529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30529900O5RR7R39FRDM422020-12-012021-11-30529900O5RR7R39FRDM422022-11-30529900O5RR7R39FRDM422021-11-30529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422021-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKxbrli:shares529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422021-12-012022-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422022-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422020-11-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900O5RR7R39FRDM422020-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422020-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422020-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422020-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422020-12-012021-11-30ifrs-full:IssuedCapitalMember529900O5RR7R39FRDM422020-12-012021-11-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember529900O5RR7R39FRDM422020-12-012021-11-30ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnHedgingInstrumentsThatHedgeInvestmentsInEquityInstrumentsMember529900O5RR7R39FRDM422020-12-012021-11-30ifrs-full:RetainedEarningsMember529900O5RR7R39FRDM422020-12-012021-11-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900O5RR7R39FRDM422020-11-30
H&M Group
Års- och hållbarhetsredovisning 2022
Vår rapportering
Detta pdf-dokument innehåller H&M-gruppens års-
och hållbarhetsredovisning, inklusive vd-ord och en
beskrivning av vår verksamhet, följt av vår lagstadgade
årsredovisning. Se vår bolagsstyrningsrapport på sidorna
55-72, förvaltningsberättelse inklusive lagstadgad
hållbarhetsrapport på sidorna 73-107 samt de finansiella
rapporterna på sidorna 108-140.
Års- och hållbarhetsredovisningen är upprättad enligt
Sveriges och EU:s lagstiftning samt enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits
av EU. Externa ramverk i denna rapport omfattar
riktlinjerna från TCFD (Task Force on Climate-related
Financial Disclosures), vilka återfinns som en del i
förvaltningsberättelsen på sidorna 103-107.
Års- och hållbarhetsredovisningen kompletteras av
hållbarhetsrapporten
(sustainability disclosure), som
innehåller ytterligare detaljerad information om vår
hållbarhetsstrategi och våra policies, mål, program och
resultat avseende hållbarhet. Hållbarhetsrapporten
uppfyller kraven i externa rapporteringsramverk såsom
Global Reporting Initiative (GRI) och FN:s vägledande
principer för företag och mänskliga rättigheter (UNGP).
Innehåll
Definitioner som vi använder ...........................4
Vd-ord
Vd-ord .................................................6
H&M-gruppen i korthet
H&M-gruppen i korthet ...............................11
Nyckeltal .............................................12
Försäljning och butiker per region .....................13
Höjdpunkter 2022 ....................................14
Vår övergripande affärsidé ............................16
Vår kultur och våra värderingar .......................18
Kunden i fokus
Mode och design .....................................21
Våra varumärken och business ventures. . . . . . . . . . . . . . 24
Vår omnimodell ...................................... 30
— Cirkulära kundresor ................................31
— Butiker ............................................ 32
— Online ............................................33
— Initiativ för en förbättrad kundupplevelse .........34
Efterfrågestyrd varuförsörjningskedja
Kundanpassad produktion ............................37
Mot återvunnet, regenerativt och
ansvarsfullt framställt material .......................40
Minska utsläpp av växthusgaser ...................... 42
Rättvisa jobb och positiva sociala effekter ...........43
Logistik och distribution ............................. 44
Förpackningar ....................................... 45
Vår inställning till hållbarhet
Hållbarhet – integrerat i vår verksamhet ..............47
Viktiga hållbarhetsmål ............................... 49
Innovation och samarbete
Innovation ............................................51
Samarbete och partnerskap .........................52
Lagstadgad årsredovisning
Bolagsstyrningsrapport 2022 ........................55
Förvaltningsberättelse ................................73
— Lagstadgad hållbarhetsrapport ....................86
— Klimatriskanalys enligt TCFD .....................103
Finansiella rapporter ................................108
— Koncernens räkningar ............................ 108
— Moderbolagets räkningar .........................114
— Noter till de finansiella rapporterna ................118
Årsredovisningens undertecknande .................141
Revisionsberättelse ..................................142
Övrig information
Nyckeltalsdefinitioner ................................147
H&M-aktien .........................................150
Årsstämma ..........................................151
Kalendarium .........................................151
Kontaktuppgifter ....................................152
S. 2
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 3
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Definitioner
som vi använder
I denna rapport används vissa ord och
fraser för att beskriva vår strategi när
vi talar om specifika sociala frågor och
miljöfrågor. Här förklaras vad vi menar
med dessa termer.
Cirkulär och cirkularitet är termer som används
genomgående i rapporten i olika sammanhang. De
används övergripande för att beskriva aktiviteter som
uppfyller Ellen MacArthur Foundations (EMF) definition
av cirkulär ekonomi, som fokuserar på tre principer:
eliminera avfall och föroreningar, cirkulera produkter
och material (till dess högsta värde) och regenerera
naturen. Mer specifikt stödjer och strävar vi efter EMF:s
vision för en cirkulär modeindustri
, där produkter
designas för att kunna användas längre, tillverkas för
att kunna återanvändas och återvinnas och är gjorda av
säkra, återvunna eller förnybara material. Vårt cirkulära
ekosystem innebär att omsätta alla dessa principer
ipraktiken genom hur vi bedriver vår verksamhet och
skapar våra produkter:
Cirkulära produkter: Skapa produkter som
är gjorda för att hålla länge, tillverkade i säkra,
återvunna, regenererade eller mer hållbart
framställda material och som kan cirkulera flera
gånger.
Cirkulära leverantörskedjor: Bygga skalbara
system som cirkulerar produkter och material
för reparation, återanvändning och återvinning
och använder produktionsprocesser med
lägre påverkan, såsom färgning, tryck och
efterbehandling.
Cirkulära kundresor: Erbjuda bekväma sätt att
engagera sig i cirkulärt mode där produkter
används längre innan de repareras, återanvänds
eller återvinns.
Kundnära cirkulära affärsmodeller är ytterligare
ett begrepp som används för att beskriva cirkulära
kundresor. Cirkulära affärsmodeller kan finnas i hela
ekosystemet. När vi pratar om affärsmodeller för vård
av, reparation och återanvändning, benämner vi dem
som kundnära cirkulära affärsmodeller.
Rättvis kompensation i vår leverantörskedja inom
produktion avser en lön som – under en vanlig
arbetsvecka utan övertid – räcker för att tillgodose de
anställdas och deras familjers grundläggande behov
och ger en viss diskretionär inkomst. Som ett minimum
bör lönen uppfylla lagliga nivåer eller gällande
kollektivavtalsnivåer om dessa är högre.
Vår vision att leda förändring innebär innovation,
förädling och investering för att skala nya material,
tekniker och affärsmodeller med potential att frikoppla
vår affärstillväxt från användning av resurser. Det
betyder att försöka göra saker annorlunda och våga ta
första steget. Det innebär att dela mer data och arbeta
för att förbättra noggrannheten och jämförbarheten
av information i branschen. Slutligen innebär det att
samarbeta med andra för att förändra hur branschen
fungerar och skapa den lagstiftning och infrastruktur
som behövs för en mer hållbar och cirkulär
modeindustri i framtiden.
Mer hållbart framställt, framställt på ett mer
hållbart sätt eller mer hållbar beskriver material eller
råmaterialproduktion, processer, vår övergripande
operativa verksamhet eller våra leverantörers som har
en mindre negativ miljöpåverkan än konventionella
alternativ. Vi baserar denna bedömning på flera
kvalitativa och kvantitativa jämförbara datakällor,
däribland data från Lifecycle Assessment (LCA) från
tredje part, externa jämförelser och bedömningar,
resultat från utvärderingar av vår leverantörskedja
och data från andra nyckeltal. Vi definierar även
mer hållbart framställda material i våra policies för
ansvarsfull råmaterialanskaffning
och djurskydd och
vår materialkategorisering
.
S. 4
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Föredragna transportalternativ avser transportsätt
som omfattar fordon som drivs av 100 procent
biobränsle, el eller som har nollutsläpp.
1
Regenerativt jordbruk är ett begrepp vi refererar till
i samband med råmaterialproduktion. Det grundar
sig på en holistisk syn på jordbruk som fokuserar
på sammankopplingen med naturen. Regenerativa
jordbruksmetoder kan förbättra jordhälsa och stärka
jordbrukarnas motståndskraft, samtidigt som de
återställer naturliga habitat.
Ansvarsfull är en av tre pelare i vår långsiktiga vision
av materialinköp. I detta sammanhang innebär det
att anskaffa material med det övergripande strävan
att respektera mänskliga rättigheter och minska
miljöpåverkan samtidigt som vi bidrar till hållbar
utveckling i de länder där vi anskaffar materialet.
2
Detta utgör grunden för alla våra inköpsbeslut. Den
bredare definitionen av vad som utgör ett ansvarsfullt
företag definieras av internationella ramverk och
för H&M-gruppen innebär det att förstå och vidta
åtgärder för att hantera vår påverkan på människor och
planeten, med stöd av robusta system för styrning och
transparent extern kommunikation.
Omvänd leverantörskedja är en term som används
för ett system som ser till att produkter, material och
produktionsavfall återcirkuleras, antingen som second
hand-produkter, genom återanvändning eller genom
återvinning, och på så sätt inte går förlorade som
värdefulla resurser i produktionssystemet.
1) Ett fordon med nollutsläpp släpper inte ut avgaser eller andra
föroreningar under drift.
2) Vår definition av ansvarsfulla inköp baseras på OECD:s riktlinjer för
ansvarsfullt företagande och FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter.
S. 5
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
När vi ser tillbaka på 2022 kan vi
konstatera att det var ett turbulent
år som främst präglades av kriget
iUkraina, och våra tankar går till alla
som drabbas av denna förödande
humanitära kris. Även om det var ett
utmanande år, har våra investeringar
och fortsatta arbete med vårt
kunderbjudande visat goda resultat,
och försäljningen för helåret ökade
med 12procent.
I tider med hög inflation, när hushållens
levnadskostnader ökar kraftigt, har det varit viktigare
än någonsin att erbjuda kunderna bästa värde för
pengarna – och det är precis vad alla våra unika
varumärken gör.
Under året breddade vi kunderbjudandet ytterligare
genom att lansera vår satsning inom sportkläder, H&M
Move, som mottagits väl av kunder världen över. Detta
är bara ett av många exempel på hur vi fortsatte att
växa med vårt H&M-varumärke, som är en av världens
största modedestinationer. Våra andra varumärken–
COS, Weekday, Monki, & Other Stories och ARKET
–ökade försäljningen med 22 procent under året.
Vi fortsatte även att erbjuda våra kunder olika tjänster
som exempelvis är kopplade till återanvändning
och återvinning. Dessa initiativ gör det möjligt för
produkter att cirkulera och för resurser att användas
så länge som möjligt.
Dessa exempel och så mycket mer har varit möjligt
tack vare våra engagerade och fantastiska team som
alltid sätter kunden först. Jag vill tacka kollegor världen
över för fina insatser under det gångna året.
Externa faktorer
När vi inledde 2022 hade vi lämnat det mesta av de
negativa effekterna från pandemin bakom oss, och
vi fick en bra start med väl mottagna kollektioner,
ökad fullprisförsäljning och lägre nedsättningar. När
sedan kriget i Ukraina bröt ut valde vi att snabbt
pausa försäljningen i berörda länder, stödja Ukraina
genom donationer, och därefter gradvis avveckla
verksamheten i Ryssland och Belarus. Detta påverkade
många av våra kollegor på ett negativt sätt och vi
gjorde allt vi kunde för att stötta. Konsekvenserna av
vårt beslut hade även en stor negativ inverkan på vårt
resultat eftersom Ryssland var en viktig och lönsam
marknad för oss.
Vårt resultat påverkades också av den höga
inflationen, vilket ledde till ökade kostnader för frakt,
råvaror och energi. I kombination med en historiskt
stark US-dollar ökade kostnaderna för varuinköpen
väsentligt. Istället för att höja priserna fullt ut mot kund
valde vi att förstärka vår marknadsposition ytterligare.
För att motverka kostnadsökningarna ytterligare och
samtidigt möta den stora förändring som fortsatt
sker i vår bransch, genomförde vi ett omfattande
arbete med att prioritera olika initiativ och se över vår
organisation. Under hösten påbörjade vi därför ett
effektiviserings- och kostnadsprogram som förväntas
ge positiva effekter under andra halvåret 2023. Vi har
stor respekt för att våra medarbetare påverkas och vi
gör allt för att stötta de som berörs.
Resultatminskningen under året jämfört med 2021
förklaras främst av de negativa externa faktorerna
som påverkade våra inköpskostnader, uteblivet
rörelseresultat från Ryssland och engångskostnaden
för effektiviserings- och kostnadsprogrammet.
Detta var tydligast i det fjärde kvartalet, där den
sammantagna negativa effekten av dessa faktorer
uppgick till runt 5 miljarder kronor jämfört med
motsvarande kvartal föregående år.
Vd-ord
S. 6
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Image
Fortsatt integrerade försäljningskanaler
Vår butiksportfölj med cirka 4500 butiker världen
över är en stor tillgång för oss. I kombination med våra
digitala försäljningskanaler möjliggör våra butiker oss
att möta våra kunder när, var och hur de vill.
Vi optimerar vår butiksportfölj löpande för att
säkerställa att vi har rätt butik med rätt format på rätt
plats på varje marknad. Det betyder att vi stängde
vissa butiker, främst på etablerade marknader,
öppnade nya på tillväxtmarknader, samtäven
renoverade och storleksanpassade butiksytor.
Samtidigt fortsatte vi integrationen av våra fysiska
och digitala försäljningskanaler, som stärker och
kompletterar varandra.
För att säkerställa ytterligare kapacitet och flexibilitet
mellan våra försäljningskanaler samt förbättrad
tillgänglighet för våra kunder, fortsatte vi att investera
i tech, AI och vår varuförsörjningskedja. Genom att
använda AI och data i hela varuförsörjningskedjan
förbättras kundnöjdheten då vi säkerställer
bättre precision gällande kvantifiering, allokering,
prissättning, personalisering och lokal relevans – vilket
samtidigt bidrar till en mer anpassad produktion och
hållbar resursanvändning.
Vår inställning till hållbarhet
Hållbarhet är en integrerad del av vår verksamhet.
Detta syns bland annat tydligt i vårt 2030-mål där vi
kombinerar mål för företagets tillväxt, lönsamhet och
minskning av växthusgasutsläpp.
För att nå våra ambitiösa klimatmål om att halvera
koncernens utsläpp av växthusgaser senast år 2030,
samt uppnå nettonoll senast år 2040, investerar vi
i projekt som minskar utsläppen av växthusgaser i
hela vår värdekedja. Under året blev våra klimatmål
verifierade av Science Based Targets initiative och vi
etablerade Green Fashion Initiative för att hjälpa våra
S. 7
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
leverantörer att fasa ut fossila bränslen. Vi tecknade
även långsiktiga energiköpsavtal i Storbritannien,
Sverige och Spanien för att täcka energiförbrukningen
i vår verksamhet på en majoritet av de europeiska
marknaderna. Detta kommer inte bara att minska
våra utsläpp av växthusgaser, utan även att säkra våra
energipriser.
Vårt hållbarhetsarbete uppmärksammades bland annat
av Dow Jones Sustainability World Index för elfte året i
rad. Som ett av endast 12 globala detaljhandelsföretag
som ingår i indexet anses vi ledande inom miljö,
samhällsansvar och bolagsstyrning.
Satsningar på hållbarhet ger oss långsiktiga
affärsmöjligheter. Genom att bygga strategiska
partnerskap med viktiga aktörer, samt skapa tillväxt
genom olika innovativa metoder, som till exempel
cirkulära affärsmodeller, kan vi växa vårt företag
på ett sätt som gör att vår ekonomiska tillväxt och
lönsamhet inte är beroende av användningen av
ändliga naturresurser. Ett bra exempel på detta
ärmajoritetsägda Sellpy, som växer snabbt och
redanär en av de största aktörerna inom second
hand-mode i Europa.
Vår investeringsarm CO:LAB är ett sätt för oss att
utforska nya affärsmodeller, och förutom Sellpy har vi
investerat i startups såsom Smartex, Renewcell och
Colorifix, för att bara nämna några. Våra investeringar
har på kort tid skapat betydande värden, till exempel
genom att förbättra kundupplevelsen och möjliggöra
uppskalning samt kommersialisering av återvunnet
ochmer hållbart framställt material.
Vi kommer att fortsätta investera i nya affärsmodeller,
material och tekniker som har potential att bidra till
en stor förändring i hur vi tillverkar och återskapar
produkter samt det sätt som våra kunder kan uppleva
mode. Samtidigt fortsätter vi att arbeta för ökad
transparens för att möjliggöra för kunder att fatta
mervälgrundade beslut om de produkter de köper.
Utblick
Vårt största fokus framåt är att fortsätta
investera i ochutveckla kunderbjudandet och
shoppingupplevelsen för våra unika varumärken så att
vi även fortsättningsvis kan möta och överträffa våra
kunders behov och förväntningar.
Trots det turbulenta omvärldsläget står H&M-gruppen
stark med en bred kundbas, robust finansiell ställning,
stabilt kassaflöde och ett väl sammansatt varulager.
Försäljningen under 2023 har börjat bra, vilket visar
på att vi kan växa även under utmanande tider och när
kundernas köpkraft minskar. Vi bedömer att de externa
faktorerna som har påverkat våra inköpskostnader
negativt successivt vänder och blir positiva för andra
halvåret 2023.
Vår finansiella styrka och långsiktighet ger oss
möjlighet att fortsätta investera och vi ökar
investeringarna från 7 miljarder kronor under 2022 till
10 miljarder kronor under 2023. Detta sammantaget
ger oss goda förutsättningar för att 2023 blir ett år
med ökad försäljning och förbättrad lönsamhet. Vi
står därför fast vid vårt mål om att uppnå en tvåsiffrig
rörelsemarginal för helåret 2024. Vi ser en stor
möjlighet för framtida expansion – trots vår storlek
kanvi fortsätta att växa både på befintliga marknader
och genom att expandera till nya marknader.
Allt detta är tack vare engagemanget från våra
kollegor världen över som fortsätter att bygga vårt
företag, leva våra värderingar och säkerställa att vi
alltid realiserar den affärsidé som vår grundare för
75 år sedan lade grunden till – att leverera oslagbart
värde till våra kunder med den bästa kombinationen av
mode,kvalitet, pris och hållbarhet.
Helena Helmersson, vd
H & M Hennes & Mauritz AB
S. 8
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 9
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
H&M-gruppen
i korthet
H&M-gruppen i korthet ...............................11
Nyckeltal .............................................12
Försäljning och butiker per region .....................13
Höjdpunkter 2022 ....................................14
Vår övergripande affärsidé ............................16
Vår kultur och våra värderingar .......................18
S. 10
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 11
79
MARKNADER MED ONLINEFÖRSÄLJNING
PÅ58 MARKNADER
150 000
ANSTÄLLDA – OMVANDLADE TILL
HELTIDSTJÄNSTER VAR ANTALET 106522
24
MILJARDER SEK I KASSAFLÖDE FRÅN DEN
LÖPANDE VERKSAMHETEN
224
MILJARDER SEK I NETTOOMTTNING,
+12% VS. 2021
~
30%
ONLINEFÖRSÄLJNING AV KONCERNENS
TOTALA NETTOOMSÄTTNING
75%
AV ANSVARSPOSITIONERNA I VÅR
ORGANISATION INNEHAS AV KVINNOR
84%
ÅTERVUNNA ELLER ANDRA MER HÅLLBART
FRAMSTÄLLDA MATERIAL I VÅRA
KOMMERSIELLA VAROR. INKLUDERAR
23% ÅTERVUNNA MATERIAL, VILKET TAR
OSS NÄRMARE VÅRT MÅL ATT NÅ 30%
ÅTERVUNNA MATERIAL SENAST 2025
44%
MINSKNING AV PLASTFÖRPACKNINGAR
IABSOLUTA TAL JÄMRT MED BARET
2018, VILKET GÖR ATT VI I GOD TID
UPPNÅDDE VÅRT MÅL ATT MINSKA
PLASTRPACKNINGAR MED 25%
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Nyckeltal
1) Före och efter utspädning, exklusive egna aktier.
2) Utdelning som beslutades och betalades ut under året.
3) Kundanvändningsfasen är inte inkluderad.
4) Under 2022 ändrade vi rapporteringsåret för energidata och växthusgasutsläpp för att det ska överensstämma med vårt finansiella räkenskapsår.
Vi har därför uppdaterat våra utsläppsberäkningar, vilket även inkluderar historisk data. Läs mer om våra databeräkningar i vår hållbarhetsrapport
.
För definitioner och förklaringar i denna rapport, se sidan 116.
1 DECEMBER–30 NOVEMBER 2022 2021 2020
Nettoomsättning, MSEK 223 553 198 967 187 031
Ändring nettoomsättning från föregående år i SEK, % +12 +6 -20
Ändring nettoomsättning från föregående år i lokala valutor, % +6 +12 -18
Rörelseresultat, MSEK 7 169 15 255 3 099
Rörelsemarginal, % 3,2 7,7 1,7
Resultat efter finansiella poster, MSEK 6 216 14 300 2 052
Resultat efter skatt, MSEK 3 566 11 010 1 243
Likvida medel och kortfristiga placeringar, MSEK 21 707 27 471 16 540
Varulager, MSEK 42 495 37 306 38 209
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental
1
1 649 847 1 655 072 1 655 072
Resultat per aktie, SEK
1
2:16 6:65 0:75
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK 24 476 44 619 25 900
Utdelning per aktie exklusive egna aktier, SEK
1, 2
6:50 6:50
Avkastning på eget kapital, % 6,4 19,2 2,2
Totalt antal butiker 4 465 4 801 5 018
Medelantal anställda 106 522 107 375 110 325
1 DECEMBER–30 NOVEMBER MÅL 2022 2021 2020
Klimat: % minskning av växthusgasutsläpp (scope 1, 2 och 3
3
)
i absoluta tal jämfört med basåret 2019
4
.
-56% till 2030 Scope 1 & 2: -8%
Scope 3: -7
Scope 1 & 2: -22
Scope 3: -3
Scope 1 & 2: +15
Scope 3: -8
Klimat: % förnybar el i egen verksamhet 100% till 2030 92 95 90
Kommersiella varor: %
återvunnet eller annat
mer hållbart framställt
material
– Totalt 100% till 2030 84 80 65
– Annat mer hållbart framställt 61 62 59
– Återvunnet 30% till 2025 23 18 6
S. 12
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
rsäljning och butiker
per region
NETTOOMSÄTTNING
2022 (MSEK)
NETTOOMSÄTTNING
2021 (MSEK)
NYA BUTIKER (NETTO)
UNDER ÅRET
ANTAL BUTIKER
30 NOV 2022
Norden 20 128 19 675 -28 399
Västra Europa 71 452 63 648 -48 1 079
Östra Europa
1
21 991 22 718 -172 481
dra Europa 28 611 25 550 -27 623
Nord och Sydamerika 50 990 40 230 -16 740
Asien, Oceanien & Afrika 30 381 27 146 -45 1 143
Totalt 223 553 198 967 -336 4 465
1) Östra Europa påverkades av kriget och att all försäljning i Ryssland, Belarus och Ukraina pausades i samband med invasionen. Under augusti
återöppnades butiker i Ryssland för att avyttra det återstående varulagret som en del av avvecklingen av den ryska verksamheten. Allteftersom
varorna såldes ut stängdes butikerna permanent. Även butikerna i Belarus återöppnades under hösten och sålde ut sitt lager. De sista butikerna
iRyssland och Belarus stängdes den 30 november.
S. 13
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Höjdpunkter 2022
Dow Jones Sustainability Index
För elfte året i rad inkluderades H&M-gruppen i
Dow Jones Sustainability World Index. Som ett av
endast 12 globala detaljhandelsföretag placerades
H&M-gruppen på listan över globala företag som
erkänns som ledande inom miljö, samhällsansvar och
bolagsstyrning. Vi var även inkluderade i S&P Global
Sustainability Yearbook.
Second hand-plattformen Sellpy
Sellpy fortsätter att växa snabbt och ökade
försäljningen under 2022 med 85 procent. Sellpy
ärredan en av de största aktörerna inom second
hand-mode i Europa och försäljningen förväntas
överstiga 1 miljard SEK under 2023.
Under 2022
handlades mer än åtta miljoner begagnade varor på
plattformen på de 24 marknader där Sellpy finns.
Green Fashion Initiative
Vi etablerade Green Fashion Initiative för att hjälpa
våra leverantörer att fasa ut fossila bränslen. Sedan
januari 2023 har vi 17 godkända projekt som potentiellt
kan leda till en årlig minskning av 50 000 ton CO
2
e
i vår leverantörskedja, och en potentiell ytterligare
minskning av cirka 140 000 ton utanför vår egen
leverantörskedja.
CDP klimatbetyg A-
H&M-gruppen uppnådde CDP-betyget A- i
klimatmodulen, vilket är det näst högsta betyget för
ett företag och är baserat på i vilken utsträckning
rapportering görs om miljöfrågor och prestationen
kopplat till detta.
H&M Move
Vårt nyaste initiativ H&M Move är ett breddat
sportutbud som har mottagits väl sedan det
lanserades i augusti. Varumärket vill göra det enkelt
föralla att sporta och röra på sig – oavsett förmåga.
Klimatmål verifierade av SBTi
Våra klimatmål blev verifierade av Science Based
Targets initiative (SBTi). Vår ambition är att nå nettonoll
utsläpp av växthusgaser senast år 2040 och att minska
våra utsläpp av växthusgaser med 56procent för
scope 1, 2 och 3
1
i absoluta tal senast år 2030
2
.
Nya marknader
H&M öppnade sina första butiker i Ecuador, Kosovo,
Nordmakedonien och via franchise i Kambodja,
Costa Rica och Guatemala.
Nya partnerskap för förnybar solenergi
Vi tecknade långsiktiga energiköpsavtal i
Storbritannien, Sverige och Spanien för att täcka
energiförbrukningen i vår verksamhet på en majoritet
av de europeiska marknaderna. Detta kommer inte
bara att hjälpa oss att minska våra växthusgasutsläpp,
utan också säkra våra energipriser. Som en del av
att ha tecknat Sveriges största elköpsavtal kommer
en ny solpark börja byggas under 2023 för att förse
H&M-gruppen med förnybar energi till ett fast pris.
1) Kundanvändningsfasen är inte inkluderad.
2) Basår 2019.
S. 14
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Ny vattenstrategi
Vi minskade den relativa vattenkonsumtionen i vår
leverantörskedja med 38 procent, jämfört med basåret
2017. Baserat på dessa framsteg lanserade vi vår nya
vattenstrategi som sträcker sig till 2030 och fokuserar
på absolut minskning av vattenanvändning snarare
än att mäta relativ vatteneffektivitet, vilket är viktigt
för att tydligt bryta sambandet mellan tillväxt och
resursanvändning.
Corporate Responsibility Reporting
Awards
Vår hållbarhetsrapport 2020 kom på tredje plats i
kategorin Best Report
och vann i kategorin Relevance
& Materiality. Hållbarhetsrapporten kom dessutom
på andra plats i kategorin Best Carbon Disclosure
Report, på tredje plats i kategorin Creativity in
Communications och på femte plats i kategorin
Openness & Honesty.
Samhällsinvesteringar
Vi bidrog med 114,2 miljoner SEK till samhälls-
investeringar och nådde 745 517 mottagare.
Fashion Transparency Index
Vi rankades fyra av totalt 250 varumärken i Fashion
Revolutions 2022 Fashion Transparency Index. Företag
värderas utifrån i vilken utsträckning de rapporterar
om viktiga frågor, såsom mänskliga rättigheter och
miljöpolicyer, men även utifrån tillvägagångssätt och
påverkan.
S. 15
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
1) Basåret för omsättningsmålet är 2021, medan basåret för att minska
växthusgasutspp är 2019, i enlighet med Science Based Target
initiative.
Vår övergripande
affärsidé
För 75 år sedan la Erling Persson
grunden till det som idag är
ett kundfokuserat, kreativt,
värderingsdrivet och ansvarsfullt
mode- och designföretag som
erbjuder kunder över hela världen
denbästa kombinationen av mode,
kvalitet, pris och hållbarhet.
Vi ger våra kunder oslagbart värde och möjlighet
till en mer hållbar livsstil.
Vår verksamhet består
främst av försäljning av kläder, accessoarer, skor,
kosmetik, hemtextil och heminredning genom våra
unika varumärken och businessventures – H&M,
H&M HOME, H&M Move, COS, Weekday, Monki,
& Other Stories, ARKET, Afound, Singular Society
samt vårt B2B-initiativ Creator Studio. Vi är också
majoritetsägare i Sellpy.
Våra kunder står alltid i centrum när vi fattar beslut.
Föratt skapa bästa möjliga erbjudande och så
inspirerande upplevelser som möjligt arbetar vi
ständigt med att bygga långsiktiga, värdeskapande
relationer med våra kunder. Det är också därför vi
fortsätter att integrera våra digitala och fysiska kanaler,
skapa en efterfrågestyrd varuförsörjningskedja, samt
utveckla nya affärsmodeller och innovationer.
Vi strävar efter att växa på ett sätt som gör att vår
ekonomiska tillväxt och lönsamhet inte är beroende
av användningen av ändliga naturresurser – så att
ekonomin och samhällen ska kunna utvecklas inom
planetära gränser. I början av 2022 stärkte vi denna
ambition genom att införa ett mål om att senast 2030
fördubbla vår omsättning och samtidigt halvera våra
växthusgasutsläpp
1
.
Vår finansiella styrka och långsiktighet ger oss
möjligheten att fortsätta investera i förbättringar av
kunderbjudandet och upplevelsen samt i innovationer
i hela vår värdekedja kopplat till exempelvis tech,
material och nya affärsmodeller. Kundernas
efterfrågan på mer hållbara produkter och tjänster
förväntas öka ytterligare och vårt kunderbjudande
är väl positionerat för detta. Våra värderingar förenar
oss och vi har ambitionen att vara en ledande kraft
i omställningen mot en cirkulär modeindustri med
nettonoll klimatpåverkan och samtidigt vara ett rättvist
och jämlikt företag.
Vi finns till för alla, men alla är unika. Vi strävar därför
alltid efter att ha team som präglas av mångfald så att
vi bättre kan förstå våra kunders behov och perspektiv.
Det hjälper oss att skapa relevanta kunderbjudanden
och bidra till en mer inkluderande värld genom våra
produkter och vår marknadsföring.
S. 16
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 17
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Vår kultur och våra
värderingar
H&M-gruppensunika företagskultur
är formad av våra gemensamma
värderingar. De definierar vilka vi är,
vad vi står för och hur vi agerar för att
skapa miljöer där människor trivs och
verksamheten utvecklas.
En grundläggande respekt för individen utgör kärnan i
vår verksamhet. Detta gäller för alla som är involverade
i och påverkas av vår verksamhet, och omfattar
aspekter som rättvisa löner, arbetstider, föreningsfrihet
och möjligheten att utvecklas och växa. En stabil grund
av rättvisa arbetsnormer och sociala policyer inom hela
vår verksamhet och leverantörskedja bidrar till goda
arbetsförhållanden i säkra och hälsosamma miljöer.
Vårt värderingsdrivna arbetssätt har väglett oss ända
sedan företaget grundades och fortsätter att vägleda
oss än idag. Våra starka värderingar hjälper oss att
behålla vår nyfikenhet och vårt engagemang och
bidrar dessutom till en öppen, dynamisk och jordnära
kultur. Vi anpassar oss snabbt vid förändringar och
samarbetar på nya sätt för att kunna leverera det bästa
kundvärdet.
Vi strävar efter att vara en rättvis, jämlik och relevant
arbetsgivare. Redan från början ges våra medarbetare
stort ansvar och uppmuntras till att ta vara på
utvecklingsmöjligheter inom våra olika varumärken och
funktioner. Rekrytering görs i stor utsträckning internt,
vilket gör det möjligt att utforska många olika roller och
att fortsätta utvecklas inom vår verksamhet. Vårt mål
är att alla ledare ska vara förebilder – så att de stärker,
utmanar och stöttar alla att göra skillnad.
H&M-gruppen är ett globalt företag med kollegor
från 175 olika nationaliteter, vilket innebär att många
olika kulturer och bakgrunder är representerade. Det
utgör en viktig grund för oss eftersom detta bidrar till
olika typer av kunskaper, erfarenheter och perspektiv
som i sin tur möjliggör kreativitet och innovation. Vår
mångfald gör oss starka och vi arbetar aktivt med att
skapa en inkluderande och välkomnande arbetsplats
där alla uppmuntras till att vara sig själva och att
respektera varandras olikheter.
Vid räkenskapsårets slut 2022 uppgick antalet
medarbetare i H&M-gruppen till cirka 150000.
Cirka 75 procent var kvinnor och cirka 25
procent var män
1
. Bland ledande roller, såsom
butiks- och landschefer, var 75 procent kvinnor
och 25 procent män. Medelantalet anställda
i koncernen, omräknat till heltidstjänster, var
106522. Av dessa var 10447 anställda i Sverige.
1) H&M-gruppen inser att kön inte är binärt och att könsidentiteter finns
mellan och utanför man och kvinna. Vi undersöker hur vi kan anpassa
våra system till att vara mer inkluderande för alla kön, samtidigt som vi
följer lokala lagar och förordningar. Tills vidare kommer vi att fortsätta
rapportera den data vi har tillgänglig idag.
S. 18
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 19
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Kunden i fokus
Mode och design .....................................21
Våra varumärken och business ventures. . . . . . . . . . . . . . 24
Vår omnimodell ...................................... 30
— Cirkulära kundresor ................................31
— Butiker ............................................ 32
— Online ............................................33
— Initiativ för en förbättrad kundupplevelse .........34
S. 20
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Mode och
design
Med våra varumärken och
businessventures vill vi göra det
möjligt för människor över hela
världen att uttrycka sig genom mer
llbart mode och design. Alla våra
varumärken har en egen design- och
inköpsfunktion som noggrant följer
trender och mode för att skapa
inspirerande och relevant sortiment.
Vår långa erfarenhet inom detta område, i kombination
med kundfokus och kreativitet, utgör kärnan i
processen med att ta fram det våra kunder vill ha –
alltid med fokus på att leverera värde utöver det pris
som våra kunder betalar för.
Våra många designers som arbetar hos oss använder
sig av sina respektive bakgrunder, perspektiv och
kunskaper för att skapa kollektioner baserade på
trendprognoser och kundpreferensanalyser. Deras
arbete förstärks av teknik såsom 3D-design och
virtuella showroom som minskar behovet av att
tillverka och skicka fysiska prover – vilket sparar tid,
resurser samt minskar vår miljöpåverkan. Uver detta
tar vi hjälp av artificiell intelligens (AI) för att optimera
hur många produkter som ska tillverkas, samt var
och när de ska säljas. Att säkerställa att kundutbudet
matchar efterfrågan är inte bara positivt för våra
kunder, utan också för vår verksamhet och för miljön.
Detta är viktiga steg i vår ambition att gå över till en
mer cirkulär verksamhet i hela vår värdekedja – från att
designa produkter som är skapade för att hålla över
tid och är tillverkade av återvunnet, ekologiskt eller
mer hållbart framställt material, till produktutveckling,
produktion och kundernas användning, återanvändning
och återvinning.
Design är ett viktigt första steg i skapandet av
produkter som är tänkta att ge största möjliga värde
för våra kunder. Vårt mål är att i designprocessen välja
material och processer som har en mindre negativ
påverkan och som säkerställer en lång livslängd för
produkten – med flera användare – innan produkten
återförs till varuförsörjningskedjan för återvinning till
nya fibrer.
Circulator
är vårt cirkulära produktutvecklingsverktyg
och guide som hjälper våra designers att göra
välgrundade val och avvägningar gällande material
och processer utifrån aspekter som hållbarhet,
miljöpåverkan och möjlighet till återvinning.
Vi vill vara en drivande kraft för en positiv utveckling
i branschen och vi använder vår storlek och vårt
inflytande för att kunna vara det. En viktig del i
detta arbete är att stödja ökad transparens inom
vår sektor. Transparens skapar jämförbarhet och
H&M och Monki har skapat denimkollektioner
i enlighet med Ellen MacArthur Foundations
riktlinjer för Jeans Redesign
och ungefär
40procent av Weekdays denimsortiment
för SS23 uppfyller dessa riktlinjer. Jeansen
är tillverkade av säkra och återvunna, eller
förnybara material, och designade för att kunna
användas längre, samt göras om på nytt.
& Other Stories lanserade sin första
kapselkollektion där design för cirkularitet
utforskas och H&M lanserade sina kollektioner
Cherish Waste och Metaverse – alla
designade med hjälp av vårt egenutvecklade
produktutvecklingsverktyg Circulator.
S. 21
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Spårbarhet är nyckeln till ökad transparens.
Vi fortsätter att skala upp befintliga initiativ
samt att utforska ny teknik för att ytterligare
förbättra spårbarheten för material i
leverantörskedjan, från fiber till färdig produkt.
Tillsammans med TextileGenesis™
skalade vi
under 2022 upp vårt spårbarhetsprogram till
flera olika pilotprojekt där blockkedjeteknik
används. Till exempel lanserade vi ett
projekt för alla konstgjorda cellulosafibrer
och återvunnen polyester. Vi inledde
processen för att spåra mer än 200 miljoner
av H&M-gruppens plagg på TextileGenesis™-
plattformen, och cirka 44 miljoner plagg har
hittills spårats
1
.
gör det möjligt för kunder att fatta mer välgrundade
beslut om de produkter de köper, samtidigt som
det underlättar ansvarsutkrävande av bolag.
Tillsammans med branschkollegor och intressenter
har vi sedan länge rapporterat om våra framsteg
inom hållbarhet, samtidigt som vi har tagit fram och
testat nya sätt att spåra material och samla in och
dela data – allt i syfte att utmana status quo och lyfta
fram förbättringsområden. Vi var det första globala
modeföretaget att offentliggöra vår leverantörslista
2013 och idag publicerar vi den i enlighet med
Transparency Pledge
. Den inkluderar huvuddelen
av våra leverantörer i första och andra ledet. Vi var
också ett av de första varumärkena att ta fram och
testa jämförbar branschdata gällande produkters
hållbarhetsprestanda för att göra det möjligt för
kunder att välja mer hållbara produkter.
Den senaste tidens granskning av modebranschen,
inklusive H&M-gruppen, kopplat till hållbarhetskrav
visar hur viktigt det är att vi fortsätter att arbeta för
ökad transparens. Historiskt sett har det saknats
tydlig juridisk vägledning och standardisering
kring hållbarhetskrav och vi välkomnar därför en
harmoniserad lagstiftning och tydligare vägledning
inför att vi tar nästa steg. Vi har som avsikt att fortsätta
tillhandahålla transparent data till kunder och andra
intressenter. Ökad transparens gör det lättare att
identifiera brister och förbättringsmöjligheter, vilket
bidrar till att driva positiv förändring. Vi kommer
att fortsätta vårt samarbete med andra aktörer
och beslutsfattare för att tillsammans utveckla
en gemensam branschövergripande standard för
produkttransparens.
Läs mer i vår hållbarhetsrapport
om hur vi arbetar för
att öka transparens.
1) TextileGenesis™ skapar spårbarhet på artikelnivå, från fiber till produkt,
med hjälp av digitala tokens (Fibercoins), vilket säkerställer att material
inte räknas dubbelt. Mekanismen möjliggör tillförlitlig realtidsdata och
säkerställer verifiering av materialens ursprung.
S. 22
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Image
S. 23
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
H&M
H&M är ett modevarumärke som erbjuder alla
möjligheten att utforska sin personliga stil. Med
kollektioner för dam, herr, ungdom, barn och baby
strävar H&M alltid efter att erbjuda den bästa
kombinationen av mode, kvalitet, pris och hållbarhet.
Här hittar kunderna allt från unika designersamarbeten
och högfunktionella träningskläder till prisvärda
basplagg, skönhetsprodukter och glittrande
accessoarer.
H&M har 3 947 butiker på 78 marknader, samt är
tillgängligt på 58 onlinemarknader.
hm.com
H&M HOME
H&M HOME är ett designdrivet inredningsvarumärke
som erbjuder trendriktig inredning och dekorations-
detaljer för varje rum och stil. Sortimentet sträcker
sig från högkvalitativa sängkläder och tidlöst porslin
till en stor variation av textilier, möbler och belysning.
Varumärket kännetecknas av samtida stil och känsla
för kvalitet och detaljer. Genom att kombinera modern
design och kvalitet med hållbarhet och bra priser gör
H&M HOME det möjligt för inredningsintresserade
världen över att skapa personliga och moderna miljöer
och utrymmen – där man kan känna sig som hemma.
H&M HOME lanserades online 2009. I dag är
varumärket tillgängligt på de flesta av H&M:s
onlinemarknader, genom fristående H&M HOME-
konceptbutiker och via shop-in-shop i H&M-butiker.
hm.com/home
Våra varumärken och
business ventures
Våra varumärken och business
ventures delar passionen att göra
fantastiskt mode och design
tillgängligt för alla på ett mer hållbart
sätt. H&M-gruppens alla varumärken
har sina egna unika identiteter som
kompletterar och stärker varandra
– allt för att erbjuda kunderna
oslagbart värde och för att möjliggöra
en mer cirkulär livsstil.
S. 24
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
COS
Det London-baserade modevarumärket COS är
inspirerat av samtida kultur och känt för ikoniskt mode,
stilrena basplagg och innovativ design som är gjord för
att hålla över tid. COS står för kvalitet och hållbarhet
och har en hantverksmässig inställning till design när
de skapar unika kollektioner som kombinerar funktion
med tidlös stil. Experimentella designdetaljer och
materialinnovation används ofta för att kunna applicera
de senaste framstegen inom sömnad och samtidigt
säkerställa en genomtänkt och ansvarsfull användning
av fibrer.
COS har 259 butiker på 47 marknader och
onlinebutiker på 38 marknader. Sortimentet levereras
till ytterligare marknader via global selling och finns
även tillgängligt på externa plattformar.
cos.com
H&M Move
Det nya varumärket H&M Move, som lanserades
globalt i augusti 2022, vill demokratisera sportkläder
och få alla i hela världen att röra på sig, oavsett hur de
väljer att göra det. Varumärkets vision är att göra sport
mer lättillgängligt genom att omdefiniera det som en
rörelse, “movement”, och hylla det faktum att alla på
ett eller annat sätt redan är en “mover”. H&M Move vill
erbjuda världen snygga och funktionella träningskläder
som hjälper människor, oavsett förmåga, att röra sig
bekvämt och med självförtroende.
H&M Move erbjuder kollektioner för dam, herr och
barn online och på egna konceptytor i cirka 2 400
H&M-butiker världen över.
hm.com/move
S. 25
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Weekday
Weekday är ett streetfashion- och livsstilsvarumärke
för och av den kreativa generationen. Weekdays
drivkraft är kreativitet och moderna värderingar, som
närs av relevant kultur, subkultur och aktuella trender
–allt för att kunna erbjuda en unik shoppingupplevelse,
både online och i butik.
Weekday har 54 butiker på 15 marknader och finns
tillgängligt på 29 onlinemarknader samt levererar till
ytterligare marknader via global selling. Varumärket
är även tillgängligt på externa plattformar, samt hos
utvalda återrsäljare.
weekday.com
Monki
Monki är ett värderingsdrivet modevarumärke som
framhåller systerskap och kraften i gemenskap,
och vill bidra till en mer hållbar modeindustri.
Isignaturkollektioner som mixar det skandinaviskt
coola med asiatisk street style finns allt från basplagg
till mode som sticker ut, allt för individuell styling.
Monki grundades 2006 och har varit en del av
H&M-gruppen sedan 2008.
Monki-upplevelsen finns tillgänglig i 78 butiker på 17
marknader. Varumärket finns på 29 onlinemarknader
samt är tillgängligt på ytterligare marknader världen
över via global selling och externa plattformar.
monki.com
S. 26
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
& Other Stories
Modevarumärket & Other Stories lanserades 2013
och erbjuder modeälskande kvinnor ett brett utbud
av skor, väskor, accessoarer, kosmetik och kläder
– alla lika viktiga för en komplett stil. Varumärket
inspirerar kvinnor till att skapa sin egen unika stil och
sitt personliga uttryck. Ateljéerna designar varierande
kollektioner som kännetecknas av omsorgsfullt
utformade detaljer och en känsla av kvalitet, alltid med
modern femininitet i åtanke.
& Other Stories har 78 butiker på 24 marknader och
onlinebutiker på 32 marknader. Varumärket finns
tillgängligt på ytterligare marknader via global selling
och även på externa plattformar.
stories.com
ARKET
ARKET är en modern marknadsplatsoch
livsstilsdestinationsom erbjuder oumbärliga
vardagsprodukter för herr, dam, barn och hemsamt
ett NewNordic-inspirerat vegetariskt kafé.ARKET
villdemokratiserakvalitet genom att ge fler människor
tillgång till välgjorda och hållbara produkter som är
framtagna för att användas och uppskattas över
tid. ARKET:s huvudkontor och designstudio finns i
Stockholm.Det breda sortimentet av mode, mat,
dofter, skönhet och funktionella produkter för hemmet
är noga utvalt för att underlätta mer hållbara val och ge
inspiration till en vackrare vardag.
Den första ARKET-butiken öppnade i London 2017 och
idag har ARKET25butiker på11marknader i Europa
och Asien. ARKET finns online på 31 marknader och
produkterna finns tillgängliga på ytterligare marknader
via global selling, samt på utvalda externa plattformar.
arket.com
S. 27
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Våra business ventures
Våra business ventures utforskar
och testar skalbara affärsmodeller,
baserade på innovativa idéer och
partnerskap, för att kunna erbjuda
våra kunder ytterligare värde. Genom
ra business ventures skapar vi
även nya intäktsflöden, vilket är en
viktig del iatt skapa framtida tillväxt
för H&M-gruppen. Afound, Singular
Society, Creator Studio – och Sellpy,
som vi är majoritetsägare i – är några
av våra business ventures.
Afound
Afound lanserades 2018 och är en digital
marknadsplats som erbjuder fantastiska rabatter
på mode, skönhet, sport och inredning från tidigare
såväl som aktuella kollektioner för dam, herr och
barn. Afound, som för närvarande finns på sju
marknader, har som mål att vara den främsta
shoppingdestinationen för “fantastiska rabatter på allt,
alltid”, med rabatter året om på alla H&M-gruppens
varumärken såväl som på hundratals välkända externa
mode- och livsstilsvarumärken. Genom att erbjuda
varor som inte nått sin kund via fullt pris, ger Afound
produkterna en andra chans att komma till användning
– och kunderna möjligheten att hitta oslagbara
erbjudanden.
afound.com
Singular Society
Singular Society grundades i slutet av 2020 och är ett
medlemsbaserat varumärke som mot en årlig avgift
erbjuder sina medlemmar utvalda premiumprodukter
inom mode och inredning – till självkostnadspris.
Singular Society levererar för närvarande varor inom
EU och har en flaggskeppsbutik i Stockholm.
singular-society.com
S. 28
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Creator Studio
Creator Studio
Creator Studio är en B2B-tjänst som erbjuder print-
on-demand. Denna globala plattformstjänst för
merchandise-branschen gör det möjligt för externa
varumärken och innehållskreatörer att erbjuda
kvalitativa varor genom att dra nytta av H&M-gruppens
effektiva produktionsprocess, internationella nätverk
inom logistik, avancerade lösningar för digitala
tryck producerade på beställning och integrerade
e-handelslösning.
creatorstudio.com
Sellpy
Sellpy grundades 2014 och har sedan dess vuxit
till en bred digital plattform för secondhand-mode
och andra begagnade produkter. Med visionen att
göra det möjligt för alla att konsumera och leva på
ett mer cirkulärt sätt har Sellpy skapat en unik tjänst
som gör det enkelt för människor att köpa och sälja
secondhand-produkter.
H&M-gruppen har varit majoritetsägare i Sellpy
sedan 2019. Efter expansionen 2021 till 22 europeiska
marknader finns nu Sellpy på 24 marknader, inklusive
Sverige.
sellpy.com
S. 29
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Vår omnimodell
Våra varumärken och business
ventures samverkar i arbetet med
att kontinuerligt möta våra kunders
ständigt ökade förväntningar. Vi vill
erbjuda en smidig och inspirerande
upplevelse oavsett var, när och hur
ra kunder runt om i världen vill möta
oss – i våra butiker eller på digitala
plattformar såsom våra onlinesajter,
appar, sociala medier och digitala
marknadsplatser.
Vi fortsätter att expandera med fokus på ökad
omnikanalförsäljning genom att alltmer integrera
våra digitala och fysiska försäljningskanaler, så att de
kan interagera och stärka varandra för att skapa en
sömnlös och holistisk kundresa.
Genom att på olika sätt skapa engagemang hos
våra kunder bygger vi långsiktiga, värdeskapande
relationer, vilka sträcker sig betydligt längre än
endast köp av produkter. Vår ambition är att skapa
en cirkulär värdekedja som omfattar produkter,
varuförsörjningskedja och kundresor. Det stödjer vårt
arbete med att öka livslängden för produkter och gå
ifrån engångstransaktioner.
S. 30
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Cirkulära kundresor
Vi fortsätter att öka värdet för våra kunder genom att
tillhandahålla tjänster som gör det möjligt för produkter
att cirkulera och resurser att användas så länge som
möjligt genom att skala upp initiativ inom till exempel
återanvändning och återvinning.
Vi testar och investerar i innovativa tjänster
som sträcker sig över hela produktens livscykel,
vilket inkluderar kläduthyrning, secondhand,
re-make, reparationer, ändringar, klädinsamling för
textilåteranvändning och återvinning samt föredragna
leveransalternativ
1
– allt för att hjälpa kunderna göra
välgrundade val. Detta samtidigt som vi skapar nya
intäktsflöden och stödjer övergången till en cirkulär
modeindustri med nettonoll utsläpp.
Läs mer om våra kundnära cirkulära affärsmodeller
ivår hållbarhetsrapport
.
Vi fokuserar på tre områden i våra kundnära cirkulära
affärsmodeller:
Vi uppmuntrar våra kunder att utforska
sin egen stil och öka användningen av den
garderob de redan har, exempelvis genom
att inspirera till hur kläders livslängd kan
förlängas med hjälp av våra klädvårds- och
reparationsinitiativ.
Vårt klädinsamlingsprogram i butik erbjuds
till våra kunder världen över. Vi strävar efter
att säkerställa att de donerade produkterna
sorteras och används till det mest lämpade
ändamålet, inklusive återanvändning som en
produkt eller ett material, eller återvinning.
Under 2022 lämnade våra kunder in 14 768
ton textilier.
Vi erbjuder olika uthyrnings- och second-
handtjänster som kunder kan uppleva mode
genom, samtidigt som de möjliggör för
produkter att cirkulera. Vi är exempelvis
majoritetsägare i Sellpy, en digital plattform
på 24 marknader som erbjuder secondhand-
mode och andra produkter. Dessutom har
våra varumärken gjort det möjligt för kunder
att engagera sig i second hand-mode och
andra uppskattade alternativ, vilka skiljer sig
beroende på marknad, kanal och varumärke.
ANVÄNDNING
& KLÄDVÅRD
SAMLA IN &
SORTERA
TILLGÅNG
C
I
R
K
U
L
Ä
R
A
V
A
R
U
F
Ö
R
S
Ö
R
J
N
I
N
G
S
K
E
D
J
O
R
C
I
R
K
U
L
Ä
R
A
K
U
N
D
R
E
S
O
R
C
I
R
K
U
L
Ä
R
A
P
R
O
D
U
K
T
E
R
TILLGÅNG
MATERIAL
ANNDNING
& KLÄDRD
DESIGN &
PRODUKT-
UTVECKLING
SAMLA IN &
SORTERA
SORTIMENTS-
PLANERING
REPARERA &
REMAKE
ÅTERVINNA
PRODUKTION
1) Leveransalternativ som innebär mindre utsläpp av växthusgaser jämfört
med konventionella leveransalternativ, inklusive 100% biobränsle,
eldrivna- och utsläppsfria fordon.
S. 31
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Butiker
Våra butiker välkomnar kunder över hela världen varje
dag genom att vara en shopping- och modedestination
där man kan inspireras, och även fysiskt utforska och
uppleva våra varumärken, samtidigt som vi bygger
relationer och ger kunderna relevant service.
Butikens roll har förändrats och vi fortsätter att
optimera vår butiksportfölj för att säkerställa att vi
har rätt butik med rätt format på rätt plats – allt för
att möta våra kunders behov. Vi ökar bekvämligheten
genom att digitalisera butiksupplevelsen och
tillhandahålla omnitjänster, samtidigt som vi
kontinuerligt förbättrar vårt sortiment för att stärka
våra varumärken och visa på det värde för pengarna
vi erbjuder. Butiker är kontaktytor under kundresan
och våra kunder visar tydligt att de uppskattar
tillgängligheten och närheten till våra butiker, samt
möjligheten att prova kläder och själva skapa de stilar
de har sett i våra digitala kanaler.
Butikerna är också en viktig del av varuförsörjnings-
kedjan, särskilt inom last mile; kunder kan till exempel
kombinera att handla i butik med att använda
omnitjänster som click-and-collect, hämta i butik
och göra onlinereturer. Vi strävar alltid efter att
erbjuda en smidig och flexibel shoppingupplevelse
och fortsätter därför att anpassa våra butiker och
serviceerbjudanden utifrån våra kunders förväntningar.
Vi bygger, inreder och driver våra butiker i linje med
våra hållbarhetsmål. Vi har ett fortsatt fokus på att
sänka energiförbrukningen och majoriteten av våra
butiker är nu utrustade med LED-belysning. Vi är
även inriktade på smart design och byggande, och vi
utgår ifrån cirkulära principer när vi fattar beslut om
vår butiksinteriör. Genom att återanvända, reparera
och återvinna material som redan är i bruk, samt att
använda återvunna eller andra mer hållbart framställda
material, förhöjer vi shoppingupplevelsen samtidigt
som vi minskar resursförbrukningen.
I takt med att vi fortsätter att växa och
integrera våra fysiska och digitala butiker,
anpassar vi antal och typ av butik på respektive
marknad för att säkerställa en sund och
relevant butiksportfölj. H&M-gruppen har
möjlighet att omförhandla eller avsluta cirka
en tredjedel av hyreskontrakten årligen. Under
2022 öppnade vi 91 (104) nya butiker och
stängde 427 (321) stycken
1
. Detta resulterade
i en nettominskning om cirka 336 butiker. Vid
räkenskapsårets slut hade vi 4 465 butiker på
78 marknader. De flesta av öppningarna sker
på tillväxtmarknader, medan stängningarna
huvudsakligen sker på etablerade marknader.
På vissa marknader säljs våra produkter via
franchisepartners.
1) 175 av de stängda butikerna var i Ryssland och Belarus där
verksamheten avvecklades under året.
S. 32
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Vår onlinehandel är välutvecklad för alla
våra varumärken och H&M finns på 58
onlinemarknader. COS, Weekday, Monki,
&Other Stories och ARKET erbjuder global
selling, vilket gör att kunder på ungefär 70
ytterligare marknader har tillgång till dem
online. Det exakta antalet marknader som har
denna tjänst varierar mellan olika varumärken.
Flera av våra varumärken finns även på ett antal
externa marknadsplatser.
Vårt ökade fokus på AI och tech är nyckeln till
att bli en mer datadriven verksamhet. Under
2022 lanserade vi till exempel en tävling
tillsammans med Kaggle
– en onlinecommunity
med datatekniker – som gick ut på att designa
algoritmer för produktrekommendationer som
förbättrar kundupplevelsen online.
Online
Våra onlinebutiker och fysiska butiker kompletterar
varandra och stärker vårt kunderbjudande. Förutom
attintensifiera integreringen av dessa kanaler,
fortsätter vi även att förbättra onlineupplevelsen så att
vi kan möta våra kunder på olika sätt. Vi har till exempel
stärkt våra digitala upplevelser på vissa marknader
för att på ett inspirerande sätt hjälpa våra kunder
att upptäcka och söka i vårt sortiment. Dessutom
kan våra kunder engagera sig genom att skapa och
dela sina egna style boards. H&M breddade även sitt
kunderbjudande online på vissa marknader till att
omfatta produkter från andra varumärken. Uver det
förbättrar vi navigerings- och sökupplevelsen för våra
kunder så att de kan hitta omtyckta produkter på ett
ännu enklare sätt.
S. 33
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Initiativ för en förbättrad
kundupplevelse
Kundbeteenden förändras snabbt och vi arbetar
ständigt med förbättringar för att kunna erbjuda
bästa möjliga upplevelse. Här följer några exempel på
pågående satsningar – några är pilotprojekt på ett fåtal
marknader, medan andra är utrullade på de flesta av
våra marknader:
I H&M:s kundlojalitetsprogram belönas
medlemmar inte bara för köp, utan även när de
bidrar till en mer hållbar livsstil genom att till exempel
lämna in gamla kläder till vår klädinsamling, välja
ett föredraget leveransalternativ i samband med
onlineköp och ta med sig sin egen påse till butik.
Medlemmar kan även dra nytta av personliga
erbjudanden och digitala tjänster för inspiration och
ensmidig köpupplevelse.
Fler betalningslösningar. H&M-medlemmar kan
välja mellan att betala direkt eller senare via H&M-
appen, oavsett om de handlar i butik eller online.
Digitala kvitton. På de flesta marknader kan
kunder få digitala kvitton i H&M-appen.
Visual Search. Bildigenkänning hjälper kunder med
rekommendationer och köpmöjligheter utifrån bilder
som de har tagit eller inspirerats av.
Leveranser. Next-day delivery, expressleverans
och föredragna leveransalternativ fortsätter att rullas
ut till fler marknader.
Find in Store. Kunder som ser en produkt online
kan med hjälp av mobilen snabbt och enkelt hitta den
önskade storleken i fysiska butiker såväl som online.
Scan & Buy. Kunder kan skanna QR-koden på en
produkt i butik för att hitta och köpa den i önskad
storlek och färg online.
Click & Collect gör det möjligt för kunder att
hämta ut onlineköp i butik.
Onlinereturer i butik gör det möjligt för kunder att
returnera sina onlineköp i fysiska butiker.
#HMxME ger kunder möjlighet att dela sina egna
modeberättelser från Instagram samtidigt som
plaggen enkelt går att köpa.
Rate & Review gör det möjligt för kunder att
betygsätta och recensera H&M-produkter.
RFID (Radio Frequency Identification) innebär
att varorna har en digital märkning som kan ge exakt
information om en varas tillgänglighet.
Självbetjäningskassor erbjuder kunderna ett
bekvämt köpalternativ.
Instagram. I USA kan H&M-kunder handla direkt
via inspirationsbilder och videos på Instagram samt få
notiser via Instagram när H&M släpper nya kollektioner.
Hyra i butik erbjuder kunder på utvalda marknader
möjlighet att hyra festplagg.
Styleboard. Medlemmar kan skapa sina egna
moodboards i H&M-appen och handla direkt från
dessa. Kunderna kan även lägga till artiklar i sina
styleboards från varumärken utanför H&M-gruppen.
Personlig startsida erbjuder kunder anpassad
inspiration och rådgivning utifrån individuella
preferenser.
Stylestory är ett kreativt verktyg som möjliggör
för kunder att uttrycka och dela sina favoritstilar med
andra kunder, som i sin tur kan upptäcka och handla de
stilar som inspirerar dem.
Smarta speglar testas i COS provrum i USA.
Speglarna känner igen de produkter som tas med
in i provrummet och kan sedan ge personliga
rekommendationer om produkter och styling.
Handla online, hämta i butik gör det möjligt för
kunder att handla online från butikssortimentet och
hämta ut köpet i butik.
S. 34
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 35
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Efterfrågestyrd
varuförsörjningskedja
Kundanpassad produktion ............................37
Mot återvunnet, regenerativt och
ansvarsfullt framställt material .......................40
Minska utsläpp av växthusgaser ...................... 42
Rättvisa jobb och positiva sociala effekter ...........43
Logistik och distribution ............................. 44
Förpackningar ....................................... 45
S. 36
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Kundanpassad produktion
Vi är i kontinuerlig dialog med våra
kunder för att möta och överträffa
deras behov och förntningar så att vi
kan erbjuda dem oslagbart värde med
den bästa kombinationen av mode,
kvalitet, pris och hållbarhet.
Långsiktiga investeringar och nära relationer med våra
leverantörer möjliggör en effektiv och kundanpassad
leverantörskedja där vi kan reagera snabbt på
trender och ständigt föränderliga kundbeteenden
– allt för att säkerställa att vi levererar det bästa
kunderbjudandet och den bästa kundupplevelsen
iallaförsäljningskanaler i rätt tid.
Vår värdekedja inkluderar samtliga aktiviteter som
behövs för att planera, designa, köpa in, behandla och
tillverka, transportera, sälja, använda, återanvända och
återvinna våra produkter. Den del av värdekedjan som
omfattar produktion, logistik och distribution är vår
varuförsörjningskedja.
Vi fortsätter att göra långsiktiga investeringar i vår
varuförsörjningskedja för att optimera varuflödet med
fokus på att maximera kundnöjdheten, samtidigt som
vi minimerar vår negativa miljömässiga påverkan och
våra negativa sociala effekter. Snabbhet, tillgänglighet,
kostnadseffektivitet och noggrannhet är avgörande
för att uppnå detta. Genom att använda AI och
data i hela varuförsörjningskedjan kan vi säkerställa
bättre precision i vår kvantifiering, allokering,
prissättning, personalisering och lokal relevans, vilket
bidrar till en mer anpassad produktion och hållbar
resursanvändning.
När man är ett globalt företag är det av stor vikt att ha
en effektiv och efterfrågestyrd varuförsörjningskedja
som gör att vi snabbt kan anpassa volymer,
försäljningskanaler och marknader utifrån förändrad
kundefterfrågan och oväntade händelser. Våra
nya distributionssystem och högautomatiserade
logistikcenter är en viktig del av vårt arbete med att
minska ledtiderna och optimera kundupplevelsen.
Vår varuförsörjningskedja bygger på långsiktiga
partnerskap, ömsesidigt förtroende och
rättvisa inköpsrutiner. Vi har en nära dialog med
Vi har investerat i Global Startup Award-
vinnaren Smartex
och använder nu deras
innovativa AI-teknik för att identifiera fel
under produktion. Genom att undvika onödig
produktion av defekta textilier förbättrar vi
resursutnyttjandet.
S. 37
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
leverantörerna via våra produktionskontor på de
olika inköpsmarknaderna. Tillsammans arbetar vi
kontinuerligt för att förbättra våra produkter och
adressera miljömässiga och sociala frågor som
berör vår leverantörskedja. Den största delen av
vår miljöpåverkan sker i varuförsörjningskedjan
–isynnerhet vid tygtillverkning och processer som
färgning och tvättning, vilket ofta innebär vatten-
ochenergiintensiva processer.
Under 2022 lanserade vi en ny vattenstrategi som
sträcker sig till 2030, utvecklad i samarbete med andra
varumärken, ideella organisationer, vattenexperter
och nyckelleverantörer i respektive region. Strategin
fokuserar på vår absoluta vattenanvändning snarare
än att mäta vatteneffektivitet, vilket är viktigt för
att tydligt bryta sambandet mellan tillväxt och
resursanvändning. Vi fortsatte även våra satsningar
i startup-företagen Colorifix
och Alchemie som har
utvecklat färgningsprocesser där mindre vatten,
kemikalier och energi används jämfört med vid
konventionella processer. Dessa processer har
redan använts för några av våra kollektioner. Vi
kommer att fortsätta arbeta tillsammans med våra
leverantörer ochandra partners för att förbättra
resurseffektiviteten och skydda vattentillgången,
samtidigt som vi skapar en mer cirkulär, resilient och
efterfrågestyrd varuförsörjningskedja.
Vår nya Reverse Supply Chain funktion
fokuserar på att samla in kläder från våra
kunder och material från våra leverantörer
för att sedan återinföra dessa i vår
varuförsörjningskedja som en värdefull
resurs. För att se vilken potential som finns
för återvinning av blandade fibrer har vi
stöttat installeringen av Hong Kong Research
Institute of Textiles and Apparel (HKRITA)
Green Machine hos en av våra indonesiska
leverantörer. Leverantören kommer att använda
sina egna och andra företags produktionsrester
som råvara för processen.
S. 38
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 39
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Vi har investerat i Materra™ som har
utvecklat en odlingsteknik för bomull som
kan öka både avkastning och fiberkvalitet,
samtidigt som användningen av vatten och
bekämpningsmedel minskas. Vårt Circular
Innovation Lab samarbetade med Materra för
att etablera en pilot i Indien, och den första
skörden togs om hand i slutet av 2022 för
användning i kollektioner från COS.
Mot återvunnet,
regenerativt och ansvarsfullt
framställt material
Vår bransch är oerhört beroende av
material. Det är därför viktigt att ta
fram, välja och skapa efterfrågan på
material med lägre negativ påverkan
– samtidigt som vi behöver arbeta för
att minska vår totala resursanvändning
och bryta sambandet mellan den och
vår tillväxt.
Vårt mål är att 100procent av våra material antingen
ska vara återvunna eller mer hållbart framställda
senast 2030 (under 2022 uppnådde vi 84procent).
En milstolpe mot detta mål är att uppnå 30procent
återvunnet material senast 2025.
Vi har satt upp en ny långsiktig vision om våra material
för att gå mot en resilient och cirkulär materialsektor
som verkar inom planetära gränser, förbättrar
levnadsstandarden och bygger på innovation.
Vårvision vilar på tre pelare:
Återvunnet: prioritera återvunnet material från
konsumentledet, så att materialet har potential att
återanvändas på nytt och återvinnas i ett slutet
kretslopp.
Regenerativt: använda nya råmaterial som
producerats med regenerativa jordbruksmetoder
som bidrar till att förbättra jordhälsa,
levnadsstandard och ekosystem.
Ansvarsfullt: framställa material med det
övergripande syftet att minska vår miljöpåverkan,
respektera mänskliga rättigheter och värna om
djurskyddet. Det här utr grunden för alla våra
inköpsbeslut.
Genom att investera i, utveckla och skala
upp produktionen av innovativa material, nya
återvinningsmetoder, teknik och infrastruktur får vi
större tillgång till materialen. Det kan också minska
framtida risker kopplade till resursbrist samt bidra till
att minska vår negativa inverkan på planeten. Målet
med investeringarna sträcker sig längre än att nå våra
hållbarhetsmål och stödja den långsiktiga tillväxten
förH&M-gruppen – vi vill göra investeringar i teknik
som hela branschen kan dra nytta av.
Två exempel på innovativa företag som vi har
investerat i genom åren och som fortsätter att skala
upp är Renewcell
och Infinited Fiber Company – båda
företagen använder sig av textilåtervinningsteknik
för att producera materialen Circulose® respektive
Infinna™. Vi var inte bara ett av de första företagen
att erbjuda plagg gjorda av dessa innovativa material,
utan har även tecknat ett flerårigt avtal för att säkra
framtida tillgång till materialen.
S. 40
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Möjligheten att återcirkulera resurser om och om igen,
och att upprätthålla kvalitet och minimera påverkan,
är avgörande steg mot att nå en cirkulär modeindustri.
Att stödja utvecklingen av återvinningstekniker är
därför en strategisk fortsättning på vårt butiksinitiativ
att samla in använda kläder och hemtextilier, oavsett
varumärke och skick, för återanvändning och
återvinning.
Läs mer om hur vi arbetar med materialval i vår
hållbarhetsrapport
.
Textile Exchange utsåg H&M-gruppen till
ettav 47 ledande företag av sammanlagt 292
företag som analyserades i rapporten 2021
Material Change Leaderboard. Vi var ett av
16 företag som identifierades som ledande
inom cirkularitet och ett av 17 företag som
identifierades som ledande när det gäller
framstegen mot de globala målen för hållbar
utveckling.
S. 41
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
r hållbarhetslänkade obligation som
emitterades 2021 fortsätter att erbjuda
investerare möjligheten att bland annat stödja
en snabbare övergång till återvunna material
och minskning av växthusgasutsläpp (scope 1, 2
och 3) i vår leverantörskedja.
Minska utsläpp av
växthusgaser
Vårt klimatmål är att minska våra
växthusgasutsläpp i absoluta tal med
56procent för scope 1, 2 och 3
1
senast
år 2030, jämrt med basåret 2019.
Vårt långsiktiga mål är att nå nettonoll
senast år 2040. Dessa mål verifierades
2022 av Science Based Targets
initiative.
För att nå våra mål måste vi minska vår totala
resursanvändning. En viktig del är att endast tillverka
de produkter som våra kunder efterfrågar. Dessa
ska även vara gjorda av material och i processer
som har mindre klimatpåverkan. Vi investerar i
projekt som minskar utsläppen av växthusgaser i
hela vår värdekedja. Hittills har vi investerat i mer
än 20 projekt med fokus på att öka andelen mer
hållbara material och förnybar energi, samtidigt som
vi med dem fasar ut användningen av kol, främjar
energieffektiviteten och möjliggör koldioxidinfångning
– alla investeringar vars avkastning mäts i minskningar
i växthusgasutsläpp och inte i ekonomisk vinst. Vi
lanserade till exempel Green Fashion Initiative för att
öka energieffektiviteten bland våra leverantörer och
hjälpa dem att fasa ut fossila bränslen. Vi är också en
av de största investerarna i Fashion Climate Fund
, ett
initiativ för att leda samlade insatser som tar itu med
växthusgasutsläppen från leverantörskedjan. Från
och med januari 2022 godkänner vi inte längre nya
leverantörer som använder kolpannor i sina fabriker.
Som stöd för våra övergripande klimatmål siktar vi
på att upphandla 100procent förnybar el i såväl vår
egen verksamhet som i vår leverantörskedja senast
år 2030. Vi har tecknat avtal med utvecklare av nya
solparker för att säkra tillgången till förnybar energi
under många år framöver. Det kommer inte bara att
1) Utsläppen i kundanvändningsfasen är inte inkluderad.
minska våra växthusgasutsläpp, utan också hjälpa oss
att säkra våra energipriser och bidra till att mängden
förnybar elproduktion i elnäten ökar. Vi har även
satt ett internt koldioxidpris som vägledning för våra
beslut om vilka material, produktionsprocesser och
transportsätt som ska användas, vilket hjälper oss att
minska växthusgasutsläppen.
Trots största möjliga minskning av växthusgas-
utsläppen i vår värdekedja kommer ändå en viss
andel oundvikliga utsläpp att finnas kvar. Vi investerar
därför även i lösningar för att ta bort koldioxid från
atmosfären. Under 2022 tecknade vi ett flerårigt
avtal avseende koldioxidinfångning med Climeworks
.
Avtalet omfattar infångning och lagring av 10 000
ton koldioxid genom tekniken direktinfångning från
atmosfären. Vi anslöt oss även till LEAF-koalitionen
(Lowering Emissions by Accelerating Forest
Finance) – ett initiativ som bygger på offentlig–privat
samverkan där fokus ligger på att mobilisera storskalig
finansiering till länder som har åtagit sig att uppnå
ambitiösa minskningar av den tropiska avskogningen.
Våra fortsatta samarbeten, innovationer och
investeringar i omställningen mot en cirkulär
modeindustri bidrar till att vi ytterligare minskar vår
användning av jungfruliga material och energiintensiva
processer, och på så sätt minskas även våra
växthusgasutsläpp.
Läs mer om hur vi arbetar med att minska
växthusgasutsläppen i vår hållbarhetsrapport
.
S. 42
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Alla de människor som är en del av
vår värdekedja är avgörande för vårt
företag, och det är vårt ansvar att
respektera deras rättigheter. Det
grundar sig i våra värderingar och
rt åtagande att vara ett rättvist och
jämlikt företag. Vår leverantörskedja,
med produktion av varor i första och
andra ledet, bidrar till arbetstillfällen för
cirka 1,3 miljoner människor. Vi arbetar
för förbättrade mänskliga rättigheter
och arbetsvillkor för alla människor i
r värdekedja, samtidigt som vi ser till
att de är medvetna om sina rättigheter.
Vårt fokus ligger på att stödja arbeten med goda
arbetsvillkor, skäliga löner och förmåner på säkra och
trygga arbetsplatser – fria från diskriminering och
där medarbetare får sin röst hörd, lika möjligheter att
utvecklas och där fackföreningsfrihet respekteras.
Vårt sätt att arbeta överensstämmer med International
Labour Organizations grundläggande principer
och rättigheter i arbetslivet och ILO:s definition av
anständiga arbetsvillkor, vår egen policy för mänskliga
rättigheter samt FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter. Vi kräver att alla
affärspartners följer vår uppförandekod (Sustainability
Commitment) och undertecknar vår etikpolicy, och
vi genomför kontinuerligt en strikt duediligence av
vår leverantörskedja. Som en del i detta utvärderar vi
årligen risker relaterade till mänskliga rättigheter, både
sådana som är kopplade till vår nuvarande verksamhet
och mer långsiktiga – som till exempel hur övergången
till en cirkulär modeindustri med nettonoll påverkan
kommer påverka den framtida arbetssituationen i vår
värdekedja.
Rättvisa jobb och positiva
sociala effekter
Vår verksamhet påverkar människor över hela
världen, och vi vill säkerställa att den påverkan är
positiv. Vi ser sambandet mellan miljöfrågor som
klimatförändringar, resursanvändning och vattenbrist
och de sociala frågor som påverkar rättvisa, hälsa och
levnadsstandard. Tillsammans med våra leverantörer
och andra partners kan vi påskynda en positiv
förändring för miljontals människor och samhällen –
och samtidigt bidra till minskad miljöpåverkan. Vi kan
dessutom ytterligare förbättra både resurseffektivitet
och kompetensutveckling samt bidra till en
rättvis övergång till en cirkulär ekonomi, samtidigt
som vi skapar en efterfrågestyrd och resilient
leverantörskedja.
Läs mer om hur vi arbetar med sociala frågor i vår
hållbarhetsrapport
.
Vårt arbete med löner i leverantörskedjan
bedömdes som ”avancerat”, vilket är
den näst högsta kategorin i Platform
Living Wage Financials årsrapport 2022
.
Förutom H&M-gruppen var det bara ett
annat detaljhandelsföretag inom kläd- och
skohandeln som uppnådde denna kategori.
Utöver detta lyftes inte bara vårt arbete med
datainsamling fram som bästa praxis, utan
ävenresultaten av vårt arbete.
S. 43
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Logistik och distribution
Vårt holistiska förhållningssätt att
kontinuerligt möta våra kunders
förväntningar samtidigt som vi
säkerställer att vi begränsar vår
negativa inverkan på miljön och
samhället i stort omfattar även våra
logistik- och distributionscenter.
Tillsammans med våra satsningar inom
tech och AI utgör de en viktig del av
vår omnimodell.
Flera initiativ avseende nya högautomatiserade
logistikcentra med fokus på innovation pågår globalt.
Detta kommer att skapa ytterligare kapacitet,
flexibilitet och snabbhet mellan försäljningskanaler
samt en högre varutillgänglighet. Ett exempel är ett
nytt högautomatiserat logistikcenter som är under
uppförande i Ajax, Kanada och planeras att tas i
bruk under första halvåret 2023. Detta kommer att
komplettera de logistikcenter som öppnade på öst-
och västkusten i USA och skapa ytterligare kapacitet
för H&M-gruppens fortsatta expansion i Nordamerika.
Vi fortsätter att optimera våra transportlösningar
för att möta kunders förväntningar samtidigt som vi
vidtar åtgärder för att minska våra växthusgasutsläpp.
Vi väljer utrustning som optimerar effektiviteten och
fyller transportenheterna maximalt för att minska det
antal enheter som behövs. Vi är fast beslutna om att
spåra och analysera data för att mäta framsteg och
säkra en framtida minskning av våra växthusgasutsläpp
för alla våra transportsätt, och vi har stöd i detta från
våra transporttjänstleverantörer.
På vissa marknader kan våra onlinekunder
välja att ta emot och returnera varor med en
rad olika föredragna leveransalternativ, såsom
cykelbud, bud med elektriska fordon eller bud
till fots. Detta i kombination med att vi använder
biogas, Hydrotreated Vegetable Oil (HVO)
och elektriska fordon från våra logistikcenter,
hjälper till att minska växthusgasutsläpp
jämfört med konventionella leveransalternativ.
Vi testar och utvecklar kontinuerligt nya
leveransalternativ, samt fortsätter att rulla ut
initiativ till fler marknader.
Vi samarbetar endast med de rederier som är
verifierade enligt CleanCargoWorkingGroup-
protokollet. Flygfrakt utgör mindre än en procent av
våra inkommande volymer och vi är aktiva medlemmar
i BSR:s SustainableAirFreightAlliance
som driver
miljöagendan för att minska växthusgasutsläppen
och främja ansvarsfulla transporter. Vi har också
utformat ramverk för design och byggnation av
nya distributionscentraler med fokus på anställdas
välbefinnande samt att minska föroreningar och avfall,
att använda förnybar energi och stödja biologisk
mångfald.
S. 44
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Våra produkter behöver skyddas
på vägen mellan våra leverantörer,
distributionscentraler, butiker och
kunder för att förhindra skador och
förluster. Vi är fast beslutna om att
minska vår miljöpåverkan från våra
förpackningar, vägledd av vår cirkulära
förpackningsstrategi som bygger
Ellen MacArthur Foundations (EMF)
grundprinciper: eliminera, cirkulera
och regenerera.
rpackningar
Vi prioriterar områden där vi med stor sannolikhet
kommer att ha störst effekt, vilket inkluderar
en minskning av onödiga och problematiska
förpackningsmaterial som till exempel klädhängare
och plastpåsar. Ett av våra mål är att 100procent av
förpackningarna ska vara tillverkade av återvunna eller
mer hållbart framställda material, där vi prioriterar
att använda återvunna material från konsumentledet.
Under 2022 optimerade vi storleken och vikten på våra
förpackningspåsar online. Dessa är tillverkade av FSC-
certifierat papper och ersatte engångsplastpåsarna för
alla våra varumärken och marknader.
Läs mer om vårt arbete för att uppnå våra
förpackningsmål i vår hållbarhetsrapport
.
S. 45
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Vår inställning till
hållbarhet
Hållbarhet – integrerat i vår verksamhet ..............47
Viktiga hållbarhetsmål ............................... 49
S. 46
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Hållbarhet integrerat
ivår verksamhet
H&M-gruppen har en lång historia
av att aktivt arbeta med hållbarhet.
Detta har att göra med våra
majoritetsägares, familjen Persson,
långsiktiga perspektiv och genuina
intresse för hur vi som företag kan
bidra till en mer hållbar modeindustri.
Våra värderingar och vårt engagemang för att erbjuda
kunder mode och kvalitet till bästa pris på ett mer
hållbart sätt har väglett oss genom åren och fortsätter
att göra det än idag.
Hållbarhet är affärskritiskt, inte bara för att vi ska
kunna leva upp till vår affärsidé utan också för att vi
fortsatt ska kunna möta våra kunders förväntningar
och säkerställa att vi framtidssäkrar vår verksamhet.
Hållbarhet är därför en integrerad del av vår
verksamhet, vilket innebär att varje varumärke,
försäljnings- respektive produktionsmarknad samt
gruppfunktion arbetar målmedvetet för att nå både
våra finansiella- och hållbarhetsmål. Betydelsen av
vårt hållbarhetsarbete för vår verksamhet understryks
ytterligare i vårt 2030-mål där vi kombinerar mål
för företagets tillväxt, lönsamhet och minskning av
växthusgasutsläpp.
Satsningar på hållbarhet ger koncernen långsiktiga
affärsmöjligheter. Genom att bygga strategiska
partnerskap med viktiga aktörer och skapa tillväxt
genom olika innovativa metoder, som till exempel
cirkulära affärsmodeller, kan vi fortsätta att ge våra
kunder oslagbart värde och möjlighet till en mer hållbar
livsstil, samtidigt som vi stödjer övergången till en
cirkulär modeindustri med nettonoll utsläpp.
Vår vision är att vara en ledande kraft i omställningen
mot en cirkulär modeindustri med nettonoll
klimatpåverkan samtidigt som vi är ett rättvist
och jämlikt företag. Detta vägleder oss i hur vi
tacklar klimatförändringen, stödjer den biologiska
mångfalden, undviker att utarma våra naturresurser
och minskar social ojämlikhet. Dessa och andra risker
för vår verksamhet, planeten och människor relaterade
till vår värdekedja är alla sammankopplade, och för
att förverkliga vår vision har vi definierat ett flertal
detaljerade strategier, policyer och mål – de förklaras
mer utförligt i vår hållbarhetsrapport
.
S. 47
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 48
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
STÖDJA ARBETET FÖR EN
CIRKULÄR MODEINDUSTRI MED
NETTONOLL KLIMATPÅVERKAN
VARA ETT RÄTTVIST OCH
JÄMLIKT FÖRETAG
RESPEKTERA MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
— Ha en positiv inverkan på alla människor
ivår värdekedja
— Stödja och främja inkludering och
mångfald i allt vi gör
— Uppnå nettonoll i hela värdekedjan senast år 2040
och driva vår verksamhet inom planetära gränser
— Ha en nettopositiv inverkan på den
biologiska mångfalden
— Skala upp cirkulära modeller och ekosystem för våra
produkter, leverantörskedjor och kundresor
— Skala upp innovation
— Främja transparens
— Samarbeta för branschövergripande framsteg
LEDA FÖRÄNDRINGEN
Viktiga hållbarhetsmål
Vi har satt mycket ambitiösa mål,
som istörsta möjliga utstckning
bygger på den senaste vetenskapen,
erfarenhet och kunskap. För att nå
dem behöver vi arbeta nära våra
leverantörer och partners.
Samarbeten hjälper oss att snabbare kunna utvecklas
i riktning mot våra ambitioner än vad som hade varit
möjligt på egen hand. Detta främjar även innovation
och branschövergripande framsteg då vi lär av
varandra och arbetar tillsammans mot gemensamma
mål. Några av våra viktigaste mål och vår prestation
kopplat till dessa redovisas i denna rapport, men mer
utförlig information finns i vår hållbarhetsrapport
.
Klimat
2030: Minska växthusgasutsläpp med 56procent för
scope 1, 2 och 3
1
i absoluta tal (basår 2019).
Uppnått resultat 2022: En minskning med 8 procent
av utsläppen i scope 1 och 2 samt en minskning med 7
procent av utsläppen i scope 3.
Material och resurser
2030: 100procent av våra material för kommersiella
varor ska antingen vara gjorda i återvunna eller andra
mer hållbart framställda material.
Uppnått resultat 2022: 84 procent
2025: 30procent av våra material för kommersiella
varor ska vara certifierat återvunna.
Uppnått resultat 2022: 23 procent
1) Kundanvändningsfasen är inte inkluderad.
Förpackningar
2030: 100procent av förpackningarna ska vara
tillverkade av återvunna eller andra mer hållbart
framställda material, där vi prioriterar att använda
återvunna material från konsumentledet
Uppnått resultat 2022: 85 procent
2025: Minska plastförpackningarna med 25 procent
(basår 2018)
Uppnått resultat 2022: 44 procent
Vatten
2030: Minska den totala användningen av sötvatten
i absoluta tal med 30procent jämfört med basåret
2022.
2025: Minska den totala användningen av sötvatten i
absoluta tal med 10procent jämfört med basåret 2022.
Uppnått resultat 2022: Ovan mål för 2025 och 2030
har satts som en del av vår nya vattenstrategi. Därför
avser våra uppnådda resultat 2022 vår tidigare strategi.
Då minskade vi den relativa vattenkonsumtionen i vår
produktion med 38 procent, jämfört med basåret 2017
(drivet av 21 procent vattenåtervinningsgrad och 21
procent förbättring av relativ vatteneffektivitet).
S. 49
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Innovation och
samarbete
Innovation ............................................51
Samarbete och partnerskap .........................52
S. 50
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Vi ser ett brådskande behov och en
enorm möjlighet att fortsätta förändra
hur vi arbetar, samt att fortsatt
samarbeta med andra i vår bransch
föratt påskynda systemförändringar.
Vi använder oss av vår storlek och vårt inflytande
för att initiera och påskynda de förändringar som
krävs i vår bransch. Vi identifierar, testar och gör
investeringar med målet att skala upp innovativa
material och tekniker som har potential att bidra till
en radikal förändring i hur vi tillverkar och återskapar
produkter samt det sätt som våra kunder kan få
tillgång till och uppleva mode. Allt detta kommer att
göra vår verksamhet och leverantörskedja ännu mer
resilient, vilket är avgörande i omställningen mot en
cirkulär modeindustri med nettonoll klimatpåverkan.
Våra investeringar i innovationer stödjer också vårt
åtagande att respektera mänskliga rättigheter genom
att bidra till mer gynnsamma miljöförhållanden för
samhällen och människor.
Vårt innovationsarbete innefattar att utforska
nya lösningar och möjligheter genom vår
innovationshubb H&M Group Laboratory, och vi
testar nya affärsmodeller och partnerskap i syfte att
skala upp med hjälp av våra businessventures. För
att komplettera våra innovationer och idéer inom
företaget hittar, stödjer och investerar vi också i
innovativa startups. Detta gör det möjligt för oss att
driva innovation och utforska fler möjligheter snabbare
än vad som skulle vara möjligt utan starka relationer
med ledande entreprenörer. H&M Foundations Global
Change Awards – världens största innovationstävling
– hittar, stödjer och skalar upp idéer i tidiga skeden.
rtCircular Innovation Lab
stödjer koncepttest
där lämpligheten för H&M-gruppen testas och
utvärderas, med målsättningen att skala upp dessa
och underlätta integrationen med vår organisation
ochleverantörskedja.
Innovation
Vi har sedan länge ett samarbete med
Fairbrics
, vinnare av H&M Foundations Global
Change Award, som nu är en del av vår
investeringsportfölj. Företaget har utvecklat
en teknik där koldioxid fångas in för att
sedananvändas till att tillverka mer hållbar
polyester. Materialet har redan använts i ett
koncepttest i form av en T-shirt för H&M
och är för närvarande under utveckling för
H&MMove-plagg.
Genom vår investeringsarm H&M CO:LAB stödjer
vi startups med kapital och kunskap. Idag har vi en
av branschens största portföljer. Även om alla våra
investeringar är långsiktiga har de på kort tid skapat
betydande värden både ekonomiskt och operativt
– till exempel genom att förbättra kundupplevelsen
och möjliggöra uppskalning samt kommersialisering av
återvunnet och mer hållbart framställt material.
S. 51
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Långsiktiga strategiska samarbeten
och partnerskap är avgörande inte
bara för att påskynda innovation
och nå våra mål, utan också för att
tackla komplexa och sammanlänkade
branschutmaningar som kräver ett
gemensamt åtagande för att kunna
hanteras och övervinnas.
Vi samarbetar med våra affärspartners, experter,
innovatörer, branschutmanare, kunder, samhällen,
beslutsfattare och många fler. Våra intressenter
representerar även rättighetsinnehavare eller är det
själva – de åtgärder vi vidtar som företag har potential
att påverka deras mänskliga rättigheter positivt eller
negativt.
Vi välkomnar en öppen och konstruktiv dialog och
samarbetar gärna med andra både inom och utanför
branschen. Genom att utbyta olika erfarenheter
utmanas vi att bli bättre och upprätthålla vår relevans
så att vi kan fortsätta att erbjuda våra kunder oslagbart
värde och nya spännande sätt att ta del av mode.
Dialog leder till ökad transparens och är viktigt för
att ansvar ska kunna utkrävas. Genom att samverka
med beslutsfattare bidrar vi också till att forma en
lagstiftning som stödjer en mer hållbar modeindustri
iframtiden.
Läs mer om våra medlemskap och samarbeten
.
Samarbete och
partnerskap
S. 52
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 53
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Lagstadgad
årsredovisning
Bolagsstyrningsrapport 2022 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 55
Förvaltningsberättelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .73
— Lagstadgad hållbarhetsrapport. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 86
— Klimatriskanalys enligt TCFD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 103
Finansiella rapporter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 108
— Koncernens resultaträkning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 108
— Koncernens rapport över totalresultat . . . . . . . . . . . . 108
— Koncernens balansräkning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .110
— Koncernens förändring i eget kapital . . . . . . . . . . . . . . 112
— Koncernens kassaflödesanalys . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 113
— Moderbolagets resultaträkning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 114
— Moderbolagets rapport över totalresultat . . . . . . . . . . 114
— Moderbolagets balansräkning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .115
— Moderbolagets förändring i eget kapital . . . . . . . . . . . 116
— Moderbolagets kassaflödesanalys . . . . . . . . . . . . . . . . . 117
— Noter till de finansiella rapporterna . . . . . . . . . . . . . . . . 118
Årsredovisningens undertecknande . . . . . . . . . . . . . . . . . 141
Revisionsberättelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .142
S. 54
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 55
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
En god och sund bolagsstyrning
säkerställer att bolag styrs på ett för
aktieägarna hållbart, ansvarsfullt
och effektivt sätt som möjligt.
På H & M Hennes & Mauritz AB följsexterna regelverk,
men ävenvärderingar, globalapolicies och riktlinjer
är viktiga verktyg för verksamheten.CodeofEthics,
som skrivs under av alla medarbetaresom haraffärs
förbindelser, anger tydligt H&M:s förhållningssätt för
huraffärer bedrivs. H&M är verksamt på många mark
nader med olika utmaningar och där lagar, miljökrav
och sociala förhållanden kan se olika ut, vilket gör det
nödvändigt att agera enhetligt och med en god etisk
kompass.
H & M Hennes & Mauritz AB är ett svenskt publikt
aktiebolag. H&M:s B-aktie är noterad vid Nasdaq
Stockholm.
H&M tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (koden)
sedan 2005. Koden bygger på principen ”följ eller för
klara”, vilket innebär att företag som tillämpar koden
kan avvika från enskilda regler förutsatt att de ger en
förklaring till avvikelsen, beskriver det valda alternativet
och anger skälen till avvikelsen. Koden är tillgänglig på
corporategovernanceboard.se.
Rapporten, som gäller för räkenskapsåret 1 december
2021 till 30 november 2022, nedan benämnt räkenskaps
året 2022, har upprättats av bolagets styrelse i enlig
het med koden och årsredovisningslagen. Rapporten
har granskats av bolagets revisorer.
Bolagsstyrningsrapport
2022
H & M Hennes & Mauritz AB
Extern och intern styrning
H&M styrs av såväl externa regelverk som interna styr
dokument.
Exempel på externa regelverk är:
Dataskyddsförordningen (GDPR)
MAR – EU:s marknadsmissbruksförordning
Nasdaq Stockholms Regelverk för emittenter
Redovisningslagstiftning, bland annat Bokförings
lagen och Årsredovisningslagen
Svensk aktiebolagslag
Svensk kod för bolagsstyrning (koden)
Exempel på interna styrdokument:
Bolagsordning
Code of Ethics
Finanspolicy
Human Rights Policy
Insiderpolicy
Kommunikationspolicy
Our Way
Skattepolicy
Styrelsens arbetsordning inklusive instruktioner
för vd och revisionsutskott
Sustainability Commitment
Whistleblowing Policy
H&M:s bolagsstyrning utgår vidare från bolagets vär
deringar, vilka i korthet omfattar en sund, enkel, rak,
kostnadsmedveten, entreprenöriell företagskultur, som
fokuserar på lagarbete, tron på människan och ständiga
förbättringar. Hållbarhet är en del av H&M:s affärsidé
och är integrerat i alla delar av verksamheten.
För mer information, se sidan 86.
S. 56
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Etik, transparens och riskhantering
Som ett globalt bolag är det av yttersta vikt att H&M
alltid agerar etiskt, transparent och ansvarsfullt i alla
led i verksamheten – från samarbetet med våra leve
rantörer till mötet med kunderna. Genom goda inköps
rutiner och ett nära samarbete med leverantörer ska
bolagets produkter alltid tillverkas med största möjliga
hänsyn till människor och miljö. H&M:s riskhantering
och interna kontrollprocesser säkerställer att regler
följs och agerar på saker som gör skillnad i hela orga
nisationen. Styrelsen samt revisionsutskottet får regel
bunden återkoppling från organisationen om hur
internkontrollarbetet bedrivs.
Varje kvartal gör H&M centralt en genomlysning av
riskerna tillsammans med vart och ett av varumärkena
och samtliga centrala funktioner. Kvartalsmötena genom
förs för att säkerställa att alla identifierade risker har en
handlingsplan för att minimera påverkan och ligger på
en godtagbar risknivå. Riskhanteringsarbetet ger
också kontinuerlig input till bolagets affärsmässiga
långsiktiga beslut.
Ansvaret för ledning och kontroll fördelas mellan
bolagets aktieägare, styrelsen, revisionsutskottet
och vd. Styrelsens arbetsordning anger arbetsfördel
ningenmellan styrelsen, revisionsutskottet och vd.
Styrelsen är ytterst ansvarig för bolagets organisation
och förvaltning och vd är ansvarig för den löpande
förvaltningen av verksamheten med regelbunden
återkoppling till styrelsen.
Styrelseledamöter och styrelsemöten 2022
Styrelsen består av åtta stämmovalda styrelseleda
möter, fyra kvinnor och fyra män. I enlighet med
svensk lag har styrelsen även tre arbetstagarrepre
sentanter och tre suppleanter för dessa. Totalt sett
består styrelsen av 14 personer, varav åtta är kvinnor
och sex är män.
Styrelsesammansättningen präglas av bredd och
mångfald, och ledamöternas olika kompetenser kom
pletterar varandra väl – de har erfarenheter inom t ex
detaljhandel, entreprenörskap, mode, digitalisering, AI,
avancerad dataanalys och robotisering, hållbarhet och
kommunikation – vilket bildar en bra grund för djupa
och utvecklande diskussioner med vd och ledningen.
Under 2022 har styrelsen haft elva styrelsemöten varav
ett konstituerande möte i samband med årsstämman,
närvaron har varit mycket hög under samtliga möten.
Vid samtliga styrelsemöten närvarar också vd, finans
chef och ekonomichef. Vid varje möte bjuds oftast en
eller två avdelningar eller varumärken in för att ge en
lägesrapport om vad just deras funktion eller varu
märke arbetar med. Dessa presentationer fungerar
som ett komplement till vd:s lägesrapportering och ger
möjlighet till fördjupade diskussioner kring verksam
heten inom specifika områden. Vid varje styrelsemöte
lämnar dessutom revisionsutskottets ordförande en
redogörelse för vad revisionsutskottet har behandlat
på sitt senaste möte, inom områden såsom redovis
ning, revision, säkerhet, skatt, intern kontroll, risker
samt olika nya regleringar och förordningar.
Läs mer
Läs mer om H&M:s bolagsstyrning på hmgroup.com/
bolagsstyrning.
Här finns bland annat information om:
Bolagsordning
Information och material från tidigare årsstämmor
och extra bolagsstämmor
Information om riktlinjer och policies
Information om styrelseledamöter, vd, revisorer,
revisionsutskott
Information om valberedningen
Risker och osäkerhetsfaktorer
Tidigare bolagsstyrningsrapporter
H & M Hennes & Mauritz AB har valt att ha bolagsstyr
ningsrapporten som en från årsredovisningen skild
handling enligt 6 kap 8 § i Årsredovisningslagen (ÅRL).
Sådana upplysningar som ska lämnas enligt ÅRL 6
kap 6 § punkt 3-6 ingår i förvaltningsberättelsen på
sidan 80 i H&M:s års och hållbarhetsredovisning 2022.
Därför lämnas dessa inte i bolagsstyrningsrapporten.
Bolagets revisorer har enligt ÅRL 6 kap 9 § avgivit ett
yttrande över bolagsstyrningsrapporten vilket åter
finns på sidan 72.
H&M har under räkenskapsåret 2022 inte avvikit
frånkoden.
S. 57
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
BOLAGSSTYRNING I SVERIGE
För noterade bolag i Sverige finns det bland annat
följande områden inom bolagsstyrning som är viktiga
att känna till:
Valberedningen har en central roll och till skillnad
från det angloamerikanska systemet utses dess
ledamöter av bolagets största ägare. Det är val
beredningens uppgift att föreslå styrelsens storlek
och vilka ledamöter som ska väljas vid bolagsstäm
man. Valet görs av alla som röstar vid stämman.
Ipraktiken har valberedningen därför ett avgörande
inflytande över vilka personer som ingår i styrelsen.
Därutöver föreslår valberedningen till stämman
också styrelsearvode och förslag till revisor. Prin
ciper för hur ledamöterna i valberedningen utses
fattas av bolagsstämman.
Styrelsens ledamöter är enligt svensk lag utsedda
att representera samtliga aktieägares intressen.
Även om en stor ägargruppering via valberedningen
lämnat förslag på en ny ledamot betyder det alltså
inte att ledamoten driver enbart den ägargruppe
ringens intressen.
Sedan flera decennier har det inom svenskt närings
liv varit en vanlig uppfattning att det är positivt om
vd och andra stämmovalda styrelseledamöter äger
aktier i det egna företaget. Det är ansett som en
garant för att styrelsens intressen överensstämmer
med samtliga aktieägares intressen av en positiv
aktieutveckling och att det finns samsyn kring före
tagets risker och möjligheter.
Koden och Aktiebolagslagen saknar begränsningar
vad gäller ålder för styrelseledamöter, hur länge en
styrelseledamot får inneha sitt uppdrag, och har inte
heller någon tidsgräns för när en styrelseledamot
som är oberoende övergår till att vara i beroende
ställning till bolaget eller dess huvudägare.
Under bolagsstämman är företagets huvudrevisor
av tradition närvarande. Revisorerna anses vara
bolagsstämmans organ för kontroll av styrelsen.
Möjlighet finns därmed för aktieägare att, oavsett
storlek, ställa frågor till revisorerna vid bolags
stämman.
En möjlighet till att ha olika klasser av aktier
med skillnader i röststyrka, vanligtvis ”A-, B- och
C-aktier”, och ibland med skillnad i rätt till utdelning,
har funnits under lång tid i svensk Aktiebolagslag
och är i stor utsträckning förekommande.
Enligt lag har medarbetare rätt att utse arbetstagar
representanter till styrelsen. Alla styrelseledamöter
får samma information och blir kallade till samma
möten, och arbetstagarledamöterna har samma röst
rätt som de stämmovalda ledamöterna. Styrelse
arvode utgår enbart till stämmovalda ledamöter.
H&M:s bolagsstyrningsstruktur
H&M:s bolagsstyrningsstruktur omfattar aktieägare,
styrelse, revisionsutskott, vd, valberedning, revisorerna,
ledningsgrupp, affärsområden organiserade efter varu
märken, medarbetare och arbetstagarorganisationer.
H&M:s aktieägare är de som ytterst fattar beslut om
företagets styrning då aktieägarna på stämman utser
styrelse och styrelsens ordförande. Förslag till styrelse
sammansättning, styrelsearvoden och revisorsval
bereds i förväg i valberedningen. Styrelsen utser i sin
tur vd att sköta den löpande förvaltningen. Vd tillsätter
personerna i ledningsgruppen i H&M:s matrisorganisa
tion. I styrelsen ingår tre arbetstagarrepresentanter och
tre suppleanter för dessa som är utsedda av sina res
pektive arbetstagarorganisationer. Styrelsen utser inom
sig ett revisionsutskott där redovisnings och revisions
frågor hanteras löpande och som är den främsta kom
munikationsvägen mellan styrelsen och revisorerna.
Revisorerna rapporterar årligen till styrelsen och rap
porterar till årsstämman om sin granskning.
S. 58
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
1. AKTIEÄGARE OCH BOLAGSSTÄMMA
Det är aktieägarna i H&M som ytterst fattar beslut
omföretagets styrning genom att vid bolagsstämman
fastställa bolagsordningen, vilken anger inriktningen
för verksamheten, samt utser styrelse och styrelsens
ordförande, vars uppdrag är att för aktieägarnas räk
ning förvalta bolagets angelägenheter. Aktieägarna på
bolagsstämman väljer också revisorer samt beslutar om
valberedningens principer och väljer dess ledamöter.
Således är bolagsstämman bolagets högsta beslu
tande organ och det forum där aktieägarnas rätt att
besluta i bolagets angelägenheter utövas. H&M:s
årsstämma hålls en gång per år, i slutet av april eller
ibörjan av maj.
Tid och plats publiceras i samband med H&M:s nio
månadersrapport samt på hmgroup.com. Kallelsen
publiceras i sin helhet vanligtvis cirka fem veckor före
stämman som ett pressmeddelande, i tidningen Post
och Inrikes Tidningar samt på hmgroup.com. Att kal
lelse skett meddelas i en annons i dagstidningarna
Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet. Alla aktie
ägare som är direktregistrerade i aktieboken och som
har anmält deltagande i tid har rätt att delta i stämman
och rösta för sina aktier. De aktieägare som inte själva
har möjlighet att närvara kan företrädas via ombud.
Aktieägare som vill få ett ärende behandlat på års
stämman kan skriftligen begära det hos styrelsen
senast sju veckor före stämman. En epostadress till
H&M finns också angiven i pressmeddelandet för de
aktieägare som vill skicka in sina frågor i förväg. Allt
material som hör till stämman, även stämmoprotokol
let, finns på bolagets hemsida på både svenska och
engelska. Även extra bolagsstämma kan hållas vid
speciellt behov.
Aktieägarnas beslutanderätt
Bolagsstämman beslutar bland annat om:
val av styrelse och styrelsens ordförande
styrelsens arvode inklusive ledamöternas ersättning
för revisionsutskottsarbete
ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och vd
ändringar i bolagsordningen
val av revisor
fastställande av resultat och balansräkning
disposition av resultatet för det gångna
räkenskapsåret
valberedningens sammansättning och principer
riktlinjer för ersättning till ledande befattnings
havare
Bolagsordning
Styrelsen i H&M ska enligt H&M:s bolagsordning bestå
av minst tre och högst tolv stämmovalda styrelseleda
möter med högst lika många suppleanter. Årsstämman
beslutar om det exakta antalet styrelseledamöter samt
vilka personer som ingår i styrelsen. Styrelseledamöterna
väljs till slutet av nästa årsstämma. Bolagsstämman
beslutar även om ändringar i bolagsordningen.
Årsstämma 2022
H&M:s årsstämma 2022 hölls den 4 maj som en digital
stämma enligt 14§ och 15§ i lagen om tillfälliga undan
tag för att underlätta genomförandet av bolags och
föreningsstämmor (2022:121) vilket bland annat innebar
att aktieägarna kunde utöva sin rösträtt på årsstämman
genom att delta digitalt (online) eller genom poströst
ning. Genom ett digitalt verktyg kunde stämmo
deltagarna ställa frågor.
Bolaget medverkade via videolänk från en lokal på
H&M:s huvudkontor. 909 aktieägare var represente
rade på årsstämman vilka representerade 87,8 procent
av rösterna och 75,0 procent av kapitalet.
I huvudsak fattades följande beslut:
Till stämmoordförande valdes advokat Sven Unger.
Balans och resultaträkning för H&M och för
koncernen fastställdes.
Utdelning skulle utgå till aktieägarna i två omgångar:
avstämningsdag för den första utdelningen är den
6maj 2022 (SEK 3:25 per aktie) och avstämningsdag
för den andra utdelningen var den 11 november 2022
(SEK 3:25 per aktie). Resterande vinstmedel skulle
överföras i ny räkning.
Styrelseledamöterna och vd beviljades ansvars
frihet för det gångna räkenskapsåret 2020/2021.
Antalet stämmovalda styrelseledamöter för tiden
intill slutet av nästa årsstämma fastställdes till åtta
utan stämmovalda styrelsesuppleanter.
S. 59
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Följande ordinarie styrelseledamöter omvaldes:
Stina Bergfors, Anders Dahlvig, Danica Kragic
Jensfelt, Lena Patriksson Keller, Christian Sievert,
Erica Wiking Häger, Niklas Zennström och
KarlJohan Persson.
KarlJohan Persson omvaldes som styrelse
ordförande.
Årsstämman fastställde enligt valberedningens
förslag styrelsearvode enligt följande: 1 800 000
kronor till styrelsens ordförande, 775 000 kronor till
stämmovald styrelseledamot, 200 000 kronor extra
till medlemmar i revisionsutskottet samt 280 000
kronor extra till ordförande i revisionsutskottet.
Stämman beslutade att utse Deloitte AB till revisor
för tiden intill slutet av årsstämman 2023. Till revi
sorn ska arvode utgå enligt godkänd räkning.
Valberedningens sammansättning och principer
antogs.
Styrelsen bemyndigades att fatta beslut om köp av
egna B-aktier vid så många tillfällen som den finner
lämpligt under tiden fram till årsstämman 2023 för
ett sammanlagt belopp om högst SEK 3 miljarder.
Beslut om ändringar i bolagsordningen.
Närvaro röster och kapital på H&M:s årsstämma:
ÅR % AV RÖSTER % AV KAPITAL
2017 83,7 66,6
2018 82,3 63,6
2019 84,6 68,4
2020 86,7 72,7
2021 87,8 74,9
2022 87,8 75,0
Antal aktieägare och ägarstruktur
Vid räkenskapsårets slut hade H&M 254 495 aktie
ägare. Det totala antalet aktier i H&M uppgår till
1 655 072 000 varav 194 400 000 A-aktier med tio
röster per aktie och 1 460 672 000 B-aktier med en
röst per aktie.
H&M:s största aktieägare är familjen Stefan Persson
som via Ramsbury Invest AB äger samtliga A-aktier
vilka representerar 57,1 procent av rösterna samt
653 093 901 (604 856 427) B-aktier som representerar
19,2 (17,8) procent av rösterna. Därutöver äger familjen
privat 36 400 289 B-aktier. Detta innebär att familjen
Stefan Persson privat samt via Ramsbury Invest AB per
den 30 november 2022 representerar 77,3 (75,9) pro
cent av rösterna samt 53,4 (50,5) procent av det totala
antalet aktier. Ramsbury Invest är därmed formellt
moderbolag till H & M Hennes & Mauritz AB. Ramsbury
Invest AB ägs av familjen Stefan Persson, huvudsak
ligen av Stefan Persson. KarlJohan Persson är också
delägare i Ramsbury Invest AB.
En A-aktie har ett högre röstvärde på bolagets
bolagsstämma. Alla aktier har samma rätt till vinstut
delning och del i bolagets tillgångar. I H&M har sedan
börs introduktionen 1974 samtliga A-aktier tillhört
grundarfamiljen Persson, vilket är vanligt när familje
företag börsintroduceras då det ger möjlighet för
grundarfamiljen att ha ett bestämmande inflytande.
Uppdelningen av A- och B-aktier framgår av H&M:s
bolags ordning och är således transparent för den
somöverväger att köpa H&M-aktier.
Årsstämma 2023
H&M:s årsstämma 2023 äger rum torsdagen den 4 maj
2023. För anmälan till årsstämman 2023, se kallelsen
hmgroup.com/arsstamma.
2. VALBEREDNING
Valberedningen tar fram beslutsunderlag för stäm
man när det gäller val av styrelse, styrelseordförande,
revisorer och ordföranden vid årsstämma, arvode
till styrelse och revisorer samt instruktioner för val
beredningen. Valberedningens förslag till styrelsens
sammansättning präglas av mångsidighet och bredd
vad gäller kompetens, erfarenhet, bakgrund och jämn
könsfördelning. Hänsyn tas också till bolagets utveck
lingsskede och framtida inriktning.
Inför varje årsstämma finns valberedningens redogö
relse att läsa i ett separat dokument på hmgroup.com/
bolagsstyrning. Valberedningens sammansättning
baserar sig på valberedningens förslag till samman
sättning och instruktioner som antogs vid årsstämman
2022. Nedanstående valberedning baseras på att val
beredningen ska bestå av styrelseordföranden samt
fyra övriga nominerade av de fyra röstmässigt största
ägarna utifrån vad man kan utläsa av aktieboken per
S. 60
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
den sista bankdagen i augusti. Valberedningen bestod
hösten 2022 således av:
KarlJohan Persson, styrelsens ordförande
Stefan Persson, Ramsbury Invest AB
Lottie Tham
Joachim Spetz, Swedbank Robur fonder
Karin Eliasson, Handelsbankens fonder
Valberedningens sammansättning uppfyller kodens
krav på oberoende ledamöter. Stefan Persson är
ordförande i valberedningen enligt reglerna i val
beredningens instruktioner om att ordförande för
valberedningen ska vara den som representerar den
största aktieägaren såvida inte valberedningen utser
någon annan. Valberedningen beslutade enhälligt att
Stefan Persson, i egenskap av huvudägare samt utifrån
ägarstrukturen i H&M, är det naturliga ordförandevalet
i H&M:s valberedning.
Valberedningens arbete inför
årsstämman 2022 inklusive beskrivning
av mångfaldspolicy förstyrelsen
Fram till årsstämman 2022 hade valberedningen t
protokollförda möten, men hade också kontakt därut
över. Som underlag för sitt arbete med att analysera
styrelsens sammansättning inför årsstämman 2022
tog valberedningen del av styrelseordförandens redo
görelse för styrelsens arbete samt sammanträdde
vid ett tillfälle med vd Helena Helmersson. Styrelsens
arbete har fungerat väl under året och styrelseordfö
randens information har tillsammans med genomförda
intervjuer av de stämmovalda ledamöterna använts
som underlag för valberedningens arbete med föresla
gen styrelsesammansättning inför årsstämman 2022.
Styrelseledamöternas olika kompetenser kompletterar
varandra väl vilket bidrar till en bra helhet. Med anled
ning av att pandemin och andra omvärldsfaktorer har
varit fortsatt utmanande har styrelsen haft betydligt
fler möten än normalt. Alla ledamöterna har deltagit vid
samtliga styrelsemöten och visat stort engagemang,
både på och mellan mötena. Valberedningen bedömde
därför inför årsstämman 2022 att styrelsen utgör ett
väl samarbetande team och mot denna bakgrund valde
valberedningen att prioritera kontinuitet i styrelsearbe
tet och beslutade att inte föreslå några förändringar
avseende styrelsesammansättningen.
Valberedningens förslag till årsstämman 2022 var
därför omval av samtliga sittande ledamöter: Stina
Bergfors, Anders Dahlvig, Danica Kragic Jensfelt, Lena
Patriksson Keller, KarlJohan Persson, Christian Sievert,
Erica Wiking Häger och Niklas Zennström, samt omval
av KarlJohan Persson som styrelsens ordförande.
Valberedningens bedömning var att den föreslagna
styrelsen stämmer väl överens med punkt 4.1 i koden
vilken valberedningen tillämpar som mångfaldspolicy.
Målet med policyn är att den föreslagna styrelsen ska
präglas av mångsidighet och bredd vad gäller kompe
tens, erfarenhet, bakgrund och jämn könsfördelning,
och H&M:s styrelse har haft en bra könsfördelning
under många år. Av föreslagna styrelseledamöter, och
sedermera valda av stämman, var fyra kvinnor och fyra
män. Därmed uppfylls den långsiktiga ambition som
kommunicerats av Kollegiet för svensk bolagsstyrning,
som vill att ägarna påskyndar utvecklingen mot 40 pro
cents andel för det minst företrädda könet i de större
börsbolagens styrelser.
Den föreslagna styrelsesammansättningen ansågs väl
möta de krav som ställs vad gäller kompetens och erfa
renhet med hänsyn tagen till bolagets verksamhet och
framtida utveckling. Förslaget ansågs uppfylla gällande
krav avseende ledamöternas oberoende, börserfaren
het och redovisnings eller revisionskompetens.
Valberedningen går i sitt förslag inför årsstämman
noga igenom varje styrelseledamots kompetens, erfa
renhet, bidrag till styrelsearbetet under det gångna
året, eventuella intressekonflikter m m. För att avgöra
en ledamots oberoende ska en samlad bedömning
göras av samtliga omständigheter som kan ge anled
ning att ifrågasätta ledamotens oberoende i förhål
lande till bolaget eller bolagsledningen. Härvid anger
koden åtminstone sju olika omständigheter som ska
vägas in, se kodregel 4.4. Minst två av de styrelseleda
möter som är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen ska även vara oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare. För att avgöra en leda
mots oberoende ska omfattningen av styrelseledamo
tens direkta och indirekta relationer med den större
ägaren vägas in i bedömningen. En styrelseledamot
som är anställd eller styrelseledamot i ett företag som
är en större ägare ska inte anses vara oberoende. När
S. 61
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
det gäller sammansättningen av revisionsutskottet
anger koden i 7.2 att majoriteten av utskottets leda
möter ska vara oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Minst en av de ledamöter som
är oberoende i förhållande till bolaget och bolags
ledningen ska även vara oberoende i förhållande till
bolagets större ägare. Ordförande i revisionsutskottet
iH&M liksom alla övriga ledamöter i utskottet är obe
roende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Tvåav tre ledamöter är också oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare. Inget i koden anger att
ordföranden i utskottet ska vara oberoende i förhål
lande till större ägare.
Valberedningen har sedan årsstämman 2022 fram till
räkenskapsårets slut haft ett protokollfört möte och
har även haft kontakt därutöver. Under hösten 2022
inleddes valberedningens arbete med information
från styrelseordföranden om hur styrelsens arbete
har fungerat under året. Under hösten genomförde
valberedningen intervjuer med stämmovalda styrelse
ledamöter. Det fastslogs att styrelsen och dess arbete
fungerar bra. Under perioden fram till det att förslagen
till årsstämman 2023 presenteras ska valberedningen
diskutera styrelsens storlek och sammansättning uti
från faktorer som kompetens, erfarenhet och bolagets
utsikter, val av styrelseordförande och ordförande till
stämman, arvode till styrelseledamöter, valberedning
ens principer samt val av revisorer. Valberedningens
arbete inför årsstämman i maj 2023 är inte avslutat
ännu och mer information kommer att presenteras
inför och vid årsstämman 2023.
3. REVISORER
Revisorerna, som utses av aktieägarna på årsstämman,
är oberoende granskare av H&M:s års och hållbarhets
redovisning, koncernredovisning, räkenskaper och
bolagsstyrningsrapport, samt granskar om dessa är
upprättade enligt gällande lagar och rekommendatio
ner. Revisorerna granskar också styrelsens och vd:s
förvaltning av H&M samt att de riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare som beslutades vid års
stämman har efterlevts.
Vid årsstämman 2022 valdes revisionsbolaget Deloitte AB
(Deloitte) till revisor i H&M för en ettårig mandat period,
dvs till och med årsstämman 2023. Auktoriserade revi
sorn Didrik Roos från Deloitte är huvudansvarig revisor.
Vid årsstämman 2022 beslöts att arvode till reviso
rerna skulle utgå liksom tidigare enligt godkänd räk
ning. De arvoden som revisorerna fakturerat under de
två senaste räkenskapsåren redovisas i not 10 i års
och hållbarhetsredovisningen 2022.
Deloitte är medlem i ett världsomspännande nätverk
som anlitas för revision i huvuddelen av koncernbola
gen och möter H&M:s krav på erforderlig kompetens
och geografisk täckning. Revisorns oberoende ställ
ning säkerställs dels av lagstiftning och yrkesetiska
regler, dels av revisionsfirmans interna riktlinjer samt
avatt revisionsutskottets godkännande i förväg krävs
för ickerevisionsuppdrag. Didrik Roos har revisions
uppdrag i bland annat Boozt AB, Systembolaget AB
och Tele2 AB.
Revisorerna närvarar vid samtliga av revisionsutskot
tets möten. Styrelsen höll ett möte i januari 2022 där
Didrik Roos medverkade för att delge styrelsen om
fattning, inriktning, väsentliga överväganden och slut
satser från revisionen av räkenskapsåret 2020/2021.
Utöver denna medverkan träffar revisorn regelbundet
styrelsens ordförande, revisionsutskottets ordförande
och övriga ledamöter, ledningen samt övriga nyckel
personer. Dessutom medverkar revisorn vid årsstäm
man för att redogöra för sina slutsatser från revisionen.
Deloitte har vid sidan av sitt uppdrag som vald revisor
även haft revisionsnära uppdrag såsom verifiering av
hållbarhetsrapporten. Utöver detta har Deloitte bistått
med andra konsulttjänster, främst skatterådgivning.
Deloitte har interna processer för att säkerställa obero
endet innan dessa uppdrag inleds. Revisionsutskottet
har dessutom en process för att i förväg godkänna
ickerevisionstjänster innan dessa uppdrag påbörjas.
Revisionsutskottet utvärderar revisorn årligen för att
försäkra sig om att dennes saklighet och oberoende
inte kan ifrågasättas.
S. 62
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
4. STYRELSE
Styrelsens uppdrag är att förvalta H&M:s angeläg
enheter i bolagets och samtliga aktieägares intresse,
samt att skydda och främja en god företagskultur. Det
betyder att styrelsen har det övergripande ansvaret för
bolagets förvaltning. Detta sker på ett långsiktigt och
hållbart sätt med kunderbjudandet och tillväxt i fokus.
H&M:s styrelsearbete styrs, förutom av lagar och
rekommendationer, av styrelsens arbetsordning som
innehåller regler för arbetsfördelningen mellan sty
relsen, dess utskott och vd, ekonomisk rapportering,
investeringar och finansiering. Arbetsordningen, som
även innefattar arbetsordning för revisionsutskottet,
uppdateras utifrån behov men fastställs minst en
gångper år.
H&M:s styrelsesammansättning och
ledamöternas oberoende
Styrelseledamöterna väljs av aktieägarna på årsstäm
man för perioden från årsstämman fram till och med
nästa årsstämma. Styrelsen har sedan årsstämman
2022 bestått av åtta stämmovalda ordinarie ledamöter,
utan suppleanter. Därtill kommer tre arbetstagarrepre
sentanter och tre suppleanter för dessa. Endast arbets
tagarrepresentanterna och suppleanterna är anställda
ibolaget. Sedan årsstämman 2022 består styrelsen av
följande stämmovalda ledamöter: KarlJohan Persson
(ordförande), Stina Bergfors, Anders Dahlvig, Danica
Kragic Jensfelt, Lena Patriksson Keller, Christian
Sievert, Erica Wiking Häger och Niklas Zennström.
TimGahnström, Ingrid Godin och Louise Wikholm är
arbetstagarrepresentanter med Hampus Glanzelius,
Agneta Gustafsson, och Margareta Welinder som
suppleanter. För mer information om H&M:s styrelse
ledamöter, se sidorna 69-71.
Styrelseledamöterna ska ägna H&M den tid och omsorg
som uppdraget kräver. Nya styrelseledamöter får intro
duktionsutbildning där bland annat möten med varu
märkes och funktionsansvariga ingår.
Styrelsesammansättningen har under året uppfyllt
kodens krav enligt punkt 4.4 och punkt 4.5 avseende
oberoende ledamöter. Det betyder att en majoritet av
de stämmovalda styrelseledamöterna är oberoende
iförhållande till bolaget och bolagsledningen. En majo
ritet av styrelseledamöterna är även oberoende i för
hållande till bolagets större aktieägare.
Antal styrelsemöten
H&M håller under ett räkenskapsår vanligtvis sex ordi
narie styrelsemöten varav ett konstituerande styrelse
möte. Extra styrelsemöten hålls vid behov. Vd närvarar
under samtliga styrelsemöten, förutom under det
tillfälle vid styrelsemötet när ersättningsvillkor för vd
behandlas. Vd rapporterar till styrelsen om det opera
tiva arbetet i koncernen samt ser till att styrelsen inför
varje styrelsemöte får ett sakligt och relevant infor
mationsunderlag för beslutsfattande.
Finanschef och ekonomichef deltar också vid styrelse
mötena för att tillhandahålla finansiell information.
Styrelsen biträds av en sekreterare som inte är leda
mot i styrelsen. Under året hölls elva styrelsemöten.
Detta är fler än normalt, men motiveras av att verksam
heten påverkats av mycket utmanande geopolitiska
och makroekonomiska omständigheter vilket medfört
betydligt fler styrelsemöten än under ett normalt år.
Närvaron har liksom tidigare år varit mycket hög på
styrelsemötena, se närvaro för respektive ledamot
itabellen på sidan 63.
Styrelsens arbete under 2022
H&M:s styrelsemöte följer vanligtvis nedanstående
struktur som kompletteras med en eller flera presenta
tioner från verksamheten av t ex funktions, varumär
kes eller regionchefer.
Vid varje styrelsemöte gås vanligtvis följande igenom:
Protokoll från föreende möte
Vd:s lägesrapport och rapport från finanschef
Strategiska frågor
Återkoppling från senaste revisionsutskottsmöte
Finansiell rapportering, såsom delårsrapport,
bokslutskommuniké och års och hållbarhets
redovisning
Övriga beslutsfrågor
Då det geopolitiska och makroekonomiska läget under
2022 varit mycket utmanande har dess effekter för
H&M-gruppens verksamhet varit centralt för styrelse
arbetet under året; vilket bland annat har resulterat i
beslutet att avveckla den ryska verksamheten samt att
hantera den höga inflationen. Diskussioner kopplat till
dessa utmaningar i kombination med effekter från
efterdyningarna av pandemin har bland annat rört kund
erbjudandet och dess prissättning, varuförsörjnings
S. 63
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
kedjan, hållbarhet, tech och kommunikation. Ett globalt
åtgärdsprogram har introducerats för att minska kost
nader och öka effektiviteten inom organisationen.
Beslut har också fattats om att ändra organisationen
för att passa framtida affärsmodell.
Andra exempel på ämnen som diskuterades under året
har varit cybersäkerhet, butiksportfölj, framtida arbets
metoder osv.
Exempel på varumärken och funktioner som presente
rat sitt arbete inför styrelsen under året är: varumärket
H&M, Sellpy, supply chain, business tech med flera.
Vidvarje styrelsemöte lämnar revisionsutskottets
ord förande en redogörelse för styrelsen över vad
revisionsutskottet har behandlat på sitt senaste möte.
Det handlar främst om områden som redovisning,
IFRS 16-effekter, revision, skatt, tull, internkontroll, ris
ker samt olika nya regleringar, lagar och direktiv. Alla
väsentliga risker diskuteras därefter på efterföljande
styrelsemöte. Under fyra av årets möten gås kvartals
rapporter igenom innan de publiceras, och vid januari
mötet behandlas Års och hållbarhetsredovisningen
då även revisorn redogör för årets revision. Styrelsen
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING SAMT NÄRVARO UNDER RÄKENSKAPSÅRET 2022
NAMN VALÅR OBEROENDE
1
OBEROENDE
2
ARVODE
(SEK)
3
STYRELSE-
MÖTEN
4
REVISIONS-
UTSKOTT
AKTIEINNE-
HAV
5
NÄRSTÅENDES
AKTIEINNEHAV
KarlJohan Persson,
ordförande 2020 Ja Nej 1 700 000 11/11 12 136 289
Delägare i
Ramsbury
Invest AB
6
Stina Bergfors 2016 Ja Ja 650 000 11/11 1 000 8 000 samt 6 000
7
Anders Dahlvig 2010 Ja Ja 825 000 11/11 4/4 17 510
Danica Kragic Jensfelt 2019 Ja Ja 650 000 11/11 2 500 700
Lena Patriksson Keller 2014 Ja Ja 650 000 11/11 1 200 samt 9 450
8
Christian Sievert 2010 Ja Nej
9
875 000 11/11 4/4 81 000 19 000 samt 2 400
10
Erica Wiking Häger 2016 Ja Ja 825 000 11/11 4/4 750
11
Niklas Zennström 2014 Ja Ja 650 000 11/11 72 700
Ingrid Godin
arbetstagarledamot 2012 11/11 60
Louise Wikholm
arbetstagarledamot 2021 8/11
Tim Gahnström
arbetstagarledamot 2021 4/11
12
Agneta Gustafsson
arbetstagarsuppleant 2022 9/11
Hampus Glanzelius
arbetstagarsuppleant 2021 7/11
Margareta Welinder
arbetstagarsuppleant 2007 4/11
1) Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen enligt Svensk kod för bolagsstyrning.
2) Oberoende i förhållande till större aktieägare i bolaget enligt Svensk kod för bolagsstyrning.
3) Arvode i enlighet med beslut som fattades vid årssmman 2021. Detta betyder att arvodet utgått för tiden fram tills nästa årsstämma hålls, dvs för perioden den 6 maj 2021 till den 4 maj
2022. Utbetalning av beloppen skedde efter årsstämman 2022.
4) Närvaro via teknisk uppkoppling likställs med fysisk närvaro.
5) Det finns inga utestående aktie och aktiekursrelaterade incitamentsprogram för styrelsen.
6) Ramsbury Invest AB ägde 194 400 000 A-aktier och 653 093 901 B-aktier per den 30 november 2022.
7) 8 000 aktier ägs via Stina Bergfors bolag SCEBE Holding AB samt 6 000 aktier som ägs av make.
8) 1 200 aktier ägs via Lena Patriksson Kellers privata bolag Verdani Holding AB. 9 450 aktier ägs av make och barn.
9) Christian Sievert anses beroende i förhållande till Ramsbury Invest AB eftersom Ramsbury Invest AB är större ägare i ett företag där Christian Sievert är vd.
10) rståendes aktieinnehav: 19 000 aktier ägs via Christian Sieverts bolag Whitechris Industri AB samt 2 400 aktier som ägs av maka samt barn.
Tilläggsinformation: Utöver Christian Sieverts aktieinnehav ovan, äger Christian Sievert 9 000 H&M-aktier via en pensionsförsäkring.
11) 750 aktier ägs via Erica Wiking Hägers bolag Erica Wiking Häger Advokataktiebolag.
12) Tim Gahnström lämnade styrelsen tillfälligt under ett par månader. Han återvaldes under slutet av hösten som arbetstagarledamot av fackföreningen och som styrelseledamot.
S. 64
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
träffar även bolagets revisorer utan närvaro av verk
ställande direktören eller övriga representanter från
bolagets ledning.
Liksom varje år har styrelsen under 2022 tagit ett
antal olika beslut såsom t.ex. beslut om ett aktieåter
köpsprogram om 3 miljarder kronor med stöd från
årsstämmans bemyndigande, föreslagen utdelning om
6:50 kronor per aktie, uppdaterad finansieringspolicy,
ersättningsrapport, beslut om de finansiella rappor
terna; samt beslut om åtgärdsprogram, investerings
plan, tillväxtplan och mål.
Vid styrelsemötet i januari 2022 beslutade styrelsen
att bolagets omsättning ska fördubblas samtidigt som
koldioxidavtrycket ska halveras senast 2030. Lönsam
heten ska överstiga 10 procent över tid
1
. H&M-grup
pens mål om en försäljningstillväxt om 10-15 procent
per år med fortsatt hög lönsamhet kvarstår som ett
långsiktigt mål.
Eftersom H&M inte har en särskild granskningsfunktion
(internrevision) för arbetet med intern kontroll utan i
stället har satt upp en egen modell för hantering av
bolagets risk och internkontroll, (se sidorna 66-68),
utvärderar styrelsen en gång per år behovet av en
särskild intern granskningsfunktion. Styrelsen har även
2022 kommit fram till att nuvarande modell för uppfölj
ning av intern kontroll fungerar tillfredsställande.
Inför årsstämman presenterade styrelsen en ersätt
ningsrapport för 2021 i enlighet med svensk Aktie
bolagslag och de Ersättningsregler som utfärdats av
Kollegiet för svensk bolagsstyrning. Ersättningsrappor
ten beskriver hur riktlinjerna för ersättning inom H&M
som antogs på årsstämman 2020 har tillämpats under
räkenskapsåret 2021. Ersättningsrapporten för 2021 är
tillgänglig på hmgroup.com/hmsarsstamma2022/.
H&M har inget ersättningsutskott då styrelsen anser
att det är mer ändamålsenligt att hela styrelsen fullgör
uppgifterna för ett ersättningsutskott, vilket helt är i
enlighet med kodens krav, punkt 9.2. Det är styrelsen
som tar fram förslag till de riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare som presenteras vid års
1) Baret för omsättningsmålet är 2021. H&M-gruppens mål är att minska koldioxidavtrycket
i absoluta tal med 56 procent till 2030 (basår 2019) enligt H&M-gruppens åtagande på
COP26. Med lönsamhet avses rörelse resultatet i relation till omsättningen. Ambitionen är
attnå lönsamhetsmålet senast 2024.
stämmorna och beslutar om vd:s lön enligt de senaste
riktlinjerna antagna vid årsstämman. Styrelsen utvärde
rar löpande vd:s arbete, och en gång om året behand
las denna fråga särskilt i samband med fastställandet
av vd:s ersättning för det kommande året. När denna
fråga diskuteras närvarar ingen från bolagsledningen.
Styrelsen utvärderar löpande sitt arbete, och styrelse
ordföranden har regelbunden kontakt med styrelse leda
möterna mellan mötena som en del av styrelse arbetet
och dess utvärderingsprocess. Denna utvär dering om
fattar bland annat arbetsmetoder, arbetsklimat, önske
mål och huvudsaklig inriktning för styrelsens arbete.
Utvärderingen fokuserar även på tillgång till och beho
vet av särskild kompetens i styrelsen. Utvärderingen
används som ett verktyg för hur styrelsen ska arbeta
och utgör därutöver ett underlag för valberedningens
nomineringsarbete.
5. REVISIONSUTSKOTT
Revisionsutskottet övervakar bolagets finansiella rap
portering vilket bland annat handlar om att övervaka
effektiviteten i bolagets interna kontroll och riskhan
tering. I arbetet ingår att behandla redovisningsfrågor
och finansiell rapportering som bolaget lämnar. På revi
sionsutskottsmötena redovisar revisorerna sin gransk
ning av bland annat H&M:s årsredovisning, finansiella
rapportering och koncernredovisning.
Revisionsutskottet granskar och övervakar också revi
sorns opartiskhet och oberoende samt fastställer vilka
uppdrag revisionsfirman får åta sig för H&M utöver
revision. Revisionsutskottet erhåller årligen en skriftlig
oberoendeförsäkran från revisorn där det framgår vilka
tjänster utöver revision som revisionsfirman har tillhan
dahållit H&M under räkenskapsåret. Utskottet ska även
biträda valberedningen när förslag till bolagsstämman
läggs fram gällande revisorsval.
Revisionsutskottet består av tre styrelseledamöter där
två av ledamöterna har redovisnings eller revisions
kompetens och en har affärsjuridisk kompetens. Samt
liga utskottsledamöter var oberoende i förhållande
till bolaget och företagsledningen. En majoritet av
styrelseledamöterna var även oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare. Utskottet utses årligen
av styrelsen vid det konstituerande styrelsemötet i
samband med årsstämman. Revisionsutskottet utrs,
sedan det konstituerande mötet i anslutning till års
stämman 2022, av ordföranden Christian Sievert och
S. 65
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
ledamöterna Anders Dahlvig och Erica Wiking Häger.
Utskottet har haft fyra protokollförda möten under
räkenskapsåret 2022. Vid revisionsutskottets protokoll
förda möten har Deloitte deltagit för avrapportering
av revisionsarbetet. Vid mötena har även bland annat
finanschefen, ekonomichefen och chefen för bolags
styrning deltagit. Utskottsmötena protokollförs och
delges sedan styrelsen.
Under året har bland annat följande behandlats i revi
sionsutskottet:
Bolagets finansiella rapportering såsom delårsrap
porter, bolagsstyrningsrapport och års och hållbar
hetsredovisning.
Efterlevnaden av koncernens interna kontroll och
riskhanteringsprocess samt genomgång av koncer
nens samlade riskanalys.
Vidare har bland annat följande funktioner/avdel
ningar presenterat/informerat om sitt arbete:
people & organisational development, säkerhet,
expansion, ekonomi/skatt, supply chain och busi
ness tech.
Internprissättningsmodellen, skattefrågor samt
frågor om tull.
Uppföljning av integritets/persondataskydds
området, innefattande GDPR.
Uppföljning av H&M-gruppens policies.
Deloitte har informerat utskottet om revisionsplan,
revisionens omfattning samt resultatet av utförd
granskning.
Genomgång av revisorernas oberoende och opar
tiskhet. Revisionsutskottet finner att det är tydligt
vilka uppdrag som Deloitte åtar sig utöver revision
och ser ingen anledning att ifrågasätta revisions
firmans opartiskhet.
En process är etablerad för att på förhand godkänna
ickerevisionstjänster. H&M upphandlar även konsult
tjänster av andra revisionsbolag och skatterådgivare.
6. ARBETSTAGARORGANISATIONER
Enligt svensk lag har de anställda via arbetstagarorga
nisationer (fackföreningar) rätt att utse arbetstagar
representanter med suppleanter till bolagets styrelse.
Fackföreningarna utser tre styrelseledamöter och tre
suppleanter till H&M:s styrelse.
7. VD OCH KONCERNCHEF
Vd tillsätts av styrelsen med uppgift att svara för den
löpande förvaltningen av bolaget enligt styrelsens
anvisningar. Detta innebär bland annat att vd ska lägga
särskild vikt vid bland annat rekrytering av ledande
befattningshavare, inköps och logistikfrågor, kund
erbjudande, prisstrategi, försäljning och lönsamhet,
hållbarhetsfrågor, marknadsföring, tillväxt, utveckling
och fortsatt integration av försäljningskanalerna för
butik och online samt digital utveckling. Vd rapporterar
till styrelsen om utvecklingen av H&M samt tar fram
beslutsunderlag för investeringar, expansion etc. I vd:s
roll ingår också kontakt med finansmarknad, media
och myndigheter.
Helena Helmersson, född 1973, är vd och koncernchef
sedan den 30 januari 2020. Helena Helmersson bör
jade på H&M 1997 som ekonom på inköpsavdelningen,
därefter hade hon olika roller inom inköp och produk
tion. Helena Helmersson var hållbarhetschef under fem
år och därefter produktionschef baserad i Hongkong,
och under ett drygt år före tillträdet som vd var hon
verksam som COO (chief operating officer) med ansvar
för expansion, logistik, produktion, IT och avancerad
dataanalys/AI samt insights & analytics.
I slutet av räkenskapsåret 2022 ägde Helena Helmers
son 19 070 aktier i H&M. Hon hade också 300 000
köpoptioner utfärdade av Ramsbury Invest AB där
varje option ger henne rätt att köpa en B-aktie i H&M
under ett år efter en treårsperiod från avtalsdagen
den7 oktober 2020.
8, 9. ORGANISATION OCH LEDNING
H&M har en multibrandmatrisorganisation med
följande varumärken: varumärket H&M inklusive varu
märket H&M HOME samt portfolio brands bestående
av COS, Weekday, Monki, & Other Stories och ARKET.
Bland gruppens varumärken finns ytterligare varumär
ken och däribland våra business ventures bestående
av bland annat Afound, Singular Society, Creator
Studio och majoritetsägda Sellpy. Varje varumärke
har en egen organisation och ansvarig. Inom varje väl
etablerat varumärke finns också lokala eller regionala
försäljnings organisationer. Centralt finns dessutom
ett antal koncerngemensamma funktioner som stöt
tar varje varumärke, detta för att utnyttja fördelarna
inom dessa gemensamma områden så att varje varu
märke och land arbetar ändamålsenligt efter centrala
policies och riktlinjer. Vd ansvarar för den löpande
S. 66
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
förvaltningen av koncernen och tillsätter personerna i
ledningsgruppen. Per den 30 november 2022 omfattar
ledningens sammansättning 15 personer, varav fem
personer är kvinnor. Det kostnads och effektivitets
program som initierades under hösten 2022 innefattar
även en revidering av organisationen. Detta återspeg
las även i ledningsgruppen efter räkenskapsårets slut.
Uppdaterad information finns på https://hmgroup.
com/bolagsledning/.
Ledningsgruppen utgörs, utöver vd, av finanschef,
ansvarig för varumärket H&M, ansvarig för portfolio
brands, ansvarig för business ventures, ansvarig för
business tech och CTO som rapporterar till den rollen
samt chefer för följande koncernfunktioner: strategi
& transformation, expansion, people & organisational
development, hållbarhet, supply chain, kommunikation,
the laboratory och group strategy counsel. Ansvariga för
de övriga koncernfunktionerna tillsätts av finanschefen.
Matrisorganisationen ger en god kombination av
centralt och lokalt perspektiv på ledarskap och entre
prenörskap.
De regionala och lokala försäljningsorganisationerna
är ansvariga för den dagliga driften i respektive region
och land. Detta ger dem ett samlat ansvar för alla
regionala och lokala supportfunktioner vilka arbetar
utifrån instruktioner utfärdade av de centrala kon
cernfunktionerna.
Intern kontroll
Styrelsen ansvarar för bolagets interna kontroll, vars
övergripande syfte är att skydda bolagets tillgångar
och därigenom ägarnas investering. Intern kontroll och
riskhantering är en del av styrelsens och ledningens
styrning och uppföljning vars syfte är att se till att verk
samheten styrs på ett så ändamålsenligt och effektivt
sätt som möjligt, säkerställa en tillförlitlig finansiell
rapportering samt se till att tillämpliga lagar och regler
efterlevs. Denna beskrivning av H&M:s interna kontroll
och riskhantering avseende den finansiella rappor
teringen har upprättats i enlighet med ÅRL 6 kap 6 §
samt punkt 7.4 i koden.
H&M arbetar utifrån det internationellt erkända ram
verket COSO för att upprätthålla och utveckla sin
interna kontroll. COSO:s ramverk utgörs av följande
fem delområden: kontrollmiljö, riskbedömning, kon
trollaktiviteter, information och kommunikation samt
uppföljning.
KONTROLLMIL
Kontrollmiljön är basen för den interna kontrollen då
den innefattar den kultur som styrelse och ledning
kommunicerar och arbetar efter. Kontrollmiljön utgörs
främst av etiska värderingar och integritet, kompetens,
ledningsfilosofi, organisationsstruktur, ansvar och
befogenheter, policies och tillhörande riktlinjer samt
instruktioner och rutiner.
Särskilt viktigt är att styrande dokument såsom interna
policies, riktlinjer och manualer finns inom väsentliga
områden och att dessa ger god vägledning till med
arbetarna. Code of Ethics, som undertecknas av alla
medarbetare som gör affärer med leverantörer, är
en etikpolicy som genomsyrar hela företaget då den
beskriver på vilket sätt medarbetarna ska interagera
inom bolaget och i affärsrelationer med leverantörer.
Dokumentet ”Our way” sammanfattar hur värderingar,
policies och riktlinjer säkerställer att verksamheten
bedrivs på ett etiskt, ansvarsfullt, hållbart och trans
parent sätt. ”Our way” vänder sig till alla medarbetare
inom alla varumärken och funktioner på H&M, samt
till externa intressenter. Läs mer om ”Our way” på
hmgroup.com/aboutus/ourway/.
H&M:s interna kontrollstruktur bygger på:
Ansvarsfördelningen mellan styrelsen, revisions
utskottet och vd, som tydligt beskrivs i styrelsens
arbetsordning. Bolagsledningen samt revisions
utskottet rapporterar regelbundet till styrelsen
utifrån fastställda rutiner
Företagets organisationsstruktur
Värderingar och riktlinjer samt policies och manualer
Kontrollaktiviteter, avstämningar, analyser och
rapportering
H&M har en matrisorganisation, vilket innebär att de
funktionsansvariga i de koncerngemensamma funk
tionerna ansvarar för att arbetet inom sin funktion i
respektive varumärke utförs effektivt. Varje varumärke
har en egen organisation och ansvarig, och inom varje
varumärke finns också lokala eller regionala försälj
ningsorganisationer.
Den interna kontrollen utvärderas årligen av respektive
koncernfunktion som kontrollerar att deras respektive
S. 67
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
funktion i varje land arbetar enligt föreskrivna policies
och riktlinjer. Butikerna kontrolleras i sin tur av interna
butiksrevisorer.
Alla dotterföretag inom H&M har samma struktur och
ekonomisystem med samma kontoplan. Detta under
lättar skapandet av ändamålsenliga rutiner och kon
trollsystem, vilket gynnar den interna kontrollen och
underlättar jämförelser mellan de olika bolagen. För
butikerna finns det detaljerade butiksinstruktioner som
styr det dagliga arbetet. Inom koncernen finns även
ett flertal andra riktlinjer och manualer. Dessa är i de
flesta fall utarbetade på de centrala avdelningarna på
huvudkontoret i Stockholm och sedan kommunicerade
till respektive avdelning på regions och landskontoren.
Varje central avdelning går regelbundet igenom sina
riktlinjer och manualer för att se vilka som behöver
uppdateras och om nya behöver utvecklas.
RISKBEDÖMNING
Operationella och finansiella risker analyseras löpande
av alla varumärken och koncernfunktioner. Gransk
ningen och bedömningen av riskerna identifierar vilka
system, metoder och kontroller som finns på plats för
att minimera riskernas eventuella påverkan. Vad gäller
de viktigaste riskerna utvärderas förslag på riskaccep
tans eller riskreducerande åtgärd kvartalsvis i samar
bete med funktionen bolagsstyrning.
En klimatriskanalys i enlighet med riktlinjerna från
TCFD (Task Force on Climaterelated Financial Disclo
sures) genomfördes under 2021, se sidan 103. Den för
sta TCFD-analysen gjordes under 2019.
I slutet av 2022 presenterades en sammanställning av
koncernens huvudsakliga risker för revisionsutskottet
och diskuterades därefter av styrelsen.
För beskrivning av H&M:s operationella risker se för
valtningsberättelsen sidorna 76-78. För de finansiella
riskerna se förvaltningsberättelsen sidorna 78-79. Se
även not 2 Finansiella risker sidorna 120-121 i års och
hållbarhetsredovisningen 2022.
KONTROLLAKTIVITETER
Det finns ett antal kontrollaktiviteter inbyggda i
processerna för att säkerställa att verksamheten är
effektiv och att den finansiella rapporteringen ger
en rättvisande bild. Kontrollaktiviteterna, som syftar
till att förebygga, upptäcka och rätta till felaktigheter
och avvikelser, kan finnas på alla nivåer och i alla delar
av organisationen. Inom H&M är kontrollaktiviteterna
bland annat god kontroll och analys av försäljnings
statistik, kontoavstämningar, månadsvisa bokslut och
finansiella rapporter.
Interna kontrollåtgärder i business techfunktionen
omfattar även interna kontroller av systemen för finan
siell rapportering. De finansiella systemen granskas
även av en extern part i samarbete med H&M.
INFORMATION OCH KOMMUNIKATION
Policies och riktlinjer är särskilt viktiga för en korrekt
redovisning, rapportering och informationsgivning och
definierar även de kontrollaktiviteter som ska utföras.
För kommunikation med externa parter finns en kom
munikationspolicy som ger riktlinjer för hur denna
bör ske. Syftet med policyn är att säkerställa att alla
informationsskyldigheter efterlevs på ett korrekt och
fullständigt sätt.
Finansiell kommunikation lämnas via:
Års och hållbarhetsredovisningen
Delårsrapporter, bokslutskommuniké och kvartals
visa försäljningsrapporter
Pressmeddelanden om händelser och omständig
heter som kan påverka aktiekursen
H&M:s hemsida hmgroup.com
UPPFÖLJNING
Under 2022 har de centrala funktionerna gjort utvär
deringar av den interna kontrollen inom sina respektive
funktioner i försäljningsländerna utifrån dels generella
frågor, dels avdelningsspecifika frågor. I likhet med
föregående år hade covid19-pandemin en fortsatt
negativ effekt på den interna kontrollen, och alla funk
tioner minskade på sina resor som de annars vanligt
visgör till olika länder för att utföra interna kontroller.
Uppgifterna genomfördes istället på distans till en
vissgrad.
Arbetet har mynnat ut i en handlingsplan för varje
central funktion som arbetar med internkontrollen
innehållande de områden som bör förbättras för att
ytterligare stärka den interna kontrollen, både avse
ende respektive land och den centrala funktionen.
Funktionerna har även följt upp de revisioner som
gjordes året dessförinnan. Bedömningen är att det
S. 68
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
sätt som H&M utför internkontrollen på är väl förankrat
inom organisationen. Det är ett hjälpmedel och styr
medel för de centrala funktionerna att se till att deras
respektive avdelningar i försäljningsländerna och regi
onerna arbetar enligt bolagets riktlinjer. Utvärderingen
av den interna kontrollen ger även möjlighet för varje
försäljningsland och region att ge värdefull och kon
struktiv feedback till den centrala funktionen om vad
som kan förbättras. En viktig del i internkontrollarbetet
är den återkoppling som den centrala funktionen ger
till region och landsledning.
Därutöver finns det inom produktionsorganisationen
en gedigen och regelbunden kontroll och uppfölj
ningsprocess av de interna rutiner som finns samlade
iRoutine Handbook for Production. Dessa rutiner
handlar om hur H&M säkrar att bolaget gör affärer
påett etiskt och transparent sätt. De flesta av dessa
följs upp månatligen på regional nivå samt varannan
månad på global nivå.
Interna butiksrevisorer utför årliga kontroller av ett
urval av butikerna vilket syftar till att se vilka styrkor
och svagheter butikerna har och på vilket sätt even
tuella brister kan korrigeras.
Styrelsen och revisionsutskottet utvärderar kontinuer
ligt den information som bolagsledningen lämnar, bland
annat avseende den interna kontrollen. Revisionsutskot
tets arbete med att följa upp effektiviteten i bolags
ledningens arbete avseende den interna kontrollen är
av särskild betydelse för styrelsen. Arbetet innefattar
bland annat att säkerställa att åtgärder vidtas rörande
de brister och förslag till åtgärder som framkommit
vid de centrala avdelningarnas och interna butiksrevi
sorernas utvärdering samt vid den externa revisionen.
Arbetet med den interna kontrollen medför att medve
tenheten kring vikten av god intern kontroll i koncernen
upprätthålls och att kontinuerliga förbättringar sker.
INTERNREVISION
Styrelsen har enligt punkt 7.4 i koden under året ut
värderat behovet av en särskild granskningsfunktion.
Styrelsen har kommit fram till att den nuvarande
modellen för uppföljning av den interna kontrollen
somH&M använder är den som är mest lämplig för
bolaget. Bedömningen är att denna modell som de
centrala avdelningarna som till exempel redovisning,
expansion, supply chain (inklusive logistik och pro
duktion), business tech, kommunikation och säkerhet
tillämpar i dotterbolagen samt arbetet som bedrivs
ibutiker av interna processansvariga från lokala säker
hetsavdelningar, motsvarar det arbete som i andra före
tag görs av en särskild internrevisionsfunktion. Därmed
har en internrevisionsfunktion ej ansetts nödvändig.
Frågan om en särskild internrevisionsfunktion kommer
att prövas på nytt under 2023.
Stockholm, mars 2023
Styrelsen
Mer information om H&M:s bolagsstyrningsarbete
finns i avsnittet bolagsstyrning på hmgroup.com/
bolagsstyrning. Fakta om styrelsemedlemmarna finns
på nästkommande två sidor.
S. 69
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
KARL-JOHAN PERSSON
Styrelseordförande.
dd 1975.
Huvudsysselsättning
Styrelseordförande i H&M.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Ramsbury Invest
AB, the GoodCause Foundation samt
H&M Foundation.
Utbildning
BA i Business Administration från
European Business School, London.
Arbetslivserfarenhet
2001–2004 Vd för European network.
2005–2009 Operativa ansvarsroller
inom H&M-koncernen, bl a inom
expansion, affärsutveckling,
new business.
2009–2020 Vd och koncernchef
för H&M.
2020– Styrelseordförande i H&M.
STINA BERGFORS
Styrelseledamot.
dd 1972.
Huvudsysselsättning
Entreprenör och styrelsearbete.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Carlssons
Skola, Handelsbanken och
Tele2. Stina inr även i Prins
Daniels Fellowship inom Kungliga
Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA).
Utbildning
Civilekonom samt hedersdoktor vid
Luleå tekniska universitet.
Arbetslivserfarenhet
1998–2000 TV3 MTG Sales.
2000–2004 Mediestrateg
OMD Nordics.
2005–2008 Vd för Carat Sverige AB.
2008–2013 Sverigevd för Google
och YouTube.
2014–2020 Grundare och vd, senare
affärsutveckling för United Screens.
ANDERS DAHLVIG
Styrelseledamot samt ledamot
irevisionsutskottet.
Född 1957.
Huvudsysselsättning
Styrelsearbete.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Ordförande i Inter IKEA Holding BV
samt styrelseledamot i Oriflame SA.
Utbildning
Civilekonom vid Lunds universitet
1980 samt Master of Artsexamen
från University of California Santa
Barbara 1982.
Arbetslivserfarenhet
1983–1993 Olika roller inom IKEA
i Sverige, Tyskland, Schweiz och
Belgien.
1993–1997 Landschef för IKEA
iStorbritannien.
1997–1999 Vice vd IKEA Europa.
1999–2009 Vd och koncernchef
förIKEA.
CHRISTIAN SIEVERT
Styrelseledamot samt ordförande
irevisionsutskottet.
dd 1969.
Huvudsysselsättning
Vd för AB Max Sievert.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i AB Max Sievert
ochi styrelser i portljföretag
tillABMax Sievert samt styrelse
ledamot i AB Anders Löfberg.
Utbildning
Civilekonom vid Handelshögskolan,
Stockholm 1994.
Arbetslivserfarenhet
1994–1997 Konsult, Bain & Company,
Stockholm och San Francisco, USA.
1997–2003 Investment Manager och
Partner för Segulah.
2003–2013 Vd/Managing Partner
förSegulah.
2013–2014 Partner Segulah.
2014– Vd för AB Max Sievert.
Styrelse
S. 70
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
ERICA WIKING HÄGER
Styrelseledamot samt ledamot
irevisionsutskottet.
dd 1970.
Huvudsysselsättning
Partner på Mannheimer Swartling
Advokatbyrå sedan 2009 och
ordförande för Mannheimer
Swartlings verksamhetsgrupp
”Corporate Sustainability & Risk
Management”.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Ordförande i Mannheimer Swartling
Advokatbyrå AB.
Utbildning
Jur.kand. examen från Uppsala
universitet, en LL.M. från Harvard Law
School, USA.
Arbetslivserfarenhet
1994–1995 Tf. universitetslektor
icivilrätt, Uppsala universitet.
1995–1997 Tingstjänstgöring,
Sollentuna tingsrätt.
1997–1998 Fiskalstjänstgöring,
Sveahovrätt.
1999–2000 Bolagsjurist,
Corechange Inc, Boston, USA.
2000–2008 Biträdande jurist,
Mannheimer Swartling.
2009– Partner, Mannheimer
Swartling.
NIKLAS ZENNSTRÖM
Styrelseledamot.
dd 1966.
Huvudsysselsättning
Vd för investmentbolaget Atomico,
som fokuserar på snabbrörliga
teknikbolag samt engagemang
i Zennström Philanthropies som
stödjer verksamheter kopplade till
framför allt klimatförändringen,
socialt entreprenörskap, Östersjöns
miljö samt mänskliga rättigheter.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Atomico,
Zennström Philanthropies, Farmdrop,
Rovio, Orbital Systems och Lilium.
Utbildning
Civilingenjör och civilekonom efter
studier i teknisk fysik och ekonomi vid
Uppsala universitet.
Arbetslivserfarenhet
1991–1994 Produktchef, Tele2 AB,
Stockholm.
1994–1996 Direktör, Accessnät,
Unisource Voice Services AB,
Stockholm.
1996–1997 Direktör, Internet tjänster
Tele2 Danmark A/S, Köpenhamn.
1997–2000 Direkr, Internet tjänster
Tele2 Europe ASA, Luxemburg/
Amsterdam.
2000–2002 Vd och grundare Kazaa,
Amsterdam.
2001–2003 Vd och grundare Joltid,
Amsterdam.
2002–2007 Vd och grundare Skype,
London.
2007– Vd och grundare Atomico,
London.
LENA PATRIKSSON KELLER
Styrelseledamot.
dd 1969.
Huvudsysselsättning
Arbetande styrelseordförande
i kommunikations och varumärkes
byrån Patriksson Group AB.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Elite Hotels,
Wanås Art Foundation, Jeanerica
AB och Maria Nilsdotter AB.
Lena ingår även i Prins Daniels
Fellowship inom Kungliga
Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA).
Utbildning
Design och marknadsföring vid
Parsons School of Design i New York
och vid The American University
iLondon.
Arbetslivserfarenhet
1993–1996 Inköp & produktutveckling
på H&M.
1996–1998 Global
kommunikationsansvarig J.Lindeberg.
1999– Vd och senare arbetande
styrelseordförande i Patriksson
Group AB.
DANICA KRAGIC JENSFELT
Styrelseledamot.
dd 1971.
Huvudsysselsättning
Professor i datalogi med datorseende
och robotik som forskningsämnen
vid Kungliga Tekniska Högskolan.
let med forskningen är att bygga
framtida system som med hlp av
sensorer interagerar med människan
och omgivningen på ett naturligt sätt.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i FAM, SAAB,
Institutet för framtidsstudier
samt ledamot i Kungliga
Vetenskapsakademien och Kungliga
Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA).
Utbildning
Civilingenjör i Maskinteknik vid
Tekniska högskolan i Rijeka, Kroatien.
Danica disputerade i robotik vid
Kungliga Tekniska Högskolan i
Stockholm 2001. Hedersdoktor
vid Lappeenranta University
(Villmanstrands tekniska universitet),
Finland.
Arbetslivserfarenhet
2008– Professor i datalogi med
datorseende och robotik som
forskningsämnen, Kungliga Tekniska
Högskolan i Stockholm.
S. 71
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
INGRID GODIN
Arbetstagarledamot i H&M:s
styrelse sedan 2012.
Född 1959.
Anställd sedan 2002.
Nuvarande befattning
Lagermedarbetare DC Eskilstuna.
AGNETA GUSTAFSSON
Arbetstagarsuppleant i H&M:s
styrelse sedan 2022.
dd 1969.
Anställd sedan 1988.
Nuvarande befattning
Butikssäljare i Jönköping.
LOUISE WIKHOLM
Arbetstagarledamot.
Arbetstagarrepresentant i H&M:s
styrelse sedan 2021.
dd 1980.
Anställd sedan 2014.
Nuvarande befattning
Project Manager, Customer Activation
& Marketing H&M.
TIM GAHNSTRÖM
Arbetstagarledamot i H&M:s styrelse
sedan 2021.
Född 1979.
Anställd sedan 2015.
Nuvarande befattning
Solution Architect (Business Tech).
HAMPUS GLANZELIUS
Arbetstagarsuppleant i H&M:s
styrelse sedan 2021.
Född 1977.
Anställd sedan 2011.
Nuvarande befattning
Business Controller, Monki.
MARGARETA WELINDER
Arbetstagarsuppleant.
Arbetstagarrepresentant i H&M:s
styrelse sedan 2007.
Född 1962.
Anställd sedan 2000.
Nuvarande befattning
Omni buyer, H&M.
S. 72
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Revisorernas granskningsberättelse
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTEN
Till bolagsstämman i H&M Hennes & Mauritz AB
(publ) organisationsnummer 556042-7220
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings
rapporten för räkenskapsåret 2021-12-01 - 2022-11-30
på sidorna 55-71 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrap
porten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyr
ningsrapporten har en annan inriktning och en väsent
ligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Stan
dards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund
för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplys
ningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punk
terna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen
och koncernredovisningen samt är i överensstäm
melse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 23 mars 2023
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
S. 73
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för H & M
Hennes & Mauritz AB (publ), 556042-7220, med säte i
Stockholm, avger härmed årsredovisning och koncern-
redovisning för räkenskapsåret 2021-12-01–2022-11-30,
nedan benämnt som räkenskapsåret 2022. Samtliga
hänvisningar till ”H&M, ”H&M-gruppen” och ”bolaget”
i denna förvaltningsberättelse avser hädanefter H & M
Hennes & Mauritz AB (publ).
VERKSAMHET
H&M-gruppen är ett kundfokuserat, kreativt, värde-
ringsdrivet och ansvarsfullt mode- och designföretag.
Samtliga varumärken inom koncernen delar en passion
att göra fantastiskt mode och design tillgängligt för alla
på ett mer hållbart sätt. Verksamheten består främst
av försäljning av kläder, accessoarer, skor, kosmetik,
hemtextil och inredningsartiklar till kunder. Försäljning
sker genom digitala och fysiska kanaler som alltmer
integreras för att ge kunderna en smidig och inspire-
rande upplevelse oavsett var, när och hur kunderna väl-
jer att möta oss – i butik, på varumärkenas webbsidor,
på digitala marknadsplatser eller via sociala medier.
Påvissa marknader säljs varumärkenas produkter via
franchisepartners.
Koncernen består av varumärkena H&M, H&M HOME,
H&M Move, COS, Weekday, Monki, & Other Stories och
ARKET. Bolaget har dessutom ett antal business ven-
tures som har till uppgift att testa och bygga upp verk-
samheter utifrån nya affärsmodeller och partnerskap,
samverka med kunder på nya sätt och skapa mervärde
för kunden. Business ventures skapar nya intäktsflöden
och är en viktig del i att skapa framtida tillväxt för
H&M-gruppen. Exempel på business ventures inom
bolaget är Afound, Singular Society, Creator Studio
och majoritetsägda Sellpy.
Vart och ett av koncernens varumärken har sin egen
unika identitet. Tillsammans kompletterar de varandra
och erbjuder en stor variation av trender och stilar i
olika prisnivåer inom mode, skönhet, accessoarer och
heminredning.
H&M-gruppens ambition är att göra mode och
design tillgängligt för alla på ett sätt som är bra för
verksamhe ten samtidigt som de negativa effekterna
på människor och planeten minskas. Varumärkena
arbetar för att övergå till mer cirkulära affärsmodeller
för sina produkter och tjänster, samt ökar andelen åter-
vunnet och på annat sätt mer hållbart framställt mate-
rial i sina kollektioner.
Varje varumärke har sin egen design- och inköpsfunk-
tion bestående av medarbetare med olika bakgrunder,
erfarenheter och kompetens vilket är nyckeln till att
kunna ta fram relevanta och inspirerande kollektioner
till respektive kundgrupp. H&M:s design- och inköps-
funktion skapar kollektionerna centralt i Stockholm
medan t ex COS har sin design- och inköpsfunktion
iLondon. Afound skiljer sig från denna modell. Afound
är en marknadsplats för produkter från varumärkens
tidigare och nuvarande säsonger – både externa varu-
märken såväl som H&M-gruppens egna – och som
genom rabatter ger produkterna en ny möjlighet att
attrahera kunder. Creator Studio är i sin tur en B2B-
tjänst som erbjuder print-on-demand, vilket gör det
möjligt för externa varumärken och innehållskreatörer
att använda H&M-gruppens leverantörskedja för att
producera sina egna varor till försäljning. Majoritets-
ägda Sellpy är en e-handelsplattform för second-
handvars affärsmodell gör det enkelt för kunderna
att köpa och sälja begagnade produkter. Genom sin
investeringsarm H&M CO:LAB investerar koncer-
nen istartupföretag för att främja entreprenörskap
kopplattill bland annat cirkularitet inom mode och
detaljhandeln för att stödja koncernens hållbarhets-
mål.För mer information, se sidorna 16-29.
Resultatkommentar
Bolagets beslut att avveckla verksamheten i Ryssland,
som var en viktig och lönsam marknad har haft en stor
S. 74
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
negativ påverkan på resultat under året. De kraftigt
höjda råvaru- och fraktkostnaderna samt en historiskt
stark US-dollar ledde till omfattande kostnadsökningar
för varuinköpen. Istället för att höja priserna fullt ut till
kund valde bolaget att förstärka marknadspositionen
ytterligare. Till detta kom ökade energikostnader samt
en engångskostnad för effektiviserings- och kostnads-
programmet som påbörjades i slutet av året.
Upplysning exponering mot Ryssland,
Belarus och Ukraina
Den 24 februari 2022 pausade H&M-gruppen försäljning-
en i Ukraina som en konsekvens av Rysslands invasion.
Den 2 mars 2022 pausades även all försäljning i
Ryssland och Belarus. Den 18 juli 2022 meddelade
H&M-gruppen att man beslutat att påbörja en ansvars-
full avveckling av verksamheten i Ryssland.
Resultatet för räkenskapsåret belastades med en
engångskostnad på cirka SEK 1,8 miljarder hänförlig
tillavvecklingen. Engångskostnaden bedöms ge en
negativ kassaflödespåverkan om totalt cirka SEK 1 mil-
jard där merparten kommer att infalla under 2023.
H&M-gruppens samtliga 172 butiker i Ryssland var
permanent stängda den 30 november 2022. Den
sammanlagda finansiella effekten på H&M-gruppens
helårsresultat jämfört med föregående år uppgick
tillSEK 3,7 miljarder före skatt.
Även verksamheten i Belarus med tre butiker har
avvecklats.
Bolaget följer utvecklingen i Ukraina noga. Säkerheten
för kollegor och kunder är alltid högsta prioritet. För-
hoppningen är att så snart det är möjligt kunna åter-
öppna H&M-gruppens verksamhet i landet.
Riktning
Under 2022 arbetade H&M-gruppen vidare med sin
affärsplan som syftar till att leverera långsiktig lönsam
tillväxt på ett mer hållbart sätt. Affärsplanen, som
bygger på företagets pågående förändringsarbete,
illustreras med ett antal målbilder till vilka företagets
hållbarhetsarbete och digitala transformation bidrar.
Målbilderna är att fortsätta förbättra kunderbjudandet
för samtliga varumärken, bygga långsiktiga och värde-
skapande kundrelationer, erbjuda en inspirerande upp-
levelse med integrerade digitala och fysiska kanaler,
anpassa varuförsörjningskedjan så att den är effektiv
utifrån efterfrågan, samt addera flera intäktsöden
baserade på nya framväxande affärsmodeller och inno-
vationer. I linje med H&M-gruppens mål om en stark
kapitalstruktur med god likviditet och finansiell flexibi-
litet är målen utformade för att stödja sunda finanser,
samtidigt som de möjliggör fortsatt handlingsfrihet för
tillväxt och investeringar. En framgångsrik förflyttning
mot målbilderna bedöms leda till en långsiktig och lön-
sam tillväxt och samtidigt minska bolagets klimatpåver-
kan. Senast 2030 siktar H&M-gruppen på att fördubbla
sin omsättning samtidigt som växthusgas utsläppen ska
halveras. H&M-gruppen siktar dessutom på att öka lön-
samheten med minst 10procent senast 2024, jämfört
med basåret 2021.
1
FEMÅRSÖVERSIKT
RÄKENSKAPSÅRET 2022 2021 2020 2019
2
2018
2
Nettoomsättning, MSEK 223 553 198 967 187 031 232 755 210 400
Rörelseresultat, MSEK 7 169 15 255 3 099 17 346 15 493
Rörelsemarginal, % 3,2 7,7 1,7 7,5 7,4
Resultat efter finansiella poster, MSEK 6 216 14 300 2 052 17 391 15 639
Kassaflöde från den löpande
verksamheten per aktie, SEK 14:84 26:96 15:65 17:51 12:86
Avkastning på eget kapital, % 6,4 19,2 2,2 23,3 21,4
Soliditet, % 27,9 33,4 31,3 47,4 49,3
Medelantal anställda 106 522 107 375 110 325 126 376 123 283
För definitioner av nyckeltal, se sidan 147.
1) Basåret för omsättningsmålet är 2021. H&M-gruppens mål är att minska växthusgasutsläppen i absoluta tal med 56 procent till 2030 (bar 2019), i enlighet med Science Base Target initiative
(SBTi). Med lönsamhet avses rörelseresultatet i relation till omsättningen. Ambitionen är att nå lönsamhetsmålet senast 2024. H&M-gruppens mål om en förljningstillväxt om 10-15 procent per
år med fortsatt hög lönsamhet kvarstår som ett långsiktigt mål.
2) Exklusive IFRS 16.
S. 75
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Expansion med integrerade kanaler
Expansionen sker med fokus på ökad omnikanalförsälj-
ning. Kunderna vill kunna handla och hitta inspiration
var, när och hur de än önskar – i butikerna, på varumär-
kenas egna onlinesajter, på digitala marknadsplatser
och i sociala media. Parallellt fortsätter optimeringen
av butiksportföljen som i samspel med de digitala
kanalerna möter kundernas behov.
Nya butiksmarknader under 2022 för H&M blev
Nordmakedonien, Ecuador, Kosovo samt via franchise i
Kam bodja, Costa Rica och Guatemala. Bolaget accele-
rerar expansionen i region Nord- och Sydamerika, med
fokus på Latinamerika. Under 2022 blev Singapore ny
marknad för & Other Stories. ARKET öppnade sin för-
sta butik i Frankrike och Finland.
H&M-gruppen öppnade 91 (104) butiker under räken-
skapsåret 2022 och stängde 427 (321) butiker vilket
gav en nettominskning om 336 (217). 175 av de stängda
butikerna var i Ryssland och Belarus där verksamheten
avvecklades under året. Av koncernens totalt 4 465
(4 801) butiker per den 30 november 2022 drevs 288
(273) butiker av franchisepartners. Butikerna fördela-
des enligt följande: 3 947 H&M, 259 COS, 78 Monki,
71&Other Stories, 54 Weekday, 25 ARKET.
Under 2022 har H&M öppnat online i Colombia, Peru,
Uruguay och Serbien samt via franchise i Israel. H&M
lanserades även på Shopee i Thailand. COS lansera-
des online i Australien, via franchise i Thailand och via
Zalora i Filippinerna. Monki öppnade på About You,
samt på Zalora i Singapore och Malaysia. & Other Sto-
ries lanserades på Zalora i Singapore, Malaysia och
Filippinerna, på YOOX samt på HURR i Storbritannien.
ARKET och COS lanserades på YOOX och COS öpp-
nade även på Nordstrom och Breuninger.
H&M öppnar sin första butik i Albanien med planerad
start under första halvåret av 2023. Ny onlinemarknad
för H&M blir Ecuador under början av 2023. COS lan-
seras i Mexiko och ARKET planerar att öppna i Estland
under 2023. & Other Stories öppnar på The Iconic i
Australien under 2023.
H&M-gruppen fortsätter att omförhandla ett stort
antal hyreskontrakt som en del i bolagets butiksopti-
mering vilket även innefattar ombyggnader, anpass-
ning av butiksantal och ytor för att säkerställa rätt
butiksportfölj på respektive marknad. H&M-gruppen
har enligt avtal möjlighet att omförhandla eller avsluta
cirka en tredjedel av hyreskontrakten årligen. För 2023
planeras cirka 100 nya butiker att öppnas och cirka
200 att stängas, vilket ger en nettominskning om cirka
100 butiker. Merparten av öppningarna sker på tillväxt-
marknader medan stängningarna främst sker på eta-
blerade marknader.
Medarbetare
H&M-gruppens verksamhet präglas av en grundläg-
gande respekt för individen. Företaget har åtagit sig
att behandla alla medarbetare lika, med respekt och
värdighet, och att ge dem möjlighet att vara den de
vill vara. Alla som arbetar för H&M-gruppen kan för-
vänta sig anständiga arbetsvillkor och skäliga löner
och förmåner på hälsosamma, säkra och inkluderande
arbetsplatser där ingen diskrimineras och alla har rätt
att tillhöra fackliga organisationer.
H&M-gruppens värderingar har väglett medarbetarna
ända sedan den dag bolaget grundades, och de utgör
ett fortsatt stöd för verksamheten idag. Koncernens
kultur, värderingar och engagerande ledarskap inte-
greras aktivt och medvetet inom hela organisationen.
Detta stärker förhållningssätt och beteenden som
behövs för att ligga steget före och förbli relevanta
samt bidrar till att attrahera och utveckla människor
med rätt kompetens och som har ambitionen att växa
med företaget.
En ständigt föränderlig värld och nya kundbeteenden
fortsätter att öka komplexiteten inom branschen. För
att förbli konkurrenskraftiga och möta kunders ökade
krav fortsätter bolaget sitt förändringsarbete som
omfattar alla delar av verksamheten vilket inkluderar
ökad digitalisering, kompetensskifte inom tech-orga-
nisationen, förenkling av organisationsstrukturen, nya
arbetssätt samt ytterligare integration mellan varu-
märken och funktioner.
Vid räkenskapsårets slut uppgick antalet medarbe-
tare iH&M-gruppen till cirka 150 000. Medelantalet
anställda i koncernen, omräknat till heltidstjänster,
var 106 522 (107 375). Av dessa var 10 447 (10 540)
anställda i Sverige. Av medelantalet anställda var cirka
75 procent kvinnor. Av de anställda med ansvarsposi-
tioner i företaget, som till exempel butikschefer och
landschefer, var 75 procent kvinnor.
HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
H&M-koncernen har under första kvartalet 2023 förvär-
vat det bestämmande inflytandet i Sellpy, som därför
från och med det första kvartalet kommer konsolideras.
För mer detaljer se tremånadersrapporten för 2023.
S. 76
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
H&M-gruppen har ett entreprenöriellt förhållningssätt
till affärsutveckling. Lansering av nya initiativ och sats-
ningar gör det nödvändigt att acceptera affärsrisker till
en viss grad.
Operationella risker innefattar verksamhetsrisker samt
händelser i omvärlden som påverkar en viss sektor,
marknad eller ett av koncernens varumärken. Finan-
siella risker är kopplade till användningen av ekono-
miska medel och finansiella resurser.
Operationella och finansiella risker analyseras fort-
löpande och riskacceptans eller riskreducerande
åtgärder för koncernens viktigaste risker utvärderas
varje kvartal av samtliga varumärken och koncernfunk-
tioner tillsammans med funktionen för bolagsstyrning.
En bedömning av konsekvenserna för verksamheten
avgör om, och i så fall i vilken omfattning, en åtgärd
ska genomföras för att minska sannolikheten att en
risk inträffar. Affärsbeslut styr även i vilken grad kon-
sekvenserna av en risk ska reduceras.
Externa risker och osäkerhetsfaktorer som rör H&M-
grup pen är relaterade till skiftet i branschen, modet,
konkurrenter, logistikresurser, informationssäkerhet
och cybersäkerhet, hållbarhetsfrågor, väder, makro-
ekonomi och geopolitiska händelser, pandemier, valu-
tor, skatter samt olika regleringar och förordningar.
En beskrivning av H&M-gruppens operationella och
finansiella risker ges nedan och mer detaljerad infor-
mation om de finansiella riskerna återfinns i not 2
Finansiella risker.
I bolagsstyrningsrapporten på sidorna 66-67 beskrivs
mer ingående hur H&M-gruppen arbetar med risk-
hantering och intern kontroll. Där beskrivs även hur
H&M-gruppen arbetar enligt COSO- och TCFD-
ramverken.
OPERATIONELLA RISKER
Under 2022 skedde en ytterligare ökning jämfört med
2021 av risker relaterade till externa händelser – såsom
kriget i Ukraina, transportkostnader, inflation och energi-
kostnader i Europa – i förhållande till verksamhets-
risker. Handel sker i allt större utsträckning över nätet
och utgör en allt viktigare del i kundupplevelsen. Kun-
derna värdesätter en smidig, enkel och inspirerande
upplevelse där butik och online samspelar och stärker
varandra. Under senare år har H&M-gruppen därför
gjort stora investeringar för att möjliggöra detta. Itakt
med att konkurrenslandskapet ritas om med nya
affärsmodeller och aktörer har lönsamheten i bran-
schen påverkats av ökad konkurrens.
På grund av covid-19-pandemin har koncernens varu-
märken och funktioner fått arbeta hårt med att hantera
utmaningar relaterade till kostnadsnivåer, varuförsörj-
ningskedjan och kundupplevelsen – allt för att fortsätta
leverera och upprätthålla verksamheten utan att ge
avkall på affärsidén för H&M-gruppens varumärken: att
erbjuda mode och kvalitet till bästa pris på ett mer håll-
bart sätt. För H&M-gruppen har pandemin accentuerat
vikten av att ha bra riskreduceringsplaner och kapaci-
tet för problem- och krishantering.
Anseenderisk
Som ett av världens ledande modeföretag åtnjuter
H&M-gruppens varumärken stort intresse och är stän-
digt i blickfånget. För att vårda och hantera sina varu-
märken är det viktigt att H&M-gruppen fortsätter att
utvecklas och drivas i enlighet med sina värderingar,
vilka även kännetecknas av en stark affärsetik.
Det är av yttersta vikt att H&M-gruppen efterlever de
högt ställda ambitionerna i sina affärsetiska policies
och riktlinjer och att alla inblandade i verksamheten har
god kännedom om och insikt i rutinerna när det gäller
framtagandet av H&M-gruppens produkter. Det är också
avgörande att H&M-gruppen kan nå sina mål och ambi-
tioner beträffande hållbarhet. En korrekt, transparent
och tillförlitlig kommunikation kan förebygga uppkom-
sten av anseenderisk, men kan även hjälpa till att mildra
konsekvenserna av eventuella incidenter.
Moderisk
Att vara verksam inom modebranschen är i sig en risk.
Mode är en färskvara och det finns alltid en risk att
någon del av kollektionerna inte är tillräckligt kommer-
siell och därför inte uppskattas av kunderna. Köpbeslut
påverkas också i allt högre utsträckning av kundens
vilja att leva på ett mer hållbart sätt.
Inom varje segment och kollektion är det avgörande
att ha rätt volymer och en korrekt balans i mixen
mellan basmode och de allra senaste trenderna.
Sammantaget handlar det om att varje kollektion
ska ha den bästa kombinationen av mode, kvalitet,
pris ochhållbarhet. En ökande grad av träffsäkerhet
i inköpsbesluten och volymerna kommer också att
minska den totala resursförbrukningen och bidra till
våra mål beträffande klimat och cirkularitet.
S. 77
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
För att öka träffsäkerheten i modet arbetar H&M-
gruppen intensivt med att optimera omfattningen på
löpande inköp under säsong, parallellt med detaljerade
analyser av dag-för-dag-försäljning och lagernivåer
på olika marknader. Modet är idag globalt men köp-
mönstren varierar mellan olika marknader och försälj-
ningskanaler. Säsongsstarten och karaktären hos en
säsong varierar mellan olika länder. Därför anpassas
både leveranstidpunkten och varuvolymen till de olika
marknaderna och kanalerna. Organisationens förmåga
att skapa regionala och lokala kunderbjudanden har
vidareutvecklats för att möta denna efterfrågan.
Väderrisk
H&M-gruppens varor köps in för att säljas baserat på
antaganden om väderleken. Avvikelse från dessa anta-
ganden påverkar försäljningen. Det gäller framför allt
vid tidpunkten för övergången mellan två säsonger, till
exempel från sommar till höst eller från höst till vinter.
Om exempelvis hösten är varmare än normalt kan det
få en negativ försäljningseffekt på framför allt väder-
relaterade plagg såsom ytterplagg och grovstickat.
Bolagets riskanalys har visat att klimatförändringen
kan få ytterligare effekter på förutsättningarna att pro-
ducera och distribuera produkter i vissa regioner och
länder. De alltmer påtagliga effekterna av klimatför-
ändringen kommer att medföra att dessa variationer
sannolikt ökar i framtiden.
Negativa förändringar i makroekonomin
ochgeopolitiska risker
En eller flera marknader kan drabbas av händelser
sominverkar negativt på makroekonomin eller den
geopolitiska miljön i ett land. Dessa förändrade makro-
ekonomiska eller geopolitiska förhållanden – såsom
politisk instabilitet och i värsta fall krig samt plötsliga
negativa händelser som exempelvis, virusutbrott i ett
eller flera länder, – kan leda till att förutsättningarna att
bedriva verksamhet förändras snabbt, med följder som
exempelvis stigande inflation, kraftiga störningar i
varuförsörjningskedjan samt lågkonjunktur, vilket kan
förändra köpbeteendet hos konsumenterna och där-
med påverka koncernens försäljning negativt. Det kan
finnas en större risk för politisk instabilitet, korruption
och väpnad konflikt på marknader där H&M-gruppens
varumärken etablerar sig i framtiden.
Det finns risker kopplade till hur fluktuationer i externa
faktorer såsom råmaterialpriser, transportkostnader
och kapacitetsutrymmet hos leverantörerna påverkar
inköpskostnaderna för H&M-gruppens varor. Det finns
även risker relaterade till sociala spänningar på inköps-
marknader, vilka kan leda till instabilitet för leverantö-
rer, tillverkning och leveranser.
Det gäller därför för koncernen att följa dessa föränd-
ringar på nära håll och ha utarbetade strategier för att
hantera svängningar på ett så fördelaktigt sätt som
möjligt, för både bolaget och externa intressenter.
Hållbarhetsrisker
H&M-gruppens hållbarhetsstrategier innebär att vi
strävar efter att leda förändringen till en mer hållbar
modeindustri. Klimatförändringar och de konsekvenser
som följer av dessa förändringar har identifierats som
en betydande risk för bolaget. Andra identifierade
väsentliga risker är brist på naturresurser, brist på
upprätthållande av mänskliga rättigheter tidigt i värde-
kedjan, korruption, politisk och samhällelig instabilitet
på produktions- och inköpsmarknader, samt föränd-
rade konsumtionsmönster och kundattityder. Det sist-
nämnda skulle i förlängningen kunna få stora effekter
på H&M-gruppens försäljning – såväl positiva som
negativa. Utfallet beror på hur framgångsrikt företa-
get är i sitt arbete med att utveckla relevanta och mer
hållbara kunderbjudanden och affärsmodeller. För en
mer detaljerad beskrivning av risker relaterade till håll-
barhet, se sidorna 86-107. För klimatriskanalysen enligt
TCFD, se sidorna 103-107.
Konkurrenter
H&M-gruppen utvecklar kontinuerligt kunderbjudandet
och upplevelsen i syfte att förbättra sin förmåga och
kapacitet att skapa mer relevanta och attraktiva kund-
erbjudanden än konkurrenterna.
Informationssäkerhet och cybersäkerhet
Alla företag är utsatta för olika typer av risker rela-
terade till informationsteknologi. Riskerna som
H&M-gruppen är utsatta för på detta område är
desamma som för alla stora företag, och särskilt för
stora företag med onlinehandel. Riskerna omfattar
intrång i nätverk, störning av systemstabilitet, försök
att komma åt kund konton eller inloggningsuppgifter
från medarbetare via så kallat nätfiske (”phishing”).
H&M-gruppen hanterar kontinuerligt den här typen
av risker. Löpande investeringar, justeringar och för-
bättringar av organisation, system, arbetsrutiner och
underleverantörer görs för att på bästa sätt möta
riskerna inom säkerhetsområdet.
Dataskydd och GDPR
H&M-gruppen arbetar aktivt med integritetsrisker för
att skydda kunders och medarbetares uppgifter och
S. 78
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
för att säkerställa en trygg kundupplevelse samt ett
bibehållet förtroende från alla medarbetare.
Eftersom lagstiftningen i vissa jurisdiktioner kan leda
till betydande administrativa avgifter arbetar ett cen-
tralt team med koncernövergripande support och
styrning av integritetsrisker, dataskyddsfrågor och ny
dataskyddslagstiftning i länder som är relevanta för
H&M-gruppen. Därutöver arbetar ett centralt team inom
tech med koncernövergripande support och styrning av
hur artificiell intelligens ska användas på ett etiskt sätt.
Respektive region har en dataskyddsansvarig vars
uppgift är att tillse att det ramverk som sätts upp av
den centrala organisationen implementeras. Efterlev-
naden av ramverket hanteras av det centrala teamet
och rapporteras kvartalsvis till en styrgrupp.
FINANSIELLA RISKER
Valutor
Nästan hälften av koncernens försäljning sker i EUR,
och koncernens mest betydelsefulla inköpsvalutor
ärUSD samt EUR. Förändringar i USD gentemot EUR
är den enskilt största valutatransaktionsexponeringen
inom koncernen.
Snabba och stora valutafluktuationer, framför allt när
det gäller den viktigaste inköpsvalutan USD, kan få
en betydande påverkan på inköpskostnaderna, även
om detta får betraktas som relativt konkurrensneu-
tralt över tid. För att valutasäkra varuflöden i utländsk
valuta, och därmed reducera effekterna av framtida
valutakursrörelser, terminssäkras löpande betalningar
för koncernens varuflöden, dvs koncernens varuinköp,
och för huvuddelen säkras även motsvarande valuta-
inflöden från försäljningsbolagen löpande med ter-
minskontrakt till bolagen H & M Finance AB och H & M
Hennes & Mauritz GBC AB.
Förutom transaktionsexponeringens effekter påverkas
resultatet även av omräkningseffekter. Det är effekter
som uppstår på grund av kursutvecklingen i de olika
utländska försäljningsbolagens lokala valutor gentemot
den svenska kronan jämfört med föregående år. Det
underliggande resultatet på en marknad kan vara oför-
ändrat i lokal valuta, men kan komma att öka i kronor
om den svenska kronan försvagats eller omvänt om
kronan stärkts.
Valutaeffekter uppstår också på koncernens netto-
tillgångar när de utländska försäljningsbolagens
balansräkningar konsolideras. För mer information
omvalutasäkringar se not 2, Finansiella risker.
Handelsinterventioner
Inköpskostnaderna kan påverkas av nationella beslut
iform av bland annat export- och importsubventioner,
tullar (se mer nedan), textilkvoter och embargon. Effek-
terna påverkar i första hand kunder och företag på
enskilda marknader. Globala företag med verksamhet
iett stort antal länder påverkas i mindre omfattning,
och mellan globala företag kan därför handelsinterven-
tioner betraktas som i stort sett konkurrensneutrala.
Vid större s k ”handelskrig” mellan två länder påverkas
inte bara inköpskostnaderna utan oftast hela produkt-
flödet – från tillverkning till kund – som bolagen då
behöver hantera.
Tullfrågor: Tullvärdering av transaktioner mellan när-
stående parter (”related party customs valuation”) fort-
sätter att dra till sig en ökad uppmärksamhet, på såväl
global som regional (Europeiska Unionen) och nationell
nivå, av både myndigheter och importörer såsom
H&M-gruppen. Det kommer därför fortsättningsvis
vara viktigt för H&M-gruppen att proaktivt övervaka
och hantera den framtida utvecklingen på området.
Enutmaning är att tullmyndigheter världen över inte
följer ett konsekvent tillvägagångssätt för värdering av
prissättning mellan närstående parter, även om fast-
ställandet av basen för tullavgifter baseras på samma
globala tullvärderingsregler inom världshandelsorga-
nisationen (WTO).
Skatter
För multinationella företag innebär dagens globala
miljö komplexa skatterisker som till exempel risk för
dubbelbeskattning och skattetvister. Som ett stort
globalt företag följer H&M-gruppen noga den utveck-
ling som sker inom skatteområdet. H&M-gruppen
finns i många länder och bidrar genom sin verksamhet
till samhället genom olika skatter och avgifter såsom
exempelvis bolagsskatt, tullavgifter, inkomstskatter
samt indirekt via moms eller omsättningsskatt på de
varor som säljs till konsument.
H&M-gruppen följer nationell och internationell skat-
telagstiftning och betalar alltid skatter och avgifter i
enlighet med lokal lagstiftning och regelverk i de län-
der där H&M-gruppen är verksam. H&M-gruppen följer
principerna för Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)
och allokerar inte sina intäkter eller vinster mellan juris-
diktioner på ett konstlat sätt och utnyttjar heller inte
jurisdiktioner med låg skatt eller strikt banksekretess
(skatteparadis) för att på så sätt få skattemässiga eller
finansiella fördelar. Koncernens skattesats för räken-
skapsåret 2021/2022 blev 42,6 (23,0) procent.
S. 79
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
H&M-gruppens skattepolicy, som finns tillgänglig på
hmgroup.com/about-us/corporate-governance/policies,
speglar och stödjer H&M-gruppens verksamhet. H&M-
grup pen följer OECD:s (Organisation for Economic
Co-operation and Development) riktlinjer för ”Transfer
Pricing” vilket betyder att vinsterna allokeras och
beskattas där värdet skapas. Syftet med skattepolicyn
är en hållbar skattesats för H&M-koncernen som helhet
och därmed även för de enskilda länder där bolaget är
verksamt. Information om beskattningen i enskilda
jurisdiktioner görs tillgänglig i land för land-rapporte-
ringen som kom municeras med skattemyndigheter
runt om i världen. H&M-gruppen har framgångsrikt följt
sin skattepolicy för räkenskapsåret 2022 och företa-
gets kvalitetsledningssystem för internationell skatt
och internprissättning har erhållit en ISO
9001:2015-certifiering.
H&M-gruppen arbetar kontinuerligt med att säkerställa
en skattestrategi som är utformad för att begränsa
skevheter som uppkommer mellan olika skattelag-
stiftningar runt om i världen. Bolaget åtar sig att verka
inte bara inom ramen för lagtexten, utan även utifrån
de moraliska värderingar som följer av den skattelag-
stiftning som koncernens verksamhet omfattas av.
Bolaget tillämpar en sund skatteplanering som inte är
aggressiv, eller grundar sig på konstlade upplägg, och
bolaget gör endast anspråk på de skattelättnader som
koncernen har rätt till och på det sätt de var avsedda
att tas i anspråk.
OECD:s riktlinjer gällande internprissättning kan tolkas
på olika sätt, vilket medför att skattemyndigheten i
olika länder kan komma att ifrågasätta resultatet av
H&M-gruppens internprissättningsmodell, trots att
modellen är i enlighet med OECD:s riktlinjer. För varje
dotterbolag är den skattemässiga hemvisten den-
samma som dess säte, och inget dotterbolag är skatte-
mässigt hemmahörande i mer än en jurisdiktion. Före-
tagets verksamhet i Taiwan är av administrativa skäl en
filial till den nederländska verksamheten. Skatt betalas
i Taiwan och motsvarande rörelseresultat omfattas av
skattekonsolidering i Nederländerna. Information om
var varje dotterbolags huvudsakliga affärsverksamhet
finns, enligt land för land-rapporteringen av verksam-
heten, återfinns i en bilaga till skattepolicyn.
Den 18 december 2020 publicerade OECD riktlinjer
för de situationer inom internprissättning som beror på
covid-19-pandemin (”Guidance on the transfer pricing
implications of the Covid-19 pandemic”), som represen-
terar de 137 medlemmarna i Inclusive Framework on
BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) gemensamma
uppfattning om tillämpningen av armlängdsprincipen
och OECD:s riktlinjer för internprissättning i situatio-
ner som kan uppstå eller förvärras i samband med
covid-19-pandemin. H&M-gruppen tillämpade riktlin-
jerna i sin internprissättningsmodell för 2022.
BOLAGSORDNING, ÅRSSTÄMMA
Styrelsen i H & M Hennes & Mauritz AB ska enligt
H&M:s bolagsordning bestå av lägst tre och högst tolv
stämmovalda styrelseledamöter med högst lika många
suppleanter. Årsstämman beslutar om det exakta anta-
let styrelseledamöter samt vilka personer som ingår i
styrelsen. Styrelseledamöterna väljs till slutet av nästa
årsstämma. Bolagsstämman beslutar även om änd-
ringar i bolagsordningen.
ANTAL AKTIER, STÖRSTA AKTIEÄGARE ETC
Vid räkenskapsårets slut hade H&M 254 495 aktie-
ägare. Det totala antalet aktier i H&M uppgår till
1 655 072 000 varav 194 400 000 A-aktier (tio rös-
terper aktie) och 1 460 672 000 B-aktier (en röst per
aktie). Kvotvärdet för aktier i H&M är SEK 0,125. Per
den 30 november 2022 ägde H&M 25 385 163 egna
B-aktier (motsvarande 1,53 procent av samtliga aktier
i H&M). Samtliga egna aktier har köpts under perioden
juni-november 2022 för totalt MSEK 3 000 genom
detåterköpsprogram som årsstämman 2022 beslu-
tade om, med syfte att distribuera överskottslikviditet
och därigenom justera H&M:s kapitalstruktur genom
att minska kapitalet. De återköpta aktierna avses dras
in genom beslut av årsstämman 2023.
Det föreligger inga rösträttsbegränsningar eller
bemyndiganden till styrelsen beträffande utgivande
respektive förvärv av egna aktier.
H&M:s största aktieägare är familjen Stefan Persson
som via Ramsbury Invest AB äger samtliga A-aktier
vilka representerar 57,1 procent av rösterna samt
653 093 901 (604 856 427) B-aktier som representerar
19,2 (17,8) procent av rösterna. Därutöver äger familjen
privat 36 400 289 B-aktier. Detta innebär att familjen
Stefan Persson privat samt via Ramsbury Invest AB per
den 30 november 2022 representerar 77,3 (75,9) pro-
cent av rösterna samt 53,4 (50,5) procent av det totala
antalet aktier. Ramsbury Invest AB är därmed formellt
moderbolag till H & M Hennes & Mauritz AB. Ramsbury
Invest AB ägs av familjen Stefan Persson, huvudsakligen
av Stefan Persson. Karl-Johan Persson är också del-
ägare i Ramsbury Invest AB.
S. 80
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
H&M-gruppen har valt att göra bolagsstyrningsrappor-
ten tillgänglig som en från årsredovisningen fristående
handling enligt 6 kap 8 § i årsredovisningslagen. Bolags-
styrningsrapporten finns tillgänglig på hmgroup.com/
investors/reports/ samt på sidorna 55-72 i års- och håll-
barhetsredovisningen.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman den 6 maj 2021 beslutade om följande
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Riktlinjerna omfattar dels ersättning till vd och ersättning
till styrelseledamöter utöver styrelsearvode dels ersätt-
ning till övriga ledande befattningshavare enligt följande:
personer i ledningsgruppen, utöver vd. I ledningsgrup-
pen ingår personer som direktrapporterar till vd.
Den långfristiga rörliga ersättningen, som gäller endast
för ledningsgruppen inklusive vd, kommer att mätas
över en femårsperiod för att premiera långsiktigt
värde skapande för H&M.
Hur riktlinjerna bidrar till bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
H&M-gruppens affärsplan syftar till att leverera lång-
siktig, hållbar och lönsam tillväxt. Affärsplanen, som
bygger vidare på företagets pågående förändringsar-
bete, illustreras med ett antal målbilder till vilka före-
tagets hållbarhetsarbete och digitala transformation
bidrar. Målbilderna är att fortsätta förbättra kunderbju-
dandet för samtliga varumärken, bygga långsiktiga och
värdeskapande kundrelationer, erbjuda en inspirerande
upplevelse med integrerade digitala och fysiska kana-
ler, anpassa varuförsörjningskedjan för att bli snabbare
och mer flexibel utifrån efterfrågan samt addera flera
intäktsströmmar baserade på nya framväxande affärs-
modeller och innovationer. En framgångsrik förflytt-
ning mot målbilderna bedöms leda till fortsatt sunda
och uthålliga finanser, som överensstämmer med
H&M-gruppens mål om en stark kapitalstruktur med
god likviditet och finansiell flexibilitet, där tillväxt och
investeringar kan ske med fortsatt handlingsfrihet.
Styrelsen anser att det är viktigt att ledande befatt-
ningshavare har marknadsmässig och konkurrenskraf-
tig ersättning både vad gäller fast och rörlig kompen-
sation utifrån ansvar och prestation. Ett framgångsrikt
arbete avseende bolagets affärsplan och tillvaratagan-
det av bolagets långsiktiga intressen, förutsätter att
bolaget kan rekrytera, motivera och behålla talangfulla
och engagerade medarbetare. Ledande befattnings-
havare ska erhålla en kompensation som företaget anser
vara marknadsmässig och konkurrenskraftig, baserat
på bland annat branschjämförelser. Fastställandet av
ersättningen ska baseras dels på arbetsuppgifternas
betydelse, dvs möjligheten att påverka den övergri-
pande utvecklingen för koncernen dels på den anställ-
des kompetens, erfarenhet och prestation. Samman-
tagna avgör dessa nivån på ersättningen för respektive
individ. Den största delen av ersättningen ska över tid
utgöras av den fasta grundlönen. Ersättningsformerna
ska motivera ledande befattningshavare att göra sitt
yttersta för att säkerställa en god finansiell och hållbar
utveckling för H&M-gruppen.
Formerna av ersättning mm
Den totala ersättningen kan bestå av följande delar:
fast kontant grundlön
kortfristig rörlig ersättning
långfristig rörlig ersättning
— pensionsförmåner
övriga förmåner
Fast kontant grundlön
Ledande befattningshavare ska ha en fast kontant
grundlön som är marknadsmässig utifrån varje posi-
tions betydelse för bolaget som helhet. Den fasta
kontanta grundlönen ska spegla den enskildes ansvars-
område, kompetens och erfarenhet och förutsätter en
engagerad arbetsinsats på en hög professionell nivå.
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen kan bestå av en kortfristig och
en långfristig del.
Det ska finnas en tydlig koppling mellan utfallet av pre-
stationsbaserad rörlig ersättning och H&M- gruppens
finansiella och hållbara utveckling. Ledande befattnings-
havares rörliga ersättning ska således vara beroende
på uppfyllande av mål. Målen ska syfta till att främja
H&M-gruppens utveckling på både kort och lång sikt.
Kortfristig rörlig ersättning: Måluppfyllelse ska mätas
över en period om ett år. Den kortfristiga rörliga ersätt-
ningen ska baseras på uppfyllelse av mål inom följande
områden:
S. 81
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
H&M-gruppens totala försäljning
H&M-gruppens totalarelseresultat
Uppfyllelse av affärsplanens områden, i vilka
hållbarhet ingår, samt
Bedömning av ledarskap samt efterlevnad av
värderingar.
För de två sistnämnda prestationsparametrarna är
detindividens uppfyllelse inom det egna ansvars-
området som bedöms. För de finansiella målen ska
bedömningen baseras på det senaste räkenskapsåret.
Styrelsen ansvarar för bedömningen avseende den
kortfristiga rörliga ersättningen till vd. Avseende kort-
fristig rörlig ersättning till andra ledande befattnings-
havare ansvarar vd för bedömningen.
Var och en av dessa fyra förutbestämda prestations-
parametrarna viktar lika mycket, dvs en fjärdedel var av
de n totala måluppfyllelsen. Det finns dock ett tröskel-
värde för den andra parametern, dvs rörelseresultatet,
som innebär att om detta värde inte nås utfaller ingen
kortfristig rörlig ersättning oavsett måluppfyllelsen
för de tre andra parametrarna. Den kortfristiga rörliga
ersättningen, som på individnivå baseras på arbets-
uppgifternas och positionens betydelse att påverka
den övergripande utvecklingen för koncernen, kan
uppgå till 0-3 månadslöner, 0-6 månadslöner och
0-12 månadslöner. Med månadslön avses fast kontant
grundlön. Om de av styrelsen uppsatta målnivåerna
uppfylls ska hälften av maxersättningen i respektive
intervall utgå. För att uppnå utfall i de högre interval-
len av satta ramar ska således krävas att de förutbe-
stämda målnivåerna överträffas.
Hälften av utbetalad ersättning ska investeras i H&M-
aktier som ska behållas i minst tre år. Styrelsen ska
årligen sätta målnivåer för var och en av de fyra pre-
stationsparametrarna för det kommande året.
Långfristig rörlig ersättning: Den långfristiga rör-
liga ersättningen ska baseras på en måluppfyllelse
som mäts under fem räkenskapsår med början från
innevarande räkenskapsår 2021 och med slutdatum
vidutgången av räkenskapsåret 2025. Denna period
dvs 1 dec 2020 – 30 nov 2025 benämns mätperiod.
Den långfristiga rörliga ersättningen – som endast
skagälla för ledningsgruppen inklusive vd, totalt 15
personer – ska baseras på uppfyllelse av mål inom
följande områden:
H&M-gruppens totala försäljning
H&M-gruppens totalarelseresultat
Uppfyllelse av affärsplanens områden på totalen,
ivilka hållbarhet ingår, samt
Bedömning av ledarskap samt efterlevnad av
värderingar.
Var och en av dessa fyra prestationsparametrar ska
vikta lika mycket, dvs en fjärdedel var av den totala
måluppfyllelsen. För den långfristiga rörliga ersätt-
ningen ska bedömningen av de finansiella målen
baseras på en summering av de senaste fem räken-
skapsåren där uppfyllelsen av de årliga målnivåerna i
det kortfristiga arrangemanget, dvs inom försäljning
och resultat, ska utgöra basen för måluppfyllelse i det
långfristiga arrangemanget. För de övriga två pre-
stationsparametrarna, dvs affärsplanens uppfyllelse
samt ledarskap och efterlevnad av värderingar, ska det
göras en helhetsbedömning på totalen för H&M-grup-
pen för hela mätperioden. Efter mätperiodens slut
ansvarar styrelsen för en samlad bedömning utifrån de
fyra prestationsparametrarna och utfallet av den lång-
fristiga rörliga ersättningen till vd. Avseende långfristig
rörlig ersättning till övriga i ledningsgruppen ansvarar
styrelsen i samråd med vd.
För att ta del av den långfristiga delen ska förutsättas
att deltagarna gör en egen grundinvestering om cirka
10 procent av sin fasta kontanta årsgrundlön efter
skatt i H&M-aktier i nära anslutning till årsstämman
2021. Dessa aktier ska sedan behållas under hela mät-
perioden. Efter tre år, förutsatt fortsatt anställning, ska
grundinvesteringen matchas med erhållande av ett
kontantbelopp efter skatt motsvarande två gånger den
egna grundinsatsen. Detta belopp ska så snart som
möjligt investeras i H&M-aktier. Även dessa aktier ska
behållas under hela mätperioden.
Den initiala egna investeringen i H&M-aktier samt
matchningsbeloppets investering i H&M-aktier syftar
till att bygga upp ett eget aktieinnehav i H&M för att
på så sätt ytterligare förena ledningsgruppens intresse
med aktieägarnas för en god långsiktig utveckling
förbolaget.
Den totala maxersättningen inom ramen för den
långfristiga rörliga ersättningen för hela mätperioden,
som inkluderar såväl matchningsbeloppet år 3 som
ersättningen år 5 efter mätperiodens slut, kan variera
S. 82
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
mellan MSEK 1,75 netto efter skatt och MSEK 7 netto
efter skatt utifrån individens arbetsuppgifter och posi-
tionens betydelse för att påverka den övergripande
utvecklingen för koncernen.
H&M-gruppens totala kostnad inklusive sociala kost-
nader för den långfristiga rörliga ersättningen beräk-
nas max uppgå till cirka 150 MSEK. En avsättning om
30 MSEK per år förväntas att göras under totalt fem år.
Pensionsförmåner
För vd ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäk-
ring, vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning
ska inte vara pensionsgrundande. Pensionspremierna
per år får aldrig överstiga 30 procent av vd:s årliga
fasta grundlön.
För övriga ledande befattningshavare ska pensions-
förmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premie-
bestämda om inte befattningshavaren omfattas av
förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektiv-
avtalsbestämmelser. Pensionspremierna per år får
aldrig överstiga 40 procent av den ledande befatt-
ningshavarens årliga fasta grundlön.
Nuvarande åtaganden är delvis täckta genom att sepa-
rata försäkringar tecknats.
För vd är pensionsåldern 65 år.
För andra ledande befattningshavare gäller pensions-
ålder mellan 62 och 65 år.
Övriga förmåner
Ledande befattningshavare får erhålla övriga förmåner
såsom tex friskvård, bilförmån och sjukvårdsförsäkring.
Kostnader i anledning av övriga förmåner får per år
sammanlagt aldrig överstiga 20 procent av personens
årliga fasta grundlön.
Upphörande av anställning
Uppsägningstid för ledande befattningshavare får
variera mellan tre till tolv månader. Rörlig ersättning
skainte utgå vid egen uppsägning.
Vd ska ha 12 månaders uppsägningstid. I det fall bola-
get säger upp vd:s anställningsavtal får dessutom utgå
en årslön av fast kontant grundlön såsom avgångs-
vederlag. I övrigt ska inga avgångsvederlag ut.
Lön och anställningsvillkor för andra
anställda i bolaget
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare har lön
och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats
genom att uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning
och ökningstakt över tid har utgjort en del av styrelsens
beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av
riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Konsultarvode
För de fall styrelseledamot (inklusive genom helägt
bolag) utför arbete för bolaget utöver styrelsearbetet
kan särskilt arvode för detta betalas (konsultarvode).
Sådant arvode får för respektive styrelseledamot vara
högst lika mycket som styrelsearvodet. Arvodet ska
baseras på gällande marknadspris och sättas i relation
till nyttan för bolaget och i vilken utsträckning sådant
arbete bidrar till en god finansiell och hållbar utveckling
för H&M-gruppen.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över
och genomföra riktlinjerna
Bolaget har inget ersättningsutskott eftersom sty-
relsen anser att det är mer ändamålsenligt att hela
styrelsen fullgör ett ersättningsutskotts uppgifter.
Det är styrelsen som tar fram förslag till de riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare som pre-
senteras vid årsstämmorna. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Rikt-
linjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman. Styrelsen ska även följa och utvärdera
program för rörliga ersättningar för bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare samt gällande ersättningsstruktu-
rer och ersättningsnivåer i bolaget. Styrelsen beslutar
vidare om vd:s lön enligt gällande riktlinjer och utvär-
derar löpande vd:s arbete. En gång om året behandlas
denna fråga särskilt i samband med fastställande av
vd:s ersättning för det kommande året. För att undvika
intressekonflikter närvarar ingen från bolagsledningen
när styrelsen diskuterar ersättningsfrågor.
Övrigt
Ledande befattningshavare är även berättigade till de
förmåner som följer av vinstandelsprogrammet H&M
Incentive Program som vänder sig till alla medarbetare
inom H&M-gruppen. Programmet har beslutats av tidi-
gare bolagsstämma och omfattas inte av dessa riktlinjer.
S. 83
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under
andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsför-
måner och andra förmåner, lämpliga anpassningar
ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal
praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så
långt möjligt ska tillgodoses.
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis om det i enskilda fall finns särskilda skäl
för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose
bolagets långsiktiga intressen och hållbarhet, eller för
att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
Beskrivning av betydande förändringar av riktlin-
jerna och hur aktieägarnas synpunkter beaktats
Pandemin har skyndat på många av de samhälls- och
branschförändringar som redan tidigare har drivit H&M-
gruppens förändringsarbete. Utöver att digitaliseringen
har accelererat, har medvetenheten ökat om vikten av
en hållbar utveckling. I H&M-gruppens pågående för-
ändringsarbete är det viktigt att det finns en bra balans
mellan kortsiktiga och långsiktiga beslut. Därför inne-
håller de föreslagna riktlinjerna en kompletterande
långfristig rörlig ersättning för ledningsgruppen sam-
tidigt som prestationsparametrarna för den kortfristiga
rörliga ersättningen har förtydligats. Vidare har förhål-
landet mellan rörlig och fast ersättning förtydligats,
och vissa andra ändringar gjorts. Ändringarna samman-
faller med synpunkter som framförts av aktieägare.
INFÖR ÅRSSTÄMMAN 2023
Inför årsstämman 2023 föreslår styrelsen inga ändringar
i Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
FINANSIERING OCH LIKVIDITET
H&M-gruppen strävar efter att säkerställa finansiell
flexibilitet och handlingsfrihet till bästa möjliga villkor.
Arbetet är liksom tidigare inriktat på fortsatta förbätt-
ringar av rörelsekapital, kassaflöde samt effektivare
finansiering.
Kassaflöde och rörelsekapital
Kassaflödet från den löpande verksamheten under hel-
året uppgick till MSEK 24 476 (44 619). Exklusive IFRS 16
uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten
till MSEK 12 337 (32 304). Det operativa rörelsekapitalet
uppgick till MSEK 24 419 (19 983).
Likviditet och skuldfinansiering
H&M-gruppens likviditet är fortsatt mycket god.
Perden 30 november 2022 uppgick likvida medel
tillMSEK 21 707 (27 471). Därutöver har koncernen
outnyttjade kreditfaciliteter om MSEK 17 469 (15 178).
Totallikviditetsbuffert, dvs summan av likvida medel
och outnyttjade kreditfaciliteter, uppgick till MSEK
39 176 (42 649).
Räntebärande skulder i form av företagscertifikat, obli-
gationer och lån från kreditinstitut uppgick till MSEK
10 778 (9 614) per den 30 november 2022. Den genom-
snittliga löptiden på räntebärande skulder var 4,3 (5,6) år.
Den finansiella nettokassan uppgick till MSEK 10 929
(17 857). Nettoskulden inklusive avsättningar för pen-
sioner exklusive IFRS 16 uppgick till MSEK -10 596
(-17 428).
I syfte att förbättra förfallostrukturen på gruppens
outnyttjade revolverande kreditfaciliteter har följande
finansieringsaktiviteter genomförts under räkenskaps-
året 2022:
Kreditfaciliteten som tecknades 2017 med förfall
2023 om MEUR 700 har stängts.
Två kreditfaciliteter som tecknades 2020 med för-
fall 2023 om totalt MSEK 8 000 har stängts.
En hållbarhetslänkad kreditfacilitet om MEUR 1 300
med en löptid på 5 år med två förlängningsoptioner
om ett år vardera har tecknats.
En hållbarhetslänkad kreditfacilitet om MEUR 300
med en löptid på 3 år med två förlängningsoptioner
om ett år vardera har tecknats.
Löptiderna på utestående räntebärande skulder och
outnyttjade kreditfaciliteter fördelas enligt tabell i not 2.
KAPITALSTRUKTUR
H&M-gruppen förespråkar en konservativ skuldsätt-
ningsgrad där målet är att ha en stark kapitalstruktur
med god likviditet och finansiell flexibilitet, då det är
angeläget att expansionen och investeringarna, liksom
hittills, kan ske med fortsatt handlingsfrihet. Kapital-
strukturen definieras som nettolåneskuld i förhållande
till EBITDA. Den bör inte överstiga 1,0 x EBITDA över
tid. Nettoskulden/EBITDA exklusive IFRS 16-effekter
var -0,6 (-0,7) per den 30 november 2022.
IFRS 16 som tillämpas från den 1 december 2019 ger
stora effekter på redovisningen av skulder, tillgångar
och EBITDA. H&M-gruppen kommer dock fortsätta
definiera kapitalstrukturen exklusive IFRS 16-effekter.
S. 84
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Bolaget bedömer att detta ger en tydligare bild av den
verkliga skuldsättningsgraden och är också det mått
som används för den interna uppföljningen.
UTDELNINGSPOLICY
Styrelsens avsikt är att H&M-gruppen ska ge en fort-
satt god avkastning till aktieägarna samt säkerställa att
tillväxt och investeringar i verksamheten kan ske med
hög finansiell styrka och handlingsfrihet. Styrelsen har
mot denna bakgrund fastslagit en utdelningspolicy där
ordinarie utdelning över tid ska överstiga 50 procent
av resultatet efter skatt och därutöver kan identifierad
överskottslikviditet, med beaktande av kapitalstruktur-
mål och investeringsbehov, distribueras till aktieägare
genom extra utdelning eller återköpsprogram.
Förslag till vinstdisposition
Moderbolaget har disponibla vinstmedel om MSEK
16 009. Styrelsen föreslår årsstämman 2023 en utdel-
ning om SEK 6:50 per aktie motsvarande totalt MSEK
10 593 och att resterande vinstmedel i H & M Hennes
& Mauritz AB om MSEK 5 416 balanseras i ny räkning.
Utdelningen kommer att betalas ut kontant uppdelat
vid två betalningstillfällen. Den första utbetalningen
omSEK 3:25 kommer att ske i maj och den andra ut-
betalningen om SEK 3:25 kommer att ske i november.
Styrelsens förslag till avstämningsdagar är den 8 maj
2023 och den 10 november 2023. Om årsstämman
beslutar i enlighet med styrelsens förslag beräknas
utdelningen att utbetalas den 11 maj 2023 respektive
den 15 november 2023.
Styrelsen kommer dessutom att be årsstämman 2023
om ett bemyndigande att kunna ha möjlighet att fram
till årsstämman 2024 återköpa egna B-aktier om max
3miljarder kronor. Styrelsen kommer avvakta och följa
bolagets utveckling under året och bemyndigandet
kommer endast att användas förutsatt att expansionen
och investeringarna, liksom hittills, kan ske med fort-
satt handlingsfrihet samt med beaktande av koncer-
nens och moderbolagets finansiella ställning och kapi-
talstrukturmål samt de krav som verksamhetens art,
omfattning, risker och utveckling av verksamheten
ställer på koncernens och moderbolagets egna kapital
och likviditet.
Styrelsens bedömning är att föreslagen vinstutdelning
är försvarlig med hänsyn tagen till det goda kassaflö-
det, den fortsatt starka finansiella ställningen samt för-
måga att genomföra kommande investeringar (capex).
Förslaget tar hänsyn till koncernens och moderbola-
gets finansiella ställning och fortsatta handlingsfrihet
samt beaktar kapitalstrukturmålet och de krav som
verksamhetens art, omfattning, risker, expansion och
utveckling av verksamheten ställer på koncernens och
moderbolagets egna kapital och likviditet.
Styrelsen föreslår årsstämman 2023 att vinstutdelning
ska ske med ett kontant belopp om 6:50 kronor per aktie.
Till årsstämmans förfogande står
följande vinstmedel SEK 16 009 039 715
Styrelsen föreslår att till
aktieägarna utdelas kronor 6:50
per aktie SEK 10 592 964 441
att som kvarstående vinstmedel
balanseras SEK 5 416 075 274
Summa SEK 16 009 039 715
S. 85
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 86
INLEDNING
Den lagstadgade rapporten upprättas i enlighet med
6 kap. 10-14 §§ i årsredovisningslagen och omfattar
räkenskapsåret 1 december 2021 – 30 november 2022.
H&M-gruppen rapporterar i enlighet med gällande och
framtida lagstiftning, i bland annat EU, Tyskland, Norge
och Storbritannien. Mer information finns på hmgroup.
com/sustainability samt i vår hållbarhetsredovisning
(Sustainability Disclosure). Vi redovisar även i enlighet
med externa ramverk, däribland Global Reporting
Initiative, rapporteringsramverket UNGPRF (UN Guiding
Principles Reporting Framework) och TFCD:s (Task
Force on Climaterelated Financial Disclosures) riktlinjer.
Den lagstadgade hållbarhetsrapporten innehåller
information om H&M-gruppens prestation, ställning,
resultat och påverkan på och av verksamheten
relaterat till hållbarhet. Den täcker in frågor som är
relevanta för bolagets värdekedja såsom klimat, miljö,
arbetsförhållanden, inkludering, mångfald, respekt för
mänskliga rättigheter och motverkande av korruption.
Mer information om individuella ämnen återfinns i
vår senaste hållbarhetsredovisning (Sustainability
Disclosure) på hmgroup.com/sustainability eller på
annan relevant plats med hänvisningar i nedan text.
Nyckeltal markerade med * har granskats, eller delvis
granskats, av bolagets revisorer i en översiktlig
granskning. Omfattningen anges i fotnoter till relevanta
datatabeller.
VÅR STRATEGI
Vi strävar efter att växa på ett sätt som gör att vår
ekonomiska tillväxt och lönsamhet inte är beroende
av användningen av ändliga naturresurser – så att
ekonomin och samhällen ska kunna utvecklas inom
planetära gränser. I början av 2022 stärkte vi denna
ambition genom att införa ett mål om att fördubbla
omsättningen (jämfört med basåret 2021) och samtidigt
halvera våra utsläpp av växthusgaser (jämfört med
basåret 2019) senast år 2030. Detta mål stöds av våra
befintliga mål, inklusive våra vetenskapligt förankrade
mål för utsläppsminskningar, samt av delmål på kort
och medellång sikt som styr våra åtgärder.
Vår ambition är att vara en ledande kraft i
omställningen mot cirkulärt mode med nettonoll
klimatpåverkan samtidigt som vi är ett rättvist och
jämlikt företag. Vi fortsätter att lyssna på våra kunder
och möter dem där de är, samtidigt som vi inspirerar
dem att utveckla en ny relation till mode.
Lagstadgad hållbarhetsrapport
Vi rapporterar separat om miljö och sociala risker,
men är medvetna om den nära sammankopplingen
mellan människor och planeten, eftersom befintliga
ojämlikheter och hot mot de mänskliga rättigheterna
förstärks av utarmningen av resurser och klimatföränd
ringar. Genom vår strategi stödjer vi utvecklingen mot
FN:s globala mål för hållbar utveckling och Agenda
2030, liksom andra globala åtaganden som Parisavtalet
om klimatförändringar och FN:s deklaration om de
mänskliga rättigheterna. Mer information om policies,
strategier och resultat återfinns i hållbarhetsredovis
ningen, samt i index för GRI (Global Reporting Initiative)
och FN:s vägledande principer, vår redogörelse för
modernt slaveri och annan relaterat information på
hmgroup.com/sustainability.
Investeringar i hållbarhet ger H&M-gruppen långsiktiga
affärsmöjligheter, bland annat genom att erbjuda
kunder nya sätt att uppleva mode med mindre negativ
social eller miljömässig påverkan än traditionella
linjära (tillverkaanvändakassera) affärsmodeller. I en
föränderlig värld som står inför betydande sociala och
miljömässiga utmaningar och resursbegränsningar
bidrar vårt arbete till att förbättra våra materialinköp,
processer och produkter till att bygga motståndskraft
i vår verksamhet liksom i hela vår leverantörskedja.
Se sidan 16 för mer information om vår affärsmodell
och sidan 31 för affärsmöjligheter som är kopplade
till övergången mot en cirkulär modebransch med
nettonollutsläpp.
Vår strategi bygger på vårt åtagande att respektera
mänskliga rättigheter. Den vägleder oss hur vi tacklar
klimatförändringar, verkar för biologisk mångfald,
undviker utarmning av naturresurser och minskar
social ojämlikhet. Dessa och andra risker som hänger
ihop med vår verksamhet, planeten och människor
inom vår värdekedja är alla sammankopplade. Vi
samarbetar med våra intressenter – som också
representerar eller själva är ”rättighetsinnehavare
– som en del av vår process att fastställa väsentliga
frågor och identifiera nyckelfaktorer gällande risker för
mänskliga rättigheter samt att, så långt det är möjligt,
avvärja dessa.
För ytterligare information om operationella risker
se sidorna 76-78, för klimatrelaterade risker i vår
rapportering enligt TCFD:s (Task Force on Climate
related Financial Disclosures) riktlinjer på sidorna
103-107 och våra risker för människor i vår analys av
specifika risker relaterade till mänskliga rättigheter, se
https://hmgroup.com/sustainability/fairandequal/
humanrights/.
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 87
TRANSPARENS
Transparens är centralt i vår strategi. Även om det
inte är en direkt indikator på prestation relaterat till
hållbarhet, skapar ökad transparens ansvarsskyldighet
och jämförbarhet.
I år har modeindustrin mött ökad granskning av sina
hållbarhetsuttalanden. Varumärken har svarat på
kundernas ökande krav på information om produkters
hållbarhet, men bristen på robusta datasystem och
harmoniserad lagstiftning samt en standardisering
av hållbarhetspåståenden har hindrat verklig
ansvarsskyldighet och jämförbarhet. Tillsammans med
andra företag och intressenter arbetar H&M-gruppen
för att förbättra detta genom att testa och införa nya
sätt att spåra material samt samla in och dela data.
Vi välkomnar den positiva övergången till tydligare
riktlinjer och ökad transparens, som bara går att upp
genom förbättrad datainsamling och spårbarhet.
Vår avsikt är att fortsätta tillhandahålla kunder och
andra intressenter information om vår påverkan för
att stimulera och driva positiv förändring i branschen.
H&M-gruppen är fortsatt fast besluten att öka vår
transparens. Vi arbetar för att ständigt förbättra
jämförbarheten och kvaliteten på de data, system och
beräkningar vi använder.
Läs mer om H&M-gruppens åtagande
gällande transparens på sidan 22 och i vår
hållbarhetsredovisning på hmgroup.com/sustainability.
VÅR VÄRDEKEDJA
Vår värdekedja inkluderar samtliga aktiviteter som
krävs för att planera, designa, anskaffa, bearbeta och
tillverka, transportera, marknadsföra, sälja, använda,
hyra, återanvända och återvinna våra produkter.
Vi utvecklar kontinuerligt vår värdekedja att bli mer
kundcentrerad och i linje med vår hållbarhetsvision
– att gå från ett linjärt system till ett ekosystem
där resurser cirkulerar mellan olika personer och
partners. Vi utvecklar omvända leverantörskedjor
där vi återvinner resurser från vår produktion eller
samlar in begagnade kläder för att skapa nya plagg
av dem. Vi investerar också i nya sätt att erbjuda
produkter till våra kunder, som att sälja begagnade
produkter vidare. Dessa satsningar hjälper oss att
bygga mer motståndskraftiga leverantörskedjor och
affärsmodeller vilket stärker kundupplevelsen. Vi
arbetar med flera leverantörskedjor:
Produktion: leverantörer som bidrar till att tillverka
plagg, skor, inredning och skönhetsprodukter som
vi säljer genom våra varumärken.
Tjänster: leverantörer som tillhandahåller tjänster,
däribland hyresvärdar, städföretag, byggföretag,
lagerföretag och transportföretag.
Övriga leverantörs och affärspartners:
exempelvis administration, företagstjänster,
upphandling samt kommunikations och
marknadsföringstjänster.
Storleken och omfattningen av vår verksamhet förbinder
oss med människor, samhällen, ekosystem, företag och
andra globala verksamheter och organisationer. Vi sam
arbetar med cirka 500 kommersiella leverantörer som
tillverkar produkter för varumärket H&M och portfolio
brands. Dessa leverantörer driver cirka 1100 tillverk
ningsenheter och tillhörande processenheter (kollektivt
benämnda leverantörsfabriker) vars produktion omfattar
kläder, skor, accessoarer, heminredning, möbler och
skönhetsprodukter. H&M-gruppen har 15 produktions
kontor på de största inköpsmarknaderna. Vi har 4465
butiker på 78 marknader och 58 onlinemarknader.
Vi strävar efter att maximera positiv påverkan och
minimera negativ påverkan genom hela vår värdekedja
– i enlighet med våra värderingar, policies och långsik
tiga affärs och hållbarhetsmål. I linje med vår strategi
arbetar vi för att värna mänskliga rättigheter, ha en
positiv social inverkan på människor i vår verksamhet
och leverantörskedja, främja inkludering och mångfald,
samt minska resursanvändningen och negativ påver
kan på klimat, vatten, mark och biologisk mångfald.
HÅLLBARHETSSTYRNING
Strukturer och ansvarsfördelning
Hållbarhetschefen ansvarar tillsammans med lednings
gruppen för implementering av bolagets hållbarhets
vision och hållbarhetsstrategi. Hållbarhetschefen och
chefen för respektive funktion och varumärke rappor
terar direkt till vd eller finanschefen, vilket inkluderar
information om hållbarhetsnyckeltalen. För mer infor
mation om H&M:s bolagsstyrning, se sidan 55.
Ansvaret för implementering och resultat i enlighet
med H&M-gruppens strategier, policies och mål
är en integrerad del i nyckelroller och ansvar för
respektive funktion och varumärke, och ingår i deras
resultatgenomgång med vd. Våra affärsfunktioner och
varumärken har stöd av 37 experter och 11 chefer på
vår globala hållbarhetsavdelning.
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 88
Varje kvartal informerar hållbarhetsavdelningen om
framsteg i förhållande till hållbarhetsnyckeltalen,
väsentliga utmaningar, lärdomar och aktiviteter. Detta
gör det enklare att följa bolagets påverkan, prestatio
ner och utmaningar inom samtliga funktioner, varumär
ken och marknader. Dessutom informerar hållbarhets
chefen styrelsen om resultaten två gånger om året.
Sammanlagt 346 medarbetare inom koncernen har
hållbarhet som sin huvuduppgift, och vi fortsätter
att integrera hållbarhet i flera roller inom H&M-
gruppen. Ledningens ersättning är kopplad till
hållbarhetsprestanda.
Vi samarbetar med externa och interna intressenter
för att säkerställa att viktiga frågor och risker
inom mänskliga rättigheter identifieras, prioriteras
och införlivas i bolagets strategier och processer.
Samarbetet med intressenter ligger även till grund
för vår riskhanteringsprocess, som vi har stärkt i
år för att säkerställa större integration med våra
bolagsstyrningsprocesser.
Due diligence och riskhantering
Våra åtaganden att respektera och främja mänskliga
rättigheter och att minska vår miljöpåverkan är
centrala för vår due diligence. Vi har integrerat vår due
diligenceprocess för mänskliga rättigheter ytterligare
i våra bolagsstyrnings och riskhanteringsprocesser för
att säkerställa att våra affärsbeslut fattas med hänsyn
till potentiella effekter för de rättighetsinnehavare
som påverkas av vår verksamhet. Vi förstår
sambandet mellan miljöfrågor som klimatförändringar,
resursanvändning, biologisk mångfald och vattenbrist
samt mänskliga rättigheter och försörjningsmöjlighet.
Vi fortsätter att utveckla vår riskbaserade due
diligenceprocess för mänskliga rättigheter som
gäller vår verksamhet, värdekedja och de samhällen
där vi verkar. Denna process baseras på OECD:s
(Organisation for Economic Cooperation and
Development) riktlinjer för multinationella företag
samt FN:s vägledande principer. Vi ägnar särskild
uppmärksamhet åt grupper som är sårbara för
kränkningar av rättigheter, såsom migrantarbetare och
barn. Vi accepterar inte tvångsarbete eller barnarbete.
Vi identifierar och hanterar risker relaterade till
mänskliga rättigheter i vår värdekedja genom följande
aktiviteter:
Policyutveckling. Vi upprättar, uppdaterar och
tillämpar relevanta policies och normer angående
mänskliga rättigheter i den dagliga verksamheten,
interna sociala policies och hållbarhetsåtagandet för
leverantörer och affärspartners.
Due diligence. Vi använder due diligence
löpande för att identifiera och bedöma risker och
konsekvenser relaterade till mänskliga rättigheter,
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Hållbarhetsstyrning
STYRELSE
VD
Rapporterar direkt till VD
346 medarbetare (224, 2021) runtom i H&M-gruppen har hållbarhet som sin huvuduppgift,
och detta börjar bli en del i alla medarbetares vardag genom att vi integrerar hållbarhet
i alla övergripande mål och den gemensamma agendan.
Pågående samarbeten mellan funktioner
på alla nivåer i bolaget, för att
definiera prioriteringar och samverka
mot hållbarhetsmålen.
Kvartalsvis, halvårsvis och årliga data
genomgångar för att följa upp framsteg
och staka ut framtida färdriktning.
FUNKTIONSCHEFER
KONCERNFUNKTIONERHÅLLBARHETSAVDELNING
VARUMÄRKEN OCH
VERKSAMHETER
CHEF FÖR
HÅLLBARHETSAVDELNINGEN
VARUMÄRKES- OCH
VERKSAMHETSCHEFER
S. 89
och för att förebygga, minska och åtgärda sådana
problem i linje med FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter (UNGP).
Klagomåls och incidenthantering. Vi strävar efter
att klagomål hanteras och löses så nära problemet
som möjligt – och att klagomåls och åtgärdspro
cesserna ska vara transparenta, tillförlitliga och till
gängliga för den avsedda användaren. Vår interna
klagomålspolicy, Internal Grievance Policy, beskriver
den interna processen, och vi förväntar oss att
affärs partners har motsvarande klagomålssystem
på operativ nivå. Sedan 2022 kan alla framföra sina
synpunkter och eskalera problem via vår SpeakUp
kanal – bolagets klagomålskanal – och rapportera
misstänkta oegentligheter i vår värdekedja.
1
Kanalen
möjliggör anonym rapportering och vi tolererar inga
repressalier gentemot den person som rapporterar.
Engagemang med intressenter. Vi samverkar och
kommunicerar med intressenter (rättighetsinne
havare) såsom arbetstagare, medarbetare, kunder,
arbetsgivare, fackföreningar, experter på mänskliga
rättigheter och civilsamhället. Läs mer om våra
aktiviteter inom engagemang med intressenter på
hmgroup.com/sustainability.
Utbildning. Vi tillhandahåller utbildning i mänskliga
rättigheter anpassad till våra olika funktioner och
befattningar. Detta inkluderar en grundläggande
introduktion i mänskliga rättigheter, en beskrivning
av bolagets ansvar enligt FN:s vägledande principer
1) Utesluter Tyskland.
(UNGP) och en förklaring av due diligence och led
ningsprocesser. Det inkluderar även ämnesspecifik
utbildning för delar av organisationen, till exempel
för att öka medvetenheten om specifika ämnen,
däribland tvångsarbete och rättvis rekrytering av
migrantarbetare, hälsa och säkerhet, inkludering
och mångfald, dataintegritet och barns rättigheter.
Läs mer om våra operationella risker – däribland risker
gällande hållbarhet, cybersäkerhet och dataskydd,
makroekonomiska och geopolitiska faktorer, samt
anseenderisker – på sidorna 76-78. Läs vår TCFD-
rapport (Task Force on Climaterelated Financial
Disclosures) på sidorna 103-107 för mer information
omklimatrelaterade risker och möjligheter.
Hantering av leverantörskedjan
Vi har tidigare fokuserat mycket på att driva miljö
mässiga och sociala framsteg i vår leverantörskedja
inom produktion, eftersom det är där påverkan är som
störst. Vi arbetar allt närmare våra övriga leverantörs
kedjor, och har samma systematiska tillvägagångssätt
för att identifiera de viktigaste riskerna för mänskliga
rättigheter, och adresserar dem genom policies, sam
arbeten och kontinuerliga förbättringar.
Alla affärspartners måste följa vår Code of Ethics
och de krav som rör miljö och mänskliga rättigheter.
För våra större leverantörskedjor är dessa krav
specificerade i vårt Sustainability Commitment. Code
of Ethics innehåller också en policy om nolltolerans
för korruption och ett krav på att affärspartners och
OMFATTNING AV SIPP, FEM, FSLM SAMT OBEROENDE GRANSKNINGAR 2021 2022
SIPP (Sustainable Impact Partnership Programme)
Leverantörsfabriker i första ledet som implementerat SIPP 100% 100%
Leverantörsfabriker för tygfärgning och print i andra ledet som implementerat SIPP 100% 100%
FEM (Higg Facility Environmental Module)
Leverantörsfabriker i första ledet som implementerat FEM (täckning i %) 894 858 (67%)
Leverantörsfabriker i andra ledet som implementerat FEM (täckning i %) 337 509 (53%)
Oberoende granskningar i första ledet för FEM (verifiering november 2021–oktober 2022) 98% 849 (99%)
Oberoende granskningar i andra ledet för FEM (verifiering november 2021–oktober 2022) 98% 505 (99%)
FSLM (Higg Facility Social and Labor Module)
Leverantörsfabriker i första ledet som implementerat FSLM (täckning i %) 883 843 (66%)
Leverantörsfabriker i andra ledet som implementerat FSLM (täckning i %) 332 501 (52%)
Oberoende granskningar i första ledet för FSLM (verifiering november 2021–oktober 2022) 96% 843 (100%)
Oberoende granskningar i andra ledet för FSLM (verifiering november 2021–oktober 2022) 94% 501 (100%)
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 90
medarbetare följer gällande lagstiftning liksom H&M-
gruppens egna affärsprinciper. Vårt Sustainability
Commitment ingår i de avtal vi tecknar och vi använder
oss av en riskbaserad och kontextanpassad metod för
att löpande följa upp efterlevnaden av våra krav.
Vårt Sustainable Impact Partnership Programme (SIPP)
följer upp efterlevnaden av våra krav, mäter resultat,
stöttar leverantörernas duediligencerutiner samt
uppmuntrar till förbättringar i vår produktionskedja.
Genom SIPP utvärderas leverantörsfabrikerna med
hjälp av de verktyg som utvecklats av Sustainable
Apparel Coalition (SAC) i samarbete med branschen,
forskare, ideella organisationer med flera. Dessa
verktyg är Higg Facility Environmental Module
(FEM) och Higg Facility Social and Labor Module
(FSLM). Se nedan för omfattningen av SIPP, FEM,
FSLM, oberoende granskningar och FEM-poäng.
Vi fortsätter att tillsammans med SAC och andra i
branschen förespråka och utveckla ett branschbaserat
poängverktyg för FSLM med fokus på påverkan.
Genom vårt hållbarhetsindex och andra nyckeltal
identifierar och belönar vi leverantörer som presterar
bra med bättre affärsutsikter. Vi tar bland annat hänsyn
till leverantörernas FEM/FEM/FSLM-resultat och
prestationsdata.
Läs mer om hur vi arbetar med leverantörer – inklusive
vår leverantörskedja för produktion och våra övriga
leverantörskedjor – samt vår leverantörskedjas
prestationer i hållbarhetsredovisningen på hmgroup.
com/sustainability.
CIRKULARITET, KLIMAT OCH NATUR
Risker och möjligheter
Miljörisker som berör vår verksamhet, värdekedja,
samhällen och vår planet inkluderar utarmning av
naturresurser, klimatförändringar, förlust av biologisk
mångfald, förändrad markanvändning, vattenpåverkan
och förändrade konsumtionsmönster. Många
miljörisker är nära kopplade till risker som berör
mänskliga rättigheter – till exempel markrättigheter
och försörjning, rätten till tillgång till rent vatten
och klimatförändringars påverkan på samhällen
som redan har orättvis tillgång till resurser eller
finansiering. Läs mer om våra operationella risker
på sidorna 76-78. Läs vår TCFD-rapport på sidorna
103-107 för mer information om klimatrelaterade
risker och möjligheter – inklusive fysiska risker från
klimatförändringar samt risker och möjligheter
förknippande med omställningen till en ekonomi med
lägre klimatpåverkan.
I takt med att kundernas preferenser fortsätter att
utvecklas ser vi en ökad relevans och möjlighet att
engagera denna viktiga grupp i miljöfrågor. Vårt fokus
ligger på att ytterligare påskynda investeringar i
produkt, leverantörskedja och kundresa som stödjer en
cirkulär modeindustri med nettonollutsläpp. Det finns
idag en större potential att skapa en positiv påverkan
och mer långvariga relationer med kunder genom att
erbjuda tjänster under produktens hela livscykel, som i
sig ökar produktens värde och livslängd.
Att identifiera, investera, testa och skala innovativa
material och processer, ökad träffsäkerhet i planering
samt nya sätt för våra kunder att få tillgång till
FEM
1
POÄNG — UTVÄRDERADE LEVERANTÖRSFABRIKER, FÖRSTA OCH ANDRA LEDET 2020 2021 2022
Totalpoäng (av 100)
2
52 57 64
Baserat på totala genomsnittliga poängtalet för...
Miljöledningssystem 59 70 78
Energiförbrukning och utsläpp av växthusgaser 82 87 91
Vattenanvändning 73 76 82
Avloppsvatten 59 67 74
Luftutsläpp 29 29 38
Avfallshantering 34 37 43
Kemikaliehantering 29 32 39
1) Higg Facility Environmental Module.
2) Genomsnitt av alla aktiva och godnda fabriker i första och andra ledet som har verifierade poäng, förutom fyra fabriker som tillhandahåller självrapporterade resultat mot bakgrund av deras
ga prestanda och låga avvikelser mellan självutvärderade och verifierade png under de senaste åren. Poängen är baserade på föregående års data, det vill säga 2022 års totala png är
baserad på data från 2021.
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 91
hållbart mode kommer att göra vår verksamhet och
leverantörskedja ännu mer motståndskraftig genom
att minska beroendet av begränsade naturresurser.
Det kommer också att stödja vårt åtagande att
respektera och främja mänskliga rättigheter och bidra
till mer gynnsamma miljöförhållanden för samhällen
och människor.
För en mer ingående beskrivning av bolagets
fokus på cirkularitet, klimat och natur, se
hållbarhetsredovisningen (Sustainability Disclosure)
hmgroup.com. Se sidan 31 i denna rapport för mer
information om hur bolaget förenar hållbarhet med
vårt kunderbjudande.
Strategi och policies
Vi identifierar och fångar möjligheter samt hanterar
risker genom vår strategi för cirkularitet, klimat och
natur, som fokuserar på:
Klimat och natur. Vi arbetar för att uppnå vårt
vetenskapsbaserade mål om nettonollutsläpp
av växthusgaser i hela vår värdekedja till 2040,
nå en 30-procentig minskning i absoluta tal av
vattenanvändning till 2030, säkerställa kvaliteten
på avloppsvattnet samt bidra till det globala
målet att ha en positiv påverkan på naturen i linje
med ARRRT-ramverket (Avoid, Reduce, Restore,
Regenerate, Transform).
Resursanvändning och cirkularitet. Vi arbetar
för att övergå från ett linjärt till ett cirkulärt
ekosystem, där resurserna används så länge som
möjligt, för att vi ska kunna frikoppla vår tillväxt
från resursanvändning. Vi strävar efter att använda
cirkulär design och använda återvunna, eller andra
hållbart framställt material, i kombination med att
investera för att öka reparation, återanvändning,
och återvinning av produkter, förpackningar
och ickekommersiella varor. Läs mer om hur vi
definierar dessa termer i hållbarhetsredovisningen
hmgroup.com/sustainability.
Dessa två fokusområden är nära sammanlänkade.
Vårt arbete med att förbättra materialinköp och
omställningen till mer cirkulära affärsmodeller stödjer
våra mål för klimat, vatten, biologisk mångfald och
kemikalier.
Läs mer om vår strategi för cirkularitet, klimat och
natur i vår hållbarhetsredovisning på hmgroup.com/
sustainability. Besök hmgroup.com för mer information
om relaterade policies och standarder.
Nettonoll, enligt SBTi (Science Based Targets initiative),
fokuserar på att minska utsläppen så långt som
möjligt innan vit fångar in och lagrar de koldioxid för
de utsläpp som inte kan undvikas. Genom att sträva
efter nettonollutsläpp fokuserar vi i första hand på att
minska vår absoluta klimatpåverkan, med stöd av vårt
public affairsarbete och andra samarbeten –för att
åstadkomma framsteg på bred front.
Resultat
Tabellen (på sidan 92) innehåller utvalda nyckeltal
avseende cirkularitet, klimat och natur för att ge
en översikt över våra resultat. Här följer ytterligare
information:
Vi fortsätter arbeta mot nettonollutsläpp i hela vår
värdekedja:
Våra utsläpp av växthusgaser för scope 1 och 2
minskade med 8procent jämfört med basåret 2019
(en ökning med 18procent jämfört med föregående
år). Våra utsläpp av växthusgaser i scope 3 minskade
med 7procent jämfört med basåret 2019 (en minsk
ning med 4procent jämfört med föregående år).
Ökningen i scope 1 och 2 jämfört med föregående
år är i stort ett resultat av att andelen förnyelsebar
el gått ner under 2022. Detta beror framförallt
påatt vi inte köpt certifikat för förnyelsebar el i
Ryssland, men i viss mån också på utmaningar med
att köpa certifikat i några andra länder. I tillägg till
detta har en felaktig konverteringsfaktor för energi
inaturgas använts, vilket historiskt underrapporterat
utsläppen. Korrigeringen av detta har också inne
burit en ökning. Läs mer om förändringarna i vår
rapportering avseende scope 1-, 2- och 3-utsläpp
hmgroup.com/sustainability/sustainability
reporting/howwereport/
Användningen av förnybar el i vår verksamhet
motsvarade 92procent (jämfört med 95procent
2021). Minskningen i förnybar el under 2022 beror
framförallt på att vi inte köpt certifikat för förnyelse
bar el i Ryssland, men i viss mån också på utmaningar
med att köpa certifikat i några andra länder.
Vi anlitar inte längre några nya leverantörer eller
leverantörsfabriker om de har kolpannor på sina
anläggningar – i ett led i en långsiktig målsättning
att fasa ut kol från leverantörskedjan. Antalet leve
rantörsfabriker som rapporterar att de använder
kolpannor minskade till 70
3
(91 under 2021) på grund
3) Baserat på data från tredje kvartalet.
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 92
av olika faktorer, bland annat vår utfasning av
kolpannor, ändringar i vår leverantörsbas, lokal
policy och att H&M-gruppen driver på för ökad
elektrifiering av ånga. Vi har ett nära samarbete
med leverantörspartners och lokala intressenter i
våra produktionsländer för att påskynda en total
utfasning av kol samt stödjer leverantörer ekono
miskt i deras omställning till solceller, solvärme och
värmeenergi från restprodukter från jordbruk. Detta
kommer att ge ett betydande bidrag till att nå vårt
absoluta mål för minskningar av växthusgaser.
Våra totala utgifter under 2022 för att minska
växthusgasutsläppen – däribland satsningar för att
öka energieffektiviteten i våra butiker, stöd till våra
leverantörer för att fasa ut kol samt öka andelen
mer hållbart framställda material – uppgick till SEK
2,6 miljarder.
År 2021 emitterade vi en hållbarhetslänkad obliga
tion om 500miljonereuro i syfte att – bland annat
– finansiera en accelererad övergång till återvunnet
material och en minskning av växthusgasutsläpp
CIRKULARITET, KLIMAT OCH NATUR
KPI
1
2020 2021 2022 Mål
Klimat: % minskning av växthusgasutsläpp (scope 1 och 2) i absoluta tal
jämfört med basåret 2019*
2, 3, 4
+15 -22 -8 -56 % till 2030
Klimat: % minskning av växthusgasutsläpp (scope 3 — exkl. användningsfas)
i absoluta tal jämfört med basåret 2019*
2, 3, 4
-8 -3
5
-7 -56 % till 2030
Klimat: % förnybar el i egen verksamhet*
4
90 95 92
6
100 % till 2030
Vatten: % minskad vattenanvändning i produktion (vattenintensiva
leverantörer i första och andra ledet) jämfört med basåret 2017
7
-4 -14
8
-21
9
-25 % till 2022
Vatten: % återvunnet vatten av den totala vattenanvändningen i produktion
7
18 21 21 15 % till 2022
Vatten: % förändring i vattenanvändning i absoluta tal (basår 2022)
10
Basår -30 % till 2030
Kommersiella varor:
% återvunnet eller annat
mer hållbart framställt
material*
11
Summa 65 80 84 100 % till 2030
Övrigt mer hållbart framställt 59 62 61
Återvunnet 6 18 23 -30 % till 2025
Förpackningar: % återvunnet eller annat mer hållbart framställt material
12
68 85 100% till 2030
* Granskad av bolagets revisorer i en översiktlig granskningsprocess. Den översiktliga granskningen omfattar: alla scope 1- och 2-utsläpp, scope 3-utsläpp för transporter, klädtillverkning och
tygproduktion, förnybar el, samtliga data för bomull och syntetiska material samt data för bolagets tre vanligaste återvunna material (bomull, polyester och polyamid).
1) Under 2022 uppdaterade bolaget de nyckeltal som redovisas i den lagstadgade rapporten så att nu även vårt mål för vattenåtervinning finns med och – som förberedelse för rapporteringen
om nästa år – vårt nya vattenminskningsmål. Denna lista ska under kommande år utökas med nya nyckeltal kopplade till vårt fokus på cirkularitet och minskad resursförbrukning. Vi fortsätter
att rapportera nyckeltal och data om kemikalier, mer hållbar bomull och förpackningar i hållbarhetsrapporten på hmgroup.com/sustainability.
2) Scope 1-utsläpp avser alla direkta utsläpp från den egna verksamheten; scope 2 avser indirekta utsläpp av växthusgaser från förbrukning av inköpt el, värme eller ånga som används i den egna
verksamheten; scope 3 inbegriper andra indirekta utsläpp såsom utvinning och framställning av inköpta material och bränslen, transportrelaterade aktiviteter med fordon som inte ägs eller
kontrolleras av det rapporterande företaget, elrelaterad verksamhet som inte täcks av scope 2, outsourcade aktiviteter samt avfallshantering. Inbegriper utsläpp relaterade till råmaterial,
tygproduktion, plaggtillverkning, tillverkning av andra produkter samt kunders elförbrukning. Scope 1 och 2, begränsningar och kommentarer: inkluderar endast butiker som var öppna under
hela kvartalet; inkluderar inte tjänstebilar och läckage av köldmedel, elförbrukning för HVAC som drivs av hyresvärden; elförbrukningen omfattar både faktiska tal och uppskattningar där
uppskattningar har gjorts om utfallet inte mottagits inom tidsfristen för rapportering, för butiker baseras uppskattningarna på aktuellt genomsnitt av öppettider och butiksyta och för övriga
anläggningar baseras uppskattningarna på tidigare förbrukning; vilket inkluderar marknadsbaserade utsläpp från el. Scope 3, begränsningar och kommentarer: franchisebutikers utsläpp
beräknas baserat på elintensitet från jämförbara marknader; kapitalvaror, hyrda och uthyrda tillgångar (uppströms och nedströms) – bearbetning av sålda produkter är inte inkluderade;
uppströms transporter mellan leverantörer ingår i utsläppsfaktorerna för materialen. För att anpassa oss till Science Based Targetsinitiativets krav ingår inte kundanvändningsfasen i scope
3-let. Vi kommer att sätta ett separat mål för kundanvändningsfasen. Utsläppsfaktorer scope 1 och 2: el – baserat på IEA-data från COe Emissions from Fuel Combustion © OECD/IEA
2020, www.iea.org/statistics, license www.iea.org/t&c; med modifieringar av UL E&S; bränslen – Department for Business, Energy & Industrial Strategy (BEIS), 2021 https://www.gov.uk/
government/publications/greenhouseg asreportingconversionfactors2021. Utsläppsfaktorer scope 3: råmaterial och tygtillverkning – Higg MSI; klädproduktion – el baserat på data från
IEA COe Emissions from Fuel Combustion © OECD/IEA 2020, www.iea.org/statistics, license www.iea.org/t&c, med modifieringar av UL E&S; bränslen – 2018 års uppdatering https://www.
epa.gov/climateleadership/centercorporateclimateleadershipghgemissionfactorshub; övriga kostnader – Defra, 2014, Indirect emissions from the supply chain; transport med järnväg,
flyg, fartyg, lastbil – emissionsfaktorer tillhandahållna av Conlogic och NTM 2019.
3) Under 2022 identifierade vi att omräkningsfaktorn i vårt system för naturgas som rapporterats i Therms var felaktig. Som en följd av detta underrapporterade vi utsläpp inom scope1 med
2072tCO2e (koldioxidekvivalentton) år 2019, 1541 tCO2e år 2020 och 3408 tCO2e år 2021. Vi har även ändrat system för beräkning av utsläpp för internationell frakt för att få en ökad
detaljnivå och för förbättrad intern kontroll. En omräkning av utsläppen historiskt har därför gjorts för den internationella frakten. Det uppdaterade resultatet minskar de historiska utsläppen
enligt följande: 2019 - 51 ktCO2e, 2020 - 101 ktCO2e, 2021 - 118 ktCO2e. Läs mer om föndringarna i vår rapportering avseende scope 1-, 2- och 3-utsläpp på hmgroup.com/sustainability/
sustainabilityreporting/howwereport/.
4) Vi använder ett brutet rapporteringr för energi och växthusgasutspp. För åren 2019–2021 omfattar detta perioden september–augusti, men från år 2022 och framåt följer det vårt räken
skapsår som omfattar perioden december–november. Eftersom tidigare års marknadsbaserade utsläpp och inköp av certifikat för förnybar el har gjorts under perioden september–augusti
ändrar vi inte på detta, utan betonar snarare att från år 2022 och framåt kommer perioden december–november att följas.
5) Sedan publiceringen av den föregående rapporten har vi ändrat vår rapporteringsperiod för växthusgasutsläpp för att bättre överensstämma med vår finansiella rapportering. Vi förbättrar
också kontinuerligt vår beräkningsmetod och stärker våra utsläppsdata, vilket kräver uppdateringar av historiska data. Dessa förändringar har lett till en lägre minskning åren 2019–2021 än
vad som tidigare rapporterats. Detta beror främst på att utsläppen under basåret ärgre än tidigare rapporterat, snarare än att utsläppen under 2021 har varit högre.
6) Minskningen i förnybar el under 2022 beror framförallt på att vi inte köpt certifikat för förnyelsebar el i Ryssland, men i viss mån också på utmaningar med att köpa certifikat i några andra länder.
7) Data baserade på de tre första kvartalen 2022. Från och med nästa år kommer vi att övergå till att rapportera mot vårt nya vattenstrategimål, utifrån baret 2022.
8) Resultat för 2021 omräknat till -14% för helåret – i sista årsrapporten angav vi -10,3% baserat på data för Q1 till Q3 2021.
9) Inkluderar totalt 440 produktions, tygfärgnings och printleverantörer i både första och andra ledet med vattenintensiv produktion, baserat på verksamhetsdata från de tre första kvartalen
2022 och rapporterad per fabrik samt beräknad med hjälp av viktade medelvärden för: liter per kg färgat stickat tyg, liter per meter vävt tyg/denimtyg och liter per enhet tvättad produkt.
10) Nytt nyckeltal tillagt 2022.
11) Baserat på data för säsong 5 och 6 år 2022. Inkluderar alla yttermaterial, dock inte material som används som fyllning, foder eller dekoration i/på plagg. Läs om hur vi definierar ”mer hållbart
framställt” för olika råmaterial i vår materialkategorisering på hmgroup.com/wpcontent/uploads/2021/11/HM-GroupMaterialCategorisation2021-1.pdf.
12) Under 2022 fortsatte vi att förbättra vår styrningsprocess, spårbarhetsprocess samt systemstöd kopplat till insamling av data för cirkulära förpackningar. Genom att anpassa oss till 2021 års
förbättrade metodik att rapportera data kopplat till FSC-certifierade förpackningar inkluderar vi inte 2020 års data.
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 93
(scope 1, 2 och 3) i vår leverantörskedja. Obligatio
nen övertecknades 7,6 gånger och räntesatsen är
knuten till hur väl vi lyckas uppnå målen beträffande
användande av återvunnet material och utsläpps
minskningen av växthusgaser. Läs mer om vår
hållbarhetslänkade obligation på hmgroup.com.
Vi anslöt oss till LEAF-koalitionen (Lowering
Emissions by Accelerating Forest Finance), som
sammanför den privata sektorn och regeringar för
att minska utsläppen genom att skydda tropiska
och subtropiska skogar. Vi ingick också vårt första
avtal om permanent
13
avlägsnande av koldioxid
(CDR), via ett flerårigt avtal med Climeworks som
arbetar med koldioxidinfångning och lagring.
Vi ingick samarbete i flera projekt i syfte att
introducera regenerativa jordbruksmetoder som
stöttar diversifiering, återställande av jordhälsa
och biologisk mångfald, samt förbättra försörjning
och levnadsstandard i lokalsamhällen. Genom
vårt treåriga samarbetsavtal med BKB och Textile
Exchange i Sydafrika strävar vi till exempel efter
att införa regenerativa metoder på över 500000
hektar, stödja bevarande och återställande av
mark, följa resultaten på 500 hektar mark och
tillhandahålla utbildning till 1000 BKB-bönder.
Vi samarbetade med Textile Exchanges Leather
Impact Accelerator (LIA) för att ta fram ett ramverk
för bästa praxis inom leverantörskedjor för läder
och förebygga avskogning på leverantörernas gårdar.
Vi nådde en vattenåtervinningsgrad på 21procent
och en förbättring av vatteneffektiviteten med
21procent i vår leverantörskedja jämfört med
basåret 2017. Det motsvarar en sammanlagd
minskning av den relativa vattenförbrukningen
på 38procent – nära målet på 40procent – trots
svårigheterna att få igång utvecklingen igen
efter covid19-pandemin. Dessutom använder nu
49procent av våra anläggningar regnvatten, mot
vårt mål på 50procent.
Vi hade utmaningar med att uppfylla vårt mål om
100 procent funktionella avloppsreningsverk (ETP)
med ”grön” klassificering och som uppfyller
kvalitetskraven på avloppsvatten. Våra
undersökningar identifierade viktiga åtgärder för att
komma till rätta med driftkontrollen, vilka vi kommer
att genomföra de närmaste åren. Dessa inkluderar
att anlita ett tredjepartsföretag inom avloppsteknik
för att utföra ETP-bedömningar i Indien,
Bangladesh och Turkiet, höja våra minimikrav till
endast ”grönklassificerade” ETP från den 1 januari
2023 och öka våra krav på avloppsvattenkvalitet.
Vi lanserade vår nya vattenstrategi för 2030 som
ett nästa steg efter vår plan för vatten 2018–2022.
Den nya strategin markerar en övergång från att
mäta den relativa vatteneffektiviteten till att fokusera
på en minskning av vattenanvändningen i absoluta
tal, vilket kommer att mäta hur väl vi kan koppla bort
tillväxt från resursförbrukning. Vi har satt upp
kontextuella vattenmål som styrs av lokala vatten
flöden och driftsfrågor i alla våra anläggningar, och
dessa mål inkluderar kvalitet, styrning, tillgång till
vatten och sanitet (WASH) och risk för översväm
ning. Vi kommer att rapportera om framstegen
gentemot dessa mål från och med nästa år.
Vi använde 84procent återvunnet eller annat mer
hållbart framställt material i våra kommersiella varor
jämfört med 80 procent 2021. Dessa framsteg, mot
målet på 100 procent, beror till stor del på en ökad
användning av återvunnet material som bomull och
polyester.
Vi sätter en långsiktig vision för våra material för att
gå mot en motståndskraftig och cirkulär material
sektor som håller sig inom planetära gränser, stöder
mänskliga rättigheter och försörjning samt baseras
på innovationer – med återvunna, regenerativa och
ansvarsfullt framställda material som grundpelare.
Vår användning av plastförpackningar har minskat
med 44procent jämfört med basåret 2018 (28pro
cent under 2021), vilket är ett resultat av en pågående
satsning att ta itu med problematiska förpackningar
såsom klädhängare och plastpåsar. Vi rapporterar
inte vår totala procentuella förändring beträffande
förpackningar detta år då vi är mitt uppe i arbetet
med att revidera detta mål och vår förpacknings
strategi – inklusive att beräkna en ny baslinje för
den totala mängd förpackningar som används.
Sammantaget användes 85procent återvunnet
eller annat mer hållbart framställt material i våra
förpackningar, jämfört med 68procent 2021.
I linje med vårt mål att designa alla våra
produkter för cirkularitet
14
till 2025 testar och
14) I enlighet med vårt verktyg Circulator.
13) Permanent avlägsnande av koldioxid för användning under nettonollstandarden definieras
för närvarande av SBTi, men kommer sannolikt att innebära en varaktighet på över 1000 år.
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 94
ANDEL AV KAPITALUTGIFTERNA FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER SOM ÄR FÖRKNIPPADE MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR
RENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN - UPPLYSNINGAR SOM OMFATTAR ÅR 2022
Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/Koder (2)
Absolut
Omsättning (3)
Andel av
omsättningen (4)
Begränsning
av klimat
förändringar (5)
Anpassning
till klimat
förändringar (6)
Vatten
och marina
resurser (7)
Cirkulär
ekonomi (8)
roreningar (9)
Biologisk
mångfald och
ekosystem (10)
Valuta % % % % % % %
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin %
A.1 Miljömässigt hållbara
(Taxonomiförenliga verksamheter)
0 0
Omsättningen hos de miljömässigt hållbara
(Taxonomiförenliga) verksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
0 0
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
TOTALT A.1 + A.2 0 0
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B) 223 553 100,00%
Totalt (A+B) 223 553 100,00%
utvecklar vi verktyg och metoder, däribland
Circulator, vårt verktyg och guideline för cirkulär
produktutveckling. Att integrera nya arbetssätt
och metoder inom design som stödjer cirkularitet
kräver ett helt nytt tankesätt, vilket är en lång
process. Det finns utmaningar med att säkra
data i tidigt skede för att möjliggöra Circulators
prediktiva bedömningar, och vi undersöker hur vi
kan uppdatera vårt arbetssätt för att lyckas med
det. Vi kommer att fokusera på att vidareutveckla
och expandera Circulator till andra produkttyper,
samtidigt som vi bygger upp kunskap och ökar
produkternas cirkulära potential.
Vi fortsatte att expandera second handplattformen
Sellpy. År 2022 handlades mer än åtta miljoner
begagnade varor på sajten på 24 marknader.
Vi samlade in 14768ton material via H&M-gruppens
befintliga klädinsamlingsinitiativ under 2022
(15944ton under 2021; 18800ton under 2020).
1
1) Vårt klädinsamlingsinitiativ påverkades negativt av covid19-pandemin under delar av
året 2020 och under helåret 2021. Sedan mars 2022 pausades vår klädinsamling i Ukraina,
Ryssland och Belarus.
Mer information om dessa nyckeltal och våra
resultat på andra områden i bolagets miljöstrategi
finns i hållbarhetsredovisningen på hmgroup.com/
sustainability.
RAPPORTERING ENLIGT ARTIKEL 8 I EU:S
TAXONOMIFÖRORDNING
Under 2022 gjorde H&M-gruppen en översyn av sina
aktiviteter enligt artikel 8 i EU:s taxonomiförordning.
Taxonomiförordningens delegerade klimatakt omfattar
för närvarande sektorer där H&M-gruppen inte är
verksam. Ekonomiska aktiviteter för vår industri
klassificeras därför inte av rapporteringen enligt
taxonomin avseende de två första miljömålen –
begränsning av klimatförändringarna och anpassning
till klimatförändringarna. H&M-gruppen har dock
identifierat flera övergripande (icke affärsrelaterade)
aktiviteter som vi anser omfattas av CapEx och
OpExrapportering enligt förordningen.
H&M-gruppen tillämpade försiktighetsprincipen i
bedömningen och aktiviteter som inte är väsentliga för
bolaget har därför utelämnats.
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 95
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Begränsningar
av klimat
förändringar (11)
Anpassning
till klimat
förändringar (12)
Vatten
och marina
resurser (13)
Cirkulär
ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk
mångfald och
ekosystem (16)
Minimiskydds
åtgärder(17)
Taxonomiförenlig
andel av
omsättningen, år
N (18)
Taxonomiförenlig
andel av
omsättningen år
N-1 (19)
Kategori
(möjliggörande
verksamhet
eller)
(20)
Kategori
(omställnings
verksamhet)
(21)
Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Procent Procent Möjliggörande Omställning
0
0
Därutöver har aktiviteter som inte överstiger
tröskelvärdet på 50 miljoner kronor utelämnats.
Redovisningsprinciper
Omsättning
Eftersom sko och klädsektorn ännu inte omfattas,
identifierade H&M-gruppen ingen omsättning som
faller inom ramen för taxonomin.
För mer information om omsättning, se H&M-gruppens
resultaträkning på sidan 108.
CapEx
För räkenskapsåret 2022 identifierade H&M-gruppen
två väsentliga investeringar att rapportera om enligt
taxonomiförordningens delegerade klimatakt. Dessa är
företagets LED-belysningsprojekt, under aktivitet 7.3,
och alla nya och omförhandlade nyttjanderättstillgångar,
under aktivitet 7.7. Beträffande aktivitet 7.3 bedömdes
bytet till energieffektiv belysning omfattas av
taxonomin enligt relevanta tekniska granskningskriterier.
Beträffande aktivitet 7.7 faller nyttjanderättstillgångar
under aktiviteter som omfattas av taxonomin i
samband med användningsöverlåtelse av potentiellt
förenliga lokaler. Alla övriga aktiviteter som faller inom
ramen för taxonomin har bedömts som ickeväsentliga.
För mer information om CapEx, se H&M-gruppens
balansräkning på sidan 110.
OpEx
H&M-gruppen äger väldigt få byggnader och
kontrollerar sällan över mer än 30procent av
lokalerna i en byggnad. Baserat på detta faller en
mycket liten del av OpEx under taxonomin och anses
inte väsentligt. OpEx har därför inte kopplats till
någon rapporteringsbar aktivitet. I H&M-gruppens
rapportering inkluderar totalen av OpEx såväl
reparation och underhåll som FoU-kostnader.
För mer information om OpEx, se H&M-gruppens
resultaträkning på sidan 108.
Bedömning av efterlevnad
H&M-gruppen har rapporterat enligt
taxonomiförordningens redovisningsregler beträffande
omsättning, CapEx och OpEx samt har identifierat
flera övergripande (ickeekonomiska) aktiviteter som
faller inom kläd och skosektorns tillämpningsområde.
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 96
ANDEL AV DRIFTSUTGIFTERNA FRÅN PRODUKTER ELLER TNSTER SOM ÄR FÖRKNIPPADE MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR
RENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN - UPPLYSNINGAR SOM OMFATTAR ÅR 2021
Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/Koder (2)
Absoluta
driftsutgifter (3)
Andel av
driftsutgifter (4)
Begränsning
av klimat
förändringar (5)
Anpassning till
klimatföränd
ringar (6)
Vatten
och marina
resurser (7)
Cirkulär
ekonomi (8)
roreningar (9)
Biologisk
mångfald och
ekosystem (10)
Valuta % % % % % % %
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin %
A.1 Miljömässigt hållbara
(Taxonomiförenliga verksamheter)
0 0
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga)
0 0
Driftsutgifterna för verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
TOTALT A.1 + A.2 0 0
B. Verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
Driftsutgifter som inte omfattas av taxonomin (B) 216 403 100,00%
Totalt (A+B) 216 403 100,00%
ANDEL AV KAPITALUTGIFTERNA FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER SOM ÄR FÖRKNIPPADE MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR
RENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN - UPPLYSNINGAR SOM OMFATTAR ÅR 2022
Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/Koder (2)
Absoluta
kapitalutgifter (3)
Andel av
kapitalutgifter (4)
Begränsning
av klimat
förändringar (5)
Anpassning till
klimatföränd
ringar (6)
Vatten
och marina
resurser (7)
Cirkulär
ekonomi (8)
roreningar (9)
Biologisk
mångfald och
ekosystem (10)
Valuta % % % % % % %
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin %
A.1 Miljömässigt hållbara
(Taxonomiförenliga verksamheter)
0 0
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(Taxonomiförenliga) verksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga)
Ägande av byggnader 7,7 3 555 3,87%
LED fitting projekt 7,3 445 0,48%
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
TOTALT A.1 + A.2 4 000 4,35%
B. Verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
Kapitalutgifter som inte omfattas av taxonomin (B) 87 892 95,65%
Totalt (A+B) 91 892 100,00%
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 97
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Begränsningar
av klimat
förändringar (11)
Anpassning
till klimat
förändringar (12)
Vatten
och marina
resurser (13)
Cirkulär
ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk
mångfald och
ekosystem (16)
Minimiskyddsåt
gärder(17)
Taxonomi
förenlig andel av
driftsutgifterna,
år 2022 (18)
Taxonomi
förenlig andel av
driftsutgifterna
år 2021 (19)
Kategori
(möjliggörande
verksamhet
eller)
(20)
Kategori
(omställnings
verksamhet)
(21)
Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Procent Procent Möjliggörande Omställning
0
0
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Begränsningar
av klimat
förändringar (11)
Anpassning
till klimat
förändringar (12)
Vatten
och marina
resurser (13)
Cirkulär
ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk
mångfald och
ekosystem (16)
Minimiskyddsåt
gärder(17)
Taxonomi
förenlig andel av
kapitalutgifterna
år N (18)
Taxonomi
förenlig andel av
kapitalutgifterna
år N-1 (19)
Kategori
(möjliggörande
verksamhet
eller)
(20)
Kategori
(omställnings
verksamhet)
(21)
Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Procent Procent Möjliggörande Omställning
0
0
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 98
Nedan ges en detaljerad beskrivning av kvalificeringen
för varje identifierad aktivitet.
7.2 Renovering av befintliga byggnader.
H&M-gruppen äger mycket få byggnader, där ingen
byggnad har genomgått några större renoveringar.
Eventuella aktiviteter som faller inom ramen för
taxonomin har därför bedömts som ickeväsentliga.
7.3 Installation, underhåll och reparation av
energieffektiv utrustning.
H&M-gruppen genomför olika projekt för energieffek
tivisering varav många är ickeväsentliga eller i formen
av ekonomiskt stöd snarare än investeringar. H&M-grup
pen har dock genomfört ett LED-projekt där alla lam
por byts ut till energieffektiv LED-belysning i koncernens
alla butiker. Detta projekt omfattas av beskrivningen i
7.3 och ingår därför i vår taxonomirapportering.
7.6 Installation, underhåll och reparation av teknik för
förnybar energi.
H&M-gruppen genomför olika projekt för förnybar
energi varav de flesta är ickeväsentliga eller i formen
av ekonomiskt stöd snarare än investeringar och ingår
inte i CapEx. Eventuella övriga aktiviteter som faller
inom ramen för taxonomin har därför bedömts som
ickeväsentliga.
7.7 Förvärv och ägande av byggnader.
H&M-gruppen äger mycket få byggnader och inga
nya byggnader har förvärvats eller uppförts under
2022. Eventuella aktiviteter som faller inom ramen för
taxonomin har därför bedömts som ickeväsentliga.
H&M-gruppen har dock en omfattande mängd
nyttjanderättstillgångar då alla butikslokaler inom
H&M-gruppens hyrs. Samtliga av H&M-gruppens nya
eller omförhandlade nyttjanderättstillgångar redovisas.
Aktiviteter som avser CapEx relaterade till produkter
och tjänster köpta från tredje part, inklusive
nyttjanderättstillgångar, kan för närvarande inte
verifieras som förenliga med kriterierna för betydande
bidrag och de orsakar ingen betydande skada, och
rapporteras därför inom ramen för taxonomin.
För mer information om H&M-gruppens krav på
minimiskyddsåtgärder, se sidan 86 i vår lagstadgade
hållbarhetsredovisning.
SOCIAL PÅVERKAN
Risker och möjligheter
Sociala risker som berör människor och mänskliga
rättigheter i vår värdekedja är främst kopplade
till arbetsförhållanden, inkludering, mångfald och
påverkan på samhällen orsakad av miljöförstöring,
samt utsatta grupper som löper en ökad risk för
kränkningar av de mänskliga rättigheterna.
Vårt åtagande att respektera internationellt erkända
mänskliga rättigheter är grunden för allt vi gör. Vår
modell baseras på FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter (UNGP), och vi
kommunicerar vårt åtagande genom vår Human
Rights Policy som finns att tillgå på hmgroup.com.
Våra åtgärder är främst inriktade på de mänskliga
rättigheter som riskerar att drabbas hårdast av en
negativ påverkan kopplad till vår verksamhet, det är
några av våra viktigaste frågor. För information om
vår analys av specifika risker relaterade till mänskliga
rättigheter, se https://hmgroup.com/sustainability/fair
andequal/humanrights/. Se även sidorna 76-78 för
mer information om operationella risker.
De människor som ingår i vår värdekedja är avgörande
för vår framgång som verksamhet. Genom att upprätt
hålla deras rättigheter, arbeta för att säkerställa rätt
visa och anständiga jobb samt främja inkludering och
mångfald attraherar och behåller vi talanger och hjälper
individer att nå sin potential. Mångfaldspräglade,
inkluderande team är också nyckeln till att skapa ett
relevant och relaterbart kunderbjudande.
Det finns ett stort utrymme för förbättringar när
det gäller social påverkan och mänskliga rättigheter
inom kläd och textilsektorn. Modeindustrin erbjuder
samtidigt miljontals ingångsjobb, särskilt för kvinnor,
och bidrar till ekonomisk utveckling i tillväxt och
utvecklingsländer. Vi inser vikten av ansvarsfullt
företagande både när det gäller oss själva och
branschen, för att respektera och främja mänskliga
rättigheter där vi är verksamma.
Strategi och policies
Vi har ett ansvar att respektera rättigheterna för alla
som är en del av och påverkas av vår värdekedja. Det
grundar sig i vårt åtagande att vara ett rättvist och jämlikt
företag. Vi arbetar för att påskynda positiv påverkan
samt inkludering och jämlikhet för alla de som påver
kas av vår verksamhet och värdekedja. Vi fokuserar på
frågor som rör arbetsrätt, ojämlik behandling av
människor och mänskliga rättigheter som påverkas
negativt av resursanvändning eller miljöförstöring.
Som en del av vår due diligenceprocess granskar vi
regelbundet vilka som är rättighetsinnehavare i vår
värdekedja och hur de kan påverkas av vår verksamhet
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 99
och uppdaterar våra specifika risker därefter. Vårt
program för hantering av leverantörskedjan gör det
möjligt för oss bedöma, hantera och åtgärda människo
rättsfrågor på leverantörsnivå. Våra strategier fokuse
rar på de områden där vi ser störst risk för negativa
konsekvenser relaterade till mänskliga rättigheter:
Social påverkan i vår egen verksamhet och
våra egna leverantörskedjor. Vi fokuserar
på att stödja de människor som arbetar i vår
verksamhet och våra leverantörskedjor – med
fokus på leverantörskedjor för produktion – så
att de ska ha anständiga, meningsfulla jobb med
rättvis ersättning och förmåner i en trygg och
säker arbetsmiljö utan diskriminering, där alla
har rätt till föreningsfrihet. Vårt arbete ligger i
linje med Internationella arbetsorganisationens
ILO:s grundläggande principer och rättigheter
i arbetslivet, och dess definition om anständigt
arbete, tillsammans med andra externa riktlinjer.
Inkludering och mångfald. Vi åtar oss att
skapa inkluderande och jämlika arbetsplatser,
som präglas av mångfald, i vår verksamhet och
i våra leverantörskedjor. Tillsammans med våra
varumärken främjar vi mångfald och likabehandling
via produkter och kommunikation, och driver frågan
om inkludering i de samhällen där H&M-gruppen
bedriver verksamhet.
Samhällsengagemang. Vi samarbetar med andra
för att förbättra den sociala och miljömässiga på
verkan vi har på de lokalsamhällen där vi verkar, och
för att främja rättigheterna för människor i stort.
Arbeta för en cirkulär modebransch med
nettonollutsläpp. Den naturliga miljöns tillstånd
påverkar människors välbefinnande och hur jämlik
deras tillgång till nödvändiga resurser är. Genom
att undersöka de sociala konsekvenserna och
möjligheterna i en framtida modeindustri kan vi
NYCKELTAL FÖR RÄTTVIST & JÄMLIKT
KPI
1
2020 2021 2022 Mål
Egen verksamhet: % av medarbetare som
instämmer i påståendet ”Jag behandlas med
respekt och värdighet”
80 83 84 Årlig ökning
Egen verksamhet: %-andel kvinnliga medarbe
tare, på chefsbefattningar och i styrelsen
2
Medarbetare: 74
Ledning: 71
Styrelse: 67
Medarbetare: 74
Ledning: 71
Styrelse: 55
Medarbetare: 75
Ledning: 75
Styrelse: 55
Egen verksamhet: %-andel medarbetare som gått
Layers utbildning om inkludering och mångfald
3
Varumärken: 15
Funktioner: 66
Marknader: 21
Det totala antalet
deltagare i Layersutbild
ningen 2021: 23253
Varumärken: 22
Funktioner: 71
Det totala antalet
deltagare i Layersutbild
ningen 2022: 21476
Leverantörskedja: %-andel leverantörsfabriker
iförsta ledet som har facklig representation
4
32 37 42
Leverantörskedja: %-andel leverantörsfabriker
iförsta ledet som har kollektivavtal
4
18 27 34
Leverantörskedja: %-andel leverantörsfabriker i
första ledet som har hälso och säkerhetskommittéer
5
98
Leverantörskedja: %-andel kvinnliga arbetsta
gare, arbetsledare och arbetstagarrepresentan
ter hos leverantörsfabriker i första ledet
Arbetare: 63
Arbetsledare: 24
Representanter: 59
Arbetare: 63
Arbetsledare: 28
Representanter: 62
Arbetare: 62
Arbetsledare: 27
Representanter: 63
Se fotnot 6
Samhällsinvesteringsinitiativ: totalt antal mot
tagare och totalt donationsvärde
7
Mottagare: 368000
Donationer: MSEK 180,4
Mottagare: 745517
Donationer: MSEK 114,2
1) Bolaget fortsätter att uppdatera urvalet av nyckeltal i denna lagstadgade rapport för att ge en bättre översikt över bolagets huvudsakliga fokusområden inom mänskliga rättigheter och
samhällsfrågor. Ytterligare nyckeltal och data anges i hållbarhetsredovisningen på hmgroup.com/sustainability.
2) På H&M-gruppen är vi medvetna om att kön inte är binärt och att könsidentiteter existerar mellan och utanför man och kvinna. Vi underker hur vi kan anpassa våra system för att vara mer
inkluderande för alla könsidentiteter, samtidigt som vi följer lokala lagar och regler. Vi kommer också att fortsätta att rapportera de data vi har tillngliga i dag.
3) Vi uppdaterade detta nyckeltal 2022 för att kunna rapportera procentandelen medarbetare inom varumärken och funktioner som deltagit i vår Layersutbildning. Vi tog bort den separata siffran
för marknader, eftersom överlappningen är så stor med data från varumärkena.
4) Tillämpliga rättsliga normer inkluderar: ILO:s kärnkonventioner; C87 Konventionen om föreningsfrihet och skydd av organisationstten, 1948; C98 Konventionen om organisationsrätten och den
kollektiva förhandlingsrätten, 1949. Där dessa normer ännu inte har antagits, enligt riktlinjerna för verifiering av Social & Labor Convergence Program (SLCP), hänvisade vi till gällande nationell
lagstiftning.
5) Nytt nyckeltal fr o m 2022.
6) Ökning av andelen kvinnliga arbetsledare och arbetstagarrepresentanter är ett mål i strategin för ökad jämställdhet i leverantörskedjan för produktion. Under 2020 fastställdes baslinjen med
ambitionen att förbättra detta nyckeltal varje år.
7) Det inkluderade donationer in natura med 50,3miljoner kronor, kontantbidrag 52,7miljoner kronor, ledningsomkostnader 9,0miljoner kronor och medarbetares volontärarbete 2,1miljoner kronor.
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 100
möjliggöra en rättvis omställning till en cirkulär
industri med nettonollutsläpp, samtidigt som
vi stödjer samhällen, leverantörskedjor och vår
verksamhet så att de blir mer motståndskraftiga
mot effekterna av klimatförändringarna.
Vi rapporterar i linje med regulatoriska ramverk som
exempelvis Modern Slavery Act i Storbritannien
och Australien samt Åpenhetsloven i Norge; se
bolagets statement här: hmgroup.com/sustainability.
Information om strategin för rättvisa och jämlikhet
finns i hållbarhetsredovisningen på hmgroup.com/
sustainability. Besök hmgroup.com för mer information
om relaterade policies och standarder.
Resultat
Tabellen (på sidan 99) innehåller utvalda nyckeltal
avseende Rättvist & jämlikt för att ge en översikt av
våra resultat. Här följer ytterligare information:
Vi gjorde vår uppförandekod Sustainability
Commitment for Business Parter mer relevant till
fler operationella sammanhang och erfarenheter
genom att skräddarsy den efter olika funktioner
och grupper – till exempel tillverkning, bygg och
anläggningstjänster, hyresvärdar, lagerverksamhet
och transport. De uppdaterade versionerna rullas ut
i hela koncernen.
För att gå längre än lokal lagstiftning och
harmonisera vår strategi för hela koncernen
granskade vi och uppdaterade vår Global
Employment Standards för vår egen verksamhet
– med vägledning av internationella standarder,
däribland ILO:s kärnkonventioner.
Trots att antalet fackföreningsanslutna i världen
minskar, i synnerhet i vår sektor, har siffran i våra
fabriker varit stabil. 42procent av våra leverantörs
fabriker i första ledet har fackföreningsrepresenta
tion och 34procent har kollektivavtal (CBAs).
Vi gjorde 99procent av våra betalningar i tid till
leverantörerna. I genomsnitt sker betalningen till
leverantörer 15 dagar efter mottagen faktura och
varuleverans. Detta är delvis ett resultat av ett
fördelaktigt factoringupplägg som H&M-gruppen
har förhandlat fram på uppdrag av våra leverantörer.
Vi fortsatte att specificera arbetskostnaderna i våra
ordrar genom att dela upp produktionskostnader i
olika kostnadskategorier såsom material, arbetskraft
och produktbehandlingar innefattande exempelvis
tryck eller tvätt. Denna kostnadsberäkning
förtydligar arbetskostnaderna och gör att
förbättrade löner återspeglas i de priser vi betalar
till våra leverantörer. Mer än 99procent av våra
klädbeställningar utförs på detta sätt.
1
I år uppgav 89procent av de tillfrågade produk
tionsleverantörerna i första ledet att de betraktar
H&M-gruppen som en rättvis affärspartner.
Vi övergår från att mäta förekomst av system för
arbetsplatsdialog och lönehantering (vilket i sig inte
säkerställer en positiv inverkan) till mer holistiska
strategier med fokus på positiva resultat och
effekter. Arbetarna är medvetna om de processer
som finns för klagomålshantering hos 98procent av
leverantörsfabrikerna i första ledet och 95procent
av fabrikerna har klagomålsmekanismer på plats
genom dialog om sociala frågor mellan fackfören
ingar eller arbetstagarrepresentanter och ledning.
2
Som svar på föregående års egenbedömning
beträffande inköpspraxis, med vägledning
från initiativet ACT (Action, Collaboration,
Transformation), inrättade vi den första
av fem inköpsutbildningar för inköps och
planeringsfunktioner hos alla våra varumärken.
498 medarbetare, med relevanta befattningar,
3
har
genomgått den första utbildningsmodulen som
omfattar H&M-gruppens roll och åtagande som
medlem i ACT samt vårt ansvar för att förbättra
arbetsförhållandena i hela vår leverantörskedja.
Vi lanserade en ny global dashboard för inkludering
och mångfald för att vi ska kunna spåra nyckelindi
katorer som hjälper oss att identifiera relevanta
åtgärder och sätta upp lokala mål för att följa våra
framsteg. Lokala initiativ kan omfatta slutförande av
utbildning, lönebedömningar mellan kön, processer
för talangförvärv och ökad jämlikhet i personalen
efter kön, ålder och nationalitet. I slutet av 2022
varfördelningen i vår totala arbetsstyrka 75:25
kvinnor:män och i ledningen 75:25 kvinnor:män.
4
r
arbetsstyrka sträcker sig över flera generationer:
1) För att möjliggöra särskiljandet av kostnadskategorier förlitar vi oss på information från
våra leverantörer. Tidigare har vi rapporterat andelen lagda ordrar med hjälp av det
faktabaserade kostnadsverktyget som hjälper oss att verifiera kostnader och separera
arbetskostnader. Även om detta är ett sätt att mäta, har vi lärt oss att vi måste utforska
ytterligare metoder för att få en bättre helhetsbild. Vi kommer att forttta arbetet med att
ytterligare förbättra spårningen av öronmärkta arbetskostnader i samarbete med berörda
intressenter.
2) Siffrorna baseras på FSLM-data från fabriksledningen och verifieras inte av
arbetarundersökningar.
3) Affärs, varumärkes och produktutvecklare, controllers, inköpare, merchandisingteam,
kapacitetsteam, affärsstyrningsteam och vårt hållbarhetsteam.
4) På H&M-gruppen är vi medvetna om att kön inte är binärt och att könsidentiteter existerar
mellan och utanför man och kvinna. Vi underker hur vi kan anpassa våra system för att
vara mer inkluderande för alla könsidentiteter, samtidigt som vi följer lokala lagar och
regler. Vi kommer också att forttta att rapportera de data vi har tillgängliga i dag.
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 101
Generation Z står för 25,7 procent, Millennials för
61,2 procent, Generation X för 11,4 procent och
Baby Boomers för 1,7 procent. Bland våra medarbe
tare finns 174 olika nationaliteter representerade
och 96 olika nationaliteter representerade bland
befattningshavare med personalansvar.
5
Vi arbetade med leverantörer för att främja deras
arbete med att sätta upp egna mål och strategier
för jämlikhet mellan kön, som kan hjälpa dem
definiera och implementera sina egna metoder
för att uppnå en större kvinnlig representation. Vi
poängsätter nu våra leverantörer i tre dimensioner:
andel anställda kvinnor, andel kvinnliga arbetsledare
och löneklyfta baserat på kön.
Vi nådde mer än 414000 arbetstagare i leverantörs
kedjan med aktiviteter för och utbildning i att före
bygga könsrelaterat våld och sexuella trakasserier.
Vi bidrog med MSEK 114,2
6
till samhällsinvesteringsi
nitiativ, som nådde 745517 mottagare.
Mer information om dessa nyckeltal och våra resultat
på andra områden i bolagets samhällsstrategi finns i
hållbarhetsrapporten på hmgroup.com/sustainability.
ANTIKORRUPTION OCH MUTOR
Risker och möjligheter
H&M-gruppens företagsvärderingar vägleder oss att
agera med respekt, integritet, transparens och ärlighet.
Det är både det rätta att göra och avgörande för vår
fortsatta framgång.
Korruptionsrisker finns på många av de marknader
där bolaget och dess leverantörer är verksamma. Vi
kartlägger korruptionsrisker i hela vår verksamhet,
genom årliga riskbedömningar och revisioner, och
identifierar de största riskerna baserat på plats eller
typ av verksamhet. Genom vår riskbedömningsprocess
identifierar och dokumenterar vi först risken innan
vi utvärderar den och beslutar om åtgärd. Vi vidtar
sedan lämpliga uppföljande åtgärder och fastställer
en tidsram för granska risken. Brott mot vår etiska
kod och inkomna rapporter via H&M-gruppens Speak
Upkanal är ytterligare källor till riskidentifiering.
Vi kompletterar analysen med insikter från andra
data såsom Transparency International’s Corruption
Perceptions Index och från global riskrådgivning.
5) Inkluderar inte medarbetare i Tyskland.
6) Det inkluderade donationer in natura med 50,3miljoner kronor, kontantbidrag 52,7miljoner
kronor, ledningsomkostnader 9,0miljoner kronor och medarbetares volontärarbete
2,1miljoner kronor.
Att hantera risken för korruption gynnar oss genom att
stärka vår affärsetik och företagskultur samt förbättrar
vårt anseende hos intressenter. Läs mer om våra
operationella risker på sidorna 76-78.
Strategi och policies
Vårt etik och korruptionsprogram, Ethics & Compliance
and AntiCorruption programme, är vårt huvudsakliga
verktyg för att minska risker. Programmet inkluderar:
Code of Ethics Policy. Vår etiska kod (Code
of Ethics) beskriver bolagets förväntningar på
anställda och affärspartners när de gör affärer för
och på uppdrag av koncernen. Koden inkluderar
detaljer om vår nolltoleranspolicy mot mutor
och korruption, som gäller alla affärsförbindelser
i alla länder där bolaget och dess affärspartners
är verksamma. Det är obligatoriskt att alla
affärspartners, och alla medarbetare som har
kontakt med dem, efterlever denna etiska kod.
Utbildning och medvetenhet. Vi utbildar
medarbetare och affärspartners i vår etiska kod.
Medarbetare kan tillgå bolagets utbildning i den
etiska koden, Speak Upkanalen och policies via vår
etikportal.
Rapportera problem. Vi uppmuntrar medarbetare,
affärspartners och utomstående parter att
rapportera misstankar eller potentiella överträdelser
mot H&M-gruppens policies och/eller gällande lagar
genom bolagets Speak Upkanal (www.speakup.
hmgroup.com).
7
Vi arbetar kontinuerligt med att
informera våra medarbetare och affärspartners
om kanalen och uppmuntrar dem att använda den.
Program och workshops för att öka medvetenheten
hålls under hela året. Mer material för medarbetare
finns tillgängligt på H&M-gruppens etikportal.
Due diligence. Vi utvärderar korruptionsrisk
som en del i due diligenceprocessen för alla
nya affärspartners, med bedömning av risknivån
per land, bransch och position/funktion. Vi
fastställer kort och långsiktiga mål för att minska
eventuella identifierade risker. H&M-gruppen
fortsätter att undersöka användningen av externa
riskhanteringsverktyg som kan automatisera due
diligenceprocessen för affärspartners och andra
tredje parter.
7) Utesluter Tyskland.
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 102
Uppföljningsrutiner. Vi utvärderar och
undersöker alla rapporterade ärenden gällande
den etiska koden, följer antalet överträdelser
årligen och rapporterar dessa årligen till VD,
finanschef, styrelsen samt via vår års och
hållbarhetsredovisning. Dessa utredningar kan leda
till att affärsrelationer eller anställningar avslutas.
Vi genomför internrevisioner för att säkerställa
efterlevnad. Digital attestering av och eutbildning i
den etiska koden är obligatorisk, och vi följer status
för slutförande av detta.
För mer information om våra policies, besök hmgroup.
com.
Resultat
Tabellen (nedan) innehåller nyckeltal utvalda för att
ge en översikt över våra resultat. Här följer ytterligare
information:
De flesta utredda fallen avsåg överträdelse av
H&M-gruppens Code of Ethics Policy, till exempel
begäran om personliga förmåner, gåvor och
representation, tillskansning av produktprover för
personlig användning samt intressekonflikter.
För att öka medvetenheten om Code of Ethics, med
fokus på intressekonflikter, genomförde vi en serie
workshops i ämnet etik.
Vi introducerade digital attestering av Code of
Ethics Policy Commitment Form och slutförd
eutbildning i Code of Ethics för butikschefer och
kontorspersonal. Vissa högriskgrupper deltog även
ien digital workshop i Code of Ethics.
H&M-gruppen erbjuder en Speak Upkanal
för att underlätta konfidentiell rapportering av
överträdelser. Den finns tillgänglig för medarbetare,
affärspartners och andra tredje parter.
Vi genomförde vår första Global Ethics Week
för att öka medvetenheten om bolagets Code of
Ethics, vår nya Speak Upkanal och obligatoriska
utbildningar. Hela företaget bjöds in att delta via ett
globalt tillkännagivande.
För all information om hållbarhet se vår
hållbarhetsredovisning (Sustainability Disclosure) på
hmgroup.com/sustainability.
NYCKELDATA FÖR KORRUPTIONSBEKÄMPNING
Indikator 2020 2021 2022 Mål
Totalt antal rapporterade incidenter av
potentiella överträdelser av Code of Ethics
(inklusive rapporterade korruptionsfall)
– medarbetare och affärspartners*
1
16, med
uppsägningar
eller skriftliga
varningar i 16 fall
24, med 5
uppsägningar och 3
skriftliga varningar
5 fall förblir
oavslutade till 2022
29 fall avseende medarbetare
och/eller affärspartners, med 2
uppsägningar avseende
medarbetare, 7 varningar
avseende medarbetare och 1
varning avseende affärspartners;
6 fall förblir oavslutade till 2023
Fall per avdelning* Försäljning: 12
Produktion: 8
Centrala kontor: 8
Logistik: 1
Online: 0
Styrkta fall* 10
Andel medarbetare som gått eutbildningen
avseende Code of Ethics 60 N/A
2
67 % 90 % årligen
* Granskad av bolagets revisorer i en översiktlig granskningsprocess.
1) Fall kan innefatta flera medarbetare och affärspartners. Vi har därför ändrat vår rapporteringsmetod så att vi fokuserar på det totala antalet fall, snarare än specificerar hur många personer
eller affärspartners som innefattades.
2) På grund av en föndring i systemet under 2021 finns ingen korrekt siffra tillnglig för detta år.
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 103
Klimatriskanalys enligt TCFD
Styrning
Klimatrisker har identifierats som en av bolagets
viktigaste risker. Alla bolagsrisker granskas
av styrelsen minst en gång årligen. Styrelsen
följer upp implementeringen av strategier inom
hållbarhetsområdet och initierar förändringar
och uppdateringar vid behov. Dessa rutiner och
styrinstrument ger styrelsen möjlighet att noga
bevaka bolagets hållbarhets och klimatrelaterade
resultat, samt säkerställa tillräckligt ledningsfokus
och resurstilldelning. Ansvaret för implementering
av bolagets samtliga hållbarhetsstrategier, inklusive
klimatstrategin, ligger hos hållbarhetschefen
tillsammans med ledningsgruppen. Hållbarhetschefen
rapporterar direkt till vd och lämnar halvårsvisa
rapporter med de viktigaste hållbarhetsnyckeltalen
till styrelsen, och kvartalsvisa rapporter till vd och
finanschef. Se även Bolagsstyrningsrapporten och
läs mer om H&M-gruppens riskhanteringsprocess
påsidorna 67, 76 och 77.
Strategi
2019 genomfördes en riskanalys i enlighet med
rekommendationerna från Task Force on Climate
Related Disclosure (TCFD). Denna analys uppdaterades
sedan under 2021 och 2022. Vi fokuserade framför allt
på två scenarion:
Scenario med snabb omställning (RCP 2,6,
huvudsakligen kort och medellång sikt). I detta
scenario lyckas världen minska utsläppen
av växthusgaser drastiskt genom ett antal
långtgående åtgärder, däribland lagstiftning,
globala koldioxidskatter, och stora förändringar
i konsumtionsmönster och livsstil. Detta skulle
begränsa den genomsnittliga temperaturhöjningen
till 1,5 °C.
Scenario med accelererande temperaturhöjning
(RCP 8,5, huvudsakligen risker på lång sikt).
I detta scenario misslyckas världen med att
minska utsläppen av växthusgaser. På lång sikt (till
2100) resulterar detta i en global genomsnittlig
temperaturökning på minst 3-4 °C. Lagstiftning
och koldioxidskatter förväntas spela en mindre
framträdande roll i detta scenario. Påverkan från
extremväder antas också växa i omfattning.
I våra scenarion analyserade vi möjliga konsekvenser
på kort sikt (1-3 år), medellång sikt (inom ett tiotal
år) och lång sikt (inom ett trettiotal år). Riskanalysen
inleddes med en kartläggning av värdekedjan och
därefter följde ett antal workshops för att utvärdera
och rangordna riskerna i alla delar av värdekedjan. De
huvudsakliga områdena för analysen var anskaffning
av råmaterial, produktion, logistik, försäljning och
kunder (inklusive mer allmänna omställningsrisker
såsom skatter och lagstiftning). Även affärsmöjligheter
förenade med klimatförändringarna diskuterades
och utvärderades på dessa workshops. Resultatet av
riskanalysen sammanfattas i följande tabeller:
Scenario med snabb omställning
RCP 2,6, huvudsakligen risker på kort och medellång sikt
RISKRANKNING RISKBESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT REDUCERA RISKERNA
Förändrade
kundattityder och
inköpsmönster
HÖG
Ökad medvetenhet om klimatförändringar väntas
påverka kunderna att i allt högre grad välja produkter
och tjänster med mindre klimatpåverkan från företag
med högt förtroende som betraktas som ledande
inom hållbarhet. Risker kan också finnas för bristande
förtroende och negativ inverkan på hur företagets
varumärke uppfattas.
Våra klimatmål är att minska våra utsläpp av
växthusgaser med 56% till 2030 i absoluta
tal (basår 2019) och med 90% till 2040 då vi
även ska ha uppnått nettonollutsläpp. Dessa
utsläppsminskningsmål har godkänts av Science
Based Targets initiative (SBTi). Koncernen strävar
också efter att bli en mer cirkulär verksamhet, vilket
bland annat innebär att använda råmaterial som är
återvunnet eller mer hållbart framställt och skala upp
cirkulära affärsmodeller gentemot kunderna.
Våra strategier inom hållbarhetsområdet ska hjälpa
oss att bygga upp förtroendet för våra varumärken
och skapa ett erbjudande som har mindre
miljöpåverkan än våra konkurrenters.
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 104
RISKRANKNING RISKBESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT REDUCERA RISKERNA
Omställning till
produktion/tekniker
som ger lägre
koldioxidutsläpp
HÖG
Fossila bränslen förblir en viktig energikälla i många
av H&M-gruppens produktionsländer. Klimatrelaterad
lagstiftning förväntas öka väsentligt. För att möta
detta kommer H&M-gruppen att gradvis öka kraven
på leverantörer, som en del i bolagets målsättning
att minska klimatpåverkan. För att kunna fasa ut kol
och andra fossila bränslen stöttar vi våra leverantörer
finansiellt. Detta kommer sammantaget att medföra
ökade produktionskostnader. Investeringar kommer
också att krävas för att utveckla mer hållbara material till
våra produkter.
Transparens och tydlig kundkommunikation om
hållbarhet hjälper till att bygga upp förtroende och
öka kundlojaliteten.
Tillsammans med sina leverantörer arbetar
H&M-gruppen hårt för att fasa ut kol och
andra fossila bränslen i leverantörskedjan. De
totala utgifterna under 2022 för att minska
koldioxidutsläppen, däribland investeringar i
energisnål teknik i våra butiker, stöd till leverantörer
för att fasa ut kol samt en ökad andel hållbart
framställda material, uppgick till SEK 2,6 miljarder.
Introduktion av
globala eller regionala
koldioxidskatter
MEDEL
Skatt på utsläpp av växthusgaser eller importtullar
på plagg producerade i en region (t ex Asien) som
exporteras till en annan (t ex EU) kan påverka de totala
produktionskostnaderna. Detta kan vara både en risk
och en möjlighet beroende på H&M-gruppens förmåga
att fasa ut fossila bränslen i sin leverantörskedja.
Vi har utvecklat ett internt verktyg – Climate
Roadmap tool – som ska hjälpa oss att förstå vilka
åtgärder som är mest kostnadseffektiva för att
minska vår klimatpåverkan.
Vi samverkar med branschkollegor med syftet att
öka trycket på leverantörerna att fasa ut fossila
bränslen.
Vi har satt upp mål för att reducera utsläppen av
växthusgaser i hela vår värdekedja, vilket ger en
minskad effekt av eventuella koldioxidskatter.
Bolagets inköpsstrategi är flexibel och vi utvärderar
löpande direkta och indirekta kostnader i respektive
region för att omdirigera produktionen på det mest
effektiva sättet.
Ökade energi och
vattenkostnader
MEDEL
I takt med att världen i allt större utsträckning övergår
från kol till energikällor med lägre koldioxidutsläpp, såväl
förnybara som fossilbaserade, kommer efterfrågan
på dessa energikällor öka. På grund av skillnader i
elnätsutveckling och tillgång till förnybara energikällor
i regioner där produktion sker, finns det en risk för
regionala eller lokala skillnader mellan efterfrågan och
utbud på energi – vilket skulle kunna leda till högre
priser. På samma sätt kan ett gap mellan tillgång
och efterfrågan, eller högre skatt på vatten, också
höja priserna i de regioner där våra leverantörer är
belägna. I båda fallen kan det påverka produktions och
driftskostnaderna och därigenom priserna på våra
produkter.
Vi har satt upp mål och inrättat program för att
öka energieffektiviteten i hela vår värdekedja för
att minska effekten av ökande energipriser. För
kritiska regioner och leverantörer utvecklar vi även
handlingsplaner för energiomställning.
Vi har antagit en ny vattenstrategi, däribland
mål för att minska vattenförbrukningen hos våra
leverantörer, se sidan 14.
Vi etablerar Power Purchase Agreements (PPAs)
och andra långsiktiga åtgärder för att prissäkra,
liksom direkta och indirekta investeringar i förnybara
energikällor för att säkra tillgången där så behövs.
Scenario med accelererande temperaturhöjning
RCP 8,5, huvudsakligen risker på lång sikt
RISKRANKNING RISKBESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT REDUCERA RISKERNA
Råmaterial
tillgänglighet
och pris
MEDEL
H&M-gruppen har ett stort beroende av bomull som
råmaterial. Temperaturhöjning och vattenbrist kommer
att påverka bomullsproduktionen i många regioner.
Långsiktigt kommer detta sannolikt att påverka
tillgången och priset på bomull.
Prishöjningar på andra råmaterial är också att vänta.
H&M-gruppen har ett starkt fokus på att utveckla
nya material och återvinningstekniker, med
en målsättning att använda minst 30 procent
återvunnet material senast år 2025. Genom att öka
andelen återvunnet material minskar beroendet av
jungfruliga råmaterial.
Bolagets globala inköpsfunktion ger bolaget
möjlighet att enkelt byta råmaterialleverantör
om det skulle behövas för att hantera kortsiktiga
prisförändringar.
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 105
RISKRANKNING RISKBESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT REDUCERA RISKERNA
Vattenbrist eller
extremväder kan
skapa srningar
i produktion eller
logistik
MEDEL
Klimatförändringarna kommer i allt högre grad påverka
tillgången på färskvatten, med konsekvenser för var
och hur plagg kan produceras. Extrema väderhändelser
kan också orsaka störningar i produktionen och
distributionen i vissa länder.
Vi har antagit en ny vattenstrategi, däribland
mål för att minska vattenförbrukningen hos våra
leverantörer, se sidan 14.
För leverantörer belägna i högriskregioner har vi tagit
fram beredskapsplaner. Planerna förbereder bolaget
på tillfällig eller permanent flytt av produktionen till
backupleverantörer i lågriskregioner, om det skulle
bli nödvändigt.
Beskrivning av affärsmöjligheter
MÖJLIGHET BESKRIVNING ÅTGÄRDER FÖR ATT FÖRVERKLIGA MÖJLIGHETER
Bygga en mer
hållbar verksamhet
och attrahera fler
kunder
Ökad medvetenhet om klimatkrisen kan leda till att
kunderna föredrar produkter och tjänster med mindre
klimatpåverkan, från företag som kunderna litar på och
som delar deras värderingar. Detta innebär att det finns
en möjlighet för H&M-gruppen att attrahera fler kunder
genom att utveckla ett mer hållbart och mer transparent
kunderbjudande.
Att leverera i enlighet med H&M-gruppens strategi,
och möta klimatrelaterade kundförväntningar,
skulle kunna leda till en ökad marknadsandel.
Transparens och tydlig kommunikation om
hållbarhet kan öka kundlojaliteten.
Utveckla
nya cirkulära
affärsmodeller
Ökad medvetenhet om klimatkrisen kan förändra
kundernas beteende och ge dem incitament att hitta
nya sätt att ta del av mode utan den klimatpåverkan som
klädproduktion förknippas med. En sådan förändring skulle
minska H&M-gruppens klimatpåverkan och erbjuda bolaget
nya intäktsflöden som kompletterar den traditionella
affärsmodellen.
H&M-gruppen testar och skalar löpande upp nya
affärsmodeller och intäktsflöden från bland annat
produktion, resell, klädvård och reparationstjänster.
Utfasning av
fossila bränslen i
klädproduktionen
för att minska
konsekvenserna av
koldioxidskatter och
högre energipriser
Våra mål för att minska utsläppen av växthusgaser i hela
värdekedjan skulle kunna skapa en konkurrensfördel
gentemot våra konkurrenter, främst på grund av minskad
påverkan från eventuell framtida klimatlagstiftning och
skatter på utsläpp.
Tillsammans med våra leverantörer satsar
H&M-gruppen kraftigt på att fasa ut kol och andra
fossila bränslen i vår leverantörskedja.
Vår klimatstrategi, långsiktiga såväl som kortsiktiga
mål, och en beredskap att investera i initiativ
som minskar koldioxidutsläppen, möjliggör en
utfasning av fossila bränslen i H&M-gruppens
leverantörskedja.
Vi samarbetar med beslutsfattare på våra
produktionsmarknader, med målet att skapa rätt
förutsättningar för omställningen (för att t ex få bort
subsidier för fossila bränslen).
Skapande av nya
B2B-baserade
intäktsflöden
Ökad medvetenhet om klimatkrisen kan sätta press på våra
konkurrenters hållbarhetsstrategier. Detta, kombinerat med
utfasningen av fossila bränslen i H&M-gruppens produktion,
kommer att öka möjligheterna att utöka vårt nuvarande
tjänsteerbjudande till företag (B2B). Genom att investera
ytterligare i initiativ för återvinning inom leverantörskedjan,
kan H&M-gruppen introducera potentiella nya intäktsflöden
som kompletterar den traditionella affärsmodellen.
H&M-gruppen utvecklar kontinuerligt nya
affärsmodeller och intäktsflöden, till exempel
insamling, sortering och återvinning av plagg, och
erbjuder tjänster för hantering av leverantörskedjan.
Detta inkluderar att vi kontinuerligt utforskar och
investerar i externa innovationer och idéer.
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 106
Påverkan på affärsstrategi och finansiell planering
Klimatrelaterade risker har en väsentlig inverkan på
H&M-gruppens affärsstrategi. Vi har satt science
based targets som godkänts av SBTi. Dessa syftar
till att minska utsläppen av växthusgaser i scope 1,
2 och 3 med 56 procent i absoluta tal till 2030, med
90 procent till 2040 (från basåret 2019) samt att nå
nettonoll utsläpp till 2040 (läs mer på sidan 42).
Vi behöver minska vår klimatpåverkan i linje med den
senaste vetenskapen. Det är något som våra kunder
förväntar sig av oss, och vi räknar med att vår strategi
kan attrahera fler kunder och skapa en positiv effekt
på vår försäljning på lång sikt.
Det är också ett sunt affärsbeslut då vi räknar med
högre energipriser, skärpt klimatlagstiftning och allt
fler klimatrelaterade skatter och/eller tullar. Att minska
koldioxidutsläppen i leverantörskedjan kan således att
vara en konkurrensfördel för H&M-gruppen. Följande
är exempel på hur vår verksamhet påverkas:
Uppskalning av cirkulära affärsmodeller
som till exempel secondhand, klädvård och
reparation av kläder som möjliggör för kunden
att förlänga livslängden på plaggen (läs mer på
sidan 31) kan frikoppla vår finansiella tillväxt från
resursanvändning och klimatpåverkan.
Under 2021 emitterade H&M-gruppen en
hållbarhetslänkad obligation (med ett värde
på MUSD 500), vilket möjliggör finansiering av
hållbarhetsrelaterade initiativ i hela värdekedjan.
Tillsammans med sina leverantörer arbetar
H&M-gruppen hårt för att fasa ut kol och andra fossila
bränslen i leverantörskedjan. De totala utgifterna
under 2022 för att minska koldioxidutsläppen,
däribland investeringar i energisnål teknik i våra
butiker, stöd till leverantörer för att fasa ut kol samt en
ökad andel hållbart framställda material, uppgick till
SEK 2,6 miljarder.
Styrelse och ledningsgrupp granskar regelbundet
utfall mot satta mål för att säkerställa allokering av
tillräckliga resurser och framsteg i uppfyllande av
målen.
Incitamentsprogram för ledande befattningshavare
kopplade till affärsmål (inklusive risk) samt resultatet
inom hållbarhetsområdet (inklusive klimat).
Strategins resiliens
Vi är övertygade om att vår klimatstrategi och ovan
beskrivna åtgärder utgör en resilient affärsstrategi.
Vi har analyserat möjliga konsekvenser i följande två
scenarion:
Scenario med snabb omställning (RCP 2,6).
H&M-gruppen strävar efter att halvera sina
utsläpp av växthusgaser i leverantörskedjan till
2030 (i absoluta tal, från basåret 2019, oberoende
av verksamhetens tillväxt). Detta innebär att vi
kommer att vara väl förberedda inför skärpta
klimatrelaterade lagar och/eller introduktion av
koldioxidskatter. Den största risken, som samtidigt
är en affärsmöjlighet, är att kundernas förtroende
för H&M minskar alternativt ökar. Detta påverkar
i sin tur kundernas vilja att köpa produkter från
H&M-gruppen.
Scenario med accelererande temperaturhöjning
(RCP 8,5).
Den viktigaste konsekvensen för H&M-gruppens
verksamhet i detta scenario är en möjlig påverkan
på tillgång och pris på råmaterial, särskilt vad gäller
bomull. Vi kan begränsa denna eventuella påverkan
genom att minska vårt beroende av bomull och
andra nya råmaterial. I detta scenario kommer vårt
arbete med att skapa beredskapsplaner för alla
delar av leverantörskedjan att bidra till att förebygga
negativa effekter av extrema väderhändelser.
Eftersom H&M-gruppen har en begränsad mängd
företagsägda tillgångar (produktion hos externa
leverantörer, lager och butiker hyrs normalt) är den
förväntade finansiella påverkan på företagsägda
tillgångar relaterad till detta scenario minimal.
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
S. 107
TCFD-index
REFERENS/LÄNK
Styrning
Organisationens styrning av
klimatrelaterade risker och
möjligheter
Styrelsens arbete med klimatrelaterade risker och möjligheter sidan 103
Ledningens roll i bedömning och hantering av klimatrelaterade risker
och möjligheter
sidan 103
Strategi
Faktiska och potentiella
effekter av klimatrelaterade
risker och möjligheter gällande
organisationens verksamheter,
strategi och finansiella planering
De klimatrelaterade risker och möjligheter som organisationen har
identifierat på kort, medellång och lång sikt
sidorna 103-105
Effekter av klimatrelaterade risker och möjligheter gällande organisationens
verksamheter, strategi och finansiella planering
sidan 106
Resiliensen i organisationens strategi, med beaktande av olika
klimatrelaterade scenarion, inklusive ett scenario för 2 °C eller lägre
sidan 106
Riskhantering
Processerna som organisationen
använder för att identifiera,
bema och hantera
klimatrelaterade risker
Organisationens processer för att identifiera och bedöma
klimatrelaterade risker
sidan 103
Organisationens processer för att hantera klimatrelaterade risker sidan 42, 103 och vår
hållbarhetsredovisning
(Sustainability Disclosure)
Hur processer för att identifiera, bedöma och hantera klimatrelaterade risker
är integrerade i organisationens övergripande riskhantering
sidorna 67, 76-77
Nyckeltal och mål
Nyckeltal och mål som används
för att bedöma och hantera
relevanta klimatrelaterade risker
och möjligheter
Nyckeltalen som organisationen använder för att bedöma klimatrelaterade
risker och möjligheter enligt dess strategi och riskhanteringsprocess
sidan 92
Växthusgasutsläpp scope 1, 2 och 3 och relaterade risker sidan 92 och vår
hållbarhetsredovisning
(Sustainability Disclosure)
Målen som organisationen använder för att hantera klimatrelaterade risker
och möjligheter, samt resultat jämfört med mål
sidan 42 och vår
hållbarhetsredovisning
(Sustainability Disclosure)
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
S. 108
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Koncernens resultaträkning
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER
2022
2021
Nettoomsättning, not 3, 4
223 553
198 967
Kostnad sålda varor, not 6, 7, 9
-11 0 2 76
-93 961
BRUTTORESULTAT
113 277
105 006
Försäljningskostnader, not 6, 7, 9
-94 542
-80 535
Administrationskostnader, not 6, 7, 9, 10
-11 566
-9 216
RÖRELSERESULTAT
7 169
15 255
Ränteintäkter och liknande resultatposter
162
203
Räntekostnader och liknande resultatposter
-1 115
-1 158
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
6 216
14 300
Skatt, not 11
-2 650
-3 290
ÅRETS RESULTAT
3 566
11 010
Årets resultat är i sin helhet hänförligt till moderbolaget H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare.
Resultat per aktie, SEK
2:16
6:65
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental
1 649 847
1 655 072
1
1
1) Före och efter utspädning, exklusive egna aktier.
Koncernens rapport över totalresultat
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER
2022
2021
ÅRETS RESULTAT
3 566
11 010
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat
Omräkningsdifferenser
1 430
Förändring i säkringsreserv, not 21
-47 8
-1 0 1
Skatt hänförlig till förändring i säkringsreserver
87
26
Poster som inte kommer att omföras till årets resultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner, not 20
55
187
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering
-9
-43
Omvärderingar av finansiella tillgångar, not 21
-2 697
3 64 4
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
860
5 143
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
4 426
16 153
Årets totalresultat är i sin helhet hänförligt till moderbolaget H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare.
S. 109
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
198 967
223 553
+12%
2021
2022
105 006
52,8%
113 277
50,7%
2021
2022
89 751
106 108
+18%
2021
2022
7, 7%
15 255
7 169
3,2%
2021
2022
KOMMENTAR TILL KONCERNENS
RESULTATRÄKNING
Även om 2022 var ett turbulent år som präglades
avnegativa omvärldsfaktorer som geopolitiska ut-
maningar och kraftig kostnadsinflation ökade försälj-
ningen för räkenskapsåret 2021/2022 med 12 procent
till MSEK 223 553 (198 967). I lokal valuta ökade försälj-
ningen med 6 procent. Beslutet att avveckla verksam-
heten i Ryssland, som var en viktig och lönsam mark-
nad har haft en stor negativ påverkanvårt resultat.
Resultatet för räkenskapsåret belastades med en en-
gångskostnad på cirka SEK 1,8 miljarder hänförlig till
avvecklingen. De kraftigt höjda råvaru- och fraktkost-
naderna samt en historiskt stark US-dollar ledde till
omfattande kostnadsökningar för varuinköpen. Brutto-
resultatet ökade till MSEK 113 277 (105 006), vilket mot-
svarar en bruttomarginal om 50,7 procent (52,8).
Bruttoresultatet och bruttomarginalen är resultatet av
många faktorer, såväl interna som externa, och påver-
kas främst av de beslut som H&M-koncernen tar uti-
från strategin att alltid ha det bästa kund erbjudandet
på varje enskild marknad – utifrån kombinationen
mode, kvalitet, pris och hållbarhet.
Ett åtgärdsprogram påbörjas för att ytterligare effek-
tivisera verksamheten. Från och med andra halvåret
2023 beräknas detta leda till årliga besparingar om
cirka 2 miljarder kronor. Resultatet har emellertid
påverkats av en engångskostnad om MSEK 836.
Försäljnings- och administrationskostnaderna ökade
med 18 procent till MSEK 106 108 (89 751). I lokala valu-
tor ökade kostnaderna med 12 procent.
Rörelseresultatet uppgick till MSEK 7 169 (15 255),
mot svarande en rörelsemarginal om 3,2 procent (7,7).
Justerat för engångskostnaderna för avvecklingen av
den ryska verksamheten samt för effektiviserings- och
kostnads programmet var rörelseresultatet för helåret
MSEK 9 760 och rörelsemarginalen 4,4 procent.
SKATT
H&M-koncernens skattesats för räkenskapsåret
2021/2022 blev 42,6 (23,0) procent. Skattesatsens
utfall beror, bland annat, på resultaten i koncernens
olika bolag, bolagsskatte satserna i respektive land,
ejavdragsgilla kostnader samt skattekostnader av-
seende tidigare år. Den relativt höga skattesatsen
föråret beror huvudsakligen på ett väsentligt lägre
resultat efter finansiella poster jämfört med tidigare
år,en minskning som bland annat är hänförlig till
Ryssland, i relation till ej avdragsgilla kostnader och
skattekostnader avseende tidigare år.
Nettoomsättning
MSEK
Försäljnings - och
administrationskostnader
MSEK
Rörelseresultat och
rörelsemarginal %
MSEK
Bruttoresultat och
bruttomarginal %
MSEK
S. 110
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Koncernens balansräkning
MSEK
30 NOVEMBER
2022
2021
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Hyresrätter och liknande
rättigheter, not 12
1 61
2 24
Balanserade utvecklingsutgifter, not 12
8 931
9 268
Goodwill, not 12
64
64
9 156
9 556
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark, not 13
697
7 24
Inventarier, not 13
23 734
25 852
Nyttjanderättstillgångar, not 15
58 305
53 086
82 736
79 662
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag, not 14
503
686
Övriga aktier och andelar, not 21
2 654
4 405
3 157
5 091
Övriga anläggningstillgångar
Långfristiga fordringar
939
86 0
Uppskjutna skattefordringar, not 11
6 537
5 626
7 476
6 486
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
102 525
100 795
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager, not 16
42 495
37 306
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar, not 21
3 014
3 059
Skattefordringar, not 11
3 212
2 834
Övriga fordringar
4 601
3 509
Förutbetalda kostnader, not 17
4 494
4 807
15 321
14 209
Likvida medel, not 18
21 707
27 471
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
79 523
78 986
SUMMA TILLGÅNGAR
182 048
179 781
MSEK
30 NOVEMBER
2022
2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
Aktiekapital, not 19
207
207
Reserver
5 856
2 345
Balanserade vinstmedel
44 694
57 466
SUMMA EGET KAPITAL
50 757
60 018
SKULDER
Långfristiga skulder
Avsättningar för pensioner, not 20
333
428
Övriga avsättningar, not 22
242
Uppskjutna skatteskulder, not 11
3 273
3 601
Skulder till kreditinstitut, not 24
9 643
9 178
Övriga långfristiga skulder
183
18 0
Övriga räntebärande skulder, not 15, 24
49 282
45 379
62 956
58 766
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
21 090
20 382
Skatteskulder, not 11
1 843
1 441
Skulder till kreditinstitut, not 24
1 135
436
Övriga avsättningar, not 22
594
Övriga räntebärande skulder, not 15, 24
12 575
11 698
Övriga skulder
6 048
5 149
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter, not 4, 22
25 050
21 891
68 335
60 997
SUMMA SKULDER
131 291
119 763
SUMMA EGET KAPITAL
OCH SKULDER
182 048
179 781
S. 111
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
KOMMENTAR TILL KONCERNENS BALANSRÄKNING
H&M-koncernen har en stark finansiell ställning. Koncer-
nens soliditet uppgick till 27,9 procent (33,4). Andelen
riskbärande kapital motsvarade 29,7 procent (35,4). Eget
kapital fördelat på de utestående 1 629 687 (1 655 072)
tusen aktierna uppgick per den 30 november 2022 till
SEK 31:15 (36:26).
Varulager
Valutajusterat minskade varulagret med 3 procent
jämfört med föregående år. Omräknat till svenska
kronor uppgick varulagret till MSEK 42 495 (37 306).
Det bokförda varulagret i SEK utgjorde 19,0 procent
(18,7) av omsättningen.
Finansiering
Per den 30 november 2022 hade koncernen ränte-
bärande skulder, exklusive leasingskulder och avsätt-
ningar för pensioner, om MSEK 10 778 (9 614) i form
avföretagscertifikat, obligationer och lån från kredit-
institut. Därutöver har koncernen outnyttjade kredit-
faciliteter om MSEK 17 469 (15 178). Den genomsnittliga
löptiden på räntebärande skulder och outnyttjade
kreditfaciliteter uppgick till 4,3 (5,6) år. Löptiderna
på utestående räntebärande skuld och outnyttjade
kreditfaciliteter fördelas enligt tabell i not 2.
H&M-koncernens likviditet är mycket god. Per den
30 november 2022, var likvida medel MSEK 21 707
(27 471). Summan av likvida medel och outnyttjade
kreditfaciliteter var MSEK 39 176 (42 649).
Den finansiella nettokassan uppgick till MSEK 10 929
(17 857). Nettoskulden inklusive avsättningar för pensioner
exklusive IFRS 16 uppgick till MSEK -10 596 (-17 428).
Det operativa rörelsekapitalet uppgick till MSEK 24 419
(19 983).
Koncernen strävar efter att säkerställa finansiell flexi-
bilitet och handlingsfrihet till bästa möjliga villkor.
I syfte att förbättra förfallostrukturen på gruppens out-
nyttjade revolverande kreditfaciliteter har följande
väsentliga finansieringshändelser genomförts under
räkenskapsåret 2022:
Kreditfaciliteten som tecknades 2017 med förfall
2023 om MEUR 700 har stängts.
Två kreditfaciliteter som tecknades 2020 med förfall
2023 om totalt MSEK 8 000 har stängts.
En hållbarhetslänkad kreditfacilitet om MEUR 1 300
medenlöptid på 5 år med två förlängningsoptioner
om ett år vardera har tecknats.
En hållbarhetslänkad kreditfacilitet om MEUR 300
med en löptid på 3 år med två förlängningsoptioner
om ett år vardera har tecknats.
H&M-koncernen förespråkar en konservativ skuldsätt-
ningsgrad där målet är att ha en stark kapitalstruktur
med god likviditet och finansiell flexibilitet, då det är
angeläget att expansionen och investeringarna, liksom
hittills, kan ske med fortsatt handlingsfrihet. Kapital-
strukturen definieras som nettolåneskuld i förhållande
till EBITDA. Den bör inte överstiga 1,0 x EBITDA över
tid. Nettoskulden/EBITDA exklusive IFRS 16- effekter
var -0,6 (-0,7) per den 30 november 2022.
37 306
42 495
+14%
2021
2022
Varulager
MSEK
S. 112
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Koncernens förändring i eget kapital
Allt eget kapital är hänförligt till moderbolaget H & M Hennes & Mauritz AB:s aktieägare.
OMRÄKNINGS-SÄKRINGS-BALANSERADE TOTALT EGET
MSEK
AKTIEKAPITAL
DIFFERENSERRESERVVINSTMEDELKAPITAL
EGET KAPITAL 2021-12-01
207
2 155
190
57 466
60 018
Årets resultat
3 566
3 566
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
3 902
Förändring i säkringsreserv
-47 8
-478
Skatt hänförlig till säkringsreserv
87
87
Omvärderingar avseende förmånsbestämda
pensionsplaner
55
55
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering
-9
-9
Omvärdering av finansiella tillgångar
-2 697
-2 697
Övrigt totalresultat
3 902
-391
-2 651
860
Totalresultat
3 902
-391
915
4 426
Utdelning
-10 687
-10 687
Återp av aktier
-3 000
-3 000
EGET KAPITAL 2022-11-30
207
6 057
-2 0 1
44 694
50 757
OMRÄKNINGS-SÄKRINGS-BALANSERADE TOTALT EGET
MSEK
AKTIEKAPITAL
DIFFERENSERRESERVVINSTMEDELKAPITAL
EGET KAPITAL 2020-12-01
207
7 25
265
53 426
54 623
Årets resultat
11 010
11 010
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
1 430
1 430
Förändring i säkringsreserv
-10 1
-1 0 1
Skatt hänförlig till säkringsreserv
26
26
Omvärderingar avseende förmånsbestämda
pensionsplaner
187
187
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering
-43
-43
Omvärdering av finansiella tillgångar
3 64 4
3 644
Övrigt totalresultat
1 430
-75
3 788
5 143
Totalresultat
1 430
-75
14 798
16 153
Utdelning
-10 758
-10 758
EGET KAPITAL 2021-11-30
207
2 155
190
57 466
60 018
S. 113
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER
2022
2021
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
6 216
14 300
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
- Avsättning till pensioner, not 20
-68
-13
- Övriga avsättningar, not 22
836
- Avskrivningar / nedskrivningar, not 9
22 579
22 320
Betald skatt, not 11
-3 499
-4 974
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
26 064
31 633
Förändring av rörelsekapitalet
Rörelsefordringar
-4 52
-7 3 6
Varulager, not 16
-3 734
1 263
Rörelseskulder
2 598
12 459
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
24 476
4 4 619
Investeringsverksamheten
Investeringar i hyresrätter och liknande rättigheter, not 12
-27
-17 8
Investeringar i övriga immateriella tillgångar, not 12
-1 457
-559
Investeringar i byggnader och mark, not 13
0
Investeringar i inventarier, not 13
-4 527
-2 727
Övriga investeringar, not 21
-802
-61 4
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN
-6 813
-4 078
Finansieringsverksamheten
Kortfristiga lån
680
-7 67 1
Långfristig nyupplåning, not 24
5 127
Amortering av långfristiga lån, not 24
-4 604
Amortering leasing, not 15
-12 139
-12 279
Utdelning
-10 687
-10 758
Återköp av aktier, not 19
-3 000
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN, NOT 24
-25 146
-30 185
ÅRETS KASSAFLÖDE
-7 4 8 3
10 356
Likvida medel vid räkenskapsårets början
27 47 1
16 540
Årets kassaflöde
-7 4 8 3
10 356
Valutakurseffekt
1 719
5 74
Likvida medel vid räkenskapsårets slut, not 18
21 707
27 47 1
1
1) Betalda räntor uppr för koncernen till MSEK 24 3 (3 80). Räntekostnader avseende leasing uppr för koncernen till MSEK 87 2 (7 7 9).
Erhållna räntor uppr för koncernen till MSEK 162 (20 3).
S. 114
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Moderbolagets resultaträkning
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER 2022 2021
Nettoomsättning, not 5 4 024 3 981
BRUTTORESULTAT 4 024 3 981
Administrationskostnader, not 6, 7, 9, 10 -97 -46
RÖRELSERESULTAT 3 927 3 935
Intäkter från andelar i koncernföretag 9 032 8 376
Ränteintäkter och liknande resultatposter, not 29 28 38
Räntekostnader och liknande resultatposter, not 29 -123 -242
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER 12 864 12 107
Bokslutsdispositioner, not 25 -3 139 -4
Skatt, not 11 -149 -825
ÅRETS RESULTAT 9 576 11 278
Moderbolagets rapport över totalresultat
MSEK
1 DECEMBER-30 NOVEMBER 2022 2021
ÅRETS RESULTAT 9 576 11 278
Övrigt totalresultat
Poster som inte kommer att omföras till årets resultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner, not 20 20 7
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering -4 -1
ÖVRIGT TOTALRESULTAT 16 6
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET 9 592 11 284
S. 115
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Moderbolagets balansräkning
MSEK
30 NOVEMBER 2022 2021
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark, not 13 120 125
Inventarier, not 13 36 48
156 173
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier och andelar, not 26 819 819
Fordringar hos dotterbolag 78 78
Andra långfristiga fordringar 104 116
Uppskjutna skattefordringar, not 11 71 86
1 072 1 099
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 1 228 1 272
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 9 8
Fordringar hos dotterbolag 25 592 29 598
Övriga fordringar 43 17
Förutbetalda kostnader, not 17 451 90
26 095 29 713
Kassa och bank, not 18 2
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR 26 097 29 713
SUMMA TILLGÅNGAR 27 325 30 985
MSEK
30 NOVEMBER 2022 2021
EGET KAPITAL
Bundet eget kapital
Aktiekapital, not 19 207 207
Reservfond 88 88
295 295
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel 6 417 8 820
Årets resultat 9 592 11 284
16 009 20 104
SUMMA EGET KAPITAL 16 304 20 399
OBESKATTADE RESERVER, NOT 27 21 32
SKULDER
Långfristiga skulder
Avsättning för pensioner, not 20 116 144
Skulder till kreditinstitut, not 24 9 233 9 233
9 349 9 377
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 4 4
Skatteskulder 345 519
Skulder till kreditinstitut, not 24 950 275
Övriga skulder 176 188
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter, not 22 176 191
1 651 1 177
SUMMA SKULDER 11 000 10 554
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 27 325 30 985
S. 116
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Moderbolagets förändring i eget kapital
MSEK AKTIEKAPITAL RESERVFOND
BALANSERADE
VINSTMEDEL
TOTALT EGET
KAPITAL
EGET KAPITAL 2021-12-01 207 88 20 104 20 399
Årets resultat 9 576 9 576
Övrigt totalresultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda pensionsplaner 20 20
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering -4 -4
Övrigt totalresultat 16 16
Totalresultat 9 592 9 592
Utdelning -10 687 -10 687
Återp av aktier -3 000 -3 000
EGET KAPITAL 2022-11-30 207 88 16 009 16 304
MSEK AKTIEKAPITAL RESERVFOND
BALANSERADE
VINSTMEDEL
TOTALT EGET
KAPITAL
EGET KAPITAL 2020-12-01 207 88 19 578 19 873
Årets resultat 11 278 11 278
Övrigt totalresultat
Omvärderingar avseende förmånsbestämda
pensionsplaner 7 7
Skatt hänförlig till ovanstående omvärdering -1 -1
Övrigt totalresultat 6 6
Totalresultat 11 284 11 284
Utdelning -10 758 -10 758
EGET KAPITAL 2021-11-30 207 88 20 104 20 399
S. 117
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK
1 DECEMBER–30 NOVEMBER 2022 2021
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
1
12 864 12 107
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
– Avsättning till pensioner, not 20 -8 -18
– Avskrivningar / nedskrivningar, not 9 20 23
Betald skatt, not 11 -312 -289
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
FÖRE FÖRÄNDRING AV RÖRELSEKAPITALET 12 564 11 823
Förändring av rörelsekapitalet
Rörelsefordringar 3 619 5 504
Rörelseskulder -3 177 -101
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN 13 006 17 226
Investeringsverksamheten
Investeringar i inventarier -4 -7
Investeringar i koncernbolag 0
Övriga investeringar 12 -3
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN 8 -10
Finansieringsverksamheten
Kortfristiga lån, not 24 675 -7 223
Långfristig nyupplåning, not 24 5 165
Amortering av långfristiga lån, not 24 -4 400
Utdelning -10 687 -10 758
Återköp av aktier, not 19 -3 000
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN -13 012 -17 216
ÅRETS KASSAFLÖDE 2 0
Likvida medel vid räkenskapsårets början 0
Årets kassaflöde 2 0
Likvida medel vid räkenskapsårets slut, not 18 2 0
1) Betalda räntor uppr för moderbolaget till MSEK 123 (242). Erhållna räntor uppr för moderbolaget till MSEK 7 (10), not 28.
S. 118
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Noter till de finansiella rapporterna
FÖRETAGSINFORMATION
Moderbolaget H & M Hennes & Mauritz AB (publ) är ett aktiebolag
medsäte i d säte i Stockholm, Sverige. Moderbolagets organisationsnummer
är 556042-7220. Bolagets aktie är noterad vid Stockholmsbörsen,
Nasdaq Stockholm. Koncernens verksamhet består i huvudsak av
försäljning av kläder, accessoarer, skor, kosmetik, hemtextil och inred-
ningsartiklar till konsument. Bolagets verksamhetsår är 1 december –
30 november. Årsredovisningen godkändes för publicering av styrel-
sen den 23 mars 2023 och föreläggs årsstämman för fast ställande
den4 maj 2023.
Ramsbury Invest AB:s innehav av aktier i H & M Hennes & Mauritz AB
motsvarar 51,2 procent av samtliga aktier och 76,3 procent av det
totala röstvärdet. Ramsbury Invest AB (556423-5769) är således for-
mellt moderbolag till H & M Hennes & Mauritz AB.
1. REDOVISNINGSPRINCIPER
Grunder för upprättandet av redovisningen
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Stan-
dards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations
Committee. Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas
bara av EU godkända IFRS. Koncernredovisningen innehåller dessutom
information i enlighet med Rådet för finansiell rapporterings rekom-
mendation RFR 1, Kompletterande redovisningsregler för koncerner.
Redovisningen är baserad på historiskt anskaffningsvärde förutom
avseende vissa finansiella instrument som redovisas till verkligt värde.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Alla belopp
redovisas, om inget annat anges, i miljoner svenska kronor (MSEK).
Där tillämpligt är beskrivs redovisningsprinciperna i anslutning till
varjenot.
Moderbolaget
Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning
för juridiska personer, vilket i huvudsak innebär att IFRS tillämpas. I en-
lighet med RFR 2 tillämpar moderbolaget inte IFRS 9 med undantag för
principerna i IFRS 9 avseende tidpunkt för redovisning och borttagande
av finansiella instrument i balansräkningen samt principerna för ned-
skrivningsprövning och redovisning av förväntade kreditförluster. Moder-
bolaget tillämpar undantaget i RFR 2 vad gäller IFRS 16, vilket innebär att
principerna i IFRS 16 inte kommer att tillämpas i juridisk person. I moder-
bolagets bokslut redovisas, på grund av sambandet mellan redovisning
och beskattning, bokslutsdispositioner och obeskattade reserver.
Koncernbidrag som moderbolaget erhåller från dotterbolag och läm-
nar till dotterbolag redovisas som bokslutsdisposition.
Ändrade redovisningsprinciper och upplysningskrav
Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas i denna
rapport är oförändrade från dem som tillämpades vid upprättandet
av års- och koncernredovisningen för år 2021 och som framgår i not 1
Redovisningsprinciper.
Framtida redovisningsprinciper och upplysningskrav
Ändringen i standard IAS 12 Inkomstskatter avseende uppskjutna
skattefordringar och uppskjutna skatteskulder som härrör från en enda
transaktion träder i kraft 1 januari 2023, och påverkar koncernens
finansiella rapporter från räkenskapsår 2024. Ändringen innebär att
uppskjuten skatt redovisas på nyttjanderättstillgångar och skulder
hänförliga till leasing.
Andra nya eller ändrade redovisningsstandarder som har publicerats
men inte ännu trätt i kraft förväntas inte ha någon materiell effekt på de
finansiella rapporterna. Inga nya eller ändrade redovisningsstandarder
som inte är obligatoriska än har tillämpats i förtid av H&M-koncernen.
Klimatförändringar
De potentiella effekterna av klimaträndringar har beaktats vid upp-
rättandet av de finansiella rapporterna, i synnerhet avseende riskerna
som har identifierats i klimatanalysen enligt Task Force on Climate-
related Financial Disclosures (TCFD) (s. 103-107).
Följande områden har beaktats:
Förändrade kundattityder och inköpsmönster
Klimatrelaterade frågor kan ha en inverkan på kundbeteende och kon-
sumtionsmönster och således påverka koncernens nettoomsättning.
Förändringar i kundattityder och inköpsmönster kan också påverka
värderingen av varulager då varor i lager kan bli inkuranta om försälj-
ningspriset eller efterfrågan minskar.
Introduktion av globala eller regionala koldioxidskatter
Införandet av klimatrelaterad lagstiftning, såsom koldioxidskatter, kan
orsaka högre produktionskostnader och därmed påverka kostnaden
för sålda varor för koncernen.
Speciellt leverantörer beroende av fossila bränslen bedöms påverkas
av införandet av klimatrelaterad lagstiftning.
H&M-koncernen har arbetat för att fasa ut fossila bränslen i leverantörs-
kedjan. Detta arbete har resulterat i högre kostnader för sålda varor till
följd av merkostnader för val av mer hållbara material samt långfristiga
lån till leverantörer, förutbetalda kostnader, försäljningskostnader och
administrationskostnader för räkenskapsåret 2022.
Ökade råvaru-, energi- och vattenkostnader
Klimatrelaterade frågor kan påverka tillgången och priset på råmate-
rial samt öka energi- och vattenkostnader och kan därmed påverka
leverantörernas produktions- och logistikkostnader vilket kan orsaka
en ökning av koncernens kostnad för sålda varor. Klimatförändringar
kan också orsaka produktions- och distributionsstörningar, vilket också
påverkar koncernens inköpskostnader.
Naturkatastrofer
Tillgångars återvinningsvärde och nyttjandeperiod kan påverkas av
klimatrelaterade frågor, såsom naturkatastrofer, och orsaka kostnader
för nedskrivningar och förändringar i avskrivningsbelopp.
Vid uppskattning av framtida kassaflöden, såsom för nedskrivnings-
prövning, görs bemningar och antaganden som inte är kopplade till
scenarierna som beskrivs i TCFD-analysen, eftersom data som dessa
scenarier bygger på är behäftad med en hög grad av osäkerhet.
För 2022 har klimatförändringarna inte bedömts ha någon väsentlig
inverkan på de finansiella rapporterna eller på de uppskattningar och
antaganden som har gjorts vid upprättandet av års- och hållbarhets-
redovisningen.
Statliga stöd kopplat till covid-19-situationen
Gällande IAS 20 Redovisning av statliga bidrag och upplysningar om
statliga stöd – på grund av den extraordinära situation som pandemin
medfört har H&M-koncernen mottagit statliga stöd på vissa marknader
främst relaterat till hyror och bemanning. H&M-koncernen har valt att
redovisa dessa bidrag som en kostnadsreduktion av de poster som
bidragen avser. Bidragen redovisas i resultat och balansräkning när det
är rimligt säkert att bidragen kommer att erhållas och eventuella villkor
för bidragen är uppfyllda.
S. 119
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Forts Not 1 Redovisningsprinciper
Uppskattningar, antaganden och bedömningar
Vid upprättande av års- och koncernredovisningen görs uppskatt-
ningar, antaganden och bedömningar vid tillämpningen av redovis-
ningsprinciperna. Dessa påverkar redovisade belopp av tillgångar,
skulder, intäkter, kostnader och tilläggsupplysningar. Uppskattningar
och antaganden baseras på historiska erfarenheter, andra relevanta
faktorer samt förväntningar om framtiden och ses över regelbundet.
Det faktiska utfallet kan därför komma att avvika från gjorda upp-
skattningar och antaganden.
De källor till okerhet, bedömningar och antaganden som har identi-
fierats av H&M hänförs till värdering av varulager, balanserade utveck-
lingsutgifter, nedskrivningsprövningar av anläggningstillgångar, fast-
ställande av leasingperiod och låneränta som ingår i beräkningarna av
nyttjanderättstillgångar och räntebärande skulder hänförliga till lea-
singavtal samt värdering av aktuell och uppskjuten skatt, se noterna 11,
12, 13, 15 och 16.
Redovisat värde av materiella anläggningstillgångar prövas om indika-
tion på nedskrivningsbehov föreligger. Om tillgångens eller den kassa-
genererande enhetens redovisade värde, för vilken det föreligger en
indikation på nedskrivningsbehov, överstiger återvinningsvärdet (det
högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet), reduceras det
redovisade värdet till tillgångens eller den kassagenererade enhetens
återvinningsvärde. Eventuell nedskrivning redovisas i resultaträkningen
som huvudsakligen försäljningskostnader.
Den generella utgångspunkten är att en gruppering av butiker, base-
rat på en betydande grad av intäktssubstitution inklusive en andel av
online försäljningen, utgör en kassagenererande enhet och bedöms
för nedskrivningsindikatorer. Föregående år har varje butik som ut-
gångspunkt ansetts utgöra en kassagenererande enhet vid nedskriv-
ningsprövningen. Skälen för förändringen i tillvägagångssättet för att
fastställa en kassagenererande enhet är den ökade omni-närvaron och
kundupplevelsen till den gemensamma kundbasen och resulterande
betydande grad av intäktssubstitution mellan butiks- och onlineförlj-
ningskanalerna liksom inom vissa grupperingar av butiker. För ytter-
ligare information om nedskrivning, se not 13 och 15.
Sådana uppskattningar och antaganden som innebär en betydande
risk för en väsentlig justering av redovisade värden för tillgångar och
skulder under nästkommande räkenskapsår, utöver det som benämns
ovan, bems inte föreligga per 30 november 2022.
Koncernredovisningen
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och dess dotterbolag
och upprättas enligt förvärvsmetoden. De finansiella rapporterna för
moderbolaget och dotterbolagen som tas in i koncernredovisningen
avser samma period och är upprättade enligt de redovisningsprinciper
som gäller för koncernen. Koncerninterna intäkter, kostnader, ford-
ringar och skulder samt orealiserade resultat elimineras i sin helhet vid
upprättandet av koncernredovisningen. Som dotterbolag konsolideras
alla bolag där koncernen innehar eller förfogar över mer än 50 procent
av rösterna eller där koncernen genom avtal eller på annat sätt ensam
utövar ett bestämmande inflytande. Ett dotterbolag tas med i koncern-
redovisningen från förvärvstidpunkten, vilken är den dag då moder-
bolaget får ett bestämmande inflytande, och ingår i koncernredovis-
ningen fram till den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Intressebolag
Alla bolag där koncernen har betydande inflytande, men som inte kont-
rolleras av koncernen, i allmänhet sådana bolag där koncernen äger
mellan 20 och 50 procent av röstetalet, betraktas som intressebolag
och redovisas enligt kapitalandelsmetoden.
Rörelseförvärv
Vid rörelseförvärv identifieras och klassificeras förvärvade tillgångar
respektive övertagna skulder och värderas till verkligt värde vid
förvärvstidpunkten. Överstiger anskaffningsvärdet för dotterbolags-
aktierna det vid förvärvstillfället beräknade värdet av identifierbara
nettotillgångar i det förvärvade företaget redovisas skillnadsbeloppet
som koncernmässig goodwill. Understiger anskaffningsvärdet det slut-
ligen fastställda värdet av identifierbara nettotillgångar redovisas skill-
nadsbeloppet direkt i resultaträkningen. Innehav utan bestämmande
inflytande bestäms för varje transaktion antingen som en proportionell
andel av verkligt värde på identifierbara nettotillgångar eller till verk-
ligt värde. Transaktionskostnader i samband med förvärv ingår inte
ianskaffningsvärdet utan kostnadsförs direkt.
Omräkning av utländska dotterbolag
De företag som ingår i koncernen upprättar sina finansiella rapporter
iden valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag
huvudsakligen är verksamt, den så kallade funktionella valutan. Dessa
rapporter utgör grunden för koncernredovisningen. Koncernredovis-
ningen upprättas i svenska kronor, som är moderbolagets funktionella
valuta och rapporteringsvaluta. Tillgångar och skulder i utländska
dotterbolag omräknas till balansdagens kurs och resultaträkningar
omräknas till räkenskapsårets genomsnittskurs. Omräkningsdifferen-
sen till följd av detta, samt till följd av att nettoinvesteringen omräknats
till annan valutakurs vid räkenskapsårets slut än vid räkenskapsårets
början, redovisas via rapport över totalresultat i eget kapital som en
omräkningsreserv. Vid avyttring av en utländsk verksamhet redovisas
de ackumulerade omräkningsdifferenserna i resultaträkningen till-
sammans med vinsten eller förlusten från avyttringen.
Utländsk valuta
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omräknas till balans-
dagens kurs. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna
redovisas i resultaträkningen med undantag av valutakursdifferenser
avseende lån som är att betrakta som nettoinvestering i en utlandsverk-
samhet. Denna typ av valutakursdifferenser redovisas via rapport över
totalresultat i eget kapital som omräkningsdifferens. Även valutakurs-
differenser avseende lån i utländsk valuta som upptagits för att säkra
nettoinvesteringar i utlandsverksamhet redovisas i övrigt totalresultat.
Ränteinkter
Ränteintäkter redovisas i takt med att de intjänas.
Övriga avsättningar
Avsättningar redovisas i balansräkningen när det finns ett åtagande
till följd av en inträffad händelse och det är sannolikt att ett utöde av
resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet samt att en till-
förlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
En avsättning för omstrukturering redovisas när en omstrukturerings-
plan har fastställts och omstruktureringen har påbörjats eller tillkänna-
getts.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade
kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför in- eller utbe-
talningar.
S. 120
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
2. FINANSIELLA RISKER
Koncernens finansiering och hantering av finansiella risker är cen-
traliserad till koncernens finansavdelning och bedrivs utifrån en av
styrelsen fastställd finanspolicy. Finanspolicyn fastställer ramverk,
riktlinjer, mandat och ansvar för övervakning, rapportering och hante-
ring av finansiella frågor. Group treasurer ska månatligen rapportera
koncernens likviditet, finansieringsbehov och finansiella risker till CFO.
Koncernens redovisningsprinciper för finansiella instrument, inklusive
derivat, beskrivs i not 21.
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för risker i finansiella
instrument så som likvida medel, kortfristiga placeringar, kundford-
ringar, leverantörsskulder och lån. Koncernen genomför också transak-
tioner med valutaderivat i syfte att hantera valutarisker som uppstår
ikoncernens verksamhet.
Risker relaterade till dessa instrument är främst:
Ränterisker avseende skulder till kreditinstitut, likvida medel
och kortfristiga placeringar.
Valutarisker avseende flöden samt finansiella tillgångar
i utländska valutor.
Kreditrisker och Motpartsrisker hänförliga till finansiella tillgångar
och derivatpositioner.
Likviditetsrisk och Finansieringsrisk avseende likviditet och
kassaflöde samt finansiering och refinansiering av koncernens
kapitalbehov.
Ränterisk
Ränterisk är risken att förändringar i räntenivån ska påverka resulta-
tet och verkligt värde av tillgångar och skulder negativt. Koncernens
exponering mot risker för förändring av räntenivåer hänför sig till lik-
vida medel, kortfristiga placeringar samt skulder till kreditinstitut och
finansiell leasing. Den ursprungliga löptiden på placeringarna är som
längst på tre månader per bokslutsdagen. Koncernens likvida medel
och kortfristiga placeringar uppgick på balansdagen till MSEK 21 707
(27 471). Lån samt leasing per balansdagen uppgick till MSEK 72 635
(66 691). Enräntehöjning med 1 procentenhet på dessa belopp skulle
innebära en ökad ränteintäkt med MSEK 222 (176) på likvida medel och
kortfristiga placeringar samt en ökad räntekostnad på MSEK 544 (450)
på extern upplåning och finansiell leasing. En motsvarande räntesänk-
ning skulle medföra en minskad ränteintäkt med samma belopp samt
minskad räntekostnad för det som hänför sig till skulder till kreditinsti-
tut och leasing.
Koncernens exponering till reformeringen av interbank räntor (IBOR) är
begränsad. Per 30 november 2022 föreligger inga utnyttjade kredit-
faciliteter som refererar till IBOR.
Valutarisk
Fluktuationer i valutakurser medför en risk att dessa får en negativ
inverkan på bolagets finansiella ställning, lönsamhet och kassaflöde.
H&M påverkas av fluktuationer i valutakurser genom transaktions-
exponering och omräkningsexponering. Transaktionsexponering upp-
kommer genom att försäljning och inköp sker i valutor som skiljer sig
från bolagets redovisningsvaluta. Omräkningsexponering uppstår vid
omräkning av dotterbolags resultat, tillgångar, skulder och eget kapital
till koncernens redovisningsvaluta SEK.
Valutaexponering i finansiella instrument
H&M:s valutarisk i finansiella instrument är främst relaterad till finan-
siella placeringar, leverantörsskulder och derivat. Koncernens leveran-
törsskulder i utländska valutor handhas huvudsakligen i Sverige och är
till största delen kurssäkrade med terminskontrakt. Mot bakgrund av
ovanstående skulle en förändring av den svenska kronans värde med
10 procent i förhållande till andra valutor ge en obetydlig momentan
resultateffekt relaterad till innehav av finansiella instrument per balans-
dagen. Säkringsreserven i eget kapital skulle vid en förstärkning av den
svenska kronan med 10 procent påverkas positivt med cirka MSEK 542
(849) före beaktande av skatteeffekt, varav MSEK 1 207 (1 590) avser
EUR och MSEK -1 892 (-2 254) avser USD. Koncernens exponering avse-
ende utestående derivatinstrument redovisas i not 21.
Årets rörelseresultat i koncernen har påverkats av valutakursdifferen-
ser avseende varuflöden med MSEK 143 (-120).
Transaktionsexponering i kommersiella flöden
Betalningsflöden i form av kund- respektive leverantörsbetalningar
i utländska valutor orsakar valutaexponering för koncernen. I syfte
att hantera valutarisken avseende förändringar i valutakurser säkrar
koncernen valutakurserna inom ramen för finanspolicyn. Valutarisk-
exponeringen hanteras centralt. En stor andel av koncernens försälj-
ning sker i EUR och koncernens mest betydelsefulla inköpsvalutor är
USD och EUR. Förändringar av USD-kursen gentemot EUR utgör den
enskilt största transaktionsexponeringen inom koncernen. För att valu-
tasäkra varuflöden i utländsk valuta och därmed reducera effekterna
av framtida valutakursrörelser, terminssäkras koncernens varuinköp
och för huvuddelen även relaterade prognostiserade inflöden från
försäljningsbolagen löpande fullt ut. Den genomsnittliga löptiden
utestående terminskontrakt är cirka tre månader. Samtliga derivat har
en ursprunglig löptid som är kortare än ett år.
Omräkningsexponering vid konsolidering av enheter utanför Sverige
Förutom transaktionsexponeringens effekter påverkas resultatet
även av valutaeffekter som uppstår på grund av kursutvecklingen i de
olika utländska dotterbolagens lokala valutor gentemot den svenska
kronan jämfört med samma period föregående år. Det underliggande
resultatet på en marknad kan vara oförändrat i lokal valuta, men öka
i kronor om den svenska kronan försvagats eller omvänt om kronan
stärkts. Omräkningseffekter uppstår även på koncernens nettotill-
gångar vid konsolidering av de utländska bolagens balansräkningar
(omräkningsexponering i balansräkningen). Balansposter vars omvärde-
ring påverkar koncernens resultaträkning, såsom interna skulder och
korta interna fordringar, ska valutasäkras fullt ut. Nettoinvesteringar i
utländsk valuta får säkras helt eller delvis med hjälp av skuld i samma
valuta med hjälp av en så kallad equity hedge. Per 30 november 2022
säkras delar av nettoinvesteringarna på detta sätt. Målsättningen med
säkringen är att i gruppens konsoliderade räkenskaper skydda majori-
teten av värdet av nettoinvesteringar i EUR mot valutakursuktuationer
i EUR/SEK.
Kreditrisk och motpartsrisk
Kreditrisk är risken för att H&M:s motparter inte kan stå för sina åtag-
anden och därmed förorsakar förluster för H&M-koncernen. Finansiell
kreditrisk uppstår främst som motpartsrisk i form av placeringar eller
likvida medel på bankkonton, samt som fordringar på banker hänförliga
till övervärden i derivatinstrument. Finanspolicyn anger maximalt pla-
cerat belopp och löptid för placeringar och likvida medel på bankkon-
ton vid olika rating. Kreditexponering, per den 30 november 2022, mot-
svaras av det bokförda värdet på likvida medel MSEK 21 707 (27 471),
kundfordringar MSEK 3 014 (3 059) och övrigt MSEK 4 777 (7 373), totalt
MSEK 29 498 (37 903). Den egna kreditverksamheten har avvecklats
och sköts nu i samarbete med extern part.
Koncernen strävar efter ramavtal om netting (ISDA) med alla motparter
för transaktioner i derivatinstrument. Tillgångar och skulder relaterade
till derivatinstrument nettas inte i balansräkningen.
S. 121
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Forts Not 2 Finansiella risker
2022
DERIVAT
TILLGÅNGAR
DERIVAT
SKULDER
Bruttobelopp 681 1 365
Effekt av nettingsavtal -665 -665
Nettoposition 16 700
2021
DERIVAT
TILLGÅNGAR
DERIVAT
SKULDER
Bruttobelopp 1 422 1 015
Effekt av nettingsavtal -790 -790
Nettoposition 632 225
Likviditetsrisk och finansieringsrisk
Likviditetsrisk avser risken att H&M-koncernen inte kan uppfylla sina
betalningsåtaganden på grund av bristande likviditet. Finansieringsrisk
avser risken att finansiering av koncernens kapitalbehov samt refinan-
siering av utestående lån försvåras eller fördyras.
Strategin för H&M-koncernens likviditetsplanering och finansiering är
att bibehålla en god betalningsberedskap samt identifiera och täcka
finansieringsbehov som uppstår i koncernen. Likviditets- och finansie-
ringsriskerna regleras i H&M-koncernens finanspolicy på så sätt att
låneförfall skall fördelas över tid samt att kassa och outnyttjade kredit-
faciliteter ska täcka bolagets prognostiserade kortfristiga likviditets-
behov. Kortfristiga skulder i form av leverantörsskulder, skulder till
kreditinstitut och övriga skulder uppgick till MSEK 28 273 (25 967) per
den 30 november 2022. Likvida medel och kortfristiga placeringar var
MSEK 21 707 (27 471). Summan av likvida medel, kortfristiga placeringar
och outnyttjade kreditfaciliteter var MSEK 39 176 (42 649).
Per den 30 november 2022 hade koncernen räntebärande skulder om
MSEK 10 778 (9 614) i form av lån från kreditinstitut och företagscerti-
fikat. Därutöver har koncernen outnyttjade kreditfaciliteter om MSEK
17 469 (15 178). Den genomsnittliga löptiden på räntebärande skulder
och outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 4,3 (5,6) år. Löptiderna på
utestående räntebärande skuld och outnyttjade kreditfaciliteter för-
delas enligt nedan tabell.
ÅR
FÖRETAGS -
CERTIFIKAT
OBLIGA-
TIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
OUTNYTTJADE
KREDIT-
FACILITETER
2022 350
2023 600 2 369
2024
2025 3 275
2026
2 000
2027 14 194
2028
2029 5 459
Total MSEK 950 5 459 4 369 17 469
Betalningsprocess för leverantörer
H&M-koncernens betalningsvillkor till leverantörer av kommersiella
varor är i linje med branschstandard. Vissa leverantörer väljer att sälja
sina fordringar och H&M-koncernen kan, på begäran, presentera
banker som kan köpa dessa fordringar. Detta arrangemang har, till-
sammans med de underliggande handelsavtalen, analyserats utifrån
ett antal indikatorer där alla uppfyller kraven för att dessa transaktio-
nerska redovisas som leverantörsskulder.
3. SEGMENTSREDOVISNING
Koncernens verksamhet består i huvudsak av försäljning av kläder,
accessoarer, skor, kosmetik, hemtextil och inredningsartiklar till kon-
sument. Den interna uppföljningen av verksamheten sker per land av
koncernchefen som är koncernens högsta verkställande beslutsfat-
tare. Varje land är därmed ett rörelsesegment. I de olika länderna säljs
dock liknande produkter via liknande försäljningskanaler till liknande
kunder. Varuinköpen sker gemensamt för koncernen. Flera länder
harlikartade ekonomiska egenskaper, såsom långsiktiga ekonomiska
resultat såväl som rörelse- och finansiella risker. Mot bakgrund av
dettakan länderna enligt IFRS 8 slås samman i segmentsredovis-
ningen. H&M-koncernen har gjort sammanslagningar till segmenten
Asien och Oceanien, Europa och Afrika samt Nord- och Sydamerika.
Moderbolaget tillsammans med dotterbolag utan extern omsättning
redovisas separat under rubriken Koncerngemensamt. De redovis-
ningsprinciper som används i segmentsredovisningen är samma som
ikoncernredovisningen. Transaktioner mellan segment sker enligt
normala kommersiella villkor.
2022 2021
Asien och Oceanien
Extern nettoomsättning 29 385 26 304
Rörelseresultat 689 427
Rörelsemarginal, % 2,3 1,6
Tillgångar, exklusive skattefordringar och
interna fordringar
13 269 11 579
Skulder, exklusive skatteskulder och
interna skulder
3 354 2 789
Investeringar 385 280
Avskrivningar och nedskrivningar 1 393 1 467
Europa och Afrika
1
Extern nettoomsättning 143 180 132 434
Rörelseresultat 353 2 884
Rörelsemarginal, % 0,2 2,2
Tillgångar, exklusive skattefordringar och
interna fordringar
31 391 29 221
Skulder, exklusive skatteskulder och
interna skulder
16 725 15 355
Investeringar 2 351 1 556
Avskrivningar och nedskrivningar 4 216 3 868
S. 122
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Forts Not 3 Segmentsredovisning
2022 2021
Nord- och Sydamerika
Extern nettoomsättning 50 988 40 229
Rörelseresultat 1 247 886
Rörelsemarginal, % 2,4 2,2
Tillgångar, exklusive skattefordringar och
interna fordringar
17 552 16 494
Skulder, exklusive skatteskulder och
interna skulder
8 887 8 491
Investeringar 1 185 625
Avskrivningar och nedskrivningar 2 542 2 671
Koncerngemensamt
Nettoomsättning till andra
segment
68 241 54 775
Rörelseresultat 4 880 11 078
Rörelsemarginal, % 7,2 20,2
Tillgångar, exklusive skattefordringar och
interna fordringar
110 087 114 027
Skulder, exklusive skatteskulder och
interna skulder
97 209 88 086
Investeringar 2 090 1 003
Avskrivningar och nedskrivningar 14 428 14 314
Elimineringar
Nettoomsättning till andra
segment
-68 241 -54 775
Totalt
Extern nettoomsättning 223 553 198 967
Rörelseresultat 7 169 15 255
Rörelsemarginal, % 3,2 7,7
Finansnetto -953 -955
Resultat efter finansiella poster 6 216 14 300
Tillgångar, exklusive skattefordringar
och interna fordringar
172 299 171 321
Skulder, exklusive skatteskulder och
interna skulder
126 175 114 721
Investeringar 6 011 3 464
Avskrivningar och nedskrivningar 22 579 22 320
1) Sydafrika.
Rörelseresultatet per segment är baserat på hur H&M internt i koncer-
nen följer resultatet och det kan avvika från det skattemässiga resulta-
tet per marknad. Samtliga effekter av IFRS 16 inkluderas inom rubriken
Koncerngemensamt. Nedskrivning av anläggningstillgångar om totalt
MSEK 218, till följd av nedskrivningsprövning, fördelar sig mellan seg-
menten enligt följande: Asien och Oceanien MSEK 48, Europa och
Afrika MSEK 92 samt Nord- och Sydamerika MSEK 78. Se ytterligare
information i not 13.
Koncernens materiella anläggningstillgångar uppgick per den 30 novem-
ber 2022 till MSEK 82 736 (79 662). Anläggningstillgångarna fördelar sig,
per land, huvudsakligen i enlighet med respektive lands storlek om -
sättningsmässigt. Per 30 november 2022 uppgick materiella anlägg-
ningstillgångar i Sverige till MSEK 4 101 (3 969), i Storbritannien till
MSEK 6 856 (8 112), i USA till MSEK 17 897 (17 286) och i Frankrike till
MSEK 2 724 (2 473).
4. NETTOOMSÄTTNING
Koncernens intäkter genereras i huvudsak av försäljning av kläder,
accessoarer, skor, kosmetik, hemtextil och inredningsartiklar till kon-
sument. Kunderna är i huvudsak privatpersoner där samma pris gäller
för samtliga kunder. Eventuella prisreduktioner är generella och inte
riktade till någon specifik individ. Försäljningsintäkterna redovisas med
avdrag för mervärdesskatt, returer och rabatter som nettoomsättning
i resultaträkningen. Intäkterna för både butiks- och onlineförsäljning
redovisas i samband med försäljning till kund och baseras på det land
där butiken ligger eller onlinekunden bor. Vid butiksförsäljning så för-
faller alltså transaktionspriset till betalning direkt vid kundens köp och
mottagande av varan i butiken. Vid onlineförsäljning innebär principen
att intäkten redovisas när kontrollen över varorna anses vara föryttad
från H&M-koncernen.
Returrätt möter minst respektive lands lokala regler och utifrån histo-
risk data och bästa bemning beräknas en returreserv samt en till-
gång för rätten att återfå produkter från kunder som bruttoredovisas
under Övriga kortfristiga skulder och Varulager.
Betalningsvillkoren är desamma för alla kunder vid kontant- och kortbe-
talning och ersättningsbeloppet är inte rörligt. På vissa marknader
(framförallt online) så erbjuds i samarbete med extern partner betalnings-
villkor som möjligr senare betalning med faktura såsom vanligtvis
efter 30 dagar.
Presentkort erbjuds i många länder och ger generellt sett upphov till
en skuld i respektive berört land fr o m inköpstillfället. Intäkt redovisas
då vid det eventuella nyttjandet av kortet alternativt vid kortets förfall.
Franchiseförsäljningen består av två komponenter; försäljning av varor
till franchisetagare som redovisas vid leverans av varor samt franchise-
avgift som redovisas vid franchisetagarens förljning till konsument.
De poäng som medlemmar i H&M:s lojalitetsprogram kan tjäna in och
i framtiden använda i form av rabatter motsvarar en rättighet som de
inte skulle ha utan att ingå detta avtal. Intjänade poäng som ej nytt-
jats bokförs som en kortfristig skuld samt en reducerad intäkt för att
motsvara den framtida intäktsreduktion som uppstår vid nyttjande av
rabatter för de utfärdade poängen. En intäkt redovisas när poängen
nyttjas eller förfaller, vilket sker högst tolv månader efter intjänandet.
Koncernen tillämpar den praktiska lösningen att inte lämna information
om ouppfyllda prestationsåtaganden då dessa alltså är en del av avtal
som har en ursprunglig förväntad löptid på högst ett år. Skulden är
baserad på verkligt värde beräknat per utestående poäng.
MSEK
30 NOVEMBER 2022 2021
Avtalsskulder
1
1 110 1 156
Hela den ingående balansen har redovisats som intäkt under året.
1) Varav 1 110 som Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter (1 325 som Upplupna
kostnader och förutbetalda intäkter och -169 som Övriga kortfristiga skulder).
S. 123
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Forts Not 4 Nettoomsättning
Koncernens intäkter uppvisar säsongsvariationer. Under räkenskaps-
året är vanligen det första kvartalet det svagaste och det sista kvartalet
det starkaste.
2022
ANTAL
BUTIKER
30 NOV
2022 2021
ANTAL
BUTIKER
30 NOV
2021
USA 33 406 520 27 614 548
Tyskland 31 634 430 28 001 441
Storbritannien 16 338 246 13 901 265
Frankrike 10 285 201 9 224 216
Sverige 8 286 137 8 292 148
Italien 7 080 164 6 244 169
Nederländerna 6 185 114 5 676 121
Kanada 6 172 97 4 932 98
Schweiz 6 146 90 5 345 93
Polen 5 993 188 5 105
190
Övriga 92 028 2 278 84 633
2 512
Totalt 223 553 4 465 198 967
4 801
5. INTÄKTER FRÅN KONCERNBOLAG
Moderbolagets interna omsättning utgörs av royalty MSEK 3 942 (3 914)
och övrigt MSEK 37 (39) från koncernbolag.
6. KOSTNADER PER KOSTNADSSLAG
Kostnaderna för koncernen fördelas på tre funktioner: kostnad sålda
varor, försäljningskostnader och administrationskostnader. I kostnad
sålda varor ingår alla kostnader för att designa, producera samt trans-
portera varorna till distributionscentraler. Exempel på kostnader som
ingår i detta, utöver rena inköpskostnaden för produkterna, är frakter,
tull, miljöavgifter, personal- och lokalkostnader på inköpsavdelningen,
IT-kostnader relaterade till inköp och logistik samt hanteringskostnader
i distributionscentraler och fraktkostnader från lager till butik. I posten
försäljningskostnader ingår butikskostnader såsom löner och hyror,
marknadsföringskostnader, hanteringskostnader i påfyllnadslager för
butiker, fraktkostnader till onlinekunder, IT-kostnader relaterade till
butik och försäljning samt centrala stödfunktioner relaterade till för-
säljning. I posten administrationskostnader ingår kostnader för övriga
centrala stödfunktioner såsom löner, hyror och IT- kostnader för admi-
nistrativa system.
För upplysningar om lönekostnader, se not 7, och för avskrivningar och
nedskrivningar, se not 9.
7. LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
2022
STYRELSE,
VD,
LEDNINGS-
GR U PP,
N
N
ÖVRIGA
ANSTÄLLDA
SOCIALA
KOST-
NADER
TOTALT
RAV
PENS.
TOTALT
RAV
PENS.
STYRELSE,
VD,
KONCERN-
LEDNING
Sverige,
moderbolaget 29 -5 -13 4
Dotterbolag 73 33 202 7 686 817 24
Koncernen
totalt 102 33 202 7 681 804 28
2021
STYRELSE,
VD,
LEDNINGS-
GR U PP,
N
N
ÖVRIGA
ANSTÄLLDA
SOCIALA
KOST-
NADER
TOTALT
RAV
PENS.
TOTALT
RAV
PENS.
STYRELSE,
VD,
KONCERN-
LEDNING
Sverige,
moderbolaget 21 -46 -53 4
Dotterbolag 54 30 407 7 430 759 18
Koncernen
totalt
75 30 407 7 384 706 22
De negativa sociala- och pensionskostnaderna i moderbolaget förklaras av en korrigering från
Fora avseende år 2004-2008.
Styrelsearvoden
Årets utbetalda styrelsearvoden uppgick i enlighet med årsstämmo-
beslut 2021 till SEK 6 825 000 (6 825 000). Styrelsearvode betalades
enligt följande:
Karl-Johan Persson, ordförande SEK 1 700 000
Stina Bergfors SEK 650 000
Anders Dahlvig SEK 825 000
Lena Patriksson Keller SEK 650 000
Christian Sievert SEK 875 000
Erica Wiking Häger SEK 825 000
Niklas Zennström SEK 650 000
Danica Kragic Jensfelt SEK 650 000
Arvodena har utbetalats i enlighet med beslut som fattades vid års-
stämman 2021. Detta betyder att arvode utgår för tiden fram tills nästa
årsstämma hålls dvs, för perioden 6 maj 2021 till 4 maj 2022. Utbetal-
ning av beloppen skedde efter årsstämman 2022.
Styrelsen består från årsstämman den 4 maj 2022 av åtta stämmovalda
ordinarie ledamöter. Därtill kommer tre arbetstagarrepresentanter och
tre suppleanter för dessa. I styrelsen ingår åtta kvinnor och sex män.
Sex av fjorton ledamöter är anställda i bolaget.
Styrelseledamoten Lena Patriksson Keller är majoritetsägare i Patriks-
son Group AB som har haft afrsförbindelser med H&M under året.
Transaktionerna har skett på marknadsmässiga grunder och ersätt-
ningen för 2022 uppgick till MSEK 10,6 (6,4). Utestående mellanhavande
per 30 november 2022 uppgick totalt till MSEK 0,2 (0,3). Erica Wiking
ger är partner på advokatbyrån Mannheimer Swartling som har haft
affärsförbindelser med H&M under året. Transaktionerna har skett på
marknadsmässiga grunder och ersättningen för 2022 uppgick till
MSEK 3,9 (1,9). Utestående mellanhavande per 30 november 2022 upp-
gick totalt till MSEK 0,1 (0,1).
S. 124
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Forts Not 7 Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare baserar sig på beslut för
riktlinjer som årligen tas av årsstämman, se förvaltningsberättelsen
sidorna 80-83.
Ersättning till vd
Ersättning till vd har under räkenskapsåret 2022 i form av lön och
förmåner utgått med MSEK 14,7 (14,2). Det utgick inte någon rörlig
ersättning avseende räkenskapsåret 2022, dvs MSEK 0,0 (7,1). Rörlig
ersättning avseende räkenskapsåret 2021 om MSEK 7,1 betalades ut
och kostnadsfördes första kvartalet 2022, vilket upplystes om i års-
redovisningen 2021. Pensionsvillkor för vd omfattas av premiepension
samt av ITP-planen. Den sammanlagda pensionskostnaden ska uppgå
till totalt 30 procent av den fasta lönen. Pensionskostnad uppgick till
MSEK 4,3 (4,3). Vd:s pensionsålder är 65.
Vd har 12 månaders uppsägningstid. I det fall företaget säger upp
anställningsavtalet utgår dessutom en årslön såsom avgångsvederlag.
Anställningsvillkor för verkställande direktör beslutas av styrelsen.
Pension till en tidigare vd
En tidigare vd gick i pension den 1 september 2009. Den totala skuld-
förda pensionsförpliktelsen, som baseras på att denne under de tre
första åren uppbar pension motsvarande 65 procent av den fasta
lönen och därefter livsvarig ålderspension motsvarande 50 procent
av samma lön, uppr till MSEK 97,5 (125,6). I årets förändring av skuld-
förd pensionsförpliktelse ingår aktuariella vinster om MSEK 22,0 (3,2).
Kostnaden för pension till tidigare vd ingår i posten ”därav pension till
styrelse, vd, ledningsgrupp.”
Ersättning till ledningsgrupp
Ledningens sammansättning per den 30 november 2022 omfattade
utöver vd, 14 personer (14) varav fem är kvinnor. Ledningsgruppen
utgörs, utöver vd, av finanschef, ansvarig för varumärket H&M, ansva-
rig för portfolio brands, ansvarig för business ventures, ansvarig för
business tech och CTO samt chefer för följande koncernfunktioner:
growth, strategy & transformation, people & organisational develop-
ment, hållbarhet, supply chain, kommunikation, the laboratory och
group strategy counsel.
Ersättning till ledningsgruppen, förutom till vd, har under räkenskaps-
året 2022 i form av lön och förmåner utgått med MSEK 58,2 (53,7).
Detutgick inte någon rörlig ersättning avseende räkenskapsåret 2022,
dvs MSEK 0,0 (14,9). Rörlig ersättning avseende räkenskapsåret 2021
om MSEK 14,9 betalades ut och kostnadsfördes första kvartalet 2022,
vilket upplystes om i årsredovisningen 2021. Pensionskostnad för led-
ningsgruppen uppgick under året till MSEK 23,9 (17,5). För tjänstemän-
nen i ledningsgruppen finns regler om tillägg till ålderspension utöver
ITP-plan. Pensionsåldern varierar mellan 62 och 65 år. Åtagandet har
delvis täckts genom att separata försäkringar har tecknats.
H&M Incentive Program (HIP)
På en extra bolagsstämma den 20 oktober 2010 beslutades om ett
belöningsprogram för samtliga anställda inom H&M-koncernen.
Programmet initierades av familjen Stefan Persson genom en gåva,
om 4 040 404 H&M-aktier till ett värde om cirka 1 miljard kronor, till en
svensk stiftelse, Stiftelsen H&M Incentive Program.
Alla anställda i H&M-koncernen, oavsett befattning och lönenivå, om-
fattas av programmet enligt samma grundprincip utifrån arbetad tid,
heltid eller deltid. De anställdas tidigare arbetade år tillgodoräknas i
kvalifikationstiden, vilken uppgår till fem år, om inte lokala regler kräver
annat. Grundregeln är att utbetalning pårjas tidigast vid 62 års ålder.
Det kommer dock att finnas möjlighet att få sina andelar utbetalda
redan efter tio anställningsår, dock tidigast 2021.
Årsstämman 2013 beslutade att ändra grunden för framtida avsättningar
till HIP. Den tidigare kopplingen till utdelningsökning är numera borttagen,
istället är grunden för avsättningar till HIP 10 procent av ökningen av
bolagets vinst efter skatt mellan två räkenskapsår i följd. Vinstökningen
beräknas på vinst efter skatt före avsättning till HIP. Vid beräknandet
avavsättning till HIP för år 2 ska således det årets vinst efter skatt jäm-
föras mot år 1:s vinst efter skatt före avsättning till HIP. Detta för att båda
åren ska ha samma jämförelsegrund, dvs vinst efter skatt före avsätt-
ning till HIP. Den första avsättningen till HIP baserat på en vinstökning
gjordes för räkenskapsåret som slutade den 30 november 2013.
Avsättning till HIP för ett räkenskapsår kostnadsförs under det år som
den hänför sig till. Exempel: vinsten efter skatt år 1 är 100. Vinsten efter
skatt år 2 är 130, avsättningen ska då vara 3 och kommer att kostnads-
föras under år 2.
Det finns ett tak som träder in för att begränsa storleken på avsättningen
när vinstökningen mellan två år kan ses som oproportionellt stor. Taket
är satt till 2 procent av årets vinst efter skatt före avsättning till HIP.
Avsättningarna till stiftelsen ska placeras i H&M-aktier. Utöver detta
finns inget åtagande för H&M.
I koncernredovisningen redovisas kostnaderna för belöningsprogram-
met enligt reglerna för kortfristiga vinstandels- och bonusplaner enligt
IAS 19. Kostnaderna redovisas när beloppet är fastsllt och en för-
pliktelse föreligger. Beloppet överförs till stiftelsen under kommande
räkenskapsår.
För 2022 tillfördes avsättning till belöningsprogrammet MSEK 0 (224)
baserat på grunden för avsättning till HIP som beslutades vid årsstäm-
man 2013 och som beskrivs ovan.
8. MEDELANTALET ANSTÄLLDA
2022
TOTALT
ANDEL
N %
2021
TOTALT
ANDEL
N %
Sverige 10 447 27 10 540 25
Norge 1 663 8 1 643 9
Danmark 1 436 8 1 508 9
Storbritannien 7 140 25 7 081 24
Schweiz 1 599 15 1 666 14
Tyskland 9 371 22 9 592 19
Nederländerna 2 282 16 2 313 17
Belgien 2 073 28 2 192 27
Österrike 1 774 12 1 819 10
Luxemburg 197 16 199 15
Finland 778 5 779 4
Frankrike 4 646 23 4 388 24
USA 11 191 34 12 416 35
Spanien 3 947 20 4 046 23
Polen 5 930 16 5 999 16
Tjeckien 1 075 13 1 048 18
Portugal 604 15 644 15
Italien 3 551 26 3 482 24
Kanada 1 704 25 1 597 24
S. 125
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Forts Not 8 Medelantalet anställda
2022
TOTALT
ANDEL
N %
2021
TOTALT
ANDEL
N %
Slovenien 163 5 141 6
Irland 388 16 375 17
Ungern 888 14 853 14
Slovakien 323 14 248 15
Grekland 973 17 813 16
Kina 6 562 23 7 898 25
Hongkong 526 36 684 36
Japan 1 789 26 1 972 27
Ryssland
1
3 861 23 4 791 24
Sydkorea 1 041 25 583 21
Turkiet 1 439 44 1 495 44
Rumänien 998 17 998 19
Kroatien 283 8 281 9
Singapore 301 33 371 33
Bulgarien 298 20 308 22
Lettland 106 16 122 13
Malaysia 890 49 632 51
Mexiko 1 908 47 1 761 46
Chile 2 070 42 1 708 43
Litauen 210 7 188 7
Serbien 231 16 223 16
Estland 199 5 201 6
Australien 1 527 27 1 049 11
Filippinerna 712 50 499 47
Taiwan 285 28 283 27
Peru 682 47 631 46
Macao 10 40 36 39
Indien 2 228 62 1 763 61
Sydafrika 1 019 43 826 36
Puerto Rico 62 39 56 38
Cypern 59 27 37 24
Nya Zeeland 216 28 224 29
Kazakstan 272 31 219 31
Colombia 359 49 267 46
Island 79 15 79 11
Vietnam 378 43 383 45
Georgien 96 10 100 11
Ukraina 243 23 315 27
Uruguay 276 31 241 28
BosnienHercegovina 40 8 26 12
Belarus
1
42 26 90 24
Nordmakedonien 27 11
Ecuador 415 41
Kosovo 36 31
Övriga länder 604 61 653 75
Totalt 106 522 25 107 375 26
1) Verksamheten i Ryssland och Belarus har avvecklats under räkenskapsåret 2022.
9. AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR
Avskrivningar har beräknats till 12,5 procent av inventariers och hyres-
rätters anskaffningsvärden samt till 20 procent på datorutrustning och
bilar. Avskrivningar på balanserade utvecklingsutgifter beräknas till
10-20 procent av anskaffningsvärdet.
Byggnader avskrives med 3 procent av anskaffningsvärdena. På mark-
värden görs ingen avskrivning. Årets avskrivningar fördelar sig i resul-
taträkningen enligt tabellen nedan.
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Kostnad sålda varor 1 709 1 617
Försäljningskostnad 19 928 19 831
Administrationskostnad 942 872 20 23
Totalt
1
22 579 22 320 20 23
1) Varav nedskrivningar och förluster vid utrangeringar för koncernen om MSEK 1 494 (925)
och 0 (0) för moderbolaget.
Avskrivningar avseende nyttjanderättstillgångar ingår ovan för koncer-
nen med MSEK 12 105 (11 988) fördelat på kostnad såld vara MSEK 810
(881), försäljningskostnad MSEK 10 950 (10 730) samt administrations-
kostnad MSEK 345 (377).
10. REVISIONSARVODEN
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Deloitte
Revisionsuppdrag 54,9 49,5 14,0 13,5
Revision utöver
revisionsuppdrag
4,2 4,6
Skatterådgivning 1,0 0,5
Övrig rådgivning 2,4 2,3
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 2,7 13,8
Totalt 65,2 70,7 14,0 13,5
11. SKATT
Inkomstskatter i resultaträkningen utgörs av aktuell och uppskjuten
skatt för svenska och utländska dotterbolag. Aktuell skatt är skatt som
ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år samt justering av aktuell
skatt hänförlig till tidigare perioder. Inkomstskattesatsen för respektive
land tillämpas.
S. 126
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Forts Not 11 Skatt
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med ut gångs-
punkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga vär-
den på tillgångar och skulder. Uppskjuten skatt beräknas med hjälp av
de skattesatser som förväntas gälla för den period då fordringarna
avräknas eller skulderna regleras, baserat på de skattesatser (och den
skattelagstiftning) som föreligger på balansdagen. Uppskjuten skatte-
skuld redovisas för alla temporära differenser utom då den avser good-
will eller avser en tillgång eller skuld i en transaktion som inte är ett
företagsförvärv och som, vid tidpunkten för förvärvet, varken påverkar
redovisad eller skattepliktig vinst eller förlust under perioden. Vidare
beaktas temporära skillnader som hänför sig till investeringar i dotter-
bolag och intresseföretag endast i den mån det är sannolikt att den
temporära differensen kommer att återföras under överskådlig fram-
tid. Uppskjutna skattefordringar för temporära skillnader och under-
skotts avdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa
kommer att kunna utnyttjas.
De uppskjutna skattefordringarnas redovisade värden prövas vid varje
balansdag och minskas i den utsträckning det inte längre bedöms
sanno likt att de kan utnyttjas.
Globala företag som H&M är emellanåt involverade i skatteprocesser
av varierande omfattning och i olika stadier. H&M-koncernen utvärde-
rar löpande pågående skatteprocesser. När det är sannolikt att ytterli-
gare skatt ska erläggas och det är möjligt att göra en rimlig bemning
av utfallet sker erforderlig reservering. Per balansdagen pågår skatte-
processer i några länder gällande internprissättning. H&M-koncernen
har gjort en bedömning av sannolikt utfall och reserverat denna skatte-
kostnad. Per balansdagen uppgår denna reserv totalt till MSEK 183
(513). I denna bedömning har hänsyn bland annat tagits till om dubbel-
beskattningsavtal föreligger och om skillnad i skattesats mellan länder
föreligger.
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Skattekostnad (-) / skatteintäkt (+):
Aktuell skatt
Periodens skattekostnad -2 434 -3 295 -139 -831
Justerad skattekostnad
avseende tidigare år -924 -81 0 0
Summa -3 358 -3 376 -139 -831
Uppskjuten skatteintäkt (+) /
skattekostnad (-) avseende:
Varulager -156 138
Underskottsavdrag i dotterbolag 19 -924
Pensionsavsättningar -30 -43 -10 6
Immateriella
anläggningstillgångar 173 193
Materiella anläggningstillgångar 804 728
Hyresrelaterade reservationer -282 -155
Övriga temporära skillnader 300 43
Effekt av förändrade skattesatser -120 106
Summa 708 86 -10 6
Totalt -2 650 -3 290 -149 -825
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Uppskjuten skatt redovisad i övrigt
totalresultat avseende:
Säkringsreserv 87 26
Förmånsbestämda
pensionsplaner -9 -43 -4 -1
Summa 78 -17 -4 -1
Avstämning mellan gällande
skattesats och effektiv skattesats:
Förväntad skattekostnad enligt
svensk skattesats 20,6% (21,4%) -1 280 -3 060 -2 003 -2 590
Skillnad i utländska skattesatser -76 19
Ej avdragsgillt/ej skattepliktigt -228 -193 -7 -27
Övrigt -22 -81
Skatt tidigare år -924 -81 0
Skattefri utdelning dotterbolag 1 861 1 792
Effekt av förändrade skattesatser -120 106
Totalt -2 650 -3 290 -149 -825
Redovisade uppskjutna
skattefordringar avser:
Varulager 386 363
Underskottsavdrag i dotterbolag 98 73
Pensionsavsättningar 88 112 71 86
Immateriella anläggningstillgångar 173 182
Materiella anläggningstillgångar 1 450 1 185
Hyresrelaterade reservationer 1 866 1 906
Säkringsreserv 121 144
Övriga temporära skillnader 2 355 1 661
Totalt 6 537 5 626 71 86
Redovisade uppskjutna
skatteskulder avser:
Varulager 331 172
Pensionsavsättningar 38
Immateriella anläggningstillgångar 982 1 178
Materiella anläggningstillgångar 1 355 1 853
Hyresrelaterade reservationer 26 112
Säkringsreserv 168 119
Övriga temporära skillnader 373 167
Totalt 3 273 3 601
Koncernen har per balansdagen inga underskottsavdrag som inte mot-
svaras av redovisade uppskjutna skattefordringar. Endast en oväsentlig
andel av underskottsavdragen har en begränsad nyttjandetid.
S. 127
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
12. IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar med begränsad livslängd redovisas till anskaff-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar. Avskrivningar fördelas linjärt över till-
gångarnas förväntade nyttjandeperiod.
Utgifter för utveckling balanseras i den mån dessa bems komma
att ge framtida ekonomiska fördelar och anskaffningsvärdet kan fast-
ställas på ett tillförlitligt sätt. Det redovisade värdet inkluderar direkta
utgifter för förvärvade tjänster, kostnader för anställd personal och
material samt indirekta utgifter som kan hänföras till tillgången. Övriga
utgifter för utveckling samt underhålls- och utbildningsinsatser redo-
visas i resultaträkningen som kostnad när de uppkommer.
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet för dotter-
bolagsaktierna överstiger det vid förvärvstillfället beräknade värdet av
identifierbara nettotillgångar i det förvärvade företaget. Goodwill vid
förvärv av dotterbolag redovisas som immateriella tillgångar. Immate-
riella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod inklusive goodwill
testas årligen eller oftare om det finns en indikation på värdenedgång
för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov. Om tillgångens redo-
visade värde överstiger återvinningsvärdet (det högsta av nettoförsälj-
ningsvärdet och nyttjandevärdet) sker nedskrivning med erforderligt
belopp. Eventuell nedskrivning redovisas i resultaträkningen.
KONCERNEN
2022 2021
Hyrestter och liknande rättigheter
Ingående anskaffningsvärde 1 162 1 097
Årets anskaffningar 10 173
Avyttringar/utrangeringar -196 -128
Omräkningseffekter 64 20
Utgående anskaffningsvärde 1 040 1 162
Ingående avskrivningar och nedskrivningar -794 -789
Avyttringar/utrangeringar 194 124
Årets avskrivning och nedskrivning -110 -117
Omräkningseffekter -43 -12
Utgående ackumulerade
avskrivningar nedskrivningar
-753 -794
Utgående bokfört värde 287 368
Ingående värde pågående projekt 5 4
Årets förändring 13 1
Omräkningseffekter 0 0
Utgående värde pågående projekt 18 5
Utgående bokfört värde inkl projekt 305 373
Justering för IFRS 16
1
-144 -149
Totalt utgående bokfört värde 161 224
1) Se not 15.
KONCERNEN
2022 2021
Balanserade utvecklingsutgifter
Ingående anskaffningsvärde 13 696 13 161
Årets anskaffningar 1 463 560
Nedskrivningar -155 -25
Utgående anskaffningsvärde 15 004 13 696
Ingående avskrivningar och nedskrivningar -4 428 - 2 984
Årets avskrivning -1 665 -1 449
Nedskrivningar 20 5
Utgående ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar -6 073 -4 428
Utgående bokfört värde 8 931 9 268
Balanserade utvecklingsutgifter avser i huvudsak IT-relaterade inves-
teringar. Avskrivningar har påbörjats på de delar som har tagits i bruk
under 2013-2022, detta motsvarar cirka 97 procent av de balanserade
utvecklingsutgifterna. Årlig nedskrivningsprövning sker av de projekt
som ännu ej är färdiga för användning och inget nedskrivningsbehov
har identifierats. System som ej längre är i bruk med ursprungligt
anskaffningsvärde om MSEK 155 (25) har helt skrivits ned.
KONCERNEN
2022 2021
Goodwill
2
Ingående bokfört värde 64 64
Årets förändring
Utgående bokfört värde 64 64
2) Goodwill har uppkommit genom företagsförrv under 2008 av FaBric Scandinavien
AB, vilket utgör en kassagenererande enhet. I slutet av november 2010 förrvade H&M
resterande 40 procent av aktierna i FaBric Scandinavien AB.
En nedskrivningsprövning av goodwill har gjorts under slutet av 2022.
Väsentliga antaganden som används i nedskrivningsprövningen av
goodwill är omsättningsutveckling och bruttomarginal. Nedskriv-
ningsprövningen baseras på en beräkning av nyttjandevärdet. Nytt-
jandevärdet har beräknats baserat på diskonterade kassaflöden enligt
prognoser för de kommande fem åren samt med en årlig tillväxttakt
på 2 procent (2) efterföljande år. En diskonteringsränta om 11,5 procent
(11,5) före skatt har använts. Kassaflödena baseras på H&M:s affärs-
plan. Tillxttakten om 2 procent (2) baseras på H&M:s bemning av
verksamhetens möjligheter och risker. Diskonteringsräntan baseras på
en genomsnittligt vägd kapitalkostnad, som bedöms vara i nivå med
externa krav som marknaden ställer på liknande företag. Inget ned-
skrivningsbehov har identifierats och H&M bedömer att rimligt möjliga
förändringar i ovanstående variabler inte skulle få så stora effekter att
återvinningsvärdet reduceras till ett lägre belopp än redovisat värde.
S. 128
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
13. BYGGNADER, MARK OCH INVENTARIER
Utgifter för materiella anläggningstillgångar redovisas i balansräkningen
om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar förknippade med
tillgången kommer företaget till del och tillgångens anskaffningsvärde
kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Övriga utgifter samt utgifter för
löpande underhåll och reparationer redovisas som kostnad i den period
de uppkommer. Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaff-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar. Avskrivningar fördelas linjärt över till-
gångarnas förväntade nyttjandeperiod. Mark skrivs inte av. Redovisat
värde av materiella anläggningstillgångar prövas om indikation på ned-
skrivningsbehov föreligger. Nedskrivning av anläggningstillgångar till
följd av nedskrivningsprövning på grund av resultatutveckling uppgår
till MSEK 86 för inventarier och MSEK 132 for nyttjanderättstillgångar
för 2022, exklusive nedskrivning till följd av kommande butiksstäng-
ningar, och redovisas huvudsakligen som försäljningskostnader.
Merparten av tidigare års nedskrivningar uppgående till MSEK 115 åter-
fördes under perioden, främst som försäljningskostnader, till följd av
förbättrad resultatutveckling.
Dessutom har en känslighetsanalys utförts på utfallet av nedskriv-
ningsindikatortestet baserat på en minskning av resultatet med 20
procent. Känslighetsanalysen visar att det inte krävs någon ytterligare
betydande nedskrivning av tillgångar.
För ytterligare information om nedskrivning, se not 1.
För nyttjanderättstillgångar avseende leasingavtal, se not 15.
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Byggnader
Ingående anskaffningsvärde 1 156 1 134 235 235
Årets anskaffningar
Avyttringar/utrangeringar 0
Omräkningseffekter 82 22
Utgående anskaffningsvärde 1 238 1 156 235 235
Ingående avskrivningar
och nedskrivningar -586 -539 -116 -110
Avyttringar/utrangeringar
Årets avskrivning -34 -33 -5 -6
Omräkningseffekter -46 -14
Utgående ackumulerade
avskrivningar och
nedskrivningar -666 -586 -121 -116
Utgående bokfört värde 572 570 114 119
Mark
Ingående anskaffningsvärde 154 150 7 7
Årets anskaffningar
Avyttringar/utrangeringar -42
Omräkningseffekter 13 4
Utgående anskaffningsvärde 125 154 7 7
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Inventarier
Ingående anskaffningsvärde 66 288 69 449 125 169
Årets anskaffningar 3 912 2 389 8
Avyttringar/utrangeringar -11 469 -8 060 -24 -52
Omräkningseffekter 6 488 2 510
Utgående anskaffningsvärde 65 219 66 288 101 125
Ingående avskrivningar
och nedskrivningar -41 248 -39 000 -95 -133
Avyttringar/utrangeringar 10 157 7 348 24 52
Årets nedskrivning -215
1
Årets avskrivning -7 472 -7 923 -12 -14
Omräkningseffekter -4 271 -1 673
Utgående ackumulerade
avskrivningar och
nedskrivningar -43 048 -41 248 -83 -95
Utgående bokfört värde 22 171 25 040 18 30
Ingående värde
pågående projekt 812 445 1
Årets förändring 659 354 4 -1
Omräkningseffekter 93 13
Utgående värde
pågående projekt 1 564 812 4
Totalt utgående
bokfört värde 23 734 25 852 22 30
1) Inkluderar omklassificering från kortfristiga skulder om MSEK -244.
14. ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
KONCERNEN
2022 2021
Ingående balans 686 247
Nya investeringar 114 489
Omklassificering till övriga aktier och andelar -28
Avyttringar/utrangeringar
Nedskrivningar -176
Utdelningar
Resultatandelar -93 -50
Utgående balans 503 686
2022
ORG.
NUMMER SÄTE
INNEHAV
%
RESULTAT-
ANDEL, MSEK
Sellhelp AB
1
556996-1260 Stockholm 79,8 -19
TreeToTextile AB 556989-2648 Stockholm 28,9 -13
Worn Again
Technologies Ltd
2
UK 27,6 -8
Thread Inc
3
USA 23,5 -19
CALA Inc
1
USA 82,4 -34
S. 129
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Forts Not 14 Andelar i intresseföretag
15. LEASING
Bakgrund och tillämpning
Ett hyresavtal är enligt IFRS 16 ett avtal som kontrollerar nyttjande-
rätten av en identifierbar tillgång under en angiven tidsperiod mot
ersättning. Majoriteten av de kontrakt som H&M klassificerar som
leasingkontrakt enligt IFRS 16 avser hyra av butikslokaler där egen
verksamhet bedrivs. Även kontor och lagerlokaler för koncernens eget
bruk klassificeras som leasingavtal. I enlighet med IFRS 16 beräknas en
leasingskuld och en nyttjanderättstillgång för de kontrakt som inklu-
deras. Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av de framtida lea-
singavgifter diskonterade med den implicita räntan och i efterljande
period genom att skulden ökas för att återspegla effekten av ränta
samt reduceras för att återspegla effekten av erlagda leasingavgifter.
Nyttjanderättstillgången redovisas initialt till värdet av leasingskulden
och i efterföljande period till anskaffningsvärde minus avskrivningar
och nedskrivningar. Nyttjanderättstillgångar skrivs av över beräk-
nad leasingperiod. Beräkning av leasingskuld baseras i enlighet med
standarden på fasta leasingavgifter. Variabla leasingavgifter, så som
omsättningsbaserad hyra, inkluderas ej i leasingskulden. Fastighets-
skatt är en variabel kostnad och inkluderas således ej heller i leasings-
kulden. H&M-koncernen har valt att tillämpa möjligheten att undanta
leasingavtal av lågt värde samt leasingavtal med en leasing period
understigande 12 månader. Det innebär att dessa inte kommer att
inkluderas i leasingskulden utan fortsätta att redovisas som hyreskost-
nad med linjär kostnadsföring över leasingperioden. Bolaget har inga
sale and leaseback-transaktioner. Vissa kontrakt innehåller villkor om
återställning av lokal, detta ger inget väsentligt utfall för gruppen.
H&M-koncernen har cirka 4 500 butiker samt flertalet kontor och lager
världen över. Tillämpningen av standarden har krävt bedömningar
och antaganden, så som fastställande av leasingperiod och låneränta.
Detantagande som har störst effekt på leasingskuldens storlek är
bedömningen av leasingperioden. När en leasingperiod går ut kan ett
avtal avslutas helt, omförhandlas eller förlängas beroende på kontrak-
tets utformning. Rättighet att avsluta kontrakt under perioden minskar
den leasingperiod som används vid beräkningen under vissa förutsätt-
ningar. Möjlighet till förlängning tas med i beräkningen om leasetaga-
ren är rimligt säker på att utnyttja det alternativet. Att kontrakt avslutas
innan leasingperiodens utgång förekommer sällan. För att underlätta
bedömning av leasingperioden som används för att beräkna leasing-
åtagandet enligt IFRS 16 har antaganden utifrån kontraktstyp gjorts.
Antagandena för fastställande av leasingperiod för respektive kon-
traktstyp är framtagna utifrån bästa möjliga bedömning och baseras på
historiska data samt rådande marknadssituation. Leasingperioden för
butiker baseras på butiksklass och plats. Flagship-butiker i strategiska
platser har en leasingperiod inställd på slutdatumet av leasingavtalet
oavsett brytklausuler. För alla andra butiksklasser använder H&M-kon-
cernen första brytklausulen oavsett längd av leasingavtal. Butiker som
inte är flagship-butiker har en genomsnittlig leasingperiod om 3,5 år.
Beräkningen för leasingperioden för lager och kontor utgår från lea-
singavtalets längd. Antagandena för koncernen utvärderas löpande
utifrån förändringar inom branschen. Diskonteringsränta som används
vid beräkning motsvarar H&M-koncernens marginella låneränta med
hänsyn tagen till bland annat, valuta och längd på respektive leasing-
avtal. Räntan uppdateras årsvis och övervakas kontinuerligt under året.
Marginella låneräntan återspeglar H&M-koncernens kreditrisk.
Koncernen redovisar ett kassautflöde hänförligt till leasingavtal upp-
gående till MSEK 12 139 (12 279) för räkenskapsåret 2022.
För ytterligare information om nedskrivning, se not 1 och 13.
Covid-19
H&M-koncernen har valt att inte tillämpa lättnadsregeln för IFRS 16
hänförd till covid-19.
Nedan presenteras de belopp hänförliga till leasingverksamheter som
redovisats i resultaträkningen under året:
KONCERNEN
MSEK 2022 2021
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 11 838 12 044
Nedskrivningar på nyttjanderättstillgångar 307
Räntekostnader på leasingskulder 872 779
Kostnader för variabla
leasingavgifter 6 938 5 605
Andra leasingavgifter 3 273 2 078
Totala kostnader hänförliga till
leasingverksamheten 23 228 20 507
Nyttjanderättstillgång och leasingskuld IFRS 16
Koncernen delar in sina leasingavtal i tre klasser av nyttjanderättstill-
gångar: Butikslokaler, Lager och Kontor. I nedan tabell presenteras de
utgående balanserna avseende nyttjanderättstillgångar och leasings-
kulder samt förändringarna under året.
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
MSEK
BUTIKS-
LOK ALER LAGER KONTOR TOTALT
LEASE-
SKULD
Ingående balans
per 2021-12-01
46 481 3 973 2 631 53 085 57 076
Bruttoökning
under perioden
11 223 906 726 12 855 12 558
Avskrivningar
pånyttjanderätts
tillgångar
-10 399 -681 -758 -11 838
Nedskrivningar
pånyttjanderätts
tillgångar
-307 -307
Omräknings
differens
4 067 334 109 4 510 4 895
Räntekostnader
på leasingskuld
872
Leasingavgifter
-13 545
Utgående balans
per 2022-11-30
51 065 4 532 2 708 58 305 61 857
2021
ORG.
NUMMER SÄTE
INNEHAV
%
RESULTAT-
ANDEL, MSEK
Sellhelp AB
1
556996-1260 Stockholm 74,7 -36
TreeToTextile AB 556989-2648 Stockholm 28,0 -7
Worn Again
Technologies Ltd UK 29,4 -7
Thread Inc
4
USA 23,5 0
CALA Inc
1,5
USA 82,4 0
1) H&M-koncernens innehav i Sellhelp AB samt CALA Inc är utan bestämmande inflytande.
2) Omklassificerat till övriga aktier och andelar 23 september.
3) Nedskrivet 30 november.
4) Anskaffat 24 november.
5) Anskaffat 23 november.
S. 130
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Forts Not 15 Leasing
MSEK
BUTIKS-
LOK ALER LAGER KONTOR TOTALT
LEASE-
SKULD
Ingående balans
per 2020-12-01
52 541 3 645 3 349 59 534 63 733
Bruttoökning
under perioden
2 991 803 -40 3 754 4 319
Avskrivningar
pånyttjanderätts
tillgångar
-10 666 -600 -778 -12 044
Omräknings
differens
1 616 125 100 1 841 2 033
Räntekostnader
på leasingskuld
779
Leasingavgifter
-13 788
Utgående balans
per 2021-11-30
46 481 3 973 2 631 53 085 57 076
Nedan presenteras en löptidsanalys av koncernens leasingskulder, vilka
inkluderas i IFRS 16 per 2022-11-30:
KONCERNEN
HYRESÅTAGANDE MSEK 2022 2021
Inom ett år 12 575 11 698
Inom ett till tre år 17 349 15 308
Inom tre till fem år 9 940 8 298
Senare än fem år 21 993 21 768
Totalt 61 857 57 072
16. VARULAGER
Varulagret, som utgörs av handelsvaror, värderas till det lägsta av
anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde. Anskaffningsvärde
avser bolagets utgifter för att förvärva varorna inklusive tull och frakt.
Nettoförsäljningsvärde är det uppskattade försäljningsvärdet minskat
med beräknade försäljningskostnader. Från det att varan lämnas över
från leverantör till av H&M utsedd speditör ägs varan civilrättsligt av
H&M och inr då i H&M:s redovisade lager. För varor som ännu inte
har kommit till butik utgörs anskaffningsvärdet av inköpskostnad
inklusive beräknad kostnad för tull och frakt.
För majoriteten av koncernens varor fastställs anskaffningsvärdet
genom att beräkna anskaffningsvärdet som vägda genomsnittspriser,
för övrig lagerredovisning beräknas det redovisade värdet av förlj-
ningspriset reducerat med beräknad bruttomarginal (”retail method”).
Koncernen skiftar fortsatt successivt mot att beräkna anskaffnings-
värdet som vägda genomsnittspriser, denna förändring påverkar dock
inte koncernredovisningen väsentligt.
Varulagret uppgick till MSEK 42 495 (37 306), en ökning med 13,9 pro-
cent i SEK jämfört med motsvarande tidpunkt föregående år. I lokala
valutor var det en minskning om 3 procent.
Nedskrivningar med betydande belopp sker sällan. Inga väsentliga ned-
skrivningar har skett under innevarande eller föregående räkenskapsår.
Endast en obetydlig del av varulagret värderas till nettoförljningsvärde.
Koncernens tillgång för returrätt ökar bokrt varulager med ej väsent-
liga belopp. Ingen väsentlig inkurans bedöms föreligga i varulagret.
Varulagret utgjorde 23,3 procent (20,8) av balansomslutningen och 19,0
procent (18,7) av nettoomsättningen.
17. FÖRUTBETALDA KOSTNADER
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Förutbetalda hyror 2 890 2 884
Övriga poster 1 604 1 923 186 90
Totalt 4 494 4 807 186 90
18. LIKVIDA MEDEL
Likvida medel omfattar kassa och tillgodohavanden hos bank samt
kortfristiga placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten på
högst tre månader. Placeringarna är utsatta endast för en obetydlig
risk för värdeförändringar. Förlustreserven för förväntade kreditför-
luster uppgår inte till ett väsentligt belopp per bokslutsdatum och har
därr inte bokförts.
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Bankräkningar
och kassa 19 661 24 836 2
Kortfristiga
placeringar
0-3 månader 2 046 2 635
Totalt 21 707 27 471 2
Placeringarna är gjorda på marknadsmässiga villkor och räntesatserna
är i intervallet 0-18,75 procent. Skillnaden i räntesats beror främst på
vilken valuta beloppet är placerat i.
19. AKTIEKAPITAL
Aktiekapitalet fördelas på 194 400 000 st A-aktier (tio röster per aktie)
och 1 460 672 000 st B-aktier (en röst per aktie). I övrigt föreligger
inga skillnader beträffande aktiernas rättigheter. Totalt antal aktier
1 655 072 000.
Ett aktieåterköpsprogram inleddes den 29 juni 2022. Under perioden
29 juni – 28 november 2022 återköptes sammanlagt 25 385 163 egna
B-aktier för ett totalt belopp om tre miljarder kronor. Per 30 november
var antalet utestående aktier, exklusive egna aktier, 1 629 686 837. Under
räkenskapsåret 2022 har en utdelning om MSEK 10 688 genomförts.
Koncernens förvaltade kapital utgörs av eget kapital. Koncernens
mål för förvaltningen av kapitalet är att möjliggöra en fortsatt god
tillväxt av verksamheten samt att det ska finnas en beredskap att
tillvarata affärsjligheter. Styrelsens avsikt är att ge en fortsatt god
direkt avkastning till aktieägarna samt säkerställa att expansionen och
investeringar i verksamheten, liksom hittills, kan ske med fortsatt hög
finansiell styrka och handlingsfrihet. Styrelsen har mot denna bakgrund
fastslagit en utdelningspolicy där ordinarie utdelning över tid ska
överstiga 50 procent av resultatet efter skatt och därutöver kan iden-
tifierad överskottslikviditet, med beaktande av kapitalstrukturmål och
nvesteringsbehov, distribueras till aktieägare genom extra utdelning
eller återköpsprogram.
S. 131
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
20. AVSÄTTNINGAR FÖR PENSIONER
H&M-koncernen har flera olika planer för ersättning efter avslutad
anställning. Planerna är antingen förmåns- eller avgiftsbestämda.
Avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad under den period
när de anställda utr tjänsten ersättningen avser. De förmånsbestämda
planerna värderas separat för respektive plan utifrån de förmåner som
intjänats under tidigare och innevarande perioder. De förmånsbestämda
förpliktelserna med avdrag för verkligt värde på eventuella förvaltnings-
tillgångar redovisas under posten Avsättning för pensioner. För de
svenska enheterna omfattar de aktuariella beräkningarna även fram-
tida betalningar av särskild löneskatt. Förmånsbestämda planer finns i
Schweiz, Spanien, Sverige och Tyskland. Pensionsförpliktelsen beräk-
nas årligen med hjälp av oberoende aktuarier enligt den så kallade
Projected Unit Credit Method”. Beräkningen görs med hjälp av aktua-
riella antaganden. Dessa antaganden omfattar bland annat diskonte-
ringsränta, dödlighet, förväntade löne- och pensionsökningar. Föränd-
ringar i aktuariella antaganden och utfall som avviker från antaganden
ger upphov till aktuariella vinster eller förluster. De aktuariella vinster
och förluster som uppkommer är främst hänförliga till de finansiella
antagandena, såsom förändring idiskonteringsränta. Sådana vinster
eller förluster redovisas i övrigt totalresultat det år de uppkommer.
För tjänstemän anställda i Sverige tillämpar H&M-koncernen ITP-
planen genom förkring i Alecta och Collectum, dvs ITP 2 och ITP 1.
Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering UFR 10, är
ITP2-planen en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare.
Planen redovisas som en avgiftsbestämd plan i avvaktan på att bolaget
får tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna
plan enligt reglerna för förmånsbestämda planer. De förväntade avgif-
terna till ITP 2 under nästkommande års rapporteringsperiod estimeras
uppgå till MSEK 202. ITP 1-planen är en avgiftsbestämd plan. Se även
not 7 för information om pension till tidigare vd.
Överskottet i Alecta kan inte allokeras till den förkrade arbetsgivaren
och/eller de försäkrade arbetstagarna. Alectas konsolideringsgrad
var 189 procent (169) per 30 september 2022. Konsolideringsgraden
beräknas som verkligt värde av förvaltningstillgångar i procent av för-
pliktelserna beräknade enligt Alectas aktuariella antaganden. Denna
beräkning är inte i linje med IAS 19.
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Nuvärdet av förmånsbestämda förpliktelser 1 736 1 794 119 154
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde -1 403 -1 366 -3 -10
Redovisad avsättning i balansräkningen
för pensionsförpliktelser
333 428 116 144
Ingående balans 1 december 1 794 1 819 154 180
Redovisad pensionskostnad, netto 4 33 -19 -6
Utbetalda ersättningar -18 -26 -10 -20
Erlagda avgifter från arbetsgivare 31 32
Återbetalning från tillgångar -75 -64 -6
Redovisat belopp för förmånsbestämda
förpliktelser 30 november
1 736 1 794 119 154
Ingående balans 1 december -1 366 -1 207 -10 -11
Redovisad pensionskostnad, netto -37 -145 1 1
Erlagda avgifter från arbetsgivare -44 -46
Avgifter från deltagare i planen -31 -32
Återbetalning från tillgångar 75 64 6
Redovisat belopp för verkligt värde av
förvaltningstillgångar, 30 november -1 403 -1 366 -3 -10
Av den totala redovisade förpliktelsen avser MSEK 131 (168) förmånsbestämda pensionsplaner i Sverige och MSEK 163 (202) i Schweiz. Den vägda
genomsnittliga löptiden på dessa pensionsplaner är 7,7 år för de svenska planerna och 12,9 år för de schweiziska planerna.
S. 132
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Forts Not 20 Avsättningar för pensioner
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
I de belopp som redovisas som pensionskostnad
ingår följande poster:
Kostnader för tjänstgöring under innevarande år 60 68
Räntekostnad 9 6 2 2
nteintäkter -6 -3 0 0
Reduceringar/Regleringar vinster (-) och förluster (+) -17 -3
Kostnad avseende tjänstgöring under
tidigare perioder -42 -2
Förändringar i utländska valutakurser för planer som
värderas i annan valuta än rapporterings valutan 18 9
Redovisad pensionskostnad i resultaträkningen 22 75 2 2
Redovisad pensionskostnad i övrigt totalresultat
Avkastning på förvaltningstillgångar 119 -82 1 1
Aktuariella vinster/förluster demografiska antaganden skuld -5 -41 -5
Aktuariella vinster/förluster finansiella antaganden skuld -235 -48 -23 -4
Aktuariella vinster/förluster erfarenhetsbaserade
antaganden skuld 66 -16 7 -4
Aktuariella vinster (-) och förluster (+) -55 -187 -20 -7
Summa redovisad pensionskostnad -33 -112 -18 -5
Kostnaden för avgiftsbestämda pensioner uppgår till MSEK 868 (890).
Nästa års förväntade utbetalningar avseende förmånsbestämda pensionsplaner uppgår till MSEK 41.
Väsentliga aktuariella antaganden vid balansdagen
(vägda genomsnittsvärden)
Diskonteringsnta 2,17% 0,55% 4,00% 1,50%
Framtida löneökningar 2,01% 1,02% 3,25% 3,00%
Framtida pensionsökningar (inflation) 0,20% 0,23% 2,25% 2,00%
Mortalitetsantagandena för Sverige utgår ifrån mortabilitetstabellen DUS21, vilket är den senaste dödlighetsundersökningen publicerad av Svensk
Försäkring. För de övriga planerna har representativa dödlighetstabeller använts baserad på lokal marknadspraxis.
En sänkning av diskonteringsräntan med 0,5 procentenheter skulle för den svenska delen av åtagandet medföra en ökning av skulden med
MSEK5,3 (8,5).
S. 133
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
21. FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER FÖRDELADE PER KATEGORI
FINANSIELLA
TILLNGAR
VÄRDERADE TILL
VERKLIGT VÄRDE VIA
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
FINANSIELLA
TILLNGAR
VÄRDERADE TILL
UPPLUPET ANSKAFF-
NINGSVÄRDE
FINANSIELLA
SKULDER
VÄRDERADE TILL
UPPLUPET ANSKAFF-
NINGSVÄRDE
SÄKRINGS-
INSTRUMENT
SUMMA REDOVISAT
VÄRDE
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Andra långfristiga fordringar 939 860 939 860
Kundfordringar 3 014 3 059 3 014 3 059
Derivat 681 1 422 681 1 422
Andra aktier och andelar 2 654 4 405 2 654 4 405
Likvida medel 21 707 27 471 21 707 27 471
Summa finansiella tillgångar 2 654 4 405 25 660 31 390 681 1 422 28 995 37 217
Leverantörsskulder 21 090 20 382 21 090 20 382
Skulder till kreditinstitut 10 778 9 615 10 778 9 615
Övriga långfristiga skulder 183 180 183 180
Derivat 1 365 1 015 1 365 1 015
Summa finansiella skulder 32 051 30 177 1 365 1 015 33 416 31 192
från liknande bolag på innehavets nyckeltal, historiska transaktioner i
industrin och diskonterad kassaflödesanalys. Verkligt värde för reste-
rande aktier och andelar baseras på den senaste finansieringsrundan
eller transaktionen. Priset från den senaste finansieringsrundan eller
transaktionen bedöms representera verkligt värde på investeringarna
eftersom transaktioner har gjorts mellan oberoende parter och inga
väsentliga händelser som påverkar verkligt värde har inträffat mellan
dagen för den föregående transaktionen och bokslutsdagen. Om pri-
set vid senaste finansieringsrundan eller transaktionen hade varit 1%
högre hade värdet av innehavet ökat i motsvarande omfattning. Det
verkliga värdet av resterande aktier och andelar uppr till MSEK 2 412
(3 623) per 30 november 2022 där de största investeringarna utgörs
av Instabee MSEK 709 (377), Sheertex MSEK 526 (31) samt Klarna MSEK
456 (2 939). Verkligt värde på de majoriteten av investeringarna base-
ras på finansieringsrundor eller transaktioner gjorda under det aktuella
räkenskapsåret.
FÖRÄNDRINGAR I FINANSIELLA
TILLGÅNGAR BASERADE PÅ NIVÅ 3 INDATA 2022 2021
Ingående balans 3 623 427
Nya investeringar 816 578
Avyttringar -25 -19
Omklassificering
1
28 -337
Vinst eller förlust redovisad i övrigt
totalresultat
2
-2 030 2 974
Utgående balans 2 412 3 623
1) Omklassificeringen avser investeringar i CALA och Thread som har omklassats till andelar
i intresseföretag för 2021 och investeringar i Worn Again som omklassats till innehav utan
bestämmande inflytande för 2022.
2) Redovisad effekt i övrigt totalresultat för 2022 utgörs främst av förlusten avseende
innehavet i Klarna om MSEK -2 482. Värdering baseras på ett indikerat emissionspris från
en transaktion i juli 2022.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångarna i denna kategori värderas till upplupet anskaffningsvärde
varvid effektivräntan används vid beräkningen av värdet. Dessa till-
gångar hålls under affärsmodellen för inkassering av avtalsenliga kassa-
flöden som endast består av betalningar av kapitalbelopp och ränta.
Koncernen tillämpar IFRS 9, Finansiella instrument.
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på
tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, kortfristiga placeringar,
långfristiga fordringar samt derivat. Bland skulder återfinns leverantörs-
skulder, skulder till kreditinstitut samt derivat. Finansiella instrument
redovisas i balansräkningen när koncernen blir part i instrumentets
avtalsmässiga villkor. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen
när de avtalsenliga rättigheterna till kassaflöden från tillgången upphör.
Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelsen full-
görs, annulleras eller upphör. För leasingskulder se not 15.
Värderingen av finansiella instrument är baserade på indata klassifice-
rade i enlighet med IFRS 13:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller
skulder som till exempel aktier eller obligationer noterade på
börs.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än note-
rade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt (som prisnote-
ringar) eller indirekt (erhållna från prisnoteringar) som till exem-
pel valutaterminer eller ränteswappar.
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på
observerbara marknadsdata.
Klassificering och efterföljande redovisning
Vid förvärvstidpunkten klassificeras de finansiella instrumenten i ned-
anstående kategorier.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
Tillgångarna i denna kategori, övriga aktier och andelar, omvärderas på
grund av innehavens strategiska art i övrigt totalresultat samt i finan-
siella tillgångar i balansräkningen. Värderingen av innehavet i Renewcell
är baserad på aktiekursen per bokslutsdatumet (nivå 1) och verkligt
värde uppgår till MSEK 242 (782) per 30 november 2022.
Värderingen av resterande aktier och andelar baseras i första hand
på den senaste finansieringsrundan eller transaktionen. I fallet då
detta inte finns, värderas bolagen genom att applicera en lämplig
värderingsmetod för det enskilda innehavet. I dessa fall kan följande
värderingsmetoder tas i beaktande: applicera relevanta multiplar
S. 134
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Forts Not 21 Finansiella tillgångar och skulder fördelade per Kategori
Det redovisade värdet på tillgångar värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde justeras med eventuellt redovisat avdrag för förväntade
kreditförluster. Denna kategori omfattar i första hand kassa och bank-
tillgodohavanden samt kundfordringar. Koncernens egen kreditverk-
samhet har avvecklats och sköts nu genom samarbete med en extern
part. Per balansdagen hänförs koncernens samtliga kortfristiga
placeringar till denna kategori.
Nedskrivningar
Koncernen ska redovisa en förlustreserv för förväntade kreditförluster
på finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Per balansdagen redovisas en justering av förlustreserven i resultatet.
Koncernen värderar förlustreserven till ett belopp som motsvarar
12 månaders förväntade kreditförluster. För finansiella tillgångar där
kreditrisken för det finansiella instrumentet har ökat betydligt sedan
det första redovisningstillfället, värderas förlustreserven till ett belopp
motsvarande de förväntade kreditförlusterna för den återstående
löptiden. Likvida medel bedöms ha låg kreditrisk.
För kundfordringar tillämpas den förenklade metoden som innebär att
förlustreserven värderas till ett belopp som motsvarar de förväntade
kreditförlusterna för återstående löptid. Reserven för förväntade kre-
ditförluster på kundfordringar per bokslutsdagen uppgår inte till ett
väsentligt belopp och har därmed inte bokförts.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
I denna kategori ingår finansiella skulder som inte innehas för handel.
Dessa redovisas initialt till verkligt värde, netto efter transaktionskost-
nader och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning
aveffektivräntemetoden, som innebär att den beräknade värdeför-
ändringen (effektivräntan) redovisas som ränteintäkt eller räntekost-
nadiresultaträkningen. Leverantörsskulder hänförs till denna kategori.
Dessa har kort förntad löptid och värderas utan diskontering till
nominellt belopp. Skulder till kreditinstitut värderas till upplupet anskaff-
ningsvärde. Samtliga skulder som anges nedan under finansiella skul-
der värderas till upplupet anskaffningsvärde. En beräkning till verkligt
värde skulle minska koncernens skulder till kreditinstitut med cirka
MSEK 1 300. Minskningen beror på generella räntehöjningar sedan
skulder emitterades.
Derivat med säkringsredovisning
Valutaderivat värderas till verkligt värde baserat på indata motsvarande
nivå 2 enligt IFRS 13. Per 30 november 2022 uppgår terminskontrakt
med positiva marknadsvärden till MSEK 681 (1 422) vilket redovisas
inom posten övriga kortfristiga fordringar. Terminskontrakt med nega-
tiva marknadsvärden uppgår till MSEK 1 365 (1 015) vilket redovisas
inom övriga kortfristiga skulder. Övriga finansiella tillgångar och skul-
der har korta löptider. Därför bems de verkliga värdena på dessa
finansiella instrument approximativt motsvara bokförda värden.
Redovisning av derivat som används i säkringssyfte
Samtliga derivat redovisas initialt och löpande till verkligt värde
ibalansräkningen.
Koncernens policy är att derivat ska innehas endast i säkringssyfte.
Derivatinstrument utgörs av valutaterminskontrakt som används
för skydd mot risker för valutakursförändringar kopplade till interna
ochexterna varuflöden.
För att uppfylla kraven på säkringsredovisning krävs att det finns en
tydlig koppling till den säkrade posten. Vidare krävs att säkringen
effektivt skyddar den säkrade posten, att säkringsdokumentation
upprättats och att effektiviteten kan mätas.
Vid säkringsredovisning klassificeras derivat som kassaflödessäkringar
eller som säkring av verkligt värde. Under året och föregående år
förelåg endast kassaflödessäkringar och säkring av nettoinvestering
iutlandet.
Säkring av prognostiserade valutaflöden – kassaflödessäkringar
Derivat som skyddar det prognostiserade flödet redovisas i balans-
räkningen till verkligt värde. Värdeförändringarna redovisas via övrigt
totalresultat i eget kapital som en säkringsreserv till dess att det
säkrade flödet träffar rörelseresultatet, varvid säkringsinstrumen-
tets ackumulerade värdeförändringar förs över till resultaträkningen
för att där möta resultateffekterna från den säkrade transaktionen.
Säkringseffektiviteten på kassaflödessäkringar för prognostiserade
valutaflöden mäts månadsvis genom att jämföra säkrad post mot
säkringsinstrument.
Värdering av kategorin säkringsderivat redovisade till verkligt värde
sker baserat på observerbara data, det vill säga enligt nivå 2 i värde-
ringshierarkin enligt IFRS 13. Det verkliga värdet på valutaterminer
beräknas genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade ter-
minskursen och den terminskurs som kan tecknas på balansdagen för
den återstående kontraktsperioden. Diskontering görs till riskfri ränta
baserad på statsobligationer.
kringar av nettoinvesteringar i utlandet
Derivat som är avsedda att säkra nettoinvesteringar i utlandsverksam-
het redovisas i eget kapital under övrigt totalresultat. Säkringseffektivi-
teten på säkring av nettoinvestering i utlandet mäts kvartalsvis genom
att jämföra säkrad post mot säkringsinstrument.
Samtliga finansiella tillgångars och skulders verkliga värde överens-
stämmer i allt väsentligt med bokfört värde. De tillgångar och skulder
som redovisas till upplupet anskaffningsvärde har kort kvarvarande
löptid, vilket medför att skillnaden mellan bokfört värde och verkligt
värde är oväsentlig.
Per balansdagen finns utestående terminskontrakt för kassaflödessäk-
ring rapporterade i säkringsreserven enligt följande tabell.
BOKFÖRT OCH
VERKLIGT VÄRDE,
SEK
NOMINELLT
BELOPP, SEK
GENOMSNITTLIG
ÅTERSENDE
LÖPTID I MÅN.
SÄLJER/
PER 2022 2021 2022 2021 2022 2021
NOK/SEK -3 1 728 942 4 3
GBP/SEK -46 -57 3 063 3 570 3 3
DKK/SEK -14 -13 857 1 025 3 3
CHF/SEK -11 -40 887 987 3 4
EUR/SEK -212 -220 14 153 17 391 3 4
PLN/SEK -39 7 875 1 370 4 4
USD/SEK 12 -261 7 116 6 015 4 3
CAD/SEK 31 -27 1 191 1 227 3 4
JPY/SEK -3 -23 699 793 4 4
HKD/SEK 0 -4 64 86 3 3
RON/SEK -15 -8 547 509 4 4
CZK/SEK -11 -3 351 373 4 3
HUF/SEK -10 5 325 404 4 4
AUD/SEK 1 -4 400 435 3 3
CNH/SEK 18 -38 719 617 4 3
S. 135
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
BOKFÖRT OCH
VERKLIGT VÄRDE,
SEK
NOMINELLT
BELOPP, SEK
GENOMSNITTLIG
ÅTERSENDE
LÖPTID I MÅN.
SÄLJER/
PER 2022 2021 2022 2021 2022 2021
RUB/SEK 0 -22 0 952 0 3
TRY/SEK -11 54 216 217 4 3
MXN/SEK -62 14 1 060 929 3 3
SEK/USD -40 1 175 25 924 27 615 0 3
SEK/EUR 34 21 2 241 1 669 0 4
Summa -379 558 61 416 67 126
BOKFÖRT OCH
VERKLIGT VÄRDE,
SEK
NOMINELLT
BELOPP, U SD
GENOMSNITTLIG
ÅTERSENDE
LÖPTID I MÅN.
SÄLJER/
PER 2022 2021 2022 2021 2022 2021
KRW/USD 0 2 0 31 0 3
CLP/USD 0 15 0 15 0 3
PEN/USD 0 0 0 5 0 2
Summa 0 17 0 51
Totalt -379 575
Per balansdagen uppgår terminskontrakt med positiva marknads-
värden till MSEK 681 (1 422), vilket redovisas inom posten övriga kort-
fristiga fordringar. Terminskontrakt med negativa marknadsvärden
uppgår till MSEK 1 365 (1 015), vilket redovisas inom övriga kortfristiga
skulder. Av de utestående terminskontrakten har förlust om MSEK 305
(169) omförts till resultaträkningen då säkrade transaktioner inträffat
för dessa kontrakt. Resterande verkligt värde om MSEK 379 (576) ingår
isäkringsreserven inom eget kapital.
22. UPPLUPNA KOSTNADER, FÖRUTBETALDA INTÄKTER
OCH ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Semesterlöneskuld 1 618 1 574
Sociala avgifter 1 030 1 295 34 47
Löneskuld 1 966 1 724 1 1
Lokalrelaterade poster 9 196 7 835
Övriga periodiserade
omkostnader 11 131 9 643 141 143
Totalt 24 941 22 071 176 191
KONCERNEN
2022 2021
Avsättning för
omstrukturering 836
Totalt 836
23. UPPLYSNINGAR OM NÄRSTÅENDE
Ramsbury Invest AB, som ägs av familjen Stefan Persson, är formellt
moderbolag till H & M Hennes & Mauritz AB. H&M -koncernen hyr sedan
tidigare butikslokaler av familjen Stefan Persson direkt eller indirekt
ägda fastigheter på; Drottninggatan i Stockholm, Kungsgatan och
Östra Hamngatan i Göteborg, Stadt Hamburgsgatan i Malmö, Amager-
torv i Köpenhamn, Oxford Circus och Regent Street i London, Kaufing-
erstrasse i München, Via del Corso/Via Tomacelli Rom och Wisconsin
Avenue i Washington DC, samt sedan januari 2008 lokaler för H&M:s
huvudkontor i Stockholm. Hyra utgår enligt marknadsmässiga grunder
och hyreskostnader samt andra fastighetsrelaterade kostnader upp-
gick till sammanlagt MSEK 583 (558) för räkenskapsåret. Utestående
mellanhavande i form av förutbetald hyra uppgick till MSEK 0 (7,4) och
leasingskulder uppgick till MSEK 2 288 (2 738) per 30 november 2022.
Transaktioner med intresseföretag har ägt rum på marknadsmässiga
grunder och uppgick till MSEK 122 (0) för räkenskapret. Utestående
mellanhavanden med intressebolag uppgick till MSEK 27 (0) per den
30november 2022.
Ramsbury Invest AB, huvudägare i H & M Hennes & Mauritz AB, ställde
under 2020 ut 300 000 köpoptioner till Helena Helmersson, H&M-kon-
cernens vd. Optionerna är utställda på marknadsmässiga villkor och är
baserade på en oberoende tredjepartsvärdering enligt Black & Scho-
lesmodellen. De utställda optionerna innebär ingen utspädningseffekt
för H&M:s aktieägare eller kostnad för H&M-koncernen eftersom det
sker mot Ramsbury Invest AB:s befintliga innehav. Varje option ger rätt
att köpa en B-aktie i H&M till ett lösenpris om 202:48 kronor per aktie
under ett år efter en treårsperiod från avtalsdagen. Helena Helmers-
son betalar en premie till utställaren Ramsbury Invest om 12:34 kronor
per option.
Se även not 7 för mellanhavanden med styrelseledamöter.
S. 136
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
24. RÄNTEBÄRANDE SKULDER
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022
RÄNTESATS %
30 NOV
FÖRETAGS-
CERTIFIKAT
OBLIGATIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
RÄNTESATS %
30 NOV
FÖRETAGS-
CERTIFIKAT
OBLIGATIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
2022 1,9-2 350 0 1,9-2 350
2023 0,784-26 600 2 369 0,784-2,61 600 2 068
2024 0 0
2025 0 0
2026 1,7 2 000 1,7 2 000
2027 0 0
2028 0 0
2029 0,25 5 459 0,25 5 165
950 5 459 4 369 950 5 165 4 068
KONCERNEN MODERBOLAGET
2021
RÄNTESATS %
30 NOV
FÖRETAGS-
CERTIFIKAT
OBLIGATIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
RÄNTESATS %
30 NOV
FÖRETAGS-
CERTIFIKAT
OBLIGATIONER
(EMTN)
LÅN FRÅN
KREDIT-
INSTITUT
2022 0,3-12,25 275 161 0,3 275
2023 0,234 2 051 0,234 2 068
2024 0 0
2025 0 0
2026 1,7 2 000 1,7 2 000
2027 0 0
2028 0 0
2029 0,25 5 127 0,25 5 165
275 5 127 4 212 275 5 165 4 068
På koncernen omvärderas lån i annan valuta löpande till balanskurs. I moderbolaget redovisas dessa lån avseende nettoinvestering i utländsk verk-
samhet till ursprungligt bokrt värde.
2021
KASSAFLÖDES-
FÖRÄNDRING
VALUTA-
FÖRÄNDRINGAR
1
ANSKAFFNING 2022
Lån från kreditinstitut 4 213 156 4 369
retagscertifikat 275 675 950
Obligation 5 127 332 5 459
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 9 615 675 488 10 778
2020
KASSAFLÖDES-
FÖRÄNDRING
VALUTA-
FÖRÄNDRINGAR
1
ANSKAFFNING
2021
Lån från kreditinstitut 15 032 -10 819 4 213
retagscertifikat 1 300 -1 025 275
Obligation 5 127 5 127
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 16 332 -11 844 5 127 9 615
1) Ej kassaflödespåverkande.
Per den 30 november 2022 hade koncernen långfristiga leasingskulder om MSEK 49 282 (45 379) samt kortfristiga leasingskulder om MSEK12 575
(11 698) som redovisas i not 15.
S. 137
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
25. BOKSLUTSDISPOSITIONER
MODERBOLAGET
2022 2021
Lämnade koncernbidrag -3 150 -10
Avskrivning utöver plan 11 6
Totalt -3 193 -4
26. ANDELAR I KONCERNBOLAG
Samtliga bolag är helägda.
2022
ORGANISATIONS-
NUMMER
ANTAL
ANDELAR
BOKFÖRT
VÄRDE SÄTE
Moderbolagets aktieinnehav
H & M Hennes & Mauritz Sverige AB 556151-2376 1 250 200,1 Stockholm
H & M Online AB 556023-1663 1 150 30,6 Stockholm
H & M Hennes & Mauritz GBC AB 556070-1715 999 2,6 Stockholm
H & M Hennes & Mauritz International B.V. 40 0,1 Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz India Private Ltd 8 650 000 12,5 Indien
H & M Hennes & Mauritz Japan KK 99 11,7 Japan
FaBric Scandinavien AB 556663-8523 1 380 560,7 Tranås
H & M Hennes & Mauritz International AB 556782-4890 1 000 0,1 Stockholm
H & M Fashion AB 556922-7878 50 000 0,1 Stockholm
H & M Finance AB 559159-7090 50 000 0,1 Stockholm
Store Lens AB 559274-6936 25 000 0,0 Stockholm
H & M Finance BV 50 000 0,5 Nederländerna
Totalt 819,1
2022 ORG. NUMMER SÄTE
Dotterbolagens aktieinnehav
H & M Hennes & Mauritz AS Norge
H & M Hennes & Mauritz A/S Danmark
H & M Hennes & Mauritz UK Ltd Storbritannien
H & M Hennes & Mauritz UK Services Ltd Storbritannien
H & M Hennes & Mauritz AG Schweiz
H & M Hennes & Mauritz B.V. & Co. KG Tyskland
Impuls GmbH Tyskland
H & M Hennes & Mauritz Logistik AB & Co. KG Tyskland
H & M Hennes & Mauritz online shop AB & Co. KG Tyskland
& Other Stories AB & Co. KG Germany Tyskland
H & M New Business AB & Co. KG Germany Tyskland
H & M Services Germany AB & Co. KG Tyskland
H & M Hennes & Mauritz Holding B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Netherlands B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Management B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Services B.V. Nederländerna
H & M Hennes & Mauritz Belgium NV Belgien
H & M Hennes & Mauritz Logistics GBC NV Belgien
H & M NB Belgium NV Belgien
S. 138
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Forts Not 26 Andelar i koncernbolag
2022 ORG. NUMMER SÄTE
H & M Hennes & Mauritz GesmbH Österrike
H & M Hennes & Mauritz Oy Finland
H & M Hennes & Mauritz SARL Frankrike
H & M Hennes & Mauritz Logistics GBC France Frankrike
H & M Hennes & Mauritz LP USA
H & M Services US Inc. USA
H&M Retail USA Inc. USA
H&M Fashion Inc. USA
Hennes & Mauritz SL Spanien
Hennes & Mauritz Services SL Spanien
H & M Hennes & Mauritz sp. z o.o. Polen
H & M Hennes & Mauritz Logistics sp. z o.o. Polen
H & M Hennes & Mauritz Logistics 1 sp. z o.o Polen
H & M Hennes & Mauritz CZ, s.r.o. Tjeckien
Hennes & Mauritz Lda Portugal
H & M Hennes & Mauritz S.r.l. Italien
H & M Services S.r.l. Italien
H & M Hennes & Mauritz Inc. Kanada
H & M Hennes & Mauritz d.o.o. Slovenien
H & M Hennes & Mauritz (Ireland) Ltd Irland
H & M Hennes & Mauritz Kft Ungern
H & M Hennes & Mauritz (Far East) Ltd Hongkong
Puls Trading Far East Ltd Hongkong
H & M Hennes & Mauritz Holding Asia Ltd Hongkong
H & M Hennes & Mauritz Ltd Hongkong
Hennes & Mauritz (Shanghai) Commercial Co Ltd Kina
H & M Hennes & Mauritz (Shanghai) Trading Co Ltd Kina
H & M Hennes & Mauritz (Shanghai) Corporation Service Co.,Ltd Kina
H & M Hennes & Mauritz SK s.r.o. Slovakien
H & M Hennes & Mauritz A.E. Grekland
H & M Hennes & Mauritz LLC Ryssland
H & M Hennes & Mauritz TR Tekstil Ltd Sirketi Turkiet
H & M Hennes & Mauritz Ltd Sydkorea
H & M Hennes & Mauritz SRL Rumänien
H & M Hennes & Mauritz RO Services S.R.L. Rumänien
H & M Hennes & Mauritz d.o.o. za trgovinu Kroatien
H & M Hennes & Mauritz PTE Ltd Singapore
H & M Hennes & Mauritz EOOD Bulgarien
Weekday Brands AB 556675-8438 Sverige
Singular AB 559226-1647 Sverige
H & M Hennes & Mauritz S.A de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz Management S.A de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz Servicios S.A de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz Support S.A de C.V. Mexiko
H & M Hennes & Mauritz SIA Lettland
H & M Retail SDN BHD Malaysia
S. 139
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
2022 ORG. NUMMER SÄTE
H & M Hennes & Mauritz SpA Chile
H & M Hennes & Mauritz OÜ Estland
H & M Hennes & Mauritz UAB Litauen
H & M Hennes & Mauritz d.o.o. Serbien
H and M Hennes and Mauritz Proprietary Limited Sydafrika
H & M Hennes & Mauritz Pty Ltd Australien
H & M Hennes & Mauritz S.A.C. Peru
H & M Hennes & Mauritz (Macau) Limited Macao
H & M Hennes & Mauritz Retail Private Limited Indien
COS Retail Private Limited Indien
H & M Services Pvt Ltd Indien
H &M Hennes & Mauritz INC Filippinerna
H &M Hennes & Mauritz New Zealand Limited Nya Zeeland
H &M Hennes & Mauritz Cyprus Limited Cypern
H & M Hennes & Mauritz Kazakhstan LLP Kazakstan
H & M Hennes & Mauritz Colombia S.A.S Colombia
H & M Hennes & Mauritz Iceland ehf Island
H & M Hennes & Mauritz Vietnam LLC Vietnam
H & M Hennes & Mauritz Georgia LLC Georgien
Hennes & Mauritz Uruguay S.A. Uruguay
H & M Hennes & Mauritz LLC Ukraina
H & M Hennes & Mauritz Bel LLC Belarus
H & M Hennes & Mauritz B&H d.o.o. BosnienHercegovina
H&M Hennes & Mauritz Kosovo SH.P.K. Kosovo
H&M Hennes & Mauritz Albania SH.P.K. Albanien
H&M Hennes & Mauritz MK dooel Skopje Nordmakedonien
H&M Hennes & Mauritz Brazil Importacoes Ltda. Brasilien
H&M Hennes & Mauritz EC S.A.S. Ecuador
H&M Hennes & Mauritz LLC Puerto Rico
27. OBESK ATTADE RESERVER
MODERBOLAGET
2022 2021
Avskrivningar utöver plan 21 32
Totalt 21 32
S. 140
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
28. EVENTUALFÖRPLIKTELSER
En eventualförpliktelse redovisas vid en möjlig förpliktelse för vilken
det återstår att få bekräftat om företaget har en befintlig förpliktelse
som skulle kunna leda till ett utflöde av resurser. Alternativt finns en
befintlig förpliktelse som inte uppfyller kriterierna att redovisas i balans-
räkningen som avsättning eller annan skuld då det inte är troligt att ett
utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen eller
då inte en tillräckligt tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Koncernen är involverad i olika typer av tvister men bedömning är
attingen av de nuvarande tvisterna kommer att ha någon väsentlig
påverkan på koncernens resultat. För information gällande skatte-
tvister, se not 11.
Varken koncernen eller moderbolaget har några ställda säkerheter.
MODERBOLAGET
2022 2021
Moderbolagsgarantier för
hyreskontrakt 12 687 9 650
Logistik 2 835
Solcellsparker 260
Totalt 15 782 9 650
29. RÄNTEINTÄKTER, RÄNTEKOSTNADER
OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Moderbolagets ränteintäkter och liknande resultatposter utgörs av
ränteintäkter MSEK 7 (10) samt omräkningseffekter på fordringar och
skulder från koncernbolag MSEK 21 (28).
Moderbolagets räntekostnader och liknande resultatposter utgörs av
räntekostnader MSEK -123 (-242) samt omräkningseffekter på ford-
ringar och skulder från koncernbolag SEK 0 m (0).
30. HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
H&M-koncernen har under första kvartalet 2023 förvärvat det bestäm-
mande inflytandet i Sellpy, som därför från och med det första kvarta-
let kommer konsolideras. För mer detaljer se tremånadersrapporten
för 2023.
31. VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår att årsstämman 2023 beslutar att en ordinarie utdel-
ning ska ske om SEK 6:50 per aktie och att resterande vinstmedel till
stämmans förfogande överförs i ny räkning. Se vidare information i sty-
relsens utdelningskommentar i förvaltningsberättelsen på sidan 84.
Styrelsens förslag till vinstdisposition vid
årsstämman 2023
SEK
Till årsstämmans förfogande står 16 009 039 715
Styrelsen föreslår att till aktieägarna utdelas
kronor: 6:50 per aktie 10 592 964 441
Att som kvarstående vinstmedel
balanseras 5 416 075 274
16 009 039 715
S. 141
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Årsredovisningens undertecknande
Undertecknade försäkrar att koncernredovisningen respektive årsredo-
visningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisnings-
standarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG)
nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder respektive god redovisningssed och ger en
rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resul-
tat. Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 23 mars 2023
Karl-Johan Persson
Styrelseordförande
Stina Bergfors
Styrelseledamot
Anders Dahlvig
Styrelseledamot
Lena Patriksson Keller
Styrelseledamot
Christian Sievert
Styrelseledamot
Erica Wiking Häger
Styrelseledamot
Niklas Zennström
Styrelseledamot
Danica Kragic Jensfelt
Styrelseledamot
Ingrid Godin
Styrelseledamot
Louise Wikholm
Styrelseledamot
Tim Gahnström
Styrelseledamot
Helena Helmersson
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 23 mars 2023
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
S. 142
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Revisionsberättelse
Till bolagssmman i H & M Hennes & Mauritz AB (publ)
organisationsnummer 556042-7220
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för H & M Hennes & Mauritz AB (publ) för räkenskapsåret 2021-12-01 –
2022-11-30, med undantag för hållbarhetsrapporten på sidorna 86-107.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
73-141 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 30 november 2022
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredo-
visningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 30 november 2022 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och års-
redovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte hållbarhetsrapporten
på sidorna 86-107. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovis-
ningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredo-
visningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för-
bjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Nedskrivningsprövning av butikstillgångar
Per den 30 november 2022 innehar koncernen materiella anläggnings-
tillgångar i huvudsak bestående av inventarier (MSEK 23 734) och nytt-
jande rättstillgångar (MSEK 58 305). Företagsledningen ska, i enlighet
med IAS 36, Nedskrivningar, genomföra en årlig bedömning avseende
indikatorer på nedskrivning av butiksportföljen. En nedskrivning av
inventarier och nyttjanderättstillgångar har redovisats uppgående
tillMSEK 86 respektive MSEK 132, exklusive butiker där beslut om
stängning togs innan räkenskapsårets slut.
Koncernen anser generellt sett att en grupp av butiker, baserad på en
väsentlig andel av gemensamma intäktsflöden inkluderat allokering
av online försäljning, utgör en kassagenererande enhet och nedskriv-
ningsprövas separat. Beslutet om vad som utgör en kassagenererande
enhet är förenat med företagsledningens bedömningar och ett högt
inslag av uppskattningar.
När en nedskrivningsprövning har genomförts, har företagsledningen
uppskattat butikstillgångarnas återvinningsvärde baserat på deras
nyttjandevärde som tagits fram genom en diskonterad kassaflödes-
modell. Detta är förenat med företagsledningens bedömningar och
ett antal antaganden såsom framtida tillxt av intäkter, förändringar i
bruttomarginal, långsiktig tillväxttakt och använda diskonteringsräntor.
Förändringar i företagsledningens bedömningar och antaganden
kan ha en väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna och därav
bedöms nedskrivningsprövning av butikstillgångar vara ett särskilt
betydelsefullt område.
Koncernens redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar avseende
nedskrivningsprövning av butikstillgångar framgår av not 1 (Redovisnings-
principer), not 13 (Materiella anläggningstillgångar) och not 15 (Leasing).
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransk-
ningsåtgärder:
Utvärdering av redovisningsprinciper för nedskrivningsprövning
avbutikstillgångar för att verifiera efterlevnad av IFRS, med hjälp
avredovisningsspecialister.
Genomgång av processen för nedskrivningsprövning av butiks-
tillgångar samt processen för upprättande av prognoser,
Utvärdera och utmana företagsledningens identifierade
nedskrivningsindikatorer,
Utvärdera och utmana företagsledningens ställningstagande
ochunderliggande dokumentation avseende vad som utgör en
kassagenererande enhet,
Utvärdera och utmana väsentliga antaganden såsom framtida
tillväxt av intäkter, förändringar i bruttomarginal, långsiktig
tillväxttakt och använda diskonteringsräntor,
Granska riktigheten i tidigare prognoser av tillväxtnivåer och
framtida kassaflöde för att bema tillförlitligheten i processen
förframtagandet av prognoser,
Utvärdera lämpligheten i använda diskonteringsräntor med hjälp
avvåra värderingsspecialister,
Granskning av modellen för nedskrivningsprövning för aritmetisk
korrekthet och att företagsledningens använda metoden efterlever
kraven i IAS 36, Nedskrivningar, samt
Utvärdering av att erforderliga upplysningar som lämnats i de
finansiella rapporterna.
Redovisning av leasingavtal
Koncernen har ett stort antal leasingavtal, inkluderat ungefär 4 500
butikslokaler samt flertalet kontor och lagerlokaler världen över. Per
30 november 2022 uppgår nyttjanderättstillgångar till MSEK 58 305
och utgör 32% av koncernens totala tillgångar. IFRS 16 Leasingavtal är
S. 143
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
komplex och kräver att företagsledningen gör väsentliga bedömningar
och antagande, såsom att bema leasingavtalens längd och marginell
låneränta. Företagsledningen arbetar aktivt med butiksportföljen vilken
betyder att avtal ändras, avslutas och förnyas löpande. Redovisning av
leasingavtal kräver en väl fungerande process och en tydlig policy. För-
ändringar i företagsledningens bedömningar och antaganden kan ha
en väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna och därav bedöms
redovisning av leasingavtal vara ett särskilt betydelsefullt område.
Koncernens redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar avseende
leasingavtal framgår av not 1 (Redovisningsprinciper) och not 15 (Leasing).
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransk-
ningsåtgärder:
Utvärdering av redovisningsprinciper för redovisning av leasingavtal
för att verifiera efterlevnad av IFRS, med hjälp av redovisningsspe-
cialister,
Genomgång av den interna kontrollmiljön avseende leasing och
testa design och implementation av identifierade nyckelkontroller,
inklusive relevanta IT system,
Granskning av företagsledningens bedömning av leasingvillkor
inkluderat förnyade avtal och förlängningar,
Utvärdera metoden för att bema den marginella låneräntan
ochpå stickprovsbasis granska använd låneränta,
Granskning av nedskrivningsprövning av nyttjanderättstillgångar,
Granskning på stickprovsbasis, av riktigheten i underliggande data
mot leaseavtal eller annan underliggande information,
Granskning av den matematiska riktigheten i beräkning av nyttjande-
rättstillgången och leasingskulden, samt
Utvärdering av att erforderliga upplysningar lämnas i de finansiella
rapporterna.
Värdering av varulager
Koncernens varulager är väsentligt och återfinns i centrallager och
butiker i ett stort antal länder världen över. Per den 30 november 2022
uppgår varulager till MSEK 42 495 och utgör 23% av koncernens totala
tillgångar. Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Värdering av varulager förutsätter tydliga poli-
cies och är förenat med företagsledningens bedömningar och anta-
ganden, såsom att beräkna kostnader för tull och frakt samt uppskatta
en avsättning för inkurans och returer. Det nuvarande makroekono-
miska klimatet har ökat osäkerheten och kundbeteenden i detaljhan-
deln ändras fort, vilket medför att den använda metoden kontinuerligt
måste utvärderas. En förändring i företagsledningens bedömningar
och antaganden kan ha en väsentlig påverkan på de finansiella rappor-
terna och därav bedöms värdering av varulager vara ett särskilt bety-
delsefullt område.
Koncernens redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar avseende
värdering av varulager framgår av not 1 (Redovisningsprinciper) och not
16 (Varulager).
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransk-
ningsåtgärder:
Utvärdering av redovisningsprinciper för redovisning av varulager
för att verifiera efterlevnad av IFRS, med hjälp av redovisnings-
specialister,
Genomgång av den interna kontrollmiljön avseende varulager och
testa design och implementation av identifierade nyckelkontroller,
inklusive relevanta IT system,
Observationer, på stickprovsbasis, av lagerinventeringar i butiker
och lagerlokaler,
Granskning, på stickprovsbasis, av värdering av varulager,
Granskning av företagsledningens antaganden avseende avsätt-
ningar för inkurans och returer, samt
Utvärdering av att erforderliga upplysningar lämnas i de finansiella
rapporterna.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Den andra informationen består av ersättningsrapporten samt sidorna
2-54, 86-107 and 147-152. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för den andra informationen.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oför-
enlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna informa-
tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rappor-
tera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncern redovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som
debemer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och kon-
cernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upp-
lyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verk-
ställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam-
heten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra någotav detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar
och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rap-
portering.
S. 144
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rim ligen kan förntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter
iårsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, utformar och utför gransknings-
åtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisions-
bevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund
för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktig-
het till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta age-
rande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgär-
der som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för
att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskatt-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida
det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana hän-
delser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bola-
gets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi
drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi
irevisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna
iårsredovisningen och koncernredovisningen om den väsentliga
osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modi-
fiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till
datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre kan fort-
sätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och inne-
hållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upp-
lysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredo-
visningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade om-
fattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också infor-
mera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relatio-
ner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ-
ningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för H & M Hennes & Mauritz AB (publ) för år 2021-12-01 –
2022-11-30 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
iförvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verk-
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligtdessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bemning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, om-
fattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer-
nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kont-
rolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta
den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att med-
elsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
S. 145
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bema om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bola-
gets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med
rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångs-
punkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen
på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild bety-
delse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är
relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt
uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt
ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
harvi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
iett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmark-
naden för H& M Hennes & Mauritz AB (publ) för räkenskapsåret
2021-12-01– 2022-11-30.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som
iallt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revi-
sorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekom-
mendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obe-
roende i förhållande till H & M Hennes & Mauritz AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
iallt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vårgranskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett for-
mat som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund
i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage-
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar
ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisning och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget
isyfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstäm-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
års redovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huruvida kon-
cernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys
iEsef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer
av Esef-förordningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna
86-107 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisnings-
lagen.
S. 146
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 12 Revi-
sorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta inne-
bär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Deloitte AB, utsågs till H & M Hennes & Mauritz AB (publ)s revisor
avbolagsstämman 4 maj 2022 och har varit bolagets revisor sedan
6maj 2021.
Stockholm den 23 mars 2023
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
S. 147
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Nyckeltalsdefinitioner
Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av
H&M-koncernens tillämpade ramverk för finansiell rapportering, vilket
baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikationer som
används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för
att förse H&M-koncernens intressenter med finansiell information om
koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konse-
kvent sätt.
Dessa andra nyckeltal och indikationer anses nödvändiga för att kunna
följa utvecklingen av koncernens finansiella mål. Genom en kombina-
tion av kontinuerlig tillväxt, hög lönsamhet, ett stabilt kassaflöde och
rätt användning av kapitalet är målet att generera en hög totalavkast-
ning för H&M- koncernens aktieägare. Därför är nyckeltal avseende
tillväxt, lönsamhet och kapital, aktiebaserade mått och kapitalbegrepp
relevanta att presentera kontinuerligt.
Nedan följer en lista över definitioner av de nyckeltal och indikationer
som används, refereras till och presenteras i rapporteringen.
Resultat- och avkastningsmått
KONCERNEN
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL 2022 2021
Årets resultat 3 566 11 010
Genomsnittligt eget kapital 55 388 57 321
Avkastning på eget kapital 6,4% 19,2%
Definition: Årets resultat i relation till det genomsnittliga egna kapitalet.
Orsak till användning: Avkastning på eget kapital används då det är ett
mått på hur investeringarna används för att generera ökade intäkter.
KONCERNEN
AVKASTNING PÅ
SYSSELSATT KAPITAL 2022 2021
Resultat efter finansiella
poster 6 216 14 300
Räntekostnader 1 115 1 158
Genomsnittligt eget kapital 55 388 57 321
Genomsnittliga räntebärande
skulder 70 044 73 898
Avkastning på sysselsatt kapital 5,8% 11,8%
Definition: Resultat efter finansiella poster ökat med räntekostnader
i relation till genomsnittligt eget kapital samt genomsnittligt ränte-
bärande skulder.
Orsak till användning: Ett mått på lönsamheten efter hänsyn tagen till
hur mycket kapital som används. En högre avkastning på sysselsatt
kapital tyder på att kapitalet används på ett effektivare sätt.
KONCERNEN
BRUTTORESULTAT 2022 2021
Nettoomsättning 223 553 198 967
Kostnad sålda varor -110 276 -93 961
Bruttoresultat 113 277 105 006
Definition: Nettoomsättning minus kostnad för sålda varor.
Orsak till användning: Är ett av de sätt som H&M mäter lönsamhet på.
Bruttoresultatet påverkas av flertalet faktorer, exempelvis sortiment,
prisutveckling och kostnadsförändringar.
KONCERNEN
BRUTTOMARGINAL 2022 2021
Nettoomsättning 223 553 198 967
Bruttoresultat 113 277 105 006
Bruttomarginal 50,7% 52,8%
Definition: Bruttoresultatet i relation till nettoomsättning.
Orsak till användning: Är ett av de sätt som H&M mäter lönsamhet på.
Bruttoresultatet påverkas av flertalet faktorer, exempelvis sortiment,
prisutveckling och kostnadsförändringar.
KONCERNEN
RÖRELSERESULTAT 2022 2021
Nettoomsättning 223 553 198 967
Kostnad sålda varor -110 276 -93 961
Försäljnings kostnader -94 542 -80 535
Administrationskostnader -11 566 -9 216
Rörelseresultat 7 169 15 255
Definition: Nettoomsättning minus alla kostnader hänförliga till rörelsen,
men exklusive finansnetto och skatt.
Orsak till användning: Visar resultatet för den operativa verksamheten.
KONCERNEN
RÖRELSEMARGINAL 2022 2021
Nettoomsättning 223 553 198 967
Rörelseresultat 7 169 15 255
Rörelsemarginal 3,2% 7,7%
Definition: Rörelseresultat i procent av årets nettoomsättning.
Orsak till användning: Nyckeltalet visar operativ lönsamhet.
KONCERNEN
EBITDA 2022 2021
Rörelseresultat 7 169 15 255
Avskrivningar och nedskrivningar 22 579 22 320
EBITDA 29 748 37 575
Avskrivningar och nedskrivningar
nyttjanderättstillgångar -12 105 -11 988
EBITDA exkl IFRS 16 17 643 25 587
Definition: EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and
Amortisation). Rörelseresultat före räntor, skatter, av- och nedskriv-
ningar inkl respektive exkl IFRS 16.
Orsak till användning: Måttet är ett komplement till rörelseresultatet då
det visar det kassamässiga resultatet från verksamheten.
S. 148
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Forts Nyckeltalsdefinitioner
Kapitalmått
KONCERNEN
ANDEL RISKBÄRANDE KAPITAL 2022 2021
Eget kapital 50 757 60 018
Latent skatteskuld 3 273 3 601
Balansomslutning 182 048 179 781
Andel riskbärande kapital 29,7% 35,4%
Definition: Eget kapital ökat med uppskjuten skatteskuld i relation till
balansomslutningen.
Orsak till användning: Visar finansiell möjlighet och oberoende för att
utveckla affärsverksamheten.
KONCERNEN
SOLIDITET 2022 2021
Eget kapital 50 757 60 018
Balansomslutning 182 048 179 781
Soliditet 27,9% 33,4%
Definition: Eget kapital i relation till balansomslutningen.
Orsak till användning: Visar finansiell möjlighet och oberoende för att
utveckla affärsverksamheten.
KONCERNEN
SYSSELSATT KAPITAL 2022 2021
Eget kapital 50 757 60 018
Räntebärande skulder 72 968 67 119
Sysselsatt kapital 123 725 127 137
Definition: Eget kapital ökat med räntebärande skulder.
Orsak till användning: Visar bolagets förmåga att tillgodose kortsiktiga
kapitalåtaganden.
KONCERNEN
OPERATIVT RÖRELSEKAPITAL 2022 2021
Kundfordringar 3 014 3 059
Varulager 42 495 37 306
Leverantörsskulder -21 090 -20 382
Operativt rörelsekapital 24 419 19 983
Definition: Kundfordringar plus varulager minus leverantörsskulder.
Orsak till användning: Bemer ett företags likviditet och operativa
effektivitet genom att se på omsättningstillgångar och kortfristiga skul-
der som innehas för handel och är nödvändiga för verksamhetens drift.
TOTALT OPERATIVT
RÖRELSEKAPITAL
KONCERNEN
2022 2021
Operativt rörelsekapital 24 419 19 983
Skattefordringar 3 212 2 834
Övriga fordringar 4 601 3 509
Förutbetalda
kostnader 4 494 4 807
Skatteskulder -1 843 -1 441
Övriga skulder -6 048 -5 149
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter -25 050 -22 071
Totalt rörelsekapital 3 785 2 472
Definition: Operativt rörelsekapital plus skattefordringar, övriga ford-
ringar och förutbetalda kostnader minus skatteskulder, övriga skulder
och upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Orsak till användning: Bemer ett företags likviditet och operativa
effektivitet genom att se på omsättningstillgångar och kortfristiga
skulder som är nödvändiga för verksamhetens drift.
KONCERNEN
NETTOLÅNESKULD 2022 2021
Avsättning för pensioner 333 428
Räntebärande skulder leasing 61 857 57 077
Skulder till kreditinstitut 10 778 9 614
Likvida medel -21 707 -27 471
Nettolåneskuld 51 261 39 648
Räntebärande skulder leasing -61 857 -57 077
Nettolåneskuld exkl IFRS 16 -10 596 -17 429
Definition: Räntebärande skulder inkl resp exkl IFRS 16 inklusive pensions-
skuld med avdrag för likvida medel och kortfristiga placeringar.
Orsak till användning: Används för att visa nettot av räntebärande till-
gångar och räntebärande skulder.
FINANSIELL NETTOSKULD/
NETTOKASSA
KONCERNEN
2022 2021
Räntebärande skulder exklusive
leasingskulder och avsättningar för
pensioner 10 778 9 614
Likvida medel och kortfristiga
placeringar -21 707 -27 471
Finansiell nettoskuld (+) / nettokassa (-) -10 929 -17 857
Definition: Räntebärande skulder exklusive leasingskulder och avsätt-
ningar för pensioner minskat med likvida medel och kortfristiga place-
ringar.
Orsak till användning: Används för att visa nettot av företagets upp-
låning, likvida medel och kortfristiga placeringar.
S. 149
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Forts Nyckeltalsdefinitioner
KONCERNEN
OPERATIVT KASSAFLÖDE/ EBITDA 2022 2021
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 24 476 44 619
EBITDA 29 748 37 575
Operativt kassaflöde / EBITDA 82,3% 118,7%
Definition: Kassaflöde från den löpande verksamheten i relation till
EBITDA.
Orsak till användning: Mått på hur mycket kassaflöde den löpande verk-
samheten genererar i relation till bokföringsssigt resultat.
Aktierelaterade mått
KONCERNEN
EGET KAPITAL PER AKTIE 2022 2021
Eget kapital 50 757 60 018
Antal utestående aktier per
balansdagen, tusental 1 629 687 1 655 072
Eget kapital per aktie 31,15 36,26
Definition: Eget kapital dividerat med antal aktier.
Orsak till användning: Nyckeltalet kan visa över tid om bolaget ökar
aktieägarnas kapital.
KONCERNEN
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE
VERKSAMHETEN PER AKTIE 2022 2021
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 24 476 44 619
Genomsnittligt antal utestående aktier,
tusental 1 649 847 1 655 072
Kassaflöde från den löpande
verksamheten per aktie 14,84 26,96
Definition: Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten
dividerat med antal aktier.
Orsak till användning: Nyckeltalet visar kassaflödet från den löpande
verksamheten per aktie vilket har betydelse för hur bolaget kan finan-
siera sina investeringar.
KONCERNEN
P/E-TAL 2022 2021
Priset per aktie per bokslutsdag 116,66 160,00
Resultat per aktie 2,16 6,65
P/E-tal 54 24
Definition: Priset per aktie genom resultat per aktie.
Orsak till användning: Nyckeltalet visar hur periodens resultat förhåller
sig till priset på aktien.
S. 150
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
50
100
150
200
250
300
350
400
Från 1 januari 2013–1 januari 2023
r mer information se avsnittet om investerarrelationer på hmgroup.com.
Källa: Cision/Millistream
NYCKELTAL PER AKTIE 2022 2021 2020 2019 2018
Eget kapital per aktie, SEK
1
31,15 36,26 33,00 34,48 35,37
Resultat per aktie, SEK
1
2,16 6,65 0,75 8,12 7,64
Ändring från föregående år, % -68 +787 -91 +6 -22
Utdelning per aktie exklusive egna aktier, SEK
1, 2
6,50 6,50 0,00 9,75 9,75
Börskurs per 30 november, SEK 116,66 160,00 181,60 184,84 167,64
P/E-tal 54 24 242 23 22
1) Före och efter utspädning, exklusive egna aktier.
2) Utdelning som beslutats och utbetalats under året.
DE STÖRSTA AKTIEINNEHAVARNA, 30 NOVEMBER 2022
ANTAL AKTIER % AV RÖSTVÄRDE % AV ANTAL AKTIER
Familjen Stefan Persson med bolag 883 894 190 53,4 77,3
Familjen Lottie Tham med bolag 88 680 400 5,4 2,6
State Street Bank and Trust CO, W9 36 569 507 2,2 1,1
Swedbank Robur Fonder 32 405 200 2,0 0,9
H & M Hennes & Mauritz AB 25 385 163 1,5 0,8
Handelsbanken fonder 24 581 043 1,5 0,7
Fjärde AP-fonden 21 507 975 1,3 0,6
AMF – Försäkring och Fonder 20 256 776 1,2 0,6
JP Morgan Chase Bank NA 17 970 242 1,1 0,5
BNY Mellon SA/NV (Former BNY), W8IMY 15 678 620 0,9 0,5
FÖRDELNING EFTER AKTIEINNEHAV, 30 NOVEMBER 2022
AKTIEINNEHAV ANTAL AKTIEÄGARE % ANTAL AKTIER %
MEDELANTAL AKTIER
PER AKTIEÄGARE
1–500 207 503 81,5 23 980 747 1,4 116
501–1 000 21 405 8,4 16 789 236 1,0 784
1 001–5 000 20 305 8,0 45 500 755 2,8 2 241
5 001–10 000 2 714 1,1 19 926 794 1,2 7 342
10 001–15 000 819 0,3 10 249 425 0,6 12 515
15 001–20 000 460 0,2 8 175 555 0,5 17 773
20 001– 1 289 0,5 1 530 449 488 92,5 1 187 315
Summa 254 495 100,0 1 655 072 000 100,0 6 503
H&M-AKTIENS UTVECKLING I KRONOR UNDER DE SENASTE TIO ÅREN
H&M-aktien
S. 151
LAGSTADGAD ÅRSREDOVISNINGINNOVATION OCH SAMARBETE
Årsstämma
TID OCH PLATS
H&M:s årsstämma 2023 äger rum torsdagen den 4 maj 2023 klockan
15.00 (CEST) i Erling Perssonsalen, Aula Medica, Karolinska Institutet
iSolna. Det finns möjlighet att poströsta.
För närmare information om årsstämman, se kallelsen som finns på
hmgroup.com/arsstamma.
UTDELNING
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman den 4 maj 2023 en
utdelning om SEK 6:50 per aktie. Styrelsen föreslår att utdelningen
skautbetalas vid två olika tillfällen under året – i maj samt i november.
Den första utdelningsbetalningen om SEK 3:25 per aktie föreslås ha
den 8 maj 2023 som avstämningsdag. Med denna avstämningsdag
beräknas utbetalning av utdelningen ske från Euroclear Sweden AB
den 11 maj 2023
För att vara garanterad utdelning måste H&M-aktier ha köpts senast
den 4 maj 2023. Ex-dagen är den 5 maj 2023.
Vid det andra utbetalningstillfället om SEK 3:25 per aktie föreslås den
10 november 2023 som andra avstämningsdag. Med denna avstäm-
ningsdag beräknas utbetalning av utdelningen ske från Euroclear
Sweden AB den 15 november 2023.
För att vara garanterad utdelning vid det andra utbetalningstillfället
måste H&M-aktier ha köpts senast den 8 november 2023. Ex-dagen
ärden 11 november.
Kalendarium
H & M Hennes & Mauritz AB lämnar följande information:
30 mars 2023 Tremånadersrapport
4 maj 2023 Årsstämma 2023 kl. 15.00 (CEST)
29 juni 2023 Sexmånadersrapport
28 september 2023 Niomånadersrapport
31 januari 2024 Bokslutskommuniké
S. 152
VÅR INSTÄLLNING TILL HÅLLBARHET
VD-ORD
EFTERFRÅGESTYRD VARUFÖRSÖRJNINGSKEDJAKUNDEN I FOKUSH&M-GRUPPEN I KORTHET
Kontaktuppgifter
HUVUDKONTOR
H & M Hennes & Mauritz AB,
ster Samuelsgatan 46A,
106 38 Stockholm,
Telefon: 08-796 55 00
KONTAKT
Investor Relations Nils Vinge
Kommunikation Andreas Eriksson
Bolagsstyrning Henrik Lundin
DISTRIBUTION AV ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2022
H&M-gruppen skickar ut tryckt version av års- och hålllbarhetsredovis-
ningen till de aktieägare som uttryckligen har begärt att få den tryckta
versionen. Års- och hålllbarhetsredovisningen finns även tillgänglig för
nedladdning och läsning på hmgroup.com.
För information om H&M-gruppens varumärken
och business ventures se:
hm.com
cosstores.com
weekday.com
monki.com
stories.com
arket.com
afound.com
singular-society.com
creatorstudio.com
Produktion
Års- och hållbarhetsredovisningen 2022 är tryckt på FSC®-märkt papper.