529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30529900O5RR7R39FRDM422023-11-30529900O5RR7R39FRDM422022-11-30529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422022-12-012023-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422020-12-012021-11-30529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422023-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:OrdinarySharesMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember
Års- och hållbarhetsredovisning 2023
H&M Group
2
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Innehåll
Vd-ord . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6
H&M-gruppen i korthet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10
H&M-gruppen i korthet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .11
Nyckeltal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12
Försäljning och butiker per region . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13
Höjdpunkter 2023 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .14
Vår affärsidé . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16
Vår omnimodell . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17
Butiker . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17
Online . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Vår kultur och våra värderingar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .19
Kunden i fokus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .20
Mode och design . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .21
Cirkulära kundresor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .22
Våra varumärken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24
New Growth & Ventures . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .30
Innovation . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31
Initiativ för en förbättrad kundupplevelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .32
Efterfrågestyrd varuförsörjningskedja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .34
Kundanpassad produktion . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .35
Mot återvunna, regenerativa och ansvarsfullt
framställda material . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .36
Minska utsläpp av växthusgaser . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .37
Social påverkan i vår värdekedja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .38
Logistik och distribution . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .39
Förpackningar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .40
Samarbete och partnerskap . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .42
Förvaltningsberättelse inklusive bolagsstyrningsrapport
och hållbarhet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .44
Förvaltningsberättelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .45
Bolagsstyrningsrapport . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .52
Klimatriskanalys enligt TCFD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .75
Hållbarhetsområden och hållbarhetsresultat . . . . . . . . . . . . . . . . . . .80
Finansiella rapporter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 94
Koncernens räkningar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .94
Moderbolagets räkningar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 101
Noter till de finansiella rapporterna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .105
Årsredovisningens undertecknande . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 132
Revisionsberättelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .133
Nyckeltalsdefinitioner . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 138
H&M-aktien . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .141
Årsstämma . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 142
Kalendarium . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 142
Definitioner som vi använder . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .143
Kontaktuppgifter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 144
3
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
4
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Vår rapportering
Detta dokument innehåller H&M-gruppens års- och hållbarhetsredovisning och beskriver vårt finansiella och
icke-finansiella resultat för räkenskapsåret 1 december 2022 till 30 november 2023 (räkenskapsåret 2023) .
Detinnehåller vd-ord och en beskrivning av vår verksamhet, följt av vår lagstadgade årsredovisning .
Förvaltningsberättelsen på sidorna 4593 innehåller vår
bolagsstyrningsrapport (sidorna 52–79) och information om
hållbarhetsområden och resultat (sidorna 8093) . Detta följs av
våra finansiella rapporter på sidorna 94–131 .
Vår års- och hållbarhetsredovisning följer Sveriges och EU:s
lagstiftning samt International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU och har upprättats i enlighet med
den svenska årsredovisningslagen . Som ännu ett steg i vår långa
erfarenhet av hållbarhetsrapportering utvecklar vi vår metod
som en förberedelse för införandet av det nya direktivet om
företagens hållbarhetsrapportering (Corporate Sustainability
Reporting Directive – CSRD) som kräver att företag följer de
nya redovisningsstandarderna Europeiska standarder för håll-
barhetsrapportering (ESRS) som ska träda i kraft . Vi genomför
bland annat en detaljerad gap analys, omvandlar vår process
för väsentlighetsanalyser och integrerar mer innehåll avseende
hållbarhet i vår års- och hållbarhetsredovisning . Under flera år
har vi också redovisat i linje med Task Force on Climate-Related
Financial Disclosures (TCFD), vilket ytterligare stödjer oss i våra
förberedelser . Vår rapportering enligt TCFD återfinns som en
del i förvaltnings berättelsen på sidorna 75–78 .
Års- och hållbarhetsredovisningen kompletteras av hållbar-
hetsrapporten (Sustainability Disclosure), som innehåller ytter-
ligare detaljerad information om vår hållbarhetsstrategi och våra
policys, mål samt program och våra resultat i förhållande till våra
långsiktiga ambitioner . Den beskriver de viktigaste aktiviteterna
som stödjer framstegen mot dessa ambitioner, tillsammans
med våra insikter och planer . Hållbarhetsrapporten uppfyller
kraven i externa rapporteringsramverk såsom Global Reporting
Initiative (GRI) och FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter (UNGP) .
Mer information om individuella ämnen återfinns i vår
senastehållbarhetsrapport (Sustainability Disclosure) på
hmgroup .com/sustainability och på annan relevant plats
medhänvisningar i denna rapport .
5
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
2023
Under 2023 fortsatte vi att se en osäker omvärld med geopoli-
tiska och makroekonomiska utmaningar . Trots detta gjorde vi
framsteg inom alla våra tillväxtområden och tog ytterligare steg
mot våra långsiktiga mål . Vårt fortsatta fokus på kostnadskontroll
och lönsamhet resulterade i ett starkt kassaflöde . Vi fortsatte
att investera i kunderbjudandet och shoppingupplevelsen för
alla våra unika varumärken för att möta våra kunders behov och
överträffa deras förväntningar .
Vi fortsatte att driva vårt förbättringsarbete i varuför-
sörjningskedjan, kostnads- och effektivitetsprogrammet
implementerades och de externa faktorerna, som påverkar
inköpskostnaderna, fortsatte att normaliseras . Allt detta
leddetill en stärkt bruttomarginal .
Våra Portfolio brands – COS, Monki, Weekday, & Other
Stories och ARKET – fortsatte att visa en god utveckling . Fram-
förallt har COS, ARKET och Weekday haft en stark försäljnings-
utveckling under året och bidrar allt mer till H&M-gruppens
lönsamhetsutveckling .
Tack vare vårt fokus på kostnadskontroll, lönsamhet och ökad
lagerproduktivitet förbättrades kassaflödet, som finansierar
våra ökade återinvesteringar i verksamheten främst inom vår
butiksportfölj och varursörjningskedja .
2023 var ytterligare ett år som för många konsumenter
präglades av lägre köpkraft till följd av hög inflation och höga
räntenivåer . Trots det ökade vår nettoomsättning på jämför-
baramarknader i förhållande till 2022 . I en situation med hög
inflation där hushållens levnadskostnader ökar kraftigt har det
varit viktigare än någonsin att erbjuda kunderna bästa värde
förpengarna .
Trots utmaningar i världen har H&M-gruppen en robust
grund att stå på . Vårt fokus ligger på att skapa ytterligare
förutsättningar för ökad försäljning, till exempel genom våra
ökade satsningar i butiksportföljen och varuförsörjningskedjan .
Det är en viktig komponent för att nå våra långsiktiga mål .
Viharfullt fokus på H&M och utvecklar löpande varumärket,
kunderbjudandet och shoppingupplevelsen samtidigt som vi
integrerar kanalerna ytterligare .
Sedan vi tillfälligt stängde våra butiker i Ukraina i februari 2022
har vi varit i nära dialog med olika aktörer . I november 2023
kunde vi gradvis återöppna de flesta av våra butiker i landet .
Stärkt kunderbjudande och kundupplevelse
Vi erbjuder mode som gör det möjligt för alla att kunna uttrycka
sin personliga stil då vår affärsidé är att erbjuda den bästa kombi-
nationen av mode, kvalitet, pris och hållbarhet . Snabbhet och
flexibilitet fortsätter att vara viktigt, framför allt i varuförsörjnings-
kedjan, för att säkerställa ett brett sortiment och öka tillgänglig-
heten i alla kanaler . Våra satsningar inom bland annat tech och
AI är en betydelsefull del av arbetet med att alltid ha rätt vara,
på rätt plats, i rätt tid och till rätt pris . I kombination med effekti-
vare processer ökar detta vår träffsäkerhet och bidrar därmed
också till en mer hållbar resursanvändning .
Med våra fortsatta satsningar på att integrera de båda
kanalerna säkerställer vi både en god varutillgänglighet och en
smidig kundupplevelse så att kunder kan möta oss när, var och
hur de vill . I vår digitala butik testar vi mycket nytt för att göra
shoppingupplevelsen ännu mer inspirerande . Många av de
tester vi gör för att lyfta och uppgradera presentationen rullas
nu ut successivt till fler marknader under 2024 .
De fysiska butikerna fortsätter att vara oerhört viktiga och
under 2024 ökar vi investeringstakten i de befintliga butikerna
för att höja shoppingupplevelsen ytterligare . Vi säkerställer att
vi har rätt butik med rätt format på rätt plats . Våra butiker, som
ligger i de bästa lägena, är en stor tillgång där vi möter våra
kunder varje dag . Kunder uppskattar tillgängligheten och möjlig-
heten att prova kläder och inspireras .
Butiksportföljen har nu nått en nivå där färre stängningar
kommer att ske framåt samtidigt som nya butiker öppnas .
För2024 planerar vi att öppna cirka 100 nya butiker och stänga
cirka 160 . Trots att det ger en nettominskning på cirka 60 butiker
kommer portföljförändringarna att börja bidra positivt till
H&M-gruppens försäljning .
Ytterligare steg mot våra klimatmål
Våra investeringar i innovation innebär att vi tar viktiga steg i vår
cirkulära omställning . Vi arbetar kontinuerligt med att utveckla
vår affärsmodell för att addera lönsam tillväxt samtidigt som
viminskar vår energiförbrukning, ökar andelen förnybar energi
Tillbakablick 2023
Innan vi summerar 2023 vill jag inleda med att jag efter fyra intensiva år som vd för H&M-gruppen valde
att den sista januari 2024 lämna vd-rollen . I och med mitt beslut utsåg styrelsen Daniel Ervér som ny vd
förkoncernen . Jag känner mig trygg i att lämna över till Daniel som tillsammans med alla kollegor kommer
att säkerställa att företaget fortsätter att ta steg mot våra mål och utveckla H&M-gruppens varumärken
och affärsmodeller . Med ett starkt ledarskap och en bred förståelse för verksamheten, är Daniel en
godförebild för våra värderingar och förmåga att skapa kundvärde .
Helena Helmersson
6
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
och minskar vårt klimatavtryck så att vi kan bidra till en mer
hållbar modeindustri . Vi fortsatte exempelvis att öka andelen
återvunna och hållbart framställda material i kollektionerna där
andelen stod för 85 procent under 2023 . Vårt mål är att 100
procent av våra material ska antingen vara gjorda i återvunna
eller andra hållbart framställda materialsenast 2030 .
Satsningar på hållbarhet ger koncernen också långsiktiga
affärsmöjligheter . Genom att bygga strategiska partnerskap
med viktiga aktörer och skapa tillväxt genom olika innovativa
metoder, som till exempel cirkulära affärsmodeller, kan vi fort-
sätta att ge våra kunder oslagbart värde och möjlighet till
enmer hållbar livsstil .
Utöver våra investeringar, stöttar vi projekt finansiellt som
bidrar till att minska växthusgasutsläpp längs hela värdekedjan .
Vi har högt ställda klimatmål och vi har minskat utsläppen av
växthusgaser med 22 procent under 2023 . Det tar oss ännu
närmare våra science-based targets om att senast 2030 ha
minskat växthusgasutsläpp med 56 procent
1
och som är bland
de mest ambitiösa i vår bransch .
För tolfte året i rad ingår H&M-gruppen i Dow Jones euro-
peiska och globala hållbarhetsindex . H&M-gruppen var bäst
iklassen inom flera områden, exempelvis inom mänskliga
rättigheter, klimatstrategi, utsläpp av växthusgaser och väsent-
lighetsanalys .
1) Detta avser vetenskapsbaserade mål för den egna verksamheten,
scope1 och 2, och för bolagets hela värdekedja, scope 3, och exkluderar
användning av sålda produkter . Basår är 2019 .
Tillskott till HIP
Jag är mycket stolt över vad vi tillsammans har åstadkommit
och jag är djupt imponerad av alla medarbetares starka passion,
lagarbete och entreprenörsanda . Jag vill tacka alla kollegor i
H&M-gruppen för ett fantastiskt engagemang under det gångna
året . Vår starka kultur med våra gemensamma värderingar har
betytt mycket för vår förmåga att driva förbättringar inom verk-
samheten .
Det är glädjande att vi med helårets resultatökning kan tillföra
ytterligare 177 miljoner kronor till H&M Incentive Program, vårt
belöningsprogram för H&M-gruppens alla anställda .
Utblick
Trots en orolig omvärld står H&M-gruppen stark med en robust
finansiell ställning, ett starkt kassaflöde och en förbättrad lönsam-
het . Vår finansiella styrka och långsiktighet ger oss möjlighet att
fortsätta utveckla kunderbjudandet för att leverera oslagbart
värde till våra kunder . Vi följer den geopolitiska utvecklingen i vår
omvärld noga och hur det påverkar vår verksamhet . I rådande
läge vidtar vi åtgärder för att minimera påverkan på bolagets
varutillgänglighet, fraktkostnader och lagernivåer .
Med starkt kundfokus, engagerade medarbetare och en
ökad investeringstakt ser vi goda förutsättningar för fortsatt
lönsam och hållbar tillväxt under 2024 .
Helena Helmersson, vd fram till 31 januari 2024
H & M Hennes & Mauritz AB
7
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Jag känner en stor stolthet att som ny vd leda H&M-gruppen .
Det är alla kollegors engagemang, arbete med ständiga för-
bättringar, passion för mode och höga hållbarhetsambitioner
som gör företaget unikt .
Min resa med H&M började för 18 år sedan . Jag har sedan
dess haft olika roller där jag bland annat varit ansvarig för merch-
andising på H&M i Tyskland och USA, landschef för H&M Sverige,
inköpschef för H&M och ansvarig för H&M dam och herr . Jag
har hämtat värdefull erfarenhet från alla roller, mestadels inom
försäljning . I min senaste roll som ansvarig för H&M-varumärket
har jag och våra team haft fullt fokus på att förbättra H&M,
stärka kunderbjudandet och ge våra kunder oslagbart värde .
Vi har en stark affärsidé, en unik räckvidd med våra fysiska
och digitala butiker och möjlighet till en direkt relation till kunderna
genom våra starka varumärken . Vårt kunderbjudande med
mode, kvalitet till bästa pris på ett hållbart sätt är mer relevant
än någonsin . Samtidigt förändras kundernas förväntningar
snabbt och det är viktigt att vi anpassar oss i takt med dem .
Under hela den otroliga tillväxtresa som företaget gjort sedan
starten 1947 har vi varit måna om att bevara vår företagskultur
och entreprenörsanda som företaget är grundat på . Våra värde-
ringar, kreativitet och handelsmannaskap utgör kärnan i att ta
fram det bästa kunderbjudandet . Med kunden i fokus kan vi
utnyttja denna potential ytterligare för att möta ökade förnt-
ningar, samtidigt som vi fortsätter arbetet med att stärka våra
varumärken .
Trots en fortsatt osäker omvärld med geopolitiska och makro-
ekonomiska utmaningar ser vi många möjligheter . Vår bransch
är en stor, växande och fragmenterad marknad . Jag ser fram
emot att fortsätta vår resa som ett av världens ledande mode-
företag tillsammans med våra fantastiska kollegor . Med den
fastlagda planen är vi nu mer förberedda än någonsin att ta
ytterligare steg mot våra långsiktiga mål .”
Daniel Err, vd sedan den 31 januari 2024
H & M Hennes & Mauritz AB
Vd-ord Daniel Err
Bolagets nya vd Daniel Ervér ser ljust på framtiden med fortsatt fokus på lönsam och hållbar tillväxt samt att
leda utvecklingen mot en cirkulär modeindustri .
Daniel Ervér
8
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
9
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
H&M-gruppen
i korthet
H&M-gruppen i korthet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .11
Nyckeltal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12
Försäljning och butiker per region . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13
Höjdpunkter 2023 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .14
Vår affärsidé . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16
Vår omnimodell . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17
— Butiker . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17
— Online . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .18
Vår kultur och våra värderingar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .19
10
H&M-GRUPPEN I KORTHET EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSVD-ORD
177
MSEK till H&M-gruppens belöningsprogram
H&M Incentive Program (HIP) för samtliga
medarbetare
85%
återvunna eller hållbart framställda
material i våra kommersiella varor,
inklusive 25% återvunna material
64%
av ansvarspositionerna
i vår organisation
innehas av kvinnor
236
miljarder SEK i nettoomsättning,
+6% vs 2022
22%
minskning av växthusgasutsläpp i
scope 3 inom vårt Science based target
(utsläppen i kundanvändningsfasen är inte
inkluderade) mot basåret 2019
1
Resultat efter
finansiella poster
13
miljarder SEK
78
marknader och
60 onlinemarknader
143 000
medarbetare (omräknat till
heltidstjänster 101 103)
1) Utsläppen i kundanvändningsfasen är inte inkluderade .
34
miljarder SEK i
kassaflöde från den
löpande verksamheten
Cirka
30%
onlineförsäljning som en andel av
koncernens totala nettoomsättning
11
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Nyckeltal
1 DECEMBER-30 NOVEMBER 2023 2022 2021
Nettoomsättning, MSEK 236 035 223 553 198 967
Ändring nettoomsättning från föregående år i SEK, % +6 +12 +6
Ändring nettoomsättning från föregående år i lokala valutor, % -1 +6 +12
Rörelseresultat, MSEK 14 537 7 169 15 255
Rörelsemarginal, % 6,2 3,2 7,7
Resultat efter finansiella poster, MSEK 13 010 6 216 14 300
Resultat efter skatt, MSEK 8 723 3 566 11 010
Likvida medel, MSEK 26 398 21 707 27 471
Varulager, MSEK 37 358 42 495 37 306
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental
1
1 629 097 1 649 847 1 655 072
Resultat per aktie, SEK
1
5:35 2:16 6:65
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK 33 949 24 745 44 619
Utdelning per aktie exklusive egna aktier, SEK
2
6:50 6:50 6:50
Avkastning på eget kapital, % 17,7 6,4 19,2
Totalt antal butiker 4 369 4 465 4 801
Medelantal anställda 101 103 106 522 107 375
1 DECEMBER-30 NOVEMBER MÅL 2023 2022 2021
Klimat: % minskning av växthusgasutsläpp (scope 1 och 2)
i absoluta tal jämfört med basåret 2019 .
-56% till 2030 -24 -10 -22
Klimat: % minskning av växthusgasutsläpp (scope 3)
3
iabsoluta tal jämfört med basåret 2019 .
-56% till 2030 -22 -15 -10
Klimat: % förnybar el i egen verksamhet 100% till 2030 94 92 95
Kommersiella varor:
% återvunna eller
hållbart framställda
material som används
– Totalt 100% till 2030 85 84 80
– Hållbart framställt 60 61 62
– Återvunna
30% till 2025
50% till 2030
25 23 18
1) Före och efter utspädning, exklusive egna aktier .
2) Utdelning som beslutades och betalades ut under året .
3) Indirekta utsläpp i kundanvändningsfasen är inte inkluderade .
För definitioner och förklaringar i denna rapport, se sidorna 138–140 och 143 .
12
H&M-GRUPPEN I KORTHETVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUS
Försäljning och butiker per region
NETTOOMTTNING
2023 (MSEK)
NETTOOMTTNING
2022 (MSEK)
NYA BUTIKER (NETTO)
UNDER ÅRET
ANTAL BUTIKER
2023-11-30
Norden 21 307 20 128 -10 389
Västra Europa 79 049 71 452 -28 1 051
Östra Europa 19 633 21 991 -6 475
Södra Europa 31 186 28 611 -15 608
Nord- och Sydamerika 53 785 50 990 +5 745
Asien, Oceanien & Afrika 31 075 30 381 -42 1 101
Totalt 236 035 223 553 -96 4 369
Exklusive Ryssland, Belarus och Ukraina hade östra Europa en försäljningsökning under helåret 2023 om 15 procent i SEK och
5 procent i lokala valutor . Försäljningen öppnades tillfälligt upp i Ryssland från augusti till och med november 2022 . H&M-gruppens
verksamhet i Ryssland och Belarus är helt avvecklad sedan den 30 november 2022 . Verksamheten i Ukraina pausades från slutet
avfebruari 2022 och 7 butiker i öppnades igen i november 2023 .
13
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
H&M Studio firar 10 år
H&M lanserade höstkollektionen med en pop-up-butik under
Paris Fashion Week 2023 . Den första kollektionen H&M Studio
limited-edition lanserades 2013, och från 2023 görs ett flertal
mindre kollektioner med flera släpp per säsong .
Designersamarbeten med House
ofMugler och Rabanne
Kollektionen Mugler H&M som lanserades i maj innehöll en
blandning av nya och klassiska plagg, som exempelvis remakes
från modehusets arkiv . Kollektionen Rabanne H&M som släpptes
i november bestod av dam- och herrkläder med glittrande
paljetter, klänningar, skor och accessoarer i metallic-material
samt en exklusiv H&M HOME-kollektion .
H&M Beauty
H&M Beautys första flaggskeppsbutik öppnade i Oslo följt
avytterligare en i samma stad . H&M Beauty re-lanserade
också sitt egenutvecklade make up-sortiment som mottagits
mycket väl .
Nya marknader
H&M öppnade sin första butik i Albanien samt online i Ecuador
och Vietnam . ARKET öppnade sin första butik i Estland och i
Schweiz, och i december 2023 i Lettland . Mexiko blev ny butiks-
marknad för COS när den första flaggskeppsbutiken öppnades,
och & Other Stories öppnade sin första butik i Schweiz .
Höjdpunkter 2023
H&M lanserades på JD .com
H&M tog ett viktigt steg i att utöka sin närvaro i Kina genom
attlansera en flaggskeppsbutik på JD .com, ett av de största
e-handels företagen på marknaden . Lanseringen syftar till att
öka den digitala närvaron och säkerställa större tillgänglighet
förkunder .
H&M Move
H&M Move lanserade Move Together, ett samhällsprogram
medmålet att möjliggöra för unga människor att ta del av
fördelarna av att börja röra på sig tillsammans . Programmet
främjar sport genom att erbjuda flera olika sportaktiviteter
kostnadsfritt för ungdomar från socioekonomiskt sårbara
miljöer . H&M Move inledde också ett samarbete med den
legendariske fotbolls spelaren Zlatan Ibrahimovic´ i rollen som
brand mover och lanserade under året kollektionen Selected
byZlatan .
Dow Jones Sustainability Indices
H&M-gruppen ingår i Dow Jones europeiska och globala
hållbarhetsindex för tolfte året i rad och fick 58 av 100 möjliga
poäng . Bolaget uppnådde bäst i klassen inom flera områden,
exempelvis mänskliga rättigheter, klimatstrategi, utsläpp av
växthusgaser och väsentlighetsanalys med maximala 100
poäng tack vare de detaljerade svaren . H&M-gruppen listades
också i Dow Jones European Index och var inkluderade i S&P
Global Sustainability Yearbook .
COS
COS uppgraderade framgångsrikt sitt sortiment och stärkte
sinpositionering i premiumsegmentet . COS återvände till New
York Fashion Week för att presentera sin höst- och vinter-
kollektion på Classic Car Club Manhattan .
14
H&M-GRUPPEN I KORTHETVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUS
Fashion Transparency Index
H&M-gruppen rankades på sjätte plats av totalt 250 mode-
varumärken i Fashion Revolutions 2023 Fashion Transparency
Index, med en poäng på 71 procent . Koncernen uppnådde
100procent i sektionen om styrningsfrågor .
Stand .earth Fashion Scorecard
H&M-gruppen fick högst poäng bland de 43 modeföretag som
inkluderades i Stand .earth Fossil Free Fashion Scorecard 2023 .
Bedömningen gjordes med fokus på företagens miljö- och
klimatpåverkan .
Textile Exchange Material
Change Index
H&M-gruppen utsågs till en av sex övergripande ledare av
totalt 130 företag i rapporten 2023 Material Change Index .
H&M-gruppen var ett av två företag som fick poäng på nivå 4
(ledande) i alla tre sektionerna – Business Integration, Circular
Economy och Impact Areas .
World’s Top Companies for Women
Forbes rankade H&M-gruppen på sjunde plats av 400 bland
sina främsta företag för kvinnor . Högst poäng fick man i kate-
gorin ledarskap (antal kvinnor i ledningen och styrelsen) där
H&M-gruppen rankades bland de översta 1 procenten av alla
företag som bedömdes i ämnet .
Klimatpåverkan
H&M-gruppen uppnådde en minskning med 22 procent av
utsläppen i scope 3 jämfört med basåret 2019 . Elanvändningen
per kvadratmeter i H&M-gruppens butiker har också minskat
med 29 procent sedan basåret 2016, vilket överträffar målet
om25 procent sju år i förväg och bidrar till minskade utsläpp
iScope 1 och 2 .
Stödja förnybar el
H&M-gruppen fortsätter att främja elektrifiering och öka
tillgången av förnyelsebar el i leverantörskedjan . Ett exempel
ärH&M-gruppens löfte att investera i Bangladeshs första
vindkraftspark till havs i samarbete med andra branschaktörer
genom Global Fashion Agenda (GFA) .
Secondhandplattformen Sellpy
Majoritetsägda Sellpy är en av de största aktörerna inom
secondhandmode i Europa och finns idag på 24 marknader där
de fortsätter att uppvisa en stark försäljningsutveckling .
Grön obligation
H&M-gruppen emitterade en grön obligation om 500 miljoner
euro med 8 års löptid . Likviden kommer att användas till inves-
teringar i förenliga projekt inom kategorierna Cirkulär ekonomi,
Gröna byggnader, Förnybar energi, Energieffektivisering samt
Hållbar vatten- och avloppsvattenhantering .
15
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Vår affärsidé
Mode och design är vår passion . Med ett flertal tydligt positionerade varumärken, verksamheter och
business ventures – vart och ett med sin egen unika identitet – möter vi våra kunders behov och
ständigt ökade förväntningar .
Alla våra varumärken erbjuder våra kunder den bästa kombi-
nationen av mode, kvalitet, pris och hållbarhet till ett oslagbart
värde . Tillsammans erbjuder de ett brett och varierat utbud
som inspirerar kunder över hela världen att uttrycka sin egen
personliga stil .
H&M-gruppen och dess franchisepartners finns represen-
terade på 78 marknader, där det största varumärket H&M har
butiker på 77 marknader och online på 60 marknader, vilket gör
oss till ett av världens ledande modeföretag . Vår verksamhet
består främst av försäljning av kläder, accessoarer, skor, kosmetik,
hemtextil och inredningsartiklar genom våra varumärken och
business ventures . Våra varumärken är H&M – som inkluderar
H&M HOME, H&M Move och H&M Beauty – och våra Portfolio
Brands som är COS, Weekday, Monki, & Other Stories, ARKET,
Afound och Singular Society . I koncernen ingår även New
Growth & Ventures, som innefattar vår investeringsarm H&M
Group Ventures, Sellpy, Looper Textile Co . och Creator Studio .
Varje beslut som vi fattar drivs av önskan att skapa det bästa
erbjudandet och upplevelsen för våra kunder . För att möta ökade
förväntningar fortsätter vi att förbättra vårt kunderbjudande,
samt att integrera våra digitala och fysiska kanaler ytterligare
och skapa en efterfrågestyrd varuförsörjningskedja .
För att vår verksamhet och samhället ska kunna utvecklas
inom planetära gränser strävar vi efter att frikoppla den eko-
nomiska tillväxten från användningen av ändliga naturresurser .
H&M-gruppens mål är att senast 2030
1
fördubbla omsättningen
och samtidigt halvera växthusgasutsläppen, i linje med våra mål
som har verifierats av Science Based Targets initiative (SBTi) .
1
Vår finansiella styrka och långsiktighet gör det möjligt för oss
att fortsätta att investera i förbättringar av kunderbjudandet
och upplevelsen samt i innovationer i hela vår värdekedja – till
exempel teknisk utveckling, material och nya affärsmodeller .
Våra värderingar förenar oss och vi har ambitionen att vara en
ledande kraft i omställningen mot en mer hållbar och cirkulär
modeindustri . Med utgångspunkt i vår långa historia av att
arbeta aktivt med hållbarhet är vi väl positionerade för att göra
hållbara val tillgängliga för många .
Som ett globalt företag arbetar vi för att bidra till ett sys-
temskifte på industrinivå samtidigt som vi adresserar vår egen
påverkan inom viktiga områden, som klimat, resursanvändning,
vatten och hav, land och biologisk mångfald samt bra arbets-
villkor och hållbara samhällen (socialt ansvar) . Dessa områden
har nära sammankopplingar och det krävs ett holistiskt synsätt
för att hantera dem – läs mer i vår hållbarhetsrapport på
hmgroup .com/sustainability .
1) Basåret för omsättningslet är 2021, medan baret för att minska
växthusgasutsläpp är 2019 . H&M-gruppens mål är att minska växthus-
gasutsläppen i absoluta tal med 56 procent till 2030 (basår 2019), i
enlighet med Science Based Targets initiative (SBTi) . Innefattar utsläpp
inom scope 1, 2 och 3, exklusive indirekta utsläpp från sålda produkter .
Vi använder våra resurser och inflytande som ett globalt
modeföretag för att skapa storskalig förändring inom
hela branschen . Genom att stödja ökad öppenhet &
transparens strävar vi efter att ge kunder möjlighet att
fatta välgrundade beslut och underlätta ansvarsutkrä-
vande . Läs mer om vårt arbete för ökad transparens på
sidan 53 och i vår hållbarhetsrapport (Sustainability
Disclosure) på hmgroup .com/sustainability .
16
H&M-GRUPPEN I KORTHETVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUS
Vår omnimodell
Alla våra varumärken och business ventures säkerställer att vi håller vårt erbjudande aktuellt och svarar mot
de senaste trenderna, så att vi kontinuerligt kan möta våra kunders ständigt ökande förväntningar .
Oavsett var, när och hur våra kunder runt om i världen vill möta
oss erbjuder vi en bekväm och inspirerande upplevelse – vare
sig det är i våra butiker eller på digitala plattformar såsom våra
onlinesajter, appar, sociala medier och digitala marknadsplatser .
Vår expansion drivs med fokus på ökad omnikanalförsäljning
genom fortsatt integration av våra digitala och fysiska försäljnings-
kanaler, som samverkar och stärker varandra . Genom att erbjuda
en rad försäljningskanaler för att underlätta en smidig, holistisk
kundresa säkerställer vi en större produkttillgänglighet och bygger
långsiktiga, värdeskapande relationer . Vi fortsätter utrullningen
av tjänster som till exempel click & collect och returer av online-
köp i butik, tillsammans med fler digitala tjänster som gör det
enkelt för kunderna att ta del av hela vårt sortiment oavsett kanal .
Butiker
Våra butiker finns i de bästa lägena och välkomnar varje dag
kunder över hela världen genom att vara en shopping- och
modedestination där man kan inspireras, och utforska sin stil
och kreativitet . Butikerna spelar en viktig roll där kunder kan
uppleva våra varumärken . Kunder visar att de uppskattar tillgäng-
ligheten och närheten till våra butiker, samt möjligheten att
prova kläder, skapa looks och hitta den perfekta passformen .
Vi utvecklar vår butiksportfölj löpande för att säkerställa att
vi har rätt butik med rätt format på rätt plats . Det inkluderar
flaggskeppsbutiker som vi fortsätter att prioritera för att ge en
ännu bättre presentation, inspiration och upplevelse .
Genom att digitalisera butiksupplevelsen och tillhandahålla
omnitjänster ökar vi både bekvämligheten och produkternas
I takt med att vi fortsätter att växa och integrera våra
fysiska och digitala butiker, säkerställer vi att vi har
envälbalanserad, sund och relevant butiksportfölj på
alla våra marknader . H&M-gruppen har möjlighet att
omförhandla eller avsluta cirka en tredjedel av hyres-
kontrakten årligen . Under 2023 öppnade vi 101 (91) nya
butiker och stängde 197 (427) stycken . Detta resulterade
i en nettominskning om cirka 96 butiker . Vid utgången
av räkenskapsåret 2023 hade vi 4 369 butiker på 78
marknader . De flesta av öppningarna sker på tillväxt-
marknader, medan stängningarna huvudsakligen sker
på etablerade marknader . På vissa marknader säljs våra
produkter via franchisepartners . Butiksportföljen har
nått en nivå där färre stängningar kommer att ske fram-
över samtidigt som nya butiker öppnas . H&M planerar
att öppna första butiken och online i Brasilien 2025 .
17
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Alla våra varumärken har en väl utvecklad onlinehandel .
H&M finns på 60 onlinemarknader . COS, Weekday,
Monki, & Other Stories och ARKET erbjuder global
selling, vilket gör det möjligt för kunder på ytterligare
cirka 70 marknader att handla online . Det exakta antalet
marknader som har denna tjänst varierar mellan olika
varumärken . Flera av våra varumärken finns även på ett
antal externa marknadsplatser .
COS öppnade på den mexikanska marknaden med en
första flaggskeppsbutik i Mexico City under augusti
2023 . Butikens inredning fokuserar på cirkularitet i såväl
material som design och har använt material som garde-
rober i bambuträ, återvunnen plast samt klädstänger av
återvunnet aluminium . Konceptet har skapats så att det
kan underhållas, repareras och återanvändas, vilket visar
varumärkets engagemang för en cirkulär byggd miljö .
tillgänglighet . Till exempel har alla våra butiker RFID (Radio
Frequency Identification), där varor snabbt kan lokaliseras för
attfå exakt information om tillgänglighet och storleksalternativ .
Butikerna är också en viktig del av varuförsörjningskedjan,
särskilt inom last mile– kunder kan kombinera att handla i butik
med att använda omnitjänster, som att exempelvis göra en
beställning online och hämta i butik, se om varorna finns till-
gängliga eller att göra onlinereturer i butik . Vi strävar alltid efter
att erbjuda en smidig och flexibel shoppingupplevelse och fort-
sätter därför att anpassa våra butiker och serviceerbjudanden
utifrån våra kunders förväntningar .
Vi bygger, inreder och driver våra butiker i linje med våra
hållbarhetsmål . Vårt fokus är att minska utsläpp av växthus-
gaser och resursanvändning i alla steg, från konstruktion
tillinredning och underhåll . Huvuddelen (91 procent) av våra
butiker är utrustade med LED-belysning, vilket bidrar till att
elanvändningen per kvadratmeter i våra butiker har minskat
med 29 procent sedan basåret 2016, vilket överträffar vårt
målom 25 procent sju år i förväg .
Online
Våra onlinebutiker och fysiska butiker kompletterar varandra
och stärker vårt kunderbjudande . Parallellt med en ökad integra-
tion av de båda kanalerna för att erbjuda en smidig upplevelse,
förbättrar vi kontinuerligt onlineupplevelsen för våra kunder .
Vigör det enklare för kunderna att hitta varor de gillar genom
att förbättra produktexponering och för att hitta plagg med en
personlig passform och storleksrekommendationer som man
vill behålla . Vi förbättrar också enkelheten och effektiviteten i
returupplevelsen med den fortsatta utrullningen av digitala retu-
rer och onlinereturer i butik . Vi fortsätter våra initiativ för digital
tillväxt, bland annat genom att ständigt uppdatera onlinemiljön
för alla våra varumärken . För att göra shoppingupplevelsen
ännu mer inspirerande i vår digitala butik testar vi flera nya initia-
tiv, till exempel att förbättra presentationen av hur produkterna
kan användas och stylas . Många av testerna för att lyfta och
uppgradera presentationen rullas ut successivt till fler markna-
der under 2024 .
18
H&M-GRUPPEN I KORTHETVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUS
Vår kultur och våra värderingar
H&M-gruppens unika företagskultur formas av våra gemensamma värderingar . De definierar vilka vi är, vad
vi står för och hur vi agerar för att skapa miljöer där människor trivs och verksamheten utvecklas .
Vid räkenskapsårets slut 2023 var cirka 74 procent av
H&M-gruppens medarbetare kvinnor och cirka 26 procent
män .
1
I ledande roller, som butiks- och landschefer, var
64procent kvinnor och 36 procent män . Medelantalet
anställda i koncernen, omräknat till heltidstjänster, var
101103 . Av dessa var 10 281 anställda i Sverige .
Vi är till för alla, men alla är unika . Vi strävar därför efter att ha
team som präglas av mångfald och inkludering så att vi bättre
kan förstå våra kunders behov och perspektiv . Det hjälper oss
att skapa relevanta kunderbjudanden och bidra till en mer inklu-
derande värld genom våra produkter och vår marknadsföring .
Grundläggande respekt för individen är kärnan i vår verk-
samhet . Detta gäller alla som är involverade i och påverkas av
vår värdekedja, och omfattar aspekter som rättvisa löner och
arbetstider, en säker arbetsplats, föreningsfrihet och möjlig-
heten att utvecklas och växa . Minimistandarder för anställning
och sociala policies inom hela vår verksamhet och leverantörs-
kedja bidrar till goda arbetsförhållanden i säkra och hälso-
samma miljöer .
Vårt värderingsdrivna arbetssätt har väglett oss ända sedan
företaget grundades och fortsätter att vägleda oss än idag .
Våra gemensamma värderingar hjälper oss att behålla vår nyfi-
kenhet och vårt engagemang och bidrar dessutom till en öppen
och dynamisk och jordnära kultur, där människor samarbetar och
upptäcker nya sätt för att kunna leverera det bästa kundvärdet .
Vi strävar efter att vara en rättvis, jämlik och attraktiv arbets-
givare . Redan från start ges våra kollegor ett stort ansvar och
uppmuntras till att ta vara på utvecklingsmöjligheter inom våra
olika varumärken och funktioner . Betydande interna utveck-
lingsmöjligheter gör det möjligt att utforska många olika roller,
bidra till olika delar av organisationen och ständigt växa med vår
verksamhet . Vi uppmuntrar våra ledare att vara förebilder som
stärker, utmanar och stöttar sina team för att göra skillnad .
Som ett globalt företag med medarbetare av 177 olika natio-
naliteter representerar vi många olika kulturer och bakgrunder .
Det är en styrka för vår verksamhet eftersom detta ger en mängd
olika kunskaper, erfarenheter och perspektiv som möjliggör
kreativitet och innovation . Vi arbetar aktivt för att skapa en
inkluderande och välkomnande arbetsplats där alla uppmuntras
till att vara sig själva och att respektera varandras olikheter .
1) Inom H&M-gruppen är vi medvetna om att kön inte är binärt och att köns-
identiteter existerar mellan och utanför man och kvinna . Vi fortsätter att
underka hur vi kan anpassa våra system för att vara mer inkluderande
för alla könsidentiteter, samtidigt som vi följer lokala lagar och regler . Vi
kommer också att fortsätta att rapportera de data vi har tillgängliga i dag .
19
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Kunden i fokus
Mode och design . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .21
Cirkulära kundresor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22
Våra varumärken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .24
New Growth & Ventures . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .30
Innovation . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31
Initiativ för en förbättrad kundupplevelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
20
KUNDEN I FOKUSVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAH&M-GRUPPEN I KORTHET
Det börjar med våra varumärkens design- och inköpsfunktioner,
som var och en sammanför designers, mönsterkonstruktörer
och inköpare från hela världen med en gemensam passion för
mode och hantverk . Dessa team hämtar inspiration från de
senaste stilarna och trenderna för att skapa kollektioner av hög
kvalitet som har rätt mix av basplagg och det senaste modet .
Nya idéer kommer från influenser som konst, vetenskap, natur,
resor, filmer, konstutställningar, modevisningar och streetstyle .
Vårt kundfokus i kombination med vår långa erfarenhet av
kreativ, trendstyrd design hjälper oss att skapa det våra kunder
vill ha – alltid med ambitionen att leverera värde utöver det pris
som våra kunder betalar . Vi erbjuder produkter av hög kvalitet
som är gjorda för att hålla och ha glädje av under lång tid .
Teknik som 3D-design och virtuella showrooms förstärker
kreativiteten hos våra designers . Vi utnyttjar i allt högre grad
kraften i artificiell intelligens (AI) för att optimera hur många
produkter som ska tillverkas, samt var och när de ska säljas .
Attanpassa utbudet till kundernas efterfrågan är bra för våra
kunder, vår verksamhet och för miljön . Denna process stödjer
vår ambition att övergå till ett cirkulärt ekosystem i hela vår
värdekedja – från design av produkter som är skapade för att
Mode och design
Vår ambition är att göra mode och design tillgängligt för alla på ett sätt som är bra för människor,
miljö och vår verksamhet .
hålla länge och är tillverkade av säkra, återvunna, regenerativa
eller andra hållbart framställda material, till produktutveckling,
produktion och kundanvändning, återanvändning och återvinning .
Vi utökar vårt utbud av initiativ för att säkerställa att
produkterna fortsätter att cirkulera längre . ARKET
ARCHIVE är exempelvis en ny plattform för second-
handprodukter med skor, accessoarer och barnkläder
från ARKET, i samarbete med Archive, en ledande
teknikplattform för secondhandförsäljning av varu-
märken . Sellpys nya Upcycled-plattform erbjuder
limiterade kollektioner skapade av upcyclers, konst-
näreroch designers för kreativt återbruk . Samtidigt
erbjuder H&M HOME nu secondhandprodukter både
från egna och andra varumärken, vilket gör det möjligt
för kunder att mixa och matcha secondhand med
detallra senaste .
21
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Cirkulära kundresor
Vi optimerar verksamheten så att vi använder mindre resurser, samtidigt som vi bygger ett cirkulärt ekosystem
som säkerställer att produkter och material cirkulerar till högsta värde och skapar diversifierade intäktsflöden .
Att uppnå mer med mindre är nyckeln till att bygga en motstånds-
kraftig verksamhet, och vår ambition är att uppnå det genom
att ta fram cirkulära erbjudanden i hela värdekedjan – inklusive
produkter, varuförsörjningskedjor och kundresor – som stödjer
vårt arbete med att öka livslängden för produkter och gå ifrån
engångstransaktioner .
För att möta kundernas växande intresse för cirkulärt mode
erbjuder vi även tjänster som förlänger plaggens livslängd ytter-
ligare – vilket gör det möjligt för produkter att cirkulera och
resurser att användas så länge som möjligt .
Det första steget i den processen är design . De beslut vi
fattar i denna fas avgör vilka material och processer vi använder,
den förväntade livslängden för produkterna vi skapar för varje
sortiment och potentialen för dessa produkter att repareras,
återanvändas eller återvinnas . Vårt mål är att använda design-
processen för att välja material och processer som minskar
negativ påverkan och stödjer en lång produktlivslängd – genom
flera användare – innan produkten återförs till varuförsörjnings-
kedjan för återvinning till nya fibrer .
Vi testar och investerar i innovativa tjänster som sträcker
sigöver hela produktens livscykel . Det inkluderar kläduthyrning,
secondhand, remake, reparationer, ändringar, klädinsamling
föråteranvändning och återvinning av textilier samt föredragna
leveransalternativ
1
– allt för att hjälpa kunderna att göra väl-
1) Transportmedel inklusive fordon som drivs av 100 procent biobränsle,
eleller som har nollutspp . Ett fordon med nollutspp släpper inte ut
avgaser eller andra föroreningar under drift .
ANVÄNDARE
KLÄDVÅRD OCH
REPARATION
ÅTER-
ANVÄNDNING
ÅTERBRUK
ÅTER-
VINNING
Down cycling-
återvinning
i öppet
kretslopp
Produkt
Material
Kundnära cirkulära affärsmodeller
Cirkulära affärsmodeller gör att en produkt kan cirkulera många
gånger mellan användare eller kunder . En produkt kan repareras,
återanvändas som produkt (till exempel som secondhandvara),
återanvändas som material och göras om till en ny produkt eller
återvinnas . Återvinning kan återra material till ekosystemet
för textilier (slutet återvinningskretslopp) eller överföra dem som
resurser till en annan bransch (öppet återvinningskretslopp) .
Slutet
åter vinnings-
kretslopp:
textilier till
textilier
22
KUNDEN I FOKUSVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAH&M-GRUPPEN I KORTHET
grundade val samtidigt som vi skapar nya intäktsflöden och
stödjer våra hållbarhetsmål .
Vi erbjuder kunder inspiration till hur kläders livslängd kan
förlängas med hjälp av klädvård- och reparationer . För att hjälpa
till att maximera produkternas livslängd erbjuder vi reparations-
tjänster i vissa av våra butiker samt vägledning och produkter
för att hjälpa kunderna att laga sina kläder . Kunderna har möjlig-
het att uppleva mode samtidigt som produkterna kan fortsätta
att cirkulera genom våra varumärkens utbud av uthyrnings- och
secondhandtjänster . Sellpy har vuxit till en bred digital plattform
för secondhandmode och andra produkter och har i dag verk-
samhet på 24 marknader . Med sin vision att göra det möjligt för
alla att konsumera och leva på ett mer cirkulärt sätt har Sellpy
skapat en unik tjänst som gör det enkelt för människor att köpa
och sälja secondhandprodukter .
Vårt klädinsamlingsprogram i butik erbjuds till våra kunder
världen över . Vi strävar efter att säkerställa att de insamlade
produkterna sorteras och används till det mest lämpade
ändamålet, oavsett om det är återanvändning som produkt,
som material, eller återvinning . I vår hållbarhetsrapport (
hmgroup .com/sustainability) finns mer information om arbetet
för att säkerställa att de insamlade tex tilierna tas om hand på
ett ansvarsfullt sätt – antingen för att återanvändas som
produkt, säljas secondhand eller återvinnas .
23
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Våra varumärken
Vart och ett av våra tydligt positionerade varumärken har sin egen unika identitet, shoppingupplevelse och
framtoning . Tillsammans kompletterar och stärker de varandra – allt för att erbjuda kunderna oslagbart värde .
H&M är ett modevarumärke som demokratiserar mode .
Vigörallt för att mode ska vara tillgängligt för alla genom vår
affärs idé: mode och kvalitet till bästa pris på ett hållbart sätt .
H&M erbjuder ett brett utbud av stilar för olika personligheter,
preferenser, kroppstyper, åldrar, könsidentiteter, tillfällen och
kulturer . Kunderna kan uttrycka sig genom varumärkets mång-
sidiga, moderiktiga och aktuella sortiment, som innehåller allt
från unika designersamarbeten och högfunktionella sportkläder
till prisvärda basplagg, skönhetsprodukter och accessoarer .
H&M har 3 872 butiker på 77 marknader, samt är tillgängligt
på 60 onlinemarknader .
hm .com
24
KUNDEN I FOKUSVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAH&M-GRUPPEN I KORTHET
H&M Move, som lanserades globalt 2022, vill demokratisera
sportkläder och få alla i hela världen att röra på sig, oavsett
hurde väljer att göra det . Varumärkets vision är att göra sport
mer lättillgängligt genom att omdefiniera det som en rörelse,
”movement, och hylla det faktum att alla på ett eller annat sätt
redan är en ”mover . H&M Move vill erbjuda världen snygga och
funktionella sportkläder som hjälper människor, oavsett
förmåga, att röra sig bekvämt och självsäkert .
H&M Move erbjuder kollektioner för dam, herr och barn
online och på egna konceptytor i cirka 2 400 H&M-butiker .
hm .com/move
H&M HOME är ett designdrivet inredningsvarumärke som
erbjuder trendriktig inredning och dekorationsdetaljer för
varje rum och stil . Sortimentet sträcker sig från högkvalitativa
sängkläder och tidlöst porslin till en stor variation av textilier,
möbler och belysning . Varumärket kännetecknas av samtida
stil och känsla för kvalitet och detaljer . Genom att kombinera
modern design och kvalitet med hållbarhet och bra priser
gör H&M HOME det möjligt för inredningsintresserade
världen över att skapa personliga och moderna miljöer och
utrymmen – där man kan känna sig som hemma .
H&M HOME lanserades online 2009 . I dag är varumärket
tillgängligt på de flesta av H&M:s onlinemarknader, genom
fristående H&M HOME-konceptbutiker och via shop-in-
shop i H&M-butiker .
hm .com/home
H&M Move
25
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
COS erbjuder kläder och accessoarer för ett välklätt liv . För-
ankrade i lyxig design och känsla för bestående mode fäster
kollektionen stor uppmärksamhet vid hållbart hantverk, kvalitet
och en färgpalett som håller över tid . Varumärkets kreativa
självisualiseras genom unik storytelling, säsongsmässiga mode-
visningar och samtida kultur för att skapa en upplevelse utöver
det förväntade .
COS har 245 butiker på 47 marknader och onlinebutiker
på38 marknader . Sortimentet levereras till ytterligare marknader
via global selling genom onlinekanaler och finns även tillgängligt
på externa plattformar .
cos .com
Weekday är ett street fashion- och livsstilsvarumärke som
utmanar gränserna för vardagskläder . Det är ett kollektiv, en
plattform för att uttrycka sig – för den kreativa generationen
påjakt efter inspiration, nya stilar och framväxande kulturella
trender . Weekday lanserades 2002 och erbjuder en unik
butikserfarenhet och en noggrant kurerad blandning av jeans,
damkläder, herrkläder och accessoarer .
Weekday har butiker på 14 marknader och levererar för
närvarande till 29 marknader . Varumärket finns tillgängligt på
ytterligare marknader via global selling genom onlinekanaler
och även på externa plattformar .
weekday .com
26
KUNDEN I FOKUSVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAH&M-GRUPPEN I KORTHET
& Other Stories lanserades 2013 och erbjuder modeälskande
kvinnor ett brett utbud av skor, väskor, accessoarer, kosmetik
och kläder – alla lika viktiga för en komplett look . Varumärket
inspirerar kvinnor till att skapa sin egen unika stil och sitt person-
liga uttryck . Ateljéerna designar varierande kollektioner som
kännetecknas av omsorgsfullt utformade detaljer och en känsla
av kvalitet, alltid med modern femininitet i åtanke .
& Other Stories har 72 butiker på 25 marknader och online-
butiker på 32 marknader . Varumärket finns tillgängligt på ytter-
ligare marknader via global selling genom onlinekanaler och
även på externa plattformar .
stories .com
Monki är en känsla: vänlig, lekfull, djärv och stärkande . Monki
hämtar inspiration från dem som är modiga och uttrycker
sin stil och kreativitet utan konventionernas filter och vill vara
endrivkraft för andra att göra detsamma .
Monki grundade 2006 och 64 konceptbutiker erbjuder
denfysiska Monki-upplevelsen på 15 marknader . Monki .com
levererar i nuläget till 29 marknader, samt via global frakt och
externa plattformar till ytterligare marknader .
monki .com
27
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
ARKET är en modern marknadsplats och livsstilsdestination
som erbjuder oumbärliga vardagsprodukter för herr, dam,
barnoch hem samt ett New Nordic-inspirerat vegetariskt kafé .
Detbreda sortimentet av mode, mat, dofter, skönhet och funk-
tionella produkter för hemmet är noga utvalt för att underlätta
mer hållbara val och ge inspiration till en vackrare vardag .
Den första ARKET-butiken öppnade i London 2017 och
idaghar ARKET 30 butiker på 14 marknader i Europa och Asien .
ARKET finns online på 31 marknader och produkterna finns till-
gängliga på ytterligare marknader via global selling . Varumärket
är även tillgängligt på utvalda externa plattformar .
arket .com
Afound lanserades 2018 och är en digital outlet som erbjuder
rabatter på mode, skönhet, sport och inredning för alla . Afound,
som anser att kvalitet och stil aldrig blir omodernt, producerar
inget nytt . I stället är det en mode-outlet som noggrant väljer ut
produkter från tidigare och aktuella kollektioner från de största
varumärkena och säljer dem till rabatterat pris . På det sättet kan
Afound säkerställa att fantastiska plagg hittar nya hem, och
kunderna på denna outlet kan göra verkliga fynd . Från och med
2023 finns Afound online i Sverige, Nederländerna, Tyskland,
Österrike, Danmark, Norge och Finland .
afound .com
28
KUNDEN I FOKUSVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAH&M-GRUPPEN I KORTHET
Singular Society är ett nytt och innovativt medlemsbaserat
varumärke som erbjuder premiumprodukter till självkostnads-
pris . Singular Society:s ambition är sedan grundandet 2020 att
bidra till en förändring av detaljhandeln, samt erbjuda ett alter-
nativ till det traditionella sättet att konsumera – inga påslag, inga
genvägar, transparent prissättning- och produktinformation .
Singular Society levererar för närvarande varor inom EU och
haren flaggskeppsbutik i Stockholm .
singular-society .com
Det nya konceptet All In Equestrian, lanserat i slutet av
2023, erbjuder en aktuell och funktionell klädkollektion
för ryttare . All In Equestrian är en naturlig fortsättning
påH&M:s långa historia av sponsring av ridsporten – och
sammanför den djupgående kunskapen och passionen
för att klä både elitryttare och den hästintresserade
allmänheten .
All In Equestrian finns online på 12 europeiska
marknader .
allinequestrian .com
29
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
New Growth & Ventures
H&M-gruppen består även av New Growth & Ventures som skapar nya inktsflöden och affärsmodeller
genom ett antal olika strategiska partnerskap och investeringar som kompletterar koncernens verksamhet .
Målet är inte bara att investera i nystartade företag utan också
isunda verksamheter som snabbt kan skalas upp och i partner-
skap, och därigenom engagera kunder på nya sätt som ger
merrde, skapar ytterligare tillväxt, bidrar till hållbar utveckling
och genererar nya kunskaper . Exempel på våra business
ven tures är Sellpy, Looper Textile Co . och Creator Studio .
Looper Textile
Looper Textile Co . lanserades 2023 och är ett oberoende joint
venture tillsammans med Remondis, som erbjuder kommuner
och retailers lösningar för att förlänga livslängden för nskade
plagg genom återanvändning och återvinning . Det är en del av
vårt arbete med att investera i framsteg kring viktiga processer,
insyn och teknologi, vilket ökar sannolikheten för att livslängden
för oönskade plagg förlängs .
loopertextile .com
Creator Studio
Creator Studio är en global plattform för design och produktion
för merchandisebranschen . Med en plattform som är enkel
attanvända, en smidig produktionsprocess, print-on-demand
och en integrerad e-handelslösning har Creator Studio som
målatt sänka trösklarna för kreatörer att kunna erbjuda varor
avgod kvalitet .
creatorstudio .com
Sellpy
Sellpy grundades 2014 och har sedan dess vuxit till en bred
digital plattform för secondhandmode och andra begagnade
produkter . Med visionen att göra det möjligt för alla att kon-
sumera och leva på ett mer cirkulärt sätt har Sellpy skapat en
unik tjänst som gör det enkelt för människor att köpa och sälja
secondhandprodukter .
H&M-gruppen har varit majoritetsägare i Sellpy sedan 2019,
och bolaget är konsoliderat i H&M-gruppens räkenskaper sedan
första kvartalet 2023 . Efter expansionen 2021 till 22 europeiska
marknader finns nu Sellpy på 24 marknader, inklusive Sverige .
sellpy .com
30
KUNDEN I FOKUSVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAH&M-GRUPPEN I KORTHET
Innovation
Systemförändringar är avgörande för att uppnå den omställning som krävs för en mer hållbar modeindustri .
Vår storlek och räckvidd erbjuder en betydande möjlighet att påverka branschen i stort samt att skala upp den
infrastruktur och innovation som krävs för denna omställning .
Vi investerar i innovation, från forsknings- och utvecklingsstadiet
till storskalig användning . Vårt fokus ligger på affärsmodeller,
material och processer som hjälper oss att frikoppla våra intäkter
från resursanvändning, förbättrar motståndskraften i vår verk-
samhet och leverantörskedja och ger kunder möjlighet att vara
en del av branschens omställning . Våra investeringar i innovation
stödjer också vårt åtagande att respektera mänskliga rättig-
heter genom att bidra till gynnsammare miljöförhållanden för
samhällen och människor .
Vår innovationshubb, The Laboratory, utforskar och testar
nya cirkulära affärsmodeller och andra områden som är av
strategisk betydelse för verksamheten . För att möta de olika
hållbarhetsmöjligheter och utmaningar som vårt företag står
inför krävs banbrytande innovation samt tester och skalning av
nya idéer . Vårt Circular Innovation Lab stödjer innovationer från
tidig fas till kommersiell produktion och integrerar dessa i hela
organisationen och varuförsörjningskedjan . Inom New Growth
& Ventures finansierar vi ny teknik och teknik under utveckling
som till exempel förbättrar kundupplevelsen, möjliggör en
cirkulär modeindustri och stödjer våra hållbarhetsmål .
Våra investeringar hjälper oss att nå våra hållbarhetsmål och
stödjer den långsiktiga tillväxten för H&M-gruppen . Vi söker
efter investeringar och teknik som hela branschen kan dra nytta
av samt innovativa företag som har potential att skalas upp .
Detmöjliggör också en mer cirkulär framtid och stödjer entre-
prenörskap inom modeindustrin .
H&M Foundation Global Change Award är en av världens
största tävlingar för innovationer i tidig fas som kan om-
vandla modebranschen . Den syftar till att välja ut, stödja
och skala upp inflytelserika innovationer som bidrar till
att minska modeindustrins negativa miljö påverkan .
Vi investerade i Rubi, en tidigare vinnare av H&M
Foundation Global Change Award, som producerar
cellulosafibrer (MMCF) från industriella koldioxidutsläpp .
Med stöd av vårt Circular Innovation Lab arbetar Rubi
påatt producera de första testvolymerna av fiber för
utvärdering inom H&M-gruppens värdekedja .
H&M Move inledde ett samarbete med LanzaTech
föratt lansera en kapselkollektion med hjälp av material
tillverkade av insamlade kolmonoxidutsläpp .
H&M Foundation . Återvunnet läder från läderspill . Bilder från HKRITA lab .
31
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
H&M:s program för kundmedlemskap . Medlemmarna
fårpersonliga modeerbjudanden och tjänster för en
inspirerande och bekvämare shoppingupplevelse . Kunder
belönas genom att t ex lämna in kläder till H&M:s kläd-
insamling, få delta i exklusiva evenemang och andra
erbjudanden .
Fler betalningslösningar . H&M-medlemmar kan välja
mellan att betala direkt eller senare via H&M-appen, oavsett
om de handlar i butik eller online .
Digitala kvitton . På de flesta marknader kan kunder få
digitala kvitton i H&M-appen så att de kan samla sina kvitton
på ett ställe för att enkelt kunna nå sina tidigare inköp .
Finnspå de flesta marknader .
Visual search . Bildigenkänning ger rekommendationer
samt förslag på styling och matchande plagg utifrån bilder
som kunder har tagit eller inspirerats av .
Next-day delivery och expressleverans fortsätter att
rullas ut till fler marknader .
Föredragna leveransalternativ . På ett urval av marknader
kan kunder välja att få och returnera produkter med cykel-
bud . I kombination med biogasfordon från logistikcenter
minskar detta utsläppen av växthusgaser jämfört med
traditionella leveransalternativ . Andra föredragna leverans-
alternativ erbjuds på olika marknader och tjänsterna
fortsätter att rullas ut .
Find in store . Kunder som ser en produkt online kan med
hjälp av mobilen snabbt och enkelt hitta den önskade
storleken i fysiska butiker såväl som online .
Scan & buy . Kunder kan skanna QR-koden på en produkt
ibutik för att hitta och köpa den i önskad storlek och
färgonline .
Click & Collect gör det möjligt för kunder att hämta ut
onlineköp i butik .
Onlinereturer i butik gör det möjligt för kunder att
returnera sina onlineköp i fysiska butiker utan avgift .
Rate & Review gör det möjligt för kunder att betygsätta
och recensera sina inköp .
RFID (Radio Frequency Identification) används för att
hjälpakunder att snabbt och enkelt lokalisera varor för att
fåinformation i realtid om en varas tillgänglighet .
Självbetjäningskassor erbjuder kunderna ett bekvämt
betalningsalternativ . Självbetjäningskassor har blivit mycket
uppskattat och rullas ut till fler marknader .
Instagram . I USA kan H&M-kunder handla direkt från
inläggoch reels på Instagram samt få notiser när H&M
släpper nya kollektioner .
Hyra i butik erbjuder kunder möjlighet att hyra plagg .
Erbjuds i Storbritannien, Nederländerna, Sverige, Tyskland
och Belgien .
Smarta speglar i provrum i ett urval av butiker .
Speglarna känner igen de produkter som tas med in
iprovrummet och erbjuder personliga rekommendationer
om produkter och styling, eller andra storlekar och färger .
Finns i utvalda länder .
Handla online, hämta i butik erbjuder kunder i USA
möjligheten att handla online från butikssortimentet och
hämta ut i butik .
Digitala returer . Kunder i ett urval av marknader kan
registrera sina returer via H&M-appen eller online utan att
behöva fylla i pappersformulär .
Mobilbetalning i butikr det möjligt för en kund att
betala var som helst i en butik via en butiksanställds
bärbaraenhet .
Initiativ för en förbättrad kundupplevelse
Kundbeteenden förändras snabbt och vi arbetar ständigt med förbättringar för att kunna erbjuda bästa möjliga
upplevelse . Här följer några exempel på pågående satsningar – några är pilotprojekt på ett fåtal marknader,
medan andra är utrullade på de flesta av våra marknader:
32
KUNDEN I FOKUSVD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAH&M-GRUPPEN I KORTHET
33
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNING
SAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Efterfrågestyrd
varuförsörjnings-
kedja
Kundanpassad produktion . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .35
Mot återvunna, regenerativa och ansvarsfullt
framställda material . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .36
Minska utsläpp av växthusgaser . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .37
Social påverkan i vår värdekedja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .38
Logistik och distribution . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .39
Förpackningar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 40
34
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAVD-ORD KUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
För att säkerställa att vi levererar det bästa kunderbjudandet och
förhöjd upplevelse i alla försäljningskanaler i rätt tid fokuserar
vipå att upprätthålla en effektiv och efterfrågestyrd leverantörs-
kedja som snabbt kan reagera på trender och ständigt förän-
derliga kundbeteenden .
Vår värdekedja inkluderar samtliga aktiviteter som behövs
föratt planera, designa, köpa in, bearbeta och tillverka, transpor-
tera, sälja, använda, återanvända och återvinna våra produkter .
Inom ramen för detta beskriver vi den del av värdekedjan som
omfattar produktion, logistik och distribution av vår varuför-
sörjningskedja .
Koncernens varuförsörjningskedja bygger på långsiktiga
partnerskap, ömsesidigt förtroende och rättvisa inköpsrutiner .
Vi har en nära dialog med leverantörerna via våra produktions-
kontor på de olika inköpsmarknaderna . Tillsammans arbetar
vikontinuerligt för att förbättra våra produkter och adressera
miljömässiga och sociala frågor som berör vår leverantörskedja .
Vi gör investeringar i vår varuförsörjningskedja för att optimera
varuflödet med fokus på att maximera kundnöjdheten . Snabbhet,
tillgänglighet, kostnadseffektivitet och noggrannhet är avgörande
för att uppnå detta . Genom att använda AI och data i hela varu-
försörjningskedjan kan vi förbättra precisionen i vår kvantifiering,
allokering, prissättning och lokala relevans, vilket bidrar till en
mer anpassad produktion och hållbar resursanvändning .
Som ett globalt företag är det av stor vikt att ha en effektiv
och efterfrågestyrd varuförsörjningskedja som gör att vi snabbt
kan anpassa volymer, försäljningskanaler och marknader utifrån
förändrad kundefterfrågan och oväntade händelser . Vi arbetar
för att minska ledtiderna och optimera kundupplevelsen genom
Kundanpassad produktion
Vårt arbete att skapa en omvänd leverantörskedja foku-
serar på att återföra produkter och materialflöden från
våra kunder samt från vår leverantörskedja till nya åter-
användnings eller återvinningsflöden som värdefulla
resurser . Under året har vi integrerat detta arbete ytter-
ligare i vår leverantörsled för att öka cirkuleringen av
defekta produkter samt produkter insamlade via vårt
klädinsamlingsprogram .
att använda effektiva distributionssystem och högautomatise-
rade logistikcentra .
En stor del av vår miljöpåverkan sker i varuförsörjningskedjan
– särskilt inom tygtillverkning och processer som färgning och
tvätt, som ofta innebär energi- och vattenintensiva processer .
Vi kombinerar banbrytande innovationer med förbättrade
arbetsmetoder för att ta fram en långsiktig, holistisk plan för
våra produktionsprocesser – med fokus på att minska förbruk-
ningen av energi, vatten och kemikalier . Vi ställer också finan-
siering till förfogande till leverantörsfabrikerna, så att dessa
kaninvestera i den teknik och de processer som krävs för att
minska energibehovet och ersätta fossila bränslen .
1
Läs mer om vår hantering av leverantörskedjan på sidorna
80–81 .
1) För mer information not 1 till de finansiella rapporterna, Redovisnings-
principer .
Vi är i kontinuerlig dialog med våra kunder för att möta och överträffa deras behov och förväntningar, vilket ger
ett starkt och relevant erbjudande med den bästa kombinationen av mode, kvalitet, pris och hållbarhet .
35
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Mot återvunna, regenerativa och ansvarsfullt
framställda material
Modeindustrin är beroende av material till produkter, förpackningar och våra byggnader . Det är viktigt att vi
väljer rätt material – för att nå våra mål för cirkularitet, klimat och natur, och för att frikoppla användningen av
jungfruliga material från tillväxten .
Vårt mål är att 100 procent av våra material antingen ska vara
återvunna eller hållbart framställda senast 2030 (under 2023
uppnådde vi 85 procent), inklusive 30 procent återvunna mate-
rial till 2025 och en ny ambition om 50 procent återvunna mate-
rial till 2030 . Genom H&M-gruppens varumärken, vårt Circular
Innovation Lab och investeringsarmen H&M Group Ventures
investerar vi i och skalar upp nya material, teknik och produk-
tionsprocesser . Företag i vår investeringsportfölj inkluderar till
exempel Infinited Fiber Company, Keel Labs, Rubi, Smartex och
TreeToTextile . Dessa investeringar bidrar till att bygga upp vårt
cirkulära ekosystem, minskar resursanvändningen och bidrar till
vårt kunderbjudande .
Förmågan att hålla produkter och material i omlopp till sitt
högsta värde är ett viktigt steg för att nå en cirkulär mode-
industri . Vi deltar i branschövergripande samarbeten för att
H&M Group Ventures investerade i Infinited Fiber
Company för att öka produktionskapaciteten vid sin
flaggskeppsanläggning . Deras lösning Infinna™ – MMCF
(man-made cellulosic fibres) som produceras av åter-
vunnet bomullsavfall – kommer att bidra till att minska
vårt beroende av jungfrulig bomull .
stödja utvecklingen av nödvändig infrastruktur, för att hjälpa till
att både samla in och kanalisera återvinningsbara resurser och
omvandla dem till användbara material .
Läs mer om hur vi arbetar med materialval i vår hållbarhets-
rapport på hmgroup .com/sustainability .
Investing in material and process innovation
Green investments
Circular Innovation Lab
H&M Group Ventures
Strategic scale up plans in our supply chain
H&M Group Laboratory
Product R&D team scouting and sourcing
H&M Foundation
1
/
Global Change Award
1) The H&M Foundation is a global non-profit foundation dedicated to finding, funding and accelerating solutions for a socially inclusive and planet positive textile industry . The Foundation is privately funded by the Stefan Persson family — founders and main owners of the H&M Group .
STAGES OF THE INNOVATION JOURNEY
Commercialisation gapTechnology gap
E A R LY S TA G E
Research
DEVELOPMENT STAGE
Prototyping, developing a minimal viable product, pilots
CO M M ER C I A L I S AT IO N STAG E
Ramp up, reaching competitive pricing, growth
LEVEL OF
FINANCING
TYPICALLY
AVAILABLE
H&M
GRO UP
LEVERS
Investing in innovation is a core part of our strategy that we dedicate significant resources to across H&M Group . We take a holistic approach, with the aim to support promising innovators through the common gaps in
funding that occur at the development and commercialisation stages . We work with innovators at the start of their journey through our investment arm H&M Group Ventures and our Circular Innovation Lab — read more
on page 31 . H&M Foundation also supports fashion innovation at an early stage . To help bridge the commercialisation gap we continually support innovators to discuss material volume requirements with our brands
and connect them closely to our supply chain network . Our brands make strategic plans and commitments with our supply chain . Our Green Investment arm engages at all stages of the innovation journey to fulfil our
sustainability objectives through a cost-impact effective investment strategy .
36
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAVD-ORD KUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Minska utsläpp av växthusgaser
För att vår verksamhet och samhället ska kunna utvecklas inom planetära gränser strävar vi efter att frikoppla
den ekonomiska tillväxten från användningen av ändliga naturresurser .
Senast 2030 siktar H&M-gruppen på att fördubbla sin om-
sättning samtidigt som växthusgasutsläppen ska halveras, i linje
med våra mål som har validerats av Science Based Targets
initiative (SBTi):
Minska våra växthusgasutsläpp i scope 1 och 2 med
56procent senast år 2030, jämfört med basåret 2019 .
Minska våra växthusgasutsläpp i scope 3 med 56 procent
1
senast år 2030, jämfört med basåret 2019 .
Nå nettonollutsläpp senast 2040 .
2
För att nå målen arbetar vi för att minska vår egen klimatpåver-
kan, förutse de risker som klimatförändringarna innebär för våra
medarbetare, företaget och våra intressenter, samt investera
iklimatåtgärder utanför vår egen värdekedja för att värna vår
planet och framtida miljön och vår verksamhet . Vårt klimatarbete
är nära kopplat till vårt arbete med att minska påverkan på vatten-
resurser, biologisk mångfald och markanvändning, samt vårt
arbete med att stödja mänskliga rättigheter såsom hälsa, för-
sörjning, markrättigheter och tillgång till vatten .
Vi gick med i Frontier, där medlemmar åtar sig att köpa
framtida permanent infångning och lagring av koldioxid .
Detta för att stödja uppskalningen av denna framväxande
sektor som vi bedöms behöva för att balansera högst
de sista 10 procenten av våra utsläpp efter att vi har nått
vårt utsläppsminskningsmål för 2040 . Efter att vi gick
med i april har vi ingått avtal direkt med fyra företag om
att betala dem för permanent koldioxidinfångning och
lagring när detta utförts .
3
Ytterligare initiativ för minskade
koldioxidutsläpp
I samarbeta med banken DBS har H&M-gruppen inlett
ett finansieringsprogram som ger leverantörerna till-
gångtill gröna lån . Det är det första i sitt slag och bidrar
till energieffektivitet och utfasning av fossila bränslen
inom modeindustrin . Läs mer om vårt samarbete med
våra leverantörer för att minska koldioxidutsläppen i
varuförsörjningskedjan i vår hållbarhetsrapport på
hmgroup .com/sustainability .
Förnybar el i Bangladesh
H&M-gruppen fortsätter arbetet för elektrifiering och
attöka tillgången till förnybar el i leverantörskedjan .
Ettexempel är vår plan att investera i Bangladeshs första
vindkraftsprojekt till havs i ett gemensamt initiativ med
andra aktörer i branschen . Samarbetet initierades av
Global Fashion Agenda (GFA) och projektet kommer att
utvecklas i samarbete med Copenhagen Infrastructure
Partners (CIP) . Detta viktiga steg påskyndar övergången
av Bangladeshs förnybara energimarknad och bidrar
stort till utfasningen av fossila bränslen i modeindustrin
och koldioxidutsläpp i klädsektorn som helhet .
Inom vår verksamhet och leverantörskedja fokuserar vi på:
Energieffektivitet: Vi minskar energiförbrukningen
i hela värdekedjan – inklusive vår egen verksamhet och
logistikverksamhet i hela vår varuförsörjningskedja .
Förnybar energi: Utöver att vi arbetar för att köpa
100procent förnybar el i vår egen verksamhet samarbetar
vimed partners och leverantörer för att öka deras använd-
ning av förnybar el, värme och ånga . Vi är medlemmar
iRE100 och följer RE100-standarderna .
Cirkularitet: Vi investerar i och arbetar för att skala upp
cirkulära ekosystem i hela verksamheten inklusive för våra
produkter, leverantörskedjor och kundresor . Detta arbete är
centralt för att minska växthusgasutsläpp, eftersom det
minskar vårt beroende av jungfruliga material och gör det
möjligt att frikoppla intäkterna från resursanvändningen .
För att driva på för en mer omfattande förändring förespråkar vi
en politik som syftar till att begränsa den globala uppvärmningen
till 1,5 °C och stödjer lagstiftning som skyndar på minskade kol-
dioxidutsläpp i vår värdekedja . Trots största möjliga minskning
av växthusgasutsläppen i vår värdekedja kommer ändå en viss
andel oundvikliga utsläpp att finnas kvar . Vi investerar därför även
i lösningar för att ta bort koldioxid från atmosfären .
Läs mer om hur vi arbetar för att minska växthusgasutsläp-
pen i vår hållbarhetsrapport på hmgroup .com/sustainability .
1) Exklusive indirekta utsläpp från sålda produkter . Under året har vi arbetat
tillsammans med SBTi för att identifiera möjliga åtgärder för att minska
våra utsläpp och möjligra fastställandet av mål med hög integritet
för att minska utsläppen under användningsfasen . Vi ska fortsätta vårt
arbete tillsammans med SBTi, men vårt mål är också att få med fler
intressenter för att skapa en större samsyn kring att sätta upp mål för
attminska de indirekta utsläppen från användningsfasen .
2) lets omfattning inkluderar 100 procent av utsläppen inom scope
1 och2, samt 100 procent av minimiutsläppen inom scope 3 (som
exklu derar indirekta utsläpp från användningen av sålda produkter) .
3) För mer information se not 1 till de finansiella rapporterna,
Redovisningsprinciper .
37
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Socialverkan i vår värdekedja
Vår verksamhet engagerar människor över hela världen – inklusive medarbetare i våra butiker, lager och kontor,
arbetare som tillverkar våra produkter, lantbrukare som producerar råvaror som bomull och ull, och många fler .
Vi är fast beslutna att respektera deras rättigheter och använder
internationella ramverk och principer för att identifiera deras
behov, minimera risker och hantera vår påverkan på ett ansvars-
fullt sätt . Vi anpassar vårt arbete till Internationella arbetsorga-
nisationens (ILO) grundläggande principer och rättigheter i
arbetslivet . Vårt arbetssätt bygger också på ILO:s definition av
anständiga arbetsvillkor, vår policy för mänskliga rättigheter och
FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter .
Vi har en systematisk metod för att arbeta med mänskliga
ttigheter och miljörelaterad due diligence – en löpande
process för att identifiera, förebygga, minska och åtgärda en
potentiell och faktisk negativ påverkan på människor, samtidigt
som vi stärker deras rättigheter . Läs mer på sidorna 65–69 .
För att skydda rättigheterna för dem som ingår i våra leve-
rantörskedjor fokuserar vi på hälsa, säkerhet och välbefinnande,
arbetares rättigheter, arbetsmarknadsrelationer och ersättning,
förmåner samt socialt skydd . Principerna om inkludering och
mångfald är integrerade i dessa tre grundpelare, för att säker-
ställa lika möjligheter för alla och att ingen utsätts för diskrimi-
nering . Vi tar särskild hänsyn till behov och erfarenheter hos
kvinnor för att skapa jämställda arbetsplatser .
Läs mer om hur vi arbetar med sociala frågor i vår håll-
barhetsrapport på hmgroup .com/sustainability .
För att fortsätta skapa en positiv påverkan för människor
kartlade vi våra aktiviteter i hela värdekedjan för att
utvärdera potentiella risker gällande mänskliga rättigheter
samt utveckla våra hållbarhetsmål . Vi utvecklade ett nytt
People Impact Tool och använde ramverket FN:s väg-
ledande principer för att prioritera våra åtgärder baserat
på sannolikhet och allvarlighetsgrad och för att uppnå
största möjliga positiva påverkan på människor .
38
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAVD-ORD KUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Logistik och distribution
Tillsammans med våra satsningar inom teknik och AI utgör våra logistikcentra en viktig del av vår omnimodell .
I vårt globala nätverk fortsätter vi att förbättra våra befintliga
logistiksystem för att skapa ett optimalt produktflöde, som
inkluderar flexibilitet och snabbhet mellan försäljningskanalerna,
vilket möjliggör förbättrad tillgänglighet . Våra logistikcenter är
en kombination av toppmoderna anläggningar och så kallade
smart buildings med funktioner som solcellspaneler, upp-
samling av regnvatten och biologiska avloppssystem för att
minska miljöpåverkan .
Genom att optimera transportlösningarna kan vi både
uppfylla våra kunders förväntningar och minska våra växthus-
gasutsläpp . Vi fokuserar på att välja effektiv utrustning, fylla
transportenheter maximalt för att minska antalet enheter som
krävs samt spåra och analysera data för att mäta minskning
avväxthusgasutsläppen .
Vi samarbetar endast med de rederier som är verifierade
enligt Clean Cargo Working Group-protokollet . Genom
medlemskap i initiativ som Smart Freight Centre driver vi
På utvalda marknader kan kunderna välja sina före-
dragna leveransalternativ . Detta inkluderar möjligheter
som att ta emot och returnera varor med hjälp av
cykelbud, bud till fots, med elektriska fordon eller bilar
som drivs med biogas eller hydrerad vegetabilisk olja
(HVO) från logistikcentret . Dessa alternativ hjälper till att
minska växthusgasutsläppen jämfört med konventionella
leveransalternativ . Vi testar och utvecklar kontinuerligt
nya leveransalternativ, samtidigt som vi fortsätter att
implementera initiativ på fler marknader .
vårmiljöagenda för att minska växthusgasutsläppen och främja
ansvarsfulla transporter .
39
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Förpackningar
Våra produkter måste skyddas när de transporteras mellan leverantörer, kunder, distributionscenter och
butiker, men samtidigt är förpackningar en betydande bidragande orsak globalt till resursförbrukning
ochavfall . Vi tar ett helhetsgrepp kring denna utmaning genom aktiviteter, mål och samarbeten kopplade
tillatt minska förpackningar, design, material samt återanvändning och återvinning .
Vi är fast beslutna att minska miljöpåverkan från våra förpack-
ningar . Vår strategi bygger på huvudprinciperna från Ellen
MacArthur Foundation (EMF): eliminera avfall och föroreningar,
cirkulera produkter och material (till deras högsta värde) och
regenerera naturen . I nuläget tillverkas våra förpackningar av
79procent återvunnet eller hållbart framställda material och vi
har minskat volymerna av plastförpackningar med 55 procent
från basåret 2018 .
Våra förpackningsmål stödjer våra bredare mål avseende
klimat, material och cirkularitet . Vi fokuserar på att minska vår
miljöpåverkan som orsakas av förpackningar genom att opti-
mera den övergripande mängden förpackningar, hantera plast-
föroreningar samt öka andelen återvunna eller andra hållbart
framställda material . Läs mer i vår hållbarhetsrapport på
hmgroup .com/sustainability .
1) Inkluderar alla yttermaterial i kommersiella varor .
Viktiga hållbarhetsmål
Klimat
2030: Minska växthusgasutsläpp med 56 procent
iscope 1 och 2 i absoluta tal (basår 2019) .
2030: Minska växthusgasutsläpp med 56 procent
iscope 3 i absoluta tal (basår 2019) .
Vatten och hav
2030: Minska den totala användningen av sötvatten i
absoluta tal med 30 procent jämfört med basåret 2022 .
Biologisk mångfald och land
2025: 100 procent av trä eller träbaserade material
i produkter och förpackningar ska komma antingen från
FSC-certifierade källor eller vara tillverkade av åter-
vunnetmaterial .
Resursanvändning
2025: 30 procent av våra material ska vara återvunna .
2030: 100 procent av våra material
1
ska antingen vara
återvunna eller hållbart framställda .
2030: ambition att 50 procent av våra material
ska vara återvunna .
Social påverkan
Pågående: Säkra och inkluderande arbetsplatser för alla .
Pågående: Alla anläggningar har tillgång till klagomåls-
mekanismer .
Utvärdering av vårt resultat i förhållande till våra hållbarhets-
mål på sidorna 80–88 . Mer information finns i hållbarhets-
rapporten på hmgroup .com/sustainability .
40
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAVD-ORD KUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
41
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Samarbete
och partnerskap
42
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJA
KUNDEN I FOKUS
H&M-GRUPPEN I KORTHET
VD-ORD
Samarbete och partnerskap
Samarbete mellan intressenter i hela vår bransch är avgörande för att nå våra mål och för att tackla komplexa
och sammanlänkade branschutmaningar som kräver ett gemensamt åtagande för att göra framsteg . Genom
att driva agendan tillsammans kan vi öka transparens, ansvarsskyldighet och resultat .
Vi samarbetar med våra affärspartners, experter, innovatörer,
branschutmanare, kunder, samhällen, beslutsfattare och många
fler . Våra intressenter representerar, eller är själva, rättighets-
innehavare och berörda intressenter . Det är individer eller
grupper som har intressen som påverkas eller kan påverkas av
H&M-gruppens verksamhet . Vi för regelbundet diskussioner
med våra intressenter för att fastställa de viktigaste frågorna
–de områden där vi har störst påverkan, men där också möjlig-
heterna och riskerna är störst . Läs mer om vår process för
väsentlighetsanalyser på sidorna 66–69 .
En öppen och konstruktiv dialog och samarbeten med andra
både inom och utanför branschen är en viktig del av den löpande
verksamheten . Genom att utbyta olika erfarenheter utmanas vi
att bli bättre och upprätthålla vår relevans så att vi kan fortsätta
att erbjuda våra kunder oslagbart värde och nya spännande sätt
att ta del av mode . Dialog leder till ökad transparens och är
viktigt för att ansvar ska kunna utkrävas . Vi samverkar också
med beslutsfattare för att bidra till att forma en lagstiftning som
stödjer en mer hållbar modeindustri .
Läs mer om våra medlemskap och samarbeten på hmgroup .
com/sustainability .
H&M Move och Sport Without Borders har gått sam-
man för att ge ungdomar möjligheter genom sport .
Dettvååriga samarbetet är en del av H&M Move:s
samhällsprogram Move Together och har som mål
atterbjuda 2500 ungdomar i Sverige meningsfulla
aktiviteter under idrottslektionerna, efter skolan
och på skolloven .
Ett annat tvåårigt samarbete – mellan H&M Move,
Zlatan Ibrahimovic´ och Laureus Sport for Good Italy
syftar till att engagera 2 000 ungdomar från utsatta
socioekonomiska förhållanden där risken är stor för
utanförskap, mobbning och avhopp från skolan .
Samarbetet främjar sport som en väg till inkludering
och utbildning genom att erbjuda gratis aktiviteter
inomett antal sporter i Milano, Rom, Palermo och
Neapel till att börja med gratis sommarläger .
43
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
rvaltningsbettelse
inklusive
bolagsstyrningsrapport
och hållbarhet
Förvaltningsberättelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .45
Bolagsstyrningsrapport . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .52
— Klimatriskanalys enligt TCFD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .75
— Hållbarhetsområden och Hållbarhetsresultat . . . . . . . . . . . . 80
Finansiella rapporter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .94
— Koncernens resultaträkning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .94
— Koncernens rapport över totalresultat . . . . . . . . . . . . . . . . . . .94
— Koncernens balansräkning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .96
— Koncernens förändring i eget kapital . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .98
— Koncernens kassaflödesanalys . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 100
— Moderbolagets resultaträkning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .101
— Moderbolagets rapport över totalresultat . . . . . . . . . . . . . . .101
— Moderbolagets balansräkning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .102
— Moderbolagets förändring i eget kapital . . . . . . . . . . . . . . . .103
— Moderbolagets kassaflödesanalys . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .104
— Noter till de finansiella rapporterna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .105
— Årsredovisningens undertecknande . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .132
— Revisionsberättelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .133
44
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Styrelsen och verkställande direktören för H & M Hennes &
Mauritz AB (publ), 556042-7220, med säte i Stockholm, avger
härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskaps
året 2022-12-01–2023-11-30, nedan benämnt som räkenskaps
året 2023. Samtliga hänvisningar till ”H&M, ”H&M-gruppen”
och ”bolaget” i denna förvaltningsberättelse avser hädanefter
H & M Hennes & Mauritz AB (publ).
VERKSAMHET
H&M-gruppen är ett kundfokuserat, kreativt, värderingsdrivet
och ansvarsfullt mode och designföretag. Samtliga varumärken
inom koncernen delar en passion att göra fantastiskt mode och
design tillgängligt för alla på ett mer hållbart sätt. Verksamheten
består främst av försäljning av kläder, accessoarer, skor, kosme
tik, hemtextil och inredningsartiklar till kunder. Försäljning sker
genom digitala och fysiska kanaler som alltmer integreras för
att ge kunderna en smidig och inspirerande upplevelse oavsett
var, när och hur kunderna väljer att möta oss – i butik, på varu
märkenas webbsidor, på digitala marknadsplatser eller via sociala
medier. Påvissa marknader säljs varumärkenas produkter
viafranchisepartners.
Koncernen består av varumärket H&M – som inkluderar
H&M HOME, H&M Move och H&M Beauty – och Portfolio Brands
som är COS, Weekday, Monki, & Other Stories, ARKET, Afound
och Singular Society. Vart och ett av koncernens varumärken
har sin egen unika identitet. Tillsammans kompletterar de var
andra och erbjuder en stor variation av trender och stilar i olika
prisnivåer inom mode, skönhet, accessoarer och heminredning.
I koncernen ingår även New Growth & Ventures, som inne
fattar investeringsarmen H&M Group Ventures, Sellpy, Looper
Textile Co. och Creator Studio. Målet för tillväxtområdet
ärattskapa nya intäktsflöden och bidra tillatt skapa framtida
tillväxt för H&M-gruppen. Möjligheter till att komplettera
H&M-gruppens kunderbjudande och ta steg mot sina hållbar
hetsmål skapas genom ett antal olika strategiska partnerskap
och investeringar. Målet är inte bara att investera i nystartade
företag utan också ipartnerskap och i sunda verksamheter
som snabbt kan skalas upp, och därigenom engagera kunder
på nya sätt som ger mervärde, skapar ytterligare tillväxt,
bidrartill hållbar utveckling och genererar nya kunskaper.
Dettaskapar möjligheter till att testa nya affärsmodeller och
nya lösningar snabbare, och möjliggör expansion och kom
mersialisering av återvunna och hållbart producerade material.
Genom sin investeringsarm investerar koncernen istartup
företag och främjar entrepre nörskap kopplat till bland annat
cirkularitet inom mode och detaljhandeln. Investeringar
hargjorts i minoritetsägda bolag som Smartex, Kintra Fiber
ochColorifix.
H&M-gruppen gör mode och design tillgängligt för alla
påett sätt som är bra för verksamheten samtidigt som de
negativa effekterna på planeten minskas. Varumärkena arbetar
för att övergå till mer cirkulära affärsmodeller för sina produk
ter och tjänster, samt ökar andelen återvunnet och hållbart
framställt material i sina kollektioner.
Varje varumärke har sin egen design och inköpsfunktion
bestående av medarbetare med olika bakgrunder, erfarenheter
Förvaltningsberättelse
och kompetens, vilket är nyckeln till att kunna ta fram relevanta
och inspirerande kollektioner till respektive kundgrupp. H&M:s
design och inköpsfunktion skapar kollektionerna centralt i
Stockholm medan till exempel COS har sin design och inköps
funktion i London. Afound skiljer sig från denna modell. Afound
är en marknadsplats för produkter från varumärkens tidigare
och nuvarande säsonger – både externa varumärken såväl som
H&M-gruppens egna – och som genom rabatter ger produk
terna en ny möjlighet att attrahera kunder. Creator Studio är
isin tur en B2B-tjänst som erbjuder printondemand, vilket gör
det möjligt för externa varumärken och innehållskreatörer att
använda H&M-gruppens leverantörskedja för att producera
sina egna varor till försäljning. Sellpy är en ehandelsplattform
för secondhand vars affärsmodell gör det enkelt för kunderna
att köpa och sälja begagnade produkter. Looper Textile Co.
ärett oberoende joint venture med Remondis som förser
lokala kommuner och återförsäljare med lösningar för att för
länga livslängden på oönskade plagg genom återanvändning
och återvinning. För mer information se sidorna 16–30.
Resultatkommentar
Året präglades för många konsumenter av lägre köpkraft till
följd av hög inflation och höga räntenivåer. Trots detta ökade
nettoomsättningen på jämförbara marknader i förhållande
tillföregående räkenskapsår. Förbättringsarbetet i varuförsörj
ningskedjan och fortsatt normalisering av de externa faktorer
som påverkar inköpskostnaderna ledde till en stärkt brutto
marginal. En god operationell kostnadskontroll i kombination
med kostnads och effektivitetsprogrammet som initierades
under fjärde kvartalet 2022 möjliggjorde minskade försäljnings
och administrationskostnader i lokala valutor. Programmet
beräknas ge årliga besparingar om cirka 2 miljarder SEK när
det är fullt implementerat.
Upplysning om exponering mot Ryssland,
Belarus och Ukraina
Den 24 februari 2022 pausade H&M-gruppen försäljningen
iUkraina som en konsekvens av Rysslands invasion.
Den 2 mars 2022 pausades även all försäljning i Ryssland
och Belarus. Den 18 juli 2022 meddelade H&M-gruppen att
man beslutat att påbörja en ansvarsfull avveckling av verksam
heten i Ryssland. Försäljningen öppnades tillfälligt upp i augusti
till och med november 2022. Den 30 november 2022 var
H&M-gruppens samtliga 172 butiker i Ryssland permanent
stängda. Även verksamheten i Belarus med tre butiker var
avvecklad vid detta datum.
Under fjärde kvartalet 2023 har kassaflödet inte påverkats
av avvecklingen och ackumulerat under 2023 har utbetalning
arna uppgått till cirka 1,0 miljarder SEK.
Engångskostnaderna för Ryssland som belastade helårs
resultatet 2022 uppgick till MSEK 1 751.
Bolaget påbörjade i november 2023 processen att åter
öppna sina butiker i Ukraina. Per 30 november 2023 var sju
butiker öppna på marknaden. Bolaget fortsätter att följa
utvecklingen i Ukraina noga och säkerheten för kollegor och
kunder är alltid högsta prioritet.
45
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Riktning och mål
Under 2023 arbetade H&M-gruppen vidare med sin affärs
plansom syftar till att leverera långsiktig lönsam tillväxt på ett
mer hållbart sätt. Affärsplanen bygger vidare på företagets
pågående förändringsarbete, där företagets målbilder för
hållbarhetsarbete och digital transformation utgör en del.
Målbilderna är att fortsätta förbättra kunderbjudandet för
samtliga varumärken, bygga långsiktiga och värdeskapande
kundrelationer, erbjuda en inspirerande upplevelse som leve
reras genom ytterligare integration av digitala och fysiska
kanaler, för att kontinuerligt anpassa varuförsörjningskedjan
föratt bli allt snabbare och mer flexibel utifrån efterfrågan
samt addera flera intäktsflöden baserade på nya framväxande
affärsmodeller och innovationer. I linje med H&M-gruppens
målom en stark kapitalstruktur med god likviditet och finansiell
flexibilitet är målen utformade för att stödja sunda finanser,
samtidigt som de möjliggör fortsatt handlingsfrihet för tillväxt
och investeringar. En framgångsrik förflyttning mot målbilderna
bedöms leda till en långsiktig och lönsam tillväxt och samtidigt
minska bolagets klimatpåverkan. H&M-gruppens mål är att
senast 2030 fördubbla omsättningen och samtidigt halvera
växthusgasutsläpp. Basåret för omsättningsmålet är 2021,
medan basåret för att minska växthusgasutsläpp är 2019.
Under 2023 har H&M-gruppen tagit viktiga steg mot sina
långsiktiga mål. Lönsamheten ska överstiga 10 procent över
tidoch ambitionen är att uppnå detta redan för helåret 2024.
Med lönsamhet avses rörelseresultatet i relation till omsätt
ningen. H&M-gruppens mål om en försäljningstillväxt om
10-15procent per år med fortsatt hög lönsamhet kvarstår
somett långsiktigt mål.
1
Expansion med integrerade kanaler
H&M-gruppens expansion sker med fokus på ökad omnikanal
försäljning. Kunderna vill kunna handla och hitta inspiration var,
när och hur de än önskar – i butikerna, på varumärkenas egna
onlinesajter, på digitala marknadsplatser och i sociala medier.
Ny butiksmarknad under 2023 för H&M blev Albanien. Under
första halvåret invigde H&M online i Ecuador och Vietnam samt
ingick samarbete med Superbalist.com i Sydafrika. H&M lanse
rades på två nya marknadsplatser, på JD.com samt via franchise
på Namshi.com.
ARKET öppnade sin första butik i Estland och i Schweiz
under räkenskapsåret, i december öppnade även första butiken
i Riga, Lettland. Mexiko blev ny butiksmarknad för COS när de
öppnade sin första flaggskeppsbutik och & Other Stories
öppnade sin första butik i Schweiz. På Iconic.com i Australien
och Nya Zeeland öppnade både & Other Stories och COS
under året. Samtidigt utökade Monki sin närvaro på Zalora.com
med ytterligare en marknad genom sin lansering i Hongkong.
H&M-gruppen öppnade 101 (91) butiker under räkenskapsåret
2023 och stängde 197 (427) butiker vilket gav en nettominskning
om 96 (336) butiker. Av koncernens totalt 4 369 (4465) butiker
per den 30 november 2023 drevs 282 (288) butiker av franchise
partners. Butikerna fördelades enligt följande: 3 872 (3947) H&M,
245 (259) COS, 64 (78) Monki, 72 (71) & Other Stories, 53 (54)
Weekday, 30 (25) ARKET och 33 (31) H&M HOME.
2
Under 2024 ökar bolaget investeringstakten i befintliga
butiker för att ge en ännu mer inspirerande upplevelse samtidigt
som butiksportföljen säkras för fortsatt lönsamhet och tillväxt.
Under 2024 kommer ARKET att öppna den första butiken
i Spanien, Italien respektive Polen.
1) Basåret för omsättningsmålet är 2021. H&M-gruppens mål är att minska växthusgas
utsläppen i absoluta tal med 56 procent till 2030 (basår 2019), i enlighet med Science Based
Targets initiative (SBTi). Med lönsamhet avses rörelseresultatet i relation till omsättningen.
2) Konceptbutiker. H&M HOME finns även som shopinshop i 433 H&M-butiker.
3) Exklusive IFRS 16.
4) re och efter utsdning, exklusive egna aktier
46
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Femårsöversikt
2023 2022 2021 2020 2019
3
Nettoomsättning, MSEK 236 035 223 553 198 967 187 031 232 755
Rörelseresultat, MSEK 14 537 7 169 15 255 3 099 17 346
Rörelsemarginal, % 6,2 3,2 7,7 1,7 7,5
Resultat efter finansiella poster, MSEK 13 010 6 216 14 300 2 052 17 391
Resultat per aktie, SEK
4
5:35 2:16 6:65 0:75 8:12
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per aktie, SEK
4
20:84 15:00 26:96 15:65 17:51
Avkastning på eget kapital, % 17,7 6,4 19,2 2,2 23,3
Soliditet, % 26,3 27,9 33,4 31,3 47,4
Medelantal anställda 101 103 106 522 107 375 110 325 126 376
För definitioner av nyckeltal, se sidorna 138–140.
H&M-gruppen fortsätter att omförhandla ett stort antal hyres
kontrakt vilket även innefattar ombyggnader, anpassning av
butiksantal och ytor för att säkerställa rätt butiksportfölj på res
pektive marknad. H&M-gruppen har enligt avtal möjlighet att
omförhandla eller avsluta cirka en tredjedel av hyreskontrakten
årligen. Butiksportföljen har nått en nivå där färre stängningar
kommer att ske framöver samtidigt som nya butiker öppnas. För
2024 planeras cirka 100 nya butiker att öppnas och cirka 160 att
stängas, vilket ger en nettominskning om cirka 60 butiker. Dessa
portföljförändringar kommer att börja bidra positivt till H&M-grup
pens försäljning. Merparten av öppningarna sker på tillväxtmark
nader medan stängningarna främst sker på etablerade marknader.
Medarbetare
H&M-gruppens verksamhet präglas av en grundläggande
respekt för individen. Företaget arbetar för att behandla alla
medarbetare lika, med respekt och värdighet, och ge dem möj
lighet att vara den de vill vara. Alla som arbetar för H&M-grup
pen kan förvänta sig bra arbetsvillkor och skäliga löner och för
måner på hälsosamma, säkra och inkluderande arbetsplatser
där ingen diskrimineras och alla har rätt till föreningsfrihet.
H&M-gruppens värderingar har väglett medarbetarna ända
sedan den dag bolaget grundades, och de utgör ett fortsatt
stöd för verksamheten idag. Koncernens kultur, värderingar och
engagerande ledarskap integreras aktivt och medvetet inom
hela organisationen. Detta stärker förhållningssätt och beteen
den som behövs för att ligga steget före och förbli relevanta
samt bidrar till att attrahera och utveckla människor med rätt
kompetens och som har ambitionen att växa med företaget.
För att förbli framgångsrik och konkurrenskraftig skapar
H&M-gruppen kundvärde genom att ha en tydlig riktning och
hela tiden göra snabba omställningar och anpassningar till en
värld som ständigt förändras. I företagets kontinuerliga utveck
ling ingår att öka digitaliseringen, använda ny teknik, säkerställa
rätt kompetens, förenkla organisationsstrukturen och etablera
effektivare arbetssätt.
Medelantalet anställda i koncernen per den 30 november
2023, omräknat till heltidstjänster, var 101 103 (106522). Av
dessa var 10 281 (10447) anställda i Sverige. Av medelantalet
anställda var cirka 74 procent kvinnor. Av de anställda med
ansvarspositioner i företaget, som till exempel butikschefer
och landschefer, var 64 procent kvinnor.
HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Den 31 januari 2024 valde Helena Helmersson att lämna vd
rollen och H&M-gruppen. Styrelsen utsåg Daniel Ervér, ansvarig
för varumärket H&M, till ny vd och koncernchef för H&M-
gruppen med omedelbar verkan.
Den 25 februari 2024 meddelade styrelsen för Re:NewCell
AB, ett av H&M-gruppens innehav via New Growth & Ventures,
att de beslutat att ansöka om att försätta bolaget i konkurs.
Re:NewCell AB försattes i konkurs av Stockholms tingsrätt
26februari 2024. H&M-gruppens aktieinnehav uppgick per
30november 2023 till MSEK 34 som ingår i balansposten
Övriga aktier och andelar. I december 2023 ställdes ett lån
omMSEK 45 ut från H&M-gruppen till Re:NewCell AB.
Den 6 mars 2024 tillkännagavs att H&M-gruppen och
VargasHolding lanserar Syre, ett nytt företag som ska skala
upp återvunnen polyester från textiltilltextil. H&M-gruppen
har ingått ett offtakeavtal med Syre värt totalt 600 miljoner USD
över sju år, vilket täcker en betydande del av H&M-gruppens
långsiktiga behov av återvunnen polyester, som för närvarande
främst kommer från återvunna PET-flaskor (rPET).
BOLAGSORDNING, ÅRSSTÄMMA
Mer information om H&M-gruppens bolagsordning, styrelsens
sammansättning i H & M Hennes & Mauritz AB samt årsstämman
finns på sidorna 52–65.
ANTAL AKTIER OCH STÖRSTA AKTIEÄGARE
Vid slutet av räkenskapsåret 2023 hade H&M 225 356 aktie
ägare. Det totala antalet aktier i H&M uppgår till 1 629 686 837
varav 194400000 A-aktier (tio rösterper aktie) och 1 435 286 837
B-aktier (en röst per aktie).
Efter verkställande av årsstämmans beslut den 4 maj 2023
drogs 25385163 egna B-aktier som återköpts inom ramen
förH&M-gruppens återköpsprogram under 2022 in.
Styrelsen beslutade om att använda sitt bemyndigande från
stämman 2023 och inledde i september 2023 ett aktieåterköps
program om 3 miljarder SEK. Per den 30 november 2023 hade
7 138 790 B-aktier i H&M för ett totalt belopp omMSEK 1123
återköpts och programmet avslutades den 1mars 2024. De
återköpta aktierna avses dras in genom beslut av årsstämman
2024. Per den 30 november 2023 var antalet utestående
aktier, exklusive egna aktier, 1622548047. Under räkenskaps
året 2023 har en utdelning om MSEK 10 577 genomförts.
H&M:s största aktieägare är familjen Stefan Persson som via
Ramsbury Invest AB äger samtliga A-aktier vilka representerar
57,5 procent av rösterna samt 708 744 122 (653 093 901)
B-aktier som representerar 21,0 (19,2) procent av rösterna. Där
utöver äger familjen privat 36400289 B-aktier. Detta innebär
att familjen Stefan Persson privat samt via Ramsbury Invest AB
per den 30 november 2023 representerar 79,7 (77,3) procent av
rösterna samt 57,7 (53,4) procent av det totala antalet aktier.
Ramsbury Invest AB är därmed formellt moderbolag till H & M
Hennes & Mauritz AB. Ramsbury Invest AB ägs av familjen
Stefan Persson, huvudsakligen av Stefan Persson. KarlJohan
Persson är också delägare i Ramsbury Invest AB.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
I enlighet med kommande regulatoriska förändringar avseende
bland annat EU:s direktiv om företagens hållbarhetsrapporte
ring, och för att kunna säkerställa en mer samordnad års och
hållbarhetsredovisning har H&M-gruppen valt att integrera
bolagsstyrningsrapporten i förvaltningsberättelsen, bolags
styrningsrapporten finns på sidorna 52–79. Bolagsstyrnings
rapporten kommer även att finnas tillgänglig som ett separat
dokument på hmgroup.com/investors/reports/.
47
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman den 6 maj 2021 beslutade om följande riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare.
Riktlinjerna omfattar dels ersättning till vd och ersättning
tillstyrelseledamöter utöver styrelsearvode dels ersättning till
övriga ledande befattningshavare enligt följande: personer i
ledningsgruppen, uver vd. I ledningsgruppen ingår personer
som direktrapporterar till vd.
Den långfristiga rörliga ersättningen, som gäller endast för
ledningsgruppen inklusive vd, kommer att mätas över en fem
årsperiod för att premiera långsiktigt värdeskapande för H&M.
Hur riktlinjerna bidrar till bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
H&M-gruppens affärsplan syftar till att leverera långsiktig,
hållbar och lönsam tillväxt. Affärsplanen, som bygger vidare
påföretagets pågående förändringsarbete, illustreras med ett
antal målbilder till vilka företagets hållbarhetsarbete och digi
tala transformation bidrar. Målbilderna är att fortsätta förbättra
kunderbjudandet för samtliga varumärken, bygga långsiktiga
och värdeskapande kundrelationer, erbjuda en inspirerande
upplevelse med integrerade digitala och fysiska kanaler,
anpassa varuförsörjningskedjan för att bli snabbare och mer
flexibel utifrån efterfrågan samt addera flera intäktsströmmar
baserade på nya framväxande affärsmodeller och innovationer.
En framgångsrik förflyttning mot målbilderna bedöms leda
tillfortsatt sunda och uthålliga finanser, som överensstämmer
med H&M-gruppens mål om en stark kapitalstruktur med god
likviditet och finansiell flexibilitet, där tillväxt och investeringar
kan ske med fortsatt handlingsfrihet.
Styrelsen anser att det är viktigt att ledande befattnings
havare har marknadsmässig och konkurrenskraftig ersättning
både vad gäller fast och rörlig kompensation utifrån ansvar och
prestation. Ett framgångsrikt arbete avseende bolagets affärs
plan och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen,
förutsätter att bolaget kan rekrytera, motivera och behålla
talangfulla och engagerade medarbetare. Ledande befattnings
havare ska erhålla en kompensation som företaget anser vara
marknadsmässig och konkurrenskraftig, baserat på bland
annat branschjämförelser. Fastställandet av ersättningen ska
baseras dels på arbetsuppgifternas betydelse, dvs möjligheten
att påverka den övergripande utvecklingen för koncernen dels
på den anställdes kompetens, erfarenhet och prestation. Sam
mantagna avgör dessa nivån på ersättningen för respektive
individ. Den största delen av ersättningen ska över tid utgöras
av den fasta grundlönen. Ersättningsformerna ska motivera
ledande befattningshavare att göra sitt yttersta för att säker
ställa en god finansiell och hållbar utveckling för H&M-gruppen.
Former av ersättning
Den totala ersättningen kan bestå av följande delar:
fast kontant grundlön
kortfristig rörlig ersättning
långfristig rörlig ersättning
pensionsförmåner
övriga förmåner
Fast kontant grundlön
Ledande befattningshavare ska ha en fast kontant grundlön
som är marknadsmässig utifrån varje positions betydelse för
bolaget som helhet. Den fasta kontanta grundlönen ska spegla
den enskildes ansvarsområde, kompetens och erfarenhet
ochförutsätter en engagerad arbetsinsats på en hög profes
sionell nivå.
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen kan bestå av en kortfristig och en
långfristig del.
Det ska finnas en tydlig koppling mellan utfallet av presta
tionsbaserad rörlig ersättning och H&M-gruppens finansiella
och hållbara utveckling. Ledande befattningshavares rörliga
ersättning ska således vara beroende på uppfyllande av mål.
Målen ska syfta till att främja H&M-gruppens utveckling
påbåde kort och lång sikt.
Kortfristig rörlig ersättning: Måluppfyllelse ska mätasöver
en period om ett år. Den kortfristiga rörliga ersättningen ska
baseras på uppfyllelse av mål inom följande områden:
H&M-gruppens totala försäljning
H&M-gruppens totala rörelseresultat
Uppfyllelse av affärsplanens områden, i vilka hållbarhet
ingår, samt
Bedömning av ledarskap samt efterlevnad av värderingar.
För de två sistnämnda prestationsparametrarna är detindividens
uppfyllelse inom det egna ansvarsområdet som bedöms. För
de finansiella målen ska bedömningen baseras på det senaste
räkenskapsåret. Styrelsen ansvarar för bedömningen avseende
den kortfristiga rörliga ersättningen till vd. Avseende kortfristig
rörlig ersättning till andra ledande befattningshavare ansvarar
vd för bedömningen.
Var och en av dessa fyra förutbestämda prestationspara
metrar viktar lika mycket, dvs en fjärdedel var av den totala
måluppfyllelsen. Det finns dock ett tröskelvärde för den andra
parametern, dvs rörelseresultatet, som innebär att om detta
värde inte nås utfaller ingen kortfristig rörlig ersättning oavsett
måluppfyllelsen för de tre andra parametrarna. Den kortfristiga
rörliga ersättningen, som på individnivå baseras på arbetsupp
gifternas och positionens betydelse att påverka den övergripande
utvecklingen för koncernen, kan uppgå till 0–3 månadslöner,
0–6 månadslöner och 0–12 månadslöner. Med månadslön
avses fast kontant grundlön. Om de av styrelsen uppsatta
målnivåerna uppfylls ska hälften av maxersättningen i respek
48
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
tive intervall utgå. För att uppnå utfall i de högre intervallen
avsatta ramar ska således krävas att de förutbestämda
målnivåerna överträffas.
Hälften av utbetalad ersättning ska investeras i H&M-gruppens
aktier som ska behållas i minst tre år. Styrelsen ska årligen sätta
målnivåer för var och en av de fyra prestationsparametrarna
för det kommande året.
ngfristig rörlig ersättning: Den långfristiga rörliga ersätt
ningen ska baseras på en måluppfyllelse som mäts under fem
räkenskapsår med början från innevarande räkenskapsår 2021
och med slutdatum vidutgången av räkenskapsåret 2025. Denna
period dvs 1 december 2020 – 30 november 2025 benämns
mätperiod. Den långfristiga rörliga ersättningen – som endast
ska gälla för ledningsgruppen inklusive vd, totalt 15 personer
– ska baseras på uppfyllelse av mål inom följande områden:
H&M-gruppens totala försäljning
H&M-gruppens totala rörelseresultat
Uppfyllelse av affärsplanens områden på totalen,
i vilka hållbarhet ingår, samt
Bedömning av ledarskap samt efterlevnad av värderingar.
Var och en av dessa fyra prestationsparametrar ska vikta
likamycket, dvs en fjärdedel var av den totala måluppfyllelsen.
Förden långfristiga rörliga ersättningen ska bedömningen av
de finansiella målen baseras på en summering av de senaste
fem räkenskapsåren där uppfyllelsen av de årliga målnivåerna
idet kortfristiga arrangemanget, dvs inom försäljning och
resultat, ska utgöra basen för måluppfyllelse i det långfristiga
arrangemanget. För de övriga två prestationsparametrarna,
dvs affärsplanens uppfyllelse samt ledarskap och efterlevnad
av värderingar, ska det göras en helhetsbedömning på totalen
för H&M-gruppen för hela mätperioden. Efter mätperiodens
slut ansvarar styrelsen för en samlad bedömning utifrån
defyraprestationsparametrarna och utfallet av den lång
fristigarörliga ersättningen till vd. Avseende långfristig rörlig
ersättning till övriga i ledningsgruppen ansvarar styrelsen i
samråd med vd.
För att ta del av den långfristiga delen ska förutsättas att
deltagarna gör en egen grundinvestering om cirka 10 procent
av sin fasta kontanta årsgrundlön efter skatt i H&M-aktier i nära
anslutning till årsstämman 2021. Dessa aktier ska sedan behål
las under hela mätperioden. Efter tre år, förutsatt fortsatt
anställning, ska grundinvesteringen matchas med erhållande
avett kontantbelopp efter skatt motsvarande två gånger den
egna grundinsatsen. Detta belopp ska så snart som möjligt
investeras i H&M-aktier. Även dessa aktier ska behållas under
hela mätperioden.
Den initiala egna investeringen i H&M-aktier samt match
ningsbeloppets investering i H&M-aktier syftar till att bygga
upp ett eget aktieinnehav i H&M för att på så sätt ytterligare
förena ledningsgruppens intresse med aktieägarnas för en god
långsiktig utveckling förbolaget.
Den totala maxersättningen inom ramen för den långfristiga
rörliga ersättningen för hela mätperioden, som inkluderar såväl
matchningsbeloppet år 3 som ersättningen år 5 efter mät
periodens slut, kan variera mellan MSEK 1,75 netto efter skatt
och MSEK 7 netto efter skatt utifrån individens arbetsuppgifter
och positionens betydelse för att påverka den övergripande
utvecklingen för koncernen.
H&M-gruppens totala kostnad inklusive sociala kostnader
för den långfristiga rörliga ersättningen beräknas max uppgå
till cirka 150 MSEK. En avsättning om 30 MSEK per år förväntas
att göras under totalt fem år.
Pensionsförmåner
För vd ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring,
varapremiebestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara
pensionsgrundande. Pensionspremierna per år får aldrig
överstiga 30 procent av vd:s årliga fasta grundlön.
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsför
måner,innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda om
inte befatt ningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension
enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspre
mierna per år får aldrig överstiga 40 procent av den ledande
befattningshavarens årliga fasta grundlön.
Nuvarande åtaganden är delvis täckta genom att separata
försäkringar tecknats.
För vd är pensionsåldern 65 år.
För andra ledande befattningshavare gäller pensionsålder
mellan 62 och 65 år.
Övriga förmåner
Ledande befattningshavare får erhålla övriga förmåner såsom
tex friskvård, bilförmån och sjukvårdsförsäkring. Kostnader
ianledning av övriga förmåner får per år sammanlagt aldrig
överstiga 20 procent av personens årliga fasta grundlön.
Upphörande av anställning
Uppsägningstid för ledande befattningshavare får variera
mellan tre till tolv månader. Rörlig ersättning skainte utgå vid
egen uppsägning.
Vd ska ha 12 månaders uppsägningstid. I det fall bolaget
säger upp vd:s anställningsavtal får dessutom utgå en årslön av
fast kontant grundlön såsom avgångsvederlag. I övrigt ska inga
avgångsvederlag ut.
Lön och anställningsvillkor för andra
anställda i bolaget
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare har lön och anställnings
villkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om
anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt
ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skälig
heten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
49
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Konsultarvode
För de fall styrelseledamot (inklusive genom helägt bolag) utför
arbete för bolaget utöver styrelsearbetet kan särskilt arvode för
detta betalas (konsultarvode). Sådant arvode får för respektive
styrelseledamot vara högst lika mycket som styrelsearvodet.
Arvodet ska baseras på gällande marknadspris och sättas i
relation till nyttan för bolaget och i vilken utsträckning sådant
arbete bidrar till en god finansiell och hållbar utveckling för
H&M-gruppen.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över
och genomföra riktlinjerna
Bolaget har inget ersättningsutskott eftersom styrelsen anser
att det är mer ändamålsenligt att hela styrelsen fullgör ett
ersättningsutskotts uppgifter. Det är styrelsen som tar fram
förslag till de riktlinjer för ersättning till ledande befattnings
havare som presenteras vid årsstämmorna. Styrelsen ska
upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna
skagälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Styrelsen ska även följa och utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer
förersättning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Styrel
senbeslutar vidare om vd:s lön enligt gällande riktlinjer och
utvärderar löpande vd:s arbete. En gång om året behandlas
denna fråga särskilt i samband med fastställande av vd:s
ersättning för det kommande året. För att undvika intresse
konflikter närvarar ingen från bolagsledningen när styrelsen
diskuterar ersättningsfrågor.
Övrigt
Ledande befattningshavare är även berättigade till de för
måner som följer av vinstandelsprogrammet H&M Incentive
Program som vänder sig till alla medarbetare inom H&M-
gruppen. Programmet har beslutats av tidigare bolagsstämma
och omfattas inte av dessa riktlinjer.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra
regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra
förmåner, lämpliga anpassningar ske för att följa tvingande
sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
ellerdelvis om det i enskilda fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen och hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets
ekonomiska bärkraft.
INGARESLAGNA ÄNDRINGAR INFÖR
ÅRSSTÄMMAN 2024
Inför årsstämman 2024 föreslår styrelsen inga ändringar
i Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
FINANSIERING OCH LIKVIDITET
H&M-gruppen strävar efter att säkerställa finansiell flexibilitet
och handlingsfrihet till bästa möjliga villkor. Arbetet är liksom
tidigare inriktat på fortsatta förbättringar av rörelsekapital,
kassaflöde samt effektivare finansiering.
Kassaflöde och rörelsekapital
Kassaflödet från den löpande verksamheten under helåret
ökade med 37 procent till MSEK 33 949 (24 745). Det operativa
rörelsekapitalet uppgick till MSEK 19 632 (24 419).
Kassaflödet förbättrades kraftigt jämfört med föregående
år. God resultatutveckling i kombination med frigjort rörelse
kapital genom ökad lagereffektivitet bidrog till utvecklingen.
Likviditet och skuldfinansiering
H&M-gruppens likviditet är fortsatt mycket god. Per den
30november 2023 uppgick likvida medel till MSEK 26 398
(21707). Därutöver har koncernen outnyttjade kreditfaciliteter
om MSEK 18 172 (17 469). Total likviditetsbuffert, dvs summan
av likvida medel och outnyttjade kreditfaciliteter, uppgick till
MSEK 44 570 (39 176).
Den finansiella nettokassan uppgick till MSEK 9 316
(10929).Nettoskulden inklusive avsättningar för pensioner
ochleasing skulder uppgick till MSEK 51 951 (51 261). Netto
skulden i för hållande till EBITDA uppgick till 1,4 (1,7) inklusive
IFRS 16. H&M- gruppen har fram till fjärde kvartalet beräknat
nettoskulden i förhållande till EBITDA exklusive IFRS 16
effekter. Efter över vägande har H&M-gruppen valt att inklu
dera IFRS 16 effekter i beräkningen, se mer info under
Kapitalstrukturmål – uppdatering.
Räntebärande skulder i form av företagscertifikat, obliga
tioner och lån från kreditinstitut uppgick till MSEK 17 082
(10778). Den genomsnittliga löptiden på räntebärande skulder
var 5,1 (4,3) år.
Löptiderna på utestående räntebärande skulder och out
nyttjade kreditfaciliteter per den 30 november 2023 fördelas
och förfaller enligt nedan tabell i not 2. Leasingskulder är
inteinkluderade.
I syfte att förbättra förfallostrukturen på H&M-gruppens
ränte bärande skulder samt att stödja finansiering av projekt
inom cirkularitet och klimat emitterade H&M-gruppen under
oktober sin första gröna obligation. Obligationen som var
på500 miljoner euro och 8 års löptid skapade ett stort intresse
hos en bred internationell bas av institutionella investerare och
överteck nades mer än 3,5 gånger. Vid emitteringstillfället
ingick H&M-gruppen en ränteswap som omvandlar obliga
tionens fasta ränta till rörlig ränta.
AKTIEÅTERKÖP
Styrelsen beslutade om att använda sitt bemyndigande från
stämman 2023 och inledde i september 2023 ett aktieåter
köpsprogram om 3 miljarder SEK. Per den 30 november 2023
hade 7 138 790 B-aktier i H&M för ett totalt belopp om MSEK
1123 återköpts och programmet avslutades den 1 mars 2024.
De återköpta aktierna avses dras in genom beslut av års
stämman 2024.
50
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
KAPITALSTRUKTURMÅL – UPPDATERING
H&M-gruppen har beslutat att göra två uppdateringar gällande
sitt kapitalstrukturmål Nettoskuld/EBITDA:
Inkludera IFRS 16-effekter: H&M-gruppen har tidigare
definierat kapitalstrukturen exklusive leasingskulder,
räntekostnader på leasingskulder, samt avskrivningar
nyttjanderättstillgångar som uppstår genom IFRS 16.
Efterövervägande har H&M-gruppen valt att uppdatera
kapitalstrukturmålet genom att inkludera dessa IFRS
16-effekter i definitionen av kapitalstrukturmålet Netto
skuld/EBITDA. Genom att inkludera IFRS 16-effekter
förenklas kommunikationen med interna och externa
intressenter gällande skuldsättning och kapitalstruktur.
Nyckeltalen kommer framöver att kunna härledas direkt
från den finansiella rapporteringen i H&M-gruppens
resultat och balansräkning.
Definierat målintervall: H&M-gruppen har valt att definiera
målet för kapitalstrukturen som ett intervall att styra inom
istället för att som tidigare ha ett tak som ej bör överstigas.
Kapitalstrukturmålet fortsätter vara ett av de viktigaste målen
gällande beslut om kapitalallokering och det uppdaterade
intervallet avser att ytterligare tydliggöra H&M-gruppens
syn på skuldsättning och kapitalstruktur. Det uppdaterade
intervallet är 1,0-2,0 x EBITDA över tid inklusive IFRS
16-effekter, och är ett intervall som H&M-gruppens kapi
talstruktur befunnit sig inom de senaste åren.
H&M-gruppens finansiella riskprofil ändras inte genom dessa
uppdateringar.
KAPITALSTRUKTUR
H&M-gruppen förespråkar en konservativ skuldsättningsgrad
där målet är att ha en stark kapitalstruktur med god likviditet
och finansiell flexibilitet, då det är angeläget att expansionen
och investeringarna, liksom hittills, kan ske med fortsatt hand
lingsfrihet. Kapitalstrukturen definieras som Nettoskuld i förhål
lande till EBITDA. Inklusive IFRS 16-effekter bör den ligga inom
intervallet 1,0 till 2,0 x EBITDA över tid. Per den 30 november
2023 uppgick Nettoskuld/EBITDA inklusive IFRS 16-effekter till
1,4 (1,7) med en finansiell nettokassa om MSEK 9 316 (10 929).
Förslag till bemyndigande för möjlighet
att göra aktieåterköp
Som ett led i att skapa ytterligare flexibilitet i arbetet med
koncernens kapitalstruktur kommer styrelsen att be årsstämman
2024 om ett generellt bemyndigande att kunna ha möjlighet
att fram till årsstämman 2025 återköpa egna B-aktier. Detta
generella bemyndigande är ett av redskapen för styrelsen att
använda om överskottslikviditet identifieras. Om årsstämman
bemyndigar styrelsen och styrelsen väljer att använda bemyn
digandet kommer belopp och andra detaljer att kommuniceras.
UTDELNINGSPOLICY
Styrelsens avsikt är att H&M-gruppen ska ge en fortsatt god
avkastning till aktieägarna samt säkerställa att tillväxt och
investeringar i verksamheten kan ske med hög finansiell styrka
och handlingsfrihet. Styrelsen har mot denna bakgrund fast
slagit en utdelningspolicy där ordinarie utdelning över tid ska
överstiga 50 procent av resultatet efter skatt och därutöver
kan identifierad överskottslikviditet, med beaktande av kapital
strukturmål och investeringsbehov, distribueras till aktieägare
genom extra utdelning eller återköpsprogram.
Förslag till vinstdisposition
Moderbolaget har disponibla vinstmedel om MSEK 16 065.
Styrelsen föreslår årsstämman 2024 en utdelning om SEK 6:50
per aktie motsvarande totalt MSEK 10 468 och att resterande
vinstmedel i H & M Hennes & Mauritz AB om MSEK 5 597
balanseras i ny räkning. Utdelningen kommer att betalas ut
kontant uppdelat vid två betalningstillfällen. Den första utbetal
ningen omSEK 3:25 kommer att ske i maj och den andra utbe
talningen om SEK 3:25 kommer att ske i november. Styrelsens
förslag till avstämningsdagar är den 7 maj 2024 och den 8
november 2024. Om årsstämman beslutar i enlighet med sty
relsens förslag beräknas utdelningen att utbetalas den 13 maj
2024 respektive den 13 november 2024.
Styrelsens bedömning är att föreslagen vinstutdelning är
försvarlig med hänsyn tagen till det goda kassaflödet, den
fortsatt starka finansiella ställningen samt förmåga att genom
föra kommande investeringar (capex). Förslaget tar hänsyn till
koncernens och moderbolagets finansiella ställning och fort
satta handlingsfrihet samt beaktar kapitalstrukturmålet och de
krav som verksamhetens art, omfattning, risker, expansion och
utveckling av verksamheten ställer på koncernens och moder
bolagets egna kapital och likviditet.
Styrelsen föreslår årsstämman 2024 att vinstutdelning ska
ske med ett kontant belopp om 6:50 kronor per aktie.
Till årsstämmans förfogande står
följande vinstmedel
1
SEK 16 065 251 926
Styrelsen föreslår att till aktieägarna
utdelas kronor 6:50 per aktie
2
SEK 10 468 524 463
att som kvarstående vinstmedel
balanseras SEK 5 596 727 463
Summa SEK 16 065 251 926
1) Inklusive kvarvarande belopp om MSEK 1 877 för det, per 30 november 2023, pågående
aktieåterköpsprogrammet.
2) Baserat på utestående aktier, exklusive egna aktier, per 21 mars 2024.
51
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
En god och effektiv bolagsstyrning säkerställer att bolag styrs
på ett för aktieägarna så hållbart, ansvarsfullt och effektivt sätt
som möjligt.
Inom H & M Hennes & Mauritz AB (H&M-gruppen eller H&M)
innebär det att säkerställa att externa regelverk följs, med stöd
av viktiga verktyg som bolagets värderingar, globala policys
och riktlinjer. H&M-gruppen följer Svensk kod för bolagsstyrning
(Koden), i enlighet med vad som beskrivs nedan.
H&M-gruppens etikpolicy, Codeof Ethics, måste skrivas
under av alla medarbetaresom engagerar sig i bolagetsaffärs
förbindelser och anger tydligt H&M-gruppens förhållningssätt
för hur affärer ska bedrivas. H&M-gruppen är verksamt på
ettflertal olika marknader, var och en med sina egna lagar,
miljökrav, sociala förhållanden och utmaningar. Dessa olikartade
sammanhang understryker betydelsen av att agera enhetligt
med vägledning av en god etisk kompass.
H & M Hennes & Mauritz AB är ett svenskt publikt aktiebolag.
Bolagets B-aktie är noterad vid Nasdaq Stockholm.
Denna rapport omfattar räkenskapsåret 1 december 2022
– 30 november 2023 (räkenskapsåret 2023). Rapporten har
upprättats av bolagets styrelse i enlighet med Koden och
årsredovisningslagen och har granskats av bolagets revisorer.
EXTERN OCH INTERN STYRNING
H&M-gruppens bolagsstyrning drivs i enlighet med externa
regelverk, internationella ramverk och interna styrdokument.
Den grundar sig på bolagets värderingar och en företagskultur
som betonar en enkel, rak, kostnadsmedveten, entreprenörs
driven affärspraxis, lagarbete, tron på människan och ständiga
förbättringar. Hållbarhet är kärnan i H&M-gruppens affärsidé
och är integrerat i alla delar av verksamheten.
Exempel på externa regelverk är:
Redovisningslagstiftning, bland annat bokföringslagen
och årsredovisningslagen
EU:s marknadsmissbruksförordning (MAR)
Nasdaq Stockholms Regelverk för emittenter
Dataskyddsförordningen (GDPR)
Aktiebolagslagen
Svensk kod för bolagsstyrning (Koden)
Global ReportingInitiative (GRI)
FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter
Task Force on Climaterelated Financial Disclosures (TCFD)
COSO-ramverket
Avseende området hållbarhet rapporterar H&M-gruppen
ienlighet med gällande och framtida lagstiftning, i bland
annatEU, Tyskland (Supply Chain Due Diligence Act),
Norgeoch Storbritannien. Mer information finns på
hmgroup.com/sustainability samt i vår hållbarhetsrapport
(Sustain ability Disclosure).
Exempel på interna kontrolldokument innefattar bolagets:
Bolagsordning
Styrelsens arbetsordning inklusive instruktioner för
vd och revisionsutskottet
Bolagsstyrningspolicy, inklusive ramverket för
intern kontroll
Etikpolicyn ”Code of Ethics”
Data Privacy Policy
Finanspolicy
Human Rights Policy
Insiderpolicy
Kommunikationspolicy
Miljöpolicy
Dokumentet ”Our way” som i detalj beskriver
H&M-gruppens värderingar, policys och riktlinjer
Responsible Business Conduct Policy
Sociala policies
Sustainability Commitment
Skattepolicy
Whistleblowing Policy
Bolagsstyrning i Sverige
H&M-gruppen har följt Svensk kod för bolagsstyrning (Koden)
sedan 2005. Koden bygger på principen ”följ eller förklara”,
vilket innebär att företag som tillämpar Koden kan avvika från
enskilda regler förutsatt att de ger en förklaring till hur de har
avvikit från Koden, anger skälet till avvikelsen och beskriver
detalternativet de har valt. Koden i sin helhet är tillgänglig på
corporategovernanceboard.se.
För noterade bolag i Sverige finns det bland annat följande
områden inom bolagsstyrning som är viktiga att känna till:
Bolagsstyrningsrapport
52
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Valberedningen har en central roll. Till skillnad från det anglo
amerikanska systemet utses dess ledamöter av bolagets
största ägare. Valberedningen föreslår sty relsens storlek
och vilka ledamöter som ska väljas vid bolagsstämman.
Valet görs av alla aktieägare som har rösträtt vid årsstäm
man. Det innebär att valberedningen har ett avgörande
inflytande över vilka personer som ingår istyrelsen. Val
beredningen rekommenderar en lämplig nivåpå styrelse
arvode, samt ersättning till bolagets revisor. Processen för att
utse medlemmar i valberedningen fastställs av årsstämman.
Styrelsens ledamöter är enligt svensk lag utsedda att
representera samtliga aktieägares intressen. Om en stor
ägargruppering via valberedningen lämnat förslag på en
nyledamot måste den ledamoten representera alla aktie
ägares intressen och inte bara intressena hos den ägar
grupperingen som har föreslagit ledamoten i fråga.
Sedan flera decennier har det inom svenskt näringsliv varit
en vanlig uppfattning att det är positivt om vd och andra
stämmovalda styrelseledamöter äger aktier i bolaget de
verkar i. Det är ansett som en garant för att styrelsens intres
sen överensstämmer med samtliga aktieägares intressen
av att upprätthålla aktiekursen och få den att stiga, hantera
företagets risker och maximera möjligheterna.
Koden och aktiebolagslagen saknar begränsningar vad
gäller ålder för styrelseledamöter eller hur länge en sty
relseledamot får inneha sitt uppdrag. Det finns inte heller
någon tidsgräns för när en styrelseledamot som är obero
ende övergår till att vara i beroendeställning till bolaget
ellerdess huvudägare.
Koden föreskriver att minst en av företagets revisorer ska
vara närvarande under bolagsstämman och av tradition
ärföretagets huvudrevisor närvarande. Revisorerna anses
vara bolagsstämmans organ för kontroll av styrelsen å
samtliga aktieägares vägnar. Möjlighet finns därmed för
aktieägare att, oavsett storlek, ställa frågor till revisorerna
vid bolagsstämman.
En möjlighet till att ha olika klasser av aktier har funnits
under lång tid i svensk aktiebolagslag och är i stor utsträck
ning förekommande. De olika aktieklasserna – vanligtvis
kallade ”A-, B- och C-aktier” – har vanligtvis olika röststyrka
och ibland skillnad i rätt till utdelning.
Enligt lag har medarbetare rätt att utse arbetstagar
representanter till styrelsen. Alla styrelseledamöter får
samma information, blir kallade till samma möten och har
samma rösträtt. Styrelsearvode utgår enbart till stämmo
valda ledamöter.
H&M-gruppen har under räkenskapsåret 2023 inte avvikit
frånKoden.
Etik, transparens och riskhantering
Det är av yttersta vikt att H&M-gruppen alltid agerar etiskt,
transparent och ansvarsfullt i alla led i verksamheten – från
samarbetet med leverantörer till mötet med kunderna.
Godinköpspraxis och ett nära samarbete med leverantörer
ärav stor betydelse för att säkerställa att bolagets produkter
alltid tillverkas med hänsyn till människor och miljö.
H&M-gruppen har en lång tradition av transparent rappor
tering kring bolaget och leverantörskedjan, samt att hjälpa
kunder att göra medvetna val. Bolaget anser att transparens
ärviktigt för att driva positiv förändring inom industrin. Genom
att möjliggöra jämförbarhet, bidrar transparens till att kunder
gör medvetna val och företag uppmuntras till mer innovation
och förbättring.
Brist på branschverktyg och otydlig lagstiftningssituation
har underblåst en osäkerhet i hela branschen när det gäller
påståenden om hållbar utveckling. För att bemöta denna
osäkerhet bidrar H&M-gruppen till att utveckla verktyg och
ramverk för att utvärdera och jämföra hållbarhetsresultat
inomindustrin och tillsammans med lagstiftare.
H&M-gruppen strävar ständigt efter att förbättra jämför
barheten och kvaliteten av data, system och beräkningar, detta
tillsammans med våra samarbetspartners och alla relevanta
intressenter. H&M-gruppens åtaganden om transparens
beskrivs närmare i vår hållbarhetsrapport (Sustainability
Disclosure) hmgroup.com/sustainability.
Ansvaret för ledning och kontroll fördelas mellan bolagets
aktieägare, styrelse, revisionsutskott och vd. Styrelsens arbets
ordning anger arbetsfördelningenmellan olika parter. Styrelsen
är ytterst ansvarig för bolagets organisation och förvaltning,
och revisionsutskottet säkerställer att processerna för intern
kontroll och riskhantering är effektiva. Vd är ansvarig för den
löpande förvaltningen av verksamheten. Både revisionsutskottet
och vd ger regelbunden återkoppling till styrelsen.
H&M-gruppens processer för riskhantering och intern
kontroll säkerställer att bolaget följer relevant lagstiftning och
har kontroll över sin riskexponering. Styrelsen och revisions
utskottet får regelbunden återkoppling från organisationen
omeffektiviteten i risk och internkontrollarbetet.
Koncernledningen, de enskilda varumärkena och samtliga
koncernfunktioner granskar risker på kvartalsbasis. Styrelsen
och Revisionsutskottet får löpande information från orga
nisationen kring dessa processer.
Syftet med den löpande granskningen av riskerna är att
säkerställa att de listade koncernriskerna ligger kvar på en
acceptabel risknivå och att det finns en handlingsplan på plats
för att minimera den potentiella påverkan. Bedömningen av
konsekvenserna av en risk för verksamheten avgör omfattningen
på åtgärder för att minska sannolikheten och den potentiella
påverkan av risken. Detta arbetssätt är en viktig komponent
ibolagets långsiktiga kommersiella beslutsfattande.
Klimatrisker har identifierats som en av bolagets viktigaste
risker (se – TCFD-rapporten, sidan 75). Styrelsen följer upp
implementeringen av strategier inom hållbarhetsområdet och
initierar förändringar och uppdateringar vid behov. Dessa ruti
53
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
ner och styrinstrument ger styrelsen möjlighet att noga följa
upp bolagets hållbarhets och klimatrelaterade resultat, samt
säkerställa tillräckligt ledningsfokus och resurstilldelning.
Hållbarhetschefen rapporterar direkt till vd och lämnar halv
årsvisa rapporter med de viktigaste hållbarhetsnyckeltalen till
styrelsen och kvartalsvisa uppdateringar av nyckeltal till vd och
finanschef. Kvartalsvisa rapporter täcker in nyckeltal, väsentliga
utmaningar, lärdomar och aktiviteter. Detta gör det enklare att
följa bolagets påverkan, prestationer och utmaningar inom
samtliga funktioner, varumärken och marknader.
Läs mer
Läs mer om H&M-gruppens bolagsstyrning på hmgroup.com/
bolagsstyrning.
Här finns bland annat information om:
Bolagsordning
Information om styrelseledamöter, vd, revisorer,
revisionsutskott
Information om riktlinjer och policies
Information och material från tidigare årsstämmor
ochextra bolagsstämmor
Information om valberedningen
Risker och osäkerhetsfaktorer
Tidigare bolagsstyrningsrapporter
I enlighet med kommande regulatoriska förändringar avseende
bland annat EU:s direktiv om företagens hållbarhetsrapportering,
och för att kunna säkerställa en mer samordnad års och håll
barhetsredovisning har H&M-gruppen valt att integrera bolags
styrningsrapporten i förvaltningsberättelsen, bolagsstyrnings
rapporten finns på sidorna 52–79. Bolagsstyrningsrapporten
kommer även att finnas tillgänglig som ett separat dokument
hmgroup.com/aboutus/corporategovernancesv/
bolagsstyrningsrapporter/.
H&M-GRUPPENS BOLAGSSTYRNINGSSTRUKTUR
H&M-gruppens bolagsstyrningsstruktur omfattar aktieägare,
styrelse, revisionsutskott, valberedning, bolagets revisorer, vd,
och ledningsgrupp, affärsområden organiserade efter varu
märken, medarbetare och arbetstagarorganisationer.
H&M-gruppens aktieägare har det övergripande ansvaret
för bolagets inriktning. De utser styrelse och styrelsens ord
förande vid årsstämman baserat på valberedningens förslag.
Valberedningen bereder i förväg förslag till styrelsesamman
sättning, styrelsearvoden och revisorsval.
I styrelsen ingår tre arbetstagarrepresentanter. Var och en
av dessa har en suppleant. Representanterna och deras supp
leanter väljs av sina respektive arbetstagarorganisationer.
Styrelsen väljer ledamöter som ska ingå i ett revisionsutskott.
Revisionsutskottet hanterar redovisnings och revisionsfrågor
och övervakar bolagets, därtill hänförliga, risk och internkon
trollarbete. Revisionsutskottet är den främsta kommunikations
vägen mellan styrelsen och revisorerna.
Styrelsen ansvarar för att utse vd att sköta den löpande
förvaltningen av bolaget samt implementeringen av bolagets
hållbarhetsvision. Vd tillsätter personerna i ledningsgruppen.
Ansvaret för implementering och resultat i enlighet med
H&M-gruppens strategier, policies och mål inom alla områden,
inklusive hållbarhet, ligger hos ansvarig för respektive funktion
och varumärke, och ingår i deras resultatgenomgång med vd.
AKTIEÄGARE OCH BOLAGSSTÄMMA
Det är aktieägarna i H&M som ytterst fattar beslut om företagets
styrning genom att vid bolagsstämman fastställa bolagsord
ningen, vilken anger inriktningen för verksamheten, samt utser
styrelse och styrelsens ordförande, vars uppdrag är att för
aktieägarnas räkning förvalta bolagets angelägenheter. Aktie
ägarna på bolagsstämman väljer också revisorer samt beslutar
om valberedningens principer och väljer dess ledamöter.
Således är bolagsstämman bolagets högsta beslutande
organ och det forum där aktieägarnas rätt att besluta i bolagets
angelägenheter utövas. H&M:s årsstämma hålls en gång per
år,i slutet av april eller i början av maj.
Tid och plats publiceras i samband med H&M:s niomåna
dersrapport samt på hmgroup.com. Kallelsen publiceras i sin
helhet vanligtvis cirka fem veckor före stämman som ett press
meddelande, i tidningen Post och Inrikes Tidningar samt på
hmgroup.com. Att kallelse skett meddelas i en annons i dags
tidningarna Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet. Alla aktie
ägare som är direktregistrerade i aktieboken och som har
anmält deltagande i tid har rätt att delta i stämman och rösta
för sina aktier. De aktieägare som inte själva har möjlighet att
närvara kan företrädas via ombud.
Aktieägare som vill få ett ärende behandlat på årsstämman
kan skriftligen begära det hos styrelsen senast sju veckor före
stämman. En epostadress till H&M finns också angiven i press
meddelandet för de aktieägare som vill skicka in sina frågor
iförväg. Allt material som hör till stämman, även stämmoproto
kollet, finns på bolagets hemsida på både svenska och engelska.
Även extra bolagsstämma kan hållas vid speciellt behov.
Aktieägarnas beslutanderätt
Bolagsstämman beslutar bland annat om:
val av styrelse och styrelsens ordförande
styrelsens arvode inklusive ledamöternas ersättning för
revisionsutskottsarbete
54
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och vd
ändringar i bolagsordningen
val av revisor
fastställande av resultat och balansräkning
disposition av resultatet för det gångna räkenskapsåret
valberedningens sammansättning och principer
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Bolagsordning
Styrelsen i H&M ska enligt H&M:s bolagsordning bestå av minst
tre och högst tolv stämmovalda styrelseledamöter med högst
lika många suppleanter. Årsstämman beslutar om det exakta
antalet styrelseledamöter samt vilka personer som ingår i sty
relsen. Styrelseledamöterna väljs till slutet av nästa årsstämma.
Bolagsstämman beslutar även om ändringar i bolagsordningen.
Årsstämma 2023
H&M:s årsstämma 2023 hölls den 4 maj i Erling Perssonsalen
iAula Medica i Solna. Det fanns även möjlighet till poströstning.
1320 aktieägare var representerade på årsstämman vilka
representerade 89,5 procent av rösterna och 76,9 procent av
kapitalet.
I huvudsak fattades följande beslut:
Till stämmoordförande valdes advokat Andreas Steen.
Balans och resultaträkning för H&M och för
koncernen fastställdes.
Utdelning skulle utgå till aktieägarna i två omgångar:
avstämningsdag för den första utdelningen är den 8 maj
2023 (SEK 3:25 per aktie) och avstämningsdag för den
andra utdelningen var den 10 november 2023 (SEK 3:25 per
aktie). Resterande vinstmedel skulle överföras i ny räkning.
Styrelseledamöterna och vd beviljades ansvarsfrihet för det
gångna räkenskapsåret 2021/2022.
Antalet stämmovalda styrelseledamöter för tiden intill slutet
av nästa årsstämma fastställdes till åtta utan stämmovalda
styrelsesuppleanter.
Följande ordinarie styrelseledamöter omvaldes:
Stina Bergfors, Anders Dahlvig, Danica Kragic Jensfelt,
Lena Patriksson Keller, Christian Sievert, Niklas Zennström
och KarlJohan Persson. Nyval av Christina Synnergren.
KarlJohan Persson omvaldes som styrelseordförande.
Årsstämman fastställde enligt valberedningens förslag
styrelsearvode enligt följande: 1 850 000 kronor till
styrelsens ordförande, 800 000 kronor till stämmovald
styrelseledamot, 200 000 kronor extra till medlemmar
irevisionsutskottet samt 300 000 kronor extra till ord
förande i revisionsutskottet.
Stämman beslutade att utse Deloitte AB till revisor för tiden
intill slutet av årsstämman 2024. Till revisorn ska arvode
utgå enligt godkänd räkning.
Årsstämman godkände styrelsens ersättningsrapport.
Årsstämman beslutade om minskning av aktiekapitalet,
föravsättning till fritt eget kapital, genom indragning av de
25385 163 egna B-aktier som återköpts inom ramen för
H&M:s återköpsprogram, varigenom aktiekapitalet minskar
med 3 173 145,375 kronor. För att återställa aktiekapitalet
beslutade årsstämman samtidigt om ökning av aktiekapita
let med 3 173 145,375 kronor genom fondemission utan
utgivande av nya aktier, varvid minskningsbeloppet ska
överföras från fritt eget kapital.
Styrelsen bemyndigades att fatta beslut om köp av egna
B-aktier vid så många tillfällen som den finner lämpligt
under tiden fram till årsstämman 2024 för ett sammanlagt
belopp om högst 3 miljarder SEK.
Närvaro röster och kapital på H&M-gruppens årsstämma:
ÅR % AV RÖSTER % AV KAPITAL
2018 82,3 63,6
2019 84,6 68,4
2020 86,7 72,7
2021 87,8 74,9
2022 87,8 75,0
2023 89,5 76,9
Antal aktieägare och ägarstruktur
Vid räkenskapsårets slut hade H&M 225 356 aktieägare.
Dettotala antalet aktier i H&M uppgår till1 629 686 837
varav194400 000 A-aktier med tio röster per aktie och
1435286837 B-aktier med en röst per aktie.
H&M:s största aktieägare är familjen Stefan Persson som
viaRamsbury Invest AB äger samtliga A-aktier vilka represen
terar 57,5 procent av rösterna samt 708 744 122 (653 093 901)
55
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
B-aktier som representerar 21,0 (19,2) procent av rösterna.
Därutöver äger familjen privat 36 400 289 B-aktier. Detta inne
bär att familjen Stefan Persson privat samt via Ramsbury
InvestAB per den 30 november 2023 representerar 79,7 (77,3)
procent av rösterna samt 57,7 (53,4) procent av det totala anta
let aktier. Ramsbury Invest är därmed formellt moderbolag
tillH& M Hennes & Mauritz AB. Ramsbury Invest AB ägs av
familjen Stefan Persson, huvudsakligen av Stefan Persson.
KarlJohan Persson är också delägare i Ramsbury Invest AB.
En A-aktie har ett högre röstvärde på bolagets bolags
stämma. Alla aktier har samma rätt till vinstutdelning och del
ibolagets tillgångar. I H&M har sedan börsintroduktionen 1974
samtliga A-aktier tillhört grundarfamiljen Persson, vilket är
vanligt när familjeföretag börsintroduceras då det ger möjlig
het för grundarfamiljen att ha ett bestämmande inflytande.
Uppdelningen av A- och B-aktier framgår av H&M:s bolagsord
ning och är således transparent för den som överger att
köpa H&M-aktier.
Årsstämma 2024
H&M:s årsstämma 2024 äger rum fredagen den 3 maj 2024.
För anmälan till årsstämman 2024, se kallelsen på hmgroup.
com/arsstamma.
REVISORER
Revisorerna är oberoende och utses av aktieägarna på
årsstämman. De ansvarar för att:
Granska och undersöka H&M-gruppens års och hållbar
hetsredovisning, koncernredovisning och räkenskaper och
säkerställa att dessa är upprättade enligt gällande lagar
ochrekommendationer.
granska styrelsens och vd:s förvaltning av H&M-gruppen.
säkerställa att de riktlinjer för ersättning till ledande befatt
ningshavare som beslutades vid årsstämman har efterlevts.
Vid årsstämman 2023 valdes revisionsbolaget Deloitte AB
(Deloitte) till revisor i H&M-gruppen. Revisionsbolaget valdes
fören ettårig mandatperiod, dvs till och med årsstämman
2024. Auktoriserad revisor Didrik Roos från Deloitte är huvud
ansvarig revisor.
Vid årsstämman 2023 beslöts i likhet med tidigare år att
arvode till revisorerna skulle utgå liksom tidigare enligt godkänd
räkning. De arvoden som revisorerna fakturerat under de två
senaste räkenskapsåren redovisas i not 11 i års och hållbarhets
redovisningen 2023.
Deloitte är medlem i ett världsomspännande nätverk som
anlitas för revision i huvuddelen av H&M-gruppens koncernbolag
och möter H&M-gruppens krav på erforderlig kompetens
ochgeografisk täckning. Revisorns oberoende ställning säker
ställs av lagstiftning och yrkesetiska regler, revisionsfirmans
interna riktlinjer samt avatt revisionsutskottets godkännande
iförväg krävs för ickerevisionsuppdrag. Didrik Roos har även
revisionsuppdrag i Axfood AB, Boozt AB och Tele2 AB.
Revisorerna närvarar vid samtliga av revisionsutskottets
möten. Didrik Roos medverkade även vid styrelsemötet i janu
ari 2023 för att delge styrelsen omfattning och inriktning för
revisionen av räkenskapsåret 2021/2022, samt väsentliga
överväganden till följd av revisionen.
Utöver denna medverkan tffar revisorn regelbundet sty
relsens ordförande, revisionsutskottets ordförande och övriga
ledamöter, ledningen samt övriga nyckelpersoner. Dessutom
medverkar revisorn vid årsstämman för att redogöra för aktie
ägarna sina slutsatser från revisionen.
Deloitte har vid sidan av sitt uppdrag som vald revisor även
tillhandahållit andra tjänster såsom verifiering av hållbarhets
rapporten samt rådgivande arbete, främst skatterådgivning.
Deloitte har interna processer för att säkerställa oberoendet
innan dessa uppdrag inleds. Revisionsutskottet har dessutom
en process för att i förväg godkänna ickerevisionstjänster
innan dessa påbörjas.
Revisionsutskottet utvärderar revisorn årligen för att
försäkra sig om dennes saklighet och oberoende.
STYRELSE
Styrelsens uppdrag är att förvalta H&M:s angelägenheter
ibolagets och samtliga aktieägares intresse, samt att skydda
och främja en god företagskultur. Det betyder att styrelsen
hardet övergripande ansvaret för bolagets förvaltning. Detta
sker på ett långsiktigt och hållbart sätt med kunderbjudandet
och tillväxt i fokus.
H&M:s styrelsearbete styrs, förutom av lagar och rekom
mendationer, av styrelsens arbetsordning som innehåller regler
för arbetsfördelningen mellan styrelsen, dess utskott och vd,
ekonomisk rapportering, investeringar och finansiering. Arbets
ordningen, som även innefattar arbetsordning för revisions
utskottet, uppdateras utifrån behov men fastställs minst en
gång per år.
H&M-gruppens styrelsesammansättning och
ledamöternas oberoende
Styrelseledamöterna väljs av aktieägarna på årsstämman för
perioden från årsstämman fram till och med nästa årsstämma.
Styrelsen har sedan årsstämman 2023 bestått av åtta stäm
movalda ordinarie ledamöter, utan suppleanter. Därtill kommer
tre arbetstagarrepresentanter och tre suppleanter för dessa.
Endast arbetstagarrepresentanterna och suppleanterna är
anställda i bolaget. Sedan årsstämman 2023 består styrelsen
av följande stämmovalda ledamöter: KarlJohan Persson
(ordförande), Stina Bergfors, Anders Dahlvig, Danica Kragic
Jensfelt, Lena Patriksson Keller, Christian Sievert, Christina
Synnergren och Niklas Zennström. Tim Gahnström, Ingrid
Godin och Louise Wikholm är arbetstagarrepresentanter med
Ramon Horvath, Agneta Gustafsson, och Margareta Welinder
som suppleanter. För mer information om H&M:s styrelse
ledamöter, se sidorna 58–60.
Styrelseledamöterna ska ägna H&M den tid och omsorg
som uppdraget kräver. Nya styrelseledamöter får introduk
tionsutbildning där bland annat möten med varumärkes och
funktionsansvariga ingår.
56
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Styrelsesammansättningen har under året uppfyllt Kodens
krav enligt punkt 4.4 och punkt 4.5 avseende oberoende
ledamöter. Det betyder att en majoritet av de stämmovalda
styrelseledamöterna är oberoende i förhållande till bolaget
ochbolagsledningen. En majoritet av styrelseledamöterna är
även oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.
Arbetstagarorganisationer
Enligt svensk lag har de anställda via arbetstagarorganisationer
(fackreningar) rätt att utse arbetstagarrepresentanter med
suppleanter till bolagets styrelse. Fackföreningarna utser tre
styrelseledamöter och tre suppleanter till H&M:s styrelse.
57
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Presentation av styrelseledamöter
KARL-JOHAN PERSSON
Styrelseordförande.
dd 1975.
Huvudsysselsättning
Styrelseordförande i H&M-gruppen.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Ramsbury Invest AB,
the GoodCause Foundation samt
H&M Foundation.
Utbildning BA i Business
Administration från European
Business School, London.
Arbetslivserfarenhet
2001–2004 Vd för European network.
2005–2009 Operativa ansvarsroller
inom H&M-gruppen, bl a inom
expansion, affärsutveckling,
newbusiness.
2009–2020 Vd och koncernchef
förH&M-gruppen.
2020– Styrelseordförande
i H&M-gruppen.
STINA BERGFORS
Styrelseledamot.
dd 1972.
Huvudsysselsättning Entreprenör
och styrelsearbete.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Carlssons Skola,
Handelsbanken och Tele2. Stina
ingår även i Prins Daniels Fellowship
inom Kungliga Ingenjörsvetenskaps
akademien (IVA).
Utbildning Civilekonom samt
hedersdoktor vid Luleå tekniska
universitet.
Arbetslivserfarenhet
1998–2000 TV3 MTG Sales.
2000–2004 Mediestrateg
OMDNordics.
2005–2008 Vd för Carat Sverige AB.
2008–2013 Sverigevd för Google
och YouTube.
2014–2020 Grundare och vd, senare
affärsutveckling för United Screens.
ANDERS DAHLVIG
Styrelseledamot samt ledamot
irevisionsutskottet.
Född 1957.
Huvudsysselsättning Styrelsearbete.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Ordförande i Inter IKEA Holding BV
samt styrelseledamot i Oriflame SA.
Utbildning Civilekonom vid Lunds
universitet 1980 samt Master of Arts
examen från University of California
Santa Barbara 1982.
Arbetslivserfarenhet
1983–1993 Olika roller inom
IKEAiSverige, Tyskland, Schweiz
ochBelgien.
1993–1997 Landschef för IKEA
iStorbritannien.
1997–1999 Vice vd IKEA Europa.
1999–2009 Vd och koncernchef
förIKEA.
CHRISTIAN SIEVERT
Styrelseledamot samt ordförande
irevisionsutskottet.
dd 1969.
Huvudsysselsättning Vdr
AB Max Sievert.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i AB Max Sievert
ochistyrelser i portföljföretag till
ABMax Sievert samt styrelseledamot
iAB Anders Löfberg.
Utbildning Civilekonom vid
Handelshögskolan, Stockholm 1994.
Arbetslivserfarenhet
1994–1997 Konsult, Bain & Company,
Stockholm och San Francisco, USA.
1997–2003 Investment Manager och
Partner för Segulah.
2003–2013 Vd/Managing Partner
förSegulah.
2013–2014 Partner Segulah.
2014– Vd för AB Max Sievert.
58
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
CHRISTINA SYNNERGREN
Styrelseledamot.
dd 1978.
Huvudsysselsättning Christina
har valt att lämna BCG och
hennes anställning upphörde före
årsstämman 2023.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Inga övriga väsentliga
styrelseuppdrag.
Utbildning Civilekonom vid
Handelshögskolan, Stockholm.
Arbetslivserfarenhet
Christina har 20års erfarenhet från
managementkonsultationsbolaget
BCG (Boston Consulting Group),
senast som verkställande direktör
och Senior Partner. Hon har även
innehaft andra ledande befattningar
inom BCG, inklusive roller i de globala
ledningsteamen Fashion & Luxury
och Retail, samt varit medlem av
BCG:s Executive Committee – det
beslutsfattande organet som ansvarar
för att hantera hela bolaget globalt.
NIKLAS ZENNSTRÖM
Styrelseledamot.
dd 1966.
Huvudsysselsättning Vdr
investmentbolaget Atomico,
som fokuserar på snabbrörliga
teknikbolag samt engagemang
i Zennström Philanthropies som
stödjer verksamheter kopplade till
framför allt klimatförändringen, socialt
entreprenörskap, Östersjöns mil
samt mänskliga rättigheter.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Atomico, Zennström
Philanthropies, Farmdrop, Rovio,
Orbital Systems och Lilium.
Utbildning Civilingenjör och
civilekonom efter studier i teknisk
fysik och ekonomi vid Uppsala
universitet.
Arbetslivserfarenhet
1991–1994 Produktchef, Tele2 AB,
Stockholm.
1994–1996 Direktör, Accessnät,
Unisource Voice Services AB,
Stockholm.
1996–1997 Direktör, Internet tjänster
Tele2 Danmark A/S, Köpenhamn.
1997–2000 Direktör, Internet tjänster
Tele2 Europe ASA, Luxemburg/
Amsterdam.
2000–2002 Vd och grundare
Kazaa,Amsterdam.
2001–2003 Vd och grundare
Joltid,Amsterdam.
2002–2007 Vd och grundare
Skype,London.
2007– Vd och grundare
Atomico,London.
LENA PATRIKSSON KELLER
Styrelseledamot.
dd 1969.
Huvudsysselsättning Arbetande
styrelseordförande ikommunikations
och varurkesbyrån Patriksson
Group AB.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Elite Hotels, Wanås
Art Foundation, Jeanerica AB och
Maria Nilsdotter AB. Lena ingår även i
Prins Daniels Fellowship inom Kungliga
Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA).
Utbildning Design och
marknadsföring vid Parsons School
of Design i New York och vid The
American University i London.
Arbetslivserfarenhet
1993–1996 Inköp & produktutveckling
på H&M.
1996–1998 Global
kommunikationsansvarig J.Lindeberg.
1999– Vd och senare arbetande
styrelseordförande i Patriksson
GroupAB.
DANICA KRAGIC JENSFELT
Styrelseledamot.
dd 1971.
Huvudsysselsättning Professor i
datalogi med datorseende och robotik
som forskningsämnen vid Kungliga
Tekniska Högskolan. Målet med
forskningen är att bygga framtida
system som med hjälp av sensorer
interagerar med människan och
omgivningen på ett naturligt sätt.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i FAM, SAAB,
Institutet för framtidsstudier samt
ledamot i Kungliga Vetenskaps
akademien och Kungliga Ingenjörs
vetenskapsakademien (IVA).
Utbildning Civilingenjör i
Maskinteknik vid Tekniska högskolan
i Rijeka, Kroatien. Danica disputerade
i robotik vid Kungliga Tekniska
gskolan i Stockholm 2001.
Hedersdoktor vid Lappeenranta
University (Villmanstrands tekniska
universitet), Finland.
Arbetslivserfarenhet
2008– Professor i datalogi med
datorseende och robotik som
forskningsämnen, Kungliga Tekniska
gskolan i Stockholm.
59
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
INGRID GODIN
Arbetstagarledamot i H&M-gruppens
styrelse sedan 2012.
Född 1959.
Anställd sedan 2002.
Nuvarande befattning
Lagerarbetare, Eskilstuna DC
AGNETA GUSTAFSSON
Arbetstagarsuppleant i H&M-gruppens
styrelse sedan 2022.
dd 1969.
Anställd sedan 1988.
Nuvarande befattning
Butikssäljare i Jönköping.
LOUISE WIKHOLM
Arbetstagarledamot i H&M-gruppens
styrelse sedan 2021.
dd 1980.
Anställd sedan 2014.
Nuvarande befattning
Project Manager, Customer Activation
& Marketing H&M.
TIM GAHNSTRÖM
Arbetstagarledamot i H&M-gruppens
styrelse sedan 2021.
Född 1979.
Anställd sedan 2015.
Nuvarande befattning
Solution Architect (Business Tech).
Presentation av arbetstagarrepresentanter
RAMON HORVATH
Arbetstagarsuppleant i H&M-gruppens
styrelse sedan 2023.
Född 1979.
Anställd sedan 2020.
Nuvarande befattning
Dataingenjör, AIAD, Business Tech.
MARGARETA WELINDER
Arbetstagarsuppleant i H&M-gruppens
styrelse sedan 2007.
dd 1962.
Anställd sedan 2000.
Nuvarande befattning
Omnibuyer, H&M.
60
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Antal styrelsemöten
H&M håller under ett räkenskapsår vanligtvis sex ordinarie
styrelsemöten varav ett konstituerande styrelsemöte. Extra
styrelsemöten hålls vid behov. Vd närvarar under samtliga
styrelsemöten, förutom under det tillfälle vid styrelsemötet när
ersättningsvillkor för vd behandlas. Vd rapporterar till styrelsen
om det operativa arbetet i koncernen samt ser till att styrelsen
inför varje styrelsemöte får ett sakligt och relevant informa
tionsunderlag för beslutsfattande.
Finanschefen deltar också vid styrelsemötena för att tillhan
dahålla finansiell information.Styrelsen biträds av en sekrete
rare som inte är ledamot i styrelsen. Under året hölls sex styrel
semöten. Närvaron har liksom tidigare år varit mycket hög på
styrelsemötena, se närvaro för respektive ledamot i tabellen
påsidan 62.
Styrelseledamöter och styrelsemöten 2023
Styrelsen består av åtta stämmovalda styrelseledamöter, fyra
kvinnor och fyra män. I enlighet med svensk lag har styrelsen
även tre arbetstagarrepresentanter och tre suppleanter för
dessa. Totalt sett består styrelsen av 14 personer, varav åtta är
kvinnor och sex är män.
Styrelsesammansättningen präglas av bredd och mångfald,
och ledamöternas olika kompetenser kompletterar varandra
väl– de har erfarenheter inom till exempel detaljhandel, entre
prenörskap, mode, digitalisering, AI, avancerad dataanalys
ochrobotisering, hållbarhet och kommunikation – vilket bildar
en god grund för bra och utvecklande diskussioner med vd
och ledningen.
Under 2023 har styrelsen haft sex styrelsemöten varav ett
konstituerande möte i samband med årsstämman, närvaron
har varit mycket hög under samtliga möten.
Vid samtliga styrelsemöten närvarar också vd och finans
chef. Vid varje möte bjuds oftast en eller flera avdelningar eller
varumärken in för att ge en lägesrapport om vad just deras
funktion eller varumärke arbetar med. Dessa presentationer
fungerar som ett komplement till vd:s lägesrapportering vilket
ger möjlighet till fördjupade diskussioner kring verksamheten
inom specifika områden. Vid varje styrelsemöte ges dessutom
en redogörelse för vad revisionsutskottet har behandlat på sitt
senaste möte, inom områden såsom redovisning, revision,
säkerhet, skatt, intern kontroll, risker samt olika nya regleringar
och förordningar.
Styrelsens arbete under 2023
H&M:s styrelsemöte följer vanligtvis nedanstående struktur som
kompletteras med en eller flera presentationer från verksamheten.
Vid varje styrelsemöte gås vanligtvis följande igenom:
Protokoll från föregående möte
Vd:s lägesrapport och rapport från finanschef
Strategiska frågor
Återkoppling från senaste revisionsutskottsmöte
Finansiell rapportering, såsom delårsrapport,
bokslutskommuniké och års och hållbarhetsredovisning
Övriga beslutsfrågor
Då det geopolitiska och makroekonomiska läget har varit
fortsatt utmanande under 2023 har dess effekter för
H&M-gruppens verksamhet varit centralt för styrelsearbetet
under året. Det har bland annat handlat om hur H&M-gruppen
navigerar kring inflation, ränteläge, konkurrenslandskap, digita
lisering och klimat inom områden såsom kunderbjudande och
dess prissättning, varuförsörjningskedjan, butiksportföljen och
omniaffären, hållbarhet, tech och AI samt kommunikation.
Utvecklingen inom koncernens varumärken och affärsområden
följs kontinuerligt på mötena bland annat genom att olika
representanter från bolaget presenterar sina respektive om
råden för styrelsen. Utvecklingen för det globala åtgärdspro
grammet för att minska kostnader och öka effektiviteten inom
organisationen diskuteras samt vad som har gåtts igenom på
det senaste revisionsutskottsmötet.
Det handlar främst om områden som redovisning, IFRS
16-effekter, revision, skatt, tull, internkontroll, risker samt olika
nya regleringar, lagar och direktiv. Alla väsentliga risker diskute
ras därefter på efterföljande styrelsemöte. Under fyra av årets
möten gås kvartalsrapporter igenom innan de publiceras, och
vid januarimötet behandlas års och hållbarhetsredovisningen
då även revisorn redogör för årets revision. Styrelsenträffar
även bolagets revisorer utan närvaro av verkställande direk
tören eller övriga representanter från bolagets ledning.
Liksom varje år har styrelsen under 2023 tagit ett antal olika
beslut såsom till exempel beslut om ett aktieåterköpsprogram
om 3 miljarder SEK med stöd från årsstämmans bemyndigande,
föreslagen utdelning om 6:50 kronor per aktie, grön obligation,
ersättningsrapport, beslut om de finansiella rapporterna, inves
teringsplan, tillväxtplan och mål.
Eftersom H&M inte har en särskild granskningsfunktion
(internrevision) för arbetet med intern kontroll utan i stället har
satt upp en egen modell för hantering av bolagets risk och
intern kontroll, (se sidorna 6579), utvärderar styrelsen en gång
per år behovet av en särskild intern granskningsfunktion.
Styrelsen har även 2023 kommit fram till att nuvarande modell
för uppföljning av intern kontroll fungerar tillfredsställande.
Inför årsstämman presenterade styrelsen en ersättnings
rapport för 2022 i enlighet med svensk Aktiebolagslag och de
Ersättningsregler som utfärdats av Kollegiet för svensk bolags
styrning. Ersättningsrapporten beskriver hur riktlinjerna för er
sättning inom H&M som antogs på årsstämman 2021 har tilläm
pats under räkenskapsåret 2022. Ersättningsrapporten för 2022
är tillgänglig på https://hmgroup.com/hmsarsstamma2022/.
H&M har inget ersättningsutskott då styrelsen anser att det
är mer ändamålsenligt att hela styrelsen fullgör uppgifterna för
ett ersättningsutskott, vilket helt är i enlighet med Kodens krav,
punkt 9.2. Det är styrelsen som tar fram förslag till de riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare som presenteras
vid årsstämmorna och beslutar om vd:s lön enligt de senaste
riktlinjerna antagna vid årsstämman. Styrelsen utvärderar
61
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
löpande vd:s arbete, och en gång om året behandlas denna
fråga särskilt i samband med fastställandet av vd:s ersättning
för det kommande året. När denna fråga diskuteras närvarar
ingen från bolagsledningen.
Styrelsen utvärderar löpande sitt arbete, och styrelseord
föranden har regelbunden kontakt med styrelseledamöterna
mellan mötena som en del av styrelsearbetet och dess
utvärderingsprocess. Denna utvärdering omfattar bland
annatarbetsmetoder, arbetsklimat, önskemål och huvudsaklig
inriktning för styrelsens arbete.
Utvärderingen fokuserar även på tillgång till och behovet av
särskild kompetens i styrelsen. Utvärderingen används som ett
verktyg för hur styrelsen ska arbeta och utgör därutöver ett
underlag för valberedningens nomineringsarbete.
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING SAMT NÄRVARO VIDTEN UNDER RÄKENSKAPSÅRET 2023
NAMN VALÅR OBEROENDE
1
OBEROENDE
2
ARVODE
(SEK)
3
STYRELSE-
MÖTEN
4
REVISIONS-
UTSKOTT
AKTIE-
INNEHAV
5
NÄRSTÅENDES
AKTIE-
INNEHAV:
KarlJohan Persson,
Ordförande
2020 Ja Nej 1 800 000 6/6 12 136 289 Aktieägare
i Ramsbury
Invest AB
6
Stina Bergfors 2016 Ja Ja 775 000 6/6 9 000 6 000
7
Anders Dahlvig 2010 Ja Ja 975 000 6/6 5/5 17 510
Danica Kragic
Jensfelt
2019 Ja Ja 775 000 6/6 2 500 120
Lena Patriksson
Keller
2014 Ja Ja 775 000 6/6
1200
och9450
8
Christian Sievert 2010 Ja Nej
9
1 055 000 6/6 5/5 81 000 19000
och2400
10
Christina Synnergren
13
2023 Ja Ja 4/4 34 475
12
Erica Wiking Häger
13
2016 Ja Ja 975 000 2/2 2/2 750
12
Niklas Zennström 2014 Ja Ja 775 000 6/6 72 700
Ingrid Godin,
arbetstagarledamot
2012
6/6
60
Louise Wikholm,
arbetstagarledamot
2021
6/6
Tim Gahnström,
arbetstagarledamot
2021
5/6
Agneta Gustafsson,
arbetstagarsuppleant
2022 6/6
Ramon Horvath
14
,
arbetstagarsuppleant
2023
1/6 210 20
Margareta Welinder,
arbetstagarsuppleant
2007
1) Oberoende i förllande till bolaget och bolagsledningen enligt Svensk kod för bolagsstyrning.
2) Oberoende i förllande till större aktieägare i bolaget enligt Svensk kod för bolagsstyrning.
3) Arvode i enlighet med beslut som fattades vid årsstämman 2022. Detta betyder att arvodet utgått för tiden fram tills nästa årsstämma hålls, dvs för perioden den 4 maj 2022 till den 4 maj 2023.
Utbetalning av beloppen skedde efter årsstämman 2023.
4) Närvaro via teknisk uppkoppling likställs med fysisk närvaro.
5) Det finns inga utestående aktie och aktiekursrelaterade incitamentsprogram för styrelsen.
6) Ramsbury Invest AB ägde 194 400 000 A-aktier och 708 744 122 B-aktier per den 30 november 2023.
7) 6 000 aktier ägs av make.
8) 1 200 aktier ägs via Lena Patriksson Kellers privata bolag Verdani Holding AB. 9 450 aktier ägs av make och barn.
9) Christian Sievert anses beroende i förhållande till Ramsbury Invest AB eftersom Ramsbury Invest AB är större ägare i ett företag där Christian Sievert är vd.
10) Närståendes aktieinnehav: 19 000 aktier ägs via Christian Sieverts bolag Whitechris Industri AB samt 2 400 aktier som ägs av maka samt barn.
Tilläggsinformation: Utöver Christian Sieverts aktieinnehav ovan, äger Christian Sievert 9 000 H&M-aktier via en pensionsförsäkring.
11) Christina Synnergren köpte aktier i februari 2024.
12) 750 aktier ägs via Erica Wiking Hägers bolag Erica Wiking Häger Advokataktiebolag.
13) Erica Wiking Häger lämnade styrelsen vid årsstämman i maj 2023 och Christina Synnergren valdes in som ny styrelseledamot.
14) Ramon Horvath efterträdde Hampus Glanzelius under våren 2023 som arbetstagarsuppleant.
62
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Valberedning
Valberedningen tar fram beslutsunderlag för stämman när
detgäller val av styrelse, styrelseordförande, revisorer och ord
föranden vid årsstämma, arvode till styrelse och revisorer samt
instruktioner för valberedningen. Valberedningens förslag till
styrelsens sammansättning präglas av mångsidighet och bredd
vad gäller kompetens, erfarenhet, bakgrund och jämn könsför
delning. Hänsyn tas också till bolagets utvecklingsskede och
framtida inriktning.
Inför varje årsstämma finns valberedningens redogörelse att
läsa i ett separat dokument på hmgroup.com/bolagsstyrning.
Valberedningens sammansättning baserar sig på valberedningens
förslag till sammansättning och instruktioner vilka antogs vid
årsstämman 2022 och som gäller fram till dess att en bolags
stämma beslutar om annat. Nedanstående valberedning baseras
på att valberedningen ska bestå av styrelseordföranden samt
fyra övriga nominerade av de fyra röstmässigt största ägarna
utifrån vad man kan utläsa av aktieboken per den sista bankdagen
i augusti. Valberedningen bestod hösten 2023 således av:
KarlJohan Persson, styrelsens ordförande
Stefan Persson, Ramsbury Invest AB
Lottie Tham
Joachim Spetz, Swedbank Robur fonder
Karin Eliasson, Handelsbankens fonder
Valberedningens sammansättning uppfyller Kodens krav
oberoende ledamöter. Stefan Persson är ordförande i valbered
ningen enligt reglerna i valberedningens instruktioner om att
ordförande för valberedningen ska vara den som representerar
den största aktieägaren såvida inte valberedningen utser någon
annan. Valberedningen beslutade enhälligt att Stefan Persson,
iegenskap av huvudägare samt utifrån ägarstrukturen i H&M,
är det naturliga ordförandevalet i H&M:s valberedning.
Valberedningens arbete inför årsstämman 2023 inklusive
beskrivning av mångfaldspolicy förstyrelsen
Fram till årsstämman 2023 hade valberedningen två protokoll
förda möten, men hade också kontakt därutöver. Som underlag
för sitt arbete med att analysera styrelsens sammansättning
inför årsstämman 2023 tog valberedningen del av styrelseord
förandens redogörelse för styrelsens arbete. Styrelsens arbete
har fungerat väl under året med ett stort engagemang från de
enskilda ledamöterna. Styrelseordförandens redogörelse har
tillsammans med genomförda intervjuer av de stämmovalda
ledamöterna använts som underlag för valberedningens arbete
med föreslagen styrelsesammansättning inför årsstämman
2023. Styrelseledamöternas olika kompetenser kompletterar
varandra väl vilket bidrar till en bra helhet. Alla ledamöterna har
deltagit vid samtliga styrelsemöten och visat stort engage
mang, både på och mellan mötena. Valberedningen strävar
efter att styrelsens sammansättning ska utgöras av individer
med hög kompetens och integritet samtidigt som den i sin hel
het utgör en god och lämplig sammansättning av erfarenheter
och kompetenser i syfte att möta H&M-gruppens nuvarande
och framtida möjligheter och utmaningar. Valberedningens
förslag till årsstämman 2023 var omval av följande styrelseleda
möter; Stina Bergfors, Anders Dahlvig, Danica Kragic Jensfelt,
Lena Patriksson Keller, KarlJohan Persson, Christian Sievert
och Niklas Zennström samt nyval av Christina Synnergren som
anses tillföra styrelsearbetet värdefulla bidrag med sin kompe
tens och bakgrund. Förslaget till nyvalet sammanföll med att
Erica Wiking Häger hade avböjt omval eftersom Mannheimer
Swartling Advokatbyrå där Erica Wiking Häger är delägare har
antagit striktare policys när det gäller externa styrelseuppdrag.
Valberedningen föreslog även omval av KarlJohan Persson
som styrelsens ordförande.
Valberedningens bedömning var att den föreslagna
styrelsen stämmer väl överens med punkt 4.1 i Koden vilken
valberedningen tillämpar som mångfaldspolicy. Målet med
policyn är att den föreslagna styrelsen präglas av mångsidighet
och bredd vad gäller kompetens, erfarenhet, bakgrund och
jämn könsfördelning, och H&M:s styrelse har haft en bra köns
fördelning under många år. Av föreslagna styrelseledamöter,
och sedermera valda av stämman, var fyra kvinnor och fyra
män. Därmed uppfylls den långsiktiga ambition som kom
municerats av Kollegiet för svensk bolagsstyrning, som vill att
ägarna påskyndar utvecklingen mot 40 procents andel för det
minst företrädda könet i de större börsbolagens styrelser.
Den föreslagna styrelsesammansättningen ansågs väl möta
de krav som ställs vad gäller kompetens och erfarenhet med
hänsyn tagen till bolagets verksamhet och framtida utveckling.
Förslaget ansågs uppfylla gällande krav avseende ledamöternas
oberoende, börserfarenhet och redovisnings eller revisions
kompetens.
Valberedningen går i sitt förslag inför årsstämman noga
igenom varje styrelseledamots kompetens, erfarenhet, bidrag
till styrelsearbetet under det gångna året, eventuella intresse
konflikter m m. För att avgöra en ledamots oberoende ska
ensamlad bedömning göras av samtliga omständigheter som
kan ge anledning att ifrågasätta ledamotens oberoende i för
hållande till bolaget eller bolagsledningen. Härvid anger Koden
åtminstone sju olika omständigheter som ska vägas in, se
kodregel 4.4. Minst två av de styrelseledamöter som är obero
ende i förhållande till bolaget och bolagsledningen ska även
vara oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.
Föratt avgöra en ledamots oberoende ska omfattningen av
styrelseledamotens direkta och indirekta relationer med den
större ägaren vägas in i bedömningen. En styrelseledamot som
är anställd eller styrelseledamot i ett företag som är en större
ägare ska inte anses vara oberoende. Närdet gäller samman
sättningen av revisionsutskottet anger Koden i 7.2 att majorite
ten av utskottets ledamöter ska vara oberoende i förhållande
till bolaget och bolagsledningen. Minst en av de ledamöter som
är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen ska
även vara oberoende i förhållande till bolagets större ägare.
Ordförande i revisionsutskottet i H&M liksom övrig ledamot
iutskottet är oberoende i förhållande till bolaget och bolags
63
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
ledningen. En av två ledamöter är också oberoende i förhål
lande till bolagets större aktieägare. Inget i Koden anger att
ordföranden i utskottet ska vara oberoende i förhållande
tillstörre ägare.
Valberedningen har sedan årsstämman 2023 fram till räken
skapsårets slut haft ett protokollfört möte och har även haft
kontakt därutöver. Under hösten 2023 inleddes valberedning
ens arbete med information från styrelseordföranden om
hurstyrelsens arbete har fungerat under året. Under hösten
genomförde valberedningen intervjuer med stämmovalda
styrelseledamöter. Det fastslogs att styrelsen och dess arbete
fungerar bra. Under perioden fram till det att förslagen till
årsstämman 2024 presenteras ska valberedningen diskutera
styrelsens storlek och sammansättning utifrån faktorer som
kompetens, erfarenhet och bolagets utsikter, val av styrelse
ordförande och ordförande till stämman, arvode till styrelse
ledamöter, valberedningens sammansättning och instruktioner
samt val av revisorer. Valberedningens arbete inför årsstämman
i maj 2024 är inte avslutat ännu och mer information kommer
att presenteras inför och vid årsstämman 2024.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet följer upp H&M-gruppens finansiella rappor
tering, inklusive regelefterlevnad för den lagstadgade hållbar
hetsrapporteringen, och effektiviteten i bolagets riskhantering
och interna kontroll, för att säkerställa att påverkan, risker och
möjligheter hanteras på ett lämpligt sätt – inklusive sådana
somär hållbarhetsrelaterade. Utskottet övervakar alla revisions
ämnen och publiceringen av bolagets finansiella rapporter.
Utskottet ska även biträda valberedningen när förslag till
bolagsstämman läggs fram gällande revisorsval.
Revisionsutskottet granskar och övervakar också revisorer
nas opartiskhet och oberoende samt fastställer vilka uppdrag
revisionsfirman får åta sig för H&M-gruppen utöver revision.
Revisorerna lämnar en årlig skriftlig försäkran till revisionsut
skottet avseende revisorns oberoende, där det också beskrivs
vilka tjänster utöver revision som revisionsfirman har tillhanda
hållit H&M-gruppen under räkenskapsåret.
Revisionsutskottet består av två styrelseledamöter med
redovisnings eller revisionskompetens. Utskottet utses årligen
av styrelsen vid det konstituerande styrelsemötet i samband
med årsstämman. Sedan det konstituerande mötet 2023 har
Christian Sievert varit ordförande i revisionsutskottet och
Anders Dahlvig har varit ledamot. Båda var oberoende i för
hållande till bolaget och företagsledningen. Christian Sievert
anses inte oberoende i förhållande till bolagets majoritets
ägare, i synnerhet Ramsbury Invest AB, eftersom Ramsbury
Invest AB är majoritetsägare i ett företag där Christian Sievert
är vd. Anders Dahlvig är oberoende i förhållande till bolagets
majoritetsägare.
Utskottet har haft fem protokollförda möten under räken
skapsåret 2023.
Bolagets revisorer närvarade vid samtliga av revisionsutskot
tets möten och lämnade en rapport till utskottet gällande sin
granskning av bland annat H&M-gruppens finansiella rappor
tering, inklusive koncernredovisningen.
Vid mötena har även bland annat finanschef, ekonomi
ansvarig, investor relationsansvarig
1
och ansvarig för bolags
styrning deltagit. Utskottsmötena protokollförs och delges
sedan styrelsen.
Under året har bland annat följande behandlats i revisions
utskottet:
Bolagets finansiella rapportering såsom delårsrapporter,
samt bolagsstyrningsrapporten som en del av års och
hållbarhetsredovisningen.
Efterlevnaden av H&M-gruppens interna kontroll och
riskhanteringsprocess samt genomgång av koncernens
samlade riskanalys, inklusive hållbarhetsrisker.
Vidare har bland annat följande funktioner/avdelningar
presenterat/informerat om sitt arbete: people & organisa
tional development, säkerhet, expansion, ekonomi och
skatt, supply chain och business tech, inkl specifika frågor
kring cybersäkerhet.
Internprissättningsmodellen, skattefrågor samt frågor om tull.
Uppföljning av integritets/persondataskyddsområdet,
innefattande GDPR.
Uppföljning av H&M-gruppens policies.
Information från Deloitte om revisionsplan, revisionens
omfattning samt resultatet av granskningen.
Genomgång av revisorernas oberoende och opartiskhet.
Revisionsutskottet bedömde att det var tydligt vilka upp
drag som Deloitte åtog sig utöver revision och såg ingen
anledning att ifrågasätta revisionsfirmans opartiskhet.
Revisionsutskottet har en fastställd rutin för att granska och
godkänna alla ickerevisionstjänster innan arbetet påbörjas.
H&M-gruppen upphandlar även konsulttjänster av andra
revisionsbolag och skatterådgivare.
VD OCH KONCERNCHEF
Vd tillsätts av styrelsen och rapporterar till styrelsen om
H&M-gruppens utveckling.
Vd svarar för den löpande förvaltningen av bolaget enligt
styrelsens anvisningar. Detta innebär:
Rekrytering av ledande befattningshavare.
Inköps och logistikfrågor.
Kunderbjudandet.
Prisstrategi.
1) Investor relationsansvarig närvarade vid mötena i juni, september och november 2023.
64
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Försäljning och lönsamhet.
Hållbarhet.
Marknadsföring.
Bolagets tillväxt och expansion.
Digital utveckling.
Utveckling och fortsatt integration av butiks och
onlinekanalerna.
Det åligger vd att göra de nödvändiga förberedelserna för att
möjliggöra samtliga kommersiella beslut, bland annat beslut
gällande investeringar och expansion av bolaget. I vd:s roll ingår
också kontakt med finansmarknader och investerare, media
och regulatoriska myndigheter.
Helena Helmersson, född 1973, var vd och koncernchef
mellan den 30 januari 2020 och 31 Januari 2024. Styrelsen till
satte Daniel Ervér, ansvarig för H&M, som vd för H&M-gruppen
den 31 Januari 2024. Han efterträder Helena Helmersson som
beslutade sig för att lämna posten som vd och H&M-gruppen.
Daniel Err, född 1981, har jobbat inom H&M-gruppen i
18år på olika positioner inom olika delar av bolaget. Senast var
Daniel ansvarig för H&M som är det största varumärket inom
H&M-gruppen. Daniel tog över som vd och kommer fortsatt att
vara operationellt ansvarig för H&M, vilket innebär att ingen
efterträdare till Daniel som ansvarig för H&M varumärket utses.
I slutet av räkenskapsåret 2023 ägde Helena Helmersson
19070 aktier i H&M-gruppen. Hon hade också 300000 köp
optioner utfärdade av Ramsbury Invest AB där varje option ger
henne rätt att köpa en B-aktie i H&M-gruppen under 12 månader
efter en treårsperiod från avtalsdagen den7 oktober 2020.
Per den 31 Januari 2024 har Daniel Ervér 68 900 aktier
iH&M-gruppen. Daniel Ervér äger även 450000 köpoptioner
utställda av Ramsbury Invest AB. Varje option ger rätt att köpa
en B-aktie i H&M under ett år efter en treårsperiod från avtals
dagen, 15februari 2024.
ORGANISATION OCH LEDNING
H&M-gruppen har en multibrandmatrisorganisation med
följande varumärken: H&M, som innefattar H&M HOME, H&M
Move och H&M Beauty – och Portfolio Brands som utgörs av
COS, Weekday, Monki, & Other Stories, ARKET, Afound och
Singular Society. I koncernen ingår även New Growth & Ven
tures, som innefattar bolagets investeringsarm H&M Group
Ventures, Creator Studio, Looper Textile Co. och Sellpy. Varje
varumärke har en egen organisationsstruktur och ansvarig.
Inom varje väletablerat varumärke finns också lokala eller
regionala försäljningsorganisationer.
Det finns dessutom ett antal koncernfunktioner som
stöttarvarje varumärke, detta för att utnyttja fördelarna med
gemensamma tjänster och säkerställa att varje varumärke
ochland arbetar ändamålsenligt efter koncernens policies
ochriktlinjer.
Vd ansvarar för den löpande förvaltningen av H&M-gruppen
och tillsätter personerna i ledningsgruppen.
Per den 30 november 2023 omfattar ledningsgruppen, inklu
sive vd, åtta personer, varav fyra personer är kvinnor. Utöver vd,
bestod ledningsgruppen av finanschef, ansvarig för H&M, ansvarig
för Portfolio Brands, ansvarig för New Growth & Ventures, och
de ansvariga för följande kon cernfunktioner: kommunikation,
hållbarhet och people & organisational development/HR.
Per den 31 januari 2024, ingår tre kvinnor och fyra män i led
ningsgruppen för H&M-gruppen och utgörs av vd, finans chef,
ansvarig för portfolio brands, ansvarig för New Growth & Ven
tures, samt ansvariga för följande koncernfunktioner: kommuni
kation, hållbarhet och people & organisational development/HR.
Den senaste informationen om bolagsledningen finns på
https://hmgroup.com/bolagsledning/.
Ansvariga för de övriga koncernfunktionerna tillsätts av
finanschefen.
Matrisorganisationen ger en god kombination av koncern
gemensamt och lokalt perspektiv på ledarskap och entre
prenörskap.
De regionala och lokala försäljningsorganisationerna är
ansvariga för den dagliga driften i respektive region och land.
Detta ger dem ett samlat ansvar för alla regionala och lokala
supportfunktioner vilka arbetar utifrån instruktioner utfärdade
av koncernfunktionerna.
RISKBEDÖMNING OCH RISKHANTERING
Operationella, finansiella och hållbarhetsrisker analyseras
löpande av alla varumärken och koncernfunktioner. Gransk
ningen och bedömningen av riskerna identifierar vilka system,
metoder och kontroller som krävs för att minimera riskernas
eventuella påverkan. Funktionen för bolagsstyrning hanterar
deviktigaste riskerna genom en kvartalsvis granskning av
risknivå och åtgärdsplaner för dessa risker.
En sammanställning av koncernens huvudsakliga risker
presenterades för revisionsutskottet i slutet av 2023 och där
efter för styrelsen.
För beskrivning av H&M-gruppens operationella och finan
siella risker se sidorna 7178.
En klimatriskanalys i enlighet med riktlinjerna från TCFD
(Task Force on Climaterelated Financial Disclosures) genom
fördes under 2023, se sidan 75. Den första TCFD-analysen
gjordes under 2019.
Due diligence och riskhantering
H&M-gruppen utför en standardiserad due diligencegransk
ning för att identifiera och utvärdera affärspartners i relation
tillrelevanta externa och interna krav, utifrån behov och enligt
vad som krävs inom ramen för bolagets affärsprocesser.
Bolaget har en systematisk metod för att arbeta med
mänsk liga rättigheter och miljörelaterad due diligence. Det är
en löpande process som används för att identifiera, förebygga,
minska och åtgärda potentiell eller aktuell negativ påverkan
påmänniskor, samtidigt utnyttjas möjligheter för att stärka
deras rättigheter. Respekten för de mänskliga rättigheterna är
avgörande för att H&M-gruppen ska kunna bedriva verksamhet
65
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
på ett hållbart och framgångsrikt sätt. Det innebär att bolaget
behandlar alla lika, med respekt och värdighet, oavsett var de
jobbar och vilka de är. Bolaget förstår sambandet också mellan
miljöfrågor som klimatförändringar, resursanvändning, biolo
gisk mångfald och vattenbrist samt mänskliga rättigheter och
försörjningsmöjlighet.
H&M-gruppens due diligenceprocess avseende mänskliga
rättigheter och miljö (HRDD) är integrerad i bolagets bolags
styrnings och riskhanteringsprocesser för att säkerställa att
affärsbeslut fattas med hänsyn till potentiellaeffekter för de
rättighetsinnehavare som påverkas av H&M-gruppens verk
samhet. H&M-gruppens Responsible Business Conduct Policy
anger ytterligare åtgärder som krävs för att utföra en djup
gående due diligence gällande mänskligattigheter och
miljöfrågor. Dessa omfattar bolaget verksamhet, värdekedja
och de samhällen där bolaget verkar i.
H&M-gruppens HRDD-process baseras på OECD:s (Organi
sation for Economic Cooperation and Development) riktlinjer
för multinationella företag samt FN:s vägledande principer och
relevant nationell lagstiftning där det är tillämpligt. Bolaget
ägnar särskild uppmärksamhet åt grupper som är sårbara för
kränkningar av rättigheter, såsom migrantarbetare och barn.
H&M-gruppen accepterar inte tvångsarbete eller barnarbete.
Minst en gång om året gör H&M-gruppen en systematisk
granskning för att identifiera och hantera risker relaterade till
mänskliga rättigheter. Följande process används:
1. Identifiering: H&M-gruppen identifierar väsentliga risker
som en del av den årliga väsentlighetsanalysen och genom
en fortlöpande dialog med internationella organisationer
som Internationella arbetsorganisationen, OECD, interna
tionella fackföreningar, människorättsorganisationer och
politiker. Mer information om den här processen finns
påhmgroup.com/sustainability.
2. Prioritering: H&M-gruppen prioriterar risker baserat på
sannolikheten för att de ska inträffa och den påverkan de
kan få (inklusive grad av allvar och hur svåra de är att åter
ställa) och kalibrerar risker genom hela leverantörskedjan
för att säkerställa att risker kopplade till högre produkt,
råvaru och servicevolymer hanteras. Denna granskning
görs på såväl global som lokal nivå. Den globala riskbedöm
ningen stöds av externa data gällande risker.
3. Uppföljning och rapportering: Identifierade risker
kategoriseras och listas i bolagets riskregister, där det finns
detaljerad information om riskerna, var de uppstår, grad av
allvar och åtgärdsplan. Det utgör basen i den interna risk
rapporteringen, och hur ofta uppföljning och granskning
görs för att säkerställa att riskerna hanteras på lämpligt
sätt. Funktionen bolagsstyrning rapporterar om alla koncer
nens risker, däribland de mest väsentliga riskerna avseende
mänskliga rättigheter och miljö, till vd och finanschef på
kvartalsbasis. Bolaget rapporterar regelbundet status för
risker och intern kontroll till Revisionsutskottet.
H&M-gruppen strävar efter att klagomål hanteras och löses
så nära problemet som möjligt – och att klagomåls och åtgärds
processerna ska vara transparenta, tillförlitliga och tillgängliga
för de avsedda användarna. H&M-gruppens interna klagomåls
policy, Internal Grievance Policy, beskriver den interna processen,
och bolaget förväntar sig att affärspartners har motsvarande
klagomålssystem på operationell nivå. Sedan 2022 kan alla
framföra sina synpunkter och eskalera problem via H&M-grup
pens interna och externa rapporteringskanal SpeakUp, som är
upprättad i enlighet med gällande lagstiftning, och rapportera
misstänkta oegentligheter i bolagets värdekedja. Kanalen
möjliggör anonym rapportering och bolaget tolererar inga
repressalier gentemot den person som rapporterar.
Väsentlighetsanalys
I många år har H&M-gruppen genomfört sin väsentlighets
analys i enlighet med tillämpliga GRI-standarder. Under 2023
började bolaget utveckla sin process för att följa CSRD och
EFRAG:s (European Financial Reporting Advisory Group) utkast
Implementation Guidance for Double Materiality, som väntas
träda i kraft 2025.
H&M-gruppens väsentlighetsanalys och due diligence
process har täta kopplingar. Bolaget identifierar en omfattande
lista av möjliga påverkansfaktorer som en del av den över
gripande risk och påverkansbedömning och använder en
långrad källor, bland annat OECD:s sektorsrisker, ESRS första
uppsättning utkast, GRI-standarder, en systematisk analys
ellerpågående dialog med relevanta intressenter, i synnerhet
intressenter som påverkas av en fråga, undersökningar bland
intressenterna och en systematisk analys av intressenternas
förväntningar. Dessa prioriteras för att ta fram en preliminär
väsentlighetsanalys, som därefter granskas av en andra upp
sättning interna experter, följt av utvalda externa intressenter
med expertis inom de främsta påverkansområdena, bolagets
revisorer och styrelsen.
Under 2023 följde H&M-gruppen processen som beskrivs
ovan. Under 2024 kommer bolaget som en del av den pågå
ende utvecklingen av sin process för att förbereda sig för
CSRD, och ytterligare förfina processen genom att arbeta
motatt inkludera en finansiell väsentlighetsanalys baserad på
input från interna experter och övriga externa intressenter.
Läsmer om hur H&M-gruppen engagerar sig med sina intres
senter i bolagets hållbarhetsrapport Sustainability Disclosure
hmgroup.com/sustainability. H&M-gruppen granskar
väsentliga påverkansfaktorer årligen, och vart tredje år görs
enmer detaljerad analys.
Insikterna från 2023 års väsentlighetsanalys låg till grund för
uppdateringen av vår GRI-baserade väsentlighetsmatris 2022.
Ienlighet med det har bolaget gjort ett antal mindre justeringar:
Avfall, inklusive förpackningar, ökade i väsentlighet.
Material/resursanvändning, ökade något i väsentlighet.
Vatten, ökade i väsentlighet.
66
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Väsentlighetsmatris 2023
NSENTLIGA ÄMNEN
[RISKER + MÖJLIGHETER]
1. Klimat
2. Vatten
3. Kemikalier [inkl farligt avfall]
4. Biologisk mångfald
5. Djurskydd
6. Matieral-/resursanndning
7. Avfall, inkl förpackningar
8. Avskogning
9. Hälsa, Säkerhet och
Välbefinnande
10. reningsfrihet och kollektiva
förhandlingar
11. ner och kompensation
12. Social trygghet
13. Arbetstid
14. Tvångsarbete
15. Barnarbete
16. Diskriminering och
likabehandling
17. Inkludering och mångfald
18. mslldhet
19. Markrättigheter och
rsörjning
20. Tillng till vatten
21. Samhällsengagemang
22. Allmän ordning
23. Skattebetalningar
24. Antikorruption
25. Dataskydd
26. Bedömningar av
leverantörskedjan
27. Marknadsföring och
märkning
28. Ekonomiska resultat
1
14
10
18
17
13
16
11
6
9
15
26
3
4
7
8
5
27
20
2
25
21
19
12
22
24
23
28
RAPPORTERAD I ETT SAMMANHANG, D
Ä
R
DET ÄR MÖJLIGT, MED MÄTBARA KPIER
RAPPORTERAD I DETALJ, DÄR DET ÄR
MÖJLIGT, MED MÄTBARA KPIER ELLER MED
MÅL OM EXTERN GRANSKNING R
DET ÄR ANVÄNDBART
INGEN RAPPORTERING, ALTERNATIVT
RAPPORTERING VID FÖRFRÅGAN
RAPPORTERAD I ETT SAMMANHANG, R
DET ÄR MÖJLIGT, MED MÄTBARA KPIER
SENTLIGHET AV EKONOMISKA, MILJÖ- ELLER SOCIAL VERKAN
RELEVANS FÖR INTRESSENTER
67
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Väsentliga frågor 2023
VAR I VÄRDEKEDJAN ÄR DESSA ÄMNEN MER VÄSENTLIGA?
INGEN FÄRG
=
LÅG PÅVERKAN
BLÅ
=
MEDEL PÅVERKAN
BEIGE
=
G PÅVERKAN
ORANGE
=
KRITISK PÅVERKAN
AMBITIONS-
OMRÅDEN
RA
FOKUS-
OMRÅDEN
VÄSENTLIGA
ÄMNEN
(RISKER +
MÖJLIG-
HETER)
DESIGN
OCH
PRODUKT-
UTVECKLING
ANSKAFF-
NING AV
RÅMATE-
RIAL
MATERIAL-
PRODUK-
TION OCH
BEARBET-
NING
PRODUKT-
BEARBET-
NING OCH
TILLVERK-
NING
TRANS-
PORT OCH
LAGER
FÖRSÄLJ-
NING
PRODUKT
ANVÄND
-
NING, ÅTER-
ANVÄND-
NING OCH
ÅTERVIN
-
NING
HUR HANTERAR
VI DESSA
FRÅGOR?
(HR – HÅLLBAR-
HETSRAPPORT
2023)
KLIMAT
OCH CIRKU-
RITET
KLIMAT
OCH NATUR
Klimat
Klimatstrategi inklu
sive godkänd SBTi
mål, se HR på s.16
Vatten
Vattenstrategi,
se även i HR s.24
Kemikalier (inkl
farligt avfall)
Kemikaliestrategi,
se även HR s.30
Biologisk
mångfald
Strategi avs.
biologisk mångfald,
se även HR s.27
Djurskydd
Djurskyddspolicy,
se även HR s.36
RESURSAN-
VÄNDNING
Material/
resurs
användning
Strategi avs.
resurs användning
och cirkularitet,
se även HR s.32
Avfall, inkl
förpackningar
Avfall, se HR s.47,
Förpackningar,
se HRs.51
Avskogning
Strategi under
utveckling, se HR s.27
TTVIST
OCH
JÄMSTÄLLT
TTVISA
JOBB
lsa,
säkerhetoch
välbefinnande
Policyn & rutiner avs.
”Open Operations”,
se HR s.56, Leveran
törskedja, se HR s.60,
GBV och sexuella tra
kasserier, se HR s.65
Föreningsfrihet
och kollektiva
förhandlingar
Policyn & rutiner
Strategi avs. Arbets
marknadsrelationer i
vår leverantörskedja
inom produktion
Bangladesh, Kam
bodja, Kina, Indien,
Indonesien, Myanmar,
Pakistan, Türkiye och
Vietnam, se HR s.60
Löner och
kompensation
Policyn & rutiner
Lönestrategin i vår
leverantörskedja
inom produktion i
Bangladesh, Bulga
rien, Kambodja, Kina,
Etiopien, Indien, Indo
nesien, Myanmar,
Pakistan, Rumänien,
Sri Lanka, Türkiye,
Vietnam,
se även HR s.60
Social trygghet
Policyn & rutiner
Aspekter av vår löne
strategi i vår leveran
törskedja inom pro
duktion i Bangladesh,
se även HR s.60
Arbetstid
Policyn & rutiner
Tvångsarbete
Policyn & rutiner
Redogörelse för
Modern Slavery,
se även HR s.54
68
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
VAR I VÄRDEKEDJAN ÄR DESSA ÄMNEN MER VÄSENTLIGA?
INGEN FÄRG
=
LÅG PÅVERKAN
BLÅ
=
MEDEL PÅVERKAN
BEIGE
=
G PÅVERKAN
ORANGE
=
KRITISK PÅVERKAN
AMBITIONS-
OMRÅDEN
RA
FOKUS-
OMRÅDEN
VÄSENTLIGA
ÄMNEN
(RISKER +
MÖJLIG-
HETER)
DESIGN
OCH
PRODUKT-
UTVECKLING
ANSKAFF-
NING AV
RÅMATE-
RIAL
MATERIAL-
PRODUK-
TION OCH
BEARBET-
NING
PRODUKT-
BEARBET-
NING OCH
TILLVERK-
NING
TRANS-
PORT OCH
LAGER
FÖRSÄLJ-
NING
PRODUKT
ANVÄND
-
NING, ÅTER-
ANVÄND-
NING OCH
ÅTERVIN
-
NING
HUR HANTERAR
VI DESSA
FRÅGOR?
(HR – HÅLLBAR-
HETSRAPPORT
2023)
TTVIST
OCH
JÄMSTÄLLT
TTVISA
JOBB
Barnarbete
Policyn & rutiner
Vår lönestrategi
stödjer även detta
ämne i relation till
arbetsvillkor för
räldrar. Se även
vårredorelse för
Modern Slavery
ochHR s.54
INKLUDE-
RING &
MÅNGFALD
Diskriminering
och lika
behandling
Policyn & rutiner
Strategi avs. Inklude
ring & mångfald inom
vår egna verksamhet:,
HR s.56
Jämställdhetsstrategi
i vår leverantörskedja
inom produktion,
HRs.60
Inkludering
och mångfald
Samma som ovan
Jämställdhet
Samma som ovan
RÄTTIG-
HETER
AVSEENDE
SAMHÄLLEN
Markrättigheter
och försörjning
Policyn & rutiner
Vår cirkuläritetsstra
tegi för att minska
resursanvändning,
seäven HR s.32
Vår materialstrategi
som inkluderar ett
mål om 100% FSC
certifierat trä,
se även HR s.32
Tillgång till
vatten
Se HR s.24
Samhälls
engagemang
Se HR s.72
STANDAR-
DER,
POLICYN
OCH ANNAT
BOLAGS-
STYRNING
Allmän ordning
Public Affairs strategi,
specifikt avseende
hållbarhet, såsom
klimat. Se HR s.76
Skatte
betalningar
Skattepolicy
Antikorruption
Policyn & rutiner
Dataskydd
Policyn & rutiner
Bedömningar
avleverantörs
kedjan
Policyn & rutiner
Se även HR s.78
Marknadsföring
och märkning
Policyn & rutiner
69
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Intern kontroll
Intern kontroll är viktigt för att säkra bolagets tillgångar och
därmed aktieägarnas investering. Intern kontroll och riskhante
ring är en del av styrelsens och ledningens ansvar för att se till
att verksamheten styrs på ett så ändamålsenligt och effektivt
sätt som möjligt, säkerställa en tillförlitlig finansiell rapportering
samt se till att tillämpliga lagar och regler efterlevs. Revisions
utskottet övervakar effektiviteten i bolagets interna kontroll
och riskhantering, och rapporterar regelbundet till styrelsen
om status för samtliga risker.
H&M-gruppens interna kontrollramverk är utgår från det
internationellt erkända ramverket COSO-ramverket. Bolagets
interna kontrollramverk och kontrollmiljö är baserat på COSO-
ramverkets fem delområden: kontrollmiljö, riskbedömning,
kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt
uppföljning, vilka beskrivs närmare nedan.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen på H&M-
gruppen. Den består främst av bolagets etiska värderingar och
integritet, kompetens, ledningsfilosofi, organisationsstruktur,
ansvar och befogenheter, policies och tillhörande riktlinjer
samtinstruktioner och rutiner. Den bygger på den kultur som
styrelse och ledning skapar och kommunicerar.
Styrande dokument såsom interna policies, riktlinjer och
manualer är särskilt viktiga och ger medarbetarna god vägled
ning i hur bolaget arbetar.
H&M-gruppens etikpolicy, Code of Ethics, måste underteck
nas av alla medarbetare som har affärsrelationer med bolagets
leverantörer. Den beskriver på vilket sätt medarbetarna ska
interagera inom bolaget och i affärsrelationer med leverantörer.
Dokumentet ”Our way” sammanfattar bolagets värderingar,
policies och riktlinjer och hur de formar H&M-gruppens sätt att
bedriva verksamhet för att säkerställa att verksamheten bedrivs
på ett etiskt, ansvarsfullt, hållbart och transparent sätt. ”Our
way” vänder sig till alla medarbetare inom alla varumärken och
funktioner inom H&M-gruppen, samt till externa intressenter.
Läs mer om ”Our way” på hmgroup.com/aboutus/ourway/.
H&M:s interna kontrollstruktur bygger på:
Ansvarsfördelningen mellan styrelsen, revisionsutskottet
och vd, som tydligt beskrivs i styrelsens arbetsordning.
Bolagsledningens och revisionsutskottets regelbundna
rapportering till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Företagets organisationsstruktur.
Bolagets värderingar och riktlinjer samt policies
och manualer.
Kontrollaktiviteter, avstämningar, analyser
och rapportering.
H&M-gruppen är en matrisorganisation, vilket innebär att
defunktionsansvariga för koncernfunktionerna också ansvarar
för att arbetet inom deras funktion i respektive varumärke
utförs effektivt.
Den interna kontrollen utvärderas årligen av relevant kon
cernfunktion som kontrollerar att de som arbetar i respektive
funktion i varje land arbetar enligt föreskrivna policies och
riktlinjer. Butikernas verksamhet kontrolleras i sin tur av interna
butiksrevisorer.
Alla dotterbolag inom H&M-gruppen har samma struktur
och ekonomisystem och även samma kontoplan. Detta under
lättar skapandet av ändamålsenliga rutiner och kontrollsystem.
Det underlättar i sin tur den interna kontrollen och jämförelser
mellan de olika dotterbolagen.
Det finns ett stort antal policies, riktlinjer och manualer
ihelakoncernen, inklusive detaljerade butiksinstruktioner som
styr det dagliga arbetet. Dessa är i de flesta fall utarbetade av
koncernfunktionerna på huvudkontoret i Stockholm och sedan
kommunicerade till respektive avdelning på regions och
landskontoren. Varje koncernfunktion granskar sina riktlinjer
och manualer för att hålla dem uppdaterade och lägger till
nyariktlinjer vid behov.
Kontrollaktiviteter
Det finns ett antal kontrollaktiviteter inbyggda i affärsprocesserna
för att säkerställa att verksamheten är effektiv och att den finan
siella rapporteringen ger en rättvisande bild. Dessa kontroll
aktiviteter är utformade för att förebygga, upptäcka och rätta
till felaktigheter och avvikelser. Kontrollaktiviteter kan finnas på
alla nivåer och i alla delar av organisationen. Inom H&M-gruppen
inkluderar intern kontroll, effektiva kontroller och analys av
försäljningsstatistik, kontoavstämningar, månadsvisa bokslut,
finansiella rapporter och i system för finansiell rapportering.
Uppföljning
Under 2023 har bolagets koncernfunktioner gjort utvär
deringar av intern kontroll inom sina respektive funktioner
i försäljningsländerna. Arbetet omfattade såväl allmänna
somavdelningsspecifika frågor. Utvärderingen av den interna
kontrollen resulterade handlingsplaner för varje koncernfunk
tion och definierar förbättringsområden för att stärka den
interna kontrollen, både på lands och koncernnivå. Koncern
funktionerna har även följt upp de utvärderingar som gjordes
året dessförinnan för att säkerställa att rekommendationer
fråntidigare utvärderingar har implementerats.
H&M-gruppens genomförande av intern kontroll är djupt
rotad inom bolaget och erbjuder ett sätt för koncernfunktio
nerna att säkerställa att deras respektive avdelning bedriver
verksamhet i enlighet med bolagets riktlinjer i alla försäljnings
länder och regioner.
Utvärderingen av den interna kontrollen ger även möjlig
hettill interaktioner i koncernen för att identifiera förbättrings
områden, där varje försäljningsland och region ger värdefull
och konstruktiv feedback till den koncernfunktionen och
koncernfunktionen ger feedback till den regionala ledningen
och landsledningen.
70
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Därutöver finns det inom produktionsorganisationen en
gedigen och regelbunden kontroll och uppföljningsprocess
avde interna rutiner som beskrivs iRoutine Handbook for
Production. Dessa rutiner handlar om hur H&M säkrar att bola
get gör affärer påett etiskt och transparent sätt. De flesta av
dessa följs upp månatligen på regional nivå samt varannan
månad på global nivå.
Interna butiksrevisorer utför årliga kontroller av ett urval av
butikerna vilket syftar till att se vilka styrkor och svagheter buti
kerna har och på vilket sätt eventuella brister kan korrigeras.
Som ett komplement till arbetet med intern kontroll som
utförs av de olika funktionerna inom bolaget har ytterligare
granskningar av särskilda områden gjorts av externa revisions
företag. Resultatet har överlag varit tillfredsställande, och där
nedslag har gjorts har korrigerande åtgärder vidtagits. Styrelsen
och revisionsutskottet utvärderar kontinuerligt informationen
som bolagsledningen lämnar om bolagets verksamhet, som
bland annat inkluderar information om effektiviteten av rutiner
och aktiviteter avseende intern kontroll. Arbetet innefattar
bland annat att säkerställa att nödvändiga åtgärder vidtas
iåtgärdsplaner avseende nedslag i utvärderingar och gransk
ningar. Arbetet med intern kontroll medför en medvetenhet
kring vikten av att god intern kontroll i koncernen upprätthålls
och att kontinuerliga förbättringar sker.
Information och kommunikation
Policies och riktlinjer är särskilt viktiga för en korrekt redovis
ning, rapportering och informationsgivning och definierar även
de kontrollaktiviteter som ska utföras.
H&M-gruppen har en kommunikationspolicy som ger rikt
linjer för hur kommunikation med externa parter bör ske. Syftet
är att säkerställa att bolagets informationsskyldighet efterlevs
på ett korrekt och fullständigt sätt.
Finansiell kommunikation lämnas via:
Års och hållbarhetsredovisningen
Delårsrapporter, bokslutskommuniké och
kvartalsrapporter
Pressmeddelanden om händelser och omständigheter
somkan påverka aktiekursen
H&M-gruppens hemsida hmgroup.com
Risker och osäkerhetsfaktorer
H&M-gruppen har ett entreprenöriellt förhållningssätt till
affärs utveckling. Lansering av nya initiativ och business
ventures gör det nödvändigt att acceptera verksamhetsrisker
till en viss grad, samtidigt som det erbjuder många möjlig
heter.Inom H&M-gruppen klassificeras de som finansiella eller
operationella risker och kategoriseras därefter i definierade
underområden.
Finansiella risker är kopplade till användningen av ekono
miska medel och finansiella resurser och omfattar valutakurs
fluktuationer, skatter samt diverse regler och förordningar.
Operationella risker består av interna verksamhetsrisker och
externa händelser som kan påverka koncernen. Under 2023
fanns det ett antal externa risker och osäkerhetsfaktorer som
identifierades och hanteras av bolagets risk process.
Finansiella risker
Valutor
Nästan hälften av koncernens försäljning sker i EUR. Koncernens
mest betydelsefulla inköpsvalutor ärUSD samt EUR. Föränd
ringar i valutakursen mellan USD och EUR är den enskilt största
valutatransaktionsexponeringen inom koncernen.
Snabba och stora valutafluktuationer, framför allt för den
viktigaste inköpsvalutan USD, kan få en betydande påverkan
påinköpskostnaderna, även om detta får betraktas som relativt
konkurrensneutralt över tid. För att valutasäkra varuflöden i
utländsk valuta, och därmed reducera effekterna av framtida
valutakursrörelser, terminssäkras löpande betalningar för
koncernens varuflöden, dvs koncernens varuinköp, och för
huvuddelen säkras även motsvarande valutainflöden från för
säljningsbolagen löpande med terminskontrakt till bolagen
H & M Finance AB och H & M Hennes & Mauritz GBC AB.
Förutom transaktionsexponeringens effekter påverkas
resultatet även av omräkningseffekter. Det är effekter som
uppstår på grund av kursutvecklingen i de olika utländska för
säljningsbolagens lokala valutor gentemot den svenska kronan
jämfört med föregående år. Det underliggande resultatet på
enmarknad kan vara oförändrat i lokal valuta, men kan komma
att öka i kronor om den svenska kronan försvagats eller omvänt
om kronan stärkts.
Valutaeffekter uppstår också på koncernens nettotillgångar
när de utländska försäljningsbolagens balansräkningar konso
lideras. För mer information omvalutasäkringar se not 2,
Finansiella risker.
Handelsinterventioner
Inköpskostnaderna kan påverkas av nationella beslut iform
avbland annat export och importsubventioner, tullar (se mer
nedan), textilkvoter och embargon. Effekterna påverkar i för
stahand kunder och företag på enskilda marknader.
Globala företag med verksamhet iett stort antal länder påver
kas i mindre omfattning och mellan globala företag kan därför
handelsinterventioner betraktas som i stort sett konkurrens
neutrala. Vid större s k ”handelskrig” mellan två länder påverkas
inte bara inköpskostnaderna utan oftast hela produktflödet –
från tillverkning till kund – som bolagen då behöver hantera.
Tullfrågor: Tullvärdering av transaktioner mellan närstående
parter (”related party customs valuation”) fortsätter att dra till
sig en ökad uppmärksamhet, på såväl global som europeisk
och nationell nivå, av både myndigheter och importörer såsom
H&M-gruppen. Det kommer därför fortsättningsvis vara viktigt
för H&M-gruppen att proaktivt övervaka och hantera den
framtida utvecklingen på området.
71
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Skatter
För multinationella företag innebär dagens globala miljö
komplexa skatterisker som till exempel risk för dubbel
beskattning och skattetvister. Som ett stort globalt företag
följer H&M-gruppen noga den utveckling som sker inom
skatteområdet. H&M-gruppen finns i många länder och bidrar
genom sin verksamhet till samhället genom olika skatter och
avgifter såsom exempelvis bolagsskatt, tullavgifter, inkomst
skatter samt indirekt via moms eller omsättningsskatt på
devaror som säljs till konsument.
H&M-gruppen följer nationell och internationell skattelag
stiftning och betalar alltid skatter och avgifter i enlighet med
lokal lagstiftning och regelverk i de länder där H&M-gruppen
ärverksam. H&M-gruppen följer principerna för Base Erosion
and Profit Shifting (BEPS) och allokerar inte sina intäkter eller
vinster mellan jurisdiktioner på ett konstlat sätt och utnyttjar
heller inte jurisdiktioner med låg skatt eller strikt banksekretess
(skatteparadis) för att på så sätt få skattemässiga eller finan
siella fördelar.
H&M-gruppens skattepolicy, som finns tillgänglig på
hmgroup.com/aboutus/corporategovernance/policies,
speglar och stödjer H&M-gruppens verksamhet. H&M-gruppen
följer OECD:s riktlinjer för ”Transfer Pricing” (internprissättning)
vilket betyder att vinsterna allokeras och beskattas där värdet
skapas. Syftet med skattepolicyn är en hållbar skattesats
förH&M-gruppen som helhet och därmed även för de enskilda
länder där bolaget är verksamt. Information om beskattningen
ienskilda jurisdiktioner görs tillgänglig i land för landrappor
teringen som kommuniceras med skattemyndigheter runt om
ivärlden. H&M-gruppen har framgångsrikt följt sin skattepolicy
för räkenskapsåret 2023 och företagets kvalitetslednings
system för internationell skatt och internprissättning har erhållit
en ISO 9001:2015-certifiering.
H&M-gruppen arbetar kontinuerligt med att säkerställa en
skattestrategi som är utformad för att begränsa skevheter som
uppkommer mellan olika skattelagstiftningar runt om i världen.
Bolaget åtar sig att verka inte bara inom ramen för lagtexten,
utan även utifrån de moraliska värderingar som följer av den
skattelagstiftning som koncernens verksamhet omfattas av.
Bolaget tillämpar en sund skatteplanering som inte är aggressiv,
eller grundar sig på konstlade upplägg, och bolaget gör endast
anspråk på de skattelättnader som koncernen har rätt till och
på det sätt de var avsedda att tas i anspråk.
OECD:s riktlinjer gällande internprissättning kan tolkas på
olika sätt, vilket medför att skattemyndigheten i olika länder
kan komma att ifrågasätta resultatet av H&M-gruppens intern
prissättningsmodell, trots att modellen är i enlighet med
OECD:s riktlinjer. För varje dotterbolag är den skattemässiga
hemvisten densamma som dess säte, och inget dotterbolag är
skattemässigt hemmahörande i mer än en jurisdiktion. Före
tagets verksamhet i Taiwan är av administrativa skäl en filial till
den nederländska verksamheten. Skatt betalas i Taiwan och
motsvarande rörelseresultat omfattas av skattekonsolidering
iNederländerna. Information om varje dotterbolags huvud
sakliga affärsverksamhet återfinns i en bilaga till skattepolicyn
enligt land för landrapporteringen av verksamheten.
Operationella risker
Under 2023 härrörde majoriteten av riskerna från externa
händelser, såsom geopolitisk osäkerhet, ökade regulatoriska
krav, inflation och höga energikostnader i Europa, snarare än
från interna verksamhetsrisker. Riskexponeringen mot externa
risker förblir hög och vi har sett balansen fortsätta väga över
mot externa risker jämfört med 2022.
Handel sker i allt större utsträckning över nätet och gör den
här försäljningskanalen till en allt viktigare del i kundupplevel
sen. Kunderna värdesätter en smidig, enkel och inspirerande
upplevelse där butik och onlinekanaler samspelar och stärker
varandra. Under senare år har H&M-gruppen därför gjort stora
investeringar för att möjliggöra detta. Itakt med att konkur
renslandskapet ritas om med nya affärsmodeller och aktörer
har lönsamheten i branschen påverkats av ökad konkurrens.
Mode är en färskvara och det finns alltid en risk att någon
del av kollektionerna inte uppskattas av kunderna, vilket
begränsar dess kommersiella potential. Köpbeslut påverkas
också i allt högre utsträckning av kundens vilja att leva på
ettmer hållbart sätt.
Inom varje segment och kollektion är det avgörande att ha
en korrekt balans i mixen mellan basmode och de allra senaste
trenderna samt rätt volym av varje. Varje kollektion ska uppnå
den optimala balansen mellan mode, kvalitet, pris ochhållbar
het. Det uppnås genom en ökad träffsäkerhet i inköpsbesluten
och planeringen av volymerna, vilket också minskar den totala
resursförbrukningen och bidrar till våra mål beträffande klimat
och cirkularitet.
H&M-gruppen arbetar intensivt med att optimera inköp
under säsong, parallellt med detaljerade analyser av daglig
försäljning och lagernivåer på olika marknader. Bolaget
harinvesterat i sin förmåga att skapa regionala och lokala
kund erbjudanden för att möta denna efterfrågan.
H&M-gruppen utvecklar kontinuerligt kunderbjudandet
ochupplevelsen i syfte att förbättra sin förmåga och kapacitet
att skapa mer relevanta och attraktiva kunderbjudanden än
konkurrenterna.
Planerna för riskminskning följs upp regelbundet och
förfinas för att minska riskexponeringen.
Anseenderisk
Som en del av världens ledande modeföretag åtnjuter H&M-
gruppens varumärken stort intresse och är ständigt i blick
fånget. Det är viktigt för H&M-gruppen att säkra och hantera
sina varumärken korrekt, varvid H&M-gruppen fortsätter att
utveckla verksamheten som ett svar på ökade regulatoriska
krav, särskilt i relation till ESG-områden (miljö, sociala frågor
och styrning) och drivas i enlighet med sina värderingar, vilka
även kännetecknas av en stark affärsetik.
Det är av yttersta vikt att H&M-gruppen efterlever de högt
ställda ambitionerna som bolaget har satt i sina affärsetiska
policies och riktlinjer och att alla inblandade i verksamheten har
god kännedom om hur bolagets produkter tillverkas. Det är
också avgörande att H&M-gruppen levererar på sina mål och
ambitioner beträffande hållbarhet. En korrekt, transparent
ochtillförlitlig kommunikation förebygger uppkomsten av
72
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
skador på bolagets anseenderisk och mildrar konsekvenserna
av eventuella incidenter.
Negativa makroekonomiska och
geopolitiska förändringar
Makroekonomiska eller geopolitiska händelser kan ha en
negativ effekt på marknadsvillkoren i ett land. Detta omfattar
politisk instabilitet, konflikter och krig, samt plötsliga förändringar
i affärsmiljön, som stigande inflation, betydande störningar i
leverantörskedjan eller ekonomiska nedgångar som påverkar
konsumenternas köpbeteende. Allt detta skulle kunna ha en
negativ påverkan på bolagets försäljning. Samtidigt kan det på
alla nya marknader där H&M-gruppens varumärken lanseras
finnas en förhöjd risk för politisk instabilitet, korruption och
väpnad konflikt.
Det finns risker kopplade till hur förändringar i externa faktorer
såsom råmaterialpriser, transportkostnader och kapacitets
utrymmet hos leverantörerna påverkar bolagets kostnadsbas.
Det finns även risker relaterade till sociala spänningar på mark
nader där H&M-gruppen köper in produkter, vilka kan leda till
instabilitet för leverantörer, tillverkning och leveranser.
Det gäller därför för H&M-gruppen att följa dessa föränd
ringar på nära håll och ha utarbetade strategier för att hantera
svängningar på ett så fördelaktigt sätt som möjligt, för både
bolaget och externa intressenter.
H&M-gruppen följer utvecklingen i Röda havet kontinuerligt
och agerar för att minimera påverkan på företagets produkt
tillgänglighet, fraktkostnader och lagernivåer. Handlingsplaner
har tagits fram för att mildra och minimera den potentiella
påverkan som kan orsakas av potentiellt längre leveransrutter.
Hållbarhetsrisker
H&M-gruppen har i många år haft en ledande roll i att driva
förändringen mot en mer hållbar framtid för modeindustrin
samt i att sätta upp ambitiösa hållbarhetsmål och tillhörande
strategier. Genom dessa strategier arbetar bolaget för att
hantera ett antal olika risker identifierade utifrån noggranna
överväganden av input från intressenterna. Att inte hantera
hållbarhetsfrågorna på ett korrekt sätt skulle exponera verk
samheten för risker inom ett antal olika områden:
Klimat: H&M-gruppens varor produceras baserat på
antaganden kring säsonger och väder, alla oförutsedda
variationer av säsonger eller väder påverkar därmed även
försäljningen. Det gäller framför allt vid övergången mellan
säsongerna, till exempel från sommar till höst eller från
hösttill vinter. Om exempelvis hösten är varmare än normalt
kan det få en negativ försäljningseffekt på framför allt
väderrelaterade plagg såsom ytterplagg och grovstickat.
Bolagets riskanalys har visat att klimatförändringen kan
påverka förutsättningarna att producera och distribuera
produkter i vissa regioner och länder. De alltmer påtagliga
effekterna av klimatförändringen kommer att medföra att
dessa variationer sannolikt ökar i framtiden. H&M-gruppens
risker relaterade till klimatförändringar beskrivs närmare
iTCFD-rapporten som finns på sidan 75.
Vatten och resursanvändning: Miljörisker som berör
H&M-gruppens verksamhet, värdekedja, samhällen och
planeten inkluderar utarmning av naturresurser, förlust
avbiologisk mångfald, förändrad markanvändning och
påverkan på vatten. Många miljörisker är nära kopplade
tillrisker som berör mänskliga rättigheter, några exempel
är; markrättigheter och försörjning, tillgång till rent vatten
och klimatförändringars påverkan på samhällen som
redanhar en orättvis tillgång till resurser eller finansiering.
Bolagets fokus på att uppnå 100procent återvunna eller
hållbart framställda material, användningen av innovativa
material, ytterligare ökad träffsäkerhet i planering samt
tillväxt inom nya och cirkulära affärsmodeller kommer att
göra H&M-gruppens verksamhet och leverantörskedja
mermotståndskraftig genom att minska beroendet av
begränsade naturresurser.
Kundefterfrågan: Ett ökat intresse för hållbarhet bland
konsumenterna driver fram en förändring i kundpreferenser
och konsumtionsmönster. Detta skulle kunna få en väsentlig
påverkan på H&M-gruppens försäljning – både positiv och
negativ – beroende på hur framgångsrikt bolaget utvecklar
sitt utbud och sina affärsmodeller. Bolagets fokus ligger på
att ytterligare påskynda investeringar i produkt, varuförsörj
ningskedja och kundresa som stödjer övergången till ett
cirkulärt ekosystem.
Mänskliga rättigheter: H&M-gruppens Human Rights Issues
visar hur bolaget identifierar och bedömer riskerna och
prioriterar åtgärder i sin varuförsörjningskedja. H&M-grup
pens aktuella och viktigaste risker inom området omfattar
tillgång till vatten, markrättigheter och försörjning, arbetares
rättigheter, säkra arbetsplatser, löner, arbetsvillkor samt
miljöutmaningar. H&M-gruppens åtagande att respektera
internationellt erkända mänskliga rättigheter är grunden för
allt bolaget gör och bidrar till mer gynnsamma sociala och
miljömässiga villkor för samhällen och människor.
Mot korruption och mutor: Risker relaterade till korruption
finns på många av de marknader där bolaget och dess leve
rantörer är verksamma. Liksom med risker relaterade till
mänskliga rättigheter och miljö kartlägger bolaget risker
avseende korruption i verksamheten och varuförsörjnings
kedjan genom årliga riskbedömningar och granskningar.
Bolaget identifierar de största riskerna baserat på plats eller
typ av verksamhet och beslutar om uppföljningsåtgärder
och tidsram för granskningen. Hanteringen av korruptions
risker gynnar bolaget då det stärker affärsetik, företags
kultur, och förbättrar bolagets anseende hos intressenter.
Informationssäkerhet och cybersäkerhet
Alla företag är utsatta för olika typer av risker relaterade till
användningen av informationsteknik. De risker som H&M-grup
pen är exponerad för är samma som alla stora företag står inför
– i synnerhet de företag som bedriver onlinehandel. Riskerna
omfattar intrång i företagsnätverk, störning av systemstabilitet,
73
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
försök att komma åt kundkonton eller inloggningsuppgifter via
nätfiske (”phishing”). H&M-gruppen gör löpande investeringar,
anpassningar och förbättringar i organisationen och arbets
rutiner, samt i de system som koncernen använder och följer
löpande upp sina underleverantörer för att på bästa sätt hantera
risker inom informations och cybersäkerhet.
Dataskydd och etisk AI
H&M-gruppen övervakar aktivt sina integritetsrisker och har
policies, riktlinjer och en koncernfunktion som alla syftar till att
skydda individers data och uppfylla kraven i EU:s dataskydds
förordning GDPR samt lokal lagstiftning i länder relevanta för
H&M-gruppen. Utvecklingen av lagar och förordningar över
vakas kontinuerligt och företagets processer och kontroller
uppdateras därefter.
H&M-gruppen har utsett ett dataskyddsombud för koncernen
och särskilda dataskyddsansvariga inom respektive region.
Dataskyddsförfarandet är likartat i alla lokala verksamheter och
alla anställda ska genomgå en dataskyddsutbildning.
Rapportering sker regelbundet och minst två gånger per
årav koncernens dataskyddsombud till bolagets ledning och
styrelse genom revisionsutskottet.
Därutöver arbetar ett koncerngemensamt teknikteam inom
Business Tech med koncernövergripande stöd och styrning av
hur artificiell intelligens ska användas på ett etiskt sätt.
74
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Styrning
Klimatrisker har identifierats som en av bolagets betydande ris-
ker. Alla bolagsrisker granskas av styrelsen minst en gång per år.
Styrelsen följer upp implementeringen av strategier inom håll-
barhetsområdet och initierar förändringar och uppdateringar
vid behov. Dessa rutiner och styrinstrument ger styrelsen möjlig-
het att noga bevaka bolagets hållbarhets- och klimatrelaterade
resultat, samt säkerställa tillräckligt ledningsfokus och resurs-
tilldelning. Ansvaret för implementering av bolagets samtliga
hållbarhetsstrategier, inklusive klimatstrategin, ligger hos perso-
nen som är ansvarig för hållbarhet tillsammans med lednings-
gruppen. Hållbarhetsansvarig lämnar halvårsvisa rapporter med
de viktigaste hållbarhetsnyckeltalen till styrelsen, och kvartals-
visa rapporter till vd och finanschef. För mer information om
bolagets riskhanteringsprocesser, se sidan 65.
Strategi
2019 genomförde H&M-gruppen sin första riskanalys i enlighet
med rekommendationerna från Task Force on Climate- Related
Financial Disclosures (TCFD). Analysen har sedan dess uppdate-
rats årligen. H&M-gruppen fokuserar framför allt på två scenarion:
Scenario med snabb omställning (RCP
1
2.6, huvudsakligen
kort och medellång sikt). I detta scenario lyckas världen
minska utsläppen av växthusgaser (GHG) drastiskt genom
ett antal långtgående åtgärder, däribland lagstiftning,
globala koldioxidskatter, och stora förändringar i
konsumtions mönster och livsstil. Detta skulle begränsa
dengenomsnittliga temperaturhöjningen till 1,5 °C.
Scenario med accelererande temperaturhöjning (RCP 8,5,
huvudsakligen risker på lång sikt). I detta scenario miss-
lyckas världen med att minska utsläppen av växthusgaser.
På lång sikt (till 2100) resulterar detta i en global genom-
snittlig temperaturökning på minst 3–4 °C. Lagstiftning och
koldioxidskatter förväntas spela en mindre framträdande
roll i detta scenario. Påverkan från extremväder antas
ocksåväxa i omfattning.
I dessa scenarion analyserades möjliga konsekvenser på
kortsikt (1–3 år), medellång sikt (inom ett tiotal år) och lång
sikt(inomett trettiotal år).
I riskanalysen har bolaget kartlagt värdekedjan samt
utvärderat och rangordnat riskerna i alla delar av verksam-
heten, exempelvis anskaffning av råmaterial, produktion,
logistik, försäljning och kunder (inklusive mer allmänna
omställningsrisker såsom skatter och lagstiftning). Även
affärsmöjligheter förenade med klimatförändringarna
utvärderades. Resultatet av riskanalysen sammanfattas
i följande tabeller:
Klimatriskanalys enligt TCFD
Scenario med snabb omställning
RCP 2.6, huvudsakligen risker på kort och medellång sikt
RISKRANKNING RISKBESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT REDUCERA RISKERNA
Förändrade
kundattityder och
inköpsmönster
HÖG
Ökad medvetenhet om klimatförändringar väntas
påverka kunderna att i allt högre grad välja produkter
och tjänster med mindre klimatpåverkan från företag
med högt förtroende som betraktas som ledande
inom hållbarhet. Risker kan också finnas för bristande
förtroende och negativ inverkan på hur företagets
varumärke uppfattas.
H&M-gruppens klimatmål är att minska sina utsläpp av
växthusgaser med 56 procent till 2030 (basår 2019) och med
90 procent till 2040, då målet är att uppnå nettonollutsläpp.
Dessa utsläppsminskningsmål har godkänts av Science
Based Targets initiative (SBTi). H&M-gruppen strävar också
efter att bli en mer cirkulär verksamhet, vilket bland annat
innebär att använda råmaterial som är återvunna eller
hållbart framställda och skala upp cirkulära affärsmodeller
gentemot kunderna.
Bolagets strategier inom hållbarhetsområdet ska hjälpa
att bygga förtroende för bolagets varumärken och
skapa ett erbjudande som har mindre miljöpåverkan
änkonkurrenterna.
Transparens och tydlig kundkommunikation om
hållbarhethjälper till att bygga upp förtroende och öka
kundlojaliteten.
1) RCP eller representativ koncentrationsutvecklingsbana är en indikation på den framtida
koncentrationen av växthusgaser i atmosfären som ett resultat av mänsklig aktivitet.
Detfinns fyra RCP som går från mycket hög (RCP 8.5) till mycket låg (RCP 2.6).
75
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
RISKRANKNING RISKBESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT REDUCERA RISKERNA
Omställning
till produktion/
tekniker som
ger lägre
koldioxidavtryck
HÖG
Fossila bränslen är fortfarande en viktig energikälla
imånga av H&M-gruppens produktionsländer.
Klimat relaterad lagstiftning förväntas öka väsentligt.
För att möta detta kommer H&M-gruppen att grad-
vis öka kraven på leverantörer, som en del i bolagets
målsättning att minska klimatpåverkan. För att
kunna fasa ut kol och andra fossila bränslen stöttar
bolaget sina leverantörer finansiellt. Detta kommer
sammantaget att medföra ökade produktions-
kostnader. Investeringar kommer också att krävas
för att utveckla hållbara material för användning
tillbolagets produkter.
Tillsammans med leverantörerna fortsätter H&M-gruppen
attsatsa på att fasa ut kol och andra fossila bränslen i
leverantörs kedjan. Under 2023 uppgick de totala utgifterna
för återvunna och hållbart framställda material och mins-
kadekoldioxidutsläpp (däribland investeringar i energisnål
teknik i bolagets butiker och stöd till leverantörer för att
fasaut kol) till 2,1 miljarder SEK.
Introduktion
av globala
eller regionala
koldioxidskatter
MEDEL
Skatt på utsläpp av växthusgaser eller import-
tullarpå plagg producerade i en region (t ex Asien)
som exporteras till en annan (t ex EU) kan påverka
detotala produktionskostnaderna. Detta kan
varabåde en risk och en möjlighet beroende på
H&M-gruppens förmåga att fasa ut fossila
bränslenisin leverantörskedja.
H&M-gruppen har utvecklat interna verktyg som ska hjälpa
till att förstå vilka åtgärder som är mest kostnadseffektiva
för att minska klimatpåverkan.
Bolaget samverkar med branschkollegor med syftet att öka
stödet för leverantörerna att fasa ut fossila bränslen.
H&M-gruppen har satt upp mål för att reducera utsläppen
av växthusgaser i hela värdekedjan, vilket ger en minskad
effekt av eventuella koldioxidskatter.
Bolagets inköpsstrategi är flexibel och direkta och indirekta
kostnader utvärderas löpande i respektive region för att
omdirigera produktionen på det mest effektiva sättet.
Ökade energi- och
vattenkostnader
MEDEL
I takt med att världen i allt större utsträckning över-
går från kol till energikällor med lägre koldioxidut-
släpp, såväl förnybara som fossilbaserade, kommer
efterfrågan på dessa energikällor öka. På grund av
skillnader i elnätsutveckling och tillgång till förnybara
energikällor i regioner där produktion sker, finns det
en risk för regionala eller lokala skillnader mellan
efterfrågan och utbud på energi – vilket skulle kunna
leda till högre priser. På samma sätt kan ett gap
mellan tillgång och efterfrågan, eller högre skatt
påvatten, också höja priserna i de regioner där
leverantörerna är belägna. I båda fallen kan det
påverka produktions- och driftskostnaderna och
därigenom priserna på bolagets produkter.
H&M-gruppen har satt upp mål och inrättat program för
attöka energieffektiviteten i hela värdekedjan för att minska
effekten av ökande energipriser. För kritiska regioner och
leverantörer utvecklas även handlingsplaner för energi-
omställning.
H&M-gruppen har en vattenstrategi som stödjer affärs-
partners att införa ny vattensnål teknik. En innovativ lösning
för infärgning som nu testas är användningen av superkritisk
CO2 som kommer att ta bort vatten helt och hållet. Läs mer
om vattenstrategin i företagets hållbarhetsrapport (Sustain-
ability Disclosure) på hmgroup.com/sustainability.
H&M-gruppen ingår i Power Purchase Agreements
(PPAs)och investerar i ny förnybar energi (sol och vind) för
attöka tillgången.
Scenario med accelererande temperaturhöjning
RCP 8.5, huvudsakligen risker på lång sikt
RISKRANKNING RISKBESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT REDUCERA RISKERNA
Råmaterial-
tillgänglighet
ochpris
MEDEL
H&M-gruppen har ett stort beroende av bomull
sområmaterial. Ökande temperaturer och vatten-
brist kommer att påverka bomullsproduktionen
imånga regioner. Långsiktigt kommer detta
sannolikt att påverka tillgången och priset på
bomull. Prishöjningar på andra råmaterial är
ocksåatt vänta.
H&M-gruppen har ett starkt fokus på att utveckla nya
material och återvinningstekniker, med en målsättning att
använda minst 30 procent återvunna material senast år
2025samt en ambition att nå 50 procent till 2030. Genom
att öka andelen återvunna material minskar beroendet av
jungfruliga råmaterial.
H&M-gruppens globala inköpsteam säkerställer att vi har
den flexibilitet i leverantörskedjan som krävs för att vi ska
kunna hantera prisfluktuationer på kort sikt.
76
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
RISKRANKNING RISKBESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT REDUCERA RISKERNA
Vattenbrist eller
extremväder kan
skapa störningar
i produktion
ellerlogistik
MEDEL
Klimatförändringarna kommer i allt högre
grad påverka tillgången på färskvatten, med
konsekvenser för var och hur plagg kan
produceras.Extrema väderhändelser kan
ocksåorsaka störningar i produktionen och
distributionen i vissa länder.
H&M-gruppen har en vattenstrategi som stödjer affärs-
partners att införa ny vattensnål teknik. En innovativ lösning
för infärgning som nu testas är användningen av superkritisk
CO2 som gör att man helt och hållet kan ersätta vatten.
Läsmer om vattenstrategin i företagets hållbarhetsrapport
(Sustainability Disclosure) på hmgroup.com/sustainability.
Beredskapsplaner har tagits fram för leverantörer belägna
ihögriskregioner. Planerna förbereder bolaget på tillfällig
eller permanent flytt av produktionen till backup-leveran-
rer i lågriskregioner, om det skulle bli nödvändigt.
Beskrivning av affärsmöjligheter
MÖJLIGHET BESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT FÖRVERKLIGA MÖJLIGHETER
Bygga en mer
hållbar verksamhet
och attrahera
flerkunder
Ökad medvetenhet om klimatkrisen kan leda till
att kunderna i högre utsträckning väljer produkter
och tjänster med mindre klimatpåverkan, från
företag som kunderna litar på och som delar deras
värderingar. Detta innebär att det finns en möjlighet
för H&M-gruppen att attrahera fler kunder genom
att utveckla ett mer hållbart och mer transparent
kunderbjudande.
Att leverera i enlighet med H&M-gruppens strategi, och
möta klimatrelaterade kundförntningar, skulle kunna leda
till en ökad marknadsandel.
Transparens och tydlig kommunikation om hållbarhet kan
ökakundlojaliteten.
Utveckla
kundnära cirkulära
affärsmodeller
Ökad medvetenhet om klimatkrisen kan förändra
kundernas beteende och ge dem incitament
att hitta nya sätt att ta del av mode utan den
klimatpåverkan som klädproduktion förknippas
med. En sådan förändring skulle minska H&M-
gruppens klimatpåverkan och erbjuda bolaget nya
intäktsflöden som kompletterar den traditionella
affärsmodellen.
H&M-gruppen testar och skalar löpande upp nya
affärsmodeller och intäktsflöden från bland annat
secondhand, klädvård och reparationstjänster.
Utfasning av
fossila bränslen i
klädproduktionen
för att minska
konsekvenserna
av koldioxidskatter
och högre
energipriser
Bolagets mål för att minska utsläppen av växt-
husgaser i hela värdekedjan skulle kunna skapa en
konkurrensfördel gentemot konkurrenter, främst på
grund av minskad påverkan från eventuell framtida
klimatlagstiftning och skatter på utsläpp.
Tillsammans med leverantörerna fortsätter H&M-gruppen
attsatsa på att fasa ut kol och andra fossila bränslen i
leverantörskedjan.
H&M-gruppens klimatstrategi, långsiktiga såväl som kort-
siktiga mål, och en beredskap att investera i initiativ som
minskar koldioxidutsläppen, möjliggör en utfasning av fossila
bränslen i H&M-gruppens leverantörskedja.
Bolaget samverkar med beslutsfattare på dess produk-
tionsmarknader, med målet att skapa rätt förutsättningar
föromställningen (för att t ex få bort subventioner för
fossilabränslen).
Skapande av nya
B2B-baserade
intäktsflöden
Ökad medvetenhet om klimatkrisen kan sätta
press på konkurrenters hållbarhetsstrategier.
Kombinerat med utfasningen av fossila bränslen
i H&M-gruppens produktion kommer det att
öka möjligheterna att utöka bolagets nuvarande
B2Berbjudande. Genom att investera ytterligare
i initiativ för återvinning inom leverantörskedjan,
kan H&M-gruppen introducera potentiella nya
intäktsflöden som kompletterar den traditionella
affärsmodellen.
H&M-gruppen utvecklar kontinuerligt nya affärsmodeller
och intäktsflöden, till exempel insamling, sortering och
återvinning av plagg. Detta inkluderar att kontinuerligt
utforska och investera i externa innovationer och idéer.
77
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Påverkan på affärsstrategi och finansiell planering
Klimatrelaterade risker och möjligheter har en väsentlig inverkan
på H&M-gruppens affärsstrategi och finansiella planering.
Detta har flera dimensioner:
Affärsmodell: Att minska bolagets klimatpåverkan i linje med
forskningen och nå våra godkända science-based targets
kräver anpassning och utveckling av bolagets nuvarande
affärsmodell och överväganden gällande var viköper in våra
råmaterial och tillverkar våra produkter. Detkräver dessutom
uppskalning av cirkulära affärsmodeller som till exempel
secondhand, klädvård och reparation av kläder som möjlig-
gör för kunden att förlänga livslängden på plaggen (läs mer
på sidorna 22–23) och bidrar till att frikoppla bolagets finan-
siella tillväxt från resursanvändning och klimatpåverkan.
Kunder/försäljning: Aktuella och framtida förväntningar
från våra kunder påverkar såväl hur H&M-gruppen behöver
tillverka produkter (med lägre klimatpåverkan) som hur vi
bör kommunicera angående produkternas hållbarhets-
egenskaper till kunderna.
Inköp: Valet av råmaterial till våra plagg påverkas av mate-
rialens klimatpåverkan. Priserna på råmaterial och energi
förväntas stiga som ett resultat av klimatförändringarna.
Klimatlagstiftning och införandet av klimatrelaterade skatter
eller tullar är att vänta. Om effekterna av dessa inte miti-
geras kan de påverka bolagets lönsamhet.
Innovation Klimatförändringarna ökar behovet för
H&M-gruppen att fokusera på innovation. Häri ingår att
utforska alternativa råmaterial som är mindre känsliga för
klimatförändringar. Det omfattar regenerativt jordbruk
ochinnovativa processer som förbättrar jordkvaliteten
ochden biologiska mångfalden förknippade med bolagets
nuvarande materialanvändning. Vidare fokuserar bolaget
även på innovativa lösningar som syftar till en ökad använd-
ning av återvunna material.
Finansiering: Att minska klimatpåverkan kräver finan-
siering. Under hösten 2023 emitterade H&M-gruppen en
grön obligation om 500 miljoner euro med 8 års löptid.
Nettolikviden från obligationen kommer att allokeras till
projekt inom fem kategorier: cirkulär ekonomi, hållbara
byggnader, förnybar energi, energieffektivisering samt
hållbar vatten- och avloppsvattenhantering. De fyra första
kategorierna har en direkt koppling till bolagets arbete
medatt minska klimatriskerna. H&M-gruppen har också en
hållbarhetslänkad obligation om 500miljoner EUR ute-
stående sedan 2021, med fokus på att öka användningen
avåtervunnet material i kommersiella varor och att minska
utsläppen av växthusgaser.
Motståndskraft i affärsstrategin
H&M-gruppen är övertygad om att bolagets klimatstrategi
ochovan beskrivna åtgärder utgör en motståndskraftig affärs-
strategi. Bolaget har analyserat möjliga konsekvenser i följande
två scenarion:
Scenario med snabb omsllning (RCP 2.6). H&M-gruppen
strävar efter att halvera sina utsläpp av växthusgaser i leve-
rantörskedjan till 2030 (i absoluta tal, från basåret 2019,
oberoende av verksamhetens tillväxt). Detta innebär att
bolaget kommer att vara väl förberett för skärpta klimat-
relaterade lagar och/eller introduktion av koldioxidskatter.
Den största risken, som samtidigt är en affärsmöjlighet,
äratt kundernas förtroende för H&M minskar alternativt
ökar. Detta påverkar i sin tur kundernas vilja att köpa
produkter från H&M-gruppens varumärken.
Scenario med accelererande temperaturhöjning
(RCP8.5). Den viktigaste konsekvensen för H&M-grup-
pensverksamhet i detta scenario är en möjlig påverkan på
tillgång och pris på råmaterial, särskilt vad gäller bomull.
Bolaget begränsar denna eventuella påverkan genom att
minska beroendet av bomull och andra jungfruliga råmate-
rial. I detta scenario kommer bolagets arbete med att skapa
beredskapsplaner för alla delar av leverantörskedjan att
bidra till att förebygga negativa effekter av extrema väder-
händelser. Eftersom H&M-gruppen har en begränsad
mängd företagsägda tillgångar (produktion hos externa
leverantörer, lager och butiker hyrs normalt) är den för-
väntade finansiella påverkan på företagsägda tillgångar
relaterad till detta scenario minimal.
För mer information om hur vi hanterar klimatrisker, våra
mätetal och mål, läs mer i vår hållbarhetsrapport (Sustainability
Disclosure) på hmgroup.com/sustainability.
MÖJLIGHET BESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT FÖRVERKLIGA MÖJLIGHETER
Minska beroende
av jungfruliga
material och öka
klimatresiliensen
vid produktion av
naturfiber
Att skala upp återvunnet material och ställa om
till ett regenerativt lantbruk för viktiga jungfruliga
material som bomull och ull kan minska bolagets
sårbarhet i fråga om material och förbättra
klimatresiliensen för både lantbrukare och
företagets verksamhet.
H&M-gruppen ökar andelen återvunna material och
arbetar för att överbrygga utmaningar kopplade till teknik,
infrastruktur, råvaror och finansiering för att möjliggöra en
kommersiell skalning av återvunna fibrer.
H&M-gruppen investerar i en rad samarbetsprojekt som är
tre- till femåriga med expertpartners i Sydafrika, där större
delen av ullen produceras, och i Indien, där större delen
avbomullen odlas – för att hjälpa lantbrukarna att ställa om
tillregenerativa metoder.
78
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Under året har styrelsen enligt punkt 7.4 i Koden utvärderat
behovet av en särskild internrevisionsfunktion. Styrelsen har
kommit fram till att den nuvarande modellen för uppföljning av
intern kontroll som H&M-gruppen använder är den som är
mest lämplig för bolaget. Den tillämpas av funktioner som till
exempel redovisning, expansion, supply chain (inklusive logistik
och produktion), business tech, hållbarhet, kommunikation och
säkerhet, och omfattar arbetet som bedrivs i dotterbolagen
samt arbetet som bedrivs i butiker av interna processansvariga
från lokala säkerhetsavdelningar. Enligt styrelsens uppfattning
är H&M-gruppens modell i linje med det arbete som i andra
företag görs av en särskild internrevisionsfunktion. Därmed
ansåg inte styrelsen att en internrevisionsfunktion är nödvändig.
Frågan om en särskild internrevisionsfunktion kommer att
prövas på nytt under 2024.
Stockholm, mars 2024
Styrelsen
Mer information om H&M-gruppens bolagsstyrningsarbete finns
https://hmgroup.com/about-us/corporate-governance-sv/.
Internrevision
79
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Denna rapport om våra prioriterade hållbarhetsområden och
hållbarhetsresultat (Sustainability Impact and Performance
Report) innehåller information om H&M-gruppens prestation,
position, resultat och påverkan på och av verksamheten rela-
terat till hållbarhet. Den täcker in frågor som är relevanta för
bolagets värdekedja såsom klimat, miljö, arbetsförhållanden,
inkludering, mångfald, respekt för mänskliga rättigheter
ochmotverkande av korruption.
H&M-gruppen sammanställer sina hållbarhetsdata i enlighet
med gällande lagstiftning. H&M-gruppens revisorer har granskat
eller delvis granskat våra hållbarhetsdata genom en översiktlig
granskning. Uppgifter märkta med * har granskats. Granskning-
ens omfattning bekräftas i fotnoter i relevanta datatabeller.
Merinformation om individuella ämnen återfinns i vår senaste
hållbarhetsrapport (Sustainability Disclosure) på hmgroup.com/
sustainability eller på annan relevant plats med hänvisningar
iföljande text. I linje med CSRD förbereder H&M-gruppen för
att alla datapunkter ska vara granskade vid en översiktlig
granskning av hållbarhetsredogörelsen 2025 (som publiceras
under våren 2026).
VÅR STRATEGI
Vi strävar efter att växa på ett sätt som gör att vår ekonomiska
tillväxt och lönsamhet inte är beroende av användningen av änd-
liga naturresurser – så att ekonomin och samhällen ska kunna
utvecklas inom planetära gränser. Vår ambition är att fördubbla
intäkterna (jämfört med basåret 2021) och samtidigt halvera
våra utsläpp av växthusgaser
1
(jämfört med basåret 2019) senast
år 2030. Detta mål stöds av våra befintliga mål, inklusive våra
science-based targets för utsläppsminskningar, samt av delmål
på kort och medellång sikt som styr våra åtgärder.
Våra viktigaste hållbarhetsrelaterade områden är:
Klimat
Vatten och hav
Biologisk mångfald och land
Resursanvändning
Social påverkan
Dessa områden har täta kopplingar och det krävs en integrerad
strategi för att hantera dem – läs mer i vår hållbarhetsrapport
hmgroup.com/sustainability.
Genom vår strategi stödjer vi utvecklingen mot FN:s globala
mål för hållbar utveckling och Agenda 2030, liksom andra globala
åtaganden som Parisavtalet om klimatförändringar och FN:s
deklaration om mänskliga rättigheter. Mer information om
policies, strategier och resultat återfinns i hållbarhetsrapporten,
samt i index för GRI (Global Reporting Initiative) och FN:s väg-
1) Innefattar utsläpp inom scope 1, 2 och 3, exklusive indirekta utsläpp från sålda produkter.
ledande principer, vår redogörelse för Modern slavery och
annan relaterad information på hmgroup.com/sustainability.
Investeringar i hållbarhet ger H&M-gruppen långsiktiga
affärsmöjligheter och hjälper oss att bygga motståndskraft i
vår verksamhet samt i hela värdekedjan och i våra business
ventures. Se sidan 16 för mer information om vår affärsmodell
och sidan 30 för affärsmöjligheter kopplade till våra investe-
ringar i hållbarhet.
Vår strategi bygger på vårt åtagande att respektera mänsk-
liga rättigheter, samt inkludering och mångfald. Vi samarbetar
med våra intressenter – som representerar eller själva är rättig-
hetsinnehavare och berörda intressenter – för att säkerställa att
viktiga frågor och risker inom mänskliga rättigheter identifieras,
prioriteras och införlivas i bolagets strategier och processer.
För en mer detaljerad beskrivning av vår väsentlighets-
analys, se sidan 66.
Mer information om våra due diligence- och riskhanterings-
processer finns på sidorna 65–74.
För ytterligare information om våra operationella
och finansiella risker, inklusive hållbarhetsrisker,
se sidorna 71–74.
En detaljerad analys av klimatrelaterade risker i vår
rapportering enligt TCFD:s (Task Force on Climate-related
Financial Disclosures) riktlinjer finns på sidorna 7578.
Transparens är centralt i vår strategi. H&M-gruppen har en lång
tradition av transparent rapportering av leverantörskedjan samt
i att hjälpa våra kunder att fatta välinformerade beslut. Vi välkom-
nar övergången till ett tydligare regulatoriskt landskap som kan
ge oss harmoniserade metoder för att kommunicera hållbarhets-
påverkan och tillhörande resultat. Läs mer om H&M-gruppens
åtagande gällande transparens på sidan 53 och läs mer om
våra framsteg på områdena hållbarhet och spårbarhet i vår
hållbarhetsrapport på hmgroup.com/sustainability.
VÅR VÄRDEKEDJA
Vår värdekedja inkluderar samtliga aktiviteter och människor
som behövs för att planera, designa, köpa in, behandla och till-
verka, transportera, sälja, använda, återanvända och återvinna
våra produkter. Vi utvecklar kontinuerligt vår värdekedja att bli
mer kundcentrerad och i linje med vår hållbarhetsvision – läs
mer på sidan 35.
Hantering av leverantörskedjan
Läs mer om hur vi bygger en efterfrågedriven leverantörskedja,
samarbetar med leverantörer – inklusive vår leverantörskedja
för produktion och våra övriga leverantörskedjor – samt vår
leverantörskedjas prestationer på sidan 34 och i hållbarhets-
rapporten på hmgroup.com/sustainability.
Hållbarhetsområden och hållbarhetsresultat
80
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
MILJÖPÅVERKAN
Strategi och policies
Vi identifierar och fångar möjligheter samt hanterar risker genom
vår strategi för cirkularitet, klimat och natur, som fokuserar på:
Klimat, land och biologisk mångfald samt vatten och
hav. Vi arbetar för att uppnå våra Science-Based Targets
om nettonollutsläpp av växthusgaser i hela vår värdekedja
till 2040, nå en 30-procentig minskning i absoluta tal
avvatten användning till 2030, säkerställa kvaliteten på
avloppsvattnet samt bidra till de globala målen att ha en
positiv påverkan på naturen i linje med ARRRT-ramverket
(Avoid, Reduce, Restore, Regenerate, Transform).
Resursanvändning Vi behöver optimera verksamheten
samtidigt som vi går från ett linjärt till ett cirkulärt ekosys-
tem där produkter och material cirkulerar till högsta värde
och skapar diversifierade intäktsflöden. Att uppnå mer med
mindre är nyckeln till att bygga en motståndskraftig verksam-
het och frikoppla tillväxt från resursanvändning. Vi strävar
efter att använda cirkulär design, och återvunna eller håll-
bart framställda material, i kombination med investeringar
OMFATTNING AV SIPP, FEM, FSLM SAMT OBEROENDE GRANSKNINGAR 2023 2022 2021
SIPP (Sustainable Impact Partnership Programme)
% Leverantörsfabriker i första ledet som implementerat SIPP 100% 100% 100%
% Leverantörsfabriker för tygfärgning och tryck i andra ledet som implementerat SIPP 100% 100% 100%
% Leverantörer av icke-kommersiella varor och % av deras fabriker
som implementerat SIPP
100% 100% 83%
(79% fabriker)
FEM (Higg Facility Environmental Module)
Leverantörsfabriker i första ledet som deltar i FEM (antal och %) 744 (70%) 858 (67%) 894
Leverantörsfabriker i andra ledet som deltar i FEM (antal och %) 530 (56%) 509 (53%) 337
Oberoende granskningar i första ledet för FEM (och % av dem som deltar) 728 (98%) 849 (99%) 878 (98%)
Oberoende granskningar i andra ledet för FEM (och % av dem som deltar) 519 (98%) 505 (99%) 329 (98%)
FSLM (Higg Facility Social and Labor Module)
Leverantörsfabriker i första ledet som deltar i FSLM (antal och %) 876 (68%) 843 (66%) 883
Leverantörsfabriker i andra ledet som deltar i FSLM (antal och %) 422 (61%) 501 (52%) 332
Oberoende granskningar i första ledet för FSLM (och % av dem som deltar) 790 (90%) 843 (100%) 850 (96%)
Oberoende granskningar i andra ledet för FSLM (och % av dem som deltar) 415 (94%) 501 (100%) 311 (94%)
FEM
1
POÄNG – UTVÄRDERADE LEVERANTÖRSFABRIKER,
RSTA OCH ANDRA LEDET 2023 2022 2021 2020
Totalpoäng (av 100)
2
Baserat på totala genomsnittliga poängtalet för...
66 64 57 52
Miljöledningssystem 79 78 70 59
Energiförbrukning och utsläpp av växthusgaser 91 91 87 82
Vattenanvändning 81 82 76 73
Avloppsvatten 74 74 67 59
Luftutsläpp 46 39 29 29
Avfallshantering 46 44
3
37 34
Kemikaliehantering 42 39 32 29
1) Higg Facility Environmental Module.
2) Genomsnitt av alla aktiva och godkända fabriker i första och andra ledet som har verifierade png. Poängen är baserade på föregående års data,
det vill säga 2023 års totala poäng är baserad på data från 2022.
3) I Års- och hållbarhetsredovisningen för 2022 rapporterades denna siffra som 43, vilket nu har korrigerats.
81
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
för att öka reparation, återanvändning och återvinning av
produkter, förpackningar och andra icke-kommersiella
varor. Läs mer om hur vi definierar dessa termer i hållbar-
hetsrapporten på hmgroup.com/sustainability.
Dessa två fokusområden är nära sammanlänkade. Vårt arbete
med att förbättra materialinköp och omställningen till mer
cirkulära affärsmodeller stödjer våra mål för klimat, vatten och
hav samt biologisk mångfald.
Nettonoll, enligt Science Based Targets initiative (SBTi),
fokuserar på att minska utsläppen så långt som möjligt innan
vifångar in och lagrar koldioxid för de utsläpp som inte kan
undvikas. Genom att sträva efter nettonoll-utsläpp fokuserar
H&M-gruppen på att minska bolagets absoluta klimatpåverkan,
med stöd av vårt public affairs-arbete och samarbeten – för
attåstadkomma framsteg på bred front.
Läs mer i hållbarhetsrapporten på hmgroup.com/sustainability.
Besök hmgroup.com för mer information om relaterade
policies och standarder.
Resultat
Tabellen över nyckeltal för miljöpåverkan ovan innehåller indi-
katorer som valts ut för att ge en översikt över våra resultat.
Här följer ytterligare information:
Vi fortsätter arbeta mot nettonoll-utsläpp i hela
vår värdekedja:
Våra absoluta växthusgasutsläpp i scope 1 och 2 minskade
med 24 procent jämfört med basåret 2019. Jämfört med
föregående år är det en minskning med 9 794 ton CO2e
– huvudsakligen på grund av en relativ ökning av våra
inköp av certifikat för förnybar el till följd av avveckling av
vår verksamhet i Ryssland.
Våra absoluta växthusgasutsläpp i scope 3 (utsläppen
ikundanvändningsfasen är inte inkluderade) minskade
med 22 procent, jämfört med basåret 2019. Jämfört
medföregående år är det en minskning med 625 kiloton,
denna positiva utveckling är framförallt hänförlig till våra
pågående insatser som investeringar i återvunna och mer
hållbart framställda material för klädesplagg och förpack-
ningar, energieffektiviseringar och en övergång till renare
energikällor i vår leverantörskedja samt minskade varu-
lager. Även om utsläppen fortfarande är kopplade till
resursanvändning är utvecklingen av dessa utsläpp per
intäkt också positiv, med en minskning om 23 procent
iton CO2e/MSEK jämfört med 2019, och en minskning
med 13 procent jämfört med 2022. Läs mer om föränd-
ringarna i vår rapportering avseende scope 1-, 2- och
3- utsläpp hmgroup.com/sustainability/sustainability-
reporting/how-we-report/.
Vi uppnådde vårt mål om en minskning med 29 procent
av elintensiteten i våra butiker (per kvadratmeter och
öppettider) från basåret 2016, och överträffade målet på
25 procent till 2030. Vi är glada att ha nått detta ambitiösa
mål sju år i förväg och arbetar för att fastställa nya mål
och prioritera energieffektivitet som en viktig del av vår
operativa strategi.
94 procent av den el som köptes in till vår verksamhet
varförnybar (92 procent 2022), inklusive 10 procent från
elköpsavtal (Power Purchase Agreements eller PPA)
kopplade till ny kapacitet, som förser oss med långsiktigt
förnybar energi till ett fast pris och ökar mängden för-
nybar el i elnäten.
Antalet leverantörsfabriker som rapporterade att de
använder kolpannor minskade avsevärt till 67 under
2023(jämfört med 117 under 2022 och 105
1
under 2021)
Minskningen är ett resultat av vår fortsatta utfasning
avkolpannor, ändringar i vår leverantörsbas, lokal policy
och H&M-gruppens arbete för ökad elektrifiering av
ångproduktion.
Parallellt med de pågående energirevisionerna och
dettekniska stödet till de redan anslutna enheterna inklu-
derades 57 nya anläggningar i energieffektiviseringspro-
grammet under 2023. Våra experter på energieffektivi-
seringar har inom ramen för programmet identifierat
möjliga förbättringar som kan leda till årliga minskningar
av utsläppen med cirka 200 000 ton CO2e. Tillsammans
med Sydostasiens största bank, DBS, initierade vi vårt
Collaborative Financing Tool – det första gröna lånepro-
grammet i sitt slag som underlättar utfasningen av fossila
bränslen i leverantörskedjan inom modebranschen.
Våra totala utgifter för återvunna och hållbart framställda
material och för minskade växthusgasutsläpp – däribland
investeringar för att öka energieffektiviteten i våra butiker,
stöd till våra leverantörer för att fasa ut kol samt öka
andelen mer hållbart framställda material – uppgick till
2,1miljarder SEK.
2
Vi undertecknade en avsiktsförklaring (Letter of intent) om
en saminvestering i det första havsbaserade vindkrafts-
projektet i Bangladesh genom Global Fashion Agenda.
Projektet, som utvecklats av Copenhagen Infrastructure
Partners (CIP), förväntas bidra till många arbetstillfällen,
stabilisera energiförsörjningen och minska utsläppen
med cirka 725 000 ton årligen.
Vi utvecklade och publicerade vår plan för klimatomställning
i vår hållbarhetsrapport där vi beskriver våra ambitioner mer
i detalj för att ställa om vår värdekedja för att nå klimatmålen.
1) Det rapporterade antalet har ökat jämfört med 2022 års rapport till följd av ökad spårbarhet
då vi fångar data för anläggningar som tidigare inte har inkluderats. Den nuvarande datan
täcker alla leverantörer i 1: och 2:a ledet, vilket innebär att vi inte förntar oss att se
ytterligare variationer i detta framöver.
2) För mer information se not 1 till de finansiella rapporterna, Redovisningsprinciper.
82
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Vi är ett av 17 bolag som testar SBTN-metoden (Science
Based Targets Networks) som innefattar att validera mål
gällande processer för land och vatten.
Vi var ett av de första bolagen att underteckna ”Deforestation-
Free Call to Action for Leather.
Vi investerar i en rad tre- till femåriga samarbetsprojekt
med expertpartners i Sydafrika, där större delen av vår ull
produceras, och i Indien, där större delen av vår bomull
odlas – för att hjälpa lantbrukarna att ställa om till regene-
rativa metoder.
Vår färskvattenkonsumtion minskade med 14 procent
jämfört med basåret 2022 jämfört med vårt mål om 10 pro-
cent minskning till 2025. Andelen vatten i H&M-gruppens
leverantörskedja minskade till 84 procent jämfört med
87procent under 2022.
93 procent av leverantörernas anläggningar har direkta
utsläpp som uppfyller prioriterade parametrar för Zero
Discharge of Hazardous Chemicals (ZDHC parameters) –
grundläggande nivå.
Vårt jämförelsetal för vatteneffektivitet har nu integrerats
ivårt system för leverantörsprestanda. Vi söker efter sätt
NYCKELTAL, MILJÖPÅVERKAN
NYCKELTAL 2023 2022 2021 2020 MÅL
Klimat: % minskning av växthusgasutsläpp (scope 1
och 2) i absoluta tal jämfört med basåret 2019*
1, 2, 3, 4
-24 -10 -22 +12 -56% till 2030
Klimat: % minskning av växthusgasutsläpp (scope 3)
i absoluta tal jämfört med basåret 2019*
1, 2, 3, 4
-22 -15 -10 -12 -56% till 2030
Klimat: % förnybar el i egen verksamhet* 94 92 95 90 100% till 2030
Vatten: % förändring i vattenanvändning i absoluta
tal jämfört med basår 2022
4
-14 Basår -30% till 2030
Vatten: % anläggningar med direkta utsläpp
som uppfyller prioriterade ZDHC Conventional
Parameters – nivå Foundational
93 Basår: 74 100% till 2025
Kemikalier: % som följer förteckningen över
begränsade ämnen (Manufacturing Restricted
Substances List) avseende kemiska insatsvaror
5
97 97 95 88 100%
Kommersiella varor: %
återvunna eller hållbart
framställda material*
6
Totalt 85 84 80 65 100% till 2030
Hållbart framställt 60 61 62 59 Bevaka
Återvunnet 25 23 18 6 50% till 2030
Förpackningar: % användning av återvunna eller
hållbart framställda material
7
79 71 100% till 2030
Förpackningar: % förändring av
plastförpackningsvolym mot basåret 2018
7
-55 -40 25% till 2025
* Delvis granskad av bolagets revisorer i en granskningsprocess. Den granskningen omfattar: alla utsläpp från den egna verksamheten (scope 1- och 2-utspp) och utsläpp från transporter,
råmaterial, kdtillverkning och tygproduktion (scope 3); energiförbrukning och energieffektivitet i butiker; samtliga data för bomull och syntetiska fibrer till yttermaterial i kommersiella varor,
inklusive våra tre vanligaste återvunna material (bomull, polyester och polyamid).
1) År 2023 uppdaterade vi våra utsläppsberäkningar, inklusive historiska data – läs mer om våra data och beräkningsmetoder i vår hållbarhetsrapport på hmgroup.com/sustainability.
2) Vår rapportering och redovisning av växthusgasutsläpp följer GHG Protocol. Utspp i scope 2 enligt den marknadsbaserade metoden motsvarar 38 451 ton CO2e. Enligt den platsbaserade
metoden (med användning av genomsnittliga utsläpp från nätet) uppgick utsläpp i scope 2 till 377 307 ton. Växthusgasutsläpp inkluderar koldioxid (CO2), metan (CH4), kväveoxid (N2O),
fluorkolväten (HFC), perfluorkarboner (PFCs) och svavelhexafluorid (SF6).
3) Scope 1-utsläpp avser alla direkta utsläpp från den egna verksamheten; scope 2 avser indirekta utsläpp av växthusgaser från förbrukning av inköpt el, värme eller ånga som används i
den egna verksamheten; scope 3 inbegriper andra indirekta utsläpp såsom utvinning och framställning av inköpta material och bränslen, transportrelaterade aktiviteter med fordon som
inte ägs eller kontrolleras av oss, el-relaterad verksamhet som inte täcks av scope 2, outsourcade aktiviteter samt avfallshantering. Begränsningar av omfattning för scope 1 och 2 och
kommentarer: inkluderar endast butiker som var öppna under hela kvartalet; elförbrukning för HVAC som drivs av hyresvärden är inte inkluderat; elförbrukningen omfattar både faktiska tal
och uppskattningar där uppskattningar har gjorts om utfallet inte mottagits inom tidsfristen för rapportering. Läs mer om begränsningar av omfattning för scope 3 på https://hmgroup.com/
sustainability/sustainability-reporting/how-we-report/.
4) Nytt nyckeltal tillagt 2022.
5) Spårat för efterlevnad med hjälp av tredjepartsverktygen BVE3, CleanChain och Bhive.
6) Det inkluderar alla yttermaterial i kommersiella varor, dock inte material som används som fyllning, foder eller dekoration i/på plagg. Inte alla hållbart framställda material kan odlas eller
framställas på ett naturligt sätt, till exempel mineraler och sten. I de fallen sätter vi upp materialspecifika krav för att säkra mer hållbara inköp. Läs om hur vi definierar ”hållbart framställda” för
olika råmaterial i vår materialkategorisering på https://hmgroup.com/sustainability/circularity-and-climate/materials/.
7) Historiska förpackningsdata redovisas endast från 2022 på grund av en förändring i vårt datascope – tidigare rapporterades inte vissa av förpackningarna inom vår värdekedja. Vi har
uppdaterat data för 2022 i enlighet med detta.
83
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
att göra detta transparent för att skapa incitament för en
förändring i vår bransch, genom samarbete med andra
varumärken eller via ZDHC kompetenscentrum.
90 procent av kemikalierna som användes säkerställdes via
ZDHC Gateway (88 procent under 2022).
Vi har stärkt vår övergripande ambition för återvunna mate-
rial – 2030 är vår ambition att 50 procent av våra material
ska komma från återvunna resurser, medan återstoden ska
vara hållbart framställda. Vi uppnådde 85 procent återvunna
eller hållbart framställda material i våra kommersiella varor
under 2023 (84 procent 2022). Det innefattade 25 procent
återvunna material (23 procent under 2022). Framstegen
berodde till stor del på ökad användning av återvunnen
polyester och ull som uppfyller kraven i Responsible
WoolStandard.
Vi uppnådde en absolut minskning av plastförpackningar
med 55 procent jämfört med basåret 2018. 69 procent av
vår återstående plast kommer från återvunna källor och
79procent av våra förpackningar tillverkas nu av återvunna
eller hållbart framställda material.
Vi går vidare mot ett nytt kapitel i vårt arbete inom cir-
kulärdesign, som drivs av en välkommen utveckling inom
lagstiftningen. Vi ser över våra lärdomar och kommande
lagstiftningar för att utvärdera vår ambition att designa
allaprodukter för cirkularitet 2025. I ett första steg för-
bereder vi oss för kommande lagförändringar, men vår
långsiktiga ambition förblir densamma – att designa pro-
dukter anpassade för en cirkulär ekonomi ”där produkter
ärtillverkade för att kunna användas länge, tillverkade
föratt kunna återanvändas och återvinnas och är gjorda
avsäkra, återvunna eller förnybara material” i enlighet
medEllen MacArthur Foundation (EMF) definition och
visionför en cirkulär modeindustri.
Under 2023 handlades mer än 10,8 miljoner begagnade
varor på sajten Sellpy på 24 marknader.
Vi bytte global sorteringspartner till Remondis för att för-
bättra insamling och sortering av uttjänta textilier.
Mer information om dessa nyckeltal och våra resultat på andra
områden i bolagets miljöstrategi finns i hållbarhetsrapporten på
hmgroup.com/sustainability.
SOCIAL PÅVERKAN
Strategi och policies
Vi har ett ansvar att respektera rättigheterna för alla som är en
del av och påverkas av vår värdekedja. Det grundar sig i vårt
åtagande att vara ett rättvist och jämlikt företag. Vi arbetar för
att påskynda positiv påverkan för människor som påverkas av
vår verksamhet och värdekedja, med fokus på frågor som rör
arbetares rättigheter, likabehandling och respekt för mänskliga
ttigheter. Inkludering och mångfald är en integrerad del av
vår verksamhet och ligger till grund för arbetet att respektera
mänskliga rättigheter i hela värdekedjan.
Som en del av vår due diligence-process (se sidan 65)
granskar vi regelbundet vilka som är rättighetsinnehavare i vår
värdekedja och hur de kan påverkas av vår verksamhet och
uppdaterar våra mest framträdande risker därefter. Vårt program
för hantering av leverantörskedjan gör det möjligt för oss att
bedöma, mitigera och åtgärda risker relaterade till mänskliga
rättigheter på leverantörsnivå. Våra strategier fokuserar på
deområden där vi ser störst risk för negativa konsekvenser
relaterade till mänskliga rättigheter:
Våra medarbetare och våra leverantörers anställda. Vi
fokuserar på att stödja de människor som arbetar i vår egen
verksamhet och i vår leverantörskedja – främst i våra leve-
rantörskedjor för produktion – så att de ska ha, anständiga
och meningsfulla jobb med rättvis ersättning och förmåner
i en trygg och säker arbetsmiljö utan diskriminering där alla
har rätt till föreningsfrihet. Vårt arbete ligger i linje med
Internationella arbetsorganisationens ILO:s grundläggande
principer och rättigheter i arbetslivet, och bygger på dess
definition av anständigt arbete, tillsammans med andra
externa riktlinjer.
Samhällen och kunder. Vi för en dialog med våra kunder
och medlemmar i de samhällen där vi och våra leverantörer
är verksamma. Vi stödjer initiativ som inriktar sig på klimat,
natur, inkludering och mångfald, med fokus på marginali-
serade, underprivilegierade och sårbara grupper.
Arbeta för en cirkulär modebransch med nettonoll-
utsläpp. Miljöns tillstånd har en grundläggande inverkan på
människors välbefinnande och hur jämlik deras tillgång till
nödvändiga resurser är. Genom att undersöka de sociala
konsekvenserna och möjligheterna i en framtida modeindu-
stri kan vi möjliggöra omställningen till en cirkulär industri
med nettonollutsläpp, samtidigt som vi stödjer samhällen,
leverantörskedjor och vår verksamhet så att de blir mer
motståndskraftiga mot effekterna av klimatförändringarna.
Vi rapporterar i linje med regulatoriska ramverk som exempel-
vis Modern Slavery Act i Storbritannien, Australien och Kanada
samt Åpenhetsloven i Norge; se bolagets uttalande här:
hmgroup.com/sustainability. Information om strategin för social
påverkan finns i hållbarhetsrapporten på hmgroup.com/
sustain ability. Besök hmgroup.com för mer information om
relaterade policies och standarder.
Resultat
Tabellen över social påverkan ovan innehåller utvalda nyckeltal
för att ge en översikt av våra resultat. Här följer ytterligare
information:
84
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Vi fokuserar på att göra medarbetarupplevelsen konse-
kvent över roller och geografiska områden, samtidigt som
vi anpassar oss till ny teknik, förutser förändrade krav på
kompetens, förenklar organisationsstrukturer och etablerar
effektivare arbetssätt över varumärken och funktioner.
Vårtåtagande kopplat till inkludering och mångfald fort-
sätter att ha hög prioritet och är integrerat i alla våra
strategier och planer.
Vår övergripande PEP-poäng People Engagement Pulses
poäng (PEP) för medarbetarengagemang förblir stabil.
För2023 var den 75 av 100, jämfört med 76 under 2022.
Vi initierade en analys av våra lönenivåer, med särskilt
fokuspå anställda med ingångsjobb. Vår ambition är att
identifiera medarbetargrupper som har löner som inte följer
marknadspraxis. Slutsatserna av analysen kommer att
vägleda våra planer och åtgärder.
SOCIAL PÅVERKAN, NYCKELTAL
NYCKELTAL 2023 2022 2021 2020 MÅL
Egen verksamhet: % av medarbetare som
instämmer i påståendet ”Jag behandlas
med respekt och värdighet
1
82 84 83 80 Årlig
ökning
Egen verksamhet: %-andel kvinnliga
medarbetare, på chefsbefattningar
ochistyrelsen
2
Medarbetare: 74
Ledning: 64
Styrelse: 55
Medarbetare: 75
Ledning: 75
Styrelse: 55
Medarbetare: 74
Ledning: 71
Styrelse: 55
Medarbetare: 74
Ledning: 71
Styrelse: 67
Bevaka
Leverantörskedja: %-andel leverantörs-
fabriker i första ledet somhar facklig
representation
3,4
37 42 37 32 Bevaka
Leverantörskedja: %-andel
leverantörsfabriker i första ledet
somhar kollektivavtal
3,4
29 34 27 18 Bevaka
Leverantörskedja: %- andel fabriker
iförsta och andra ledet i leverantörs-
kedjan som har klagomålsmekanismer
som skapats genom dialog mellan både
manliga och kvinnliga arbetstagare,
arbetstagarrepresentanter och/eller
fackliga företrädare
4,5
98 95 Bevaka
Leverantörskedja: %-andel leverantörs-
fabriker i första ledet som har hälso- och
kerhetskommiter
4,5
97 98 Bevaka
Leverantörskedja: %-andel kvinnliga
arbetstagare, arbetsledare och
arbetstagarrepresentanter hos
leverantörsfabriker i första ledet
Arbetare: 63
Arbetsledare: 27
Representanter:
65
Arbetare: 62
Arbetsledare: 27
Representanter:
63
Arbetare: 63
Arbetsledare: 28
Representanter:
62
Arbetare: 63
Arbetsledare: 24
Representanter:
59
Se fotnot 6
Samhällsinvesteringar: totalt antal
mottagare och totalt donationsvärde
6
Mottagare:
686 119
Donationer:
MSEK 169,6
Mottagare:
745 517
Donationer:
MSEK 114,2
Mottagare:
368 000
Donationer:
MSEK 180,4
Bevaka
1) Inkluderar inte kollegor i den tyska försäljningsorganisationen.
2) På H&M-gruppen är vi medvetna om att kön inte är binärt och att könsidentiteter existerar mellan och utanför man och kvinna. Vi underker hur vi kan anpassa våra system för att vara mer
inkluderande för alla könsidentiteter, samtidigt som vi följer lokala lagar och regler. Tillsvidare kommer vi att fortsätta rapportera den data vi har tillgängliga i dag. Inkluderar stämmovalda
styrelseledamöter samt arbetstagarrepresentanter. Omfattar inte suppleanter för arbetstagarrepresentanter.
3) Tillämpliga legala standarder inkluderar: ILO:s kärnkonventioner; C87 Konventionen om föreningsfrihet och skydd av organisationsrätten, 1948; C98 Konventionen om organisationsrätten
ochden kollektiva förhandlingsrätten, 1949. Där dessa standarder ännu inte har antagits, enligt riktlinjerna för verifiering av Social & Labor Convergence Program, hänvisade vi till gällande
nationell lagstiftning.
4) Omfattning: fabriker som deltar i HIGG FSLM – läs mer på sidan 81.
5) Ny KPI tillagd under 2022.
6) Ökning av andelen kvinnliga arbetsledare och arbetstagarrepresentanter är en ambition i strategin för ökad jämställdhet i leverantörskedjan för produktion. Under 2020 fastställdes basåret
med ambitionen att förbättra detta nyckeltal varje år.
7) Det inkluderade donationer in natura med 103,0 MSEK, kontantbidrag 59,4 MSEK, ledningsomkostnader 6,7 MSEK och medarbetares volontärarbete 0,5 MSEK.
85
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Vi fattade beslutet att gå mot att erbjuda samtliga anställda
över hela världen 15 dagars semester och 14 veckors betald
föräldraledighet för primära och sekundära vårdnadshavare.
Alla våra marknader med lagstiftning som inte uppfyller
Minimum Employment Standards färdigställer sina planer
för att uppfylla dessa krav innan slutet av 2026.
I slutet av 2023 var fördelningen i vår totala personalstyrka
74:26 kvinnor:män och i ledningen
1
64:36 kvinnor:män.
2
r
personalstyrka sträcker sig över flera generationer: Gene-
ration Z (1997-2015) står för 43,5 procent, Millennials (1981-
1996) 41,4 procent, Generation X (1965-1980) 13,4 procent
och Baby Boomers (1946-1964) för 1,6 procent. Våra med-
arbetare representerar 177 nationaliteter, och bland ledande
befattningshavare finns 92 nationaliteter representerade.
3
Vi uppdaterade vår due diligence-process för leverantörer
av bygg- och anläggning samt fastighetsförvaltning och
utökade vårt hållbarhetsåtagande (Sustainability Commitment)
till de parter som är underleverantörer i vår leverantörs-
kedja för produktion.
37 procent av våra leverantörsfabriker i första ledet har fack-
föreningsrepresentation (42 procent 2022), och 29 procent
har kollektivavtal (34 procent 2022).
Vi utförde mer än 99 procent av våra betalningar till leve-
rantörer i tid och 90 procent av de tillfrågade produktions-
leverantörerna i första ledet uppgav att de betraktar
H&M-gruppen som en rättvis affärspartner.
Anställda hos våra leverantörer är medvetna om de proces-
ser som finns för klagomålshantering hos 99,9 procent av
leverantörsfabrikerna i första ledet och 98 procent av
fabrikerna har klagomålsmekanismer på plats som skapats
genom dialog mellan arbetare, arbetstagarrepresentanter
och/eller fackföreningar.
4
Vi fortsätter att utbilda våra kollegor och IndustriALL:s
medlemsorganisationer om könsrelaterat våld och tra-
kasserier (GBVH). Tillsammans med Jane Pillinger (Ph.D),
englobal expert på jämställdhet och könsrelaterat våld
påarbetsplatsen, har vi tagit fram riktlinjer för våra leve-
rantörer i första ledet som beskriver bästa praxis för
att eliminera GBVH och integrera dem i våra krav på och
rekommendationer till leverantörerna.
Vi utvärderar effekterna av vårt program för lönesättning
hos våra leverantörer för att förbättra programmet och för-
1) Definierat som en anställd som har minst en direktrapporterande person.
2) På H&M-gruppen är vi medvetna om att kön inte är binärt och att könsidentiteter existerar
mellan och utanför man och kvinna. Vi undersöker hur vi kan anpassa våra system för att
vara mer inkluderande för alla könsidentiteter, samtidigt som vi följer lokala lagar och regler.
Vi kommer också att fortsätta att rapportera de data vi har tillgängliga i dag.
3) Inkluderar inte medarbetare i Tyskland.
4) Siffrorna baseras på FSLM-data från fabriksledningen och verifieras inte av arbetarundersökningar.
stå hur vi kan göra det mer effektivt. För att öka vår påverkan
arbetar vi för närvarande i ett pilotprojekt tillsammans med
två andra företag i branschen, med målet att skala upp
metoden och göra det möjligt för andra varumärken att
införa vårt program för lönesättning i leverantörskedjan.
Professor Raymond Robertson ledde en studie av löneskill-
nader mellan könen med hjälp av data från 1 227 av våra
leverantörer i alla våra produktionsländer. Forskningen
visade att löneskillnaderna varierar kraftigt mellan olika
länder och fabriker, är som störst i Bangladesh och Indien,
och är generellt mer märkbara när arbetarna befordras till
högre befattningar. De första resultaten visar att vårt pro-
gram för lönesättning bidrog till att minska löneskillnaderna
mellan könen för löntagare i fabriker. Vi arbetar tillsammans
med interna och externa intressenter för att definiera mål
och nästa steg i fortsatta faser av projektet.
Vi bidrog med 169,6 MSEK
5
till samhällsinvesteringar, som
nådde 686 119 mottagare.
Som ett svar på kriget i Ukraina fortsatte H&M-gruppen sitt
stöd genom donationer och insamling via våra kunder. Våra
kunder donerade 13 MSEK i butiker och online, i samarbete
med vår betalningsleverantör ADYEN. För att utöka vårt
stöd samarbetade vi i år med UNHCR och Rädda barnen för
att stödja återuppbyggnadsprogram i ukrainska samhällen.
Mer information om dessa nyckeltal och våra resultat på andra
områden i bolagets sociala strategi finns i hållbarhets rapporten
hmgroup.com/sustainability.
ANTIKORRUPTION OCH MUTOR
Strategi och policies
Vårt etik- och antikorruptionsprogram, Ethics & Compliance
and Anti-Corruption programme, är vårt huvudsakliga verktyg
för att minska risker. Programmet inkluderar:
Code of Ethics Vår etik-policy (Code of Ethics) beskriver
bolagets förväntningar på anställda och affärspartners när
de gör affärer för och på uppdrag av koncernen. Code of
Ethics inkluderar detaljer om vår nolltolerans-policy mot
mutor och korruption, som gäller alla affärsförbindelser i alla
länder där bolaget och dess affärspartners är verksamma.
Det är obligatoriskt att alla affärspartners, och alla medarbe-
tare som har kontakt med dem, efterlever Code of Ethics.
Utbildning och medvetenhet. Vi utbildar medarbetare
och affärspartners i vår Code of Ethics. Via vår etikportal
kan medarbetare ta del av bolagets utbildning i Code of
Ethics, H&M-gruppens interna och externa rapporterings-
kanal Speak Up-kanalen och policies.
5) Det inkluderade donationer in natura med 103,0 MSEK, kontantbidrag 59,4 MSEK,
ledningsomkostnader 6,7 MSEK och medarbetares volontärarbete 0,5 MSEK.
86
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Rapportera problem. Vi uppmuntrar medarbetare, affärs-
partners och utomstående parter att rapportera misstankar
eller potentiella överträdelser mot H&M-gruppens policies
och/eller gällande lagar genom bolagets Speak Up-kanal
(www.speakup.hmgroup.com).
1
Vi arbetar kontinuerligt med
att informera våra medarbetare och affärspartners om
kanalen och uppmuntrar dem att använda den. Program
och workshops för att öka medvetenheten hålls under hela
året. Mer material för medarbetare finns tillgängligt på
H&M-gruppens etikportal.
Due diligence. Vi utvärderar korruptionsrisk som en del
idue diligence-processen för alla nya affärspartners, med
bedömning av risknivån per land, bransch och position/
funktion. Vi fastställer kort- och långsiktiga mål för att
minska eventuella identifierade risker. H&M-gruppen
fortsätter att undersöka användningen av externa risk-
hanteringsverktyg som kan automatisera due diligence-
processen för affärspartners och andra tredje parter.
Uppföljningsrutiner. Vi utvärderar och utreder alla rap-
porterade ärenden gällande Code of Ethics, följer antalet
överträdelser årligen och rapporterar dessa årligen till VD,
finanschef, styrelsen samt via vår års- och hållbarhetsredo-
1) Utesluter Tyskland.
visning. Dessa utredningar kan leda till att affärsrelationer
eller anställningar avslutas. Vi genomför interna gransk-
ningar för att säkerställa efterlevnad. Medarbetare som har
kontakt med affärspartners måste underteckna vår Code
of Ethics och genomföra en obligatorisk, årlig utbildning,
och vi följer upp status för genomförandet av detta.
För mer information om våra policies, besök hmgroup.com.
Resultat
Tabellen ovan innehåller nyckeltal utvalda för att ge en översikt
över våra resultat. Här följer ytterligare information:
De flesta fall som utreddes avsåg överträdelser av
H&M-gruppens Code of Ethics, särskilt avsnittet om att ha
en bisyssla eller oanmälda nära personliga relationer med
leverantörer – vilket är en potentiell intressekonflikt – samt
överträdelser av ”no gifts”-policyn.
Vi genomförde en workshop om vår Code of Ethics för
olika affärsfunktioner som till stor del hade fokus på intresse-
konflikter, samt på vår Ethics Portal, Code of Ethics Policy
och Speak Up-kanal.
NYCKELDATA FÖR KORRUPTIONSBEKÄMPNING
INDIKATOR 2023 2022 2021 2020 MÅL
Totalt antal rapporterade
incidenter av potentiella
överträdelser av Code
ofEthics (inklusive rappor-
terade korruptionsfall)
– medarbetare och
affärspartners*
1
34 fall avseende medarbe-
tare och/eller affärspartners,
med 9 uppsägningar
avseende medarbetare,
8varningar avseende
medarbetare, 0 avslutade
relationer med affärspartners
och 0 varning avseende
affärspartners;
8 fall förblir oavslutade
till2024
29 fall avseende medarbe-
tare och/eller affärspartners,
med 2 uppsägningar
avseende medarbetare,
7varningar avseende
medarbetare och 1 varning
avseende affärspartners;
6 fall förblir oavslutade
till2023
24, med
5 uppsägningar
och 3 skriftliga
varningar
5 fall förblir
oavslutade
till2022
16, med
uppsägningar
eller skriftliga
varningar
i 16 fall
Bevaka
Fall per avdelning* Försäljning: 12
Centrala kontor: 11
Produktion: 10
Logistik: 1
Online: 0
Försäljning: 12
Produktion: 8
Centrala kontor: 8
Logistik: 1
Online: 0
Bevaka
Styrkta fall* 16 10 Bevaka
Andel medarbetare som
gått e-utbildningen
avseende Code of Ethics (%)
75 67 N/A
2
60 90%
årligen
* Granskad av bolagets revisorer i en granskningsprocess.
1) Fall kan innefatta flera medarbetare och affärspartners. Vår rapporteringsmetod har därr fokus på det totala antalet fall, snarare än att den specificerar hur många personer eller
affärspartners som innefattades.
2) På grund av en förändring i systemet under 2021 finns ingen korrekt siffra tillgänglig för detta år.
87
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Vi fortsatte processen med digital attestering av Code of
Ethics Policy Commitment Form och slutförd e-utbildning
iCode of Ethics för butikschefer och kontorspersonal.
H&M-gruppen erbjuder en Speak Up-kanal för att under-
lätta konfidentiell rapportering av överträdelser. Den finns
tillgänglig för medarbetare, affärspartners och andra
tredjeparter.
Genom vår nya kvartalsvisa etik- och regelefterlevnads
utbildning höjde vi medarbetarnas medvetenhet om viktiga
frågor och policies genom presentationer, digitala möten,
affischer, interna artiklar och kommunikationskanaler. Bland
frågorna det här året ingick lanseringen av vår obligatoriska
årliga e-utbildning i Code of Ethics, intressekonflikter och
upplysningar, vår Speak Up-kanal och vår nya sida ”Raise a
concern” på hm.com, samt vår ”no gifts”-policy.
För all information om hållbarhet se vår hållbarhetsrapport på
hmgroup.com/sustainability.
RAPPORTERING ENLIGT ARTIKEL 8 I EU:S
TAXONOMIFÖRORDNING
Under 2023 gjorde H&M-gruppen en översyn av sina ekono-
miska verksamheter enligt artikel 8 i EU:s taxonomiförordning.
Under räkenskapsåret 2023 omfattades inte H&M-gruppens
huvudsakliga verksamhet – distribution och försäljning av
mode – av EU:s taxonomi. H&M-gruppen redovisar emellertid
andra verksamheter som omfattas av rapportering enligt EU:s
taxonomi för räkenskapsåret 2023.
H&M-gruppen har identifierat en ekonomisk verksamhet
relaterad till cirkulär ekonomi som vi anser omfattas av kraven
på rapportering av driftsutgifter och omsättning enligt förord-
ningen, vilket det inte är obligatoriskt i årets rapport att redo-
visa en bedömning om verksamheten är förenlig med EU:s tax-
onomi. H&M-gruppens arbete för en cirkulär ekonomi är i linje
med tillägg i EU:s taxonomi gjorda på senare tid för att stimu-
lera omställningen till en cirkulär ekonomi. H&M-gruppen har
också identifierat flera övergripande ekonomiska verksamheter
avseende begränsning av klimatförändringar som vi anser
omfattas av rapportering av kapitalutgifter och driftsutgifter
enligt förordningen. För 2023 har H&M-gruppen gjort en
bedömning om dessa ekonomiska verksamheter är förenliga
med EU:s taxonomi. Därtill har H&M-gruppen gjort en omfat-
tande kartläggning av alla sina verksamheter, och de ekono-
miska verksamheter som är väsentliga för H&M-gruppen har
inkluderats i rapporteringen.
Redovisningsprinciper
Omsättning
Total omsättning motsvarar nettoomsättning i koncernens
resultaträkning i den finansiella rapporten.
För mer information om omsättning, se H&M-gruppens
resultaträkning på sidan 94.
Kapitalutgifter
Totala kapitalutgifter motsvarar tillskott till balansposter som
materiella anläggningstillgångar samt immateriella anlägg-
ningstillgångar, före av- eller nedskrivningar och exklusive
omräkningseffekter, såsom det anges i not 14 och 15 till kon-
cernens balansräkning, kompletterat av tillägg/ändringar i nytt-
janderättstillgångar klassificerade enligt IFRS 16 såsom det
anges inot 17 till koncernens balansräkning.
För mer information om kapitalutgifter, se H&M-gruppens
balansräkning på sidan 96.
Driftsutgifter
I H&M-gruppens rapportering av totala driftsutgifter inkluderas
reparation och underhåll såväl som FoU-kostnader.
För mer information om driftsutgifter, se H&M-gruppens
resultaträkning på sidan 94.
Bedömning av efterlevnad
Bedömning om verksamheten omfattas av taxonomin
Utifrån den analys som har gjorts anser H&M-gruppen
att följande ekonomiska verksamheter omfattas av EU:s
taxonomiförordning under 2023:
5.4 Försäljning av begagnade varor
Omsättningen i Sellpy, som är en digital plattform för second-
handmode och andra begagnade produkter, utgörs av försälj-
ning av begagnade varor. Följaktligen faller dess omsättning
under ekonomisk verksamhet 5.4 Försäljning av begagnade
varor. Beskrivningen av ekonomisk verksamhet 5.4 i den
delegerade förordningen om cirkulär ekonomi anger att bara
begagnade varor som tidigare har använts för sitt avsedda
ändamål av enkund ska ingå. Av den anledningen har enbart
produkter som betraktas som begagnade och endast till-
handahållits av kund tagits upp.
7.3 Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
H&M-gruppen genomför olika projekt för energieffektivisering
varav många är immateriella eller i formen av ekonomiskt stöd
snarare än investeringar. H&M-gruppen har däremot genom-
fört ett LED-installationsprojekt där samtliga lampor byts ut till
energieffektiv LED-belysning i koncernens butiker. Detta
projekt omfattas av beskrivningen av ekonomisk verksamhet
7.3 installation, underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning, under begränsning av klimatförändringar delege-
rade förordningar och ingår följaktligen i vår rapportering
enligtEU:s taxonomi.
Vi har sedan 2020 genomfört ett omfattande initiativ för en
övergång till LED-belysning i samtliga butiker.
7.7 Förvärv och ägande av byggnader
H&M-gruppen äger endast ett fåtal byggnader och inga nya
byggnader har förvärvats eller uppförts under 2023. Eventuella
verksamheter som omfattas av EU:s taxonomi relaterade till
förvärv och ägande av byggnader har därmed bedömts som
immateriella. H&M-gruppen har däremot en omfattande
88
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
mängd nyttjanderättstillgångar eftersom samtliga butikslokaler
inom H&M-gruppens är hyrda. Alla H&M-gruppens nya eller
omförhandlade nyttjanderättstillgångar omfattas av beskriv-
ningen i EU-taxonomi av ekonomisk verksamhet 7.7 Förvärv och
ägande av byggnader under begränsning av klimatförändringar
delegerade förordning och ingår därmed i vår rapportering
enligt EU:s taxonomi.
Bedömning om verksamheten är förenlig
med EU:s taxonomi
Utifrån den analys som har gjorts anser H&M-gruppen
att ekonomisk verksamhet 7.3 är förenlig med EU:s taxonomi.
För ekonomisk verksamhet 7.7 har det varit utmanande att
samla in och validera nödvändiga data för att verifiera förenlig-
het med EU:s taxonomi.
Efterlevnad av de tekniska granskningskriterierna för
väsentliga bidrag till begränsning av klimaträndringar
Den ekonomiska verksamheten relaterad till övergången till
energieffektiva LED-källor har bedömts som förenlig med
installation och byte till energieffektiva ljuskällor.
Efterlevnad av de tekniska granskningskriterierna för
attinte orsaka betydande skada (DNSH)
Anpassning till klimatförändringar
H&M-gruppen genomförde sin första riskanalys i enlighet
medrekommendationerna från Task Force on Climate-Related
Disclosures (TCFD) under 2019. Denna analys har sedan dess
uppdaterats årligen. Resultatet av denna riskanalys redovisas
ivår TCFD-rapport, sidorna 75–78.
Ingen av de väsentliga fysiska riskerna som har identifierats
iTCFD har någon koppling till projektet med att byta till LED-
belysning. Följaktligen faller de inte inom ramen för de tekniska
granskningskriterierna för att inte orsaka betydande skada
ochdessa kriterier uppfylls.
Förebyggande och begränsning av föroreningar
De energieffektiva ljuskällorna och materialen som används
iprojektet för en övergång till LED-belysning identifieras som
förenliga med EU:s taxonomi. De följer kraven i bilaga C till
EU:sdirektiv om begränsning av farliga ämnen, inklusive i
relation till förekomsten av reglerade kemikalier eller övriga
förorenande material.
Genom att ersätta traditionell belysning med LED-teknik har
mängden kvicksilver i våra installationskomponenter minskat
betydligt. LED-armaturer innehåller inget kvicksilver, vilket inte
bara eliminerar risken för miljöskador under avfallshanteringen
utan minimerar även de potentiella hälsoriskerna för dem som
hanterar belysningsprodukterna.
Efterlevnad av minimiskyddsåtgärder
För att en ekonomisk verksamhet ska anses förenlig med EU:s
taxonomi måste den utföras i enlighet med OECD:s riktlinjer
för multinationella företag och FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter. H&M-gruppen tillämpar
robusta due diligence-processer i sin verksamhet och sina affärs-
beslut, vilket gör det möjligt att identifiera, förebygga, minska
och åtgärda, vid behov, eventuell påverkan på ekonomi, miljö
och människor (inklusive påverkan på mänskliga rättigheter).
H&M-gruppens strategi gällande mänskliga rättigheter följer
FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättig-
heter och består av tre element som syftar till att säkerställa
främjande av och respekt för mänskliga rättigheter i hela bola-
get och dess värdekedja. Dessa är: koncernens Human Rights
Policy, dess due diligence-process (inklusive due diligence-
processen för Responsible Business Conduct) och mekanismer
för klagomålshantering. Åtagandet om hållbarhet och ansvars-
full praxis (Sustainability Commitment and Responsible Practices)
som anges i H&M-gruppens åtagande om en professionell,
etisk och ansvarsfull affärspraxis är ett grundläggande element
i bolagets affärskultur. Med anledning av de skäl som angivits
ovan uppfyller vi kraven på minimiskyddsåtgärder.
89
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
OMSÄTTNING
Räkenskapsår 2023 År Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Andel förenliga med
taxonomikrav en (A.1.)
eller som omfattas
avtaxonomikrav en
(A.2.) omsättning,
årN-1 (18)
Kategori
möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod
1
(2)
Omsättning (3)
Andel av
omsättningen
år N (4)
Begränsning
av klimatför-
ändringar (5)
Anpassning till
klimatföränd-
ringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar
(8)
Cirkulär
ekonomi (9)
Biologisk
mångfald (10)
Begränsning
av klimatför-
ändringar (11)
Anpassning till
klimatföränd-
ringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi (15)
Biologisk
mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
MSEK %
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Omsättning för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
Försäljning av
begagnade varor
CE 5.4 1 056 0,4% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL
Omsättningen för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ejtaxonomiförenliga) (A.2)
1 056 0,4% 0,4%
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
1 056 0,4% 0,4%
B.VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
234 979 99,6%
TOTALT 236 035 100,0%
Andel av omsättning/totala omsättningen
Taxonomiförenlighet
per mål (aligned)
Mål som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 0,0% 0,0%
CCA 0,0% 0,0%
WTR 0,0% 0,0%
CE 0,0% 0,4%
PPC 0,0% 0,0%
BIO 0,0% 0,0%
1) Koden är en förkortning av det relevanta mål till vilket den ekonomiska
verksamheten kan ge ett väsentligt bidrag, liksom verksamhetens
avsnittsnummer i den relevanta bilagan som omfattar målet, dvs:
—Begränsning av klimatförändringar: CCM
—Anpassning till klimatförändringar: CCA
—Vattenresurser och marina resurser: WTR
—Den cirkulära ekonomin: CE
—Förebyggande och begränsning av föroreningar: PPC
—Biologisk mångfald och ekosystem: BIO
2) J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet.
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för
det relevanta miljömålet.
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det
relevanta miljömålet.
3) EL – Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
N/EL – Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
90
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål (aligned)
Mål som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 2,5% 16,3%
CCA 0,0% 0,0%
WTR 0,0% 0,0%
CE 0,0% 0,0%
PPC 0,0% 0,0%
BIO 0,0% 0,0%
1) Koden är en förkortning av det relevanta mål till vilket den ekonomiska
verksamheten kan ge ett väsentligt bidrag, liksom verksamhetens
avsnittsnummer i den relevanta bilagan som omfattar målet, dvs:
—Begränsning av klimatförändringar: CCM
—Anpassning till klimatförändringar: CCA
—Vattenresurser och marina resurser: WTR
—Den cirkulära ekonomin: CE
—Förebyggande och begränsning av föroreningar: PPC
—Biologisk mångfald och ekosystem: BIO
2) J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet.
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för
det relevanta miljömålet.
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det
relevanta miljömålet.
3) EL – Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
N/EL – Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
KAPITALUTGIFTER
Räkenskapsår 2023 År Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Andel förenliga med
taxonomikrav en (A.1.)
eller som omfattas
av taxonomikrav en
(A.2.) kapitalutgifter,
år N-1 (18)
Kategori
möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod
1
(2)
Kapitalut gifter
(3)
Andel av kapi-
talutgifterna
år N (4)
Begränsning
av klimatför-
ändringar (5)
Anpassning till
klimatföränd-
ringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar
(8)
Cirkulär
ekonomi (9)
Biologisk
mångfald (10)
Begränsning
av klimatför-
ändringar (11)
Anpassning till
klimatföränd-
ringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi (15)
Biologisk
mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
MSEK %
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Installation, underhåll
ochreparation av
energieffektiv utrustning
CCM 7.3 449 2,5% J N/EL N/ EL N/ EL N/EL N/ EL J J J E
Kapitalutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
449 2,5% 2,5% J J J
Varav möjliggörande verksamheter 449 2,5% 2,5% J J J E
Varav omställningsverksamheter T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
Förvärv och ägande
avbyggnader
CCM 7.7 /
CCA 7.7
2 900 16,3% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 3,87%
Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ejtaxonomiförenliga) (A.2)
2 900 16,3% 16,3% 3,87%
A. Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
3 349 18,8% 18,8% 3,87%
B.VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifterna hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
14 474 81,2%
TOTALT 17 823 100,0%
91
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
1) Koden är en förkortning av det relevanta mål till vilket den ekonomiska
verksamheten kan ge ett väsentligt bidrag, liksom verksamhetens
avsnittsnummer i den relevanta bilagan som omfattar målet, dvs:
—Begränsning av klimatförändringar: CCM
—Anpassning till klimatförändringar: CCA
—Vattenresurser och marina resurser: WTR
—Den cirkulära ekonomin: CE
—Förebyggande och begränsning av föroreningar: PPC
—Biologisk mångfald och ekosystem: BIO
2) J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet.
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för
det relevanta miljömålet.
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det
relevanta miljömålet.
3) EL – Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
N/EL – Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet.
DRIFTSUTGIFTER
Räkenskapsår 2023 År Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Andel förenliga med
taxonomikrav en (A.1.)
eller som omfattas
av taxonomikrav en
(A.2.) driftsutgifter,
årN-1 (18)
Kategori
möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod
1
(2)
Driftsutgifter
(3)
Andel av
driftsutgif-
terna år N (4)
Begränsning
av klimatför-
ändringar (5)
Anpassning till
klimatföränd-
ringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar
(8)
Cirkulär
ekonomi (9)
Biologisk
mångfald (10)
Begränsning
av klimatför-
ändringar (11)
Anpassning till
klimatföränd-
ringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi (15)
Biologisk
mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
MSEK %
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J; N;
N/EL
2
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
EL;
N/EL
3
Försäljning av
begagnade varor
CA 5.4 786 0,6% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL
Driftsutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ejtaxonomiförenliga) (A.2)
786 0,6% 0,6%
A. Driftsutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
786 0,6% 0,6%
B.VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifterna hos verksamheter
sominte omfattas av taxonomin
120 414 99,4%
TOTALT 121 200 100,0%
Andel av driftsutgifter/totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål (aligned)
Mål som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 0,0% 0,0%
CCA 0,0% 0,0%
WTR 0,0% 0,0%
CE 0,0% 0,6%
PPC 0,0% 0,0%
BIO 0,0% 0,0%
92
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa
elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för
produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion,
samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar
el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi,
samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad
produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar
som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen
NEJ
93
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER
2023
2022
Nettoomsättning, not 3, 5
236 035
223 553
Kostnad sålda varor
1
, not 7, 8, 10
-115 139
-110 183
BRUTTORESULTAT
120 896
113 370
Försäljningskostnader, not 7, 8, 10
-96 435
-94 542
Administrationskostnader
1
, not 7, 8, 10, 11
-10 895
-11 390
Resultat från innehav i intresseföretag och joint ventures
1
, not 16
971
-269
RÖRELSERESULTAT
14 537
7 169
Ränteintäkter och liknande resultatposter
61 6
162
Räntekostnader och liknande resultatposter
-2 143
-1 115
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
13 010
6 216
Skatt, not 12
-4 287
-2 650
ÅRETS RESULTAT
8 723
3 566
Hänförligt till:
H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare
8 752
3 566
Innehav utan bestämmande inflytande
-2 9
Resultat per aktie, SEK
5:35
2:16
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental
1 629 097
1 649 847
2
2
1) För räkenskapsåret 2021/2022 har MSEK 93 respektive MSEK 176 omallokerats från kostnad sålda varor respektive administrationskostnader till resultat från innehav i intresseföretag och
joint ventures . Resultat från innehav i intresseföretag och joint ventures för helåret 2022/2023 består av MSEK 9 99 (-176) i form av omvärdering av intresseföretag varav främst det tidigare
intresseföretaget Sellpy, samt MSEK -28 (-9 3) i resultatandelar.
2) Före och efter utspädning, exklusive egna aktier.
Koncernens rapport över totalresultat
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER
2023
2022
ÅRETS RESULTAT
8 723
3 566
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat
Omräkningsdifferenser
3 902
Förändring i säkringsreserv, not 23
413
-47 8
Skatt hänförlig till förändring i säkringsreserver
-85
87
Poster som inte kommer att omföras till årets resultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner, not 22
-41
55
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering
10
-9
Omvärderingar av finansiella tillgångar, not 24
-59 9
-2 697
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
-29 0
860
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
8 433
4 426
Hänförligt till:
H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare
8 462
4 426
Innehav utan bestämmande inflytande
-2 9
Koncernens resultaträkning
94
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
223 553
236 035
+6%
113 370
50,7%
120 896
51,2%
105 932
107 330
+1%
3,2%
7 169
14 537
6,2%
KOMMENTAR TILL KONCERNENS RESULTATRÄKNING
Året präglades för många konsumenter av lägre köpkraft till
följd av hög inflation och höga räntenivåer. Trots detta ökade
nettoomsättningen på jämförbara marknader i förhållande till
föregående räkenskapsår. Försäljningen ökade för räkenskaps
året 2022/2023 med 6 procent till MSEK 236035 (223553).
Ilokal valuta minskade försäljningen med 1 procent.
Förbättringsarbetet i varuförsörjningskedjan och fortsatt
normalisering av de externa faktorer som påverkar inköps
kostnaderna ledde till en stärkt bruttomarginal. Bruttoresul
tatetökade till MSEK 120 896 (113 370), vilket motsvarar en
bruttomarginal om 51,2 procent (50,7).
Bruttoresultatet och bruttomarginalen är resultatet av många
faktorer, såväl interna som externa, och påverkas främst av de
beslut som H&M-koncernen tar utifrån strategin att alltid ha
detbästa kunderbjudandet på varje enskild marknad – utifrån
kombinationen mode, kvalitet, pris och hållbarhet.
Försäljnings och administrationskostnaderna ökade med
1 procent till MSEK 107 330 (105 932). I lokala valutor minskade
försäljnings och administrationskostnaderna med 4 procent
jämfört med motsvarande period föregående år. Denna utveck
Nettoomsättning
MSEK
Försäljnings- och
administrationskostnader
MSEK
Rörelseresultat och
rörelsemarginal %
MSEK
Bruttoresultat och
bruttomarginal %
MSEK
ling möjliggjordes av en god operationell kostnadskontroll i
kombination med kostnads och effektivitetsprogrammet som
initierades under fjärde kvartalet 2022. Åtgärderna från program
met började ge effekt redan under andra och tredje kvartalet
2023. Programmet kommer att slutföras under 2024. Program
met beräknas ge årliga besparingar om cirka 2 miljarder SEK
när det är fullt implementerat.
Rörelseresultatet uppgick till MSEK 14537 (7169), motsvarande
en rörelsemarginal om 6,2 procent (3,2). Rörelseresultatet
uppgick till MSEK 14 714 (7 169), exklusive avsättning till HIP,
motsvarande en rörelsemarginal om 6,2 procent (3,2). Under
2022 påverkades resultatet av engångskostnader om MSEK
2591 för avvecklingen av den ryska verksamheten samt för
kostnads och effektivitetsprogrammet.
SKATT
H&M-koncernens skattesats för räkenskapsåret 2022/2023
blev 35,6 (42,6) procent. Skattesatsens utfall beror, bland annat,
på resultaten i koncernens olika bolag, bolagsskattesatserna i
respektive land, ej avdragsgilla kostnader samt skattekostnader
avseende tidigare år. Den relativt höga skattesatsen för helåret
2023 beror främst på skattekostnader avseende tidigare år.
95
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
MSEK
30 NOVEMBER
2023
2022
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Varumärken, not 14
450
Hyresrätter och liknande
rättigheter, not 14
296
1 61
Balanserade utvecklingsutgifter, not 14
7 966
8 931
Goodwill, not 14
1 013
64
9 725
9 156
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark, not 15
689
697
Inventarier, not 15
24 553
23 734
Nyttjanderättstillgångar, not 17
56 294
58 305
81 536
82 736
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag, not 16
209
503
Övriga aktier och andelar, not 24
2 363
2 654
2 572
3 157
Övriga anläggningstillgångar
Långfristiga fordringar
1 204
939
Uppskjutna skattefordringar, not 12
5 707
6 537
6 911
7 476
SUMMA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
10 0 744
102 525
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager, not 18
37 358
42 495
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar, not 24
3 301
3 014
Skattefordringar, not 12
3 830
3 212
Övriga fordringar
5 111
4 601
Förutbetalda kostnader, not 19
4 531
4 494
16 773
15 321
Likvida medel, not 20
26 398
21 707
SUMMA
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
80 529
79 523
SUMMA TILLGÅNGAR
181 273
182 048
MSEK
30 NOVEMBER
2023
2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
Aktiekapital, not 21
207
207
Reserver
6 196
5 856
Balanserade vinstmedel
41 116
44 694
Eget kapital hänförligt till H & M
Hennes & Mauritz AB:s aktieägare
47 519
50 757
Innehav utan bestämmande
inflytande, not 13
82
SUMMA EGET KAPITAL
47 601
50 757
SKULDER
Långfristiga skulder
Avsättningar för pensioner, not 22
379
333
Övriga avsättningar, not 23
5
24 2
Uppskjutna skatteskulder, not 12
2 416
3 273
Skulder till kreditinstitut, not 27
14 084
9 643
Övriga långfristiga skulder
132
183
Långfristiga leasingskulder, not 17, 27
48 729
49 282
65 745
62 956
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
21 027
21 090
Skatteskulder, not 12
1 377
1 843
Skulder till kreditinstitut, not 27
2 998
1 135
Övriga avsättningar, not 23
304
594
Kortfristiga leasingskulder, not 17, 27
12 159
12 575
Övriga skulder
7 329
6 048
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter, not 5, 25
22 733
25 050
67 927
68 335
SUMMA SKULDER
133 672
131 291
SUMMA EGET KAPITAL
OCH SKULDER
181 273
182 048
Koncernens balansräkning
96
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
KOMMENTAR TILL KONCERNENS BALANSRÄKNING
H&M-koncernen har en stark finansiell ställning. Koncernens
soliditet uppgick till 26,3 procent (27,9). Andelen riskbärande
kapital motsvarade 27,6 procent (29,7). Eget kapital fördelat på
de utestående 1622548 (1 629 687) tusen aktierna uppgick
per den 30 november 2023 till SEK 29:34 (31:15) per aktie. Se
sidan 138 för nyckeltalsdefinitioner.
Varulager
Valutajusterat minskade varulagret med 13 procent jämfört
med föregående år. Omräknat till svenska kronor uppgick varu
lagret till MSEK 37358 (42 495). Det bokförda varulagret i SEK
utgjorde 15,8 procent (19,0) av omsättningen.
Finansiering
Per den 30 november 2023 hade koncernen räntebärande
skulder, exklusive leasingskulder och avsättningar för pensioner,
om MSEK 17082 (10 778) i form av företagscertifikat, obligationer
och lån från kreditinstitut. Därutöver har koncernen outnyttjade
kreditfaciliteter om MSEK 18172 (17 469). Den genomsnittliga
löp tiden på räntebärande skulder uppgick till 5,1 (4,3) år. Löp
tiderna på utestående räntebärande skulder och outnyttjade
kredit faciliteter fördelas enligt tabell i not 2.
H&M-koncernens likviditet är mycket god. Per den 30 november
2023, var likvida medel MSEK 26398 (21 707). Summan av likvida
medel och outnyttjade kreditfaciliteter var MSEK 44570 (39 176).
Den finansiella nettokassan uppgick till MSEK 9316 (10 929).
Nettoskulden inklusive avsättningar för pensioner och leasing
skulder uppgick till MSEK 51 951 (51 261).
Det operativa rörelsekapitalet uppgick till MSEK 19632 (24 419).
Huvudsakligen bidrog ökad lagereffektivitet till utvecklingen.
Koncernen strävar efter att säkerställa finansiell flexibilitet och
handlingsfrihet till bästa möjliga villkor.
I syfte att förbättra förfallostrukturen på koncernens ränte bärande
skulder samt att stödja finansiering av projekt inom cirkularitet
och klimat emitterade H&M-koncernen under oktober sin första
gröna obligation. Obligationen som var på 500 miljoner euro och
8 års löptid skapade ett stort intresse hos en bred internationell
bas av institutionella investerare och övertecknades mer än 3,5
gånger. Vid emitteringstillfället ingick H&M-koncernen en ränte
swap som omvandlar obligationens fasta ränta till rörlig ränta.
H&M-koncernen förespråkar en konservativ skuldsättningsgrad
där målet är att ha en stark kapitalstruktur med god likviditet
och finansiell flexibilitet, då det är angeläget att expansionen och
investeringarna, liksom hittills, kan ske med fortsatt handlings
frihet. Kapitalstrukturen definieras som nettoskuld i förhållande
till EBITDA. H&M-koncernen har tidigare beräknat nettoskulden
i förhållande till EBITDA exklusive IFRS 16-effekter. Efter över
vägande har koncernen valt att inkludera IFRS 16-effekter
iberäkningen samt att definiera målet för kapitalstrukturen
somett intervall att styra inom i stället för att som tidigare ha
etttak som ej bör överstigas. Inklusive IFRS 16-effekter bör
denligga inom intervallet 1,0 till 2,0 x EBITDA över tid. Netto
skulden/EBITDA inklusive IFRS 16-effekter var 1,4 (1,7) per
den30 november 2023.
Varulager
MSEK
42 495
37 358
2022
2023
-12%
97
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Koncernens förändring i eget kapital
HÄNFÖRLIGT TILL MODERBOLAGET
H & M HENNES & MAURITZ AB:S AKTIEÄGARE
INNEHAV UTAN TOTALT
AKTIE-OMRÄKNINGS-SÄKRINGS-BALANSERADE BESTÄMMANDE EGET
MSEKKAPITALDIFFERENSERRESERV
VINSTMEDEL
TOTALT
INFLYTANDEKAPITAL
EGET KAPITAL 2022-12-01
207
6 057
-20 1
44 694
50 757
50 757
Årets resultat
8 752
8 752
-29
8 723
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
12
12
12
Förändring i säkringsreserv
413
413
413
Skatt hänförlig till
säkringsreserv
-85
-85
-85
Omvärderingar avseende
förmånsbestämda
pensionsplaner
-41
-41
-41
Skatt hänförlig till
ovanstående omvärdering
10
10
10
Omvärdering av
finansiella tillgångar
-59 9
-59 9
-59 9
Övrigt totalresultat
12
328
-630
-29 0
-2 90
Totalresultat
12
328
8 122
8 462
-2 9
8 433
Utdelning
-10 577
-10 577
-10 577
Återköp av aktier
-1 123
-1 123
-1 123
Inlösen av aktier
-3
3
Fondemission
3
-3
Innehav utan bestämmande
inflytande som uppkommit
viaförrv
111
111
EGET KAPITAL 2023-11-30
207
6 069
127
41 116
47 519
82
47 601
98
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
HÄNFÖRLIGT TILL MODERBOLAGET
H & M HENNES & MAURITZ AB:S AKTIEÄGARE
INNEHAV UTAN TOTALT
AKTIE-OMRÄKNINGS-SÄKRINGS-BALANSERADE BESTÄMMANDE EGET
MSEKKAPITALDIFFERENSERRESERV
VINSTMEDEL
TOTALT
INFLYTANDEKAPITAL
EGET KAPITAL 2021-12-01
2 07
2 155
190
57 466
60 018
60 018
Årets resultat
3 566
3 566
3 566
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
3 902
3 902
3 902
Förändring i säkringsreserv
-47 8
-47 8
-47 8
Skatt hänförlig till
säkringsreserv
87
87
87
Omvärderingar avseende
förmånsbestämda
pensionsplaner
5 5
55
55
Skatt hänförlig till
ovanstående omvärdering
-9
-9
-9
Omvärdering av
finansiella tillgångar
-2 697
-2 697
-2 697
Övrigt totalresultat
3 902
-391
-2 651
860
860
Totalresultat
3 902
-391
915
4 426
4 426
Utdelning
-10 687
-10 687
-10 687
Återköp av aktier
-3 000
-3 000
-3 000
EGET KAPITAL 2022-11-30
207
6 057
-2 0 1
44 694
50 757
50 757
99
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER
2023
2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
13 010
6 216
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
- Avsättning till pensioner, not 22
5
-68
- Övriga avsättningar, not 23
-328
836
- Avskrivningar / nedskrivningar, not 10
22 955
22 579
- Övriga ej kassapåverkande poster
-97 1
269
Betald skatt, not 12
-5 565
-3 499
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
29 106
26 333
Förändring av rörelsekapitalet
Rörelsefordringar
-594
-452
Varulager, not 18
5 248
-3 734
Rörelseskulder
1 89
2 598
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
33 949
24 745
Investeringsverksamheten
Investeringar i hyresrätter och liknande rättigheter, not 14
-11
-27
Investeringar i övriga immateriella tillgångar, not 14
-9 67
-1 457
Investeringar i inventarier, not 15
-7 9 8 6
-4 527
Övriga investeringar
2
, not 24
-655
-1 071
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN
-9 619
-7 0 82
Finansieringsverksamheten
Kortfristiga lån
-408
680
Långfristig nyupplåning, not 27
6 312
Amortering av långfristiga lån, not 27
0
Amortering leasing, not 17
-12 867
-12 139
Utdelning
-10 577
-10 687
Återköp av aktier, not 21
-1 075
-3 000
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN, NOT 27
-18 615
-25 146
ÅRETS KASSAFLÖDE
5 715
-7 4 8 3
Likvida medel vid räkenskaprets början
21 707
27 471
Årets kassaflöde
5 715
-7 4 8 3
Valutakurseffekt
-1 024
1 719
Likvida medel vid räkenskaprets slut, not 20
26 398
21 707
1
2
1) Betalda räntor uppgår för koncernen till MSEK 399 (243). Räntekostnader avseende leasing uppgår för koncernen till MSEK 1 744 (87 2). Erhållna räntor uppgår för koncernen till MSEK 616 (162).
2) För räkenskapsåret 2021/2022 har MSEK 269 omallokerats från Övriga investeringar till Övriga ej kassapåverkande poster.
Koncernens kassaflödesanalys
100
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Moderbolagets resultaträkning
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER 2023 2022
Nettoomsättning, not 6 2 264 4 024
BRUTTORESULTAT 2 264 4 024
Administrationskostnader, not 7, 8, 10, 11 -108 -97
RÖRELSERESULTAT 2 156 3 927
Intäkter från andelar i koncernföretag 11 212 9 032
Ränteintäkter och liknande resultatposter, not 32 280 28
Räntekostnader och liknande resultatposter, not 32 -268 -123
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER 13 380 12 864
Bokslutsdispositioner, not 28 -1 496 -3 139
Skatt, not 12 -117 -149
ÅRETS RESULTAT 11 767 9 576
Moderbolagets rapport över totalresultat
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER 2023 2022
ÅRETS RESULTAT 11 767 9 576
Övrigt totalresultat
Poster som inte kommer att omföras till årets resultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner, not 22 -14 20
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering 3 -4
ÖVRIGT TOTALRESULTAT -11 16
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET 11 756 9 592
101
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Moderbolagets balansräkning
MSEK
30 NOVEMBER 2023 2022
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark, not 15 116 120
Inventarier, not 15 24 36
140 156
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier och andelar, not 29 1 119 819
Fordringar hos dotterbolag 78 78
Andra långfristiga fordringar 328 104
Uppskjutna skattefordringar, not 12 70 71
1 595 1 072
SUMMA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 1 735 1 228
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 17 9
Fordringar hos dotterbolag 29 694 25 592
Skattefordringar 899
Övriga fordringar 63 43
Förutbetalda kostnader, not 19 139 451
30 812 26 095
Kassa och bank, not 20 2 2
SUMMA
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR 30 814 26 097
SUMMA TILLGÅNGAR 32 549 27 325
MSEK
30 NOVEMBER 2023 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
Bundet eget kapital
Aktiekapital, not 21 207 207
Reservfond 88 88
295 295
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel 4 309 6 417
Årets resultat 11 756 9 592
16 065 16 009
SUMMA EGET KAPITAL 16 360 16 304
OBESKATTADE RESERVER, NOT 30 17 21
SKULDER
Långfristiga skulder
Avsättning för pensioner, not 22 123 116
Skulder till kreditinstitut, not 27 13 072 9 233
13 195 9 349
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 8 4
Skatteskulder 345
Skulder till kreditinstitut, not 27 2 693 950
Övriga skulder 141 176
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter, not 25 135 176
2 977 1 651
SUMMA SKULDER 16 172 11 000
SUMMA EGET KAPITAL
OCH SKULDER 32 549 27 325
102
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Moderbolagets förändring i eget kapital
MSEK AKTIEKAPITAL RESERVFOND
BALANSERADE
VINSTMEDEL
TOTALT EGET
KAPITAL
EGET KAPITAL 2022-12-01 207 88 16 009 16 304
Årets resultat 11 767 11 767
Övrigt totalresultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner -14 -14
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering 3 3
Övrigt totalresultat -11 -11
Totalresultat 11 756 11 756
Utdelning -10 577 -10 577
Återköp av aktier -1 123 -1 123
Inlösen av aktier -3 3
Fondemission 3 -3
EGET KAPITAL 2023-11-30 207 88 16 065 16 360
MSEK AKTIEKAPITAL RESERVFOND
BALANSERADE
VINSTMEDEL
TOTALT EGET
KAPITAL
EGET KAPITAL 2021-12-01 207 88 20 104 20 399
Årets resultat 9 576 9 576
Övrigt totalresultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda
pensionsplaner 20 20
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering -4 -4
Övrigt totalresultat 16 16
Totalresultat 9 592 9 592
Utdelning -10 687 -10 687
Återköp av aktier -3 000 -3 000
EGET KAPITAL 2022-11-30 207 88 16 009 16 304
103
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK
1 DECEMBER–30 NOVEMBER 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
1
13 380 12 864
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
– Avsättning till pensioner, not 22 -7 -8
– Avskrivningar / nedskrivningar, not 10 17 20
– Övriga ej kassapåverkande poster -126
Betald skatt, not 12 -1 357 -312
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
FÖRE FÖRÄNDRING AV RÖRELSEKAPITALET 11 907 12 564
Förändring av rörelsekapitalet
Rörelsefordringar -3 819 3 619
Rörelseskulder -1 620 -3 177
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN 6 468 13 006
Investeringsverksamheten
Investeringar i inventarier 0 -4
Investeringar i koncernbolag -300
Övriga investeringar 7 12
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN -293 8
Finansieringsverksamheten
Kortfristiga lån, not 27 -325 675
Långfristig nyupplåning, not 27 5 802
Utdelning -10 577 -10 687
Återköp av aktier, not 21 -1 075 -3 000
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN -6 175 -13 012
ÅRETS KASSAFLÖDE 0 2
Likvida medel vid räkenskaprets början 2 0
Årets kassaflöde 0 2
Likvida medel vid räkenskaprets slut, not 20 2 2
1) Betalda räntor uppgår för moderbolaget till MSEK 268 (123). Erhållna räntor uppgår för moderbolaget till MSEK 280 (7), not 32.
104
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Noter
1. Redovisningsprinciper .......................................................................................106
2. Finansiella risker ......................................................................................................107
3. Segmentsredovisning ........................................................................................109
4. relseförvärv .......................................................................................................... 110
5. Nettoomsättning...................................................................................................... 111
6. Intäkter från koncernbolag ...............................................................................112
7. Kostnader per kostnadsslag ............................................................................112
8. Löner, andra ersättningar och sociala kostnader ...............................112
9. Medelantalet anställda ........................................................................................113
10. Avskrivningar och nedskrivningar ................................................................114
11. Revisionsarvoden ................................................................................................... 115
12. Skatt ................................................................................................................................ 115
13. Innehav utan bestämmande inflytande ...................................................116
14. Immateriella tillgångar .........................................................................................116
15. Byggnader, mark och inventarier .................................................................. 117
16. Andelar i intresseföretag och joint ventures ........................................ 118
17. Leasing .......................................................................................................................... 118
18. Varulager ..................................................................................................................... 120
19. Förutbetalda kostnader .....................................................................................120
20. Likvida medel ........................................................................................................... 120
21. Aktiekapital ................................................................................................................120
22. Avsättningar för pensioner .............................................................................. 121
23. Övriga avsättningar...............................................................................................122
24. Finansiella tillgångar och skulder fördelade per kategori ............123
25. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ..................................126
26. Upplysningar om närstående .........................................................................126
27. Räntebärande skulder .........................................................................................127
28. Bokslutsdispositioner ..........................................................................................128
29. Andelar i koncernbolag ......................................................................................128
30. Obeskattade reserver .........................................................................................131
31. Eventualförpliktelser .............................................................................................131
32. Ränteintäkter, räntekostnader och liknande resultatposter .......131
33. Händelser efter balansdagen .........................................................................131
34. Vinstdisposition .......................................................................................................131
Innehåll
Noter till de finansiella rapporterna
105
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
FÖRETAGSINFORMATION
Moderbolaget H & M Hennes & Mauritz AB (publ) är ett aktiebolag
med säte i Stockholm, Sverige. Moderbolagets organisationsnummer
är 556042-7220. Bolagets aktie är noterad vid Stockholmsrsen,
Nasdaq Stockholm. Koncernens verksamhet består i huvudsak av
försäljning av kläder, accessoarer, skor, kosmetik, hemtextil och inred
ningsartiklar till konsument. Bolagets verksamhetsår är 1 december –
30 november . Årsredovisningen godkändes för publicering av styrelsen
den 21 mars 2024 och föreläggs årsstämman för fastställande den
3 maj 2024.
Ramsbury Invest AB:s innehav av aktier i H & M Hennes & Mauritz AB
motsvarar 55,4 procent av samtliga aktier och 78,5 procent av
det totala röstvärdet. Ramsbury Invest AB (556423-5769) är således
formellt moderbolag till H & M Hennes & Mauritz AB.
1. REDOVISNINGSPRINCIPER
Grunder för upprättandet av redovisningen
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från
IFRS Interpretations Committee. Eftersom moderbolaget är ett
bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS . Koncernredo
visningen innehåller dessutom information i enlighet med Rådet
för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1, Kompletterande
redovisningsregler för koncerner.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen . Alla belopp
redovisas, om inget annat anges, i miljoner svenska kronor (MSEK).
Tillämpade redovisningsprinciper beskrivs i anslutning till varje not.
Moderbolaget
Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning
för juridiska personer, vilket i huvudsak innebär att IFRS tillämpas.
I enlighet med RFR 2 tillämpar moderbolaget inte IFRS 9 med undantag
för principerna i IFRS 9 avseende tidpunkt för redovisning och bort
tagande av finansiella instrument i balansräkningen samt principerna
för nedskrivningsprövning och redovisning av förväntade kreditförluster.
Moderbolaget tillämpar undantaget i RFR 2 vad gäller IFRS 16, vilket
innebär att principerna i IFRS 16 inte tillämpas i juridisk person. I moder
bolagets bokslut redovisas, på grund av sambandet mellan redovisning
och beskattning, bokslutsdispositioner och obeskattade reserver.
Koncernbidrag som moderbolaget erhåller från dotterbolag och lämnar
till dotterbolag redovisas som bokslutsdisposition.
Ändrade redovisningsprinciper och upplysningskrav
Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas i denna
rapport är oförändrade från dem som tillämpades vid upprättandet av
års och koncernredovisningen för år 2022 och som framgår i not 1
Redovisningsprinciper. H&M-koncernen tillämpar undantaget från att
redovisa uppskjuten skatt till följd av tilläggsskatt i IAS 12 avseende
inkomstskatter enligt andra pelaren.
Framtida redovisningsprinciper och upplysningskrav
Ändringen i standard IAS 12 Inkomstskatter avseende uppskjutna
skattefordringar och uppskjutna skatteskulder som härrör från en enda
transaktion träder i kraft för räkenskapsår som börjar 1 januari 2023
eller senare, och påverkar koncernens finansiella rapporter från
räkenskapsår 2024. Ändringen innebär att uppskjuten skatt redovisas
på nyttjanderättstillgångar och skulder hänförliga till leasing. Andra nya
eller ändrade redovisningsstandarder som har publicerats men inte
ännu trätt i kraft förväntas inte ha någon materiell effekt på de finan
siella rapporterna. Inga nya eller ändrade redovisningsstandarder som
inte är obligatoriska än har tillämpats i förtid av H&M-koncernen.
Klimatförändringar
De potentiella effekterna av klimatförändringar har beaktats vid upprät
tandet av de finansiella rapporterna, i synnerhet avseende riskerna som
har identifierats i klimatanalysen enligt Task Force on Climate related
Financial Disclosures (TCFD) (sidorna 7578).
Följande områden har beaktats:
Förändrade kundattityder och inköpsmönster
Klimatrelaterade frågor kan ha en inverkan på kundbeteende och kon
sumtionsmönster och således påverka koncernens nettoomsättning.
Förändringar i kundattityder och inköpsnster kan också påverka vär
deringen av varulager då varor i lager kan bli inkuranta om försäljnings
priset eller efterfrågan minskar.
Introduktion av global eller regional klimatrelaterad lagstiftning
Införandet av klimatrelaterad lagstiftning, såsom koldioxidskatter, kan
orsaka högre produktionskostnader och därmed påverka kostnaden
för sålda varor för koncernen. Speciellt leverantörer beroende av fossila
bränslen bems påverkas av införandet av klimatrelaterad lagstiftning.
H&M-koncernen har satsat för att fasa ut kol och andra fossila bränslen
i leverantörskedjan. För 2023 uppgår utgifter för hållbart framställda
material och minskade koldioxidutsläpp till totalt 2,1 miljarder SEK, vilket
har redovisats som kostnad för sålda varor, inventarier, långfristiga lån
till leverantörer, förutbetalda kostnader, försäljningskostnader och
administrativa kostnader.
Ökade råvaru-, energi- och vattenkostnader
Klimatrelaterade frågor kan påverka tillgången och priset på råmaterial
samt öka energi och vattenkostnader och kan därmed påverka leve
rantörernas produktions och logistikkostnader vilket kan orsaka en
ökning av koncernens kostnad för sålda varor. Klimatförändringar kan
också orsaka produktions och distributionsstörningar, vilket också
påverkar koncernens inköpskostnader .
Naturkatastrofer
Tillgångars återvinningsvärde och nyttjandeperiod kan påverkas av
klimatrelaterade frågor, såsom naturkatastrofer, och orsaka kostnader
för nedskrivningar ochrändringar i avskrivningsbelopp.
Vid uppskattning av framtida kassaflöden, såsom för nedskrivnings
prövning, görs bedömningar och antaganden som inte är kopplade till
scenarierna som beskrivs i TCFD-analysen, eftersom data som dessa
scenarier bygger på är behäftad med en hög grad av osäkerhet.
Finansiering ställs till förfogande till leverantörer för att möjliggöra
investeringar för att minska energibehovet och ersätta fossila bränslen.
För 2023 utgörs finansieringen av lån till leverantörer som har redo
visats som långfristiga fordringar och övriga fordringar.
H&M-koncernen har ingått avtal, kontrakt för att betala för perma
nent koldioxidinfångning och lagring, efter att ha gått med i Frontier.
Kontrakten inkluderar att göra förskottsbetalningar, vilka redovisas
som förutbetalda kostnader. När permanent infångning och lagring
av koldioxid har levererats reflekteras kostnaden i resultaträkningen.
Förutbetalda kostnader eller kostnader hänförbart till permanent
infångning och lagring av koldioxid uppgår inte till väsentliga belopp
för 2023. Åtaganden för ytterligare betalningar till de bolag koncernen
har bindande avtal med uppgår inte till ett väsentligt belopp för varje
enskilt år fram till 2030 .
Noter till de finansiella rapporterna
106
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Forts Not 1. Redovisningsprinciper
För 2023 har klimatförändringarna inte bedömts ha någon väsentlig
inverkan på de finansiella rapporterna eller på de uppskattningar
och antaganden som har gjorts vid upprättandet av års och koncern
redovisningen.
Statliga stöd
H&M-koncernen redovisar statliga stöd i enlighet med IAS 20 Redo
visning av statliga bidrag och upplysningar om statliga stöd. Bidragen
redovisas som en kostnadsreduktion av de poster som bidragen avser.
Bidragen redovisas i resultat och balansräkning när det är rimligt säkert
att bidragen kommer att erhållas och eventuella villkor för bidragen
är uppfyllda. Under räkenskapsåret 2023 har inga statliga stöd upp
gående till väsentliga belopp erhållits.
Uppskattningar, antaganden och bedömningar
Vid upprättande av års och koncernredovisningen i enlighet med IFRS
har företagsledningen gjort uppskattningar och bedömningar som
påverkar de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och
kostnader. Uppskattningar och antaganden baseras på historiska
erfarenheter, andra relevanta faktorer samt förväntningar om framtiden
och ses över regelbundet. Det faktiska utfallet kan därför komma att
avvika från gjorda uppskattningar och antaganden.
De källor till osäkerhet i uppskattningar och bedömningar vid tillämpning
av redovisningsprinciperna som har identifierats av H&M-koncernen
hänförs till värdering av varulager, balanserade utvecklingsutgifter,
nedskrivningsprövningar av anläggningstillgångar, fastställande av
leasingperiod och låneränta som ingår i beräkningarna av nyttjande
rättstillgångar och räntebärande skulder hänförliga till leasingavtal,
beräkning av avsättningar samt värdering av aktuell och uppskjuten
skatt. Se ytterligare beskrivningar av osäkerheten i uppskattningar
och bedömningar i noterna 10, 12, 17, 18 och 23.
Koncernredovisningen
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och dotterbolag.
Som dotterbolag avses alla bolag där koncernen innehar eller förfogar
över mer än 50 procent av rösterna eller där koncernen genom avtal
eller på annat sätt ensam utövar ett bestämmande inflytande. Ett
dotterbolag tas med i koncernredovisningen från förvärvstidpunkten,
vilken är den dag då moderbolaget får ett bestämmande inflytande,
och ingår i koncernredovisningen fram till den dag då det bestämmande
inflytandet upphör. Koncerninterna intäkter, kostnader, fordringar och
skulder samt orealiserade resultat elimineras i sin helhet vid upprät
tandet av koncernredovisningen.
De finansiella rapporterna för moderbolaget och dotterbolagen som
tas in i koncernredovisningen avser samma period och är upprättade
enligt de redovisningsprinciper som gäller för koncernen . Intresse
företag och joint ventures redovisas med tillämpning av kapitalandels
metoden när koncernen har betydande inflytande eller gemensamt
bestämmande inflytande.
Intresseföretag och joint ventures
Bolag där koncernen har betydande inflytande (intresseföretag) eller
gemensamt bestämmande inflytande (joint ventures) redovisas enligt
kapitalandelsmetoden, se not 16.
Omräkning av utländska dotterbolag
De företag som ingår i koncernen upprättar sina finansiella rapporter
i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag
huvudsakligen är verksamt, den så kallade funktionella valutan. Dessa
rapporter utgör grunden för koncernredovisningen. Koncernredovis
ningen upprättas i svenska kronor, som är moderbolagets funktionella
valuta och rapporteringsvaluta. Tillgångar och skulder i utländska
dotterbolag omräknas till balansdagens kurs och resultaträkningar
omräknas till räkenskapsårets genomsnittskurs. Omräkningsdifferen
sen till följd av detta, samt till följd av att nettoinvesteringen omräknats
till annan valutakurs vid räkenskapsårets slut än vid räkenskapsårets
början, redovisas via rapport över totalresultat i eget kapital som en
omräkningsreserv. Vid avyttring av en utländsk verksamhet redovisas
de ackumulerade omräkningsdifferenserna i resultaträkningen till
sammans med vinsten eller förlusten från avyttringen .
Utländsk valuta
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omräknas till balans
dagens kurs. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna
redovisas i resultaträkningen med undantag av valutakursdifferenser
avseende lån som är att betrakta som nettoinvestering i en utlandsverk
samhet. Denna typ av valutakursdifferenser redovisas via rapport över
totalresultat i eget kapital som omräkningsdifferens. Även valutakurs
differenser avseende lån i utländsk valuta som upptagits för att säkra
nettoinvesteringar i utlandsverksamhet redovisas i övrigt totalresultat.
Ränteinkter
Ränteintäkter redovisas i takt med att de intjänas .
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade
kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför in eller
utbetalningar.
2. FINANSIELLA RISKER
H&M-koncernens finansiering och hantering av finansiella risker är
centraliserad till koncernens finansavdelning och bedrivs utifrån en av
styrelsen fastställd finanspolicy. Finanspolicyn fastställer ramverk,
riktlinjer, mandat och ansvar för övervakning, rapportering och hante
ring av finansiella frågor. Group treasurer ska månatligen rapportera
koncernens likviditet, finansieringsbehov och finansiella risker till CFO.
H&M-koncernens redovisningsprinciper för finansiella instrument,
inklusive derivat, beskrivs i not 24 .
H&M-koncernen är genom sin verksamhet exponerad för risker i
finansiella instrument så som likvida medel, kortfristiga placeringar,
kundfordringar, leverantörsskulder och lån. H&M-koncernen genomför
också transaktioner med valutaderivat i syfte att hantera valutarisker
som uppstår i koncernens verksamhet.
Risker relaterade till dessa instrument är främst:
Ränterisker avseende skulder till kreditinstitut, likvida medel
och kortfristiga placeringar.
Valutarisker avseende flöden samt finansiella tillgångar
i utländska valutor.
Kreditrisker och Motpartsrisker hänförliga till finansiella tillgångar
och derivatpositioner.
Likviditetsrisk och Finansieringsrisk avseende likviditet
och kassaflöde samt finansiering och refinansiering
av koncernens kapitalbehov .
107
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Ränterisk
Ränterisk är risken att förändringar i räntenivån ska påverka resultatet
och verkligt värde av tillgångar och skulder negativt. H&M-koncernens
exponering mot risker för förändring av räntesatser hänför sig till likvida
medel, kortfristiga placeringar samt skulder till kreditinstitut och finan
siell leasing. Den ursprungliga löptiden på placeringarna är som längst
på tre månader per bokslutsdagen. Koncernens likvida medel och kort
fristiga placeringar uppgick på balansdagen till MSEK 26 398 (21 707).
Lån samt leasing per balansdagen uppgick till MSEK 77 970 (72 635).
En räntehöjning med 1 procentenhet på dessa belopp skulle innebära
en ökad ränteintäkt med MSEK 264 (222) på likvida medel och kort
fristiga placeringar samt en ökad räntekostnad på MSEK 685 (544)
på extern upplåning och leasing. En motsvarande räntesänkning skulle
medföra en minskad ränteintäkt med samma belopp samt minskad
räntekostnad för det som hänför sig till skulder till kreditinstitut och
leasing. Ändringar i räntenivå förntas ge begränsade effekter på det
bokförda värdet av koncernens räntebärande skulder . Bakgrunden är
att skulder till kreditinstitut antingen värderas till upplupet anskaff
ningsvärde eller säkras med ränteswappar.
Koncernens exponering till reformeringen av interbankräntor (IBOR)
är begränsad. Per 30 november 2023 föreligger inga utnyttjade kredit
faciliteter som refererar till IBOR.
Valutarisk
Fluktuationer i valutakurser medför en risk att dessa får en negativ
inverkan på bolagets finansiella ställning, lönsamhet och kassaflöde.
H&M-koncernen påverkas av fluktuationer i valutakurser genom trans
aktionsexponering och omräkningsexponering. Transaktionsexponering
uppkommer genom att försäljning och inköp sker i valutor som skiljer
sig från respektive bolags funktionella valuta. Den funktionella valutan
är i de flesta fall valutan i det land där företaget är beläget. Omräknings
exponering uppstår vid omräkning av dotterbolags resultat, tillgångar,
skulder och eget kapital till koncernens redovisningsvaluta SEK.
Valutaexponering i finansiella instrument
H&M-koncernens valutarisk i finansiella instrument är främst relaterad
till finansiella placeringar, leverantörsskulder och derivat. Koncernens
leverantörsskulder i utländska valutor handhas huvudsakligen i Sverige
och är till största delen kurskrade med terminskontrakt . Mot bak
grund av ovanstående skulle en förändring av den svenska kronans
värde med 10 procent i förhållande till andra valutor ge en obetydlig
momentan resultateffekt relaterad till innehav av finansiella instrument
per balansdagen. Säkringsreserven i eget kapital skulle vid en förstärk
ning av den svenska kronan med 10 procent påverkas positivt med
cirka MSEK 80 (542) före beaktande av skatteeffekt, varav MSEK 812
(1 207) avser EUR och MSEK -1 800 (-1 892) avser USD. Koncernens
exponering avseende utestående derivatinstrument redovisas i not 24.
Årets rörelseresultat i koncernen har påverkats av valutakursdifferen
ser avseende varuflöden med MSEK -168 (143).
Transaktionsexponering i kommersiella flöden
Betalningsflöden i form av kund respektive leverantörsbetalningar
i utländska valutor orsakar valutaexponering för koncernen. I syfte
att hantera valutarisken avseende förändringar i valutakurser säkrar
koncernen valutakurserna inom ramen för finanspolicyn. Valutarisk
exponeringen hanteras centralt. En stor andel av koncernens försäljning
sker i EUR och koncernens mest betydelsefulla inköpsvalutor är USD
och EUR. Förändringar av USD-kursen gentemot EUR utgör den enskilt
största transaktionsexponeringen inom koncernen. Uppskattad rörelse
betingad transaktionsexponering för koncernens viktigaste valutor
framgår i tabellen nedan. Som ett exempel är nettotransaktionsexpo
neringen för ingående och utgående betalningar i USD ett underskott.
En förstärkning av USD valutakurs gentemot alla övriga valutor med 10
procent skulle få en negativ påverkan på kassaflöde och rörelseresultat
med MSEK 5 402 (6 325) och en försvagning skulle ge en positiv effekt
om MSEK 5 402 (6 325). Analysen är baserad på antagandet att inga
valutaflöden har säkrats och är gjord före motverkande prisjusteringar
och andra liknande åtgärder. Koncernen har även transaktionsexpone
ring mot ett stort antal mindre valutor som tillsammans summerar till
raden ”Övriga”.
VALUTA 2023 2022
EUR 26 752 28 257
GBP 6 848 6 794
USD -54 015 -63 254
Övriga 34 952 35 362
För att valutasäkra varuflöden i utländsk valuta och därmed reducera
effekterna av framtida valutakursrörelser, terminssäkras koncernens
varuinköp och för huvuddelen även relaterade prognostiserade inflöden
från försäljningsbolagen löpande fullt ut. Den genomsnittliga löptiden
på utestående terminskontrakt är cirka tre månader. Samtliga derivat
har en ursprunglig löptid som är kortare än ett år.
Omräkningsexponering vid konsolidering av enheter utanför Sverige
Förutom transaktionsexponeringens effekter påverkas resultatet även
av valutaeffekter som uppstår på grund av kursutvecklingen i de olika
utländska dotterbolagens lokala valutor gentemot den svenska kronan
jämfört med samma period föregående år. Det underliggande resul
tatet på en marknad kan vara oförändrat i lokal valuta, men öka i kronor
om den svenska kronan försvagats eller omvänt om kronan stärkts.
Omräkningseffekter uppstår även på koncernens nettotillgångar vid
konsolidering av de utländska bolagens balansräkningar (omräknings
exponering i balansräkningen). Balansposter vars omvärdering påverkar
koncernens resultaträkning, såsom interna skulder och korta interna
fordringar, ska valutasäkras fullt ut. Nettoinvesteringar i utländsk valuta
får säkras helt eller delvis med hjälp av skuld i samma valuta med hjälp
av en så kallad equity hedge. Per 30 november 2023 säkras delar av
nettoinvesteringarna på detta sätt. Målsättningen med säkringen är att
i koncernens konsoliderade räkenskaper skydda majoriteten av värdet
av nettoinvesteringar i EUR mot valutakursfluktuationer i EUR/SEK .
Kreditrisk och motpartsrisk
Kreditrisk är risken för att H&M-koncernens motparter inte kan stå för
sina åtaganden och därmed förorsakar förluster för koncernen. Finansiell
kreditrisk uppstår främst som motpartsrisk i form av placeringar eller
likvida medel på bankkonton, samt som fordringar på banker hänförliga
till övervärden i derivatinstrument. Finanspolicyn anger maximalt place
rat belopp och löptid för placeringar och likvida medel på bankkonton
vid olika rating. Kreditexponering, per den 30 november 2023, mot
svaras av det bokförda värdet på likvida medel MSEK 26 398 (21 707),
kundfordringar MSEK 3 301 (3 014), derivatinstrument MSEK 1 089 (681)
och andra långfristiga fordringar MSEK 1 204 (939), totalt MSEK 31 992
(26 341). Den egna kreditverksamheten har avvecklats och sköts nu i
samarbete med extern part .
Forts Not 2. Finansiella risker
108
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Koncernen strävar efter ramavtal om netting (ISDA) med alla motparter
för transaktioner i derivatinstrument. Tillgångar och skulder relaterade
till derivatinstrument nettas inte i balansräkningen.
2023
DERIVAT
TILLGÅNGAR
DERIVAT
SKULDER
Bruttobelopp 1 089 1 205
Effekt av nettingsavtal -864 -864
Nettoposition 225 341
2022
DERIVAT
TILLGÅNGAR
DERIVAT
SKULDER
Bruttobelopp 681 1 365
Effekt av nettingsavtal -665 -665
Nettoposition 16 700
Likviditetsrisk och finansieringsrisk
Likviditetsrisk avser risken att H&M-koncernen inte kan uppfylla sina
betalningsåtaganden på grund av bristande likviditet. Finansieringsrisk
avser risken att finansiering av koncernens kapitalbehov samt refinan
siering av utestående lån försvåras eller fördyras.
Strategin för H&M-koncernens likviditetsplanering och finansiering är
att bibehålla en god betalningsberedskap samt identifiera och täcka
finansieringsbehov som uppstår i koncernen. Likviditets och finansie
ringsriskerna regleras i H&M-koncernens finanspolicy på så sätt att
låneförfall skall fördelas över tid samt att kassa och outnyttjade kredit
faciliteter ska täcka bolagets prognostiserade kortfristiga likviditetsbe
hov. Likvida medel och kortfristiga placeringar var MSEK 26 398 (21 707)
per den 30 november 2023. Summan av likvida medel, kortfristiga pla
ceringar och outnyttjade kreditfaciliteter var MSEK 44 570 (39 176).
Koncernens kortfristiga tillgångar motsvarar väl bolagets kortfristiga
skulder med avseende på förfallostruktur.
Förfallostruktur finansiella skulder
FINANSIELLA
SKULDER <1 ÅR 1-5 ÅR >5 ÅR TOTALT
Skulder till
kreditinstitut 3 236 2 260 11 586 17 082
Leasingskulder 12 159 28 584 20 145 60 888
Leverantörsskulder 21 027 21 027
Övriga finansiella
skulder 30 075 39 80 30 194
Summa 66 497 30 883 31 811 129 191
Per den 30 november 2023 hade koncernen räntebärande skulder om
MSEK 17 082 (10 778) i form av företagscertifikat, obligationer och lån
från kreditinstitut. Därutöver har koncernen outnyttjade kreditfaciliteter
om MSEK 18 172 (17 469). Den genomsnittliga löptiden på räntebärande
skulder och outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 5,1 (4,3) år. Löptiderna
på utestående räntebärande skuld och outnyttjade kreditfaciliteter
fördelas enligt följande tabell.
ÅR
FÖRETAGS-
CERTIFIKAT
OBLIGA-
TIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
OUTNYTTJADE
KREDIT-
FACILITETER
2023 2 272
2024 625 339
2025
2026 2 000 3 407
2027
2028 260 14 765
2029 5 679
2030
2031 5 907
Totalt
MSEK 625 11 586 4 871 18 172
Betalningsprocess för leverantörer
H&M-koncernens betalningsvillkor till leverantörer av kommersiella
varor är i linje med branschstandard. Vissa leverantörer väljer att
sälja sina fordringar och H&M-koncernen kan, på begäran, presentera
banker som kan köpa dessa fordringar. Detta arrangemang har, till
sammans med de underliggande handelsavtalen, analyserats utifrån
ett antal indikatorer där alla uppfyller kraven för att dessa transaktioner
ska redovisas som leverantörsskulder.
3. SEGMENTSREDOVISNING
Vid redovisning av rörelsesegment tillämpas IFRS 8 Rörelsesegment.
Koncernens verksamhet består i huvudsak av försäljning av kder,
accessoarer, skor, kosmetik, hemtextil och inredningsartiklar till kon
sument. Den interna uppföljningen av verksamheten sker per land av
koncernchefen som är koncernens högsta verkställande beslutsfattare.
Varje land är därmed ett rörelsesegment. I de olika länderna säljs dock
liknande produkter via liknande försäljningskanaler till liknande kunder.
Varuinköpen sker gemensamt för koncernen. Flera länder har likartade
ekonomiska egenskaper, såsom långsiktiga ekonomiska resultat såväl
som rörelse och finansiella risker varför länderna, mot bakgrund av
detta, kan slås samman i segmentsredovisningen. H&M-koncernen har
gjort sammanslagningar till segmenten Asien och Oceanien, Europa
och Afrika samt Nord och Sydamerika. Moderbolaget tillsammans med
dotterbolag utan extern omsättning redovisas separat under rubriken
Koncerngemensamt. De redovisningsprinciper som används i segments
redovisningen är samma som i koncernredovisningen. Transaktioner
mellan segment sker enligt normala kommersiella villkor .
Forts Not 2. Finansiella risker
109
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
2023 2022
Asien och Oceanien
Extern nettoomsättning 29 941 29 385
Rörelseresultat 890 689
Rörelsemarginal, % 3,0 2,3
Tillgångar, exklusive skattefordringar
och interna fordringar 10 973 13 269
Skulder, exklusive skatteskulder
och interna skulder 3 488 3 354
Investeringar 486 385
Avskrivningar och nedskrivningar 1 092 1 393
Europa och Afrika
1
Extern nettoomsättning 152 308 143 180
Rörelseresultat 4 283 353
Rörelsemarginal, % 2,8 0,2
Tillgångar, exklusive skattefordringar
och interna fordringar 24 863 31 391
Skulder, exklusive skatteskulder
och interna skulder 18 654 16 725
Investeringar 2 708 2 351
Avskrivningar och nedskrivningar 3 332 4 216
Nord- och Sydamerika
Extern nettoomsättning 53 786 50 988
Rörelseresultat 2 224 1 247
Rörelsemarginal, % 4,1 2,4
Tillgångar, exklusive skattefordringar
och interna fordringar 19 255 17 552
Skulder, exklusive skatteskulder
och interna skulder 8 574 8 887
Investeringar 1 740 1 185
Avskrivningar och nedskrivningar 2 429 2 542
Koncerngemensamt
Nettoomsättning till andra
segment
79 667 68 241
Rörelseresultat 7 140 4 880
Rörelsemarginal, % 9,0 7,2
Tillgångar, exklusive skattefordringar
och interna fordringar 116 645 110 087
Skulder, exklusive skatteskulder
och interna skulder 99 163 97 209
Investeringar 4 030 2 090
Avskrivningar och nedskrivningar 16 102 14 428
1) Sydafrika
2023 2022
Elimineringar
Nettoomsättning till andra segment -79 667 -68 241
Totalt
Extern nettoomsättning 236 035 223 553
Rörelseresultat 14 537 7 169
Rörelsemarginal, % 6,2 3,2
Finansnetto -1 527 -953
Resultat efter finansiella poster 13 010 6 216
Tillgångar, exklusive skattefordringar
och interna fordringar 171 736 172 299
Skulder, exklusive skatteskulder
och interna skulder 129 879 126 175
Investeringar 8 964 6 011
Avskrivningar och nedskrivningar 22 955 22 579
Rörelseresultatet per segment är baserat på hur H&M-koncernen
internt i koncernen följer resultatet och det kan avvika från det skatte
mässiga resultatet per marknad. Koncerngemensamt inkluderar
resultat som har realiserats i flera olika geografiska områden i världen
och speglar värdeskapandet i koncernen. Samtliga effekter av IFRS 16
inkluderas inom rubriken Koncerngemensamt. Nedskrivning av anlägg
ningstillgångar om totalt MSEK 298 (218), till följd av nedskrivnings
prövning, fördelar sig mellan segmenten enligt följande: Asien och
Oceanien MSEK 39 (48), Europa och Afrika MSEK 150 (92) samt Nord
och Sydamerika MSEK 110 (78). Se ytterligare information i not 10.
Koncernens materiella anläggningstillgångar uppgick per den 30 novem
ber 2023 till MSEK 81 536 (82 736). Anläggningstillgångarna fördelar sig,
per land, huvudsakligen i enlighet med respektive lands storlek omsätt
ningsmässigt. Per 30 november 2023 uppgick materiella anläggnings
tillgångar i Sverige till MSEK 4 014 (4 101), i Italien till MSEK 5 959 (7 320),
i Tyskland till MSEK 7 167 (7 044) och i USA till MSEK 15 561 (17 897).
4. RÖRELSEFÖRVÄRV
Vid redovisning av förvärv tillämpas IFRS 3 Rörelseförvärv.
Samtliga rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden vilket innebär
att förrvade tillgångar respektive övertagna skulder redovisas och
värderas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Överstiger överförd
ersättning det vid förvärvstillfället beräknade värdet av identifierbara
nettotillgångar i det förvärvade företaget redovisas skillnadsbeloppet
som koncernmässig goodwill . Understiger överförd ersättning det
slutligen fastställda värdet av identifierbara nettotillgångar redovisas
skillnadsbeloppet direkt i resultaträkningen. Innehav utan bestämmande
inflytande bestäms för varje transaktion antingen som en proportionell
andel av verkligt värde på identifierbara nettotillgångar eller till verkligt
värde. Transaktionskostnader i samband med förrv ingår inte i anskaff
ningsvärdet utan kostnadsförs direkt. När ett rörelseförvärv genomförs
stegvis omvärderas koncernens tidigare innehav i den förvärvade
enheten till dess verkliga värde per förvärvstidpunkten och den eventu
ella vinst eller förlust som uppkommer redovisas i resultaträkningen .
Forts Not 3. Segmentsredovisning
110
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Förvärv 2023
Sellhelp AB
Till följd av avtalsförändringar, utan erläggande av ytterligare köpe
skilling, har H&M-koncernen per den 9 december 2022 erhållit det
bestämmande inflytandet i det tidigare intresseföretaget Sellhelp AB.
Per avtalsdatumet ägde H&M-koncernen 79,84 procent av aktierna
i bolaget. Innehav utan bestämmande inflytande uppgår per avtals
datum till MSEK 108 och har värderats till den proportionella andelen
av det redovisade värdet av förrvade nettotillgångar. Sellhelp AB
har utvecklat en plattform – Sellpy – för secondhandprodukter.
Investeringen bidrar till koncernens satsningar på hållbarhet och cirku
lära affärsmodeller. Före tidpunkten för avtalsförändringarna uppgick
det bokförda värdet på koncernens innehav i Sellhelp AB till MSEK 269.
Erhållandet av det bestämmande inflytandet har resulterat i en redo
visad vinst om MSEK 1 107 baserat på ett verkligt värde på koncernens
innehav om MSEK 1 376. Vinsten redovisas på raden ”Resultat från
innehav i intresseföretag och joint ventures” i koncernens resultaträk
ning och är inte kassaflödespåverkande. Innehavet i Sellhelp AB har
värderats genom en sammanvägd bedömning av två värderings
metoder: en där relevanta multiplar från liknande bolag har applicerats
på bolagets nyckeltal och en värderingsmetod som baseras på tidigare
majoritetstransaktioner inom samma industri.
Sellhelp AB:s verksamhet ingår i H&M-koncernens konsoliderade
räkenskaper från och med det första kvartalet 2023. Erhållandet av
bestämmande inflytande gav upphov till immateriella tillgångar i form
av varumärke om MSEK 500, teknisk plattform om MSEK 136 och
goodwill om MSEK 949. Inga andra erhållna tillgångar eller övertagna
skulder uppgår till väsentliga belopp. Redovisad goodwill avser främst
tillgångar som inte kan redovisas i balansräkningen, vilket inkluderar
men inte är begränsat till en cirkulär affärsmodell och framtida tillväxt,
och förväntas inte vara skattemässigt avdragsgill . Sellhelp AB:s bidrag
till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat uppgick till MSEK
1 148 respektive MSEK -80 för räkenskapsåret 2023. Verksamheten
ingår i segmentet ”Europa och Afrika. Koncernen har under innevarande
räkenskapsår inte haft några transaktionskostnader relaterade till erhål
landet av det bestämmande inflytandet i Sellhelp AB.
5. NETTOOMSÄTTNING
Vid redovisning av intäkter tillämpas IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder .
Koncernens intäkter genereras i huvudsak av försäljning av kläder,
accessoarer, skor, kosmetik, hemtextil och inredningsartiklar till kon
sument. Kunderna är främst privatpersoner där samma pris gäller
för samtliga kunder. Eventuella prisreduktioner är generella och inte
riktade till någon specifik individ. Försäljningsintäkterna redovisas med
avdrag för mervärdesskatt, returer och rabatter som nettoomsättning
i resultaträkningen . Intäkterna för både butiks och onlineförsäljning
redovisas i samband med försäljning till kund och baseras på det land
där butiken ligger eller onlinekunden bor. Vid butiksförsäljning förfaller
alltså transaktionspriset till betalning direkt vid kundens köp och mot
tagande av varan i butiken. Vid onlineförsäljning innebär principen
att intäkten redovisas när kontrollen över varorna anses vara förflyttad
från H&M-koncernen.
Utöver den huvudsakliga försäljningen av nya varor utgörs en mindre
andel av totalomsättningen även av försäljning av tjänster såsom
reparation och uthyrning, kommissionsbaserad försäljning, second
handförsäljning online, en medlemskapsbaserad affärsmodell samt
B2B-försäljning av print on demand.
Returrätt möter minst respektive lands lokala regler och utifrån
historisk data och bästa bedömning beräknas en returreserv samt en
tillgång för rätten att återfå produkter från kunder som bruttoredo
visas under Övriga kortfristiga skulder och Varulager.
Betalningsvillkoren är desamma för alla kunder vid kontant och kort
betalning och ersättningsbeloppet är inte rörligt. På vissa marknader
(framförallt online) så erbjuds i samarbete med extern partner betalnings
villkor som möjliggör senare betalning med faktura såsom vanligtvis
efter 30 dagar.
Presentkort erbjuds i många länder och ger generellt sett upphov till en
skuld i respektive berört land fr o m inköpstillfället. Intäkt redovisas då
vid det eventuella nyttjandet av kortet alternativt vid kortets förfall.
Franchiseförsäljningen består av två komponenter: försäljning av varor
till franchisetagare som redovisas vid leverans av varor samt franchise
avgift som redovisas vid franchisetagarens försäljning till konsument.
De poäng som medlemmar i H&M:s lojalitetsprogram kan tjäna in och
i framtiden använda i form av rabatter motsvarar en rättighet som de
inte skulle ha utan att ingå detta avtal. Intjänade poäng som ej nyttjats
bokförs som en kortfristig skuld samt en reducerad intäkt för att
motsvara den framtida intäktsreduktion som uppstår vid nyttjande av
rabatter för de utfärdade poängen. En intäkt redovisas när poängen
nyttjas eller förfaller, vilket sker högst tolv månader efter intjänandet.
Koncernen tillämpar den praktiska lösningen att inte lämna information
om ouppfyllda prestationsåtaganden då dessa alltså är en del av avtal
som har en ursprunglig förväntad löptid på högst ett år. Skulden är
baserad på verkligt värde beräknat per utestående poäng .
MSEK
30 NOVEMBER 2023 2022
Avtalsskulder 1 031 1 110
Hela den ingående balansen har redovisats som intäkt under året .
Koncernens intäkter uppvisar säsongsvariationer. Under räkenskaps
året är vanligen det första kvartalet det svagaste och det sista kvartalet
det starkaste.
NETTO-
OMSÄTT-
NING
2023
ANTAL
BUTIKER
30 NOV
2023
NETTO-
OMSÄTT-
NING
2022
ANTAL
BUTIKER
30 NOV
2022
Tyskland 35 255 420 31 634 430
USA 33 068 508 33 406 520
Storbritannien 17 511 238 16 338 246
Frankrike 11 274 197 10 285 201
Sverige 8 854 136 8 286 137
Italien 7 475 160 7 080 164
Nederländerna 7 360 107 6 185 114
Polen 7 254 182 5 993 188
Schweiz 6 831 91 6 146 90
Kanada 6 724 94 6 172 97
Övriga 94 429 2 236 92 028 2 278
Totalt 236 035 4 369 223 553 4 465
Forts Not 4. Rörelseförvärv
111
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
6. INTÄKTER FRÅN KONCERNBOLAG
Moderbolagets interna omsättning utgörs av royalty MSEK 2 184 (3 942)
och övrigt MSEK 35 (37) från koncernbolag.
7. KOSTNADER PER KOSTNADSSLAG
Kostnaderna för koncernen fördelas på tre funktioner: kostnad sålda
varor, försäljningskostnader och administrationskostnader. I kostnad
sålda varor ingår alla kostnader för design, inköp samt transport av
varor. Exempel på kostnader som ingår i detta, utöver rena inköpskost-
naden för produkterna, är frakter, tull, miljöavgifter, personal- och lokal-
kostnader på inköpsavdelningen, IT-kostnader relaterade till inköp och
logistik samt hanteringskostnader i distributionscentraler och frakt-
kostnader från lager till butik. I posten försäljningskostnader ingår
butikskostnader såsom löner och hyror, marknadsföringskostnader,
hanteringskostnader i påfyllnadslager för butiker, fraktkostnader till
onlinekunder, IT-kostnader relaterade till butik och försäljning samt cen-
trala stödfunktioner relaterade till försäljning. I posten administrations-
kostnader ingår kostnader för övriga centrala stödfunktioner såsom
löner, hyror och IT-kostnader för administrativa system.
För upplysningar om lönekostnader, se not 8, och för avskrivningar och
nedskrivningar, se not 10.
8. LÖNER, ANDRA ERTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
Vid redovisning av ersättningar till anställda tillämpas IAS 19 Ersätt-
ningar till anställda .
2023
STYRELSE,
VD,
LEDNINGS-
GRUPP, LÖN
LÖN
ÖVRIGA
ANSTÄLLDA
SOCIALA
KOSTNA-
DER
TOTALT
DÄRAV
PENS.
TOTALT
DÄRAV
PENS.
STYRELSE,
VD,
KONCERN-
LEDNING
Sverige,
moder-
bolaget 22 30 23 4
Dotterbolag 40 34 976 7 574 760 13
Koncernen
totalt 62 34 976 7 605 784 17
2022
STYRELSE,
VD,
LEDNINGS-
GRUPP, LÖN
LÖN
ÖVRIGA
ANSTÄLLDA
SOCIALA
KOSTNA-
DER
TOTALT
DÄRAV
PENS.
TOTALT
DÄRAV
PENS.
STYRELSE,
VD,
KONCERN-
LEDNING
Sverige,
moder-
bolaget 29 -5 -13 4
Dotterbolag 73 33 202 7 686 817 24
Koncernen
totalt 102 33 202 7 681 804 28
Styrelsearvoden
Enligt årsstämmans beslut 2023 skall arvode till styrelsens ledamöter
valda vid årsstämman för tiden intill utgången av årsstämman 2024
utgå enligt följande: 1 850 000 (1 800 000) till styrelsens ordförande,
800 000 (775 000) till stämmovald styrelseledamot, 200 000 (200 000)
extra till medlemmar i revisionsutskottet samt 300 000 (280 000)
extra till ordförande i revisionsutskottet. Det totala arvodet uppgick
totalt till SEK 8 150 000 (7 905 000).
Årsstämman fattar beslut om styrelsearvoden för en period av ett år
fram till nästa årsstämma. Detta betyder att arvode utgår för tiden fram
tills nästa årsstämma hålls dvs, för perioden 4 maj 2023 till 3 maj 2024.
Utbetalning av beloppet som beslutades om på årsstämman 2022
skedde efter årsstämman 2023. Styrelsen består från årsstämman
den 4 maj 2023 av åtta stämmovalda ordinarie ledamöter. Därtill till-
kommer tre arbetstagarrepresentanter och tre suppleanter för dessa.
I styrelsen ingår åtta kvinnor och sex män. Sex av fjorton ledamöter
är anställda i bolaget.
Styrelseledamoten Lena Patriksson Keller är majoritetsägare i Patriks-
son Group AB som har haft affärsförbindelser med H&M-koncernen
under året. Transaktionerna har skett på marknadsmässiga grunder och
ersättningen för 2023 uppgick till MSEK 6,9 (10,6). Utestående mellan-
havande per 30 november 2023 uppgick totalt till MSEK 0,6 (0,2). Erica
Wiking Häger är partner på advokatbyrån Mannheimer Swartling som
har haft affärsförbindelser med H&M-koncernen under året. Erika Wiking
Häger lämnade styrelsen under årsstämman i maj 2023. Transaktionerna
har skett på marknadsmässiga grunder och ersättningen för 2023
uppgick till MSEK 0,4 (3,9). Utestående mellanhavande per 30 novem-
ber 2023 uppgick totalt till MSEK 0,0 (0,1) .
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare baserar sig på beslut för
riktlinjer som årligen tas av årsstämman, se förvaltningsberättelsen
sidorna 48–50 .
Ersättning till vd
Ersättning till vd har under räkenskapsåret 2023 i form av lön och för-
måner utgått med MSEK 15,1 (14,7). Därutöver har avseende räkenskaps-
året 2023 en rörlig ersättning till vd om MSEK 3,8 (0) utbetalats och
kostnadsförts under första kvartalet 2024. Pensionsvillkor för vd omfat-
tas av premiepension samt av ITP-planen. Den sammanlagda pensions-
kostnaden ska uppgå till totalt 30 procent av den fasta lönen . Pensions-
kostnad uppgick till MSEK 4,4 (4,3). Vd:s pensionsålder är 65.
Vd har 12 månaders uppsägningstid. I det fall företaget säger upp
anställningsavtalet utgår dessutom en årslön såsom avgångsvederlag.
Anställningsvillkor för verkställande direktör beslutas av styrelsen .
Pension till en tidigare vd
En tidigare vd gick i pension den 1 september 2009. Den totala skuld-
förda pensionsförpliktelsen, som baseras på att denne under de tre
första åren uppbar pension motsvarande 65 procent av den fasta lönen
och därefter livsvarig ålderspension motsvarande 50 procent av
samma lön, uppgår till MSEK 105,5 (97,5). I årets förändring av skuldförd
pensionsförpliktelse ingår aktuariella vinster om MSEK 13,0 (22,0). Kost-
naden för pension till tidigare vd ingår i posten ”därav pension till sty-
relse, vd, ledningsgrupp.
Ersättning till ledningsgrupp
Ledningens sammansättning i koncernen per den 30 november 2023,
inklusive vd, bestod av 4 (9) män och 4 (6) kvinnor, varav 0 (0) män och 1 (1)
kvinna i moderbolaget. Ledningsgruppen utgörs, utöver vd, av finans-
chef, ansvarig för H&M, ansvarig för portfolio brands, ansvarig för New
Growth & Ventures, samt ansvariga för följande koncernfunktioner:
kommunikation, hållbarhet och people & organisational development/HR.
Ersättning till ledningsgruppen, förutom till vd, har under räkenskaps-
året 2023 i form av lön och förmåner utgått med MSEK 39,6 (58,2).
Därutöver har avseende räkenskapsåret 2023 en rörlig ersättning till
ledningsgruppen, förutom vd, om MSEK 9,7 (0) utbetalats och kostnads-
förts under första kvartalet 2024. Pensionskostnad för ledningsgruppen,
förutom till vd, uppgick under året till MSEK 13,3 (23,9). För tjänstemän-
112
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
nen i ledningsgruppen finns regler om tillägg till ålderspension utöver
ITP-plan. Pensionsåldern varierar mellan 62 och 65 år. Åtagandet har
delvis täckts genom att separata försäkringar har tecknats.
H&M Incentive Program (HIP)
På en extra bolagsstämma den 20 oktober 2010 beslutades om ett
belöningsprogram för samtliga anställda inom H&M-koncernen.
Programmet initierades av familjen Stefan Persson genom en gåva, om
4 040 404 H&M-aktier till ett värde om cirka 1 miljard SEK, till en svensk
stiftelse, Stiftelsen H&M Incentive Program.
Alla anställda i H&M-koncernen, oavsett befattning och lönenivå,
omfattas av programmet enligt samma grundprincip utifrån arbetad
tid, heltid eller deltid. De anställdas tidigare arbetade år tillgodoräknas i
kvalifikationstiden, vilken uppgår till fem år, om inte lokala regler kräver
annat. Grundregeln är att utbetalning påbörjas tidigast vid 62 års ålder.
Det kommer dock att finnas möjlighet att få sina andelar utbetalda
redan efter tio anställningsår, dock tidigast 2021.
Årsstämman 2013 beslutade att ändra grunden för framtida avsättningar
till HIP. Den tidigare kopplingen till utdelningsökning är numera borttagen,
i stället är grunden för avsättningar till HIP 10 procent av ökningen av
bolagets vinst efter skatt mellan två räkenskapsår i följd. Vinstökningen
beräknas på vinst efter skatt före avsättning till HIP. Vid beräknandet
av avsättning till HIP för år 2 ska således det årets vinst efter skatt jäm-
föras mot år 1:s vinst efter skatt före avsättning till HIP. Detta för att båda
åren ska ha samma jämförelsegrund, dvs vinst efter skatt före avsätt-
ning till HIP. Den första avsättningen till HIP baserat på en vinstökning
gjordes för räkenskapsåret som slutade den 30 november 2013.
Avsättning till HIP för ett räkenskapsår kostnadsförs under det år som
den hänför sig till. Exempel: vinsten efter skatt år 1 är 100. Vinsten efter
skatt år 2 är 130, avsättningen ska då vara 3 och kommer att kostnads-
föras under år 2 .
Det finns ett tak som träder in för att begränsa storleken på avsättningen
när vinstökningen mellan två år kan ses som oproportionellt stor. Taket
är satt till 2 procent av årets vinst efter skatt före avsättning till HIP.
Avsättningarna till stiftelsen ska placeras i H&M-aktier. Utöver detta
finns inget åtagande för H&M.
I koncernredovisningen redovisas kostnaderna för belöningsprogram-
met enligt reglerna för kortfristiga vinstandels- och bonusplaner enligt
IAS 19. Kostnaderna redovisas när beloppet är fastställt och en för-
pliktelse föreligger. Beloppet överförs till stiftelsen under kommande
räkenskapsår .
För 2023 tillfördes avsättning till belöningsprogrammet MSEK 177 (0)
baserat på grunden för avsättning till HIP som beslutades vid års-
stämman 2013 och som beskrivs ovan.
9. MEDELANTALET ANSTÄLLDA
2023
TOTALT
ANDEL
N %
2022
TOTALT
ANDEL
N %
Sverige 10 281 27 10 447 27
Norge 1 499 7 1 663 8
Danmark 1 374 9 1 436 8
Storbritannien 6 814 25 7 140 25
Schweiz 1 645 16 1 599 15
Tyskland 10 568 17 9 371 22
Nederländerna 2 192 17 2 282 16
Belgien 1 973 29 2 073 28
Österrike 1 756 12 1 774 12
Luxemburg 198 12 197 16
Finland 705 5 778 5
Frankrike 4 442 22 4 646 23
USA 10 245 32 11 191 34
Spanien 3 591 20 3 947 20
Polen 5 852 20 5 930 16
Tjeckien 969 13 1 075 13
Portugal 529 15 604 15
Italien 3 267 26 3 551 26
Kanada 2 026 31 1 704 25
Slovenien 168 5 163 5
Irland 361 18 388 16
Ungern 876 15 888 14
Slovakien 319 13 323 14
Grekland 959 16 973 17
Kina 5 232 21 6 562 23
Hongkong 461 35 526 36
Japan 1 849 26 1 789 26
Ryssland
1
249 39 3 861 23
Sydkorea 1 127 24 1 041 25
Türkiye 1 435 37 1 439 44
Rumänien 1 043 18 998 17
Kroatien 274 6 283 8
Singapore 389 34 301 33
Bulgarien 335 15 298 20
Lettland 121 20 106 16
Malaysia 857 49 890 49
Mexiko 2 100 47 1 908 47
Chile 1 851 41 2 070 42
Litauen 216 9 210 7
Serbien 239 17 231 16
Estland 197 6 199 5
Australien 1 036 27 1 527 27
Filippinerna 743 47 712 50
Taiwan 280 29 285 28
Forts Not 8. Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
113
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
2023
TOTALT
ANDEL
N %
2022
TOTALT
ANDEL
N %
Peru 713 45 682 47
Macao 0 10 40
Indien 2 466 61 2 228 62
Sydafrika 1 043 36 1 019 43
Puerto Rico 58 34 62 39
Cypern 54 33 59 27
Nya Zeeland 251 28 216 28
Kazakstan 359 30 272 31
Colombia 1 214 47 359 49
Island 77 17 79 15
Vietnam 362 43 378 43
Georgien 91 11 96 10
Ukraina 336 23 243 23
Uruguay 250 30 276 31
Bosnien-
Hercegovina 41 10 40 8
Belarus
1
21 24 42 26
Nordmakedonien 28 18 27 11
Ecuador 508 42 415 41
Kosovo 44 25 36 31
Albanien 32 9
Övriga länder 512 74 604 61
Totalt 101 103 26 106 522 25
1) Verksamheten i Ryssland och Belarus avvecklades under räkenskapsåret 2022.
10. AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR
Vid redovisning av nedskrivningar tillämpas IAS 36 Nedskrivningar.
Avskrivningar har beräknats till 12,5 procent av inventariers och hyres-
rätters anskaffningsvärden samt till 20 procent på datorutrustning och
bilar. Avskrivningar på balanserade utvecklingsutgifter beräknas till
10-20 procent av anskaffningsvärdet. Byggnader avskrivs med 3 procent
av anskaffningsvärdena. På markvärden görs ingen avskrivning . Årets
avskrivningar fördelar sig i resultaträkningen enligt tabellen nedan.
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Kostnad sålda varor 2 111 1 709
Försäljningskostnad 19 974 19 928
Administrations-
kostnad 870 942 14 20
Totalt
1
22 955 22 579 14 20
1) Varav nedskrivningar och förluster vid utrangeringar för koncernen om MSEK 770 (1 494)
och 0 (0) för moderbolaget.
Avskrivningar avseende nyttjanderättstillgångar ingår ovan för koncer-
nen med MSEK 13 117 (12 105) fördelat på kostnad såld vara MSEK 1 107
(810), försäljningskostnad MSEK 11 599 (10 950) samt administrations-
kostnad MSEK 411 (345).
Redovisat värde av anläggningstillgångar prövas om indikation på
nedskrivningsbehov föreligger. Om tillgångens eller den kassagenere-
rande enhetens redovisade värde, för vilken det föreligger en indikation
på nedskrivningsbehov, överstiger återvinningsvärdet (det högsta av
nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet), reduceras det redovisade
värdet till tillgångens eller den kassagenererade enhetens återvinnings-
värde. Eventuell nedskrivning redovisas i resultaträkningen som huvud-
sakligen försäljningskostnader. Uppskattningen av återvinningsvärdet
är förknippad med antaganden kring framtida kassaflöden och därmed
en viss osäkerhet.
Den generella utgångspunkten är att en kassagenererande enhet består
av en gruppering av butiker, baserat på en betydande grad av intäkts-
substitution inklusive en andel av onlineförsäljningen, som bedöms för
nedskrivningsindikatorer. Metoden i hur en kassagenererande enhet
fastställs baseras på den ökade omni-närvaron och kundupplevelsen till
den gemensamma kundbasen och resulterande betydande grad av
intäktssubstitution mellan butiks- och onlineförsäljningskanalerna lik-
som inom vissa grupperingar av butiker.
Nedskrivning av anläggningstillgångar till följd av nedskrivningsprövning
på grund av resultatutveckling uppgår för 2023 till MSEK 82 (86) för
inventarier och MSEK 236 (132) for nyttjanderättstillgångar, exklusive
nedskrivning till följd av kommande butiksstängningar, och redovisas
huvudsakligen som försäljningskostnader. Återföring av tidigare års
nedskrivningar uppgick under perioden till MSEK 11 (115), och klassi-
ficerades som försäljningskostnader, till följd av förbättrad resultat-
utveckling . Den primära faktorn som påverkar utfallet av nedskrivnings-
prövningen är det underliggande individuella resultatet för enskilda
kassagenererande enheter. En känslighetsanalys baserat på en minskning
av resultatet med 20 procent har utförts på både de i nedskrivnings-
prövningen nedskrivna tillgångarna och utfallet av nedskrivnings-
indikatortestet. Känslighetsanalysen visar att det inte krävs någon
ytterligare betydande nedskrivning av tillgångar.
Årlig nedskrivningsprövning av balanserade utvecklingsutgifter
avseende IT-relaterade investeringar sker av de projekt som ännu ej är
färdiga för användning och inget nedskrivningsbehov har identifierats.
System som ej längre är i bruk med ursprungligt anskaffningsvärde
om MSEK 281 (155) har helt skrivits ned.
En nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod, det vill säga goodwill, görs årligen eller oftare om det
finns en indikation på värdenedgång för att identifiera eventuellt ned-
skrivningsbehov. Goodwill allokeras till en kassagenererande enhet
bestående av den verksamhet som bedrivs inom de varumärken som
ingick i det förrv där goodwillen uppstod. Vid beräkning av nyttjande-
värdet av goodwill görs antaganden kring diskonterade kassaflöden
enligt prognoser för de kommande fem åren med en årlig tillväxttakt på
2 procent (2) efterföljande år. En diskonteringsränta om 11,5 procent
(11,5) före skatt har använts. Kassaflödena baseras på H&M-koncernens
affärsplan. Tillväxttakten om 2 procent (2) baseras på H&M-koncernens
bedömning av verksamhetens möjligheter och risker. Diskonterings-
räntan baseras på en genomsnittligt vägd kapitalkostnad, som bedöms
vara i nivå med externa krav som marknaden ställer på liknande företag.
Återvinningsvärdet av goodwill kan också baseras på verkligt värde
enligt senaste transaktion (nivå 3) om en transaktion har skett i närtid.
För goodwill hänförlig till förvärvet av Fabric Scandinavien AB har
nyttjandevärdet beräknats baserat på diskonterade kassaflöden. För
goodwill hänförlig till Sellhelp AB har återvinningsvärdet beräknats till
verkligt värde där priset från den senaste finansieringsrundan per
29 september 2023 har använts som värderingsteknik, med ett trans-
aktionspris motsvarande SEK 9 078 per aktie. För räkenskapsåret 2023
har inget nedskrivningsbehov identifierats för goodwil l .
Forts Not 9. Medelantalet anställda
114
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
11. REVISIONSARVODEN
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Deloitte
Revisionsuppdrag 59,6 54,9 11,9 14,0
Revision utöver
revisionsuppdrag 7,9 4,2
Skatterådgivning 3,8 1,0
Övrig rådgivning 0,8 2,4
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 0,3 2,7
Totalt 72,4 65,2 11,9 14,0
12. SKATT
Vid redovisning av skatter tillämpas IAS 12 Inkomstskatter.
Inkomstskatter i resultaträkningen utgörs av aktuell och uppskjuten
skatt för svenska och utländska dotterbolag. Aktuell skatt är skatt som
ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år samt justering av aktuell
skatt hänförlig till tidigare perioder. Inkomstskattesatsen för respektive
land tillämpas.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångs-
punkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga
värden på tillgångar och skulder. Uppskjuten skatt beräknas med hjälp
av de skattesatser som förväntas gälla för den period då fordringarna
avräknas eller skulderna regleras, baserat på de skattesatser (och den
skattelagstiftning) som föreligger på balansdagen. Uppskjuten skatte-
skuld redovisas för alla temporära differenser utom då den avser good-
will eller avser en tillgång eller skuld i en transaktion som inte är ett
företagsförvärv och som, vid tidpunkten för förvärvet, varken påverkar
redovisad eller skattepliktig vinst eller förlust under perioden. Vidare
beaktas temporära skillnader som hänför sig till investeringar i dotter-
bolag och intresseföretag endast i den mån det är sannolikt att den
temporära differensen kommer att återföras under överskådlig framtid.
Uppskjutna skattefordringar för temporära skillnader och underskotts-
avdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer
att kunna utnyttjas.
De uppskjutna skattefordringarnas redovisade värden prövas vid varje
balansdag och minskas i den utsträckning det inte längre bedöms
sannolikt att de kan utnyttjas.
Globala företag som H&M-koncernen är emellanåt involverade i skatte-
processer av varierande omfattning och i olika stadier. H&M-koncernen
utvärderar löpande pågående skatteprocesser. När det är sannolikt
att ytterligare skatt ska erläggas och det är möjligt att göra en rimlig
bedömning av utfallet sker erforderlig reservering . Per balansdagen
pågår skatteprocesser i några länder gällande internprissättning.
H&M-koncernen har gjort en bedömning av sannolikt utfall och reser-
verat denna skattekostnad. Per balansdagen uppgår denna reserv
totalt till MSEK 322 (183). I denna bedömning har hänsyn bland annat
tagits till om dubbelbeskattningsavtal föreligger och om skillnad i skatte-
sats mellan länder föreligger. Det faktiska utfallet kan skilja sig från den
förväntade utgången och påverka framtida finansiella rapporter .
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Skattekostnad (-) / skatteintäkt (+):
Aktuell skatt
Periodens skattekostnad -3 706 -2 434 -112 -139
Justerad skattekostnad
avseende tidigare år -799 -924 0
Summa -4 505 -3 358 -112 -139
Uppskjuten skatteintäkt (+) /
skattekostnad (-) avseende:
Varulager 186 -156
Underskottsavdrag i
dotterbolag 197 19
Pensionsavsättningar 5 -30 -5 -10
Immateriella
anläggningstillgångar 219 173
Materiella
anläggningstillgångar 405 804
Hyresrelaterade reservationer -323 -282
Övriga temporära skillnader -558 300
Effekt av förändrade
skattesatser 87 -120
Summa 218 708 -5 -10
Totalt -4 287 -2 650 -117 -149
Uppskjuten skatt redovisad i
övrigt totalresultat avseende:
Säkringsreserv -85 87
Förmånsbestämda
pensionsplaner 10 -9 -4
Summa -75 78 -4
Avstämning mellan gällande
skattesats och effektiv
skattesats:
Förväntad skattekostnad enligt
svensk skattesats 20,6% -2 680 -1 280 -2 448 -2 003
Skillnad i utländska skattesatser -658 -76
Ej avdragsgillt/ej skattepliktigt -191 -228 21 -7
Övrigt -46 -22
Skatt tidigare år -799 -924
Skattefri utdelning dotterbolag 2 310 1 861
Effekt av förändrade skattesatser 87 -120
Totalt -4 287 -2 650 -117 -149
115
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Redovisade uppskjutna
skattefordringar avser:
Varulager 434 386
Underskottsavdrag i dotterbolag 271 98
Pensionsavsättningar 95 88 70 71
Immateriella
anläggningstillgångar 176 173
Materiella anläggningstillgångar 1 485 1 450
Hyresrelaterade reservationer 1 493 1 866
Säkringsreserv 48 121
Övriga temporära skillnader 1 705 2 355
Totalt 5 707 6 537 70 71
Redovisade uppskjutna
skatteskulder avser:
Varulager 183 331
Pensionsavsättningar 0 38
Immateriella
anläggningstillgångar 888 982
Materiella anläggningstillgångar 850 1 355
Hyresrelaterade reservationer 16 26
Säkringsreserv 270 168
Övriga temporära skillnader 209 373
Totalt 2 416 3 273
Koncernen har per balansdagen inga underskottsavdrag som inte mot-
svaras av redovisade uppskjutna skattefordringar. Endast en oväsentlig
andel av underskottsavdragen har en begränsad nyttjandetid.
13. INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE
Vid redovisning av innehav utan bestämmande inflytande tillämpas
IFRS 10 Koncernredovisning.
Innehav utan bestämmande inflytande utgörs av ägande som har en
begränsad andel av aktier och röster i ett dotterbolag, och rätten till
eget kapital i koncernens dotterbolag är därmed också begränsad.
Den andel av eget kapital som är hänförligt till dessa ägare redovisas
separat från eget kapital hänförligt till H & M Hennes & Mauritz AB:s
aktieägare. Innehav utan bestämmande inflytande bestäms för varje
transaktion antingen som en proportionell andel av verkligt värde
på identifierbara nettotillgångar eller till verkligt värde.
H&M-koncernen har två icke helägda dotterbolag, där Sellhelp AB är
det största, se not 29. Under 2023 uppgår resultaten för innehaven
utan bestämmande inflytande till MSEK -29 (0) och det ackumulerade
beloppet tillhörande innehav utan bestämmande inflytande inom eget
kapital uppgår till MSEK 82 (0).
14. IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Vid redovisning av immateriella tillgångar tillämpas IAS 38 Immateriella
tillgångar.
Immateriella tillgångar med begränsad livslängd redovisas till anskaff-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar . Avskrivningar fördelas linjärt över
tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod.
Utgifter för utveckling balanseras i den mån dessa bedöms komma att
ge framtida ekonomiska fördelar och anskaffningsvärdet kan fastställas
på ett tillförlitligt sätt. Det redovisade värdet inkluderar direkta utgifter
för förvärvade tjänster, kostnader för anställd personal och material
samt indirekta utgifter som kan hänföras till tillgången. Övriga utgifter
för utveckling samt underhålls- och utbildningsinsatser redovisas i
resultaträkningen som kostnad när de uppkommer .
Balanserade utvecklingsutgifter avser i huvudsak IT-relaterade
investeringar. Avskrivningar har påbörjats på de delar som har tagits
i bruk under 2014-2023, detta motsvarar cirka 98 (97) procent av de
balanserade utvecklingsutgifterna.
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet för dotter-
bolagsaktierna överstiger det vid förvärvstillfället beräknade värdet av
identifierbara nettotillgångar i det förvärvade företaget. Goodwill vid
förvärv av dotterbolag redovisas som immateriella tillgångar. Eventuell
nedskrivning redovisas i resultaträkningen .
För information om nedskrivning, se not 10.
KONCERNEN
2023 2022
Varumärken
Ingående anskaffningsvärde
Rörelseförvärv 500
Utgående anskaffningsvärde 500
Ingående avskrivningar och nedskrivningar
Årets avskrivning -50
Utgående ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar -50
Utgående bokfört värde 450
Hyresrätter och liknande rättigheter
Ingående anskaffningsvärde 1 040 1 162
Årets anskaffningar 22 10
Avyttringar/utrangeringar -35 -196
Omräkningseffekter 30 64
Utgående anskaffningsvärde 1 057 1 040
Ingående avskrivningar och nedskrivningar -753 -794
Avyttringar/utrangeringar 32 194
Årets avskrivning och nedskrivning -95 -110
Omräkningseffekter -21 -43
Utgående ackumulerade
avskrivningar nedskrivningar -837 -753
Utgående bokfört värde 220 287
Forts Not 12. Skatt
116
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
KONCERNEN
2023 2022
Ingående värde pågående projekt 18 5
Årets förändring -11 13
Omräkningseffekter 1 0
Utgående värde pågående projekt 8 18
Utgående bokfört värde inkl projekt 228 305
Justering för IFRS 16
1
68 -144
Totalt utgående bokfört värde 296 161
1) Se not 17.
KONCERNEN
2023 2022
Balanserade utvecklingsutgifter
Ingående anskaffningsvärde 15 004 13 696
Rörelseförvärv 166
Årets anskaffningar 967 1 463
Nedskrivningar -281 -155
Utgående anskaffningsvärde 15 856 15 004
Ingående avskrivningar och nedskrivningar -6 073 -4 428
Rörelseförvärv -6
Årets avskrivning -1 962 -1 665
Nedskrivningar 151 20
Utgående ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar
-7 890 -6 073
Utgående bokfört värde 7 966 8 931
KONCERNEN
2023 2022
Goodwill
2
Ingående bokfört värde 64 64
Rörelseförvärv 949
Utgående bokfört värde 1 013 64
2) Goodwill har uppkommit dels genom företagsförvärv under 2008-2010 av FaBric
Scandinavien AB och dels genom företagsförvärv under 2023 av Sellhelp AB, till följd
av avtalsförändringar i aktieägaravtalet. För mer information om kassagenererande
enheter avseende goodwill, se not 10 .
15. BYGGNADER, MARK OCH INVENTARIER
Vid redovisning av materiella anläggningstillgångar tillämpas IAS 16
Materiella anläggningstillgångar.
Utgifter för materiella anläggningstillgångar redovisas i balansräkningen
om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar förknippade med
tillgången kommer företaget till del och tillgångens anskaffningsvärde
kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Övriga utgifter samt utgifter för
löpande underhåll och reparationer redovisas som kostnad i den period
de uppkommer. Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaff-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar . Avskrivningar fördelas linjärt över till-
gångarnas förväntade nyttjandeperiod. Mark skrivs inte av .
För information om nedskrivning, se not 10.
För nyttjanderättstillgångar avseende leasingavtal, se not 17.
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Byggnader
Ingående anskaffningsvärde 1 238 1 156 235 235
Årets anskaffningar
Avyttringar/utrangeringar -50 -50
Omräkningseffekter 53 82
Utgående anskaffningsvärde 1 241 1 238 185 235
Ingående avskrivningar
och nedskrivningar
-666 -586
-121 -116
Avyttringar/utrangeringar 50 50
Årets avskrivning -36 -34 -5 -5
Omräkningseffekter -31 -46
Utgående ackumule-
rade avskrivningar och
nedskrivningar
-683 -666
-76 -121
Utgående bokfört värde 558 572 109 114
Mark
Ingående anskaffningsvärde 125 154 7 7
Årets anskaffningar
Avyttringar/utrangeringar -42
Omräkningseffekter 6 13
Utgående anskaffningsvärde 131 125 7 7
Inventarier
Ingående anskaffningsvärde 65 219 66 288 178 178
Rörelseförvärv 29
Årets anskaffningar 5 521 3 912 3 0
Avyttringar/utrangeringar -1 997 -11 469
Omräkningseffekter 837 6 488
Utgående anskaffningsvärde 69 610 65 219 181 178
Ingående avskrivningar
och nedskrivningar -43 048 -41 248 -145 -130
Rörelseförvärv -10
Avyttringar/utrangeringar 1 509 10 157
Årets nedskrivning -23 -2151
Årets avskrivning -7 039 -7 472 -12 -15
Omräkningseffekter -423 -4 271
Utgående ackumule-
rade avskrivningar och
nedskrivningar -49 035 -43 048 -157 -145
Utgående bokfört värde 20 575 22 171 24 33
Forts Not 14. Immateriella tillgångar
117
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Ingående värde
pågående projekt 1 564 812 3
Rörelseförvärv 0
Årets förändring 2 380 659 -3 3
Omräkningseffekter 33 93
Utgående värde
pågående projekt 3 978 1 564 3
Totalt utgående
bokfört värde 24 553 23 734 24 36
1) Inkluderar omklassificering från kortfristiga skulder om MSEK -244 .
16. ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG OCH JOINT VENTURES
Vid redovisning av andelar i intresseföretag och joint ventures tillämpas
IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures .
Bolag där koncernen har betydande inflytande, i allmänhet bolag där
koncernen äger mellan 20 och 50 procent av röstetalet, betraktas som
intressebolag . Bolag i vilka koncernen har gemensamt bestämmande
inflytande tillsammans med en eller flera externa parter klassas som
joint ventures. Andelar i intresseföretag och joint ventures redovisas i
enlighet med kapitalandelsmetoden, vilket innebär att H&M-koncernens
andel av företagens vinst/förlust redovisas som Resultat från innehav
i intresseföretag och joint ventures i koncernens resultaträkning .
KONCERNEN
2023 2022
Joint ventures
Ingående balans
Nya investeringar 59
Resultatandelar -9
Utgående balans 50
KONCERNEN
2023 2022
Intresseföretag
Ingående balans 503 686
Nya investeringar 53 114
Omklassificering -269 -28
Avyttringar/utrangeringar 0
Nedskrivningar -106 -176
Resultatandelar -21 -93
Utgående balans 159 503
2023
ORG.
NUMMER SÄTE
INNEHAV
%
RESULTAT-
ANDEL,
MSEK
Joint ventures
Looper Textile Co.
Global AB 559417-7841 Stockholm 50,0 2
HMVX AB 559421-7969 Stockholm 49,7 -11
Intresseföretag
TreeToTextile AB 556989-2648 Stockholm 29,2 -19
CALA Inc USA 0,0 -2
2022
ORG.
NUMMER SÄTE
INNEHAV
%
RESULTAT-
ANDEL,
MSEK
Intresseföretag
Sellhelp AB
1
556996-1260 Stockholm 79,8 -19
TreeToTextile AB 556989-2648 Stockholm 28,9 -13
Worn Again
Technologies Ltd
2
UK 27,6 -8
Thread Inc
3
USA 23,5 -19
CALA Inc
1
USA 82,4 -34
1) H&M-koncernens innehav i Sellhelp AB samt CALA Inc var utan bestämmande
inflytande 2022.
2) Omklassificerat till övriga aktier och andelar 23 september 2022.
3) Nedskrivet 30 november 2022 .
17. LEASING
Vid redovisning av leasing tillämpas IFRS 16 Leasingavtal .
Leasingavtalen redovisas som en nyttjanderättstillgång samt en leasing-
skuld baserat på nuvärdet av alla framtida leasingavgifter fram till dess
leasingavtalet löper ut. Majoriteten av de kontrakt som H&M-koncernen
klassificerar som leasingavtal avser hyra av butikslokaler där egen
verksamhet bedrivs. Även kontor och lagerlokaler för koncernens eget
bruk klassificeras som leasingavtal. Leasingskulden värderas initialt till
nuvärdet av de framtida leasingavgifter diskonterade med den implicita
räntan och i efterföljande period genom att skulden ökas för att åter-
spegla effekten av ränta samt reduceras för att återspegla effekten av
erlagda leasingavgifter. Nyttjanderättstillgången redovisas initialt till
värdet av leasingskulden och i efterföljande period till anskaffnings-
värde minus avskrivningar över leasing period och eventuella nedskriv-
ningar . Beräkning av leasingskuld baseras i enlighet med standarden på
fasta leasingavgifter. Variabla leasingavgifter som inte beror på index
eller en räntesats, så som omsättningsbaserad hyra och fastighets-
skatt, inkluderas ej i leasingskulden . H&M-koncernen har valt att till-
lämpa möjligheten att undanta leasingavtal av lågt värde samt leasing-
avtal med en leasingperiod understigande 12 månader. Det innebär att
dessa inte kommer att inkluderas i leasingskulden utan fortsätta att
redovisas som hyreskostnad med linjär kostnadsföring över leasing-
perioden. Bolaget har inga sale and leaseback-transaktioner. Vissa
kontrakt innehåller villkor om återställning av lokal, detta ger inget
väsentligt utfall för koncernen .
H&M-koncernen har cirka 4 369 butiker samt flertalet kontor och lager
världen över. Tillämpningen av standarden har krävt bedömningar och
antaganden, så som fastställande av leasingperiod och låneränta.
Det antagande som har störst effekt på värdering av leasingskuld och
nyttjanderättstillgången är bedömningen av leasingperioden . Leasing-
Forts Not 15. Byggnader, mark och inventarier
118
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
perioden inkluderar den icke uppsägningsbara perioden. När en leasing-
period går ut kan ett avtal avslutas helt, omförhandlas eller förlängas
beroende på avtalets utformning. Rättighet att avsluta kontrakt i förtid
minskar den leasingperiod som används vid beräkningen under vissa
förutsättningar. Möjlighet till förlängning tas med i beräkningen om
lease tagaren är rimligt säker på att utnyttja det alternativet. Att kon-
trakt avslutas innan leasingperiodens utgång förekommer sällan. För
att underlätta bedömning av leasingperioden som används för att
beräkna leasingåtagandet har antaganden utifrån kontraktstyp gjorts.
Antagandena för fastställande av leasingperiod för respektive kontrakts-
typ är framtagna utifrån bästa möjliga bedömning och baseras på
historiska data samt rådande marknadssituation. Leasingperioden för
butiker baseras på butiksklass och plats. Flagship-butiker i strategiska
platser har en leasingperiod inställd på slutdatumet av leasingavtalet
oavsett brytklausuler. För alla andra butiksklasser använder H&M-
koncernen första brytklausulen oavsett längd av leasingavtal. Butiker
som inte är flagship-butiker har en genomsnittlig leasingperiod om
3,5 år. Beräkningen för leasingperioden för lager och kontor utgår från
leasing avtalets längd. Antagandena för koncernen utvärderas löpande
utifrån förändringar inom branschen . Diskonteringsränta som används
vid beräkning motsvarar H&M-koncernen marginella låneränta med
hänsyn tagen till bland annat, valuta och längd på respektive leasing-
avtal. Räntan uppdateras årsvis och övervakas kontinuerligt under året.
Marginella låneräntan återspeglar H&M-koncernen kreditrisk .
För ytterligare information om nedskrivning, se not 10 och 14 .
Koncernen redovisar ett kassautflöde hänförligt till leasingavtal upp-
gående till MSEK 12 867 (12 139) för räkenskapsåret 2023 .
Covid-19
H&M-koncernen har valt att inte tillämpa lättnadsregeln för IFRS 16
hänförd till covid-19 .
Nedan presenteras de belopp hänförliga till leasingverksamheter som
redovisats i resultaträkningen under året.
KONCERNEN
MSEK 2023 2022
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 12 877 11 838
Nedskrivningar på nyttjanderättstillgångar 276 307
Räntekostnader på leasingskulder 1 744 872
Kostnader för variabla
leasingavgifter 7 158 6 938
Andra leasingavgifter 1 218 3 273
Totala kostnader hänförliga till
leasingverksamheten 23 273 23 228
Koncernen delar in sina leasingavtal i tre klasser av nyttjanderätts-
tillgångar: Butikslokaler, Lager och Kontor. I följande tabell presenteras
de utgående balanserna avseende nyttjanderättstillgångar och leasing-
skulder samt förändringarna under året .
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
MSEK
BUTIKS-
LOK ALER LAGER KONTOR TOTALT
LEASE-
SKULD
Ingående balans
per 2022-12-01 51 065 4 532 2 708 58 305 61 857
Bruttoökning under
perioden 8 725 1 179 897 10 801 11 947
Avskrivningar
på nyttjanderättstill-
gångar -11 030 -984 -863 -12 877
Nedskrivningar
på nyttjanderättstill-
gångar -276 -276
Omräkningsdifferens 636 100 20 755 797
Räntekostnader på
leasingskuld 1 744
Leasingavgifter -15 458
Utgående balans
per 2023-11-30 49 120 4 826 2 762 56 708 60 888
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
MSEK
BUTIKS-
LOK ALER LAGER KONTOR TOTALT
LEASE-
SKULD
Ingående balans
per 2021-12-01 46 481 3 973 2 631 53 085 57 076
Bruttoökning under
perioden 11 223 906 726 12 855 12 558
Avskrivningar
på nyttjanderätts-
tillgångar -10 399 -681 -758 -11 838
Nedskrivningar
på nyttjanderätts-
tillgångar -307 -307
Omräkningsdifferens 4 067 334 109 4 510 4 895
Räntekostnader på
leasingskuld 872
Leasingavgifter -13 545
Utgående balans
per 2022-11-30 51 065 4 532 2 708 58 305 61 857
Nedan presenteras en löptidsanalys av koncernens leasingskulder per
30 november 2023.
KONCERNEN
HYRESÅTAGANDE MSEK 2023 2022
Inom ett år 12 159 12 575
Inom ett till tre år 18 361 17 349
Inom tre till fem år 10 222 9 940
Senare än fem år 20 146 21 993
Totalt 60 888 61 857
Forts Not 17. Leasing
119
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
18. VARULAGER
Vid redovisning av varulager tillämpas IAS 2 Varulager.
Varulagret, som utgörs av handelsvaror, värderas till det lägsta av
anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde. Anskaffningsvärde
avser bolagets utgifter för att förvärva varorna inklusive tull och frakt.
Nettoförsäljningsvärde är det uppskattade försäljningsvärdet minskat
med beräknade försäljningskostnader. Från det att varan lämnas över
från leverantör till av H&M-koncernen utsedd speditör ägs varan civil
rättsligt av H&M-koncernen och ingår då i H&M-koncernens redovisade
lager. För varor som ännu inte har kommit till butik utgörs anskaffnings
värdet av inköpskostnad inklusive beräknad kostnad för tull och frakt.
För majoriteten av H&M-koncernens varor fastställs anskaffningsvärdet
genom att beräkna anskaffningsvärdet som vägda genomsnittspriser.
För övrig lagerredovisning beräknas det redovisade värdet av försälj
ningspriset reducerat med beräknad bruttomarginal (”retail method”)
eller till kostnad för nedlagd tid och övrig kostnad för bearbetning av
varor som finns eller ska tillgängliggöras för försäljning. Koncernen skiftar
fortsatt successivt mot att beräkna anskaffningsvärdet som vägda
genomsnittspriser och denna förändring påverkar dock inte koncern
redovisningen väsentligt.
Varulagret uppgick till MSEK 37 358 (42 495), en minskning med
12 procent i SEK jämfört med motsvarande tidpunkt föregående år.
I lokala valutor var det en minskning om 13 procent.
Uppskattningar görs för att värdera varulagret till nettoförsäljnings
värde för att bedöma eventuellt nedskrivningsbehov. Nedskrivningar
med betydande belopp sker sällan och inga väsentliga nedskrivningar
har skett under innevarande eller föregående räkenskapsår. Endast
en obetydlig del av varulagret värderas till nettoförsäljningsvärde. Ingen
väsentlig inkurans bedöms föreligga i varulagret . Uppskattningar och
antaganden utifrån historiska data görs också för att fastställa framtida
returer. H&M-koncernens reserv hänförbar till kunders returrätt har
inte påverkat varulagret med ett väsentligt belopp .
Varulagret utgjorde 20,6 procent (23,3) av balansomslutningen och 15,8
procent (19,0) av nettoomsättningen .
19. FÖRUTBETALDA KOSTNADER
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Förutbetalda hyror 2 952 2 890
Övriga poster 1 579 1 604 139 451
Totalt 4 531 4 494 139 451
20. LIKVIDA MEDEL
Likvida medel omfattar kassa och tillgodohavanden hos bank samt
kortfristiga placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten på
högst tre månader. Placeringarna är utsatta endast för en obetydlig risk
för värdeförändringar.
H&M-koncernen har gjort bedömningen att förlustreserven för
förväntade kreditförluster inte uppgår till ett väsentligt belopp per
bokslutsdatum och har därför inte bokförts.
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Bankräkningar
och kassa
25 632 19 661
2 2
Kortfristiga
placeringar
0-3 månader
766 2 046
Totalt 26 398 21 707 2 2
Placeringarna är gjorda på marknadsmässiga villkor och räntesatserna
är i intervallet 0-40,5 procent. Skillnaden i räntesats beror främst på
vilken valuta beloppet är placerat i.
21. AKTIEKAPITAL
Aktiekapitalet fördelas per 30 november 2023 på 194 400 000 st
A-aktier (tio röster per aktie) och 1 435 286 837 st B-aktier (en röst per
aktie). I övrigt föreligger inga skillnader beträffande aktiernas rättig
heter. Totalt antal aktier uppgår till 1 629 686 837.
Efter verkställande av årsstämmans beslut den 4 maj 2023 drogs
25 385 163 egna B-aktier som återköpts inom ramen för H&M:s åter
köpsprogram under 2022 in.
Styrelsen beslutade om att använda sitt bemyndigande från stämman
2023 och inledde i september 2023 ett aktieåterköpsprogram om
3 miljarder SEK. Per den 30 november 2023 hade 7 138 790 B-aktier
i H&M för ett totalt belopp om MSEK 1 123 återköpts och programmet
avslutades den 1 mars 2024. De återköpta aktierna avses dras in genom
beslut av årsstämman 2024. Per 30 november var antalet utestående
aktier, exklusive egna aktier, 1 622 548 047. Under räkenskapsåret 2023
har en utdelning om MSEK 10 577 genomförts .
Koncernens förvaltade kapital utgörs av eget kapital. Styrelsens avsikt
är att H&M-koncernen ska ge en fortsatt god avkastning till aktieägarna
samt säkerställa att tillväxt och investeringar i verksamheten kan ske
med hög finansiell styrka och handlingsfrihet. Styrelsen har mot denna
bakgrund fastslagit en utdelningspolicy där ordinarie utdelning över tid
ska överstiga 50 procent av resultatet efter skatt och därutöver kan
identifierad överskottslikviditet, med beaktande av kapitalstrukturmål
och investeringsbehov, distribueras till aktieägare genom extra utdel
ning eller återköpsprogram.
120
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
22. AVSÄTTNINGAR FÖR PENSIONER
Vid redovisning av pensioner tillämpas IAS 19 Ersättningar till anställda.
H&M-koncernen har flera olika planer för ersättning efter avslutad
anställning. Planerna är antingen förmåns eller avgiftsbestämda.
Avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad under den period
när de anställda utför tjänsten ersättningen avser. De förmånsbestämda
planerna värderas separat för respektive plan utifrån de förmåner som
intjänats under tidigare och innevarande perioder. De förmånsbestämda
förpliktelserna med avdrag för verkligt värde på eventuella förvaltnings
tillgångar redovisas under posten Avsättningar för pensioner. För de
svenska enheterna omfattar de aktuariella beräkningarna även framtida
betalningar av särskild löneskatt. Förmånsbestämda planer finns i
Schweiz, Spanien, Sverige och Tyskland.
Pensionsförpliktelsen beräknas årligen med hjälp av oberoende aktua
rier enligt den så kallade ”Projected Unit Credit Method”. Beräkningen
görs med hjälp av aktuariella antaganden. Dessa antaganden omfattar
bland annat diskonteringsränta, dödlighet, förväntade löneökningar
och pensionsökningar (inflation). Förändringar i aktuariella antaganden
och utfall som avviker från antaganden ger upphov till aktuariella vinster
eller förluster. De aktuariella vinster och förluster som uppkommer
är främst hänförliga till de finansiella antagandena, såsom förändring
i diskonteringsränta. Sådana vinster eller förluster redovisas i övrigt
totalresultat det år de uppkommer .
För tjänstemän anställda i Sverige tillämpar H&M-koncernen ITP-planen
genom försäkring i Alecta och Collectum, dvs ITP 2 och ITP 1. Enligt ett
uttalande från Rådet för finansiell rapportering UFR 10, är ITP 2-planen
en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. Planen redo
visas som en avgiftsbestämd plan i avvaktan på att bolaget får tillgång
till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan enligt
reglerna för förmånsbestämda planer. De förväntade avgifterna till ITP
2 under nästkommande års rapporteringsperiod estimeras uppgå till
MSEK 189 (202). ITP 1-planen är en avgiftsbestämd plan. Se även not 8
för information om pension till tidigare vd .
Överskottet i Alecta kan inte allokeras till den försäkrade arbetsgivaren
och/eller de försäkrade arbetstagarna. Alectas konsolideringsgrad
var 178 procent (189) per 30 september 2023. Konsolideringsgraden
beräknas som verkligt värde av förvaltningstillgångar i procent av för
pliktelserna beräknade enligt Alectas aktuariella antaganden. Denna
beräkning är inte i linje med IAS 19 .
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Nuvärdet av förmånsbestämda förpliktelser 1 912 1 736 126 119
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde -1 533 -1 403 -3 -3
Redovisad avsättning i balansräkningen
för pensionsförpliktelser 379 333 123 116
Ingående balans 1 december 1 736 1 794 119 154
Redovisad pensionskostnad, netto 293 4 19 -19
Utbetalda ersättningar -16 -18 -12 -10
Erlagda avgifter från arbetsgivare 41 31
Återbetalning från tillgångar -142 -75 -6
Redovisat belopp för förmånsbestämda
förpliktelser, 30 november 1 912 1 736 126 119
Ingående balans 1 december -1 403 -1 366 -3 -10
Redovisad pensionsintäkt, netto -175 -37 0 1
Erlagda avgifter från arbetsgivare -57 -44
Avgifter från deltagare i planen -41 -31
Återbetalning från tillgångar 143 75 6
Redovisat belopp för verkligt värde av
förvaltningstillgångar, 30 november -1 533 -1 403 -3 -3
Av den totala redovisade förpliktelsen avser MSEK 139 (131) förmånsbestämda pensionsplaner i Sverige och MSEK 202 (163) i Schweiz. Den vägda
genomsnittliga löptiden på dessa pensionsplaner är 7,1 år för de svenska planerna och 13,3 år för de schweiziska planerna .
121
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
I de belopp som redovisas som pensionskostnad
ingår följande poster:
Kostnader för tjänstgöring under innevarande år 59 60
Räntekostnad 37 9 5 2
nteintäkter -28 -6 0 0
Reduceringar/regleringar vinster (-) och förluster (+) 0 -17
Kostnad avseende tjänstgöring under
tidigare perioder -4 -42
Förändringar i utländska valutakurser för planer som
värderas i annan valuta än rapporteringsvalutan 13 18
Redovisad pensionskostnad i resultaträkningen 77 22 5 2
Redovisad pensionskostnad i övrigt totalresultat
Avkastning på förvaltningstillgångar -44 119 0 1
Aktuariella vinster/förluster demografiska antaganden skuld 2 -5 2 -5
Aktuariella vinster/förluster finansiella antaganden skuld 91 -235 0 -23
Aktuariella vinster/förluster erfarenhetsbaserade
antaganden skuld -8 66 12 7
Aktuariella vinster (-) och förluster (+) 41 -55 14 -20
Summa redovisad pensionskostnad 118 -33 19 -18
Kostnaden för avgiftsbestämda pensioner uppgår till MSEK 659 (868).
Nästa års förväntade utbetalningar avseende förmånsbestämda pensionsplaner uppgår till MSEK 45 (41).
Väsentliga aktuariella antaganden vid balansdagen
(vägda genomsnittsvärden)
Diskonteringsnta 1,93% 2,17% 3,75% 4,00%
Framtida löneökningar 2,01% 2,01% 3,00% 3,25%
Framtida pensionsökningar (inflation) 0,16% 0,20% 2,00% 2,25%
Mortalitetsantagandena för Sverige utgår ifrån mortabilitetstabellen DUS23, vilket är den senaste dödlighetsundersökningen publicerad av
Svensk Försäkring. För de övriga planerna har representativa dödlighetstabeller använts baserad på lokal marknadspraxis.
En sänkning av diskonteringsräntan med 0,5 procentenheter skulle för den svenska delen av åtagandet medföra en ökning av skulden med
MSEK 4,9 (5,3) .
23. ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
Vid redovisning av övriga avsättningar tillämpas IAS 37 Avsättningar,
eventualförpliktelser och eventualtillgångar.
Avsättningar redovisas i balansräkningen när det finns ett åtagande till
följd av en inträffad händelse och det är sannolikt att ett utflöde av
resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet samt att en tillför
litlig uppskattning av beloppet kan göras. En avsättning för omstruktu
rering redovisas när en omstruktureringsplan har fastställts och
omstruktureringen har påbörjats eller tillkännagetts .
Vid beräkningar av avsättningar gör H&M-koncernen uppskattningar
och bedömningar av belopp och tidpunkt för utflöde av resurser utifrån
förutsättningar på balansdagen. Belopp och tidpunkt kan variera bero
ende på bland annat anställdas uppsägningsvillkor samt faktiskt utfall
av fackliga förhandlingar. Osäkerheten i koncernens uppskattningar
medför att skillnaden mellan förväntat och faktiskt utfall kan ha en
väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna.
Koncernen har avsättningar för omstrukturering enligt nedan:
KONCERNEN
2023 2022
Ingående balans 836
Nya avsättningar 361 836
Nyttjade avsättningar -199
Återförda avsättningar -689
Utgående balans 309 836
Forts Not 22. Avsättningar för pensioner
122
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
24. FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
FÖRDELADE PER KATEGORI
Vid redovisning av finansiella instrument tillämpas IFRS 7 Finansiella
instrument: Upplysningar, IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 13
Värdering till verkligt värde .
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på
tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, kortfristiga placeringar,
långfristiga fordringar samt derivat. Bland skulder återfinns leverantörs
skulder, skulder till kreditinstitut samt derivat. Finansiella instrument
redovisas i balansräkningen när koncernen blir part i instrumentets
avtalsmässiga villkor. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen
när de avtalsenliga rättigheterna till kassaflöden från tillgången upphör.
Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelsen full
görs, annulleras eller upphör. För leasingskulder, se not 17 .
Värdering av finansiella instrument till verkligt värde baseras på indata
klassificerade enligt nedan:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller
skulder som till exempel aktier eller obligationer noterade på börs.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än
noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt (som
prisnoteringar) eller indirekt (erhållna från prisnoteringar) som
till exempel valutaterminer eller ränteswappar.
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras
på observerbara marknadsdata .
FINANSIELLA
TILLGÅNGAR
VÄRDERADE TILL
VERKLIGT VÄRDE
VIA ÖVRIGT
TOTALRESULTAT
FINANSIELLA
TILLGÅNGAR
VÄRDERADE TILL
UPPLUPET
ANSKAFFNINGSVÄRDE
FINANSIELLA SKULDER
VÄRDERADE TILL
UPPLUPET
ANSKAFFNINGSVÄRDE
SÄKRINGS-
INSTRUMENT
SUMMA
REDOVISAT
VÄRDE
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Andra långfristiga fordringar 1 204 939 1 204 939
Kundfordringar 3 301 3 014 3 301 3 014
Valutaterminskontrakt med
säkringsredovisning 1 089 681 1 089 681
Ränteswap – säkring av verkligt
värde via resultaträkning 232 232
Övriga aktier och andelar 2 363 2 654 2 363 2 654
Likvida medel 26 398 21 707 26 398 21 707
Summa finansiella tillgångar 2 363 2 654 30 903 25 660 1 321 681 34 587 28 995
Leverantörsskulder 21 027 21 090 21 027 21 090
Skulder till kreditinstitut 17 082 10 778 17 082 10 778
Övriga långfristiga skulder 132 183 132 183
Valutaterminskontrakt med
säkringsredovisning 1 205 1 365 1 205 1 365
Ränteswap – säkring av verkligt
värde via resultaträkning
Summa finansiella skulder 38 241 32 051 1 205 1 365 39 446 33 416
FINANSIELLA
TILLGÅNGAR
VÄRDERADE TILL
VERKLIGT VÄRDE
VIA ÖVRIGT
TOTALRESULTAT
FINANSIELLA
TILLGÅNGAR
VÄRDERADE TILL
UPPLUPET
ANSKAFFNINGSVÄRDE
FINANSIELLA SKULDER
VÄRDERADE TILL
UPPLUPET
ANSKAFFNINGSVÄRDE
SÄKRINGS-
INSTRUMENT SUMMA
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Ränteintäkter och liknande
resultatposter 616 162 616 162
Räntekostnader och liknande
resultatposter 399 243 399 243
Vid förvärvstidpunkten klassificeras de finansiella instrumenten i följande kategorier .
123
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via övrigt totalresultat
Tillgångarna i denna kategori, övriga aktier och andelar, omvärderas på
grund av innehavens strategiska art i övrigt totalresultat samt i finan
siella tillgångar i balansräkningen . Värderingen av innehavet i Renewcell
är baserad på aktiekursen per bokslutsdatumet (nivå 1) och verkligt
värde uppgår till MSEK 34 (242) per 30 november 2023 .
Värderingen av resterande övriga aktier och andelar baseras i första
hand på priser från tidigare transaktioner. Priset från den senaste finan
sieringsrundan eller transaktionen bedöms representera verkligt värde
på investeringarna då transaktioner har gjorts mellan oberoende parter.
Värderingen till verkligt värde baserad på tidigare transaktioner hålls
oförändrad under en period på upp till 12 månader om det inte finns
anledning till en omvärdering på grund av väsentliga förändringar
i externa marknadsfaktorer eller företagsspecifika faktorer. När den
senaste transaktionen i ett innehav överstiger 12 månader, eller när det
finns anledning till en omvärdering på grund av väsentliga förändringar
i externa marknadsfaktorer eller företagsspecifika faktorer, värderas
den finansiella tillgången genom antingen:
Att tillämpa relevanta värderingsmultiplar från liknande företag på
innehavets nyckeltal, liknande transaktioner i branschen eller den dis
konterade kassaflödesmetoden (DCF) där det finns betydande före
tagsspecifika data för att göra en sådan bedömning.
I vissa investeringar som befinner sig i ett tidigt skede, där det inte finns
några betydande intäkter eller tillräckliga finansiella data att basera
värderingen på, fastställs verkligt värde i stället utifrån en bedömning
av senaste transaktionsvärdet samt en milstolpsmetod där utvecklingen
i bolaget utvärderas mot budget eller liknande bolag, i ett liknande
skede, med en liknande riskprofil och transaktioner i sådana företag .
Följande värderingstekniker och betydande icke observerbara indata
har använts för att fastställa verkligt värde på investeringar i nivå 3:
2023 2022
VÄRDERINGS-
TEKNIK INDATA
INTER-
VALL
2023
INTER-
VALL
2022
2 043 2 412
Pris från senaste
finansierings
runda e.t. e.t. e.t.
257
Jämförbara
bolag
Omsättnings
multiplar 0,7-6,8
29
Diskonterat
kassaflöde
Marknads
ränta e.t. e.t .
En förändring med 10 procent av multiplarna skulle ge en påverkan på
investeringarna om MSEK 25,7 (0).
Det verkliga värdet av resterande aktier och andelar uppgår till MSEK
2 329 (2 412) per 30 november 2023 där de största investeringarna
utgörs av Sheertex MSEK 619 (526), Klarna MSEK 548 (456), och Infinited
Fiber Company MSEK 201 (10).
FÖRÄNDRINGAR I FINANSIELLA
TILLGÅNGAR BASERADE PÅ NIVÅ 3 INDATA 2023 2022
Ingående balans 2 412 3 623
Nya investeringar 285 816
Avyttringar 0 -25
Nedskrivningar -137
Omklassificering
1
28
Vinst eller förlust redovisad i övrigt
totalresultat
2
-231 -2 030
Utgående balans 2 329 2 412
1) Omklassificeringen avser investeringen i Worn Again som omklassats till innehav utan
bestämmande inflytande för 2022.
2) Redovisad effekt i övrigt totalresultat för 2022 utgörs främst av förlusten avseende
innehavet i Klarna om MSEK -2 482. Värderingen baseras på ett indikerat emissionspris
från en transaktion i juli 2022 .
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångarna i denna kategori värderas till upplupet anskaffningsvärde
varvid effektivräntan används vid beräkningen av värdet. Dessa tillgångar
hålls under affärsmodellen för inkassering av avtalsenliga kassaflöden
som endast består av betalningar av kapitalbelopp och ränta. Det redo
visade värdet på tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
justeras med eventuellt redovisat avdrag för förntade kreditförluster.
Denna kategori omfattar i första hand kassa och banktillgodohavanden
samt kundfordringar. Koncernens egen kreditverksamhet har avvecklats
och sköts nu genom samarbete med en extern part. Per balansdagen
hänförs koncernens samtliga kortfristiga placeringar till denna kategor i .
Förlustreserv för förväntade kreditförluster
Koncernen ska redovisa en förlustreserv för förväntade kreditförluster
på finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Per balansdagen redovisas en justering av förlustreserven i resultatet.
Koncernen värderar förlustreserven till ett belopp som motsvarar 12
månaders förväntade kreditförluster. För finansiella tillgångar där kredit
risken för det finansiella instrumentet har ökat betydligt sedan det första
redovisningstillfället, värderas förlustreserven till ett belopp motsvarande
de förväntade kreditförlusterna för den återstående löptiden. Likvida
medel bedöms ha låg kreditrisk. För kundfordringar tillämpas den för
enklade metoden som innebär att förlustreserven värderas till ett belopp
som motsvarar de förntade kreditförlusterna för återstående löptid.
Reserven för förväntade kreditförluster på kundfordringar per boksluts
dagen uppgår inte till ett väsentligt belopp och har därmed inte bokförts .
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet
Skulder ingår i denna kategori om de inte är värderade till upplupet
anskaffningsvärde eller verkligt värde via övrigt totalresultat. Dessa
finansiella skulder värderas initialt och löpande till verkligt värde via
resultaträkningen .
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
I denna kategori ingår finansiella skulder som inte innehas för handel.
Dessa redovisas initialt till verkligt värde, netto efter transaktionskost
nader och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning
av effektivräntemetoden, som innebär att den beräknade värdeför
ändringen (effektivräntan) redovisas som ränteintäkt eller räntekost
nad i resultaträkningen . Leverantörsskulder hänförs till denna kategori.
Dessa har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till
nominellt belopp. Skulder till kreditinstitut värderas till upplupet
anskaff ningsvärde. Samtliga skulder som anges under finansiella
skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde. En beräkning till
verkligt värde skulle minska koncernens skulder till kreditinstitut med
cirka MSEK 1 100. Minskningen beror på generella räntehöjningar
sedan skulder emitterades .
Forts Not 24. Finansiella tillgångar och skulder fördelade per kategori
124
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Derivat med säkringsredovisning
Samtliga derivat redovisas initialt och löpande till verkligt värde via
övrigt totalresultat. Koncernens policy är att derivat ska innehas endast
i säkringssyfte. Derivatinstrument utgörs av valutaterminskontrakt som
används för skydd mot risker för valutakursförändringar kopplade till
interna och externa varuflöden. För att uppfylla kraven på säkrings
redovisning krävs att det finns en tydlig koppling till den säkrade posten.
Vidare krävs att säkringen effektivt skyddar den säkrade posten, att
säkringsdokumentation upprättats och att effektiviteten kan mätas.
Valutaderivat värderas till verkligt värde baserat på indata motsvarande
nivå 2 i verkligt värdehierarkin . Per 30 november 2023 uppgår termins
kontrakt med positiva marknadsvärden till MSEK 1 089 (681) vilket redo
visas inom posten övriga kortfristiga fordringar. Terminskontrakt med
negativa marknadsvärden uppgår till MSEK 1 205 (1 365) vilket redovisas
inom övriga kortfristiga skulder. Av de utestående terminskontrakten
har vinst om MSEK 115 (-305) omförts till resultaträkningen då säkrade
transaktioner inträffat för dessa kontrakt. Resterande verkligt värde om
MSEK 232 (379) ingår i säkringsreserven inom eget kapital. Övriga
finansiella tillgångar och skulder har korta löptider. Därför bedöms de
verkliga värdena på dessa finansiella instrument approximativt mot
svara bokförda värden.
Vid säkringsredovisning klassificeras derivat som kassaflödessäkringar
eller som säkring av verkligt värde. Under 2022 förelåg endast kassa
flödeskringar och säkring av nettoinvestering i utlandet. Under 2023
tillkom en ränteswap (säkring av verkligt värde ) .
Säkring av prognostiserade valutaflöden
– kassaflödessäkringar
Derivat som skyddar det prognostiserade flödet redovisas som en
säkringsreserv till verkligt värde via övrigt totalresultat till dess att det
säkrade flödet träffar rörelseresultatet, varvid säkringsinstrumentets
ackumulerade värdeförändringar förs över till resultaträkningen för
att där möta resultateffekterna från den säkrade transaktionen.
Säkringseffektiviteten på kassaflödessäkringar för prognostiserade
valutaflöden mäts månadsvis genom att jämföra säkrad post mot
säkringsinstrument.
Det verkliga värdet på valutaterminer beräknas genom en diskontering
av skillnaden mellan den avtalade terminskursen och den terminskurs
som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperio
den. Diskontering görs till riskfri ränta baserad på statsobligationer.
kringar av nettoinvesteringar i utlandet
Derivat som är avsedda att säkra nettoinvesteringar i utlandsverksam
het redovisas till verkligt värde via övrigt totalresultat. Säkringseffektivi
teten på säkring av nettoinvestering i utlandet mäts kvartalsvis genom
att jämföra säkrad post mot säkringsinstrumen t . Per balansdagen upp
går lån i EUR som upptagits for att säkra nettoinvesteringar i
utlandsverksamhet till MEUR 700 (700). En förändring om tio procent
enheter i EUR/SEK-kursen skulle ge en påverkan på övrigt totalresultat
med MSEK 795 (764) .
kring av ränteexponering
Under 2023 har koncernen ingått en ränteswap för att uppnå önskad
räntebindning. Per 30 november 2023 uppgick det nominella beloppet
för utestående ränteswapavtal till MSEK 5 679 (0). Ränteswappen redo
visas som säkring av verkligt värde via resultaträkningen. Förändringar
i verkligt värde på swappen redovisas i resultaträkningen tillsammans
med förändringar i verkligt värde på den säkrade skulden hänförlig
till den säkrade risken. Värderingen baseras på terminsräntor framtagna
utifrån observerbara räntekurvor och diskontering av kontraktsenliga
kassaflödena (motsvarande nivå 2) .
Samtliga finansiella tillgångars och skulders verkliga värde överens
stämmer i allt väsentligt med bokfört värde. De tillgångar och skulder
som redovisas till upplupet anskaffningsvärde har kort kvarvarande
löptid, vilket medför att skillnaden mellan bokfört värde och verkligt
värde är oväsentlig .
Per balansdagen finns utestående terminskontrakt för kassaflödes
säkring rapporterade i säkringsreserven enligt följande tabell.
BOKFÖRT OCH
VERKLIGT VÄRDE, SEK
NOMINELLT BELOPP,
SEK
SÄLJER/KÖPER 2023 2022 2023 2022
NOK/SEK 19 -3 495 728
GBP/SEK 56 -46 2 270 3 063
DKK/SEK 18 -14 606 857
CHF/SEK 18 -11 610 887
EUR/SEK 319 -212 10 866 14 153
PLN/SEK -8 -39 1 079 875
USD/SEK 233 12 5 758 7 116
CAD/SEK 36 31 818 1 191
JPY/SEK 24 -3 447 699
HKD/SEK 3 0 74 64
RON/SEK 12 -15 426 547
CZK/SEK 6 -11 255 351
HUF/SEK 2 -10 327 325
AUD/SEK 7 1 315 400
CNH/SEK 9 18 335 719
RUB/SEK 0 0 0 0
TRY/SEK 0 -11 3 216
MXN/SEK 27 -62 1 200 1 060
SEK/USD -949 -40 24 424 25 924
SEK/EUR -63 34 2 484 2 241
Summa -232 -379 52 792 61 416
Forts Not 24. Finansiella tillgångar och skulder fördelade per kategori
125
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Löptidsanalys för säkringsinstrument:
2023
0-3
MÅN
3-6
MÅN
6-9
MÅN
9-12
MÅN
1-4
ÅR
4-8
ÅR
TOTALT
NOMI-
NELLT
BELOPP
Valutater
minskontrakt
med säkrings
redovisning
– inflöden 11 437 12 421 2 023 25 881
Valutater
minskontrakt
med säkrings
redovisning
– utflöden 15 024 11 208 664 12 26 908
Ränteswap
– säkring av
verkligt värde
via resultat
räkning 5 679 5 679
Säkring av
nettoinves
tering – lån
i utländsk
valuta 2 272 5 679 7 950
Omräknade till MSEK till balansdagens kurs
25. UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023 2022 2023 2022
Semesterlöneskuld 1 654 1 618
Sociala avgifter 1 217 1 030 41 34
Löneskuld 2 447 1 967 1 1
Lokalrelaterade poster 6 403 9 196
Övriga periodiserade
omkostnader 11 011 11 238 93 141
Totalt 22 733 25 050 135 176
26. UPPLYSNINGAR OM NÄRSTÅENDE
Vid redovisning av närstående tillämpas IAS 24 Upplysningar om
närstående.
H&M-koncernen har närståenderelationer med Ramsbury Invest AB,
formellt moderbolag till H & M Hennes & Mauritz AB, sina intressebolag
och joint ventures samt sina styrelseledamöter och koncernledning .
För mellanhavanden med styrelseledamöter, se not 8.
Ramsbury Invest AB ägs av familjen Stefan Persson. H&M-koncernen
hyr sedan tidigare butikslokaler av familjen Stefan Persson direkt eller
indirekt ägda fastigheter på; Drottninggatan i Stockholm, Kungsgatan
och Östra Hamngatan i Göteborg, Stadt Hamburgsgatan i Malmö,
Amagertorv i Köpenhamn, Oxford Circus och Regent Street i London,
Kaufingerstrasse i München, Via del Corso/Via Tomacelli Rom och
Wisconsin Avenue i Washington DC, samt sedan januari 2008 lokaler
för H&M:s huvudkontor i Stockholm. Hyra utgår enligt marknadsmäs
siga grunder och hyreskostnader samt andra fastighetsrelaterade
kostnader uppgick till sammanlagt MSEK 678 (583) för räkenskapsåret.
Utestående mellanhavande i form av förutbetald hyra uppgick till
MSEK 70 (0) och leasingskulder uppgick till MSEK 2 246 (2 288) per
30 november 2023.
Transaktioner med intresseföretag har ägt rum på marknadsmässiga
grunder och uppgick till MSEK 0 (122) för räkenskapsåret. Utestående
mellanhavanden med intressebolag uppgick till MSEK 0 (27) per den
30 november 2023. Föregående år avsåg belopp för transaktioner och
utestående mellanhavanden med intresseföretag främst Sellhelp AB
som i år klassificeras som ett dotterbolag. Transaktioner med joint
ventures har ägt rum på marknadsmässiga grunder och uppgick till
MSEK -1 (0) för räkenskapsåret. Utestående mellanhavanden med joint
ventures uppgick till MSEK -1 (0) per den 30 november 2023.
Ramsbury Invest AB, huvudägare i H & M Hennes & Mauritz AB, ställde
under 2020 ut 300 000 köpoptioner till Helena Helmersson, H&M-
koncernens före detta vd. Optionerna är utställda på marknadsmässiga
villkor och är baserade på en oberoende tredjepartsvärdering enligt
Black & Scholesmodellen. De utställda optionerna innebär ingen utspäd
ningseffekt för H&M:s aktieägare eller kostnad för H&M-koncernen
eftersom det sker mot Ramsbury Invest AB:s befintliga innehav. Varje
option ger rätt att köpa en B-aktie i H&M till ett lösenpris om 202:48
kronor per aktie under ett år efter en treårsperiod från avtalsdagen.
Helena Helmersson betalar en premie till utställaren Ramsbury Invest
om 12:34 kronor per option.
Forts Not 24. Finansiella tillgångar och skulder fördelade per kategori
126
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
27. RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Vid redovisning av finansiella instrument tillämpas IFRS 9 Finansiella instrument.
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023
RÄNTESATS %
30 NOV
FÖRETAGS-
CERTIFIKAT
OBLIGATIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
RÄNTESATS %
30 NOV
FÖRETAGS-
CERTIFIKAT
OBLIGATIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
2023 4,507 2 272 4,507 2 068
2024 4,363-12,25 625 339 4,363-4,389 625
2025 0 0
2026 1,7 2 000 1,7 2 000
2027 0 0
2028 16,33 260 0
2029 0,25 5 679 0,25 5 165
2030 0 0
2031 4,875 5 907 4,875 5 907
625 11 586 4 871 625 11 072 4 068
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022
RÄNTESATS %
30 NOV
FÖRETAGS-
CERTIFIKAT
OBLIGATIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
RÄNTESATS %
30 NOV
FÖRETAGS-
CERTIFIKAT
OBLIGATIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
2022 1,9-2 350 1,9-2 350
2023 0,784-26 600 2 369 0,784-2,61 600 2 068
2024 0 0
2025 0 0
2026 1,7 2 000 1,7 2 000
2027 0 0
2028 0 0
2029 0,25 5 459 0,25 5 165
950 5 459 4 369 950 5 165 4 068
På koncernen omvärderas lån i annan valuta löpande till balanskurs. I moderbolaget redovisas dessa lån avseende nettoinvestering i utländsk
verksamhet till ursprungligt bokfört värde.
KASSAFLÖDES-
PÅVERKANDE
EJ KASSAFLÖDES-
PÅVERKANDE
2022
UPPLÅNING OCH
AMORTERING
VALUTA-
FÖRÄNDRINGAR FÖRVÄRV 2023
Lån från kreditinstitut 4 369 427 75 4 871
retagscertifikat 950 -325 625
Obligation 5 459 5 802 325 11 586
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 10 778 5 904 400 17 082
2021
UPPLÅNING OCH
AMORTERING
VALUTA-
FÖRÄNDRINGAR FÖRVÄRV 2022
Lån från kreditinstitut 4 213 156 4 369
retagscertifikat 275 675 950
Obligation 5 127 332 5 459
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 9 615 675 488 10 778
Per den 30 november 2023 hade koncernen långfristiga leasingskulder om MSEK 48 729 (49 282) samt kortfristiga leasingskulder om MSEK 12 159
(12 575) som redovisas i not 17 .
127
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
28. BOKSLUTSDISPOSITIONER
MODERBOLAGET
2023 2022
Lämnade koncernbidrag -1 500 -3 150
Avskrivning utöver plan 4 11
Totalt -1 496 -3 193
29. ANDELAR I KONCERNBOLAG
Moderbolagets aktieinnehav
2023
ORGANISATIONS-
NUMMER
ANTAL
ANDELAR
BOKFÖRT
VÄRDE SÄTE
H & M Hennes & Mauritz Sverige AB 556151-2376 1 250 200,1 Stockholm
All in Equestrian AIE AB 556023-1663 1 150 30,6 Stockholm
H & M Hennes & Mauritz GBC AB 556070-1715 2 379 563,3 Stockholm
H & M Hennes & Mauritz International B.V. 40 0,1 Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz India Private Ltd 8 650 000 12,5 Indien
H & M Hennes & Mauritz Japan KK 99 11,7 Japan
H & M Hennes & Mauritz International AB 556782-4890 1 000 0,1 Stockholm
H & M Fashion AB 556922-7878 50 001 300,1 Stockholm
H & M Finance AB 559159-7090 50 000 0,1 Stockholm
Store Lens AB 559274-6936 25 000 0,0 Stockholm
H & M Finance BV 50 000 0,5 Nederländerna
Totalt 1 119,1
Dotterbolagens aktieinnehav
Helägda dotterbolag.
2023 ORG. NUMMER SÄTE
H & M Hennes & Mauritz AS Norge
H & M Hennes & Mauritz A/S Danmark
H & M Hennes & Mauritz UK Ltd Storbritannien
H & M Hennes & Mauritz UK Services Ltd Storbritannien
H & M Hennes & Mauritz AG Schweiz
H & M Hennes & Mauritz B.V. & Co. KG Tyskland
Impuls GmbH Tyskland
H & M Hennes & Mauritz Logistik AB Co. KG Tyskland
& Other Stories AB & Co. KG Germany Tyskland
H & M New Business AB & Co. KG Germany Tyskland
H & M Services Germany AB & Co. KG Tyskland
Sellhelp GmbH Tyskland
H & M Hennes & Mauritz Holding B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Netherlands B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Management B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Services B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Belgium NV Belgien
128
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
2023 ORG. NUMMER SÄTE
H & M Hennes & Mauritz Logistics NV Belgien
H & M NB Belgium NV Belgien
H & M Hennes & Mauritz GesmbH Österrike
H & M Hennes & Mauritz Oy Finland
H & M Hennes & Mauritz SARL Frankrike
H & M Hennes & Mauritz Logistics GBC France Frankrike
H & M Hennes & Mauritz LP USA
H & M Services US Inc. USA
H&M Retail USA Inc. USA
H&M Fashion Inc. USA
Hennes & Mauritz SL Spanien
Hennes & Mauritz Services SL Spanien
H & M Hennes & Mauritz sp. z o.o. Polen
H & M Hennes & Mauritz Logistics sp. z o.o. Polen
H & M Hennes & Mauritz Logistics 1 sp. z o.o. Polen
H & M Hennes & Mauritz CZ, s.r.o. Tjeckien
H&M Services CZ s.r.o. Tjeckien
Hennes & Mauritz Lda Portugal
H & M Hennes & Mauritz S.r.l. Italien
H & M Services S.r.l. Italien
H & M Hennes & Mauritz Inc. Kanada
H & M Hennes & Mauritz d.o.o. Slovenien
H & M Hennes & Mauritz (Ireland) Ltd Irland
H & M Hennes & Mauritz Kft Ungern
H & M Hennes & Mauritz (Far East) Ltd Hongkong
Puls Trading Far East Ltd Hongkong
H & M Hennes & Mauritz Holding Asia Ltd Hongkong
H & M Hennes & Mauritz Ltd Hongkong
Hennes & Mauritz (Shanghai) Commercial Co Ltd Kina
H & M Hennes & Mauritz (Shanghai) Trading Co Ltd Kina
H & M Hennes & Mauritz (Shanghai) Corporation Service Co.,Ltd Kina
H & M Hennes & Mauritz SK s.r.o. Slovakien
H & M Hennes & Mauritz S.A Grekland
H & M Hennes & Mauritz LLC Ryssland
H & M Hennes & Mauritz TR Tekstil Ltd Sirketi rkiye
H & M Hennes & Mauritz Ltd Sydkorea
H & M Hennes & Mauritz SRL Rumänien
H & M Hennes & Mauritz RO Services S.R.L. Rumänien
H & M Hennes & Mauritz d.o.o. Kroatien
H & M Hennes & Mauritz PTE Ltd Singapore
H & M Hennes & Mauritz EOOD Bulgarien
Weekday Brands AB 556675-8438 Sverige
Singular AB 559226-1647 Sverige
WLC Holding AB 559429-2640 Sverige
H & M Hennes & Mauritz S.A. de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz Management S.A. de C.V. Mexiko
Forts Not 29. Andelar i koncernbolag
129
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
2023 ORG. NUMMER SÄTE
H & M Hennes & Mauritz Servicios S.A. de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz Support S.A. de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz SIA Lettland
H & M Retail SDN BHD Malaysia
H & M Hennes & Mauritz SpA Chile
H & M Hennes & Mauritz OÜ Estland
H & M Hennes & Mauritz UAB Litauen
H & M Hennes & Mauritz d.o.o. Serbien
H and M Hennes and Mauritz PYT LTD Sydafrika
H & M Hennes & Mauritz Pty Ltd Australien
H & M Hennes & Mauritz S.A.C. Peru
H & M Hennes & Mauritz (Macau) Limited Indien
H & M Hennes & Mauritz Retail Private Limited Indien
COS Retail Private Limited Indien
H & M Hennes & Mauritz INC Filippinerna
H & M Hennes & Mauritz New Zealand Ltd Nya Zeeland
H & M Hennes & Mauritz Cyprus Ltd Cypern
H & M Hennes & Mauritz Kazakhstan LLP Kazakstan
H & M Hennes & Mauritz Colombia S.A.S. Colombia
H & M Hennes & Mauritz Iceland ehf Island
H & M Hennes & Mauritz Vietnam LLC Vietnam
H & M Hennes & Mauritz Georgia LLC Georgien
Hennes & Mauritz Uruguay S.A. Uruguay
H & M Hennes & Mauritz LLC Ukraina
H & M Hennes & Mauritz Bel LLC Belarus
H & M Hennes & Mauritz B&H d.o.o. Bosnien Hercegovina
H&M Hennes & Mauritz Kosovo SH.P.K. Kosovo
H&M Hennes & Mauritz Albania SH.P.K. Albanien
H&M Hennes & Mauritz MK dooel Skopje Nordmakedonien
H&M Hennes & Mauritz EC S.A.S. Ecuador
H&M Hennes & Mauritz LLC Puerto Rico
Dotterbolag med innehav utan bestämmande inflytande
2023
PROCENTUELLT
INNEHAV ORG. NUMMER SÄTE
Sellhelp AB 80,2 556996-1260 Sverige
H&M Hennes & Mauritz Brazil Importacoes Ltda. 80,0 Brasilien
Forts Not 29. Andelar i koncernbolag
130
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
30. OBESKATTADE RESERVER
MODERBOLAGET
2023 2022
Avskrivningar utöver plan 17 21
Totalt 17 21
31. EVENTUALRPLIKTELSER
Vid redovisning av ställda säkerheter och eventualförpliktelser tillämpas
IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar.
En eventualförpliktelse redovisas vid en möjlig förpliktelse för vilken det
återstår att få bekräftat om företaget har en befintlig förpliktelse som
skulle kunna leda till ett utflöde av resurser. Alternativt finns en befintlig
förpliktelse som inte uppfyller kriterierna att redovisas i balansräkningen
som avsättning eller annan skuld då det inte är troligt att ett utflöde av
resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen eller då inte en
tillräckligt tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras .
Koncernen är involverad i olika typer av tvister men bedömning
är att ingen av de nuvarande tvisterna kommer att ha någon väsentlig
påverkan på koncernens resultat. För information gällande skatte
tvister, se not 12.
Vare sig koncernen eller moderbolaget har några ställda säkerheter.
MODERBOLAGET
2023 2022
Moderbolagsgarantier för
hyreskontrakt 12 292 12 687
Logistik 2 776 2 835
Solcellsparker 520 260
Totalt 15 588 15 782
32.NTEINTÄKTER, RÄNTEKOSTNADER
OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Moderbolagets ränteintäkter och liknande resultatposter utgörs av
ränteintäkter MSEK 280 (7) samt omräkningseffekter på fordringar och
skulder från koncernbolag MSEK 0 (21).
Moderbolagets räntekostnader och liknande resultatposter utgörs av
räntekostnader MSEK -267 (-123) samt omräkningseffekter på ford
ringar och skulder från koncernbolag MSEK 1 (0).
33. HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Den 31 januari 2024 valde Helena Helmersson att lämna vd rollen
och H&M-koncernen. Styrelsen utsåg Daniel Ervér, ansvarig för varu
märket H&M, till ny vd och koncernchef för H&M-koncernen med
omedelbar verkan.
Den 25 februari 2024 meddelade styrelsen för Re:NewCell AB, ett av
H&M-koncernens innehav via New Growth & Ventures, att de beslutat
att ansöka om att försätta bolaget i konkurs. Re:NewCell AB försattes
i konkurs av Stockholms tingsrätt 26 februari 2024. H&M-koncernens
aktieinnehav uppgick per 30 november 2023 till MSEK 34 som ingår
i balansposten Övriga aktier och andelar. I december 2023 ställdes ett
lån om MSEK 45 ut från H&M-koncernen till Re:NewCell AB.
Den 6 mars 2024 tillkännagavs att H&M-koncernen och Vargas Holding
lanserar Syre, ett nytt företag som ska skala upp återvunnen polyester
från textil till textil. H&M-koncernen har ingått ett offtake avtal med
Syre värt totalt 600 miljoner USD över sju år, vilket täcker en betydande
del av H&M-koncernens långsiktiga behov av återvunnen polyester,
som för närvarande främst kommer från återvunna PET-flaskor (rPET).
34. VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår att årsstämman 2024 beslutar att en ordinarie
utdelning ska ske om SEK 6 :50 per aktie och att resterande vinstmedel
till stämmans förfogande överförs i ny räkning. Se vidare information i
styrelsens utdelningskommentar i förvaltningsberättelsen på sidan 51.
Styrelsens förslag till vinstdisposition vid årsstämman 2024
SEK
Till årsstämmans förfogande står
1
16 065 251 926
Styrelsen föreslår att till aktieägarna utdelas
kronor: 6:50 per aktie
2
10 468 524 463
Att som kvarstående vinstmedel
balanseras 5 596 727 463
16 065 251 926
1) Inklusive kvarvarande belopp om MSEK 1 877 för det, per 30 november 2023, pågående
aktieåterköpsprogrammet.
2) Baserat på utestående aktier, exklusive egna aktier, per 21 mars 2024.
131
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Årsredovisningens undertecknande
Undertecknade försäkrar att koncernredovisningen respektive årsredo
visningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisnings
standarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG)
nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder respektive god redovisningssed och ger en
rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resul
tat. Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 21 mars 2024
Karl-Johan Persson
Styrelseordförande
Stina Bergfors
Styrelseledamot
Anders Dahlvig
Styrelseledamot
Lena Patriksson Keller
Styrelseledamot
Christian Sievert
Styrelseledamot
Christina Synnergren
Styrelseledamot
Niklas Zennström
Styrelseledamot
Danica Kragic Jensfelt
Styrelseledamot
Ingrid Godin
Styrelseledamot
Louise Wikholm
Styrelseledamot
Tim Gahnström
Styrelseledamot
Daniel Ervér
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 21 mars 2024
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
132
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Revisionsberättelse
Till bolagssmman i H & M Hennes & Mauritz AB (publ)
organisationsnummer 556042-7220
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för H & M Hennes & Mauritz AB (publ) för räkenskapsåret 2022-12-01 -
2023-11-30, med undantag för hållbarhetsrapporten på sidorna 8093
och bolagsstyrningsrapporten på sidorna 52–79. Bolagets årsredovis
ning och koncernredovisning ingår på sidorna 45–132 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 30 november 2023
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredo
visningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 30 november 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och års
redovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte hållbarhetsrapporten
på sidorna 80–93 och bolagsstyrningsrapporten på sidorna 52–79.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och kon
cernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för
bjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perio
den. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i
vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Nedskrivningsprövning av butikstillgångar
Per den 30 november 2023 innehar koncernen materiella anläggnings
tillgångar i huvudsak bestående av inventarier (MSEK 24 553) och nytt
janderättstillgångar (MSEK 56 294). Företagsledningen ska, i enlighet
med IAS 36 Nedskrivningar, genomföra en årlig bedömning avseende
indikatorer på nedskrivning av butiksportföljen. En nedskrivning av
inventarier och nyttjanderättstillgångar har redovisats uppgående till
MSEK 82 respektive MSEK 236, exklusive butiker där beslut om
stängning togs innan räkenskapsårets slut.
Koncernen anser generellt sett att en grupp av butiker, baserad
enväsentlig andel av gemensamma intäktsflöden inkluderat allokering
av online försäljning, utgör en kassagenererande enhet och nedskriv
ningsprövas separat. Beslutet om vad som utgör en kassagenererande
enhet är förenat med företagsledningens bemningar och ett högt
inslag av uppskattningar.
När en nedskrivningsprövning har genomförts, har företagsledningen
uppskattat butikstillgångarnas återvinningsvärde baserat på deras nytt
jandevärde som tagits fram genom en diskonterad kassaflödesmodell.
Detta är förenat med företagsledningens bemningar och ett antal
antaganden såsom framtida tillväxt av intäkter, förändringar i brutto
marginal, långsiktig tillväxttakt och använda diskonteringsräntor.
Förändringar i företagsledningens bedömningar och antaganden kan
ha en väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna och därav
bedöms nedskrivningsprövning av butikstillgångar vara ett särskilt
betydelsefullt område.
Koncernens redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar avseende
nedskrivningsprövning av butikstillgångar framgår av not 1 (Redovisnings
principer), not 15 (Byggnader, mark och inventarier) och not 17 (Leasing).
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransk
ningsåtgärder:
Utvärdering av redovisningsprinciper för nedskrivningsprövning av
butikstillgångar för att verifiera efterlevnad av IFRS, med hjälp av
redovisningsspecialister.
Genomgång av processen för nedskrivningsprövning av butiks
tillgångar samt processen för upprättande av prognoser,
Utvärdera och utmana företagsledningens identifierade
nedskrivningsindikatorer,
Utvärdera och utmana företagsledningens ställningstagande
ochunderliggande dokumentation avseende vad som utgör en
kassagenererande enhet,
Utvärdera och utmana väsentliga antaganden såsom framtida
tillväxt av intäkter, förändringar i bruttomarginal, långsiktig tillväxt
takt och använda diskonteringsräntor,
Granska riktigheten i tidigare prognoser vad gäller tillväxt och
framtida kassaflöde för att bedöma tillförlitligheten i processen
förframtagandet av prognoser,
Utvärdera lämpligheten i använda diskonteringsräntor med hjälp av
våra värderingsspecialister,
Granskning av modellenr nedskrivningsprövning för aritmetisk
korrekthet och att företagsledningens använda metoden efterlever
kraven i IAS 36 Nedskrivningar, samt
Utvärdering av att erforderliga upplysningar har lämnats i de
finansiella rapporterna.
133
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Redovisning av leasingavtal
Koncernen har ett stort antal leasingavtal, inkluderat ungefär 4 400
butikslokaler samt flertalet kontor och lagerlokaler världen över. Per
30november 2023 uppgår nyttjanderättstillgångar till MSEK 56 294
och utgör 31% av koncernens totala tillgångar. IFRS 16 Leasingavtal är
komplex och kräver att företagsledningen gör väsentliga bemningar
och antagande, såsom att bema leasingavtalens längd och marginell
låneränta. Företagsledningen arbetar aktivt med butiksportföljen vilken
betyder att avtal löpande ändras, avslutas och förnyas. Redovisning av
leasingavtal kräver en väl fungerande process och en tydlig policy. För
ändringar i företagsledningens bedömningar och antaganden kan ha
en väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna och därav bedöms
redovisning av leasingavtal vara ett särskilt betydelsefullt område.
Koncernens redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar avseende
leasingavtal framgår av not 1 (Redovisningsprinciper) och not 17 (Leasing).
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransk
ningsåtgärder:
Utvärdering av redovisningsprinciper för redovisning av leasing
avtal för att verifiera efterlevnad av IFRS, med hjälp av redo
visningsspecialister,
Genomgång av den interna kontrollmiljön avseende leasing och
testa design och implementation av identifierade nyckelkontroller,
Granskning av företagsledningens bedömning av leasingvillkor
inkluderat förnyade avtal och förlängningar,
Utvärdera metoden för att bedöma den marginella låneräntan och
på stickprovsbasis granska använd låneränta,
Granskning av nedskrivningsprövning av nyttjanderättstillgångar,
Granskning på stickprovsbasis av riktigheten i underliggande data
mot leaseavtal eller annan underliggande information,
Granskning av den matematiska riktigheten i beräkning av
nyttjanderättstillgången och leasingskulden, samt
Utvärdering av att erforderliga upplysningar har lämnats i de
finansiella rapporterna.
Värdering av varulager
Koncernens varulager är väsentligt och återfinns i centrallager och
butiker i ett stort antal länder världen över. Per den 30 november 2023
uppgår varulager till MSEK 37 358 och utgör 21% av koncernens totala
tillgångar. Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet
ochnettoförsäljningsvärdet. Värdering av varulager förutsätter tydliga
policies och är förenat med företagsledningens bedömningar och upp
skattningar, såsom att beräkna kostnader för tull och frakt samt att
uppskatta en avsättning för inkurans och returer. Det nuvarande makro
ekonomiska klimatet har ökat osäkerheten och kundbeteenden i detalj
handeln ändras fort, vilket medför att bemningar och uppskattningar
kontinuerligt måste utvärderas. En förändring i företagsledningens
bedömningar och uppskattningar kan ha en väsentlig påverkan på de
finansiella rapporterna och därav bedöms värdering av varulager vara
ett särskilt betydelsefullt område.
Koncernens redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar avseende
värdering av varulager framgår av not 1 (Redovisningsprinciper) och
not18 (Varulager).
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransk
ningsåtgärder:
Utvärdering av redovisningsprinciper för redovisning av varulager
för att verifiera efterlevnad av IFRS, med hjälp av redovisnings
specialister,
Genomgång av den interna kontrollmiljön avseende varulager och
testa design och implementation av identifierade nyckelkontroller,
inklusive relevanta IT system,
Observationer, på stickprovsbasis, av lagerinventeringar i butiker
och lagerlokaler,
Granskning, på stickprovsbasis, av värdering av varulager,
Granskning av företagsledningens bedömningar och uppskatt
ningar avseende avsättningar för inkurans och returer, samt
Utvärdering av att erforderliga upplysningar har lämnats i de
finansiella rapporterna.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis
ningenoch koncernredovisningen. Den andra informationen består av
ersättningsrapporten samt sidorna 2–44, 8093 och 138–144. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för den
andrainformationen.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig
med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genom
gång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna informa
tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rappor
tera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
attårsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de
ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som
de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och kon
cernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid uppttandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansva
rar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets
och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när
så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fort
sätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verk
ställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam
heten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
134
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvaroch uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredo
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
iSverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdömeoch har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter
iårsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, utformar och utför gransknings
åtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisions
bevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund
för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig fel
aktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig
felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan
innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma gransknings
åtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens upp
skattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida
det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
Omvi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor,
måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upp
lysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är
otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och kon
cernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis
som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan
framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag och en
koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredo
visningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relatio
ner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
avdessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
deför revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ
ningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för H & M Hennes & Mauritz AB (publ) för år 2022-12-01 -
2023-11-30 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
iförvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verk
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bemning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer
nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontroll
eras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bok
föring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
135
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bema om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att
med rimlig grad av säkerhet bema om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättnings
skyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
viprofessionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
tilldispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bemning med utgångs
punkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen
på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt
uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt
ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
harvi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
iett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers
marknaden för H& M Hennes & Mauritz AB (publ) för räkenskapsåret
2022-12-01 - 2023-11-30.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esefrapporten upprättats i ett format som
iallt väsentligt möjligr enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esefrapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till H & M Hennes & Mauritz AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
attEsefrapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bemer
nödvändig för att upprätta Esefrapporten utan väsentliga felaktig
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esefrapporten
iallt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vårgranskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esefrapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund
i Esefrapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar
ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
attEsefrapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisning och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effek
tiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esefrapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstäm
ning av att Esefrapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huruvida koncer
nens resultat, balans och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys
samt noter i Esefrapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esefförordningen.
136
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna
8093 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 12 Revi
sorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta inne
bär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 52–79 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovis
ningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revi
sorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfatt
ning som en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss till
räcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med
6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26 årsredovisningslagen samt 7 kap.
31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Deloitte AB, utsågs till H & M Hennes & Mauritz AB (publ)s revisor
avbolagsstämman 4 maj 2023 och har varit bolagets revisor sedan
6maj 2021.
Stockholm den 21 mars 2024
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
137
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Nyckeltalsdefinitioner
Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av
H&M-koncernens tillämpade ramverk för finansiell rapportering, vilket
baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikationer som
används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för
att förse H&M-koncernens intressenter med finansiell information om
koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett kon
sekvent sätt.
Dessa andra nyckeltal och indikationer anses nödvändiga för att kunna
följa utvecklingen av koncernens finansiella mål. Genom en kombina
tion av kontinuerlig tillväxt, hög lönsamhet, ett stabilt kassaflöde och
rätt användning av kapitalet är målet att generera en hög totalavkast
ning för H&M-koncernens aktieägare. Därför är nyckeltal avseende
tillväxt, lönsamhet och kapital, aktiebaserade mått och kapitalbegrepp
relevanta att presentera kontinuerligt.
Nedan följer en lista över definitioner av de nyckeltal och indikationer
som används, refereras till och presenteras i rapporteringen.
Resultat- och avkastningsmått
KONCERNEN
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL 2023 2022
Årets resultat 8 723 3 566
Genomsnittligt eget kapital 49 179 55 388
Avkastning på eget kapital 17,7% 6,4%
Definition: Årets resultat i relation till det genomsnittliga egna kapitalet.
Orsak till användning: Avkastning på eget kapital används då det är ett
mått på företagets avkastning på aktieägarnas investeringar.
AVKASTNING PÅ
SYSSELSATT KAPITAL
KONCERNEN
2023 2022
Resultat efter finansiella poster 13 010 6 216
Räntekostnader 2 143 1 115
Genomsnittligt eget kapital 49 179 55 388
Genomsnittliga räntebärande skulder 75 659 70 044
Avkastning på sysselsatt kapital 12,1% 5,8%
Definition: Resultat efter finansiella poster ökat med räntekostnader
irelation till genomsnittligt eget kapital samt genomsnittligt ränte
bärande skulder.
Orsak till användning: Ett mått på lönsamheten efter hänsyn tagen
tillhur mycket kapital som används. En högre avkastning på sysselsatt
kapital tyder på att kapitalet används på ett effektivare sätt.
KONCERNEN
BRUTTORESULTAT 2023 2022
Nettoomsättning 236 035 223 553
Kostnad sålda varor -115 139 -110 183
Bruttoresultat 120 896 113 370
Definition: Nettoomsättning minus kostnad för sålda varor.
Orsak till användning: Detta är ett av de sätt som koncernen mäter lön
samhet på. Bruttoresultatet påverkas av flertalet faktorer, exempelvis
sortiment, prisutveckling och kostnadsförändringar.
KONCERNEN
BRUTTOMARGINAL 2023 2022
Nettoomsättning 236 035 223 553
Bruttoresultat 120 896 113 370
Bruttomarginal 51,2% 50,7%
Definition: Bruttoresultatet i relation till nettoomsättning.
Orsak till användning: Detta är ett av de sätt som koncernen mäter lön
samhet på. Bruttoresultatet påverkas av flertalet faktorer, exempelvis
sortiment, prisutveckling och kostnadsförändringar.
KONCERNEN
RÖRELSERESULTAT 2023 2022
Nettoomsättning 236 035 223 553
Kostnad sålda varor -115 139 -110 183
Försäljningskostnader -96 435 -94 542
Administrationskostnader -10 895 -11 390
Resultat från innehav i intresseföretag
och joint ventures 971 -269
Rörelseresultat 14 537 7 169
Definition: Nettoomsättning minus alla kostnader hänförliga till rörelsen,
men exklusive finansnetto och skatt.
Orsak till användning: Visar resultatet för den operativa verksamheten.
KONCERNEN
RÖRELSEMARGINAL 2023 2022
Nettoomsättning 236 035 223 553
Rörelseresultat 14 537 7 169
Rörelsemarginal 6,2% 3,2%
Definition: Rörelseresultat i procent av årets nettoomsättning.
Orsak till användning: Nyckeltalet visar operativ lönsamhet.
KONCERNEN
EBITDA 2023 2022
Rörelseresultat 14 537 7 169
Avskrivningar och nedskrivningar 22 955 22 579
EBITDA 37 492 29 748
Definition: EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and
Amortisation). Rörelseresultat före räntor, skatter, av och nedskriv
ningar inkl IFRS 16.
Orsak till användning: Måttet är ett komplement till rörelseresultatet då
det visar det kassamässiga resultatet från verksamheten.
138
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Kapitalmått
KONCERNEN
ANDEL RISKBÄRANDE KAPITAL 2023 2022
Eget kapital 47 601 50 757
Latent skatteskuld 2 416 3 273
Balansomslutning 181 273 182 048
Andel riskbärande kapital 27,6% 29,7%
Definition: Eget kapital ökat med uppskjuten skatteskuld i relation till
balansomslutningen.
Orsak till användning: Visar finansiell möjlighet och oberoende för att
utveckla affärsverksamheten.
KONCERNEN
SOLIDITET 2023 2022
Eget kapital 47 601 50 757
Balansomslutning 181 273 182 048
Soliditet 26,3% 27,9%
Definition: Eget kapital i relation till balansomslutningen.
Orsak till användning: Visar finansiell möjlighet och oberoende för att
utveckla affärsverksamheten.
KONCERNEN
SYSSELSATT KAPITAL 2023 2022
Eget kapital 47 601 50 757
Räntebärande skulder 78 348 72 968
Sysselsatt kapital 125 949 123 725
Definition: Eget kapital ökat med räntebärande skulder.
Orsak till användning: Visar bolagets förmåga att tillgodose kortsiktiga
kapitalåtaganden.
KONCERNEN
OPERATIVT RÖRELSEKAPITAL 2023 2022
Kundfordringar 3 301 3 014
Varulager 37 358 42 495
Leverantörsskulder -21 027 -21 090
Operativt rörelsekapital 19 632 24 419
Definition: Kundfordringar plus varulager minus leverantörsskulder.
Orsak till användning: Bedömer ett företags likviditet och operativa
effektivitet genom att se på omsättningstillgångar och kortfristiga skul
der som innehas för handel och är nödvändiga för verksamhetens drift.
TOTALT RÖRELSEKAPITAL
KONCERNEN
2023 2022
Operativt rörelsekapital 19 632 24 419
Skattefordringar 3 830 3 212
Övriga fordringar 5 111 4 601
Förutbetalda
kostnader 4 531 4 494
Skatteskulder -1 377 -1 843
Övriga skulder -7 329 -6 048
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter -22 733 -25 050
Totalt rörelsekapital 1 665 3 785
Definition: Operativt rörelsekapital plus skattefordringar, övriga ford
ringar och förutbetalda kostnader minus skatteskulder, övriga skulder
och upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Orsak till användning: Bedömer ett företags likviditet och operativa
effektivitet genom att se på omsättningstillgångar och kortfristiga
skulder som är nödvändiga för verksamhetens drift.
KONCERNEN
NETTOLÅNESKULD 2023 2022
Avsättningar för pensioner 379 333
Räntebärande leasingskulder 60 888 61 857
Skulder till kreditinstitut 17 082 10 778
Likvida medel -26 398 -21 707
Nettolåneskuld 51 951 51 261
Definition: Räntebärande skulder inkl IFRS 16 inklusive pensionsskuld
med avdrag för likvida medel och kortfristiga placeringar.
Orsak till användning: Används för att visa nettot av räntebärande till
gångar och räntebärande skulder.
FINANSIELL NETTOSKULD/
NETTOKASSA
KONCERNEN
2023 2022
Räntebärande skulder exklusive
leasingskulder och avsättningar för
pensioner 17 082 10 778
Likvida medel och kortfristiga
placeringar -26 398 -21 707
Finansiell nettoskuld (+) /
nettokassa (-) -9 316 -10 929
Definition: Räntebärande skulder exklusive leasingskulder och
avsättningar för pensioner minskat med likvida medel och kortfristiga
placeringar.
Orsak till användning: Används för att visa nettot av företagets upp
låning, likvida medel och kortfristiga placeringar.
139
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
KONCERNEN
OPERATIVT KASSAFLÖDE / EBITDA 2023 2022
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 33 949 24 745
EBITDA 37 492 29 748
Operativt kassaflöde / EBITDA 90,5% 83,2%
Definition: Kassaflöde från den löpande verksamheten i relation
tillEBITDA.
Orsak till användning: Mått på hur mycket kassaflöde den löpande
verksamheten genererar i relation till bokföringsmässigt resultat.
Aktierelaterade mått
KONCERNEN
EGET KAPITAL PER AKTIE 2023 2022
Eget kapital 47 601 50 757
Antal utestående aktier per
balansdagen, tusental 1622 548 1 629 687
Eget kapital per aktie 29,34 31,15
Definition: Eget kapital dividerat med antal aktier.
Orsak till användning: Nyckeltalet kan visa över tid om bolaget ökar
aktieägarnas kapital.
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE
VERKSAMHETEN PER AKTIE
KONCERNEN
2023 2022
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 33 949 24 745
Genomsnittligt antal utestående
aktier, tusental 1629 097 1 649 847
Kassaflöde från den löpande
verksamheten per aktie 20,84 15,00
Definition: Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten
dividerat med antal aktier.
Orsak till användning: Nyckeltalet visar kassaflödet från den löpande
verksamheten per aktie vilket har betydelse för hur bolaget kan
finansiera sina investeringar.
KONCERNEN
P/E-TAL 2023 2022
Priset per aktie per bokslutsdag 167,90 116,66
Resultat per aktie 5,35 2,16
P/E-tal 31 54
Definition: Priset per aktie genom resultat per aktie.
Orsak till användning: Nyckeltalet visar hur periodens resultat förhåller
sig till priset på aktien.
Forts Nyckeltalsdefinitioner
140
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
H&M-aktien
NYCKELTAL PER AKTIE 2023 2022 2021 2020 2019
Eget kapital per aktie, SEK
1
29,34 31,15 36,26 33,00 34,48
Resultat per aktie, SEK
1
5,35 2,16 6,65 0,75 8,12
Ändring från föregående år, % +148 -68 +787 -91 +6
Utdelning per aktie exklusive egna aktier, SEK
1, 2
6,50 6,50 6,50 0,00 9,75
Börskurs per 30 november, SEK 167,90 116,66 160,00 181,60 184,84
P/E-tal 31 54 24 242 23
1) Före och efter utsdning, exklusive egna aktier.
2) Utdelning som beslutats och utbetalats under året.
DE STÖRSTA AKTIEINNEHAVARNA, 30 NOVEMBER 2023
ANTAL AKTIER % AV RÖSTVÄRDE % AV ANTAL AKTIER
Familjen Stefan Persson med bolag 939544 411 79,7 57,7
Familjen Lottie Tham med bolag 88680 400 2,6 5,4
State Street Bank and Trust CO W9 56163 509 1,7 3,5
JP Morgan Chase Bank NA W9 28119 724 0,8 1,7
Swedbank Robur Fonder 23756 929 0,7 1,5
AMF – Försäkring och Fonder 22229 287 0,7 1,4
Handelsbanken fonder 22049 636 0,7 1,4
Fjärde AP-fonden 20264 941 0,6 1,2
Northern Trust Company London Branch 14684 130 0,4 0,9
The Bank of New York Mellon, W9 14 297 018 0,4 0,9
FÖRDELNING EFTER AKTIEINNEHAV, 30 NOVEMBER 2023
AKTIEINNEHAV ANTAL AKTIEÄGARE % ANTAL AKTIER %
MEDELANTAL AKTIER
PER AKTIEÄGARE
1–500 187 171 83,1 20 954 245 1,3 112
501–1 000 17 796 7,9 13 903 559 0,8 781
1 001–5 000 16 275 7,2 35 961 102 2,2 2 210
5 001–10 000 2 142 0,9 15 695 920 1,0 7 328
10 001–15 000 631 0,3 7 920 176 0,5 12 552
15 001–20 000 339 0,2 6 037 000 0,4 17 808
20 001– 1 002 0,4 1 529 214 835 93,8 1 526 163
Summa 225 356 100,0 1 629 686 837 100,0 7 232
H&M-AKTIENS UTVECKLING I KRONOR UNDER DE SENASTE TIO ÅREN
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
50
100
150
200
250
300
350
Från 1 januari 2014–1 januari 2024
r mer information se avsnittet om investerarrelationer på hmgroup.com.
Källa: Cision/Millistream
141
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Årsstämma
TID OCH PLATS
H&M:s årsstämma 2024 äger rum fredagen den 3 maj 2024 klockan
15.00 (CEST) i Erling Perssonsalen, Aula Medica, Karolinska Institutet
iSolna. Det finns möjlighet att poströsta.
För närmare information om årsstämman, se kallelsen som finns på
hmgroup.com/arsstamma.
UTDELNING
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman den 3 maj 2024 en
utdelning om SEK 6:50 per aktie. Styrelsen föreslår att utdelningen ska
utbetalas vid två olika tillfällen under året – i maj samt i november.
Den första utdelningsbetalningen om SEK 3:25 per aktie föreslås ha
den 7 maj 2024 som avstämningsdag. Med denna avstämningsdag
beräknas utbetalning av utdelningen ske från Euroclear Sweden AB
den 13 maj 2024.
För att vara garanterad utdelning måste H&M-aktier ha köpts senast
den 3 maj 2024. Exdagen är den 4 maj 2024.
Vid det andra utbetalningstillfället om SEK 3:25 per aktie föreslås den
8november 2024 som andra avstämningsdag. Med denna avstäm
ningsdag beräknas utbetalning av utdelningen ske från Euroclear
Sweden AB den 13 november 2024.
För att vara garanterad utdelning vid det andra utbetalningstillfället
måste H&M-aktier ha köpts senast den 6 november 2024. Exdagen är
den 7 november 2024.
Kalendarium
H & M Hennes & Mauritz AB lämnar följande information:
27 mars 2024 Tremånadersrapport
3 maj 2024 Årsstämma 2024 kl. 15.00 (CEST)
27 juni 2024 Sexmånadersrapport
26 september 2024 Niomånadersrapport
30 januari 2025 Bokslutskommuniké
142
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Definitioner som vi använder
I denna rapport används vissa ord och fraser för att beskriva vår strategi
när vi talar om specifika sociala frågor och miljöfrågor. Här förklaras vad
vi menar med dessa termer.
Cirkulär och cirkularitet är termer som används genomgående
i rapporten i olika sammanhang. De används övergripande för att
beskriva verksamheter som uppfyller Ellen MacArthur Foundations
(EMF) definition av en cirkulär ekonomi. Den grundar sig på tre principer,
drivna av design: eliminera avfall och föroreningar, cirkulera produkter
och material (till dess högsta värde) och regenerera naturen. Mer speci
fikt stödjer vi Ellen MacArthur Foundations vision för en cirkulär eko
nomi för mode, där produkter designas för att kunna användas längre,
tillverkas för att kunna återanvändas och återvinnas och är gjorda av
säkra, återvunna eller förnybara material. Vårt cirkulära ekosystem
innebär att omsätta alla dessa principer i praktiken genom hur vi
bedriver vår verksamhet och skapar våra produkter:
Cirkulära produkter: Skapa produkter som är gjorda för att hålla
länge, tillverkade i säkra, återvunna, regenererade eller hållbart
framställda material och som kan cirkulera flera gånger.
Cirkulära leverantörskedjor: Bygga skalbara system som cirkulerar
produkter och material för reparation, återanvändning, återbruk och
återvinning och använder produktionsprocesser med lägre påverkan,
såsom färgning, tryck och efterbehandling.
Cirkulära kundresor: Erbjuda bekma sätt att engagera sig i cirkulärt
mode där produkter används längre innan de repareras, återanvänds,
återbrukas eller återvinns.
Kundnära cirkulära affärsmodeller är ytterligare ett begrepp som
används för att beskriva cirkulära kundresor. Cirkulära affärsmodeller
kan finnas i hela ekosystemet. När vi pratar om affärsmodeller för
produktrd, reparation och återanvändning, benämner vi dem som
kundnära cirkulära affärsmodeller.
Rättvis ersättning i vår leverantörskedja inom produktion avser
enlönsom – under en vanlig arbetsvecka utan övertid – räcker för att
tillgodose de anställdas och deras familjers grundläggande behov och
ger en viss diskretionär inkomst. Som ett minimum bör lönen uppfylla
lagliga nivåer eller gällande kollektivavtalsnivåer om dessa är högre.
Vår vision är att leda förändring, vilket innebär innovation, förädling
och investeringar för att skala nya material, tekniker och affärsmodeller
med potential att frikoppla vår affärstillväxt från användning av resurser.
Det betyder att förka göra saker annorlunda och våga ta första
steget. Det innebär att vara transparenta och arbeta för att förbättra
exaktheten och jämförbarheten av information i branschen. Slutligen
innebär det att samarbeta med andra för att sträva efter att förbättra
hur branschen fungerar och bidra till att utforma den lag stiftning
ochinfrastruktur som behövs för en mer hållbar och cirkulär mode
industri i framtiden.
Mer hållbart framställt beskriver förändringar av vår operativa
verksamhet, eller våra leverantörers verksamhet, som har en lägre miljö
påverkan än konventionella alternativ. Vi baserar denna bemning på
flera kvalitativa och kvantitativa jämförbara datakällor, däribland data
från Lifecycle Assessment (LCA) data från tredje part, externa jämförelser
och bedömningar, resultat från utrderingar av vår leverantörskedja
samt övrig data och nyckeltal.
Föredragna transportalternativ avser transportsätt som medför
minskade utsläpp, däribland fordon som drivs av 100 procent bio
bränsle, el eller som har nollutsläpp.
1
1) Ett fordon med nollutsläpp släpper inte ut avgaser eller andra föroreningar under drift.
Vår definition av återvunna eller hållbart framställda material har
förändrats över tid – från att material främst utvärderats utifrån miljö
mässiga faktorer i jämförelse med dess konventionella alternativ, till vår
approach i dag som är mer holistisk och även inkluderar sociala faktorer.
Vår approach baseras på Textile Exchanges definition av föredragna
fibrer och material: ”En fiber eller ett råmaterial som konsekvent levere
rar reducerad påverkan och adderade fördelar för klimat, natur och
människor jämfört med konventionella alternativ, genom en holistisk
approach till förändring av produktionssystem”. Textile Exchanges verk
tyg, Preferred Fiber and Material Matrix (PFMM), ger ytterligare klarhet
kring vad som utgör ett ”föredraget” material per materialkategori.
Vår bedömning av vad som är ett återvunnet eller hållbart framställt
material görs utifrån frivilliga hållbarhetsstandarder, Textile Exchanges
definition av föredragna fibrer och material, The Fashion Industry
Charter for Climate Action – Raw Materials Working Group’s arbete
med att identifiera material med låg klimatpåverkan inom varje fiber
kategori, samt inköpsprocesser i linje med relevanta interna policys
inom H&M-gruppen.
Läs mer om vår definition av återvunna eller hållbart framställda
material på hmgroup.com/sustainability/circularityandclimate/materials.
Regenerativt jordbruk är ett begrepp vi refererar till i samband med
råmaterialproduktion. Det grundar sig i en holistisk syn på sambandet
mellan jordbruket och naturen. Regenerativa odlingsmetoder förbättrar
jordhälsa och återställer naturliga processer, vilket bidrar till ökad
klimat resiliens och jordbrukarnas förmåga till försörjning.
Ansvarsfull är en av tre pelare i vår långsiktiga vision av materialinköp.
Idetta sammanhang innebär det att anskaffa material med den över
gripande strävan att respektera mänskliga rättigheter och minska miljö
påverkan och samtidigt bidra till hållbar utveckling i de länder där vi
anskaffar materialet.
2
Det här utgör grunden för alla våra inköpsbeslut.
Den bredare definitionen av vad som utgör ett ansvarsfullt företag
definieras av internationella ramverk. För H&M-gruppen innebär det att
ha ett riskbaserat förhållningssätt för att förstå och vidta åtgärder för
att adressera vår påverkan på människor och planeten, med stöd av
robusta system för styrning och transparent intern och extern kommu
nikation. Vi arbetar i enlighet med OECD:s definition av Ansvarsfullt
företagande, som bygger på en förväntning om att alla verksamheter
– oavsett juridisk status, storlek, ägande eller sektor – ska undvika och
hantera negativ påverkan från sin verksamhet, och samtidigt bidra till
en hållbar utveckling i de länder där de verkar.
Omvänd leverantörskedja är en term som används för ett system
som ser till att produkter, material och produktionsavfall återcirkuleras,
antingen som secondhandprodukter, genom återanvändning eller
genom återvinning, och på så sätt inte går förlorade som värdefulla
resurser i produktionssystemet.
r värdekedja inkluderar samtliga aktiviteter och människor som
behövs för att planera, designa, köpa in, behandla och tillverka, trans
portera, sälja, använda, återanvända och återvinna våra produkter. Vår
egen verksamhet är den del av vår värdekedja som omfattar verksam
het som bedrivs av H&M-gruppens medarbetare på våra kontor, i buti
ker och distributionscenter. Vår varuförsörjningskedja är den delen av
värdekedjan som omfattar produktion, logistik och distribution och
övriga externa inköpta produkter eller tjänster som understödjer vår
verksamhet.
retag som vi gör affärer med direkt samt som arbetar med tillverk
ning eller bearbetning av produkter klassificeras som första ledet.
Företag som arbetar med produktion och bearbetning av kompo
nenter tenderar att hamna inom andra till fjärde ledet. Läs mer
omvåra leverantörsled.
2) Vår definition av ansvarsfulla inköp baseras på OECD:s riktlinjer för ansvarsfullt företagande
och FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter.
143
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGSAMARBETE OCH PARTNERSKAP
Kontaktuppgifter
HUVUDKONTOR
H & M Hennes & Mauritz AB,
Mäster Samuelsgatan 46A,
106 38 Stockholm,
Telefon: 08-796 55 00
KONTAKT
Investor Relations Joseph Ahlberg
Kommunikation Hendrik Alpen
Bolagsstyrning Cigdem Gunes
DISTRIBUTION AV ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
H&M-koncernen skickar ut tryckt version av års och hållbarhetsredo
visningen till de aktieägare som uttryckligen har begärt att få den tryckta
versionen. Års och hållbarhetsredovisningen finns även tillgänglig för
nedladdning och läsning på hmgroup.com.
För information om H&M-koncernens varumärken
och business ventures se:
hm.com
cosstores.com
weekday.com
monki.com
stories.com
arket.com
afound.com
singularsociety.com
creatorstudio.com
sellpy.com
144
VD-ORD EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET