529900O5RR7R39FRDM422023-12-012024-11-30529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30529900O5RR7R39FRDM422024-11-30529900O5RR7R39FRDM422023-11-30529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422023-12-012024-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422023-12-012024-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422023-12-012024-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422023-12-012024-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422023-12-012024-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422023-12-012024-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422024-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422024-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422024-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422024-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422024-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422024-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:PreviouslyStatedMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember
H&M GROUP
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
2024
H&M-gruppen är inte bara en familj av varumärken.
Det är något srre. Det är en ambition som går hela
vägen tillbaka till vår grundare. Kortfattat handlar
det om att frigöra modets positiva kraft för alla.
INNEHÅLL
22
Kunden
i fokus
10
Vd-ord
52
llbarhets-
rapport
Vår rapportering
Detta dokument innehåller H&M-gruppens års-
och hållbarhetsredovisning och beskriver vårt
finansiella och icke-finansiella resultat för räken-
skapret 1 december 2023 till 30 november
2024 (räkenskapsåret 2024). Detinnehåller vd-
ord och en beskrivning av vår verksamhet, följt
avvår lagstadgade årsredovisning.
Vår års- och hållbarhetsredovisning följer
Sveriges och EU:s lagstiftning samt International
Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de
antagits av EU och har upprättats i enlighet med
den svenska årsredovisningslagen.
Års- och hållbarhetsredovisningen komplet-
teras av hållbarhetsrapporten (Sustainability
Progress), som innehåller höjdpunkter avseende
vårt hållbarhetsarbete. För definitioner och
förklaringar i denna rapport, se sidorna 162–165.
H&M-gruppen översikt
H&M-gruppen i korthet 4
Nyckeltal 2024 6
Höjdpunkter 2024 8
Vd-ord 10
Case story: Mode som engagerar och inspirerar 13
Vår verksamhet
Vår affärsidé 15
Case story: Modebranschens drivkraft 19
Vår omnimodell 20
Kunden i fokus
Mode och design 22
Cirkulära kundresor 25
Våra varumärken 26
New growth & ventures 32
Innovation 33
Vår värdekedja
Vår roll i värdekedjan 34
Case story: Vi lyfter mode med precision 37
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport 39
llbarhetsrapport
Allmänt 53
Miljö 58
Samhällsansvar 90
Styrning 104
Revisionsberättelse 110
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse 113
Koncernens finansiella rapport 120
Moderbolagets finansiella rapport 127
Noter till de finansiella rapporterna 132
Årsredovisningens undertecknande 155
Revisionsberättelse 156
Aktien 160
Nyckeltalsdefinitioner 162
Definitioner 164
Årsstämma och finansiell kalender 166
Kontaktpersoner 166
H&M-gruppen, grundad 1947, är ett kreativt och visionärt företag
med ett tydligt syfte: liberate fashion for the many. Vi vill inspirera
våra kunder att uttrycka sin personliga stil med prisvärda produkter
och fantastiska shoppingupplevelser på ett hållbart sätt.
Produkten i centrum
Allt vi gör kretsar kring våra produkter. Vår styrka ligger
i våra egna designteam, våra starka varurken och vår
globala räckvidd. Genom vår omnimodell erbjuder vi en
sömlös shoppingupplevelse – vare sig kunderna handlar
online eller i butik, när och hur det passar dem bäst.
Moder alla
Mode ska vara tillgängligt för alla. Hos oss behöver
kunderna aldrig kompromissa mellan design, prisvärdhet
och hållbarhet. Varje varurke inom H&M-gruppen
arbetar för att förstärka sina kunders individuella stil
och uttryck, samtidigt som de driver positiv förändring
i modebranschen.
Med hållbarhet som kärna
llbarhet är en integrerad del av vår affärsplan och
vårt klimatarbete har fått erkännande i flera bransch-
rankningar. Vi arbetar aktivt och engagerat för att minska
vår påverkan på både människor och miljö, samtidigt
som vi tillverkar produkter på ett ansvarsfullt sätt. Idag
är 89 procent av de material vi använder återvunna eller
llbart framställda, och vårt mål är att nå 100 procent
till 2030
1
.
Våra varumärken och ventures
H&M-gruppen omfattar flera starka varumärken: H&M
– inklusive H&M HOME, H&M Move och H&M Beauty
– samt våra Port folio Brands: COS, Cheap Monday,
Weekday, Monki, & Other Stories, ARKET och Singular
Society. Dessutom driver vi new growth & ventures,
inklusive H&M Group ventures, Sellpy, Looper Textile
Co. och Creator Studio.
Medarbetarna är vår styrka
H&M-gruppen består av cirka 140 000 kollegor med
över 180 olika nationaliteter. Denna mångfald skapar en
unik blandning av kulturer och perspektiv som driver vår
kreativa och dynamiska arbetsmiljö. Vi har en värderings-
styrd kultur med en inkluderande miljö och diversifierade
teams, där varje individ har möjlighet att växa och bidra
till våra mål. Vår starka företagskultur bidrar till kreativitet
och skapandet av innovativa kunderbjudanden, och till en
mer inkluderande modeindustri
2
.
Modebranschens framtid
Vi driver vår tillväxt genom starka varurken, digital
expansion och förbättrade kundupplevelser. Samtidigt
investerar vi i att minska växthusgasutsläppen i vår varu-
försörjningskedja och utvecklar nya initiativ och partner-
skap för en mer hållbar framtid. Genom att aktivt bidra
till en cirkulär ekonomi för mode gör vi det enklare för
fler att leva mer hållbart.
En global mode-
och designkoncern
med kunden i fokus
1. Läs mer i hållbarhetsrapporten på sid 77.
2. Läs mer i hållbarhetsrapporten på sid 94.
4
<<Innehåll H&M-gruppen – översikt/H&M-gruppen i korthet
~79
marknader
~140000
medarbetare
~4250
butiker över helarlden
Global räckvidd och lokalverkan
H&M-gruppen och våra franchisepartners finns
representerade på 79 marknader, där det största
varumärket H&M har butiker 78 marknader
och online på 60 marknader, vilket gör oss till ett
av världens ledande modeföretag. Vår globala
räckvidd, i kombination med lokal närvaro, gör
att vi kan skapa skräddarsydda upplevelser som
speglar lokala trender på ett effektivt sätt.
Nord- och
Sydamerika
759
butiker
Europa
2 4 49
butiker
Asien, Oceanien
och Afrika
1045
butiker
H&M
H&M HOME
H&M BEAUTY
H&M MOVE
COS
WEEKDAY
CHEAP MONDAY
MONKI
& OTHER STORIES
ARKET
SINGULAR SOCIETY
SELLPY
5
32 miljarder SEK
i kassaflöde från den
löpande verksamheten
2024
Nyckeltal
~
30%
onlineförsäljning
som en andel av koncernens
totala nettoomsättning
24%
minskning av
xthusgasutsläpp
i scope 3
1
89%
återvunna eller hållbart
framställda material i våra
kommersiella produkter,
inklusive 29,5%
återvunna material
65%
av ansvarspositionerna
innehas av kvinnor
1. I enlighet med vårt science-based target
jämfört med basåret 2019.
15 miljarder SEK
Resultat efter finansiella poster
234miljarder SEK
i nettoomsättning
6
<<Innehåll H&M-gruppen – översikt/Nyckeltal 2024
Nyckeltal
1 dec 2023
30 nov 2024
1 dec 2022
30 nov 2023
1 dec 2021
30 nov 2022
1 dec 2020
30 nov 2021
Nettoomsättning, MSEK 234478 236035 223553 198967
Ändring nettoomsättning från föregående år i SEK, % –1 +6 +12 +6
Ändring nettoomsättning från föregående år i lokala valutor, % +1 –1 +6 +12
Rörelseresultat, MSEK 17306 14537 7169 15255
Rörelsemarginal, % 7,4 6,2 3,2 7,7
Resultat efter finansiella poster, MSEK 15443 13010 6216 14300
Resultat efter skatt, MSEK
1
11584 8716 3566 11010
Likvida medel, MSEK 17340 26398 21707 27471
Varulager, MSEK 40348 37358 42495 37306
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental
2
1611695 1629097 1649847 1655072
Resultat per aktie, SEK
1, 2
7,21 5,37 2,16 6,65
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK 31756 33949 24745 44619
Utdelning per aktie exklusive egna aktier, SEK
3
6,50 6,50 6,50 6,50
Avkastning på eget kapital, %
1
24,7 17,8 6,4 19,2
Totalt antal butiker 4253 4369 4465 4801
Medelantal anställda
4
97710 101103 106522 107375
1. Gällande omknade siffror för räkenskapsåret 2023 se information om omräknade siffror hänförliga till ändringar i IAS 12 i not 12.
2. Före och efter utspädning, exklusive egna aktier.
3. Utdelning som beslutades och betalades ut under året.
4. Det totala medelantalet anställda för 2024 var felaktigt i bokslutskommunikén 2024 och rätt siffra framr av tabellen ovan.
Medelantalet anställda i koncernen omräknat till heltidstjänster.
Nyckeltal hållbarhet
Mål
1 dec 2023
30 nov 2024
1 dec 2022
30 nov 2023
1 dec 2021
30 nov 2022
Klimat
Andel absolut minskning av växthusgasutsläpp
(scope1 och 2) jämfört med basåret 2019
1
(%)
−56% till 2030 –41 –21 –8
Klimat
Andel absolut minskning av växthusgasutsläpp
(scope3)
2
jämfört med basåret 2019
1
(%)
−56% till 2030 –24 –26 –17
Klimat
Andel förnybar el i egen verksamhet (%)
100% till 2030 96 94 92
Kommersiella produkter
Andel återvunna och hållbart
framställda material (%)
Summa 100% till 2030 89 83 82
Hållbart
framställda
59 57 58
Återvunna 30% till 2025
50% till 2030
29,5 27 24
1. Avser science-based targets för den egna verksamheten (scope 1 och 2) och för bolagets hela värdekedja (scope 3) och exkluderar användning av sålda
produkter. Basåret är 2019.
2. Indirekta utsläpp i kundanvändningsfasen är inte inkluderade.
Försäljning och butiker per region
Netto-
omsättning
2024 (MSEK)
Netto-
omsättning
2023 (MSEK)
Nya butiker
(netto)
under året
Antal butiker
30 nov 2024
Norden 20627 21307 –9 380
Västra Europa 79550 79049 –35 1016
Östra Europa 21181 19633 4 479
Södra Europa 31507 31186 –34 574
Nord- och Sydamerika 51798 53785 14 759
Asien, Oceanien & Afrika 29815 31075 –56 1045
Summa 234478 236035 –116 4253
7
2024
Framsteg med ett syfte
Tjugo år av designersamarbeten firas
r att hedra två decenniers samarbeten med gäst-
designers som Karl Lagerfeld, Versace, Marni, Moschino,
Stella McCartney och Sonia Rykiel valde vi att uppmärk-
samma jubileet med att släppa en kurerad pre-loved-
kollektion med utvalda plagg från tidigare gästdesigners.
Med vintageplagg fn tidigare kollektioner kunde en
ny generation kunder uppleva dessa unika, tongivande
designerplagg, samtidigt som de stödjer vår ambition om
en cirkur ekonomi för mode.
H&M-gruppens varumärken utökar
sitt globala inflytande
H&M-gruppens varurken stärkte sin globala närvaro
under året: ARKET öppnade butiker i Milano, Barcelona
och Warszawa. COS gjorde ett starkt intryck med en upp-
skattad visning under New York Fashion Week. Vår breda
varumärkesportfölj stödjer H&M-gruppens åtagande att
erbjuda en mångfald av modeperspektiv och unika upp-
levelser över hela världen.
Starka resultat i hållbarhetsrankningar
H&M-gruppen är återigen inkluderat i Carbon Disclosure
Project:s A-lista och Dow Jones Sustainability Index och
är bland de högst rankade bolagen i Fashion Transparency
Index, Stand.earth och Textile Exchange Material Change
Index.
Förhöjd upplevelse i butiker och online
Våra nyligen uppgraderade H&M-butiker i städer som
London, Berlin, New York, Paris och Tokyo erbjuder en
förhöjd shoppingupplevelse med digitala förbättringar
och lokalt kurerade sortiment. Samtidigt har vi ock
upp graderat vår digitala H&M-butik och app för en bättre
upplevelse och mer inspiration.
Partnerskap mellan H&M Move
och Women Win stärker kvinnor
H&M Move stödjer Women Wins ONSIDE-fond genom
ett tvåårigt partnerskap, som fokuserar på lokala organi-
sationer och strävar efter att bekämpa ojämlikheter genom
fysisk aktivitet.
H&M på Met-galan:
Visade vårt starka
modearv
H&M bjöds in till den världsberömda Met-galan
i New York och skapade unika, specialdesignade
kreationer till flera högprofilerade galaster.
Kollektionen, inspirerad av Costume Institutes
tema ”Sleeping Beauties: Re awakening Fashion”,
mtade inspiration fn H&M:s arkiv från 1947
och förenade dåtid och nutid.
Paloma Elsesser
Met-galan
8
<<Innehåll H&M-gruppen – översikt/Höjdpunkter 2024
Förenar mode, musik
och kultur
I september lanserade H&M sin höst-/vinterkollektion
2024 över hela världen. Ledd av den brittiska strnan
Charli XCX förde kampanjen samman mode och musik
i globala modemetropoler som London, Milano, Paris,
Stockholm, New York och Berlin, och hyllade stil,
individualitet och lokal kultur.
Charli XCX för H&M
i New York
Vi vidareutvecklar H&M Beauty
H&M Beauty:s flaggskeppsbutiker erbjuder en ny nivå
av butiksupplevelse med ett brett utbud av skönhets-
produkter, från makeup och hårstyling till parfym och
kroppsvård, vilket ökar varumärkets räckvidd och infly-
tande. Sedan 2023 har fem H&M Beauty-flaggskepps-
butiker öppnat.
Investeringar i innovation
H&M-gruppen tar viktiga steg mot att bli ett hållbart
företag där vår tillväxt frikopplas fn växthusgas-
utsläpp, resurs användning och utvinning. Genom att
bygga strategiska partnerskap för att skala upp cirku-
ra affärsmodeller och investera i nya material och
produktions metoder fort sätter vi att ge kunderna
oslagbart värde och möjliggöra mer hållbara val. Vår
investering i secondhandplattformen Sellpy är ett
exempel på hur vi skapar ökad tillväxt samtidigt som
vi bidrar till en hållbar utveckling.
Future Supplier Initiative
H&M-gruppen samfinansierar ett initiativ för att minska
xthusgas utsläppen i Bangladesh i samarbete med Best-
seller, Gap Inc. och Mango med målet att minska utsläp-
pen i hela leverantörs kedjan. Vi är också medlem i Fashion
Pact, ett initiativ som syftar till att påskynda framstegen
mot en framtid med nettonollutsläpp för modebranschen.
Vi höjer ribban med vår ambition för
återvunna material
I takt med att vi närmar oss målet om 30 procent åter-
vunna material till 2025 är ambitionen nu att använda
50 procent återvunna material till 2030.
H&M Studio återvände till Paris Fashion Week
Modeprofiler som Yasmin Finney, Elsa Hosk, Ziwe och
Tina Kunakey var på plats i den exklusiva popup-butiken
– placerad i ett fantastisk parisiskt galleri med glastak.
H&M Studio är H&M:s mest nyskapande modeerbjudande,
och har utvecklats av designteamet i ateljén i Stockholm.
9
Vigger grunden
för fortsatt lönsam
och hållbar tillväxt
VD-ORD
10
<<Innehåll H&M-gruppen – översikt/Vd-ord
Det gångna året präglades av förbättringar inom flera områden.
Vi har satt en tydlig riktning, vi har höjt ribban och vi ser stor potential
att utveckla verksamheten för fortsatt lönsam och llbar tillväxt.
H&M-gruppen förenas kring ett tydligt syfte: liberate
fashion for the many. Vi strävar efter att inspirera män-
niskor att uttrycka sin personlighet genom att erbjuda
ett brett sortiment av håll bart mode till oslagbara priser
i fantastiska shoppingmiljöer.
2024 var ett år då vi tog steg i rätt riktning. Investeringar
och effektiviseringar i våra varumärken och vår varu-
försörjningskedja tillsammans med god kostnadskontroll
bidrog till ett starkt kassaflöde fn den löpande verksam-
heten om 32 mil jarder kronor och en förbättrad rörelse-
marginal, även om vi inte nådde hela vägen till vår ambi-
tion om 10 procent. H&M-gruppens nettoomsättning för
helåret uppgick till 234 miljarder kronor.
Under 2024 fokuserade vi på det som betyder mest
för våra kunder. Denna enkla princip styrde våra beslut
och innebar skärpt fokus på vår kärnverksamhet med
H&M-varumärket som högsta prioritet. H&M fortsatte
att stärkas inom tre nyckelområden: ett förbättrat produkt-
erbjudande, en mer inspirerande shoppingupplevelse
och ett starkare varumärkes byggande.
Ett förbättrat produkterbjudande
Med kreativitet i fokus vill vi inspirera våra kunder att k
sin personliga stil med våra produkter och kollektioner.
Vi har investerat i design, hantverksskicklighet, produkt-
kvalitet och pris. För att kunna reagera ännu snabbare på
trender har vi kortat beslutsvägar, ökat flexibiliteten i leve-
rantörskedjan, vidareutvecklat vår nearshoring-kapacitet
och stärkt samarbetet med våra leverantörer.
Som ett resultat av dessa förbättringar har särskilt vårt
dammode fått ett bra mottagande, vilket framgick tydligt
vid lanseringen av H&M:s höstkollektion. Under 2025
bygger vi vidare på grunden vi lagt under 2024 och höjer
ambitionen för alla kundgrupper.
En inspirerande shoppingupplevelse
I vår omnimodell forttter vi att integrera våra fysiska och
digitala försäljningskanaler som samverkar och stärker
varandra. Genom att förbättra vår varutillgänglighet och
utöka användningen av RFID-teknik (Radio Frequency
Identification) för varulagerhantering säkerställer vi att
rätt produkter finns tillgängliga vid rätt tidpunkt i rätt
kanal så att kunderbjudandet alltid är det mest relevanta.
Under 2024 påbörjade vi en omfattande uppgradering
av shopping upplevelsen, både online och i butik. I de
fysiska butikerna har vi skapat moderna, inspirerande
miljöer genom ombyggnationer i viktiga mode metropoler
som London, New York, Tokyo, Seoul, Paris, Berlin och
Stockholm. Vi genomför också bety dande uppgraderingar
i snabb takt för att förbättra kundupplevelsen i en stor
andel av våra övriga butiker. Detta omfattar bättre
plansningar, utökad teknisk funktionalitet, förbättrad
produkt presentation och ökad produkttillgänglighet.
Onlineförsäljningen utvecklades mycket väl under
2024. Vi gjorde shoppingen smidigare och mer intuitiv
genom bättre passforms-, storleks- och produkt rekom-
menda tioner samt en förenklad sökfunktion. På flera
marknader introducerade vi även en ny, mer inspirerande
shoppingupplevelse.
Ett stärkt varumärke
Vi fortsätter att stärka H&M-varumärket genom att skapa
mer relevanta och inspirerande varumärkesupplevelser
r kreativitet, nyfikenhet och fantasi står i centrum.
Vi har lyft vårt varumärkesbyggande för att bättre
kunna möta våra kunder där de tillbringar sin tid, fram-
förallt genom att stärka vår digitala närvaro och räckvidd.
Via samarbeten med kreatörer och med ett relevant,
inspirerande innehåll bygger vi starkare kundrelationer
med fördjupat engagemang.
H&M:s livsstilsvarumärken
H&M:s utökade sortiment inom hem, sport och skönhet
utvecklas väl. H&M HOME, H&M Move och H&M
Beauty har alla en stark potential att växa globalt inom
sina expanderande kategorier. Vi är extra glada över den
positiva responsen fn kunderna på vårt sportsortiment
H&M Move, särskilt när det gäller den förbättrade
kvaliteten och funktionaliteten.
Portfolio brands och ventures
r att göra mode tillgängligt för fler och driva långsiktig
lönsam tillväxt har vi våra portfolio brands och ventures,
som COS, Weekday, & Other Stories, ARKET och Sellpy.
Med sina egna unika erbjudanden når våra varurken
olika kundgrupper, medan våra ventures bidrar till håll-
bar utveckling och genererar nya insikter.
Både COS och ARKET utvecklades positivt under året,
och vårt majoritetgda bolag Sellpy fortsatte att växa
i snabb takt. Sellpy, som idag är en av Europas största
secondhand-plattformar för mode, finns tillgängligt på
24 marknader.
Vårt fokus ligger fortsatt på organisk tillväxt för H&M-
varumärket. Samtidigt har vi under de senaste åren fort-
satt investera i cirka 30 ventures för att driva framtida
tillväxt. Dessa investeringar kompletterar vårt kund-
erbjudande och inkluderar nya affärsmodeller, direkt- till-
konsument-varumärken och nya återvunna material.
Vi prioriterar initiativ som driver försäljning och lön-
samhet, samtidigt som vi tar bort sådant som inte bidrar
till verksamheten, något som bland annat lett till att vi valt
att avveckla varurket Afound. Under 2025 integrerar
vi Monki i Weekdays erbjudande, både i butik och online.
11
Integrerad hållbarhet
llbarhet är högt prioriterat och är grundggande för
hur vi bedriver vår verksamhet och avgörande för lång-
siktig framgång.
Vi har identifierat fyra omden där vi har störst
potential att göra skillnad: Minska fossila bränslen
i vår varuförsörjningskedja, övergå till enbart återvunna
eller hållbart framställda material, producera enligt
efterfgan så exakt som möjligt samt skala upp cirkura
affärsmodeller för att hålla materialen längre i bruk och
förlänga produkternas livslängd.
Under 2024 fortsatte vi att integrera hållbarhet ytter-
ligare inom hela verksamheten, till exempel i våra design-
och produktutvecklingsprocesser. Vi gjorde också riktade
investeringar för att minska växthusgasutsläppen i vår
leverantörskedja. 2024 minskade våra scope 3-utsläpp
med 24 procent jämfört med basåret 2019. Detta ger oss
goda förutsättningar att nå vårt långsiktiga mål om att
minska växthusgasutsläppen med 56 procent fram till
2030. För närvarande är 85 procent av de material vi
använder återvunna eller hållbart framställda, och vårt
l är att nå 100 procent till 2030. Våra insatser har upp-
rksammats i globala rankningar som Stand.earth och
Dow Jones Sustainability Index, och vi har också erkänts
som en av de ledande aktörerna i branschen av Textile
Exchange. Vi är återigen med på CDP:s A-lista för vårt
arbete med att minska utsläpp, motverka klimatrisker
och bidra till övergången till en fossilfri ekonomi.
Utsikter
Med vår affärsidé – mode och kvalitet till bästa pris på
ett hållbart sätt – är vi väl positionerade för tillväxt på den
globala modemarknaden. I takt med att levnadskostna-
derna ökar prioriterar konsumenterna också i allt högre
grad bästa värde för pengarna när de gör sina inköp.
Vi fortsätter att stärka verksamheten för att navigera
i en snabbt föränderlig omvärld präglad av utmanande
makroekonomiska förhållanden och en geopolitisk
osäker het. Vår flexibla leverantörskedja ger oss mot-
ståndskraft och möjligheter att hantera negativa externa
ndelser på olika marknader.
Vi har en stark grund att stå på och har satt en tydlig väg
framåt. Vår högsta prioritet är fortsatt H&M- varurket
och organisk tillväxt, vilket är avgörande för vår framtida
framgång. Men viktigast av allt, vi har fantastiska team
runt om i världen, vars engagemang jag ser varje dag i våra
butiker, lager och kontor. Vinstökningen för helåret inne-
r att vi kan avsätta ytterligare 236 miljoner kronor till
H&M Incentive Program för H&M-gruppens alla
anställda.
Tack vare våra medarbetares engagemang och fina
insatser, samt en ambitiös och tydlig plan är jag opti mis-
tisk över vår potential. Vi kommer att ta betydande steg
under 2025 och bygga vidare på grunden för fortsatt
lönsam och hållbar tillväxt.
Daniel Err
Vd H&M-gruppen
sten 2025
öppnar H&M sin
första butik och
online i Brasilien.
2024 öppnade
H&M sin första
butik och online
i Costa Rica.
12
<<Innehåll H&M-gruppen – översikt/Vd-ord
Mode som
engagerar och
inspirerar
H&M har ett engagerat designteam som drivs av
kreativitet. Med vägledning av bolagets kreativa
rådgivare Ann-Sofie Johansson har varurket
H&M stärkt sin designfilosofi kring kreativitet.
H&M:s innovativa design kombineras med kultu-
rell relevans och hållbara tillverknings sätt. Genom
att lyssna på våra kunder över hela världen säker-
ställer vi att vår design förblir tillnglig, full av
liv och förr engagera en mångsidig målgrupp.
”Vi vill alltid göra mode spännande, inspirerande
och samtidigt meningsfullt”, säger Ann-Sofie
Johansson. ”Det handlar om att hitta den perfekta
balansen där kreativitet och ansvar möter det som
kunderna söker.
Bakom denna strategi står ett team av skickliga
inhouse-designers med blick för att upptäcka och
överföra globala trender till lokala marknader.
H&M:s team hämtar inspiration från de senaste
trenderna för att skapa högkvalitativa kollektioner
med rätt balans mellan basplagg och det allra
senaste inom mode. Nya idéer kommer från olika
influenser inom konst, musik, resor, filmer, mode-
visningar, street style och sociala medier. Design-
teamet uppmuntras att utforska sin kreativitet och
kundnnedom, vilket inspirerar dem att tänka
nytt. ”Jag upplever att glädjen och lekfullheten
kommer fram i våra kollektioner, och det skapar en
spänning som får kunderna att känna: ’Det här var
precis det jag ville ha!”
H&M är fast beslutna att omdefiniera bilden
av vad prisvärt mode innebär genom att fokusera
på relevans och hållbar design. ”Modebranschens
framtid handlar om att skapa plagg som står sig
över tid, både vad gäller kvalitet och stil,” tilgger
Ann-Sofie.
KREATIVITET I FOKUS
Ann-Sofie Johansson, kreativ
rådgivare inom H&M-gruppen
Vi vill alltid
göra mode
spännande,
inspirerande
och samtidigt
meningsfullt
Ann-Sofie Johansson,
kreativ rådgivare
13
r
verksamhet
14
<<Innehåll Vår verksamhet
H&M-gruppen är en global familj med starka modevarurken som
erbjuder kunderna den bästa kombinationen av mode, design, kvalitet,
hållbarhet och pris, samtidigt som våra ventures bygger lösningar för
att föndra vår bransch till det bättre. Alla våra varumärken delar
samma syfte, affärsidé och värderingar. Vart och ett av dem formar
sina egna unika världar med olika målgrupper, produktutbud och
kundupplevelser.
Vår affärsidé ochrt syfte visar vägen
Vår affärsidé, mode och kvalitet till bästa pris på ett
llbart sätt ligger till grund för allt vi gör. Med vårt syfte
”liberate fashion for the many” vill vi skapa möjligheter
för människor att uttrycka sig genom mode utan begns-
ningar. Det innebär att befria modet från orimliga priser
och snäva normer, samtidigt som vi minimerar negativ
påverkan på människor och miljön. Det är ett kontinuer-
ligt arbete som formar varje produkt och stil, varje upp-
levelse och varje kundmöte. Vi vill att kunderna ska
kunna bejaka och uttrycka sin identitet genom sin stil
– samtidigt som de känner sig trygga i att de gör ett håll-
bart val. Med vårt breda sortiment ser vi till att vi erbjuder
ett oslagbart värde för alla.
Att uppnå detta är både vår passion och vårt ansvar.
Vi har en långsiktig och engagerad huvud ägare, finansiella
resurser, ett globalt team av passionerade medarbetare
och en stark kultur av innovation och entreprenörskap
som stöttar oss längs vägen.
Vår omvärld
Modebranschen är en växande global marknad i ständig
utveckling, med ett uppskattat marknadsvärde på cirka
1,45 biljoner USD. Marknaden är fragmenterad, med
Vårt syfte: liberate
fashion for the many
Syfte Liberate fashion for the many.
Affärsidé Mode och kvalitet till bästa pris
på ett hållbart sätt.
Värderingar Vi är ett team. Vi trornniskan.
Viär entreprerer. Vi rbättras kontinuerligt.
Viärkostnadsmedvetna. Vi är tydliga och öppen-
sinnade. Enkelhet.
Viktiga områden Produkterbjudande, shopping-
upplevelse och varumärkesbyggande.
15
nga små aktörer och endast ett fåtal stora globala före-
tag. De tio största modevarurkena utgör cirka 14 pro-
cent av den totala marknaden
1
.
Modebranschen utvecklas snabbt och drivs av krav på
transparens, etik och hållbarhet samt överkomliga priser.
H&M-gruppens varumärken är väl positionerade för att
möta dessa krav och erbjuder mycket värde för pengarna
i kombination med stil och kvalitet som tilltalar många
på olika marknader. Med en förntad bransch tillväxt
erbjuder modemarknaden betydande möjligheter.
Vår affärsmodell
H&M-gruppen är i huvudsak verksamt inom kategorin
prisvärt mode med en mångsidig portfölj av varumärken
som erbjuder produkter direkt till konsumenter, med ett
brett utbud av stilar och prisklasser. Våra starka varu-
rken har var och en unika kunderbjudanden, som
komplet terar varandra väl så att vi når ett brett spektrum
av kunder.
Med våra designteam skapar våra modevarumärken
sina egna kollektioner som främst säljs i deras egna digi-
tala och fysiska butiker, vilket säkerställer relevans för
en bred kundbas både globalt och lokalt. Detta upplägg
gör det möjligt för oss att få värdefulla konsumentinsikter
och kontinuerligt förbättra vår verksamhet. Varurket
H&M är vårt huvudfokus, då framng för detta stärker
vår förmåga att investera i, stödja och utöka hela portföljen
av varurken och ventures inom hela H&M-gruppen.
Alla våra varurken är dedikerade till att driva sin
verksamhet på ett etiskt, ansvarsfullt, hållbart och
transparent tt.
Ambitiösa långsiktiga mål
Vi har tre ambitiösa långsiktiga mål: långsiktig försäljnings-
tillväxt på minst 10 procent per år, en rörelsemarginal
som överstiger 10 procent och en 56-procentig minskning
av växthusgasutsläppen senast 2030, med 2019 som bar
2
.
Dessa mål tydliggör vårt engagemang för att balansera
ngsiktig tillväxt med miljö- och samllsansvar.
1. Euromonitor 2024.
2. Avser science-based targets för den egna verksamheten (scope 1 och 2)
och för bolagets hela värdekedja (scope 3) och exkluderar användning
avsålda produkter.
16
<<Innehåll Vår verksamhet/Affärsi
För att nå våra ambitiösa mål har vi fyra gemensamma
resursområden som stöttar våra strategiska fokus-
områden.
Medarbetare och ledarskap
Vår viktigaste styrka och tillgång är våra engagerade
kollegor och vår unika företagskultur. Att attrahera och
ut veckla talanger i världsklass är centralt för H&M-
gruppens vision. Inom H&M-gruppen får medarbetare
ettstort ansvar redan från början. Vi fokuserar på att
bygga ett starkt ledarskap som uppmuntrar kreativitet,
omsorg ochstarka affärsresultat genom att möjliggöra
att med arbetare når sin fulla potential. Med dettar-
hållnings sätt ser vi till att våra team är trygga och känner
förtroende att agera och arbeta fullt ut för att driva vårt
syfte framåt.
AI och data
Genom att dra nytta av AI och data kan vi stärkarrn-
verksamhet ytterligare. Med avancerad analys får vi
värde fulla insikter som hjälper oss att bättre förstå våra
kunders behov, optimera lager och effektivisera vår varu-
försörjningskedja. Allt detta bygger på en robust teknisk
grund.
Resurseffektivitet
Genom att prioritera effektivitet och produktivitet
optimerar vi vår kostnadsstruktur. Kombinationen av
finansiell styrka och ett långsiktigt perspektiv gör det
möjligtr oss att fortsätta investera i förbättringar i vårt
kund erbjudande och shoppingupplevelse. Samtidigt
satsar vi på innovationer längs hela värdekedjan för att
säkerställa långsiktig, lönsam och hållbar tillväxt.
Vårt integrerade hållbarhetsfokus
Minska fossila bränslen i vår
v a r u f ö r s ö r j n i n g s k e d j a
Övergå till enbart återvunna eller hållbart
framställda material
Producera enligt efterfgan så exakt
sommöjligt
Skala upp cirkura affärsmodeller för
atthålla materialen i bruk och förlänga
produkternas livslängd
Respekten för mänskliga rättigheter är och
förblir en integrerad del av allt vårt arbete
ochalla våra viktiga områden.
Integrerad hållbarhet
Inom H&M-gruppen strävar vi efter att alltid erbjuda våra
kunder prisvärda produkter som är gjorda med hållbarhet
och cirkularitet i åtanke, somr att vi kan cirkulera pro-
dukter och material med högsta möjliga bibehållna värde.
Vi anser att mode ska vara tillgängligt för alla ochvi vill att
våra produkter ska tillverkas på ett ansvarsfullt sätt och
vara designade för att användas, återanvändas och åter-
vinnas. Därför fokuserar vi på att optimerar produktion
och resursanvändning, minska växthusgasutsläppen i vår
värde kedja, övergå till återvunna ochhållbart framställda
material samt skala upp cirkulära affärsmodeller, sam-
tidigt som vi respekterar mänskliga rättigheter. Hållbarhet
är centralt förr verksamhet, helagen från de mate-
rial vi väljer till vårt kontinuerliga arbete med att leverera
oslagbart värde till våra kunder.
Våra gemensamma resurser
– grunden till framgång
Med egna designteam, vår omnimodell och prisvärda
position på marknaden har vi en unik möjlighet att växa.
Under året har vi fokuserat på vad som är viktigast för
våra kunder, med H&M som huvudfokus. H&M fort-
satteatt stärkas inom tre nyckelområden: ett förbättrat
produkterbjudande, en mer inspirerande shopping-
upplevelse och ett starkare varumärkesbyggande.
Ett enastående produkterbjudande
Vi har utvecklat våra produkter och vårt sortiment för
att leva upp till vår affärsidé. Det innebär att skapa mode
som kunderna vill ha, samtidigt som vi bygger en flexibel
leverantörskedja med fokus på att minimera vår negativa
påverkan på människor och planeten, matcha efterfrågan
med utbudet och förlänga varje produkts livscykel.
En förbättrad shoppingupplevelse
Vi har gjort vår shoppingupplevelse mer inspirerande,
relevant och smidig genom att utnyttja räckvidden av vårt
stora butiksnätverk och våra digitala butiker, i kombination
med våra sociala kanaler. Vi har fokuserat ännu mer på
anpassade lokala erbjudanden i fysiska butiker parallellt
med ett mer personligt erbjudande i de digitala kanalerna.
Vi förbättrar även kund service och fortsätter att integrera
våra butikers varuförsörjning med våra digitala kanaler.
Ett stärkt varumärkesbyggande
Vi fortsatte stärka vårt varumärkesbyggande genom
meningsfulla upplevelser och inspirerande marknads-
föring. För att nå ut till olika målgrupper har vi optimerat
vår användning av mediekanaler och innehåll för större
relevans, engagemang och trafik. Vi har även stärkt r
rvaro i globala modestäder.
En starkare kärnverksamhet
17
”Vi vill ta
varumärket
H&M till
nästa nivå”
Jörgen Andersson,
kreativ chef H&M
18
<<Innehåll Vår verksamhet/Case story
Mode-
branschens
drivkraft
H&M höjer ambitionsnivån med kreativiteten
i centrum. ”Vi vill ta varurket H&M till nästa
nivå,” säger H&M:s kreativa chef Jörgen Anders-
son. ”Och modebranschens drivkraft är kreati-
vitet.” Genom att stödja nyfikenhet och fantasi ger
H&M liv åt nya idéer och skapar exceptionella
produkter och upplevelser.
Ett bra exempel var höst- och vinterkampanjen
2024, där mode, musik och kultur förenades på
ett sätt som verkligen berörde människor. ”Framåt
vill vi skapa modeupplevelser som inspirerar och
väcker känslor hos många. Vårt budskap är tydligt
– att vara relevant och unik ger styrka!”
Att väva in kreativitet och nyfikenhet i hela
organisationen har alltid varit avgörande för H&M:s
förhållningssätt, som är förankrat i grun daren
Erling Perssons vision. Med utngspunkt i dessa
styrkor fokuserar H&M starkt på kärnan i verksam-
heten – produkten, upplevelsen och varurket.
r att möta kundernas föränderliga efterfrågan
intensifierar H&M sina anstngningar och sin
kapacitet att leverera mode av hög kvalitet, som är
llbart framställt och ger exceptionellt värde för
pengarna. Allt börjar med kollegorna, ett starkt
ledarskap och engagemang på alla nivåer. Med
hjälp av den senaste tekniken och skddarsydda
upplevelser för lokala försäljningsmarknader blir
varje interaktion en inspirationskälla, oavsett om
det är online eller i butik. ”Vi kommer fortsätta
bygga en framtid där kreativitet driver både stil
och tillväxt, och gör H&M till ett varumärke som
verkligen berör många.
KREATIVITET I FOKUS
Jörgen Andersson,
kreativ chef på H&M
19
H&M-gruppens omnimodell integrerar fysisk och digital shopping
för en inspirerande, smidig och bekm kundupplevelse. Under
2024 har vi utökat våra tjänster, förbättrat våra butiksformat och
digitala funktioner.
Det bästa av två världar
vår omnimodell
Med koncernens mångsidiga varumärken och ventures
är vi fokuserade på att skapa inspirerande och unika
kundupplevelser i alla kanaler. Vi utvecklas ständigt för
att möta och överträffa kundernas förntningar. Vårt
l är att alltid erbjuda en smidig och inspirerande
shopping upplevelse, oavsett var, när och hur våra kunder
inter agerar med oss – såväl i fysiska butiker som i digitala
kanaler som webbplatser, appar, sociala medier och
digitala marknads platser.
llbarhet är en central del av vår omnikanalstrategi
r vi använder teknik och cirkura initiativ för att
bredda vårt kunderbjudande. Prediktiv AI är en av de
tekniker som hjälper oss att möta kundernas efterfgan
snabbare och mer exakt, samtidigt som vi anpassar
ut budet till efterfgan på ett bättre sätt.
Butiker som inspirerar och engagerar
Våra butiker runt om i världen är mer än bara butiker
– de är destinationer där kunderna kan hitta inspiration,
utforska sin personliga stil och uppleva våra varurken
i verkligheten. Våra kunder värdesätter närheten, till-
ngligheten och upplevelsen som erbjuds i våra butiker
r de vill prova kläder, skapa en ny look eller hitta den
perfekta passformen.
Vi säkerställer att vi har en välbalanserad och relevant
butiksportfölj på alla våra marknader. H&M-gruppen har
möjlighet att omförhandla eller avsluta cirka en tredjedel
av hyreskontrakten årligen.
Under 2024 har vi lagt ökat fokus på regionala flagg-
skeppsbutiker, där vi förhöjer kundupplevelsen och
anpassar butikskoncepten för att spegla varje varumärkes
unika identitet. Vi utformar våra butiker med samma för-
llningssätt som vi har till mode, det vill säga genom att
blanda globala trender med lokala insikter. Varje besök
ska fånga intresse och inspirera. Genom att fortsätta
integrera bland annat RFID-teknik gör vi det lättare för
kunderna att snabbt hitta en vara och få rätt information
om dess tillgänglighet. Butikerna är också nyckeln till
vår leverantörskedja och stödjer våra leveransalternativ
som att hämta ett onlineköp i butik och underlättar även
online returer i butik. I kombination med våra varumärkens
secondhand-försäljning kan plaggens livslängd förlängas
vilket stödjer övergången till en cirkulär ekonomi för mode.
En smartare digital shoppingupplevelse
Våra fysiska och digitala kanaler kompletterar varandra
och stärker vårt kunderbjudande som helhet. Parallellt
med en ökad integration av de båda kanalerna för att
erbjuda en smidig upplevelse, förbättrar vi kontinuerligt
onlineupplevelsen för våra kunder. Vi förbättrar produkt-
exponering och sökfunktioner för att kunderna enklare
ska hitta varor de gillar och plagg som de vill behålla med
hjälp av rekommendationer om storlek och personlig pass-
form. Under 2024 har vi lanserat en ny digital H&M-butik
och app som förhöjt den visuella upplevelsen med förbätt-
rade modebilder, presentation och tyd ligare rekommen-
dationer för styling och passform för att inspirera kunder
ytterligare.
I och med lanseringen av vår uppdaterade app och
digitala funktioner i butiker samt online fortsätter vi att
utveckla vår omnikanalstrategi för att kunna erbjuda
en ännu bättre upplevelse och samtidigt lansera våra
varumärken på nya marknadsplatser. Allt detta bidrar
till att föra ut våra varurken till en bredare målgrupp.
Genom att fortsätta att investera i både fysiska butiker
och digital utveckling säkerställer vi att våra kunder får
en smidig och flexibel shoppingupplevelse – när de vill
och var de vill.
20
<<Innehåll Vår verksamhet/Vår omnimodell
Butiker
Under 2024 öppnade vi 88 (101) nya butiker och stängde 204
(197) stycken. Detta resulterade i en nettominskning om 116
butiker. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 hade vi 4 253
butiker på 78 marknader. De flesta av öppningarna sker på
tillväxtmarknader, medan stängningarna huvud sakligen
sker etablerade marknader. H&M kommer att öppna sin
första fysiska butik samt online i Brasilien 2025.
Online
H&M finns på 60 onlinemarknader. COS, Weekday, Monki,
&Other Stories och ARKET erbjuder global selling, vilket
gör det möjligt för kunder ytterligare cirka 70 marknader
att handla online. Det exakta antalet marknader som har
denna tjänst varierar mellan olika varumärken. Flera av
ra varumärken finns även på ett antal externa marknads-
platser.
21
Kunden
i fokus
22
<<Innehåll Kunden i fokus/Mode och design
Liberating fashion for the many är grunden i allt vi gör. Vi vill
skapa möjligheter för människor att uttrycka sig genom mode,
utan begränsningar. Drivna av vår passion för design skapar vi
kollektioner som inspirerar vår mångsidiga kundbas. Med vårt
engagemang för hantverk och innovation har vi under 2024 höjt
ribban ytterligare i och med vår ambition att göra högkvalitativt
och trendigt mode tillgängligt för alla.
Inom alla våra varurken har vi talangfulla designers
som är dedikerade till att skapa design som speglar de
senaste trenderna, samtidigt som de håller fast vidra
rnvärden om tillnglighet och inkludering. Kollek-
tionerna inspireras av en dynamisk blandning av konst,
natur, kultur, sociala medier och den vibrerande pulsen
samt gatustilen i globala städer. De erbjuder ett varierat
utbud som tilltalar en bred kundbas.
Våra produktteam är genuint kundfokuserade, vilket
gör att vi snabbt kan reagera på trender och en ständigt
föränderlig marknad. När vi nu tar stora kliv för att bli
snabbare på att leverera det senaste modet till våra kunder,
samarbetar vi ännu närmare med vår efterfgestyrda
leverantörskedja för att ständigt kunna anpassa oss till
kundernas preferenser och kommande trender.
Med kortare ledtid fn design till att produkten når
kunden förbättras precision, tillgängligheten och rele-
vansen i alla kontaktytor. Samtidigt får våra kunder till-
ng till ett bredare och mer relevant sortiment. Det inne-
r ett starkare erbjudande för samtliga kategorier, med
en bredare variation i stilar, kvalitet och modeller för att
möta kundernas förntningar.
Vår filosofi är enkel: mode ska vara för alla. Genom att
integrera globala perspektiv med en förståelse för våra
kunders preferenser levererar vi kollektioner som inspire-
rar mångfacetterade grupper – så att alla kan hitta pro-
dukter som passar deras stil och uttryck.
Vi främjar personlig stil
med hjälp av kreativitet
23
Vi värnar om kvalitet och hållbarhet
Kvalitet och hållbarhet är med i processen i varje plagg
vi skapar, från omsorgsfulla val av tyger till klädtillverk-
ningen. Våra kriterier när vi väljer material inkluderar
bland annat miljö påverkan, hållbarhet, komfort och syfte.
För att möta konsumenternas växande medvetenhet om
llbarhetsfrågor ser vi till att våra produkter kan använ-
das och uppskattas över tid. Under 2024 var 89 procent
av våra material antingen återvunna eller hållbart fram-
ställda, varav 29,5 procent var återvunna. Vi har även
presenterat en ny ambition om att använda 50 procent
återvunna material till 2030
1
.
Genom initiativ som H&M Pre-loved, ARKET
Archive, COS Resell och Sellpy fmjar vi en cirkulär
ekonomi för mode. Vi erbjuder secondhand-mode som
förlänger livslängden på varje plagg. Det ligger i linje med
vår vision att minska vår negativa miljöpåverkan genom
att förlänga plaggens livslängd.
Kollektioner som inspirerar
Ett nytänkade perspektiv på mode
Under 2024 firade H&M 20 år av framgångsrika design-
samarbeten – ett lyckat inslag som kompletterar och för-
stärker vårt eget starka designteam. Sedan den ikoniska
Karl Lagerfeld-kollektionen 2004 har våra partner skap
kontinuerligt fört med sig nya perspektiv och unika stilar
och gjort exklusivt mode tillgängligt för en stor publik.
Under 2025 ser vi fram emot flera spännande samarbeten,
inklusive kollektioner med polska designern Magda
Butrym som lanseras i april och den väl renommerade
designern och kreatören Glenn Martens under hösten.
Fashion & Innovation collection från & Other Stories
Under året släppte & Other Stories Fashion & Innovation
collection med innovativa material framställda av avlagda
plagg – som därmed fick ett andra liv – och återvunnet,
ekologiskt mullbärssilke samt ett alternativ till läder
med biobaserade ingredienser. MIRUM
®
är ett inno vativt
premiummaterial tillverkat av 100 procent biobaserade
ingredienser och utgör ett alternativ till animaliskt läder.
Materialet är ett resultat av ett nära sam arbete med
H&M - gruppens Circular Innovation Lab.
COS New York Fashion Week
COS åternde till New York Fashion Week för att
presen tera sin huvudkollektion för höst och vinter 2024
samt Atelier-kollektionen. COS är känt för sitt engage-
mang för omsorgsfullt hantverk och innovativ design.
Varumärket hämtar inspiration från samtida kultur och
konst och blandar sömst elegans med modernitet.
rokh H&M
H&M lanserade ett samarbete med den koreanska
designern Rok Hwang. Kollektionen bestod av plagg med
avantgardistisk stil som fungerar i vardagen. Kollektionen
innehöll klassiker som trenchcoats med dubbla lager och
knningar med avtagbar nederkant – allt med fokus på
ngsidighet, för att göra det möjligt för kunderna att styla
varje plagg som de önskar.
H&M Studio
H&M Studio är H&M:s mest framåtlutade mode-
erbjudande. Kapselkollektionen lanserades 2013 och
skapas av ett internt designteam i H&M:s ateljé i Stock-
holm och presenteras flera gånger om året. Under 2024
lanserades sex kollektioner.
Samarbete med Anamika Khanna
Sedan 1998 har Anamika Khanna varit i framkant när det
ller att skapa indiskt mode i ny tappning och introducera
det för omvärlden. Tillsammans med H&M har hon kom-
binerat indisk och västerländsk design för att skapa en
kollektion med omsorgsfulla kontraster, mjuka silhuetter,
handbroderade detaljer och färgstarka mönster.
rokh H&M
Samarbete med Anamika Khanna
1. Läs mer i vår hållbarhetsrapport på sid 77.
24
<<Innehåll Kunden i fokus/Mode och design
Via våra cirkulära affärsmodeller strävar vi efter att optimera resurs-
användningen och öka produkternas livsngd. Vi erbjuder flera olika
secondhand-initiativ, däribland kurerade butiks sortiment och webb-
platser där privatpersoner kanlja sina preloved- produkter direkt
till andra konsumenter.
Att erbjuda våra kunder olika sätt att engagera sig i mode
och stil finns i vårt DNA och ligger också i linje med vår
affärsidé. Vi testar och investerar i innovativa tjänster
som sträcker sig över hela produktens livscykel. Dessa
initiativ som reparation, secondhand-försäljning, och
återvinning gör det möjligt att förlänga livsngden på
produkter och material och cirkulera dem. Vi prioriterar
i första hand återanvändning av kläder, antingen genom
textil-till-textilåtervinning eller genom återvinning för
användning i andra industrier. Läs mer om vår cirkulära
affärsmodell i vår hållbarhets rapport på sidorna 73–78.
Viktiga initiativ
Cirkulära designprinciper
Vår designprocess prioriterar ansvarsfullt framställda
och hållbara material samt metoder som stödjer repara-
tion, återanvändning och återvinning. Allt för att förlänga
produktens livslängd och minimera negativ miljöpåverkan.
Cirkulära
kundresor
Försäljning av secondhand
Våra varumärken H&M, ARKET, COS och Weekday
(inklusive Monki) har alla secondhand som en del av sitt
kunderbjudande. H&M-gruppen är också majoritetsägare
i Sellpy, en digital plattform som kopplar samman kunder
och gör det enkelt att köpa och sälja preloved-produkter.
Lagning och klädvårdstjänster
I utvalda butiker erbjuder vi lagning av kläder och råd till
kunder om hur de bäst sköter om sina klädesplagg för att
förlänga livslängden.
Klädinsamling och återvinning
Vi har kdinsamling i våra butiker runtom i världen för
återanvändning eller återvinning, både som återvinning
från textil till textil och som återvinning för användning i
andra branscher. Genom vårt joint venture Looper Textile
Co. erbjuder vi tillsammans med Remondis lösningar för
insamling och sortering för att möjliggöra åter användning
och återvinning.
25
H&M
H&M HOME
H&M BEAUTY
H&M MOVE
COS
WEEKDAY
CHEAP MONDAY
MONKI
& OTHER STORIES
ARKET
SINGULAR SOCIETY
SELLPY
Modevarumärken
för olika stilar
och tillfällen
26
<<Innehåll Kunden i fokus/Våra varumärken
H&M
Fullt fokus på syftet
liberate fashion for
the many
H&M strävar efter att mode ska vara tillgängligt för alla
genom bolagets affärsidé: mode och kvalitet till bästa pris på
ett hållbart sätt. H&M erbjuder ett brett utbud av stilar för
olika personligheter, preferenser, kroppstyper, åldrar, identi-
teter, tillfällen och kulturer. I varurket H&M ingår även
H&M HOME, H&M Move och H&M Beauty. Kunderna
kan uttrycka sig genom varumärkets mångsidiga, moderiktiga
och aktuella sortiment, som innehåller allt fn unika design-
samarbeten och funktionella sportkläder till prisvärda bas-
plagg, skönhets produkter och accessoarer. H&M har 3 777
butiker på 78 marknader och finns online på 60 marknader.
hm.com
27
H&M Move
Bjuder in världen att röra sig
H&M Move erbjuder funktionella och moderiktiga sport-
kder som är tillngliga för alla. H&M Move hyllar fysisk
aktivitet och bjuder in hela världen till rörelse – hur du än
rör dig. Sortimentet består av kollektioner för alla typer av
aktiviteter från yoga, löpning och styrketräning till racket-
sporter och mycket annat. H&M Move erbjuder kollektioner
för dam, herr och barn online och på egna koncep tytor
i cirka 2 400 H&M-butiker världen över.
hm.com/move
H&M HOME
Ett designdrivet globalt inredningsvarumärke
H&M HOME-sortimentet stcker sig fn högkvalitativa
ngkläder och tidlöst porslin till ett brett utbud av textilier,
möbler och belysning. Varurket kännetecknas av sam-
tida stil och känsla för kvalitet och detaljer. Genom att
kombinera modern design och kvalitet med hållbarhet
och bra priser gör H&M HOME det möjligt för inrednings-
intresserade världen över att skapa personliga och moderna
miljöer att känna sig hemma i. H&M HOME lanserades
online 2009. I dag är varurket tillngligt på de flesta av
H&M:s onlinemarknader, genom fristående H&M HOME-
konceptbutiker och via shop-in-shop i H&M-butiker.
hm.com/home
H&M Beauty
Skönhetsdestinationen för modemedvetna
H&M:s eget skönhetskoncept H&M Beauty erbjuder
ett brett utbud av prisvärda och högkvalitativa produkter,
inklusive vår egen makeupserie, en ny doftkollektion
och över 80 globala och skandinaviska skönhetsvaru-
rken. H&M Beauty är tillgängligt via shop-in- shop
i H&M-butiker och har öppnat fem H&M Beauty-
flaggskeppsbutiker i Skandinavien sedan 2023.
hm.com/beauty
H&M:s livsstils-
varumärken
28
<<Innehåll Kunden i fokus/Våra varumärken
COS
Utforskar den
moderna garderoben
COS erbjuder kläder och accessoarer med tyngdpunkt
på exceptionell kvalitet och design som står sig över tid.
Varumärkets estetik andas exklusivitet, med tyngdpunkt
på hantverksskicklighet, innovation och tongivande mode
-
inriktningar. Med stark koppling till modern kultur och
dynamiska globala storstäder kännetecknas varumärkets
design av kombinationen av det samtida och det tidlösa
– där skapandet ständigt sker med ett medvetet och
ansvars fullt förhållningssätt. COS har 238 fysiska butiker
på 48 marknader och onlinebutiker på 38 marknader.
Sortimentet levereras till ytterligare marknader via global
selling genom onlinekanaler och finns även tillgängligt
på externa plattformar.
cos.com
Weekday
Inspirerat av ungdoms-
kultur och streetstyle
Weekday är ett streetfashion- och livsstilsvarumärke
som utmanar gnserna för vardagskder. Det är ett
kollektiv, en plattform för att uttrycka sig – för den
kreativa generationen på jakt efter inspiration, nya
stilar och framväxande kulturella trender. Weekday
lanserades 2002 och erbjuder en unik butiksupplevelse
och en noggrant kurerad blandning av jeans, dam-
kder, herrkläder och accessoarer. Varumärket Cheap
Monday gjorde comeback 2024 och lanserades online
på weekday.com och i utvalda Weekday-butiker. Cheap
Monday finns även hos utvalda återförljare. Weekday
har 46 butiker på 14 marknader och onlinebutiker på
29 marknader. Varumärket finns tillgängligt på ytter-
ligare marknader via global selling genom onlinekanaler
och även på externa plattformar.
weekday.com
29
& Other Stories
Feminint mode
för en komplett look
& Other Stories lanserades 2013 och erbjuder ett brett
utbud av skor, väskor, accessoarer, kosmetik och kder
– alla lika viktiga för en komplett look. & Other Stories
inspirerar sina kunder att utforska och uttrycka sin egen
personliga stil med omsorgsfullt designade kollektioner
som fokuserar på kvalitet och detaljer – alltid med ett
rleksfullt öga till modern femininitet. & Other Stories
har 70 butiker på 25 marknader och onlinebutiker på 32
marknader. Varumärket finns tillgängligt på ytterligare
marknader via global selling genom onlinekanaler och
även på externa plattformar.
stories.com
Monki
En känsla: vänlig, lekfull,
djärv och stärkande
Monki, som grundades 2006, hämtar inspiration fn
desom är modiga och uttrycker sin stil och kreativitet
utankonventionernas filter och vill vara en drivkraft för
andra att göra detsamma. Under 2025 kommer Monkis
distinkta varurkesupplevelse att integreras på
Weekdays ungdomsplattform, både online och i butik.
monki.com
30
<<Innehåll Kunden i fokus/Våra varumärken
ARKET
En modern nordisk
design- och livsstils-
destination
ARKET erbjuder kollektioner med oumbärliga vardags-
plagg för dam, herr och barn tillsammans med ett säsongs-
inriktat vegetariskt café. Produkterna är inspirerade av
enkelhet, naturen och slow living-estetik. Sortimentet
innehåller kläder, föremål och mat – allt omsorgsfullt
framställt och omsorgsfullt kurerat för en vackrare
var dag. Den första butiken öppnades i London 2017
och på arket.com. Varurket har i nuget 40 butiker
på 17 mark nader i Europa och Asien. ARKET finns online
på 31 marknader och produkterna finns tillgängliga på
ytter ligare marknader via global selling. Varumärket är
även tillgängligt utvalda externa plattformar.
arket.com
Singular Society
sta generations
detaljhandel
Singular Society är ett innovativt, medlemsbaserat
varumärke som erbjuder premiumprodukter till själv-
kostnadspris. Singular Society har sedan grundandet
2020 som ambition att bidra till en förändring av detalj-
handeln, samt erbjuda ett alternativ till det traditionella
sättet att konsumera – inga påslag, inga genvägar, trans-
parent prissättning och produktinformation. Singular
Society levererar för närvarande varor inom EU och har
en flaggskeppsbutik i Stockholm.
singular-society.com
31
New growth & ventures inkluderar riskkapitalinveste-
ringar, joint ventures, potentiella förrv och våra egna
startups. Målet är att driva entreprenörskap, utforska
möjligheter i snabbare takt och bidra till branschens
utveckling och H&M-gruppens långsiktiga tillväxt.
Utöver det investerade kapitalet tillför new growth &
ventures värde genom expertis och kostnads- eller kund-
synergier. Investeringarna kompletterar H&M-gruppens
kunderbjudande med bland annat nya affärsmodeller,
möjliggörare, direkt-till-konsument-varurken och nya
återvunna material. Målet är att engagera kunder på nya
sätt för att skapa mervärde och ökad tillväxt, bidra till en
llbar utveckling och generera nya kunskaper. Exempel
på ventures är Sellpy, Syre, A Retro Tale, Rondo, Looper
Textile Co. och Creator Studio.
Sellpy
Sellpy grundades 2014 och har sedan dess vuxit till en
bred digital plattform för secondhandmode och andra
produkter. Med visionen att göra det möjligt för alla att
konsumera och leva på ett mer cirkulärt sätt har Sellpy
skapat en unik tnst som gör det enkelt för människor
att köpa och sälja secondhandprodukter. H&M-gruppen
Entreprenörskap och innovation
har varit majoritets ägare i Sellpy sedan 2019. Sellpy finns
för närvarande på 24 marknader, däribland Sverige och
Tyskland.
sellpy.com
Looper Textile
Looper Textile Co. lanserades 2023 och är ett oberoende
joint venture tillsammans med Remondis, som erbjuder
kommuner och företag insamlings- och sorterings-
lösningar för att förlänga livslängden på plagg som inte
ngre används genom åter användning och återvinning.
Det är en del av vårt arbete med att investera i framsteg
kring viktiga processer, insyn och teknologi, vilket ökar
sannolikheten för att plaggets livs längd förlängs.
loopertextile.com
Creator Studio
Creator Studio är en global plattform för design och pro-
duktion för merchandisebranschen. Med en lättanvänd
plattform, en smidig produktionsprocess, digitaltryck
på beställning och en integrerad e-handelslösning har
Creator Studio som mål att sänka tröskeln för kreatörer
att kunna erbjuda varor som håller god kvalitet.
creatorstudio.com
32
<<Innehåll Kunden i fokus/New growth & ventures
Inom H&M-gruppen är innovation en kollektiv kraft och
vi har en samlad kompetens med expertis inom strategisk
innovation, hållbarhet och affärsutveckling. Detta gör att
vi kan driva innovation inom alla delar av vår verksamhet,
från produkter till processer, i vår strävan mot en hållbar
framtid för mode.
Innovation genomsyrar hela gruppen
Vårt innovationsarbete innebär att utforska nya områden
för tillväxt för att framtidskra vår affärsmodell. Genom
att balansera strukturerade processer med ett agilt och
entreprenöriellt arbetssätt säkerställer vi att H&M-
gruppen är både anpassningsbar och framåtblickande,
och att vi satsar på projekt som kan omforma vår verk-
samhet och branschen som helhet.
Vår kompetens och vårt förhållningssätt när det kom-
mer till hållbarhet fungerar som en etisk kompass för vårt
innovationsarbete. Detta är av görande för att vi ska kunna
vara nytänkande när det gäller material, att optimera resurs-
användningen och minimera vår negativa påverkan på
nniskor och miljö.
Som komplement till dessa insatser investerar new growth
& ventures i banbrytande startups som delar vår vision
om hållbart mode och tekniska lösningar för detaljhandeln.
Genom dessa investeringar får vi in ett externt perspektiv
i verksamheten och uppmuntrar en kultur av kreativitet
och innovation som sträcker sig utanför våra väggar.
För oss inom H&M-gruppen betyder innovation att ompröva vad
mode kan vara. Genom att samla experter från olika team utvecklar
vi lösningar som gör mode både tillgängligt och ansvarsfullt, så att
våra kunder får möjlighet att göra val de kan lita på.
Banbrytande mode
– från idéer till mening
Vårt Circular Innovation Lab stödjer inno va-
tioner från tidig fas till kommersiell produktion och
integrerar dessa i hela organisationen och varu-
försörjningskedjan. Vi finansierar ny teknik och
teknik under utveckling som till exempel förbättrar
kundupplevelsen, möjliggör en cirkulär ekonomi
förmode och stödjerra hållbarhetsmål.
H&M:s affärsutvecklings- och produktteam
har lanserat en ny datadriven sortimentstruktur
somgör detmöjligt för oss att säkerställa ett än mer
relevant produkt utbud i varje butik. Strukturen har
inledningsvis lanserats för H&M Dam.
Logistik är avgörande förr verksamhet, och
vi arbetar med innovation genom partnerskap med
industrin och den akademiska världen. Vi har sjösatt
pilot projekt för spårning av växthusgasutsläpp från
transporter där vi samlar in realtidsdata för att iden-
tifiera genom rbara sätt att minska våra växthus-
gasutsläpp. Iandra pilotprojekt används AI och
maskin inlärning för att optimera personal planering
och effektiv distribution. Andra initiativ omfattar
spel baserad inlärning och kompetens hantering för
att öka den operationella effektiviteten.
Innovationsinitiativ
H&M Foundation
H&M Foundations arbete, vilket drivs frånkopplat från
H&M-gruppen, syftar till att möjliggöra en socialt inklude-
rande och miljö mässigt hållbar textilindustri. H&M Foun-
dation stödjer detta genom initiativ som Global Change
Award, som isin tur stödjer projekt med potential attr-
ändra ietttidigt skede. Under 2024 har stiftelsen stärkt
sitt fokus påklimat sningar som främjar rättvisa.
Årets Global Change Award Summit samlade
förändrings aktörer, systemtänkare, leverantörer,
varumärken, branschexperter, investerare med flera
iMumbai, Indien, under temat: ”Hur kan vi påskynda
innovation och vilka åtgärder kan vi vidta i dag för
attskapa morgondagens nettonoll-industri?”
H&M Foundation samarbetar med Hong Kong
Research Institute of Textiles and Apparel (HKRITA)
inom programmet Planet First. Planet First strävar efter
att hitta teknik som kan bidra positivt till alla aspekter
av jordens egna stödfunktioner. Alla lösningar och
insikter delas öppet inom branschen för att säkerställa
maximal effekt.
33
Vår värde-
kedja
34
<<Innehåll Vår värdekedja/Vår roll i värdekedjan
Genom kontinuerlig utveckling och ett starkt engagemang för
hållbarhet speglar H&M-gruppens värdekedja vår resa mot en
ännu mer ansvarsfull, transparent och effektiv affärsmodell som
upp fyller förntningarna hos dagens medvetna konsumenter.
r att säkerställa att vi levererar det bästa kunderbjudandet
och en förhöjd upplevelse i alla försäljningskanaler vid
rätt tidpunkt fokuserar vi på att upprättlla en effektiv
och efterfgestyrd leverantörskedja som snabbt kan rea-
gera på trender och ständigt föränderliga kund beteenden.
Vår varuförsörjningskedja inkluderar samtliga aktiviteter
som behövs för att planera, designa, köpa in, bearbeta och
tillverka, transportera, sälja, använda, återanvända och
återvinna våra produkter. Den del av varuförsörjnings-
kedjan som omfattar produktion, logistik och distribution
är vad vi refererar till vår leverantörskedja.
Vår leverantörskedja bygger på strategiska långsiktiga
partner skap, ömsesidigt förtroende och rättvisa inköps-
rutiner. Vi har en nära dialog med leverantörerna via
våra produktionskontor på de olika inköpsmarknaderna.
Som ett globalt företag är det av stor vikt att ha en effektiv
och efterfgestyrd leverantörskedja som gör att vi snabbt
kan anpassa volymer, försäljningskanaler och marknader
utifn förändrad kundefterfgan och oväntade händelser.
Vi förbättrar ledtiderna och opti merar kundupplevelsen
genom att använda effektiva distributions system och
högautomatiserade logistik center.
Genom att integrera avancerad teknik och fördjupa
strategiska partnerskap skapar vi värde genom att
driva ekonomisk tillväxt samtidigt som vi optimerar
resurs användningen, minimerar vår negativa miljö-
påverkan och bygger en responsiv och ansvarsfull
varu försörjningskedja.
Produktionsoptimering
Inom vårt ramverk för strategiska partners har vi konsoli-
derat volymerna med färre och starkare leverantörer. Det
gör det möjligt att reagera snabbare på trender och förut-
ga efterfrågan mer exakt. AI-drivna prognoser och RFID-
teknik har ytterligare optimerat leveransplaneringen,
vilket bättre säkerställer att vi producerar det vi säljer.
Vi bygger en ännu mer
responsiv och ansvarsfull
rdekedja
Minskning av växthusgasutsläpp i värdekedjan
Att minska växthusgasutsläpp genom vår varuförsörjnings-
kedja fortsätter att vara ett huvudfokus. För att påskynda
våra hållbarhets åtrder fortsätter vi att ha ett nära sam-
arbete med våra leverantörer för att stötta dem att fasa ut
fossila bränslen, ställa om till förnybara energillor och
förbättra energieffektiviteten. Vi har också integrerat håll-
barhetsmål i våra partnerskap vilket hjälper leveran törerna
att uppfylla miljö målen. Vår logistikinfrastruktur har upp-
graderats på ett hållbart sätt, till exempel genom att instal-
lera solpaneler och system för regnvattenavskiljning på
våra distributionscenter. Föredragna transport alternativ,
vilka inkluderar elfordon och cykelleveranser på utvalda
marknader, har minskat utsläppen ytterligare.
Återvunna och hållbart framställda material
Eftersom vi är starkt beroende av material fortsätter vi
att satsa på investeringar i startups som fokuserar på nya
innovativa material. Vår långsiktiga ambition är att enbart
använda återvunna eller hållbart framställda material.
Under 2024 tog vi flera viktiga steg mot att öka använd-
ningen av återvunna och hållbart framställda material
som ekologisk bomull, återvunnen polyester och innova-
tiva fibrer tillverkade av förnybara källor.
Förbättrat produktflöde
Våra distributionscenter är centrala för vår omnimodell-
strategi och förstärks av investeringar i teknik och AI. Vi
fortsätter att förbättra den befintliga logistikinfrastrukturen
i vårt globala nätverk för att skapa ett optimalt produkt-
flöde som ger flexibilitet och snabbhet mellan förljnings-
kanalerna – allt för att förbättra tillngligheten. Våra
logistikcenter kombinerar den senaste tekniken med att
vara ’smart buildings’ med funktioner som solcellspaneler,
uppsamling av regnvatten och biologiska avloppssystem
för att minimera negativ miljöpåverkan.
s mer om vår värdekedja i hållbarhetsrapporten på sid 56.
35
” K re at iv it et ,
kund fokus och
handels mannaskap
är centrala faktorer
för att kunna
leverera ett starkt
produkterbjudande.
Tina Felixon, produktchef H&M
36
<<Innehåll Vår verksamhet/Case story
Vi förhöjer
modet med
precision
”Vi tror på kraften i fantastiskt mode och design
som är prisvärt och hållbart. Vårt mål är att inspi-
rera människor runt om i världen att uttrycka sin
personliga stil genom våra kollektioner. Bra design
och hantverk, snabba beslutsvägar, en flexibel
leverantörskedja och ett nära samarbete hela
gen ut till våra leverantörer är nyckeln till att
leva upp till vårt syfte och affärsidé,” säger Tina
Felixon, produktchef på H&M.
Under 2024 började H&M förbättra och effek-
tivisera sitt sätt att arbeta inom produktfunktionen.
Det möjliggjorde förttrad produkttillgänglighet
både i butik och online, och ett snabbare och
mer exakt svar på kundernas efterfgan och nya
modetrender.
”Kreativitet, kundfokus och handelsmanna-
skap är centrala faktorer för att kunna leverera ett
starkt produkterbjudande. Våra produktteam har
utvecklat ett starkare erbjudande med förbättrad
variation i stilar, kvaliteter och modeller, vilket ger
våra kunder tillng till ett bredare och mer rele-
vant sortiment. Med kortare ledtid fn design
till att produkten når kunden, förbättrar H&M
både precisionen och relevansen i alla tillngliga
kontakt ytor,” fort sätter Tina Felixon.
KREATIVITET I FOKUS
Tina Felixon, produktchef H&M
37
Bolags-
styrning
38
<<Innehåll Bolagsstyrning/Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
En god och effektiv bolagsstyrning säkerställer att bolag styrs på ett för
aktieägarna så hållbart, ansvarsfullt och effektivt sätt som möjligt. Inom
H & M Hennes & Mauritz AB (H&M-gruppen eller H&M) innebär det att säker-
ställa att externa regelverk följs, med stöd av viktiga verktyg som bolagets
värderingar, globala policies och riktlinjer.
H&M-gruppen är verksam på ettflertal olika marknader, var och en med
sina egna lagar, miljökrav, sociala förhållanden och utmaningar. Dessa olik-
artade sammanhang understryker betydelsen av att agera enhetligt med
vägledning av en god etisk kompass. Det är av yttersta vikt för H&M-gruppen
att alltid agera etiskt, transparent och ansvarsfullt i alla led i verksamheten
–från samarbetet med leverantörer till mötet med kunderna.
H&M-gruppen har en lång tradition av transparent rapportering kring bola-
get och leverantörskedjan, samt av att hjälpa sina kunder att göra medvetna
val. H&M-gruppen strävar efter att ständigt förbättra jämförbarheten och
kvaliteten på data, system och beräkningar, tillsammans med samarbets-
partners och alla relevanta intressenter. H&M-gruppens åtagande om trans-
parens beskrivs mer detaljerat i hållbarhetsrapporten på sid 52. I hållbarhets-
rapporten beskrivs även bolagets hållbarhetsstyrning mer ingående.
H & M Hennes & Mauritz AB är ett svenskt publikt aktiebolag. Bolagets
B-aktie är noterad vid Nasdaq Stockholm. Denna rapport omfattarken-
skapsåret från och med den 1 december 2023 till och med den 30 november
2024 (räkenskapsåret 2024). Rapporten har upprättats av bolagets styrelse
ienlighet med Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) och årsredovisnings-
lagen och har granskats av bolagets revisorer.
Bolagsstyrning i Sverige
H&M-gruppen har följt Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) sedan 2005.
Koden bygger på principen ”följ eller förklara”, vilket innebär att företag
somtillämpar Koden kan avvika från enskilda regler förutsatt att de ger en
för klaring till hur de har avvikit från Koden, anger skälet till avvikelsen och
beskriver detalternativ de har valt.
Koden i sin helhet är tillnglig på corporategovernanceboard.se. H&M-
gruppen har under räkenskapsåret 2024 inte avvikit frånKoden.
För noterade bolag i Sverige finns det bland annat följande områden inom
bolagsstyrning som är viktiga att känna till:
Valberedningen har en central roll. Till skillnad från det angloamerikanska
systemet utses ledamöterna i valberedningen av bolagets största aktie-
ägare. Valberedningen föreslår styrelsens storlek och vilka som ska väljas
in i styrelsen vid årsstämman. Styrelseledamöterna väljs av alla aktieägare
som har rösttt vid årsstämman. Det innebär att valberedningen har ett
avgörande inflytande över vilka personer som ingår istyrelsen. Valbered-
ningen rekommenderar också en lämplig nivåpå styrelsearvoden, samt
ersättning till bolagets revisor. Processen för att utse medlemmar i val-
beredningen fastställs av årsstämman.
Styrelsens ledamöter är enligt svensk lag utsedda att representera samt-
liga aktieägares intressen. Om en stor aktieägare föresr en nyledamot
via valberedningen, är den styrelseledamoten skyldig att företräda alla
aktieägares intressen och inte bara aktieägarna som nominerat leda-
moten.
Sedan flera decennier har det inom svenskt näringsliv varit en vanlig
uppfattning att det är positivt om vd och andra stämmovalda styrelse -
ledamöter äger aktier i bolaget de verkar i. Detta ses som en garant
föratt styrelsens intressen överensstämmer med samtliga aktieägares
intressen av att upprätthålla och höja aktiekursen, hantera bolagets risker
och maximera möjligheterna.
Koden och aktiebolagslagen saknar begränsningar vad gäller styrelseleda-
möters ålder eller tjänstgöringstid. Det finns inte heller någon tidsgräns för
när en styrelseledamot som är oberoende övergår till att vara i beroende-
ställning till bolaget ellerdess huvudägare.
Koden föreskriver att minst en av företagets revisorer ska vara närvarande
under bolagsstämman. I Sverige är det också praxis attbolagets huvud-
revisor är närvarande. Revisorerna anses vara bolagsstämmans organ för
kontroll av styrelsen å samtliga aktieägares vägnar. Möjlighet finns därmed
för aktieägare att, oavsett storlek, ställa frågor till revisorerna vid bolags-
stämman.
En möjlighet till att ha olika klasser av aktier har funnits under lång tid i
svensk aktiebolagslag och är i stor utsträckning förekommande. Dessa
olika aktieklasser – vanligtvis kallade ”A-, B- och C-aktier” – har i regel
olikarösträtt och ibland olika rättigheter med avseende på utdelning.
Enligt lag har medarbetare rätt att utse arbetstagarrepresentanter till
styrelsen för stora bolag. Alla styrelseledamöter får samma information,
blir kallade till samma möten och har samma rösttt. Styrelsearvode
utgårenbart till stämmovalda ledamöter.
Extern och intern styrning
H&M-gruppens bolagsstyrning arbetar i enlighet med externa regelverk,
internationella ramverk och interna styrdokument. Den grundar sig på bola-
gets värderingar och en företagskultur som betonar en enkel, rak, kostnads-
medveten, entreprenörsdriven affärspraxis, lagarbete, tron människan
och ständiga förbättringar. Hållbarhet är kärnan i H&M-gruppens affärsidé
och är integrerat i alla delar av verksamheten.
Exempel på externa regelverk är:
Redovisningslagstiftning, bland annat bokföringslagen och
årsredovisnings lagen
EU:s marknadsmissbruksförordning (MAR)
Nasdaq Stockholms Regelverk för emittenter
Dataskyddsförordningen (GDPR)
Aktiebolagslagen
Svensk kod för bolagsstyrning (Koden)
Global Reporting Initiative (GRI)
FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter
Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD)
COSO-ramverket
Avseende området hållbarhet rapporterar H&M-gruppen ienlighet med
gällande lagstiftning i bland annatEU, Tyskland (Supply Chain Due Diligence
Act), Norgeoch Storbritannien. Mer information finns i hållbarhetsrapporten
på sid 52, på hmgroup.com/sustainability och i vårllbarhets rapport
( sustainability progress report).
39
Exempel på interna kontrolldokument innefattar följande:
Bolagsordning
Styrelsens arbetsordning inklusive instruktioner för vd och
revisionsutskottet
Bolagsstyrningspolicy, inklusive ramverket för intern kontroll
Etikpolicyn code of ethics
Kommunikationspolicy
Dataskyddspolicy (data privacy policy)
Miljöpolicy (environmental policy)
Finanspolicy
Policyrnskligattigheter (human hights policy)
Insiderpolicy
Dokumentet ”our way” som i detalj beskriver
H&M-gruppens värderingar, policies och riktlinjer
Policy för ansvarsfullt företagande (responsible business conduct policy)
Sociala policies
Hållbarhetsåtagande (sustainability commitment)
Skattepolicy
Policy för visselblåsning (whistleblowing policy)
H&M-gruppens bolagsstyrningsstruktur
H&M-gruppens bolagsstyrningsstruktur omfattar aktieägarna, styrelsen,
revisionsutskottet, valberedningen, bolagets revisorer, vd och lednings-
grupp, affärsområden organiserade efter varumärken, medarbetare och
arbetstagarorganisationer.
H&M-gruppens aktieägare har det övergripande ansvaret för bolagets
inriktning. De utser styrelsen och styrelsens ordförande vid årsstämman
baserat valberedningens förslag. Valberedningen bereder i förväg förslag
till styrelsesammansättning, styrelsearvoden och revisorsval.
I styrelsen ingår tre arbetstagarrepresentanter. Var och en av dessa har en
suppleant. Representanterna och deras suppleanter väljs av sina respektive
arbetstagarorganisationer.
Styrelsen väljer ledamöter som ska ingå i ett revisionsutskott. Revisions-
utskottet följer upp den finansiella rapporteringen, inklusive regelefterlevnad
för den lagstadgade hållbarhetsrapporteringen, och effektiviteten i bolagets
riskhantering och interna kontroll, för att säkerställa att påverkan, risker och
möjligheter hanteras ett lämpligt sätt. Revisionsutskottet är den främsta
kommunikationskanalen mellan styrelsen och revisorerna.
Styrelsen ansvarar för att utse vd för att sköta den löpande förvaltningen
av bolaget. Vd tillsätter medlemmar i ledningsgruppen. Ansvar för implemen-
tering och resultat i förhållande till bolagets strategier, policies och mål inom
alla områden, inklusive hållbarhet, är respektive affärsfunktioners och varu-
rkes ansvar, och utgör en del av deras resultatgenomgång med vd.
Aktieägare och bolagsstämma
Det är aktieägarna i H&M som ytterst fattar beslut om företagets styrning
genom att vid bolagsstämman fastställa bolagsordningen, vilken anger inrikt-
ningen för verksamheten, samt utse styrelse och styrelsens ordförande, vars
uppdrag är att för aktieägarnas räkning förvalta bolagets angelägenheter.
Aktie ägarna bolagsstämman väljer också revisorer samt beslutar om
principer och väljer dess ledamöter.
Således är bolagsstämman bolagets högsta beslutande organ och det
forum där aktieägarnas rätt att besluta i bolagets angelägenheter utövas.
H&M:s årsstämma hålls en gång per år,i slutet av april eller i rjan av maj.
Tid och plats publiceras i samband med H&M:s niomånadersrapport samt
hmgroup.com. Kallelsen publiceras i sin helhet vanligtvis cirka fem veckor
före stämman som ett pressmeddelande och i tidningen Post- och Inrikes
Tidningar samt på hmgroup.com. Att kallelse skett meddelas i en annons i
dagstidningarna Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet. Alla aktieägare
som är direktregistrerade i aktieboken och som har anmält deltagande i tid
har rätt att delta i stämman och rösta för sina aktier. De aktigare som inte
själva har möjlighet att närvara kan företrädas via ombud.
Aktieägare som vill få ett ärende behandlatårsstämman kan skriftligen
bera det hos styrelsen senast sju veckor före stämman. En e-postadress
till H&M finns också angiven i pressmeddelandet för de aktieägare som vill
skicka in sina frågor iförg. Allt material somr till stämman, även stämmo-
protokollet, finns på bolagets hemsida både svenska och engelska. Även
en extra bolagsstämma kan hållas vid speciellt behov.
Aktieägarnas beslutanderätt
Bolagsstämman beslutar bland annat om:
val av styrelse och styrelsens ordförande
styrelsens arvode inklusive ledamöternas ersättning för
revisionsutskottsarbete
ansvarsfrihet för styrelsens ledater och vd
ändringar i bolagsordningen
val av revisor
fastställande av resultat- och balansräkning
disposition av resultatet för det gångna räkenskapsåret
valberedningens instruktioner
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
H&M-gruppens
bolagsstyrningsstruktur
Aktieägare
Årsstämma Valberedning
Ledning
VD och koncernchef
Styrelse Revisionsutskott
40
<<Innehåll Bolagsstyrning/Bolagsstyrningsrapport
Bolagsordning
Styrelsen i H&M ska enligt H&M:s bolagsordning bestå av minst tre och högst
tolv stämmovalda styrelseledamöter med högst lika många suppleanter.
Årsstämman beslutar om det exakta antalet styrelseledamöter samt vilka
personer som ingår i styrelsen. Styrelseledamöterna väljs till slutet av nästa
årsstämma. Bolagsstämman beslutar även om ändringar i bolags ordningen.
Årsstämma 2024
H&M:s årsstämma 2024 hölls den 3 maj i Erling Persson-salen iAula Medica
iSolna. Det fanns även möjlighet till poströstning.
1365 aktieägare var representerade årsstämman vilka representerade
90,6procent av rösterna och 79,4procent av kapitalet.
I huvudsak fattades följande beslut:
Till stämmoordförande valdes advokat Andreas Steen.
Balans- och resultaträkning för H&M och för koncernen fastslldes.
Utdelning skulle uttill aktieägarna i två omgångar: avstämningsdag
förden första utdelningen var den 7 maj 2024 (3,25SEK per aktie) och
avstämningsdag för den andra utdelningen var den 8 november 2024
(3,25SEK per aktie). Resterande vinstmedel skulle överras i ny räkning.
Styrelseledamöterna och vd beviljades ansvarsfrihet för det gångna
räkenskaps året 2022/2023.
Antalet stämmovalda styrelseledamöter för tiden intill slutet av nästa års-
stämma fastställdes till åtta utan stämmovalda styrelsesuppleanter.
Följande ordinarie styrelseledamöter omvaldes: Stina Bergfors, Anders
Dahlvig, Danica Kragic Jensfelt, Lena Patriksson Keller, Christian Sievert,
Christina Synnergren och Karl-Johan Persson. Nyval av Helena Saxon.
Karl-Johan Persson omvaldes som styrelseordförande.
Årsstämman fastställde enligt valberedningens förslag styrelsearvoden
enligt följande: 1900000 SEK till styrelsens ordrande, 825000 SEK till
stämmovald styrelseledamot, 210000 SEK extra till medlemmar irevisions-
utskottet samt 315000 SEK extra till ordförande i revisionsutskottet.
Stämman beslutade att utse Deloitte AB till revisor för tiden intill slutet av
årssmman 2025. Till revisorn ska arvode utgå enligt godkänd räkning.
Årsstämman godkände styrelsens ersättningsrapport.
Årsstämman beslutade om minskning av aktiekapitalet, föravsättning till
fritt eget kapital, genom indragning av de 19144612 egna B-aktier som
återköpts inom ramen för H&M:s återköpsprogram, varigenom aktie-
kapitalet minskar med 2430352,764 SEK. För att återslla aktiekapitalet
beslutade årsstämman samtidigt om ökning av aktiekapitalet med
2430352,764 SEK genom fondemission utan utgivande av nya aktier,
varvid minskningsbeloppet ska överföras från fritt eget kapital.
Styrelsen bemyndigades att fatta beslut om köp av egna B-aktier vid så
många tillfällen som den finner lämpligt under tiden fram till årsstämman
2025. Bolagetsrrv och innehav av egna aktierr inte överstiga
10procent av samtliga aktier i bolaget.
Närvaroster och kapital på H&M-gruppens årsstämma
År % av rösterna % av kapitalet
2019 84,6 68,4
2020 86,7 72,7
2021 87,8 74,9
2022 87,8 75,0
2023 89,5 76,9
2024 90,6 79,4
Antal aktieägare och ägarstruktur
Vid slutet av räkenskapsåret hade H&M 213223 aktigare. Det totala
antaletaktier i H&M uppgår till 1 610 542 225 varav 194400000 A-aktier
(tiorösterper aktie) och 1 416 142 225 B-aktier med en röst per aktie.
Perden30 november 2024 hade totalt 6050850 B-aktier i H&M återköpts
som en del av aktieåterköpsprogrammet.
H&M:s största aktieägare är familjen Stefan Persson som via Ramsbury
Invest AB äger samtliga A-aktier vilka representerar 57,9procent av rösterna,
samt 764799715 (708744122) B-aktier vilka representerar 22,8(21,0)pro-
cent av rösterna. Därutöver äger familjen privat 36400289 B-aktier. Detta
innebär att familjen Stefan Persson privat samt via Ramsbury Invest AB per
den 30 november 2024 representerade 81,9 (79,7)procent av rösterna, exklu-
sive H&Ms egna aktier, samt 61,8 (57,7)procent av det totala antalet aktier.
Ramsbury Invest AB är därmed formellt moderbolag till H & M Hennes &
Mauritz AB. Ramsbury Invest AB ägs av familjen Stefan Persson, huvud sak-
ligen av Stefan Persson. Karl-Johan Persson är också delägare i Ramsbury
Invest AB.
En A-aktie har ett gre röstvärde bolagets bolagsstämma. Alla aktier
har samma rätt till vinstutdelning och del i bolagets tillgångar. Sedanrs-
introduktionen 1974 har samtliga A-aktier i H&M tillhört grundarfamiljen
Persson. Detta är vanligt när familjeföretag börsintroduceras det ger möj-
lighet för grundarfamiljen att ha ett bestämmande inflytande. Uppdelningen
av A- och B-aktier framgår av H&M:s bolagsordning och är således transpa-
rent för den som överväger att köpa H&M-aktier.
Årsstämma 2025
H&M:s årsstämma 2025 äger rum den 7 maj 2025.r anmälan till års-
stämman 2025, se kallelsen på hmgroup.com/arsstamma.
Revisorer
Revisorerna är oberoende och utses av aktieägarna på årsstämman.
Deansvarar för:
att granska och undersöka H&M-gruppens års- och hållbarhets-
redovisning, koncernredovisning och räkenskaper samt säkerställa
attdessa är upprättade enligtllande lagar ochrekommendationer,
att granska styrelsens och vd:s förvaltning av H&M-gruppen, och,
att säkerställa att de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
som beslutades vid årsstämman har efterlevts.
Vid årsstämman 2024 valdes revisionsbolaget Deloitte AB (Deloitte) till
revisor i H&M-gruppen. Revisionsbolaget valdes fören ettårig mandatperiod,
dvs till och med årsstämman 2025. Auktoriserad revisor Didrik Roos från
Deloitte är huvudansvarig revisor.
Vid årsstämman 2024 beslöts i likhet med tidigare år att arvode till reviso-
rerna skulle utgå liksom tidigare enligt godkändkning. De arvoden som
revisorerna fakturerat under de två senaste räkenskapsåren redovisas i not 11
i års- och hållbarhetsredovisningen för 2024.
Deloitte är medlem i ett världsomspännande nätverk som anlitas för revision
i huvuddelen av H&M-gruppens koncernbolag och möter H&M-gruppens krav
erforderlig kompetens ochgeografisk täckning. Revisorns oberoende
ställning säkerställs av lagstiftning och yrkesetiska regler, revisionsfirmans
interna riktlinjer samt avatt revisionsutskottets godkännande iförväg krävs
för icke-revisionsuppdrag. Didrik Roos har även revisionsuppdrag i Axfood
AB, Boozt AB, Loomis AB och New Wave Group AB.
Revisorerna närvarar vid samtliga av revisionsutskottets möten. Didrik
Roos medverkade även vid styrelsemötet i januari 2024 för att delge
styrelsen omfattning och inriktning för revisionen av räkenskapsåret 2024,
samt väsentliga överväganden till följd av revisionen.
Utöver denna medverkan träffar revisorn regelbundet styrelsens ordförande,
revisionsutskottets ordförande och övriga ledamöter, ledningen samt övriga
nyckelpersoner. Dessutom medverkar revisorn vid årsstämmanr att redo-
göra för sina slutsatser från revisionen för aktieägarna.
Deloitte har vid sidan av sitt uppdrag som vald revisor även tillhandahållit
andra tjänster, däribland översiktlig granskning av sustainability progress
report samt rådgivande arbete, främst skatterådgivning. Deloitte har interna
processer för att säkerställa oberoendet innan dessa uppdrag inleds.
Revisions utskottet har dessutom en process för att i förväg godkänna
icke-revisionstjänster innan dessa påbörjas.
Revisionsutskottet utvärderar revisorn årligen för att försäkra sig om
d ennes saklighet och oberoende.
41
Styrelse
Styrelsens uppdrag är att förvalta H&M:s angelägenheter ibolagets och samt-
liga aktieägares intresse, samt att skydda och främja en god företagskultur.
Det betyder att styrelsen hardet övergripande ansvaret för bolagets förvalt-
ning. Detta sker ett långsiktigt och hållbart sätt med kund erbjudandet och
tillväxt i fokus.
Styrelsens arbete styrs, förutom av lagar och rekommendationer, av sty-
relsens arbetsordning som innehåller regler för arbetsfördelningen mellan
styrelsen, dess utskott och vd, finansiell rapportering och hållbarhetsredo-
visning, investeringar och finansiering. Arbetsordningen, som även innefattar
arbetsordning för revisionsutskottet, uppdateras utifrån behov men fast-
ställs minst en gång per år.
H&M-gruppens styrelsesammansättning och ledamöternas oberoende
Styrelseledamöterna väljs av aktieägarna årsstämman för perioden från
årsstämman fram till och med nästa årsstämma. Styrelsen har sedan års-
stämman 2024 bestått av åtta stämmovalda ordinarie ledamöter, utan supp-
leanter. Därtill kommer tre arbetstagarrepresentanter och tre suppleanter för
dessa. Endast arbetstagarrepresentanterna och suppleanterna är anställda i
bolaget. Sedan årsstämman 2024 består styrelsen av följande stämmovalda
ledamöter: Karl-Johan Persson (ordförande), Stina Bergfors, Anders Dahlvig,
Danica Kragic Jensfelt, Lena Patriksson Keller, Helena Saxon, Christian
Sievert och Christina Synnergren. Keith Barker, Tim Gahnström och Agneta
Gustafsson är arbetstagarrepresentanter med Therese Nordström, Sofia
Almbrandt och Hans Nilsson som suppleanter. Mer information om H&M:s
styrelseledamöter finns sidorna 44–46.
Styrelseledamöterna ska ägna H&M den tid och omsorg som uppdraget
kräver. Nya styrelseledamöter får introduktionsutbildning, där bland annat
möten med varumärkes- och funktionsansvariga ingår.
Styrelsens sammansättning har under året uppfyllt Kodens krav enligt
punkt 4.4 och punkt 4.5 avseende oberoende ledamöter. Det betyder att en
majoritet av de stämmovalda styrelseledamöterna är oberoende i förhållande
till bolaget ochbolagsledningen. En majoritet av styrelseledamöterna är även
oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.
Arbetstagarorganisationer
Enligt svensk lag har de anställda via arbetstagarorganisationer (fackfören-
ingar) rätt att utse arbetstagarrepresentanter med suppleanter till bolagets
styrelse. Fackföreningarna utser tre styrelseledamöter och tre suppleanter
till H&M:s styrelse.
Antal styrelsemöten
H&M håller under ett räkenskapsår vanligtvis sex ordinarie styrelsemöten
varav ett konstituerande styrelsemöte. Extra styrelsemöten hålls vid behov.
Vd närvarar under samtliga styrelsemöten, förutom under det tillfälle vid
styrelse mötet när ersättningsvillkor för vd behandlas. Vd rapporterar till
styrelsen om det operativa arbetet i koncernen samt ser till att styrelsen
införvarje styrelsemöte får ett sakligt och relevant informationsunderlag för
besluts fattande. Finanschefen deltar också vid styrelsemötena för att till-
handahålla finansiell information. Styrelsen biträds av en sekreterare som
inteär styrelse ledamot.
Styrelseledamöter och styrelsemöten 2024
Styrelsen besr av åtta stämmovalda styrelseledamöter, fem kvinnor och
tremän. I enlighet med svensk lag har styrelsen även tre arbetstagar-
representanter och tre suppleanter för dessa. Totalt sett består styrelsen
av14 personer, varav åtta är kvinnor och sex ärn.
Styrelsesammansättningen präglas av bredd och mångfald, och leda-
möternas olika kompetenser kompletterar varandra väl– de har erfarenheter
inom till exempel detaljhandel, entreprenörskap, mode, digitalisering, finans,
AI, avancerad dataanalys ochrobotisering, hållbarhet och kommunikation
–vilket bildar en god grund för bra och utvecklande diskussioner med vd
ochledningen.
Under 2024 har styrelsen haft åtta styrelsemöten varav ett konstituerande
möte i samband med årsstämman, Närvaron vid styrelsemötena har varit
mycket hög; se närvaror respektive ledamot i tabellen på sid 43.
Vid varje möte bjuds oftast en eller flera avdelningar eller varumärken in
föratt ge en lägesrapport om vad just deras funktion eller varumärke arbetar
med. Dessa presentationer fungerar som ett komplement till vd:s läges-
rapportering vilket ger möjlighet till fördjupade diskussioner kring verksam-
heten inom specifika områden. Vid varje styrelsemöte ges dessutom en redo-
görelse för vad revisionsutskottet har behandlat på sitt senaste möte, inom
områden som redovisning, revision, säkerhet, skatt, intern kontroll, risker
samt olika nya regleringar och förordningar.
Styrelsens arbete under 2024
H&M:s styrelsemöten följer vanligtvis nedanstående struktur som
kompletteras med en eller flera presentationer från verksamheten.
Vid varje styrelsemöte gås vanligtvis följande igenom:
Protokoll från föregående möte
Vd:s gesrapport och rapport från finanschef
Strategiska frågor
Återkoppling från senaste revisionsutskottsmöte
Finansiell rapportering, såsom delårsrapport, bokslutskommuniké
och års- och hållbarhetsredovisning
Övriga beslutsfrågor
Försäljning, kostnader och effektivitet inom organisationen diskuteras
kontinuerligt vid styrelsemötena. Under året har det geopolitiska och makro-
ekonomiska läget varit fortsatt utmanande och dess effekter för H&M-
gruppens verksamhet har således varit centralt för styrelsearbetet. Det har
bland annat handlat om hur H&M-gruppen navigerar kring inflation, ränteläge,
konkurrens landskap, digitalisering, säkerhet och klimat inom områden som
till exempel kunderbjudande och dess prissättning, varuförsörjningskedjan
till exempel inom produktion och transport, butiksportföljen och omni-affären,
håll barhet, tech och AI samt kommunikation och marknadsföring. Under året
har styrelsen fortsatt behandla ämnen som butiksformatsutveckling och
online handeln och den pågående integrationen av de fysiska och digitala
kanalerna (omni), varumärkes byggande aktiviteter, organisationsförändringar,
kapitalallokering, cyber säkerhet mm. Utvecklingen inom koncernens varu-
märken och affärsområden följs kontinuerligt mötena bland annat genom
att olika representanter från bolaget presenterar sina respektive områden
förstyrelsen. Styrelsen har under året även haft två strategiheldagar där
manhartt igenom och satt nästa års affärsplan.
En redogörelse för vad som har gåtts igenom på det senaste revisions-
utskottsmötet delges. Detta har främst handlat om redovisning, IFRS16-
effekter, revision, skatt, tull, internkontroll, risker samt olika nya regleringar,
lagar och direktiv, bland annat det nya EU-direktivet Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD). Under året har hela styrelsen fått en utbildning
iCSRD och information har getts från bland annatllbarhets chefen om
status och planen för att möta de nya upplysningskraven. De väsentligaste
riskerna som har diskuterats revisionsutskottsmötena har även diskute-
rats efterföljande styrelsemöten. Under fyra av årets styrelse möten går
styrelsen igenom kvartalsrapporter innan de publiceras, och vid januarimötet
behandlas års- och hållbarhetsredovisningen även revisorn redogör för
årets revision. Styrelsenhar under året även träffat bolagets revisorer utan
närvaro av vd eller övriga representanter från bolagets ledning.
Liksom varje år har styrelsen under 2024 tagit ett antal olika beslut, bland
annat om att godkänna ett aktiterköpsprogram om 1miljard SEK med stöd
från årsstämmans bemyndigande, föreslagen utdelning om 6,50SEK per
aktie att utbetala vid t tillfällen, ersättningsrapport och beslut om de finan-
siella rapporterna, investeringsplan, tillväxtplan, mål samt avveckling av
Afound. Styrelsen beslutade den 31 januari 2024 att utse Daniel Ervér till ny
vd och koncernchef för H&M-gruppen. Daniel Ervér, som tidigare ansvarade
för H&M-varumärket, efterträdde Helena Helmersson som hade meddelat
sinavgång.
Eftersom H&M inte har en särskild granskningsfunktion (internrevision)
förarbetet med intern kontroll utan i stället har satt upp en egen modell för
hantering av bolagets risk och interna kontroll, (se sidorna 48–51) utvärderar
styrelsen en gång per år behovet av en särskild intern granskningsfunktion.
42
<<Innehåll Bolagsstyrning/Bolagsstyrningsrapport
Styrelsen har även 2024 kommit fram till att nuvarande modell för uppföljning
av intern kontroll fungerar tillfredsställande.
Inför årsstämman presenterade styrelsen en ersättningsrapport för 2024
ienlighet med svensk aktiebolagslag och de ersättningsregler som utfärdats
av Kollegiet för svensk bolagsstyrning. Ersättningsrapporten beskriver hur
riktlinjerna för ersättning inom H&M som antogs på årsstämman 2021 har
tillämpats under räkenskapsåret 2024. Ersättningsrapporten för 2024
finnstillgänglig hmgroup.com/about-us/corporate-governance-sv/
kompensation.
H&M har inget ersättningsutskott styrelsen anser att det är mer ända-
målsenligt att hela styrelsen fullgör uppgifterna för ett ersättningsutskott,
vilket helt är i enlighet med Kodens krav, punkt 7.4. Det är styrelsen som tar
fram förslag till de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som
presenteras vid årsstämmorna och beslutar om vd:s lön enligt de senaste
riktlinjerna antagna vid årsstämman. Styrelsen utvärderar löpande vd:s
arbete, och en gång om året behandlas denna fråga särskilt i samband med
fastställandet av vd:s ersättning för det kommande året. När denna fråga
diskuteras närvarar ingen från bolagsledningen.
Styrelsen utvärderar löpande sitt arbete, och styrelseordföranden har
regelbunden kontakt med styrelseledamöterna mellan mötena som en del av
styrelsearbetet och dess utvärderingsprocess. Denna utvärdering omfattar
bland annat arbetsmetoder, arbetsklimat, önskemål och huvudsaklig inrikt-
ning för styrelsens arbete.
Utvärderingen fokuserar även tillgång till och behovet av särskild
kompetens i styrelsen. Utvärderingen används som ett verktyg för hur
styrelsen ska arbeta och utgör därutöver ett underlag för valberedningens
nominerings arbete.
Styrelsens sammansättning samt närvaro vid möten under räkenskapsåret 2024
Namn Valår Oberoende
1
Oberoende
2
Arvoden
(SEK)
3
Styrelse-
möten
4
Revisions-
utskott
Aktie-
innehav
5
Närståendes
aktieinnehav
Karl-Johan Persson,
ordförande
2020 Ja Nej 1850000 8/8 12136289
Aktieägare i
Ramsbury Invest AB
6
Stina Bergfors 2016 Ja Ja 800000 8/8 9000 6000
7
Anders Dahlvig 2010 Ja Ja 1000000 8/8 5/5 17510
Danica Kragic Jensfelt 2019 Ja Ja 800000 8/8 2500 120
Lena Patriksson Keller 2014 Ja Ja 800000 8/8 1200 och 9450
8
Helena Saxon
11
2024 Ja Ja 5/5 3/3 5000 19000 och 2400
10
Christian Sievert 2010 Ja Nej
9
1100000 8/8 5/5 87000
Christina Synnergren 2023 Ja Ja 800000 8/8 34475
Niklas Zennström
11
2014 Ja Ja 800000 3/3 72700
Keith Barker,
13
arbetstagarledamot
2024 4/5
Tim Gahnström,
arbetstagarledamot
2021 8/8
Agneta Gustafsson,
12
arbetstagarledamot
2022 8/8
Sofia Almbrandt,
14
arbetstagarsuppleant
2024 1/5
Hans Andersson,
12
arbetstagarsuppleant
2024 4/5
Therese Nordström,
13
arbetstagarsuppleant
2024 2/5 380
1. Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen enligt Svensk kod för bolagsstyrning.
2. Oberoende i förhållande till större aktieägare i bolaget enligt Svensk kod för bolagsstyrning.
3. Arvode i enlighet med beslut som fattades vid årsstämman 2023. Detta betyder att arvodet utgått för tiden fram tills nästa årssmma hålls,
dvs. för perioden den 4 maj 2023 till den 3maj 2024. Utbetalning av beloppen skedde efter årsstämman 2024.
4. Närvaro via teknisk uppkoppling likställs med fysisk närvaro.
5. Det finns inga utestående aktie- och aktiekursrelaterade incitamentsprogram för styrelsen.
6. Ramsbury Invest AB ägde 194 400 000 A-aktier och 764 799 715 B-aktier per den 30 november 2024.
7. 6000 aktier ägs av make.
8. 1 200 aktier ägs via Lena Patriksson Kellers privata bolag Verdani Holding AB. 9450 aktier ägs av make och barn.
9. Christian Sievert anses vara beroende i förhållande till Ramsbury Invest AB eftersom Ramsbury Invest AB är en större aktieägare i ett företag där Christian Sievert är vd.
10. Närståendes aktieinnehav: 19 000 aktier ägs via Christian Sieverts bolag Whitechris Industri AB samt 2 400 aktier som ägs av maka samt barn.
Tilläggsinformation: Utöver Christian Sieverts aktieinnehav ovan, äger Christian Sievert 9 000 H&M-aktier via en pensionsförsäkring.
11. Niklas Zennström lämnade styrelsen vid årssmman i maj 2024 och Helena Saxon valdes in som ny styrelseledamot.
Niklas Zennströms aktieinnehav per den 3 maj 2024.
12. Agneta Gustafsson, tidigare arbetstagarsuppleant, ersatte våren 2024 Ingrid Godin som ordinarie arbetstagarledamot. Hans Nilsson blev ny arbetstagarsuppleant
och ersatte Agneta Gustafsson.
13. Keith Barker blev ny arbetstagarledamot och ersatte Louise Wikholm. Therese Nordström blev ny arbetstagarsuppleant och ersatte Margareta Welinder.
14. Sofia Almbrandt ersatte våren 2024 Ramon Horvath som arbetstagarsuppleant.
43
Styrelseledamöternas profiler
KARL-JOHAN PERSSON
Styrelseordförande.
dd 1975.
Huvudsysselsättning
Styrelseordförande i H&M-
gruppen.
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Ramsbury Invest
AB, GoodCause Foundation samt
H&M Foundation.
Utbildning
BA i Business Administration
frånEuropean Business School,
London.
Arbetslivserfarenhet
20012004 Vd för European
Network.
2005–2009 Operativa ansvarsroller
inom H&M-gruppen, bl a inom
expansion, affärsutveckling och
newbusiness.
2009–2020 Vd och koncernchef
förH&M-gruppen.
2020– Styrelseordförande
iH&M-gruppen.
STINA BERGFORS
Styrelseledamot.
Född 1972.
Huvudsysselsättning
Styrelseuppdrag.
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Handelsbanken
och Tele2.
Utbildning
Civilekonom samt hedersdoktor
vidLuleå tekniska universitet.
Arbetslivserfarenhet
19992000 TV3 MTG Sales.
2000–2004 Mediestrateg
OMDNordics.
20052008 Vd för Carat.
2008–2013 Sverige-vd för Google
och YouTube.
2014–2020 Grundare och vd för
United Screens.
ANDERS DAHLVIG
Styrelseledamot samt ledamot
irevisionsutskottet.
Född 1957.
Huvudsysselsättning
Styrelseuppdrag.
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Ordrande i Inter IKEA Holding BV
samt styrelseledamot i Oriflame SA.
Utbildning
Civilekonom vid Lunds universitet
samt Master of Arts-examen
frånUniversity of California,
SantaBarbara.
Arbetslivserfarenhet
1983–1993 Olika roller inom
IKEAiSverige, Tyskland, Schweiz
ochBelgien.
1993–1997 Landschef för IKEA
iStorbritannien.
1997–1999 Vice vd IKEA Europa.
1999–2009 Vd och koncernchef
förIKEA.
LENA PATRIKSSON KELLER
Styrelseledamot.
Född 1969.
Huvudsysselsättning
Arbetande styrelseordförande
ikommunikations- och varumärkes-
byrån Patriksson Group AB.
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Elite Hotels,
Wanås Art Foundation, Jeanerica
AB och Maria Nilsdotter AB. Lena
ingår även i Prins Daniels Fellow-
ship inom Kungliga Ingenjörs-
vetenskapsakademien (IVA).
Utbildning
Design och marknadsföring vid
Parsons School of Design i New
York och vid The American
University i London.
Arbetslivserfarenhet
19931996 Inköp & produkt-
utveckling på H&M.
1996–1998 Global kommunikations-
ansvarig J.Lindeberg.
1999Vd och senare arbetande
styrelseordförande i Patriksson
GroupAB.
44
<<Innehåll Bolagsstyrning/Bolagsstyrningsrapport
DANICA KRAGIC JENSFELT
Styrelseledamot.
dd 1971.
Huvudsysselsättning
Professor i datalogi med dator-
seende och robotik som forsknings-
ämnen vid Kungliga Tekniska Hög-
skolan. Målet med forskningen är
att bygga framtida system som med
hjälp av sensorer interagerar med
människan och omgivningen ett
naturligt sätt.
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot i FAM, SAAB,
Institutet för framtidsstudier samt
ledamot i Kungliga Vetenskaps-
akademien och Kungliga Ingenjörs-
vetenskapsakademien (IVA).
Utbildning
Civilingenjör i maskinteknik vid
Tekniska högskolan i Rijeka,
Kroatien. Danica disputerade
irobotik vid Kungliga Tekniska
gskolan i Stockholm 2001.
Hedersdoktor vid Lappeenranta
University (Villmanstrands tekniska
universitet), Finland.
Arbetslivserfarenhet
2008– Professor i datalogi med
datorseende och robotik som
forskningsämnen, Kungliga
Tekniska Högskolan i Stockholm.
CHRISTINA SYNNERGREN
Styrelseledamot.
dd 1978.
Huvudsysselsättning
Styrelseuppdrag.
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Inga övriga väsentliga styrelse-
uppdrag.
Utbildning
Civilekonom vid Handelshögskolan,
Stockholm.
Arbetslivserfarenhet
Christina har 20års erfarenhet från
managementkonsultationsbolaget
BCG (Boston Consulting Group),
senast som verkställande direktör
och Senior Partner. Hon har även
innehaft andra ledande befatt-
ningar inom BCG, inklusive roller i
de globala ledningsteamen Fashion
& Luxury och Retail, samt varit
medlem av BCG:s Executive Com-
mittee – det beslutsfattande orga-
net som ansvarar för att hantera
hela bolaget globalt. Christina läm-
nade BCG före H&M:s årssmma
2023 då hon valdes in i styrelsen.
HELENA SAXON
Styrelseledamot samt ledamot
irevisionsutskottet.
dd 1970.
Huvudsysselsättning
Styrelseuppdrag.
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot och ordförande
i revisionsutskottet i Sobi och
Handelshögskolan, Stockholm
samti SEB fram till 1 april 2025.
Utbildning
Civilekonom vid Handelshögskolan
iStockholm. Certifierad ut bildning i
bolagsstyrning från inter nationella
styrelseprogrammet vidINSEAD,
Frankrike.
Arbetslivserfarenhet
Efter studierna började Helena
arbeta som finansanalytiker på
Goldman Sachs i London. Hon
övergick därefter till Investor AB,
där hon har arbetat under större
delen av sin karriär, bland annat
som finanschef och medlem i led-
ningsgruppen 2015–2024, och har
även arbetat som investeringschef
inom teknik och hälsa.
CHRISTIAN SIEVERT
Styrelseledamot samt ordförande
irevisionsutskottet.
Född 1969.
Huvudsysselsättning
Vd för AB Max Sievert.
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot i AB Max Sievert
ochistyrelser i portföljföretag till
ABMax Sievert samt styrelse-
ledamot iAB Anders Löfberg.
Utbildning
Civilekonom vid Handelshögskolan,
Stockholm.
Arbetslivserfarenhet
19941997 Bain & Company, Stock-
holm och San Francisco, USA.
1997–2003 Investment Manager
och Partner för Segulah.
2003–2013 Vd/Managing Partner
förSegulah.
2013–2014 Partner Segulah.
2014 Vd för AB Max Sievert.
45
Presentation av arbetstagarrepresentanter
HANS NILSSON
Arbetstagarsuppleant i H&M-
gruppens styrelse sedan 2024.
dd 1965.
Anställd sedan 1987.
Nuvarande befattning
Butikssäljare på H&M i Hudiksvall.
TIM GAHNSTRÖM
Arbetstagarledamot i H&M-
gruppens styrelse sedan 2021.
Född 1979.
Anställd sedan 2015.
Nuvarande befattning
Solution Architect (Business Tech).
KEITH BARKER
Arbetstagarledamot i H&M-
gruppens styrelse sedan 2024.
dd 1961.
Anställd sedan 2007.
Nuvarande befattning
IT-arkitekt.
AGNETA GUSTAFSSON
Arbetstagarledamot i H&M-
gruppens styrelse sedan 2024.
Arbetstagarsuppleant i styrelsen
2022–2024.
Född 1969.
Anställd sedan 1988.
Nuvarande befattning
Butikssäljare på H&M i Jönköping.
THERESE NORDSTRÖM
Arbetstagarsuppleant i H&M-
gruppens styrelse sedan 2024.
dd 1988.
Anställd sedan 2011.
Nuvarande befattning
Mönsterkonstruktör.
SOFIA ALMBRANDT
Arbetstagarsuppleant i H&M-
gruppens styrelse sedan 2024.
Född 1979.
Anställd sedan 2008.
Nuvarande befattning
Dataingenjör.
46
<<Innehåll Bolagsstyrning/Bolagsstyrningsrapport
Valberedning
Valberedningen tar fram beslutsunderlag för stämman när detgäller val
avstyrelse, styrelseordförande, revisorer och ordförande vid årsstämma,
arvode till styrelse och revisorer samt instruktioner till valberedningen.
Valberedningens förslag till styrelsens sammansättning präglas av mång-
sidighet och bredd vad gäller kompetens, erfarenhet, bakgrund och jämn
köns fördelning. Hänsyn tas också till bolagets utvecklingsskede och framtida
inriktning.
Inför varje årsstämma finns valberedningens redogörelse attsa i ett
separat dokument på hmgroup.com/bolagsstyrning. Valberedningens sam-
mansättning baseras på valberedningens föreslag till sammansättning och
instruktioner vilka antogs vid årsstämman 2022 och som gäller fram till dess
att en bolagsstämma beslutar om annat. Nedanstående valberedning baseras
att valberedningen ska bestå av styrelseordföranden samt fyra övriga
nominerade av de fyra röstmässigt största ägarna utifn vad man kan utläsa
av aktieboken per den sista bankdagen i augusti. Valberedningen bestod
sten 2024 således av:
Karl-Johan Persson, styrelseordförande
Stefan Persson, Ramsbury Invest AB
Lottie Tham
Anders Oscarsson, AMF Tjänstepension och AMF Fonder
Joachim Spetz, Swedbank Robur Fonder
Valberedningens sammansättning uppfyller Kodens krav oberoende leda-
möter. Stefan Persson är ordförande i valberedningen enligt reglerna i val-
beredningens instruktioner om att ordförande för valberedningen ska vara
den som representerar den största aktieägaren såvida inte valberedningen
utser någon annan. Valberedningen beslutade enhälligt att Stefan Persson,
iegenskap av huvudägare samt utifrån ägarstrukturen i H&M, är det naturliga
ordförandevalet i H&M:s valberedning.
Valberedningens arbete inför årsstämman 2024 inklusive beskrivning
av mångfaldspolicy förstyrelsen
Fram till årsstämman 2024 hade valberedningen ett protokollfört möte, men
hade också kontakt därutöver. Som underlag för sitt arbete med att analysera
styrelsens sammansättning inför årsstämman 2024 tog valberedningen del
av styrelseordförandens redogörelse för styrelsens arbete. Styrelsens arbete
har fungerat väl under året med ett stort engagemang från de enskilda leda-
möterna. Styrelseordförandens redogörelse har tillsammans med genom-
förda intervjuer av de stämmovalda ledamöterna använts som underlag för
valberedningens arbete med föreslagen styrelsesammansättning inför års-
stämman 2024. Styrelseledamöternas olika kompetenser kompletterar var-
andra väl vilket bidrar till en bra helhet. Alla ledamöterna har deltagit vid
samtliga styrelsemöten och visat stort engagemang, både och mellan
mötena. Valberedningen strävar efter att styrelsens sammansättning ska
utgöras av individer med hög kompetens och integritet samtidigt som den
isin helhet utgör en god och lämplig sammansättning av erfarenheter och
kompetenser i syfte att möta H&M-gruppens nuvarande och framtidajlig-
heter och utmaningar. Valberedningens förslag till årssmman 2024 var
omval av följande styrelseledamöter; Stina Bergfors, Anders Dahlvig, Danica
Kragic Jensfelt, Lena Patriksson Keller, Karl-Johan Persson, Christian
Sievert och Christina Synnergren samt nyval av Helena Saxon, som anses
tillföra styrelsearbetet värdefulla bidrag med sin kompetens och bakgrund.
Niklas Zennström hade avböjt omval då han efter 10 år som ledamot i H&M:s
styrelse avser att fokusera på sina egna bolag och stiftelser. Niklas, som har
en fortsatt stark tilltro på H&M-gruppen, kommer vid behov fortsatt bis
med sitt nätverk och erfarenhet. Valberedningen föreslog även omval av
Karl-Johan Persson som styrelsens ordförande.
Valberedningens bedömning var att den föreslagna styrelsen stämmer
välöverens med punkt 4.1 i Koden vilken valberedningen tillämpar som mång-
faldspolicy. Målet med policyn är att den föreslagna styrelsen präglas av
mångsidighet och bredd vad gäller kompetens, erfarenhet, bakgrund och
jämn könsfördelning. Valberedningen har fortsatt att betona vikten av jämn
könsfördelning, vilket H&M:s styrelse haft under många år. Av de föreslagna
stämmovalda ledaterna är fem kvinnor och tre män.
Den föreslagna styrelsesammansättningen ansågs väl möta de krav som
ställs vad gäller kompetens och erfarenhet med hänsyn tagen till bolagets
verksamhet och framtida utveckling. Förslaget ansågs uppfylla gällande
kravavseende styrelseledamöternas oberoende, börserfarenhet och redo-
visnings- eller revisionskompetens.
Valberedningen har även diskuterat styrelseledamöternas oberoende och
bedömt att förslaget till styrelsesammansättning uppfyller gällande krav
avseende ledamöternas oberoende, börserfarenhet samt redovisnings- eller
revisionskompetens.
För att avgöra en ledamots oberoende görs ensamlad bedömning av
samtliga omständigheter som kan ge anledning att ifrågasätta ledamotens
oberoende i förhållande till bolaget eller bolagsledningen. Härvid anger Koden
åtminstone sju olika omständigheter som skagas in, se kodregel 4.4. Minst
två av de styrelseledamöter som är oberoende i förhållande till bolaget och
bolags ledningen ska även vara oberoende i förhållande till bolagets större
aktie ägare. Föratt avgöra en ledamots oberoende ska omfattningen av
styrelse ledamotens direkta och indirekta relationer med den större ägaren
vägas in i bedömningen. En styrelseledamot som är anställd av eller styrelse-
ledamot i ett företag som är en större ägare ska inte anses vara oberoende.
Närdet gäller sammansättningen av revisionsutskottet anger Koden i 7.2 att
majoriteten av utskottets ledamöter ska vara oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen. Minst en av de ledamöter som är oberoende
iförhållande till bolaget och bolagsledningen ska även vara oberoende i för-
hållande till bolagets större ägare. Ordförande i revisionsutskottet i H&M
liksom övriga ledamöter iutskottet är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Två av de tre ledamöterna är också oberoende iförhållande
till bolagets större aktieägare. Inget i Koden anger att ordföranden i utskottet
ska vara oberoende i förhållande tillstörre ägare.
Valberedningen har sedan årsstämman 2024 fram till slutet av räkenskaps-
året 2024 haft ett protokollfört möte men hade också kontaktrutöver.
Under hösten 2024 inleddes valberedningens arbete med information från
styrelseordföranden om hurstyrelsens arbete har fungerat under året. Det
fastslogs att styrelsen och dess arbete har fungerat bra. Under perioden fram
till det att förslagen till årsstämman 2025 presenteras ska valberedningen
diskutera styrelsens storlek och sammansättning utifrån faktorer som kom-
petens, erfarenhet och bolagets utsikter, val av styrelseordförande och ord-
förande till stämman, arvode till styrelseledamöter, valberedningens instruk-
tioner samt val av revisorer. Valberedningens arbete inför årsstämman i maj
2025 är inte avslutat ännu och mer information kommer att presenteras inför
och vid årsstämman 2025.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet övervakar H&M-gruppens finansiella rapportering, inklu-
sive efterlevnad av lagstadgade krav hållbarhetsrapportering, och effek-
tiviteten av bolagets riskhantering och interna kontroll, och säkerställer att
påverkan, risker och möjligheter hanteras på lämpligt sätt. Utskottet övervakar
alla revisions ämnen och publiceringen av bolagets finansiella rapporter.
Revisionsutskottet bistår även valberedningen med eventuella förslag till
årsstämman gällande revisorsval. Revisionsutskottet granskar och övervakar
också revisorernas opartiskhet och oberoende samt fastställer vilka uppdrag
revisionsfirman får åta sig för H&M-gruppen utöver revisionen. Revisorerna
lämnar en årlig skriftlig försäkran till revisionsutskottet avseende revisorns
oberoende, där det också beskrivs vilka tjänster utöver revision som revisions-
firman har tillhandahållit H&M-gruppen under räkenskapsåret. Revisions-
utskottet består av tre styrelseledamöter med redovisnings- eller revisions-
kompetens. Utskottet utses årligen av styrelsen vid det konstituerande
styrelsemötet i samband med årsstämman. Sedan det konstituerande mötet
2024 har Christian Sievert varit ordförande i revisionsutskottet och Anders
Dahlvig och Helena Saxon har varit ledamöter. Alla tre är oberoende i för-
hållande till bolaget och bolagsledningen. Christian Sievert anses inte vara
oberoende i förhållande till bolagets majoritetsägare, närmare bestämt
Ramsbury Invest AB, eftersom Ramsbury Invest AB är majoritetsägare i ett
bolag där Christian Sievert är vd. Anders Dahlvig och Helena Saxon är obero-
ende iförhållande till bolagets större aktieägare. Utskottet har haft fem pro-
tokollförda möten under räkenskapsåret 2024. Bolagets revisorer närvarade
vid samtliga av revisionsutskottets möten och lämnade en rapport till utskottet
gällande sin granskning av bland annat H&M-gruppens finansiella rapporte-
ring, inklusive koncernredovisningen. Vid mötena deltog även bland andra
finanschef, ekonomiansvarig, investor relations-ansvarig och ansvarig för
bolagsstyrning. Protokoll från utskottets möten delgavs samtliga styrelse-
ledamöter.
47
Under året har bland annat följande behandlats i revisionsutskottet:
Bolagets finansiella rapportering inklusive delårsrapporter och bolags-
styrningsrapporten som en del av års- och hållbarhetsredovisningen.
Efterlevnaden och effektiviteten av H&M-gruppens interna kontroll och
riskhanterings process samt genomgång av koncernens samlade risker.
Vidare har bland annat följande funktioner och avdelningar informerat
omsitt arbete: People & Organisational Development/HR, säkerhet,
rsäljning, expansion, ekonomi och skatt, supply chain och business
tech,inklspecifika frågor kring cybersäkerhet.
Internprissättningsmodellen, skattefrågor samt frågor om tull.
Den årliga rapporten om dataskydd.
Uppföljning av H&M-gruppens policies.
Granskning av bolagets årliga rapporteringscykel och arbetet med att
förbereda inför det nya EU-direktivet Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD), information från Deloitte om revisions plan, revisionens
omfattning samt resultatet av granskningen.
Genomgång av revisorernas oberoende och opartiskhet.
Revisionsutskottet har en fastställd rutin för godkännande av alla icke-
revisionstjänster som levereras av revisorerna, rutinen tillämpas innan
sådanauppdrag kan påbörjas. Revisionsutskottet bedömde därmed att det
vartydligt vilka uppdrag som Deloitte åtog sig utöver revision och såg ingen
anledning att ifrågasätta revisionsfirmans opartiskhet. H&M-gruppen upp-
handlar även konsulttjänster av andra revisionsbolag och skatterådgivare.
VD och koncernchef
Vd tilltts av styrelsen och rapporterar till styrelsen om H&M-gruppens
utveckling. Vd svarar för den löpande förvaltningen av bolaget enligt
styrelsens anvisningar. Detta omfattar följande:
Rekrytering av ledande befattningshavare
Inköps-, produktions- och logistikfrågor
Kunderbjudandet
Prisstrategi
Försäljning och lönsamhet
Hållbarhet
Marknadsföring
Bolagets tillväxt och expansion
Digital utveckling
Utveckling och fortsatt integration av butiks- och onlinekanalerna
Det åligger vd att göra de nödvändiga förberedelserna för att möjliggöra
samtliga kommersiella beslut, bland annat beslut gällande investeringar och
expansion av bolaget. I vd:s roll ingår också kontakt med finansmarknader
ochinvesterare, media och regulatoriska myndigheter.
Daniel Ervér, född 1981, har varit vd för H&M-gruppen sedan den 31 januari
2024. Daniel Ervér har arbetat inom H&M-gruppen i 18år på olika positioner
inom olika delar av bolaget. Senast var Daniel ansvarig för H&M, som är det
största varumärket inom H&M-gruppen. Sedan Daniel Ervér tog över som vd
är han även fortsatt operationellt ansvarigr H&M.
Daniel Ervér innehar 76900aktier i H&M. Han innehar också 450000p -
optioner utfärdade av Ramsbury Invest AB, där varje option ger rätt att köpa
en B-aktie i H&M under 12-månadersperioden efter utgången av ett treårigt
avtal daterat den 15 februari 2024.
Organisation och ledning
H&M-gruppen har en multi-brand-matrisorganisation med följande varu märken:
H&M, som innefattar H&M HOME, H&M Beauty och H&M Move – och Portfolio
Brands som utgörs av COS, Weekday, Cheap Monday, Monki, & Other Stories,
ARKET och Singular Society. I koncernen ingår även new growth & ventures,
som innefattar bolagets investeringsarm H&M Group ventures, Creator Studio,
Looper Textile Co. och Sellpy.
Matrisorganisationen ger en god kombination av koncerngemensamt och
lokalt perspektiv på ledarskap och entreprenörskap. De regionala försäljnings-
organisationerna är ansvariga för den dagliga driften inom respektive marknad
och region.
Vd ansvarar för den löpande förvaltningen av H&M-gruppen och tillsätter
personerna i ledningsgruppen. Per den 30 november 2024 omfattade led-
ningsgruppen, inklusive vd, sju personer, varav fyra personer var kvinnor.
Utöver vd bestod ledningsgruppen av finanschef, ansvarigr Portfolio
Brands, ansvarig för new growth & ventures, och de ansvariga för följande
koncernfunktioner: kommunikation, hållbarhet och people & organisational
development/HR.
Ansvariga för övriga koncernfunktioner utöver vad som ingår i lednings-
gruppen tillsätts av finanschefen.
Beskrivningen av ledningsgruppen uppdaterades den 30 januari 2025.
Aktuell information om bolagsledningen i H&M-koncernen finns
hmgroup.com/about-us/corporate-governance-sv/.
Läs mer
Läs mer om H&M-gruppens bolagsstyrning hmgroup.com/
bolags styrning, som innehåller följande information:
Bolagsordning
Information och material från tidigare årsstämmor ochextra
bolagsstämmor
Information om riktlinjer och policies
Information om styrelseledamöter, vd, revisorer och revisionsutskott
Information om valberedningen
Tidigare bolagsstyrningsrapporter
Intern kontroll
Intern kontroll är viktigtr att säkra bolagets tillgångar ochrmed aktie-
ägarnas investering. Intern kontroll och riskhantering är en del av styrelsens
och ledningens ansvar för att se till att verksamheten styrs ett så ända-
målsenligt och effektivt sätt som möjligt, säkerställa en tillförlitlig finansiell
rapportering samt se till att tillämpliga lagar och regler efterlevs. Revisions-
utskottet övervakar effektiviteten i bolagets interna kontroll och riskhantering,
och rapporterar regelbundet till styrelsen om status för samtliga processer.
H&M-gruppens interna kontrollramverk utgår från det internationellt
erkända COSO-ramverket. Bolagets interna kontrollramverk och kontrollmil
är baserat COSO-ramverkets fem delområden: kontrollmiljö, riskbedöm-
ning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt uppföljning,
vilka beskrivs närmare nedan.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen inom H&M-gruppen.
Den består främst av bolagets etiska värderingar och integritet, kompetens,
ledningsfilosofi, organisationsstruktur, ansvar och befogenheter, policies
och tillhörande riktlinjer samtinstruktioner och rutiner. Den bygger på den
kultur som styrelse och ledning skapar och kommunicerar.
Styrande dokument som till exempel; interna policies, riktlinjer och manua-
ler är särskilt viktiga och ger medarbetarna god vägledning i hur bolaget
arbetar. Dokumentetour way” sammanfattar bolagets värderingar, policies
och riktlinjer och hur de formar H&M-gruppens sätt att bedriva verksamhet
för attkerställa att verksamheten bedrivs ett etiskt, ansvarsfullt, håll-
bart och transparent sätt. ”Our way” vänder sig till alla medarbetare inom alla
varumärken och funktioner inom H&M-gruppen, samt till externa intressen-
ter. Läs mer om ”our way” på hmgroup.com/about-us/our-way och under
Ansvarsfullt företagande i hållbarhetsrapporten sid 105.
H&M-gruppens interna kontrollstruktur bygger på:
Ansvarsfördelningen mellan styrelsen, revisionsutskottet och vd,
som tydligt beskrivs i styrelsens arbetsordning
Bolagsledningens och revisionsutskottets regelbundna rapportering
tillstyrelsen utifrån fastställda rutiner
Företagets organisationsstruktur
Bolagets värderingar och riktlinjer samt policies och manualer
Kontrollaktiviteter, avstämningar, analyser och rapportering
H&M-gruppen är en matrisorganisation, vilket innebär att defunktions-
ansvariga för koncernfunktionerna också ansvarar för att arbetet inom
derasfunktion i respektive varumärke utförs effektivt.
48
<<Innehåll Bolagsstyrning/Bolagsstyrningsrapport
Interna kontroller ses över regelbundet och utvärderas årligen av relevant
koncernfunktion, som kontrollerar att de som arbetar i respektive funktion
ivarje land arbetar enligt de policies och riktlinjer som gäller lokalt och för
koncernen. Butikernas verksamhet kontrolleras i sin tur av interna butiks-
revisorer.
Alla dotterbolag inom H&M-gruppen har samma struktur och ekonomi-
system och även samma kontoplan. Det gör det enklare att skapa lämpliga
rutiner och kontrollsystem och underlättar i sin tur den interna kontrollen och
jämförelser mellan de olika dotterbolagen.
Det finns ett stort antal policies, riktlinjer och manualer ihelakoncernen,
inklusive detaljerade butiksinstruktioner som styr det dagliga arbetet.
Dessautarbetas i de flesta fall av koncernfunktionerna på huvudkontoret
iStockholm och kommuniceras sedan till respektive avdelning på regions-
och lands kontoren. Varje koncernfunktion granskar sina riktlinjer och manualer
för att hålla dem uppdaterade och lägger till nyariktlinjer vid behov.
Kontrollaktiviteter
Det finns ett antal kontrollaktiviteter inbyggda i affärsprocesserna för att
säkerställa att verksamheten är effektiv och att den finansiella rapporte-
ringen och hållbarhetsrapporteringen ger en rättvisande bild. Dessa kontroll-
aktiviteter är utformade för att förebygga, upptäcka och rätta till felaktig-
heter och avvikelser. Kontrollaktiviteter kan finnas på alla nivåer och i alla
delar av organisationen. Inom H&M-gruppen inkluderar den interna kontrollen
effektiva kontroller och analys av försäljningsstatistik, kontoavstämningar,
månadsvisa bokslut, finansiella rapporter och hållbarhetsrapporter och
system för finansiell rapportering och hållbarhetsrapportering.
Uppföljning
H&M-gruppens genomförande av intern kontroll är väl etablerad inom bola-
get och erbjuder ett sätt för koncernfunktionerna att säkerställa att deras
respektive avdelning bedriver verksamhet i enlighet med bolagets riktlinjer
ialla försäljningsmarknader och regioner.
Utvärderingen av den interna kontrollen ger även möjlighettill interaktioner
i koncernen för att identifiera förbättringsområden, där varje försäljnings land
och region ger värdefull och konstruktiv feedback till den koncernfunktionen,
och koncernfunktionen ger feedback till den regionala ledningen och lands-
ledningen.
Därutöver finns det inom produktionsorganisationen en gedigen och regel-
bunden kontroll- och uppföljningsprocess avde interna rutiner som beskrivs
iroutine handbook for production. Dessa rutiner bidrar till att säkerställa att
bolaget gör afrer på ett etiskt och transparent sätt. De flesta av dessa följs
upp månatligen på regional nivå samt varannan månad på global nivå. Interna
butiksrevisorer utför årliga kontroller av ett urval butiker för att identifiera
styrkor och svagheter och korrigera eventuella brister.
Som ett komplement till arbetet med intern kontroll har ytterligare gransk-
ningar av särskilda områden gjorts av externa revisionsföretag. Resultatet
har överlag varit tillfredsställande, och där observationer har gjorts har korri-
gerande åtgärder vidtagits. Styrelsen och revisionsutskottet utvärderar kon-
tinuerligt informationen som bolagsledningen lämnar om bolagets verksam-
het, som bland annat inkluderar information om effektiviteten av rutiner och
aktiviteter avseende intern kontroll. Arbetet innefattar bland annat att säker-
ställa att nödvändiga åtgärder vidtas iåtgärdsplaner avseende observationer
i utvärderingar och granskningar. Detta uppföljningsarbete upprätthåller
medvetenheten om vikten av effektiv intern kontroll och stödjer ständiga för-
bättringar inom koncernen.
Under 2024 har bolagets koncernfunktioner gjort utvärderingar av intern
kontroll inom sina respektive funktioner iförsäljningsmarknaderna. Arbetet
omfattade såväl allmänna somavdelningsspecifika frågor. Utvärderingen
avden interna kontrollen resulterade i handlingsplaner för varje koncern-
funktion som definierar förbättringsområden för att stärka den interna
kontrollen, både lands- och koncernnivå. Koncernfunktionerna har även
följt upp de utrderingar som gjordes året dessförinnan för att säkerslla
att rekommendationer fråntidigare utvärderingar har implementerats.
Information och kommunikation
Policies och riktlinjer är särskilt viktiga för en korrekt redovisning, rapporte-
ring och informationsgivning och definierar även de kontrollaktiviteter som
ska utföras.
H&M-gruppen har en kommunikationspolicy som ger riktlinjer för
kom munikation med externa parter. Syftet är att säkerslla att bolagets
informations skyldighet efterlevs ett korrekt och fullständigt sätt.
Finansiell kommunikation lämnas via:
Års- och hållbarhetsredovisningen
Delårsrapporter, bokslutskommuniké och
kvartalsrapporter
Pressmeddelanden om händelser och omständigheter
somkan påverka aktiekursen
H&M-gruppens hemsida hmgroup.com
Mer information om specifika policies finns i hållbarhetsrapporten på sid108.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Operationella, finansiella och hållbarhetsrisker analyseras löpande av alla
varumärken och koncernfunktioner. Riskhanteringsprocessen och arbets-
sättet fastställs av bolagsstyrningsfunktionen och etableras i hela bolaget.
Granskningen och bedömningen av riskerna identifierar vilka system, meto-
der och kontroller som krävs för att minimera riskernas eventuella påverkan.
Bolagsstyrningsfunktionen hanterar deviktigaste riskerna genom en kvartals-
vis granskning av risknivå, och åtgärdsplaner för dessa risker.
En sammanställning av koncernens huvudsakliga risker presenteras kvar-
talsvis för vd och finanschefen samt två gånger årligen för revisionsutskottet
och därefter för styrelsen.
Bolagets första TCFD-analys (Task Force on Climate-related Financial
Disclosures) gjordes 2019. En uppdaterad klimatriskanalys i enlighet med
riktlinjerna från TCFD genomrdes under 2024, läs mer på sid 85.
Riskhanteringsprocess
H&M-gruppen har ett entreprenöriellt förhållningssätt till affärsutveckling.
Lansering av nya initiativ och ventures gör det nödvändigt att acceptera verk-
samhetsrisker till en viss grad, samtidigt som det erbjuder många möjligheter.
H&M-gruppen genomför löpande riskbedömningar för både operativa och
finansiella risker.
Finansiella risker är kopplade till användningen av ekonomiska medel och
finansiella resurser och omfattar valutakursfluktuationer, skatter samt
diverse regler och förordningar. Operativa risker består av interna verksam-
hetsrisker och externa händelser som kan påverka koncernen. Detta inklude-
rar hållbarhetsrelaterade risker, som identifieras genom en systematisk
metod för att arbeta med mänskligattigheter och miljörelaterad due dili-
gence. Det är en löpande process som används för att identifiera, förebygga,
minska och åtgärda potentiell eller faktisk negativ påverkan påmänniskor,
samtidigt som möjligheterr att stärka derasttigheter tas tillvara. Läs mer
om hållbarhetsriskerna och arbetet med mänskliga rättigheter och miljö-
relaterad due diligence i hållbarhetsrapporten på sid 52.
Under 2024 har ett antal externa risker och osäkerhetsfaktorer identifie-
rats och hanterats inom bolagets riskhanteringsprocesser. Under 2024 var
de flesta riskerna kopplade till externa händelser som geopolitisk osäkerhet,
ökade regulatoriska krav och makroekonomiska faktorer som påverkar den
totala kostnaden, snarare än till interna verksamhetsrisker. Med hänsyn till
verksamhetens art är exponeringen för externa risker fortsatt hög och kom-
mer att förbli hög eftersom geopolitiska och globala riskhändelser medför
enrisk för den globala leverantörskedjan och detaljhandeln.
Finansiella risker
Valutor
H&M-gruppens mest betydelsefulla inköpsvalutor ärUSD samt EUR.r-
ändringar i valutakursen mellan USD och EUR är den enskilt största valuta-
transaktionsexponeringen för koncernen.
Snabba och stora valutafluktuationer, framför allt för den viktigaste
inköpsvalutan USD, kan en betydandeverkan påinköpskostnaderna,
även om detta får betraktas som relativt konkurrensneutralt över tid.
Förutom transaktionsexponeringens effekter påverkas resultatet även av
omräkningseffekter. Det är effekter som uppstårgrund av kursutveck-
lingen i de olika utländska försäljningsbolagens lokala valutor gentemot den
svenska kronan jämfört med föregående år. Det underliggande resultatet
enmarknad kan vara oförändrat i lokal valuta, men kan komma att öka i kronor
om den svenska kronanrsvagats eller omvänt om kronan stärkts.
Valutaeffekter uppstår också koncernens nettotillgångar när de ut ländska
försäljningsbolagens balansräkningar konsolideras. För mer information
omvalutasäkringar se not 2, Finansiella risker.
49
För att valutakra varuflöden i utländsk valuta, och därmed reducera
effekterna av framtida valutakursrörelser, terminssäkras löpande betalningar
för koncernens varuflöden, dvs koncernens varuinköp, och för huvuddelen
säkras även motsvarande valutainflöden från försäljningsbolagen löpande
med terminskontrakt till bolagen H & M Finance AB och H & M Hennes &
Mauritz GBC AB.
Handelsinterventioner
Inköpskostnaderna kan påverkas av nationella beslut iform avbland annat
export- och importsubventioner, tullar (se mer nedan), textilkvoter och
embargon. Effekterna påverkar i förstahand kunder och företag enskilda
marknader.
Globala företag med verksamhet iett stort antal marknader påver kas
imindre omfattning och mellan globala företag kan därför handelsinter-
ventioner betraktas som i stort sett konkurrensneutrala. Vid eventuella
förändrade handelsförbindelser påverkas inte bara inköpskostnaderna
utanoftast hela produktflödet – från tillverkning till kund – som bolagen
dåbehöver hantera.
Tullvärdering av transaktioner mellan närstående parter (”related party
customs valuation”) fortsätter att dra till sig ökad uppmärksamhet, på såväl
global som europeisk och nationell nivå, av både myndigheter och importörer
som H&M-gruppen. Det är därför fortsättningsvis viktigt för H&M-gruppen
att proaktivt övervaka och hantera den framtida utvecklingen inom området.
Skatter
Multinationella företag som H&M-gruppen står inför ökade skatterisker, däri-
bland dubbelbeskattning och tvister med skattemyndigheter. OECD:s ram-
verk BEPS 2.0 tillför komplexitet till skatteefterlevnad och internprissättning.
H&M-gruppen är verksam globalt och betalar olika skatter, inklusive bolags-
skatter och moms, samtidigt som man följer lokala lagar.
Finansiell rapportering enligt IFRS 16 innebär ytterligare utmaningar.
Denna standard förändrar redovisningen av leasingavtal, vilket potentiellt
snedvrider lönsamhetskvoterna och påverkar riktmärken för internpris-
sättning, vilket kan leda till tvister med skattemyndigheter trots efterlevnad
av OECD:s riktlinjer.
H&M-gruppen möter också komplikationer från motstridiga nationella
domstolsbeslut angående indirekta skatter, vilket kan komplicera skatte-
avdragsanspråk i huvudkontorets jurisdiktioner. Denna inkonsekvens med-
förutmaningar för hanteringen av internationell beskattning.
H&M-gruppen följer BEPS 2.0-riktlinjerna för att säkerställa att vinster
beskattas där värdet skapas. Pelare Ett innebär att beskattningsrättigheter
omfördelas till konsumentmarknaderna, medan Pelare Två inner att en
global minimiskatt införs för att rhindra att vinsten flyttas till lågskatte-
områden. H&M-gruppen undviker skatteparadis och säkerställer att
inkomsterna inte flyttas artificiellt.
H&M-gruppens skattepolicy säkerställer överensstämmelse med OECD:s
riktlinjer och har som syfte att vinster ska beskattas där värdet skapas. Bola-
get upprätthåller en hållbar skattesats och bedriver legitim skatteplanering
utan aggressiva strategier.
För räkenskapsåret 2024 har H&M-gruppen följt sin skattepolicy och upp-
nått ISO 9001:2015-certifiering för sitt kvalitetsledningssystem för inter-
nationell skatt. Koncernen säkerställer att varje dotterbolags skattemässiga
hemvist är densamma somr dess säte, vilket främjar transparens i skatte-
strukturen.
Operationella risker
Förändrad kundefterfgan
Allt fler köp görs online, vilket gör den försäljningskanalen till en allt viktigare
del av kundupplevelsen. Kunderna söker en smidig, enkel och inspirerande
upplevelse där butiker och onlinekanaler samspelar och stärker varandra.
Under senare år har H&M-gruppen därr gjort stora investeringar för att
möjliggöra en förhöjd kundupplevelse. Kontinuerliga investeringar och för-
bättringar står i fokus och nya utvecklingsomden följs ständigt upp och
anpassas.
Kunderbjudandet
Mode är enrskvara och det finns alltid en risk attgon del av kollek-
tionerna inte uppskattas av kunderna, vilket begränsar dess kommersiella
potential. Köpbeslut påverkas också i allt högre utsträckning av kundens
viljaatt leva ettmerllbart sätt.
Inom varje segment och kollektion är det avgörande att ha en korrekt
balans i mixen mellan basmode och de allra senaste trenderna samt rätt
volym av varje. Varje kollektion ska uppnå den optimala balansen mellan
mode, kvalitet, pris ochhållbarhet. Det uppnås genom en ökad träffsäkerhet
iinköpsbesluten och planeringen av volymerna, vilket också minskar den
totala resursförbrukningen och bidrar till H&M-gruppens mål beträffande
klimat och cirkularitet.
H&M-gruppen arbetar intensivt med att optimera inköp under säsong,
parallellt med detaljerade analyser av daglig försäljning och lagernivåer
olika marknader. Bolaget harinvesterat i sin förmåga att skapa regionala och
lokala kunderbjudanden för att möta denna efterfrågan.
H&M-gruppen utvecklar kontinuerligt kunderbjudandet ochupplevelsen
isyfte att förbättra sin förmåga och kapacitet att skapa mer relevanta och
attraktiva kunderbjudanden än konkurrenterna.
Planerna för riskminskning följs upp regelbundet och förfinas för att
minska riskexponeringen.
Anseenderisk
Som ett av världens ledande modeföretag attraherar H&M- gruppen stort
intresse för sina varumärken och är ständigt i blickfånget.
För att säkra och hantera sina varumärken är det viktigt för H&M-gruppen
att utveckla verksamheten som ett svar på ökade regulatoriska krav, särskilt
irelation till ESG-områden (miljö, sociala frågor och styrning) och att drivas
ienlighet med sina värderingar, vilka även kännetecknas av en stark
a f f ä r s e t i k .
Det är av yttersta viktr H&M-gruppen att efterleva de högt ställda ambi-
tionerna som bolaget har satt i sina interna policies och riktlinjer och att alla
inblandade i verksamheten har god kännedom om hur bolagets produkter
tillverkas.
Att leverera uppsatta hållbarhetsmål och ambitioner är avgörande. En
lika central del av arbetet är att vara proaktiv i förllande till ny lagstiftning
och säkerställa implementering och efterlevnad av korrekt riskhantering och
internkontrollarbete.
Noggrann, transparent ochtillförlitlig kommunikation förebygger upp-
komsten av skador bolagets anseende och mildrar konsekvenserna av
eventuella incidenter.
Negativa makroekonomiska och geopolitiska förändringar
Makroekonomiska eller geopolitiska händelser kan ha en negativ effekt på
marknadsvillkoren i ett land. Detta omfattar politisk instabilitet, konflikter
och krig samt plötsliga förändringar i affärsmiljön, som stigande inflation,
betydande störningar i leverantörskedjan eller ekonomiska nedgångar som
påverkar konsumenternas köpbeteende. Allt detta skulle kunna ha en negativ
påverkan bolagets försäljning. Samtidigt kan det alla nya marknader
där H&M-gruppens varumärken lanseras finnas en förjd risk för politisk
instabilitet, korruption och väpnad konflikt.
Det finns risker kopplade till hur förändringar i externa faktorer som
material priser, transportkostnader och kapacitetsutrymmet hos leveran-
törernaverkar bolagets kostnadsbas. Det finns även risker relaterade till
sociala spänningar på marknader där H&M-gruppen köper in produkter, vilka
kan leda till instabilitet för leverantörer, tillverkning och leveranser. Under
2024 har olika händelser världen över visat en tilltagande instabilitet.
H&M-gruppen följer kontinuerligt den geopolitiska utvecklingen i världen
och agerar för att minimera påverkan bolagets varutillgänglighet, frakt-
kostnader och lagernivåer. Handlingsplaner har tagits fram för att mildra och
minimera en potentiell påverkan varuförsörjningen.
Kontinuitetsplanerna för verksamheten granskas löpande för att säker-
ställa att de är relevanta i förhållande till föränderliga omständigheter över
hela världen.
Informationssäkerhet och cybersäkerhet
Alla företag är utsatta för olika typer av risker som är kopplade till använd-
ningen av informationsteknik. De risker som H&M-gruppen är exponerad för
är samma somr alla företag i motsvarande storlek som har en bred kund-
bas och stor geografisk spridning. H&M-gruppen ser också ett växande hot
vad gäller informationssäkerhet, cybersäkerhet och dataskydd, till följd av
utvecklingen mot en potentiellt multipolär värld med fyra stora handelszoner.
De mer traditionella säkerhetshoten som H&M-gruppen står inför är bland
annat intrångsförsök, försök till nätfiske (”phishing”), systemstörningar och
avsiktliga systemöverbelastningar.
50
<<Innehåll Bolagsstyrning/Bolagsstyrningsrapport
H&M-gruppen forttter att investera i medarbetare, processer, system,
rutiner och teknik för att mildra och avhlpa dessa risker och hålla bolaget
och dess intressenter, partners och kunder säkra. H&M-gruppen övervakar,
utrderar och skyddar sig ständigt mot hot mot bolagets tillgångar samt
tredjepartsrisker, samtidigt som bolaget anpassar sig efter de nya regelverk
som bolaget omfattas av på global, regional och lokal nivå.
Dataskydd och etisk AI
Brott mot datasäkerheten kan leda till negativa konsekvenser för kunder,
medarbetare och affärspartners, till exempel om personuppgifter offentlig-
görs.
H&M-gruppen övervakar aktivt sina integritetsrisker och har policies,
riktlinjer och en koncernfunktion som alla syftar till att skydda individers
dataoch uppfylla kraven i EU:s dataskyddsförordning GDPR samt lokal lag-
stiftning inder relevanta för H&M-gruppen. Utvecklingen av lagar och för-
ordningar övervakas kontinuerligt och företagets processer och kontroller
uppdateras därefter.
H&M-gruppen har utsett ett dataskyddsombud (DPO) för gruppen ochsär-
skilda dataskyddsansvariga inom respektive region. Dataskydds förfarandet
är likartat i alla lokala verksamheter och alla kontorsanställda ochbutiks-
chefer måste genomgå dataskyddsutbildning.
Rapportering sker regelbundetav gruppens dataskyddsombud till bolagets
ledning och styrelse genom revisionsutskottet. Därutöver ger ett tekniskt
team inom bolagets business tech-funktion koncerngemensamt stöd och
styrning av hur artificiell intelligens ska användas på ett etiskttt.
Hållbarhetsrisker
Klimat
Klimatförändringar kan påverka förutsättningarna för att producera och dis-
tribuera produkter i vissa regioner och länder. De alltmer påtagliga effekterna
av klimatförändringar gör att dessa variationer sannolikt kommer att öka i
framtiden. Bolaget arbetar ständigt med olika begränsningsåtgärder för att
minimeraverkan på verksamheten och kunderna. Klimatriskerna beskrivs
mer detaljerat i hållbarhetsrapporten på sid 58.
Vatten och resursanvändning
Miljörisker som berör H&M-gruppens verksamhet, värdekedja, samhällen och
planeten inkluderar utarmning av naturresurser, förlust avbiologisk mång-
fald, förändrad markanvändning och påverkan på vatten. Många milrisker
ärnära kopplade tillrisker för mänskligattigheter – till exempel markrättig-
heter och försörjning, rätten att få tillgång till rent vatten och klimatföränd-
ringarnas inverkan på samhällen som redanhar orättvis tillgång till resurser
eller finansiering.
Bolagets fokus återvunna eller hållbart framställda material, använd-
ning av innovativa material, ytterligare förbättrad träffsäkerhet i planering
samt tillväxt i nya och cirkulära affärsmodeller kommer att göra H&M-
gruppens verksamhet och leverantörskedja mermotståndskraftig genom att
minska beroendet av begränsade naturresurser. Läs mer om H&M-gruppens
milrisker på sid 58.
Kundefterfrågan
Ett ökat intresse förllbarhet bland konsumenterna driver fram en föränd-
ring i kundpreferenser och konsumtionsmönster. Detta skulle kunna få en
väsentlig påverkan H&M-gruppens försäljning både positiv och negativ
–beroende på hur framgångsrikt bolaget utvecklar sitt utbud och sina affärs-
modeller.
Bolagets fokus ligger på att ytterligare påskynda investeringar i omställning
till cirkulära designprinciper, återvunna och hållbart framställda material,
optimerad produktion och resursanvändning samt uppskalning av cirkulära
affärsmodeller och lösningar inom hela värdekedjan.
Mänskligattigheter
Framträdande människorättsfrågor inom H&M-gruppen visar hur bolaget
identifierar och bedömer risker i hela värdekedjan och prioriterar åtgärder.
Aktuella framträdande risker inkluderar tillgång till vatten, markrättigheter
och försörjning, arbetsrätt, säker arbetsplats, löner, arbetsvillkor samt miljö-
utmaningar.
H&M-gruppens åtagande att respektera internationellt erkända mänskliga
rättigheter är grunden för allt bolaget gör och bidrar till mer gynnsamma
sociala och miljömässiga villkor för samhällen och människor. Läs mer om
H&M-gruppens arbete mednskligattigheter på sid 91.
Under året har styrelsen enligt punkt 7.4 i Koden utvärderat behovet av
ensärskild internrevisionsfunktion. Styrelsen har kommit fram till att den
nuvarande modellen för uppföljning av intern kontroll som H&M-gruppen
använder är den som är mest lämplig för bolaget. Den tillämpas av funktioner
som till exempel redovisning, expansion, logistik, produktion, business tech,
hållbarhet, juridik, kommunikation och säkerhet, och omfattar arbetet som
bedrivs i dotterbolagen. Enligt styrelsens uppfattning är H&M-gruppens
modell i linje med det arbete som i andraretagrs av en särskild intern-
revisionsfunktion. Därmed ansåg inte styrelsen att en internrevisionsfunktion
är nödvändig.
Frågan om en särskild internrevisionsfunktion kommer att prövas på nytt
under 2025.
Stockholm, mars 2025
Styrelsen
Internrevision
Mot mutor och korruption
Korruptionsrisker finns många av de marknader där bolaget och dess
leverantörer verkar. Precis som med mänskliga rättigheter och miljörisker,
kartlägger bolaget risker relaterade till korruption över hela sin verksamhet
och leveranskedja genom årliga riskbedömningar och granskningar.
Bolaget identifierar de största riskerna baserat plats eller typ av verk-
samhet och beslutar om uppföljningsåtgärder och tidsram för granskningen.
Hanteringen av korruptionsrisker gynnar bolaget det stärker dess affärs-
etik och företagskultur och förbättrar bolagets anseende hos intressenter.
Läs mer om H&M-gruppens affärsetik sid 105.
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna
39–51 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6
kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 §
andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovis-
ningslagen.
Stockholm den 20 mars 2025
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
Revisorns granskning av
bolags styrningsrapporten
51
Hållbarhets-
rapport
Allmän information 53
Vårt förhållningssätt till hållbarhet 54
Mil 58
Klimat 59
Kemikalier och vattenföroreningar 67
Vatten 69
Biodiversitet, ekosystem och mark 71
Resursanvändning och cirkularitet 73
Rapportering enligt EU:s taxonomi 80
Klimatriskanalys enligt TCFD 85
Samhällsansvar 90
Mänskliga rättigheter 91
Den egna arbetskraften 94
Arbetstagare i värdekedjan 97
Påverkade samhällen 102
Konsumenter och slutanvändare 103
Styrning 104
Ansvarsfullt företagande 105
Våra policies och åtaganden 108
Revisionsberättelse 110
52
<<Innehåll Hållbarhetsrapport
Alln information
Våra produkter är kärnan i vår verksamhet. Vi anser att det inte
bör finnas någon kompromiss mellan exceptionell design, över-
komliga priser och hållbara alternativ. H&M-gruppen strävar
efter att skapa en responsiv och ansvarsfull värdekedja genom
att optimera vår produktion och resursanvändning, samtidigt
som vi respekterar mänskliga rättigheter, för att minimera vår
negativa påverkan på människor och planeten. Vivill att våra
kunder ska kunna uttrycka sin personliga stil samtidigt som
degör hållbara val.
53
Vårt förhållningssätt till hållbarhet
Våra kunder är i fokus för allt vi gör och under snart 30 år har vi arbetat med
hållbarhet för att möta deras förväntningar och bygga en motsndskraftig
verksamhet. Vi strävar efter attbidra till omställningen mot en hållbar design-
och modebransch genom att erbjuda våra kunder ansvarsfullt tillverkade
produkter som är skapade för att användas, återanndas ochåtervinnas.
Allmän grund för hållbarhetsrapportering
Vår hållbarhetsrapportering är baserad resultaten av en väsentlighets-
analys som omfattar en bedömning av vår hållbarhetspåverkan genom vår
egen verksamhet samt vår uppströms-och nedströmsvärdekedja. I många år
har H&M-gruppen genomfört sin väsentlighetsanalys i enlighet med tillämp-
liga standarder för Global Reporting Initiative (GRI). Under 2023 började vi
utvecklar processrväsentlighetsanalysr att anpassa den till EU:s
direktiv om företagens håll barhetsrapportering (the Corporate Sustainability
Reporting Directive, CSRD) och standarder för hållbarhets rapportering (the
European Sustainability Reporting Standards, ESRS), samt EFRAG:s vägled-
ning för dubbel väsentlighet (Implementation Guidance for Double Materiality).
Års- och hållbarhetsredovisningen 2024, liksom vår väsentlighetsanalys, har
utarbetatsr att vara anpassad till formatetr de kommande rapporterings-
kraven men hävdar ingen regelefterlevnad med CSRD eller ESRS. Hållbarhets-
rapporten upprättas i enlighet med GRI, se sid 110, och i enlighet med kraven
lagstadgad hållbarhetsredovisning i årsredovisningslagen. Hållbarhets-
rapporten är upprättad koncernnivå enligt samma principer som de finan-
siella rapporterna och i enlighet med lagar och ramverk som redovisas på
sid3. Läs mer om hur vi rapporterar på hmgroup.com/sustainability/
sustainability-reporting/how-we-report/reporting-frameworks.
Styrning av hållbarhetsrelaterad information
llbarhetschefen ansvarar för att utforma hållbarhetsstrategin, vilken är en
integrerad del av vår affärsidé och implementeras av de olika funktionerna
inom hela H&M-gruppen. Hållbarhetschefen rapporterar framsteg mot våra
hållbarhetsmål och nyckel tal två gånger per år till styrelsen och kvartalsvis
tillvd och finanschef. Kvartalsvisa rapporter täcker in nyckeltal,sentliga
utmaningar, lärdomar, aktiviteter och framsteg inom samtliga varumärken och
marknader. Revisions utskottet övervakar effektiviteten i bolagets interna
kontroll och riskhantering, och rapporterar regelbundet till styrelsen om
statusr dessa processer.
H&M-gruppens bolagsstyrningsstruktur omfattar aktieägare, styrelse,
revisionsutskott, valberedning, bolagets revisorer, vd och ledningsgrupp,
affärsområden organiserade efter varumärken samt medarbetare och
arbetstagarorganisationer. Styrelsen består av 14 icke-verkställande leda-
möter, varav trearbetstagarrepresentanter och tre arbetstagarsuppleanter.
Andelen kvinnliga styrelseledamöter är 57procent och andelen manliga
styrelse ledamöter är 43procent. Styrelsens könsfördelningskvot är 75pro-
cent. Andelen styrelseledamöter (exklusive arbetstagarrepresentanter och
deras suppleanter) som är oberoende i förhållande till bolaget och bolags-
ledningen är 100procent och andelen styrelseledamöter som är oberoende
iförhållande till större aktieägare i bolaget är 75procent. Mer information
finns i bolagsstyrningsrapporten på sidorna 38–51.
Hantering av hållbarhetsfrågor
H&M-gruppen utför en standardiserad due diligence-granskning för att
identifiera och utvärdera risker och påverkan inom egen verksamhet och med
affärspartners i relation tillrelevanta externa och interna krav, utifn behov
och enligt vad som krävs inom ramen för bolagets afrsprocesser. Vi har en
systematisk metod för att arbeta mednskligattigheter och miljörelate-
rad due diligence (Human Rights and Environmental Due Diligence, HREDD)
som innebär att vi kontinuerligt identifierar, förebygger, minskar och åtgärdar
potentiell och faktisk negativ påverkan på människor eller planeten, samtidigt
som vi tillvaratar möjligheterna att stärka berörda intressenters rättigheter.
H&M-gruppens HREDD-förfarande är också integrerat i våra bolagsstyrnings-
och riskhanteringsprocesser för att säkerslla att afrsbeslut fattas med
hänsyn till potentiellaeffekter för de intressenter som påverkas.
H&M-gruppens policy för ansvarsfullt företagande (Responsible Business
Conduct, RBC) anger ytterligare åtgärder som krävs för att utföra HREDD.
Dessa omfattar vår verksamhet, vår värdekedja och de samhällen där vi är
verksamma. H&M-gruppens HREDD-process baseras på OECD:s riktlinjer
för multinationella företag samt FN:s vägledande principer och relevant lag-
stiftning där det är tillämpligt.
H&M-gruppen utför regelbundna riskbedömningar för att identifiera even-
tuella risker för vår verksamhet, finansiella ställning eller våra resultat. Vår
riskhanteringsprocess fastställs av funktionen bolagsstyrning och omfattar
identifiering och bedömning av hållbarhetsrelaterade finansiella risker för
H&M-gruppen. Vår bedömning baserasanalys av händelser som inträffar
på kort sikt (mindre än ett år), medellång sikt (ett till fem år) och på lång sikt
(fem till femton). Läs mer om H&M-gruppens riskhanteringsprocess
sid4951.
Vår hållbarhetsstrategi
Vi anser att mode och design ska vara tillgängligtr alla. Med ett flertal tyd-
ligt positionerade varumärken, verksamheter och ventures – vart och ett med
sin egen unika identitetmöter vi våra kunders behov och ständigt ökande
förväntningar. Vårtl är attra modets positiva kraft tillgänglig för alla,
samtidigt som vi minimerar vår negativaverkan på människor och planeten.
H&M-gruppens starka finansiella ställning och långsiktiga förhållningssätt
r det möjligt för oss att forttta att investera i nya ventures och initiativ för
att stödja omställningen mot en hållbar design- och modebransch.
Vårt hållbarhetsarbete är centrerat kring H&M-gruppens viktigaste håll-
barhetsområden, som identifierats i samarbete med intressenter och genom
en analys av vår värdekedja. Våra viktigaste hållbarhetsområden ligger till
grund för vår övergripande affärsstrategi och affärsidé för att säkerställa att
vi uppfyller våra intressenters förväntningar, vilka inkluderar:
Klimat
Vatten, kemikalier och föroreningar
Markanvändning och biologisk mångfald
Råmaterial och resursanvändning
Människor
Dessa områden är nära sammanlänkade, vilket kräver ett holistiskt synsätt
för att minimera eventuella affärsrisker och negativverkan. Vår användning
av resurser – såsom energi, vatten, kemikalier, land och råmaterial – är direkt
länkad till hur vi designar våra produkter och kollektioner. Användningen av
resurser för också med sig negativ påverkan med konsekvenser förmiljontals
människor, både arbetstagare och konsumenter, längs hela vårvärdekedja.
rför är vår hållbarhetsstrategi och våra hållbarhetsl utformade i linje
med vår strävan att bygga en mer responsiv och ansvarsfull värdekedja som
levererar mode och kvalitet till bästa pris på ett hållbart sätt. Mer information
om H&M-gruppens hållbarhetsstrategi och resultat finns ivår sustainability
progress report på hmgroup.com/sustainability/sustainability-reporting.
Våra intressenters perspektiv och synpunkter
Vi har ett kontinuerligt samarbete med intressenterngs hela vårrde-
kedjaför att säkerställa att väsentliga frågor identifieras, prioriteras och
införlivas i bolagets affärsverksamhet och rutiner. Vi interagerar med viktiga
intressenter bland annat genom workshops och undersökningar för att
förståhur intressenterna påverkas av aktiviteterna i r värdekedja och hur
de ser på de åtgärder vi vidtar för att minska negativa konsekvenser till följd
avrverkan. Vi har ett nära och regelbundet samarbete medra vikti-
gaste intressenter genom vårt stakeholder engagement team. Vi integrerar
systematiskt den återkoppling vi får i våra strategier och prioriteringar för
attsäkerställa att vi levererar i linje medr affärsidé. Mer detaljerade upp-
gifter om hur vi samarbetar med våra viktigaste intressenter finns i tabellen
på sid55.
54
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Allmänt/Vårt förhållningssätt till hållbarhet
Beskrivning Huvudsakliga kanaler för samverkan Prioriterade hållbarhetsfrågor
Kunder Att förs, möta och överträffa våra kunders
behov och förntningar är avgörande för att vi
ska nå framgång i vår verksamhet och för att
kunna skala upp cirkulära affärsmodeller.
Undersökningar och direkt
dialog.
Produktkvalitet, design och hållbarhet,
produkt transparens och spårbarhet,
hållbart framställda material, insamling och
åter vinning av klädesplagg, datasäkerhet,
produkternas och affärsmodellernas över-
gripande inverkan människor och miljön.
Kollegor Våra kollegor har en viktig roll i att omsätta våra
hållbarhetsinitiativ i handling.
Undersökningar och direkt
dialog.
Medarbetarnas arbetsvillkor, löner, hälsa
ochsäkerhet, inkludering och mångfald
samtdatasäkerhet och integritet.
Arbetare
i leverantör s-
kedjan
Vi samarbetar med arbetstagare i leverantörs-
kedjan genom representantgrupper som
fackföreningar samtgenom anonyma enkäter.
Direkt dialog, partnerskap,
undersökningar, initiativ från
flera intressenter.
Arbetsvillkor, löner, föreningsfrihet,
kollektiva förhandlingar, hälsa och säkerhet
samt anställningssäkerhet för arbetstagare
ivärde kedjan, könsrelaterat våld och
trakasserier, rättvis omställning till en
cirkulär ekonomi, omvända leverantörskedjor
och ut fasning av kolkraft.
Samhällen Vi lyssnar på återkoppling från påverkade
samhällen och deras representanter och
använder deras synpunkter som grund för
vårabeslut.
Undersökningar, direkt dialog,
evenemang, konferenser,
partner skap, initiativ från flera
intressenter.
Tillgång till rent vatten, jämställdhet och
könsrelaterat våld, rättvis omställning till
encirkulär ekonomi, begränsning av klimat-
förändringar, omvända leverantörskedjor,
stöd till lokalsamhällen och katastrofhjälp.
Leverantörer
och affärs-
partners
Genom att samarbeta medra tillverkare, leve
-
rantörer av kommersiella och icke-kommersiella
varor, tjänsteleverantörer och franchisepartners
kan vi dela kunskap och skärpa branschens stan
-
darder.
Undersökningar, direkt dialog,
evenemang, konferenser,
partner skap, initiativ från flera
intressenter.
Löner, föreningsfrihet, kollektiva
förhandlingar, hälsa ochkerhet,ns-
relaterat våld och trakasserier, ramverk för
koldioxid redovisning, förnybara energikällor,
investeringar i utfasning av fossila bränslen
och koldioxid infångning inom och utanför vår
egen värdekedja, avfallshantering, hantering
av leverantörskedjan samt transparens och
hållbarhets regelverk.
Experter och
innovatörer
Vi stödjer och investerar i innovatörer inom
processer, material och infrastruktur. Vi sam-
arbetar också med experter för att utveckla idéer
för system förändring, och för att skapa positiv
påverkan utanför vår egen verksamhet.
Undersökningar, direkt dialog,
evenemang, konferenser,
partner skap, initiativ från flera
intressenter.
Inköpsrutiner, löner i leverantörskedjan,
anpassning av klimatmålen enligt bästa till
-
gängliga vetenskap, innovation inom material
och återvinning, affärsmodell, produktdesign
och hållbarhet, mikrofiberpåverkan, avfalls
-
hantering och återanvändning, transparens
iprodukt- och leverantörskedjan.
Icke-statliga
organisationer
och opinions-
bildare
Vi välkomnar icke-statliga organisationer och
andra att granska och jämföra oss med våra
branschkollegor. Detta utmanar oss och vår
bransch att bli ännuttre.
Undersökningar, direkt dialog,
evenemang, konferenser,
partner skap, initiativ från flera
intressenter.
Löner, könsrelaterat våld och trakasserier,
mänskliga rättigheter, tvångsarbete, utsläpp
av växthusgaser i hela värdekedjan, framsteg
med utfasning av kol och fossila bränslen,
resursanvändning och återanvändning,
avfallshantering, djurskydd och transparens
ileverantörs kedjan.
Investerare och
analytiker
Som börsnoterat bolag har vi ett nära samarbete
med våra investerare samtidigt som analytikerna
följer och utvärderar våra hållbarhetsresultat.
Undersökningar, direkt dialog,
evenemang, konferenser.
Utsläpp av xthusgaser, investeringar i
utfasning av fossila bränslen, innovativa
material, cirkulära affärsmodeller, beredskap
för hållbarhetslagstiftning och transparens
ileverantörskedjan.
Beslutsfattare Vi samarbetar med beslutsfattare och
inter nationella institutioner för att påverka
för ändringar ilagstiftning som stödjer
branschövergripande miljömässiga och sociala
framsteg och viktiga systemförändringar.
Undersökningar, direkt dialog,
evenemang, konferenser,
partner skap, initiativ från flera
intressenter.
HREDD, arbetsmarknadsrelationer, löner,
socialt skydd, hållbarhetsrapportering,
avfallshantering, recirkulation av resurser,
transparent kundkommunikation, transpa
-
rens och spårbarhet i leverantörskedjan.
Media, allmän
-
heten och
bransch-
rapporter
Vi har genomfört en marknadsanalys för att få en
förselse för andra offentliga intressenter som
media och den allmänna opinionen.
Undersökningar och direkt
dialog.
Avfallshantering, återvinning, klädinsamling,
hållbarhetsanspråk, arbetsvillkor, löner, hälsa
och säkerhet, utsläpp av xthusgaser och en
rättvis omställning.
Våra viktigaste intressenter
55
Uppströms
Utvinning, bearbetning, produktion, tillverkning
och transport av insatsvaror och produkter.
Egen verksamhet
Design, marknadsföring, försäljning, lagring och
distribution av produkter och färdiga varor.
Nedströms
Användning, återanvändning, secondhand-försäljning,
reparation, återvinning och avfallshantering
av produkter och producerat material.
NOTERA: Denna värdekedja har skapats för att kartlägga
våraväsentliga hållbarhetsområden och konsekvenser av vår
påverkan för berörda intressenter längs hela vår värdekedja.
Den inkluderar därför de viktigaste materialen och aktivite-
terna i vår värdekedja och bör inte ses som en fullständig
representation av hela vår affärsverksamhet.
Vår värdekedja
Vår affärsmodell och värdekedja
Vår värdekedja omfattar de aktiviteter som krävs för att designa, tillverka och
lja våra produkter. Som ett stort globalt företag inser vi att vi påverkar
många intressenter längs vår värdekedja. Genom våregen verksamhet -
verkar vi våra medarbetare, kunder och afrspartners, och vi lägger stor vikt
vid att visa respekt för alla människor vi samverkar med. Vår egen verksamhet
omfattar interna designteam, butikstjänster ochonlineförsäljning och distri-
bution av kläder, accessoarer, skor, kosmetika, hemtextil och inrednings-
produkter som säljs genom våra unika varumärken.
Vår uppströmsvärdekedja omfattar utvinning, anskaffning, bearbetning,
produktion och transport av de material och insatsvaror som krävs för att
producera ochsälja våra varor, däribland bomull och ull. Som de flesta andra
mode varumärken äger vi inga egna fabriker, utan samarbetar med oberoende
tillverkare som producerar de varor vi säljer. En stor del avr negativa miljö-
påverkan sker i vår uppströmsvärdekedja, särskilt inom textiltillverknings-
processerna, som är resurskrävande. Aktiviteter i vår uppströmsvärdekedja
har också stor påverkan på arbetstagare i vår leverantörs kedja som har
anställning vid olika produktionsanläggningar, liksommänniskor som bor
isamhällen som påverkas av utvinning och bearbetning av råmaterial och
naturresurser som används för att producera våra insatsvaror.
Vår nedströmsvärdekedja omfattar användning, återanvändning, åter-
vinning av klädesplagg, textilier och inredningsartiklar samt hantering av
avfall. Längs vår nedströmsvärdekedja har vi en påverkan på våra kunder och
de samllen som vi är verksamma i, samt på miljön genom resursutflöden
och generering av avfall. Genom vår investeringsarm, H&M Group ventures,
utforskar vi kontinuerligt nya affärsmodeller och partnerskap i syfte att
minska vår negativa miljöpåverkan och förbättra vårt kunderbjudande.
Våra produkter är i centrum för vår afrsmodell och i allt vi gör för
attsäkerställa att vi erbjuder den bästa kombinationen av mode, design,
kvalitet, pris och hållbarhet.rför strävar vi efter att bygga en motstånds-
kraftig verksamhet och värdekedja som bidrar till omställningen mot en
hållbar modeindustri. För mer information om hur vi arbetar för att bygga
enresponsiv och ansvarsfull värdekedja, se sidorna 34–35.
Process och resultat för vår väsentlighetsanalys
För att identifiera och prioritera de hållbarhetsfrågor inom vår värdekedja
som är mest relevanta för vår verksamhet, analyserar vi våra intressenters
synpunkter och åsikter i en väsentlighetsanalys. Vi inleder vår årliga process
för väsentlighetsanalys med att identifiera möjliga påverkansområden somen
del av vår övergripande riskhanteringsprocess. Detta sker med hjälp av ett
brett spektrum av källor, däribland sektorspecifika risker enligt OECD, tema-
tiska ESRS, GRI- standarder och ensystematisk analys avintressenternas
synpunkter och förväntningar. I slutet av året bems och prioriteras de
identifierade hållbarhetsfrågorna av våra ämnesexperter. Denna process
samordnas avllbarhets avdelningen, som ansvarar för att säkerställa att de
metoder och antaganden som vi använder är korrekta. Processen omfattar
följande steg:
Identifiering av relevanta hållbarhetsområden och påverkan på intressen-
ter inom vår värdekedja genom en fortpande dialog med våra viktigaste
intressenter och med internationella organisationer såsom ILO, OECD,
internationella fackföreningar, människorättsorganisationer och besluts-
fattare. Denna dialog pågår kontinuerligt under hela året.
Utvärdering och prioritering av relevanta hållbarhetsområden och påver-
kan på intressenter baserat på dess allvarlighetsgrad och sannolikhet.
Allvarlighetsgraden beräknas som genomsnittet av skala, omfattning och
återställbarhet för konsekvensen av vår hållbarhetspåverkan. Utvärde-
ringen av vår hållbarhetspåverkan är nära kopplad till vår övergripande
risk hanteringsprocess för att säkerställa att dessa processer är i linje med
varandra. Gränsvärdet för väsentlig hållbarhetspåverkan baseras på den
inneboende konsekvensen av vår påverkan.
Uppföljning och rapportering av prioriterade hållbarhetsfrågor. Relevanta
frågor kategoriseras och listas i vårt övergripande riskhanteringssystem
tillsammans med tillhörande åtgärdsplaner. Dessa följs sedan upp under
året för att kontrollera åtgärdernas effektivitet. Våra prioriterade frågor
ligger till grund för vår hållbarhetsstrategi och rapportering. Resultaten av
vår analys för väsentlig hållbarhetspåverkan för 2024 redovisas i tabellen
på sid 57.
s mer om denna process på hmgroup.com/sustainability/ sustainability-
reporting/how-we-report/materiality/.
Lagerhållning
och distribution
Slut-
användning
(T4) Utvinning och
bearbetning av råmaterial
Internationella
transporter
Detaljhandel och
onlineförsäljning
Avfalls-
hantering
(T3) Produktion
och bearbetning
av garn
(T1) Tillverkning
av produkter och
kläder
Kund-
användning
(T2) Produktion
och bearbetning
av tyg
Återanvändning
och återvinning
Secondhand
och reparation
Design och
marknadsföring
56
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Allmänt/Vårt förhållningssätt till hållbarhet
sentligallbarhetsfrågor
Område Påverkan Plats i värdekedjan
Klimat Utsläpp av växthusgaser i egen verksamhet
Klimat Utsläpp av växthusgaser i värdekedjan
Klimat Energianvändning i egen verksamhet
Klimat Energianvändning i leverantörskedjan
Kemikalier och vattenföroreningar Kemikalieanvändning i leverantörskedjan
Kemikalier och vattenföroreningar Generering av mikrofibrer och mikroplaster
Kemikalier och vattenföroreningar Förorening av vatten
Vatten Vattenuttag och vattenförbrukning
Biodiversitet, ekosystem och mark Markanvändning, avskogning och förlust av biologisk mångfald
Resursanvändning och cirkularitet Råmaterial och resursanvändning
Resursanvändning och cirkularitet Resursutflöden längs värdekedjan
Resursanvändning och cirkularitet Avfallsgenerering längs värdekedjan
Den egna arbetskraften Arbetsmiljö och säkerhetr medarbetare
Den egna arbetskraften Medarbetarnas välbefinnande, löner och arbetsvillkor
Den egna arbetskraften Mångfald och inkludering bland medarbetarna
Den egna arbetskraften Balans mellan arbete och fritidr medarbetarna
Den egna arbetskraften Dataskydd och integritet för medarbetare
Den egna arbetskraften Tvångsarbete i egen verksamhet
Den egna arbetskraften Arbetstider och anställningssäkerhet för medarbetare
Arbetstagare i värdekedjan Hälsa och säkerhet för arbetstagare i värdekedjan
Arbetstagare i värdekedjan Arbetsvillkor och tillräckliga löner i värdekedjan
Arbetstagare i värdekedjan Anställningssäkerhet för arbetstagare i värdekedjan
Arbetstagare i värdekedjan Föreningsfrihet för arbetstagare i värdekedjan
Arbetstagare i värdekedjan Tvångsarbete i värdekedjan
Arbetstagare i värdekedjan Barns rättigheter i värdekedjan
Arbetstagare i värdekedjan Sexuella trakasserier och könsrelaterat våld i värdekedjan
Påverkade samhällen Vatten och sanitet i påverkade samhällen
Påverkade samhällen Markanvändning, markrättigheter och försörjning
Påverkade samhällen Samhällenas tillgång till en ren och hälsosam miljö
Konsumenter och slutanvändare Produktsäkerhet och konsumenthälsa
Konsumenter och slutanvändare Dataskydd och integritet för konsumenter
Ansvarsfullt företagande Företagskultur och affärsetik
Ansvarsfullt företagande Djurskydd
Uppströms Egen verksamhet Nedströms
57
Miljö
Enstor del avr miljöpåverkan sker i vår uppstms -
värdekedja, särskilt inom tillverkningsprocesser för textil,
där färgning och tvätt av material kräver stora mängder
energi och vatten. Vi är väl medvetna om den påverkan vår
verksamhet har på planeten och anser att vi, tillsammans
med andra aktörer i industrin, måste samarbeta föratt
genomföra nödvändiga systemförändringar i syfte att
minska modebranschensnegativa miljöpåverkan och
vårt beroende av utvinning avnaturresurser.
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Miljö
58
Klimat
Samhällen och ekosystem runt om i världen upplever nu effekterna av klimat-
förändringarna på nära håll. Vi är medvetna om att all vår verksamhet som
ärrelaterad till design, produktion och transport av material och produkter
längs vår värdekedja bidrar till klimatförändringar genom utsläpp av växthus-
gaser. Den största påverkan klimat och miljö sker i vår uppströmsvärde-
kedja, vid produktion och förädling av material såsom bomull och polyester.
Vårt beroende av råmaterial och naturresurser, tillsammans med den ökade
frekvensen av extrema väderhändelser, kan också leda till ökade anskaff-
nings- och produktionskostnader, vilket innebär en ekonomisk risk för vår
verksamhet.
Strategi och styrning
r ambition är att bidra till att begränsa den globala uppvärmningen till
1,5°C i linje med Parisavtalet. Vi strävar efter att uppnå detta genom att
minska användningen av fossila bränslen längs vår värdekedja, optimera vår
produktion och förbättra resurseffektiviteten. För att den ambitionen har
vi integrerat ansvaret för att nåra klimatmål i vår kärnverksamhet inom
allavåra varumärken och verksamheter. Vi har även utvecklat ett ramverk för
klimat åtgärder i fem steg som vägleder och stödjer H&M-gruppens klimat-
ambitionr att hjälpa oss att minskar negativa påverkan planeten.
Klimatrelaterade incitamentsprogram
Ledande befattningshavares rörliga ersättning är beroende av måluppfyllelse
inom affärsplanens olika områden. I dessa ingår även hållbarhet, med mins-
kade växthusgasutsläpp som en nyckelkomponent. Mer information om våra
incitamentsprogram finns i vår ersättningsrapport på hmgroup.com.
Omställning till en nettonoll värdekedja
Vår klimatomställningsplan fungerar som en strategisk handlingsplan för
vårorganisation för att nå våra klimatmål för 2030. Planen beskriver vår resa
motminskade utspp, med viktiga faktorer som bidrar till att vi når våra mål.
Iomställningsplanen presenterar vi också våra klimatrelaterade mål, strate-
gier och metoder. Planen granskas av H&M-gruppens styrelse och godkänns
av vd. Läs mer om vår klimatomställningsplan på hmgroup.com.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
För att identifiera och hanteraverkan, risker och möjligheter kopplade till
klimaträndringar så samverkar vi med berörda intressenter. Utöver det så
har vi genomfört en kvalitativ scenarioanalys för att identifiera klimatrelate-
rade risker för vår verksamhet. Analysen genomfördes med hjälp av klimat-
modeller och företagsspecifik data för att identifiera vilka fysiska risker och
omställningsrisker som mest sannolikt kommer att påverka verksamheten
inom vår värdekedja. Med hjälp av ramverket Task Force on Climate- Related
Financial Disclosures (TCFD) genomfördes analysen kort, medellång och
lång sikt för tre olika scenarier. Resultaten av analysen visar att ökande frek-
vens och svårighetsgrad av extrema väderhändelser kan påverka tillgänglig-
heten och priset på råmaterial och resurser som bomull och vatten, vilket
potentiellt kan ökara inköps- och produktionskostnader på lång sikt.
Ökade koldioxidskatter kan också leda till högre produktionskostnader på
medellång tillng sikt, om inte dessa kan mildras genom att använda ny
produktionsteknik. Samtidigt som klimatndringarna utgör en risk för vår
nuvarande afrsmodell skapar de också möjligheter för oss att påskynda
omställningen till en hållbar modebransch och anpassa vår strategi genom
att frikoppla vår tillväxt från resursanvändning och -utvinning. Läs mer om
resultaten av vår TCFD-analys och hanteringen av vår klimatrelaterade
påverkan sid 8589.
Policies och rutiner
rt arbete styrs avr miljöpolicy. Den anger att vi har åtagit oss att minska
r klimatpåverkan i linje med Parisavtaletr att bidra till att begränsa
denglobala upprmningen till 1,5°C. Policyn tar inte specifikt upp klimat-
anpassning, energieffektivitet eller utbyggnad av förnybar energi, men dessa
ligger till grund för strategin för att nå våra science-based targets och för att
hantera de klimatrelaterade finansiella riskerna i vår verksamhet och värde-
kedja. Dessutom omfattar H&M-gruppens hållbarhetsåtagande, som gäller
för alla våra affärspartners och leverantörer, krav minskade utsläpp av
xthusgaser. Våra policies och rutiner finns tillgängliga på hmgroup.com och
ileverantörs portalen för alla våra afrspartners. Läs mer om H&M-gruppens
policies och åtaganden sid 108.
STEG ÅTGÄRDER
Förespråka systemförändringar Vi ska förespråka en offentlig politik som syftar till att begränsa den globala
upp värmningen till 1,5ºC och stödja lagstiftning som accelererar minskade
utsläppavväxthusgaser i vår värdekedja.
Vi ska samarbeta och föra dialog med branschkollegor och andra för att möjliggöra
och inspirera till globala klimatåtgärder.
Bidra till att hantera påverkan Vi ska använda oss av permanent infångning och lagring av atmosrisk koldioxid
föratt netto noll utsläpp år 2040.
Vi ska skydda befintliga kolsänkor för att undvika utspp och förlust av biologisk
mångfald till följd av nedbrytning.
Hantera direkt och
indirekt påverkan
Vi ska prioritera åtgärder för utsläppsminskningar utifrån potentiella konsekvenser
ochr förmåga att påverka.
Vi ska identifiera hinder för minskning av växthusgaser och samarbeta för att
avlägsna dessa genom finansiering och innovation.
Vi ska minska de absoluta utsläppen i linje med 1,5-gradersmålet.
Beräkna och offentliggöra
påverkan
Vi ska samla in data om växthusgasutsläpp och energianvändning i enlighet med de
senaste branschmodellerna och den senaste vetenskapen.
Vi ska redovisa resultaten öppet och transparent.
Identifiera, kvantifiera och
minska risker
Vi ska identifiera klimatrisker i linje med den senaste vetenskapen och bästa praxis.
Vi ska utvärdera ekonomiska, mänskliga och planetära effekter och prioritera risker.
Vi ska skapa och följa upp planerr att minska riskerna och bygga motståndskraft.
Åtgärder för bredare och
snabbare förändring inom och
utanför vår värdekedjaGrund Påverkansmål
Vårt ramverk för klimatåtgärder
59
l och åtgärder
För att nå vår klimatambition och begränsa den globala uppvärmningen
till1,5°C har vi satt upp mål relaterade tillxthusgasutsläpp och energi-
förbrukning inom hela värdekedjan. Vi utvärderar kontinuerligtra klimat-
l, mätvärden, redovisningar och årliga framsteg med dubbelt fokus: att
förbättrara beräkningsmetoder och vår rapportering av klimatdata, liksom
rt samråd med externa intressenter som WWF, Stand.earth och FN:s ram-
konvention om klimatförändringar (UNFCCC). Genom dessa samarbets-
insatser säkerställer vi kontinuerlig förbättring av våra mål och operativa
strategier.
Minskning av absoluta växthusgasutsläpp
H&M-gruppen har satt uppl för att minskaxthusgasutsläppen i scope 1
och 2 med 56procent senast år 2030, jämfört med basåret 2019, och att
minskaxthusgasutsläppen i scope 3 med 56procent senast år 2030, jäm-
fört med basåret 2019. Dessutom har vi satt upplr att minska växthus-
gasutsppen i scope 1 och 2 med 90procent senast 2040, och att minska
xthusgasutsläppen i scope 3 med 90procent senast 2040, jämfört med
baret 2019. Vårt övergripande mål är att nå netto noll år 2040, genom att
balansera eventuella återstående utsläpp med hjälp av permanent koldioxid-
infångning och lagring.
Våra mål har validerats mot Science Based Targets initiative (SBTi) netto
noll standard och godkändes formellt av SBTi under 2022 som överens-
stämmande med vad densenaste klimat vetenskapen anser vara nödvändigt
för att begränsa den globala uppvärmningen till 1,5°C jämfört med för-
industriella nivåer.
Stödjande mål för minskning av växthusgasutsläpp
Utöver ovanstående mål för utsläppsminskning har vi också stödjande mål
som bidrar till att nå vår ambition. För våra butiker har vi satt upp målet att
minska elförbrukningen med 36procent per kvadratmeter och öppettider
senast 2030, jämfört med basåret 2016. Detta är ett uppdateratl, efter-
som vi nåddert tidigare mål för 2030 redan 2023.r vår egen verksamhet
som helhet har vi satt som mål att senast 2030 köpa in 100procent förnybar
el, varav minst 50procent från elköpsavtal (Power Purchase Agreements,
PPA) med ny förnybar elproduktion. För vår leveranrskedja har vi satt upp
ett mål om att säkerslla 100procent förnybar el för vår klädproduktion, från
spinning till färdiga plagg, senast 2030. Vi har också satt upp ett mål om att
fasa ut kolpannor helt från vår leverantörskedja för klädproduktion senast
2026. För utsläpp relaterade till anskaffning av råmaterial har vi satt upp ett
mål att öka andelen återvunna material – läs mer om dettal sid 73–75.
Nyckelåtgärder och drivkrafter för minskning av klimatpåverkande utsläpp
ra nuvarande åtgärderr attra 2030-klimatmål i linje med att
begränsa den globala upprmningen till 1,5°C, är främst inriktade befint-
liga policies, tillgänglig teknik och rådande marknadsförhållanden. Genom
vår klimatomställningsplan beskriver vi de viktigaste förändringarna som
krävs i det rättsliga ramverket och förklarar hur vi driver dessa förändringar
genom hela vår värdekedja. För att tydligt belysa våra nyckelåtgärder och
drivkrafter har vi organiserat dem efter relevanta områden inom organisa-
tionen.
Förnybar el i vår egen verksamhet
Utöver att öka andelen förnybar el satsar vi också på att upphandla på ett
tt som ger större effekt. Vi ingår elköpsavtal med utvecklare av rnybar
energi för att få ny produktionskapacitet till elnäten i de områden där vi är
verksamma. Hittills har vi undertecknat tio elköpsavtal med solcellsparker
iStorbritannien (1), Spanien (3), USA (1), Polen (1) och Sverige (4). I slutet
av2024 var fem elköpsavtal i drift och täckte 20procent avr totala el -
förbrukning, en ökning från 10procent under förra året. Den totala kapaci-
teten som säkras genom de undertecknade energiköpsavtalen är 380MW,
och 600GWhrnybar elrväntas genereras årligenr avtalen är i drift.
Under 2024 köpte vi in förnybar el motsvarande 96procent av koncernens
totala elanvändning. När vi köper in fristående EAC-certifikat (energy attri-
bute certificates) inriktar vi oss på sådana källor som har lägst miljöpåverkan
–främst vind och sol. Allara EAC-köp uppfyller de tekniska kriterierna från
RE100.
Energieffektivitet. Vi inför energieffektivitetsprogram som realtids-
övervakning, LED-belysning, installation av rörelsesensorer och justering
av inomhustemperaturer.
H&M-gruppens mål för minskning av växthusgasutsläpp
Minska våra växthusgasutsläpp i scope 1, 2 och 3 med 56procent
senast 2030, jämfört med basåret 2019.
1
Uppnå netto noll genom att minska absoluta utsläpp
2
i scope 1 och 2
respektive absoluta utsläpp
2
i scope 3 med minst 90procent senast
2040,mfört med basåret 2019, och balansera eventuella åter-
stående utsläpp med permanent koldioxidinfångning och lagring
3
.
1. Exklusive indirekta utsläpp som kommer från användning av sålda produkter.
Dessa utsläpp ligger inte inom minimigränsen för kategori 11 (användningav
lda produkter) i GHG Protocols scope 3-standard. SBTi inkluderar inte
utsläpp som inte är obligatoriska att inkludera i målen, att utveckla separata
l för dessa i målgnsen för science-based targets. I stället uppmuntras
företag med betydande frivilliga utsläpp att utveckla frivilliga mål. Vihar tidi-
gare samarbetat med SBTi för att identifiera trovärdiga åtgärder som möjlig-
ratt sätta mål med hög integritet, för att minska indirekta utsläpp under
användningsfasen. Samarbetet har ännu inte resulterat i en väg framåt men
kommer att förnyas när den nuvarande revideringen av GHG Protocol har slut-
rts (sannolikt 2026). Detta mål har omformulerats för att förtydliga målets
om fattning, som inkluderar kläder och produktionsstadier men exkluderar
råmaterialstadiet, eftersom det finns begränsad möjlighet till spårbarhet där.
Mer information om omfattningen för detta mål och framstegen mot att uppnå
målet finns på  hmgroup.com/sustainability/circularity-and-climate/ climate.
2. lgnsen omfattar 100procent av utsläppen i scope 1 och 2 och 100procent
av utsppen inom minimignsen i scope 3 (vilket exkluderar indirekta utsläpp
från användning av sålda produkter).
3. SBTi har ännu inte definierat permanent koldioxidinfångning och lagring
föranvändning enligt nettonollstandarden. Därför väljer vi ett konservativt
för hållningssätt och fokuserar enbart på alternativ som har en varaktighet
påmerän 1000 år.
H&M-gruppens stödjande klimatmål
Egen verksamhet
En 36-procentig minskning av elintensiteten i våra butiker
till2030,mfört med basåret 2016.
1
Inköp av 100procent förnybar el i den egna verksamheten
till2030, inklusive ≥50procent från elköpsavtal med ny
förnybar elproduktion.
Vår leverantörskedja
Senast 2030 ska vi säkerställa 100procent förnybar el till vår
leverantörskedja för klädproduktion, från spinning till färdig
produkt i första, andra och tredje ledet.
2
Senast 2026 ska vi fasa ut kolpannor från alla våra
leverantörer av kläder i första, andra och tredje ledet.
2
1. Då vidde vårt 2030-mål under 2023 är dettal uppdaterat,
och vi har ökat ambitionen att minska elbehovet i våra butiker.
2. Den ökade spårbarheten gör det möjligt för oss att inkludera
anläggningar i tredje ledet i utfasningen av kolpannor senast till
2026,vilket innebär att det totala antalet anläggningar ökade
med12under 2024, tilltotalt 39 stycken.
60
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Klimat
Produktion av varor och material i leverantörskedjan
Under 2024 stod produktionen av varor i rsta, andra och tredje ledet för
cirka 48procent av H&M-gruppens totala utsläpp av växthusgaser. Våra
viktigaste åtgärder för att minska dessa utsläpp är:
Energieffektivitet. Vårt team av energiexperter erbjuder leverantörerna
gratis energibesiktningar för att identifiera potentiella effektivitetsförbätt-
ringar. Viktiga fokusområden är spillvärmeåtervinning från olika tillverknings-
processer, med särskilt fokus att effektivisera färgningsprocessen och
ersättarmepannor som drivs med fossila bränslen. Under 2024 registre-
rades 78 nya anläggningar i energieffektiviseringsprogrammet. Dessa
identifierade potentiella minskningar över 656000ton koldioxid-
ekvivalenter (CO
2
e) under hela året. Sedan programmet lanserades 2021
har 1027 projekt initierats. Dessa är antingen slutförda eller på väg att
slut föras av leverantörerna, vilket resulterar i totala förväntade årliga
utsläppsminskningar 350000ton CO
2
e. Initiativen kommer att gene-
rera ekonomiska besparingar för leverantörerna, minska energianvänd-
ningen och göra det praktiskt genomförbart att elektrifiera processer.
Alltdetta hjälper oss att minska våra utsläpp. Växthusgasutsläppen per
använd energienhet, även kallat koldioxidintensitet, är ett nyckeltal i
energi profilen. Profilen används för att registrera framsteg som görs
enskilda leverantörsanläggningar.
Utfasning av kolpannor. Vi har ett nära samarbete med affärspartners och
lokala intressenter i våra produktionsmarknader för att påskynda en total
utfasning av kolpannor. Detta kommer att vara ett väsentligt bidrag på
vägen att nå vårt mål för minskning av absoluta växthusgasutspp.
Förnybar energi. r att möta behovet av värme- och ångenergi i vår
leverantörskedja för textil prioriterar vi elektrifiering i kombination med
förnybar el, samt i vissa fall i kombination med jord- eller luftvärmepumpar
och lokala solcellsinstallationer. I de fall där elektrifiering för närvarande
inte är möjlig prioriterar vi produktion av värmeenergi med restprodukter
från jordbruk under en övergångsperiod. Genom att konsolidera antalet
leverantörer och anläggningar vi samarbetar med, samt fördjupa vårt sam-
arbete med de som redan använder energikällor med låg klimatpåverkan,
kan vi minska växthusgasutsläppen i vår leverantörskedja. Läs mer om
vårenergiomställning hmgroup.com.
Finansiellt stöd. Det finns ett behov av direkt finansiellt stöd ir
leverantörs kedjar att finansiera åtgärderr att minskaxthusgas-
utsläpp. Vårt initiativ The Green Fashion Initiative stödjerra leverantörer
iatt ersätta fossila bränslen. Sedan start har vi totalt finansierat 23 pro-
jekt med en potentiell utsläppsminskning på 148000ton CO
2
e årligen i
leverantörs kedjan, varav 67000ton CO
2
e är hänförliga till H&M-gruppen
baserat den andel av respektive leverantörs affärsverksamhet som våra
inköp motsvarar. Under 2024 resulterade de operationella projekten i en
minskning 98000ton CO
2
e, varav 45000ton CO
2
e är hänförliga till
H&M- gruppen, specificerat i not 1.
Transport av varor och material inom värdekedjan
Transportalternativ med låga utsläpp. Vi utökar aktivt användningen av
föredragna transportalternativ, som inkluderar elfordon och utsläppsfria
fordon, med särskild tonvikt på elfordon. I regioner där infrastrukturen
förelfordon inte är lika väl utbyggd annder vi biobränslen som ett
övergångsalternativ.
Färre resor. Vi minskar det totala antalet transportresor genom att bland
annat använda paketutlämningsställen i stället för hemleverans. Dessutom
förfinar vi våra processer för returhantering och påfyllning i butiker. Andra
pågående initiativ omfattar bland annat förbättrad lasteffektivitet, konsoli-
dering av leveranser och optimering av leveransscheman.
Finansiering av investeringar i ny teknik
H&M-gruppen har infört en strategi för att kanalisera sina investeringar
påett effektivt sätt och balansera möjligheter till utsläppsminskning med
ekonomisk lönsamhet. När det gäller gröna investeringar mäter vi avkastningen
på våra investeringar i utsläppsminskningar snarare än i ekonomisk vinst.
Eftersom de flesta avvåra utspp ligger i scope 3 har vi ett särskilt program
för att minska växthusgaser i vår leverantörskedja genom att tillhandahålla
finansiering till leverantörerna. Begränsad teknisk expertis, begränsad till-
gång till finansiering, höga räntor och låg finansiell avkastning är vanliga
hinder för våra leverantörer när de överväger åtgärder för att minska växt-
husgaser. Genom att erbjuda teknisk support från interna energiexperter
H&M-gruppens initiativ
Samarbetsinitiativ
Tekniska
lösningar
Utfasning av
fossila bränslen
i leverantörs-
kedjan
Tillgång till
förnybar energi
Fashion
Climate Fund
Green Fashion
Initiative
H&M Group
ventures
Vindkraftpark
i Bangladesh
Elköpsavtal
Future Supplier
Initiative
Fashion
Climate Fund
Green Fashion
Initiative
Gröna investeringsinitiativ
PRODUKTION
Våra gröna investeringar är utformade
för attpåskynda utfasningen av fossila
bränslen i vår egen verksamhet och
vårleverantörskedja. De överbryggar
klyftan mellan våra affärsmål och vår
klimatambition genom att erbjuda finan-
siering av projekt med långa återbetal-
ningsperioder. Vihar utvecklat en rad
sningar för att möta våra leverantörers
olika behov. Tillsammans skapar de ett
ekosystem av sd som driver ner ut -
släppen på ett kostnads effektivt sätt.
61
ochfinansiering till gynnsamma villkor hjälper vi till att undanröja dessa hinder.
Insatserna möjligrs av vår finansiella ställning och vårt breda nätverk av
banker. Vi har identifierat en rad tekniska och finansiella lösningar som hjälper
våra leverantörer att minska sina utspp på ettkostnadseffektivt sätt som är
anpassat till deras olika behov. Det innefattar till exempel förnybar el, energi-
effektiviseringsåtgärder och övergång till hållbart framställda material och
hållbara logistiklösningar. Vår investeringsstrategi för minskning av växthus-
gaser inkluderar:
Riskbedömning och alternativkostnad. Vi identifierar de ekonomiska
effekterna av transformativa investeringar med hjälp av en alternativ-
kostnadsanalys, som gör det möjligt att fatta välgrundade beslut genom
att bedöma de långsiktiga riskerna och fördelarna med olika klimat-
åtgärder.
Överbrygga klyftan. Investeringar hjälper till att överbrygga klyftan mellan
ambitiösa mål och konkreta prestationer, vilket påskyndar hållbarhets-
utvecklingen.
sa upp nya intäktsströmmar. I takt med att marknaden utvecklas och
kundernas förväntningar ökar kan innovativa klimatlösningar skapa
konkurrensfördelar och nya affärsmöjligheter.
Driva innovation. Driva innovation som ökar resurseffektiviteten och
minskar kostnaderna.
Samfinansiering
Liksom många andra modeföretag samarbetar vi med leverantörer runt om
ivärlden. Ofta delar vi deras tillverkningskapacitet med andra företag och
köper bara en liten del av den totala volym som de producerar. För att vi ska
kunna uppnåra mål för utsläppsminskningste vi sdja våra leverantörer
i att fullt ut uppgradera sina anläggningar och maskinparker. Våra scope
3-utsläpp minskar bara med denngd som motsvararr andel av anlägg-
ningens produktion. Genom att dela kostnaderna anser vi att branschen
kan uppnå mer betydande minskningar än vad enskilda företag kan göra på
egen hand. Till exempel, när vi investerar i fabriker som producerar kläder för
flera företag och varurken, kan andra dra nytta av vår initiala investering
och minska sinaxthusgasutsläpp utan extra kostnad. Detta belyser behovet
av samfinansiering för att påskynda övergången till netto nollutsläpp.
Samfinansiering mellan branschkollegor, banker, icke-statliga organisa-
tioner och finansiella organ är avgörande för att förstärka och påskynda
omställningen. Vi är en ledande partner till Apparel Impact Institutes (Aii)
klimatfond för modeföretag, och pådrivande i Future Supplier Initiative.
Initiativet samlar varumärken för att samfinansiera projekt för att minska
växthusgasutsläppen från gemensamma leverantörer. Det begränsar
fabrikernas upplåningskostnader, ger dem tillgång till teknisk support och
erbjuder potential att bygga långsiktiga, motståndskraftiga affärsrelationer
med olika varumärken.
r att vi ska kunna minska anndningen av fossila bränslen genom hela
vår värdekedja krävs kollektivt engagemang och innovativa samarbets-
lösningar kring finansiering. Därför har vi tagit fram ett samfinansierings-
verktyg tillsammans med konsultföretaget Guidehouse. Med hjälp av det
verktyget kan olika företag och varumärken som anlitar samma leverantör
gåsamman i en så kallad kohort, och stödja leverantören med tekniskas-
ningar samt finansiering via banker där företagen står som garanter. År 2024
lanserades den första kohorten av Future Supplier Initiative, faciliterad av
Fashion Pact och Aii. Vi är övertygade om att gemensamma åtgärder är det
effektivaste sättet att driva på en snabb omställning i hela branschen. Därför
vill vi uppmuntra andra företag att engagera sig i samfinansieringsinitiativ.
Hållbar finansiering inom H&M-gruppen
Vi anpassar våra hållbarhetsprioriteringar till vår finansiella strategi genom
att emittera hållbar finansiering i form av gröna och hållbarhetslänkade
obligationer. Det ger investerarna insyn i våra investeringar och våra resultat
iförhållande till viktiga hållbarhetsmål.
Under 2024 varr totala utgiftr åtgärderr minskning av växthusgas-
utsläpp genom hela värdekedjan cirka 1,7miljarder SEK. Detta inkluderar
olika initiativ som syftar till att fasa ut fossila bränslen, stödja energi-
effektivitet och ersätta konventionella material med återvunna eller hållbart
framställda alternativ. Exempel åtgärder som ingår i utgifterna:
Återvunna och hållbart framställda material. Genom att ersätta kon ven-
tionella material med återvunna eller hållbart framställda alternativ hjälper
detta oss att minskara utsläpp av växthusgaser.
Samfinansieringsinitiativ. Våra samfinansieringsinitiativ, däribland Apparel
Impact Institutes klimatfond, driver på kollektiva åtgärder för att minska
utsläppen av växthusgaser inom modebranschens leverantörskedja.
H&M-gruppen är en av de ledande parterna i initiativet. Vi är dessutom en
av de drivande krafterna bakom Future Supplier Initiative, som syftar till att
hjälpa företag och varurken att samfinansiera projekt för att minska
växthusgasutsläppen från gemensamma leverantörer som producerar tyg
och färdiga plagg.
Projekt inom leverantörskedjan. Finansiering av projekt som gör det
jligt för fabrikerna att investera i teknik och processer för att minska
energi behovet och ersätta fossila bränslen, samt stöd till leverantörer som
behöver tillgång till förnybar el. Vi erbjuder energibesiktningar av fabriker
för att identifiera möjliga initiativ för energieffektivitet.
Förnybar el och ökad energieffektivitet inom den egna verksamheten.
Viinvesterar i energieffektiviseringar våra egna anläggningar, vilket
minskar vår energiförbrukning och hjälper oss att minska våra utsläpp av
växthusgaser.
Vi förespråkar systemförändringar
Vi har ett direkt samarbete med nationella och regionala beslutsfattare på
våra viktigaste försäljnings- och produktionsmarknader, och mer indirekt
genom att delta i intressentplattformar och partnerskap, bland annat UN
Framework Convention on Climate Change Fashion Charter, Världsnatur-
fonden WWF, World Economic Forum (WEF) och RE100. Vårt primära mål är
att stödja ett offentligt policyskifte på viktiga produktionsmarknader för att
kerställa bättre tillgång till förnybar energi. Det innebär bland annat att vi
samarbetar med lokala myndigheter i Bangladesh, Kambodja, Fastlandskina,
Indien, Indonesien, Turkiet och Vietnam, samt med EU:s institutioner och
medlemsstater för att få ytterligare stöd för utfasning av fossila bränslen
påvåra produktionsmarknader. Vi samarbetar också med regeringar och
branschorganisationer våra produktionsmarknader för att främja ny
lagstiftning, bland annat följande:
I Bangladesh arbetar vi aktivtr att utveckla ett Corporate Power Purcha-
sing Agreements (CPPA)-ramverk som kommer att vara ett avgörande steg
för att underlätta direkt tillgång till förnybar energi för företagsanvändare
och stödja landets åtagande att minska växthusgasutsläppen.
I Vietnam har vi verkat för framtagande av lagar och regelverk som ska
stödja omställningen till förnybar energi, och välkomnade den framgångs-
rika lanseringen av direkta elköpsavtal Direct Power Purchase Agreements
(DPPA) i Vietnam i juli 2024.
I Fastlandskina har vi samarbetat med den nationella energiförvaltningen
och verka för framtagnadet av lagar och regler kring handel med grön el,
och välkomnar införandet av flera regelverk som ska förbättra handels-
mekanismen och öka tillgången till förnybar energi inom vår leverantörs-
kedja.
I Indonesien har vi tillsammans med andra organisationer framgångsrikt
förespråkat att ta bort regleringarllande maxnivår installerad kapa-
citet för takmonterade solcellssystem, vilket banar väg för en bredare
utbyggnad av solenergi över hela landet.
På global nivå har vi fortsatt våra samarbeten med inflytelserika intressenter
och beslutsfattare för att förespka lagstiftning som gör det möjligt att
minska växthusgasutsppen i vår värdekedja. Exempel på detta är:
Vi undertecknade WEF:s öppna brev inför FN:s 29:e klimatmöte (COP 29),
som uppmanar till ökat samarbete mellan den offentliga och den privata
sektorn för att uppfylla Parisavtalet.
Vi hartt med i Corporate Leaders Group Europe, en ambitiös och
inflytelse rik aktör på europeisk och global nivå som också är en av
grundarna tillWe Mean Business Coalition. Tillsammans med CLG
Europefick vi möjlighet att träffa verkställande vice ordföranden för
EU- kommissionen för att diskutera ett eventuellt klimatmål för EU på
enminst 90-procentig minskning av växthusgasutsläppen till 2040.
62
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Klimat
Internt system för koldioxidprissättning
r interna koldioxidprissättning stödjerrt arbete med att minska utsläppen
av växthusgaser från råmaterial, produktionsprocesser och transporter,
vilket omfattar cirka 66procent av våra totala utsläpp i scope 3 under 2024.
Våra utspp i scope 1 och 2 omfattas inte av koldioxidprissättningen. Som
ett verktyg för att driva beteendeförändringar tillämpas ett skuggpris
utsläpp, vilket påverkar beslutsfattandet inom företaget. Det specifika priset
tts som en funktion av H&M-gruppens utspp och kostnader för sålda
varor och resulterar i en prisökning när utsläppen minskar, vilket möjliggör
ytterligare åtgärder. Det koldioxidpris som används i klimatriskanalysen är
baserat förväntade koldioxidskatter och gränsjusteringsmekanismer och
är inte detsamma som det interna koldioxidpris som beskrivs här.
Förberedelser för netto noll
Permanent koldioxidinfångning och lagring är teknik som varaktigt avlägsnar
ochlagrar koldioxid. För att det ska bli möjligt att uppnå globala nettonoll-
utsläpp vid mitten av århundradet måste den tekniken byggas ut. Vi behöver
koldioxidupptag för att uppnå vårt nettonolll för 2040, detta för att kunna
balansera ut eventuellaxthusgasutsläpp som återstår efter att vi har upp-
nått minst 90procent absoluta minskningar. Genom att stödja denna fram-
xande sektor nu i det här tidiga skedet kan vi hjälpa den attxa, säker-
ställa utbudet en marknad som förväntas möta leveransbegränsningar
och inspirera andra att bli tidiga användare av koldioxidupptag.
År 2022 tecknade vi vårt första kontrakt för permanent koldioxidinfångning
och lagring med hjälp av direkt luftavskiljning och lagring via ett fler årigt
avtal med Clime works. Under 2023 gick vi med i Frontier och åtog oss till-
sammans med övriga medlemmar attra framtida inköp av koldioxid-
infångning och lagring. Sedan vi gick med har vi ingått avtal med åtta företag
om att betala dem för permanent koldioxidinfångning och lagring när detta
utförts, s k offtake-avtal. Denga offtake-avtalen är ett viktigt steg framåt,
och vi hoppas att det ska uppmuntra ytterligare tillväxt på marknaden genom
att signalera en tydlig efterfrågan och attrahera fler investerare.
UTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER
Framsteg under 2024
Våra absoluta utsläpp i scope 1 och 2 minskade med 41procent jämfört
med basåret 2019. Jämfört med föreende år är det en minskning med
25procent eller 13607ton CO
2
e. Minskningen drivs främst av vår ökade
upphandling av förnybar el genom elköpsavtal (PPA) och certifikat för
förnybar el. Under 2024 lade vi till Filippinerna och Colombia till de länder
som viper in förnybar el till, vilket innebär att den totala andelen upp-
går till 96procent.
Våra absoluta utsläpp i scope 3 (utsläppen i kundanvändningsfasen
är inte inkluderade) minskade med 23,7 procent jämfört med basåret
2019, vilket motsvarar en minskning med 2160000ton CO
2
e. Jämrt
med 2023 ökade utsläppen med 201 000 ton CO
2
e vilket motsvarar
ungefär 3%. Detta kan till stor del tillskrivas två faktorer: dels en ökning
av den totala materialvikten under året, dels en liten ökning av flyg-
frakten, till strax under tre procent av inkommande transporter. Detta
är en ökning från en mycket låg andel historiskt sett och fortfarande
under 2019 års siffra.
ra pågående insatser för att övergå till renare energi i vår
leverantörs kedja har gett resultat utsläppen från tygproduktionen
ökade mindre (tre procent) än den totala materialvikten (åtta procent)
jämrt med 2023. Minskningarna sedan baret har främst drivits av
en ökad andel återvunna ochllbart framställda material till kläd-
tillverkning och förpackningar, liksom övergång till renare energi och
energieffektiviseringar i vår leverantörskedja. Dessutom har de totala
scope 3-utsläppen per intäkt (ton CO
2
e/MSEK) minskat med 24pro-
cent jämfört med 2019 och ökat med 4procent jämfört med 2023,
ävenom utsläppen fortfarande är kopplade till resursanvändning.
Åtgärder utanför vår värdekedja
Under 2022 anslöt vi oss som företagspartner till
koalitionen Lowering Emissions by Accelerating Forest
Finance (LEAF). Koalitionen samlar köpare från den
offentliga ochprivata sektorn som åtar sig att köpa hög-
kvalitativa koldioxidkrediter från nationella och regionala
skogs förvaltningar som har implementerat REDD+-
program för att minska avskogningen i sina jurisdiktioner.
REDD+ står för Reducing Emissions from Deforestation
and Forest Degradation in Developing Countries och är
enprocess som modereras av UNFCCC.
Denna finansiering erbjuder ett bra ekonomiskt alter-
nativ till att avverka skog för att få jordbruksmark, och
kanuppmuntra regeringar att införa lagar och regler som
skyddar skogarna, stoppa olaglig avskogning och ge
ekonomiska incitament till markägare att bevara sina
skogar. Amazonas regnskogar har identifierats som ett
avde ekosystem som är avgörande att stabilisera på kort
sikt för attundvika att en ’tipping point som kan ytter-
ligare accelerera klimatförändringar. Vi var bland de första
företagen att stödja kampen mot avskogning i Amazonas
regnskogar med LEAF-koalitionen och avtalet med den
brasilianska delstaten Pa. Enligt avtalet har köparna
iLEAF-koalitionen, inklusive H&M-gruppen, åtagit sig att
köpa över 4miljoner koldioxid krediter. H&M-gruppen gör
inga anspråk på växthusgasneutralitet baserat på köp av
sådana koldioxid krediter.
63
Målr minskning av växthusgasutsläppen
1, 2, 3
2024 2023 2022
2019
(basåret)
l
(år och
rde)
förändring i %
mfört med
2023
rändring i %
mfört med
basåret
Totala utsläpp i scope 1 (ton CO
2
e) 15102 15754 18048 21564 2030, −56% 4% –30%
Totala platsbaserade utsläpp i scope 2 (ton CO
2
e) 364693 377573 443099 658646 Inget mål –3% –45%
Totala marknadsbaserade utsläpp i scope 2 (ton CO
2
e) 26553 39508 46806 48735 2030, −56% –33% –46%
Totala marknadsbaserade utsläpp i scope 1
och scope 2 (ton CO
2
e)
41655 55262 64854 70299 2030, −56% –25% 41%
Totala utsläpp i scope 3 (ton CO
2
e) inom ramenrrt
science-based target (exklusive utsläpp i användningsfasen)
6955000 6754000 7591000 9115000 2030, −56% 3% –24%
Totala utsläpp i scope 3 inklusive utsläpp i användnings-
fasen (ton CO
2
e)
8729000 8413000 9442000 11613000 Inget mål 4% –25%
Totala utsläpp av växthusgaser (ton CO
2
e) 8770000 8469000 9507000 11684000 2030, −56% 4% –25%
Total utsläppsintensitet i scope 1
(ton CO
2
e/MSEK)
0,06 0,07 0,08 0,09 Inget mål 4% –30%
Total marknadsbaserad utsläppsintensitet i scope 2
(ton CO
2
e/ MSEK)
0,11 0,17 0,21 0,21 Inget mål –32% –46%
Total utsläppsintensitet i scope 3
(ton CO
2
e/MSEK)
37,2 35,6 42,2 49,9 Inget mål 4% –25%
Totala utspp i scope 3 inklusive utsläppsintensitet i
användningsfasen (ton CO
2
e/ MSEK)
29,7 28,6 34,0 39,2 Inget mål 4% 24%
Total utsläppsintensitet för växthusgasutsläpp
(ton CO
2
e/MSEK)
37,4 35,9 42,5 50,2 Inget mål 4% –25%
1. Under 2024 har vi gjort några uppdateringar i hur vi beräknar utspp jämfört med 2023. Mer information om dessa föndringar finns i avsnittet om framsteg och uppdaterade
metoder på sid 66. Läs mer om våra data och bekningsmetoder på hmgroup.com/sustainability/sustainability-reporting/how-we-report.
2. Scope 1-utsläpp avser alla direkta utspp från den egna verksamheten; scope 2 avser indirekta utsläpp av växthusgaser från förbrukning av el, värme eller ånga som används i den
egna verksamheten; scope 3 inbegriper andra indirekta utspp som utvinning och framställning av inköpta material och bränslen, transportrelaterade aktiviteter med fordon som
inte ägs eller kontrolleras av oss, energirelaterad verksamhet som inte täcks av scope 2, outsourcade aktiviteter samt avfallshantering. Begränsningar av omfattning för scope 1 och 2
och kommentarer: inkluderar endast butiker som var öppna under hela kvartalet; elförbrukningen omfattar både faktiska tal och uppskattningar, där uppskattningar har gjorts om
utfallet inte mottagits eller blivit tillgängliga inom tidsfristen för rapportering. Uppskattningar har gjorts för elförbrukning för HVAC som drivs av hyresvärden.
3. Utsläppsdata i scope 3 avrundas till närmaste tusental.
Scope 3-utsläpp fördelat per kategori
1, 2
Ton
Scope
3-kategori 2024 2023 2022
2019
(basåret)
förändring i %
mfört med
2023
rändring i %
mfört med
basåret
Råmaterial
3
1 1180000 1131000 1222000 1849000 4% –36%
Tygproduktion
3
1 3872000 3757000 4280000 4826000 3% –20%
Klädtillverkning
3
1 280000 252000 305000 360000 11% –22%
Icke-klädesvaror
3
1 334000 336000 393000 454000 0% –26%
Förpackningar 1 110000 145000 152000 235000 –24% –53%
Övriga utgifter
3
1 561000 601000 672000 706000 –7% –20%
Transport
3
4 405000 306000 335000 453000 32% –11%
Sålda produkter vid livscykelns slut
3
12 65000 62000 66000 73000 5% –11%
Övrigt
Bränsle- och energirelaterade utsläpp 3 28000 25000 31000 33000 13% –25%
Avfall i egen verksamhet 5 3000 4000 3000 4000 25% –18%
Affärsresor 6 26000 18000 8000 23000 47% 15%
Anställdas pendling 7 25000 28000 30000 44000 –10% –43%
Franchise 14 32000 50000 59000 50000 –35% –36%
Investeringar 15 34000 40000 35000 6000 –14% 434%
Ej inkluderat i science-based targets
Anndning av sålda produkter 11 1774000 1659000 1851000 2499000 7% –29%
1. För följande kategorier har ingen verksamhet med relevant klimatpåverkan identifierats, därav redovisas de inte: kategori 2: kapitalvaror, kategori 8 och 13: leasade tillgångar
och kategori 10: bearbetning av sålda produkter. Vi utvärderar regelbundet om några relevanta utsläpp uppstår från dessa källor.
2. Utsläppsdata avrundas till närmaste tusental.
3. Utsläppen har räknats om inom området sedan 2023 års rapport. Mer information om dessa förändringar finns i avsnittet om framsteg och uppdaterade metoder på sid 66.
64
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Klimat
2219 2423
2219 2423 2219 2423 2219 2423
2219 2423
2219 2423
2219 2423 2219 2423
2219 2423
2219 2423
2219 2423
Tygproduktion
Användning av
lda produkter
Råmaterial Övriga utgifter
Klädtillverkning
Transport
Förpackningar lda produkter
vid livscykelns slut
Totala marknads-
baserade utspp i
scope 1 och scope 2
Icke-klädesvaror Övrigt
4 826 000
4 280 000
3 757 000
2 499 000
1 851 000
1 659 000
1 774 000
672 000
601 000
561 000
706 000
335 000
306 000
405 000
453 000
3 872 000
1 849 000
1 222 000
1 131 000
1 180 000
64 854
55 262
41 655
70 299
152 000
145 000
110 000
235 000
393 000
336 000
334 000
454 000
305 000
252 000
280 000
360 000
66 000
62 000
65 000
73 000
166 000
165 000
148 000
160 000
Totala utsläpp av växthusgaser (tonCO
2
e)
Scope 3 data 2024
Sålda produkter vid
livscykelns slut, 1%
Användning av
sålda produkter, 20%
Förpackningar, 1%
Övrigt, 2%
Klädtillverkning, 3%
Transport, 5%
Icke-klädesvaror, 4%
Övriga utgifter, 6%
Råmaterial, 14%
Tygproduktion, 44%
Diagrammen visar utsläpp i scope 3 uppdelade efter kate-
gori som andel av de totala utsläppen i scope 3 (till höger)
och våra framsteg med att minska utsläppen i scope 1, 2
och 3 i de olika områdena i vår värdekedja jämfört med
basåret 2019 (nedan).
65
ENERGI
Framsteg under 2024
Vi har uppnått en 32-procentig minskning av elintensiteten i våra butiker
(mätt per kvadratmeter och öppettider) jämfört med basåret 2016.
Dessutom har vi höjtrt 2030-mål från 25procent till 36procent.
96 procent av den el som köptes in till vår verksamhet var förnybar
(94 procent 2023), inklusive 20 procent från elköpsavtal (Power
Purchase Agreements, PPA) med ny förnybar elproduktion, som
förseross med långsiktigt förnybar energi till ett fast pris och ökar
mängden förnybar el i elnäten.
Utfasning av kolpannor
Antalet klädleverantörsfabriker i första och andra ledet som rappor terar
användning av kolpannor minskade med 19 fabriker under 2024, till
totalt 27 fabriker. Detta har resulterat i en minskning från 118 fabriker
Förbättringar av datakvalitet och beräkningar
Vi arbetar kontinuerligt med att förbättra tillgängligheten och kvaliteten på
vår data för att kunna återspegla våra utspp så exakt som möjligt. Här delar
vi med oss av uppgifter om specifika förändringar och deras inverkan på de
siffror vi rapporterat tidigare (specifikt siffror för 2023 samt för basåret
2019) för att ge transparens och kontinuitet. Justeringar under 2024:
Vi har använt statistikr hantering av hushållsavfall i respektive för-
säljningsland samt export och sluthantering av avfall i destinationslandet,
vilket har hjälpt oss att bättre bedöma hur uttjänta produkter flyttas och
behandlas. Dessa förändringar ledde till en minskning av utsppen från
hantering av uttjänta textilier med 30procent eller 26613ton CO
2
e
för2023, jämfört med vad som redovisades i vår hållbarhetsrapport
(Sustainability Disclosure) för 2023.
För övriga utgifter har vi uppdaterat datauppsättningen för utsläpps-
faktorer för att inkludera årlig utsläppsutveckling. Vi förbättrade även den
övergripande uträkningen av utsläpp från övriga utgifter, samt åtgärdade
ett problem med för höga uppskattningar av vissa förpackningsrelaterade
utsläpp. Dessa förändringar ledde till en kombinerad ökning av utsläppen
från övriga utgifter med 25procent eller 119792ton CO
2
e för 2023, jämfört
med vad som redovisades i vår hållbarhetsrapport för 2023.
Vi förttrade modellen för att beräkna utsläpp från tygproduktion och
klädtillverkning för att bättre återspegla placeringen för vissa produktions-
processer. Detta ledde till en minskning av utsläppen från dessa verksam-
heter med femprocent eller 188290ton CO
2
e för 2023. Ett fel hittades där
vissa utspp från energi som används i den produktionen uppströms inte
ingick. Detta ledde till en ökning av utsläppen från dessa aktiviteter med
1procent eller med 42546ton CO
2
e för 2023, jämfört med vad som redo-
visades i vår hållbarhetsrapport (Sustainability Disclosure) för 2023.
år2022. Det är ett resultat av vår fortsatta utfasning av kolpannor,
ändringar i vår leverantörsbas, lokal lagstiftning och H&M-gruppens
arbete för ökad elektrifiering av ångproduktion.
Under 2024 har vi ökat spårbarheten och omfattningenr vår energi-
rapportering för att även inkludera tredje ledet i klädleverantörskedjan.
Tack vare denna ökade omfattning har vi identifierat 12 anläggningar i
tredje ledet som använder kolpannor, vilket ökar det totala antalet till 39.
Vi kommer att inkludera dessa i vår rapportering i fram tiden, liksom i
rtl att fasa ut kolpannor helt från alla leverantörer av kläder i första,
andra och tredje ledet. Den nuvarande datauppsättningen omfattar alla
leverantörer i första ledet och de flesta leverantörer i andra och tredje
ledet, vilket innebär att vi inte räknar med att upptäcka något betydande
antal ytterligare enheter som använder kolpannor i de olika leden.
Uppdateringar i utsläppsfaktordatabasen MSI, som används för icke-
klädesprodukter och råmaterial, särskilt tillägget av en specifik utsläpps-
faktor för BCI-bomull, ledde till en minskning av utsppen inom dessa
områden med 1,7procent eller 26011ton CO
2
e för 2023, jämfört med
vadsom redovisades i vårllbarhetsrapport (Sustainability Disclosure)
för 2023.
Utöver dessa gjordes några mindre förändringar i utsläppsberäkningarna
för transporter, franchise och anställdas pendling. Läs mer på hmgroup.
com/sustainability/circularity-and-climate/climate/climate-reporting.
För våra totala utsläpp i scope 3, inklusive användningsfasen, motsvarar
samtligarändringar en minskning med en procent eller 119159ton CO
2
e
för2023 och en ökning med två procent eller 275 732 ton CO
2
e för 2019, samt
en ytterligare absolut minskning mellan 2019 och 2023 394890ton CO
2
e
jämfört med vad som redovisades i vår hållbarhetsrapport (Sustainability
Disclosure) för 2023. Samtliga förändringar har tillämpats på historiska
r e s u l t a t .
Inom Scope 1 och 2 har vi uppdaterat siffrorna för 2023 och ersatt vissa
uppskattningar med faktiska data samt inkluderat ett distributionscenter
iPolen som huvudsakligen används av Sellpy. Dessa uppdateringar ledde
tillen ökning av utsläppen i scope 1 och 2 med en procent eller 457ton
CO
2
eför 2023 jämrt med vad som redovisades i vår hållbarhetsrapport
(Sustainability Disclosure) r 2023. För basåret har vi justerat data för
köldmedier grund av att felaktig kvadratmeterdata användes för vissa
butiker under 2019, vilket resulterade i en minskning med två procent
eller1458ton CO
2
e iscope 1 och 2 för det året jämfört med vad som
redo visades 2023.
Energiförbrukning och energimix i egen verksamhet
2024 2023 2022
2019
(basåret)
Andel förnybar el i egen verksamhet (%) 96 94 92 96
Andel el från elpsavtal med nyrnybar elproduktion 20 10
Total energiförbrukning i egen verksamhet (i MWh) 1157665 1208450 1383746 1816827
Fjärrvärme 22346 22704 25018 52005
– El 1065678 1112659 1273118 1660055
Byggnadsdiesel, naturgas, olja och annat
1
69642 73087 85610 104767
Total energiförbrukning i egen verksamhet från icke-förnybara källor (i MWh) 139874 167430 212478 223174
Andel av total energiförbrukning i egen verksamhet från icke-förnybarallor (%) 12 14 15 12
Total energiförbrukning i egen verksamhet från förnybara källor (i MWh) 1017791 1041020 1171268 1593653
Andel av total energiförbrukning i egen verksamhet från förnybara källor (%) 88 86 85 88
Förändring i elintensitet (i kWh/m
2
per öppettimme jämfört med basåret 2016) (%) –32 –29 –22 –18
1. Energidata relaterade till byggnadsdiesel, naturgas, olja och annat inkluderar energidata för företagsbilar och har justerats retroaktivt för tidigare år.
66
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Klimat
Kemikalier och vattenföroreningar
Kemikalier är en nödvändig del i vår vardag och används både vid tillverkning
och användning av kläder, bland annat vid tvätt och färgning av textilier.
Enavvår största miljöpåverkan kommer främst från användning av kemikalier
under textiltillverkning och från bomullsodling, där det finns risk för att farliga
ämnen kan finnas i slutprodukterna eller hamna i vattenutsläpp.
Strategi och styrning
Vi lägger stor vikt vid att säkerställa attra produkter produceras och
används ett sätt som prioriterar hälsa och säkerhet för både människor
och ekosystem. Det innebär bland annat att minimera föroreningar och und-
vika farliga utspp i vatten eller mark under anskaffning, bearbetning och
produktion av insatsvaror. Vi arbetar kontinuerligt med att förbättra den
säkra hanteringen av kemikalier i vår värdekedja, under vägledning av vår
Chemical Roadmap. Vi fokuserar på att säkerställa spårbarhet, föra dialog,
vara transparenta, använda de bästa tillgängliga kemikalierna, undvika
utsläpp i vatten och samarbeta inom hela vår värdekedja för att säkerställa
god kemikalie hantering.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
Vi mäter kontinuerligt halterna av föroreningar i avloppsvattnet i vår
leverantörs kedja för att identifiera negativ påverkan till följd av kemikalie-
användning under tillverkningsprocesserna. De krav vi ställer våra leve-
rantörers kemikalie hantering överträffar vanligtvis befintliga regelverk, och
vi verkar för en progressiv kemikaliehantering. Farliga kemikalier ska inte
användas i produktionen eller finnas i några av våra produkter. Vi var bland
deförsta i branschen att upptta kemikaliebegränsningslistor 1995 och
listorna har uppdaterats kontinuerligt sedan dess. Våra leverantörer är enligt
avtal skyldiga attlja listorna.
Policies och rutiner
rt arbete styrs avr miljöpolicy. Den anger att vi har ett progressivt
förhållningssätt till kemikaliehantering som går utöver vad lagen kräver,
förattkerställa att de kemikalier som används i våra produkter är
säkra.Policyn inkluderar ett åtagande att följa branschstandarder, samt
åtgärder för att säkerställa säker användning av våra produkter och säkra
tillverknings processer. Vidare strävar vi efter att utveckla en helhetsstrategi
för för oren ingar som omfattar vatten- och kemikalieföroreningar i hela vår
värde kedja. Det kommer att omfatta hantering av ämnen som inger betänk lig-
heter respektive mycket stora betänkligheter i slutprodukterna, samt fiber-
fragmentering under produktionen och i kundanvändningsfasen. Dessutom
omfattar H&M- gruppens hållbarhetsåtagande (sustainability commitment),
som gäller för alla våra affärspartners och leverantörer, krav på säkerhet vid
hantering och lagring av kemikalier, samt miljörelaterade krav bland annat
behandling av avloppsvatten och hantering av farligt avfall.
H&M-gruppen efterlever följande internationella branschstandarder för
kemikaliehantering och hantering av avloppsvatten: Apparel and Footwear
International RSL Managements (AFIRM) förteckning över ämnen som
omfattas av begränsningar, Restricted Substances List (RSL), Zero Discharge
of Hazardous Chemicals (ZDHC)rteckning över ämnen som omfattas av
begränsningar inom tillverkning (Manufacturing Restricted Substances List,
MRSL) samt ZDHC:s riktlinjer för kemikaliehantering och hantering av
avlopps vatten (ZDHC Wastewater Guidelines and Chemical Management
System). Utöver dessa standarder innehåller H&M-gruppens egna kemikalie-
begränsningslistor ytterligare begränsningar av poten tielltskadliga ämnen.
Vi prioriterar också att i jligaste mån att köpa in riskbemda kemikalier
avtredje part, däribland Screened Chemistry- certifierade alternativ, för
attsäkerställa att vi väljer säkra kemikalier. Gällande kemiska föroreningar
iavloppsvatten följer vi ZDHC:s riktlinjer förhantering av avloppsvatten, som
ide flesta fall är striktare än lokala besmmelser. Avloppsvattnet testas
årligen vid alla enheter som ingår i tillämpningsområdet för kemikalier och
resultaten offentliggörs på webb platsenPowering Sustainability with
Transparency. Vi uppmuntrar också våratextil- ochläderleverantörer att
implementera ZDHC:s riktlinjer för hantering av avloppsvatten samt ZDHC:s
kemikalie hanteringssystem.
Våra policies och rutiner finns tillgängliga hmgroup.com och i leverantörs-
portalen för alla våra afrspartners. Läs mer om H&M-gruppens policies och
åtaganden sid 108.
l och åtgärder
I vårt produktkerhetsarbete tar vi hänsyn till behoven hos vår känsligaste
kundgrupp, det vill säga barn och spädbarn, och tillämpar extra stränga krav
på kemikalieanvändning i produkter som är avsedda för denna grupp. Detta
inkluderar proaktiv eliminering av farliga kemikalier, såsom PFAS och DMF,
som vi redan har fasat ut innan detta krävs av myndigheterna.
kra produkter utan skadliga kemikalier
Vi strävar efter hundraprocentig överensstämmelse med ZDHC MRSL för alla
kemiska insatsvaror och avloppsvatten. Dettal mäts årligenr att säker-
ställa att inga farliga kemikalier används i produktionsprocesserna hos våra
leverantörer.
Vi samarbetar aktivt med våra branschpartners för att påverka och driva
på utvecklingen inom produktkerhet. Det gör vi genom att dela insikter och
bästa praxis ochstödja internationella produktsäkerhetsstandarder genom
dialog med intressenter.
Testning av avloppsvatten
Vi utför oanmälda kvalitetstester på plats vid våra leverantörers avlopps-
reningsverk, med fokus viktiga konventionella parametrar. Vid bristande
efterlevnad krävs korrigerande åtgärder, följt av omedelbar testning och
fortsatt testning varje månad för att säkerställa kontinuerlig efterlevnad
ochvattensäkerhet. Månatliga kemikalieanvändningsrapporter från våra
leverantörer skickas till ZDHC Gateway Chemical Module, ett verktyg som
spårar kemikalieanvändning, tillhandahåller en databas med säkrare alter-
nativ och erbjuder utvärdering av resultaten med hjälp av InCheck-rapporten.
Plattformen hjälper leverantörerna att utvärdera sin användning av kemiska
produkter och övergå till säkrare alternativ, vilket säkerställer efterlevnad
avMRSL. Leverantörerna delar sina testresultat för avloppsvatten i ZDHC
Gateway Water Module i enlighet med ZDHC:s riktlinjer för avloppsvatten.
Modulen erbjuder en ClearStream-rapport som jämför resultaten för avlopps-
hanteringen, stödjer kontinuerliga förbättringar av säker avlopps hantering
och minskar skadliga utsläpp.
Vår roadmap för kemikalieanvändning
Spårbarhet för alla kemiska insatsvaror som används
i H&M- gruppens produktion av kommersiella varor.
Engagemang för att driva fram ny lagstiftning och stödja en
offentlig politik som främjar progressiv kemikaliehantering.
Transparens vid utbyte av information om kemikalier med kunder,
inklusive fullständigt offentliggörande av testdata för
avloppsvatten utsläpp.
Nollutsläpp av prioriterade farliga kemikalier i leverantörskedjan.
Samarbete som säkerställer rena fabriker som använder gemen-
samma verktyg, exempelvis MRSL.
Användning av de bästa tillgängliga kemikaliernar att främja
innovation och utveckling av bättre kemikalier och teknik i hela
leverantörskedjan.
67
KEMIKALIER OCH VATTENFÖRORENINGAR
Framsteg under 2024
Vi fortsatte våra framsteg med att minimera vattenroreningar i vår
leverantörskedja. Vi gör framsteg mot vårt mål om hundraprocentig
MRSL- efterlevnad för kemiska insatsvaror och för avloppsvatten
påproduktions fabriker i första och andra ledet, där vi har liknande
resultat somrra året.
Vår andel MRSL-efterlevnad är 97,1procentmfört med 96,6procent
under 2023.
Liksom förra året var andelen leverantörsfabriker som var inskrivna
i ZDHC-programmet 97,6procent 2024.
Kemikalier och vattenföroreningar
Mål 2024 2023 2022
Antal leverantörsfabriker inom textil- och läderproduktion i första och andra ledet som ingår i
ZDHC-programmet
Inget mål 590 577 619
Andel leverantörsfabriker inom textil- och läderproduktion i första och andra ledet som ingår i
ZDHC-programmet (%)
100% 97,6 97,8 99,0
Andel MRSL-efterlevnad för kemiska insatsvaror som används av leverantörsfabriker i första och
andra ledet (%)
100% 97,1 96,6 97,0
Andel MRSL-efterlevnad för avloppsvatten hos leverantörsfabriker i första och andra ledet (%) 100% 99,5 99,5 100,0
Andel kemikalier som används av leverantörsfabriker i första och andra ledet som har verifierats
att uppfylla ZDHC-kraven via ZDHC Gateway (%)
Inget mål 92,0 89,9 88,0
Andel leverantörsfabriker i första och andra ledet som har uppnått grön nivå på funktionella
avloppsreningsverk enligt utvärdering
1
(%)
Inget mål 84,4 89,0 90,0
Andel leverantörsfabriker i första och andra ledet med funktionella avloppsreningsverk enligt
utvärdering
1
(%)
100% 99,4 Nytt för
2024
Nytt för
2024
Andel leverantörsfabriker i första och andra ledetr kvaliteten vattenutsläppen från avlopps-
reningsverken uppfyller ZDHC-kraven grundnivå (%)
100%
till 2025
92,0 93,0 74,0
1. Omfattar anläggningar som antingen har avloppsreningsverk plats eller har en avloppsvattenreningsprocess med noll vätskeutsläpp.
68
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Kemikalier och vattenföroreningar
Vatten
Modebranschen är en av de största konsumenterna av vatten. Vår huvud-
sakliga påverkan relaterad till vattenanvändning sker i vår värdekedja under
produktion och bearbetning av tyger och textilier. Vattenbrist och dålig
vatten förvaltning är kritiska globala frågor som påverkar samhällen och
eko system i hela vår värdekedja och utgör en risk för vår verksamhet om
detuppstår en brist på tillgång till rent vatten.
Strategi och styrning
Vår ambition är att minska vår absoluta vattenrbrukning och använda
vatten på ett effektivt sätt för att minimera vår negativa miljöpåverkan och
bidra till att bevararskvattenresurserna globalt. För att uppnå den ambi-
tionen fokuserar vi att återvinna vatten och förbättra vatteneffektiviteten
ivår leverantörskedja, samt att stödja innovativa tekniker som har potential
att avsevärt minska behovet av vatten i produktionsprocesserna.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
Vi uppdaterar regelbundet våra vattenriskbedömningar för att säkerställa
attvi vidtar relevanta och effektiva åtgärder för att minska vattenrelaterade
risker, som till exempel vattenbrist. H&M-gruppen använder WWF:s vatten-
riskfilter för att bedöma vattenrelaterad påverkan i hela leverantörskedjan,
och fastställer kontextuella vattenmål baserat de risker som identifierats.
Verktyget hjälper oss att förstå vattenbrist och andra relevanta risker
i viktigaregioner. Utöver att vi använder WWF:s verktyg samarbetar vi också
med viktiga affärspartners, delar med oss av våra vattenriskbedömningar
och uppmuntrar våra partners att genomföra riskbedömningar i sina egna
leverantörskedjor. Genom gemensamma insatser kan vi förbättra vatten-
förvaltningen i hela värdekedjan och främja kollektiva åtgärder för att han-
terautmaningar på vattenområdet. Tillsammans med intressenter, partners
och teknikleverantörer engagerar vi oss aktivt i att driva på innovation inom
vattenförvaltning, bland annat genom att testa och investera i ny teknik som
syftar till att minska färskvattenförbrukningen.
Policies och rutiner
Vi strävar efter att växa på ett sätt som inte ökar vår vattenförbrukning och
samtidigt bidra tillllbar vattenförvaltning och motståndskraft i de sam-
hällen och ekosystem som vi påverkar. Vårt arbete styrs av vår miljöpolicy.
Den anger att vi är medvetna om vattnets betydelse som en begränsad
resurs som är nödvändig för människans överlevnad. Policyn kompletteras
avvår vattenförvaltningsinstruktion (water management instruction) som
beskriver kraven som gäller för våra affärspartners. Instruktionen innehåller
bland annat krav att vattenmätare ska installeras i produktionsanlägg-
ningarna och att avloppsvatten ska behandlas med funktionella avlopps-
reningsverk. Vattenförvaltningsinstruktionen lägger grunden för vårt arbete
med att spåra vattenförbrukning, uppfylla kraven avloppsvattenkvalitet
och rapportera vattenrelaterad data. Dessutom omfattar H&M-gruppens
hållbarhetsåtagande, som gäller för alla våra affärspartners och leverantörer,
förväntningar på vattenförvaltning.
Våra policies och rutiner finns tillgängliga hmgroup.com och i leverantörs-
portalen för alla våra afrspartners. Läs mer om H&M-gruppens policies och
åtaganden sid 108.
Mål och åtgärder
Vi har satt upp ambitiösa, kontextspecifikalr reducerad vattenförbruk-
ning för att hantera risken för vattenbrist i griskområden, i linje med det
åtagande för hållbar vattenförvaltning som anges i vår miljöpolicy.
Minskning av den absoluta färskvattenförbrukningen
Vi har satt upp ett mål om att minska den absoluta färskvattenrbrukningen
med 30procent senast 2030, jämfört med basåret 2022, och ett dell att
minska den absoluta färskvattenförbrukningen med 10procent senast 2025.
Vi fokuserar att förbättra vatteneffektiviteten genom optimerade
produktions processer för att främja återvinning och återanvändning av
behandlat avloppsvatten samt att testa innovativ teknik för att minska vatten-
förbrukningen. Genom att fastställa och arbeta mot absoluta minskningar
avfärskvattenförbrukningen strävar vi efter att uppnå vårt övergripande mål
om hållbar vattenanvändning, förbättrad vatteneffektivitet och minimerade
negativa konsekvenserrnniskor och planeten i helar verksamhet.
Nyckelåtgärder för att minska vattenförbrukningen
Genom dessa olika åtgärder stärker H&M-gruppen sitt åtagande att minska
färskvattenförbrukningen och förbättra vatteneffektiviteten, samtidigt som
vi driver på utvecklingen mot en hållbar vattenrvaltning i hela vår globala
leverantörskedja:
Leverantörssamverkan. H&M-gruppen samarbetar med leverantörer i
första och andra ledet som är involverade i våtprocesser för att genomföra
sta praxis inom vattenhantering. Med vår storlek och räckvidd utnyttjar
vi vårt inflytande för att främja vattenåtervinning och förbättrad vatten-
effektivitet samt stödja leverantörer i att införa mer hållbara metoder för
vatten hantering.
Regional vattenexpertis. Vårt team av lokala vattenexperter i viktiga
inköps regioner som Bangladesh, Fastlandskina, Indien, Turkiet och
Vietnam erbjuder skräddarsytt stöd till anläggningar. Genom att erbjuda
region specifik vägledning hjälper vi anläggningarna att sätta realistiska,
kontext anpassade vattenmål som är anpassade till lokala produktions-
behov och unika regionala utmaningar.
Cirkularitet
Vi kommer att jobba vidare mot att nå våra kontextuella mål, hantera vattenfgor på lokal nivå och samarbeta
kring hållbar vattenförvaltning tillsammans med partners och intressenter.
Ledarskap
För att inspirera våra affärspartners och andra akrer inom modebranschen kommer vi att dela med oss av
riktmärken och skapa interna målr att uppmuntra till bättre vattenhantering.
Investeringar
Vi ska investera i och skala upp innovationer som möjliggör processer med lite eller inget vatten, nya återvunna
material och projekt för regenerativ landskapsrvaltning. Vi ska också stödja akrer i vår leverantörskedja med
att införa vatten besparande metoder och teknik.
Förändra tankesätt
Vi måste säkerställa att vår organisation får en djupare förselse för vattnets värde och betydelse. För att
underlätta denna förändring i tankesätt ska vi visualisera och utveckla mätmetoder för vattenanvändning och
vatten påverkan, till exempel när vi designar kollektioner.
Innovationssystem
Vi åtar oss att redovisa våra vattenrelaterade åtgärder, vårt beroende av vatten och våra resultat för att
möjliggöra samarbete med intressenter och partners.
Våra fokusomden för vatten
69
VATTEN
Framsteg under 2024
Vi lägger stor vikt vid att kontinuerligt förbättra tillgängligheten och
kvaliteten på vår data för att kunna fånga våra utsläpp på ett så exakt
och transparenttt som möjligt, i syfte att minska vår absolutarsk-
vattenförbrukning. Under året identifierade vi möjligheter att förbättra
våra vattenrapporteringsmetoder. Till följd av detta kommer vi under
2024 att övergå från den metod för självrapporteringr anläggning-
arna som användes under 2022 och 2023 till en produktbaserad modell
för beräkning av färskvattenförbrukning.
Denna nya beräkningsmetod beaktar produktplacering och de
bearbetningssteg som varje produkt genomgår som grundr beräk-
ningen. Denna information kombineras sedan med anläggningsspecifik
data om andel färskvatten och vattenintensitet jämrt med riktmärken
som fastställts av oss enligt material och processtyp. Med dennar-
ändring kan vi redovisa färskvattenförbrukningen även när anläggnings-
specifika vattenprestandaparametrar inte är tillgängliga.
Liksom tidigare kommer denna beräkningsmetod att tillämpas
produktions processer med intensiv vattenanvändning, som färgning,
efterbehandling och tryckning av material samt tvätt av färdiga produkter.
Vivill understryka att vi alltid har rapporterat baserat på vår andel av
vatten förbrukningen för respektive anläggning för att exakt fånga vår
deliförbrukningen.
Denna nya beräkningsmetod kommer att tillämpas vattenresultaten
från och med 2022 för att upprätthålla konsekvens vid rapportering av
våra framsteg jämrt med baslinjeåret 2022. I och med denna förändring
har våra resultat för 2023 uppdaterats och visar nu en minskning på
9,1procent jämrt med baret 2022.
H&M-gruppens färskvattenförbrukning minskade med 9,5procent
under 2024mfört med basåret.mfört med 2023 minskadersk-
vattenförbrukningen med 0,4procentenheter trots att den totala material-
vikten ökade under året. Det positiva resultatet är främst ett resultat av
ökad vattenåtervinning under året. Vattenåtervinningen i vår leverantörs-
kedja steg till 19,6 procent jämfört med 12,2 procent under 2022.
Utveckling av handlingsplaner. Vi hjälper våra nyckelleverantörer
attutveckla skräddarsydda handlingsplanerr vattenhantering som
identifierar åtgärder för att förbättra vatteneffektiviteten och vatten-
återvinningen. Färd planerna ger leverantörerna en stegvis vägledning
vilket hjälper dem att utvärdera och genomföra optimala åtgärder för
vatteneffektivitet.
Investeringar i vattenfri teknik. Under 2024 investerade vi i innovativ
vatten fri färgningsteknik hos våra leverantörer Arvind iIndien och Chorka
Textile i Bangladesh. Hos Arvind möjliggör SUPRAUNO-tekniken vattenfri
färgning av textilier, vilket minskar användningen av både vatten, energi
och kemikalier. Hos Chorka används Plan Zero, ett kluster av avancerad
teknik för att minimera avfall och utsläpp, med potential att halvera både
växthusgasutsläppen ochvattenanvändningen.
Viktiga åtgärder i Bangladesh
Utbildningsinitiativ. I Bangladesh har H&M-gruppen, i samarbete med GIZ
(Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) genomfört
effektivitetsutbildningar vid 50 fabriker. Experter genomförde platsbesök
för att validera förbättringar och dela bästa praxis, vilket främjar en kultur
av kontinuerlig förbättring inom vattenhantering.
Projekt för vattenåtervinning. För att minska beroendet av färskvatten
genomför H&M-gruppen och Primark, tillsammans med ett konsortium
avpartners, ett projekt för vattenåtervinning hos leverantören Fakir
Knit wearLtd., inom ramen för Sustainable Manufacturing and Environ-
mental Pollution Programme (SMEP). Projektet slutförs under 2025
ochkommer att geviktiga insikter i de affärsmässiga argumenten för
vattenåtervinning iregioner med hög färskvattenförbrukning, däribland
Bangladesh.
Minskad vattenanvändning i vår egen verksamhet. Även om största delen
av vår vattenrbrukning sker i leverantörskedjan är det viktigt att vi också
förbättrarr egen verksamhetr att nå våra mål för minskad vatten-
användning. På våra distributionscenter har vi till exempel börjat samla in
regnvatten och använda det i våra toalettspolningssystem. Vi har även
installerat snålspolande vattenarmaturer för att minska användningen
avfärskvatten.
Vattenförbrukning
1
Mål 2024 2023 2022
Andel återvunnet vatten som förbrukas vid leverantörsfabriker i första och andra ledet (%) Inget mål 19,6 16,0 12,2
Andel absolut minskning av färskvattenförbrukningen vid leverantörsfabriker i första och andra
ledet från basåret 2022 (%)
−10% till 2025
−30% till 2030
9,5 9,1 Basåret
1. Med vattenförbrukning avses den totala vattenvolymen som används under produktionen.
Vi kommer att forttta att anpassa våra definitioner till rapporteringskraven och Science Based Targets for Nature.
70
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Vatten
Biodiversitet, ekosystem och mark
Avoid
Att hålla befintliga produkter i omlopp genom cirkura affärsmodeller och använda AI för att matcha utbud
med efterfrågan är två sätt att undvika negativa konsekvenser för biologisk mångfald.
Reduce
Vi minskar vår påverkan genom att öka innehållet av återvunna material i våra produkter och använda mer
avcertifierade material som ansvarsfullt framställd ull och trä från FSC-certifierade skogar.
Restore & Regenerate
Regenerativt jordbruk och naturvårdsprojekt bidrar till att återslla ekosystem och öka naturens
motståndskraft.
Transform
Genom att samarbeta med andra bidrar vi till modebranschens omställning.
Våra fokusomden för biologiskngfald och ARRRT-ramverket
En av de främsta orsakerna till förlusten av biologisk mångfald är förändrad
markanvändning. Som ett globalt modeföretag skerr största påverkan
påbiologisk mångfald och ekosystem i vår uppströmsvärdekedja relaterad
tillanvändningen av resurser som mark och vatten för jordbruk, produktion
ochbearbetning av bomull och ull. De negativa effekterna avrändrad
mark användning den biologiska mångfalden kan förstärkas ytterligare
av klimatförändringar, förstörelse av livsmiljöer och föroreningar som hotar
samhällen som är beroende av sunda ekosystem för sitt uppehälle.
Strategi och styrning
Vår ambition är att bidra till de globala målen för biologisk mångfald genom
att följa ARRRT-ramverket (Avoid, Reduce, Restore, Regenerate, and Trans-
form –undvik, minska, återställ, återskapa och omvandla). Vi vill undvika att
bidra till förlust av biologisk mångfald och förändrad markanvändning. Därför
fokuserar vi på att bygga en responsiv, ansvarsfull och motståndskraftig
rde kedja. Den ska verka i harmoni med naturen och baseras på Kunming-
Montreal- ramverket för biologisk mångfald. Dessutom investerar vi i olika
återsllningsprojekt genom våra projekt i samarbete med WWF, BKB
och LEAF-koalitionen.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
Under 2023 anslöt sig H&M-gruppen till pilotstudien Science Based Targets
for Nature (SBTN) tillsammans med 16 andra företag. Studien syftar till att
minska företagens negativa påverkan och förbättra de positiva utfallen för
natur och människor. I den första fasen av studien utvärderade vi vår mest
betydande naturpåverkan i hela värdekedjan, med fokus på mark och vatten.
Vi betraktar SBTN-pilotstudien som ett viktigt verktyg för att driva på ökad
standardisering av metoder för att identifiera och bedöma konsekvenser för
biologisk mångfald och förändrad markanvändning.
Policies och rutiner
rt arbete styrs avr miljöpolicy. Den anger att vi har åtagit oss att bidra till
att bevara och återställa natur samt till de globala målenr biologiskng-
fald. Vår miljöpolicy innehåller också ett åtagande att förebygga och minska
vår totala påverkan på biologisk mångfald och naturliga ekosystem som
påverkas av aktiviteter i vår värdekedja, samt genom att stödja skydd och
återställande av dem. Dessutom strävar vi efter att utveckla en leverantörs-
kedja som är avskogningsfri och inte bidrar till markomvandling.
Dessutom omfattar H&M-gruppens hållbarhetsåtagande (sustainability
commitment), som gäller för alla våra afrspartners och leverantörer, krav
skydd av biologisk mångfald och ekosystem vid anskaffning av råmaterial.
Våra policies och rutiner finns tillgängliga på hmgroup.com och i leverantörs-
portalen för alla våra afrspartners. Läs mer om H&M-gruppens policies och
åtaganden sid 108.
Mål och åtgärder
Vi undersöker möjligheten att sätta science-based targets för natur och
biologisk mångfald. SBTN-pilotstudien har bidragit till att lägga en veten-
skapligt baserad grund för åtgärder för naturen. Som en del av denna studie
har vi kartlagt våra pågående åtgärderr att uppnå tre viktigalr mark-
användning: ingen omvandling av naturliga ekosystem, minskad mark påverkan
och genomförande av naturvårdsprojekt i prioriterade regioner. Under 2024
har vi också vidtagit åtgärder för att minska omvandlingen av naturliga eko-
system och främja förnybara jordbruksmetoder.
Ingen omvandling av naturliga ekosystem
Att minska omvandlingen av ekosystem bort från deras naturliga tillstånd är
en av våra viktigaste prioriteringar för att stoppa förlusten av biologisk mång-
fald och skydda naturliga ekosystem. Vi strävar efter att anskaffa material
som inte bidrar till att utarma eller försämra naturresurser eller omvandla
naturliga ekosystem. Våra åtgärder för att minimera markomvandling inklude-
rar därför insatserr att öka användningen avllbart framställda och åter-
vunna material när vi planerar våra kollektioner.
Naturvårdsprojekt och regenerativa jordbruksmetoder
Vi investerar i regenerativa jordbruksmetoder och produktionsprocesser för
att säkerslla framtida tillng på de råvaror vi behöver för att tillverka våra
produkter i framtiden. Därför stöder vi övergången till regenerativa jordbruks-
metoder i vår leverantörskedja för att minimera vår negativa påverkan på för-
lusten av biologisk mångfald och skapa ett mer motståndskraftigt jordbruks-
landskap. Genom vårt partnerskap med WWF har vi fått värdefulla insikter
omviktiga naturområden för bevarande i Indien, Sydafrika och Indonesien.
Intressenter med inhemsk och lokal kunskap deltog också i projekten. Två av
projekten anmäldes till SBTN som naturvårdsprojekt.
Vidare följer vi utvecklingen av krediter för biologisk mångfald, som företag
kan användar att stödja långsiktigt naturskydd och återställning av eko-
system. Vi ser detta som ett potentiellt verktyg för ytterligare investeringar
ivälmående ekosystem.
71
Re-Down (återvunnet dun och
fjädrar)-kollektion från ARKET.
72
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Biodiversitet, ekosystem och mark
Resursanvändning och cirkularitet
Vi är beroende av en stor mängd naturresurser och råmaterial för produktion
och bearbetning av våra produkter ochrpackningar. Vår användning av
resurser har en negativ påverkan på miljön, från utvinning av rå material till
slutanvändning och avfall avra produkter, förpackningar och material.
Attöka vår resurseffektivitet och minska vårt beroende av utvinning och
användning avmaterial kommer inte bara att minska vår negativa påverkan
på människor och miljö utan ocksårbättra motståndskraften i våraffärs-
modell.
Strategi och styrning
Inom H&M-gruppen är vår ambition att frikoppla tillväxt från resursanvänd-
ning samt säkerställa att produkter och material cirkuleras och återanvänds.
Vi strävar efter att uppnå detta genom att övergå till återvunna eller hållbart
framställda material, och genom att optimera produktion och resursanvänd-
ning och skala upp cirkulära affärsmodeller och lösningar genom hela vår
värdekedja. Dessutom utvecklar och bidrar vi till innovationer, ventures och
projekt i hela vår värdekedja (ofta i samarbete med andra) som vi tror kan
skynda våra framsteg och möjligra en cirkulär ekonomi för mode. Därr
fokuserar vi fem områden: material, verksamhetsoptimering, produkt- och
förpackningsdesign, förlänga produkters livslängd genom återanvändning
och reparation, samt hantering av avfall.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
Vi samarbetar medra partners, branschnätverk och andra externa intres-
senter för att identifiera påverkan, risker och möjligheter relaterade till vår
användning av råmaterial, produkter och tjänster samt generering av avfall i
hela vår värdekedja. Förmaterial använder vi ett riskbaserat tillvägagångs-
sätt för att identifiera och bedöma miljöpåverkan och människorättsrisker
som är, eller kan vara, kopplade till vår råvaruframställning. Därefter fast-
ställslämpliga åtgärder för att förebygga eller minska negativverkan
människor och miljö, baserat dess sannolikhet och allvarlighetsgrad.
Under 2024 stärkte vira due diligence- processer inom inp av råmaterial
och samarbetade med standardägare och andra intressenter kring risk-
baserad due diligence. Vi har även använt dessa lärdomar i vårt arbete
medandra standarder och partners inom risk baserad due diligence.
Policies och rutiner
H&M-gruppens åtagande att minska sitt materialberoende och frikoppla till-
xten från användning och utvinning av resurser framgår av vår miljöpolicy,
som gäller för alla enheter inom H&M-gruppen. Policyn tar upp frågor relate-
rade till användning av materialresurser, cirkularitet och förebyggande och
hantering av avfall i vår egen verksamhet och i leverantörskedjan.
Som ytterligare vägledning i vårt hållbarhetsarbete anpassar vi oss till
Ellen MacArthur Foundation:s definition av en cirkulär ekonomi. Den innebär
bland annat att eliminera avfall och föroreningar, hålla produkter och material
i omlopp med högsta möjliga värde samt återslla naturen. H&M-gruppen
styrs också av EU:s ramdirektiv om avfall och EU:s avfallshierarki.
Dessutom omfattar H&M-gruppens hållbarhetsåtagande (sustainability
commitment), som gäller för alla våra afrspartners, krav på hantering av
material, cirkularitet och avfall. I enlighet med vårt hållbarhetsåtagande
(sustaina bility commitment) förbinder sig alla våra affärspartners att låta sin
hållbarhetsprestation granskas och utvärderas inom dessa områden.
Våra policies och rutiner finns tillgängliga hmgroup.com och i leverantörs-
portalen för alla våra afrspartners. Läs mer om H&M-gruppens policies och
åtaganden sid 108.
Mål och åtgärder
Vi samarbetar med partners och branschnätverk för att identifiera åtgärder
och mål kopplade till materialanvändning, design och avfallshantering i
värdekedjan. Vi samarbetar också med externa intressenter såsom Ellen
MacArthur Foundation, Textile Exchange och Canopy för att utvecklas-
ningar kring cirkulär produkt- och förpackningsdesign, förlängd användning
samt avfallsförebyggande åtgärder, både uppströms och nedströms i värde-
kedjan. Vi har satt upp relevanta mål där det är möjligt och fortsätter att
utveckla ytterligare mål parallellt.
Ökad andel återvunna eller hållbart framställda material
Vi fastställerra materialmål genom att utvärdera risk,verkan och till-
gång till återvunna eller hållbart framställda materialalternativ. Vi tar även
hänsyn till de hållbarhetskriterier som fastställts av externa organisationer
som Textile Exchange. Vissa av våra detaljerade materialmål utgör också
endel av ett externt åtagande, till exempel Textile Exchanges projekt för
återvunnen polyester, 2025 Recycled Polyester Challenge. Arbetet med att
vår ambition börjar redan när vi planerar våra kollektioner, med hur vi
designar våra produkter och väljer ut material att arbeta med. Vårt mål är
attanvända 100procent återvunna eller hållbart framställda material i våra
kommersiella produkter senast 2030, helst med minst hälften från åter-
vunnakällor.
Våra produkter måste också skyddas när de transporteras mellan våra
leverantörer, distributionscenter, butiker och kunder. Vi har satt upp mål för
att minska volymen plastrpackningar med 25procent senast 2025, jämrt
med basåret 2018. Till 2030 ska alla förpackningar till våra produkter bestå
av100 procent återvunna ellerllbart framställda material.
r att dessal använder vi återvunna eller hållbart framställda mate-
rial till våra produkter ochrpackningar. Vi investerar också i innovativa
Material
Vi fokuserar på att öka användningen av återvunna eller hållbart framställda material i hela vår värdekedja.
Genom investeringar och branschsamarbeten hjälper vi till att skala upp användningen av innovativa och
alternativa material och minska påverkan från de material vi använder.
Verksamhets-
optimering
Genom att optimera vår sortimentsplanering och anpassa produktionen till efterfrågan minskar vi svinnet och
förbättrar resurseffektiviteten i hela vår leverantörskedja.
Produkt- och
förpackningsdesign
Vi strävar efter att maximera värdet av resurser och produkter genom att hålla dem i bruk längre. Det gör vi
genomatt integrera cirkulära principer i designen av våra produkter och förpackningar, så att de kan användas
längre och blir enklare att återanvända och återvinna.
Förlängd användning
i kundledet
Genom kundinriktade cirkulära affärsmodeller strävar vi efter att ge kunderna olika möjligheter att förlänga
livslängden på våra produkter så att de kan användas längre och därmed minska avfallet.
Förebyggande
och hantering av avfall
Vi fokuserar på att minska avfallet där det ärjligt och se till attrt avfall hanteras korrekt i linje med avfalls-
hierarkin. Vi strävar efter att inget avfall ska hamna i deponier, och att produkter och material ska cirkuleras på
sitthögsta värde.
Våra fokusområden för resursanvändning och cirkularitet
73
material och processer, bland annat teknik och metoderr färgning, tryck-
ning och efterbehandling samt återvinning. Dessutom stödjer vi skalning
avregenerativa jordbruksmetoder och förstärker tekniken för att förbättra
spårbarheten och datakvaliteten kring materialens påverkan. Slutligen sam-
arbetar vi med våra leverantörer och modebranschen i stort för att främja
produktion och anskaffning av återvunna och hållbart framsllda material.
Investeringar i ny teknik för materialframställning och återvinning
För att öka mängden återvunna och hållbart framsllda material och göra
dem mer prisvärda stödjer vi utveckling och uppskalning av hållbara lösningar
samt förbättrad infrastruktur inom återvinning i olika faser. Vi samarbetar
också med branschpartners för att främja en bredare användning av nya
material och metoder.
Under 2024 hade H&M-gruppen utgifter om 1,7miljarder SEK kopplat till
åtgärder för att minska växthusgasutsppen i hela värdekedjan, bland annat
genom att ersätta konventionella material med återvunna eller hållbart fram-
ställda material, som står för större delen av utgifterna, och att fasa ut fossila
bränslen och stödja satsningar energieffektivitet. Läs mer om våra energi -
satsningar sid 6063.
Vi har också, tillsammans med Vargas Holding, lanserat det nya företaget
Syre – ett företag som ska skala upp återvunnen polyester från textil-till-
textil. Vidare har vi investerat i Galy, ett nystartat företag inom hållbart
jordbruk som har ambitionen att ta fram laboratorieodlad bomull. Företaget
har utvecklat en så kallad minimum-viable product och arbetar nu med att
förbättra produktens kvalitetsparametrar och skala upp produktionen.
Vi deltar i projekt för att fylla kunskapsluckor i branschen kring nuvarande
utsläppsfaktorer för växthusgaser samt annan kritisk data om miljöpåverkan
från viktiga fibrer och råmaterial. För bomull, vår största fiber sett till volym,
stödjer vi till exempel en baslinjestudie för livscykelanalys (LCA) tillsammans
med Textile Exchange och andra varumärken. Vi stödjer också en LCA-studie
som OCA genomförr att analysera miljöpåverkan från deras bomullsodling
iIndien.
Under 2024 testar vi Better Cotton Traceability tillsammans med våra
leverantörer för att samla insikter inför en framtida uppskalning. Vi har också
ökat volymen av spårbart material med hjälp av Textile Genesis-plattformen
för konstgjorda cellulosa fibrer och polyester.
Ökning av cirkulära designprinciper och secondhand-erbjudanden
Effektivisering och optimering av resurser börjar redan när vi planerar,
designar och utvecklar våra produkter och förpackningar. Detta är nära
kopplat till hur vi planerar våra sortiment och hur vi interagerar med våra
kunder. Vi använder kundinsikter, AIoch digital produktutveckling för
attbättre anpassa produktionen till efterfrågan. Vi optimerar också distri-
butionen avra produkter till butiker, distributionscenter och försäljnings-
marknader. Detta förkortar ledtider, optimerar tillgången storlekar och
ökar både försäljning och lageromsättning.
Produkt- och förpackningsdesign
Vi vidtar åtgärderr att minskar materialanvändning, öka resurs-
effektiviteten och skala upp cirkura lösningar – och det börjar redan med
hur vi designar våra produkter. Bristen branschomfattande definitioner
och standarder är en stor utmaning när det gäller att skala upp cirkulära
designmetoder för kommersiella produkter. Trots det är vi fortsatt engage-
rade i att utveckla produkter och förpackningar anpassade för en cirkur
ekonomi. Viavser att fastställa designmål för kommersiella produkter så
snart den relevanta lagstiftningen är tydlig.
r det gäller förpackningar har vi redan gjort betydande framsteg med
vårt mål att utforma alla plastförpackningar för återanvändning och åter-
vinning senast 2025.
Vad gäller kommersiella varor fortsätter vi under tiden att öka andelen pro-
dukter och kollektioner som designas enligt cirkulära principer och i linje med
förväntade framtida krav, till exempel på hållbarhet och återvunnet innehåll.
Vi analyserar och förbättrar också parametrar för fysisk hållbarhet utifn
potentiella kommande krav på ekodesign, för att stärka den fysiska prestandan
hos våra textilprodukter och förlänga deras livslängd.
Vi använder ett brett utbud av material för att
producera våra varor, däribland bomull, poly ester
och konstgjorda cellulosafibrer. Översikten över
våra produktmaterial visar andelen av olika mate-
rial som används i våra produkter. Bomull utgör
den största andelen av vår material användning,
följt av polyester och konstgjorda cellulosa fibrer.
Vi prioriterar att hitta alternativ till de material
som har störst negativ påverkan miljön, som
bomull, polyester, träbaserade och animaliska
material samt ull.
Här redovisar vi fördelningen av textilmaterial
ivåra kommersiella produkter. Detta inkluderar
inte förpackningsmaterial.
ra produktmaterial
1
Bomull, 55%
Läder, 0,1%
Ull, 1%
Polyamid, 4%
Trä och konstgjorda
cellulosafibrer, 8%
Polyester, 22%
Övriga material², 10%
Våra produktmaterial
1. Inkluderar alla yttermaterial i kommersiella produkter, dock inte material
som används som fyllning, foder eller dekoration i/ plagg. Summan av
siffrorna uppgår inte till 100procent på grund av avrundning.
2. Inkluderar skalmaterial till kommersiella produkter, t ex akryl, linne, jute
och elastan.
74
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Resursanvändning och cirkularitet
Hur vår strategi överensstämmer med EU: s avfallshierarki
Förebyggande – inget avfall genereras¹
Återanvändning
Återvinning
Material-
återvinning
Avfalls-
hantering
Verksamhetsoptimering
Optimera sortiments-
planeringen och anpassa
produktionen till efterfrågan
Material
Öka användningen
av återvunna
material
Produkt- och
förpackningsdesign
Inkludera cirkura principer
i designen av produkter och
förpackningar
Förlänga användningen
i kundledet
Erbjuda kunderna sätt att
utöka plaggens livslängd
Avfallshantering
kerställa att vårt avfall
hanteras korrekt i enlighet
med avfallshierarkin
Vi prioriterar åtgärder högst upp i pyramiden enligt kriterierna i EU:s avfalls-
hierarki, som sätter förebyggande och återanvändning före återvinning
–vilket innebär att produkter och material cirkuleras till sitt högsta värde.
Vi samarbetar med varumärken och experter som Circular Design
Con sortium och Ellen MacArthur Foundation för att utforska cirkulära
designstrategier, skala upp cirkulär produktdesign, dela insikter och
lösagemensamma utmaningar. Som röstberättigad medlem i det tekniska
sekretariatet för PEFCR för kläder och skor bidrar vi till att utforma en
harmoniserad EU- metodik för att kommunicera påverkan på produktnivå
ochanvända ram verket för att öka transparensen.
Skala upp kundinriktade cirkulära affärsmodeller
Vi kommer att fortsätta skala upp kundinriktade cirkulära affärsmodeller för
attr ambition. Genom att erbjuda tjänster ochgledning hjälper vi kun-
derna att använda sina produkter under längre tid. På så sätt bidrar vi till nya,
mer resurseffektiva intäktsströmmar, minskar svinn och maximerar värdet av
de material vi använder. I nuläget erbjuder vi en rad tjänster för secondhand-
försäljning, reparation och uthyrning inom hela koncernen. Under 2024 har
viockså ökat tillgången till secondhand-tjänster inom våra varumärken.
Sellpy, vår onlineplattform för köp och försäljning av begagnade produkter
och kläder, fortsatte att expandera under året. Under2024 ökade intäkterna
från secondhand-försäljning och uppgick till 0,6procent av H&M-gruppens
totala omsättning. Vi har ocksått med i Ellen MacArthur Foundation:s
initiativ Re-model – ett projekt i samarbete med ledande varumärken som
syftar till att identifierasningar och ta bort hinderr att skala upp cirkulära
tjänster och kundinriktade cirkulära affärsmodeller.
Ökad andel avfall som går till återanvändning och återvinning
Avfall är ett stort globalt problem som kräver systematiska lösningar. Att
skala upp cirkulära system som gör det möjligt att återcirkulera material, och
infrastruktur för att bättre hantera resursutfden, är avgörande för att vi ska
kunna minska vårt beroende av utvinning av råmaterial, och därmed minska
vårt milavtryck. I enlighet med Ellen MacArthur Foundation:s principer för
cirkur ekonomi och EU:s avfallshierarki strävar vi efter att hålla produkter
och material i cirkulation till deras högsta värde, med den yttersta ambitionen
att inget avfall ska hamna i deponier. Det innebär att vi ska förebygga och
minska avfall. Samtidigt vill vi öka andelen avfall som hanteras effektivt
ochåterinförs i leverantörskedjorna för återanvändning och återvinning,
detta ienlighet med vår milpolicy.
r att minska vår negativa påverkan miljön fokuserarr avfalls-
hanteringsstrategi främst på tre avfallsströmmar i vår egen verksamhet och
ileverantörskedjan, där vi har identifierat de största negativa konsekvenserna
och riskerna. Dessa tre strömmar är: produktavfall
1
och förpackningsavfall i
egen verksamhet, textilspill från tillskärning i leverantörskedjan och textilier
som samlas in från kunder genom vårt klädinsamlingsprogram. Vi följer data
från våra partners inom insamling, sortering och avfallshantering för att
kerställa att avfallet hanteras på ett effektivt sätt. Vi har även stärkt våra
styrningsstrukturer för prioriterade avfallsströmmar, vilket säkerställer en
robust redovisning i linje med kommande lagstiftning. Alla våra partners får
utbildning i att redovisa data och tillhandahålla korrekta kontrolldokument.
Vihar ett samarbete med Looper Textile Cor att öka den operativa effekti-
viteten och synligheten för vårt program för insamling av produktavfall och
begagnade kläder i Europa.
Vi bygger upptverk av återvinningscentraler och förser våra leveran-
törer med riktlinjer för att optimera och återcirkulera industriellt textilavfall
före konsumentledet. På så sätt säkerställer vi att textilspill från tillskärning
återvinns i så stor utstckning som möjligt.
Vi förebygger och minskar avfall genom att designa för hållbarhet och
återvinningsmöjligheter, optimera verksamheten och förlänga materialens
och produkternas livslängd. Vi fortsätter att öka andelen förpackningar av
papper och kartong som ersätter förpackningar av plastmaterial. Detta för-
bättrar återvinningen och bidrar därmed till att en större andel förpacknings-
avfall återvinns.
1. Omfattar produkter som kasseras i vår egen verksamhet (i butiker eller distributions-
centers). Huvuddelen av dessa är skadade produkter som returneras i butik eller online,
samt produkter som skadas under transport eller har ett produktionsfel. Detta inklu-
derar bland annat textilprodukter (kläder och inredning) samt accessoarer, hårdvaru-
produkter, skönhetsprodukter och kemiska produkter (t.ex. ljus).
1. Förebyggande av avfall behandlas överst i pyramiden.
75
RESURSINFLÖDEN
Framsteg under 2024
Vi fortsatte att öka andelen återvunna ellerllbart framställda mate-
rial. Under 2024 kom 89procent av materialen i våra kommersiella
produkter från återvunna eller hållbara källor. rmed är vi på god väg
att nå vårt 2030-l.
För förpackningar är de flesta av de material som används papper
och kartong. Vi fortsatte att öka andelen återvunna eller hållbart
framställda material samt plastförpackningar som är utformade för
åter användning och återvinning.
Under 2024 kom 29,5procent av materialen i våra kommersiella
produkter från återvunna källor. Därmed var vi nära att nå vårt mål om
30procent ett år i förväg. Framstegen berodde främst på en ökning
avandelen återvunnen polyester. Under 2024 var 94procent av all
polyester vi använde återvunnen, vilket är ett betydande framsteg
motvårtl att annda 100procent återvunna material senast 2025.
Vi ökade andelen återvunna förpackningsmaterial till 52procent,
främst tack vare att fortsätta prioritera återvunnen plast.
r det gäller hållbart framsllda material fortsatte vi att öka
andelen ull som är certifierad enligt The Responsible Wool Standard
(RWS) samt andelen hållbart framställda konstgjorda cellulosafibrer
och FSC-certifierade trä- och träbaserade material, både för kom-
mersiella produkter och förpackningar.
Ökningen av den totala materialvikten för kommersiella produkter
under 2024 är en effekt avförändringar i sortimentmixen och vårt
kunderbjudande.
Vi minskade förpackningsvolymen från föregående år, främst
genom att effektivisera förpackningar för detaljhandel och trans-
porter. Plastrpackningarna minskade med 54procent jämfört med
2018 och vi överträffade vårt minskningsmål på 25procent till 2025
iförtid. Ökningen av plastanvändningen jämfört med 2023 beror på
en ökad andel online-leveranser 2024.
Vikt på material till kommersiella produkter och förpackningar
Ton 2024 2023 2022
Total vikt på material i kommersiella produkter
1,2
och förpackningsmaterial 619004 608805 673856
Vikt på material i kommersiella produkter
Total vikt på kommersiella produkter
3
384742 375642 411292
Total vikt på material i kommersiella produkter
2
524739 512486 561087
Total vikt på återvunna material i kommersiella produkter 154914 135721 135133
Total vikt på återvunna ochllbart framställda material som används i kommersiella produkter 465008 427651 461378
Vikt på material i förpackningar
4
Total vikt på förpackningsmaterial 94265 96319 112769
Total vikt på återvunna förpackningsmaterial 49054 47625 37077
Total vikt på återvunna och hållbart framställda förpackningsmaterial 79508 76076 80275
1. Inkluderar alla yttermaterial i kommersiella produkter, dock inte material som används som fyllning, foder eller dekoration plagg.
2. Materialvikt = inklusive avfall som genereras under produktionen.
3. Produktvikt = exklusive avfall som genereras under produktionen, inklusive fyllning, foder eller dekoration plagg.
4. Inkluderar den materialvikt som används för att producera alla förpackningar vi använder. Historisk förpackningsdata redovisas endast från 2022
på grund av enrändring i vårt datascope – tidigare rapporterades inte vissa av förpackningarna inomr värdekedja.
76
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Resursanvändning och cirkularitet
Andel återvunna eller hållbart framställda material i kommersiella produkter och förpackningar
% Mål 2024 2023 2022
Andel återvunna eller hållbart framställda material
1
i kommersiella produkter
2, 3
Återvunna eller hållbart framställda material
1
100% till 2030 89 83 82
Återvunna material 30% till 2025
50% till 2030
29,5 27 24
Hållbart framställda material
1
59 57 58
Bomull som är återvunnen, ekologisk eller annat sätt mer hållbart framställd
4
(totalt) Bibehålla 100% 100 100 100
Återvunnen bomull 12 11 10
Ekologisk bomull 12 12 13
Annan hållbart framställd bomull
4
76 77 77
Återvunnen polyester 100% till 2025 94 79 75
Mohair som är certifierad enligt Responsible Mohair Standard (RMS)
eller kommer från återvunna källor
Bibehålla 100% 100 100 100
Nyutvunnen ull som är certifierad enligt Responsible Wool Standard (RWS) 100% till 2025 87 67 62
Nyutvunnen kashmir som är certifierad enligt The Good Cashmere Standard (GCS) 100% till 2025 100 99 99
Återvunnet dun
5
100% till slutet
av 2025
94 Ej relevant Ej relevant
Läderprodukter tillverkade av kromfritt garvat läder, inklusive vegetabiliskt och
metallfritt garvat läder
100% till 2025 89 83 75
Nyutvunnen MMCF som är certifierad enligt FSC- och/eller PEFC-standarderna 100% till 2025 91 77 73
Nyutvunna träbaserade material som är certifierade enligt FSC 100% till 2025 92 78 73
Andel återvunna eller hållbart framställda material i förpackningar
Återvunna eller hållbart framställda förpackningsmaterial 100% till 2030 84 79 71
Återvunna förpackningsmaterial 52 49 33
Återvunna pappers- och kartongförpackningsmaterial 51 50 28
Återvunna plastförpackningsmaterial 76 69 62
Hållbart framställda nyutvunna pappers- ochkartongförpackningsmaterial
1
(från FSC-certifierade källor)
100% till 2025 83 76 69
1. Definitionen av återvunna och hållbart framsllda material finns på hmgroup.com/sustainability/circularity-and-climate/materials.
2. KPI:er för kommersiella material (utom KPI för dun) inkluderar alla yttermaterial i kommersiella varor, dock inte material som används som fyllning, foder eller dekoration i/på plagg.
Inte alla hållbart framsllda material kan odlas eller framställas på ett naturligt sätt, till exempel mineraler och sten. I de fallen sätter vi upp materialspecifika krav för att säkra mer
hållbar anskaffning.
3. På grund av en uppdatering av avfallsviktsfaktorer för alla större material under 2024 sker en förändring av historiska data för materialrelaterade KPI:er.
4. Annan hållbart framslld bomull: Hållbart framställd bomull inkluderar bomull från Better Cotton (BC), bomull under omställning, ekologisk bomull, regenerativ bomull och bomull
från andra innovativa källor.
5. Ny KPI tillagd under 2024.
Plastförpackningar
% Mål 2024 2023 2022
Andel material i plastförpackningar
Plastförpackningar utformade
1
för återanvändning eller återvinning 100% till 2025 89 87 78
rändring av total volym plastförpackningar jämfört med basåret (2018) –25% till 2025 –54 –55 40
Förändring av total volym plastförpackningar jämfört med föregående år 1 24 –14
1. Den metod som använts under tidigare år för att mäta procentandelen plastrpackningar som är utformade för återvinning har korrigerats i enlighet med Ellen MacArthur
Foundations bedömningsverktyg för återvinningsbarhet (Recyclability Assessment Tool) och inkluderar nu alla produkter som är utformade för att vara tekniskt återvinningsbara
omett återvinningssystem finns.
77
RESURSUTFLÖDE
Framsteg under 2024
Vi fortsätter att öka försäljningen av secondhand-plagg marknads-
platser och i fysiska butiker via Sellpy, H&M, ARKET, COS och Weekday
(inklusive Monki). Försäljning av secondhand-plagg erbjuds totalt 26
marknader och i 38 butiker. Under 2024 kom 0,6procent avr omsätt-
ning från försäljning av secondhand. Även om detta utgör en liten del av
r totala verksamhet anser vi att den är i nivå med eller över bransch-
genomsnittet för företag som erbjuder secondhand-försäljning vid
sidan av sina konventionella sortiment. Dessutom har denna andel för-
dubblats sedan 2022, och vi siktar på att öka denna förljning inom
hela H&M-gruppen.
llande produktavfall övergick vi till nya KPI:er under 2024 för
attanpassa oss till rapporteringskraven, vilket innebär att det inte
ärmöjligt att jämföra med data från tidigare år.
Vi ökade andelen av det förpackningsavfall som hanteras våra
distributionscentraler somr till återanvändning eller återvinning.
Korrekta avfallsdata är avgörande för effektiv avfallshantering. Under
2024 har vi arbetat med att förbättra datainsamlingsprocessen med
våra partners vilket har lett till förbättrad datakvalitet och granularitet.
2023 bytte vi partner för vår textilinsamling i butik, vilket möjliggjorde
ytterligarerbättring av kvalitet och granularitet av datan, vilket på -
verkar jämförbarheten med 2022 och 2023 års data. Trots utmaningar
med jämförbarhet ser vi att den rapporterade ökningen av bortskaffning
av avfall främst beror på den förbättrade och mer granura datan,
samt derbättrade processerna för att samla in och följa upp. Vi
kommer att fortsätta att förbättra våra system och processer för att
hantera avfall mer effektivt.
Klädinsamling
2024 2023 2022
Total vikt på klädesplagg som samlats in via klädinsamlingsprogram i butik
6
(ton) 17100 16855 14768
Andel insamlade kläder som går till återanvändning
7
(%) 66 68
8
55
Andel insamlade kläder som går till återvinning
7
(%) 24 24 37
Andel insamlade kläder, som en sista utg, måste bortskaffas på annat sätt, där
energiåtervinning prioriteras framför andra metoder för bortskaffning
7, 9, 10
(%)
10 8 8
1. Genereras i egen verksamhet = produktavfall och förpackningsavfall.
2. Produktavfall = Omfattar produkter som kasseras i vår egen verksamhet (i butiker eller distributionscenter). Huvuddelen av dessa är skadade produkter
som returneras i butik eller online, samt produkter som skadas under transport eller har ett produktionsfel. Detta inkluderar bland annat textilprodukter (kläder och inredning)
samt accessoarer, rdvaruprodukter, skönhetsprodukter och kemiska produkter (t ex ljus).
3. Nya nyckeltal jämfört med tidigare år, varför data inte är jämförbar.
4. Varor förstörs endast om de anses vara farligt avfall, om de är förorenade eller om det inte finns någon gångbar lösning för återvinning eller downcycling. Bristen på lösningar kan
bero på att det saknasteknik för att återvinna vissa produkttyper, till exempel vissa skönhetsprodukter eller hårda varor som keramik. Det kan också bero på bristande infrastruktur
specifika platser.
5. Förpackningsavfall = Vi rapporterar om allt förpackningsavfall som hanteras på våra distributionscenter: transportförpackningar, online-returförpackningar, produktförpackningar
och pallar. Detta är främst förpackningsmaterial i papper, kartong, trä och plast.
6. Datan täcker all klädinsamling i butik exklusive franchise.
7. Andelen plagg som omdirigeras till varje slutdestination baseras ett genomsnitt för varje sorteringsanläggning, exklusive plagg som samlats in i Japan och Fastlandskina.
8. På grund av ett byte av insamlingspartner under 2023 har vi inte kunnat separera återanvändning som produkt från återanvändning som material.
9. Om alla alternativ i avfallshierarkin har undersökts och inget av dem, inklusive förbränning, är möjligt, kommer produkterna att bortskaffas på annat ansvarsfullt sätt enligt
gällande lagstiftning, vid en officiell anläggning för avfallshantering.
10. Vi har förttrat datainsamling och datakvalitet från våra partners. 2023 bytte vi partner för vår textilinsamling och under 2024 ökade vi datakvalitet för bortskaffning.
Båda faktorerna påverkar jämförbarheten med tidigare års rapportering.
Avfall som genereras i egen verksamhet
1
2024 2023 2022
Andel produktavfall
2
som andel av total vikt kommersiella produkter
3
(%) 0,7 Ej relevant Ej relevant
Andel produktavfall
2
som går till återanvändning eller återvinning
3
(%) 95 Ej relevant Ej relevant
Andel produktavfall
2
somr tillrbränning, deponi eller annan bortskaffning
3, 4
(%) 5 Ej relevant Ej relevant
Andel förpackningsavfall
5
som går till återanvändning eller återvinning (%) 93 90 92
Andel förpackningsavfall
5
somr tillrbränning, deponi eller annan bortskaffning (%) 7 10 8
Secondhand-försäljning
2024 2023 2022
Antal försäljningsmarknader där vi erbjuder secondhand-försäljning 26 25 24
Andel försäljningsmarknader där vi erbjuder secondhand-försäljning (%) 30 29 28
Antal butikerr vi erbjuder secondhand-försäljning 38 24 12
Andel butiker där vi erbjuder secondhand-försäljning (%) 0,9 0,6 0,3
Andel av H&M-gruppens omsättning som kommer från secondhand-försäljning (%) 0,6 0,4 0,3
78
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Resursanvändning och cirkularitet
79
Under 2024, liksom under tidigare år, gjorde H&M-gruppen en översyn av sina
ekonomiska verksamheter enligt artikel 8 i EU:s taxonomiförordning. I synner-
het har H&M-gruppens åtgärder för att mildra klimatförändringar och ställa
om till en cirkur ekonomi analyserats med avseende på om verksamheten
omfattas av taxonomin och är förenlig med denna, baserat på omsättning,
kapitalutgifter och driftsutgifter.
Redovisningsprinciper
Omsättning
Total omttning motsvarar nettoomsättning i koncernens resultaträkning
iden finansiella rapporten. För mer information om omsättning, se H&M-
gruppens resultaträkning sid 120.
Kapitalutgifter
Totala kapitalutgifter motsvarar tillskott till balansposter som materiella
anläggningstillgångar samt immateriella anläggningstillgångar, före av- eller
nedskrivningar och exklusive omräkningseffekter, såsom det anges i not 14
och 15 till koncernens balansräkning, kompletterat av tillägg/ändringar i
nyttjande rättstillgångar klassificerade enligt IFRS 16 såsom det anges i not
17 till koncernens balansräkning. För mer information om kapitalutgifter, se
H&M-gruppens balansräkning sid 122.
Driftsutgifter
I H&M-gruppens rapportering av totala driftsutgifter inkluderas reparation
och underhåll såväl som FoU-kostnader. För mer information om drifts-
utgifter, se H&M-gruppens resultaträkning på sid 120.
Bedömning om verksamheten omfattas av taxonomin
Utifrån den analys som har gjorts anser H&M-gruppen att följande ekono-
miska verksamheter omfattas av EU:s taxonomiförordning under 2024:
Cirkulär ekonomi (CE) 5.4 Försäljning av begagnade varor Omsättningen
för Sellpy, som är en digital plattform för secondhand-mode och andra
begagnade produkter, utgörs av försäljning av begagnade varor. Följ-
aktligen faller dess omsättning under ekonomisk verksamhet 5.4. Beskriv-
ningen av ekonomisk verksamhet 5.4 i den delegerade akten om cirkulär
ekonomi anger att endast begagnade varor som tidigare har använts för
sitt avsedda ändamål av en kund ska ingå. Av den anledningen har enbart
produkter som betraktas som begagnade och endast tillhandahållits av
kund beaktats och inkluderats i vår rapportering enligt EU:s taxonomi.
Begränsning av klimatförändringar (CCM) 7.3 Installation, underhåll och
reparation av energieffektiv utrustning H&M-gruppen genomför olika
projekt för energieffektivisering, varav många är immateriella eller utgörs
av ekonomiskt sd snarare än investeringar. Vi har dock fortsatt att inves-
tera i att byta till energieffektiva LED-ljuskällor i all butiksbelysning i
H&M-gruppens samtliga butiker. Detta projekt omfattas av beskrivningen
av ekonomisk verksamhet 7.3 Installation, underhåll och reparation av
energieffektiv utrustning, enligt den delegerade akten klimatområdet,
och ingår följaktligen i vår rapportering enligt EU:s taxonomi. Vi har sedan
2020 genomfört ett omfattande initiativ för en övergång till LED-belysning
i samtliga butiker.
Begränsning av klimatndringar (CCM) 7.7 Förrv och ägande av
byggnader H&M-gruppen äger endast ett fåtal byggnader och inga nya
byggnader har förvärvats eller uppförts under 2024. Eventuella verksam-
heter som omfattas av EU:s taxonomi relaterade till förvärv och ägande
avbyggnader har därmed bedömts som immateriella. H&M-gruppen har
däremot en omfattande mängd nyttjanderättstillgångar eftersom samtliga
butikslokaler inom H&M-gruppen är hyrda. Alla H&M-gruppens nya eller
omförhandlade nyttjanderättstillgångar omfattas av beskrivningen i EU-
taxonomin av ekonomisk verksamhet 7.7 Förvärv och ägande av byggnader,
enligt den delegerade akten klimatområdet, och ingår därmed ivår
rapportering enligt EU:s taxonomi.
Bedömning om verksamheten är förenlig med EU:s taxonomi
Utifrån den analys som har gjorts anser H&M-gruppen att de ekonomiska
verksamheterna CE 5.4 och CCM 7.3 är förenliga med EU:s taxonomi.
CE 5.4
Efterlevnad av de tekniska granskningskriterierna för väsentliga
bidragtill en cirkulär ekonomi
Den ekonomiska verksamheten besr i att sälja en begagnad produkt
somhar använts för sitt avsedda ändal av en kund. Förpackningen som
används av Sellpy uppfyller kravet på minst 65procent återvunna material.
Ingen avfallshanteringsplan krävs eftersom produkten inte repareras,
renoveras eller återtillverkas före secondhand-försäljning.
CE 5.4
Efterlevnad av de tekniska granskningskriterierna för att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Begränsning av klimatförändringar
I enlighet med kriterierna är de direkta växthusgasutsläppen från produktion
av värme/kyla eller kraftrme på plats, inklusive el (dvs från de lager som
hanterar Sellpys verksamhet) lägre än 270gCO₂e/kWh. Som ett led i arbetet
med att minska utsläppen omfattar H&M-gruppens klimatstrategi även
Sellpys utsläpp inom scope 1 och 2.
Anpassning till klimatförändringar
H&M-gruppen genomförde sin första riskanalys i enlighet med rekommenda-
tionerna från Task Force on Climate-Related Disclosures (TCFD) 2019. Denna
analys har sedan dess uppdaterats årligen. Resultatet av denna riskanalys
redovisas i vår TCFD-rapport, sidorna 8589. TCFD-riskanalysen och vår
väsentlighetsbedömning omfattar också förenlig verksamhet.
Vatten och marina resurser
Det föreligger ingen relevant användning av vatten och kemikalier i de
processer som ägs avSellpy.
Förebyggande av föroreningar
Det föreligger ingen relevant användning av kemikalier i de processer som
ägs av Sellpy.
CCM 7.3
Efterlevnad av de tekniska granskningskriterierna för väsentliga bidrag
till begränsning av klimatförändringar
Den ekonomiska verksamheten relaterad till omställning till energieffektiva
LED-källor är förenlig med installation och byte av energieffektiva ljuskällor
och uppfyller minimikravenr enskilda komponenter och system i de tillämp-
liga nationella åtgärder som genomför direktiv 2010/31/EU och, i förekom-
mande fall, som tillhör de högsta två utnyttjade energieffektivitetsklasserna
enligt förordning (EU) 2017/1369 och delegerade akter som antagits enligt
den förordningen.
CCM 7.3
Efterlevnad av de tekniska granskningskriterierna för att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Anpassning till klimatförändringar
H&M-gruppen genomförde sin första riskanalys i enlighet med rekommenda-
tionerna från Task Force on Climate-Related Disclosures (TCFD) 2019. Denna
analys har sedan dess uppdaterats årligen. Resultatet av denna riskanalys
redovisas i vår TCFD-rapport, sidorna 8589. TCFD-riskanalysen och vår
väsentlighetsbedömning omfattar också förenlig verksamhet.
Förebyggande av föroreningar
De energieffektiva ljuskällorna och materialen som används i projektet att
ställa om till LED-belysning överenssmmer med kraven i bilaga C Allnna
kriterier för tillämpningen av principen om att inte orsaka betydande skada
Rapportering enligt artikel 8
i EU:s taxonomiförordning
80
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Rapportering enligt EU:s taxonomi
förebyggande och begränsning av föroreningar avseende användning
ochförekomst av kemikalier”. LED-armaturer innehåller inget kvicksilver,
vilket inte bara eliminerar risken för miljöskador under avfallshanteringen
utan ävenminimerar de potentiella riskerna för dem som hanterar belysnings-
produkterna.
Efterlevnad av minimiskyddsåtgärder
För att en ekonomisk verksamhet ska anses förenlig med EU:s taxonomi
ste den utföras i enlighet med OECD:s riktlinjer för multinationella företag
och FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter. Under
2023 genomförde H&M-gruppen en kartläggning av kraven som resulterade
ianpassning till minimiskyddsåtgärderna i EU:s taxonomi. Under 2024 säker-
ställde H&M-gruppen att varje krav uppfylldes. H&M-gruppen tillämpar
robusta due diligence-processer i sin verksamhet och sina affärsbeslut,
vilket gör det möjligt att identifiera, förebygga, minska och åtgärda – vid
behov –eventuell påverkan ekonomi, miljö och människor (inklusive
på verkan på mänskligattigheter). I följande avsnitt i års- ochllbarhets-
redovisningen finns information om hur H&M-gruppen hanterar respektive
område enligt minimiskyddsåtgärderna i EU:s taxonomi:
Policy för mänskliga rättigheter se policies och åtaganden som styr
rverksamhet (sid 108).
Hantering av hållbarhetsfrågor och riskbedömning för mänskliga rättig-
heter se hantering av hållbarhetsfrågor (sid 54).
Hantera konsekvenser för mänskliga rättigheter – se mål och åtgärder i
respektive kapitel under samhällsansvar (sidorna 94–95, 97–99, 102, 103).
Kommunikation kring mänskliga rättigheter – se bedömning av fram-
trädande människorättsfrågor (sidorna 92–93).
Klagomålsmekanismer se policies och åtaganden som styr vår
v e r k s a m h e t ( s i d 1 0 8 ) .
Konsumentintressen se kapitlet konsumenter och slutanvändare
(sid103).
Antikorruption se kapitlet ansvarsfullt företagande (sidorna 105–106).
Konkurrens- och skattepolitik se bolagsstyrningsrapporten (sid 50).
Kärnenergi och fossilgas
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa
elproduktions anläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
Nej
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion
av el eller processvärme, inbegripetr fjärrvärme eller industriella processer, såsomtgasproduktion, samtrkerhets-
uppgraderingar av dessa, med hjälp avsta tillgängliga teknik.
Nej
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller
processvärme, inbegripetr fjärrvärme eller industriella processer, såsomtgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhets-
uppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med
hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
5. retaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion
avrme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som
producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen
Nej
81
OMSÄTTNING
Räkenskapsåret 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod
1
(2)
Omttning (3)
Andel av omsättningen,
år N (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel omttning som är för-
enlig med taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av taxono-
mikraven (A.2.), år N-1 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
MSEK %
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1.Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Försäljning av
begagnade varor CE 5.4 1449 0,6% N/EL N/EL N/EL N/EL J N/EL J J J J J J
Omsättning för de
miljö mässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
1449 0,6% 0,6%
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2.Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
Försäljning av begagnade
varor CE 5.4
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,4%
Omsättning för verksamheter
som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
0,4%
A.Omsättning för verk-
samheter som omfattas av
taxonomin (A.1 + A.2)
1 449 0,6% 0,6% 0,4%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS
AV TAXONOMIN
Omsättningen hos
verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 233029 99,4%
Totalt 234478 100,0%
Andel av omsättningen
/total omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål (aligned)
l som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 0,0% 0,0%
CCA 0,0% 0,0%
WTR 0,0% 0,0%
CE 0,6% 0,6%
PPC 0,0% 0,0%
BIO 0,0% 0,0%
1. Koden är en förkortning av det relevanta mål till vilket den ekonomiska
verksamheten kan ge ett väsentligt bidrag, liksom verksamhetens
avsnittsnummer i den relevanta bilagan som omfattarlet, dvs:
• Begränsning av klimatförändringar: CCM
• Anpassning till klimatförändringar: CCA
• Vattenresurser och marina resurser: WTR
Den cirkulära ekonomin: CE
• Förebyggande och begränsning av föroreningar: PPC
• Biologisk mångfald och ekosystem: BIO
2. J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för
det relevanta miljömålet.
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin
för det relevanta miljömålet.
N/EL – Omfattas ej; verksamheten omfattas inte av taxonomin
fördetrelevanta miljömålet.
3. EL – Omfattas; verksamheten omfattas av taxonomin för det
relevantamålet.
N/EL – Omfattas ej; verksamheten omfattas inte av taxonomin
fördetrelevanta målet.
82
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Rapportering enligt EU:s taxonomi
KAPITALUTGIFTER
Räkenskapsåret 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod
1
(2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter,
år N (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomi-
kraven (A.1.) eller som omfattas
av taxonomikraven (A.2.) Kapi-
talutgifter, år N-1 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
MSEK %
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1.Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Installation, underhåll
och reparation av energi-
effektiv utrustning CCM 7.3 145 1,0% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J 2,5% E
Kapitalutgifter avseende
miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheter (A.1)
145 1,0% 1,0% J J J 2,5%
Varav möjliggörande verksamheter 145 1,0% 1,0% J J J 2,5% E
Varav omställningsverksamheter T
A.2.Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
Förvärv och ägande
av fastigheter CCM 7.7 2453 17,6% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 16,3%
Kapitalutgifter för verksam-
heter som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
2453 17,6% 17,6% 16,3%
A.Kapitalutgifter för verk-
samheter som omfattas av
taxonomin (A.1 + A.2)
2598 18,6% 18,6% 18,8%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS
AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för
verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 11381 81,4%
Totalt 13979 100,0%
Andel av kapitalutgifter
/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
(aligned)
l som omfattas av
taxonomin
(eligible)
CCM 1,0% 18,6%
CCA 0,0% 0,0%
WTR 0,0% 0,0%
CE 0,0% 0,0%
PPC 0,0% 0,0%
BIO 0,0% 0,0%
1. Koden är en förkortning av det relevanta mål till vilket den
ekonomiska verksamheten kan ge ett väsentligt bidrag, liksom
verksamhetens avsnittsnummer i den relevanta bilagan som
omfattar målet, dvs:
• Begränsning av klimatförändringar: CCM
• Anpassning till klimatförändringar: CCA
• Vattenresurser och marina resurser: WTR
Den cirkulära ekonomin: CE
• Förebyggande och begränsning av föroreningar: PPC
• Biologisk mångfald och ekosystem: BIO
2. J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin
för det relevanta miljömålet.
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med
taxonomin för det relevanta miljömålet.
N/EL – Omfattas ej; verksamheten omfattas inte av taxonomin
för det relevanta miljömålet.
3. EL – Omfattas; verksamheten omfattas av taxonomin för det
relevanta målet.
N/EL – Omfattas ej; verksamheten omfattas inte av taxonomin
för det relevanta målet.
83
DRIFTSUTGIFTER
Räkenskapsåret 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod
1
(2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter,
år N (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomi-
kraven (A.1.) eller som omfat-
tas av taxonomikraven (A.2.)
Driftsutgifter, år N-1 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
MSEK %
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1.Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Försäljning av
begagnade varor CE 5.4 914 0,7% N/EL N/EL N/EL N/EL J N/EL J J J J J J
Driftsutgifter avseende
miljö mässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheter (A.1)
914 0,7% 0,7%
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2.Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
Försäljning av begagnade
varor
CE 5.4
N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 0,6%
Driftsutgifter för verksam-
heter som omfattas av
taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
(A.2)
0,6%
A. Driftsutgifter för verk-
samheter som omfattas
av taxonomin (A.1 + A.2)
914 0,7% 0,7% 0,6%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS
AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för
verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 128534 99,3%
Totalt 129448 100,0%
Andel av driftsutgifter
/totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
(aligned)
l som omfattas av
taxonomin
(eligible)
CCM 0,0% 0,0%
CCA 0,0% 0,0%
WTR 0,0% 0,0%
CE 0,7% 0,7%
PPC 0,0% 0,0%
BIO 0,0% 0,0%
1. Koden är en förkortning av det relevanta mål till vilket den
ekonomiska verksamheten kan ge ett väsentligt bidrag, liksom
verksamhetens avsnittsnummer i den relevanta bilagan som
omfattar målet, dvs:
• Begränsning av klimatförändringar: CCM
• Anpassning till klimatförändringar: CCA
• Vattenresurser och marina resurser: WTR
Den cirkulära ekonomin: CE
• Förebyggande och begränsning av föroreningar: PPC
• Biologisk mångfald och ekosystem: BIO
2. J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin
för det relevanta miljömålet.
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med
taxonomin för det relevanta miljömålet.
N/EL – Omfattas ej; verksamheten omfattas inte av taxonomin
för det relevanta miljömålet.
3. EL – Omfattas; verksamheten omfattas av taxonomin för det
relevanta målet.
N/EL – Omfattas ej; verksamheten omfattas inte av taxonomin
för det relevanta målet.
84
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Taxonomi
Styrning
Klimat är ett av H&M-gruppens viktigaste påverkansområden och ingår även
ivår riskgranskningsprocess. Den globala hållbarhetsavdelningen driver
koncernens klimat- och hållbarhetsstrategi och integrerar den i den dagliga
verksamheten. Denna analys följer TCFD-rekommendationerna, som täcker
in olika klimatscenarier och tidshorisonter. Mer information om H&M-
gruppens riskhanteringsprocesser finns sidorna 49–51.
Strategi
H&M-gruppen har genomfört sin klimatriskanalys i enlighet med TCFD-
rekommendationerna sedan 2019, och analysen har uppdaterats årligen.
Under 2024 har H&M-gruppen gjort en djupgående översyn av den tidigare
klimatriskanalysen och tillhörande bedömningar för att inkludera relevanta
överväganden kopplade tillCSRD. För denna uppdaterade analys använder
viden växande uppsättning verktyg, data och metoder som finns tillgänglig
för dessa typer av bedömningar. Analysen baseras en utvärdering av
helavårrdekedjar tre olika klimatscenarier och avser:
Potentiell finansiell påverkan av klimatrelaterade risker och möjligheter.
Effekter affärsmodell och finansiell planering.
Motståndskraft i företagets strategi.
Processr att identifiera och bedöma potentiella finansiella effekter
Vi har bedömt klimatrelaterade fysiska risker och klimatrelaterade omställ-
ningsrisker och möjligheter över tre olika tidshorisonter: kort, medellång
och lång sikt.
Fysiska händelser, inklusive översvämningar, extrema temperaturer,
extrem nederbörd, torka, skogsbränder, cykloner och vattenstress, utvärde-
rades tillsammans med omställningshändelser, inklusive ändringar i lag stift-
ning, marknadsförändringar, effekter på anseende samt tekniska händelser.
Dessa risker bedömdes för butiker, lager, logistik, leverantörs anläggningar
och anskaffningsregioner.
Granskningen resulterade i en förfinad lista över viktiga risker som genom-
gick en finansiell bedömning hög nivå för att identifiera risker med väsent-
lig finansiell påverkan. Sex risker och en möjlighet bemdes ytterligare och
modellerades i detalj, vilket gav en tydlig bild av den potentiella finansiella
risken för olika klimatscenarier och tidshorisonter. Baserat denna process
tror vi att dessa potentiella händelser täcker in de rimliga finansiella risker
och osäkerheter som vi står inför på kort till lång sikt.
Klimatscenarier
Tre klimatscenarier har analyserats för att fånga upp möjliga framtida utfall,
varav ett optimistiskt scenario med låg temperaturökning och ett pessimis-
tiskt scenario med hög temperaturökning:
Netto noll 2050, i linje med 1,5°C (SSP1-2.6): Låga utsläpp, färre fysiska
händelser men fler omställningsrisker som koldioxidskatter.
Försenad omsllning, mindre än 3°C (SSP2-4.5): Måttliga utspp med
balanserade risker.
Växthus, mer än 3°C (SSP5-8.5): Höga utsläpp, allvarligare fysiska risker
men färre omedelbara omställningskonsekvenser.
Omställningsriskerna bedömdes också med hjälp av scenarier från Network
for Greening the Financial System (NGFS), däribland NiGEM NGFS v1.23.2
[GCAM 6.0 NGFS].
Tidshorisonter
Bedömningen beaktade tre olika tidshorisonter:
Kort sikt (inom 1 år): I linje med kortsiktig finansiell planering.
Medellång sikt (inom 1 till 5 år): Här förväntas de flesta riskerna uppstå.
ng sikt (om cirka 15 år): I linje med H&M-gruppens långsiktiga
netto nollmål.
Klimatriskanalys enligt TCFD
ÖVERSIKT ÖVER RISKER OCH MÖJLIGHETER
Nedan följer en sammanfattning av de viktigaste finansiella effekterna. Dessa inkluderar fyra klimatrelaterade fysiska risker,
tvåklimatrelaterade omställningsrisker och en finansiell möjlighet.
Kort sikt (om 1 år) Medellång sikt (om 1 till 5 år) Lång sikt (om cirka 15 år)
Scenario
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Fysisk risk
Ökat pris
bomull
Låg Låg Låg Hög Hög Hög Hög Hög Kritisk
Störningar i viktiga hamnar
påverkar försäljningen
negativt
Låg Låg Låg Låg Låg Hög Låg Hög Hög
Flera klimathändelser
orsakar ökade inköps-
kostnader
Låg Låg Låg Låg Låg Låg Hög Hög Hög
Vattenbrist orsakar ökade
inköpskostnader
Låg Låg Låg Låg Medel Medel Låg Medel Medel
Omställningsrisker
Koldioxidskatter eller tullar
orsakar ökade inköps-
kostnader
Låg Låg Låg Låg Låg Låg Hög Hög Hög
Anseenderisker påverkar
försäljningen negativt
Låg Låg Låg Medel Medel Medel Medel Medel Medel
Möjligheter
Secondhand-försäljning
Låg Låg Låg Medel Medel Medel Hög Hög Hög
85
FYSISK RISK 1ÖKAT PRIS PÅ BOMULL
Torka, översvämningar och andra klimatrelaterade effekter kan påverka bomullsodlingen negativt, vilket orsakar ökade priser på bomull som i sin tur leder till
ökade inköpskostnader.
Kort sikt (om 1 år) Medellång sikt (om 1 till 5 år) Lång sikt (om cirka 15 år)
Scenario
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Finansiell risk Låg Låg Låg Hög Hög Hög Hög Hög Kritisk
Potentiella effekter
En stor del av H&M:s inköpskostnader av råmaterial hänförs till bomull, och nyutvunnen bomull är en kritisk resurs för verksamheten. Större delen av
denbomull som används kommer från regioner som har hög risk för störningar till följd av klimatförändringar, på grund av en mängd olika händelser som
vattenstress, extrema värmeböljor och översvämningar, vilket kan öka H&M-gruppens inköpskostnader.
kort sikt finns en prognos för vissa begränsade fluktuationer i bomullspriset utanför den historiska prisdynamiken, men risken bedöms vara låg.
I takt med att de fysiska effekterna av klimatndringarna börjar bli påtagliga på medellång sikt förväntas bomullsproduktionen påverkas i allt högre
grad. Detta syns i alla scenarier, med en något större påverkan i växthusscenariot.
I det långsiktiga växthusscenariot förväntas bomullspriserna vara betydligt högre än i nuläget eftersom utbredd klimatpåverkan minskar material-
tillgängligheten och avkastningen, och vissa regioner kan bli olämpliga för jordbruk. Mindre allvarlig klimatpåverkan inom scenarierna netto noll och
för senad omställning, i kombination med förbättrad motståndskraft, innebär att bomullspriserna påverkas mindre allvarligt i dessa scenarier, men de
över gripande riskerna bedöms fortfarande vara höga.verkan inom samtliga tidshorisonter mildras successivt av minskat beroende av nyutvunnen
bomull över tid.
Riskreducering
Genom att använda alternativ till nyutvunnen bomull, som laboratorieodlad bomull och nästa generations cellulosamaterial, och öka andelen återvunnen
bomull, kan H&M-gruppen minska sin exponeringrgre bomullspriser.
Utveckling av program för regenerativa och mer motsndskraftiga jordbruk som stöd för bomullsproducenternas anpassning till ett förändrat klimat
kan också i viss mån minska denna risk.
FYSISK RISK 2 – STÖRNINGAR I VIKTIGA HAMNARVERKAR FÖRSÄLJNINGEN NEGATIVT
Störningar i viktiga hamnar kan uppstå till följd av akuta fysiska klimathändelser som cykloner, stormar och kraftiga regn, vilket orsakar produktbrist och
därmed uteblivna intäkter.
Kort sikt (om 1 år) Medellång sikt (om 1 till 5 år) Lång sikt (om cirka 15 år)
Scenario
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Finansiell risk Låg Låg Låg Låg Låg Hög Låg Hög Hög
Potentiella effekter
H&M-gruppen är beroende av vissa viktiga hamnar för att exportera stora volymer av sina produkter. Störningar i olika hamnar kan leda till förseningar i
transporten av dessa produkter till butikerna, vilket i sin tur kan påverka försäljningen. Vissa hamnar ligger i regioner som förväntas bli alltmer utsatta för
fysiska klimathändelser som skapar långsiktiga (>4 veckor) förseningar och störningar. Dessa händelser inkluderar framför allt kraftiga vindar och stormar
till följd av cykloner, plötsliga översvämningar till följd av extremt regn, förjda havsnivåer och stormfloder i samband med kustöversvämningar.
Långvariga störningar i hamnarna kan fördröja påfyllningen av varor i butikerna globalt, vilket påverkar intäkterna. Det kan också drabba tidskänsliga
kampanjer och erbjudanden.
Betydande störningar till följd av kortsiktiga effekter av klimatförändringarna är osannolika i samtliga klimatscenarier. I växthusscenariot medel-
långsikt kan förändringar i cyklonernas svårighetsgrad och frekvens runt viktiga hamnar resultera i en mer betydande påverkan. lång sikt innebär
cyklonernas svårighetsgrad i scenarierna försenad omställning och växthus att H&M-gruppen utsätts för risken för ökade förseningar, med risk för en
medelhög negativ påverkan försäljningen. Detta kan till viss del mildras genom att använda flygfrakt, och de högre fraktkostnaderna kompenseras
av åter vunnen försäljning.
Riskreducering
H&M-gruppen kan tillfälligt byta till flygfrakt eller en kombination av sjö- och flygfrakt för att mildra vissa störningar, även om detta tilllligt skulle öka
utsläppen avxthusgaser från transporter.
Om störningarna blir långvariga möjliggör flexibiliteten i H&M-gruppens diversifierade leverantörskedja att göra inköp från alternativa leverantörer
iandra regioner föratt undvika transportvägar med störningar.
86
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Klimatriskanalys enligt TCFD
FYSISK RISK 3 – FLERA KLIMATHÄNDELSER ÖKAR INKÖPSKOSTNADERNA
En rad akuta och kroniska klimatrelaterade händelser som inträffar samtidigt kan leda till nationella eller lokala samhällsstörningar i viktiga produktions-
marknader. Detta kan påverka både produktionen hos våra leverantörer och människorna i leverantörskedjan.
Kort sikt (om 1 år) Medellång sikt (om 1 till 5 år) Lång sikt (om cirka 15 år)
Scenario
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Finansiell risk Låg Låg Låg Låg Låg Låg Hög Hög Hög
Potentiella effekter
Exponering för flera klimathändelser samtidigt kan bidra till destabilisering av regionala, nationella eller lokala ekonomier och samhällen.
En mängd olika fysiska klimathändelser förväntas uppstå i H&M-gruppens produktionsregioner, vilket skapar en potentiell risk för dessa regioners förmåga
att förbli gångbara för tillverkning, tillfälligt eller permanent.
Säkerheten i H&M-gruppens produktionsförsörjning är beroende av en viss stabilitet i de regioner där produkterna tillverkas. Dessa regioner förväntas
uppleva exponering för flera faror som kan störa produktionen ochverka arbetstagarnas välbefinnande.
Flexibiliteten i H&M-gruppens befintliga leverantörskedja innebär att bolaget bör kunna absorbera effekterna av de flesta av dessa händelser, vilket
innebär att den finansiella påverkan förntas bli låg på kort och medellång sikt. På längre sikt kan de ökande effekterna av ett förändrat klimat och lägre
motståndskraft leda till större och mer frekventa störningar ochrigenom större finansiell påverkan.
Det finns en hög grad av osäkerhet kring hur flera händelser kan påverka verksamheten kumulativt, så detta är en risk som vi kommer att fortsätta att
analysera noggrant.
Riskreducering
Flexibiliteten i H&M-gruppens leverantörskedja innebär att många anläggningar skulle behöva ställas inför långvariga problem innan en omlokalisering
blir nödvändig. H&M-gruppen har produktionsanläggningar i ett antal regioner och marknader, vilket innebär att störningar i ett område sannolikt kan
kompenseras genom att flytta produktionsvolymen någon annanstans.
H&M-gruppen planerar att ta fram anpassningsåtgärder för att begränsa risken för ökad värmestress för människor i berörda tillverkningsmarknader
ochregioner.
FYSISK RISK 4 – VATTENBRIST ORSAKAR ÖKADE INKÖPSKOSTNADER
Vattenbrist i viktiga inköpsregioner kan begränsa H&M-gruppens leverantörers tillgång till vatten och därmed öka produktionskostnaderna.
Kort sikt (om 1 år) Medellång sikt (om 1 till 5 år) Lång sikt (om cirka 15 år)
Scenario
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Finansiell risk Låg Låg Låg Låg Medel Medel Låg Medel Medel
Potentiella effekter
H&M-gruppens produktionsanläggningar är koncentrerade till sex viktiga produktionsmarknader, som alla förväntas möta en viss grad av vattenstress
inom samtliga tidshorisonter.
H&M-gruppens leverantörskedja har förmåga att absorbera en viss grad av störningar leverantörsanläggningar där det råder vattenstress. Baserat
de förväntade nivåerna av vattenstress innebär detta att en betydande omlokalisering inte är sannolik. Den finansiella påverkan är främst beroende av
ökade kostnader för tillgång till eller återvinning av vatten, snarare än flytt av produktionen.
På kort sikt förväntas påverkan från ytterligare klimatrelaterad vattenstress bli låg. På medelng och lång sikt börjar effekterna materialiseras, och den
finansiella påverkan är störst i växthusscenariot, där ökningen av vattenstressen vid leverantörernas produktionsanläggningar är större.
Riskreducering
H&M-gruppens 2030-vattenstrategi innehåller ett mål om 30procents absolut minskning av färskvattenförbrukningen till 2030, med delmål baserade
sårbarhet i olika vattenområden. Detta kommer att minska beroendet av färskvatten och begränsa riskexponeringen.
Genom att fokusera vatteneffektivitetsåtgärder leverantörernas produktionsanläggningar och implementera produktionsprocesser med låg
vattenförbrukning och lösningar för vattenåtervinning kan vi bidra till att minska leverantörskedjans sårbarhet för vattenstress.
Flexibiliteten i H&M-gruppens leverantörskedja innebär att många anläggningar skulle behöva ställas inför långvariga problem innan en omlokalisering
blir nödvändig.
87
OMSTÄLLNINGSRISK 1 – KOLDIOXIDSKATTER ELLER TULLAR ORSAKAR ÖKADE INPSKOSTNADER
Införandet av klimatimporttullar som EU:s CBAM-förordning och olika nationella koldioxidskatter i viktiga inköpsmarknader kanverka H&M-gruppens
inköpskostnader.
Kort sikt (om 1 år) Medellång sikt (om 1 till 5 år) Lång sikt (om cirka 15 år)
Scenario
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Finansiell risk Låg Låg Låg Låg Låg Låg Hög Hög Hög
Potentiella effekter
På kort och medellång sikt är det osannolikt att H&M-gruppen kommer att exponeras direkt för mekanismer för koldioxidprissättning i en majoritet av
produkt sortimentet. Viktiga produktionsmarknader som Fastlandskina och Indien har framväxande system för handel med utsläppsrätter med begränsad
utsläpps täckning som för närvarande inte omfattar H&M-gruppens huvudsakliga verksamhet. EU:s CBAM-förordning kommer med största sannolikhet
inteatt omfatta utsläpp från textilprodukter kort och medellång sikt.
På lång sikt är det sannolikt att H&M-gruppen kan ställas inför ökade inköpskostnader på grund av pristtning av produktionsutsläpp, både i EU och
andra marknader som antar koldioxidprissättning eller importtullar. År 2040 kan många av H&M-gruppens viktigaste produktionsmarknader ha utvecklat
sina system för utsläppshandel ytterligare. Under denna tidshorisont blir koldioxidprissättning framför allt verklighet i ett nettonollscenario, medan
koldioxidpriserna blir lägre och införs senare i scenarierna försenad omställning och växthus. Omfattningen och arten av exponeringen för koldioxid-
prissättning är oförutsägbar men kommer sannolikt att meddelas i god tid med ledtider minst 13 år.
Riskreducering
H&M-gruppen har satt upp mål för att minska de absoluta växthusgasutsppen med 56procent till 2030, och ett mål att nå netto noll senast år 2040,
vilket minskar de absoluta utsläppen med minst 90procent jämfört med 2019. Det är mycket sannolikt att H&M-gruppens exponeringr koldioxid-
prissättning kommer att bli verklighet innan målet netto noll 2040 nås. Genom att minska utsläppen kan dock effekterna av eventuella prissättnings -
systemmildras, samtidigt som tidigare utfasning av fossila bränslen leder till mindre exponeringr alla prissättningssystem.
Bolagets inköpsstrategi är flexibel och direkta och indirekta kostnader utvärderas löpande i respektive region för att omdirigera produktionen på det
mesteffektiva sättet.
H&M-gruppen följer noga utvecklingen av nationella och gränsöverskridande mekanismer för koldioxidprissättning.
OMSTÄLLNINGSRISK 2 – ANSEENDERISKER PÅVERKAR FÖRSÄLJNINGEN NEGATIVT
Klimatrelaterade orosmoment hos kunderna påverkar konsumtionsmönster och varumärkespreferenser och påverkar försäljningen negativt.
Kort sikt (om 1 år) Medellång sikt (om 1 till 5 år) Lång sikt (om cirka 15 år)
Scenario
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Finansiell risk Låg Låg Låg Medel Medel Medel Medel Medel Medel
Potentiella effekter
I takt med att samhället får en ökad medvetenhet om klimatförändringarna och deras konsekvenser förväntas konsumenternas attityder utvecklas mot en
ökad förntan på att företagen ska bedriva sin verksamhet på ett hållbart sätt. Klyftan mellan konsumenternas förväntningar på företagsansvar och deras
uppfattning om olika varurken kan bli en alltmer relevant faktor för köpbeslut. Denna risk kan därr resultera i en förlust av intäkter för H&M-gruppen
om konsumenterna upplever att bolagets åtgärder kring hållbarhet inte uppfyller deras förväntningar.
Uppfattningen hos H&M-gruppens kunder när det gäller varumärkets anseende tyder att H&M-gruppen för närvarande (och historiskt) är positivt
förknippad med hållbarhetsrelaterade egenskaper, jämfört med förntningarna på branschen i stort. På kort sikt är den finansiella risken låg, med en liten
ökning medellång och lång sikt. Konsumenternas förväntningar kommer att öka inom samtliga scenarier, i något högre grad i växthusscenariot, när
effekterna av klimatförändringarna blir mer påtagliga. Detta innebär att H&M-gruppen behöver förbättra sitt klimatrelaterade anseende för att fortsätta
att attrahera de allt mer medvetna konsumenterna.
Riskreducering
r att mildra effekterna av skador på anseendet måste H&M-gruppen fortsätta att leva upp till sina hållbarhetsmål och investera icirkulära affärs-
modeller, samtidigt som man navigerar i lagstiftningen om miljöpåståenden för att leverera marknadsföring som kan förbättra allmän hetens uppfattning
om bolaget.
Genom att fortsätta omställningen till en mer hållbar affärsmodell kan H&M-gruppen ligga steget före konsumenternas förväntningar när det
gäller uppfattningen om varumärket.
88
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Mil/Klimatriskanalys enligt TCFD
Effekter vår affärsstrategi och finansiella planering
Klimatrelaterade risker och möjligheter påverkar H&M-gruppens affärs-
strategi och finansiella planering, däribland:
Vår affärsmodell. För att minska H&M-gruppens klimatpåverkan i linje
medvetenskapen och nå våra godkända science-based targets krävs att
vianpassar och utvecklar vår nuvarande affärsmodell och överväger hur
och var råmaterial ska anskaffas och produktion ska ske. Det kräver också
skalning av cirkura affärsmodeller, som lösningar för secondhand-
försäljning , ändringar, skötsel och reparation som gör detjligtr
kunderna att använda produkterna längre, vilket hjälper till att frikoppla
bolagets ekonomiska tillväxt från resursanvändning och klimatpåverkan.
Kundefterfrågan och försäljning. Nuvarande och framtida förväntningar
från potentiella kunderverkar både hur vi inom H&M-gruppen behöver
producera våra produkter (med lägre klimatpåverkan) och hur vi ska
kommunicera produkternas hållbarhetsprestanda till kunderna.
Anskaffning av råmaterial. Valet av råmaterial till H&M-gruppens kläder
påverkas av materialens klimatpåverkan, och priserna råmaterial
förväntas stiga till följd av klimatförändringarna. Klimatlagstiftning och
in förande av klimatrelaterade skatter eller avgifter förväntas öka vikten
avatt minska utsppen från alla led i H&M-gruppens leverantörskedja
förproduktion. Effekterna av fysiska klimathändelser på samhällen,
produktionsanläggningar och hamnar i viktiga produktionsregioner
belyser vikten av flexibilitet i produktions- och distributionskedjorna.
Nya lösningar och innovationer. Klimatförändringarna ökar H&M-gruppens
behov av att fokusera på innovation. Häri ingår att utforska alternativa
rå material som är mindrensliga för klimatförändringar. Det omfattar re -
generativt jordbruk och innovativa processer som förbättrar jordkvaliteten
och den biologiska mångfalden förknippade med bolagets nuvarande
materialanvändning. längre sikt kommer beroendet av värmeenergi
attminska tack vare innovativa produktionsprocesser som är helt elektrifie-
rade och förbrukar mindre energi. Vidare fokuserar bolaget även i nno-
vativa lösningar som syftar till en ökad användning av återvunna material.
Finansiering av hållbara investeringar.r att minska klimatpåverkan
krävs finansiering. Under 2023 emitterade H&M-gruppen en grön obliga-
tion på 500miljoner euro med åtta års löptid. Nettolikviden från obliga-
tionen kommer att allokeras till projekt inom fem kategorier: cirkulär
ekonomi, hållbara byggnader, förnybar energi, energieffektivisering samt
hållbar vatten- och avloppsvattenhantering. De fyra första kategorierna
har en direkt koppling till bolagets arbete med att minska klimatriskerna.
H&M-gruppen har också en hållbarhetslänkad obligation om 500 miljoner
EUR utestående sedan 2021, med fokus på att öka användningen av åter-
vunnet material i kommersiella varor och att minska utsläppen avxthus-
gaser. Läs mer om hur vi stödjer våra leverantörer i deras omsllning på
sidorna 5963.
Motståndskraften i vår affärsmodell och strategi
Vi är övertygade om att vår klimatstrategi och åtgärdsram kommer att hjälpa
oss att utveckla en motståndskraftig affärsmodell och strategi tillsammans
med följande åtgärder:
våra klimatmål. Vi har satt upplr att minska de absolutaxthus-
gasutsppen med 56procent till 2030, och ett mål att nå netto noll senast
år 2040, med en minskning av de absoluta utsläppen på minst 90procent.
H&M-gruppen gör goda framsteg med dessa mål och har minskat utsläppen
i scope 3 med 24procent under 2024, jämfört med basåret 2019. Det inne-
bär att vi står väl rustade inför en utveckling med exempelvis striktare
klimatlagstiftning och/eller införandet av koldioxidskatter eller tullar.
Minska klimatrelaterade affärsrisker. Klimatförändringarna kan påverka
tillgången till och priset på bomull, och vi arbetar för att begnsa riskerna
för vår verksamhet i samband med detta genom att minska vårt beroende
av bomull och andra nyutvunna råmaterial. H&M-gruppenr goda fram-
steg med att öka andelen återvunna material och nådde en total andel på
29,5procent år 2024 för den totala produktanvändningen, och 12 procent
specifikt för bomull.
Ta fram kontinuitetsplaner. Genom att ta fram kontinuitetsplaner för alla
delar av leverantörskedjan avser H&M-gruppen att minska riskerna och
förhindra potentiell negativ affärspåverkan till följd av extrema väder-
händelser eller andra störningar. Eftersom H&M-gruppen har enbegrän-
sad mängd egna tillgångar (produktionen sker hos externa leverantörer
och lager och butiker leasas i normalfallet) är den förväntade finansiella
påverkan bolagets egna tillgångar minimal i respektive scenario.
Realisera affärsmöjligheter. H&M-gruppen ökar också sin secondhand-
verksamhet, främst genom Sellpy, vilket minskar beroendet av produktion
av nya material och produkter. Tillljd av detta minskar bolaget sin expo-
nering för klimatrelaterade affärsrisker inom varuförsörjnings kedjan, vilket
r det möjligt att ta vara på de affärsmöjligheter som är relaterade till en
växande secondhandmarknad.
Vi tror att vår klimatstrategi kommer att hjälpa oss att inte bara mildra vår
negativa klimatpåverkan och de klimatrelaterade riskerna för vår verksamhet,
utan också förbättra våra kunderbjudanden och generera nya intäkts strömmar.
s mer om vår klimatstrategi på sid 59.
MÖJLIGHET 1 – ÖKA INTÄKTERNA GENOM CIRKULÄRA AFFÄRSMODELLER
Klimatrelaterade orosmoment hos kunderna påverkar konsumtionsmönstren och skapar nya möjliga intäktsströmmar för H&M-gruppen.
Kort sikt (om 1 år) Medellång sikt (om 1 till 5 år) Lång sikt (om cirka 15 år)
Scenario
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Netto noll
(1,5°C)
Försenad
omställning
(<3°C)
Växthus
(>3°C)
Finansiell möjlighet Låg Låg Låg Medel Medel Medel Hög Hög Hög
Potentiella effekter
I takt med att tecknen på klimatförändringarna ökar, med tillhörande finansiell påverkan på konsumenterna och potentiella störningar i traditionella
varuförsörjningskedjor för textilier, kommer konsumenternas köpmönster sannolikt att förändras. Priskänslighet i kombination med medvetenhet om
klimatförändringarna leder sannolikt till ytterligare tillväxt i secondhand-segmentet, detta tillgodoser konsumenternas behov och förväntningar
valuta för pengarna och en mer lokal varuförsörjning. Detta skifte skulle frikoppla nyaintäktsströmmar från produktion och globala transporter, minska
H&M-gruppens klimatpåverkan och samtidigt komplettera den traditionella affärsmodellen. Denna effekt förväntas bli mer betydande i scenarierna
xthus och försenad omställning, eftersom konsumenterna där i högre grad konfronteras med effekterna avetträndrat klimat.
Åtgärderr attnga upp möjligheten
Fortsätta att skala upp Sellpy på samtliga marknader och utnyttja H&M-gruppens närvaror att en konkurrenskraftig räckvidd nya marknader.
89
Samhällsansvar
Vi har åtagit oss att leverera produkter
och kollektioner som inspirerar dagens
medvetna konsument. Vårt arbete
fokuserar på att stödja de människor
som arbetar i vår egen verksamhet och
värdekedja med att designa, tillverka och
sälja våra produkter, samt att interagera
med kunder och invånare ide samhällen
där vi är verksamma för att säkerställa att
vi till godoser deras behov. Visträvar efter
att vara en del av en mode industri som res-
pekterar mänskliga rättigheter och främjar
en rättvis och likrdig behandling av alla.
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Samhällsansvar
90
nskliga rättigheter
Som ett globalt modeföretag, engagerar vi miljontals människor längs vår
värdekedja och vi har åtagit oss att respektera mänskliga rättigheter r alla
de människor somverkas avr affärsverksamhet.
Vårt förhållningssätt till mänskliga rättigheter
Vi anser att alla människorrtnar att behandlas lika, med respekt och
rdighet. Genom att proaktivt arbeta med att identifiera och minimera
potentiell negativ påverkan på ra intressenter undviker vi att kränka ttig-
heterna för de människor som vi samverkar med genom vår verksamhet
ochvåra afrsaktiviteter. FörH&M-gruppen innebär respekt för nskliga
rättig heter också att vara en föregångare genom våra värderingar och att ge
människor möjlighet att vara den de vill vara. Vi tillhandahåller grundläggande
och specifika utbildningar i mänskliga rättigheter och skräddarsyr innehållet
idessa utbildningar för olika funktioner, roller och affärspartners.
Vår due diligence-process för mänskliga rättigheter
För att uppfylla vårt åtagande att respektera nskliga rättigheter längs hela
vår värde kedja har vi etablerat en due diligence-process för mänskliga rättig-
heter som syftar till att kontinuerligt identifiera, förebygga, minska, spåra
ochredovisa faktisk och potentiell negativverkan på människor som upp-
kommer i vår egen verksamhet, vår leveranrskedja och via andra affärs-
relationer. Vår policy för ansvarsfullt företagande beskriver vår due diligence-
process avseende hållbarhet.
Vårt förhållningssätt till mänskliga rättigheter och due diligence utgår
frånden internationellt erkända vägledningen i FN:s vägledande principer
förföre tag och mänskliga rättigheter och OECD:s riktlinjer för multinationella
företag. Vårt arbete är anpassat till de grundläggande mänskliga rättig heterna
som anges i det internationella regelverket för mänskliga rättigheter och
ILO:s deklaration om grundläggande principer och rättigheter i arbets livet,
samt olika FN-konventioner som konventionen om barnets rättigheter och
konventionen om avskaffande av all form av diskriminering av kvinnor.
Oavsett var vi bedriver verksamhet r vi det med respekt för nskliga
rättig heter och säkerställer efterlevnad av nationell lagstiftning och inter-
nationella arbetsnormer.
Framträdande människorättsfrågor
FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter och OECD:s
riktlinjer för due-diligence för ansvarsfullt företagande hänvisar till allvarlig-
hetsgraden av och sannolikheten för negativa konsekvenser för människors
rättigheter som ett företag kan orsaka, bidra till eller ha koppling till. Det är
med andra ord ett utåtriktat förhållningssätt som fokuserar på risker för
människor som är kopplade till ett företags verksamhet och värdekedja,
liksom till de produkter eller tjänster som företaget säljer.
Framträdande risker för mänskliga rättigheter avser de människorätts-
aspekter som riskerar att få de allvarligaste eller mest sannolika faktiska eller
potentiella negativa konsekvenserna för människor i värdekedjan som helhet.
Vi är medvetna om att vi kan behöva prioriterara due diligence- insatser
utifrån de framträdande människorättsfrågor som vi har identifierat. Det
innebär inte att vi bortser från andra frågor som kan uppstå, men det hjälper
oss att fokusera på de viktigaste frågorna först.
Process för att identifiera framträdandenniskorättsfrågor
Att identifiera de risker för mänskliga rättigheter som är förknippade med
afrsverksamheten är det första kritiska steget för att förebygga och mildra
skadliga konsekvenser för människor. Som en del av vår pågående due
diligence-process för mänskliga rättigheter har vi identifierat och bedömt
faktiska och potentiella negativa konsekvenser avseende mänskliga rättig-
heter som kan uppstå till följd av vår globala verksamhet och värdekedja.
Identifieringen bygger kvalitativ och kvantitativ information, däribland
oberoende rapporter och information som samlats in via interna rutiner och
dokumentation. Vi har genomfört samråd med potentiellt berörda grupper,
inklusive arbetstagare och andra relevanta intressenter, för att samla in
information om faktiska eller potentiella negativa konsekvenser avseende
mänskliga rättigheter.
r att vi ska kunna fokusera på de viktigaste fgorna först har vi genom-
fört en bedömning av hur framträdande konsekvenserna avseende mänskliga
rättigheter är inom olika aspekter. Vi har engagerat interna och externa
intressenter för att identifierara framträdande människorättsfrågor, och
viutför en årlig översyn för att bedöma frågornas fortsatta betydelse.
Ett företags riskexponering över tid förändras kontinuerligt till följd av
extern dynamik och intern afrsutveckling. Inom H&M-gruppen omfattar de
interna föndringarna en omställning till en mer digital och cirkulär affärs-
modell. I linje med denna omställning lägger vi ökat fokus på att skydda rätten
till integritet genom insatser inom dataskydd, behandling och säker lagring
avpersonuppgifter, robusta datasäkerhetsrutiner och säkerställande av etisk
användning av artificiell intelligens (AI) och datadriven digital teknik.
Ur ett externt perspektiv kan trenden med politisk instabilitet leda till
utmaningar när det gäller att upprätthålla mänskligattigheter, vilket kräver
särskilda överväganden vid due diligence.
Förutom vår årliga översyn utförs risk- och konsekvensbedömningar för
mänskliga rättigheter inom olika funktioner, marknader och geografiska
områden. Resultaten ligger till grund för översynen av våra framträdande
människorättsfrågor och due diligence-processen.
Pågående riskanalyser och bedömningar avseende mänskliga rättigheter
Riskbedömning på produktionsmarknader. Vissa utvalda produktions-
marknader har upprättat en prioriteringskarta över människorätts-
relaterade frågor baserade allvarlighetsgrad och sannolikhet, för
attindikera var det behövs extra uppmärksamhet. Informationen ligger
sedan till grund förra strategier och målsättningsprocesser för
respektive marknad.
Riskbedömning inom respektive affärsområde. Affärsområdena Retail
(bygg och anläggning samt fastighetsförvaltning) och Logistics (lager och
transport) utvärderar regelbundet sina hållbarhetsrisker, inklusive risker
för mänskliga rättigheter. Detta sker genom bedömningar av partner-
anläggningar för att informera om vilka som har planer för riskföre-
byggande arbete och riskminskning samt om planerna är adekvata.
Riskbedömning av material. Riskanalyser utförs för nya material och
regelbundet för de material som används i störst volymer. Eftersom ut -
vinning och produktion avmaterial sker långt bak i vår leveranrskedja
ärvåra huvudstrategier för att förebygga och minska risker inriktade
certifieringssystem, standarder och olika branschsamarbeten.
Vi vill rikta våra ansträngningar på de viktigaste frågorna rst och ser över
våra framträdande människorättsfrågor, både årligen och när det föranleds
av förändringar i vår verksamhet, r att säkerställa att frågorna är fortsatt
relevanta ochtt prioriterade. Under den årliga genomgången av våra fram-
trädande människorättsfrågor 2024 har vi fått en mer detaljerad översikt
över olika geografiska områden och delar av vår värdekedja till följd av interna
utrderingar. Dessa har sedan legat till grund för r väsentlighetsanalys.
Som en följd av detta kommer vi att arbeta r att ytterligare integrera
hanteringen av mänskliga rättigheter i hela vår verksamhet och alla våra
affärs relationer genom adekvat bolagsstyrning.
91
Följande människorättsfrågor har legat till grund för vår väsentlighetsanalys. Läs mer om de åtgärder vi har vidtagit eller planerar att vidta för att hantera
dessamänniskorättsfrågor sidorna 94–103.
Fråga Definition Egen verksamhet och/eller del av värdekedjan Utsatta grupper
Hälsa, säkerhet
och välbefinnande
ILO-konventioner
155, 183, 187 och
190
ICCPR artikel 6
ICESCR artikel 1
Hälsa, säkerhet och välbefinnande för
medarbetare och kunder i hela värde-
kedjan, däribland säkra och hälsosamma
arbetsförhållanden, butikssäkerhet och
produktsäkerhet. Detta inkluderar skydd
mot könsrelaterat våld och alla andra
former av fysiska, sexuella, psykologiska
eller verbala trakasserier eller våld som
uppstår under, i samband med eller till
följd av arbetet.
Egen verksamhet, främst ira lager
och butiker, relaterat till våra kunder,
investeringar och olika leverantörskedjor,
däribland tillverkning, inter nationell frakt
och transport, bygg och anläggning
samt fastighets förvaltning, uppströms
material- ochfiberförsörjningskedjor
samt hantering av uttjänta produkter
ivår uppströms- och nedströms-
värdekedja.
Utsatta grupper är bland andra unga
arbetstagare, barn, kvinnliga och
gravida arbetstagare, tillfälligt
anställda, informella arbets tagare,
hemarbetare och migrant arbetare.
Föreningsfrihet
och kollektiva
förhandlingar
ILO-konvention 87,
98, 135 och 154
Varje persons rätt att gå med i och/eller
bilda fackföreningar efter eget val och att
förhandla kollektivt. En rättighet som
möjlig gör andra rättigheter för arbets-
tagare.
I olika leverantörskedjor relaterade till
tillverkning av våra varor.
Utsatta grupper är bland andra
fack föreningsmedlemmar, arbetstagar-
representanter, migrantarbetare,
inhyrdpersonal och egenföretagare.
Barnarbete
ILO-konvention 138
och 182 samt FN:s
konvention om
barnets rättigheter
Arbete som berövar barn deras barndom,
potential och värdighet och som är
skadligt för deras fysiska och psykiska
utveckling – det vill säga är psykiskt,
fysiskt, socialt eller moraliskt skadligt för
barn, inverkar deras skolgång genom
att de inte får möjlighet att gå i skolan,
ste lämna skolan i förtid eller försöka
pussla ihop skolgång med långa arbets-
dagar medhårt arbete.
Främst i vår leverantörskedjar pro-
duktion, med högre risk i leverantörs-
kedjorna r material, till exempel
kopplat till jordbruk och informella
sektorer. Även allmänt förekommande i
vår internationella leverantörskedja för
frakt och transport och vår leveranrs-
kedja för bygg och anläggning samt
fastighetsförvaltning. Barn till förvärvs-
arbetande föräldrarverkas dessutom
indirekt av föräldrarnas arbetsvillkor.
Utsatta grupper är bland andra barn,
unga arbetstagare och migrantarbetare
samt religiösa och etniska minoritets-
grupper.
Tvångsarbete
ILO-konvention
29, 97 och 105
ICCPR artikel 8
Allt arbete eller tjänst som utförs av en
person under hot om straff eller som
personen inte frivilligt har åtagit sig.
Typiska indikationer tvångsarbete är
bland annat orimliga avgifter som leder till
skuldslaveri, bedrägeri, begränsning av
arbetstagarnas möjlighet att röra sig fritt,
isolering, utnyttjande av sårbarhet, fysiskt
och sexuellt våld, hot, oskäliga levnads-
och arbetsvillkor, innehållande av lön,
överdriven övertid och konfiskering av
id-handlingar.
Egen verksamhet, investeringar och
olika leverantörskedjor, däribland till-
verkning, lager och transport, bygg och
anläggning samt fastighetsförvaltning,
material- och fiberförsörjningskedjor
uppströms samt hantering av uttjänta
produkter i vår nedströmsvärdekedja.
Utsatta grupper är bland annat
migrant arbetare, uthyrningspersonal
och till fälligt anställda samt religiösa
och etniska minoritetsgrupper.
Ersättning och
förmåner
ILO-konventioner
95 och 131
Lönenivåer för en vanlig arbetsvecka
skavara tillräckliga för att täcka grund-
läggande behov för arbetstagaren och
dennes familj samt ge ett visst utrymme
för disponibel inkomst. I vissa av de mark-
nader där vi har verksamhet motsvarar
minimi lönen eventuellt inte en tillräcklig
nenivå. Därför kan arbetstagarna i dessa
länder eventuellt tvingas leva en lön
som inte är tillräcklig för en grundläggande
levnads standard. Denna omständighet
kan ock öka risken för överdrivet över-
tidsarbete vilket är kopplat till arbetsta-
garnas rätt till hälsa, vila och familjeliv.
Främst i våra leverantörskedjor inom
produktion, fastighetsförvaltning och
transport (last mile-leveranser)
då problemet i stor utsträckning är
marknads specifikt.
Utsatta grupper är bland andra kvinnor,
migrantarbetare, tillfälligt anställda och
egenföretagare.
Social trygghet
ILO-konvention 121,
122, 158, 175
och 183
Tillgång till sjukvård, försäkring och
inkomstskydd, särskilt vidålderdom,
arbetslöshet, sjukdom, invaliditet, arbets-
skada, graviditet och förlossning eller
inkomstbortfall. Detta ansvar är i stor
utsträckning beroende av respektive
lands juridiska ramverk och institutionella
kapacitet. Erkänd anställning är ofta en
förutsättning för att arbetstagaren ska
fåtillgång till arbetsrelaterade sociala
förmåner och skydd.
Egen verksamhet och olika leverantörs-
kedjor. Problemet är i stor utsträckning
marknadsspecifikt och förekommer
vissa av våra produktionsmarknader där
nationella ramverk ger ett sämre skydd.
Utsatta grupper är bland andra
migrant arbetare, uthyrningspersonal,
tillfälligt anställda och egenföretagare
samt arbetstagare och grupper inom
den informella ekonomin.
Framträdande människorättsfgor inom H&M-gruppen
92
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Samhällsansvar/Mänskliga rättigheter
Fråga Definition Egen verksamhet och/eller del av värdekedjan Utsatta grupper
Diskriminering och
likabehandling
ILO-konvention
100, 111 och 159
ICCPR artikel 2,
ICESCR artikel 2,
CEDAW General
Recommendation
nr 35
Diskriminering eller ojämlik behandling
pågrund av kön, sexuell läggning, ras,
hudfärg, ålder, graviditet, civilstånd eller
social status, religion, politiska åsikter,
nationalitet, etniskt ursprung, sjukdom
eller funktionshinder. Detta inkluderar lika
n för lika arbete och andra aspekter av
likabehandling på arbetsplatsen, inklusive
diskriminering i form av könsrelaterat våld
och trakasserier mot kvinnor som riktas
mot en kvinna just för att hon är kvinna eller
som drabbar kvinnor oproportionerligt.
Egen verksamhet, relaterat till vår lager-
verksamhet. Olika leverantörskedjor,
särskilt våra leverantörskedjor inom
tillverkning, kopplat till en stor andel
kvinnliga arbetstagare.
Oavsiktlig cementering av
diskri minering mot vissa konsument-
grupper imarknadsföringen genom
attute slutande fokusera vissa hud-
färger, kroppstyper, åldersgrupper eller
hår typer.
Utsatta grupper varierar från
marknad till marknad men är bland
andra kvinnor, kvinnor som tillhör en
ursprungs befolkning, migrant arbetare,
tillfälligt anställda, HBTQIA+-grupper,
minoritets grupper, funktionshindrade,
fackförenings medlemmar, tonåringar
och barn.
Samhällenas till-
ng till vatten
ICESCR artikel 11
och 12
Industrier kan bidra till vattenföroreningar
och vattenbrist. Det är därr viktigt att
säkra avloppsrening och minska vatten-
användningen för att säkerställa tillgång
till rent vatten och sanitet i angränsande
samhällen.
Främst i vår leverantörskedja r
produktion och i leverantörs kedjorna
för material samt relaterat till våra
investeringar. Förekommer även i våra
internationella leverantörskedjor inom
frakt och transport, bygg och anlägg-
ning samt fastighetsförvaltning.
Utsatta grupper är bland andra
personer som tillhör ursprungs-
befolkningen där dan finns, samt
barni angränsande lokalsamhällen.
Samhällenas till-
ng till en ren och
hälsosam miljö
FN:s generalför-
samlings resolution
A/RES/76/300
(28 juli 2022)
En säker miljö handlar om att skydda
miljön så att den förblir icke-skadlig r
människor. Att orsaka luftföroreningar
innebär att påverka både arbetstagarnas
och lokalsamhällets hälsa. Luftföroreningar
förmrar hälsan och förkortar den
förväntade livslängden.
Främst i vår leverantörskedja r
produktion, i våra internationella
leverantörs kedjor för frakt och
transport, bygg och anläggning samt
fastighetsförvaltning.
Utsatta grupper är bland andra
personer som tillhör ursprungs-
befolkningen där dan finns, samt
barni lokal samhällena.
Markrättigheter
och försörjning
ILO-konvention 107
och 169
ICESCR artikel 1
och 15
ICCPR artikel 1
och 27
Tillgången till mark, skog och vatten kan
vara en försörjningskälla och är ibland
viktig för att upprätthålla sociala och
kulturella rättigheter. Vår verksamhet och
användning av naturresurser ska inte leda
till förstörelse och/eller försämring av
resurser och grund till inkomstr sam-
hällena. Detfår inte heller förekomma
olagligt över tagande av mark, skogar eller
vatten eller olaglig vräkning av grupper
avmänniskor på grund av utveckling eller
användning av dessa resurser.
Främst i våra leverantörskedjor för
material, huvudsakligen kopplat till
jordbruk och skogsbruk.
Utsatta grupper är bland andra
personer som tillhör ursprungs-
befolkningen där dan finns, samt
minoritets grupper.
Integritet
UDHR artikel 12,
ICCPR artikel 17
tten till integritet är tten att hålla
sinapersonliga angelägenheter och
uppgifter borta från offentligheten och
statlig inblandning. Rätten till integritet är
avgörande för den mänskliga värdigheten
och skyddet av vars och ens slvbestäm-
mande, värdighet och personliga identitet.
Egen verksamhet, relaterat till hantering
av medarbetares och kunders person-
uppgifter, samt kopplat till investeringar.
93
Den egna arbetskraften
Genom vår egen verksamhet har vi en påverkan på människor som arbetar
med design, marknadsföring, försäljning, distribution och lagerhållning av
våra produkter. Vår verksamhet kan potentielltverka hälsan, säkerheten,
välbefinnandet och livskvaliteten för alla våra anställa inom den egna verk-
samheten. Vi anser att alla våra medarbetare har rätt till en säker och rättvis
arbetsmilr alla människor behandlas med respekt.
Strategi och styrning
Inom H&M-gruppen har vi gemensamma värderingar som vägleder oss, och
vi ser våra medarbetare som en viktig drivkraft för att kunna leverera i linje
medr affärsidé. Inkludering ochngfald utgör grundpelarna i vår affärs-
strategi, som syftar till att främja en arbetsplats r varje individ känner sig
värdesatt och inkluderad. Genom våra globala policies och processer strävar
vi efter att göra medarbetarupplevelsen konsekvent över olika roller och
geografiska områden, samtidigt som vi anpassar oss till ny teknik, förutser
förändrade krav kompetens, förenklar våra organisationsstrukturer och
etablerar effektiva arbetssätt. Vi arbetar aktivt för att skapa och upprätthålla
en respektfull och välkomnande arbetsplats där alla våra medarbetare kan
trivas och utvecklas.
Vi tror på kraften i att växa, både på ett professionellt och personligt plan.
Därför erbjuder vi olika möjligheter till lärande och sätter upp tydliga utveck-
lingsmål för att hjälpa våra medarbetare att nå sin fulla potential. Vi delar in
våra medarbetare i tre olika kategorier: butikspersonal (kollegor som arbetar
ibutiker), kontorspersonal (kollegor som främst arbetar kontor) och lager-
personal (kollegor inom logistik och lager). Icke-anställda är bland andra
konsulter och inhyrd personal i våra butiker, kontor och lager. Vår ambition är
att skapa en exceptionell medarbetarupplevelse för samtliga dessa grupper
inom våra varurken och funktioner.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
Vi tillämpar ett riskbaserat tillvägagångssätt och genomför due diligence för
nskliga rättigheter i hela vår organisation för att identifiera och hantera
potentiella negativa konsekvenser för våra medarbetare. Vi arbetar noggrant
för att förebygga och minska eventuella skador samt säkerställer att det finns
klagomålsmekanismer för medarbetare att framföra sina bekymmer och
tillgång till stöd. H&M-gruppen uppmuntrar till ett öppet samarbetsklimat där
arbetsrelaterade frågor, meningsskiljaktigheter och missförstånd ska lösas
genom en informell, öppen och rak dialog i ett tidigt skede. Att uppmärksamma
afrsrisken kopplad till att våra egna anställdas mänskliga rättigheter inte
respekteras är ett viktigt steg för att undvika och minska potentiella skadliga
konsekvenser. Som en del av vår kontinuerliga due diligence-process har
viidentifierat och utvärderat både faktiska och potentiella negativa konse-
kvenser som kan uppstå till följd av vår globala verksamhet ochra arbets-
metoder.
Dessa potentiella utmaningar belyser de möjligheter vi har att skydda våra
medarbetare på ett bättre tt, framför allt utsatta grupper som tillfälligt
anställda i butiker och på lager samt minoritetsgrupper. Genomatt hantera
dessa utmaningar proaktivt skapar vi kontinuerligt enkrare och mer inklu-
derande arbetsmiljö för alla. Vår medarbetarundersökning är det viktigaste
verktyget för att engagera medarbetare inom hela organisationen. Under-
sökningen omfattar våra sex pelare för engagemang: välbefinnande, tydlig-
het, samhörighet, egenmakt, personlig utveckling och syfte. Undersökningen
om medarbetarengagemang ger insikter som används olika nivåer och
hlperra team attttrerstå hur H&M-gruppen kan fortsätta att för-
bättras och utvecklas som arbetsgivare och hur vi kan uppfylla vårt åtagande
att respektera alla våra medarbetares rättigheter.
Policies och rutiner
H&M-gruppens åtagande att respekterattigheterna för vår egen arbets-
kraft framgår av vår policy för mänskliga rättigheter, vår dataskyddspolicy
och våra sociala policies. Till de sistnämnda hör vår policy för jämställdhet,
inkludering, mångfald och icke-diskriminering, vår policy mot trakasserier
och våld, vår arbetsmiljöpolicy, vår policy för förhållandet mellan arbets-
marknadens parter, vår klagomålspolicy och våra globala ersättnings -
riktlinjer. Dessa sociala policies och riktlinjer täcker in områdena klagomål,
jämlik het, inkludering, mångfald, icke-diskriminering, skydd mot våld och
trakas serier, hälsa och säkerhet samt förhållandet mellan arbetsmarknadens
parter. De gäller för alla enheter inom H&M-gruppen. H&M-gruppen följer
nationella lagar och respekterar internationellt erkända mänskligattig heter
var vi än är verksamma. Vår policy för nskliga rättigheter och våra sociala
policies är i linje med internationellt erkända instrument som FN:s väg-
ledande principer för retag och mänskliga rättigheter, OECD:s riktlinjer
förmulti nationella företag, FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna
och ILO:s deklaration om grundläggande principer och rättigheter i arbets-
livet. Vår policy för ansvarsfullt företagande beskriver vår due diligence-
process avseende hållbarhet.
Våra policies och rutiner finns tillgängliga på hmgroup.com och i leverantörs-
portalen r alla våra afrspartners. s mer om H&M-gruppens policies och
åtaganden sid 108.
l och åtgärder
I takt med att vi utvecklas och r framsteg är det avgörande att förebygga
och mildra identifierade negativa konsekvenser för våra medarbetare.Vihan-
terar och uppnår detta genom våra arbetsmetoder och genom att fokusera
flera nyckelområden och processer för medarbetare. Vårt övergripande
l för den egna arbetskraften är att upprätthålla vår höga nivå av internt
engagemang och medarbetarnöjdhet, vilket viter två gånger per år i vår
medarbetarundersökning.
En säker och hälsosam arbetsmiljö för alla medarbetare
En del i vår strategi är att utra riskbemningar för att identifiera potentiella
riskområden. Vi strävar efter att proaktivt kartlägga arbetsmiljöfrågor som
kan leda till ohälsa eller olyckor, och att ständigt förbättras för att erbjuda en
attraktiv arbetsplats. Genom att bedöma derväntade resul taten av speci-
fika åtgärder kan vi förutse och hantera potentiella utmaningar på ett tidigt
stadium – en grundläggande aspekt avrt sätt att arbeta.
Ett nytt ärendehanteringssystem för rapportering är under implemente-
ring globalt. Systemet kommer att tillhandahålla data om riskobservationer,
tillbud och olyckor, arbetsrelaterad ohälsa, pendlingsolyckor och skador
vår egendom.
Genom utbildning och aktiviteter får våra medarbetare verktyg och stöd
för att ta hand om sig själva och andra under arbetet. Varje år arrangerar vi
englobal arbetsmiljövecka som syftar till att skapa medvetenhet och främja
kerhet och fysisk och psykisk lsa på våra arbetsplatser och minska faror
och olycksrisker för våra kollegor runt om i världen.
Trygga och rättvisa arbetsvillkor för våra medarbetare
Vi respekterar våra medarbetares rätt till föreningsfrihet och kollektiva
förhandlingar och stödjer detta genom vår policy för förhållandet mellan
arbetsmarknadens parter och vårt globala ramavtal med Union Network
International. Vi lägger stor vikt vid medarbetarengagemang och bedömer
engagemangsnivån genom att uppmana våra medarbetare att dela med sig
av synpunkter och återkoppling i våra regelbundna interna engagemangs-
undersökningar. Vår totala poäng på medarbetarnöjdhet har förbättrats
något, trots förändringar och utmaningar som påverkarnniskor i vår verk-
samhet. För 2024 var den 76 av 100, jämfört med 75 under 2023. Vi fortsätter
att implementera och utforska ytterligare minimistandarder för anställning
inom H&M-gruppen, för att kerställa att vi är en rättvis, konsekvent och
konkurrenskraftig arbetsgivare över hela världen.
Kompetens och succession
Vi har en global strategi gällande talang och tror på att alla har en talang.
Vimöjliggör självdriven utveckling där var och en bidrar till både individuell
framgång och framng för det egna teamet. Med affärskritiska kompe-
tenser och färdigheter som är avgörande de i dag och för framtiden som
Följande framträdande människorättsfrågor har legat till
grund för väsentlighetsanalysen som är kopplad till vår egen
arbetskraft:
Hälsa, säkerhet och välbefinnande (inklusive arbetstider
ochtrygg anställning)
Diskriminering och likvärdig behandling
Dataskydd och integritet
Tvångsarbete
Ersättning och förmåner
94
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Samhällsansvar/Den egna arbetskraften
grund, stöder vi global succession genom att tillhandahålla processer och
verktyg för planering, identifiering, utveckling och bibehållande av talang.
Under året lanserade vi en standardiserad rekryteringsprocess som foku-
serar på att upprätthålla transparens och säkerställa att våra kandidater
känner att de blir likvärdigt behandlade i processen. Processen inkluderar att
stötta rekryterande chef med att identifiera behov, hitta och granska kandi-
dater, genomföra kompetensbaserade bedömningar, utforma erbjudanden
ochkerställa en smidig övergång till introduktionsprocessen. Den standar-
diserade processen fortsätter att införas i hela organisationen under 2025.
Inkludering och mångfald
Vårt arbete med inkludering och ngfald innefattar tydliga budskap i alla
kanaler, regelbundna uppdateringar och obligatorisk utbildning, globala och
regionala initiativ för att öka medvetenheten, medarbetarledda resursgrupper,
förbättrade datamekanismer för mångfald och tillämpning av ett mångfalds-
perspektiv i alla processer under anställningscykeln. Tillgänglighetsåväl
fysisk som digital är fortsatt en viktig prioritering, och vi undersöker nu fler
tt att uppdatera våra riktlinjer och rutiner inom det här området.
Vi stärker vår medvetenhet om inkludering och mångfald genom kontinuer-
liga kunskapsinitiativ och utökning avra medarbetarledda resursgrupper
som kallas för Colleague Resource Groups (CRG). Vidare planerar vi att
införa mätetal för inkludering och mångfald, med ambitionen att fastställa
koncernövergripande mål som ska hjälpa oss att strukturera arbetet fram-
över. Under året har vi uppmärksammat och skapat medvetenhet kring Pride
och Internationella kvinnodagen globalt.
Vi fortsätter att uka vårt arbete med CRGr att fmja en inkluderande
kultur och arbetsmiljö samt en inkluderande afrspraxis. Det är frivilligt
attdelta i grupperna. De erbjuder stöd och ett tryggt sammanhang r
kollegor kantas, bygga gemenskap, uppmuntra varandra och dela
lär domar. Grupperna bidrar också positivt till arbetsplatsen genom att för-
bättra karriärutveckling, professionellt nätverkande och personlig utveckling
iallmänhet.
Dataskydd och integritet
Processägare har en avgörande roll när det gäller att ta hänsyn till integritet
iallt datarelaterat arbete genom ett strukturerat tillvägagångssätt som kallas
”privacy by design”. Dataskyddsgruppen, som samordnas av vår juridiska
avdelning, stödjer efterlevnad alla nivåer, medan dataskydds ombudet
(DPO) övervakar och rapporterar om efterlevnaden.
ttvisa och lika löner
Vår övergripande ersättningsfilosofi bygger rättvisa, transparens och
konkurrens kraft på marknaden. Vi har börjat vidta åtgärder för att globalt
strukturera och harmonisera medarbetardata för attkerslla att vi upp-
fyller våra rapporteringsskyldigheter och lever upp till vår ersättningsfilosofi.
Vi har uppdaterat och digitaliserat vårt globala arbetsramverk och inlett
arbetet med att utveckla en global rutin för lönetransparens. Vi har infört
skäliga löner i våra ersättningsriktlinjer och i våra processer för grund läggande
ersättning. Insikter från vår globala ersättningsdata och analyser av denna
kommer att vägleda våra planer och åtgärder framöver.
95
Utbildning och kompetensutveckling
1
2024
Kvinnor Män Övriga Summa
Andel ansllda och (eller)
icke-anställda som deltog i
regelbundna utvärderingar
avprestation och karriär-
utveckling (%)
40,90 36,90 5,00 38,32
Genomsnittligt antal utbildnings-
timmar per anslld och (eller)
icke-anställd
2
3,35 4,01 9,74 3,79
1. Omfattar inte data om anställda och arbetstagare i den egna arbetskraften som inte
äranställda och arbetar i Tyskland.
2. Otillräcklig data eftersom vårt utbildningssystem inte omfattar arbetsplatsförlagd
utbildning, som står för ett stort antal timmar i vår organisation, och hittills har r
lärandeplattform endast lanserats för omkring 30procent av anställda.
Klagomål
2024
Antal klagomål som lämnats in via kanaler där medarbetare
iden egna arbetskraften kan ta upp problem
1
2264
1. 1238 ärenden loggades genom speak up, och 1026 ärenden rapporterades via andra
kanaler (till exempel genom personlig kontakt, e-post).
Uppgifter om anställda
1
2024
2
Kvinnor Män
Ej tillämpbar/
övriga
3
Summa
Antal anställda 101139 31923 5504 138566
Antal fast anställda 78405 25959 3364 107728
Antal tillfälligt
anställda
22676 5928 2140 30744
Antal heltidsanställda 44070 17674 1398 63142
Antal deltidsanställda 57069 14249 4106 75424
1. För 94 anställda anges typen av anställning (fast anställd/tillfälligt anställd) som
”okänd”. Av dessa är 58 kvinnor och 36 män. Dessa 94 personer ingår i siffrorna för
heltids-/deltidsanställda, men inte för fast/tillfälligt anställda.
2. Totalt antal anställda per 30 november 2024.
3. Uppgifterna är globalt aggregerade från våra marknader baserat olika juridiska
kravoch system. Den här kategorin sammanfattar kollegor för vilka könsdata inte är
tillgängliga på grund av juridiska eller tekniska skäl, samt kollegor med ett registrerat
annat kön i enlighet med relevant lokal lagstiftning på tillämpliga marknader. Vi fort-
tter vårt arbete med att ytterligare förbättra våra system för global dataaggregering
och med den datakvaliteten och omfattningen.
Uppgifter om anställda – antal arbetstagare per land
Antal anställda efter land
(där vi har mer än 10% av antalet anställda) 2024
1
Tyskland 16164
USA 14847
Sverige 10690
Övriga länder 96865
1. Totalt antal anställda per 30 november 2024.
Uppgifter om arbetstagare i den egna arbetskraften
som inte är anställda
2024
Totalt antal icke-anställda inom den egna arbetskraften 9885
Uppgifter om anställda personalomsättning
1
2024
Personalomsättning (antal) 52063
Andel personalomsättning, % 38
1. Vår personalomsättning inkluderar alla kontrakt som har avslutats frivilligt av anställda
(inklusive temporära kontrakt som avslutats på grund av kontraktstiden löpt ut). Efter-
som en stor del av vår totala arbetsstyrka finns i våra butiker r nga kontrakt är
temporära, kommer H&M-gruppens totalsiffror att återspegla det.
Kollektivförhandlingarnas omfattning och social dialog
Indikator 2024 2023
Andel av alla ansllda som omfattas av
kollektivavtal/facklig representation, %
49,75 44,60
Mångfald och inkludering
1
2024
Antal anställda under 30 år 69065
Antal anställda mellan 30 och 50 år 58286
Antal anställda över 50 år 11209
Andel anställda under 30 år (%) 50
Andel ansllda mellan
30 och 50 år (%)
42
Andel anställda över 50 år (%) 8
1. 6 anställda har redovisats som okända (ingen uppgift) och visas inte i tabellen ovan.
96
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Samhällsansvar/Den egna arbetskraften
Arbetstagare i värdekedjan
Vi är medvetna om att vi har ett ansvar att kerställa att personer som
arbetar i vår värde kedja behandlas lika, med respekt och värdighet. Som ett
globalt retag påverkar vi miljontals människors liv och välbefinnande i vår
uppströms- och nedströmsvärdekedja. Orättvis behandling av arbetstagare
ivärdekedjan kan bli en risk för r verksamhet, och vårt åtagande att respek-
tera deras mänskliga rättigheter är därför en centralt del i vår företagskultur
samt i våra globala policies och rutiner.
Strategi och styrning
Vår affärsverksamhet kan påverka arbetstagare i värdekedjan på olika sätt
beroende på i vilken del av värdekedjan de arbetar i. I vår värdekedja ingår
arbetstagare som är ansllda hos våra direkta leverantörer inom tillverkning
avra produkter och arbetstagare hos indirekta leveranrer inom tillverk-
ning och bearbetning av tyger och garnproduktion samt inom utvinning
ochbearbetning av råvaror. I vår värdekedja ingår även arbetstagare inom
transport industri och tredjepartslogistik, tillfälligt anställda inom lager-
verksamhet, arbetstagare inom bygg och anläggning samt fastighets-
förvaltning, hyresvärdar och arbetstagare som arbetar med produktion av
våra icke-kommer siella varor. I vår uppströmsvärdekedja ingår dessutom
arbetstagare inom insamling, sortering, återvinning och bortskaffande av
kläder och textilier. Vår ambition är att respektera de mänskliga rättigheterna
för alla människor ihela vår värdekedja och säkerställa en ker arbetsplats
för alla. För det ändamålet har vi etablerat en robust due diligence-process
för mänskliga rättigheter samt olika klagomålsmekanismer. Att öka med-
vetenheten om arbetsvillkoren i vår värdekedja och säkerställa att arbets-
tagares mänskliga rättigheter respekteras är centralt för vår kultur och
rderingar och utgör endel av vår affärsiatt leverera mode och kvalitet
till sta pris på ett hållbart sätt.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
H&M-gruppen tillämpar ett riskbaserat tillvägagångssätt för hanteringen av
rättigheter och välbefinnande för arbetstagare i värdekedjan och genomför
regelbundet due diligence för mänskliga rättigheter för att identifiera poten-
tiella negativa konsekvenser för människor. Läs mer om vår bedömning av
framträdande människorättsfrågor och due diligence-processen för mänsk-
liga rättigheter sidorna 91–93.
Vi är medvetna om vårt ansvar att åtgärda eventuella negativa konse-
kvenser för människor och arbetstagare i värdekedjan som har anknytning
tillH&M-gruppens afrsverksamhet. Därr har vi fastställt en tydligt
definierad process för att hantera bekräftade fall av överträdelser och
säkerställa gottgörelse.
H&M-gruppen har kontinuerligt kontakt med berörda intressenter, däri-
bland arbetstagare i värdekedjan, som en del av vår due diligence-process.
På de flesta av våra inköpsmarknader har vi team på plats för att utvärdera
påverkan på mänskliga rättigheter och samarbeta med rättighetsinnehavare
eller deras företdare. Genomrt globala ramavtal med IF Metall och
IndustriALL Global Union samråder vi med globala fackföreningar och deras
lokala förbund för att identifiera och bedöma risker, samarbeta om åtgärds-
planer och i vissa fall tillhandahålla gottgörelse. Vi samarbetar också med
ILO:s Better Work kring landsspecifika initiativ i Bangladesh, Kambodja
(Better Factories Cambodia), Indonesien, Pakistan och Vietnam. Programmen
omfattar bedömningar, utbildning, opinionsbildning och forskning för att
ändra policies, attityder och beteenden. Vi har samarbeten med flera organi-
sationer, däribland International Organization for Migration, Mekong Club
och Centre for Child Rights and Business, som vägleder oss i att identifiera,
åtgärda och mildra barn- och tvångsarbete i vår värdekedja. Vi håller också
regelbundna samråd med relevanta lokala och globala intressenter som civil-
samhällesorganisationer, leverantörer, forskare, branschkollegor och fack-
föreningar.
Policies och rutiner
H&M-gruppens åtagande att respektera de mänskligattigheterna för
arbetstagare i värdekedjan framgår av vår policy för mänskliga rättigheter
som gäller för alla enheter inom H&M-gruppen samt våra affärspartners.
Policyn beskriver vår strategi för att kerställa en rättvis och likvärdig
behandling för alla arbetstagare. Vår policy för ansvarsfullt företagande
beskriver vår due diligence- process avseende hållbarhet.
H&M-gruppen följer nationella lagar och respekterar internationellt
erkända mänskliga rättigheter var vi än är verksamma. Vår policy förnsk-
liga rättigheter är i linje med internationellt erkända instrument som FN:s
vägledande principer för företag och mänskligattigheter, OECD:s riktlinjer
Följande framträdande människorättsfrågor har legat
tillgrund för väsentlighetsanalysen som är kopplad till
arbetstagare i värdekedjan:
Hälsa, säkerhet och välbefinnande
Tvångsarbete
Barnarbete
Föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar
Ersättning och förmåner
Social trygghet och skydd
Diskriminering och likabehandling
för multinationella företag, FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna
och ILO:s deklaration om grundläggande principer och rättigheter i arbets-
livet. Utöver det tar H&M-gruppens hållbarhetsåtagande ockupp tvångs-
arbete, barnarbete, hälsa och säkerhet, diskriminering, föreningsfrihet och
kollektiva förhandlingar, löner och ersättningar, transparens och samarbete.
Våra policies åtföljs av ämnesspecifika riktlinjer och krav som tydligt anger
de grundläggande principerna, processerna och verktygen för att följa våra
policies och uppfylla våra mål. Dessa riktlinjer omfattarra rutiner r ärende-
hantering (case handling procedure), ärendehantering rörande barnarbete
(child labour case handling procedure), könsrelaterat våld och trakasserier
(GBVH procedure), ansvarsfull rekrytering av migrantarbetare (procedure
onresponsible recruitment of migrant workers), hemarbetare (home worker
procedure), fängelsearbete (prison labour procedure), åtgärdsförfarande
(remediation procedure), silikosfall (silicosis procedure), riktlinjer för hälsa
och kerhet (health and safety guidelines) samt vår process för ansvarsfulla
inköp av råmaterial (procedure on responsible raw material sourcing).
Vi rapporterar också i linje med regulatoriska ramverk som exempelvis
Modern Slavery Act i Storbritannien och Australien, Fighting Against Forced
Labour and Child Labour in Supply Chains Act i Kanada, den tyska lagen om
tillbörlig aktsamhet i leveranskedjan (LKSG), Transparency in Supply Chains
Act i Kalifornien samt Åpenhetsloven i Norge.
Våra policies och rutiner finns tillgängliga på hmgroup.com och i
leveranrs portalen för allara affärspartners. Läs mer om H&M-gruppens
policies och åtaganden sid 108.
Klagomålsmekanism
Visselblåsarplattformen speak up är tillgänglig för alla som arbetar i en
affärspartners verksamhet, inklusive dotterbolag, underleverantörer och
andra relevanta intressenter, och gerjlighet att anonymt anmäla miss-
tankar om missförhållanden. Läs mer om vår speak up-kanal på sid 105.
Vitolererar inte vedergällning mot någon som har rapporterat misstänkta
oegentligheter i god tro. Detta anges uttryckligen i vår speak up-riktlinje,
somockså beskriver hur kontroller mot eventuell vedergällning ska utföras.
Enligt H&M-gruppens hållbarhetsåtagande förbinder sig alla affärs-
partners att tillhandahålla en klagomålsmekanism för sina anställda, där de
kan anmäla misstankar utan risk för repressalier. Vi förväntar oss att våra
partners hanterar klagomål kopplade till mänskliga rättigheter, arbetsrätt
och miljöpåverkan. De ska även i nära dialog med de drabbade åtgärda eller
kompensera skador på människor eller miljön som de har orsakat, bidragit till
eller har en direkt koppling till. För direkta leverantörer inom produktion följer
vi upp förekomsten av klagomålsmekanismer genom Facility Social Labour
Module (FSLM), fabriksresultatdata och en undersökning om påverkan
påarbetsmarknadsrelationer enligt UNGP samt arbetstagare. Detta
ärenårlig bedömning som tar hänsyn till FSLM, resultatdata, enenkät för
ledningen samt en undersökning av arbetstagarnas röster. Syftet är att
utvärdera klagomålsmekanismernas effektivitet i linje med UNGP-ramverket
för effektiva klagomålsmekanismer. Samtliga dessa, inklusive ärendeloggar,
loggas på vår plattform STEP (sustainable tracking & evaluation platform)
föratt följa upp rapporterade fgor och övervaka om de blir lösta. Resul taten
kompletteras av andra källor, eftersom vi också är medvetna om attarbets-
tagarna kan ha blivit tillsagda att svara ett visst sätt i under sökningen.
97
Vihar även en detaljerad riktlinje för klagomålsmekanismer för leverantörs-
fabriker i första ledet. Därtill finns specifika klagomålskanaler ivissa av de
marknader där vi är verksamma:
Genom vårt globala ramavtal med IndustriALL Global Union och IF Metall
har vi etablerat nationella tillsynskommittéer (National Monitoring Commit-
tees, NMC) i Bangladesh, Kambodja, Indien, Indonesien och Turkiet. Dessa
består av fackföreningar anslutna till IndustriALL Global Union samt våra
egna kollegor från produktions kontoren. Kommittéerna fungerar som en
kompletterande klagomåls mekanism där arbetstagare kan framföra klago-
l eller oro direkt till oss. Detta gör att problem och konflikter, som inte
kan lösas direkt på fabriksnivå, lyfts till kommittéerna och hanteras med
deras hjälp.
I Bangladesh har konfektionsindustrins hållbarhetsråd (RMG Sustainability
Council, RSC) inrättat en hjälplinje där arbetstagare kan ta upp klagomål
somr hälsa ochkerhet.
Vi förväntar oss att leverantörsfabriker i Myanmar
1
har ett digitalt verktyg
för arbetstagares synpunkter eller en klagomålsmekanism där vi har
åtkomst till informationspanelen och kan se klagomålen.
I Kina har vi initierat ett pilotprojekt tillsammans med utvalda leverantörs-
fabriker som tillverkar produkter för COS. Fabrikerna har etablerat en
digital klagomålsmekanism där arbetstagarna kan framföra klagomål.
Åtgärdande och gottgörelse
H&M-gruppen har en tydligt beskriven process för hur vi hanterar bekräftade
fall av överträdelser och möjliggör gottgörelse. Om vi identifierar, eller om det
finns misstankar eller klagomål om, att människor kollegor, arbetstagare,
samhällen eller kunder har påverkats negativt av våra eller våra affärs-
partners handlingar, har vi ett ansvar att utreda ärendet och inleda en
åtgärds- och gottgörelseprocess.
Om vi drar slutsatsen att vi har orsakat eller bidragit till den skada som
harorsakats, måste vi också ta ansvar för att möjliggöra gottgörelse för de
drabbade. I de fall där vi är kopplade till det som inträffat kan vi lja att enga-
gera oss i ärendet och samarbeta med kollegor och lokala och internationella
intressenter. I den utsträckning som det är möjligt och rimligt använder vi oss
också av vårt inflytande för att få andra att ta sitt ansvar. Utöver detta har vi
en uppsättning principer som vägledning för att åtgärda eventuella negativa
konsekvenser:
Det rsta steget i varje åtgärds- och gottgörelseprocess bör vara att
skydda den eller de personer som fått sina rättigheter kränkta.
När det gäller utsatta grupper som barn, ungdomar, kvinnor eller marginali-
serade grupper krävs extra försiktighet, liksom vid hantering av känsliga
frågor som könsrelaterat våld och trakasserier, övergrepp eller tvångs-
arbete.
Vi strävar efter att ha en så positiv påverkan som möjligt inom ramen för
rt ansvar och ska alltid göra vårt yttersta för att uppnå detta.
Fackföreningar och/eller strukturer för arbetstagarrepresentanter ska ha
en officiell och tydlig roll och ansvar för att förebygga och åtgärda olika
typer av problem.
Vi ska alltid fatta beslut och vidta åtgärder baseradeldokumenterade
fakta och bevis. Vi måste förhålla oss opartiska när vi hanterar ett ärende.
Mål och åtgärder
Vi sätter upp mål för vart och ett av våra väsentliga påverkansområden,
inklusive föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar, hälsa, säkerhet och
välbefinnande, diskriminering, barnarbete och tvångsarbete, ersättningar
och för måner. Målen kommuniceras till alla funktioner i vår organisation
ochska uppfyllas.
En säker och hälsosam arbetsmiljö för alla arbetstagare i värdekedjan
Alla arbetstagare har rätt till enker och hälsosam arbetsplats. Detta
beskrivs tydligt i vårt hållbarhetsåtagande och vårt globala ramavtal med
IndustriALL Global Union och IF Metall. Vi har en nollvision för dödsfall
ocholyckor i vår värdekedja. För att uppnå detta mål bedömer vi arbets-
förhållandena i leverantörsfabriker genom både egna och externa
utvärderingar samt följer upp data från leverantörsfabriker.
Vi övervakar också andelen fabriker i första och andra ledet som har
hälso- och säkerhetskommittéer. Därtill ökar vi medvetenheten om ämnet
internt genom att kontinuerligt utbilda kollegor produktionskontor. När
över trädelser av hälso- och säkerhetsbestämmelser sker, samarbetar vi
medleverantörer och,r det är möjligt, berda intressenterr att säker-
ställa att allattigheter respekteras och att åtgärdsplaner genomförs
korrekt. Viarbetar också med ILO:s Better Work kring program i Bangladesh,
Kambodja (Better Factories Cambodia), Indonesien, Pakistan och Vietnam.
Programmen omfattar bedömningar, utbildning, opinionsbildning och forsk-
ning för att ändra policies, attityder och beteenden.
Våra åtgärder omfattar bland annat att ta fram nya riktlinjer för hälsa och
kerhet på arbetsplatsen för att hjälpa våra afrspartners att upprätthålla
hälso- och säkerhetsstandarderna. Riktlinjerna har granskats av Better Work,
ILO, IndustriALL Global Union och IF Metall. Vi har också genomfört utbild-
ning för de nationella tillsynskommittéerna (NMC) och H&M-gruppens
produktionskontor och logistikpersonal i Turkiet, Indonesien, Indien,
Bangladesh, Kambodja, Kina och Vietnam. Vi fortsätter vårt engagemang
iInternational Accord och Readymade Sustainability Council (RSC)
i Bangladesh.
Föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar
Vi vill att arbetstagarna skanna sig trygga på jobbet och behandlas
medrespekt och värdighet. Det är också viktigt att deras rätt tillrenings-
frihet och kollektiva förhandlingar respekteras. Under 2024 höll virt
förstaglobala NMC-möte med fysisk närvaro sedan 2019. Det är viktigt att
träffas fysiskt för att bygga förtroende och öka kunskapen om varandras
organisationer.
Vi har förnyat vårt globala ramavtal (GFA) med IndustriALL Global Union
och IFMetall. Viktiga uppdateringar i avtalet är bland annat ett åtagande om
due diligence i leverantörskedjan, en uppdaterad struktur för bolagsstyrning
och en gemensam budget för att stärka arbetsmarknadsrelationerna, samt
ett åtagande från H&M-gruppen att underlätta för fackföreningarna att få
tillträde till fabrikerna i händelse av påstådda överträdelser.
Långsiktiga förbättringar av arbetsförhållanden och skyddet av mänskliga
rättigheter i våra fabriker börjar med att arbetstagare ges en st ochjlig-
het att påverka. Vi förväntar oss att leverantörsfabrikerna stärker dialogen
mellan ledningen och arbetstagarrepresentanterna, inklusive fackliga före-
trädare där det finns en fackförening på plats. En viktig grund för att uppnå
detta är vårt globala ramavtal med IndustriALL Global Union och IF Metall
(GFA). Det globala ramavtalet implementeras genom de nationella tillsyns-
kommittéerna i Bangladesh, Kambodja, Indien, Indonesien och Turkiet.
Dessabestår av fackföreningar anslutna till IndustriALL Global Union samt
våra egna kollegor från produktionskontoren. Kommittéerna fungerar som
enkompletterande klagomålsmekanism där arbetstagare kan framföra
klago mål eller oro direkt till oss. Detta gör att problem och konflikter, som
inte kan lösas direkt på fabriksnivå, lyfts till kommittéerna och hanteras med
deras hjälp. Denationella tillsynskommittéerna arbetar också proaktivt för
att främja förenings frihet och gemensamma intressefrågor.
Barnarbete
Vi accepterar inte barnarbete i någon form i vår leverantörskedja. Detta
anges tydligt i vårt hållbarhetsåtagande. För att understryka vikten av
dettakrav har vi specifika riktlinjer för hantering av barnarbete, där våra
standarder och åtgärder för gottrelse fastställs om förekomst av barn-
arbete upptäcks.
Vi hanterar risken för barnarbete i våra leverantörsfabriker i första och
andra ledet genom att följa upp arbetsförhållandena med hjälp av egna och
externa bedömningar samt att förbättra klagomålsmekanismerna. Vid
bedömningar av våra minimikrav genomförs rundturer på fabrikerna och
intervjuer med arbetstagare för att upptäcka potentiellt barnarbete. Därtill
ser vi att vår strategi för att höja lönerna i fabrikerna i rsta ledet kan ha
indirekta, förebyggande effekter barnarbete, eftersom högre familje-
inkomster minskar behovet av att barn arbetar.
Vi inser att risken finns i vår bransch, och att risken är extra hög i vår
leverantörs kedja för råmaterial. Vi stärker kontinuerligt vår due diligence
inom anskaffning av råmaterial. Vi deltar i samarbetsprojektet ”Harvesting
the Future – Cotton in India” för att förbättra arbets- och levnadsförhållandena
för bomullsodlare och bomullsarbetare i två distrikt i Madhya Pradesh.
1. Vi arbetar med att avveckla vår verksamhet i landet gradvis och på ett ansvarsfullt sätt. Som ett led i detta tar vi
fram detaljerade planer tillsammans med våra leverantörer och följer ACT Responsible Exit Policy and Checklist.
98
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Samhällsansvar/Arbetstagare i värdekedjan
Tvångsarbete
Vi accepterar ingen form av tvångsarbete i vår leverantörskedja. Detta anges
tydligt i vårt hållbarhetsåtagande. Vi hanterar riskenr tvångsarbete i våra
leverantörsfabriker i första och andra ledet genom att följa upp arbets-
förhållandena med hlp av egna och externa bemningar samt att förbättra
klagomålsmekanismerna. Våra minimikrav omfattar specifika policies och
processer för rekrytering, och vi kräver även kontroll av id-handlingar.
Enligt H&M-gruppens riktlinjer förttvis rekrytering och behandling av
migrantarbetare har vi satt upp målet att 'ingen arbetstagare ska betala r
sitt arbete eller sin rätt att arbeta' senast 2025. För att nå detta mål under-
söker vi kontinuerligt om arbetstagare fabriker har betalat rekryterings-
avgifter och tar fram förbättringsplaner för att åtgärda identifierade fall.
ttvisa och lika löner
Vi vill att arbetstagarna ska löner som intjänas under normala arbetstider.
Lönerna ska täcka grundläggande behov och ge ett visst utrymme för dispo-
nibel inkomst för dem och deras familjer. I många marknader, även i våra
inköpsländer, är dock den lagstadgade minimilönen inte tillräcklig för att
säkerställa en anständig levnadsstandard.
De viktigaste delarna av vår lönestrategi i produktionsleverantörskedjan är
våra program för att möjliggöra fungerande lönehanteringssystem i leverantörs-
fabriker, stärka industriella relationer på fabriksnivå och följa ansvarsfulla
inköpsprinciper. Vi tar upp och förespråkar strukturella förbättringar av olika
aspekter systemnivå, som lönesättningsmekanismer, liksom kollektiva
förhandlingar, lagstadgad minimilön landsnivå och förbättrade sociala
trygghetssystem. Vi stödjer effektivitetsförbättringar i fabrikerna genom att
tillsammans med våra leverantörer ta fram en effektiviseringsplan, där vi
belönar med volymallokering både säsongsvis och lång sikt baserat
uppsatta l.
Vi har fortsatt att registrera och stödja implementeringen av fabriks-
programmen för lönehanteringssystem (wage management system) tillsam-
mans med våra leverantörer och deras ledning. Vi har tecknat ett bindande
avtal med den globala fackföreningen IndustriALL Global Union för att stödja
kollektiv avtalade löner och förbättrade arbetsvillkor inom kläd-, textil-, sko-
och rese artikelsindustrin i Kambodja. Under året har vi aktivt samarbetat
med olika intressenter i Kambodja, däribland arbetsgivarorganisationen
TAFTAC och fackföreningarna i branschen, ACT-varumärken och IndustriALL
Global Union, för att stödja den kollektiva förhandlingsprocessen. I vårt avtal
om att underlätta den kollektiva förhandlingsprocessen fastställs ett ramverk
med åtaganden gentemot undertecknande tillverkare vad gäller inköpsvolym,
arbetskraftskostnad och effektivitet samt ekonomiskt bidrag till en gemen-
sam fond för kompetensutveckling. Det slutliga kollektivavtalet garanterar
arbetstagarna högre grundlön, tidsbegränsade kontrakt på minst sex månader,
tio extra dagar förldraledighet samt r första gången i Kambodja,tt till
pappaledighet med full lön.
Vi följer upp tillgången till socialt skydd i våra leverantörsfabriker. Vid
behov samarbetar vi med våra afrspartners för att stärka arbetstagarnas
kännedom om rätten till socialförsäkring och förmåner kopplade till pension,
sjukvård, havandeskap och barnsbörd samt arbetsshet. Vi har fortsatt
attverka för och bidra ekonomiskt till att vidareutveckla pilotprojektet för
arbetsskador Employment Injury Scheme (EIS) i Bangladesh. Initiativet
lan serades 2022 i samarbete med andra varumärken, under ledning av ILO
och Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). Cirka
fyramiljoner arbetstagare inom den exportinriktade konfektionsindustrin
iBangladesh omfattas av programmet, som innebär att den som drabbas
aven arbetsskada får ersättning. De månatliga utbetalningarna finansieras
genom frivilliga bidrag från internationella varumärken.
Inom vår egen verksamhet fokuserar vi inköpsprinciper, vilket möjliggör
för leverantörer att täcka kostnaden för arbetskraft. Vi har förstärktra
ansvarsfulla inköpsrutiner och uppföljningsrutiner ytterligare genom att
införa standardrutinerr våra affärsteam inom produktion. Åtgärder och till-
hörande indikatorer är kopplade till vart och ett av våra åtaganden för inps-
rutiner och har valts ut baserat leverantörsprioriteringar och identifierade
risker. De återspeglar vår ambition att ständigt förbättras med hänsyn till
leverantörskedjans mognad och omfattning.
Diskriminering och likabehandling
Vi vill att alla kvinnor ska vara stärkta, ha god hälsa och känna sig trygga
isittdagliga arbetsliv. Vi vill att kvinnor ska ha lika möjligheter till deltagande,
inflytande och ledarskap i den sociala dialogen, inklusive alla forum för
arbetstagarrepresentation. Vi vill att antalet kvinnor i ledande positioner
skaspegla andelen kvinnor i personalen. Vi vill att män och kvinnor ska
likalön för likrdigt arbete.
Vi har arbetat med ledarskapsprogram r kvinnor för att förbereda dem
för ledande positioner leverantörsfabriker i första ledet i flerander som
Bangladesh, Indien och Turkiet. Genom dessa program har de kvinnliga led-
arna fått ökad kunskap och verktyg genom utbildningar om jämställdhet,
könsbaserat våld och trakasserier (GBVH), ledarskapsförmåga och teknisk
kompetens. De har också fått enttvis möjlighet att bli utvärderade i den
interna rekryteringsprocessen när en ledartjänst blir ledig.
År 2023 införde vi riktlinjer för könsrelaterat våld och trakasserier för våra
leverantörer, med praktisk information om hur man förebygger, identifierar
och åtrdar eventuella fall avnsrelaterat våld och trakasserier i arbets-
livet. Riktlinjerna har utvecklats med utgångspunkt i C190 och R206 och i
samarbete med IndustriALL Global Union och ämnesexperter. Tillsammans
med våra nationella tillsynskommittéer och utvalda leverantörer genomför vi
en gemensam GAP-analys av leverantörernas befintliga system för att före-
bygga och kerställa åtgärder mot könsrelaterat våld och trakasserier.
Könsrelaterat våld och trakasserier är ett känsligt ämne och vi tar risken
för det på största allvar. För att kunna identifiera och hantera potentiella fall
på bästa sätt samt vägleda leverantörerna till korrekta förebyggande och
åtgärdande insatser, behöver våra team tillräcklig kunskap och kompetens
inom ämnet. Därför har vi genomfört en repetitionsutbildning om könsbaserat
ld och trakasserier (GBVH) förllbarhetsteamen. Därtill har ra leveran-
törer genomfört utbildningar om könsbaserat våld och trakasserier för sina
arbetstagare och arbetsledare. 472664 kvinnliga och manliga arbets tagare
och arbetsledare har utbildats under året.
Vi är medgrundare av Textile Industry Coalition (TiC) tillsammans med UN
Women India, ett samarbetsinitiativ som samlar olika intressenter som varu-
märken, tillverkare, myndigheter, tjänsteleverantörer, branschorganisationer,
fackföreningar, civilsamhällesorganisationer och forskningsinstitutioner. Det
gemensamma målet för samarbetet är att stärka kvinnor i textilindustrin och
skapa en trygg arbetsmiljö genom att arbetar nolltolerans mot sexuella tra-
kasserier och våld i den kvinnodominerade textilsektorn i Tamil Nadu i Indien.
99
Genomsnittliga månadslöner (exklusive övertid) vid leverantörsfabriker i första ledet jämfört med tillämpliga minimilöner viktiga
produktionsmarknader
2, 3
Land Valuta
Minimi-
löner 2024
Genomsnittliga
bruttolöner
2024
Skillnad mellan
genomsnitts- och
minimilöner 2024
Minimi-
löner 2023
Genomsnittliga
bruttolöner
2023
Skillnad mellan
genomsnitts- och
minimilöner 2023
Bangladesh
USD 108 150
39%
81 124
53%
BDT 12201 16960 8276 12624
Kambodja
USD 204 294
44%
200 283
42%
KHR 833045 1200619 822000 1164399
Fastlandskina
USD 290 534
84%
290 542
87%
CNY 2090 3848 1962 3667
Indien
USD 124 159
28%
120 154
29%
INR 10339 13259 9786 12598
Indonesien
USD 173 202
17%
171 199
16%
IDR 2736302 3193760 2649826 3082693
Myanmar
1
USD 42 87
107%
70 111
60%
MMK 145996 308790 146049 233655
Pakistan
USD 116 158
36%
118 156
33%
PKR 32458 44031 26764 35626
Turkiet
USD 624 736
18%
622 725
17%
TRY 20002 23611 11684 13616
Vietnam
USD 162 327
102%
167 324
94%
VND 4046776 8162677 3908216 7584086
Se detaljerad löne- och arbetstagardata vår hemsida.
1. Vi arbetar med att avveckla vår verksamhet i landet gradvis och på ett ansvarsfullt sätt. Som ett led i detta tar vi fram detaljerade planer tillsammans med våra
leverantörer och följer ACT Responsible Exit Policy and Checklist.
2. Data från 2024 inkluderar aktiva och godkända leverantörer (rsta ledet) inom tillverkning av alla typer av kommersiella produkter, och omfattar tidsperioden
1 januari till 30 september 2024. Data fn 2023 omfattar tidsperioden 1 januari till 31 december 2023. Eftersom vår leverantörsbas förändras över tid presen-
teras inte genomsnittslönedata som en jämförbar analys. All genomsnittslönedata återger viktade medelvärden, med hänsyn till storleken varje fabrik och
antalet anställda. Data för minimilöner återger också viktade medelvärden, med hänsyn till eventuella skillnader i minimilöneförändringar under året och skill-
nader mellan regioner eller stater.
3. Valutaomräkningar vid nadsskiftet från FN:s operativa xelkurs, baserat på viktat genomsnitt av månadsresultat för 2024.
ARBETSTAGARE I VÄRDEKEDJAN
Framsteg under 2024
Vi fortsatte att se en ökning av de genomsnittliga bruttonerna för
arbetstagare i vår leverantörskedja för produktion, och 2024 var
skillnaden jämfört med minimilönerna relativt sett bättre än 2023
ideflesta avra större produktionsmarknader.
I Bangladesh var skillnaden fortfarande 39procent, trots en
lag stadgad höjning av minimilönen på 47procent i slutet av 2023.
Skillnaden väntas fortsätta att öka under kommande år.
Leverantörerna i Fastlandskina upplevde en minskad efterfrågan, och
detta i kombination med att den globala ekonomiska nedgången ledde
tillfärre arbetstimmar totalt sett. Samtidigt införde regeringen policies
för att höja minimilönen i syfte att säkerställa att låginkomst tagare har
enlön som r att leva på och håller jämna steg med inflationen.
I Indien ändrade regeringen den nationella minimilönen 2024,
medenhöjning på 47 procent i de olika medlemsstaterna.
I Myanmar
1
ökade den genomsnittliga bruttolönen stort från 2023
till2024, med en kraftigt ökad skillnad mellan genomsnittslöner och
minimi löner. Utöver att regeringen under året har aviserat två löne-
höjningar på 1000MMK/dag har många leverantörer i Myanmar
1
jt
nerna med 20–30procent för att mildra den aktuella situationen.
Under 2024 fortsatte vi att arbeta med ledarskapsprogram för
kvinnor. Även om fabriker har arbetatr att utveckla successions-
pooler och har gjort insatser för att höja kvinnliga arbetstagares kom-
petens och på så sätt möjliggöra befordran, har vi sett att framsteg
tar tid. Detbehöver finnas lediga tjänster, vilket inte alltid är så vanligt,
och det finns många skäl att hålla kvinnor tillbaka från att vilja bli
chefer. Framöver avser vi att arbeta mer med stiftelser som kommer
att göra det möjligt att öka antalet kvinnor på ledande positioner.
100
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Samhällsansvar/Arbetstagare i värdekedjan
Data om hantering av leverantörskedjan
2024 2023 2022
Andel arbetstagare i våra leverantörsfabriker i första ledet som är kvinnor plus totalt antal arbetstagare
somärkvinnor respektive män (%)
61%
(1 030 385)
63%
(1 007 070)
62%
(1156000)
Andel arbetsledare i våra leverantörsfabriker i första ledet som är kvinnor plus totalt antal
arbetsledare som är kvinnor respektive män (%)
25%
(64276)
27%
(65310)
27%
(71000)
Andel arbetstagarrepresentanter i våra leverantörsfabriker i första ledet som är kvinnor
plus totalt antal arbetstagarrepresentanter som är kvinnor respektive män (%)
65%
(9500)
65%
(9701)
63%
(9800)
Andel leverantörsfabriker i första ledet som har hälso- och säkerhetskommittéer (%)
1
100 97 98
Andel leverantörsfabriker i andra ledet som har hälso- och säkerhetskommittéer (%)
1
100 94,75
Andel leverantörsfabriker i första ledet som har facklig representation (%)
1
39 37 42
Andel leverantörsfabriker i andra ledet som har facklig representation (%)
1
35 41
Andel leverantörsfabriker i första ledet som har kollektivavtal (%)
1
33 29 34
Andel leverantörsfabriker i andra ledet som har kollektivavtal (%)
1
23 25
Andel leverantörsfabriker i första ledet som har infört klagomålsmekanismer (%)
1
100 99,88
Andel leverantörsfabriker i andra ledet som har infört klagomålsmekanismer (%)
1
99,61 99,30
Antal leverantörsfabriker i första ledet som omfattas av arbetstagarundersökning 627 524
Antal arbetstagare i leverantörsfabriker i första ledet som har svarat arbetstagarundersökning 164818 141453
Antal arbetstagare som omfattas och marknader som påverkas avra nationella tillsynskommittéer (NMC) 1027936 823656 984000
1. Omfattning: fabriker som deltar i HIGG FSLM – läs mer på sid 106.
Människorättsfrågor som har tagits upp med de nationella tillsynskommittéerna (NMC)
Olösta frågor
fn 2023
Togs upp
2024
Löstes
2024
Olösta frågor
som överfördes
till 2025
Ersättning, förmåner och avgångsvederlag 3 13 16 0
Diskriminering och trakasserier 0 1 0 1
Föreningsfrihet och kollektivavtal 4 0 4 0
Arbetstid 0 0 0 0
Tvångsarbete och modernt slaveri 0 0 0 0
Social trygghet 0 0 0 0
Summa 7 14 20 1
101
Påverkade samhällen
Som ett globalt företag, interagerar vi med lokalsamhällen längs hela vår
värdekedja, där människor och samhällen kan påverkas negativt av ut vinning
och bearbetning av material, tillverkning av färdiga varor samt avfalls-
hantering av produkter och material. Användningen av mark och natur resurser
under produktion och avfallshantering av kläder och textilier skulle kunna
skada naturliga ekosystem ochverka lokalsamhälles tillgång till en ren,
hälsosam och giftfri miljö.
Strategi och styrning
Inom H&M-gruppen anser vi att vi har ett ansvar för att bedriva vår verksam-
het på ett sätt som respekterar mänskliga rättigheter. Detta gäller särskilt
nniskor som bor i samhällen som kan påverkas av vår verksamhet eller av
affärsverksamhet inom r rdekedja. Vi strävar efter att bygga en respon-
siv ochansvarsfull värdekedja där alla människor i påverkade samhällen har
en röst och möjlighet att framföra sina synpunkter. Vår ambition är att varje
rättighets innehavare, särskilt utsatta grupper som barn och ursprungs-
befolkningar, ska känna sig trygga i att de blir hörda och att deras rättigheter
respekteras. För det ändamålet identifierar vi och driver initiativ som foku-
serar att förebygga och mildra potentiella negativa konsekvenser för
människor iverkade samhällen och deras närmiljö.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
Vi har genomrt en bedömning av människorättsfrågor inom hela vår rde-
kedja för att identifiera de framträdande frågor som rör människor i påverkade
samhällen. Verksamhet i vissa delar av vår värdekedja kan ha potentiella
negativa effekter på vatten- och luftkvalitet samt på mark och människors
försörjningsmöjligheter.
Att identifiera potentiella överträdelser av mänskliga rättigheter som
ärförknippade med affärsverksamheten är det första kritiska steget för
attförebygga och mildra potentiella skadliga konsekvenser för människor.
Som en del av vår pågående due diligence-process för mänskliga rättigheter
har vidärför identifierat och bedömt faktiska och potentiella negativa
konsekvenser avseende mänskliga rättigheter som kan uppstå till följd av
rglobala verksamhet och värdekedja. Läs mer om vår inställning till
nskligarättigheter och resultaten av vår bedömning av framträdande
människorättsfrågor på sidorna 91–93.
Policies och rutiner
H&M-gruppens åtagande att respektera de mänskligattigheterna för invå-
narna i påverkade samhällen framgår av vår policy för mänskliga rättigheter
som gäller för alla enheter inom H&M-gruppen samt för våra affärspartners.
H&M-gruppen följer nationella lagar och respekterar internationellt erkända
mänskliga rättigheter var vi än är verksamma. r policyr mänskliga rättig-
heter är i linje med internationellt erkända instrument som FN:s vägledande
principer för företag och mänskliga rättigheter, OECD:s riktlinjer för multi-
nationella företag, FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna och
ILO:sdeklaration om grundläggande principer och rättig heter i arbetslivet.
Vår policy för ansvarsfullt företagande beskriver vår due diligence-process
avseende hållbarhet.
Vidare klargör H&M-gruppens hållbarhetsåtagande, som gäller för alla
afrspartners, att inget intrång får ske i markrättigheter eller i civila och
politiska rättigheter för marginaliserade grupper. Vår verksamhet och vår
användning av naturresurser ska inte bidra till förstörelse eller rsämring
avresurser eller inkomstbasr lokalsamhällena. Detta gäller särskilt
marginaliserade grupper. Det innebär att vi inte får ta stora markområden
ianspråk eller använda stora mängder vatten eller andra naturresurser som
dessa samhällen är beroende av.
Våra policies och rutiner finns tillgängliga på hmgroup.com och i leverantörs-
portalen r alla våra afrspartners. s mer om H&M-gruppens policies
ochåtaganden på sid 108.
Möjligheter för påverkade samhällen att framföra sina klagomål och oro
Alla relevanta intressenter, även invånare i påverkade samhällen, är välkomna
att ta upp problem anonymt genom vår mekanism för visselblåsning, läs mer
på sid 105. Om vi identifierar, eller om det finns misstankar eller klagomål om,
att människor kollegor, arbetstagare, samhällen eller kunder harverkats
negativt av våra eller våra afrspartners handlingar, har vi ett ansvar att
utreda ärendet och inleda en åtgärds- och gottgörelseprocess. Om vi drar
slutsatsen att vi har orsakat eller bidragit till den skada som har orsakats,
ste vi också ta ansvar för att möjliggöra gottgörelse för de drabbade.
rvi har en koppling till det som skett kan vi välja att engagera oss, och vi
använder vårt inflytande – i den mån det är möjligt och rimligt – för att påverka
andra att ta sitt ansvar. Läs mer om hur vi samarbetar med våra viktigaste
intressenter på sid 55.
Följande framträdande människorättsfrågor har legat till grund för
väsentlighetsanalysen som är kopplad tillverkade samhällen:
Tillgång till en ren och hälsosam mil
Tillgång till vatten
Markrättigheter och försörjning
Mål och åtgärder
H&M-gruppen utvecklar gemensamt verktyg för återkoppling och kommunika-
tion för att få bästa möjliga överblick över potentiella effekter samt behoven
och oron hos människor som lever i deverkade samhällena. Dessutom
undersöker vi möjligheten att stärka vårt nuvarande arbetssätt genom att sätta
kvantitativa mål för påverkade samhällen. Vi söker också aktivt samarbeten
och partnerskap med organisationer eller andra företrädare som mer direkt
och effektivt kan representera dessa samhällen för att fastställa relevanta mål.
Tillgång till en ren ochlsosam miljö
Vi har vidtagit åtgärder för att garantera säkerhet och välbefinnande för invå-
nare i påverkade samhällen och deras tillgång till ren luft, vatten och enlso-
sam miljö. Vi är medvetna om att vår potentiella negativa inverkan på luft- och
vattenkvaliteten inte enbart är kopplad till verksamheten i våra affärspartners
fabriker, utan även i de omgivande samhällen där vi bedriver verksamhet. Vårt
arbete inom detta område stöds därför av vår vatten- och kemikaliestrategi
samt r klimat- och materialstrategi. Läs mer om våra mål och åtgärder relate-
rade till kemikalier och vattenföroreningar, resursanvändning och cirkularitet
sidorna 6163, 67, 69 och 73–75.
Tillgång till vatten
När det gäller kemikalier och vattenföroreningar är utsläpp av avloppsvatten
från fabriker i vår leverantörskedja en av de väsentliga frågor som också har
påverkan på invånarna i påverkade samhällen. Vi ställer krav på att alla våra
leverantörer i första och andra ledet ska följa nationell lagstiftning samt
ZDHC-standarder för avloppsrening och kvalitet avloppsvatten. Vidare
ställer vi krav på att alla leverantörsenheter med våta processer ska ha ett
funktionellt avloppsreningsverk (ETP) på plats. Även om relevanta leveran-
reri vår rdekedja har gjort framsteg r detller att förbättra kvaliteten
påsitt avloppsvatten inser vi att det inte räcker med enskilda fabrikers
ansträngningar, utan att det krävs förändringar på systemnivå. Vi tar vår
vattenförvaltning stort allvar och samarbetar med Världsnaturfonden
(WWF) för att fortsätta vårt arbete med att förbättra vattenkvaliteten på
avrinningsområdesnivå.
För att förebygga och mildra väsentliga negativa konsekvenser för sam-
hällen vad gäller deras tillgång till vatten har vi vidtagit åtgärder för att sam-
arbeta med berörda intressenter, även om dessa åtgärder inte är kopplade till
några specifika mål. Som exempel har vi genomfört rundabordsdiskussioner
för att stärka samarbetet med påverkade samhällen och deras ombud, som
tillexempel Rädda Barnen, Water Aid och Bangladesh Rural Advancement
Committee (BRAC), i syfte att diskutera bästa sätt att fånga upp behoven och
orosmomenten i deverkade samhällena i Bangladesh, som exempelvis skulle
kunna påverkas negativt av att förorenat vatten släpps ut från textil- och kd-
fabriker i vår leverantörskedja. Vi fortsätter att undersöka vilken organisation
som är bäst lämpad att utveckla en metod för att fånga upp behoven och oros-
momenten hos invånarna i samhällen som vi påverkar och är beroende av.
Närmetoden harrdigställts tror vi att den också kan tillämpas i andra pro-
duktionsmarknader och samhällen. Vår plan är att identifiera åtgärder för att
minska effekterna tillsammans med partners för att få en djupare förståelse
för hur vi kan hantera dessa frågor på ett effektivt sätt. Läs mer om våra mål
och åtgärder relaterade till kemikalier och vattenföroreningar sid 67.
Markrättigheter och försörjning
Vi har vidtagit åtgärder för att säkerställa att rättigheterna för människor som
bor i påverkade samhällen respekteras i hela vår värdekedja. Våra ansträng-
ningar vad gäller markrättigheter och försörjning för människor i påverkade
samhällen inriktas på att öka anndningen av återvunna och hållbart fram-
ställda material och att maximera värdet av materialresurser och produkter
genom att hålla dem i bruk längre. Dessa åtrder sds avr material-
strategi, se sidorna 73–78. Som globalt modeföretag använder vi oss också
avvårtinflytande för att stärka respekten för nskliga rättigheter i vår
värdekedja genom branschsamarbeten och partnerskap, till exempel
BetterCotton Initiative.
102
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Samhällsansvar/Påverkade samhällen
Konsumenter och slutanvändare
Vår förmåga att rstå och möta våra kunders behov och rväntningar är
avgörande för att vi ska kunna driva vår verksamhet på ett framgångsrikt sätt.
Vår affärsverksamhet skulle kunna påverka våra kunder eller användare av
våra produkter negativt, om våra produkter inte designas med nniskors
hälsa och säkerhet i åtanke, eller om vår marknadsföringspraxis inte beaktar
det stora flertalets behov. Varje beslut vi fattar drivs därför av vår önskan att
ge våra kunder sta möjliga erbjudande och sta möjliga upplevelse med
en grundläggande respekt för alla människor och deras rättigheter.
Strategi och styrning
H&M-gruppen har en väletablerad kultur av innovation och entreprenörskap,
ett outtröttligt kundfokus och en stark förmåga att skala upp bra idéer så att
de kan bli till glädje för miljontals människor. rt mål är att erbjuda kvalitets-
produkter och att leva upp till vårt syfte: liberate fashion for the many. Vi är till
för alla, men alla är unika. Våra varumärken erbjuder ett brett utbud av stilar
för olika personligheter, preferenser, kroppstyper, åldrar, identiteter, tillfällen
och kulturer. Våra kunder är kvinnor, män, ungdomar och barn i alla åldrar
som är konsumenter och användare av kläder och livsstilsprodukter. Stora
företag har stort ansvar, och vi anser att det är en viktig del av vårt hållbarhets-
arbete att skydda våra kunders rättigheter och kerhet.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
H&M-gruppen strävar efter att snabbt och effektivt hantera alla väsentliga
negativa konsekvenser för konsumenter och slutanvändare. Vi har genomfört
en bedömning av mänskliga rättigheter inom hela vår värdekedja för att iden-
tifiera de framträdande människorättsfrågor som rör våra kunder och använ-
dare. Läs mer om resultaten avr bedömning av framträdande människo-
rätts frågor på sidorna 91–93.
Dessutom tar vi regelbundet till oss återkoppling från våra kunder och
använder den som grund för våra beslut och åtgärder. Återkopplingen fångas
upp i olika kanaler, bland annat via kontakt med vår kundservice, och ger oss
insikter som hjälper oss att skräddarsy våra sekretessrutiner för att bättre
möta behoven och förntningarna hos våra kunder och användare. Vi vill
gärna att nniskor hör av sig till oss med frågor och synpunkter. På våra
hemsidor finns lättillgängliga kontaktuppgifter till vårt dataskyddsombud
och tillrt team inom kundservice som ansvararr hanteringen av regi-
strerades rättigheter. Dessutom har vi en speak up-kanal där kunder och
användare av våra produkter kan ta upp problem. Läs mer om vår speak
up-kanal på sid 105.
Alla processer där vi hanterar kundernas personuppgifter är utformade
med integritetsaspekten i åtanke. Vår metod innebär att vi kontinuerligt följer
upp och bedömer verksamheten och rutinerna för att identifiera potentiella
negativa konsekvenser för våra kunder och användare. När ett betydande
problem uppstår agerar vi snabbt för att begränsa skadan. Vi genomför
också åtgärdsplaner som angriper grundorsakerna för att förhindra att det
sker igen. Vidare granskar och förfinar vi regelbundet våra policies för att
stärka vår förmåga att effektivt förebygga och hantera eventuella negativa
konsekvenser. När en väsentlig påverkan inträffar vidtar vi åtgärder för att
tillhandahålla eller möjliggöra gottgörelse. Det kan innebära att vi snabbt
informerarverkade kunder om överträdelsen och genomför korrigerande
åtgärder för att förhindra framtida händelser. Nödvändiga åtgärder identifie-
ras genom våra riskhanteringsprocesser, som utförs av vårt juridiska regel-
efterlevnadsteam och dataskyddsombudet.
Policies och rutiner
rt arbete styrs av våra riktlinjerr produktsäkerhet, vår dataskyddspolicy
och vår policy för nskliga rättigheter – som gäller för alla enheter inom
H&M- gruppen och våra afrspartners – samt av vår policy för ansvarsfullt
före tagande som beskriverr due diligence-process för hållbarhet.
Vi har också fastställt omfattande rutiner för att vägleda våra kollegor i hur
personuppgifter ska hanteras ett ansvarsfullt sätt. Rutinerna återger de
viktigaste delarna av vår dataskyddspolicy och ger steg-för-steg-instruktioner
som omvandlar juridiska och regulatoriska krav till en konkret vägledning
idetdagliga arbetet. För att ytterligare stärka förståelsen för dataskydd
inomhela organisationen erbjuder vi en mängd olika utbildningssessioner
som är skräddar sydda för att förbättra kollegornas kunskap om dataskydd.
Till exempel måste alla medarbetare våra kontor genomra en årlig
e-utbildning i vår utbildningsmodul om dataskydd. Denna utbildning ger del-
tagarna viktiga färdigheter för att identifiera och hantera personuppgifter
påett korrekttt. Syftet är att främja en kultur med medvetenhet om inte-
gritet och säkerställa efterlevnad av våra dataskyddsstandarder alla
nivåer inom organisationen.
Våra policies och rutiner finns tillgängliga på hmgroup.com och i
leverantörs portalen för alla våra afrspartners. s mer om H&M-
gruppens policies och åtaganden sid 108.
Följande framträdande människorättsfrågor har legat till grund
för väsentlighetsanalysen som är kopplad till konsumenter och
slutanvändare:
Diskriminering och likabehandling
Produktsäkerhet
Dataskydd för kunder
Mål och åtgärder
För att leverera på vår affärsidé och vårt syfte: liberate fashion for the many
har vi vidtagit åtgärder för marknadsföring och produktsäkerhet samt för
skydd avra kunders personuppgifter. Vi har ännu inte satt målr konsu-
menter och slutanvändare.
Ansvarsfull marknadsföring
Vi har ett ansvar att marknadsföra våra produkter på ett hållbart tt och att
vara tillgängliga för alla konsumenter och användare av kläder och livsstils-
produkter, oavsett vilka de är. Varumärkena inom H&M-gruppen skapar kam-
panjer och innehåll som inspirerar en bred och ngsidig målgrupp på våra
olika marknader. Marknadsföringen av våra varumärken har stor inverkan
konsumenterna, och därr måste vi planera och producera innehåll på ett
medvetet och ansvarsfullt sätt. Det innebär bland annat att säkerställa mång-
fald i vårt urval av modeller, så att så många människor som möjligt känner sig
representerade, och att främja en positiv och hälsosam livsstil.
Produktsäkerhet
Vid tillverkning av produkterr barn ärkerheten högsta prioritet. Detta är ett
kärnfokus för alla roller som arbetar med barnprodukter, och avgörande i alla
stadier av produktutvecklingen från den inledande idén till produktionsgolvet.
Våra barnsäkerhetsexperter fastställer riktlinjer och utbildar våra medarbetare
i de senaste säkerhetskraven och trenderna. Vårt arbete med barnsäkerhet
utgår från lagkrav och kunskap om hur barn beter sig, samt den återkoppling
vifår från kunder. Alla ärenden som rör produktsäkerhetsincidenter utreds
noggrant och ligger till grund för den kontinuerliga produktutvecklingen.
Vi utför grundliga riskbedömningar för att identifiera potentiella negativa
konsekvenser och tar fram lämpliga strategier för att motverka dessa. Vi
övervakar kontinuerligt nyckeltal som är kopplade till produktsäkerhet, till
exempel antalet beställningar som stoppats innan försäljningen genom-
fördes och produkter som återkallats på grund av problem kring hälsa och
kerhet eller barnsäkerhet. s mer om våra mål och åtgärder relaterade till
kra produkter och kemikalieanvändning på sid 67.
Dataskydd för kunder
Vi har ett särskilt dataskyddsteam som bedömer alla personuppgifter för att
säkerställa att individens rätt till integritet alltid beaktas. r strategi är inrik-
tad proaktiva åtgärder för att förebygga, minska och åtgärda eventuella
negativa konsekvenser, samtidigt som vi främjar en dataskyddsmedveten
kultur inom hela organisationen. Vi har genomfört robusta åtgärder r att
skydda våra kunders rättigheter, däribland informationssäkerhetsåtgärder
som datakrypteringsteknik och regelbundna dataskyddsgranskningar för
attidentifiera och hantera potentiella sårbarheter. Vi erbjuder också våra
medarbetare fortlöpande utbildning i dataskydd, bästa praxis och krav
regelefterlevnad.
Alla problem och klagomål loggas i en centraliserad databas där de till-
delas en unik identifikator och spåras tills ensning hartts. Vi genomr
regelbundna granskningar för att säkerställa att alla ärenden hanteras inom
rimlig tid. Åtgärderna syftar till att uppnå integritetslen, stärka vårt enga-
gemang för ansvarstagande och kontinuerligt förbättra vårt integritetsskydd.
Vi hanterar våra kunders personuppgifter för att kunna erbjuda sta möjliga
kundupplevelse när de besöker våra hemsidor eller butiker. Vi behandlar
också personuppgifter på kundernas begäran för att kunna leverera tjänster,
fullgöra beställningar eller tillhandahålla support via vår kundservice. Under
2024 hade vi fått in sex klagomål om styrkta fall av överträdelser av kundernas
integritet (fem fall under 2023 och åtta fall under 2022). Samtliga ärenden
utom ett har avslutats utan att tillsynsmyndigheterna krävde några ytter-
ligare åtgärder. Det ärende som fortfarande är pågående hanteras lämp-
ligt sätt i samråd med berörd tillsynsmyndighet.
103
Styrning
Vi på H&M-gruppen tar hänsyn till behoven hos såväl
nutida som framtida generationer, och strävar efter att
bedriva vår verksamhet på ett sätt som är ekonomiskt,
socialt och miljömässigt hållbart. För att vara ett fram-
gångsrikt bolag anser vi att vi måste agera ansvarsfullt.
Det innebär att vi delar tydlig, korrekt och relevant
information om våra produkter och verksamheter.
Alltvi gör är en del av den sociala och miljömässiga
berättelsen om våra produkter.
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Bolagsstyrning
104
Ansvarsfullt företagande
H&M-gruppen bedriver verksamhet på många marknader i olika delar av
världen, som alla omfattas av sina egna lagar och regelverk. Vi är medvetna
om att vi påverkar många intressenter genom vårt sätt att arbeta och de
områden där vi är verksamma, och detta har också betydelse för den lång-
siktiga framgången för vår verksamhet. På många av de marknader där vi
ärverksamma utgör oetisk afrspraxis en risk för vår verksamhet. Goda
inköpsrutiner ochra samarbete med våra affärspartners är därför av -
rande för att vi ska kunna leverera i linje med vår afrsidé och begränsa
eventuell negativ verkan på människor och miljö.
Strategi och styrning
Det är av yttersta vikt att H&M-gruppen alltid agerar etiskt, transparent och
ansvarsfullt i alla verksamhetsled – från vårt samarbete med leverantörer till
interaktionen med våra kunder. Detta börjar på styrelsenivå och löper genom
alla våra varumärken och verksamheter. Vår ambition är att etablera en före-
tagskultur som främjar etisk och ansvarsfull affärspraxis. H&M-gruppens
processer för riskhantering och internkontroll säkerställer att vi följer relevant
lagstiftning och har kontroll över vår riskexponering. Koncern ledningen, de
enskilda varumärkena och samtliga koncernfunktioner granskar våra affärs-
etiska risker kvartalsbasis. Styrelsen och revisionsutskottet får löpande
information från organisationen kring dessa processer. Ansvaret för H&M-
gruppens företagskultur och affärsetik beskrivs i vår bolagsstyrningsrapport
på sidorna 38–51.
Identifiering och hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
Vi genomför riskbedömning som en del i due diligence-processen för nya
leverantörer, baserat på risknivån per land, bransch, typ av verksamhet och
leverans. Vi fastställer kort- och långsiktiga mål för att minska identifierade
risker. Prioriteringen är riskbaserad. H&M-gruppen fortsätter att undersöka
användningen av externa riskhanteringsverktyg som kan automatiserar
process för identifiering av affärsetiska risker och due diligence-processen
för affärspartners och andra utomstående parter. Läs mer om H&M-gruppens
riskhanteringsprocess på sidorna 49–51.
Policies och rutiner
Grundläggande respekt för individen och för mänskliga rättigheter är kärnan
ivår verksamhet och vårretagskultur. Dettaller alla inom vår värde-
kedja,och omfattar aspekter såsom rättvisa löner och arbetstider, en ker
arbetsplats, föreningsfrihet och möjligheten att utvecklas ochxa. Minimi-
standarder för anställning och sociala policies finns inom hela vår verksam-
het och leverantörskedja och bidrar till goda arbetsförhållanden i kra och
hälsosamma miljöer för alla medarbetare. Som ett globalt företag represen-
terar vi många olika kulturer och bakgrunder. Detta är en av styrkorna i vår
verksamhet eftersom det bidrar med en mängd olika kunskaper, erfarenheter
och perspektiv som möjliggör kreativitet och innovation. Vi arbetar aktivt för
att skapa en inkluderande företagskultur där alla uppmuntras till att vara sig
själva och visa respekt gentemot varandra.
Dokumentet ”our way” sammanfattar våra värderingar, policies och rikt-
linjer och hur de formar H&M-gruppens sätt att bedriva verksamhet för att
kerställa att det görs på ett etiskt, ansvarsfullt, hållbart och transparent
sätt. ”Our way” gäller för alla medarbetare inom alla varumärken och funk-
tioner inom H&M-gruppen ochnder sig även till externa intressenter.
Merinformation om ”our way” finns på hmgroup.com/about-us.
Code of ethics
Inom H&M-gruppen har vi ett åtagande att bedriva vår verksamhet med g
standard vad gäller ärlighet, integritet, transparens ochttvisa villkor. Vår
code of ethics beskriver bolagets förväntningar på anställda och affärs-
partners. All verksamhet som bedrivs med eller för H&M-gruppens räkning
ska alltid bedrivas i enlighet med vår code of ethics och tillämpliga lagar och
förordningar idet land där verksamheten bedrivs. Code of ethics inkluderar
detaljer om vår nolltolerans-policy mot mutor och korruption, somller alla
affärsförbindelser i alla länder där vi är verksamma. Det är obligatoriskt att
alla affärspartners och medarbetare efterlever vår code of ethics. Vi ser
utbildning och medvetenhet som viktiga verktyg för att agera etiskt och i
enlighet med tillämpliga policies, lagar och regler.
Inom H&M-gruppen ser vi allvarligt alla anklagelser om oegentligheter
ivår verksamhet. Oegentligheter kan innefatta diskriminering, trakasserier,
stöld, bedrägeri, korruption, andra överträdelser av våra policies och riktlinjer
avseende etiskt beteende, eller brott mot lagar. Alla rapporterade ärenden
utreds och lämpliga åtgärder vidtas mot bevisade oegentligheter. Den som
uppmärksammar ett problem ska känna sig trygg och få stöd, och vi gör allt
för att hålla anmälarens identitet strikt konfidentiell. Rapportering kan göras
anonymt, utom i länder där detta strider mot lokala lagar. Vi tolererar inte
vedergällning mot någon som uppmärksammar ett problem i god tro.
Mekanism för visselblåsning
H&M-gruppen omfattas av lagkrav gällande visselblåsning (whistleblowing).
Eventuella farhågor eller potentiella överträdelser av H&M-gruppens policies
eller relevant lagstiftning kan rapporteras via vår externt tillgängliga speak up-
kanal, som är vår funktion för visselblåsning. Speak up-kanalen är tillgänglig
förra medarbetare, affärspartners och deras medarbetare samt för tredje-
parter. Läs mer om vår policy och funktion för visselblåsning på sid108.
Våra affärspartners och deras anställda
Alla leverantörer måste underteckna vårt hållbarhetsåtagande (sustainability
commitment) och vår code of ethics förafrspartners. Dessa dokument
beskriver våra förväntningar på relationen, däribland att varje medarbetare
alltid behandlas med värdighet och respekt. Vi förväntar oss också att våra
affärspartners etablerar sin egen rapporteringsprocess för oegentligheter,
där deras medarbetare kan rapportera klagomål och dela misstankar utan
rädsla för repressalier. Om en medarbetare hos någon av våra affärspartners
ändå inte kan ta upp sina misstankar inom den organisation där personen
arbetar, eller inte ser någon åtgärd på ett problem som rör H&M-gruppen,
kanvederbörande använda vår speak up-kanal. Detta är i linje med OECD:s
riktlinjer om tillbörlig aktsamhet för ansvarsfullt företagande och den lokala
lagstiftningen där vi är verksamma. Läs mer om vårt hållbarhetsåtagande
(sustainability commitment) och vår policy för ansvarsfullt företagande
(RBC) på sid 108.
Dataskydd
H&M-gruppen har implementerat en robust dataskyddspolicy (data privacy
policy) för att säkerställa efterlevnad av tillämplig lagstiftning och för att
upp rätthålla gsta standard för datasäkerhet. Vi har också etablerat om -
fattande rutiner för att vägledara kollegor i hur personuppgifter ska
hanteras ett ansvarsfullt sätt. Rutinerna återger de viktigaste delarna av
vår dataskyddspolicy och ger steg-för-steg-instruktioner som omvandlar
juridiska och regulatoriska krav till en konkret vägledning i det dagliga arbetet.
Läs mer om r dataskyddspolicy (data privacy policy) på sid 108.
För att ytterligare stärka förståelsen för dataskydd inom hela organisa tionen
erbjuder vi en mängd olika utbildningssessioner som är skräddarsydda för att
rbättra kollegornas kunskap om dataskydd. Till exempel måste alla med-
arbetarera kontor genomföra en årlig e-utbildning i vår utbildnings-
modul om dataskydd. Denna utbildning ger deltagarna viktiga färdigheter för
att identifiera och hantera personuppgifter på ett korrekt sätt. Syftet är att
främja en kultur med medvetenhet om integritet och säkerställa efterlevnad
av våra dataskyddsstandarder alla nivåer inom organisationen.
Djurskydd
Vårt åtagande att agera etiskt, transparent och ansvarsfullt sträcker sig
bortom människor och miljö och omfattar även djur. Vårt åtagande vad gäller
djurskydd ingår som en del i vår miljöpolicy (environmental policy) och i vår
djurskyddspolicy (animal welfare policy). Vi har sedan länge ett åtagande att
förbättra djurskyddet inom vår globala leverantörskedja och vi arbetar för att
allt material av animaliskt ursprung som vi använder ska köpas in från gårdar
med god djurskyddspraxis. Läs mer om vår djurskyddspolicy på sid 108.
l och åtgärder
För att nå vår ambition och etablera en företagskultur som främjar etisk
ochansvarsfull affärspraxis har vi satt upp mål relaterade till att förebygga
korruption och mutor, och vi vidtar åtgärder för attrhindra oetiskt affärs-
beteende i hela vår värdekedja.
Korruption och mutor
Vi har nolltolerans för korruption och mutor. Vårt utbildningsprogram i etik-
och antikorruption (anti-corruption training programme) ärrt huvud sakliga
verktyg för att minska risker. Vi tillhandahåller en antikorruptions utbildning
för våramedarbetare, vilka även är ålagda att underteckna vår code of ethics.
Via H&M-gruppens etikportal kan medarbetarna ta del av bolagets code of
ethics ochr speak up-kanal. Utbildningar och aktiviteter för att öka med-
vetenheten om vår speak up-kanal hålls under hela året. Vi gör allt för att
hållavisselblåsares identiteter strikt konfidentiella. Rapportering kan göras
105
anonymt, utom i länder där detta strider mot lokala lagar. Vi tolererar inte
vedergällning mot någon som uppmärksammar ett problem i god tro.
H&M-gruppen omfattas av lagkrav gällande visselblåsning.
Vi utvärderar och utreder alla rapporterade ärenden gällande vår code of
ethics, följer antalet överträdelser årligen och rapporterar dessa årligen till
vd, finanschef och styrelsens revisionsutskott samt via vår års- och hållbarhets-
redovisning. Dessa utredningar kan leda till att affärsrelationer eller anställ-
ningar avslutas. Vi genomför även interna granskningar för att säkerställa
efterlevnad.
Leverantörsrelationer och inköpsrutiner
Vi arbetar kontinuerligt med att utveckla ansvarsfulla inköpsrutiner och
strävar efter att våra inköpsrutiner ska stödja en hållbar utveckling inom
textil- och klädindustrin. Vi gör det genom att erbjuda bättre kapacitets-
planering, respekt för betalningsvillkor, göra lön till en specificerad kostnad
som inte är förhandlad, utbilda våra team om vikten av inköpspraxis och
följautträdesvillkor. När vi utvärderar en ny leverantör kommunicerar vi
vårasociala och miljömässiga minimikrav tidigt i processen för att skapa
endelad förståelse och en gemensam ambition. Vår introduktionsprocess
förnya leverantörer omfattar information om vikten av regelefterlevnad
ochH&M-gruppens åtaganden gällande transparens och ansvarstagande.
Ennyleverantör eller produktionsenhet kan introduceras först när den
uppfyller våra sociala och miljömässiga minimikrav. Dessa ingår också i
vårthållbarhetsåtagande (sustainability commitment). Vi använder ett
riskbaserat tillvägagångssätt för att följa upp våra affärspartners efter-
levnad, och tillämpar olika nivåer och metoder för utvärdering beroende
påvilken typ av varor och tjänster enleverantör tillhandahåller. För leve-
rantörer av kommersiella och icke- kommersiella varor använder vi ett
systemavriskbaserade revisioner samt SIPP (sustainable impact partner-
shipprogram) för att övervaka efterlevnad och prestanda. Genom SIPP
säker ställer vi att alla leverantörer uppfyller våraminimikrav. Läs mer
om leve rantörsrelationer och hur vi hanterar bristande efterlevnad
hmgroup.com/sustainability/sustainability-reporting/how-we-report.
Betalningsrutiner
rt fde av leverantörsbetalningar är i stor utsträckning automatiserat, och
utbetalningarna baseras på inköpsordrar. På så sätt behövs inget uttryckligt
betalningsgodkännande för att göra en utbetalning till en leverantör, vilket
minskar risken för sena betalningar. Betalningsvillkor kan ha stor inverkan
påleverantörernas ekonomiska motståndskraft och investeringsförmåga.
Därr har H&M-gruppen förhandlat fram ett factoringavtal som ger alla
våraleverantörer snabbare tillgång till fakturabetalningar.
Hantering av leverantörskedjan
2024 2023 2022
Andel leverantörer som betraktar H&M-gruppen som en rättvis affärspartner (%) 92 90 89
Antal kollegor i relevanta roller som har tillsatts och genomför utbildning i våra ACT-åtaganden
ochansvarsområden för att förbättra arbetsförhållandena i leverantörskedjan (och procentandel
färdigställande)
1
524 (78%) 510 (73%) 498 (N/A%)
Antal revisioner av vår egen och underleverantörernas lagerverksamhet
2
48 55 34
1. Relevanta roller inkluderar produktionsansvariga, områdeschefer, controllers, inköpsansvariga, merchandising-team, kapacitetsteam, bolagsstyrningsteam och hållbarhetsteam.
ACT (Action, Collaboration, Transformation) är ett saminitiativ mellan IndustriALL Global Union och 19 internationella varumärken och återförsäljare som syftar till att gemensamt
tafram inpspraxis och kollektivavtal, stärkareningsfriheten för en framtidssäker bransch och möjliggöraner som arbetstagarna kan leva på.
2. Av de 48 lager som granskades var 14 inom vår egen verksamhet och 34 inom tredjepartslogistik.
Omfattning av HIGG-index
FSLM (Higg Facility Social and Labor Module) 2024 2023 2022
Antal leverantörsfabriker i första ledet som deltar i FSLM
(och procentandel av det totala antalet leverantörsfabriker i första ledet)
739 (71%) 876 (68%) 843 (66%)
Antal leverantörsfabriker i andra ledet som deltar i FSLM
(och procentandel av det totala antalet leverantörsfabriker i andra ledet)
543 (56%) 442 (61%) 501 (52%)
Antal leverantörsfabriker i första ledet som deltar i FSLM med oberoende granskning
(och procentandel som deltar)
690 (93%) 790 (90%) 843 (100%)
Antal leverantörsfabriker i andra ledet som deltar i FSLM med oberoende granskning
(och procentandel som deltar)
510 (94%) 415 (94%) 501 (100%)
Utbildning om korruption och mutor
Mål 2024 2023 2022
Andel medarbetare inom H&M-gruppen som slutfört e-utbildningen avseende vår code of ethics (%) 90% årligen 79 75 67
Incidenter avseende korruption och mutor
Mål 2024 2023 2022
Totalt antal rapporterade incidenter av potentiella över-
trädelser av vår code of ethics (inklusive rapporterade
korruptionsfall) medarbetare och affärspartners
Bevaka 35 rapporterade incidenter
6 fall förblir oavslutade till
2025
34 rapporterade incidenter.
8 fall förblir oavslutade till
2024
29 rapporterade incidenter.
6 fall förblir oavslutade till
2023
Antal rapporterade incidenter av potentiella överträ-
delser avr code of ethics (inklusive rapporterade
korruptionsfall) per avdelning
Bevaka Försäljning: 15
Centrala kontor: 4
Produktion: 11
Logistik: 5
Online: 0
Försäljning: 12
Centrala kontor: 11
Produktion: 10
Logistik: 1
Online: 0
Försäljning: 12
Centrala kontor: 8
Produktion: 8
Logistik: 1
Online: 0
Sanktioner som införts efter potentiella överträdelser
avr code of ethics (skriftlig varning, uppsägning)
Bevaka Medarbetare: 4 upp-
gningar och 2 varningar
Affärspartners: 3 varningar
Medarbetare: 9 upp-
gningar och 8 varningar
Affärspartners: 0
Medarbetare: 2 upp-
sägningar och 7 varningar
Affärspartners:
1 varning
Antal styrkta fall av överträdelser mot code of ethics Bevaka 9 16 10
106
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Bolagsstyrning/Ansvarsfullt företagande
Produktionsdata från leverantörskedjan
2024 2023 2022
Antal leverantörsfabriker i första ledet (och procentandel relevant
produktionsvolym) som anges i H&M-gruppens leverantörslista
1163 (99%) 1005 (95%) 1183 (99%)
Antal leverantörsfabriker i andra ledet (och procentandel relevant
produktionsvolym) som anges i H&M-gruppens leverantörslista
448 (77%) 344 (60%) 392 (73%)
Antal länder och arbetstagare som ingår i våra leverantörsfabriker i första och andra ledet 47 länder
1447903
arbetstagare
42 länder
1409820
arbetstagare
42 länder
1400000
arbetstagare
Betalningsvillkor och betalningspraxis1
2024 2023 2022
Genomsnittligt antal dagar det tagit att betala en faktura från det datum då avtalsenlig eller
lagstadgad betalningsperiod börjar beräknas
32 dagar 29 dagar 30 dagar
Andel kommersiella leverantörsbetalningar som gjorts i tid (%) 99 99 98
1. På grund av den stora datamängden har genomsnitten för en månad per år använts i sllet för genomsnittet för hela året. Inga betydande variationer förkommer mellan årets
olikamånader.
Bekftade fall av bristande efterlevnad av minimikrav
1
2024 2023 2022
Antal fall av bristande efterlevnad av minimikrav i leverantörsfabriker i första och andra ledet
Samhällsansvar 522 141 72
Miljö 280 21 12
Affärspraxis 15 50 25
Övriga 87 29 19
Antal uppsägningar av affärsrelationer grund av bristande efterlevnad av minimikrav
hos leverantörsfabriker i första och andra ledet
8 12 4
1. Under 2024 förbättrade vi revisions- och valideringsmetoder för att öka synligheten, säkerställa dokumentation och säkra tillgången till gottgörelse. Vi nästan fördubblade fabriks-
besöken från tredje part eller H&M-team, med de flesta fynden åtgärdade inom två veckor. För allvarliga överträdelser, såsom frågor om mänskliga rättigheter, utfärdade vi 36 Letters
of Concern (LoC), en minskning med 63 % från 96 2023. Medan de övergripande resultaten ökade, minskade kritiska kränkningar, vilket återspeglar vårt fortsatta engagemang för
efterlevnad och minskning av kränkningar avnskliga rättigheter i leveranskedjan.
Påtalanden av bristande efterlevnad av minimikrav som gjorts till produktionsleverantörer i första och andra ledet
2024 2023 2022
Juridiska tillstånd, beredskapsplanering, brandsäkerhet 0 4 10
Barnarbete 0 0 0
Ersättning, minimilön, övertidsersättning 0 24 8
Medarbetarengagemang och kommunikation 0 0 0
Rekrytering och anställning 4 4 7
Bemötande och utveckling av medarbetare 0 3 0
Vattenanvändning, avloppsvatten 17 14 7
Energi, kemikalier 0 2 0
Användning av oanmälda enheter, transparens 15 45 25
107
Våra policies är en viktig del av vår strategi för att säkerställa att vi uppnår
våra hållbarhetsambitioner. Där det är tillämpligt baserar vi våra policies och
åtaganden internationella normer och erkända initiativ. Det inkluderar
bland annat ILO:s konventioner och FN:s vägledande principer för företag
ochmänskliga rättigheter.
Miljöpolicy
Vår miljöpolicy beskriver hur vi tar vårt ansvar för att skydda miljön och hålla
oss inom planetära gränser. H&M-gruppen har en ambition att leda omställ-
ningen till en cirkulär modeindustri med nettonollpåverkan klimatet, och att
samtidigt vara ett rättvist ochmliktretag. Vi strävar efter att den ekono-
miska tillxten och lönsamheten i vår verksamhet ska frikopplas från annd-
ning av ändliga naturresurser och från växthusgasutsläpp. Forskningen är
tydlig med att klimatförändringar och resursutarmning är två av de största
utmaningarna som vår planet står inför i dag. Båda bidrar till förlust av bio-
logisk mångfald och äventyrar miljontals människors försörjning och deras
nskliga rättigheter. För att komma till rätta med dessa kritiska frågor är
detavgörande att vi ställer om från en linjär modellr konsumtion och pro-
duktion – där vi tar, tillverkar och snger – till en cirkulär modell som maxi-
merar produkt- och resursvärdet genom återanvändning, reparation och
återvinning av produkter och material.
Policy för mänskliga rättigheter
Vår policy för mänskliga rättigheter beskriver vårt åtagande att respektera
grundläggande mänskliga rättigheter för alla människor i hela vår värdekedja
–ir egen verksamhet, i leveranrskedjan och i de samhällen där vi är verk-
samma. Styrelsen har antagit vår policy för mänskliga rättigheter. Ansvaret för
efterlevnad av policyn delegeras till ledande operativa befattningshavare som
rapporterar till vår vd, medan hållbarhetschefen och ansvarig för bolags-
styrning regelbundet övervakar den övergripande efterlevnaden och rappor-
terar om framsteg och konsekvenser till styrelsen och ledningsgruppen.
Sociala policies
Förutom vår policy för mänskliga rättigheter har vi implementerat en uppsätt-
ning sociala policies för att säkerställa att alla våra medarbetare behandlas
med respekt.
Policyr icke-diskriminering
Vår policy för jämställdhet, inkludering, mångfald och icke-diskriminering
syftar till att säkerställa att alla behandlas lika på arbetsplatsen. Allt vi gör
bygger på alla människors lika värde, och vi förväntar oss att alla medarbetare
aktivt bidrar till att skapa en inkluderande arbetsmiljö fri från diskriminering,
för domar och förutfattade meningar. I denna policy innefattar diskriminering
åtskillnad, uteslutning eller preferens baserat bland annat ras, etnicitet,
hudfärg, kön, sexuell läggning, graviditet och civilstånd, familjeansvar, religion,
politiska åsikter, nationell härkomst, socialt ursprung, könsidentitet och
-uttryck, ålder, funktionshinder, facklig anslutning och aktivitet, hälsotillstånd
samt alla former av medicinsk diskriminering, såväl psykisk som fysisk.
Policy mot våld
Vår policy mot trakasserier och våld syftar till att säkerställa en arbetsmiljö fri
från trakasserier, våld och annat olämpligt beteende som kan leda till fysisk
eller psykisk skada. Trakasserier, våld eller annat olämpligt beteende avser
enrad oacceptabla beteenden och handlingar. Detta inkluderar, men är inte
begränsad till, bland annat att hota eller angripa någon fysiskt, muntligt eller
skriftligt, avsiktligt utesluta eller ignorera någon, undanhålla arbetsrelaterad
information, sabotera någons arbete, fälla sexuella kommentarer och att
initiera oönskad nära kontakt.
Arbetsmiljöpolicy
r arbetsmilpolicy syftar till att skapa och upprätthållalsosamma, säkra
och hållbara arbetsmiljöer som fmjar fysiskt, psykiskt och socialtlbefin-
nande i hela vår verksamhet. Vi strävar efter att bygga en stark hälso- och
säkerhetskultur genom att vidta förebyggande åtgärder och ständigt arbeta
för att säkerställa och förbättra arbetsförhållandena. Alla kollegor upp-
muntras att ta ansvar för att skydda sig själva och andra i det dagliga arbetet
och att rapportera alla tillbud, olyckor eller osäkra arbetsförhållanden.
Policy för förhållandet mellan arbetsmarknadens parter
Vår policy för förhållandet mellan arbetsmarknadens parter syftar till att
uppnå en god relation mellan medarbetare, chefer, arbetstagarrepresentanter
och relevanta externa intressenter. Vi förntar oss att alla parter är rättvisa,
respektfulla och konstruktiva när de deltar i den sociala dialogen och att de
värdesätter allas synpunkter när det gäller att hitta sätt att kontinuerligt
förbättra våra arbetsplatser. Vårt mål är att se till att alla medarbetare inom vår
egen arbetskraft omfattas av ett socialt skydd mot inkomstbortfall på grund av
sjukdom, arbetslöshet, skada, föräldraledighet eller pension antingen via det
offentliga systemet eller genom de förmåner som erbjuds.
Ersättning och förmåner
Våra medarbetares bidrag är nyckeln till vår kontinuerliga tillväxt, och vi vill
kompensera dem i enlighet med detta. Vi beskriver våra grundläggande
ersättnings principer i våra globala ersättningsriktlinjer (global compensation
guide lines) och följer alltid lokal lagstiftning och kollektivavtal. Alla anställda
som arbetar heltid eller deltid, oavsett befattning, lön och land, omfattas av
H&M- gruppens belöningsprogram (H&M Incentive Program, HIP) som är
utformat enligt principerna för vinstdelning.
Policy för intern klagomålshantering
I händelse av brott mot våra sociala policies har alla våra arbetsplatser lokala
klagomålsförfaranden som är baserade på vår klagomålspolicy. Med detta vill
vi säkerställa att alla kollegor har tillgång till ett tydligt och effektivt förfarande
när det gäller att hantera frågor kring anställning, behandling på arbetsplatsen
eller brott mot våra sociala policies.
Policy och funktion för visselblåsning
Vår policy för visselblåsning beskriver vårt åtagande att hantera oegentlig-
heter i vår verksamhet, och vår speak up-kanal erbjuder anställda, leverantörer
och andra intressenter ett alternativ för att rapportera oegentligheter och
korruption. Vi uppmuntrar alla våra medarbetare, affärspartners och utom-
stående parter att rapportera varje misstänkt, bekräftat eller potentiellt fall
avöver trädelser mot H&M-gruppens policies och/eller gällande lagar genom
r speak up-kanal. Vem som helst inom eller utanför H&M-gruppen kan
rapportera sådana händelser speakup.hmgroup.com.
Dataskyddspolicy
Vår dataskyddspolicy syftar till att prioritera och respektera integritet på ett
lagenligt och etiskt sätt. Policyn styrs av fem viktiga principer för dataskydd:
att säkerställa att personuppgifter endast används för tydliga ändamål med
rättslig grund, att öppet kommunicerar praxis för hantering av person-
uppgifter, att se till att alla uppgifter är korrekta och relevanta samtidigt som
användningen begränsas till nödvändiga ändamål, att radera eller anonymisera
uppgifterr deras syfte är uppfyllt och att vidta robusta åtgärder för att
skydda uppgifterna enligt vår informationssäkerhetspolicy. Alla medarbetare
förväntas följa dessa principer, hålla sig informerade genom utbildnings-
aktiviteter för att öka medvetenheten och rapportera alla dataintrång.
Policy för ansvarsfullt företagande
Vår policy för ansvarsfullt företagande förklarar hur vi identifierar, förebygger,
minskar samt redovisar och hanterar faktisk och potentiell påverkan ihela vår
värdekedja, både i vår egen verksamhet och genom våra affärs relationer upp-
ströms och nedströms.
Vårt hållbarhetsåtagande
Genom vårt hållbarhetsåtagande ställer vi krav på våra affärspartners relaterat
till due diligence för hållbarhet. Åtagandet gäller för alla affärspartners som
vihar avtalsförhållanden med. Det styrs av globalt erkända standarder och
omfattar konsekvenser för människor och miljö. Åtagandet betonar också
ömsesidigt förtroende och dialog som en viktig utgångspunkt för att hantera
hållbarhetsutmaningar.
Djurskyddspolicy
Vår djurskyddspolicy syftar till att säkerställa att inga djur skadas till följd av
framställning och tillverkning av våra varor. I linje med vår ambition att minska
vårt beroende av nyutvunna resurser siktar vi att öka andelen återvunna
animaliska fibrer i vår produktion. Vi utforskar också alternativa material som
kan erbjuda samma egenskaper. Inga av våra skönhetsprodukter är testade
pådjur och vi har strikta krav gällande material av animaliskt ursprung, som
ull,läder och dun. Vi säger bestämt nej till päls, och vi har i många år förbjudit
användningen av exotiska djurhudar, liksom allt material somrr fn
utrotnings hotade arter. Alla våra leverantörer som arbetar med produktion
ochbearbetning av animaliska material eller skönhetsprodukter måste följa
vårdjurskyddspolicy.
s mer om våra policies och åtaganden på
hmgroup.com/sustainability/standards-and-policies
Våra policies och åtaganden
108
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Bolagsstyrning/Våra policies och åtaganden
109
Revisorns rapport från översiktlig
granskning av utvald hållbarhets-
information illbarhetsredovisningen för
H & M Hennes & Mauritz AB (publ) 2024
Till H & M Hennes & Mauritz AB (publ),
organisationsnummer 556042-7220
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen och verkställande direktören i H & M Hennes
& Mauritz AB (publ) att översiktligt granska utvald hållbarhetsinformation
beskriven nedan (”utvald hållbarhetsformation”) som presenteras i H & M
Hennes & Mauritz AB (publ) hållbarhetsredovisning 2024sidorna 52–109
idetta dokument.
Allmänna upplysningar
Ansats för intressentdialog (GRI upplysning 2–29) som presenteras på
sidorna 54–55. Process för att fastställa väsentliga frågor och förteckning
över väsentliga fgor (GRI upplysningar 31, 32) som presenteras
sidorna 56-57. Antal exekutiva och icke-exekutiva befattningshavare,
andelleda möter i förvaltnings-, lednings- och tillsynsorgan fördelat per
könoch andra aspekter av mångfald, samt procentandel oberoende
styrelse ledamöter (ingår i GRI Upplysning 2–9) som presenteras
på sid 54.
Utsläpp av växthusgaser
Bruttoutsläpp avxthusgaser i scope 1 (GRI upplysning 305–1) som pre-
senteras på sid 64 i hållbarhetsredoisningen. Bruttoutsläpp av växthusgaser
iscope 2, marknadsbaserade- och platsbaserade (GRI upplysning 305–2)
som presenteras sidan 64. Bruttoutsläpp av växthusgaser i scope 3
(GRIupplysning 305-3), begnsat till kategori 1, inklusive tygproduktion,
råmaterial, och klädtillverkning, icke-klädesvaror, förpackningar, och övriga
utgifter, samt kategori 4 avseende uppströms transporter, som presenteras
på sid 64. Procentuell minskning avxthusgasutsläpp i scope 1 och 2 och
utsläpps intensitet i scope 1 och 2 (GRI upplysning 305-4 and 305-5) som
presenteras sid 64.
Energi
Energiförbrukning inom organisationen och andelen förnybar energi
(GRIupplysning 3021) som presenteras på sid 66.
Material och förpackningar
Andel återvunna material som används i kommersiella produkter och för-
packningar, samt återvunna och hållbart framställda material som används
ikommersiella produkter (ingår i GRI upplysning 301–2) och som presen-
teras på sid 77. Andel plastförpackningar avsedda för återvinning eller åter-
användning (kriterier definierade i ‘How we report 2024’) som presen teras
på sid 77.
Vattenföroreningar
Andel leverantörsfabriker i första och andra ledet med funktionella avlopps-
reningsverk enligt utvärdering, andel leverantörsfabriker i första och andra
ledet som har uppnått grön nivå på bedömningen av avloppsreningsverkens
funktionalitet och andel leverantörsfabriker i första och andra ledet där
kvaliteten på vattenutsläppen från avloppsreningsverken uppfyller Zero
Discharge of Hazardous Chemicals krav på grundnivå (kriterier definierade
i‘How we report 2024’) som presenteras på sid 68.
Secondhand-försäljning
Andel och antal marknader där H&M-gruppen erbjuder secondhand-
försäljning, andel och antal butiker som erbjuder secondhand-försäljning
och andel av omsättningen som kommer från secondhand-försäljning
( kriterier definierade i ‘How we report 2024’) som presenteras sid 78.
Den egna arbetskraften
Uppgifter om företagets anställda och antal anställda per land (ingår i GRI
upplysning 2–7 samt 401–1) som presenteras på sidan 96. Mångfald och inklu-
dering avseende åldersfördelning bland de anställda (ingår i GRI upplysning
405–1) som presenteras på sid 96.
Arbetstagare i värdekedjan
Andel leverantörsfabriker i det första ledet som har hälso- och säkerhets-
kommittéer, andel leverantörsfabriker i det andra ledet som har hälso- och
säkerhetskommittéer , andel leverantörsfabriker i det första ledet som har
fackföreningsrepresentation, andel leverantörsfabriker i det andra ledet som
har fackföreningsrepresentation, andel leverantörsfabriker i det första ledet
som har kollektivavtal, andel leverantörsfabriker i det andra ledet som har
kollektivavtal, andel leverantörsfabriker i det första ledet som har infört
klagomålsmekanismer, andel leverantörsfabriker i det andra ledet som
harinfört klagomålsmekanismer (ingår i GRI Upplysning 3-3 och kriterier
definierade i ‘How we report 2024’), som presenteras på sid 101.
Antal leverantörsfabriker i det första ledet som deltar i FSLM (Higg
Facility Social and Labor Module), antal leveranrsfabriker i det andra
ledetsom deltar i FSLM, antal leverantörsfabriker i det första ledet som
deltar i FSLM med tredjepartsverifikationer, antal leverantörsfabriker i det
andra ledet som deltar i FSLM med tredjepartsverifikationer (ingår i GRI
Upplysning 4141) som presenteras sid 106.
Genomsnittliga månadslöner (exklusive övertid) hos H&M-gruppens
leverantörsfabriker jämfört med tillämpliga minimilöner på viktiga pro-
duktionsmarknader (kriterier definierade i ‘How we report 2024’) som
presenteras sid 100.
Etik, antikorruption och integritet
Totala rapporterade incidenter av potentiella överträdelser av code of ethics
(inklusive rapporterade korruptionsfall) avseende anställda och affärspart-
ners, sanktioner som införts efter potentiella överträdelser av code of ethics,
och antal styrkta fall av korruption eller mutor (inr i GRI upplysning 2053)
som anges på sid 106.
Andel medarbetare inom H&M-gruppen som slutfört e-utbildning avseende
code of ethics (ingår i GRI upplysning 205–2) som presenteras på sid 106.
Styrkta fall av överträdelser av kundernas integritet och förlust av kunddata
(GRI upplysning 418–1) som presenteras sid 103.
Betalningsrutiner
Genomsnittligt antal dagar det tagit att betala en faktura från det datum
dåavtalsenlig eller lagstadgad betalningsperiod börjar räknas, och andel
kommersiella leverantörsbetalningar som gjorts i tid (kriterier definierade
i‘How we report 2024’) som presenteras på sid 107.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
upprätta hållbarhetsredovisningen i enlighet med tillämpliga kriterier,
vilkaframgår på sid 54, och utgörs av de delar avllbarhetsrapporterings-
standarden utgivet av GRI (Global Reporting Initiative) som är tillämpliga för
den utvalda hållbarhetsinformationen, samt av H & M Hennes & Mauritz AB
(publ) egna framtagna redovisnings- och beräkningsprinciper vilka beskrivs
isamband med rapporteringen eller i ‘How we report 2024’. Detta ansvar
innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta
den utvalda hållbarhetsinformationen som inte innehåller väsentliga fel-
aktigheter, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag.
110
<<Innehåll Hållbarhetsrapport/Revisionsberättelse
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om den utvalda hållbarhetsinformation
som listas ovan och i de dokument som anges grundad på vår översiktliga
granskning. Urvalet avllbarhetsinformation som är förelr vår gransk-
ning har genomförts av företagsledningen i H & M Hennes & Mauritz AB (publ).
Vårt uppdrag är begränsat till ovan utvald hållbarhetsinformation, vilken inte
inkluderar webblänkar, och är begränsat till den historiska information som
redovisas och omfattar således inte framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000 (om -
arbetad), andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och översiktliga gransk-
ningar av historisk finansiell information. En översiktlig granskning består
avatt göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för
upprättandet av rapporteringen, att utföra analytisk granskning och att
vidtaandra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har
en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards
onAuditing och god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage-
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efter-
levnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar. Vi är oberoende i förhållande till H & M
Hennes & Mauritz AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det
inte möjligt för oss att skaffa oss en dan säkerhet att vi blir medvetna om
alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en
revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig gransk-
ning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en
revision har.
Vår granskning utgår från de av styrelsen och verkställande direktörens
valda kriterier, som definieras ovan. Vi anser att dessa kriterier ärmpliga
för upprättande av den utvalda hållbarhetsinformationen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är tillräckliga
ochändamålsenliga i syfte att ge oss grundr vårt uttalande nedan.
Uttalande
Grundat pår översiktliga granskning har det inte kommit framgra
omständigheter som ger oss anledning att anse att den utvalda hållbarhets-
informationen inte, i allt sentligt, är upprättad i enlighet med de ovan av
styrelsen och verkställande direktören angivna kriterierna.
Stockholm 20 mars 2025
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
Lennart Nordqvist
Specialistmedlem i FAR
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på
sidorna 53–109 och för att den är upprättad i enlighet med års-
redovisningslagen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde
före den 1 juli 2024.
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation
RevR12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhets-
rapporten. Detta innebär attr granskning avllbarhets-
rapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som
enrevision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
osstillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 20 mars 2025
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande avseende
den lagstadgade hållbarhets-
rapporten
111
Finansiella
rapporter
Förvaltningsberättelse 113
Koncernens resultaträkning 120
Koncernens rapport över totalresultat 121
Koncernens balansräkning 122
Koncernens förändring i eget kapital 124
Koncernens kassaflödesanalys 126
Moderbolagets resultaträkning 127
Moderbolagets rapport över totalresultat 127
Moderbolagets balansräkning 128
Moderbolagets förändring i eget kapital 130
Moderbolagets kassaflödesanalys 131
Noter till de finansiella rapporterna 132
Årsredovisningens undertecknande 155
Revisionsberättelse 156
112
<<Innehåll Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direkren för H & M Hennes & Mauritz AB (publ),
556042-7220, med säte i Stockholm, avger härmed årsredovisning och kon-
cernredovisning för räkenskapsåret 2023-12-01–2024-11-30, nedan benämnt
som räkenskapsåret 2024. Samtliga hänvisningar till ”H&M, ”H&M-gruppen”
och ”bolaget” i denna förvaltningsberättelse avser hädanefter H & M Hennes
& Mauritz AB (publ).
Verksamhet
H&M-gruppen är ett kundfokuserat, kreativt, värderingsdrivet och ansvars-
fullt mode- och designretag. Verksamheten består främst av förljning
avkläder, accessoarer, skor, skönhetsprodukter, hemtextil och inrednings-
artiklar till kunder. Försäljningen sker via omnikanal i digitala och fysiska
butiker samt digitala marknadsplatser och sociala medier. Påvissa mark-
nader säljs varumärkenas produkter viafranchisepartners.
Vart och ett av koncernens varumärken har sin egen unika identitet.
Tillsammans kompletterar de varandra och erbjuder en stor variation av
trender och stilar i olika prisnivåer inom mode, skönhet, accessoarer och
heminredning. H&M:s affärsidé är att erbjuda mode och kvalitet tillsta pris
på ett hållbart sätt. I H&M ingår även inredningsvarumärket H&M HOME,
sportvarumärket H&M Move och H&M Beauty. Portfolio brands inkluderar
COS, Cheap Monday, Weekday, Monki, & Other Stories, ARKET och Singular
Society.
I koncernen ingår även new growth & ventures, som bidrar till H&M-
gruppens långsiktiga tillväxt genom att utforska nya möjligheter inom
modeindustrin. Detta inkluderar investeringar i joint ventures, potentiella
förvärv och H&M-gruppens egna startups. Målet är att engagera kunder
nya sätt, skapa ytterligare tillxt, bidra till en hållbar utveckling och genya
kunskaper. Exempel ventures är Sellpy, Syre, A Retro Tale, Rondo, Looper
Textile Co. och Creator Studio.
H&M-gruppen gör mode och design tillgängligt för alla påett sätt som är
bra för verksamheten samtidigt som bolaget minimerar sin negativa påverkan
på människor och miljö. Varurkena arbetar för att övergå till mer cirkulära
affärsmodeller för sina produkter och tjänster, samt ökar andelen återvunnet
och hållbart framställt material i sina kollektioner.
Varje varumärke har sin egen design- och inköpsfunktion bestående av
medarbetare med olika bakgrunder, erfarenheter och kompetens, vilket är
nyckeln till att kunna ta fram relevanta och inspirerande kollektioner till res-
pektive kundgrupp. H&M:s design- och inköpsfunktion skapar kollektionerna
centralt främst i Stockholm medan till exempel COS har sin design- och
inköps funktion i London. Läs mer på sidorna 26–32.
Resultatkommentar
Nettoförsäljningen för helåret ökade med 1 procent i lokala valutor jämfört
med före gående år. Försäljningsutvecklingen stärktes under det fjärde
kvartalet mfört med de tre första kvartalen. Den stärkta trenden drevs av
ettväl mottaget kunderbjudande inom dam, där H&M-gruppen har blivit
ttre påatt snabbt anpassa sig till nya trender och skapa ett mer relevant
sortiment, ikombination med att den digitala upplevelsen har utvecklats.
Förbättringsarbetet i varuförsörjningskedjan och fortsatt normalisering av
de externa faktorer som påverkar inköpskostnaderna ledde till en stärkt
brutto marginalför helåret. Som följd av det fullt implementerade kostnads-
och effektivitetsprogrammet och en god operationell kostnadskontroll
hadeförsäljnings- och administrationskostnaderna samma ökningstakt
somförsäljningen ilokala valutor. Detta trots ett inflationstryck i kostnads-
basen, ökade satsningar på marknadsföring och avvecklingskostnader.
Riktning ochl
Under 2024 har H&M-gruppen fortsatt att förbättra kunderbjudandet och
kundupplevelsen. Fokusg främst att utveckla ett starkt sortiment
somger kunderna bäst valuta för pengarna samtidigt som både fysiska och
digitala butiksupplevelser uppgraderats. Genom att stärka upplevelsen fort-
sätter koncernen att bygga långsiktiga kundrelationer inom alla varumärken
genomen omnikanalmodell. Samtidigt nedprioriterades initiativ som inte
stärkte varumärket eller bidrog till försäljning och lönsamhet. Som ett resultat
av detta avvecklades Afound under 2024, och under 2025 kommer Monki
attintegreras i Weekday, både i butiker och online. H&M-gruppen ökader-
bättringstakten i en effektiv och efterfrågestyrd leverantörskedja och ökade
flexibiliteten och produkttillgängligheten i alla kanaler.
I linje med H&M-gruppens mål om en stark kapitalstruktur med god likviditet
och finansiell flexibilitet är målen utformade för att stödja sunda finanser,
samtidigt som de möjliggör fortsatt handlingsfrihet för tillväxt och investe-
ringar. Bolaget fokuserar att frigöra tillväxtpotentialen i koncernens
varumärken, med särskilt fokus på att stärka H&M. Detta innebär att icke-
organisk tillväxt och tillväxt genom nya affärsmodeller prioriteras ned på
korttill medellång sikt.
H&M-gruppen har tre långsiktiga mål: en långsiktig försäljningstillväxt om
minst 10 procent per år, en rörelsemarginal som överstiger 10 procent och en
56-procentig minskning av utsläppen av växthusgaser
1
senast 2030, med
2019 som baslinje.
Expansion med integrerade kanaler
H&M-gruppens expansion sker med fokus på ökad omnikanalförsäljning.
Kunderna vill kunna handla och hitta inspiration var, när och hur de än önskar
i butikerna, varumärkenas egna onlinesajter, på digitala marknadsplatser
och i sociala medier. H&M-gruppen ökade investeringstakten i sina fysiska
och digitala butiker under 2024 för att ge en ännu mer inspirerande upp levelse
och samtidigt optimera butiksportföljen för fortsatt lönsamhet och tillväxt.
Under räkenskapsåret 2024 öppnade H&M sin första butik i Dominikanska
republiken via franchise. H&M utökade också sin närvaro digitalt på Douyin
och Pinduoduo, två av Kinas största e-handelsplattformar, samt påAjio.com
iIndien och Trendyol.com i Turkiet och i Saudiarabien. ARKET öppnade sina
första butiker i Lettland, Spanien, Polen och Italien. Weekday och Monki lan-
serades på Boozt.com och ARKET på ASOS.com under andra halvåret 2024.
& Other Stories öppnade på marknadsplatsen About You, som finns på cirka
25 marknader i Europa.
Under räkenskapsåret 2024 öppnade H&M-gruppen 88 (101) butiker och
stängde 204 (197) butiker, vilket innebar en nettominskning på 116 (96) butiker.
Koncernen hade totalt 4 253 (4369) butiker per den 30 november 2024,
varav 258 (282) drevs av franchisepartners.
Butikerna fördelades enligt följande: 3 777 (3872) H&M, 238(245)COS,
48(64) Monki, 70(72)&Other Stories, 46(53)Weekday, 40(30)ARKET, och
34(33)H&M HOME.
2
1. Avser vetenskapligt baserade mål för den egna verksamheten (scope 1 och 2) och för
företagets hela värdekedja (scope 3) och exkluderar användning avlda produkter.
2. Konceptbutiken H&M HOME finns även som shop-in-shop i 471 H&M-butiker.
113
Investeringstakten i fysiska och digitala butiker fortsätter under 2025
samma ni som 2024r att ge en ännu mer inspirerande upplevelse sam-
tidigt som butiksportföljen optimeras för fortsatt lönsamhet och tillväxt.
Den första H&M-butiken i Brasilien kommer att öppna i São Paulo under
slutet av 2025. Butiken öppnar i Iguatemi, ett av de mest ikoniska och unika
köpcentren i Brasilien. ARKET öppnar sin första butik i Norge, Österrike,
Grekland och på Irland, under 2025.
H&M-gruppen forttter att omförhandla ett stort antal hyreskontrakt
vilket även innefattar ombyggnationer, anpassning av butiksantal och ytor
föratt säkerslla rätt butiksportlj på respektive marknad. H&M-gruppen
har enligt avtal möjlighet att omförhandla eller avsluta cirka en tredjedel av
hyreskontrakten årligen. Efter genomgång av prioriteringar av sådant som
inte stärker H&M:s varumärke eller bidrar till respektive varumärkes lång-
siktiga försäljning och lönsamhet har ytterligare butiker identifierats för
konsolidering. För 2025 planeras cirka 80 nya butiker att öppnas. Mer-
partenav öppningarna kommer ske tillväxtmarknader. Cirka 190 butiker
planeras att stängas på främst etablerade marknader. I stängningarna ingår
ett stort antal Monki-butiker. Per den sista november 2024 hade Monki 48
butiker. Ettfåtal av dessa kommer att omvandlas till Weekday-butiker och
resterande planeras att stänga.
Butiksportljen är det område där störst investeringar görs och
upp graderingarna fortsätter i hög takt under 2025 genom öppningar,
ombyggnationer, layoutförbättringar och teknikinstallationer.
Medarbetare
H&M-gruppens verksamhet präglas av en grundläggande respekt för
individen. Bolaget arbetar för att behandla alla medarbetare lika, med
respekt ochrdighet, och ge demjlighet att vara den de vill vara. Alla
somarbetar inom H&M-gruppen kanrnta sig bra arbetsvillkor och
skäligalöner och förmåner på hälsosamma, säkra och inkluderande arbets-
platser där ingen diskrimineras och alla har rätt till föreningsfrihet.
H&M-gruppens värderingar har väglett medarbetarna ända sedan den
dagbolaget grundades och de utgör ett fortsatt stöd för verksamheten
idag.Koncernens kultur, värderingar och målinriktade ledarskap integreras
konsekvent och medvetet inom hela organisationen. Detta inspirerar de
tankesätt och beteenden som behövs för att erbjuda de sta produkterna
och upplevelserna till kunderna och hjälper till att attrahera och utveckla
engagerade och drivna kollegor som vill växa med företaget.
H&M-gruppen skapar kundvärde genom att ha ett tydligt syfte och en
tydlig riktning som snabbt anpassar sig till en ständigt föränderlig värld.
Iföretagets kontinuerliga utveckling ingår att säkerställa rätt kompetens,
förenkla organisationsstrukturen, utnyttja relevant teknik och tillämpa
effektiva arbetssätt.
Medelantalet anställda i koncernen per den 30 november 2024, omräknat
till heltidstjänster, var 97 710 (101103). Av dessa var 9 525 (10281) anställda
iSverige. Av medelantalet anställda var cirka 26procentn. Av de
anställda med ansvarspositioner i företaget, som till exempel butikschefer
och regions chefer, var 67procent kvinnor.
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Bolagsordning, årsstämma
Mer information om H&M-gruppens bolagsordning, styrelsens samman-
ttning i H & M Hennes & Mauritz AB samt årssmman finns på sidorna
4148.
Antal aktier och största aktieägare
Vid slutet av räkenskapsåret 2024 hade H&M 213 223 aktieägare. Det totala
antalet aktier i H&M uppr till 1 610 542 225 varav 194400000 A-aktier
(tiorösterper aktie) och 1 416142225 B-aktier (en röst per aktie).
Efter verkställande av årsstämmans beslut den 3 maj 2024 drogs
19144612 egna B-aktier som återpts inom ramenr H&M:s återps-
program under 2023 in.
Styrelsen beslutade om att använda sitt bemyndigande från års-
stämman2024 och inledde i september 2024 ett aktiterköpsprogram
omSEK1 miljard. Per den 30 november 2024 hade 6050850 B-aktier
iH&Mför ett totaltbelopp om SEK1miljard återpts och programmet
avslutades den 26november 2024. De återpta aktierna avses dras in
genom beslut av årsstämman 2025. Per 30 november var antalet ute-
ståendeaktier, exklusive egna aktier, 1604491375. Under räkenskapsåret
2024har en utdelning om MSEK 10456 genomförts.
H&M:s srsta aktieägare är familjen Stefan Persson som via Ramsbury
Invest AB äger samtliga A-aktier vilka representerar 57,9 procent av
sternasamt 764799715 (708744122) B-aktier vilka representerar
22,8(21,0) procent av rösterna. Därutöver äger familjen privat 36400289
B-aktier. Detta innebär att familjen Stefan Persson privat samt via Ramsbury
Invest AB per den 30 november 2024 representerade 81,9 (79,7) procent av
sterna, exklusive H&M:s egna aktier samt 61,8 (57,7) procent av det totala
antalet aktier. Ramsbury Invest AB är därmed formellt moderbolag till H & M
Hennes & Mauritz AB. Ramsbury Invest AB ägs av familjen Stefan Persson,
huvudsak ligen av Stefan Persson. Karl-Johan Persson är också delägare
iRamsbury Invest AB.
Bolagsstyrningsrapport
H&M har valt att presentera sin bolagsstyrningsrapport som ettseparat
dokument till års- och hållbarhetsredovisningen i enlighet med 6 kap. 8 §
årsredovisningslagen. Bolagsstyrningsrapporten finnshmgroup.com/
investors-sv/rapporter-och-presentationer/ och sidorna 3851 i års-
ochhållbarhets redovisningen.
Hållbarhetsrapport
H&M har valt att presentera sin hållbarhetsrapport som ett separat doku-
ment i enlighet med 6 kap. 11 § årsredovisningslagen i enlighet med den
äldrelydelse som gällde före den 1 juli 2024. Hållbarhetsrappporten finns
påsidorna 52–109 i denna års- och hållbarhetsredovisning 2024.
Risk och riskhantering
Information om koncernens operationella och finansiella risker finns i not 2
och påsidorna 49–51 i bolagsstyrningsrapporten.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årssmman den 6 maj 2021 beslutade om följande riktlinjer för ersättning
tillledande befattningshavare.
Riktlinjerna omfattar dels ersättning till vd och ersättning tillstyrelse-
ledamöter utöver styrelsearvode, dels ersättning till övriga ledande
befattningshavare enligt följande: personer i ledningsgruppen, utöver vd.
Iledningsgruppen ingår personer som direktrapporterar till vd.
Den långfristiga rörliga ersättningen, som gäller endast för lednings-
gruppen inklusive vd, kommer att mätas över en femårsperiod för att
premiera långsiktigt värdeskapande för H&M.
Hur riktlinjerna bidrar till bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressenoch hållbarhet
H&M-gruppens affärsplan syftar till att leverera långsiktig, hållbar och lön-
sam tillväxt. Affärsplanen, som bygger vidare påföretagets pågående för-
ändringsarbete, illustreras med ett antal målbilder till vilka företagets håll-
barhetsarbete och digitala transformation bidrar. Målbilderna är att fortsätta
förbättra kunderbjudandet för samtliga varumärken, bygga långsiktiga och
värdeskapande kundrelationer, erbjuda en inspirerande upplevelse med
integrerade digitala och fysiska kanaler, anpassa varuförsörjningskedjan
föratt bli snabbare och mer flexibel utifrån efterfrågan samt addera flera
intäktsströmmar baserade nya framväxande affärsmodeller och inno-
vationer. En framgångsrik förflyttning mot målbilderna bedöms leda tillfort-
satt sunda och uthålliga finanser, som överensstämmer med H&M-gruppens
mål om en stark kapitalstruktur med god likviditet och finansiell flexibilitet,
där tillväxt och investeringar kan ske med fortsatt handlingsfrihet.
Styrelsen anser att det är viktigt att ledande befattnings havare har
marknadsmässig och konkurrenskraftig ersättning både vad gäller fast och
rörlig kompensation utifn ansvar och prestation. Ett framgångsrikt arbete
avseende bolagets affärsplan och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga
intressen, förutsätter att bolaget kan rekrytera, motivera och behålla
114
<<Innehåll Finansiella rapporter/Förvaltningsberättelse
talangfulla och engagerade medarbetare. Ledande befattnings havare
skaerhålla en kompensation som företaget anser vara marknadsmässig
ochkon kurrenskraftig, baserat på bland annat branschjämförelser. Fast-
ställandet aversättningen ska baseras delsarbetsuppgifternas betydelse,
dvs möjligheten att påverka den övergripande utvecklingen för koncernen,
dels den anställdes kompetens, erfarenhet och prestation. Sammantagna
avgör dessa nivån ersättningen för respektive individ. Den största delen
av ersättningen ska över tid utgöras av den fasta grundlönen. Ersättnings-
formerna ska motivera ledande befattningshavare att göra sitt yttersta för
attkerställa en god finansiell och hållbar utvecklingr H&M-gruppen.
Former av ersättning
Den totala ersättningen kan bestå av följande delar:
fast kontant grundlön
kortfristig rörlig ersättning
långfristig rörlig ersättning
pensionsförmåner
övriga förmåner
Fast kontant grundlön
Ledande befattningshavare ska ha en fast kontant grundlön som är marknads-
ssig utifrån varje positions betydelse för bolaget som helhet. Den fasta
kontanta grundlönen ska spegla den enskildes ansvarsområde, kompetens
och erfarenhet ochförutsätter en engagerad arbetsinsats på en hög
professionell nivå.
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen kan bestå av en kortfristig och en långfristig del.
Det ska finnas en tydlig koppling mellan utfallet av prestationsbaserad
rörlig ersättning och H&M-gruppens finansiella och hållbara utveckling.
Ledande befattningshavares rörliga ersättning ska således vara beroende
påuppfyllande av mål.
len ska syfta till att främja H&M-gruppens utveckling påbåde kort
ochlång sikt.
Kortfristig rörlig ersättning
luppfyllelse ska mätasöver en period om ett år. Den kortfristiga rörliga
ersättningen ska baseras uppfyllelse av mål inom följande områden:
H&M-gruppens totala försäljning
H&M-gruppens totala rörelseresultat
Uppfyllelse av affärsplanens områden, i vilka hållbarhet ingår, samt
Bedömning av ledarskap samt efterlevnad av värderingar.
För de två sistnämnda prestationsparametrarna är detindividens uppfyllelse
inom det egna ansvarsområdet som bedöms. För de finansiella målen ska
bedömningen baseras på det senaste räkenskapsåret. Styrelsen ansvarar för
bedömningen avseende den kortfristiga rörliga ersättningen till vd. Avseende
kortfristig rörlig ersättning till andra ledande befattningshavare ansvarar vd
för bedömningen.
Var och en av dessa fyrarutbestämda prestationsparametrar viktar
likamycket, dvs en fjärdedel var av den totala måluppfyllelsen. Det finns
dockett tröskelvärde för den andra parametern, dvs rörelseresultatet, som
innebär att om detta värde inte nås utfaller ingen kortfristig rörlig ersättning
oavsett måluppfyllelsen för de tre andra parametrarna. Den kortfristiga
rörliga ersättningen, som på individnivå baseras på arbetsuppgifternas
ochposi tionens betydelse att påverka den övergripande utvecklingen för
koncernen, kan uppgå till 0–3 månadslöner, 0–6 månadslöner och 0–12
månads löner. Med månadslön avses fast kontant grundlön. Om de av styrelsen
uppsatta målnivåerna uppfylls ska hälften av maxersättningen i respektive
intervall utgå. För att uppnå utfall i de högre intervallen avsatta ramar ska
således krävas att de förutbestämda målnivåerna överträffas.
lften av utbetalad ersättning ska investeras i H&M-gruppens aktier som
ska behållas i minst tre år. Styrelsen ska årligen sätta målnivåer för var och
enav de fyra prestationsparametrarna för det kommande året.
Långfristig rörlig ersättning
Den långfristiga rörliga ersättningen ska baseras en måluppfyllelse som
mäts under fem räkenskapsår med början från innevarande räkenskapsår
2021 och med slutdatum vidutgången avkenskapsåret 2025. Denna period
dvs 1 december 2020 –30 november 2025 benämns mätperiod. Den lång-
fristiga rörliga ersättningen – som endast ska gälla för ledningsgruppen
inklusive vd, totalt 15 personer – ska baseras uppfyllelse av mål inom
följande områden:
H&M-gruppens totala försäljning
H&M-gruppens totala rörelseresultat
Uppfyllelse av affärsplanens områden totalen, i vilka hållbarhet ingår,
samt
Bedömning av ledarskap samt efterlevnad av värderingar.
Var och en av dessa fyra prestationsparametrar ska vikta likamycket, dvs
enfjärdedel var av den totala måluppfyllelsen. Förden långfristiga rörliga
ersättningen ska bedömningen av de finansiella målen baseras på en sum-
mering av de senaste fem räkenskapsåren där uppfyllelsen av de årliga mål-
nivåerna idet kortfristiga arrangemanget, dvs inom försäljning och resultat,
ska utgöra basen för måluppfyllelse i det långfristiga arrangemanget. För
deövriga tprestationsparametrarna, dvs affärsplanens uppfyllelse samt
ledarskap och efterlevnad av värderingar, ska det göras en helhetsbedömning
totalen för H&M-gruppen för hela mätperioden. Efter mätperiodens slut
ansvarar styrelsen för en samlad bedömning utifrån defyraprestations-
parametrarna och utfallet av den långfristigarörliga ersättningen till vd.
Avseende långfristig rörlig ersättning till övriga i ledningsgruppen ansvarar
styrelsen i samråd med vd.
För att ta del av den långfristiga delen ska förutsättas att deltagarna gören
egen grundinvestering om cirka 10 procent av sin fasta kontanta årsgrundlön
efter skatt i H&M-aktier i nära anslutning till årsstämman 2021. Dessa aktier
ska sedan behållas under hela mätperioden. Efter tre år, förutsatt fortsatt
anställning, ska grundinvesteringen matchas med erhållande avett kontant-
belopp efter skatt motsvarande två gånger den egna grundinsatsen. Detta
belopp ska så snart som möjligt investeras i H&M-aktier. Även dessa aktier
ska behållas under hela mätperioden.
Den initiala egna investeringen i H&M-aktier samt matchningsbeloppets
investering i H&M-aktier syftar till att bygga upp ett eget aktieinnehav i H&M
för atttt ytterligare förena ledningsgruppens intresse med aktie-
ägarnas för en god långsiktig utveckling förbolaget.
Den totala maxersättningen inom ramen för den långfristiga rörliga ersätt-
ningen för hela mätperioden, som inkluderar såväl matchningsbeloppet år 3
som ersättningen år 5 efter mätperiodens slut, kan variera mellan MSEK 1,75
netto efter skatt och MSEK 7 netto efter skatt utifrån individens arbets-
uppgifter och positionens betydelse för att påverka den övergripande
utvecklingen för koncernen.
H&M-gruppens totala kostnad inklusive sociala kostnader för den
långfristiga rörliga ersättningen beräknas max uppgå till cirka 150 MSEK.
Enavsättning om 30 MSEK per år förväntas attras under totalt fem år.
Pensionsförmåner
För vd ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, varapremie-
bestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande.
Pensionspremierna per årr aldrig överstiga 30 procent av vd:s årliga fasta
grundlön.
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner,innefattande
sjukförsäkring, vara premiebestämda om inte befattningshavaren omfattas
av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Pensionspremierna per år får aldrig överstiga 40procent av den ledande
befattningshavarens årliga fasta grundlön.
Nuvarande åtaganden är delvis täckta genom att separata försäkringar
tecknats.
r vd är pensionsåldern 65 år.
För andra ledande befattningshavare gäller pensionsålder mellan 62
och65 år.
115
Övriga förmåner
Ledande befattningshavare får erhålla övriga förmåner som tex friskvård,
bilförmån och sjukvårdsförsäkring. Kostnader ianledning av övriga förmåner
r per år sammanlagt aldrig överstiga 20 procent av personens årliga fasta
grundlön.
Upphörande av anställning
Uppsägningstid för ledande befattningshavare får variera mellan tre och
tolvmånader. Rörlig ersättning skainte utgå vid egen uppsägning.
Vd ska ha 12 månaders uppsägningstid. I det fall bolaget säger upp vd:s
anställningsavtal får dessutom utgå en årslön av fast kontant grundlön
såsom avgångsvederlag. I övrigt ska inga avgångsvederlag utgå.
Lön och anställningsvillkor för andra anställda i bolaget
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare har lön och anställningsvillkor för bolagets
anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalerttning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
övertid har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
avskäligheten av riktlinjerna och de begränsningar somljer av dessa.
Konsultarvode
För de fall styrelseledamot (inklusive genom helägt bolag) utr arbete för
bolaget utöver styrelsearbetet kan särskilt arvode för detta betalas (konsult-
arvode). dant arvode får för respektive styrelseledamot vara högst lika
mycket som styrelsearvodet. Arvodet ska baseras på gällande marknadspris
och sättas i relation till nyttan för bolaget och i vilken utsträckning sådant
arbete bidrar till en god finansiell och hållbar utvecklingr H&M-gruppen.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Bolaget har inget ersättningsutskott eftersom styrelsen anser att det är mer
ändamålsenligt att hela styrelsen fullgör ett ersättningsutskotts uppgifter.
Det är styrelsen som tar fram förslag till de riktlinjerr ersättning till ledande
befattnings havare som presenteras vid årsstämmorna. Styrelsen ska upp-
rättarslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år ochgga fram för-
slaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna skagälla till dess att nya rikt-
linjer antagits av bolagsstämman. Styrelsen ska även följa och utvärdera
program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av rikt-
linjer förersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Styrelsenbeslutar vidare om vd:s
n enligt gällande riktlinjer, och utvärderar löpande vd:s arbete. En gång om
året behandlas denna fråga särskilt i samband med fastställande av vd:s
ersättning för det kommande året. För att undvika intressekonflikter närvarar
ingen från bolagsledningen när styrelsen diskuterar ersättningsfrågor.
Övrigt
Ledande befattningshavare är även berättigade till de förmåner som följer
avvinstandelsprogrammet H&M Incentive Program som vänder sig till alla
medarbetare inom H&M-gruppen. Programmet har beslutats av tidigare
bolagsstämma och omfattas inte av dessa riktlinjer.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än
svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner, lämpliga
anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal
praxis,varvid dessa riktlinjers övergripande ändal så långt möjligt ska
tillgodoses.
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt ellerdelvis om
deti enskilda fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt
föratt tillgodose bolagets långsiktiga intressen och hållbarhet, eller för
attsäkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
Styrelsens förslag till årssmman 2025 om riktlinjer
för ersättning tillledande befattningshavare
Dessa riktlinjer omfattar ersättning till vd och övriga ledande befattnings-
havare (koncernledningen) samt ersättning till styrelseledamöter utöver
styrelsearvode.
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och på förändringar
som görs i redan avtalade erttningar, efter det att riktlinjerna antagits av
årsstämman 2025.
Hur riktlinjerna bidrar till bolagets affärsplan, långsiktiga
intressenochhållbarhet
H&M-gruppens affärsplan syftar till att leverera långsiktig, hållbar och lön-
sam tillväxt. Affärsplanen illustreras med ett antal målbilder till vilka bolagets
hållbarhetsarbete och digitala transformation bidrar. För mer information om
bolagets afrsplan, affärsidé och mål, se hmgroup.com.
Ett framgångsrikt arbete avseende bolagets affärsplan och tillvaratagandet
av bolagets långsiktiga intressen, förutsätter att bolaget kan rekrytera, moti-
vera och behålla talangfulla och engagerade medarbetare. Styrelsen anser
att det är viktigt att ledande befattningshavare har marknadsmässig och
konkurrenskraftig ersättning både vad gäller fast och rörlig kompensation
utifrån ansvar och prestation. Dessa riktlinjer möjliggör för bolaget att erbjuda
dess ledande befattningshavare detta.
Formerna av ersättning m.m.
Ledande befattningshavare ska erhålla en kompensation som bolaget anser
vara marknadsmässig och konkurrenskraftig, bland annat i förhållande till
branschjämförelser. Fastställandet av ersättningen ska också reflektera
individens kompetens, erfarenhet och prestation. Den totala ersättningen
kanbestå av fast kontant grundlön, kortfristig rörlig ersättning, pensions-
förmåner och övriga förmåner.
Bolagsstämman kan därutöver besluta om exempelvis långfristig rörlig
ersättning i form av aktie- och aktiekursrelaterade program. Av bolags-
stämman beslutade ersättningar omfattas inte av riktlinjerna.
Fast kontant grundlön
Ledande befattningshavare ska ha en fast kontant grundlön som är marknads-
ssig utifrån varje positions betydelse för bolaget som helhet. Den fasta
kontanta grundlönen ska spegla den enskildes ansvarsområde, kompetens
och erfarenhet och förutsätter en engagerad arbetsinsats på en hög pro-
fessionell nivå.
Kortfristig rörlig ersättning
Den kortfristiga rörliga ersättningen ska fastställas årligen av styrelsen och
ska syfta till att främja H&M-gruppens utveckling på både kort och lång sikt.
luppfyllelse för kortfristig rörlig ersättning ska mätas över en period om
ett år. Målen ska huvudsakligen baseras finansiella resultat, exempelvis
total förljning och totalt rörelseresultat. Finansiella resultat kan utgöras av
resultat för koncernen eller det affärsområde för vilket befattningshavaren är
ansvarig. Målen kan även vara kopplade till icke-finansiella mått, exempelvis
strategiska, operativa eller individuella mål för att uppfylla affärsplanens
områden, bl.a. hållbarhet, ledarskap och efterlevnad av värderingar. Styrelsen
ska årligentta målnivåer för var och en av prestationsparametrarna för det
kommande året. Det ska alltid finnas ett tröskelvärde för måluppfyllelse
avseende finansiella resultat, med innebörden att om detta tröskelvärde
intenås utfaller ingen kortfristig rörlig ersättning oavsett uppfyllelsen
avandra mål.
Styrelsen ansvarar för bedömningen avseende den kortfristiga rörliga
ersättningen till vd. Avseende bedömningen av kortfristig rörlig ersättning
tillövriga ledande befattningshavare ansvarar styrelseordföranden i samråd
med vd.
Den kortfristiga rörliga ersättningen, som på individnivå ska baseras på
arbetsuppgifternas och positionens betydelse när det gäller att påverka den
övergripande utvecklingen för koncernen, kan variera men får högst uppgå
till80 procent av den fasta kontanta grundlönen.
Extraordinära arrangemang
I specifika fall får bolaget erbjuda ersättning med engångsbelopp, förutsatt
att sådan ersättning endast ges på individnivå i syfte att rekrytera eller behålla
ledande befattningshavare och inte överstiger ett belopp motsvarande 100
procent av individens årliga fasta kontanta grundlön, samt inte utges mer än
en gång per år och individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen.
Pensionsförmåner
För vd ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premie-
bestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande om
inteannat följer av lag eller tvingande kollektivavtal. Pensionspremierna
perår får inte överstiga 30 procent av vd:s årliga fasta kontanta grundlön.
116
<<Innehåll Finansiella rapporter/Förvaltningsberättelse
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara premiebestämda om inte befattningshavaren omfattas
av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Pensionspremierna per år får inte överstiga 40 procent av den ledande
befattningshavarens årliga fasta kontanta grundlön.
För vd ska pensionldern vara 65 år. För andra ledande befattningshavare
r pensionsåldern vara mellan 62 och 65 år.
Övriga förmåner
Ledande befattningshavare får erhålla övriga förmåner som t.ex. friskvård,
bilförmån och sjukvårdsförsäkring. Kostnader med anledning av övriga för-
ner får per år sammanlagt inte överstiga 20 procent av personens årliga
fasta kontanta grundn.
För medlemmar i koncernledningen som är stationerade i annat land
änsitthemland får ytterligare ersättning och andra förmåner utgå med
beaktande av de rskilda omständigheter som är förknippade med sådan
utlandsstationering i enlighet med lokal praxis och koncernens regelverk
förInternational Assignments.
Upphörande av anställning
Vid anställningens upphörande får uppsägningstiden vara högst 12 månader
för vd och högst 6 månader för övriga ledande befattningshavare.
Om bolaget säger upp en ledande befattningshavares anställning får dess-
utom utgå högst en årslön av fast kontant grundlön som avgångsvederlag.
Avgångsvederlag ska inte utgöra grund för semesterlön, pension eller andra
förmåner om inte annat följer av lag eller tvingande kollektivavtal.
n och ansllningsvillkor för andra ansllda i bolaget
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare har lön och anställningsvillkor för bolagets
anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalerttning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
övertid har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
avskäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Konsultarvode
Om en styrelseledamot (inklusive genom helägt bolag) utför arbete för
bolaget utöver styrelsearbetet får särskilt arvode för detta betalas (konsult-
arvode). dant arvode får för respektive styrelseledamot vara högst lika
mycket som styrelsearvodet. Arvodet ska baseras på gällande marknadspris
och sättas i relation till nyttan för bolaget och i vilken utsträckning sådant
arbete bidrar till en god finansiell och hållbar utveckling för H&M-gruppen.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Bolaget har inget ersättningsutskott eftersom styrelsen anser att det är mer
ändamålsenligt att hela styrelsen fullgör ett ersättningsutskotts uppgifter.
Det är styrelsen som tar fram förslag till de riktlinjerr ersättning till ledande
befattningshavare som presenteras vid årsstämmorna. Styrelsen ska upp-
rättarslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år ochgga fram för-
slaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya rikt-
linjer antagits av bolagsstämman. Styrelsen ska även följa och utvärdera
program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av rikt-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Styrelsen beslutar vidare om vd:s
lön enligt gällande riktlinjer och utvärderar löpande vd:s arbete. En gång om
året behandlas denna fråga särskilt i samband med fastställande av vd:s
ersättning för det kommande året. För övriga ledande befattningshavare
ansvarar vd för att föreslå ersättning som sedermera godkänns av styrelse-
ordföranden. För att undvika intressekonflikter närvarar ingen från bolags-
ledningen när styrelsen diskuterar ersättningsfrågor med undantag för vd:s
närvaro vid diskussioner om ersättning till övriga ledande befattningshavare
som ska skei enlighet med dessa riktlinjer.
Avvikelser från riktlinjerna
Styrelsenr besluta att tillfälligt frångå
̊
de av årsstämman beslutade rikt-
linjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det
ochett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bär-
kraft. Som angivits ovan ingår det i styrelsens uppgifter att bereda beslut
iersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Övrigt
Det finns för närvarande tpågående incitamentsprogram som vissa
ledande befattningshavare deltar i. Det ena pågående incitaments-
programmet är det så kallade LTI-program som implementerades 2021
ochlöper ut 30 november 2025. Det programmet innebär att långfristig
rörligkontanterttning kan betalas ut vid uppfyllnad av rutbestämda
långsiktiga mål. De ledande befattningshavare som vill delta i det nya LTI
2025-program som styrelsen föreslår till årssmman 2025 föruttts
acceptera att deras deltagande i 2021 års LTI-program förkortas så att det
avslutas redan 30 november 2024, med minskade kostnader för bolaget
somföljd. Det andra pågående incitamentsprogrammet är vinstandels-
programmet H&M Incentive Program, som vänder sig till alla medarbetare
inom H&M-gruppen. Det programmet har beslutats av en tidigare bolags-
stämma och omfattas inte av dessa riktlinjer.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än
svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner, lämpliga
anpassningar ske för att följa sådana regler eller fast lokal praxis, varvid
dessa riktlinjers övergripande ändamål så ngt möjligt ska tillgodoses.
Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna och hur
aktieägarnas synpunkter beaktats
De föreslagna riktlinjerna innebär en uppdatering och renodling jämfört
medde hittills gällande riktlinjerna och är anpassade till H&M:s långsiktiga
intressen. Bestämmelserna om långfristig rörlig ersättning har strukits
styrelsen i sllet har för avsikt att förslå detta som ett separat beslut till
bolagsstämman. Föreskrifterna om kortfristig rörlig ersättning har förkortats
och renodlats, med färre föreskrifter och detaljrestriktioner. Vissa tillägg har
gjorts för att ge viss flexibilitet för extraordinära arrangemang samt möjlig-
göra anpassningar för utlandsstationerade befattningshavare. Bestämmelsen
om upphörande av anställning har uppdaterats. Ändringarna sammanfaller
ihuvudsak med synpunkter som framförts av aktieägare. Det finns också
aktieägare som framfört att större transparens är önskvärd beträffande
prestationskraven för rörlig ersättning. Sådana synpunkter har beaktats när
styrelsen utformat sitt förslag, men även i styrelsens överväganden rörande
utformningen av upplysningarna i kommande ersättningsrapporter.
Kassaflöde och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändringar i rörelse-
kapital ökade med 26 procent till MSEK 36745 (29 106). Periodens kassa-
flöde uppgick till MSEK –9023 (5 715) och påverkades negativt av ett ökat
varu lager, ökade investeringar och amortering av kortfristiga skulder.
H&M-gruppens likviditet är fortsatt mycket god. Per den 30 november
2024 uppgick likvida medel till MSEK 17340 (26 398). Därutöver har
koncernen outnyttjade kreditfaciliteter om MSEK 18416 (18 172). Total
likviditetsbuffert, det vill säga summan av likvida medel och outnyttjade
kreditfaciliteter, uppgick till MSEK 35756 (44 570).
Rörelsekapital
Det operativa rörelsekapitalet uppgick till MSEK 21562 (19 632). Att Black
Friday inföll senare jämfört med föregående år är den huvudsakliga anled-
ningen till ökningen av kundfordringarna jämfört med föregående år.
Varu lagret påverkades dessutom av förlängda transporttider kopplade
tillsituationen i Röda havet. Ökningen av leverantörsskulder drevs primärt
avsats ningar inom butiksinredning och marknadsföring. Förändringar
i rörelsekapitalet uppgick under helåret till MSEK 1930 (–4 787).
Finansiering
Nettoskulden inklusive leasingskulder i förhållande till EBITDA uppgick till
1,5(1,4) med en finansiell nettokassa om MSEK 3223 (9 316). Skuldsättningen
befinner sig väl inom målintervallet 1,0–2,0 för kapitalstrukturmålet Netto-
skuld/EBITDA.
Räntebärande skulder i form av företagscertifikat, obligationer och lån
frånkreditinstitut uppgick till MSEK 14 117 (17 082) per den 30 november
2024. Den genomsnittliga löptiden på räntebärande skulder uppgick till
5,3(5,1) år.
Löptiderna utestående räntebärande skulder och outnyttjade kredit-
faciliteter per den 30 november 2024 fördelas och förfaller enligt tabell
inot2. Under helåret nettoåterbetalades räntebärande skulder om cirka
SEK3miljarder.
117
Femårsöversikt
2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning, MSEK 234478 236035 223553 198967 187031
Rörelseresultat, MSEK 17306 14537 7169 15255 3099
Rörelsemarginal, % 7,4 6,2 3,2 7,7 1,7
Resultat efter finansiella poster, MSEK 15443 13010 6216 14300 2052
Resultat per aktie, SEK
1, 2
7,21 5,37 2,16 6,65 0,75
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK
1
19,70 20,84 15,00 26,96 15,65
Avkastning eget kapital, %
2
24,7 17,8 6,4 19,2 2,2
Soliditet, %
2
25,6 26,2 27,9 33,4 31,3
Medelantal anställda
3
97710 101103 106522 107375 110325
1. Före och efter utspädning, exklusive egna aktier.
2. Gällande omräknade siffror för räkenskapsåret 2023 se information om omräknade siffror hänrliga till ändringar i IAS 12 i finansiell not 12.
3. Det totala medelantalet anställda för 2024 samt 2020 var felaktiga i bokslutskommunikén 2024 och rätt siffror framr av tabellen ovan.
Aktieåterköp
Under perioden 27 september 2023–1 mars 2024, genomfördes återköp
bemyndigade av årsstämman 2023. Sammanlagt återköptes 19144612
B-aktier för ett totalt belopp om SEK 3miljarder, varav aktier till ett värde
avcirka SEK2miljarder återköptes under 2024. De återköpta aktierna
drogsin genom ett beslut av årsstämman i maj 2024.
Under perioden september–november 2024 genomfördes aktieåterköp
ienlighet med det bemyndigande som lämnades av årsstämman 2024.
Sammanlagt återköptes 6050850 B-aktier i H&M för ett totalt belopp om
cirka SEK1miljard. Styrelsenreslår att årsstämman 2025 beslutar om att
de återköpta aktierna dras in.
Under 2024 har aktier återköpts till ettrde om totalt cirka SEK3miljarder.
Kapitalstruktur
H&M-gruppen förespråkar en konservativ skuldsättningsgrad där målet är
att ha en stark kapitalstruktur med god likviditet och finansiell flexibilitet,
det är angeläget att expansionen och investeringarna, liksom hittills, kan ske
med fortsatt handlingsfrihet. Kapitalstrukturen definieras som Nettoskuld
iför hållande till EBITDA. Inklusive IFRS 16-effekterr den ligga inom inter-
vallet 1,0 till 2,0 x EBITDA över tid. Per den 30 november 2024 uppgick Netto-
skuld/EBITDA inklusive IFRS 16-effekter till 1,5 (1,4) med en finansiell netto-
kassa om MSEK 3223 (9316).
Förslag till bemyndigande för möjlighet att göra aktieåterköp
Styrelsen kommer att be årsstämman 2025 om ett generellt bemyndigande
att kunna ha möjlighet att fram till årsstämman 2026 återköpa egna B-aktier.
Detta generella bemyndigande är bland annat ett av redskapen för styrelsen
att använda om överskottslikviditet identifieras.
Utdelningspolicy
Styrelsens avsikt är att H&M-gruppen ska ge en fortsatt god avkastning till
aktieägarna samt säkerslla att tillxt och investeringar i verksamheten kan
ske med hög finansiell styrka och handlingsfrihet. Styrelsen har mot denna
bakgrund fastslagit en utdelningspolicy där ordinarie utdelning över tid ska
överstiga 50 procent av resultatet efter skatt och därutöver kan identifierad
överskottslikviditet, med beaktande av kapitalstrukturmål och investerings-
behov, distribueras till aktieägare genom extra utdelning eller återköps-
program.
Förslag till vinstdisposition
Moderbolaget har disponibla vinstmedel om MSEK 13469. Styrelsen föreslår
årssmman 2025 en utdelning om SEK 6,80 per aktie motsvarande totalt
MSEK 10911 och att resterande vinstmedel i H & M Hennes & Mauritz AB om
MSEK 2558 balanseras i ny räkning. Utdelningen kommer att betalas ut kon-
tant uppdelat vid tbetalningstillfällen. Den första utbetalningen om SEK
3,40 kommer att ske i maj och den andra utbetalningen om SEK3,40 kommer
att ske i november. Styrelsens förslag till avstämningsdagar är den 9 maj
2025 och den 7 november 2025. Om årssmman beslutar i enlighet med
styrelsens förslag beräknas utdelningen att utbetalas den 14 maj 2025
respektive den 12 november 2025.
Styrelsens bedömning är att föreslagen vinstutdelning är försvarlig
medhänsyn tagen till det goda kassaflödet, den fortsatt starka finansiella
ställningen samt förmåga att genomföra kommande investeringar (capex).
Förslaget tar hänsyn till koncernens och moderbolagets finansiella ställ-
ningoch fortsatta handlingsfrihet samt beaktar kapitalstrukturmålet och
dekrav som verksamhetens art, omfattning, risker, expansion och utveckling
av verksamheten ställer på koncernens och moderbolagets egna kapital
ochlikviditet.
Till årsstämmans förfogande står följande
vinstmedel 13 469 240 556
Styrelsen föreslår att till aktieägarna utdelas
SEK6,80 per aktie
1
10 910 541 350
att som kvarstående vinstmedel balanseras 2 558 699 206
Summa 13 469 240 556
1. Baseratutestående aktier, exklusive egna aktier, per den 30 november 2024.
118
<<Innehåll Finansiella rapporter/Förvaltningsberättelse
119
Koncernens resultaträkning
MSEK
Not
1 dec 2023– 1 dec 2022–
30
nov 2024
30 nov 2023
Nettoomsättning
3, 5
234 478
236 035
7, 8, 10
109 179
115 139
Bruttoresultat
125 299
120 896
Försäljningskostnader
7, 8, 10
97 153
96 435
Administrationskostnader
7, 8, 10, 11
10 762
10 895
Resultat från innehav i intresseföretag och joint ventures
1
16
78
971
Rörelseresultat
17 306
14 537
Ränteintäkter och liknande resultatposter
890
616
Räntekostnader och liknande resultatposter
2 753
2 143
Resultat efter finansiella poster
15 443
13 010
Skatt
2
12
3 859
4 294
Årets resultat
2
11 584
8 716
Hänförligt till:
H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare
2
11 621
8 745
Innehav utan bestämmande inflytande
37
29
Resultat per aktie, SEK
2,3
7,21
5,37
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental
3
1 611 695
1 629 097
1. Resultat från innehav i intresseretag och joint ventures för räkenskapsår 2023 innehåller en engångspost om MSEK 99 9 i form av omvärdering av intresseföretag varav
främst det tidigare intresseföretaget Sellpy.
2. Gällande omräknade siffror förkenskapsår 2023, se information om omräknade siffror hänförligt till ändringar i IAS 12 i not 12.
3. Före och efter utspädning, exklusive egna aktier.
Netto omsättning,
MSEK
–1 %
2423
236 035
234 478
Bruttoresultat och
brutto marginal,
MSEK
2423
53,4%
51,2%
120 896
125 299
Försäljnings- och
admin
is trations-
kostnader, MSEK
+1 %
2423
107 330
107 915
Rörelseresultat och
relse marginal,
MSEK
2423
7,4%
6,2%
14 537
17 306
120
<<Innehåll Finansiell information/Koncernens räkningar
Koncernens rapport över totalresultat
MSEK
Not
1 dec 2023– 1 dec 2022–
30
nov 2024
30 nov 2023
ÅRETS RESULTAT
1
11 584
8 716
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat
Omräkningsdifferenser
717
12
Förändring i säkringsreserv
23
589
413
Skatt hänförlig till förändring i säkringsreserv
121
85
Andel övrigt totalresultat för intresseföretag och joint ventures
0
Poster som inte kommer att omföras till årets resultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner
22
73
41
Skatt hänförlig till ovanstående omvärderingar
18
10
Omvärderingar av finansiella tillgångar
24
299
599
Övrigt totalresultat
493
290
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
1
12 077
8 426
Hänförligt till:
H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare
1
12 114
8 455
Innehav utan bestämmande inflytande
37
29
1. Gällande omknade siffrorr räkenskapsår 2023, se information om omräknade siffrornförligt till ändringar i IAS 12 i not 12.
Kommentar till koncernens resultaträkning
Förljningen minskade för räkenskapsår 2024 med 1 procent till MSEK
234478 (236035). I lokal valuta ökade rsäljningen med 1 procent. r-
säljningsutvecklingen stärktes under det fjärde kvartalet jämfört med de
treförsta kvartalen. Den stärkta trenden drevs av ett väl mottaget kund-
erbjudande inom dam, där vi har blivit ttre på att snabbt anpassa oss till
nya trender och skapa ett mer relevant sortiment, i kombination med att
dendigitala upplevelsen har utvecklats. Under året har Afound avvecklats
och förberedelser inletts för att integrera Monki i Weekdays butiker och
påweekday.com under 2025. Ett fåtal av Monki-butikerna planeras att
omvandlas till Weekday-butiker, medan avsikten är att stänga de resterande
butikerna. Exklusive Monki och Afound ökade portfolio brands försäljning
ilokala valutor med 5 procent under helåret 2024.
Förbättringsarbetet i varuförsörjningskedjan och fortsatt normalisering
avde externa faktorer som påverkar inköpskostnaderna ledde till en stärkt
bruttomarginal för helåret. Bruttoresultatet ökade med 4 procent till MSEK
125299 (120896), vilket motsvarar en bruttomarginal om 53,4 procent (51,2).
Bruttoresultatet och bruttomarginalen är resultatet av nga faktorer, såväl
interna som externa, och verkas främst av de beslut som H&M-koncernen
tar utifrån strategin att alltid ha det bästa kunderbjudandet på varje enskild
marknad – utifrån kombinationen mode, kvalitet, pris och hållbarhet.
Försäljnings- och administrationskostnaderna ökade med 1 procent
tillMSEK 107915 (107330). I lokala valutor ökade försäljnings- och
administrationskostnaderna med 1 procent jämfört med motsvarande
periodföregående år. Som följd av det fullt implementerade kostnads-
ocheffektivitetsprogrammet och en god operationell kostnadskontroll
hade försäljnings- och administrationskostnaderna samma ökningstakt
somförsäljningen i lokala valutor. Detta trots ett inflationstryck i kostnads-
basen, ökade satsningar marknadsföring och avvecklingskostnader.
relseresultatet uppgick till MSEK 17306 (14537), motsvarande en
rörelsemarginal om 7,4 procent (6,2). Rörelseresultatet exklusive resultat
från innehav i intresseföretag och joint ventures ökade med 28 procent
jämfört med föregående år, då rörelseresultatet föreende år stärktes av
bland annat omvärderingen av Sellpy. Resultat från innehav i intresseföretag
och joint ventures uppgick under heret till MSEK –78 (971).
H&M-koncernens skattesatsr räkenskapsår 2024 blev 24,9 (35,7
1
) pro-
cent. Skattesatsens utfall beror, bland annat, på resultaten i koncernens olika
bolag, bolagsskattesatserna i respektive land, ej avdragsgilla kostnader
samtskattekostnader avseende tidigare år.
r helåret ökade resultatet peraktie med 34 procent till 7,21 SEK.
1. Gällande omräknade siffror för räkenskapsår 2023, se information om omräknade
siffrornförligt till ändringar i IAS 12 i not 12.
121
Koncernens balansräkning
MSEK
Not
30 nov 2024
30 nov 2023
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Varumärken
14
400
450
Hyresrätter och liknande rättigheter
14
223
296
Balanserade utvecklingsutgifter
14
7 094
7 966
Goodwill
14
1 013
1 013
8 730
9 725
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark
15
665
689
Inventarier
15
28 493
24 553
Nyttjanderättstillgångar
17
57 062
56 294
86 220
81 536
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag och joint ventures
16
259
209
Övriga aktier och andelar
24
3 029
2 363
3 288
2 572
Övriga anläggningstillgångar
Långfristiga fordringar
859
1 204
Uppskjutna skattefordringar
12
5 390
5 707
6 249
6 911
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
104 487
100 744
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager
18
40 348
37 358
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
24
5 631
3 301
Skattefordringar
12
2 831
3 830
Övriga fordringar
5 654
5 111
Förutbetalda kostnader
19
3 923
4 531
18 039
16 773
Likvida medel
20
17 340
26 398
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
75 727
80 529
SUMMA TILLGÅNGAR
180 214
181 273
Kommentar till koncernens balansräkning
H&M-koncernen har en stark finansiell ställning. Koncernens soliditet upp-
gick till 25,6 procent (26,2
1
). Andelen riskbärande kapital motsvarade 26,9
procent (27,6
1
). Eget kapital fördelat på de utestående 1604491 (1622548)
tusen aktierna uppgick per den 30 november 2024 till SEK 28,80 (29,28
1
)
peraktie. Se sid 162 för nyckeltalsdefinitioner.
Varulager
Varulagret vid räkenskapsårets utgång uppgick till MSEK 40348 (37358)
ochökade med 8 procent jämfört med regående år i både SEK och lokala
valutor. Det bokförda varu lagret i SEK utgjorde 17,2 procent (15,8) av omsätt-
ningen. Förlängda transporttider kopplade till situationen i Röda havet och
att Black Friday inföll senare jämfört med föregående år hade en betydande
påverkan lagret.
Finansiering
Per den 30 november 2024 hade koncernen räntebärande skulder, exklusive
leasingskulder och avsättningar för pensioner, om MSEK 14117 (17082) i form
av företagscertifikat, obligationer och lån från kreditinstitut. Därutöver har
koncernen outnyttjade kreditfaciliteter om MSEK 18416 (18172). Den genom-
snittliga löptiden på räntebärande skulder uppgick till 5,3 (5,1) år. Under hel-
året nettoåterbetalades räntebärande skulder om cirka SEK 3 miljarder.
Löptidernautestående räntebärande skulder och outnyttjade kredit-
faciliteter fördelas enligt tabell i not 2.
H&M-koncernens likviditet är mycket god. Per den 30 november 2024,
varlikvida medel MSEK 17340 (26398). Summan av likvida medel och
outnyttjade kreditfaciliteter var MSEK 35756 (44570).
Den finansiella nettokassan uppgick till MSEK 3223 (9316). Nettoskulden
inklusive avsättningar för pensioner och leasingskulder uppgick till MSEK
60085 (51951).
122
<<Innehåll Finansiell information/Koncernens räkningar
MSEK
Not
30 nov 2024
30 nov 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
Aktiekapital
21
207
207
Reserver
6 445
6 196
Balanserade vinstmedel
1
39 490
41 025
Eget kapital hänförligt till H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare
1
46 142
47 428
Innehav utan bestämmande inflytande
13
69
82
SUMMA EGET KAPITAL
1
46 211
47 510
SKULDER
Långfristiga skulder
Avsättningar för pensioner
22
471
379
Övriga avsättningar
23
5
Uppskjutna skatteskulder
1
12
2 242
2 507
Skulder till kreditinstitut
27
14 117
14 084
Övriga långfristiga skulder
162
132
Långfristiga leasingskulder
17, 27
50 361
48 729
67 353
65 836
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
24 417
21 027
Skatteskulder
12
2 257
1 377
Skulder till kreditinstitut
27
2 998
Övriga avsättningar
23
540
304
Kortfristiga leasingskulder
17, 27
12 476
12 159
Övriga skulder
6 809
7 329
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
5, 25
20 151
22 733
66 650
67 927
SUMMA SKULDER
1
134 003
133 763
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
180 214
181 273
1. Gällande omräknade siffror för räkenskapsår 2023, se information om omräknade siffror hänförligt till ändringar i IAS 12 i not 12.
Det operativa rörelsekapitalet uppgick till MSEK 21562 (19632). Att Black
Friday inföll senare jämfört med föregående år är den huvudsakliga anled-
ningen till ökningen av kundfordringarna jämfört med föregående år. Varu-
lagret påverkades dessutom av förlängda transporttider kopplade till situa-
tionen i Röda havet. Ökningen av leverantörsskulder drevs primärt av
satsningar inom butiksinredning och marknadsföring.
H&M-koncernen förespråkar en konservativ skuldsättningsgrad där målet
är att ha en stark kapitalstruktur med god likviditet och finansiell flexibilitet,
det är angeläget att expansionen och investeringarna, liksom hittills, kan
ske med fortsatt handlingsfrihet. Kapitalstrukturen definieras som Netto-
skuld i förhållande till EBITDA. Inklusive IFRS 16-effekter bör den ligga inom
intervallet 1,0 till 2,0 x EBITDA över tid. Per den 30 november 2024 uppgick
Nettoskuld/EBITDA inklusive IFRS 16-effekter till 1,5 (1,4).
1. Gällande omräknade siffror för räkenskapsår 2023, se information om omräknade
siffrornförligt till ändringar i IAS 12 i not 12.
Varulager, MSEK
+8 %
2423
37 358
40 348
123
Koncernens förändring i eget kapital
nförligt till moderbolaget H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare
Innehav utan
Omräknings -Säkrings-Balanserade bestämmande Totalt
MSEK
Aktiekapital
reservreserv
vinstmedel
Totalt
inflytandeeget kapital
EGET KAPITAL 2023-12-01
207
6 069
127
41 025
47 428
82
47 510
Årets resultat
11 621
11 621
37
11 584
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
717
717
0
717
Förändring i säkringsreserv
589
589
589
Skatt hänförlig till säkringsreserv
121
121
121
Andel övrigt totalresultat för
intresseföretag och joint ventures
0
0
0
Omvärderingar avseende förmåns-
bestämda pensionsplaner
73
73
73
Skatt hänförlig till ovanstående
omvärderingar
18
18
18
Omvärderingar av finansiella
tillgångar
299
299
299
Övrigt totalresultat
717
468
244
493
0
493
Totalresultat
717
468
11 865
12 114
37
12 077
Utdelning
10 456
10 456
10 456
Återköp av aktier
2 880
2 880
2 880
Inlösen av aktier
2
2
Fondemission
2
2
Transaktioner med innehav utan
bestämmande inflytande
64
64
24
40
EGET KAPITAL 2024-11-30
207
6 786
341
39 490
46 142
69
46 211
124
<<Innehåll Finansiell information/Koncernens räkningar
nförligt till moderbolaget H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare
Innehav utan
Omräknings -Säkrings-Balanserade bestämmande Totalt
MSEK
Aktiekapital
reservreserv
vinstmedel
Totalt
inflytandeeget kapital
EGET KAPITAL 2022-12-01
207
6 057
201
44 694
50 757
50 757
Justering av ingående balans
1
84
84
84
JUSTERAT EGET KAPITAL
2022-12-01
207
6 057
201
44 610
50 673
50 673
Årets resultat
1
8 745
8 745
29
8 716
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
12
12
12
Förändring i säkringsreserv
413
413
413
Skatt hänförlig till säkringsreserv
85
85
85
Omvärderingar avseende förmåns-
bestämda pensionsplaner
41
41
41
Skatt hänförlig till ovanstående
omvärderingar
10
10
10
Omvärderingar av finansiella
tillgångar
599
599
599
Övrigt totalresultat
12
328
630
290
290
Totalresultat
1
12
328
8 115
8 455
29
8 426
Utdelning
10 577
10 577
10 577
Återköp av aktier
1 123
1 123
1 123
Inlösen av aktier
3
3
Fondemission
3
3
Innehav utan bestämmande
inflytande som uppkommit
via förvärv
111
111
EGET KAPITAL 2023-11-30
1
207
6 069
127
41 025
47 428
82
47 510
1. Gällande omräknade siffror för räkenskapsår 2023, se information om omräknade siffror hänförligt till ändringar i IAS 12 i not 12.
125
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK
Not
1 dec 2023– 1 dec 2022–
30
nov 2024
30 nov 2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
1
15 443
13 010
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
– Avsättning till pensioner
22
13
5
– Övriga avsättningar
23
676
328
– Avskrivningar och nedskrivningar
10
22 252
22 955
– Övriga ej kassapåverkande poster
78
971
Betald skatt
12
1 717
5 565
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
36 745
29 106
Förändring av rörelsekapitalet
Rörelsefordringar
2 299
594
Varulager
18
3 036
5 248
Rörelseskulder
346
189
Kassaflöde från den löpande verksamheten
31 756
33 949
Investeringsverksamheten
Investeringar i hyresrätter och liknande rättigheter
14
19
11
Investeringar i övriga immateriella tillgångar
14
1 369
967
Investeringar i inventarier
15
10 060
7 986
Övriga investeringar
24
126
655
Kassaflöde från investeringsverksamheten
11 574
9 619
Finansieringsverksamheten
Kortfristiga lån
2 966
408
Långfristig nyupplåning
27
6 312
Amortering av långfristiga lån
27
248
0
Amortering leasing
17
12 631
12 867
Kapitaltillskott innehav utan bestämmande inflytande
13
24
Utdelning
10 456
10 577
Återköp av aktier
21
2 928
1 075
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
27
29 205
18 615
ÅRETS KASSAFLÖDE
9 023
5 715
Likvida medel vid räkenskapsårets början
26 398
21 707
Årets kassaflöde
9 023
5 715
Valutakurseffekt
35
1 024
Likvida medel vid räkenskapsårets slut
20
17 340
26 398
1. Betalda räntor uppr för koncernen till MSEK 760 (3 99). Räntekostnader avseende leasing uppgår för koncernen till MSEK 1 993 (1 744).
Erhållna räntor uppgår för koncernen till MSEK 890 (61 6).
126
<<Innehåll Finansiell information/Koncernens räkningar
Moderbolagets resultaträkning
MSEK Not
1 dec 2023–
30 nov 2024
1 dec 2022–
30 nov 2023
Nettoomsättning 6 2 364 2 264
Bruttoresultat 2 364 2 264
Administrationskostnader 7, 8, 10, 11 –170 –108
Rörelseresultat 2 194 2 156
Intäkter från andelar i koncernföretag 10 053 11 212
Ränteintäkter och liknande resultatposter 32 491 280
Räntekostnader och liknande resultatposter 32 –484 –268
Resultat efter finansiella poster 12 254 13 380
Bokslutsdispositioner 28 –1 287 –1 496
Skatt 12 –217 –117
ÅRETS RESULTAT 10 750 11 767
Moderbolagets rapport över totalresultat
MSEK Not
1 dec 2023–
30 nov 2024
1 dec 2022–
30 nov 2023
ÅRETS RESULTAT 10 750 11 767
Övrigt totalresultat
Poster som inte kommer att omföras till årets resultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner 22 –14 –14
Skatt hänförlig till ovanstående omvärderingar 3 3
Övrigt totalresultat –11 –11
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET 10 739 11 756
127
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 30 nov 2024 30 nov 2023
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 15 111 116
Inventarier 15 19 24
130 140
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier och andelar 29 1 244 1 119
Fordringar hos dotterbolag 78 78
Andra långfristiga fordringar 76 328
Uppskjutna skattefordringar 12 65 70
1 463 1 595
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 1 593 1 735
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 17
Fordringar hos dotterbolag 26 757 29 694
Skattefordringar 12 899
Övriga fordringar 62 63
Förutbetalda kostnader 19 111 139
26 942 30 812
Kassa och bank 20 2
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR 26 942 30 814
SUMMA TILLGÅNGAR 28 535 32 549
128
<<Innehåll Finansiell information/Moderbolagets räkningar
MSEK Not 30 nov 2024 30 nov 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
Bundet eget kapital
Aktiekapital 21 207 207
Reservfond 88 88
295 295
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel 2 729 4 309
Årets resultat 10 739 11 756
13 468 16 065
SUMMA EGET KAPITAL 13 763 16 360
Obeskattade reserver 30 17 17
SKULDER
Långfristiga skulder
Avsättningar för pensioner 22 128 123
Skulder till kreditinstitut 27 13 048 13 072
13 176 13 195
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 6 8
Skulder till dotterbolag 1 288
Skulder till kreditinstitut 27 2 693
Övriga skulder 95 141
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25 190 135
1 579 2 977
SUMMA SKULDER 14 772 16 172
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 28 535 32 549
129
Moderbolagets förändring i eget kapital
MSEK Aktiekapital Reservfond
Balanserade
vinstmedel
Totalt
eget kapital
EGET KAPITAL 2023-12-01 207 88 16 065 16 360
Årets resultat 10 750 10 750
Övrigt totalresultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner –14 –14
Skatt hänförlig till ovanstående omvärderingar 3 3
Övrigt totalresultat –11 –11
Totalresultat 10 739 10 739
Utdelning –10 456 –10 456
Återköp av aktier –2 880 –2 880
Inlösen av aktier –2 2
Fondemission 2 –2
EGET KAPITAL 2024-11-30 207 88 13 468 13 763
MSEK Aktiekapital Reservfond
Balanserade
vinstmedel
Totalt
eget kapital
EGET KAPITAL 2022-12-01 207 88 16 009 16 304
Årets resultat 11 767 11 767
Övrigt totalresultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner –14 –14
Skatt hänförlig till ovanstående omvärderingar 3 3
Övrigt totalresultat –11 –11
Totalresultat 11 756 11 756
Utdelning –10 577 –10 577
Återköp av aktier –1 123 –1 123
Inlösen av aktier –3 3
Fondemission 3 –3
EGET KAPITAL 2023-11-30 207 88 16 065 16 360
130
<<Innehåll Finansiell information/Moderbolagets räkningar
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK Not
1 dec 2023–
30 nov 2024
1 dec 2022–
30 nov 2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
1
12 254 13 380
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
– Avsättning till pensioner 22 –9 –7
– Avskrivningar och nedskrivningar 10 10 17
– Övriga ej kassapåverkande poster 381 –126
Betald skatt 12 –678 –1 357
Kassaflöde från den löpande verksamheten Före förändring av rörelsekapitalet 13 314 11 907
Förändring av rörelsekapitalet
Rörelsefordringar 2 983 –3 819
Rörelseskulder 56 –1 620
Kassaflöde från den löpande verksamheten 16 353 6 468
Investeringsverksamheten
Investeringar i inventarier 0 0
Investeringar i koncernbolag –125 –300
Övriga investeringar 21 7
Kassaflöde från investeringsverksamheten –104 –293
Finansieringsverksamheten
Kortfristiga lån 27 –2 867 –325
Långfristig nyupplåning 27 5 802
Utdelning –10 456 –10 577
Återköp av aktier 21 –2 928 –1 075
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –16 251 –6 175
ÅRETS KASSAFLÖDE –2 0
Likvida medel vid räkenskapsårets början 2 2
Årets kassaflöde –2 0
Likvida medel vid räkenskapsårets slut 20 0 2
1. Betalda räntor uppr för moderbolaget till MSEK 484 (268). Erhållna räntor uppgår för moderbolaget till MSEK 479 (280), not 32.
131
Noter till de
finansiella rapporterna
NOT 1 Redovisningsprinciper 133
NOT 2 Finansiella risker 134
NOT 3 Segmentsredovisning 136
NOT 4 Rörelseförvärv 137
NOT 5 Nettoomsättning 137
NOT 6 Intäkter från koncernbolag 138
NOT 7 Kostnader per kostnadsslag 138
NOT 8 Löner, andra ersättningar och sociala kostnader 138
NOT 9 Medelantalet anställda 139
NOT 10 Avskrivningar och nedskrivningar 140
NOT 11 Revisionsarvoden 140
NOT 12 Skatt 141
NOT 13 Innehav utan bestämmande inflytande 142
NOT 14 Immateriella tillgångar 142
NOT 15 Byggnader, mark och inventarier 143
NOT 16 Andelar i intresseföretag och joint ventures 143
NOT 17 Leasing 144
NOT 18 Varulager 145
NOT 19 Förutbetalda kostnader 145
NOT 20 Likvida medel 145
NOT 21 Aktiekapital 146
NOT 22 Avsättningar för pensioner 146
NOT 23 Övriga avsättningar 147
NOT 24 Finansiella tillgångar och skulder fördelade
per kategori 148
NOT 25 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 150
NOT 26 Upplysningar om närstående 150
NOT 27 Räntebärande skulder 151
NOT 28 Bokslutsdispositioner 152
NOT 29 Andelar i koncernbolag 152
NOT 30 Obeskattade reserver 154
NOT 31 Eventualförpliktelser 154
NOT 32 Ränteintäkter, räntekostnader och
liknande resultatposter 154
NOT 33 Händelser efter balansdagen 154
NOT 34 Vinstdisposition 154
132
<<Innehåll Finansiell information/Noter
Företagsinformation
Moderbolaget H & M Hennes & Mauritz AB (publ) är ett aktiebolag med säte
i Stockholm, Sverige. Moderbolagets organisationsnummer är 556042-7220.
Bolagets aktie är noterad vid Stockholmsbörsen, Nasdaq Stockholm. Kon-
cernens verksamhet består i huvudsak av försäljning av kläder, accessoarer,
skor, kosmetik, hemtextil och inredningsartiklar till konsument. Bolagets
verksamhetsår är 1 december 30 november . Årsredovisningen godkändes
för publicering av styrelsen den 20 mars 2025 och föreläggs årsstämman
för fastsllande den 7 maj 2025.
Ramsbury Invest AB:s innehav av aktier i H & M Hennes & Mauritz AB
motsvarar 59,56 procent av samtliga aktier och 80,76 procent av det totala
röstvärdet. Ramsbury Invest AB (556423-5769) är således formellt moder-
bolag till H & M Hennes & Mauritz AB.
1
Redovisningsprinciper
Grunder för upprättandet av redovisningen
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards
Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee.
Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända
IFRS. Koncernredovisningen innehåller dessutom information i enlighet med
Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1, Kompletterande
redovisningsregler för koncerner.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Alla belopp
redo visas, om inget annat anges, i miljoner svenska kronor (MSEK).
Tillämpade redovisningsprinciper beskrivs i anslutning till varje not.
Moderbolaget
Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisningr
juridiska personer, vilket i huvudsak innebär att IFRS tillämpas. I enlighet med
RFR 2 tillämpar moderbolaget inte IFRS 9 med undantag för principerna i
IFRS 9 avseende tidpunkt för redovisning och borttagande av finansiella
instrument i balansräkningen samt principerna för nedskrivningsprövning
och redovisning av förväntade kreditförluster. Moderbolaget tillämpar
undantaget i RFR 2 vad gäller IFRS 16, vilket innebär att principerna i IFRS 16
inte tillämpas i juridisk person. I moderbolagets bokslut redovisas, på grund
av sambandet mellan redovisning och beskattning, bokslutsdispositioner
och obeskattade reserver.
Koncernbidrag som moderbolaget erhåller från dotterbolag och lämnar
till dotterbolag redovisas som bokslutsdisposition.
Ändrade redovisningsprinciper och upplysningskrav
Från år 2024 tillämpar H&M-koncernen ändringen i standard IAS 12 Inkomst-
skatter avseende uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
som härrör från en enda transaktion. Ändringen inner att uppskjuten skatt
redovisas på nyttjanderättstillgångar och skulder hänförliga till leasing.
Framtida redovisningsprinciper och upplysningskrav
Från och med 1 januari 2024 är IAS 7 och IFRS 7 ändrade genom tillägg av
upplysningskrav, både kvalitativa och kvantitativa, avseende leverantörs-
finansiering, och påverkar koncernens finansiella rapporter från räken-
skaps år 2025. Ändringarna förntas inte ha någon materiell inverkan på
de finansiella rapporterna. IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial
Statements träder i kraft för räkenskapr som börjar 1 januari 2027 eller
senare, och påverkar koncernens finansiella rapporter från räkenskapsår
2028.
Inga nya eller ändrade redovisningsstandarder som inte är obligatoriska
än har tillämpats i förtid av H&M-koncernen.
Enligt OECD:s modellregler för Pelare 2 är H&M-koncernen skyldig att
betala en minimiskatt på 15 procent i varje jurisdiktion där H&M-koncernen
bedriver verksamhet. Jurisdiktioner där gruppen är verksam förväntas möta
safe harbours tröskelvärden, vilket reducerar den potentiella exponeringen
för tilläggsskatter enligt reglerna för Pelare 2.
Som en del av H&M-koncernens tillvägagångssätt för modellreglerna för
Pelare 2 har specifika positioner som rapporterats i lokala lagstadgade
resultat för internprissättningsändamål i beräkningarna justerats, överens-
stämmande med gruppens kvalificerade finansiella rapporter som upprät-
tats enligt relevanta redovisningsstandarder. Metodiken förväntas förenliga
med kraven för Pelare 2 utan attsentligtverka de finansiella resultaten.
Klimatförändringar
De potentiella effekterna av klimatförändringar har beaktats vid upprättandet
av de finansiella rapporterna, i synnerhet avseende riskerna som har identi-
fierats i klimatanalysen enligt Task Force on Climate-related Financial
Disclosures (TCFD) (sidorna 85–89).
Följande områden har beaktats:
Förändrade kundattityder och inköpsmönster
Klimatrelaterade frågor kan ha en inverkan kundbeteende och konsum-
tionsmönster och således påverka koncernens nettoomsättning. Föränd-
ringar i kundattityder och inköpsmönster kan också påverka värderingen av
varulager varor i lager kan bli inkuranta om försäljningspriset eller efter-
frågan minskar.
Introduktion av global eller regional klimatrelaterad lagstiftning
Införandet av klimatrelaterad lagstiftning, såsom koldioxidskatter, kan
orsaka högre produktionskostnader och därmed påverka kostnaden för
sålda varor för koncernen.
Speciellt leverantörer beroende av fossila bränslen bedömsverkas av
införandet av klimatrelaterad lagstiftning.
H&M-koncernen har satsat för att fasa ut kolpannor och andra fossila
bränslen i leverantörskedjan. Under 2024 spenderade H&M-koncernen
1,7 miljarder SEK på minskade växthusgasutsläpp över hela värdekedjan,
till exempel utfasning av fossila bränslen, stödjande av energieffektivitets-
initiativ och ersättande av konventionella material med återvunna och
hållbart framsllda material. Detta har redovisats som kostnad för sålda
varor, inventarier, långfristigan till leverantörer, förutbetalda kostnader,
försäljningskostnader och administrativa kostnader.
Ökade råvaru-, energi- och vattenkostnader
Klimatrelaterade frågor kanverka tillgången och priset på råmaterial samt
öka energi- och vattenkostnader och kan därmed påverka leverantörernas
produktions- och logistikkostnader vilket kan orsaka en ökning av koncernens
kostnad för sålda varor. Klimatförändringar kan också orsaka produktions-
och distributionsstörningar, vilket också påverkar koncernens inköps-
kostnader.
Naturkatastrofer
Tillgångars återvinningsvärde och nyttjandeperiod kanverkas av klimat-
relaterade frågor, såsom naturkatastrofer, och orsaka kostnader för ned-
skrivningar och förändringar i avskrivningsbelopp.
Vid uppskattning av framtida kassaflöden, såsom för nedskrivnings-
prövning, görs uppskattningar och antaganden som inte är kopplade till
scenarierna som beskrivs i TCFD-analysen, eftersom data som dessa
scenarier bygger är behäftad med en hög grad av osäkerhet.
Finansiering ställs till förfogande till leverantörer för att möjliggöra inves-
teringar för att minska energibehovet och ersätta fossila bränslen. För 2024
utgörs finansieringen av lån till leverantörer som har redovisats som lång-
fristiga fordringar, övriga fordringar och förutbetalda kostnader.
H&M-koncernen har ingått avtal, kontrakt för att betala för permanent
koldioxidinfångning och lagring, efter att ha gått med i Frontier. Kontrakten
inkluderar att göra förskottsbetalningar, vilka redovisas som förutbetalda
kostnader. När permanent infångning och lagring av koldioxid har levererats
reflekteras kostnaden i resultaträkningen. Förutbetalda kostnader eller kost-
nader hänförbart till permanent infångning och lagring av koldioxid uppgår
inte till väsentliga belopp för 2024. Åtaganden för ytterligare betalningar till
de bolag koncernen har bindande avtal med uppgår inte till ett väsentligt
belopp för varje enskilt år fram till 2030.
För 2024 har klimatförändringarna inte bedömts ha någon väsentlig
inverkan på de finansiella rapporterna eller på de uppskattningar och
antaganden som har gjorts vid upprättandet av års- och koncern-
redovisningen.
133
1
forts.
Statliga stöd
H&M-koncernen redovisar statliga stöd i enlighet med IAS 20 Redovisning av
statliga bidrag och upplysningar om statliga stöd. Bidragen redovisas som en
kostnadsreduktion av de poster som bidragen avser. Bidragen redovisas
i resultat och balansräkning när det är rimligt säkert att bidragen kommer att
erhållas och eventuella villkor för bidragen är uppfyllda. Under räkenskapsår
2024 har inga statliga stöd uppgående till väsentliga belopp erhållits.
Uppskattningar och bedömningar
Vid upprättande av års- och koncernredovisningen i enlighet med IFRS har
företagsledningen gjort uppskattningar och bedömningar som påverkar de
redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Upp-
skattningar och antaganden baseras på historiska erfarenheter, andra rele-
vanta faktorer samt förntningar om framtiden och ses över regelbundet.
Det faktiska utfallet kan därför komma att avvika från gjorda uppskattningar
och antaganden.
De källor till osäkerhet i uppskattningar och bedömningar vid tillämpning
av redovisningsprinciperna som har identifierats av H&M-koncernen hänförs
tillrdering av varulager, balanserade utvecklingsutgifter, nedskrivnings-
prövningar av anläggningstillgångar, fastställande av leasingperiod och
låneränta som ingår i beräkningarna av nyttjanderättstillgångar och ränte-
bärande skulder hänförliga till leasingavtal, beräkning av avsättningar samt
värdering av aktuell och uppskjuten skatt. Se ytterligare beskrivningar av
osäkerheten i uppskattningar och bedömningar i noterna 10, 12, 17, 18 och 23.
Koncernredovisningen
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och dotterbolag. Som dotter-
bolag avses alla bolag där koncernen innehar eller förfogar över mer än
50 procent av rösterna eller där koncernen genom avtal eller på annat sätt
ensam utövar ett bestämmande inflytande. Ett dotterbolag tas med i koncern-
redovisningen från förvärvstidpunkten, vilken är den dag då moder bolaget
får ett bestämmande inflytande, och ingår i koncernredovisningen fram till
den dag det bestämmande inflytandet upphör. Koncerninterna intäkter,
kostnader, fordringar och skulder samt orealiserade resultat elimineras i sin
helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
De finansiella rapporterna för moderbolaget och dotterbolagen som tas
in i koncernredovisningen avser samma period och är upprättade enligt de
redovisningsprinciper som gäller för koncernen. Intresseföretag och joint
ventures redovisas med tillämpning av kapitalandelsmetoden när koncernen
har betydande inflytande eller gemensamt bestämmande inflytande.
Intresseföretag och joint ventures
Bolag där koncernen har betydande inflytande (intresseföretag) eller
gemensamt bestämmande inflytande (joint ventures) redovisas enligt
kapital andelsmetoden, se not 16.
Omräkning av utländska dotterbolag
De företag som ingår i koncernen upprättar sina finansiella rapporter i den
valuta som används i den ekonomiska miljör respektiveretag huvud-
sakligen är verksamt, den så kallade funktionella valutan. Dessa rapporter
utgör grunden för koncernredovisningen. Koncernredovisningen upprättas
i svenska kronor, som är moderbolagets funktionella valuta och rapporte-
ringsvaluta. Tillgångar och skulder i utländska dotterbolag omräknas till
balansdagens kurs och resultaträkningar omräknas till räkenskapsårets
genomsnittskurs. Omräkningsdifferensen till följd av detta, samt till följd av
att nettoinvesteringen omräknats till annan valutakurs vid räkenskapsårets
slut än vid räkenskaprets början, redovisas via rapport över totalresultat
i eget kapital som en omräkningsreserv. Vid avyttring av en utländsk verk-
samhet redovisas de ackumulerade omräkningsdifferenserna i resultat-
räkningen tillsammans med vinsten eller förlusten från avyttringen.
Utländsk valuta
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omräknas till balansdagens
kurs. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i
resultaträkningen med undantag av valutakursdifferenser avseende lån
som är att betrakta som nettoinvestering i en utlandsverksamhet. Denna
typ av valutakursdifferenser redovisas via rapport över totalresultat i eget
kapital som omräkningsdifferens. Även valutakursdifferenser avseende lån
i utländsk valuta som upptagits för att säkra nettoinvesteringar i utlands-
verksamhet redovisas i övrigt totalresultat.
Ränteintäkter
Ränteintäkter redovisas i takt med att de intjänas.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassa-
flödet omfattar endast transaktioner som medför in- eller utbetalningar .
2
Finansiella risker
H&M-koncernens finansiering och hantering av finansiella risker är centrali-
serad till koncernens finansavdelning och bedrivs utifrån en av styrelsen
fastställd finanspolicy. Finanspolicyn fastställer ramverk, riktlinjer, mandat
och ansvar för övervakning, rapportering och hantering av finansiella frågor.
Group treasurer ska månatligen rapportera koncernens likviditet, finansie-
ringsbehov och finansiella risker till CFO och styrelsen. H&M-koncernens
redovisningsprinciper för finansiella instrument, inklusive derivat, beskrivs
i not 24.
H&M-koncernen är genom sin verksamhet exponerad för risker i finan-
siella instrument som likvida medel, kortfristiga placeringar, kund-
fordringar, leverantörsskulder och lån. H&M-koncernen genomför också
transaktioner med valutaderivat i syfte att hantera valutarisker som uppsr
i koncernens verksamhet.
Risker relaterade till dessa instrument är främst:
Ränterisker avseende skulder till kreditinstitut, likvida medel och
kortfristiga placeringar.
Valutarisker avseende flöden samt finansiella tillgångar i utländska valutor.
Kreditrisker och Motpartsrisker hänförliga till finansiella tillgångar och
derivatpositioner.
Likviditetsrisk och Finansieringsrisk avseende likviditet och kassaflöde
samt finansiering och refinansiering av koncernens kapitalbehov.
Ränterisk
nterisk är risken att förändringar i räntenivån ska påverka resultatet och
verkligt värde av tillgångar och skulder negativt. H&M-koncernens expone-
ring mot riskerrrändring av räntesatsernför sig till likvida medel, kort-
fristiga placeringar samt skulder till kreditinstitut och finansiell leasing.
Den ursprungliga löptiden placeringarna är som längst tre månader
per bokslutsdagen. Koncernens likvida medel och kortfristiga placeringar
uppgick på balansdagen till MSEK 17 340 (26 398). n samt leasing per
balansdagen uppgick till MSEK 76 954 (77 970). En räntejning med
1 procent enhet på dessa belopp skulle innebära en ökad ränteintäkt med
MSEK 173 (264) på likvida medel och kortfristiga placeringar samt en ökad
räntekostnad MSEK 701 (685) på extern upplåning och leasing. En mot-
svarande räntesänkning skulle medföra en minskad ränteintäkt med samma
belopp samt minskad räntekostnad för det som hänr sig till skulder till
kreditinstitut och leasing. Ändringar i räntenivå förväntas ge begränsade
effekter på det bokförda värdet av koncernens räntebärande skulder .
Bakgrunden är att skulder till kreditinstitut värderas till upplupet anskaff-
ningsvärde.
Koncernens exponering till reformeringen av interbankräntor (IBOR) är
begränsad. Per 30 november 2024 föreligger inga utnyttjade kreditfaciliteter
som refererar till IBOR.
Valutarisk
Fluktuationer i valutakurser medr en risk att dessa får en negativ inverkan
bolagets finansiella ställning, lönsamhet och kassaflöde. H&M-koncernen
påverkas av fluktuationer i valutakurser genom transaktionsexponering och
omräkningsexponering. Transaktionsexponering uppkommer genom att
försäljning och inköp sker i valutor som skiljer sig från respektive bolags
funktionella valuta. Den funktionella valutan är i de flesta fall valutan i det
134
<<Innehåll Finansiell information/Noter
2
forts.
land där företaget är beläget. Omräkningsexponering uppstår vid omräkning
av dotterbolags resultat, tillgångar, skulder och eget kapital till koncernens
redovisningsvaluta SEK.
Valutaexponering i finansiella instrument
H&M-koncernens valutarisk i finansiella instrument är främst relaterad
till finansiella placeringar, leverantörsskulder och derivat. Koncernens
leverantörs skulder i utländska valutor handhas huvudsakligen i Sverige och
är till srsta delen kurskrade med terminskontrakt. Mot bakgrund av ovan-
stående skulle en förändring av den svenska kronans värde med 10 procent
i förhållande till andra valutor ge en obetydlig momentan resultateffekt rela-
terad till innehav av finansiella instrument per balansdagen. Säkringsreserven
i eget kapital skulle vid enrstärkning av den svenska kronan med 10 procent
påverkas med cirka MSEK –22 (–80) före beaktande av skatteeffekt, varav
MSEK 907 (812) avser EUR och MSEK –2 028 (1 800) avser USD. Koncernens
exponering avseende utestående derivatinstrument redovisas i not 24.
Årets rörelseresultat i koncernen har påverkats av valutakursdifferenser
avseende varuflöden med MSEK –136 (–168).
Transaktionsexponering i kommersiella flöden
Betalningsflöden i form av kund- respektive leverantörsbetalningar i
utländska valutor orsakar valutaexponering för koncernen. I syfte att hantera
valutarisken avseende förändringar i valutakurser säkrar koncernen valuta-
kurserna inom ramen för finanspolicyn. Valutariskexponeringen hanteras
centralt. Koncernens mest betydelsefulla inköpsvalutor är USD och EUR.
Förändringar av USD-kursen gentemot EUR utgör den enskilt största trans-
aktionsexponeringen inom koncernen. Uppskattad rörelsebetingad transak-
tionsexponering för koncernens viktigaste valutor framgår i tabellen nedan.
Som ett exempel är nettotransaktionsexponeringen för ingående och ut -
gående betalningar i USD ett underskott. En förstärkning av USD valutakurs
gentemot alla övriga valutor med 10 procent skulle få en negativ påverkan på
kassafde och rörelseresultat med MSEK 6 329 (5 402) och en försvagning
skulle ge en positiv effekt om MSEK 6 329 (5 402). Analysen är baserad på
antagandet att inga valutaflöden har säkrats och är gjord före motverkande
prisjusteringar och andra liknande åtgärder. Koncernen har även transak-
tionsexponering mot ett stort antal mindre valutor som tillsammans summe-
rar till raden ”Övriga”. I övrigt finns inga materiella exponeringar från finan-
siella instrument av transaktionstyp.
Valuta 2024 2023
EUR 38 671 26 752
GBP 8 636 6 848
USD 63 291 54 015
Övriga 33 284 34 952
r att valutasäkra varuflöden i utländsk valuta och därmed reducera effek-
terna av framtida valutakursrörelser, terminssäkras koncernens varuinköp
och för huvuddelen även relaterade prognostiserade inflöden från försälj-
ningsbolagen löpande fullt ut. Den genomsnittliga löptiden utestående
terminskontrakt är cirka tre månader. Samtliga derivat har en ursprunglig
ptid som är kortare än ett år.
Omräkningsexponering vid konsolidering av enheter utanför Sverige
Förutom transaktionsexponeringens effekter påverkas resultatet även av
valutaeffekter som uppstår på grund av kursutvecklingen i de olika utländska
dotterbolagens lokala valutor gentemot den svenska kronan jämfört med
samma period föregående år. Det underliggande resultatet på en marknad
kan vara oförändrat i lokal valuta, men öka i kronor om den svenska kronan
försvagats eller omvänt om kronan stärkts. Omräkningseffekter uppstår
även på koncernens nettotillgångar vid konsolidering av de utländska bola-
gens balansräkningar (omräkningsexponering i balansräkningen). Balans-
poster vars omvärderingverkar koncernens resultaträkning, såsom
interna skulder och korta interna fordringar, ska valutasäkras fullt ut. Netto-
investeringar i utländsk valuta får säkras helt eller delvis med hjälp av skuld
i samma valuta med hjälp av en kallad equity hedge. Per 30 november
2024 säkras delar av nettoinvesteringarna på detta sätt. Målsättningen med
säkringen är att i koncernens konsoliderade räkenskaper skydda majori-
teten av värdet av nettoinvesteringar i EUR mot valutakursfluktuationer
i EUR/SEK.
Kreditrisk och motpartsrisk
Kreditrisk är risken för att H&M-koncernens motparter inte kan stå för sina
åtaganden och därmed förorsakar förluster för koncernen. Finansiell kredit-
risk uppstår främst som motpartsrisk i form av placeringar eller likvida medel
bankkonton, samt som fordringar banker hänförliga till övervärden i
derivatinstrument. Finanspolicyn anger maximalt placerat belopp och löptid
för placeringar och likvida medel bankkonton vid olika rating. Kredit-
exponering, per den 30 november 2024, motsvaras av det bokrda värdet
likvida medel MSEK 17 340 (26 398), kundfordringar MSEK 5 631 (3 301),
derivat instrument MSEK 1 224 (1 089) och andrangfristiga fordringar MSEK
858 (1 204), totalt MSEK 25 050 (31 992). Den egna kreditverksamheten har
avvecklats och sköts i samarbete med extern part.
Koncernen strävar efter ramavtal om netting (ISDA) med alla motparter
för transaktioner i derivatinstrument. Tillgångar och skulder relaterade till
derivat instrument nettas inte i balansräkningen.
2024
Derivat
tillgångar
Derivat
skulder
Bruttobelopp 1 224 665
Effekt av nettingsavtal 628 628
Nettoposition 596 37
2023
Derivat
tillgångar
Derivat
skulder
Bruttobelopp 1 089 1 205
Effekt av nettingsavtal –864 –864
Nettoposition 225 341
Likviditetsrisk och finansieringsrisk
Likviditetsrisk avser risken att H&M-koncernen inte kan uppfylla sina
betalningsåtaganden grund av bristande likviditet. Finansieringsrisk
avser risken att finansiering av koncernens kapitalbehov samt refinansiering
av utestående lån försvåras eller fördyras.
Strategin för H&M-koncernens likviditetsplanering och finansiering är
att bibehålla en god betalningsberedskap samt identifiera och täcka finan-
sieringsbehov som uppstår i koncernen genom löpande prognostisering
av verksamhetens behov. Likviditets- och finansieringsriskerna regleras i
H&M-koncernens finanspolicytt att lånerfall skallr delas över tid
samt att kassa och outnyttjade kreditfaciliteter ska täcka bolagets prognos-
tiserade kortfristiga likviditetsbehov. Likvida medel och kortfristiga place-
ringar var MSEK 17 340 (26 398) per den 30 november 2024. Summan av
likvida medel, kortfristiga placeringar och outnyttjade kredit faciliteter var
MSEK 35 756 (44 570). Koncernens kortfristiga tillngar såsom varulager
och kortfristiga fordringar motsvarar väl bolagets kortfristiga skulder med
avseende på förfallostruktur, och bedöms täcka koncernens samlade behov
enligt följande förfallostruktur.
Förfallostruktur finansiella skulder
Finansiella skulder <1 år 15 år >5 år Totalt
Skulder till kreditinstitut 0 8 000 6 117 14 117
Leasingskulder 12 476 29 386 20 975 62 837
Leverantörsskulder 24 417 24 417
Övriga finansiella skulder 1 1
Summa 36 894 37 386 27 092 101 372
Per den 30 november 2024 hade koncernen räntebärande skulder om
MSEK 14 117 (17 082) i form av företagscertifikat, obligationer och lån från
kredit institut. Därutöver har koncernen outnyttjade kreditfaciliteter om
MSEK 18 416 (18 172). Den genomsnittliga löptiden räntebärande skulder
och outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 5,3 (5,1) år. Löptiderna på ute-
stående räntebärande skuld och outnyttjade kreditfaciliteter fördelas enligt
följande tabell.
135
2
forts.
År
Obligationer
(EMTN)
n från
kreditinstitut
Outnyttjade
kreditfaciliteter
2024
2025
2026 2 000
2027 3 453
2028 245
2029 5 755 14 963
2030
2031 6 117
Totalt MSEK 11 872 2 245 18 416
Betalningsprocess för leverantörer
H&M-koncernens betalningsvillkor till leverantörer av kommersiella varor är i
linje med branschstandard. Vissa leverantörer väljer att sälja sina fordringar
och H&M-koncernen kan, på begäran, presentera banker som kan köpa
dessa fordringar. Detta arrangemang har, tillsammans med de underliggande
handelsavtalen, analyserats utifrån ett antal indikatorer där alla uppfyller
kraven för att dessa transaktioner ska redovisas som leverantörsskulder.
3
Segmentsredovisning
Vid redovisning av rörelsesegment tillämpasr koncernen IFRS 8 Rörelse-
segment.
Koncernens verksamhet består i huvudsak av försäljning av kläder, acces-
soarer, skor, kosmetik, hemtextil och inredningsartiklar till konsument. Den
interna uppföljningen av verksamheten sker per land av koncernchefen som
är koncernens högsta verkställande beslutsfattare. Varje land är därmed ett
rörelsesegment. I de olika länderna säljs dock liknande produkter via lik-
nande försäljningskanaler till liknande kunder. Varuinköpen sker gemensamt
för koncernen. Flera länder har likartade ekonomiska egenskaper, såsom
långsiktiga ekonomiska resultatväl som rörelse- och finansiella risker
varför länderna, mot bakgrund av detta, kan slås samman i segmentsredo-
visningen. H&M-koncernen har gjort sammanslagningar till segmenten Asien
och Oceanien, Europa och Afrika samt Nord- och Sydamerika. Moderbolaget
tillsammans med dotterbolag utan extern omsättning redovisas separat
under rubriken Koncerngemensamt. De redovisningsprinciper som används
i segmentsredovisningen är samma som i koncernredovisningen. Transak-
tioner mellan segment sker enligt normala kommersiella villkor.
2024 2023
Asien och Oceanien
Extern nettoomsättning 28 619 29 941
Rörelseresultat 697 890
Rörelsemarginal, % 2,4 3,0
Tillgångar, exklusive skattefordringar och
interna fordringar 11 006 10 973
Skulder, exklusive skatteskulder och interna
skulder 3 620 3 488
Investeringar 677 486
Avskrivningar och nedskrivningar 850 1 092
Europa och Afrika
1
Extern nettoomsättning 154 060 152 308
Rörelseresultat 5 897 4 283
Rörelsemarginal, % 3,8 2,8
Tillgångar, exklusive skattefordringar och
interna fordringar 28 959 24 863
Skulder, exklusive skatteskulder och interna
skulder 20 005 18 654
Investeringar 4 134 2 708
Avskrivningar och nedskrivningar 2 949 3 332
1. Sydafrika
3
forts.
2024 2023
Nord- och Sydamerika
Extern nettoomsättning 51 799 53 786
Rörelseresultat 2 045 2 224
Rörelsemarginal, % 3,9 4,1
Tillgångar, exklusive skattefordringar och
interna fordringar 18 750 19 255
Skulder, exklusive skatteskulder och interna
skulder 8 056 8 574
Investeringar 2 186 1 740
Avskrivningar och nedskrivningar 2 048 2 429
Koncerngemensamt
Nettoomsättning till andra segment 79 071 79 667
Rörelseresultat 8 667 7 140
Rörelsemarginal, % 11,0 9,0
Tillgångar, exklusive skattefordringar
och interna fordringar 113 279 116 645
Skulder, exklusive skatteskulder
och interna skulder 97 821 99 163
Investeringar 4 540 4 030
Avskrivningar och nedskrivningar 16 405 16 102
Elimineringar
Nettoomsättning till andra segment –79 071 –79 667
Totalt
Extern nettoomsättning 234 478 236 035
Rörelseresultat 17 306 14 537
Rörelsemarginal, % 7,4 6,2
Finansnetto –1 863 1 527
Resultat efter finansiella poster 15 443 13 010
Tillgångar, exklusive skattefordringar och
interna fordringar 171 994 171 736
Skulder, exklusive skatteskulder och interna
skulder 129 504 129 879
Investeringar 11 537 8 964
Avskrivningar och nedskrivningar 22 252 22 955
Rörelseresultatet per segment är baserat på hur H&M-koncernen internt
i koncernen följer resultatet och det kan avvika från det skattemässiga
resultatet per marknad. Koncerngemensamt inkluderar resultat som har
realiserats i flera olika geografiska områden i världen och speglar värde-
skapandet i koncernen. Samtliga effekter av IFRS 16 inkluderas inom
rubriken Koncerngemensamt, med undantag för nedskrivning av anlägg-
ningstillgångar till följd av nedskrivningsprövning för räkenskapsår 2023.
Nedskrivning av anläggningstillgångar om totalt MSEK 307 (298), till följd
av nedskrivningsprövning, fördelar sig mellan segmenten enligt följande:
Asien och Oceanien MSEK 29 (39), Europa och Afrika MSEK 3 (150), Nord-
och Sydamerika MSEK 10 (110), samt Koncerngemensamt 265 (0). Se ytter-
ligare information i not 10.
Koncernens materiella anläggningstillgångar uppgick per den 30 novem-
ber 2024 till MSEK 86 220 (81 536). Anläggningstillgångarnardelar sig,
per land, huvudsakligen i enlighet med respektive lands storlek omsättnings-
mässigt. Per 30 november 2024 uppgick materiella anläggningstillgångar
i Sverige till MSEK 5 023 (4 014), i Storbritannien till MSEK 6 891 (6 961),
i Tyskland till MSEK 8 154 (7 167) och i USA till MSEK 16 574 (15 561).
136
<<Innehåll Finansiell information/Noter
4
Rörelseförvärv
Vid redovisning av förvärv tillämpas för koncernen IFRS 3 Rörelseförrv.
Samtliga rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden vilket innebär
att förvärvade tillgångar respektive övertagna skulder redovisas och värde-
ras till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Överstiger överförd ersättning
det vid förvärvstillfället beräknade värdet av identifierbara nettotillgångar i
det förvärvade företaget redovisas skillnadsbeloppet som koncernmässig
goodwill. Understiger överförd ersättning det slutligen fastställda värdet av
identifierbara nettotillgångar redovisas skillnadsbeloppet direkt i resultat-
räkningen. Innehav utan bestämmande inflytande bestäms för varje transak-
tion antingen som en proportionell andel av verkligt värde identifierbara
nettotillgångar eller till verkligt värde. Transaktionskostnader i samband
med förrv ingår inte i anskaffningsvärdet utan kostnadsförs direkt. När ett
rörelseförvärv genomförs stegvis omvärderas koncernens tidigare innehav
i den förvärvade enheten till dess verkliga värde per förvärvstidpunkten
och den eventuella vinst eller förlust som uppkommer redovisas i resultat-
räkningen.
Förvärv 2024
Inga förvärv har genomförts under 2024.
Förvärv 2023
Sellhelp AB
Till följd av avtalsförändringar, utan erläggande av ytterligare köpeskilling,
har H&M-koncernen per den 9 december 2022 erhållit det bestämmande
inflytandet i det tidigare intresseföretaget Sellhelp AB. Per avtalsdatumet
ägde H&M-koncernen 79,84 procent av aktierna i bolaget. Innehav utan
bestämmande inflytande uppgår per avtalsdatum till MSEK 108 och harr-
derats till den proportionella andelen av det redovisaderdet av förvärvade
nettotillgångar. Sellhelp AB har utvecklat en plattform – Sellpy – för second
hand-produkter. Investeringen bidrar till koncernens satsningarllbar-
het och cirkulära affärsmodeller. Före tidpunkten för avtalsförändringarna
uppgick det bokrda värdet på koncernens innehav i Sellhelp AB till MSEK
269. Erhållandet av det bestämmande inflytandet resulterade i en redovisad
vinst om MSEK 1 107 baserat på ett verkligt värde på koncernens innehav om
MSEK 1 376. Vinsten redovisades raden ”Resultat från innehav i intresse-
företag och joint ventures” i koncernens resultaträkning och var inte kassa-
flödespåverkande. Innehavet i Sellhelp AB värderades genom en samman-
vägd bedömning av två värderingsmetoder: en där relevanta multiplar från
liknande bolag har applicerats bolagets nyckeltal och en värderingsmetod
som baseras tidigare majoritetstransaktioner inom samma industri.
Sellhelp AB:s verksamhet ingår i H&M-koncernens konsoliderade räken-
skaper från och med det första kvartalet 2023. Erhållandet av besmmande
inflytande gav upphov till immateriella tillgångar i form av varurke om
MSEK 500, teknisk plattform om MSEK 136 och goodwill om MSEK 949.
Inga andra erhållna tillgångar eller övertagna skulder uppgår till väsentliga
belopp. Redovisad goodwill avser främst tillgångar som inte kan redovisas i
balansräkningen, vilket inkluderar men inte är begnsat till en cirkur
affärsmodell och framtida tillxt, och förntas inte vara skattemässigt
avdragsgill. Sellhelp AB:s bidrag till koncernens nettoomsättning och
rörelse resultat uppgick till MSEK 1 148 respektive MSEK –80rken-
skapsår 2023. Verksamheten ingår i segmentetEuropa och Afrika”. Kon-
cernen hade under räkenskapsår 2023 inte några transaktionskostnader
relaterade till erhållandet av det bestämmande inflytandet i Sellhelp AB.
5
Nettoomsättning
Vid redovisning av intäkter tillämpas för koncernen IFRS 15 Intäkter från
avtal med kunder.
Koncernens intäkter genereras i huvudsak av försäljning av kläder, acces-
soarer, skor, kosmetik, hemtextil och inredningsartiklar till konsument. Kun-
derna är främst privatpersoner där samma pris gäller för samtliga kunder.
Eventuella prisreduktioner är generella och inte riktade till någon specifik
individ. Försäljningsintäkterna redovisas med avdrag för mervärdesskatt,
returer och rabatter som nettoomsättning i resultaträkningen. Intäkterna
5
forts.
för både butiks- och onlineförsäljning redovisas i samband med försäljning
till kund och baseras det land där butiken ligger eller onlinekunden bor.
Vid butiksförsäljning förfaller alltså transaktionspriset till betalning direkt vid
kundensp och mottagande av varan i butiken. Vid onlinersäljning inne-
bär principen att intäkten redovisas när kontrollen över varorna anses vara
förflyttad från H&M-koncernen.
Utöver den huvudsakliga försäljningen av nya varor utgörs en mindre
andel av totalomsättningen även av försäljning av tjänster såsom reparation
och uthyrning, kommissionsbaserad försäljning, secondhand-försäljning
online, en medlemskapsbaserad affärsmodell samt B2B-försäljning av
print-on-demand.
Returrätt möter minst respektive lands lokala regler och utifn historisk
data och bästa bedömning beräknas en returreserv samt en tillng för
rätten att återfå produkter från kunder som bruttoredovisas under Övriga
kortfristiga skulder och Varulager.
Betalningsvillkoren är desamma för alla kunder vid kontant- och kort-
betalning och ersättningsbeloppet är inte rörligt. vissa marknader
(framförallt online) så erbjuds i samarbete med extern partner betalnings-
villkor som möjliggör senare betalning med faktura såsom vanligtvis efter
30 dagar.
Presentkort erbjuds i många länder och ger generellt sett upphov till en
skuld i respektive berört land fr o m inköpstillfället. Intäkt redovisas då vid
det eventuella nyttjandet av kortet alternativt vid kortets förfall.
Franchiseförsäljningen består av två komponenter: försäljning av varor till
franchisetagare som redovisas vid leverans av varor samt franchiseavgift
som redovisas vid franchisetagarens försäljning till konsument.
De poäng som medlemmar i H&M:s lojalitetsprogram kan tjäna in och i
framtiden använda i form av rabatter motsvarar en rättighet som de inte
skulle ha utan att ingå detta avtal. Intjänade poäng som ej nyttjats bokrs
som en kortfristig skuld samt en reducerad intäkt för att motsvara den fram-
tida intäktsreduktion som uppsr vid nyttjande av rabatter för de utrdade
poängen. En intäkt redovisas när poängen nyttjas eller förfaller, vilket sker
högst tolv månader efter intjänandet. Koncernen tillämpar den praktiska
lösningen att inte lämna information om ouppfyllda prestationsåtaganden
dessa alltså är en del av avtal som har en ursprunglig förväntad löptid på
högst ett år. Skulden är baserad verkligt värde beräknat per utestående
poäng.
MSEK 30 nov 2024 30 nov 2023
Avtalsskulder 944 1 031
Hela den ingående balansen har redovisats som intäkt under året.
Koncernens intäkter uppvisar säsongsvariationer. Under räkenskapsåret
är vanligen det första kvartalet det svagaste och det sista kvartalet det
starkaste.
Netto-
omsättning
2024
Antal butiker
30 Nov 2024
Netto-
omsättning
2023
Antal butiker
30 Nov 2023
Tyskland 35 716 407 35 255 420
USA 30 730 509 33 068 508
Storbritannien 17 242 228 17 511 238
Frankrike 11 085 188 11 274 197
Sverige 8 701 133 8 854 136
Polen 8 370 181 7 254 182
Nederländerna 7 634 100 7 360 107
Italien 7 390 157 7 475 160
Schweiz 6 879 90 6 831 91
Kanada 6 590 96 6 724 94
Övriga 94 141 2 164 94 429 2 236
Totalt 234 478 4 253 236 035 4 369
137
6
Intäkter fn koncernbolag
Moderbolagets interna omsättning utgörs av royalty MSEK 2 335 (2 184)
och övrigt MSEK 23 (35) från koncernbolag.
7
Kostnader per kostnadsslag
Kostnaderna för koncernen fördelas tre funktioner: kostnad sålda varor,
försäljningskostnader och administrationskostnader. I kostnad sålda varor
ingår alla kostnader för design, inköp samt transport av varor. Exempel på
kostnader som ingår i detta, utöver rena inköpskostnaden för produkterna,
är frakter, tull, miljöavgifter, personal- och lokalkostnaderinköps-
avdelningen, IT-kostnader relaterade till inköp och logistik samt hanterings-
kostnader i distributionscentraler och fraktkostnader från lager till butik.
I posten försäljningskostnader ingår butikskostnader såsom löner och
hyror, marknadsföringskostnader, hanteringskostnader i påfyllnadslager
för butiker, fraktkostnader till onlinekunder, IT-kostnader relaterade till
butik och försäljning samt centrala stödfunktioner relaterade till rsäljning.
I posten administrationskostnader ingår kostnader för övriga centrala stöd-
funktioner såsom löner, hyror och IT-kostnader för administrativa system.
För upplysningar om lönekostnader, se not 8, och för avskrivningar och
nedskrivningar, se not 10.
8
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
Vid redovisning av erttningar till anställda tillämpas för koncernen IAS 19
Ersättningar till anställda.
2024
Styrelse, vd,
Lednings-
grupp, lön
Lön
Övriga
Anställda
Sociala
kostnader
Totalt
rav
pension
Totalt
Därav pens.
Styrelse, vd,
koncern-
ledning
Sverige,
moderbolaget 22 30 23 5
Dotterbolag 27 35 865 7 407 682 7
Koncernen
totalt 49 35 865 7 437 705 12
2023
Styrelse, vd,
Lednings-
grupp, lön
Lön
Övriga
Anställda
Sociala
kostnader
Totalt
rav
pension
Totalt
Därav pens.
Styrelse, vd,
koncern-
ledning
Sverige,
moderbolaget 22 30 23 4
Dotterbolag 10 34 976 7 574 760 13
Koncernen
totalt 62 34 976 7 605 784 17
Styrelsearvoden
Årets utbetalda styrelsearvode uppgick i enlighet med årsstämmobeslut
2023 till totalt SEK 7 950 000 (7 905 000). Utbetalningen av beloppen
skedde efter årsstämman 2024. Arvodet fördelades enligt följande:
SEK 1 850 000 (1 800 000) till styrelsens ordförande, SEK 800 000 (775 000)
till stämmovald styrelseledamot, SEK 200 000 (200 000) extra till med-
lemmar i revisionsutskottet samt SEK 300 000 (280 000) extra till ord-
förande i revisionsutskottet. Årsstämman fattar beslut om styrelsearvoden
för en period av ett år fram tillsta årsstämma. Detta betyder att arvode för
peri oden 3 maj 2024 till 7 maj 2025 kommer att betalas ut efter årsstämman
2025 baserat årsstämmobeslut 2024 gällande styrelsearvoden. Styrelsen
består från årsstämman den 3 maj 2024 av åtta stämmovalda ordinarie leda-
möter. Därtill tillkommer tre arbetstagarrepresentanter och tre suppleanter
för dessa. I styrelsen ingår åtta kvinnor och sexn. Sex av fjorton leda-
möter är anställda i bolaget.
8
forts.
Styrelseledamoten Lena Patriksson Keller är majoritetsägare i Patriksson
Group AB som har haft affärsförbindelser med H&M-koncernen under året.
Transaktionerna har skett på marknadsmässiga grunder och ersättningen
för 2024 uppgick till MSEK 27,0 (6,9). Utestående mellanhavande per
30 november 2024 uppgick totalt till MSEK 3,4 (0,6). Ökningen jämfört med
föregående år hänför sig främst till ökad mängd marknadsföringsaktiviteter
kopplat till H&M-varumärket hösten 2024. Cirka hälften av ökningen har
vidarefakturerats till samarbetspartners.
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare baserar sig på beslut för riktlinjer
som årligen tas av årsstämman, se förvaltningsberättelsen sidorna 113–119.
Ersättning till vd
Ersättning till vd har under räkenskapr 2024 i form av n och förmåner
utgått med MSEK 15,1 (15,1). Därutöver har avseende räkenskapsår 2024 en
rörlig erttning till vd om MSEK 5,0 (3,8) utbetalats och kostnadsrts under
första kvartalet 2025. Pensionsvillkor för vd omfattas av premiepension
samt av ITP-planen. Den sammanlagda pensionskostnaden ska uppgå till
totalt 30 procent av den fasta lönen. Pensionskostnad uppgick till MSEK 4,5
(4,4). Vd:s pensionsålder är 65.
Under året tog Daniel Ervér (lön MSEK 12,6, pension MSEK 3,8) över efter
Helena Helmersson (lön MSEK 2,5, pension MSEK 0,7).
Vd har 12 månaders uppsägningstid. I det fall företaget säger upp anställ-
ningsavtalet utgår dessutom en årslön såsom avgångsvederlag. Anställnings-
villkor för vd beslutas av styrelsen.
Pension till en tidigare vd
En tidigare vd gick i pension den 1 september 2009. Den totala skuldrda
pensionsförpliktelsen, som baseras att denne under de tre första åren
uppbar pension motsvarande 65 procent av den fasta lönen och därefter
livsvarig ålderspension motsvarande 50 procent av samma lön, uppr till
MSEK 112,9 (105,5). I årets förändring av skuldförd pensionsrpliktelse ingår
aktuariella vinster om MSEK 13,0 (13,0). Kostnaden för pension till tidigare vd
ingår i posten därav pension till styrelse, vd, ledningsgrupp.
Ersättning till ledningsgrupp
Ledningens sammansättning i koncernen per den 30 november 2024, inklu-
sive vd, bestod av 3 (4) män och 4 (4) kvinnor, varav 1 (0) man och 0 (1) kvinnor
i moderbolaget. Ledningsgruppen utgörs, utöver vd, av finanschef, ansvarig
för portfolio brands, ansvarig för new growth & ventures, samt ansvariga för
följande koncernfunktioner: kommunikation, hållbarhet och people & organi-
sational development/HR.
Ersättning till ledningsgruppen, förutom till vd, har under räkenskapsår
2024 i form av lön och förmåner utgått med MSEK 27,1 (39,6).rutöver har
avseende räkenskapsår 2024 en rörlig ersättning till ledningsgruppen, för-
utom vd, om MSEK 6,5 (9,7) utbetalats och kostnadsförts under första kvar-
talet 2025. Pensionskostnad för ledningsgruppen, förutom till vd, uppgick
under året till MSEK 7,4 (13,3). r tjänstemännen i ledningsgruppen finns
regler om tillägg till ålderspension utöver ITP-plan. Pensionsåldern varierar
mellan 62 och 65 år. Åtagandet har delvis täckts genom att separatarsäk-
ringar har tecknats.
H&M Incentive Program (HIP)
en extra bolagsstämma den 20 oktober 2010 beslutades om ett belönings-
program för samtliga anställda inom H&M-koncernen.
Programmet initierades av familjen Stefan Persson genom enva, om
4 040 404 H&M-aktier till ett värde om cirka 1 miljard SEK, till en svensk
stiftelse, Stiftelsen H&M Incentive Program.
Alla anställda i H&M-koncernen, oavsett befattning och lönenivå, omfattas
av programmet enligt samma grundprincip utifrån arbetad tid, heltid eller
deltid. De anställdas tidigare arbetade år tillgodoräknas i kvalifikationstiden,
vilken uppr till fem år, om inte lokala regler kräver annat. Grundregeln är att
utbetalning påbörjas tidigast vid 62 års ålder. Det kommer dock att finnas
jlighet att få sina andelar utbetalda redan efter tio ansllningr, dock
tidigast 2021.
138
<<Innehåll Finansiell information/Noter
8
forts.
Årsstämman 2013 beslutade att ändra grunden för framtida avsättningar
till HIP. Den tidigare kopplingen till utdelningsökning är numera borttagen,
istället är grundenr avsättningar till HIP 10 procent av ökningen av bola-
gets vinst efter skatt mellan två räkenskapsår i följd. Vinstökningen beräknas
på vinst efter skatt före avsättning till HIP. Vid beräknandet av avsättning till
HIP för år 2 ska således det årets vinst efter skatt jämföras mot år 1:s vinst
efter skattre avsättning till HIP. Dettar attda åren ska ha sammam-
förelsegrund, dvs vinst efter skattre avsättning till HIP. Denrsta avsätt-
ningen till HIP baserat en vinskning gjordes för räkenskapsåret som
slutade den 30 november 2013.
Avsättning till HIP för ett räkenskapsår kostnadsförs under det år som den
hänr sig till. Exempel: vinsten efter skatt år 1 är 100. Vinsten efter skatt år 2
är 130, avsättningen ska vara 3 och kommer att kostnadsföras under år 2.
Det finns ett tak som träder in för att begränsa storleken på avsättningen
när vinstökningen mellan två år kan ses som oproportionellt stor. Taket är
satt till 2 procent av årets vinst efter skatt före avsättning till HIP.
Avsättningarna till stiftelsen ska placeras i H&M-aktier. Utöver detta finns
inget åtagande för H&M.
I koncernredovisningen redovisas kostnaderna för belöningsprogrammet
enligt reglerna för kortfristiga vinstandels- och bonusplaner enligt IAS 19.
Kostnaderna redovisas när beloppet är fastställt och en förpliktelse före-
ligger. Beloppet överförs till stiftelsen under kommande räkenskapsår.
För 2024 tillfördes avsättning till belöningsprogrammet MSEK 236 (177)
baserat på grunden för avsättning till HIP som beslutades vid årssmman
2013 och som beskrivs ovan.
9
Medelantalet anställda
2024 2023
Totalt Andel män % Totalt Andel män %
Sverige 9 525 28 10 281 27
Norge 1 441 8 1 499 7
Danmark 1 303 9 1 374 9
Storbritannien 6 188 26 6 814 25
Schweiz 1 617 17 1 645 16
Tyskland 10 219 16 10 568 17
Nederländerna 2 083 17 2 192 17
Belgien 1 831 30 1 973 29
Österrike 1 714 12 1 756 12
Luxemburg 195 15 198 12
Finland 677 5 705 5
Frankrike 4 276 21 4 442 22
USA 9 979 32 10 245 32
Spanien 3 304 20 3 591 20
Polen 6 453 19 5 852 20
Tjeckien 1 093 13 969 13
Portugal 519 14 529 15
Italien 3 114 25 3 267 26
Kanada 2 128 50 2 026 31
Slovenien 169 5 168 5
Irland 369 19 361 18
Ungern 864 15 876 15
Slovakien 335 12 319 13
Grekland 948 16 959 16
Fastlandskina 4 782 20 5 232 21
Hongkong 376 33 461 35
Japan 1 521 18 1 849 26
Ryssland
1
5 20 249 39
Sydkorea 1 232 25 1 127 24
Turkiet 1 521 38 1 435 37
9
forts.
2024 2023
Totalt Andel män % Totalt Andel män %
Rumänien 936 8 1 043 18
Kroatien 276 6 274 6
Singapore 403 34 389 34
Bulgarien 315 12 335 15
Lettland 107 13 121 20
Malaysia 763 49 857 49
Mexiko 2 309 45 2 100 47
Chile 1 932 40 1 851 41
Litauen 208 9 216 9
Serbien 232 14 239 17
Estland 207 5 197 6
Australien 979 27 1 036 27
Filippinerna 666 29 743 47
Taiwan 306 36 280 29
Peru 664 43 713 45
Indien 2 828 61 2 466 61
Sydafrika 969 35 1 043 36
Puerto Rico 60 30 58 34
Cypern 54 28 54 33
Nya Zeeland 228 25 251 28
Kazakstan 312 44 359 30
Colombia 1 089 42 1 214 47
Island 100 16 77 17
Vietnam 260 42 362 43
Georgien 92 10 91 11
Ukraina 371 23 336 23
Uruguay 231 27 250 30
Bosnien-Hercegovina 40 8 41 10
Belarus
1
0 21 24
Nordmakedonien 38 18 28 18
Ecuador 462 58 508 42
Kosovo 43 16 44 25
Albanien 26 4 32 9
Övriga länder 423 76 512 74
Totalt
2
97 710 26 101 103 26
1. Verksamheten i Ryssland och Belarus avvecklades under räkenskapsår 2022.
2. Det totala medelantalet anställda för 2024 var felaktigt i bokslutskommunikén 2024
och rätt siffra framgår av tabellen ovan.
139
10
Avskrivningar och nedskrivningar
Vid redovisning av nedskrivningar tillämpas för koncernen IAS 36 Ned-
skrivningar.
Avskrivningar har beräknats till 12,5 procent av inventariers och hyres-
rätters anskaffningsvärden samt till 20 procent på datorutrustning och bilar.
Avskrivningar balanserade utvecklingsutgifter beräknas till 10–20 procent
av anskaffningsvärdet. Byggnader avskrivs med 3 procent av anskaffnings-
värdena.markvärden görs ingen avskrivning. Koncernen tillämpar
komponent avskrivning, vilket innebär att komponenternas bedömda
nyttjande perioder ligger till grund för avskrivningen. Årets avskrivningar
fördelar sig i resultaträkningen enligt tabellen nedan.
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Kostnad sålda varor 2 307 2 111
Försäljningskostnad 19 112 19 974
Administrationskostnad 833 870 10 14
Totalt
1
22 252 22 955 10 14
1. Varav nedskrivningar och förluster vid utrangeringarr koncernen om MSEK 654
(770) och 0 (0) för moderbolaget.
Avskrivningar avseende nyttjanderättstillgångar ingår ovan för koncernen
med MSEK 13 014 (13 117) fördelat på kostnad såld vara MSEK 1 262 (1 107),
försäljningskostnad MSEK 11 322 (11 599) samt administrationskostnad
MSEK 430 (411).
Redovisat värde av materiella anläggningstillgångar inklusive nyttjande-
rättstillgångar prövas om indikation nedskrivningsbehov föreligger. Om
tillgångens eller den kassagenererande enhetens redovisade värde, för
vilken det föreligger en indikation nedskrivningsbehov, överstiger åter-
vinningsvärdet (det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet),
reduceras det redovisade värdet till tillgångens eller den kassagenererade
enhetens återvinningsvärde. Eventuell nedskrivning redovisas i resultat-
räkningen som huvudsakligen försäljningskostnader. Uppskattningen av
återvinningsvärdet är förknippad med antaganden kring framtida kassa-
flöden och därmed en viss osäkerhet.
Den generella utgångspunkten är att en kassagenererande enhet består
av en gruppering av butiker, baserat på en betydande grad av intäkts-
substitution inklusive en andel av onlineförsäljningen, som bedöms för
nedskrivningsindikatorer. Metoden i hur en kassagenererande enhet fast-
ställs baseras den ökade omni-närvaron och kundupplevelsen till den
gemensamma kundbasen och resulterande betydande grad av intäkts-
substitution mellan butiks- och onlineförsäljningskanalerna liksom inom
vissa grupperingar av butiker.
Nedskrivning av anläggningstillgångar till följd av nedskrivningsprövning
på grund av resultatutveckling uppgårr 2024 till MSEK 41 (82)r inventa-
rier och MSEK 256 (236) for nyttjanderättstillgångar, exklusive nedskrivning
till följd av kommande butiksstängningar, och redovisas huvudsakligen
som försäljningskostnader. Återföring av tidigare års nedskrivningar upp-
gick under perioden till MSEK 4 (11), och klassificerades som försäljnings-
kostnader. Den primära faktorn som påverkar utfallet av nedskrivnings-
prövningen är det underliggande individuella resultatet för enskilda
kassagenererande enheter. En känslighetsanalys baserat på en minskning
av resultatet med 20 procent har utförts både de i nedskrivnings-
prövningen nedskrivna tillgångarna och utfallet av nedskrivnings-
indikatortestet. Känslighetsanalysen visar att det inte krävs någon
ytterligare betydande nedskrivning av tillgångar.
Årlig nedskrivningsprövning av balanserade utvecklingsutgifter avseende
IT-relaterade investeringar sker av de projekt som ännu ej är färdiga för
användning och inget nedskrivningsbehov har identifierats. System som ej
längre är i bruk med ursprungligt anskaffningsvärde om MSEK 290 (281) har
helt skrivits ned.
En nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod, dvs goodwill, görs årligen eller oftare om det finns en indi-
kation på värdenedgång för att identifiera eventuellt nedskrivnings behov.
Goodwill allokeras till en kassagenererande enhet bestående av den verk-
samhet som bedrivs inom de varumärken som ingick i det förvärv där good-
willen uppstod. Koncernens goodwill är allokerad till två kassagenererande
enheter. Dessa består av de verksamheter som bedrivs inom de varurken
som ingick i rvärven av Fabric Scandinavien AB respektive Sellhelp AB.
För goodwill har nyttjandevärdet beräknats baserat diskonterade kassa-
flöden. Vid beräkning av nyttjandevärdet av goodwill görs antaganden kring
diskonterade kassaflöden enligt prognoser för de kommande fem åren med
en årlig tillxttakt på 2 procent (2) efterföljande år. En diskonteringsränta
om 12 procent (11,5) före skatt har använts. Kassaflödena baseras på H&M-
koncernens affärsplan. Tillväxttakten baseras H&M-koncernens bedöm-
ning av verksamheternas möjligheter och risker. Diskonteringsräntan baseras
på en genomsnittligt vägd kapital kostnad, som bems vara i nivå med
externa krav som marknaden ställer på liknande företag. För goodwill hän-
förlig till Sellhelp AB beräknades år 2023 återvinningsvärdet till verkligt
värde där priset från den senaste finansieringsrundan per 29 september
2023 användes som värderingsteknik, med ett transaktionspris motsvarande
SEK 9 078 per aktie.
Goodwill hänförligt till de verksamheter som bedrivs inom de varumärken
som ingick i rvärvet av Fabric Scandinavien AB uppgår till 64 och som
ingick i förvärvet av Sellhelp AB till 949. r räkenskapsår 2024 har inget
nedskrivningsbehov identifierats för goodwill.
11
Revisionsarvoden
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Deloitte
Revisionsuppdrag 63,1 59,6 14,4 11,9
Revision utöver
revisionsuppdrag 8,1 7,9
Skatterådgivning 1,3 3,8
Övrig rådgivning 3,9 0,8 0,7
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 1,0 0,3
Totalt 77,4 72,4 15,1 11,9
140
<<Innehåll Finansiell information/Noter
12
Skatt
Vid redovisning av skatter tillämpas för koncernen IAS 12 Inkomstskatter.
Inkomstskatter i resultaträkningen utgörs av aktuell och uppskjuten skatt
för svenska och utländska dotterbolag. Aktuell skatt är skatt som ska betalas
eller erhållas avseende aktuellt år samt justering av aktuell skatt hänförlig till
tidigare perioder. Inkomstskattesatsen för respektive land tillämpas.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångs-
punkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden
på tillgångar och skulder. Uppskjuten skatt beräknas med hjälp av de skatte-
satser somrväntas gälla för den period då fordringarna avräknas eller skul-
derna regleras, baserat de skattesatser (och den skattelagstiftning) som
föreligger balansdagen. Uppskjuten skatteskuld redovisas för alla tempo-
rära differenser utom den avser goodwill eller avser en tillgång eller skuld
i en transaktion som inte är ett företagsförrv och som, vid tidpunkten för
förvärvet, varken påverkar redovisad eller skattepliktig vinst eller förlust
under perioden. Vidare beaktas temporära skillnader som hänför sig till
investeringar i dotterbolag och intresseföretag endast i den mån det är
sannolikt att den temporära differensen kommer att återföras under över-
skådlig framtid. Uppskjutna skattefordringar för temporära skillnader och
underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa
kommer att kunna utnyttjas. De uppskjutna skattefordringarnas redovisade
värden prövas vid varje balansdag och minskas i den utsträckning det inte
längre bems sannolikt att de kan utnyttjas.
Globala företag som H&M-koncernen är emellanåt involverade i skatte-
processer av varierande omfattning och i olika stadier. H&M-koncernen
utvärderar löpande pågående skatteprocesser. När det är sannolikt att ytter-
ligare skatt ska erläggas och det är möjligt att göra en rimlig bemning av
utfallet sker erforderlig reservering. Per balansdagen pågår skatteprocesser
i några länder gällande internprissättning. H&M-koncernen har gjort en
bedömning av sannolikt utfall och reserverat denna skattekostnad. Per
balans dagen uppgår denna reserv totalt till MSEK 250 (322). I denna bedöm-
ning har hänsyn bland annat tagits till om dubbelbeskattningsavtal föreligger
och om skillnad i skattesats mellan länder föreligger. Det faktiska utfallet
kan skilja sig från den förväntade utgången och påverka framtida finansiella
rapporter.
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Skattekostnad (–) / skatteintäkt (+):
Aktuell skatt
Periodens skattekostnad 3 809 3 706 –186 –112
Justerad skattekostnad avseende
tidigare år 130 –799 –22
Summa 3 679 4 505 –208 –112
Uppskjuten skatteinkt (+) /
skattekostnad (–) avseende:
Varulager –19 186
Underskottsavdrag i dotterbolag –34 197
Pensionsavsättningar 8 5 –9 –5
Immateriella anläggningstillgångar 179 219
Materiella anläggningstillgångar 15 405
Hyresrelaterade reservationer
1
–7 –330
Övriga temporära skillnader –79 –558
Omvärdering av uppskjutna
skattefordringar/skatteskulder –243 87
Summa –180 211 –9 –5
Totalt 3 859 4 294 –217 –117
Uppskjuten skatt redovisad
i övrigt totalresultat avseende:
Säkringsreserv 121 –85
Förmånsbestämda pensionsplaner 18 10
Summa 139 –75
Avstämning mellan gällande
skattesats och effektiv skattesats:
Förväntad skattekostnad enligt
svensk skattesats 20,6% –3 181 –2 680 –2 259 2 448
Skillnad i utländska skattesatser –323 –658
Ej avdragsgillt/ej skattepliktigt –182 –191 –7 21
Övrigt –60 46
Skatt tidigare år 130 –799 –22
Skattefri utdelning dotterbolag 2 071 2 310
Omvärdering av uppskjutna
skattefordringar/skatteskulder –243 80
Totalt 3 859 4 294 –217 –117
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Redovisade uppskjutna
skatte fordringar avser:
Varulager 293 434
Underskottsavdrag i dotterbolag 230 271
Pensionsavsättningar 115 95 65 70
Immateriella anläggningstillgångar 162 176
Materiella anläggningstillgångar 1 683 1 485
Leasingskulder 15 645 15 222
Hyresrelaterade reservationer 1 232 1 493
Säkringsreserv 122 48
Övriga temporära skillnader 1 461 1 705
Totalt 20 943 20 929 65 70
Belopp som kvittats mot
uppskjutna skatteskulder
enligt kvittningsreglerna –15 553 –15 222
Netto uppskjutna skattefordringar 5 390 5 707
Redovisade uppskjutna
skatte skulder avser:
Varulager 179 183
Pensionsavsättningar 0 0
Immateriella anläggningstillgångar 566 888
Materiella anläggningstillgångar 969 850
Nyttjanderättstillgångar 15 553 15 313
Hyresrelaterade reservationer 18 16
Säkringsreserv 218 270
Övriga temporära skillnader 292 209
Totalt 17 795 17 729
Belopp som kvittats mot
uppskjutna skattefordringar
enligt kvittningsreglerna –15 553 –15 222
Netto uppskjutna skatteskulder 2 242 2 507
1. Gällande omräknade siffror för räkenskapsår 2023, se information nedan.
Koncernen har per balansdagen inga underskottsavdrag som inte motsvaras
av redovisade uppskjutna skattefordringar. Endast en oväsentlig andel av
underskottsavdragen har en begränsad nyttjandetid.
141
12
forts.
Ändringen i IAS 12 avseende uppskjutna skatteskulder och skattefordringar
som härrör från en enda transaktion innebär att uppskjuten skatt redovisas
nyttjanderätter och leasingskulder. Till följd av ändringen har uppskjuten
skatt för nyttjanderättstillgångar och leasingskulder räknats om retroaktivt
för 2023, följande värden justerats till följd av detta:
Nytt omräknat
rde 2023 MSEK
Rapporterat
rde 2023 MSEK
Förändring
MSEK
Koncernens resultat-
och balansräkning
Skatt 4 294 4 287 –7
Resultat efter skatt/
periodens resultat 8 716 8 723 –7
Totalresultat 8 426 8 433 –7
Periodens resultat
hänrligt till H & M
Hennes & Mauritz AB:s
aktieägare 8 745 8 752 –7
Balanserade vinstmedel 41 107 41 198 –91
Uppskjutna skatte-
skulder 2 507 2 416 91
Eget kapital 47 510 47 601 –91
Resultat per aktie, SEK 5,37 5,35 0,02
13
Innehav utan bestämmande inflytande
Vid redovisning av innehav utan bestämmande inflytande tillämpas för
koncernen IFRS 10 Koncernredovisning.
Innehav utan bestämmande inflytande utgörs av ägande som har en
begränsad andel av aktier och röster i ett dotterföretag, och rätten till eget
kapital i koncernens dotterföretag är därmed också begränsad. Den andel
av eget kapital som är hänförligt till dessa ägare redovisas separat från eget
kapital hänförligt till H & M Hennes & Maurits AB:s aktigare. Innehav utan
bestämmande inflytande bestäms för varje transaktion antingen som en
proportionell andel av verkligt värde på identifierbara nettotillgångar eller
till verkligt värde.
H&M-koncernen har två icke helägda dotterföretag, där Sellhelp AB är
det största, se not 29. Under 2024 uppgår resultaten för innehaven utan
bestämmande inflytande till MSEK –37 (–29) och det ackumulerade beloppet
till hörande innehav utan bestämmande inflytande inom eget kapital uppgår
till MSEK 69 (82) .
14
Immateriella tillgångar
Vid redovisning av immateriella tillgångar tillämpas för koncernen IAS 38
Immateriella tillgångar.
Immateriella tillgångar med begränsad livslängd redovisas till anskaff-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella acku-
mulerade nedskrivningar. Avskrivningar fördelas linjärt över tillgångarnas
förväntade nyttjandeperiod.
Utgifter för utveckling balanseras i den mån dessa bedöms komma att ge
framtida ekonomiska fördelar och anskaffningsvärdet kan fastsllas på ett
tillförlitligt sätt. Det redovisade värdet inkluderar direkta utgifter för förvär-
vade tjänster, kostnader för anställd personal och material samt indirekta
utgifter som kan hänföras till tillngen. Övriga utgifter för utveckling samt
underhålls- och utbildningsinsatser redovisas i resultaträkningen som kost-
nad när de uppkommer.
Balanserade utvecklingsutgifter avser i huvudsak IT-relaterade investe-
ringar. Avskrivningar har påbörjats på de delar som har tagits i bruk under
2015–2024, detta motsvarar cirka 85 (98) procent av de balanserade
utvecklingsutgifterna.
14
forts.
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet för dotter-
bolags aktierna överstiger det vid förvärvstillfället beräknade värdet av
identifierbara nettotillgångar i det förvärvade företaget. Goodwill vid förvärv
av dotterbolag redovisas som immateriella tillgångar. Eventuell nedskrivning
redovisas i resultaträkningen.
r information om nedskrivning, se not 10.
Koncernen
2024 2023
Varumärken
Ingående anskaffningsvärde 500
Rörelseförvärv 500
Utgående anskaffningsvärde 500 500
Ingående avskrivningar och nedskrivningar –50
Årets avskrivning –50 –50
Utgående ackumulerade avskrivningar och
nedskrivningar –100 –50
Utgående bokfört värde 400 450
Hyresrätter och liknande rättigheter
Ingående anskaffningsvärde 1 057 1 040
Årets anskaffningar 71 90
Avyttringar/utrangeringar –15 –35
Omräkningseffekter 3 30
Utgående anskaffningsvärde 1 116 1 125
Ingående avskrivningar och nedskrivningar –837 –753
Avyttringar/utrangeringar 14 32
Årets avskrivning och nedskrivning –83 –95
Omräkningseffekter –4 –21
Utgående ackumulerade avskrivningar
nedskrivningar –910 –837
Utgående bokfört värde 206 288
Ingående värde pågående projekt 8 18
Årets förändring 9 –11
Omräkningseffekter 0 0
Utgående värde pågående projekt 17 8
Utgående bokfört värde inkl projekt 123 296
Balanserade utvecklingsutgifter
Ingående anskaffningsvärde 15 856 15 004
Rörelseförvärv 0 166
Årets anskaffningar 1 370 967
Nedskrivningar –556 –281
Utgående anskaffningsvärde 16 670 15 856
Ingående avskrivningar och nedskrivningar –7 890 6 073
Rörelseförvärv –6
Årets avskrivning 2 094 1 962
Nedskrivningar 408 151
Utgående ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar 9 576 –7 890
Utgående bokfört värde 7 094 7 966
Goodwill
1
Ingående bokfört värde 1 013 64
Rörelseförvärv 949
Utgående bokfört värde 1 013 1 013
1. Goodwill har uppkommit dels genomretagsförrv under 20082010 av FaBric
Scandinavien AB och dels genom företagsförvärv under 2023 av Sellhelp AB, till följd
av avtalsförändringar i aktieägaravtalet. För mer information om kassagenererande
enheter avseende goodwill, se not 10 .
142
<<Innehåll Finansiell information/Noter
15
Byggnader, mark och inventarier
Vid redovisning av materiella anläggningstillgångar tillämpas för koncernen
IAS 16 Materiella anläggningstillgångar.
Utgifter för materiella anläggningstillgångar redovisas i balansräkningen
om det är sannolikt att framtida ekonomiskardelarrknippade med till-
gången kommer företaget till del och tillgångens anskaffningsvärde kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Övriga utgifter samt utgifter för löpande
underhåll och reparationer redovisas som kostnad i den period de upp-
kommer. Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde
med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella ackumulerade
nedskrivningar. Avskrivningar fördelas linjärt över tillgångarnas förväntade
nyttjandeperiod. Mark skrivs inte av.
För information om nedskrivning, se not 10.
För nyttjanderättstillgångar avseende leasingavtal, se not 17.
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Byggnader
Ingående anskaffningsvärde 1 241 1 238 185 235
Årets anskaffningar
Avyttringar/utrangeringar –50 50
Omräkningseffekter 27 53
Utgående anskaffningsvärde 1 268 1 241 185 185
Ingående avskrivningar
och nedskrivningar –683 –666 –76 –121
Avyttringar/utrangeringar 0 50 50
Årets avskrivning –36 –36 –5 –5
Omräkningseffekter –18 –31
Utgående ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar –737 683 –81 –76
Utgående bokfört värde 531 558 104 109
Mark
Ingående anskaffningsvärde 131 125 7 7
Årets anskaffningar
Avyttringar/utrangeringar
Omräkningseffekter 3 6
Utgående anskaffningsvärde 134 131 7 7
Inventarier
Ingående anskaffningsvärde 69 610 65 219 181 178
Rörelseförvärv 29
Årets anskaffningar 7 203 5 521 0 3
Avyttringar/utrangeringar 2 436 –1 997
Omräkningseffekter 1 656 837
Utgående anskaffningsvärde 76 033 69 610 181 181
Ingående avskrivningar
och nedskrivningar –49 035 43 048 –157 –145
Rörelseförvärv –10
Avyttringar/utrangeringar 2 228 1 509
Årets nedskrivning –40 –23
Årets avskrivning 6 296 7 039 –5 –12
Omräkningseffekter –1 260 423
Utgående ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar 54 403 –49 035 –162 –157
Utgående bokfört värde 21 630 20 575 19 24
Ingående värde pågående projekt 3 978 1 564 3
Rörelseförvärv 0
Årets förändring 2 952 2 380 –3
Omräkningseffekter 67 33
Utgående värde pågående projekt 6 863 3 978
Totalt utgående bokfört värde 28 493 24 553 19 24
16
Andelar i intresseföretag och joint ventures
Vid redovisning av andelar i intresseretag och joint ventures tilmpas
för koncernen IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures.
Bolag där koncernen har betydande inflytande, i allmänhet bolag där
koncernen äger mellan 20 och 50 procent av stetalet, betraktas som
intressebolag. Bolag i vilka koncernen har gemensamt bestämmande in -
flytande tillsammans med en eller flera externa parter klassas som joint
ventures. Andelar i intresseföretag och joint ventures redovisas i enlighet
med kapitalandelsmetoden, vilket innebär att H&M-koncernens andel av
företagens vinst/förlust redovisas som Resultat från innehav i intresse-
företag och joint ventures i koncernens resultaträkning .
Koncernen
2024 2023
Joint ventures
Ingående balans 50
Nya investeringar 0 59
Omklassificering –39
Resultatandelar 2 –9
Utgående balans 13 50
Koncernen
2024 2023
Intresseföretag
Ingående balans 159 503
Nya investeringar 127 53
Omklassificering 39 –269
Avyttringar/utrangeringar 0
Nedskrivningar –106
Resultatandelar –79 –21
Utgående balans 246 159
2024 Org. nummer Säte Innehav %
Resultat-
andel, MSEK
Joint ventures
Looper Textile Co.
Global AB 559417-7841 Stockholm 50,0 13
Intresseföretag
Syre Impact AB
1
559421-7969 Stockholm 42,8 –54
TreeToTextile AB 556989-2648 Stockholm 29,2 –25
2023 Org. nummer Säte Innehav %
Resultat-
andel, MSEK
Joint ventures
Looper Textile Co.
Global AB 559417-7841 Stockholm 50,0 2
Syre Impact AB 559421-7969 Stockholm 49,7 –11
Intresseföretag
TreeToTextile AB 556989-2648 Stockholm 29,2 –19
CALA Inc USA 0,0 –2
1. Omklassificering till intresseföretag 31 maj 2024.
143
17
Leasing
Vid redovisning av leasing tillämpas för koncernen IFRS 16 Leasingavtal.
Leasingavtalen redovisas som en nyttjanderättstillgång samt en leasing-
skuld baserat på nuvärdet av alla framtida leasingavgifter fram till dess
leasingavtalet löper ut. Majoriteten av de kontrakt som H&M-koncernen
klassificerar som leasingavtal avser hyra av butikslokaler där egen verk-
samhet bedrivs. Även kontor och lagerlokaler för koncernens eget bruk
klassificeras som leasingavtal. Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet
av de framtida leasingavgifter diskonterade med den implicita räntan och i
efterföljande period genom att skulden ökas för att återspegla effekten av
ränta samt reduceras för att återspegla effekten av erlagda leasingavgifter.
Nyttjanderättstillgången redovisas initialt till värdet av leasingskulden och i
efterföljande period till anskaffningsvärde minus avskrivningar över leasing
period och eventuella nedskrivningar. Beräkning av leasingskuld baseras i
enlighet med standarden fasta leasingavgifter. Variabla leasingavgifter
som inte beror på index eller en räntesats, så som omttningsbaserad hyra
och fastighetsskatt, inkluderas ej i leasingskulden. H&M-koncernen har valt
att tillämpajligheten att undanta leasingavtal avgtrde samt leasing-
avtal med en leasingperiod understigande 12 månader. Det innebär att dessa
inte kommer att inkluderas i leasingskulden utan fortsätta att redovisas som
hyreskostnad med linjär kostnadsföring över leasingperioden. Bolaget har
inga sale and leaseback-transaktioner. Vissa kontrakt innehåller villkor om
återställning av lokal, detta ger inget väsentligt utfall för koncernen.
H&M-koncernen har cirka 4 250 butiker samt flertalet kontor och lager
världen över. Tillämpningen av standarden har krävt bedömningar och
antaganden, så som fastställande av leasingperiod och låneränta. Det anta-
gande som har störst effekt värdering av leasingskuld och nyttjanderätts-
tillgången är bedömningen av leasingperioden . Leasingperioden inkluderar
den icke uppsägningsbara perioden. När en leasingperiod går ut kan ett avtal
avslutas helt, omförhandlas eller förlängas beroende avtalets utformning.
Rättighet att avsluta kontrakt i förtid minskar den leasingperiod som
används vid beräkningen under vissa förutsättningar. Möjlighet till förläng-
ning tas med i beräkningen om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja
det alternativet. Att kontrakt avslutas innan leasingperiodens utgång före-
kommer sällan. För att underlätta bedömning av leasingperioden som
används för att beräkna leasingåtagandet har antaganden utifrån kontrakts-
typ gjorts. Antagandena för fastställande av leasingperiod för respektive
kontraktstyp är framtagna utifrån bästa möjliga bedömning och baseras
historiska data samt rådande marknadssituation. Leasingperioden för
butiker baseras butiksklass och plats. Flagship-butiker i strategiska
platser har en leasingperiod inställd på slutdatumet av leasingavtalet oav-
sett brytklausuler. För alla andra butiksklasser använder H&M-koncernen
första brytklausulen oavsett längd av leasingavtal. Butiker som inte är
flagship-butiker har en genomsnittlig leasingperiod om 3,5 år. Beräkningen
för leasingperioden för lager och kontor utgår från leasingavtalets längd.
Antagandena för koncernen utvärderas löpande utifrån förändringar inom
branschen. Diskonteringsräntan som används vid beräkning mot-
svarar H&M-koncernens marginella låneränta med hänsyn tagen till bland
annat, valuta ochngd respektive leasingavtal.ntan uppdateras års-
vis och över vakas kontinuerligt under året. Den marginella låneräntan åter-
speglar H&M- koncernens kreditrisk.
r ytterligare information om nedskrivning, se not 10 och 14.
Koncernen redovisar ett kassautflöde hänförligt till leasingavtal upp-
gående till MSEK 12 631 (12 867)rkenskapsår 2024.
Nedan presenteras de belopp hänförliga till leasingverksamheter som
redovisats i resultaträkningen under året.
Koncernen
MSEK 2024 2023
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 13 014 12 877
Nedskrivningar nyttjanderättstillgångar 288 276
Räntekostnader på leasingskulder 1 993 1 744
Kostnader för variabla leasingavgifter 7 107 7 158
Andra leasingavgifter 1 032 1 218
Totala kostnader hänförliga till
leasingverksamheten 23 434 23 273
Koncernen delar in sina leasingavtal i tre klasser av nyttjanderättstillgångar:
Butikslokaler, Lager och Kontor. I följande tabell presenteras de utgående
balanserna avseende nyttjanderättstillgångar och leasingskulder samt
förändringarna under året.
Nyttjanderättstillgångar
MSEK
Butiks-
lokaler Lager Kontor Totalt
Leasing-
skuld
Ingående balans per
2023-12-01 49 120 4 826 2 762 56 708 60 888
Bruttoökning under
perioden 10 593 838 767 12 198 13 569
Avskrivningar
nyttjanderättstillgångar –11 322 –1 262 –430 –13 014
Nedskrivningar på
nyttjanderättstillgångar –288 –288
Omräkningsdifferens 1 302 95 61 1 458 1 589
Räntekostnader på
leasingskuld 1 993
Leasingavgifter –15 202
Utgående balans per
2024-11-30 49 405 4 497 3 160 57 062 62 837
Nyttjanderättstillgångar
MSEK
Butiks-
lokaler Lager Kontor Totalt
Leasing-
skuld
Ingående balans per
2022-12-01 51 065 4 532 2 708 58 305 61 857
Bruttoökning under
perioden 8 725 1 179 897 10 801 11 947
Avskrivningar
nyttjanderättstillgångar 11 030 –984 –863 12 877
Nedskrivningar på
nyttjanderättstillgångar –276 276
Omräkningsdifferens 636 100 20 755 797
Räntekostnader på
leasingskuld 1 744
Leasingavgifter 15 458
Utgående balans per
2023-11-30 49 120 4 826 2 762 56 708 60 888
Nedan presenteras en löptidsanalys av koncernens leasingskulder som ingår
i IFRS 16 per 30 november 2024.
Koncernen
MSEK 2024 2023
Hyresåtagande
Inom ett år 12 476 12 159
Inom ett till tre år 19 038 18 361
Inom tre till fem år 10 348 10 222
Senare än fem år 20 975 20 146
Totalt 62 837 60 888
144
<<Innehåll Finansiell information/Noter
18
Var ulager
Vid redovisning av varulager tillämpas för koncernen IAS 2 Varulager.
Varulagret, som utgörs av handelsvaror, värderas till det lägsta av anskaff-
ningsvärde och nettoförsäljningsvärde. Anskaffningsvärde avser bolagets
utgifterr att förvärva varorna inklusive tull och frakt. Nettoförsäljnings-
värde är det uppskattade försäljningsvärdet minskat med beräknade för-
säljningskostnader. Från det att varan lämnas över från leverantör till av
H&M-koncernen utsedd speditör ägs varan civilrättsligt av H&M-koncernen
och ingår då i H&M-koncernens redovisade lager. För varor som ännu inte
har kommit till butik utgörs anskaffningsvärdet av inköpskostnad inklusive
beräknad kostnad för tull och frakt.
För majoriteten av H&M-koncernens varor fastställs anskaffningsvärdet
genom att beräkna anskaffningsvärdet som vägda genomsnittspriser. För
övrig lagerredovisning beräknas det redovisade värdet av försäljningspriset
reducerat med beräknad bruttomarginal (”retail method”) eller till kostnad
för nedlagd tid och övrig kostnad för bearbetning av varor som finns eller ska
tillgängliggöras för försäljning. Koncernen skiftar fortsatt successivt mot att
beräkna anskaffningsvärdet som vägda genomsnittspriser och denna för-
ändring påverkar inte koncernredovisningen väsentligt.
Varulagret uppgick till MSEK 40 348 (37 358), en ökning med 8 procent
i SEK jämfört med motsvarande tidpunkt föreende år. I lokala valutor
motsvarade det en ökning om 8 procent.
Uppskattningar görs för att värdera varulagret till nettoförsäljningsvärde
för att bedöma eventuellt nedskrivningsbehov. Nedskrivningar med bety-
dande belopp sker sällan och inga väsentliga nedskrivningar har skett under
innevarande eller föregående räkenskapsår. Endast en obetydlig del av varu-
lagret värderas till nettoförsäljningsvärde. Ingen väsentlig inkurans bedöms
föreligga i varulagret. Uppskattningar och antaganden utifrån historiska data
görs ocksår att fastställa framtida returer. H&M-koncernens reserv hän-
förbar till kunders returrätt har inte påverkat varulagret med ett väsentligt
belopp.
Varulagret utgjorde 22,4 procent (20,6) av balansomslutningen och
17,2 procent (15,8) av nettoomsättningen.
19
Förutbetalda kostnader
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2024 2023 2024 2023
Förutbetalda hyror 2 635 2 952
Övriga poster 1 288 1 579 111 139
Totalt 3 923 4 531 111 139
20
Likvida medel
Likvida medel omfattar kassa och tillgodohavanden hos bank samt kort-
fristiga placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten på högst
tre månader. Placeringarna är utsatta endast för en obetydlig risk för värde-
förändringar.
H&M-koncernen har gjort bedömningen att förlustreserven för förväntade
kreditrluster inte uppr till ett väsentligt belopp per bokslutsdatum och
har därr inte bokförts.
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Bankräkningar och kassa 16 352 25 632 2
Kortfristiga placeringar
0–3 månader 988 766
Totalt 17 340 26 398 2
Placeringarna är gjorda på marknadsmässiga villkor och räntesatserna är
i intervallet 047 procent. Skillnaden i räntesats beror främst på vilken valuta
beloppet är placerat i.
145
21
Aktiekapital
Aktiekapitalet fördelas per 30 november 2024 194 400 000 st A-aktier
(tio röster per aktie) och 1 416 142 225 st B-aktier (en röst per aktie). I övrigt
föreligger inga skillnader beträffande aktiernas rättigheter. Totalt antal
aktier uppgår till 1 610 542 225 .
Efter verkställande av årssmmans beslut den 3 maj 2024 drogs
19 144 612 egna B-aktier som återköpts inom ramen för H&M:s återköps-
program under 2023 in.
Styrelsen beslutade om att använda sitt bemyndigande från årsstämman
2024 och inledde i september 2024 ett aktieåterköpsprogram om SEK 1 mil-
jard. Per den 30 november 2024 hade 6 050 850 B-aktier i H&M för ett totalt
belopp om SEK 1 miljard återköpts och programmet avslutades den 26
november 2024. De återpta aktierna avses dras in genom beslut av års-
stämman 2025. Per 30 november var antalet utestående aktier, exklusive
egna aktier, 1 604 491 375. Under räkenskapsår 2024 har en utdelning om
MSEK 10 456 genomförts.
Koncernens förvaltade kapital utgörs av eget kapital. Styrelsens avsikt
är att H&M-koncernen ska ge en fortsatt god avkastning till aktieägarna
samt säkerställa att tillxt och investeringar i verksamheten kan ske med
hög finansiell styrka och handlingsfrihet. Styrelsen har mot denna bakgrund
fastslagit en utdelningspolicy där ordinarie utdelning över tid ska överstiga
50 procent av resultatet efter skatt och därutöver kan identifierad över-
skottslikviditet, med beaktande av kapitalstrukturmål och investerings-
behov, distribueras till aktieägare genom extra utdelning eller återköps-
program.
22
Avsättningar för pensioner
Vid redovisning av pensioner tilmpas för koncernen IAS 19 Ersättningar till
anställda.
H&M-koncernen har flera olika planer för ersättning efter avslutad anställ-
ning. Planerna är antingen förmåns- eller avgiftsbestämda. Avgiftsbestämda
planer redovisas som en kostnad under den period när de anställda utför
tjänsten ersättningen avser. De förmånsbestämda planerna värderas sepa-
rat för respektive plan utifn de förmåner som intjänats under tidigare och
innevarande perioder. De förmånsbestämda förpliktelserna med avdrag för
verkligt värde på eventuella förvaltningstillgångar redovisas under posten
Avsättningar för pensioner. För de svenska enheterna omfattar de aktua-
riella beräkningarna även framtida betalningar av särskild löneskatt. För-
nsbestämda planer finns i Schweiz, Spanien, Sverige och Tyskland.
Pensionsförpliktelsen beräknas årligen med hjälp av oberoende aktuarier
enligt den så kallade ”Projected Unit Credit Method”. Beräkningen görs
med hjälp av aktuariella antaganden. Dessa antaganden omfattar bland
annat diskonteringsränta, dödlighet, förväntade löneökningar och pensions-
ökningar (inflation). Förändringar i aktuariella antaganden och utfall som
av viker från antaganden ger upphov till aktuariella vinster eller förluster.
De aktuariella vinster och förluster som uppkommer är främst hänförliga till
de finansiella antagandena, såsom förändring i diskonteringsränta. Sådana
vinster eller förluster redovisas i övrigt totalresultat det år de uppkommer .
För tjänstemän anställda i Sverige tillämpar H&M-koncernen ITP-planen
genomrsäkring i Alecta och Collectum, dvs ITP 2 och ITP 1. Enligt ett ut -
talande från Rådet för finansiell rapportering UFR 10, är ITP 2-planen en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. Planen redovisas
som en avgiftsbestämd plan i avvaktan på att bolaget får tillng till sådan
information som gör det möjligt att redovisa denna plan enligt reglerna för
förmånsbestämda planer. De förväntade avgifterna till ITP 2 under näst-
kommande års rapporteringsperiod estimeras uppgå till MSEK 190 (189).
ITP 1-planen är en avgiftsbesmd plan. Se även not 8 för information om
pension till tidigare vd.
Överskottet i Alecta kan inte allokeras till den försäkrade arbetsgivaren
och/eller de försäkrade arbetstagarna. Alectas konsolideringsgrad var 163
procent (178) per 30 september 2024. Konsolideringsgraden beräknas som
verkligt värde av förvaltningstillgångar i procent av förpliktelserna beräk-
nade enligt Alectas aktuariella antaganden. Denna beräkning är inte i linje
med IAS 19.
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Nuvärdet av förmånsbestämda förpliktelser 2 251 1 912 131 126
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde –1 780 –1 533 –3 –3
Redovisad avsättning i balansräkningen
för pensionsförpliktelser 471 379 128 123
Ingående balans 1 december 1 912 1 736 125 119
Redovisad pensionskostnad, netto 418 293 18 19
Utbetalda ersättningar –16 –16 –12 –12
Erlagda avgifter från arbetsgivare 44 41
Återbetalning från tillgångar –107 –142
Redovisat belopp för förmånsbestämda
förpliktelser, 30 november 2 251 1 912 131 126
Ingående balans 1 december –1 533 1 403 –3 –3
Redovisad pensionsintäkt, netto –257 –175 0 0
Erlagda avgifter från arbetsgivare –53 –57
Avgifter från deltagare i planen –44 41
Återbetalning från tillgångar 107 143
Redovisat belopp för verkligt värde av
förvaltningstillgångar, 30 november 1 780 1 533 –3 –3
Av den totala redovisade förpliktelsen avser MSEK 144 (139) rmånsbestämda pensionsplaner i Sverige och MSEK 276 (202) i Schweiz.
Den vägda genomsnittliga löptiden på dessa pensionsplaner är 7,3 år för de svenska planerna och 14,7 år för de schweiziska planerna.
146
<<Innehåll Finansiell information/Noter
22
forts.
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
I de belopp som redovisas som pensionskostnad
ingår följande poster:
Kostnader för tjänstgöring under innevarande år 66 59
Räntekostnad 36 37 4 5
Ränteintäkter –27 –28 0 0
Reduceringar/regleringar vinster (-) och förluster (+) 3 0
Kostnad avseende tjänstgöring under
tidigare perioder –2 –4
Förändringar i utländska valutakurser för planer som
värderas i annan valuta än rapporteringsvalutan 10 13
Redovisad pensionskostnad i resultaträkningen 86 77 4 5
Redovisad pensionskostnad i övrigt totalresultat
Avkastning på förvaltningstillgångar –163 –44 0 0
Aktuariella vinster/förluster demografiska antaganden skuld 0 2 2
Aktuariella vinster/förluster finansiella antaganden skuld 195 91 7 0
Aktuariella vinster/förluster erfarenhetsbaserade antaganden skuld 43 –8 7 12
Aktuariella vinster (–) och förluster (+) 75 41 14 14
Summa redovisad pensionskostnad 161 118 18 1 9
Kostnaden för avgiftsbestämda pensioner uppgår till MSEK 543 (659).
sta års förväntade utbetalningar avseende förnsbesmda pensionsplaner uppr till MSEK 47 (45).
Väsentliga aktuariella antaganden vid balansdagen
(vägda genomsnittsvärden)
Diskonteringsränta 1,15% 1,93% 3,00% 3,75%
Framtida löneökningar 1,02% 2,01% 3,00% 3,00%
Framtida pensionsökningar (inflation) 0,14% 0,16% 2,00% 2,00%
Mortalitetsantagandena för Sverige utgår ifrån mortabilitetstabellen DUS23, vilket är den senaste dödlighetsundersökningen publicerad av Svensk
Försäkring. För de övriga planerna har representativa dödlighetstabeller använts baseradlokal marknadspraxis.
En sänkning av diskonteringsräntan med 0,5 procentenheter skulle för den svenska delen av åtagandet medföra en ökning av skulden med MSEK 5,3 (4,9).
23
Övriga avsättningar
Vid redovisning av övriga avsättningar tillämpas för koncernen IAS 37
Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar.
Avsättningar redovisas i balansräkningen när det finns ett åtagande till
följd av en inträffad händelse och det är sannolikt att ett utflöde av resurser
kommer att krävasr att reglera åtagandet samt att en tillförlitlig uppskatt-
ning av beloppet kan göras. En avsättning för omstrukturering redovisas när
en omstruktureringsplan har fastställts och omstruktureringen har påbörjats
eller tillkännagetts.
Vid beräkningar av avsättningar gör H&M-koncernen uppskattningar och
bedömningar av belopp och tidpunktr utflöde av resurser utifrånrut-
sättningar på balansdagen. Belopp och tidpunkt kan variera beroende på
bland annat anslldas uppsägningsvillkor samt faktiskt utfall av fackliga
förhandlingar. Osäkerheten i koncernens uppskattningar medför att skill-
naden mellan förväntat och faktiskt utfall kan ha en väsentlig påverkan på
de Övriga avsättningar inkluderar avsättningar för rätts- och skattetvister
och motsvarar nuvärdet av de belopp som enligt ledningens bästa bedöm-
ning erfordras för att reglera skulderna.
Koncernen har avsättningar enligt nedan.
2024 2023
Koncernen
Omstruk-
turering Övrigt Totalt
Omstruk-
turering Totalt
Ingående balans 309 309 836 836
Nya avsättningar 611 455 1 066 361 361
Nyttjade avsättningar –523 –46 –569 –199 –199
Återförda avsättningar –50 –195 –245 –689 689
Kursdifferenser –21 –21
Utgående balans 347 193 540 309 309
147
24
Finansiella tillngar och skulder fördelade per kategori
Vid redovisning av finansiella instrument tillämpas för koncernen IFRS 7
Finansiella instrument: Upplysningar, IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS
13 Värdering till verkligt värde .
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar till-
gångssidan likvida medel, kundfordringar, kortfristiga placeringar, långfris-
tiga fordringar samt derivat. Bland skulder återfinns leverantörsskulder,
skulder till kreditinstitut samt derivat. Finansiella instrument redovisas i
balansräkningen när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga vill-
kor. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när de avtalsenliga
rättigheterna till kassaflöden från tillgången upphör. Finansiella skulder tas
bort från balansräkningen när förpliktelsen fullgörs, annulleras eller upphör.
För leasingskulder, se not 17.
Värdering av finansiella instrument till verkligt värde baseras på indata
klassificerade enligt nedan.
Nivå 1: Noterade priseren aktiv marknad för identiska tillgångar eller
skulder som till exempel aktier eller obligationer noterade på börs.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade
priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt (som prisnoteringar) eller
indirekt (erhållna från prisnoteringar) som till exempel valutaterminer
eller ränteswappar.
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras
observerbara marknadsdata .
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via övrigt totalresultat
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Säkringsinstrument
Summa
redovisat värde
2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Andra långfristiga fordringar 859 1 204 859 1 204
Kundfordringar 5 631 3 301 5 631 3 301
Valutaterminskontrakt med
säkringsredovisning 1 224 1 089 1 224 1 089
nteswap – säkring av verkligt
värde via resultaträkning 232 232
Övriga aktier och andelar 3 029 2 363 3 029 2 363
Likvida medel 17 340 26 398 17 340 26 398
Summa finansiella tillgångar 3 029 2 363 23 830 30 903 1 224 1 321 28 083 34 587
Leverantörsskulder 24 417 21 027 24 417 21 027
Skulder till kreditinstitut 14 117 17 082 14 117 17 082
Övriga långfristiga skulder 162 132 162 132
Valutaterminskontrakt med
säkringsredovisning 665 1 205 665 1 205
nteswap – säkring av verkligt
värde via resultaträkning
Summa finansiella skulder 38 696 38 241 665 1 205 39 361 39 446
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via övrigt totalresultat
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Säkringsinstrument
Summa
redovisat värde
2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Ränteintäkter och liknande
resultatposter 890 616 890 616
Räntekostnader och liknande
resultatposter 760 399 760 399
Vid förvärvstidpunkten klassificeras de finansiella instrumenten i följande
kategorier.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt
totalresultat
Tillgångarna i denna kategori, övriga aktier och andelar, omvärderas
grund av innehavens strategiska art i övrigt totalresultat samt i finansiella till-
gångar i balansräkningen. Värderingen av innehavet i Renewcell är baserad
på aktiekursen per bokslutsdatumet (nivå 1). Renewcell försattes i konkurs
på egen begäran i februari 2024 och har därmed avnoterats medlj att inne-
havet skrevs ned under årets första kvartal. Verkligt värde uppgår till MSEK 0
(34) per 30 november 2024 .
Värderingen av resterande övriga aktier och andelar baseras i första hand
priser från tidigare transaktioner. Priset från den senaste finansierings-
rundan eller transaktionen bedöms representera verkligt värdeinveste-
ringarnatransaktioner har gjorts mellan oberoende parter. Värderingen
till verkligt värde baserad tidigare transaktioner hålls oförändrad under en
period på upp till 12 månader om det inte finns anledning till en omvärdering
grund av väsentliga förändringar i externa marknadsfaktorer eller före-
tagsspecifika faktorer. När den senaste transaktionen i ett innehav över-
stiger 12 månader, eller när det finns anledning till en omvärderinggrund
av väsentliga förändringar i externa marknadsfaktorer eller företags-
specifika faktorer, värderas den finansiella tillgången genom antingen:
Att tillämpa relevanta värderingsmultiplar från liknande företag inne-
havets nyckeltal, liknande transaktioner i branschen eller den diskonterade
kassaflödesmetoden (DCF) där det finns betydande företagsspecifika data
för att göra en sådan bedömning.
I vissa investeringar som befinner sig i ett tidigt skede, där det inte finns
några betydande intäkter eller tillräckliga finansiella data att basera värde-
ringen på, fastställs verkligt värde istället utifrån en bedömning av senaste
transaktionsvärdet samt en milstolpsmetod där utvecklingen i bolaget ut -
värderas mot budget eller liknande bolag, i ett liknande skede, med en
liknande riskprofil och transaktioner i sådana företag .
148
<<Innehåll Finansiell information/Noter
24
forts.
Följande värderingstekniker och betydande icke observerbara indata har
använtsr att fastställa verkligtrde investeringar i nivå 3.
2024 2023 Värderings teknik Indata
Intervall
2024
Intervall
2023
2 141 2 043
Pris från senaste
finansierings-
rundan
654 257
Jämförbara
bolag
Omsättnings-
multiplar 1,1–9,2 0,7–6,8
234 29
Diskonterat
kassaflöde
Marknads-
ränta
En förändring med 10 procent av multiplarna skulle ge en påverkan på inves-
teringarna om MSEK 65,4 (25,7).
Det verkliga värdet av resterande aktier och andelar uppgår till MSEK
3 029 (2 329) per 30 november 2024 där de största investeringarna utgörs
av Klarna MSEK 964 (548), Sheertex MSEK 573 (619) och Instabee MSEK 188
(168).
2024 2023
Förändringar i finansiella tillgångar
baserade nivå 3 indata
Ingående balans 2 329 2 412
Nya investeringar 396 285
Avyttringar 0 0
Nedskrivningar –137
Vinst eller förlust redovisad
i övrigt totalresultat 304 –231
Utgående balans 3 029 2 329
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångarna i denna kategori värderas till upplupet anskaffningsvärde var-
vid effektivräntan används vid beräkningen av värdet. Dessa tillgångar hålls
under affärsmodellen för inkassering av avtalsenliga kassaflöden som
endast består av betalningar av kapitalbelopp och ränta. Det redovisade
värdet tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde justeras med
eventuellt redovisat avdrag för förväntade kreditförluster. Denna kategori
omfattar i första hand kassa och banktillgodohavanden samt kundfordringar.
Koncernens egen kreditverksamhet har avvecklats och sköts nu genom sam-
arbete med en extern part. Per balansdagen hänrs koncernens samtliga
kortfristiga placeringar till denna kategori.
Förlustreserv för förväntade kreditförluster
Koncernen ska redovisa en förlustreserv för förväntade kreditförluster
finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde. Per
balansdagen redovisas en justering av förlustreserven i resultatet. Kon-
cernen värderar förlustreserven till ett belopp som motsvarar 12 månaders
förväntade kreditförluster. För finansiella tillgångar där kreditrisken för det
finansiella instrumentet har ökat betydligt sedan det första redovisnings-
tillfället, värderas förlustreserven till ett belopp motsvarande de förväntade
kreditförlusterna för den återstående löptiden. Likvida medel bedöms ha låg
kreditrisk. För kundfordringar tillämpas den förenklade metoden som inne-
bär att förlustreserven värderas till ett belopp som motsvarar de förväntade
kreditförlusterna för återstående löptid. Reserven för förväntade kredit-
förlusterkundfordringar per bokslutsdagen uppgår inte till ett väsentligt
belopp och har därmed inte bokförts.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet
Skulder ingår i denna kategori om de inte är värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde eller verkligt värde via övrigt totalresultat. Dessa finansiella
skulder värderas initialt och löpande till verkligt värde via resultaträkningen.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
I denna kategori ingår finansiella skulder som inte innehas för handel. Dessa
redovisas initialt till verkligt värde, netto efter transaktionskostnader och
därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivränte-
metoden, som innebär att den beräknade värdeförändringen (effektivräntan)
redovisas som ränteintäkt eller räntekostnad i resultaträkningen. Leverantörs-
skulder hänförs till denna kategori. Dessa har kort förntad löptid och
värderas utan diskontering till nominellt belopp. Skulder till kreditinstitut
värderas till upplupet anskaffningsvärde. Samtliga skulder som anges under
finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde. En beräkning till
verkligt värde skulle minska koncernens skulder till kreditinstitut med cirka
MSEK 200. Minskningen beror på generella räntehöjningar sedan skulder
emitterades.
Derivat med säkringsredovisning
Samtliga derivat redovisas initialt och löpande till verkligt värde via övrigt
totalresultat. Koncernens policy är att derivat ska innehas endast i säkrings-
syfte. Derivatinstrument utgörs av valutaterminskontrakt som används för
skydd mot risker för valutakursförändringar kopplade till interna och externa
varuflöden. För att uppfylla kravensäkringsredovisning krävs att det finns
en tydlig koppling till den säkrade posten. Vidare krävs att säkringen effek-
tivt skyddar den säkrade posten, att säkringsdokumentation upprättats och
att effektiviteten kan mätas.
Valutaderivat värderas till verkligt värde baserat indata motsvarande
nivå 2 i verkligt värdehierarkin. Per 30 november 2024 uppgår terminskon-
trakt med positiva marknadsvärden till MSEK 1 224 (1 089) vilket redovisas
inom posten övriga kortfristiga fordringar. Terminskontrakt med negativa
marknadsvärden uppgår till MSEK 665 (1 205) vilket redovisas inom övriga
kortfristiga skulder. Av de utestående terminskontrakten har förlust om
MSEK 65 (115) omförts till resultaträkningensäkrade transaktioner
inträffat för dessa kontrakt. Resterande verkligt värde om MSEK 624 (232)
ingår i säkringsreserven inom eget kapital. Övriga finansiella tillgångar och
skulder har korta löptider. Därför bedöms de verkliga värdena dessa
finansiella instrument approximativt motsvara bokförda värden.
Vid säkringsredovisning klassificeras derivat som kassaflödessäkringar
eller som säkring av verkligt värde. Under 2023 och 2024 förekommer kassa-
flödessäkringar, säkring av nettoinvestering i utlandet samt en ränteswap
(säkring av verkligtrde) .
Säkring av prognostiserade valutaflödenkassaflödessäkringar
Derivat som skyddar det prognostiserade flödet redovisas som en säkrings-
reserv till verkligt värde via övrigt totalresultat till dess att det säkrade flödet
träffar rörelseresultatet, varvid säkringsinstrumentets ackumulerade värde-
förändringar förs över till resultaträkningen för att där möta resultateffekterna
från den säkrade transaktionen. Säkringseffektivitetenkassaflödes-
säkringar för prognostiserade valutaflöden mäts månadsvis genom att jäm-
förakrad post mot säkringsinstrument.
Det verkliga värdetvalutaterminer beräknas genom en diskontering av
skillnaden mellan den avtalade terminskursen och den terminskurs som kan
tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Diskonte-
ring görs till riskfri ränta baserad på statsobligationer.
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandet
Derivat som är avsedda att säkra nettoinvesteringar i utlandsverksamhet
redovisas till verkligt värde via övrigt totalresultat. Säkringseffektiviteten
säkring av nettoinvestering i utlandet mäts kvartalsvis genom att jämföra
krad post mot säkringsinstrument. Per balansdagen uppr lån i EUR som
upptagits for att säkra nettoinvesteringar i utlandsverksamhet till MEUR 700
(700). En förändring om tio procentenheter i EUR/SEK-kursen skulle ge en
påverkan övrigt totalresultat med MSEK 806 (795).
Säkring av ränteexponering
Under 2023 ingick koncernen en ränteswap i samband med emission av
grön obligation. Ränteswappen avslutades 2024 med en positiv kassaflödes-
effekt. Den positiva resultateffekten periodiseras ut över obligationens åter-
stående löptid.
Samtliga finansiella tillgångars och skulders verkliga värde överens-
stämmer i allt väsentligt med bokrt värde. De tillgångar och skulder som
redovisas till upplupet anskaffningsvärde har kort kvarvarande löptid, vilket
medför att skillnaden mellan bokförtrde och verkligtrde är oväsentlig.
Per balansdagen finns utestående terminskontrakt för kassaflödessäkring
rapporterade i säkringsreserven enligt följande tabell.
149
24
forts.
Bokfört och verkligt värde, SEK Nominellt belopp, SEK
Säljer/köper 2024 2023 2024 2023
NOK/SEK –11 19 765 495
GBP/SEK –57 56 2 848 2 270
DKK/SEK –3 18 573 606
CHF/SEK –8 18 692 610
EUR/SEK –61 319 11 267 10 866
PLN/SEK –17 –8 1 585 1 079
USD/SEK –250 233 6 302 5 758
CAD/SEK –14 36 815 818
JPY/SEK –13 24 486 447
HKD/SEK –4 3 92 74
RON/SEK –4 12 492 426
CZK/SEK –1 6 289 255
HUF/SEK 7 2 280 327
AUD/SEK –5 7 325 315
CNH/SEK –12 9 583 335
TRY/SEK 0 3
MXN/SEK –5 27 962 1 200
SEK/USD 1 066 –949 25 703 24 424
SEK/EUR 16 63 2 254 2 484
Summa 624 –232 56 313 52 792
Löptidsanalys för säkringsinstrument:
03n
36
mån
69
mån
9–12
mån 14 år 48 år
Totalt
nomi-
nellt
belopp
Valutatermins-
kontrakt med
säkringsredovis-
ning inflöden 11 700 13 409 3 247 28 356
Valutatermins-
kontrakt med
säkringsredovis-
ning utflöden 14 989 12 110 845 13 27 957
Säkring av netto-
investering – lån i
utländsk valuta 8 057 8 057
Omräknade till MSEK till balansdagens kurs .
25
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Semesterlöneskuld 1 675 1 654
Sociala avgifter 1 344 1 217 125 41
Löneskuld 2 287 2 447 2 1
Lokalrelaterade poster 5 390 6 403
Övriga periodiserade omkostnader 9 455 11 011 63 93
Totalt 20 151 22 733 190 135
26
Upplysningar om närstående
Vid redovisning av närstående tillämpas för koncernen IAS 24 Upplysningar
om närstående.
H&M-koncernen har närståenderelationer med Ramsbury Invest AB,
formellt moderbolag till H & M Hennes & Mauritz AB, sina intressebolag och
joint ventures samt sina styrelseledamöter och koncernledning. För mellan-
havanden med styrelseledamöter, se not 8.
Ramsbury Invest AB ägs av familjen Stefan Persson. H&M-koncernen hyr
sedan tidigare butikslokaler av familjen Stefan Persson direkt eller indirekt
ägda fastigheter på; Drottninggatan i Stockholm, Kungsgatan och Östra
Hamngatan i Göteborg, Stadt Hamburgsgatan i Malmö, Amagertorv i Köpen-
hamn, Oxford Circus och Regent Street i London, Kaufingerstrasse i München,
Via del Corso/Via Tomacelli Rom och Wisconsin Avenue i Washington DC,
samt sedan januari 2008 lokaler för H&M:s huvudkontor i Stockholm. Hyra
utgår enligt marknadsmässiga grunder och hyreskostnader samt andra
fastighets relaterade kostnader uppgick till sammanlagt MSEK 631 (678) för
räkenskapsåret. Utestående mellanhavande i form av förutbetald hyra och
ersättning för administrativa tjänster uppgick till MSEK 34 (70) och leasing-
skulder uppgick till MSEK 2 522 (2 246) per 30 november 2024.
Transaktioner med intresseföretag har ägt rum marknadsmässiga
grunder och intäkterna uppgick till MSEK 6 (0) för räkenskapsåret. Ute-
stående mellanhavanden med intressebolag uppgick till MSEK 0 (0) per den
30 november 2024. Transaktioner med joint ventures har ägt rum mark-
nadsmässiga grunder och uppgick till MSEK 4 (–1)rkenskapsåret. Ute-
stående mellanhavanden i form av fordringar på joint ventures uppgick till
MSEK 31 (–1) per den 30 november 2024.
Ramsbury Invest AB, huvudägare i H & M Hennes & Mauritz AB, ställde
under 2020 ut 300 000 köpoptioner till Helena Helmersson, H&M-koncernens
före detta vd. Optionerna ställdes ut på marknadsssiga villkor och var
baserade en oberoende tredjepartsvärdering enligt Black & Scholes-
modellen. De utställda optionerna innebar ingen utspädningseffekt för
H&M:s aktieägare eller kostnad för H&M-koncernen eftersom det skedde
mot Ramsbury Invest AB:s befintliga innehav. Varje option gav rätt att köpa
en B-aktie i H&M till ett lösenpris om SEK 202,48 per aktie under ett år efter
en treårsperiod från avtalsdagen. Helena Helmersson betalade en premie
till utsllaren Ramsbury Invest om SEK 12,34 per option. Optionerna förföll
i oktober 2024.
Ramsbury Invest AB, huvudägare i H & M Hennes & Mauritz AB, ställde
under 2024 ut 450 000 köpoptioner till Daniel Err, H&M-koncernens vd.
Optionerna är utsllda på marknadsssiga villkor och är baserade på
en oberoende tredjepartsvärdering enligt Black & Scholesmodellen. De
utställda optionerna innebär ingen utspädningseffekt för H&M:s aktieägare
eller kostnad för H&M-koncernen eftersom det sker mot Ramsbury Invest
AB:s befintliga innehav. Varje option ger rätt att köpa en B-aktie i H&M till ett
senpris om SEK 168,26 per aktie under ett år efter en treårsperiod från
avtalsdagen. Daniel Ervér betalar en premie till utställaren Ramsbury Invest
om SEK 11,63 per option.
150
<<Innehåll Finansiell information/Noter
27
Räntebärande skulder
Vid redovisning av finansiella instrument tillämpas för koncernen IFRS 9 Finansiella instrument.
Koncernen Moderbolaget
2024
Räntesats %
30 Nov
Företags-
certifikat
Obligationer
(emtn)
n från
kreditinstitut
Räntesats %
30 Nov
Företags-
certifikat
Obligationer
(emtn)
n från
kreditinstitut
2024 0 0
2025 0 0
2026 1,7 2 000 1,7 2 000
2027 0 0
2028 16,33 245 0
2029 0,25 5 755 0,25 5 166
2030 0 0
2031 4,875 6 117 4,875 5 882
11 872 2 245 11 048 2 000
Koncernen Moderbolaget
2023
Räntesats %
30 Nov
Företags-
certifikat
Obligationer
(emtn)
n från
kreditinstitut
Räntesats %
30 Nov
Företags-
certifikat
Obligationer
(emtn)
n från
kreditinstitut
2023 4,507 2 272 4,507 2 068
2024 4,363–12,25 625 339 4,363–4,389 625
2025 0 0
2026 1,7 2 000 1,7 2 000
2027 0 0
2028 16,33 260 0
2029 0,25 5 679 0,25 5 165
2030 0 0
2031 4,875 5 907 4,875 5 907
625 11 586 4 871 625 11 072 4 068
koncernen omvärderas lån i annan valuta löpande till balanskurs. I moderbolaget redovisas dessa lån avseende nettoinvestering i utländsk verksamhet
till ursprungligt bokfört värde.
Kassaflödes-
påverkande
Ej kassaflödes-
påverkande
2023
Upplåning och
amortering
Valuta-
förändringar 2024
Lån från kreditinstitut 4 871 2 589 –37 2 245
Företagscertifikat 625 625
Obligationer 11 586 286 11 872
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 17 082 3 214 249 14 117
2022
Upplåning och
amortering
Valuta-
förändringar 2023
Lån från kreditinstitut 4 369 427 75 4 871
Företagscertifikat 950 –325 625
Obligationer 5 459 5 802 325 11 586
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 10 778 5 904 400 17 082
Per den 30 november 2024 hade koncernen långfristiga leasingskulder om MSEK 50 361 (48 729) samt kortfristiga leasingskulder om MSEK 12 476 (12 159)
som redovisas i not 17 .
151
28
Bokslutsdispositioner
Moderbolaget
2024 2023
Lämnade koncernbidrag –1 287 1 500
Avskrivning utöver plan 0 4
Totalt 1 287 1 496
29
Andelar i koncernbolag
Moderbolagets aktieinnehav
2024
Organisations-
nummer Antal andelar Bokfört värde Säte
H & M Hennes & Mauritz Sverige AB 556151-2376 1 250 200,1 Stockholm
All in Equestrian AIE AB 556023-1663 1 150 30,6 Stockholm
H & M Hennes & Mauritz GBC AB 556070-1715 2 379 563,3 Stockholm
H & M Hennes & Mauritz International B.V. 40 0,1 Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz India Private Ltd 8 650 000 12,5 Indien
H & M Hennes & Mauritz Japan KK 99 11,7 Japan
H & M Hennes & Mauritz International AB 556782-4890 1 000 0,1 Stockholm
H & M Fashion AB 556922-7878 50 001 300,1 Stockholm
H & M Finance AB 559159-7090 50 000 0,1 Stockholm
Store Lens AB 559274-6936 25 000 0,0 Stockholm
H & M Finance BV 50 000 0,5 Nederländerna
Hennes Insurance Försäkringsaktiebolag 516406-1250 62 500 125,0 Stockholm
Totalt 1 244,1
Dotterbolagens aktieinnehav
Helägda dotterbolag.
2024 Organisationsnummer Säte
H & M Hennes & Mauritz AS Norge
H & M Hennes & Mauritz A/S Danmark
H & M Hennes & Mauritz UK Ltd Storbritannien
H & M Hennes & Mauritz UK Services Ltd Storbritannien
H & M Hennes & Mauritz AG Schweiz
H & M Hennes & Mauritz B.V. & Co. KG Tyskland
Impuls GmbH Tyskland
H & M Hennes & Mauritz Logistik AB Co. KG Tyskland
& Other Stories AB & Co. KG Germany Tyskland
H & M New Business AB & Co. KG Germany Tyskland
H & M Services Germany AB & Co. KG Tyskland
Sellhelp GmbH Tyskland
H & M Hennes & Mauritz Holding B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Netherlands B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Management B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Services B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Belgium NV Belgien
H & M Hennes & Mauritz Logistics NV Belgien
H & M NB Belgium NV Belgien
H & M Hennes & Mauritz GesmbH Österrike
H & M Hennes & Mauritz Oy Finland
H & M Hennes & Mauritz SARL Frankrike
H & M Hennes & Mauritz Logistics GBC France Frankrike
H & M Fashion USA Inc. USA
H & M Services US Inc. USA
Hennes & Mauritz SL Spanien
Hennes & Mauritz Services SL Spanien
152
<<Innehåll Finansiell information/Noter
29
forts.
2024 Organisationsnummer Säte
H & M Hennes & Mauritz sp. z o.o. Polen
H & M Hennes & Mauritz Logistics sp. z o.o. Polen
H & M Hennes & Mauritz Logistics 1 sp. z o.o. Polen
H & M Hennes & Mauritz CZ, s.r.o. Tjeckien
H&M Services CZ s.r.o. Tjeckien
Hennes & Mauritz Lda Portugal
H & M Hennes & Mauritz S.r.l. Italien
H & M Services S.r.l. Italien
H & M Hennes & Mauritz Inc. Kanada
H & M Hennes & Mauritz d.o.o. Slovenien
H & M Hennes & Mauritz (Ireland) Ltd Irland
H & M Hennes & Mauritz Kft Ungern
H & M Hennes & Mauritz (Far East) Ltd Hongkong
Puls Trading Far East Ltd Hongkong
H & M Hennes & Mauritz Holding Asia Ltd Hongkong
H & M Hennes & Mauritz Ltd Hongkong
Hennes & Mauritz (Shanghai) Commercial Co Ltd Fastlandskina
H & M Hennes & Mauritz (Shanghai) Trading Co Ltd Fastlandskina
H & M Hennes & Mauritz (Shanghai) Corporation Service Co.,Ltd Fastlandskina
H & M Hennes & Mauritz SK s.r.o. Slovakien
H & M Hennes & Mauritz S.A Grekland
H & M Hennes & Mauritz LLC Ryssland
H & M Hennes & Mauritz TR Tekstil Ltd Sirketi Turkiet
H & M Hennes & Mauritz Ltd Sydkorea
H & M Hennes & Mauritz SRL Rumänien
H & M Hennes & Mauritz RO Services S.R.L. Rumänien
H & M Hennes & Mauritz d.o.o. Kroatien
H & M Hennes & Mauritz PTE Ltd Singapore
H & M Hennes & Mauritz EOOD Bulgarien
Weekday Brands AB 556675-8438 Sverige
Singular AB 559226-1647 Sverige
WLC Holding AB 559429-2640 Sverige
H & M Hennes & Mauritz S.A. de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz Management S.A. de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz Servicios S.A. de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz Support S.A. de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz SIA Lettland
H & M Retail SDN BHD Malaysia
H & M Hennes & Mauritz SpA Chile
H & M Hennes & Mauritz Estland
H & M Hennes & Mauritz UAB Litauen
H & M Hennes & Mauritz d.o.o. Serbien
H and M Hennes and Mauritz PYT LTD Sydafrika
H & M Hennes & Mauritz Pty Ltd Australien
H & M Hennes & Mauritz S.A.C. Peru
H & M Hennes & Mauritz (Macau) Limited Indien
H & M Hennes & Mauritz Retail Private Limited Indien
COS Retail Private Limited Indien
H & M Hennes & Mauritz India Ovt. Ltd. Indien
H & M Hennes & Mauritz INC Filippinerna
H & M Hennes & Mauritz New Zealand Ltd Nya Zeeland
H & M Hennes & Mauritz Cyprus Ltd Cypern
H & M Hennes & Mauritz Kazakhstan LLP Kazakstan
H & M Hennes & Mauritz Colombia S.A.S. Colombia
H & M Hennes & Mauritz Iceland ehf Island
H & M Hennes & Mauritz Vietnam LLC Vietnam
153
29
forts.
2024 Organisationsnummer Säte
H & M Hennes & Mauritz Georgia LLC Georgien
Hennes & Mauritz Uruguay S.A. Uruguay
H & M Hennes & Mauritz LLC Ukraina
H & M Hennes & Mauritz B&H d.o.o. Bosnien-Hercegovina
H&M Hennes & Mauritz Kosovo SH.P.K. Kosovo
H&M Hennes & Mauritz Albania SH.P.K. Albanien
H&M Hennes & Mauritz MK dooel Skopje Nordmakedonien
H&M Hennes & Mauritz EC S.A.S. Ecuador
H&M Hennes & Mauritz LLC Puerto Rico
Dotterbolag med innehav utan bestämmande inflytande
2024 Antal andelar Organisationsnummer Säte
Sellhelp AB 82,3 556996-1260 Sverige
H&M Hennes & Mauritz Brazil Importacoes Ltda. 80,0 Brasilien
30
Obeskattade reserver
Moderbolaget
2024 2023
Avskrivningar utöver plan 17 17
Totalt 17 17
31
Eventualförpliktelser
Vid redovisning av ställda säkerheter och eventualförpliktelser tillämpas för
koncernen IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar.
En eventualförpliktelse redovisas vid en möjlig förpliktelse för vilken det
återstår att få bekftat om företaget har en befintlig förpliktelse som skulle
kunna leda till ett utöde av resurser. Alternativtnns en bentligrplik-
telse som inte uppfyller kriterierna att redovisas i balansräkningen som
avsättning eller annan skuld då det inte är troligt att ett utöde av resurser
kommer att krävasr att reglerarpliktelsen eller inte en tillräckligt till-
förlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Koncernen är involverad i olika typer av tvister men bedömning är att ingen
av de nuvarande tvisterna kommer att ha någon väsentlig påverkankon-
cernens resultat. För information gällande skattetvister, se not 12.
Vare sig koncernen eller moderbolaget har några ställda säkerheter.
Moderbolaget
2024 2023
Moderbolagsgarantier för hyreskontrakt 10 973 12 292
Logistik 2 661 2 776
Solcellsparker 574 520
Totalt 14 208 15 588
32
Ränteintäkter, räntekostnader och
liknande resultatposter
Moderbolagets ränteintäkter och liknande resultatposter utgörs av ränte-
intäkter MSEK 479 (280) samt omräkningseffekter på fordringar och skulder
från koncernbolag MSEK 12 (0).
Moderbolagets räntekostnader och liknande resultatposter utgörs av
räntekostnader MSEK –484 (–267) samt omräkningseffekter på fordringar
och skulder från koncernbolag MSEK 0 (1).
33
ndelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
34
Vinstdisposition
Styrelsen föreslår att årssmman 2025 beslutar att en ordinarie utdelning
ska ske om SEK 6,8 0 per aktie och att resterande vinstmedel till stämmans
förfogande överförs i ny räkning. Se vidare information i styrelsens ut -
delningskommentar i förvaltningsberättelsen på sid 117.
Styrelsens förslag till vinstdisposition vid årsstämman 2025
SEK
Till årsstämmans förfogande står 13 469 240 556
Styrelsen föreslår att till aktieägarna utdelas
SEK 6,80 per aktie
1
10 910 541 350
Att som kvarstående vinstmedel balanseras 2 558 699 206
13 469 240 556
1. Baserat utestående aktier, exklusive egna aktier, per 30 november 2024.
154
<<Innehåll Finansiell information/Noter
Undertecknade försäkrar att koncernredovisningen respektive årsredo-
visningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisnings-
standarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG)
nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redo-
visningsstandarder respektive god redovisningssed och ger en rättvisande
bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat. Förvaltnings-
berättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande
Årsredovisningens undertecknande
översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verk-
samhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhets faktorer som moderbolaget och de företag som ingår
i koncernen står inför.
Stockholm den 20 mars 2025
Karl-Johan Persson
Styrelseordförande
Stina Bergfors
Styrelseledamot
Anders Dahlvig
Styrelseledamot
Lena Patriksson Keller
Styrelseledamot
Helena Saxon
Styrelseledamot
Christian Sievert
Styrelseledamot
Christina Synnergren
Styrelseledamot
Danica Kragic Jensfelt
Styrelseledamot
Keith Barker
Styrelseledamot
Tim Gahnström
Styrelseledamot
Agneta Gustafsson
Styrelseledamot
Daniel Ervér
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 20 mars 2025
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
155
Till bolagssmman i H & M Hennes & Mauritz AB (publ)
organisationsnummer 556042-7220
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
H & M Hennes & Mauritz AB (publ) för räkenskapsåret 2023-12-012024-11-30.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår sidorna 113–155
idetta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 30 november 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan-
siella ställning per den 30 november 2024 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltnings-
berättelsen är förenlig med års redovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredo-
visningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisors-
förordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs när-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder-
bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt full-
gjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses
iRevisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men
vigör inga separata uttalanden om dessa områden.
Nedskrivningsprövning av butikstillgångar
Per den 30 november 2024 innehar koncernen materiella anläggningstill-
gångar i huvudsak bestående av inventarier (MSEK 28 493) och nyttjande-
rättstillgångar (MSEK 57 062). Företagsledningen ska, i enlighet med IAS 36
Nedskrivningar, genomföra en årlig bedömning avseende indikatorer ned-
skrivning av butiksportföljen. En nedskrivning av inventarier och nyttjande-
rättstillgångar har redovisats uppgående till MSEK 41 respektive MSEK 256,
exklusive butiker där beslut om stängning togs innan räkenskaprets slut.
Koncernen anser generellt sett att en grupp av butiker, baserad på en
väsentlig andel av gemensamma intäktsflöden inkluderat allokering av online
försäljning, utgör en kassagenererande enhet och nedskrivningsprövas
separat. Beslutet om vad som utgör en kassagenererande enhet är förenat
med företagsledningens bedömningar och ett högt inslag av uppskattningar.
När en nedskrivningsprövning har genomförts, har företagsledningen
uppskattat butikstillgångarnas återvinningsvärde baserat på deras nyttjande-
värde som tagits fram genom en diskonterad kassaflödesmodell. Detta är
förenat med företagsledningens bedömningar och ett antal antaganden
såsom framtida tillväxt av intäkter, förändringar i bruttomarginal, långsiktig
tillväxttakt och använda diskonteringsräntor.
Revisionsberättelse
Förändringar i företagsledningens bedömningar och antaganden kan ha
en väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna ochrav bedöms ned-
skrivningsprövning av butikstillgångar vara ett särskilt betydelsefullt
område.
Koncernens redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar avseende
nedskrivningsprövning av butikstillgångar framgår av not 1 (Redovisnings-
principer), not 15 (Byggnader, mark och inventarier) och not 17 (Leasing).
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransknings-
åtgärder:
Utvärdering av redovisningsprinciper för nedskrivningsprövning av butiks-
tillgångar för att verifiera efterlevnad av IFRS, med hjälp av redovisnings-
specialister.
Genomgång av processen för nedskrivningsprövning av butikstillgångar
samt processen för upprättande av prognoser,
Utvärdera och utmana företagsledningens identifierade nedskrivnings-
indikatorer,
Utvärdera och utmana företagsledningens ställningstagande och
underliggande dokumentation avseende vad som utgör en kassa-
genererande enhet,
Utrdera och utmana väsentliga antaganden såsom framtida tillväxt av
intäkter, förändringar i bruttomarginal, långsiktig tillväxttakt och använda
diskonteringsräntor,
Granska riktigheten i tidigare prognoser vad gäller tillväxt och framtida
kassaflöde för att bedöma tillförlitligheten i processen för framtagandet
av prognoser,
Utvärdera lämpligheten i använda diskonteringsräntor med hjälp av våra
värderingsspecialister,
Granskning av modellen för nedskrivningsprövning för aritmetisk
korrekthet och att företagsledningens använda metoden efterlever kraven
i IAS 36 Nedskrivningar, samt
Utvärdering av att erforderliga upplysningar har lämnats i de finansiella
rapporterna.
Redovisning av leasingavtal
Koncernen har ett stort antal leasingavtal, inkluderat ungefär 4 300 butiks-
lokaler samt flertalet kontor och lagerlokaler världen över. Per 30 november
2024 uppgår nyttjanderättstillngar till MSEK 57 062 och utgör 32% av
koncernens totala tillgångar. IFRS 16 Leasingavtal är komplex och kräver att
företagsledningen gör väsentliga bedömningar och antagande, som att
bedöma leasingavtalens längd och marginell låneränta. Företagsledningen
arbetar aktivt med butiksportföljen vilken betyder att avtal löpande ändras,
avslutas och förnyas. Redovisning av leasingavtal kräver en väl fungerande
process och en tydlig policy. Förändringar i företagsledningens bedömningar
och antaganden kan ha en väsentlig påverkan de finansiella rapporterna
och därav bedöms redovisning av leasingavtal vara ett särskilt betydelsefullt
område.
Koncernens redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar avseende
leasingavtal framgår av not 1 (Redovisningsprinciper) och not 17 (Leasing).
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransknings-
åtgärder:
Utvärdering av redovisningsprinciper för redovisning av leasingavtal för
att verifiera efterlevnad av IFRS, med hjälp av redovisningsspecialister,
Genomgång av den interna kontrollmiljön avseende leasing och testa
design och implementation av identifierade nyckelkontroller,
Granskning av företagsledningens bedömning av leasingvillkor inkluderat
förnyade avtal och förlängningar,
Utrdera metoden för att bema den marginella låneräntan och på
stickprovsbasis granska använd låneränta,
Granskning av nedskrivningsprövning av nyttjanderättstillgångar,
Granskning stickprovsbasis av riktigheten i underliggande data mot
leaseavtal eller annan underliggande information,
156
<<Innehåll Finansiell information/Revisionsberättelse
Granskning av den matematiska riktigheten i beräkning av nyttjanderätts-
tillgången och leasingskulden, samt
Utvärdering av att erforderliga upplysningar har lämnats i de finansiella
rapporterna.
Värdering av varulager
Koncernens varulager är väsentligt och återfinns i centrallager och butiker
iett stort antalnderrlden över. Per den 30 november 2024 uppgår varu-
lager till MSEK 40 348 och utr 22% av koncernens totala tillgångar. Varu-
lagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljnings-
värdet. Värdering av varulager förutsätter tydliga policies och är förenat med
företagsledningens bedömningar och uppskattningar, såsom att beräkna
kostnader för tull och frakt samt att uppskatta en avsättning för inkurans och
returer. Det nuvarande makroekonomiska klimatet har ökat osäkerheten och
kundbeteenden i detaljhandeln ändras fort, vilket medför att bedömningar
och uppskattningar kontinuerligt måste utvärderas. En förändring i företags-
ledningens bedömningar och uppskattningar kan ha en väsentlig påverkan
de finansiella rapporterna och därav bedöms värdering av varulager vara
ett särskilt betydelsefullt område.
Koncernens redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar avseende
värdering av varulager framgår av not 1 (Redovisningsprinciper) och not 18
(Varulager).
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransknings-
åtgärder:
Utvärdering av redovisningsprinciper för redovisning av varulager för att
verifiera efterlevnad av IFRS, med hjälp av redovisningsspecialister,
Genomgång av den interna kontrollmiljön avseende varulager och testa
design och implementation av identifierade nyckelkontroller, inklusive
relevanta IT system,
Observationer, på stickprovsbasis, av lagerinventeringar i butiker och
lagerlokaler,
Granskning, stickprovsbasis, av värdering av varulager,
Granskning av företagsledningens bedömningar och uppskattningar
avseende avsättningar för inkurans och returer, samt
Utvärdering av att erforderliga upplysningar har lämnats i de finansiella
rapporterna.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
ochkoncernredovisningen. Den andra informationen består av ersättnings-
rapporten samt sidorna 437, 52109 och 160166. Det är styrelsen och verk-
ställande direk tören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och
överväga om informationen isentlig utsträckning är orenlig med års-
redovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar
viäven den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig fel aktighet,
är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaretr att års-
redovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rätt-
visande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovis-
ningen, enligt IFRS som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direkren ansvarar ävenr den interna kontroll som de bedömer ärd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror oegentlig-
heter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när är till-
lämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam-
heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar
och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
ral är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och
att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
kerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
cka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan upps
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncern-
redovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och
har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredo-
visningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror oegentlig-
heter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat
utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för
attinte upptäcka ensentlig felaktighet tillljd av oegentligheter är
högre änr ensentlig felaktighet som beror misstag, eftersom
oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
harbetydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som
ärlämpliga mednsyn till omständigheterna, men inter att uttala oss
om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar
iredovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direk-
tören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredo-
visningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund
ide inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som
kanleda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga att
forttta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhets faktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten
upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräck-
liga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram
tilldatumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtidandelser eller
förllanden göra att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta
verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet
iårsredovisningen och koncernredovisningen,ribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de under-
liggande transaktionerna och händelserna ett sätt som ger en rätt-
visande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen.
Viansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen.
Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
157
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade om -
fattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera
ombetydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella
betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste ocksårse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt rele-
vanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och
andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämp-
liga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder
som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av
dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda
riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen
särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisions-
berättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning
om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt-
ning för H & M Hennes & Mauritz AB (publ) för år 2023-12-01 – 2024-11-30
samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i för-
valtningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för-
hållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjortrt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bola-
gets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bola-
gets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras ett betryggande
sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som
ärnödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsrvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direk-
tören i något väsentligt avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad
av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositio-
ner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räken-
skaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet.
Detinnebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och
förhållanden som ärsentligar verksamheten och där avsteg och över-
trädelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom
och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra
förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som under-
lag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande
samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget
ärförenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möj-
ligr enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för H & M Hennes & Mauritz
AB (publ) för räkenskapsåret 2023-12-012024-11-30.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten uppttats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till H & M Hennes & Mauritz AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjortrt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grundrrt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaretr att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för
att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
158
<<Innehåll Finansiell information/Revisionsberättelse
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage-
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efter-
levnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andrarfattningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektro-
nisk rapportering av årsredovisning och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att
göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen
omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-
rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad somljer av Esef-
förordningen.
Deloitte AB, utsågs till H & M Hennes & Mauritz AB (publ)s revisor av
bolagsstämman 3 maj 2024 och har varit bolagets revisor sedan 6 maj 2021.
Stockholm den 20 mars 2025
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
159
H&M-gruppens B-aktie handlas främst på Nasdaq Stockholm, med en
genomsnittlig daglig handelsvolym om 2,87 (3,14) miljoner aktier under
räkenskapsåret 2024. Det totala antalet aktier per den30 november 2024
var 1610542225, varav 194400000 A-aktier med 10 röster vardera och
1416142225 B-aktier med en röst vardera. Alla aktier har samma rätt till
vinstutdelning och del i bolagets tillgångar.
Ägarstruktur
Vid utgången av räkenskapsåret 2024 hade H&M 213223 aktie ägare
(225326). Den srsta aktigaren är familjen Stefan Persson som viaRams-
bury Invest AB äger samtliga A-aktier och 764799715 B-aktier. Därutöver
äger familjen privat 36400289 B-aktier. Detta innebär att familjen Stefan
Persson privat samt via Ramsbury Invest AB per den 30 november 2024
representerade 81,9 (79,7) procent av rösterna exklusive H&M:s egna aktier
samt 61,8 (57,7) procent av det totala antalet aktier. Denst största aktie-
ägaren är familjen Lottie Tham med närstående bolag som äger 2,6 procent
av rösterna och 5,5 procent av det totala antalet aktier. Per den 30 november
2024 representerade de 10 största aktieägarna tillsammans 89,8procent
avrösterna samt 78,4 procent av det totala antalet aktier.
Utdelning och återköp av aktier
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman den 7 maj 2025 att en utdel-
ning SEK 6,80 (6,50) per aktie ska utbetalas uppdelat t betalnings-
tillfällen under året. H&M-gruppens utdelningspolicy fastslår att ordinarie
utdelning över tid ska överstiga 50procent av resultatet efter skatt och
därutöver kan identifierad överskottslikviditet, med beaktande av kapital-
strukturmål och investeringsbehov, distribueras till aktieägare genom extra
utdelning eller återköpsprogram.
Under perioden 27 september 2023–1 mars 2024, genomfördes åter-
köpbemyndigade av årsstämman 2023. Sammanlagt återköptes
19144612B-aktier för ett totalt belopp om SEK 3 miljarder, varav aktier
tillettvärde av cirka SEK 2 miljarder återköptes under 2024. De återköpta
aktierna drogs in genom ett beslut av årsstämman i maj 2024.
Ett återköpsprogram som godkändes av årsstämman 2024, initierades
den 26 september 2024 och slutfördes den 26 november 2024. Per den
Aktien och ägarstruktur
Notering Nasdaq Stockholm, Large Cap
Symbol HM B
Börsvärde vid det finansiella årets slut SEK 244 miljarder
ISIN SE0000106270
30november 2024 hade totalt 6050850 B-aktier återköpts för ett totalt
belopp om SEK 1 miljard. Deåterköpta aktierna avses att dras in genom
beslut av årsstämman 2025.
Styrelsen kommer att be årsstämman 2025 om ett generellt bemyndigande
att kunna ha möjlighet att fram till årsstämman 2026 återpa egna B-aktier.
Aktiekurs och handelsvolym, 2024
100
120
160
200
180
0
20
140 40
60
100
80
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt NovDec
SEK Miljoner aktier
Totalt antal aktier
HM B
23
24
Totalavkastning och handelsvolym, 5 år
Miljoner aktier
Totalt antal aktier
HM B
–50
–30
–40
–20
–10
0
10
30
20
%
0
50
25
75
100
125
150
200
175
20242020 2021 2022 2023
160
<<Innehåll Finansiell information/Aktien
Nyckeltal per aktie
2024 2023 2022 2021 2020
Eget kapital per aktie, SEK
1, 2
28,76 29,23 31,15 36,26 33,00
Resultat per aktie, SEK
1, 2
7,21 5,37 2,16 6,65 0,75
Ändring från föregående år, %
2
+34 +149 −68 +787 −91
Utdelning per aktie exklusive egna aktier, SEK
1, 3
6,50 6,50 6,50 6,50
Aktiekurs per den 30 november, SEK 151,25 167,90 116,66 160,00 181,60
P/E-tal
2
21 31 54 24 242
1. Före och efter utspädning, exklusive egna aktier.
2. Gällande omräknade siffror för räkenskapsår 2023, se information om omräknade siffror hänförligt till ändringar i IAS 12 i finansiell not 12.
3. Utdelning som beslutades och betalades ut under året.
Fördelning efter aktieinnehav, 30 november 2024
Aktieinnehav
Antal
aktieägare %
Antal
aktier %
Medelantal
aktier per
aktieägare
1–500 176 470 82,7 19 709 614 1,2 112
501–1000 17009 8,0 13 259 606 0,8 780
1 001–5 000 15695 7,3 34 915 044 2,2 2225
5001–10000 2093 1,0 15 245 213 0,9 7284
10 001–15000 641 0,3 8 030 461 0,5 12528
15001–20000 339 0,2 6 022 189 0,4 17765
20 001 976 0,5 1 513 360 098 94,0 1550 574
Totalt 213223 100,0 1610 542 225 100,0 7553
De största aktieinnehavarna, 30 november 2024
Antal aktier % av antal aktier % avstvärde
Familjen Stefan Persson med bolag 995 600 004 61,82 81,85
Familjen Lottie Tham med bolag 88680401 5,51 2,64
AMF Fonder & Pension 39 497 604 2,45 1,18
Vanguard Funds 23 992 377 1,49 0,72
Blackrock 21 444 172 1,33 0,64
Swedbank Robur Fonder AB 21 207 758 1,32 0,63
Handelsbanken Fonder AB 20 659 470 1,28 0,62
Fjärde AP-fonden 20 364 941 1,26 0,61
Nordea Funds AB 17 835 540 1,11 0,53
Alecta Tjänstepension Ömsesidigt 13 423 000 0,83 0,40
Geografisk fördelning av
aktieägar innehav, 30 november 2024
Övriga världen, 0,5% Sverige, 90,4%
Europa (exkl Sverige
och Norden), 5%
Övriga Norden, 0,9%
USA, 3,2%
161
Nyckeltalsdefinitioner
Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av H&M-
koncernens tillämpade ramverk för finansiell rapportering, vilket baseras
påIFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikationer som används för
att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse H&M-
koncernens intressenter med finansiell information om koncernens finan-
siella ställning, resultat och utveckling på ett konsekventtt.
Dessa andra nyckeltal och indikationer anses nödvändiga för att kunna
följa utvecklingen av koncernens finansiella mål. Genom en kombination
Resultat- och avkastningsmått
Koncernen
Avkastning eget kapital 2024 2023
Årets resultat
1
11 584 8 716
Genomsnittligt eget kapital
1
46 861 49 092
Avkastning eget kapital
1
24,7% 17,8%
Definition Årets resultat i relation till det genomsnittliga egna kapitalet.
Orsak till användning Avkastning på eget kapital används det är ett mått
företagets avkastning aktieägarnas investeringar.
Koncernen
Avkastning sysselsatt kapital 2024 2023
Resultat efter finansiella poster 15 443 13 010
Räntekostnader 2 753 2 143
Genomsnittligt eget kapital
1
46 861 49 092
Genomsnittliga räntebärande skulder 77 887 75 658
Avkastning sysselsatt kapital
1
14,6% 12,1%
Definition Resultat efter finansiella poster ökat med räntekostnader
i relation till genomsnittligt eget kapital samt genomsnittligt räntebärande
skulder.
Orsak till användning Etttt på lönsamheten efternsyn tagen till hur
mycket kapital som används. En högre avkastning sysselsatt kapital tyder
att kapitalet används ett effektivare sätt.
Koncernen
Bruttoresultat 2024 2023
Nettoomsättning 234 478 236 035
Kostnad sålda varor –109 179 –115 139
Bruttoresultat 125 299 120 896
Definition Nettoomsättning minus kostnad för sålda varor.
Orsak till användning Detta är ett av de sätt som koncernenter lönsam-
het på. Bruttoresultatet påverkas av flertalet faktorer, exempelvis sortiment,
prisutveckling och kostnadsförändringar.
Koncernen
Bruttomarginal 2024 2023
Nettoomsättning 234 478 236 035
Bruttoresultat 125 299 120 896
Bruttomarginal 53,4% 51,2%
Definition Bruttoresultatet i relation till nettoomsättning.
Orsak till användning Detta är ett av de sätt som koncernenter lönsam-
het på. Bruttoresultatet påverkas av flertalet faktorer, exempelvis sortiment,
prisutveckling och kostnadsförändringar.
Koncernen
Rörelseresultat 2024 2023
Nettoomsättning 234 478 236 035
Kostnad sålda varor –109 179 –115 139
Försäljningskostnader 97 153 96 435
Administrationskostnader –10 762 –10 895
Resultat från innehav i intresseföretag och
joint ventures –78 971
Rörelseresultat 17 306 14 537
Definition Nettoomsättning minus alla kostnader hänförliga till rörelsen,
men exklusive finansnetto och skatt.
Orsak till användning Visar resultatet för den operativa verksamheten.
Koncernen
Rörelsemarginal 2024 2023
Nettoomsättning 234 478 236 035
Rörelseresultat 17 306 14 537
Rörelsemarginal 7,4% 6,2%
Definition Rörelseresultat i procent av årets nettoomsättning.
Orsak till användning Nyckeltalet visar operativ lönsamhet.
Koncernen
EBITDA 2024 2023
Rörelseresultat 17 306 14 537
Avskrivningar och nedskrivningar 22 252 22 955
EBITDA 39 558 37 492
Definition EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and
Amortisation). Rörelseresultat före räntor, skatter, av- och nedskrivningar
inkl IFRS 16.
Orsak till användning Måttet är ett komplement till rörelseresultatet det
visar det kassamässiga resultatet från verksamheten
1. Gällande omräknade siffror för räkenskapsår 2023, se information om omräknade
siffrornförligt till ändringar i IAS 12 i not 12.
avkontinuerlig tillväxt, högnsamhet, ett stabilt kassaflöde ochtt använd-
ning av kapitalet är målet att generera en hög totalavkastning för H&M-
koncernens aktieägare. Därför är nyckeltal avseende tillväxt, lönsamhet och
kapital, aktiebaserade mått och kapitalbegrepp relevanta att presentera
kontinuerligt.
Nedan följer en lista över definitioner av de nyckeltal och indikationer som
används, refereras till och presenteras i rapporteringen.
162
<<Innehåll Finansiell information/Nyckeltalsdefinitioner
Kapitalmått
Koncernen
Andel riskbärande kapital 2024 2023
Eget kapital
1
46 211 47 510
Latent skatteskuld
1
2 242 2 507
Balansomslutning 180 214 181 273
Andel riskbärande kapital
1
26,9% 27,6%
Definition Eget kapital ökat med uppskjuten skatteskuld i relation till
balansomslutningen.
Orsak till användning Visar finansiell möjlighet och oberoende för att
utveckla affärsverksamheten
Koncernen
Soliditet 2024 2023
Eget kapital
1
46 211 47 510
Balansomslutning 180 214 181 273
Soliditet
1
25,6% 26,2%
Definition Eget kapital i relation till balansomslutningen.
Orsak till användning Visar finansiell möjlighet och oberoende för att
utveckla affärsverksamheten.
Koncernen
Sysselsatt kapital 2024 2023
Eget kapital
1
46 211 47 510
Räntebärande skulder 77 425 78 348
Sysselsatt kapital
1
123 636 125 858
Definition Eget kapital ökat med räntebärande skulder.
Orsak till användning Visar bolagets förmåga att tillgodose kortsiktiga
kapitalåtaganden.
Koncernen
Operativt rörelsekapital 2024 2023
Kundfordringar 5 631 3 301
Varulager 40 348 37 358
Leverantörsskulder 24 417 –21 027
Operativt rörelsekapital 21 562 19 632
Definition Kundfordringar plus varulager minus leverantörsskulder.
Orsak till användning Bedömer ett företags likviditet och operativa
effektivitet genom att se omsättningstillgångar och kortfristiga skulder
som innehas för handel och är dvändiga för verksamhetens drift.
Koncernen
Totalt rörelsekapital 2024 2023
Operativt rörelsekapital 21 562 19 632
Skattefordringar 2 831 3 830
Övriga fordringar 5 654 5 111
Förutbetalda kostnader 3 923 4 531
Skatteskulder 2 257 1 377
Övriga skulder 6 809 –7 329
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter –20 151 22 733
Totalt rörelsekapital 4 753 1 665
Definition Operativt rörelsekapital plus skattefordringar, övriga fordringar
och förutbetalda kostnader minus skatteskulder, övriga skulder och upp-
lupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Orsak till användning Bedömer ett företags likviditet och operativa effekti-
vitet genom att se omsättningstillgångar och kortfristiga skulder som är
nödvändiga för verksamhetens drift.
Koncernen
Nettolåneskuld 2024 2023
Avsättningar för pensioner 471 379
Räntebärande leasingskulder 62 837 60 888
Skulder till kreditinstitut 14 117 17 082
Likvida medel –17 340 26 398
Nettolåneskuld 60 085 51 951
Definition Räntebärande skulder inkl IFRS 16 inklusive pensionsskuld med
avdrag för likvida medel och kortfristiga placeringar.
Orsak till användning Används för att visa nettot avntebärande tillgångar
och räntebärande skulder.
Koncernen
Finansiell nettoskuld (+) / nettokassa (–) 2024 2023
Räntebärande skulder exklusive leasing-
skulder och avsättningar för pensioner 14 117 17 082
Likvida medel och kortfristiga placeringar –17 340 26 398
Finansiell nettoskuld (+) / nettokassa (–) 3 223 9 316
Definition Räntebärande skulder exklusive leasingskulder och avsättningar
för pensioner minskat med likvida medel och kortfristiga placeringar.
Orsak till användning Används för att visa nettot av företagets upplåning,
likvida medel och kortfristiga placeringar.
Koncernen
Operativt kassaflöde / EBITDA 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten 31 756 33 949
EBITDA 39 558 37 492
Operativt kassafde / EBITDA 80,3% 90,5%
Definition Kassaflöde från den löpande verksamheten i relation till EBITDA.
Orsak till användning Orsak till användning: Mått på hur mycket kassafde
den löpande verksamheten genererar i relation till bokföringsmässigt
r e s u l t a t .
1. Gällande omräknade siffror för räkenskapsår 2023, se information om omräknade
siffrornförligt till ändringar i IAS 12 i not 12.
163
Aktierelaterade mått
Koncernen
Eget kapital per aktie 2024 2023
Eget kapital
1
46 211 47 510
Antal utestående aktier per balansdagen,
tusental 1 604 491 1 622 548
Eget kapital per aktie
1
28,80 29,28
Definition Eget kapital dividerat med antal aktier.
Orsak till användning Nyckeltalet kan visa över tid om bolaget ökar
aktieägarnas kapital.
Koncernen
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten 31 756 33 949
Genomsnittligt antal utestående aktier,
tusental 1 611 695 1 629 097
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per aktie 19,70 20,84
Definition Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat
med antal aktier.
Orsak till användning Nyckeltalet visar kassaflödet från den löpande
verksamheten per aktie vilket har betydelse för hur bolaget kan finansiera
sina investeringar.
Koncernen
P/E-tal 2024 2023
Priset per aktie per bokslutsdag 151,25 167,90
Resultat per aktie
1
7,19 5,35
P/E-tal
1
21 31
Definition Priset per aktie genom resultat per aktie.
Orsak till användning Nyckeltalet visar hur periodens resultat förhåller sig
till priset på aktien.
1. Gällande omräknade siffror för räkenskapsår 2023, se information om omräknade
siffrornförligt till ändringar i IAS 12 i not 12.
Definitioner
I denna rapport används vissa ord och fraser för att beskriva vår strategi när
vi talar om specifika sociala frågor och miljöfrågor. Här förklaras vad vi
menar med dessa termer:
Cirkularitet Anpassning till principerna för cirkulär ekonomi för produkter,
material, resursanvändning och definitionen av en cirkulär ekonomi och
cirkulär ekonomi för mode.
Cirkulera och återcirkulera Cirkulering och återcirkulering av material,
komponenter och produkter i praktiken efter första användningen med hjälp
av följande strategier: underhåll eller längre användningstid, återanvändning
eller återdistribution, ombyggnation eller återtillverkning, återvinning,
kompostering eller anaerob nedbrytning, baserat ESRS-definitionen.
Cirkulär ekonomi Ett ramverk för lösningar på systemnivå som syftar till att
hantera globala utmaningar som klimatförändringar, förlust av biologisk
ngfald, avfall och föroreningar. Den grundar sig på tre principer, drivna av
design: eliminera avfall och föroreningar, cirkulera produkter och material
(på sitt högsta värde) och regenerera naturen. Grunden för detta är omställ-
ningen till förnybara energiformer och material. Omställningen till en cirkulär
ekonomi innebär att den ekonomiska verksamheten frikopplas från förbruk-
ningen av ändliga resurser, baserat definition enligt Ellen MacArthur
Foundation.
Cirkulär ekonomi för mode Att bygga en modeindustrir produkter desig-
nasr att kunna användasngre, tillverkasr att kunna återanvändas och
återvinnas och är gjorda avkra, återvunna eller förnybara material.
1
Cirkulära designprinciper och rutiner Designa produkter och förpackningar
som passar för en cirkulär ekonomi, vilket gör att produkter och förpackningar
kan användas längre, återanvändas, repareras och återvinnas.
Cirkulära affärsmodeller Affärsmodeller som bygger principernar cir-
kulär ekonomi kan stödja omsllningen till en mer resurseffektiv och cirkulär
ekonomi. Dessa förekommer i alla led i värdekedjan och modifierar vanligtvis
hur produkter och material flödar genom ekonomin. Därmed har de potential
att minska den miljöbelastning som följer av nuvarande produktions- och
konsumtionssystem.
Kundinriktade cirkulära affärsmodeller Tjänster som hjälperra kunder att
förlänga användningstiden och/eller livslängden produkterna, bland
annat secondhand-försäljning ochreparation.
Hållbarhet Produkters, komponenters och materialsrmåga attrbli
funktionsdugliga och relevanta när de används som avsett. Hållbarhet gäller
ofta en produkts fysiska egenskaper (dess förmåga att motstå skador och
slitage) men hos vissa produkter kan hållbarheten vara teknisk (t ex att en
programvara kan uppgraderas många gånger) eller känslomässig (t ex att
vissa klädesplagg förblir önskvärda över tid).
1
1. Definitioner enligt Ellen MacArthur Foundation
164
<<Innehåll Finansiell information/Nyckeltalsdefinitioner
1. Definitioner enligt Ellen MacArthur Foundation.
2. Definitioner enligt Textile Exchange Materials-Terminology-Guide.pdf
3. Ett fordon med nollutsläpp släpper inte ut avgaser eller andra föroreningar under drift.
4. Vår definition av ansvarsfulla inköp baseras OECD:s riktlinjer för ansvarsfullt företagande och FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter.
Rättvis och likvärdig behandling Diskriminering eller ojämlik behandling
grund av kön, sexuell läggning, ras, hudfärg, ålder, graviditet, civilstånd eller
social status, religion, politiska åsikter, nationalitet, etniskt ursprung, sjuk-
dom eller funktionshinder. En rättvis och likvärdig behandling inkluderar lika
lön för lika arbete och andra aspekter av likabehandling arbetsplatsen,
inklusive undvikande av diskriminering i form avnsrelaterat våld och tra-
kasserier mot kvinnor som riktas mot en kvinna just för att hon är kvinna eller
som drabbar kvinnor oproportionerligt, baserat ILO:s konventioner.
Rättvis lön En ersättningsnivå, utan rörliga delar som övertidserttning och
prestationsersättningar och utan olika slag av tillägg som inte är garante-
rade, som gör det möjligt för anställda att tillgodose sina grundläggande
behov, inklusive boende, mat,lso- och sjukvård, utbildning och andrad-
vändigheter, och ger en viss disponibel inkomst. Som ett minimum bör lönen
uppfylla lagliga nivåer, eller gällande kollektivavtalsnivåer om dessa är högre.
Naturresurser Naturtillgångar (råvaror/råmaterial) som uppträder i naturen
och som kan användas för ekonomisk produktion eller konsumtion.
Egen verksamhet Den verksamhet som bedrivs av H&M-gruppens ansllda
och icke-ansllda på våra kontor, lager och distributionscenter samt i våra
butiker.
Föredragna transportalternativ avser transporttt som medför minskade
utsläpp, däribland fordon som drivs av 100 procent biobränsle, el eller som
har nollutsläpp.
3
Omvänd leverantörskedja är en leverantörskedja som ser till att produkter
och material återcirkuleras för syften som underhåll, reparation, återanvänd-
ning, ombyggnation, återtillverkning, återvinning eller återställande av natur-
liga system.
1
Ansvarsfull är en av tre pelare ir långsiktiga vision av materialinköp.
Idetta sammanhang innebär det att anskaffa material med den övergripande
strävan att respektera mänskliga rättigheter och minska milpåverkan och
samtidigt bidra till hållbar utveckling i de länderr vi anskaffar materialet.
4
Dethär utgör grunden för alla våra inköpsbeslut. Den bredare definitionen av
vad som utgör ett ansvarsfullt företag definieras av internationella ramverk.
För H&M-gruppen innebär det att ha ett riskbaserat förhållningssätt för att
förstå och vidta åtgärder för att adressera vår påverkan på människor och
planeten, med stöd av robusta system för styrning, och transparent intern
och extern kommunikation. Vi arbetar i enlighet med OECD:s definition av
Ansvarsfullt företagande, som bygger på enrväntning om att alla verksam-
heter oavsett juridisk status, storlek, ägande eller sektor ska undvika och
hantera negativ påverkan fn sin verksamhet, och samtidigt bidra till en
hållbar utveckling i de länder där de verkar.
Regenerativt jordbruk är ett begrepp vi refererar till i samband med
råmaterial produktion. Det grundar sig i en holistisk syn sambandet mellan
jordbruket och naturen. Regenerativa odlingsmetoder förbättrar jordhälsa
och återställer naturliga processer, vilket bidrar till ökad klimatresiliens och
jordbrukarnas förmåga till försörjning.
Resurser avser naturresurser (inklusive primära råmaterial) samt sekundära
råmaterial.
Återvunna och hållbart framställda material Detta är material som uppfyller
våra hållbarhetsrelaterade krav på inköp. Vi arbetar för att anpassa oss till
Textile Exchanges definition av föredragna fibrer och material: En fiber eller
ett råmaterial som konsekvent levererar reducerad påverkan och adderade
fördelar för klimat, natur och människor jämfört med konventionella alterna-
tiv.
2
s mer omr definition av återvunna ellerllbart framställda material
hmgroup.com/sustainability/circularity-and-climate/materials.
Återvinningsbarhet Hur lätt ett material kan återvinnas i stor utsträckning
och i praktiken.
1
Råmaterial eller råvaror som används av textilindustrin kan vara antingen
primära (nyutvunna) material (odlade eller utvunna ur jorden) eller sekundära
råvaror (som återvinns från avfallsströmmar i egen verksamhet eller
konsument ledet och återförs till produktionscykeln). Material kan vara
antingen förnybara eller icke-förnybara.
2
rnybaravaror utms normalt inter de används. ”Snabbtrny-
baramaterial skördas vanligtvis från snabbväxande källor och tar högst
tioår att odla och skörda på ett kontinuerligt och ”hållbart” sätt. Exempel
på detta är bomull, ull och vissa typer av trä (i stället för konstgjorda
cellulosa fibrer).
Icke-förnybara råmaterial, eller ändliga resurser, är naturresurser som inte
lätt kan erttas på naturlig väg tillräckligt snabbt för att hålla jämna steg
med konsumtionen. Ett exempel är kolbaserade fossila bränslen (bygg-
stenarna i nyutvunna konventionella syntetiska fibrer och material). Jord-
mineraler och metallmalm är andra exempel icke-förnybara resurser.
Återvunna råmaterial kan komma frånrnybara eller icke-förnybara råva-
ror. Dessa är material som annars skulle ha blivit avfall och som i stället kan
samlas in, separeras, bearbetas och återras till det ekonomiska flödet i
form avmaterial eller produkter.
Uppströmsvärdekedja Samtliga aktiviteter eller processer som utförs av
enheter uppströms i värdekedjan, som tillhandahåller produkter eller tjänster
som används vid utveckling och produktion av H&M-gruppens egna produkter
eller tjänster. Detta inkluderar uppströmsenheter som H&M-gruppen har
direkta och indirekta affärsrelationer med.
Hållbar vattenförvaltning Förvaltning av vattenresurser på ett sätt som
säkerställer långsiktig tillgång till vatten samtidigt som miljön skyddas. Detta
innebär att vatten används på ett sätt som är rättvist, effektivt och hållbart.
Ihållbara vattenförvaltningsmetoder ingår vattenvård, förebyggande av för-
oreningar, återanvändning av vatten och skydd av ekosystem.
Hållbara val Vi strävar efter att tillverka produkter på ett mer ansvarsfullt
tt och att minska vår negativa påverkan på människor och mil.
Säkra och rättvisa arbetsmiljöer och arbetsförhållanden En arbetsplats
som respekterar arbetstagarnas fysiska och psykiska hälsa, säkerhet och
värdighet, begränsar det maximala antalet arbetstimmar och säkerställer
begränsning av den maximala arbetstiden, dygns- och veckovila samt årlig
betald semester, baserat Europeiska unionens stadga om de grund-
läggande rättigheterna.
Värdekedja Samtliga aktiviteter, resurser och relationer relaterade till
H&M-gruppens affärsmodell och den externa miljön där bolaget bedriver
verksamhet.
165
Årsstämma Kontaktuppgifter
Kalendarium
Tid och plats
H&M:s årssmma 2025 äger rum onsdagen den 7 maj 2025
klockan 15.00 (CEST) i Erling Perssonsalen, Aula Medica,
Karolinska Institutet i Solna. Det finnsjlighet att poststa.
För närmare information om årssmman, se kallelsen som
finns på hmgroup.com/arsstamma.
Utdelning
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman den 7 maj 2025
en utdelning om SEK 6,80 per aktie. Styrelsenreslår att
utdelningen ska utbetalas vid två olika tillfällen under året
– i maj samt i november.
Den första utdelningsbetalningen om SEK 3,40 per aktie
föreslås ha den 9maj 2025 som avstämningsdag. Med denna
avstämningsdag beräknas utbetalning av utdelningen ske från
Euroclear Sweden AB den 14 maj 2025.
För att vara garanterad utdelning måste H&M-aktier ha
pts senast den 7maj 2025. Ex-dagen är den 8 maj 2025.
Vid det andra utbetalningstillfället om SEK 3,40 per aktie
föreslås den 7november 2025 som andra avstämningsdag.
Med denna avstämningsdag beräknas utbetalning av utdel-
ningen ske från Euroclear Sweden AB den 12november 2025.
För att vara garanterad utdelning vid det andra utbetalnings-
tillfället måste H&M-aktier ha köpts senast den 7 november
2025. Ex-dagen är den 8november 2025.
Huvudkontor
H  &  M Hennes & Mauritz AB,
ster Samuelsgatan 46A,
106 38 Stockholm,
Telefon: 08-796 55 00
Kontakt
Investor Relations Joseph Ahlberg
Kommunikation  Hendrik Alpen
Bolagsstyrning  Cigdem Günes
Distribution av års- och hållbarhetsredovisning 2024
H&M-koncernen skickar ut tryckt version av års- och
hållbarhets redovisningen till de aktieägare som uttryckligen
har begärt att den tryckta versionen. Års- och hållbarhets-
redovisningen finns även tillgänglig för nedladdning och
sning på hmgroup.com.
För information om H&M-koncernens varumärken
och ventures se:
hm.com
cos.com
weekday.com
stories.com
arket.com
singular-society.com
creatorstudio.com
sellpy.com
H  &  M Hennes & Mauritz ABmnar följande information:
27 mars 2025 Tremånadersrapport
7 maj 2025 Årsstämma 2025 kl. 15.00 (CEST)
26 juni 2025 Sexmånadersrapport
25 september 2025 Niomånadersrapport
29 januari 2026 Bokslutskommuni
166