni a vevői hitelkezelés és a Csoport
követelésbehajtásának keretrendszerét és alapelveit, hogy minimalizálni tudja a vevők késedelmes
vagy nem fizetéséből származó hitelkockázatot, ezen felül célja a kockázatok folyamatos nyomon
követése, illetve pénzügyi segítségnyújtás biztosítása az értékesítési folyamatok számára a Csoport
értékesítési stratégiájának és kockázatviselési képességének megfelelően.
A Csoport termékeit és szolgáltatásait az alábbi kockázati csoportokba sorolta. A Csoport a termék és
szolgáltatások csoportokra szabva többféle biztosítéki rendszert alkalmaz ld. táblázatban.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
73. oldal
Vizsgált, együtt kezelt
kockázati csoportok
Csoport Kockázati jellemzők, kockázat kezelési eljárások
Földgáz és a villamos energia
kiskereskedelem
A vevőportfólió kialakításánál a diverzifikálás iparág, cégméret
alapján csökkenti a kockázatot.
A kereskedelmi kapcsolatok létesítése előtt belső és külső
információkra alapuló vevőminősítéssel látjuk el a partnereket,
amely minősítés évente felülvizsgálatra kerül.
A tisztán vevői hitelkockázat fedezésekor a leginkább preferált
biztosítékfajták a hitelbiztosítások, a bankgaranciák, a készpénz és a
letét. 2022 folyamán hitelbiztosítóval kötöttünk szerződést a
kintlévőségek biztosítására, illetve jelenleg áttértünk a
kockázatmentesebb ajánlatadási konstrukcióra, ami előre fizetéses,
tőzsdei indexált ajánlatokat jelent.
Követelésink alakulását napi szinten monitorozzuk.
A fizetési elmaradás esetében legvégső esetben a villamosenergia
ágazati törvény lehetőséget biztosít a partner fogyasztásból való
kizárásra.
Távhőszolgáltatás
A vevők jellemzően önkormányzati tulajdonban álló hőszolgáltató
cégek, monitorozásuk folyamatos. A vevő kinnlevőségek szinten
tartása mellett a Vevőkkel folyamatos az egyeztetés a térülés
biztosításáról.
Vállalkozás és
projektfejlesztés
A vevők előminősítési folyamaton esnek át, a nemfizetési
kockázatok bekövetkezési kockázatát pénzügyi teljesítési
biztosítékok (bankgarancia, óvadék) alkalmazásával kezeljük.
Nagyvállalati partnerek
(energetikai szolgáltatások)
A vevők a hazai nagyvállalati szektor kritikus infrastruktúráival
rendelkeznek, jellemzően tőzsdén jegyzett transzparensen működő
társaságok. A vevők monitorozása folyamatos.
Villamos energia
nagykereskedelem
Az áramtőzsdén keresztül történő értékesítés ellenértékének
befolyását a tőzsdei szabályok biztosítják. A kereskedési partnerek
teljesítési biztosítékokat is alkalmaz(hat)nak egymással szemben.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
74. oldal
Vizsgált, együtt kezelt
kockázati csoportok
Csoport Kockázati jellemzők, kockázat kezelési eljárások
Rendszerirányító
(MAVIR Zrt.) - KÁT
A rendszerirányító kockázati besorolása megegyezik
Magyarországéval. Az ország valamennyi KÁT rendszerben
értékesítő termelője kizárólag ennek a mérlegkörnek lehet tagja,
termelésük ellenértékének fedezetét a VET 13/A. §-a szerinti, a nem
lakossági felhasználókra allokált díjelem fedezi, a rendszer
financiális problémák nélkül üzemel több, mint egy évtizede.
Rendszerirányító
(MAVIR Zrt.)
rendszerszintű szolgáltatások
Az így nyújtott szolgáltatások ellenértékének befolyásával
kapcsolatban ld. a fenti, KÁT tekintetében leírtakat.
Lízing követelések
A követelés értékét a lízingbe adott eszközök tulajdonjoga biztosítja.
2020-ban a COVID-19 miatt bekövetkezett gazdálkodási korlátozások, szektorok működési korlátozása
a vevői kockázat növekedését eredményezte, emiatt a Csoport növekvő kockázati értéket azonosított.
A 2020-ban megnövekedett kockázati tényezőket 2022-ben továbbra is az ECL modell
felülvizsgálatakor figyelembe vettük és számszerűsítettük. A tárgyév során nem volt szükséges vevőktől
kapott bankgarancia vagy más biztosíték lehívása.
A Csoport követelései és a követelésekkel kapcsolatosan várható veszteségek részletes bemutatása a
IV.14 és a IV.19 pontokban található.
III.4.2 Likviditási kockázat és annak kezelése
A Csoport likviditási terveket készít, amelyben vizsgálja a likviditási pozíciókat és a terveket elemezve
előre és megfelelő időben gondoskodik a megfelelő likviditás fenntartásáról.
A Csoport a tagok közt is használható banki elszámolású cash-pool rendszerrel rendelkezik,
amely eredményesen kezeli a Csoporton belüli pénzeszköz felhasználás és igények eltérő
időben és összegben való megjelenését.
Ezenkívül a Csoport közös likviditási banki keretekkel rendelkezik, amelyek rendelkezésre
állása biztosítja a csoport megfelelő és rugalmas likviditási lehetőségeit.
A 2019. és 2020. évben kibocsátott 10 éves futamidejű kötvények átalakították a Csoport
rendelkezésére álló likvid pénzeszköz állomány forrás összetételét, a források hosszú távúra
változása miatt a rövid- és a középtávú likviditás jelentősen javult.
A hitelek és kötvények jövőbeni cash flowi és a hitelezési kondíciók részletesen bemutatásra kerülnek
a IV.21, és a IV.22 pontokban.
A Csoport pénzügyi instrumentumainak lejáratai a következők:
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
75. oldal
III.4.3 Kamatkockázat és annak kezelése
A Csoport finanszírozása rögzített kamatozású kötvényeken és változó kamatozású projekt hiteleken
keresztül történik.
A projekt hitelek kamat rögzítésére a Csoport kamatswapokat kötött, amely során a változó cash-
flowkat meghatározott időtartamra fix cash-flowkra cseréli megadott tőkeösszeg tekintetében. Ezeket
a swapokat a Csoport cash-flow fedezeti ügyletként kezeli.
A fedezeti ügyleteket a Csoport hatékonynak tekinti, mert a hiteleket nyújtó bankkal kötötte azokat a
kapcsolódó hitelek feltételeihez illesztve.
A kamatfedezeti ügylettel fedezett hitelek esetében kamatkockázat nincs.
A Csoport kamatfedezeti ügylettel nem fedezett kölcsöne esetében a BUBOR 5%-os változása esetén
a kamatráfordítások 1 napi összege az alábbiak szerint alakul:
III.4.4 Deviza kockázat és annak elemzése
A Csoport deviza kockázata azokban az esetekben áll fenn, amikor az ügyletek bevételei és ráfordításai
eltérő devizában realizálódnak. A Csoportnak a tevekénységével összefüggésben nincs jelentős rejtett
deviza kockázata (embedded derivatives).
Kezelendő kockázat
Fedezeti ügylet
Célkitűzés
Kiskereskedelemi forgalomban a
villamos-energia beszerzés és
értékesítés deviza árfolyamának
változása
A net deviza pozíció (EUR)
határidős ügylettel (jellemzően
vásárlási) történő fedezése
Célkitűzés a 95%.
A távhőtermelés
komponenseinek (gáz, CO
2
)
A hőtermeléshez szükséges
energiahordozók EUR
A hatósági hőár deviza
kitettségének teljes fedezése
1 éven belül 2-5 év 5 éven túl
Eszközök:
Tartósan adott let, kölcsön - 969 602 -
Vevőkövetelések 24 562 537 - -
Egyéb pénzügyi eszközök 8 500 254 - -
Egyéb követelések és időbeli elhatárolások 12 057 221 - -
Nyereségadó követelések 193 124 - -
Források:
Tartozások kötvénykibocsátásból - - 12 658 274
Hitelek és kölcsönök 7 185 732 2 165 951 4 504 100
Pénzügyi lízing tartozások 391 600 955 463 893 134
Kapott Elegek 1 499 254 - -
Szállítótartozások 11 282 617 - -
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek - 944 980 293 036
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások 24 885 619 - -
Nyereségadó kötelezettségek 1 046 918 - -
Lejárata
Pénzügyi instrumentumok
Kamatkoczat eFt Bubor ltos +/- 5%
Kamatfedezeti ügylettel nem fedezett rövid lejáratú anyavállalati hitel 6 000 000 822
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
76. oldal
hatóságilag szabályozott (fix)
árfolyamhoz képest történő
elmozdulása
ellenértékének fedezése deviza
forward ügyletekkel
III.4.5 Energiatermék árváltozás kockázata és annak kezelése
A Csoport tevékenységi köréből fakadóan jelentős kitettséggel rendelkezik egyes energiahordozók
árának változásával szemben, melyet megfelelő ár képzéssel és fedezeti ügyletekkel kezel.
Kezelendő kockázat
(fedezett ügylet)
Fedezeti ügylet
Célkitűzés
Hatósági áras távhő termeléshez
szükséges gáz mennyiség és ár
komponensei
A MEKH távhőár
megállapításakor határidős gáz
fedezeti ügyletek létesítése
Maximális fedezés a távhőár
szabályozó rendeletében
szereplő gáz árára, valamint a
szükséges mennyiségére
Piaci árazású hőtermelés
Az előállított szükséges
inputját (gáz) és a termelés
egyéb jellemzőit is követő
árképletek alkalmazása
Fenntartható hőtermelés a
kapcsolódó villamos energia-
termelés optimalizálása által
III.4.6 Hedge kapcsolatok bemutatása - fedezet és fedezeti politika célkitűzései és
eljárásrendje
Az IFRS 9 rendelkezik a fedezeti számvitel (hedge accounting) feltételeiről, az ebben foglalt
feltételeknek a Csoport megfelel: a Csoport nyilvántartással rendelkezik a fedezni kívánt és a fedezeti
termékekről, a fedezeti kapcsolatok megjelölésre kerültek, a fedezeti kapcsolatok fennállnak és
hatékonyak (effective).
Energiatermékek mennyiségi és ár kockázat tekintetében a Csoport az egyes üzleti szegmensekre
vonatkoztatva terveket és kockázatkezelési modelleket állított fel. Ezek a modellek az aktuális
szerződéseknek és terveknek megfelelően kalkulálják a szükséges fedezeti ügyletek jellegét és
mértékét. A fedezeti ügyletek megkötése ezek alapján történik.
Távhő termék esetében a nem kötelező mennyiségi átvétel miatt a Csoport folyamatosan mérlegeli
a termék előállításával kapcsolatos fedezett és fedezeti termék kapcsolatot. A fedezendő
mennyiség a sokéves adatokon és fogyasztási előrejelzéseken alapul. A tárgyidőszakban a
kapcsolat hatékony (effective) volt, kapcsolatok bontására nem került sor.
Devizakockázat esetén a Csoport a következő 12 hónapban esedékes idegen pénznemben
teljesítendő jövőbeli beszerzéseinek árfolyamkockázatát fedezeti ügylettel biztosítja. A megkötött
fedezeti ügyletek lejárata a várható kifizetés időpontjához a lehető legjobban megközelíti.
A kamatfedezeti ügyleteket (IRS) a Csoport hatékonynak tekinti, mert a hiteleket nyújtó bankkal
kötötte azokat a kapcsolódó hitelek feltételeihez illesztve.
III.4.7 A tőke kezelése
A Csoport célja a tőkeszerkezet alakításával, hogy megőrizze a folyamatos működés képességét annak
érdekében, hogy részvényeseinek hasznot biztosítson és optimális tőkeszerkezetet tartson fenn a
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
77. oldal
tőkeköltség csökkentése érdekében. Az Igazgatóság a tőkeszerkezet fenntartása vagy korrigálása
érdekében javaslatot tesz a Közgyűlés részére a tulajdonosoknak kifizetendő osztalék összegéről,
valamint a tőkeszerkezethez kapcsolódóan vagy saját hatáskörben dönt az e tekintetben kapott
közgyűlési felhatalmazás keretei zött tőkeemelésről és új részvények kibocsátásáról vagy javaslatot
tesz erre vonatkozóan a Közgyűlés részére.
A Csoport megfelel a érvényes jogszabályi tőkekövetelményeknek. A Csoport ennek értékelése
során a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény előírásait követi figyelemmel. A saját tőkét,
illetve annak jegyzett tökéhez viszonyított arányát az alábbi táblázat mutatja:
Saját tőke / Jegyzett tőke aránya
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Jegyzett tőke 249 066 242 235
Saját tőke 26 687 862 19 009 318
Saját tőke / Jegyzett tőke aránya 107,15 78,47
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
78. oldal
IV. AZ EREDMÉNYKIMUTATÁSHOZ ÉS AZ ÁTFOGÓ EREDMÉNYHEZ KAPCSOLÓDÓ KIEGÉSZÍTŐ
MEGJEGYZÉSEK
IV.1 Árbevétel
Az árbevételek között olyan tételek kerülnek elszámolásra, amelyek a Csoport tevékenységéhez
kapcsolódnak.
*A 2021-es kimutatásban a villamosenergia-kereskedelemi tevékenység árbevételei között került
kimutatásra a Sinergy Energiakereskedő Kft harmadik fél részére értékesített csoporton belül
megtermelt villamos energia árbevétele. A Sinergy Energiakereskedő Kft tevékenységét a
villamosenergia termelés és villamosenergia kapacitásértékesítés fedi le, ezért az
összehasonlíthatóság biztosítására harmadik fél felé értékesített villamos energia árbevétele
4 241 090 E Ft összegben a Villamosenergia termelés árbevételében kerül kimutatásra.
A villamosenergia termelés árbevételei zül kiemelésre került 8 227 237 E Ft villamosenergia
kapacitásdíj, amit elkülönítve mutat ki a Csoport jelen beszámolóban.
Csoport tevékenységei:
Villamosenergia-termelési tevékenység: A termelés során a Csoport saját tulajdonú erőműveivel
termeli meg az értékesített energiát. A termelési tevékenység árbevételei között kerül kimutatásra a
Szabályozási központ tevékenysége, ami magában foglalja a menetrendezési szolgáltatások
teljeskörű ügyintézése, MEKH és MAVIR adatszolgáltatások és adminisztrációk, és valós idejű
termelésmonitoring tevékenység szerződött partnereink energia termelő egységei részére.
Villamosenergia kapacitásdíj: a magyar villamosenergia rendszerirányító (MAVIR) a mindenkori
rendszeregyensúly biztosítása érdekében különböző típusú (FCR, aFRR, mFRR)
Árbevételek
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
Villamosenergia termelés* 28 850 234 10 855 720
Hőértékesítés 26 117 359 5 850 254
Villamosenergia kereskedelem* 19 482 859 11 545 232
Villamosenergia kapacitásdíj* 17 249 264 8 227 237
Gázkereskedelem 4 257 203 3 892 114
Üzemeltetés és karbantartás (O&M) 3 624 369 2 853 248
Energiaipari szolgáltatási díjak és projektek 1 338 169 631 399
Hulladékgazdálkodás 1 257 917 232 917
Kereskedelmi jutalék árbevételek 574 203 37 075
E-mobilitás szolgáltatás 183 011 51 967
Egyéb árbevétel 66 134 47 058
Operatív lízing bevételek 26 331 25 085
Pénzügyi lízing bevétel - 142
Összesen
103 027 053 44 249 448
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
79. oldal
kiegyenlítőszabályozási tartalékokat szerez be a megfelelő akkreditációval rendelkező piaci
szereplőktől, melyek ellenértéke a kapacitásdíj. A Csoport termelőberendezéseinek ezen lekötött,
akkreditált terhelésváltoztatási képességéért kapott ellenérték kerül itt kimutatásra.
Villamosenergia- és gázkereskedelem: kiskereskedelmi tevékenység keretében végső fogyasztók
részére villamosenergia és gáz vásárlása és tovább értékesítése. A kereskedelmi szegmens vásárol
energiát a csoporton belülről és egyéb kereskedő partnerektől is.
Hőértékesítés: A termelés során a Csoport saját tulajdonú erőműveivel a hőenergiát, melyet
hosszútávú szerződések keretében távhőszolgáltatók részére értékesít.
Üzemeltetés és karbantartás (O&M): A Csoport erőművekhez és energiatermelő berendezésekhez
kapcsolódó üzemeltetési és karbantartási tevékenységet végez.
Energiaipari projektek kivitelezése: Az energiaipari projektek tevékenységeknél a készültségi fok
szerint mutatjuk be az árbevételt.
Hulladékgazdálkodás: a 2019-ben indult hulladékkezelési tevékenység árbevétele kerül itt
bemutatásra.
E-mobilitás szolgáltatás: engedélyes töltőberendezések üzemeltetése és e-mobilitási szolgáltatások
lakossági és vállalati ügyfeleknek
Operatív lízing bevétel: A Csoport operatív lízingbe (bérleti szerződés alapján) adja az Alteo-Therm
Kft. győri és soproni telephelyén ingatlanjainak bizonyos részeit. A bérleti szerződések határozatlan
időre szólnak. A Csoport nem tart kifejezetten bérbeadási célzattal elkülönülő eszközöket, hanem
saját használatra tartott eszközei egy részét adja bérbe. A Csoport nem ad tovább a bérelt eszközeit
al-lízingbe.
Pénzügyi lízing bevétel: Az IFRS16 szabályai szerint tartós lízingnek minősülő szerződésekben a lízing
kamat itt kerül bemutatásra.
Egyéb árbevétel: harmadik félnek nyújtott könyvelési szolgáltatás, és egyéb tevékenységekhez nem
sorolható árbevételek egyéb árbevételként jelennek meg.
Gazdálkodási időszakban egyéb speciális bemutatási elveket igénylő tevékenységek:
A Csoportnak a tárgyévben nem volt megszűnő tevékenysége.
A Csoportnak árbevételenként kimutatandó kamata, royalty-ja, illetve osztaléka nem volt.
Bevétel elszámolásban nem szereplő forgalmi tételek:
A Csoport az árbevételéből az állam, vagy más nevében beszedett adókat díjakat elhagyja,
azokat, mint ráfordítás csökkentő tételeket mutatja be (összevonja a bevételt és ráfordítást).
Tételes felsorolást ld. a II.5.7 pontban.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
80. oldal
IV.2 Anyagjellegű ráfordítások
Az anyagjellegű ráfordítások között olyan tételek kerülnek elszámolásra, amelyek a Csoport
tevékenységéhez kapcsolódnak, és nem képezik a megszűnő tevékenység ráfordításait.
IV.3 Személyi jellegű ráfordítások
.
A személyi jellegű ráfordítások sor a Csoport béreit, egyéb kifizetéseit és a kapcsolódó járulék
ráfordításokat tartalmazza.
Részvényalapú juttatás ráfordításai: személyi jellegű ráfordítások részeként elszámolásra a dolgozók
részvényjuttatásainak eredmény hatásai. A kapcsolódó bemutatásokat. a IV.35. pontban
részletezzük.
Információk közzététele a munkavállalókról
Anyagjelle ráfordítások
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
Energiahordozó – Villamos energia (35 313 433) (10 094 979)
Energiahordozó – Gáz (28 777 446) (10 683 258)
Karbantartás és projektek anyag és szolgáltatás igénye (2 977 519) (2 380 998)
Szakértői szolgáltatások (tanácsadás, könyvvizsgálat, IT) (896 233) (633 639)
Hulladékgazdálkodási szolgáltatás (851 883) (178 417)
Bankköltség, biztosítás (343 191) (271 792)
Ügynöki jutalék (253 828) (573 071)
rleti díjak (Iroda, gépek, járművek, adatvonalak, IT) (191 870) (133 293)
Egyéb (188 092) (126 421)
Egyéb üzemanyagok és víz (184 934) (129 604)
Adminisztráció és irodai költségek (162 183) (100 641)
EBK, ISO, környezetvédelem (154 431) (162 441)
Marketing (83 859) (107 125)
Hatósági díjak, illetékek (63 674) (41 258)
E-mobilitás szolgáltatás költsége (6 253) (7 507)
Összesen
(70 448 829) (25 624 444)
Személyi jellegű ráfordítások
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
rköltség (4 065 501) (2 960 051)
Személyi jelleegyéb kifizetések (452 972) (417 830)
IFRS 2 javadalmazás (830 840) (261 274)
szvényalapú juttatás ráfordításai - (2 460)
rulékok (602 336) (550 622)
Összesen
(5 951 649) (4 192 237)
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
81. oldal
A Csoport záró létszáma 2022.12.31-én 413 fő.
IV.4 Egyéb bevételek ráfordítások, nettó
Egyéb bevételek és ráfordítások eredménye
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
Egyéb ráfordítások:
(6 880 773)
(2 035 658)
CO2 ráfordítás
(2 385 689)
(1 275 960)
Adó jellegű járulékok, díjak, fizetési kötelezettségek
(2 057 062)
(52 534)
Fizetett bírság, kártérítés, késedelmi kamat
(1 808 019)
(414 747)
Készletek és követelések értékvesztése
(310 138)
(119 856)
METÁR túltámogatás
(258 134)
(56 446)
Céltartalék feloldása (képzése)
(36 856)
(39 791)
Támogatás, elengedett követelés
(32 952)
(9 639)
Tárgyi és immateriális eszköz selejtezése
(2 298)
(12 612)
Tárgyi és immateriális eszköz értékesítése
2 995
(557)
EKR kvóta ráfordítása (és feloldás)
7 380
(53 516)
Egyéb bevételek:
115 911
240 053
Kapott támogatás
65 960
68 696
Kapott bírság, kártértérítés, késedelmi kamat
20 453
24 118
Káresemény bevétele (ráfordítása)
17 618
141 216
Egyéb elszámolások
11 880
6 023
Összesen
(6 764 862)
(1 795 605)
CO
2
ráfordítások között a villamosenergia termeléshez kapcsolódó CO
2
kibocsátási kvóták
tárgyévi ráfordítása kerül elszámolásra.
Adójellegű ráfordítások között kerül elszámolásra a Csoportot a 197/2022. (VI. 4.) Korm.
rendelet az extraprofit adókról 3/A. § szerinti a kiegyenlítő szabályozási szolgáltatót terhelő
adó. Az adó alapja a szolgáltatás ellenértékeként kapott (pénzügyileg realizált) árbevétel. Az
adó mértéke 2022-ben az adóalap 13%-a. 2023-ban az adó mértéke 10% lesz.
Fizetett bírságok között kerül kimutatásra a MAVIR által kiszabott megújuló erőművek
szabályozásával kapcsolatos pótdíjak összege.
Készletek és követelések értékvesztései zött kerül kimutatásra a készletek piaci értékre
történő leírása és a követelések egyedi és ECL modell szerinti értékvesztése
METÁR túltámogatások között azon összegek szerepelnek, amelyeket a támogatási rendszer
szabályai szerint a MAVIR Társaságcsoportunk felé érvényesített
A céltartalékok pzésével, feloldásával kapcsolatos információk részletes kifejtése
megtalálható a II.5.7. számú megjegyzésekben.
Átlagos statisztikai létszám 2022. 2021.
ALTEO Nyrt. 291 270
FE-Group Invest Zrt. 92 N/A
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
82. oldal
A kapott támogatásokról az eszközök létesítésére kapott támogatások időarányos összegét
tartalmazza. (Energiatároló Füredi u. Felsődobsza felújítás és a Hulladékgazdálkodás üzletág
fejlesztéséhez igénybe vett iparfejlesztési támogatás)
A kapott bírság, kártértérítés, késedelmi kamat soron szereplő tételek zött a
legjelentősebb tétel a villamos energiatermeléssel és kereskedelemmel kapcsolatos
menetrend tartási kötelezettség nem teljesítése miatti kötbérek és a KÁT rendszert érintő
pénzvisszatérítések összege
EKR kvóta ráfordításai (és feloldása) került kimutatásra az energiahatékonysági
kötelezettségi rendszer keretében a Társaságcsoportot érintő 2022. évre vonatkozó
kötelezettség és feloldás különbözete
Az egyéb elszámolások nem kategorizálható ráfordításokat és bevételeket tartalmaznak,
mint partner-, illetve adófolyószámla rendezések, kerekítési különbözetek, nem
nyereségadónak minősülő elvonások, elévült kötelezettségek kivezetése.
IV.5 Aktivált saját teljesítmények
Aktivált saját teljesítmények között került kimutatásra a cégcsoporton belül megvalósított
beruházásokhoz kapcsolódóan közvetlenül felmerült személyi jellegű és egyéb anyag jellegű
ráfordítások.
IV.6 Pénzügyi bevételek, ráfordítások, nettó
A pénzügyi tételek között az árfolyamkülönbözetek összetevője az év végi nem realizált
árfolyamveszteség. Árfolyamkülönbözetek a Csoport devizás tranzakcióin keletkeztek.
Egyéb pénzügyi elszámolások között került kimutatásra az Energigas Kft. (harmadik fél) felé nyújtott
kölcsön értékvesztése és a kártalanítások összege, amelyeket megszűnő villamos energia
kereskedelmi szerződések miatt fizetett a Csoport.
Aktivált saját teljesítmények
2022.12.31
ezer Ft
12 nap
2021.12.31
ezer Ft
12 nap
Aktivált teljesítmények anyagjellegű ráfordításokból - 6 175
Aktivált teljesítmények személyi jellegű ráfordításokból 358 915 236 651
Összesen
358 915 242 826
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
83. oldal
IV.7 Adók
IV.7.1 Adók az eredményben adó ráfordítások típusai
A Csoport tagjai a magyar adójog szerint teljesítik kötelezettségeiket. Az adóráfordításként
bemutatott adók:
IV.7.1 Nyereségadók a mérlegben
A nyereségadó követelések a mérlegben:
Nettó pénzügyi eredmény
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
Péngyi bevételek 3 010 721 384 928
Kapott/járó kamatok 547 319 53 175
Árfolyamnyereség 2 463 402 331 546
Egyéb pénzügyi bevételek - 207
Péngyi ráfordítások (3 947 452) (2 255 979)
Fizetett/fizetendő kamatok (1 594 711) (1 025 152)
Kártalanítás megszűnő szerződés miatt (1 313) (1 005 894)
Árfolyamveszteség (2 337 542) (212 188)
Egyéb pénzügyi ráfordítások (13 886) (12 745)
Nettó pénzügyi eredmények (936 731) (1 871 051)
Nettó kamatráfordítás (1 047 392) (971 977)
Nettó árfolyam eredmény 125 860 119 358
Egyéb pénzügyi elszámolások (15 199) (1 018 432)
Összesen
(936 731) (1 871 051)
Adók
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
Helyi iparűzési adó ráfordítás (1 052 567) (604 793)
Innovációs járulék ráfordítás (156 413) (94 514)
Társasági adó ráfordítás (185 572) (214 997)
Energiatermelők különadója (411 300) (103 158)
Halasztott adó ráfordítás (1 107 592) (197 356)
Összesen
(2 913 444) (1 214 818)
Nyereségadók a mérlegben
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Társasági adó túlfizetés 187 384 1 365
Innovációs járulék túlfizetés 32 6 307
Helyi iparűzési adó túlfizetés 5 708 22 548
Nyeregadó követesek 193 124 30 220
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
84. oldal
A nyereségadó kötelezettségek a mérlegben:
IV.7.2 Adózási információk
Adócsoport tagok bemutatása
2019. január 1-jével az alábbi társaságot Tárasági adócsoportot alakítottak, melyhez 2022. január 01-
től további tagok csatlakoztak. A Társasági adócsoport tagjai:
Adó ellenőrzések felsorolása
A Csoportnál az Adóhatóságok a következő vizsgálatokat folytatták:
A lezárult vizsgálatok esetében az adóhatóság megállapítást nem tett.
Nyereségadók arlegben
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
rsasági adó kötelezettség
172 560 108 971
Innovációs járulék kötelezettség
103 871 51 438
Energiaellátók jövedelemadója kötelezettség
331 062 59 193
Helyi iparűzési adó kötelezettség 439 425 187 557
Nyereségadó kötelezettségek 1 046 918 407 159
2022.01.01-től
Csoportvezető:
Sinergy Energiakereskedő Kft.
Tagok:
Alte-A Kft.
Alte-Go Kft.
Alteo Energiakereskedő Zrt.
Alteo-Depónia Kft.
Alteo-Therm Kft.
Domaszék 2MW Kft.
Euro-Green Energy Kft.
Monsolar Kft.
Pannon Szélerőmű Kft.
Sinergy Energiaszolgáltató, Beruházó és Tanácsadó Kft.
Sunteo Kft.
Adóalany 2022. évi vizsgálatpusa, adónem, időszak
Alteo Energiaszolgáltató Nyrt 2020. év átfogó vizsgálat (lezárult)
Alteo Energiakereskedő Zrt 2020. év átfogó vizsgálat (lezárult)
Alteo-Therm Kft 2022. 09 hó Áfa kiutalás előtti ellenőrzés (lezárult)
Alteo-Therm Kft 2022. 10 hó Áfa kiutalás előtti ellenőrzés (lezárult)
FE-Group Zrt 2021.IV. negyedév jogkövetési vizsgálat (folyamatban)
FE-Group Zrt 2022. II. negyedév jogkövetési vizsgálat (folyamatban)
Sinergy Energiakereskedő Kft 2017. év átfogó vizsgálat (lezárult)
Sinergy Energiakereskedő Kft 2020. év átfogó vizsgálat (lezárult)
Sinergy Energiakereskedő Kft 2022. 03 hó Áfa kiutalás előtti ellenőrzése (lezárult)
Sinergy Energiakereskedő Kft 2022. 04 hó Áfa kiutalás előtti ellenőrzése (lezárult)
Sinergy Energiakereskedő Kft 2022. 05 hó Áfa kiutalás előtti ellenőrzése (lezárult)
Sinergy Energiakereskedő Kft 2022. 07 hó Áfa kiutalás előtti ellenőrzése (lezárult)
Sinergy Energiaszolgáltató,
Beruházó és Tanácsadó Kft
2018. év átfogó vizsgálat (lezárult)
Tisza-WTP Kft 2019-2020. év átfogó vizsgálat (lezárult)
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
85. oldal
IV.7.3 Adók az eredményben – nyerségadó számítások
Adó alapok levezetése
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
Adózás előtti eredmény IFRS-ek szerint 15 756 735 7 072 268
Eltérések hatása 2 024 641 1 553 962
Adózás előtti eredmény HAS szerint 17 781 376 8 626 230
Növelő tételek 4 521 703 4 996 511
Céltartalék képzés össszege 112 147 23 193
A számviteli törvény szerint az adóévben terv szerinti és
terven felüli értékcsökkenési leírásként elszámolt összeg
3 146 073 2 863 451
Nem a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatos költségek,
ráfordítások
- -
Jogerős határozatban megállapított bírság,
jogkövetkezményből adódó kötelezettség ráfordításként
1 779 2 938
Követesre elszámolt értékvesztés összege 143 772 142 351
Elengedett követelés (kivéve ha magánszemély javára
163 999 60 518
Egyéb 123 093 84 074
Munkavállalónak tőkeinstrumentumhoz nyújtott
részvényalapú kifizetés adózás előtti eredmény terhére
elszámolt adóévi összege, illetve az MRP szervezet
tőkeinstrumentumhoz kapcsolódó meghatározott összege
830 840 1 819 986
Csökkentő tételek 20 259 599 11 205 556
Az előző évek elhatárolt veszteségéből (negatív adóalapjából)
az adóévben leírt összeg
847 101 1 586 487
Céltartalék felhasználása miatt adóévben elszámolt
1 200 37 000
Az adótörvény szerint figyelembe vett értékcsökkenési leírás
2 675 676 1 950 990
A fejlesztési tartalék adóév utolsó napján lekötött
tartalékként kimutatott összege
13 660 786 3 150 000
de legfeljebb az adózás előtti eredmény összege 2 502 000 1 930 000
A követelésre az adóévben visszaírt értékvesztés, a követelés
bekerülési értékéből a behajthatatlanná vált rész
24 34 079
Támogatás, juttatás meghatározott összege 17 435 -
Az adófelajánlással összefüggésben egyéb bevételként
elszámolt jóváírás
3 096 -
Egyéb - 313
IFRS-ek szerint egyedi helyi iparűzési adó, innovációs járulék
összege
515 272 -
Munkavállalónak tőkeinstrumentumhoz nyújtott
részvényalapú kifizetés adózás előtti eredmény javára
elszámolt adóévi összege,illetve az MRP szervezet
tőkeinstrumentumhoz kapcsolódó
meghatározott összege
297 983 2 540 369
gcsoport negatív adóalapja (260 973) (23 682)
Adó alap 2 043 480 2 417 185
Adó (9%) 183 913 217 547
Kedvezmény (adó csökkentő) - (11 368)
Csoportos tao miatti különbözet (150) (2 160)
Társasági adó törvény szerinti adó (183 763) (204 019)
Adókedvezményre jogosító sport és művészeti támogatás - -
Akvizíció TAO különbözet 5 559 -
Előző évek társasági adó módosítása (7 365) (10 979)
Társasági adó eredményhatása (185 572) (214 998)
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
86. oldal
IV.7.4 Nyereségadótól eltérő adókra vonatkozó információk
A 197/2022. (VI. 4.) Korm. rendelet az extraprofit adókról 3/A. § szerint az adó alanya a kiegyenlítő
szabályozási szolgáltató. Az adó alapja a szolgáltatás ellenértékeként kapott (pénzügyileg realizált)
árbevétel. Az adó mértéke 2022-ben az adóalap 13%-a. 2023-ban az adó mértéke 10% lesz.
A Csoport az extraprofit adó ráfordításait az Egyéb ráfordítások között mutatja ki.
IV.8 Halasztott adók
A Csoport a halasztott adó eszközöket és kötelezettségeket adóalanyonként állapította meg. A
halasztott adó változását a Csoport az eredménykimutatásban jelenítette meg.
Halasztott adó mozgások
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Halasztott adó eszköz
nyitó eszköz 71 395 132 811
növekedés 31 990 71 395
csökkenés (71 395) (132 811)
31 990 71 395
Halasztott adó kötelezettség
nyitó kötelzettség 1 487 761 866 550
akvizícióban felvett 12 367 -
növekedés 2 235 787 1 487 761
csökkenés (1 487 761) (866 550)
2 248 154 1 487 761
Halasztott adó egyéb átfogó eredményben
nyitó eszköz 524 812 39 541
növekedés - -
csökkenés (320 161) 485 271
204 651 524 812
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
87. oldal
Halasztott adók levezetése
Adó érték
Számviteli
érték
Halasztott adó
követelés alap
Halasztott adó
kötelezettség
alap
Adó érték
Számviteli
érték
Halasztott adó
alap
Halasztott adó
kötelezettség alap
Ingatlanok, gépek és berendezések 20 851 849 27 843 737 - (6 991 888) 20 598 006 25 738 088 - (5 140 082)
Egyéb immateriális eszközök 782 555 2 417 675 - (1 635 120) 691 801 2 516 820 - (1 825 019)
Üzemeltetési szerződések - 925 860 - (925 860) - 1 052 216 - (1 052 216)
Használati jogok 1 031 186 2 016 580 - (985 394) 1 006 221 1 766 502 - (760 281)
Goodwill 735 913 735 913 - -
Halasztott adó eszközök 31 990 31 990 - - 71 395 71 395 - -
Tartósan adott letét, kölcsön 781 285 969 602 188 317 - 47 551 225 651 178 100 -
Tartós részesedés társult vállalkozásban 100 100 - - 100 100 - -
értékesítési céllal tartott eszközök - - - - - - - -
Készletek 1 779 133 1 779 133 - - 1 076 779 1 076 779 - -
Vevőkövetelések 23 895 617 24 562 537 666 920 - 4 064 680 4 425 345 360 665 -
Rövid lejáratú lízing eszközök - - - - - - - -
Kibocsátási jogok 1 521 340 1 521 340 - - 2 336 075 2 336 075 -
EKR jogok - - - - 59 450 59 450 -
Egyéb pénzügyi eszközök 6 550 518 8 500 254 (1 949 736) 2 795 893 8 627 136 (5 831 243)
Egyéb követelések és időbeli elhatárolások 15 372 464 15 400 439 27 975 - 9 097 176 9 155 718 58 542 -
Nyereségadó követelések 57 133 202 805 (145 672) - 30 220 30 220 - -
Pénzeszközök és egyenértékeseik 16 465 328 16 465 328 - - 3 679 253 3 679 253 - -
Veszteségelhatárolás - - - - - - - -
Jegyzett tőke 249 066 249 066 - - 242 235 242 235 - -
Ázsió tartalékok 6 510 002 6 510 002 - - 5 889 229 5 889 229 - -
Részvény alapú kifizetések tartaléka (1 459 544) (1 459 544) - - (688 513) (688 513) - -
Eredménytartalék 19 343 830 19 343 830 - - 8 281 398 8 281 398 - -
Tulajdonosi tranzakciók - - - - (32 222) (32 222) - -
Hedge ügyletek tartaléka 2 069 245 2 069 245 - - 5 306 431 5 306 431 - -
Átváltási tartalék - - - - - - - -
Lekötött tartalék 16 117 856 - (16 117 856) 3 592 318 - - (3 592 318)
Nem kontrolláló érdekeltség (44 531) (44 531) - 10 031 10 031 - -
Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök 6 710 880 6 670 051 (40 829) 6 629 712 6 583 098 - (46 614)
Tartozások kötvénykibocsátásból 12 658 274 12 658 274 - 12 658 274 12 658 274 -
Pénzügyi lízing tartozások 704 260 1 848 597 1 144 337 - 785 542 1 687 704 902 162 -
Halasztott adó kötelezettségek 2 248 154 2 248 154 - 1 487 761 1 487 761 -
Céltartalékok - 1 247 765 1 247 765 - - 944 136 944 136 -
Halasztott bevételek 805 775 805 775 - 593 865 593 865 - -
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 591 259 1 238 016 646 757 - 536 090 536 090 - -
Rövid lejáratú kötelezettségek 49 988 592 49 988 592 - - 17 259 460 12 261 231 1 771 -
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 7 185 732 7 185 732 - - 419 778 419 778 - -
Rövid lejáratú kötvénytartozások - - - - 2 312 138 2 312 138 - -
Rövid lejáratú pénzügyi lízing tartozások 391 600 391 600 - - 237 744 237 744 - -
Kapott Előlegek 1 499 254 1 499 254 - - 3 989 8 989 - -
Szállítótartozások 15 528 500 15 528 500 - - 4 546 498 4 546 498 - -
Egyéb pénzügyi kötelezettségek - 324 160 - (324 160) - - - -
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások
23 842 915 24 002 747 159 832 - 9 211 696 9 328 196 116 500 -
Nyereségadó kötelezettségek 1 056 599 1 056 599 - - 407 246 407 888 642 -
- - - - -
- -
Mérlegtételek halasztott adó pozíciója 3 936 231 (28 970 843) 2 562 518 (18 247 773)
Nem megforduló különbözetek - - -
Konszolidációs egységek nettó halasztott adó poziciója 355 447 (24 979 484) 793 291 (16 530 674)
Ebből az átfogó eredmény része (2 273 896) - (5 831 243)
Halasztott adó eszköz (9%) 9% 31 990 9% 71 396
Ebből az átfogó eredmény része: 9% - 9% -
Halasztott adó kötelezettség (9%) 9% 2 248 154 9% 1 487 761
Ebből az átfogó eredmény része: 9% 204 651 9% 524 812
2022.12.31 -én végződő év ezer Ft
2021.12.31 -én végződő év ezer Ft
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
88. oldal
IV.9 Tárgyi eszközök és immateriális eszközök
IV.9.1 Az eszközök mozgástáblája
IV.9.2 Eszközök értékelése
Eszköz értékelések számviteli politikáját ld. A mérleghez kapcsolódó számviteli politikák, az
eszközök és kötelezettségek megjelenítése és értékelése mű fejezetben található.
Az immateriális javak között nincsen olyan eszköz, amelynek az élettartama határozatlan idejű
lenne. A Csoportnak nincsen olyan eszköze, amelyre az átértékelési modellt alkalmazná.
A Csoport az Edelyn Solar Kft. akvizíciója goodwill elszámolásával zárult ld. a „IV.32 Társaságok
felvásárlásával kapcsolatos prezentációk. A goodwill megtérülő értéket a Társaság tesztelte.
Leszerelési tartalékra alkalmazott diszkontok (2022: 8,57%; 2021: 8,57%).
A Csoport vezetése minden fordulónapra elvégzi a CGU-k kapcsán a szükséges teszteket, hogy
a kimutatott érték megtérülőnek tekinthető-e.
A Csoport tárgyévben nem számolt el vagy írt vissza értékvesztést egyedi eszközeire és CGU-
ira.
Egyes eszközök pénztermelő egység besorolása 2022-ben megváltozott. Az EURO GREEN
Energy Kft-be beolvadt Windeo Kft., ezzel a Windeo termelő berendezései az ASZK-ból
átkerültek a Megújuló energia termelő eszközök közé.
Eszközök bekerülési értéke
Ingatlanok, gépek és
berendezések
Goodwill
Egyéb immateriális
eszközök
Üzemeltetési
szerződések
Használati jogok Összesen
2021. január 1. 33 258 814 - 4 774 833 1 881 298 1 299 692 41 214 637
Beszerzés/beruházás használatba vétele
2 631 923 - 634 370 - 919 007 4 185 300
Értékesítés
(16 082) - - - - (16 082)
Selejtezés
(9 765) - - - (29 603) (39 368)
2021. december 31. 35 864 890 - 5 409 203 1 881 298 2 189 096 45 344 487
Beszerzés/beruházás használatba vétele
2 860 783 735 913 687 646 - 567 874 4 852 216
Akvizíció
2 871 752 - - - - 2 871 752
Átsorolás
(1 200) - 1 200 - - -
Kivezetés értékesítés
(792) - - - - (792)
Kivezetés lizing módosítás miatt
- - - - (14 401) (14 401)
Kivezetés selejtes
(5 009) - - (60 836) (21 514) (87 359)
2022. december 31. 41 590 424 735 913 6 098 049 1 820 462 2 721 055 52 965 903
Eszközök halmozott
értékcsökkenése és amortizációja
Ingatlanok, gépek és
berendezések
Goodwill
Egyéb immateriális
eszközök
Üzemeltetési
szerződések
Használati jogok Összesen
2021. január 1. (7 735 522) - (1 737 564) (668 311) (236 077) (10 377 474)
Kivezetés értékesítés
7 124 - - - - 7 124
Kivezetés selejtes
7 066 - - - 29 092 36 158
Értékcsökkenési leírás és amortizáció
(2 405 470) - (1 154 819) (160 771) (215 609) (3 936 669)
2021. december 31. (10 126 802) - (2 892 383) (829 082) (422 594) (14 270 861)
Akvizíció
(1 318 652) - - - - (1 318 652)
Kivezetés értékesítés
520 - - - - 520
Kivezetés lizing módosítás miatt
- - - - 2 658 2 658
Kivezetés selejtes
2 961 - - 60 836 20 586 84 383
Értékcsökkenési leírás és amortizáció
(2 304 714) - (787 991) (126 356) (305 125) (3 524 186)
2022. december 31. (13 746 687) - (3 680 374) (894 602) (704 475) (19 026 138)
Eszközök nettó értéke
Ingatlanok, gépek és
berendezések
Goodwill
Egyéb immateriális
eszközök
Üzemeltetési
szerződések
Használati jogok Összesen
2020.12.31 25 523 292 - 3 037 269 1 212 987 1 063 615 30 837 163
2021.12.31 25 738 088 - 2 516 820 1 052 216 1 766 502 31 073 626
2022.12.31 27 843 737 735 913 2 417 675 925 860 2 016 580 33 939 765
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
89. oldal
IV.9.3 Tárgyidőszaki értékcsökkenés és amortizáció
IV.9.4 Eszköz típusok
Ingatlanok, gépek, berendezések
A Csoport a fenti eszközöket a saját fővállalkozói, mérnöki, karbantartói, üzleti, jogi, gazdasági
tanácsadói kapacitását igénybe véve hozta létre. A fenti táblázat nem tartalmazza a beruházásokhoz
kapcsolódó immateriális eszközök (KÁT, K+F, Koncesszió) növekedését.
Az immateriális javak között kimutatott IFRS 15 szerinti szerződéses eszközök kapcsán a részletező
bemutatások a IV.11. pontban találhatók.
Az Egyéb eszközök között a Csoport az irodai és IT berendezéseit tartja nyilván.
Goodwill megtérülő érték tesztje
Az Edelyn Solar Kft. megtérülő értékét az erőműpark megépítése majd eszközök energia termelése
cash-flow termelési tevékenységre készített kalkuláció képezte. A projekt 2049-ig tervezett
Értékcsökkenési lrás és amortizáció
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
Elszámolt értékcsökkenés, amortizáció (3 527 162) (3 936 669)
Ingatlanok, gépek és berendezések
2022.12.31
-én végző év
ezer Ft
2021.12.31
-én végző év
ezer Ft
Erőművi ingatlanok
3 738 748 3 510 227
Energiatermelő berendezések:
Gázmotor, kapcsolódó hőtermelés
4 995 840 4 255 642
Energiatároló blokk
2 052 261 1 612 278
Napelempark
4 718 485 4 875 333
Szélturbina
7 491 167 7 949 233
Vizierőmű
621 862 693 971
Segédrendszerek
1 867 609 1 874 118
E-töltő
50 382 35 268
Hulladékhasznosító berendezések
1 082 105 -
Járművek, szállítóberendezések
198 814 -
Irányítástechnikai eszközök
644 436 534 507
Egyéb eszközök
382 028 397 511
Összesen 27 843 737 25 738 088
Goodwill
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Goodwill Edelyn Solar Kft
735 913 -
Összesen 735 913 -
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
90. oldal
pénzáramai alapján a befektetési érték megtérülése várható az akvizíciókori és mérlegfordulónapi
tesztek alapján.
A CGU-k megtérülő értékét a diszkontált cash flowk alapján határozzuk meg. A CGU-k cash flow-inak
diszkontálásához alkalmazott adózás előtti diszkontráta 10,67-11,36%. A megtérülő érték meghaladja
a fenti könyv szerinti értéket minden CGU esetében. Az goodwill értékvesztés teszt és az
érzékenységvizsgálat eredményeként a menedzsment megállapította, hogy a CGU-kra nem kell
értékvesztést elszámolni.
Egyéb immateriális eszközök
Üzemeltetési szerződések (IFRIC 12 koncessziók)
Megtérülő érték 2022
Diszkontált Cash flow-k jelenértéke (eFt) 2 918 007
Cash flow termelés tervezett első éve 2024
WACC 10,67%
vekedési ráta 3,00%
Befektetési érték (eFt) 735 913
Egyéb immateriális eszközök könyv szerinti értéke
2022.12.31
-én végző év
ezer Ft
2021.12.31
-én végző év
ezer Ft
Egyéb jogi eszköz
695 397 411 765
KÁT eszköz
660 838 1 178 579
Saját fejlesztésű irányítási szoftver
393 563 83 641
K+F szellemi termék
307 270 354 426
Szerződéses eszköz (IFRS15)
181 959 155 327
Vásárolt szoftver
170 769 325 050
Kereskedelmi engely
7 300 7 384
Engely, csatlakozási díj
579 648
Összesen 2 417 675 2 516 820
Üzemeltesi szerződések könyv szerinti értéke
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Tisza-WTP üzemeltetési szerződés 51 537 62 583
Tiszaújvárosi Fűtőerőmű üzemeltetés (IFRIC12)
60 579 66 086
Füredi úti Fűtőerőmű üzemeltetés (IFRIC12)
813 744 923 547
Összesen 925 860 1 052 216
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
91. oldal
Használati jogok (IFRS 16 bemutatása a Csoport, mint Lízingbevevő)
Nincsen olyan használati jog, ahol al-lízingbe adná tovább a Csoport a mögöttes eszközt.
A Használati jogot leírása a jogot biztosító szerződés futamideje alatt, lineárisan történik.
A Csoport nem tart olyan elkülönülő eszközöket, amelyeket kifejezetten bérbeadási célzattal
tartana. A bérleti díj bevételekkel kapcsolatos bemutatások a IV.1. pontban találhatók.
Az IFRS 16 használati jogok között kerül kimutatásra a Globe 3 Irodaházban bérelt 1 532,29 m
2
Iroda. Az iroda bérlet időtartama 5+5 év, melynek a bekerülési értéke 808.720 eFt a Társaság
a könyveiben.
Az IFRS 16 használati jogok között kerül kimutatásra a Karbantartás részére Polgáron kialakított
szerelőcsarnok.
A FE-Group Invest Zrt akvizíciója során azonosított IFRS16 használati eszközök: iparterület
bérlet, gépjármű és munkagép bérleti szerződések
A lízing kötelezettséggel kapcsolatos bemutatások a IV.10 és a IV.23 pontban találhatóak.
IV.9.5 Tárgyidőszakban megvalósított eszköz kivitelezések
A Csoport az alábbi kiemelt erőművi eszközberuházásokat hajtotta végre:
IV.9.6 Hitelfelvételi költségek aktiválása
A Csoport 2022-ben nem vett fel olyan hitelt, melyhez kapcsolódóan további költségeket aktivált.
Használati jogok könyv szerinti értéke
2022.12.31
-én végző év
ezer Ft
2021.12.31
-én végző év
ezer Ft
Földbérlet Windeo Kft (2022-ben beolvadt EGE Kft-be) - 9 271
Földbérlet EGE Kft 243 439 148 987
Földbérlet Pannon Szélerőmű Kft 80 628 90 791
Területbérlet Zuglói Fűtőerőmű 314 162 356 758
Erőművi eszköz bérlet Felsődobsza/Gibárt 142 586 154 474
Területbérlet FE-Group Zrt 166 706 -
Gépek, eszközök bérlete FE-Group Zrt 37 873 -
Iroda, szerelőcsarnok rlet Alteo Nyrt 786 011 775 035
Gépjárműrlet Alteo Nyrt 245 175 231 186
Összesen 2 016 580 1 766 502
Beruházások Értéke eFt
Gázmotorok nagyjavítása, felújítása fűtőerőművekben 867 709
Villanykazán Sopron 588 001
Szélturbinák nagyjavítása, felújítása 185 491
Gibárt Vizierőmű pótmunkák 92 148
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
92. oldal
IV.9.7 Környezeti hatások nyilatkozat
A Csoportnak nincsen olyan eszköze, amely várhatóan olyan rnyezeti kárt okoz, amely
helyreállítására a Csoport kötelezhető.
IV.9.8 Eszközök, mint hitelfedezeti biztosítékok
A hitelből finanszírozott erőművek esetén a hitelszerződés értelmében zálogjog terheli az eszköz
tulajdonos cég vagyonát, és a cég vagyoni betétet. Teljes eszköz fedezeti bemutatást ld. a IV.22.2.
pontban.
IV.9.9 Eszközök, visszavásárlási és fordított visszavásárlási megállapodások
A Csoportnak nincsen olyan eszköze, amely visszavásárlási megállapodás tárgya lenne.
IV.10 Lízing eszközök
IV.10.1 Pénzügyi lízing (a Csoport, mint Lízingbe adó)
A Csoport a BC Therm Kft. (2021.05.31-ével bezárólag) és a Tisza-WTP Kft. -nek az ügyfelekkel kötött
szerződését pénzügyi lízing nyújtásként mutatja be.
Pénzügyi lízing tevékenység bemutatása, mérlegelt feltételek és a konkrét szerződéseken elvégzett
értékelések eredményei:
garantált maradványértékekhez nem köthető egyéb, további azonosítatlan jövőbeli feltételek
függő díjak nincsenek
eszközökre a lízingbe vevő vételi opcióval rendelkezik
az eszköz speciális vevői igényeket elégít ki, a vevőn kívül további gazdálkodók részére nem
elérhető
a használati idő alatt a szerződés az eszköz tulajdonjog átruházásával szűnik meg, ami az opció
lehívásával jön létre
Lízing eszköz értékek
Lízing eszközök között 2020-ban a BC-Therm Kft. lízingértéke került bemutatásra. A BC-Therm Kft.-vel
kapcsolatosan fennálló lízing követelésünk 2021-ben kiegyenlítésre került. A leányvállalatban levő
100%-os üzletrészét a Csoport 2021-ben értékesítette.
A Tisza WTP Kft. viszonylatában a Csoport lízing jövedelemre a továbbiakban már nem jogosult, a
lízingkövetelés értéke nulla.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
93. oldal
IV.10.2 Operatív lízingek
A Csoport operatív lízingbe adja a győri és a soproni telephelyek egy-egy ingatlan részét, a szerződések
határozatlan időre szólnak. Ezek az tételek a Csoport árbevételének részét képezik. A Csoport nem tart
olyan elkülönülő eszközöket, amelyeket kifejezetten bérbeadási célzattal tartana, azaz kizárólag saját
használatra tartott eszközei egy részét adja ilyen módon bérbe. Lásd IV.1 pontot.
Várható lízing árbevételek 2023-2027 években:
IV.11 Adott kölcsönök, letétek
Az adott kölcsönök között nincs olyan, amelynek az értékelése valós értéken történik.
Az elszámolóházi letétek a Sinergy Energiakereskedő Kft. és az Alteo Energiakereskedő Zrt.
áramtőzsdei jelenlétéhez kapcsolódó KELER letétek.
Munkavállalói kölcsön ld. a IV.36 pontban (kapcsolt felek) kamat: JBK+5%, futamidő 5 év,
tőketörlesztésre került sor
Az ECL értékvesztéssel kapcsolatos bemutatások a IV.19 Várható veszteség modell (ECL)
alkalmazása a pénzügyi eszközökre pontban találhatók.
IV.12 Tartós részesedés kapcsolt vállalkozásban
A tartós részesedést az Energigas Kft. 1%-os üzletrésze testesíti meg. (100 ezer forint). Az eszköz valós
értéke megegyezik annak bekerülési értékével, így értékváltozás a befektetéssel kapcsolatosan nem
került elszámolásra.
Operatív lizing bevételek E Ft
2023 26 594
2024 26 860
2025 27 129
2026 27 400
2027 27 674
Tartósan adott letét, kölcsön
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Adott kölcsön 188 317 174 188
Elszámolóházi letét 958 966 215 283
Munkavállalói kölcsön 22 144 14 280
Adott kölcsönre elszámolt értékvesztés (161 444) (161 444)
Elszámolt ECL tartós kölcsönre (38 381) (16 656)
Összesen 969 602 225 651
Tartós részesedés társult vállalkozásban
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Energigas Kft részeses 100 100
Összesen 100 100
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
94. oldal
IV.13 Készletek
A készlet típusok:
Projekt készletek: A projektekhez kapcsolódó készlet a fordulónapon a vevő által át nem vett
anyagok, szolgáltatások értéke.
Tartalékalkatrészek, üzemeltetési anyagok: Az erőművi berendezések karbantartási
szolgáltatásaihoz kapcsolódó pótalkatrész készletet és többek között munkaruhát,
göngyöleget és segédanyagokat tartalmaznak.
Hulladékgazdálkodás árukészlete: a hulladékfeldolgozási folyamat végtermékeként még nem
értékesített áruk
Tüzelőanyagok: A szletek között az erőművekben felhasznált tüzelőanyagok (fűtőolaj)
szerepel.
Készletek értékvesztése: a hulladékgazdálkodás készletértékének és valós piaci értékének az
akvizíció során azonosított különbözete.
Korábbi időszakban elszámolt értékvesztés nem került visszaírásra 2022-ben.
Készletek értékelése: a készleteket átlagáras módszerrel, egyedileg értékeli a Csoport.
IV.14 Vevőkövetelések
A Csoport vevőkövetelései az energiatermelési és energia szolgáltatási, kereskedelmi, valamint a
projektfejlesztési szerződések vevők által elismert, de még pénzügyileg nem rendezett tételeinek
fordulónapi egyenlege.
A követelés értékvesztését és leírását az egyéb ráfordításokban számoljuk el.
A vevők minősítése egyedileg történik.
A vevőkövetelések nagy része nem tekinthető biztosítottnak, mert letétek, bankgaranciák stb.
nem fedezik azokat.
A kiskereskedelmi üzletág vevőkövetelései biztosítottak
Az építési kivitelezési projektek vevőtől a Csoport garanciákkal rendelkezik. A bemutatási
időszakokban garanciákat nem kellett érvényesíteni.
Készletek
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Projektek 857 486 540 288
Tartalékalkatrészek, üzemeltetési anyagok 684 579 533 618
Hulladékgazdálkodás árukészlete 282 761 -
Tüzelőanyagok 40 036 23 634
Készletek értékvesztése (85 729) (20 761)
Összesen 1 779 133 1 076 779
Vevőkövetelések
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Vevői értékvesztések
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Vevőkövetelések bruttó értéke 25 229 457 4 786 010 Nyitó állomány 360 665 276 210
Értékvesztés (666 920) (360 665) Elszámolt értékvesztés 306 255 84 455
Összesen 24 562 537 4 425 345 Záró állomány 666 920 360 665
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
95. oldal
A maximális hitelkockázat megegyezik a vevőkövetelés könyv szerinti értékével.
A pénzügyi eszközök kapcsán alkalmazott ECL értékvesztéssel kapcsolatos bemutatások a
IV.19. pontban találhatóak.
A Csoport legnagyobb vevői:
*2022-ben realizált árbevétel aránya az összes árbevételhez képest
A vevőkintlevőségek esedékesség szerint bemutatása (2022):
IV.15 Kibocsátási jogok
2022-ben Árbevétel %* 2021-ben
MAVIR Zrt 18,26% MAVIR Zrt.
Lego Manufacturing Kft 10,66% Lego Manufacturing Kft
Barcika Szolg Vagyonkezelő és
Szolgáltató Kft
8,32% ALPIQ Energy SE
MET Austria Energy Trade GmbH 9,90%
Barcika Szolg Vagyonkezelő és
Szolgáltató Kft
BKM Nonprofit Zrt 6,45% TVK-Erőmű Kft
Vevővetelések
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Nem esekes:
1-30 nap 12 450 099 3 058 627
31-60 nap 12 121 216 830 492
61-90 nap 236 483 774 378
91-180 nap 9 916 -
Lejárt vevőkövetesek:
1-30 nap 235 219 74 811
31-60 nap 35 720 36 201
61-90 nap 17 265 617
91-180 nap 106 985 752
180-365 nap 2 047 277
365 napon túli 14 507 9 854
Összesen 25 229 457 4 786 009
Kibocsátási jogok
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Kibocsátási jogok CO2 kvóta 1 366 340 2 336 075
EKR kvóta 155 000 59 450
Összesen 1 521 340 2 395 525
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
96. oldal
IV.16 Egyéb pénzügyi eszközök
A származékos ügyletek követelés jellegű egyenlege a fedezeti ügyletek (EUR/HUF FX forward,
kamatswap ügyletek, gáz forward) év végi nem realizált nyereség jellegű egyenlegét tartalmazza.
A származékos ügyletekkel kapcsolatos összevont értékeket és az ügyletek értékelési eljárását a IV.20.4
alfejezet tartalmazza.
Letétek, óvadékok olyan kihelyezett pénzeszközök, melyek a gázbeszerzési forward ügyletek és
villamos energia kereskedelmi ügyletek biztosítékául szolgálnak a Társaságcsoport kereskedelmi
partnereinél.
Az elkülönített bankszámlák olyan pénzeszközöket tartalmaznak, amelyek felhasználása időben
korlátozott, vagy feltételekhez szabott. Ezek egyrészt az adósságszolgálatra elkülönített
pénzeszközöket jelentik, másrészt olyan bankszámlán elkülönített pénzeszközök, melyek jövőbeni
gázvásárlási ügyletek fedezeteként szolgálnak. Ezek az eszközök nem minősülnek pénzeszköznek vagy
egyenértékesnek a pénzügyi kimutatásokban. Az elkülönített bankszámlák pénzeszközei változó
mértékű kamat jóváírással járnak.
CO2 kvóta Mennyiség (db) Érték ezer Ft
2021.12.31 1 366 340 2 336 075
rítés nélkül átvett kvóta 14 806 478 386
Vásárolt kvóta 16 000 513 586
rítés nélkül visszaadott kvóta (126 050) (1 961 707)
2022.12.31 1 271 096 1 366 340
EKR kvóta Mennyiség (GJ) Érték ezer Ft
2021.12.31 2 569 59 450
Vásárolt kvóta 4 550 95 550
2022.12.31 7 119 155 000
Egyéb pénzügyi eszközök
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Származékos ügyletek 2 598 056 5 831 243
Letétek, óvadékok 4 971 658 1 872 525
Elkülönített bankszámlák 930 540 923 368
Összesen 8 500 254 8 627 136
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
97. oldal
IV.17 Egyéb követelések és időbeli elhatárolások
A gázszerződéshez kapcsolódó előlegek között a Csoport MET Magyarország Zrt.-vel kötött
gázszállítási szerződése alapján fizetett és fizetendő előlegek szerepelnek.
Az adott előlegek a futó építési szerelési projektekhez kapcsolódnak.
A projektek- megrendelőtől járó összegre a részletes bemutatások a IV.31 Projekt fejlesztési
szerződések elszámolása IFRS15 alapján.
Egyéb követelések között kerülnek kimutatásra az egyes adókövetelések és az ÁFA
visszaigénylések időszak végi állománya
Az egyéb követelések nem lejártak, illetve a vezetőség megítélése szerint nem kétséges tételek. A
pénzügyi eszközök kapcsán alkalmazott ECL értékvesztéssel kapcsolatos bemutatások a IV.19 Várható
veszteség modell (ECL) alkalmazása a pénzügyi eszközökre pontban találhatóak.
IV.18 Pénzeszközök és egyenértékeseik
A pénzeszközök között kizárólag a bekerüléstől számított három hónap alatt pénzváltoztatható és
felhasználható egyenlegek szerepelnek. A Csoport 2022-ben kihasználta a magas kamatkörnyezetet,
szabad pénzeszközeit rövid távon lekötötte. Lekötéseire piacon elérhető kamatot realizált.
IV.19 Várható veszteség modell (ECL) alkalmazása a pénzügyi eszközökre
A Csoport vezetése elvégezte a pénzügyi eszközeinek a kockázati elemzését (ECL modellezés).
A pénzügyi eszközök kockázatainak bemutatása a III.4. pontban található. A vázolt kockázatok
figyelembevételével a pénzügyi eszközök az alábbi csoportokba sorolhatók:
Egyébvetesek és időbeli elhatárolások
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Bevételek aktív időbeli elhatárolása 6 258 939 6 463 569
Gázszerződéshez kapcsolódó előleg 4 429 303 -
Egyéb követelések 557 648 2 489 744
Költségek aktív időbeli elhatárolása 562 183 196 021
Adott előlegek (projektek kapcsán) 246 601 52 271
Projektek - Megrendelőtől járó összegek 29 041 -
Munkavállalókkal szembeni követelések 1 481 4 592
ECL értékvesztés (27 975) (50 479)
Összesen 12 057 221 9 155 718
Pénzeszközök
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Bankszámlák – forint 12 027 652 1 534 732
Bankszámlák – deviza 4 437 015 2 144 521
Készpénz 661 -
Összesen 16 465 328 3 679 253
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
98. oldal
Kategória
Definíció
ECL alkalmazása
Teljesítő
A partner megbízható és a múltban sem történt
nem-fizetés. Minden kapcsolt tétel teljesítőnek
minősül.
12 havi várható hitelezési
veszteség elszámolása.
Kétes
60 és 365 napon túli késedelem külső partner
esetén, de nincs direkt bizonyíték nem fizetés
kockázatára.
Teljes élettartami várható
hitelezési veszteség
elszámolása.
Nem-teljesítő
365+ napon túli nem megfizetett tétel külső
partner esetén.
Teljes élettartami várható
hitelezési veszteség
elszámolása.
A Csoport pénzügyi eszközeire elszámolt értékvesztés minősítési kategóriák (nem mérleg) szerint az
ECL összeg oszlopban kerül bemutatásra:
A Tárgyévi értékelés során a Csoport vezetősége az ECL ráták meghatározásánál nyilvános adatbázisok
elérhető adatait veszi figyelembe. A Csoport vezetésének megítélése szerint a partnerek és a
szegmensek piacain az általános hitelkockázat az elmúlt időszakban átlagosan 0-0,03% javulást
mutatott.
Várható veszteség modell alkalmazása a
pénzügyi eszközökre
Külső
Hitel
minősítés
Belső Hitel
minősítés
ECL% Bruttó érték
ECL
összeg
Nettó összeg
Vevők - Nagyvállalati hátterű
N/A Teljesítő 3,38% 1 968 550 (66 616) 1 901 934
Vevők - Állami hátterű
N/A Teljesítő 1,60% 18 243 955 (291 903) 17 952 052
Vevők - energia kiskereskedelem
N/A Teljesítő 3,54% 1 282 280 (45 341) 1 236 939
Vevők - energiatermelés
N/A Teljesítő 0,84% 1 890 354 (15 879) 1 874 475
Vevő - menetrendezési szolgáltatás
N/A Teljesítő 1,70% 1 335 904 (22 764) 1 313 140
Vevő - egyéb
N/A Teljesítő 1,68% 170 521 (2 865) 167 656
Tartósan adott kölcsön Külső fél
N/A Teljesítő 1,68% 22 414 (266) 22 148
Vevő - hulladékgazdálkodás
N/A Teljesítő 3,38% 130 816 (4 426) 126 390
Adott letétek, óvadékok
N/A Teljesítő 1,20% 5 992 481 (68 285) 5 924 196
Adott előleg
N/A Teljesítő 1,20% 230 837 (2 770) 228 067
Egyéb követesek
N/A Teljesítő 1,20% 91 931 (1 103) 90 828
Vevő - munkavállaló
N/A Teljesítő 1,47% 273 (4) 269
Kapcsolt követelések Wallis
N/A Teljesítő 3,38% 246 834 (8 193) 238 641
Vevő - Társasház
N/A nem teljesítő 100,00% 823 (823) -
Tartósan adott kölcsön Külső fél
N/A nem teljesítő 100,00% 188 317 (188 317) -
Vevő -Energigas
N/A nem teljesítő 100,00% 189 354 (189 354) -
Vevő - energia kiskereskedelem jogi eljárás
alatt
N/A nem teljesítő 100,00% 19 411 (19 411) -
Egyéb követesek
N/A nem teljesítő 100,00% 25 200 (25 200) -
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
99. oldal
IV.20 Tőke
IV.20.1 Jegyzett tőke és saját részvények
A jegyzett tőke a kibocsátott (forgalomban lévő) részvények névértékét tartalmazza.
A kibocsátott részvényeknek a mérlegforduló napon egy sorozata van (A sorozat).
A részvények vértéke 12,5 forint/darab.
Saját részvények darabszámának alakulása 2022-ben:
Forgalomba hozott részvények:
Az Alteo Nyrt 2022 év során tőkeemelést hajtott végre zártkörű kibocsátás útján, a
tőkeemelés során 545 200 db részvényt keletkeztetett.
A Csoport saját részvény állománya 2022.12.31-én 6 220 db.
A Társaság cégbíróságon jegyzett tőkéjét a visszavett saját részvények értékével csökkentett
értéken mutatja ki a Jegyzett tőke soron.
Nincs egyéb olyan megállapodás a tulajdonosok zött vagy másokkal, amely a Társaságot arra
kötelezné, hogy új törzsrészvényeket bocsásson ki vagy meglévőket vásároljon vissza.
Jegyzett tőke
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
nyitó 242 235 232 972
Dolgozói részvény program teljesítése részvénnyel 16 48
Saját részvény vásárlása - (3 118)
Tőkeemelés zártkörű kibocsátás útján 6 815 -
Munkavállalói Résztulajdonosi Program teljesítése - 7 221
MRP-nek átadott saját részvény - 5 112
záró 249 066 242 235
Dátum Esemény Darab
2020.12.31
ró érték
748 546
2021.01.29 Dolgozói rv program transzferálása (3 837)
2021.04.13 MRP opció lehívása (577 644)
2021.04.13 Saját részvény vásárlása 249 422
2021.12.21
szvényátadás MRP-nek
(409 000)
2021.12.31
ró érték
7 487
2022.02.04
Dolgozói rv program transzferálása
(1 267)
2022.12.31
ró érték
6 220
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
100. oldal
IV.20.2 Ázsió tartalékok
A tárgyévi tulajdonosi tranzakciókban került kimutatásra
a dolgozói jutalom program teljesítésére átadott 1 267 db részvény névértéken felüli része
az 545 200 db zártkörű kibocsátással keletkeztetett részvény névértéken felüli része.
az MRP Szervezet részére átadott pénzeszköz működésre felhasznált része.
IV.20.3 Részvény alapú kifizetések tartaléka, részvény juttatások
Az MRP programokat részletesen a IV.35 Részvény alapú és részvényben teljesített juttatási programok
bemutatása pontban mutatjuk be.
IV.20.4 Hedge ügyletek tartaléka
A Csoport a fedezeti összekapcsolások és a teljesített fedezeti célkitűzések alapján a fordulónapon
fennálló jövőben teljesülő ügyletek valós értékét az egyéb átfogó eredmény és a tőkében mutatja be.
Ázsió tartalékok
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
nyitó 5 375 369 4 962 084
Dolgozói részvény jutalom teljesítése részvénnyel 2 645 4 252
Saját részvény vásárlása - (290 601)
Tőkeemelés zártkörű kibocsátás útján 1 129 927 -
Munkavállalói Résztulajdonosi Program teljesítése - 267 160
Munkavállalói Résztulajdonosi Program opció értéke - 62 819
MRP-nek átadott saját részvény - (5 112)
Munkavállalói Résztulajdonosi Programmal (MRP)
kapcsolatoskemozgások
MRP-nek átadott pénzeszköz I. - (100 000)
Nem kontrollált MRP szesedés - 575 020
MRP-vel szemben fennálló követes 2 063 6 618
MRP-nek kifizetett osztalék 63 145 -
Kerekítési különbözet összevont értéke (1) -
Átvezetés tőkeelemek között - (106 871)
záró 6 573 148 5 375 369
Részvény alapú kifizetések tartaléka
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
nyitó (206 875) 62 819
MRP-nek átadott pénzeszköz I. (300 000) -
MRP-nek átadott pénzeszköz II. (1 136 742) -
Nem kontrollált MRP részeses - (575 020)
MRP-nek kifizetett osztalék - (62 819)
szvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben 184 073 261 274
Átvezetés tőkeelemek között - 106 871
záró (1 459 544) (206 875)
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
101. oldal
A hedge tartalék a következő mozgásokkal jellemezhető:
Az Egyéb átfogó eredményben elszámolt értékeke a nyitott ügyletek fordulónapi valós
értékét fejezi ki.
A tárgyidőszakban lezárt ügyletek hatékonysága folyamatosan fennállt.
A nyitó értékben felvett, tárgyidőszakban zárult hatékony ügyletek átsorolása az átfogó
eredménybe történt.
Az Egyéb átfogó eredmény saját tőkére gyakorolt hatása 2022-ben:
Hedge ügyletek tartaléka
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
nyitó 5 306 431 399 801
Hedge ügyletek tartaléka (3 237 186) 4 906 630
záró 2 069 245 5 306 431
Megnevezés
2022.12.31
-én végző év
ezer Ft
2021.12.31
-én végző év
ezer Ft
Nyitó 5 306 431 399 801
Egyéb átfogó eredményben elszámolt érték 1 892 853 5 605 251
Hatékonytalanná vált ügyletek - -
Átsorolás a nettó eredménybe (5 130 039) (698 621)
Összesen 2 069 245 5 306 431
ebből OCI terhére elszámolt derivatív pozíció 2 273 896 5 831 243
ebből OCI terhére elszámolt halasztott a (204 651) (524 812)
Átsorolás a nyereségadókra (507 367) (69 094)
Átsorolás a pénzügyi ráfordításokra 457 241 (24 686)
Átsorolás az egyéb ráfordításokra - -
Átsorolás az anyagjellegű ráfordításokra 5 180 165 792 401
Átsorolás a nettó eredménybe 5 130 039 698 621
Egyéb átfogó eredmény (nyereségadó hatása után)
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Egyéb átfogó eredményben elszámolt érték 1 892 853 5 605 251
Hatékonytalanná vált ügyletek - -
Átsorolás a nettó eredménybe (5 130 039) (698 621)
Ebből az anyallat tulajdonot illeti: (3 237 186) 4 906 630
Ebből a nem kotrolláló érdekeltséget illeti - -
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
102. oldal
A Csoport a meglévő fedezeti pozícióinak értékelését elvégezte, az egyes típusokhoz tartozó
fordulónapi egyenlegeket az alábbi táblázat mutatja:
IV.20.5 Eredménytartalék
Az eredménytartalék a Csoport adózott eredményéből az ALTEO Nyrt. tulajdonosi részesedésére jutó
eredmény részét mutatja.
IV.20.6 Nem kontrolláló érdekeltség
A főbb kitettségeink Kamat - BUBOR
Árfolyam -
EUR/HUF
Árfolyam - gázár Összesen Halasztott adó hatása
Összesen halasztott adó
hatással
A Hedge kapcsolat
leírása
Kamatlábat fixáló
ügyletek
Jövőbeni vásárlás
Jövőbeni vásárlás
termékekre
A hedgelő tétel leírása Kamatswap ügylet Forward ügyletek
Ázsiai swap ügylet,
Opciós ügylet
OCI 2021.12.31-én 514 592 136 486 5 180 165 5 831 243 (524 812)
Kivezetés nettó
eredménnyel szemben
(320 755) (136 486) (5 180 165) (5 637 406) 507 367 (5 130 039)
Kivezetés
újraértékelés miatt
(193 837) - - (193 837) 17 445 (176 392)
CF Hedge pozíciók
újraértékelése
1 806 911 (312 172) 779 157 2 273 896 (204 651) 2 069 245
OCI 2022.12.31-én 1 806 911 (312 172) 779 157 2 273 896 (204 651)
2022-ben eredménnyel
szemben elszámolt
érték:
(3 237 186)
A kockázat természete
BUBOR rátának az
emelkedése
EUR/HUF árfolyam
emelkedés
Gáz árának
emelkedése
Eredménytartalék
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
nyitó 8 282 127 2 882 216
Osztalék fizetés (jóváhagyás) (1 996 146) (455 275)
MRP-vel szemben fennálló követelés (2 874) -
Kerekítési különbözet összevont értéke (2) 2
Átfogó eredmény 12 887 893 5 855 184
záró 19 170 998 8 282 127
Nem kontrolláló értékeltségre jutó eredmények
2022.12.31
ezer Ft
12 hónap
2021.12.31
ezer Ft
12 hónap
ECO First Kft. tárgyidőszaki eredménye (11 845) 6 797
Alteo Nyrt. Részesedés % 66,67% 66,67%
ALTEO Nyrt. Részesedésre ju (7 897) 4 531
Nem kontrollá érdekeltségre jutó (3 948) 2 266
FE-Group Zrt. tárgyidőszaki eredménye (163 268) N/A
Alteo Nyrt. Részesedés % 75,10% N/A
ALTEO Nyrt. Részesedésre ju (122 614) N/A
Nem kontrollá érdekeltségre jutó (40 654) N/A
Ebből az anyavállalat tulajdonosait illeti: (130 511) 4 531
Ebből a kisebbségi részesedést illeti: (44 602) 2 266
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
103. oldal
2022-ben a Csoport megvásárolta a Fe-Group Invest Zrt. 75,1%-át. A Csoport a nem kontrolláló
érdekeltségeit nem tekinti jelentősnek.
Nem kontrolláló érdekeltg
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
nyitó 10 031 7 765
ECO First Kft tárgyidőszaki Nem kontrolláló
érdekeltségre jutó eredménye
(3 948) 2 266
FE-Group Zrt tárgyidőszaki Nem kontrolláló
érdekeltségre jutó eredménye
(40 654) -
Fe-Group Zrt akvizív
Nem kontrolláló észeses saját tőkéje 119 520 -
záró 84 949 10 031
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
104. oldal
IV.21 Tartozások kötvénykibocsátásból
A kötvények részletes kondícióit az egységes bemutatás érdekében a IV.36. pontban a
Hitelkondíciók kiegészítő megjegyzésben tüntettük fel.
A nominális tartozások tartalmazzák a kötvényekben felhalmozott kamatot és tőkét.
ALTEO NKP/2029 A Csoporton belüli anyavállalat 2019. október 24. napján „ALTEO NKP/2029
elnevezéssel 8,6 milliárd Ft össznévértékben kötvényt bocsátott ki. A kötvények átlagos kibocsátási
értéke a névérték 102,5382%-a. A kötvények kamatozása fix a kupon mértéke 3,15 %, a futamidő 10
év. A kötvényeket a Csoport a szabályozott piacra 2020. január 24. napján vezette be.
ALTEO 2022/I A Csoporton belüli anyavállalat ALTEO 2022/I” elnevezéssel, zártkörű kibocsátás
keretében dematerializál, nem kamatozó (zéró kupon) kötvényeket bocsátott ki 2017. január 10.
Tartozások kötvénykibocsátásból Kamat kondíció
Kibocsátási érték
Ezer forint
Névérték Devizanem Lejárat
Nominális
tartozás
2022.12.31
(Ezer forint)
Nominális tartozás
2021.12.31 (Ezer
forint)
ALTEO Nyrt NKP1 2029 Kamatfizetés évente 8 818 285 8 600 000 HUF 2029.10.28 8 600 000 8 600 000
ALTEO Nyrt „2022/II” kötvénye Futamidő végén 1 505 905 1 693 630 HUF 2022.06.07 - 1 663 087
ALTEO Nyrt "2022/I" kötvénye Futamidő végén 498 526 650 000 HUF 2022.01.10 - 649 051
Alteo Nyrt NKP1 2031 Kamatfizetés évente 3 912 499 3 800 000 HUF 2031.10.08 3 800 000 3 800 000
Kötvény cash-flow 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2031-ig
ALTEO Nyrt NKP1 2029 (270 900) (270 900) (270 900) (270 900) (270 900) (270 900) (9 141 800)
ALTEO Nyrt „2022/II” kötvénye (1 505 905) - - - - - -
ALTEO Nyrt "2022/I" kötvénye (498 526) - - - - - -
Alteo Nyrt NKP1 2031 (93 100) (93 100) (93 100) (93 100) (93 100) (93 100) (4 172 400)
Kötvények
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
nyitó tőke és kamat 14 970 412 14 889 000
ALTEO Nyrt NKP1 2029 8 762 151 8 776 449
ALTEO Nyrt „2022/II” kötvénye 1 663 087 1 594 617
ALTEO Nyrt "2022/I" kötvénye 649 051 615 361
Alteo Nyrt NKP1 2031 3 896 123 3 902 573
Elszámot kamat tárgyidőszakban 368 101 439 476
ALTEO Nyrt NKP1 2029 252 324 252 844
ALTEO Nyrt „2022/II” kötvénye 30 543 68 470
ALTEO Nyrt "2022/I" kötvénye 949 33 690
Alteo Nyrt NKP1 2031 84 285 84 472
ke és kamat törlesztések tárgyidőszakban (2 707 630) (364 000)
ALTEO Nyrt NKP1 2029 (270 900) (270 900)
ALTEO Nyrt „2022/II” kötvénye (1 693 630) -
ALTEO Nyrt "2022/I" kötvénye (650 000) -
Alteo Nyrt NKP1 2031 (93 100) (93 100)
Záró tőke és kamat 12 630 883 14 964 476
Rövid lejáratú kötelezettség kimutatott kamat változása (27 391) (5 936)
Tartozások kötvénykiboctásból 12 658 274 12 658 274
vid lejáratú kötvénytartozások - 2 312 138
12 658 274 14 970 412
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
105. oldal
napján, melyek futamideje 5 év, össznévértéke 650.000.000 Ft, kibocsátási értéke a névérték 76,6963
%-a. A kötvény össznévértéke 2022.01.10-én visszafizetésre került.
ALTEO 2022/II A Csoporton belüli anyavállalat „ALTEO 2022/II” elnevezéssel, zártkörű kibocsátás
keretében dematerializált, nem kamatozó (zéró kupon) kötvényeket bocsátott ki 2019. június 7.
napján, melyek futamideje 3 év, össznévértéke 1.693.630.000 Ft, a kibocsátási értéke a névérték
88,9158 %-a. A kötvényeket a Csoport a szabályozott piacra 2019. november 22. napján vezette be. A
kötvény össznévértéke 2022.06.07-én visszafizetésre került.
ALTEO NKP1/2031A A Csoporton belüli anyavállalat 2020. október 8. napján ALTEO NKP1/2031”
elnevezéssel 3,8 milliárd Ft össznévértékben kötvényt bocsátott ki. A kötvények átlagos kibocsátási
értéke a névérték 102,9605%-a. A kötvények kamatozása fix, a kupon mértéke 2,45%, a futamidő 11
év.
IV.22 Hitelek
IV.22.1 Hosszú lejáratú hitelek és biztosítékaik
A hitelek és kölcsönök kondíciót a IV.36. megjegyzésben szereplő tábla mutatja be.
A Csoport finanszírozására igénybe vett hitelek és kölcsönök:
A hiteleket amortizált bekerülési értéken kell értékelni. Az instrumentumok valós értéke nem
tér el jelentősen az amortizált bekerülési értékétől.
Egy hitel csak akkor minősült hosszú lejáratúnak a pénzügyi kimutatásokban, ha az év végén
megvolt a Csoport egyoldalú jogosultsága arra, hogy ne fizesse vissza a következő
mérlegfordulónapig az összeget. A következő évi rlesztőrészlet a rövid lejáratú tartozások
között szerepel.
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök közé a 2023-ban esedékes törlesztőrészletek kerültek
átsorolásra 1 185 732 eFt összegben.
Tárgyévben az Alteo Nyrt 6 000 000 eFt összegű rövid lejáratú anyavállalati hitelt vett fel 2023.
áprilisi 23-i visszafizetési határidővel a Wallis Asset Menedzsment Zrt.-től. A hitel kamatozása
BUBOR +1,9%.
Hitelek (forintban) Finanszírozó rlesztés gyakorisága
Folyósított
összeg
(Ezer forint)
Lejárat
Tartozás
Bankkal
szemben
(Ezer Forint)
2022. 12. 31.
Aktivált
hitelezési
költsége '22
Tartozás mérleg
szerinti értéke
(Ezer Forint)
2022.12.31.
Tartozás mérleg
szerinti értéke
(Ezer Forint)
2021.12.31.
Tőke és kamat tartozások
Monsolar Kft. MKB félév 656 575 2034.03.31 560 606 (4 282) 556 323 591 564
Monsolar Kft. (joegelőd IT-Solar Kft. ) MKB lév 656 575 2034.03.31 579 714 (4 294) 575 420 591 535
Domaszék Kft. OTP negyedév 601 000 2034.06.30 500 800 (9 404) 491 396 522 952
Sunteo Kft. (jogelőd Péberény Kft. ) K&H negyedév 2 147 328 2035.06.30 1 868 863 (11 097) 1 857 766 1 945 881
Sunteo Kft. (jogelőd FSZ Energia Kft. ) K&H negyedév 1 449 748 2035.09.30 1 270 957 - 1 270 957 1 328 341
Sunteo Kft. (jogelőd True Energy Kft. ) K&H negyedév 1 459 872 2035.09.30 1 280 067 - 1 280 067 1 337 777
Sinergy Kft. K&H negyedév 744 000 2034.06.30 669 005 (11 751) 657 254 684 826
Fe-Group Zrt RFF negyedév 500 000 2030.06.30 467 000 - 467 000 N/A
Fe-Group Zrt CIB lejáratkor 600 000 2023.11.30 600 000 - 600 000 N/A
Bankkal szembeni kötelezettségek a mérlegben 7 797 012 (40 828) 7 756 183 7 002 876
Tőke és kamat tartozások
Alteo Nyrt anyavállalati hitel Wallis lejáratkor 6 000 000 2023.04.23 6 000 000 - 6 000 000 N/A
Fe-Group Zrt tagi hitel Kék Bolygó Alapítvány lejáratkor 99 600 2024.05.31 99 600 - 99 600 N/A
Más vállalkozásokkal szembeni kötelezettségek a mérlegben 6 099 600 - 6 099 600
Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök 6 670 051 6 583 098
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 7 185 732 419 778
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
106. oldal
A FE-Group Invest Zrt. 24,9%-os részesedéssel rendelkező kisebbségi tulajdonosától, a Kék
Bolygó Alapítványtól felvett 99 600 eFt tulajdonosi kölcsönt, melyet a hosszú lejáratú hitelek
között tart nyilván a Csoport. A hitel kamatozása a futamidő alatt fix 17,91%.
A Csoport hitelkötelezettségei teljesítésére az alábbi biztosítékokat nyújtotta:
IV.22.2 Hitel cash-flow
Az ALTEO Csoport hitelei ltozó kamatozásúak, amelyeknél a kamat mértéke BUBOR alapú, 1% - 2,3%
közötti sávban mozgó felárral.
A Fe-Group Zrt-nek folyósított tagi kölcsön fix 17,91% kamatozású.
Minden hitel a mérlegben amortizált bekerülési értéken szerepel.
A Csoport a hitelekkel kapcsolatos kamat terhek optimalizálása érdekében kamatswap ügyleteket
kötött az alábbi kondíciókkal.
A kamatswap ügyletekkel nem fedezett hitelek kamatérzékenység vizsgálata a III.4.3 Kamatkockázat
és annak kezelése pontban található.
A Csoport tagjai számára az alábbi folyószámla hitelkeretek állnak rendelkezésre:
Társaság Biztosíték megnevezése
ALTEO
Energiakereskedő Zrt.
követelésen alapított zálogjog, bankszámla óvadék és zálogjog
Monsolar Kft.
üzletrészt terhe jelzálogjog, ingatlan jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhesi
tilalom, ingó jelzálogjog, követelést terhe jelzálogjog, bankszámla óvadék és
jelzálogjog
Sunteo Kft.
üzletrészt terhe vételi- és jelzálogjog, ingatlant terhe vételi- és jelzálogjog, valamint
elidegenítési és terhesi tilalom, ingó vételi- és jelzálogjog, követelést terhe zálogjog,
bankszámla óvadéki és zálogjog
Domaszék 2MW Kft.
üzletrészt terhe jelzálogjog, ingatlant terhe jelzálogjog, ingó jelzálogjog, követelést
terhelő zálogjog, bankszámla óvadéki és zálogjog
Sinergy Kft.
üzletrészt terhe jelzálogjog, in jelzálogjog, követelést terhelő zálogjog, bankszámla
óvadéki és zálogjog
FE-Group Zrt ingó jelzálogjog, bankszámla óvadéki és jelzálogjog
Hitel cash-flow 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2032-ig
Monsolar Kft. (36 449) (37 909) (39 369) (42 487) (44 677) (47 065) (272 278)
Monsolar Kft. (joegelőd IT-Solar Kft. ) (36 445) (38 435) (40 359) (42 482) (44 671) (47 060) (274 242)
Domaszék Kft. (33 000) (35 500) (37 500) (39 500) (41 500) (44 000) (254 500)
Sunteo Kft. (jogelőd Péberény Kft. ) (119 600) (126 331) (129 359) (134 767) (140 391) (146 232) (827 422)
Sunteo Kft. (jogelőd FSZ Energia Kft. ) (76 828) (81 203) (85 680) (89 884) (93 654) (97 568) (550 759)
Sunteo Kft. (jogelőd True Energy Kft. ) (77 264) (81 745) (86 278) (90 512) (94 308) (98 249) (554 606)
Sinergy Kft. (39 134) (41 366) (44 045) (46 574) (49 402) (52 378) (312 480)
Fe-Group Zrt (33 000) (44 000) (44 000) (44 000) (44 000) (44 000) (247 000)
Fe-Group Zrt (99 600)
Alteo Nyrt (6 000 000)
IRS ügyletek Finanszírozó Fődeviza Összeg Kapott kamat tésnap Hatálybalépés Lejárat
Sunteo Kft (jogelőd True Energy Kft) K&H HUF 1 301 870 335 3,35% 2018.11.06 2019.12.31 2027.12.31
Sunteo Kft (jogelőd True Energy Kft) K&H HUF 144 652 259 2,40% 2019.01.07 2019.12.31 2027.12.31
Sunteo Kft (jogelőd FSZ Energia Kft) K&H HUF 1 294 526 451 3,35% 2018.11.06 2019.12.31 2027.12.31
Sunteo Kft (jogelőd FSZ Energia Kft) K&H HUF 143 836 272 2,40% 2019.01.07 2019.12.31 2027.12.31
Sunteo Kft (jogelőd Péberény Kft) K&H HUF 1 932 260 400 3,10% 2018.09.27 2019.09.30 2027.06.30
Sunteo Kft (jogelőd Péberény Kft) K&H HUF 214 695 600 2,30% 2019.01.07 2019.09.30 2027.06.30
Domaszék 2MW Erőmű Kft OTP HUF 594 400 000 2,25% 2016.06.30 2028.12.31 2028.12.29
Monsolar Kft MKB HUF 658 935 108 3,05% 2018.08.23 2019.06.28 2028.06.30
Monsolar Kft (jogelőd IT Solar Kft) MKB HUF 658 935 108 3,05% 2018.08.23 2019.06.28 2028.06.30
Sinergy Kft K&H HUF 744 000 000 1,50% 2020.12.16 2020.12.18 2030.12.31
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
107. oldal
Az Erste Bank Zrt.-vel kötött megállapodás alapján a Csoport rendelkezésére álló rulírozó forgóeszköz
hitelkeret (Bridge Loan) 2023. április 15-ig, a fűtési idény végéig áll rendelkezésre.
IV.23 Lízing kötelezettségek
A Csoport lízingek között mutatja ki a hosszútávú föld, terület és eszközbérleti szerződéseiből fakadó
kötelmeit.
A következő táblázat mutatja be a lízing kondíciókat:
Egyik lízing konstrukció sem tartalmaz függő bérleti díjat, a bérelt autók, földterületek, ingatlan,
erőművek tulajdonjoga a lízing lejártakor a Csoportra nem száll át és kapcsolódó vételi opció nincs.
Egyik lízing esetében sem tartalmaz a szerződés automatikus hosszabbítási opciót.
A Csoport IFRS16 szerinti bemutatási választási kedvezményekkel él. Ennek megfelelően bérleti díjként
mutatja be a következőket: az éven belül lejáró személygépjárművek bérlését és egyes kis értékű
informatikai berendezéseinek a bérletét. Ezeknek az eszközöknek a bérleti díja az adott periódus
eredményében közvetlenül elszámolásra kerül az anyagjellegű ráfordítások között.
A használati jogok tárgyévi mozgását a IV.9. megjegyzés tartalmazza.
Folyószámla hitelkeret 2022.12.31 Bank Összege eFt
Kihasználtság
a eFt
Alteo Energiakereskedő Zrt OTP 2 000 000 -
Alteo Energiaszolgáltató Nyrt ERSTE (Cash Pool) 1 000 000 -
Alteo Energiaszolgáltató Nyrt ERSTE (Bridge Loan) 5 000 000 -
Pénzügyi lízing tartozások
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Használati jogokhoz kapcsolódó éven túli kötelem (5 éven
túli)
893 134 936 263
Használati jogokhoz kapcsolódó éven túli kötelem (1-5 év) 955 463 751 441
1 848 597 1 687 704
Éven belül esedékes törlesztőrész 391 600 237 744
Összesen 2 240 197 1 925 448
Lízingek Lízing partner típus
Kitettség
2022.12. 31.
(Ezer forint)
Kitettség
2021.12. 31.
(Ezer forint)
Pénznem Kamatozás Lejárat
Sinergy Kft. Émász erőmű eszköz bérlet 234 511 246 726 HUF 5,30% 2035.12.31
Alteo Nyrt. Lease Plan gépjárművek 256 104 248 251 HUF bubor + 2,9% egyedi
Alteo Nyrt. HSP 612 Kft Iroda bérlet 705 753 775 035 HUF 3,73% 2031.06.30
Alteo Nyrt. Pallér Csarnok Kft szerelőcsarnok bérlet 101 961 - HUF 3,73% 2029.02.28
Alteo Therm Kft. (jogelőd Zugló Therm Kft.) Főtáv földeszköz bérlet 332 989 372 323 HUF 3,39% 2030.05.31
Euro Green Energy Kft. * Több partner földeszköz bérlet 288 426 190 527 EUR 3,39% 2035.03.31
FE-Group Zrt Több partner munkagép bérlet 68 933 - EUR 2,15% -6,49% egyedi
FE-Group Zrt Metalloglobus Zrt földeszköz bérlet 167 667 - HUF 3,73% 2024.09.30
Pannon Szélerőmű Kft. Több partner földeszköz bérlet 83 853 92 586 HUF 3,39% 2035.07.31
Összesen 2 240 197 1 925 448
ebből:
Éven belül esedékes 391 600 237 744
2-5 éven belül esedékes 955 463 329 972
5 éven túl esedékes 893 134 609 606
*Windeo Kft lizingeszközeivel
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
108. oldal
IV.24 Céltartalékok
A céltartalékok között a Csoport fennálló terhes szerződéseire (nem felmondható, veszteséget okozó)
és hasonló természetű elemekre képzett céltartalék szerepel jelentős értékkel.
Tárgyidőszakban képzett céltartalékok bemutatása jellegük és időszaki lefutásuk szerint:
A céltartalékok képzését és felhasználását befolyásolják a III.3.32 Üzemeltetési kockázatok pontban
felsorolt jellemzők.
IV.25 Halasztott bevételek
A halasztott bevételek között került kimutatásra a kapott támogatási összegek még el nem számolt
része, melynek fő feltételei a következők:
Céltartalékok
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
nyitó érték 944 136 850 493
ebből:
Terhes szerződések 231 822 192 031
Eszközök leszeresére képzett 712 314 658 462
ltartalékok feloldása (75 291) (37 000)
ltartalékok képzése 341 250 130 643
ltartalék felvétel akvizició során 37 670 -
záró érték 1 247 765 944 136
ebből: 1 247 765 944 136
Terhes szerződések 156 531 231 822
Eszközök leszeresére képzett 941 417 712 314
EKR kvóta 110 947 -
Jövőbeni költségekre képzett 38 870 -
Céltartalékok megképzése és felhasználása 2022. évben
Céltartalékok várható
felhasználása
Éven
belül
2-5 év
5 éven
túl
ARO kamata (IFRS) 229 103 Terhes szerződések - 156 531 -
EKR költségekre képzett céltartalék 110 947 Eszközök leszerelésére képzett - - 941 417
vőbeni költségek 1 200 EKR kvóta - 110 947 -
Összesen 341 250 vőbeni költségekre képzett - 38 870 -
Céltartalék feloldása terhes szerződésekre (75 291)
Összesen (75 291)
Halasztott bevételek
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Támogatott eszközökkel kapcsolatos halasztott bevétel 805 775 593 865
Összesen 805 775 593 865
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
109. oldal
K+F+I 1
mogatás célja
Villamosenergia-tároló architektúra rendszerszin integrációja és innovatív alkalmazási modellje
mogatási feltételek
A támogatás feltétele a kutatás-fejlesztési szakmai munka elvégzése és bemutatása. Ezen felül
számos mutatót kell produkálni a fenntartási időszak alatt is:
1 db újonnan kifejlesztett termék, technológia, szolgáltatás vagy prototípus létrehozása
1 db know-how elkészítése
Üzleti hasznosíthatóság (a fenntartási időszak alatt két egymást követő évben a KFI projekt
eredményéből származó árbevétel) összesen eléri a támogatási összeg 30%-át, 300 MFt-ot
Export árbevétel (a fenntartási időszak alatt két egymást követő évben az export árbevétel átlaga)
109 MFt
Egy hazai és nemzetközi fórumon történő megjelenés (pályázatban RENEXPO és ENERGOexpo
nemzetközi energetikai szakkiállítás lett megjelölve, de ezen lehet módosítani)
2 publikáció megjelentetése
Vállalási időszak
Öt év 2019 júliusától kezdve
K+F+I 2
mogatás célja
lönböző paraméterű akkumulátor cellákkal felépített tároló létesítmény integrálása a
villamosenergia-rendszerbe
mogatási feltételek
A támogatás feltétele a kutatás-fejlesztési szakmai munka elvégzése és bemutatása. Ezen felül
számos mutatót kell produkálni a fenntartási időszak alatt is:
1 db támogatott vállalkozás az új termék gyártsa céljából
K+F ráfordítások összege a megvalósítást követő 2 üzleti évben eléri a vissza nem térítendő
támogatás 30%-át a TAO bevallásban
Vállalási időszak
2027 év vége
K+F+I 3
mogatás célja
Valós idejű autonóm energetikai információs és teremlésmenedzsment rendszer fejlesztése
mogatási feltételek
A támogatás feltétele a kutatás-fejlesztési szakmai munka elvégzése és bemutatása. Ezen felül
számos mutatót kell produkálni a fenntartási időszak alatt is:
1 db kifejlesztett új termék
3 db vállalkozás bevonása a fejlesztési tevékenységbe
3 alkalommal a projekt eredményeinek nyilvános terjesztése hazai fórumokon
3 publikáció megjelentetése
1 publikáció a magán és közszféra együttműködéseként
3, a projekt eredményét hasznosító vállalkozás
9 fő kutató, fejlesztő és 2 fő egyéb alkalmazott projektrésztvevő
1 további egttműködési megállapodás egyetemmel, kutató intézettel
Vállalási időszak
2027 év vége
2019. évi Iparfejlesztési pályázat
mogatás célja
A körforgásos gazdaság megvalósulását elősegítő hazai komplex hulladékgazdálkodási rendszerek
kialakításának, fejlesztésének, hatékonyság növelésének, továbbá a másodnyersanyagok
felhasználásának ösztönzése
mogatási feltételek
Hulladékfeldolgozási és hasznosítási technológiák komplex fejlesztése a körkörös gazdaság
szempontjainak figyelembevételével
1 dbncos törő és gépi szeparáló beszerzése
3 db Anyagmozgató berendezés beszerzése
1 db Kábelfeldogozó technológiai sor beszerzése
1 dbkképmegjelenítő berendezéseket feldolgozó gépsor beszerzése
1 db Vezeték feldolgozó gépsor beszerzése
1 db Csőextrúder beszerzése
1 db Silós adagoló és 1 db Színszeparátor beszerzése
Elektronikai hulladék feldolgozó sorba szeparációs technológiák beépítése
Megvalósítás határideje 2023.06.30
Fenntartási idő 3 év
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
110. oldal
IV.26 Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
Feltételes vételár a Zugló-Therm Kft részesedése kapcsán nyilvántartott kötelezettség.
Szerződéses támogatások között azon hosszútávú támogatási szerződésekből eredő
kötelezettségek szerepelnek, melyeket a Csoport partnereivel kötött.
Hitelmoratórium miatti kamatkötelezettség a Monsolar Kft moratóriumi időszak alatt
felgyülemlett kamata kerül kimutatásra
az MRP Programmal kapcsolatos kötelezettségek ld IV.35 Részvény alapú és
részvényben teljesített juttatási programok bemutatása
IV.27 Kapott előlegek
Kapott előlegek között mutatja ki a Csoport a villamos energia kereskedelmi tevékenységével
kapcsolatosan partnereitől az elszámolási időszakot megelőzően átvett pénzeszközöket.
2021. évi Iparfejlesztési pályázat
mogatás célja
A körforgásos gazdaság megvalósulását elősegítő hazai komplex hulladékgazdálkodási rendszerek
kialakításának, fejlesztésének, hatékonyság növelésének, továbbá a másodnyersanyagok
felhasználásának ösztönzése
mogatási feltételek
Termékdíjköteles termékekből keletkező hulladékok előkezelési technológiájának fejlesztése, az
előállított többlet-másodnyersanyagból termékgyártás megvalósítása a körkörös gazdaság
szempontjainak figyelembevételével
1 db bálázógép beszerzése
mörítős konténerrendszerek beszerzése
1 db vezeték-védőcső termékgyártásra alkalmas gyártósor beszerzése
Megvalósítás határideje 2023.12.31
Fenntartási idő 5 év
2022. évi Iparfejlesztési pályázat
mogatás célja
Termékdíjköteles termékekből keletkező hulladékokkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási
iparfejlesztési egyedi támogatásokról
mogatási feltételek
Termékdíjköteles termékekből keletkező hulladékok előkezelési technológiájának fejlesztése, az
előállított többlet-másodnyersanyagból termékgyártás megvalósítása a körkörös gazdaság
szempontjainak figyelembevételével
1 db alumínium csomagolási hulladék bálázó gépsor beszerzése
1 db elektronikai hulladékból kibontott villanymotor szétszerelő gépsor beszerzése
Megvalósítás határideje 2023.06.30
Fenntartási idő 5 év
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Feltételes vételár kötelezettség 267 448 294 408
Szerződéses támogatási kötelezettség 310 064 225 165
Hitelmoratórium alatti kamatkötelezettség 13 738 16 517
MRP Program 646 766 -
Összesen 1 238 016 536 090
Kapott Előlegek
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Kapott Előlegek 1 499 254 8 989
Összesen 1 499 254 8 989
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
111. oldal
A Csoport szerződéses gyakorlatának megfelelően a fővállalkozói szerződésekben előleg megfizetését
köti ki, melyet a kapott előlegek soron mutat ki.
IV.28 Szállítói tartozások
Ezen a mérlegpozíción az árubeszerzésből és szolgáltatás igénybevételből eredő kötelezettségek
szerepelnek. A szállítói tartozások nem biztosítottak, tehát a Csoport garanciákat az üzletben
rutinszerűen szokásosakat leszámítva – nem nyújt.
A Csoport legnagyobb szállítói:
IV.29 Egyéb pénzügyi kötelezettségek
Hedge tranzakciók miatti derivatívák év végi piaci értéke, melyek tartalmát a IV.40. és a III.4 Pénzügyi
kockázatok és azok kezelése megjegyzések fejtik ki.
Szállítótartozások
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Lejárt szállítói egyenlegek
1-30 napon túl lejárt 165 630 144 309
31-60 napon túl lejárt 20 364 1 958
61-90 napon túl lejárt 8 987 1 453
91-120 napon túl 6 432 -
121-365 napon túl lejárt 6 820 766
365 napon túl lejárt 9 250 7 220
Nem lejárt szállítói egyenlegek
30 napon belül esedékes 10 942 436 4 289 949
31-60 napon belül esedékes 89 478 5 499
61 - 90 napon belül esedékes - 12 018
91- 120 napon belül esekes - 14 064
121- 365 napon belül esedékes 11 084 56 652
365 napon túl esekes 22 136 12 610
Összesen 11 282 617 4 546 498
Legnagyobb szállítók
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
MET Magyarország Kft. 42 115 863 10 123 696
MVM Next Energiakereskedő Zrt 16 781 098 4 290 082
European Commodity Clearing Luxembourg (ECC) 9 756 605 2 218 859
MET Austria Energy Trading GmbH 4 719 304 -
PPD Hungária Energiakereskedő Kft. 4 146 691 3 270 216
MVM Partner Zrt. 3 481 746 8 291 716
Egyéb pénzügyi kötelezettségek
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Származékos ügyletek kötelezettsége 324 160 -
Összesen 324 160 -
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
112. oldal
IV.30 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között nem kamatozó elemek vannak.
IV.31 Projekt fejlesztési szerződések elszámolása IFRS15 alapján
A Csoport az előző évben nyitott szerződéses eszközöket és kötelezettségeket a Tárgyévi
árbevétellel szemben elszámolta.
A megrendelőtől járó összegek az Egyéb követelések és időbeli elhatárolások (IV.17 pontban
bemutatva) míg a megrendelőnek járó összegek az Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és
időbeli elhatárolások (IV.30 pontban bemutatva) mérlegsoron szerepelnek.
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és ibeli
elhatárolások
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
Költségek passzív időbeli elhatárolása 15 862 488 8 408 276
Bevételek passzív időbeli elhatárolása 153 643 112 173
Projektek - Megrendelőnek járó összegek 61 866 70 000
Egyéb adókötelezettségek 5 283 174 426 039
Jövedelemelszámolás 234 967 146 051
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 3 289 481 165 657
Összesen 24 885 619 9 328 196
Megnevezés 2022.12.31 2021.12.31
Elszámolt
tárgyévi
árbevétel
összesen
Árbevétel
korrekció
mérleggel
szemben
Kiszámlázott
árbevétel
MPK élettartamhosszabbítás projekt (58 810) (70 000) 11 190 11 190 -
Borsodchem gőzveztk tervezés (1 740) - 1 740 (7 460) 9 200
Praktiker Budaőrs PV kivitelezés (1 316) - 92 180 (1 316) 93 496
Nestlé villanykazán kivitelezés (terv) 12 699 - 12 699 (12 699) -
Praktiker áruház PV kivitelezés 2 532 - 2 532 (2 532) -
Borsodnádasd PV kivitelezés terv 13 810 - 13 810 (13 810) -
Projektek - Megrendelőtől járó összegek 29 041
Projektek - Megrendelőnek járó összegek (61 866)
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
113. oldal
IV.32 Társaságok felvásárlásával kapcsolatos prezentációk
FE-Group Invest Zrt. akvizíciója:
- az akvizíció célja a Csoport a szervetlen hulladék üzletágának bővítése, további piacok szerzése
- A Csoport a vételárat készpénzben egyenlítette ki. A FE-Group Invest Zrt. akvizíciója során a
vételár részeként megállapított 52 570 eFt feltételes vételár részt a Csoport ügyvédi letétbe
helyezte. A feltételes vételár kifizetésének feltétele az előző időszakokra vonatkozó pályázati
elszámolások és adóvizsgálatok sikeres lezárása. A vételára kifizetésének valószínűsége 100%.
- Az üzleti kombinációban megszerzett leányvállalat nettó eszközértéke 480 millió forint volt
az első bevonáshoz – a Csoport a megszerzett egység eszközeit és kötelezettségeit az IFRS -ek
szerint felvette és valós értéken 2022. október 1-től bemutatta.
Megnevezés FE-Group Zrt. Edelyn Solar Kft.
Kontroll kezdete/Részesedés szerzés ideje 2022.09.09 2022.07.27
Konszolidációba bevonva: 2022.10.01 2022.08.01
Csoport részesedése: 75,10% 100%
Nem kontrollá érdekeltség részesedése: 24,90% -
ezer forint ezer forint
Pénzben teljesített ellenérték: 307 910 215 185
ggő vételár 2022.12.31. - 483 494
ggő vételár árfolyamkülönbözete: - 36 626
Letétként elhelyezett függő vételár: 52 570 -
360 480 735 305
Azonosított eszközök és kötelezettségek valós értéke:
Befektett eszközök 1 825 718 6 850
Hosszú lejáratú követelések - -
Készletek 150 303 -
vid lejáratú követelések 245 538 91 839
Pénzeszközök cash flow hatása 67 310 2 425
Aktív időbeli elhatárolások 411 615 -
Céltartalék (37 670) -
Hosszú lejáratú kötelezettségek (1 108 791) (90 000)
vid lejáratú kötelezettségek (795 560) (8 449)
Passzív időbeli elhatárolások (266 096) (3 273)
Összesen: 492 367 (608)
Halasztott adó kötelezettség (9%) (12 367) -
Akvizicban azonosított eszközök összesen: 480 000 (608)
Csoportra ju eszközérték: 360 480 (608)
Nem kontrollá érdekeltségre jutó eszközérték: 119 520 -
Azonosított goodwill - 735 913
Akvizíc cash flow hatása (293 170) (212 760)
Akvizíciót követő időszak árbevétele 802 401 -
Akvizíciót követő időszak eredménye (163 268) (1 242)
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
114. oldal
- Az akvizíción a Csoport goodwillt nem mutatott ki.
- Az akvizícióban 24,1%-os tulajdonrészt szerző Kék Bolygó Alapítvány
Edelyn Solar Kft. akvizíciója:
- Az akvizíció célja Csoport naperőműves portfóliójának bővítése.
- Az adásvételi szerződésében kikötött zárási feltételek teljesülésének határideje 2023.04.30. A
vételárból a feltételek teljesüléséig 483 494 eFt a Rövid lejáratú kötelezettségek között
szerepel. A Csoport a vételár még ki nem fizetett összegére vonatkozóan bankgaranciát adott
az Eladónak. A függő vételár kifizetésének feltétele az erőmű létesítéséhez szükséges
engedélyek megléte. A vételár kifizetésének valószínűsége 100%.
- Az üzleti kombinációban megszerzett leányvállalat nettó eszközértéke 608 ezer forint volt
kötelezettség volt az első bevonáshoz a Csoport a megszerzett egység eszközeit és
kötelezettségeit az IFRS -ek szerint felvette és valós értéken 2022. augusztus 1-től bemutatta.
- Az akvizíció goodwill bemutatását ld: IV.9.4 pontban.
IV.33 EBITDA
A Csoport közzéteszi az EBITDA mutatóját. A számítás menetét a számviteli politikák összefoglalása
tartalmazza. Az EBITDA részletes elemzését az időszaki Vezetői jelentés tartalmazza.
Az EBITDA levezetése:
IV.34 Egy részvényre jutó eredmény (EPS) számítása
Az egy részvényre jutó eredmény értéke és higított értéke a forgalomban levő törzsrészvények
súlyozott átlaga alapján kerül kiszámításra. A 2022-ben tőkeemeléssel keletkeztetett 545 200 db
részvény darabszáma a keletkeztetés dátumával került figyelembevételre.
EBITDA levezese
2022.12.31
ezer Ft
12 nap
2021.12.31
ezer Ft
12 nap
Üzemi eredmény 16 693 466 8 943 319
Elszámolt értékcsökkenés, amortizáció 3 527 162 3 936 669
Tárgyi eszközök elszámolt értékvesztése - -
EBITDA 20 220 628 12 879 988
Egy részvényre jutó eredmény (EPS) számítása
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
szvényszám EPS-hez (db) 19 718 079 18 890 107
szvényszám higított EPS-hez (db) 19 724 417 19 386 274
Kontrollált részesedésre ju eredmény 12 887 893 5 855 184
Egy részvényre jutó nettó eredmény (Ft/db) alapértéke 653,61 309,96
Egy részvényre jutó nettó eredmény (Ft/db) hígított értéke 653,40 302,03
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
115. oldal
IV.35 Részvény alapú és részvényben teljesített juttatási programok bemutatása
Az ALTEO Nyrt. munkavállalói részére
részvényben rendezendő részvényalapú
ösztönző opciós programot alakított ki (MRP
program) az alábbi feltelekkel:
A programok bemutatása:
MRP Program II (2020-2022)
A Társaság bizonyos vezető beosztású munkavállalói 2020. december 21-i kezdettel (nyújtás dátuma)
részvényalapú juttatásokban részesülnek: az ún. Munkavállalói Résztulajdonosi Programot („MRP”)
részletes szabályait a Társaság 2020. december 21-én közzétett és hatályba lépett, 2020. évi
Javadalmazási Politikája határozza meg.
https://alteo.hu/wp-content/uploads/2020/12/ALTEO_2020_evi_MRP_Jav_Pol_20201221.pdf
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2020.12./Tajekoztatas_az_ALTEO_MRP_Szervezet_2020._evi_J
avadalmazasi_Politikajarol__128504486
Az MRP személyi hatálya a 2020. évi Javadalmazási Politikában meghatározott 8 vezető beosztású
Munkavállalóra terjed ki. A Munkavállaló akkor jogosult a Megszerezhető Részvények megszerzésére,
amennyiben a Társaság 2022. évi konszolidált beszámolója nyilvánosságra hozatalának napján a
Opció II/2020
Elméleti részvény db
( maximum kiírás szerint )
612 940
értékelés eredményei:
értékelés db 612 940
részvény valós érték HUF 900,93
program teljes valós értéke
értékelés fordulónapon ezer forint
552 218
2022. tárgyidőszaki záráskor elszámolt
szolgálat %
100,00%
Elszámolt szolgáltatási érték:
ezer HUF, Ebből:
552 218
2020. 106 871
2021. 261 274
2022. 184 073
Részény program mozgástükör
MRP 2022-2024
Porgram
MRP 2022-2025
Porgram
2022 2021 2020 2022 2022
DB
Időszak elején fennálló 408 627 118 623 - - -
Tárgyidőszakban njtott - - - - -
Megszolgálttá vált 204 313 322 264 118 623 120 475 88 317
Tárgyidőszakban lehívott - - - - -
Tárgyidőszakban lejárt - - - - -
Tárgyidőszakban jogvesztett - (32 260) - - -
Tárgyidőszak végén fennálló 612 940 408 627 118 623 120 475 88 317
ebből:
Tárgyidőszak végén lehívható 612 940 - - - -
Érték (ezer forint)
Időszak elején fennálló 368 145 106 871 - - -
Tárgyidőszakban njtott - - - -
Megszolgálttá vált 184 073 261 274 106 871 373 192 273 575
Tárgyidőszakban lehívott - - - - -
Tárgyidőszakban lejárt - - - - -
Tárgyidőszakban jogvesztett - - - - -
Tárgyidőszak végén fennálló 552 218 368 145 106 871 373 192 273 575
ebből:
Tárgyidőszak végén lehívható 552 218 - - - -
MRP II/2020- 2022
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
116. oldal
Társasággal fennáll az a jogviszonya, ami alapján jogosult a 2020. évi Javadalmazási Politikában részt
venni.
Az MRP tárgya maximálisan 612.940 darab Megszerezhető Részvény, amelyek kiosztására a lenti
feltételek teljesülése esetén a Társaság a 2022. üzleti évének lezárását (a konszolidált beszámoló
elfogadását) követően kerülhet sor. A Megszerezhető Részvényeket a Munkavállaló ellenérték nélkül
szerzi meg.
A Munkavállalók a Megszerezhető Részvények összességének az alábbi hányadait (%-ban megadva)
szerezhetik meg, amennyiben az ugyancsak alább bemutatásra kerülő egyes teljesítményfeltételek
teljesülnek:
1. ALTEO Részvényár: a 2022. január 1. és 2022 december 31. közötti időszakban a BÉT-en
realizálódó forgalommal súlyozott tőzsdei átlagár eléri az 1 178 Ft-ot. (15% súly, részteljesítés
nem lehetséges)
2. Forgalom: 2022. január 1. és 2022. december 31. közötti időszakban az ALTEO Részvények BÉT-
en bonyolított aggregált forgalma haladja meg a 2.479 millió Ft-ot és a forgalommal súlyozott
átlagár legalább 950 Ft ugyanebben az időszakban. (15% súly, részteljesítés nem lehetséges)
3. Az egy részvényre jutó, MRP hatástól szűrt auditált adózás utáni eredmény eléri vagy
meghaladja az 54,7 Ft-ot 2022-ben. (25% súly, részteljesítés lehetséges)
4. Az egy részvényre jutó, MRP hatástól szűrt auditált EBITDA eléri vagy meghaladja a 320 Ft-ot
2022-ben. (45% súly, részteljesítés lehetséges)
5. Kizáró feltétel: az ALTEO Nyrt. kötvényeinek besorolása a Scope vagy azt helyettesítő
hitelminősítőnél B+ alá esik. A kizáró feltétel bekövetkezése esetén 0 (nulla) darab
Megszerezhető Részvény osztható ki, függetlenül az 1-4. feltételek teljesülésétől.
Az MRP megszolgálási időszaka 2020. január 1. 2022. december 31., azaz 3 év és a hangsúly a 2022.
évi célszámok teljesítésén van. Tekintettel arra, hogy a fenti feltételek 2022. december 31-ével
teljesülhetnek, a megszolgálás időpontja ezen dátum.
Az MRP Szervezet jogosult visszatartani a Megszerezhető Részvények olyan hányadát, amelyek
juttatáskori piaci értéke fedezetet nyújt a Munkavállalót terhelő adó- és járulékkötelezettségek
teljesítésére.
Korai lehívásra nincs lehetőség. A beszámoló fordulónapjáig lehívás nem történt.
Bemutatás elvei
Tekintettel arra, hogy az MRP esetében munkavállalóktól kapott szolgáltatásokra vonatkozó ügyletről
van szó, amely szolgáltatások valós értéke nem határozható meg megbízhatóan, azok valós értéke a
nyújtott tőkeinstrumentum valós értéke alapján került megállapításra.
A 2020. évi Javadalmazási Politikában foglaltakkal nem élve 2020. 12. 21-re visszamenőleg a
kedvezményezett Munkavállalók lemondtak visszavonhatatlanul a választási jogról és amely lemondási
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
117. oldal
nyilatkozat szerint a megszerezhető részvényeket értékpapír formájában kívánják megszerezni. Ebből
fakadóan az MRP számviteli kezelésére az olyan részvényalapú kifizetési ügyletek szabályai
vonatkoznak, ahol a megállapodás feltételei a választással a továbbiakban nem érintettek, és a
teljesítés módját illetően, ami alapján egy összetett pénzügyi instrumentum tőkekomponensét
szükséges elszámolni.
Erre való tekintettel az MRP egésze tőkeinstrumentumként került elszámolásra
Valós értékelésének számítási elvei
Az MRP valós értéke a fordulónapon megegyezik egy részvény valós értékének és a várhatóan
megszerzett részvények darabszámából képzett szorzat (azaz a teljes kötelezettség valós értékének)
időarányosan megszolgált részével.
A részvények mindenkori valós értékének kiindu pontja a piaci ár, azaz a Budapesti
Értéktőzsdén megfigyelhető, a nyújtás napján érvényes záró ár
A piaci ár csökkentésre kerül a megszolgálási időszak (2021-2022) során várhatóan kifizetésre
kerülő osztalékok jelenértékével, mivel ezekre a Munkavállalók nem lesznek jogosultak a
teljesülést megelőzően. Az osztalékfizetés várható összege a múltban kifizetett osztalékon
alapul.
A várhatóan megszolgálttá váló juttatások száma a rendelkezésre álló legjobb becslés alapján került
meghatározásra, a teljesítményfeltételek alapjául mutató pénzügyi mutatókra (lásd megszolgálási
feltételek) vonatkozó elemzések és szimulációk segítségével.
A Társaság akkor számolja el a ráfordítást, amikor azokat a munkavállaló a megszolgálási időszak alatt
nyújtja, azaz a program kezdete (2020. január 1.) és a megszolgálás dátuma (2022. december 31.)
között. A kötelezettség fordulónapi értéke a teljes telezettség időarányosan megszolgált része,
100%-a.
MRP 2022-2024 és MRP 2022-2025 program
Az MRP 2022-2024. és 2022-2025. programok keretében eredménnyel szemben elszámolásra kerültek
az időarányosan elszámolt költségek a kötelezettségek között. A mérlegben bemutatott kötelezettség
az időszak végén nem tartalmaz pénzeszközre megszolgált joggal bíró összeget. Az MRP-nek nem
képezik tárgyát részvényopciók, így a speciálisan opciókra értelmezhető közzétételek ezen MRP
programok esetében nem relevánsak. Olyan részvényalapú kifizetési ügyletekből származó
ráfordítások, amelyek esetében a kapott javak és szolgáltatások nem feleltek meg az eszközként való
kimutatás feltételeinek nem voltak.
A Társaság részvényalapú kifizetési programjának bemutatása
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
118. oldal
A Társaság bizonyos munkavállalói 2022 április 20-i kezdettel (nyújtás dátuma) részvényalapú
juttatásokban részesülnek. A Munkavállalói Résztulajdonosi Programok részletes szabályait a
Társaság 2022 április 20-án közzétett és hatályba lépett, 2022-2024. és 2022-2025. évi
Javadalmazási Politikája határozza meg.
https://investors.alteo.hu/wp-content/uploads/2022/04/ALTEO_MRP-2024-Javadalmazasi-
Politika.pdf
https://www.bet.hu/newkibdata/128709817/ALTEO_MRP%202024%20Javadalmaz%C3%A1si%20Pol
itika.pdf
https://investors.alteo.hu/wp-content/uploads/2022/04/ALTEO_MRP-2025-Javadalmazasi-
Politika.pdf
https://www.bet.hu/newkibdata/128709817/ALTEO_MRP%202025%20Javadalmaz%C3%A1si%20Pol
itika.pdf
Az MRP programok személyi hatálya a Javadalmazási Politikákban meghatározott
munkavállalókra terjed ki. A 2022-2024. évi Javadalmazási Politika alapján a munkavállalók
akkor jogosultak a juttatásra, amennyiben a Társaság 2023. évi konszolidált beszámolója
nyilvánosságra hozatalának napján a Társasággal fennáll az a jogviszonya, ami alapján jogosult
a Javadalmazási Politikákban részt venni. A 2022-2025. évi Javadalmazási Politika esetén az
előbbi feltételnek a Társaság 2024. évi konszolidált beszámolójának nyilvánosságra
hozatalának napján kell fennállnia
Mindkét MRP esetén a juttatás tárgya pénzeszköz, melynek mértéke Társaság
részvényárfolyamtól függ. A megszolgált pénzeszközök kiosztására a lenti teljesítményfeltétel
teljesülése esetén a Társaság a 2023. illetve 2024. üzleti évének lezárását (a konszolidált
beszámoló elfogadását) követően kerülhet sor.
A Munkavállalók az elérhető maximális juttatásra jogosultak amennyiben az alábbi
teljesítményfeltétel teljesül.
A 2022-2024. évi Javadalmazási Politika alapján, a teljesítményfeltétel akkor teljesül, ha a
2023. december 31. napjára vonatkozóan a Társaság közgyűlése által elfogadott auditált
konszolidált éves beszámoló alapján meghatározott, egyéb átfogó eredménytől OCI tisztított
saját tőke értéke korrigálva azosztalékfizetésből és egyéb saját tőke ügyletekből eredő
változásokkal meghaladja a 2021. december 31. napján végződő üzleti évre, mint
összehasonlító időszakra vonatkozó auditál konszolidált éves beszámolóban szereplő egyéb
átfogó eredménytől OCI tisztított saját tőke értéket.
A 2025. évi Javadalmazási Politika alapján a teljesítményfeltétel akkor teljesül, ha a 2024.
december 31 napjára vonatkozóan a Társaság közgyűlése által elfogadott auditált konszolidált
éves beszámoló alapján meghatározott, egyéb átfogó eredménytől OCI tisztított saját tőke
értéke korrigálva az osztalékfizetésből és egyéb saját tőke ügyletekből eredő változásokkal
meghaladja a 2022 december 31. napján végződő üzleti évre, mint összehasonlíidőszakra
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
119. oldal
vonatkozó auditál konszolidált éves beszámolóban szereplő egyéb átfogó eredménytől OCI
tisztított saját tőke értéket.
A Javadalmazási Politikák lehetőséget biztosítanak az Társaság számára, hogy a
teljesítményértékelés alapján a Munkavállalók juttatásának csökkentéséről határozzon.
A Menedzsment döntése alapján a megszolgálási időszak 2022. január 1. és 2023. december
31. (2024. évi MRP), illetve 2022. január 1. és 2024. december 31. (2025 évi MRP) közötti
időszak. A hangsúly a 2023. illetve a 2024. évi célszámok teljesítésén van. Tekintettel arra, hogy
a fenti feltételek 2023. december 31-ével, illetve 2024. december 31-ével teljesülhetnek, a
megszolgálás időpontja ezen dátumok.
Korai lehívásra nincs lehetőség.
MRP értékelésének számviteli elvei
A Javadalmazási Politikák értelmében a Munkavállalók az MRP programok keretében
készpénzt szerezhetnek, ezért az MRP értékelésére a pénzeszközben kiegyenlített
részvényalapú kifizetési ügyletek értékelési szabályai az irányadóak azaz a megszolgálási idő
alatt ráfordítások és kötelezettség kerül kimutatásra, illetve a kötelezettség minden
fordulónapon átértékelésre kerül.
A gazdálkodó egység által elszámolandó, megszolgálási időszak alatt kapott áruk és
szolgáltatások összege a várhatóan megszolgálttá váló juttatások számára vonatkozó
rendelkezésre álló legjobb becslés alapján határozható meg.
MRP valós értékelésének számítási elvei
Az MRP programok valós értéke a fordulónapon megegyezik egy részvény valós értékének és
a várhatóan megszerzett részvények darabszámából képzett szorzat (azaz a teljes
kötelezettség valós értékének) időarányosan megszolgált részével
Egy részvények valós értéke a fordulónapon 3 098 Ft/részvény.
A részvények mindenkori valós értékének kiinduló pontja a piaci ár azaz a Budapesti
Értéktőzsdén megfigyelhető, az adott értékelés napján érvényes záró ár.
A Javadalmazási Politikák értelmében a részvények pénzeszközre váltása zárt körben, a
részvény átváltását megelőző 30 kereskedési nap súlyozatlan átlagárán történik.
Az MRP Szervezet nem jogosult a 2022. évben kiosztott osztalékra ennek megfelelően a 30
napos súlyozatlan átlagár számításához használt részvényárfolyamok csökkentendők a 2022.
év során kifizetésre kerülő osztalék mértékével Az osztalék összege részvényenként 103 Ft, ami
2022. június 28-án került kifizetésre.
Az MRP Szervezet a 2022. év utáni években kifizetett osztalékokra jogosult A 2023. és 2024.
évi osztalék értékét, az osztalékok kifizetése előtt a részvényárfolyam tartalmazza Az
osztalékok jogosultja az MRP Szervezet, a Munkavállalók csak az MRP programok lejártával, az
MRP Szervezeten keresztül részesednek az osztalékból.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
120. oldal
A várhatóan megszolgálttá váló juttatások a rendelkezésre álló legjobb becslés alapján kerültek
meghatározásra, a vonatkozó egyéb átfogó eredménytől, osztaléktól és egyéb saját tőke
műveletekből eredő változásoktól megtisztított saját tőke historikus adatokon alapuló
statisztikai elemzések segítségével.
A Társaság akkor számolja el a ráfordítást, amikor azokat a munkavállaló a megszolgálási
időszak alatt nyújtja, azaz a program kezdete 2022. január 1. és a megszolgálás dátuma 2023.
december 31. illetve 2024. december 31. között A kötelezettség fordulónapi értéke a teljes
kötelezettség időarányosan megszolgált része.
Az MRP elszámolása a Saját tőkében:
Dolgozói jutalom program
Csoport a dolgozói jutalom programban
részvényt ad át azon munkavállalóinak, akik a
Csoport elismerési rendszere alapján
jogosulttá váltak. A részvényjuttatás kapcsán a
részvények átadására a tárgyidőszak
évfordulóját követő januárban kerül sor.
IV.36 Pénzügyi kötelezettségek és kondíciók
Az egyes instrumentumokat bemutató jegyzetekben bemutatjuk az instrumentumhoz kapcsolódó
kamatkondíciókat.
Program megnevezése
Részvény alapú juttatások
tartaléka (ezer Ft)
2022.12.31 Változás 2021.12.31
MRP Program I (2017-2019)
MRP program I Részvényopció kötelezettség
- - 62 819
MRP program I Részvényopció lehívás kivezetés
- - (62 819)
összesen - -
MRP Program II (2020-2022)
MRP program II kötelezettség előírás 2020
106 871 - 106 871
MRP program II kötelezettség előírás 2021
261 275 - 261 275
MRP program II kötelezettség előírás 2022
184 073 184 073 -
MRP program II részvényátadás (475 021) - (475 021)
MRP program II pénzeszköz átadás/részvényvásárlás
(400 000) (300 000) (100 000)
összesen (322 802) (115 927) (206 875)
MRP Program 2022-2024.
MRP program II kötelezettség előírás
- - -
MRP 2024 program pénzeszköz átadás
(541 412) (541 412) -
összesen (541 412) (541 412) -
MRP Program 2022-2025.
MRP 2025 program pénzeszköz átadás
(595 330) (593 330) -
összesen (595 330) (593 330) -
Záró érték (1 459 544) (1 250 669) (206 875)
Dolgozói jutalmak 2022.év 2021.év
DB
Nyitó mérleg kötelezettség 1 267 3 837
Átadott (1 267) (3 837)
Juttatásként megítélt 1 911 1 267
Záró 1 911 1 267
Érték (ezer forint)
Nyitó mérleg kötelezettség 2 550 4 300
Átadott (2 645) (4 300)
Juttatásként megítélt 5 795 2 550
Záró 5 700 2 550
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
121. oldal
Nagy valószínűséggel előre jelzett gázbeszerzések értéke 2023-ban 779 157 eFt, deviza forward
ügyletek 2023-ben várható értéke (312 172) eFt, kamatswap ügyletek 2023-ban és további években
várható értéke 1 806 911 eFt.
IV.37 Szegmensek
’*Részletek a IV.33 pontban
2022-ben több saját termelő is kiesett a KÁT rendszeréből. (Támogatott rendszer szegmens) Ezen
termelőeszközök a Megújuló alapú energiatermelés szegmensbe kerültek, egyedi szinten azonban a
termelési kapacitásaikat az Sinergy Energiakereskedő Kft MTM (Megújuló termelés menedzsment)
üzletága felé értékesítik a és villamosenergia termelés és menedzsment szegmensbe. Az eltérő
szegmensek között az elszámolás alapja a piacon elérhető árak, a határidős eladási árak és az átlagos
kiegyenlítő energia hányad határozzák meg.
Az egyes szegmensek teljesítményét és tartalmát részletesen az Üzleti (éves) jelentés mutatja be.
Az Egyéb szegmens tartalmazza az igazgatási költségeket.
IV.38 Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek
Információk közzététele a kulcspozíciókban lévő vezetőkről
A vállalkozás kulcspozícióban alkalmazott vezetői kapcsolt feleknek minősülnek. A pénzügyi
kimutatások időszakában és az összehasonlító időszakban a következő kapcsolt feleket határozta meg
a Társaság menedzsmentje.
Igazgatóság és Felügyelő bizottság bemutatását ld. az Üzleti jelentés című dokumentumban.
Irányító testület (executive board)
A Társaság belső irányítási struktúrájának részét képezi az Irányító Testület (EB). E testület tagjai az
Igazgatóság ntési hatáskörébe nem tartozó az operatív, pénzügyi és egyéb döntéseket hozzák.
Ennek következtében ennek a testületnek a tagjai is kapcsolt félnek minősülő személyek. Az EB említett
tagjai a hivatkozott időszakban munkaviszonyban állnak a társasággal.
2022.12.31
Hő- és villamosenergia
termelés és menedzsment
Megújuló alapú
energiatermelés
Energetikai
szolgáltatások
Energia-
kereskedelem
Egyéb
Konszolidációs
kiszűrések
Összesen
Árbevétel
80 897 483 5 162 533 5 087 821 24 938 509 173 (13 059 466) 103 027 053
Anyagjellegű ráfordítások
(56 631 495) (966 626) (2 675 076) (22 202 258) (1 032 561) 13 059 187 (70 448 829)
Személyi jellegű ráfordítások
(1 435 935) (218 972) (2 116 023) (168 209) (2 012 510) - (5 951 649)
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás
(6 446 710) (242 819) (93 284) 33 000 (15 049) - (6 764 862)
Aktivált saját teljesítmények értéke 141 384 - 217 531 - - - 358 915
EBITDA*
16 524 727 3 734 116 420 969 2 601 042 (3 059 947) (279) 20 220 628
2021.12.31
Energiatermelés
(támogatott rendszeren
kívül)
Villamosenergia-
termelés
(Támogatott
rendszerben)
Energetikai
szolgáltatások
Energia-
kereskedelem
Egyéb
Konszolidációs
kiszűrések
Összesen
Árbevétel
24 284 975 5 006 568 3 305 469 16 369 622 216 (4 717 402) 44 249 448
Anyagjellegű ráfordítások
(12 802 207) (665 126) (1 379 316) (14 690 037) (805 037) 4 717 279 (25 624 444)
Személyi jellegű ráfordítások
(880 228) (187 552) (1 413 190) (113 630) (1 597 637) - (4 192 237)
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás
(1 645 710) (36 851) 47 988 (154 358) (6 674) - (1 795 605)
Aktivált saját teljesítmények értéke 84 733 - 135 431 - 22 662 - 242 826
EBITDA*
9 041 563 4 117 039 696 382 1 411 597 (2 386 470) (123) 12 879 988
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
122. oldal
2022-ben tagok: ifj. Chikán Attila, Kovács Domonkos, Bodnár Zoltán, Luczay Péter, Varga Viktor, Simon
Anita
A kapcsolt felek (vezető tisztségviselők) juttatásai:
A Csoport vezető tisztségviselők felé fennálló munkáltatói kölcsön követelése 22 144 eFt.
A Csoportnak nincsenek kétes kintlévőségei kapcsolt felek tekintetében, a kapcsolt követelésekre
alkalmazott ECL modell kapcsán a részletes bemutatások a IV.19. pontban találhatók.
Tárgyévben a Csoportnak az alábbi kapcsolt vállalkozással szemben fennálló egyenlegei vannak a
beszámolóban:
2022
Bérek, megbízási
díjak, juttatások
Költségtérítések
IFRS2 szerinti
juttatás
Igazgatóság 96 909 10 608 129 098
Felügyelő bizottság 25 442 1 694 2 731
Irányító testület nem IG tagok 184 374 20 579 178 812
Összesen 306 725 32 881 310 641
Megnevezés Kategória
E Ft
WALLIS ASSET MANAGEMENT Zrt. kapott kölcsön 6 000 000
Energigas Kft. adott kölcsön 188 318
Tisza-WTP Kft. vevő 106 735
PanEuropean Kft. vevő 94 992
Energigas Kft. ve 39 691
WPR Alfa Kft. vevő 37 031
WIPEUROPA Kft. ve 27 359
Magnum Hungaria Invest Építőipari és Szolltató Kft.
vevő 22 425
WALLIS ASSET MANAGEMENT Zrt. szállító 7 989
AutoWallis Nyrt. vevő 4 864
Airport City Kft. vevő 4 193
WALLIS AUMEGOSZTÓ Zrt. vevő 1 786
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
123. oldal
Tárgyévben a Csoport az alábbi kapcsolt vállalkozással szemben fennálló forgalmakat számolta el
eredmény terhére 2022-ben:
A kapcsolt felekkel létesített tranzakciók a Csoport vezetőségének megítélése szerint piaci feltételek
között kötött ügyletek, piaci alapú árazással. Az ügyletekhez egyéb biztosítékok nincsenek, az ügyletek
ellenértéke készpénzben kerül kiegyenlítésre.
A Csoport kapcsolt vállalkozásai felé fennálló garanciák 2022.12.31-én:
A kapcsolt vállalkozások felé fennálló követelésekre az alábbi értékvesztés ráfordításokat számolta el
az eredmény terhére 2022-ben:
Megnevezés Kategória
E Ft
Praktiker Kft. Árbevétel 941 203
Tisza-WTP Kft. Árbevétel
736 021
Energigas Kft. Árbevétel
614 480
WPR Alfa Kft. Árbevétel 347 317
WIPEUROPA Kft. Árbevétel 200 342
Magnum Hungaria Invest Építőipari és Szolltató Kft.
Árbevétel 155 794
PanEuropean Kft. Árbevétel 93 496
HSP612 Kft.
Igénybevett szolgáltatás
81 128
Wallis MOTOR PEST Kft. Árbevétel
65 606
SH Fejlesztő Kft. Árbevétel
58 151
DALP Kft. Árbevétel 46 425
WALLIS ASSET MANAGEMENT Zrt.
Fizetendő kamat 40 872
WALLIS AUKÖLCSÖNZŐ Kft. Árbevétel
39 722
WALLIS AUTÓKÖLCSÖNZŐ Kft. Igénybevett szolgáltatás
28 330
WPR Alfa Kft. Igénybevett szolgáltatás
27 644
Megnevezés Garancia összege Devizanem Garancia típusa Garancia lejárata Garanciallas
HSP612 Kft. 26 527 105 HUF Fizetési 2023.12.31 Helyiségbérleti szerződés - Globe3 irodaterület
Megnevezés Kategória
ta elszámolt összeg eFt
Energigas Kft. Vevőkövetes 100% 48 788
Energigas Kft. Adott kölcsön 100% 13 855
Egyéb Wallis kapcsolt vevők Vevőkövetelés 1,68%-3,38% 8 197
Érkvesztés ECL
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
124. oldal
IV.39 Függő kötelezettségek, garanciák, kezességvállalások
A peres ügyekből fakadó fügkötelezettségeken kívül, nincs olyan kötelezettség, amely ne szerepelne
a Csoport pénzügyi kimutatásaiban értékkel azért, mert bekövetkezése jövőbeli eseménytől függene.
Az energiakereskedelem beszállítói néhány termék (villany, gáz) esetén a szokásos üzletmenetnek
megfelelően garancia nyújtását követelik meg. A garanciákat 2022-ben a kis- és nagykereskedelem
finanszírozásához igénybe vett OTP Bank Nyrt. és az ERSTE Bank Hungary Zrt. nyújtotta.
Az építési- és szerelési szerződésével kapcsolatosan nyújt a megrendelők irányába előlegvisszafizetési
és jólteljesítési bankgaranciát az ERSTE Bank.
Az erőmű üzemeltetési és karbantartási szerződésével kapcsolatosan nyújt a megrendelő irányába
jólteljesítési bankgaranciát az ERSTE Bank.
Fordulónapon az alábbi bankgaranciák álltak fenn.
Az Alteo Nyrt, mint a Csoport anyavállalata, leányvállalata az Alteo-Therm Kft. földgáz adásvételi
szerződéses kötelezettségeinek garantőreként kiadott garanciája fordulónapon:
A Csoport pénzügyi kimutatásaiban a fedezett kötelezettségek szerepelnek.
Az egyéb bankokkal szemben fennál, a pénzügyi kimutatásokban értékkel nem bíró kapcsolatokat a
jelen pénzügyi kimutatásokhoz kapcsolódó kiegészítő megjegyzések IV.22.2. pontjában részleteztük.
A Csoportnak állami közreműködéshez kapcsolódó nem teljesített kötelezettsége nem áll fenn.
A FE-Group Invest Zrt 24,10%-os részesedésével rendelkező Kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati
Tőkealap a tulajdonostársak közötti megállapodás alapján eladási joggal rendelkezik, amely
kötelezettje az Alteo Nyrt. Az eladási jog gyakorlásának kezdete 2028-ban nyílik meg.
Jogi eljárás alá vont gazdasági kapcsolatok
Tekintettel a VPP Magyarország Zrt. (székhelye: 1113 Budapest, Bocskai út 134-146. C. ép. 3. em.;
cégjegyzékszám: Cg.01-10-048666) Sinergy Energiakereskedő Kft. részére 2018-ban megküldött
levelére melynek tartalmát illetve a Sinergy Energiakereskedő Kft. erre adott válaszát a 2018. február
14. napján a Társaság hivatalos közzétételi helyein zzétett közlemény részletesen ismertet a
Sinergy Energiakereskedő Kft. 2018. március 14-én kérelmezte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalától
annak megállapítását, hogy a szabályozási központ üzemeltetése során általa használt összesen hat
szabályozói eljárás nem ütközik a VPP Magyarország Zrt. mint jogosult javára E031332 számon
lajstromozott Elosztott energiatermelő rendszer, szabályozó eszköz és eljárás a rendszer
energiatermelésének vezérlése” elnevezésű szabadalomba.
Bankgarancia 2022.12.31. Bank
Garancia és overdraft
keret (e Ft)
Kihasználtság
(e Ft)
Alteo Energiakereskedő Zrt OTP 6 000 000 4 004 348
Alteo Energiaszolgáltató Nyrt ERSTE (Cash Pool) 14 750 000 7 901 174
Kedvezményezett Garancia tárgya Összege (EUR) Lejárata
MET Magyarország Zrt.
Fizetési garancia 6 000 000 2023.12.15
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
125. oldal
A Sinergy Energiakereskedő Kft. az úgynevezett nemleges megállapítás iránti eljárásokat azzal a céllal
indította, hogy a VPP Magyarország Zrt. által vélelmezett a Társaság 2018. február 14. napján
publikált közleményében is ismertetett – jogsértés tényét egyértelműen és véglegesen megcáfolja. Az
eljárás a jelen dokumentum publikálásának idejében még folyamatban van.
Az ügy kapcsán a Csoport a mérlegére hatással lévő helyzetet nem állapított meg.
IV.40 Valós értékeléssel kapcsolatos közzétételek
A Csoportnak a származékos ügyleteken kívül a mérlegforduló napon nincs olyan pénzügyi
instrumentuma, amit értékel valós értéken jelenítene meg.
A származékos ügyletek valós eszköz értéke 2.598.056 eFt (előző évben: 5.831.243 eFt), a
kötelezettségek valós értéke 324 160 eFt (előző évben 0 eFt) Ezek megfigyelhető inputokból felépített
szakértői becslésnek minősülnek, így a valós érték hierarchia második szintjén helyezkednek el.
A többi péngyi instrumentum mérlegérke és valós értéke között lönbséget nem lehetett azonosítani. A
többi vagyoni elem érkelés szempontjából a valós érték hierarchia harmadik szintjén helyezkedik el. A
Pénzügyi instrumentumok 2022.12.31.
Eredménnyel
szemben valós
értéken értékelt
Egyéb átfogó
eredménnyel
szemben valós
értéken értékelt
Amortizált bekerüléis
értéken értékelt
Könyv
szerinti
érték
Valós érték
Eszközök:
Tartósan adott letét, kölcsön
- - 969 602 969 602 969 602
Vevőkövetesek
- - 24 562 537 24 562 537 24 562 537
Egyéb pénzügyi eszközök
- 2 598 056 5 902 198 8 500 254 8 500 254
Egyéb követesek és időbeli elhatárolások
- - 12 057 221 12 057 221 12 057 221
Pénzeszközök és egyertékeseik
- - 16 465 328 16 465 328 16 465 328
Összesen:
- 2 598 056 59 956 886 62 554 942 62 554 942
Pénzügyi instrumentumok 2022.12.31.
Eredménnyel
szemben valós
értéken értékelt
Egyéb átfogó
eredménnyel
szemben valós
értéken értékelt
Amortizált bekerüléis
értéken értékelt
Könyv
szerinti
érték
Valós érték
Források:
Tartozások kötvénykibocsátásból
- - 12 658 274 12 658 274 12 658 274
Hitelek és kölcsönök
- - 13 855 783 13 855 783 13 855 783
Pénzügyi lízing tartozások
- - 2 240 197 2 240 197 2 240 197
Kapott Előlegek
- - 1 499 254 1 499 254 1 499 254
Szállítótartozások
- - 11 282 617 11 282 617 11 282 617
Egyéb pénzügyi kötelezettségek
- 324 160 - 324 160 324 160
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
- - 1 238 016 1 238 016 1 238 016
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások
- - 24 885 619 24 885 619 24 885 619
Összesen:
- 324 160 67 659 760 67 983 920 67 983 920
Megnevezés 2022. 12. 31. 2021. 12. 31.
Derivatív eszközök (hedge kapcsolatban) 791 145 5 316 651
Hitel IRS Derivatívák követesei (hedge kapcsolatban) 1 806 911 514 592
Valós értéken értékelt eszközök (FVTPL) 2 598 056 5 831 243
Hitel IRS Derivatívák kötelezettségei (hedge kapcsolatban) - -
Derivatívák kötelezettségei (hedge kapcsolatban) 324 160 -
Valós értéken értékelt kötelezettségek (FVTPL) 324 160 -
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
126. oldal
bemutatott pénzügyi instrumentumok időbeli esedékessége a III.4.2 Likviditási kockázat és annak kezelés
pontban talható.
A Csoport pénzügyi instrumentumait nem sorolta át 2022-ben.
2022.12.31 1. szint 2. szint 3. szint
Eszközök:
Tartósan adott letét, kölcsön
- - 969 602
Vevőkövetelések
- - 24 562 537
Egyéb pénzügyi eszközök
- 2 598 056 5 902 198
Egyéb követesek és időbeli elhatárolások
- - 12 057 221
Pénzeszközök és egyertékeseik
16 465 328 - -
Összesen:
16 465 328 2 598 056 43 491 558
2022.12.31 1. szint 2. szint 3. szint
Források:
Tartozások kötvénykibocsátásból
- - 12 658 274
Hitelek és kölcsönök
- - 13 855 783
Pénzügyi lízing tartozások
- - 2 240 197
Kapott Elegek
- - 1 499 254
Szállítótartozások
- - 11 282 617
Egyéb pénzügyi kötelezettségek
- 324 160 -
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
- - 1 238 016
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások
- - 24 885 619
Összesen:
- 324 160 67 659 760
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
127. oldal
V. EGYÉB INFORMÁCIÓK
V.1 Más gazdálkodó egységben lévő érdekeltségek miatti közzétételek
A Csoport nem szembesült semmiféle bizonytalansággal, illetve nem kellett neki semmilyen
bonyolultabb kérdést eldöntenie, amikor azt ítélte meg, hogy a befektetései hogyan kezelendők.
Minden részesedése leányvállalatnak minősül. Minden leányvállalatról egyértelműen látható, hogy a
kontroll az anyavállalat kezében van, hiszen mind az irányítás, mind az operatív napi teendők, mind a
változó hozadéknak való kitettség feltételek maradéktalanul és látványosan teljesülnek. Ahol a
vállalkozást a Csoport nem kontrollálja, azt nem konszolidálja, hanem más úton kezeli.
A Csoportnak nincs társult vállalkozása, közös szerveződésben nem vesz részt, közös vállalkozásokban
nincs részesedése.
A Csoportnak egyik vállalkozása kapcsán sem kell szembenéznie olyan korlátozással, amely a nettó
eszközökhöz, az eredményhez vagy a cash-flowhoz való hozzáférést érintené. A Csoportnak nincsenek
olyan konszolidált vagy nem konszolidált érdekeltségei, amelyben a kontrollt nem a szavazati jogok
alapján lehet megállapítani vagy ahol a szavazati jogok nem a kontrollhoz vezető releváns
tevékenységek irányítására szolgálnak (strukturált gazdálkodók). A Csoport egyik tagja sem minősül
befektetési társaságnak vagy ilyenben nem részesedik.
V.2 Mérlegfordulónap utáni lényegesebb események
A mérleg fordulónapja és a pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezésének napja között a
következő lényegesebb események történtek:
2023. január 31.: a Pannon Szélerőmű Kft. és az Euro-Green Energy Kft. részére folyósításra került
összesen 4 milliárd HUF összegű kölcsön a K&H Bank Zrt.-vel kötött szerződés alapján.
2023. február 7.: A Társaság munkavállalói jutalmazási rendszere keretében 1.911 db rzsrészvényt
osztott ki azon munkavállalónak, akik az elismerési rendszer alapján jogosulttá váltak.
2023. február 8.: A Társaság Igazgatósága közzétette a 2023.02.03-án kelt MNB H-KE-III-77/2023
határozatszámmal jóváhagyott 2022.12.17-én kelt nyilvános vételi ajánlatra vonatkozó véleményét,
amelynek része a munkavállalók képviselőinek véleménye és a felkért független pénzügyi tanácsadó
értékelése.
A világpolitikai események (orosz-ukrán konfliktus, COVID 19) hatását a III.3 Kockázati mátrix pontban
figyelembe vettük.
ALTEO Nyrt. 2022. éves konszolidált éves jelentés és Vezetőségijelentés Adatok Ezer forintban
128. oldal
V.3 A Könyvvizsgáló személye, díjazása és a nem könyvvizsgálati szolgáltatások
A számviteli törny előírja a Csoport számára a konszolidált péngyi kimutatás elszísét, továbbá a
rvény 155. § (2) bekezdése értelmébentelező annak a könyvvizsgáló általi felülvizsgálata is. Az Nyrt.
választott könyvvizsgálója a BDO Magyarország Könyvvizsgá Kft.-., kamarai nyilntartási száma
002387, a könyvvizslatért személyében is felelős szely Kékesiter, kamarai tagsági sma 007128.
A nem konszolidált éves beszámoló könyvvizsgálatának, valamint az IFRS konszolidált éves beszámoló
könyvvizsgálatának díja 8 400 000 HUF. + ÁFA.
A rsag és annak lnyllalatai a 2022. péngyi évben a BDO Magyarország Könyvvizsgáló Kft.-től,
mint a Társaság éves péngyi kimutatásainak könyvvizsgálaval megbízott könyvvizslójától, illetve az
egyéb, a könyvvizsgáló hálózatához tartozó rsagl a Társaság Audit Bizottságának az Európai
Parlament és Tacs 537/2014/EU rendelete szerinti előzetes írásbeli hozzájárulása alapján ún. nem
nyvvizsgálói szolgáltatásokat vettek inybe összesen 0,- Ft összegben.
V.4 A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése
A pénzügyi kimutatásokat a Csoport anyavállalatának Igazgatósága 2023. március 30-án ebben a
formában közzétételre engedélyezte.
Budapest, 2023. március 30.
Az ALTEO Nyrt. képviseletében:
Chikán Attila László Bodnár Zoltán
az Igazgatóság tagja Gazdasági vezérigazgató-helyettes
vezérigazgató
ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak
2022. pénzügyi évre vonatkozó Éves Jelentése
Közzététel: 2023. március 30.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 2. oldal
Az ALTEO Csoport 2022. Éves Jelentése
Bevezető
Az ALTEO EnergiaszolgáltaNyilvánosan Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: Társaság”, vagy
ALTEO”) a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: „Tpt.”), a Budapesti Értéktőzsde
Zrt. Bevezetési és Forgalomban Tartási Szabályokról szóló szabályzata (a továbbiakban: „Szabályzat”),
valamint a 24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet (a továbbiakban: PM Rendelet”) alapján elkészítette, és
ezúton közzéteszi a 2022. pénzügyi évre vonatkozó, „A Vezetés Beszámolóját és Elemzését” az
összevont (konszolidált) éves eredményekről, továbbá a 2022. pénzügyi évre vonatkozó összevont
(konszolidált) Éves pénzügyi kimutatásait (a továbbiakban együtt Éves Jelentés”; Társaság és az Éves
Jelentés 1.13 pontjában megnevezett, a konszolidációba bevont vállalkozások a továbbiakban:
Leányvállalatok”; a Leányvállalatok és a Társaság továbbiakban együttesen Csoportvagy ALTEO
Csoport”).
A Társaság összevont (konszolidált) Éves Jelentése a PM Rendelet 2. számú melléklete alapján, a
számvitelről szóló 2000. évi C. törvényben előírtaknak megfelelően az Európai Unió hivatalos lapjában
kihirdetett Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok alapján készült.
A fentiekre tekintettel az Éves Jelentés egyben a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerinti üzleti
jelentésnek is minősül.
A Társaság 2022. évre vonatkozó összevont (konszolidált) Éves Jelentésében szereplő adatokat
független könyvvizsgáló ellenőrizte.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. Éves Jelentése az alábbi jelentési rendszereket
tartalmazza:
Üzleti jelentés, amelyet jelen dokumentum tartalmaz;
Vezetőségi jelentés, amelyet jelen dokumentum tartalmaz;
Nem pénzügyi kimutatások, amelyet jelen dokumentum tartalmaz.
Kibocsátói nyilatkozatok
Konszolidált pénzügyi kimutatások
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 3. oldal
ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak
2022. pénzügyi évre vonatkozó
Üzleti jelentése,
Vezetőségi jelentése és
Nem pénzügyi kimutatásai
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 4. oldal
Tartalom
1 A Vezetés beszámolója és elemzése az üzleti tevékenységről 2022. évre vonatkozóan ................ 5
1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről........................................................... 8
1.2 Vezetői összefoglaló az átfogó eredményről ........................................................................ 11
1.3 Vezetői összefoglaló a szegmensek teljesítményéről ........................................................... 12
1.4 Vezetői összefoglaló a konszolidált mérlegről ...................................................................... 25
1.5 Konszolidált cash-flow kimutatás a 2022. december 31-én végződő 1-12 hónap időszakra 29
1.6 Konszolidált saját tőke változások a 2022. december 31-én végződő 1-12 hónapra ........... 30
1.7 Egyéb pénzügyi információk .................................................................................................. 32
1.8 Létszám 2022. évre vonatkozóan .......................................................................................... 35
1.9 EPS mutató ............................................................................................................................ 35
1.10 rnyezeti tényezők .............................................................................................................. 35
1.11 Nem pénzügyi beszámoló ..................................................................................................... 36
1.12 A Társaság cégadatai ............................................................................................................. 37
1.13 A Társaság tulajdonosi szerkezetével és a szavazati jogokkal kapcsolatos információk ....... 41
1.14 Konszolidációba bevont vállalatok bemutatása .................................................................... 44
1.15 Változások a Csoport szerkezetében ..................................................................................... 45
1.16 Jelentős események bemutatása .......................................................................................... 46
1.17 Az ALTEO üzleti környezetének bemutatása és kockázatai jellemzőik szerinti besorolásuk 61
1.18 Folyamatban lévő peres ügyek .............................................................................................. 61
1.19 ALTEO Csoportban alkalmazott politikák bemutatása, a politikák szerinti eredmények
részletezése ....................................................................................................................................... 62
2 Kibocsátó nyilatkozatai .................................................................................................................. 68
2.1 Nem könyvvizsgálói szolgáltatások igénybevétele ................................................................ 68
2.2 Vállalatirányítási nyilatkozat ................................................................................................. 68
2.3 A kibocsátó nyilatkozata a 24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet3 3.4.1 pontjaiban foglaltak
szerint 70
2.4 A kibocsátó nyilatkozata a jelentés független könyvvizsgálattal való ellenőrzéséről ........... 71
2.5 Az Éves Jelentés közzétételre való engedélyezése ................................................................ 71
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 5. oldal
1 A Vezetés beszámolója és elemzése az üzleti tevékenységről 2022. évre vonatkozóan
Vezetői összefoglaló az időszak jelentős eredménnyel járó eseményeiről
A 2022. év meghatározó eseményei az orosz-ukrán háborús konfliktus majd az ezt követő
makrogazdasági és energiapiaci sokkszerű események sorozatai voltak. Az energiapiacot elsősorban az
energia termékek ellátási biztonsága kapcsán felmerülő kihívások és az energia termékek rendkívüli
volatilis és magas árai jellemezték, eltérően a COVID előtti időszakra jellemző kiegyensúlyozott piaci
környezetben jól tervezheértékektől. Mindezeken túl a piaci szereplőket több ízben szabályozói
döntések, rendkívüli adó változások is kihívások elé állították.
A kihívásokkal teli makrogazdasági rnyezetben is kiválóan teljesített a Társaság, ami visszaigazolja
a 2019-ben meghatározott majd 2022-ben felülvizsgált stratégiai irány megfelelőségét.
Az ALTEO Csoport árbevétele 133%-kal növekedett és meghaladta a 100 milliárd forintot.
Az ALTEO felépítésének, diverzifikált portfoliójának, a COVID járványhelyzet alatt korábban kialakított
kockázatkezelési intézkedéseinek, gyors reagálási képességének és kiemelkedő szakembereinek
köszönhetően a 2021-es 12,9 milliárd forint EBITDA 2022-ben 20,2 milliárd forintra növekedett.
A lehetőségekkel teli környezet megnövekedett működőtőke, letét és garancia igényekkel, valamint
megnövekedett, többek közt margining kockázatokkal társult. A finanszírozási szempontból kihívásos
környezetben a rendelkezésre tartott szabad pénzeszközök mértékének növelése mellett döntött a
menedzsment, így csökkentve az esetlegesen bekövetkező kockázatok hatásait és biztosítva a hosszú
távú működés biztonságát. Ennek megfelelően 2022 végén 6 milliárd forint rövid lejáratú anyavállalati
kölcsönt vett fel a Társaság.
2022-es évben kiemelt gazdálkodói események az ALTEO-nál:
Hazai villamosenergia-szektor első ESG tanúsítással rendelkező vállalata lett az ALTEO. A Scope Ratings
GmbH. megerősítette ALTEO-t 2022. júniusi értékelésében a tvények (BBB-) besorolását, majd 2022.
decemberben felülvizsgálat alá vette egy lehetséges pozitív felminősítéssel.
2022. év folyamán az ALTEO visszafizette kötvénycsomagjait, mindösszesen 2,34 milliárd forint
értékben.
A rendkívül sikeres 2021. év után az ALTEO 2 milliárd forint osztalékot fizetett.
Az ALTEO 2022-2024 és 2025-es évekre vonatkozóan két humán erőforrás megtartási programot
indított el, mellyel elsődleges célja a meglévő emberi erőforrás pénzügyi motivációjának növelése a
tulajdonosi szemlélet erősítésén keresztül a Társaság eredményességének elősegítésére.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 6. oldal
Az ALTEO stratégiájában továbbra is kiemelt szerepet tölt be a körforgásos gazdaság és
fenntarthatóság. 2022-ben az ALTEO az alábbi felvásárlásokkal erősítette pozícióját:
2022. júliusban zárult az EDELYN SOLAR Kft. felvásárlása, mely egy 20 MW névleges teljesítményű
naperőmű kivitelezésére létrehozott projekttársaság. A projekttársaság érvényes hálózat csatlakozási
engedéllyel rendelkezik, a kivitelezés tervezése zajlik, megvalósítás esetén az ALTEO naperőmű
portfóliója megduplázódhat.
2022 szeptemberében az ALTEO 75,1%-os, a Kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati Tőkealap pedig 24,9%-
os részesedést szerzett a FE-GROUP INVEST Zrt. társaságban. A FE-GROUP INVEST Zrt. 3 milliárd
forintos 2021-es árbevételével aktív szereplője a szervetlen hulladék gazdálkodási piacnak. A
társaságot az ALTEO 2022.10.01-től konszolidálja teljeskörűen.
Az akvizíciók mellett a Csoport folyamatosan dolgozik a Szabályozási Központjának további
fejlesztésében, ami magában foglalja az IT képességek, illetve energiatárolási és energiatermelési
kapacitások fejlesztését is.
Az ALTEO 2 milliárd forintot teljesített 2022. extraprofit adóteherként, amely 13%-os szabályozási
árbevétel alapú adóteher volt.
A MOL RES Investments Zrt. kötelező nyilvános vételi ajánlattétele az ALTEO törzsrészvényeire
A Társaság 2022.12.17-én vette kézhez a MOL RES Investments Zrt, mint kijelölt ajánlattevő
kötelező nyilvános vételi ajánlatát az ALTEO törzsrészvényei vonatkozásában.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a közvetett befolyásszerzésekhez
kapcsolódó előzetes hozzájárulását 2023.01.13-án adta meg.
A Magyar Nemzeti Bank 2023.01.19-én az ajánlat jóváhagyása tárgyában indult engedélyezési
eljárás folytatásáról döntött.
2023.02.06-án az Magyar Nemzeti Bank határozatával jóváhagyta a MOL RES Investments Zrt.
által 2022. december 17. napján közzétett, majd 2023. február 2. napján módosított ajánlatát
(a továbbiakban ezen pont vonatkozásában: „Ajánlat”).
2023.02.08-án a Társaság közzétette az ALTEO Nyrt. Igazgatósága Ajánlattal kapcsolatos
véleményét, amely teljes egészében az alábbi linken érhető el:
https://investors.alteo.hu/egyeb-kozlemenyek/az-alteo-nyrt-igazgatosaganak-velemenye-a-
kotelezo-nyilvanos-veteli-ajanlat-kapcsan-2023-02-08/
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 7. oldal
2023. március 6. napján az ALTEO arról kapott tájékoztatást, hogy az Ajánlatban
meghatározott valamennyi versenyhatósági engedély iránti kérelem benyújtásra került az
illetékes versenyhatóságoknál.
2023. március 10. napján az ALTEO arról kapott tájékoztatást, hogy a Gazdasági Versenyhivatal
kiadta ÖB/9-6/2023 számon azt a hatósági bizonyítványt, amelyben a Gazdasági
Versenyhivatal a MOL RES Investmenst Zrt., a Főnix Magántőkealap és a Riverland
Magántőkealap ALTEO feletti közös irányításszerzésével megvalósuló összefonódás tárgyában
a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII.
törvény 43/N. § (1) bekezdés b) pontja alapján igazolja, hogy az összefonódás-bejelentés
alapján a törvény 67. § (4) bekezdése szerinti vizsgálat elrendelésére okot adó körülmény nem
áll fenn.
2023. március 13. napján az ALTEO arról kapott tájékoztatást, hogy a szerb versenyhatóság is
kiadta engedélyét, így valamennyi az Ajánlatban meghatározott versenyhatósági engedélyt a
MOL RES Investmenst Zrt., a Főnix Magántőkealap és a Riverland Magántőkealap megkapott
az illetékes versenyhatóságoktól.
A kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás 2023. március 13-án lezárult. A kötelező
nyilvános vételi ajánlattételi eljárás eredményes lett, amelynek eredményeként az Ajánlat
2.5.2. pontjában hivatkozott tranzakciók végrehajtásával 2023. március 21. napján a MOL RES
Investments Zrt. 4.902.536 darab, a Főnix Magántőkealap 4.902.535 darab, a Riverland
Magántőkealap 4.902.535 darab ALTEO Nyrt. törzsrészvényt szerzett meg így az Ajánlat
szerinti Szerződő Felek ALTEO Nyrt-ben fennálló együttes részesedése 73,791%-ra, együttes
befolyása pedig – az ALTEO Nyrt. saját részvényeire is tekintettel – 73,807%-ra emelkedett.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 8. oldal
1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről
Az alábbiakban az ALTEO Csoport 2022. éves és a 2021. év azonos időszaki összehasonlító adatainak
elemzését mutatjuk be.
*A Csoport eredményességének mérésére a Társaság vezetésének véleménye szerint leginkább alkalmas (a
pénzügyi tételektől, adófizetéstől, értékcsökkenéstől és a gazdálkodási időszakkal nem szorosan összefüggően
elszámolt eredmény hatásoktól– jellemzően értékvesztés – tisztított) eredménykategória az EBITDA.
A Csoport Árbevétele 2021. évhez képest 133%-kal, 59 milliárd forinttal 103 milliárd forintra
növekedett. Az árbevétel növekedés több tényező befolyásolta:
Az árbevétel vekedés döntő része a - és villamosenergia-termelés szegmensen
realizálódott, melyet alapvetően a villamosenergia árak meredek emelkedése, a növek
kapacitási és szabályozási bevételek, a magasabb átvételi árak, illetve a beszámolási
időszakban egyre inkább jelentkező, a Megújuló Termelés Menedzsment („MTM”) üzletághoz
köthető bevételek dinamikus növekedése okozott. A szegmens gazdálkodási stabilitását nagy
mértékben támogatták az előző években megvalósított gázmotoros kapacitásnövelő
beruházások és villamosenergia tároló létesítmények. A 2021-es év második felétől kezdődő,
de 2022-es évben extrém mértéket öltő volatilis piac aktív kihasználása pozitívan hatott az
eredményességre. A kedvező piaci környezet fennmaradásának hossza bizonytalan.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 9. oldal
Jelentős mértékben nőtt az Energia kiskereskedelem szegmens árbevétele. A bázis időszaki
energiaárakhoz képesti növekedés mellett, amely mind az árbevétel mind anyagjellegű
ráfordítások soron jelentkezik, a megváltozott világpiaci körülmények hatására portfólió
optimalizálás került végrehajtásra, ami jelentős volumen csökkenést, ugyanakkor magasabb
villamos energia árbevételt és fedezeti szintet eredményezett.
A kiemelkedően magas, 59 milliárd Ft-os (+133%) árbevétel növekedés 45 milliárd forintos (+175%)
anyagjellegű ráfordítások emelkedésével társult. Az árbevétel és anyagjellegű ráfordítások
alakulásának összefüggései mögött főként, de nem kizárólag az alábbi gazdasági hatások álltak.
A strukturált villamosenergia-piacon elért árbevétel növekedés jelentős anyagjellegű
ráfordítás növekedéssel társult. Az árbevétel arányos fedezet csökkenése az alábbiakra
vezethető vissza:
o Jelentősen megnövekedett a hőenergia értékesítés árbevétele, mely a szabályozói
szándék szerint minimális fedezetet generál.
o A Megújuló termelés menedzsment üzletág kiemelkedő növekedéssel, jelentős
árbevételt generált, azonban ez a villamosenergia értékesítéshez és rendszerszintű
szolgáltatásokhoz képest alacsonyabb margin tartalma miatt moderálja a mutatót.
A kiskereskedelmi szegmens jellemzője, hogy árbevétel növekedéséhez jelentős ELÁBÉ
növekedés társul, amely azonban így is elmarad az árbevétel növekedésétől.
A Megújuló alapú villamosenergia-termelő erőműveink által realizált árbevétel vekedésénél
nagyobb mértékben emelkedett az anyagjelle ráfordítások, ami elsősorban a
megnövekedett menetrendezési és kiegyenlítő energia költségekre vezethető vissza.
A személyi jellegű ráfordítások 42%-os, 1,8 milliárd forintos emelkedése alapvetően a létszámbővülés,
amely legfőbb részben a 2022-ben megvalósult akvizíciókból eredt, , a béremelések, valamint az
elindított Munkavállalói Résztulajdonosi programok hatását tükrözik.
Az értékcsökkenési leírás és amortizáció 10%-os, 0,4 milliárd forintos csökkenésének hátterében a
2021. évben az ALTEO tulajdonában álló két szélerőműpark vonatkozásában ~340 millió Ft értékben
elszámolt értékvesztés áll. A hatástól tisztított különbözetet az átadott eszközök értékcsökkenése
okozza.
Az egyéb bevételek, ráfordítások nettó egyenlege 5 milliárd forintos ráfordítás növekedést mutat.
2022-ben kivetésre került a szabályozási díjbevételeket terhelő az extraprofit adó, amely 2022-es évre
2 milliárd forintot jelentett. Az egyéb ráfordításokban növekményt okozott a CO2 kvóta világpiaci
áremelkedésének begyűrűzése. 2021-től az egyéb ráfordítások között a Kiskereskedelmi szegmenst
terhelő Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) díj jelent meg. Az egyéb ráfordításokat
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 10. oldal
növelte a METÁR rendszerben működő gibárti erőmű esetében a termelő által fizetendő piaci ár
lefölözési díjtétel 2022-es időszaki értéke.
Az ALTEO Csoport 16,7 milliárd forint működési eredménnyel és 20,2 milliárd forint EBITDA
eredménnyel zárta a 2022-es gazdasági évet.
A nettó pénzügyi eredmény 934 millió Ft-tal javult. A bázis időszakhoz képest jelentős volt a kamat-
környezet negatív változása, azonban az ALTEO-t a hosszú lejáratú kötelezettségek kamat fixálása miatt
az időszakban nem érintette a kedvezőtlen hatás. A kamat költségeken megtakarításokat jelentett a
periódusok közötti időszakban visszafizetett kötelezettségek kamata. A befektetett szabad
pénzeszközállományon realizált kamat bevétel elsősorban a betéti kamatlábak emelkedésének
köszönhetően jelentősen meghaladta a megelőző évit.
Az ALTEO Csoport 2022. évében 15,8 milliárd forint adózás előtti eredményt realizált, amely 123%-
kal meghaladta a 2021. évi szintet.
A jövedelemadó ráfordítás a Csoport eredmény növekedésével arányosan nőtt. A jövedelemadó
ráfordítás 1,7 milliárd forinttal haladta meg az összehasonlító időszak ráfordítását.
2022 évben a Csoport adózás utáni, azaz nettó eredménye 12,9 milliárd Ft, ami az összehasonlító
időszakhoz képest 119%-os növekményt jelentett.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 11. oldal
1.2 Vezetői összefoglaló az átfogó eredményről
A Csoport a fedezeti ügyletek időszak végi átértékelésének összesített (a halasztott adót is tartalmazó)
hatásait az egyéb átfogó eredmény soron jelenítette meg. Az ügyleteknek a mérlegfordulónapi
átértékelésének összesített, az időszaki eredményben elszámolt összevont vesztesége 3,237 milliárd
forint, pénzben nem realizált veszteség volt. Az ügyletek elszámolása átfogó eredmény és az ügylet
eredmény jellege szerint egyéb pénzügyi eszköz vagy egyéb pénzügyi ráfordítás mérleg tétellel
szemben történik.
A konszolidált átfogó eredmény alakulására hatással járt a határidős ügyletek, azon belül a
szabályozott hőenergia értékesítéshez tartozó földgáz naturáliák árváltozást kezelő nyitott fedezeti
pozícióinak hatékony fedezeti ügyletként való záráskori átvezetése, valamint a nyitott határidős
ügyletek fordulónapi értékelése. A Csoport éves hőértékesítési megállapodásainak legnagyobb része
rögzített és szabályozott árszinten van szerződve, melynek hatását azonban az előre nem
meghatározható értékesítési mennyiség miatt az IFRS szabályok szerint nem lehet szerepeltetni az
egyéb átfogó eredményben. A menedzsment becslése szerint a Csoport által kötött fedezeti
ügyletekkel normál piaci rülmények között a szabályozott hőenergia értékesítéshez szükséges
naturáliák ár ingadozása semlegesítésre kerül.
A Csoport által alkalmazott fedezeti ügyletek üzleti mechanizmusa:
- A Csoport a szabályozott energia értékesítési ármegállapítási rendszerhez illeszti a gáz
beszerzéseit, illetve a devizaárfolyam volatilitások kezelésére határidős ügyleteket kötött.
- A Csoport a kockázatkezelési politikája szerint a fennálló projekthiteleinek egy részére kamat swap
ügyleteket kötött. A kamat swap ügyletekkel a Csoport célja, hogy a projekthiteleken a
kamatkockázatot kezelje.
- Az átfogó eredményben bemutatott határidős ügyletek adó hatását a Csoport 9%-os társasági adó
hatással terhelve mutatja be.
Konszolidált Átfo Eredménykimutatás
2022.12.31 2021.12.31 ltozás
mFt
ltozás
%
audilt auditált
előző évhez
képest
előző évhez
képest
Nettó eredmény 12 843 5 857 6 986 119%
Egyéb átfogó eredmény
(nyereségadó hatása után)
(3 237) 4 907 (8 144) (166%)
Átfogó eredmény 9 606 10 764 (1 158) (11%)
Ebből az anyavállalat tulajdonosait illeti:
9 651 10 762 (1 111)
(10%)
Ebből a kisebbségi részesedést illeti: (45) 2 (47) (105%)
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 12. oldal
- A számviteli elszámolási elvek a 1.7.6 Becslésekből fakadó bizonytalanság, valós értékelésekkel
kapcsolatos közzétételek pontban kerülnek bemutatásra.
1.3 Vezetői összefoglaló a szegmensek teljesítményéről
A szegmens információkhoz tartozóan a szegmensek részletes leírását, elemzését, összehasonlítását
mutatjuk be. Itt mutatjuk be szegmensenként a vállalkozás főbb erőforrásait és kockázatait, az ezekkel
kapcsolatos változásokat és bizonytalanságokat, valamint a szegmensek teljesítménymérésének
mennyiségi és minőségi információit, mutatóit.
* EBITDA definícióját ld. 1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről pontban. Az igazgatási
költségek szegmensek közti felosztásával nyert eredmény az EBITDA II. elnevezésű eredmény, amely bemutatását
ld. a következő pontokban.
Változás a szegmensek elnevezésében
A változtatásra elsősorban a korábban Villamosenergia-termelés (támogatott rendszerben)
szegmenshez tartozóan bemutatott olyan szél (26,5 MW) és vízerőművek (1 MW) miatt van szükség,
melyek 2022 első félévének végére letermelték a támogatott rendszerben termelhekvótájukat ill.
KÁT támogatási időszakuk lejárt. A korábbi gyakorlat szerint ezek a termelők a „Hő- és villamosenergia
termelés (piaci, nem támogatott)” szegmensen kerülnének kimutatásra. A kieső erőművek mérete és
a megnövekedett villamosenergia árak miatt azok eredménytermelő képessége azonban jelentősen
torzítaná az egyes szegmensek eredménytermelő képességének megítélhetőségét, ugyanakkor
magában a tevékenység jellegében nincs érdemi változás, ezért a fent említett két szegmens neve és
tartalma az alábbiak szerint változik meg:
„Megújuló alapú energia-termelés”: Az ALTEO tulajdonában álló, megújuló energiaforrás (nap, szél,
víz, depóniagáz) segítségével energiát termelő erőművek eredménye
2022.12.31
Energetikai
szolgáltatások
Energia
kiskereskedelem
Egyéb
szegmens
Igazgatási
költség
Konszolidációs
kiszűrések
Összesen
adatok millió Ft-ban
Árbevétel
80 897 5 163 5 088 24 939 0 (0) (13 059) 103 027
Aktivált saját teljesítmény értéke
141 - 218 - - - - 359
Anyagjellegű ráfordítások
(56 631) (967) (2 675) (22 202) (323) (709) 13 059 (70 449)
Személyi jellegű ráfordítások
(1 436) (219) (2 116) (168) (717) (1 296) - (5 952)
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás (6 447) (243) (93) 33 (8) (7) - (6 765)
EBITDA*
16 525 3 734 421 2 601 (1 048) (2 012) - 20 221
2021.12.31 Összesen
adatok millió Ft-ban
Árbevétel
24 285 5 007 3 305 16 370 5 (5) (4 717) 44 249
Aktivált saját teljesítmény értéke
85 - 135 - - 23 - 243
Anyagjellegű ráfordítások
(12 802) (664) (1 379) (14 690) (261) (545) 4 717 (25 625)
Személyi jellegű ráfordítások
(880) (188) (1 413) (114) (699) (899) - (4 192)
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás (1 646) (38) 48 (154) (1) (5) - (1 796)
EBITDA*
9 042 4 117 696 1 412 (955) (1 431) - 12 880
ALTEO CSOPORT VEZETŐI KIMUTATÁS - TEVÉKENYSÉGENKÉNTI PÉNZÜGYI KIMUTATÁS
Hő- és
villamosenergia
termelés és
menedzsment
Megújuló alapú
energiatermelés
ALTEO CSOPORT VEZETŐI KIMUTATÁS - TEVÉKENYSÉGENKÉNTI PÉNZÜGYI KIMUTATÁS
Hő- és
villamosenergia
termelés és
menedzsment
Megújuló alapú
energiatermelés
Energetikai
szolgáltatások
Energia
kiskereskedelem
Egyéb
szegmens
Igazgatási
költség
Konszolidációs
kiszűrések
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 13. oldal
„Hő- és villamosenergia termelés és menedzsment”: Az ALTEO tulajdonában álló fosszilis alapú
energiát előállító erőművek, energiatárolók, villamosenergiával hőt előállító erőművek, valamint a
komplex, rendszerszintű és menetrendezési szolgáltatásokat ellátó tevékenységek eredménye kerül
bemutatásra.
1.3.1 - és villamosenergia termelés és menedzsment szegmens
Ebben a szegmensben kerül bemutatásra a kapcsolt hő- és villamosenergia-termelési tevékenység, a
Szabályozási Központ, valamint a Megújuló Termelés Menedzsment (MTM) üzletág. A Szabályozási
Központ funkciója az, hogy a fűtőerőművek részét képező kapcsoltan hőt- és villamos energiát termelő
berendezések villamosenergia-termelését, az energiatároló létesítményeket, illetve a szabályozási
központhoz kapcsolódó külső partnerek termelését tervezi és irányítja. A Szabályozási Központ
lehetővé teszi a kezelt egységek integrálásával a Rendszerszintű Szolgáltatások piacán való
megjelenést is. A Szabályozási Központ révén integrált villamosenergia-termelés a kapcsolódó
menedzsment funkciókkal és strukturált villamosenergia-termékek előállításával és értékesítésével a
villamosenergia-termelő portfólió által realizálható eredmény jelentősen meghaladja a konvencionális
termelési stratégiákkal elérhető szinteket.
’* EBITDA definícióját ld. 1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről pontban.
A szegmens árbevétele 233%-kal haladta meg a bázis időszak teljesítménytét.
A tárgyévi kiugró árbevétel-növekedés a villamosenergia-árak meredek emelkedésének, a növekvő
kapacitási és szabályozási áraknak, a jelentősen megugró átvételi áraknak, illetve a bázis időszakban
még csak korlátozottan jelentkező, az MTM üzletághoz köthető bevételek dinamikus növekedésének
köszönhető.
Az ALTEO olyan intelligens, teljeskörű, a partnerek számára moderált kockázattal járó menetrendezési
szolgáltatást vezetett be, amely megoldást kínál a megújuló energiatermelők kihívásaira. A piac
visszaigazolta az üzleti modellt, mely köré épül az új üzletág. A Megújuló Termelés Menedzsment
2022.12.31 2021.12.31 Változás m Ft Változás %
adatok m Ft-ban auditált auditált előző évhez képest előző évhez képest
Árbevétel
80 897 24 285 56 613 233%
Aktivált saját teljesítmények
141 85 57 67%
Anyagjellegű ráfordítások
(56 631) (12 802) (43 829) 342%
Személyi jellegű ráfordítások
(1 436) (880) (556) 63%
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás (6 447) (1 646) (4 801) 292%
EBITDA*
16 525 9 042 7 483 83%
Ráosztott igazgatási költség (796) (474) (322) 68%
EBITDA II*
15 729 8 568 7 161 84%
Hő- és villamosenergia termes és menedzsment
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 14. oldal
üzletág (MTM) 2020-as indulásától 2022 év végére Magyarországon piacvezetővált a menedzselt
naperőművi beépített kapacitások tekintetében, melynek hatására a realizált bevételek és
eredmények egyre nagyobb mértékben járulnak hozzá a szegmens teljesítményéhez.
2021 negyedik negyedévében átadásra került a Csoport második, Kazincbarcikán elhelyezett
villamosenergia tároló létesítménye, amely üzembe helyezését követően az ALTEO 11MW/9MWh
villamosenergia tároló kapacitással rendelkezik.
2022 decemberében átadásra került a Csoport első, Sopronban elhelyezett villanykazánja, mely
alapvetően a megújuló villamosenergia termelésből adódó, időszakos többletenergiát hasznosítja.
A szegmensben az anyagjellegű fordítások alatt három tétel jelenik meg: a vásárolt gáz, a
harmadik féltől vásárolt villamos energia, valamint az erőművi portfól üzemeltetését és
karbantartását végző divízió üzemeltetési tételei.
Az egyéb bevételek és ráfordítások kiugró egyenlegromlása a CO2 kvóta ráfordítások növekedésének,
illetve a 2022-es és 2023-as évekre bevezetett, 2022-ben összesen 2 milliárd Ft értékben elszámolt
extraprofit adónak köszönhe.
A tárgyidőszakban a szegmens hőenergiát értékesített a városi hőszolgáltatókon kívül a Heineken
Hungária és egyéb ipari ügyfelek részére is. Ezen szerződések tekintetében változatlanul stabilan és
kiszámíthatóan teljesített az ALTEO.
A szegmens EBITDA II. értéke 2022 évben 15,7 milliárd forint volt, amely 84%-kal haladta meg az
előző időszaki értéket, amely alapvetően a következő tényezőkön alapult:
A villamosenergia piaci árak jelentős emelkedése a spark spreadek (gázmotoros villamosenergia
termelésből elérhető fajlagos fedezet) növekedésével járt együtt, melynek hatására a menetrendi
villamosenergia termelésen elért eredmény lényegesen meghaladta a bázisidőszak eredményét.
A Szabályozási Központ 2022 év egészében a kiegyenlítő szabályozási tartalék piacon a volatilis
piaci körülmények között a korábbi időszakhoz képest magasabb fedezetet realizált.
A Megújuló Termelés Menedzsment üzletág (MTM) 2022-es jelentős növekedés hatására
piacvezetővé vált a naperőművi beépített kapacitások terén, melynek köszönhetően egyre
nagyobb mértékben járul hozzá a szegmens eredményéhez.
A villamosenergia-tároló architektúra által generált FCR (korábbi nevén primer) szabályozási
kapacitás értékesítés árbevétele 320%-kal növekedett, mely növekedés döntően a 2021 Q4-ben
átadott második, kazincbarcikai energiatároló létesítménynek köszönhető.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 15. oldal
Az elért eredmény több kül-belső tényező együttes hatásának összevont eredménye. Az extrém
piaci árak (mind villany, mind gáz oldalon) a tárgyidőszakban pozitívan hatottak az
eredményességre, a nagy iparági termelők rendelkezésre állása, az időjárásfüggő kapacitások
növekvő aránya, illetve ezzel párhuzamosan a villamos energia piac keresleti-kínálati oldalának
nagyobb volatilitása továbbra is a rugalmas villamos energia termelési kapacitás felértékelődését
okozza.
Piaci visszaigazolást nyertek a korábbi időszak intenzív kapacitásnövelő beruházásai, illetve a
Szabályozási Központ fejlesztése, az MTM üzletág bővítése.
Az árszabályozás alatt működő hőtermelési és hőértékesítési tevékenység veszteségei
marginalizálódnak a domináns tevékenységek mellett.
Extraprofit adó: a 2022-es évet érintő, eredményt rontó adó összege 2 milliárd Ft.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 16. oldal
A hő- és villamosenergia szegmens piacainak bemutatása
Strukturált villamosenergiatermék-értékesítés mennyiégi hatása a szegmens eredményére
A saját gázmotorokkal előállított
villamosenergia termelés 14%-os
csökkenésének hátterében elsősorban a fűtési
időszakon kívül alacsonyabb termelési szint áll.
Az extrém magas gázárak mellett a korlátozott
hőfedezettel rendelkező termelőberendezések
kevésbé versenyképesek a piacon.
Az alacsonyabb termelés másik oka technikai
jellegű: tárgyévben bb jelentős gázmotor
karbantartási munka miatt a berendezések
rendelkezésre állása alacsonyabb volt az előző
időszakénál.
A Szabályozási zpont által értékesített
kiegyenlítő szabályozási kapacitás mennyisége
kis mértékben, míg egységár tekintetében
jelentősen növekedett, ami alapvetően
határozta meg a szegmens eredmény
növekedését.
A Szabályozási Központ által értékesített, saját Gázmotoros
termelésű villamos energia (GWh) 2021. és 2022. években
183
158
20222021
-14%
A Szabályozási Központ által értékesített villamos kapacitás 2021.
és 2022. években (aFRR: GWh; FCR: GWh
sym
)
457
439
79
47
2021 2022
504
518
+3%
FCR aFRR
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 17. oldal
Hőenergia-termelés (távhő és ipari hő) és -értékesítés hatása a szegmens eredményére
A energia-termelés alszegmens vizsgált területének gazdasági teljesítménye az előző időszaki
szinten zárt.
A szegmens által értékesített hőenergia mennyisége 8%-kal
csökkent az időszakban, mely alapvetően az időjárási
viszonyoknak köszönhető. A realizált hőértékesítési
bevételek 348%-os éves növekedése alapvetően a 2022 Q4
időszakra megállapított, korábbi időszak átlagáránál
átlagosan tízszer magasabb hatósági átvételi áraknak a
következménye. A Csoportnál alkalmazott fedezeti
politikának köszönhetően a végső fogyasztókat elérő
lakossági célú hőértékesítéshez szükséges, becsült
erőforrásigények bekerülési ltségei rögzítettek, ami így
biztosítja az alszegmens fedezetének alacsony volatilitását.
A villamos- és hőenergia előállításához
szükséges földgáz mennyiségének alakulása
A szegmens által felhasznált földgáz
mennyisége 12%-kal csökkent összhangban
mind a hő, mind a villamosenergia termelés
csökkenésével.
A szegmens által értékesített hőmennyiség
(GWh) 2021. és 2022. években
332
305
31
29
20222021
334
363
-8%
TávhőIpari hő
A szegmens által felhasznált földgáz mennyisége
(GWh
GCV
) 2021. és 2022. években
758
671
2021 2022
-12%
1.3.1 Megújuló alapú energiatermelés szegmens
Az ebben a szegmensben kimutatott villamosenergia-termelés az ALTEO összes, megújuló forrású (nap,
szél, víz, depóniagáz) villamos energia termelő erőművének eredményét foglalja magában, melyek
részben még a KÁT támogatási rendszerbe, részben a METÁR rendszerbe, részben az ALTEO
szabályozási központ által kezelt mérlegkörbe termelnek.
* EBITDA definícióját ld. az 1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről pontban.
2022. év júniusban a szegmens megnevezése (Támogatott) és definíciója megváltozott.
A korábban Támogatott” szegmens definíció alkalmazása a KÁT rendszer lejárta utáni erőművekre
érvényét vesztette. 2022. év júniusban a „Megújuló alapú energiatermelés” szegmens megnevezés vált
szükségessé, amely árbevétel szerzés módjától (ezek: Metár, KÁT, szabadpiac) függetlenül mutatja be
a szegmens eredményét és kizárólag az energiatermelés megújuló jellege alapján jelent homogén
csoportot.
A Csoport Megújuló szegmensbe értékesítő villamosenergia-termelő erőműveinek árbevétele 156
millió forinttal növekedett, ami nagyrészt az átvételi árak változásának köszönhető. Az ALTEO
korábban támogatott rendszerben termelő elsősorban szélerőműveinek termelése a 2022-es évre a
kockázatok minimalizálására való törekvésnek megfelelően fedezésre került, így az energiapiaci
áremelkedés hatása kevésbé jelentős.
Az anyagjellegű ráfordítások 303 millió forintos növekedéséből 175 millió forint a menetrendezési és
kiegyenlítő energia költségek növekedéséből ered, ami a hektikus időjárásból fakadó nehezebb
menetrendezés és az energiapiaci árakkal párhuzamosan megnövekedett szabályozási pótdíj és
kiegyenlítő energia díj együttes következménye.
2022.12.31 2021.12.31 Változás m Ft Változás %
adatok m Ft-ban auditált auditált előző évhez képest előző évhez képest
Árbevétel
5 163 5 007 156 3%
Aktivált saját teljesítmények
- - - n.a.
Anyagjellegű ráfordítások
(967) (664) (303) 46%
Személyi jellegű ráfordítások
(219) (188) (31) 17%
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás (243) (38) (205) 538%
EBITDA*
3 734 4 117 (383) (9%)
Ráosztott igazgatási költség (205) (93) (112) 121%
EBITDA II*
3 529 4 024 (495) (12%)
Megújuló alapú energiatermes
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 19. oldal
Az egyéb ráfordítások növekedésének elsősorban a METÁR rendszerre jellemző ár kiegészítési hatás az
oka. A „KÁT” és a „METÁR” rendszerek közti különbség abban rejlik, hogy amíg a KÁT értékesítési
rendszerben a termelőnek rögzített villamosenergia átvételi árat biztosít a MAVIR, mint vevő, addig a
METÁR rendszerben értékesítő erőművek a szabadpiacon tetszőleges vevőnek szabadpiaci áron
értékesítik a megtermelt villamos energiát. A METÁR rendszerben a szabadpiaci értékesítést követően
a MAVIR árkorrekciót nyújt a termelőnek, illetve árkorrekciót hajt be a termelőtől (együttesen ár-
kiegészítés) a szerződéses METÁR ár és a jogszabály által meghatározott piacinak tekintett ár közötti
különbségre. 2021. szeptembertől a piaci árak magasabbak voltak a gibárti erőműre szerződött METÁR
árnál, ezért ebben az időszakban a gibárti termelő egység a MAVIR felé történő pénzáramlást számolt
el ár kiegészítésként.
A szegmens jogszabályi környezetében jelentős változást okozott a „197/2022. (VI.4) Kormányrendelet
az extraprofit adókról”. A szegmensben termelő erőművek nem tartoznak a Rendelet hatálya alá.
A portfólió összetétele lényegében megegyezik
az előző évivel. így nagyságrendileg azonos
kapacitás mellett az értékesített
villamosenergia mennyisége szinte megegyezik
a tavalyival.
A Szélerőmű portfólió 3 db 2 MW-os
szélerőművel egészült ki a szegmensben a
második félévben, ez csak szegmensek közti
áthelyezést jelentett, nem új akvizíciót.
Műszaki meghibásodás egyedül a
törökszentmiklósi toronynál befolyásolta a
termelést, ami mindkét időszakra kihatással
volt, a hiba 2022 első negyedévében javításra
került, azóta az erőmű zavartalanul termel.
A naperőműveknél a termelő kapacitás előző
évvel azonos, ám mivel a balatonberényi
naperőmű garanciális inverter problémái még
2021-et sújtották, de 2021 Q4-ben javításra
kerültek így 2022-ben már teljes kapacitással
termelt a naperőműpark, teljes éves
termelésben 20%-os (+1,6 MW) növekedést
realizálva.
Vízerőműveknél a rendkívül aszályos időjárás
miatt jelentős visszaesés történt.
Értékesített mennyiség és megoszlása 2021-ben és 2022-ben
(MWh)
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 20. oldal
1.3.1 Energetikai szolgáltatások szegmens
Az Energetikai vállalkozás és szolgáltatások szegmensbe tartozik a harmadik fél részére végzett erőmű
üzemeltetési és kivitelezési szolgáltatások, a karbantartási szolgáltatások, valamint a
hulladékgazdálkodási és e-mobilitási tevékenységek. A Csoport energetikai beruházásokkal és
fejlesztésekkel kapcsolatos mérnöki, projektfejlesztési és projekt-menedzsmenti, továbbá fővállalkozói
kivitelezési szolgáltatásokat is nyújt ügyfelei részére egyedi megrendelések és szerződések keretein
belül. Illetve projektmenedzsment támogatással járul hozzá az ALTEO más szegmenseinek
termelőkapacitásának növeléséhez.
Az üzletág szolgáltatásainak legnagyobb volumenét olyan jelentős hazai ipari szereplők (MOL
Petrolkémia, BorsodChem, Budapesti Erőmű, FŐTÁV, Heineken, Uniper stb.) veszik igénybe, melyek
számára energetikai infrastruktúrájuk stabil, megbízható működése kulcsfontosságú. A számukra
nyújtott szolgáltatások jellemzően kivitelezési, és/vagy hosszú távú, magas hozzáadott értékű
üzemeltetési és karbantartási szerződések keretein belül valósulnak meg.
* EBITDA definícióját ld. az 1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről pontban.
A szegmens 2022-ben 448 millió forint negatív EBITDA II értéket realizált. Ennek az oka részben a
Vállalkozási és projektfejlesztési divízió átszervezése és súlyponteltolódása, részben a
Hulladékgazdálkodás üzletágon végrehajtott akvizíció egyszeri és integrációs költségei.
A külső, harmadik félnek végzett üzemeltetés és karbantartás idén 2021-hez képest közel azonos
eredménnyel zárt. Ennek elsődleges oka az, hogy az ALTEO 2022-ben elnyerte a Borsodchem új
gázturbinás erőművének üzemeltetését, amely kontraktus idén magasabb egyszeri induló költségekkel
járt. Ezzel az új szerződéssel, illetve a korábbi erőmű egységre vonatkozó üzemeltetési szerződés
meghosszabbításával 2037-ig az ALTEO üzemelteti a Borsodchem energiaellá rendszerét, ezzel
biztosítva az ALTEO magasabb jövedelemtermelő képességét.
2022.12.31 2021.12.31 Változás m Ft Változás %
adatok m Ft-ban auditált auditált előző évhez képest előző évhez képest
Árbevétel
5 088 3 305 1 782 54%
Aktivált saját teljesítmények
218 135 82 61%
Anyagjellegű ráfordítások
(2 675) (1 379) (1 296) 94%
Személyi jellegű ráfordítások
(2 116) (1 413) (703) 50%
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás (93) 48 (141) (295%)
EBITDA*
421 696 (275) (40%)
Ráosztott igazgatási költség (869) (731) (138) 19%
EBITDA II*
(448) (35) (413) 1 181%
Energetikai szolgáltatások
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 21. oldal
A vállalkozási és projektfejlesztési divízió 2022-es évi tevékenységének fókuszában a belső
kivitelezések álltak, míg 2021-ben jelentős mértékű, egy projekthez kötődő harmadik feles árbevétel
növelte az eredményt. Az állami támogatással járó kutatási fejlesztési projekt mintegy 100 millió forint
közvetlen állami támogatás realizálása mellett zajlott. Az Energiatermelési divíziót mogató gázmotor
rekonstrukciós projektek növelték az ALTEO termelőkapacitását. Mindezek mellett a megváltozott
gazdasági helyzetre tekintettel, a divízión belül létrehozásra került egy Üzletfejlesztési Csoport, amely
a következő időszakok eredményét biztosító külső projektek megszerzéséhez szükséges értékesítési
tevékenységét folytatja.
Összességében tehát alacsonyabb árbevétel és magasabb működési ltség miatt a divízió kevésbé
eredményes évet zárt 2022-ben, ugyanakkor a kutatási és fejlesztési tevékenységek és az
Üzletfejlesztési tevékenység okán javultak az eredményességi kilátások.
A karbantartási üzletág a korábbi években összegyűlt szakmai tudásra, tapasztalatra alapozva 2022-
ben az előző évhez képest közel kétszeresére növelte a külső partnereknek végzett karbantartások,
javítások árbevételét, mindezt alacsonyabb külső és személyi költség mellett, melynek hatására idén
nagyságrendekkel magasabb eredményt ért el. Az üzletágnak fontos referenciát jelent a sikeresen
elvégzett első külföldi munkája, az Uniper egyik gázerőművének karbantartási munkálatai
Szlovákiában.
A hulladékgazdálkodás üzletág eredményessége elsősorban az FE-GROUP INVEST Zrt. akvizíciójával
kapcsolatos jelentős, de egyszeri integrációs költségei miatt marad el a 2021-es évtől. A szervetlen
hulladékokat gyűjtő és kezelő társaság várakozásaink szerint 2023-tól növekedést jelent az ALTEO
Csoport eredményében. A szerves hulladékgazdálkodás eredményére jelentős hatással voltak a 2021-
ben elindított megállapodások, melyek eredményeként nőtt a csomagolt hulladékok volumene.
Multinacionális ügyfelek részéről egyre erősebb az igény a zöld megoldásokra. A folyékony hulladékok
piacát a KÁT-ból kilépő biogáz erőművek alapanyag igénye mozgatja.
Az e-mobilitás üzletág 2022-ben az előző időszakhoz képest jelentősen magasabb árbevételt ért el a
B2B (társasházak, hotelek, egyéb közületi épületek EV töltővel való ellátása) értékesítés területén,
vagyis sikeresen lépett be erre a piaci szegmensre. Ugyanakkor az erre a piaci területre jellemző magas
külső költség miatt az üzletág eredményessége csak kismértékben haladta meg a 2021-es év
eredményét. Emellett folyik a stratégiai együttműködés előkészítése nagy lakossági eléréssel
rendelkező vállalatokkal, kiskereskedelmi láncokkal, amely eredményeképp az ALTEO növelheti a saját
EV töltőinek számát, így javítva a publikus töltők piacán meglévő pozícióját.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 22. oldal
1.3.2 Energia kiskereskedelem szegmens
A Csoport energiakereskedelmi tevékenysége körében a szabadpiacon értékesít villamos energiát és
földgázt. A Csoport az egyetemes szolgáltatás keretében nem folytat értékesítési tevékenységet.
* EBITDA definícióját ld. az 1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről pont.
A táblázatokban igazgatási költségként bemutatott érték szegmensekre való felosztását az EBITDA II érték mutatja be. Lásd: 1.3 alpontjai
szerint.
A világpiaci árrobbanás következtében jelentősen megemelkedett a szegmens bevételi és ráfordítási
oldala előző évhez képest, mely a szegmens újrapozicionálása következtében nem párosul a portfólió
méretének növekedésével. A villamos energia szegmens esetében a megváltozott világpiaci
körülmények hatására portfólió-optimalizálás került végrehajtásra, mely jelentős volumencsökkenést
eredményezett, magasabb villamos energia árbevétel és fedezeti szint mellett.
A szegmens eredményességét tovább növeli, hogy az ALTEO
dinamikus és rugalmas működéséből adódóan a jelentős
versenytársaknál gyorsabban tudott reagálni a rendkívüli
volatilitásra. További eredménynövekedést okozott, hogy az
ügyfelek által lekötött, de el nem fogyasztott villamos
energia magas SPOT és kiegyenlítő árakon értékesítésre
tudott kerülni. Az értékesített földgáz mennyisége 307
GWh-ról 219 GWh-ra csökkent (-29%), ami elsősorban a
fogyasztók többségénél kormányzati szinten előírt kötelező
megtakarításnak tudható be. Az értékesítési átlagár jelentős
növekedése (55%) tapasztalható mely egyrészről a kínálati
konkurencia csökkenésére másrészről a magas világpiaci
árakra vezethető vissza.
2022.12.31 2021.12.31 Változás m Ft Változás %
adatok m Ft-ban auditált auditált előző évhez képest előző évhez képest
Árbevétel
24 939 16 370 8 569 52%
Aktivált saját teljesítmények
- - - n.a.
Anyagjellegű ráfordítások
(22 202) (14 690) (7 512) 51%
Személyi jellegű ráfordítások
(168) (114) (55) 48%
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás 33 (154) 187 (121%)
EBITDA*
2 601 1 412 1 189 84%
Ráosztott igazgatási költség (142) (133) (9) 6%
EBITDA II*
2 459 1 278 1 181 92%
Energia kiskereskedelem
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 23. oldal
Az értékesített villamos energia mennyisége 511 GWh-ról 319 GWh-ra csökkent (-38%), aminek oka
a kockázatok csökkentése miatt végrehajtott portfóliótisztítás. Az értékesítési átlagár, követve a piaci
és időszakos trendeket, 165%-kal emelkedett.
A szegmens 2022-es árbevétele 8,57 milliárd forinttal emelkedett 2021-hez képest. A szegmensen
belül mind a ldgáz, mind a villamos energia értékesítési árbevétele a világpiaci viszonyok
következtében jelentősen megemelkedett. Az árbevétel növekedés nagy részét a villamosenergia-
kereskedelmi üzletág adja (8,17 milliárd Ft), míg a gázkereskedelmi tevékenység árbevétel növekedése
csupán 0,39 milliárd Ft.
Az Energia kiskereskedelmi szegmens ráfordításaiban az anyagjellegű tételek dominálnak. Az
anyagjellegű ráfordítások közt került kimutatásra a beszerzett és továbbértékesített földgáz és villamos
energia értéke.
A szegmens EBITDA-ja összesen 1,18 milliárd forinttal növekedett 2021-hez viszonyítva.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 24. oldal
1.3.3 Egyéb szegmens
Az egyéb szegmens olyan tevékenységek bemutatási helye, amelyek részben vagy egészben
közvetlenül egyik üzletághoz sem köthetők. Ilyennek minősülnek bizonyos ügyviteli, a tőkepiaci
jelenléthez, illetve a további növekedési potenciálok kihasználásáért szükséges tevékenységek.
* EBITDA definícióját ld. az 1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről pontban.
A Csoport Egyéb szegmensének eredményét a fent említett funkciók ellátásához szükséges emberi
erőforráshoz köthető és egyéb anyag jellegű költségek határozzák meg. Az igazgatási ltségek
növekedését elsősorban az anyagjellegű ráfordítások növekedése okozza, amelyet a tanácsadói és jogi
költségek növekedése, valamint a gépjárművek bérleti díjában megjelenő (2022. július 1.-l)
megnövekedett gépjárműadó okoz. A személyi jellegű ráfordítások növekedése az általános béremelés
és létszámnövekedésből ered, illetve a 2024/2025-ös MRP program bevezetése okozza, amelyet
mérsékel a munkáltatói járulék csökkenése 2022-ben, amely 2021-es 17% -ról, 13%-ra csökkent.
Az összehasonlító időszakhoz képesti növekményt az egyéb ráfordítások között elsősorban az ukrajnai
háborús helyzet miatt az UNICEF számára juttatott támogatás, valamint általános, a cégcsoport
növekedésével összhangban lévő költségnövekmény okozza.
2022.12.31 2021.12.31 ltozás m Ft ltozás %
adatok m Ft-ban auditált audilt előző évhez képest előző évhez képest
Árbevétel
0 5 (5) (93%)
Aktivált saját teljesítmények
- - - n.a.
Anyagjellegű ráfordítások
(323) (261) (62) 24%
Személyi jellegű ráfordítások
(717) (699) (18) 3%
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás (8) (1) (8) 1 350%
EBITDA*
(1 048) (955) (93) 10%
Egyéb szegmens
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 25. oldal
1.4 Vezetői összefoglaló a konszolidált mérlegről
A Csoport 2022. december 31-i záró mérlegének főösszege 100.020 millió forint volt. A 2021.
december 31-i mérlegfőösszeg 60.761 millió forinttal zárt. A mérlegfőösszeg 65%-kal emelkedett.
Mérleg - Eszközök
(A zárójel a negatív számot jelöli.)
Megj.
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
válozás % diff. Érték
diff./ arány
MFÖ
Befektetett eszközök
34 941 457 31 370 772 11% 3 570 685 9%
Ingatlanok, gépek és berendezések 9.
27 843 737 25 738 088 8% 2 105 649 5%
Egyéb immateriális eszközök 9.
2 417 675 2 516 820 (4%) (99 145) (0%)
Üzemeltetési szerződések 9.
925 860 1 052 216 (12%) (126 356) (0%)
Használati jogok 9.
2 016 580 1 766 502 14% 250 078 1%
Goodwill 9.
735 913 - 0% 735 913 2%
Halasztott adó eszközök 8.
31 990 71 395 (55%) (39 405) (0%)
Tartósan adott letét, kölcsön 11.
969 602 225 651 330% 743 951 2%
Tartós részesedés társult vállalkozásban 12.
100 100 0% - 0%
Forgóeszközök és
értékesítési céllal tartott eszközök
Készletek 13.
1 779 133 1 076 779 65% 702 354 2%
Vevőkövetesek 14.
24 562 537 4 425 345 455% 20 137 192 51%
Kibocsátási jogok 15.
1 521 340 2 395 525 (36%) (874 185) (2%)
Egyéb pénzügyi eszközök 16.
8 500 254 8 627 136 (1%) (126 882) (0%)
Egyéb követelések és időbeli elhatárolások 17.
12 057 221 9 155 718 32% 2 901 503 7%
Nyereségadó követelések 7.
193 124 30 220 539% 162 904 0%
Pénzeszközök és egyenértékeseik 18.
16 465 328 3 679 253 348% 12 786 075 33%
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN 100 020 394 60 760 748 65% 39 259 646 100%
65 078 937
29 389 976
121%
91%
35 688 961
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 26. oldal
A táblázatban szereplő Megjegyzés hivatkozások az ALTEO Csoport 2022. évi IFRS szerinti beszámolójának IV- V. fejezeteiben
lévő alpontokra vonatkozik.
Jelentős mérleg összetevők és mérleg változások elemzése
Befektetett eszközök:
A Befektetett eszközök értéke 3,6 milliárd forinttal nőtt a tárgyidőszakban, aminek hátterében
elsősorban az FE-Group Invest Zrt. és az Edelyn Solar Kft. akvizíciója áll, emellett 0,7 milliárd
forintos emelkedés figyelhető meg a tartósan adott letét, kölcsön soron, ami a mindmáig jellemző
volatilis környezetre és kialakult piaci helyzetre vezethető vissza.
Forgóeszközök:
A Forgóeszközök 65,1 milliárd forintos állománya 121%-os 36 milliárd forintos növekedést jelent
2021. évi záró értékhez képest, aminek hátterében az alábbi tételek jelentős változása áll:
Pénzeszközök 12,8 milliárd forinttal nőttek az előző időszak záró állományához képest, ami
348%-os emelkedésnek felel meg. A rgyévi záró pénzállományban jelenik meg az év végén a
Mérleg-Források
(A zárójel a negatív számot jelöli.)
Megj.
2022.12.31
-én végződő év
ezer Ft
2021.12.31
-én végződő év
ezer Ft
változás % diff. Érték
diff./ arány
MFÖ
Saját tőke
26 687 862 19 009 318 40% 7 678 544 20%
Anyallalat tulajdonosaira jutó saját tőke 26 602 913 18 999 287 40% 7 603 626 19%
Jegyzett tőke 20.1
249 066 242 235 3% 6 831 0%
Ázsió tartalékok 20.2
6 573 148 5 375 369 22% 1 197 779 3%
szvény alapú kifizetések tartaléka 20.3
(1 459 544) (206 875) 606% (1 252 669) (3%)
Hedge ügyletek tartaléka 20.4
2 069 245 5 306 431 (61%) (3 237 186) (8%)
Eredménytartalék 20.5
19 170 998 8 282 127 131% 10 888 871 28%
Nem kontrolláló érdekeltség
20.6
84 949 10 031 747% 74 918 0%
Hosszú lejáratú kötelezettségek 26 716 632 24 490 928 9% 2 225 704 6%
Tartozások kötvénykibocsátásból 21.
12 658 274 12 658 274 0% - 0%
Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök 22.
6 670 051 6 583 098 1% 86 953 0%
Pénzügyi lízing tartozások 23.
1 848 597 1 687 704 10% 160 893 0%
Halasztott adó kötelezettségek 8.
2 248 154 1 487 761 51% 760 393 2%
Céltartalékok 24.
1 247 765 944 136 32% 303 629 1%
Halasztott bevételek 25.
805 775 593 865 36% 211 910 1%
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek 26.
1 238 016 536 090 131% 701 926 2%
Rövid lejáratú kötelezettségek 46 615 900 17 260 502 170% 29 355 398 75%
Rövid lejáratú kötvénytartozások 21.
- 2 312 138 N/A (2 312 138) (6%)
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 22.
7 185 732 419 778 1 612% 6 765 954 17%
Rövid lejáratú pénzügyi lízing tartozások 23.
391 600 237 744 65% 153 856 0%
Kapott Előlegek 27.
1 499 254 8 989 16 579% 1 490 265 4%
Szállítótartozások 28.
11 282 617 4 546 498 148% 6 736 119 17%
Egyéb pénzügyi kötelezettségek 29.
324 160 - N/A 324 160 1%
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli
elhatárolások
30.
24 885 619 9 328 196 167% 15 557 423 40%
Nyereségadó kötelezettségek 7.
1 046 918 407 159 157% 639 759 2%
SAJÁT TŐKE és KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN 100 020 394 60 760 748 65% 39 259 646 100%
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 27. oldal
folyósított 6 milliárd forint értékű anyavállalti kölcsön, valamint a vevői és a szállítói fizetések
átmeneti időbeli eltérésének hatása. A Pénzállomány változás levezetése a konszolidált Cash Flow
kimutatásban kerül tételesen bemutatásra ld. a 1.5 pontban. A kimagasló pénzeszköz állomány az
év végi, adott napi állapotot tükrözi. Kiemelkedő mértéke a megnövekedett energiapiaci árak
miatti jelentős napon belüli kilengések, illetve megnövekedett margining kockázat miatt
indokolt.
Vevőkövetelések és Egyéb követelések és időbeli elhatárolások mérlegsorok esetében 23
milliárd forintos növekedés tapasztalható a bázis időszakhoz képest, ami 159%-os emelkedésnek
felel meg, melynek hátterében elsősorban a már korábban is említett energiaárak, különösen a
hő árak növekedése áll.
A Kibocsátási jogok 0,9 milliárd forintos állománya 36%-os csökkenést jelentett, a csökkenés oka
a CO
2
kvóta éves visszaadási kötelezettségéhez szükséges mennyiség korábbi évhez képesti
sőbbi (mérleg fordulónap utáni) beszerzése, amit kompenzál az EKR kvóta megközelítőleg 100
millió forintos növekedését.
Az Egyéb pénzügyi eszközök határidős ügyletek értékelés mérleg sor 8,5 milliárd forintot ért el,
ami a bázis év záró állományához képest 1%-os 127 millió forintos csökkenés. Az egyenleg mérleg
változását a fordulónapokon fennálló fedezeti célú származékos ügyletek átértékelési eredményei
közti eltérések, a mérleg fordulónapi pozíció összetétel változás és az elkülönített egyéb
pénzforgalmi számlák módosulásai okozták. A fedezeti ügyletek hatásainak bemutatása az átfogó
eredmény bemutatásánál található, ld. 1.2 pontban.
Saját tőke elemek:
A Csoport Saját tőke állományában 2022. évben 7,7 milliárd forintos emelkedés volt. A saját tőke
növekmény a 2022. év eredményéből és a fedezeti ügyletek hatásaiból tevődtek össze. További
adatokat ld. a saját tőke mozgástáblában a 1.6 pont.
Hosszú lejáratú kötelezettségek:
A Csoport Hosszú lejáratú kötelezettségei 2,2 milliárd forinttal, 9%-kal nőtt.
A Halasztott adókötelezettségek 760 millió forinttal emelkedtek, ami az eltérő számviteli és
adó értékcsökkenési kulcsok és egyéb tételek évek közötti jövedelemadó-hatás kiegyenlítését
szolgáló mechanizmus következménye.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 28. oldal
Az Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek között kimutatott 702 millió forint értékű
kötelezettség változás volt mely növekedés magában foglalja az idei évben újonnan elindult
munkavállalói résztulajdonosi programot is.
A hosszú lejáratú Pénzügyi lízingtartozások 161 millió forinttal, 1 849 millió forintra nőttek. Az
IFRS 16 sztenderd szerinti használati jogokhoz kapcsolódó kötelmek kerülnek itt megjelenítésre.
A bőnyi és a bábolnai szélerőműpark széltornyához tartozó terület bérlet jogának a kötelmei,
továbbá a zuglói és kazincbarcikai fűtőműhöz tartozó terület használati jogának megújítása és a
polgári csarnok használati jogának során keletkező újabb kötelmek, illetve egyéb ingatlan, iroda-
és gépjármű bérlet használati jogához kapcsolódó kötelmek.
Rövid lejáratú kötelezettségek:
A Rövid lejáratú kötelezettségek összevontan 29,3 milliárd forinttal, azaz 170%-kal nőttek a
2021. évi záró értékhez képest, aminek hátterében az alábbi tételek jelentős változása áll:
o Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 6,8 milliárd forinttal nőttek az előző időszak záró
állományához képest. A tárgyévi záró állományban jelenik meg a pénzeszközállományban
is megtalálható év végén folyósított 6 milliárd forint értékű anyavállalti kölcsön.
o Szállítótartozások és Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások
mérlegsorok esetében 22,3 milliárd forintos növekedés tapasztalható a bázis időszakhoz
képest, ami 161%-os emelkedésnek felel meg, melynek hátterében elsősorban a már
korábban is említett energiaárak növekedése és a szállítói kötelezettségek átmeneti
időbeli eltolódásának hatása áll.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 29. oldal
1.5 Konszolidált cash-flow kimutatás a 2022. december 31-én végződő 1-12 hónap időszakra
A Csoport 2022. évet 12,6 milliárd forint pénzeszköz gyarapodással zárta. A Csoport üzleti
tevékenysége 16,7 milliárd forint növekményt, a befektetési projektek 4,3 milliárd forint pénzeszközt
használtak fel. Csoport a mérleg változásokból kiinduló cash-flow változásokat mutatja be (indirekt
cash-flow).
A táblázatban szereplő Megjegyzés hivatkozások az ALTEO Csoport 2022. évi IFRS szerinti beszámolójának IV- V.
fejezeteiben lévő alpontokra vonatkozik.
Cash-flow
(A zárójel negatív számot jelöl)
Megj.
2022.12.31
ezer Ft
2021.12.31
ezer Ft
Adózás előtti eredmény 15 756 735 7 072 268
(Kamatbevételek) és kamatráfordítások nettó eredménye 6. 1 047 392 971 977
Értékcsökkenés 9. 3 527 162 3 936 669
Értékvesztések elszámolása eredményben 4. 354 801 132 601
Termelő és egyéb berendezések selejtezése 4. 2 298 12 612
Céltartalékok képzése (feloldása) 24. 265 959 93 643
Leszeresi költségre képzett céltartalék képzése és (feloldása) - IAS 16
24. (229 103) (54 180)
Halasztott bevételek növekedése (csökkenése)
25. 211 910 157 001
Egyéb átfogó eredmény hatása 20.4 (3 739 230) 4 682 760
szvény alapú kifizetések költsége 20.3 830 840 261 275
Halasztott adók változása 7. 1 107 592 197 356
Nyereségadók eredményhatása 7. (2 913 444) (1 214 818)
Üzleti tevékenység nettó pénzáramlása forgótőke változás nélkül 16 222 912 16 249 164
Készletek változása 13. (552 051) (634 157)
Kibocsátási jogok állományváltozása 15. 874 185 (1 552 037)
Vevők, egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások változása 14. (22 793 522) (6 597 459)
Egyéb pénzügyi eszközök változása 16. 126 882 (6 831 154)
Szállítói tartozások, egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások változása 28. 21 380 533 6 784 178
Kapott előlegek (végeleges elszámolása -) 27. 1 490 265 (37 511)
Üzleti tevékenység pénzáramlása, (pénzfelhasználása) 16 749 204 7 381 024
Betétek és befektetések kapott kamatai 6. 533 791 41 355
Termelő és egyéb berendezések, immateriális javak vásárlása 9. (3 598 491) (3 534 766)
Vállalkozások megszerzésére fordított összeg (nettó) 32. (505 930) -
Termelő és egyéb berendezések, immateriális javak értékesítésének pénzbevétele 9. 3 268 8 870
Lizing eszközök változása 10. - 128 949
Tartósan adott kölcsön, letét - kihelyezése 11. (744 309) (131 395)
Befektesi tevékenység pénzárama ( pénz kiáramlás) (4 311 671) (3 486 987)
Kötvények és hitelek fizetett kamatai 21.,6. (895 240) (770 035)
Hitelek és kölcsönök, pénzügyi kötelezettségek,
lízingtartozások felvétele, visszafizetése
22. 5 639 348 (2 361 869)
Kötvények visszafizetése 21. (2 343 630) -
Tőkeemelés, saját részvény vásárlás 20.1 1 133 865 -
Saját részvény tranzakciók, IFRS2 ügyletek összevont pénzmozgása 20.3 (1 434 680) (93 382)
Osztalékfizetés 20.5 (1 933 001) (455 275)
Finanszírozási tevékenység pénzáramlása 166 662 (3 680 561)
nzeszközök állományváltozása 12 604 195 213 476
Nyitó pénzeszközök és egyenértékesei 18. 3 679 253 3 455 045
Átváltási különbözet pénzen 181 880 10 732
Záró pénzeszközök és egyenértékesei 18. 16 465 328 3 679 253
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 30. oldal
1.6 Konszolidált saját tőke változások a 2022. december 31-én végződő 1-12 hónapra
A táblázat a jelentés egyéb tábláitól eltérően ezer forintban került bemutatásra, tekintettel a tőke
szerkezetben lévő kis összegű tételek bemutathatóságára.
A táblázatban szereplő Megjegyzés hivatkozások az ALTEO Csoport 2022. évi IFRS szerinti beszámolójának IV- V. fejezeteiben
lévő alpontokra vonatkozik.
Saját tőke változásainak bemutatása 2022.01.01.- 2022.12.31. időszakban
Dolgozói részvény program teljesítése: Az ALTEO 2021. éves dolgozói részvény juttattatási program
során a program díjazottjai részvény juttatásban részesültek. A Társaság munkavállalói
részvényjuttatási programjának keretében 2022. januárjában 1.267 darab ALTEO törzsrészvényt adott
át azon munkavállalóinak, akik a Társaság elismerési rendszere alapján jogosultak voltak.
Tőkeemelés zártkörű kibocsátás útján: 1,137 milliárd HUF összegben összesen 545.200 db részvény
kibocsátásával nőtt a törzsrészvények száma.
Adatok E Ft-ban Jegyzett tőke
Ázsió
tartalékok
Hedge
ügyletek
tartaléka
Eredménytartalék
Anyavállalat
tulajdonosaira
jutó saját tőke
Nem
kontrolláló
érdekeltség
Saját tőke
összesen
I. II.
Ref* 20.1 20.2 20.4 20.5 20.6
2021.01.01 232 972 4 962 084 62 819 - 399 801 2 882 216 8 539 892 7 765 8 547 657
Dolgozói részvény jutalom teljesítése részvénnyel 48 4 252 4 300 4 300
Saját részvény vásárlása (3 118) (290 601) (293 719) (293 719)
Osztalék fizetés (455 275) (455 275) (455 275)
Munkavállalói Résztulajdonosi Program teljesítése 7 221 267 160 274 381 274 381
Munkavállalói Résztulajdonosi Program opció értéke 62 819 (62 819) - -
MRP-nek átadott saját részvény 5 112 (5 112) - - -
MRP-nek átadott pénzeszköz (100 000) (100 000) (100 000)
Nem kontrollált MRP részesedés 575 020 (575 020) - -
MRP-vel szemben fennálló követelés 6 618 6 618 6 618
Részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben 261 274 261 274 261 274
Átvezetés tőkeelemek között (106 871) 106 871 - -
Kerekítési különbözet összevont értéke 2 2 2
Átfogó eredmény 4 906 630 5 855 184 10 761 814 2 266 10 764 080
2021.12.31 242 235 5 375 369 (206 875) - 5 306 431 8 282 127 18 999 287 10 031 19 009 318
Dolgozói részvény jutalom teljesítése részvénnyel 16 2 645 2 661 2 661
Tőkeemelés zártkörű kibocsátás útján 6 815 1 129 927 1 136 742 1 136 742
Osztalék fizetés (jóváhagyás) (1 996 146) (1 996 146) (1 996 146)
Munkavállalói Résztulajdonosi Programmal (MRP)
kapcsolatos tőkemozgások
MRP-nek átadott pénzeszköz I. (300 000) (300 000) (300 000)
MRP-nek átadott pénzeszköz II. (1 136 742) (1 136 742) (1 136 742)
MRP-vel szemben fennálló követelés 2 063 (2 874) (811) (811)
MRP-nek kifizetett osztalék 63 145 63 145 63 145
Részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben 184 073 184 073 184 073
Fe-Group Zrt akvizívió
Nem kontrolláló észesedés saját tőkéje - 119 520 119 520
Kerekítési különbözet összevont értéke (1) (2) (3) - (3)
Átfogó eredmény (3 237 186) 12 887 893 9 650 707 (44 602) 9 606 105
2022.12.31 249 066 6 573 148 (322 802) (1 136 742) 2 069 245 19 170 998 26 602 913 84 949 26 687 862
*Ref az egyes note-okhoz.
szvény alapú kifizetések
tartaléka
20.3
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 31. oldal
Osztalékfizetés
Az ALTEO 2021. éves beszámolója alapján a közgyűlés 2022. április 19-i határozatában osztalékot
hagyott jóvá. 2022. első félévben 2 015 millió forint osztalék kifizetése lezajlott. Az Igazgatóság akként
határozott, hogy a Társaság a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 39. § (3a) bekezdése alapján
számított előző üzleti évi adózott eredménnyel és a 2021. év utáni megállapított leányvállalati
osztalékokkal kiegészített szabad eredménytartalékból részvényenként - a Társaság tulajdonában álló
saját részvényeket ide nem értve bruttó 103,- Ft osztalékot fizetett ki. A Közgyűlés továbbá
felhatalmazta az Igazgatóságot, hogy az Alapszabály 18. pontjába foglalt határozatokat, továbbá az
osztalék fizetéssel kapcsolatos egyéb szükséges döntések a hatályos jogszabályokra is figyelemmel
meghozza.
Munkavállalói részvénytulajdonosi programmal (MRP) kapcsolatos tőkemozgások:
Az ALTEO MRP Szervezet vagyonelemeit az IFRS 2 előírásai alapján a Kibocsátó bemutatja Konszolidált
kimutatásaiban. A Kibocsátó az alábbi MRP programokat kezeli:
MRP Program II (2020) (Részvény alapú kifizetések tartaléka I)
ALTEO MRP Szervezet 2024. évi javadalmazási politikája (Részvény alapú kifizetések tartaléka II)
ALTEO MRP Szervezet 2025. évi javadalmazási politikája (Részvény alapú kifizetések tartaléka II)
MRP-nek átadott pénzeszközök: Az ALTEO a Munkavállalói Részvénytulajdonosi Program Szervezet
2024 és 2025 évi javadalmazási politikája keretében 1,435 millárd HUF pénzeszközt adott át a kiadandó
részvények fedezetéül.
A 2022-2024 és 2022-2025 évekre vonatkozó javadalmazási politikák elszámolása az IFRS2 alapján
történik eredményben személyi jellegű ráfordításként időarányosan elszámolt valós értékű
kötelezettségként.
A telezettség rendezés megvalósulásáig Társaság a Tartalékok átrendezésével biztosítja ezen
fennálló és jövőbeni kötelezettségek fedezetét. A bemutatott 1,435 milliárd HUF tőkeelem a
javadalmazottak juttatásainak fedezetéül szolgál, amely juttatás átadásakor a Kibocsátó könyveiben
kötelezettség rendezésként kerül bemutatásra.
MRP-nek kifizetett osztalék: Az Alteo MRP Szervezet a részére juttatott saját részvények és a
pénzeszközökön tőkepiacról beszerzett Alteo részvények után osztalékra jogosult.
Munkavállalói részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben: ALTEO 2020-as Munkavállalói
Résztulajdonosi Program Javadalmazási Politika lehívásra nyitva álló időszaka a folyó évben lezárul. A
Programmal kapcsolatosan 2022. évre 184 millió forint ráfordítás elszámolásra került a tőkével
szemben.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 32. oldal
Átfogó eredmény:
A 2022. évi időszaki átfogó eredményből származó növekedés 9,6 milliárd forint volt.
1.7 Egyéb pénzügyi információk
1.7.1 IAS 34 16A, IFRS 8 Működési szegmensek standard közzétételi kötelezettségei
* EBITDA definícióját ld. az 1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről pontban.
A legfőbb működési döntéshozó rendelkezésére bocsátott, szegmensekre vonatkozó információkat
ezen dokumentum 1.3. Vezetői összefoglaló a szegmensek teljesítményéről” c. pontjában teljesítette,
és közzétette, amely pont tartalmazza a szegmentáció alapjában vagy a szegmenseredmény
értékelésének alapjában a legutolsó, éves pénzügyi kimutatásokban szereplőhöz képest bekövetkezett
eltérések leírását.
A legfőbb működési döntéshozó részére nem kerül bemutatásra a szegmensek eszköz és
kötelezettségállománya, ezért a beszámoló részeként nincs megjeleníthető tartalom.
A Csoport a szegmensek szerinti jelentős vevők bemutatását a csoport gazdálkodási érdekeivel
összhangban teszi meg.
A szegmensadatok összesített ’Összesen’ adatai megfelelnek a jelen dokumentum évközi konszolidált
jövedelemre vonatkozó kimutatásainak elnevezéseivel és azok összegével. Konszolidációs kiszűrések
között a szegmensek egymás zötti forgalmát mutatjuk ki. A szegmenseredmény mérőszámai:
árbevétel, EBITDA (szegmensek között átjárható mérőszámok, pénzügyi mutatók) kWh, Mwh, Gwh,
naturáliás mérőszámok (szegmensek között nem átjárható mérőszámok, nem pénzügyi mutatók)
Csoportot jellemző, nem pénzügyi mutató a létszámadat.
2022.12.31
Energetikai
szolgáltatások
Energia
kiskereskedelem
Egyéb
szegmens
Igazgatási
költség
Konszolidációs
kiszűrések
Összesen
adatok millió Ft-ban
Árbevétel
80 897 5 163 5 088 24 939 0 (0) (13 059) 103 027
Aktivált saját teljesítmény értéke
141 - 218 - - - - 359
Anyagjellegű ráfordítások
(56 631) (967) (2 675) (22 202) (323) (709) 13 059 (70 449)
Személyi jellegű ráfordítások
(1 436) (219) (2 116) (168) (717) (1 296) - (5 952)
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás (6 447) (243) (93) 33 (8) (7) - (6 765)
EBITDA*
16 525 3 734 421 2 601 (1 048) (2 012) - 20 221
2021.12.31 Összesen
adatok millió Ft-ban
Árbevétel
24 285 5 007 3 305 16 370 5 (5) (4 717) 44 249
Aktivált saját teljesítmény értéke
85 - 135 - - 23 - 243
Anyagjellegű ráfordítások
(12 802) (664) (1 379) (14 690) (261) (545) 4 717 (25 625)
Személyi jellegű ráfordítások
(880) (188) (1 413) (114) (699) (899) - (4 192)
Egyéb bevétel és Egyéb ráfordítás (1 646) (38) 48 (154) (1) (5) - (1 796)
EBITDA*
9 042 4 117 696 1 412 (955) (1 431) - 12 880
ALTEO CSOPORT VEZETŐI KIMUTATÁS - TEVÉKENYSÉGENKÉNTI PÉNZÜGYI KIMUTATÁS
Hő- és
villamosenergia
termelés és
menedzsment
Megújuló alapú
energiatermelés
ALTEO CSOPORT VEZETŐI KIMUTATÁS - TEVÉKENYSÉGENKÉNTI PÉNZÜGYI KIMUTATÁS
Hő- és
villamosenergia
termelés és
menedzsment
Megújuló alapú
energiatermelés
Energetikai
szolgáltatások
Energia
kiskereskedelem
Egyéb
szegmens
Igazgatási
költség
Konszolidációs
kiszűrések
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 33. oldal
1.7.2 A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja
A Csoport a közzétételt a „Bevezető” c. részben írt szabályok szerint teljesíti. A Csoport a beszámolóival
együtt ezen közzétett adatoknak megfelelő elérhetőségét biztosítja.
1.7.3 Számviteli politikák és változó standardok
A Csoport számviteli politikái a 2021. 12. 31. fordulónapra közzétett beszámolóval azonosak,
változatlanok.
1.7.4 Építési és szerelési szerződések hatása
A folyamatban lévő projektekkel kapcsolatos bevételeket a Csoport az IFRS 15 standard szabályai
szerint mutatja be. A Csoport az építési-szerelési szerződéssel kapcsolatos költségeit projektenként
elkülönítetten tartja nyilván. A projektek kivitelezésével kapcsolatban felmerülő költségeket vetítési
alapként használva - készültségi fok és a tervezett (várható) haszon elemzésével és valószínűségével
arányosan árbevételt és megrendelővel szembeni követeléseket mutat be.
1.7.5 Változások a beszámolási rendszerben
A Csoport vezetősége elkötelezett a Csoport mérleg, eredmény és szegmens eredmények áttekinthető
bemutatására. Minden évben és jelentésben felülvizsgálatra kerül a bemutatás jól érthetősége és a
tevékenységek szegmens besorolása. A beszámoló időszakában a szegmens bemutatásoknál
közzétettek szerinti pontosításra került sor.
1.7.6 Becslésekből fakadó bizonytalanság, valós értékelésekkel kapcsolatos közzétételek
A Társaság vezetése a pénzügyi kimutatásainak elkészítésénél számos területen becsléseket alkalmaz.
Az IFRS-ek előírják, hogy a valós értékeléssel kapcsolatos információit a Csoport zzé tegye. Ezek a
számviteli becslések minden esetben a menedzsment legjobb és legfrissebb tudását tükrözik. A
számviteli becslések célja, hogy a gazdálkodó a beszámolóval lezárt időszak pénzügyi kimutatásait a
beszámoló készítésénél rendelkezésre álló legjobb információ tartalommal állítsa elő. A becslések
érték változásai a jelentés tételi időszakra és az azt követő időszakra bírnak hatással, visszamenőleges
hatással nem bírnak.
A Csoport pénzügyi kimutatásainak készítése során a követelések és kötelezettségek bemutatásának
vizsgálatakor becsléseket alkalmaztunk. Az alkalmazott becslések bizonytalanságok forrásai, az alábbi
tételek tekintetében jelentős eltéréseket okozhatnak a becslések jövőbeni változásai:
tárgyi eszközök értékcsökkenésével kapcsolatos becslések (pl. hasznos élettartam),
céltartalékok képzésével kapcsolatos becslések (pl. kalkuláció módszertana, céltartalék képzési
indikátorok),
készletek és követelések értékelésével kapcsolatos becslések,
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 34. oldal
valós értékkel kapcsolatos becslések,
építési, szerelési projektekkel (beruházási szerződések) kapcsolatos becslések,
függő vételár valós értékének a meghatározása.
Számviteli becslések felülvizsgálatának okai:
jogszabályokban bekövetkezett változások,
gazdasági környezetben bekövetkezett változások,
társaság működésében, folyamataiban bekövetkezett változások.
A fenti becslések eljárásai beszámolási időszakban változatlanok.
A fenti becslések tárgyidőszaki lényeges hatásai:
- A gáz ár határidős elszámolási ügyletekre a becslést a beszámoló készítéskor a gáz határidős
árakkal végezzük. A gáz határidős árak az ügylet lejáratára közzétett TTF tőzsdei piaci árak.
Nyilvános link: https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-
Futures/data?marketId=1660891&span=2
A gáz ár fedezeti ügyletek átértékelésének lényeges hatása volt. A gáz 2021. 12. 31-vel közzétett
árai 2022-es évben jelentősen nőttek. (pl. 2022 Q4 lejáratra 63,85- 65,42 EUR/MW a 2021. 12. 31-
es fordulónapra készített beszámoló készítéskor, majd 2022. féléves beszámoló készítésekor 2022.
Q4 lejáratra zzétett árak 149,355 EUR/MW. Az árváltozás meghaladta a 100%-ot.) A fedezeti
ügyletek valós értékelésének változását a fenti példán szemléltetett gáz határidős árváltozások
befolyásolják.
- A kamat swap ügyletek esetében az értékelést a BUBOR változása okozta. Nyilvános link:
https://www.mnb.hu/monetaris-politika/penzpiaci-informaciok/referenciamutato-jegyzesi-
bizottsag/bubor
A változást mindkét becslési eljárás esetében az egyéb átfoeredményben számoltuk el. A további
jövőbeni változások a piaci árak és környezeti változások dinamikáját figyelembe véve nem kizártak,
azaz a becslések változásának lényeges hatása lehet a következő időszakokban is.
Az elszámolás hatását ld. a 1.2 Vezetői összefoglaló az átfogó eredményről c. részben.
1.7.7 Szezonalitás, ciklikusság, szokatlannak minősített tevékenységek
A Csoport a pénzügyi kimutatásait az IFRS-ek szerint teszi közzé.
A gazdálkodó felhívja a figyelmet a gazdálkodásával összefüggő szezonalításokra. Az ALTEO időszakos
pénzügyi adatainak értelmezése kapcsán lényeges szempontok:
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 35. oldal
a fűtéssel érintett hónapokban (jellemzően az első és negyedik negyedév) realizálódik a
Csoport fűtőerőművei által termelt árbevétel jelentős része
a szélparkok szezonálisan erős időszaka az első és negyedik negyedév
a naperőművek termelése szezonálisan erős időszaka a második és a harmadik negyedév
a vállalkozási üzletág építési és szerelési tevékenysége egyedi megrendelések alapján a vevő
igényeihez igazodik és jellemzően nagy volumenű fejlesztéseket jelent, így az egyes időszakok
közötti összehasonlíthatóságát az adott időszakban folyamatban lévő megrendelések eltérő
volumene és típusa korlátozza
Ezen felsorolt erőművek termelése az 1.3 pontban kerül részletes bemutatásra.
A Kibocsátó a tevékenységében nem azonosított az eszközökre, kötelezettségekre, a saját tőkére, a
nettó eredményre vagy a cash-flow-kra hatással levő olyan eseményeket, amelyeket jellegüknél,
összegüknél vagy előfordulásuknál fogva szokatlannak minnősített.
1.8 Létszám 2022. évre vonatkozóan
A Kibocsátó 2022.12.31-i záró létszáma 413 fő, a 2022. éves átlagos állományi létszáma 382,6 fő.
1.9 EPS mutató
Ld. Konszolidált Éves jelentés IV.34 pontban.
1.10 Környezeti tényezők
Koronavírussal kapcsolatos intézkedések, a vírus hatása az ALTEO 2022. évére
Az ALTEO Csoport célja, hogy a járvány országos elterjedése esetén is biztosítsa munkatársai és
partnerei számára a lehető legbiztonságosabb munkavégzést, erőműveinek 100 százalékos működését
és ügyfeleinek folyamatos kiszolgálását. Éppen ezért számos olyan óvintézkedést vezettünk be,
amelyekkel minimalizálhatóak a koronavírus-járvány tovább terjedésének kockázatai a vállalaton belül
és kívül is.
A koronavírus (COVID-19) járvány 2020-ban igazán erős hatást egyedül az ALTEO Nyrt. villamosenergia-
kereskedelmi üzletágára fejtett ki. A 2022-es első félévben a gazdaság működése nem állt le.
Az Energetikai vállalkozások és szolgáltatások piacán a járvány hatása elsősorban a beruházási és
kivitelezési, továbbá az előre időzített nagykarbantartások piacán jellemző óvatosság és megfontoltság
miatt mutatkozott meg. A szegmenshez tartozó erőművek üzemeltetését a megfelelő óvintézkedések
mellett megbízhatóan üzemeltettük.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 36. oldal
Háborús konfliktussal kapcsolatos intézkedések, az események hatása a ALTEO 2022. évére
A 2022. év meghatározó eseménye az orosz ukrán háború és az abból fakadó makrogazdasági és
energiapiaci sokkokra, melyek elsősorban a magas árakban és a korábban nem tapasztalt piaci
volatilitásban mutatkoztak meg, nem vetették vissza a Csoport eredményességét.
1.11 Nem pénzügyi beszámoló
Jelen Éves Jelentés 1.15. pontja bemutatja a Csoport szerkezetében bekövetkezett jelentős
változásokat, az Éves Jelentés 1.16. pontja pedig az egyéb jelentős eseményeket.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 37. oldal
1.12 A Társaság cégadatai
A Társaság cégneve
ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő
Részvénytársaság
A Társaság rövidített neve
A Társaság idegen nyelvű elnevezése
A Társaság rövidített idegen nyelvű
elnevezése
ALTEO Nyrt.
ALTEO Energy Services Public Limited Company
ALTEO Plc.
A Társaság székhelye
1033 Budapest, Kórház utca 6-12.
A Társaság telefonszáma
+36 1 236-8050
A Társaság központi elektronikus
elérhetősége
info@alteo.hu
A Társaság honlapja
www.alteo.hu
A Társaság cégbejegyzésének helye,
időpontja, és
cégjegyzékszáma
Budapest
2008. április 28.
Cg.01-10-045985
A Társaság adószáma:
14292615-2-44
A Társaság közösségi adószáma:
HU14292615
A Társaság statisztikai számjele:
14292615-7112-114-01
A Társaság tevékenységnek időtartama
határozatlan
A Társaság jogi formája
nyilvánosan működő részvénytársaság
Irányadó jog
Magyar
A Társaság alaptőkéje
249.143.425 Ft
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 38. oldal
Hatályos Alapszabály kelte
2022. december 6. (hatálya: 2022. november 7.)
A Társaság fő tevékenységi köre
Mérnöki tevékenység, műszaki tanácsadás
Üzleti év
naptári évvel megegyező
Hirdetmények közzétételének helye
A Társaság a szabályozott információkra
vonatkozó hirdetményeit az
https://investors.alteo.hu/ című honlapján, a
BÉT www.bet.hu című honlapján és az MNB
által üzemeltetett www.kozzetetelek.mnb.hu
című honlapon jelenteti meg, illetve, ha
vonatkozó jogszabály kifejezetten így
rendelkezik, akkor a Társaság hirdetménye
közzétételre kerül a Cégközlönyben is.
A Részvények ISIN kódja
HU0000155726
Tőzsdei bevezetés
A Társaság 19.931.474 darab részvénye
bevezetésre került a BÉT-re „Prémium”
kategóriában.
Egyéb értékpapírok
Kötvények
ALTEO NKP/2029: zárt körben kibocsátott,
50.000.000 forint névértékű, névre szóló, fix
kamatozású kötvény, futamideje 10 év,
össznévértéke 8.600.000.000 Ft, a BÉT-re
bevezetésre került. ISIN kód: HU0000359252
ALTEO2031: nyilvánosan forgalomba hozott,
50.000.000 forint névértékű, névre szóló, fix
kamatozású kötvény, futamideje 11 év,
össznévértéke 3.800.000.000 Ft, a BÉT-re
bevezetésre került. ISIN kód: HU000036003
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 39. oldal
A Társaság Igazgatósága
Chikán Attila László, az Igazgatóság
vezérigazgatói cím viselésére jogosult tagja
Kovács Domonkos, az Igazgatóság tagja,
vezérigazgató-helyettes, M&A és tőkepiacok
Mező Gyula Zoltán, az Igazgatóság elnöke
Müllner Zsolt, az Igazgatóság tagja
Karvalits Ferenc, az Igazgatóság tagja
A Társaság Felügyelőbizottsága
Bakács István Zsigmond, a Felügyelőbizottság
elnöke
Dr. Borbíró István, a Felügyelőbizottság tagja
Jancsó Péter, a Felügyelőbizottság tagja
Dr. Lukács János, a Felügyelőbizottság tagja
Sütő Attila Gyula, a Felügyelőbizottság tagja
A Társaság Audit Bizottsága
Bakács István Zsigmond, az Audit Bizottság
elnöke
Dr. Borbíró István, az Audit Bizottság tagja
Dr. Lukács János, az Audit Bizottság tagja
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 40. oldal
A Társaság Könyvvizsgálója
A Társaság jelenlegi könyvvizsgálója a BDO
Magyarország Könyvvizsgáló Korlátolt
Felelősségű Társaság (székhelye: 1103
Budapest, Kőér utca 2/A. C. ép.;
cégjegyzékszáma: Cg. 01-09-867785). A
könyvvizsgáló megbízatása 2020. április 30-tól a
2022. december 31-ével végződő üzleti évre
vonatkozó beszámolót elfogadó közgyűlési
határozat meghozatalának napjáig, de
legkésőbb 2023. jus 31-ig tart. A Társaság
könyvvizsgálatáért személyében felelős
könyvvizsgáló Kékesi Péter.
A Társaság 5%-ot meghaladó
részesedéssel rendelkező részvényesei
WALLIS ASSET MANAGEMENT Zrt.
ALTEO MRP Szervezet
MOL RES Investments Zártkörűen Működő
Részvénytársaság, Riverland Magántőkealap és
Főnix Magántőkealap, mint a Tpt. szerinti
összehangoltan eljáró személyek együttesen
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 41. oldal
1.13 A Társaság tulajdonosi szerkezetével és a szavazati jogokkal kapcsolatos információk
1.13.1 A jegyzett tőke összetétele, a részvényekhez kapcsolódó jogok és
kötelezettségek
A Társaság a magyar jog szerint alapított vállalkozás (irányadó jog).
A Társaságot zártkörű részvénytársaságként alapították 2008. április 28-án, határozatlan időtartamra.
A működési formát nyilvánossá változtatták 2010. szeptember 6-i hatállyal és a részvények
bevezetésre kerültek a Budapesti Értéktőzsdére. A kibocsátott törzsrészvények azonos sorozatúak és
azonos jogokkal rendelkeznek. A Társaság részvényeivel kapcsolatos jogokat a Ptk. és a Társaság
alapszabálya tartalmazza. A részvények szabad átruházhatósága nincs korlátozva.
1.13.2 A részvényekhez fűződő szavazati jogok korlátozása
A Társaság alapszabályának 9.8 pontja alapján a részvényes, vagy a szavazati jog birtokosa (e pont
alkalmazásában a továbbiakban: részvényes”) a szavazati jogának a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX.
törvény („Tpt.”) 61. §-a szerinti változásának bejelentésekor köteles írásbeli nyilatkozatában feltárni
az Igazgatóság részére a részvényesi csoport összetételét és a részvényesi csoport tagjai közötti
jogviszony természetét a Tpt. 61. § (5) és (9) bekezdésében írtakat figyelembe véve. E bejelentési
kötelezettség abban az esetben is terheli a részvényest, ha a részvényesi csoport tekintetében a
korábbi bejelentéshez képest változás állt be. A részvényesi csoport összetétele előző mondatban írtak
szerinti bejelentésének elmulasztása vagy hiányos teljesítése esetén, továbbá ha a befolyásszerzés
hatósági engedélyhez, vagy tudomásulvételhez kötött, és ezt a részvényes nem szerezte meg, illetve
amennyiben alapos okkal feltételezhető, hogy a részvényes a részvényesi csoport összetételére
vonatkozóan az Igazgatóságot megtévesztette, a részvényes szavazati joga a részvénykönyvi
bejegyzést követően is bármikor az Igazgatóság ilyen tartalmú döntésével felfüggesztésre kerül, és nem
gyakorolható mindaddig, ameddig a fenti követelménynek teljes körűen eleget nem tett. Továbbá, az
Igazgatóság felhívására a részvényes köteles haladéktalanul nyilatkozni, hogy a tulajdonában álló
részvények vonatkozásában ki a tényleges haszonhúzó tulajdonos ("ultimate beneficial owner"),
illetőleg a részvényes tényleges tulajdonosa. Amennyiben a részvényes a felhívásnak nem tesz eleget
vagy amennyiben alapos okkal feltételezhető, hogy a részvényes az Igazgatóságot megtévesztette, a
részvényes szavazati joga felfüggesztésre kerül, és nem gyakorolható mindaddig, ameddig a fenti
követelménynek teljeskörűen eleget nem tett. A jelen pont alkalmazása szempontjából a "részvényesi
csoport" valamely részvényes vonatkozásában e részvényest és a Tpt. 61. § (5) és (9) bekezdéseiben
meghatározott személyeket jelenti, melyek részesedéséhez kapcsolódó szavazati jogot a részvényes
szavazati jogaként kell figyelembe venni. Jelen pont alkalmazása szempontjából „tényleges tulajdonos”
a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII.
törvény 3. § 38. pontjában meghatározott személy.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 42. oldal
A távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény 19. § (7) bekezdése, a villamos energiáról szóló
2007. évi LXXXVI. törvény 95. § (3) bekezdése és a földgázellátásáról szóló 2008. évi XL. törvény 123. §
(7) bekezdése értelmében az ezen jogszabályokban meghatározott cégjogi esemény, befolyásszerzés
esetén a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal előzetes hozzájáruló határozatának vagy a
tudomásulvételt kimondó visszaigazolásának hiányában (a konkrét hozzájárulási formát az adott
jogszabály rendezi a cégjogi eseménytől, befolyásszerzés mértékétől illetve az engedély jellegétől
függően) a szerző fél részesedései tekintetében a Társasággal szemben - az osztalékra való
jogosultságot kivéve - jogot nem gyakorolhat, továbbá a részvénykönyvbe nem jegyezhető be.
1.13.3 A jelentős részesedéssel bíró befektetők bemutatása
Az ALTEO többségi tulajdonosa 2022. december 31-én a WALLIS ASSET MANAGEMENT Zártkörűen
Működő Részvénytársaság (székhelye: 1055 Budapest, Honvéd utca 20., cégjegyzékszáma: Cg. 01-10-
046529). A Csoport végső anyavállalata 2022. december 31-én a WALLIS PORTFOLIÓ Korlátolt
Felelősségű Társaság (székhelye: 1055 Budapest, Honvéd utca 20., cégjegyzékszáma: Cg. 01-09-
925865) volt. E vállalkozásnak már csak magánszemély tagja van.
Az anyavállalat (ALTEO Nyrt.) tulajdonosi szerkezete a 2022. december 30-i részvénykönyv szerint:
A rsag nyilvánosan kiboctott részvényeit a Budapesti Érkzsdén jegyzik, a részvények záró
árfolyama 2022. utolsó kereskedési napján (december 30-án) 2 180 Ft volt, amely 134,4 %-kal magasabb
az előző évi záróárl (930 Ft). Az éves forgalom 3,930 Mrd Ft volt, amely 133%-kal haladta meg a 2020-
as forgalmi adatot.
2022 2021 2022 2021
Wallis Asset Management Zrt. és
leányvállalatai
128 475 153 436 51,57% 63,32%
MOL RES Investments Zrt. által
vezetett konzorcium
24 889 - 9,99% 0,00%
ALTEO MRP szervezet 14 478 5 967 5,81% 2,46%
Az Igazgatóság, a Felügyelőbizottság
és a fel vezetés tagjai
11 429 11 564 4,59% 4,77%
Saját részvény 78 94 0,03% 0,04%
Közkézhányad 69 794 71 269 28,01% 29,41%
ÖSSZESEN saját részvénnyel 249 143 242 329 100,00% 100,00%
A Társaság jelenlegi részvényesei a
2022.12.30-i részvénykönyv alapján
Névérték (E Ft)
Tulajdonosi részarány
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 43. oldal
1.13.4 Vezető tisztségviselők hatásköre
Jelen fejezetben foglaltak a 2022. december 31-én hatályos állapotot tükrözik, így nem kerülnek
ismertetésre a 2023. április 3. napján megtartásra kerülő rendkívüli közgyűlés előterjesztései, valamint
az azok alapján esetlegesen hozott döntések, amelyek az alábbiakra hatással lehetnek.
A vezető tisztségviselők kinevezésére és visszahívására vonatkozó, valamint az alapszabály
módosítására vonatkozó szabályokat a Társaság alapszabálya, valamint a Ptk. tartalmazza. A Társaság
alapszabálya elérhető a Társaság honlapján, valamint az egyéb zzétételi helyeken
(www.investors.alteo.hu; www.bet.hu; www.kozzetetelek.hu).
Az Igazgatóság a Társaság ügyvezető szerve, amely jogait és feladatait testületként gyakorolja. Az
Igazgatóság tagjait a Közgyűlés határozott, legfeljebb öt éves időtartamra választja meg. A
Felügyelőbizottság, illetve az Auditbizottság tagjait a Közgyűlés határozott, legfeljebb öt éves
időtartamra választja meg.
Az alapszabály módosítása főszabály szerint a Közgyűlés hatáskörébe tartozik, azonban az Igazgatóság
az alapszabály 13.5. pontja alapján meghozott döntésekkel kapcsolatosan jogosult a Ptk. vonatkozó
szabályai szerint az alapszabályt módosítani.
Az Igazgatóság külön közgyűlési felhatalmazás nélkül nem jogosult részvénykibocsátásról dönteni.
A Társaság Közgyűlése a 13/2019. (IV.26.) határozatával hatályon kívül helyezte a korábbi
felhatalmazás tárgyú - 3/2015. (XI.10.) számú határozatát, egyúttal felhatalmazta az Igazgatóságot,
hogy a Társaság alaptőkéjének felemeléséről saját hatáskörben, az Igazgatóság legalább négy tagjának
támogató szavazatával döntést hozzon. Jelen felhatalmazás alapján az Igazgatóság a Társaság
alaptőkéjét a Társaság által kibocsátott részvények névértékével számolva legfeljebb összesen
150.000.000,- Ft-tal (jóváhagyott alaptőke) felemelheti a 2019. április 26. napjától számított öt éves
időtartam alatt. A felhatalmazás kiterjed az alaptőke felemelésének valamennyi a Ptk-ban
meghatározott esetére és módjára, valamint a jegyzési, illetve a részvények átvételére vonatkozó
elsőbbségi jog gyakorlásának korlátozására, illetve kizárására is, továbbá az alaptőke felemelésével
kapcsolatos, a Ptk. és egyéb jogszabályok, továbbá a Társaság Alapszabálya alapján egyébként a
Közgyűlés hatáskörébe tartozó döntések meghozatalára, ideértve az Alapszabálynak az alaptőke
felemelése miatt szükséges módosítását is.
A Társaság Közgyűlése a 11/2022 (IV.19.) határozatával 2022. április 19. napjától számított tizennyolc
(18) hónapos időtartamra felhatalmazta az Igazgatóságot arra, hogy a Társaság által kibocsátott
valamennyi fajtájú, osztályú és névértékű részvény tulajdonjogának Társaság által történő
megszerzéséről az Igazgatóság tagjai által leadható szavazatok legalább háromnegyedének
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 44. oldal
támogatásával határozatot hozzon, és az ilyen ügyletet a Társaság nevében és javára megkösse és
teljesítse, vagy ilyen ügylet megkötésére harmadik személynek megbízást adjon. A felhatalmazás
alapján megszerezhető részvények száma legfeljebb a mindenkori alaptőke huszonöt százalékának
megfelelő össznévértékű részvények számával egyezhet meg, és a Társaság tulajdonában álló saját
részvények össznévértéke egy időpontban sem haladhatja meg ezt a mértéket. A saját részvények
megszerezhetők akár visszterhesen, akár ellenérték nélkül, tőzsdei forgalomban és nyilvános ajánlat
útján, vagy amennyiben jogszabály nem zárja ki tőzsdén kívüli forgalomban is. A saját részvények
visszterhes megszerzése esetén az egy részvényért kifizethető ellenérték legalacsonyabb összege 1,-
Ft (egy forint), a legmagasabb összege pedig 4.000,- (négyezer) Ft. A határozat alapján adott
felhatalmazás kiterjed a Társaság leányvállalatai által történő részvényvásárlásra is oly módon, hogy az
Igazgatóság a fenti keretek között meghozott határozata alapján a Társaság tagi, illetve részvényesi
(taggyűlési, közgyűlési) határozattal felhatalmazhatja a Társaság bármely leányvállalatának
ügyvezetését a Társaság által kibocsátott részvények megszerzésére. A Közgyűlés felhatalmazása 2023.
október 19. napján lejár, az Igazgatóság kezdeményezte annak további tizennyolc hónappal történő
meghosszabbítását.
1.14 Konszolidációba bevont vállalatok bemutatása
A Leányvállalatok az alábbi társaságokat jelenti (befolyás jelölésével)
1
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. Lásd bővebben a 1.15.1
pontot ennek kapcsán.
2
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. Lásd bővebben a 1.15.1
pontot ennek kapcsán.
3
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. Lásd bővebben a 1.15.1
pontot ennek kapcsán.
Leányvállalat Neve
2022.12.31.
Tevékenység
Befolyás mértéke
2022. 12. 31.
2022. 06. 30.
2021. 12. 31.
ALTE-A Kft.
vagyonkezelés (holding)
100%
100%
100%
ALTEO Deutschland GmbH.
megszűnt vállalkozás
energiatermelési portfólió fejlesztése, valamint nagy- és
kiskereskedelmi energetikai szolgáltatások
-
-
100%
ALTEO Energiakereskedő Zrt.
földgázkereskedelem
100%
100%
100%
ALTEO-Depónia Kft.
villamosenergia-termelés
100%
100%
100%
ALTE-GO Kft.
villamosenergia-termelés
100%
100%
100%
ALTEO-Therm Kft.
villamosenergia-termelés, hőenergia-termelés
100%
100%
100%
Domaszék 2MW Kft.
villamosenergia-termelés (naperőmű)
100%
100%
100%
ECO-FIRST Kft.
nem veszélyes hulladék kezelése, ártalmatlanítása
66,67%
66,67%
66,67%
EURO GREEN ENERGY Kft.
villamosenergia-termelés (szélerőmű)
100%
100%
100%
e-Wind Kft.
1
villamosenergia-termelés (szélerőmű)
-
100%
100%
HIDROGÁZ Kft.
2
villamosenergia-termelés, hidrogáz-hasznosítás
-
100%
100%
Kazinc-BioEnergy Kft.
3
gőzellátás, légkondicionálás
-
100%
100%
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 45. oldal
1.15 Változások a Csoport szerkezetében
1.15.1 EURO GREEN ENERGY és további leányvállalatok egyesülése 2022 folyamán
Az ALTEO Csoport cégstruktúrájának egyszerűsítését célzó folyamat újabb lépéseként a Társaság 2022.
március 7. napján elhatározta az alábbi leányvállalatainak beolvadással történő egyesülését. Az
átalakulás keretében 2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) a Társaság egyedüli tagságával működő
EURO GREEN ENERGY Fejlesztő és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaságba beolvadtak a Társaság
szintén közvetlen és egyedüli befolyása alatt álló alábbi társaságok:
WINDEO Korlátolt Felelősségű Társaság;
e-Wind Szélenergetikai Korlátolt Felelősségű Társaság;
HIDROGÁZ Energiatermelő Korlátolt Felelősségű Társaság;
Kazinc-BioEnergy Korlátolt Felelősségű Társaság;
Tisza-BioEnergy Korlátolt Felelősségű Társaság;
Tisza BioTerm Korlátolt Felelősségű Társaság.
A beolvadó társaságok általános jogutódja az EURO GREEN ENERGY Kft. lett.
1.15.2 FE-GROUP 2022-es akvizíció
Az ALTEO mint vevő részvény adásvételi szerződést kötött a FE-GROUP INVEST Zrt. (székhelye:
1108 Budapest, Sírkert utca 2-4.; cégjegyzékszáma: 01-10-043873; a továbbiakban: FE-GROUP”)
4
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. Lásd bővebben a 1.15.1
pontot ennek kapcsán.
5
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. Lásd bővebben a 1.15.1
pontot ennek kapcsán.
6
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. Lásd bővebben a 1.15.1
pontot ennek kapcsán.
7
2022. július 21. napjával 100%-os részesedést szerzett az ALTEO Nyrt. Lásd bővebben az 1.15.3 pontot ennek
kapcsán.
8
2022. október 1-el 75,1%-os részesedésként konszolidálja az ALTEO Nyrt. Lásd bővebben az 1.15.2 pontot
ennek kapcsán. A vállalkozás leányvállalata Minaqua Kft. 2022. 12. 31- el beolvadt a FE-GROUP INVEST Zrt-be.
Leányvállalat Neve
2022.12.31.
Tevékenység
Befolyás mértéke
2022. 12. 31.
2022. 06. 30.
2021. 12. 31.
Tisza BioTerm Kft.
4
gőzellátás, légkondicionálás
-
100%
100%
Tisza-BioEnergy Kft.
5
gőzellátás, légkondicionálás
-
100%
100%
WINDEO Kft.
6
villamosenergia-termelés (szélerőmű)
-
100%
100%
Monsolar Kft.
villamosenergia-termelés (naperőmű)
100%
100%
100%
Pannon Szélerőmű Kft.
villamosenergia-termelés (szélerőmű)
100%
100%
100%
Sinergy Energiakereskedő Kft.
villamosenergia-kereskedelem
100%
100%
100%
Sinergy Kft.
gőzellátás, légkondicionálás, villamosenergia-termelés
100%
100%
100%
SUNTEO Kft.
villamosenergia-kereskedelem és termelés
100%
100%
100%
Tisza-WTP Kft.
víztermelés, -kezelés, -ellátás
100%
100%
100%
EDELYN SOLAR Kft.
7
Üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás
100%
-
-
FE-GROUP INVEST Zrt.
8
Hulladék-nagykereskedelem, újrahasznosítás
75,1%
-
-
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 46. oldal
1.000.000.000,- Ft összegű alaptőkéjének 75,1%-át megtestesítő részvényei tulajdonjogának az
ALTEO-ra történő átruházása tárgyában a tulajdonos magánszeméllyel, mint eladóval. A
részvényadásvételi szerződésben részletesen meghatározott zárási feltételek teljesültek és sor
került a zárási folyamat sikeres lezárására is, így a FE-GROUP jegyzett tőkéje 75,1%-át megtestesítő
részvényeinek tulajdonjoga 2022. szeptember 9. napjával átszállt az ALTEO-ra. A FE-GROUP
kisebbségi, 24,9 százalékos részesedését a Kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati Tőkealap szerezte
meg, akivel így az ALTEO a fentiekben ismertetett arányban - közösen tulajdonolja a FE-GROUP-
ot. A papír-, fém- és elektronikai hulladék átvétele és újrahasznosítása mellett a FE-GROUP komplex
hulladékgazdálkodási tevékenységgel foglalkozik, 2021-es árbevétele meghaladta a 3 milliárd
forintot. A FE-GROUP 1994 óta aktív a hulladékfeldolgozási piacon, így kellően átfogó és integrált
tapasztalattal rendelkezik a nagyvállalati és ipari, valamint részben a lakossági és az önkormányzati
részpiacokon egyaránt. Az akvizíció szorosan illeszkedik a Társaság 2022 elején frissített
stratégiájába, amelyben cél, hogy a Társaság tovább erősítse a szerepét a körforgásos gazdaságban
és a fenntartható gazdálkodásban.
1.15.3 EDELYN SOLAR 2022-es akvizíció
Az ALTEO mint vevő üzletrész adásvételi szerződést kötött az EDELYN SOLAR Korlátolt
Felelősségű Társaság (székhelye: 2183 Galgamácsa, Kiskút utca 11.; cégjegyzékszáma: Cg. 13-09-
218939; a továbbiakban EDELYN SOLAR”) 3.000.000,- Ft összegű jegyzett kéjének egészét
megtestesítő üzletrészei tulajdonjogának az ALTEO-ra történő átruházása tárgyában
magánszemélyekkel, mint eladókkal. Az üzletrész adásvételi szerződésben részletesen
meghatározott zárási feltételek teljesültek, így a Céltársaság üzletrészének tulajdonjoga 2022. július
21. napjával átszállt az ALTEO-ra. Az EDELYN SOLAR várhatóan az idei év első felében, a szükséges
engedélyek és jóváhagyások megszerzését követően, egy közel 20 MW-os naperőmű fejlesztését
kezdheti meg Tereske térségében. A fejlesztés megvalósítását követően, annak eredményeként, az
ALTEO Csoport naperőművi portfoliója nagyjából megduplázódhat. Az akvizíció szorosan illeszkedik
a Társaság 2022 elején frissített stratégiájába, amelyben cél a megújuló kapacitások további
növelése.
1.16 Jelentős események bemutatása
E szakasz ismerteti az egyéb pénzügyi információkat, illetve pénzügyi hatással bíró eseményeket,
amelyeket vagy a vonatkozó számviteli standardok követelnek meg, vagy a vezetőség tekint a
részvényesek számára lényeges információnak.
Az Igazgatóság minden lényegi információt, amely az ALTEO Csoport tevékenységét a szokásos
üzleti tevékenységen kívül lényegesen befolyásolhatja, a Társaság hivatalos közzétételi helyein
folyamatosan közzétett.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 47. oldal
1.16.1 A Társasággal kapcsolatos jelentős cégjogi események
A Társaság 2022. április 19. napján megtartott rendes Közgyűlésén az alábbi határozatok születtek:
a) A Közgyűlés elfogadta a Társaság 2021. december 31-ével végződő üzleti évére vonatkozó, a
Társaság könyvvizsgálója által elfogadásra javasolt mérlegét és a számviteli törvény EU IFRS-
ek szerint éves beszámolót készítő gazdálkodókra vonatkozó előírásaival összhangban
elkészített egyedi beszámolóját (6.262.118 ezer Ft átfogó eredmény, 34.833.009 ezer Ft
eszközök összesen) üzleti (éves) jelentését, az Igazgatóság jelentését, valamint a könyvvizsgáló,
az Audit Bizottság és a Felügyelő Bizottság ezekről készült írásbeli jelentését.
b) A Közgyűlés elfogadta a rsaság 2021. december 31-ével végződő üzleti évére vonatkozó, a
Társaság könyvvizsgálója által elfogadásra javasolt konszolidált mérlegét és az IFRS-ek alapján
készült konszolidált beszámolóját (10.764.080 ezer Ft átfogó eredmény, 60.760.748 ezer Ft
eszközök összesen), üzleti (éves) jelentését, az Igazgatóság jelentését, valamint a
könyvvizsgáló, az Audit Bizottság és a Felügyelő Bizottság ezekről készült írásbeli jelentését.
c) A Közgyűlés az előterjesztéseknek megfelelő tartalommal elfogadta a Társaság 2021. évi
működésével kapcsolatban elkészített felelős társaságirányítási jelentését.
d) A Közgyűlés az előterjesztéseknek megfelelő tartalommal elfogadta az ALTEO Csoport 2021.
évre vonatkozó Integrált Jelentését.
e) A Közgyűlés a Társaságnak a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 39. § (3a) bekezdése
alapján számított előző üzleti évi adózott eredménnyel és a 2021. év utáni megállapított
leányvállalati osztalékokkal kiegészített szabad eredménytartalékból (osztalékalap)
1.996.145.562,- Ft összeg osztalékként történő kifizetéséről döntött, amelynek részletei a 1.6
Konszolidált saját tőke változások c. pontban olvashatóak.
f) A Közgyűlés a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 3:117. § (1) bekezdése szerinti
felmentvényt, az ott írt feltételek mellett az Igazgatóság tagjainak megadta.
g) A zgyűlés az előterjesztéseknek megfelelő tartalommal elfogadta a Társaság 2021. évre
vonatkozó Javadalmazási Jelentését.
h) A Közgyűlés tudomásul vette és elfogadta a sajátrészvény ügyletekről szóló előterjesztések
szerinti tájékoztatást.
i) A zgyűlés döntött a sajátrészvény-ügyletek tekintetében az Igazgatóság részére adott
felhatalmazás 2022. április 19. napjától számított tizennyolc hónapos időtartamra történő
meghosszabbításáról az előterjesztésben ismertetett feltételek szerint.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 48. oldal
j) A Közgyűlés a Társaság módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt Alapszabályát elfogadta
az előterjesztés szerinti tartalommal.
A Társaság Igazgatósága 3/2022. (IV.20.) számú határozatával - a Közgyűlés 13/2019. (IV.26.) számú
határozatában megadott felhatalmazása alapján döntött a Társaság alaptőkéjének új szvényeknek
a Tpt. 14. §-a szerinti zártkörű forgalomba hozatalával rténő (a továbbiakban: Új Részvények”)
felemelésére vonatko folyamat megkezdéséről (a továbbiakban: Zártkörű Értékesítés”). A
Társaság a Zártkörű Értékesítés keretében csak egy befektetőnek, az ALTEO MRP Szervezetnek
ajánlotta fel az értékesítésben való részvételt, tekintettel arra, hogy a Társaság eképpen kívánta az
ALTEO MRP Szervezetnek biztosítani a Társaság, mint alapító által ugyanezen napon elfogadott, 2024.
és 2025. évi Javadalmazási Politikák végrehajtásához szükséges ALTEO törzsrészvény mennyiséget.
Így az Új Részvények átvételére a Zártkörű Értékesítés során az Igazgatóság az ALTEO MRP Szervezetet
jelölte ki és kizárta a Társaság részvényeseinek jegyzési elsőbbségi és az Új Részvények átvételére
vonatkozó elsőbbségi jogát.
Az Igazgatóság a Zártkörű Értékesítés során leadott előzetes kötelezettségvállalási nyilatkozat
figyelembevételével, az Új Részvények kibocsátási árát 2.085,- (azaz kettőezer-nyolcvanöt) Ft-ban
állapította meg. Így az Igazgatóság összesen 545.200 darab Új Részvény kibocsátásáról döntött, az
alaptőke-emelés összegét pedig névértéken 6.815.000 (hatmillió-nyolcszáztizenötezer) Ft-ban
állapította meg.
Az Igazgatóság a 4-5/2022. (IV.20.) számú határozataival megállapította az alaptőke-emelés további
részleteit; meghatározta a végleges kötelezettségvállaló nyilatkozatok leadásának, és a tőkebefizetés
határidejét, részleteit; továbbá döntött az alapszabály tőkeemelés sikerének függvényében történő
módosításáról is.
Az ALTEO MRP Szervezet az Igazgatóság által meghatározott feltételek mentén eleget tett az
előzetesen vállalt kötelezettségének, és a Zártkörű Értékesítés során kibocsátásra kerülő, összesen
545.200 darab Új Részvény teljes ellenértékét az előírtak szerint teljesítette, így a Társaság
cégnyilvántartás szerinti alaptőkéje 249.143.425,- Ft-ra került felemelésre.
Az Új Részvények keletkeztetése 2022. május 19. napján megtörtént, önálló ISIN azonosító alatt
(ALTEO22 részvények; ISIN azonosító: HU0000196902), tekintettel arra, hogy ezen Új Részvények a
2021. évi osztalékra nem jogosítottak. Miután a 2021. évi osztalékfizetés megtörtént, tehát megszűnt
az Új Részvények és az ALTEO Nyrt. törzsrészvények közötti eltérő jelleg, 2022. július 29. napján az Új
Részvények 1:1 arányban átalakításra kerültek ALTEO Nyrt. törzsrészvénnyé (ISIN azonosító:
HU0000155726).
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 49. oldal
A Közgyűlés osztalékfizetéssel kapcsolatos határozata alapján a Társaság Igazgatósága az
osztalékfizetés kezdőnapjaként 2022. június 27. napját határozta meg, az osztalékfizetés feltételeit
2022. május 2. napján a Társaság hivatalos közzétételi helyein publikálta.
Igazgatósági tagok lemondása, rendkívüli közgyűlés
Az ALTEO 2023. március 3. napján tájékoztatta a tisztelt Befektetőket, hogy Müllner Zsolt, Mező Gyula,
Karvalits Ferenc és Kovács Domonkos igazgatósági tagok benyújtották a Társaság Igazgatóságának
elnöke részére az igazgatósági tisztségükről lemondó nyilatkozatukat. A lemondások kapcsolódnak a
Társaság által 2022. december 17. napján közzétett közleményében és az 1.16.10 pontban ismertetett
tranzakcióhoz, miszerint a MOL RES Investments Zrt., a Diófa Alapkezelő Zrt. által kezelt nix
Magántőkealap és az Indotek-Investments Zrt. által kezelt Riverland Magántőkealap 2022. december
16. napján részvény adásvételi szerződéseket írtak alá az ALTEO többségi tulajdonosával, a WALLIS
ASSET MANAGEMENT Zrt.-vel a tulajdonában álló, összesen 61,557%-os részesedést megtestesítő
ALTEO törzsrészvények megvásárlása tárgyában. A lemondó nyilatkozatok a lemondás Társaság
közgyűlése általi tudomásul vételével és új igazgatósági tagok megválasztásával hatályosulnak,
amelyre tekintettel rendkívüli közgyűlés összehívására került sor.
Az ALTEO 2023. március 3. napján tájékoztatta a tisztelt Részvényeseket, hogy 2023. április 3. napján
rendkívüli közgyűlést tart a fenti események hatására. A közgyűlés meghívója az alábbi linken érhető
el:
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2023.03./Meghivo_az_ALTEO_Nyrt._2023._aprilis_3._napjan_1
0_orai_kezdettel_meghirdetett_rendkivuli_kozgyulesere_128852083
A rendkívüli közgyűléssel kapcsolatos előterjesztések, valamint az ALTEO egy százalékot meghaladó
szavazatokkal rendelkező részvényesének a rendkívüli közgyűlés napirendjének kiegészítésére
vonatkozó javaslata az alábbi linken érhetőek el:
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2023.03./Az_ALTEO_Nyrt._2023._aprilis_3._napi_rendkivuli_ko
zgyulesevel_kapcsolatos_eloterjesztesek_-_2023.03.10._128855305
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2023.03./Az_ALTEO_Nyrt._kozzeteszi_az_1_-
ot_meghalado_szavazatokkal_rendelkezo_reszvenyesenek_a_kozgyules_napirendjenek_kiegeszitese
re_vonatkozo_javaslatat._128855386
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 50. oldal
1.16.2 A Társaság Leányvállalataival kapcsolatos cégjogi események 2022. január 1. és jelen Éves
Jelentés közzétételének napja közötti időszakban
A Társaság, figyelemmel a Leányvállalatai és az azokat érintő cégjogi események számára, jelen
fejezetben csak a Leányvállalatok jelentősebb cégjogi eseményeinek ismertetésére tér ki, így
különösen a személyi változásokkal, telephely, illetve fióktelep módosításokkal kapcsolatos
döntések az alábbiakban nem kerülnek ismertetésre.
Jelen fejezetben továbbá nem kerülnek bemutatásra azok az események, amelyek az 1.15. pontban
már bemutatásra kerültek.
Az ALTEO Nyrt. a 2022. évben elfogadta a Leányvállalatok 2021. évre vonatkozó éves beszámolóit.
Az alábbi Leányvállalatok esetében a Társaság osztalék fizetéséről határozott.
Az ALTEO Nyrt. a 2023. évben elfogadta a Leányvállalatok 2022. évre vonatkozó éves beszámolóit.
Az alábbi Leányvállalatok esetében a Társaság osztalék fizetéséről határozott.
Leányvállalat neve:
Osztalék mértéke:
EURO GREEN ENERGY Kft.
500.000.000 Ft
Monsolar Kft.
40.000.000 Ft
Pannon Szélerőmű Kft.
250.000.000 Ft
Domaszék 2MW Erőmű Kft
29.000.000 Ft
Sinergy Energiaszolgáltató, Beruházó és Tanácsadó Kft
20.000.000 Ft
SUNTEO Kft.
100.000.000 Ft
1.16.3 A Társaság saját kibocsátású értékpapírjai, illetve azok hitelminősítése
Jelen fejezetben a 1.16.1 pontban bemutatott tőkeemelés keretében történő Új Részvények
kibocsátása nem kerül külön ismertetésre, azt a hivatkozott fejezet tartalmazza.
1.16.3.1 Kötvények visszafizetése
A Társaság 2017. január 10-én bocsátotta ki 650.000.000,- Ft össznévértékű zéró kupon kötvényét
(ISIN azonosító: HU0000357405, elnevezés: ALTEO 2022/I). A Társaságnak ezen „ALTEO 2022/I”
Leányvállalat neve:
Osztalék mértéke:
EURO GREEN ENERGY Kft.
1.300.000.000 Ft
Monsolar Kft.
32.000.000 Ft
Pannon Szélerőmű Kft.
1.100.000.000 Ft
SUNTEO Kft.
40.000.000 Ft
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 51. oldal
elnevezésű tvényei visszafizetésre kerültek, így 2022. január 10. napján, a lejárat időpontjában
megszűntek, a Társaságnak a kötvénytulajdonosok irányába a visszafizetésre való tekintettel
egyéb kötelezettsége nem volt.
A Társaság 2019. június 7-én bocsátotta ki 1.693.630.000,- Ft össznévértékű zéró kupon kötvényét
(ISIN azonosító: HU0000359005, elnevezés: ALTEO 2022/II). A Társaságnak ezen ALTEO 2022/II”
elnevezésű kötvényei visszafizetésre kerültek, így 2022. június 7. napján, a lejárat időpontjában
megszűntek, a Társaságnak a kötvénytulajdonosok irányába a visszafizetésre való tekintettel
egyéb kötelezettsége nem volt.
1.16.3.2 Kötvényprogram indítása
Az ALTEO 2022 szeptemberében arról tájékoztatta a befektetőket, hogy egy 20 Mrd Ft keretösszegű
kötvényprogramot kíván elindítani 2022 őszétől, amelynek célja alapvetően a 2022 januárjában
frissített és közzétett stratégia alapján a növekedéshez szükséges források biztosítása, valamint a
megnövekedett forgótőke igények részbeni finanszírozása és a biztonsági tartalékok növelése
annak érdekében, hogy a rendkívüli piaci helyzetekben rejlő jövőbeni lehetőségekre és kihívásokra
az ALTEO a maximális rugalmassággal tudjon reagálni. Ehhez kapcsolódóan 2022. október 10.
napján a Társaság közzétette a kötvényprogramra vonatkozó Alap Információs Összeállítását,
valamint az ahhoz kapcsolódó Végleges Feltételeket az ALTEO 2024/I Kötvény kapcsán a közzétételi
helyein, valamint azokat megküldte közvetlenül a meghívott minősített befektetőknek is.
A Társaság Igazgatósága 2022. október 17. napján arról tájékoztatta a befektetőket, hogy a kialakult
turbulens pénz- és tőkepiaci helyzetre való tekintettel legfeljebb 20 nappal elhalasztja az ALTEO
2024/I Kötvényre vonatkozó 2022.10.18-ra meghirdetetett kötvénypiaci aukcióját.
Végül azonban a Társaság Igazgatósága újra megvizsgálta az ALTEO finanszírozási igényeit, pénzügyi
helyzetét és annak várható alakulását, és figyelemmel a Társaság akkori és a jövőbeni nagy
valószínűséggel - rendelkezésre álló finanszírozási forrásaira és azok feltételeire, 2022. november
3. napján azt a döntést hozta, hogy nem kíván a kötvénykibocsátás lehetőségével élni.
Természetesen ez nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a 2022. október 10-én meghirdetett
kötvényprogram 12 hónapos időtartama alatt, egy későbbi időpontban, az ALTEO ezt a tőkepiaci
eszközt mégis igénybe vegye.
1.16.3.3 Hitelminősítés felülvizsgálata
A Scope Ratings GmbH 2022 júniusában elvégezte a Társaság Növekedési Kötvényprogram
keretében kibocsátott kötvényeire vonatkozó hitelminősítésének éves felülvizsgálatát, melynek
eredményeképpen a tavalyi hitelbesorolás nem változott, tehát megerősítésre került a kötvények
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 52. oldal
minősítése BBB- fokozaton. A hitelminősítő ugyancsak megerősítette a Társaság, mint kibocsátó
BB+/Stabil minősítését, valamint rövid lejáratú adósságainak S-3 minősítését is.
Az 1.16.3.2 pontban ismertetett kötvénykibocsátás tervezése kapcsán a Scope Ratings GmbH 2022.
október 4. napján elvégezte a Társaság szenior, unsecured kötvényeinek felülvizsgálatát, amelybe
beletartozik mind a Növekedési Kötvényprogram keretében már kibocsátott két kötvény, mind az
újonnan kibocsátani tervezett kötvény(ek) is. A felülvizsgálat eredményeképpen megerősítésre
került a kötvények minősítése BBB- fokozaton, amely négy fokozattal jobb érték az MNB által elvárt
minimumnál. A hitelminősítő ugyancsak megerősítette az ALTEO, mint kibocsátó BB+/Stabil
minősítését, valamint rövid lejáratú adósságainak S-3 minősítését is. A 2022-es év során végül új
kötvénykibocsátás nem történt.
2022. december 20. napján a Scope Ratings GmbH felülvizsgálat alá vette a Társaságra vonatkozó
minősítést, egy lehetséges pozitív felminősítéssel. A hitelminősítő jelentése az alábbi linkre
kattintva megismerhető:
https://scoperatings.com/ratings-and-research/rating/EN/173064
1.16.3.4 Sajátrészvény-ügyletek
A Társaság munkavállalói részvényjuttatási programjának keretében 2022. februárjában (2022.
február 4-i transzferálással) 1.267 darab ALTEO törzsrészvényt osztott ki azon munkavállalóinak,
akik a Társaság elismerési rendszere alapján erre jogosulttá váltak.
A Társaság 1.911 darab ALTEO törzsrészvényt (ISIN HU0000155726) osztott ki azon
munkavállalóinak, akik a Társaság elismerési rendszere alapján erre jogosulttá váltak. A
transzferálás sikeresen 2023. február 7. napján valósult meg.
1.16.3.5 ALTEO MRP Szervezet részvényvásárlása és tőkeemelésben való részvétele
Az ALTEO MRP Szervezet a 2022. január 25. napján bejelentett ügyletei alapján a DAYTON-Invest
Kft-től (székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.; cégjegyzékszám: 01-09-927201) és a WALLIS
ASSET MANAGEMENT Zrt-től (székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.; cégjegyzékszám: 01-10-
046529; a továbbiakban: WAM”) 135.700 db ALTEO törzsrészvényt vásárolt meg, így az összes
szükséges részvénnyel rendelkezik, amely az ALTEO MRP Szervezet 2020. évi Javadalmazási
Politikájában meghatározott feltételek teljesülése esetén az arra jogosultaknak kiosztható.
Ahogy az a 1.16.1 pontban részletese bemutatásra kerül, az ALTEO Igazgatósága a Társaság ALTEO
alaptőkéjének Új Részvények zártkörű forgalomba hozatalával történő felemeléséről döntött,
amelynek keretében az ALTEO MRP Szervezet mint a tőkeemelésben résztvevő egyedüli személy
-, összesen 545.200 darab Új Részvény tulajdonosa lett.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 53. oldal
1.16.3.6 Részvénykövetés
A Kalliwoda Research GmbH és az ERSTE Befektetési Zrt. (Erste Group Research) megkezdte a
Társaság részvényeinek követését a Társaság felkérésére.
Az elemzések az alábbi linkeken érhetőek el:
http://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Kalliwoda_Initiating_Coverage_2021_Q4.pdf
http://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Kalliwoda_Comprehensive_Update_2022_Q1_Kalliworda
%20Research.pdf
https://www.erstemarket.hu/files/ALTEO_elemzes_20220530.pdf
A Kalliwoda Research GmbH az első félév eredményét követően frissítette a modelljét.
Az elemzés az alábbi linken érhető el:
https://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Kalliwoda_Comprehensive_Update_2022_Q2.pdf
A Kalliwoda Research GmbH az első háromnegyedév eredményét követően frissítette a modelljét.
Az elemzés az alábbi linken érhető el:
https://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Dr_Kalliwoda_Research_Comprehensive_Update_2022_
Q3.pdf
Az Erste Befektetési Zrt. az első háromnegyedév eredményét követően frissítette a modelljét.
Az elemzés az alábbi linken érhető el:
https://www.erstemarket.hu/tartalom/142332/alteo-nincs-megallas-20221207
Az Erste Befektetési Zrt. a kötelező nyilvános vételi ajánlat alapján frissítette a Társaságra vonatkozó
vállalatelemzését, amely az alábbi linken érhető el:
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2023.02./Az_Erste_Group_Research_ALTEO_Nyrt.-
re_vonatkozo_frissitett_vallalatelemzese_128843358
A Kalliwoda Research GmbH 2023. március 19. napján a 2022-es év eredményét követően
frissítette modelljét, amely az alábbi linken érhető el:
https://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Dr_Kalliwoda_Research_Comprehensive_Update_2022_
Q4
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 54. oldal
1.16.4 Hosszú távú kereskedelmi, gazdasági és finanszírozási megállapodások
Az ALTEO és a BC-ERŐMŰ Kft. (székhely: 3700 Kazincbarcika, Bolyai tér 1.; cégjegyzékszám: Cg.05-
09-007481; adószám: 11795346-4-05) a felek között 1999. szeptember 29. napján létrejött, majd
többször módosított üzemeltetési és karbantartási szerződés kapcsán megállapodtak, hogy a
további hosszútávú, kölcsönösen előnyös együttműködésük fenntartása érdekében a szerződés
megszűnését követő további 15 éves időtartamra egymással ismét hosszútávú üzemeltetési és
karbantartási szerződést kötnek, amely szerződést 2022. január 4. napján alá is írták. Az új
szerződés az ország egyik legnagyobb iparvállalatának a BorsodChem Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (székhely: 3700 Kazincbarcika, Bolyai tér 1.; cégjegyzékszám: Cg.05-10-000054)
energiaellátását biztosítja, így megerősíti az ALTEO vezető szerepét a B2B energiaszolgáltatási
üzletágban. A szerződés értelmében az abban foglalt feltételek mentén az ALTEO 2036.
december 31. napjáig fogja végezni a BC-Erőmű Kft. tulajdonában álló erőmű és gőzkazán
üzemeltetését és karbantartását.
Az ALTEO és a BC Power Kft. (székhely: 3700 Kazincbarcika, Bolyai tér 1.; cégjegyzékszám: Cg.05-09-
030222; adószám: 26142445-4-05, a továbbiakban: „BC Power”) megállapodtak, hogy a BC Power
beruházásában megvalósuló 49,9 MWe villamos teljesítményű gázturbinás kapcsolt hő- és villamos-
energiatermelő kiserőmű hosszútávú (14 év) üzemeltetési és karbantartási feladatainak ellátását az
ALTEO fogja ellátni, amely szerződést 2022. október 6. napján a felek alá is írták. Az új szerződés
az ország egyik legnagyobb iparvállalatának a BorsodChem Zártkörűen Működő
Részvénytársaságnak (székhely: 3700 Kazincbarcika, Bolyai tér 1.; cégjegyzékszám: Cg.05-10-
000054) az energiaellátását részlegesen biztosítja, így megerősíti az ALTEO vezető szerepét a B2B
energiaszolgáltatási üzletágban. Az újonnan aláírt szerződés értelmében az abban foglalt
feltételek mentén az ALTEO 2036. december 31. napjáig fogja végezni a BC Power tulajdonában
álló erőmű üzemeltetését és karbantartását.
Újabb állomáshoz érkezett az ALTEO és az AutoWallis Csoport tavaly bejelentett, e-mobilitáshoz
kapcsolódó szolgáltatások szinergiáira építő, a magyarországi zöld mobilitás terjedését támogató
kezdeményezése. A két vállalat szorosabbra fűzi együttműködését és még jobban összehangolja a
töltési infrastruktúra fejlesztését az e-autók forgalmazása terén. Ennek keretében 2023-ban az
országban elsőként napelemes rendszereket és energiatárolókat is értékesíteni fognak az
AutoWallis Csoport által négy országban (Magyarország mellett Bosznia-Hercegovinában,
Horvátországban és Szlovéniában) képviselt Opel márka magyar márkakereskedéseiben, amihez az
ALTEO e-mobilitási üzletága, az ALTE-GO biztosít szakmai hátteret.
Hosszú távú vagy jelentős finanszírozási megállapodások
Kölcsönök, hitelek
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 55. oldal
Az ALTEO Csoport egyes tagjai 2022-ben a tevékenységük finanszírozása érdekében magyarországi
pénzügyi intézményekkel új finanszírozási megállapodásokat nem kötöttek. A meglévő, illetve a
2022-ben valamely körülmény (így például keretemelés) miatt módosított finanszírozási
megállapodások részleteit az Éves Jelentés IV.22 pontja tartalmazza.
Az ALTEO és a WAM Igazgatósága jóváhagyta, hogy az ALTEO és a benne többségi befolyással
rendelkező WAM között, amely egyben a Társaság kapcsolt fele is, kölcsönszerződés megkötésére
kerüljön sor. A szerződés értelmében a WAM 6 Mrd Ft összegű kölcsönt nyújt az ALTEO számára
2023. április 30. napjáig, a felek által alkalmazott transzferárazási dokumentumokkal összhangban.
Továbbá az ALTEO számára biztosított egy esetleges előtörlesztési lehetőség is a szerződés
kezdetétől számított három hónaptól kezdődően. A szerződés azért előnyös és indokolt az ALTEO
számára, mert a fűtési szezon megnövekedett forgótőke igénye kapcsán egy olyan fedezetlen
kölcsönt biztosít az ALTEO részére, amely kondícióiban rugalmasabb, alacsonyabb adminisztrációs
igényű, valamint feltételei alapján - elsősorban futamidejét és törleszthetőségét tekintve - az ALTEO
működő tőke finanszírozási igényeihez jobban illeszkedő lehetőséget jelent, mint egy hasonló
kondíciójú hitel, pénz- vagy tőkepiaci adósságnövelő forrás, valamint járulékos költségek nélkül
elérhető. 2023. március 16. napján a WAM által nyújtott 6 Mrd Ft összegű kölcsönt az ALTEO teljes
mértékben előtörlesztette.
Az ALTEO Csoport két tagja a K&H Bank Zrt-vel (székhelye: 1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 9.;
cégjegyzékszáma: Cg.01-10- 041043) megkötötte az ALTEO Csoport első olyan hitelügyletét, amely
maradéktalanul megfelel az EU 2022-ben hatályba lépett úgynevezett Taxonómia-rendeletének. A
megállapodás keretében a K&H Bank Zrt. 4 milliárd forint (kb. 10,3 millió EUR) összegű kölcsönt
nyújt, amelynek célja az ALTEO Csoport összesen 47,5 MW beépített kapacitású
szélerőműparkjának a részleges refinanszírozása. A kölcsön folyósítására 2023. január 31. napján
került sor.
1.16.5 Vállalati stratégia
Új 2022-2026 közötti ötéves stratégiát tett közzé tájékoztató jelleggel az ALTEO. Az alapvető célok
és területek nem változnak, viszont a korábbinál sokkal merészebb mérföldköveket tűzött ki maga
elé a Társaság. A vállalati stratégia az alábbi linken érhető el:
https://www.bet.hu/newkibdata/128662993/ALTEO_PPT_VallalatiStrategia2022_2026_final.pdf
1.16.6 Beruházások
Megkezdte működését az ALTEO Soproni Erőművében létesített új, elektromos tésű kazán, amely
tovább növeli a Szabályozási Központ rugalmasságát és megteremti a megújuló energiaforrásokkal
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 56. oldal
megtermelt villamosenergia hővé alakításának lehetőségét is. A közlemény az alábbi linken érhető
el:
https://bet.hu/newkibdata/128852789/KFI%20R%C3%A9nyi%20k%C3%B6zlem%C3%A9ny_23030
6.pdf
1.16.7 ESG minősítés és a megalapított Zöld Bizottság, zöld finanszírozási keretrendszer
2022 februárjában hazai energetikai szektorban elsőként szerzett független, nemzetközi ESG
tanúsítványt az ALTEO. Az ESG minősítésről bővebb információ az alábbi linken érhető el:
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2022.02./ALTEO_megszerezte_elso_ESG_minositeset_2022.
02.02_128668992
Elkészült a Társaság fenntarthatósági és ESG stratégiája és ehhez kapcsolódóan megalakult a
Társaságnál a ld Bizottság is, amely többek között felügyeli a Társaság fenntarthatósági
teljesítményét, célkitűzéseit és stratégiáját, véleményezi az ESG célkitűzéseket és nyomon követi,
valamint priorizálja a dekarbonizációs feladatokat.
A Zöld Bizottság ügyrendje, a fenntarthatósági és ESG stratégia nyilvános, az ALTEO Nyrt. hivatalos
holnapján elérhető (www.alteo.hu).
Az ALTEO kidolgozta és felállította a saját zöld finanszírozási keretrendszerét, ezzel megteremtve
annak lehetőségét, hogy a keretrendszerben foglaltak szerint, zöld célokhoz kötötten zöld kötvényt
bocsásson ki vagy zöld hitelt vegyen fel. Az ALTEO a minősített, zöld finanszírozási
keretrendszerével és az ehhez kapcsolódó egyéb kötelezettségvállalásaival is hangsúlyozni kívánja
a fenntarthatósági törekvéseit. A Társaság stratégiájának szerves részét képezi a fenntarthatóságra
való törekvés és a zöld finanszírozási keretrendszer hatályba lépése egy fontos állomás a stratégia
végrehajtása felé vezető úton.
1.16.8 BÉT Legek Díjak
Három kategóriában is sikert aratott 2021-es teljesítménye alapján az ALTEO a Budapesti
Értéktőzsde egyik legkiemeltebb rendezvényén, a BÉT Legek díjátadón. Az ALTEO megosztva lett az
év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója prémium kategóriában, emellett
pedig kiérdemelte a Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díjat, valamint a
Kibocsátói transzparencia mid-cap díjat is.
2022-es év teljesítménye alapján két kategóriában is elismerésben részesült az ALTEO a BÉT Legek
díjátadón. Az ALTEO Az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója a prémium
kategóriában”, valamint a Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díj”
kategóriában is a legjobbnak bizonyult.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 57. oldal
1.16.9 ALTEO MRP Szervezet Javadalmazási Politikák
Az ALTEO, mint az ALTEO MRP Szervezet alapítója elfogadta az ALTEO MRP Szervezet 2024. évi és a
2025. évi Javadalmazási Politikáját (a továbbiakban együttesen: Javadalmazási Politikák”).
A Javadalmazási Politikák célja olyan javadalmazási rendszer kialakítása, amely összhangban van az
ALTEO üzleti stratégiájával és az ALTEO Csoport teljesítményének javulását és azon keresztül a
részvényesi érték növelését célozza az ahhoz kapcsolódó HR stratégiával, az ALTEO hosszú távú
érdekeivel, valamint a vállalati értékekkel összhangban, miközben vonzó hosszútávú ösztönző
programot kínál a munkavállalók számára. A Javadalmazási Politikák elősegítik a munkavállalók
elkötelezettségének növekedését és érdekeltté teszi őket az ALTEO értékeinek képviseletében
azáltal, hogy javadalmazásukat a vállalati teljesítmény növekedésétől és azon keresztül a
részvényesi érték várható növelésétől teszi függővé.
A Javadalmazási Politikák végrehajtásához szükséges ALTEO törzsrészvényeket a Társaság a 1.16.1
fejezetben ismertetett alaptőke-emelés útján bocsátotta az ALTEO MRP Szervezet részére.
1.16.10 Kötelező nyilvános vételi ajánlat
A Társaság 2022. december 17. napján kézhez vette a MOL RES Investments Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (székhelye: 1117 Budapest, Dombóvári út 28.; cégjegyzékszáma: 01-10-046154;
a továbbiakban: Ajánlattevő”) mint kijelölt ajánlattevő Tpt. 68. §-a szerinti kötelező nyilvános
vételi ajánlatát a Társaság által kibocsátott az ajánlatban meghatározott -, egyenként 12,5 HUF
(azaz tizenkettő egész öttized forint) névértékű, „A” sorozatú ALTEO Nyrt. törzsrészvény
(HU0000155726) vonatkozásában. Az Ajánlattevő a Tpt. 68. § (3) bekezdés szerint minősül kijelölt
ajánlattevőnek, amely a Diófa Alapkezelő Zrt. által kezelt Főnix Magántőkealappal és az Indotek-
Investments Zrt. által kezelt Riverland Magántőkealappal (a továbbiakban együttesen:
Befolyásszerzők”) a Budapesti Értéktőzsde 2022. december 16-i kereskedési napjának zárását
követően aláírt szindikátusi és összehangoltsági szerződések alapján jár el az ajánlat során. A
Befolyásszerzők célja, hogy többségi befolyást és közös irányítást szerezzenek az ALTEO felett, így
a fentiek mellett a Befolyásszerzők 2022. december 16-án a következő lépéseket tették annak
érdekében, hogy többségi befolyást és közös irányítást szerezzenek az ALTEO-ban:
Minden Befolyásszerző külön-külön részvény adásvételi szerződést írt alá az ALTEO többségi
tulajdonosával, a WALLIS ASSET MANAGEMENT Zrt.-vel (WAM) az ALTEO alaptőkéjéből
3,330%-os, összességében pedig 9,990%-os részesedést megtestesítő törzsrészvények
megvásárlására. Ezen tranzakció zárására 2022 decemberében sor is került.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 58. oldal
Annak érdekében pedig, hogy a Befolyásszerzők megszerezzék a jelenleg a WAM tulajdonában
álló teljes, 61,557%-ot kitevő ALTEO részvénycsomagot, a Befolyásszerzők ezt követően egy
további részvény adásvételi szerződést is aláírtak a WAM-mal, a WAM tulajdonában álló
további 51,567%-os részesedést megtestesítő ALTEO törzsrészvények megvásárlására, amely
egyenlő részben kerül majd elosztásra a Befolyásszerzők között.
Az Ajánlattevő az ajánlatát a Magyar Nemzeti Banknak (a továbbiakban: MNB”) jóváhagyás
céljából benyújtotta.
Ajánlattevő az ALTEO engedélyes leányvállalataiban történő közvetett befolyásszerzés érdekében
előzetes hozzájárulás iránti relmeket nyújtott be a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási
Hivatal (a továbbiakban: MEKH”) részére. A MEKH előtt folyamatban lévő eljárásokra tekintettel
az MNB 2022. december 20. napján kelt N-KE-III-455/2022. számú végzésével felfüggesztette a
vételi ajánlatra vonatkozó engedélyezési eljárást. A MEKH előzetes hozzájárulásainak megszerzését
követően az MNB előtti engedélyezési eljárás folytatásra került, amelynek eredményeként az MNB
a 2023. február 3. napján kelt H-KE-III-77/2023. számú határozatával jóváhagyta a 2022. december
17. napján közzétett, majd 2023. február 2. napján módosított vételi ajánlatot (a továbbiakban:
Ajánlat”), amelyet a Társaság 2023. február 6. napján kapott kézhez és aznap közzé is tett. A
Társaság Igazgatósága ezt követően 2023. február 8. napján tette közzé az Igazgatóság Ajánlattal
kapcsolatos véleményét, amelynek része a munkavállalók képviselőinek véleménye, valamint a
felkért független pénzügyi tanácsadó értékelését.
2023. március 6. napján az ALTEO arról kapott tájékoztatást, hogy az Ajánlatban meghatározott
valamennyi versenyhatósági engedély iránti kérelem benyújtásra került az illetékes
versenyhatóságoknál, majd 2023. március 10. napján a Gazdasági Versenyhivatal kiadta ÖB/9-
6/2023 számon azt a hatósági bizonyítványt, amelyben a Gazdasági Versenyhivatal a
Befolyásszerzők ALTEO feletti közös irányításszerzésével megvalósuló összefonódás tárgyában a
tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény 43/N.
§ (1) bekezdés b) pontja alapján igazolja, hogy az összefonódás-bejelentés alapján a törvény 67. §
(4) bekezdése szerinti vizsgálat elrendelésére okot adó körülmény nem áll fenn. 2023. március 13.
napján pedig a szerb versenyhatóság is kiadta engedélyét, így valamennyi az Ajánlatban
meghatározott versenyhatósági engedélyt a Befolyásszerzők megkaptak az illetékes
versenyhatóságoktól.
A kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás 2023. március 13-án lezárult, amelynek keretében
összesen 2.438.442,- darab ALTEO Nyrt. törzsrészvény tekintetében tettek érvényes elfogadó
nyilatkozatot, amely az ALTEO Nyrt.-ben 12,237% mértékű szavazati jogot testesít meg. Tekintettel
arra, hogy valamennyi, az Ajánlatban meghatározott versenyhatósági engedély rendelkezésre áll,
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 59. oldal
így az Ajánlatban meghatározott részvény adásvételi szerződések az Ajánlat elfogadására nyitva álló
időszak zárónapján, azaz 2023. március 13-án létrejöttek és hatályba léptek.
Az eredményesen lezárult kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás eredményeként az Ajánlat
2.5.2. pontjában hivatkozott tranzakciók végrehajtásával 2023. március 21. napján az Ajánlattevő
4.902.536 darab, a Főnix Magántőkealap 4.902.535 darab, a Riverland Magántőkealap 4.902.535
darab ALTEO Nyrt. törzsrészvényt szerzett meg, így a Befolyásszerzők ALTEO Nyrt-ben fennálló
együttes részesedése 73,791%-ra, együttes befolyása pedig az ALTEO Nyrt. saját részvényeire is
tekintettel 73,807%-ra emelkedett.
1.16.11 Akvizíciók
Az ALTEO 2023 januárjában kötelező vételi ajánlatot tett az Energikum Zrt. (székhely: 3011 Heréd,
Kökényesi út 8., cégjegyzékszám: Cg. 10-10-020308; a továbbiakban: Energikum”) tulajdonosainak
az Energikum alaptőkéjének 100%-át megtestesítő részvények megvásárlására. Az Energikum
tulajdonában áll a nagykőrösi biogáz üzemet tulajdonló Energigas Kft. (székhely: 1055 Budapest,
Kossuth Lajos tér 18., cégjegyzékszám: Cg. 01-09-715418; a továbbiakban: Energigas”) jegyzett
tőkéjének 99%-át megtestesítő üzletrésze. Az Energigas 1%-os kisebbségi tulajdonosa jelenleg az
ALTEO, továbbá az ALTEO üzemelteti a nagykőrösi biogáz üzemet is, amely a szerves hulladékból
keletkező biometánból állít elő villamos energiát. A 2 MW névleges villamosenergia termelési
kapacitással bíró biogáz üzem lehetséges akvizíciója szorosan illeszkedik a Társaság stratégiájába,
továbbá a körforgásos gazdaságban betöltött szerepét is erősíti a ALTEO-nak. Emellett a termelődő
biometán, bizonyos feltételek teljesülése esetén, alkalmas arra, hogy a földgáz helyettesítője
legyen, így betáplálható akár a földgáz elosztórendszerbe is, amely értékes felértékelődési
potenciált jelenthet a befektetés szempontjából a jövőben.
A fentiekhez kapcsolódóan az ALTEO ugyancsak kötelező vételi ajánlatot tett az ECO-FIRST Kft.
jegyzett tőkéjének 33%-át megtestesítő üzletrész megvásárlására, amelynek 67%-os tulajdonosa
már jelenleg is az ALTEO. Az ECO-FIRST Kft. a hulladékkereskedelem aktív szereplője, és mint ilyen
fontos szerepet játszik a nagykőrösi biogáz üzem alapanyagbeszerzésében is.
A Társaság összhangban a stratégiájában foglaltakkal, a fenti akvizíciók útján egyszerre kívánja
bővíteni a megújuló alapú villamosenergia termelési tevékenységét és tovább erősíteni a
hulladékgazdálkodásban elért piaci pozícióit.
Az ALTEO végül 2023. március 10. napján mint vevő részvény adásvételi szerződést kötött az
Energikum tulajdonosaival az Energikum alaptőkéjének 100%-át megtestesítő részvények
megvásárlására, továbbá üzletrész adásvételi szerződést kötött az ECO-FIRST jegyzett tőkéjének
33%-át megtestesítő üzletrész megvásárlására. Az adásvételi szerződések aláírása a tranzakciók egy
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 60. oldal
lépése, az Energikum alaptőkéjének 100%-át megtestesítő részvények tulajdonjoga, továbbá az
ECO-FIRST jegyzett tőkéjének 33%-át megtestesítő üzletrész tulajdonjoga a szerződésekben
részletesen meghatározott feltételek teljesülése esetén száll át a Társaságra. Az Energikum
akvizíciójának zárásához szükség van hatósági- és az Energigas finanszírozásában részt vevő bank
jóváhagyásának megszerzésére is.
1.16.12 Az időszakot követően történt, javarészt a fentiekben már ismertetett az évvégi időszak
kimutatásaiban nem tükröződő események
Ahogy az az 1.16.10. pontban ismertetésre került, az ajánlat kapcsán, hogy a MEKH 2023
januárjában megadta az Ajánlattevő ALTEO engedélyes leányvállalataiban történő közvetett
befolyásszerzésekhez szükséges előzetes hozzájárulásokat, amelyet követően az MNB folytatni
tudta az előtte folyamatban lévő, az Ajánlat jóváhagyására irányuló eljárást. Ennek eredményeként
az MNB a 2023. február 3. napján kelt H-KE-III-77/2023. számú határozatával jóváhagyta a 2022.
december 17. napján közzétett, majd 2023. február 2. napján dosított Ajánlatot, amelyet a
Társaság 2023. február 6. napján kapott kézhez és aznap közzé is tett. A Társaság Igazgatósága ezt
követően 2023. február 8. napján tette közzé az Igazgatóság Ajánlattal kapcsolatos véleményét,
amelynek része a munkavállalók képviselőinek véleménye, valamint a felkért független pénzügyi
tanácsadó értékelését. Ugyanezen napon került továbbá közzétételre az Erste Group Research
ALTEO-ra vonatkozó frissített vállalatelemzése. 2023 márciusában mind a Gazdasági Versenyhivatal
kiadta ÖB/9-6/2023 számon a hatósági bizonyítványt az összefonódás kapcsán, mind pedig a szerb
versenyhatóság kiadta engedélyét, így valamennyi az Ajánlatban meghatározott Versenyhatósági
Engedélyt az Ajánlattevő, a Főnix Magántőkealap és a Riverland Magántőkealap megkapott az
illetékes versenyhatóságoktól. A kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás 2023. március 13-án
lezárult, amelynek keretében összesen 2.438.442,- darab ALTEO Nyrt. törzsrészvény tekintetében
tettek érvényes elfogadó nyilatkozatot, amely az ALTEO Nyrt.-ben 12,237% mértékű szavazati jogot
testesít meg. A kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás és az Ajánlat 2.5.2. pontjában
hivatkozott tranzakciók eredményeként az ALTEO többségi tulajdonosi körében az 1.16.10 szerinti
változás következett be.
Ahogy az az 1.16.4. pontban részletes ismertetésre került, 2023. január 31. napján került sor annak
a 4 milliárd forint (kb. 10,3 millió EUR) összegű kölcsönnek a folyósítására, amelyet az ALTEO két
leányvállalata kötött a K&H Bank Zrt-vel, és amely maradéktalanul megfelel az EU 2022-ben
hatályba lépett úgynevezett Taxonómia-rendeletének.
2022-es teljesítménye alapján két kategóriában is elismerésben részesült az ALTEO a BÉT Legek
díjátadón („Az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója a prémium
kategóriában”, valamint a „Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díj
kategóriában).
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 61. oldal
Ahogy az az 1.16.1. pontban részletesen ismertetésre került, 2023 márciusában Müllner Zsolt, Mező
Gyula, Karvalits Ferenc és Kovács Domonkos igazgatósági tagok benyújtották a Társaság
Igazgatóságának elnöke részére az igazgatósági tisztségükről lemondó nyilatkozatukat. A lemondó
nyilatkozatok a lemondás Társaság közgyűlése általi tudomásul vételével és új igazgatósági tagok
megválasztásával hatályosulnak, amelyre tekintettel rendkívüli közgyűlés összehívására került sor
2023. április 3. napra.
Ahogy az az 1.16.6 pontban ismertetésre került, az ALTEO kidolgozta és felállította a saját zöld
finanszírozási keretrendszerét, ezzel megteremtve annak lehetőségét, hogy a keretrendszerben
foglaltak szerint, zöld célokhoz kötötten zöld kötvényt bocsásson ki vagy zöld hitelt vegyen fel.
Az 1.16.11 pontban ismertetésre került, hogy az ALTEO 2023. március 10. napján mint vevő
részvény adásvételi szerződést kötött az Energikum tulajdonosaival az Energikum alaptőkéjének
100%-át megtestesítő részvények megvásárlására, továbbá üzletrész adásvételi szerződést kötött
az ECO-FIRST jegyzett tőkéjének 33%-át megtestesítő üzletrész megvásárlására, amelynek 67%-os
tulajdonosa már jelenleg is az ALTEO.
A Társaság sajátrészvény számában bekövetkezett változást, tekintettel a munkavállalók elismerési
rendszer keretében történő juttatásra, jelen Éves Jelentés 1.16.3.4. pontja mutatja be részleteiben.
Az 1.16.4. pontban ismertetettek szerint, a WAM által nyújtott 6 Mrd Ft összegű kölcsönt az ALTEO
teljes mértékben előtörlesztette.
A Kalliwoda Research GmbH 2023. március 19. napján frissítette modelljét, amely az 1.16.3.6.
pontban ismertetett linken érhető el.
A Társaság, mint a Leányvállalatok alapítója 2023 márciusában elfogadta a Leányvállalatok 2022.
évre vonatkozó éves beszámolóit a 1.16.2. pont szerint.
1.17 Az ALTEO üzleti környezetének bemutatása és kockázatai jellemzőik szerinti besorolásuk
A Társaság 2022. október 10. napján közzétett Alap Információs Összeállításban bemutatta a
releváns kockázatokat és azok megítélését, amelyek jelen beszámolóban változatlanul érvényesek.
1.18 Folyamatban lévő peres ügyek
Tekintettel a VPP Magyarország Zrt. (székhelye: 1113 Budapest, Bocskai út 134-146. C. ép. 3. em.;
cégjegyzékszám: Cg.01-10-048666) Sinergy Energiakereskedő Kft. részére 2018-ban megküldött
levelére melynek tartalmát illetve a Sinergy Energiakereskedő Kft. erre adott válaszát a 2018.
február 14. napján a Társaság hivatalos zzétételi helyein zzétett közlemény részletesen
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 62. oldal
ismertet a Sinergy Energiakereskedő Kft. 2018. március 14-én relmezte a Szellemi Tulajdon
Nemzeti Hivatalától annak megállapítását, hogy a szabályozási központ üzemeltetése során általa
használt összesen hat szabályozói eljárás nem ütközik a VPP Magyarország Zrt. mint jogosult javára
E031332 számon lajstromozott „Elosztott energiatermelő rendszer, szabályozó eszköz és eljárás a
rendszer energiatermelésének vezérlése” elnevezésű szabadalomba.
A Sinergy Energiakereskedő Kft. az úgynevezett nemleges megállapítás iránti eljárásokat azzal a
céllal indította, hogy a VPP Magyarország Zrt. által vélelmezett a Társaság 2018. február 14. napján
publikált közleményében is ismertetett jogsértés tényét egyértelműen és véglegesen megcáfolja.
Az eljárás a jelen dokumentum publikálásának idejében még folyamatban van.
Az ügy kapcsán a Csoport a mérlegére hatással lévő helyzetet nem állapított meg.
1.19 ALTEO Csoportban alkalmazott politikák bemutatása, a politikák szerinti eredmények
részletezése
1.19.1 Környezetvédelmi irányelvek
Az ALTEO Csoport először a 2016-os üzleti évéről készített Fenntarthatósági Jelentést, amely a nem
pénzügyi -társadalmi és környezeti- politikáinkat és éves teljesítményünket mutatja be részletesen.
Fenntarthatósági adataink lényegességét és transzparenciáját azáltal biztosítjuk, hogy a GRI (Global
Reporting Initiative) Standards módszertant -a legelismertebb nemzetközi irányelvet- alkalmazzuk
a nem pénzügyi jelentéseink készítése során, és melyet minden évben külső fél által hitelesíttetünk.
Fenntarthatósági törekvéseinkről szóló jelentésünket minden évben elkészítjük, melyet 2019 óta
Integrált Jelentés formájában teszünk közzé. További célkitűzés volt, hogy Integrált Jelentéseink
közgyűlési jóváhagyással kerüljenek közzétételre, melyet először a 2021. évről szóló jelentésünknél
sikerült megvalósítanunk. Eddig megjelent fenntarthatósági, integrált és EU Taxonómia szerinti
jelentéseinket a https://alteo.hu/fenntarthatosag/fenntarthatosagi-jelentesek/ oldalon tesszük
elérhetővé minden érdekelt fél számára. Mivel Integrált Jelentésünk részletesen tartalmazza a
Társaság környezetvédelemmel, fenntartható üzleti működéssel kapcsolatos adatait, irányelveit,
céljait, jelen üzleti jelentés az Integrált Jelentés tartalma alapján, csak összefoglaló jelleggel
ismerteti a környezetvédelmi irányelveket és eredményeket.
Az ALTEO Csoport fenntarthatósági célkitűzéseinek és törekvéseinek előkészítésére és vállalati
implementálására 2022-ben létrehozta a felsővezetőkből, felügyelő bizottsági tagból és
szakértőkből álló vezérigazgatói tanácsadó szervezetet, a Zöld Bizottságot. A legalább
negyedévente ülésező bizottság ellenőrzi, hagyja jóvá a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos
vállalati politikákat és hosszú távú célkitűzéseket, a fenntarthatósági stratégiát, továbbá
gondoskodik az ESG szemlélet, a klímakockázatok napirenden tartásáról. A bizottságról,
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 63. oldal
ügyrendjéről bővebben az ALTEO honlapján, az alábbi linken lehet tájékozódni: https://alteo.hu/az-
alteo/szervezet/zold-bizottsag/.
Ezen felül az ALTEO Csoport Integrált Irányítási Rendszert működtet, amely magában foglalja a
minőségirányítási rendszer ISO 9001: 2015, Környezetközpontú Irányítási Rendszer ISO
14001:2015, Munkahelyi Egészségvédelem és Biztonság Irányítási Rendszer ISO 45001:2018,
Energiairányítási Rendszer – ISO 50001:2018 számú szabványait. A rendszer alap dokumentuma az
Integrált Irányítási Politika nyilvánosan is elérhető: (https://alteo.hu/wp-
content/uploads/2020/11/alteo_integralt_politika.pdf), amelyben a vezetőség elkötelezi magát a
minőség, a biztonságos munkavégzés, az energiatudatosság, a környezetvédelem és a
fenntarthatóság mellett. 2022-ben a szabványoknak való megfelelést 48 belső audit lefolytatásával
biztosítottuk, amely átfogta a négy szabvány szerint Integrált Irányítási Rendszer működését
minden telephelyen és szervezeti egységnél.
A különböző hatóságok 2022-ben 13 EBK jellegű hatósági ellenőrzést folytattak le, melyekből 5 db
ellenőrzés során tettek észrevételt. Az ellenőrzések hatósági bírságot nem vontak maguk után.
Részletesen a 2022. évre vonatkozó Integrált jelentés külön dokumentumban tartalmazza majd a
környezetvédelmi irányelveinket és az azzal kapcsolatosan elért eredményeket.
1.19.2 Emberi jogok tiszteletben tartása, etika
A vállalkozás tevékenységével összefüggésben az emberi jogok tiszteletben tartásával kapcsolatos
azon lényeges kockázatoknak az ismertetése, amelyek hátrányos hatásokkal járhatnak, továbbá
annak leírása, hogy a vállalkozás ezeket a kockázatokat hogyan kezeli.
Az ALTEO Csoport Compliance Menedzsment Rendszert (Compliance Management System
továbbiakban: CMS) alakított ki. A CMS a teljes cégcsoportra vonatkoztatott vállalati működést a
jogszabályoknak, belső szabályoknak és a vállalatcsoport Etikai Kódexének való megfelelést hivatott
biztosítani.
A Compliance Menedzsment Rendszer alapvetően a működést támogató, megelőző és kontroll
funkció keretében biztosítja a károk és a visszaélések megelőzését, a kockázatok minimalizálását a
vállalati működés teljes területén.
A CMS négy területet foglal magában a vállalatnál: üzleti etika, biztonság (adatvédelem,
információbiztonság, vagyonvédelem, humánkockázat kezelés), korrupció ellenes program (csalás-
és korrupciómentes működés, üzleti partner ellenőrzés, összeférhetetlenség), compliance
kockázatkezelés (jogi és belső szabályozási megfelelőség, éves compliance risks)
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 64. oldal
Az ALTEO Csoport Etikai Kódexének megalkotása során az a cél vezérelt bennünket, hogy egy olyan
hasznos útmutató szülessen munkánk nyomán, amely segítséget és védelmet nyújt
munkatársainknak, illetve tájékoztatja partnereinket a vállalatcsoport által képviselt és
megkövetelt viselkedési normákról.
Az ALTEO Group Etikai Kódexében megfogalmazott normái, a ma hatályos törvényeknél magasabb
követelményeket támasztanak a vállalatcsoport munkavállalóival szemben.
2022-ben Az ESG szempontok további érvényesülése érdekében dosítottuk az Etikai Kódexet,
kiegészítettük a HR szempontoknak való megfelelés biztosítása érdekében a foglalkoztatás és a
munkahelyi környezet fejezettel, amiben hangsúlyossá tettük, hogy az ALTEO Csoport elkötelezett
a munkavállalók visszajelzései alapján kialakított munkahelyi környezet iránt.
Kiemeltük, hogy egyes nemzetközi egyezmények rendelkezéseit figyelembe vesszük és törekszünk
azok teljes alkalmazására a vállalat működése során.
A Társaság elkötelezett az emberi jogok tiszteletben tartása mellett. Az emberi jogok tiszteletben
tartása többek között magában foglalja a: megkülönböztetés tilalmát, gondolat-, lelkiismeret- és
vallásszabadságot, véleménynyilvánítás szabadságát, magán- és családi élet tiszteletben tartását.
1.19.3 Az alapvető jogok és a gyakorlat
A munkavállalóink és az üzleti partnereink részére az uniós jog megsértését bejelentő személyek
védelméről szóló Európai Parlament és a Tanács (Eu) 2019/1937 Irányelve alapján biztosítjuk az
online visszaélés bejelentési rendszert (whistleblowing). A bejelentő vonal a honlapon több
felületről és az intranetről is elérhető. A bejelentést tevőket, a bejelentés miatt, semmilyen hátrány
nem érheti.
Ennek lehetőségéről rendszeresen tájékoztatjuk a munkavállalókat és felhívjuk a figyelmet a
bejelentések fontosságára.
Munkavállalóink számára a kölcsönös bizalmon, mások tiszteletén és méltóságának tiszteletben
tartásán alapuló munkakörnyezetet biztosítunk.
Tiszteletben tartjuk munkavállalóink vallásszabadsághoz való jogát, gyülekezési jogát, pihenéshez,
szabadidőhöz és rendszeres fizetett szabadsághoz való jogát.
Figyelembe vesszük a munkaidő és munkavégzés kialakítása során az egyéni preferenciákat és
megoldásokat kínálunk az ezzel összefüggésben felmerülő kérdésekben.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 65. oldal
A Központban biztosítjuk a kötetlen munkarendet és az otthoni munkavégzés lehetőségét. Ennek a
megfelelő működése érdekében 2022-ben is jelentős előrelépés történt a digitalizációban és ehhez
kapcsolódóan az információbiztonság területén.
Kiemelten kezeljük munkatársaink személyes és szakmai fejlődését, ezért Éves képzési tervet
dolgozunk ki és lehetőséget biztosítunk tanfolyamokon, konferenciákon, tanulmányi szerződéssel
felnőttképzéseken, egyetemi oktatásban való részvételre. Egyéni fejlődési célokat határozunk meg
és ahhoz kapcsolódóan egyéni képzéseket vagy csoportos workshopokat szervezünk.
Elkötelezettek vagyunk a méltányos és a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő foglalkoztatás és
bérezés elve mellett.
Évente felülvizsgálatra kerülnek a munkabérek és a munkabéren kívüli juttatások.
Az elbocsátások során humánusak vagyunk, lehetőségeinkhez mérten támogatjuk volt
munkavállalóinkat.
Munkavállalóinkkal fennálló és a közöttük lévő kapcsolatot az emberi jogok és a tolerancia elveire
alapozzuk. Elkötelezettek vagyunk a hátrányos megkülönböztetés tiltása és megelőzése mellett,
különösen súlyos etikai vétségnek tekintjük a diszkrimináció vagy az emberi jogok megsértésének
bármely formáját.
A munkánk során és az üzleti kapcsolatainkban mindenkinek megadjuk a tiszteletet, az egymással
való kommunikáció során tiszteletben tartjuk és méltányoljuk a másik véleményét és álláspontját.
Tiszteletben tartjuk munkavállalóink politikai meggyőződéshez és szerepvállaláshoz való jogát.
Ugyanakkor az ALTEO Csoport politikailag semleges, és nem folytat semmilyen politikai
tevékenységet vagy támogatást. Ezért munkavállalóinknak politikai fellépésük során is tekintettel
kell lenniük az ALTEO Csoport etikai alapelveire, tevékenységüket pedig minden esetben
magánemberként, a vállalatcsoporttól függetlenül végezhetik.
1.19.4 Összeférhetetlenség
Az ALTEO Csoport különös figyelmet fordít a gazdasági összeférhetetlen helyzetek feltárására és
megelőzésére, ezért minden új belépőnek összeférhetetlenségi nyilatkozatot kell tennie. 2022-ben
felülvizsgáltuk a bejelentett cégkapcsolatok, engedélyezett összeférhetetlen helyzetek esetében a
munkavállalók által elfogadott feltételek teljesülését. Ennek megfelelően egységesítettük az ALTEO
Csoport által támasztott feltételeket.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 66. oldal
Kidolgoztunk egy új összeférhetetlenségi nyilatkozattételi folyamatot az új belépők
összeférhetetlenségének ellenőrzéséhez.
1.19.5 Korrupció elleni küzdelemmel kapcsolatban alkalmazott politikák
A CMS alapvetően a működést mogató, megelőző és kontroll funkció keretében biztosítja a károk
és a visszaélések megelőzését, a kockázatok minimalizálását a vállalati működés teljes területén.
A Vállalat elkötelezett a korrupció megelőzésében, ezért elfogadta és közzé tette a honlapján a
Korrupció ellenes nyilatkozatát. Határozottan elutasítjuk a korrupció és a vesztegetés minden
formáját, amelyek a kormányzati kapcsolatok, beszállítóink és üzleti partnereink vonatkozásában
különösen súlyos etikai vétségnek minősülnek. Minden vesztegetéssel és korrupcióval kapcsolatos
esetnél zéró toleranciát alkalmazunk.
Beszerzési eljárásainkat a belső szabályainknak megfelelően, átlátható módon folytatjuk le.
A lehetséges beszállítóinkat többszintű előminősítési eljárás alapján értékeljük (ESG, pénzügyi, jogi
szempontok figyelembevételével). Nem lépünk üzleti kapcsolatba olyan beszállítóval, aki nem felel
meg a vállalat által támasztott követelményeknek. Üzleti partnereinktől elvárjuk, hogy
megismerjék, elfogadják és betartsák az Etikai Kódexünket.
A korrupció, csalás bejelentésére „forró drótot” (whistleblowing) üzemeltetünk, de a bejelentés
megtehető e-mail-ben és telefonon keresztül is. A bejelentők számára biztosítjuk az anonimitás
lehetőségét is.
Korrupció vagy csalás gyanúját minden esetben a belső eljárásrendünknek megfelelően kivizsgáljuk.
Az ALTEO Csoport határozottan kiáll amellett, hogy a korrupció vagy csalás gyanújára vonatkozó
bejelentést tevőket semmilyen megtorlás vagy hátrány nem érheti, még akkor sem, ha jóhiszemű
bejelentésüket követően nem derül fény törvénytelenségre vagy szabályszegésre.
2022-ben nem jutott a Társaság tudomására olyan eset, ahol felmerült a korrupció gyanúja.
1.19.6 RISK MAP Korrupciós index
Az ALTEO Csoport Compliance kockázati térképének elkészítéséhez egy kérdőív alkalmazásával – a
korrupció, csalások, visszaélések lehetőségének kiküszöbölése érdekében - 2022-ben már nyolcadik
éve méri fel és értékeli a vállalat csoport compliance kockázatait: pénzügy, számvitel,
humánerőforrás, vállalatvezetés, és nyilvánosság területén.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 67. oldal
A kérdőívet 28 vezető számára tettük elérhetővé. A felmérés alapján tapasztalt hiányosságok
pótlása érdekében, az Etika, Compliance és Kontroll szervezet rendszeres megbeszéléseket szervez
és folyamatos támogatást nyújt az üzleti területeknek minden compliance-t érintő kérdéssel
kapcsolatban.
1.19.7 Foglalkoztatáspolitika
Az ALTEO Csoport foglalkoztatáspolitikája a munkatársak megtartására, az új munkavállalók
bevonzására és az integrálásra fókuszál. Hatékony csapatkultúrát építünk: az innovatív vállalati
kultúrafejlesztés és viselkedési normák megalkotása kiemelt stratégiai cél számunkra. A Csoport
vallja, hogy a munkatársak lojalitásának és motiváltságának alapját az jelenti, hogy számukra stabil
munkahelyet, munkakörülményeket, komplex feladatokat és versenyképes bért nyújt.
Dolgozóink fizikai biztonsága az első, hosszú távú elkötelezettségüket tartjuk fókuszban, jól-létüket
a különböző mérések és fórumok segítségével mérjük, az üzemi tanáccsal partneri kapcsolat
fenntartására törekszünk. Munkatársaink számára minden évben cafetéria keretet és változatos
juttatásokat biztosítunk, a felhasználható elemeket a lehető legszélesebb körben a törvényi
szabályozásnak megfelelően – elérhetővé tesszük.
A munkaerő 2022. év végi zárólétszáma 307 fő, ami 21 fővel több, mint 2021-ben volt, melyből a
részmunkaidős kollégák száma 5 fő, a teljes munkaidős szerződéssel rendelkezők száma 302 fő.
Határozatlan idejű szerződéssel 307 fő volt foglalkoztatva. 2022-ben munkatársak 78%-a férfi, 22%-
a volt. A nemek ilyen arányú megoszlása alapvetően az energetikai szektor jellegéből fakad,
mivel kollégák bbsége erőművek üzemeltetésével foglalkozik. Ugyanakkora Társaság
egyértelműen állást foglal a sokszínűség és esélyegyenlőség mellett, ezen irányba 2022-ben és
2023-ban is erőfeszítéseket tesz.
Az ALTEO Nyrt. vonzó munkahelynek számít, amit nemcsak az új belépők száma bizonyít, hanem a
fluktuáció 9,9%-os szintje is.
A Csoport tudatosan törekszik a fiatalabb korosztály arányának növelésére a szervezeten belül,
mivel a Társaság vezetése úgy gondolja, hogy számukra szakmai fejlődést és lehetőségeket tud
az ALTEO Csoport biztosítani. Az ALTEO Csoport minőségi szolgáltatásainak és megbízható
munkavégzése fenntartásának alapfeltétele ez, mivel a nagy szaktudással és munkatapasztalattal
rendelkező – több esetben 30 éve az energetika területen dolgozó – kollégái korfája igen magas (a
kollégák 38,8%-a 50 év feletti), a következő néhány évben többen közülük nyugdíjba mennek, a
megüresedő helyekre pedig szakképzett, elkötelezett, fiatal kollégák megnyerése a cél.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 68. oldal
Az ALTEO Csoport alapvető értéke az energetika széles körében megszerzett szakismeret és
tapasztalat. Annak érdekében, hogy munkavállalók magas szintű szolgáltatásokat tudjanak nyújtani
az ALTEO Csoport partnerei számára, rendszeres oktatásokon és továbbképzési programokon,
konferenciákon mélyítik tudásukat. A tréningek célja a munkavállalók hatékonyságának javítása, a
munkavégzéshez kritikus képesítések elsajátítása, a már ismert tudásállomány frissítése és
kiegészítése. Képzések között megtalálhatóak a jogszabályok és belső előírások által megszabott, a
munkakörök betöltéséhez kapcsolódó kötelező, illetve a belső tudásmegosztásra épülő képzések is.
2 Kibocsátó nyilatkozatai
2.1 Nem könyvvizsgálói szolgáltatások igénybevétele
Az ALTEO Csoport 2022-ben a BDO Magyarország Könyvvizsgáló Kft.-tól nem vett igénybe nem
könyvvizsgálói szolgáltatást.
2.2 Vállalatirányítási nyilatkozat
Jelen fejezetben foglaltak a 2022. december 31-én hatályos állapotot tükrözik, így nem kerülnek
ismertetésre a 2023. április 3. napján megtartásra kerülő rendkívüli közgyűlés előterjesztései,
valamint az azok alapján esetlegesen hozott döntések, amelyek az alábbiakra hatással lehetnek.
A Csoport anyavállalata, az ALTEO elkészíti a Budapesti Értéktőzsde Zrt. Felelős Társaságirányítási
Ajánlásai alapján a vállalatirányítási nyilatkozatát és azt a Társaság zgyűlésének jóváhagyását
követően külön dokumentumban zzé teszi. A Társaság jelen üzleti jelentés részeként csak
összefoglalót mutat be.
Az Igazgatóság a Csoport anyavállalatának ügyvezető szerve, mely a hatályos jogszabályok, az
Alapszabály, a Közgyűlés, valamint a Felügyelőbizottság és az Audit Bizottság határozatai alapján
látja el a Csoport irányítását, napi működésének ellenőrzését.
Az Igazgatóság tagjait a Közgyűlés választja meg, legfeljebb öt évre. Az Igazgatóság tagjai az
Igazgatóság elnökét, valamint a vezérigazgatói cím viselésére jogosult tagját („Vezérigazgató”)
maga választja tagjai közül. A Csoportnál jelölőbizottság és javadalmazási bizottság nem működik,
az Igazgatóság tagjainak javadalmazását a Közgyűlés állapítja meg. Az Igazgatóság öt tagból áll.
Az Igazgatóság jogosult és köteles dönteni minden olyan kérdésben, amely jogszabály, vagy az
Alapszabály rendelkezéseinél fogva nem tartozik a Közgyűlés, a Felügyelőbizottság vagy az Audit
Bizottság hatáskörébe.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 69. oldal
A Csoport munkaszervezetének élén az Igazgatóság Vezérigazgatói cím viselésére jogosult tagja áll,
aki vezeti, ellenőrzi a Társaság működését a Közgyűlés és az Igazgatóság határozatainak
megfelelően. A Vezérigazgató jár el, és jogosult dönteni minden olyan, a Csoport operatív
irányításával kapcsolatos kérdésben, amely az Alapszabály, és az Igazgatóság ügyrendje alapján
nem tartozik az Igazgatóság, mint testület, illetve a zgyűlés kizárólagos kompetenciájába. A
Vezérigazgató a Csoport napi operatív működése során az egyes területekért felelős menedzsment
tagokkal együttműködve hozza meg döntéseit.
A Csoport napi operatív irányításában a Vezérigazgatót a menedzsment segíti, melynek tagjai a
feladatkörükbe tartozó területek tekintetében tartoznak felelősséggel.
A Csoport anyavállalatának Felügyelőbizottsága a Közgyűlés megbízásából testületként jár el. A
Felügyelőbizottság tagjai személyesen kötelesek eljárni, képviseletnek a testület tevékenységben
nincs helye. A Felügyelőbizottság tagját e minőségében a munkáltatója vagy a Társaság részvényese
nem utasíthatja. A Felügyelőbizottság tagjait a Közgyűlés határozott, legfeljebb öt éves időtartamra
választja meg. A Felügyelőbizottsági tagok bármikor visszahívhatók, megbízásuk lejárta után
újraválaszthatók. A Felügyelőbizottság tagjainak díjazásáról a Közgyűlés határoz. A
Felügyelőbizottság elnökét a Felügyelőbizottság választja saját tagjai közül. A Felügyelőbizottság
ügyrendjét maga állapítja meg, melyet a Közgyűlés hagy jóvá. A Felügyelőbizottság jelenleg öt
tagból áll, akik közül három független személy.
Az Audit Bizottság ellenőrzi a Csoport számviteli rendjét, véleményezi a számviteli törvény szerinti
éves beszámolóját, és figyelemmel kíséri a könyvvizsgálóval szembeni szakmai követelmények és
összeférhetetlenségi szabályok betartását, továbbá teljesíti az ügyrendjében meghatározott
feladatokat.
A Társaság kockázatértékelési tevékenysége körében az egyes menedzsment tagok által felügyelt
üzleti, pénzügyi, műszaki, kereskedelmi, jogi és compliance területek egymással együttműködnek,
és meghatározott időközönként az egyes területek által elkészített, és a megfelelő döntéshozó
szerv, vagy management tag elé tárt jelentések alapján értékelik a kockázatok jellegét, határozzák
meg a kockázatkezeléshez szükséges lépéseket.
A pénzügyi kockázatok felmérése része minden egyes tervezési és forecast szítési folyamatnak,
illetve új beruházási, befektetési döntés előkészítésnek. A tervezés, előrejelzés készítése során
feltárt kockázatokkal kapcsolatban ntés születik azok kezeléséről. Új beruházásoknál,
befektetéseknél az előterjesztés már tartalmazza a várható kockázatok kezelését.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 70. oldal
A Társaság Compliance Menedzsment Rendszerének kialakítása során, a menedzsment
meghatározta a compliance helyét a vállalati struktúrában, meghatározta a hatásköreit, feladatait,
megalakult a Compliance Bizottság, vezetői önértékelések alapján elkészült a vállalat csoport
kockázati térképe, a compliance vizsgálatok (összeférhetetlenség, üzleti partner ellenőrzés, etikai
és compliance vizsgálatok) szabályozása és eljárás rendje és a program meghatározó részét képező
Etikai Kódex is.
A Compliance Menedzsment Rendszer végrehajtása a Vezérigazgató felhatalmazása alapján az
Etika, Compliance és Kontroll igazgató feladata. Felelős a vállalati működés jogszabályoknak, belső
szabályoknak és a vállalat etikai kódexének való megfelelés biztosításáért, az esetleges etikátlan,
illegális vagy túlzott üzleti, „nem megfelelősségekkiszűréséért, a felelősségek megállapításáért,
javító intézkedések kezdeményezéséért, az üzleti területek intézkedéseinek nyomon követéséért.
Feladata továbbá a compliance szabályzatok oktatása, összeférhetetlenségi vizsgálatok lefolytatása
és intézkedések kezdeményezése, az adatvédelmi jogszabályoknak történő megfelelő működés
támogatása, a csalás- és korrupciómentes működés elősegítése, a megfelelő üzleti partnerek
kiválasztásának támogatása, a jogszabályokban megkövetelt információbiztonsági követelmények
kialakításának támogatása, a szükséges vagyon és humánbiztonsági követelmények kialakításának
támogatása.
Az Etika, Compliance és Kontroll szervezet alapvetően támogató, megelőző és kontroll
tevékenységet folytat, ezek a szerepkörök együttesen érvényesülnek, azok célja a károk és a
visszaélések megelőzése, a kockázatok minimalizálása a vállalati működés teljes területén.
2.3 A kibocsátó nyilatkozata a 24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet3 3.4.1 pontjaiban foglaltak szerint
A Társaság kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó összevont (konszolidált) Pénzügyi kimutatásai és
Üzleti Jelentése az Európai Unió által elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal
összhangban, a Társaság legjobb tudása szerint készült, valós és megbízható képet ad a Társaság,
mint kibocsátó és a konszolidációba bevont vállalkozások eszközeiről, kötelezettségeiről pénzügyi
helyzetéről, valamint nyereségégéről és veszteségéről.
Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó összevont (konszolidált) Éves Jelentése
megbízható képet ad a kibocsátó és a konszolidációba bevont vállalkozások helyzetéről,
fejlődéséről és teljesítményéről, valamint ismerteti a pénzügyi év hátralévő időszaka tekintetében
valószínűsíthető kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.
Az ALTEO Nyrt. és leányvállalatainak 2022. éves jelentése 71. oldal
2.4 A kibocsátó nyilatkozata a jelentés független könyvvizsgálattal való ellenőrzéséről
A Társaság kijelenti, hogy jelen Éves Jelentés adatait független könyvvizsgáló vizsgálta. A Független
Könyvvizsgáló jelentését a Konszolidált Pénzügyi kimutatások részeként közzétételre került.
2.5 Az Éves Jelentés közzétételre való engedélyezése
Jelen Éves Jelentést a Csoport Igazgatósága 2023. március 30-án megtárgyalta és közzétételre
engedélyezte.
Budapest, 2023. március 30.
Az ALTEO Nyrt. képviseletében
Chikán Attila Lász
az Igazgatóság tagja, vezérigazgató
Bodnár Zoltán
gazdasági vezérigazgató-helyettes
Egyedi pénzügyi kimutatások
ALTEO Energiaszolgáltató
Nyilvánosan Működő Részvénytársaságról
a 2022. december 31-én végződő üzleti évre
az Európai Unió által befogadott
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint
1
A pénzügyi kimutatásokban szereplő rövidítések magyarázata:
Rövidítés
Magyarázat
ARO
Eszköz eltávolítási kötelezettség
BÉT
Budapesti Értéktőzsde
BUBOR
Budapest Interbank Offered Rate - Budapesti bankközi hitelkamatláb;
CGU
Pénztermelő egység
EBITDA
A pénzügyi tételektől, adófizetéstől, értékcsökkenéstől és nem szisztematikus
csökkenéstől (jellemzően: értékvesztés) tisztított eredménykategória
EFt
ezer Forint
EPS
Egy részvényre jutó eredmény
EUA
Allokált kibocsátási jogok
FB
Felügyelőbizottság
FVTPL
A nyereséggel/veszteséggel szemben valós értéken értékelt
GET
2008. évi XL. törvény a földgázellátásról
HTM
Lejáratig tartott pénzügyi eszközök
IFRS
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
IFRIC/SIC
Értelmezések a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokhoz
IG
Igazgatóság
KELER
Központi Értéktár Zártkörűen Működő Részvénytársaság
K+F
Kutatás – Fejlesztés Innováció
MAVIR
A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zártkörűen Működő
Részvénytársaság
MEKH
A Magyar Energetikai és Közmű- Szabályozási Hivatal (korábbi elnevezése:
Magyar Energia Hivatal)
MRP
Munkavállalói Részvény Program
NKP
Növekedési Kötvényprogram – a Magyar Nemzeti Bank kötvényprogramja
O&M
Üzemeltetési és karbantartási szerződés
PM
Pénzügyminisztérium
Társaság
ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
TPT
a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény
VET
2007. évi LXXXVI. törvény - a villamos energiáról
2
Tartalomjegyzék
Egyedi pénzügyi kimutatások 0
I. A pénzügyi kimutatások számszaki részei 5
II. Általános információk, és számviteli politikák meghatározó elemei, a pénzügyik kimutatások
elkészítésének alapja 10
1. Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről 10
2. Nyilatkozat PM rendeleteknek való megfelelésről 10
3. Nyilatkozat a 2001. évi CXX. törvény a tőkepiaci megfelelésről 10
4. Az ALTEO Nyrt. bemutatása 10
5. Az ALTEO Nyrt. alapadatai 11
6. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapjai 13
7. A számviteli politika meghatározó elemei 14
8. A kockázatok bemutatása 36
1. Jogrendszerből eredő kockázatok 38
2. Makrogazdasági tényezők 38
3. Adózás 38
4. Vészhelyzet Magyarországon 38
5. Energia vészhelyzet 39
6. Az Egyesül Királyság Európai Unióból történő kilépésével (Brexit) kapcsolatos kockázatok 39
7. Energiapiaci szabályozás 39
8. Hatósági árak 39
9. A villamosenergia kiegyenlítő szabályozási rendszer kockázatok 39
10. Hálózati csatlakozási szabályok változása 40
11. Állami támogatások 40
12. CO2 kibocsátás piac, CO2 kvóta allokációs rendszer és CO2 kvóta árak 40
13. Technológiai változások 41
14. Versenyhelyzet 41
15. Finanszírozási kockázat 41
16. Devizaárfolyamok változása 42
17. Nemzetközi piaci események belföldi kereskedelemre gyakorolt hatása 42
18. A földgáz és a villamos energia, illetve a hő ára közötti árrés alakulásának kockázata 43
19. Környezetvédelmi szabályozás 43
20. A COVID-19 vírus terjedésével kapcsolatos kockázatok 43
21. Munkaerő-állomány megbetegedése 43
22. Háborús kockázatok 44
23. Szabályozási Központ működéséből eredő kockázatok 44
24. Politikai kockázat 44
25. Időjárástól függő energiatermelés 44
26. Az időjárás hatása a hőfelhasználásra 45
27. A növekedés kockázatai 45
28. Akvizíciók, projekt- és vállalatfelvásárlások kockázatai 45
29. Erőmű projektfejlesztési és zöldmezős beruházással kapcsolatos kockázatok 46
30. Nagyméretű, egyedi projektek 46
31. Energiakereskedelem kockázatai 46
32. Üzemeltetési kockázatok 47
3
33. Tüzelőanyag-kockázat 48
34. Fennálló adósság megújítása, illetve refinanszírozása 48
35. Informatikai rendszerek 48
36. Nagykereskedelmi partnerkockázat 48
37. Külső beszállítóktól való függőség 49
38. Vevőkockázat 49
39. Kulcsfontosságú vezetők és alkalmazottak távozásának kockázata 49
40. Új erőművi technológiák bevezetésének és használatának kockázata 49
41. Hatósági döntések 50
42. Kulcsfontosságú engedélyek és minősítések 50
43. A saját mérlegkör működtetéséhez kapcsolódó kötelezettségek esetleges nem teljesítésének
kockázata 50
44. MTM üzletághoz kapcsolódó kockázatok 50
45. Egyes termelőeszközökre vonatkozó vételi jogok 51
46. Tulajdonosi Csoporthoz fűződő üzleti kapcsolatok 51
47. Tényleges vállalatcsoporttá minősítés kockázata 51
48. Adózás 52
49. Környezetvédelmi kockázat 52
50. Csőd- és felszámolási eljárás kockázata 52
51. Konszolidált és IFRS beszámolók adatainak az MSZSZ szerinti beszámolók adataitól való
esetleges eltérése 53
52. Új földrajzi piacokra való belépés kockázata 53
III. Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások napján még hatályba nem lépett IFRS-ek
és IFRIC-ek várható hatása, korábbi alkalmazások 53
IV. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges becslések és a bizonytalanságok
egyéb forrásai 54
V. vedelemre és pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatások 56
1. Árbevétel 56
2. Anyagjellegű ráfordítások 57
3. Személyi jellegű ráfordítások 58
4. Értékcsökkenés és amortizáció 59
5. Aktivált saját teljesítmények 59
6. Egyéb bevételek ráfordítások, nettó 60
7. Pénzügyi bevételek, ráfordítások, nettó 61
8. Nyereségadók az eredményben 61
9. Tárgyi eszközök és immateriális javak 64
10. Tartósan adott kölcsön 67
11. Részesedések leányvállalatokban 68
12. Halasztott adó kötelezettségek 69
13. Lízing követelések 70
14. Készletek 70
15. Vevőkövetelések 71
16. Az egyéb követelések és nyereségadó követelések 73
17. Várható veszteség modell (ECL- Expected Credit Loss) alkalmazása a
pénzügyi eszközökre 73
18. Pénzeszközök és egyenértékeseik 74
19. A saját tőke elemei 75
4
19.1. Forgalomban tartott részvények 75
19.2. Ázsió – Tartalékok 76
19.3. Eredménytartalék 77
19.4. Részvény alapú kifizetések tartaléka 78
20. Cash-flow Hedge tartaléka 82
21. A számviteli törvény 114/B. § részeként előírt Saját tőke
megfeleltetési tábla, osztalékkorlát levezetése számvitel törvény
114/A pont 82
22. Céltartalékok – Hosszú távú kötelezettségek 83
23. Tartozások kötvénykibocsátásból 83
24. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek, hosszú lejáratú hitelek,
kölcsönök 84
25. Lízing kötelezettségek 87
26. Halasztott bevételek 88
27. Pénzügyi kötelezettségek - kondíciók 90
28. Szállítótartozások 90
29. Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök, egyéb rövid lejáratú
kötelezettségek és időbeli elhatárolások 91
30. Kapott előlegek 92
31. Nyereségadó kötelezettségek 92
32. Működési szegmensek 92
33. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek 93
34. Pénzügyi kockázatok, kezelésük és érzékenység vizsgálat 95
35. Függő kötelezettségek 97
36. Mérlegfordulónap utáni lényegesebb események 98
37. Peres ügyek 99
38. Jogi eljárás alá vont gazdasági kapcsolatok 99
39. Valós értékeléssel kapcsolatos közzétételek 99
40. Szerződéses eszközök és kötelmek 100
41. Más gazdálkodó egységben lévő érdekeltségek miatti közzétételek
101
42. A Könyvvizsgáló személye, díjazása és a nem könyvvizsgálati
szolgáltatások 101
43. A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése 102
44. Az ALTEO tagjai a mérlegforduló napon 103
1. Cégcsoport adatai 104
2. Akvizíciók és részesedés értékesítések 105
3. Átalakulások 106
A pénzügyi kimutatások 106. oldalból állnak
.
5
I. A pénzügyi kimutatások számszaki részei
ALTEO Nyrt.
Jövedelemre vonatkozó kimutatás
és kimutatás az egyéb átfogó eredményről
Időszak 2022.01.01-2022.12.31
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások a beszámoló elválaszthatatlan része.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak
Folytatás a következő oldalon
2022
12 hónap
adatok E Ft-ban
2021
12 hónap
adatok E Ft-ban
Árbevételek 1. 24 812 560 13 762 321
Anyagjellegű ráfordítások
2.
(5 456 898) (4 053 835)
Személyi jellegű ráfordítások
3.
(5 757 621) (4 189 712)
Értékcsökkenési leírás és amortizáció
4.
(704 636) (460 830)
Aktivált saját teljesítmények
5.
245 373 207 697
Egyéb bevételek, ráfordítások, nettó
6. (238 310) (85 569)
Működési eredmény 12 900 468 5 180 072
Pénzügyi műveletek bevételei
7.
3 587 838 2 258 848
Pénzügyi műveletek ráfordításai
7.
(812 196) (571 571)
Pénzügyi műveletek nyeresége vesztesége (-) 7. 2 775 642 1 687 277
Adózás előtti eredmény 15 676 110 6 867 349
Nyereségadók 8. (1 649 123) (605 231)
Nettó eredmény 14 026 987 6 262 118
2022
12 hónap
adatok E Ft-ban
2021
12 hónap
adatok E Ft-ban
Egyéb átfogó eredmény (nyeregadó hasa után) 20. - -
Származékos ügyletek miatti tartalék 20.
- -
Cash flow hedge miatti egyéb átfogó eredmény
- -
átsorolása az eredménybe
Átfogó eredmény
14 026 987 6 262 118
(A zárójel a negatív számot jelöli.)
Megj.
20.
(A zárójel a negatív számot jelöli.)
Megj.
6
Folytatás a következő oldalon
ALTEO Nyrt.
A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
2022. december 31. napjára
Eszközök
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások a beszámoló elválaszthatatlan része.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak
Folytatás a következő oldalon
(A zárójel a negatív számot jelöli.) Megj.
2022.12.31
ezer Ft
2021.12.31
ezer Ft
Befektetett eszközök 23 083 877 21 392 355
Ingatlanok, gépek és berendezések
9.
2 650 943 2 191 124
Egyéb immateriális javak
9.
401 207 304 405
Kísérlet fejlesztés
9.
307 270 354 426
Használati Jogok
9.
1 031 186 1 006 221
Tartósan adottlcsönök
10.
7 084 527 7 023 220
Tartós részesedés leányvállalatban
11.
11 608 644 10 512 859
Tartós részesedés rsultllalkozásban
11.
100 100
Forgóeszközök és
értékesítési llal tartott eszközök
Készletek
14.
1 499 000 1 072 351
Vevőkövetelések
15.
10 778 950 6 797 338
Egyéb rövid lejáratú követelések és ibeli elhatárosok
16.
9 825 460 2 649 641
Pénzeszkök és egyenértékeseik
18.
9 948 117 2 921 324
ESZKÖK ÖSSZESEN 55 135 404 34 833 009
32 051 527
13 440 654
7
ALTEO Nyrt.
A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
2022. december 31. napjára
Saját tőke és kötelezettségek
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások a beszámoló elválaszthatatlan része.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak
Folytatás a következő oldalon
(A zárójel a negatív számot jelöli.) Megj.
2022.12.31
ezer Ft
2021.12.31
ezer Ft
Saját tőke 26 450 497 14 470 592
Jegyzett ke
19.
249 066 242 235
Ázs - Tartalékok
19.
6 435 484 5 237 704
Eredménytartalék
19.
21 225 491 9 197 528
Részvény alapú kifizetések tartaléka
19.
(1 459 544) (206 875)
Hosszú lejáratú kötelezettségek 16 442 603 14 724 291
Halasztott adó telezettségek
12.
1 467 513 331 180
Céltartalékok
22.
15 500 15 500
Tartozások kötvénykibocsátásból
23.
12 658 274 12 658 274
Egyéb hosszú lejára kötelezettségek
24.
914 215 294 408
Lízingkötelezettségek - hosszú lejára része
25.
867 742 854 316
Halasztott bevételek
26.
519 359 570 613
Rövid lejáratú telezettségek 12 242 304 5 638 126
vid lejáratútvénytartozások
23.
35 599 2 375 128
Lízingkötelezettségek - rövid lejára része
25.
196 077 168 970
Száltartosok
28.
584 301 652 527
vid lejáratú hitelek és kölcsönök
29.
7 735 000 -
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és ibeli elharolások
29.
3 377 367 2 298 514
Kapott előlegek
30.
60 853 8 989
Nyereségadó kötelezettségek
31.
253 107 133 998
SAJÁT TŐKE és KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN 55 135 404 34 833 009
8
ALTEO Nyrt.
Saját tőke változás kimutatás
a 2022. december 31-én végződő időszakra
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások a beszámoló elválaszthatatlan része.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak
A számviteli törvény 114/B. § részeként előírt Saját tőke megfeleltetési tábla a 21. kiegészítő
megjegyzésben kerül bemutatásra.
Folytatás a következő oldalon
Adatok E Ft-ban
Jegyzett tőke
Cégkivonat
19.1
Jegyzett tőke
visszavett
19.1
Jegyzett tőke IFRS szerint
(cégkivonat csökkentve
visszavett)
19.1
Ázsió - Tartalékok
összesen
19.2
Eredménytartalék
19.3
Részvény alapú
kifizetések tartaléka
19.4
Saját tőke
összesen
2021.01.01 242 328 (9 356) 232 972 4 717 549 3 390 685 169 690 8 510 896
Dolgozói részvény program teljesítése részvénnyel - 48 48 4 252 - - 4 300
Saját részvény vásárlása - (3 118) (3 118) (290 601) - - (293 719)
MRP I opció lehívás - - - 62 819 - (62 819) -
MRP I teljesítése - 7 221 7 221 267 159 - - 274 380
MRP szervezetnek átadott pénzeszköz - - - (100 000) - - (100 000)
MRP szervezetnek átadott saját részvény - 5 112 5 112 (5 112) - - -
Nem kontrollált MRP részesedés - - - 575 020 - (575 020) -
MRP szervezettel szemben fennáló követelés - - - 6 618 - - 6 618
Részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben - - - - - 261 274 261 274
Osztalék fizetés - - - - (455 275) - (455 275)
Időszaki átfogó eredmény - - - - 6 262 118 - 6 262 118
2021.12.31 242 328 (93) 242 235 5 237 704 9 197 528 (206 875) 14 470 592
Dolgozói részvény program teljesítése részvénnyel - 16 16 2 645 - - 2 661
Ázsiós jegyzett tőke emelés (zártkörű, 545.200 Db) 6 815 - 6 815 1 129 927 - - 1 136 742
MRP szervezetnek átadott pénzeszköz - - - 2 063 - (1 460) 603
MRP szervezetnek átadott pénzeszköz
részvényszerzésre felhasznált
- - - - - (1 136 742) (1 136 742)
MRP szervezetnek átadott pénzeszköz
részvény vásárlásra felhasznált
- - - - - (298 540) (298 540)
MRP működésre fordított költség - - - - (2 874) - (2 874)
Részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben - - - - - 184 073 184 073
Kerekítés - - - - (4) - (4)
Osztalék 2021. évre jóváhagyott - - - 63 145 (1 996 146) - (1 933 001)
Időszaki átfogó eredmény - - - - 14 026 987 - 14 026 987
2022.12.31 249 143 (77) 249 066 6 435 484 21 225 491 (1 459 544) 26 450 497
9
ALTEO Nyrt. Cash flow-kimutatás
Időszak 2022.01.01-2022.12.31
A kiegészítő megjegyzések a pénzügyi kimutatások a beszámoló elválaszthatatlan része.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak
Megj.
2022.12.31
ezer Ft
2021.12.31
ezer Ft
Adózás előtti eredmény 15 676 110 6 867 349
Kamatbevételek és kamatráfordítások nettó vesztesége (nyeresége) 7.
(304 508) 198 957
Osztalék (bevétel) 7.
(1 767 701) (1 930 000)
Nem realizált árfolyam különbözet (vesztesége) nyeresége 7.
19 078 8 424
Értékcsökkenés eredmény hatása 4.
704 636 460 830
Termelő és egyéb berendezések selejtezésének eredménye 9.
16 030 415
Értékvesztések, elengesek elszámolása eredményben 6.
237 774 137 061
ltartalékok képzése és (feloldása) 6.
- -
Halasztott bevételek növekedése (csökkenése) 26.
(51 254) 173 373
Egyéb átfogó eredmény árfolyam hatása 20.
- -
szvény alapú kifizetések költsége 19.
830 840 252 853
Halasztott adó változása 8.
1 136 333 283 342
Tárgyi eszközök értékesítésén elért eredmény 6.
1 028 582
Üzleti tevékenység nettó pénzáramlása forgótőke változás nélkül
16 498 365 6 453 186
Készletek (növekedése) és csökkenése 14.
(426 649) (669 533)
Vevők, egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások (növekedése) és
csökkenése
15.
(12 019 113) (4 334 326)
Egyéb pénzügyi eszközök (növekedése) és csökkenése 16.
- 128 949
Szállítói tartozások, egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások
növekedése és (csökkenése)
28.
1 240 854 (91 570)
Kapott előlegek állomány (növekedése) és csökkenése 30.
51 864 (37 511)
Nettó forgótőke változása
(11 153 044) (5 003 991)
Adós előtti működési cash flow 5 345 321 1 449 195
Nyereségadók eredményhatása (1 649 123) (605 231)
Pénztermelés / (pénzfelhasznás) működési tevékenységből 3 696 198 843 964
Betétek és befektetések kapott kamatai 7.
1 000 735 174 048
Termelő és egyéb berendezések, immateriális javak vásárlása 9.
(1 015 818) (1 836 414)
Vállalkozások megszerzésére fordított összeg (nettó) 11.
(585 332) (16 852)
Termelő és egyéb berendezések, immateriális javak értékesítésének
pénzbevétele
6. 2 637 826
Tartósan adott kölcsön folyósítás 10.
(471 619) (1 301 000)
Tartósan adott kölcsön visszafizetés 10. 231 570 982 866
Pénztermelés / (pénzfelhasznás) befektesi tevékenységből (837 828) (1 996 526)
Kifizetett kamatok 7.
(577 918) (366 596)
Hitelek, kötvények és kölcsönök és egyéb kötelezettségek felvétele 29.
7 735 000 -
Hitelek, kötvények és kölcsönök és egyéb kötelezttségek visszafizetése 23. (3 233 340) 25 603
Lízingek változása 25.
(4 427) -
Tőkeemelés, saját részvény vásárlás 19.
1 133 865 -
MRP nzeszköz átadás és egyéb tulajdonosi tranzakció 19.
(1 434 680) (100 000)
Kapott osztalék 7.
2 502 000 1 930 000
Osztalékfizetés 7. (1 933 001) (455 275)
Pénzkeletkes / (felhasználás) finanszírozási tevékenységből 4 187 499 1 033 732
Pénzeszközök állományváltozása 7 045 870 (118 830)
Nyitó pénzeszközök és egyenértékesei 18.
2 921 324 3 048 578
Átváltási különbözet pénzen 7.
(19 078) (8 424)
ró pénzeszközök és egyenértékesei 18. 9 948 117 2 921 324
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
10
II. Általános információk, és számviteli politikák meghatározó
elemei, a pénzügyik kimutatások elkészítésének alapja
1. Nyilatkozat az IFRS-eknek való megfelelésről
Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. (a Társaság) kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó anyavállalati
egyedi Pénzügyi kimutatásai az Európai Unió által elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási
Standardokkal összhangban, a Társaság legjobb tudása szerint készültek, valós és megbízható képet
adnak a Társaság mint kibocsátó eszközeiről, kötelezettségeiről pénzügyi helyzetéről, valamint
nyereségéről és veszteségéről. Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó anyavállalati
egyedi Pénzügyi kimutatásai megbízható képet adnak a kibocsátó helyzetéről, fejlődéséről és
teljesítményéről, valamint ismertetik a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.
2. Nyilatkozat PM rendeleteknek való megfelelésről
Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. (a Társaság) kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó anyavállalati
egyedi Pénzügyi adatszolgálattásai a 24/2008 (VIII. 15.) PM rendelet, a nyilvánosan forgalomba hozott
értékapapírokkal kapcsolatos tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó előírással összhangban
készültek. A Társaság a fent hivatkozott törvényi előírás 1. számú mellékletében foglalt előírásoknak
maradéktalanul eleget tesz.
3. Nyilatkozat a 2001. évi CXX. törvény a tőkepiaci megfelelésről
Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. (a Társaság) kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó anyavállalati
egyedi Pénzügyi adatszolgálattásai a 2001. évi CXX. törvény a tőkepiacról 54. §-ban foglalt tájékoztatási
kötelezettségre vonatkozó jogszabályi kötelezettségeit teljesíti.
4. Az ALTEO Nyrt. bemutatása
Az ALTEO Nyrt. egy a BÉT Prémium kategóriájában jegyzett, energetikai- mérnöki szolgáltató, üzleti
aktivitása kiterjed a megújuló erőforrásokon is alapuló energiaterme energiakereskedő cégek
üzemelteltésére, valamint az ipari energiagazdálkodási szolgáltatások területére. A társaság
ügyfelei számára megbízható, rnyezettudatos, a megújuló energia fenntartható hasznosításán
alapuló energiaellátás managementet biztosít.
Az ALTEO egy dinamikusan fejlődő vállalat, amely működése során folyamatosan keresi a beruházási
és bővülési lehetőségeket, és azért dolgozik, hogy ügyfelei, partnerei számára a legmagasabb
minőségű, leginnovatívabb szolgáltatásokat nyújtsa, és ezen keresztül tartósan növelje a részvényesi
értéket.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
11
2010-ben a Budapesti Értéktőzsde parkettjére lépett vállalat részvényeit 2018 óta a BÉT Prémium
kategóriájában jegyzik, de az ALTEO vállalati kötvényei révén is a magyar tőzsde tagja.
Az ALTEO arra törekszik, hogy a pénzügyi eredményesség mellett környezetileg és társadalmilag is
egyaránt fenntartható, illetve felelős energetikai vállalatként működjön. Működése során
folyamatosan azokat a megoldásokat keresi, amelyek fenntartható és mindemellett jövedelmező
módon képesek reagálni az energiaellátás területén megjelenő kihívásokra.
Ezen értékek egyesítéséből született meg a nyugati országokban rendkívül népszerű,
Magyarországon ugyanakkor még viszonylag új fogalom az impact investment, mint befektetési
stratégia, amelynek felelős vállalatként az ALTEO az egyik első képviselője Magyarországon. Az impact
investment lényege, hogy egy adott befektetés azon túl, hogy pénzügyileg megtérül, társadalmi,
valamint környezeti szempontból is fenntartható. Fontos hangsúlyozni, hogy a három tényező együtt
alkotja ezt a befektetési stratégiát, tehát a befektetések környezetre, illetve a rsadalomra való pozitív
hatását tekintve nem adományról van szó: a megtérülés egyértelműen ebben az esetben is a
befektetés egyik legfontosabb mérőszáma.
5. Az ALTEO Nyrt. alapadatai
A Társaságot zártkörű részvénytársaságként alapították 2008. április 28-án, határozatlan időtartamra.
A formát nyíltkörűvé változtatták 2010. szeptember 6-i hatállyal, és a részvények bevezetésre kerültek
a Budapesti Értéktőzsdére.
Az ALTEO Nyrt. alapadatai
A Társaság cégneve
ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan
Működő Részvénytársaság
A Társaság rövidített neve
ALTEO Nyrt.
A Társaság székhelye és egyben
működésének központja
1033 Budapest, Kórház utca 6-12.
A Társaság telefonszáma
+36 1 236-8050
A Társaság központi elektronikus
elérhetősége
info@alteo.hu
A Társaság honlapja
www.alteo.hu
A Társaság cégbejegyzésének helye,
időpontja,
Budapest
2008. április 28.
A Társaság cégjegyzékszáma
Cg.01-10-045985
A Társaság adószáma:
14292615-2-44
A Társaság közösségi adószáma:
HU14292615
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
12
Az ALTEO Nyrt. alapadatai
A Társaság statisztikai számjele:
14292615-7112-114-01
A Társaság tevékenységnek időtartama
határozatlan
A Társaság jogi formája
nyilvánosan működő részvénytársaság
A Társaság bejegyzett főtevékenysége
Mérnöki tevékenység, műszaki
tanácsadás (TEÁOR 7112'08)
Irányadó jog
Magyar
A Társaság alaptőkéje
249.143.425 Ft
Hatályos Alapszabály kelte
2022.11.07.
A Társaság tulajdonosi szerkezete
A Társaság többségi tulajdonosa a Wallis Asset Management Zártkörűen Működő Részvénytársaság
(1055 Budapest, Honvéd utca 20., Cg.: 01-10-046529). A Társaság végső anyavállalata 2022. december
31-én a WALLIS PORTFOLIÓ Korlátolt Felelősségű Társaság (1055 Budapest, Honvéd utca 20., Cg.: 01-
09-925865). E vállalkozásnak már csak magánszemély tagja van. Az ALTEO Nyrt. tulajdonosi szerkezete
a 2022. december 31-i részvénykönyv szerint:
A rsag nyilvánosan kiboctott részvényeit a Budapesti Értéktőzsdén jegyzik, a részvények ró
árfolyama 2022. utolsó kereskedési napján (december 30-án) 3.200 Ft volt, amely 46,78 %-kal magasabb
az előző évi róárnál (2.180 Ft). A részvények 2022.-es éves forgalma 2.386.394 db volt 6.111 millió Ft
értékben.
A MOL kizárólagos tulajdonában álló MOL RES Investments Zrt. mint kijelölt ajánlattevő, tobbá a vele
összehangoltan elró szelyként együttködő, a Diófa Alapkezelő Zrt. által kezelt nix
Magántőkealap és az Indotek-Investments Zrt. által kezelt Riverland Mankealap széről az ALTEO
Energiaszolgáltató Nyilnosan ködő sznytársag (a továbbiakban: „Alteo”) által kibocsátott,
egyennt 12,5 forint r, névre szóló törzsrésznyek (ISIN azonosí: HU0000155726)
megvásárlása rgban 2022. december 16. napn a kepiacl szóló 2001. évi CXX. törvény (a
tobbiakban: „Tpt.”) 68.§ (1) b) pontjában meghatározott mérket meghaladó befolyásszerzés
érdekében tett s 2023. február 2. napján módosított) kötelező nyilnos teli ajánlat a Magyar
2022 2021 2022 2021 2022 2021
Wallis Asset Management Zrt. és
leányvállalatai
10 278 009 12 274 864 128 475 153 436 51,57% 63,32%
MOL RES Investment Zrt. által vezetett
konzorcium
1 991 040 - 24 888 - 9,99% 0,00%
Az Igazgatóság, a Felügyelőbizottság
és a felvezetés tagjai
914 324 923 509 11 429 11 544 4,59% 4,77%
Visszavásárolt saját részvények 6 220 7 487 78 94 0,03% 0,04%
Alteo MRP szervezet 1 158 263 477 363 14 478 5 967 5,81% 2,46%
Közkézhányad 5 583 618 5 703 051 69 795 71 288 28,01% 29,41%
ÖSSZESEN 19 931 474 19 386 274 249 143 242 328 100,00% 100,00%
A Társaság jelenlegi részvényesei a
2022.12.30-i részvénykönyv alapján
Mennyiség (db)
Névérték (Ezer Ft)
Tulajdonosi részarány (%)
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
13
Nemzeti Bank (a továbbiakban: „Fegyelet”) a 2023. február 3. napn kelt, H-KE-III-77/2023. szá
harozatával jóhagyta. A kötelező nyilnos vételi ajánlatban meghatározott résznyenkénti ajánlati
ár 3.040 forint. A telező nyilnos vételi ajánlatra vonatkozó elfogadó nyilatkozat megtelére nyitva
álló haridő kezdő napja 2023. febrr 10. (09:00 óra), rónapja pedig 2023. március 13. (15:00 óra).
Konszolidációs körök
A rsagot konszolidációba bevonó anyavállalata a WALLIS PORTFOL Kft.
Az ALTEO Nyrt. mint anyavállalat összevont (konszolidált) éves besmoló és összevont (konszolilt)
üzleti jelentés elkéstésére telezett. A számvitelről szóló, halyos 2000. évi C. rny 10. § (2)
bekezdése értelben a Társaság a konszolilási kötelezettségének a nemzetközi számviteli standardok
(IFRS-ek) szerint összeáltott beszámo és igazgatósági jelentés közzététevel tesz eleget.
6. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapjai
A Pénzügyi Kimutatások a számvitelről szóló, hatályos 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) alapján
készülnek el. Az számviteli rvénynek az IFRS beszámoló készítésére vonatkozó szabályai szerint az
International Accounting Standard Board (IASB) által megalkotott International Financial Reporting
Standard (IFRS) szabályrendszere alkalmazandó, ahogyan az Európai Unió befogadta. Ahol egyes
szabályokra az IFRS nem ad részletes iránymutatást, de a számviteli törvény tartalmaz szabályt, ott a
számviteli törvény előírásait kell alkalmazni.
Jelen pénzügyi kimutatások az ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaságnak
pénzügyi pozícióját, teljesítményét és pénzügyi helyzetét mutatják be. A Társaság először a 2017-es
üzleti évéről tett közzé az IFRS-ek alapján készülő egyedi pénzügyi kimutatásokat.
A fentieken túl a Társaság a nyilvánosan forgalomba hozott értékpapírokkal kapcsolatos tájékoztatási
kötelezettség részletes szabályairól szóló 24/2008. (VIII.15.) PM rendelet, valamint a 2001. évi CXX.
törvény a tőkepiacról szabályainak figyelembevételével készíti el a pénzügyi kimutatásokat
Jelen pénzügyi kimutatások tartalmazzák az összehasonlítható periódus adatait, azok azonos elvek
alapján készültek.
A vállalkozás folytatásának követelménye
A Társaság Igazgatósága megállapította, hogy a vállalkozás folytatásának követelménye teljesül, vagyis
semmiféle olyan jel nincsen, amely arra utalna, hogy a Társaság a működését belátható időn belül a
fordulónaptól számított egy éven belül – megszünteti vagy lényegesen csökkenti.
Jelentős számviteli feltételezések és becslések
A Társaság általában a múltbeli bekerülési érték alapján értékeli eszközeit, kivéve azokat a helyzeteket,
amelyeknél az IFRS-ek alapján az adott elemet valós értéken kell értékelni. A pénzügyi kimutatásokban
a kereskedési célú pénzügyi instrumentumokat, a származékos ügyleteket (derivatívák) és bizonyos
helyzetekben az értékesítési céllal tartott eszközöket kellett valós értéken értékelni.
A pénzügyi kimutatások elkészítése elfogadása és közzététele
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
14
Jelen pénzügyi kimutatásait és a kapcsolódó Egyedi Üzleti (vezetőségi) jelentést az Igazgatóság
megbízásából a Társaság vezérigazgatója készítteti el. Az elkészült pénzügyi kimutatásokat és az Egyedi
Üzleti (vezetőségi) jelentést a Felügyelőbizottság véleményezése után az Igazgatóság teszi közzé és
terjeszti a közgyűlés elé.
A rsag az pénzügyi kimutatásokat a közzételi helyein teszi közzé.
A Társaság közzétételi helyei
Igazgügyi Miniszrium által üzemeltetett Elektronikus besmoló portálon (www.e-
beszamolo.im.gov.hu),
az MNB által üzemeltetett www.kozzetetelek.mnb.hu című honlapon,
a Budapesti Értéktőzsde (www.bet.hu) honlapn, és
a sat (www.alteo.hu) honlapn.
Az éves beszámoló aláírására Chikán Attila szló (1144 Budapest, Gvadányi utca 15. 8. ép. B. lz. fszt. 2.)
igazgatósági tag, vezérigazgató és Bodnár Zoln (2045 Törökbálint, Honfoglalás utca 12.) gazdasági
verigazgató helyettes jogosultak.
A 2000. évi C. törny 88. § (9) bekezdése értelmében a könyvviteli feladatok irányításáért, vezetéséért
megbízott szely: Vadászné Juhász Dóra Éva (regisztrációs száma: 123304).
7. A számviteli politika meghatározó elemei
Az egyedi pénzügyi kimutatások prezentálása
Az ALTEO Nyrt egyedi pénzügyi kimutatásai a következőket foglalja magában (részek):
egyedi jövedelemre vonatkozó kimutatás ;
egyedi pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás;
kimutatás az Egyedi egyéb átfogó eredményről;
egyedi saját tőke-változás kimutatás;
egyedi cash-flow kimutatás;
kiegészítő megjegyzések az Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz
Vezetői jelentés
A Társaságnak nem kell társaságiadó-információkat tartalmazó jelentést készítenie mert a Társaság és
a konszolidálásba bevont kapcsolt vállalkozásai a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv
89. cikkével összhangban jelentést tesznek közzé, amely jelentés magában foglalja az e fejezet szerinti
információkat valamennyi tevékenységükre vonatkozóan, és a legfelső szintű anyavállalatok esetében
a konszolidálásba bevont valamennyi kapcsolt vállalkozás valamennyi tevékenységére vonatkozóan.
A Társaság az egyedi jövedelemre vonatkozó kimutatást és az egyéb átfogó eredményről szóló
kimutatásokat külön mutatja be.
Egyéb átfogó eredmény soron kerülnek bemutatásra azok a tételek, amelyek a nettó eszközöket
(vagyis az eszközök és kötelezettségek különbségét) növelik vagy csökkentik és ezt a csökkenést sem
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
15
eszközzel, sem kötelezettséggel, sem az eredménnyel szemben nem szabad elszámolni, hanem
közvetlenül a saját tőke egy elemét változtatják, a Társaság tágan értelmezett teljesítményével
összefüggésben. Nem minősül többek között egyéb átfogó eredménynek az a tőketranzakció,
amely a rendelkezésre bocsátott tőkét változtatja meg, illetve azok a tranzakciók sem, amelyeket a
Társaság a tulajdonossal, tulajdonosi minőségében végez.
A pénzügyi kimutatások prezentálásának pénzneme
A Társaság funkcionális pénzneme a magyar forint. A pénzügyi kimutatások forintban készültek
(prezentálás pénzneme), és ha más jelölés nem szerepel, az adatok ezer forintban (EFt) szerepelnek.
A Társaság szempontjából lényeges idegen pénznem az euró. A deviza árfolyama a beszámolási
időszakban a következő volt (egy pénzegység/forint, MNB árfolyamok):
A prezentálással kapcsolatos lényegesebb döntések
A pénzügyi kimutatások egy naptári évet fognak át. A pénzügyi kimutatások fordulónapja minden
évben a naptári év utolsó napja, december 31. A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásokat évente készít
és tesz közzé. Nem készülnek egyedi évközi pénzügyi kimutatások.
A pénzügyi kimutatások egy összehasonlító adatot tartalmaznak, kivéve, ha egy időszakot újra meg kell
állapítani vagy számviteli politikát kellett változtatni. Ebben a helyzetben a Társaság bemutatja az
összehasonlító időszak nyitó mérlegértékeit is.
Amennyiben az összehasonlítható a prezentálás érdekében szükségessé válik az, hogy egy tételt
átsoroljanak egy másik kategóriába (például új pénzügyi kimutatás sor miatt), akkor az előző évi
adatokat úgy korrigálja a Társaság, hogy az összehasonlíthatóság megvalósuljon.
A Társaság a pénzügyi kimutatásokat kiegészítő megjegyzésekben a működési szegmensekkel
kapcsolatos információkat közzé teszi. A működési szegmensek meghatározása az vezetőség stratégiai
elvárásainak megfelelően történik.
A Társaság vezetése a következő szegmensek kialakítását hajtotta végre:
Szegmens megnevezése
Szegmens leírása
Üzemeltetési üzletág
Erőművi üzemeltetés és karbantartás
Vállalkozás és erőmű építési üzletág
Építési szerelési tevékenységek
Egyéb (admin és management)
Külön szegmens alá nem sorolt tevékenységek és
a központi adminisztráció.
Pénznem 2022.12.31 2022 átlag 2021.12.31 2021 átlag
euró (EUR) 400,25 391,33 369,00 358,57
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
16
A Társaság tevékenysége kizárólag Magyarországra korlátozódik, az ország területére képzett
regionális szegmensek kialakítását a menedzsment nem tartotta szükségesnek.
Változások az összehasonlító adatokban
A Társaság az IFRS szerinti pénzügyi kimutatását előzőleg a 2021-es üzleti évre készítette el. A pénzügyi
kimutatások egy összehasonlító adatot tartalmaznak, kivéve, ha egy időszakot újra meg kell állapítani
vagy számviteli politikát kellett változtatni. Ebben a helyzetben a Társaság újra bemutatja az
összehasonlító időszak nyitó mérlegértékeit is.
Amennyiben a prezentálás érdekében szükségessé válik az, hogy egy tételt átsoroljanak egy másik
kategóriába (például új pénzügyi kimutatás sor miatt), akkor az előző évi adatokat úgy korrigálja a
Csoport, hogy az összehasonlíthatóság megvalósuljon. 2022 évben nem történt átsorolás.
Az egyedi jövedelemre vonatkozó kimutatáshoz kapcsolódó számviteli politikák
Árbevételek
A Társaság az IFRS 15 szabályainak megfelelően számolta el az árbevételeit.
Az IFRS 15 olyan bevételekre hozott létre egy egységes modellt, amelyek szerződésekből fakadnak. A
standard egységes, öt lépéses modell segítségével határozza meg azt, hogy mikor és mekkora
összegben kell a bevételeket megjeleníteni. A standard explicit elvárásokat fogalmaz arra a helyzetre,
ha több elemet egyszerre ruháznak át a vevőre. Az IFRS 15 a bevétel elszámolásának időzítésére két
módszert ismer: az adott időpontban és az adott idő alatt elszámolt bevételt. Az IFRS 15 standard azzal
kapcsolatosan is elvi szabályokat hoz létre, hogy mi történjen a szerződés megszerzésével és – máshol
ki nem mutatott nyújtásával kapcsolatos költségekkel. A standard hatóköre nem terjed ki a pénzügyi
instrumentumokra, azokat az IFRS 9 szabályozza.
Az IFRS 15 standard szerint az árbevétel elemei a teljesítési kötelmek megszűnésével összhangban
számolandók el. A teljesítési kötelmek tekinthetők megszűntnek, amikor a gazdálkodó az áru vagy
szolgáltatás feletti irányítást átadja a vevőnek. A bevételeket akkor kell elszámolni, ha azokat a
Társaság realizálta azaz, ha a szerződéseknek megfelelően teljesített vevői részére és a követelés
pénzügyi rendezése (a tranzakcióval összefüggő gazdasági előny társaság általi realizálása) valószínű,
valamint annak és a kapcsolódó költségeknek az összege megfelelően (megbízhatóan) mérhető.
A Társaság a más nevében beszedett és „továbbítandó” tételeket az árbevétel részeként nem jeleníti
meg, mert ezen tételek felett a kontroll nincs a Társaságál. A Társaság ilyen tételként azonosította az
alábbiakat:
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
17
Megnevezés
Tétel tartalma
Harmadik fél számára
ügynöki státuszban
beszerzett, változatlan
formában továbbított
termékek,
szolgáltatások
Amennyiben egy adott beszerzés (szolgáltatás vagy termék)
továbbadása a Társaság széről azonos formában, változatlan
összegben történik és ezzel kapcsolatos gyakorlati kockázat nem
merül fel a Társaság részéről, akkor a továbbértékesítés „ügynöki
struktúrában“ történik és a tétel nem része az árbevételnek.
Általános Forgalmi Adó
2007. évi CXXVII. törvény szerinti Általános forgalmi adó
A vevői szerződések kapcsán a Társaság alkalmazza a standard szerinti 5 lépcsős modellt. Az érvényes
szerződések többségénél a teljesítés időpontja a kiszámlázás periódusától nem válik el, ezért a
bevételek realizálása a tényleges kiszámlázástól nem válik el. Azon szerződések tekintetében, ahol
egyszerre több elem kerül egyszerre vagy időben elszámolt bevételként átruházásra a vevőre, ott a
Társaság a bevétel realizálását szerződéses elemekre vagy időszakokra allokálását a mögöttes
gazdasági tartalom szerint teszi meg.
Az alábbi szerződések vagy szerződések minősülnek ilyennek:
építési-szerelési fővállalkozói szerződések
üzemeltetési és karbantartási szerződések nagyjavítási komponense
Az építési-szerelési fővállalkozói szerződések esetében az árbevétel elszámolása az adott projekt
készültségi fokának figyelembevételével történik. A készültségi fok meghatározása a ténylegesen
felmerült ltségeknek az összes tervezett költséghez mért arányában kerül meghatározásra.
Amennyiben a teljes projekt kapcsán veszteség várható, akkor a várt veszteséget azonnal el kell
számolni.
A Társaság a vevői szerződéseit egyedileg értékeli és vizsgálja. A portfólió módszer a szerződések
egyedisége miatt nem alkalmazható a szerződési állományra vagy bármilyen részére.
Ha egy szerződés vagy szerződéses elem olyan jelentős piaci gyakorlatnál kedvezőbb finanszírozási
elemet tartalmaz, ahol a fizetési halasztás meghaladja az egy évet, akkor ott a finanszírozási
komponens elkülönített kimutatása szükséges. Ilyen esetben a számlázott ellenérték jelenértéke
mutatható ki bevételként. A Társaság megállapította, hogy a szerződései nem tartalmaznak ilyen
elemet.
Szerződéses eszközök
Ha egy hosszú távú szerződés kapcsán a szerződéshez közvetlenül kapcsolódó költségek merülnek fel,
amelyek megtérülése a szerződés által a teljes szerződéses időtartam alatt biztosított, akkor azok
szerződéshez kapcsolódó eszközként kerülnek kimutatásra és a szerződés időtartalma alatt kerülnek
amortizálásra. Ilyen elemek lehetnek különféle jogi, közvetítői és sikerdíjak.
A Társaság a tevékenységéhez szorosan kapcsolódó lízing bevételeit árbevételként mutatja ki.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
18
A működéshez kapcsolódó ráfordítások
A nem pénzügyi jellegű ráfordításokat a következő kategóriákba kell besorolni:
anyagjellegű ráfordítások;
személyi jellegű ráfordítások;
értékcsökkenés és amortizáció;
Saját termelésű készletek állomány változása;
Saját előállítású eszközök aktivált értéke.
Egyéb bevételek és ráfordítások
Az egyéb bevételek között jeleníti meg a Társaság az árbevételként nem besorolható értékesítések
ellenértékét és minden olyan bevételt, amelyet nem lehet pénzügyi bevételnek vagy az egyéb átfogó
eredményt növelő telnek tekinteni. Az egyéb ráfordítások azok a ráfordítások, amelyek a
működéshez közvetve kapcsolódnak és nem minősülnek pénzügyi ráfordításnak vagy nem az egyéb
átfogó eredményt csökkentik. Az egyéb bevételeket és az egyéb ráfordításokat nettó módon jeleníti
meg a Társaság az eredménykimutatásában.
Pénzügyi bevételek és ráfordítások
A Társaság a pénzügyi bevételeit és ráfordításait az IFRS 9 szabályozás szerint számolja el.
Az IFRS 9 bevezette a várható értékvesztés modellt. Az objektív alapokra helyezkedő, felmerült (már
megtörtént) értékvesztéssel szemben a várható értékvesztés a meghatározás alapja. A várható
értékvesztés modell az értékvesztések elszámolásának (bekövetkezésének) idejét időben közelebb
hozza. Az elfogadott modellben szerepel az egyszerűsített módszer, amely egyes pénzügyi eszkök
(pl. vevőkövetelések, illetve ehhez hasonló instrumentumok) kapcsán megengedi, hogy a komplex
szabályok helyett mást alkalmazzon a gazdálkodó.
Az IFRS 9 szabályozza a fedezeti számvitelt is, mely szerint jóval több kapcsolat (közgazdasági jelenség)
felel meg a fedezeti számvitel alkalmazási feltételeinek, illetve a korábbi megfelelési feltételeken
lazított (hatékonyság mértéke, hatékonyság létezésének a bizonyítása).
Az osztalékbevételeket és kamatbevételeket pénzügyi bevételként kell kimutatni. A kamatbevételeket
időarányosan kell elszámolni. Az osztalékbevételeket akkor kell kimutatni, ha az osztalékról az azt
folyósító társaság érvényesen döntött. A kamatráfordításokat az effektív kamatláb módszer
segítségével kell kiszámítani és a pénzügyi ráfordítások kategóriába sorolni. A Társaság a devizás
tételek árfolyamkülönbözetét (ha az IAS 21 Átváltási árfolyamok hatásai standard alapján nem az
egyéb átfogó eredmény része) a pénzügyi eredményben jeleníti meg. A Társaság a pénzügyi eredményt
az eredménykimutatásban nettósítva állítja be.
Nyereségadók
Nyereségadóként kerül kimutatásra:
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
19
a társasági adó, (1996. évi LXXXI. törvény - a társasági adóról és az osztalékadóról)
a helyi iparűzési adó, (1990. évi C. törvény a helyi adókról)
az innovációs járulék, (2014. évi LXXVI. rvény a tudományos kutatásról, fejlesztésről és az
innovációról)
Nettósítás
A rsaság a pénzügyi kimutatásokban – az IFRS tételes előírásain túlmenően – akkor jeleníti meg egy
tranzakció hatását nettó módon, ha az a tranzakció természete az ilyen kimutatást megköveteli és az
üzleti tevékenység szempontjából az adott tétel nem releváns (pl. használt eszköz értékesítés az üzleti
tevékenységen kívül).
Megszűnő tevékenységek
A Társaság a standard előírásainak megfelelően elkülönülten mutatja be a megszűnő tevékenységeit,
ha az jelentős mértékű. Nem minősül megszűnő tevékenységnek, ha egy adott tevékenység jogi
formája kerül megváltoztatásra, de a mögöttes gazdasági tartalom lényegesen nem változik. A 2021-
és 2022 években nem történt elkülönült bemutatás, a társaságnak nem volt megszűnő tevékenysége.
EBITDA alkalmazása és annak a fogalma
A Társaság vezetése az eredmények értékeléséhez közli a Társaság által meghatározott tartalmú
EBITDA értéket. Az EBITDA számítás módját az alábbiakban rögzítjük:
EBITDA = Nettó eredmény növelve és csökkente az
alábbiakkal:
+ Pénzügyi eredmény
+ Jövedelemadók,
+ Értékcsökkenés, amortizáció,
+ Eszközök értékvesztése
ahol, a Társaság a nettó eredményt a következő tételekkel módosítja:
Pénzügyi eredmény: a pénzügyi eredményben szerepelő összes tétel (effektív kamat,
árfolyamkülönbség, osztalék stb), vagyis a pénzügyi eredmény hatását teljes egészében semlegesíti a
Társaság e mutatószám kiszámolásakor.
Nyereségadók: a nettó eredményben szereplő nyereségadókat (a tényleges és a halasztott adót is)
semlegesíti a Társaság a mutatószám kiszámolásakor.
Értékcsökkenés és amortizáció, tárgyi eszközök értékvesztése: az IAS 16, IAS 40 és IAS 38 alá tartozó
eszközök, valamint az eszközként a Társaság által kimutatott, operatív lízingbe adott vagy koncesszióba
adott eszközök értékcsökkenése, amortizációja, valamint a tárgyi eszközökre elszámolt értékvesztés
kiszűrésre kerül a mutatószám számítása során (azok „visszaadásra” kerülnek). Az ilyen eszközök nem
szisztematikus csökkenését (jellemzően: értékvesztését) hasonlóan az értékcsökkenéshez és
amortizációhoz is visszakorrigálja a Társaság. Az egyéb eszközök, pénzügyi instrumentumok (pl.
vevők, készletek) értékvesztését nem korrigáljuk a mutató számítása során. Ugyanakkor korrigálásra
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
20
kerül egyes kötelezettségek értékelése kapcsán elszámolt korrekciók összege (pl. halasztott vételár
amortizációja, átértékelése).
EPS - részvényeseket megillető egy részvényre jutó eredmény
A Társaság az egy részvényre jutó eredmény számításánál a konszolidált beszámoló IV.34-es pontjában
mutatja be az ALTEO Csoportra vonatkoztatott nettó eredmény alapján. Az egyedi IFRS kimutatás EPS
mutatói a pénzügyi kimutatások számszaki részei pontban nem kerülnek bemutatásra.
A mérleghez kapcsolódó számviteli politikák, az eszközök és kötelezettségek megjelenítése és
értékelése
Ingatlanok, gépek és berendezések
Az ingatlanok, gépek és berendezések a Társaság csak olyan eszközöket sorol, amelyek termelési,
vagy adminisztratív célt látnak el, és használatba vételüket követően több,mint egy évig hasznosítják
az eszközt. Az eszközöket a cél szempontjából a vállalkozás elkülöníti termelő és nem termelő (egyéb)
eszközökre.
Az eszköz kezdeti könyv szerinti értékébe tartozik minden olyan tétel, amely az adott eszköz
megvásárlásához vagy létrehozásához kapcsolódik, hozzávéve a hitelfelvételi ltségeket (lásd
részletesen: hitelfelvételi költségekkel kapcsolatos számviteli politika).
Ha egy eszközt élettartamának végén (vagy ha már nem szükséges az adott eszköz, azt eladják vagy
már nem használják) el kell távolítani vagy le kell bontani, akkor ezzel a ltséggel az eszköz kezdeti
értékét meg kell növelni (eszköz lebontási kötelezettség ARO) és ezzel szemben céltartalékot kell
képezni, feltéve, hogy legalább vélelmezett kötelme van a Társaságnak az eltávolításra. Nem kerül
megképzésre az ARO, ha a leszerelés becsült költsége nem jelentős, azaz 500 EFt alatt marad. Az
összetartozó eszközöket csoportosan vizsgája és ha egy összetartozó eszközcsoport leszerelési
költsége együttesen jelentős, akkor az ARO megképzése az eszközcsoportra nem elhagyható.
A Társaság százalékos együttható segítségével becsüli az ARO-t, melynek az összege 0-10% között
alakul. A diszkontáláshoz 8,57%-os rátát alkalmazott a Társaság 2022-ben. A jelenlegi eszközparkra
nem szükséges ARO képzése.
A diszkontált kötelezettséget évről-évre növelni kell, figyelembe véve az idő múlását (a diszkont
lebontása) és a későbbi változásokat a lebontási költségek becslésében. A diszkont lebontásából
származó kötelezettség növekedését kamatráfordításként kerül elszámolásra.
A Társaság a komponens megközelítést alkalmazza, vagyis különválasztja a fizikailag egységes eszközön
belüli azonos hasznos élettartamú főbb részeket.
A Társaság a tárgyi eszközöket a Bekerülésiérték-modell szabályai szerint értékeli a bekerülést
követően (bekerülési érték, csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel és a halmozott
értékvesztéssel).
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
21
Az értékcsökkenés alapja a kezdeti bekerülési értéknek a maradványértékkel csökkentett része. A
maradványértéket akkor kell meghatározni, ha annak összege jelentős. A maradványérték az eszköz
használatból való kivonása után realizálható, az értékesítési költségekkel csökkentett bevétellel
egyezik meg.
A Társaság az értékcsökkenést eszközkomponensenként az értékcsökkenthető összegre vetítve
állapítja meg és lineáris értékcsökkenési módszerrel számol.
A következő értékcsökkenési kulcsokat alkalmazza eszközeire:
Eszközcsoport
Értékcsökkenés mértéke
Földterület
nem értékcsökkenthető
Épületek, Bérelt ingatlanok
1 - 6%
Erőművi berendezések
1 20%
Nem termelő gépek
14 33%
Irodai berendezések
14 50%
Az eszközök hasznos élettartamát komponensenként felül kell vizsgálni és megállapítani, hogy a
hátralévő hasznos élettartam alatt az eszköz hasznosítha-e, illetve a maradványérték reális-e. Ha
nem, akkor az értékcsökkenthető összeget, illetve a maradványértéket avőre nézve módosítani kell.
A tárgyi eszköz értékét növelik azok a nagyobb (érdemi kiadást jelentő) javítási munkák, amelyek ugyan
rendszeresen, de nem évente merülnek fel. Ezeket a munkákat az adott eszköz egy komponensének
tekinti a Társaság, és megvizsgálja, hogy a hasznos élettartamuk igazodik e beruházások következő
(várható) felmerüléséhez.
Egy tárgyi eszköz értékesítéséből származó bevételt egyéb tételként jeleníti meg, amelyből le kell vonni
az eszköz fennmaradó könyv szerinti értékét. A tárgyi eszköz selejtezéséből származó ráfordítást is az
egyéb tételek között mutatja ki. Ebben az esetben nem keletkezik bevétel, csak ráfordítás.
Befektetési célú ingatlanok
A Társaságnak nincs befektetési célú ingatlanja.
Immateriális eszközök
Az immateriális javak kezdeti bekerülési értéknek értékének meghatározása a tárgyi eszközöknél leírt
módon történik.
A határozatlan élettarta immateriális javakat értékcsökkenteni nem szabad, ehelyett minden
időszakban (vagy amikor jelzés van azonnal) értékvesztési teszt elvégzése szükséges.
A többi immateriális eszköz kapcsán figyelembe kell venni, hogy van-e olyan szerződéses időtartam,
amely korlátozza e jog felhasználhatóságát. Ebben a helyzetben az értékcsökkenési időszak nem lehet
hosszabb, mint ez az időszak, azonban rövidebb lehet. Alaphelyzetben a szerződéses időszakot kell
elfogadni a hasznos élettartamnak.
A szoftvereknél és hasonló immateriális eszközöknél lineáris 20-33% amortizációs kulcsot kell
alkalmazni. Az immateriális eszközök bekerülést követő értékelésére egységesen a költségmodellt kell
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
22
alkalmazni. Az immateriális eszközök maradványértékét ellenkező bizonyításáig nullának kell
tekinteni.
Saját fejlesztésű eszközök
A saját fejlesztésű eszközök bemutatását a Társaság menedzsmentje mérlegelte.
A Társaság vezetésének megítélése szerint az egyéb immateriális eszköz előállítására vonatkozó
fejlesztési tevékenység megfelel az IAS 38 megjelenítési követelményeinek, és a tevékenység
eredményeképp előállított know-how, megtérül bevételek vagy költségek csökkentése révén. A
fejlesztési projekt bekerülési érétke az az immateriális javak között kerülnek bemutatásra. Az
immateriális javak eszközök bekerülési értékében a projekthez közvetlenül kapcsolódóan, igazolt és
felmerült ráfordítások vannak kimutatva.
Lízingek
A lízingek olyan szerződéses megállapodások, amelyben az eszköz tulajdonosa a fizetések sorozatáért
átengedi az adott eszköz használati jogát.
A Társaság alkalmazza az IFRS 16 standard-ban biztosított megjelenítési kivételeket a rövid futamidejű
lízingek és a kis értékű (5.000 USD értékhatár alatti) eszközök esetében. Nem kerül használati jog
eszköz és a kapcsolódó telezettség felvételre azoknál a lízing szerződéseknél, ahol a határozatlan
futamidő és a kapcsolódó szerződéses felmondási kondíciók, illetve a fix összegű díjelem hiánya nem
teszi lehetővé ilyen megállapítását.
El kell különíteni a lízing komponenst az olyan komplex vevői vagy szállítói szerződések esetében, ahol
a szerződés elkülönült elemei között az egyik szerződéses elem teljesíti a standard feltételeit.
Egy lízing kezdeti megjelenítésénél a használati jog és a kötelem értékének a megállapítása esetén a
piaci kamatláb meghatározásakor az ALTEO Csoport létező összehasonlító adatait kell alkalmazni.
Amennyiben ilyen nem található az MNB által közzétett statisztikákat kell figyelembe venni. A
használati jog eszköz amortizációját, a lízing futamidejével azonos hasznos élettartam
figyelembevételével állapítja meg.
A Társaság a 12 hónapnál hosszabb futamidejű és nagy értékű szerződések esetében a használati jog
eszköz bekerülési értékét a hátralévő lízingfutamidő során esedékes kifizetések diszkontált
jelenértékében határozta meg. A Társaság a piaci kamatláb meghatározásakor az MNB által közzétett
statisztikákat használta fel
Hitelfelvételi költségek
A Társaság az IAS 23 szabályainak megfelelően akkor aktiválja a hitelfelvétel költségeit, ha a Társaság
minősített eszköz finanszírozásához hasznosítja a hitelt. A dedikált hitelek esetében (ha egy konkrét
célhoz rendelik a hitelt) a hitel effektív kamatlábának segítségével kell meghatározni az aktiválandó
összeget. Általános célú hitelek esetében az aktiválási rátát meg kell állapítani. Az aktiválási ráta az
általános célú hitelek effektív kamatlábának a kifizetés ideje óta eltelt idejének, vagy ha az később van,
akkor az aktiválás megkezdése óta eltelt időnek a kifizetés összegével súlyozott átlaga.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
23
Egy eszközt (projekt) minősített eszköznek tekinthető az alábbiak szerint:
beruházási szerződésről van szó (amely hosszabb, mint hat hónap);
olyan eszközről van szó, amelynek megépítése, elkészítése vagy átalakítása tovább tart, mint
fél év (függetlenül attól, hogy a Társaság vagy külső felek hozzák létre az eszközt).
A minősítés az eszköz értékétől független.
A hitelfelvételi költségek aktiválását akkor kell megkezdeni, ha az eszköz megszerzésére, a projekt
megvalósítására visszavonhatatlan elkötelezettség van vagy az valószínűsíthető. Egy eszköz esetében
ez az az időpont, amikor az eszközzel kapcsolatos kiadások felmerülnek, illetve egy projekt esetében a
fizikai munkálatok megkezdése, vagy ha a tervezési munkát is a Társaság végzi, akkor az engedélyezési
eljárás alá vont terv elkészítésének a megkezdése.
Fel kell függeszteni a hitelfelvételi költségek aktiválását, ha a munkálatok a technológiailag indokolt
időnél hosszabb időre félbeszakadnak.
Be kell fejezni a hitelfelvételi költségek aktiválását, ha az eszköz elkészült, a projekttel kapcsolatos
(fizikai) munkálatokat befejezték, vagy ha az korábban van, a projekt kapcsán létrehozott eszköz
használatban van, használatát engedélyezték. 2022. évben hitelfelvételi költségek nem voltak és nem
is kerültek aktiválásra.
Állami támogatások
A támogatások–t - szabály szerint bevételként számolja el a Társaság. A bevételt el kell osztani
azokra az időszakokra, amelyre a támogatás vonatkozik. Az eredmény javára ki nem mutatható rész a
kötelezettségek között kerül megjelenítésre, mint halasztott bevétel. Az eredmény javára
elszámolandó tételt – ha megvalósítható – levonásra kerül a kapcsolódó ráfordításból.
Ha egy támogatás a ráfordításokhoz kapcsolódik, akkor azt elsősorban a ráfordítások csökkentésével
számolják el. Ha ez nem lehetséges (pl. eszközhöz kapcsolódó támogatás), akkor egyéb bevételként
jelenítik meg.
Eszközhöz kapcsolódó támogatás esetében a bevételek elszámolásának az időszaka, ami alatt a
támogatott eszköz használatára sor kerül.
A támogatásokat akkor szabad elszámolni,
ha lényegében biztos, hogy a támogatáshoz kötött feltételeket a Társaság teljesíti, és
bizonyos, hogy megkapják a támogatást.
Ha a támogatást utólag vissza kell fizetni, akkor ennek világossá válásakor kötelezettséget kell
kimutatni, az eszköz értékének vagy a költségeknek növelésével.
Amennyiben az állami támogatás terhére előleg kifizetése történik, akkor azt a kötelezettségek között
szükséges kimutatni. Ilyen támogatási konstrukció esetében halasztott bevétel csak abban az esetben
mutatható ki, ha a támogatási elszámolás megtörtént.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
24
A Kibocsátónak a jelentés időszakaiban nem volt állami közreműködéshez kapcsolódó, nem
teljesített és egyéb függő kötelezettsége, ezért a Kibocsátónak nincs az IAS 20-as standard 39.
bekezdés (c ) pontja szerinti tétele.
Értékesítési céllal tartott eszközök
Értékesítésre tartott eszközök közé kell sorolni azokat a befektetett eszközöket, amelyek értéke már
nem folyamatos használat, hanem egy közeli értékesítési tranzakció keretében térül majd meg.
Értékesítési céllal tartottak azok az úgynevezett elidegenítési csoportok is, amelyek olyan eszközöket
és hozzájuk szorosan kapcsolódó kötelezettségeket tartalmaznak, amelyektől a későbbiekben egy
tranzakció keretében válnak meg várhatóan (pl. egy értékesítésre szánt leányvállalat).
E besorolás akkor alkalmazható, ha nagyon valószínű, hogy a szóban forgó értékesítés a minősítéstől
számított egy éven belül megtörténik, és az eszköz vagy a csoport jelenlegi formájában készen is áll az
értékesítésre, az értékesítés érdekében szükséges tevékenységek folynak és az eszközt, elidegenítési
csoportot ésszerű áron kínálják.
Az értékesítési céllal tartott eszközöket a Társaság elkülönítve mutatja be mérlegben, értékét nem
számítja hozzá sem a befektetett eszközök, sem a forgóeszközök kategóriához. Ezeket az eszközöket a
Társaság nem értékcsökkenti és a fordulónapi aktualizált bekerülési érték és az értékesítési
költségekkel csökkentett valós érték közül az alacsonyabbikon értékeli. A keletkező különbözetet az
eredmény terhére számolja el a Társaság.
Ha később mivel a besoroláshoz kapcsolódó feltételek már nem teljesülnek az eszközt vissza kell
sorolni a befektetett eszközök közé, akkor az eszköz átsorolás utáni értéke az el nem számolt
értékcsökkenéssel helyesbített érték és a megtérülő érték közül az alacsonyabb. A keletkező
különbözet az eredményt érinti.
Készletek
A készleteket a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbikon jeleníti meg
megjeleníteni a pénzügyi kimutatásokban. A Társaság a készlet záróértékét az átlagos bekerülési
költség alapján határozza meg, és minden olyan költséget hozzászámít a készlet értékéhez, amely a
készlet szándékolt módú és helyen történő hasznosítása megkövetel.
Pénzügyi instrumentumokon kívüli eszközök értékvesztésének elszámolása, CGU-k azonosítása
A Társaság pénztermelő egységnek (CGU) tekint eszközei azon eszközcsoportjait, melyek más
elkülönített eszközcsoportoktól függetlenül önálló pénzbevételeket termelnek.
A Társaság pénztermelő egységeit az alábbiakban határozza meg:
Legjelentősebb, a Társaság az ASZK alá tartozó hőt és villamosenergiát előállító erőművi
berendezések összessége (RendszerszinSzolgáltatások eszközcsoport) Minden fő termelési
eszköz az ALTEO szabályozó központ (ASZK) irányítása alatt áll, mely az Társaság kapacitásainak
és termelésének irányítását végzi. A szabályozóközpont segítségével a Társaság ki tudja
használni a különböző termelők közötti szinergiákat, részt tud venni olyan piacokon, ahol az
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
25
egyes termelők önállóan nem tudnának, és szignifikánsan magasabb eredményt tud elérni,
mintha a termelők különállóan szerepelnének a piacon. Az ASZK azonnali, komplex (többnyire
automatizált) döntések sorával minden pillanatban törekszik a teljes portfólió legoptimálisabb
kihasználására.
Jelentős eszközállománnyal nem rendelkező üzletágak
- Üzemeltetés
- Karbantartás
- Projekt kivitelezések
A Társaság eszközeit értékvesztés szempontjából minden évben teszteli. A tesztelés két lépésből áll.
Első lépésként megvizsgálja, hogy vannak-e olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy az adott eszközök
értékvesztettek. A következő jelek utalhatnak arra, hogy egy adott eszköz értékvesztett:
sérülés;
bevételek visszaesése;
piaci viszonyok kedvezőtlen változása, a kereslet visszaesése;
piaci kamatlábak emelkedése.
Amennyiben egy eszköz értékvesztett, akkor el kell végezni a megfelelő érték számítást, amely
segítségével megállapítható az eszköz megtérülő értéke (második lépés). A megtérülő érték az eszköz
értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke és a folyamatos használatból származó cash-flow
jelenértéke közül a nagyobb.
Ha nem lehet megállapítani egy eszközcsoport használati értékét, mert önállóan nem termel cash-
flowt (nem hasznosítható), akkor a tesztelést pénztermelő egységre nézve (CGU) kell elszámolni.
Ha a használati értéket csak CGU-ra nézve lehetett megállapítani és értékvesztést kellett elszámolni,
akkor az értékvesztést a következők szerint kell felosztani:
elsőként a sérült eszközöket kell csökkenteni;
második lépésként a tárgyi eszközökre (PPE) és az immateriális eszközökre kell felosztani az
fennmaradó értékvesztést az értékvesztés előtti könyv szerinti értékük arányában.
Egyik eszköz értéke sem csökkenhet az egyedi értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke alá.
Céltartalékok
Céltartalékként csak olyan meglévő kötelezettséget szabad megjeleníteni, amely múltbéli eseményen
alapszik, csak összege és ütemezése bizonytalan. Nem lehet olyan kötelezettségre céltartalékot
elszámolni, amely nem jelenben fennálló jogi vagy vélelmezett kötelemmel függ össze.
Ha egy kötelezettség létezése nem dönthető el egyértelműen, akkor csak abban az esetben szabad
céltartalékot megjeleníteni, ha inkább valószínű a létezése, mint nem (valószínű kötelem). Ha ennél
kisebb a valószínűség, akkor függő kötelezettséget kell közzétenni (lehetséges telem). Ezt a
mérlegben megjeleníteni nem szabad, hanem a kiegészítő megjegyzésekben kell bemutatni az
alakulását.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
26
A céltartalékokat a kötelezettségek között kell szerepeltetni és föl kell osztani hosszú és rövid távú
kötelezettségekre. Ha a pénz időértéke egy céltartalék kapcsán jelentősnek minősül (mert azt a távoli
jövőben kell megfizetni), akkor a várható cash-flowkat diszkontálni kell. A pénz időértékét akkor kell
jelentősnek tekinteni, ha 3 év múlva vagy annál később is jelentkeznek cash-flowk.
A céltartalékok között jellemzően a következő esetek szerepelnek:
terhes szerződések kapcsán
peres ügyek kapcsán fizetendő kártérítések;
kártalanítás, kompenzáció megállapodás alapján;
garanciális kötelezettségek;
eszköz leszerelési kötelezettségek;
végkielégítések, átszervezések miatti költségek.
Ha egy konkrét kötelem kapcsán kell döntést hozni, akkor a céltartalék értéke az egyedileg
legvalószínűbb eset lesz azzal, hogy a többi kimenet hatását is ésszerű keretek között figyelembe kell
venni. Ha egy sokaság kapcsán kell megbecsülni a céltartalék értékét (garancia, sok személyt érintő
kifizetések), akkor a várható kimenetek valós értékét valószínűségekkel súlyozott átlagát kell a
céltartalék értékének tekinteni.
Ha egy olyan szerződést kötött a Társaság, amelyből származó költségek meghaladják az abból
származó bevételeket, akkor a szerződés nem teljesítésének jogkövetkezményének és a szerződés
teljesítéséből származó veszteségek közül a kisebbre céltartalékot kell képezni (terhes szerződések).
Átszervezésre (pl. végkielégítés) akkor szabad céltartalékot képezni, ha az átszervezésről formális terv
készült, amelyet jóváhagytak, és azt az érintettek körével közölték. A megszüntetett tevékenységekkel
összefüggő költségekre képezhető céltartalék. A folytatandó tevékenységekkel kapcsolatos tételekre
nem (pl.: átképzés, áthelyezés költségei).
Nem szabad céltartalékot képezni:
a jövőbeli működési veszteségekre;
a „biztonsági céllal”, jövőbeli nem látható veszteségek fedezetére;
a leírásokra (pl. követelések, készletek leírására) amelyek az érintett eszköz értékét csökkentik.
Munkavállalói juttatások
A Társaság túlnyomórészt rövid távú munkavállalói juttatásokat biztosít munkavállalóinak. Ezeket
akkor számolja el a Társaság az eredmény terhére, ha azok megszolgálttá válnak.
A munkavállalói jutalmakat, bónuszokat és egyéb, hasonló természetű tételeket akkor kell a mérlegben
megjeleníteni, ha kötelezettséghez vezetnek, vagyis
ha szerződéses feltételhez vannak kötve, és e szerződéses feltétel bekövetkezett (pl.: az adott
árbevétel szintet elérték), akkor nem a szerződéses feltétel bekövetkezésének megállapítása
időszakában kell elszámolni a tételt, hanem amikor a feltétel teljesült (tehát a munkavállaló a
szolgáltatását nyújtja).
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
27
ha nem szerződéses feltétel, hanem vezetői döntés keletkeztet ilyen tételt, akkor azt e döntés
érintett Társaság által ismertté válásakor szabad kimutatni (vélelmezett kötelem).
A Társaság kizárólag meghatározott hozzájárulási nyugdíjprogramban vesz részt, amelyet a kifizetett
munkabérrel összefüggésben kell megállapítani, így annak elszámolása a munkabérrel együtt történik.
A Társaság olyan jogi környezetben dolgozik, ahol a munkavállalókat fizetett szabadság illeti meg.
Amennyiben van olyan jogi lehetőség vagy munkavállalói– munkáltatói megállapodás, hogy a ki nem
adott szabadságot tovább lehet vinni a következő évekre, akkor az év végén felhalmozódott, fel nem
használt szabadságra kötelezettséget kell képezni, a munkavállalói juttatások egyidejű terhelésével.
Pénzügyi instrumentumok
A pénzügyi instrumentumok olyan szerződések, amelyek az egyik félnél pénzügyi eszközhöz, míg a
másik félnél pénzügyi kötelezettséghez vagy tőkeinstrumentumhoz vezetnek. A pénzügyi
instrumentumok vagy pénzügyi eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek vagy tőkeinstrumentumok.
A pénzügyi eszközök
Ide tartozik a készpénz, egy más vállalkozás tőkeinstrumentuma, azok a szerződéses jogok, amelyek a
vőben cash-flowkra jogosítják a Társaságot és azok is, amelyek pénzügyi instrumentumok cseréjére
jogosítanak potenciálisan kedvező feltételek mellett.
A pénzügyi eszközöket a Társaság a következő csoportokba sorolja be:
a) Pénzeszközök és egyenértékesek
b) Hitelviszonyt megtestesítő
c) tőke instrumentum
d) derivatíva
a) Pénzeszközök és egyenértékesek:
Az alacsony kockázatú, magasan likvid, rövid futamidővel rendelkező befektetéseket soroljuk ide,
amelyek korlátozás nélkül átválhatók a pénzeszközök ismert összegére, emellett elmondható róluk,
hogy a kamatok esetleges változása nincs lényeges befolyással értékükre.
b) Hitelviszonyt megtestesítő eszközök esetében:
Kölcsönök és követelések (amortizált bekerülési értéken értékelt eszközök): azok pénzügyi eszközök
kerülnek ebbe a kategóriába, amelyek meghatározott (de legalább meghatározható) cash-flowra
jogosítanak, nem jegyzik azokat aktív piacon és nem sorolták azokat be a másik három kategória
valamelyikébe. A Társaság ebbe a kategóriába jellemzően a következő tételekkel rendelkezik:
adott kölcsönök
vevőkövetelések
adott előlegek
egyéb követelések
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
28
Ezeknek az eszközöknek a tartási célja a szerződéses cash flowk beszedése, vagyis ezeket az eszközöket
a Társaság nem kereskedési céllal tartja, nem célja ezen instrumentumokkal rövid távú nyereség
elérése. Ezeknek az eszközöknek a bekerüléskori értékelése valós értéken rténik, a követő értékelése
pedig amortizált bekerülési értéken. Az eszközök értelése egyedi szinten történik. Jelenleg a
Társaságnak nincsenek olyan tömeges számossággal bíró vagy hasonló jellegű eszközei, amelyekkel
szemben a portfólió módszer alkalmazható lenne.
c) Tőke instrumentumok közé azok az eszközök tartoznak, amelyek részesedési viszonyt testesítenek
meg és nem tartoznak a csoportszámvitelt szabályozó standardok hatálya alá, vagyis nem
leányvállalatok, közös szerveződések vagy társult vállalkozások.
d) Derivatívák közé tartoznak azok az instrumentumok, amelyek értéke egy mögöttes változó
értékváltozásának függvénye, a kezdeti befektetési igényük elenyésző és a rendezésük a jövőben
történik. A Társaságnál ilyenek jellemzően a származékos ügyletek, kivéve, ha a fedezeti számviteli
szabályok máshogyan nem rendelkeznek. Ha a Társaság köt olyan (pl. deviza határidős vagy
kamatcsere) ügyleteket, amelyek nem felelnek meg a fedezeti számviteli szabályoknak, akkor azokat
az FVTPL kategóriába sorolja.
A pénzügyi kötelezettségeket a következő csoportokba kell besorolni.
a) Nyereséggel vagy veszteséggel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek: a
kereskedési céllal beszerzett származékos és határidős ügyleteket sorolja ide a Társaság. A Társaság
jellemzően nem bocsátkozik olyan tranzakcióba, amely ilyen pénzügyi eszközt eredményeznek,
leszámítva a deviza és kamatcsere határidős ügyleteket.
b) Egyéb pénzügyi kötelezettségek: Minden egyéb pénzügyi kötelezettség ebbe a kategóriába kerül.
Jellemző elemei:
szállítói tartozások;
hitel és kölcsön tartozások;
kötvénytartozások;
kapott előlegek.
c) A saját tőkeinstrumentumok közé azokat a kibocsátott papírokat sorolja a Társaság, amely a
Társaság reziduális vagyonában testesít meg érdekeltséget, és visszafizetési kötelezettség hozzá
nem kapcsolódik.
Kezdetben minden pénzügyi instrumentumot valós értéken értékel a Társaság. A tranzakciós
költségeket a Társaság aktiválja, kivéve az FVTPL kategóriába sorolt instrumentumokhoz kapcsolódó
tranzakciós költségeket, amelyek az eredmény terhelik.
A pénzügyi instrumentumok követő értékelésének a szabályai amortizált bekerülési értéken történő
értékelés esetén:
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
29
Kamatterhet nem viselő/kamatjövedelmet nem hozó tételek
Ezen eszközök első értéke valós értékük. A valós érték a jövőbeli várható cash-flowk jelenértéke. Ha az
pénz időértéke jelentős, akkor diszkontálni kell a telt. Ezeknek az eszközöket az időszak végén
amortizált bekerülési értéken kell figyelembe venni.
A követelések értékét akkor kell leírással csökkenteni, ha a fizetési határidőt több mint 180 nappal
meghaladóan nem rendeződtek pénzügyileg vagy egyéb olyan jel áll rendelkezésre a mérleg
fordulónapján, amely az értékvesztést indokolja. Olyan követelés, amely egy éven túli fizetési
késedelemben van csak akkor szerepelhet értékkel a pénzügyi kimutatásokban, ha a fizetési
halasztásról/átütemezésről megállapodás született és az adós szolgáltatott biztosítékot. Az
adókövetelésekre ezt a szabályt nem kell alkalmazni. Statisztikai módszerek segítségével kollektív
módon is meg lehet határozni az egyedileg nem jelentős értékű eszközökhöz kapcsolódó értékvesztés
összegét, ha a portfólióban hasonló elemek vannak.
A kötelezettségek esetén a késedelemmel kapcsolatos szabályokat értelemszerűen nem kell
alkalmazni. Azért nem szabad átsorolni valamit hosslejáratú kötelezettségbe, mert a Társaság a
fizetési kötelezettségét nem teljesíti. Átsorolásra csak visszavonhatatlan szerződéses megállapodás
adhat alapot. A kérésre visszafizetendő (lejárattal nem rendelkező) tételeket rövid lejáratúként kell
besorolni.
Kamatterhet viselő/kamatjövedelmet hozó tételek
Ezeket a tételeket amortizált bekerülési költségen kell figyelembe venni. Az amortizált bekerülési
költség számításának elvi szabályai a következők: a Társaságnak meg kell határoznia az adott
hitellel/követeléssel kapcsolatos cash-flowkat. Ezekbe a cash flow-kba a tőke- és kamatmozgásokon
kívül bele kell számítani minden egyéb, az adott pénzmozgással közvetlenül kapcsolatos tételt (pl.:
folyósítási jutalék, szerződéskötési díj, szerződés közjegyzői hitelesítési díja stb.), majd meg kell
határozni, hogy melyik az a kamatláb (effektív kamatláb), amely alkalmazása esetén a cash-flowk nettó
jelenértéke nulla lesz. Az időszaki kamatterhet ezen effektív kamatláb segítségével kell meghatározni.
Változó kamatozású instrumentum esetén a kamatláb változása csak időben előre vehető figyelembe.
Ha ilyen eszközre értékvesztést kell elszámolni (követelés), akkor az effektív kamatlábat a Társaság az
utolsó érvényes kamatlábon tartja.
A Társaság nyilvánosan kötvényeket is kibocsát tevékenysége finanszírozására. A kötvények miatti
kötelezettséget az effektív kamatláb módszer alapján jeleníti meg, vagyis az összes kötvényhez
kapcsolódó cash-flowból kiindulva határozza meg az effektív kamatlábat. A kamatmentes” kötvények
esetén (zero coupon bond) a kamatként a kibocsátási és a visszavásárlási ár közötti különbözetet
tekinti.
A Társaság akkor vezeti ki a pénzügyi eszközöket nyilvántartásaiból, ha lényegében minden eszközhöz
kapcsolódó kockázatot és jogot véglegesen átad másik gazdálkodónak, a kötelezettséget visszafizették
vagy az lejárt.
A pénzügyi kötelezettségek kivezetésére azok teljesítésekor (például megfizetésekor) kerül sor, vagy
ha azok egyéb ok folytán már nem teljesítendőek (például lejárnak, kimerülnek).
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
30
Valós érték meghatározása
Az IFRS 13 a valós értéket úgy definiálja, mint az az ár, amelyet egy eszköz értékesítésekor kapnának,
illetve egy kötelezettség átruházásakor kifizetnének egy piaci szereplők között létrejött szabályos
ügylet alapján az értékelés időpontjában.
A pénzügyi instrumentumok valós értéke a beszámolási időszak végén jegyzett piaci ár, tranzakciós
költségek nélkül. Ha nem áll rendelkezésre jegyzett piaci ár, az instrumentum valós értéke értékelési
modellek vagy diszkontált cash-flow technikák alkalmazásával kerül megállapításra. Diszkontált cash-
flow technikák alkalmazásakor a becsült jövőbeni cash-flow a Csoport gazdasági becslésein alapul, és
a diszkontráta olyan piaci ráta, amely a mérleg fordulónapján egy adott instrumentumra hasonló
feltételek és kikötések mellett érvényes. Értékelési modellek alkalmazásakor az adatok a beszámolási
időszak végén végzett piaci értékeléseken alapulnak.
Az IFRS 13 egy valósérték-hierarchiát állapít meg, amely három szintbe kategorizálja a valós érték
meghatározására használt értékelési módszerek inputjait:
1.szint: Az 1. szintű inputok olyan jegyzett árak azonos eszközök vagy kötelezettségek aktív piacain
(nyilvánosan elérhető), amelyekhez a Csoport az értékelés időpontjában hozzáférhet.
2.szint: A 2. szintben szereplő inputok a jegyzett árakon kívüli, az eszköz vagy kötelezettség
vonatkozásában akár közvetlenül, akár közvetve megfigyelhető inputok.
3. szint: A 3. szintű inputok az eszköz vagy a kötelezettség nem megfigyelhető inputjai. A tőzsdén nem
forgalmazott derivatívák valós értékének becslése azon összegen alapul, amelyet a Csoport szokásos
üzleti feltételek mellett kapna a szerződés beszámolási időszak végén történő megszűnésekor,
figyelemmel az adott piaci viszonyokra és a felek aktuális hitelképességére.
A Csoport az eszközök és kötelezettségek valós értékét a valósérték-hierarchia 3. szintű inputjai alapján
értékeli.
Várható veszteség (ECL) modell alkalmazása
A Társaság vezetése a modell kapcsán frissítette a becsléseit tárgyévben. Az alkalmazott ráták az adott
üzletággal kapcsolatos kockázatokat figyelembe véve kerültek újra meghatározásra. A Társaság
elszámolt értékvesztéseinek a mértéke alacsony az elmúlt évek során kialakított követeléskezelési
folyamatoknak köszönhetően. A kapcsolt tranzakciók esetében (beleértve a többségi tulajdonos
WALLIS csoportot is) korábban nem volt szükség értékvesztés elszámolására.
Fedezeti számvitel (Hedge accounting)
A Társaság a számviteli politikájában részeletezi az IFRS 9 standardban szereplő fedezeti számviteli
szabályokat és azok alkalmazásának módszertanát. A cash flow fedezeti ügyletek esetében az IFRS 9
standardnak megfelelően a fedezeti instrumentumokon keletkezett különbözetet nem a nettó
eredményben jeleníti meg, hanem az egyéb átfogó eredményben és az így keletkező különbözetet a
saját tőke egy elkülönített tartalékban (cash flow hedge tartaléka) gyűjti, az effektív rész erejéig. E
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
31
tartalék megfelelő részét a fedezett cash flow (pl. kamat) bekövetkezésekor, vagy amikor a hedge nem
hatékonnyá válik az eredménykimutatásba visszavezeti.
Ahhoz, hogy a fedezeti számvitel szabályait alkalmazni lehessen, az érintett tranzakció formális
megjelölése szükséges, illetve annak bizonyítása, hogy a hedge hatékony. A Társaságnak 2022. évben
a soproni villanykazán beszerzés szállító kiegyenlítéséhez kapcsolódóan alkalmazott fedezet ügyletet.
Érdekeltségek más gazdálkodóban
A társaságnak számos olyan befektetése van más gazdálkodókban, amelyek konszolidálásra kerülnek,
illetve társult vállalkozásként kell ezeket kezelni. A különálló pénzügyi kimutatásokban ezeket a
befektetéseket a Társaság bekerülési értékükön értékeli, az esetleges halmozott értékvesztéssel
csökkentett értékben. A leányvállalattól kapott osztalékot az eredmény javára számolja el a Társaság.
A leányvállaltokkal kapcsolatos részletes információk a 1 Cégcsoport adatai pontban kerülnek
bemutatásra
A Társaságnak nem volt közös vállalkozása.
A Társaságnak a konszolidációs körbe tartozó vállalatokban megtermelt cash flow szabadon
hozzáférhető (nincsenek hozzáférési korlátozások) A Társaságban a kontroll arányát a szavazati jogok
alapján határoztuk meg. A Társaság leányvállalatinak a kontroll a tulajdonjog alapú mértékét nem
befolyásolták irányítási szerződések.
A Társaságnak nincs olyan érdekeltsége, ahol a szavazati jogok nem a kontrollhoz vezető releváns
tevékenységek irányítására szolgálnak (strukturált gazdálkodók).
A Társaság egyik tagja sem minősül befektetési társaságnak.
A Társaság kontrollált leányvállalatait bekerülési értéken mutatja be.
Részvény alapú kifizetések
A Társaság meghatározott munkavállalóit MRP szervezet keretében részvényopciós juttatással
motiválja. Az adott részvénypociók belső értékét az IFRS 2 standard előírásainak megfelelően a
megszolgálási periódus alatt költségként kell elszámolni a személyi jellegű ráfordítások terhére.
A Társaság vezetői döntés alapján Részvényt juttat azon munkavállalóinak, akik a Társaság elismerési
rendszere alapján erre jogosulttá váltak. A jutalomként megítélt összegnek a részvényben való
mennyiségét az átadás napán érvényes piaci ár alapján határozza meg. A juttatás összegét az IFRS 2
standard előírásainak megfelelően a javadalmazás pillanatában kell költségként elszámolni a személyi
jellegű ráfordítások terhére.
Tényleges és halasztott nyereségadó
A Társaság a vonatkozó adószabályok szerint számítja ki a tárgyévi tényleges nyereségadót, amelyet a
rövid lejáratú kötelezettségek (esetleg követelések) között jelenít meg. Emellett megbecsüli a
halasztott adót is, amely a hosszú lejáratú kötelezettségek vagy a befektetett eszközök között szerepel.
A halasztott adót a mérleg szerinti módszerrel dolgozza ki, a későbbi kulcsváltozások hatásának
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
32
figyelembevételével. A halasztott adó eszközt csak akkor mutatja ki, ha bizonyítani lehet, hogy az adott
tétel realizálható (megfordul). A halasztott adó meghatározása a várható megforduláskor érvényes
kulcson történik.
A cash flow-hoz kapcsolódó általános számviteli politikák
A Társaság a cash flow kimutatását az operatív cash-flowig az indirekt módszerre építi. A befektetési
és a finanszírozási cash flow direkt módszerrel készül. A folyószámlahiteleket pénzeszköz
egyenértékesnek kell tekinteni, ellenkező bizonyításáig.
Saját tőke
A Társaság a saját tőke részeként az alábbi tételeket szerepelteti a beszámolóban:
Tőkeelem megnevezése
Tőkeelem tartalma
Jegyzett tőke cégkivonat
A kibocsájtott részvények száma szorozva a
névértékkel.
Jegyzett tőke visszavett
A visszavásárolt saját részvények száma szorozva a
névértékkel.
Jegyzett tőke IFRS
A kibocsájtott részvények száma szorozva a
névértékkel. A tőkeelemből levonásra kerül a
visszavásárolt saját részvények névértéke.
Ázsió - Tartalékok
A kibocsájtott részvényekért a névértékükön felüli
befizetések összessége, tőketulajdonosokkal e
minőségükben folytatott ügyletek értéke, külön
bemutatva a tulajdonosoknak történő
felosztásokat (pl. visszavásárolt részvények
névérték feletti része).
Eredménytartalék
a felhalmozott, de osztalékként ki nem fizetett
eredmény (azaz a halmozott eredmény) összege,
megképzett fejlesztési tartalék.
Részvény alapú kifizetés
tartaléka
IFRS2 standard alapján képzett tartalék.
Cash-flow hedge tartaléka
Az IFRS9 standard előírásai alapján a periódus végi
nem realizált Cash-Flow pozíciók értéke alapján
képzett tartalék. A tartalék részeként csak a cash
flow hedge tranzakciók dokumentációja szerinti
hatékony rész kerülhet kimutatásra.
A Társaság a megjegyzésekben közzéteszi az alábbi részvényekre vonatkozó információkat a
részvénytőke valamennyi osztályára vonatkozóan:
a kibocsátásra engedélyezett részvények számát;
a kibocsátott és teljesen befizetett, valamint a kibocsátott, de még nem teljesen befizetett
részvények számát;
a részvények névértékét;
az időszak elején és végén forgalomban lévő részvények számának egyeztetését;
az adott részvényosztályhoz kapcsolódó jogokat, elsőbbségi jogokat és korlátozásokat,
beleértve az
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
33
osztalékfizetéssel és a tőke-visszatérítéssel kapcsolatos korlátozásokat;
MRP programokat, részletes tartalmukat
a Társaság vagy leányvállalatai vagy társult vállalkozásai által birtokolt részvényeket;
az opciók és részvényeladásra vonatkozó szerződések alapján történő kibocsátásra
fenntartott részvényeket, beleértve a feltételeket és az összegeket.
A Társaság elkészíti a számviteli törvény által a 114/B. § részeként előírt Saját tőke megfeleltetési
táblát. A saját tőke megfeleltetési tábla tartalmazza az IFRS-ek szerinti saját tőke egyes elemeinek nyitó
és záró adatait, valamint ezekből levezetve az alábbi saját tőke elemek nyitó és záró adatait:
Tétel megnevezése
Tartalma
Saját tőke
Az IFRS-ek szerinti saját tőke összege, növelve a kapott pótbefizetés
IFRS-ek szerint kötelezettségként kimutatott összegével, csökkentve
a fizetett pótbefizetés IFRS-ek szerint eszközként kimutatott
összegével, növelve a jogszabály alapján tőketartalékba helyezendő
pénzeszközök, átvett eszközök értékéből a halasztott bevételként
kimutatott összeggel, csökkentve a tőkeinstrumentumnak minősülő
tőkeemelés miatt, a tulajdonosokkal szemben kimutatott követelés
összegével.
Cégbíróságon
bejegyzett tőke
A létesítő okiratban meghatározott jegyzett tőke, amennyiben az
tőkeinstrumentumnak minősül.
IFRS-ek szerinti
jegyzett tőke
A létesítő okiratban meghatározott jegyzett tőke csökkentve a
visszavásárolt részvények névértékével, amennyiben az
tőkeinstrumentumnak minősül.
Jegyzett, de még
be nem fizetett
tőke
Az IFRS-ek szerinti jegyzett tőkéből a gazdálkodó rendelkezésére még
nem bocsátott összeg.
Tőketartalék
A saját tőke minden olyan elemének összege, amely nem felel meg az
IFRS-ek szerinti jegyzett tőke, a jegyzett, de be nem fizetett tőke, az
eredménytartalék, az értékelési tartalék, az adózott eredmény vagy a
lekötött tartalék fogalmának.
Eredménytartalék
Az IFRS-ek szerinti éves beszámolóban kimutatott, korábbi évek
halmozott - és a tulajdonosok részére még ki nem osztott - adózott
eredmény, ideértve az IFRS-ek szerint a felhalmozott eredmény javára
vagy terhére elszámolt összegeket is, amely az IAS 1 Pénzügyi
kimutatások prezentálása című standard szerinti egyéb átfogó
jövedelmet - az átsorolási módosítások kivételével - nem
tartalmazhat. Az így keletkezett összeget csökkenteni kell a fizetett
pótbefizetés IFRS-ek szerint eszközként kimutatott összegével, és a fel
nem használt fejlesztési tartaléknak a kapcsolódó, az IAS 12
Nyereségadók című standard alapján számított halasztott adóval
csökkentett összegével.
Értékelési tartalék
az IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása című standard szerinti
átfogó vedelem kimutatásban szereplő egyéb átfogó jövedelem
halmozott és tárgyévi egyéb átfogó vedelmet is tartalmazó összege;
Adózott eredmény
az Sztv. 114/A. § 9. pontjában meghatározott fogalom.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
34
Tétel megnevezése
Tartalma
Lekötött tartalék
a kapott pótbefizetés IFRS-ek szerint kötelezettségként kimutatott
összege, növelve a fel nem használt fejlesztési tartaléknak a
kapcsolódó, az IAS 12 Nyereségadók című standard alapján számított
halasztott adóval csökkentett összegével.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
35
Osztalékok
Az osztalék fizetése a Társaság 12,5- Ft névértékű, névre szóló, A” sorozatú, dematerializált úton
előállított, HU0000155726ISIN azonosító alatt nyilvántartott törzsrészvényei után történik ide nem
értve a Csoport tulajdonában álló sajátrészvényeket, továbbá a Ptk. 3:298. § (3) bekezdés alapján
osztalékra nem jogosító részvényeket.
Egyéb számviteli politikai elemek
Az idegen pénznemben kifejezett tranzakciók
A funkcionális pénznem az a pénznem, amely az adott cég működését leginkább jellemzi. A Társaság
funkcionális pénzneme a magyar forint (HUF).
Egy adott gazdálkodó egységnek csak idegen pénznemen keletkezhet átváltási árfolyamkülönbözete.
A külföldi pénzeszközben felmerülő ügyletek a teljesítés napn érvényes, az MNB által meghirdetett
devizaárfolyam alkalmazásával kelnek forintosításra. Ez alól kitelt képeznek azok a bejö száltói és
kime vevői számlák, ahol az áltanos forgalmi adóról szó 2007. évi CXXVII. törvény szerinti az adóalap
forintban történő mellatására vonatkozó előísainak megfelelő árfolyam számítás az irányadó.
Év közben a realizált árfolyamveszteség/nyereség összegei a teljes napn és a pénzügyi teljesítés
napján érvényes árfolyamok különbözetéből adódnak, mely összegeket a péngyi műveletek egyéb
betelei, ráfordításai között mutat ki a rsaság.
A Társaság megosztja eszközeit és kötelezettségeit monetáris és nem monetáris eszközökre. A
monetáris elemek azok az elemek, amelyek kiegyenlítése vagy befolyása pénzmozgással jár, illetve
monetáris elemnek minősül maga a pénz. Nem minősülnek monetáris elemnek azok a követelés-
kötelezettség tartalmú tételek, amelyek nem járnak pénzmozgással (pl.: szolgáltatásokra, készletekre
adott előlegek).
Az idegen pénznemben kifejezett monetáris elemeket minden fordulónapon át kell értékelni a
fordulónapi azonnali (spot) árfolyamra. A Társaság a Magyar Nemzeti Bank fordulónapi közzé tett
árfolyamát alkalmazza az átváltáskor.
Könyvviteli rendszer fenntartási célok
A Társaság pénzügyi rendszerének a felépítését (pl. számlatükör, analitikák) az IFRS előírásain túl úgy
alakította ki, hogy egyéb szakterületek által igényelt adatok kinyerhetővé váljanak.
Lényegesség, hibák és hibahatások
Az IFRS szabályai alapján egy tétel akkor számít lényegesnek, ha a tétel kihagyása vagy téves
bemutatása képes a felhasználóknak a pénzügyi kimutatások alapján hozott döntéseit befolyásolni. A
lényegesség tekintetében a társaság a Számvitelről szóló 2000. évi C Törvényben definiált jelentős
összegű hiba értékhatárát alkalmazza.
Minden esetben lényeges egy tétel, ha a hiba feltárásának évében az ellenőrzések soron - ugyanazon
évet érintően - megállapított hibák, hibahatások eredményt, saját tőkét növelő-csökkentő értékének
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
36
együttes (előjeltől független) összege meghaladja az ellenőrzött üzleti év mérlegfőösszegének 2
százalékát. Amennyiben a mérlegfőösszeg 2%-a meghaladja a 150 millió Ft-ot, akkor a lényegesség
határa 150 millió Ft. Ugyanakkor a Társaság vezetősége fenntartja magának a jogot, hogy a kihagyás
vagy téves bemutatás mértékének és jellegének adott körülmények közötti megítélésétől függően egy
kisebb mértékű tételt is jelentősnek minősítsen. Egy tétel megítélésnél az adott tétel nagysága és
jellege, vagy a kettő kombinációja a döntő tényező.
A hibák tartalmukban lehetnek kihagyások vagy téves bemutatások a gazdálkodó egység egy vagy több
korábbi időszakra vonatkozó pénzügyi kimutatásaiban, amelyek olyan megbízható információk fel nem
használásából, vagy helytelen felhasználásából származtak. Ilyen hibák lehetnek a matematikai hibák,
a számviteli politika alkalmazásában elkövetett hibák, nyek figyelmen kívül hagyása vagy helytelen
értelmezése, valamint a csalás hatásai.
A korábbi időszaki hibát visszamenőleges újramegállapítással kell kijavítani, kivéve, ha kivitelezhetetlen
meghatározni a hiba egyes időszakokra vonatko hatásait vagy halmozott hatását.
Kivitelezhetetlenség akkor áll fent, ha a Társaság akkor sem tudja egy hiba kijavítását megtenni vagy
egy új szabályt visszamenőlegesen alkalmazni, miután minden tőle ésszerűen elvárhatót megtett a
helyes alkalmazás érdekében. Kivitelezhetetlenség oka lehet pl. az elérhető adatok hiányából fakadó
kalkulációs bizonytalanságok.
8. A kockázatok bemutatása
A Társaság vezetése számba vette az előfordulásuk valószínűsége és negatív hatásuk várható nagysága
alapján értékelte az ALTEO-hoz, továbbá a Társaság által kibocsátott értékpapírokhoz kapcsolódó
specifikus kockázati tényezőket, valamint a megalapozott befektetői döntés meghozatala
szempontjából felmerülő esetleges kockázatokat. Jelen Pénzügyi Kimutatások kizárólag a Társaság
értékelése alapján lényegesnek ítélt kockázati tényezőket tartalmazzák. A lényegességi értékelés
eredményét a Társaság kvalitatív skála alkalmazásával, „alacsony”, „közepes”, vagy „magas” kockázati
szint valamelyikének az egyes kockázati tényezőknél rténő feltűntetésével adja meg. A kockázati
tényezők lényegességük alapján kerültek sorrendbe rendezésre kategóriájukon belül.
Kockázati kategóriák:
A/ Makrogazdasági és jogrendszerből fakadó kockázatok
pus sorszám Kockázat 2022 2021 változás
A 1 Jogrendszerből eredő kockázatok magas magas nincs
A 2 Makrogazdasági tényezők közepes közepes nincs
A 3 Adózás magas közepes igen
A 4 Az Egyesül Királyság Európai Unióból történő kilépésével (Brexit) kapcsolatos kockázatok nincs alacsony igen
A 5
Veszélyhelyzet Magyarországon
magas n/a igen
A 6 Energia-veszélyhelyzet magas n/a igen
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
37
B/ Piacra és az iparágra jellemző kockázatok
C/ Az ALTEO Csoportra jellemző kockázatok:
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
38
a. Makrogazdasági és a jogrendszerből fakadó kockázati tényezők
1. Jogrendszerből eredő kockázatok
Magyarországon, ahol az ALTEO Nyrt. tevékenységét jelenleg kifejti, valamint a Társaság egyes
stratégiai célországaiban a jogrendszer relatív fejletlennek tekinthető. Ezekben az országokban az
általános közvélekedés szerint a jogszabályok meglehetősen gyakran változnak, a hatóságok, bíróságok
döntései esetenként egymásnak ellentmondóak, következetlenek, nehezen értelmezhetőek. Ezen
körülmények megnehezíthetik, hogy a Társaság a jogszabályoknak teljes mértékig megfelelően
végezze tevékenységét, illetve a Társaságot az eredményességet is érintő választottbírósági, peres,
nemperes, illetve egyéb jogi jellegű kockázatoknak tehetik ki.
2. Makrogazdasági tényezők
Az ALTEO Nyrt. és eredményessége kitett Magyarország és az Európai Unió országai makrogazdasági
helyzete alakulásának, különösen a gazdasági növekedés és az ipari termelés, valamint az
államháztartás pénzügyi helyzete alakulásának. A makrogazdasági környezet esetleges kedvezőtlen
alakulása negatívan hathat az ALTEO Nyrt. egyes tevékenységeinek jövedelmezőségére.
3. Adózás
Az ALTEO Nyrt-re vonatkozó jelenlegi adózási, járulék- és illetékfizetési szabályok a jövőben
változhatnak, így különösen nem kizárható, hogy az energiatermelőkre és energiakereskedőkre
kivetett különadó mértéke növekedhet, valamint a villamosenergia-szektorban működő
vállalkozásokat hátrányosan érintő újabb adók kerülhetnek kivetésre, növelve ezzel az ALTEO Nyrt.
adóterhelését. A vonatkozó adószabályok gyakran és nagymértékben, akár visszaható hatállyal is
módosulhatnak, amelynek az ALTEO Nyrt. árbevételére és eredményességére is hatása lehet.
4. Vészhelyzet Magyarországon
Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel,
valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása érdekében Magyarország egész
területére a Kormány veszélyhelyzetet hirdetett ki 2022. május 25. napi hatállyal. Nem ismert, hogy az
Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktus mikor ér véget, és az emiatt bevezetett veszélyhelyzet
meddig áll fent Magyarországon.
A különleges jogrend időszakában a magyar Kormány meghatározott körben az Országgyűlés
törvényalkotási hatáskörét átvéve rendeletekkel kormányozhat, egyes törvények alkalmazását
felfüggesztheti vagy módosíthatja, ezért a jogszabályi környezet gyakran és kevésbé kiszámítható
módon változhat. Az energetikai ágazat, amelyben az ALTEO Nyrt. is tevékenykedik, stratégiai
jelentőségűnek minősül, és ezért különösen kitett lehet a veszélyhelyzeti jogalkotás miatti
bizonytalanságoknak, és adott esetben a magyar kormány az ALTEO Nyrt. felügyelete alá is vonhatja,
ezzel átvéve az ALTEO legfőbb döntéshozó szervének hatásköreit. Az ilyen veszélyhelyzeti változások,
bizonytalanságok és intézkedések hatással lehetnek az ALTEO Nyrt. működésére, árbevételére és
eredményességére
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
39
5. Energia vészhelyzet
Az Európai Unió több országa a földgázellátás-biztonsági vészhelyzeti tervek szerinti első (korai
előrejelzési) vagy második (riasztási) szintű válsághelyzetet hirdetett 2022. első félévében, és a magyar
kormány is energia-veszélyhelyzetet hirdetett 2022. július 15. napján elsősorban az orosz-ukrán
háború és annak következményei miatt fellépő európai energiahordozó hiány miatt.
Az energia-veszélyhelyzet és annak esetleges fokozódása miatt a normális piaci működéstől eltérő
folyamatok indulhatnak meg, és korlátozásokra, állami beavatkozásokra kerülhet sor az energia
szektorban. Ezek a folyamatok és beavatkozások hátrányosan befolyásolhatják az ALTEO Nyrt.
működését és eredményességét.
6. Az Egyesül Királyság Európai Unióból történő kilépésével (Brexit)
kapcsolatos kockázatok
A kockázatot a Társaság a működésében nem tarja relevánsnak. A kockázat további körülírását és
további megfigyelését megszüntette.
b. A piacra és az iparágra jellemző kockázatok
7. Energiapiaci szabályozás
Az ALTEO Csoport működése és eredményessége nagymértékben függ Magyarország és az Európai
Unió energiapiaci szabályzásától és az ilyen szabályok alkalmazásától, ideértve különösen a villamos
energia termelésére, a villamosenergia-kereskedelemre, a villamosenergia-ipari rendszerszintű
szolgáltatások piacára, a megújuló energiaforrások hasznosítására, a kogenerációs erőművekben
előállított villamos energiára és hőre, a távhőtermelésre és távhőszolgáltatásra, a földgáz-
kereskedelemre, valamint a kibocsátási egységek kiosztására és kereskedelmére vonatkozó
jogszabályokat, hatósági és bírósági gyakorlatot, a magyar és nemzetközi üzemi, kereskedelmi és
működési szabályzatokat és más vonatkozó szabályokat. 2018 során az Európai Unió új energetikai
jogszabályokat fogadott el „Clean Energy For All Europeans” címmel.
Ezen szabályok változása, az EU-s keretszabályok átültetése jelentősen befolyásolhatja az ALTEO Nyrt.
működését, eredményességét, piaci pozícióját és versenyképességét.
8. Hatósági árak
Az ALTEO Nyrt. egyes tagjai olyan tevékenységet végeznek, amelynek árát jogszabályok vagy valamely
hatóság (ideértve különösen a MEKH-et, a minisztériumokat és önkormányzatokat) határozza meg
vagy maximalizálja. Az ilyen jogszabályban rögzített vagy hatóság által meghatározott árak, továbbá a
hatósági árszabályozás tárgyi hatályának változásai jelentősen befolyásolhatják a Társaság, illetve az
egyes Leányvállalatok eredményességét és versenyképességét.
9. A villamosenergia kiegyenlítő szabályozási rendszer kockázatok
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
40
A földgáztüzelésű erőművek pénzügyi helyzetét a villamos energia, illetve a ára közötti árrés
alakulásán felül jelentősen befolyásolja a villamosenergia-rendszer kiegyenlítő szabályozási tartalék
kapacitás és energia piacainak árazódása és hozzáférhetősége. Amennyiben ezen piacok
hozzáférhetősége az ALTEO Nyrt. kereskedelmi érdekkörébe tartozó termelő egységek
vonatkozásában bármilyen okból – ideértve a piaci árak jelentős esésére visszavezethető szolgáltatási
volumen csökkenést korlátozottá válik, az negatív hatással lehet az ALTEO Nyrt. üzleti
tevékenységére és eredményességére. Tekintve, hogy az ALTEO Nyrt. nem csak, mint a szolgáltatást
nyújtó, hanem mint szolgáltatást igénybe vevő is jelen van a kiegyenlítő energia piac(ok)on, így ezen
piac(ok) árazódásának változása jelentős hatással lehet a Társaság pénzügyi eredménytermelő
képességére.
10. Hálózati csatlakozási szabályok változása
A földgáztüzelésű erőművek pénzügyi helyzetét jelentősen befolyásolja a villamosenergia-rendszer
kiegyenlítő szabályozási tartalék kapacitás és energia piacainak árképzése és hozzáférhetősége.
Amennyiben ezen piacok hozzáférhetősége az ALTEO Nyrt. kereskedelmi érdekkörébe tartozó termelő
egységek vonatkozásában bármilyen okból ideértve a piaci árak jelentős esésére visszavezethető
szolgáltatási volumen csökkenést korlátozottá válik, az negatív hatással lehet az ALTEO Nyrt. üzleti
tevékenységére és eredményességére. Tekintve, hogy az ALTEO Nyrt. nem csak, mint a szolgáltatást
nyújtó, hanem mint szolgáltatást igénybe vevő is jelen van a kiegyenlítő energia piacokon, így ezen
piacok árképzésének változása jelentős hatással lehet a Társaság pénzügyi eredménytermelő
képességére.
11. Állami támogatások
Az ALTEO Nyrt. működése és eredményessége függhet a Magyarországon és az Európai Unió
országaiban a megújuló energiaforrások és a kapcsoltan termelt energia hasznosítására, valamint a
beruházásra és működésre vonatkozó állami támogatások mértékétől, illetve az állami támogatások
jövőbeni alakulásától.
Az Európai Bizottság új iránymutatást adott ki a 2022. január 27-től kezdve odaítélt vagy odaítélni
szándékozott valamennyi, éghajlat-, környezetvédelem- és energiaügyi, bejelentésköteles támogatás
összeegyeztethetőségének értékelésére (CEEAG). A Bizottság a CEEAG-ban azt javasolja, hogy az EU
tagállamok 2023. december 31-ig úgy módosítsák meglévő környezetvédelmi és energetikai
támogatási programjaikat, hogy azok a CEEAG-nak megfeleljenek. Az állami támogatási rendszerek,
különösképp a KÁT és a METÁR szabályozás változása, vagy a vonatkozó mogatások esetleges
megszűnése jelentősen befolyásolhatják a Társaság működését, eredményességét, piaci pozícióját és
versenyképességét.
12. CO2 kibocsátás piac, CO2 kvóta allokációs rendszer és CO2 kvóta árak
2021. január 1. napjától megkezdődött az EU ETS negyedik kereskedési időszaka (2021-2030). Ebben
az időszakban is a kibocsátók a térítésmentesen kapott kibocsátási egységmennyiség mellett, kizárólag
árverések, aukciók útján vagy másodlagos kereskedelmi csatornákon keresztül juthatnak kibocsátási
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
41
egységekhez. Az ALTEO Nyrt. érintett létesítményei számára a 2021-2030. közötti időszakban évről-
évre csökkenő mennyiségű térítésmentes kibocsátási egység kerül majd kiosztásra az Innovációs és
Technológiai Minisztérium által közzétett és az Európai Bizottság által jóváhagyott Nemzeti
Végrehajtási Intézkedés alapján. A harmadik kereskedési időszakhoz képest jelentős változás, hogy a
IV. kereskedési időszakban az adott évre vonatkozó terítésmentes kiosztást jelentős mértékben
meghatározza a létesítmények évenként hitelesíten tevékenységi szintje, és annak változásai. A
tevékenységi szint bázisidőszakhoz viszonyított 15%-os eltérése esetén, az előre meghatározott
kvótamennyiségek kiigazítása, és az Európai Bizottság általi jóváhagyása szükséges. Mindezt annak
érdekében, hogy a kiosztás jobban lekövesse a létesítmények valós tevékenységét.
A kitűzött klímapolitikai célok elérése érdekében történő jogi környezeti, és allokációs rendszerbeli
szabályok változásai, valamint a kibocsátási egységek árának emelkedése jelentős mértékben
befolyásolhatja az ALTEO Nyrt. működési költségeit és gazdasági eredményeit.
13. Technológiai változások
A technológiai újítások nagymértékben növelhetik az energiaipar hatékonyságát, különösen a
megújuló energiatermelés területén. A technológiai fejlődés nem csak átalakíthatja az ALTEO Nyrt.
által használt technológiákat, de bizonyos esetekben teljesen meg is szüntetheti azok alkalmazását.
Amennyiben olyan megoldások, technológiák kerülnek előtérbe, amelyekben az ALTEO Nyrt. nem
rendelkezik megfelelő tapasztalatokkal, vagy amelyekhez nincs hozzáférési lehetősége (szabadalmi
védettség miatt vagy egyéb okból), akkor az ALTEO Nyrt. piacvesztéséhez, árbevételének és
jövedelmezőségének csökkenéséhez vezethet. Nem garantálható, hogy az ALTEO Nyrt. mindig a
leghatékonyabb technológiát tudja kiválasztani, beszerezni és a legeredményesebben tudja
működtetni.
14. Versenyhelyzet
Az ALTEO Nyrt. egyes piacain számos, Európában és Magyarországon is jelentős pozíciókkal és
tapasztalatokkal, fejlett technológiával, jelentős kapacitásokkal és pénzügyi erővel rendelkező
társaságok, köztük állami vagy önkormányzati tulajdonban és irányítás alatt lévő társaságok is
versenyeznek, valamint szállhatnak versenybe a jövőben az ALTEO Nyrt-vel. A jövőben esetleg
megerősödő verseny számottevő, előre nem látható fejlesztéseket, befektetéseket tehet szükségessé,
továbbá negatív hatással lehet az ALTEO Nyrt. szolgáltatásainak áraira vagy növelheti a csoport
költségeit, amelyek negatív hatással lehetnek az ALTEO Nyrt. konszolidált szinten mért
eredményességére.
15. Finanszírozási kockázat
Az energetikai beruházások és fejlesztések előkészítése és megvalósítása tőkeigényes tevékenység,
amely jelentős finanszírozást igényel. Bizonyos tényezők (ideértve az általános gazdasági környezetet,
a hitelpiacokat, a banki kamatlábakat és a devizaárfolyamokat) változása az ALTEO Nyrt. finanszírozási
igényét és/vagy finanszírozás költségeit növelhetik, megszerzését és visszafizetését megnehezíthetik,
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
42
késleltethetik vagy akár el is lehetetleníthetik, ideértve a jelen Információs Összeállítás időpontjában
már létrejött finanszírozásokat is.
Az ALTEO Nyrt. bankhitelei változó kamatlábúak és olyan referencia kamatokhoz kötődnek, mint
például a BUBOR. A kamatlábaknak az ALTEO Nyrt. számára kedvezőtlen változása negatív hatással
lehet az ALTEO Nyrt. eredményességére. A kamatkockázat mérséklésére az ALTEO Nyrt. kamatfedezeti
(IRS) ügyleteket köt. Ezen ügyletek az adott gazdasági környezet és hitelkondíciók megvizsgálása után
kerülnek megkötésre. Az ügyletekkel lehet mérsékelni a kockázatot, azonban teljes mértékben nem
tudja az ALTEO Nyrt. eliminálni a változó kamatozásból fakadó negatív kockázatokat.
Az ALTEO jelenlegi kötvényadóssága teljes egészében forintban denominált, fix éves kamatozású
kötvényekből áll.
Az energiaárak növekedése és egyre nagyobb volatilitása miatt a határidős termékek kötésével és
fenntartásával kapcsolatban megnőnek az azokhoz kapcsolódó letét és bankgarancia nyújtási
kötelezettségek. Emellett a sokkal rövidebb szállítói fizetési határidőkben ill. a magasabb fajlagos
árakból fakadó magasabb vevőállományban megtestesülő késve fizetések miatt megnövekedhet az
ALTEO Nyrt. tagjainak működőtőke finanszírozási igénye. Ezen okokból az ALTEO Nyrt.
pénzeszközállományának a korábbi évekhez képest jóval nagyobb hányadát kell a megnövekedett
letéti és bankgarancia, valamint műkődőtőke igények finanszírozására fordítani, ami pénzt vonhat el
az amúgy vonzó befektetési lehetőségektől. Ezen finanszírozási igények időfaktora bizonytalan, nem
megjósolható a fennállásuk kezdete és vége sem.
16. Devizaárfolyamok változása
Az ALTEO Nyrt. árbevételének azon része, amely forintban pződik, és a kiadási oldalon
devizabevétellel nem fedezett, devizában teljesítendő, vagy devizaárfolyamtól függő tétel állott a
Csoportnak a forint és a deviza árváltozásának következtében nyeresége vagy veszteség pződhet.
Ennek következtében az ALTEO Nyrt. számára kedvezőtlen árfolyamváltozás negatív hatással lehet az
ALTEO Nyrt. üzleti tevékenységére és eredményességére. Ezen kitettségét az ALTEO Nyrt. az említett
tételekre vonatkozó fedezeti ügyletek kötése révén kezeli, azonban az ebből fakadó kockázatokat teljes
mértékben így sem lehet kizárni.
17. Nemzetközi piaci események belföldi kereskedelemre gyakorolt hatása
A magyarországi energiaárakat jelentősen befolyásolják a külföldi tőzsdéken kialakuló piaci árak,
amelyek jelentős mértékben Magyarországon kívüli gazdasági folyamatok és kereslet-kínálati
viszonyok eredményeképpen alakulnak ki. Az energiaárak jelentős volatilitása arra késztetheti a piaci
szereplőket, hogy a kockázati kitettségüket csökkentsék, így kedvezőtlenebb feltételek alakulhatnak ki
az ALTEO Nyrt. számára, ami negatív hatással lehet az ALTEO Nyrt. eredményességére.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
43
18. A földgáz és a villamos energia, illetve a hő ára közötti árrés alakulásának
kockázata
A földgáztüzelésű erőművek pénzügyi helyzetét jelentősen befolyásolja a földgáz (beszerzési) ára,
illetve az értékesített villamos energia és/vagy ára közötti különbség (árrés) alakulása. Amennyiben
ez az árrés jelentősen csökkenne, az negatív hatással lehet az ALTEO Nyrt. üzleti tevékenységére és
eredményességére.
19. Környezetvédelmi szabályozás
Az ALTEO Nyrt.-re vonatkozó környezetvédelmi szabályozásnak az ALTEO Nyrt. számára esetleg
kedvezőtlen változása bbletköltségekkel vagy többlet beruházás-követelményekkel terhelheti az
ALTEO Nyrt.-t.
20. A COVID-19 vírus terjedésével kapcsolatos kockázatok
Az ALTEO Nyrt.-nek árbevétellel járó tevékenysége, illetve működését érdemben befolyásoló
szolgáltatások körében legjobb tudomása szerint nincsenek olyan közvetlen ügyfelei vagy beszállítói,
amelyek olyan országból származnak, amelyek a COVID-19 vírus miatt - jelen Alap Információs
Összeállítás közzétételének napján - karantén alatt állnak. A COVID-19 vírus azonban érintheti azokat
a piacokat, ahol az ALTEO Nyrt. is aktív, ily módon közvetetten kihathat az ALTEO Nyrt. működésére,
eredményességére. Annak a lehetősége nem adott az ALTEO Nyrt. vezetősége számára, hogy a teljes
ellátási láncban felmérje a COVID-19 vírus terjedésének lehetséges kimeneteleiből fakadó, a
Társaságot közvetett módon érintő kockázatokat.
Az ALTEO Nyrt. közvetlen személyi állományát, illetve az egyes folyamatban lévő projektekbe bevont
alvállalkozói, beszállítói körének munkaerő állományát érintheti a COVID-19 vírus terjedése és annak
során meghozott, illetve meghozatalra kerülő intézkedések. Az esetleges megbetegedések negatív
hatással lehetnek az ALTEO Nyrt. munkafolyamataira, a folyamatban lévő projektek ütemezésére,
továbbá hátrányos munkaerőpiaci következményekkel járhatnak. A Magyarországon bevezetett
veszélyhelyzet negatív hatással lehet az ALTEO Nyrt. vevőinek, felhasználóinak eredményességére,
fizetőképességére, valamint energiaigényük, beruházási hajlandóságuk csökkenését eredményezheti,
ami az ALTEO Nyrt. eredményeire is hátrányos hatást gyakorolhat. Az ALTEO Nyrt. a munkavállalók
egészségvédelme kapcsán felmerülő kockázatok kezelése érdekében Pandémiás Irányító Testületet
állított fel, Pandémiás Tervet fogadott el.
Az ALTEO Nyrt. vezetősége folyamatosan figyelemmel kíséri a COVID-19 vírussal kapcsolatos
eseményeket, és felkészült a szükséges intézkedések megételére. Ugyanakkor a COVID-19 vírus és
pandémia hatásai kiszámíthatatlanok és tovagyűrűzőek lehetnek, és így az ALTEO Nyrt. felkészültsége
ellenére negatív hatással lehetnek az ALTEO Nyrt. üzleti tevékenységére és eredményességére.
21. Munkaerő-állomány megbetegedése
A COVID-19-en túl fennáll a kockázata annak, hogy az ALTEO Nyrt. közvetlen személyi állományát,
illetve az egyes folyamatban lévő projektekbe bevont alvállalkozói, beszállítói körének munkaerő
állományát érintheti egy fertőző vírus, baktérium, gomba, élősködő vagy sugárzás által okozott
betegség, amely negatív hatással lehet az ALTEO Nyrt. munkafolyamataira, a folyamatban lévő
projektek ütemezésére, továbbá hátrányos munkaerőpiaci következményekkel járhat.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
44
22. Háborús kockázatok
A jelenleg zajló orosz-ukrán háború, és általánosságban más háborúk és fegyveres konfliktusok
megzavarhatják az ellátási láncokat, hatással lehetnek a beszerzési árakra, késlekedést vagy teljes
ellehetetlenülést okozhatnak a beruházások megvalósításában és hátrányosan befolyásolhatják a
munkaerőpiaci folyamatokat. Ezen tényezők változása többletköltségekkel, többlet beruházás-
követelményekkel vagy a beruházás meghiúsulásával terhelhetik az ALTEO Nyrt.-t és időbeli lefolyásuk
bizonytalan, nem jelezhető előre. Ezért a háborúk és fegyveres konfliktusok negatív hatással lehetnek
az ALTEO Nyrt. üzleti tevékenységére és eredményességére.
c. Az ALTEO Csoportra jellemző kockázatok
23. Szabályozási Központ működéséből eredő kockázatok
Az ALTEO Szabályozási Központ, és az ehhez csatlakozott, azaz az ALTEO Csoport kereskedelmi
érdekkörébe tartozó termelő egységek jövedelem termelő képessége nagymértékben függ a
villamosenergia-rendszer kiegyenlítő szabályozási tartalék kapacitás és energia piacok mindenkori
hozzáférhetőségétől és árképzésétől. Amennyiben ezen piacok hozzáférhetősége az ALTEO
Szabályozási Központ vonatkozásában bármilyen okból ideértve a piaci árak jelentős esésére
visszavezethető szolgáltatási volumen csökkenést korlátozottá válik, az jelentős negatív hatással
lehet az ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és eredményességére.
24. Politikai kockázat
Az ALTEO Csoport szolgáltatásainak egy részét önkormányzati, illetve az önkormányzat vagy bizonyos
állami szervek befolyása alatt lévő intézmények részére nyújtja, továbbá az ALTEO Csoport egyes tagjai
és projektjei működésére az ilyen intézményekkel kötött megállapodások jelentős hatással vannak. Az
ilyen intézmények fölött befolyással rendelkező szervek szerződéses megfontolásai eltérhetnek egy
racionális, profitorientált piaci szereplő megfontolásaitól, ami a szerződések teljesítése tekintetében
kockázatot jelent. Ilyen kockázat elsősorban az Alteo Therm soproni, kazincbarcikai, tiszaújvárosi és
zuglói telephelyén végzett távhőtermelési tevékenységgel kapcsolatban állhat fenn.
A politikai kockázatok körébe sorolható események bekövetkezése hátrányos hatással járhat az ALTEO
Csoport annak kitett Leányvállalatai számára, összességében az ALTEO Csoport üzleti
eredményességére.
25. Időjárástól függő energiatermelés
ALTEO Csoport energiatermelésének egy része (például szélerőművek, naperőművek, vízerőművek) és
egyes vevők energiaigénye (például hőigények) időjárásfüggő, ezért az időjárás változása jelentős
hatással lehet az ALTEO Csoport eredményességére. Az időjárásfüggő energiatermelés esetében az
átlagos éves termelésben nem várható jelentős változás, de éven belül, vagy egyes évek között
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
45
lehetnek eltérések. Az időjárásfüggő energiaigény-változás esetében akár hosszabb változási trendek
is kialakulhatnak (például egyre enyhébb telek).
Az időjárásfüggő energiatermelés során a Társaság meteorológiai előrejelzésekre támaszkodva jelzi
előre (menetrendezi) a termelhető villamos energia mennyiségét. Amennyiben az időjárás nem az
előrejelzéseknek megfelelően alakul, úgy a megtermelt villamosenergia-mennyiség is változik a
tervekhez (Day-Ahead vagy Intra-Day menetrendekhez) képest, ami számottevő vesztességet okozhat
az ALTEO Csoportnak. Lsd. még A villamosenergia kiegyenlítő szabályozási rendszer kockázatok.
A Társaság stratégiája, hogy időjárásfüggő, megújuló energiatermelési projekteket továbbra is
fejlesszen, ami az időjárástól való függést a jövőben fokozhatja.
26. Az időjárás hatása a hőfelhasználásra
Az ALTEO Csoport egyes Leányvállalatai és távhő termelésével és értékesítésével foglalkoznak. A hő
és távhő vevőinek igényeit jelentősen befolyásolhatja az időjárás és a külső mérséklet. Egyes, a
Leányvállalatok által kötött hőszolgáltatási és távhő értékesítési megállapodásokban nincs rögzítve
kötelező minimális átvételi mennyiség. Ezekben az esetekben az időjárásnak a tervezettől eltérő
alakulása kihatással lehet a - és távhő-értékesítésből származó bevételekre, és az ALTEO Csoport
által kötött fedezeti ügyletek megfelelőségére. Ebből következően pedig az időjárás hőfelhasználásra
gyakorolt hatása hátrányosan befolyásolhatja az ALTEO Csoport üzleti tevékenységét és
eredményességét.
27. A növekedés kockázatai
Az ALTEO Csoport üzleti növekedési szakaszban van, amely együtt jár a munkavállalók létszámának, a
létesítmények és eszközök számának és értékének a növekedésével. Az ALTEO Csoport további
növekedést tervez, mind új üzleti mind új földrajzi területeken. Nem garantálható, hogy a Társaság
stratégiája sikeres lesz, és hogy a Társaság képes lesz a növekedést hatékonyan és eredményesen
kezelni.
A Társaság a Leányvállalatai közreműködésével a jelen Pénzügyi Kimutatásokban foglaltak szerint
jelenleg is több projekt megvalósítását készíti elő. Ezen projektek megvalósítása, a Társaság szándékán
túlmenően, számos egyéb külső tényezőtől függ. Nem garantálható, hogy ezek a projektek ténylegesen
megvalósulnak, illetve a jelen Pénzügyi Kimutatásokban foglaltak szerint valósulnak meg, továbbá más
jövőbeli projektek megvalósítása akár meg is előzheti vagy helyettesítheti a jelen Pénzügyi Kimutatások
időpontjában ismert projekteket.
A növekedéssel járó lehetséges kockázati események valamelyikének bekövetkezte esetén a Társaság
növekedése stagnálhat, vagy akár veszteséges működést is eredményezhet.
28. Akvizíciók, projekt- és vállalatfelvásárlások kockázatai
Az ALTEO Csoport üzleti terveit részben már meglévő energetikai projektek akvizíciója és/vagy
vállalatfelvásárlások segítségével kívánja megvalósítani. Bár az akvizíciókat mindig a célpont alapos
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
46
átvilágítása előzi meg, nem lehet kizárni, hogy az akvizíciók megvalósításával összefüggésben olyan
pénzügyi, jogi vagy műszaki események következnek be a felvásárolt projekttel vagy vállalattal
kapcsolatban, amelyek negatív hatással lehetnek az ALTEO Csoport üzleti tevékenységére és
eredményességére.
Az akvizíciós stratégiával járó lehetséges kockázati események valamelyikének bekövetkezte esetén a
Társaság növekedése stagnálhat, vagy akár veszteséges működést is eredményezhet.
29. Erőmű projektfejlesztési és zöldmezős beruházással kapcsolatos
kockázatok
Az ALTEO Csoport üzleti terveiben fontos szerepet játszik zöldmezős energetikai beruházások
engedélyeztetése és kivitelezése. Bár az ALTEO Csoport a projektek megvalósításának előkészületei
során gondos műszaki, jogi és gazdaságossági tervezést végez, mégsem zárható ki egyes projektek
engedélyezésének elhúzódása vagy ellehetetlenülése. A kivitelezés időszakában az ALTEO Csoport
törekszik arra, hogy megfelelő garanciákkal és referenciával rendelkező - és alvállalkozókkal
szerződjön, mégsem zárható ki vitás esetek bekövetkezte ebben a szakaszban.
A zöldmezős beruházásokkal, erőművi projektfejlesztésekkel járó lehetséges kockázati események
valamelyikének bekövetkezte esetén az ALTEO Csoport növekedése stagnálhat, vagy akár veszteséges
működést is eredményezhet.
30. Nagyméretű, egyedi projektek
Az iparág sajátosságainak megfelelően az ALTEO Csoport árbevételének jelentős része származik
nagyméretű, egyedi projektekből. Ennek következtében kevés számú projekt kivitelezése vagy meg
nem valósulása is jelentős hatással lehet a Társaság jövőbeli árbevételére és eredményességére. Ezen
nagyméretű projektek gyakran hosszú (akár több éves) lefolyásúak, számotte erőforrás tartós
lekötését igénylik és számos esetben alvállalkozók bevonásával valósulnak meg. Egy-egy ilyen
nagyméretű beruházás esetleges sikertelen vagy veszteséges megvalósítása jelentős negatív hatással
lehet az ALTEO Csoport eredményességére.
31. Energiakereskedelem kockázatai
A villamosenergia- és földgázpiaci kereslet alakulása jelentősen befolyásolhatja az ALTEO Csoport
bevételeit, eredményességét és stratégiai terjeszkedési terveit.
Az ALTEO Csoport energiakereskedelmi tevékenysége során a portfoliótervezés a fogyasztók
adatszolgáltatása és a saját kalkulációja alapján készül. Tervezési hiba vagy a helytelen adatszolgáltatás
nem megfelelő beszerzési stratégiát eredményezhet, amelynek utólagos korrekciója veszteségeket
okozhat az ALTEO Csoportnak.
Az éves fogyasztói igényeket a Társaság törekszik 100%-ban lefedezni, rövidebb időszakokban azonban
a természetes szezonalitás miatt lehetnek nyitott pozíciók, amelyek zárása elsősorban az azonnali
(spot) és a kiegyenlítő energia piacon történik. A spot és kiegyenlítő energia piacokon kialakuló árak
előre nem tervezhetőek, azok változása befolyásolhatja az ALTEO Csoport eredményességét.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
47
A földgáz és villamosenergia-mennyiségek lekötése elsősorban alacsony kockázatú nagykereskedelmi
partnereken keresztül, kisebb mértékben tőzsdén történik. Az üzletkötés folyamatos, ezért a termékek
árai napi szinten változnak tekintettel arra, hogy tőzsdei termék kereskedése folyamatos. A napok
közötti akár jelentősebb ármozgások a hosszabb ajánlattartású fogyasztói ajánlatadások esetén
kockázatot jelenthetnek, mely kockázatokat a Társaság indikatív ajánlatok kiadásával (kereskedő
számára nem kötelező ajánlat), minimalizálja. Bár az ALTEO Csoport kiskereskedelmi tevékenységét az
Igazgatóság által elfogadott kockázatkezelési eljárás alapján végzi, egy esetleges téves üzletkötés az
ALTEO Csoport eredményességére jelentős negatív hatással lehet.
Az ALTEO Szabályozási Központ, és az ehhez csatlakozott, azaz az ALTEO Csoport kereskedelmi
érdekkörébe tartozó termelő egységek jövedelem termelő képessége jelentősen kitett a különböző
határidős és azonnali piacokon való kereskedésnek. A tervezett -, és villamosenergia-értékesítéshez
tartozó villamosenergia-pozíciók fedezése a nagykereskedelmi piacokon, míg a pozíciók rövidtávú
korrekciója, valamint bizonyos szerződéses villamos energia értékesítési kötelezettségek az azonnali
piacokon (HUPX DAM és IDM) rténnek meg. Amennyiben a felvenni és ezt fedezni kívánt villamos
energia termelési pozíciók hibásan kerülnek meghatározásra, úgy ennek korrekciója a piaci
árkörnyezet változása következtében befolyásolhatja az ALTEO Csoport eredményességét. Továbbá az
azonnali piacokhoz való hozzáférés elvesztése - a nem megfelelően menedzselt biztosítéki igények
következtében - ugyancsak jelentős hatással lehet az ALTEO Csoport pénzügyi eredményére.
Az ALTEO Csoport rendelkezik olyan stratégiai tüzelőanyag beszerzési szerződéssel, amelyben a
pénzügyi biztosíték összegének mértéke nagy mértékben kitett az adott tüzelőanyag piaci
árváltozásának. Amennyiben az árváltozás kedvezőtlen irányba megy végbe, úgy addicionális fedezet
biztosítása válhat szükségessé, amely az ALTEO Csoport pénzügyi helyzetére negatív hatással lehet.
32. Üzemeltetési kockázatok
Az ALTEO Csoport gazdasági teljesítménye függ a projektek megfelelő működésétől, amit számos
tényező befolyásolhat, így többek között az alábbiak:
általános és nem előre jelezhető karbantartási vagy felújítási költségek;
üzemszünet vagy leállás az eszközök meghibásodása miatt;
katasztrófa esetek (tűz, árvíz, földrengés, vihar és más természeti esemény);
működési paraméterek változása;
üzemeltetési költségek változása;
esetleges, termelés során bekövetkezett hibák; és
külső üzemeltetőktől való függőség.
Az ALTEO Csoport energiatermelő cégei rendelkeznek géptörés és üzemszünet, valamint egyes
természeti csapások esetére szóló „all riskjellegű vagyonbiztosításokkal, amelyek fedezetet nyújtanak
az ilyen okokra visszavezethető károkra, valamint rendelkeznek az energiatermelő tevékenységgel
harmadik személynek okozott károkra fedezetet nyújtó felelősségbiztosításokkal is. Nem kizárt
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
48
azonban, hogy a káresemény részben vagy egészben kívül esik a biztosító által vállalt kockázati körön,
így a kárt a biztosított – mint károsult, illetve károkozó – maga lesz köteles viselni.
Az üzemeltetési kockázatok valamelyikének bekövetkezte jelentős negatív hatással lehet az ALTEO
Csoport megítélésére, üzleti eredményességére.
33. Tüzelőanyag-kockázat
Az ALTEO Csoport által felhasznált stratégiai üzemanyagok ára a piaci folyamatoknak megfelelően
alakul. Nem zárható ki, hogy az ALTEO Csoport által beszerzett üzemanyagok ára a jövőben
számottevően növekszik, ami negatívan befolyásolhatja az eredményességét.
Az ALTEO Csoport szénhidrogén-tüzelésű erőművei számára kulcsfontosságú üzemanyagokat
(elsősorban földgázt) külső beszállítóktól szerzi be. Az ALTEO Csoport földgáz szállítási megállapodásai
az iparágban kialakult gyakorlatot követik. Ennek ellenére nem garantálható, hogy az erőművek
tüzeléséhez szükséges üzemanyag minden esetben rendelkezésre fog állni, különösen nem tervezhető,
külső események esetén. Az ALTEO Csoport földgáz szállítási megállapodásai szintén az iparágban
kialakult gyakorlattal összhangban azok időtartamára bizonyos toleranciasávval átvételi (ún. take-
or-pay”) kötelezettséget tartalmazhatnak. Nem zárható ki, hogy a ldgázfogyasztás jelentős
csökkenése esetén az ALTEO Csoportnak az át nem vett földgáz után kötbérfizetési kötelezettsége
keletkezzen, ami negatív hatással jár a Társaság üzleti eredményességére nézve.
34. Fennálló adósság megújítása, illetve refinanszírozása
Az ALTEO Csoport a finanszírozási szükségleteit a pénzügyi intézményektől felvett hiteleken kívül
részben az ALTEO által zártkörűen, illetve nyilvánosan forgalomba hozott kötvények útján biztosítja.
Az ALTEO Csoport a jelen Információs Összeállítás napján 12.400 millió forint névértékű
kötvényállománnyal rendelkezik.
Az ALTEO Csoport üzleti kilátásaiban, az általános finanszírozási környezetben, a kamatkörnyezetben,
illetve az általános tőkepiaci hangulatban bekövetkező negatív változások és kockázatok esetén a
kötvényadósság megújítása, illetve az ALTEO Csoport fennálló hiteleinek refinanszírozása csak akár
jelentősebb rosszabb feltételek mellett lenne lehetséges vagy akár teljes egészében ellehetetlenülne.
Ezek a körülmények az ALTEO Csoport működésének jövőbeni finanszírozására és pénzügyi helyzetére
negatív hatással lehetnek.
35. Informatikai rendszerek
Az ALTEO Csoport tevékenysége (különösen az erőművek irányítása) informatikai rendszerek
működésétől függő. Előfordulhat, hogy az ALTEO Csoport informatikai rendszereinek nem megfelelő
működése vagy biztonsága jelentősen hátrányos vetkezményekkel jár az ALTEO Csoport
tevékenységére és eredményességére.
36. Nagykereskedelmi partnerkockázat
Nagykereskedelmi adásvétel esetén, amennyiben a partner nem szállítja vagy nem veszi át a szerződött
energiamennyiséget, vagy nem tud fizetni a szállított energiáért, akkor a meghiúsult ügyletek rövid-
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
49
vagy hosszútávon veszteséget eredményezhetnek a Társaság számára. Ugyan az ALTEO Csoport
gondosan megválogatja partnereit, de azok teljesítésének esetleges elmaradása negatív hatást
gyakorolna az ALTEO Csoport eredményességére.
37. Külső beszállítóktól való függőség
Az energetikai beruházások megvalósítása során az ALTEO Csoport nagymértékben függ egyes
berendezések szállítóitól, gyártóitól, valamint kivitelezőktől és alvállalkozóktól, ami hatással lehet a
beruházások megvalósítására. Az ALTEO Csoport nem minden esetben rendelkezik teljes ellenőrzéssel
a berendezések, felszerelések és anyagok fölött. Ha a gyártók, szállítók bármilyen ok miatt nem
képesek megfelelő időben, áron és minőségben szállítani az ALTEO Csoport által megrendelt
eszközöket, az a beruházások megvalósításának csúszását és többletköltségeket okozhat, ami negatív
hatással járhat az ALTEO Csoport eredményességére nézve.
38. Vevőkockázat
Az ALTEO Csoport árbevételének jelentős része származik kevés számú, de jelentős értékben vásárló
vevőktől. Ennek következtében kevés számú vevői szerződés megszerzése vagy elvesztése is jelentős
hatással lehet a Társaság jövőbeli árbevételére és eredményességére.
Meghatározó vevői következtében az ALTEO Csoport kitett az ügyfelek nemfizetéséből származó
kockázatnak. Amennyiben az ALTEO Csoport valamelyik jelentős vevője nem vagy késedelmesen fizet,
akkor az jelentős veszteséget okozhat az ALTEO Csoport számára.
Az ALTEO Csoport határozott idejű szerződésekkel rendelkezik meghatározó vevőivel, szállítóival és
finanszírozóival. Nem garantálható, hogy ezen szerződések lejártát követően a felek meg tudnak
állapodni a szerződések meghosszabbításáról. Határozott idejű szerződések esetében sem zárható ki,
hogy azok nem várt, rendkívüli esetben a határozott idő lejárata előtt megszűnnek.
Az ALTEO Csoport villamos energiát értékesít és távhőszolgáltatást nyújt bizonyos közintézményi
felhasználók számára. E felhasználók kérelmére a releváns Leányvállalat köteles meghatározott
időszakra fizetési késedelem miatt történő felmondás alóli mentességet (moratóriumot) biztosítani a
jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén. A moratórium miatt felmerült költségeket
a releváns Leányvállalat köteles viselni.
39. Kulcsfontosságú vezetők és alkalmazottak távozásának kockázata
Az ALTEO Csoport teljesítménye és sikeressége nagymértékben függ vezetői és kulcsfontosságú
alkalmazottai tapasztalatától és rendelkezésre állásától. A vezetők és kulcsfontosságú alkalmazottak
távozása, illetve hiánya negatívan befolyásolhatja az ALTEO Csoport működését és eredményességét.
40. Új erőművi technológiák bevezetésének és használatának kockázata
Az ALTEO Csoport üzleti terveivel összhangban bevezethet a portfolióba olyan technológiákat, amelyek
az erőművi portfoliójában eddig nem szerepeltek. Bár az ALTEO Csoport csak kipróbált, referenciákkal
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
50
bíró technológiákat valósít meg, a technológia előre jelzettől gyengébb működése veszteséget okozhat
az ALTEO Csoport számára.
41. Hatósági döntések
Az adóhatóságon kívül számos más hatóság, így többek között az MNB és a MEKH is jogosult az ALTEO
Csoport szabályoknak megfelelő működését ellenőrizni. Az ALTEO Csoport minden tőle elvárhatót
elkövet a jogszabályi és hatósági előírásoknak megfelelő működés biztosítása érdekében. Azonban
nem zárható ki, hogy egy jövőbeli hatósági vizsgálat során az ALTEO Csoportnak számottevő kiadást
jelentő megállapítások történnek, vagy az eljáró hatóságok az ALTEO Csoport egyes társaságait
bizonyos szankciókkal (bírság, a működés felfüggesztése vagy a működéshez szükséges engedély
visszavonása) sújtják, ami negatív hatással járhat a Társaság megítélésére, üzleti eredményességére.
42. Kulcsfontosságú engedélyek és minősítések
Az ALTEO Csoport tagjainak tevékenységei végzéséhez számos engedélyre (így például kiserőművi
összevont engedélyre, KÁT engedélyre, valamint környezetvédelmi és vízjogi engedélyekre) van
szükségük. Amennyiben ezeket a tanúsítványokat, minősítéseket és engedélyeket visszavonnák, vagy
nem hosszabbítanák meg, ez jelentősen korlátozhatja az ALTEO Csoport tevékenységét, ezért jelentős
negatív hatást gyakorolhat eredményességére.
43. A saját mérlegkör működtetéséhez kapcsolódó kötelezettségek esetleges
nem teljesítésének kockázata
Az ALTEO Csoport egyes Leányvállalatai villamosenergia-kereskedelmi tevékenysége részeként saját
mérlegkört az ALTEO Csoport egyes Leányvállalataival szerződéses kapcsolatban álló
villamosenergia-felhasználók és villamosenergia-termelők tagságával működő elszámolási
szerveződést működtetnek, és teljesítik ezzel kapcsolatos, jogszabályban és a villamosenergia-ellátási
szabályzatokban rögzített feladataikat. Az ALTEO Csoport egyes Leányvállalatai saját maguk
rendelkeznek a mérlegkör működtetésével kapcsolatos valamennyi engedéllyel és pénzügyi
biztosítékkal, illetve eszközzel és erőforrással, azonban ezek meghibásodása, vagy esetleges hiánya
esetén elképzelhető, hogy nem tudnak eleget tenni mérlegkör-felelősi kötelezettségének, mely
esetben az ezzel kapcsolatos károkat, bírságokat viselniük kellene.
Az ALTEO Csoport egyes Leányvállalatai mérlegköri együttműködést tartanak fenn több mérlegkör-
felelőssel. Amennyiben ezek a mérlegkör-felelősök tevékenységüket felfüggesztik vagy megszüntetik,
az általuk végzett feladatok átvétele jelentős költségekkel járhat az ALTEO Csoport részére, illetve
amennyiben a mérlegkör-felelősök által elvégzett feladatok átvétele nem oldható meg azonnal
problémamentesen, akár jelentős összegű pótdíjfizetési kötelezettséggel járhat.
44. MTM üzletághoz kapcsolódó kockázatok
Az MTM Üzletág kapcsán jellemzően rövidebb (~1év) időtartamú szerződések kerülnek megkötésre.
Ezen üzletági tevékenység keretében az ALTEO Csoport bizonyos Leányvállalata menetrendezési-
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
51
csoportképviselői feladatokat is ellát, amelynek keretében felelős a menetrendek határidőben és
jogszabályoknak, illetve egyéb szabályzatoknak megfelelő módon történő benyújtásáért. Amennyiben
ezen menetrendek eltérnek a tényleges termelési profiltól, akkor az kiegyenlítő energia költséget
keletkeztet az ALTEO Csoport számára. Ezen költségek csökkenthetik az MTM Üzletág
nyereségességét, amely akár veszteségbe is fordulhat.
45. Egyes termelőeszközökre vonatkozó vételi jogok
Az ALTEO Csoport egyes termelőeszközeire vonatkozóan harmadik felek teli joggal rendelkeznek.
Amennyiben ezen eszközök esetében nem történik szerződésmódosítás vagy nem kerül új szolgáltatási
szerződés aláírásra, akkor ezek az eszközök az értékesítés időpontját követően már nem járulnak hozzá
a Társaság árbevételéhez és eredményéhez. Emellett bizonyos esetekben az értékesítésből vesztesége
származhat a Társaságnak. A Társaság üzleti terveiben e szerződések lejártával, a termelőeszközök
tulajdonjogának elvesztésével számol, az esetleges szerződéshosszabbítás, vagy a tulajdonjog
megtartása, kedvezőbb értékesítése a tervekhez képest többlet eredménnyel jár.
Az AlteoTherm Kft. jogelődei és a kazincbarcikai, az ózdi, valamint a tiszaújvárosi önkormányzatok
között létrejött beruházási és hosszú távú hőszolgáltatási szerződések alapján az önkormányzatok
jogosultak a tőerőműveket a szerződés lejártakor azok számviteli nyilvántartás szerinti értékén
megvásárolni.
A MOL Petrolkémia Zrt. és a Sinergy között a Tisza-WTP üzletrészére vonatkozó vételi jogi szerződés
alapján a MOL Petrolkémia Zrt. egyoldalú nyilatkozattal legkésőbb 2027. június 30. napjáig jogosult
megvásárolni a Tisza-WTP üzletrészét a szerződésben meghatározott módszertan szerint számított
vételár ellenében.
A Zugló-Therm és a FŐTÁV Zrt. között létrejött hosszú távú hővásárlási-hőeladási szerződés, valamint
az azzal egy időben megkötött vételi jogot alapító szerződés alapján a szerződés lejártakor (várhatóan
2030. május 31.), vagy a Zugló-Therm felmondása esetén a FŐTÁV Zrt. a Zugló-Therm által létesített
gázmotoros blokk fűtőerőművet 1 EUR összegért jogosult saját hatáskörben meghozott döntése
szerint megvásárolni. Amennyiben a FŐTÁV Zrt. vételi jogával nem él, és a felek a fűtőerőmű sorsáról
megállapodni nem tudnak, úgy a Zugló-Therm köteles azt saját költségén elbontani, és az általa e célból
használt ingatlan eredeti állapotát helyreállítani.
46. Tulajdonosi Csoporthoz fűződő üzleti kapcsolatok
Az ALTEO Csoport a Tulajdonosi Csoport része, és számos üzleti kapcsolat van a két csoport között. Az
ALTEO Csoport árbevételének és igénybe vett szolgáltatásainak egy része a Tulajdonosi Csoporttól
származik. Nem garantálható, hogy a Társaság vagy ezen vállalkozások tulajdonosi struktúrájának
esetleges jövőbeli változása esetén az ALTEO Csoport viszonya ezen vállalkozásokkal változatlan
marad. Ezen vevői, finanszírozási és szállítói kapcsolatok esetleges felbomlása negatív hatással lehet
az ALTEO Csoport eredményességére, illetve korlátozhatja a jövőbeli finanszírozási lehetőségeit.
47. Tényleges vállalatcsoporttá minősítés kockázata
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
52
Az ALTEO Csoport számos Leányvállalatot foglal magában. Az ALTEO Csoport esetében az egységes
üzletpolitika, illetve egyes Leányvállalatok esetében más feltételek fennállásának hiányában uralmi
szerződés megkötésére nem került sor és az ALTEO Csoport nem minősül elismert vállalatcsoportnak.
Ugyanakkor nem lehet kizárni, hogy egy jogilag érdekelt személy kérelmére a bíróság telezi az ALTEO
Csoport tagvállalatait az uralmi szerződés megkötésére és a vállalatcsoport bírósági nyilvántartásba
vételének kezdeményezésére, illetve bírósági nyilvántartás hiányában is tényleges vállalatcsoportnak
minősíti az ALTEO Csoportot. Ilyen esetben egy Leányvállalat esetleges felszámolása esetén a Társaság
helytállni lenne köteles a ki nem elégített hitelezők követeléseiért, kivéve, ha bizonyítja, hogy a
fizetésképtelenség nem a vállalatcsoport egységes üzletpolitikája következtében állt be.
48. Adózás
Az ALTEO Csoport minden tőle elvárhatót elkövet a szabályos működés biztosítása érdekében, azonban
nem zárható ki, hogy egy jövőbeli adóvizsgálat eredményeként a Társaságnak vagy a
Leányvállalatoknak számottevő kiadást jelentő adófizetési kötelezettsége keletkezik. A Társaságnál a
NAV 2020-ra vonatkozóan átfogó vizsgálatot folytatott le, amelynek megállapításai nem
eredményeztek említésre érdemes módosulásokat a Társaság adópozícióiban, a megállapítások
alapján rá rótt kötelezettségeket a Társaság maradéktalanul teljesítette.
Egyes akvizíciós szerződésekben az ALTEO Csoporttal eladóként szerződő felek teljes körű, az adójogi
elévüléssel egyező időtartamra szóló szavatosságot vállaltak a céltársaságok ALTEO Csoportba
kerülését megelőző időszakok adótartozásainak megtérítése tekintetében. Mindezek mellett sem
garantálható azonban, hogy az eladói szavatossággal érintett esetleges megtérítési igények az
eladókkal szemben teljes mértékben érvényesíthetők, ami az ALTEO Csoport számára veszteséget
eredményezhet.
49. Környezetvédelmi kockázat
Az ALTEO Csoport társaságai tevékenységük során olyan anyagokat használnak, illetve olyan
technológiát alkalmaznak, amelyek rendeltetésellenes, a jogszabályoknak vagy a vonatkozó
engedélyeknek meg nem felelő használata a környezetet szennyezhetik. Az ALTEO Csoport tagjai
rendelkeznek a szükséges környezetvédelmi engedélyekkel, szabályzatokkal, szakértő személyzetük
pedig a tevékenység által megkívánt fokozott gondossággal látja el munkáját. Azonban előfordulhat
olyan rendkívüli esemény, amely az érintett társaság környezeti kármentesítési kötelezettségét
vonhatja maga után, vagy bírság kiszabásához, illetve az érintett társasággal szemben követelések
érvényesítéséhez vezethet. Előfordulhat, hogy az ALTEO Csoport biztosításai nem, vagy nem teljes-
körűen fedezik az ilyen eseményekből eredő károkat és költségeket, ami az ALTEO Csoport számára
veszteséget eredményezhet.
50. Csőd- és felszámolási eljárás kockázata
Amennyiben a bíróság csődeljárást rendel el a Társasággal szemben, úgy a Társaságot fizetési haladék
illeti meg. A Cstv. 10. § (4) bekezdés szerint a csődeljárásra vonatkozó végzés közzétételét követő 120.
napot követő sodik munkanap 0 óráig tart a fizetési haladék. Bizonyos feltételekkel a fizetési
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
53
haladék meghosszabbítható a csődeljárás kezdő időpontjától számított legfeljebb 365 napig.
Felszámolási eljárás esetén a Kötvény tulajdonosok Kötvényeken alapuló követelési a Cstv. 57. § (e)
pontja szerint egyéb követelésként kerülhetnek kielégítésre. Amennyiben a Társaság csőd- vagy
felszámolási eljárás alá kerülne, az a Kötvények árfolyamára, illetve azok maradéktalan
visszafizetésének valószínűségére jelentősen hátrányos hatást gyakorolna.
51. Konszolidált és IFRS beszámolók adatainak az MSZSZ szerinti beszámolók
adataitól való esetleges eltérése
A Társaság és mindenkori Leányvállalatai az egyes pénzügyi évek tekintetében egyedi, MSZSZ szerinti
beszámolót készítenek. A Társaság 2010. pénzügyi évtől kezdve az egyedi MSZSZ beszámolón túl az
IFRS sztenderdek szerinti konszolidált beszámolót készít. A Társaság 2017-től kezdődően az egyedi
beszámolóját az IFRS szerint készíti el. A leányvállalati és a Társaság MSZSZ szerint elkészített
beszámolói HAS szerint készített beszámolók és a konszolidált beszámolóban érvényes értékelési és
bemutatási elvek eltérnek. A számviteli rendszerek közti eltérések miatt a MSZSZ egyedi beszámolók
egyszerű összesítése és az IFRS konszolidált beszámoló egymástól független és önálló információ
tartalommal bírnak.
52. Új földrajzi piacokra való belépés kockázata
Az ALTEO Csoport akvizíciókat és zöldmezős beruházásokat valósíthat meg külföldön is, ezért a
megcélzott országokban a makrogazdasági, üzleti, szabályozási és/vagy jogi környezet esetleges
kedvezőtlen változása negatív hatással lehet az akvizíciók során megvásárolt, vagy zöldmezős
beruházás révén megvalósított projektek pénzügyi teljesítményére és így az ALTEO Csoport
eredményességére.
III. Számviteli politika változásai, a pénzügyi kimutatások napján még
hatályba nem lépett IFRS-ek és IFRIC-ek várható hatása, korábbi
alkalmazások
A Társaság korábbi számviteli politikái az előző időszak óta a felsoroltakon kívül nem változtak.
Új számviteli politikák 2022. január 1-jétől
A következő standardok és értelmezések (ideértve azok módosításait is) hatályosulnak
2022. üzleti év során
A jelen beszámolási időszaktól hatályba lépő, az IASB által közzétett és az EU által elfogadott
új és módosított standardok és értelmezések:
Új és módosított standardok - 2022.01.01-től kezdődő üzleti évekre:
EU
befogas
ALTEO Csoport
Az IFRS éves fejlesztései: 2018–2020-as ciklus jóváhagyva nincs
A pénzügyi beszámolás fogalmi kerete (az IFRS 3 standard módosításai) jóváhagyva nincs
IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések (Módosítás – Terhes
szerződések – A szerződés teljesítésének költsége)
jóváhagyva
nincs
IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések (Módosítás – A rendeltetésszerű használat előtti
bevételek)
jóváhagyva
nincs
2022.01.01
2022.01.01
2022.01.01
Hatályba lépés
2022.01.01
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
54
Az IASB által kibocsátott és az EU által elfogadott, de még nem hatályos új és módosított
standardok és értelmezések
Ezen pénzügyi kimutatások jóváhagyásának időpontjában a következő, az IASB által
kibocsátott és az EU által elfogadott standardok, valamint meglévő standardok és
értelmezések módosításai kerültek közzétételre hatályba lépés nélkül.
Ezen módosítások, új standardok és értelmezések implementációja nem befolyásolná
számottevően a Társaság pénzügyi kimutatásait.
Az EU által elfogadott IFRS-ek jelenleg nem különböznek jelentősen a Nemzetközi Számviteli
Standard Testület (IASB) által elfogadott rendeletektől, kivéve az alábbi új standardokat, a
meglévő standardok módosításait és új értelmezéseket, amelyeket az EU-ban még nem
fogadtak be a pénzügyi kimutatások közzétételének napjával.
Ezek a módosítások, új standardok és értelmezések implementációja nem befolyásolná
számottevően a Csoport pénzügyi kimutatásait.
IV. A pénzügyi kimutatások elkészítésekor alkalmazott lényeges becslések
és a bizonytalanságok egyéb forrásai
A Társaság a pénzügyi kimutatásai elkészítése során a következő témák kapcsán készített jelentős
becsléseket, amelyek így bizonytalanságok forrása.
A számviteli becslések változása valamely eszköz vagy kötelezettség könyv szerinti értékének, vagy az
eszköz időszaki felhasználása összegének módosítása, amely az eszközök és kötelezettségek jelenlegi
helyzetének értékelése, valamint az azokhoz kapcsolódó várható jövőbeni hasznok és kötelmek
mérlegelése alapján történik. A számviteli becslések változásait valamely új információ vagy új
fejlemény okozza, így ennek megfelelően azok nem minősülnek hibajavításnak. A számviteli becslések
megváltozása esetén nem szükséges az összehasonlító periódus adatainak módosítása. A becslések
minden esetben az adott időpontban hozzáférhető legjobb információk alapján történnek.
A Társaság vezetőségének legalább évente felül kell vizsgálnia az alábbi területek számviteli becsléseit.
A Társaság vezetése becsléseket alkalmaz a pénzügyi kimutatások elkészítésekor.
Későbbi üzleti évekre vonatkozó alkalmazás:
EU
befogas
ALTEO Csoport
IFRS 17 Biztosítási szerződések (kibocsátva 2017. május 18-án, az EU befogadta az új standarot) jóváhagyva nem lesz hatással
Lényeges számviteli politikai információk közzététele IAS1 és IAS 8 módosítása és IFRS Pracitec
Statement 2
jóváhagyva
nem lesz hatással
Számviteli becslések fogalmának definiálása IAS 8 módosítása jóváhagyva nem lesz hatással
IAS 12 Jövedelemadók standart módosítása jóváhagyva nem lesz hatással
IFRS 16 Lízingek standard (Módosítás – Kötelezettség visszlízingben) jóváhagyva nem lesz hatással
IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása (Módosítás – A kötelezettségek rövid vagy hoss
lejáratúként való besorolása)
jóváhagyva
nem lesz hatással
IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása standard (Módosítás – Rövid lejáratú kötelezettségek
a Covenants-szal)
jóváhagyva
nem lesz hatással
2024.01.01
2024.01.01
2024.01.01
2023.01.01
2023.01.01
Hatályba lépés
2023.01.01
2023.01.01
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
55
Tárgyi eszközök értékcsökkenésével kapcsolatos becslések (pl. hasznos élettartam). A tárgyi
eszközök hasznos élettartama, maradványértéke és a kapcsolódó leszerelési kötelem
becsléssel határozható meg. A kutatás fejlesztés projekt kapcsán a várható megtérülés
arányában került meghatározásra az amortizációs kulcs. A tárgyi eszközök magas értéke miatt
a becslések kis változása is jelentős hatással járhat.
A használati jog eszközök bekerülési értéknél és a lízing kötelezettség meghatározásánál a
diszkontáláshoz használt kamatlábat nem lehetett konkrét piaci adatok alapján származtatni,
hanem alternatív módszerekkel kellett dolgozni.
Az építési szerelési projektek kapcsán elszámolt bevételek és eredmények a jelenlegi
körülmények alapján kerültek meghatározásra.
A felvett halasztott adó eszközök megtérülése a jelenlegi piaci környezet és adójogi
szabályozás alapján került a könyvekbe. Bármelyik tényező változása módosíthatja a valós
megtérülést.
Céltartalékok képzésével kapcsolatos becslések (pl. kalkuláció módszertana, céltartalék
képzési indikátorok)
Készletek és követelések értékelésével kapcsolatos becslések A vevői értékvesztések
számszerűsítése során a menedzsment megítélése kulcsfontosságú, eredményre közvetlenül
ható döntés.
Feltételes vételárból faka kötelem esetében az alkalmazott menedzsment becslések
befolyásolják a kötelem nagyságát.
Valós értékkel kapcsolatos becslések:
Feltételes vételárból fakadó kötelem esetében az alkalmazott menedzsment becslések befolyásolják a
kötelem nagyságát.
Adó eszközök és kötelezettségek a mérlegben Jelentős elhatárolt veszteség miatti halasztott adó
eszköz került felvételre, amely megtérülését a Társaság tervei alátámasztják, de a jogszabályi
környezet változása ennek az eszköznek az értékét jelentősen megváltoztathatja.
Számviteli becslések felülvizsgálatra okot adó változások, megfigyelések:
Jogszabályokban bekövetkezett változások
Gazdasági környezetben bekövetkezett változások
Társaságok működésében, folyamataiban bekövetkezett változások
A Társaság számos vagyoni eleme értékvesztés szempontjából CGU szintjén tesztelhető. A CGU-k
kialakítása komplex szakmai megítélést igényel. Emellett a CGU megtérülő értékének meghatározása
során a Társaság menedzsmentje jövőre vonatkozó előrejelzésekre kell támaszkodjon, amely
természeténél fogva bizonytalan. A megtérülő érték becslése a pénzügyi kimutatás szintjén is
jelentős összegeket érint.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
56
A vevői értékvesztések számszerűsítése során a menedzsment megítélése kulcsfontosságú,
eredményre közvetlenül ható döntés.
A Kutatás-fejlesztés projekt keretében létrehozott eszköz és know-how felhasználhatósága nagyban
függ a piaci és szabályozási környezettől.
A Társaság egyes leányvállalatai részeként üzemelő erőművi egységei közül,
a szélerőművek,
a fűtőerőművek,
a vízerőművek,
a naperőművek
energiatermelése időjárásfüggő, ezért az időjárás bizonyos elemeinek változása (szélerősség,
hőmérséklet, vízhozam) is jelentős hatással lehet az adott egységek eredményességére.
A Társaság egyes leányvállalatai esetében az erőművek kapacitásának nagy részét egy-két vevő köti le.
Azok az erőművek, amelyeknél nem kötöttek a vevők hosszú távú ellátási szerződést kockázatot
hordoznak a vevő esetleges kiesése miatt.
A Társaság és leányvállalatainak a működése és eredményessége függ a piac zponti (állami)
szabályozásától, különösen az állam által alkalmazott adóztatási politikától.
V. Jövedelemre és pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatások
A Társaság eredmény levezetésének szegmensekhez való hozzárendelése megtörtént. Az
eredmény szegmensek szerinti bemutatása a 32. számú kiegészítő megjegyzésben található.
1. Árbevétel
A Társaság árbevétele soron azon tételek kerülnek elszámolásra, amelyek a Társaság
tevékenységéhez kapcsolódnak, és nem képezik a megszűnő tevékenység árbevételét.
A Társaság az árbevétel összetétele az alábbi tételek összegeiből származik:
- Teljesített (számlázott) szolgálatatásokból és értékesítésekből származó árbevétel
- Időszakos (folyamatos teljesítésű) tevékenységből származó árbevétel, mely időbeli elhatárolt
bevételként kerül kimutatásara.
- Az energiaipari projektek esetében a készültségi fok figyelembevételével kerül az elszámolt
árbevétel meghatározásra.
- A Társaság az árbevételéből az állam, vagy más nevében beszedett adókat díjakat elhagyja,
azokat, mint ráfordítás csökkentő tételeket mutatja be.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
57
- Az IFRS16 szabályai szerint lízingként kimutatott leányvállalatok után szedett lízing vedelmek
árbevételként kerülnek kimutatásra. A Társaság az energiatárolókat és a Sopronban
kivitelezett villanykazánon kívül nem tart olyan elkülönülő eszközöket, amelyeket kifejezetten
bérbeadási célzattal tartana, továbbá saját használatra tartott eszközeit sem adja bérbe. A
Társaság nem adja tovább a bérelt eszközeit al-lízingbe.
- A Társaságnak árbevételként kimutatandó royalty-ja, illetve osztaléka nem volt.
Az árbevétel összetétele területi megosztás alapján:
Az árbevétel a következő elemekből áll:
Üzemeltetési, karbantartási és menedzsment szolgálatás árbevétele: a Társaság által nyújtott
üzemeltetési, karbantartási és menedzsment szolgáltatások.
Projektfejlesztés: Projektmunkák, erőművek kivitelezése, mérnöki szolgáltatások.
Operatív lízing: energiatárolók, valamint termelőeszközök bérbeadásából eredő bevétel.
Operatív lízing lejártai elemzése:
Könyvelési szolgáltatás: a vállalat által nyújtott adminisztrációs, adótanácsadói és könyvelési
szolgáltatások.
Egyéb: minden fent be nem mutatott árbevétel.
2. Anyagjellegű ráfordítások
Az anyagjellegű ráfordítások között olyan tételek kerülnek elszámolásra, amelyek a Társaság
tevékenységéhez kapcsolódnak, és nem képezik a megszűnő tevékenység ráfordításait.
Árbevételek
2022v
ezer Forint
2021v
ezer Forint
Belföldi árbevétel
24 776 281 13 761 753
Export árbevétel
36 279 568
24 812 560 13 762 321
Árbevételek
2022v
ezer Forint
2021v
ezer Forint
Üzemeltetési, karbantartási és menedzsment szolgáltatás
23 529 917 13 157 161
Projektfejlesztés
906 510 350 959
Operatív lízing
297 087 169 000
Könyvelési szolgáltatás
72 954 68 748
Lízingdíj bevétel
- 3 753
Egyéb
6 093 12 699
24 812 560 13 762 321
Operatív lízing
2018. év ezer
Forint
2019. év ezer
Forint
2020. év ezer
Forint
2021. év ezer
Forint
2022. év ezer
Forint
2023. év ezer
Forint
2024. év ezer
Forint
2025. év ezer
Forint
2026. év ezer
Forint
2027. év ezer
Forint
Energiatároló Budapest 36 000 144 000 144 000 144 000 144 000 144 000 144 000 144 000 144 000 144 000
Energiatároló Kazincbarcika - - - 25 000 150 000 150 000 150 000 150 000 150 000 150 000
Sopron villanykazán - - - - 3 087 56 376 60 886 65 757 68 387 73 858
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
58
A Társaság alkalmazza IFRS16 szerinti kedvezményeket. A Standard a rövid lejáratú lízingek és a
kisértékű eszközök lízingjeinek esetében mentességet ad a lízingekre vonatkozó elszámolása alól, és
megengedi számukra, hogy ezeket a futamidő alatt költségként, azaz az operatív lízing jelenlegi
elszámolási szabályai szerint mutassák ki. A Társaság bérleti díjként mutatja be a következőket: az éven
belül lejáró személygépjárművek bérlését és egyes kis értékű informatikai berendezéseinek a bérletét,
munkaruha kölcsönzést és egyéb eszközök bérleti díját. Ezeknek az eszközöknek a bérleti díja az adott
periódus eredményében közvetlenül elszámolásra kerül az anyagjellegű ráfordítások között.
3. Személyi jellegű ráfordítások
Bérköltség: A munkavállalók részére kifizetett munkabérek. A növekedés oka a létszám növekedésre
az inflációval megegyező béremelésre vezethető vissza.
Részvényalapú juttatás költsége: A Társaság MRP juttatással kapcsolatos telezettségeinek
bemutatása a 19.4. és 24. a zártkörben kibocsátott törzsrészvényekre vonatkozó leírás a 19.1
pontban találha.
Járulékok: A bérekhez, személyi jellegű és egyéb természetbeni juttatásokhoz köthető adók.
Anyagjellegű ráfordítások
2022.év
ezer Forint
2021.év
ezer Forint
Üzemeltetés, karbantartás és projektfejlesztés (4 186 801) (3 036 668)
Szakértői díjak /könyvelés, könyvvizsgálat, tanácsadás / (671 027) (473 084)
rleti díjak /iroda, gépkocsi, egyéb eszközök, IT/ (147 354) (182 906)
Marketing, oktatás, továbbképzés költségei (156 543) (118 352)
Üzemanyagok (96 387) (60 419)
Bankköltség, biztosítás (57 311) (70 289)
Iroda fenntartási ktg. / üzemeltetés, telefon, anyagok/ (54 677) (50 216)
Tagdíjak, illetékek (8 967) (5 909)
Egyéb költségek (77 831) (55 992)
(5 456 898) (4 053 835)
Bérletijak
2022v
ezer Forint
2021v
ezer Forint
Ingatlan bérlet (22 293) (67 465)
Gépjármű bérlet (47 698) (23 882)
Telephelyi terület bérleti díjak (38 530) (36 660)
Munkaruhák bérleti díja (16 052) (35 805)
Informatikai eszközök díja (8 587) (4 605)
Gépek, berendesek bérleti díja (938) (3 311)
Egyéb bérleti, kölcsönzési díjak (13 256) (11 178)
(147 354) (182 906)
Szelyi jellegű ráfordítások
2022.év
ezer Forint
2021.év
ezer Forint
rköltség (3 906 112) (2 960 051)
szvényalapú juttatás költsége (830 840) (263 734)
ebből MRP II. 2020-2022 (184 073) (263 734)
ebből MRP 2022-2024 (373 192) -
ebből MRP 2022-2025 (273 575) -
rulékok (580 200) (550 623)
Személyi jelleegyéb kifizetések (440 469) (415 305)
(5 757 621) (4 189 712)
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
59
Személyi jellegű egyéb kifizetések: Béren kívüli juttatások, reprezentáció költségei, illetve
munkavállalói költségtérítések.
4. Értékcsökkenés és amortizáció
Az értékcsökkenéssel kapcsolatosan a részletes bemutatás magyarázatokkal a 9. pontban találhatóak.
5. Aktivált saját teljesítmények
Aktivált saját teljesítmények között került kimutatásra a cégcsoporton belül megvalósított eszközökhöz
kapcsolódóan közvetlenül felmerült személyi jellegű és egyéb anyag jellegű ráfordítások. Az aktivált
saját teljesítményekkel kapcsolatosan bemutatás magyarázatokkal a 9. pontban található.
Átlagos statisztikai létszám (fő) 2022.év 2021.év
Alteo Nyrt. 291 270
Állomány 2021
Átlagos állományi
létszám
Összes bruttó
munkabér
Összes bruttó
munkabérből
bónusz, prémium
Személyi jellegű
kifizetések
Személyi jellegű
kifizetésekből
bónusz, prémium
Fizetendő
szocho
Teljes munkaidős
fizikai foglalkozásúak 97 760 795 63 457 58 082 - 117 923
szellemi foglalkozásúak 167 2 089 957 459 445 93 760 263 734 323 943
Részmunkaidős
fizikai foglalkozásúak - - - - - -
szellemi foglalkozásúak 6 48 993 10 637 1 774 - 7 594
Egyéb, állományba nem tartozó munkavállalók - 60 306 17 187 3 533 - 9 347
eseti - - - - - -
270 2 960 051 550 726 157 149 263 734 458 808
Állomány 2022
Átlagos állományi
létszám
Összes bruttó
munkabér
Összes bruttó
munkabérből
bónusz, prémium
Személyi jellegű
kifizetések
Személyi jellegű
kifizetésekből
bónusz, prémium
Fizetendő
szocho
Teljes munkaidős
fizikai foglalkozásúak 104 968 295 89 265 47 123 - 139 524
szellemi foglalkozásúak 182 2 837 306 647 011 917 520 830 840 408 833
Részmunkaidős
fizikai foglalkozásúak - - - - - -
szellemi foglalkozásúak 5 47 390 10 828 1 000 - 6 828
Egyéb, állományba nem tartozó munkavállalók - 52 981 4 825 4 781 - 7 634
eseti - 140 - - - 20
291 3 906 112 751 929 970 424 830 840 562 840
Értékcsökkenési leírás és amortizác
2022v
ezer Forint
2021v
ezer Forint
Értékcsökkenési leírás és amortizáció (704 636) (460 830)
(704 636) (460 830)
Aktivált sat teljesítmények
2022v
ezer Forint
2021v
ezer Forint
Saját előállítású eszközök aktivált értéke bérköltség 233 951 201 929
Egyéb saját teljesítmények - bér és anyagjellegű ráfordítás 11 422 5 768
245 373 207 697
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
60
6. Egyéb bevételek ráfordítások, nettó
A tárgyévben és az összehasonlító időszakban felmerült egyéb bevételek és ráfordítások az alábbiak
szerint alakultak:
Értékvesztés: A Tárgyévben értékvesztés visszaírására nem került sor. Az 2022.évre elszámolt egyedi
és ECL modell alapján számolt értékvesztések összege 127.383 eFt.
Elengedett követelés: Az Alte-Go Kft. leányvállalatával fennálló kölcsönkövetelésből 30.000 eFt. A
Sinergy Energiaszolgáltó Kft-vel szemben 95.543 eFt kölcsön, valamint 1.624 eFt kamat került
elengedésre.
Átadott pénzeszköz: A Társaság összesen 32.222 eFt értékben adott támogatást alapítványok és non
profit szervezetek részére.
Kapott/ fizetett bírság kártérítés sedelmi kamat: A Társaság szokásos ügymenete kapcsán felemerült
jogkövetkezmények hatása nettó módon kimutatva.
Leltár különbözet: A készlet leltározás során feltárt eltérések.
Adók és egyéb befizetési telezettségek: A kimutatott adók nem nyereségadók. Ezek a tételek az
önkormányzatok által kivetett elvonásokat (gépjármű adó) egyéb ráfordításként elszámolandó adókat
(környezetvédelmi termékdíj), és egyéb díjakat tartalmaznak.
Tárgyi és immateriális eszköz értékesítése/selejtezése: A Tárgyi eszközök amortizáción kívüli
eredménye, amely használati jog kivezetésből és tárgyi eszköz értékesítés eredményéből származik.
Egyéb elszámolások: Ezen a soron van bemutatva a biztosítások kapcsán elszámolt eredmény, és egyéb
nem kategorizálható ráfordítások és bevételek, mint partner-, illetve adófolyószámla rendezések,
dolgozói kilépések miatt időarányos személyi jellegű visszafizetések, kerekítési különbözetek.
Kapott támogatás: A halasztott bevételek között kimutatott támogatások időarányosan elszámolt
bevétele.
Egyéb bevételek és ráfordítások, nettó
2022.év
ezer Forint
2021.év
ezer Forint
Értékvesztés (127 383) (90 751)
Elengedett követelés (127 167) (49 895)
Átadott pénzeszköz (32 222) (3 050)
Kapott (fizetett) bírság, kártértérítés, késedelmi kamat (5 728) (182)
Leltár különbözet (2 057) (3 167)
Adók és egyéb befizetési kötelezettségek (363) (388)
Tárgyi és immateriális eszköz értékesítése/selejtezése 1 608 (582)
Egyéb elszámolások 3 748 11 192
Kapott támogatás 51 254 51 254
(238 310) (85 569)
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
61
7. Pénzügyi bevételek, ráfordítások, nettó
A pénzügyi eredmény a következő tételekből áll:
Kapott osztalék: A Társaság osztalékra jogosult a leányvállalataiban való részesedései után. 2022.
évben a kapott osztalékok között az alábbiak:
- Domaszék Kft. 30.000 eFt
- Monsolar 2MW Kft. 32.000 eFt
- Sunteo Kft. 40.000 eFt
- Pannon Szélerőmű Kft. 1.100.000 eFt
- Euro Green Energy Kft. 1.300.000 eFt
Kapott/járó kamatok, Fizetett/fizetendő kamatok (Nettó kamatráfordítások): A kapcsolt felekkel
szembeni kölcsön követelések és kötelezettségek kamatai, a kötvények tárgyévre eső kamata, a
lekötött betétek és cash-pool kamat, valamint a lízing használati jog eszközök kamatai.
Devizás árfolyamkülönbözet: az EURO-ban elszámolt tételeken realizált árfolyamkülönbözet.
A Társaság cash flow hedge ügyleteket 2022-ben nem mutatott ki a pénzügyi eredményében.
Értékvesztések: a részesedéseken Diszkontált Cash-Flow modell alapján a megtérülő összeg
figyelembevételével került meghatározásra az elszámolt értékvesztés összege. A 11. számú
megjegyzésben található részesedések mozgástábla tartalmazza az elszámolt értékvesztések
megosztását az egyes leányvállalatok kapcsán.
8. Nyereségadók az eredményben
A Társaság a magyar adójog szerint teljesíti adókötelezettségeit. A magyar adórendszerben a
Társaságot érintő adók kapcsán a társasági adó, innovációs járulék, valamint helyi iparűzési adó
jelentkezett ilyen természetű adóráfordításként.
Pénzügyi műveletek eredménye
2022.év
ezer Forint
2021.év
ezer Forint
Kapott osztalék 2 502 000 1 930 000
Kapott/járó kamatok 931 487 294 218
Devizás árfolyamkülönbözet 154 351 33 855
Egyéb pénzügyi elszámolások - 775
Pénzügyi műveletek betele 3 587 838 2 258 848
Értékvesztések (13 886) (13 156)
Fizetett/fizetendő kamatok (626 979) (493 175)
Devizás árfolyamkülönbözet (171 331) (65 240)
Pénzügyi műveletek ráfordítása (812 196) (571 571)
2 775 642 1 687 277
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
62
Az adózási kérdések sokszor kívánnak meg olyan becsléseket és döntéseket, amely később az
adóhatóság álláspontjával nem lesznek azonosak, így előfordulhat, hogy egy revízió az adóbevallással
már lezárt időszakokra pótlólagos adókötelezettséget állapít meg. A Társaság olyan adózási
környezetben dolgozik, amely az Adóhatóságok kezébe széles átminősítési lehetőséget ad,
amellyel szemben az adózó általában tehetetlen. Az Társaság minden le elvárhatót elkövet a
szabályos működés biztosítása érdekében, azonban nem zárható ki, hogy egy jövőbeli adóvizsgálat
eredményeként a Társaságnak számottevő kiadást jelentő adófizetési kötelezettsége keletkezik.
A Társaságnál a Nemzeti Adó és Vámhivatal 2018, 2020 adóévekre átfogó vizsgálatot folytatott le,
amelynek során adókülönbözet, illetve jogkövetkezményből eredő negatív szankciót nem állapított
meg.
Nyereségadók
2022.év
ezer Forint
2021.év
ezer Forint
Társasági adó (6 844) (49 801)
Iparűzési adó (438 737) (235 671)
Innovációs járulék (67 209) (36 418)
Halasztott adó ráfordítás (1 136 333) (283 341)
(1 649 123) (605 231)
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
63
Társasági adó levezetés
A halasztott adó mérleg szerinti értékét a 12. számú kiegészítő megjegyzés tartalmazza.
Adó alapok levezetése megj.
2022.év
ezer Forint
2021.év
ezer Forint
Adózás előtti eredmény IFRS-ek szerint 12. 15 685 436 6 867 349
Növelő tételek 1 903 941 2 503 089
A számviteli törvény szerint az adóévben terv szerinti és terven felüli
értékcsökkenési leírásként elszámolt összeg
9. 705 664 461 656
Jogerős határozatban megállapított bírság, jogkövetkezményből adódó
kötelezettség ráfordításként elszámolt összege
6. 433 157
Követelésre elszámolt értékvesztés összege 6. 141 268 130 594
Elengedett követelés (kivéve ha magánszemély javára történik) 6. 159 389 54 618
Egyéb 66 347 36 078
Munkavállalónak tőkeinstrumentumhoz nyújtott részvényalapú kifizetés
adózás előtti eredmény terhére elszámolt adóévi összege, illetve az MRP
szervezet tőkeinstrumentumhoz kapcsolódó meghatározott összege
3. 830 840 1 819 986
Csökkentő tételek - 17 589 377 8 817 089
Az előző évek elhatárolt veszteségéből (negatív adóalapjából) az
adóévben leírt összeg
12. - 550 965
Az adótörvény szerint figyelembe vett értékcsökkenési leírás 9. 595 901 346 940
Eredménytartalékból lekötött tartalék képzésének összege, de legfeljebb
az adózás előtti nyereség 50%-a és adóévenként 500 millió Ft (fejlesztési
tartalék)
19.3 13 660 786 3 150 000
Kapott, bevételként elszámolt osztalék, részesedés 7. 2 502 000 1 930 000
A követelésre az adóévben vissazírt értékvesztés, a követelés bekerülési
értékéből a behajthatatlanná vált rész
6. - 26 726
Támogatás Juttatás meghatáorozott összege 6. 17 435 -
Munkavállalónak tőkeinstrumentumhoz nyújtott részvényalapú kifizetés
adózás előtti eredmény javára elszámolt adóévi összege,illetve az MRP
szervezet tőkeinstrumentumhoz kapcsolódó meghatározott összege
19.4 297 983 2 540 369
Helyi iparűzési adó, innovációs járulék összege 31. 515 272 272 089
Adó alap - 553 349
Adó (9%) - 49 801
Kedvezmény (adó csökkentő) - (11 368)
Társasági adó törvény szerinti adó - 38 433
Adókedvezményre jogosító sport és művészeti támogatás - -
Előző évek társasági adó módosítása 31. 6 844 11 368
Társasági adó eredményhatása 6 844 49 801
Halasztott adó eszköz (Tárgyi eszköz, Immateriális javak) 12. 1 495 023 984 200
Halasztott adó eszköz (Értékvesztés) 12. (578 278) (438 925)
Halasztott adó eszköz (MRP program 2024 hosszú lejáratú kötelezettség) 12. (373 192) -
Halasztott adó eszköz (MRP program 2025 hosszú lejáratú kötelezettség) 12. (273 575) -
Halasztott adó eszköz (Holdiay accrual) 12. (56 660) -
Halasztott adó eszköz (részvényvásárlás) 12. (287) -
Halasztott adó eszköz (dolgozói részvényjutalom) 12. (9 685) -
Halasztott adó kötelezettség megképzése (Céltartalék) 12. (15 500) (15 500)
Halasztott adó kötelezettség megképzése (Fejlesztési tartalék) 19.3 16 117 856 3 150 000
Halasztott adó eredményhatása 1 136 333 283 342
Helyi iparűzési adó ráfordítás 31. 448 063 235 670
Előző évek helyi iparűzési adó módosítása 31. (9 326) -
Innovációs járulék ráfordítás 31. 67 209 36 418
Jövedelemadók eredmény hatása 1 649 123 605 231
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
64
Az adóhatóság a vonatkozó adóévet követő 6 éven belül bármikor vizsgálhatja a könyveket és
nyilvántartásokat, és pótlólagos adót vagy bírságot állapíthat meg. A Társaság vezetőségének nincs
tudomása olyan körülményről, amelyből a Társaságnak ilyen címen jelentős kötelezettsége
származhat.
Az elszámolt adóráfordítás a vetkező módon hozható összefüggésbe az elméleti adóval (ami az
adózás előtti eredmény és az effektív adókulcs szorzata):
9. Tárgyi eszközök és immateriális javak
Az eszközök mozgását az alábbi táblázat szemlélteti:
A tárgyi eszközök értékcsökkenési leírása a számviteli politikában is ismertetett módon lineárisan kerül
meghatározásra.
Nyereségadók Note
2022.év
ezer Forint
2021.év
ezer Forint
Adózás előtti eredmény 12. 15 676 110 6 867 348
Elméleti adó (9%) 12. (1 410 850) (618 061)
Melynek levezetése:
Előzé évi adókorrekció 12. (6 844) -
nyleges adó 12. - (49 801)
Adókedvezmény 12. - 11 368
Megszűnő tevékenységekre eső adó 12. - -
Időbeli különbözetek (halasztott adó) 12. (1 136 333) (283 341)
Állandó különbözetek és fel nem vett adóeszközök 12. (274 517) (284 919)
Elleti adó (TAO) értéke
(1 410 850) (618 061)
Bruttó érték (eFt)
Ingatlanok, gépek és
berendezések
Egyéb immateriális javak Kisérlet fejlesztés Használati jogok Összesen
2021. január 1. 1 312 397 286 115 378 432 328 164 2 305 108
Beszerzés/beruházás használatba vétele 1 325 512 97 315 - 919 007 2 341 834
Saját teljesítmény/beruházás aktiválás 59 618 82 582 59 729 - 201 929
Csökkenés IFRS 16 - - - (29 602) (29 602)
Beruházás 52 378 - - - 52 378
Értékesítés (962) - - - (962)
2021. december 31. 2 748 943 466 012 438 161 1 217 569 4 870 685
Beszerzés/beruházás használatba vétele 655 669 58 996 - 242 943 957 608
Saját teljesítmény/beruházás aktiválás 94 811 139 140 - - 233 951
Csökkenés IFRS 16 - - - (35 914) (35 914)
Beruházás 60 439 - - - 60 439
Értékesítés (1 239) - - - (1 239)
2022. december 31. 3 558 623 664 148 438 161 1 424 598 6 085 530
Halmozott ÉCS (eFt)
Ingatlanok, gépek és
berendezések
Egyéb immateriális javak Kisérlet fejlesztés Használati jogok Összesen
2021. január 1. 328 992 109 591 45 552 99 281 583 416
Kivezetés értékesítés (551) - - (29 187) (29 738)
Kerekítés 1 - - - 1
Értékcsökkenési leírás és amortizáció 229 377 52 016 38 183 141 254 460 830
2021. december 31. 557 819 161 607 83 735 211 348 1 014 509
Kivezetés értékesítés (977) - - (23 244) (24 221)
Értékcsökkenési leírás és amortizáció 350 838 101 334 47 156 205 308 704 636
2022. december 31. 907 680 262 941 130 891 393 412 1 694 924
Nettó érték (eFt)
Ingatlanok, gépek és
berendezések
Egyéb immateriális javak Kisérlet fejlesztés Használati jogok Összesen
2018.12.31 1 010 392 86 207 243 563 - 1 340 162
2019.12.31 1 050 319 153 545 353 097 131 874 1 688 834
2020.12.31 983 405 176 524 332 880 228 884 1 721 692
2021.12.31 2 191 124 304 405 354 426 1 006 221 3 856 176
2022.12.31 2 650 943 401 207 307 270 1 031 186 4 390 606
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
65
Ingatlanok, gépek és berendezések: Ezen eszközcsoportban találhatóak a bérelt ingatlanokon végzett
beruházások, IT eszközök, az üzemeltetés és karbantartási feladatok ellátásához szükséges gépek
berendezések szerszámok.
Egyéb immateriális eszközök: A Társaság által használt szoftvereket és vállalatirányítási rendszert
foglalja magában.
Kísérlet Fejlesztési eszközök: A Társaság Nemzeti Kutatási Fejlesztési És Innovációs Alap
finanszírozásával 2017. július 1. és 2019. június 30. között a már meglévő szabályozó központhoz
tartozó kapcsolt - és villamosenergia-termelő kiserőművek és időjárásfüggő villamosenergia-
termelők, villamos energia alapú hőenergia termelő egységek és az akkumulátoros villamosenergia-
tároló létesítmény integrációjával kapcsolatos tevékenységének eredményeként sikeresen előállított
egy know how eszközt. A Társaság vezetésének megítélése szerint az egyéb immateriális eszköz
előállítására vonatkozó kutatási tevékenység megfelel az IAS 38 megjelenítési követelményeinek, és a
tevékenység eredményeképp előállított know-how, bevételt generál. A fejlesztési projekt során
felmerült költségek az immateriális javak között kerülnek kimutatásra.
A 2018. évi beolvadás keretében jogutódlással megszerzett Akkumulátoros energiatároló innovatív
alkalmazási modelljének kidolgozására” irányuló projekt keretében megszerzett tárgyi eszközök és
kimutatásra kerülő immateriális jószág a Társaság vezetésének megítélése szerint eszközként
kimutathatók és megtérülésük a meglévő üzleti tervek szerint biztosított. Az eszköz teljesíti az IAS 38
standard szerinti kritériumokat.
A 2019. évben megkezdett „Akkumulátoros energiatároló innovatív alkalmazási modelljének
kidolgozására” irányuló projekt keretében 2021. évben megvalósított tárgyi eszközök és kimutatásra
kerülő immateriális jószág a Társaság vezetésének megítélése szerint eszközként kimutathatók és
megtérülésük a meglévő üzleti tervek szerint biztosított. Az eszköz teljesíti az IAS 38 standard szerinti
kritériumokat. A Kazincbarcikai Fűtőerőmű területén megvalósult 5 MW-os teljesítményű
akkumulátoros energiatároló a primer (FCR) szabályozási cél mellett, a rendszeregyensúly tartásához
szükséges szekunder (aFRR) szabályozási tevékenységhez ad gradiens támogatást. Részt vesz a
frekvenciaszabályozásban (FCR) és a szekunder (aFRR) szabályozásban egyaránt. A projekt beruházási
összege megközelítőleg 1.015 mFt, mely 10 év alatt kerül amortizálásra.
A Társaság 2021. év végén kezdődő projektje: valós idejű, autonóm energetikai információs és
termelésmenedzsment rendszer építés és fejlesztés, mely két részre bontható:
Sopron villanykazán kivitelezés: A berendezés kivitelezése 2022.decemberében befejeződött és
bérbeadás útján hasznosítja a Társaság.
Artemis (Autonomous Real-Time Energy Management Information System):Termelés irányítási
rendszer, melynek fejlesztésében vesz részt a Rényi Intézet is. Öntanuló algoritmusok és mesterséges
intelligencia segítségével valós időben képes a hozzá csatlakozó eszközök termelését optimálni és
kiegyensúlyozni. Valós időben folyamatosan adatot gyűjt a hozzá kapcsolódó termelő
berendezésekről. A kifejlesztett termelésmenedzsment-rendszer képes lesz adatbányászatra,
feldolgozásra, elemzésre és az ezek alapján történő ntéshozatalra és végrehajtásra. A rendelkezésre
álló műszaki és piaci adatok alapján a rendszer képes valós időben döntést hozni, hogy a több elemből
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
66
álló portfólió eszközei épp milyen terhelési szinten üzemeljenek, figyelembeve a műszaki-gazdasági
optimumot. A folyamatot olyan mesterséges intelligencia és öntanuló algoritmusok támogatják,
amelyek rendkívül nagy számítási igényük ellenére nagyon gyorsak és hatékonyak.
Használati jogok: Az IFRS 16 használati jogok között kerül kimutatásra a 2021. júliusától a Globe 3
Irodaházban bérelt 1532,29 m
2
Iroda. Az iroda bérlet időtartama 5+5 év, melynek a bruttó értéke
808.720 eFt a Társaság a könyveiben. Használati jogként eszközként került kimutatásra 2022. évtől a
Polgár Ipari park területén található raktárépület bérleti díja, amely a Társaság karbantartó egység
telephelyeként funkcionál. A terület 903,32 m
2
raktár és 112,24 m
2
irodaterületet foglal magában.
Az eszközök között nincsenek olyanok, amelyeket a hasznos élettartam végén el kellene bontani, és ez
az elbontás jelentős ráfordítással járna. Az eszközök között nincsen olyan, aminek az esetében
alkalmazni kellene a komponens megközelítést.
A Társaságnak 2022. december 31-ével nem volt olyan eszköze, amely minősített eszköz lett volna,
ezért hitelfelvételi összeget nem kellett aktiválni, illetve nincsen olyan eszköz, amelyet hitelszerződés
értelmében zálogjog terhelne.
A Társaságnak nincsen olyan eszköze, amely várhatóan olyan környezeti kárt okoz, amely
helyreállítására a Társaság kötelezhető.
A Társaság az energiatárolókon és a soproni villanykazánon kívül nem tart olyan elkülönülő eszközöket,
amelyeket kifejezetten bérbeadási célzattal tartana, továbbá saját használatra tartott eszközeit sem
adja bérbe.
Sem előző évben sem tárgyévben nem volt olyan eszköze a Társaságnak, amely értékesítésre tartott
eszközként lenne minősítve.
A Társaságnak nincsen olyan eszköze, amelyre az átértékelési modellt alkalmazná. A Társaságnak
nincsen a birtokában olyan immateriális eszköz, amelynek az élettartama határozatlan idejű lenne.
A Társaság vezetése minden fordulónapra elvégzi a CGU-k kapcsán a szükséges teszteket, hogy a
kimutatott érték megtérülőnek tekinthető-e. Tárgyévben az elvégzett tesztek megtérülőnek mutatták
a Csoport eszközeit, értékvesztés elszámolása nem szükséges.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
67
10. Tartósan adott kölcsön
A tartósan adott kölcsönök az alábbiak szerint alakultak a tárgyévben:
*gal jelölt Társaságok 2022.06.30-án beolvadtak az Euro Green Energy Kft.-be.
Az adott kölcsönök kamatait finanszírozási források kamataihoz igazította a Társaság (ld. finanszírozási
kondíciókat a 23.Tartozások kötvénykibocsátásból c. pontban). A nyújtott kölcsönök megtérülő értékét
mutatja be a mérlegben.
Értékvesztés: A Társaság vezetésének megítélése alapján az Energigas Kft.-nek nyújtott kölcsön 100%-
ban értékvesztésre került. A pénzügyi eszközök kapcsán alkalmazott ECL értékvesztéssel kapcsolatos
bemutatások a 17. pontban találhatóak.
Elengedés: A Társaság az E-mobilitas üzletágában tevékenykedő Alte-Go részére nyújtott kölcsön
követeléséből 30.000 Ft-ot valamint a Sinergy Energiaszolgálató Kft.-vel szemben 95.543 eFt kölcsön,
valamint 1.624 eFt kamatkövetelést engedett el.
Beolvadás: Az Euro Green Energy Kft. jogutódként felel beolvadó cégek kölcsön és
kamatkötelezettsége után.
Kamattőkésedés: A kölcsönszerződésben meghatározott éves kamatok tőkésedése kölcsönné.
Átsorolás rövid lejáratúvá: A 2023. évben esedékes kölcsönkövetelés.
Alte Go Kft.
166 452 - 10 000 - - (30 000) - -
146 452
ALTEO Energiakereskedő Zrt.
- - - - - - - -
-
ALTEO-DEPÓNIA Kft.
139 000 - - (139 000) - - - -
-
Alteo-Therm Kft.
- - - - - - - -
-
Domaszék Kft
22 292 - - - - - - -
22 292
Edelyn-Solar Kft.
- - 103 012 - - - - -
103 012
Energigas Kft.
166 886 (166 886) - - (13 528) - 13 528 -
-
Euro-Green Energy Kft (beolvasztó)
3 272 386 - 2 000 - - - - -
3 274 386
ebből e-WIND Kft. * (beolvadó)
359 886 - - - - - - -
359 886
ebből Tisza-BioTerm Kft. *(beolvadó)
2 500 - 2 000 - - - - -
4 500
ebből WINDEO Kft.* (beolvadó)
810 000 - - - - - - -
810 000
FE-Group Zrt.
- - 300 400 - - - - -
300 400
Monosolar Kft.
431 288 - - - - - - -
431 288
Pannon Szélerőmű Kft.
1 550 000 - - - - - - -
1 550 000
Sinergy Energiaszolgálató Kft.
200 000 - - (104 457) - (95 543) - -
-
SUNTEO Kft.
1 090 417 - - - - - - -
1 090 417
Adott kölcsönök tőke
7 038 721 (166 886) 415 412 (243 457) (13 528) (125 543) 13 528 -
6 918 247
Kapcsolt és társult vállalatoknak
adott kölcsönök kamatai
151 431 - 31 157 - - (1 624) - - 180 964
Munkavállalóknak adott kölcsön
14 279 - 12 124 (4 259) - - - (22 144)
-
ECL modell kamat
- (7 302) (602) - - - - - (7 904)
ECL modell tőke
- (7 023) - 243 - - - - (6 780)
Adott kölcsönök 7 204 431
(181 211)
458 091
(247 473) (13 528) (127 167) 13 528 (22 144)
7 084 527
2022.12.31
Tartósan adot kölcsönök (eFt)
2022.01.01
nyitó bruttó
állomány
2022.01.01
nyitó értékvesztés
Nyújtás
Visszafizetés
Értékvesztés
Átsorolás rövid
lejáratúvá
kamattőkésedés
Elengedés
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
68
11. Részesedések leányvállalatokban
Részesedések leányvállalatokban:
*gal jelölt Társaságok 2022.06.30-án beolvadtak az Euro Green Energy Kft.-be.
A részesedések bemutatása a Az ALTEO tagjai a mérlegforduló napon pontban kerül bemutatásra
Lízingként bemutatott befektetés:
Tisza-WTP Vízelőkészítő és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
A Társaság a leányvállalatát nem a részesedések között mutatja ki, hanem az IFRS 16 (korábban IFRIC4)
szabályai szerint lízingkövetelésként került kimutatásra (lásd 13. megjegyzés). A vállalkozásban 100%-
os tulajdonrésszel rendelkezik a Társag.
Befektetések tárgyidőszaki értékelése:
A Társaság vezetése minden fordulónapra elvégzi a részesedések kapcsán a szükséges teszteket, hogy
a kimutatott érték megtérülőnek tekinthető-e.
Tárgyévben azon leányvállalatok esetében, ahol az elvégzett tesztek nem megtérülőnek mutatták a
részesedés értékét, vagy annak egy részét értékvesztés került elszámolásra. 2022. évben részesedés
értékvesztés elszámolására vagy visszaírására nem került sor.
A leányvállalatok kapcsán a Társaság DCF modellt alkalmazott az adott leányvállalat tevékenységének
(megújuló/hagyományos energiatermelés) és a keletkező pénzáramok időpontjának megfelelő
diszkontrátával (10,67-11,36%).
Alkalmazott diszkontráták megbontása:
ALTE-A Kft. 1 070 - -
1 070
ALTE-GO Kft. 20 000 - -
20 000
ALTEO Energiakereskedő Zrt. 48 094 - -
48 095
ALTEO-DEPÓNIA Kft. 13 000 - -
13 000
Alteo-Therm Kft. 4 082 025 - -
4 082 025
Domaszék Kft 173 160 - -
173 160
Eco First Kft. 3 000 - -
3 000
Edelyn-Solar Kft. N/A - 735 304
735 304
Euro Green Energy Kft.* (beolvasztó) 2 717 352 31 000 -
2 748 352
FE-Group Zrt. N/A - 360 480 360 480
HIDROGÁZ Kft.* (beolvadó) 10 000 (10 000) -
-
Monsolar Kft. 38 000 - -
38 000
Pannon Szélerőmű Kft. 2 405 890 - -
2 405 890
Sinergy Energiakereskedő Kft. 100 000 - -
100 000
Sinergy Kft. 245 353 - -
245 353
SUNTEO Kft. 634 915 - -
634 915
Tisza-Bioterm Kft. *(beolvadó) 21 000 (21 000) -
-
Részesedések összesen
10 512 859 - 1 095 784 11 608 644
Energigas Kft. 100 - -
100
Részesedések összesen
100 - - 100
Tartós részededés leányvállalatban (eFt)
2021.12.31
Beolvas
2022.12.31
szesedés
szerzés
Vételár
2022.12.31
2021.12.31
Vásárlás
Tartós részesedés társult vállalkozásban (eFt)
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
69
12. Halasztott adó kötelezettségek
A halasztott adó számítása során a Társaság az adózás szempontjából figyelembe vehető értéket
eszközönként és kötelezettségenként hasonlítja össze a könyv szerinti értékkel. Ha a különbözet
megforduló (tehát belátható időn belül az eltérés kiegyenlítődik), akkor előjelének megfelelően
halasztott adó kötelezettséget vagy eszközt vesz fel. Az eszköz felvételekor a megtérülést külön
vizsgálta a Társaság.
Mindkét évben az adó meghatározásakor 9%-kos megforduláskori kulccsal kalkulált a Társaság, hiszen
az adott eszközök és kötelezettségek tényleges adókká olyan időszakokban válnak, amikor az adókulcs
9%-ban meghatározott a hatályos jogszabályban.
A halasztott adó eszközöket adóstratégia támasztja alá, amely igazolja, hogy a rendelkezésre álló
információk alapján az eszköz várhatóan megtérül. A halasztott adó változását a Társaság az
eredménykimutatásban jelenítette meg.
A 2021. évi adómérleg és a felvett átmeneti különbözetek a következők:
A következő eltérések azonosítására került sor 2022-ben:
Az elszámolt adóráfordítás a és az elméleti adó összefüggés levezetése a 8. számegjegyzésnél kerül
bemutatásra.
A Kibocsátó az Egyedi beszámolóban az IAS 12 szerinti közzétételeit a „8. Adók” pontban mutatja be.
Közvetlenül a saját tőkére vonatkozóan kerül elszámolásra a fejlesztési tartalék. A Kibocsátónak nincs
Besorolás Mérték
Alteo Cégcsoport 11,36%
Kogenerációs szabályozási központ 10,94%
Megújuló iparág 10,67%
Alteo Komplex 11,36%
Halasztott adó kötelezettség (ezer Ft)
2021.12.31
megj. Adóérték Számviteli érték lönbözet
Tárgyi Eszközök, és immateriális javak 9.
2 871 976 3 856 176 984 200
Értékvesztések 15. - (438 925) (438 925)
Céltartalékok 22. - 15 500 (15 500)
Fejlesztési tartalék 2021 19.
(3 150 000) - 3 150 000
Levonható különbözet összesen (454 425)
Adóköteles különbözet összesen 4 134 200
Halasztott adó kötelezettség (9%) 331 180
Halasztott adó kötelezettség (ezer Ft)
2022.12.31
megj. Adóérték Számviteli érték Különbözet
Tárgyi Eszközök, és immateriális javak 9. 2 835 145 4 330 168 1 495 023
Értékvesztések 15. - 578 278 (578 278)
Céltartalékok 22. - 15 500 (15 500)
MRP program 2025 hosszú lejáratú kötelezettségek 24. - 373 192 (373 192)
MRP program 2024 hosszú lejáratú kötelezettségek 24. - 273 575 (273 575)
Ki nem vett szabadság 29. - 56 660 (56 660)
Részvényvásárlás eredménye 19. - 286 (286)
Dolgozói részvényjutalom elszámolása 29. - 9 686 (9 686)
Fejlesztési tartalék 19. (16 117 856) - 16 117 856
Levonható különbözet összesen (1 307 177)
Adóköteles különbözet összesen 17 612 879
Halasztott adó kötelezettség (9%) 1 467 513
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
70
egyéb átfogó jövedelem tétele, a hozzá kapcsolódó adó érték nem értelmezett. A Kibocsátó a
leányvállalatokba történt befeketésekkel kapcsolatos átmeneti különbözet tételeket nem azonosított,
így ennek kapcsán közzétételek nem szerepelnek a jelentésben.
13. Lízing követelések
A Társaság az IFRS16 (korábban IFRIC4) előírásainak megfelelően lízing követelésként és
kötelezettségként mutatjuk be.
Tisza WTP Kft.
A Tisza WTP Kft. a lízingkövetelés értéke 2019.12.31.-től nulla. A Társaság nem garantált
maradványértéket a szerződés kapcsán nem azonosított. A vonatkozó szerződésekben nem
szerepelnek függő díjak. A Mol Petrolkémia Zrt-nek a 2016.11.08-án kelt megállapodás alapján vételi
opciója van a Tisza WTP Kft. üzletrészére. A speciális kondíciókra való tekintettel a lízing nem
felmondható csak a vásárlási opció lehívásával szüntethető meg.
A leányvállalatnak végzett O&M tevékenység hatással van a Társaság eredményére. A Társaságnak
publikus információja van arról, hogy a szolgáltatást igénybe vevő Tisza WTP Kft. üzleti kombinációt a
MOL Nyrt. konszolidálja.
14. Készletek
A készletek között szerepelnek az O&M szerződések teljesítéséhez szükséges, az üzemeltetéséhez és
karbantartásához beszerzett gázmotor, szélerőmű és naperőmű berendezések alkatrészei 721.215 eFt
értékben és a gázmotoros projektfejlesztéshez kapcsolódó anyagok és szolgáltatások 777.785 eFt
értékben.
A Társaság a kivitelezésékkel kapcsolatos terveket és előkészületek munkáira számolt el értékvesztést
a készletek zött. A tiszaújvárosi és kazincbarcikai biomassza erőművek értékvesztés elszámolására
2020. évben került sor a projekt bizonytalan megvalósulása kapcsán. Készletértékvesztés visszaírása a
tárgyévben és azt megelőző évben nem volt.
Halasztott adó
2022.év
ezer Forint
2021.év
ezer Forint
Halasztott adó nyi
283 341 47 838
Tőkében képzett
- -
Tőkében visszaforduló
- -
Eredményben képzett
852 992 235 503
Halasztott adó záró
1 136 333 283 341
Készletek (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Alkatrészek O&M 721 215 555 181
Projektfejlesztés készletei 777 785 517 170
1 499 000 1 072 351
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
71
15. Vevőkövetelések
A vevőkövetelésekkel és azok értékvesztésével kapcsolatosan a következő információk relevánsak:
- A követelés értékvesztését és leírását az egyéb ráfordításokban számoljuk el.
- A vevők minősítése egyedileg történik.
- A Társaság projektfejlesztésekhez köthető munkáira vonatkozó szerződéseiben meghatározott
mértékű garanciákkal rendelkezik. A bemutatási időszakokban garanciákat nem kellett
érvényesíteni a vevőkkel szemben.
- A maximális hitelkockázat: megegyezik a vevőkövetelés könyv szerinti értékével.
- Elszámolt értékvesztések: A pénzügyi eszközök kapcsán alkalmazott ECL értékvesztéssel
kapcsolatos bemutatások a 17. és 35. pontban találhatóak.
Az értékvesztés mozgástábla:
Vevőkövetelések korosítása:
A kapcsolt felekkel szembeni tételek a 33. pontban kerülnek bemutatásra.
A Társaságnak az öt legnagyobb forgalmat jelentő vevője:
Készletek értékvesztése (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Nyi (20 761) (20 761)
Visszaírt értékvesztés - -
Elszámolt értékvesztés - -
(20 761) (20 761)
Vevővetelések (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Vevőkövetelések bruttó értéke 11 123 191 7 028 965
Elszámolt értékvesztések (344 241) (231 627)
10 778 950 6 797 338
Vevői érkveszsek (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Nyitó állomány 231 627 142 458
Visszaírt értékvesztés - (27 418)
Elszámolt értékvesztés 112 614 116 587
ró állomány 344 241 231 627
Vevőkorosítás (ezer Ft) 2022.12.31 Nem lejárt 1-30 nap 31-60 nap 61-90 nap 91-180 nap 181-365 nap 365 napon túli Összesen
Vevőkövetelések bekerülési értéken
990 413 858 861 23 767 14 545 7 830 068 1 404 584 953 11 123 191
ebből harmadik fél 575 252 18 610 23 767 14 545 7 830 068 - 953 8 463 195
ebből kapcsolt fél 415 161 840 250 - - - 1 404 584 - 2 659 996
Értékvesztett vevőkövetelések
(44 568) (31 823) (14 136) (14 545) (213 204) (25 012) (953) (344 241)
Egyedi értékvesztett vevőkövetelések (34 386) (17 677) - (14 545) (83 054) - - (149 662)
ECL modell alapján elszámolt értékvesztés (10 182) (14 146) (14 136) - (130 150) (25 012) (953) (194 579)
ebből harmadik fél (3 207) (30) (14 136) - - (1 415) (953) (19 741)
ebből kapcsolt fél (6 975) (14 116) - - (130 150) (23 597) - (174 838)
Nettó vevőállomány 945 845 827 038 9 631 - 7 616 864 1 379 572 - 10 778 950
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
72
2022.év Legynagyobb
forgal vevő
2022. év összes árbevétel
százalékos arány
2021.év Legynagyobb
forgal vevő
2021. év összes árbevétel
százalékos arány
Sinergy Energiakereskedő Zrt. 41,41% Sinergy Energiakereskedő Zrt. 52,25%
Alteo-Therm Kft. 20,96% Alteo-Therm Kft. 15,90%
Alteo Energiakereskedő Zrt. 9,45% TVK Erőmű Kft. 9,12%
TVK Erőmű Kft. 6,67% Alteo Energiakereskedő Zrt. 7,07%
BC-Erőmű Kft. 4,04% Tisza-WTP Kft. 4,64%
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
73
16. Az egyéb követelések és nyereségadó követelések
Bevételek aktív időbeli elhatárolása: a Társaság üzemeltetési szerződéseihez kapcsolódik. A kapcsolt
felekkel szembeni tételek bemutatása a 33. megjegyzésben található.
Adott előleg: A folyamatos üzletszerű tevékenység során fizetett előlegek
Követelések kapcsolt vállalkozásokkal szemben: A kapcsolt felekkel szembeni tételek bemutatása a 33.
megjegyzésben található.
Megrendelőtől járó összegek: Az építési szerelési szolgáltatásokhoz köthető szerződések kapcsán
kimutatott követelések részletes bemutatása a 40. pontban található.
Egyéb pénzeszköz: Banki óvadék számlán elkülönített pénzeszköz
Költségek aktív időbeli elhatárolása: Azon költségek melyekhez kapcsolódó bizonylatok nyvelésre
kerültek 2022. évben, de teljesítés időszaka 2023.-ra átnyúlik.
Egyéb követelések:
- Dolgozóknak nyújtott lakáskölcsönök és munkabérelőlegek 23.044 eFt.
- FE-Group Zrt fennmaradó feltételes vételára 52.500 eFt.
- Pályázatokhoz befizetett letétek 50.718 eFt.
- Adófolyószámlán lévő túlfizetések 40.357 eFt.
- Szállítói túlfizetések 2.863 eFt.
- Egyéb máshová nem sorolt követelés: 3.696 eFt.
17. Várható veszteség modell (ECL- Expected Credit Loss) alkalmazása a
pénzügyi eszközökre
Várható veszteség modell (ECL) alkalmazása
A Társaság vezetése elvégezte a pénzügyi eszközeinek a kockázati elemzését. A pénzügyi eszközök
kockázatainak bemutatása a 34. pontban található. A pénzügyi eszközök az alábbi csoportokba
sorolhatók:
Egyéb követelések és nyereségadóvetelések
(ezer Ft)
2022.12.31 2021.12.31
Bevételek aktív időbeli elhatárolása 7 940 984 2 075 021
ebből kapcsolt fél 7 818 542 2 075 021
ebből harmadik fél 122 442 -
Adott előleg 157 706 51 935
Követelések kapcsolt vállalkozásokkal szemben 734 299 347 033
Megrendelőtől járó összegek 650 384 68 291
Egyéb pénzeszköz 26 760 36 572
Költségek aktív időbeli elhatárolása 142 149 58 527
ebből kapcsolt fél 13 218 -
ebből harmadik fél 128 931 58 527
Egyéb követesek 173 178 12 262
9 825 460 2 649 641
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
74
Kategória
Definíció
ECL alkalmazása
Teljesítő
A partner megbízható és a múltban sem történt nem-
fizetés. Minden kapcsolt tétel teljesítőnek minősül.
12 havi várható hitelezési
veszteség elszámolása
sedelmes
Jelentős késedelem külső partner esetén, de nincs
direkt bizonyíték nem fizetés kockázatára
Teljes élettartami várható
hitelezési veszteség elszámolása
Nem teljesítő
365+ napon túli nem megfizetett tétel külső partner
esetén, közvetlen bizonyíték nem fizetés kockázatára
Teljes élettartami várható
hitelezési veszteség elszámolása
A Társaság felülvizsgálta az előző év gyakorlatát a kapcsolt követelések vonatkozásában, és tárgyévben
a kapcsolt követelésekre, továbbá a teljesítő külső követelésekre a fenti táblázat logikának megfelelő
értékvesztést képez.
A Társaság pénzügyi eszközeire elszámolt értékvesztés minősítési kategóriák (nem mérleg) szerint az
ECL összeg oszlopban kerül bemutatásra:
A Tárgyévi értékelés során a Társaság vezetősége az ECL ráták meghatározásánál nyilvános adatbázisok
elérhető adatait veszi figyelembe. A Társaság vezetésének megítélése szerint a partnerek és a
szegmensek piacain az általános hitelkockázat az elmúlt időszakban átlagosan 0-0,03%-os változást
mutatott.
Egyedi értékvesztések bemutatása:
A Kibocsátó egyedi beszámolójában visszaírt értékvesztés egyedi eszközre vagy pénztermelő egységre
nem volt elszámolva.
A tárgyévben egyedi értékvesztés került elszámolásra az Energigas Kft. részére nyújtott lcsön
kamatára 13.886 eFt, és a fennálló vevőköveteléseire 48.788 eFt értékben.
18. Pénzeszközök és egyenértékeseik
Pénzeszközök és egyenértékeseik (ezer Ft)
2022.12.31
2021.12.31
Bankszámlák
9 948 117
2 921 324
ebből átváltási különbözet
(19 078)
(8 424)
Pénztár
-
-
9 948 117
2 921 324
A pénzeszközök között kizárólag a bekerüléstől számított három hónap alatt pénzzé változtatható és
felhasználható egyenlegek szerepelnek. Az átváltási különbözet a devizás folyószámlák év végi
átértékeséből származik. A Társaság heti lekötéseket végez a folyószámlán található szabad
pénzeszközeire, mely után kapott kamat mértéke a jegybank által közzétett O/N kamatláb-1%.
A pénzeszközök változásának részletes okait a cash flow-kimutatás tartalmazza (10. oldal).
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
75
19. A saját tőke elemei
A Társaság célja a tőkeszerkezet alakításával, hogy megőrizze a folyamatos működés
képességét annak érdekében, hogy részvényeseinek hasznot biztosítson és optimális
tőkeszerkezetet tartson fenn a tőkeköltség csökkentése érdekében. Az Igazgatóság a
tőkeszerkezet fenntartása vagy korrigálása érdekében javaslatot tesz a Közgyűlés részére a
tulajdonosoknak kifizetendő osztalék összegéről, valamint a tőkeszerkezethez kapcsolódóan
vagy saját hatáskörben dönt – az e tekintetben kapott közgyűlési felhatalmazás keretei között
tőkeemelésről és új részvények kibocsátásáról vagy javaslatot tesz erre vonatkozóan a
Közgyűlés részére.
A Társaság megfelel a érvényes jogszabályi tőkekövetelményeknek. A Csoport ennek
értékelése során a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény előírásait követi
figyelemmel. A saját tőkét, illetve annak jegyzett tökéhez viszonyított arányát az alábbi
táblázat mutatja:
19.1. Forgalomban tartott részvények
2022. április 20. napján Igazgatóságntött a Társaság alaptőkéjének 545.200 darab új törzsrészvény
(a továbbiakban: „Új Részvények”) zártkörű forgalomba hozatalával történő felemeléséről. Az
kibocsátással létrejött Új Részvények kizárólag az ALTEO Munkavállalói Program Résztulajdonosi
Szervezete (a továbbiakban: „ALTEO MRP Szervezet”) részére kerültek felajánlásra, annak érdekében,
hogy az ALTEO MRP Szervezet 2022-2024. évi és 2022-2025. évi Javadalmazási Politikája
végrehajtásához szükséges ALTEO Nyrt. törzsrészvény mennyiség biztosításra kerüljön.
A Társaság a cégbíróságon a jegyzett tőkéjét a visszavett saját részvények értékével csökkentett
értéken mutatja ki a jegyzett tőke soron.
A törzsrészvények mozgását a következő táblázat tartalmazza:
Saját tőke/ Jegyett tőke aránya 2022.12.31 2021.12.31
Jegyzett tőke 249 066 242 235
Saját tőke 26 450 497 14 470 592
Saját tőke /jegyzett tőke anya
106,20 59,74
Dátum Esemény Darab Névérték (Ft/db)
Jegyzett tőke
változása (ezer Ft)
Jegyzett tőke
egyenlege (ezer Ft)
Ázsió változása
(ezer Ft)
2021.01.01
Nyitó érték 18 637 728 12,5 232 972
2021.02.01 Dolgozói részvény jutalom átadás 3 837 12,5 48 4 252
2021.04.13 MRP Program I. (2017-2019) opció lehívása 577 644 12,5 7 221 267 160
2021.04.13 MRP Program II. (2020-2022) miatt saját részvény vásárlás (249 422) 12,5 (3 118)
2021.12.22 MRP Program II. (2020-2022) saját részvény átadás MRP-nek 409 000 12,5 5 112 476 526
2021.12.31
Záró érték 19 378 787 12,5 242 235 747 938
2022.02.04 Dolgozói részvény jutalom átadás 1 267 12,5 16 2 645
2022.04.20 Zártkörű részvényjegyzés 545 200 12,5 6 815 1 129 927
2022.12.31
Záró érték 19 925 254 12,5 249 066 1 880 510
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
76
A tőkeelemek alakulását a Saját tőke mozgástábla szemlélteti.
19.2. Ázsió – Tartalékok
Ázsió Tartalékok tartalmazzák az MRP programok és dolgozói részvényjutalmak miatt képzett
tartalékokat, az IFRS átállás miatti tartalékot a Társaság fennállása során a részvényjegyzés során
megképzett tartalékokat, és az MRP -vel szemben fennálló követeléseket, illetve a
részvénymozgásokhoz kapcsolódó tartalékokat.
Változások:
2022. február 4-én dolgozói jutalom keretében kiosztásra 1 267 db részvény, melynél a jegyzett tőként
felüli rész a tőketartalékba került 2.645 eFt.
2022.04.20-án 545.200 db részvény került zártkörű részvénykibocsátás keretében az MRP
szervezethez 2.085 Ft/db részvényáron. A részvények névértéke 12,5 F/db, az ezen felüli összeg a
tőketartalékok között kerül bemutatásra.
Dolgozói jutalom program:
Ázsió - Tartalékok (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Nyitó 5 237 704 4 717 549
Dolgozói részvényjutalom tartalékai 2 645 4 252
MRP I (2017-2019) program opció lehívás - 62 819
MRP I (2017-2019) program teljesítés - 267 159
MRP II (2020-2022) program átadott pénzeszköz - (100 000)
MRP II (2020-2022) átadott saját részvény - (5 112)
Saját részvény vásárlás tartalékai - (290 601)
Nem kontrollált MRP részeses - 575 020
MRP szervezettel szemben fennáló követelés 2 063 6 618
Tőkeemelés tartalékai 1 129 927 -
MRP-nek fizetett osztalék 63 145 -
6 435 484 5 237 704
Dolgozói jutalmak 2022.év 2021.év
DB
Nyitó mérleg kötelezettség 1 267 3 837
Átadott (1 267) (3 837)
Juttatásként megítélt 1 911 1 267
Záró 1 911 1 267
Érték (ezer forint)
Nyitó mérleg kötelezettség 2 550 4 300
Átadott (2 645) (4 300)
Juttatásként megítélt 5 795 2 550
Záró 5 700 2 550
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
77
A Társaság tárgyévben 2.645 eFt értékben részvényt adott át azon munkavállalóinak, akik a Társaság
elismerési rendszere alapján erre jogosulttá váltak. A részvényjuttatás kapcsán a részvények
transzferálása 2022. február 4. napján kezdődött meg.
A kimutatásokban bemutatott tartalékok és egyéb tartalékok összege nem azonos a tulajdonosoknak
osztalékként kifizethető tartalékok összegével. Az osztalék mértékének meghatározására a magyar
számviteli törvény előírásai alapján a saját tőke megfeleltetés szolgál, mely a 21. számú megjegyzésben
kerül levezetésre.
A tartalékok között kerültek bemutatásra a munkavállalói részvényprogram miatti tulajdonosi
tranzakciók és az ázsió valamint az IFRS könyvelésre történő átállás miatt tartalék képzések.
19.3. Eredménytartalék
A Közgyűlés a 2021.évi adózott eredmény terhére 19.378.787 db forgalomban lévő részvény után 103
Ft/db, összesen 1.996.146 eFt osztalékot hagyott jóvá, melynek kifizetése 2022.06.27-én megtörtént.
A fejlesztési tartalékot az eredménytartalékból elkülönítetten kell nyilvántartani és bemutatni.
Az adózás előtti eredmény terhére a vezetőség által 2022. évre jóváhagyott 13.660.786 eFt fejlesztési
tartalékot, amely a jövőbeni tervek alapján a 2023-2026 években kerül felhasználásra. Fejlesztési
tartalék osztalékfizetési korlátként figyelembevételre kelt ld. 21 alább„ A számviteli törvény 114/B.
§ részeként előírt Saját tőke megfeleltetési tábla, osztalékkorlát levezetése számvitel törvény 114/A
pont.
Eredménytartalék (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Nyitó 9 197 528 3 390 685
Átfogó eredmény 14 026 987 6 262 118
MRP működési költség (2 874) -
Kerekítés (4) -
Osztalék 2021 fizetés (1 996 146) (455 275)
21 225 491 9 197 528
Fejlesztési tartalék (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Nyitó érték 3 150 000 -
Képzés éve 2021 - 3 150 000
Képzés éve 2022 13 660 786 -
Felhasználás éve 2022 (692 930) -
16 117 856 3 150 000
Eredménytartalék fejlesztési tartalékkal nélkül elkülönítés előtt 21 225 491 9 197 528
Eredménytartalék fejlesztési tartalék elkülönítése után 5 107 635 6 047 528
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
78
19.4. Részvény alapú kifizetések tartaléka
MRP elszámolás saját tőkében:
MRP Program II (2020-2022)
A tábla az alábbi tételeket tartalmazza:
- A társaság IFRS2 szerint kalkulált juttatás értékének meghatározott időszakra elszámolt
összege
- A Társaság által a programban javadalmazottak részere juttatott eszközök bekerülési értéke
Program megnevezése Részvény alapú juttatások tartaléka (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
MRP Program I (2017-2019)
MRP program I Részvényopció kötelezettség - 62 819
MRP program I Részvényopció lehívás kivezetés - (62 819)
összesen - -
MRP Program II (2020-2022)
MRP program II kötelezettség előírás 2020 106 871 106 871
MRP program II kötelezettség előírás 2021 261 275 261 275
MRP program II kötelezettség előírás 2022 184 073 -
MRP program IIszvényátadás (475 021) (475 021)
MRP program IInzeszköz átadás/részvényvásárlás (400 000) (100 000)
összesen (322 802) (206 875)
MRP Program 2022-2024.
MRP program II kötelezettség előírás - -
MRP 2022-2024 program pénzeszköz átadás (541 412) -
összesen (541 412) -
MRP Program 2022-2025.
MRP 2022-2025 program pénzeszköz átadás (595 330) -
összesen (595 330) -
Záró érték (1 459 544) (206 875)
Program megnevezése Részvény alapú kifizetések tartaléka (ezer Ft) dátum (év) 2022.12.31 2021.12.31 db
MRP Program II (2020-2022)
MRP program II kötelezettség előírás 2020 106 871 106 871 -
MRP program II kötelezettség előírás 2021 261 275 261 275 -
MRP program II kötelezettség előírás 2022 184 073 - -
MRP program II részvényátadás (475 021) (475 021) -
ebből átadott részvény 2021 (481 638) (481 638) 409 000
MRP program II pénzeszköz átadás/részvényvásárlás (400 000) (100 000) -
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2021 (26 480) (26 480) 20 000
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2021 (11 699) (11 699) 8 798
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2021 (23 635) (23 635) 16 999
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2021 (7 029) (7 029) 4 988
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2021 (986) (986) 700
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2021 (13 105) (13 105) 9 300
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2021 (6 920) (6 920) 5 000
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2021 (3 187) (3 187) 2 328
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2021 (342) (342) 250
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2022 (298 269) - 135 577
ebből részvény vásárlás pénzeszközből 2022 (271) - 123
ebből el nem költött pénzeszköz (8 077) (6 617) -
összesen (322 802) (206 875) -
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
79
- A Társaság a programban meghatározott részvény darabszámon felül 123 db részvény
többlettel rendelkezik.
- A programmal kapcsolatosan az MRP részére átutalt pénzeszközből részvényvásárlásra el nem
költött pénzeszköz egyenlege 8.077 eFt.
A Társaság vezető beosztású munkavállalói 2020. december 21 (nyújtás dátuma) részvényalapú
juttatásokban részesülnek: a Munkavállalói Résztulajdonosi Program („MRP”) részletes szabályait a
Társaság 2020. december 21-én közzétett és hatályba lépett, 2020. évi Javadalmazási Politikája
határozza meg.
https://alteo.hu/wp-content/uploads/2020/12/ALTEO_2020_evi_MRP_Jav_Pol_20201221.pdf
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2020.12./Tajekoztatas_az_ALTEO_MRP_Szervezet_2020._evi_J
avadalmazasi_Politikajarol__128504486
Az MRP személyi hatálya a 2020. évi Javadalmazási Politikában meghatározott 9 vezető beosztású
Munkavállalóra terjed ki. A Munkavállaló akkor jogosult a Megszerezhető Részvények megszerzésére,
amennyiben a Társaság 2022. évi konszolidált beszámolója nyilvánosságra hozatalának napján a
Társasággal fennáll az a jogviszonya, ami alapján jogosult a 2020. évi Javadalmazási Politikában részt
venni. A javadalmazási politikában résztvevők száma a jogviszony megszűnés miatt 8 főre, így a
maximálisan kiosztható részvények száma 645.200 darabról 612.940 darabra csökkent.
A Megszerezhető Részvény, amelyek átadásra a lenti feltételek teljesülése esetén a Társaság a
2022. üzleti évének lezárását (a konszolidált beszámoló elfogadását) követően kerülhet sor. A
Megszerezhető Részvényeket a Munkavállaló ellenérték nélkül szerzi meg. A Munkavállaló a
megszerezhető szvényeket dematerizált értékpapír formában kapja meg.
Részény program mozgástükör
2022 2021 2020
DB
Időszak elején fennálló 408 627 118 623 -
rgyidőszakban nyújtott - - -
Megszolgálttá vált 204 313 322 264 118 623
rgyidőszakban lehívott - - -
rgyidőszakban lejárt - - -
rgyidőszakban jogvesztett - (32 260) -
rgyidőszak végén fennálló 612 940 408 627 118 623
ebből:
rgyidőszak végén lehívható 612 940 - -
Érték (ezer forint)
Időszak elején fennálló 368 145 106 871
rgyidőszakban nyújtott - - -
Megszolgálttá vált 184 073 261 274 106 871
rgyidőszakban lehívott - - -
rgyidőszakban lejárt - -
rgyidőszakban jogvesztett - - -
rgyidőszak végén fennálló 552 218 368 145 106 871
ebből:
rgyidőszak végén lehívható 552 218 - -
MRP II/2020-2022
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
80
A Munkavállalók a Megszerezhető Részvények összességének az alábbi hányadait (%-ban megadva)
szerezhetik meg, amennyiben az ugyancsak alább bemutatásra kerülő egyes teljesítményfeltételek
teljesülnek:
1. ALTEO Részvényár: a 2022. január 1. és 2022 december 31. közötti időszakban a BÉT-en
realizálódó forgalommal súlyozott tőzsdei átlagár eléri az 1178 Ft-ot. (15% súly, részteljesítés
nem lehetséges)
2. Forgalom: 2022. január 1. és 2022. december 31. közötti időszakban az ALTEO Részvények BÉT-
en bonyolított aggregált forgalma haladja meg a 2.479 millió Ft-ot és a forgalommal súlyozott
átlagár legalább 950 Ft ugyanebben az időszakban. (15% súly, részteljesítés nem lehetséges)
3. Az egy részvényre jutó, MRP hatástól szűrt auditált adózás utáni eredmény eléri vagy
meghaladja az 54,7 Ft-ot 2022-ben. (25% súly, részteljesítés lehetséges)
4. Az egy részvényre jutó, MRP hatástól szűrt auditált EBITDA eléri vagy meghaladja a 320 Ft-ot
2022-ben. (45% súly, részteljesítés lehetséges)
5. Kizáró feltétel: az ALTEO Nyrt. kötvényeinek besorolása a Scope vagy azt helyettesítő
hitelminősítőnél B+ alá esik. A kizáró feltétel bekövetkezése esetén 0 (nulla) darab
Megszerezhető Részvény osztható ki, függetlenül az 1-4. feltételek teljesülésétől.
Az MRP megszolgálási időszaka 2020. január 1. – 2022. december 31., azaz 3 év, és a hangsúly a 2022.
évi célszámok teljesítésén van. Tekintettel arra, hogy a fenti feltételek 2022. december 31-ével
teljesülhetnek, a megszolgálás időpontja ezen dátum.
Az MRP Szervezet jogosult visszatartani a Megszerezhető Részvények olyan hányadát, amelyek
juttatáskori piaci értéke fedezetet nyújt a Munkavállalót terhelő adó- és járulékkötelezettségek
teljesítésére.
Korai lehívásra nincs lehetőség. A beszámoló fordulónapjáig lehívás nem történt.
Bemutatás elvei
Tekintettel arra, hogy az MRP esetében munkavállalóktól kapott szolgáltatásokra vonatkozó ügyletről
van szó, amely szolgáltatások valós értéke nem határozható meg megbízhatóan, azok valós értéke a
nyújtott tőkeinstrumentum valós értéke alapján került megállapításra.
A 2020. évi Javadalmazási Politikában foglaltakkal nem élve 2020. 12. 21-re visszamenőleg a
kedvezményezett Munkavállalók lemondtak visszavonhatatlanul a választási jogról és amely lemondási
nyilatkozat szerint a megszerezhető részvényeket értékpapír formájában kívánják megszerezni. Ebből
fakadóan az MRP számviteli kezelésére az olyan részvényalapú kifizetési ügyletek szabályai
vonatkoznak, ahol a megállapodás feltételei a választással a továbbiakban nem érintettek, és a
teljesítés módját illetően, ami alapján egy összetett pénzügyi instrumentum tőkekomponensét
szükséges elszámolni. Erre való tekintettel az MRP egésze tőkeinstrumentumként került elszámolásra
Valós értékelésének számítási elvei
Az MRP valós értéke a fordulónapon megegyezik egy részvény valós értékének és a várhatóan
megszerzett részvények darabszámából képzett szorzat (azaz a teljes kötelezettség valós értékének)
időarányosan megszolgált részével.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
81
- A részvények mindenkori valós értékének kiindu pontja a piaci ár, azaz a Budapesti
Értéktőzsdén megfigyelhető, a nyújtás napján érvényes záró ár
- A piaci ár csökkentésre kerül a megszolgálási időszak (2021-2022) során várhatóan kifizetésre
kerülő osztalékok jelenértékével, mivel ezekre a Munkavállalók nem lesznek jogosultak a
teljesülést megelőzően. Az osztalékfizetés várható összege a múltban kifizetett osztalékon
alapul.
A várhatóan megszolgálttá váló juttatások száma a rendelkezésre álló legjobb becslés alapján került
meghatározásra, a teljesítményfeltételek alapjául mutató pénzügyi mutatókra (lásd megszolgálási
feltételek) vonatkozó elemzések és szimulációk segítségével.
A Társaság akkor számolja el a ráfordítást, amikor azokat a munkavállaló a megszolgálási időszak alatt
nyújtja, azaz a program kezdete (2020. január 1.) és a megszolgálás dátuma (2022. december 31.)
között. A kötelezettség fordulónapi értéke a teljes kötelezettség időarányosan megszolgált része, azaz
háromharmad.
MRP Program I (2017-2019),
A részvényalapú kifizetések tartalékai között mutatjuk be azon nem IFRS2 szerinti
tőkeinstumentumban teljesítendő részvény és pénzeszköz mozgásokat, amelyek az MRP programokkal
kapcsolatosak, de a program szerint a teljesítésükre vonatkozóan opcióval rendelkeztek, vagy
pénzeszközben teljesítendő kötelezettséget jelenítenek meg a Társaság könyveiben.
MRP 2022-2024. és MRP 2022-2025. Program
Az MRP 2022-2024 és MRP 2022-2025 Program bemutatása a 24. pontban található.
Program megnevezése Részvény alapú juttatások tartaléka (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
MRP Program I (2017-2019)
MRP program I Részvényopció kötelezettség - 62 819
MRP program I Részvényopció lehívás kivezetés - (62 819)
összesen - -
Program megnevezése Részvény alapú juttatások tartaléka (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
MRP Program 2024.
MRP program II kötelezettség előírás - -
MRP 2022-2024 program pénzeszköz átadás (541 412) -
ebből részvényjegyzés kapott pénzeszzből (541 412) -
összesen (541 412) -
MRP Program 2025.
MRP 2022-2025 program pénzeszköz átadás (595 330) -
ebből részvényjegyzés kapott pénzeszzből (595 330) -
összesen (595 330) -
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
82
20. Cash-flow Hedge tartaléka
A Társaság számviteli politikája szerint bizonyos tranzakciói és egyes származékos termékei között
hedge kapcsolatot létesít. Ezek a hedgek cash-flow hedgnek minősültek. A cash-flow hedge fedező
tételén keletkező nyereséget veszteséget az egyéb átfogó eredményben számolja el a Társaság és e
nyereséget/veszteséget ebben a saját tőke komponensben gyűjti. A cash-flow hedge tartalékban
szereplő egyenleget az ügylet zárásakor (vagy ha a hedge kapcsolat egyéb okból megszakad) átsorolja
a Társaság a nettó eredménybe. 2022-ben ilyen tranzakció a soproni villanykazánnal kapcsolatosan
került elszámolásra, mely a beruházás összegét módosította
21. A számviteli törvény 114/B. § részeként előírt Saját tőke megfeleltetési
tábla, osztalékkorlát levezetése számvitel törvény 114/A pont
A megfeleltetési tábla bemutatja azoknak a tranzakcióknak a hatását, amelyek a saját tőkét módosítják
a korábban alkalmazott számviteli törvény szerinti éves beszámoló által előírt formátumhoz képest.
Saját tőke megfeleltetési tábla (ezer Ft) megjegyzés 2022.12.31 2021.12.31
114/B. § (4) a) saját tőke
IFRS-ben kötelezettségként kimutatott kapott pótbefizetés (+)
IFRS-ek szerinti saját tőke
114/B. § (4) b) IFRS-ek szerinti jegyzett tőke 19.1. 249 066 242 235
Visszavásárolt saját részvény névértéke 19.1. 77 93
Magyar számvitel szerinti jegyzett tőke 249 143 242 328
114/B. § (4) d) Tőketartalék 19.2. 6 435 484 5 237 704
Tőketartalék összesen 6 435 484 5 237 704
114/B. § (4) e) Eredménytartalék 19.3. 21 225 491 9 197 528
Tárgyévi eredmény 19.3. (14 026 987) (6 262 118)
Visszavásárolt saját részvény névértéke (-) 19.1. (77) (93)
szvény alapú kifizetések 19.4. (1 459 544) (206 875)
Tulajdonosi tranzakciók 19.2. - -
Fel nem használt fejlesztési tartalék (-) 19.3. (16 117 856) (3 150 000)
Fel nem használt fejlesztési tartalékhoz kapcsolódó, az IAS 12 alapján számított
halasztott a (+)
19.3. 1 450 607 283 500
Eredménytartalék összesen (tárgyévi eredmény és halasztott adó nélkül) (8 928 366) (138 058)
114/B. § (4) f) Értékelési tartalék - -
Értékelési tartalék összesen - -
114/B. § (4) g) tárgyévi nyereség / veszteség 19.3. 14 026 987 6 262 118
Tárgyévi nyereség/veszteség (-) 14 026 987 6 262 118
114/B. § (4) h) Lekötött tartalék (halasztott adó hatás nélkül) 19.3. 16 117 856 3 150 000
Lekötött tartalék összesen 16 117 856 3 150 000
114/B. § (5) a) Cégbíróságon bejegyzett tőke összegének és az IFRS-ek szerinti
jegyzett tőke összegének egyeztetése:
Cégbíróságon bejegyzett tőke 19.1. 249 143 242 328
IFRS-ek szerinti jegyzett tőke 19.1. 249 066 242 235
Eltérés (visszavásárolt saját részvény névértéke) 19.1. 77 93
114/B. § (5) b) Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék:
Eredménytartalék (mely tartalmazza az utolsó éves beszámolóval lezárt üzleti év
tárgyévi nyeregét / veszteségét is)
5 098 621 6 124 060
IAS 40 szerinti befektetési célú ingatlanok valós érték növelése miatt elszámolt,
halmozott, nem realizált nyereség
- -
Oszt
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék 5 098 621 6 124 060
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
83
A Számviteli törvény szerint rendelkezésre álló osztalékfizetés egy részvényre jutó értékének
bemutatása a IAS 33 standard 70. bekezdése (a) és (b) pontjai értelmében a konszolidált éves
beszámolóban kerül levezetésre.
22. Céltartalékok – Hosszú távú kötelezettségek
A Társaság a céltartalékot O&M szerződéses kötelmei kapcsán vette fel. Az összeg teljes egésze a Tisza
WTP Kft. kevertágy gyanta cseréjéhez kapcsolódik, mely a desztillált víz előállítását segíti elő a TVK
Erőművében. A szerződés kötelem tárgyévben is változatlan formában létezik. A céltartalék
feloldásának az időpontja a Társaság vezetésének megítélése szerint egy éven túl várható. A TVK
Erőmű teljes terültét a Tisza WTP látja el ionkezelt vízzel, ahol hosszú távú szerződéssel üzemeltetési
szerződéssel rendelkezik az Alteo Nyrt.
23. Tartozások kötvénykibocsátásból
Céltartalékok- hosszú távú kötelezettségek (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
ltartalék nyitó 15 500 15 500
ltartalék képzése eredményel terhére - -
ltartalék feloldása eredmény javára - -
15 500 15 500
Tartozásoktvénykibocsátásból (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Nyitó tőke és kamat: 15 033 402 14 957 926
ALTEO Nyrt "2022/I" kötvénye - 649 051
ALTEO Nyrt „2022/II” kötvénye - 1 663 087
ALTEO Nyrt NKP1 2029 8 787 318 8 805 893
Alteo Nyrt NKP1 2031 3 906 556 3 915 371
Elszámot kamat tárgyidőszakban 368 101 439 476
ALTEO Nyrt "2022/I" kötvénye 949 33 691
ALTEO Nyrt „2022/II” kötvénye 30 543 68 470
ALTEO Nyrt NKP1 2029 252 324 252 844
Alteo Nyrt NKP1 2031 84 285 84 472
ke és kamat törlesztések tárgyidőszakban (2 707 630) (364 000)
ALTEO Nyrt "2022/I" kötvénye (650 000) -
ALTEO Nyrt „2022/II” kötvénye (1 693 630) -
ALTEO Nyrt NKP1 2029 (270 900) (270 900)
Alteo Nyrt NKP1 2031 (93 100) (93 100)
Záró tőke és kamat 12 693 874 15 033 402
ALTEO Nyrt "2022/I" kötvénye - 1 663 087
ALTEO Nyrt „2022/II” kötvénye - 649 051
ALTEO Nyrt NKP1 2029 25 167 43 743
Alteo Nyrt NKP1 2031 10 432 19 247
Átsorolás rövid lejáratú kötelezettgek közé 35 599 2 375 128
Tartozások kötvénykiboctásból 12 658 274 12 658 274
vid lejáratú kötvénytartozások 35 599 2 375 128
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
84
Hitelkondíciók és törlesztési ütemterv:
A Társaság „ALTEO 2022/I” elnevezéssel, zártkörű kibocsátás keretében dematerializált, nem
kamatozó (zéró kupon) kötvényeket bocsátott ki 2017. január 10. napján, melyek futamideje 5 év,
össznévértéke 650.000.00 Ft, a kibocsátási értéke a névérték 76,6963 %-a. A Társaság a
kötvénytartozást 2022. január 10-én visszafizette.
A Társaság „ALTEO 2022/II” elnevezéssel, zártkörű kibocsátás keretében dematerializált, nem
kamatozó (zéró kupon) kötvényeket bocsátott ki 2019. június 7. napján, melyek futamideje 3 év,
össznévértéke 1.693.630.000 Ft, a kibocsátási értéke a névérték 88,9158 %-a. A kötvényeket a Csoport
a szabályozott piacra 2019. november 22. napján vezette be. A Társaság a kötvénytartozást 2022.
június 7-én visszafizette.
A Társaság 2019. október 24. napján „ALTEO NKP/2029” elnevezéssel 8,6 milliárd Ft össznévértékben
kötvényt bocsátott ki. A kötvények átlagos kibocsátási értéke a névérték 102,5382%-a. A kötvények
kamatozása fix 3,15 %, a futamidő 10 év. A kötvényeket a Társaság a szabályozott piacra 2020. január
24. napján vezette be.
A Társaság anyavállalata 2020. október 8. napján „ALTEO NKP1/2031” elnevezéssel 3,8 milliárd Ft
össznévértékben kötvényt bocsátott ki. A kötvények átlagos kibocsátási értéke a névérték 102,9605%-
a. A kötvények kamatozása fix, a kupon mértéke 2,45%, a futamidő 11 év.
24. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek, hosszú lejáratú hitelek,
kölcsönök
adatok ezer Ft-ban 2023 2024 2025 2026 2027 2031-ig Összesen
ALTEO Nyrt NKP 2029 270 900 270 900 270 900 270 900 270 900 9 412 700 10 767 200
ALTEO Nyrt NKP1 2031 93 100 93 100 93 100 93 100 93 100 4 265 500 4 731 000
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettgek (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
MRP 2022-2024. program kötelezettség 373 192 -
MRP 2022-2025. program kötelezettség 273 575 -
Feltételes vételár kötelezettség 267 448 294 408
914 215 294 408
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
85
Az MRP 2022-2024. és 2022-2025.:
A programok keretében elszámolásra kerültek az időarányosan elszámolt költségek a kötelezettségek
között. A mérlegben bemutatott kötelezettség az időszak végén nem tartalmaz pénzeszközre
megszolgált joggal bíró összeget. Az MRP-nek nem képezik tárgyát részvényopciók, így a speciálisan
opciókra értelmezhető közzétételek ezen MRP programok esetében nem relevánsak. Olyan
részvényalapú kifizetési ügyletekből származó ráfordítások, amelyek esetében a kapott javak és
szolgáltatások nem feleltek meg az eszközként való kimutatás feltételeinek nem voltak.
A Társaság részvényalapú kifizetési programjának bemutatása
A Társaság bizonyos munkavállalói 2022 április 20-i kezdettel (nyújtás dátuma) részvényalapú
juttatásokban részesülnek. A Munkavállalói Résztulajdonosi Programok („ részletes szabályait
a Társaság 2022 április 20-án közzétett és hatályba lépett, 2022-2024. és 2022-2025. évi
Javadalmazási Politikája határozza meg.
https://investors.alteo.hu/wp-content/uploads/2022/04/ALTEO_MRP-2024-Javadalmazasi-
Politika.pdf
https://www.bet.hu/newkibdata/128709817/ALTEO_MRP%202024%20Javadalmaz%C3%A1si%20Pol
itika.pdf
https://investors.alteo.hu/wp-content/uploads/2022/04/ALTEO_MRP-2025-Javadalmazasi-
Politika.pdf
https://www.bet.hu/newkibdata/128709817/ALTEO_MRP%202025%20Javadalmaz%C3%A1si%20Pol
itika.pdf
Az MRP programok személyi hatálya a Javadalmazási Politikákban meghatározott
munkavállalókra terjed ki. A 2022-2024. évi Javadalmazási Politika alapján a munkavállalók
akkor jogosultak a juttatásra, amennyiben a Társaság 2023. évi konszolidált beszámolója
nyilvánosságra hozatalának napján a Társasággal fennáll az a jogviszonya, ami alapján jogosult
a Javadalmazási Politikákban részt venni. A 2022-2025. évi Javadalmazási Politika esetén az
Részény program mozgástükör MRP 2022-2024. Porgram MRP 2022-2025. Porgram
2022 2022
DB
Időszak elején fennálló - -
Tárgyidőszakban nyújtott - -
Megszolgálttá vált 120 475 88 317
Tárgyidőszakban lehívott - -
Tárgyidőszakban lejárt - -
Tárgyidőszakban jogvesztett - -
Tárgyidőszak végén fennálló 120 475 88 317
ebből:
Tárgyidőszak végén lehívható - -
Érték (ezer forint)
Időszak elején fennálló - -
Tárgyidőszakban nyújtott - -
Megszolgálttá vált 373 192 273 575
Tárgyidőszakban lehívott - -
Tárgyidőszakban lejárt - -
Tárgyidőszakban jogvesztett - -
Tárgyidőszak végén fennálló 373 192 273 575
ebből:
Tárgyidőszak végén lehívható - -
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
86
előbbi feltételnek a Társaság 2024. évi konszolidált beszámolójának nyilvánosságra
hozatalának napján kell fennállnia
Mindkét MRP esetén a juttatás tárgya pénzeszköz, melynek mértéke rsaság
részvényárfolyamtól függ. A megszolgált pénzeszközök kiosztására a lenti teljesítményfeltétel
teljesülése esetén a Társaság a 2023. illetve 2024. üzleti évének lezárását (a konszolidált
beszámoló elfogadását) követően kerülhet sor.
A Munkavállalók az elérhető maximális juttatásra jogosultak amennyiben az alábbi
teljesítményfeltétel teljesül.
A 2022-2024. évi Javadalmazási Politika alapján, a teljesítményfeltétel akkor teljesül, ha a
2023. december 31 napjára vonatkozóan a Társaság közgyűlése által elfogadott auditált
konszolidált éves beszámoló alapján meghatározott, egyéb átfogó eredménytől OCI tisztított
saját tőke értéke korrigálva azosztalékfizetésből és egyéb saját tőke ügyletekből eredő
változásokkal meghaladja a 2021. december 31 napján végződő üzleti évre, mint
összehasonlító időszakra vonatkozó auditál konszolidált éves beszámolóban szereplő egyéb
átfogó eredménytől OCI tisztított saját tőke értéket.
A 2022-2025. évi Javadalmazási Politika alapján a teljesítményfeltétel akkor teljesül, ha a 2024.
december 31 napjára vonatkozóan a Társaság közgyűlése által elfogadott auditált konszolidált
éves beszámoló alapján meghatározott, egyéb átfogó eredménytől OCI tisztított saját tőke
értéke korrigálva az osztalékfizetésből és egyéb saját tőke ügyletekből eredő változásokkal
meghaladja a 2022 december 31 napján végződő üzleti évre, mint összehasonlító időszakra
vonatkozó auditál konszolidált éves beszámolóban szereplő egyéb átfogó eredménytől OCI
tisztított saját tőke értéket.
A Javadalmazási Politikák lehetőséget biztosítanak az Társaság számára, hogy a
teljesítményértékelés alapján a Munkavállalók juttatásának csökkentéséről határozzon.
A Menedzsment döntése alapján a megszolgálási időszak 2022. január 1 és 2023. december
31. (2022-2024. évi MRP), illetve 2022. január 1. és 2024. december 31.(2022-2025 évi MRP)
közötti időszak. A hangsúly a 2023. illetve a 2024. évi célszámok teljesítésén van. Tekintettel
arra, hogy a fenti feltételek 2023.december31 ével, illetve 2024. december 31-ével
teljesülhetnek, a megszolgálás időpontja ezen dátumok.
Korai lehívásra nincs lehetőség.
MRP értékelésének számviteli elvei
A Javadalmazási Politikák értelmében a Munkavállalók az MRP programok keretében
készpénzt szerezhetnek, ezért az MRP értékelésére a pénzeszközben kiegyenlített
részvényalapú kifizetési ügyletek értékelési szabályai az irányadóak azaz a megszolgálási idő
alatt ráfordítások és kötelezettség kerül kimutatásra, illetve a kötelezettség minden
fordulónapon átértékelésre kerül.
A gazdálkodó egység által elszámolandó, megszolgálási időszak alatt kapott áruk és
szolgáltatások összege a várhatóan megszolgálttá váló juttatások számára vonatkozó
rendelkezésre álló legjobb becslés alapján határozható meg.
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
87
MRP valós értékelésének számítási elvei
Az MRP programok valós értéke a fordulónapon megegyezik egy részvény valós értékének és
a várhatóan megszerzett részvények darabszámából képzett szorzat (azaz a teljes
kötelezettség valós értékének) időarányosan megszolgált részével
Egy részvények valós értéke a fordulónapon 3 098 Ft/részvény.
A részvénynek mindenkori valós értékének kiinduló pontja a piaci ár azaz a Budapesti
Értéktőzsdén megfigyelhető, az adott értékelés napján érvényes záró ár.
A Javadalmazási Politikák értelmében a részvények pénzeszközre váltása zárt körben, a
részvény átváltását megelőző 30 kereskedési nap súlyozatlan átlagárán történik.
Az MRP Szervezet az új részvényre nem jogosult a 2021. évi osztalékra ennek megfelelően a
30 napos súlyozatlan átlagár számításához használt részvényárfolyamok csökkentendők a
2022. év során kifizetésre kerülő osztalék mértékével Az osztalék összege részvényenként 103
Ft, ami 2022. június 28-án került kifizetésre.
Az MRP Szervezet a 2022. év utáni években kifizetett osztalékokra jogosult A 2023. és 2024.
évi osztalék értékét, az osztalékok kifizetése előtt a részvényárfolyam tartalmazza Az
osztalékok jogosultja az MRP Szervezet, a Munkavállalók csak az MRP programok lejártával, az
MRP Szervezeten keresztül részesednek az osztalékból.
A várhatóan megszolgálttá váló juttatások a rendelkezésre álló legjobb becslés alapján kerültek
meghatározásra, a vonatkozó egyéb átfogó eredménytől, osztaléktól és egyéb saját tőke
műveletekből eredő változásoktól megtisztított saját tőke historikus adatokon alapuló
statisztikai elemzések segítségével.
A Társaság akkor számolja el a ráfordítást, amikor azokat a munkavállaló a megszolgálási
időszak alatt nyújtja, azaz a program kezdete 2022. január 1. és a megszolgálás dátuma 2023.
december 31. illetve 2024. december 31. között A kötelezettség fordulónapi értéke a teljes
kötelezettség időarányosan megszolgált része.
Feltételes vételár kötelezettség:
A Zugló-Therm Kft. részesedése kapcsán feltételes vételárként 267.448 eFt értéket tartunk nyilván
egyéb hosszú lejáratú kötelezettségként. Tárgyévben a vételár kapcsán az amortizáció hatásán túl
elszámolásra került a kötelem kifizetéséhez kapcsolódó feltétel bizonyossá válása miatti korrekció is.
A fenti kötelezettségeket amortizált bekerülési értéken értékeli a Társaság. A kötelezettség amortizált
mérlegértéke a fordulónapon 267.488 eFt. Az instrumentumok valós értéke nem tér el jelentősen az
amortizált bekerülési értékétől.
25. Lízing kötelezettségek
A Társaság lízing kötelezettségeinek esedékessége az alábbiak szerint alakul:
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
88
Egyik lízing konstrukció sem tartalmaz függő bérleti díjat, a bérelt autók tulajdonjoga a lízing lejártakor
a Társaságra nem száll át és kapcsolódó vételi opció sincs. Egyik lízing esetében sem tartalmaz a
szerződés automatikus hosszabbítási opciót.
A Gépjárművek túlfutása esetén az elszámolás a futamidő végén történik, változó díjelem kalkulálása
a túlhasználat függvényében kilométer alapon rténik. A változó díjelemek nem kerülnek kimutatásra
sem a használati jog eszköz sem a lízing kötelem részeként.
A gépjármű operatív lízingeken kívül a Társaság lízing telezettségként jeleníti meg Budapesten bérelt
irodát, valamint Polgáron kibérelt raktárépületét.
A Társaság a tárgyévben hatályos IFRS16 szerinti kedvezményekkel él, és bérleti díjként mutatja be a
következőket: székhelyváltozásig központi iroda bérleti díját, az éven belül lejáró személygépjárművek
bérlését és egyes kis értékű informatikai berendezéseinek a bérletét. Ezeknek az eszközöknek a bérleti
díja az adott periódus eredményében közvetlenül elszámolásra kerül az anyagjellegű ráfordítások
között. Ezeknek a tételeknek a részletes bemutatása a 2. pontban található.
A használati jogok tárgyévi mozgását a 9. megjegyzés tartalmazza.
A társaság tárgyév végén 1.031.186 eFt használati jog eszközt mutat ki, melyhez kapcsolódóan felvett
diszkontált kötelezettség 1.063.819 eFt.
A Társaság a változó kamatkörnyezet hatására az újonnan felvett eszközökre nem éves, hanem
negyedéves diszkonrátát alkalmaz.
Lízingkondíciók bemutatása:
26. Halasztott bevételek
A halasztott bevételek mérlegsoron a K+F I. projekt kapcsán kapott támogatás eredménnyel szemben
még el nem számolt része található. A K+F III projekt még nem valósult meg. A kivitelezési fázis alatt
álló projektre kapott előleget mutatjuk ki 224.626 eFt értékben.
Pénzügyi lizing tartozások (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Használati jogokhoz kapcsolódó éven túli kötelem (5 éven túli) 807 715 786 333
Használati jogokhoz kapcsolódó éven túli kötelem (1-5 év) 60 027 67 983
867 742 854 316
Éven belül esekes törlesztőrész 196 077 168 970
1 063 819 1 023 286
Pénzügyi lízing (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Használati jog eszköz 1 031 186 1 006 221
Használati jog kötelezettség összesen 1 063 819 1 023 286
Elszámolt amortizáció 182 063 112 066
Elszámolt kamatráfordítás 44 960 26 706
Lízing partner pus
Kitettség 2022.12.
31.
(Ezer forint)
Kitettség 2021.12. 31.
(Ezer forint)
Pénznem Kamatozás Lejárat
Lease Plan gépjárművek 256 104 248 251 HUF bubor + 2,9% egyedi
HSP 612 Kft Iroda bérlet 705 753 775 035 HUF 3,73% 2031.06.30
Pallér Csarnok Kft szerelőcsarnok bérlet 101 962 - HUF 3,73% 2029.02.28
1 063 819 1 023 286
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
89
A K+F II kazinbarcikai tárolók kapcsán még nem került folyósításra a támogatás összege.
A támogatási fő feltételei a következők:
„KFI” Zugló akkumulátor tároló
Támogatás célja
Villamosenergia-tároló architektúra rendszerszintű integrációja és innovatív
alkalmazási modellje
Támogatási feltételek
A támogatás feltétele a kutatás-fejlesztési szakmai munka elvégzése és bemutatása.
Ezen felül számos mutatót kell produkálni a fenntartási időszak alatt is:
- 1 db újonnan kifejlesztett termék, technológia, szolgáltatás vagy prototípus
létrehozása
- 1 db know-how elkészítése
- Üzleti hasznosíthatóság (a fenntartási időszak alatt két egymást követő évben
a KFI projekt eredményéből származó árbevétel) összesen eléri a támogatási összeg
30%-át, 300 MFt-ot
- Export árbevétel (a fenntartási időszak alatt két egymást vető évben az
export árbevétel átlaga) 109 MFt
- 1-1 hazai és nemzetközi fórumon történő megjelenés (pályázatban RENEXPO
és ENERGOexpo nemzetközi energetikai szakkiállítás lett megjelölve, de ezen lehet
módosítani)
- 2 publikáció megjelentetése
Vállalási időszak
2019. júliusától 5 év
„KFII” Kazincbarcika energiatároló
Támogatás célja
Különböző paraméterű akkumulátor cellákkal felépített létesítmény integrálása a
villamosenergia rendszerbe
Támogatási feltételek
A támogatás feltétele a kutatás-fejlesztési szakmai munka elvégzése és bemutatása.
Ezen felül számos mutatót kell produkálni a fenntartási időszak alatt is:
- 1 db újonnan kifejlesztett termék, technológia, létrehozása
- K+F ráfordítások összege a megvalósítást követő két évben eléri a vissza nem
térítendő támogatás 30%-át a TAO bevallásban
- Üzleti hasznosíthatóság, melyekhez kapcsolódóan folyamatos mutatószámok
elérése a fenntartásii időszak alatt.
Vállalási időszak
2027.12.31-ig
Halasztott bevételek (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
"KFI" támogatás 294 733 345 987
"KFIII" támogatás 224 626 224 626
519 359 570 613
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
90
„KFIII” Sopron villanykazán + Artemisz
Támogatás célja
Valós Idejű autonóm energetikai információs és termelésmenedzsment rendszer
fejlesztés
Támogatási feltételek
A támogatás feltétele a kutatás-fejlesztési szakmai munka elvégzése és bemutatása.
Ezen felül számos mutatót kell produkálni a fenntartási időszak alatt is:
- 1 db újonnan kifejlesztett termék
- 3 db vállalkozás bevonása a fejlesztési tevékenységbe
- Üzleti hasznosíthatóság, melyekhez kapcsolódóan folyamatos mutatószámok
elérése a fenntartásii időszak alatt.
- 4 db publikáció megjelentetése, melyből 1 a magán és közszféra
együttműködéseként történő bemutatás
- 3 hazai fórumon történő megjelenés a projekt eredményeiről
Vállalási időszak
2027.12.31-ig
27. Pénzügyi kötelezettségek - kondíciók
Az Erste Bank Hungary Zrt. által biztosított forgóeszköz hitel az ALTEO Nyrt. esetében 5.000.000 eFt
összegig áll rendelkezésére 2023.04.15-ig a fűtési idény végéig. A forgóeszközhitel fedezetéül a
követelések alapított jelzálogjog, bankszámlán alapított jelzálogjog és óvadék szolgálnak. A hitelkeret
a fordulónapon nem került kihasználásra.
A Wallis Asset Management Zrt. 6.000.000 eFt tulajdonosi kölcsönt nyújtott egy havi bubor+1,9% os
kamat mellett 2023. április 30-i lejárattal. A fűtési idény végével a gázárak mérséklésével csökken 2023-
ban a működő tőke igény, és az MNB által jóváhagyott, 2023.02.06-án történt tulajdonosváltás után az
összeg visszafizetésre kerül.
A Társaság kamatfedezeti ügylettel nem fedezett kölcsöne esetében a BUBOR 5%-os változása esetén
a kamatráfordítások 1 napi összege az alábbiak szerint alakul:
Az Alteo Zrt. által nyújtott 1.735.000 eFt kölcsön 2023.I. negyedévében kompenzálásra kerül a Társaság
2.210.405 eFt vevőkövetelésébe a bank jóváhagyást követően. A kölcsön kamata fix 14,75% kölcsön
lejárata 2023.07.31.
Kötvények kondíciói a 23. pontban kerültek bemutatásra.
Minden instrumentumnál bemutatásra kerültek a korábbi jegyzetekben a kapcsolódó kamatkondíciók.
28. Szállítótartozások
Ezen a mérlegpozíción az árubeszerzésből és szolgáltatás igénybevételből eredő kötelezettségek
szerepelnek 584.301 eFt összegben. A szállítói tartozások nem biztosítottak, tehát a Társaság
garanciákat – az üzletben rutinszerűen szokásosakat leszámítva – nem nyújt.
Kamatkoczat eFt Bubor változás +/- 5%
Kamatfedezeti ügylettel nem fedezett rövid lejáratú anyavállalati hitel 6 000 000 822
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
91
A Társaság öt legnagyobb forgalmú szállítója:
29. Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök, egyéb rövid lejáratú
kötelezettségek és időbeli elhatárolások
A rövid lejáratú kölcsönökkel kapcsolatos bemutatások a 27.számú megjegyzésben találhatóak.
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások mérlegsor megoszlása a következő:
Költségek passzív időbeli elhatárolása: Társaság folyamatos gazdasági tevékenyégével kapcsolatosan
felmerült időszakos elszámolású ügyletek, nem számlázott szolgálatások.
Megrendelőnek járó összegek: részletes levezetése a 40. megjegyzésben kerülnek bemutatásra
Edelyn Solar vételár: Az Edelyn Solar Kft. 100%-os üzletrész vételárból fennmaradó rész
Egyéb adókötelezettség: Összevontan tartalmazzák az ÁFA-t, Helyi egyéb adókat és az egyéb bérekhez
kapcsolódó adókat, járulékokat.
Keresetelszámolás: Az munkavállalók 2022.decemberi számfejtett bére
Szállítói kötelezettségek (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Nem lejárt számlák 521 134 548 057
1-30 nap között lejárt számlák 20 050 96 335
31-90 nap között lejárt számlák 26 088 2 912
91-180 nap között lejárt számlák 10 416 3 244
181-365 nap között lejárt számlák 5 799 -
Éven túli lejárt 814 1 979
584 301 652 527
2022 2021
Wärtsilä Hungary Kft. Wärtsilä Hungary Kft
KAZÁNTRADE Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. Vestas Hungary Kft.
PowerUp GmbH HSP612 Kft.
Vestas Hungary Kft. Siemens Energy Kft.
Motortechnika Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Invitech ICT Services Kft.
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Wallis Management Zrt által nyújtott kölcsön 6 000 000 -
Alteo Energiakereskedő Zrt. által nyújtott kölcsön 1 735 000 -
7 735 000 -
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások
(ezer Ft)
2022.12.31 2021.12.31
Költségek passv időbeli elhatárolása 1 100 544 706 512
Megrendelőnek járó összegek 982 732 1 157 343
Edelyn Solar vételár fennmaradó 483 494 -
Egyéb adókötelezettségek 395 881 249 128
Keresetelszámolás 198 882 150 821
Bevételek passzív időbeli elhatárolása 78 603 10 864
FE-Group Zrt. vételár 52 570 -
Zugló feltételes vételár részlet 50 000 -
Egyéb rövid lejáratú kötelezettség 34 661 23 846
3 377 367 2 298 514
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
92
Bevételek passzív időbeli elhatárolása: Társaság folyamatos gazdasági tevékenyégével kapcsolatosan
felmerült időszakos elszámolású ügyletek, előre számlázott szolgálatások.
FE-Group Zrt vételár: A FE Group Zrt. vételárból fennmaradó függő vételár
Zugló feltételes vételár: A Zug-Therm Kft (beolvadt az Alteo-Therm Kft-be 2020.01.01-én). vételárból
fennmaradó függő vételárrész
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek: Egyéb be nem kategorizált kötelezettségek (Tartásdíj,
szakszervezeti díj, önkéntes nyugdíjpénztári díjak stb.)
30. Kapott előlegek
31. Nyereségadó kötelezettségek
32. Működési szegmensek
Földrajzi szegmensek nem kerültek meghatározásra, mert a Társaságnak nincsen értelmezhető külföldi
működése, és a hazai tevékenysége sem sorolható be egyértelműen területi egységek szerint.
A Társaság működése szempontjából stratégiai döntéseket az Igazgatóság tagjai hoznak, így a Társaság
az alábbi szegmensek szerinti megbontást teszi közzé:
- üzemeltetési,
- erőmű építési,
- adminisztrációs szolgáltatás és menedzsment
Az Eredménykimutatás megbontása szegmensekre:
Kapott előlegek (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Vevőtől kapott előlegek 60 853 8 989
60 853 8 989
Nyereségadó kötelezettségek (ezer Ft) 2022.12.31 2021.12.31
Társasásgi adó kötelezettség - 17 501
Innovációs járulék kötelezttség 44 728 16 240
Helyi iparűzési adó kötelezettség 208 379 100 257
253 107 133 998
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
93
A szegmensek közötti tranzakciók nincsenek.
33. Kapcsolt felekkel kapcsolatos közzétételek
A kapcsolt felekkel létesített tranzakciók a Társaság vezetőségének megítélése szerint piaci feltételek
között kötött ügyletek, piaci alapú árazással.
A társaság nem köt olyan jellegű szállítási szerződéseket, ahol a vevőknek joga lenne a kiszállított
termékek utólagos visszaküldésére, vagy a kapott szolgáltatásoktól való utólagos elállásra.
A vállalkozás kulcsvezetői kapcsolt feleknek minősülnek. A pénzügyi kimutatások időszakában és az
összehasonlító időszakban a következő kapcsolt feleket határozta meg a Társaság menedzsmentje.
Igazgatóság és Felügyelő bizottság bemutatását ld. az Üzleti jelentés című dokumentumban.
Irányító testület (executive board)
A Társaság belső irányítási struktúrájának részét képezi az Irányító Testület (EB). E testület tagjai – az
Igazgatóság döntési hatáskörébe nem tartozó – az operatív, pénzügyi és egyéb döntéseket hozzák.
Ennek következtében ennek a testületnek a tagjai is kapcsolt félnek minősülő személyek. Az EB
említett tagjai a hivatkozott időszakban munkaviszonyban állnak a társasággal.
Tagok 2022. évben: ifj. Chikán Attila, Kovács Domonkos, Bodnár Zoltán, Luczay Péter, Varga Viktor,
Simon Anita
2022
Építés
kivitelezés-
Üzemeltetés
Admin és
menedzsment
Összesen
Árbevételek 891 460 7 154 842 16 766 258 24 812 560
Anyagjellegű ráfordítás
(453 386) (3 877 854) (1 125 658) (5 456 898)
Személyi jellegű ráfordítás
(578 120) (2 081 878) (3 097 623) (5 757 621)
Értékcsökkenés, amortizáció
(24 854) (362 066) (317 716) (704 636)
Aktivált saját teljesítmény
94 811 11 422 139 140 245 373
Egyéb bevételek, ráfordítások
(34 287) (98 836) (105 186) (238 310)
Működési eredmény (104 376) 745 630 12 259 214 12 900 468
2021
Építés
kivitelezés-
Üzemeltetés
Admin és
menedzsment
Összesen
Árbevételek 350 530 5 831 228 7 580 563 13 762 321
Anyagjellegű ráfordítás
(158 956) (2 978 036) (916 843) (4 053 835)
Személyi jellegű ráfordítás
(364 566) (1 718 805) (2 106 341) (4 189 712)
Értékcsökkenés, amortizáció
(22 251) (246 560) (192 019) (460 830)
Aktivált saját teljesítmény
96 871 28 243 82 583 207 697
Egyéb bevételek, ráfordítások
2 018 81 567 (169 154) (85 569)
Működési eredmény (96 354) 997 637 4 278 789 5 180 072
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
94
A kapcsolt felek (vezető tisztségviselők) juttatásai:
A Csoport vezető tisztségviselők felé fennálló munkáltatói kölcsön követelése 22 144 eFt.
A Társaságnak nincsenek kétes kintlévőségei kapcsolt felek tekintetében, a kapcsolt követelésekre
alkalmazott ECL modell kapcsán a részletes bemutatások a 17. pontban találhatók.
Tárgyévben a Társaságnak az alábbi kapcsolt vállalkozással szemben fennálló egyenlegei vannak a
beszámolóban (adatok eFt):
A kapcsolt vállalkozásokkal szembeni követelésekre a hitelezési veszteség az ECL modell alapján
került megállapításra, kivéve az Energigas Kft., ahol egyedi értékvesztés került meghatározásra.
A kapcsolt felekkel szemben garancia a HSP612-Kft.-től bérelt irodákkal kapcsolatosan merült fel.
2022
Bérek, megbízási
díjak, juttatások
Költségtérítések
IFRS2 szerinti
juttatás
Igazgatóság 96 909 10 608 129 098
Felügyelő bizottság 25 442 1 694 2 731
Irányító testület nem IG tagok 184 374 20 579 178 812
Összesen 306 725 32 881 310 641
2022.12.31 Adott kölcsön Elhatárolt bevétel
Elhatárolt kamat
bevétel
Vevő
követelés
egyéb követelés
Szállítói
kötelezettség
Kapott kölcsön
Elhatárolt
költség
Elhatárolt
kamatráfordítás
Vevőtől kapott
előleg
ALTE-GO Kft. 146 452 - 9 228 - - (104) - - - -
ALTEO Energiakereskedő Zrt. - 1 430 617 - 2 210 406 - - (1 735 000) - (56 090) -
ALTEO-DEPÓNIA Kft. - 34 982 - 1 212 - - - - - -
ALTEO-Therm Kft. - 141 584 - 900 307 - - - - - -
Domaszék Kft 22 292 - 1 785 484 4 299 - - - - -
Eco-First Hulladék Kereskedelmi - - - - - - - - - -
FE Group Zrt. 300 400 13 972 9 522 17 868 - - - - - -
Edelyn Solar Kft. 103 013 - 4 421 - - - - - - -
Energias Kft. - 25 052 - 149 663 - - - - - -
Euro-Green Energy Kft. * beolvasztó 3 274 386 (78 603) 25 862 121 886 - - - - - -
Foxpost Zrt. - - - - - - - - - -
Hotel Schweizerhof Kft. - - - - - - - - - -
HSP612 Kft - - - - - - - (13 218) - -
Monsolar Kft. 431 287 - 32 769 1 221 - - - - - -
Pannon Szélerőmű Kft. 1 550 000 - 12 307 65 942 650 000 - - - - -
Sinergy Energiakereskedő Kft. - 6 169 407 - 6 960 310 - - - - - -
Sinergy Energiaszolgáltató Kft. - - - 122 690 - - - - - -
SUNTEO Kft. 1 090 416 - 77 166 4 684 80 000 - - - - -
Tisza WTP Kft. - 4 552 - 106 735 - - - - - -
Wallis Asset Management Zrt. - - - - - (7 989) (6 000 000) - (90 401) -
Wallis Autómegosztó Zrt. - - - - - (10) - - - -
PanEuropean Kft. - - - 94 992 - - - - - (77 181)
Összesen 6 918 246 7 741 563 173 060 10 758 400 734 299 (8 103) (7 735 000) (13 218) (146 491) (77 181)
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
95
Tárgyévben a Társaság az alábbi kapcsolt vállalkozással szemben fennálló egyenlegeket számolta el
eredmény terhére (adatok eFt):
A kapcsolt felek közötti tranzakciók szokásos piaci ár alapján kerültek megállapításra.
34. Pénzügyi kockázatok, kezelésük és érzékenység vizsgálat
A II.8. pont szerinti kockázati felsorolásokon túl a Társaság kiemelten kezeli az alábbi pénzügyi
kockázatokat.
Hitelezési (vevő) kockázat és kezelése
A Társaság egyes szegmensei eltérő ügyfélkör számára nyújtanak szolgálatásokat, és ezek eltérő
nemfizetési kockázattal rendelkeznek. Az egyes értékesítési irányok eltérő kockázati megítélése és
azok kezelése az alábbiak szerint történik:
Értékesítési irány
Kockázat kezelése
Vállalkozás és
projektfejlesztés
Egyedi vevői fizetési kockázat felmérése és Bankgaranciák
bekérése, esetlegesen előlegfizetés alkalmazása a projektek
elindítása előtt.
Nagyvállalati partnerek
(energetikai
szolgáltatások)
A Társaság a hazai nagyvállalati szektor kritikus infrastruktúrái
részére nyújt szolgáltatást, melyek közül több tőzsdén
jegyzett, elemzői lefedettséggel bíró transzparens társaság. A
jelentős vevők monitorozása folyamatos.
2022. év Árbevétel
Anyagjellegű
ráfordítás
Személyi jellegű
ráfordítás
Egyéb
ráfordítás
Kamatbevétel Kamatráfordítás
Osztalék
bevétel
Alte-A Kft. * beolvadó
1 548
- - -
-
-
-
ALTE-GO Kft.
13 284
(679) - (30 000)
5 395
-
-
ALTEO Energiakereskedő Zrt.
2 623 897
- - -
-
(56 090)
-
ALTEO-DEPÓNIA Kft.
67 358
- - -
1 216
-
-
ALTEO-Therm Kft.
3 212 430
(38 530) - -
336 319
-
-
Domaszék Kft
8 877
- - -
703
-
30 000
Eco-First Hulladék Kereskedelmi
36 720
- - - - - -
FE Group Zrt.
28 042
- - - 9 522 - -
Edelyn Solar Kft.
14 500
- - - 4 421 - -
Energias Kft.
318 862
877 - - 14 129 - -
Euro-Green Energy Kft. * beolvasztó
430 928
- - - 85 647 - 1 300 000
e-WIND Kft. * Beolvadó
6 184
- - - 5 354 -
Foxpost Zrt.
-
(7) - - - - -
Hidrogáz Kft. * beolvadó
132
- - - - - -
HSP612 Kft
-
(74 288) - - - - -
Kazinc-BioEnergy Kft. *beolvadó
132
- - - - - -
Monoolar Kft.
18 072
- - - 13 586 - 32 000
Pannon Szélerőmű Kft.
279 287
- - - 48 825 - 1 100 000
Sinergy Energiakereskedő Kft.
13 767 703
- - - 20 762 - -
Sinergy Energiaszolgáltató Kft.
241 139
- - (97 167) 4 524 - -
SUNTEO Kft.
54 936
- - - 34 348 - 40 000
Tisza Bioterm Kft. * beolvadó
162
- - - 85 - -
Tisza WTP Kft.
736 021
- - - 2 589 (2 430) -
Tisza-BioEnergy Kft.* bevolvadó
132
- - - - - -
Wallis Asset Management Zrt.
-
(12 015) - - - (40 872) -
Wallis Autómegosztó Zrt.
-
(69) (21) - - - -
PanEuropean Kft.
93 496
- - - - - -
WINDEO Kft.* beolvadó
49 356
- - - 12 653 - -
Végösszeg 22 003 198 (124 711) (21) (127 167) 600 078 (99 392) 2 502 000
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
96
Értékesítési irány
Kockázat kezelése
ALTEO tagjai
A Társaság leányvállalatai esetében, a Csoport központosított
folyamatai révén, átfogó kockázati ismeretekkel rendelkezik.
Lízing követelések
A követelés értéke mögött a saját tulajdonú leányvállalat
tulajdonjoga áll, és annak szabad pénzeszközállománya ad
további fedezetet.
A Vezetőség megítélése szerint a vevői kockázat nem változott lényegesen az előző periódusokhoz
képest. A tárgyév során nem volt szükséges vevőktől kapott bankgarancia vagy más biztosíték lehívása.
A kockázati tényezőket az ECL modell felülvizsgálatakor figyelembe vettük és számszerűsítettük.
A Társaság követelései és a követelésekkel kapcsolatosan várható veszteségek részletes bemutatása a
15. és 17. pontokban található.
Kamatkockázat számszerűsítése és kezelése
A Társaság finanszírozása fix kamatozású kötvényeken keresztül történik.
A kötvények jövőbeni cash flowi és a hitelezési kondíciók részletesen bemutatásra kerülnek a 27.
pontban
Idegen pénznemből fakadó kockázat számszerűsítése és kezelése
Az idegen pénznemből fakadó kockázat azt jelenti, hogy a Társaság jövőbeli cash-flowja azért változik,
mert az átváltási árfolyamok változnak. A Társaság idegen pénznemnek való kitettsége a Társaság
működésével függ össze (egyes költségei idegen pénznemben vannak kifejezve). Az ALTEO szinten
azokat az idegen pénznemben lévő jövőbeli beszerzéseit fedezeti ügylettel védi, amelyek a következő
12 hónapban esedékesek és amiket a tagok a cash pool rendszeren keresztül számolnak el.
A Társaságban fedezeti ügylet 2022. évben a beruházásokkal kapcsolatosan történt.
A Társaság mérlegforduló napon fennálló devizás pénzügyi instrumentumainak bemutatása és
változása az árfolyam egy százalékos módosulása esetén.
Pénzügyi Instrumentum EUR Árfolyam 1% -os változás has (ezer Ft)
Eszközök:
Vevőkövetelések 411 000 1 645
Adott előlegek 324 648 1 299
Egyéb követelések időbeli elhatárolások 1 071 4
Források:
Kapott előlegek (14 256) (57)
Szállítótartozás (637 030) (2 550)
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek ls időbeli elhatárolások (1 664 832) (6 663)
(1 579 399) (6 322)
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
97
Likviditási kockázat
A 2020. évben kibocsátott 10 éves futamidejű kötvények jelentősen segítették a Csoport
rendelkezésére álló likvid állomány javulását. A mérlegforduló napon a rendelkezésre álló a likviditás
biztosítását szolgáló forgóeszköz hitelkeret felhasználására sem volt szükség. A Csoport az egyes tagok
likviditási igényét cash-pool rendszeren keresztül segíti.
A hitelek és kötvények jövőbeni cash flowi és a hitelezési kondíciók részletesen bemutatásra kerülnek
a 27. pontban
35. Függő kötelezettségek
A peres ügyekből fakadó fügkötelezettségeken kívül, nincs olyan kötelezettség, amely ne szerepelne
a Társaság pénzügyi kimutatásaiban értékkel azért, mert bekövetkezése jövőbeli eseménytől függene.
A Társaság tevékenységéhez kapcsolódóan az iparági üzletmenetnek megfelelően garanciákat
bocsátott ki az építési-szerelési szolgáltatásokkal és üzemeltetéssel összefüggő szerződéseknek
megfelelően. A garanciákat az Erste Bank Zrt nyújtotta.
Az Erőmű üzemeltetési és karbantartási szerződésével kapcsolatosan nyújt a megrendelő irányába
jóteljesítési bankgaranciát az Erste Bank Zrt.
Sem a tárgyévben sem az előző periódusban a Társaság bankgaranciái nem kerültek lehívásra.
Fordulónapon az Alteo Nyrt.-nek Erste Bank által nyújtott biztosított és kihasznált bankgaranciák
összege 7.901.174 eFt.
Az egyéb bankokkal szemben fennálló; a pénzügyi kimutatásokban értékkel nem bíró kapcsolatokat a
jelen pénzügyi kimutatásokhoz kapcsolódó kiegészítő megjegyzések 27. pontjában részleteztük.
Az Alteo Nyrt, mint a Csoport anyavállalata, leányvállalata az Alteo-Therm Kft. földgáz
adásvételi szerződéses kötelezettségeinek garantőreként kiadott garanciája fordulónapon:
Eszközök:
Tartósan adott letét, kölcsön - - 7 084 527
Vevőkövetelések 10 778 950 - -
Egyéb követelések és időbeli elhatárolások 9 825 460 - -
Források:
Tartozások kötvénykibocsátásból (35 599) - (12 658 274)
Pénzügyi Lízing tartozások (196 077) (849 355) (18 387)
Kapott előlegek (60 853) - -
Szállítótartozások (584 301) - -
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek - (914 215) -
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli
elhatárolások rövid lejáratú kölcsönök
(11 112 367)
- -
Nyereségadó kötelezettségek (253 107) - -
8 362 106 (1 763 570) (5 592 134)
Pénzügyi instrumentumok (ezer Ft)
1. éven belül
lejárata 2-5 év
5 éven túl
Kedvezményezett Garancia tárgya Összege (EUR) Lejárata
MET Magyarország Zrt.
Fizetési garancia 6 000 000 2023.12.15
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
98
A Kibocsátónak a kapcsolt felek viszonylatában függő kötelezettségek, garanciák és kezességek az
alábbi táblázat szerint álltak fenn.
Az Alteo Nyrt. által működtetett telephelyein az alábbi hulladék mozgás történt 2022.évben. Az 2022.
év végén fennálló mennyiség elszállítására 2023. évben kerül sor.
36. Mérlegfordulónap utáni lényegesebb események
A mérleg fordulónapja és a pénzügyi kimutatások közzétételre való engedélyezésének napja között a
következő lényegesebb események történtek.
2023. február 3.: Az MNB jóváhagyta a Cege Zrt. Főnix Magántőkealap és Riverland Magántőkalap
(együttesen továbbiakban felvásárló) a Wallis Assets Management Zrt. 10.278.009 db az ALTEO Nyrt.
alaptőkéjének 51.567% mértékű részesedést és 51,583% szavazati jogot megtestesítő részvényeinek
felvásárlására vonatkozó nyilvános ajánlattételét
2023. február 7.: A Csoport anyavállalata 1.911 darab Részvény transzferálását kezdte meg azon
munkavállalóinak, akik a Társaság elismerési rendszere alapján erre jogosulttá váltak.
2023. február 8.: A Társaság Igazgatósága közzétette a 2023.02.03-án kelt MNB H-KE-III-77/2023
határozatszámmal jóváhagyott 2022.12.17-én kelt nyilvános vételi ajánlatra vonatkozó véleményét,
amelynek része a munkavállalók képviselőinek véleménye és a felkért független pénzügyi tanácsadó
értékelése.
2023. február 9: Az Alteo a BÉT Legek díjátadón a hazai alapkezelők és elemzők ítélete szerint a
legtranszparensebben működő társaság a BUX indexben szereplő cégek közül az egyes kategóriákra
adott pontszámok átlaga alapján.
A világpolitikai események (orosz-ukrán konfliktus, COVID 19) hatását a Háborús kockázatok és A
COVID-19 vírus terjedésével kapcsolatos kockázatokI.1.120. pontokban figyelembe vettük.
Megnevezés Garancia összege
Deviza
nem
Garancia típusa
Garancia
lejárata
Garanciavállalás
TVK Erőmű Termelő és Szolgáltató Kft. 301 537 EUR jótállási 2023.09.30 Erőmű rekonstrukció, fő-és segédberendezések élettartamhosszabbítása
Siemens Energy Kft. 87 800 EUR Teljesítési és jótállási 2023.12.12 2 db SGT 600 Gázturbina karbantartása
Budapesti Erőmű ZRT 90 000 EUR Teljesítési és jótállási 2024.10.03
Többéves Karbantartási Szerződés a Budapesti Erőmű Zrt.
telephelyein található gőzturbinák karbantartási és javítási munkák tárgyában
Mikus Tibor, Zsemberi Ferenc 1 207 980 EUR Fizetési 2023.05.31 Edelyn Solar üzletrész fennmaradó vételárának megfizetése
China Contruction Sausum (Hungary) Kft. 38 074 EUR Fizetési 2023.02.15 Borsodnádasd Naperőmű tervezés
BC-Erőmű Kft. 96 399 717 HUF Jóteljesítési garancia 2023.03.03 O&M szerződéshez kötött
HSP612 Kft. 26 527 105 HUF Fizetési 2023.12.31 Helyiségbérleti szerződés - Globe3 irodaterület
Pallér Csarnok Építő Kft. 6 059 001 HUF Fizetési 2024.10.03 Helyiségbérleti szerződés - Polgári Ipari Park raktár és irodaterület
Megnevezés Mozgás mennyiség/kg érték/Ft
2022.Nyitó 1 857 -
2022. évben elszállított 96 240 -
2022.Záró 4 833 -
2022.Nyitó 65 -
2022. évben elszállított 6 923 -
2022.Záró 10 -
Veszélyes hulladékok
Nem veszélyes hulladékok
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
99
37. Peres ügyek
A Társaságnak nincsen jelentős peres ügye a mérlegforduló napon, ami befolyásolná a beszámoló
tartalmát.
38. Jogi eljárás alá vont gazdasági kapcsolatok
Tekintettel a VPP Magyarország Zrt. (székhelye: 1113 Budapest, Bocskai út 134-146. C. ép. 3. em.;
cégjegyzékszám: Cg.01-10-048666) Sinergy Energiakereskedő Kft. részére 2018-ban megküldött
levelére melynek tartalmát illetve a Sinergy Energiakereskedő Kft. erre adott válaszát a 2018. február
14. napján a Társaság hivatalos közzétételi helyein zzétett közlemény részletesen ismertet a
Sinergy Energiakereskedő Kft. 2018. március 14-én kérelmezte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalától
annak megállapítását, hogy a szabályozási központ üzemeltetése során általa használt összesen hat
szabályozói eljárás nem ütközik a VPP Magyarország Zrt. mint jogosult javára E031332 számon
lajstromozott Elosztott energiatermelő rendszer, szabályozó eszköz és eljárás a rendszer
energiatermelésének vezérlése” elnevezésű szabadalomba.
A Sinergy Energiakereskedő Kft. az úgynevezett nemleges megállapítás iránti eljárásokat azzal a céllal
indította, hogy a VPP Magyarország Zrt. által vélelmezett a Társaság 2018. február 14. napján
publikált közleményében is ismertetett jogsértés tényét egyértelműen és véglegesen megcáfolja. Az
eljárás a jelen dokumentum publikálásának idejében még folyamatban van.
Az ügy kapcsán a Társaság a mérlegére hatással lévő helyzetet nem állapított meg.
39. Valós értékeléssel kapcsolatos közzétételek
A Társaságnak nem volt valós értéken értékelendő eszköze sem 2022-ben vagy az előévben. A
Társaság nem rendelkezik derivatívákkal a mérlegforduló napon sem az összehasonlító periódusban.
Pénzügyi instrumentumok 2022.12.31
Eredményyel szemben valós
értéken értékelt
Egyéb átfogó eredménnyel
szemben valós értéken
értékelt
Amortizált bekerülés értéken
értékelt
Könyv szerinti
érték
Valós érték
Eszközök:
Ingatlanok, gépek és berendezések - - 2 650 943 2 650 943 2 650 943
Egyéb immateriális javak - - 401 207 401 207 401 207
Kísérlet fejlesztés - - 307 270 307 270 307 270
Használati Jogok - - 1 031 186 1 031 186 1 031 186
Tartósan adott kölcsönök - - 7 084 527 7 084 527 7 084 527
Vevőkövetelések - - 10 778 950 10 778 950 10 778 950
Egyéb rövid lejáratú követelések és időbeli elhatárolások - - 9 825 460 9 825 460 9 825 460
Pénzeszközök és egyenértékeseik - - 9 948 117 9 948 117 9 948 117
- - 42 027 660 42 027 660 42 027 660
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
100
40. Szerződéses eszközök és kötelmek
A Társaság tárgyév során több nagy értékű fix áras építési-szerelési szerződést zárt le üzleti
partnereivel. A projektekkel kapcsolatos bevételeket a Társaság az IFRS15 standard szabályainak
megfelelően számolja el. A Csoport az építési-szerelési szerződéssel kapcsolatos költségeit
elkülönülten tartja nyilván, és ezen ltségek felmerülésének arányában a készültségi fok és a
tervezett (várható) haszon figyelembevételével – árbevételt számol el a Megrendelőtől járó összeggel
szemben. A Társaság vezetésének megítélése szerint valószínű, hogy a szerződéssel kapcsolatos
gazdasági hasznok realizálódnak. Az elszámolt bevételekkel kapcsolatos becslés a jelentés kiadásának
pillanatában hozzáférhető összes információ figyelembevételével készült.
A leányvállalati O&M szerződések jelentős elemét képezi a gázmotorok nagyjavítási komponense. Ezt
a kötelmi elemet a Társaság elkülönítve kezeli, és szerződéses kötelemként mutatja ki.
Pénzügyi instrumentumok 2022.12.31
Eredményyel szemben valós
értéken értékelt
Egyéb átfogó eredménnyel
szemben valós értéken
értékelt
Amortizált bekerülés értéken
értékelt
Könyv szerinti
érték
Valós érték
Források:
Halasztott adó kötelezettségek - - 1 467 513 1 467 513 1 467 513
Tartozások kötvénykibocsátásból - - 12 658 274 12 658 274 12 658 274
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek - - 914 215 914 215 914 215
Lízingkötelezettségek - hosszú lejáratú része - - 867 742 867 742 867 742
Rövid lejáratú kötelezettségek - - 12 242 304 12 242 304 12 242 304
Rövid lejáratú kötvénytartozások - - 35 599 35 599 35 599
Lízingkötelezettségek - rövid lejáratú része - - 196 077 196 077 196 077
Szállítótartozások - - 584 301 584 301 584 301
Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök - - 7 735 000 7 735 000 7 735 000
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások - - 3 377 367 3 377 367 3 377 367
Kapott előlegek - - 60 853 60 853 60 853
- - 40 139 245 40 139 245 40 139 245
2022.12.31 1 .szint 2. szint 3 .szint
Eszközök:
Ingatlanok, gépek és berendezések - - 2 650 943
Egyéb immateriális javak - - 401 207
sérlet fejlesztés - - 307 270
Használati Jogok - - 1 031 186
Tartósan adott kölcsönök - - 7 084 527
Vevőkövetelések - - 10 778 950
Egyéb rövid lejáratú követelések és időbeli elhatárolások - - 9 825 460
Pénzeszközök és egyenértékeseik 9 948 117 - -
Összesen: 9 948 117 - 32 079 543
Források:
Halasztott adó kötelezettségek - - 1 467 513
Tartozások kötvénykibocsátásból - - 12 658 274
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek - - 914 215
Lízingkötelezettségek - hosszú lejáratú része - - 867 742
vid lejáratú kötelezettségek - - 12 242 304
vid lejáratú kötvénytartozások - - 35 599
Lízingkötelezettségek - rövid lejáratú része - - 196 077
Szállítótartozások - - 584 301
vid lejáratú hitelek és kölcsönök - - 7 735 000
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások - - 3 377 367
Kapott előlegek - - 60 853
Összesen: - - 40 139 245
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
101
A Társaság az előző évben nyitott szerződéses eszközök és kötelezettségek kapcsán változásokat a
Tárgyévi árbevétellel szemben elszámolta. Tárgyévben nem került aktiválásra olyan szerződés előtti
(induló) költség, amely kapcsán a megtérülést vizsgálni kellene. A Megrendelőnek járó összegek a
16Hiba! A hivatkozási forrás nem található.. os megjegyzés, míg a kötelezettségek a 29. pont adatai
között kerülnek kimutatásra.
41. Más gazdálkodó egységben lévő érdekeltségek miatti közzétételek
A Társaság nem szembesült semmiféle bizonytalansággal, illetve nem kellett neki semmilyen
bonyolultabb kérdést eldöntenie, amikor azt ítélte meg, hogy a befektetései hogyan kezelendők.
Minden részesedése leányvállalatnak minősül.
A Társaságnak a lízingként kimutatott leányvállalatain kívül egyik vállalkozása kapcsán sem kell
szembenéznie olyan korlátozással, amely a nettó eszközökhöz, az eredményhez vagy a cash-flowhoz
való hozzáférést érintené.
A Társaságnak nincsenek olyan konszolidált vagy nem konszolidált érdekeltségei, amelyben a kontrollt
nem a szavazati jogok alapján lehet megállapítani vagy ahol a szavazati jogok nem a kontrollhoz vezető
releváns tevékenységek irányítására szolgálnak (strukturált gazdálkodók).
Az ALTEO egyik tagja sem minősül befektetési társaságnak vagy ilyenben nem részesedik.
42. A Könyvvizsgáló személye, díjazása és a nem könyvvizsgálati
szolgáltatások
A számviteli törvény előírja a Csoport számára a konszolidált pénzügyi kimutatás elkészítését, továbbá
a törvény 155. § (2) bekezdése értelmében kötelező annak a könyvvizsgáló általi felülvizsgálata is. Az
Nyrt. választott könyvvizsgálója a BDO Magyarország Könyvvizsgáló Kft.-., kamarai nyilvántartási száma
002387, a könyvvizsgálatért személyében is felelős személy Kékesi Péter Krisztián, kamarai tagsági
száma 007128.
A nem konszolidált éves beszámoló könyvvizsgálatának, valamint az IFRS konszolidált éves beszámoló
könyvvizsgálatának díja 8.400.000 HUF + ÁFA.
A Társaság és annak leányvállalatai a 2022. pénzügyi évben a BDO Magyarország Könyvvizsgáló Kft.-
től, mint a Társaság éves pénzügyi kimutatásainak könyvvizsgálatával megbízott könyvvizsgálójától,
Megneves 2022.12.31 2021.12.31
Elszámolt tárgyévi
árbevétel összesen
Árbevétel korrekció
mérleggel szemben
Kiszámlázott
árbevétel tárgyév
Győri Erőmű projekt - 55 357 8 743 (55 357) 64 100
Balatonberényi Naperőmű (104 243) (110 346) - 6 103 -
Gibárti Vizerőmű - 12 934 83 672 (12 934) 96 606
Leányvállalati gázmotor nagyjavítások (816 622) (976 997) 1 949 693 (160 375) 2 110 068
Borsodchem gőzvezeték tervezés (1 740) - 1 740 (7 460) 9 200
Praktiker Budaőrs PV kivitelezés (1 316) - 92 180 (1 316) 93 496
TVK élettartam hosszabbítás (58 810) (70 000) 11 190 11 190 -
Tiszaújváros Fűtőerőmű HFKV zárókör 65 193 - 65 193 65 193 -
Tiszaújváros és Kazincbarcika toksor csere 15 756 - 15 756 15 756 -
Kazincbarcika vízelőkészítő 45 389 - 45 389 45 389 -
Kazincbarcika gázmotorcsere 495 006 - 495 006 495 006 -
Nestlé villanykazán kivitelezés (terv) 12 698 - 12 698 12 698 -
Praktiker áruház PV kivitelezés
2 532
- 2 532 2 532 -
Borsodnádasd PV kivitelezés terv 13 810 - 13 810 13 810 -
Projektek - Megrendelőtől járó összegek 650 384 68 291
Projektek - Megrendelőnek járó összegek (982 731) (1 157 343)
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
102
illetve az egyéb, a könyvvizsgáló hálózatához tartozó társaságtól a Társaság Audit Bizottságának az
Európai Parlament és Tanács 537/2014/EU rendelete szerinti előzetes írásbeli hozzájárulása alapján
ún. nem könyvvizsgálói szolgáltatásokat vettek igénybe összesen 0,- Ft összegben.
43. A pénzügyi kimutatások közzétételre engedélyezése
A pénzügyi kimutatásokat a Csoport anyavállalatának Igazgatósága 2023. március 30-án ebben
a formában közzétételre engedélyezte.
Budapest, 2023. március 30.
Az ALTEO Nyrt. képviseletében:
Chikán Attila László Bodnár Zoltán
az Igazgatóság tagja Gazdasági vezérigazgató-helyettes
vezérigazgató
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
103
44. Az ALTEO tagjai a mérlegfordunapon
Energiaszolgáltatások
Energia
kereskedelem
Alte-A Kft 100% Alteo-Depónia Kft Energigas Kft
Tisza-WTP Kft 100% 100% 1%
Alteo-Go Kft 100 %
Domaszék 2MW Kft 100% Monsolar Kft 100%
Alteo Energiaszolltató Nyrt
Alteo Energiakereskedő
Zrt 100%
Sinergy
Enerigakereskedő Kft
100%
Euro-Green Energy Kft 100% Sunteo Kft 100%
Pannon Szélerőmű Kft 100%
FE-Group Invest Zrt 75,1%
Sinergy Energiaszolltató,
Beruházó és Tanácsadó Kft 100%
ECO-FIRST Kft 66,67%
Energiatermelés és Szabályozási központ
Alteo-Therm Kft 100%
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
104
1. Cégcsoport adatai
Saját tőke összege
(HAS) ezer Ft
Árbevétel összege
(HAS) ezer Ft
2022.12.31 2021.12.31 2022.12.31 2022.12.31
ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. Mérnökségi szolgáltas N/A N/A N/A N/A N/A N/A
ALTE-A Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. vagyonkezelés 2011.08.02 Alapítás 100% 100% 10 308 -
ALTEO Energiakereskedő Zrt. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamos energia és gázkereskedelem 2011.12.05 Alapítás 100% 100% 381 077 26 736 197
ALTEO-DEPÓNIA Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés 2008.10.01 Alapítás 100% 100% 128 083 285 101
Alte-Go Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. E-Mobilitas 2015.05.04 Vásárlás 100% 100% 6 215 183 545
Domaszék 2MW Naperőmű Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés (szélerőmű) 2017.12.04 Vásárlás 100% 100% 40 903 108 147
ECO First Kft. 2 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. Nem veszélyes hulladék kezelése, ártalmatlanítása 2019.06.25 Vásárlás 66,67% 66,67% 61 328 422 312
Euro Green Energy Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termes (szélerőmű) 2019.05.28 Vásárlás 100% 100% 2 061 085 2 347 073
ALTEO-THERM Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. hőenergia-termelés, villamosenergia-termelés 2009.12.31 Vásárlás 100% 100% 3 485 759 52 349 030
FE-Group Zrt. 3 1108 Budapest,kert utca 2-4 Hulladékgazdálkodás 2022.09.21 Vásárlás 75,10% N/A 377 789 3 880 648
Edelyn-Solar Kft. 2183 Galgamácsa villamosenergia-termelés (naperőmű) 2022.07.21 Vásárlás 100% N/A 1 493 -
Monsolar Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés (naperőmű) 2017.11.06 Vásárlás 100% 100% 46 784 228 412
Pannon Szélerőmű Kft 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. villamosenergia-termelés (szélerőmű) 2020.10.14 Vásárlás 100% 100% 1 453 900 1 040 236
Sinergy Energiakereskedő Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. energiatermelés 2015.05.04 Vásárlás 100% 100% 596 829 56 600 995
Sinergy Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. hőenergia-termes, villamosenergia-termelés 2015.05.04 Vásárlás 100% 100% 563 472 555 200
SUNTEO Kft. 1033 Budapest, Kórház utca 6-12. hőenergia-termelés 2013.01.30 Alapítás 100% 100% 228 122 795 796
Tisza-WTP Kft. 1 3580 Tiszaújváros, Ipartelep 2069/3. zkezelés, sótalanvíz előállítás 2015.05.04 Vásárlás 100% 100% 101 735 1 756 936
Befolyás mértéke
Csoportba tartozó vállalatok neve
Megj.
Székhelye
Tevékenység
Tulajdon-
szerzés
napja
Jogcím
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
105
1
100%-os részesedés, lízing eszközként bemutatott gazdálkodások
2
Az Eco-First Kft.-ben az Alteo Nyrt-nek 66,67%-os részesedése van, így a csoport részesedése az Eco-
First Kft. nettó eszközeiből 66,67%, azzal, hogy a kontroll a cég kapcsán a csoportnál van.
3
A FE-GROUP Zrt.-ben az Alteo Nyrt-nek 75,1%-os részesedése van, így a csoport részesedése a FE-
GROUP Zrt. nettó eszközeiből 75,1%, azzal, hogy a kontroll a cég kapcsán a csoportnál van.
A Csoport leányvállalataira az magyar jog az irányadó. A leányvállalatok a magyar szabályok alapján adóznak.
A Csoport leányvállalatait egyéb társaságok is konszolidációba vonják.
év
Tagvállalat
Bevonó vállalat
2022
Tisza WTP Kft.
Mol Petrolkémia Zrt 100 %-os részesedés
2. Akvizíciók és részesedés értékesítések
2022 FE-Group Zrt. Akvirált 75,1%-os részeses vásárlás
2022 Edelyn-Solar Kft. Akvirált 100%-os részeses vásárlás
Dátum
Tagvállalat
szesedésltozás
Kiegészítő megjegyzések az ALTEO Nyrt. 2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásához
106
3. Átalakulások
2022. 06. 30. Szeles egyesülések”Az ALTEO Nyrt. a 2017. november 8-án megtartott rendkívüli közgyűlésén meghirdetett, az Alteo csoport
cégstruktúrájának egyszerűsítését célzó folyamat újabb lépéseként a társaság döntött a szeles villamosenergia-termelő leányvállalatainak,
valamint a tevékenységet nem végző projketcégeinek beolvadással történő egyesüléséről. Az egyesülés során
- az Euro Green Energy Kft.-be beolvadtak:
Hidrogáz Kft.
E-Wind Kft.
Windeo Kft.
Tisza Bioterm Kft.
Kazinc Bioenergy Kft.
Tisza Bionerngy Kft.
A beolvadással történő egyesülés 2022. június 30-án zárult.
1.
ALTEO Nyrt.
Anyavállalat
2022. pénzügyi évre vonatkozó
Éves Jelentése
Közzététel: 2023. március 30.
2.
ALTEO Nyrt. 2022. Éves Jelentése
Bevezető
Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: rsaság”, vagy
ALTEO”) a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Tpt.”), a Budapesti Értéktőzsde
Zrt. Bevezetési és Forgalomban Tartási Szabályokról szóló szabályzata (a továbbiakban: „Szabályzat”),
valamint a 24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet (a továbbiakban: PM Rendelet) alapján elkészítette, és
ezúton közzéteszi a 2022. pénzügyi évre vonatkozó, „A Vezetés Beszámolóját és Elemzését” az éves
eredményekről, továbbá a 2022. pénzügyi évre vonatkozó Éves pénzügyi kimutatásait (a
továbbiakban együtt Éves Jelentés”.
A Társaság és az Éves Jelentés 1.11 pontjában megnevezett vállalatokról Konszolidált Éves jelentést
készít és tesz közzé. A konszolidációba bevont vállalkozások együtteseként alkalmazott elnevezés a
Leányvállalatok”; a Leányvállalatok és a Társaság továbbiakban együttesen Csoportvagy ALTEO
Csoport”.
A Társaság Éves Jelentése a PM Rendelet 2. számú melléklete alapján, a számvitelről szóló 2000. évi C.
törvényben előírtaknak megfelelően az Európai Unió hivatalos lapjában kihirdetett Nemzetközi
Pénzügyi Beszámolási Standardok alapján készült.
A fentiekre tekintettel az Éves Jelentés egyben a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerinti üzleti
jelentésnek is minősül.
A Társaság 2022. évre vonatkozó Éves Jelentésében szereplő adatokat független könyvvizsgáló
ellenőrizte.
Az ALTEO Nyrt. 2022. Éves Jelentése az alábbi jelentési rendszereket tartalmazza:
Üzleti jelentés, amelyet jelen dokumentum tartalmaz;
Vezetőségi jelentés, amelyet jelen dokumentum tartalmaz;
Nem pénzügyi kimutatások, amelyet jelen dokumentum tartalmaz.
Kibocsátói nyilatkozatok
Egyedi pénzügyi kimutatások
3.
ALTEO Nyrt.
Anyavállalat
2022. pénzügyi évre vonatkozó
Üzleti jelentése
Vezetőségi jelentése és
Nem pénzügyi kimutatásai
4.
Tartalom
1 A Vezetés beszámolója és elemzése az üzleti tevékenységről 2022. évre vonatkozóan ................ 5
1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről........................................................... 8
1.2 Vezetői összefoglaló a mérlegről ........................................................................................... 10
1.3 Cash-flow kimutatás a 2022. december 31-én végződő 1-12 hónap időszakra .................... 13
1.4 Saját tőke változások a 2022. december 31-én végződő 1-12 hónapra ............................... 14
1.5 Létszám 2022. évre vonatkozóan .......................................................................................... 17
1.6 EPS mutató ............................................................................................................................ 17
1.7 Környezeti tényezők .............................................................................................................. 17
1.8 Nem pénzügyi beszámoló ..................................................................................................... 17
1.9 A Társaság cégadatai ............................................................................................................. 18
1.10 A Társaság tulajdonosi szerkezetével és a szavazati jogokkal kapcsolatos információk ....... 22
1.11 Leányvállalatok bemutatása .................................................................................................. 25
1.12 Változások a Csoport szerkezetében ..................................................................................... 26
1.13 Jelentős események bemutatása .......................................................................................... 27
1.13.12 Az időszakot követően történt, javarészt a fentiekben már ismertetett az évvégi
időszak kimutatásaiban nem tükröződő események ........................................................................ 41
1.14 Az ALTEO üzleti környezetének bemutatása és kockázatai jellemzőik szerinti besorolásuk 42
1.15 Folyamatban lévő peres ügyek .............................................................................................. 42
1.16 ALTEO Csoport szintű politikák bemutatása ......................................................................... 43
1.16.1 Környezetvédelmi irányelvek ................................................................................................ 43
1.16.2 Emberi jogok tiszteletben tartása, etika ............................................................................... 44
1.16.3 Az alapvető jogok és a gyakorlat ........................................................................................... 45
1.16.4 Összeférhetetlenség .............................................................................................................. 46
1.16.5 Korrupció elleni küzdelemmel kapcsolatban alkalmazott politikák ...................................... 46
1.16.6 RISK MAP – Korrupciós index ................................................................................................ 47
1.16.7 Foglalkoztatáspolitika ............................................................................................................ 47
2 Kibocsátó nyilatkozatai .................................................................................................................. 48
2.1 Nem könyvvizsgálói szolgáltatások igénybevétele ................................................................ 48
2.2 Vállalatirányítási nyilatkozat ................................................................................................. 49
2.3 A kibocsátó nyilatkozata a 24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet 3.4.1 pontjaiban foglaltak szerint
51
2.4 A kibocsátó nyilatkozata a jelentés független könyvvizsgálattal való ellenőrzéséről ........... 51
2.5 Az Éves Jelentés közzétételre való engedélyezése ................................................................ 51
5.
1 A Vezetés beszámolója és elemzése az üzleti tevékenységről 2022. évre vonatkozóan
Vezetői összefoglaló az időszak jelentős eredménnyel járó eseményeiről
A 2022. év meghatározó eseményei az orosz-ukrán háborús konfliktus majd az ezt követő
makrogazdasági és energiapiaci sokkszerű események sorozatai voltak. Az energiapiacot elsősorban az
energia termékek ellátási biztonsága és az energia termékek rendkívüli volatilis és magas árai
jellemezték, eltérően a COVID előtti időszakra jellemző kiegyensúlyozott piaci környezetben jól
tervezhető értékektől. Mindezeken túl a piaci szereplőket több ízben szabályozói döntések, rendkívüli
adó változások is kihívások elé állították.
A kihívásokkal teli makrogazdasági rnyezetben is kiválóan teljesített a Társaság, ami visszaigazolja
a 2019-ben meghatározott majd 2022-ben felülvizsgált stratégiai irány megfelelőségét.
Az ALTEO felépítésének, diverzifikált portfoliójának, a COVID járványhelyzet alatt korábban kialakított
kockázatkezelési intézkedéseinek, gyors reagálási képességének és kiemelkedő szakembereinek
köszönhetően a 2021-es 6,2 milliárd forint Nettó eredménye 2022-ben 14 milliárd forintra
növekedett.
A lehetőségekkel teli környezet a leányvállalatoknál megnövekedett működőtőke igényekkel, valamint
megnövekedett kockázatokkal társult. A finanszírozási szempontból kihívásos környezetben a
rendelkezésre tartott szabad pénzeszközök mértékének növelése mellett döntött a menedzsment, így
csökkentve az esetlegesen bekövetkező kockázatok hatásait és biztosítva a hosszú távú működést.
Ennek megfelelően 2022 végén 6 milliárd forint rövid lejáratú anyavállalati kölcsönt vett fel a Társaság.
2022-es évben kiemelt gazdálkodói események az ALTEO-nál:
Hazai energetika szektor első ESG tanúsítással rendelkező vállalata lett az ALTEO. A Scope Ratings
GmbH. megerősítette ALTEO-t 2022. júniusi értékelésében a kötvények (BBB-) besorolását, majd 2022.
decemberben felülvizsgálat alá vette egy lehetséges pozitív felminősítéssel.
A 2022.év folyamán az ALTEO visszafizette kötvénycsomagjait, mindösszesen 2,34 milliárd forint
értékben.
A rendkívül sikeres 2021. év után az ALTEO 2 milliárd forint osztalékot fizetett.
Az ALTEO 2022-2024 és 2022-2025-es évekre vonatkozóan két humán erőforrás megtartási programot
indított el, mellyel elsődleges célja a meglévő emberi erőforrás pénzügyi motivációjának növelése a
tulajdonosi szemlélet erősítésén keresztül a Társaság eredményességének elősegítésére.
Az ALTEO stratégiájában továbbra is kiemelt szerepet tölt be a körforgásos gazdaság és
fenntarthatóság. 2022-ben az ALTEO az alábbi felvásárlásokkal erősítette pozícióját:
6.
2022. júliusban zárult az EDELYN SOLAR Kft. felvásárlása, mely egy 20 MW névleges teljesítményű
naperőmű kivitelezésére létrehozott projekttársaság.
2022 szeptemberében az ALTEO 75,1%-os, a Kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati Tőkealap pedig 24,9%-
os részesedést szerzett a FE-GROUP INVEST Zrt. társaságban. A FE-GROUP INVEST Zrt. 3 milliárd
forintos 2021-es árbevételével aktív szereplője a szervezetlen hulladék gazdálkodási piacnak.
A MOL RES Investments Zrt. kötelező nyilvános vételi ajánlattétele az ALTEO törzsrészvényeire
A Társaság 2022. 12. 17-én vette kézhez a MOL RES Investments Zrt, mint kijelölt ajánlattevő
kötelező nyilvános vételi ajánlatát az ALTEO törzsrészvényei vonatkozásában.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a közvetett befolyásszerzésekhez
kapcsolódó előzetes hozzájárulását 2023.01.13-án adta meg.
A Magyar Nemzeti Bank 2023.01.19-én az Ajánlat jóváhagyása tárgyában indult engedélyezési
eljárás folytatásáról döntött.
2023.02.06-án a Magyar Nemzeti Bank határozatával jóváhagyta a MOL RES Investments Zrt.
által 2022. december 17. napján közzétett, majd 2023. február 2. napján módosított Ajánlatát
(a továbbiakban ezen pont vonatkozásában: „Ajánlat”).
2023.02.08-án a Társaság közzétette az ALTEO Nyrt. Igazgatósága Ajánlattal kapcsolatos
véleményét, amely teljes egészében az alábbi linken érhető el:
https://investors.alteo.hu/egyeb-kozlemenyek/az-alteo-nyrt-igazgatosaganak-velemenye-a-
kotelezo-nyilvanos-veteli-ajanlat-kapcsan-2023-02-08/
2023. március 6. napján az ALTEO arról kapott tájékoztatást, hogy az Ajánlatban
meghatározott valamennyi versenyhatósági engedély iránti kérelem benyújtásra került az
illetékes versenyhatóságoknál.
2023. március 10. napján az ALTEO arról kapott tájékoztatást, hogy a Gazdasági Versenyhivatal
kiadta ÖB/9-6/2023 számon azt a hatósági bizonyítványt, amelyben a Gazdasági
Versenyhivatal a MOL RES Investmenst Zrt., a Főnix Magántőkealap és a Riverland
Magántőkealap ALTEO feletti közös irányításszerzésével megvalósuló összefonódás tárgyában
a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szó 1996. évi LVII.
törvény 43/N. § (1) bekezdés b) pontja alapján igazolja, hogy az összefonódás-bejelentés
alapján a törvény 67. § (4) bekezdése szerinti vizsgálat elrendelésére okot adó körülmény nem
áll fenn.
2023. március 13. napján az ALTEO arról kapott tájékoztatást, hogy a szerb versenyhatóság is
kiadta engedélyét, így valamennyi az Ajánlatban meghatározott versenyhatósági engedélyt a
MOL RES Investmenst Zrt., a Főnix Magántőkealap és a Riverland Magántőkealap megkapott
az illetékes versenyhatóságoktól.
7.
A kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás 2023. március 13-án lezárult. A kötelező
nyilvános vételi ajánlattételi eljárás eredményes lett, amelynek eredményeként az Ajánlat
2.5.2. pontjában hivatkozott tranzakciók végrehajtásával 2023. március 21. napján a MOL RES
Investments Zrt. 4.902.536 darab, a Főnix Magántőkealap 4.902.535 darab, a Riverland
Magántőkealap 4.902.535 darab ALTEO Nyrt. törzsrészvényt szerzett meg így az Ajánlat
szerinti Szerződő Felek ALTEO Nyrt-ben fennálló együttes részesedése 73,791%-ra, együttes
befolyása pedig – az ALTEO Nyrt. saját részvényeire is tekintettel – 73,807%-ra emelkedett.
8.
1.1 Vezetői összefoglaló a főbb működési eredményekről
Az alábbiakban az ALTEO Nyrt. 2022. éves és a 2021. év azonos időszaki összehasonlító adatainak
elemzését mutatjuk be.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak.
Az ALTEO Nyrt. árbevétele 2021. évhez képest 80%-kal, 11 milliárd forinttal 24,8 milliárd forintra
növekedett. Az árbevétel növekedés több tényező befolyásolta:
Az árbevétel növekedés döntő része a leányvállalatok tevékenységét irányító szegmens
növekedése. Kiemelendő a Megújuló Termelés Menedzsment („MTM”) üzletághoz köthető
bevételek dinamikus növekedése, a portfólió optimalizálási és termelés management és
irányítási szolgáltatások jelentős növekménye. A szegmensek gazdálkodási stabilitását nagy
mértékben támogatták az előző években a vállalatnál és a leányvállalatoknál megvalósított
kapacitásnövelő beruházások. A 2021-es év második felétől kezdődő, de 2022-es évben
extrém mértéket öltő volatilis piac aktív kihasználása pozitívan hatott az eredményességre.
A kedvező piaci környezet fennmaradásának hossza bizonytalan.
A Társaság 2022-ben karbantartási projektjeinek eredményességét és árbevételét arányosan
növelte. A karbantartási projektek növelésével a karbantartási és üzemeltetési anyagjellegű
ráfordítások arányosan emelkedtek.
9.
A személyi jellegű ráfordítások 37%-os, 1,6 milliárd forintos emelkedése alapvetően a nagyon jelentős
organikus bővülés, az akvizíciók a béremelések, valamint a 2022-ben indított Munkavállalói
Résztulajdonosi programok hatását tükrözik.
Az értékcsökkenési leírás és amortizáció 53%-os, 0,2 milliárd forintos növekedésének hátterében a
társaság kapacitás portfóliójának növekedése, az új iroda épületének használata, működést szolgáló
csarnok területek bővítése és lízingek okozták.
Az egyéb bevételek, ráfordítások nettó egyenlege az alapítványok és szervezeteknek nyújtott
támogatások, valamint a leányvállalatok tőke veszteségeinek pótlására lett felhasználva.
A nettó pénzügyi eredmény 1 milliárd forinttal javult. A bázis időszakhoz képest jelentős volt a kamat-
környezet negatív változása, azonban az ALTEO-t a hosslejáratú kötelezettségek kamat fixálása miatt
az időszakban nem érintette a kedvezőtlen hatás. A kamat költségeken megtakarításokat jelentett a
periódusok zötti időszakban visszafizetett kötelezettségek kamata. A befektetett szabad
pénzeszközállományon realizált kamat bevétel elsősorban a betéti kamatlábak emelkedésének
köszönhetően jelentősen meghaladta a megelőző évit.
A jövedelemadó ráfordítás az eredmény növekedésével arányosan nőtt. A jövedelemadó ráfordítás 1
milliárd forinttal haladta meg az összehasonlító időszak ráfordítását.
Az ALTEO Nyrt. 12 milliárd forint Működési eredménnyel és 14 milliárd forint Nettó eredménnyel
zárta a 2022-es gazdasági évet.
10.
1.2 Vezetői összefoglaló a mérlegről
A Csoport 2022. december 31-i záró mérlegének főösszege 55.135 millió forint volt. A 2021. december
31-i mérlegfőösszeg 34.833 millió forinttal zárt. A mérlegfőösszeg 58%-kal emelkedett.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak.
Jelentős mérleg összetevők és mérleg változások elemzése
Befektetett eszközök:
A Befektetett eszközök értéke 1,6 milliárd forinttal tt a tárgyidőszakban, aminek hátterében
elsősorban saját fejlesztésben kivitelezett szabályozás-technológiai és kapacitás támogatási
eszköz beszerzése állt, továbbá 2022-ben a karbantartást támogató járművek és karbantartási
csarnok beruházások kerültek átadásra.
Forgóeszközök:
Forgóeszközök 68,4 milliárd forintos állománya 133%-os 39 milliárd forintos növekedést jelent
2021. évi záró értékhez képest, aminek hátterében az alábbi tételek jelentős változása áll:
o Pénzeszközök 7 milliárd forinttal nőttek az előző időszak záró állományához képest, ami 241%-os
emelkedésnek felel meg. A tárgyévi záró pénzállományban jelenik meg az év végén a folyósított 6
milliárd forint értékű anyavállalti kölcsön, valamint a vevői és a szállítói fizetések átmeneti időbeli
eltérésének hatása. A nzállomány változás levezetése a Cash Flow kimutatásban kerül tételesen
bemutatásra. A kimagas pénzeszköz állomány az év végi, adott napi állapotot tükrözi.
Kiemelkedő mértéke a megnövekedett volumenek és árak miatti jelentős a szezonalitás miatti
kilengés, illetve megnövekedett margining kockázat miatt indokolt.
11.
o Vevőkövetelések és Egyéb követelések és időbeli elhatárolások mérlegsorok esetében 11,1
milliárd forintos növekedés tapasztalható a bázis időszakhoz képest, ami 118%-os emelkedésnek
felel meg, melynek hátterében elsősorban a már korábban is említett projektek és tevékenység
bővülés áll.
o Készletek értéke és érték növekménye a karbantartási és szabályozási tevékenységek
berendezéseinek fejlesztett és beszerzett jövőben értékesítésre kerülő eszközök voltak.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak.
Saját tőke elemek:
A Csoport Saját ke állományában 2022. évben 11,9 milliárd forintos emelkedés volt. A tőke
változás meghatározó része a tárgyidőszaki nettó eredmény, ami 14 milliárd forint növekményt
jelentett, illetve a 2 milliárd forint csökkenést a 2022-ben kifizetett osztalék. A saját tőke
növekmény további adatokat ld. a saját tőke mozgástáblában.
Hosszú lejáratú kötelezettségek:
A Csoport Hosszú lejáratú kötelezettségei 1,7 milliárd forinttal, 12%-kal nőttek.
A Halasztott adókötelezettségek 1,1 millió forinttal emelkedtek, ami az eltérő számviteli és adó
értékcsökkenési kulcsok és egyéb tételek évek közötti jövedelemadó-hatás kiegyenlítését
szolgáló mechanizmus következménye.
12.
Az Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek között kimutatott 612 millió forint értékű
kötelezettség változás volt mely növekedés magában foglalja az idei évben újonnan elindult
munkavállalói résztulajdonosi programokat.
Rövid lejáratú kötelezettségek:
A Rövid lejáratú kötelezettségek összevontan 6,6 milliárd forinttal, azaz 117%-kal nőttek a
2021. évi záró értékhez képest, aminek hátterében az alábbi tételek jelentős változása áll:
o Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök 7,7 milliárd forinttal nőttek az előző időszak záró
állományához képest. A tárgyévi záró állományban jelenik meg a pénzeszközállományban
is megtalálható év végén folyósított 6 milliárd forint értékű anyavállalti kölcsön.
o A Társaság 2017. január 10-én bocsátotta ki 650 millió forint össznévértékű zéró kupon
kötvényét (ISIN azonosító: HU0000357405, elnevezés: ALTEO 2022/I). A Társaságnak ezen
„ALTEO 2022/I” elnevezésű kötvényei visszafizetésre kerültek, így 2022. január 10.
napján, a lejárat időpontjában megszűntek, a Társaságnak a kötvénytulajdonosok irányába
– a visszafizetésre való tekintettel – egyéb kötelezettsége nem volt.
o Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és időbeli elhatárolások mérlegsorok esetében 1
milliárd forintos növekedés tapasztalható a bázis időszakhoz képest, melynek hátterében
elsősorban a már korábban is emtett karbantartási és kivitelezési munkák szállítói
kötelezettségek időbeli eltolódásának hatás áll.
13.
1.3 Cash-flow kimutatás a 2022. december 31-én végződő 1-12 hónap időszakra
Az ALTEO Nyrt. a 2022. évet 7 milliárd forint pénzeszköz gyarapodással zárta. Az ALTEO Nyrt.
működési tevékenységéből 3,6 milliárd forint növekményt ért el, a befektetési projektekre 838 millió
forint finanszírozási pénzeszközt használt fel. Csoport a mérleg változásokból kiinduló cash-flow
változásokat mutatja be (indirekt cash-flow).
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak.
Megj.
2022.12.31
ezer Ft
2021.12.31
ezer Ft
Adózás előtti eredmény 15 676 110 6 867 349
Kamatbevételek és kamatráfordítások nettó vesztesége (nyeresége) 7. (304 508) 198 957
Osztalék (bevétel) 7.
(1 767 701) (1 930 000)
Nem realizált árfolyam különbözet (vesztesége) nyeresége 7.
19 078 8 424
Értékcsökkenés eredmény hatása 4.
704 636 460 830
Termelő és egyéb berendezések selejtezésének eredménye 9.
16 030 415
Értékvesztések, elengedések elszámolása eredményben 6.
237 774 137 061
Céltartalékok képzése és (feloldása) 6.
- -
Halasztott bevételek növekedése (csökkenése) 26.
(51 254) 173 373
Egyéb átfogó eredmény árfolyam hatása 20.
- -
szvény alapú kifizetések költsége 19.
830 840 252 853
Halasztott adó változása 8.
1 136 333 283 342
Tárgyi eszközök értékesítésén elért eredmény 6.
1 028 582
Üzleti tevékenység nettó pénzáramlása forgótőke változás nélkül
16 498 365 6 453 186
Készletek (növekedése) és csökkese 14.
(426 649) (669 533)
Vevők, egyéb követelések és aktív időbeli elhatárolások (növekedése)
és csökkenése
15.
(12 019 113) (4 334 326)
Egyéb pénzügyi eszközök (növekedése) és csökkenése 16.
- 128 949
Szállítói tartozások, egyéb kötelezettségek és passzív időbeli
elhatárolások növekedése és (csökkenése)
28.
1 240 854 (91 570)
Kapott előlegek állomány (növekedése) és csökkenése 30.
51 864 (37 511)
Nettó forgótőke változása
(11 153 044) (5 003 991)
Adós előtti működési cash flow 5 345 321 1 449 195
Nyereségadók eredményhatása (1 649 123) (605 231)
Pénztermelés / (pénzfelhasználás) működési tevékenységből 3 696 198 843 964
Betétek és befektetések kapott kamatai 7.
1 000 735 174 048
Termelő és egyéb berendezések, immateriális javak vásárlása 9.
(1 015 818) (1 836 414)
Vállalkozások megszerzésére fordított összeg (nettó) 11.
(585 332) (16 852)
Termelő és egyéb berendezések, immateriális javak értékesítésének
pénzbevétele
6. 2 637 826
Tartósan adott kölcsön – folyósítás 10.
(471 619) (1 301 000)
Tartósan adott kölcsön – visszafizetés 10. 231 570 982 866
Pénztermelés / (pénzfelhasználás) befektesi tevékenységből (837 828) (1 996 526)
Kifizetett kamatok 7.
(577 918) (366 596)
Hitelek, kötvények és kölcsönök és egyéb kötelezettségek felvétele 29.
7 735 000 -
Hitelek, kötvények és kölcsönök és egyéb kötelezttségek visszafizetése 23. (3 233 340) 25 603
Lízingek változása 25.
(4 427) -
Tőkeemelés, saját részvény vásárlás 19.
1 133 865 -
MRP pénzeszköz átadás és egyéb tulajdonosi tranzakció 19.
(1 434 680) (100 000)
Kapott osztalék 7.
2 502 000 1 930 000
Osztalékfizetés 7. (1 933 001) (455 275)
Pénzkeletkezés / (felhasználás) finanszírozási tevékenységből 4 187 499 1 033 732
Pénzeszközök állományváltozása 7 045 870 (118 830)
Nyitó pénzeszközök és egyenértékesei 18.
2 921 324 3 048 578
Átváltási különbözet pénzen 7.
(19 078) (8 424)
ró pénzeszközök és egyenértékesei 18. 9 948 117 2 921 324
14.
1.4 Saját tőke változások a 2022. december 31-én végződő 1-12 hónapra
A táblázat a jelentés egyéb tábláitól eltérően ezer forintban került bemutatásra, tekintettel a tőke
szerkezetben lévő kis összegű tételek bemutathatóságára.
A Megj. rovatban szereplő hivatkozások a pénzügyi kimutatások V. fejezeteire utalnak.
Saját tőke változásainak bemutatása 2022.01.01. - 2022.12.31. időszakban
Dolgozói részvény program teljesítése: Az ALTEO 2021. éves dolgozói részvény juttattatási program
során a program díjazottjai részvény juttatásban részesültek. A Társaság munkavállalói
részvényjuttatási programjának keretében 2022. januárjában 1.267 darab ALTEO törzsrészvényt adott
át azon munkavállalóinak, akik a Társaság elismerési rendszere alapján jogosultak voltak.
Tőkeemelés zártkörű kibocsátás útján: 1,137 milliárd HUF összegben összesen 545.200 db részvény
kibocsátásával nőtt a törzsrészvények száma.
Munkavállalói részvénytulajdonosi programmal (MRP) kapcsolatos tőkemozgások:
Az ALTEO MRP Szervezet vagyonelemeit az IFRS 2 előírásai alapján a Kibocsátó bemutatja Konszolidált
kimutatásaiban. A Kibocsátó az alábbi MRP programokat kezeli:
o MRP Program II (2020) (Részvény alapú kifizetések tartaléka I)
o ALTEO MRP Szervezet 2024. évi javadalmazási politikája (Részvény alapú kifizetések tartaléka II)
o ALTEO MRP Szervezet 2025. évi javadalmazási politikája (Részvény alapú kifizetések tartaléka II)
MRP-nek átadott pénzeszközök: Az ALTEO a Munkavállalói Részvénytulajdonosi Program Szervezet (a
továbbiakban: ALTEO MRP Szervezet”) 2022-2024 és 2022-2025 évi javadalmazási politikája
keretében 1,435 milliárd HUF pénzeszközt adott át a kiadandó részvények fedezetéül.
A 2022-2024 és 2022-2025 évekre vonatkozó javadalmazási politikák elszámolása az IFRS2 alapján
történik eredményben személyi jellegű ráfordításként időarányosan elsmolt valós értékű
Adatok E Ft-ban
Jegyzett tőke
Cégkivonat
19.1
Jegyzett tőke
visszavett
19.1
Jegyzett tőke IFRS szerint
(cégkivonat csökkentve
visszavett)
19.1
Ázsió - Tartalékok
összesen
19.2
Eredménytartalék
19.3
szvény alapú
kifizetések tartaléka
19.4
Saját tőke
összesen
2021.01.01 242 328 (9 356) 232 972 4 717 549 3 390 685 169 690 8 510 896
Dolgozói részvény program teljesítése részvénnyel
- 48 48 4 252 - - 4 300
Saját részvény vásárlása
- (3 118) (3 118) (290 601) - - (293 719)
MRP I opció lehívás
- - - 62 819 - (62 819) -
MRP I teljesítése
- 7 221 7 221 267 159 - - 274 380
MRP szervezetnek átadott pénzeszköz
- - - (100 000) - - (100 000)
MRP szervezetnek átadott saját részvény
- 5 112 5 112 (5 112) - - -
Nem kontrollált MRP részesedés
- - - 575 020 - (575 020) -
MRP szervezettel szemben fennáló követelés
- - - 6 618 - - 6 618
Részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben
- - - - - 261 274 261 274
Osztalék fizetés
- - - - (455 275) - (455 275)
Időszaki átfogó eredmény
- - - - 6 262 118 - 6 262 118
2021.12.31 242 328 (93) 242 235 5 237 704 9 197 528 (206 875) 14 470 592
Dolgozói részvény program teljesítése részvénnyel
- 16 16 2 645 - - 2 661
Ázsiós jegyzett tőke emelés (zártkörű, 545.200 Db)
6 815 - 6 815 1 129 927 - - 1 136 742
MRP szervezetnek átadott pénzeszköz
- - - 2 063 - (1 460) 603
MRP szervezetnek átadott pénzeszköz
részvényszerzésre felhasznált
- - - - - (1 136 742) (1 136 742)
MRP szervezetnek átadott pénzeszköz
részvény vásárlásra felhasznált
- - - - - (298 540) (298 540)
MRP működésre fordított költség
- - - - (2 874) - (2 874)
Részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben
- - - - - 184 073 184 073
Kerekítés
- - - - (4) - (4)
Osztalék 2021. évre jóváhagyott
- - - 63 145 (1 996 146) - (1 933 001)
Időszaki átfogó eredmény
- - - - 14 026 987 - 14 026 987
2022.12.31 249 143 (77) 249 066 6 435 484 21 225 491 (1 459 544) 26 450 497
15.
kötelezettségként. A Kötelezettség rendezés megvalósulásáig Társaság a Tartalékok átrendezésével
biztosítja ezen fennálló és jövőbeni kötelezettségek fedezetét. A bemutatott 1,435 milliárd HUF
tőkeelem a javadalmazottak juttatásainak fedezetéül szolgál, amely juttatás átadásakor a Kibocsátó
könyveiben kötelezettség rendezésként kerül bemutatásra.
MRP-nek kifizetett osztalék: Az Alteo MRP Szervezet a részére juttatott saját részvények és a
pénzeszközökön tőkepiacról beszerzett Alteo részvények után osztalékra jogosult.
Munkavállalói részvény juttatás elszámolása eredménnyel szemben: ALTEO 2020-as Munkavállalói
Résztulajdonosi Program Javadalmazási Politika lehívásra nyitva álló időszaka a folyó évben lezárul. A
Programmal kapcsolatosan 2022. évre 184 millió forint ráfordítás elszámolásra került a tőkével
szemben.
Osztalékfizetés
Az ALTEO 2021. éves beszámolója alapján a közgyűlés 2022. április 19-i határozatában osztalékot
hagyott jóvá. 2022. első félévben 1 996 millió forint osztalék kifizetése lezajlott.
1.4.1 A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja
ALTEO Nyrt. a közzétételt a „Bevezető” c. részben írt szabályok szerint teljesíti. A Csoport a
beszámolóival együtt ezen közzétett adatoknak megfelelő elérhetőségét biztosítja.
1.4.2 Számviteli politikák és változó standardok
Az ALTEO Nyrt. számviteli politikái a 2021. 12. 31. fordulónapra közzétett beszámolóval azonosak,
változatlanok.
1.4.3 Építési és szerelési szerződések hatása
A folyamatban lévő projektekkel kapcsolatos bevételeket az ALTEO Nyrt. IFRS 15 standard szabályai
szerint mutatja be. Az ALTEO Nyrt. építési-szerelési szerződéssel kapcsolatos költségeit projektenként
elkülönítetten tartja nyilván. A projektek kivitelezésével kapcsolatban felmerülő költségeket vetítési
alapként használva - készültségi fok és a tervezett (várható) haszon elemzésével és valószínűségével
arányosan árbevételt és megrendelővel szembeni követeléseket mutat be.
1.4.4 Változások a beszámolási rendszerben
Az ALTEO Nyrt. vezetősége elkötelezett az ALTEO Nyrt. mérleg, eredmény és szegmens eredmények
áttekinthető bemutatására. Tárgyidőszakban beszámolási rendszerben nem volt változás.
1.4.5 Becslésekből fakadó bizonytalanság, valós értékelésekkel kapcsolatos közzétételek
A Társaság vezetése a pénzügyi kimutatásainak elkészítésénél számos területen becsléseket alkalmaz.
Az IFRS-ek előírják, hogy a valós értékeléssel kapcsolatos információit a Társaság tegye közzé tegye.
16.
Ezek a számviteli becslések minden esetben a menedzsment legjobb és legfrissebb tudását tükrözik. A
számviteli becslések célja, hogy a gazdálkodó a beszámolóval lezárt időszak pénzügyi kimutatásait a
beszámoló készítésénél rendelkezésre álló legjobb információ tartalommal állítsa elő. A becslések
érték változásai a jelentés tételi időszakra és az azt követő időszakra bírnak hatással, visszamenőleges
hatással nem bírnak.
Az ALTEO Nyrt. pénzügyi kimutatásainak készítése során a követelések és kötelezettségek
bemutatásának vizsgálatakor becsléseket alkalmaztunk. Az alkalmazott becslések bizonytalanságok
forrásai, az alábbi tételek tekintetében jelentős eltéréseket okozhatnak a becslések jövőbeni
változásai:
tárgyi eszközök értékcsökkenésével kapcsolatos becslések (pl. hasznos élettartam),
céltartalékok képzésével kapcsolatos becslések (pl. kalkuláció módszertana, céltartalék képzési
indikátorok),
készletek és követelések értékelésével kapcsolatos becslések,
valós értékkel kapcsolatos becslések,
építési, szerelési projektekkel (beruházási szerződések) kapcsolatos becslések,
függő vételár valós értékének a meghatározása.
Számviteli becslések felülvizsgálatának okai:
jogszabályokban bekövetkezett változások,
gazdasági környezetben bekövetkezett változások,
társaság működésében, folyamataiban bekövetkezett változások.
A fenti becslések eljárásai beszámolási időszakban változatlanok.
1.4.6 Szezonalitás, ciklikusság, szokatlannak minősített tevékenységek
A Csoport a pénzügyi kimutatásait az IFRS-ek szerint teszi közzé.
A gazdálkodó felhívja a figyelmet a gazdálkodásával összefüggő szezonalításokra. Az ALTEO időszakos
pénzügyi adatainak értelmezése kapcsán lényeges szempontok:
a vállalkozási üzletág építési és szerelési tevékenysége egyedi megrendelések alapján a vevő
igényeihez igazodik és jellemzően nagy volumenű fejlesztéseket jelent, így az egyes időszakok
közötti összehasonlíthatóságát az adott időszakban folyamatban lévő megrendelések eltérő
volumene és típusa korlátozza
17.
A Kibocsátó a tevékenységében nem azonosított az eszközökre, kötelezettségekre, a saját tőkére, a
nettó eredményre vagy a cash-flow-kra hatással levő olyan eseményeket, amelyeket jellegüknél,
összegüknél vagy előfordulásuknál fogva szokatlannak minnősített.
1.5 Létszám 2022. évre vonatkozóan
A Kibocsátó 2022. évi átlagos létszáma 291 fő.
1.6 EPS mutató
Ld. Konszolidált Éves jelentés IV.34 pontban.
1.7 Környezeti tényezők
Koronavírussal kapcsolatos intézkedések, a vírus hatása az ALTEO 2022. évére
Az ALTEO Csoport célja, hogy a járvány országos elterjedése esetén is biztosítsa munkatársai és
partnerei számára a lehető legbiztonságosabb munkavégzést, erőműveinek 100 százalékos működését
és ügyfeleinek folyamatos kiszolgálását. Éppen ezért számos olyan óvintézkedést vezettünk be,
amelyekkel minimalizálhatóak a koronavírus-járvány tovább terjedésének kockázatai a vállalaton belül
és kívül is. A 2022-es első félévben a gazdaság működése nem állt le.
Az Energetikai vállalkozások és szolgáltatások piacán a járvány hatása elsősorban a beruházási és
kivitelezési, továbbá az előre időzített nagykarbantartások piacán jellemző óvatosság és megfontoltság
miatt mutatkozott meg. A szegmenshez tartozó erőművek üzemeltetését a megfelelő óvintézkedések
mellett megbízhatóan üzemeltettük.
Háborús konfliktussal kapcsolatos intézkedések, az események hatása a ALTEO 2022. évére
A 2022. év meghatározó eseménye az orosz ukrán háború és az abból fakadó makrogazdasági és
energiapiaci sokkokra, melyek elsősorban a magas energia árakban és a korábban nem tapasztalt piaci
volatilitásban mutatkoztak meg, nem vetették vissza Társaság eredményességét.
1.8 Nem pénzügyi beszámoló
Jelen Éves Jelentés 1.12. pontja bemutatja az ALTEO leányvállalataiban bekövetkezett jelentős
változásokat, az Éves Jelentés 1.13. pontja pedig az egyéb jelentős eseményeket.
18.
1.9 A Társaság cégadatai
A Társaság cégneve ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő
Részvénytársaság
A Társaság rövidített neve
A Társaság idegen nyelvű elnevezése
A Társaság rövidített idegen nyelvű
elnevezése
ALTEO Nyrt.
ALTEO Energy Services Public Limited Company
ALTEO Plc.
A Társaság székhelye 1033 Budapest, Kórház utca 6-12.
A Társaság telefonszáma +36 1 236-8050
A Társaság központi elektronikus
elérhetősége
info@alteo.hu
A Társaság honlapja www.alteo.hu
A Társaság cégbejegyzésének helye,
időpontja, és
cégjegyzékszáma
Budapest
2008. április 28.
Cg.01-10-045985
A Társaság adószáma: 14292615-2-44
A Társaság közösségi adószáma: HU14292615
A Társaság statisztikai számjele: 14292615-7112-114-01
A Társaság tevékenységnek időtartama határozatlan
A Társaság jogi formája nyilvánosan működő részvénytársaság
Irányadó jog Magyar
A Társaság alaptőkéje 249.143.425 Ft
19.
Hatályos Alapszabály kelte 2022. december 6. (hatálya: 2022. november 7.)
A Társaság fő tevékenységi köre Mérnöki tevékenység, műszaki tanácsadás
Üzleti év naptári évvel megegyező
Hirdetmények közzétételének helye A Társaság a szabályozott információkra
vonatkozó hirdetményeit az
https://investors.alteo.hu/ honlapján, a
BÉT www.bet.hu című honlapján és az MNB
által üzemeltetett www.kozzetetelek.mnb.hu
című honlapon jelenteti meg, illetve, ha
vonatkozó jogszabály kifejezetten így
rendelkezik, akkor a Társaság hirdetménye
közzétételre kerül a Cégközlönyben is.
A Részvények ISIN kódja HU0000155726
Tőzsdei bevezetés A Társaság 19.931.474 darab részvénye
bevezetésre került a BÉT-re „Prémium”
kategóriában.
Egyéb értékpapírok
Kötvények
ALTEO NKP/2029: zárt körben kibocsátott,
50.000.000 forint névértékű, névre szóló, fix
kamatozású kötvény, futamideje 10 év,
össznévértéke 8.600.000.000 Ft, a BÉT-re
bevezetésre került. ISIN kód: HU0000359252
ALTEO2031: nyilvánosan forgalomba hozott,
50.000.000 forint névértékű, névre szóló, fix
kamatozású kötvény, futamideje 11 év,
össznévértéke 3.800.000.000 Ft, a BÉT-re
bevezetésre került. ISIN kód: HU000036003
20.
A Társaság Igazgatósága Chikán Attila László, az Igazgatóság
vezérigazgatói cím viselésére jogosult tagja
Kovács Domonkos, az Igazgatóság tagja,
vezérigazgató-helyettes, M&A és tőkepiacok
Mező Gyula Zoltán, az Igazgatóság elnöke
Müllner Zsolt, az Igazgatóság tagja
Karvalits Ferenc, az Igazgatóság tagja
A Társaság Felügyelőbizottsága Bakács István Zsigmond, a Felügyelőbizottság
elnöke
Dr. Borbíró István, a Felügyelőbizottság tagja
Jancsó Péter, a Felügyelőbizottság tagja
Dr. Lukács János, a Felügyelőbizottság tagja
Sütő Attila Gyula, a Felügyelőbizottság tagja
A Társaság Audit Bizottsága Bakács István Zsigmond, az Audit Bizottság
elnöke
Dr. Borbíró István, az Audit Bizottság tagja
Dr. Lukács János, az Audit Bizottság tagja
21.
A Társaság Könyvvizsgálója A Társaság jelenlegi könyvvizsgálója a BDO
Magyarország Könyvvizsgáló Korlátolt
Felelősségű Társaság (székhelye: 1103
Budapest, Kőér utca 2/A. C. ép.;
cégjegyzékszáma: Cg. 01-09-867785). A
könyvvizsgáló megbízatása 2020. április 30-tól a
2022. december 31-ével végződő üzleti évre
vonatkozó beszámolót elfogadó közgyűlési
határozat meghozatalának napjáig, de
legkésőbb 2023. május 31-ig tart. A Társaság
könyvvizsgálatáért személyében felelős
könyvvizsgáló Kékesi Péter.
A Társaság 5%-ot meghaladó
részesedéssel rendelkező részvényesei
WALLIS ASSET MANAGEMENT Zrt.
ALTEO MRP Szervezet
MOL RES Investments Zártkörűen Működő
Részvénytársaság, Riverland Magántőkealap és
Főnix Magántőkealap, mint a Tpt. szerinti
összehangoltan eljáró személyek együttesen
22.
1.10 A Társaság tulajdonosi szerkezetével és a szavazati jogokkal kapcsolatos információk
1.10.1 A jegyzett tőke összetétele, a részvényekhez kapcsolódó jogok és
kötelezettségek
A Társaság a magyar jog szerint alapított vállalkozás (irányadó jog).
A Társaságot zártkörű részvénytársaságként alapították 2008. április 28-án, határozatlan időtartamra.
A működési formát nyilvánossá változtatták 2010. szeptember 6-i hatállyal és a részvények
bevezetésre kerültek a Budapesti Értéktőzsdére. A kibocsátott törzsrészvények azonos sorozatúak és
azonos jogokkal rendelkeznek. A Társaság részvényeivel kapcsolatos jogokat a Ptk. és a Társaság
alapszabálya tartalmazza. A részvények szabad átruházhatósága nincs korlátozva.
1.10.2 A részvényekhez fűződő szavazati jogok korlátozása
A Társaság alapszabályának 9.8 pontja alapján a részvényes, vagy a szavazati jog birtokosa (e pont
alkalmazásában a továbbiakban: részvényes”) a szavazati jogának a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX.
törvény („Tpt.”) 61. §-a szerinti változásának bejelentésekor köteles írásbeli nyilatkozatában feltárni
az Igazgatóság részére a részvényesi csoport összetételét és a részvényesi csoport tagjai közötti
jogviszony természetét a Tpt. 61. § (5) és (9) bekezdésében írtakat figyelembe véve. E bejelentési
kötelezettség abban az esetben is terheli a részvényest, ha a részvényesi csoport tekintetében a
korábbi bejelentéshez képest változás állt be. A részvényesi csoport összetétele előző mondatban írtak
szerinti bejelentésének elmulasztása vagy hiányos teljesítése esetén, továbbá ha a befolyásszerzés
hatósági engedélyhez, vagy tudomásulvételhez kötött, és ezt a részvényes nem szerezte meg, illetve
amennyiben alapos okkal feltételezhető, hogy a részvényes a részvényesi csoport összetételére
vonatkozóan az Igazgatóságot megtévesztette, a részvényes szavazati joga a részvénykönyvi
bejegyzést követően is bármikor az Igazgatóság ilyen tartalmú döntésével felfüggesztésre kerül, és nem
gyakorolható mindaddig, ameddig a fenti követelménynek teljes körűen eleget nem tett. Továbbá, az
Igazgatóság felhívására a részvényes köteles haladéktalanul nyilatkozni, hogy a tulajdonában álló
részvények vonatkozásában ki a tényleges haszonhúzó tulajdonos ("ultimate beneficial owner"),
illetőleg a részvényes tényleges tulajdonosa. Amennyiben a részvényes a felhívásnak nem tesz eleget
vagy amennyiben alapos okkal feltételezhető, hogy a részvényes az Igazgatóságot megtévesztette, a
részvényes szavazati joga felfüggesztésre kerül, és nem gyakorolható mindaddig, ameddig a fenti
követelménynek teljeskörűen eleget nem tett. A jelen pont alkalmazása szempontjából a "részvényesi
csoport" valamely részvényes vonatkozásában e részvényest és a Tpt. 61. § (5) és (9) bekezdéseiben
meghatározott személyeket jelenti, melyek részesedéséhez kapcsolódó szavazati jogot a részvényes
szavazati jogaként kell figyelembe venni. Jelen pont alkalmazása szempontjából „tényleges tulajdonos”
a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII.
törvény 3. § 38. pontjában meghatározott személy.
23.
A távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény 19. § (7) bekezdése, a villamos energiáról szóló
2007. évi LXXXVI. törvény 95. § (3) bekezdése és a földgázellátásáról szóló 2008. évi XL. törvény 123. §
(7) bekezdése értelmében az ezen jogszabályokban meghatározott cégjogi esemény, befolyásszerzés
esetén a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal előzetes hozzájáruló határozatának vagy a
tudomásulvételt kimondó visszaigazolásának hiányában (a konkrét hozzájárulási formát az adott
jogszabály rendezi a cégjogi eseménytől, befolyásszerzés mértékétől illetve az engedély jellegétől
függően) a szerző fél részesedései tekintetében a Társasággal szemben - az osztalékra való
jogosultságot kivéve - jogot nem gyakorolhat, továbbá a részvénykönyvbe nem jegyezhető be.
1.10.3 A jelentős részesedéssel bíró befektetők bemutatása
Az ALTEO többségi tulajdonosa 2022. december 31-én a WALLIS ASSET MANAGEMENT Zártkörűen
Működő Részvénytársaság (székhelye: 1055 Budapest, Honvéd utca 20., cégjegyzékszáma: Cg. 01-10-
046529). A Csoport végső anyavállalata 2022. december 31-én a WALLIS PORTFOLIÓ Korlátolt
Felelősségű Társaság (székhelye: 1055 Budapest, Honvéd utca 20., cégjegyzékszáma: Cg. 01-09-
925865) volt. E vállalkozásnak már csak magánszemély tagja van.
Az anyavállalat (ALTEO Nyrt.) tulajdonosi szerkezete a 2022. december 30-i részvénykönyv szerint:
A rsaság nyilvánosan kiboctott szvényeit a Budapesti Érktőzsdén jegyzik, a részvények záró
árfolyama 2022. utolsó kereskedési napján (december 30-án) 2180 Ft volt, amely 134,4 %-kal magasabb
az előző évi záróárnál (930 Ft). Az éves forgalom 3,930 Mrd Ft volt, amely 133%-kal haladta meg a 2020-
as forgalmi adatot.
2022 2021 2022 2021
Wallis Asset Management Zrt. és
lnyvállalatai
128 475 153 436 51,57% 63,32%
MOL RES Investment Zrt. által vezetett
konzorcium
24 888 - 9,99% 0,00%
Az Igazgatóság, a Felügyelőbizottság
és a felső vezetés tagjai
11 429 11 544 4,59% 4,77%
Visszavárolt sat részvények 78 94 0,03% 0,04%
Alteo MRP szervezet
14 478
5 967
5,81%
2,46%
Közkézhányad 69 795 71 288 28,01% 29,41%
ÖSSZESEN 249 143 242 328 100,00% 100,00%
A Társaság jelenlegi részvényesei a
2022.12.30-i részvénykönyv alapján
Névérték (Ezer Ft) Tulajdonosi részarány (%)
24.
1.10.4 Vezető tisztségviselők hatásköre
Jelen fejezetben foglaltak a 2022. december 31-én hatályos állapotot tükrözik, így nem kerülnek
ismertetésre a 2023. április 3. napján megtartásra kerülő rendkívüli közgyűlés előterjesztései, valamint
az azok alapján esetlegesen hozott döntések, amelyek az alábbiakra hatással lehetnek.
A vezető tisztségviselők kinevezésére és visszahívására vonatkozó, valamint az alapszabály
módosítására vonatkozó szabályokat a Társaság alapszabálya, valamint a Ptk. tartalmazza. A Társaság
alapszabálya elérhető a Társaság honlapján, valamint az egyéb közzétételi helyeken
(www.investors.alteo.hu; www.bet.hu; www.kozzetetelek.hu).
Az Igazgatóság a Társaság ügyvezető szerve, amely jogait és feladatait testületként gyakorolja. Az
Igazgatóság tagjait a Közgyűlés határozott, legfeljebb öt éves időtartamra választja meg. A
Felügyelőbizottság, illetve az Auditbizottság tagjait a Közgyűlés határozott, legfeljebb öt éves
időtartamra választja meg.
Az alapszabály módosítása főszabály szerint a Közgyűlés hatáskörébe tartozik, azonban az Igazgatóság
az alapszabály 13.5. pontja alapján meghozott döntésekkel kapcsolatosan jogosult a Ptk. vonatkozó
szabályai szerint az alapszabályt módosítani.
Az Igazgatóság külön közgyűlési felhatalmazás nélkül nem jogosult részvénykibocsátásról dönteni.
A Társaság Közgyűlése a 13/2019. (IV.26.) határozatával hatályon kívül helyezte a korábbi
felhatalmazás tárgyú - 3/2015. (XI.10.) számú határozatát, egyúttal felhatalmazta az Igazgatóságot,
hogy a Társaság alaptőkéjének felemeléséről saját hatáskörben, az Igazgatóság legalább négy tagjának
támogató szavazatával döntést hozzon. Jelen felhatalmazás alapján az Igazgatóság a Társaság
alaptőkéjét a Társaság által kibocsátott részvények névértékével számolva legfeljebb összesen
150.000.000,- Ft-tal (jóváhagyott alaptőke) felemelheti a 2019. április 26. napjától számított öt éves
időtartam alatt. A felhatalmazás kiterjed az alaptőke felemelésének valamennyi a Ptk-ban
meghatározott esetére és djára, valamint a jegyzési, illetve a részvények átvételére vonatkozó
elsőbbségi jog gyakorlásának korlátozására, illetve kizárására is, továbbá az alaptőke felemelésével
kapcsolatos, a Ptk. és egyéb jogszabályok, továbbá a Társaság Alapszabálya alapján egyébként a
Közgyűlés hatáskörébe tartozó döntések meghozatalára, ideértve az Alapszabálynak az alaptőke
felemelése miatt szükséges módosítását is.
A Társaság Közgyűlése a 11/2022 (IV.19.) határozatával 2022. április 19. napjától számított tizennyolc
(18) hónapos időtartamra felhatalmazta az Igazgatóságot arra, hogy a Társaság által kibocsátott
valamennyi fajtájú, osztályú és névértékű részvény tulajdonjogának Társaság által történő
megszerzéséről az Igazgatóság tagjai által leadható szavazatok legalább háromnegyedének
támogatásával határozatot hozzon, és az ilyen ügyletet a Társaság nevében és javára megkösse és
25.
teljesítse, vagy ilyen ügylet megkötésére harmadik személynek megbízást adjon. A felhatalmazás
alapján megszerezhető részvények száma legfeljebb a mindenkori alaptőke huszonöt százalékának
megfelelő össznévértékű részvények számával egyezhet meg, és a Társaság tulajdonában álló saját
részvények össznévértéke egy időpontban sem haladhatja meg ezt a mértéket. A saját részvények
megszerezhetők akár visszterhesen, akár ellenérték nélkül, tőzsdei forgalomban és nyilvános ajánlat
útján, vagy amennyiben jogszabály nem zárja ki tőzsdén kívüli forgalomban is. A saját részvények
visszterhes megszerzése esetén az egy részvényért kifizethető ellenérték legalacsonyabb összege 1,-
Ft (egy forint), a legmagasabb összege pedig 4.000,- (négyezer) Ft. A határozat alapján adott
felhatalmazás kiterjed a Társaság leányvállalatai által történő részvényvásárlásra is oly módon, hogy az
Igazgatóság a fenti keretek között meghozott határozata alapján a Társaság tagi, illetve részvényesi
(taggyűlési, közgyűlési) határozattal felhatalmazhatja a Társaság bármely leányvállalatának
ügyvezetését a Társaság által kibocsátott részvények megszerzésére. A Közgyűlés felhatalmazása 2023.
október 19. napján lejár, az Igazgatóság kezdeményezte annak további tizennyolc hónappal történő
meghosszabbítását.
1.11 Leányvállalatok bemutatása
A Leányvállalatok az alábbi társaságokat jelenti (befolyás jelölésével)
1
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. sd bővebben a 1.12.1
pontot ennek kapcsán.
2
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. sd bővebben a 1.12.1
pontot ennek kapcsán.
3
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. sd bővebben a 1.12.1
pontot ennek kapcsán.
4
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. sd bővebben a 1.12.1
pontot ennek kapcsán.
Leányvállalat Neve
2022.12.31.
Tevékenység
Befolyás mértéke
2022. 12. 31. 2022. 06. 30.
2021. 12. 31.
ALTE-A Kft. vagyonkezelés (holding) 100% 100% 100%
ALTEO Deutschland GmbH.
megszűnt vállalkozás
energiatermelési portfólió fejlesztése, valamint nagy- és
kiskereskedelmi energetikai szolgáltatások
- - 100%
ALTEO Energiakereskedő Zrt. ldgázkereskedelem 100% 100% 100%
ALTEO-Depónia Kft. villamosenergia-termelés 100% 100% 100%
ALTE-GO Kft. villamosenergia-termelés 100% 100% 100%
ALTEO-Therm Kft. villamosenergia-termelés, hőenergia-termelés 100% 100% 100%
Domaszék 2MW Kft. villamosenergia-termelés (naperőmű) 100% 100% 100%
ECO-FIRST Kft. nem veszélyes hulladék kezelése, ártalmatlanítása 66,67% 66,67% 66,67%
EURO GREEN ENERGY Kft. villamosenergia-termelés (szélerőmű) 100% 100% 100%
e-Wind Kft.
1
villamosenergia-termelés (szélerőmű) - 100% 100%
HIDROGÁZ Kft.
2
villamosenergia-termelés, hidrogáz-hasznosítás - 100% 100%
Kazinc-BioEnergy Kft.
3
gőzellátás, légkondicionálás - 100% 100%
Tisza BioTerm Kft.
4
gőzellátás, légkondicionálás - 100% 100%
26.
1.12 Változások a Csoport szerkezetében
1.12.1 EURO GREEN ENERGY és további leányvállalatok egyesülése 2022 folyamán
Az ALTEO Csoport cégstruktúrájának egyszerűsítését célzó folyamat újabb lépéseként a Társaság 2022.
március 7. napján elhatározta az alábbi leányvállalatainak beolvadással történő egyesülését. Az
átalakulás keretében 2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) a Társaság egyedüli tagságával ködő
EURO GREEN ENERGY Fejlesztő és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaságba beolvadtak a Társaság
szintén közvetlen és egyedüli befolyása alatt álló alábbi társaságok:
WINDEO Korlátolt Felelősségű Társaság;
e-Wind Szélenergetikai Korlátolt Felelősségű Társaság;
HIDROGÁZ Energiatermelő Korlátolt Felelősségű Társaság;
Kazinc-BioEnergy Korlátolt Felelősségű Társaság;
Tisza-BioEnergy Korlátolt Felelősségű Társaság;
Tisza BioTerm Korlátolt Felelősségű Társaság.
A beolvadó társaságok általános jogutódja az EURO GREEN ENERGY Kft. lett.
1.12.2 FE-GROUP 2022-es akvizíció
Az ALTEO – mint vevő részvény adásvételi szerződést kötött a FE-GROUP INVEST Zrt. (székhelye:
1108 Budapest, Sírkert utca 2-4.; cégjegyzékszáma: 01-10-043873; a továbbiakban: FE-GROUP”)
1.000.000.000,- Ft összegű alaptőkéjének 75,1%-át megtestesítő részvényei tulajdonjogának az
ALTEO-ra történő átruházása tárgyában a tulajdonos magánszeméllyel, mint eladóval. A
5
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. sd bővebben a 1.12.1
pontot ennek kapcsán.
6
2022. július 1. napjával (jogutódlás napja) beolvadt az EURO GREEN ENERGY Kft.-be. sd bővebben a 1.12.1
pontot ennek kapcsán.
7
2022. július 21. napjával 100%-os részesedést szerzett az ALTEO Nyrt. sd bővebben az 1.12.3 pontot ennek
kapcsán.
8
2022. október 1-el 75,1%-os részesedésként konszolidálja az ALTEO Nyrt. Lásd bővebben az 1.12.2 pontot
ennek kapcsán. A vállalkozás leányvállalata Minaqua Kft. 2022. 12. 31- el beolvadt a FE-GrOUP INVEST Zrt-be.
Leányvállalat Neve
2022.12.31.
Tevékenység
Befolyás mértéke
2022. 12. 31. 2022. 06. 30.
2021. 12. 31.
Tisza-BioEnergy Kft.
5
gőzellátás, légkondicionálás - 100% 100%
WINDEO Kft.
6
villamosenergia-termelés (szélerőmű) - 100% 100%
Monsolar Kft. villamosenergia-termelés (naperőmű) 100% 100% 100%
Pannon Szélerőmű Kft. villamosenergia-termelés (szélerőmű) 100% 100% 100%
Sinergy Energiakereskedő Kft. villamosenergia-kereskedelem 100% 100% 100%
Sinergy Kft. gőzellátás, légkondicionálás, villamosenergia-termelés 100% 100% 100%
SUNTEO Kft. villamosenergia-kereskedelem és termelés 100% 100% 100%
Tisza-WTP Kft. víztermelés, -kezelés, -ellátás 100% 100% 100%
EDELYN SOLAR Kft.
7
Üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás
100% - -
FE-GROUP INVEST Zrt.
8
Hulladék-nagykereskedelem, újrahasznosítás 75,1% - -
27.
részvényadásvételi szerződésben részletesen meghatározott zárási feltételek teljesültek és sor
került a zárási folyamat sikeres lezárására is, így a FE-GROUP jegyzett tőkéje 75,1%-át megtestesítő
részvényeinek tulajdonjoga 2022. szeptember 9. napjával átszállt az ALTEO-ra. A FE-GROUP
kisebbségi, 24,9 százalékos részesedését a Kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati Tőkealap szerezte
meg, akivel így az ALTEO – a fentiekben ismertetett arányban - közösen tulajdonolja a FE-GROUP-
ot. A papír-, fém- és elektronikai hulladék átvétele és újrahasznosítása mellett a FE-GROUP komplex
hulladékgazdálkodási tevékenységgel foglalkozik, 2021-es árbevétele meghaladta a 3 milliárd
forintot. A FE-GROUP 1994 óta aktív a hulladékfeldolgozási piacon, így kellően átfogó és integrált
tapasztalattal rendelkezik a nagyvállalati és ipari, valamint részben a lakossági és az önkormányzati
részpiacokon egyaránt. Az akvizíció szorosan illeszkedik a Társaság 2022 elején frissített
stratégiájába, amelyben cél, hogy a Társaság tovább erősítse a szerepét a körforgásos gazdaságban
és a fenntartható gazdálkodásban.
1.12.3 EDELYN SOLAR 2022-es akvizíció
Az ALTEO mint vevő üzletrész adásvételi szerződést kötött az EDELYN SOLAR Korlátolt
Felelősségű Társaság (székhelye: 2183 Galgamácsa, Kiskút utca 11.; gjegyzékszáma: Cg. 13-09-
218939; a továbbiakban EDELYN SOLAR”) 3.000.000,- Ft összegű jegyzett tőkéjének egészét
megtestesítő üzletrészei tulajdonjogának az ALTEO-ra történő átruházása tárgyában
magánszemélyekkel, mint eladókkal. Az üzletrész adásvételi szerződésben részletesen
meghatározott zárási feltételek teljesültek, így a Céltársaság üzletrészének tulajdonjoga 2022. július
21. napjával átszállt az ALTEO-ra. Az EDELYN SOLAR várhatóan az idei év első felében, a szükséges
engedélyek és jóváhagyások megszerzését követően, egy közel 20 MW-os naperőmű fejlesztését
kezdheti meg Tereske térségében. A fejlesztés megvalósítását követően, annak eredményeként, az
ALTEO Csoport naperőművi portfoliója nagyjából megduplázódhat. Az akvizíció szorosan illeszkedik
a Társaság 2022 elején frissített stratégiájába, amelyben cél a megújuló kapacitások további
növelése.
1.13 Jelentős események bemutatása
E szakasz ismerteti az egyéb pénzügyi információkat, illetve pénzügyi hatással bíró eseményeket,
amelyeket vagy a vonatkozó számviteli standardok követelnek meg, vagy a vezetőség tekint a
részvényesek számára lényeges információnak.
Az Igazgatóság minden lényegi információt, amely az ALTEO tevékenységét a szokásos üzleti
tevékenységen kívül lényegesen befolyásolhatja, a Társaság hivatalos közzétételi helyein
folyamatosan közzétett.
1.13.1 A Társasággal kapcsolatos jelentős cégjogi események
A Társaság 2022. április 19. napján megtartott rendes Közgyűlésén az alábbi határozatok születtek:
28.
a) A Közgyűlés elfogadta a Társaság 2021. december 31-ével végződő üzleti évére vonatkozó, a
Társaság könyvvizsgálója által elfogadásra javasolt mérlegét és a számviteli rvény EU IFRS-
ek szerint éves beszámolót készítő gazdálkodókra vonatkozó előírásaival összhangban
elkészített egyedi beszámolóját (6.262.118 ezer Ft átfogó eredmény, 34.833.009 ezer Ft
eszközök összesen) üzleti (éves) jelentését, az Igazgatóság jelentését, valamint a könyvvizsgáló,
az Audit Bizottság és a Felügyelő Bizottság ezekről készült írásbeli jelentését.
b) A Közgyűlés elfogadta a Társaság 2021. december 31-ével végződő üzleti évére vonatkozó, a
Társaság könyvvizsgálója által elfogadásra javasolt konszolidált mérlegét és az IFRS-ek alapján
készült konszolidált beszámolóját (10.764.080 ezer Ft átfoeredmény, 60.760.748 ezer Ft
eszközök összesen), üzleti (éves) jelentését, az Igazgatóság jelentését, valamint a
könyvvizsgáló, az Audit Bizottság és a Felügyelő Bizottság ezekről készült írásbeli jelentését.
c) A Közgyűlés az előterjesztéseknek megfelelő tartalommal elfogadta a Társaság 2021. évi
működésével kapcsolatban elkészített felelős társaságirányítási jelentését.
d) A Közgyűlés az előterjesztéseknek megfelelő tartalommal elfogadta az ALTEO Csoport 2021.
évre vonatkozó Integrált Jelentését.
e) A Közgyűlés a Társaságnak a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 39. § (3a) bekezdése
alapján számított előző üzleti évi adózott eredménnyel és a 2021. év utáni megállapított
leányvállalati osztalékokkal kiegészített szabad eredménytartalékból (osztalékalap)
1.996.145.562,- Ft összeg osztalékként történő kifizetéséről döntött, amelynek részletei a 1.4
Saját tőke változások c. pontban olvashatóak.
f) A zgyűlés a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 3:117. § (1) bekezdése szerinti
felmentvényt, az ott írt feltételek mellett az Igazgatóság tagjainak megadta.
g) A Közgyűlés az előterjesztéseknek megfelelő tartalommal elfogadta a Társaság 2021. évre
vonatkozó Javadalmazási Jelentését.
h) A zgyűlés tudomásul vette és elfogadta a sajátrészvény ügyletekről szóló előterjesztések
szerinti tájékoztatást.
i) A Közgyűlés döntött a sajátrészvény-ügyletek tekintetében az Igazgatóság részére adott
felhatalmazás 2022. április 19. napjától számított tizennyolc hónapos időtartamra történő
meghosszabbításáról az előterjesztésben ismertetett feltételek szerint.
j) A Közgyűlés a Társaság módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt Alapszabályát elfogadta
az előterjesztés szerinti tartalommal.
29.
A Társaság Igazgatósága 3/2022. (IV.20.) számú határozatával - a Közgyűlés 13/2019. (IV.26.) számú
határozatában megadott felhatalmazása alapján döntött a Társaság alaptőkéjének új részvényeknek
a Tpt. 14. §-a szerinti zártkörű forgalomba hozatalával történő (a továbbiakban: Új Részvények”)
felemelésére vonatkozó folyamat megkezdéséről (a továbbiakban: Zártkörű Értékesítés”). A
Társaság a Zártkörű Értékesítés keretében csak egy befektetőnek, az ALTEO MRP Szervezetnek
ajánlotta fel az értékesítésben való részvételt, tekintettel arra, hogy a Társaság eképpen kívánta az
ALTEO MRP Szervezetnek biztosítani a Társaság, mint alapító által ugyanezen napon elfogadott, 2024.
és 2025. évi Javadalmazási Politikák végrehajtásához szükséges ALTEO törzsrészvény mennyiséget.
Így az Új Részvények átvételére a Zártkörű Értékesítés során az Igazgatóság az ALTEO MRP Szervezetet
jelölte ki és kizárta a Társaság szvényeseinek jegyzési elsőbbségi és az Új Részvények átvételére
vonatkozó elsőbbségi jogát.
Az Igazgatóság a Zártkörű Értékesítés során leadott előzetes kötelezettségvállalási nyilatkozat
figyelembevételével, az Új Részvények kibocsátási árát 2.085,- (azaz kettőezer-nyolcvanöt) Ft-ban
állapította meg. Így az Igazgatóság összesen 545.200 darab Új Részvény kibocsátásáról döntött, az
alaptőke-emelés összegét pedig névértéken 6.815.000 (hatmillió-nyolcszáztizenötezer) Ft-ban
állapította meg.
Az Igazgatóság a 4-5/2022. (IV.20.) számú határozataival megállapította az alaptőke-emelés további
részleteit; meghatározta a végleges kötelezettségvállaló nyilatkozatok leadásának, és a tőkebefizetés
határidejét, részleteit; továbbá döntött az alapszabály tőkeemelés sikerének függvényében történő
módosításáról is.
Az ALTEO MRP Szervezet az Igazgatóság által meghatározott feltételek mentén eleget tett az
előzetesen vállalt kötelezettségének, és a Zártkörű Értékesítés során kibocsátásra kerülő, összesen
545.200 darab Új Részvény teljes ellenértékét az előírtak szerint teljesítette, így a Társaság
cégnyilvántartás szerinti alaptőkéje 249.143.425,- Ft-ra került felemelésre.
Az Új Részvények keletkeztetése 2022. május 19. napján megtörtént, önálló ISIN azonosító alatt
(ALTEO22 részvények; ISIN azonosító: HU0000196902), tekintettel arra, hogy ezen Új Részvények a
2021. évi osztalékra nem jogosítottak. Miután a 2021. évi osztalékfizetés megtörtént, tehát megszűnt
az Új Részvények és az ALTEO Nyrt. törzsrészvények közötti eltérő jelleg, 2022. július 29. napján az Új
Részvények 1:1 arányban átalakításra kerültek ALTEO Nyrt. törzsrészvénnyé (ISIN azonosító:
HU0000155726).
A Közgyűlés osztalékfizetéssel kapcsolatos határozata alapján a Társaság Igazgatósága az
osztalékfizetés kezdőnapjaként 2022. június 27. napját határozta meg, az osztalékfizetés feltételeit
2022. május 2. napján a Társaság hivatalos közzétételi helyein publikálta.
30.
Igazgatósági tagok lemondása, rendkívüli közgyűlés
Az ALTEO 2023. március 3. napján tájékoztatta a tisztelt Befektetőket, hogy Müllner Zsolt, Mező Gyula,
Karvalits Ferenc és Kovács Domonkos igazgatósági tagok benyújtották a Társaság Igazgatóságának
elnöke részére az igazgatósági tisztségükről lemondó nyilatkozatukat. A lemondások kapcsolódnak a
Társaság által 2022. december 17. napján közzétett zleményében és az 1.13.10 pontban ismertetett
tranzakcióhoz, miszerint a MOL RES Investments Zrt., a Diófa Alapkezelő Zrt. által kezelt Főnix
Magántőkealap és az Indotek-Investments Zrt. által kezelt Riverland Magántőkealap 2022. december
16. napján részvény adásvételi szerződéseket írtak alá az ALTEO többségi tulajdonosával, a WALLIS
ASSET MANAGEMENT Zrt.-vel a tulajdonában álló, összesen 61,557%-os részesedést megtestesítő
ALTEO törzsrészvények megvásárlása tárgyában. A lemondó nyilatkozatok a lemondás Társaság
közgyűlése általi tudomásul vételével és új igazgatósági tagok megválasztásával hatályosulnak,
amelyre tekintettel rendkívüli közgyűlés összehívására került sor.
Az ALTEO 2023. március 3. napján tájékoztatta a tisztelt Részvényeseket, hogy 2023. április 3. napján
rendkívüli közgyűlést tart a fenti események hatására. A közgyűlés meghívója az alábbi linken érhető
el:
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2023.03./Meghivo_az_ALTEO_Nyrt._2023._aprilis_3._napjan_1
0_orai_kezdettel_meghirdetett_rendkivuli_kozgyulesere_128852083
A rendkívüli közgyűléssel kapcsolatos előterjesztések, valamint az ALTEO egy százalékot meghaladó
szavazatokkal rendelkező részvényesének a rendkívüli közgyűlés napirendjének kiegészítésére
vonatkozó javaslata az alábbi linken érhetőek el:
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2023.03./Az_ALTEO_Nyrt._2023._aprilis_3._napi_rendkivuli_ko
zgyulesevel_kapcsolatos_eloterjesztesek_-_2023.03.10._128855305
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2023.03./Az_ALTEO_Nyrt._kozzeteszi_az_1_-
ot_meghalado_szavazatokkal_rendelkezo_reszvenyesenek_a_kozgyules_napirendjenek_kiegeszitese
re_vonatkozo_javaslatat._128855386
31.
1.13.2 A Társaság Leányvállalataival kapcsolatos cégjogi események 2022. január 1. és jelen Éves
Jelentés közzétételének napja közötti időszakban
A rsaság, figyelemmel a Leányvállalatai és az azokat érintő cégjogi események számára, jelen
fejezetben csak a Leányvállalatok jelentősebb cégjogi eseményeinek ismertetésére tér ki, így
különösen a személyi változásokkal, telephely, illetve fióktelep módosításokkal kapcsolatos
döntések az alábbiakban nem kerülnek ismertetésre.
Jelen fejezetben továbbá nem kerülnek bemutatásra azok az események, amelyek az 1.12. pontban
már bemutatásra kerültek.
Az ALTEO Nyrt. a 2022. évben elfogadta a Leányvállalatok 2021. évre vonatkozó éves beszámolóit.
Az alábbi Leányvállalatok esetében a Társaság osztalék fizetéséről határozott.
Az ALTEO Nyrt. a 2023. évben elfogadta a Leányvállalatok 2022. évre vonatkozó éves beszámolóit.
Az alábbi Leányvállalatok esetében a Társaság osztalék fizetéséről határozott.
1.13.3 A Társaság saját kibocsátású értékpapírjai, illetve azok hitelminősítése
Jelen fejezetben a 1.13.1 pontban bemutatott tőkeemelés keretében történő Új Részvények
kibocsátása nem kerül külön ismertetésre, azt a hivatkozott fejezet tartalmazza.
1.13.3.1 Kötvények visszafizetése
A Társaság 2017. január 10-én bocsátotta ki 650.000.000,- Ft össznévértékű zéró kupon kötvényét
(ISIN azonosító: HU0000357405, elnevezés: ALTEO 2022/I). A Társaságnak ezen „ALTEO 2022/I”
Leányvállalat neve:
Osztalék mértéke:
EURO GREEN ENERGY Kft.
1.300.000.000
Ft
Monsolar Kft.
32.000.000
Ft
Pannon Szélerőmű Kft.
1.100.000.000
Ft
SUNTEO Kft.
40.000.000 Ft
Leányvállalat neve:
Osztalék mértéke:
EURO GREEN ENERGY Kft.
5
00.000.000
Ft
Monsolar Kft.
Domaszék 2MW Kft
40
.000.000
Ft
29.000.000 Ft
Sinergy Energiaszolgáltató
Kft.
20.000.000 Ft
Pannon
Szélerőmű Kft.
250
.000.000
Ft
SUNTEO Kft.
10
0.000.000 Ft
32.
elnevezésű kötvényei visszafizetésre kerültek, így 2022. január 10. napján, a lejárat időpontjában
megszűntek, a Társaságnak a kötvénytulajdonosok irányába a visszafizetésre való tekintettel
egyéb kötelezettsége nem volt.
A Társaság 2019. június 7-én bocsátotta ki 1.693.630.000,- Ft össznévértékű zéró kupon kötvényét
(ISIN azonosító: HU0000359005, elnevezés: ALTEO 2022/II). A Társaságnak ezen „ALTEO 2022/II”
elnevezésű kötvényei visszafizetésre kerültek, így 2022. június 7. napján, a lejárat időpontjában
megszűntek, a Társaságnak a kötvénytulajdonosok irányába a visszafizetésre való tekintettel
egyéb kötelezettsége nem volt.
1.13.3.2 Kötvényprogram indítása
Az ALTEO 2022 szeptemberében arról tájékoztatta a befektetőket, hogy egy 20 Mrd Ft keretösszegű
kötvényprogramot kíván elindítani 2022 őszétől, amelynek célja alapvetően a 2022 januárjában
frissített és közzétett stratégia alapján a növekedéshez szükséges források biztosítása, valamint a
megnövekedett forgótőke igények részbeni finanszírozása és a biztonsági tartalékok növelése
annak érdekében, hogy a rendkívüli piaci helyzetekben rejlő jövőbeni lehetőségekre és kihívásokra
az ALTEO a maximális rugalmassággal tudjon reagálni. Ehhez kapcsolódóan 2022. október 10.
napján a Társaság közzétette a kötvényprogramra vonatkozó Alap Információs Összeállítását,
valamint az ahhoz kapcsolóVégleges Feltételeket az ALTEO 2024/I Kötvény kapcsán a közzétételi
helyein, valamint azokat megküldte közvetlenül a meghívott minősített befektetőknek is.
A Társaság Igazgatósága 2022. október 17. napján arról tájékoztatta a befektetőket, hogy a kialakult
turbulens pénz- és tőkepiaci helyzetre való tekintettel legfeljebb 20 nappal elhalasztja az ALTEO
2024/I Kötvényre vonatkozó 2022.10.18-ra meghirdetetett kötvénypiaci aukcióját.
Végül azonban a Társaság Igazgatósága újra megvizsgálta az ALTEO finanszírozási igényeit, pénzügyi
helyzetét és annak várható alakulását, és figyelemmel a Társaság akkori és a jövőbeni nagy
valószínűséggel - rendelkezésre álló finanszírozási forrásaira és azok feltételeire, 2022. november
3. napján azt a döntést hozta, hogy nem kíván a kötvénykibocsátás lehetőségével élni.
Természetesen ez nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a 2022. október 10-én meghirdetett
kötvényprogram 12 hónapos időtartama alatt, egy későbbi időpontban, az ALTEO ezt a tőkepiaci
eszközt mégis igénybe vegye.
1.13.3.3 Hitelminősítés felülvizsgálata
A Scope Ratings GmbH 2022 júniusában elvégezte a Társaság Növekedési Kötvényprogram
keretében kibocsátott kötvényeire vonatkozó hitelminősítésének éves felülvizsgálatát, melynek
eredményeképpen a tavalyi hitelbesorolás nem változott, tehát megerősítésre került a kötvények
minősítése BBB- fokozaton. A hitelminősítő ugyancsak megerősítette a Társaság, mint kibocsátó
BB+/Stabil minősítését, valamint rövid lejáratú adósságainak S-3 minősítését is.
33.
Az 1.13.3.2 pontban ismertetett kötvénykibocsátás tervezése kapcsán a Scope Ratings GmbH 2022.
október 4. napján elvégezte a Társaság szenior, unsecured kötvényeinek felülvizsgálatát, amelybe
beletartozik mind a Növekedési Kötvényprogram keretében már kibocsátott két kötvény, mind az
újonnan kibocsátani tervezett kötvény(ek) is. A felülvizsgálat eredményeképpen megerősítésre
került a kötvények minősítése BBB- fokozaton, amely négy fokozattal jobb érték az MNB által elvárt
minimumnál. A hitelminősítő ugyancsak megerősítette az ALTEO, mint kibocsátó BB+/Stabil
minősítését, valamint rövid lejáratú adósságainak S-3 minősítését is. A 2022-es év során végül új
kötvénykibocsátás nem történt.
2022. december 20. napján a Scope Ratings GmbH felülvizsgálat alá vette a Társaságra vonatkozó
minősítést, egy lehetséges pozitív felminősítéssel. A hitelminősítő jelentése az alábbi linkre
kattintva megismerhető:
https://scoperatings.com/ratings-and-research/rating/EN/173064
1.13.3.4 Sajátrészvény-ügyletek
A Társaság munkavállalói részvényjuttatási programjának keretében 2022. februárjában (2022.
február 4-i transzferálással) 1.267 darab ALTEO törzsrészvényt osztott ki azon munkavállalóinak,
akik a Társaság elismerési rendszere alapján erre jogosulttá váltak.
A Társaság 1.911 darab ALTEO törzsrészvényt (ISIN HU0000155726) osztott ki azon
munkavállalóinak, akik a Társaság elismerési rendszere alapján erre jogosulttá váltak. A
transzferálás sikeresen 2023. február 7. napján valósult meg.
1.13.3.5 ALTEO MRP Szervezet részvényvásárlása és tőkeemelésben való részvétele
Az ALTEO MRP Szervezet a 2022. január 25. napján bejelentett ügyletei alapján a DAYTON-Invest
Kft-től (székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.; cégjegyzékszám: 01-09-927201) és a WALLIS
ASSET MANAGEMENT Zrt-től (székhely: 1055 Budapest, Honvéd utca 20.; cégjegyzékszám: 01-10-
046529; a továbbiakban: WAM”) 135.700 db ALTEO törzsrészvényt vásárolt meg, így az összes
szükséges részvénnyel rendelkezik, amely az ALTEO MRP Szervezet 2020. évi Javadalmazási
Politikájában meghatározott feltételek teljesülése esetén az arra jogosultaknak kiosztható.
Ahogy az a 1.13.1 pontban részletese bemutatásra kerül, az ALTEO Igazgatósága a Társaság ALTEO
alaptőkéjének Új Részvények zártkörű forgalomba hozatalával történő felemeléséről döntött,
amelynek keretében az ALTEO MRP Szervezet – mint a tőkeemelésben résztvevő egyedüli személy
-, összesen 545.200 darab Új Részvény tulajdonosa lett.
1.13.3.6 Részvénykövetés
A Kalliwoda Research GmbH és az ERSTE Befektetési Zrt. (Erste Group Research) megkezdte a
Társaság részvényeinek követését a Társaság felkérésére.
34.
Az elemzések az alábbi linkeken érhetőek el:
http://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Kalliwoda_Initiating_Coverage_2021_Q4.pdf
http://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Kalliwoda_Comprehensive_Update_2022_Q1_Kalliworda
%20Research.pdf
https://www.erstemarket.hu/files/ALTEO_elemzes_20220530.pdf
A Kalliwoda Research GmbH az első félév eredményét követően frissítette a modelljét.
Az elemzés az alábbi linken érhető el:
https://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Kalliwoda_Comprehensive_Update_2022_Q2.pdf
A Kalliwoda Research GmbH az első háromnegyedév eredményét követően frissítette a modelljét.
Az elemzés az alábbi linken érhető el:
https://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Dr_Kalliwoda_Research_Comprehensive_Update_2022_
Q3.pdf
Az Erste Befektetési Zrt. az első háromnegyedév eredményét követően frissítette a modelljét.
Az elemzés az alábbi linken érhető el:
https://www.erstemarket.hu/tartalom/142332/alteo-nincs-megallas-20221207
Az Erste Befektetési Zrt. a kötelező nyilvános vételi ajánlat alapján frissítette a Társaságra vonatkozó
vállalatelemzését, amely az alábbi linken érhető el:
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2023.02./Az_Erste_Group_Research_ALTEO_Nyrt.-
re_vonatkozo_frissitett_vallalatelemzese_128843358
A Kalliwoda Research GmbH 2023. március 19. napján a 2022-es év eredményét követően
frissítette modelljét, amely az alábbi linken érhető el:
https://kalliwoda.com/pdf/ALTEO_Nyrt_Dr_Kalliwoda_Research_Comprehensive_Update_2022_
Q4
1.13.4 Hosszú távú kereskedelmi, gazdasági és finanszírozási megállapodások
Az ALTEO és a BC-ERŐMŰ Kft. (székhely: 3700 Kazincbarcika, Bolyai tér 1.; cégjegyzékszám: Cg.05-
09-007481; adószám: 11795346-4-05) a felek között 1999. szeptember 29. napján létrejött, majd
többször módosított üzemeltetési és karbantartási szerződés kapcsán megállapodtak, hogy a
további hosszútávú, kölcsönösen előnyös együttműködésük fenntartása érdekében a szerződés
35.
megszűnését követő további 15 éves időtartamra egymással ismét hosszútávú üzemeltetési és
karbantartási szerződést kötnek, amely szerződést 2022. január 4. napján alá is írták. Az új
szerződés az ország egyik legnagyobb iparvállalatának a BorsodChem Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (székhely: 3700 Kazincbarcika, Bolyai tér 1.; cégjegyzékszám: Cg.05-10-000054)
energiaellátását biztosítja, így megerősíti az ALTEO vezető szerepét a B2B energiaszolgáltatási
üzletágban. A szerződés értelmében az abban foglalt feltételek mentén az ALTEO 2036.
december 31. napjáig fogja végezni a BC-Erőmű Kft. tulajdonában álló erőmű és gőzkazán
üzemeltetését és karbantartását.
Az ALTEO és a BC Power Kft. (székhely: 3700 Kazincbarcika, Bolyai tér 1.; cégjegyzékszám: Cg.05-09-
030222; adószám: 26142445-4-05, a továbbiakban: „BC Power”) megállapodtak, hogy a BC Power
beruházásában megvalósuló 49,9 MWe villamos teljesítményű gázturbinás kapcsolt hő- és villamos-
energiatermelő kiserőmű hosszútávú (14 év) üzemeltetési és karbantartási feladatainak ellátását az
ALTEO fogja ellátni, amely szerződést 2022. október 6. napján a felek alá is írták. Az új szerződés
az ország egyik legnagyobb iparvállalatának a BorsodChem Zártkörűen Működő
Részvénytársaságnak (székhely: 3700 Kazincbarcika, Bolyai tér 1.; cégjegyzékszám: Cg.05-10-
000054) az energiaellátását részlegesen biztosítja, így megerősíti az ALTEO vezető szerepét a B2B
energiaszolgáltatási üzletágban. Az újonnan aláírt szerződés értelmében az abban foglalt
feltételek mentén – az ALTEO 2036. december 31. napjáig fogja végezni a BC Power tulajdonában
álló erőmű üzemeltetését és karbantartását.
Újabb állomáshoz érkezett az ALTEO és az AutoWallis Csoport tavaly bejelentett, e-mobilitáshoz
kapcsolódó szolgáltatások szinergiáira építő, a magyarországi zöld mobilitás terjedését támogató
kezdeményezése. A két vállalat szorosabbra fűzi együttműködését és még jobban összehangolja a
töltési infrastruktúra fejlesztését az e-autók forgalmazása terén. Ennek keretében 2023-ban az
országban elsőként napelemes rendszereket és energiatárolókat is értékesíteni fognak az
AutoWallis Csoport által négy országban (Magyarország mellett Bosznia-Hercegovinában,
Horvátországban és Szlovéniában) képviselt Opel márka magyar márkakereskedéseiben, amihez az
ALTEO e-mobilitási üzletága, az ALTE-GO biztosít szakmai hátteret.
Hosszú távú vagy jelentős finanszírozási megállapodások
Kölcsönök, hitelek
Az ALTEO Csoport egyes tagjai 2022-ben a tevékenységük finanszírozása érdekében magyarországi
pénzügyi intézményekkel új finanszírozási megállapodásokat nem kötöttek. A meglévő, illetve a
2022-ben valamely körülmény (így például keretemelés) miatt módosított finanszírozási
megállapodások részleteit az Éves Jelentés IV.22 pontja tartalmazza.
36.
Az ALTEO és a WAM Igazgatósága jóváhagyta, hogy az ALTEO és a benne többségi befolyással
rendelkező WAM között, amely egyben a Társaság kapcsolt fele is, kölcsönszerződés megkötésére
kerüljön sor. A szerződés értelmében a WAM 6 Mrd Ft összegű kölcsönt nyújt az ALTEO számára
2023. április 30. napjáig, a felek által alkalmazott transzferárazási dokumentumokkal összhangban.
Továbbá az ALTEO számára biztosított egy esetleges előtörlesztési lehetőség is a szerződés
kezdetétől számított három hónaptól kezdődően. A szerződés azért előnyös és indokolt az ALTEO
számára, mert a fűtési szezon megnövekedett forgótőke igénye kapcsán egy olyan fedezetlen
kölcsönt biztosít az ALTEO részére, amely kondícióiban rugalmasabb, alacsonyabb adminisztrációs
igényű, valamint feltételei alapján - elsősorban futamidejét és törleszthetőségét tekintve - az ALTEO
működő tőke finanszírozási igényeihez jobban illeszkedő lehetőséget jelent, mint egy hasonló
kondíciójú hitel, pénz- vagy tőkepiaci adósságnövelő forrás, valamint járulékos költségek nélkül
elérhető. 2023. március 16. napján a WAM által nyújtott 6 Mrd Ft összegű kölcsönt az ALTEO teljes
mértékben előtörlesztette.
Az ALTEO Csoport két tagja a K&H Bank Zrt-vel (székhelye: 1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 9.;
cégjegyzékszáma: Cg.01-10- 041043) megkötötte az ALTEO Csoport első olyan hitelügyletét, amely
maradéktalanul megfelel az EU 2022-ben hatályba lépett úgynevezett Taxonómia-rendeletének. A
megállapodás keretében a K&H Bank Zrt. 4 milliárd forint (kb. 10,3 millió EUR) összegű kölcsönt
nyújt, amelynek célja az ALTEO Csoport összesen 47,5 MW beépített kapacitású
szélerőműparkjának a részleges refinanszírozása. A kölcsön folyósítására 2023. január 31. napján
került sor.
1.13.5 Vállalati stratégia
Új 2022-2026 közötti ötéves stratégiát tett közzé tájékoztató jelleggel az ALTEO. Az alapvető célok
és területek nem változnak, viszont a korábbinál sokkal merészebb mérföldköveket tűzött ki maga
elé a Társaság. A vállalati stratégia az alábbi linken érhető el:
https://www.bet.hu/newkibdata/128662993/ALTEO_PPT_VallalatiStrategia2022_2026_final.pdf
1.13.6 Beruházások
Megkezdte működését az ALTEO Soproni Erőművében létesített új, elektromos fűtésű kazán, amely
tovább növeli a Szabályozási Központ rugalmasságát és megteremti a megújuló energiaforrásokkal
megtermelt villamosenergia hővé alakításának lehetőségét is. A közlemény az alábbi linken érhető
el:
https://bet.hu/newkibdata/128852789/KFI%20R%C3%A9nyi%20k%C3%B6zlem%C3%A9ny_23030
6.pdf
37.
1.13.7 ESG minősítés és a megalapított Zöld Bizottság, zöld finanszírozási keretrendszer
2022 februárjában hazai energetikai szektorban elsőként szerzett független, nemzetközi ESG
tanúsítványt az ALTEO. Az ESG minősítésről bővebb információ az alábbi linken érhető el:
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2022.02./ALTEO_megszerezte_elso_ESG_minositeset_2022.
02.02_128668992
Elkészült a Társaság fenntarthatósági és ESG stratégiája és ehhez kapcsolódóan megalakult a
Társaságnál a Zöld Bizottság is, amely többek között felügyeli a Társaság fenntarthatósági
teljesítményét, célkitűzéseit és stratégiáját, véleményezi az ESG célkitűzéseket és nyomon követi,
valamint priorizálja a dekarbonizációs feladatokat.
A Zöld Bizottság ügyrendje, a fenntarthatósági és ESG stratégia nyilvános, az ALTEO Nyrt. hivatalos
holnapján elérhető (www.alteo.hu).
Az ALTEO kidolgozta és felállította a saját zöld finanszírozási keretrendszerét, ezzel megteremtve
annak lehetőségét, hogy a keretrendszerben foglaltak szerint, zöld célokhoz kötötten zöld kötvényt
bocsásson ki vagy zöld hitelt vegyen fel. Az ALTEO a minősített, zöld finanszírozási
keretrendszerével és az ehhez kapcsolódó egyéb kötelezettségvállalásaival is hangsúlyozni kívánja
a fenntarthatósági törekvéseit. Arsaság stratégiájának szerves részét képezi a fenntarthatóságra
való törekvés és a zöld finanszírozási keretrendszer hatályba lépése egy fontos állomás a stratégia
végrehajtása felé vezető úton.
1.13.8 BÉT Legek Díjak
Három kategóriában is sikert aratott 2021-es teljesítménye alapján az ALTEO a Budapesti
Értéktőzsde egyik legkiemeltebb rendezvényén, a BÉT Legek díjátadón. Az ALTEO megosztva lett az
év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója prémium kategóriában, emellett
pedig kiérdemelte a Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díjat, valamint a
Kibocsátói transzparencia mid-cap díjat is.
2022-es év teljesítménye alapján két kategóriában is elismerésben részesült az ALTEO a BÉT Legek
díjátadón. Az ALTEO „Az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója a prémium
kategóriában”, valamint a Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díj”
kategóriában is a legjobbnak bizonyult.
1.13.9 ALTEO MRP Szervezet Javadalmazási Politikák
Az ALTEO, mint az ALTEO MRP Szervezet alapítója elfogadta az ALTEO MRP Szervezet 2024. évi és a
2025. évi Javadalmazási Politikáját (a továbbiakban együttesen: „Javadalmazási Politikák”).
38.
A Javadalmazási Politikák célja olyan javadalmazási rendszer kialakítása, amely összhangban van az
ALTEO üzleti stratégiájával és az ALTEO Csoport teljesítményének javulását és azon keresztül a
részvényesi érték növelését célozza az ahhoz kapcsolódó HR stratégiával, az ALTEO hosszú távú
érdekeivel, valamint a vállalati értékekkel összhangban, miközben vonzó hosszútá ösztönző
programot kínál a munkavállalók számára. A Javadalmazási Politikák elősegítik a munkavállalók
elkötelezettségének növekedését és érdekeltté teszi őket az ALTEO értékeinek képviseletében
azáltal, hogy javadalmazásukat a vállalati teljesítmény növekedésétől és azon keresztül a
részvényesi érték várható növelésétől teszi függővé.
A Javadalmazási Politikák végrehajtásához szükséges ALTEO törzsrészvényeket a Társaság a 1.13.1
fejezetben ismertetett alaptőke-emelés útján bocsátotta az ALTEO MRP Szervezet részére.
1.13.10 Kötelező nyilvános vételi ajánlat
A Társaság 2022. december 17. napján kézhez vette a MOL RES Investments Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (székhelye: 1117 Budapest, Dombóvári út 28.; cégjegyzékszáma: 01-10-046154;
a továbbiakban: Ajánlattevő”) mint kijelölt ajánlattevő Tpt. 68. §-a szerinti kötelező nyilvános
vételi ajánlatát a Társaság által kibocsátott az ajánlatban meghatározott -, egyenként 12,5 HUF
(azaz tizenkettő egész öttized forint) névértékű, A” sorozatú ALTEO Nyrt. törzsrészvény
(HU0000155726) vonatkozásában. Az Ajánlattevő a Tpt. 68. § (3) bekezdés szerint minősül kijelölt
ajánlattevőnek, amely a Diófa Alapkezelő Zrt. által kezelt Főnix Magántőkealappal és az Indotek-
Investments Zrt. által kezelt Riverland Magántőkealappal (a továbbiakban együttesen:
Befolyásszerzők”) a Budapesti Értéktőzsde 2022. december 16-i kereskedési napjának zárását
követően aláírt szindikátusi és összehangoltsági szerződések alapján jár el az ajánlat során. A
Befolyásszerzők célja, hogy többségi befolyást és közös irányítást szerezzenek az ALTEO felett, így
a fentiek mellett a Befolyásszerzők 2022. december 16-án a következő lépéseket tették annak
érdekében, hogy többségi befolyást és közös irányítást szerezzenek az ALTEO-ban:
Minden Befolyásszerző külön-külön részvény adásvételi szerződést írt alá az ALTEO többségi
tulajdonosával, a WALLIS ASSET MANAGEMENT Zrt.-vel („WAM”) az ALTEO alaptőkéjéből
3,330%-os, összességében pedig 9,990%-os részesedést megtestesítő törzsrészvények
megvásárlására. Ezen tranzakció zárására 2022 decemberében sor is került.
Annak érdekében pedig, hogy a Befolyásszerzők megszerezzék a jelenleg a WAM tulajdonában
álló teljes, 61,557%-ot kitevő ALTEO részvénycsomagot, a Befolyásszerzők ezt követően egy
további részvény adásvételi szerződést is aláírtak a WAM-mal, a WAM tulajdonában álló
további 51,567%-os részesedést megtestesítő ALTEO törzsrészvények megvásárlására, amely
egyenlő részben kerül majd elosztásra a Befolyásszerzők között.
39.
Az Ajánlattevő az ajánlatát a Magyar Nemzeti Banknak (a továbbiakban: MNB”) jóváhagyás
céljából benyújtotta.
Ajánlattevő az ALTEO engedélyes leányvállalataiban történő közvetett befolyásszerzés érdekében
előzetes hozzájárulás iránti kérelmeket nyújtott be a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási
Hivatal (a továbbiakban: MEKH”) részére. A MEKH előtt folyamatban lévő eljárásokra tekintettel
az MNB 2022. december 20. napján kelt N-KE-III-455/2022. számú végzésével felfüggesztette a
vételi ajánlatra vonatkozó engedélyezési eljárást. A MEKH előzetes hozzájárulásainak megszerzését
követően az MNB előtti engedélyezési eljárás folytatásra került, amelynek eredményeként az MNB
a 2023. február 3. napján kelt H-KE-III-77/2023. számú határozatával jóváhagyta a 2022. december
17. napján közzétett, majd 2023. február 2. napján módosított vételi ajánlatot (a továbbiakban:
Ajánlat”), amelyet a Társaság 2023. február 6. napján kapott kézhez és aznap közzé is tett. A
Társaság Igazgatósága ezt követően 2023. február 8. napján tette közzé az Igazgatóság Ajánlattal
kapcsolatos véleményét, amelynek része a munkavállalók képviselőinek véleménye, valamint a
felkért független pénzügyi tanácsadó értékelését.
2023. március 6. napján az ALTEO arról kapott tájékoztatást, hogy az Ajánlatban meghatározott
valamennyi versenyhatósági engedély iránti kérelem benyújtásra került az illetékes
versenyhatóságoknál, majd 2023. március 10. napján a Gazdasági Versenyhivatal kiadta ÖB/9-
6/2023 számon azt a hatósági bizonyítványt, amelyben a Gazdasági Versenyhivatal a
Befolyásszerzők ALTEO feletti közös irányításszerzésével megvalósuló összefonódás tárgyában a
tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény 43/N.
§ (1) bekezdés b) pontja alapján igazolja, hogy az összefonódás-bejelentés alapján a törvény 67. §
(4) bekezdése szerinti vizsgálat elrendelésére okot adó körülmény nem áll fenn. 2023. március 13.
napján pedig a szerb versenyhatóság is kiadta engedélyét, így valamennyi az Ajánlatban
meghatározott versenyhatósági engedélyt a Befolyásszerzők megkaptak az illetékes
versenyhatóságoktól.
A kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás 2023. március 13-án lezárult, amelynek keretében
összesen 2.438.442,- darab ALTEO Nyrt. törzsrészvény tekintetében tettek érvényes elfogadó
nyilatkozatot, amely az ALTEO Nyrt.-ben 12,237% mértékű szavazati jogot testesít meg. Tekintettel
arra, hogy valamennyi, az Ajánlatban meghatározott versenyhatósági engedély rendelkezésre áll,
így az Ajánlatban meghatározott részvény adásvételi szerződések az Ajánlat elfogadására nyitva álló
időszak zárónapján, azaz 2023. március 13-án létrejöttek és hatályba léptek.
Az eredményesen lezárult kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás eredményeként az Ajánlat
2.5.2. pontjában hivatkozott tranzakciók végrehajtásával 2023. március 21. napján az Ajánlattevő
4.902.536 darab, a Főnix Magántőkealap 4.902.535 darab, a Riverland Magántőkealap 4.902.535
40.
darab ALTEO Nyrt. törzsrészvényt szerzett meg, így a Befolyásszerzők ALTEO Nyrt-ben fennálló
együttes részesedése 73,791%-ra, együttes befolyása pedig az ALTEO Nyrt. saját részvényeire is
tekintettel – 73,807%-ra emelkedett.
1.13.11 Akvizíciók
Az ALTEO 2023 januárjában kötelező vételi ajánlatot tett az Energikum Zrt. (székhely: 3011 Heréd,
Kökényesi út 8., cégjegyzékszám: Cg. 10-10-020308; a továbbiakban: Energikum) tulajdonosainak
az Energikum alaptőkéjének 100%-át megtestesítő részvények megvásárlására. Az Energikum
tulajdonában áll a nagykőrösi biogáz üzemet tulajdonló Energigas Kft. (székhely: 1055 Budapest,
Kossuth Lajos tér 18., cégjegyzékszám: Cg. 01-09-715418; a továbbiakban: Energigas”) jegyzett
tőkéjének 99%-át megtestesítő üzletrésze. Az Energigas 1%-os kisebbségi tulajdonosa jelenleg az
ALTEO, továbbá az ALTEO üzemelteti a nagykőrösi biogáz üzemet is, amely a szerves hulladékból
keletkező biometánból állít elő villamos energiát. A 2 MW névleges villamosenergia termelési
kapacitással bíró biogáz üzem lehetséges akvizíciója szorosan illeszkedik a Társaság stratégiájába,
továbbá a körforgásos gazdaságban betöltött szerepét is erősíti a ALTEO-nak. Emellett a termelődő
biometán, bizonyos feltételek teljesülése esetén, alkalmas arra, hogy a földgáz helyettesítője
legyen, így betáplálható akár a földgáz elosztórendszerbe is, amely értékes felértékelődési
potenciált jelenthet a befektetés szempontjából a jövőben.
A fentiekhez kapcsolódóan az ALTEO ugyancsak kötelező vételi ajánlatot tett az ECO-FIRST Kft.
jegyzett tőkéjének 33%-át megtestesítő üzletrész megvásárlására, amelynek 67%-os tulajdonosa
már jelenleg is az ALTEO. Az ECO-FIRST Kft. a hulladékkereskedelem aktív szereplője, és mint ilyen
fontos szerepet játszik a nagykőrösi biogáz üzem alapanyagbeszerzésében is.
A Társaság összhangban a stratégiájában foglaltakkal, a fenti akvizíciók útján egyszerre kívánja
bővíteni a megújuló alapú villamosenergia termelési tevékenységét és tovább erősíteni a
hulladékgazdálkodásban elért piaci pozícióit.
Az ALTEO végül 2023. március 10. napján mint vevő részvény adásvételi szerződést kötött az
Energikum tulajdonosaival az Energikum alaptőkéjének 100%-át megtestesítő részvények
megvásárlására, továbbá üzletrész adásvételi szerződést kötött az ECO-FIRST jegyzett tőkéjének
33%-át megtestesítő üzletrész megvásárlására. Az adásvételi szerződések aláírása a tranzakciók egy
lépése, az Energikum alaptőkéjének 100%-át megtestesítő részvények tulajdonjoga, továbbá az
ECO-FIRST jegyzett tőkéjének 33%-át megtestesítő üzletrész tulajdonjoga a szerződésekben
részletesen meghatározott feltételek teljesülése esetén száll át a Társaságra. Az Energikum
akvizíciójának zárásához szükség van hatósági- és az Energigas finanszírozásában részt vevő bank
jóváhagyásának megszerzésére is.
41.
1.13.12 Az időszakot követően történt, javarészt a fentiekben már ismertetett az évvégi időszak
kimutatásaiban nem tükröződő események
Ahogy az az 1.13.10. pontban ismertetésre került, az ajánlat kapcsán, hogy a MEKH 2023
januárjában megadta az Ajánlattevő ALTEO engedélyes leányvállalataiban történő közvetett
befolyásszerzésekhez szükséges előzetes hozzájárulásokat, amelyet követően az MNB folytatni
tudta az előtte folyamatban lévő, az Ajánlat váhagyására irányuló eljárást. Ennek eredményeként
az MNB a 2023. február 3. napján kelt H-KE-III-77/2023. számú határozatával jóváhagyta a 2022.
december 17. napján közzétett, majd 2023. február 2. napján módosított Ajánlatot, amelyet a
Társaság 2023. február 6. napján kapott kézhez és aznap közzé is tett. A Társaság Igazgatósága ezt
követően 2023. február 8. napján tette közzé az Igazgatóság Ajánlattal kapcsolatos véleményét,
amelynek része a munkavállalók képviselőinek véleménye, valamint a felkért független pénzügyi
tanácsadó értékelését. Ugyanezen napon került továbbá közzétételre az Erste Group Research
ALTEO-ra vonatkozó frissített vállalatelemzése. 2023. márciusában mind a Gazdasági
Versenyhivatal kiadta ÖB/9-6/2023 számon a hatósági bizonyítványt az összefonódás kapcsán,
mind pedig a szerb versenyhatóság kiadta engedélyét, így valamennyi az Ajánlatban meghatározott
Versenyhatósági Engedélyt az Ajánlattevő, a Főnix Magántőkealap és a Riverland Magántőkealap
megkapott az illetékes versenyhatóságoktól. A kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás 2023.
március 13-án lezárult, amelynek keretében összesen 2.438.442,- darab ALTEO Nyrt. törzsrészvény
tekintetében tettek érvényes elfogadó nyilatkozatot, amely az ALTEO Nyrt.-ben 12,237% mértékű
szavazati jogot testesít meg. A kötelező nyilvános vételi ajánlattételi eljárás és az Ajánlat 2.5.2.
pontjában hivatkozott tranzakciók eredményeként az ALTEO többségi tulajdonosi körében az
1.13.10 szerinti változás következett be.
Ahogy az az 1.13.4. pontban részletes ismertetésre került, 2023. január 31. napján került sor annak
a 4 milliárd forint (kb. 10,3 millió EUR) összegű kölcsönnek a folyósítására, amelyet az ALTEO két
leányvállalata kötött a K&H Bank Zrt-vel, és amely maradéktalanul megfelel az EU 2022-ben
hatályba lépett úgynevezett Taxonómia-rendeletének.
2022-es teljesítménye alapján két kategóriában is elismerésben részesült az ALTEO a BÉT Legek
díjátadón („Az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója a prémium
kategóriában”, valamint a Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díj”
kategóriában).
Ahogy az az 1.13.1. pontban részletesen ismertetésre került, 2023 márciusában Müllner Zsolt, Mező
Gyula, Karvalits Ferenc és Kovács Domonkos igazgatósági tagok benyújtották a Társaság
Igazgatóságának elnöke részére az igazgatósági tisztségükről lemonnyilatkozatukat. A lemondó
nyilatkozatok a lemondás Társaság közgyűlése általi tudomásul vételével és új igazgatósági tagok
42.
megválasztásával hatályosulnak, amelyre tekintettel rendkívüli közgyűlés összehívására került sor
2023. április 3. napjára.
Ahogy az az 1.13.7 pontban ismertetésre került, az ALTEO kidolgozta és felállította a saját zöld
finanszírozási keretrendszerét, ezzel megteremtve annak lehetőségét, hogy a keretrendszerben
foglaltak szerint, zöld célokhoz kötötten zöld kötvényt bocsásson ki vagy zöld hitelt vegyen fel.
Az 1.13.11 pontban ismertetésre került, hogy az ALTEO 2023. március 10. napján mint vevő
részvény adásvételi szerződést kötött az Energikum tulajdonosaival az Energikum alaptőkéjének
100%-át megtestesítő részvények megvásárlására, továbbá üzletrész adásvételi szerződést kötött
az ECO-FIRST jegyzett tőkéjének 33%-át megtestesítő üzletrész megvásárlására, amelynek 67%-os
tulajdonosa már jelenleg is az ALTEO.
Az 1.13.4 pontban ismertetettek szerint, a WAM által nyújtott 6 Mrd Ft összegű kölcsönt az ALTEO
teljes mértékben előtörlesztette.
A Társaság sajátrészvény számában bekövetkezett változást, tekintettel a munkavállalók elismerési
rendszer keretében történő juttatásra, jelen Éves Jelentés 1.13.3.4. pontja mutatja be részleteiben.
A Társaság, mint a Leányvállalatok alapítója 2023 márciusában elfogadta a Leányvállalatok 2022.
évre vonatkozó éves beszámolóit a 1.13.2. pont szerint.
1.14 Az ALTEO üzleti környezetének bemutatása és kockázatai jellemzőik szerinti besorolásuk
A Társaság 2022. október 10. napján közzétett Alap Információs Összeállításban bemutatta a
releváns kockázatokat és azok megítélését, amelyek jelen beszámolóban változatlanul érvényesek.
1.15 Folyamatban lévő peres ügyek
Tekintettel a VPP Magyarország Zrt. (székhelye: 1113 Budapest, Bocskai út 134-146. C. ép. 3. em.;
cégjegyzékszám: Cg.01-10-048666) Sinergy Energiakereskedő Kft. részére 2018-ban megküldött
levelére melynek tartalmát illetve a Sinergy Energiakereskedő Kft. erre adott válaszát a 2018.
február 14. napján a Társaság hivatalos közzétételi helyein közzétett közlemény részletesen
ismertet a Sinergy Energiakereskedő Kft. 2018. március 14-én kérelmezte a Szellemi Tulajdon
Nemzeti Hivatalától annak megállapítását, hogy a szabályozási központ üzemeltetése során általa
használt összesen hat szabályozói eljárás nem ütközik a VPP Magyarország Zrt. mint jogosult javára
E031332 számon lajstromozott Elosztott energiatermelő rendszer, szabályozó eszköz és eljárás a
rendszer energiatermelésének vezérlése” elnevezésű szabadalomba.
A Sinergy Energiakereskedő Kft. az úgynevezett nemleges megállapítás iránti eljárásokat azzal a
céllal indította, hogy a VPP Magyarország Zrt. által vélelmezett a Társaság 2018. február 14. napján
43.
publikált közleményében is ismertetett – jogsértés tényét egyértelműen és véglegesen megcáfolja.
Az eljárás a jelen dokumentum publikálásának idejében még folyamatban van.
Az ügy kapcsán a Csoport a mérlegére hatással lévő helyzetet nem állapított meg.
1.16 ALTEO Csoport szintű politikák bemutatása
A továbbiakban bemutatott politikákat a teljes ALTEO Csoportban alkalmazza, politikák
bemutatása, a politikák szerinti eredmények részletezése
1.16.1 Környezetvédelmi irányelvek
Az ALTEO Csoport először a 2016-os üzleti évéről készített Fenntarthatósági Jelentést, amely a nem
pénzügyi -társadalmi és környezeti- politikáinkat és éves teljesítményünket mutatja be részletesen.
Fenntarthatósági adataink lényegességét és transzparenciáját azáltal biztosítjuk, hogy a GRI (Global
Reporting Initiative) Standards módszertant -a legelismertebb nemzetközi irányelvet- alkalmazzuk
a nem pénzügyi jelentéseink készítése során, és melyet minden évben külső fél által hitelesíttetünk.
Fenntarthatósági törekvéseinkről szóló jelentésünket minden évben elkészítjük, melyet 2019 óta
Integrált Jelentés formájában teszünk közzé. További célkitűzés volt, hogy Integrált Jelentéseink
közgyűlési jóváhagyással kerüljenek közzétételre, melyet először a 2021. évről szóló jelentésünknél
sikerült megvalósítanunk. Eddig megjelent fenntarthatósági, integrált és EU Taxonómia szerinti
jelentéseinket a https://alteo.hu/fenntarthatosag/fenntarthatosagi-jelentesek/ oldalon tesszük
elérhetővé minden érdekelt fél smára. Mivel Integrált Jelentésünk részletesen tartalmazza a
Társaság környezetvédelemmel, fenntartható üzleti működéssel kapcsolatos adatait, irányelveit,
céljait, jelen üzleti jelentés az Integrált Jelentés tartalma alapján, csak összefoglaló jelleggel
ismerteti a környezetvédelmi irányelveket és eredményeket.
Az ALTEO Csoport fenntarthatósági célkitűzéseinek és törekvéseinek előkészítésére és vállalati
implementálására 2022-ben létrehozta a felsővezetőkből, felügyelő bizottsági tagból és
szakértőkből álló vezérigazgatói tanácsadó szervezetet, a Zöld Bizottságot. A legalább
negyedévente ülésező bizottság ellenőrzi, hagyja jóvá a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos
vállalati politikákat és hosszú távú célkitűzéseket, a fenntarthatósági stratégiát, továbbá
gondoskodik az ESG szemlélet, a klímakockázatok napirenden tartásáról. A bizottságról,
ügyrendjéről bővebben az ALTEO honlapján, az alábbi linken lehet tájékozódni: https://alteo.hu/az-
alteo/szervezet/zold-bizottsag/.
Ezen felül az ALTEO Csoport Integrált Irányítási Rendszert működtet, amely magában foglalja a
minőségirányítási rendszer ISO 9001: 2015, Környezetközpontú Irányítási Rendszer ISO
14001:2015, Munkahelyi Egészségvédelem és Biztonság Irányítási Rendszer ISO 45001:2018,
Energiairányítási Rendszer – ISO 50001:2018 számú szabványait. A rendszer alap dokumentuma az
44.
Integrált Irányítási Politika nyilvánosan is elérhető: (https://alteo.hu/wp-
content/uploads/2020/11/alteo_integralt_politika.pdf), amelyben a vezetőség elkötelezi magát a
minőség, a biztonságos munkavégzés, az energiatudatosság, a környezetvédelem és a
fenntarthatóság mellett. 2022-ben a szabványoknak való megfelelést 48 belső audit lefolytatásával
biztosítottuk, amely átfogta a négy szabvány szerint Integrált Irányítási Rendszer működését
minden telephelyen és szervezeti egységnél.
A különböző hatóságok 2022-ben 13 EBK jellegű hatósági ellenőrzést folytattak le, melyekből 5 db
ellenőrzés során tettek észrevételt. Az ellenőrzések hatósági bírságot nem vontak maguk után.
Részletesen a 2022. évre vonatkozó Integrált jelentés külön dokumentumban tartalmazza majd a
környezetvédelmi irányelveinket és az azzal kapcsolatosan elért eredményeket.
1.16.2 Emberi jogok tiszteletben tartása, etika
A vállalkozás tevékenységével összefüggésben az emberi jogok tiszteletben tartásával kapcsolatos
azon lényeges kockázatoknak az ismertetése, amelyek hátrányos hatásokkal járhatnak, továbbá
annak leírása, hogy a vállalkozás ezeket a kockázatokat hogyan kezeli.
Az ALTEO Csoport Compliance Menedzsment Rendszert (Compliance Management System
továbbiakban: CMS) alakított ki. A CMS a teljes cégcsoportra vonatkoztatott vállalati működést a
jogszabályoknak, belső szabályoknak és a vállalatcsoport Etikai Kódexének való megfelelést hivatott
biztosítani.
A Compliance Menedzsment Rendszer alapvetően a működést támogató, megelőző és kontroll
funkció keretében biztosítja a károk és a visszaélések megelőzését, a kockázatok minimalizálását a
vállalati működés teljes területén.
A CMS négy területet foglal magában a vállalatnál: üzleti etika, biztonság (adatvédelem,
információbiztonság, vagyonvédelem, humánkockázat kezelés), korrupció ellenes program (csalás-
és korrupciómentes működés, üzleti partner ellenőrzés, összeférhetetlenség), compliance
kockázatkezelés (jogi és belső szabályozási megfelelőség, éves compliance risks)
Az ALTEO Csoport Etikai Kódexének megalkotása során az a cél vezérelt bennünket, hogy egy olyan
hasznos útmutató szülessen munkánk nyomán, amely segítséget és védelmet nyújt
munkatársainknak, illetve tájékoztatja partnereinket a vállalatcsoport által képviselt és
megkövetelt viselkedési normákról.
Az ALTEO Group Etikai Kódexében megfogalmazott normái, a ma hatályos törvényeknél magasabb
követelményeket támasztanak a vállalatcsoport munkavállalóival szemben.
45.
2022-ben Az ESG szempontok további érvényesülése érdekében módosítottuk az Etikai Kódexet,
kiegészítettük a HR szempontoknak való megfelelés biztosítása érdekében a foglalkoztatás és a
munkahelyi környezet fejezettel, amiben hangsúlyossá tettük, hogy az ALTEO Csoport elkötelezett
a munkavállalók visszajelzései alapján kialakított munkahelyi környezet iránt.
Kiemeltük, hogy egyes nemzetközi egyezmények rendelkezéseit figyelembe vesszük és törekszünk
azok teljes alkalmazására a vállalat működése során.
A Társaság elkötelezett az emberi jogok tiszteletben tartása mellett. Az emberi jogok tiszteletben
tartása többek között magában foglalja a: megkülönböztetés tilalmát, gondolat-, lelkiismeret- és
vallásszabadságot, véleménynyilvánítás szabadságát, magán- és családi élet tiszteletben tartását.
1.16.3 Az alapvető jogok és a gyakorlat
A munkavállalóink és az üzleti partnereink részére az uniós jog megsértését bejelentő személyek
védelméről szóló Európai Parlament és a Tanács (Eu) 2019/1937 Irányelve alapján biztosítjuk az
online visszaélés bejelentési rendszert (whistleblowing). A bejelentő vonal a honlapon több
felületről és az intranetről is elérhető. A bejelentést tevőket, a bejelentés miatt, semmilyen hátrány
nem érheti.
Ennek lehetőségéről rendszeresen tájékoztatjuk a munkavállalókat és felhívjuk a figyelmet a
bejelentések fontosságára.
Munkavállalóink számára a kölcsönös bizalmon, mások tiszteletén és méltóságának tiszteletben
tartásán alapuló munkakörnyezetet biztosítunk.
Tiszteletben tartjuk munkavállalóink vallásszabadsághoz való jogát, gyülekezési jogát, pihenéshez,
szabadidőhöz és rendszeres fizetett szabadsághoz való jogát.
Figyelembe vesszük a munkaidő és munkavégzés kialakítása során az egyéni preferenciákat és
megoldásokat kínálunk az ezzel összefüggésben felmerülő kérdésekben.
A Központban biztosítjuk a kötetlen munkarendet és az otthoni munkavégzés lehetőségét. Ennek a
megfelelő működése érdekében 2022-ben is jelentős előrelépés történt a digitalizációban és ehhez
kapcsolódóan az információbiztonság területén.
Kiemelten kezeljük munkatársaink személyes és szakmai fejlődését, ezért Éves képzési tervet
dolgozunk ki és lehetőséget biztosítunk tanfolyamokon, konferenciákon, tanulmányi szerződéssel
felnőttképzéseken, egyetemi oktatásban való részvételre. Egyéni fejlődési célokat határozunk meg
és ahhoz kapcsolódóan egyéni képzéseket vagy csoportos workshopokat szervezünk.
46.
Elkötelezettek vagyunk a ltányos és a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő foglalkoztatás és
bérezés elve mellett.
Évente felülvizsgálatra kerülnek a munkabérek és a munkabéren kívüli juttatások.
Az elbocsátások során humánusak vagyunk, lehetőségeinkhez mérten támogatjuk volt
munkavállalóinkat.
Munkavállalóinkkal fennálló és a közöttük lévő kapcsolatot az emberi jogok és a tolerancia elveire
alapozzuk. Elkötelezettek vagyunk a hátrányos megkülönböztetés tiltása és megelőzése mellett,
különösen súlyos etikai vétségnek tekintjük a diszkrimináció vagy az emberi jogok megsértésének
bármely formáját.
A munkánk során és az üzleti kapcsolatainkban mindenkinek megadjuk a tiszteletet, az egymással
való kommunikáció során tiszteletben tartjuk és méltányoljuk a másik véleményét és álláspontját.
Tiszteletben tartjuk munkavállalóink politikai meggyőződéshez és szerepvállaláshoz való jogát.
Ugyanakkor az ALTEO Csoport politikailag semleges, és nem folytat semmilyen politikai
tevékenységet vagy támogatást. Ezért munkavállalóinknak politikai fellépésük során is tekintettel
kell lenniük az ALTEO Csoport etikai alapelveire, tevékenységüket pedig minden esetben
magánemberként, a vállalatcsoporttól függetlenül végezhetik.
1.16.4 Összeférhetetlenség
Az ALTEO Csoport különös figyelmet fordít a gazdasági összeférhetetlen helyzetek feltárására és
megelőzésére, ezért minden új belépőnek összeférhetetlenségi nyilatkozatot kell tennie. 2022-ben
felülvizsgáltuk a bejelentett cégkapcsolatok, engedélyezett összeférhetetlen helyzetek esetében a
munkavállalók által elfogadott feltételek teljesülését. Ennek megfelelően egységesítettük az ALTEO
Csoport által támasztott feltételeket.
Kidolgoztunk egy új összeférhetetlenségi nyilatkozattételi folyamatot az új belépők
összeférhetetlenségének ellenőrzéséhez.
1.16.5 Korrupció elleni küzdelemmel kapcsolatban alkalmazott politikák
A CMS alapvetően a működést támogató, megelőző és kontroll funkció keretében biztosítja a károk
és a visszaélések megelőzését, a kockázatok minimalizálását a vállalati működés teljes területén.
A Vállalat elkötelezett a korrupció megelőzésében, ezért elfogadta és közzé tette a honlapján a
Korrupció ellenes nyilatkozatát. Határozottan elutasítjuk a korrupció és a vesztegetés minden
formáját, amelyek a kormányzati kapcsolatok, beszállítóink és üzleti partnereink vonatkozásában
47.
különösen súlyos etikai vétségnek minősülnek. Minden vesztegetéssel és korrupcióval kapcsolatos
esetnél zéró toleranciát alkalmazunk.
Beszerzési eljárásainkat a belső szabályainknak megfelelően, átlátható módon folytatjuk le.
A lehetséges beszállítóinkat többszintű előminősítési eljárás alapján értékeljük (ESG, pénzügyi, jogi
szempontok figyelembevételével). Nem lépünk üzleti kapcsolatba olyan beszállítóval, aki nem felel
meg a vállalat által támasztott követelményeknek. Üzleti partnereinktől elvárjuk, hogy
megismerjék, elfogadják és betartsák az Etikai Kódexünket.
A korrupció, csalás bejelentésére „forró drótot” (whistleblowing) üzemeltetünk, de a bejelentés
megtehető e-mail-ben és telefonon keresztül is. A bejelentők számára biztosítjuk az anonimitás
lehetőségét is.
Korrupció vagy csalás gyanúját minden esetben a belső eljárásrendünknek megfelelően kivizsgáljuk.
Az ALTEO Csoport határozottan kiáll amellett, hogy a korrupció vagy csalás gyanújára vonatkozó
bejelentést tevőket semmilyen megtorlás vagy hátrány nem érheti, még akkor sem, ha jóhiszemű
bejelentésüket követően nem derül fény törvénytelenségre vagy szabályszegésre.
2022-ben nem jutott a Társaság tudomására olyan eset, ahol felmerült a korrupció gyanúja.
1.16.6 RISK MAP – Korrupciós index
Az ALTEO Csoport Compliance kockázati térképének elkészítéséhez egy kérdőív alkalmazásával – a
korrupció, csalások, visszaélések lehetőségének kiküszöbölése érdekében - 2022-ben már nyolcadik
éve méri fel és értékeli a vállalat csoport compliance kockázatait: pénzügy, számvitel,
humánerőforrás, vállalatvezetés, és nyilvánosság területén.
A kérdőívet 28 vezető számára tettük elérhetővé. A felmérés alapján tapasztalt hiányosságok
pótlása érdekében, az Etika, Compliance és Kontroll szervezet rendszeres megbeszéléseket szervez
és folyamatos támogatást nyújt az üzleti területeknek minden compliance-t érintő kérdéssel
kapcsolatban.
1.16.7 Foglalkoztatáspolitika
Az ALTEO Csoport foglalkoztatáspolitikája a munkatársak megtartására, az új munkavállalók
bevonzására és az integrálásra fókuszál. Hatékony csapatkultúrát építünk: az innovatív vállalati
kultúrafejlesztés és viselkedési normák megalkotása kiemelt stratégiai cél számunkra. A Csoport
vallja, hogy a munkatársak lojalitásának és motiváltságának alapját az jelenti, hogy számukra stabil
munkahelyet, munkakörülményeket, komplex feladatokat és versenyképes bért nyújt.
Dolgozóink fizikai biztonsága az első, hosszú távú elkötelezettségüket tartjuk fókuszban, jól-létüket
48.
a különböző mérések és fórumok segítségével mérjük, az üzemi tanáccsal partneri kapcsolat
fenntartására törekszünk. Munkatársaink számára minden évben cafetéria keretet és változatos
juttatásokat biztosítunk, a felhasználható elemeket a lehető legszélesebb körben a rvényi
szabályozásnak megfelelően – elérhetővé tesszük.
A munkaerő 2022. év végi zárólétszáma 307 fő, ami 21 fővel több, mint 2021-ben volt, melyből a
részmunkaidős kollégák száma 5 fő, a teljes munkaidős szerződéssel rendelkezők száma 302 fő.
Határozatlan idejű szerződéssel 307 volt foglalkoztatva. 2022-ben munkatársak 78%-a férfi, 22%-
a volt. A nemek ilyen arányú megoszlása alapvetően az energetikai szektor jellegéből fakad,
mivel kollégák többsége erőművek üzemeltetésével foglalkozik. Ugyanakkora Társaság
egyértelműen állást foglal a sokszínűség és esélyegyenlőség mellett, ezen irányba 2022-ben és
2023-ban is erőfeszítéseket tesz.
Az ALTEO Nyrt. vonzó munkahelynek számít, amit nemcsak az új belépők száma bizonyít, hanem a
fluktuáció 9,9%-os szintje is.
A Csoport tudatosan törekszik a fiatalabb korosztály arányának növelésére a szervezeten belül,
mivel a Társaság vezetése úgy gondolja, hogy számukra szakmai fejlődést és lehetőségeket tud
az ALTEO Csoport biztosítani. Az ALTEO Csoport minőségi szolgáltatásainak és megbízható
munkavégzése fenntartásának alapfeltétele ez, mivel a nagy szaktudással és munkatapasztalattal
rendelkező – több esetben 30 éve az energetika területen dolgozó – kollégái korfája igen magas (a
kollégák 38,8%-a 50 év feletti), a következő néhány évben többen közülük nyugdíjba mennek, a
megüresedő helyekre pedig szakképzett, elkötelezett, fiatal kollégák megnyerése a cél.
Az ALTEO Csoport alapvető értéke az energetika széles körében megszerzett szakismeret és
tapasztalat. Annak érdekében, hogy munkavállalók magas szintű szolgáltatásokat tudjanak nyújtani
az ALTEO Csoport partnerei számára, rendszeres oktatásokon és továbbképzési programokon,
konferenciákon mélyítik tudásukat. A tréningek célja a munkavállalók hatékonyságának javítása, a
munkavégzéshez kritikus képesítések elsajátítása, a már ismert tudásállomány frissítése és
kiegészítése. Képzések között megtalálhatóak a jogszabályok és belső előírások által megszabott, a
munkakörök betöltéséhez kapcsolódó kötelező, illetve a belső tudásmegosztásra épülő képzések is.
2 Kibocsátó nyilatkozatai
2.1 Nem könyvvizsgálói szolgáltatások igénybevétele
Az ALTEO Csoport 2022-ben a BDO Magyarország Könyvvizsgáló Kft.-tól nem vett igénybe nem
könyvvizsgálói szolgáltatást.
49.
2.2 Vállalatirányítási nyilatkozat
Jelen fejezetben foglaltak a 2022. december 31-én hatályos állapotot tükrözik, így nem kerülnek
ismertetésre a 2023. április 3. napján megtartásra kerülő rendkívüli közgyűlés előterjesztései,
valamint az azok alapján esetlegesen hozott döntések, amelyek az alábbiakra hatással lehetnek.
A Csoport anyavállalata, az ALTEO elkészíti a Budapesti Értéktőzsde Zrt. Felelős Társaságirányítási
Ajánlásai alapján a vállalatirányítási nyilatkozatát és azt a Társaság közgyűlésének jóváhagyását
követően külön dokumentumban közzé teszi. A Társaság jelen üzleti jelentés részeként csak
összefoglalót mutat be.
Az Igazgatóság a Csoport anyavállalatának ügyvezető szerve, mely a hatályos jogszabályok, az
Alapszabály, a Közgyűlés, valamint a Felügyelőbizottság és az Audit Bizottság határozatai alapján
látja el a Csoport irányítását, napi működésének ellenőrzését.
Az Igazgatóság tagjait a Közgyűlés választja meg, legfeljebb öt évre. Az Igazgatóság tagjai az
Igazgatóság elnökét, valamint a vezérigazgatói cím viselésére jogosult tagját („Vezérigazgató”)
maga választja tagjai közül. A Csoportnál jelölőbizottság és javadalmazási bizottság nem működik,
az Igazgatóság tagjainak javadalmazását a Közgyűlés állapítja meg. Az Igazgatóság öt tagból áll.
Az Igazgatóság jogosult és köteles nteni minden olyan kérdésben, amely jogszabály, vagy az
Alapszabály rendelkezéseinél fogva nem tartozik a Közgyűlés, a Felügyelőbizottság vagy az Audit
Bizottság hatáskörébe.
A Csoport munkaszervezetének élén az Igazgatóság Vezérigazgatói cím viselésére jogosult tagja áll,
aki vezeti, ellenőrzi a Társaság működését a Közgyűlés és az Igazgatóság határozatainak
megfelelően. A Vezérigazgató jár el, és jogosult dönteni minden olyan, a Csoport operatív
irányításával kapcsolatos kérdésben, amely az Alapszabály, és az Igazgatóság ügyrendje alapján
nem tartozik az Igazgatóság, mint testület, illetve a Közgyűlés kizárólagos kompetenciájába. A
Vezérigazgató a Csoport napi operatív működése során az egyes területekért felelős menedzsment
tagokkal együttműködve hozza meg döntéseit.
A Csoport napi operatív irányításában a Vezérigazgatót a menedzsment segíti, melynek tagjai a
feladatkörükbe tartozó területek tekintetében tartoznak felelősséggel.
A Csoport anyavállalatának Felügyelőbizottsága a Közgyűlés megbízásából testületként jár el. A
Felügyelőbizottság tagjai személyesen kötelesek eljárni, képviseletnek a testület tevékenységben
nincs helye. A Felügyelőbizottság tagját e minőségében a munkáltatója vagy a Társaság részvényese
nem utasíthatja. A Felügyelőbizottság tagjait a Közgyűlés határozott, legfeljebb öt éves időtartamra
választja meg. A Felügyelőbizottsági tagok bármikor visszahívhatók, megbízásuk lejárta után
újraválaszthatók. A Felügyelőbizottság tagjainak díjazásáról a Közgyűlés határoz. A
Felügyelőbizottság elnökét a Felügyelőbizottság választja saját tagjai közül. A Felügyelőbizottság
ügyrendjét maga állapítja meg, melyet a Közgyűlés hagy jóvá. A Felügyelőbizottság jelenleg öt
tagból áll, akik közül három független személy.
50.
Az Audit Bizottság ellenőrzi a Csoport számviteli rendjét, véleményezi a számviteli törvény szerinti
éves beszámolóját, és figyelemmel kíséri a könyvvizsgálóval szembeni szakmai követelmények és
összeférhetetlenségi szabályok betartását, továbbá teljesíti az ügyrendjében meghatározott
feladatokat.
A Társaság kockázatértékelési tevékenysége körében az egyes menedzsment tagok által felügyelt
üzleti, pénzügyi, műszaki, kereskedelmi, jogi és compliance területek egymással együttműködnek,
és meghatározott időközönként az egyes területek által elkészített, és a megfelelő döntéshozó
szerv, vagy management tag elé tárt jelentések alapján értékelik a kockázatok jellegét, határozzák
meg a kockázatkezeléshez szükséges lépéseket.
A pénzügyi kockázatok felmérése része minden egyes tervezési és forecast készítési folyamatnak,
illetve új beruházási, befektetési döntés előkészítésnek. A tervezés, előrejelzés készítése során
feltárt kockázatokkal kapcsolatban döntés születik azok kezeléséről. Új beruházásoknál,
befektetéseknél az előterjesztés már tartalmazza a várható kockázatok kezelését.
A Társaság Compliance Menedzsment Rendszerének kialakítása során, a menedzsment
meghatározta a compliance helyét a vállalati struktúrában, meghatározta a hatásköreit, feladatait,
megalakult a Compliance Bizottság, vezetői önértékelések alapján elkészült a vállalat csoport
kockázati térképe, a compliance vizsgálatok (összeférhetetlenség, üzleti partner ellenőrzés, etikai
és compliance vizsgálatok) szabályozása és eljárás rendje és a program meghatározó részét képező
Etikai Kódex is.
A Compliance Menedzsment Rendszer végrehajtása a Vezérigazgató felhatalmazása alapján az
Etika, Compliance és Kontroll igazgató feladata. Felelős a vállalati működés jogszabályoknak, belső
szabályoknak és a vállalat etikai kódexének való megfelelés biztosításáért, az esetleges etikátlan,
illegális vagy túlzott üzleti, „nem megfelelősségek” kiszűréséért, a felelősségek megállapításáért,
javító intézkedések kezdeményezéséért, az üzleti területek intézkedéseinek nyomon követéséért.
Feladata továbbá a compliance szabályzatok oktatása, összeférhetetlenségi vizsgálatok lefolytatása
és intézkedések kezdeményezése, az adatvédelmi jogszabályoknak történő megfelelő működés
támogatása, a csalás- és korrupciómentes működés elősegítése, a megfelelő üzleti partnerek
kiválasztásának támogatása, a jogszabályokban megkövetelt információbiztonsági követelmények
kialakításának támogatása, a szükséges vagyon és humánbiztonsági követelmények kialakításának
támogatása.
Az Etika, Compliance és Kontroll szervezet alapvetően támogató, megelőző és kontroll
tevékenységet folytat, ezek a szerepkörök együttesen érvényesülnek, azok lja a károk és a
visszaélések megelőzése, a kockázatok minimalizálása a vállalati működés teljes területén.
51.
2.3 A kibocsátó nyilatkozata a 24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet 3.4.1 pontjaiban foglaltak szerint
A Társaság kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó összevont (konszolidált) Pénzügyi kimutatásai és
Üzleti Jelentése az Európai Unió által elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal
összhangban, a Társaság legjobb tudása szerint készült, valós és megbízható képet ad a Társaság,
mint kibocsátó és a konszolidációba bevont vállalkozások eszközeiről, kötelezettségeiről pénzügyi
helyzetéről, valamint nyereségégéről és veszteségéről.
Továbbá a Társaság kijelenti, hogy a 2022. évre vonatkozó összevont (konszolidált) Éves Jelentése
megbízható képet ad a kibocsátó és a konszolidációba bevont vállalkozások helyzetéről,
fejlődéséről és teljesítményéről, valamint ismerteti a pénzügyi év hátralévő időszaka tekintetében
valószínűsíthető kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.
2.4 A kibocsátó nyilatkozata a jelentés független könyvvizsgálattal való ellenőrzéséről
A Társaság kijelenti, hogy jelen Éves Jelentés adatait független könyvvizsgáló vizsgálta. A Független
Könyvvizsgáló jelentését a Konszolidált Pénzügyi kimutatások részeként közzétételre került.
2.5 Az Éves Jelentés közzétételre való engedélyezése
Jelen Éves Jelentést a Csoport Igazgatósága 2023. március 30-án megtárgyalta és közzétételre
engedélyezte.
Budapest, 2023. március 30.
Az ALTEO Nyrt. képviseletében
Chikán Attila László
az Igazgatóság tagja, vezérigazgató
Bodnár Zoltán
gazdasági vezérigazgató-helyettes
529900PHL3J3ZRBC2J442022-01-012022-12-31529900PHL3J3ZRBC2J442021-01-012021-12-31529900PHL3J3ZRBC2J442022-12-31529900PHL3J3ZRBC2J442021-12-31529900PHL3J3ZRBC2J442020-12-31529900PHL3J3ZRBC2J442020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900PHL3J3ZRBC2J442020-12-31ALT:SharePremiumAndTreasurySharesMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-01-012021-12-31ALT:SharePremiumAndTreasurySharesMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-12-31ALT:SharePremiumAndTreasurySharesMember529900PHL3J3ZRBC2J442020-12-31ALT:ReserveOfShareBasedPayments1Member529900PHL3J3ZRBC2J442021-01-012021-12-31ALT:ReserveOfShareBasedPayments1Member529900PHL3J3ZRBC2J442021-12-31ALT:ReserveOfShareBasedPayments1Member529900PHL3J3ZRBC2J442021-12-31ALT:ReserveOfShareBasedPayments2Member529900PHL3J3ZRBC2J442020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900PHL3J3ZRBC2J442020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900PHL3J3ZRBC2J442020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900PHL3J3ZRBC2J442020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900PHL3J3ZRBC2J442021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-01-012022-12-31ALT:SharePremiumAndTreasurySharesMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-12-31ALT:SharePremiumAndTreasurySharesMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-01-012022-12-31ALT:ReserveOfShareBasedPayments1Member529900PHL3J3ZRBC2J442022-12-31ALT:ReserveOfShareBasedPayments1Member529900PHL3J3ZRBC2J442022-01-012022-12-31ALT:ReserveOfShareBasedPayments2Member529900PHL3J3ZRBC2J442022-12-31ALT:ReserveOfShareBasedPayments2Member529900PHL3J3ZRBC2J442022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900PHL3J3ZRBC2J442022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:HUFiso4217:HUFxbrli:shares